MSEK | Not | 2022 | 2023 |
Nettoomsättning | 3 | ||
Kostnad sålda varor | 4, 7, 10, 25 | – | − |
Bruttovinst | |||
Försäljningskostnader | 4, 7, 10, 25 | – | − |
Administrationskostnader | 4, 6, 7, 10, 25 | – | − |
Övriga rörelseintäkter | 8 | ||
Övriga rörelsekostnader | 9 | – | − |
Rörelseresultat | − | ||
Finansiella intäkter | 11 | ||
Finansiella kostnader | 11 | – | − |
Resultat efter finansiella poster | − | ||
Skatt på årets resultat | 12, 26 | – | |
Årets resultat | – | − | |
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | – | − | |
Resultat per aktie, före utspädning, SEK | 23 | – | − |
Resultat per aktie, efter utspädning, SEK | 23 | – | − |
MSEK | Not | 2022 | 2023 |
Årets resultat | – | − | |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som omförts eller kan | |||
| komma att omföras till årets resultat | |||
| Valutakursdifferenservidomräkning | |||
av utlands verksamheter | 22 | ||
| Kassaflödessäkringarföreskatt | 22 | – | |
| Skatt hänförligt till periodens förändring | |||
| av säkringsreserv | 22 | – | |
– | |||
| Poster som inte kommer | |||
| att omföras till årets resultat | |||
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | 25 | – | – |
| Skatt hänförligt till omvärdering av förmånsbestämda | |||
pensionsplaner | |||
– | – | ||
Årets övrigt totalresultat | – | ||
Årets summa totalresultat | – | ||
| Årets summa totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | − |
MSEK | Not | 2022–12–31 | 2023–12–31 |
| TILLGÅNGAR | |||
Immateriella tillgångar | 13 | ||
Goodwill | |||
Övriga immateriella tillgångar | |||
Materiella anläggnings tillgångar | 14 | ||
Byggnader och mark | |||
Pågående investeringar och förskott | |||
Maskiner och andra tekniska anläggningar | |||
Inventarier, verktyg och installationer | |||
Nyttjanderättstillgångar | 15 | ||
Räntebärande långfristiga fordringar (R) | 16 | ||
Andra långfristiga fordringar | 16 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 26 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Varulager | |||
Råvaror och förnödenheter | |||
Varor under tillverkning | |||
Färdiga varor | |||
Handelsvaror | |||
| Kortfristiga fordringar | |||
Aktuella skattefordringar | |||
Kundfordringar | 2 | ||
Derivatinstrument | 2,18 | ||
Räntebärande kortfristiga fordringar (R) | |||
Övriga fordringar | 2 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 19 | ||
Likvida medel (R) | 20 | ||
Tillgångar som innehas för försäljning | 31 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar | |||
Varav räntebärande poster (R) |
MSEK | Not | 2022–12–31 | 2023–12–31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Aktiekapital | 21 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | 22 | ||
Balanserad vinst | |||
Summa eget kapital | |||
Avsättningar för garantier | |||
Avsättningar för pensioner (R) | 25 | ||
Leasingskulder (R) | 15 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 26 | ||
Övriga avsättningar | 27 | ||
Skulder till kreditinstitut (R) | 2,28 | ||
Övriga skulder (R) | 2 | ||
Övriga skulder ej räntebärande | 2 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut (R) | 2,28 | ||
Förskott från kunder | |||
Leverantörsskulder | 2 | ||
Avsättningar | 27 | ||
Aktuella skatteskulder | |||
Leasingskulder (R) | 15 | ||
Derivatinstrument | 2,18 | ||
Övriga skulder | 2 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 29 | ||
| Skulder som har direkt samband med tillgångar | |||
som innehas för försäljning | 31 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa eget kapital och skulder | |||
Varav räntebärande poster (R) | |||
| Information om koncernens ställda säkerheter och eventual förpliktelser se Not 33. |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Valutakurs- | ||||||
| differens vid | ||||||
| omräkning | Kassaflödes- | |||||
| Övrigt | av utlands- | säkringar | Summa eget | |||
MSEK | Aktiekapital | tillskjutet kapital | verksamheter | efter skatt | Balanserad vinst | kapital |
Ingående balans per 1 januari 2022 | – | – | ||||
Årets resultat | – | – | ||||
Årets övrigt totalresultat | – | |||||
Årets summa totalresultat | – | |||||
| Utdelning | – | – | ||||
Periodisering av aktiesparprogram | – | – | ||||
Utgående balans per 31 december 2022 | ||||||
Ingående balans per 1 januari 2023 | ||||||
Årets resultat | − | − | ||||
Årets övrigt totalresultat | − | − | − | |||
Årets summa totalresultat | − | − | − | |||
Periodisering av aktiesparprogram | − | − | ||||
Utgående balans per 31 december 2023 | − | |||||
| 1) På årsstämman 2022 beslutades en utdelning om |
MSEK | Not | 2022 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | − | ||
Avskrivningar/Nedskrivningar | 13, 14, 15 | ||
Övrigajusteringarförpostersominteingårikassaflödet | |||
Betald inkomstskatt | – | − | |
Förändring av varulager | – | ||
Förändringar av rörelse fordringar | – | ||
Förändringar av rörelseskulder | − | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Investeringar i materiella anläggningstillgångar | – | − | |
Investeringar i immateriella tillgångar | – | − | |
Försäljning av materiella anläggningstillgångar | |||
Erhållen ränta | |||
Ökning/Minskning räntebärande tillgångar | − | ||
Övriga poster i investeringsverksamheten | |||
Förvärv av verksamhet | – | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | − | |
Operativt kassaflöde före förvärv/försäljning av dotter- företag, ränta, ökning/minskning av räntebärande tillgångar | – | − | |
Operativt kassaflöde efter förvärv/försäljning av dotter- företag, ränta, ökning/minskning av räntebärande tillgångar | – | − |
MSEK | Not | 2022 | 2023 |
| Finansieringsverksamheten | |||
Betald ränta | – | − | |
Förändring av räntebärande skulder | |||
Förändring av leasingskulder | – | − | |
Aktier eget innehav, återköpta | |||
Utdelning | – | ||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Årets kassaflöde exklusive kursdifferenser i likvida medel | – | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Årets kassaflöde | – | ||
