529900MBH2PPLPLX3782
2023-01-01
2023-12-31
529900MBH2PPLPLX3782
2023-01-01
529900MBH2PPLPLX3782
2023-12-31
529900MBH2PPLPLX3782
2022-01-01
2022-12-31
529900MBH2PPLPLX3782
2022-01-01
529900MBH2PPLPLX3782
2022-12-31
529900MBH2PPLPLX3782
2021-01-01
2021-12-31
529900MBH2PPLPLX3782
2021-01-01
529900MBH2PPLPLX3782
2021-12-31
529900MBH2PPLPLX3782
2021-12-31
ifrs-full:IssuedCapitalMember
529900MBH2PPLPLX3782
2021-12-31
ifrs-full:TreasurySharesMember
529900MBH2PPLPLX3782
2021-12-31
ifrs-full:CapitalReserveMember
529900MBH2PPLPLX3782
2021-12-31
ifrs-full:RevaluationSurplusMember
529900MBH2PPLPLX3782
2021-12-31
ifrs-full:RetainedEarningsMember
529900MBH2PPLPLX3782
2021-12-31
ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember
529900MBH2PPLPLX3782
2021-12-31
ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember
529900MBH2PPLPLX3782
2021-12-31
ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
529900MBH2PPLPLX3782
2021-12-31
529900MBH2PPLPLX3782
2022-01-01
2022-12-31
ifrs-full:IssuedCapitalMember
529900MBH2PPLPLX3782
2022-01-01
2022-12-31
ifrs-full:TreasurySharesMember
529900MBH2PPLPLX3782
2022-01-01
2022-12-31
ifrs-full:CapitalReserveMember
529900MBH2PPLPLX3782
2022-01-01
2022-12-31
ifrs-full:RevaluationSurplusMember
529900MBH2PPLPLX3782
2022-01-01
2022-12-31
ifrs-full:RetainedEarningsMember
529900MBH2PPLPLX3782
2022-01-01
2022-12-31
ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember
529900MBH2PPLPLX3782
2022-01-01
2022-12-31
ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember
529900MBH2PPLPLX3782
2022-01-01
2022-12-31
ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
529900MBH2PPLPLX3782
2022-01-01
2022-12-31
529900MBH2PPLPLX3782
2022-12-31
ifrs-full:IssuedCapitalMember
529900MBH2PPLPLX3782
2022-12-31
ifrs-full:TreasurySharesMember
529900MBH2PPLPLX3782
2022-12-31
ifrs-full:CapitalReserveMember
529900MBH2PPLPLX3782
2022-12-31
ifrs-full:RevaluationSurplusMember
529900MBH2PPLPLX3782
2022-12-31
ifrs-full:RetainedEarningsMember
529900MBH2PPLPLX3782
2022-12-31
ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember
529900MBH2PPLPLX3782
2022-12-31
ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember
529900MBH2PPLPLX3782
2022-12-31
ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
529900MBH2PPLPLX3782
2022-12-31
529900MBH2PPLPLX3782
2023-01-01
2023-12-31
ifrs-full:IssuedCapitalMember
529900MBH2PPLPLX3782
2023-01-01
2023-12-31
ifrs-full:TreasurySharesMember
529900MBH2PPLPLX3782
2023-01-01
2023-12-31
ifrs-full:CapitalReserveMember
529900MBH2PPLPLX3782
2023-01-01
2023-12-31
ifrs-full:RevaluationSurplusMember
529900MBH2PPLPLX3782
2023-01-01
2023-12-31
ifrs-full:RetainedEarningsMember
529900MBH2PPLPLX3782
2023-01-01
2023-12-31
ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember
529900MBH2PPLPLX3782
2023-01-01
2023-12-31
ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember
529900MBH2PPLPLX3782
2023-01-01
2023-12-31
ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
529900MBH2PPLPLX3782
2023-01-01
2023-12-31
529900MBH2PPLPLX3782
2023-12-31
ifrs-full:IssuedCapitalMember
529900MBH2PPLPLX3782
2023-12-31
ifrs-full:TreasurySharesMember
529900MBH2PPLPLX3782
2023-12-31
ifrs-full:CapitalReserveMember
529900MBH2PPLPLX3782
2023-12-31
ifrs-full:RevaluationSurplusMember
529900MBH2PPLPLX3782
2023-12-31
ifrs-full:RetainedEarningsMember
529900MBH2PPLPLX3782
2023-12-31
ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember
529900MBH2PPLPLX3782
2023-12-31
ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember
529900MBH2PPLPLX3782
2023-12-31
ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
529900MBH2PPLPLX3782
2023-12-31
iso4217:HUF
iso4217:HUF
xbrli:shares
xbrli:shares
Éves Jelentés 2023
Éves Pénzügyi Beszámolók 2023
Budapesti Ingatlan Hasznosítási
és Fejlesztési Nyrt.
Éves Pénzügyi Beszámolók 2023
Tartalomjegyzék
▪ Éves Jelentés 2023 – Anyavállalati Éves Pénzügyi Beszámoló 2023
▪ Konszolidált Éves Jelentés 2023 – Konszolidált Éves Pénzügyi Beszámoló 2023
Éves Jelentés 2023
Anyavállalati Éves Pénzügyi Beszámoló
2023
Budapesti Ingatlan Hasznosítási
és Fejlesztési Nyrt.
Anyavállalati Éves Pénzügyi Beszámoló 2023
Tartalomjegyzék
▪ A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. Nemzetközi Pénzügyi
Beszámolási Standardok (IFRS) szerint készített 2023. évi auditált Egyedi Éves
Pénzügyi Kimutatásai
▪ Üzleti (vezetőségi) Jelentés a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt.
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint készített 2023. évi auditált
Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatásaihoz
A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt.
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási
Standardok (IFRS) szerint készített,
auditált Egyedi Éves Pénzügyi
Kimutatásai
2023. december 31.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
1
Tartalomjegyzék
Egyedi Éves Pénzügyi Helyzet Kimutatás ...................................................................................... 3
Egyedi Éves Átfogó Jövedelemkimutatás ...................................................................................... 4
Egyedi Éves Saját Tőke Változásaira vonatkozó Kimutatás ........................................................ 5
Egyedi Éves Cash Flow Kimutatás ................................................................................................. 6
Kiegészítő megjegyzések – általános társasági információk, a számviteli politika
meghatározó elemei és kiegészítő magyarázatok, egyéb információk ....................................... 7
I. Általános társasági információk ............................................................................................. 7
1. A vállalkozás bemutatása ...................................................................................................... 7
2. Tisztségviselők, tulajdonosi struktúra .................................................................................... 8
2.1. Tisztségviselők 2023-ban .............................................................................................. 8
2.2. Vezető tisztségviselők, stratégiai pozícióban lévő dolgozók változása 2023-ban ........ 9
2.3. Vezető tisztségviselők díjazása 2023-ban .................................................................... 9
2.4. A Pénzügyi Kimutatások aláírására jogosult személyek ............................................... 9
2.5. Tulajdonosi struktúra ..................................................................................................... 9
II. A számviteli politika meghatározó elemei ........................................................................... 10
1. A számviteli politika lényeges elemei................................................................................... 10
1.1. Beszámolási pénznem és deviza egyenlegek ............................................................ 10
1.2. Árbevétel ..................................................................................................................... 10
1.3. Éven túli eszközök értékelése és értékvesztése ......................................................... 11
1.4. Immateriális javak ........................................................................................................ 13
1.5. Goodwill ....................................................................................................................... 13
1.6. Készletek ..................................................................................................................... 13
1.7. Követelések ................................................................................................................. 13
1.8. Pénzügyi eszközök ...................................................................................................... 13
1.9. Pénzügyi kötelezettségek ............................................................................................ 14
1.10. Céltartalékok................................................................................................................ 14
1.11. Társasági adó .............................................................................................................. 15
1.12. Lízing ........................................................................................................................... 15
1.13. Egy részvényre jutó eredmény (EPS) ......................................................................... 16
1.14. Mérlegen kívüli tételek ................................................................................................. 16
1.15. Visszavásárolt saját részvények ................................................................................. 16
1.16. Osztalék ....................................................................................................................... 16
1.17. Pénzügyi műveletek eredménye ................................................................................. 17
1.18. Állami támogatások ..................................................................................................... 17
1.19. Kivételes nagyságú és előfordulású tételek ................................................................ 17
1.20. Fordulónap utáni események ...................................................................................... 17
2. A számviteli politika változásai ............................................................................................. 18
3. Bizonytalansági tényezők .................................................................................................... 19
3.1. Behajthatatlan és kétes követelésekre elszámolt értékvesztés .................................. 19
3.2. Valós érték meghatározása......................................................................................... 19
4. A beszámoló készítés alapja ............................................................................................... 20
4.1. Elfogadás és nyilatkozat a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardoknak való
megfelelőségről ........................................................................................................................ 20
4.2. A beszámoló készítésének alapja ............................................................................... 20
4.3. Az értékelés alapja ...................................................................................................... 20
III. Kiegészítő magyarázatok ...................................................................................................... 20
1. Befektetési célú ingatlanok .................................................................................................. 20
2. Immateriális javak és tárgyi eszközök.................................................................................. 22
3. Befektetések kapcsolt vállalkozásban ................................................................................. 22
4. Halasztott adókövetelés ....................................................................................................... 23
5. Készletek .............................................................................................................................. 23
6. Vevőkövetelések .................................................................................................................. 23
7. Egyéb rövid lejáratú követelések és aktív időbeli elhatárolások .......................................... 24
8. Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek .................................................................. 24
9. Jegyzett tőke és tőketartalék ............................................................................................... 25
10. Értékelési tartalék ................................................................................................................. 25
11. Visszavásárolt saját részvények .......................................................................................... 25
12. Eredménytartalék és tárgyévi eredmény ............................................................................. 26
13. Saját tőke megfeleltetési tábla ............................................................................................. 27
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
2
14. Hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek ........................................................................... 29
15. Céltartalék ............................................................................................................................ 29
16. Halasztott adó kötelezettségek ............................................................................................ 29
17. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek................................................................................ 29
18. Rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek ............................................................................. 29
19. Szállítói kötelezettségek ...................................................................................................... 30
20. Egyéb kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások ..................................................... 30
21. Árbevétel .............................................................................................................................. 30
22. Egyéb működési bevétel ...................................................................................................... 31
23. Aktivált saját teljesítmények értéke ...................................................................................... 32
24. Anyagjellegű ráfordítás ........................................................................................................ 32
25. Személyi jellegű ráfordítások ............................................................................................... 32
26. Értékcsökkenés és értékvesztés .......................................................................................... 33
27. Egyéb működési ráfordítások .............................................................................................. 33
28. Pénzügyi műveletek bevételei és ráfordításai ..................................................................... 34
29. Tényleges adóráfordítás ...................................................................................................... 34
30. Halasztott adóráfordítás ....................................................................................................... 35
31. Egyéb átfogó jövedelem ...................................................................................................... 35
32. Egy részvényre jutó eredmény ............................................................................................ 35
33. A vagyoni, pénzügyi helyzet, illetve a jövedelmezőség vizsgálata ...................................... 36
33.1. Vagyoni helyzet mutatószámai.................................................................................... 36
33.2. Pénzügyi helyzet mutatószámai .................................................................................. 36
33.3. Jövedelmezőség alakulása mutatószámai .................................................................. 36
34. Szegmensinformációk .......................................................................................................... 37
35. Kockázatkezelés .................................................................................................................. 38
35.1. Tőkemenedzsment ...................................................................................................... 38
35.2. Hitelezési kockázat ...................................................................................................... 38
35.3. Likviditási kockázat ...................................................................................................... 39
35.4. Piaci kockázat ............................................................................................................. 39
36. Érzékenységi elemzés ......................................................................................................... 40
37. Pénzügyi instrumentumok .................................................................................................... 40
38. Igazgatótanács és Felügyelő Bizottság javadalmazása ...................................................... 40
39. Kulcspozícióban lévő felső- és középvezetők javadalmazása ............................................ 40
40. Kivételes nagyságú és előfordulású tételek ......................................................................... 41
41. Kapcsolt felek bemutatása ................................................................................................... 41
41.1. Leányvállalat................................................................................................................ 41
41.2. Más kapcsolt fél ........................................................................................................... 41
IV. Egyéb kiegészítő információk ............................................................................................... 42
1. Mérleg alatti tételek, peres ügyek és egyéb jogi eljárások .................................................. 42
1.1. Mérlegen kívüli, a Társaság jövőbeni kötelezettségeire esetleg befolyással bíró
tételek 42
1.2. Peres ügyek, egyéb jogi eljárások .............................................................................. 44
2. A mérleg fordulónapját követő lényeges események .......................................................... 44
3. Rendkívüli és egyéb szabályozott közzétételek 2023-ban és az Egyedi Éves Pénzügyi
Kimutatások aláírásának időpontjáig ............................................................................................ 44
4. A pénzügyi kimutatások közzétételre engedélyezése ......................................................... 45
Felelősségvállalási Nyilatkozat ..................................................................................................... 45
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
3
Egyedi Éves Pénzügyi Helyzet Kimutatás
| adatok ezer forintban | Magyarázatok * | | 2023.12.31. | | 2022.12.31. |
| ESZKÖZÖK | | | | | |
| Éven túli eszközök | | | | | |
| Befektetési célú ingatlanok | 1 | | 78 581 204 | | 71 881 004 |
| Immateriális javak | 2 | | 3 215 | | 4 228 |
| Egyéb ingatlanok és kapcsolódó vagyoni értékű jogok | 2 | | 84 106 | | 86 133 |
| Műszaki és egyéb berendezések, felszerelések | 2 | | 116 327 | | 143 689 |
| Beruházások, felújítások | 2 | | 565 136 | | 341 288 |
| Befektetések kapcsolt vállalkozásban | 3 | | 0 | | 0 |
| Egyéb befektetett eszközök | 3 | | 68 000 | | 0 |
| Halasztott adókövetelések | | | 0 | | 0 |
| Éven túli eszközök összesen | | | 79 417 988 | | 72 456 342 |
| | | | | | |
| Forgóeszközök | | | | | |
| Készletek | 5 | | 99 931 | | 101 178 |
| Vevőkövetelések | 6 | | 70 152 | | 328 023 |
| Egyéb rövid lejáratú követelések és aktív időbeli elhatárolások | 7 | | 357 626 | | 656 554 |
| Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek | 8 | | 6 305 607 | | 8 023 789 |
| Forgóeszközök összesen | | | 6 833 316 | | 9 109 544 |
| | | | | | |
| Eszközök összesen | | | 86 251 304 | | 81 565 886 |
| | | | | | |
| FORRÁSOK | | | | | |
| Saját tőke | | | | | |
| Jegyzett tőke | 9 | | 2 870 244 | | 2 870 244 |
| Tőketartalék | 9 | | 6 048 215 | | 6 048 215 |
| Értékelési tartalék | 10 | | 731 904 | | 731 904 |
| Visszavásárolt saját részvény | 11 | | -2 304 224 | | -3 048 120 |
| Eredménytartalék | 12 | | 44 352 859 | | 38 893 377 |
| Tárgyévi eredmény | 12 | | 10 544 829 | | 10 012 333 |
| Anyavállalatra jutó saját tőke összesen: | | | 62 243 827 | | 55 507 953 |
| | | | | | |
| Hosszú lejáratú kötelezettségek | | | | | |
| Pénzügyi kötelezettségek | 14 | | 18 886 201 | | 20 075 461 |
| Céltartalékok várható kötelezettségekre | 15 | | 10 842 | | 7 030 |
| Halasztott adó kötelezettségek | 16 | | 0 | | 0 |
| Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek | 17 | | 1 376 527 | | 0 |
| Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen | | | 20 273 570 | | 20 082 491 |
| | | | | | |
| Rövid lejáratú kötelezettségek | | | | | |
| Pénzügyi kötelezettségek | 18 | | 1 446 747 | | 1 446 747 |
| Szállítói kötelezettségek | 19 | | 249 265 | | 804 488 |
| Egyéb kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások | 20 | | 2 037 895 | | 3 724 207 |
| Rövid lejáratú kötelezettségek összesen | | | 3 733 907 | | 5 975 442 |
| | | | | | |
| Kötelezettségek és saját tőke összesen | | | 86 251 304 | | 81 565 886 |
*A Kiegészítő magyarázatok sorszáma
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
4
Egyedi Éves Átfogó Jövedelemkimutatás
| adatok ezer forintban | Magyarázatok * | | 2023 | | 2022 |
| Értékesítés nettó árbevétele | 21 | | 8 092 506 | | 10 289 516 |
| Egyéb működési bevétel | 22 | | 6 280 668 | | 2 883 201 |
| Saját termelésű készletek állományváltozása | 23 | | 0 | | -123 863 |
| Saját előállítású eszközök aktivált értéke | 23 | | 0 | | 0 |
| Anyagjellegű ráfordítások | 24 | | -1 988 110 | | -2 060 548 |
| Személyi jellegű ráfordítások | 25 | | -910 653 | | -676 885 |
| Értékcsökkenés és értékvesztés | 26 | | -253 614 | | -105 071 |
| Egyéb működési ráfordítások | 27 | | -860 290 | | -471 290 |
| Működési eredmény | | | 10 360 507 | | 9 735 060 |
| Pénzügyi bevételek | 28 | | 691 223 | | 641 021 |
| Pénzügyi ráfordítások | 28 | | -484 803 | | -335 871 |
| Adózás előtti eredmény | | | 10 566 927 | | 10 040 210 |
| Tényleges adóráfordítás | 29 | | -22 098 | | -27 877 |
| Halasztott adó | 30 | | 0 | | 0 |
| Adózott eredmény | | | 10 544 829 | | 10 012 333 |
| Ebből: | | | | | |
| Anyavállalatra jutó rész | | | 10 544 829 | | 10 012 333 |
| Külső tulajdonosra jutó rész | | | 0 | | 0 |
| Egyéb átfogó jövedelem | 31 | | 0 | | 0 |
| Egyéb ingatlanok valós értékének változása adó nélkül | | | 0 | | 0 |
| Egyéb ingatlanok valós értékváltozásának adóhatása | | | 0 | | 0 |
| Teljes átfogó jövedelem | | | 10 544 829 | | 10 012 333 |
| Ebből: | | | | | |
| Anyavállalatra jutó rész | | | 10 544 829 | | 10 012 333 |
| Külső tulajdonosra jutó rész | | | | | |
| | | | | | |
| Törzsrészvények súlyozott átlaga (db) | | | 252 316 945 | | 251 684 440 |
| Egy részvényre jutó eredmény (Ft) | | | | | |
| Alap | 32 | | 41,79 | | 39,78 |
| Hígított | 32 | | 41,79 | | 39,78 |
*A Kiegészítő magyarázatok sorszáma
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
5
Egyedi Éves Saját Tőke Változásaira vonatkozó Kimutatás
| Magyarázatok* | 9 | 11 | 9 | 10 | 12 | 12 | | | |
| adatok ezer forintban | Jegyzett tőke | Visszavásárolt saját részvény | Tőketartalék | Értékelési tartalék | Eredménytartalék | Tárgyévi eredmény | Anyavállalatra jutó saját tőke összesen | Nem ellenőrzésre jogosító részesedés | Saját tőke összesen |
| 2021.12.31. | 2 870 244 | -3 048 120 | 6 048 215 | 731 904 | 35 755 897 | 8 171 169 | 50 529 309 | | 50 529 309 |
| Előző évi eredmény átsorolása | | | | | 8 171 169 | -8 171 169 | | | |
| Saját részvény vásárlás | | | | | | | | | |
| Saját részvény kibocsájtás | | | | | | | | | |
| Saját részvény értékesítés | | | | | | | | | |
| Osztalék | | | | | -5 033 689 | | -5 033 689 | | -5 033 689 |
| Verseg eladás miatti ET növekedés | | | | | | | | | |
| Teljes átfogó jövedelem | | | | | | 10 012 333 | 10 012 333 | | 10 012 333 |
| 2022.12.31. | 2 870 244 | -3 048 120 | 6 048 215 | 731 904 | 38 893 377 | 10 012 333 | 55 507 953 | | 55 507 953 |
| | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | |
| Előző évi eredmény átsorolása | | | | | 10 012 333 | -10 012 333 | | | |
| Saját részvény vásárlás | | | | | | | | | |
| Saját részvény kibocsájtás | | | | | | | | | |
| Saját részvény értékesítés | | 743 896 | | | 4 256 104 | | 5 000 000 | | 5 000 000 |
| Osztalék | | | | | -8 808 955 | | -8 808 955 | | -8 808 955 |
| Verseg eladás miatti ET növekedés | | | | | | | | | |
| Teljes átfogó jövedelem | | | | | | 10 544 829 | 10 544 829 | | 10 544 829 |
| 2023.12.31. | 2 870 244 | -2 304 224 | 6 048 215 | 731 904 | 44 352 859 | 10 544 829 | 62 243 827 | | 62 243 827 |
*A Kiegészítő magyarázatok sorszáma
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
6
Egyedi Éves Cash Flow Kimutatás
| adatok ezer forintban | Magyarázatok* | 2023 | | 2022 |
| Adózás előtti eredmény | | 10 566 927 | | 10 040 210 |
| Korrekciók az adózás előtti eredményben | | 4 349 | | 4 859 |
| Korrigált adózás előtti eredmény | | 10 571 276 | | 10 045 069 |
| Nettó kamatráfordítás | | -213 855 | | -267 111 |
| Nem pénzmozgást jelentő tételek | | | | |
| Értékcsökkenés | 26 | 59 392 | | 61 518 |
| Értékvesztés (pótbefizetés) | 26 | 0 | | 20 000 |
| Értékvesztés (vevő) | 26 | 194 222 | | 8 354 |
| Hitelezési veszteség (vevő) | 26 | 0 | | 15 198 |
| Készlet valós értékelés miatti korrekció | 27 | 0 | | 72 457 |
| Valós értékelésből származó eredmény | 22, 27 | -5 496 725 | | -1 986 965 |
| Céltartalék kötelezettségekre | | 3 812 | | 546 |
| Nem működési cash flow-hoz kapcsolódó eredménytételek | | 0 | | 0 |
| Tárgyi eszköz értékesítésén elért eredmény | | -886 | | 1 418 |
| Térítés nélküli átadás, selejtezés | | 0 | | 57 353 |
| Nettó forgótőke mozgása | | | | |
| Vevői követelések változása | | 63 648 | | -223 471 |
| Egyéb forgóeszközök változása | | 300 177 | | 17 316 |
| Szállítói tartozások változása | 19 | -555 223 | | -723 442 |
| Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek változása | 20 | -309 785 | | 1 604 639 |
| Rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek változása | | 0 | | 0 |
| Kifizetett kamat | 28 | -434 636 | | -321 538 |
| Kapott kamat | 28 | 648 491 | | 588 649 |
| Kifizetett nyereségadó | 29 | -22 098 | | -27 877 |
| Működési tevékenységből származó cash flow | | 4 807 810 | | 8 942 113 |
| Tárgyi eszközök beszerzése | | -1 456 314 | | -6 323 899 |
| Tárgyi eszköz értékesítéséből származó pénzbevétel | | 886 | | 5 450 |
| Részesedés értékvesztése | 3 | 0 | | 0 |
| Kapcsolt feleknek adott kölcsön | 3 | -68 000 | | 0 |
| Befektetési tevékenység pénzfelhasználása | | -1 523 428 | | -6 318 449 |
| Tőkekibocsátásból bevétel | | 0 | | 0 |
| Saját részvény vásárlása (-)/eladás(+) | | 5 000 000 | | 0 |
| Osztalék | 12 | -8 808 955 | | -5 033 689 |
| Pótbefizetés | | 0 | | -20 000 |
| Hitelfelvétel | | 257 487 | | 2 386 193 |
| Hitelvisszafizetés | | -1 446 747 | | -1 348 291 |
| Finanszírozási tevékenységből származó cash flow | | -4 998 215 | | -4 015 787 |
| Pénzeszközök változása | | -1 713 833 | | -1 392 123 |
| Devizás pénzeszközök átértékelése | | -4 349 | | -4 859 |
| Pénzeszközök mérleg szerinti változása | | -1 718 182 | | -1 396 982 |
| | | | | |
| Pénzeszközegyenértékesek növekedése | 8 | -1 718 182 | | -1 396 982 |
| | | | | |
| Nyitó pénzeszközök és pénzeszközegyenértékesek | 8 | 8 023 789 | | 9 420 771 |
| Záró pénzeszközök és pénzeszközegyenértékesek | 8 | 6 305 607 | | 8 023 789 |
*A Kiegészítő magyarázatok sorszáma
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
7
Kiegészítő megjegyzések – általános társasági információk, a számviteli politika
meghatározó elemei és kiegészítő magyarázatok, egyéb információk
I. Általános társasági információk
1. A vállalkozás bemutatása
A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. (a továbbiakban: „Társaság”) 1995. január
31-én átalakulással jött létre. Jogelődje a Budapesti Ingatlanhasznosítási és Fejlesztési Kft., amelyet
1994. január 1-jén 1.000.000 forint törzstőkével alapított az Állami Vagyonügynökség.
