529900MZ8Y3QGPDF68152022-01-012022-12-31529900MZ8Y3QGPDF68152021-01-012021-12-31529900MZ8Y3QGPDF68152021-12-31529900MZ8Y3QGPDF68152022-12-31529900MZ8Y3QGPDF68152020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900MZ8Y3QGPDF68152020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900MZ8Y3QGPDF68152020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900MZ8Y3QGPDF68152020-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember529900MZ8Y3QGPDF68152020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares529900MZ8Y3QGPDF68152020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900MZ8Y3QGPDF68152021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900MZ8Y3QGPDF68152021-01-012021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900MZ8Y3QGPDF68152021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900MZ8Y3QGPDF68152021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember529900MZ8Y3QGPDF68152021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900MZ8Y3QGPDF68152021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900MZ8Y3QGPDF68152021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900MZ8Y3QGPDF68152021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900MZ8Y3QGPDF68152021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900MZ8Y3QGPDF68152021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember529900MZ8Y3QGPDF68152021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900MZ8Y3QGPDF68152021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900MZ8Y3QGPDF68152022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900MZ8Y3QGPDF68152022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900MZ8Y3QGPDF68152022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900MZ8Y3QGPDF68152022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember529900MZ8Y3QGPDF68152022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900MZ8Y3QGPDF68152022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900MZ8Y3QGPDF68152022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900MZ8Y3QGPDF68152022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900MZ8Y3QGPDF68152022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900MZ8Y3QGPDF68152022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember529900MZ8Y3QGPDF68152022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900MZ8Y3QGPDF68152022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900MZ8Y3QGPDF68152020-12-31
Års- och hållbarhetsredovisning 2022
Innehåll
Detta är Nobia
3 Nobia i korthet
4 2022 i korthet
5 VD har ordet
Förvaltningsberättelse
31 Förvaltningsberättelse
38 Risker och riskhantering
43 Klimatrelaterade risker
och möjligheter och deras

Ekonomisk redovisning
46 Koncernens redovisning
50 Moderbolaget redovisning
52 Noter
84 Styrelsens försäkran
85 Revisionsberättelse
Marknad
11 
Övrigt
115 Aktien och ägare
117 
118 Avstämning alternativa
nyckeltal
119 
120 Årsstämma 2023
Regioner
18 Region Norden
18 Region Storbritannien
18 Portfolio Business Units
Strategi och mål
14 
med dubbel ambition
15 

16 
17 
Hållbarhetsnoter
90 
91 
100 Resultat och framsteg
101 
103 
104 Väsentlighetsanalys
107 GRI-index
111 
Bolagsstyrningsrapport
21 
27 
28 Styrelse
30 Koncernledning
Års-och hållbarhetsredovisningen

-

-


2 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och l Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
» Nyckeln till långsiktigt värdeskapande:







» Hållbarhet genom värdekedjan





» Starka varumärken

som drar nytta av fördelarna det innebär att kunna
samverka och stärka den lokala konkurrenskraften

» Dubbel ambition – ”Designing kitchens for life”

design till installation drivs vi av en gemensam ambition


Detta är Nobia
Norden




Storbritannien





Portfolio Business Units


Fler än 500 försäljningsställen



3 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och l Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
2022 i korthet


5
0
600
20222021202020192018
20222021202020192018
2022¹2021¹2020¹20192018¹
2022202120202019¹2018
 
Nettoomsättning, MSEK Scope 1 & 2 kg CO
2
e/nettoomsättning, MSEK
Rörelseresultat, MSEK och rörelsemarginal, %Avkastning på operativt kapital, %


5 000
0


500
0


500
0

30

0

2,4
2022¹2021202020192018

Utdelning, SEK
3
0
0 0
0
20222021202020192018
Organisk tillväxt, procent

5
0


4

Högre försäljning men kraftigt






Kostnadsminskningsprogram
-
-



Vetenskapliga klimatmål






Nettoomsättning per region, %


Portfolio Business

Försäljning per kundsegment, %



Försäljning per försäljningskanal, %



Bygghandel/gör det


4 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och l Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
De senaste åren har inneburit anpassning till oförutsägbara
omständigheter. En global pandemi, följt av Rysslands inva
-
sion av Ukraina, har haft en betydande inverkan på samhället
och den makroekonomiska utvecklingen. Parallellt med att
navigera genom denna turbulenta tid har vi haft fortsatt

motståndskraftigt och hållbart.


-



-


-
-



God omsättningsutveckling, men lägre marginal


-






visade Norden och Storbritannien en organisk omsättningstill
-
-



-
-
-

VD har ordet
Det är viktigare än någonsin
att vi levererar på koncernens
långsiktiga transformations-
program, samtidigt som vi
driver kortsiktiga förbättringar.
Jon Sintorn, VD och koncernchef
5 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och l Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Tillfälligt hög investeringsnivå

-





-
-






Kostnadsminskningsprogram

-












-


-


Långsiktigt transformationsprogram


-






-
-
-





-
-


-
delar och att bättre utnyttja dem för att bli än mer konkurrens-





-
-
-



-




Hållbar utveckling


-
-




-



-


-


som ger kunder i Storbritannien möjlighet att sälja sina gamla

-
tionsfas som bland annat innebär Nobias
viktigaste investering någonsin, den nya
fabriken vi bygger i Jönköping.



Utsikter
Utsikterna för 2023 kännetecknas av makroekonomiska utma
-








-




-


Jon Sintorn
VD och koncernchef
6 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och l Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Skandinavisk design














Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och l Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Europas mest
moderna köksfabrik











Satsningen är en central del i genomförandet av den Nordiska strategin;

8 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och l Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
RE:NEW – Reparera,
återanvänd och återvinn



-


-







där vi ger kunder möjlighet att sälja sitt gamla kök

Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och l Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Koncerngemensamma
kskoncept

-









10 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och l Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
» Värdet av köksmarknaden:
Värdet av köksmarknaden (möbler, vitvaror etc) där Nobia





» Lokala köksvarumärken



» Prissegment:



» Hållbarhet allt viktigare:





» Marknadssegment:




Marknaden
11 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Konsumentmarknaden





Projektkunder




enkla att installera
Hantverkare






















































12 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
» Övergripande mål:
Vi vill vara kundernas förstahandsval överallt där vi
är verksamma samt vara ett ansvarstagande företag
som det är attraktivt att arbeta för och investera i.
» Nyckeln till långsiktigt värdeskapande:
hur vi omsätter vår djupa kunskap till inspirerande
kökslösningar, samtidigt som produkterna är ekonomiskt
och miljömässigt hållbara, oavsett om köken säljs till
konsumenter eller professionella aktörer.
» Branschledarskap inom design och hållbarhet:
En grundförutsättning för uthållig framgång är att
förmågan att erbjuda väldesignade kök som inspirerar,
guidar och möjliggöra för människor att på ett mer
hållbart sätt laga mat, äta och leva i sina kök.
Hållbarhet blir allt viktigare för kunderna. En viktig del för
oss är att våra köks totala klimatpåverkan i värdekedjan
redu ceras så att koncernens påverkan är i linje med
Parisavtalet.
» Nobias fokus:
handlar i första hand om hur vi långsiktigt kan skapa
hållbar och lönsam organisk tillväxt, vilket betyder att
öka försäljningen organiskt och sam tidigt kontinuerligt
förbättra rörelsemarginalen. Vår resa kan sammanfattas
i tre övergripande strategiska prioriteringar: ökad

medarbetare.
Strategi och mål
13 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Ambition: att vara vara branschledande
inom design och hållbarhet
Vi är övertygade om att inspirerande köksdesign och ansvars-
tagande genom värdekedjan är det som krävs för att bli ledare
– det ena är en förutsättning för det andra och omvänt.
Att vara ledande inom design innebär att kontinuerligt för
-
utse kundernas förväntningar och utveckla väldesignade, vackra
och känslomässigt tilltalande kökslösningar som skiljer oss från
konkurrenterna.
Att vara ledande inom hållbarhet innebär att på ett föredöm
-
ligt sätt skapa balans mellan olika intressen och skapa kökslös-
ningar som bidrar till att det blir naturligt att leva hållbart i köket.
Vi inspirerar
Starka konsument-
varumärken
Vi levererar
Unik förmåga att massproducera
skräddarsydda kökslösningar
Vi bryr oss
Uppmärksamma och
lyhörda för kundens behov
Vara kundernas förstahandsval,
på alla marknader och i alla segment
där vi är verksamma
Agera som ett
ansvarsfullt företag
Vara ett attraktivt
företag att
arbeta för, att
samarbeta med
och investera i
Framgångs-
faktorer
Övergripande
målsättningar
Strukturell

Engagerade
medarbetare
AMBITION
Branschledare
inom design och
hållbarhet
Ökad
tillväxttakt
Strategiska
prioriteringar
På ett hållbart – och framgångsrikt – sätt drar vi nytta av koncernens stordriftsfördelar för att stärka vår lokala konkurrenskraft.


välkända varumärken till konsumenter och företag. Verksam
-
heten omfattar hela värdekedjan från design, produktutveck-
ling, inköp och tillverkning, till försäljning och distribution, samt
på vissa marknader installationstjänster. Vi skapar starka
konsument varumärken, som stärker vår konkurrensfördel när
vi säljer till andra kundsegment som hantverkare och projekt-
kunder. En annan viktig styrka är förmågan att producera
personliga, kundanpassade kök i stor volym.
Vi säljer främst kompletta kökslösningar; allt som behövs i ett
kök. Möblerna är i huvudsak tillverkade av trämaterial från håll
-

egna anläggningar. Tillsammans med inköpta komponenter, som
exempelvis vitvaror, lådor, handtag och bänkskivor, konsolideras
köken för leverans till kund. Försäljningen sker via egna butiker,
franchisebutiker och återför säljare som till exempel byggvaru
-
hus. Till stora professionella kunder, som bostads- och fastighets-
utvecklare, har vi även direktförsäljning.
14 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Som ett tillverkande företag påverkar Nobia samhälle och miljö
i vår egen verksamhet och i vår värdekedja. Koncernens strate
-
giska fokusområden med prioriterade frågor speglar vår fak-
tiska och potentiella påverkan på miljö och människa samt för-
väntningar från våra intressenter. Dessa fokusområden är
grunden för vår strategiska planering och vårt praktiska arbete.
Läs mer om vårt hållbarhetsarbete på sidorna 89–114.
Innovationer för en hållbar livsstil
Övergripande mål:
Att designa köksprodukter som bidrar till ett mer
hållbart liv i köket genom att främja en hållbar konsumtion
med innovativa lösningar och partnerskap, som under
-
stöds av relevant information till kund och samtidigt tillse
att våra produkter är säkra att använda under hela sin
livslängd.
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
1
2
3
4
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Minskad klimatpåverkan
Övergripande mål:
Att på vetenskaplig väg reducera klimatpåverkan
från egen verk samhet samt i vår värdekedja, i linje
med Paris avtalet och samtidigt verka för ökad

ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
Främja en hållbar kultur
Övergripande mål:
Att fördjupa kompetensen kring hållbarhets frågor
i vår verksamhet så att var och en utifrån sin funktion
kan stärkas i att bidra till våra gemensamma mål,
samt att verka i leverantörskedjan för att bidra till de
globala hållbarhetsmålen.

Övergripande mål:
Att främja hållbart resursutnyttjande genom cirkulära

-
hållen biodiversitet och minskat spill samt underlätta

ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
Hållbarhetsarbete
inom fyra fokusområden
15 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Strategiska prioriteringar

Investeringar i tillverkningskapacitet och förmågan
att tillverka kundanpassade kök i stor volym
Reducering och harmonisering av koncernens
produktplattformar

Genomfört
De första driftsättningarna av en harmoniserad, koncern-
gemensam IT-plattform genomfördes under året. Alla koncer
-
nens egna köksbutiker i Danmark och England använder nu
ett gemensamt CRM-system.
I Vilnius etablerades ett Shared Service Center med syftet att
bygga ett kompetensnav för specialisering och delning av

redovisning, köksplanering och master data management.
Engagerade medarbetare
Engagera och ge tydligt ansvar till medarbetare
En kultur präglad av samarbete, gemensamma syften
och färdriktning
Tillgång till rätt kompetens
En organisation som säkerställer genomförande av strategin
Genomfört
Lanserade ett nytt undersökningssverktyg och process för
medarbetarengagemang som ett steg för att ytterligare
lyssna på och engagera medarbetarna.
En ny uppförandekod med syftet att stödja våra med-

Fortsatt implementering av Nobias syfte och värderingar
”Care, Deliver and Inspire” i den dagliga verksamheten
i hela koncernen.
Ökad tillxt
Fokus på hantverkarsegmentet Storbritannien
Stärkt position inom konsumentförsäljning i Norden
Produktlanseringar med fokus på design och hållbarhet

Ökad kundinteraktion med nya digitala verktyg
Genomfört
Transformationsprogram för verksamheten i Storbritannien,
bl.a. en förnyad varumärkespositionering för Magnet, utökad
sälj- och köksdesignkapacitet samt inlett en förändring av
butiksnätet inefattande renoveringar och vissa nyetableringar.

att hantera en större del av köksköpprocessen online och
därmed en förbättrad kundupplevelse.
Etablering av HTH i Tyskland
Nobia driver en selektiv internationell expansion genom
att öppna ett antal franchisebutiker i Tyskland och
Benelux. Expansionen bygger på HTHs erkänt starka
varumärke och skandinaviska designarv, samt när-
heten till produktionsenheterna i Danmark. De första

följer 2023.
Organiserad för strategiexekvering
Vi fortsätter att stärka organisationen för förbättrat
strategiutförande; som att bygga harmoniserade och
globala funktioner inom t.ex. Technology, Experience
& Data (IT) och People & Culture (HR), utökar Shared
Services Center och formar en stark medarbetar-
organisation för den nya fabriken i Jönköping.
Europas modernaste köksfabrik
2024 blir den 123 000 m
2
stora fabriken klar. 2022 färdig-
ställdes byggnaden och installation av de första
produktions maskinerna påbörjades. Fabriken ger
en betydligt högre tillverkningskapacitet och blir
branschunik avseende användande av den allra
senaste automationstekniken för att tillverka kund-
anpassade kök i stor volym, med korta ledtider och
hållbarhetsprestanda i världsklass.
16 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Mål och måluppfyllelse
3–5%
Tillväxt
Genomsnittlig
organisk tillväxt
3–5 procent per år.
Måluppfyllelse:
Koncernens nettoomsättning under 2022 ökade organiskt
med 4 procent (8). Per region var den organiska tillväxten
5 procent (10) i Norden, 5 procent (9) i Storbritannien och
minus 2 procent (2) för Portfolio Business Units.
>10%
Lönsamhet
Rörelsemarginalen
ska överstiga 10 procent
över en konjunkturcykel.
Måluppfyllelse:
Rörelseremarginalen uppgick till 3,3 procent (7,4) exklusive
jämförelsestörande poster. Motsvarande rörelsemarginal för
region Norden var 8,5 procent (13,7), Storbritannien –1,4 pro
-
cent (0,9) och Portfolio Busines Units 4,0 procent (7,7).
<2,5
Kapitalstruktur
Skuldsättningen ska
vara lägre än 2,5.
Måluppfyllelse:

vara under 2,5 gånger. Skuldsättningen beräknas exklusive
IFRS 16 leasing, pensionsskuld och jämförelsestörande
poster. Skuldsättningen uppgick till 2,36 gånger (–0,02).
>40%
Utdelningspolicy
Utdelning till aktie-
ägarna ska utgöra
minst 40 procent av
resultatet efter skatt.
Måluppfyllelse:
Mot bakgrund av Nobias tillfälligt höga investeringsnivå, som
främst är relaterat till byggnationen av den nya fabriken
i Jönköping, föreslår Styrelsen att ingen utdelning ska utgå
för 2022. För 2021 var utdelningen 2,50 kronor per aktie, mot
-
svarande 60 procent av resultatet efter skatt.
100%
av nya köksprodukter
designade för mer
hållbart liv i köket
till år 2025.
Måluppfyllelse:
Hållbarhet är en integrerad del i design- och produkt utvecklings -
processen och vi har nu fokus på att föra hållbarhetsoptime
-
ring och produktinformation från idé hela vägen till lansering.
Av nya produktlanseringar i Norden var 92 procent (75) desig
-
nade för att klara Svanens kriterier för produktmärkning.
>99%
av allt trä härrör från
FSC® eller PEFC

resterande från hållbarhets-
granskade och -godkända
leverantörer, till år 2025.
Måluppfyllelse:
I slutet av året härrörde 96 procent (96) av koncernens

-
rande trä, 4 procent, kom från hållbarhetsgranskade och
godkända leverantörer.
–72%
Minskad klimatpåverkan
Minska CO
2
-utsläppen från
tillverkning och egna transpor
-
ter (scope 1 och 2) med 72 pro-
cent till år 2026 (basår 2016).
Måluppfyllelse:
I slutet av 2022 hade vi uppnått 77 procent (72) minskning
från 2016 för scope 1 och scope 2. 49 procent (52) av kon
-
cernens mest klimatpåverkande leverantörers utsläpp
omfattades av vetenskapligt baserade klimatmål.
Kompetensutveckling
inom hållbarhet
Utbildningsinsatser, stöd och
verktyg ska vara tillgängliga
för våra medarbetare på alla
marknader senast 2023.
Måluppfyllelse:
Under året har insatser och stöd fortsatt att implementeras
för att våra medarbetare ska kunna medverka till att upp
-
fylla våra hållbarhetsmål. Insatser på produktionsnivå sker

-
samheten. Nästa steg blir att tillse att kunskap om våra pro-
dukter följer med från design- och produktutveckling hela
vägen till marknad och i kommunikation med kunden.
17 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
» Nobia är en ledande köksspecialist
Välkända, lokala varumärken och starka
marknadspositioner i sju länder.
» Nobia är organiserat utifrån tre regioner: Norden,

verksamheterna i Commodore och CIE från region
Storbritannien till region Centraleuropa, som samtidigt

» Nobias regioner bygger på
En stark lokal förankring med ledningsgrupper, funktioner
och ansvar som krävs för att kunna utveckla respektive
verksamhet mot uppsatta mål. Den lokala konkurrens kraften
stärks genom koncernens stordriftfördelar inom exempelvis
inköp, produkt utveckling och infrastruktur invester ingar.
Tre regioner
Projekt, 30%
Konsument och hantverkare, 70%
Adresserbar marknad, fördelning kundsegment, %
Nobias totala adresserbara marknad i nuvarande verksamhetsländer
uppskattas till cirka 85 miljarder SEK, vilket mot svarar 2 500 000 kök.
Nettoomsättning per region, %
Total nettoomsättning 14,9 miljarder SEK
Storbritannien, 33%
Portfolio Business Units, 13%
Norden, 54%
18 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Norden:
Drygt 8 miljarder kronor i försäljning, god marginal

Starka lokala varumärken i respektive land.
Varumärken med en stark position inom konsumentsegmentet
som även ger fördelar inom hantverkar- och projektsegmenten.
Flera försäljningskanaler, där köksbutikerna i huvudsak
är franchisebutiker.
Starkast marknadspositioner inom projektförsäljning,
tillväxtpotential inom konsumentförsäljningen.

Storbritannien:
5 miljarder kronor i försäljning med Magnet

Magnet är ett av Storbritanniens mest välkända
varumärken inom kök.
Kunderbjudande inom alla tre huvudsegment: konsument,
hantverkare och projekt.
Tillväxt in hantverkarsegmentet hög prioritet.
Köksspecialistbutiker drivs i egen regi.
Gower levererar kök till DIY-kedjan Wickes.
Portfolio Business Units:
1,9 miljarder kronor i försäljning. Verksamheter i Österrike,
Nederländerna och England
I Österrike är ewe huvudvarumärket. Återförsäljarna är främst
möbelvaruhus eller oberoende återförsäljare.
Bribus i Nederländerna säljer kök främst till projektkunder

fastighetsutvecklare.
Commodore och CIE är specialister inom projektförsäljning
av exklusiva kök främst i London-området.
Superfront säljer luckor och tillbehöver som handtag och ben,
online till kunder i hela Europa.

19 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Nyckelfakta regioner
Nettoomsättning,
MSEK och rörelsemarginal, %
Nettoomsättning
per land, %
Försäljning
per produkt, %
Försäljning
per kundsegment, %

försäljningen, %
Norden
Danmark, Sverige, Norge, Finland
2 566 anställda
19 egna butiker, 189 franchisebutiker
och cirka 400 återförsäljarbutiker
6 produktionsanläggningar
Danmark, 43
Sverige, 25
Norge, 19
Finland, 13
Köksmöbler, 71
Övriga produkter, 24
Installationstjänster, 5
Konsument, 31
Hantverkare, 13
Projekt, 56
Köksspecialister, egna
butiker och franchise, 69
Direkt projektförsäljning, 14

r det själv kedjor, 16
Övriga, 2
Storbritannien
Storbritannien
2 597 anställda
195 egna butiker varav 156 med
hantverkarkoncept, och
cirka 250 återförsäljarbutiker
4 produktionsanläggningar
Storbritannien, 100 Köksmöbler, 65
Övriga produkter, 31
Installationstjänster, 4
Konsument, 50
Hantverkare, 34
Projekt, 16
Köksspecialister, egna
butiker och franchise, 82

r det själv kedjor, 18
Portfolio Business Units
Nederländerna, Österrike, England
793 anställda
Fler än 500 försäljningsställen
4 produktionsanläggningar
Nederländerna, 44
Österrike, 37
England och övrigt, 19
Köksmöbler, 61
Övriga produkter, 30
Installationstjänster, 9
Konsument, 40
Hantverkare, 4
Projekt, 56
Direkt projektförsäljning, 50

r det själv kedjor, 4
Övriga, 46
22212019
8 000
6 000
4 000
2 000
0
20
15
10
5
0
22212019
8 000
6 000
4 000
2 000
0
20
10
0
–10
–20
2 400
1 800
1 200
600
0
12
9
6
3
0
22212019
Exkl. jämförelsestörande poster
Exkl. jämförelsestörande poster
20 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Nobia AB är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Stockholm,
Sverige. Bolaget är moderbolag i Nobiakoncernen (” koncernen”).
Till grund för styrningen av koncernen ligger bland annat
Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”), bolagsordningen,
aktie bolagslagen, årsredovisningslagen och Nasdaq Stock
-
holms regelverk för emittenter. Under 2022 note rades inga
över trädelser av Koden, tillämpliga börsregler eller av god
sed på aktiemarknaden enligt beslut av Nasdaq Stockholms
disciplinnämnd eller uttalande av Aktiemarknadsnämnden.
Koden finns tillgänglig på corporategovernanceboard.se.
Följande information finns tillgängligt på www.nobia.com
Nobia AB:s bolagsordning
Uppförandekod
Alla bolagsstyrningsrapporter sedan 2009
Information från Nobia AB:s årsstämma
Styrelsens åtagande
Styrelsen åtar sig att upprätthålla de högsta standarderna för bolags-
styrning. Styrelsen har det övergripande ansvaret att fastställa kon-
cernens mål och strategi, samt säkerställa att koncernen har förmå-
gan att genomföra denna strategi. Därtill ska styrelsen fastställa de
värder ingar som ska ligga till grund för koncerns arbete, värderingar
som också ska återspeglas i styrelsens arbete. Styrelsens arbete
syftar till att säkerställa långsiktigt och hållbart aktieägarvärde.
Aktieägare
Per den 31 december 2022 hade Nobia AB 170 293 458 utgivna aktier
enligt aktieboken. Den största aktieägaren, Nordstjernan AB, ägde
vid detta datum 24,9 procent av aktierna/rösterna baserat på antalet
utestående aktier. If Skadeförsäkring AB (publ) ägde vid samma datum
10,7 procent av aktierna/rösterna baserat på antalet utestående
aktier.
Årsstämman 2022
Aktieägarnas rätt att besluta i Nobia AB angelägenheter utövas vid
bolagsstämma. Kallelse till bolagsstämma sker i enlighet med aktie-
bolagslagen och bolagsordningen. Årsstämma 2022 hölls den 5 maj.
Med anledning av coronaviruset beslutade styrelsen att aktieägarna
före årsstämman även skulle ha möjlighet att utöva sin rösträtt genom
Bolagsstyrningsrapport
21 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
poströstning. Vid årsstämman var 65 procent av antalet aktier i Nobia
representerade. Till ordförande för stämman valdes Nora Førisdal
Larssen, styrelsens ordförande.
Årsstämman fattade bland annat beslut om:
att i enlighet med styrelsens förslag betala utdelning till aktieägarna
med 2,50 kronor per aktie,
att antalet styrelseledamöter ska vara sex utan suppleanter för tiden
intill slutet av nästa årsstämma,
arvode till styrelsen, styrelsens ordförande, revisionsutskottets
ordförande och ledamöter,
omval av ledamöterna Nora F. Larssen, Marlene Forsell, Carsten
Rasmussen och Jan Svensson, samt nyval av Tony Buffin och
David Haydon,
nyval av styrelsens ordförande Jan Svensson,
nyval av PricewaterhouseCoopers AB som revisor,
principerna och riktlinjerna för ersättning och andra anställnings-
villkor för VD och övriga ledande befattningshavare,
ett bemyndigande för styrelsen att under perioden fram till års-
stämman 2023 besluta om förvärv och överlåtelse av egna aktier.
Det fullständiga protokollet från årsstämman återfinns på
www.nobia.com.
1
Bolagsstämma
Aktieägarnas inflytande utövas via bolagsstämman som är Nobia AB
gsta beslutande organ. Nobia AB har en typ av aktieslag där varje
aktie motsvarar en röst vid bolagsstämman. Ytterligare information
om Nobia AB aktien och ägarstrukturen återfinns på sidorna 115–116.
Årsstämman, som är den årliga ordinarie bolagsstämman, fattar
beslut om bolagsordningen, väljer styrelseledamöter, styrelsens ord
-
förande och revisor samt beslutar om deras arvoden. Vidare beslutar
årsstämman om fastställande av resultaträkning och balansräkning,
om disposition beträffande bolagets vinst och om ansvarsfrihet gent-
emot Nobia AB för styrelseledamöterna och VD. Årsstämman beslutar
även om valberedningens tillsättande och arbete, samt beslutar om
principer för ersättnings- och andra anställningsvillkor för VD, och
övriga ledande befattningshavare.
Bolagsordningen innehåller inte några bestämmelser om styrelse-
möters entledigande eller ändring av bolagsordningen.
Finans (inkl.funktion för
intern kontroll)
Strategi & Transformation
IT
Kundupplevelse &
Marknadsföring
Personal
Stödfunktioner
Affärsenheter
Region Norden Region Centraleuropa Region Storbritannien Central Produkt & Inköp
VD
och koncernchef
Viktiga externa regelverk:
Aktiebolagslagen. Årsredovisningslagen
och IFRS. Nasdaq Stockholms regelverk
för emittenter. Marknadsmissbruksför-
ordningen (MAR). Svensk kod för bolags-
styrning. Modern Slavery Act.
Frivilliga åtaganden:
FN:s globala mål för hållbar utveckling.
FN:s initiativ Global Compact. Science
Based Target initiative. Hållbarhetsredo-
visning enligt Global Reporting Initiative
(GRI) och Task Force on Climate Related
Financial Disclosures (TCFD).
Viktiga interna regelverk:
Bolagsordning. Styrelsens arbetsordning
samt instruktioner till verkställande direk-
tören. Uppförandekod. Koncernens Finans-
& redovisningsmanual. Leverantörsuppfö-
randekod. Mil- och klimat policy. Policy
för hållbart skogsbruk. Modern Slavery
Statement.
Revisorer
Revisionsutskott
Funktion för
intern kontroll
Operativa och
kommersiella enheter
VD och
Koncernledning
Aktieägare
genom bolagsstämma
1
Styrelse
4
7
3
6
Staber
Valberedning
2
Ersättningsutskott
5
22 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
2
Valberedning
Enligt den instruktion för valberedningen i Nobia AB som antogs vid
årsstämman 2022, väljs ledamöter och ordförande i valberedningen
på årsstämma för tiden intill slutet av nästföljande årsstämma. Valbe
-
redningen ska bestå av minst tre och högst fyra ledamöter represente-
rande de största aktieägarna i bolaget. Valberedningens ordförande
är sammankallande till valberedningens första sammanträde. Val-
beredningen har rätt att utse två ytterligare adjungerade ledamöter.
Adjungerad ledamot ska hjälpa valberedningen med att utra dess
uppdrag men har inte rösträtt. Styrelsens ordförande får ingå i valbe-
redningen endast som adjungerad ledamot. Valberedningen bör enligt
Koden ledas av en ägarrepresentant. Av den av årsstämman antagna
instruktionen för valberedningen följer vidare att valberedningens
uppgifter är att till årsstämman lämna förslag till val av styrelseord-
förande och övriga ledamöter till Nobia AB styrelse, styrelsearvode
och eventuell ersättning för utskottsarbete, val av och arvode till revi
-
sor, val av ord för ande vid årsstämma, samt val av ledamöter till val-
beredningen. Valberedningen har etablerade rutiner och processer
för att bedöma styrelsemedlemmars oberoende. Valberedningen ska
i samband med sitt uppdrag i övrigt fullgöra de uppgifter som enligt
Koden ankommer på valberedningen. Valberedningen har i sitt arbete
tillämpat regel 4.1 i Koden som sin mångfaldspolicy. I enlighet med det
beslut som antogs vid års stämman 2022 har valberedningen inför års
-
stämman 2023 bestått av följande ledamöter:
Valberedning inför årsstämman 2023
Namn/representant Andel av röster, 2022-12-31
Peter Hofvenstam (ordförande)
representerande Nordstjernan 24,9%
Fredrik Ahlin representerande If Skadeförsäkring 10,7%
Lovisa Runge representerande Fjärde AP-fonden 9,3%
Marianne Nilsson representerade
Swedbank Robur Fonder 2,2%
Summa 47,1%
Ledamöterna i valberedningen representerar uppemot 50 procent av
aktierna och rösterna i Nobia AB. Någon ersättning till ledamöterna
utgår ej.
Valberedningen har haft 3 sammanträden inför årsstämman 2023.
Samtliga ledamöter var närvarande vid dessa sammanträden. Val-
beredningens förslag inför årsstämman 2023 framgår av kallelsen till års
-
stämman, vilken publicerades på Nobias webbplats den 22 mars. Aktie-
ägare ges möjlighet att vända sig till val bered ningen med förslag via post
till: Nobia AB, Valberedningen, Blekholmsterassen 30 E7, 111 64 Stockholm.
Valberedningens arbete
Nedan återfinns en översikt av valberedningens arbete.
Förberedelser och rekommendationer till val av styrelse-
ordförande och övriga ledamöter till Bolagets styrelse.
Förberedelser och rekommendationer av styrelsearvode upp-
delat mellan ordförande och övriga ledamöter samt eventuellt
arvode för utskottsarbete.
Tagit ställning till och rekommenderat omval av Pricewater-
houseCoopers AB som revisor baserat på revisionsutskottets
rekommendation, inklusive arvode.
Val av ledamöter till Bolagets valberedning från tiden efter
stämma.
Val av ledamöter till Bolagets valberedning från tiden efter
årsstämmans avslutande fram till tiden då en ny valberedning
utsetts.
Intervjuat styrelseordförande, styrelseledamöter och koncern-
chefen gällande arbetet i styrelsen.
Granskat styrelsens sammansättning för att säkerställa en
lämplig balans mellan kompetens och mångfald av erfarenheter
för att stödja koncernens strategi.
Granskat styrelseledamöternas fortsatta oberoende.
Bedömt den arbetstid som krävs av varje styrelseledamot för att
hantera sina skyldigheter mot Nobia AB och dragit slutsatsen att
styrelseledamöter fortsatt ägnar lämplig mängd tid åt sitt
styrelse arbete.
Valberedningen utvärderar årligen sin instruktion och lämnar
vid behov förslag till förändringar till årsstämman, inför års-
stämman 2023 föreslås inga sådana ändringar.
Säkerställt att majoriteten av de föreslagna stämmovalda
ledamöterna är oberoende i förhållande till Nobia AB och
bolagsledningen, samt oberoende i förhållande till Nobia AB:s
större aktie ägare samt andra intressenter.
23
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
3
Revisor
Årsstämman utser revisor som granskar Nobia AB:s årsredovisning
och koncernredovisning, styrelsens och VD:s förvaltning, samt avger
revisionsberättelse. Som en del av deras revision får och uppdaterar
revisorerna sin förståelse för kontrollmiljön, inklusive relevanta kontroll-
aktiviteter. Därtill genomför revisorerna en översiktlig granskning av
delårsrapporten för tredje kvartalet. Vid årsstämman 2022 nyvaldes
revisionsbolaget PricewaterhouseCoopers AB (PwC) till revisorer för
tiden intill slutet av årsstämman 2023. Huvudansvarig revisor är aukto-
riserad revisor Anna Rosendal. Valbe redningens förslag till års-
stämman 2023 är omval av revisionsbolaget PwC. Koncernens köp
av tjänster från PwC, utöver revision, framgår av Not 6.
4
Styrelsen
Styrelsens främsta uppgift är att säkerställa Nobia AB:s hållbara och
långsiktiga framgång och tillvarata samtliga aktieägares intressen,
samt fattar beslut om och övervakar koncernens påverkan på ekono
-
min, miljön och människor.
Enligt Nobia AB bolagsordning ska styrelsen bestå av lägst tre och
gst nio ledamöter, med högst tre suppleanter. Högst en stämmovald
styrelseledamot får arbeta i bolagets ledning eller i ledningen av bola
-
gets dotterföretag. Vidare ska en majoritet av de stämmovalda leda-
möterna vara oberoende i förhållande till bolaget och bolagsled-
ningen. Styrelsen har tillsett att interna riktlinjer, bland annat policys
och rutiner för hur intressekonflikter förebyggs och hanteras.
Målsättningen är att styrelsen ska ha en med hänsyn till koncernens
verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden i övrigt, ändamåls-
enlig sammansättning präglad av mångsidighet och bredd avseende
de stämmovalda ledamöternas kompetens, erfarenhet och bakgrund,
samt att jämn könsfördelning ska efterstvas. Vid årsstämman 2022
beslutades att styrelsen ska bestå av sex ledamöter utan suppleanter.
I styrelsen ingår även ledamöter utsedda av arbetstagarnas organisa-
tioner, i enlighet med lagen om styrelserepresentation för privatan-
ställda. Information om styrelsemedlemmarna återfinns på sid 28–29.
Andra tjänstemän i bolaget deltar i styrelsens samman träden som
föredragande. Koncernens ekonomi- och finansdirektör har varit sty-
relsens sekreterare. Styrelsen har under året haft sju samman träden,
alla med full närvaro. Den årliga utrderingen av styrelsens arbete
leddes av styrelseordföranden. Styrelsens arbetssätt, kompetens och
sammansättning, inklusive styrelsens bakgrund, erfarenhet och
mångfald, utvärderades och resultatet presenterades för valbered
-
ningen. Styrelsen utvärderar kontinuerligt verkställande direktörens
prestation och minst en gång per år träffas styrelsen utan bolags-
ledningens närvaro.
Styrelsens arbete
De viktigaste frågorna som hanterats av styrelsen beskrivs nedan.
Varje styrelsemöte innehåller dessutom en verksamhetsrapport
från koncernchefen och en rapport om koncernens finansiella
utveckling och nytillkomna bolagsstyrnings- och regel frågor från
koncernens ekonomi- och finansdirektör. Samtliga styrelsebeslut
fattades enhälligt.
Mål och strategi
Utvärderat interna och externa faktorer, inklusive konkurrent-
och omvärldsanalyser, samt bedömda risker och möjligheter,
som grund för uppföljning och utformandet av mål och strategi.
Årlig genomgång av koncernens mål och strategi, inklusive
klimat och hållbarhetsfrågor.
Finansiellt resultat
Godkänt koncernens externa finansiella rapporter och
säkerställt att de är korrekta, balanserade och begripliga.
Lämnat förslag till utdelning till aktieägarna.
Granskat och godkänt den årliga budgeten utifrån de
antaganden som gjorts inom ramen för genomförandet
av koncernens strategi.
Tagit del av rapporteringen från revisionsutskottet.
Tagit del av revisionsberättelsen och hållit möte med
revisorerna utan närvaro av koncernledningen.
Operativ utveckling
Tagit ställning till den operativa utvecklingen presenterad
av VD, och i förekommande fall mer ingående av divisions- eller
funktions-chefer, samt diskuterat risker och möjligheter och
hur dessa bäst kan hanteras.
Analyserat utmaningar och kortsiktiga åtgärder för att hantera
framtida makroekonomiska förutsättningar.
Tagit del av löpande rapporteringar avseende de större strate
-
giska investeringarna, så som den nya fabriken i Jönköping och
koncernens systemuppgradering.
Genomgång av kostnadsbesparingsprogram samt ompositione
-
ring av Region Storbritannien.
Organisation & riskhantering
Utvärderat organisationen och organisationsförändringar.
Tagit del av ersättningsutskottets rapportering.
Beslutat om riktlinjer för ersättningar till personer med
ledande befattning att rekommenderat till årsstämman.
Granskat och godkänt koncernens övergripande policyer.
Mottagit regelbundna riskrapporter från ledningen.
Analyserat och hanterat konsekvenser av kriget i Ukraina och
dess påverkan på Nobia.
Styrelseutvärdering
Styrelsearbetet utvärderas årligen med syfte att utveckla styrel
-
sens arbetsformer och effektivitet. Styrelsens ordförande ansva-
rar för utvärderingen och för att presentera den för valbered-
ningen. Syftet med utvärderingen är att få en uppfattning om
styrelseledamöternas åsikter om hur styrelsearbetet bedrivs och
vilka åtgärder som kan vidtas för att effektivisera styrelsearbetet.
Styrelseordföranden alternativt en av styrelsens ledamöter,
uppdrag av ordföranden, genomför årligen en insamling av data
från samtliga styrelseledamöter. Resultatet av utvärderingen har
rapporterats och diskuteras i styrelsen och valberedningen.
24
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
5
Ersättningsutskott
Styrelsen har format ett ersättningsutskott att förbereda de ersätt
-
ningsrelaterade frågor styrelsen ansvarar för. Arbetet i utskottet styrs
av den instruktion som styrelsen har upprättat. Utskottets främsta
uppgift är att ta fram förslag till styrelsen avseende VD:s kompensa
-
tion och anställningsvillkor. Utskottet har även till uppgift att ta ställ-
ning till VD:s förslag till kompensation och andra anställningsvillkor
för de chefer som rapporterar till VD. Utskottet bereder vidare för-
slaget till årsstämman avseende principerna för erttning och övriga
anställningsvillkor för ledande befattningshavare samt följer upp
genomförandet av årsstämmans beslut, vilket bland annat innefattar
utvärdering och uppföljning av program för rörlig ersättning. Från
årsstämman 2022 till årsstämman 2023 består detta utskott av Nora
F Larssen (styrelsens ordförande möte nr 1), Jan Svensson (ledamot
möte nr 1 samt styrelsens ordförande möte nr 2 och 3) och Carsten
Rasmussen (ledamot möte nr 2 och 3). Utskottet har under året haft
tre sammanträden, alla med full närvaro. Även VD och EVP People
& Culture har deltagit på delar av dessa sammanträden. Samman-
trädena protokollförs och protokollen är tillgängliga för hela styrelsen
och revisorerna.
6
Revisionsutskott
Styrelsen har format ett revisonsutskott att övervaka finansiell rappor
-
tering och kontroll. Arbetet i utskottet styrs av den instruktion som
styrelsen har upprättat. Revisionsutskottets främsta uppgift är att
övervaka den finansiella rapporteringen, revisorns iakttagelser och
ledningens genomförande av dess rekommendationer samt säker-
ställa att koncernen har ett ändamålsenligt internkontrolls- och risk-
hantrings-ramverk. Revisionsutskottet utvärderar också revisorerna
och ger sin rekommendation av val av revisorer till valberedningen. För
att säkerställa revisorernas oberoende har revisionsutskottet upprät-
tat riktlinjer som reglerar anlitandet av revisorerna för icke-revisions-
nära tjänster. Även revisorerna är skyldiga att säkerställa att de icke-
revisions nära tjänster de erbjuder inte påverkar deras oberoende.
Som del av utvärderingen av koncernens internkontrollsramverk
utvärderar revisionsutskottet årligen behovet av en internrevisions-
funktion. Revisionsutskottet är av åsikten att någon internrevisions-
funktion inte behöver upprättas då koncernen har en funtion for
internkontroll som upprättar och kontrollerar efterlevnad av koncer-
nens riktlinjer för internkontroll och att dess avrapportering till
revisions utskottet bedöms transparent.
Revisionsutskottet har under året haft två ledamöter, Marlene Forsell
(ordförande) och Nora F. Larssen. Utskottets ledamöter har den redo-
Ersättningsutskottets arbete
Nedan återfinns en översikt av ersättningsutskottets arbete.
Generella ersättningsprinciper
Utvärderat generella ersättningsprinciper för ersättning och
övriga anställningsvillkor till ledande befattningshavare.
Genomfört en översyn av riktlinjer för ersättning och andra
anställningsvillkor för koncernledningen.
Förberett en ersättningsrapport till styrelsen inför årsstämman
i enlighet med Kollegiet för svensk bolagsstyrning.
Ersättning till ledande befattningshavare
Genomfört en översyn av VD:s lön och övriga ersättningar.
Förberett underlag och förslag för lönerevision av VD:s lön för
styrelsen.
Tagit ställnings till VD:s förslag för lönerevision av övriga
ledande befattningshavare.
Rörlig ersättning
Utvärderat, följt upp samt fastställt utfall för året rörliga ersätt
-
ningsprogram (bonusprogram) för ledande befattningshavare.
Förberett förslag till styrelsen om mätparametrar för kommande
års rörliga ersättningsprogram.
Utvärderat utestående aktierelaterade incitamentsprogram och
relevansen för kommande års program.
Förberett förslag till beslut om Prestationsaktieprogram för
styrelsen att presentera på årsstämman.
Revisionsutskottets arbete
Nedan återfinns en översikt av revisionsutskottets arbete.
Finansiell rapportering
Utvärderat den finansiella rapporteringen utifrån tidsenlighet,
fullständighet och korrekthet.
Utvärderat redovisningsprinciper använda.
Tagit ställning till särskilda ställningstaganden och
bedömningar gjorda i rapporteringen.
Tagit ställning till revisorns rapportering och ledningens
hantering av revisorns rekommendationer.
Löpande utvärderat finansorganisationen.
Externrevision
Utvärderat revisorns oberoende, däribland granskat de
icke- revisionsnära tjäster utförda.
Godkänt den externa revisionsplanen och revisionsarvodet.
Haft löpande avstämningar med revisorerna, med och utan
koncern medarbetare.
Rekommenderat till valberedningen omval av revisionsbyrå.
Intern kontroll, riskhantering & interna riktilinjer
Godkännande av årsplanen för internkontrollsarbetet samt
erhållit avrapporteringar av utrda granskningar.
Genomgång av enheternas egna bedömningar av efter-
levnaden av internkontrollerna och diskuterat åtgärdsplaner.
Tagit ställning till revisorernas granskninga av internkontroller
och rekommendationer samt koncernens tillrättaläggande av
tidigare identifierade brister.
Vid ett antal tillfällen djupdykt i utvalda enheters riskhantering.
Tagit ställning till anmälningar om avsteg från koncernens
uppförandekod, bland annat via koncernens anonyma vissel-
blåsarfunktion Speak-Up.
Erhållit en övergripande analys avseende regelefterlevnad i
Jönköpingfabriken samt Projektstyrningsanalys av ett av Nobias
större pågående projekt.
25
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
visningskompetens som krävs enligt aktiebolagslagen. Nora F. Larssen
är beroende i förhållande till en av Nobias huvudägare. Revisions-
utskottet har under året haft åtta sammantden, alla med full när-
varo. Förutom ledamöterna har koncernens ekonomi- och finandirek-
tör, redovisningschef och chefen för intern kontroll deltagit på alla
sammanträden och revisorerna har deltagit under flertalet av dessa
sammanträden. Sammanträdena protokollförs och protokollen är till-
gängliga för hela styrelsen och revisorerna.
7
VD & koncernledning
Koncernchefen ansvarar för koncernens affärsutveckling samt leder
och samordnar den dagliga verksamheten enligt styrelsens instruktio
-
ner till koncernchefen och andra beslut fattade av styrelsen. VD ska
tillse att styrelsens ledamöter löpande tillställs information som
behövs för att följa bolagets och koncernens ställning, likviditet och
utveckling samt i övrigt uppfylla sin rapporteringsskyldighet avseende
ekonomiska förhållanden.
Vid utgången av 2022 bestod koncernledningen av nio personer.
För ytterligare information om koncernledningen, se sidan 30.
Koncern ledningen sammanträder regelbundet enligt ett fastställt
schema. Mötena ägnas åt uppföljning av strategisk och verksamhets-
mässig utveckling, större förändringsprogram, investeringar, risker
och möjligheter samt andra frågor av strategisk art och av större
betydelse för koncernen. VD och ekonomi- och finansdirektören träffar
därutöver ledningen för varje affärsenhet flertalet gånger per år vid
lokala ledningsgruppsmöten.
Klimat & hållbarhetsstyrning
Klimat och hållbarhetsarbetet är en integrerad del av verksamheten
och styrs enligt samma bolagssstyrningsstruktur som övrig verksam-
het. Bolag som inkluderas i hållbarhetsrapporteringen är samma som
finns listade i not 17.
En av de huvudsakliga uppgifterna för Nobia AB:s styrelse är att
identifiera hur hållbarhetsfrågor påverkar risker och affärsmöjlig-
heter, som en del i denna bedömning inhämtas information från både
interna och externa intressenter. Klimat och hållbarhet är även en
återkommande punkt på styrelsens agenda. För att identifiera och
hantera hållbarhetsrelaterade risker och möjligheter är hållbarhet
inte grerat i processerna för såväl koncernens affärsstrategi som risk-
hantering (ERM). Styrelsen har delegerat det operativa ansvaret till
VD som regelbundet får statusrapportering från funktionen för håll-
barhet. Denna funktion är ledd av en hållbarhetschef som driver det
strategiska hållbarhetsarbetet på koncernnivå och stöttar klimat och
hållbarhetsarbetet i organisationen, samt ansvarar för att hållbar
-
hetsrapportering och datakvalitet är i linje med GRI. Arbete inkluderar
även regelbunden uppföljning av koncernens påverkan på samhälls-
ekonomi, miljö och människa inkl. mänskliga rättigheter.
Från och med 2022 ingår arbetet med strategin för klimat och håll-
barhet i den övergripande strategiprocessen för koncernen. Risker och
möjligheter relaterade till klimat och hållbarhet har identifierats, tyd-
liga mål är uppsatta och en strategi har utarbetats och antagits av
styrelsen. Nobias engagemang och åtagande har implementerats
i ramverk och arbetsprocesser. Klimat och hållbarhetsarbetet ska
genomsyra hela koncernens verksamhet och alla medarbetare har
ett ansvar för hållbarhets arbetet. För mer information om hållbarhets-
målen samt utfallen, se sidan 17 och håll barhetsnoterna från och
med sidan 89.
26 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Styrelsens ansvar för intern styrning och kontroll regleras
i aktiebolagslagen, årsredovisningslagen och Koden. Pro cessen
för internkontroll av finansiell rapportering har tagits fram för
att säkerställa en korrekt och tillförlitlig finansiell rapportering
samt upprättande av finansiella rapporter i enlighet med till
-
lämpliga lagar och bestämmelser, god redovisningssed och
övriga krav för noterade bolag. Processen bygger på Integrerat
ramverk (2013) utgivet av COSO. De fem komponenterna i ram
-
verket är kontrollmiljö, riskbedömning, kontrollaktiviteter, upp-
följning och övervakning, samt information och kommunikation.
Kontrollmiljö
Styrelsen ansvarar för säkerställa att koncernen har en effektiv intern
-
kontroll. Styrelsen anser att detta kräver att koncernen och alla dess
ledningsorgan genomsyras av hög etik och moral. Styrelsen har där-
för upprättat en uppförandekod som beskriver koncerns principer för
uppförande och ger praktiska riktlinjer om hur dessa ska efterlevas
samt sätter förväntningar på medarbetarnas omdöme och ansvar-
skänsla. Uppförandekoden avser att hjälpa medarbetarna och andra
intressenter att fatta välgrundade, etiskt och moraliskt riktiga beslut.
Uppförandekoden granskas och uppdateras regelbundet, och efter-
levnaden följs systematiskt.
Interna policies och instruktioner har även upprättats för specifika
områden som kräver särskilda och mer detaljerade riktlinjer, dessa
inkluderar bland annat styrelsens arbetsordning, styrelsens instruk-
tioner till VD och utskott, finanspolicy, rikshanteringspolicy, kommuni-
kationspolicy, miljöpolicy, policy för hälsa och säkerhet samt intern
kontroll policy.
Det är även viktigt att koncernens externa samarbetspartners hand-
lar på ett etiskt och moraliskt försvarbart sätt. En uppförandekod för
leverantörer har därför dessutom upprättats.
Riskbedömning
Den interna kontrollen blir som mest effektiv när man besitter kunskap
om vilka de väsentliga riskerna är. Koncernen har därr infört ett sys-
tem för riskhantering (Enterprise Risk Management) inom vilket risker
avseende den finansiella rapporteringen ingår.
Riskerna avseende den finansiella rapporteringen utgörs av riskerna
att inte uppfylla de grundläggande kriterierna lämplighet, fullständig-
het och korrekthet. När riskerna bedöms tas hänsyn till olika posters
västentlighet i balans- och resultaträkning, komplexiteten i beräk
-
ningar, bedömningar och framtagande av underlag samt robusthet
och tillgång till de sdsystem som används. För att säkerställa att
risker bedöms lika inom koncernen bistår koncernfunktionen för intern
kontroll enheterna när frågeställningar uppstår kring riskbedömningar.
Kontrollaktiviteter
Koncernfunktionen Finans ansvarar för att koncernens rapportering
är i enlighet med tillämplig redovisningsstandard och praxis och annat
tillämpligt regelverk. För att säkerställa att alla enheter redovisar och
rapporterar på ett enhetligt sätt har koncernfunktionen Finans upp-
rättat en redovisningsmanual. I tillägg till denna redovisningsmanual
har ett internkontrollsramverk upprättats som ger instruktioner om
vilka kontroller som ska upprättas för att hantera övergripande risker,
sådana kontroller omfattar bland annat ansvars- och godkännande-
instruktioner samt upprättande av rättigheter till konton och system.
Även en IT-säkerhetspolicy har upprättats för att säkerställa att stöd-
systemen för finansiell rapportering fungerar som de ska och minska
risken för felaktigheter och olovlig tillgång till data. Kontroller upp-
rättas sedan baserat på den enhetsspecika riskbedömningen, för
att hantera både övergripande och specifika risker, och upprättas
på både process- och enhetsnivå. Kontrollerna kan vara av före-
byggande, upptäckande eller korrigerande karaktär.
Uppföljning och övervakning
Varje enhet ansvarar för att säkerställa efterlevnaden av riktlinjer och
kontroller och att tillrättalägga de brister som upptäcks. Varje år gör
enheterna en egen bedömning av efterlevnaden som rapporteras till
koncernfunktionen för intern kontroll. Koncernfunktionen för intern
kontroll utför också årligen tester av internkontrollerna på ett urval av
enheter. Tanken är att alla enheter över tid och regelbundet skall tes-
tas. Baserat på utfallet diskuteras åtgärder för att tillrättalägga bris-
terna men även eventuella behov av att komplettera eller förändra
riktlinjer och en åtgärdsplan upprättas. Koncernfunktionen för intern
kontroll sammanställer utfallet av enheternas bedömningar och funk-
tionens egen testning samt åtgärdsplaner och rapporterar dessa till
divisions- och koncernledningarna och revisionsutskottet.
Revisionsutskottet tar del av rapporteringen från både koncernfunk-
tionen för intern kontroll vad avser internkontroller och åtgärdsplaner
samt revisionen, revisorernas gransking av internkontroller och reviso-
rernas rekommendationer. Revisionsutskottet följer även upp hur före-
slagna och planerade åtgärder införs.
Information och kommunikation
Koncernens information- och kommunikationskanaler ska underlätta
ett korrekt beslutsfattande. Policys, riktlinjer och instruktioner finns
tillgängliga på intranätet. När nyanställda introduceras informeras
de om de policys, riktlinjer och instruktioner som är viktiga för deras
arbete. För uppförandekoden har en digital utbildning upprättats för
att säkerställa att alla medarbetare lätt kan ta till sig innehållet. Med-
arbetarna påminns också regelbundet om viktiga riktlinjer via intra-
nätet. Koncernen har ett visselblåsarsystem där personal och leveran-
törer kan rapportera överträdelser. Det finns dessutom tydliga forum
för återrapportering av utfall av riskbedömningar, kontrollbedöm-
ningar och testning som omfattar bland annat divisions- och lednings-
gruppsmöten, utskottsmöten och styrelsemöten. Koncernen har även
en kommunikationspolicy som säkerställer att allmänheten informeras
om den finansiella utvecklingen och händelser viktiga för bedöm-
ningen av koncernen.
Kontrollmiljö
Information
och
kommunikation
Risk-
bedömning
Kontroll-
aktiviteter
Uppföljning och
övervakning
Internkontroll avseende den finansiella rapporteringen
27 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Styrelse
Nora Førisdal Larssen
Ledamot
Invalsår 2011
Född 1965
Nationalitet Norsk
Utbildning
Civilekonom, MBA
Övriga uppdrag
Senior Investment Manager
på Nordstjernan. Styrelseord-
förande i Etac och Emma S.
Arbetslivserfarenhet
Product line manager i Electrolux
och partner i McKinsey & Co.
Marlene Forsell
Ledamot
Invalsår 2019
Född 1976
Nationalitet Svensk
Utbildning
Civilekonom från
Handelshögskolan i Stockholm
Övriga uppdrag
Styrelseledamot i Kambi Group,
Lime Technologies, AddSecure,
STG Group och Index Pharma-
ceutials.
Arbetslivserfarenhet
CFO i Swedish Match 2013–2018
och dessförinnan flera ledande
ekonomibefattningar i samma
företag.
Jan Svensson
Styrelsens ordförande
Invalsår 2020
Född 1956
Nationalitet Svensk
Utbildning
Civilekonom från
Handelshögskolan i Stockholm
Övriga uppdrag
Styrelseordförande i Tomra
Systems AS, Fagerhult och Bille-
rudKorsnäs. Styrelse ledamot
i Climeon, Stena Metall och
Herenco.
Arbetslivserfarenhet
VD och styrelseledamot för
Investment AB Latour 2003–2019.
Tony Buffin
Ledamot
Invalsår 2022
Född 1971
Nationalitet Brittisk
Utbildning
University of Cambridge
Övriga uppdrag
Ordförande i Highbourne Group
och styrelseledamot i Dysons
aktieägarstyrelse.
Arbetslivserfarenhet
Styrelseledamot i Kingfisher plc.
VD på Holland & Barret, Group
COO och VD på Plumbing &
Heating Toolstation internatio-
nal businesses och Group CFO
på Travis Perkins plc, CFO på
Wesfarmers.
David Haydon
Ledamot
Invalsår 2022
Född 1970
Nationalitet Brittisk
Utbildning
MBA, University of Edinburgh
och Bachelor of Commerce,
University of Queensland.
Övriga uppdrag
COO på Wolseley UK.
Arbetslivserfarenhet
CCO på Ferguson plc, COO på
Wesfarmers Group, COO på
Office Works och International
Commercial Director på King-
fisher plc.
Carsten Rasmussen
Ledamot
Invalsår 2020
Född 1972
Nationalitet Dansk
Utbildning
Master i Logistik från Aarhus
Universitet
Övriga uppdrag
Styrelseordförande i LEGO
System A/S. Styrelseledamot
i Evolve Additive Solutions.
Arbetslivserfarenhet
COO i LEGO Group sedan 2017
där han varit anställd sedan
2001. Tidigare erfarenheter
bland annat befattningar inom
Scan Choco A/S 1997–2001.
28
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Per Bergström
Arbetstagarrepresentant
Invalsår 2000
Född 1960
Nationalitet Svensk
Utbildning
Övriga uppdrag
Ledamot i Tidaholms Energi,
Elnät, Bredband Östra Skara-
borg samt Nobia Production
Sweden.
Arbetslivserfarenhet
Roller inom produktion,
Nobia Production Sweden.
Dennis Pettersson
Arbetstagarrepresentant,
suppleant
Invalsår 2021
Född 1966
Nationalitet Svensk
Utbildning
Övriga uppdrag
Arbetslivserfarenhet
Olika roller inom tillverkning
Nobia Production Sweden.
Bekke Söderhielm
Arbetstagarrepresentant,
suppleant
Invalsår 2021
Född 1979
Nationalitet Svensk
Utbildning
Eftergymnasial utbildning
YH; Logistikutvecklare med
affärsmannaskap.
Övriga uppdrag
Arbetslivserfarenhet
Inköpare, Nobia. Strategic
Buyer at Kinnarps.
Mats Karlsson
Arbetstagarrepre sentant
Invalsår 2019
Född 1976
Nationalitet Svensk
Utbildning
Pol. Mag. Business analyst
Övriga uppdrag
Arbetslivserfarenhet
Ledande positioner inom inköp,
Nobia Production Sweden.
Styrelsen 2022
Uppdrag Oberoende
1
Egna och när ståendes
aktieinnehav
Aktier i när-
stående företag
Styrelsemöte,
7 möten
Revisionsutskott,
8 möten
Ersättningsutskott,
3 möten
Erttning
2022/23, kr
Varav
styrelsen, kr
Varav
utskott, kr
Jan Svensson, Styrelsens ordförande Ja 67 000
2
7 3 1 275 000 1 200 000 75 000
Nora Førisdal Larssen, ledamot Nej 5 000 7 8 1 535 000 410 000 125 000
Marlene Forsell, ledamot Ja 14 000 7 8 560 000 410 000 150 000
Tony Buffin, ledamot Ja 5 410 000 410 000
3
David Haydon, ledamot Ja 5 410 000 410 000
3
Carsten Rasmussen, ledamot Ja 7 2 460 000 410 000 50 000
Per Bergström, Arbetstagarrepresentant 7
Dennis Pettersson, Arbetstagarrepre sentant, suppleant 6
Bekke Söderhielm, Arbetstagarrepresentant, suppleant 6
Mats Karlsson, Arbetstagarrepre sentant 7
1) Oberoende avser i förhållande till ledningen, bolaget och större aktieägare.
2) Jan Svensson har även 300 000 teckningsoptioner i Nobia AB.
3) Ledamöter boendes utanför Norden har rätt att erhålla 10 000 kronor extra per mötestillfälle fram till årsstämman 2022, därefter 20 000 kronor.
Arja Taaveniku avgick som ledamot i februari 2022, erhöll 89 tkr i ersättning året 2022.
PricewaterhouseCoopers AB
Huvudansvarig: Anna Rosendal, Auktoriserad revisor
Övriga revisorsuppdrag: Indutrade, Addnode, Sdiptech
29 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Koncernledning
Henrik Skogsfors
Tillförordnad Ekonomi- och finansdirektör
(CFO)
Född 1971
Anställd 2019
Tidigare positioner Chef controlling,
redovisning och tresury Nobia, CFO
mySafety Group. Flera positioner inom
finans på Electrolux.
Innehav i Nobia 8 250 aktier.
Philip Sköld
EVP Strategy & Transformation samt
Portfolio Business Units
Född 1971
Anställd 2020
Tidigare positioner Chief Commercial
Officer & GM Global Accounts på
Transcom. Partner på Bain & Company.
Innehav i Nobia 23 577 aktier.
Ole Dalsbø
EVP Commercial Region North
(Region Norden)
Född 1966
Anställd 2004
Tidigare positioner Ledande befattningar
i Nobia Norge, Norema och Sigdal
Kjøkken.
Innehav i Nobia 42 122 aktier.
Sara Björk
Chief Information Officer (CIO)
Född 1973
Anställd 2020
Tidigare positioner IT-chef för H&M-
koncernens IT-division för design, inköp
och produktion. Olika chefspositioner
inom Indiska och Accenture.
Innehav i Nobia 10 675 aktier.
Dan Josefsberg
EVP Product, Marketing & Sustainability
(till och med februari 2023)
Född 1973
Anställd 2019
Tidigare positioner Managing Partner
för PwC Experience Center och Pond.
Innehav i Nobia 32 078 aktier.
Jon Sintorn
VD och koncernchef
Född 1966
Anställd 2019
Utbildning Civilingenjör (teknisk fysik),
Uppsala Universitet. MBA, Handelshög
-
skolan Stockholm.
Tidigare positioner VD och koncernchef
Permobil. Global Chef Cooling, DeLaval.
Olika positioner inom ABB.
Innehav i Nobia 1 791 120 köpoptioner.
56 769 aktier.
Kristoffer Ljungfelt
EVP Commercial Region West (UK)
Född 1977
Anställd 2013
Tidigare positioner Seniora roller inom
Nobia, bland annat som CFO för koncer
-
nen, region Norden och för Norge.
Olika ledande positioner inom Electrolux.
Innehav i Nobia 49 662 aktier, privat och
i tjänstepension. 145 560 köppotioner.
Samuel Dalén
Executive Vice President Supply Chain
Född 1980
Anställd 2022
Tidigare positioner Chief Operating
Officer (COO) och positioner inom verk
-
samhetsutveckling, strategi och marknad
på Kährs Group.
Innehav i Nobia 1 000 aktier.
Cecilia Forzelius
EVP People, Communications, Sustain-
ability and Group Shared Service Center
Född 1975
Anställd 2020
Tidigare positioner Chief People Officer
och HR Director Northern Europe,
Transcom. Olika chefspositioner inom
Skandia och Telia.
Innehav i Nobia 16 775 aktier.
30
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Styrelsen och verkställande direktören för Nobia AB (publ),
organisationsnummer 556528-2752, avger härmed årsredo-
visning och koncernredovisning för verksamhetsåret 2022.
Verksamheten
Nobia är en ledande europeisk köksspecialist med sexton starka
varumärken samt en mindre del kontraktstillverkning. Verksam
-
heten består av utveckling, inköp, tillverkning, montering, försälj-
ning och distribution av främst kök samt därtill relaterad service.
Försäljningen till konsumenter sker via egna butiker och franchise-
butiker samt via ett nätverk av återförsäljare, vilket inkluderar
bland annat möbelhandel, bygghandel, gör-det-själv-butiker
och oberoende köksspecialister.
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelsen återfinns på sidorna 31–44 och den ekonomiska
redovisningen finns på sidorna 45–84. Bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 21–30 samt hållbarhetsrapporten på sidorna 34–35 och 89–114
täcks inte av förvaltningsberättelsen.
Norden
2020 2021 2022
Nettoomsättning, MSEK 6 801 7 396 8 030
Organisk försäljningsförändring, % 3 10 5
Bruttomarginal
1
, % 37,7 38,3 33,6
Rörelsemarginal
1
, % 13,2 13,7 8,5
Rörelseresultat, MSEK 897 1 016 686
Storbritannien
2020 2021 2022
Nettoomsättning, MSEK 4 143 4 530 5 001
Organisk försäljningsförändring, % –18 –12 5
Bruttomarginal
1
, % 34,4 40,9 42,0
Rörelsemarginal
1
, % –5,1 0,9 –1,4
Rörelseresultat, MSEK –212 41 –69
Portfolio Business Units
2020 2021 2022
Nettoomsättning, MSEK 1 798 1 794 1 899
Organisk försäljningsförändring, % –10 –10 –2
Bruttomarginal
1
, % 28,0 29,3 27,3
Rörelsemarginal
1
, % 7,7 4,0 4,0
Rörelseresultat, MSEK 129 139 76
1) Exkl. jämförelsestörande poster
31 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Till professionella kunder, som exempelvis byggbolag och hant-
verkare, sker försäljningen direkt, så kallad projektförsäljning till
större kunder, eller via egna butiker, franchisebutiker och andra
återförsäljare. Nobia rapporterar verksamheten utifrån två geo
-
grafiska regioner; Norden och Storbritannien, samt Portfolio
Business Units. Från och med första kvartalet 2022 överfördes
den London baserade verksamheten i Commodore och CIE från
region Storbritannien till region Centraleuropa. Samtidigt änd
-
rades namn på region Centraleuropa till ”Portfolio Business
Units”.
Finansiella mål
Nobia har fyra finansiella mål.
Tillväxt: Genomsnittlig organisk tillväxtmål är 3–5 procent
per år. Tillväxten enlig målsättningens definition var fyra
procent under 2022.
Lönsamhet: Rörelsemarginalen (exkl. jämförelsestörande
poster) ska överstiga 10 procent över en konjunkturcykel.
Rörelse marginalen var 3,3 procent (7,4) procent under 2022.
Kapitalstruktur: Skuldsättningen, definierad som nettoskuld
(exkl. IFRS 16 leasing) / EBITDA, ska vara under 2,5 gånger.
( Tidigare mål: nettoskuld/eget kapital under 100 procent.)
Skuldsättningen uppgick till 2,36 (–0,02).
Utdelningspolicy: Utdelning till aktieägarna ska utgöra minst
40 procent av resultatet efter skatt. Ingen utdelning föreslås för
2022 (60 procent 2021).
Strategi
Nobias strategi strävar efter att skapa lönsam tillväxt, vilket
betyder organisk tillväxt och förbättrad marginal enligt koncer
-
nens finansiella mål. Detta ska ske bland annat genom att öka
försäljningen inom prioriterade kundsegment som exempelvis
hantverkskunder, utveckling av köksprodukter med högt design
-
innehåll och ledande hållbarhetsprestanda, genom att tillva-
rata skalfördelar och synergieffekter inom inköp, tillverkningen
och produktplattformar samt genom att främja en företagskul
-
tur präglad av starkt engagemang och ett inspirerande ledar-
skap. Tillväxt kan även ske genom kompletterande, strategiska
förvärv som ger stöd åt de organiska tillväxtambitionerna.
2022 präglades av högt inflationstryck och stigande räntor
Om 2021 präglades av coronapandemin så färgades 2022 av
den kraftiga kostnadsinflationen som började i spåren av
pandemin och fortsatte under hela 2022. Rysslands invasion
av Ukraina utlöste en betydande marknadsosäkerhet, en
energi kris med kraftigt stigande energipriser, ett högre ränte
-
läge samt ytterligare inflationstryck då vissa material drabba-
des av utbudsstörningar. För att motverka de kraftiga kostnads-
ökningarna ökade både Nobia och andra leverantörer i
köksmarknaden sina priser vid flera tillfällen. Sammantaget var
efterfrågan i början av året god, men försvagades i takt med att
det makroekonomiska läget försämrades under året.
Koncernens försäljning ökade totalt sett med 9 procent
2022, varav 4 procent organisk tillväxt, jämfört med en organisk
ökning på 9 procent under 2021. Koncernens försäljning ökade
till 14 929 miljoner kronor (13 719). Region Norden redovisade en
organisk försäljningsökning med 5 procent, Storbritannien
5 procent medan Portfolio Business Units hade en minskning
med 2 procent. Rörelsemarginalen för koncernen minskade till
3,3 procent exklusive jämförelsestörande poster (7,4) och
rörelse resultatet sjönk till 497 miljoner kronor exklusive
jämförelse störande poster (1 009).
Viktiga händelser
Årsstämman 2022
Årsstämman hölls i Stockholm den 5 maj. Årsstämman omvalde
ledamöterna Nora, F. Larssen, Marlene Forsell, Carsten Rasmus
-
sen och Jan Svensson. Tony Buffin och David Haydon valdes till
nya ledamöter. Jan Svensson valdes till ny styrelseordförande.
Till revisor intill slutet av årsstämman 2023 nyvaldes Pricewater
-
houseCoopers. Årsstämman fastställde årsredovisningen och
den ordinarie utdelningen till aktieägarna för verksamhetsåret
2021 om 2,50 kronor per aktie, totalt cirka 421 miljoner kronor.
Årsstämman utsåg Peter Hofvenstam (representant för
Nordstjernan), Fredrik Ahlin (representant för If Skadeförsäk
-
ring), Lovisa Runge, (representant för Fjärde AP-fonden) och
Marianne Nilsson (representant för Swedbank Robur Fonder)
till ledamöter av valberedningen för tiden intill slutet av års
-
stämman 2023. Årsstämman valde Peter Hofvenstam som
valberedningens ordförande.
Kostnadsminskningsprogram
Under andra kvartalet genomfördes personalminskningar på
cirka 200 medarbetare i huvudsak i Storbritannien, men även
i Norden och bland koncernfunktioner. Rörelseresultatet för
andra kvartalet belastades med kostnader om –150 miljoner
kronor relaterad till pogrammet, redovisade som jämförelsestö
-
rande poster. Besparingar relaterade till åtgärderna förväntas
uppgå till cirka 140 miljoner kronor på årsbasis.
I fjärde kvartalet 2022 ingår kostnader om –156 miljoner
kronor, redovisade som jämföreslestörande poster. Posterna
avser kostnader i Norden och koncernfunktioner, främst relate
-
rade personalminskningar, nedskrivningar av imateriella till-
gångar samt omställningskostnader för övergången av produk-
tion från Tidaholm till den nya fabriken som byggs i Jönköping.
Läs mer under ”Händelser efter årets utgång” på sidan 34, då
åtgärderna kommunicerades i januari 2023.
Investering i den nya produktionsanläggningen
Nobia fortsätter förberedelserna för sin investering i en hög-
automatiserad produktionsanläggning i Jönköping, Sverige,
som förväntas vara i full drift till 2024. Investeringar i produk
-
tionsutrustning beräknas uppgå till cirka 2 miljarder kronor
och cirka 1,5 miljarder kronor avseende fabriksbyggnaden.
Mer parten av de kassaflödespåverkande investeringarna sker
under 2022–2023. Logistic Contractor, en del av Wästbygg
Group, kontrakterades för uppförandet av byggnaden som
färdig ställdes under året. De första produktionsmaskinerna
installerades mot slutet av 2022 och i början av 2023 påbörjas
till verkning av de första kökskomponentera. Maskininstallatio
-
nerna fortsätter under hela 2023. Fram till och med 31 decem-
ber 2022 hade sammanlagt 1,6 miljarder kronor investerats
i den nya fabriken.
Förvärv av Superfront
Den 14 januari 2022 förvärvade Nobia samtliga aktier i Super
-
front, ett Sverige-baserat företag som designar och säljer kök
och förvaring såsom luckor, handtag och ben direkt till konsu
-
ment. Superfront har byggt upp en betydande varumärkes-
kännedom sedan det introducerades 2013, främst genom
marknads föring i digitala och sociala medier, med stort fokus
på design och hållbarhet. Nettoomsättningen 2021 uppgick till
cirka 65 MSEK med en rörelsemarginal överstigande tio pro
-
cent. Produkterna säljs nästan enbart online över hela Europa.
32 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Superfront ingår i Portfolio Business Units. Ytterligare informa-
tion finns i not 31.
Justerad affärsområdesrapportering
Från och med första kvartalet 2022 överfördes den London-
baserade verksamheten i Commodore och CIE från region
Storbritannien till region Centraleuropa. Samtidigt ändrades
namn på region Centraleuropa till ”Portfolio Business Units”.
Commodore och CIE hade en sammanlagd nettoomsättning
på 395 miljoner kronor och en rörelseförlust på –14 miljoner
kronor under 2021. Jämförelsetalen i årsredovisningen har
omräknats för att spegla förändringen.
Förändringar i koncernledningen
I december utsågs Samuel Dalén till EVP Supply Chain och
medlem av koncernledningen. Samuel var tidigare Chief
Operating Officer (COO) på Kährs Group, en ledande tillver
-
kare och distributör av premiumgolv. Han ersatte Ola Carlsson
som lämnade Nobia. I november utsågs Kristoffer Ljungfelt, till
EVP och Chef Region Storbritannien. Kristoffer ersatte Dan Carr
som lämnade företaget. Henrik Skogsfors, Chef Koncerncon
-
trollling, Koncernredovisning och Treasury, utsågs till tillförord-
nad Finansdirektör till dess att en permanent Finansdirektör
utsetts.
Jämförelsestörande poster
Nobia särredovisar jämförelsestörande poster för att tydliggöra
utvecklingen i den underliggande verksamheten. Med jämförel
-
sestörande poster avses poster som stör jämförelsen såtillvida
att de inte återkommer med samma regelbundenhet som andra
poster. De jämförelsestörande posterna 2022 avser i huvudsak
kostnader för att genomföra kostnadsminskningsprogram.
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultat per region, MSEK 2021 2022
Norden 
Storbritannien 
Portfolio Business Units 0
Koncerngemensamt och elimineringar 
Koncernen 

