MSEK | Not | 2023 | 2024 |
| Kvarvarande verksamheter | |||
Nettoomsättning | 3 | ||
Kostnad sålda varor | 4, 7, 10, 25 | – | – |
Bruttovinst | |||
Försäljningskostnader | 4, 7, 10, 25 | – | – |
Administrationskostnader | 4, 6, 7, 10, 25 | – | – |
Övriga rörelseintäkter | 8 | ||
Övriga rörelsekostnader | 7, 9, 10 | – | – |
Rörelseresultat | – | – | |
Finansiella intäkter | 11 | ||
Finansiella kostnader | 11 | – | – |
Resultat efter finansiella poster | – | – | |
Skatt på årets resultat | 12, 26 | – | |
Årets resultat, kvarvarande verksamheter | – | - | |
Resultat från avvecklade verksamheter, netto efter skatt | 32 | – | |
Resultat efter skatt, koncernen totalt | – | – | |
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | – | – | |
Resultat per aktie, före utspädning, SEK | 23 | – | – |
Resultat per aktie, efter utspädning, SEK | 23 | – | – |
MSEK | Not | 2023 | 2024 |
Årets resultat | – | – | |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som omförts eller kan | |||
| komma att omföras till årets resultat | |||
| Valutakursdifferenser vid omräkning | |||
av utlands verksamheter | 22 | ||
Kassaflödessäkringar före skatt 1) | 22 | – | |
| Skatt hänförligt till periodens förändring | |||
av säkringsreserv 2) | 22 | – | |
– | |||
| Poster som inte kommer att omföras till årets resultat | |||
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | 25 | – | |
| Skatt hänförligt till omvärdering av förmånsbestämda | |||
pensionsplaner | – | ||
– | |||
Årets övrigt totalresultat | – | ||
Årets summa totalresultat | – | – | |
| Årets summa totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | – | – |
MSEK | Not | 2023–12–31 | 2024–12–31 |
| TILLGÅNGAR | |||
Immateriella tillgångar | 13 | ||
Goodwill | |||
Övriga immateriella tillgångar | |||
Materiella anläggnings tillgångar | 14 | ||
Byggnader och mark | |||
Pågående investeringar och förskott | |||
Maskiner och andra tekniska anläggningar | |||
Inventarier, verktyg och installationer | |||
Nyttjanderättstillgångar | 15 | ||
Räntebärande långfristiga fordringar (R) | 16 | ||
Andra långfristiga fordringar | 16 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 26 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Varulager | |||
Råvaror och förnödenheter | |||
Varor under tillverkning | |||
Färdiga varor | |||
Handelsvaror | |||
| Kortfristiga fordringar | |||
Aktuella skattefordringar | |||
Kundfordringar | 2 | ||
Derivatinstrument | 2, 18 | ||
Räntebärande kortfristiga fordringar (R) | |||
Övriga fordringar | 2 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 19 | ||
Likvida medel (R) | 20 | ||
Tillgångar som innehas för försäljning | 31 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar | |||
Varav räntebärande poster (R) |
MSEK | Not | 2023–12–31 | 2024–12–31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Aktiekapital | 21 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | 22 | ||
Balanserad vinst | |||
Summa eget kapital | |||
Avsättningar för garantier | |||
Avsättningar för pensioner (R) | 25 | ||
Leasingskulder (R) | 15 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 26 | ||
Övriga avsättningar | 27 | ||
Skulder till kreditinstitut (R) | 2, 28 | ||
Övriga skulder (R) | 2 | ||
Övriga skulder ej räntebärande | 2 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut (R) | 2, 28 | ||
Förskott från kunder | |||
Leverantörsskulder | 2 | ||
Avsättningar | 27 | ||
Aktuella skatteskulder | |||
Leasingskulder (R) | 15 | ||
Derivatinstrument | 2, 18 | ||
Övriga skulder | 2 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 29 | ||
| Skulder som har direkt samband med tillgångar | |||
som innehas för försäljning | 31 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa eget kapital och skulder | |||
Varav räntebärande poster (R) |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Valutakurs differens | Kassaflödes- | |||||
| Övrigt | vid omräkning av | säkringar | Summa eget | |||
MSEK | Aktiekapital | tillskjutet kapital | utlands verksamheter | efter skatt | Balanserad vinst | kapital |
Ingående balans per 1 januari 2023 | ||||||
Årets resultat | – | – | ||||
Årets övrigt totalresultat | – | – | – | |||
Årets summa totalresultat | – | – | – | |||
Periodisering av aktiesparprogram | – | – | ||||
Utgående balans per 31 december 2023 | – | |||||
Ingående balans per 1 januari 2024 | – | |||||
Justering ingående balans per 1 januari 2024 | – | – | ||||
Justerad ingående balans per 1 januari 2024 | – | |||||
Årets resultat | – | – | ||||
Årets övrigt totalresultat | ||||||
Årets summa totalresultat | – | – | ||||
Nyemission | ||||||
Periodisering av aktiesparprogram | ||||||
Utgående balans per 31 december 2024 | – |
MSEK | Not | 2023 | 2024 |
| Den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat för kvarvarande verksamhet | – | – | |
Rörelseresultat för avvecklad verksamhet | |||
Avskrivningar/Nedskrivningar | 13, 14, 15 | ||
Övriga justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | – | ||
Betald inkomstskatt | – | – | |
Förändring av varulager | |||
Förändringar av rörelse fordringar | |||
Förändringar av rörelseskulder | – | – | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Investeringar i materiella anläggningstillgångar | – | – | |
Investeringar i immateriella tillgångar | – | – | |
Försäljning av materiella anläggningstillgångar | |||
Erhållen ränta | |||
Ökning/Minskning räntebärande tillgångar | – | – | |
Övriga poster i investeringsverksamheten | |||
Avyttring av verksamheter | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | ||
Operativt kassaflöde före förvärv/försäljning av dotterföretag, ränta, ökning/minskning av räntebärande tillgångar | – | – | |
Operativt kassaflöde efter förvärv/försäljning av dotterföretag, ränta, ökning/minskning av räntebärande tillgångar | – |
MSEK | Not | 2023 | 2024 |
| Finansieringsverksamheten | |||
Betald ränta | – | – | |
Förändring av räntebärande skulder | 1) | – 2) | |
Förändring av leasingskulder | – | – | |
Aktier eget innehav, återköpta | |||
Nyemission | |||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | ||
Årets kassaflöde exklusive kursdifferenser i likvida medel | – | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Årets kassaflöde | – | ||
Kursdifferens i likvida medel | – | – | |
Likvida medel vid årets slut | |||
| Kvarvarande verksamhet | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten, netto | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten, netto | – | ||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten, netto | – | ||
Årets kassaflöde kvarvarande verksamhet | – | – |
2023 | 2024 | |||
| Sysselsatt | Ränte bärande | Sysselsatt | Ränte bärande | |
| kapital | lån och | kapital | lån och | |
| MSEK | per valuta | leasing skulder | per valuta | leasing skulder |
SEK | 3 560 | 4 058 | 5 417 | 3 712 |
EUR | 1 562 | 200 | 176 | 49 |
GBP | 3 357 | 918 | 2 474 | 770 |
DKK | 1 444 | 585 | 1 217 | 589 |
NOK | 205 | 37 | 184 | 24 |
Totalt | 10 128 | 5 798 | 9 468 | 5 144 |
2023 | 2024 | |||||
Koncernen, MSEK | 0–3 mån | två år | tre år | 0–3 mån | två år | tre år |
SEK | 3 879 | - | - | 2 569 | - | - |
2023 | 2023 | 2024 | 2024 | |