A Társaság jegyzett tőkéje 2.870.244.400 forint, amely 287.024.440 darab, egyenként 10 forint
névértékű, névre szóló, dematerializált formában előállított törzsrészvényből áll.
A Társaság ingatlanfejlesztő, hasznosító cégként – 2017. október 20-ától kezdődően a szabályozott
ingatlanbefektetési társaságokról szóló 2011. évi CII. törvény (a továbbiakban: „SZIT törvény”)
szerinti szabályozott ingatlanbefektetési előtársaságként (a továbbiakban: „SZIE”), majd 2018.
december 31. óta szabályozott ingatlanbefektetési társaságként (a továbbiakban: „SZIT”) – a saját
tulajdonú ingatlanjainak (iroda, illetve egyéb épületeinek és parkolóházainak) bérbeadás útján
történő hasznosításával, ezek további fejlesztésével és a saját tulajdonú építési telkeinek az
értékesítésével, azokon történő ingatlan-fejlesztésekkel, valamint az elkészült ingatlanok
hasznosításával és értékesítésével foglalkozik.
A Társaság operatív irányítását az Igazgatótanács végzi.
A Társaság részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde „PRÉMIUM” kategóriájában kereskednek.
A Társaság a közleményeinek közzétételi helye: BÉT (www.bet.hu) honlap, az MNB honlap
(www.kozzetetelek.mnb.hu) és a Társaság saját honlapja (www.bif.hu).
A Társaság cégadatai*
| A Társaság cégneve: | Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési nyilvánosan működő Részvénytársaság |
| Rövidített cégnév: | Budapesti Ingatlan Nyrt. |
| Székhelye: | Magyarország, 1033 Budapest, Polgár u. 8-10. |
| Postai címe (a központi ügyintézés helye): | Magyarország, 1033 Budapest, Polgár u. 8-10. |
| Központi elektronikus elérhetősége: | info@bif.hu |
| Honlapja: | www.bif.hu |
| A Társaság alapító okiratának kelte: | 1995.01.31. |
| A Társaság működése megkezdésének időpontja: | 1994.05.01. |
| Bejegyző bíróság: | Fővárosi Törvényszék, mint Cégbíróság |
| Cégjegyzékszáma: | Cg. 01-10-042813 |
| Társaság statisztikai számjele: | 12041781-6820-114-01 |
| Adóigazgatási azonosító száma: | 12041781-2-41 |
| Közösségi adószám: | HU12041781 |
| Társaság törzstőkéje 2023. december 31-én | 2.870.244.400 forint |
| Társaság működésének időtartama: | határozatlan |
| A Társaság üzleti éve: | megegyezik a naptári évvel |
| A Társaság fő tevékenysége (TEÁOR): | 6820’08 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése |
| A Társaság egyéb tevékenységi köre (TEÁOR): | – 4110’08 Épületépítési projekt szervezése – 6420 ’08 Vagyonkezelés (holding) – 8110 ’08 Építményüzemeltetés – 6832 ’08 Ingatlankezelés – 6810 ’08 Saját tulajdonú ingatlan adásvétel |
*A Társaság nevében vagy egyéb azonosító adataiban 2023-ban nem történt változás az előző üzleti évhez
képest.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
8
A 2023. évi IFRS Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások készítéséért felelős mérlegképes IFRS
könyvelő: dr. Horváthné Kalácska Katalin (1082 Budapest, Hock János u. 4-6.; IFRS mérlegképes
könyvelői regisztrációs szám: 123362).
A Társaság könyvvizsgálója
A Társaság közgyűlése 2023. április 28-án megválasztotta a QUERCUS Audit Könyvvizsgáló és
Gazdasági Tanácsadó Kft-t (székhely: 8200 Veszprém, Radnóti tér 2/C, cégjegyzékszám: 19 09
512226, adószám: 11679204-2-19, könyvvizsgálói kamarai nyilvántartási szám: 002651) a Társaság
könyvvizsgálójának a 2022. december 31. napjával végződő üzleti évre vonatkozó éves pénzügyi
kimutatások elfogadásának napjától a Társaság 2023. december 31. napjával végződő üzleti évre
vonatkozó éves pénzügyi kimutatásai elfogadásának napjáig, de legkésőbb 2024. május 15. napjáig
terjedő időszakra.
2. Tisztségviselők, tulajdonosi struktúra
2.1. Tisztségviselők 2023-ban
A Társaság Igazgatótanácsának tagjai
| Név | Pozíció | Megbízatás kezdete | Megbízatás vége |
| dr. Ungár Anna | Elnök | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| Berecz Kristóf | Alelnök | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| Tzvetkov Julian | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| dr. Hárshegyi Frigyes | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| Vaszily Miklós | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
A Társaság Audit Bizottságának tagjai
| Név | Pozíció | Megbízatás kezdete | Megbízatás vége |
| Tzvetkov Julian | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| dr. Hárshegyi Frigyes | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| Vaszily Miklós | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
Vezető tisztségviselők, stratégiai pozícióban lévő dolgozók Társaságban lévő tulajdoni
hányada
(2023. december 31.)
| Jelleg | Név | Beosztás | Megbízás kezdete | Megbízás vége | Közvetlen részvénytulajdon (db) | Közvetett befolyással érintett BIF részvények százalékos aránya |
| ITT | Dr. Ungár Anna | IT* elnöke és 2022. május 4-től vezérigazgató is | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 67,73% |
| ITT | Berecz Kristóf | IT alelnöke és 2018. december 1-től vezérigazgató is | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 67,73% |
| ITT | Tzvetkov Julian | IT, AB** tagja | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 0 |
| ITT | dr. Hárshegyi Frigyes | IT, AB tagja | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 0 |
| ITT | Vaszily Miklós | IT, AB tagja | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 0 |
| SP | Hrabovszki Róbert | Gazdasági Vezérigazgató helyettes | 2018.03.19. | Határozatlan*** | 0 | 0 |
*Igazgatótanács
**Audit bizottság
***munkaviszony jellege
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
9
2.2. Vezető tisztségviselők, stratégiai pozícióban lévő dolgozók változása 2023-ban
Igazgatótanács, Audit Bizottság
Az Igazgatótanács és az Audit Bizottság összetételében a 2023-ban változás nem történt.
A Vállalatvezetésben történt változások 2023-ban
▪ Az Igazgatótanács 2/2023 (02.03.) számú Igazgatótanácsi határozattal módosította a
Társaság Szervezeti és Működési Szabályzatát. A módosítástól kezdődően Fábián Attila tölti
be az újonnan létrehozott CAPEX és Fit-out Osztály osztályvezetői, Mészáros László pedig
az Ingatlanüzemeltetési Osztály osztályvezetői pozícióját.
2.3. Vezető tisztségviselők díjazása 2023-ban
Az Igazgatótanács tagjai a 2023-as üzleti évben díjazás nélkül, az Audit Bizottság tagjai a 2023-as
üzleti évben tagonként havonta bruttó 300.000 forint díjazás mellett látták el feladataikat.
2.4. A Pénzügyi Kimutatások aláírására jogosult személyek
Az alapszabály 15.2-es pontja szerint a Társaság cégjegyzésére jogosultak:
a) az Igazgatótanács elnöke vagy egy másik igazgatótanácsi taggal, vagy egy képviseletre
feljogosított munkavállalóval együttesen,
b) Az Igazgatótanács alelnöke vagy egy másik igazgatótanácsi taggal, vagy egy képviseletre
feljogosított munkavállalóval együttesen.
A képviseletre feljogosított munkavállalók személyéről az Igazgatótanács jogosult dönteni.
2.5. Tulajdonosi struktúra
A Társaság 5%-ot meghaladó részesedéssel bíró tulajdonosai az aktuális részvénykönyv,
illetve a tulajdonosok egyéni bejelentései alapján
| | 2022. december 31. | 2023. december 31. |
| Részvényes | Részvények száma (db) | Részesedés (%) | Részvények száma (db) | Részesedés (%) |
| PIÓ-21 Kft.* | 191 218 481 | 66,62 | 194 389 885 | 67,73** |
| Takarékbank Zrt./MBH Bank Nyrt.*** | 28 702 440 | 9,99 | 28 702 440 | 9,99 |
| Saját részvény**** | 35 340 000 | 12,31 | 22 514 206 | 7,84 |
| Egyéb részvényesek | 31 763 519 | 11,08 | 41 417 909 | 14,44 |
| Összesen | 287 024 440 | 100,00 | 287 024 440 | 100,00 |
*A PIÓ-21 Kft. a Társaság anyavállalata és a végső anyavállalata („ultimate parent of the group”) is
**Amelyből 2023. december 31-én 0,57%-os közvetett részesedés a Kft. leányvállalatán, a BFIN Asset Management AG-n
keresztül
***A 2023. december 29-i részvénykönyv alapján
****A Társaság a tulajdonában lévő BIF törzsrészvénnyel részvényesi jogokat nem gyakorolhat
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
10
II. A számviteli politika meghatározó elemei
1. A számviteli politika lényeges elemei
1.1. Beszámolási pénznem és deviza egyenlegek
Az alapul szolgáló gazdasági események tartalmára és körülményeire való tekintettel a Társaság
funkcionális, valamint a beszámolási pénzneme a magyar forint.
A nem forintban nyilvántartott devizaügyletek kezdetben az ilyen tranzakciók végrehajtásának
napján érvényes árfolyamon voltak nyilvántartva. A külföldi devizanemben fennálló követelések és
kötelezettségek a mérlegfordulónapi árfolyamon lettek forintra átszámítva. A keletkező
árfolyamdifferenciák az eredménykimutatásban a pénzügyi bevételek, illetve ráfordítások között
kerülnek kimutatásra.
A pénzügyi kimutatások magyar forintban (HUF) készültek, amely a Társaság prezentálási
pénzneme a legközelebbi ezerre kerekítve, kivéve ahol ettől eltérően megjelölésre került.
A külföldi pénznemben történő ügyletek a funkcionális pénznemben – a külföldi pénznemben lévő
összegre a beszámoló pénznemének és a külföldi pénznemnek az ügylet napján érvényes átváltási
árfolyamát alkalmazva – vannak elszámolva. Az átfogó jövedelem-kimutatásban azokat az árfolyam-
különbözeteket, amelyek monetáris tételek rendezésekor, az időszak során történt kezdeti
megjelenítéskor vagy a megelőző pénzügyi kimutatásokban alkalmazott árfolyamtól eltérő
árfolyamhasználatból eredően keletkeznek, bevételként vagy ráfordításként vannak kimutatva
abban az időszakban, amikor keletkeztek. A külföldi pénznemben meghatározott monetáris
eszközöket és kötelezettséget a funkcionális pénznemnek a beszámolási időszak végén érvényes
árfolyamán számítják át. A valós értéken értékelt külföldi pénznemben meghatározott tételeket a
valós érték meghatározásának időpontjában érvényes árfolyamon számítják át. A vevőkövetelések,
illetve a szállítói kötelezettségek árfolyam-különbözetei az üzleti tevékenység eredményében
szerepelnek, míg a kölcsönök árfolyam-különbözetei a pénzügyi műveletek bevételei vagy
ráfordításai soron kerülnek kimutatásra.
1.2. Árbevétel
A Társaság bevétele elsősorban az ügyfelei és egyéb harmadik fél részére nyújtott szolgáltatásaiból
és áruk értékesítéséből származik.
A Társaság árbevételét az IFRS15 szabványával összhangban számolja el (mely szabvány 2014.
májusában került kibocsátásra és a 2018. január 1-jén vagy azt követően kezdődő üzleti évekre
vonatkozóan alkalmazandó).
Az új szabvány bevezeti azt az alapvető irányelvet, hogy árbevétel akkor kerül elszámolásra, amikor
a javakat vagy szolgáltatásokat átadják a vevőnek a megállapodott áron. Minden elkülöníthető
kapcsolt árut vagy szolgáltatást különállóan kell elszámolni és minden kedvezményt a szerződés
megfelelő elemeire kell osztani. Amikor az ellenérték változik, a minimum értéket akkor lehet
elszámolni, amikor a visszatérítés valószínűsége nem tartalmaz jelentős kockázatot. A
vevőszerződés megszerzése során felmerült költségeket aktiválni kell és a szerződés időtartama
alatt úgy amortizálni, ahogy a kapcsolódó hasznokat a társaság megszerzi.
Az értékesítés nettó árbevétele az üzleti év során teljesített áruszállítás vagy szolgáltatásnyújtás
alapján kiszámlázott összegeket tartalmazza. Az értékesítés nettó árbevétele akkor kerül
elszámolásra, amikor a bevétel összege egyértelművé válik, valamint amikor valószínűsíthető, hogy
az ellenértéket a Társaság realizálni tudja. Az értékesítés árbevétele a kiszámlázott összegek
általános forgalmi adóval és engedményekkel csökkentett értékét foglalja magában.
A szolgáltatások értékesítéséből származó árbevételt a Társaság időarányosan számolja el
(amennyiben ezt a szerződés lehetővé teszi, vagy a megrendelő a teljesítést leigazolja) az adott
időtartam alatt, kivéve, ha a vonatkozó szerződések és megállapodások mérföldköveket
tartalmaznak. Ebben az esetben az árbevétel az egyes mérföldkövek elérése után kerül
elszámolásra.
A Társaság a vevői szerződések megkötésével kapcsolatos járulékos költségeket, ha számít annak
megtérülésével, eszközként jeleníti meg.
A halasztott bevételeknél az árbevétel diszkontálással kerül elszámolásra.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
11
1.3. Éven túli eszközök értékelése és értékvesztése
1.3.1. Befektetési célú ingatlanok
Befektetési célú ingatlanként kerül kimutatásra egy ingatlan, ha azt a bérleti díjból, vagy
értéknövekedésből származó jövedelem, vagy mindkettő elérése érdekében, és nem későbbi
értékesítés vagy termék előállítás, illetve szolgáltatásnyújtás, vagy ügyvitel céljából tartja fenn a
vállalkozás. A befektetési célú ingatlanokat minden esetben bérbeadási céllal tartjuk.
A befektetési célú ingatlant kezdetben annak bekerülési értékén kell értékelni, figyelembe véve az
ügyleti költségeket is. A befektetési célú ingatlanok megjelenítésére a valós érték modellt választotta
a Társaság, a valós érték változásából származó különbségeket ingatlanonként a tárgyévi eredmény
terhére/javára számolja el az egyéb működési ráfordítással/bevétellel szemben. A befektetési célú
ingatlanoknak nincsen terv szerinti értékcsökkenése.
A Társaság tulajdonában lévő befektetési célú ingatlanok valós értékének meghatározását
összhangban a SZIT törvény előírásaival negyedévente egy független értékbecslő végzi, a
vonatkozó értékbecsléseket 2023-ban a Seratus Ingatlan Tanácsadó Igazságügyi Szakértő Kft.
készítette. Minden év december 31-ére vonatkozóan megtörtént (megtörténik) az ingatlanok piaci
értékének éves aktualizálása. Az értékelés a nemzetközi értékelési normák figyelembevételével
történik.
Az értékelés során a nemzetközi eszközértékelési gyakorlatban általánosan elfogadott három
értékelési módszer (költségmegközelítés, a piaci összehasonlító megközelítés és a
jövedelemmegközelítés) kerül alkalmazásra, majd az ingatlanok piaci értéke az óvatosság elve
alapján kerül meghatározásra.
Tekintve, hogy a piaci érték meghatározásához az IAS40 standard javasolja, de nem követeli meg
a független értékbecslő igénybevételét, azon befektetési célú ingatlanok esetében, ahol döntés
született azok értékesítéséről, és az értékesítés meg is kezdődött, a valós érték számítási metódus
abból indul ki, hogy az eszköznek van aktív piaca, vagyis léteznek megkötött adásvételi
szerződések. A valós érték meghatározásához az ingatlan tényleges piaci ára, vagyis a már
megkötött adásvételi szerződésekben szereplő eladási ár (ezekből számított átlagár) szolgáltatja a
legjobb alapot.
A befektetési célú ingatlanok valós értékének változásából eredő nyereség vagy veszteség mindig
azon időszak nyereségében vagy veszteségében kerül elszámolásra (az egyéb működési bevételek,
vagy az egyéb működési ráfordítások soron), amelyben az keletkezett. A valós érték változásából
eredő nyereség nem osztható ki osztalékként a részvényeseknek. A befektetési célú ingatlant ki kell
vezetni az elidegenítéskor, vagy akkor, amikor a befektetési célú ingatlant véglegesen kivonják a
használatból és elidegenítéséből jövőbeni gazdasági hasznok nem várhatók. A befektetési célú
ingatlan kivezetéséből és elidegenítéséből eredő nyereségeket vagy veszteségeket nettó módon a
jövedelemre vonatkozó kimutatásban bevételként vagy ráfordításként számolja el a Társaság az
adott időszakban.
1.3.2. Egyéb ingatlanok
Egyéb ingatlannak minősül a Társaságnál az az ingatlan, melyet áruk értékesítésével, vagy
szolgáltatások előállításával, nyújtásával kapcsolatos felhasználásra tartanak, valamint a fejlesztett
közműlétesítmények tartoznak ebbe a csoportba.
Az egyéb ingatlanok megjelenítésére – kivéve a fejlesztett közműlétesítményeket – a valós érték
modellt választotta a Társaság. A valós értékelés a nemzetközi értékelési normák
figyelembevételével történik. Az értékelés során a nemzetközi eszközértékelési gyakorlatban
általánosan elfogadott három értékelési módszer (költség-megközelítés, a piaci összehasonlító
megközelítés és a jövedelem megközelítés) kerül alkalmazásra, majd az ingatlanok piaci értéke az
óvatosság elve alapján kerül meghatározásra. Az egyéb ingatlanok valós értékének változásából
eredő nyereség közvetlenül a saját tőke részeként, mint átértékelési többlet kerül kimutatásra.
Jelenleg a közműveken kívül más egyéb ingatlannal nem rendelkezik a Társaság.
A közműlétesítményeket a Társaság bekerülési értéken mutatja be, csökkentve az évente elszámolt
amortizáció összegével.
Az egyéb ingatlanokra értékcsökkenés kerül elszámolásra. Az értékcsökkenés alapja a valós érték,
illetve közműlétesítményeknél a bekerülési érték. Az értékcsökkenési leírás elszámolása lineáris
kulcsokkal történik, a leírási kulcs 2%.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
12
1.3.3. Egyéb tárgyi eszközök
Az ingatlanokon kívüli tárgyi eszközök bekerülési értékük halmozott értékcsökkenéssel és
értékvesztéssel csökkentett értéken kerülnek kimutatásra. A halmozott értékcsökkenés magában
foglalja az eszköz folyamatos használatával, működtetésével kapcsolatban felmerült terv szerinti
értékcsökkenés, valamint az eszköz nem várt, rendkívüli esemény miatt bekövetkezett jelentős
mértékű megrongálódása, sérülése miatt elszámolt terven felüli értékcsökkenés elszámolt költségeit.
Az eszköz bekerülési (beszerzési, előállítási) értéke az eszköz megszerzése, létesítése, üzembe
helyezése érdekében az üzembe helyezésig, a raktárba történő beszállításig felmerült, az eszközhöz
egyedileg hozzákapcsolható tételek együttes összege.
A bekerülési (beszerzési) érték az engedményekkel csökkentett, felárakkal növelt vételárat, továbbá
az eszköz beszerzésével, üzembe helyezésével, raktárba történt beszállításával kapcsolatban
felmerült szállítási és rakodási, alapozási, szerelési, üzembe helyezési, közvetítői tevékenység
ellenértékét, díjait, a bizományosi díjat, a beszerzéshez kapcsolódó adókat és adójellegű tételeket
és a vámterheket foglalja magában.
A később felmerült költségek csak akkor kerülnek az eszköz könyv szerinti értékébe, illetve külön
eszközként nyilvántartásba, ha valószínű, hogy az adott tétel jövőbeni gazdasági előnyöket biztosít
a Társaság számára és a tétel költsége megbízható módon megállapítható. Az összes egyéb javítás
és karbantartás költsége a felmerülés időpontjában ráfordításként kerül elszámolásra az
eredménykimutatásban.
A meglévő eszközökre fordított többletráfordításokat, amelyek meghosszabbítják az eszköz hasznos
élettartamát, vagy kiszélesítik az eszköz felhasználhatósági körét a Társaság aktiválja. A
karbantartási és javítási költségek felmerülésükkor költségként kerülnek elszámolásra.
A tárgyi eszközök könyv szerinti értéke meghatározott időközönként felülvizsgálatra kerül, annak
érdekében, hogy megállapítsák a könyv szerinti érték nem haladja-e meg az eszköz valós, piaci
értékét, mivel ez esetben terven felüli leírás elszámolása szükséges az eszköz valós, piaci értékéig.
Az eszköz valós, piaci értéke az értékesítési ár, illetve az eszköz használati értéke közül a
magasabb. A használati érték az eszköz által generált jövőbeni pénzáramlások diszkontált értéke. A
diszkontláb a társasági adózás előtti kamatlábat tartalmazza, figyelembe véve a pénz időértékét és
az eszközhöz kapcsolódó egyéb kockázati tényezők hatását is. Amennyiben az eszközhöz önállóan
nem rendelhető jövőbeni pénzáramlás, akkor azon egység pénzáramlását kell alapul venni, amely
egységnek része az eszköz. Az így meghatározott értékvesztés, terven felüli értékcsökkenés az
eredménykimutatásban jelenik meg.