Nobias årsstämma kommer att hållas i Stockholm den 27 april
2023. Kallelsen till årsstämman finns tillgänglig på www.nobia.
com. Styrelsen föreslår att ingen utdelning ska utgå för 2022,
med hänsyn taget till den tillfälligt höga investeringsnivån,
främst relaterat till byggnationen av den nya fabriken.
Förslag till beslut om vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande medel i moder bolaget:
Överkursfond 52 225 486
Balanserat resultat 868 546 465
Årets resultat 831 015 129
Summa kronor 1 751 787 080
Styrelsen föreslår att samtliga till årsstämmans förfogande stående
vinstmedel disponeras på följande sätt:
I ny räkning överres 1 751 787 080
Summa kronor 1 751 787 080
Styrelsens uppfattning är att ingen utdelning ska utgå för 2022,
med hänsyn tagen till de krav som verksamhetens art, omfatt
-
ning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet, samt
bolagets konsolideringsbehov, likviditet och finansiella ställning
i övrigt.
Koncernens finansiella utveckling
Nettoomsättning
Nettoomsättningen under året ökade till 14 929 miljoner kronor
(13 719) och fördelade sig enligt följande; region Norden 8 030
miljoner kronor (7 396), region Storbritannien 5 001 miljoner
kronor (4 530) och Portfolio Business Units 1 899 miljoner kronor
(1 794).
Koncernens organiska tillväxt, det vill säga omsättningsför
-
ändringen för jämförbara enheter och justerat för valutaeffek-
ter, var 4 procent (9). I Norden uppgick den organiska tillväxten
till 5 procent (10). Region Storbritanniens organiska tillväxt var
5 procent (-12) och Portfolio Business Units organiska tillväxt
minskade –2 procent (-10).
Resultat
Koncernens bruttomarginal sjönk till 35,9 procent (38,5).
Rörelse marginalen sjönk till 3,3 procent exklusive jämförelse-
störande poster (7,4). Den lägre marginalen förklaras främst av
inflationsdrivna kostnadsökningar inom bland annat material,
transport och energi, samt negativa volymeffekter på grund av
ett lägre antal tillverkade skåp. Betydande prisökningar genom
-
fördes vid flera tillfällen, men inte tillräckligt för att kompensera
för kostnadsökningarna. Rörelseresultatet uppgick till 497 miljo
-
ner kronor (1 009) exklusive jämförelsestörande poster och 191
miljoner kronor inklusive jämförelsestörande poster. Valutakurs
-
förändringar påverkade rörelseresultatet positivt med cirka
65 miljoner kronor.
I region Norden uppgick rörelseresultatet till 686 miljoner
kronor (1 016) exklusive jämförelsestörande poster, eller 595
miljoner kronor inklusive dessa poster. Högre genomsnittliga
försäljningsvärden, främst drivet av prisökningar, hade en posi
-
tiv effekt, vilket motverkades främst av inflationsdrivna kost-
nadsökningar för bland annat material och transport. Volym-
effekten var negativ på grund av ett lägre antal tillverkade skåp.
Jämförelsestörande poster uppgick till – 91 miljoner kronor rela
-
terade till nedskrivningar av materiella tillgångar, personalm-
inskningar samt kostnader relaterade till stängningen av fabri-
ken i Tidaholm. Rörelsemarginalen var 8,5 procent (13,7)
exklusive jämförelsestörande poster. Valutakursförändringar
påverkade rörelse resultatet positivt med cirka 45 miljoner
kronor.
I region Storbritannien ökade bruttomarginalen till 42,0
procent (40,9), främst tack vare prisökningar som motverkade
stigande råmaterialpriser, samt en gynnsam försäljningsmix.
Rörelseresultatet minskade dock till –69 miljoner kronor (41),
exklusive jämförelsestörande poster om –115 miljoner kronor
relaterade till kostnadsminskningsprogrammet. Försäljnings-
och administrationskostnader ökade till följd av långsiktiga
satsningar på att vinna marknadsandelar genom ett högre
antal köksdesigners och en mer omfattande marknadsföring.
Valutakursförändringar påverkade rörelseresultatet positivt
med cirka 15 miljoner kronor.
I Portfolio Business Units minskade rörelseresultatet till
76 miljoner kronor (139). Prisökningar bidrog positivt till rörelse
-
resultatet, men motverkades av inflationsdrivna kostnads-
33 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
ökningar inom bland annat material och transport, samt
negativa volymeffekter på grund av lägre tillverkningsvolymer.
Valutakursförändringar påverkade rörelseresultatet positivt
med cirka 5 miljoner kronor.
För koncerngemensamma poster och elimineringar uppgick
rörelseresultatet till –196 miljoner kronor (–187) exklusive
jämförelse störande poster om –100 miljoner kronor, eller –296
miljoner kronor inklusive dessa poster. Posterna avsåg personal
-
minskningar samt nedskrivningarn av immateriella tillgångar.
Finansnettot för 2022 uppgick till –161 miljoner kronor (–102),
varav nettoavkastning på pensionsmedel och räntekostnader
på pensionsskulder uppgick till –21 miljoner kronor (–19), ränta
på leasingavtal var –37 miljoner kronor (–38) och övriga ränte-
kostnader uppgick till –55 miljoner kronor (–43).
Resultatet efter finansiella poster uppgick till 30 miljoner
kronor (907). Skattekostnaden uppgick till –32 miljoner kronor
(–201). Resultat efter skatt uppgick till –2 miljoner kronor (706).
Årets resultat per aktie efter utspädning uppgick till –0,01 kronor
(4,18).
Investeringar, kassaflöde och finansiell ställning
Koncernens operativa kassaflöde uppgick till –746 miljoner
kronor (670). En stor del av förändringen förklaras av den tillfäl
-
ligt höga investeringsnivån som främst beror på byggnationen
av den nya fabriken i Jönköping. Investeringar i immateriella
och materiella anläggningstillgångar var nästan 800 miljoner
kronor högre och uppgick till –1 684 miljoner kronor (–892).
Kassa flöde från den löpande verksamheten sjönk till 919 miljo
-
ner kronor (1 540) främst på grund av det lägre resultatet.
Koncernens operativa kapital ökade till 8 695 miljoner
kronor (6 937). Nettoskulden inklusive IFRS 16 leasingskulder om
1 757 miljoner kronor (1 815) och pensionsavsättningar om 384
miljoner kronor (223) uppgick till 3 980 miljoner kronor (2 014).
Nettoskulden exklusive IFRS 16 leasingskulder och pensionsav
-
sättningar uppgick till 1 839 miljoner kronor (–24). Nettoskuld-
sättningsgraden exklusive IFRS 16 leasingskulder och pensions-
avsättningar uppgick till 30,3 procent (–0,5). Skuldsättningen
(exklusive IFRS 16 leasingavtal och jämförelsestörande poster
för rullande 12 månader), var 2,36 gånger (0,15).
Analys av nettolåneskuld
Koncernen
MSEK 2021 2022
Ingående balans 2 387 2 014
Nya leasingkontrakt/Avslutade kontrakt
i förtid, netto 19 353
Förvärv 59
Omräkningsdifferenser 81 41
Operativt kassaflöde  752
Ränta 80 121
Omvärdering av förmånsbestämda
pensionsplaner  187
Förändring av pensionsskuld 34 32
Aktier eget innehav återutgivna 43 0
Utdelning 338 421
Utgående balans 2 014 
Finansiering
Nobias långfristiga finansiering består av två revolverande
kredit faciliteter i flera valutor på totalt 5 miljarder kronor. En
facilitet på 2 miljarder kronor och och en facilitet på 3 miljarder
kronor, båda med en löptid till 2025. Faciliteterna har skuldsätt
-
ning (nettoskuld / EBITDA) och räntetäckning (EBITDA / ränte-
nettot) som kovenanter. I slutet av 2022 var 2,2 miljarder kronor
av faciliteterna utnyttjade. Likvida medel i koncernen uppgick
till 340 miljoner kronor (422).
Händelser efter årets utgång
Kostnadsminskningssprogram inklusive
omstrukturering i Storbritannien
För att driva effektivitets- och marginalförbättringar beslutade
Nobia i januari 2023 att utöver befintliga strategiska och kost
-
nadsinitiativ, lansera ett kostnadsreduktionsprogram inklusive
en ompositionering av en del av den brittiska verksamheten.
Programmet syftar till att generera årliga besparingar på över
300 miljoner kronor, med en märkbar effekt under andra kvar-
talet 2023 och med full effekt under andra kvartalet 2024. Pro
-
grammet innebär en potentiell uppsägning av 500 anställda.
Kostnaden för att genomföra programmet beräknas uppgå till
300 miljoner kronor, och kommer belasta det första kvartalet
2023, redovisat som jäm förelsestörande poster.
Verksamheten i Storbritannien kommer delvis att ompositione
-
ras genom att bland annat avsluta delar av projektverksam-
heten som inte bedöms ha tillräcklig lönsamhet, att förenkla
den centrala brittiska organisationen samt en konsolidering av
tillverkningsstrukturen som innebär att produktionsanläggning
-
arna i Dewsbury och Grays i Storbritannien föreslås stängas.
Föreslagna ändringar är förbehåll för sedvanliga fackliga för
-
handlingar.
Framtidsutsikter
Efterfrågan på kök följer normalt samma konjunkturcykler som
andra konsumentnära sällanköpsvaror. På grund av det all
-
männa osäkra makroekonomiska läget och en förväntan på en
dämpning av konjunkturen till följd av bland annat den höga
inflationstakten och det högre ränteläget, kan konsumenternas
inköp av sällanköpsvaror inklusive kök påverkas negativt.
En dämpning av konjunkturen kan även få till följd att
bygg nationen av bostäder sjunker, vilket riskerar att påverka
byggbolagens efterfrågan på nya kök.
Personal
Medelantalet anställda under 2022 var 6 244 anställda (6 041).
Antalet anställda var 6 123 vid årets slut (6 052).
Miljö och hållbarhet
Nobia bedriver tillståndspliktig verksamhet enligt Miljöbalken
genom Nobia Production Sweden AB, vilket omfattar Nobias
svenska verksamheter inom produktion och logistik. Produk
-
tionsanläggningens miljöpåverkan består främst av transporter
av köksprodukter med lastbil, utsläpp till luft genom ytbehand
-
ling av trädetaljer och buller från tillverkning av köks- och förva-
ringsprodukter. Länsstyrelsen i Västra Götalands län är tillsyns-
myndighet och beslutande avseende tillståndsfrågor. Nobia
Production Sweden AB är certifierat enligt miljöledningssyste
-
met ISO 14001. Samtliga av Nobias 14 produktionsenheter, lokali-
serade i sju europeiska länder, uppfyller de miljökrav som fast-
ställts i respektive land och 13 av dessa är certifierade enligt
ISO 14001.
Nobia arbetar målmedvetet med hållbarhetsfrågor genom
sin koncerngemensamma hållbarhetsstrategi. Nobias lagstad
-
gade hållbarhetsrapport finns på sidorna 34–35 samt 89–114.
34 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Task Force on Climate-Related Financial Disclosures (TCFD)
Nobia stödjer rekommendationerna från TCFD som är avsedda
att ge investerare och andra intressenter information om vilka
risker som företagen utsätts för genom klimatförändringarna.
I linje med TCFD:s rekommendationer har Nobia information
om styrning och riskhantering i sådana frågor, sidorna 43–44.
EU:s taxonomi för gröna investeringar
Som ett börsnoterat företag med mer än 500 anställda omfat
-
tas Nobia av EU:s taxonomiförordning. Nobias taxonomirapport
är utarbetad i enlighet med EU:s regelverk för taxonomin. Syftet
med regelverket är att i linje med EU:s Action Plan för hållbara
finanser styra kapitalet mot mer hållbara verksamheter.
Läs mer i Taxonomirapporten på sidan 111.
Produktutveckling
Produktutveckling för koncernens gemensamma sortiment sköts
centralt. Arbetet med att ta fram nya produkter fokuseras till ett
antal områden som svarar på uttalade kundbehov. Under pro
-
cessens gång utvecklas prototyper som testas av konsumenter.
Moderbolaget
Moderbolaget Nobia AB har en verksamhet som omfattar kon
-
cerngemensamma funktioner och ägande av dotterföretagen.
Aktiebolaget är registrerat i Sverige och huvudkontoret ligger
i Stockholm. Moderbolagets resultat efter finansiella poster
uppgick till 891 miljoner kronor (528).
Aktien och ägarförhållanden
Nobia-aktien är sedan 2002 noterad på Nasdaq Stockholm.
Aktiekapitalet i Nobia uppgår per den 31 december 2022 till
56 763 597 kronor (56 763 597), fördelat på 170 293 458 aktier
(170 293 458) med ett kvotvärde om 0,33 kronor. Nobia har
endast ett aktieslag. Varje aktie, förutom eventuella återköpta
egna aktier, berättigar till en röst och lika rätt till andel i bola
-
gets kapital och vinst. Årsstämman 2022 bemyndigade styrel-
sen att besluta om återköp av upp till ett totalt eget innehav om
10 procent samt att fram till årsstämman 2023 besluta om över
-
låtelse av egna aktier, med syfte att leverera aktier under pre-
stationsaktieprogram eller möjliggöra finansiering av förvärv
Riktlinjer för ersättning
Ersättningsform Koppling till bolagets strategi Genomförande Möjlighet/utvärdering
Fast kontantlön
Den fasta kontantlönen återspeglar
individens roll, erfarenhet och bidrag
till bolaget. Nivåer för fast kontantlön
syftar till att underlätta rekrytering
och möjliggöra långsiktigt kvarhål
-
lande av bolagets koncernledning.
Utvärderas årligen. Revidering
under året kan ske vid föränd-
ring av roll.
Marknadsmässiga nivåer för
aktuell befattning och verksam-
hetsland. Nivåer anpassas efter
utrdering av den enskildes
prestation.
Rörlig
kontantersättning
Att verka för att uppnå eller över-
skrida bolagets förutbestämda årliga
fastställda mål genom mätbara
finansiella och icke-finansiella krite-
rier såsom exempelvis lönsamhets-
och kassaflödesintäkter och viktiga
operativa, strategiska, eller andra
hållbarhetsrelaterade åtgärder.
Vid mätperiodens slut (minst
12 månader) gör ersättnings-
utskottet en bedömning av i
vilken utsträckning kriterierna
för utbetalning av rörlig kontant-
ersättning uppfyllts.
Uppfyllande av kriterier för
definierade mål.
Pension och
andra förmåner
Förmåner för medlemmar i koncern
-
ledning utgör ett led i att kunna
erbjuda en konkurrenskraftig total
ersättning, i syfte att underlätta
rekrytering och möjliggöra långsiktigt
kvarhållande av bolagets koncern-
ledning.
Erbjuds under anställningstiden
och kan behöva revideras bero-
ende på faktorer som exempelvis
ålder, nivå på fast kontantlön
och roll.
Baserat på marknadspraxis
och marknadsmässiga nivåer
för aktuell befattning och verk-
samhetsland.
Hållbarhetsrelaterade åtgärder kopplade till bolagets strategi
Nobias hållbarhetsarbete utvärderas och betygssätts kontinuerligt av bland annat investerare, analytiker och civilsamhällesaktörer. På så
sätt granskas och jämförs bolagets arbetssätt och resultat. Utifrån detta kan bolagets hållbarhetsarbete kontinuerligt utvecklas i linje med
intressenters krav. Hållbarhetsarbetet är en integrerad del av Nobias verksamhet som kan bidra till värdeutveckling för Nobias aktie och
stärka Nobias varumärke.
35
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
genom betalning med egna aktier. Vid utgången av 2022 upp-
gick antalet återköpta aktier som innehas i eget förvar till
2 040 637 aktier (2 040 637), motsvarande 1,2 procent av det
totala antalet aktier. Inga återköp genomfördes under 2022.
Vid årsskiftet innehade de tio största ägarna cirka 63 pro
-
cent av aktierna. Den enskilt största aktieägaren, Nordstjernan,
ägde 24,9 procent av aktierna. If Skadeförsäkring ägde 10,7
procent av aktierna, Fjärde AP-fonden ägde 9,3 procent och
Swedbank Robur Fonder ägde 2,4 procent.
Nobias långivare har möjlighet att säga upp samtliga lån till
betalning om kontrollen över bolaget förändras väsentligt. Om
någon enskilt, eller tillsammans med andra (under formella eller
informella former) erhåller kontroll över bolaget, kan långivarna
säga upp samtliga utestående lån till betalning. Med kontroll
över bolaget avses kontroll över mer än hälften av de totala
rösterna eller kapitalet eller att direkt och avgörande inflytande
finns över tillsättandet av styrelse eller koncernledning. Kontroll
över bolaget anses också föreligga om någon, enskilt eller till
-
sammans, kan utöva direkt och avgörande inflytande på bola-
gets finansiella och strategiska position. Föreligger en situation
där kontrollen över bolaget förändras väsentligen ska långivare
och Nobia inleda förhandlingar som maximalt kan pågå i 30
dagar. Förhandlingarna ska syfta till att en överenskommelse
mellan långivare och Nobia uppnås. Uppnås ej en överenskom
-
melse äger långivarna rätten att säga upp samtliga utestående
lån till omedelbar betalning.
Mer om aktien och ägare på sidorna 115–120.
Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning och andra
anställningsvillkor för koncernledningen
Riktlinjerna omfattar lön och annan ersättning till koncern-
ledning, inklusive verkställande direktören och övriga ledande
befattningshavare. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar
som avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade
ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av bolagsstäm
-
man 2022. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas
av bolagsstämman.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
Riktlinjernas syfte är att tillhandahålla en struktur som anpas
-
sar ersättningen till bolagets strategi, långsiktiga mål och håll-
barhet. Nobias avsikt är att ersättningen till koncernledningen
i framtiden också ska vara kopplad till uppfyllandet av upp
-
satta hållbarhetsmål. Nobias värdeskapande strategi består
av tre centrala delar:
Fokus på lönsamhetstillväxt
Effektivisering
Långsiktigt värdeskapande genom kontinuerligt
hållbarhetsarbete
Bolagets strategi förutsätter att Nobia kan fortsätta attrahera,
motivera och kvarhålla nyckelmedarbetare inom koncernen.
Riktlinjerna måste därför möjliggöra ändamålsenlig och kon-
kurrenskraftig ersättning till koncernledningen.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och
genomföra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott bestående av två
av styrelsens bolagsstämmovalda ledamöter. I utskottets upp
-
gifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer
för ersättning för koncernledningen. Styrelsen ska upprätta för
-
slag till nya riktlinjer när behov av väsentliga ändringar av
dessa uppkommer eller åtminstone vart fjärde år och lägga
fram förslaget för beslut vid bolagsstämman. Dessa riktlinjer
ska gälla från bolagsstämmans (2022) godkännande till dess
att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman (och som längst
fyra år). Ersättningsutskottet kan söka godkännande för nya
riktlinjer vid en tidigare tidpunkt om omständigheter uppstår
som påverkar riktlinjernas syfte.
Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program
för rörliga ersättningar till koncernledningen, tillämpningen
av riktlinjerna för ersättning och andra anställningsvillkor för
koncernledningen samt gällande ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer i Nobia. Ersättningsutskottets ledamöter är
oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen.
Beaktande av lön och anställningsvillkor för anställda
Vid ersättningsutskottets beredning av styrelsens förslag till
riktlinjer för ersättning och andra anställningsvillkor för kon
-
cernledningen har uppgifter om anställdas totalersättning,
ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och
ökningstakt över tid beaktats som en del av ersättningsut-
skottets och styrelsens beslutsunderlag vid framtagandet och
utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begräns
-
ningar som följer med dessa. Utvecklingen av avståndet mellan
ersättningen till verkställande direktören och ersättningen till
övriga anställda kommer att redovisas i den årliga ersättnings
-
rapporten.
Former för ersättning
Ersättningen ska vara marknadsmässig och får bestå av
följande komponenter:
Fast kontantlön
Rörlig kontantersättning
Pensionsförmåner
Andra förmåner
Bolagsstämman kan därutöver – och oberoende av ersättnings
-
riktlinjerna – besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelate-
rade ersättningar.
Fast kontantlön
Ersättningen ska baseras på den enskilde befattningshavarens
ansvarsområden, erfarenhet och prestation. Den fasta kontant
-
lönen ska ses över årligen för att säkerställa att lönen är mark-
nadsmässig och konkurrenskraftig.
Rörlig kontantersättning
Utöver den fasta ersättningen kan rörlig ersättning utgå. Den
rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till förutbestämda
och mätbara kriterier som kan vara finansiella eller icke-finan
-
siella. Kriterierna kan variera från år till år för att återspegla
affärsprioriteringar och inkluderar vanligtvis en balans mellan
koncernens finansiella prestation (till exempel lönsamhet och
kassaflöde) och icke-finansiella prestationskriterier (till exempel
viktiga operativa, strategiska, eller andra hållbarhetsrelaterade
åtgärder). Genom att på detta sätt tillämpa förutbestämda och
mätbara finansiella och icke-finansiella prestationsmått som
återspeglar Nobias affärsprioriteringar, bedömer Nobia att
möjlig heten att attrahera, motivera och kvarhålla nyckelmed-
36 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
arbetare ökar, vilket bidrar till Nobias affärsstrategi, långsiktiga
intressen och hållbarhet.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning
av rörlig kontantersättning avslutats ska en bedömning göras
av i vilken utsträckning kriterierna uppfyllts. Ersättningsutskot
-
tet ansvarar för sådan bedömning såvitt avser rörlig kontant-
ersättning till verkställande direktören och koncernledningen.
Vid den årliga utvärderingen kan ersättningsutskottet justera
målen och/eller ersättningen för såväl positiva som negativa
extraordinära händelser, omorganisationer och strukturföränd
-
ringar. Uppfyllandet av kriterierna för betalning av rörlig kon-
tantersättning ska mätas under en mätperiod på minst tolv
månader. Kriterierna mäts på både årsbasis och kvartalsbasis.
Den rörliga kontantersättningen för verkställande direktö
-
ren och koncernledningen får uppgå till högst 65 procent av
den fasta årliga kontantlönen. Innan utbetalning av rörlig kon
-
tantersättningen sker, ska styrelsen pröva om eventuellt utfall är
rimligt. Denna prövning görs i förhållande till Nobias resultat
och finansiella ställning. Nobia ska ha rätt att återkräva sådan
rörlig lön som utbetalats på grundval av uppgifter och förut
-
sättningar som senare visat sig vara uppenbart felaktiga.
Pensionsförmåner
Verkställande direktören och medlemmar i koncernledningen
som är anställda i Sverige har rätt till pensioner enligt ITP-syste
-
met eller motsvarande. Vidare har den nuvarande verkställande
direktören en pensionspremie innefattande sjukförsäkring om
30 procent av fast årslön. Pension och pensionsförmåner ska
vara premiebestämda, vilket innebär att en fastställd procent
-
sats av individens årliga grundlön betalas in som pensionspre-
mie. För koncernledningen ska pensionsförmåner inte överstiga
35 procent av den fasta kontantlönen. Medlem i koncernled
-
ningen som har anställningskontrakt enligt annat lands villkor
har pensionslösning i överensstämmelse med lokal praxis varvid
principerna i dessa riktlinjer så långt möjligt ska tillgodoses.
Andra förmåner
Andra förmåner får innefatta bland annat livförsäkring, sjuk
-
vårdsförsäkring och bilförmån. Verkställande direktören och
medlemmar i koncernledningen ska andra förmåner inte över
-
stiga 10 procent av den fasta kontantlönen. Verkställande direk-
tören och medlemmar i koncernledningen är vidare berättigade
att erhålla förmåner som kan erbjudas andra anställda vid
varje given tidpunkt.
Ytterligare förmåner och tillägg kan erbjudas under vissa
omständigheter, exempelvis vid omlokalisering eller vid interna
-
tionella uppdrag, då förmåner och ersättning bestäms i enlig-
het med lokal praxis.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under
andra regler än svenska, såsom pensionsförmåner och andra
förmåner, får vederbörliga anpassningar ske för att följa tving
-
ande regler eller lokal praxis, varvid riktlinjernas övergripande
ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Upphörande av anställning
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara
högst tolv månader. Fast kontantlön under uppsägningstiden
och avgångsvederlag ska sammantaget inte överstiga ett
belopp motsvarande den fasta kontantlönen för ett år för verk
-
ställande direktören och medlemmar i koncernledningen. Vid
uppsägning från befattningshavarens sida får uppsägnings-
tiden vara högst sex månader, utan rätt till avgångsvederlag.
Verkställande direktören och medlem i koncernledningen kan
ha rätt till eventuell intjänad rörlig kontant ersättning, dock ej
för en längre period än anställningen varar.
Upplysning om aktierelaterade incitamentsprogram
Nobia har inrättat långsiktiga aktierelaterade incitamentspro
-
gram. Programmen, vilka omfattar bland annat koncernled-
ningen, högre befattningshavare och personer med seniora
chefsbefattningar, beslutas av bolagsstämman och omfattas
därför inte av riktlinjer för ersättning till koncernledningen.
De prestationskrav som används för att bedöma utfallet av
programmen har en tydlig koppling till affärsstrategin och
därmed till Nobias långsiktiga värdeskapande, inklusive koncer
-
nens hållbarhet. Prestationskraven innefattar exempelvis lön-
samhet och totalavkastning. Programmen uppställer vidare
krav på egen investering och viss innehavstid. Innan det antal
aktier som ska tilldelas enligt programmet slutligen bestäms,
ska styrelsen pröva om utfallet för det långsiktiga incitaments
-
programmet är rimligt. För mer information om föreslagna lång-
siktiga incitamentsprogram och de kriterier som utfallet är bero-
ende av hänvisas till Nobias webbplats www.nobia.com där det
fullständiga förslaget finns tillgängligt.
Ersättning till styrelsen
Om styrelseledamot utför arbete för Nobias räkning utöver
styrels earbetet, kan konsultarvode och annan ersättning för
sådant arbete utgå. Beslut om sådant konsultarvode och sådan
annan ersättning fattas av ersättningsutskottet och ska vara
marknadsmässig.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett
avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa bola
-
gets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersätt-
ningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersätt-
ningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
37 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Nobia är exponerat för ett antal strategiska, operativa, efter-
levnadsrelaterade och finansiella risker som kan begränsa
koncernens förmåga att uppnå sina verksamhetsmål. Nobias
ramverk och interna kontrollmiljö är utformade för att hantera
dessa risker.
Riskhanteringen är till sin natur en kontinuerlig och pågående
process. Syftet med riskhanteringsprocessen är att till handa-
hålla en översikt av koncernens största risker samt är ett under
-
lag för att kunna fatta välgrundade beslut. Nobias process är
flexibel för att säkerställa att den är relevant på alla nivåer av
verksamheten, och dynamisk för att kunna anpassa sig till för
-
ändrade affärsvillkor. Riskhantering är en del av den löpande
verksamheten, vilket gör att Nobia strävar efter att säkerställa
att de risker som tas är avsiktliga. Att identifiera framväxande
risker som kan uppstå genom teknisk utveckling samt genom
nya eller förändrade miljö risker, är en viktig del av Nobias
Enterprise Risk Management process.
Interna kontroller för finansiella risker återfinns i bolags-
styrningsrapporten på sidan 27.
Affärsrisker inklusive hållbarhets- och klimatrelaterade risker
Arbetet med att identifiera, analysera, hantera och följa upp
risker är ett prioriterat område i koncernen. Även de klimatrela
-
terade riskerna är integrerade i den processen. Riskarbetet
involverar samtliga enheter inom bolaget och följer en struktu
-
rerad process. Den påbörjas med en inventering av befintliga
och nya risker. Inventeringen genomförs bland annat genom
workshops och intervjuer med representanter för olika delar av
organisationen. Ledningsgruppen gör därefter en bedömning
av de inventerade riskerna utifrån sannolikhet och påverkan.
Väsentliga risker presenteras därefter för revisionsutskottet
och styrelse.
TCFD scenarioanalys
Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD) är
ett frivilligt ramverk för att öka transparensen avseende klimat
-
relaterade risker och möjligheter.
Klimatscenarier hjälper koncernen att förstå hur vårt klimat
kan se ut i framtiden beroende på ett flertal globala frågor,
såsom politik, teknik, ekonomi och samhällsförändringar.
Genom att analysera möjliga effekter på verksamheten vid
olika klimat scenarier kan såväl omställningsrisker som fysiska
risker identifieras. Med hjälp av dem kan den framtida strategin
anpassas. Det innebär bland annat att förbereda för en eko
-
nomi, lagstiftning och samhällsutveckling med låga koldioxid-
utsläpp. Men även en anpassning till den fysiska påverkan det
förändrade klimatet kommer att ha på koncernen samt på
kundernas och leverantörernas verksamhet.
Under 2021 genomfördes ett antal riskworkshopar med
fokus på klimatrelaterade risker i enlighet med TCFD:s rekom
-
mendationer. Hela värdekedjan var inkluderad och han terade
både omställningsrisker (legala, tekniska, marknad och varu
-
märke) och fysiska risker (akuta och kroniska).
Två scenarier undersöktes och belystes:
RCP 2.6 (<2 °C) – där världen lyckas begränsa temperatur-
ökningen till under 2 grader, dvs i linje med Parisavtalet
RCP 8.5 (>4 °C) – Världen fortsätter att öka utsläppen
Ett flertal risker och möjligheter identifierades och dess finan
-
siella påverkan uppskattades av affärsansvariga på Nobia.
Även om några risker har potentiellt stor påverkan är åtgärder
redan påbörjade och i linje med lagd strategi då flertalet av de
identifierade riskerna var kända och det noterades att nuva
-
rande hantering anses fullgod och att oavsett scenario är
koncernen väl förberedd.
Fortsatt arbete
Koncernen kommer kontinuerligt att arbeta med risker och
möjlig heter i enlighet med TCFD:s rekommendationer. Detta
inne bär framförallt fortsatt arbete med att identifiera mål och
mäte tal, samt fördjupad analys av risker med hjälp av scenario-
analyserna. För definierade mål och mätetal se sidorna 89–93.
Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD)
Detta index beskriver var de centrala rekommendationerna
från TCFD behandlas i årsredovisningen.
TCFD Rekommenderade upplysningar
Styrning Sid
a. Styrelsens övervakning av klimatrelaterade
risker och möjligheter
26
b. Ledningens roll avseende bedömning och
hantering av klimatrelaterade risker och möjligheter
26, 38
Strategi
a. Klimatrelaterade risker och möjligheter organisationen
har identifierat
43-44
b. Påverkan från risker och möjligheter på organisationens
verksamhet, strategi och finansiella planering
40–43
c. Beredskapen av organisationens strategi med
hänsyn till olika klimatrelaterade scenarier
38–43
Riskhantering
a. Organisationens processer för att identifiera
klimatrelaterade risker
38–39
b. Organisationens processer för hantering
av klimatrelaterade risker
39
c. Integration av ovanstående processer
i organisationens generella riskhantering
39
Mål & Mätetal
a. Organisationens mätetal för att utvärdera
klimatrelaterade risker och möjligheter
91-95
b. Utsläpp av Scope 1, 2 och 3 enligt
Greenhouse Gas Protocol
95
c. Mål för att hantera klimatrelaterade risker
och möjligheter
94
Risker, riskhantering och möjligheter
38 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Riskstrategi
riskaptit
Risk-
åtgärder
Uppföljning
Risk-
bedömning
Risk-
identifiering
Nobias riskhanteringsprocess
Strategi & aptit Styrelsen har ett övergripande ansvar för att
fastställa koncernens strategi, samt upprätthålla riskhantering
och interna kontrollprocesser.
Riskidentifiering En strukturerad risk- och kontrollidentifie
-
ringsprocess används. Samtliga affärsenheter måste regel-
bundet granska, identifiera och dokumentera väsentliga risker.
På koncern nivå identifieras och hanteras de mest väsentliga ris
-
kerna och avrapporteras till styrelsen.
Riskbedömning En strukturerad riskbedömningsprocess
genomförs av affärsenheterna i enlighet med de minimi-
standarder som har etablerats internt. Koncernens mest
väsentliga risker granskas i detalj av revisionsutskottet.
Riskåtgärder Affärsenheternas ledning granskar de mest
väsentliga risker samt identifierar behovet av åtgärder och
kontroller. Ledningens riskarbete utförs på formell och informell
basis och granskas löpande av styrelsen. Åtgärdsplaner
utformas och ansvaras för av affärsenheterna.
Uppföljning Affärsrisker inklusive hållbarhets- och klimat-
relaterade risker följs upp på koncern- och verk samhetsnivå.
Specifika hållbarhets- och klimatmätetal finns på sidorna
93-95. Revisions utskottet genomför en årlig granskning
av risk hanteringspolicyn och planen för riskhanteringen.
Koncernens mest väsentliga risker
Nobia använder ett riskuniversum som består av fyra kategorier
och drygt tjugo riskområden för att aggregera och kategori
-
sera risker som identifierats av organisationen inom ramverket
för riskhantering.
Styrelsen och revisionsutskottet har under året granskat de
mest väsentliga riskerna, som beskrivs nedan. Nobia beaktar
riskerna avseende hållbar utveckling i hela verksamheten och
konsoliderar de mest väsentliga hållbarhetsrelaterade riskerna
där det är relevant i enlighet med TCFD-ramverket, se bl.a.
sidorna 38 och 43.
Finansiella
risker
Risker som kan orsaka oförutsedd
variabilitet eller volatilitet i netto-
omsättning,marginaler, vinst
per aktie, avkastning eller
marknadsvärde.
Legala &
regulatoriska risker
Risker relaterade till juridiska eller
statliga åtgärder som kan ha en
väsentlig inverkan på
uppnåendet av
affärsmål.
Strategiska &
tillväxtrisker
Risker som kan ha en materiell
påverkan på de strategiska målen
och som uppstår genom interna
eller externa faktorer.
Operativa
risker
Risker som kan påverka eller
äventyra genomförandet av
affärsfunktioner eller
påverka samhället.
39 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Strategiska & tillväxtrisker
Riskområde Beskrivning Hantering
Politisk och
makroekonomisk risk
Efterfrågan på Nobias produkter påverkas av allmänna makroekonomiska trender
och förändringar i kunders köpkraft och konsumtionsmönster. Makroekonomiska
eller politiska beslut och händelser kan också påverka. Förändringar i den globala
politiken och makroekonomin kan få en väsentlig påverkan på Nobias finansiella
utveckling och finansiella ställning.
Förändringar i lagstiftning intitierad av klimat eller hållbarhetsaspekter påverkar
direkt och indirekt Nobias verksamhet.
Prisstrategiarbete samt åtgärder för att sänka kostnader, anpassa kapacitets- och produktions-
strukturen samt att genom produktinnovationer skapa ett högre kundvärde är exempel på Nobias
åtgärder för att hantera konjunktur svängningar.
Nobia arbetar löpande med att bevaka, utvärdera och försöka förutse förändringar i omvärlden
och i relevanta regelverk. Nobia medverkar i nationella och internationella branschorganisationer
och andra partnerskap för att stödja arbetet.
Att inte uppfylla
kundernas efterfrågan
och preferenser
Globala socioekonomiska och demografiska trender, digitalisering och förändrade
konsumtionsmönster, en ökad medvetenhet om hållbarhet samt ökad köpkraft
bland kunderna, påverkar kundernas behov och attityder och därmed efterfrågan
på Nobias produkter.
Kunders förändring i preferenser och krav kan påskyndas alternativt förändras
i ett klimatscenario där vi inte uppnår Paris avtalets mål.
Viktiga framgångsfaktorer för Nobias långsiktiga tillväxt och lönsamhet är förmågan att erbjuda
attraktiva, innovativa och hållbara produkter, tjänster och varumärken samt att göra dessa till
-
gängliga för kunder och konsumenter under hela produktlivscykeln.
Investeringar för att utveckla produkter med ett livscykelperspektiv i linje med kundernas krav och
förväntningar, även under lågkonjunkturer. Nobia fäster stor vikt vid att utveckla processer, produk-
ter och information för högre kundnöjdhet, till exempel genom att erbjuda miljömärkta produkter
samt säkerställa att produkter och material följer Nobias egna och intressenternas standarder.
Investeringar för
att möjliggöra
framtida tillväxt
Nobia investerar för närvarande i verksamhetstransformation för att kunna växa på
ett effektivt, hållbart och lönsamt sätt. Bland annat byggs en ny fabrik i Jönköping
och koncerngemensamma processer och affärssystem utformas i syfte att stödja
koncernens strategi. Att inte kunna attrahera och behålla anställda med rätt kom-
petens för att exekvera transformationsmålen kan påverka affärsmålen negativt.
I ett klimatscenario där vi inte når Paris-avtalets mål finns det en ökad risk att
investeringsbehovet i ny teknik och i befintliga fabrikslokaler stiger.
Ledningen utvärderar löpande affärsplanerna inom ramen för vald strategi. Nobia har tydliga
strategier och beredskap för att hantera förändrade prioriteringar och mål givet externa marknads-
faktorer. För transformationsaktiviteter sker styrning och översyn på verkställande nivå för att
säkerställa bästa genomförande.
Nobia arbetar löpande med att bevaka, utvärdera och försöka förutse förändringar i omvärlden
och i relevanta regelverk på grund av klimatförändringar.
Digitalisering
Den digitala utvecklingen går snabbt och skapar nya förutsättningar för bran
-
schen. Nya digitala eller innovativa lösningar ersätter gammal teknik och gamla
arbetssätt, möjliggör för nya tjänster och förändrar kundernas efterfrågan.
Utvecklingen innebär även att nya aktörer kommer in på marknaden. Aktörer som
inte anpassar sin verksamhet till förändrade förutsättningar kan förlora kunder,
leverantörer och medarbetare.
Omvärldsbevakning med fokus på megatrender och dess påverkan på förändrade beteenden hos
verksamheter och människor. Kontinuerliga digitaliseringssatsningar som bidrar till affärsutveckling
genom ökad användarupplevelse med moderna lösningar.
= Ökad risknivå
jämfört med föregående år
= Oförändrad riskni
jämfört med föregående år
= Minskad risknivå
jämfört med föregående år
40 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Operativa & samhällsrisker
Risker som kan påverka eller äventyra genomförandet av affärsfunktioner eller påverka samhället.
Riskområde Beskrivning Hantering
Konkurrens
En felaktig strategi kan leda till förlust av marknadsandelar och försämrad lönsamhet.
Nobia är utsatt för betydande konkurrens. Nobias konsumentprodukter säljs främst i egna
butiker, franchisebutiker och byggvaruhus. Försäljning till professionella kunder som exem
-
pelvis fastighetsutvecklare och hantverkare sker genom direktförsäljning av en specialiserad
försäljningsorganisation, genom butiksnätverket eller andra återförsäljare som ex. byggvaru-
hus inriktade mot professionella kunder. En liten del av försäljningen sker i digitala kanaler.
Nobia utvärderar löpande marknadsutvecklingen och konkurrenternas agerande för att på
bästa sätt kunna anpassa sitt kunderbjudande. Nobia har en strukturerad och proaktiv metod
för att följa efterfrågeförändringar. Åtgärder och kapacitetsjusteringar har historiskt visat att
Nobia kan anpassa kostnadsnivån efter förändringar i efterfrågan. Koncernen har accelererat
sina satsningar på försäljning och kundservice via digitala kanaler för att på ett bättre sätt till-
godose kundernas förändrade beteenden under pandemin.
IT-risker
Nobia är beroende av sina IT-system för den löpande verksamheten. Störningar i eller fel
kritiska produktionssystem har en direkt negativ påverkan. Fel i hanteringen av finansiella
system kan påverka bolagets resultatrapportering. Cybersäkerhetsrisker ökar och skulle
kunna få en betydande påverkan. Underlåtenhet att efterleva legala eller regulatoriska krav
avseende datasäkerhet och dataskydd kan leda till anseendeskada, böter eller andra nega
-
tiva konsekvenser. Stöld eller modifiering av immateriella rättigheter utgör en risk för våra
produkter och framtida affärsframgångar.
Nobia har en global IT-säkerhetspolicy, inklusive kvalitetssäkringsrutiner som styr IT-verksam
-
heten. IT-landskapet är baserat på välbeprövad mjuk- och hårdvara som kontinuerligt investe-
ras för att driva förbättringar. Koncernen investerar löpande inom cybersäkerhet, som exem-
pelvis förbättrad teknik och processer för skanning, övervakning och loggning för att
identifiera intrång och upptäcka avvikande datatrafik.
Teknisk integritet för
våra rörelsetillgångar
Längre avbrott vid en av Nobias större anläggningar kan medföra en väsentlig negativ finan
-
siell påverkan. Bränder, explosioner, maskinfel eller en oförmåga att på rätt sätt hantera
produktions utrustningen kan leda till egendomsskador, produktionsbortfall, försämrad
arbetsplatssäkerhet, miljöskador eller försämrat anseende. I ett scenario där vi inte når Paris-
avtalet ökar risken för ett större behov av underhåll, reparationer och periodvis stängning av
fabriksbyggnader, då byggmaterial och teknik påverkas negativt av höjda temperaturer och
ett fuktigt klimat.
Nobias investerar löpande för att ersätta äldre utrustning i syfte att förbättra både tillförlit-
lighet och integritet. Riskbedömningar görs på all högprioriterad utrustning. Alla incidenter
dokumenteras och effektiviteten i koncernens riskreducerande aktiviteter utvärderas löpande.
Nobia har ett brandskyddsprogram och försäkringsskydd för fastigheter.
Miljöpåverkan och
klimatförändringar
Risker relaterade till miljö- och klimatförändringar kommer sannolikt att påverka Nobias verk
-
samhet på medellång och lång sikt. Riskerna bedöms främst hänförliga till övergångs- och
fysiska risker som nederbördsmönster, extrema väderförhållanden, allvarliga miljö problem
och myndighetsåtgärder.
Hållbarhetsrisker identifieras, hanteras och följs upp i Nobias interna hållbarhetssystem. Håll-
barhetsstyrningen är integrerad i centrala processer som exempelvis hållbarhets styrkort inom
produktutvecklingen samt bedömning och utvärdering av leverantörer i inköps processen. Via
lokala miljöledningssystem hanteras förebyggande åtgärder på varje produktionsanläggning,
inklusive nödlägesberedskap. Läs mer om klimatrelaterade risker (TCFD) på sid 38.
Attrahera och
behålla kompetenta
medarbetare
Förmågan att attrahera, behålla och utveckla kompetenta och engagerade medarbetare
är avgörande för att koncernen ska kunna leverera på de enligt strategin fastställda målen.
Bristfälligt arbetsplatssäkerhet kan leda till dödsfall eller skada för kunder, medarbetare
eller tredje parter, vilket i slutänden kan få ogynnsamma ekonomiska konsekvenser och
påverka vårt anseende negativt.
Nobias kultur och värderingar har en avgörande roll i att motivera och inspirera med-
arbetarna. Nobia har en nolltoleranspolicy för diskriminering.
Nobia strävar efter en rättvis och transparent rekryteringsprocess och erbjuder konkurrens
-
kraftiga ersättningar. Medarbetarna har tillgång till intern och extern kompetensutveckling.
Koncernen bedömer och hanterar regelbundet säkerhets- och hälsorisker i verksamheten.
Samtliga enheter bedriver ett systematiskt arbete där alla arbetsplatsolyckor analyseras och
åtgärder vidtas för att undvika liknande olyckor.
Kostnader för och
tillgång på råvaror
Tillgång till hållbara källor för insatsvaror är mycket viktigt. De råvaror som används omfattar
bland annat trä, stål, aluminium och plast. Förändringar i kostnaderna för komponenter
(såsom handtag, bänkskivor och gångjärn) och varor för återförsäljning (såsom vitvaror)
påverkas främst av förändringar i råvarupriser och konkurrenssituationen. Inleverans-
störningar kan resultera i utleveransstörningar, vilket i sin tur kan leda till ökade kostnader,
uteblivna intäkter och missnöjda kunder. Högre energikostnader och verskamhetskostnader
till följd av höjda skatter eller annan reglering drivet av klimatförändringar är en så kallad
omställningsrisk och påverkan kommer sklija mellan de två olika scenariorna.
För Nobia är hållbara och ansvarsfulla leverantörer centralt. Inköpsprocesser och leverantör-
samarbeten utvecklas ständigt. Effektivitetsförbättringar, förändrade produktspecifikationer
och prisökningar är exempel på åtgärder för att minska effekterna av höjda priser på insats-
varor.
41 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Finansiella risker
Risker som kanorsaka oförutsedd variabilitet eller volatilitet i nettoomsättning, marginaler, vinst per aktie, avkastning eller marknadsvärde.
Riskområde Beskrivning Hantering
Uteblivna
kundbetalningar
Kreditrisk avser risken för förluster på grund av att Nobias kunder eller motparter
i finansiella kontrakt inte fullgör sina betalningsåtaganden.
Nobias finanspolicy för hantering av finansiella risker bildar ett ramverk av riktlinjer och regler
i form av riskmandat och limiter för finansverksamheten.
Kreditrisk inom kundfordringar hanteras genom kreditkontroller. En koncerngemensam
kredit riskpolicy anger kreditgränsen för olika kunder. Kreditgränsen sätts och övervakas
regelbundet. För mer information om kundfordringar och redovisning av förväntade kredit-
förluster, se not 2 Finansiella risker.
Finansierings- och
valutakursrisker
Transaktionsexponering uppstår när försäljning och kostnader sker i olika valutor, om
exempelvis inköp görs i Euro medan försäljningen sker i brittiska pund. Förändringar
i valutakurserna kan påverka på koncernens resultat och värdering av tillgångar.
Omräkningsexponering är risken som Nobia är exponerad för vid omräkningen av
utländska dotterföretags balans- och resultaträkningar till svenska kronor.
Nobia har en syndikerad lånefacilitet med två banker uppgående till 5 000 miljoner kro
-
nor varav 2 181 miljoner kronor var utnyttjade den 31 december 2022. I takt med att inves-
teringen i Jönköpingsfabriken fortsätter förväntas koncernens nettoskuld öka. Avtalet för
den syndikerade lånefaciliteten kräver att Nobia uppfyller sedvanliga covenanter i form
av leverage (Net Debt/EBITDA) och räntetäckning (EBITDA/net interest expense).
För mer information om finansierings- ränte- och likviditetsrisker se not 2.
Nobia har en övergripande strategi om att minska valutakursexponeringen genom att
använda derivatinstrument i form av valutaterminer. Under året var det främst kundfordringar
och leverantörsskulder samt framtida betalningar för anläggningstillgångar som löpande
säkrades. Derivatinstrument innehas endast för säkringsändamål och inte för spekulativa
transaktioner. Omräkningsexponering i utländska dotterföretags resultaträkningar valuta-
säkras inte. För mer information om finansiella-, ränte- och likviditetsrisker, se not 2.
Nobia följer noga sina kassaflöden för att säkerställa att de kan uppfylla sina finansiella
åtaganden. Om behov att minska nettoskulden uppstår kan Nobia överväga att sälja och
hyra tillbaka tillgångar, som t.ex fabriksbyggnaden i Jönköping.
Legala & regulatoriska risker
Risker relaterade till juridiska eller statliga åtgärder som kan ha en väsentlig inverkan på uppnåendet av affärsmål.
Riskområde Beskrivning Hantering
Legala risker och
efterlevnadsrisker
Legala risker som ändrad lagstiftning, överträdelser av lagar och regler i verksamheten
eller eventuella fel i avtal kan få negativ ekonomisk påverkan.
Bristande efterlevnad av legala krav och bolagsstyrningskrav samt globalt etablerad
praxis för att bedriva verksamhet på ett ansvarsfullt sätt kan exponera Nobia för väsent
-
liga risker. Detta omfattar bland annat miljölagstiftning, prissättning, konkurrenslagstift-
ning, dataskydd, mänskliga rättigheter och arbetslagstiftning. Hårdare miljökrav, miljö-
sanering eller brott mot miljötillstånd kan innebära högre kostnader speciellt vid ett
scenario där vi inte når Parisavtalets mål.
Nobias uppförandekod baseras på principer för såväl miljömässig, social som ekonomisk håll-
barhet. Koden anger miniminivån för acceptabelt uppförande för alla medarbetare och sam-
arbetspartners. Nobia har ett omfattande program med policyer och riktlinjer om efterlevnad
av tillämpliga lagar gällande konkurrens, arbete mot korruption och dataskydd samt efter-
levnad av uppförandekoden.
Miljörisker följs kontinuerligt och nyckeltal för resurs- och energianvändning för att
minimera kostnader och miljöbelastning övervakas kontinuerligt av ledningen.
42 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Klimatrelaterade risker och möjligheter och deras finansiella påverkan
Nobia vill bidra till att uppfylla Parisavtalet och minska vår påverkan i enlig-
het med vad som krävs enligt den senaste vetenskapen för att förhindra de
värsta konsekvenserna av klimatförändringen. Vi vill också öka vår förståelse
för hur vi som bolag påverkas av klimatförändringar eller av policy instrument
för att minska utsläpp av växthusgaser, fortsatt arbetet med kontroll och risk
-
hantering i enlighet med TCFD:s riktlinjer. Enligt TCFD:s rekommendationer
kan klimatrelaterade finansiella risker delas in i två huvudkategorier; omställ
-
ningsrisker och fysiska risker. Omställnings risker: politiska, regulatoriska,
teknologiska samt varumärkes relaterade risker som en övergång till ett
samhälle med lägre koldioxid utsläpp kan innebära. Fysiska risker: akuta
eller systematiska som innebär direkt skada på tillgångar eller indirekt
skada i verksamheten, till exempel avbrott i leverantörs kedjan.
Risk Typ av risk Beskrivning Sannolikhet Konsekvens Tidsperiod
Finansiell
påverkan
Konkurrerande varumärken
lyckas bättre i sitt
hållbarhetsarbete
Omställning Konkurrerande varumärken vinner konkurrensfördelar genom att
bättre profilera och marknadsföra sig som hållbara och/eller
genom att de lyckas bättre i utvecklingen med att skapa hållbara
produkter.
Enstaka Kunder (både B2B och B2C) väljer konkurrerande varu-
märken på grund av mer hållbar profil och/eller bättre
hållbarhetsprestanda.
Kritisk
Otillräcklig transparens
i leverantörskedjan
Omställning Begränsad transparens (spårbarhet) i leverantörskedjan.
Utvecklingen går i rätt riktning men risk kvarstår att det finns
leverantörer som ej vill/kan lämna efterfrågad data.
Låg Extra kostnader för omställning till annan leverantör och
tappade affärer.
Marginellt
Övergång till hållbara
transporter
Omställning Risk att efterfrågan på fossilfria transporter ökar snabbare än
utbud och finansieringsmöjligheter för att möjliggöra det.
Låg Ökade transportkostnader i samband med övergång till
mer hållbara alternativ. Ändrade förutsättningar och kom
-
promisser vad gäller flexibilitet och ”just in time”. Risk finns
att mer kostnaden för övergång till nya transport alternativ
ej är direkt överförbara till kund.
Signifikant
Materialbrist
Fysisk/
Omställning
Begränsad tillgång på material såsom trä, metall och andra åter-
vinningsbara material. Detta till följd av omställning såsom ökad
efterfrågan och därmed ökad konkurrens och/eller fysisk
händelse som minskar tillgången.
Enstaka Kan leda till kostnader i leverantörsledet som
inte alltid går att föra över till kund. Detta kan exempelvis
vara fallet vid långa kundkontrakt.
Signifikant
Kritisk materialbrist
Fysisk/
Omställning
Mycket begränsad tillgång på material såsom trä, metall och
andra återvinningsbara material. Leder till så höga priser att
Nobias marknadssegment minskar.
Enstaka Leder till minskade intäkter och sjunkande marginaler. Hög
Förbud på material
Omställning Ökade regleringar, avgifter och förbud mot plast och andra
material leder till utmaningar genom leverantörskedjan.
Enstaka Extra kostnader för omställning till alternativa material
och tappade affärer.
Marginell
Extremväder
Fysisk Fysisk skada på produktionstillgångar orsakade av över-
svämning eller andra extrema väderhändelser.
Låg Minskade intäkter, återställningskostnader
och/eller ökade investeringskostnader.
Kritisk
Extremväder med påverkan
i leverantörsled
Fysisk Fysisk skada på produktionsanläggningar i leverantörsled orsakade
av extrema väderhändelser. Försäkringsbolagen har börjat efter
-
fråga information om leverantörernas fysiska placering.
Enstaka Störningar och/eller minskad tillgänglighet
i leverantörskedjan.
Marginell
Krav på ökad
återvinningsgrad
Omställning Risk att kraven på återvinningsgrad överstiger vad som är appli-
cerbart. Tillgång och pris på återvinningsbara och alternativa
material samt infasning av nya material kan innebära risk.
Enstaka Extra kostnader för omställning till andra alternativa
material och tappade affärer.
Signifikant
Krav på fossilfri produktion
Omställning Risk att kunder och samhälle kräver en snabbare övergång till
fossilfri produktion, dvs att uppvärmning och elförbrukning inte
verkar klimatet, än bolaget planerat för.
Låg Ökade investeringskostnader för utfasning och upp-
datering till biobaserad uppvärmning.
Signifikant
Identifierade klimatrelaterade risker
Bedömning av tidshorisont
Definition
Kort
0–3 år
Medium
3–5 år
Lång
5–15 år
43 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Identifierade klimatrelaterade möjligheter
Omställningen till ett klimatsmart samhälle kan också innebära
möjligheter för verksamheter. Genom att endast använda för-
nyelsebar energi, öka den egenproducerade energin samt fort
-
sätta arbetet med energieffektivisering och mer cirkulära mate-
rialflöden minskar utsläppet av växthusgaser samtidigt som
driftkostnaderna minskar. Koncernen kan också konstatera att
de åtgärder som hittills har genomförts för att minska klimatpå
-
verkan har bidragit till lönsamheten på ett påtagligt sätt. Arbe-
tet har lett till minskade energi- och transportkostnader och
högre intäkter på grund av högre efterfrågan på miljöcertifie
-
rade kök såsom Svanen som betingar högre intäkter.
Möjlighet Typ av möjlighet Beskrivning Påverkan Tidsperiod Finansiell påverkan
Reparation och enklare
renoverings- och
designmöjligheter
för kunder
Omställning Uppdatera affärsmodeller och erbjuda reparation och
enklare möjligheter till förnyande samt renovering.
En tjänst som exempelvis luckbyten har visat sig ge nya affärer
då kunden ges möjlighet till prisvärd uppfräschning/ny design.
Det kan även innebära att kunden väljer att stanna hos Nobias
varumärke i stället för att välja ett konkurrerande varumärke.
Hög
Co-innovation och
co-labs med leverantörer
Omställning tare samarbete med leverantörerna i syfte att driva håll
-
barhetsarbetet och främja innovation. Detta involverar
arbete med att systematiskt identifiera samarbeten med
leverantörer
Högre intäkter från hållbara/certifierade produkter.
Tätare dialog och samarbete med leverantörerna vad gäller
klimat och innovation benämns som viktigt i arbetet att minimera
flertalet risker. Utöver det så är det även en affärsmöjlighet som
skapar konkurrensfördelar och bidrar till Nobias ambition om att
vara ledande vad gäller hållbarhet.
Hög
Affärsmöjlighet
uppdatera maskinparken
ur ett energi och
resursperspektiv
Omställning Uppdatering av maskinpark i syfte att minska energi-
förbrukningen och resurseffektiviteten och på så sätt
minska klimatpåverkan.
Att öka hållbarhetsprestandan kan ge fördelar jämtemot
konkurrenterna.
Signifikant
Ökad egenproduktion av
förnyelsebar energi samt
lägre materialkostnader
till följd av ökad andel
återbrukat material
Omställning Ökad produktion av egen förnybar energi, exempelvis
solceller samt lägre energikostnader till följd av egen-
producerad förnyelsebara energi.
Andelen förnyelsebara material i både egentillverkade
och inköpta produkter ökar.
Både ökade intäkter till följd av möjlighet att sälja överskottsel
men även minskade kostnader på grund av egen tillverkning.
Bedömd möjlig kostnadsbesparing av insatskostnader till följd
av ökad andel återbrukat material i produkter.
Hög
44
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Ekonomisk redovisning
Koncernens ekonomiska redovisning 46
Moderbolaget ekonomiska redovisning 50
Noter
Not 1 Väsentliga redovisningsprinciper 52
Not 2 Finansiella risker 59
Not 3 Rörelsesegment och Nettoomsättning 62
Not 4 Personalkostnader och ledande
befattningshavares ersättningar 64
Not 5 Medelantal anställda 65
Not 6 Ersättning till revisorer 65
Not 7 Avskrivningar och nedskrivningar per funktion 65
Not 8 Övriga rörelseintäkter 69
Not 9 Övriga rörelsekostnader 69
Not 10 Kostnader fördelade på kostnadsslag 69
Not 11 Finansiella intäkter och kostnader 69
Not 12 Skatt på årets resultat 69
Not 13 Immateriella tillgångar 70
Not 14 Materiella anläggningstillgångar 71
Not 15 Nyttjanderättstillgångar 72
Not 16 Finansiella anläggningstillgångar 73
Not 17 Aktier och andelar i dotterföretag 73