Förfalloår | 2025 | 2025 | 2027 | 2027 |
Lån och kreditlöften, MSEK | 2 000 | 3 000 | 1 194 | 2 256 |
Därav utnyttjat, MSEK | 2 000 | 1 900 | 910 | 1 690 |
2023 | 2024 | |||||||||
USD | EUR | NOK | SEK | DKK | USD | EUR | NOK | SEK | DKK | |
| Valutakontrakt på balansdagen | ||||||||||
Lokal valuta | 42 | –219 | 18 | 28 | 33 | –171 | –15 | 15 | ||
Totalt, MSEK 1) | 461 | –222 | 18 | 42 | 384 | –177 | –15 | 23 | ||
Verkligt värde, MSEK | 0 | –16 | –10 | –3 | –2 | 0 | –7 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoflöde kalenderår | ||||||||||
Nettoflöde, lokal valuta | –4 | –110 3) | 525 | –128 | –141 | –3 | –98 4) | 480 | –148 | –127 |
Nettoflöde, MSEK 2) | –45 | –1 267 3) | 528 | –128 | –217 | –34 | –1 125 4) | 472 | –148 | –194 |
Säkrad volym, MSEK 2) | 0 | –712 | 220 | 18 | –44 | 0 | –477 | 220 | 18 | –44 |
2023 | 2024 | |||||
| Påverkan på | Påverkan på | Påverkan på | Påverkan på | |||
| resultat före | eget kapital 3) , | resultat före | eget kapital 3) , | |||
Valutor 1) och räntor 2) | Förändring | skatt, MSEK | MSEK | Förändring | skatt, MSEK | MSEK |
EUR/SEK | 5% | 9,7 | 7,7 | 5% | 3,5 | 2,8 |
SEK/NOK | 5% | 10,1 | 7,9 | 5% | 5,3 | 4,1 |
EUR/GBP | 5% | 23,7 | 17,8 | 5% | 19,2 | 14,4 |
NOK/DKK | 5% | 11,1 | 8,7 | 5% | 11,1 | 8,7 |
SEK/DKK | 5% | 10,8 | 8,4 | 5% | 7,3 | 5,7 |
Räntenivå | 100 pkt | 39,0 | 31,0 | 100 pkt | 26,0 | 20,6 |
2023 | 2024 | ||||||||||||
| Inom | 3 mån | 5 år eller | Inom | 3 mån | 5 år eller | ||||||||
Koncernen, MSEK | Valuta | Total | 1 mån | 1–3 mån | –1 år | 1–5 år | längre | Total | 1 mån | 1–3 mån | –1 år | 1–5 år | längre |
| Banklån (R) | |||||||||||||
Banklån 3) | SEK | 4 599 | 0 | 871 | 921 | 2 807 | - | 3 170 | 0 | 46 | 143 | 2 981 | - |
| Övriga skulder | |||||||||||||
Valutaterminskontrakt 1) | SEK | 6 | 1 | 3 | 2 | - | - | 1 | 0 | 0 | 1 | - | - |
Valutaterminskontrakt 1) | EUR | 17 | 4 | 5 | 8 | - | - | 8 | 2 | 3 | 3 | - | - |
Valutaterminskontrakt 1) | NOK | 9 | 2 | 2 | 5 | - | - | 2 | 1 | 0 | 1 | - | - |
Valutaterminskontrakt 1) | DKK | 2 | 0 | 1 | 1 | - | - | 0 | 0 | 0 | 0 | - | - |
Valutaterminskontrakt 1) | USD | 0 | 0 | 0 | 0 | - | - | 0 | 0 | 0 | 0 | - | - |
Valutaswappar 2) | 0 | 0 | 0 | 0 | - | - | 0 | 0 | 0 | 0 | - | - | |
Övriga skulder (R) | DKK | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Övriga skulder (R) | NOK | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Leverantörsskulder och övriga skulder | SEK | 2065 | 1 295 | 474 | 292 | 4 | - | 1 568 | 1 103 | 257 | 209 | –1 | - |
Summa | 6 697 | 1 302 | 1 356 | 1 229 | 2 811 | 0 | 4 749 | 1 106 | 306 | 357 | 2 980 | 0 | |
Räntebärande skulder (R) | 3 879 | 2 569 |
2023 | 2024 | |||||
| Varav förväntade | Varav | Varav förväntade | Varav | |||
MSEK | Brutto | kreditförluster | nedskrivning | Brutto | kreditförluster | nedskrivning |
Ej förfallna fordringar | 1 025 | 6 | 0 | 911 | 7 | 0 |
Förfallna fordringar 0–30 dagar | 141 | 1 | 0 | 99 | 1 | 0 |
Förfallna fordringar >30 dagar–90 dagar | 81 | – | 3 | 48 | – | 7 |
Förfallna fordringar >90 dagar–180 dagar | 48 | – | 12 | 19 | – | 20 |
Förfallna fordringar >180 dagar–360 dagar | 56 | – | 22 | 30 | – | 16 |
Förfallna fordringar >360 dagar | 45 | – | 40 | 65 | – | 41 |
Utestående fordringar | 1 396 | 7 | 77 | 1 171 | 8 | 84 |
MSEK | 2023 | 2024 |
Ingående balans | 77 | 84 |
Förväntade kundförluster | - | 0 |
Återföring av tidigare gjorda nedskrivningar | –7 | –5 |
Ändrad bedömning förväntade kundförluster | - | 0 |
Årets nedskrivningar | 41 | 18 |
Konstaterad förlust | –26 | –8 |
Omräkningsdifferens | –1 | 3 |
Avyttring av verksamhet | - | 0 |
Utgående balans | 84 | 92 |
| 2024 | Finansiella | Finansiella |
| MSEK | tillgångar | skulder |
| Redovisade belopp i rapport över | ||
finansiell ställning | 13 | –12 |
Belopp som omfattas av nettning | –9 | 0 |
Belopp efter nettning | 4 | –12 |
| 2023 | Finansiella | Finansiella |
| MSEK | tillgångar | skulder |
| Redovisade belopp i rapport över | ||
finansiell ställning | 17 | –35 |
Belopp som omfattas av nettning | –13 | 0 |
Belopp efter nettning | 4 | –35 |
| Koncerngemensamt | ||||||||
Region Norden | Region Storbritannien | och elimineringar | Koncernen | |||||
MSEK | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 |
Nettoomsättning från externa kunder | 6 897 | 5 765 | 4 775 | 4 773 | - | - | 11 672 | 10 538 |
Nettoomsättning från andra regioner | 0 | 0 | 1 | 0 | –1 | 0 | - | - |
Summa netto omsättning | 6 897 | 5 765 | 4 776 | 4 773 | –1 | 0 | 11 672 | 10 538 |
Bruttovinst | 2 146 | 1 992 | 1 892 | 1 835 | 74 | 16 | 4 112 | 3 843 |
Bruttovinst exklusive jämförelsestörande poster | 2 247 | 2 096 | 1 972 | 1 916 | 74 | 16 | 4 293 | 4 028 |
Bruttomarginal, % | 31,1 | 34,6 | 39,6 | 38,4 | - | - | 35,2 | 36,5 |
Bruttomarginal exklusive jämförelsestörande poster, % | 32,6 | 36,4 | 41,3 | 40,1 | - | - | 36,8 | 38,2 |
Avskrivningar | –316 | -347 | –372 | –366 | –31 | –37 | –719 | –750 |
Rörelseresultat | 126 | 225 | –217 | –425 | –152 | –627 | –243 | –827 |
Rörelseresultat exklusive jämförelsestörande poster | 340 | 355 | –115 | –128 | –151 | –145 | 74 | 82 |
Rörelsemarginal, % | 1,8 | 3,9 | –4,5 | –8,9 | - | - | –2,1 | –7,8 |
Rörelsemarginal exkl jmf störande poster, % | 4,9 | 6,2 | –2,4 | –2,7 | - | - | 0,6 | 0,8 |
Finansiella intäkter | 26 | 35 | ||||||
Finansiella kostnader | –298 | –327 | ||||||
Resultat före skatt | –515 | –1 119 | ||||||
Nedskrivningar | –96 | –4 | –35 | –65 | - | –478 | –131 | –547 |
Återföring av nedskrivningar | 57 | - | - | - | - | - | 57 | - |
| Koncerngemensamt | ||||||||||
Region Norden | Region Storbritannien | Region Portfolio Business Units | och elimineringar | Koncernen | ||||||
MSEK | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 |
Summa operativa tillgångar | 5 876 | 6 030 | 3 760 | 3 820 | 596 | - | 2 967 1) | 2 099 1) | 13 199 | 11 949 |
| I summa operativa tillgångar ingår: | ||||||||||
Investeringar i anläggningstillgångar | 1 358 | 802 | 157 | 84 | 39 | - | 163 | 144 | 1 717 | 1 030 |
Summa operativa skulder | 2 246 | 1 698 | 938 | 1 081 | 227 | - | 77 2) | 50 2) | 3 488 | 2 829 |
Intäkter från externa kunder 1) | Anläggningstillgångar 2) | Nyttjanderättstillgångar | ||||
MSEK | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 |
Sverige (domicil) | 1 648 | 1 272 | 2 498 | 3 301 | 36 | 962 |
Danmark | 2 934 | 2 791 | 701 | 676 | 595 | 585 |
Norge | 1 376 | 1 188 | 153 | 139 | 42 | 29 |
Finland | 855 | 441 | 147 | 141 | 31 | 52 |
Storbritannien | 4 779 | 4 776 | 2 508 | 2 183 | 803 | 805 |
Tyskland | 12 | 13 | 1 | 3 | - | - |
Nederländerna | 1 | 1 | 588 | - | 108 | - |
Österrike | 1 | 1 | 400 | - | 12 | - |
Island | 52 | 44 | - | - | - | - |
Övriga länder | 14 | 11 | 0 | 0 | - | - |
Totalt | 11 672 | 10 538 | 6 996 | 6 443 | 1 627 | 2 433 |
Nettoomsättning per produktgrupp, % Region Norden | Region Storbritannien | Koncernen | ||||
2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | |
Köksmöbler | 73 | 73 | 65 | 63 | 70 | 68 |
Installationstjänster | 4 | 5 | 4 | 5 | 4 | 5 |
Övriga produkter | 23 | 22 | 31 | 32 | 26 | 27 |
Total | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Nettoomsättning per kundsegment, % Region Norden | Region Storbritannien | Koncernen | ||||