Kursdifferensilikvidamedel | − | ||
Likvida medel vid årets slut |
2022 | 2023 | |||
| Sysselsatt | Ränte bärande | Sysselsatt | Ränte bärande | |
| kapital | lån och | kapital | lån och | |
| MSEK | per valuta | leasing skulder | per valuta | leasing skulder |
SEK | 2 423 | 2 359 | 3 560 | 4 058 |
EUR | 1 506 | 244 | 1 562 | 200 |
GBP | 3 622 | 956 | 3 357 | 918 |
DKK | 1 275 | 741 | 1 444 | 585 |
NOK | 210 | 23 | 205 | 37 |
Totalt | 9 037 | 4 323 | 10 128 | 5 798 |
| Ränterisk | ||||
2022 | 2023 | |||||
Koncernen, MSEK | 0–3 mån | 2 år | 3 år | 0–3 mån | 2 år | 3 år |
SEK | 2 181 | – | – | 3 879 | – | – |
2022 | 2022 | 2023 | 2023 | |
Förfalloår | 2025 | 2 025 | 2 025 | 2025 |
Lån och kreditlöften, MSEK | 2 000 | 3 000 | 2 000 | 3 000 |
Därav utnyttjat, MSEK | 2 000 | 181 | 2 000 | 1 900 |
2022 | 2023 | |||||||||
| Valutakontrakt på balansdagen | USD | EUR | NOK | SEK | DKK | USD | EUR | NOK | SEK | DKK |
Lokal valuta | 96 | –200 | –53 | 49 | 42 | −219 | 18 | 28 | ||
| Totalt, MSEK | 1 074 | –190 | –53 | 73 | 461 | −222 | 18 | 42 | ||
Verkligt värde, MSEK | 0 | 26 | 4 | 4 | 3 | 0 | −16 | −10 | −3 | −2 |
| Nettoflöde kalenderår | ||||||||||
Nettoflöde, lokal valuta | –7 | –127 | 542 | –102 | –155 | −4 | –110 | 525 | −128 | −141 |
| Nettoflöde, MSEK | –70 | –1 355 | 570 | –102 | –222 | −45 | –1 267 | 528 | −128 | −217 |
| Säkrad volym, MSEK | 0 | –1 755 | 211 | –53 | –175 | 0 | −712 | 220 | 18 | −44 |
2022 | 2023 | |||||
| Påverkan på | Påverkan på | Påverkan på | Påverkan på | |||
| resultat före | eget kapital 3 , | resultat före | eget kapital 3 , | |||
Valutor 1 och räntor | Förändring | skatt, MSEK | MSEK | Förändring | skatt, MSEK | MSEK |
EUR/SEK | 5% | 20,0 | 15,9 | 9,7 | 7,7 | |
SEK/NOK | 5% | 6,8 | 5,3 | 10,1 | 7,9 | |
EUR/GBP | 5% | 20,4 | 17 | 23,7 | 17,8 | |
NOK/DKK | 5% | 13,8 | 10,8 | 11,1 | 8,7 | |
SEK/DKK | 5% | 11,7 | 9,1 | 10,8 | 8,4 | |
Räntenivå | 100 pkt | 21,8 | 17,3 | 100 pkt | 39,0 | 31,0 |
2022 | 2023 | ||||||||||||
| Inom 1 | 3 mån | 5 år eller | Inom 1 | 3 mån | 5 år eller | ||||||||
Koncernen, MSEK | Valuta | Total | mån | 1–3 mån | –1 år | 1–5 år | längre | Total | mån | 1–3 mån | –1 år | 1–5 år | längre |
| Banklån (R) | |||||||||||||
| Banklån | SEK | 2 284 | 0 | 24 | 71 | 2 189 | – | 4 599 | – | 871 | 921 | 2 807 | – |
| Övriga skulder | |||||||||||||
| Valutaterminskontrakt | SEK | 2 | 0 | 1 | 1 | – | – | 6 | 1 | 3 | 2 | – | – |
| Valutaterminskontrakt | EUR | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 17 | 4 | 5 | 8 | – | – |
| Valutaterminskontrakt | NOK | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – | 9 | 2 | 2 | 5 | – | – |
| Valutaterminskontrakt | DKK | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 2 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Valutaterminskontrakt | USD | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Valutaswappar | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | |
Övriga skulder (R) | DKK | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga skulder (R) | NOK | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder och | |||||||||||||
övriga skulder | SEK | 1 964 | 992 | 258 | 706 | 7 | – | 2065 | 1 295 | 474 | 292 | 4 | – |
Summa | 1 967 | 993 | 283 | 778 | 2 196 | – | 6 698 | 1 302 | 1 356 | 1 229 | 2 811 | 0 | |
Räntebärande skulder (R) | 2 181 | 3 879 | |||||||||||
2022 | 2023 | |||||
| Varav förväntade | Varav | Varav förväntade | Varav | |||
MSEK | Brutto | kreditförluster | nedskrivning | Brutto | kreditförluster | nedskrivning |
Ej förfallna fordringar | 1 219 | 4 | 0 | 1 025 | 6 | 0 |
Förfallna fordringar 0–30 dagar | 175 | 1 | 0 | 141 | 1 | 0 |
Förfallna fordringar >30 dagar–90 dagar | 130 | – | 9 | 81 | – | 3 |
Förfallna fordringar >90 dagar–180 dagar | 61 | – | 12 | 48 | – | 12 |
Förfallna fordringar >180 dagar–360 dagar | 29 | – | 6 | 56 | – | 22 |
Förfallna fordringar >360 dagar | 35 | – | 22 | 45 | – | 40 |
Utestående fordringar | 1 649 | 5 | 50 | 1 396 | 7 | 77 |
MSEK | 2022 | 2023 |
Ingående balans | 56 | 77 |
Förväntade kundförluster | – | – |
Återföring av tidigare gjorda nedskrivningar | 2 | −7 |
Ändrad bedömning förväntade kundförluster | – | – |
Årets nedskrivningar | 24 | 40 |
Konstaterad förlust | –17 | −26 |
Omräkningsdifferens | 3 | −1 |
Förvärv av verksamhet | – | – |
Utgående balans | 67 | 82 |
| 2023 | Finansiella | Finansiella |
| MSEK | tillgångar | skulder |
| Redovisade belopp | ||
i rapport över finansiell ställning | 17 | −35 |
Belopp som omfattas av nettning | −13 | 0 |
Belopp efter nettning | 4 | −35 |
| 2022 | Finansiella | Finansiella |
| MSEK | tillgångar | skulder |
Redovisade belopp i rapport över finansiell ställning | 44 | –13 |
Belopp som omfattas av nettning | –6 | 11 |
Belopp efter nettning | 38 | –2 |
| Intäkter från externa kunder | Anläggningstillgångar | Nyttjanderättstillgångar | ||||
MSEK | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 |
Sverige (domicil) | 2 041 | 1 648 | 2 233 | 2 498 | 33 | 36 |
Danmark | 3 371 | 2 934 | 751 | 701 | 749 | 595 |
Norge | 1 575 | 1 376 | 162 | 153 | 28 | 42 |
Finland | 1 027 | 855 | 136 | 147 | 56 | 31 |
Storbritannien | 5 302 | 4 786 | 2 501 | 2 508 | 823 | 803 |
Tyskland | 71 | 68 | – | 1 | – | – |
Nederländerna | 842 | 1 033 | 596 | 588 | 124 | 108 |
Österrike | 597 | 558 | 402 | 400 | 13 | 12 |
Island | 38 | 52 | – | – | – | – |
Övriga länder | 65 | 63 | 0 | 0 | – | – |
Totalt | 14 929 | 13 373 | 6 781 | 6 996 | 1 826 | 1 627 |
Region Norden | Region Storbritannien | Region Portfolio Business Units | Koncernen | |||||
2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | |
Köksmöbler | 71 | 73 | 65 | 66 | 61 | 59 | 68 | 68 |
Installationstjänster | 5 | 4 | 4 | 4 | 9 | 10 | 5 | 5 |
Övriga produkter | 24 | 23 | 31 | 30 | 30 | 31 | 27 | 27 |
Total | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Region Norden | Region Storbritannien | Region Portfolio Business Units | Koncernen | |||||