Not 18 Derivatinstrument 74
Not 19 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 74
Not 20 Likvida medel 74
Not 21 Aktiekapital 74
Not 22 Reserver i eget kapital 75
Not 23 Resultat per aktie 75
Not 24 Disposition av företagets vinst eller förlust 75
Not 25 Avsättningar för pensioner 76
Not 26 Uppskjuten skatt 78
Not 27 Övriga avsättningar 79
Not 28 Skulder till kreditinstitut 79
Not 29 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 79
Not 30 Finansiella tillgångar och skulder 80
Not 31 Förvärv av verksamhet 82
Not 32 Ställda säkerheter, Eventualförpliktelser samt åtaganden 82
Not 33 Transaktioner med närstående 82
Not 34 Specifikationer till rapport över kassaflöden 83
Not 35 Händelser efter balansdagen 83
45 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Koncernens resultaträkning
t
2021
2022
Nettoomsättning
3
13 719
14 929
4, 7, 10, 25
8 441
9 566
Bruttovinst
5 278
5 363
Försäljningskostnader
4, 7, 10, 25
3 419
4 162
Administrationskostnader
4, 6, 7, 10, 25
94 8
1 155
Övriga rörelseintäkter
8
534
733
Övriga rörelsekostnader
9
436
588
Rörelseresultat
1 009
191
Finansiella intäkter
11
148
267
Finansiella kostnader
11
250
428
Resultat efter finansiella poster
907
30
Skatt på årets resultat
12, 26
20 1
32
Årets resultat
706
2
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
706
2
Resultat per aktie, före utspädning, SEK
23
4,1 9
0,01
Resultat per aktie, efter utspädning, SEK
23
4 ,1 8
0,01
Koncernens totala resultatrapport
MSEK
Not
2021
2022
Årets resultat
706
2
Övrigt totalresultat
Poster som omförts eller kan komma att omföras
till årets resultat
Valutakursdifferenser vid omräkning
av utlands verksamheter
22
321
329
Kassaflödessäkringar före skatt
22
13
39
Skatt hänförligt till periodens förändring
av säkringsreserv
22
3
7
331
361
Poster som inte kommer att omföras
till årets resultat
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner
25
286
1 8 7
Skatt hänförligt till omvärdering av förmånsbestämda
pensionsplaner
55
46
231
1 41
Årets övrigt totalresultat
562
220
Årets summa totalresultat
1 268
218
Årets summa totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
1 268
218
1
2
1) Återföring som bokats mot resultaträkningen uppgår till 4 miljoner kronor (–12). Ny avsättning uppgår till 25 miljoner kronor (4).
2) Återföring som bokats mot resultaträkningen uppgår till1 miljoner kronor (3). Ny avsättning uppgår till 5 miljoner kronor (1).
46 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Koncernens balansräkning
MSEK
Not
2021–12–31
2022–12–31
TILLGÅNGAR
Immateriella tillgångar
13
Goodwill
3 014
3 232
Övriga immateriella tillgångar
354
41 8
3 368
3 650
Materiella anläggnings tillgångar
14
Byggnader och mark
594
602
Pågående investeringar och förskott
583
1 837
Maskiner och andra tekniska anläggningar
419
429
Inventarier, verktyg och installationer
251
263
Nyttjanderättstillgångar
15
1 848
1 826
3 695
4 957
Räntebärande långfristiga fordringar (R)
16
0
0
Andra långfristiga fordringar
16
88
86
Uppskjutna skattefordringar
26
61
240
Summa anläggningstillgångar
7 212
8 933
Varulager
Råvaror och förnödenheter
41 6
514
Varor under tillverkning
110
127
Färdiga varor
587
7 15
Handelsvaror
98
122
1 211
1 478
Kortfristiga fordringar
Aktuella skattefordringar
30
25
Kundfordringar
2
1 325
1 495
Derivatinstrument
2, 18
7
45
Räntebärande kortfristiga fordringar (R)
2
2
Övriga fordringar
2
56
87
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
19
364
3 67
1 784
2 021
Likvida medel (R)
20
422
340
Summa omsättningstillgångar
3 417
3 839
Summa tillgångar
10 629
12 772
Varav räntebärande poster (R)
424
342
MSEK
Not
2021–12–31
2022–12–31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Aktiekapital
21
57
57
Övrigt tillskjutet kapital
1 465
1 460
Reserver
22
1 4
3 47
Balanserad vinst
3 415
2 851
Summa eget kapital
4 923
4 715
Avsättningar för garantier
10
11
Avsättningar för pensioner (R)
25
223
384
Leasingskulder (R)
15
1 444
1 418
Uppskjutna skatteskulder
26
31
60
Övriga avsättningar
27
36
29
Skulder till kreditinstitut (R)
2, 28
400
2 181
Övriga skulder (R)
2
0
Övriga skulder ej räntebärande
2
0
4
Summa långfristiga skulder
2 144
4 087
Skulder till kreditinstitut (R)
2, 28
0
0
Förskott från kunder
1 47
1 47
Leverantörsskulder
2
1 604
2 038
Avsättningar
27
10
43
Aktuella skatteskulder
64
0
Leasingskulder (R)
15
37 1
339
Derivatinstrument
2, 18
13
14
Övriga skulder
2
34 6
332
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
29
1 0 07
1 057
Summa kortfristiga skulder
3 562
3 970
Summa eget kapital och skulder
10 629
12 7 72
Varav räntebärande poster (R)
2 438
4 322
Information om koncernens ställda säkerheter och eventual förpliktelser se Not 32.
47
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Förändring i eget kapital – koncernen
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Valutakurs-
differens vid
omräkning Kassaflödes-
Övrigt av utlands-säkringar Summa eget
MSEK
Aktiekapital
tillskjutet kapitalverksamheter
efter skatt
Balanserad vinst
kapital
Inende balans per 1 januari 2021
57
1 506
331
1 4
2 816
4 034
Årets resultat
706
70 6
Årets övrigt totalresultat
321
10
231
562
Årets summa totalresultat
321
10
937
1 268
Utdelning
338
33 8
Återköpta egna aktier
43
43
Periodisering av aktiesparprogram
2
2
Utgående balans per 31 december 2021
57
1 465
1 0
4
3 415
4 923
Inende balans per 1 januari 2022
57
1 465
1 0
4
3 415
4 923
Årets resultat
2
2
Årets övrigt totalresultat
329
32
1 41
220
Årets summa totalresultat
329
32
1 4 3
218
Utdelning
42 1
42 1
Periodisering av aktiesparprogram
5
5
Utgående balans per 31 december 2022
57
1 460
319
28
2 851
4 715
1
1
1) På årsstämman 2022 beslutades en utdelning om 42 1 miljoner kronor motsvarande 2 ,50 kronor per aktie.
48 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Koncernens kassaflödesanalys
MSEK
Not
2021
2022
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
1 009
191
Avskrivningar/Nedskrivningar
13, 14,15
80 0
89 9
Övriga justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
30
48
Betald inkomstskatt
1 8 2
20 8
Förändring av varulager
1 5 3
2 3 2
Förändringar av rörelse fordringar
82
1 3 9
Förändringar av rörelseskulder
118
360
Kassaflöde från den löpande verksamheten
1 540
9 19
Investeringsverksamheten
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
7 1 5
1 4 87
Investeringar i immateriella tillgångar
1 7 7
1 9 7
Försäljning av materiella anläggningstillgångar
8
12
Erhållen ränta
2
4
Ökning/Minskning räntebärande tillgångar
0
0
Övriga poster i investeringsverksamheten
14
7
Förvärv av verksamhet
31
59
Kassaflöde från investeringsverksamheten
868
1 720
Operativt kassaflöde före förvärv/rsäljning av dotter-
företag, ränta, ökning/minskning av räntebärande tillgångar
670
74 6
Operativt kassaflöde efter förvärv/försäljning av dotter-
företag, ränta, ökning/minskning av räntebärande tillgångar
67 2
801
MSEK
Not
2021
2022
Finansieringsverksamheten
Betald ränta
82
1 2 5
Förändring av räntebärande skulder
24
1 712
Förändring av leasingskulder
49 3
508
Aktier eget innehav, återköpta
43
Utdelning
338
421
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
932
658
Årets kassaflöde exklusive kursdifferenser i likvida medel
260
1 4 3
Likvida medel vid årets början
635
422
Årets kassaflöde
260
1 4 3
Kursdifferens i likvida medel
47
61
Likvida medel vid årets slut
42 2
340
1
2
1) Upptagande och återbetalning av lån omfattande netto 114 miljoner kronor. Resterande förändring utgörs främst av pensions-
betalningar samt återbetalning av kortfristiga räntebärande skulder.
2) Upptagande och återbetalning av lån omfattande netto 1 800 miljoner kronor. Resterande förändring utgörs främst av pensions-
betalningar samt återbetalning av kortfristiga räntebärande skulder.
49 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Moderbolaget
Moderbolagets resultaträkning
MSEK Not 2021 2022
Nettoomsättning 390 593
Administrationskostnader 4, 6, 25 –517 –694
Övriga rörelseintäkter 8 7 8
Övriga rörelsekostnader 9 –6 –6
Rörelseresultat –125 –99
Resultat från andelar i koncernföretag 11 500 699
Finansiella intäkter 11 162 310
Finansiella kostnader 11 –9 –19
Resultat efter finansiella poster 528 891
Erhållna koncernbidrag 180 1
Lämnade koncernbidrag –102
Skatt på årets resultat 12 –1 41
Årets resultat 707 831
Moderbolagets rapport över totalresultat
MSEK Not 2021 2022
Årets resultat 707 831
Årets övrigt totalresultat
Summa totalresultat för året 707 831
Moderbolagets kassaflödesanalys
MSEK Not 2021 2022
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat –125 –99
Justeringar för poster som inte ingår i kas
-
saflödet 8 34
Erhållen utdelning 11 500 699
Erhållna koncernbidrag 180 171
Lämnade koncernbidrag
Erhållen ränta 11 162 310
Erlagd ränta 11 –9 –19
Betald skatt –5 –6
Kassaflöde från den löpande
verksamheten före förändringar
av rörelsekapital 711 1 090
MSEK Not 2021 2022
Förändring av skulder 43 588
Förändring av fordringar –380 –1 122
Kassaflöde från den löpande
verksamheten 374 556
Investeringsverksamheten
Materiella anläggningstillgångar –0 –4
Immateriella anläggningstillgångar –163 –180
Avsättning pensioner 3
Kassaflöde från investerings-
verksamheten –161 –184
Finansieringsverksamheten
Förändring av räntebärande skulder –7 5
Återköp egna aktier –43 0
Utdelning –338 421
Kassaflöde från finansierings-
verksamheten –388 416
Årets kassaflöde –175 –44
Likvida medel vid årets början 436 261
Årets kassaflöde –175 –44
Likvida medel vid årets slut 261 217
Moderbolagets balansräkning
MSEK Not 2021–12–31 2022–12–31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggnings tillgångar 14 18 4
Immateriella anläggningstillgångar 13 163 321
Aktier och andelar i koncernföretag 16, 17 1 379 1 378
Andra långfristiga värde pappersinnehav 11 57
Summa anläggningstillgångar 1 572 1 760
Omsättningstillgångar
Fordringar hos koncern företag 3 215 4 189
Övriga fordringar 18 28 53
Upplupna intäkter och förutbetalda
kostnader 19 79 35
Likvida medel 20 261 217
Summa omsättningstillgångar 3 583 4 494
Summa tillgångar 5 155 6 254
MSEK Not 2021–12–31 2022–12–31
EGET KAPITAL, AVSÄTTNINGAR OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital
1
21 57 57
Reservfond 1 671 1 671
Fond för utvecklingsutgifter 37 52
1 766 1 780
Fritt eget kapital
Överkursfond 52 52
Återköp av aktier –125 –125
Balanserad vinst 728 994
Årets resultat 707 831
1 362 1 752
Summa eget kapital 3 128 3 532
Långfristiga skulder
Avsättningar till pensioner 25 25 42
Uppskjutna skatteskulder 4 8
Långfristiga räntebärande skulder 11 0
Summa långfristiga skulder 40 50
Kortfristiga skulder
Övriga räntebärande skulder 6 4
Leverantörsskulder 108 61
Skulder till koncernföretag 1 798 2 516
Aktuell skatteskuld 3 0
Övriga skulder 18 25 46
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter 29 48 45
Summa kortfristiga skulder 1 988 2 672
Summa eget kapital, avsättningar
och skulder 5 155 6 254
1) Antalet utestående aktier var 168 252 821 ( 168 852 821).
50 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Moderbolagets förändring i eget kapital
MSEK Aktiekapital Reservfond
1
Fond för
utvecklings-
utgifter Överkursfond Återköp aktier Balanserad vinst
Summa eget
kapital
Inende balans per 1 januari 2021 57 1 671 52 –82 1 109 2 807
Årets resultat 707 707
Årets totalresultat 707 707
Avsättning fond för utvecklingsutgifter 37 37 0
Utdelning –338 –338
Återköp egna aktier –43 –43
Periodisering av aktiesparprogram –6 –6
Eget kapital per 31 december 2021 57 1 671 37 52 –125 1 435 3 128
Inende balans per 1 januari 2022 57 1 671 37 52 –125 1 435 3 128
Årets resultat 831 831
Årets totalresultat 831 831
Avsättning fond för utvecklingsutgifter 36 –36 0
Upplösning till följd av årets avskrivningar av
utvecklingsutgifter –21 21 0
Utdelning –421 –421
Periodisering av aktiesparprogram –6 –6
Eget kapital per 31 december 2022 57 1 671 52 52 –125 1 824 3 532
1) Av moderbolagets reservfond besr 1 390 miljoner kronor (1 390) av tillskjutet eget kapital.
51 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Not 1 Väsentliga redovisningsprinciper
Överensstämmelse med normgivning och lag
Nobias koncernredovisning är upprättad i enlighet med internationell
redovisningsstandard, International Financial Reporting Standards
(IFRS), utgivna av International Accounting Standards Board (IASB)
sådana de antagits av Europeiska Unionen (EU). Vidare har Rådet för
finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redo-
visningsregler för koncerner tillämpats.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncer-
nen utom i de fall som anges nedan under avsnittet ”Moderbolagets
redovisningsprinciper”. Årsredovisning och koncernredovisning har
godkänts för utfärdande av styrelsen och verkställande direktören
den 4 april 2023.
Grunder tillämpade vid upprättandet av de finansiella rapporterna
Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvär-
den, förutom vissa finansiella tillgångar och skulder samt anlägg-
ningstillgångar som innehas för försäljning. Finansiella tillgångar och
skulder som värderas till verkligt värde består av derivatinstrument.
Anläggningstillgångar som innehas för försäljning redovisas till lägsta
värdet av redovisat värde respektive verkligt värde efter avdrag för
försäljningskostnader.
Kvittning av fordringar och skulder och av intäkter och kostnader
görs endast om detta krävs eller uttryckligen tillåts i en redovisnings-
rekommendation.
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör
rapporteringsvalutan för moderbolaget och för koncernen. Det inne-
bär att de finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor. Samt-
liga belopp anges i miljoner kronor om inte annat anges.
De nedan angivna väsentligaste redovisningsprinciperna har tilläm-
pats konsekvent på samtliga perioder som presenteras i koncernens
finansiella rapporter.
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver
att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör
antaganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna
och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kost-
nader. Verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och
bedömningar. Uppskattningarna och antagandena ses över regelbun-
det. Ändringarna av uppskattningar redovisas i den period ändringen
görs om ändringen endast påverkat denna period, eller i den period
ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar både
aktuell period och framtida perioder. Bedömningar gjorda av före-
tagsledningen vid tillämpningen av IFRS som har en betydande inver-
kan på de finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som kan
medföra väsentliga justeringar under kommande räkenskapsårs
finansiella rapporter är följande;
Uppskjutna skatter
Vid upprättandet av de finansiella rapporterna gör Nobia en beräk-
ning av inkomstskatten för varje skattejurisdiktion där koncernen är
verksam, liksom av uppskjutna skatter hänförliga till temporära skillna-
der. Uppskjutna skattefordringar som huvudsakligen är hänförliga till
förlustavdrag, energiskattekrediter och temporära skillnader redovi-
sas om skattefordringarna kan förväntas återvinnas genom framtida
beskattningsbara intäkter. Förändringar i antaganden om prognosti-
cerade framtida beskattningsbara intäkter, liksom förändringar av
skattesatser, kan resultera i betydande skillnader i värderingen av
uppskjutna skatter. I Not 26 Uppskjuten skatt framgår hur stora förlus-
tavdrag inom koncernen som aktiverats respektive inte aktiverats.
Nedskrivning av tillgångar och nyttjandeperioder
Anläggningstillgångar liksom goodwill prövas varje år med avseende
på behovet av eventuell nedskrivning eller när händelser och föränd-
ringar inträff ar som tyder på att det redovisade värdet av en tillgång
inte kan återvinnas. En tillgång som minskat i värde skrivs ned till åter-
vinningsvärde, vilket utgörs av det högre av verkligt värde reducerat
med försäljningskostnad respektive nyttjandevärde. En nedskrivning
redovisas när informationen visar att en tillgångs redovisade värde
inte kan återvinnas. I många fall kan ett marknadsvärde inte faststäl-
las och en uppskattning av verkligt värde har gjorts med tillämpning
av nuvärdesberäkning av kassaflöden baserad på förväntat framtida
utfall. Skillnader i uppskattningen av förväntat framtida utfall och de
diskonteringsräntor som använts kan resultera i avvikelser vid värde-
ringen av tillgångarna. Den årliga nedskrivningsprövningen avseende
goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämd livslängd,
inklusive utförd känslighetsanalys, har inte visat på något nedskriv-
ningsbehov.
Materiella anläggningstillgångar skrivs av linjärt över beräknad livs-
längd. Nyttjandeperioden för materiella tillgångar beräknas för bygg-
nader till 1040 år, för markanläggningar till 15 år och för maskiner,
tekniska installationer och övrig utrustning till 3–15 år. Företagsled-
ningen gör regelbundet en omvärdering av nyttjandeperioden för alla
tillgångar av väsentlig betydelse .
Ersättningar efter avslutad anställning
Nobia tillhandahåller såväl avgiftsbestämda som förmånsbestämda
pensionsplaner för anställda inom koncernen. Beräkningen av pen-
sionskostnaden, avseende de förmånsbestämda pensionsplanerna,
grundas på antaganden om diskonteringsränta, dödlighet och fram-
tida pensions- och löneökningar. Ändrade antaganden har direkt
inverkan på nuvärdet av den förmånsbestämda förpliktelsen, kostna-
der för tjänstgöring under innevarande period, räntekostnader och
ränteintäkter. Koncernens pensionsskuld uppgick till 384 miljoner kro-
nor (223) per 31 december 2022.
Omstruktureringskostnader
I omstruktureringskostnader ingår erforderlig nedskrivning av till-
gångar och övriga poster som inte påverkar kassaflödet, liksom beräk-
nade kostnader för uppsägning av personal samt övriga direkta kost-
nader relaterade till avslutande av verksamheter.
Kostnadsberäkningen baseras på detaljerade åtgärdsplaner som för-
väntas förbättra koncernens kostnadsstruktur och produktivitet. För
att minimera osäkerhetsfaktorn ligger normalt historiskt utfall från lik-
nande händelser i tidigare åtgärdsplaner till grund för beräkningen.
Ändrade IFRS standarder och tolkningar
IFRS–standarder och tolkningar godkända men ännu inte ikraft
International Accounting Standards Board (IASB) och International
Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) har utfärdat
nya standarder och tolkningar med ikraftträdandedatum efter datu-
met för dessa finansiella rapporter.
International Financial Reporting Standards
(IFRS/IAS)
Ikraftträdandedatum
– år slut
Ändringar av IAS 1 och IFRS praxis Uttalande
(Upplysning om redovisningsprinciper)
1 januari 2023
Ändringar av IAS 12 (Uppskjuten skatt relate
-
rad till Tillgångar och skulder som härrör
från en enda transaktion)
Ändringar av IAS 8 (Definition av redovis
-
ningsuppskattningar)
IFRS 17 Försäkringsavtal
Ändringar av IAS 1 (Klassificering av skulder
som kortfristiga eller icke aktuella)
1 januari 2024
Änrdringar av IFRS 16 specificerar hur man
redovisar, mäter, presenterar och upplyser
om leasingavtal.
Ändringar av IFRS 4 (Förlängning av det till
-
fälliga undantaget från att tillämpa IFRS 9)
Koncernen förväntar sig inte att antagandet av standarderna och tolk
-
ningar som gäller för det år som slutar den 31 december 2023 och där-
efter kommer att ha en väsentlig effekt på dess finansiella rapporter.
Övriga ändringar av redovisningsprinciper med framtida tillämp-
ning bedöms inte komma ha någon väsentlig effekt på koncernens
redovisning och kommer heller inte att förtidstillämpas.
Klassificering
Anläggningstillgångar består i allt väsentligt av belopp som förväntas
återvinnas efter mer än tolv månader räknat från balansdagen.
Omsättningstillgångar består i allt väsentligt av belopp som förväntas
52
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
återvinnas inom tolv månader räknat från balansdagen. Långfristiga
skulder består av skulder som Nobia har en avsikt och ovillkorad rätt
att betala senare än tolv månader efter balansdagen. Andra skulder
utgör kortfristiga skulder.
Konsolideringsprinciper och rörelseförvärv
Dotterföretag
Dotterbolagens finansiella rapporter ingår i koncernredovisning från
det datum då det bestämmande inflytandet börjar till den dag
kontrollen upphör. Kontroll uppnås när koncernen är exponerad mot
eller har rätt till rörlig avkastning från dess engagemang i enheten och
har förmågan att påverka dessa återvänder genom sin makt över
enheten. Koncerninterna saldon och eventuella orealiserade vinster
och förluster eller intäkter och kostnader som härrör från koncernin-
terna transaktioner elimineras vid upprättandet av koncernen bokslut.
Avdrag sker för internvinster i lager som uppkommer vid leverans mel-
lan i koncernen ingående bolag.
Förvärvsmetoden används för att redovisa förvärvet av dotterbolag.
Identifierbara förvärvade nettotillgångar (inklusive immateriella till
-
gångar) i ett rörelseförvärv värderas initialt till deras verkliga värden
vid förvärvsdagen. Där mätningen av det verkliga värdet av identifier-
bara nettotillgångar förrvade är ofullständig vid utgången av den
rapporteringsperiod då den kombinationen sker kommer koncernen
att redovisa preliminära verkliga värden. Slutliga verkliga värden fast-
ställs inom ett år från förrvstidpunkten och tillämpas i efterhand.
Det överskjutande vederlaget och beloppet av ev innehav utan
bestämmande inflytande över det verkliga värdet av de identifierbara
tillgångarna (inklusive immateriella tillgångar), skulder och eventual
-
förpliktelser förvärvade är redovisas som goodwill. Den överförda
ersättningen mäts som verkligt värde av de tillgångar som ges, emitte-
rade egetkapitalinstrument (om sådana finns) och skulder antas eller
uppstår vid förvärvstidpunkten. Förvärvsrelaterade kostnader kost
-
nadsförs när de uppstår. Resultaten för de förvärvade dotterbolagen
ingår i koncernredovisning från förvärvstidpunkten. I koncernredovis-
ningen redovisas transaktionsutgifter direkt i resultatet när dessa
uppkommer. Villkorade köpeskillingar värderas utifrån sannolikheten
av att köpeskillingen kommer att utgå. Eventuella förändringar av
avsättningen/fordran läggs på/reducerar anskaffningsvärdet. I kon-
cernredovisningen redovisas villkorade köpeskillingar till verkligt värde
med värdeförändringar över resultatet.
Förvärv till lågt pris som motsvarar framtida förluster och kostnader
upplöses under de förväntade perioderna då förluster och kostnader
uppkommer. Förvärv till lågt pris som uppkommer av andra orsaker
redovisas som avsättning till den del den inte överstiger verkligt värde
på förvärvade identifierbara icke-monetära tillgångar. Den del som
överstiger detta värde intäktsförs omedelbart. Den del som inte över-
stiger verkligt värde på förvärvade identifierbara icke-monetära till-
gångar intäktsförs på ett systematiskt sätt över en period som beräk-
nas som kvarvarande vägd genomsnittlig nyttjandeperiod för de
förvärvade identifierbara tillgångarna som är avskrivbara. I koncern
-
redovisningen redovisas förvärv till lågt pris direkt i resultatet .
Omräkning av utländska dotterbolag
Dotterbolagens finansiella rapporter upprättas i lokal valuta, funktio
-
nell valuta, som används i det land där bolaget är verksamt. I koncern-
redovisningen används svenska kronor, som är moderbolagets funk-
tionella valuta och tillika koncernens rapporteringsvaluta. Detta
innebär att resultat och finansiell ställning för alla koncernföretag som
har en annan funktionell valuta än rapporteringsvalutan räknas om till
koncernens rapporteringsvaluta svenska kronor. De utländska dotter-
bolagens tillgångar och skulder omräknas till balansdagens kurs och
samtliga poster som redovisas i årets resultat respektive övrigt totalre-
sultat räknas om till årets genomsnittskurs. Omräkningsdifferenserna
redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i en separat reserv
inom koncernens eget kapital.
Rörelsesegmentrapportering
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet
från vilken den kan generera intäkter och ådrar sig kostnader och för
vilka det finns fristående finansiell information tillgänglig. Då koncern-
ledningen följer upp verksamheternas resultat och beslutar om resurs-
fördelning utifrån regioner utgör dessa koncernens rörelsesegment.
Nobias rörelsesegment är koncernens tre regioner, Storbritannien,
Norden och Portfolio Business Units. Se Not 3 för ytterligare beskriv-
ning av indelning och presentation av rörelsesegmenten.
Intäktsredovisning
Koncernen säljer köksprodukter och övriga produkter genom ett antal
olika försäljningskanaler såsom egna butiker, franchisebutiker, bygg-
handel och gör det själv kedjor samt andra återförsäljare. Försäljning
sker därmed både direkt till slutkund men även via återförsäljare. Kon-
cernens intäkter härrör från följande aktiviteter:
Försäljning av köksprodukter och övriga produkter.
Intäkter för installationstjänster av sålda köksprodukter och övriga
produkter.
Intäkter värderas utifrån den erttning som specificeras i avtal med
kunden, dvs. netto efter moms, rabatter och returer.
Försäljning av färdiga produkter
Försäljning av produkter intäktsredovisas vid en viss tidpunkt, när
kontrollen över produkterna har överförts genom att produkterna leve
-
reras till kunden. Leverans sker när produkterna har skickats till en spe-
cifik plats, riskerna avseende inkurans och förlust har överförts till kun-
den och antingen har kunden accepterat produkterna i enlighet med
försäljningskontraktet, acceptansvillkoren har förfallit eller så finns
objektivt bevis på att alla kriterier för godkännande har uppfyllts. I
praktiken beror överföring av kontroll, och därmed intäktsredovisning,
normalt på leveransvillkoren.
Intäkter för installationstjänster av sålda köksprodukter
och övriga produkter
Intäkter avseende installationstjänster anses vara en distinkt service
och hanteras därmed som ett separat prestationsåtagande. Oavsett
om installation ingår i försäljningspriset för sålda köksprodukter och
övriga produkter eller om detta prissätts som en separat tjänst kom-
mer den del av transaktionspriset som avser installation att redovisas
separat från intäkten kopplad till försäljning av köks- och övriga pro-
dukter. Om installationstjänsten är inkluderad i försäljningspriset kom-
mer en andel av det totala försäljningspriset att allokeras till presta-
tionsåtagandet installation, allokeringen baseras på
marknadsmässigt pris för sådana tjänster. Intäkter för installations-
tjänster redovisas över tid i takt med att installationen utrs. Med
hänsyn till det normalt avser en relativt kort tidsperiod redovisas
sådana intäkter linjärt över den period under vilken installationen sker.
Transaktionspris — Volymrabatter
Kök till projektkunder säljs ofta med volymrabatter baserat på total
försäljning under en viss tidsperiod, normalt 3–12 månader. Intäkter
från sådan försäljning redovisas baserat på det pris som anges i kon
-
traktet, med avdrag för de beräknade volymrabatterna. Rabatter
beräknas och redovisas baserat på erfarenhet, med hjälp av antingen
förväntat värde eller en bedömning av det mest sannolika beloppet.
Intäkterna redovisas endast i den utsträckning det är högst sannolikt
att en väsentlig återföring inte kommer att inträffa. Avtalsskulder redo-
visas för förväntade volymrabatter som betalas till kunder i förhål-
lande till försäljning fram till rapportperiodens slut. Den beräknade
volymrabatten revideras vid varje rapporteringsdatum.
Statliga stöd
Statliga bidrag redovisas i balansräkningen som förutbetald intäkt
när det föreligger rimlig säkerhet att bidraget kommer att erhållas och
att koncernen kommer att uppfylla de villkor som är förknippade med
bidraget. Bidraget periodiseras systematiskt i resultaträkningen
huvudsakligen via övrig intäkt men även på samma sätt och över
samma perioder som de kostnader bidragen är avsedda att kompen-
sera för.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på bankme-
del och fordringar, utdelningsintäkter, räntekostnader på lån och pen-
sionsskulder samt valutakursdifferenser på finansiella poster. Räntein-
täkter eller räntekostnader redovisas enligt effektivräntemetoden.
Utdelningar redovisas i resultatet per det datum då koncernens rätt till
betalning fastställs. Effektivräntan är den ränta som exakt diskonterar
de uppskattade framtida in- och utbetalningarna under den förvän-
tade löptiden för det finansiella instrumentet till:
redovisat bruttovärde för den finansiella tillgången, eller det
upplupna anskaffningsvärdet för den finansiella skulden .
53
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
För finansiella tillgångar som har blivit kreditförsämrade efter det för-
sta redovisningstillfället beräknas ränteintäkter genom att tillämpa
effektivräntan på den finansiella tillgångens upplupna anskaffnings-
värde. Om tillgången inte längre är kreditförsämrad beräknas räntein-
täkter åter genom tillämpning av effektivräntan på det redovisade
bruttovärdet.
Skatter
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomst-
skatter redovisas i årets resultat utom då underliggande transaktion
redovisats i övrigt totalresultat eller i eget kapital varvid tillhörande
skatteeffekt redovisas i övrigt totalresultat eller i eget kapital.
Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhålls avseende aktuellt
år, med tillämpning av de skattesatser som är beslutade eller i prakti
-
ken beslutade per balansdagen. Hit hör även justering av aktuell skatt
hänförlig till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden på alla
temporära skillnader som uppkommer mellan redovisade och skatte
-
mässiga värden på tillgångar och skulder.
Skatteeffekten hänförlig till skattemässiga underskott som kommer
att kunna utnyttjas mot framtida vinster aktiveras som uppskjuten
skattefordran. Detta avser såväl ackumulerade förlustavdrag vid för
-
värvstidpunkten som därefter uppkomna förluster.
Värdering sker till de skattesatser som gällde eller var beslutade på
balansdagen. Uppskjuten skatt redovisas i balansräkningen som
anläggningstillgång eller långfristig skuld. Inkomstskatteskuld redovi-
sas som kortfristig fordran eller skuld.
Om verkligt utfall skiljer sig från de belopp som först redovisades,
påverkas aktuell skatt och uppskjuten skatt under den period som
dessa fastställande görs .
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med
avdrag för avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaff-
ningsvärdet ingår utgifter som direkt kan hänföras till förvärvet. I den
mån tillgångar som uppförs utgör kvalificerade tillgångar aktiveras
låneutgifter i anskaffningsvärdet. Utgifter för reparation och under
-
håll redovisas som kostnader i resultaträkningen under den period de
uppkommer.
I de fall en tillgångs redovisade värde överstiger dess beräknade
återvinningsvärde skrivs tillgången ned till sitt återvinningsvärde vilket
belastar rörelseresultatet.
I resultaträkningen belastas rörelseresultatet med linjära avskriv
-
ningar, vilka beräknas på ursprungliga anskaffningsvärden och base-
ras på tillgångarnas beräknade nyttjandeperioder enligt följande:
Köksutställningar 2–4 år
Kontorsinventarier samt fordon 3–5 år
Byggnader 15–40 år
Maskiner och andra tekniska anläggningar 6–12 år
Inventarier, verktyg och installationer 6–12 år
Ingen avskrivning görs på mark.
Anläggningstillgångar/avyttringsgrupp som innehas för försäljning
och avvecklade verksamheter
Avvecklade verksamheter består av väsentlig verksamhet som avytt-
rats eller utgör avyttringsgrupp som innehas för försäljning och av
dotterföretag som förvärvats i syfte att säljas vidare. Resultat efter
skatt från avvecklad verksamhet inklusive värdeförändringar redovi
-
sas på egen rad i resultaträkningen.
Innebörden av att en grupp av tillgångar och skulder klassificeras
som att de innehas för försäljning är att deras redovisade värden
kommer att återvinnas i huvudsak genom försäljning och inte genom
användning. Alla tillgångar som ingår i gruppen presenteras på en
separat rad bland tillgångarna och gruppens alla skulder presenteras
på en separat rad bland skulderna. Gruppen värderas till det lägsta
av det redovisade värdet och det verkliga värdet efter avdrag för för-
säljningskostnader.
Immateriella tillgångar
Redovisningen av rörelseförvärv kräver överskottet av köpeskillingen
för förvärv över det bokförda nettovärdet av identifierbara tillgångar
som förvärvats för att allokeras till tillgångar och skulder förvärvad
enhet. Koncernen gör bedömningar och uppskattningar i förhållande
till den verkliga värdefördelningen av köpeskillingen. Goodwill redovi-
sas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade nedskriv-
ningar. Livslängden för goodwill anses vara obestämd. Goodwill allo-
keras till kassagenererande enheter (KGE), eller grupper av KGE:s, som
förväntas göra det dra nytta av kombinationens synergier och testas
årligen för nedskrivning, eller oftare om en nedskrivning är indikerad.
Vid avyttring av ett dotterföretag eller ett gemensamt styrt företag
ska den hänförbara belopp av goodwill ingår i fastställandet av vin-
sten eller förlust redovisad i koncernens resultaträkning. En beskriv-
ning av metod och antaganden vid prövning för eventuellt nedskriv-
ningsbehov återfinns i Not 13 Immateriella tillgångar.
Övriga immateriella tillgångar är redovisade till anskaffningsvärde
minus ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar . Här
ingår aktiverade utgifter för köp och interna och externa utgifter för
utveckling av programvaror för koncernens IT-verksamhet, patent och
licenser. Avskrivningar görs linjärt över de beräknade nyttjandeperio-
derna, som uppgår till tre till sju år .
Nedskrivningar
De redovisade värdena för koncernens tillgångar prövas årligen för
att bedöma om det finns indikation på nedskrivningsbehov. IAS 36 till
-
lämpas för prövning av nedskrivningsbehov för andra tillgångar än
finansiella tillgångar vilka prövas enligt IFRS 9, tillgångar för försälj-
ning och avyttringsgrupper som redovisas enligt IFRS 5, varulager,
förvaltningstillgångar som används för finansiering av ersättningar till
anställda och uppskjutna skattefordringar. För undantagna tillgångar
enligt ovan prövas det redovisade värdet enligt respektive standard .
Nedskrivningsprövning för materiella och immateriella tillgångar
samt andelar i dotterföretag
Om indikation på nedskrivningsbehov finns, beräknas enligt IAS 36 till-
gångens återvinningsvärde (se nedan). För goodwill beräknas återvin-
ningsvärdet årligen. Om det inte går att fastställa väsentligen obero-
ende kassaflöden till en enskild tillgång ska tillgångarna vid prövning
av nedskrivningsbehov grupperas till den lägsta nivå där det går att
identifiera väsentligen oberoende kassaflöden - en så kallad kassa-
genererande enhet. En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller
kassagenererande enhets (grupp av enheters) redovisade värde över-
stiger återvinningsvärdet. En nedskrivning redovisas som kostnad i
årets resultat. Då nedskrivningsbehov identifierats för en kassagene-
rerande enhet fördelas nedskrivningsbeloppet i första hand till good-
will. Därefter görs en proportionell nedskrivning av övriga tillgångar
som ingår i enheten (gruppen av enheter). Återvinningsvärdet är det
gsta av verkligt värde minus försäljningskostnader och nyttjande-
värde. Vid beräkning av nyttjandevärdet diskonteras framtida kassa-
flöden med en diskonteringsfaktor som beaktar riskfri ränta och den
risk som är förknippad med den specifika tillgången eller kassagenere-
rande enheten (gruppen av enheter).
Forskning och utveckling
Produktutveckling
Utgifter för produktutveckling kostnadsförs omedelbart i den mån
dessa utgifter förekommer. Produktutvecklingen inom koncernen har
framför allt karaktär av design utveckling och bedrivs kontinuerligt och
anpassas till gällande modetrender. Någon forskning och utveckling
inom produktområdet i större omfattning bedrivs inte inom koncernen.
Programvaror
Nobia investerar kontinuerligt i IT miljön och aktiverar utgifter för
utvecklingsarbeten, förvärvade programvarulicenser och utvecklings
-
kostnader med utgångspunkt från förvärvs- och implementeringsut-
gifter, däremot kostnadsförs så kallade software as a service utgifter
löpande. I Moderbolaget finns en fond för utvecklingsutgifter om 52
(37) MSEK. Sådana immateriella tillgångar som ännu ej tagits i bruk
prövas årligen för nedskrivning.
Leasingavtal
Nobia bedömer om ett kontrakt är, eller innehåller ett leasingavtal vid
avtalets början. I de fall Nobia bedöms vara leasetagare redovisas en
nyttjanderättstillgång som representerar en rätt att använda den
underliggande tillgången och en leasingskuld som representerar en
skyldighet att betala leasingavgifter. Det finns undantag för korttids-
leasingavtal, (leasingavtal med en leasingperiod om maximalt 12
månader) samt leasing av tillgångar av lågt värde. För leasingavtal
vilka uppfyller kriterierna för undantag redovisar koncernen lea-
singavgifterna som en rörelsekostnad linjärt över leasingperioden.
Leasingskulden värderas initialt till nuvärdet av framtida leasingav-
gifter vilka inte har erlagts per inledningsdatum för leasingavtalet, dis-
54 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
konterade med den marginella låneräntan. Den marginella låneräntan
är den räntesats som en leasetagare skulle behöva betala för en finan-
siering genom lån under motsvarande period, och med motsvarande
säkerhet, för nyttjanderätten av en tillgång i en liknande ekonomisk
miljö.
Leasingavgifter som inkluderas i värderingen av leasingskulder
omfattar följande:
Fasta avgifter, efter avdrag för eventuella förmåner i samband med
tecknandet av det leasingavtal som ska erhållas,
Variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett pris, initialt
värderade med hjälp av index eller pris vid inledningsdatumet,
Belopp som förväntas betalas ut av leasetagaren enligt restvärdes
-
garantier,
Lösenpris för en option att köpa om leasetagaren är rimligt säker på
att kunna utnyttja en sådan möjlighet och
Straffavgifter som utgår vid uppsägning av leasingavtalet, om lea
-
singperioden återspeglar att leasetagaren kommer att utnyttja en
möjlighet att säga upp leasingavtalet.
Leasingskulder redovisas i efterföljande period genom att skulden
ökas för att återspegla effekten av ränta samt reduceras för att åter-
spegla effekten av erlagda leasingavgifter.
Nyttjanderättstillgången redovisas initialt till värdet av leasingskul-
den, med tillägg för leasingavgifter erlagda vid eller före inlednings-
datum för leasingavtalet. Nyttjanderättstillgången redovisas i efter-
följande period till anskaffningsvärde minus av- och nedskrivningar.
Nyttjanderättstillgångar skrivs av över beräknad nyttjandeperiod
eller, om den är kortare, över den avtalade leasingtiden. Om ett lea-
singavtal överför äganderätten vid slutet av leasingperioden eller om
anskaffningsvärdet inkluderar en sannolik exercis av en köpoption,
skrivs nyttjanderättstillgången av över nyttjandeperioden. Avskriv-
ningen påbörjad per inledningsdatum för leasingavtalet.
Leasar av lågt värde (tillgångar av ett värde i nyskick under ca 50
tkr) som främst utgörs av datorer, skrivare/kopiatorer och kaffemaski-
ner inkluderas inte i leasingskulden utan redovisas med linjär kost-
nadsföring över leasingperioden. Förekomsten av leasar med en lea-
singperiod om maximalt 12 månader, så kallade korttidsleasar,
bedöms inte vara väsentlig i koncernen.
Varulager
Varulagret består av hel- och halvfabrikat samt råvaror. Varulagret
värderas, med tillämpning av ”rst in först ut principen”, till det lägsta
av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet på balansdagen.
Nettoförsäljningsvärdet utgörs av det uppskattade försäljningspriset i
den löpande verksamheten med avdrag för försäljningskostnader. Hel-
och halvfabrikat värderas till tillverkningskostnader innefattande
råvaror, direkt arbete, övriga direkta omkostnader och produktionsre-
laterade omkostnader baserade på normal produktion.
Leverantörsrabatter, koncernen får intäkter från sina leverantörer,
främst i form volymbaserade rabatter och tidig betalnings-rabatt.
Dessa är redovisas som en minskning av kostnaderna under det år
som de relaterar. Vid periodens slut, i förekommande fall, gör koncer
-
nen uppskattningar leverantörsinkomster som beror på årsavtal om
volymrabatter.
Finansiella instrument
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas in i balansräkningen när
bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. En finan
-
siell tillgång tas bort från balansräkningen när samtliga förmåner och
risker förknippade med äganderätten har överförts. En finansiell skuld
tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller
på annat sätt avslutas. Finansiella tillgångar och skulder kvittas och
redovisas med ett nettobelopp i balansräkningen, endast när det finns
en legal rätt att kvitta de redovisade beloppen och en avsikt att reg-
lera dem med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera tillgången
och reglera skulden. Den legala rättigheten får inte vara beroende av
framtida händelser och den måste vara rättsligt bindande för företa
-
get och motparten både i den normala affärsverksamheten och i fall
av betalningsinställelse, insolvens eller konkurs. Finansiella tillgångar
och skulder nettas inte i balansräkningen. Vinster och förluster från
borttagande ur balansräkning samt modifiering redovisas i resultatet.
Klassificering och värdering av finansiella instrument
Finansiella instrument klassificeras vid första redovisningstillfället.
Klassificeringen bestämmer värderingen av instrumenten. Enligt IFRS
9 ska klassificering av finansiella tillgångar ske utifrån företagets
affärsmodell och syftet med de kontraktuella kassaflödena.
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar redovisas initialt till anskaffningsvärde, och för
vissa instrument som inte värderas till verkligt värde, inkluderas trans
-
aktionskostnader. Finansiella tillgångar redovisas i balansräkningen
tills dess att rättigheten i avtalet har realiserats eller företaget inte
längre har rättighet till tillgången. Kontinuerligt genomförs, enligt
expected loss model, genomgång av de finansiella tillgångarna värde-
rade till upplupet anskaffningsvärde för att utvärdera behovet av kre-
ditförlustreservering. Finansiella tillgångar inkluderar likvida medel,
kundfordringar, kortfristiga placeringar, derivat och övriga finansiella
tillgångar. Koncernen tillämpar IFRS 9 från 1 januari 2018.
Egetkapitalinstrument: klassificeras verkligt värde via resultatet.
Derivat: klassificeras till verkligt värde via resultaträkningen förutom
om de klassificeras som säkringsinstrument i kassaflödessäkringar, då
den effektiva delen av säkringen redovisas i ”Övrigt totalresultat”.
Skuldinstrument: klassificeringen av finansiella tillgångar som är
skuld instrument baseras på koncernens affärsmodell för förvaltning
av tillgången och karaktären på tillgångens avtalsenliga kassaflöden.
Instrumenten klassificeras till:
upplupet anskaffningsvärde
verkligt värde via övrigt totalresultat, eller
verkligt värde via resultaträkningen
Finansiella tillgångar klassificerade till upplupet anskaffningsvärde
värderas initialt till verkligt värde med tillägg av transaktionskostna
-
der. Kundfordringar redovisas initialt till det fakturerade värdet. Efter
första redovisningstillfället värderas tillgångarna enligt effektivränte-
metoden. Tillgångar klassificerade till upplupet anskaffningsvärde
innehas enligt affärsmodellen att inkassera avtalsenliga kassaflöden
som endast är betalningar av kapitalbelopp och ränta på det utestå-
ende kapitalbeloppet. Tillgångarna omfattas av en förlustreservering
för förväntade kreditförluster. Koncernen har tillgångar klassificerade
till verkligt värde via övrigt totalresultat. Verkligt värde via resultaträk-
ningen är alla andra skuldinstrument som inte är värderade till upplu-
pet anskaffningsvärde eller verkligt värde via övrigt totalresultat.
Finansiella instrument i denna kategori redovisas initialt till verkligt
värde. Förändringar i verkligt värde redovisas i resultatet. Koncernens
skuldinstrument klassificeras till upplupet anskaffningsvärde.
Verkligt värde via övrigt totalresultat är tillgångar som innehas enligt
affärsmodellen att både sälja och att inkassera avtalsenliga kassaflö-
den som endast är betalningar av kapitalbelopp och ränta på det ute-
stående kapitalbeloppet. Finansiella instrument i denna kategori vär-
deras vid första redovisningstillfället till verkligt värde. Förändringar
i verkligt värde redovisas i ”Övrigt totalresultat” tills tillgången tas bort
från balansräkningen, då beloppen i ”Övrigt totalresultat” omklassifi-
ceras till resultatet. Tillgångarna omfattas av en förlustreservering för
förväntade kreditförluster. Verkligt värde via resultatet är alla andra
skuldinstrument som inte är värderade till upplupet anskaffningsvärde
eller verkligt värde via övrigt totalresultat. Finansiella instrument i
denna kategori redovisas initialt till verkligt värde. Förändringar i verk-
ligt värde redovisas i resultatet .
Finansiella skulder
Finansiella skulder inkluderar tilläggsköpeskillingar, låneskulder, leve
-
rantörsskulder och derivat. Redovisning sker beroende på hur skulden
klassificeras. Koncernen klassificerar finansiella skulder i katego
-
rierna; finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
samt finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet
enligt nedan.
Skuldinstrument: klassificeras till upplupet anskaffningsvärde med
undantag av derivat. Finansiella skulder redovisade till upplupet
anskaffningsvärde värderas initialt till verkligt värde inklusive trans -
55
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
aktionskostnader. Efter det första redovisningstillfället värderas de till
upplupet anskaffningsvärde enligt effektivräntemetoden.
Derivat: klassificeras till verkligt värde via resultaträkningen förutom
om de klassificeras som säkringsinstrument i kassaflödessäkringar, då
den effektiva delen av säkringen redovisas i ”Övrigt totalresultat”.
Värdering till verkligt värde
För de finansiella instrument där det finns marknadsnoteringar
används aktuella kurser för värdering till verkligt värde. I de fall det inte
finns marknadsnoteringar för instrumenten fastställer Nobia verkliga
värden med hjälp av vanligt förekommande värderingsmodeller, där
noterade priser på liknande tillgångar eller skulder på aktiva markna
-
der används.
Vid varje bokslut görs en bedömning huruvida det verkliga värde på
långfristiga lån avviker från det bokförda värdet och justering görs i
de fall det verkliga värdet materiellt avviker från det bokförda värdet.
För kortfristiga lån och placeringar bedöms det verkliga värdet över-
ensstämma med det bokförda värdet mot bakgrund av att en föränd-
ring av marknadsräntan inte ger någon materiell effekt på marknads-
värdet.
Finansiella derivatinstrument och andra säkringsåtgärder
Derivatinstrument redovisas i balansräkningen per kontraktsdagen
och värderas till verkligt värde, både initialt och vid efterföljande
omvärderingar. Metoden för att redovisa den vinst eller förlust som
uppkommer vid omvärderingen beror på om derivatet identifierats
som ett säkringsinstrument och huruvida säkring av verkligt värde eller
kassaflöde föreligger. Derivat som inte identifieras som säkringsinstru
-
ment klassificeras i balansräkningen som finansiella tillgångar och
skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen. Vinster och
förluster till följd av förändringar i verkligt värde redovisas i resultat-
räkningens finansiella poster i den period då de uppstår .
Säkringsredovisning
Koncernen tillämpar säkringsredovisning enligt IFRS 9 för finansiella
instrument som syftar till att säkra: framtida kommersiella kassaflöden
i utländsk valuta. Då transaktionen ingås dokumenteras förhållandet
mellan säkringsinstrumentet och den säkrade posten, eller transaktio
-
nen, liksom målet för riskhanteringen och strategin för att vidta olika
säkringsåtgärder. Koncernen dokumenterar också sin bedömning,
både vid säkringens början och löpande, huruvida de derivatinstru-
ment som används i säkringstransaktionen är effektiva när det gäller
att motverka förändringar i verkligt värde eller kassaflöde för säkrade
poster. Säkringar utformas så att de kan förväntas vara effektiva, dvs
det förväntas föreligga ett ekonomiskt samband genom att säkrings-
instrumentet motverkar förändringar i verkligt värde eller kassaflöde
i säkrad post. Det ekonomiska sambandet fastställs företrädesvis
genom kvalitativ analys av kritiska villkor i säkringsförhållandet. Om
ändrade förhållanden påverkar säkringsförhållandet så att kritiska
villkor inte längre matchar, använder koncernen kvantitativa metoder
för att utvärdera effektiviteten. Källor till säkringsineffektivitet anges
nedan under respektive säkringstyp. Koncernen fastställer säkrings
-
kvoten mellan säkringsinstrument och säkrad post baserat på de säk-
ringskvoter som föreligger i de faktiska säkringarna. Säkringskvoten är
1:1 för koncernens samtliga säkringsförhållanden där säkringsredovis
-
ning tillämpas. Förändringar i verkligt värde för säkringsinstrument
som inte uppfyller villkoren för säkringsredovisning redovisas omedel
-
bart i resultaträkningen.
Säkring av framtida kommersiella kassafden i utländska valutor
För att säkra framtida prognostiserade och kontrakterade kommersi
-
ella valutaflöden såväl externa som interna inom koncernen, har kon-
cernen upptagit valutaterminskontrakt. Den effektiva delen av föränd-
ringar i verkligt värde på säkringsinstrumentet redovisas i övrigt
totalresultat. Den vinst eller förlust som hänför sig till en eventuell inef-
fektiv del redovisas omedelbart i resultaträkningens EBIT. Ackumule-
rade belopp i eget kapital återförs till resultaträkningen i de perioder
då den säkrade posten påverkar resultatet, till exempel när den prog-
nostiserade externa försäljningen ägt rum. När ett säkringsinstrument
löper ut eller säljs eller när säkringen inte längre uppfyller villkoren för
säkringsredovisning resultatförs dessa samtidigt som den prognosti-
serade transaktionen slutligen redovisas i resultaträkningen. Om en
prognostiserad transaktion inte längre förväntas ske överförs den
ackumulerade vinst eller förlust som redovisats i eget kapital omedel-
bart till resultaträkningen. Källor till säkringsineffektivitet omfattar
påverkan från parternas kreditvärdighet värdering av säkringsinstru-
mentet och ej perfekt matchande kassaflöden mellan säkringsinstru-
mentet och säkrade kommersiella kassaflöden. Koncernen bedömer
att källorna till säkringsineffektivitet inte är väsentliga beaktande kre-
ditrdigheten hos Nobia och motparterna samt då rutiner finns för
rapportering och uppföljning av prognostiserade flöden mot utfall.
Koncernen säkrar normalt enbart en andel av prognostiserade kassa-
flöden.
Lån definierade som nettoinvestering
Koncernen har utlåning i utländsk valuta till vissa dotterbolag där
lånen representerar en bestående del av huvudkontorets finansiering
av dotterbolaget. Lånen redovisas till balansdagens kurs, varvid kurs
-
differenser på lånen redovisas i resultatet .
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar, förutom de som klassificeras till verkligt värde
via resultatet, omfattas av nedskrivning för förväntade kreditförluster.
Härutöver omfattar nedskrivningen även avtalstillgångar, låne-
åtaganden och finansiella garantier som inte värderas till verkligt
värde via resultatet. Nedskrivning för kreditförluster enligt IFRS 9 är
framåtblickande och en förlustreservering görs när det finns en expo
-
nering för kreditrisk, vanligtvis vid första redovisningstillfället för en
tillgång eller fordran. Förväntade kreditförluster återspeglar nuvärdet
av alla underskott i kassafden hänförliga till fallissemang antingen
för de nästkommande 12 månaderna eller för den förväntade återstå
-
ende löptiden för det finansiella instrumentet, beroende på tillgångs-
slag och på kreditförsämring sedan första redovisningstillfället. För-
väntade kreditförluster återspeglar ett objektivt, sannolikhetsvägt
utfall som beaktar flertalet scenarier baserade på rimliga och verifier
-
bara prognoser. Den förenklade modellen tillämpas för kundford-
ringar, leasingfordringar, avtalstillgångar och vissa övriga finansiella
fordringar. En förlustreserv redovisas för fordrans eller tillgångens för-
väntade återstående löptid. För övriga poster som omfattas av förvän-
tade kreditförluster tillämpas en nedskrivningsmodell med tre stadier.
Initialt, samt per varje balansdag, redovisas en förlustreserv för de
nästkommande 12 månaderna, alternativt för en kortare tidsperiod
beroende på återstående löptid (stadie 1). Om det har skett en väsent-
lig ökning av kreditrisk sedan första redovisningstillfället redovisas en
förlustreserv för tillgångens återstående löptid (stadie 2). För till-
gångar som bedöms vara kreditförsämrade reserveras fortsatt för för-
väntade kreditförluster för den återstående löptiden (stadie 3). För
kreditförsämrade tillgångar och fordringar baseras beräkningen av
ränteintäkterna på tillgångens redovisade värde, netto av förlustre
-
servering, till skillnad mot på bruttobeloppet som i föregående stadier.
Under respektive modell baseras värderingen av förväntade kreditför-
luster på olika metoder för olika kreditriskexponeringar. Metoden för
kundfordringar, avtalstillgångar och vissa övriga finansiella ford-
ringar baseras på historisk kreditförlustnivå kombinerat med fram-
åtblickande faktorer. Leasingfordringar, vissa övriga finansiella ford-
ringar samt likvida medel skrivs ned enligt en ratingbaserad metod.
Förväntade kreditförluster värderas till produkten av sannolikhet för
konkurs, förlust givet konkurs samt exponeringen vid konkurs. Både
extern kreditrating och intern utvecklad ratingmetod används. Värde-
ringen av förväntade kreditförluster beaktar eventuella säkerheter och
andra kreditrstärkningar i form av garantier. De finansiella tillgång
-
arna redovisas i balansräkningen till upplupet anskaffningsvärde, dvs.
netto av bruttovärde och förlustreserv. Förändringar av förlustreser-
ven redovisas i resultaträkningen som kreditförluster. Koncernens
kredit exponering framgår i not 2 samt 28.
Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel samt tillgodohavanden hos ban
-
ker och motsvarande institut med förfallodag inom tre månader från
anskaffningstidpunkten samt kortfristiga likvida placeringar med en
löptid från anskaffningstidpunkten understigande tre månader, vilka
är utsatta för endast en obetydlig risk för värdefluktuationer. Spär-
rade medel på bankkonton ingår inte i likvida medel.
Avsättningar
Avsättning redovisas i balansräkningen bland kort- och långfristiga
skulder när koncernen har en legal eller informell förpliktelse som är en
följd av en inträffad händelse och det är troligt att ett utfde av resur
-
ser krävs för att reglera åtagandet och tillförlitlig uppskattning av
56
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
beloppet kan göras. En avttning skiljer sig från andra skulder genom
att det råder ovisshet om betalningstidpunkt eller beloppets storlek för
att reglera avsättningen.
Omstrukturering
En avsättning för omstrukturering redovisas när det finns en fastställd
utförlig och formell omstruktureringsplan, och omstruktureringen har
antingen påbörjats eller blivit offentligt tillkännagiven. Ingen avsätt
-
ning görs för framtida rörelsekostnader.
Garantier
En avsättning för garantier redovisas när de underliggande produk
-
terna eller tjänsterna säljs. Avsättningen baseras på historiska data
om garantier och en sammanvägning av tänkbara utfall i förhållande
till de sannolikheter som utfallen är förknippade med.
Eventualförpliktelser