2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | |
Konsument | 31 | 36 | 47 | 58 | 38 | 46 |
Hantverkare | 13 | 15 | 34 | 26 | 22 | 20 |
Projekt | 56 | 49 | 19 | 16 | 40 | 34 |
Total | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Nettoomsättning per försäljningskanal, % Region Norden | Region Storbritannien | Koncernen | ||||
2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | |
Köksspecialister, egna butiker och franchise | 69 | 75 | 74 | 75 | 71 | 75 |
Direkt projektförsäljning | 20 | 13 | 6 | 7 | 14 | 10 |
Bygghandel / gör det självkedjor | 10 | 11 | 20 | 18 | 14 | 14 |
Andra återförsäljare | 1 | 1 | – | – | 1 | 1 |
Total | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
2023 | 2024 | |||||
| Löner och andra | Sociala | Löner och andra | Sociala | |||
| MSEK | ersättningar | kostnader | Totalt | ersättningar | kostnader | Totalt |
Totalt dotterbolag 1) | 2 656 | 434 | 3 090 | 2 344 | 424 | 2 769 |
– varav pensionskostnader | - | 212 | 212 | - | 202 | 202 |
Moderbolaget 1) | 127 | 79 | 206 | 102 | 61 | 163 |
– varav pensionskostnader | - | 38 | 38 | - | 29 | 29 |
Koncernen 1) | 2 783 | 513 | 3 296 | 2 446 | 485 | 2 932 |
– varav pensionskostnader | - | 250 | 250 | - | 231 | 231 |
MSEK | 2023 | 2024 |
Löner och andra ersättningar | 2 783 | 2 446 |
Sociala kostnader | 263 | 254 |
Pensionskostnader – avgiftsbaserade planer | 208 | 197 |
Pensionskostnader – förmånsbaserade planer | 27 | 24 |
| Kostnader för särskild löneskatt och | ||
avkastningsskatt | 15 | 10 |
| Kostnader för aktiesparprogrammet | ||
2021–2024 | - | - |
2022–2025 | - | - |
Summa kostnader för anställda | 3 296 | 2 931 |
MSEK | 2023 | 2024 |
Ledande befattningshavare 1) | 22 | 18 |
Övriga anställda | 105 | 84 |
Moderbolaget totalt 2) | 127 | 102 |
| 1) Under 2024 var antal personer 5 (6). | ||
| 2) Exkluderar kostnader för aktierelaterade ersättningar. | ||
| Löner och andra ersättningar för dotterbolag | ||
MSEK | 2023 | 2024 |
Verkställande direktörer i dotterbolag 1) | 1 | 1 |
Övriga anställda i dotterbolag | 2 655 | 2 343 |
Dotterföretag totalt 2) | 2 656 | 2 344 |
| Grundlön, | Aktie- | |||||||
| styrelse- | Rörlig | Övriga | Pensions- | relaterad | Övrig | Pensions- | ||
| arvode | ersättning | förmåner | kostnad | ersättning | ersättning | Summa | förpliktelser | |
| Styrelsens ordförande | ||||||||
Antony Buffin | 1,05 | – | – | – | – | – | 1,05 | |
| Styrelseledamot | ||||||||
Nora Førisdal Larssen (ledamot revisionsutskottet tom maj 2023) | 0,45 | – | – | – | – | – | 0,45 | |
Marlene Forsell (ordförande revisionsutskottet) | 0,57 | – | – | – | – | – | 0,57 | |
Jan Svensson | 0,43 | – | – | – | – | – | 0,43 | |
Fredrik Ahlin (ledamot revisionsutskottet from maj 2023) | 0,55 | – | – | – | – | – | 0,55 | |
David Haydon | 0,16 | – | – | – | – | – | 0,16 | |
Carsten Rasmussen | 0,52 | – | – | – | – | – | 0,52 | |
Bekke Söderhielm | 0,03 | – | – | – | – | – | 0,03 | |
Dennis Pettersson | 0,03 | – | – | – | – | – | 0,03 | |
Per Bergström | 0,03 | – | – | – | – | – | 0,03 | |
Susanna Levinsson | 0,03 | – | – | – | – | – | 0,03 | |
| Verkställande direktör | ||||||||
Jon Sintorn | 3,98 | 0,07 | 1,05 | – | – | 5,10 | ||
Kristoffer Ljungfelt | 4,32 | 0,13 | 1,58 | – | – | 6,03 | ||
Övriga koncernledningen 1) | 22,96 | 2,90 | 1,85 | 5,12 | – | 1,14 | 33,98 | |
–varav från dotterbolag 2) | 9,82 | 2,44 | 0,83 | 1,16 | – | 1,14 | 15,38 | |
Summa | 48,93 |
| Grundlön, | Aktie- | |||||||
| styrelse- | Rörlig | Övriga | Pensions- | relaterad | Övrig | Pensions- | ||
| arvode | ersättning | förmåner | kostnad | ersättning | ersättning | Summa | förpliktelser | |
| Styrelsens ordförande | ||||||||
Jan Svensson (ordförande ersättningsutskottet) | 1,28 | - | - | - | - | - | 1,28 | |
| Styrelseledamot | ||||||||
Nora Førisdal Larssen (ledamot revisionsutskottet tom maj 2023) | 0,45 | - | - | - | - | - | 0,45 | |
Marlene Forsell (ordförande revisionsutskottet) | 0,56 | - | - | - | - | - | 0,56 | |
Carsten Rasmussen (ledamot ersättningsutskottet) | 0,46 | - | - | - | - | - | 0,46 | |
David Haydon | 0,51 | - | - | - | - | - | 0,51 | |
Tony Buffin | 0,51 | - | - | - | - | - | 0,51 | |
Fredrik Ahlin (ledamot revisionsutskottet from maj 2023) | 0,36 | 0,36 | ||||||
| Verkställande direktör | ||||||||
Jon Sintorn | 8,00 | 0,00 | 0,28 | 2,42 | - | - | 10,70 | |
Övriga koncernledningen 1) | 20,08 | 0,80 | 1,64 | 6,29 | - | 1,59 | 30,40 | |
– varav från dotterbolag 2) | 6,76 | 0,22 | 0,64 | 1,74 | - | 1,59 | 10,96 | |
Summa | 32,21 | 0,80 | 1,92 | 8,71 | - | 1,59 | 45,23 |
| 2021-2024 | |
Intjänandeperiod | juni 2021 – april/maj 2024 |
Prestationsmål | Genomsnittligt rörelseresultat (EBIT) |
| 2021–2024 | |
Verkligt värde per aktierätt | 73,25 kr |
| 2022-2025 | |
Intjänandeperiod | juni 2022 – april/maj 2025 |
Prestationsmål | Genomsnittligt rörelseresultat (EBIT) |
| 2022-2025 | |
Verkligt värde per aktierätt | 29,40 kr |
Ackumulerade kostnader | 2023 | 2024 | |||||||
| IFRS 2 | Sociala | Total | IFRS 2 | Sociala | Total | IFRS 2 | Sociala | Total | |
| Program | kostnad | avgifter | kostnad | kostnad | avgifter | kostnad | kostnad | avgifter | kostnad |
2019–2022 | 1 | 0 | 1 | - | - | - | - | - | - |
2021–2024 | 3 | 1 | 4 | - | - | - | - | - | - |
2022–2025 | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
4 | 1 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Antal aktierätter prestationsprogram 2021 | 2023 | 2024 |
Per 1 januari | 951 182 | 951 182 |
Tilldelade | - | - |
Förverkade | - | –951 182 |
Per 31 december | 951 182 | 0 |
Antal aktierätter prestationsprogram 2022 | 2023 | 2024 |
Per 1 januari | 940 386 | 940 386 |
Förverkade | - | –177 036 |
Per 31 december | 940 386 | 763 350 |
Förfallodag | 2023 | 2024 |
april/maj 2024 | 951 182 | 0 |
april/maj 2025 | 940 386 | 763 350 |
1 891 568 | 763 350 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 |
| PwC | ||||
Revisionsuppdrag | 12 | 5 | 2 | 2 |
| Revisionsverksamhet | ||||
utöver revisionsuppdrag | 0 | 0 | 0 | 0 |
Skatterådgivning | 0 | 0 | 0 | 0 |
Andra uppdrag | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Övriga revisionsbyråer | ||||
| Revisionsuppdrag | ||||
(Deloitte) | 0 | 5 | - | - |
| Revisionsverksamhet | ||||
utöver revisionsuppdrag | 0 | 0 | - | - |
Skatterådgivning | 0 | 1 | 0 | 0 |
Andra uppdrag | 0 | 1 | 0 | 0 |
2023 | 2024 | |||
| Medelantal | Varav | Medelantal | Varav | |
| Dotterföretag i: | anställda | män | anställda | män |
Sverige | 754 | 543 | 653 | 451 |
Danmark | 1 168 | 872 | 1 065 | 788 |
Norge | 207 | 76 | 189 | 72 |
Finland | 344 | 234 | 224 | 158 |
Litauen | 47 | 20 | 73 | 25 |
Österrike | 315 | 248 | 31 | 24 |
Storbritannien | 2 278 | 1 598 | 1 989 | 1 382 |
Nederländerna | 343 | 256 | 33 | 25 |
Totalt dotterbolag | 5 456 | 3 847 | 4 257 | 2 925 |
Moderbolaget | 115 | 63 | 87 | 44 |
Koncernen | 5 571 | 3 910 | 4 344 | 2 969 |
2023 | 2024 | |||
| Antal på | Varav | Antal på | Varav | |
| balans dagen | män, % | balans dagen | män, % | |
Styrelseledamöter | 69 | 67 | 68 | 76 |
| Verkställande direktörer | ||||
| och andra ledande | ||||
befattningshavare | 82 | 70 | 75 | 67 |
Koncernen | 151 | 68 | 143 | 71 |
2023 | 2024 | |||
| Antal på | Varav | Antal på | Varav | |