A tárgyi eszközök értékcsökkenése lineáris módszer szerint kerül elszámolásra. Az eszközök
beszerzési értékei a használatbavétel időpontjától kezdődően az eszközök hasznos élettartama alatt
kerülnek leírásra. A Társaság a hasznos élettartamokat és maradványértékeket folyamatosan
felülvizsgálja.
A Társaság terven felüli értékcsökkenést számol el azokra a tárgyi eszközeire, amelyek esetében
az eszközök nettó könyv szerinti értéke várhatóan nem térül meg azok jövőbeni jövedelemtermelő-
képessége alapján. A Társaság a szükséges kalkulációkat a hosszú távú jövőbeni cash-flow tervek
megfelelő diszkontálása alapján készíti.
Az értékcsökkenés meghatározásánál az eszközök várható élettartama, elhasználódási ideje, fizikai
és erkölcsi avulása kerül figyelembevételre. A 200 ezer forint egyedi beszerzési érték alatti eszközök
a használatba vételkor egy összegben értékcsökkenésként elszámolásra kerülnek, a 200 ezer forint
feletti eszközök vonatkozásában a járműveknél 20%, a számítástechnikai gépeknél 33%, az
ügyvitel-technikai eszközöknél ugyancsak 33%, az egyéb eszközöknél 14,5% az alkalmazott leírási
kulcs.
A Társaság minden beszámolási időszak végén felméri, hogy bármely eszköz esetében történt-e
értékvesztésre utaló változás. Amennyiben ilyen változás történt, a Társaság megbecsüli az eszköz
várható megtérülési értékét. Egy eszköz, vagy pénztermelő egység várható megtérülési értéke az
értékesítési költségekkel csökkentett valós érték és a használati érték közül a magasabb.
A Társaság az eredmény terhére értékvesztést számol el, ha az eszköz várható megtérülési értéke
alacsonyabb, mint a könyv szerinti értéke. A Társaság a szükséges kalkulációkat a hosszú távú
jövőbeni cash-flow tervek megfelelő diszkontálása alapján készíti.
Az egyéb tárgyi eszközök kivezetéséből és elidegenítéséből eredő nyereségeket vagy
veszteségeket nettó módon a jövedelemre vonatkozó kimutatásban bevételként vagy ráfordításként
számolja el a Társaság az adott időszakban.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
13
1.4. Immateriális javak
Az egyedileg beszerzett immateriális javak beszerzési áron, az üzleti kombináció során megszerzett
immateriális javak pedig valós értéken kerülnek felvételre a megszerzés időpontjában. A könyvekbe
való felvételre abban az esetben kerül sor, ha az eszköz használata bizonyíthatóan jövőbeli
gazdasági javak beáramlását eredményezi, és annak költsége egyértelműen meghatározható.
A bekerülést követően az immateriális javak vonatkozásában a bekerülési érték modell irányadó.
Ezen eszközök élettartama véges vagy nem meghatározható. A véges élettartamú eszközök
amortizációja lineáris módszerrel történik az élettartamra vonatkozó legjobb becslés alapján. Az
amortizációs időszak és az amortizáció módszere évente felülvizsgálatra kerül a pénzügyi (üzleti) év
végén. A saját előállítású immateriális javak, a fejlesztési költségek kivételével nem kerülnek
aktiválásra, hanem felmerülésük évében elszámolásra kerülnek az eredménnyel szemben. Az
immateriális javak évente felülvizsgálatra kerülnek értékvesztés szempontjából egyedileg, vagy a
jövedelemtermelő egység szintjén.
A védjegyek, licencek, iparjogvédelem alá eső javak és szoftverek beszerzési költségei aktiválásra
kerülnek és lineáris módszer szerint íródnak le a becsült hasznos élettartamuk alatt:
| Vagyoni értékű és egyéb jogok, valamint szoftverek | 3-6 év |
1.5. Goodwill
A goodwill a megszerzett leányvállalat, társult társaság, illetve közös vezetésű vállalat azonosítható
nettó eszközeinek beszerzési értéke és valós értéke közötti pozitív különbözet a megszerzés napján.
A goodwill nem kerül amortizálásra, de a Társaság minden évben megvizsgálja, hogy vannak-e arra
utaló jelek, hogy a könyv szerinti érték valószínűleg nem fog megtérülni. A goodwill az esetleges
értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken kerül kimutatásra.
1.6. Készletek
A Társaság által nyilvántartott készletek az IAS2 sztenderd alapján kerülnek értékelésre.
A készlet bekerülési értéke a beszerzés költségeit, a konverzió költségeit és azokat a költségeket
foglalja magában, amelyek a készletek jelenlegi helyükre és állapotukba kerüléséhez szükségesek.
A bekerülési érték nem tartalmazhatja a nem szokásos mértékű anyag, munka és egyéb termelési
költség veszteségeket, raktározási költségeket, kivéve, ha az a termelési folyamat része, az
adminisztratív igazgatási költségeket, amelyek nem a készletek jelenlegi állapotba és helyre
hozásához merültek fel, valamint az értékesítési költségeket.
A Társaság bekerülési értéken, azon belül is FIFO módszerrel értékeli a készleteit.
1.7. Követelések
A követelések a becsült veszteségekre képzett megfelelő mértékű értékvesztéssel csökkentett
nominális értéken szerepelnek a kimutatásokban. Az év végén fennálló kintlevőségek teljes körű
felülvizsgálata alapján becslés készült a kétes követelésekre vonatkozóan.
1.8. Pénzügyi eszközök
Az IFRS9 standard hatókörébe tartozó pénzügyi eszközök három értékelési kategóriába sorolandók:
bekerülést követően amortizált költségen értékelendők, bekerülést követően valós értéken
értékelendők az egyéb átfogó jövedelemmel szemben (FVOCI), illetve bekerülést követően valós
értéken értékelendők eredménykimutatással szemben (FVPL).
A kezdeti megjelenítést követően azok a pénzügyi eszközök, amelyek “kereskedési célúak” valós
értéken értékelendők eredménykimutatással szemben (FVPL). A kereskedési célú értékpapírokon
elért nem realizált árfolyamnyereség vagy -veszteség egyéb bevételként (ráfordításként) kerül
elszámolásra.
Az egyéb hosszú lejáratú befektetések, amelyek lejáratig tartottnak minősülnek, mint például egyes
kötvények, az első megjelenítést követően amortizált bekerülési értéken kerülnek kimutatásra. Az
amortizált bekerülési érték számítása a beszerzéskori diszkont vagy prémium figyelembevételével
történik a lejáratig tartó időszak alatt. Az amortizált bekerülési értéken nyilvántartott befektetések
esetében a befektetés kivezetésekor vagy értékvesztésekor, illetve az amortizációs időszak alatt
keletkező nyereség vagy veszteség bevételként kerül kimutatásra.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
14
A tőzsdei forgalomban résztvevő befektetések esetén a piaci érték a mérlegfordulónapon kihirdetett
hivatalos árfolyam alapján kerül meghatározásra. Tőzsdén nem jegyzett, illetve nem forgalmazott
értékpapírok esetén a piaci érték a hasonló/helyettesítő pénzügyi befektetés piaci értéke,
amennyiben ez a módszer nem alkalmazható, akkor a piaci érték a befektetéshez kapcsolódó
eszköz becsült jövőbeni pénzáramlása alapján kerül meghatározásra.
A Társaság minden fordulónapon megvizsgálja, hogy a pénzügyi eszközre, vagy eszközök
csoportjára értékvesztést szükséges-e elszámolni. Amennyiben az amortizált bekerülési értéken
kimutatott eszközöknél felmerül olyan körülmény, hogy értékvesztés elszámolása szükséges, annak
mértéke az eszköz nyilvántartási értéke és az eszköz jövőbeni pénzáramainak eredeti effektív
kamatlábbal diszkontált összegének különbsége. Az értékvesztés az eredménykimutatásban jelenik
meg. Amennyiben a későbbiekben az elszámolt értékvesztés összege csökken, az visszaírásra
kerül, azonban csak olyan mértékben, hogy az eszköz nyilvántartási értéke ne haladja meg a
fordulónapi amortizált értékét.
Az értékpapír-befektetések teljesítésnapi árfolyamon és kezdetben beszerzési áron kerülnek
értékelésre. Azok a rövid lejáratú befektetések, amelyek kereskedési célból tartott értékpapírokat
tartalmaznak, a következő beszámoló időpontjában érvényes valós piaci értéken szerepelnek, és
értéküket a mérleg fordulónapján érvényes nyilvánosan jegyzett árfolyam szerint számolják. A nem
realizált nyereségeket és veszteségeket az eredménykimutatás tartalmazza.
1.9. Pénzügyi kötelezettségek
A Társaság pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatása a következő pénzügyi kötelezettségeket
tartalmazza: szállítók és egyéb rövid lejáratú kötelezettségek, kölcsönök, hitelek, banki
folyószámlahitelek és határidős ügyletek. Ezek megjelenítését és értékelését a beszámolóban a
kiegészítő megjegyzések ide vonatkozó részei tartalmazzák az alábbiak szerint:
A Társaság minden pénzügyi kötelezettséget kezdeti megjelenítésekor valós értékén értékel. Hitelek
esetén még azokat a tranzakciós költségeket is figyelembe veszi, amelyek közvetlenül a pénzügyi
kötelezettség megszerzésének tulajdoníthatók.
Az IFRS9 hatálya alá tartozó pénzügyi kötelezettségek három értékelési kategóriába sorolandók:
bekerülést követően amortizált költségen értékelendők, bekerülést követően valós értéken
értékelendők az egyéb átfogó jövedelemmel szemben (FVOCI), illetve bekerülést követően valós
értéken értékelendők eredménykimutatással szemben (FVPL). Az egyes pénzügyi kötelezettségek
besorolását a Társaság azok megszerzésekor határozza meg.
Az eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi kötelezettségek olyan kötelezettségek,
melyeket a Társaság kereskedési céllal szerzett, vagy amelyeket azok kezdeti megjelenítésekor az
eredménnyel szemben valós értéken értékeltnek minősített. A kereskedési célú pénzügyi
kötelezettségek közé azok a kötelezettségek tartoznak, amelyeket elsősorban a rövid távú
árfolyammozgásokból várható nyereség miatt vásárolt a Társaság. Ebbe a kategóriába tartoznak
még azok a határidős ügyletek, amelyek nem minősülnek hatékony fedezeti instrumentumnak.
A kölcsönök és hitelek az effektív kamatláb módszerrel számított amortizált bekerülési értéken
jelennek meg a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban. A kölcsönökhöz és hitelekhez
kapcsolódó nyereségek és veszteségek a jövedelemre vonatkozó kimutatásban kerülnek
elszámolásra az effektív kamatláb módszer segítségével számított amortizáció során, valamint a
pénzügyi kötelezettség kivezetésekor. Az amortizáció a jövedelemre vonatkozó kimutatásban kerül
elszámolásra pénzügyi ráfordításként.
1.10. Céltartalékok
A Társaság céltartalékokat mutat ki a múltbeli események következtében meglévő (jogi vagy
vélelmezett) kötelmek után, amelyeket a Társaságnak valószínűleg ki kell egyenlítenie, és ha a
kötelem összege megbízhatóan mérhető.
A céltartalékként kimutatott összeg a meglévő kötelem rendezéséhez a mérlegfordulónapon
szükséges ráfordításra vonatkozó legjobb becslés, figyelembe véve a kötelmet jellemző
kockázatokat és bizonytalanságokat. Amennyiben a céltartalék értékeléséhez a meglévő kötelem
rendezéséhez várhatóan szükséges cash-flow-t használják, a céltartalék könyv szerinti értéke ezen
cash-flow-k jelenértéke.
Amennyiben a kötelem rendezéséhez szükséges ráfordítások egy részét vagy annak egészét egy
másik fél várhatóan megtéríti, a követelés eszközként akkor van kimutatva, ha lényegileg biztos,
hogy a gazdálkodó egység megkapja a térítést és a követelés összege megbízhatóan mérhető.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
15
1.11. Társasági adó
A társasági adó mértéke a társasági és osztalékadóról szóló törvény által meghatározott adófizetési
kötelezettségen alapul, amely a halasztott adóval kerül módosításra. A társasági adófizetési
kötelezettség tárgyévi és halasztott adóelemeket tartalmaz.
A folyó évi adófizetési kötelezettség a tárgyévi adózandó nyereség alapján kerül meghatározásra.
Az adózandó nyereség eltér a beszámolóban kimutatott adózás előtti eredménytől, az adóalapot
nem képző nyereségek és veszteségek, illetve az olyan tételek miatt, melyek más évek adózandó
nyereségében kerülnek figyelembevételre. A Társaság folyó adófizetési kötelezettsége a mérleg
fordulónapjáig hatályban lévő vagy kihirdetett (amennyiben a kihirdetés egyenértékű a hatályba
lépéssel) adókulcs alapján kerül meghatározásra. A halasztott adó számítása a kötelezettség
módszer szerint kerül kiszámításra.
Halasztott adó azokban az esetekben keletkezik, amikor egy tétel az éves beszámolóban történő,
illetve az adótörvény szerinti elszámolásában időbeli különbség adódik. A halasztott adókövetelés
és kötelezettség megállapítása azon évek adóköteles bevételére vonatkozó adókulcsok
felhasználásával történik, amikor az időbeli különbség miatti eltérés várhatóan megtérül. A halasztott
adókötelezettség és követelés mértéke tükrözi a Társaságnak a mérleg fordulónapján fennálló, az
adóeszközök és kötelezettségek realizálódásának módjára vonatkozó becslését.
Halasztott adókövetelés a levonható időbeli eltérések, a tovább vihető adókedvezmények és negatív
adóalap vonatkozásában csak akkor szerepel a mérlegben, ha valószínűsíthető, hogy a Társaság a
jövőbeni tevékenysége során adóalapot képző nyereséget realizál, amellyel szemben a halasztott
adóeszköz érvényesíthető.
Minden mérlegfordulónapon a Társaság számba veszi a mérlegben el nem ismert halasztott
adóeszközöket, valamint az elismert adóeszközök könyv szerinti értékét. A korábban mérlegbe fel
nem vett követelések azon részét állományba veszi, amely várhatóan megtérülhet a jövőbeni
nyereségadójának csökkenéseként. Ezzel ellentétesen olyan mértékben csökkenti a Társaság
halasztott adó követelését, amely összeg megtérülésének fedezetére, várhatóan adózott nyereség
nem fog rendelkezésre állni.
A tárgyévi és halasztott adó közvetlenül a saját tőkével szemben kerül elszámolásra, amennyiben
olyan tételekre vonatkozik, amelyeket ugyanabban vagy egy másik időszakban szintén a saját
tőkével szemben számoltak el, beleértve a tartalékok nyitó értékének a számviteli politika
visszamenőleges hatályú változása miatt bekövetkező módosításait is.
A halasztott adó eszközök és kötelezettségek egymással szemben történő elszámolására akkor van
lehetőség, ha a társaságnak törvény általi joga van ahhoz, hogy az ugyanazzal az adóhatósággal
szemben fennálló tényleges adóköveteléseit és kötelezettségeit egymással szemben beszámítsa,
valamint a Társaságnak szándékában áll ezen eszközök és kötelezettségek nettó elszámolása.
A SZIE átalakulás miatt a Társaság a korábban kimutatott halasztott adó kötelezettséget kivezette,
mivel a jövőben adófizetési kötelezettsége normál üzletmenet során várhatóan nem keletkezik.
1.12. Lízing
Pénzügyi lízingről beszélünk abban az esetben, amikor a lízing feltételei szerinti, az
eszközbirtoklásból származó összes kockázat és költség a lízingbe vevőt terheli. Minden egyéb
lízing operatív lízingnek minősül.
Pénzügyi lízing estén a Társaság által lízingelt eszközök a Társaság eszközeinek minősülnek és
megszerzéskori, piaci értéken kerülnek kimutatásra. A lízingbe adó felé felmerülő kötelezettség a
mérlegben pénzügyi lízing kötelezettségként jelenik meg. A lízinggel kapcsolatosan felmerülő
költségek, amelyek a beszerzett eszközök valós értékének és a teljes lízingkötelezettségnek a
különbségei, az eredmény terhére kerülnek elszámolásra a lízing teljes futamideje alatt, úgy, hogy
egy állandó, időszakosan megjelenő ráfordítást jelentsenek a kötelezettség fennálló összegére
vonatkozóan az egyes időszakokban.
Az összes kötelezettség és a lízingelt eszköz megszerzéskori piaci értékének különbözetéből
adódnak, vagy a releváns lízing futamidején túl – annak érdekében, hogy a fennmaradó
kötelezettség egyenlegében bekövetkezett változás időről időre nyomon követhető legyen –, vagy
az egyes beszámolási időszakokban kerülnek az eredménykimutatásban elszámolásra.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
16
1.13. Egy részvényre jutó eredmény (EPS)
Az egy részvényre jutó hozam meghatározása, a Társaság eredményének és a részvényeknek a
visszavásárolt saját részvények időszaki átlagos állományával csökkentett állományának a
figyelembevételével történik.
Az egy részvényre jutó hígított eredmény hasonlóan kerül kiszámításra, mint az egy részvényre jutó
eredmény. A számításnál azonban figyelembe veszik az összes hígításra alkalmas forgalomban lévő
részvényt a törzsrészvények után kiosztható hozamot megnövelve az adott időszakban figyelembe
vehető átváltoztatható részvények osztalékával és hozamával, módosítva az átváltásból eredő
további bevételekkel és ráfordításokkal, a forgalomban lévő részvények súlyozott átlagos
darabszámát megnövelve azon további részvények súlyozott átlagos darabszámával, melyek
forgalomban lennének, ha az összes átváltoztatható részvény átváltásra kerülne. Sem a korábbi,
sem pedig a 2023. december 31-ére végződő évben nem volt olyan tranzakció, amely ezt az EPS
ráta értékét hígítaná.
1.14. Mérlegen kívüli tételek
A mérlegen kívüli kötelezettségek nem szerepelnek az éves beszámoló részét képző pénzügyi
helyzet kimutatásban és eredménykimutatásban, hacsak nem üzleti kombinációk során szerezték.
A kiegészítő megjegyzésekben kerülnek bemutatásra, kivéve, ha a gazdasági hasznot megtestesítő
források kiáramlásának esélye távoli, minimális. A mérlegen kívüli követelések nem szerepelnek az
éves beszámoló részét képező pénzügyi helyzet kimutatásban és eredménykimutatásban, de
amennyiben gazdasági hasznok beáramlása valószínűsíthető, a kiegészítő megjegyzésekben
kimutatásra kerülnek.
1.15. Visszavásárolt saját részvények
A visszavásárolt saját részvények értéke külön soron kerül kimutatásra a saját tőkén belül.
1.16. Osztalék
Az osztalékot abban az évben számolja el a Társaság, amikor azt a tulajdonosok jóváhagyják.
Az osztalékfizetésre a SZIT törvény, illetve az alapszabály vonatkozó rendelkezései alapján kerülhet
sor:
SZIT törvény 2.§ 8. pontja: „elvárt osztalék: a szabályozott ingatlanbefektetési társaság vagy
szabályozott ingatlanbefektetési elővállalkozás külön jogszabályban meghatározottak szerint
osztalékként kifizethető, a szabályozott ingatlanbefektetési társaságként vagy szabályozott
ingatlanbefektetési elővállalkozásként történő nyilvántartásba vételtől a nyilvántartásból való törlésig
elért eredményének 90%-a, továbbá a szabályozott ingatlanbefektetési társaság vagy szabályozott
ingatlanbefektetési elővállalkozás projekttársasága esetében a projekttársaság jogszabályban
meghatározottak szerint osztalékként kifizethető, a projekttársaságként történő nyilvántartásba
vételtől a nyilvántartásból való törlésig elért eredményének 100%-a, ide nem értve a szabályozott
ingatlanbefektetési társaság, szabályozott ingatlanbefektetési elővállalkozás vagy a
projekttársaságuk esetében a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli
törvény) rendelkezéseivel összhangban az IFRS-ek szerinti éves beszámolóra történő áttérés
kapcsán elszámolt egyszeri áttérési különbözet eredménytartalékban kimutatott összegét,”
SZIT törvény 3.§ (3) c) pontja: „a létesítő okirata alapján, az ügyvezetés előterjesztésében, az éves
rendes közgyűlésen legalább az elvárt osztaléknak megfelelő mértékű osztalék jóváhagyására tesz
javaslatot, amelynek elfogadása esetén az osztalékot a számviteli beszámoló jóváhagyását követő
30 kereskedési napon belül ki kell fizetni, azzal, hogy abban az esetben, ha a szabályozott
ingatlanbefektetési társaság szabad pénzeszközeinek összege nem éri el az elvárt osztalék
összegét, akkor az ügyvezetés a szabad pénzeszközök összegének legalább 90%-át javasolja
osztalékként kifizetni,”
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
17
Alapszabály 16.3. pontja: „Osztalékra az a részvényes jogosult, aki a közgyűlési határozaton alapuló
és az osztalékfizetéssel összefüggésben közzétett hirdetményben megjelölt fordulónapon a
részvénykönyvben szerepel. Az osztalékfizetéssel összefüggésben közzétett hirdetményben az
Igazgatótanács által meghatározott, az osztalékfizetésre való jogosultság szempontjából releváns
időpont az osztalékfizetésről döntő közgyűlés időpontjától eltérhet. Az osztalékfizetés kezdőnapja
legkésőbb a számviteli beszámoló jóváhagyását követő 30. (a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX.
törvényben meghatározott) kereskedési napon lehet. Az osztalékfizetésről szóló közleményt a
hirdetmények közzétételére vonatkozó szabályok szerint az osztalékról döntő közgyűlés napját
követő 15 napon belül teszi közzé az Igazgatótanács. A Társaság által fizetendő osztalék
tekintetében a Társaság Igazgatótanácsa a vonatkozó előterjesztésében az éves rendes
közgyűlésre legalább a szabályozott ingatlanbefektetési társaságokról szóló 2011. évi CII. törvény
által definiált elvárt mértékű osztalék jóváhagyására tesz javaslatot, azzal, hogy abban az esetben,
ha a Társaság szabad pénzeszközeinek összege nem éri el az elvárt osztalék összegét, akkor az
ügyvezetés a szabad pénzeszközök összegének legalább 90%-át javasolja osztalékként kifizetni.
A részvényes a Társaságtól az osztalékot az osztalékfizetés kezdő napjától számított öt éven belül
követelheti. Ezen időszak eltelte jogvesztőnek minősül. A fel nem vett osztalék a Társaság alaptőkén
felüli vagyonába kerül. A részvényes a jóhiszeműen felvett osztalék visszafizetésére nem
kötelezhető. Jóhiszeműen felvett osztaléknak kizárólag a közgyűlés által elfogadott mérleg alapján
megállapított osztalékalapból a részvényes részvényeire jutó osztalék felvétele minősül, feltéve,
hogy nem áll fenn a részvény megszerzésére vonatkozó kizáró feltétel a részvényessel szemben,
illetőleg a kifizetés törvényi feltételei fennállásának hiányáról a részvényes nem tudott, vagy nem
kellett volna tudnia.”