Upplysningar lämnas om en eventualförpliktelse när det finns ett möj-
ligt åtagande som härrör från inträffade händelser och vars förekomst
bekräftas endast av en eller flera osäkra framtida händelser eller när
det finns ett åtagande som inte redovisas som skuld eller avsättning
på grund av att det inte är troligt att ett utflöde av resurser kommer att
krävas alternativt att det inte kan göras en tillräckligt tillförlitlig
beloppsberäkning.
Eget kapital
Vid återköp av egna aktier reducerar köpeskillingen i sin helhet eget
kapital. Utdelningar redovisas som skuld efter det att årsstämman
godkänt utdelningen .
Resultat per aktie
Beräkningen av resultat per aktie baseras på årets resultat i koncer-
nen hänförligt till moderbolagets aktieägare och på det vägda
genomsnittliga antalet aktier utestående under året. Vid beräkningen
av resultat per aktie efter utspädning justeras det genomsnittliga
antalet aktier för att ta hänsyn till effekter av utspädande potentiella
stamaktier. Potentiella stamaktier utgörs under rapporterade perioder
av rätter till aktier (s k matchnings- och prestationsaktierätterna).
Matchningsaktierätter som innehas av anställda per rapportdagen
anses utspädande. Prestationsaktierätter är utspädande i den
utsträckning vinstmålen är uppfyllda per rapportdagen. För att
beräkna utspädningseffekten tillämpas en lösenkurs för aktierätterna
som motsvarar värdet av framtida tjänster per utestående aktierätt
beräknat som återstående kostnad att redovisa i enlighet med IFRS 2.
Ersättningar till anställda
Pensioner
Inom koncernen finns såväl avgiftsbestämda som förmånsbestämda
pensionsplaner. I Sverige, Storbritannien och i Österrike omfattas de
anställda av förmånsbestämda pensionsplaner. I övriga länder och
bolag omfattas de anställda av avgiftsbestämda planer. Från och
med 2010 omfattas all nyintjäning i Storbritannien av avgiftsbe
-
stämda planer.
Som avgiftsbestämda pensionsplaner klassificeras de planer där
företagets förpliktelser är begränsad till de avgifter företaget åtagit
sig att betala. Företagets förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbe
-
stämda planer redovisas som en kostnad i resultatet i den takt de int-
nas genom att de anställda utför tjänster åt företaget under en period.
Koncernens förmånsbestämda pensionsplaner är planer som anger
ett belopp för den pensionsersättning en anställd, eller före detta
anställd, erhåller efter pensionering, baserat på lön och antalet tjäns-
teår. Pensionsskulder för förmånsbestämda planer redovisas enligt
gemensamma principer och beräkningsmetoder och beräknas med
hänsyn till bland annat framtida löneökningar och inflation. Koncer-
nen bär risken för att de utfästa ersättningarna utbetalas.
Det finns både fonderade och ofonderade förmånsbestämda pen-
sionsplaner inom koncernen. I de fall pensionsplanerna är fonderade
finansieras dessa främst genom inbetalningar till pensionsstiftelser.
För förmånsbestämda planer beräknas pensionsförpliktelsen enligt
den så kallade Projected Unit Credit-metoden. Metoden fördelar kost-
naden för pensioner i takt med att de anställda utför tjänster för före-
taget som ökar deras rätt till framtida ersättning. Beräkningen utförs
årligen av oberoende aktuarier. Företagets åtaganden värderas till
nuvärdet av förväntade framtida kassaflöden med användning av en
diskonteringsränta. Diskonteringsräntan motsvarar räntan på först
-
klassiga företagsobligationer, där en tillräckligt djup marknad finns,
eller statsobligationer i avsaknad av en sådan.
I Sverige har räntan bestämts utifrån bostadsobligationer medan
den i Storbritannien och Österrike baserats på företagsobligationer.
Vid fastställandet av förpliktelsens nuvärde kan det uppstå aktuari-
ella vinster och förluster och vid fastställande av faktisk avkastning på
förvaltningstillgångar framkommer en differens jämfört med den vid
periodens början beräknade avkastningen, baserat på förpliktelsens
diskonteringsränta. De aktuariella vinsterna och förlusterna och skill-
naden i avkastning på förvaltningstillgångarna benämns omvärde-
ringar. Dessa omvärderingseffekter uppkommer antingen genom att
det verkliga utfallet avviker från det tidigare gjorda antagandet, eller
att antagandena ändras. Omvärderingseffekterna redovisas i övrigt
totalresultat.
I koncernens balansräkning redovisas, för fonderade planer, pen-
siontagandet som en skuld av nettot av beräknat nuvärde av förplik-
telserna och verkligt värde på förvaltningstillgångarna. Fonderade
planer med nettotillgångar, det vill säga planer med tillgångar översti-
gande pensionsåtagandena, redovisas som anläggningstillgång.
Nettot av ränta på pensionsskulder och beräknad avkastning på till
-
hörande förvaltningstillgångar redovisas som en del av finansnettot.
Den särskilda löneskatten utgör en del av de aktuariella antagan
-
dena och redovisas därför som en del av nettoförpliktelsen/-till-
gången. Den del av särskild löneskatt som är beräknad utifrån
tryggandelagen i juridisk person redovisas av förenklingsskäl som
upplupen kostnad istället för som en del av nettoförpliktelsen/-till-
gången.
Avkastningsskatt redovisas löpande i resultatet för den period skatten
avser och ingår därmed inte i skuldberäkningen. Vid fonderade planer
belastar skatten avkastningen på förvaltningstillgångar och redovisas
i övrigt totalresultat. Vid ofonderade eller delvis ofonderade planer,
belastar skatten årets resultat .
Aktierelaterade incitamentsprogram
Aktierelaterade ersättningar avser ersättningar till anställda, inklusive
ledande befattningshavare i enlighet med de prestationsaktiepro
-
gram som Nobia initierar i enlighet med styrelsens förslag om incita-
mentsprogram. Personalkostnader redovisas för värdet på erhållna
tjänster, periodiserat över programmens intjänandeperioder, beräk-
nat som det verkliga värdet på de tilldelade eget kapitalinstrumenten
(IFRS 2). Det verkliga värdet fastställs vid tilldelningstidpunkten, det vill
säga då Nobia och de anställda ingått överenskommelse om villkoren
och bestämmelserna för programmen. Eftersom programmen regleras
med egetkapitalinstrument klassificeras de som ”egetkapitalregle-
rade” och ett belopp motsvarande den redovisade personalkostnaden
redovisas direkt i eget kapital (övrigt tillskjutet kapital) .
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan diskontering och
redovisas som kostnad när de relaterade tjänsterna erhålls. En avsätt
-
ning redovisas för den förväntade kostnaden för vinstandels- och
bonusbetalningar när koncernen har en gällande rättslig eller infor-
mell förpliktelse att göra sådana betalningar till följd av att tjänster
erhållits från anställda och förpliktelsen kan beräknas tillförlitligt.
Ersättningar vid uppsägning
En kostnad för ersättningar i samband med uppsägningar av personal
redovisas endast om företaget är förpliktigat att avsluta en anställ
-
ning före den normala tidpunkten. När ersättningar lämnas som ett
erbjudande för att uppmuntra frivillig avgång, redovisas en kostnad
om det är sannolikt att erbjudandet kommer att accepteras och anta-
let anställda som kommer att acceptera erbjudandet tillförlitligt kan
uppskattas.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisnings-
lagen (1995:1554) och Rådet för finansiell rapporterings rekommenda-
tion RFR 2 Redovisning för juridisk person. Även av Rådet för finansiell
rapporterings utgivna uttalanden gällande noterade företag tilläm-
pas. RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den juri-
diska personen tillämpar samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden
så långt det är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen, Tryggan-
delagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och
beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag från och till-
lägg till IFRS som ska göras. Sammantaget innebär detta skillnader
57
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper inom de
områden som anges nedan. De nedan angivna redovisningsprinci-
perna för moderbolaget har tillämpats konsekvent på samtliga perio-
der som presenteras i moderbolagets finansiella rapporter.
Ändrade redovisningsprinciper
Ändringar av redovisningsprinciper med tillämpning 2022 har inte haft
någon effekt på moderbolagets redovisning. Samtliga leasingavtal
där Moderbolaget är leasetagare redovisas i enlighet med undanta
-
get till IFRS 16 i RFR2, vilket betyder att nyttjanderätter och leasings-
kulder inte redovisas i balansräkningen. Leasingavgiften redovisas
som en kostnad linjärt över leasingperioden.
Klassificering och uppställningsformer
För moderbolaget och koncernen redovisas en resultaträkning och en
rapport över totalresultat. Resultaträkning och balansräkning är för
moderbolaget uppställda enligt årsredovisningslagens scheman,
medan rapporten över totalresultat, rapporten över förändringar
i eget kapital och kassaflödesanalysen baseras på IAS 1 Utformning
av finansiella rapporter respektive IAS 7 Rapport över kassaflöden.
De skillnader mot koncernens rapporter som gör sig gällande i moder
-
bolagets resultat- och balansräkningar utgörs främst av redovisning
av finansiella intäkter och kostnader, anläggningstillgångar, lease-
avtal, eget kapital samt förekomsten av avsättningar som egen rubrik
i balansräkningen.
Ersättningar till anställda
I moderbolaget tillämpas andra grunder för beräkning av förmånsbe
-
stämda planer än de som anges i IAS 19. Moderbolaget följer Tryggan-
delagens bestämmelser och Finansinspektionens föreskrifter eftersom
detta är en förutsättning för skattemässig avdragsrätt. De väsentli-
gaste skillnaderna jämfört med reglerna i IAS 19 är hur diskonterings-
räntan fastställs, att beräkning av den förmånsbestämda förpliktelsen
sker utifrån nuvarande lönenivå utan antaganden om framtida löne-
ökningar och att alla aktuariella vinster och förluster redovisas
i resultat räkningen då de uppstår.
Moderbolaget redovisar det verkliga värdet på aktieprogram
utställda till anställda i dotterbolag som ägartillskott genom redo-
visning i eget kapital och värdet på aktier i dotterbolag.
Fond för utvecklingsutgifter
Moderbolaget redovisar Fond för utvecklingsutgifter i enlighet med
Årsredovisningslagen (1995:1554). När aktiverade belopp skrivs av/
utrangeras, förs motsvarande belopp från fonden för utvecklingsar
-
beten till fritt eget kapital. Ett belopp motsvarande summan av perio-
dens utgifter för egenupparbetade immateriella tillgångar har fl
yttats från fritt eget kapital till fonden för utvecklingsutgifter i bundet
eget kapital.
Koncernbidrag
Moderbolaget tillämpar alternativregeln för erhållna och lämnade
koncernbidrag och redovisar dessa som bokslutsdispositioner i
resultat räkningen.
Anteciperade utdelningar
Anteciperad utdelning från dotterföretag redovisas i de fall moderbo
-
laget ensamt har rätt att besluta om utdelningens storlek och moder-
bolaget har fattat beslut om utdelningens storlek innan moderbolaget
publicerat sina finansiella rapporter.
58
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Not 2 Finansiella risker
Valutarisk
Koncernens finanspolicy för hantering av finansiella risker har utfor-
mats av styrelsen och bildar ett ramverk av riktlinjer och regler i form
av riskmandat och limiter för finansverksamheten. Ansvaret för koncer-
nens finansiella transaktioner och risker hanteras centralt av koncer-
nens finansfunktion som finns inom moderbolaget. Den övergripande
målsättningen för finansfunktionen är att tillhandahålla en kostnads-
effektiv finansiering samt att minimera negativa effekter på koncer-
nens resultat som härrör från marknadsrisker.
Derivatinstrument innehas endast för säkringsändamål och inte för
spekulativa transaktioner. Nobia har en övergripande strategi om att
minska koncernens valutakursexponering kopplad till prognostiserade
varuinköp/varuförsäljning och använder sig av derivatinstrument i
form av valutaterminer för detta ändamål. Om derivatinstrument inte
uppfyller kriterierna för säkringsredovisning värderas dessa till verk-
ligt värde över resultaträkningen. Derivatinstrument vilka uppfyller kri-
terierna för säkringsredovisning designeras som kassaflödessäkringar
och redovisas till verklig värde med värdeförändring i övrigt totalresul-
tat med ackumulerad effekt i eget kapital. Återföring av denna reserv
till resultaträkningen sker när de säkrade underliggande transaktio-
nerna sker.
Det är Nobias policy att säkra prognosticerade flöden med cirka
80 procent av flödet 0–3 månader framåt, 60 procent 4–6 månader
framåt, 40 procent 7–9 månader framåt samt 100 procent av kontrak-
terade projekt. De viktigaste valutarelationerna har varit EUR mot
GBP och NOK mot DKK samt SEK mot NOK. Den totala exponeringen
uttryckt i SEK och efter kvittning av motriktade flöden uppgick under
2022 till 3 114 miljoner kronor (2 576), därav säkrades 2 700 miljoner
kronor (1 926). Vid utgången av 2022 uppgick säkringsvolymen till 1 682
miljoner kronor (1 126). Orealiserade vinster och förluster redovisade
som kassaflödessäkring i eget kapital kommer att överföras till
resultat räkningen vid olika tidpunkter inom 12 månader.
Omräkningsexponering
Koncernen har som policy att inte skydda omräkningsexponeringar
i utländsk valuta . En 10 procentig förstärkning av den svenska kronan
gentemot andra valutor per 31 december 2022 skulle innebära en för-
ändring av eget kapital med –467 miljoner kronor (–561) och av resulta-
tet med –26 miljoner kronor (–57). Känslighetsanalysen grundar sig
att alla andra faktorer (till exempel räntan) blir oförändrade. Samma
förutsättningar tillämpades för 2021.
Kreditrisk
Nobia är verksamt på ett flertal marknader och i flera distributions-
kanaler. Beroende på distributionskanal utgörs kundbasen av både
professionella kunder och konsumenter. Av dessa skäl måste kredit-
hantering och betalningsvillkor anpassas till respektive affärs enhets
affärslogik och distributionskanaler inom ramen för den av koncernen
fastställda kreditpolicyn. Kreditpolicyn innebär att kreditvärderingen
ska baseras på minst en kreditrapport från ett välrenommerat kredit-
värderingsföretag. Återköpande kunder kreditvärderas löpande. På
vissa marknader och för vissa kundkategorier används kreditförsäk-
ring. För kunder med låg återköpsfrekvens sker kredit givning ofta mot
säkerhet. Motpartsrisken avseende banker bedöms som mycket låg .
Den totala kreditrisken utgjorde 2 010 miljoner kronor (1 893). Kredit-
kvaliteten på finansiella tillgångar som varken har för fallit till betal-
ning eller som är nedskrivningsbara är god.
Finansiell exponering
Nobias policy för finansiering av utländska tillgångar innebär att
syssel satt kapital ska finansieras med externa lån i motsvarande
valuta så att påverkan på skuldsättningsgraden minimeras vid valuta-
kursförändringar. Koncernens lån handhas av Nobias huvudkontor.
Genom en internbank förser huvudkontoret dotterbolagen med finan-
siella medel. Denna utlåning sker i lokala valutor. Genom matchande
extern upplåning eller valutakontrakt minimeras resultatpåverkan
genom kursförändringar. Vid nuvarande skuldsättningsgrad och
valuta fördelning av sysselsatt kapital innebär det att cirka 30 procent
av det utländska sysselsatta kapitalet ska finansieras i lokal valuta.
I kombination med denna policy kan annan kapitalisering väljas i res-
pektive land i syfte att optimera kapitalstruktur och skatteposition.
Nobias policy för finansiell exponering innebär att ingen säkring av
eget kapital görs.
2021 2022
MSEK
Sysselsatt
kapital
per valuta
Ränte bärande
lån och
leasing skulder
Sysselsatt
kapital
per valuta
Ränte bärande
lån och
leasing skulder
SEK –36 623 2 423 2 359
EUR 1 462 261 1 506 244
GBP 3 779 789 3 622 956
DKK 1 894 735 1 275 741
NOK 262 29 210 23
Totalt 7 361 2 437 9 037 4 323
Ränterisk
Hantering av ränteexponeringen är centraliserad vilket innebär att
huvudkontoret har ansvaret för att identifiera och hantera ränterisker.
Nobia tillämpar normalt en kort räntebindningstid. Räntebindnings-
tiden lån uppgår till 3 månader.
Räntebindning – upplåning
2021 2022
Koncernen, MSEK 0–3 mån två år tre år 03 mån två år tre år
SEK 400 2 181
Refinansieringsrisk
Nobia tillämpar en centraliserad syn på koncernens finansiering, vilket
innebär att all finansiering ska ske i Nobia AB eller Nobia NBI AB. Bola
-
get upptog under December 2020 en syndikerad lånefacilitet om sam-
manlagt 5 000 miljoner kronor med två banker vilken ersatte den tidi-
gare faciliteten på 2 000 miljoner kronor. 5 000 miljoner kronor
förfaller 2025. Lånen har två covenanter; leverage (net debt to EBITDA)
och interest cover (EBITDA to net interest expenses). Det är Nobias
policy att erhålla långsiktiga kreditlöften som står i samklang med
Nobias långsiktiga strategi, samtidigt som detta krav måste balanse-
ras mot kravet på låga kreditkostnader. Utöver dessa lån har Nobia
lokala kassa krediter.
Nedanstående tabell visar förfallostrukturen på Nobias samtliga
lånefaciliteter:
2021 2021 2022 2022
Förfalloår 2 024 2 025 2 025 2 025
Lån och kreditlöften, MSEK 2 000 3 000 2 000 3 000
Därav utnyttjat, MSEK 400 0 2 000 181
Kapitalhantering
Utdelningen ska som lägst uppgå till 40 procent av årets resultat efter
skatt . För 2021 var resultatet per aktie 4,19 kronor och utdelningen per
aktie 2,50 kronor, motsvarande totalt 421 miljoner kronor. Skuldsätt
-
ningsgraden uppgick vid årets slut till 84 procent (41). Som kapital
betraktar Nobia det bokförda egna kapitalet 4 715 miljoner kronor
(4 923).
Likviditetsrisk
Genom noggranna likviditetsprognoser följs den dagliga likviditeten.
Likviditeten styrs centralt och syftar till att använda tillgänglig likvidi-
tet på ett effektivt sätt samtidigt som erforderliga reserver finns till-
gängliga . Tillgänglig likviditet inklusive outnyttjade kreditfaciliteter
utgjorde 3 159 miljoner kronor (5 022).
59
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Kommersiell exponering
2021 2022
USD EUR NOK SEK DKK USD EUR NOK SEK DKK
Valutakontrakt på balansdagen
Lokal valuta 56 –196 –26 52 96 –200 –53 49
Totalt, MSEK
1
573 –191 –26 72 1 074 –190 –53 73
Verkligt värde, MSEK 0 –3 –3 –1 1 0 26 4 4 3
Nettoflöde kalenderår
Nettoflöde, lokal valuta –6 –117
3
467 –52 140 –7 –127
4
542 –102 -155
Nettoflöde, MSEK
2
–49 –1 191
3
466 –52 –191 –70 –1 355
4
570 –102 -222
Säkrad volym, MSEK
2
0 –1 028 288 –16 –101 0 –1 755 211 –53 -175
1) Flöden omräknade till bokslutskurs, SEK.
2) Omräknat med snittkurs 2021, 2022.
3) Därutöver avser 58 MEUR fde mot DKK, motsvarande 586 MSEK.
4) Därutöver avser 66 MEUR fde mot DKK, motsvarande 707 MSEK.
Känslighetsanalys
2021 2022
Valutor
1
och räntor
2
Förändring
Påverkan på
resultat före
skatt, MSEK
Påverkan på
eget kapital
3
,
MSEK Förändring
Påverkan på
resultat före
skatt, MSEK
Påverkan på
eget kapital
3
,
MSEK
EUR/SEK 5% 15,1 12,0 20,0 15,9
SEK/NOK 5% 8,5 6,6 6,8 5,3
EUR/GBP 5% 23,3 19,3 20,4 17
NOK/DKK 5% 13,0 10,1 13,8 10,8
SEK/DKK 5% 10,7 8,3 11,7 9,1
Räntenivå 100 pkt 4,0 3,2 100 pkt 21,8 17,3
1) Transaktionseffekt efter säkringar.
2) Efter räntesäkringar.
3) Motsvarar resultat efter skatt .
60 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Löptidsanalys över finansiella skulder inklusive leverantörsskulder
2021 2022
Koncernen, MSEK Valuta Total
Inom
1 mån 1–3 mån
3 mån
–1 år 1–5 år
5 år
eller
längre Total
Inom
1 mån 1–3 mån
3 mån
–1 år 1–5 år
5 år
eller
längre
Banklån (R)
Banklån SEK 414 0 1 4 409 2 284 0 24 71 2 189
Övriga skulder
Valutaterminskontrakt
1
SEK 3 0 1 2 2 0 1 1
Valutaterminskontrakt
1
EUR 6 1 2 3 0 0 0 0
Valutaterminskontrakt
1
NOK 4 1 1 2 1 1 0 0
Valutaterminskontrakt
1
DKK 0 0 0 0 0 0 0 0
Valutaterminskontrakt
1
USD 0 0 0 0
Valutaswappar
2
0 0
Övriga skulder (R) DKK
Övriga skulder (R) NOK
Leverantörsskulder och övriga skulder SEK 1 950 1 504 367 76 3 1 964 992 258 706 7
Summa 2 377 1 506 372 87 412 0 1 967 993 283 778 2 196
Räntebärande skulder (R) 400 2 181
1) Värdet av valutaterminskontrakt ingår i posten derivat i balansräkningen.
2) Redovisas bland övriga skulder .
Åldersanalys, kundfordringar och övriga fordringar
2021 2022
MSEK Brutto
Varav förväntade
kreditförluster
Varav
nedskrivning Brutto
Varav förväntade
kreditförluster
Varav
nedskrivning
Ej förfallna fordringar 1 143 6 1 219 4 0
Förfallna fordringar 0–30 dagar 129 1 1 175 1 0
Förfallna fordringar >30 dagar–90 dagar 76 6 130 9
Förfallna fordringar >90 dagar–180 dagar 50 24 61 12
Förfallna fordringar >180 dagar–360 dagar 23 10 29 6
Förfallna fordringar >360 dagar 16 7 35 22
Utestående fordringar 1 437 7 48 1 649 5 50
Avsättningskonto avseende förväntade kreditförluster och
nedskrivning av kundfordringar och övriga fordringar
MSEK 2021 2022
Ingående balans 41 56
Förväntade kundförluster
Återföring av tidigare gjorda nedskrivningar –15 2
Ändrad bedömning förväntade kundförluster 0
Årets nedskrivningar 36 24
Konstaterad förlust –10 –17
Omräkningsdifferens 2 3
Förvärv av verksamhet
Utgående balans 54 67
I allt väsentligt bedöms kreditkvaliteten vara god för utestående kund
-
fordringar. På balansdagen föreligger ingen signifikant koncentration
för kreditexponering. Den maximala exponeringen för kreditrisk fram-
går av det redovisade värdet i rapporten över finansiell ställning för
respektive finansiell tillgång. Från 2018 baserarar Nobia eventuellt ned-
skrivningsbehov utifrån en modell för förväntade kreditförluster och
nedskrivningen baseras inte längre enbart på inträffade händelser.
Nedskrivning kan dock fortsatt intffa på kundfordringar där det skett
händelser som inte kunnat förutses. En sådan nedskrivning görs i första
hand för varje enskild fordran men kan även ske gruppvis för en grupp
av fordringar med likartade kreditegenskaper och karaktär. Vid beräk-
ning av de förväntade kundförlusterna beaktar Nobia historiska kund-
förluster, analys av respektive kundsegment samt beaktat makroeko-
nomiska effekter på kundernas förutsättningar såsom till exempel
Storbritanniens utträde ur den Europeiska Uninons påverkan på den
lokala marknaden. I ovanstående tabell avser 5 miljoner kronor (7) för-
väntade förluster och 50 miljoner kronor (48) reserverade fordringar .
Kvittning av finansiella instrument
Nobia har bindande ramavtal, avseende derivathandel, vilka medför
att finansiella skulder kan komma att kvittas, s.k. nettning, i händelse
av obestånd eller liknande händelse. Nedanstående tabeller visar
belopp som omfattas av avtal för nettning per 2022–12–31 respektive
2021–12–31.
Kvittningsavtal
2022
MSEK
Finansiella
tillgångar
Finansiella
skulder
Redovisade belopp i rapport över
finansiell ställning 44 –13
Belopp som omfattas av nettning –6 11
Belopp efter nettning 38 –2
2021
MSEK
Finansiella
tillgångar
Finansiella
skulder
Redovisade belopp i rapport över
finansiell ställning 9 –13
Belopp som omfattas av nettning –2 0
Belopp efter nettning 7 –13
61
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig informationDetta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrigt
Not 3 Rörelsesegment och Nettoomsättning
Koncernens verksamhet delas upp i rörelsesegment baserat på vilka
delar av verksamheten företagets högsta verkställande beslutsfattare
följer upp, så kallad ”management approach” eller företagsled-
ningsperspektiv. Koncernens verksamhet är organiserad så att kon-
cernledningen följer upp det resultat, avkastning och kassaflöde som
koncernens regioner genererar. Då koncernledningen följer upp verk-
samhetens resultat och beslutar om resursfördelning utifrån regioner
utgör dessa koncernens rörelsesegment. Koncernens interna rappor-
tering är därr uppbyggd så att koncernledningen kan följa upp
samtliga regioners prestationer och resultat. Följande rörelsesegment
har identifierats; region Norden, region Storbritannien och region
Portfolio Business Units. Från och med första kvartalet 2022 överr-
des verksamheten i Commodore och CIE från region Storbritannien till
region Portfolio Business Units och jämförelsetalen har därmed
räknats om.
Nobia betraktar koncernens intäkter på kök, bad och förvaring som
en enda produktgrupp eftersom bad och förvaring utgör en sådan
liten del av koncernens totala balans- och resultaträkning samt kassa-
flödesanalys.
Nettoomsättning och resultat per region
Region Norden Region Storbritannien Region Portfolio Business Units
Koncerngemensamt och
elimineringar Koncernen
MSEK 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022
Nettoomsättning från externa kunder 7 396 8 030 4 529 5 000 1 794 1 899 13 719 14 929
Nettoomsättning från andra regioner 0 0 1 1 0 –1
Summa netto omsättning 7 396 8 030 4 530 5 001 1 794 1 899 0 –1 13 719 14 929
Bruttovinst 2 831 2 697 1 851 2 102 526 518 70 46 5 278 5 363
Bruttomarginal, % 38,3 33,6 40,9 42,0 29,3 27,3 38,5 35,9
Avskrivningar –286 –293 –400 –372 –62 –85 –52 –54 –800 –804
Rörelseresultat 1 016 595 41 –184 139 76 –187 –296 1 009 191
Rörelseresultat exkl jmf störande poster 1 016 686 41 –69 139 76 –187 –196 1 009 497
Rörelsemarginal, % 13,7 7,4 0,9 –3,7 7,7 4,0 7,4 1,3
Rörelsemarginal exkl jmf störande poster, % 13,7 8,5 0,9 –1,4 7,7 4,0 7,4 3,3
Finansiella intäkter 148 267
Finansiella kostnader –250 –428
Resultat före skatt 907 30
Nedskrivningar
1
–3 –33 –59 –95
1) Nedskrivningar avser maskiner i region Norden och immateriella anläggingstillgångar i region Storbritannien och i Koncerngemensamt och elimineringar.
Summa skulder och tillgångar per region
Region Norden Region Storbritannien Region Portfolio Business Units
Koncerngemensamt och
elimineringar Koncernen
MSEK 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022
Summa operativa tillgångar 3 049 3 463 3 241 3 559 850 967 3 065
1
4 441
1
10 205 12 430
I summa operativa tillgångar ingår:
Investeringar i anläggningstillgångar 148 125 74 195 52 50 618 1 314 892 1 684
Summa operativa skulder 1 794 2 051 928 995 291 324 256
2
365
2
3 268 3 735
1) Utgörs främst av goodwill om 2 223 miljoner kronor (2 050), koncernssiga övervärden på anläggningstillgångar om 77 miljoner kronor (61) och anläggningstillgångar i moderbolaget om 328 miljoner kronor (267).
Eliminering av interna fordringar uppgår till -45 miljoner kronor (-95).
2) Eliminering av interna skulder uppgår till -45 miljoner kronor (-95).
62 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Geografiska områden i koncernen
Intäkter från externa kunder
1
Anläggningstillgångar
2
Nyttjanderättstillgångar
MSEK 2021 2022 2021 2022 2021 2022
Sverige (domicil) 1 931 2 041 937 2 233 35 33
Danmark 3 119 3 371 703 751 746 749
Norge 1 415 1 575 163 162 32 28
Finland 905 1 027 125 136 68 56
Storbritannien 4 930 5 302 2 375 2 501 827 823
Tyskland 50 71
Nederländerna 781 842 545 596 124 124
Österrike 521 597 367 402 16 13
Övriga länder 67 103 0
Totalt 13 719 14 929 5 215 6 781 1 848 1 826
1) Nettoomsättning från externa kunder utifrån kundens geografiska hemvist.
2) Anläggningstillgångar som inte är finansiella instrument, uppskjutna skattefordringar, tillgångar i samband med förmåner efter avslutad anställning och rättigheter enligt
försäkringsavtal.
Jämförelsedata per produktgrupp
Nettoomsättning per produktgrupp, %
Region Norden Region Storbritannien Region Portfolio Business Units Koncernen
2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022
Köksmöbler 69 71 63 65 57 61 66 68
Installationstjänster 5 5 4 4 10 9 5 5
Övriga produkter 26 24 33 31 33 30 29 27
Total 100 100 100 100 100 100 100 100
Jämförelsedata per kundsegment
Nettoomsättning per kundsegment, %
Region Norden Region Storbritannien Region Portfolio Business Units Koncernen
2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022
Konsument 35 31 42 50 44 40 20 39
Hantverkare 13 13 35 34 5 4 42 19
Projekt 52 56 23 16 51 56 38 42
Total 100 100 100 100 100 100 100 100
Jämförelsedata per försäljningskanal
Nettoomsättning per försäljningskanal, %
Region Norden Region Storbritannien Region Portfolio Business Units Koncernen
2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022
Köksspecialister, egna butiker och franchise 68 68 73 82 - - 63 64
Direkt projektförsäljning 11 14 8 - 39 50 13 13
Bygghandel / gör det självkedjor 18 16 19 18 5 4 17 16
Andra återrsäljare 3 2 - - 56 46 7 7
Total 100 100 100 100 100 100 100 100
Nobia redovisar sina intäkter vid den tidpunkt då kunden får kontroll
över varorna.
Intäkter för köksprodukter och övriga produkter redovisas vid en viss
tidpunkt medan installationer redovisas över tid i takt med att installa
-
tionen utförs. Installationstjänster utgör ca 5% av Nobias totala
omsättning.
I Nobia förekommer inga kontraktstillgångar medan kontraktsskulder
förekommer i form av förskott från kunder för leverans av köksproduk-
ter eller installation.
Löptiden på förskotten understiger ett år och utgående balans per
31 december 2022 uppgår till 147 miljoner kronor (147).
Förskotten redovisas som intäkt när Nobia har fullgjort sitt åtagande
till kunden i form av levererade köksprodukter eller fullgjord installation.
De kontraktsskulder som fanns i balansräkningen per 31 december
2021 har redovisats som intäkter under räkenskapsåret 2022, och de
kontraktsskulder som fanns i balansräkningen per 31 december 2020
redovisades som intäkter under räkenskapsåret 2021.
63
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Not 4 Personalkostnader och ledande befattningshavares ersättningar
2021 2022
MSEK
Löner och andra
ersättningar
Sociala
kostnader Totalt
Löner och andra
ersättningar
Sociala
kostnader Totalt
Totalt dotterbolag
1
2 804 531 3 335 3 165 608 3 773
– varav pensionskostnader 239 239 268 268
Moderbolaget
1
95 68 163 134 84 218
– varav pensionskostnader 38 38 41 41
Koncernen
1
2 899 599 3 498 3 299 692 3 991
– varav pensionskostnader 277 277 309 309
1) Exkluderar kostnader för aktierelaterade ersättningar.
Totala kostnader för ersättningar till anställda
MSEK 2021 2022
Löner och andra ersättningar 2 899 3 299
Sociala kostnader 322 383
Pensionskostnader – avgiftsbaserade planer 233 262
Pensionskostnader – förmånsbaserade planer 16 28
Kostnader för särskild löneskatt och
avkastningsskatt 28 19
Kostnader för aktiesparprogrammet
2019–2022 1 0
2021–2024 4
2022–2025
Summa kostnader för anställda 3 503 3 991
Löner och andra ersättningar för moderbolaget
MSEK 2021 2022
Ledande befattningshavare
1
24 20
Övriga anställda 71 114
Moderbolaget totalt
2
95 134
1) Under 2022 var antal personer 9 (6).
2) Exkluderar kostnader för aktierelaterade ersättningar.
Löner och andra ersättningar för dotterbolag
MSEK 2021 2022
Verkställande direktörer i dotterbolag
1
7 6
Övriga anställda i dotterbolag 2 797 3 159
Dotterföretag totalt
2
2 804 3 165
1) Under 2022 var antal personer 3 (2).
2) Exkluderar kostnader för aktierelaterade ersättningar.
64 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Erttningar och övriga förmåner, 2022
Grundlön,
styrelse-
arvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Aktie-
relaterad
ersättning
Övrig
ersättning Summa
Pensions-
förpliktelser
Styrelsens ordförande
Nora Førisdal Larssen (ordförande ersättnings
-
utskottet) t.o.m. maj 2022 0,78 0,78
Jan Svensson (ledamot ersättningsutskottet)
fr.o.m. maj 2022 1,00 1,00
Styrelseledamot
Arja Taaveniku (ledamot revisionsutskottet) t.o.m.
mars 2022 0,09 0,09
Marlene Forsell (ordförande revisionsutskottet) 0,56 0,56
Carsten Rasmussen 0,44 0,44
David Haydon (fr.o.m. maj 2022) 0,33 0,33
Tony Buffin (fr.o.m. maj 2022) 0,31 0,31
Verkställande direktör
Jon Sintorn 7,83 0,00 0,30 2,03 10,16
Övriga koncernledningen
1
28,11 1,28 1,66 5,44 0,53 37,03
– varav från dotterbolag
2
16,66 0,75 0,80 1,86 0,53 20,60
Summa 39,47 1,28 1,96 7,47 0,53 50,71
1) Antal personer 9. 2) Antal personer 3.
Erttningar och övriga förmåner, 2021
Grundlön,
styrelse-
arvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Aktie-
relaterad
ersättning
Övrig
ersättning Summa
Pensions-
förpliktelser
Styrelsens ordförande
Nora Førisdal Larssen
(ordförande ersättningsutskottet) 1,25 1,25
Styrelseledamot
Arja Taaveniku (ledamot revisionsutskottet) 0,56 0,56
Carsten Rasmussen 0,41 0,41
George Adams (t.o.m. november 2021) 0,43 0,43
Jan Svensson (ledamot ersättningsutskottet) 0,44 0,44
Marlene Forsell (ordförande revisionsutskottet) 0,56 0,56
Verkställande direktör
Jon Sintorn 7,82 2,65 0,25 2,39 13,11
Övriga koncernledningen
1
21,66 4,07 1,21 5,76 0,41 33,11 0,4
– varav från dotterbolag
2
9,09 1,75 0,66 3,34 0,41 15,25 0
Summa 33,13 6,72 1,46 8,15 0,41 49,87 0,4
1) Antal personer 8. 2) Antal personer 3.
Medelantalet anställda samt könsfördelning för styrelseledamöter
och ledande befattningshavare redovisas i Not 5.
65
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Ledande befattningshavares ersättningar
– Styrelsen och styrelsens ordförande
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår ersättning enligt års-
stämmans beslut. Styrelseledamöter som är anställda i Nobia erhåller
ej särskilt styrelsearvode. Av stämman valda styrelseledamöter erhål-
ler ett fast arvode om 410 000 kronor per ledamot och 1 200 000 kronor
för styrelsens ordförande. Därutöver erhåller revisionsutskottets ord-
förande 150 000 kronor och ledamot 125 000 kronor. Ett fast arvode
utgår för ersättningsutskottets ordförande med 75 000 kr och arvode
till ledamot i ersättningsutskottets ska utgå med 50 000 kronor. För
varje fysiskt styrelsesammanträde som hålls i Norden utgår ett mötes-
arvode om 20 000 kronor till varje ledamot boende i Europa men utan-
för Norden. Sammanlagt erhöll styrelsen 3 524 167 kronor. Arbetsta-
garrepresentanter erhåller ett inläsningsarvode på 26 000 kronor per
person och år.
– Verkställande direktören
Verkställande direktören Jon Sintorn har under räkenskapsåret 2022 i
lön och förmåner erhållit 8 134 449 kronor, samt rörlig lönedel avse
-
ende 2022 års resultat med 0 kr. Utöver pensionsförmåner enligt lagen
om allmän försäkring (ATP och AFP) har verkställande direktören rätt
till pensionspremier motsvarande 30 procent av pensionsmedförande
lön. Som pensionsmedförande lön menas fast årslön. Avseende 2022
utgjorde premiekostnaden för Verkställande Direktören 2 027 685 kro-
nor. Pensionsåldern är 65 år. Vid uppgning från Nobias sida äger
verkställande direktören rätt till uppsägningstid motsvarande 12
månader. Vid egen uppsägning är uppsägningstiden 6 månader.
– Koncernledningen i övrigt
Koncernledningen, vilken vid utgången av 2022 bestod av 9 personer
(9), varav i moderbolaget 6 (6), har under räkenskapsåret erhållit lön
och förmåner inklusive pension motsvarande 35 471 112 kronor samt
rörliga lönedelar avseende 2022 års resultat med 1 281 230 kronor.
medlemmar i koncernledningen som är anställda i Sverige har rätt till
pensioner enligt ITP-systemet eller motsvarande. Pension och pen
-
sionsförmåner ska vara premiebestämda, vilket innebär att en fast-
ställd procentsats av individens årliga grundlön betalas in som pen-
sionspremie. För koncernledningen ska pensionsförmåner inte
överstiga 35 procent av den fasta kontantlönen. Medlem i koncernled-
ningen som har anställningskontrakt enligt annat lands villkor har pen-
sionslösning i överensstämmelse med lokal praxis varvid principerna i
dessa riktlinjer så långt möjligt ska tillgodoses.
– Rörlig lönedel
För enhetschefers och koncernledningens rörliga lönedel gäller grund
-
principen att rörlig lönedel maximalt kan utgå med 40 procent av fast
årslön. Undantaget är VD vars rörliga lönedel kan uppgå till maximalt
65 procent av fast årslön. Undantag kan även göras för andra ledande
befattningshavare efter beslut i styrelsen. Den rörliga lönedelen base-
ras på en intjäningsperiod om ett år. Utfallet är beroende av huruvida i
förväg uppsatta resultatmål nås. Målen för verkställande direktören
fastställs av styrelsen. För övriga befattningshavare fastställs målen
av verkställande direktören efter tillstyrkande av styrelsens ersätt
-
ningsutskott.
– Ersättningsutskott
Bland styrelsens medlemmar utses ett ersättningsutskott. Utskottet
har bland annat till uppgift att ta fram förslag till kompensation för
verkställande direktören samt ta ställning till förslag till kompensation
för de chefer som direktrapporterar till honom. – Koncernledningens
anställningsavtal
Avtalen inkluderar ersättnings- och uppsägningsbestämmelser.
Enligt dessa avtal kan anställning vanligen upphöra på den anställdes
begäran med en uppsägningstid på sex månader och på bolagets
begäran med en uppsägningstid på 12 månader.
– Prestationsaktieprogram 2019
Vid ordinarie årsstämma 2019 fattades beslut i enlighet med styrel
-
sens förslag om incitamentsprogram i form av prestationsaktiepro-
gram. Prestationsaktieprogram 2019 omfattar cirka 100 personer
bestående av ledande befattningshavare och personer med högre
chefsbefattningar inom Nobiakoncernen. För att delta i programmet
krävs en egen investering i Nobiaaktier. Efter intjänandeperioden kom-
mer deltagarna vederlagsfritt tilldelas aktier i Nobia förutsatt att vissa
villkor är uppfyllda. Tilldelning av aktier kräver att prestationsmål rela-
terade till genomsnittligt rörelseresultat (EBIT) och totalavkastning
(TSR) på bolagets aktier uppnåtts. För det fall prestationsmålet avse-
ende EBIT uppnåtts men totalavkastningen (TSR) på Nobiaaktien varit
negativ så ska dock ingen tilldelning ske.
Aktierätter tilldelas vederlagsfritt, rätt att erhålla aktier enligt aktie-
rätterna förutsätter, med vissa begränsade undantag, att deltagaren
förblir anställd inom Nobiakoncernen. Deltagarna har inte rätt att
överlåta, pantsätta eller avyttra aktierätter eller att utöva några aktie-
ägarrättigheter avseende aktierätterna under intjänandeperioden.
Om Nobia lämnar vinstutdelning till aktieägarna kommer deltagarna i
Prestationsaktieprogram 2019 att kompenseras genom att antalet
aktier som varje aktierätt berättigar till ökas. Aktierätterna är indelade
i Serie A och Serie B efter de olika prestationsmål som Prestationsaktie-
program 2019 omfattar. Av varje deltagares tilldelning av aktierätter
ska hälften avse Serie A och hälften avse Serie B. Antalet aktierätter
som berättigar till tilldelning beror på uppfyllande av de prestations-
mål som gäller för respektive serie. Styrelsen har fastställt en minimi-
nivå och en maximinivå för varje prestationsmål. Tilldelning av aktie-
rätter för Serie A förutsätter att målnivåer uppnås avseende
genomsnittligt rörelseresultat under räkenskapsåren 2019–2021. Till-
delning av aktierätter för Serie B förutsätter att målnivåer under perio-
den uppnås avseende den årliga genomsnittliga totalavkastningen
(TSR) på Nobiaaktien.
För bolagets verkställande direktör, gäller att varje Sparaktie berät-
tigar till maximalt sju aktierätter. För övriga medlemmar i koncernled-
ningen, gäller att varje Sparaktie berättigar till maximalt sex aktierät-
ter. För övriga personer med högre chefsbefattningar, gäller att varje
Sparaktie berättigar till maximalt fyra aktierätter. Tilldelning av
Nobiaaktier ska normalt ske inom två veckor efter offentliggörande av
Nobias delårsrapport för första kvartalet 2022. Ingen tilldelning av
aktier avseende prestationsaktieprogram 2019 gjordes.
– Prestationsaktieprogram 2020
Inget incitamentsprogram i form av prestationsaktieprogram antogs
under 2020.
– Prestationsaktieprogram 2021
Vid ordinarie årsstämma 2021 fattades beslut i enlighet med styrel-
sens förslag om incitamentsprogram i form av prestationsaktiepro-
gram. Prestationsaktieprogram 2021 omfattar cirka 80 personer
bestående av ledande befattningshavare och personer med högre
chefsbefattningar inom Nobiakoncernen. Prestationsaktieprogram-
met 2021 kräver en egen investering i Nobiaaktier.
Efter intjänandeperioden kommer deltagarna vederlagsfritt tilldelas
aktier i Nobia förutsatt att vissa villkor är uppfyllda. Tilldelning av
aktier kräver att prestationsmål relaterat till genomsnittligt rörelsere-
sultat (EBIT) uppnåtts. Aktierätter tilldelas vederlagsfritt, rätt att
erhålla aktier enligt aktierätterna förutsätter, med vissa begränsade
undantag, att deltagaren förblir anställd inom Nobiakoncernen. Anta-
let aktierätter som berättigar till tilldelning beror på uppfyllande av
prestationsmålet. Styrelsen har fastställt en miniminivå och en maximi-
nivå för prestationsmålet som förutsätter att målnivå uppnås avse-
ende genomsnittligt rörelseresultat under räkenskapsåren 2021-2023.
Om fastställd miniminivå för prestationsmålet uppnås berättigar akti-
erätterna till 25 procent tilldelning. Uppnås inte miniminivån i interval-
let kommer inte aktierätterna berättiga till någon tilldelning, Om maxi-
minivån i prestationsintervallet uppnås sker en tilldelning på 4–6 aktier
beroende på typ av befattning. Mellan miniminivån och maximinivån
sker tilldelning linjärt baserat på mellanliggande värden mellan de t
nivåerna.
När aktierätter tjänats in och aktier tilldelas ska sociala avgifter
betalas i vissa länder för värdet av den anställdes förmån. En kostnad
och avsättning redovisas periodiserat över intjänandeperioden för
dessa sociala avgifter. Avsättningen för sociala avgifter baseras på
det antal aktierätter som förväntas tjänas in och på aktierätternas
verkliga värde vid respektive rapporttillfälle och slutligen vid tilldelning
av aktier.
– Prestationsaktieprogram 2022
Vid ordinarie årsstämma 2022 fattades beslut i enlighet med styrel
-
sens förslag om incitamentsprogram i form av prestationsaktiepro-
gram. Prestationsaktieprogram 2022 omfattar cirka 80 personer
bestående av ledande befattningshavare och personer med högre
chefsbefattningar inom Nobiakoncernen. Prestationsaktieprogram-
met 2022 kräver en egen investering i Nobiaaktier.
Efter intjänandeperioden kommer deltagarna vederlagsfritt tilldelas
aktier i Nobia förutsatt att vissa villkor är uppfyllda. För att vara berät-
tigad till tilldelning av aktier krävs att deltagaren haft fortsatt anställ-
66 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
ning i Nobia-koncernen under intjänandeperioden samt att investe-
ringen i Nobia-aktier i sin helhet bestått under samma tid. Antalet
aktier som berättigar till tilldelning beror på uppfyllande av presta-
tionsmålet. Styrelsen har fastställt en miniminivå och en maximini
för prestationsmålet som förutsätter att målnivå uppnås avseende
genomsnittligt rörelseresultat under räkenskapsåren 2022-2024. Om
fastställd miniminivå för prestationsmålet uppnås berättigar aktierät
-
terna till 25 procent tilldelning. Uppnås inte miniminivån i intervallet
kommer inte aktierätterna berättiga till någon tilldelning, Om maximi-
nivån i prestationsintervallet uppnås sker en tilldelning på 4-6 aktier
beroende på typ av befattning. Mellan miniminivån och maximinivån
sker tilldelning linjärt baserat på mellanliggande värden mellan de t
nivåerna.
När aktier tilldelas ska sociala avgifter betalas i vissa länder för
värdet av den anställdes förmån. En kostnad och avsättning redovisas
periodiserat över intjänandeperioden för dessa sociala avgifter.
Avsättningen för sociala avgifter baseras på det antal aktierätter som
förväntas tjänas in och på aktiernas verkliga värde vid respektive rap-
porttillfälle och slutligen vid tilldelning av aktier.
Prestationsaktieprogram 2019–2022
Intjänandeperiod maj 2019–april/maj 2022
Prestationsmål Genomsnittligt rörelseresultat (EBIT)
och totalavkastning (TSR) 2019–2022
Verkligt värde per aktierätt 42,04 kr resp. 16,30 kr
Prestationsaktieprogram 2021–2024
Intjänandeperiod juni 2021–april/maj 2024
Prestationsmål Genomsnittligt rörelseresultat (EBIT)
2021–2023
Verkligt värde per aktierätt 73,25 kr
Prestationsaktieprogram 2022–2025
Intjänandeperiod juni 2022 – april/maj 2025
Prestationsmål Genomsnittligt rörelseresultat (EBIT)
2022–2024
Verkligt värde per aktierätt 29,40 kr
Verkligt värde är beräknat som aktiekursen per programmets tilldel
-
ningstidpunkt, i maj vid början av intjänandeperioden, reducerad med
nuvärdet av förväntade utdelningar under intjänandeperioden.
Kostnaderna för prestationsaktieprogrammen framgår av nedanstående tabell:
Ackumulerade kostnader 2021 2022
Program
IFRS 2
kostnad
Sociala
avgifter
Total
kostnad
IFRS 2
kostnad
Sociala
avgifter
Total
kostnad
IFRS 2
kostnad
Sociala
avgifter
Total
kostnad
2019–2022 1 0 1 –8 –2 –10 0 0 0
2021–2024 3 1 4 3 1 4
2022–2025
4 1 5 –5 –1 –6 0 0 0
Förändringar i antalet utestående aktierätter är som följer:
Antal aktierätter
prestationsprogram 2019 2021 2022
Per 1 januari 587 722 329 581
Tilldelade
Förverkade –258 141 –329 581
Per 31 december 329 581 0
Antal aktierätter
prestationsprogram 2021 2021 2022
Per 1 januari 0 951 182
Tilldelade 18 juni 2021 996 754
Förverkade –45 572
Per 31 december 951 182 951 182
Antal aktierätter
prestationsprogram 2022 2021 2022
Per 1 januari
Tilldelade 16 juni 2022 940 386
Förverkade
Per 31 december 940 386
Utestående aktierätter vid årets slut har följande förfallodatum:
Aktierätter
Förfallodag 2021 2022
april/maj 2022 329 581
april/maj 2024 951 182 951 182
april/maj 2025 940 386
1 280 763 1 891 568
67
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Not 6 Ersättning till revisorer
Kostnader fördelade på kostnadsslag
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2021 2022 2021 2022
Deloitte
Revisionsuppdrag 8 0 1 0
Revisionsverksamhet
utöver revisionsuppdrag 0 0 0 0
Skatterådgivning 0 0 0 0
Andra uppdrag 0 0 0 0
PwC
Revisionsuppdrag 0 9 0 2
Revisionsverksamhet
utöver revisionsuppdrag 0 0 0 0
Skatterådgivning 0 0 0 0
Andra uppdrag 0 0 0 0
Med revisionsuppdrag avses lagstadgad revision av års- och koncern
-
redovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning samt revision och annan granskning utförd i
enlighet med överenskommelse eller avtal. Detta inkluderar övriga
arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra
samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av iakttagelser vid
sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsupp
-
gifter.
Not 7 Avskrivningar och nedskrivningar
per funktion
Avskrivningar Nedskrivningar
Koncernen, MSEK 2021 2022 2021 2022
Kostnad sålda varor –236 –234 –3
– varav avseende
nyttjande rättstillgångar –79 –77
Försäljningskostnader 475 –480
– varav avseende
nyttjande rättstillgångar –376 –381
Administrationskostnader –89 –90 –92
– varav avseende
nyttjande rättstillgångar –25 –28
Summa avskrivningar
och nedskrivningar –800 –804 –95
– varav avseende
nyttjande rättstillgångar –480 486
Not 5 Medelantal anställda
2021 2022
Dotterföretag i:
Medelantal
anställda
Varav
män
Medelantal
anställda
Varav
män
Sverige 738 532 821 610
Danmark 1 321 1 003 1 373 1 028
Norge 200 87 215 92
Finland 329 226 338 231
Litauen 6 3
Tyskland
Österrike 335 263 332 262
Storbritannien 2 702 1 950 2 689 1 883
Nederländerna 313 241 338 256
Totalt dotterbolag 5 938 4 302 6 112 4 365
Moderbolaget 103 66 132 76
Koncernen 6 041 4 368 6 244 4 441
2021 2022
Antal på
balans dagen
Varav
män, %
Antal på
balans dagen
Varav
män, %
Styrelseledamöter 82 80 70 73
Verkställande direktörer
och andra ledande
befattningshavare 135 76 124 73
Koncernen 217 77 197 73
2021 2022
Antal på
balans dagen
Varav
män, %
Antal på
balans dagen
Varav
män, %
Styrelseledamöter 10 60 8 75
Verkställande direktörer
och andra ledande
befattningshavare 5 60 7 71
Moderbolaget 15 60 15 73
68
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Not 12 Skatt på årets resultat
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2021 2022 2021 2022
Aktuell skattekostnad
för perioden –204 –134 –1 0
Uppskjuten skatt 3 102 0 41
Skatt på årets resultat –201 –32 –1 41
Avsmning effektiv skatt, Koncernen, % 2021 2022
Skattesats i Sverige 20,6 20,6
Olika lokala skattesatser 3,6 121,0
Skatter hänförliga till tidigare perioder –1,1 –26,4
Ej skattepliktiga intäkter –2,5 26,0
Ej avdragsgilla kostnader 2,3 48,2
Ej aktiverade underskott 0,8
Utnyttjande av tidigare ej bokade underskott 0,1 86,4
Justering skattesatser –35,3
Övrigt –1,4 39,2
Redovisad effektiv skatt 22,2 106,9
Skattekostnaden på årets resultat för koncernen utgjorde 106,9 pro
-
cent av resultat före skatt. Under 2021 utgjorde skattekostnaden 22,8
procent av resultat före skatt för kvarvarande verksamhet. År 2021
sänktes bolagsskatten i Sverige till 20,6 procent. Skillnaden mellan
redovisad skatt (106,9 procent) och förväntad skatt på koncernens
resultat före skatt beräknad med lokal skattesats för Sverige (20,6 pro-
cent) förklaras i ovanstående tabell. Skillnaden mellan nominell och
effektiv skattesats för moderbolaget avser huvudsakligen av ränte-
överföring och ej skattepliktig utdelning från dotterbolag.
Avstämning effektiv skatt, Moderbolaget, % 2021 2022
Skattesats i moderbolaget 20,6 20,6
Skatter hänförliga till tidigare perioder
Ej skattepliktiga intäkter –13,9 –25,9
Ej avdragsgilla kostnader 0,4 0,1
Ej aktiverat förlustavdrag –6,1
Redovisad effektiv skatt 0,2 –5,2
I Not 26 redogörs för beräkning av uppskjuten skatteskuld och fordran .
Not 10 Kostnader fördelade på kostnadsslag
MSEK 2021 2022
Kostnader för varor och material –5 359 –6 128
Kostnader för ersättningar till anställda –3 494 –3 970
Avskrivningar och nedskrivningar (Not 7) –800 –804
Fraktkostnader –775 –963
Övriga rörelsekostnader –2 816 –3 606
Summa rörelsekostnader –13 244 –15 471
Not 11 Finansiella intäkter och kostnader
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2021 2022 2021 2022
Resultat från andelar
i koncernföretag
Utdelningar 500 699
Finansiella intäkter
Ränteintäkter, kortfristiga 2 4 17 49
Kursdifferenser 146 263 145 261
Finansiella kostnader
Räntekostnader
1
–43 55 –9 –19
Räntekostnader avseende
leasing –38 37 –0 0
Räntekostnader avseende
pensions skuld –19 –21 0 0
Kursdifferenser –150 –315 0 0
Totalt –102 –161 653 990
Not 8 Övriga rörelseintäkter
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2021 2022 2021 2022
Vinst vid försäljning av
anläggningstillgångar 8 12
Kursvinster på fordringar/
skulder av rörelsekaraktär 394 581 7 8
Hyresintäkter 73 82
Försäkringsintäkter 32
Statliga stöd 32 9
Övrigt 27 17
Summa övriga
rörelseintäkter 534 733 7 8
Not 9 Övriga rörelsekostnader
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2021 2022 2021 2022
Kursförluster på ford-
ringar/skulder av rörelse-
karaktär –427 –569 –6 –6
Förlust vid försäljning av
anläggningstillgångar –5 –9
Övrigt –4 –10
Summa övriga rörelse
-
kostnader –436 –588 –6 –6
69
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Not 13 Immateriella tillgångar
Koncernen
Goodwill, MSEK 2021 2022
Ingående redovisat värde 2 830 3 014
Förvärv av verksamhet 60
Omräkningsdifferenser 184 158
Utgående redovisat värde 3 014 3 232
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Redovisat värde för goodwill har omallokerats med utgångspunkt från
verkliga värden per den 1 januari 2022 i detta för att följa den interna
organisationen och den externa segmentsrapporteringen. Per den
31 december 2021 fördelades goodwill på koncernens kassagenere
-
rande enheter(KGE) identifierade enligt den tidigare segmentsrappor-
teringen enligt följande; Nobia UK (Goodwill 1734 Mkr), Nobia DK
(Goodwill 350 Mkr) Nobia SweNo (Goodwill 158Mkr ), Bribus (Goodwill
462Mkr) och Övriga (Goodwill 310Mkr).
Per den 31 december 2022 fördelas Goodwill på koncernens kassa
-
genererande enheter(KGE) identifierade per segment enligt tabellen
i tabell ovan där även jämförelsetal följer ny fördelning.
Vid utgången av 2022 uppgick redovisad goodwill till 3 232 miljoner
kronor (3 014). Det redovisade värdet på goodwill fördelar sig på
följande kassagenererande enheter:
Koncernen
MSEK 2021 2022
Region Norden 602 642
Region Storbritannien 1 460 1 508
Region Portfolio Business Units 952 1082
Summa 3 014 3 232
Känslighetsanalys
De KGE:er som identifieras ovan representerar den lägsta nivån där
goodwill övervakas för nedskrivningsindikatorer och interna lednings
-
ändamål och motsvarar rörelsesegmenten. Nedskrivningsprövningen
för de tre kassagenererande enheterna har inte identifierat något ned
-
skrivningsbehov per den 31 december 2022, men den kassagenere-
rande enheten UK är känslig för förändringar i WACCen. Företagsled-
ningen och styrelsen har analyserat utmaningar, kortsiktiga åtgärder
och framtida strategi för KGE Norden och PBU och bedömer att rim
-
liga förändringar i de viktiga antagandena/viktiga variablerna inte
kommer att leda till att återvinningsvärdet blir lägre än det redovisade
värdet för respektive kassagenererande enhet. Känslighetsanalyser
har genomförts genom att öka diskonteringsräntan med 1,0 procent
-
enhet och genom minskning med prognostiserad tillväxttakt för perio-
den 2024–2027 med 1,5 procentenheter, varvid inget nedskrivningsbe-
hov uppstår. Om diskonteringsräntan efter skatt som användes vid
beräkningen av nyttjandevärdet skulle ökas med 1 procentenhet i KGE
UK (10,9 procent istället för 9,9 procent) skulle ett nedskrivningsbehov
uppstå. Känslighetsanalysen för KGE UK med avseende på minskning
av prognostiserad tillväxttakt för perioden 2024–2027 med 1,5 % med
-
för dock inte att återvinningsvärdet underskrider det redovisade
värdet för den kassagenererande enheten.
Nedskrivning av goodwill – viktiga antaganden och metoder
Koncernen prövar goodwill årligen för nedskrivningar, eller oftare om
det finns indikationer på att goodwill kan komma att skrivas ned. Återvin
-
ningsvärdena för KGE fastställs utifrån beräkningar av nyttjandevärde.
Återvinningsvärdet beräknas som förväntat kassaflöde dis konterat med
en för varje KGE fastställd vägd, genomsnittlig diskonteringsränta efter
skatt, vilka ligger till grund för härledning av diskonteringsränta före
skatt. Det därvid beräknade återvinningsvärdet för rörelsen jämförs
med redovisat värde inklusive goodwill för respektive KGE.
Beräkningarna av nyttjandevärdet är till sin natur baserat på olika
bedömningar och kräver att ledningen gör en rad uppskattningar,
antaganden men de baseras på Koncernens strategiska plan. De vikti
-
gaste antagandena i beräkningarna av nyttjandevärdet är:
kassaflödesprognoserna har härletts från den senaste budgeten och
strategiska planen som presenterats för styrelsen. De kassaflöden
som används baseras på prognostiserade försäljningsvolymer och
produktmix, förväntade rörelser i priser och insatskostnader samt
kända förändringar och förväntningar på nuvarande marknadsför
-
hållanden, med beaktande av verksamhetens cykliska karaktär
De antaganden om försäljningsvolym och pris som ligger till grund
för kassaflödesprognoserna är ledningens uppskattningar av san
-
nolika framtida förändringar baserade på historisk utveckling och
de nuvarande ekonomiska utsikterna för de ekonomier där koncer
-
nen är verksam inkluderade olika strategiska besluts. Rörelsemargi-
nalen har prognostiserats att om fem år uppgå till snittet för den
senaste konjunkturcykeln. För att extrapolera kassaflöden bortom
de första fem åren har en tillväxttakt om 2 procent (1) använts för
samtliga KGE.
Andra viktiga antaganden som använts;
Prognosen för personalkostnader baseras på förväntad inflation,
viss reallöneökning och planerade effektiviseringar av företagets
produktion (enligt fastlagd strategisk plan).
Kassaflödesprognoserna för investeringar baseras på tidigare
erfarenheter och omfattar de ersättningsinvesteringar som krävs
för att generera de slutliga kassaflödena.
Genomsnittlig kapitalkostnad
Den vägda genomsnittliga kapitalkostnaden beräknas utifrån genom
-
snittlig skuldsättningsgrad för branschlika större bolag och kostnader
för lånat respektive eget kapital. Kostnaden för eget kapital sätts utifrån
antagandet att alla investerare kräver minst samma avkastning som för
riskfria statsobligationer med en tillagd riskpremie för den bedömda
risk de skulle ta vid en direkt investering i kassagenererande enheter.
Riskpremien har bedömts utifrån den långsiktiga historiska avkast
-
ningen på aktiemarknaden för branschlika större företag och med
beaktande av varje affärsenhets riskprofil. Avkastningskravet på skuld
-
finansierat kapital beräknas även det utifrån avkastningen på riskfria
statsobligationer och med ett tillägg för en lånemarginal baserat på en
uppskattad företagsspecifik risk. Avkastningskrav och skattesats för