2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | |
Konsument | 31 | 31 | 50 | 50 | 40 | 35 | 39 | 38 |
Hantverkare | 13 | 13 | 34 | 36 | 4 | 4 | 19 | 20 |
Projekt | 56 | 56 | 16 | 14 | 56 | 61 | 42 | 42 |
Total | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Region Norden | Region Storbritannien | Region Portfolio Business Units | Koncernen | |||||
2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | |
Köksspecialister, egna butiker och franchise | 68 | 69 | 82 | 79 | – | 64 | 62 | |
Direkt projektförsäljning | 14 | 20 | – | – | 50 | 43 | 13 | 17 |
Bygghandel / gör det självkedjor | 16 | 10 | 18 | 21 | 4 | 6 | 16 | 13 |
Andra återförsäljare | 2 | 1 | – | – | 46 | 51 | 7 | 8 |
Total | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
2022 | 2023 | |||||
| Löner och andra | Sociala | Löner och andra | Sociala | |||
| MSEK | ersättningar | kostnader | Totalt | ersättningar | kostnader | Totalt |
| Totalt dotterbolag | 3 165 | 608 | 3 773 | 3 034 | 549 | 3 583 |
– varav pensionskostnader | – | 268 | 268 | – | 266 | 266 |
| Moderbolaget | 134 | 84 | 218 | 127 | 79 | 206 |
– varav pensionskostnader | – | 41 | 41 | – | 38 | 38 |
| Koncernen | 3 299 | 692 | 3 991 | 3 161 | 628 | 3 789 |
– varav pensionskostnader | – | 309 | 309 | – | 304 | 304 |
| Löner och andra ersättningar för moderbolaget | |||
MSEK | 2022 | 2023 |
| Ledande befattningshavare | 20 | 22 |
Övriga anställda | 114 | 105 |
| Moderbolaget totalt | 134 | 127 |
| 1) Under 2023 var antal personer 6 (9). | ||
| 2) Exkluderar kostnader för aktierelaterade ersättningar. | ||
| Löner och andra ersättningar för dotterbolag | ||
MSEK | 2022 | 2023 |
| Verkställande direktörer i dotterbolag | 6 | 8 |
Övriga anställda i dotterbolag | 3 159 | 3 026 |
| Dotterföretag totalt | 3 165 | 3 034 |
| Grundlön, | Aktie- | |||||||
| styrelse- | Rörlig | Övriga | Pensions- | relaterad | Övrig | Pensions- | ||
| arvode | ersättning | förmåner | kostnad | ersättning | ersättning | Summa | förpliktelser | |
| Styrelsens ordförande | ||||||||
Jan Svensson (ledamot ersättningsutskottet) | 1,28 | – | – | – | – | – | 1,28 | – |
| Styrelseledamot | ||||||||
| Nora Førisdal Larssen (ledamot revisionsutskottet | ||||||||
t.o.m. maj 2023) | 0,45 | – | – | – | – | – | 0,45 | – |
Marlene Forsell (ordförande revisionsutskottet) | 0,56 | – | – | – | – | – | 0,56 | – |
Carsten Rasmussen (ledamot ersättningsutskottet) | 0,46 | – | – | – | – | – | 0,46 | – |
David Haydon | 0,51 | – | – | – | – | – | 0,51 | – |
Tony Buffin | 0,51 | – | – | – | – | – | 0,51 | – |
| Fredrik Ahlin (ledamot revisionsutskottet fr.o.m. maj | ||||||||
2023) | 0,36 | 0,36 | ||||||
| Verkställande direktör | ||||||||
Jon Sintorn | 8,00 | 0,00 | 0,28 | 2,42 | – | – | 10,70 | – |
| Övriga koncernledningen | 20,08 | 0,80 | 1,64 | 6,29 | – | 1,59 | 30,40 | – |
| – varav från dotterbolag | 6,76 | 0,22 | 0,64 | 1,74 | – | 1,59 | 10,96 | – |
Summa | 32,21 | 0,80 | 1,92 | 8,71 | – | 1,59 | 45,23 | – |
| Grundlön, | Aktie- | |||||||
| styrelse- | Rörlig | Övriga | Pensions- | relaterad | Övrig | Pensions- | ||
| arvode | ersättning | förmåner | kostnad | ersättning | ersättning | Summa | förpliktelser | |
| Styrelsens ordförande | ||||||||
| Nora Førisdal Larssen (ordförande | ||||||||
ersättningsutskottet) t.o.m. maj 2022 | 0,78 | – | – | – | – | – | 0,78 | – |
| Jan Svensson (ledamot ersättningsutskottet) | ||||||||
fr.o.m. maj 2022 | 1,00 | – | – | – | – | – | 1,00 | – |
| Styrelseledamot | ||||||||
| Arja Taaveniku (ledamot revisionsutskottet) | ||||||||
t.o.m. mars 2022 | 0,09 | – | – | – | – | – | 0,09 | – |
Marlene Forsell (ordförande revisionsutskottet) | 0,56 | – | – | – | – | – | 0,56 | – |
Carsten Rasmussen | 0,44 | – | – | – | – | – | 0,44 | – |
David Haydon (fr.o.m. maj 2022) | 0,33 | – | – | – | – | – | 0,33 | – |
Tony Buffin (fr.o.m. maj 2022) | 0,31 | – | – | – | – | – | 0,31 | – |
| Verkställande direktör | ||||||||
Jon Sintorn | 7,83 | 0,00 | 0,30 | 2,03 | – | – | 10,16 | – |
| Övriga koncernledningen | 28,11 | 1,28 | 1,66 | 5,44 | – | 0,53 | 37,03 | – |
| – varav från dotterbolag | 16,66 | 0,75 | 0,80 | 1,86 | – | 0,53 | 20,60 | – |
Summa | 39,47 | 1,28 | 1,96 | 7,47 | – | 0,53 | 50,71 | – |
| Prestationsaktieprogram 2021–2024 | |
Intjänandeperiod | juni 2021–april/maj 2024 |
Prestationsmål | Genomsnittligt rörelseresultat (EBIT) |
| 2021–2023 | |
Verkligt värde per aktierätt | 73,25 kr |
| Prestationsaktieprogram 2022–2025 | |
Intjänandeperiod | juni 2022 – april/maj 2025 |
Prestationsmål | Genomsnittligt rörelseresultat (EBIT) |
| 2022–2024 | |
Verkligt värde per aktierätt | 29,40 kr |
Ackumulerade kostnader | 2022 | 2023 | |||||||
| IFRS 2 | Sociala | Total | IFRS 2 | Sociala | Total | IFRS 2 | Sociala | Total | |
| Program | kostnad | avgifter | kostnad | kostnad | avgifter | kostnad | kostnad | avgifter | kostnad |
2019–2022 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
2021–2024 | 3 | 1 | 4 | – | – | – | – | – | – |
2022–2025 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
4 | 1 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Avskrivningar | Nedskrivningar | |||
Koncernen, MSEK | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 |
Kostnad sålda varor | –234 | −236 | –3 | −39 |
| – varav avseende | ||||
nyttjande rättstillgångar | –77 | −84 | – | – |
Försäljningskostnader | –480 | −494 | – | −35 |
| – varav avseende | ||||
nyttjande rättstillgångar | –381 | −392 | – | – |
Administrationskostnader | –90 | −66 | –92 | – |
| – varav avseende | ||||
nyttjande rättstillgångar | –28 | −27 | – | – |
| Summa avskrivningar | ||||
och nedskrivningar | –804 | −796 | –95 | −74 |
| – varav avseende | ||||
nyttjande rättstillgångar | –486 | −503 | – | – |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 |
| Vinst vid försäljning av | ||||
anläggningstillgångar | 12 | 17 | – | – |
| Vinst vid försäljning av | ||||
produktionsanläggning | – | 112 | – | – |
| Kursvinster på fordringar/ | ||||