1.17. Pénzügyi műveletek eredménye
Pénzügyi eredmény a kamat és osztalékbevételeket, kamat és egyéb pénzügyi ráfordításokat,
pénzügyi instrumentumok valós értékelésének nyereségét és veszteségét, továbbá a realizált és a
nem realizált árfolyam-különbözeteket tartalmazza.
1.18. Állami támogatások
Állami támogatások akkor kerülnek elszámolásra, amikor valószínűsíthető, hogy a támogatás be fog
folyni és a támogatás folyósításához kötött feltételek teljesülnek. Amikor a támogatás költség
ellentételezésére szolgál, akkor a jövedelemre vonatkozó kimutatás javára abban az időszakban kell
elszámolni, amikor az ellentételezésre kerülő költség felmerül (egyéb bevételek között). Amikor a
támogatás eszközbeszerzéshez kapcsolódik, akkor halasztott bevételként kerül elszámolásra és a
kapcsolódó eszköz hasznos élettartama alatt évi egyenlő összegekben kerül az eredmény javára
elszámolásra.
1.19. Kivételes nagyságú és előfordulású tételek
Kivételes nagyságú bevétel az egy gazdasági eseményből vagy egy szerződésből eredő bevétel,
amely eléri vagy meghaladja az adott gazdasági év számvitel szerinti összes bevételének 25%-át.
Kivételes előfordulású bevétel minden olyan bevétel, amely nincs szoros összefüggésben vagy
közvetlen kapcsolatban a társaság üzletszerű működésével, rendszeres üzletmenetén kívül esik,
előfordulása eseti jellegű.
Kivételes nagyságú költség az egy gazdasági eseményből vagy egy szerződésből eredő költség,
amely eléri vagy meghaladja az adott gazdasági év összes költségeinek és ráfordításainak 25%-át.
Kivételes előfordulású költség minden olyan költség vagy ráfordítás, amely nincs szoros
összefüggésben vagy közvetlen kapcsolatban a társaság üzletszerű működésével, rendszeres
üzletmenetén kívül esik, előfordulása eseti jellegű.
1.20. Fordulónap utáni események
Azok a beszámolási időszak vége után bekövetkezett események, amelyek pótlólagos információt
biztosítanak a Társaság beszámolási időszakának végén fennálló körülményekről (módosító
tételek), bemutatásra kerültek a beszámolóban. Azon beszámolási időszak utáni események,
amelyek nem módosítják a beszámoló adatait, a kiegészítő megjegyzésekben kerülnek
bemutatásra, amennyiben lényegesek.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
18
2. A számviteli politika változásai
A Társaság a 2023. január 1-én hatályba lépett összes standard és értelmezés rendelkezésével
összhangban állította össze a beszámolóját.
A Társaság számviteli politikája 2017. január 1-jétől megváltozott az IFRS standardok
alkalmazásával.
2023-ban a Társaság alkalmazza az összes, 2023. január 1-jével hatályos IFRS standardot,
módosításokat és értelmezéseket, amelyek a Társaság működése szempontjából relevánsak.
A következő standardok és értelmezések (beleértve azok módosításait is) léptek hatályba
2023-ban (az IASB által kibocsátott és az EU által befogadott, hatályos új és módosított
standardok és értelmezések)
– IFRS 17 Biztosítási szerződések (2023. január 1. vagy azután kezdődő üzleti években
hatályos) – A szűk hatókörű módosítás a biztosítási szerződések kötelezettségei és a
pénzügyi eszközök közötti számviteli eltérésekkel kapcsolatos fontos kérdéssel foglalkozik,
amely az IFRS 17 és az IFRS 9 Pénzügyi instrumentumok kezdeti alkalmazására vonatkozóan
bemutatott összehasonlító információkból adódik. A módosítás csak az összehasonlító
információk bemutatására vonatkozik.
– IAS 8 „Számviteli politikák, a számviteli becslések változásai és hibák” standard módosításai
– Számviteli becslések definíciója, IAS 1 „Pénzügyi kimutatások prezentálása” standard
módosításai és IFRS Practice Statement 2 – Számviteli politikák közzététele (2023. január 1-
jével lép hatályba, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban)
– A számviteli politikára vonatkozó közzétételek javítása, azok jobban testreszabása, illetve az
átalános számviteli politikára vonatkozó közzétételek csökkentése; a számviteli becslések
változásának megkülönböztetése a számviteli politika változtatásoktól.
– IAS 12 „Nyereségadók” standard módosítása – Egyszerű tranzakciókból származó halasztott
adó eszközök és kötelezettségek (2023. január 1-jével lép hatályba, illetve az azt követően
kezdődő beszámolási időszakokban). Nem alkalmazható a „kezdeti megjelenítés kivétel”
abban az esetben, amennyiben a tranzakció ugyanakkora összegben keletkeztet levonható
és adóköteles átmeneti különbözeteket is.
– IAS 12 „Nyereségadók” standard módosítása – International Tax Reform – Pillar Two Model
Rules (2023 májusában került kibocsátásra) – A módosítások célja, hogy kötelező ideiglenes
kivételt vezessenek be az IAS 12 Jövedelemadók standard követelményei alól, amelyek az
OECD második pilléres modellszabályaiból eredő halasztott adókövetelésekre és -
kötelezettségekre vonatkozó információk megjelenítésére és közzétételére vonatkoznak. A
módosítások célzott közzétételi követelményeket is bevezetnek. Az ideiglenes kivétel az IAS
8-nak megfelelően azonnal és visszamenőleg alkalmazandó, míg a célzott közzétételi
követelmények a 2023. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves beszámolási
időszakokra vonatkoznak.
A fenti módosítások alkalmazása nem volt jelentős hatással a Társaság pénzügyi kimutatásaira.
Az IASB által kibocsátott és az EU által befogadott, 2024-től hatályos standardok és
értelmezések
– IFRS 16 Lízingek: Kötelezettség a visszlízing tranzakciók esetében (2022. szeptember 22-én
került kibocsátásra) – A módosítások célja annak pontosítása, hogy az eladó-lízingbevevő a
későbbiekben hogyan méri azokat a visszlízing-ügyleteket, amelyek megfelelnek az IFRS 15
Vevőkkel kötött szerződésekből származó bevételek standard követelményeinek, és hogyan
kell értékesítésként elszámolni. A módosítások a 2024. január 1-jén vagy azt követően
kezdődő éves időszakokra lépnek hatályba, a korábbi alkalmazás megengedett.
– IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása: Hosszú lejáratú kötelezettségek hitel
kovenánsokkal – A módosítások célja az IAS 1 standardban szereplő elvek tisztázása a
kötelezettségek rövid és hosszú lejáratúként való besorolására vonatkozóan. A módosítások
főként az elszámolás fogalmát tisztázzák, meghatározzák, hogy a gazdálkodó egység hogyan
minősítse rövid vagy hosszú lejáratúnak a kölcsönmegállapodásból eredő kötelezettséget, és
szabályozza a közzétételi kötelezettséget, ha a gazdálkodó egységnek olyan
kölcsönmegállapodása van, amely olyan kovenánsokkal rendelkezik, melyek miatt
követelhetik, hogy a kölcsön a beszámolási időszakot követő tizenkét hónapon belül
esedékessé válik. A módosítások a 2024. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves
időszakokra lépnek hatályba, a korábbi alkalmazás megengedett.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
19
Az ISSB által kibocsátott standardok
– IFRS S1 A fenntarthatósággal kapcsolatos pénzügyi információk közzétételére vonatkozó
általános követelmények
Hatályos: 2024. január 1-jétől. Ennek feltétele, hogy a helyi joghatóságok jóváhagyják a
szabványokat. Ez a standard tartalmazza a fenntarthatósággal kapcsolatos kockázatokra és
lehetőségekre vonatkozó lényeges információk közzétételének alapvető kereteit a gazdálkodó
egység értékláncának egészében.
– IFRS S2 Éghajlattal kapcsolatos közzétételek
Hatályos: 2024. január 1-jétől. Ennek feltétele, hogy a helyi joghatóságok jóváhagyják a
szabványokat. Ez az első kiadott tematikus standard, amely követelményeket határoz meg a
gazdálkodó egységek számára az éghajlattal kapcsolatos kockázatokra és lehetőségekre
vonatkozó információk közzétételére.
A fenti standardok korai alkalmazásáról a Társaság nem döntött.
Az EU által még be nem fogadott módosítások
– IAS 21 „Az átváltási árfolyamok változásainak hatásai”: Lack of Exchangeability (2023.
augusztus 15-én került kibocsátásra).
– IAS 7 „Cash flow-k kimutatásai” és az IFRS 7 „Pénzügyi instrumentumok: közzétételek”:
Szállítói finanszírozási megállapodások (2023. május 25-én került kibocsátásra).
3. Bizonytalansági tényezők
Az 1. pontban ismertetett számviteli politika alkalmazásakor becsléseket és feltételezéseket
szükséges alkalmazni egyes eszközök és kötelezettségek adott időpontra vonatkozó értékének
meghatározásakor, melyek más forrásból egyértelműen nem meghatározhatók. A becslési folyamat
a legutolsó rendelkezésre álló információn alapuló döntéseket és releváns tényezőket tartalmazza.
Ezek a jelentős becslések és feltételezések befolyásolják a pénzügyi kimutatásokban megjelenített
eszközök és kötelezettségek, bevételek és ráfordítások értékét és a függő eszközök és
kötelezettségek kiegészítő megjegyzésekben történő bemutatását. A tényleges eredmények
eltérhetnek a becsült adatoktól.
A becslések folyamatosan aktualizálásra kerülnek. A számviteli becslésekben bekövetkező változás
időszakában veendő figyelembe, ha a változás csak az adott időszakot érinti, illetve a változás
időszakában és a jövőbeni időszakokban, amennyiben mindkét időszakot érintő változásokról van
szó. A becslési bizonytalanság és a számviteli politika terén hozott kritikus döntések fő területei,
amelyek a legjelentősebb hatást gyakorolják a pénzügyi kimutatásokban megjelenített összegekre,
az alábbiak:
3.1. Behajthatatlan és kétes követelésekre elszámolt értékvesztés
A Társaság értékvesztést számol el a behajthatatlan és kétes követelésekre az abból adódó
veszteségek fedezetére, hogy a vevők nem tudnak fizetni. A behajthatatlan és kétes követelésekre
képzett értékvesztés megfelelőségének értékeléséhez használt becslések alapja a követelések
korosítása, a vevő hitelképessége és a vevői fizetési szokások változása.
3.2. Valós érték meghatározása
A valós érték meghatározásának bizonytalansága abból adódik, hogy az eszközök jelentős hányadát
jelentő befektetési célú ingatlanok értékelését egy megbízott társaság végzi, amely jelenthet ugyan
kockázatot, de ezt jelentősen mérséklik az alábbi tényezők:
– független, a piacon és a hitelező bankok által is minősített és elfogadott értékbecslő nyújtja a
piaci érték adatokat,
– az értékbecslési módszerek a nemzetközi standardoknak megfelelnek,
– a valós érték adatokat a különböző módszerekkel becsült adatokból az óvatosság elve szerint
képezi az értékbecslést végző társaság.
További bizonytalansági tényező lehet a váratlan piaci folyamatok, esetleg nem várt krízishelyzet
beállása, amiből adódóan az eszközök, ingatlanok valós értéke hirtelen jelentős mértékben
megváltozna. Ezt a kockázatot azzal próbálja mérsékelni a Társaság, hogy az ingatlanok értékelését
minden évben elvégezteti, így a beszámoló mindig a lehető legfrissebb adatokat tartalmazza.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
20
4. A beszámoló készítés alapja
4.1. Elfogadás és nyilatkozat a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardoknak való
megfelelőségről
Az egyedi pénzügyi kimutatásokat az Igazgatótanács elfogadta. Az egyedi pénzügyi kimutatások a
Nemzetközi Pénzügyi Számviteli Standardok szerint, az Európai Unió (EU) Hivatalos Lapjában
rendeleti formában kihirdetett és beiktatott standardok alapján készültek. Az IFRS-t a Nemzetközi
Számviteli Standardok Bizottsága (IASB) és a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolás Értelmező
Bizottsága (IFRIC) által megfogalmazott, standardok és értelmezések alkotják.
A Társaságot a törvény kötelezi arra, hogy 2017. január 1-jétől egyedi IFRS beszámolót készítsen.
Az egyedi pénzügyi kimutatások magyar forintban, ezer forintra kerekítve kerültek bemutatásra, ha
nincs ettől eltérő jelzés.
A Társaság pénzügyi (üzleti) éve megegyezik a naptári évvel. A 2023. üzleti év mérlegfordulónapja
2023. december 31.
4.2. A beszámoló készítésének alapja
Az egyedi pénzügyi kimutatások a 2023. december 31-én kibocsátott és hatályos standardok és
IFRIC értelmezések szerint készültek. A beszámoló a bekerülési érték elve alapján került
összeállításra, kivéve azokat az eseteket, ahol az IFRS más értékelési elv használatát követeli meg,
mint ahogy az a számviteli politikában látható.
4.3. Az értékelés alapja
Az egyedi pénzügyi kimutatások esetében az értékelési alap az eredeti bekerülési érték, kivéve a
következő eszközöket és kötelezettségeket, melyek valós értéken kerültek bemutatásra:
származékos pénzügyi instrumentumok, az eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi
instrumentumok és befektetési célú ingatlanok.
Az IFRS-eknek megfelelő pénzügyi kimutatások elkészítése során szükség van arra, hogy a
menedzsment szakmai megítélést, becsléseket és feltételezéseket alkalmazzon, melyek hatással
vannak az alkalmazott számviteli politikákra, valamint az eszközök és kötelezettségek, bevételek és
költségek beszámolóban szereplő összegére. A becslések és a kapcsolódó feltételezések múltbeli
tapasztalatokon és számos egyéb tényezőn alapulnak, amelyek az adott körülmények között
észszerűnek tekinthetők, és amelyek eredménye képezi azon eszközök és kötelezettségek könyv
szerinti értéke becslésének alapját, amelyek egyéb forrásokból nem határozhatók meg
egyértelműen. A tényleges eredmények eltérhetnek ezektől a becslésektől.
A becslések és az alapfeltételezések felülvizsgálatára rendszeresen sor kerül. A számviteli
becslések módosítása a becslés módosításának időszakában kerül megjelenítésre, ha a módosítás
csak az adott évet érinti, illetve a módosítás időszakában és a jövőbeli időszakokban, ha a módosítás
mind a jelenlegi, mind a jövőbeni éveket érinti.
III. Kiegészítő magyarázatok
1. Befektetési célú ingatlanok
(az adatok ezer forintban)
| 2022. december 31-én | 71 881 004 |
| Valós érték változás | 5 496 725 |
| Befejezetlen beruházás változás | -4 327 698 |
| Ráaktiválás | 5 531 173 |
| Értékesítés | 0 |
| 2023. december 31-én | 78 581 204 |
| 2022. december 31-én | 71 881 004 |
| 2023. december 31-én | 78 581 204 |
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
21
A befektetési célú ingatlanokat független értékbecslő az alábbi szempontok alapján értékeli:
A szabályozott ingatlanbefektetési társaságokról szóló 2011. évi CII. törvény 11. § (1) A
szabályozott ingatlanbefektetési társaság portfoliójában lévő ingatlanok értékelése
a) piaci összehasonlításon alapuló módszerrel,
b) hozamszámításon alapuló módszerrel, vagy
c) költség-megközelítésen alapuló módszerrel
történhet, azzal, hogy az értékelési módszer választását részletesen indokolni kell, és a
továbbiakban minden időszakban ugyanezen módszerrel kell az adott ingatlan esetében elvégezni.
A befektetési célú ingatlanok valós értékének alakulása 2023-ban az alábbi tételekből adódott:
– A befektetési célú ingatlanok portfóliójából értékesítés nem történt, új kisebb értékű akvizíció
történt (a Budapest, XII. kerület Városmajor utca 39. fszt. 1.; fszt. 2.; 1. em 1. lakások
megvásárlása).
– A Budapest. X. kerület, Üllői út 114-116. sz. ingatlan 13 emeletes toronyépülete (a
továbbiakban: „BIF Tower”) teljeskörű felújítása, „A” kategóriájú revitalizációja 2021-ben indult
el, a kivitelezés 2023 januárjában került átadásra.
– A befektetési célú ingatlanok piaci értéke összességében mintegy 6,7 milliárd forinttal nőtt az
előző évhez képest, ez a növekedés magában foglalja az értéknövelő beruházások és
ráaktiválások értékét is a valós értéknövekedésen túl.
– A valós értéknövekedést főként a bérbeadással hasznosított irodaházak esetében a megkötött
bérleti szerződések (bérleti- és üzemeltetési díjak indexálása, magasabb kihasználtság,
szerződések lejárati ideje) indokolták. (lásd még a 22., 27. pontok).
A befektetési célú, jövedelemtermelő ingatlanok eredménye
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Értékesítés nettó árbevétele | 8 083 191 | 7 054 542 |
| Egyéb működési bevétel | 6 250 310 | 2 311 861 |
| Saját előállítású eszközök aktivált értéke | 0 | 0 |
| Saját termelésű készletek állományváltozása | 0 | 0 |
| Anyagjellegű ráfordítások | -1 792 648 | -1 829 902 |
| Személyi jellegű ráfordítások | 0 | -5 |
| Értékcsökkenés és értékvesztés | -219 402 | -31 274 |
| Egyéb működési ráfordítások | -832 205 | -378 688 |
| Pénzügyi műveletek bevételei | 371 | 110 |
| Pénzügyi műveletek ráfordításai | -403 701 | -288 962 |
| Adózás előtti eredmény | 11 085 916 | 6 837 682 |
A befektetési célú ingatlanok értékesítés nettó árbevételének bázisidőszakhoz viszonyított
növekedése (1.028.649 ezer forint) részben a bérbeadható ingatlanok állományának bővülése (a
Budapest, XII. kerület Városmajor utca 12-14. szám alatti irodaház (a továbbiakban: „Major Udvar
(Városmajor u. 12)” már a teljes évben üzemelt) miatt következett be, de számottevő hatása volt a
bérleti- és üzemeltetési díj emelések (indexálások) érvényesítésének és az összességében
megnövekedett kihasználtságnak is. Az egyéb működési bevételek soron nagyrészt az ingatlanok
piaci felértékelésének hatása (6.099.220 ezer forint) jelenik meg. Az egyéb működési ráfordítás
soron kerül elszámolásra a piaci leértékelés hatása (602.495 ezer forint értékben). A pénzügyi
műveletek ráfordításai soron az ingatlan fejlesztések érdekében felvett, de az ingatlanokra nem
ráaktivált kölcsönök kamatai találhatók.
Az IAS 23 standard alapján a Társaság minősített eszközként kezelte, a Major Udvar (Városmajor
u. 12) irodaházat, továbbá a BIF Tower irodaházat a fejlesztések zárásáig, az ingatlan aktiválásáig.
Mivel ezen ingatlanok a társasági szándéknak megfelelő színvonalú bérbeadásra alkalmassá tétele,
a már folyamatban lévő és tervezett beruházások nagyságrendjét tekintve, szükségszerűen
jelentősebb kivitelezési időszükséglet mellett valósult meg, az IAS 23 standardnak megfelelően a
Társaság azoknak a hiteleknek a kamatait, amelyeket ezen ingatlanok fejlesztése érdekében vett
fel, a beruházási számlákra könyvelte.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
22
2. Immateriális javak és tárgyi eszközök
| adatok ezer forintban | Immateriális javak | Egyéb ingatlanok | Műszaki gépek és berendezések | Befejezetlen beruházások és előlegek | Összesen |
| Bruttó könyv szerinti érték | | | | | |
| 2022. december 31. | 30 773 | 101 342 | 349 716 | 341 288 | 823 119 |
| Növekedés és átsorolás | 2 209 | 0 | 26 781 | 223 848 | 252 838 |
| Csökkenés és átsorolás | | | | | |
| 2023. december 31. | 32 982 | 101 342 | 376 497 | 565 136 | 1 075 957 |
| Értékcsökkenés | | | | | |
| 2022. december 31. | 26 545 | 15 209 | 206 027 | 0 | 247 781 |
| Éves leírás | 3 222 | 2 027 | 54 143 | | 59 392 |
| Csökkenés és átsorolás | | | | | |
| 2023. december 31. | 29 767 | 17 236 | 260 170 | 0 | 307 173 |
| Nettó könyv szerinti érték | | | | | |
| 2022. december 31. | 4 228 | 86 133 | 143 689 | 341 288 | 575 338 |
| 2023. december 31. | 3 215 | 84 106 | 116 327 | 565 136 | 768 784 |
A műszaki gépek-berendezések bruttó érték növekedésének jelentős része személygépkocsik,
számítástechnikai eszközök és irodai berendezések beszerzéséből, csökkenése személygépkocsik
értékesítéséből adódott.
3. Befektetések kapcsolt vállalkozásban
| adatok ezer forintban | Harsánylejtő |
| 2019. december 31. | 3 000 |
| | |
| 2019. december 31-én | 0 |
| Növekedés és átsorolás | 0 |
| Eladás | 0 |
| Értékvesztés | -3 000 |
| 2020. december 31. | 0 |
| 2021. december 31. | 0 |
| 2022. december 31. | 0 |
| 2023. december 31. | 0 |
A Társaság, a tulajdonában lévő Harsánylejtő Ingatlanforgalmazó és -kezelő Kft (a továbbiakban:
„Harsánylejtő Kft.”) jegyzett tőkéjének megfelelő értékű, 3 millió forint befektetést tart nyilván a
könyveiben (amely befektetést bekerülési értéken értékel a Társaság), de a Harsánylejtő Kft.
veszteséges működése miatt már 2019. évben erre a befektetésre 100% értékvesztést számolt el,
ugyanúgy, mint a leányvállalatának adott pótbefizetések összegére is, amit az egyéb befektetett
eszközök soron tart nyilván 792,5 millió forint értékben, amiből 20 millió forintot 2022. évben nyújtott,
de mivel a teljes pótbefizetésre is 100% értékvesztés került elszámolásra, így ezen mérlegsor is
nulla értéket mutatott a bázis évben, viszont a tárgyév novemberében a Társaság egy 68 millió forint
értékű, hosszú lejáratú kölcsönt nyújtott a Harsánylejtő Kft-nek, a leányvállalat által végrehajtandó
tárgyi eszköz vásárlásához kapcsolódóan.
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Egyéb befektetett eszközök | 68 000 | 0 |
| Összesen | 68 000 | 0 |
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
23
4. Halasztott adókövetelés
A Társaság, a SZIE átalakulás miatt halaszott adókövetelést nem mutat ki.
5. Készletek
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Alapanyag | 0 | 0 |
| Befejezetlen termelés | 26 376 | 26 376 |
| Késztermék | 15 141 | 15 141 |
| Áru | 58 414 | 59 661 |
| Készletekre adott előleg | 0 | 0 |
| Összesen | 99 931 | 101 178 |
A Befejezetlen termelés, Késztermék és Áru sorok együttes állományának döntő részét a Társaság
építési telkeinek bekerülési értéke és ezen telkekre könyvelt ingatlanfejlesztések értéke adja.