respektive KGE påverkas av ränte- och skattesatser i olika länder.
För 2022 uppgick koncernens vägda kapitalkostnad före skatt till 9,4
procent (8,2) samt efter skatt 9,2 procent (8,2). Sammantaget ligger
den använda kapitalkostnaden efter skatt för 2022 i intervallet 8,9–9,9
procent (7,8–8,9).
Ökningen i koncernens vägda kapitalkostnad före skatt beror på en
mix av underliggande förändrade antaganden på kapitalmarknaden
såsom riskpremier och beta-värden i tillägg till stora förändringar
i räntenivåerna, men även på vissa mindre förändringar i specifika
antaganden för koncernen. Sammantaget har dessa förändringar
gett en ökning för koncernen mellan åren och för vissa underliggande
kassagenererande enheter.
Koncernen
Diskonteringsränta före skatt, % 2021 2022
Region UK 8,9 10,1 %
Region Norden 8,0 9,1 %
Region PBU 8,0 9,2 %
Koncernen Moderbolaget
Övriga immateriella
tillgångar, MSEK 2021 2022 2021 2022
Ingående anskaffnings-
värde 617 823 0 163
Årets investeringar 177 197 163 180
Försäljningar och
utrangeringar –10 –178
Förvärv av verksamhet 16
Omklassificering 22 7
Omräkningsdifferenser 17 21
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden 823 886 163 343
Ingående avskrivningar 396 469
Försäljningar och
utrangeringar –10 –174
Årets avskrivningar 68 63 12
Årets nedskrivningar 92 10
Omklassificering 5
Omräkningsdifferenser 10 18
Utgående ackumulerade
avskrivningar 469 468 22
Utgående redovisat
värde 354 418 163 321
Varav:
Programvara 344 372 163 321
Varumärken 0 1
Licenser 6 4
Övrigt 4 41
Utgående redovisat
värde 354 418 163 321
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Not 14 Materiella anläggningstillgångar
Koncernen
Byggnader, MSEK 2021 2022
Ingående anskaffningsvärde 1 492 1 586
Årets investeringar 21 42
Försäljningar och utrangeringar –11 –7
Förvärv av verksamhet 1
Omklassificering 1 11
Omräkningsdifferenser 83 77
Utgående anskaffningsvärde inklusive
uppskrivet belopp 1 586 1 710
Ingående av- och nedskrivningar 1 065 1 176
Försäljning och utrangeringar –7 –7
Omklassificering 2 0
Årets avskrivningar 62 58
Årets nedskrivning
Omräkningsdifferenser 54 58
Utgående av- och nedskrivningar 1 176 1 285
Utgående redovisat värde 410 425
Utgående ackumulerade avskrivningar 1 130 1 239
Koncernen
Mark och markanläggningar, MSEK 2021 2022
Ingående anskaffningsvärde 135 218
Årets investeringar 77 0
Försäljningar och utrangeringar 0
Omklassificeringar –12
Omräkningsdifferenser 6 7
Utgående anskaffningsvärde inklusive
uppskrivet belopp 218 213
Ingående av- och nedskrivningar 33 34
Årets avskrivning 1 1
Omräkningsdifferenser 0 1
Utgående av- och nedskrivningar 34 36
Utgående redovisat värde 184 177
Utgående ackumulerade avskrivningar 24 26
Koncernen
Pågående investeringar, MSEK 2021 2022
Ingående balans 141 427
Årets påbörjade investeringar 318 1 174
Årets avslutade investeringar
1
–38 37
Omräkningsdifferenser 6 8
Utgående redovisat värde 427 1 572
1) Tillgångar som omklassificerats till andra materiella anläggnings tillgångar.
Koncernen
Maskiner och andra tekniska anläggningar, MSEK 2021 2022
Ingående anskaffningsvärde 2 157 2 338
Årets investeringar 61 74
Försäljningar och utrangeringar –12 –80
Omklassificering 54 20
Omräkningsdifferenser 78 123
Utgående anskaffningsvärde inklusive
uppskrivet belopp 2 338 2 475
Ingående av- och nedskrivningar 1 736 1 919
Försäljningar och utrangeringar –11 –75
Omklassificering 38 –1
Årets avskrivningar 97 100
Årets nedskrivningar 3
Omräkningsdifferenser 59 100
Utgående av- och nedskrivningar 1 919 2 046
Utgående redovisat värde 419 429
Utgående ackumulerade avskrivningar 1 869 1 992
Koncernen Moderbolaget
Inventarier, verktyg och
installationer, MSEK 2021 2022 2021 2022
Ingående anskaffnings-
värde 1 230 1 367 18
Årets investeringar 78 85 18 4
Försäljningar och
utrangeringar –27 51
Fövärv av verksamhet 1
Omklassificering 25 13 –18
Omräkningsdifferenser 61 80
Utgående anskaffnings
-
värden 1 367 1 495 1 8 4
Ingående av- och
nedskrivningar 985 1 116 8
Försäljningar och
utrangeringar –22 –44
Omklassificering 11 –1 –8
Årets avskrivningar 92 96 8 0
Omräkningsdifferenser 50 65
Utgående av- och
nedskrivningar 1 116 1 232 8 0
Utgående redovisat
värde 251 263 10 4
Utgående ackumulerade
avskrivningar 1 106 1222 8 0
Förskott avseende materiella
Koncernen
anläggningstillgångar, MSEK 2021 2022
Ingående balans 4 156
Under året nedlagda utgifter 160 112
Omklassificering –8 –4
Omräkningsdifferenser 0 1
Utgående redovisat värde 156 265
Årets nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgår till
3 miljoner kronor (0). Mindre omklassificeringar har gjorts under året
mellan slag av anläggningstillgångar. Av årets investeringar i bygg-
nader avser 19 miljoner kronor aktivering av låneutgifter enligt IAS 23,
beräknat med aktuell, för koncernen, genomsnittlig låneränta för
2022 .
71
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Not 15 Nyttjanderättstillgångar
Koncernen
Byggnader och mark, MSEK 2021 2022
Ingående anskaffningsvärde 2 667 2 624
Nya leasingkontrakt 127 370
Avslutade leasingkontrakt –315 –348
Omräkningsdifferenser 145 151
Utgående anskaffningsvärde 2 624 2 797
Ingående av- och nedskrivningar 668 948
Årets avskrivningar 382 394
Avslutade leasingkontrakt –151 –232
Omräkningsdifferenser 49 42
Utgående av- och nedskrivningar 948 1 152
Utgående redovisat värde 1 676 1 645
Koncernen
Fordon, MSEK 2021 2022
Ingående anskaffningsvärde 295 269
Nya leasingkontrakt 81 106
Avslutade leasingkontrakt –127 –92
Omräkningsdifferenser 20 12
Utgående anskaffningsvärde 269 295
Ingående av- och nedskrivningar 112 120
Årets avskrivningar 77 72
Avslutade leasingkontrakt –77 –64
Omräkningsdifferenser 8 5
Utgående av- och nedskrivningar 120 133
Utgående redovisat värde 149 162
Koncernen
Övrigt, MSEK 2021 2022
Ingående anskaffningsvärde 39 43
Nya leasingkontrakt 26 15
Avslutade leasingkontrakt –24 –19
Omräkningsdifferenser 2 3
Utgående anskaffningsvärde 43 42
Ingående av- och nedskrivningar 21 20
Årets avskrivningar 21 20
Avslutade leasingkontrakt –24 –19
Omräkningsdifferenser 2 2
Utgående av- och nedskrivningar 20 23
Utgående redovisat värde 23 19
För avskrivning av nyttjanderättstillgångar per funktion, se not 7
Avskrivningar och Nedskrivningar per funktion. För intäkter från
vidare uthyrning av leasingavtal, se not 8 Övriga rörelseintäkter.
För kassa utflöde för leasningavtal, se not 34 Specifikationer till
rapport över kassa flöden.
Löptidsanalys Leasing
Nominella belopp 2022
inom
6 mån
7 mån
1 år 1–2 år 2–5 år
över
5 år
Finansiella leasing-
skulder (R) DKK 25 69 113 301 280
Finansiella leasing-
skulder (R) GBP 46 147 196 308 168
Finansiella leasing-
skulder (R) EUR 20 30 44 95 11
Finansiella leasing-
skulder (R) SEK 3 11 9 2 0
Finansiella leasing-
skulder (R) NOK 3 9 6 4 3
Summa 97 266 368 710 462
Nominella belopp 2021
inom
6 mån
7 mån
1 år 1–2 år 2–5 år
över
5 år
Finansiella leasing-
skulder (R) DKK 21 61 99 267 331
Finansiella leasing-
skulder (R) GBP 81 151 208 292 141
Finansiella leasing-
skulder (R) EUR 18 28 40 98 28
Finansiella leasing-
skulder (R) SEK 4 11 11 4 0
Finansiella leasing-
skulder (R) NOK 3 9 10 7 2
Summa 127 260 368 668 502
Koncernen bedömer värdet på både leasar av lågt värde och korttids
-
leasar som oväsentliga, varför information om utgifter för dessa lea-
sar inte redovisas. Likaså bems utgifter hänförliga till rörliga lease-
betalningar, ej inkluderade i leasingskulden, som oväsentliga. Årets
räntekostnader avseende leasingkontrakt uppgår till 37 miljoner
kronor (38).
72
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Not 16 Finansiella anläggningstillgångar
Koncernen
Andra långfristiga fordringar, MSEK 2021 2022
Depositioner 32 31
Långfristigt lån till återrsäljare
1
16 25
Långfristiga fordringar på kunder 39 29
Övrigt 1 1
Summa 88 86
1) Varav 0 miljoner kronor är räntebärande (2).
Koncernen
Aktier och andelar i koncernföretag, MSEK 2021 2022
Ingående anskaffningsvärde 1 385 1 379
Avyttring
Aktieägartillskott
Nedskrivning dotterbolagsaktier
Övriga förändringar –6 –1
Utgående anskaffningsvärde 1 379 1 378
Not 17 Aktier och andelar i dotterbolag
Nobia AB:s innehav av aktier och andelar
i rörelsedrivande koncernföretag, %.
Bokfört värde
Org. nr Säte Kapitalandel, % Antal aktier 2021 2022
Nobia NBI AB 556060-1006 Stockholm 100 100 1 256 1 256
Nobia Sweden AB 559240-7414 Stockholm 100
Nobia Fastighets Holding AB 559236-0043 Stockholm 100
Nobia Fastighets AB 559247-1725 Stockholm 100
Tidaholm Träcenter AB 559346-7862 Tidaholm 100
Nobia Norway AS Trollåsen 100
Nobia Production Sweden AB 556038-0072 Tidaholm 100
Nobia Denmark A/S Ølgod 100
HTH Kök Svenska AB 556187-3190 Helsingborg 100
Nobia Denmark Retail A/S Ølgod 100
Invita Retail A/S Ølgod 100
Novart OY Nastola 100
Nobia Holding UK Limited Darlington 100
Nobia UK Trustee's Ltd Darlington 100
Nobia UAB Vilinus 100
Magnet Ltd Darlington 100
Magnet (Isle of Man) Limited Isle of Man 100
Magnet Group Trustees Ltd Darlington 100
Magnet Group Ltd
1
Darlington 100
Magnet Distribution Ltd
1
Darlington 100
Magnet & Southerns Ltd
1
Darlington 100
Magnet Furniture Ltd
1
Darlington 100
Magnet Joinery Ltd
1
Darlington 100
Magnet Manufacturing Ltd
1
Darlington 100
Magnet Retail Ltd
1
Darlington 100
Magnet Supplies Ltd
1
Darlington 100
Magnet Industries Ltd
1
Darlington 100
Magnet Kitchens Ltd
1
Darlington 100
Gower Group Ltd Halifax 100
Gower Furniture Ltd Halifax 100
Charco Ninety-Nine Ltd Halifax 100
Rollfold Holdings Ltd Dewsbury 100
Rollfold Group Ltd Dewsbury 100
Rixonway Kitchens Ltd Dewsbury 100
Commodore Kitchens Ltd Grays 100
CIE UK (Holdings) Ltd Ingatestone 100
CIE PLC Grays 100
Essenza Interiors Ltd
1
Grays 100
73
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Nobia AB:s innehav av aktier och andelar
i rörelsedrivande koncernföretag, %.
Bokfört värde
Org. nr Säte Kapitalandel, % Antal aktier 2021 2022
Lovene Dörr AB
1
556038-1724 Stockholm 100
HTH Küchen GmbH Harrislee 100
Swedoor Bauelementevertrieb GmbH
1
Herford 100
Nobia Svenska Kök AB 556048-3256 Tidaholm 100 30 000 92 92
ewe Küchen GmbH Wels 100 3 3
Bribus Holding B.V. Amsterdam 100
Bribus B.V. Dinxperlo 100
Bribus Projects B.V. Dinxperlo 100
Nobia Nederland B.V. Rotterdam 100
Superfront AB 556911-0892 Stockholm 100
Övrigt 28 27
Totalt 1 379 1 378
1) Bolaget är vilande.
Not 18 Derivatinstrument
Koncernen Moderbolaget
MSEK
Bokfört värde
2021
Verkligt värde
2021
Bokfört värde
2022
Verkligt värde
2022
Bokfört värde
2021
Verkligt värde
2021
Bokfört värde
2022
Verkligt värde
2022
Valutaterminskontrakt
transaktionsexponering
– tillgångar 7 7 45 45 20 20 41 41
Valutaterminskontrakt
transaktionsexponering
– skulder –13 –13 –14 –14 –20 –20 41 41
Totalt –6 –6 31 31 0 0 0 0
Orealiserade vinster och förluster i eget kapital, netto 20 miljoner kro
-
nor per 31 december 2022 kommer att överföras till resultaträkningen
vid olika tidpunkter inom 12 månader från balansdagen. För informa
-
tion och detaljer kring valutaterminskontrakt se Not 2 Finansiella risker.
Föregående års orealiserade vinster och förluster om netto –3 miljoner
kronor har i sin helhet återförts över resultaträkningen 2022.
Not 19 Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2021 2022 2021 2022
Bonus från leverantörer 101 134 38
Upplupna kundintäkter 106 151
Förutbetalda bankavgifter 24 0 0 0
Försäkringar 10 6 4 1
Övrigt 123 76 37 34
Summa 364 367 79 35
Not 21 Aktiekapital
Antal registrerade
aktier
Antal utestående
aktier
Per 1 januari 2021 170 293 458 168 852 821
Per 31 december 2021 170 293 458 168 252 821
Per 31 december 2022 170 293 458 168 252 821
Återköpta egna aktier 2021 2022
Ingående balans 1 440 637 2 040 637
Årets återköp 600 000
Utgående balans 2 040 637 2 040 637
Aktiekapitalet uppgår till 56 765 939 kronor (56 763 597). Aktiens
kvotvärde är 0,34 kronor. Samtliga registrerade aktier är fullt betalda.
Samtliga aktier är stam aktier av samma aktieslag. Per den 31 decem
-
ber 2022 var Nobias innehav av återköpta aktier 2 040 637 (2 040 637).
Återköpta aktier är inte reserverade för emission enligt options avtal
eller annan försäljning.
Not 20 Likvida medel
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2021 2022 2021 2022
Kassa och bank 422 340 261 217
Outnyttjade checkkredit er, som inte ingår i likvida medel uppgick vid
årets slut i koncernen till 363 miljoner kronor (358), och i moderbolaget
med 263 miljoner kronor (258). Utöver checkräkningskrediten innehar
bolaget ej utnyttjade lånelöften om 2 800 miljoner kronor
(4 600).
74
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Not 22 Reserver i eget kapital
MSEK
Omräknings-
reserv
Säkrings-
reserv Summa
Ingående balans per 1 januari 2021 –331 –14 –345
Valutakursdifferenser vid omräkning
av utlandsverksamheter 321 321
Kassaflödessäkringar, före skatt
1
13 13
Skatt hänförlig till årets förändring
av säkringsreserv
2
–3 –3
Utgående balans per
31 december 2021 –10 –4 –14
Ingående balans per 1 januari 2022 –10 –4 –14
Valutakursdifferenser vid omräkning
av utlandsverksamheter 329 329
Kassaflödessäkringar, före skatt
1
39 39
Skatt hänförlig till årets förändring
av säkringsreserv
2
–7 –7
Utgående balans per
31 december 2022 319 28 347
1) Återföring som bokats mot resultaträkningen uppgår till 4 miljoner kronor (-12).
Ny avsättning uppr till 25 miljoner kronor (-4).
2) Återföring som bokats mot resultaträkningen uppgår till -1 miljoner kronor (3).
Ny avsättning uppr till -5 miljoner kronor (1).
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som upp
-
står vid omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamhe-
ter som har upprättat sina finansiella rapporter i en annan valuta än
den valuta som koncernens finansiella rapporter presenteras i. Moder-
bolaget och koncernen presenterar sina finansiella rapporter i
svenska kronor.
Säkringsreserv
Säkringsreserven innefattar den effektiva andelen av den ackumule-
rade nettoförändringen av verkligt värde på ett kassaflödes- och
räntesäkrings instrument hänförbart till säkringstransaktioner som
ännu inte har inträffat.
Not 23 Resultat per aktie
Resultat per aktie före utspädning
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att det resultat
som
2021 2022
Resultat som är hänförligt till moder-
bolagets aktieägare, MSEK 706 –2
Vägt genomsnittligt antal utestående
stam aktier före utspädning 168 596 988 168 252 821
Resultat per aktie före utsdning, SEK 4,19 –0,01
Resultat per aktie efter utspädning
För beräkning av resultat per aktie efter utspädning justeras det vägda
genomsnittliga antalet utestående stamaktier för utspädningseffek
-
ten av samtliga potentiella stamaktier. Dessa potentiella stamaktier är
hänförliga till de prestationsaktie program som introducerades under
2021 och 2022. Se vidare Not 4 och 21. Olika omständigheter kan göra
att aktierätterna inte ger någon utspädning. Om årets resultat från
kvarvarande verksamhet är negativt betraktas inte aktierätterna som
utspädande. Aktierätterna är ej heller utspädande om värdet av kvar-
stående framtida tjänster att redovisa under intjänande perioden mot-
svarar en lösenkurs som överstiger periodens genomsnittliga börskurs.
Prestationsaktierätterna är inte heller utspädande om uppnådda
resultat per aktie inte vore tillräckliga för att ge rätt till aktier vid int
-
nandeperiodens slut.
2021 2022
Vägt genomsnittligt antal utestående
stamaktier 168 596 988 168 252 821
Prestationsaktieprogram 2019 259 228
Prestationsaktieprogram 2021 122 785
Prestationsaktieprogram 2022 217 768
Vägt genomsnittligt antal utestående
stamaktier efter utspädning 168 979 000 168 379 852
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 4,18 –0,01
Not 24 Disposition av företagets vinst
eller förlust
Förslag till disposition av företagets vinst
Till årsstämmans förfogande står följande medel i moderbolaget:
Överkursfond 52 225 486
Balanserat resultat 868 546 465
Årets resultat 831 015 129
Summa kronor 1 751 787 080
Styrelsen föreslår att samtliga till årsstämmans förfogande stående
vinstmedel disponeras på följande sätt:
I ny räkning överres 1 751 787 080
Summa kronor 1 751 787 080
75
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Not 25 Avsättningar för pensioner
Förmånsbestämda pensionsplaner i koncernen
Koncernen
Avsättningar för pensioner, MSEK 2021 2022
Förmånsbestämda pensionsplaner 223 384
Inom koncernen finns ett flertal förmånsbestämda pensionsplaner,
där de anställda har rätt till ersättning efter avslutad anställning
baserat på slutlön och tjänstgöringstid. Dessa finns i Storbritannien,
Sverige och Österrike. I Storbritannien är den avslutad sedan tidigare
och ingen nyintjäning sker. Dessa pensionsplaner har ersatts av
avgiftsbestämda planer.
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i
Sverige tryggas genom FPG/PRI-systemet samt försäkring i huvudsak
-
ligen Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering,
UFR 3, är förkring i Alecta en förmånsbestämd plan som omfattar
flera arbetsgivare. Då koncernen för räkenskapsåret 2022 inte haft till-
gång till sådan information som gör det möjligt att redovisa denna
som en förmånsbestämd plan, redovisas istället pensionsplan enligt
ITP som tryggas genom en försäkring i Alecta som en avgiftsbestämd
plan. Årets avgifter för pensionsförsäkringar tecknade i Alecta uppgår
till 2,9 miljoner kronor (3,4). Alectas överskott, som kan fördelas till för-
säkringstagarna och/eller de försäkrade, uppgick vid utgången av
december 2022 i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 172 pro-
cent (172 procent per december 2021). Den kollektiva konsolideringsni-
vån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av för-
säkringsåtagandena framtagna enligt Alectas försäkringstekniska
beräkningsantaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19.
De belopp som redovisas i koncernens balansräkning har beräknats
enligt följande:
Koncernen
MSEK 2021 2022
Nuvärdet av fonderade förpliktelser
1
3 376 2 270
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde
2
–3 404 –2 091
–28 179
Nuvärdet av ofonderade förpliktelser 251 205
Nettoskuld i avsättningar för pensioner 223 384
1) De fonderade förpliktelserna i tabellen avser endast UK. I Österrike och Sverige finns
endast de ofonderade förpliktelserna.
2) Detaljer visas i tabell sid 75.
Nettoskulden för förmånsbestämda planer uppgående till 384 miljoner
kronor (223) redovisas på raden Avsättningar för pensioner i koncer-
nens balansräkning. Nettoskulden vid årets slut fördelar sig på Stor-
britannien 46 procent, Sverige 40 procent och Österrike 14 procent.
Förändringen i den förmånsbestämda förpliktelsen under året är följande:
Förmånsbestämda förpliktelsen Förvaltningstillgångarna Nettoskulden
MSEK 2021 2022 2021 2022 2021 2022
Vid årets början 3 590 3 627 3 033 –3 404 556 223
Redovisas i resultaträkningen
Kostnader för tjänstgöring under
innevarande år 9 7 9 7
Pensionsjustering förmånsbestämda planer
Storbritannien
Räntekostnad (+)/–intäkt () 52 83 –45 –62 7 21
61 90 45 –62 16 28
Redovisas i övrigt totalresultat
Omvärderingar
Aktuariella vinster/förluster till följd av
– demografiska antaganden –6 –62 –6 –62
– finansiella antaganden –120 –1 245 –120 –1 245
– erfarenhetsbaserade justeringar –99 212 –99 212
Avkastning på förvaltningstillgångar
exklusive ränteintäkt –56 1 282 –56 1 282
Valutakursdifferenser 321 88 –301 –99 19 –11
96
–1 007 357 1 183 –262 176
Övrigt
Avgifter från arbetsgivaren –84 –55 –84 –55
Utbetalda erttningar –112 –235 115 247 –3 12
–112 235 31 192 87 –43
Vid årets slut 3 635 2 475 3 404 –2 091 223 384
Koncernen
MSEK 2021 2022
Kostnad för sålda varor 1 1
Försäljningskostnader 1 1
Administrationskostnader 10 5
Finansnetto 9 21
Summa pensionskostnader 21 28
Den faktiska avkastningen på pensionsplanernas
förvaltningstillgångar uppgick till:
MSEK 2021 2022
Ränteintäkter 45 62
Avkastning på pensionstillgångar exklusive
ränte intäkter 56 –1 282
Summa faktisk avkastning på förvaltnings-
tillgångar 101 –1 220
76
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Not 25 Avsättningar för pensioner, forts.
Väsentliga aktuariella antaganden:
Koncernen
% 2021 2022
Diskonteringsränta:
UK 1,80 5,00
Österrike 1,00 3,70
Sverige 1,90 3,70
Framtida årliga löneökningar:
UK
Österrike 2,30 2,80
Sverige 2,20 2,50
Framtida årliga pensionsökningar:
UK 2,90 2,85
Österrike
Sverige 2,20 2,50
Förändringen i diskonteringsräntan beror på att räntenivåerna har
ökat i samtliga regioner.
Livslängd
Förväntat genomsnittligt antal återstående levnadsår vid
pensionering vid 65 års ålder är följande:
Koncernen
2021 2022
På balansdagen
Män 20,7–23,2 20,7-21,8
Kvinnor 23,6–25,7 23,6-23,9
20 år efter balansdagen
Män 22,025,9 22,5-23,6
Kvinnor 24,0–28,2 25,5-26,0
Förvaltningstillgångarna består av följande:
2021 2022
Koncernen
MSEK
Noterat pris
på en aktiv
marknad
Onoterat
pris
Noterat pris
på en aktiv
marknad
Onoterat
pris
Likvida medel 384 46
Förstklassiga
statsobligationer 1 098 765
Aktiefonder, globala 487 279
Räntefonder,
löptid 7–20 år 1 436 1 001
Totalt 3 405 2 091
Avgifter till planer för ersättningar efter avslutad anställning för-
väntas för räkenskapsåret 2022 uppgå till 70 miljoner kronor (74).
Känslighetsanalys:
I nedanstående tabell presenteras möjliga förändringar av aktuariella
antaganden per bokslutstidpunkten, övriga antaganden oförändrade,
och hur dessa skulle påverka den förmånsbestämda förpliktelsen.
2022
Koncernen, MSEK Ökning Minskning
Diskonteringsränta
(1% förändring) –24 31
Förväntad dödlighet
(1 års förändring) 5 –5
Framtida löneökning
(1% förändring) 5 –4
Framtida ökning av pensioner
(1% förändring) 27 –22
Totala pensionskostnader som redovisas i koncernens
resultaträkning är följande:
Koncernen
Pensionskostnader, MSEK 2021 2022
Summa kostnader för förmånsbestämda
planer 16 28
Summa kostnader för avgiftsbestämda
planer 233 262
Kostnader för särskild löneskatt och
avkastningsskatt 28 19
Pensionskostnader totalt 277 309
Förmånsbestämda pensionsplaner i moderbolaget
Moderbolaget
Avsättningar för pensioner, MSEK 2021 2022
Avsättningar enligt tryggandelagen
FPG/PRI-pensioner
1
58 44
1) Enligt IAS 19.
Kostnaderna fördelas i moderbolagets resultaträkning
på följande poster:
Moderbolaget
Förmånsbestämda planer, MSEK 2021 2022
Administrationskostnader 5 4
Totala pensionskostnader som redovisas i moderbolagets
resultaträkning är följande:
Moderbolaget
Pensionskostnader, MSEK 2021 2022
Summa kostnader för förmånsbestämda
planer 1 5
Summa kostnader för avgiftsbestämda
planer 22 25
Kostnader för särskild löneskatt och
avkastningsskatt 15 9
Pensionskostnader totalt 38 39
Moderbolagets pensionsskuld är beräknad med 3,7 (1,9) procent
diskonteringsränta.
Åtaganden är beräknade baserat på lönenivå gällande på balans
-
dagen. Under 2023 förväntas 661 (469) tusen kronor utbetalas avse-
ende förmånsbestämda pensionsplaner i moderbolaget .
77
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Not 26 Uppskjuten skatt
Periodens förändring av uppskjuten skattefordran/skatteskuld i koncernen
2021 2022
MSEK
Uppskjuten
skattefordran
Uppskjuten
skatteskuld Netto
Uppskjuten
skattefordran
Uppskjuten
skatteskuld Netto
Ingående balans 119 35 84 61 31 30
Redovisat i årets resultat 0 –3 3 117 15 102
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner –62 –62 59 13 46
Förändring terminskontrakt –1 –1 0 7 –7
Redovisat direkt mot eget kapital 5 –1 6 3 –6 9
Kvittning/Omklassificering
Omräkningsdifferenser
Utgående balans 61 31 30 240 60 180
Periodens förändring av uppskjuten skattefordran/skatteskuld
Uppskjuten skattefordran
Förmånsbestämda
pensionsplaner
Övriga temporära
skillnader
Förlustavdrag,
Leasing mm Summa
Per 1 januari 2021 83 30 6 119
Redovisat i årets resultat 0 –2 2 0
Redovisat i övrigt totalresultat –55 –3 –58
Redovisat direkt mot eget kapital –13 13 0
Per 31 december 2021 15 38 8 61
Per 1 januari 2022 15 38 8 61
Redovisat i årets resultat 0 117 117
Redovisat i övrigt totalresultat 59 59
Redovisat direkt mot eget kapital 3 3
Per 31 december 2022 74 41 125 240
Uppskjuten skatteskuld
Tempora skillnader i
anläggningstillgångar Övrigt Summa
Per 1 januari 2021 36 –1 35
Redovisat i årets resultat –3 –3
Redovisat i övrigt totalresultat –1 –1
Per 31 december 2021 33 –2 31
Per 1 januari 2022 33 –2 31
Redovisat i årets resultat 4 11 15
Redovisat i övrigt totalresultat 14 14
Per 31 december 2022 37 23 60
Uppskjuten skattefordran på förlustavdrag vid årets slut uppgår till
108 miljoner kronor (0) och var hänförligt till Sverige och Storbritannien.
Ej aktiverade förlustavdrag uppgår till 0.
Nobia redovisar ingen uppskjuten skatt avseende temporära skill-
nader hänförliga till investeringar i dotterbolag eller intressebolag.
Eventuella framtida effekter (källskatter och annan uppskjuten skatt
på vinsthemtagning inom koncernen) redovisas när Nobia inte längre
kan styra åter föringen av sådana skillnader eller det av andra skäl inte
längre är osannolikt att återring kan komma att ske inom överskådlig
tid. Sådana eventuella framtida effekter bedöms inte stå i någon
materiell relation till det sammanlagda beloppet av de temporära
skillnaderna.
78
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Not 27 Övriga avsättningar
MSEK
Ej utnyttjade
hyresrätter
Återställande
av hyresrätter
Övriga
långfristiga
ersättningar till
anställda
Struktur-
kostnader Övrigt Summa
Per 1 januari 2022 8 11 6 20 1 46
Kostnadsfört i koncernens resultaträkning
– Tillkommande avsättningar 1 0 118 119
– Återförda outnyttjade belopp –1 –1
Utnyttjat under året –4 –4 0 –85 –1 –94
Omklassificering 0
Omräkningsdifferenser 1 0 0 1 2
Per 31 december 2022 6 7 5 53 1 72
Avsättning för strukturkostnader avser kostnader för stängning av fabrik i Tidaholm i samband med uppstart av fabrik i Jönköping om cirka
20 miljoner kronor ochkostnader främst relaterade till kostnadsreduktionsprogram i region UK och region Norden om cirka 33 miljoner kronor.
Avsättningarna förväntas utnyttjas i sin helhet under åren 2023–2024.
Not 28 Skulder till kreditinstitut
Koncernen Moderbolaget
Förfallostruktur, MSEK 2021 2022 2021 2022
Inom 1 år
Mellan 1 och 5 år 400 2 181
Längre än 5 år
Summa 400 2181
Not 29 Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2021 2022 2021 2022
Bonus till kunder 222 214
Upplupna lönerelaterade
kostnader 415 427 41 41
Upplupna räntor 0 20 0 0
Försäkringar 6 8
Hyror 24 22
Övrigt 340 366 7 4
Summa 1 007 1 057 48 45
79
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Not 30 Finansiella tillgångar och skulder
Värderade till verkligt värde
över övrigt totalresultat Värderade till verkligt värde över resultaträkningen Upplupet anskaffningsvärde
Koncernen 2022 MSEK Not
Derivat som används i
säkrings redovisning
Ej krings redovisade
derivat instrument
Finansiella instrument initialt
identifierade till verkligt värde Interims poster
Kund och
låne fordringar Övriga skulder
Summa
redovisat värde
1
Finansiella tillgångar
Långfristiga räntebärande fordringar 16
Långfristiga övriga fordringar 16 86 86
Kundfordringar 2 1 495 1 495
Kortfristig räntebärande fordran 2 2
Övriga fordringar 2, 18, 19 38 6 285 87 416
Summa 38 6 285 1 670 1 999
Finansiella skulder
Långfristiga räntebärande skulder 28 2181 2 181
Kortfristiga räntebärande skulder 2 0
Leasingskulder 1757 1 757
Leverantörsskulder 2 2 038 2 038
Övriga skulder 2, 18, 29 2 11 1 035 332 1 380
Summa 2 11 0 1 035 6 308 7 356
1) Det redovisade värdet bedöms i all väsentlighet motsvara verkligt värde.
Värderade till verkligt värde
över övrigt totalresultat Värderade till verkligt värde över resultaträkningen Upplupet anskaffningsvärde
Koncernen 2021 MSEK Not
Derivat som används i
säkrings redovisning
Ej krings redovisade
derivat instrument
Finansiella instrument initialt
identifierade till verkligt värde Interims poster
Kund och
låne fordringar Övriga skulder
Summa
redovisat värde
1
Finansiella tillgångar
Långfristiga räntebärande fordringar 16
Långfristiga övriga fordringar 16 88 88
Kundfordringar 2 1 325 1 325
Kortfristig räntebärande fordran 2 2
Övriga fordringar 2, 18, 19 7 2 207 56 272
Summa 7 2 207 1 471 1 687
Finansiella skulder
Långfristiga räntebärande skulder 28 400 400
Kortfristiga räntebärande skulder 2
Leasingskulder 1 815 1 815
Leverantörsskulder 2 1 604 1 604
Övriga skulder 2, 18, 29 13 983 346 1 342
Summa 13 0 0 983 4 165 5 161
1) Det redovisade värdet bedöms i all väsentlighet motsvara verkligt värde .
80 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Not 30 Finansiella tillgångar och skulder, forts.
Värderade till verkligt värde
över övrigt totalresultat Värderade till verkligt värde över resultaträkningen Upplupet anskaffningsvärde
Moderbolaget 2022 MSEK Not
Derivat som används i
säkrings redovisning
Ej krings redovisade
derivat instrument
Finansiella instrument initialt
identifierade till verkligt värde Interims poster
Kund och
låne fordringar Övriga skulder
Summa
redovisat värde
1
Finansiella tillgångar
Långfristiga övriga fordringar 57 57
Kundfordringar
Övriga fordringar 18, 19 47 4 195 4 242
Summa 47 4 252 4 299
Finansiella skulder
Långfristiga räntebärande skulder 33 33
Långfristiga ej räntebärande skulder 17 17
Kortfristiga räntebärande skulder 2 520 2 520
Leverantörsskulder 61 61
Övriga skulder 18, 29 41 45 5 91
Summa 41 45 2 636 2 722
1) Det redovisade värdet bedöms i all väsentlighet motsvara verkligt värde.
Värderade till verkligt värde
över övrigt totalresultat Värderade till verkligt värde över resultaträkningen Upplupet anskaffningsvärde
Moderbolaget 2021 MSEK Not
Derivat som används i
säkrings redovisning
Ej krings redovisade
derivat instrument
Finansiella instrument initialt
identifierade till verkligt värde Interims poster
Kund och
låne fordringar Övriga skulder
Summa
redovisat värde
1
Finansiella tillgångar
Långfristiga övriga fordringar 11 11
Kundfordringar 0 0
Övriga fordringar 18, 19 21 38 3 222 3 281
Summa 21 38 3 233 3 292
Finansiella skulder
Långfristiga räntebärande skulder 36 36
Långfristiga ej räntebärande skulder 4 4
Kortfristiga räntebärande skulder 1 798 1 798
Leverantörsskulder 108 108
Övriga skulder 18, 29 20 48 4 72
Summa 20 48 1 951 2 019
1) Det redovisade värdet bedöms i all väsentlighet motsvara verkligt värde.
Bestämning av verkligt värde av finansiella instrument
Nivå 1 Enligt priser noterade på en aktiv marknad för samma
instrument.
Nivå 2 Utifrån direkt eller indirekt observerbar marknadsdata som
inte inkluderas i nivå 1.
Nivå 3 Utifrån indata som inte är observerbara på marknaden.
Värderingen av derivatinstrument ingår i nivå 2 och baseras på
marknads noteringar eller motpartens värdering. Koncernens derivat
-
instrument avser valutaterminer och valutaswappar. Instrumentens
verkliga värde fastställs som nuvärdet av framtida kassafden base-
rat på kurser för valutaterminer och valutaswappar på balansdagen.
Derivatinstrumenten uppgick till 45 miljoner kronor (9) på tillgångssi
-
dan och 14 miljoner kronor (13) på skuldsidan. Bolagets långfristiga lån
har vid en uppskattning av verkligt värde bedömts att ej väsentligt
avvika från redovisat värde .
81
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Not 31 Förvärv av verksamhet
Den 14 januari 2022 förvärvade Nobia 100 procent av aktiekapitalet
i Superfront AB, ett Sverige-baserat företag som designar och säljer
kök och förvaring såsom luckor, handtag och ben direkt till konsument.
Förvärvet har redovisats genom tillämpning av förvärvsmetoden och
ingår i region Portfolio Business Units. Superfront AB har byggt upp en
betydande varumärkeskännedom sedan det introducerades 2013,
främst genom marknadsföring i digitala och sociala medier, med stort
fokus på design och hållbarhet. Produkterna säljs nästan enbart online
över hela Europa. Nettoomsättningen 2021 uppgick till ca 65 miljoner
kronor med en rörelsemarginal överstigande tio procent. 2022 har
Superfront omsatt 62 miljoner kronor och rörelsemarginalen har sjunkit
jämfört med helår 2021. Transaktionskostnader för förvärvet uppgick
till 2 miljoner kronor och redovisas i koncernens rörelseresultat. Till-
läggsköpeskilling bestående av två komponenter, vilka är villkorade av
verksamhetens utveckling för räkenskapsåren 2022, 2023 och 2024,
kan betalas ut i tre årliga delar med första utbetalningen 2023. Ingen
utbetalning av tilläggsköpeskilling har skett avseende räkenskapsår
2022. Nobias bedömning är att kvarvarande tilläggsköpeskilling till ett
bedömt verkligt värde om 8 miljoner kronor kommer att betalas ut.
Förvärvsanalysen nedan är preliminär då förvärvsvärden till verkligt
värde inte är slutgiltigt fastställda.
Förvärvade nettotillgångar och goodwill, MSEK 2021 2022
Köpeskilling 72
Tilläggsköpskilling 8
Verkligt värde på förvärvade nettotillgångar -20
Goodwill 60
Goodwill är hänförlig Superfronts underliggande intjäning, den för
-
väntade tillväxten av bolaget de kommande åren, samt till synergier
som beräknas kunna nås genom samordning av tex inköp och adminis
-
tration. Goodwillen förväntas ej vara skattemässigt avdragsgill. I verk-
ligt värde på förvärvade nettotillgångar ingår intellectual property
i form av design till ett nettovärde av 12 MSEK.
Tillgångar och skulder ingående i förrvet, MSEK 2021 2022
Likvida medel 13
Materiella anläggningstillgångar 1
Immateriella anläggningstillgångar 16
Nyttjanderättstillgångar IFRS 16 3
Varulager 4
Fordringar 4
Ej räntebärande skulder -14
Räntebärande leasingskulder IFRS 16 -3
Aktuella skatteskulder -1
Uppskjutna skattefordringar/skulder netto -3
Förvärvade nettotillgångar 20
MSEK 2021 2022
Kontant reglerad köpeskilling 72
Likvida medel i förvärvade dotterföretag 13
Minskning av koncernens likvida medel vid förvärv 59
Not 33 Transaktioner med närstående
Förteckning över dotterbolag återfinns i Not 17.
Under året har ersättningar utgått till ledande befattningshavare, se vidare Not 4.
Sammanställning över närståendetransaktioner
Moderbolaget År
Försäljning av
varor/tjänster till
närstående
Inköp av varor/
tjänster från
närstående
Fakturering
Koncern-
gemensamma
tjänster
Övrigt
(t ex ränta,
utdelning)
Fordran på
närstående
per 31 dec
Skuld till
närstående
per 31 dec
Närstående relation
Dotterföretag 2022 73 231 520 617 4 189 2 520
Dotterföretag 2021 78 111 312 697 3 215 1 798
Not 32 Ställda säkerheter, Eventual förpliktelser
samt åtaganden
Koncernen och Moderbolaget har eventualförpliktelser avseende
entreprenadgarantier, pensionsskulder, bankgarantier för lån och
andra garantier samt andra ärenden som uppkommit i den normala
affärsverksamheten. Några väsentliga skulder förväntas inte upp-
komma genom dessa eventualförpliktelser.
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2021 2022 2021 2022
Borgen pensions-
förpliktelse 2 3 25 31
Övriga ansvarsförbindelser 269 275 619 2 402
Summa 271 278 644 2 433
82
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Not 34 Specifikationer till rapport över kassaflöden
Likvida medel
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2021 2022 2021 2022
Kassa och banktillgodo-
havanden 80 85 0 0
Tillgodohavande på
koncernkonto hos moder
-
företaget 341 255 261 217
Summa enligt balans-
räkningen och summa
enligt rapporten över
kassaflöden 422 340 261 217
Kortfristiga placeringar klassificeras som likvida medel enligt följande utgångspunkter:
De har en obetydlig risk för värdefluktuationer.
De kan lätt omvandlas till kassamedel.
De har en löptid om högst tre månader från anskaffnings tidpunkten.
Betalda räntor och erhållen utdelning
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2021 2022 2021 2022
Erhållen utdelning 500 699
Erhållen ränta 2 4 162 311
Erlagd ränta -81 -125 -9 -19
-79 -121 653 991
Avstämning av skulder som härrör från finansieringsverksamheten
UB 2021 Kassaflöden Icke kassaflödespåverkande förändringar UB 2022
Koncernen, MSEK
Förvärv av
verksamheter
Avyttring av
verksamheter
Förändring
leasingavtal
Valutakurs
differenser
Räntebärande skulder 400 1 781 2 181
Leasingskulder 1 815 -505 341 106 1 757
Summa skulder härrörande från
finansieringsverksamheten 2 215 1 276 341 106 3 938
Avstämning av skulder som härrör från finansieringsverksamheten
UB 2021 Kassaflöden Icke kassaflödespåverkande förändringar UB 2022
Moderbolaget, MSEK
Förvärv av
verksamheter
Avyttring av
verksamheter
Förändring
leasingavtal
Valutakurs
differenser
Räntebärande skulder 0 4 4
Summa skulder härrörande från
finansieringsverksamheten 0 4 4
Från och med år 2022 redovisas alla leasingkontrakt i moderbolaget som operationell leasing och det finns inga leasingskulder per 2022-12-31.
Not 35 Händelser efter balansdagen
Kostnadsminskningsprogram inklusive omstrukturering
i Storbritannien
För att driva effektivitets- och marginalförbättringar beslutade Nobia
i januari 2023 att utöver befintliga strategiska kostnadsinitiativ, lan-
sera ett kostnadsreduktionsprogram inklusive en ompositionering av
en del av den brittiska verksamheten.
Programmet syftar till att generera årliga besparingar på över 300
miljoner kronor, med en märkbar effekt under andra kvartalet 2023
och med full effekt under andra kvartalet 2024. Programmet innebär
en potentiell uppsägning av 500 anställda. Kostnaden för att genom-
föra programmet beräknas uppgå till 300 miljoner kronor, och kommer
belasta det första kvartalet 2023, redovisat som jämförelsestörande
poster.
Verksamheten i Storbritannien kommer delvis att ompositioneras
genom att bland annat avsluta delar av projektverksamheten som inte
bedömns ha tillräcklig lönsamhet, att förenkla den centrala brittiska
organisationen samt en konsolidering av tillverkningsstrukturen som
innebär att produktionsanläggningarna i Dewsbury och Grays i Stor-
britannien föreslås stängas. Föreslagna ändringar är förbehåll för
sedvanliga fackliga förhandlingar .
83
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Styrelsens försäkran
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen
har upprättats i enlighet med god redovisningssed i Sverige och
koncernredo visningen har upprättats i enlighet med de internationella
redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets
förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av
internationella redovisningsstandarder. Årsredovisningen respektive
koncernredovisningen ger en rättvisande bild av moderbolagets och
koncernens ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för moder
-
bolaget respektive koncernen ger en rättvisande översikt över utveck-
lingen av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och
resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som
moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Koncernens resultat- och balansräkningar och moderbolagets
resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på
årsstämman den 27 april 2023.
Stockholm den 4 april 2023
Jan Svensson
Ordförande
Tony Buffin Marlene Forsell David Haydon Nora Førisdal Larssen
Ledamot Ledamot Ledamot Ledamot
Carsten Rasmussen Jon Sintorn Per Bergström Mats Karlsson
Ledamot VD och koncernchef Arbetstagarrepresentant Arbetstagarrepresentant
r revisionsberättelse har lämnats den 5 april 2023
PricewaterhouseCoopers AB
Anna Rosendal Mats Angslycke
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Huvudansvarig
84 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Nobia AB (publ)
organisationsnummer 556528-2752
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för Nobia AB (publ) för år 2022. Bolagets årsredovisning och
koncernredovisning ingår på sidorna 31–84 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rätt-
visande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 decem-
ber 2022 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt
årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rätt-
visande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december
2022 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt
International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits
av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig
med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen
och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
ra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncern-
redovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rap-
port som har överlämnats till moderbolagets och koncernens revi-
sionsutskott i enlighet med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA)
och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhål-
lande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga för-
bjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1
har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Övrig upplysning
Revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för räken-
skapsåret 2021 har utrts av en annan revisor som lämnat en revi-
sionsberättelse daterad den 13 april 2022 med omodifierade uttalan-
den i Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå och
bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella rappor-
terna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande direktören
och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exempel viktiga redo-
visningsmässiga uppskattningar som har gjorts med utgångspunkt
från antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka till sin
natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat risken
för att styrelsen och verkställande direktören åsidosätter den interna
kontrollen, och bland annat övervägt om det finns belägg för systema-
tiska avvikelser som givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter till
följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig gransk-
ning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rapporterna som
helhet, med hänsyn tagen till bolagets och koncernens struktur, redo-
visningsprocesser och kontroller samt den bransch i vilken koncernen
verkar.
Nobia är en ledande europeisk köksspecialist med verksamhet i sju
länder. Nobias affärsmodell är att tillverka och sälja kök under starka,
välkända varumärken konsumenter och företag. Verksamheten omfat-
tar hela värdekedjan från design, produktutveckling, inköp och tillverk-
ning, till försäljning och distribution, samt på vissa marknader installa-
tionstjänster. Verksamheten är organiserad och styrs utifrån t
geografiska regioner – Norden och Storbritannien – samt Portfolio
Business Units med verksamhet i Holland, Österrike och England.
Vår revision har utförts löpande under året, med ett stort fokus detta
första år som Nobias revisorer på att inhämta förståelse för koncer-
nens verksamhet, hur den är organiserad, om viktiga system och pro-
cesser samt den interna kontrollmiljön. För det ändamålet har vi
genomfört intervjuer med ledande befattningshavare på olika nivåer
i koncernen och för koncernfunktioner samt tagit del av rapporter,
policys, instruktioner och andra interna styrdokument. Vi har även
haft en regelbunden dialog med intern kontroll-funktionen på koncern-
nivå för att dela med oss av relevant information och koordinera aktivi-
teter om och när det har bedömts relevant.
Med allt detta som utgångspunkt har vi, för att kunna bedöma kon-
cernredovisningen som helhet, beslutat att de mest väsentliga dotter-
bolagen ska ingå i koncernrevisionen. De flesta dotterbolag i koncer-
nen omfattas dessutom av revision enligt lokala lagkrav. Det centrala
teamet ansvarar för att granska ett antal gemensamma koncernöver-
gripande processer och funktioner inklusive moderbolagets egna
räkenskaper. De lokala teamen har ansvar för att granska de poster
som kommer av den operativa verksamheten i respektive enhet och
som härrör från den lokala produktionen och försäljningen.
Vi avlämnade en översiktlig granskningsberättelse för delårsrappor-
ten för det tredje kvartalet och har rapporterat våra iakttagelser och
rekommendationer under året till styrelsens revisionsutskott och vid
bokslutsgranskningen även till styrelsen i sin helhet.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedömning
av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig grad av
säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehåller några
väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd av oegent
-
ligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga om enskilt eller till-
sammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användarna fattar med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantitativa
väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapportering som
helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överganden fastställde vi
revisionens inriktning och omfattning och våra granskningsåtgärders
karaktär, tidpunkt och omfattning, samt bedömde effekten av enskilda
och sammantagna felaktigheter på de finansiella rapporterna som
helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalan-
den om dessa områden.
85
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Särskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Intäktsredovisning
Koncernens nettoomsättning uppgick till 15 mdr kronor 2022 och utgör därmed en väsentlig post i koncernens resul
-
taträkning. Posten karaktäriseras av ett stort antal underliggande transaktioner och avtal med kunder där olika kon-
trakt kan innehålla olika leveransvillkor som måste beaktas vid intäktsredovisningen. Sammantaget har vi därr
bedömt intäktsredovisningen som ett betydelsefullt område i vår revision.
Koncernen säljer köksprodukter och övriga produkter genom ett antal olika försäljningskanaler såsom egna buti-
ker, franchisebutiker, bygghandel och gör det själv-kedjor samt andra återförsäljare. Försäljning sker därmed både
direkt till slutkund men även via återförsäljare. Intäkten tas vanligen vid leverans av varorna till överenskommen
plats, men det finns även intäkter kopplade till installationstjänster där intäkten istället tas över tid, i takt med att
installationstjänsten utförs.
Upplysningar i not 1 och 3 ger ytterligare information om hur koncernen redovisar sina intäkter.
r revision har omfattat bland annat följande moment;
Kartlagt och erhållit förståelse för utvalda system och processer för intäktsredovisning;
Utvärderat om bolagets redovisningsprinciper stämmer överens med IFRS;
Testat ett urval av försäljningstransaktioner och kundavtal för att bedöma om de redo
-
visas enligt koncernens principer;
Utfört dataanalys för att identifiera och utvärdera ett urval av manuella och automa
-
tiska bokföringstransaktioner;
Testat lämnade notupplysningar mot bokföring och annan räkenskapsinformation.
Nedskrivningsprövning av goodwill
Koncernen redovisar en goodwill om 3 mdr kronor per den 31 december 2022. Goodwillposten skrivs inte av utan är
istället föremål för nedskrivningsprövning minst årligen, eller vid indikation på värdenedgång. Vid nedskrivnings
-
prövningen fastställs ett återvinningsvärde baserat på diskonterade kassaflöden som jämförs med de bokförda
värdena. Detta för respektive kassagenererande enhet som för Nobia utgörs av de tre regionerna. Beräkning av
återvinningsvärdet är till sin natur förknippat med ledningens uppskattningar och bedömningar kring exempelvis
prognosticerad försäljning, marginaler och diskonteringsränta.
Företagsledningen och styrelsen har analyserat utmaningar, kortsiktiga åtgärder och framtida strategi för samt-
liga kassagenererande enheter och bedömer att rimliga förändringar i de viktiga antagandena/viktiga variablerna
inte kommer leda till att det beräknade sammanlagda återvinningsvärdet på enheterna blir lägre än deras samman-
lagda redovisade värde. Goodwillprövningen har därmed inte föranlett någon nedskrivning under året.
Upplysningar i not 1 och 13 ger mer information om koncernens nedskrivningsprövning av goodwill.
r revision har omfattat bland annat följande moment;
Testat koncernens modell för nedskrivningsprövning samt utvärderat väsentliga antagan
-
den som använts för att fastställa prognostiserade kassaflöden och diskonteringsräntor
samt vid beräkningen av tillgångarnas nyttjandevärden per kassagenererande enheter.
Granskningen har skett med involvering av PwCs värderingsspecialister. Där bedömning
har gjorts att tester har genomförts enligt vedertagna principer och metoder.
Utvärderingen har beaktat verksamhetens historik, koncernens prognoser och strate
-
giska planering samt externa datakällor där det varit möjligt och relevant;
Med utgångspunkt från nedskrivningstestet har vi genomfört simuleringar och känslig
-
hetsanalyser för att förstå hur en förändring påverkar värdena och indikerar ett eventu-
ellt nedskrivningsbehov. Dessa tester har också legat till grund för vår granskning av de
upplysningar som lämnas i årsredovisningen i not 13.
Testat lämnade notupplysningar mot bokföring och annan räkenskapsinformation.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovis
-
ningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–30 och
89–120. Den andra informationen består även av ersättningsrappor-
ten som vi förväntar oss få tillgång till efter datumet för denna revi-
sionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för denna andra information.
rt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovis-
ningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande
med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras
ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oför-
enlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under
revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla
väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna infor-
mation, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en
väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget
att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger
en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller kon-
cernredovisningen, enligt IFRS, så som de antagits av EU, och årsredo-
visningslagen. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även
för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta
en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De
upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka för-
mågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om
fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om
styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget,
upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ
till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finan-
siella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredo-
visningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
86
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredo-
visningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens
webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA
FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har
vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens
förvaltning för Nobia AB (publ) för år 2022 samt av förslaget till dispo-
sitioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget
i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verk-
ställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero
-
ende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revi-
sorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträf
-
fande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar
detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med
hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart,
omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och kon-
cernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning
i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlö-
pande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och
att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i
övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande direktö-
ren ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för
att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och
för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med
en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget.
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredo
-
visningslagen eller bolagsordningen.
rt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bola
-
gets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med
rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktie-
bolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att
en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersätt
-
ningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvalt-
ningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsin-
spektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revi-
sionsberättelsen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har
vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direk
-
ren har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rappor-
ten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden
för Nobia AB (publ) för år 2022.
r granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utrt granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revi
-
sorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekom-
mendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero-
ende i förhållande till Nobia AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedö
-
mer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga fel-
aktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten
i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av
vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgär
-
der för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett
format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för
att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sve-
rige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan
finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller miss-
tag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsfö-
retag som utr revision och översiktlig granskning av finansiella rap-
porter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjäns-
ter och har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket
innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad
av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga
krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om
att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat
genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporte-
ringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna
riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som
är relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram
underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamåls-
enliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett
uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen
omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimlig-
heten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den gran-
skade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödes-
analys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet
med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 21–30 och för att den är upprättad i enlighet med års-
redovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår
87
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och
en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovis-
ningens och koncernredovisningens övriga delar samt är i överens-
stämmelse med årsredovisningslagen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten
sidorna 89–114 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 12 Revisorns
yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21, 113 97 Stockholm, utsågs
till Nobia AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 5 maj 2022 och har
varit bolagets revisor sedan 5 maj 2022.
Stockholm den 5 april 2023
PricewaterhouseCoopers AB
Anna Rosendal Mats Angslycke
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Huvudansvarig
88
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Vårllbarhetsagenda
Innovationer
för en hållbar
livsstil
Cirkulära
material och