skulder av rörelsekaraktär | 581 | 407 | 8 | 6 |
Hyresintäkter | 82 | 61 | – | – |
Utträde lease | – | 20 | – | – |
Försäkringsintäkter | 32 | 0 | – | – |
Statliga stöd | 9 | 13 | – | – |
Övrigt | 17 | 34 | – | – |
| Summa övriga | ||||
rörelseintäkter | 733 | 664 | 8 | 6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 |
Kursförluster på ford- ringar/skulder av rörelse- karaktär | –569 | −362 | –6 | −9 |
| Förlust vid försäljning av | ||||
anläggningstillgångar | –9 | −1 | – | – |
Övrigt | –10 | −15 | – | −1 |
| Summa övriga | ||||
rörelsekostnader | –588 | −378 | –6 | −10 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 |
| Resultat från andelar | ||||
| i koncernföretag | ||||
Utdelningar | – | – | 699 | 0 |
| Nedskrivning aktier | ||||
i dotter bolag | – | – | – | −92 |
| Finansiella intäkter | ||||
Ränteintäkter, kortfristiga | 4 | 24 | 49 | 162 |
Kursdifferenser | 263 | 4 | 261 | 0 |
| Finansiella kostnader | ||||
| Räntekostnader | –55 | −222 | –19 | −67 |
| Räntekostnader avseende | ||||
leasing | –37 | −53 | 0 | 0 |
| Räntekostnader avseende | ||||
pensions skuld | –21 | −25 | 0 | 0 |
Kursdifferenser | –315 | −2 | 0 | −41 |
Totalt | –161 | −274 | 990 | −38 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 |
| Aktuell skattekostnad | ||||
för perioden | –134 | −135 | 0 | 0 |
Uppskjuten skatt | 102 | 161 | 41 | 68 |
Skatt på årets resultat | –32 | 26 | 41 | 68 |
Avstämning effektiv skatt, Moderbolaget, % | 2022 | 2023 | ||
Skatt enligt skattesats i moderbolaget 20,6% | −163 | 76 | ||
Skatter hänförliga till tidigare perioder | – | – | ||
Ej skattepliktiga intäkter | 205 | 12 | ||
Ej avdragsgilla kostnader | −1 | −20 | ||
Ej aktiverat förlustavdrag | – | – | ||
Redovisad effektiv skatt | 41 | 68 | ||
skattesats i Sverige 20,6% | −6 | 77 |
Olika lokala skattesatser | −37 | −4 |
Skatter hänförliga till tidigare perioder | 8 | −1 |
Ej skattepliktiga intäkter | −8 | 7 |
Ej avdragsgilla kostnader | −15 | −50 |
Underskottsavdrag | – | –7 |
Utnyttjande av tidigare ej bokade underskott | 26 | – |
Justering skattesatser | 11 | – |
Övrigt | −12 | 4 |
Redovisad effektiv skatt | −32 | 26 |
| Koncernen | ||
Goodwill, MSEK | 2022 | 2023 |
Ingående redovisat värde | 3 014 | 3 232 |
Förvärv av verksamhet | 60 | – |
Omräkningsdifferenser | 158 | 15 |
Utgående redovisat värde | 3 232 | 3 247 |
| Viktiga antaganden och metoder | |||
| Koncernen | |||
MSEK | 2022 | 2023 | |
Region Norden | 642 | 633 | |
Region Storbritannien | 1 508 | 1530 | |
Region Portfolio Business Units | 1082 | 1084 | |
Summa | 3 232 | 3 247 | |
| Koncernen | ||
Diskonteringsränta före skatt, % | 2022 | 2023 |
Region Storbritannien | 10,1 | 10,2 |
Region Norden | 9,1 | 10,0 |
Region Portfolio Business Units | 9,2 | 9,6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Övriga immateriella | ||||
tillgångar, MSEK | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 |
| Ingående | ||||
anskaffningsvärde | 823 | 886 | 163 | 343 |
Årets investeringar | 197 | 200 | 180 | 162 |
| Försäljningar och | ||||
utrangeringar | –178 | −22 | – | – |
Förvärv av verksamhet | 16 | – | – | – |
Omklassificering | 7 | 1 | – | – |
| Omklassificering till | ||||
| tillgångar som innehas | ||||
för försäljning | – | –10 | – | – |
Omräkningsdifferenser | 21 | −1 | – | – |
| Utgående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 886 | 1 054 | 343 | 505 |
Ingående avskrivningar | 469 | 468 | – | 22 |
| Försäljningar och | ||||
utrangeringar | –174 | −22 | – | – |
Årets avskrivningar | 63 | 33 | 12 | 16 |
Årets nedskrivningar | 92 | 16 | 10 | – |
Omräkningsdifferenser | 18 | −1 | – | – |
| Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar | 468 | 494 | 22 | 38 |
| Utgående redovisat | ||||
värde | 418 | 560 | 321 | 467 |
| Varav: | ||||
Programvara | 372 | 518 | 321 | 467 |
Varumärken | 1 | 11 | – | – |
Licenser | 4 | 5 | – | – |
Övrigt | 41 | 26 | – | – |
Utgående redovisat värde | 418 | 560 | 321 | 467 |
| Koncernen | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | |||||||
Byggnader, MSEK | 2022 | 2023 | Pågående investeringar, MSEK | 2022 | 2023 | Inventarier, verktyg och | ||||
Ingående anskaffningsvärde | 1 586 | 1 710 | Ingående balans | 427 | 1 572 | installationer, MSEK | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 |
Årets investeringar | 42 | 135 | Årets påbörjade investeringar | 1 174 | 1 331 | Ingående anskaffnings- | ||||
Försäljningar och utrangeringar | –7 | −3 | Årets avslutade investeringar | –37 | −993 | värde | 1 367 | 1 495 | 18 | 4 |
Förvärv av verksamhet | 1 | – | Omklassificering till tillgångar som innehas för | Årets investeringar | 85 | 130 | 4 | – | ||
Omklassificering | 11 | 614 | försäljning | – | –312 | Försäljningar och | ||||
| Omklassificering till tillgångar som innehas | Omräkningsdifferenser | 8 | 5 | utrangeringar | –51 | −33 | – | – | ||
för försäljning | – | –585 | Utgående redovisat värde | 1 572 | 1 603 | Fövärv av verksamhet | 1 | – | – | – |
Omräkningsdifferenser | 77 | 6 | 1) Tillgångar som omklassificerats till andra materiella anläggnings tillgångar. | Omklassificering | 13 | 13 | –18 | – | ||
| Utgående anskaffningsvärde inklusive | Omräkningsdifferenser | 80 | −11 | – | – | |||||
uppskrivet belopp | 1 710 | 1 877 | Koncernen | Utgående anskaffnings - | ||||||
Ingående av- och nedskrivningar | 1 176 | 1 285 | Maskiner och andra tekniska anläggningar, MSEK | 2022 | 2023 | värden | 1 495 | 1 594 | 4 | 4 |
Försäljning och utrangeringar | –7 | −2 | Ingående anskaffningsvärde | 2 338 | 2 475 | Ingående av- och | ||||
Omklassificering | 0 | −1 | Årets investeringar | 74 | 77 | nedskrivningar | 1 116 | 1 232 | 8 | 0 |
Försäljningar och utrangeringar | –80 | −88 | Försäljningar och | |||||||
Årets avskrivningar | 58 | 63 | Omklassificering | 20 | 192 | utrangeringar | –44 | −30 | – | – |
Årets nedskrivning | – | 39 | Omräkningsdifferenser | 123 | −3 | Omklassificering | –1 | 0 | –8 | – |