2023. év folyamán minimális változás történt a Készlet soron, mivel a 2022. évben realizálódott 6
darab fejlesztési telek értékesítését követően a Társaság tulajdonában maradt 2 fejlesztési
ingatlanból az egyikre már 2021. évben érvényes adásvételi szerződés került aláírásra, viszont a
teljes vételár megfizetéséhez kötött tulajdonjog-fenntartások miatt a telek vételárának teljes
megfizetése 2024. I. félévére esik, így ezen telek csak 2024. évben fog kikerülni a készletek
állományából. A mintegy 1.2 millió forint értékű csökkenést a Budapest, I. kerület Attila út 99. és a
1012 Budapest, Logodi utca 42. számok alatt található ingatlan („Attila99Loft”, „Attila úti ingatlan”)
működéséhez szükséges készletek felhasználása eredményezte.
Az áruk soron a telkeket bekerülési értéken tartjuk nyilván, módosítva az alábbiakkal.
A Harsánylejtő telkek a Társaság egyik leányvállalatának (Katlan) beolvadásával kerültek át a
Társaság könyveibe 2014-ben. Az IFRS konszolidáció miatt a korábban a leányvállalatban
befektetési célú ingatlanként besorolt, majd IAS2 készletek elszámolás alá átkerülő készletek
bekerülési értéke a Társaságunknál az IFRS standardok alapján korábban kimutatott valós érték lett
mind a konszolidált, mind az egyedi IFRS kimutatásunkban. Az így kimutatott magasabb bekerülési
értéket minden periódus végén megvizsgáljuk és a telek eladásokra jutó valós értékkel korrigáljuk,
megkapva a készletek IFRS szerinti piaci értékét.
A Társaság megbízásából a Seratus Ingatlan Tanácsadó Igazságügyi Szakértő Kft., mint független
értékbecslő megvizsgálta a készleten lévő telkek piaci értékét; a szakértői vélemény igazolta, hogy
a telkek piaci értéke jóval meghaladja azok bekerülési értéken nyilvántartott értékét, így értékvesztés
elszámolására nem volt szükség.
6. Vevőkövetelések
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Vevőkövetelések | 35 159 | 103 317 |
| Értékvesztés | -206 913 | -13 055 |
| Hitelezési veszteség | -16 645 | -16 645 |
| Követel egyenlegű vevők miatti korrekció | 258 551 | 254 406 |
| Összesen | 70 152 | 328 023 |
A vevőkövetelések állománya a 2022. év végihez képest jelentős, mintegy 258 millió forintos
csökkenést mutat, amit nagyrészt a követelésekre elszámolt értékvesztések 194 millió forintos
állománynövekedése eredményezett (melynek 97%-a a Madách téri ingatlan (Budapest, VII. kerület
Madách Imre tér 3.) bérlőjével-, 3%-a pedig egy Flórián Udvar irodaházi (Budapest, III. kerület Polgár
utca 8-10.) bérlővel felbontott szerződés miatt került elszámolásra), továbbá a vevőink előre fizetési
gyakorlata miatt az év végi követelésállomány is 64 millió forinttal alacsonyabb a bázis évinél, ezen
felül más változás nem történt (az IFRS 9 standardnak megfelelően elszámolt hitelezési veszteség
állománya nem változott).
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
24
Az elszámolt csoportos hitelezési veszteség és az értékvesztett eszközök értékvesztésének tárgyévi
mozgásait az alábbi táblázat tartalmazza:
| adatok ezer forintban | nyitó | növekedés | csökkenés | záró |
| Hitelezési veszteség: | | | | |
| vevők | 16 645 | 0 | 0 | 16 645 |
| egyéb követelések | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Értékvesztés: | | | | |
| vevők | 13 055 | 194 222 | 364 | 206 913 |
| egyéb követelések | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Hitelezési veszteség és értékvesztés | 29 700 | 194 222 | 364 | 223 558 |
7. Egyéb rövid lejáratú követelések és aktív időbeli elhatárolások
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Adott kölcsön (Harsánylejtő Kft.) | 0 | 0 |
| Egyéb követelések | 282 317 | 420 129 |
| Elhatárolás | 51 656 | 231 795 |
| Tartozik egyenlegű szállítók és adók | 23 653 | 4 630 |
| Összesen | 357 626 | 656 554 |
A tárgyidőszaki változás okai:
– Egyéb követelések soron 138 millió forintos csökkenés mutatkozik, ahol a bérlőktől kapott
előlegek áfáját, a 2024. évet érintő bérleti- és üzemeltetési díj kiszámlázások 2023. évet érintő
áfájának előírását, valamint a következő időszaki áfabevallásban szerepeltethető számlák
levonható áfatartalmát mutatjuk ki.
– Elhatárolás soron is jelentős, 180 millió forintos csökkenés történt, ami nagyrészt a
költségelhatárolások csökkenéséből ered, mivel a villamosenergia szolgáltatók tárgyév végén
megszüntették azt az előre számlázási gyakorlatot, amit a 2022. évben kialakult energiaválság
miatt a bázisév utolsó hónapjaiban vezettek be, így a 2024. január-február hónapokra előre
számlázott költségek állománya 155 millió forinttal volt kevesebb az előző évinél, továbbá az
üzemeltetési díjkülönbözetek utólagos éves elszámolásával kapcsolatos bevétel elhatárolás
is 25 millió forinttal maradt el az előző évitől.
8. Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Pénztár | 1 501 | 1 719 |
| Bank | 6 304 106 | 8 022 070 |
| Összesen | 6 305 607 | 8 023 789 |
A pénzeszközök 2023. évi 1.718 millió forintos csökkenése az alábbi főbb ellentétes irányú hatások
eredőjeként alakult ki: a június hónapban megvalósult (mintegy 8.809 millió forint) osztalékfizetés, a
folyamatban lévő ingatlanfejlesztések és egyéb tárgyi eszköz beszerzések miatt megnövekedett
finanszírozási igény, a nettó hitelállomány csökkenése (1.189 millió forint (lásd még: 14. pont)), és
2023 év végén megvalósult saját részvény értékesítés cash flow hatása.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
25
9. Jegyzett tőke és tőketartalék
A Társaság jegyzett tőkéje 2.870.244.400 forint, amely 2023. december 31-én 287.024.440 darab,
egyenként 10 forint névértékű, névre szóló, dematerializált formában előállított törzsrészvényből áll.
Az IFRS szerinti alaptőke megegyezik a cégbíróságon bejelentett alaptőkével.
Jegyzett tőke
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Nyitó | 2 870 244 | 2 870 244 |
| Növekedés | 0 | 0 |
| Csökkenés | 0 | 0 |
| Záró | 2 870 244 | 2 870 244 |
Tőketartalék
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Nyitó | 6 048 215 | 6 048 215 |
| Növekedés | 0 | 0 |
| Csökkenés | 0 | 0 |
| Záró | 6 048 215 | 6 048 215 |
A tőketartalék tartalmazza a részvénykibocsátáskor a részvények névértéke és ellenértéke közötti
különbözet összegét, illetve a tőketartalékba helyezett pénzeszközök, eszközök értékét. Mivel a
tárgyévben ilyen jellegű részvénytranzakció nem történt, a tőketartalék értéke nem változott az előző
évihez képest.
10. Értékelési tartalék
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Nyitó | 731 904 | 731 904 |
| Növekedés | 0 | 0 |
| Csökkenés | 0 | 0 |
| Záró | 731 904 | 731 904 |
Értékelési tartalékon a Társaság a 2022. évi és a 2023. évi mérlegében is az Aranykéz utcai
Parkolóházának (Budapest, V. kerület Aranykéz u. 4-6. szám alatti ingatlan) korábbi, IAS16 szerinti
valós érték modellben elszámolt (halasztott adóval korrigált) felértékelését mutatja ki.
11. Visszavásárolt saját részvények
A Társaság tulajdonában lévő saját részvények száma 35.340.000 darab volt a bázisévben, a
tárgyévben viszont ez 22.514.206 darabra csökkent, mivel 2023. év decemberében 12.825.794
darab saját részvény került értékesítésre, melyek kivezetett nyilvántartási értéke 743.896 ezer forint
volt.
A Társaság a tulajdonában lévő saját részvényeket a mérleg visszavásárolt saját részvények során,
bekerülési értéken tartja nyilván, mint Saját tőkét csökkentő tételt. A saját részvény bekerülési értéke:
a saját részvények visszavásárlásáért fizetett ellenértéke (a névértéket is e sor tartalmazza, az nem
a jegyzett tőkéből kerül levonásra).
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Nyitó | -3 048 120 | -3 048 120 |
| Növekedés | 0 | 0 |
| Csökkenés | 743 896 | 0 |
| Záró | -2 304 224 | -3 048 120 |
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
26
12. Eredménytartalék és tárgyévi eredmény
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Eredménytartalék | | |
| Nyitó | 48 905 710 | 43 927 066 |
| Növekedés | 4 256 104 | 0 |
| Csökkenés | -8 808 955 | -5 033 689 |
| Záró | 44 352 859 | 38 893 377 |
| Tárgyévi eredmény | 10 544 829 | 10 012 333 |
| Záró | 54 897 688 | 48 905 710 |
Az eredménytartalék tárgyidőszaki változásának oka:
– Az eredménytartalék nyitó értékében növekedésként a 2022. évi 10.012.333 ezer forint
eredmény átvezetése jelent meg.
– Csökkentő tétel volt a 2022. üzleti évi eredmény után kifizetésre kerülő 8.808.955 ezer forint
osztalék, mivel a Társaság a 2023. április 28-án megtartott éves rendes közgyűlésének
11/2023.04.28. számú közgyűlési határozata szerint a Közgyűlés a Társaság Nemzetközi
Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint készített 2022. évi éves egyedi pénzügyi
kimutatásai alapján osztalékként kifizethető szabad eredmény és eredménytartalék terhére
8.808.955.400 forint összegű osztalék megállapítását és kifizetését hagyta jóvá. A saját
részvényekre eső osztalékot a Társaság az osztalékra jogosult részvényeseknek fizeti ki
részvényeik névértéke arányában az Alapszabály 16.2. pontja szerint. A törzsrészvényekre
járó osztalékfizetés kezdőnapja 2023. június 9. volt.
Az Igazgatótanács a SZIT törvény irányadó rendelkezéseire is figyelemmel, a Társaság Nemzetközi
Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint készített 2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi
Kimutatásai alapján az osztalékként kifizethető tárgyévi szabad eredmény 90%-ának megfelelő
2.961.306 ezer forint összegű osztalék kifizetésére tesz javaslatot.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
27
13. Saját tőke megfeleltetési tábla
2000. évi C. törvény 114/B. § szerinti Saját tőke megfeleltetési tábla
| IFRS-ek szerinti Saját tőke |
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Jegyzett tőke | 2 870 244 | 2 870 244 |
| Tőketartalék | 6 048 215 | 6 048 215 |
| Értékelési tartalék | 731 904 | 731 904 |
| Visszavásárolt saját részvények | -2 304 224 | -3 048 120 |
| Eredménytartalék | 44 352 859 | 38 893 377 |
| Tárgyévi eredmény | 10 544 829 | 10 012 333 |
| IFRS-ek szerinti Saját tőke összesen | 62 243 827 | 55 507 953 |
2000. évi C. törvény 114/B. § szerinti Saját tőke megfeleltetési tábla
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| 2020. évi C. törvény 114/B. § (4) a) szerinti saját tőke | | |
| IFRS-ek szerinti Saját tőke | 62 243 827 | 55 507 953 |
| 2020. évi C. törvény 114/B. § (4) a) szerinti saját tőke | 62 243 827 | 55 507 953 |
| 2020. évi C. törvény 114/B. § (4) b) IFRS-ek szerinti jegyzett tőke | | |
| a létesítő okiratban meghatározott jegyzett tőke, amennyiben az tőkeinstrumentumnak minősül | 2 870 244 | 2 870 244 |
| 2020. évi C. törvény 114/B. § (4) b) IFRS-ek szerinti jegyzett tőke | 2 870 244 | 2 870 244 |
| 2020. évi C. törvény 114/B. § (4) c) szerinti jegyzett, de be nem fizetett tőke | | |
| 2020. évi C. törvény 114/B. § (4) c) szerinti jegyzett, de be nem fizetett tőke | 0 | 0 |
| 2020. évi C. törvény 114/B. § (4) d) szerinti tőketartalék | | |
| a saját tőke minden olyan elemének összege, amely nem felel meg az IFRS-ek szerinti jegyzett tőke, a jegyzett, de be nem fizetett tőke, az eredménytartalék, az értékelési tartalék, az adózott eredmény vagy a lekötött tartalék fogalmának | 3 743 991 | 3 000 095 |
| 2020. évi C. törvény 114/B. § (4) d) szerinti tőketartalék | 3 743 991 | 3 000 095 |
| 2020. évi C. törvény 114/B. § (4) e) szerinti eredménytartalék | | |
| az IFRS-ek szerinti éves beszámolóban kimutatott, korábbi évek halmozott – és a tulajdonosok részére még ki nem osztott – adózott eredmény | 44 352 859 | 38 893 377 |
| 2020. évi C. törvény 114/B. § (4) e) szerinti eredménytartalék | 44 352 859 | 38 893 377 |
| 2020. évi C. törvény 114/B. § (4) f) szerinti értékelési tartalék | | |
| átfogó jövedelem kimutatásban szereplő egyéb átfogó jövedelem halmozott összege | 731 904 | 731 904 |
| 2020. évi C. törvény 114/B. § (4) f) szerinti értékelési tartalék | 731 904 | 731 904 |
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
28
| 2020. évi C. törvény 114/B. § (4) g) szerinti adózott eredmény | | |
| átfogó jövedelemkimutatás eredmény szakaszában vagy a különálló eredménykimutatásban szereplő, a folytatódó tevékenységekre bemutatott adózás utáni nettó eredmény összege | 10 544 829 | 10 012 333 |
| 2020. évi C. törvény 114/B. § (4) g) szerinti adózott eredmény | 10 544 829 | 10 012 333 |
| 2020. évi C. törvény 114/B. § (4) h) szerinti lekötött tartalék | | |
| 2020. évi C. törvény 114/B. § (4) h) szerinti lekötött tartalék | 0 | 0 |
| 2020. évi C. törvény 114/B. § (5) a) szerint a cégbíróságon bejegyzett tőke összegének és az IFRS-ek szerinti jegyzett tőke összegének egyeztetése | | |
| a cégbíróságon bejegyzett tőke összege | 2 870 244 | 2 870 244 |
| az IFRS-ek szerinti jegyzett tőke összege | 2 870 244 | 2 870 244 |
| 2020. évi C. törvény 114/B. § (5) b) szerinti osztalékfizetésre rendelkezésre álló szabad eredménytartalék | | |
| az utolsó beszámolóval lezárt üzleti év tárgyévi adózott eredményét is magában foglaló eredménytartalék összege | 54 897 688 | 48 905 710 |
| az IAS 40 Befektetési célú ingatlanok című standard szerinti befektetési célú ingatlanok valós érték növekedése miatti elszámolt – halmozott – nem realizált nyereség összege | -47 170 237 | -39 915 748 |
| a kapcsolódó IAS 12 Nyereségadók című standard alapján elszámolt nyereségadó halmozott összege | 0 | 0 |
| 2020. évi C. törvény 114/B. § (5) b) szerinti osztalékfizetésre rendelkezésre álló szabad eredménytartalék | 7 727 451 | 8 989 962 |
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Osztalékként kifizethető tárgyévi szabad eredmény 90%-a (SZIT törvény előírásai figyelembevételével) | 2 961 306 | 6 173 285 |
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
29
14. Hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Hosszú lejáratú hitelek | 18 886 201 | 20 075 461 |
| Összesen | 18 886 201 | 20 075 461 |
A hosszú lejáratú hitelek teljes egészében a banki hitelek hosszú lejáratú részét tartalmazzák. A
hosszú lejáratú hitelállomány a 2023. évi lehívások eredményeként 257.487 ezer forinttal nőtt,
azonban a 2023. évközi és a 2024. évben esedékes törlesztőrészletek átsorolása miatt 1.446.747
ezer forinttal csökkent, így a nettó állományváltozás 1.189.260 ezer forint.
Az egyes banki hitelek főbb adatait a IV. 1.1. pontja tartalmazza.
Ezen banki hitelek 2024. évben esedékessé váló törlesztőrészletei a rövidlejáratú hitelek között
találhatók (lásd: 18. pont).
15. Céltartalék
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Céltartalék a várható kötelezettségekre | 10 842 | 7 030 |
| Összesen | 10 842 | 7 030 |
A Társaság a 2023. évben ki nem vett szabadságok miatt, a jövőben várható fizetési kötelezettségre
képzett céltartalékot. A ki nem vett szabadságokra jutó bér- és járuléktömeg az előző évihez képest
54%-os, 3.812 ezer forint növekedést mutat.
16. Halasztott adó kötelezettségek
A SZIE átalakulás miatt a Társaság a korábban kimutatott halasztott adó kötelezettséget kivezette,
mivel a jövőben adófizetési kötelezettsége normál üzletmenet során várhatóan nem keletkezik.
17. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek | 1 376 527 | 0 |
| Összesen | 1 376 527 | 0 |
Az egyéb hosszú lejáratú kötelezettség állomány értéke 1.377 millió forint, ami a hosszú lejáratú (a
beszámolási időszak végét követő 12 hónapon túl lejáró) bérleti szerződésekhez kapcsolódó
óvadékok állományának átvezetéséből ered, mivel a Társaság ezen kötelezettségeit felülvizsgálta
és az egy évnél hosszabb lejáratúakat kiemelte és átvezette ide.
18. Rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Hitelek rövid lejáratú része | 1 446 747 | 1 446 747 |
| Összesen | 1 446 747 | 1 446 747 |
A Rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek soron a banki hitelek rövidlejáratú részének az átsorolása
(lásd még a fenti 14-es pontban) szerepel.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
30
19. Szállítói kötelezettségek
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Szállítói kötelezettségek | 249 265 | 804 488 |
| Összesen | 249 265 | 804 488 |
A szállítói állomány 2023-ban a bázisévihez hasonlóan, részben az ingatlanokhoz kapcsolódó
közüzemi-, telefon- és egyéb igénybe vett szolgáltatási kötelezettségeket tartalmazza. A tárgyévi
állomány jelentős, 555 millió forintos (69%-os) csökkenése főként a BIF Tower fejlesztés
befejeződése és a tárgyidőszakban lejárt garanciális visszatartások kifizetésének az eredménye.
20. Egyéb kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Előlegek + óvadék + áfa korrekció | 1 462 220 | 2 333 922 |
| Bér + adók + járulékok | 83 114 | 941 727 |
| Dematerizációval kapcsolatos tulajdonosokkal szembeni kötelezettség | 75 280 | 75 280 |
| Elhatárolások | 158 730 | 118 872 |
| Követel egyenlegű vevők miatti korrekció | 258 551 | 254 406 |
| Egyéb | 0 | 0 |
| Összesen | 2 037 895 | 3 724 207 |
Az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások állományának alakulását
döntően a vevői előlegek és bérlői óvadékok állományának változása befolyásolta, amely mintegy
872 millió forintos csökkenést eredményezett, de ez nem tényleges kifizetésekből, hanem a hosszú
lejáratú bérleti szerződéskhez kapcsolódó óvadékok állományának átvezetéséből ered.
A „Bér + adók + járulékok” soron a Társaság adó- és járulékfizetési kötelezettsége jelenik meg, ami
mintegy 859 millió forinttal kevesebb a tárgyévben a 2022. év végi állományhoz képest, amelynek
jelentős részét a 2022. december havi telekértékesítések miatti áfafizetési kötelezettség tette ki.
Az elhatárolások állománya mintegy 40 millió forinttal (34%-kal) nőtt. Az Elhatárolások részben a
várható közüzemi költségek, részben az igénybe vett szolgáltatások (pl.: ügyvédi-, könyvvizsgálói,
tanácsadói díjak) elhatárolt költségeit, továbbá a tárgyévre időarányosan számított hitelkamatok
értékeit tartalmazzák.
21. Árbevétel
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Bérbeadásból származó és üzemeltetési díj bevételek | 6 550 655 | 5 370 668 |
| Parkolási díjbevételek | 739 627 | 669 044 |
| Közvetített szolgáltatásokhoz kapcsolódó bevételek | 770 946 | 961 289 |
| Szolgáltatásokhoz kapcsolódó bevételek | 0 | 0 |
| Ingatlan/telek értékesítés árbevétele | 0 | 3 218 869 |
| Egyéb árbevételek | 31 278 | 69 646 |
| Összesen | 8 092 506 | 10 289 516 |
A bevétel kizárólag a Társaság saját számlájára kapott és a Társaságnak járó gazdasági hasznok
bruttó beszámításait foglalja magában.
A bérleti díjakat az adott bérleti szerződés ideje alatt folyamatosan, a telekértékesítést adott
időpontban számolja el árbevételként a Társaság.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
31
A telkek értékesítésénél az árbevételbe való bekerülés időpontját meghatározó tényezők a
következők:
– vételár teljes kifizetése,
– eladó birtokba adja a telket és a vevő átveszi,
– a tulajdonnal járó jelentős hasznok és kockázatok a vevőt illetik meg.
A parkolási díj bevételek tartalmazzák egyrészt a bérleti szerződésekhez kapcsolódó folyamatosan
elszámolt bevételeket, másrészt az időszaki parkolási szolgáltatást nyújtó parkolóházakban
realizálódó, a szabad parkolóhelyek hasznosítása során keletkező egyszeri ilyen jellegű bevételeket.
A bérbeadási- és üzemeltetési díjbevételek növekedése (+22%) főképpen az összességében javuló
kihasználtságnak, az új fejlesztéseknek (Major Udvar és BIF Tower), valamint az év elején
megvalósított áremeléseknek és indexálásoknak volt köszönhető.
A parkolási díjbevételek mintegy 11%-kal nőttek a tárgyévben.
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Bérleti szerződésekhez kapcsolódó parkolási bevételek | 592 544 | 526 701 |
| Időszakos parkolási bevételek | 147 083 | 142 343 |
| Összesen | 739 627 | 669 044 |
A közvetített szolgáltatásokból származó bevételek döntő hányada a bérbeadott ingatlanokhoz
kapcsolódóan továbbszámlázott közüzemi- és egyéb szolgáltatási díjakból származik, ezen felül
jelentős bevétel képződött a bérlők felé tovább hárított irodakialakítási, -átépítési vagy helyreállítási
költségekből is.
Az ingatlan/telekértékesítésből a bázisévben jelentős bevétel képződött, mivel a (5. pontban) már
említett, hat építési telek értékesítésével kapcsolatosan a bevételek 2022. IV. negyedévében
realizálódtak. Ezzel szemben a tárgyidőszakban nem képződött ilyen jellegű bevétel, bár egy építési
telekingatlanra vonatkozóan már 2021. IV. negyedévében adásvételi szerződés került aláírásra
tulajdonjog-fenntartással, de mivel a teljes vételár megfizetéséhez kötött tulajdonjog-fenntartás
megszűnése 2024. első félévére esik, így a bevételek is 2024. év első félévében realizálódnak,
tárgyévben csak előlegek érkeztek.
Az egyéb árbevételek között az előző csoportokba nem sorolható bevételek (pl.: szerződéskötési
díjak, bérlemény helyreállítási díjak) szerepelnek.