Främja
en hållbar
kultur

klimat-
påverkan
1 2 3 4
» Hållbarhet är en självklarhet i vår verksamhet. Med en relevant
hållbarhetsagenda säkerställer vi att vårt hållbarhetsarbete är
tillräckligt framåtblickande och stödjer vår övergripande strategi.
» Det är viktigt för oss att integrera hållbarhetsarbetet i våra
strategiska initiativ och i vår dagliga verksamhet genom att hitta
den optimala balansen mellan central styrning och lokal
drivkraft.
» Under året har vi bland annat arbetat vidare med koncept för

program för råmaterial i tillverkning. Vi har även ytterligare

vårt vetenskapligt baserade klimatmål. Nu går arbetet vidare.
Vi har fyra strategiska fokusområden för vår hållbarhetsagenda.
Vi tar vara på våra möjligheter genom att utveckla och främja

en minskad klimat påverkan samt en hållbar kultur. Därtill
kommer vårt viktiga systematiska hållbarhets arbete lokalt och
centralt för att säkra efterlevnad och minimera risker.
89 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Vårt hållbarhetsarbete syftar till att tillvarata möjligheter,
begränsa vår negativa påverkan där den är som störst och
minimera våra risker. Under året genomfördes en omfattande
uppdatering av vår tidigare väsentlighetsanalys, i syfte att
ännu tydligare koppla den till vår verksamhets faktiska och
potentiella påverkan på ekonomi, miljö och människor, inklusive
mänskliga rättigheter. Läs mer på sidorna 104–106.

riktningen för det strategiska arbetet inom våra fyra fokusområ
den. De utgör även upplysningsområdena för vår rapportering
och omfattas av: främja hållbar konsumtion, produktsäkerhet,
hållbart resursutnyttjande (inklusive biodiversitet), renare

tivitet, engagemang och kompetensutveckling, hälsa och säker


På de nästkommande sidorna beskriver vi hur vi tar oss an
frågorna samt årets utfall av arbetet. Se även sidan 106 för en
koppling mellan de väsentliga frågorna och GRIs upplysnings
områden för rapportering.