Omräkningsdifferenser | 58 | 3 | Utgående anskaffningsvärde inklusive | Årets avskrivningar | 96 | 97 | 0 | 1 | ||
Utgående av- och nedskrivningar | 1 285 | 1 387 | uppskrivet belopp | 2 475 | 2 653 | Årets nedskrivningar | – | 3 | – | – |
Utgående redovisat värde | 425 | 490 | Omräkningsdifferenser | 65 | −8 | – | – | |||
Utgående ackumulerade avskrivningar | 1 239 | 1 300 | Ingående av- och nedskrivningar | 1 919 | 2 046 | Utgående av- och | ||||
Försäljningar och utrangeringar | –75 | −89 | nedskrivningar | 1 232 | 1 294 | 0 | 1 | |||
| Koncernen | Omklassificering | –1 | −1 | Utgående redovisat | ||||||
Mark och markanläggningar, MSEK | 2022 | 2023 | Årets avskrivningar | 100 | 99 | värde | 263 | 300 | 4 | 3 |
Ingående anskaffningsvärde | 218 | 213 | Årets nedskrivningar | 3 | 16 | Utgående ackumulerade | ||||
Årets investeringar | 0 | −14 | Omräkningsdifferenser | 100 | −1 | avskrivningar | 1 222 | 1 287 | 0 | 1 |
Försäljningar och utrangeringar | 0 | – | Utgående av- och nedskrivningar | 2 046 | 2 070 | |||||
Omklassificering | –12 | 182 | Utgående redovisat värde | 429 | 583 | Förskott avseende materiella | Koncernen | |||
| Omklassificering till tillgångar som innehas | Utgående ackumulerade avskrivningar | 1 992 | 2 016 | anläggningstillgångar, MSEK | 2022 | 2023 | ||||
för försäljning | – | –245 | Ingående balans | 156 | 265 | |||||
Omräkningsdifferenser | 7 | 1 | Under året nedlagda utgifter | 112 | −142 | |||||
| Utgående anskaffningsvärde inklusive | Omklassificering | –4 | −11 | |||||||
uppskrivet belopp | 213 | 137 | Omräkningsdifferenser | 1 | 0 | |||||
Ingående av- och nedskrivningar | 34 | 36 | Utgående redovisat värde | 265 | 112 | |||||
Årets avskrivning | 1 | 1 | ||||||||
Omräkningsdifferenser | 1 | −1 | ||||||||
Utgående av- och nedskrivningar | 36 | 36 | ||||||||
Utgående redovisat värde | 177 | 101 | ||||||||
Utgående ackumulerade avskrivningar | 26 | 26 | ||||||||
| Koncernen | ||
Byggnader och mark, MSEK | 2022 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 2 624 | 2 797 |
Nya leasingkontrakt | 370 | 468 |
Avslutade leasingkontrakt | –348 | −680 |
Omräkningsdifferenser | 151 | 18 |
Utgående anskaffningsvärde | 2 797 | 2 603 |
Ingående av- och nedskrivningar | 948 | 1 152 |
Årets avskrivningar | 394 | 411 |
Avslutade leasingkontrakt | –232 | −424 |
Omräkningsdifferenser | 42 | 5 |
Utgående av- och nedskrivningar | 1 152 | 1 144 |
Utgående redovisat värde | 1 645 | 1 459 |
| Koncernen | ||
Fordon, MSEK | 2022 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 269 | 295 |
Nya leasingkontrakt | 106 | 79 |
Avslutade leasingkontrakt | –92 | −121 |
Omräkningsdifferenser | 12 | 5 |
Utgående anskaffningsvärde | 295 | 258 |
Ingående av- och nedskrivningar | 120 | 133 |
Årets avskrivningar | 72 | 77 |
Avslutade leasingkontrakt | –64 | −108 |
Omräkningsdifferenser | 5 | 1 |
Utgående av- och nedskrivningar | 133 | 103 |
Utgående redovisat värde | 162 | 155 |
| Koncernen | ||
Övrigt, MSEK | 2022 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 43 | 42 |
Nya leasingkontrakt | 15 | 9 |
Avslutade leasingkontrakt | –19 | −20 |
Omräkningsdifferenser | 3 | 1 |
Utgående anskaffningsvärde inklusive upp - skrivet belopp | 42 | 32 |
Ingående av- och nedskrivningar | 20 | 23 |
Årets avskrivningar | 20 | 15 |
Avslutade leasingkontrakt | –19 | −18 |
Omräkningsdifferenser | 2 | −1 |
Utgående av- och nedskrivningar | 23 | 19 |
Utgående redovisat värde | 19 | 13 |
| inom | 7 mån– | över | ||||
| Nominella belopp 2023 | 6 mån | 1 år | 1–2 år | 2–5 år | 5 år | |
| Finansiella | ||||||
leasing skulder (R) | DKK | 23 | 64 | 103 | 261 | 229 |
| Finansiella | ||||||
leasing skulder (R) | GBP | 42 | 129 | 170 | 341 | 225 |
| Finansiella | ||||||
leasing skulder (R) | EUR | 17 | 26 | 42 | 68 | – |
| Finansiella | ||||||
leasing skulder (R) | SEK | 2 | 9 | 11 | 6 | – |
| Finansiella | ||||||
leasing skulder (R) | NOK | 1 | 8 | 8 | 15 | 21 |
Summa | 85 | 236 | 334 | 691 | 475 | |
| inom | 7 mån– | över | ||||
| Nominella belopp 2022 | 6 mån | 1 år | 1–2 år | 2–5 år | 5 år | |
| Finansiella | ||||||
leasing skulder (R) | DKK | 25 | 69 | 113 | 301 | 280 |
| Finansiella | ||||||
leasing skulder (R) | GBP | 46 | 147 | 196 | 308 | 168 |
| Finansiella | ||||||
leasing skulder (R) | EUR | 20 | 30 | 44 | 95 | 11 |
| Finansiella | ||||||
leasing skulder (R) | SEK | 3 | 11 | 9 | 2 | 0 |
| Finansiella | ||||||
leasing skulder (R) | NOK | 3 | 9 | 6 | 4 | 3 |
Summa | 97 | 266 | 368 | 710 | 462 | |
| Koncernen | ||
Andra långfristiga fordringar, MSEK | 2022 | 2023 |
Depositioner | 31 | 29 |
| Långfristigt lån till återförsäljare | 25 | 22 |
Långfristiga fordringar på kunder | 29 | 27 |
Övrigt | 1 | 1 |
Summa | 86 | 79 |
| Moderbolaget | ||
Aktier och andelar i koncernföretag, MSEK | 2022 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 1 379 | 1 378 |
Avyttring | – | – |
Aktieägartillskott | – | – |
Nedskrivning dotterbolagsaktier | – | −92 |
Övriga förändringar | –1 | – |
Utgående anskaffningsvärde | 1 378 | 1 286 |
| Nobia AB:s innehav av aktier och andelar | Bokfört värde | |||||
| i rörelsedrivande koncernföretag, %. | Org. nr | Säte | Kapitalandel, % | Antal aktier | 2022 | 2023 |
Nobia NBI AB | 556060-1006 | Stockholm | 100 | 100 | 1 256 | 1 256 |
Nobia Sweden AB | 559240-7414 | Stockholm | 100 | |||
Nobia Fastighets Holding AB | 559236-0043 | Stockholm | 100 | |||
Nobia Fastighets AB | 559247-1725 | Stockholm | 100 | |||
Tidaholm Träcenter AB | 559346-7862 | Tidaholm | 100 | |||
Nobia Norway AS | Trollåsen | 100 | ||||
Nobia Production Sweden AB | 556038-0072 | Tidaholm | 100 | |||
Nobia Denmark A/S | Ølgod | 100 | ||||
HTH Kök Svenska AB | 556187-3190 | Helsingborg | 100 | |||
Nobia Denmark Retail A/S | Ølgod | 100 | ||||
Invita Retail A/S | Ølgod | 100 | ||||
Novart OY | Nastola | 100 | ||||
Nobia Holding UK Limited | Darlington | 100 | ||||
Nobia UK Trustee's Ltd | Darlington | 100 | ||||
Nobia UAB | Vilinus | 100 | ||||
Magnet Ltd | Darlington | 100 | ||||