A Társaságnak nincs szálláshely- vagy vendéglátó-szolgáltatásból származó jövedelme, kizárólag
az általa tulajdonolt ingatlanokat adja bérbe.
22. Egyéb működési bevétel
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Valós értékelés | 6 099 220 | 2 183 075 |
| Ingatlan és ingóság értékesítés | 886 | 0 |
| Egyéb bevétel | 180 562 | 700 126 |
| Összesen | 6 280 668 | 2 883 201 |
Az Egyéb működési bevételekben 2023-ban bekövetkezett változás főként a befektetési célú
ingatlanok valós értékeléséből származó növekvő eredményhatásnak volt köszönhető. A Valós
értékelés növekedésében meghatározó szerepük volt az új fejlesztéseknek, az egyes ingatlan-
portfólió elemek esetében javuló üzleti feltételeknek. Az Ingatlan és ingóság értékesítés soron
néhány műszaki berendezés értékesítésének eredménye került kimutatásra, bázisévben nem volt
ilyen jellegű tranzakció. Az Egyéb bevételeken belül a tárgyévben a legjelentősebb tétel egy 140
millió forint összegű kapott kötbér volt.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
32
23. Aktivált saját teljesítmények értéke
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Saját termelésű készletek állományváltozása | 0 | -123 863 |
| Saját előállítású eszközök aktivált értéke | 0 | 0 |
| Aktivált saját teljesítmények összesen | 0 | -123 863 |
A Társaság a saját termelésű készletek állományváltozásán a készleten lévő telkeken végzett saját
munka költségének aktiválását és az eladott saját telkek ráaktivált értékének kivezetését mutatja ki.
A tárgyévben a telkek esetében nem történt változás (sem költségelszámolás, sem értékesítés nem
történt), a bázisévi adat a 2022. IV. negyedévében értékesített 6 darab építési telek kivezetett
készletértékét tartalmazza.
24. Anyagjellegű ráfordítás
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Anyagköltségek | 289 474 | 281 312 |
| Igénybe vett szolgáltatások értéke | 909 759 | 733 251 |
| Egyéb szolgáltatások értéke | 44 074 | 28 178 |
| Eladott áruk beszerzési értéke | 115 | 81 399 |
| Eladott (közvetített) szolgáltatás értéke | 744 688 | 936 408 |
| Összesen | 1 988 110 | 2 060 548 |
Az anyagjellegű ráfordítások összességében mintegy 72 millió forinttal (3,5%) csökkentek a
tárgyidőszakban a bázisadathoz képest, amely változás főként az alábbi tényezők ellentétes irányú
hatásának volt köszönhető:
– az Eladott (közvetített) szolgáltatások értékében bekövetkezett jelentős, 192 millió forintos
csökkenés, ezen belül is a továbbszámlázott közüzemi- és egyéb szolgáltatási díjak 112 millió
forinttal, míg a bérlők kérésére végzett irodakialakítási, -átépítési vagy helyreállítási költségek
80 millió forinttal maradtak el az előző időszaki költségektől;
– az Igénybe vett szolgáltatások értékének a növekedése (+177 millió forint).
A tárgyévi ELÁBÉ az 1%-át sem éri el az előző évinek, mivel tárgyévben nem történt telekértékesítés.
25. Személyi jellegű ráfordítások
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Bérköltség | 753 986 | 565 238 |
| Egyéb személyi jellegű juttatások | 51 665 | 33 169 |
| Járulékok | 105 002 | 78 478 |
| Összesen | 910 653 | 676 885 |
A személyi jellegű ráfordítások tárgyévben mintegy 35 %-kal nőttek a megelőző évhez képest, mely
növekedést főként a Társaság stratégiai céljainak megvalósításával összefüggő szervezet- és
bérfejlesztés, valamint a statisztikai átlaglétszám magasabb szintje okozta.
Az adatok tartalmazzák a javadalmazási politika alapján kalkulált bónuszt és járulékait is.
A Társaságnál az átlagos statisztikai állományi létszám 2023-ban 62 fő volt (2022-ben 52 fő volt),
míg a 2023. december 31-i állományi létszám 65 fő volt.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
33
26. Értékcsökkenés és értékvesztés
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Értékcsökkenés és értékvesztés | 59 392 | 61 518 |
| Értékcsökkenés | 59 392 | 61 518 |
| Készlet értékvesztés | 0 | 0 |
| Pénzügyi eszközök értékvesztése | 194 222 | 43 553 |
| Pótbefizetés értékvesztése | 0 | 20 000 |
| Követelés értékvesztés | 194 222 | 8 355 |
| Hitelezési veszteség | 0 | 15 198 |
| Összesen | 253 614 | 105 071 |
A Társaság a nem befektetési célú tárgyi eszközei után tárgyévben 59.392 ezer forint
értékcsökkenést számolt el.
A pótbefizetésre tárgyévben nem került sor, míg a kétes vevőkövetelésekre 194.222 ezer forint
értékvesztést számolt el a Társaság.
A Társaság az IFRS 9 standard előírásaival összhangban felmérte a követelések kapcsán
elszámolandó hitelezési veszteség szükségességét. A várható hitelezési veszteségeket együttes
alapon értékeltük az egyes eszközcsoportoknál a következők szerint:
– vevőkövetelések: az egyszerűsített modellt alkalmazza a Társaság (élettartam alatti
módszer);
– adott kölcsönök: felmérésünk szerint a hitelezési kockázat nem nőtt meg jelentősen a kezdeti
megjelenítés óta, így a 12 havi várható hitelezési veszteséggel számoltunk;
– pótbefizetések: értékvesztett eszközként kezeljük.
A hitelezési veszteség értékelésekor figyelembe vett tényezők a következők voltak:
– A pénzügyi instrumentumok hitelkockázata nőtt-e jelentősen a kezdeti megjelenítés óta/
értékvesztett pénzügyi eszközök:
▪ pótbefizetés a Harsánylejtő Kft. részére: a bázis évi 792.500 ezer forint összegű
pótbefizetésből származó követelésen felül, a tárgyévben további pótbefizetésre nem volt
szükség, mivel a leányvállalat működése a tárgyévben pozitív eredménnyel zárult;
▪ adott kölcsönök: a Társaság ezen pénzügyi instrumentumait alacsony hitelkockázatúnak
tekintettük, a tárgyévben a Harsánylejtő Kft. részére hosszú lejáratú kölcsönt folyósított a
Társaság, de ennek maradéktalan visszafizetésére számítunk;
▪ vevőkövetelések: bázisévben egyedi értékelés alapján mindössze 8.355 ezer forint, míg a
tárgyévben viszont jelentős, 194.222 ezer forint összegű, 100%-os értékvesztés került
elszámolásra két olyan korábbi bérlővel szemben fennálló követeléssel kapcsolatban,
akikkel a bérleti szerződések felmondásra kerültek (lásd még a 6. pont második részletező
tábla releváns adatait).
– A vevőkövetelések hitelezési vesztesége becslésekor előre tekintő információkat is
figyelembe vettünk.
– A vevőkövetelések kapcsán a Társaság az IFRS 9 standard előírásainak megfelelően ismét
megvizsgálta, hogy mekkora lenne a hitelezési veszteség az év végi vevőállomány alapján,
melynek eredményeként tárgyévben további hitelezési veszteséget nem számolt el a már
korábbi 16.645 ezer forint értéken felül (lásd még a 6. pont részletező tábla releváns adatait).
27. Egyéb működési ráfordítások
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Valós értékelés hatása készletekre | 0 | 72 457 |
| Valós értékelés | 602 495 | 196 110 |
| Ingatlan és ingóság értékesítés | 0 | 1 418 |
| Selejtezés | 14 521 | 0 |
| Térítés nélküli átadás | 0 | 57 353 |
| Adók | 222 224 | 126 440 |
| Egyéb ráfordítások | 21 050 | 17 512 |
| Összesen | 860 290 | 471 290 |
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
34
Az egyéb működési ráfordítások értéke a tárgyidőszakban 83%-kal nőtt a bázisévhez képest, amely
az alábbi tételek együttes hatásának volt az eredménye:
– a befektetési célú ingatlanok valós értékelése miatt ezen a soron jelenik meg az IAS 40
standard alapján elszámolt piaci érték csökkenése is, ami a bázisévben elszámolt piaci
értékcsökkenést 406 millió forinttal haladja meg;
– a tárgyévben olyan, korábban a beruházások között elszámolt tételek, főként tervek kerültek
selejtezésre, amelyek megvalósítására nem fog sor kerülni;
– az önkormányzatokkal elszámolt adók (építményadó, telekadó) tárgyévi értéke mintegy 96
millió forinttal haladja meg a bázisévi adatot, de ez csak részben ered az adótételek
növekedéséből, az eltérés nagy része abból adódik, hogy 2022-ben a Társaság több évre
visszamenőleg telekadó visszatérítésben részesült a Budapest Főváros III. kerületi
Önkormányzattól;
– az egyéb ráfordítások soron jelennek meg többek között a Magyar Ökomenikus
Segélyszervezet és a Baptista Szeretetszolgálat részére fizetett támogatások is;
– a készleteket tárgyévben valós értékelés hatása miatti korrekció nem érintette, mivel a
készletállományban nem történt változás (lásd még: 5. sz. pontban leírtak);
– térítés nélküli átadás tárgyévben nem történt, míg a bázisévi adat jelentős értéket mutat a
Budapest Főváros részére történt térítés nélküli közmű átadások (mintegy 57 millió forint)
miatt.
28. Pénzügyi műveletek bevételei és ráfordításai
| Pénzügyi műveletek bevételei | | |
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Kapott kamatok | 648 492 | 588 649 |
| Árfolyamnyereség | 42 731 | 52 372 |
| Egyéb | 0 | 0 |
| Bevételek összesen | 691 223 | 641 021 |
| Pénzügyi műveletek ráfordításai | | |
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Fizetett kamatok | 434 636 | 321 538 |
| Árfolyamveszteség | 50 167 | 14 333 |
| Egyéb | 0 | 0 |
| Ráfordítások összesen | 484 803 | 335 871 |
A kapott kamatok növekedése a szabad pénzeszközök hatékony menedzselésének az eredménye,
míg a kamatráfordítások emelkedésében az játszott szerepet, hogy 2022-ben a Major Udvar, 2023-
ban a BIF Tower fejlesztések befejezését követően az ezek finanszírozására felvett hitelek kamatai
már a pénzügyi ráfordítások között jelennek meg, mivel az elvégzett beruházások aktiválása után a
társaság már nem számolt el kamatokat a minősített eszközként kezelt ingatlanok beruházási
költségei között (lásd még: 1. pont).
A tárgyidőszakban elszámolt árfolyamnyereség és árfolyamveszteség változása a forintárfolyam
évközi ingadozásának volt az eredménye.
29. Tényleges adóráfordítás
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Társasági adó | 923 | 906 |
| Iparűzési adó | 0 | 0 |
| Innovációs járulék | 21 175 | 26 971 |
| Egyéb | 0 | 0 |
| Tényleges adó összesen | 22 098 | 27 877 |
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
35
A SZIE státusz miatt a Társaság csak a SZIE státusz megszerzéséig (2017. október 20.) volt köteles
társasági adót fizetni. A Társaság, mint SZIT ugyanakkor köteles a társasági adóalapját
megállapítani a SZIT törvény előírásaira is tekintettel, de az így kapott adóalap után társasági
adófizetési kötelezettség csak bizonyos esetekben terheli (pl. kapcsolt felektől származó
bevételarányos adóalap után), aminek figyelembevételével a tárgyévre 923 ezer forint TAO-t
(számítást lásd lentebb), továbbá 21.175 ezer forint innovációs járulék fizetési kötelezettséget
kalkuláltunk a Társaságnál 2023-ban.
| adatok ezer forintban | 2023 |
| IFRS adózás előtti eredmény | 10 566 927 |
| Adó korrekció (innovációs járulék) | 21 175 |
| IFRS adózás előtti eredmény (innovációs járulékkal korrigálva) | 10 545 752 |
| IFRS korrekciós tételek | -2 998 385 |
| Társasági adó előtti korrigált eredmény | 7 547 367 |
| Növelő tételek | 2 032 089 |
| Csökkentő tételek | -1 518 736 |
| Társasági adó alap 2023-ban | 8 060 720 |
| Társasági adó mértéke SZIT miatti kedvezmény | 0% |
| Kapcsolt bevétel aránya a teljes bevételhez (2 tizedesjegyre kerekítve) | 0,13% |
| Társasági adó alap (kapcsolt felektől származó bevételarányos) 2023-ban | 10 253 |
| Kapcsolt felek után fizetendő társasági adó | 923 |
| 2023. évi társasági adó kötelezettség | 923 |
30. Halasztott adóráfordítás
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Halasztott adó | 0 | 0 |
| Összesen | 0 | 0 |
2017-ben a SZIE státusz miatt az előző években képzett halasztott adó kötelezettség
visszaforgatásra került.
31. Egyéb átfogó jövedelem
Sem a tárgyévben, sem a bázisévben az egyéb átfogó jövedelmet érintő jellegű tranzakció nem
történt. Az egyéb ingatlanok valós értékváltozásának adóhatása 0 ezer forint volt mind 2023-ban,
mind 2022-ben.
32. Egy részvényre jutó eredmény
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Adózott eredmény (ezer forint) | 10 544 829 | 10 012 333 |
| Törzsrészvények súlyozott átlaga (darab) | 252 316 945 | 251 684 440 |
| Egy részvényre jutó eredmény (alap) (forint) (az "Adózott eredmény" és a "törzsrészvények súlyozott átlaga" hányadosa) | 41,79 | 39,78 |
A Társaság alaptőkéje 287.024.440 darab egyenként 10 forint névértékű, névre szóló,
dematerializált formában előállított törzsrészvényből áll, amelyből 22.514.206 darab a társaság
tulajdonában lévő saját részvény és 252.316.945 darab a törzsrészvények súlyozott átlaga.
A Társaságunknál nincsen olyan tényező, amely hígítaná az egy részvényre jutó eredményt.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
36
33. A vagyoni, pénzügyi helyzet, illetve a jövedelmezőség vizsgálata
33.1. Vagyoni helyzet mutatószámai
| Megnevezés | 2023 | 2022 |
| Éven túli eszközök aránya az eszközökön belül | 92,08% | 88,83% |
| Forgóeszközök aránya az eszközökön belül | 7,92% | 11,17% |
| Anyavállaltra jutó saját tőke aránya a kötelezettségek és saját tőke összesen belül | 72,17% | 68,05% |
| Eladósodottság (Hosszúlejáratú kötelezettségek aránya az anyavállalatra jutó saját tőke és a hosszú lejáratú kötelezettség összegéhez) | 24,57% | 26,57% |
| Idegen és saját tőke aránya | 32,57% | 36,18% |
| Forgótőke (ezer forintban) | 6 833 316 | 9 109 544 |
| Forgótőke aránya a saját tőkéhez | 10,98% | 16,41% |
| Éven túli eszközök fedezettsége | 78,37% | 76,61% |
| Éven túli eszközök fedezettsége, idegen tőkét is figyelembe véve | 103,90% | 104,33% |
33.2. Pénzügyi helyzet mutatószámai
| Megnevezés | 2023 | 2022 |
| Likviditási mutató I. | 183,01% | 152,45% |
| Likviditási gyorsráta | 168,87% | 134,28% |
33.3. Jövedelmezőség alakulása mutatószámai
| Megnevezés | 2023 | 2022 |
| Árbevétel arányos nyereség | 128,03% | 94,61% |
| Saját tőke arányos nyereség | 16,65% | 17,54% |
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
37
34. Szegmensinformációk
A Társaság valamennyi ingatlana Budapesten található, így a bevételek és ráfordítások földrajzi
régiók szerinti megosztása nem indokolt. Tekintettel arra, hogy a Társaság ingatlanok
bérbeadásával, hasznosításával és kereskedelmével foglalkozik, a szegmensek kialakítására 2023-
ban is ennek megfelelően került sor. A „Harsánylejtő Projekt” szegmens a Harsánylejtő Projekt
keretében (i) megvalósult lakóingatlan-fejlesztéssel kapcsolatos tevékenység eredményét, valamint
(ii) a telekértékesítések és az azokhoz kapcsolódó tevékenységek eredményét összesíti. A
„Befektetési célú, jövedelemtermelő ingatlanok” szegmensben a Társaság által bérbeadás céljából
vásárolt ingatlanokhoz közvetlenül köthető eredményeket mutatjuk ki. Ezen kívül külön kerül
kimutatásra a Társaság működéséből eredő, ingatlanokhoz közvetlenül nem kapcsolható
„Működési” eredmény.
A fent említett csoportosítás szerinti szegmensek bevételeinek és költségeinek 2023. és 2022. évi
alakulását az alábbi táblázatok tartalmazzák:
| 2023 (adatok ezer forintban) | Harsánylejtő Projekt | Befektetési célú, jövedelemtermelő ingatlanok | Működési | Összesen |
| Értékesítés nettó árbevétele | 9 153 | 8 083 191 | 162 | 8 092 506 |
| Egyéb működési bevétel | 236 | 6 250 310 | 30 122 | 6 280 668 |
| Saját előállítású eszközök aktivált értéke | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Saját termelésű készletek állományváltozása | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Anyagjellegű ráfordítások | -7 463 | -1 792 648 | -187 999 | -1 988 110 |
| Személyi jellegű ráfordítások | 0 | 0 | -910 653 | -910 653 |
| Értékcsökkenés és értékvesztés | -2 027 | -219 402 | -32 185 | -253 614 |
| Egyéb működési ráfordítások | -4 803 | -832 205 | -23 282 | -860 290 |
| Pénzügyi műveletek bevételei | 0 | 371 | 690 852 | 691 223 |
| Pénzügyi műveletek ráfordításai | 0 | -403 701 | -81 102 | -484 803 |
| Adózás előtti eredmény | -4 904 | 11 085 916 | -514 085 | 10 566 927 |
| 2022 (adatok ezer forintban) | Harsánylejtő Projekt | Befektetési célú, jövedelemtermelő ingatlanok | Működési | Összesen |
| Értékesítés nettó árbevétele | 3 234 345 | 7 054 542 | 629 | 10 289 516 |
| Egyéb működési bevétel | 550 607 | 2 311 861 | 20 733 | 2 883 201 |
| Saját előállítású eszközök aktivált értéke | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Saját termelésű készletek állományváltozása | -123 863 | 0 | 0 | -123 863 |
| Anyagjellegű ráfordítások | -98 563 | -1 829 902 | -132 083 | -2 060 548 |
| Személyi jellegű ráfordítások | 0 | -5 | -676 880 | -676 885 |
| Értékcsökkenés és értékvesztés | -2 027 | -31 274 | -71 770 | -105 071 |
| Egyéb működési ráfordítások | -72 580 | -378 688 | -20 022 | -471 290 |
| Pénzügyi műveletek bevételei | 0 | 110 | 640 911 | 641 021 |
| Pénzügyi műveletek ráfordításai | 0 | -288 962 | -46 909 | -335 871 |
| Adózás előtti eredmény | 3 487 919 | 6 837 682 | -285 391 | 10 040 210 |
A Társaság menedzsmentje nem követi nyomon az eszközöket és kötelezettségeket a szegmensek
szintjén.
A 2023. üzleti évben a Társaság egy, a „Befektetési célú, jövedelemtermelő ingatlanok”
szegmenshez tartozó vevője esetében, az ezen vevővel bonyolított ügyletekből származó éves nettó
árbevétel (2.154.804.055 forint) haladta meg a Társaság összes éves árbevételének a 10%-át.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
38
35. Kockázatkezelés
A Társaság eszközei közé tartoznak a pénzeszközök, értékpapírok, vevői és egyéb követelések,
valamint egyéb eszközök, kivéve az adókat. A Társaság forrásai közé tartoznak a hitelek és
kölcsönök, szállítói és egyéb kötelezettségek, kivéve az adókat és pénzügyi kötelezettségek valós
értéken történő átértékeléséből származó nyereséget vagy veszteséget.
A Társaság a következő pénzügyi kockázatoknak van kitéve:
▪ hitelkockázat
▪ likviditási kockázat
▪ piaci kockázat
Ez a fejezet bemutatja a Társaság fenti kockázatait, a Társaság célkitűzéseit, politikáit, folyamatok
mérését és kockázat kezelését, valamint a Társaság tőkemenedzsmentjét. Az Igazgatótanács
általános felelősséget visel a Társaság felügyelete és kockázatkezelése terén.
A Társaság kockázatmenedzsmentjének a célja, hogy kiszűrje és kivizsgálja azokat a kockázatokat,
amelyekkel szembesül a Társaság, valamint, hogy beállítsa a megfelelő kontrollokat, és hogy
felügyelje a kockázatokat.
35.1. Tőkemenedzsment
A Társaság politikája, hogy megőrizze az alaptőkét, amely elegendő ahhoz, hogy a befektetői és
hitelezői bizalom a jövőben fenntartsa a jövőbeni fejlődését a Társaságnak. Az Igazgatótanács
igyekszik fenntartani azt a politikát, hogy kölcsönadásokból eredő magasabb kitettséget csak
magasabb hozam mellett vállal, az erős tőkepozíció által nyújtott előnyök és a biztonság alapján.
A Társaság tőkeszerkezete a nettó idegen tőkéből, valamint a Társaság saját tőkéjéből áll (ez utóbbi
a jegyzett tőkét, a tartalékokat és a nem ellenőrző tulajdonosok részesedését foglalja magában).
A Társaság a tőke kezelése során igyekszik biztosítani, hogy a Társaság leányvállalata folytatni tudja
tevékenységét és egyúttal maximalizálja a tulajdonosok számára a megtérülést a kölcsöntőke és a
saját tőke optimális egyensúlyozásával, valamint az optimális tőkestruktúra megtartását a
tőkeköltségek csökkentése érdekében. A Társaság azt is figyeli, hogy leányvállalata tőkeszerkezete
megfelel-e a helyi törvényi előírásoknak.
A nettó adósságállomány és a saját tőke a beszámolási időszak végén az alábbiak szerint alakult:
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Hitelek, kölcsönök | 20 332 948 | 21 522 208 |
| Pénzeszközök | 6 305 607 | 8 023 789 |
| Nettó adósságállomány | 14 027 341 | 13 498 419 |
| Saját tőke | 62 243 827 | 55 507 953 |
35.2. Hitelezési kockázat
A hitelezési kockázat annak a kockázatát fejezi ki, hogy az adós vagy a partner nem teljesíti
szerződéses kötelezettségeit, amely pedig pénzügyi veszteséget eredményez a Társaság számára.
A pénzügyi eszközök, amelyek hitelezési kockázatoknak vannak kitéve, lehetnek hosszú vagy rövid
távú kihelyezések, pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek, vevők és egyéb követelések.
A pénzügyi eszközök könyv szerinti értéke a maximális kockázati kitettséget mutatja. Az alábbi
táblázat a Társaság maximális hitelkockázati kitettségét mutatja 2023. december 31-én és 2022.
december 31-én.
| adatok ezer forintban | 2023.12.31 | 2022.12.31 |
| Vevő követelés | 70 152 | 328 023 |
| Pénzeszközök | 6 305 607 | 8 023 789 |
| Összesen | 6 375 759 | 8 351 812 |
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
39
A lejárt követeléseink behajtási kockázatát folyamatosan figyelve, értékvesztés elszámolásával
általában a kockázat mérséklésre kerül.