DESIGN OCH
PRODUKTUTVECKLING
I denna fas fattar vi beslut
som påverkar hållbara val
av råvaror, produktions-
processer samt cirkulära
sningar. Med rätt förut-
sättningar i form av insikt,
kunskap och samarbeten,

alternativa material och
sningar som kan leda till
lägre påverkan i hela

INKÖP

leverantörer vi ska arbeta
med och vilka av deras pro-
dukter vi ska använda. Vårt
program för ansvarsfulla
inköp syftar till att mini-
mera risker och bidra till
en mer hållbar leverantörs-

TILLVERKNING
I våra produktionsanlägg-
ningar tillverkar och monte-
rar vi köks- och
badrumsskåp samt bänk-
skivor. Med systematiskt
arbete inom hälsa, säker-

och klimat strävar vi att nå

kvalité, samtidigt som vi
minskar negativ påverkan
och minimerar risker.
FÖRSÄLJNING

butiker, genom franchise

via direkta möten med
pro fessionella köpare.
Genom våra kundmöten

inspiration till installation.
TRANSPORT
Merparten av våra god-
stransporter sker med ett
begränsat antal externa
åkerier etablerade på
samtliga av våra markna-



transporter och minskade
utsläpp.
ANVÄNDNING AV SÅLDA
PRODUKTER

hålla många år tillsam-
mans med konsumenten.
Genom vårt utbud, stöd
och inspiration vill vi under

minska sin egen påverkan i
köket genom lösningar som
bidrar till att leva mer
hållbart.
SLUTBEHANDLING
När det är dags att ertta
sitt gamla kök med ett nytt
kan det gamla köket betraktas
som avfall, eller som en

att förse kunden med cirku-
lära lösningar för att behålla
det gamla köket i
materialcykeln.
90 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Arbetssätt och resultat
Vi vill stötta kunden genom hela köksresan, från idé till en mer hållbar
vardag i det nya köket. Hållbarhet är därför en integrerad del i vår
designstrategi och i vår produktutvecklingsprocess.


i designfasen och följa med produkten i nästkommande led i form av
utveckling och industrialisering. Vi har tidigare tagit fram ett styrkort
med syfte att utgöra både stöd för optimering och tidigt fattade

ternas hållbarhetsprestanda utifrån framtagna hållbarhetsprinciper.

tive produktkategori, exempelvis relaterat till återvunnet material,
vatten besparing, etcetera.
Hittills har styrkortet visat sig tillämpas bäst när stora delar av pro
dukten redan är utvecklad och då framförallt för att utvärdera pro
duktens hållbarhetsprestanda. Vi kommer därför att vidareutveckla
både styrkortet och tillhörande processer för att i större utsträckning
fungera som stöd för optimering i tidigare skede i beslutsprocessen.

Ett omfattande program pågår inom Norden för att harmonisera våra
skåp, fasta inredningar och konstruktionselement. Arbetet resulterar
i en gemensam stark grundportfolio som kommer skapa en plattform

hållbarhet i fokus. Genom programmet samlas det bästa av tidigare
erfarenhet och kunskap från hela verksamheten, vilket resulterar

kvalitets krav. Arbetet genomsyras av Nobias hållbarhetsprinciper

nya produkt lösningar.
Ett exempel är uppdateringarna i produktsortimentet för avfallshan
tering för att förbättra sorteringsfraktionernas volym, användbarhet

lättar även för projektkunderna att leverera kök som upp fyller deras

BREEAMs byggnadsstandard för avfallshantering
under byggnadens driftskede.

Produkter som är miljömärkta, det vill säga

miljökrav, är värdefullt för att hjälpa våra
kunder att göra bra val för miljön och för oss
att säkra ständiga förbättringar och efter
levnad av försiktighetsprincipen. Genom vårt
varumärke Marbodal lanserade vi våra första
Svanenmärkta produkter redan 1996 och med


utveckla vårt miljömärkta sortiment. Med Svanen säkrar vi både
hälsosam inomhusmiljö, miljömässigt hållbara materialval inklusive

Av nylanserade produkter till nordiska marknaden under året var
92 procent (75) Svanenmärkta. I Sverige och Norge, där vi har våra
största andelar av miljömärkt sortiment, kom 50 procent (44) av för
säljningsvärdet från Svanenmärkta produkter under 2022. Vi har
numera en gemensam Svanenlicens för marknaderna i Norden vilket

På våra marknader i Storbritannien och Nederländerna, där Svanen
som är en nordisk miljömärkning inte kan tillämpas, fortsätter vi att



Under året har två incidenter gällande marknadsföring som inte följt
kraven för frivilliga ramverk för produktinformation uppmärksammats
och åtgärdats, en marknadsföringsbroshyr där det var otydligt vilka



Vårt tidigare deltagande i ett branschsamarbete för att utveckla miljö
varudeklarationer visade att kundkraven ser olika ut på olika markna
der. Samtidigt är efterfrågan och behovet av miljövarudeklarationer
stort, och lösningarna behöver anpassas för respektive verksamhet.
Under året har vi därför tagit fram två miljövarudeklarationer för vårt

arbete.

Under kökets livslängd är det främst vitvarorna som bidrar till kli

kunder att minska sitt klimatavtryck har vi därr i nära dialog


ökade försäljningsvärdet av högre energiklasser något inom
både spis/ugn från 90 till 93 procent och inom kyl/frys från
29 till 31 procent.


utveckling. Innan en ny produkt tas in i produktionen genomförs syste
matiska produktriskbedömningar och tester, både i egen regi och


stry Research Association) möbelkrav. Nobia har under året inte haft
något produktsäkerhetsrelaterat fall som lett till legala processer.
Globala mål och principer
Ovan redovisat arbete avser att uppfylla följande av Global

till att uppfylla följande delmål av de globala hållbarhetsmålen:


ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION

rar en stor del av vår tid där och genom

människors hållbarhetspåverkan i köket.
Därför är det viktigt för oss att genom
innovationer för hållbar livsstil främja en
hållbar konsumtion de genom vårt eget
sätt att arbeta via innovativa lösningar och partnerskap, men
också via kommunikation och utbildning till kund. Genom att
även premiera kvalitet och  tar vi ansvar för att
de produkter vi erbjuder är säkra och får ett långt liv. Det är en
förutsättning för vår trovärdighet och överlevnad och ett själv
klart åtagande mot våra kunder.
Innovationer för hållbar livsstil
1
92%
av nylanserade
produkter i Norden var
Svanenmärkta.
91
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Arbetssätt och resultat

jande centralt. Genom mätning och uppföljning arbetar vi för att

i ekonomiskt eller kvalitativt värde. Vi vet att det innebär stora möjlig
heter för både oss, våra leverantörer och våra kunder. Utifrån kontinu

produkter kan användas om och om igen.


att göra hela värdekedjan mer cirkulär. Ett exempel på det är vårt
initiativ Rehome, som nu testas på vår marknad i Storbritannien inom
varumärket Magnet Retail. Där erbjuds kunden en kostnadsfri värde
ring av sitt gamla kök och möjlighet att sälja det vidare till andra
handsmarknaden genom vårt sam arbete med det brittiska företaget
Used Kitchen Exchange (namnbyte till Rehome pågår). Alternativt, om
köket är för slitet för återförsäljning, erbjuds kunden upphämtning och
materialåtervinning av det gamla köket. På så sätt får fungerande
köks inredning nytt liv, våra kunder får mer pengar att spendera på sitt
nya kök och hjälp att demontera det gamla och vi tar ett ordentligt

för kunden att välja just oss som leverantör. Konceptet har lanserats
i mindre skala som test och planeras att expandera med ytterligare
butiker för vidare utvärdering.
Under året har vi också fortsatt med vårt cirkulära erbjudande
RE:NEW på den svenska marknaden och även introducerat konceptet
på våra marknader i Danmark och Norge. Genom RE:NEW erbjuds
kunden lösningar för att uppdatera och ge kök nytt liv genom bland
annat nya luckor och handtag. Att byta luckor istället för hela skåp
stommen sparar material och energi och intresset från kunder har
varit stort. I Sverige har vi även introducerat ett samarbete med


utan att behöva riva ut gamla stommar, även när de ursprungliga
köken inte kommer från något av våra varumärken har vi under året
också införlivat det innovativa företaget Superfront
i vår koncern. Superfront erbjuder luckor, hand
tag med mera för att förnya och förlänga


I samarbete med Högskolan på

fortsatt projektet med att utveckla en
köksprototyp baserad på cirkulära
kriterier. Genom livscykelstudier fast
ställs bästa material och konstruktion för
att maximera cirkulariteten inom köket och
värdekedjan. Projektet omfattar även nya

kularitet. Köket är utformat för en förväntad livslängd på upp till 60 år.
Under året deltog Nobia även i en studie genomförd av Tekniska

minska och eliminera avfall genom att bibehålla värdet av produkter

ningarna för nedmontering av skåpen på olika sätt. De viktigaste insik
terna från studien har inkluderats i utvecklingen av vårt sortiment och

köping, Sverige.
Insatser för minskat spill


även skåpsdetaljer för montering, färg
och förpackningsmaterial. I produktio
nen sker spill främst i form av trärester
vid sågning och färg rester från ytbe
handling. Visst annat avfall främst i
form av ingående förpackningsmaterial
förekommer också.

gram för råmaterial som trä skivor och färg fort

största målningslina i vår anläggning i Danmark där vi under året har
sparat material genom att standardisera målningsprocessen. En säk
rare process har gett bättre kvalitet och samtidigt förbättrat avkast
ningen från färgförbrukning med 35 procent. Även vid vår anläggning
i Danmark där vi tillverkar bänkskivor har vi arbetat för att minska

avkastningen med 3–4 procent och minskat direkt träspill med 140
ton som annars skulle hanteras som avfall.
Vårt spill får nytt liv
Merparten av vårt inkommande trä består av skivmaterial. I genom
snitt består skivmaterialet av 39 procent återvunnet trä i form av
restprodukter och återvunnet material. I samarbete med externa
aktörer verkar vi även för att cirkulera vårt eget spill från produktionen
till nya produkter genom återanvändning och återvinning. I vår verk
samhet i Stor britannien har vi erfarit ekonomiska vinster av att sälja
träspill direkt tillbaka till industrin istället för att hantera det som
avfall. Av vårt träspill gick 61 procent (62) till tillverkning av nya pro
dukter under 2022 och resterande del gick till energiåtervinning.
Även andra produktionsmaterial går till återvinning. Vid vår produk

baka till vår kantbandsleverantör som återvinner materialet i sin pro
duktion. Dessa kantband med återvunnet material används i sin tur
delvis i vår produktion i Nederländerna.
Vi ser det som vårt ansvar att skapa
maximalt värde av våra resurser. Genom
säkrar vi både

nytta för våra kunder. Att utveckla cirkulära

att eftersträva förnybara och återvunna


att möjliggöra framtida cirkularitet och säkra våra produkters
verkan på inomhusmiljön är det viktigt med rena material-
 exempelvis genom att minimera användning av
problematiska kemikalier.

2
60 år
beräknad livslängd på

cirkulära kök
39%
av vårt skivmaterial består
av återvunnet trä
92
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Mer hållbara materialval
Eftersom vårt främsta råmaterial är trä är det avgörande för oss att
det trä vi använder kommer från hållbara källor och att träråvaran




köper in har vi en gedigen inköpsprocess och leverantörerna genom
går vår granskning för ansvarsfulla inköp. Uppgifter från alla leveran
törer av direktmaterial gällande träråvara, träprodukt eller produkt
med träinnehåll samlas in och hanteras årligen.
Även inom andra material såsom plast arbetar vi med ökad cirkulari
tet och minskad klimatpåverkan. Under året har vi introducerat ett
handtag av havsbaserad återvunnen plast och ersätt alla handtag av
jungfrulig fossilbaserad plast med denna.

sys tematiskt och förebyggande enligt EU:s, och numera Storbritan

som ställer höga krav på försiktighetsprincipens tillämpning.
Emissioner av formaldehyd uppstår naturligt från trä i låga halter,
men är också kopplat till bindemedel till exempel i träbaserade skivor.
Nobia använder endast skivmaterial som ligger väl inom gällande
branschrekommendation (E1) och idag erbjuder vi produkter med
lägre halt (såsom halv E1) på några marknader.
Valet av färg vid ytbehandling påverkar också kemikalieinnehållet
i produkter. Vattenbaserad färg innebär exempelvis markant mindre



rade detaljer.

2020 2021 2022
Träförbrukning tusen m
3
374  331
Återvunnet trä i skivmaterial, % 37 40 39

1)
, % 97 96 96
 262  265


2020 2021 2022
Träspill 29 527 25 634 25 216
 3 074 3 324 2 166
Totalt   

till återanvändning   
till återvinning   

till återanvändning  
till återvinning  

2020 2021 2022
Träspill 13 751 15 569 
 2 769 2 305 
Totalt   

till förbränning med
energi återvinning internt   
till förbränning med
energi återvinning   
till deponi   

till förbränning med
energi återvinning   
Globala mål och principer
Ovan redovisat arbete avser att uppfylla följande av Global

till att uppfylla följande delmål av de globala hållbarhetsmålen:

12.5 Minska mängden avfall markant.

uttarmade skogar.

ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
93 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Arbetssätt och resultat
Utsläpp av växthusgaser sker inom vår tillverkning och från transpor
ter, men orsakas även indirekt av oss hos våra leverantörer och kunder.

påverkan, men även centralt med fokus på exempelvis värdekedjan för
att stärka och utveckla klimatarbetet och minska påverkan.


avtalet, som är godkända av Science Based Target initiative (SBTi).
Våra klimatmål omfattar både vår egen verksamhet och vår värde
kedja.
Vår egen förbrukning och utsläpp följs upp kvartalsvis och våra pro
duktionsenheter har egna mål som gemensamt styr mot vårt koncern
gemensamma klimatmål. Sedan 2016, som är basåret för vårt klimat
mål, har vi ställt om vår energiförbrukning mot mer förnybar och
i slutet av året hade vi nått en reduktion på 77 procent (72).

av våra leverantörer baserat på deras utsläpp av klimatgaser ska ha
antagit vetenskapliga klimatmål till 2025, har vi idag uppnått 49 pro
cent (52) av våra leverantörer. Den procentuella minskningen beror på
att de leverantörer som har vetenskapliga klimatmål också fått lägre
total klimatpåverkan.

3
Tillsammans med resten av världen
står vi inför en av vår tids största
utmaningar, att hantera och minimera den
klimatförändring som påverkar vår värld.
I vår värdekedja orsakar vi utsläpp av
genom nyttjande av energi
och bränslen, främst för tillverkning och
transporter men huvudsakligen indirekt
genom leverantörers klimatpåverkan och framtida nyttjande
av våra produkter. Holistiska och smarta lösningar med fokus

producera mer av mindre. för den framtida
användningen av köket är också väsentligt för att minska
kundernas klimatavtryck.
72%



72%
Vi ska minska utsläpp av växt
husgaser från verksamheten
och egna transporter med
72 procent till år 2026 (basår
2016).
Resultat 2022: 77 procent.
Mål scope 3Scope 3
70%
Baserat på klimatpåverkan från
våra leverantörer i kategorierna
köpta varor samt användning av
sålda varor, ska 70 procent av

skapligt baserade mål till 2025.
Resultat 2022: 49 procent.

2
e

2
e
2016
Basår
2022
24 018
14 386
2026
Mål
Mål
Vår väg
Målväg
Köpta varor
och material

kapitalvaror
Transporter
och resor
Användning
av produkter

protokollets 15 kategorier, vilka tillsammans utgör vår redovisning av scope 3.
94 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Samtidigt som vi strävar för att upprätthålla och nå våra nuvarande

att fortsätta i linje med den samlade vetenskapens rekommendationer.

Vi har 100 procent förnybar el i såväl vår produktion som i egna

I slutet av året var 76 procent (69) av vår totalt använda värme i pro
duktion och egna butiker förnybar. Sammantaget innebär det en total



ningen för både el och värme på våra produktionsanläggningar. Exem
pelvis har läckage från värmeväxlare och felaktig inställning av luft

anläggningar. I Storbritannien har samtliga produktionsenheter certi

och ständiga förbättringar. Genom optimerad produktionsplanering

Totalt har värmeförbrukningen i produktionanläggningar och egna
butiker minskat med över 10 procent under året, varav merparten skett
inom icke förnybara energislag som fossil gas. Minskningen har gett

minskat med 22 procent. Utsläpp från egna godstransporter minskade

Nettovinsten (scope 1 och scope 3) för transportutsläpp totalt blev

2
e.


värdekedja (scope 3) i form av utvinning och framställning av direkt
material och produkter, transporter samt användning av produkterna.
Den stora förändringen i årets utsläpp från scope 3 kommer framför
allt från kapitalinvesteringar kopplat till vår nya fabrik såsom byggna
tion och maskinpark.

kring utökat klimatarbete med fokus på att driva utvecklingen mot att


vår leverantörsled, har vi också kartlagt användningsgraden av fossil
baserad energi för tillverkning hos våra väsentliga leverantörer av
direktmaterial. Av de som uppgett att de har mer än 30 procent fossilt
beroende har 44 procent svarat att de har etablerade förbättringsmål
för att minska utsläppen.




Utifrån en omfattande analys av framtida scenarier av en global upp

tionen från denna analys består och ligger som grund för vårt vidare


Utsläpp av växthusgaser, tusen tCO2e 2020 2021 2022
   
   
Biogena   
   
   
   
Intensitet klimatpåverkan, köpt energi, g/kWh 2020 2021 2022

e intensitet, el

e intensitet, värme   

omsättning, kg/MSEK 2020 2021 2022

   

   
Energikonsumtion 2020 2021 2022
Totalt förnybar
GWh   
Biogas GWh 3 5 4
Trä GWh  12 14
El GWh  73 75
 GWh 25 29 27
Totalt icke förnybar
GWh 43 44 37
Naturgas GWh 14 15 12
Olja GWh 1 4 1
Diesel GWh 23 20 17
Bensin GWh 2 3 3
LPG GWh 1 1 1
El GWh 0 0 0
 GWh 2 2 1
Andel förnybart % 75 73 77
1) Inklusive el, värme och egna transporter
Relativ energikonsumtion, MWh/MSEK 2020 2021 2022
Total energi per omsättning
1
  
1) Omfattar all energi från el, värme och egna transporter
Globala mål och principer
Ovan redovisat arbete avser att uppfylla följande av Global

till att uppfylla följande delmål av de globala hållbarhetsmålen:
13.1 Stärk motståndskraften mot och anpassningsförmågan till klimat
relaterade katastrofer.

BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
95
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Arbetssätt och resultat
På lokal nivå inom respektive ledningssystem hanteras löpande
medarbetarfrågor såsom hälsa och säkerhet. På central nivå bedrivs

arbete där utbildning, medarbetarundersökning med mera ingår
som stöd.

I årets medarbetarundersökning rankade våra medarbetare
meningsfullhet” som en av de viktigaste frågorna. Det tolkar vi som
att våra satsningar på Nobias gemensamma syfte och värderingar

ambition och syfte (Designing kitchens for life), så har fokus detta året


planer där många anställda har involverats.

Genom att vi upplever en ökad konkurrens på arbetsmarknaden har
vi under året satsat extra på att attrahera och rekrytera rätt resurser

tivitet och engagemang. Exempelvis har en globalt ansvarig för Talent
Acquisition tillsatts och vi har organiserat alla våra rekryteringsresur

ser genom hela företaget samt för att säkerställa verksamma och
relevanta rekryteringar.

rad del av vårt sätt att arbeta som skapar ett delat ansvar för våra
företagsmål och säkrar alla medarbetares värdefulla bidrag. Proces
sen bidrar också till att planera och följa upp lärande och utveckling
för varje enskild medarbetare, både i nuvarande roll och för eventuella
framtida karriärambitioner. Med utgångspunkt i att leverera på vår
strategi har vi infört ett mer framåtblickande och transparent sätt att
sätta och följa upp individuella mål genom kvartalsvisa så kallade

sen på återkoppling och engagemanget hos våra medar
betare. Vi säkerställer också att vi har löpande
utvecklingsdiskussioner mellan medarbetare och
chef och inom teamen.

På Nobia uppmuntras alla medarbetare att
ha löpande samtal med sin närmaste chef.
Den årliga prestationscykeln börjar vanligt
vis med en längre dialog om mål, ambitioner
och lärandeutveckling. Då formulerar vi kvar
talsmål, relaterar till övergripande mål,

arbetarens arbetsmiljö. Under hela året är sedan
processen att se över de satta målen kvartalsvis och
anpassa vid behov.
Baserat på tillgänglig data och input från organisationen hade en
stor majoritet av tjänstemännen genomfört det årliga initiala samta

från våra medarbetare i produktionsanläggningarna men även där
uppmuntrar vi kontinuerliga dialoger om måluppfyllnad, lärande och
arbetsmiljö. Ambitionen är att kunna följa processen för alla medarbe

baserad kultur, även på teamnivå där så är relevant.

Vår medarbetarunderkning är ett viktigt verktyg för att förstå och
följa upp medarbetarnas engagemang genom hela organisationen.
Detta året har vi introducerat en ny samarbetspartner för vår medar
betarundersökning. På så sätt har vi skapat vi förutsättningar för att


undersökningar, exempelvis med korta och relevanta pulsundersök
ningar, vilket vi kommer att genomföra under nästa år. Med det nya
verktyget kommer vi också att kunna genomföra mer riktade under
sökningar, till exempel för att utvärdera hur hållbarhetsarbetet


teamdialoger och säkerställa att vi löpande adresserar de viktigaste
ämnena och samlar kvalitativ data från våra team.
Engagemangsindexet för 2022 var 65, på en skala från 0 till 100,
med en svarsfrekvens på 75 procent. Resultatet är under benchmark,

Resultatet är heller inte jämförbart med föregående års mätning då vi
ändrat mätmetod. Vårt mål för 2023 är ett engagemangsindex på
75. Aktivitetsplaner har igångsatts i hela verksamheten och anta
let aktivitetsplaner kommer att rapporteras månatligen till kon
cernledningen för att driva medvetenhet och engagemang.
Medarbetarundersökningen visade på gott resultat gällande
att ha balans i arbetslivet och att kunna prioritera och vi tolkar
det som att vårt fokus på arbetsrelaterad stress har gett viss


Vi har en nollvision gällande arbetsrelaterade skador och olyckor.
Tillsammans med koncerngemensamma policys för medarbetarfrå
gor och lokala arbetsmiljöpolicys regleras arbetsmiljön på alla Nobias

sedan delegerat ansvaret till linjechefer enligt respektive lands rutiner.
Alla medarbetare har ett personligt ansvar att bidra till en säker
arbetsplats, agera på ett säkert sätt samt reagera på brister och risk
fyllt beteende. Både ledare och medarbetare utbildas kontinuerligt

enheter, men varierar i omfattning mellan olika länder.
Alla produktionsenheter har lokala ledningssystem som omfattar
samtliga medarbetare med detaljerade rutiner för hälsa och säkerhet,

De lokala ledningssystemen utgör ett ramverk för att främja stän
diga förbättringar och omfattar fysisk och psykosocial hälsa samt
säkerhet. Ledningssystemen är också vägledande i efterlevnad av
lagar och krav samt tillhandahåller processer för att arbeta proaktivt
med att minimera risken för arbetsrelaterade olyckor och ohälsa
genom att utvärdera och förebygga risker.
Främja en hållbar kultur: Engagerade medarbetare
4
Det är genom våra medarbetare som vi kan

rekrytera nya talanger men också för att
behålla de vi har, behövs en arbetsmiljö
där människor kan känna sig engagerade,
säkra och sedda. 
 är en förutsättning
för att driva förändring och långsiktigt
vara en välmående organisation. Hälsa och säkerhet är
avgörande, alla våra anställda ska känna sig trygga och säkra
på sin arbetsplats. av perspektiv,
erfarenheter och kompetenser är avgörande för att attrahera
och behålla medarbetare samt utveckla Nobia långsiktigt.
10
procentenheter, är vårt mål

engagemangsindex
näst kommande år
96
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information

Genom daglig uppföljning av tillbud och olyckor står säkerheten alltid
gst upp på agendan och följs av utredning och åtgärder när så är

lokala chefer, tekniker och skyddsombud möts regelbundet för att gå
igenom resultat från skyddsronder och incidenter och för att vidta
åtgärder så att en liknande olycka aldrig ska hända igen. Arbetsplats
olyckor och aktiviteter för att förebygga dessa följs upp av högsta led
ningen månatligen genom vårt styrkort för produktionen. Styrkortet är

pelvis arbetsplatsolyckor.
Riskbedömningar genomförs minst årligen på alla enheter, där de
medarbetare som genomför bedömningarna kontinuerligt utbildas för

dateras per enhet. De centrala och lokala skyddskommittéerna ingår
också vanligtvis i genomförandet av riskbedömningar och har ansvar
för att belysa relevanta hälsa och säkerhetsfrågor och att medverka
till att implementera aktiviteter som främjar visionen om noll arbetsre
laterade skador och olyckor.
Arbetsrelaterade skador 2020 2021 2022
Antal arbetsrelaterade skador
 70 57
Arbetsskadefrekvens
10,4 12,9 10,6
Antal allvarliga arbetsrelaterade
skador
0 0
Arbetade tusen timmar 5 567 5 421 5 402

2) per miljon arbetade timmar
3) arbetsrelaterad skada som leder till dödsfall eller till en skada från vilken arbetstagaren
inte kan eller inte förväntas återhämta sig helt till hälsostatus före skada inom 6 månader


höga ambitioner inom mångfald, jämställdhet och inkludering. Genom
vår Uppförandekod och vår policy för jämställdhet och mångfald tyd
liggör vi Nobias hållning och synsätt på jämställdhet och mångfald
som en rättighet men också som en resurs för företagets utveckling.
Under året genomfördes utbildningssatsning i Uppförandekoden inne
hållande situationer och lärandemoment exempelvis gällande rele

förandekod på sidan 99. Under året skedde elva incidenter av
diskriminering och trakasserier kopplat till rasism, kön och ålder. Efter
dialog, framtagna och genomförda åtgärdsplaner har samtliga fall
hanterats och avslutats.
En ny rekryteringsprocess introducerades under året inklusive mer
objektiva testmetoder att använda tidigt i procesen. Metoden har lan


bild av frågorna mångfald, jämställdhet och inkludering, samlade vi


kan och bör tillämpa dem. Vi har för avsikt att konkretisera ytterligare
och följa upp frågorna under 2023.


samt säkerställa att vi inom verksamheten använder samma ramverk
för att kunna betala konkurrenskraftiga och rättvisa löner på alla våra
marknader.
Könsfördelning, procent andel
kvinnor/män 2020 2021 2022
Totalt   30/70
Styrelse
 50/50 30/70
Koncernledning   25/75
Ledande positioner  33/67 24/76
Globala mål och principer
Ovan redovisat arbete avser att främst uppfylla följande av Global

till att uppfylla följande delmål av de globala hållbarhetsmålen:

arbetsmiljö för alla.

ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION

Den 31 december 2022 hade Nobia totalt 6 123 medarbetare
i åtta länder. Av samtliga medarbetare arbetar 53 procent inom
administration och försäljning och 47 procent inom produktion


Stor britannien. Våra medarbetare omfattas av kollektivavtal
i samtliga av dessa länder förutom i Storbritannien där arbets
villkoren främst styrs utifrån lagstiftning. Alla länder är repre


97
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Arbetssätt och resultat
Av våra leverantörer av direktmaterial kommer 99 procent från Europa,

policyramverk och processer för hur vi ska arbeta med och hjälpa våra
leverantörer att utvecklas inom hållbarhetsområdet och därigenom

rättigheter och miljön. Genom vår uppförandekod och vårt program
för ansvarsfulla inköp vill vi verka för att bidra till en hållbar utveckling
i vår värdekedja.

r uppförandekod för leverantörer baseras på principerna i Nobias

tion. Leverantörsuppförandekoden är en del av inköpsprocessen och
vår standardmall för avtal hänvisar till koden. Koden reglerar och styr


hänsyn. Koden gäller för våra leverantörer och dess anställda men
även för underleverantörer och Nobia förväntar sig att innehållet
i koden är kommunicerat till alla berörda på ett språk som de förstår.

mänskliga rättigheter i koden såsom föreningsfrihet, rätten till kollektiv

levnad av god arbetsrelaterad hälsa och säkerhet. På samma sätt

kanal för våra leverantörers anställda där de kan rapportera beteen
den som strider mot koden. Leverantörsuppförandekoden ingår som

grund för vidare uppföljning av leverantören.
Vi vill bidra till hållbara globala leverantörskedjor genom att före
bygga risker och negativ påverkan på människa och miljö. Den största
risken för modernt slavarbete relaterat till vår verksamhet bedömer vi

slavarbete är en viktig del av vårt ansvar, och vi redovisar årligen vårt
arbete och resultat enligt det så kallade Modern Slavery Statement,



i vår leverantörskedja har vi ett program
som omfattar riskanalys, granskning,
utvärdering samt en anonym kanal för
rapportering av överträdelser av vår
leverantörs uppför ande kod. Nobias
program för riskbedömning och upp
följning omfattar cirka 300 betydande
leverantörer, motsvarande 99 procent av
vår totala kostnad för direktmaterial. Pro
grammet bygger på para metrar såsom produk
tionsland, produktionsprocess, produkttyp och material samt leveran
törens beredskap exempelvis i form av gällande ledningssystem.
Utifrån dessa faktorer viktas risk mot beredskap och vi bedömer risken
för överträdelser av legala ramverk samt Nobias uppförandekod för
leverantörer. Risk bedömningen utgör grunden för beslut om revision


förbättring. Under året tillkom 12 nya leverantörer till programmet,
varav samtliga blev godkända vid initial granskning.
Under året har vi vidareutvecklat vårt program för att kunna erhålla
mer detaljer om utvecklingsgrad och mognadsnivå hos våra leveran
törer. Genom större insikt i våra leverantörers hållbarhetsambitioner
och drivkrafter har vi möjligheter att konstruera ett urvalssystem som
kan gynna företag med högre etiska standarder. Programmet är
också utvecklat att bättre kunna inkludera indirekta materialleveran

leverantörer är nu nästa steg att inkludera även dessa i programmet.


våra leverantörer för att minska miljöpåverkan i leverantörskedjan. Ett
exempel är etablering av vetenskapligt klimatmål, men vi söker även
olika samarbetsformer kring en gemensam agenda som till exempel
cirkulära lösningar. Läs mer på sidorna 90–94.
Program för ansvarsfulla inköp, antal 2020 2021 2022
Betydande leverantörer   
Hållbarhetsgranskade leverantörer   
Godkända leverantörer efter
granskning   
Leverantörer med revisionskrav  

efter revision



  3 1
Arbetet med att godkänna leverantörer är en löpande process. Infor
mationen i tabellen ger en statusbild av Nobias leverantörs program
i slutet av respektive år.
Globala mål och principer
Ovan redovisat arbete avser att uppfylla följande av Global

uppfylla följande delmål av de globala hållbarhetsmålen:

arbetsmiljö för alla.


resurser
17.16 Stärk det globala partnerskapet för hållbar utveckling.
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
Främja en hållbar kultur: Ansvarsfulla inköp
4
Mycket av den hållbarhetspåverkan ett
bolag som Nobia har uppkommer indirekt
genom leverantörsleden. Vi kan bidra till
leverantörskedjor som skyddar sårbara

Ansvarsfulla
inköp med syfte att minska risker, främja
en hållbar leveranskedja och bygga goda relationer med våra
leverantörer är avgörande för att kunna utvecklas och erbjuda
våra kunder attraktiva produkter.
99%
av våra direktmaterial
leverantörer ingår i vårt
granskningsprogram,
baserat på kostnad.
98
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Arbetssätt och resultat
Genom vår Uppförandekod vill vi skapa en ansvarsfull och långsiktigt

pekterar internationella konventioner om mänskliga rättigheter, arbe

och jämställdhet.

Nobias Uppförandekod för medarbetare och samarbetspartners fung
erar som ett ramverk som tydliggör både de riktlinjer som en medarbe
tare på Nobia måste följa och de förväntningar vi har när det gäller de
enskilda medarbetarnas omdöme och ansvarskänsla. Den fungerar
som en värdefull resurs för att hjälpa medarbetare och andra att fatta
välgrundade och etiskt riktiga beslut. Koden bygger på skälig aktsam
het för den enskilde i de val den gör, så kallad due dilligence. Vi uppma
nar alla våra interna och externa intressenter att rapportera upplevda
avvikelser från koden antingen direkt till oss eller genom anonym

språk där vi har anställda inom koncernen, samt på hemsidan för alla
externa intressenter. Det är Nobias styrelse som beslutar om innehållet
i Uppförandekoden.
Uppförandekoden innehåller hänvisningar till relevanta krav från
Nobia, såsom policyer, förfaranden och rutiner för att säkra efterlev
nad och rapportering av misstänkta avvikelser. Koden grundar sig på







och rätten till kollektiv förhandling, förhindrande av tvångs arbete,
barnarbete, diskriminering inklusive relaterat till
anställning och sysselsättning samt hälsa
och säkerhet på arbetsplatsen.
Regelbundet genomlyses koden för

uppdateringar. Alla anställda, chefer


vetandegraden om viktiga frågor
såsom hur vi skyddar vår miljö, hur
vi agerar gentemot varandra och hur vi
ökar vår IT säkerhet. Utbildningen
innehåller situationer och möjligheter till


arbetarna genomgått utbildningen.
Anti-korruption

tion innefattar vår Uppförandekod och vår leverantörsuppförandekod
och är inkorporerat i våra styrdokument. Nobia gör årligen självutvär

antal frågor som handlar om intern kontroll, däribland risker för kor
ruption såsom givande och mottagande av mutor. Koncernfunktionen
för intern kontroll har vid genomgång av utvärderingarna 2022 inte
funnit något som tyder på förhöjd risk för korruption eller att några
incidenter förekommit.
Anonym visselblåsarkanal

medarbetarna att rapportera beteenden som strider mot koden via
interna kanaler, alternativt den anonyma kommunikationskanalen

intranät och för externa intressenter på hemsidan. Under året rappor
terades 43 interna ärenden, varav elva relaterat till upplevd diskrimi
nering och trakasserier, se sidan 97. Av dessa kom sju ärenden via
SpeakUp. De rappor terade ärendena och andra frågor relaterade
till principerna i Upp förande koden har hanterats och redovisats för
revisionsutskottet i styrelsen.

Nobia skapar värde för våra kunder och andra intressenter genom
utveckling och tillverkning av köksprodukter samt försäljning och dist
ribution av kompletta kökslösningar till slutkunderna. Det skapade
ekonomiska värdet utgörs främst av försäljning av produkter. Det


motsvarar skapat ekonomiskt värde. Den största andelen av vårt för
delade ekonomiska värde avser betalningar till leverantörer för
produkter och tjänster vi köper.
Skapat och fördelat ekonomiskt värde, MSEK 2020 2021 2022
Nettoomsättning   
Rörelsekostnader   
Lönekostnader   
Sociala avgifter och pensioner   
Skattekostnad stat och kommun   
Räntekostnad långivare   
Utdelning till aktieägare  
Behålls i verksamheten   
Globala mål och principer
Ovan redovisat arbete avser att uppfylla följande av Global

till att uppfylla följande delmål av de globala hållbarhetsmålen:

arbetsmiljö för alla.
16.5 Motverka korruption och mutor i alla dess former
17.16 Stärk det globala partnerskapet för hållbar utveckling.
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
Främja en hållbar kultur: 
4

både med kunder och myndigheter, och


företag som Nobia med försäljning både
till konsumenter och till företagskunder är
det mycket viktigt att vårda vårt varu
märke och att bidra till stabil samhällsutveckling och vår egen
lönsamhet över tid genom att motverka alla former av
korruption. Det gör vi genom robusta rutiner för efterlevnad
av vår upp förande kod.
79%
av våra anställda har
genomfört utbildning i vår
Uppförandekod
under året.
99 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information

Område Strategiska mål Status Resultat och framsteg
100 procent av nya köksprodukter ska vara designade
för mer hållbart liv i köket till 2025.

att föra hållbarhetsoptimering och produktinformation från idé hela vägen till lansering.
Minst 90 procent av luckor och bordskivor lanserade
i Norden mellan 2021–2025 ska vara miljömärkta.
Enligt plan. 92 procent (75) av nya produkter i årets lanseringar i Norden var miljö märkta
enligt Svanen.

högre energi klasser till 2024.
Enligt plan. 93 procent (90) av vår försäljning av spis/ugn var inom de högre energiklasserna

Minst 99 procent (baserat på volym) av allt trä ska rröra


år 2025.

källa. Resterande trä, 4 procent, kom från hållbarhets granskade och godkända leveran törer.
100 procent av jungfrulig plast i knoppar och handtag
ska ersättas med mer hållbara alternativ till 2023.
Målet är uppfyllt. 100 procent knoppar och handtag i jungfrulig plast är ersatta av 100 procent
havsbaserad återvunnen plast.
Vi ska initiera partnerskap och samarbeten för att förlänga
livslängden av våra material och produkter.

Kitchen i Stor britannien och Blocket i Sverige för återanvändning av gamla kök, samt med vår


2

baserade klimatmål godkända på 1,5 graders nivå, från
tillverkning och egna transporter (scope 1 och 2) med
72 procent till år 2026 (basår 2016)...
Målet är uppfyllt i förtid. I slutet av 2022 hade vi uppnått 77 procent (72) minskning från 2016

2

transporter.

verkande leverantörerna också ska täckas in av veten
skapligt baserade klimatmål till 2025.
* baserat på livscykeldata för leverantörernas produktion samt våra kunders
användning av produkterna
Enligt plan. Leverantörsdialoger har hållits med de största vitvaru leverantörerna samt våra
träleverantörer för att uppmuntra till vetenskapliga klimatmål. I slutet av året hade 49 procent
(52) av leverantörerna, baserat på utsläpp, antagit egna vetenskapliga klimatmål. Den procen
tuella minskningen beror på att de leverantörer som har vetenskapliga klimatmål också fått
lägre total klimatpåverkan.
Kompetensutveckling inom hållbarhet såsom utbild
ningsinsatser, stöd och verktyg ska vara tillgängliga för
våra medarbetare på alla marknader till 2023.
Under året har insatser och stöd fortsatt att implementeras för att våra medarbetare ska kunna

utbildningsprojekt såväl som i den löpande verksamheten. Nästa steg blir att tillse att kunskap

i kommunikation med kunden.
Vi ska inkludera kritiska underleverantörer
i vår risk bedömning till 2023.

leverantörers underleverantörer i vårt program.
1
Innovationer för
en hållbar livsstil
2
Cirkulära material

4
Främja en
hållbar kultur
3

klimatpåverkan
100
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information

Hållbarhetsarbetet genomsyrar hela vår verksamhet och vårt åtag
ande har implementerats i koncernens övergripande ramverk och pro
cesser. Nobias ramverk för hållbarhetsrelaterade frågor omfattar
interna och externa riktlinjer och regelverk, hållbarhetsagenda, pro
cesser och datainsamling samt uppföljning och rapportering. Målupp
fyllelse och efterlevnad av såväl hållbarhetsagendan som hållbar
hetsrelaterade policyer följs upp systematiskt genom vårt interna
hållbarhetsledningssystem på koncernnivå.
Genom ledningssystemet hanteras övergripande koncernens håll

datainsamling. Hållbarhetsledningssystemet tillsammans med vårt
hållbarhetsramverk är en viktig del av vår verksamhetsutveckling för



det strategiska hållbarhetsarbetet. Nobias hållbarhetsagenda är en

framåt i enlighet med våra åtaganden. Roller och rapporteringsvägar
anpassas kontinuerligt varefter koncenen tar steg i strategin, och vilka
fokusområden i hållbarhetsagendan som behöver mest kompetens
och resurser.
VD får månatlig statusrapportering från hållbarhetsdirektören och
hållbarhetsfrågorna är även en kontinuerligt återkommande punkt på
styrelsens agenda.



med bland annat produktsäkerhet, miljömärkningar samt leverantörs
granskningar.
Hållbarhetsrelaterade rutiner och processer inom exempelvis design
och produktutveckling, inköp och tillverkning samt hantering av pro

för respektive funktion. Exempelvis genomförs systematiska produk
triskbedömningar inom produktutvecklingsprocessen och inom ramen

duktion implementeras efterlevnad av lagstiftning. I den kommersiella

rade kundkrav och proaktivt arbetar för att stötta varumärkenas håll
barhetsarbete.


beten skapar grunden för vårt hållbarhetsarbete. Bland dessa ingår:

ledande principer om företag och mänskliga rättigheter. Våra externa
åtaganden och erkännanden har legat till grund för Nobias hållbar

Modern Slavery Statement, samt vår Träpolicy. Vår koncerngemen
samma skattepolicy samt vår antikorruptionspolicy är andra viktiga
styrdokument. Därtill styr och vägleder Nobias Uppförandekod med
arbetare och samarbetspartners i frågeställningar kring mänskliga

törer bygger på principerna från Nobias uppförandekod och reglerar
och styr våra krav för leverantörer. Läs mer om vår Uppförandekod på


Vår Miljö och klimatpolicy – Nobias koncerngemensamma Miljö och
klimatpolicy grundar sig i vår Uppförandekod och speglar vår strategi
och våra ambitioner inom hela värdekedjan. Policyn bygger på försik
tighetsprincipen och utgör grunden för lokala initiativ och projekt. Det
är Nobias styrelse som beslutar om innehållet i Miljö och klimatpolicyn
och vår hållbarhetsdirektör, tillsammans med chefer på övergripande
nivå, som ansvarar för implementering och efterlevnad av policyn.




derna för kvalitet och miljö, i Danmark även för arbetsmiljö. I Storbritan


Standard Enhet
ISO 9001 


ISO 14001 


ISO 50001 
Morley
ISO 45001 
Morley, Nastola

1
Dinxperlo


Code of Conduct
for suppliers
Nobia Environmental
and climate policy

POLICY
Code of Conduct
for suppliers
101 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information

Att förstå och lyssna in till vår omvärld, är en avgörande komponent

att förstå framtida förväntningar på hur vi tar oss an våra utmaningar.
Genom kontinuerliga dialoger på lokal och central nivå vill vi fånga
upp och befästa olika frågor men även samverka och påverka för att
stärka hållbarhetsarbetet genom värdekedjan. Våra intressenter är
aktörer som påverkar och påverkas av Nobias verksamhet. Informa
tion från dialoger med våra intressenter hanteras löpande och fångas
upp i det kontinuerliga och strategiska arbetet. Dialogerna skapar
även underlag till vår väsentlighetsanalys. Interna funktioner som del
tar i analysprocessen har god insikt i intressenternas bedömning och
prioritering av olika frågor vilket ger stöd till vår bedömning. Som ett
komplement till kontinuerliga dialoger, genomför vi en enkät med
samtliga intressentgrupper vartannat år för att stämma av deras
prioritering av olika ållbarhetsrelaterade ämnen.

Nedan listas några av de främsta organisationer som
Nobia är medlem i och/eller samverkar med
Blocket (samarbete med vårt varumärke Marbodal för
återförsäljning av gamla Marbodal kök)

hälsa&säkerhetsfrågor)


IVL Svenska Miljöinstitutet (samarbete i vårt EPD projekt)


Science Based Target initiative
(Del av vårt åtagande att följa Paris avtalet genom
ett vetenskapligt baserat klimatmål.)

kommittén för kök och möbelstandard)

från vår branschorganisation)
Used Kitchen Exchange (samarbete med vårt varumärke Magnet
Retail för återförsäljning av gamla kök)
WGSN (uppdatering och insikt i trender och utveckling)
Intressenter  Format

Våra medarbetare vill känna stolthet över att arbeta i ett ansvarsfullt och
hållbart företag. Vi arbetar därför med att förmedla hur vi arbetar med håll
barhet, vad som görs och hur medarbetare är involverade, samt att inhämta
synpunkter och förväntningar på hur medarbetarna vill att vi ska arbeta.
Löpande dialog, utvecklings
samtal, årlig undersökning,
anonym kanal, lokala lednings
system för hälsa och säkerhet

Primärt är det professionella kunder som har uttryckliga krav och önskemål
relaterade till hållbarhet. Genom dialog inhämtar vi löpande önskemål,
krav, förväntningar på oss som leverantör och på våra produkter.
Löpande möten, fokusmöten,
undersökningar
Leverantörer
I mötet med våra leverantörer vill vi framhäva vilka hållbarhetsfrågor vi prio
riterar så att de i sin tur kan möta krav och förväntningar som vi förmedlar
relaterat till utbud, produktinformation, etc. men också för att hitta syner
gier och samarbetsmöjligheter.

utvärdering

Våra ägare och investerare förväntar sig att Nobia agerar ansvarsfullt och
transparent och att vi kontinuerligt förbättrar oss inom lönsamhet, miljö,
arbetsmiljö mm. Genom dialog och rapportering förmedlar vi vårt arbete
och förvissar oss om att ägare och investerare känner tillfredställelse i nuva
rande och framtida arbete.
Löpande dialog, rapportering


Vi följer forskningen inom relaterade områden och samarbetar med univer
sitet och organisationer för att basera vårt arbete på samlad kunskap och
tillse att det utvecklas i linje med den senaste forskningen.
Projekt, nätverk
Global Compact

stödja de 10 principerna om mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljö



Principer:
1. Stödja och respektera internationella mänskliga rättigheter inom


av mänskliga rättigheter.
3. Upprätthålla föreningsfrihet och erkänna rätten till kollektiva
förhandlingar.
4. Eliminera alla former av tvångsarbete.


7. Stödja försiktighetsprincipen vad gäller miljörisker.

9. Uppmuntra utvecklandet av miljövänlig teknik.
10. Motarbeta alla former av korruption, inklusive utpressning och mutor.
102
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information

Denna hållbarhetsredovisning har upprättats i enlighet med GRI


cernens arbete att minska denna påverkan, samt resultat. Nobia har
publicerat hållbarhetsredovisningar enligt GRI årligen sedan 2012.
Denna redovisning avser kalenderåret 2022 och publicerades april
2023. Hållbarhetsredovisningen har inte varit föremål för granskning
eller revision av extern part, utöver revisorns lagstadgade yttrande

pågår för en extern revision samt för rapportering i enlighet med EU:s

enligt EU:s taxanomiförordning, se sid 111–114.
Omfattning
Hållbarhetsredovisningen omfattar samma enheter och verksamhet

pektive väsentlig aspekt redovisas på sidorna 91–99. Hållbarhetsredo
visningens innehåll och de hållbarhetsaspekter som redovisas utgår
ifrån senaste materialitetsanalys och sammanfattar det senaste årets
hållbarhetsarbete. Miljödata såsom energi, klimatpåverkan och avfall
baseras på verksamheten i våra produktionsanläggningar samt
egenägda butiker samt så långt det är möjligt på aktiviteter och pro
dukter i värdekedjan.

Superfronts verksamhet samt vårt nya kontor i Vilnius har tillkommit
och ingår sedan starten av 2022 i koncernens hållbarhetsredovisning.
I samband med insamling av data per enhet har mindre avvikelser
upptäckts och justerats för tidigare år, det berör främst avfall och
köldmedia. Det totala underlaget för beräkning av andel kvinnor res
pektive män i ledande positioner har utökats från 50 till 750 personer
och inkluderar nu alla medarbetare med personalansvar.
Vi har under året uppdaterat vårt underlag för klimatberäkningar
med lokala emissionsfaktorer. Uppdaterade emissionsfaktorer har
applicerats för både 2021 och 2022 för att ge en bättre jämförelse. Då
lokala emissionsfaktorer på våra marknader generellt medför ett
något lägre utsläpp per bränsle, innebär det att vi redovisar en något
gre måluppfyllelse för 2021 än förra årets redovisning gällande vårt
vetenskapliga klimatmål.

stransporter i Storbritannien har generat en reallokering av utsläpp
från scope 1 till scope 3.
En uppdatering av klimatpåverkan från våra vitvaror och därmed
förändrad bas för kategori 1 och 11 av scope 3, gör att andel leverantö
rer med vetenskapligt baserad klimatmål baserat på utsläpp av växt
husgaser justerats något för 2021, från 56 till 52 procent.