Magnet (Isle of Man) Limited | Isle of Man | 100 | ||||
Magnet Group Trustees Ltd | Darlington | 100 | ||||
| Magnet Group Ltd | Darlington | 100 | ||||
| Magnet Distribution Ltd | Darlington | 100 | ||||
| Magnet & Southerns Ltd | Darlington | 100 | ||||
| Magnet Furniture Ltd | Darlington | 100 | ||||
| Magnet Joinery Ltd | Darlington | 100 | ||||
| Magnet Manufacturing Ltd | Darlington | 100 | ||||
| Magnet Retail Ltd | Darlington | 100 | ||||
| Magnet Supplies Ltd | Darlington | 100 | ||||
| Magnet Industries Ltd | Darlington | 100 | ||||
| Magnet Kitchens Ltd | Darlington | 100 | ||||
Gower Group Ltd | Halifax | 100 | ||||
Gower Furniture Ltd | Halifax | 100 | ||||
Charco Ninety-Nine Ltd | Halifax | 100 | ||||
Rollfold Holdings Ltd | Dewsbury | 100 | ||||
Rollfold Group Ltd | Dewsbury | 100 | ||||
Rixonway Kitchens Ltd | Dewsbury | 100 | ||||
Commodore Kitchens Ltd | Grays | 100 | ||||
CIE UK (Holdings) Ltd | Ingatestone | 100 | ||||
CIE PLC | Grays | 100 | ||||
| Essenza Interiors Ltd | Grays | 100 | ||||
| Nobia AB:s innehav av aktier och andelar | Bokfört värde | |||||
| i rörelsedrivande koncernföretag, %. | Org. nr | Säte | Kapitalandel, % | Antal aktier | 2022 | 2023 |
| Lovene Dörr AB | 556038-1724 | Stockholm | 100 | |||
HTH Küchen GmbH | Harrislee | 100 | ||||
| Swedoor Bauelementevertrieb GmbH | Herford | 100 | ||||
Nobia Svenska Kök AB | 556048-3256 | Tidaholm | 100 | 30 000 | 92 | 0 |
ewe Küchen GmbH | Wels | 100 | 3 | 3 | ||
Bribus Holding B.V. | Amsterdam | 100 | ||||
Bribus B.V. | Dinxperlo | 100 | ||||
Bribus Extra B.V. | Dinxperlo | 100 | ||||
Aannemings- en Onderhoudsbedrijf D. de Jong B.V. | Rotterdam | 100 | ||||
Superfront AB | 556911-0892 | Stockholm | 100 | |||
Övrigt | 27 | 27 | ||||
Totalt | 1 378 | 1 286 | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||||||
| Bokfört värde | Verkligt värde | Bokfört värde | Verkligt värde | Bokfört värde | Verkligt värde | Bokfört värde | Verkligt värde | |
| MSEK | 2022 | 2022 | 2023 | 2023 | 2022 | 2022 | 2023 | 2023 |
| Valutaterminskontrakt | ||||||||
| transaktionsexponering | ||||||||
– tillgångar | 45 | 45 | 17 | 17 | 41 | 41 | 0 | 0 |
| Valutaterminskontrakt | ||||||||
| transaktionsexponering | ||||||||
– skulder | –14 | –14 | −35 | −35 | –41 | –41 | 0 | 0 |
Totalt | 31 | 31 | −18 | −18 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 |
Bonus från leverantörer | 134 | 119 | – | – |
Upplupna kundintäkter | 151 | 53 | – | – |
Försäkringar | 6 | 6 | 1 | – |
Övrigt | 76 | 165 | 34 | 45 |
Summa | 367 | 343 | 35 | 45 |
| Antal registrerade | Antal utestående | |
| aktier | aktier | |
Per 1 januari 2022 | 170 293 458 | 168 252 821 |
Per 31 december 2022 | 170 293 458 | 168 252 821 |
Per 31 december 2023 | 170 293 458 | 168 252 821 |
Återköpta egna aktier | 2022 | 2023 |
Ingående balans | 2 040 637 | 2 040 637 |
Utgående balans | 2 040 637 | 2 040 637 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 |
Kassa och bank | 340 | 412 | 217 | 243 |
| Omräknings- | Säkrings- | ||
| reserv | reserv | Summa | |
Ingående balans per 1 januari 2022 | –10 | –4 | –14 |
| Valutakursdifferenser vid omräkning | |||
av utlandsverksamheter | 329 | – | 329 |
| Kassaflödessäkringar, före skatt | – | 39 | 39 |
| Skatt hänförlig till årets förändring | |||
| av säkringsreserv | – | –7 | –7 |
| Utgående balans per | |||
31 december 2022 | 319 | 28 | 347 |
Ingående balans per 1 januari 2023 | 319 | 28 | 347 |
| Valutakursdifferenser vid omräkning | |||
av utlandsverksamheter | 16 | – | 16 |
| Kassaflödessäkringar, före skatt | – | −57 | −57 |
| Skatt hänförlig till årets förändring | |||
| av säkringsreserv | – | 11 | 11 |
| Utgående balans per | |||
31 december 2023 | 335 | −18 | 317 |
2022 | 2023 | |
| Resultat som är hänförligt till moder- | ||
bolagets aktieägare, MSEK | –2 | −347 |
| Vägt genomsnittligt antal utestående | ||
stam aktier före utspädning | 168 252 821 | 168 252 821 |
Resultat per aktie före utspädning, SEK | –0,01 | −2,07 |
2022 | 2023 | |
| Vägt genomsnittligt antal utestående | ||
stamaktier | 168 252 821 | 168 252 821 |
Prestationsaktieprogram 2021 | – | 337 867 |
Prestationsaktieprogram 2022 | 217 768 | – |
| Vägt genomsnittligt antal utestående | ||
stamaktier efter utspädning | 168 379 852 | 168 590 688 |
Resultat per aktie efter utspädning, SEK | –0,01 | −2,07 |
Överkursfond | 52 225 486 |
Balanserat resultat | 1 690 742 842 |
Årets resultat | –299 074 227 |
Summa kronor | 1 443 894 101 |
I ny räkning överföres | 1 443 894 101 |
Summa kronor | 1 443 894 101 |
| Koncernen | ||
Avsättningar för pensioner, MSEK | 2022 | 2023 |
Förmånsbestämda pensionsplaner | 384 | 350 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2022 | 2023 |
| Nuvärdet av fonderade förpliktelser | 2 270 | 2 325 |
| Förvaltningstillgångarnas verkliga värde | –2 091 | −2 179 |
179 | 146 | |
Nuvärdet av ofonderade förpliktelser | 205 | 204 |
Nettoskuld i avsättningar för pensioner | 384 | 350 |
Förmånsbestämda förpliktelsen | Förvaltningstillgångarna | Nettoskulden | ||||
MSEK | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 |
Vid årets början | 3 627 | 2 475 | –3 404 | −2 091 | 223 | 384 |
| Redovisas i resultaträkningen | ||||||
Kostnader för tjänstgöring under innevarande år | 7 | 5 | – | – | 7 | 5 |
| Pensionsjustering förmånsbestämda | ||||||
planer Storbritannien | – | – | – | – | – | – |
Räntekostnad (+)/–intäkt (–) | 83 | 124 | –62 | –99 | 21 | 25 |
90 | 129 | –62 | –99 | 28 | 30 | |
| Redovisas i övrigt totalresultat | ||||||
| Omvärderingar | ||||||
| Aktuariella vinster/förluster till följd av | ||||||
– demografiska antaganden | –62 | –61 | – | – | –62 | –61 |
– finansiella antaganden | –1 245 | 54 | – | – | –1 245 | 54 |
– erfarenhetsbaserade justeringar | 212 | 22 | – | – | 212 | 22 |
| Avkastning på förvaltningstillgångar | ||||||
exklusive ränteintäkt | – | – | 1 282 | –3 | 1 282 | –3 |
Valutakursdifferenser | 88 | 32 | –99 | –29 | –11 | 3 |
–1 007 | 47 | 1 183 | –32 | 176 | 15 | |