| balans dagen | män, % | balans dagen | män, % | |
Styrelseledamöter | 8 | 75 | 7 | 57 |
| Verkställande direktörer | ||||
| och andra ledande | ||||
befattningshavare | 7 | 71 | 4 | 75 |
Moderbolaget | 15 | 73 | 11 | 64 |
Avskrivningar | Nedskrivningar | |||
Koncernen, MSEK | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 |
Kostnad sålda varor | –182 | –215 | –39 | –32 |
| – varav avseende | ||||
nyttjande rättstillgångar | –62 | –108 | - | - |
Försäljningskostnader | –478 | –458 | –35 | –35 |
| – varav avseende | ||||
nyttjande rättstillgångar | –381 | –342 | - | – |
Administrationskostnader | –59 | –77 | - | –2 |
| – varav avseende | ||||
nyttjande rättstillgångar | –26 | –23 | - | - |
Övrig rörelsekostnad | - | - | - | –478 |
| Summa avskrivningar och | ||||
nedskrivningar | –719 | –750 | –74 | –547 |
| – varav avseende | ||||
nyttjande rättstillgångar | –469 | –473 | - | - |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 |
| Vinst vid försäljning av | ||||
anläggningstillgångar | 16 | 16 | - | 0 |
| Vinst vid försäljning av | ||||
produktionsanläggning | 112 | 0 | - | 0 |
| Kursvinster på fordringar/ | ||||
skulder av rörelsekaraktär | 407 | 285 | 6 | 4 |
Hyresintäkter | 61 | 37 | - | 0 |
Utträde lease | 20 | 0 | - | 0 |
Försäkringsintäkter | 0 | 0 | - | 0 |
Statliga stöd | 12 | 0 | - | 0 |
Övrigt | 37 | 25 | - | 1 |
Summa övriga rörelseintäkter | 665 | 363 | 6 | 5 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 |
| Kursförluster på fordringar/ | ||||
skulder av rörelsekaraktär | –362 | –305 | –9 | –7 |
| Förlust vid försäljning av | ||||
anläggningstillgångar | 0 | –1 | - | 0 |
Övrigt | –17 | -2 | –1 | –1 |
Nedskrivning Goodwill | - | –478 | - | - |
| Summa övriga | ||||
rörelsekostnader | –379 | –786 | –10 | –8 |
MSEK | 2023 | 2024 |
Kostnader för varor och material | –4 771 | –4 171 |
Kostnader för ersättningar till anställda | –3 273 | –2 909 |
Avskrivningar och nedskrivningar (Not 7) | –792 | –1 297 |
Fraktkostnader | –787 | –648 |
Övriga rörelsekostnader | –2 957 | –2 703 |
Summa rörelsekostnader | –12 580 | –11 728 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 |
Resultat från andelar i koncernföretag | ||||
Utdelningar | - | - | 0 | - |
Nedskrivning aktier i dotterbolag | - | - | –92 | - |
| Resultat från försäljning av | ||||
dotterbolag | - | –4 | 0 | 0 |
| Finansiella intäkter | ||||
Ränteintäkter, kortfristiga | 22 | 25 | 162 | 209 |
Kursdifferenser | 4 | 10 | - | 159 |
| Finansiella kostnader | ||||
Räntekostnader 1 | –221 | –151 | –67 | -112 |
Räntekostnader avseende leasing | –51 | –135 | 0 | - |
| Räntekostnader avseende | ||||
pensions skuld | –24 | –22 | 0 | - |
Kursdifferenser | –2 | –3 | –41 | - |
Övriga finansiella kostnader | –12 | |||
Totalt | –272 | -292 | –38 | 256 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 |
| Aktuell skattekostnad | ||||
för perioden | –101 | –124 | 0 | 0 |
Uppskjuten skatt | 161 | 48 | 68 | 1 |
Skatt på årets resultat | 60 | –76 | 68 | 1 |
Avstämning effektiv skatt, Moderbolaget | 2023 | 2024 | ||
Skatt enligt skattesats i moderbolaget 20,6% | 76 | 40 | ||
Ej skattepliktiga intäkter | 0 | 0 | ||
Ej avdragsgilla kostnader | –20 | –1 | ||
Ej aktiverat förlustavdrag | - | –101 | ||
Tillkommande avdragsgilla kostnader | 12 | 63 | ||
Redovisad effektiv skatt | 68 | 1 |
Avstämning effektiv skatt, Koncernen | 2023 | 2024 |
Resultat före skatt kvarvarande verksamheter | –515 | –1119 |
Resultat före skatt avvecklade verksamheter | 142 | –143 |
–373 | –1262 | |
Skatt enligt skattesats i Sverige 20,6% | 77 | 260 |
Olika lokala skattesatser | –4 | –21 |
Skatter hänförliga till tidigare perioder | –1 | 25 |
Ej skattepliktiga intäkter | 7 | 50 |
Ej avdragsgilla kostnader | –50 | –213 |
Underskottsavdrag | –7 | –173 |
Övrigt | 4 | –9 |
Redovisad effektiv skatt | 26 | –81 |
Inkomstskatt hänförlig till kvarvarande verksamheter | 60 | –76 |
Inkomstskatt hänförlig till avvecklade verksamheter | –34 | –5 |
26 | –81 |
| Koncernen | ||
Goodwill, MSEK | 2023 | 2024 |
Ingående redovisat värde | 3 232 | 3 247 |
Avyttring av verksamhet | - | –758 |
Årets nedskrivning | - | –478 |
Omräkningsdifferenser | 15 | 179 |
Utgående redovisat värde | 3 247 | 2 190 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2023 | 2024 |
Region Norden | 633 | 708 |
Region Storbritannien | 1 530 | 1 482 |
Region Portfolio Business Units | 1 084 | - |
Summa | 3 247 | 2 190 |
| Koncernen | ||
Diskonteringsränta före skatt, % | 2023 | 2024 |
Region Storbritannien | 10,2 | 10,3% |
Region Norden | 10,0 | 9,5% |
Region Portfolio Business Units | 9,6 | e.t. |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Övriga immateriella tillgångar, MSEK | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 |
Ingående anskaffningsvärde | 886 | 1054 | 343 | 505 |
Årets investeringar | 200 | 165 | 162 | 144 |
Försäljningar och utrangeringar | –22 | 0 | - | – |
Avyttring av verksamhet | - | -52 | - | – |
Omklassificering | 1 | 3 | - | – |
| Omklassificering till tillgångar som | ||||
innehas för försäljning | –10 | – | - | – |
Omräkningsdifferenser | –1 | 16 | - | – |
| Utgående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 1 054 | 1 186 | 505 | 649 |
Ingående avskrivningar | 468 | 494 | 22 | 38 |
Försäljningar och utrangeringar | –22 | 0 | - | - |
Avyttring av verksamhet | - | –46 | - | - |
Årets avskrivningar | 33 | 39 | 16 | 25 |
Årets nedskrivningar | 16 | - | - | - |
Omklassificering | - | - | - | - |
Omräkningsdifferenser | –1 | 15 | - | - |
| Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar | 494 | 502 | 38 | 63 |
Utgående redovisat värde | 560 | 684 | 467 | 586 |
| Varav: | ||||
Programvara | 518 | 654 | 467 | 586 |
Varumärken | 11 | 9 | - | - |
Licenser | 5 | 5 | - | - |
Övrigt | 26 | 16 | - | - |
Utgående redovisat värde | 560 | 684 | 467 | 586 |
| Koncernen | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | |||||||
Byggnader, MSEK | 2023 | 2024 | Mark och markanläggningar, MSEK | 2023 | 2024 | Inventarier, verktyg och | ||||
Ingående anskaffningsvärde | 1 710 | 1 877 | Utgående redovisat värde | 101 | 47 | installationer, MSEK | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 |
Årets investeringar | 135 | 8 | Utgående ackumulerade avskrivningar | 26 | 28 | Ingående anskaffningsvärde | 1 495 | 1 594 | 4 | 4 |
Försäljningar och utrangeringar | –3 | -94 | Årets investeringar | 130 | 27 | - | 1 | |||
| Koncernen | Försäljningar och | |||||||||
Avyttring av verksamhet | - | -288 | Pågående investeringar, MSEK | 2023 | 2024 | utrangeringar | –33 | –96 | - | - |
Omklassificering | 614 | 68 | Ingående balans | 1 572 | 1603 | Avyttring av verksamhet | – | –115 | - | - |
| Omklassificering till tillgångar som innehas | Omklassificering | 13 | 50 | - | - | |||||
för försäljning | –585 | – | Årets påbörjade investeringar | 1 331 | 914 | |||||
Omräkningsdifferenser | 6 | 95 | Försäljningar och utrangeringar | - | –4 | Omräkningsdifferenser | –11 | 67 | - | - |
| Utgående anskaffningsvärde | Avyttring av verksamhet | - | –62 | Utgående anskaffningsvärden | 1 594 | 1 527 | 4 | 5 | ||
inklusive uppskrivet belopp | 1 877 | 1 666 | Årets avslutade investeringar 1) | –993 | -496 | Ingående av- och | ||||