A vevők minősítése folyamatosan történik. Egyedi értékelés alapján vevői követelésekre a
tárgyévben 194.222 ezer forint, bázisévben 8.355 ezer forint értékvesztést számolt el a Társaság. A
le nem járt és a lejárt vevői követeléseinken a behajtási kockázat arányaiban nem jelentős.
35.3. Likviditási kockázat
A likviditási kockázat annak kockázata, hogy a Társaság nem tudja pénzügyi kötelmeit
esedékességkor teljesíteni. A Társaság likviditásmenedzselési megközelítése, hogy amennyire
lehetséges, mindig megfelelő likviditást biztosítson kötelezettségei esedékességkor történő
teljesítéséhez, mind szokásos, mind feszített körülmények között anélkül, hogy elfogadhatatlan
vesztesége merülne fel vagy kockáztatná a Társaság hírnevét.
A Társaság csoportszintű cash-flow tervet készít, amelyet folyamatosan aktualizál. A Társaság
gördülő előrejelzéssel vizsgálja a pénzeszközszükségletet a működéshez szükséges megfelelő
pénzállomány biztosítása érdekében, valamint a vonatkozó hitelszerződésben meghatározott
pénzügyi mutatók teljesülését. A társasági szinten jelentkező készpénztöbblet betétszámlákon,
lekötött betétekben testesül meg.
A tárgyév végén a Társaság könyveiben szereplő 249.265 ezer forint értékű szállítói tartozások
lejárata többnyire éven belüli, kivéve az ingatlanfejlesztések kapcsán igénybe vett
generálkivitelezőkkel szemben nyilvántartott garanciális visszatartások 22.757 ezer forint értékű
állományát. Bázisévben a szállítói állomány 804.488 ezer forint volt, s ebből 173.863 ezer forint volt
a garanciális visszatartások összege.
A pénzügyi kötelezettségek (hitelek) lejárati szerkezetét mutatják be az alábbi táblázatok:
| adatok ezer forintban | 2023.12.31-én | 1 éven belül esedékes* | 2-5 éven belül esedékes* | 5 éven túl esedékes* | Összesen |
| Pénzügyi kötelezettségek | 20 332 948 | 1 446 747 | 5 786 987 | 13 099 214 | 20 332 948 |
| *esedékes tőketörlesztések | | | | | |
| adatok ezer forintban | 2023.12.31-én | 1 éven belül esedékes* | 2-5 éven belül esedékes* | 5 éven túl esedékes* | Összesen |
| Pénzügyi kötelezettségek | 21 522 208 | 1 446 747 | 5 786 987 | 14 288 474 | 21 522 208 |
| *esedékes tőketörlesztések | | | | | |
35.4. Piaci kockázat
A piaci kockázat annak kockázata, hogy a piaci árak, mint az átváltási árfolyamok és kamatlábak
változása befolyásolni fogja a Társaság eredményét vagy pénzügyi instrumentumokban lévő
befektetéseinek értékét. A piaci kockázat kezelésének célja a piaci kockázatnak való kitettségek
kezelése és ellenőrzése elfogadható keretek között, a haszon optimalizálása mellett.
A Társaság 2018. márciusát követően, az akkori CIB Bank Zrt. felé fennálló EUR hitelének forint
hitellel történő refinanszírozását követően csak forint alapú hosszú távú hitellel rendelkezik.
Figyelembe véve, hogy a Társaság bevételeinek mintegy 84%-a forintban realizálódik és a
devizabevételek bőven fedezik a devizában felmerülő kiadásokat, ebből adódóan FX kockázata
gyakorlatilag nincs.
A Társaság a 2020 szeptemberében megvalósult refinanszírozási ügylet eredményeként
megszüntette a hitelezési kamatkockázatát, 2020. szeptember 15-ét követően a BIF kizárólag
hosszú lejáratú, fix kamatozású, forintban denominált hitellel rendelkezik.
Árfolyamfedezeti ügyleteket a Társaság nem köt.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
40
36. Érzékenységi elemzés
A Társaság, figyelemmel arra, hogy a tárgyévben a fenti 35.4. pontban foglalt refinanszírozási
ügylettel a korábbi években még fennálló hitelezési kamatkockázatát megszüntette, külön
érzékenységvizsgálatot nem végzett.
37. Pénzügyi instrumentumok
Pénzügyi instrumentumnak minősülnek az adott kölcsönök, a befektetett pénzügyi eszközök, a
forgóeszközök közül a vevőkövetelések, az értékpapírok és a pénzeszközök, valamint a felvett
hitelek, kölcsönök és a szállítói kötelezettségek.
| 2023. december 31. adatok ezer forintban | Könyv szerinti érték | Valós érték |
| Pénzügyi eszközök | | |
| Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott | | |
| kölcsönök és követelések | | |
| Vevőkövetelések | 293 710 | 70 152 |
| Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek | 6 305 607 | 6 305 607 |
| Pénzügyi kötelezettségek | | |
| Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott | | |
| kötelezettségek | | |
| Pénzügyi kötelezettségek | 20 332 948 | 20 332 948 |
| Szállítói kötelezettségek | 249 265 | 249 265 |
| 2022. december 31. adatok ezer forintban | Könyv szerinti érték | Valós érték |
| Pénzügyi eszközök | | |
| Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott | | |
| kölcsönök és követelések | | |
| Vevőkövetelések | 357 724 | 328 023 |
| Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek | 8 023 789 | 8 023 789 |
| Pénzügyi kötelezettségek | | |
| Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott | | |
| kötelezettségek | | |
| Pénzügyi kötelezettségek | 21 522 208 | 21 522 208 |
| Szállítói kötelezettségek | 804 488 | 804 488 |
38. Igazgatótanács és Felügyelő Bizottság javadalmazása
Az Igazgatótanács tagjai a 2023-as üzleti évben díjazás nélkül, az Audit Bizottság tagjai a 2023-as
üzleti évben tagonként havonta bruttó 300.000 forint díjazás mellett látták el feladataikat.
A Társaságnál és a konszolidációs körbe vont leányvállalatnál Felügyelőbizottság nem működik.
39. Kulcspozícióban lévő felső- és középvezetők javadalmazása
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Bruttó bér | 239 324 | 261 936 |
| Járulékok | 31 112 | 34 052 |
| Összesen | 270 436 | 295 988 |
A fenti táblázat tekintetében kulcspozícióban lévő vezetőnek minősülnek a következő személyek: a
vezérigazgatók, a gazdasági vezérigazgató-helyettes és az osztályvezetők.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
41
40. Kivételes nagyságú és előfordulású tételek
A Társaságnak 2023. évben egy, a „Befektetési célú, jövedelemtermelő ingatlanok” szegmenshez
tartozó vevője esetében, az ezen vevővel bonyolított ügyletekből származó éves nettó árbevétele
(2.154.804.055 forint) haladta meg a Társaság összes éves árbevételének a 25%-át (26,6%), viszont
kivételes nagyságú vagy előfordulású költsége nem volt.
41. Kapcsolt felek bemutatása
41.1. Leányvállalat
| | | Szavazati és tulajdoni arány |
| Leányvállalat | Székhely | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Harsánylejtő Kft. | 1033 Budapest Polgár u. 8-10. | 100,00% | 100,00% |
2023. december 31-én a Harsánylejtő Kft. saját tőke adatai ezer forintban:
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Saját tőke | 29 677 | 6 769 |
| Jegyzett tőke | 3 000 | 3 000 |
| Tőketartalék | 0 | 0 |
| Eredménytartalék | -788 731 | -789 952 |
| Lekötött tartalék | 792 500 | 792 500 |
| Adózott eredmény | 22 908 | 1 221 |
A Harsánylejtő Kft. 2023. évi éves beszámolójában szereplő saját tőke értéke az előző évihez
hasonlóan már pozitív, ellentétben a korábbi évekkel, ahol negatív volt a saját tőke, emiatt a
Társaság alapítói határozattal több alkalommal, összesen 792,5 millió forint összegű pótbefizetés
megfizetésével rendezte a Harsánylejtő Kft. saját tőke helyzetét.
A kapcsolt felek között folytatott ügyletek:
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| BIF által adott kölcsön | 68 000 | 0 |
| BIF Bevétel | 1 175 | 0 |
| BIF Ráfordítás | 0 | 0 |
| Bér+járulék követelés | 2 163 | 551 |
41.2. Más kapcsolt fél
2023-ban a Harsánylejtő Kft-n túl, a PIÓ-21 Vagyonkezelő és Szolgáltató Kft-vel, mint kapcsolt féllel
állt üzleti kapcsolatban a Társaság, akivel szemben 19.808 ezer forint bevételt realizált ingatlan
bérbeadás jogcímen. Továbbá 2022. február 23-ától a Kastélyszálló Kft. is kapcsolt félnek minősül,
akivel szemben tárgyévben sem bevételt, sem költséget nem számolt el a Társaság.
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
42
IV. Egyéb kiegészítő információk
1. Mérleg alatti tételek, peres ügyek és egyéb jogi eljárások
1.1. Mérlegen kívüli, a Társaság jövőbeni kötelezettségeire esetleg befolyással bíró tételek
2023. december 31-én a Társaság vagyonát alkotó egyes dolgokon az alábbi zálogjogok álltak fenn:
Hitel1
A Társaság és az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt. között 2018. november 7. napján létrejött 20
milliárd forint összegű hitelkeret-szerződés alapján a Társaság és az MFB Magyar Fejlesztési Bank
Zrt. között a 2019. szeptember 3-án létrejött kölcsönszerződés szerint az MFB Magyar Fejlesztési
Bank Zrt. 7.579.600.000 forint összegű kölcsönt nyújtott a Társaság részére.
A terhelt dolog, jog (vagyonrész) megnevezése
▪ Budapest, V. kerület, 24408/4 hrsz.-ú ingatlan (1052 Budapest, Apáczai Csere János utca 9.)
A biztosított követelést tartalmazó szerződés adatai:
Kölcsönszerződés
Dátuma: 2019. szeptember 3.
Ingatlan jelzálogszerződés – több követelés biztosítására
Dátuma: 2019. szeptember 3.
Követelést terhelő zálogszerződés
Dátuma: 2019. szeptember 3.
A biztosított követelés / bejegyzett teher összege:
20.000.000.000 forint tőketartozás és járulékai
Hitel2-4
A Társaság és a Takarékbank Zrt. között 2020. augusztus 31-én létrejött három darab
kölcsönszerződés alapján a Takarékbank Zrt. az alábbi 15 éves futamidejű, fix kamatozású forint
kölcsönöket nyújtotta a Társaság részére:
▪ a Társaság és az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt. között 2018. november 7. napján létrejött
20 milliárd forint összegű hitelkeret-szerződés alapján a 2019. november 7-én létrejött két
darab kölcsönszerződés és a 2020. február 6. napján létrejött egy darab kölcsönszerződés
szerinti teljes tartozás kiváltása céljára 9.707.551.770 forint összegű kölcsön, a kölcsön
folyósítására 2020. szeptember 15-én került sor;
▪ ingatlanvásárlás részbeni utófinanszírozására, valamint ingatlanfelújítás, beruházás
finanszírozására összesen 2.606.021.058 forint összegű kölcsön, amelyből az első
folyósításra 1.124.100.000 összegben 2020. szeptember 1-jén, a második folyósításra
143.750.000 forint összegben 2020. november 13-án került, a harmadik folyósításra
211.525.013 forint összegben 2021. december 15-én, a negyedik folyósításra 500.001.885
forint összegben 2022. május 18-án, az ötödik folyósításra 614.433.303 forint összegben
2022. július 14-én és a hatodik egyben utolsó folyósításra 12.210.857 forint összegben 2022.
szeptember 22-én került sor;
▪ a Társaság és a Takarékbank Zrt. között 2018. március 8. napján létrejött 2.100.000.000 forint
összegű kölcsönszerződés alapján fennálló teljes tartozás kiváltása céljára 1.661.513.172
forint összegű kölcsön, a kölcsön folyósítására 2020. szeptember 15-én került sor.
A terhelt dolog, jog (vagyonrész) megnevezése
▪ Budapest XII. kerület, 6979/1 helyrajzi számú ingatlan (1122 Budapest, Városmajor utca 12-
14.)
▪ Budapest, XII. kerület, 6866 helyrajzi számú ingatlan (1122 Budapest, Városmajor utca 35.)
▪ Budapest III. kerület 18059 helyrajzi számú ingatlan (1033 Budapest, Flórián tér)
▪ Budapest X. kerület 38315/42 helyrajzi számú ingatlan (1101 Budapest, Üllői út 114-116.)
▪ Budapest I. kerület 6775 helyrajzi számú ingatlan (1012 Budapest, Logodi utca 42.)
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
43
A biztosított követelést tartalmazó szerződés adatai:
Kölcsönszerződések (3 darab)
Dátuma: 2020. augusztus 31.
Jelzálogszerződés ingatlanra – több követelés biztosítására meghatározott keretösszeggel
Dátuma: 2020. augusztus 31.
Zálogszerződés követeléseket terhelő zálogjog alapítására – több követelés biztosítására
meghatározott keretösszeggel
Dátuma: 2020. augusztus 31.
Óvadéki szerződés fizetési számla követelésen:
Dátuma: 2020. augusztus 31.
A biztosított követelés / bejegyzett teher összege:
14.700.000.000 forint keretösszeg
Hitel5
A Társaság és a Takarékbank Zrt. között 2021. június 28-án létrejött kölcsönszerződés alapján a
Takarékbank összesen 2.500.000.000 forint összegű, ingatlanfelújítási, beruházási célú, 15 éves
futamidejű, fix kamatozású forint kölcsönt nyújtott a Társaság részére, amelyből az első folyósításra
524.141.008 forint összegben 2021. szeptember 16-án, a második folyósításra 716.312.052 forint
összegben 2021. december 15-én és a harmadik egyben utolsó folyósításra 1.259.546.940 forint
összegben 2022. március 17-én került sor.
A terhelt dolog, jog (vagyonrész) megnevezése
▪ Budapest XII. kerület, 6979/1 helyrajzi számú ingatlan (1122 Budapest, Városmajor utca 12-
14.)
▪ Budapest, XII. kerület, 6866 helyrajzi számú ingatlan (1122 Budapest, Városmajor utca 35.)
▪ Budapest III. kerület 18059 helyrajzi számú ingatlan (1033 Budapest, Flórián tér)
▪ Budapest X. kerület 38315/42 helyrajzi számú ingatlan (1101 Budapest, Üllői út 114-116.)
▪ Budapest I. kerület 6775 helyrajzi számú ingatlan (1012 Budapest, Logodi utca 42.)
A biztosított követelést tartalmazó szerződés adatai:
Kölcsönszerződés
Dátuma: 2021. június 28.
Jelzálogszerződés ingatlanra
Dátuma: 2021. június 28.
Zálogszerződés követeléseket terhelő zálogjog alapítására
Dátuma: 2021. június 28.
Óvadéki szerződés fizetési számla követelésen:
Dátuma: 2021. június 28.
A biztosított követelés / bejegyzett teher összege:
2.500.000.000 forint és járulékai
Hitel6
A Társaság és az MBH Bank Nyrt. között 2023. július 25-én létrejött kölcsönszerződés alapján az
MBH Bank Nyrt. összesen 681.580.000 forint összegű, ingatlanfelújítási, beruházási célú, 8 éves
futamidejű, fix kamatozású forint kölcsönt nyújt3 a Társaság részére, amelyből az első folyósításra
9.220.101 forint összegben 2023. október 3-án, a második folyósításra 41.183.112 forint összegben
2023. október 6-án, a harmadik folyósításra 52.216.131 forint összegben 2023. november 3-án, a
negyedik folyósításra 154.867.235 forint összegben 2023. november 28-án került sor.
A terhelt dolog, jog (vagyonrész) megnevezése
▪ Budapest XII. kerület, 6979/1 helyrajzi számú ingatlan (1122 Budapest, Városmajor utca 12-
14.)
▪ Budapest, XII. kerület, 6866 helyrajzi számú ingatlan (1122 Budapest, Városmajor utca 35.)
▪ Budapest III. kerület 18059 helyrajzi számú ingatlan (1033 Budapest, Flórián tér)
▪ Budapest X. kerület 38315/42 helyrajzi számú ingatlan (1101 Budapest, Üllői út 114-116.)
▪ Budapest I. kerület 6775 helyrajzi számú ingatlan (1012 Budapest, Logodi utca 42.)
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
44
A biztosított követelést tartalmazó szerződés adatai:
Kölcsönszerződés
Dátuma: 2023. július 25.
Jelzálogszerződés ingatlanra
Dátuma: 2023. július 25.
Zálogszerződés követeléseket terhelő zálogjog alapítására
Dátuma: 2023. július 25.
A biztosított követelés / bejegyzett teher összege:
681.580.000 forint tőke és járulékai
1.2. Peres ügyek, egyéb jogi eljárások
Budapesti Ingatlan Nyrt. 2023. december 31-én nem szerepelt folyamatban lévő peres eljárásban
alperesként.
2. A mérleg fordulónapját követő lényeges események
A Társaság, mint vevő a SCHAUB d.o.o. (OIB: 57065811373; HR-51211 Matulji Ul. V. Gortana 2.)
eladóval ingatlan adásvételi szerződést kötött a Horvátország, 320170 Volosko, (hrsz.: 410),
természetben az 51410 Opatija, UI. Ivana Matetica Ronjgova 6. szám alatt elhelyezkedő ingatlan
1/1 tulajdoni hányadának megvásárlása tárgyában. A tranzakció 2024. február 7-én sikeresen zárult.
3. Rendkívüli és egyéb szabályozott közzétételek 2023-ban és az Egyedi Éves Pénzügyi
Kimutatások aláírásának időpontjáig
| Közzététel napja | Közzététel tárgya |
| 2024. április 2. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2024. március 26. | Közgyűlési meghívó |
| 2024. február 29. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2024. február 7. | Tájékoztatás ingatlan adásvételi szerződés megkötéséről |
| 2024. január 31. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2024. január 8. | Kiegészítő tájékoztatás 2022. évi osztalékfizetési hirdetményhez |
| 2024. január 2. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. december 20. | Társasági eseménynaptár |
| 2023. december 14. | Saját részvény értékesítése |
| 2023. november 30. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. október 31. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. október 2. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. augusztus 31. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. július 31. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. június 30. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. május 31. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. május 11. | Osztalékfizetés |
| 2023. május 2. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. április 28. | BIF Éves Jelentés és Konszolidált Éves jelentés 2022 |
| 2023. április 28. | BIF Javadalmazási Jelentés |
| 2023. április 28. | Felelős Társaságirányítási Jelentés |
| 2023. április 28. | A Budapesti Ingatlan Nyrt. 2023. évi éves rendes közgyűlésének jegyzőkönyve az elfogadott határozatokkal |
| 2023. április 12. | Kiegészítő tájékoztatás 2021. évi osztalékfizetési hirdetményhez |
| 2023. április 6. | Közgyűlési előterjesztés és határozati javaslatok |
| 2023. március 31. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
45
| 2023. március 27. | Közgyűlési meghívó |
| 2023. február 28. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. január 31. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. január 2. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
4. A pénzügyi kimutatások közzétételre engedélyezése
A 2023. évi auditált IFRS Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatásokat a Társaság Igazgatótanácsa 2024.
április 9-én meghozott határozatával jóváhagyta és közzétételre engedélyezte.
Felelősségvállalási Nyilatkozat
A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. ezúton nyilatkozik arról, hogy a 2023. évi
auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások a Társaság legjobb tudása szerint, a Nemzetközi
Pénzügyi Beszámolási Standardok alapján készült, valós és megbízható képet ad a Társaság
eszközeiről, kötelezettségeiről, pénzügyi helyzetéről, valamint nyereségéről és veszteségéről és
nem hallgat el olyan tényt, amely a Társaság helyzetének megítélése szempontjából jelentőséggel
bír.
Budapest, 2024. április 9.
| ………………………………………. | ………………………………………. |
| dr. Ungár Anna az Igazgatótanács elnöke, vezérigazgató lakcím: 1121 Budapest, Hegyhát út 23. | Berecz Kristóf az Igazgatótanács alelnöke, vezérigazgató lakcím: 1121 Budapest, Hegyhát út 23. |
Üzleti (vezetőségi) Jelentés
a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási
Standardok (IFRS) szerint készített, 2023.
évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi
Kimutatásokhoz
Budapesti Ingatlan Hasznosítási
és Fejlesztési Nyrt.
Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
1
Tartalomjegyzék
I. A Társaság céljainak, stratégiájának, tevékenységének bemutatása ...................................... 2
II. 2023. évi eredmények és 2024. évi kilátások, kihívások ............................................................ 5
1. 2023. évi eredmények .......................................................................................................... 5
2. Kilátások, kihívások a 2024. üzleti évre ............................................................................... 8
III. A Társaságnál a 2023-ban lezajlott lényegesebb események ................................................... 9
1. Közgyűlés ............................................................................................................................. 9
2. Személyi változások ............................................................................................................. 9
3. Jelentős perek ...................................................................................................................... 9
IV. A Társaság eredményességét befolyásoló kockázati tényezők ............................................... 9
V. A mérleg fordulónapja után bekövetkezett lényeges események ..........................................10
VI. Általános társasági információk ................................................................................................10
VII. Az alkalmazottak számának alakulása, foglalkoztatáspolitika ...............................................14
VIII. Kutatás és kísérleti fejlesztés .....................................................................................................14
IX. Személyi változások 2023-ban ...................................................................................................14
X. Környezetvédelem .......................................................................................................................14
XI. Felelős társaságirányítási jelentés és nyilatkozat ....................................................................14
Felelősségvállalási Nyilatkozat ...........................................................................................................15
Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
2
I. A Társaság céljainak, stratégiájának, tevékenységének bemutatása
A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. (székhely: 1033 Budapest Polgár utca 8-10.)
(a továbbiakban: „Társaság” és/vagy „BIF”) 2023. évi üzleti tevékenysége az alábbiakban felsorolt
fejlesztési stratégia és célok megvalósítása mentén zajlott:
➢ a Társaság meglévő jövedelemtermelő ingatlan-portfóliójába illeszkedő iroda és egyéb épületek
felkutatása és akvizíciók lebonyolítása;
➢ meglévő ingatlan-portfólióban rejlő maximális jövedelemtermelési potenciál kihasználása,
valamint az irodaházak működésének optimalizálása, ingatlanok fejlesztése;
➢ a Társaság tulajdonában lévő Budapest, III. kerületi, 39 hektáros Harsánylejtő fejlesztési terület
teljes kidolgozott koncepciójának megvalósítása.
A Társaság ingatlanfejlesztő, ingatlanhasznosító cégként – 2017. október 20-ától kezdődően a
szabályozott ingatlanbefektetési társaságokról szóló 2011. évi CII. törvény (a továbbiakban: „SZIT
törvény”) szerinti szabályozott ingatlanbefektetési előtársaságként (a továbbiakban: „SZIE”), majd 2018.
december 31. óta szabályozott ingatlanbefektetési társaságként (a továbbiakban: „SZIT”) – a saját
tulajdonú ingatlanjainak (iroda, illetve egyéb épületeinek és parkolóházainak) bérbeadás útján történő
hasznosításával, ezek további fejlesztésével és a saját tulajdonú építési telkeinek az értékesítésével,
azokon történő ingatlanfejlesztésekkel, valamint az elkészült ingatlanok hasznosításával és
értékesítésével foglalkozik.