| Övrigt | ||||||
Avgifter från arbetsgivaren | – | – | –55 | –69 | –55 | –69 |
Utbetalda ersättningar | –235 | –122 | 247 | 112 | 12 | –10 |
–235 | –122 | 192 | 43 | –43 | –79 | |
Vid årets slut | 2 475 | 2 529 | –2 091 | –2 179 | 384 | 350 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2022 | 2023 |
Kostnad för sålda varor | 1 | 0 |
Försäljningskostnader | 1 | 0 |
Administrationskostnader | 5 | 5 |
Finansnetto | 21 | 25 |
Summa pensionskostnader | 28 | 30 |
MSEK | 2022 | 2023 |
Ränteintäkter | 62 | 99 |
| Avkastning på pensionstillgångar | ||
exklusive ränte intäkter | –1 282 | 3 |
| Summa faktisk avkastning | ||
på förvaltnings tillgångar | –1 220 | 102 |
| Koncernen | ||
% | 2022 | 2023 |
| Diskonteringsränta: | ||
UK | 5,00 | 4,80 |
Österrike | 3,70 | 4,10 |
Sverige | 3,70 | 3,90 |
| Framtida årliga löneökningar: | ||
UK | – | – |
Österrike | 2,80 | 2,80 |
Sverige | 2,50 | 2,10 |
| Framtida årliga pensionsökningar: | ||
UK | 2,85 | 2,80 |
Österrike | – | – |
Sverige | 2,50 | 2,10 |
| Koncernen | ||
2022 | 2023 | |
| På balansdagen | ||
Män | 20,7–21,8 | 20,9–21,8 |
Kvinnor | 23,6–23,9 | 23,7–23,9 |
| 20 år efter balansdagen | ||
Män | 22,5–23,6 | 22,5–23,8 |
Kvinnor | 25,5–26,0 | 25,2–25,7 |
2022 | 2023 | |||
| Noterat pris | Noterat pris | |||
| Koncernen | på en aktiv | Onoterat | på en aktiv | Onoterat |
| MSEK | marknad | pris | marknad | pris |
Likvida medel | 46 | – | 113 | – |
| Förstklassiga | ||||
statsobligationer | 765 | – | 1 550 | – |
Aktiefonder, globala | 279 | – | 254 | – |
Räntefonder, löptid 7–20 år | 1 001 | – | 262 | – |
Totalt | 2 091 | – | 2 179 | – |
| 2023 | ||
Koncernen, MSEK | Ökning | Minskning |
Diskonteringsränta (1% förändring) | −22 | 28 |
Förväntad dödlighet (1 års förändring) | 5 | −5 |
Framtida löneökning (1% förändring) | 4 | −3 |
Framtida ökning av pensioner (1% förändring) | 26 | −21 |
| Koncernen | ||
Pensionskostnader, MSEK | 2022 | 2023 |
| Summa kostnader för förmånsbestämda | ||
planer | 28 | 30 |
| Summa kostnader för avgiftsbestämda | ||
planer | 262 | 259 |
| Kostnader för särskild löneskatt och | ||
avkastningsskatt | 19 | 15 |
Pensionskostnader totalt | 309 | 304 |
Avsättningar för pensioner, MSEK | 2022 | 2023 |
| Avsättningar enligt tryggandelagen | ||
| FPG/PRI-pensioner | 44 | 45 |
| Moderbolaget | ||
Förmånsbestämda planer, MSEK | 2022 | 2023 |
Administrationskostnader | 4 | 3 |
| Moderbolaget | ||
Pensionskostnader, MSEK | 2022 | 2023 |
| Summa kostnader för förmånsbestämda | ||
planer | 5 | 5 |
| Summa kostnader för avgiftsbestämda | ||
planer | 25 | 24 |
| Kostnader för särskild löneskatt och | ||
avkastningsskatt | 9 | 6 |
Pensionskostnader totalt | 39 | 35 |
2022 | 2023 | |||||
| Uppskjuten | Uppskjuten | Uppskjuten | Uppskjuten | |||
| MSEK | skattefordran | skatteskuld | Netto | skattefordran | skatteskuld | Netto |
Ingående balans | 61 | 31 | 30 | 240 | 60 | 180 |
Redovisat i årets resultat | 117 | 15 | 102 | 156 | −5 | 161 |
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | 59 | 13 | 46 | 4 | 1 | 3 |
Förändring terminskontrakt | 0 | 7 | –7 | 12 | 1 | 11 |
Redovisat direkt mot eget kapital | 3 | –6 | 9 | –1 | 2 | –3 |
Kvittning/Omklassificering | – | – | – | −21 | −4 | −17 |
Omräkningsdifferenser | – | – | – | – | – | – |
Utgående balans | 240 | 60 | 180 | 390 | 55 | 335 |
| Förmånsbestämda | Övriga temporära | Förlustavdrag, | ||
| Uppskjuten skattefordran | pensionsplaner | skillnader | Leasing mm | Summa |
Per 1 januari 2022 | 15 | 38 | 8 | 61 |
Redovisat i årets resultat | 0 | – | 117 | 117 |
Redovisat i övrigt totalresultat | 59 | – | – | 59 |
Redovisat direkt mot eget kapital | – | 3 | – | 3 |
Per 31 december 2022 | 74 | 41 | 125 | 240 |
Per 1 januari 2023 | 74 | 41 | 125 | 240 |
Redovisat i årets resultat | 0 | −10 | 166 | 156 |
Redovisat i övrigt totalresultat | 4 | 12 | – | 16 |
Redovisat direkt mot eget kapital | – | –1 | – | –1 |
| Omklassificering | −21 | −21 | ||
Per 31 december 2023 | 78 | 21 | 291 | 390 |
| Temporära skillnader i | |||
| Uppskjuten skatteskuld | anläggningstillgångar | Övrigt | Summa |
Per 1 januari 2022 | 33 | –2 | 31 |
Redovisat i årets resultat | 4 | 11 | 15 |
Redovisat i övrigt totalresultat | – | 14 | 14 |
Per 31 december 2022 | 37 | 23 | 60 |
Per 1 januari 2023 | 37 | 23 | 60 |
Redovisat i årets resultat | 5 | −10 | −5 |
Redovisat i övrigt totalresultat | – | 2 | 2 |
Redovisat direkt mot eget kapital | – | 2 | 2 |
| Omklassificering | −4 | – | −4 |
Per 31 december 2023 | 38 | 17 | 55 |
| Övriga | ||||||
| långfristiga | ||||||
| Ej utnyttjade | Återställande | ersättningar till | Struktur- | |||
| MSEK | hyresrätter | av hyresrätter | anställda | kostnader | Övrigt | Summa |
Per 1 januari 2023 | 6 | 7 | 5 | 53 | 1 | 72 |
| Kostnadsfört i koncernens resultaträkning | ||||||
– Tillkommande avsättningar | 1 | 8 | 1 | 242 | 252 | |
– Återförda outnyttjade belopp | – | – | – | −9 | – | −9 |
Utnyttjat under året | −3 | −4 | −1 | −212 | – | −220 |
Omklassificering | – | – | – | – | – | 0 |
Omräkningsdifferenser | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | −1 |
Per 31 december 2023 | 4 | 11 | 5 | 74 | 0 | 94 |
Förfallostruktur, MSEK | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 |
Inom 1 år | – | 250 | – | – |
Mellan 1 och 5 år | 2 181 | 3 629 | – | – |
Längre än 5 år | – | – | – | – |
Summa | 2181 | 3 879 | – | – |
oncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 |
Bonus till kunder | 214 | 169 | – | – |
| Upplupna | ||||
lönerelaterade kostnader | 427 | 365 | 41 | 34 |
Upplupna räntor | 20 | 19 | 0 | 0 |
Försäkringar | 8 | 8 | – | – |
Hyror | 22 | 28 | – | – |
Övrigt | 366 | 308 | 4 | 21 |
Summa | 1 057 | 897 | 45 | 55 |
| Värderade till verkligt värde | ||||||||
över övrigt totalresultat | Värderade till verkligt värde över resultaträkningen | Upplupet anskaffningsvärde | ||||||
| Derivat som används i | Ej säkrings redovisade | Finansiella instrument initialt | Kund och | Summa | ||||