Ingående av- och nedskrivningar | 1 285 | 1 387 | Omklassificering till tillgångar som innehas | nedskrivningar | 1 232 | 1 294 | 0 | 1 | ||
för försäljning | –312 | - | Försäljningar och | |||||||
Försäljning och utrangeringar | –2 | –106 | Omräkningsdifferenser | 5 | 15 | utrangeringar | –30 | –87 | - | - |
Avyttring av verksamhet | - | –259 | Utgående redovisat värde | 1 603 | 1 970 | Avyttring av verksamhet | - | –91 | - | - |
Omklassificering | –1 | 0 | 1) Tillgångar som omklassificerats till andra materiella anläggnings tillgångar. | Omklassificering | 0 | 0 | - | - | ||
Årets avskrivningar | 63 | 84 | Årets avskrivningar | 97 | 103 | 1 | 1 | |||
Årets nedskrivning | 39 | 37 | Koncernen | Årets nedskrivningar | 3 | - | - | - | ||
Omräkningsdifferenser | 3 | 67 | Maskiner och andra tekniska anläggningar, MSEK | 2023 | 2024 | Omräkningsdifferenser | –8 | 59 | - | - |
Utgående av- och nedskrivningar | 1 387 | 1 210 | Ingående anskaffningsvärde | 2 475 | 2 653 | Utgående av- och | ||||
Utgående redovisat värde | 490 | 456 | Årets investeringar | 77 | 8 | nedskrivningar | 1 294 | 1 278 | 1 | 2 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | 1 300 | 1 215 | Försäljningar och utrangeringar | –88 | -197 | Utgående redovisat värde | 300 | 249 | 3 | 3 |
Avyttring av verksamhet | - | -505 | Utgående ackumulerade | |||||||
| Koncernen | Omklassificering | 192 | 440 | avskrivningar | 1 287 | 1 271 | 1 | 2 | ||
Mark och markanläggningar, MSEK | 2023 | 2024 | Omräkningsdifferenser | –3 | 85 | |||||
Ingående anskaffningsvärde | 213 | 137 | Utgående anskaffningsvärde | Koncernen | ||||||
Årets investeringar | –14 | 0 | inklusive uppskrivet belopp | 2 653 | 2 484 | Förskott avseende materiella anläggningstillgångar, MSEK | 2023 | 2024 | ||
Avyttring av verksamhet | - | –58 | Ingående av- och nedskrivningar | 2 046 | 2 070 | Ingående balans | 265 | 112 | ||
Omklassificering | 182 | 0 | Försäljningar och utrangeringar | –89 | –190 | Under året nedlagda utgifter | –142 | –90 | ||
| Omklassificering till tillgångar som innehas | Avyttring av verksamhet | - | –384 | Omklassificering | –11 | 0 | ||||
för försäljning | –245 | - | Omklassificering | –1 | 0 | Omräkningsdifferenser | 0 | -1 | ||
Omräkningsdifferenser | 1 | 5 | Årets avskrivningar | 99 | 68 | Utgående redovisat värde | 112 | 21 | ||
| Utgående anskaffningsvärde | ||||||||||
inklusive uppskrivet belopp | 137 | 84 | Årets nedskrivningar | 16 | 28 | |||||
Ingående av- och nedskrivningar | 36 | 36 | Omräkningsdifferenser | –1 | 66 | |||||
Årets avskrivning | 1 | 1 | Utgående av- och nedskrivningar | 2 070 | 1 658 | |||||
Omräkningsdifferenser | –1 | 0 | Utgående redovisat värde | 583 | 826 | |||||
Utgående ackumulerade avskrivningar | 2 016 | 1 603 | ||||||||
Utgående av- och nedskrivningar | 36 | 37 |
| Koncernen | ||
Byggnader och mark, MSEK | 2023 | 2024 |
Ingående anskaffningsvärde | 2 797 | 2 603 |
Nya leasingkontrakt | 468 | 1318 |
Avslutade leasingkontrakt | –680 | –563 |
Avyttring av verksamhet | - | –215 |
Omräkningsdifferenser | 18 | 149 |
Utgående anskaffningsvärde | 2 603 | 3 292 |
Ingående av- och nedskrivningar | 1 152 | 1 144 |
Årets avskrivningar | 411 | 397 |
Avslutade leasingkontrakt | –424 | –461 |
Avyttring av verksamhet | - | –112 |
Omräkningsdifferenser | 5 | 61 |
Utgående av- och nedskrivningar | 1 144 | 1 029 |
Utgående redovisat värde | 1 459 | 2 263 |
| Koncernen | ||
Fordon, MSEK | 2023 | 2024 |
Ingående anskaffningsvärde | 295 | 258 |
Nya leasingkontrakt | 79 | 80 |
Avslutade leasingkontrakt | –121 | –55 |
Avyttring av verksamhet | - | –26 |
Omräkningsdifferenser | 5 | 16 |
Utgående anskaffningsvärde | 258 | 273 |
Ingående av- och nedskrivningar | 133 | 103 |
Årets avskrivningar | 77 | 66 |
Avslutade leasingkontrakt | –108 | –46 |
Avyttring av verksamhet | - | –14 |
Omräkningsdifferenser | 1 | 8 |
Utgående av- och nedskrivningar | 103 | 117 |
Utgående redovisat värde | 155 | 156 |
| Koncernen | ||
Övrigt, MSEK | 2023 | 2024 |
Ingående anskaffningsvärde | 42 | 32 |
Nya leasingkontrakt | 9 | 11 |
Avslutade leasingkontrakt | –20 | –17 |
Avyttring av verksamhet | - | -2 |
Omräkningsdifferenser | 1 | 1 |
| Utgående anskaffningsvärde | ||
inklusive uppskrivet belopp | 32 | 25 |
Ingående av- och nedskrivningar | 23 | 19 |
Årets avskrivningar | 15 | 10 |
Avslutade leasingkontrakt | –18 | –17 |
Avyttring av verksamhet | - | -1 |
Omräkningsdifferenser | –1 | 0 |
Utgående av- och nedskrivningar | 19 | 11 |
Utgående redovisat värde | 13 | 14 |
| inom | 7 mån– | över | ||||
| Nominella belopp 2024 | 6 mån | 1 år | 1–2 år | 2–5 år | 5 år | |
| Finansiella | ||||||
leasing skulder (R) | DKK | 35 | 69 | 110 | 290 | 183 |
| Finansiella | ||||||
leasing skulder (R) | GBP | 39 | 125 | 190 | 375 | 229 |
| Finansiella | ||||||
leasing skulder (R) | EUR | 8 | 17 | 21 | 6 | |
| Finansiella | ||||||
leasing skulder (R) | SEK | 16 | 63 | 104 | 270 | 1239 |
| Finansiella | ||||||
leasing skulder (R) | NOK | 0 | 4 | 7 | 11 | 12 |
Summa | 98 | 278 | 432 | 952 | 1 663 | |
| inom | 7 mån– | över | ||||
| Nominella belopp 2023 | 6 mån | 1 år | 1–2 år | 2–5 år | 5 år | |
| Finansiella | ||||||
leasing skulder (R) | DKK | 23 | 64 | 103 | 261 | 229 |
| Finansiella | ||||||
leasing skulder (R) | GBP | 42 | 129 | 170 | 341 | 225 |
| Finansiella | ||||||
leasing skulder (R) | EUR | 17 | 26 | 42 | 68 | - |
| Finansiella | ||||||
leasing skulder (R) | SEK | 2 | 9 | 11 | 6 | - |
| Finansiella | ||||||
leasing skulder (R) | NOK | 1 | 8 | 8 | 15 | 21 |
Summa | 85 | 236 | 334 | 691 | 475 |
| Koncernen | ||
Räntebärande långfristiga fordringar, MSEK | 2023 | 2024 |
Säljarlån 1) | - | 61 |
Summa | - | 61 |
| Koncernen | ||
Andra långfristiga fordringar, MSEK | 2023 | 2024 |
Depositioner | 29 | 29 |
Långfristigt lån till återförsäljare | 22 | 20 |
Långfristiga fordringar på kunder | 27 | 24 |
Fordran tilläggsköpeskilling | - | 17 |
Övrigt | 1 | 0 |
Summa | 79 | 90 |
| Moderbolaget | ||
Aktier och andelar i koncernföretag, MSEK | 2023 | 2024 |
Ingående anskaffningsvärde | 1 378 | 1 286 |
Avyttring | - | –3 |
Nedskrivning dotterbolagsaktier | –92 | - |
Utgående anskaffningsvärde | 1 286 | 1 283 |
| Bokfört värde | ||||||
Nobia AB:s innehav av aktier och andelar i rörelsedrivande koncernföretag, %. | Org. nr | Säte | Kapitalandel, % | Antal aktier | 2023 | 2024 |
Nobia NBI AB | 556060-1006 | Stockholm | 100 | 100 | 1 256 | 1 256 |
Nobia Sweden AB | 559240-7414 | Stockholm | 100 | |||
Nobia Fastighets Holding AB | 559236-0043 | Stockholm | 100 | |||
Nobia Fastighets AB | 559247-1725 | Stockholm | 0 | |||
Tidaholm Träcenter AB | 559346-7862 | Tidaholm | 100 | |||
Nobia Norway AS | Trollåsen | 100 | ||||
Nobia Production Sweden AB | 556038-0072 | Tidaholm | 100 | |||
Nobia Denmark A/S | Ølgod | 100 | ||||
HTH Kök Svenska AB | 556187-3190 | Helsingborg | 100 | |||
Nobia Denmark Retail A/S | Ølgod | 100 | ||||
Invita Retail A/S | Ølgod | 100 | ||||
Novart OY | Nastola | 100 | ||||
Nobia Holding UK Limited | Darlington | 100 | ||||
Nobia UK Trustee's Ltd | Darlington | 100 | ||||
Nobia UAB | Vilinus | 100 | ||||
Magnet Ltd | Darlington | 100 | ||||
Magnet (Isle of Man) Limited | Isle of Man | 100 | ||||