Energi och utsläpp av växthusgaser: Beräkningar av klimatpåverkan
från energiförbrukning och transporter har baserats på riktlinjerna i


2
e. Vi tilläm
par operativ kontrollstrategi. Beräkning av intern hållbarhetsdata
grundar sig på faktiska värden från mätare och fakturor så långt
detta är möjligt. Uppgifter för el, värme, tjänsteresor och god

faktorer till energikonsumtion och utsläpp av växthusgaser har lokal
anpassats till våra olika marknader. Det innebär att för några

Data kommer från Naturvårdsverket och Energiföretagen och lokala
motsvarigheter i andra länder. Omräkningsfaktorer för koldioxidut

2
e/m
3

2
e/m
3
, för Storbri

2
e/m
3

2
e/m
3
(för Nederländerna

2
e/m
3

2
e/m
3

2
/m
3
,

2
/m
3

2
e/m
3
, för Nederländerna

2
e/m
3

2
e/m
3

2
/
m
3

2
e/m
3

2
e/
m
3

2

2
e/kg,

2

2
e/

2
e/kWh). El till personbilar inom
tjänsten laddas även utanför Nobias anläggningar, andeln förnybar el
uppskattas dörför till 50 procent. Beräkning av utsläpp inom scope 3

på generisk data. Vi arbetar kontinuerligt med att förbättra datakvali
teten genom att ersätta sekundär data med primär data. Energivär
den: Olja 9951 kWh/m
3

3

3
, bio

3
, bensin 9106 kWh/m
3
, biogas

baseras från data från våra två största leverantörer av det som säljs
inom transit och direkt i Norden och Storbritannien. Inom spis/ugn
omfattas energiklasserna A++, A+, A som högre energiklasser. Inom kyl/


brukad färg och färg som går till avfallshantering. Eftersom avfalls
hämtning inte sker jämt fördelat på ett kalenderår, kan beräknade

lat material mellan olika år.


bränning.

Anna Hamnö Wickman, Hållbarhetsdirektör


103 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information



gör vi en årlig analys och uppdatering av våra väsentliga frågor. Årets
omfattande uppdatering av Nobias tidigare väsentlighetsanalys utgår
från GRIs uppdaterade riktlinjer Universal Standards 2021 och har
bidragit med att klargöra faktisk och potentiell påverkan som vår verk
samhet kan ha på miljö, människa och ekonomi. En analys av hur håll

delen av så kallad dubbel materialitetsanalys, har påbörjats och åter

ring, se sidorna 43–44.



lationer och påverkan på miljö, människa och ekonomi i respektive steg
i värdekedjan. Kartläggningen har kompletterats med GRIs lista på
upplysningsområden samt dialoger med intressenter för att säker
ställa en så fullständig analys som möjligt av alla potentiella hållbar
hetsfrågor som är möjliga att rapportera på. Arbetet med informa
tionsinsamling och dialoger med intressenter har genomförts i



intressenters förväntningar har därmed kunnat erhållas. Vi har även


ningar från respektive produktionsanläggning vilka utgör en del av
anläggningarnas lokala ledningssystem för miljö samt hälsa/säkerhet.

samt kompletterat med insikter från interna processer som omfattar
den anställde från start till slut av anställning.


hållbarhetsfunktion, baserat på insikter från kartläggningen, bedömt
graden av påverkan och potentiell påverkan utifrån vägledning från
nya GRI Universal Standards 2021. Negativ påverkan som kan kopplas
till respektive aktivitet har rankats utifrån allvarlighetsgrad; det vill
säga utifrån en sammanvägd bedömning av skala, omfattning, och
möjlighet att åtgärda. I de fall påverkan är potentiell, har vi utöver all
varlighetsgraden även bedömt nivå av sannolikhet.



ritering av de mest väsentliga frågorna tillfallit de med en faktor på
medel till hög. En hög sammantagen påverkansfaktor får alltså en akti
vitet som har hög allvarlighetsgrad, stor omfattning alternativt där
skador riskerar bli oåterkalleliga. En medelhög påverkansfaktor kan ha
en något lägre faktor på en av parametrarna. I de fall potentiell påver

prioriterats. Slutlig förteckning över väsentliga frågor har jämförts




verkansanalys kopplad till uppförandet av vår nya fabrik i Jönkö
ping, Sverige. Väsentlighetsanalysen visar också att ytterligare frågor


råden lagts till i GRI index, se sidan 106.
DESIGN OCH
PRODUKTUTVECKLING
INKÖP TILLVERKNING FÖRSÄLJNING TRANSPORT ANVÄNDNING
AV SÅLDA PRODUKTER
SLUTBEHANDLING
Aktivitet och/eller

Val av produkt,
material och lösningar
Inköp av direkta
och indirekta varor
och tjänster
Tillverkning,
ytbehandling,
montering
Via egna butiker,
franchise, återförsäljare,

Köpta och egna
transporter
av varor
Köket under
dess livstid hos
konsumenten
När det är dags
att byta ut
till nytt kök

Miljö Möjlig påverkan från
olika produktlösningar
Tillverkning, använd
ning av material och
energi hos leverantör
Energi, växthusgasut
släpp, materialkonsum
tion, avfallsgenerering
Energi och växthusgas
utsläpp från lokaler och
resor
Energi och växthusgas
utsläpp
Energi, växthusgasut
släpp från vitvaror och
belysning
Avfallsgenerering,
materialkonsumtion
nniska Möjlig påverkan och risk gällande hälsa, säkerhet, engagemang, inkludering, jämställdhet
Arbetsmiljö och
mänskliga rättigheter
i leverantörsledet
Arbetsmiljö och
mänskliga rättigheter
i leverantörsledet
Hälsa, säkerhet
i konsumtionsledet
Ekonomi Direkt ekonomisk påverkan, risk för korruption

104 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information

Nedan följer en sammanfattning av den hållbarhetspåverkan vi

bedömning av våra väsentliga frågor.
Generell påverkan
 Avgörande för vår verksamhet, liksom för alla
företag på en fri marknad är vår lönsamhet och ekonomiska presta
tion. Genom att tillse att verksamheten är fortsatt lönsam över tid,
bidrar Nobia med löner till medarbetare, skatt till samhället, betal
ning till leverantörer och vinst till utveckling samtidigt som vi förser
många hushåll med funktionella och hållbara kök.
Medarbetare: 
arbetare inom en stor variation av funktioner, allt från produktut

verkan på Nobias medarbetare och andra som vistas på bolagets
arbetsplatser har analyserats både utifrån värdekedjan, men också uti
från den livscykel som omfattar alla anställda; från att få en extern per
son att söka sig till oss, via rekrytering, utbildning, utveckling till att de

andra med och för Nobia såsom konsulter, vikarier och franchisetagare.
Just nu pågår stora transformativa förändringar inom verksam
heten, såsom hur vi är organiserade, våra arbetsprocesser och pro
duktionsmetoder, för att framgångsrikt och metodiskt anpassa oss

samheten när vi går mot ett mer harmoniserat arbetssätt, särskilt
under en transformationsperiod. Vi ser ljust på framtiden med allt
som pågår men har naturligtvis respekt för hur detta kan påverka
våra medarbetare på kort sikt, när det nya möter det gamla. Det ska
par ett behov av en kommunikativ och lärande organisation inom
alla marknader, avdelningar och nivåer. Arbetsrelaterade skador
och olyckor samt en psykosocial miljö kopplat till stress, otillfreds
ställelse, men också oro inför framtiden, är olika former av möjlig
negativ påverkan och risk för våra medarbetare och dess omgivning
att ta hänsyn till. Vi ser även ett behov av att tillvarata möjligheten

med lika möjligheter, som också går i linje med våra värderingar och
stärker konkurrenskraften.
Påverkan i vår värdekedja

-
-



-



Inköp:
av vårt direktmaterial där merparten kommer från europeiska
leverantörer med en ofta lägre uppskattad risk för påverkan
på människa och miljö men där volymerna är stora. Underleve
rantörer till dessa direktmaterialleverantörer har en ökande komplexitet
och kopplas därmed till en något högre risk. Våra indirekta inköp har en
gre komplexitet av ett större antal, ofta mindre aktörer i varierande
branscher. Vid köp av tjänster är det främst sociala oegentligheter,
såsom ohälsosamma arbetsförhållanden eller illegala anställningar
som utgör störst risk. Vi kan påverka genom ett noggrant urval av leve
rantörer som vi samarbetar med samt genom granskning och uppfölj
ning för att därigenom ställa krav på förttring.
Tillverkning:
anläggningar och omfattar produktion och/eller montering.

av material, energi och utsläpp, samt dess relaterande
verkan och volym. Material, framför allt i form av träskivor, men

packningsmaterial ingår i tillverkningsprocessen. Generering av
avfall sker främst vid sågningen och träspill är också den avsevärt




och tillstånd per produktionsanläggning begränsar utsläppsnivå
erna. Social påverkan i form av risk för arbetsrelaterad skada men
även stress förekommer i varierad omfattning.


sker i egna butiker, genom franchise och återrsäljare samt
via direkta möten med professionella köpare. Miljöpåverkan
uppstår främst genom användning av el och värme samt tjänsteresor.
Installation av kök kan erbjudas och förmedlas genom våra säljteam.
Merparten av våra godstransporter sker med
externa åkerier. Transport med egna fordon sker som ett
komplement vid ett fåtal anläggningar. Våra godstranspor





 Som produkt avger ett
skåp en minimal miljö påverkan under själva användnings
fasen. Andra produkter såsom belysning, kranar och vitva
ror medför en större påverkan för kunden i form av vatten och ener
giförbrukning. Indirekt har vi genom hela vårt erbjudande möjlighet
att inspirera kunden till att minska sin egen påverkan i köket genom
lösningar som bidrar till att leva mer hållbart i köket, till exempel för

produkter är säkra att använda under hela sin levnadstid.
 När det är dags för konsumenten att

att förse kunden med cirkulära lösningar för att behålla det
gamla köket i materialcykeln. När konsumenter kasserar vitvaror

illegal handel, om inte vi säkrar att kunden är välinformerad om
denna risk.
Byggnation av ny fabrik
I utkanten av Jönköping, Sverige pågår just nu byggnationen av vår
nya stora fabrik. Med detta projekt, vill vi vara föregångare och visa
att det går att bygga en helt ny fabrik med minimal klimatpåverkan.

systemet för byggnader, BREEAM med ambition att uppnå nivå
Excellent. Byggprocessen ställer stora krav på miljöprestanda

kan på närområdet. Produktionsanläggningen som byggs på en
fastighet om 123 000 m
2
med byggnadsarea 263 000 m
2
ligger inom
ett av Jönköpings industriområden. Vår utredning visade i ett tidigt



detta område är skyddat som naturreservat. I samband med att
fabriken byggs påverkas en del naturvärden på berörd mark och
djurlivet i de närmaste omgivningarna kan komma att störas av
ökade transporter, buller samt belysning.
Nobia har tillsammans med Jönköpings kommun tagit fram en eko
logisk kompensationsplan för förlorade naturvärden, såsom plante
ring av ersättningsträd och iordningställande av våtmark. Området

för att orsaka så liten visuell påverkan som möjligt också när bygget
är klart. Genom hela fabriksområdet har vi tillsammans med kommu


hetens riskpåverkan på närliggande områden vara liten.
105 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
  
Indikatorer
Främja hållbar konsumtion
GRI 417 Marknadsföring
och märkning

Produktsäkerhet
GRI 416 Kundens hälsa och säkerhet Produktsäkerhet
Hållbart resursutnyttjande
GRI 301 Material Materialmängder och återvinningsgrad
GRI 304 Biologisk mångfald Skyddade habitat och rödlistade arter
 

GRI 306 Avfall Avfallsmängder

GRI 302 Energi 
Utsläpp av växthusgaser
GRI 305 Utsläpp Utsläpp av växthusgaser, Scope 1, 2 och 3
Hälsa och säkerhet
GRI 403 Hälsa och säkerhet 
Engagemang och utveckling
GRI 404 Träning och utbildning Karriärsutveckling och lärande
Jämställdhet och mångfald
GRI 405 Mångfald och lika möjligheter Könsfördelning
 Utbildning och incidenter


miljökriterier
Granskade leverantörer
GRI 409 Tvingande eller obligatoriskt arbete Granskade leverantörer
GRI 414 Bedömning av leverantörer utifrån
sociala kriterier
Granskade leverantörer

 Utbildning och incidenter



1
Innovationer för
en hållbar livsstil
2
Cirkulära material

4
Främja en
hållbar kultur
3

klimatpåverkan
106
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information

Tillämpning av standard 
GRI Standards för perioden 1 januari 2022–31 december 2022
Tillämpad GRI 1 GRI 1: Grundprinciper 2021
Applicerbara GRI sektorstandarder Ingen sektorstandard tillgänglig

GRI Standard Upplysning Upplysningens namn Sidhänvisning
Avsteg
Avsteg fn krav Skäl 
Generella upplysningar

GRI 2: Generella upplysningar 2021  Detaljer om organisationen 3, 31, 35
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Enheter inkluderade i organisationens hållbarhetsrapportering 20, 103
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Redovisningsperiod, frekvens och kontaktperson 103
GRI 2: Generella upplysningar 2021   103
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Externt bestyrkande 

GRI 2: Generella upplysningar 2021   12, 20, 90, 104, 105
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Anställda  Ej uppdelat på olika
anställningsformer
Information
ofullständig
Koncerngemensamt
HR system utvecklas
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Arbetare som inte är anställda Rapporteras ej Information
ofullständig

medarbetare saknas

GRI 2: Generella upplysningar 2021  Sammansättning och struktur för styrning 
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Nominering och val för högsta styrande organ 23
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Ordförande för högsta styrande organ 24, 26
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Styrande organs roll i översyn och hantering av påverkan 24
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Delegering av beslutsfattande för hantering av påverkan 24
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Högsta styrande organets roll i hållbarhetsredovisning 24, 26, 101
GRI 2: Generella upplysningar 2021   23
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Kommunikation av kritiska angelägenheter 25
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Den samlade kunskapen hos det högsta styrande organet 
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Utvärdering av det högsta styrande organets prestation 24
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Ersättningspolicy 25
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Process för att fastställa ersättningar 36–37
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Årligt totalt kompensationsförhållande 65 Medianlön för
anställda saknas
Information
ofullständig
Koncerngemensamt
HR system utvecklas
107 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
GRI Standard Upplysning Upplysningens namn Sidhänvisning
Avsteg
Avsteg fn krav Skäl 

GRI 2: Generella upplysningar 2021  Uttalande om strategi för hållbar utveckling 5–6
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Policier och åtaganden kopplade till hållbarhet 99, 101
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Integrering av policier och åtaganden kopplade till hållbarhet 9199, 101
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Processer för att avhjälpa negativ påverkan 
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Mekanismer för rådgivning och rapportering av angelägenheter
för organisationen
99
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Efterlevnad av lagar och förordningar 42
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Medlemskap i organisationer 102

GRI 2: Generella upplysningar 2021  Metod för intressentdialog 102
GRI 2: Generella upplysningar 2021  Kollektivavtal 97
VÄSENTLIGA FRÅGOR
GRI 3: Väsentliga frågor 2021  Process för att fastställa väsentliga frågor 104–105
GRI 3: Väsentliga frågor 2021  Lista på väsentliga frågor 106
Ekonomiskt resultat
GRI 3: Väsentliga frågor 2021  Styrning, 201 31–37
GRI 201: Ekonomiskt resultat 2016  Skapat och levererat direkt ekonomiskt värde 99
Anti-korruption
GRI 3: Väsentliga frågor 2021  Styrning, 205 99
  Verksamhet som har riskbedömts gällande korruption 99
  99 Ej nedbrutet på
kategori
Information
ofullständig
 Bekräftade korruptionsfall samt vidtagna åtgärder 99
Material 2016
GRI 3: Väsentliga frågor 2021  Styrning, 301 92
GRI 301: Material 2016  Materialanvändning 93 Endast trä Information
ofullständig
Trä är vårt främsta
material
 Användning av återvunnet material 93
Energi 2016
GRI 3: Väsentliga frågor 2021  Styrning, 302 94–95
GRI 302: Energi 2016  Energianvändning inom organisationen 95
 Energiintensitet 95
Biologisk mångfald 2016
GRI 3: Väsentliga frågor 2021  Styrning, 304 101, 105
GRI 304: Biologisk mångfald 2016  Skyddade eller återställda livsmiljöer 105
 
med livsmiljöer i områden som drabbats av verksamheten
105
108 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
GRI Standard Upplysning Upplysningens namn Sidhänvisning
Avsteg
Avsteg fn krav Skäl 
Utsläpp 2016
GRI 3: Väsentliga frågor 2021  Styrning, 305 94–95
GRI 305: Utsläpp 2016  Direkta utsläpp av växthusgaser (scope 1) 95
 Indirekta utsläpp av växthusgaser, energi (scope 2) 95
  95
 Utsläppsintensitet växthusgaser 95
  93  Andra utsläpp inte
tillämpliga

bedöms ej vara
väsentliga
Avfall 2020
GRI 3: Väsentliga frågor 2021  Styrning, 306 92–93
GRI 306: Avfall 2020  Avfallsgenerering och betydande avfalls relaterad påverkan 92–93
 Hantering av betydande avfallsrelaterad påverkan 92–93
 Genererat avfall 93
  93
  93

GRI 3: Väsentliga frågor 2021   

utifrån miljökriterier 2016
 Nya leverantörer som utvärderats enligt miljökriterier 
 Negativ miljöpåverkan i leverantörsledet och vidtagna åtgärder  Påverkan på miljö
och människa är
sammanslaget
Information
ofullständig
Kombinerad process
Hälsa och säkerhet 2018
GRI 3: Väsentliga frågor 2021  Styrning, 403 96–97
  Arbetsmiljöledningssystem 96–97
  96–97
 Arbetshälsovårdstjänster 96–97
 Medarbetardeltagande, konsultation och kommunikation gällande
hälsa och säkerhet
96–97
 Träning och utbildning gällande hälsa och säkerhet 96–97
  96–97
 

96–97
 Medarbeterare som omfattas av arbetsmiljöledningssystem 96–97
 Arbetsrelaterade skador 97
109 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
GRI Standard Upplysning Upplysningens namn Sidhänvisning
Avsteg
Avsteg fn krav Skäl 
Träning och utbildning 2016
GRI 3: Väsentliga frågor 2021  Styrning, 404 96
GRI 404: Träning och utbildning 2016  Andel anställda som får regelbunden utvärdering av prestation
och karriärutveckling
96 Ej nedbrutet på kön
och region
Information
ofullständig
Koncerngemensamt
HR system utvecklas

GRI 3: Väsentliga frågor 2021  Styrning, 405 97
GRI 405: Mångfald och lika möjligheter 2016  Mångfald hos styrelse, ledning och anställda 97
Icke-diskriminering 2016
GRI 3: Väsentliga frågor 2021  Styrning, 406 97
   97
Tvingande eller obligatoriskt arbete 2016
GRI 3: Väsentliga frågor 2021  Styrning, 409 
GRI 409: Tvingande eller obligatoriskt
arbete 2016
 Verksamheter och leverantörer med betydande risk för tvångsarbete 
Bedömning av leverantörer utifrån sociala kriterier 2016
GRI 3: Väsentliga frågor 2021  Styrning, 414 
GRI 414: Bedömning av leverantörer
utifrån sociala kriterier 2016
 Nya leverantörer som granskats enligt sociala kriterier 
 Negativ social påverkan i leverantörsledet och vidtagna åtgärder  verkan på männ
sika och miiljö är
sammanslaget
Information
ofullständig
Kombinerad process
Kundens hälsa och säkerhet 2016
GRI 3: Väsentliga frågor 2021  Styrning, 416 91
GRI 416: Kundens hälsa och säkerhet 2016  
på hälsa och säkerhet
91
 
av produkter och tjänster
91
Marknadsföring och märkning 2016
GRI 3: Väsentliga frågor 2021  Styrning, 417 91
GRI 417: Marknadsföring och märkning 2016   91
  91
110 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
EU-taxonomirapport
Nobias taxonomirapport är utarbetad i enlighet med EU:s regelverk för
taxonomin. Syftet med regelverket är att i linje med EU:s Action Plan för



totalt respektive den andel som hör till ekonomiska aktiviteter som
omfattas av EU taxonomin, för de två första miljömålen (begränsning
av klimatverkan samt anpassning av klimatpåverkan) i enlighet med


En taxonomitillämplig ekonomisk aktivitet som omfattas av EU taxonomin
innebär en ekonomisk aktivitet som beskrivs i de delegerade akterna till
Taxonomiförordningen, oberoende av om denna aktivitet möter de
tekniska kriterierna som beskrivs i de delegerade akterna.
En taxonomiförenlig ekonomisk aktivitet innebär att aktiviteten är för

akterna och utförs i enlighet med minimikrav gällande mänskliga rät



sam tidigt inte orsaka påtaglig skada på något av de andra miljö målen.
En ekonomisk aktivitet som inte är taxonomitillämplig omfattas alltså
inte av EU taxonomin i och med att den ekonomiska aktiviteten inte
tagits upp i de delegerade akterna som tillhör Taxonomiförordningen.

EU taxonomin listar de aktiviteter som hittills omfattas av regelverket.

verket. Efter 2021 års redovisning har redovisningskraven för hur taxo


mins kriterier genom att våra leverantörers ekonomiska aktivitet täcks
av kriterierna. När kriterier för övriga fyra miljömål släpps är det troligt

2022 omfattas Nobias ekonomiska aktiviteter gällande uppförande av
nya byggnader, renovering av äldre byggnader samt ägande/leasing
av byggnader och ägande/leasing av transportfordon av kriterier för
taxonomins två första miljömål.

Inga av Nobias leverantörer inom de ekonomiska aktiviteter som täcks

förenligt utförande av tjänsten. När det gäller uppförande av ny bygg
nad har Nobia för närvarande en ny fabrik under uppförande i Sverige.
Den nya anläggningen uppförs i enlighet med strikta miljökrav och

den uppfyller grundkriteriet för uppförande av byggnad i linje med tax
onomins mål för att begränsa klimatförändringen med stor marginal
och de relevanta frågorna för att inte påtagligt skada övriga miljömål
samt minimikraven enligt taxonomin är i olika utsträckning hanterade
i projektet. Då EU taxonomins tekniska kriterier inte var helt fastställda
vid byggprojektets start samt då det fortfarande pågår arbete för att

valt att redovisa noll procent taxonomiförenlighet i tabellen.

Nobias omsättningvomfattas idag inte av en ekonomisk aktivitet som
omfattas av EU taxonomins delegerade akter.
Capex KPI






Opex KPI

vår totala Opex (nämnare). Opex omfattas av alla övriga direkta kost
nader relaterat till den fasta tillgången såsom service och underhåll.
Kostnader för att driva anläggningarna såsom råmaterial, personal
kostnader, el och värme ingår inte. Underlaget till total Opex är idag

Opex till, förutom taxonomitillämplig Opex, motsvarande andel som


och aktiviteter samt den relaterade ekonomiska aktiviteten i den dele

Opex har omfattats mer än en gång.
111
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information



Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Minimi-
skydds-
åtgärder
Taxonomi-

andel av
omsätt-
ningen, år N
Taxonomi-

andel av
omsätt-
ningen, år
N-1
Kategori


verksamhet)
Kategori
(omställ-
ningsverk-
samhet)Ekonomiska verksamheter
Kod/
koder
Absolut
omsättning
Andel av
omsätt-
ningen













MSEK % % % % % % % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % % M O
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN

De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas omsättning (A.1)


Omsättningen hos de verksamheter som omfattas av taxonomin


B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN

14 929 100%

14 929 100%
1)
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år N
112 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information


Ekonomiska verksamheter
Kod/
koder
Absoluta
kapital-
utgifter
Andel av
kapital-
utgifter

Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Minimi-
skydds-
åtgärder
Taxonomi-

andel av
kapital-
utgifterna,
år N
Taxonomi-

andel av
kapital-
utgifterna,
år N-1
Kategori


verksamhet)
Kategori
(omställ-
ningsverk-
samhet)












MSEK % % % % % % % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % % M O
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN

Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)


Uppförande av ny byggnad
7.1 1 152
53%

7.2 456 21%
Köp och ägarskap av byggnader
7.7 370 17%
Transport på väg
6.6 106 5%
Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)

95%


95%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin (B)
109
5%

2 193 100%
2)
Andel av kapitalutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år N
113 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information



Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Minimi-
skydds-
åtgärder
Taxonomi-

andel av
drifts-
utgifterna,
år N
Taxonomi-

andel av
drifts-
utgifterna,
år N-1
Kategori


verksamhet)
Kategori
(omställ-
ningsverk-
samhet)Ekonomiska verksamheter
Kod/
koder
Absoluta
drifts -
utgifter
Andel av
drifts-
utgifter












MSEK % % % % % % % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % % M O
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN




Uppförande av ny byggnad
7.1 1
0%

7.2 466
95%


467
95%

467 95%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN

23 5%

490 100%
3)
Andel av driftsutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år N
114 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Aktien och ägare
Nobiaaktien är noterad på Nasdaq Stockholm och ingår
i sektorn för Consumer Discretionary på Mid Cap -segmentet.
Under 2022 backade aktien med 61 procent. Börs värdet var
3,6 miljarder kronor vid utgången av 2022.
Notering och omsättning
Nobiaaktien är sedan 2002 noterad på Nasdaq Stockholm. Den över-
vägande delen av aktiehandeln sker på Nasdaq Stockholm, men
aktien handlas även på andra marknads platser. I januari 2022 flyt-
tades aktien från Large till till Mid Cap-segmentet då börs värdet i
genomsnitt under november 2021 understeg ett värde motsvarande
1 miljard Euro.
Under 2022 omsattes 91 miljoner Nobiaaktier (80) på Nasdaq
Stockholm till ett värde av 3,0 miljarder kronor (5,1). Den genomsnitt-
liga omsättningen per dag var cirka 359 000 aktier (317 000), vilket
motsvarar ett genomsnittligt värde om 11,7 miljoner kronor (20).
Nobiaaktiens likviditet, mätt som omsättningshastighet, uppgick till
54 procent (46). Den genomsnittliga omsättningshastigheten på
Stockholmsrsen var 50 procent (55).
Aktiens utveckling
Aktiekursen minskade med 61 procent, vilket kan jämföras med hela
Stockholmsbörsen som under samma period minskade med 25 procent.
Nobiaaktiens slutkurs 2022 var 21,30 kronor. Den högsta betal kursen
under året var 54,7 kronor den lägsta betalkursen var 18,2 kronor.
Aktiekapital
Aktiekapitalet i Nobia uppgick per den 31 december 2022 till
56 763 597 kronor, fördelat på 170 293 458 aktier med ett kvotvärde
på 0,33 kronor. Varje aktie, förutom bolagets egna återköpta aktier,
berättigar till en röst och lika rätt till bolagets kapital och utdelning.
Utdelningspolicy
Nobias utdelningspolicy är att utdelningen ska utgöra minst 40 pro-
cent av årets resultat efter skatt. Vid beslut om utdelningens storlek
ska hänsyn tas till bolagets investeringsplaner, förvärvsmöjligheter,
likviditet och finansiella ställning i övrigt.
Förslag till utdelning
Styrelsen föreslår att ingen utdelning ska utgå för 2022, med hänsyn
taget till den tillfälligt höga investeringsnivån, som främst är relaterad
till byggnationen av den nya fabriken.
115
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
0
3 000
6 000
9 000
12 000
15 000
18 000
21 000
24 000
Omsatt antal aktier i 1000-tal per månad
202220212020201920182017
0
25
50
75
100
125
150
175
200
OMX Stockholm Consumer Products and Services PI
OMX Stockholm Benchmark PI
Nobia
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
Omsatt antal aktier i 1000-tal per vecka
decnovoktsepaugjuljunmajaprmarfebjan
0
10
20
30
40
50
60
70
OMX Stockholm Consumer Products and Services PI
OMX Stockholm Benchmark PI
Nobia
Nobia
Omsatt antal aktier i
OMX Stockholm Benchmark PI 1 000-tal per månad
OMX Stockholm Consumer Goods PI
Källa: WebfinancialGroup
Nobia
Omsatt antal aktier i
OMX Stockholm Benchmark PI 1 000-tal per vecka
OMX Stockholm Consumer Goods PI
Källa: WebfinancialGroup
Aktiedata
Notering: Nasdaq Stockholm, Mid Cap
Kortnamn: NOBI
Sektor: Consumer Discretionary
ISIN-kod: SE0000949331
Analytiker som följer Nobia
Företag Analytiker
Carnegie Sofia Sörling
DNB Markets Hanna Lindbo
Handelsbanken Rasmus Engberg
Nordea Victor Hansen
Egna aktier
Vid utgången av 2022 ägde Nobia 2 040 637 egna aktier, vilket mot-
svarade 1,2 procent av det totala antalet aktier. Syftet med innehavet
av egna aktier är att använda de för att säkra åtaganden enligt
koncernens aktierelaterade incitamentsprogram.
Ägarstruktur
Nobia hade vid årets utgång cirka 20 000 aktieägare. Det svenska
ägandet var 71 procent (71). De största utländska ägarandelarna fanns
i USA med cirka 13 procent samt Luxemburg och Belgien med cirka
4,5 respektive 3 procent. De fem största ägarna ägde tillsammans
54 procent av aktierna vid årets utgång.
Aktieinnehav hos personer i ledande ställning
Koncernledningen ägde vid tidpunkten för årsredovisningens
pub licering, direkt och indirekt, 2 137 249 aktier och köpotioner i Nobia
(2 053 140). Vid samma tidpunkt hade Nobias styrelse, ett direkt
och indirekt innehav om 391 000 aktier och köpoptioner (30 500).
Aktieägarstruktur, 31 december 2022
Antal
aktie ägare
Andel av
ägare, % Antal aktier
Andel av
aktier, %
1–500 13 961 70,10 1 879 353 1,10
501–1 000 2 432 12,21 1 975 496 1,16
1 001–5 000 2 646 13,29 6 137 514 3,60
5 001–10 000 448 2,25 3 371 487 1,98
10 001–15 000 118 0,59 1 482 446 0,87
15 001–20 000 68 0,34 1 242 187 0,73
20 001 243 1,22 154 204 975 90,55
Summa 19 916 100 170 293 458 100
De största ägarna, 31 december 2022
Aktieägare Antal aktier Andel av kapital, %
Nordstjernan AB 42 432 410 24,9
IF Skadeförsäkring AB 18 200 000 10,7
Fjärde AP-Fonden 15 863 071 9,3
Swedbank Robur Fonder 3 821 348 2,2
Första AP-Fonden 3 466 610 2,0
Öhman Fonder 2 446 526 1,4
Avanza Pension 2 351 707 1,4
Norges Bank 2 101 000 1,2
Unionen 2 044 321 1,2
Nordnet Pensionsförsäkring AB 1 573 364 0,9
De 10 största ägarna 94 300 357 55,4
Källa: Euroclear Sweden
Nobia ägde vid årsskiftet 2 040 637 egna aktier, motsvarande
1,2 procent av aktierna.
Data per aktie
2018 2019 2020 2021 2022
Antal aktier vid årets slut
(miljoner) 170,3 170,3 170,3 170,3 170,3
Antal aktier aktier efter
utspädning vid årets slut
( miljoner) 168,7 169,3 169,3 168,6 168,5
Genomsnittligt antal aktier
efter utspädning vid årets
slut (miljoner) 168,7 169,0 169,3 170,0 168,4
Aktiekurs vid årets slut, SEK 49,24 69,80 65,85 54,50 21,30
Resultat per aktie efter
utspädning, SEK 4,46 4,79 1,50 4,18 -0,01
Eget kapital per aktie, SEK 23 25 24 29 28
Utdelning per aktie, SEK 4,00 0 2,00 2,50 0
1
P/E-tal, ggr 11 15 44 8 -
Direktavkastning, % 8,1 0 3,0 4,6 -
Utdelningsandel, % 90 0 133 60 -
1) Ingen utdelning föreslås för 2022.
116 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
MSEK 2018 2019 2020 2021 2022
Resultaträkning
Nettoomsättning 13 209 13 930 12 741 13 719 14 929
Förändring i procent 4 5 –9 8 9
Bruttovinst 5 090 5 305 4 444 5 278 5 363
Rörelseresultat 1 018 1 132 437 1 009 191
Finansiella intäkter 10 1 7 148 267
Finansiella kostnader –42 –94 –91 –250 -428
Resultat efter finansiella poster 986 1 039 353 907 30
Skatt på årets resultat –233 –229 –100 –201 -32
Resultat för kvarvarande verksamheter 753 810 253 706 -2
Resultat från avvecklad verksamhet, netto efter
skatt
Årets resultat 753 810 253 706 -2
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 753 810 253 706 -2
Innehav utan bestämmande inflytande
Årets resultat 753 810 253 706 -2
Balansräkning
Anläggningstillgångar 4 759 7 641 6 806 7 212 8 933
Varulager 962 1 145 1 035 1 211 1 478
Kortfristiga fordringar 1 917 1 803 1 609 1 784 2 021
Likvida medel 128 257 635 422 340
Tillgångar som innehas för försäljning
Summa tillgångar 7 766 10 846 10 085 10 629 12 772
Eget kapital 3 897 4 277 4 034 4 923 4 715
Innehav utan bestämmande inflytande
Ej räntebärande skulder 2 440 2 487 3 027 3 268 3 735
Räntebärande skulder 1 429 4 082 3 024 2 438 4 322
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas
för försäljning
Summa eget kapital och skulder 7 766 10 846 10 085 10 629 12 772
Nettolåneskuld inklusive pensioner 1 266 3 819 2 387 2 014 3 980
Sysselsatt kapital 5 326 8 359 7 058 7 368 9 037
MSEK 2018 2019 2020 2021 2022
Operativt kapital 5 163 8 096 6 421 6 937 8 695
Nyckeltal
Bruttomarginal, % 38,5 38,1 34,9 38,5 35,9
Rörelsemarginal, % 7,7 8,1 3,4 7,4 1,3
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar
(EBITDA) 1 344 1 967 1 426 1 809 1 090
Rörelsemarginal före av- och nedskrivningar, % 10,2 14,1 11,2 13,2 7,3
Resultat efter finansiella poster i procent av
nettoomsättningen 7,5 7,5 2,8 6,6 0,2
Omsättningshastighet på operativt kapital, ggr 2,6 1,7 2,0 2,0 1,7
Avkastning på operativt kapital, % 21,7 14,2 6,0 15,1 2,4
Avkastning på eget kapital, % 20,2 20,4 6,1 15,9 0,0
Skuldsättningsgrad, % 32 89 59 41 84
Soliditet, % 50 39 40 46 37
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 001 1 633 2 068 1 540 919
Investeringar 414 465 308 892 1 684
Vinst per aktie efter utspädningseffekter 4,46 4,79 1,50 4,18 -0,01
Utdelning per aktie, SEK 4,00 0,00 2,00 2,50
1
0,00
Personal
Medelantal anställda 6 178 6 161 5 977 6 041 6 244
Nettoomsättning per anställd, TSEK 2 172 2 280 2 159 2 267 2 438
Kostnader för anställda 3 135 3 343 3 357 3 503 3 991
Antal anställda vid årets slut 6 081 6 109 5 901 6 052 6 123
1) Styrelsens förslag.
Femårsöversikt
117 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Avstämning alternativa nyckeltal
Nobia presenterar vissa finansiella mått i årsredovisningen som inte
definieras enligt IFRS, så kallade alternativa nyckeltal. Nobia anser att
dessa mått ger värdefull kompletterande information till investerare
och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av trender och bola-
gets prestation. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på
samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som används av
andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en ertt-
ning för mått som definieras enligt IFRS. För definitioner av de nyckel-
tal som Nobia använder se sidan 119.
Omsättningsanalys Region Norden, jan–dec
% MSEK
2021 7 396
Organisk tillväxt 5 364
Valutapåverkan 4 270
2022 9 8 030
Omsättningsanalys Region UK, jan–dec
% MSEK
2021 4 529
Organisk tillväxt 4 215
Valutapåverkan 6 256
2022 10 5 000
Omsättningsanalys Region Portfolio Business Units, jan–dec
% MSEK
2021 1 794
Organisk tillväxt –2 –46
Förvärv av bolag 3 62
Valutapåverkan 5 89
2022 6 1 899
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, jan–dec
2018 2019 2020 2021 2022
Rörelseresultat 1 018 1 132 437 1 009 191
Av- och nedskrivningar 326 835 989 800 899
Rörelseresultat före
av- och nedskrivningar
(EBITDA) 1 344 1 967 1 426 1 809 1 090
Nettoomsättning 13 209 13 930 12 741 13 719 14 929
% av nettoomttning 10,2% 14,1% 11,2% 13,2 % 7,3%
Rörelseresultat exkl jämförelsestörande poster, jan–dec
2018 2019 2020 2021 2022
Rörelseresultat 1 018 1 132 437 1 009 191
Jämförelsestörande poster 66
1
144
2
306
3
Rörelseresultat exklusive
jämförelse störande poster 1 084 1 132 581 1 009 497
Resultat efter skatt exkl jämförelsestörande poster, jandec
2020 2021 2022
Resultat efter skatt 253 706 -2
Jämförelsestörande poster
netto efter skatt 129
2
243
3
Resultat efter skatt
exklusive jämförelse-
störande poster 382 706 241
1) Redovisades på raden för övriga rörelsekostnader och avsåg pensionsjustering
i Storbritannien.
2) Hänförligt till stängning av fabrik i Tidaholm som ska ersättas med ny fabrik 2024,
samt en pensionsjustering i Storbritannien.
3) Avser främst kostnader för personalminskningar och nedskrivningar av immateriella
tillgångar.
Nettolåneskuld
MSEK 2021 2022
Avsättning för pensioner (R) 223 384
Övriga långfristiga skulder, räntebärande (R) 1 844 3 599
Kortfristiga skulder, räntebärande (R) 371 339
Räntebärande skulder 2 438 4 322
Långfristiga fordringar, räntebärande (R) 0 0
Kortfristiga fordringar, räntebärande (R) 2 2
Likvida medel (R) 422 340
Räntebärande tillgångar 424 342
Nettolåneskuld 2 014 3 980
Nettolåneskuld exkl IFRS 16 leasingavtal
MSEK 2021 2022
Nettolåneskuld 2 014 3 980
Varav IFRS 16 leasingavtal 1 815 1 757
Varav avsättning för pensioner 223 384
Nettoskuld exkl. IFRS 16 leasingavtal 199 2 223
Nettoskuld exkl. IFRS 16 leasingavtal och
avsättning för pensioner –24 1 839
Operativt kapital
MSEK 2021 2022
Totala tillgångar 10 629 12 772
Övriga avsättningar –46 –40
Uppskjutna skatteskulder –31 60
Övriga långfristiga skulder, ej räntebärande 0 –4
Kortfristiga skulder, ej räntebärande –3 191 3 631
Ej räntebärande skulder –3 268 –3 735
Sysselsatt kapital 7 361 9 037
Räntebärande tillgångar –424 –342
Operativt kapital 6 937 8 695
Genomsnittligt operativt kapital, jan–dec
MSEK 2021 2022
IB Operativt kapital 6 421 6 937
UB Operativt kapital 6 937 8 695
Genomsnittligt operativt kapital 6 679 7 816
Genomsnittligt eget kapital, jan–dec
2021 2022
IB Eget kapital hänförligt till moderbolagets
aktieägare 4 034 4 923
UB Eget kapital hänförligt till moderbolagets
aktieägare 4 923 4 715
Genomsnittligt eget kapital 4 479 4 819
118
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Definitioner – Nyckeltal
Nyckeltal Definition/Beräkning Användning
Avkastning
på eget
kapital
Resultat efter skatt i procent av genomsnitt-
ligt eget kapital hänförligt till moderbola-
gets aktieägare baserat på IB och UB för
perioden. Beräkningen av genomsnittligt
eget kapital har justerats för kapital-
höjningar och -sänkningar.
Avkastning på eget kapital visar den redovis-
ningsmässiga total avkastningen på ägarnas
kapital och återspeglar effekter såväl av rörel-
sens lönsamhet som av finansiell hävstång.
Måttet används främst för att analysera ägar-
lönsamheten över tid.
Avkastning
operativt
kapital
Rörelseresultat i procent av genomsnittligt
operativt kapital baserat på IB och UB för
perioden exklusive nettotillgångar hänför-
liga till avvecklad verksamhet. Beräkningen
av genomsnittligt operativt kapital har
justerats för förvärv och avyttringar.
Avkastning på operativt kapital visar hur väl verk-
samheten använder det nettokapital som binds
i rörelsen. Det återspeglar både hur kostnads-
och kapitaleffektivt omsättningen genereras,
d.v.s. den samlade effekten av rörelsemarginalen
och omsättningshastigheten på det operativa
kapitalet. Måttet används vid lönsamhetsjäm-
förelse mellan verksamheter inom koncernen
samt för att se koncernens lönsamhet över tid.
Brutto-
marginal
Bruttovinst i procent av omsättning. Måttet återspeglar effektiviteten i den del av
rörelseverksamheten som i huvudsak är kopp
-
lad till produktion och logistik. Det används för
att följa upp kostnadseffektiviteten i den delen
av verksamheten.
EBITDA
Resultat före av- och nedskrivningar. Förenklat visar måttet det resultatgenererade
kassaflödet i verksamheten. Det ger en bild av
rörelsens förmåga att i absoluta termer gene
-
rera resurser för investering och betalning till
finansiärer och används för jämförelse över tid.
Jämförelse-
störande
poster
Med jämförelsestörande poster avses
poster som stör jämförelsen såtillvida
att de inte återkommer med samma
regel bundenhet som andra poster.
En särredovisning av jämförelsestörande pos
-
ter tydliggör utvecklingen i den underliggande
verksamheten.
Netto-
låneskuld
Räntebärande skulder minus rätebärande
tillgångar. Räntebärande skulder omfattar
även pensionsskulder och leasingskulder.
Nettoskulden används för att följa skuldutveck
-
lingen och se storleken på återfinansieringsbe-
hovet, pensions- och leasingskulder. Måttet
utgör en komponent i skuldsättningsgraden.
Operativt
kapital
Sysselsatt kapital exklusive räntebärande
tillgångar.
Det operativa kapitalet visar hur mycket kapital
som verksamheten kräver för att bedriva dess
kärnverksamhet. Det är detta kapital som genere
-
rar rörelseresultatet. Det används i huvudsak för
beräkning av avkastning på operativt kapital.
Operativt
kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten
inklusive kassaflöde från investeringsverksam-
heten exklusive kassaflöde från förvärv/försälj-
ningar av verksamheter, erhållen ränta,
ökning/minskning av räntebärande tillgångar.
Måttet utgör det kassaflöde som den underlig-
gande verksamheten generar. Måttet används
för att visa hur stora medel som står till koncer-
nens förfogande att betalas till låne- och eget-
kapitalfinansiärer eller nyttjas till förvärvstillväxt.
Nyckeltal Definition/Beräkning Användning
Organisk
tillväxt
Förändring i nettomsättning exklusive
rärv och avyttringar samt förändringar
i växelkursen.
Organisk tillväxt möjliggör en jämförelse av
omsättning över tid genom att samma verk-
samheter jämförs och valutaeffekter
exkluderas.
Region
Region motsvarar rörelsesegment enligt
IFRS 8.
Resultat
per aktie
Periodens resultat efter skatt dividerat med
vägt genomsnittligt antal utestående aktier
under perioden.
Rörelse-
marginal
Rörelseresultat i procent
av netto omsättningen.
Måttet återspeglar verksamhetens operativa
lönsamhet. Det är användbart för att följa upp
lönsamheten och effektiviteten i verksamheten
före beaktande av kapitalbindningen. Nyckel-
talet används såväl internt i styrning och upp
-
följning av verksamheten som för bench-
marking med andra företag i branschen.
Skuldsätt
-
ningsgrad
Nettolåneskuld i procent av eget kapital,
inklusive innehav utan bestämmande
inflytande.
Är ett mått på relationen mellan koncernens
två finansieringsformer. Måttet visar hur stor
andel det främmande kapitalet utgör i relation
till ägarnas investerade kapital och såldedes
ett mått på finansiell styrka men också belå
-
ningens hävstångseffekt. En högre skuldsätt-
nignsgrad innebär en högre finansiell risk och
en högre finansiell hävstång.
Soliditet
Eget kapital, inklusive innehav utan
bestämmande inflytande, i procent
av balansomslutningen.
Nyckeltalet speglar företagets finansiella ställ
-
ning och således dess långsiktiga betalnings-
förmåga. God soliditet / stark finansiell ställ-
ning ger en beredskap att kunna hantera
perioder med svag konjunktur och finansiell
beredskap för tillväxt. Samtidigt ger det mindre
fördel i form av finansiell hävstång.
Sysselsatt
kapital
Balansomslutningen minus ej räntebärande
avsättningar och skulder.
Kapitalet utgör det som aktieägare och lån-
givare ställt till företagets förfogande. Det
visar nettokapitalet som är investerat i den
operativa verksamheten, som det operativa
kapitalet, med tillägg för finansiella tillgångar.
Valutakurs
-
effekter
Med omräkningsdifferens menas valutakurs-
effekter som uppstår när utländskt resultat- och
balansräkning räknas om till svenska kronor.
Med transaktionseffekter menas de valu-
takurseffekter som uppstår när inköp eller
försäljning görs i annan valuta än det produ-
cerande landets valuta (funktionell valuta).
119
Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Nobia AB (publ), org.nr. 556528–2752, håller årsstämma
torsdagen den 27 april 2023 klockan 13:00 på S:ta Clara,
Klarabergsviadukten 90 i Stockholm.
Rätt att delta i stämman
Den som önskar delta i årsstämman ska:
dels vara upptagen som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB
(”Euroclear”) framställda aktieboken avseende förhållandena
onsdagen den 19 april 2023,
dels anmäla sig hos Nobia för deltagande vid årsstämman senast
fredagen den 21 april 2023 enligt anvisningarna under rubriken
Anmälan för deltagande.
Förvaltarregisterade aktier
För att ha rätt att delta i stämman måste en aktieägare som låtit för
-
valtarregistrera sina aktier, förutom att anmäla sig till årsstämman,
låta registrera aktierna i eget namn så att aktieägaren blir upptagen
i framställningen av aktieboken per avstämningsdagen onsdagen den
19 april 2023. Sådan omregistrering kan vara tillfällig (s.k. rösttts-
registrering) och begärs hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner
i sådan tid i förväg som förvaltaren bestämmer. Rösträttsregistrering
som har gjorts av förvaltaren senast fredagen den 21 april 2023
kommer att beaktas vid framställningen av aktieboken.
Anmälan för deltagande
Anmälan om deltagande vid årsstämman ska göras på något av
följande sätt:
Via e-post: GeneralMeetingService@euroclear.com
Per telefon: 08-402 91 33
Per post: Nobia AB, ”Årsstämma”, c/o Euroclear Sweden,
Box 191, 101 23 Stockholm
Via Euroclears hemsida: https://anmalan.vpc.se/EuroclearProxy
Vid anmälan ska aktieägare uppge följande:
Namn eller företagsnamn
Person-/organisationsnummer
Adress, telefonnummer dagtid
Aktieinnehav
I förekommande fall biträden, dock högst två biträden, och ombud
som ska medfölja aktieägaren vid stämman
Aktieägare som företräds genom ombud ska utfärda daterad fullmakt
för ombudet. Om fullmakten utrdas av juridisk person ska bestyrkt
kopia av registreringsbevis eller motsvarande för den juridiska perso
-
nen bifogas. Fullmakten och eventuellt registreringsbevis får inte vara
äldre än ett år, dock att fullmaktens giltighetstid får vara längst fem år
från utfärdandet om detta särskilt anges. Fullmakten i original samt
eventuellt registreringsbevis bör i god tid före årsstämman insändas
till Bolaget på ovan angiven adress. Fullmaktsformulär tillhandahålls
på Nobias webbplats https://www.nobia.com/sv/om-oss/bolagsstyr-
ning/arsstamma, och skickas till de aktieägare som så önskar och
uppger sin adress.
Utdelning
Styrelsen förslår att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2022.
Årsredovisning
Nobias årsredovisning produceras på svenska och engelska och finns
för nedladdning på www.nobia.com
Finansiell information www.nobia.com
Nobia strävar efter att underlätta aktiemarknadens värdering av före-
taget genom tydlig information. Informationsgivningen bygger främst
på kvartalsvis finansiell rapportering, pressmeddelanden, information
på hemsidan, företagspresentationer och möten med aktieägare,
analytiker och investerare.
Finansiella rapporter 2023
27 april, delårsrapport januari – mars 2023.
20 juli, delårsrapport januari – juni 2023.
2 november, delårsrapport januari – september 2023.
Årsstämma 2023
120 Nobia års- och hållbarhetsredovisning 2022
Detta är Nobia Marknad Strategi och mål Regioner Bolagsstyrningsrapport Förvaltningsberättelse Ekonomisk redovisning Hållbarhetsnoter Övrig information
Nobias Års- och hållbarhetsredovisning 2022 är producerad i samarbete med Hallvarsson & Halvarsson.
Foto: Helén Karlsson, Nobia, Getty Images och Shutterstock. Tryck: Taberg Media Group, Stockholm 2023.
Nobia AB
Besöks- och postadress:
Blekholmstorget 30E
111 64 Stockholm, Sverige
Tel +46 8 440 16 00,
info@nobia.com, www.nobia.com
Bribus B.V.
Industriestraat 4
NL-7091 DC Dinxperlo,
The Netherlands
Tel: +31 315 65 17 45
www.bribus.nl
Commodore Kitchens
Acom House
Gumley Road
Grays, Essex
RM20 4XP
Storbritannien
Tel +44 1375 382 323
commodoredesign.com
EWE Küchen GmbH
Dieselstraße 14
A-4600 Wels
Österrike
Tel +43 7242 237 0
ewe.at
FM Küchen GmbH
Galgenau 30
A-4240 Freistadt
Österrike
Tel +43 7942 701 0
fm-kuechen.at
Gower
Furniture Ltd
Holmfield Industrial Estate
Halifax, West Yorkshire
HX2 9TN
Storbritannien
Tel +44 1422 232 200
gower-furniture.co.uk
Magnet Ltd
3 Allington Way
Yarm Road Business Park
Darlington, Co Durham
DL1 4XT
Storbritannien
Tel +44 1325 469 441
magnet.co.uk
magnettrade.co.uk
Nobia Denmark A/S
Industrivej 6
DK-6870 Ølgod
Danmark
Tel +45 75 24 47 77
hth.dk
invita.dk
unoform.dk/
Nobia Svenska Kök AB
Mossebogatan 6
Box 603
SE-522 81 Tidaholm
Sverige
Tel +46 502 170 00
marbodal.se
Novart Oy
Kouvolantie 225
Box 10
FI-155 61 Nastola
Finland
Tel +358 207 730 730
novart.fi
petrakeittiot.fi
alacartekeittiot.fi
keittiomaailma.fi
Nobia Norway A/S
Trollåsveien 6
Postboks 633
NO-1411 Kolbotn
Norge
Tel +47 66 82 23 00
sigdal.com
norema.no
uno form
Fabriksvej 7
DK-9640 Farsø
Danmark
Tel +45 98 63 29 44
unoform.com