Koncernen 2023 MSEK | Not | säkrings redovisning | derivat instrument | identifierade till verkligt värde | Interims poster | låne fordringar | Övriga skulder | redovisat värde |
| Finansiella tillgångar | ||||||||
Långfristiga räntebärande fordringar | 16 | 0 | ||||||
Långfristiga övriga fordringar | 16 | 79 | 79 | |||||
Kundfordringar | 2 | 1 160 | 1 160 | |||||
Kortfristig räntebärande fordran | 3 | 3 | ||||||
Övriga fordringar | 2, 18, 19 | 4 | 13 | 172 | 138 | 327 | ||
Summa | 4 | 13 | – | 172 | 1 380 | – | 1 569 | |
| Finansiella skulder | ||||||||
Långfristiga räntebärande skulder | 28 | 3630 | 3 630 | |||||
Kortfristiga räntebärande skulder | 2 | 250 | 250 | |||||
Leasingskulder | 1569 | 1 569 | ||||||
Leverantörsskulder | 2 | 1 722 | 1 722 | |||||
Övriga skulder | 2, 18, 29 | 35 | 0 | 869 | 343 | 1247 | ||
Summa | 35 | 0 | 0 | 869 | – | 7 514 | 8 418 | |
| 1) Det redovisade värdet bedöms i all väsentlighet motsvara verkligt värde. | ||||||||
| Värderade till verkligt värde | ||||||||
över övrigt totalresultat | Värderade till verkligt värde över resultaträkningen | Upplupet anskaffningsvärde | ||||||
| Derivat som används i | Ej säkrings redovisade | Finansiella instrument initialt | Kund och | Summa | ||||
Koncernen 2022 MSEK | Not | säkrings redovisning | derivat instrument | identifierade till verkligt värde | Interims poster | låne fordringar | Övriga skulder | redovisat värde |
| Finansiella tillgångar | ||||||||
Långfristiga räntebärande fordringar | 16 | – | – | – | – | – | – | – |
Långfristiga övriga fordringar | 16 | – | – | – | – | 86 | – | 86 |
Kundfordringar | 2 | – | – | – | – | 1 495 | – | 1 495 |
Kortfristig räntebärande fordran | – | – | – | – | 2 | – | 2 | |
Övriga fordringar | 2, 18, 19 | 38 | 6 | – | 285 | 87 | – | 416 |
Summa | 38 | 6 | – | 285 | 1 670 | – | 1 999 | |
| Finansiella skulder | ||||||||
Långfristiga räntebärande skulder | 28 | – | – | – | – | – | 2181 | 2 181 |
Kortfristiga räntebärande skulder | 2 | – | – | – | – | – | – | 0 |
Leasingskulder | – | – | – | – | – | 1757 | 1 757 | |
Leverantörsskulder | 2 | – | – | – | – | – | 2 038 | 2 038 |
Övriga skulder | 2, 18, 29 | 2 | 11 | – | 1 035 | – | 332 | 1 380 |
Summa | 2 | 11 | 0 | 1 035 | – | 6 308 | 7 356 |
| Värderade till verkligt värde | ||||||||
över övrigt totalresultat | Värderade till verkligt värde över resultaträkningen | Upplupet anskaffningsvärde | ||||||
| Derivat som används i | Ej säkrings redovisade | Finansiella instrument initialt | Kund och | Summa | ||||
Moderbolaget 2023 MSEK | Not | säkrings redovisning | derivat instrument | identifierade till verkligt värde | Interims poster | låne fordringar | Övriga skulder | redovisat värde |
| Finansiella tillgångar | ||||||||
Långfristiga övriga fordringar | – | – | – | – | 116 | – | 116 | |
Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | – | |
Övriga fordringar | 18, 19 | – | – | – | – | 3 874 | – | 3 874 |
Summa | – | – | – | – | 3 990 | – | 3 990 | |
| Finansiella skulder | ||||||||
Långfristiga räntebärande skulder | – | – | – | – | – | 39 | 39 | |
Långfristiga ej räntebärande skulder | – | – | – | – | – | 11 | 11 | |
Kortfristiga räntebärande skulder | – | – | – | – | – | 2 651 | 2 651 | |
Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 41 | 41 | |
Övriga skulder | 18, 29 | – | – | – | 55 | – | 4 | 59 |
Summa | – | – | – | 55 | – | 2 746 | 2 801 | |
| 1) Det redovisade värdet bedöms i all väsentlighet motsvara verkligt värde. | ||||||||
| Värderade till verkligt värde | ||||||||
över övrigt totalresultat | Värderade till verkligt värde över resultaträkningen | Upplupet anskaffningsvärde | ||||||
| Derivat som används i | Ej säkrings redovisade | Finansiella instrument initialt | Kund och | Summa | ||||
Moderbolaget 2022 MSEK | Not | säkrings redovisning | derivat instrument | identifierade till verkligt värde | Interims poster | låne fordringar | Övriga skulder | redovisat värde |
| Finansiella tillgångar | ||||||||
Långfristiga övriga fordringar | – | – | – | – | 57 | – | 57 | |
Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | – | |
Övriga fordringar | 18, 19 | – | 47 | – | – | 4 195 | – | 4 242 |
Summa | – | 47 | – | – | 4 252 | – | 4 299 | |
| Finansiella skulder | ||||||||
Långfristiga räntebärande skulder | – | – | – | – | – | 33 | 33 | |
Långfristiga ej räntebärande skulder | – | – | – | – | – | 17 | 17 | |
Kortfristiga räntebärande skulder | – | – | – | – | – | 2 520 | 2 520 | |
Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 61 | 61 | |
Övriga skulder | 18, 29 | – | 41 | – | 45 | – | 5 | 91 |
Summa | – | 41 | – | 45 | – | 2 636 | 2 722 | |
| Koncernen | ||
MSEK | 2022 | 2023 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | ||
Byggnader och mark | – | 775 |
Pågående investeringar och förskott | – | 312 |
Övriga immateriella tillgångar | – | 10 |
Uppskjutna skattefordringar | – | 21 |
Övriga fordringar | – | 16 |
Summa | – | 1 134 |
| Skulder som har direkt samband med | ||
| tillgångar som innehas för försäljning | ||
Uppskjutna skatteskulder | – | 4 |
Leverantörsskulder | – | 81 |
Aktuella skatteskulder | – | 5 |
Summa | – | 90 |
Förvärvade nettotillgångar och goodwill, MSEK | 2022 | 2023 |
Köpeskilling | 72 | – |
Tilläggsköpskilling | 8 | – |
Verkligt värde på förvärvade nettotillgångar | –20 | – |
Goodwill | 60 | – |
Tillgångar och skulder ingående i förvärvet, MSEK | 2022 | 2023 |
Likvida medel | 13 | – |
Materiella anläggningstillgångar | 1 | – |
Immateriella anläggningstillgångar | 16 | – |
Nyttjanderättstillgångar IFRS 16 | 3 | – |
Varulager | 4 | – |
Fordringar | 4 | – |
Ej räntebärande skulder | –14 | – |
Räntebärande leasingskulder IFRS 16 | –3 | – |
Aktuella skatteskulder | –1 | – |
Uppskjutna skattefordringar/skulder netto | –3 | – |
Förvärvade nettotillgångar | 20 | – |
MSEK | 2022 | 2023 |
Kontant reglerad köpeskilling | 72 | – |
Likvida medel i förvärvade dotterföretag | 13 | – |
| Minskning av koncernens | ||
likvida medel vid förvärv | 59 | – |