Magnet Group Trustees Ltd | Darlington | 100 | ||||
Magnet Group Ltd 1 | Darlington | 100 | ||||
Magnet Distribution Ltd 1 | Darlington | 100 | ||||
Magnet & Southerns Ltd 1 | Darlington | 100 | ||||
Magnet Furniture Ltd 1 | Darlington | 100 | ||||
Magnet Joinery Ltd 1 | Darlington | 100 | ||||
Magnet Manufacturing Ltd 1 | Darlington | 100 | ||||
Magnet Retail Ltd 1 | Darlington | 100 | ||||
Magnet Supplies Ltd 1 | Darlington | 100 | ||||
Magnet Industries Ltd 1 | Darlington | 100 | ||||
Magnet Kitchens Ltd 1 | Darlington | 100 | ||||
Gower Group Ltd | Halifax | 100 | ||||
Gower Furniture Ltd | Halifax | 100 | ||||
Charco Ninety-Nine Ltd | Halifax | 100 | ||||
Rollfold Holdings Ltd | Dewsbury | 100 | ||||
Rollfold Group Ltd | Dewsbury | 100 | ||||
Rixonway Kitchens Ltd | Dewsbury | 100 |
| Bokfört värde | ||||||
Nobia AB:s innehav av aktier och andelar i rörelsedrivande koncernföretag, %. | Org. nr | Säte | Kapitalandel, % | Antal aktier | 2023 | 2024 |
Commodore Kitchens Ltd | Grays | 100 | ||||
CIE UK (Holdings) Ltd | Ingatestone | 100 | ||||
CIE PLC | Grays | 100 | ||||
Essenza Interiors Ltd 1) | Grays | 100 | ||||
Lovene Dörr AB 1) | 556038-1724 | Stockholm | 100 | |||
HTH Küchen GmbH | Harrislee | 100 | ||||
Swedoor Bauelementevertrieb GmbH 1) | Herford | 100 | ||||
Nobia Svenska Kök AB | 556048-3256 | Tidaholm | 100 | 30 000 | 0 | 0 |
ewe Küchen GmbH | Wels | 0 | 3 | 0 | ||
Bribus Holding B.V. | Amsterdam | 0 | ||||
Bribus B.V. | Dinxperlo | 0 | ||||
Bribus Extra B.V. | Dinxperlo | 0 | ||||
Aannemings- en Onderhoudsbedrijf D. de Jong B.V. | Rotterdam | 0 | ||||
Superfront AB | 556911-0892 | Stockholm | 100 | |||
Övrigt | 27 | 27 | ||||
Totalt | 1 286 | 1 283 |
Koncernen | Moderbolaget | |||||||
| Bokfört värde | Verkligt värde | Bokfört värde | Verkligt värde | Bokfört värde | Verkligt värde | Bokfört värde | Verkligt värde | |
| MSEK | 2023 | 2023 | 2024 | 2024 | 2023 | 2023 | 2024 | 2024 |
| Valutaterminskontrakt | ||||||||
| transaktionsexponering | ||||||||
– tillgångar | 17 | 17 | 13 | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Valutaterminskontrakt trans- aktionsexponering – skulder | –35 | –35 | –12 | –12 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Totalt | –18 | –18 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 |
Bonus från leverantörer | 119 | 57 | - | - |
Upplupna kundintäkter | 53 | 37 | - | - |
Försäkringar | 6 | 7 | - | 0 |
Övrigt | 165 | 175 | 45 | 39 |
Summa | 343 | 276 | 45 | 39 |
| Antal registrerade | Antal utestående | |
| aktier | aktier | |
Per 1 januari 2023 | 170 293 458 | 168 252 821 |
Per 31 december 2023 | 170 293 458 | 168 252 821 |
Nyemission | 504 758 463 | 504 758 463 |
Per 31 december 2024 | 675 051 921 | 673 011 284 |
Återköpta egna aktier | 2023 | 2024 |
Ingående balans | 2 040 637 | 2 040 637 |
Utgående balans | 2 040 637 | 2 040 637 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 |
Kassa och bank | 412 | 270 | 243 | 206 |
| Omräknings- | Säkrings- | ||
| reserv | reserv | Summa | |
Ingående balans per 1 januari 2023 | 319 | 28 | 347 |
| Valutakursdifferenser vid omräkning av | |||
utlandsverksamheter | 16 | - | 16 |
Kassaflödessäkringar, före skatt 1) | - | –57 | –57 |
| Skatt hänförlig till årets förändring av | |||
säkringsreserv 2) | - | 11 | 11 |
| Utgående balans per | |||
31 december 2023 | 335 | –18 | 317 |
Ingående balans per 1 januari 2024 | 335 | –18 | 317 |
| Valutakursdifferenser vid omräkning av | |||
utlandsverksamheter | 106 | - | 106 |
Kassaflödessäkringar, före skatt 1) | - | 19 | 19 |
| Skatt hänförlig till årets förändring av | |||
säkringsreserv 2) | - | –4 | –4 |
| Utgående balans per | |||
31 december 2024 | 441 | –3 | 438 |
2023 | 2024 | |
| Resultat som är hänförligt till | ||
moder bolagets aktieägare, MSEK | –347 | –1 343 |
| Vägt genomsnittligt antal utestående | ||
stam aktier före utspädning | 168 252 821 | 546 821 668 |
Resultat per aktie före utspädning, SEK | –0,92 | –2,46 |
2023 | 2024 | |
| Vägt genomsnittligt antal | ||
utestående stamaktier | 168 252 821 | 546 821 668 |
Prestationsaktieprogram 2021 | 337 867 | - |
Prestationsaktieprogram 2022 | - | 161 775 |
| Vägt genomsnittligt antal utestående | ||
stamaktier efter utspädning | 168 252 821 | 546 821 668 |
Resultat per aktie efter utspädning, SEK | –0,92 | –2,46 |
Överkursfond | 1 107 357 093 |
Balanserat resultat | 1 393 611 348 |
Årets resultat | –191 668 179 |
Summa kronor | 2 309 300 263 |
I ny räkning överföres | 2 309 300 263 |
Summa kronor | 2 309 300 263 |
| Koncernen | ||
Avsättningar för pensioner, MSEK | 2023 | 2024 |
Förmånsbestämda pensionsplaner | 350 | 173 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2023 | 2024 |
Nuvärdet av fonderade förpliktelser 1) | 2 325 | 2 210 |
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde 2) | –2 179 | –2 225 |
146 | –15 | |
Nuvärdet av ofonderade förpliktelser | 204 | 188 |
Nettoskuld i avsättningar för pensioner | 350 | 173 |
Förmånsbestämda förpliktelsen | Förvaltningstillgångarna | Nettoskulden | ||||
MSEK | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 |
Vid årets början | 2 475 | 2 529 | –2 091 | –2 179 | 384 | 350 |
Avyttring av verksamhet | - | -52 | - | - | - | –52 |
| Redovisas i resultaträkningen | ||||||
Kostnader för tjänstgöring under innevarande år | 5 | 2 | - | - | 5 | 2 |
Räntekostnad (+)/–intäkt (–) | 124 | 123 | –99 | –101 | 25 | 22 |
129 | 125 | –99 | –101 | 30 | 24 | |
| Redovisas i övrigt totalresultat | ||||||
| Omvärderingar | ||||||
| Aktuariella vinster/förluster till följd av | ||||||
– demografiska antaganden | –61 | –16 | - | - | –61 | –16 |
– finansiella antaganden | 54 | –185 | - | - | 54 | –185 |
– erfarenhetsbaserade justeringar | 22 | –69 | - | - | 22 | –69 |
| Avkastning på förvaltningstillgångar exklusive | ||||||
ränteintäkt | - | - | –3 | 199 | –3 | 199 |
Valutakursdifferenser | 32 | 189 | –29 | –181 | 3 | 8 |
47 | –81 | –32 | 18 | 15 | -63 | |
| Övrigt | ||||||
Avgifter från arbetsgivaren | - | - | –69 | -81 | –69 | -81 |
Utbetalda ersättningar | –122 | -123 | 112 | 118 | –10 | -5 |
–122 | -123 | 43 | 37 | –79 | -86 | |
Vid årets slut | 2 529 | 2 398 | –2 179 | -2 225 | 350 | 173 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2023 | 2024 |
Kostnad för sålda varor | 0 | 0 |
Försäljningskostnader | 0 | 0 |
Administrationskostnader | 5 | 2 |
Finansnetto | 25 | 22 |
Summa pensionskostnader | 30 | 24 |
MSEK | 2023 | 2024 |
Ränteintäkter | 99 | 101 |
| Avkastning på pensionstillgångar | ||
exklusive ränte intäkter | 3 | –199 |
| Summa faktisk avkastning | ||
på förvaltnings tillgångar | 102 | –98 |
| Koncernen | ||
% | 2023 | 2024 |
| Diskonteringsränta: | ||
UK | 4,80 | 5,55 |
Österrike | 4,10 | - |
Sverige | 3,90 | 3,00 |
| Framtida årliga löneökningar: | ||
UK | - | - |
Österrike | 2,80 | - |
Sverige | 2,10 | 2,30 |
| Framtida årliga pensionsökningar: | ||
UK | 2,80 | 2,85 |
Österrike | - | - |
Sverige | 2,10 | 2,30 |
| Koncernen | ||||
2023 | 2024 | |||
| På balansdagen | ||||
Män | 20,9 – | 21,8 | 20,1 | – 21,9 |
Kvinnor | 23,7 | – 23,9 | 22,7 – | 23,9 |
| 20 år efter balansdagen | ||||
Män | 22,5 | – 23,8 | 21,7 | – 23,8 |
Kvinnor | 25,2 | – 25,7 | 24,3 – | 25,2 |
2023 | 2024 | |||
| Noterat pris | Noterat pris | |||
| Koncernen | på en aktiv | Onoterat | på en aktiv | Onoterat |
| MSEK | marknad | pris | marknad | pris |
Likvida medel | 113 | - | 28 | - |
| Förstklassiga | ||||
statsobligationer | 1 550 | - | 1 613 | - |
Aktiefonder, globala | 254 | - | 286 | - |
Räntefonder, löptid 7–20 år | 262 | - | 298 | - |
Totalt | 2 179 | - | 2 225 | - |
| 2024 | ||
Koncernen, MSEK | Ökning | Minskning |
Diskonteringsränta (1% förändring) | –29 | 38 |
Förväntad dödlighet (1 års förändring) | 7 | –7 |
Framtida löneökning (1% förändring) | 5 | –4 |
Framtida ökning av pensioner (1% förändring) | 34 | -27 |
| Koncernen | ||
Pensionskostnader, MSEK | 2023 | 2024 |
Summa kostnader för förmånsbestämda planer | 30 | 24 |
Summa kostnader för avgiftsbestämda planer | 259 | 197 |
| Kostnader för särskild löneskatt och | ||
avkastningsskatt | 15 | 10 |
Pensionskostnader totalt | 304 | 231 |
Avsättningar för pensioner, MSEK | 2023 | 2024 |
| Avsättningar enligt tryggandelagen | ||
FPG/PRI-pensioner 1) | 45 | 60 |
| Moderbolaget | ||
Förmånsbestämda planer, MSEK | 2023 | 2024 |
Administrationskostnader | 3 | 2 |
| Moderbolaget | ||
Pensionskostnader, MSEK | 2023 | 2024 |
Summa kostnader för förmånsbestämda planer | 5 | 3 |
Summa kostnader för avgiftsbestämda planer | 24 | 18 |
| Kostnader för särskild löneskatt och | ||
avkastningsskatt | 6 | 5 |
Pensionskostnader totalt | 35 | 26 |
2023 | 2024 | |||||
| Uppskjuten | Uppskjuten | Uppskjuten | Uppskjuten | |||
| MSEK | skattefordran | skatteskuld | Netto | skattefordran | skatteskuld | Netto |
Ingående balans | 240 | 60 | 180 | 390 | 55 | 335 |
Redovisat i årets resultat | 156 | –5 | 161 | 52 | 4 | 48 |
Omvärdering av förmåns- bestämda pensionsplaner | 4 | 1 | 3 | 7 | 26 | –19 |
Förändring terminskontrakt | 12 | 1 | 11 | 1 | 5 | –4 |
Redovisat direkt mot eget kapital | –1 | 2 | –3 | 1 | 1 | |
Kvittning/Omklassificering | –21 | –4 | –17 | 21 | 21 | |
Omräkningsdifferenser | - | - | - | - | - | - |
Utgående balans | 390 | 55 | 335 | 472 | 90 | 382 |
| Förmånsbestämda | Övriga temporära | Förlustavdrag, | ||
| Uppskjuten skattefordran | pensionsplaner | skillnader | Leasing mm | Summa |
Per 1 januari 2023 | 74 | 41 | 125 | 240 |
Redovisat i årets resultat | 0 | –10 | 166 | 156 |
Redovisat i övrigt totalresultat | 4 | 12 | – | 16 |
Redovisat direkt mot eget kapital | – | –1 | – | –1 |
Omklassificering 1 | -21 | -21 | ||
Per 31 december 2023 | 78 | 21 | 291 | 390 |
Per 1 januari 2024 | 78 | 21 | 291 | 390 |
Redovisat i årets resultat | 0 | –33 | 85 | 52 |
Redovisat i övrigt totalresultat | 7 | 1 | 8 | |
Redovisat direkt mot eget kapital | 1 | 1 | ||
Omklassifiering | 21 | 21 | ||
Per 31 december 2024 | 85 | 11 | 376 | 472 |
| Temporära skillnader i | |||
anläggningstillgångar | Övrigt | Summa | |
Per 1 januari 2023 | 37 | 23 | 60 |
Redovisat i årets resultat | 5 | –10 | –5 |
Redovisat i övrigt totalresultat | - | 2 | 2 |
Redovisat direkt mot eget kapital | - | 2 | 2 |
Omklassificering 1 | –4 | - | –4 |
Per 31 december 2023 | 38 | 17 | 55 |
| Temporära skillnader i | |||
anläggningstillgångar | Övrigt | Summa | |
Per 1 januari 2024 | 38 | 17 | 55 |
Redovisat i årets resultat | 21 | –17 | 4 |
Redovisat i övrigt totalresultat | - | 31 | 31 |
Redovisat direkt mot eget kapital | 0 | ||
Per 31 december 2024 | 59 | 31 | 90 |
| Förmåns bestämda | Övriga temporära | |||
| pensions planer | skillnader | Förlust avdrag | Summa | |
Per 1 januari 2023 | 7 | 9 | 41 | 57 |
Redovisat i årets resultat | 1 | –9 | 67 | 59 |
Per 31 december 2023 | 8 | 0 | 108 | 116 |
Per 1 januari 2024 | 8 | 0 | 108 | 116 |
Redovisat i årets resultat | 1 | - | - | 1 |
Per 31 december 2024 | 9 | 0 | 108 | 117 |
Uppskjuten skatteskuld | Övrigt | Summa |
Per 1 januari 2023 | 8 | 8 |
Redovisat i årets resultat | –8 | –8 |
Per 31 december 2023 | 0 | 0 |
Per 1 januari 2024 | 0 | 0 |
Redovisat i årets resultat | - | - |
Per 31 december 2024 | 0 | 0 |
| Övriga långfristiga | ||||||
| Ej utnyttjade | Återställande av | ersättningar till | ||||
| MSEK | hyresrätter | hyresrätter | anställda | Struktur kostnader | Övrigt | Summa |
Per 1 januari 2024 | 4 | 11 | 5 | 74 | 0 | 94 |
Avyttring av verksamhet | - | - | –5 | - | - | –5 |
| Kostnadsfört i koncernens resultaträkning | ||||||
– Tillkommande avsättningar | - | 8 | - | 348 | - | 356 |
– Återförda outnyttjade belopp | - | - | - | - | - | 0 |
Utnyttjat under året | –3 | –13 | - | –297 | - | – 313 |
Omklassificering | - | - | - | - | 0 | |
Omräkningsdifferenser | 0 | 1 | - | 3 | - | 4 |
Per 31 december 2024 | 1 | 7 | 0 | 128 | 0 | 136 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Förfallostruktur, MSEK | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 |
Inom 1 år | 250 | - | - | - |
Mellan 1 och 5 år | 3 629 | 2 569 | - | - |
Längre än 5 år | - | - | - | - |
Summa | 3 879 | 2 569 | - | - |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 |
Bonus till kunder | 169 | 104 | - | - |
| Upplupna lönerelaterade | ||||
kostnader | 365 | 278 | 34 | 27 |
Upplupna räntor | 19 | 9 | 0 | - |
Försäkringar | 8 | 8 | - | - |
Hyror | 28 | 21 | - | - |
Övrigt | 308 | 328 | 21 | 13 |
Summa | 897 | 748 | 55 | 40 |
| Värderade till verkligt värde över | ||||||||
övrigt totalresultat | Värderade till verkligt värde över resultaträkningen | Upplupet anskaffningsvärde | ||||||
| Derivat som används i | Ej säkrings redovisade | Finansiella instrument initialt | Kund och | Summa | ||||
Koncernen 2024 MSEK | Not | säkrings redovisning | derivat instrument | identifierade till verkligt värde | Interims poster | låne fordringar | Övriga skulder | redovisat värde 1) |
| Finansiella tillgångar | ||||||||
Långfristiga räntebärande fordringar | 16 | 61 | 61 | |||||
Långfristiga övriga fordringar | 16 | 90 | 90 | |||||
Kundfordringar | 2 | 940 | 940 | |||||
Kortfristig räntebärande fordran | 17 | 17 | ||||||
Övriga fordringar | 2, 18, 19 | 4 | 9 | 94 | 140 | 247 | ||
Summa | 4 | 9 | - | 94 | 1 248 | - | 1 355 | |
| Finansiella skulder | ||||||||
Långfristiga räntebärande skulder | 28 | 2569 | 2 569 | |||||
Kortfristiga räntebärande skulder | 2 | 0 | ||||||
Leasingskulder | 2402 | 2 402 | ||||||
Leverantörsskulder | 2 | 1 406 | 1 406 | |||||
Övriga skulder | 2, 18, 29 | 12 | 727 | 175 | 914 | |||
Summa | 12 | 0 | 0 | 727 | - | 6 552 | 7 291 |
| Värderade till verkligt värde över | ||||||||
övrigt totalresultat | Värderade till verkligt värde över resultaträkningen | Upplupet anskaffningsvärde | ||||||
| Derivat som används i | Ej säkrings redovisade | Finansiella instrument initialt | Kund och | Summa | ||||
Koncernen 2023 MSEK | Not | säkrings redovisning | derivat instrument | identifierade till verkligt värde | Interims poster | låne fordringar | Övriga skulder | redovisat värde 1) |
| Finansiella tillgångar | ||||||||
Långfristiga räntebärande fordringar | 16 | 0 | ||||||
Långfristiga övriga fordringar | 16 | 79 | 79 | |||||
Kundfordringar | 2 | 1 160 | 1 160 | |||||
Kortfristig räntebärande fordran | 3 | 3 | ||||||
Övriga fordringar | 2, 18, 19 | 4 | 13 | 172 | 138 | 327 | ||
Summa | 4 | 13 | - | 172 | 1 380 | - | 1 569 |
| Finansiella skulder | ||||||||
Långfristiga räntebärande skulder | 28 | 3 630 | 3 630 | |||||
Kortfristiga räntebärande skulder | 2 | 250 | 250 | |||||
Leasingskulder | 1 569 | 1 569 | ||||||
Leverantörsskulder | 2 | 1 722 | 1 722 | |||||
Övriga skulder | 2, 18, 29 | 35 | 0 | 869 | 343 | 1 247 | ||
Summa | 35 | 0 | 0 | 869 | - | 7 514 | 8 418 |
| Värderade till verkligt värde | ||||||||
över övrigt totalresultat | Värderade till verkligt värde över resultaträkningen | Upplupet anskaffningsvärde | ||||||
| Derivat som används i | Ej säkrings redovisade | Finansiella instrument initialt | Kund och | Summa | ||||
Moderbolaget 2024 MSEK | Not | säkrings redovisning | derivat instrument | identifierade till verkligt värde | Interims poster | låne fordringar | Övriga skulder | redovisat värde 1) |
| Finansiella tillgångar | ||||||||
Långfristiga övriga fordringar | - | - | - | - | 117 | - | 117 | |
Kundfordringar | - | - | - | - | - | - | - | |
Övriga fordringar | 18, 19 | - | - | - | - | 3 453 | - | 3 453 |
Summa | - | - | - | - | 3 570 | - | 3 570 | |
| Finansiella skulder | ||||||||
Långfristiga räntebärande skulder | - | - | - | - | - | 44 | 44 | |
Långfristiga ej räntebärande skulder | - | - | - | - | - | 13 | 13 | |
Kortfristiga räntebärande skulder | - | - | - | - | - | 1 295 | 1 295 | |
Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 32 | 32 | |
Övriga skulder | 18, 29 | - | - | - | 40 | - | 3 | 43 |
Summa | - | - | - | 40 | - | 1 387 | 1 427 |
| Värderade till verkligt värde | ||||||||
över övrigt totalresultat | Värderade till verkligt värde över resultaträkningen | Upplupet anskaffningsvärde | ||||||
| Derivat som används i | Ej säkrings redovisade | Finansiella instrument initialt | Kund och | Summa | ||||
Moderbolaget 2023 MSEK | Not | säkrings redovisning | derivat instrument | identifierade till verkligt värde | Interims poster | låne fordringar | Övriga skulder | redovisat värde 1) |
| Finansiella tillgångar | ||||||||
Långfristiga övriga fordringar | - | - | - | - | 116 | - | 116 | |
Kundfordringar | - | - | - | - | - | - | - | |
Övriga fordringar | 18, 19 | - | - | - | - | 3 874 | - | 3 874 |
Summa | - | - | - | - | 3 990 | - | 3 990 | |
| Finansiella skulder | ||||||||
Långfristiga räntebärande skulder | - | - | - | - | - | 39 | 39 | |
Långfristiga ej räntebärande skulder | - | - | - | - | - | 11 | 11 | |
Kortfristiga räntebärande skulder | - | - | - | - | - | 2 651 | 2 651 | |
Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 41 | 41 | |
Övriga skulder | 18, 29 | - | - | - | 55 | - | 4 | 59 |
Summa | - | - | - | 55 | - | 2 746 | 2 801 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2023 | 2024 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | ||
Byggnader och mark | 775 | - |
Pågående investeringar och förskott | 312 | - |
Övriga immateriella tillgångar | 10 | - |
Uppskjutna skattefordringar | 21 | - |
Övriga fordringar | 16 | - |
Summa | 1 134 | - |
| Skulder som har direkt samband med tillgångar | ||
| som innehas för försäljning | ||
Uppskjutna skatteskulder | 4 | - |
Leverantörsskulder | 81 | - |
Aktuella skatteskulder | 5 | - |
Summa | 90 | - |
MSEK | 2023 | 2024 |
Intäkter | 1 701 | 271 |
Kostnad för sålda varor | –1 169 | –185 |
Bruttovinst | 532 | 86 |
Kostnader och övriga rörelseintäkter | –388 | –64 |
Rörelseresultat | 144 | 22 |
Finansnetto | –2 | –1 |
Resultat före skatt | 142 | 21 |
Inkomstskatt | –34 | –5 |
Resultat efter skatt från avvecklad verksamhet | 108 | 16 |
| Resultat vid avyttring av den avvecklade verksamheten | ||
Vinst/förlust vid avyttring av verksamheter, inklusive försäljningskostnader | - | –283 |
Skatthänförlig till ovanstående vinst/förlust | - | - |
ackumulerade omräkningseffekter | - | 119 |
- | –164 | |
varav Ewe Österrike | - | –41 |
varav Bribus Nederländerna | - | –123 |
Resultat från avyttring efter skatt | - | –164 |
Totalt resultat från avvecklad verksamhet efter skatt | 108 | –148 |
| Hänförligt till: | ||
| Moderbolagets aktieägare | ||
Periodens resultat | 108 | –148 |
Resultat per aktie, SEK | 0,28 | –0,27 |
Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 0,28 | –0,27 |
MSEK | 2023 | 2024 |
Immateriella anläggningstillgångar | - | 749 |
Materiella anläggningstillgångar | - | 244 |
Varulager | - | 90 |
Kortfristiga fordringar | - | 222 |
Likvida medel | - | 225 |
Långfristiga skulder | - | –63 |
Uppskjutna skattefordringar/skulder, netto | - | –4 |
Övriga skulder | - | –199 |
Identifierabara tillgångar, netto | - | 1 264 |
MSEK | 2023 | 2024 |
Kontant reglerad köpeskilling | - | 897 |
Likvida medel i förvärvade dotterföretag | - | –225 |
| Effekt på koncernens likvida medel för | ||
avyttrade verksamheterna | - | 672 |
MSEK | 2023 | 2024 |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | 144 | –56 |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | –38 | –2 |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 1 | –1 |
Periodens kassaflöde från avvecklad verksamhet | 107 | –59 |
| Försäljning av | Inköp av varor/ | Fakturering | Övrigt | Fordran på | Skuld till | ||
| varor/tjänster | tjänster från | Koncern gemen - | (t ex ränta, | närstående | närstående | ||
| till närstående | närstående | samma tjänster | utdelning) | per 31 dec | per 31 dec | ||
| Närstående relation | |||||||
| Garantiersättning i samband med nyemission | |||||||
– Nordstjernan AB och IF Skadeförsäkring AB | 2024 | –13 | |||||
Dotterföretag | 2024 | 22 | 116 | 403 | –399 | 3 431 | 1 295 |
Dotterföretag | 2023 | 48 | 154 | 437 | –258 | 3 859 | 2 652 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 |
| Eventualförpliktelse – | ||||
Borgen pensions förpliktelse | 3 | 72 | 34 | 36 |
| Eventualförpliktelse – | ||||
Övriga ansvarsförbindelser | 277 | 333 | 4 222 | 2 955 |
Ställda säkerheter – Aktier i dotterbolag | 1 101 | 3 673 | 0 | 1 256 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 |
Kassa och banktillgodo havanden | 66 | 38 | 0 | 0 |
| Tillgodohavande på koncernkonto | ||||
hos moderföretaget | 346 | 232 | 243 | 206 |
| Summa enligt balans räkningen | ||||
| och summa enligt rapporten | ||||
över kassaflöden | 412 | 270 | 243 | 206 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 |
Erhållen utdelning | - | - | - | - |
Erhållen ränta | 24 | 24 | 162 | 368 |
Erlagd ränta | –272 | –418 | –109 | –112 |
–248 | –394 | 53 | 256 |
UB 2023 | Kassaflöden | Icke kassaflödespåverkande förändringar | UB 2024 | ||||
| Förvärv av | Avyttring av | Förändring | Valutakurs | ||||
| Koncernen, MSEK | verksamheter | verksamheter | leasingavtal | differenser | |||
Räntebärande skulder | 3 879 | –1 310 | - | - | 2 569 | ||
Leasingskulder | 1 569 | –432 | - | - | 1 177 | 88 | 2 402 |
| Summa skulder härrörande från | |||||||
finansieringsverksamheten | 5 448 | –1 742 | - | - | 1 177 | 88 | 4 971 |
| Avstämning av skulder som härrör från finansieringsverksamheten | UB 2023 | Kassaflöden | Icke kassaflödespåverkande förändringar | UB 2024 | |||
| Förvärv av | Avyttring av | Förändring | Valutakurs | ||||
| Moderbolaget, MSEK | verksamheter | verksamheter | leasingavtal | differenser | |||
Räntebärande skulder | 0 | - | - | - | - | - | 0 |
| Summa skulder härrörande från | |||||||
finansieringsverksamheten | 0 | - | - | - | - | - | 0 |