A Társaság a tulajdonában lévő ingatlantípusoknak megfelelően az alábbi főbb ingatlanpiaci
szegmensek területén tevékenykedik:
▪ Irodaházak
▪ Parkolóházak
▪ Építési telkek
▪ Lakóingatlanok
▪ Szállodák
Irodaházak
2023 negyedik negyedévében a budapesti modern irodaállomány egy új irodaházzal, összesen 25.320
m2-rel bővült. A teljes irodaállomány 2023. év végére 4.369.900 m2-t tett ki, melyen belül 3.571.710 m2
„A” és „B” kategóriás modern spekulatív irodaterület, valamint 798.190 m2 saját tulajdonú irodaház
található. A teljes bruttó kereslet 2023-ban 575.504 m2-t, míg a nettó kereslet ugyanezen időszakban
290.082 m2-t tett ki. A bruttó és nettó bérbeadás egyaránt 47%-os növekedést mutatott a 2022-es évhez
viszonyítva. Az üresedési ráta pedig az előző év végén elérte a 13,3%-ot.
A kihasználatlansági ráta az előző negyedévhez képest 0,1 százalékponttal, az előző év azonos
időszakához képest pedig 2 százalékponttal emelkedett 2023 negyedik negyedévében.
2023 negyedik negyedévében a legalacsonyabb üresedési rátát Észak-Buda alpiacon regisztrálták
(8,7%), míg a legmagasabb érték az Agglomerációban volt mérhető (36,8%). A nettó abszorpció a
negyedik negyedév során pozitív tartományba került, összesítve 6.590 m2-rel nőtt a használatban lévő
irodaállomány mérete. Ugyanakkor 2023 egészében összesítve 4.428 m2-rel csökkent a használatban
lévő irodaállomány mérete.
2023 negyedik negyedévében a bérlői aktivitás szempontjából a legnépszerűbb alpiac Budapesten
ismét a Váci úti irodafolyosó volt, amely a kereslet 28%-át vonzotta. Második helyen végzett a Pest
Központ alpiac (20%). (Forrás: BRF 2023 Q4 és Realista)
A teljes keresleten belül a szerződéshosszabbítások képviselték a legnagyobb arányt 52%-kal. Az új
szerződések pedig a bérbeadások 43%-át tették ki, a bővülések részaránya 2%, míg az előbérleti
szerződéseké 3% volt. Összesen 155 bérleti szerződést regisztráltak 2023 negyedik negyedévében,
átlagos méretük 847 m2 volt, amely 3%-os csökkenést jelentett az előző negyedévhez képest (Forrás:
BRF 2023 Q4)
2023. december 31-én Társaságunk infrastrukturális és közlekedési szempontból kiváló elhelyezkedésű
hat „B” kategóriájú és négy „A” kategóriájú irodaépületet tulajdonolt. A korábban „B” kategóriájú
Budapest, XII. kerület Városmajor utca 12-14. szám alatti irodaház (a továbbiakban: „Major Udvar
(Városmajor u. 12)”) „A” kategóriájú sikeres revitalizációját követően (a fejlesztés átadása 2022
októberében megtörtént) 2023 júliusa óta 100%-ban bérbeadott.
Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
3
A 2020 első félévében sikeres akvizíció útján a Társaságunk tulajdonába került a Budapest, X. kerület
Üllői út 114-116. sz. alatti volt Posta szálló, a környék ikonikus 13 emeletes toronyépülete, amelyet
a 2021. évben elindított fejlesztéssel „A” kategóriás irodaépületnek (a továbbiakban: „BIF Tower”)
építettünk át. A kivitelezés 2023 januárjában került átadásra, az épület 2023 decemberére 98%-ban,
majd 2024 februárjában 100%-ban bérbeadásra került. A mellette elhelyezkedő háromszintes,
korábban oktatási központként működő épület (a továbbiakban: „Üllői úti Oktatási Központ”) esetében
a piaci igénynek megfelelően az irodai, vagy oktatási centrumként történő hasznosítás a célunk. A két
épület több mint 10 ezer m2 irodaállomány bővülést jelent.
Irodaházaink esetében legfőbb célunk a bérlők elégedettségének fenntartása, a bérlők hosszú távú
megtartása, a bérleti szerződések meghosszabbítása. Minden irodaházunknál folyamatos üzemeltetői
jelenlétet és karbantartási szolgáltatást biztosítunk a bérlőink részére. „A” kategóriás irodaházaink
esetében kiemelt figyelmet fordítunk a közösségi terek modernizálására, az épületek hatékony
üzemeltetésére, környezetbarát megoldások alkalmazására és az egyedi bérlői igények
megvalósítására.
Parkolóházak
Budapesten a fizetős közterületi parkolás zónarendszerének kitolódása 2023-ban tovább folytatódott,
melynek következtében egyes kerületekben az addig ingyenes övezetek is fizetőssé váltak, mely
tényezők nem csak a tömegközlekedés használatának fellendülésére, hanem a városban elérhető
parkolóházak, mélygarázsok kihasználatlan kapacitásának javulására is hatással lehetnek.
Társaságunk tulajdonába 2 parkolóház tartozik, a Vigadó Palota Irodaház (Budapest, V. kerület Apáczai
Csere János utca 9.) mellett található Aranykéz Parkolóház (Budapest, V. kerület Aranykéz utca 4-6.)
és a Flórián Udvar Irodaház (Budapest, III. kerület Polgár utca 8-10.) részét képező parkolóház. A
Flórián Udvar Irodaházban lévő parkolóház elsődlegesen az irodaház bérlőit hivatott kiszolgálni.
Mindkét parkolóházunk a legújabb, magyar fejlesztésű, mobil-applikációs parkolási rendszerrel és
korszerű fizetési lehetőségekkel igyekszik maximális szolgáltatási színvonalat biztosítani. A belvárosi
lokációval rendelkező Aranykéz Parkolóházunkban a bérletes és óradíjas szolgáltatások mellett a
környékbeli rendezvények, konferenciák esetében a rövidtávú bérlések is egyre népszerűbbek. Az
Aranykéz Parkolóházban 2023 második felében az ügyfelek igényeire reagálva bevezettük az
elektromos autótöltési szolgáltatásunkat.
Építési telkek és lakóingatlanok
2023 I–III. negyedévében 10.808 új lakás épült országos szinten, 21%-kal kevesebb az egy évvel
korábbinál. Budapesten 29%-os visszaesés történt, 3.234 lakás épült. A kiadott építési engedélyek és
egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14.894 volt, 43%-kal kisebb, mint 2022 azonos
időszakában. Az új lakások 34%-át Budapesten tervezik megépíteni.
A lakáspiaci forgalom tekintetében is visszaesés volt tapasztalható: a 2022-ben regisztrált 14%-os
csökkenés után 2023 I-III. negyedévében további 31%-kal esett vissza a lakáseladások száma az egy
évvel korábbihoz képest, igaz, a visszaesés üteme 2023-ban negyedévenként mérséklődött. Az új
lakások piacának visszaesése meghaladta a használtakét, az I-III. negyedévben az új lakások eladási
száma 45%-kal elmaradt az előző év azonos időszakától.
Az árak tekintetében 2023 III. negyedévében a 2015. évi bázishoz képest a használt lakások 2,6-szer,
az újak 3-szor magasabb áron keltek el. Ugyanakkor az előző év azonos időszakához viszonyítva a
használt lakások ára szinte nem változott, míg az új lakásoké 11%-kal emelkedett. Az összevont
lakásárindex, melynek alakulását a piaci dominanciája miatt a használt lakások árának változása
határozza meg, éves szinten mindössze 1,5%-kal emelkedett, ami az elmúlt tíz évben mért legkisebb
éves árváltozás. (Forrás: KSH)
Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
4
A Társaság fejlesztésében megvalósuló Harsánylejtő Kertváros (Budapest III. kerület) projekt
keretében a Társaság mintegy 39 hektár területen fejlesztési projektet (a továbbiakban: „Harsánylejtő
Projekt”) indított el az elmúlt években, több ütemben. A projekt részeként telekfejlesztés, lakóingatlan-
fejlesztés és kereskedelmi egységek építésére alkalmas telekingatlanok kerültek kialakításra az alábbi
bontásban:
▪ Telekfejlesztés I-II. ütem keretén belül mindösszesen 153 telekingatlan került kiszabályozásra,
kivitelezésre és értékesítésre. A projekt fejlesztési és értékesítési szempontból is sikeresen
lezárult (a fenti I-II. ütem teljes területe meghaladja a 25 hektárt).
▪ Lakóingatlan-fejlesztés
o A lakóingatlan-fejlesztés I-II. ütemében, mintegy 1 hektáros területen összesen 40 darab 55-
99 m2 közötti lakás került felépítésre. A lakóingatlan-fejlesztés I. üteme 2019-ben, a II. üteme
2021 első félévében sikeresen lezárult. A projekt tulajdonosa a Társaság 100%-os
tulajdonában lévő Harsánylejtő Ingatlanforgalmazó és -kezelő Kft. volt (a továbbiakban:
„Harsánylejtő Kft.”).
o A lakóingatlan-fejlesztésre alkalmas telekingatlanokból kettő esetében adásvételi szerződés
került aláírásra tulajdonjog-fenntartással 2021 IV. negyedévében, ezek közül az egyik
birtokbaadása még 2022-ben megtörtént (a teljes vételár megfizetéséhez kötött tulajdonjog-
fenntartások megszűnése 2022 IV. negyedévére esett, illetve a másik telekingatlan esetében
2024 I. félévére esik).
▪ Kereskedelmi egység fejlesztésére alkalmas telekingatlan, ami egy megközelítőleg egyezer m2-
es kiskereskedelmi egység, és további 1,5 ezer m2 iroda, vagy egyéb szolgáltató funkció
építésére alkalmas, mintegy 0,4 hektáros területen.
▪ Egyéb funkciójú épület fejlesztésére alkalmas több mint 2,4 hektáros telekingatlan esetében
adásvételi szerződés került aláírásra 2022 IV. negyedévében, amely esetében a tulajdonjog
átruházása is megtörtént.
A fentieken túl a Társaság a tulajdonában lévő telkek esetében vizsgálja a hasznosítási és értékesítési
lehetőségeket.
A Harsánylejtő Projektben megvalósult lakóingatlan-fejlesztésen túl a Társaság egy a Budapest, I.
kerület 6775 helyrajzi szám alatt nyilvántartott, természetben a Budapest, I. kerület Attila út 99. és a
1012 Budapest, Logodi utca 42. számok alatt található lakóingatlan funkciójú ingatlant (a továbbiakban:
„Attila99Loft”, „Attila úti ingatlan”) tulajdonolt 2022. december 31-én. Az Attila99Loft a Real Estate
Awards „Az Év Lakóingatlan Fejlesztése 2021” díj győztese lett. Az ingatlanban 16 exkluzív lakás,
egy 22 férőhelyes robotizált parkolórendszer, egy étterem és egy pékség található. A „New York”-i
mintára megálmodott épület különlegességét a Várnegyedben való elhelyezkedésén és a lakások
egyedi stílusán túl az épületen belül igénybe vehető exkluzív szolgáltatások biztosítják. A kialakított
lakásokat és üzlethelyiségeket a Társaság bérbeadás útján hasznosítja.
A Társaság portfóliójának egyik legkiemelkedőbb ingatlana a Világörökség részét képező Budapest, VI.
kerület Andrássy út 80-82. szám alatt található (a továbbiakban: „Andrássy úti ingatlan”). A több mint
1,4 ezer m2 alapterületű telekingatlanon, figyelemmel a változó piaci igényekre és a kerületi
szabályozási feltételekre is, a Társaság lakófunkció befogadására alkalmas fejlesztés lehetőségét
preferálja, felső kategóriás lakások és szolgáltatások kialakításával. A fejlesztés vázlattervezése
befejeződött, az építési engedélyezési eljárás lezárult 2024 első negyedévében, az építési engedélyt
megkaptuk.
Szállodák
2023 decemberében a turisztikai szálláshelyeken (kereskedelmi, magán- és egyéb szálláshelyeken) a
vendégek száma 16, a vendégéjszakáké 13%-kal magasabb volt az egy évvel korábbinál. A 2023-as
év a beutazások ütemes visszaépüléséről szólt, ami különösen a fővárosban volt látványos, ahol közel
20 százalékkal nőtt a külföldiek szálláshelyi forgalma. 2023-ban a turisztikai szálláshelyeken 2,5%-kal
több volt a vendégéjszakák száma, mint az előző évben. Ezen belül a belföldi turizmus nem tudta
ledolgozni a gyenge első félévet, itt 5%-os esést láthattunk, ezt ellensúlyozta a külföldiek 12,5%-os
forgalombővülése.
Sok példa van világszerte arra, hogy irodát hotellé alakítottak át. A szállodapiac változóban van, a
hotelek sokkal funkcionálisabbá válnak, miközben a vendégkör is változik: már nem elvárás a hotelen
belüli étterem, legfeljebb a reggeli. Egy átlagos hotel alapköltsége 30-50 ezer euró szobánként, és
minimum 3000 négyzetméteres épület szükséges egy nagyjából 100 szobás hotel hatékony
üzemeltetéséhez. Az üzemeltetési költség a régebbi, 10-15 éves épületeknél egyre emelkedik. (Forrás:
Portfolio, KSH Monitor és Realista)
Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
5
A Társaság tulajdonában jelenleg egy olyan ingatlan található, amelyet az azt bérbevevő vállalkozás
szállodaként üzemeltetett (a Társaságnak nincs szálláshely- vagy vendéglátó-szolgáltatásból származó
jövedelme, kizárólag az általa tulajdonolt ingatlanokat adja bérbe). A turisztikai szempontból az egyik
legkiemelkedőbb belvárosi lokációval rendelkező Madách téri ingatlanban (Budapest, VII. kerület
Madách Imre tér 3.) egy 4 csillagos szálloda, valamint az ingatlan utcai frontján két önálló étterem
üzemelt. A szállodaként funkcionáló rész 2023 október végével visszavételre került az üzemeltetőtől. A
Társaság jelenleg olyan fejlesztések kivitelezését vizsgálja, amely korszerűsítené az ingatlant,
figyelembe véve az új bérlői igényeket is.
A Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér vonzáskörzetében, a reptéri folyosón elhelyezkedő Üllői úti
ingatlankomplexum (Budapest, X. kerület Üllői út 114-116.) „C” Épületét (a továbbiakban: „BIF
HOSTEL”) a Társaság, – az épület kedvező adottságait kihasználva – diákszállás céljára történő
bérbeadással hasznosítja 2021 szeptemberétől (korábban ebben az épületben egy 3 csillagos szálloda
tranzithotelként működött).
II. 2023. évi eredmények és 2024. évi kilátások, kihívások
1. 2023. évi eredmények
Kihívásokkal teli, újabb eredményes évet zárt a Társaság 2023-ban. A BIF IFRS szerint készített,
auditált eredménykimutatása alapján 2023-ban 10.567 millió forint adózás előtti eredményt ért el,
ami mintegy 527 millió forintos növekedést jelent a 2022-es évben produkált adózás előtti eredményhez
képest. A befektetési célú ingatlanok valós értékelésének, a realizált telekértékesítések és az egyéb
egyedi tételek1 eredményhatásával korrigált adózás előtti eredmény 4.930 millió forintra nőtt 2023-
ban a 2022. évi 4.561 millió forintos értékről.
▪ Az értékesítés nettó árbevétele 2023-ban mintegy 8.093 millió forintot tett ki a 2022. évi közel
10.290 millió forintos értékhez képest. A negatív irányú változás meghatározó tényezője, hogy a
bázisidőszaki árbevételt jelentős mértékben növelték a Harsánylejtő Projekt keretében
megvalósult telekértékesítések bevételei (3.219 millió forint), míg 2023-ban nem történt
telekértékesítés. A telekértékesítésekkel korrigált árbevétel mintegy 1.022 millió forinttal (+14%)
bővült a tárgyidőszakban a 2022. évi 7.071 millió forintos értékről. Jelentős mértékben, közel
1.251 millió forinttal (+21%) nőttek 2023-ban a Bérbeadásból származó és üzemeltetési díj
bevételek, valamint a parkolási díjbevételek együttesen a bázisértékhez képest, elsősorban az
összességében javuló kihasználtságnak, az új fejlesztéseknek (Major Udvar és BIF Tower),
valamint az év elején megvalósított áremeléseknek és indexálásoknak köszönhetően. A
közvetített szolgáltatásokhoz kapcsolódó bevétel a közművek, szolgáltatási díjak mellett a
bérlemény kialakításával, helyreállításával, átalakításával kapcsolatos továbbszámlázásokat
tartalmazza, a bázisidőszakhoz képest jelentkező csökkenés főként a bázishatásnak volt
köszönhető (a magas bázist elsősorban az orosz-ukrán konfliktus kapcsán kialakult energiapiaci
helyzetben megnövekedett közüzemi költségek továbbhárítása okozta).
Az értékesítés nettó árbevételének megbontása
| adatok ezer forintban | 2022 | 2023 |
| Bérbeadásból származó és üzemeltetési díj bevételek | 5 370 668 | 6 550 655 |
| Parkolási díjbevételek | 669 044 | 739 627 |
| Közvetített szolgáltatásokhoz kapcsolódó bevételek | 961 289 | 770 946 |
| Szolgáltatásokhoz kapcsolódó bevételek | 0 | 0 |
| Ingatlan/telek értékesítés árbevétele | 3 218 869 | 0 |
| Egyéb árbevételek | 69 646 | 31 278 |
| Összesen | 10 289 516 | 8 092 506 |
▪ Az egyéb működési bevételek 2023-ban 6.281 millió forintot tettek ki a bázisidőszaki 2.883 millió
forinthoz képest, a változás főként a befektetési célú ingatlanok valós értékeléséből származó
növekvő eredményhatásnak volt köszönhető. Az egyéb működési bevételeket növelte 2023-ban
egy jelentősebb, 140 millió forint összegű kötbér is.
▪ Az anyagjellegű ráfordítások értéke minimális mértékben – 3,5%-kal – mintegy 1.988 millió
forintra csökkent 2023-ban a 2022-ben kimutatott 2.061 millió forinthoz képest.
1550 millió forint kapott kártalanítás 2022-ben, 140 millió forint kapott kötbér 2023-ban
Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
6
▪ A személyi jellegű ráfordítások 2023-ban mintegy 35%-kal nőttek a megelőző évhez képest,
mely növekedést főként a Társaság stratégiai céljainak megvalósításával összefüggő szervezet-
és bérfejlesztés, valamint a statisztikai átlaglétszám magasabb szintje okozta.
▪ Az egyéb működési ráfordítások bázisidőszaki 471 millió forintos értékével szemben a
tárgyidőszaki ráfordítás 860 millió forintra nőtt 2023-ban. Az előző időszaki mintegy 389 millió
forinttal kedvezőtlenebb érték főként a magasabb összegű negatív valós értékelési hatásnak és
a magasabb tárgyidőszaki építményadónak tudható be (az adók soron jelentkező változás
jelentős része a bázisidőszakban realizált telekadó visszatérítésnek volt az eredménye).
▪ Az értékcsökkenés és értékvesztés soron mintegy 149 millió forintos növekedés volt
tapasztalható 2023-ban a bázisidőszakhoz képest, amely a magasabb értékvesztésképzésnek
(+151 millió forint) és a nem befektetési célú tárgyi eszközök után elszámolt kisebb
értékcsökkenés (-2 millió forint) eredő hatásának volt köszönhető.
▪ A fentiek eredményeként a tárgyidőszaki működési eredmény 9.735 millió forintról 10.361 millió
forintra emelkedett, míg a befektetési célú ingatlanok valós értékelésének, a realizált
telekértékesítések és az egyéb egyedi tételek eredményhatásával korrigált működési eredmény
a bázisidőszaki 4.256 millió forintról 4.724 millió forintra nőtt 2023-ban.
▪ A pénzügyi műveletek eredménye 2023-ban mintegy 206 millió forintot tett ki a bázisidőszaki
305 millió forint összeggel szemben. A bevételek mintegy 50 millió forinttal, míg a ráfordítások
149 millió forinttal emelkedtek a vizsgált időszak alatt. A pénzügyi bevételek növekedése a
likviditás menedzsmentnek és a tárgyidőszakban bár csökkenő, de még összességében
magasnak mondható kamatszinteknek volt köszönhető. A pénzügyi ráfordítások bázisidőszakhoz
viszonyított növekedése főként annak a következménye, hogy a Társaság ingatlanfejlesztései
részbeni finanszírozásához felvett hitelek kamatát az adott beruházások aktiválásáig a
beruházáshoz közvetlenül kapcsolódóan, míg a beruházások aktiválását követően már a
pénzügyi ráfordítások között számolja el. 2023-ban ez 2 ingatlan (Major Udvar és BIF Tower)
esetében járt a kamatráfordítás növekedésével a bázisidőszakhoz viszonyítva.
▪ A SZIT törvény előírásai alapján a BIF csak a SZIE státusz megszerzéséig (2017. október 20.)
volt köteles társasági adót fizetni. A Társaság, mint SZIT ugyanakkor köteles a társasági
adóalapját megállapítani, de az így kapott adóalap után társasági adófizetési kötelezettség csak
bizonyos esetekben terheli (pl. kapcsolt felektől származó bevételarányos adóalap után). A
fentiek figyelembevételével a BIF mintegy 22,1 millió forint tárgyévi tényleges adóráfordításából
mintegy 0,9 millió forint volt a számított társasági adó, közel 21,2 millió forintot tett ki az innovációs
járulék összege.
Eredménykimutatás (IFRS, auditált)
| adatok ezer forintban | 2022 | 2023 |
| Értékesítés nettó árbevétele | 10 289 516 | 8 092 506 |
| Egyéb működési bevétel | 2 883 201 | 6 280 668 |
| Saját termelésű készletek állományváltozása | -123 863 | 0 |
| Saját előállítású eszközök aktivált értéke | 0 | 0 |
| Anyagjellegű ráfordítások | -2 060 548 | -1 988 110 |
| Személyi jellegű ráfordítások | -676 885 | -910 653 |
| Egyéb működési ráfordítások | -471 290 | -860 290 |
| EBITDA | 9 840 131 | 10 614 121 |
| Értékcsökkenés és értékvesztés | -105 071 | -253 614 |
| Működési eredmény | 9 735 060 | 10 360 507 |
| Pénzügyi bevételek | 641 021 | 691 223 |
| Pénzügyi ráfordítások | -335 871 | -484 803 |
| Adózás előtti eredmény | 10 040 210 | 10 566 927 |
| Tényleges adóráfordítás | -27 877 | -22 098 |
| Adózott eredmény | 10 012 333 | 10 544 829 |
Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
7
▪ A befektetési célú ingatlanok állománya 2023-ban 6,7 milliárd forintos növekedést mutatott a
2022. december 31-i állapothoz képest. Az állományváltozást a portfólióban levő ingatlanokon
végzett beruházások, aktiválások, az ingatlanok valós értékének változása és egy kisebb értékű
ingatlanvásárlás együttes hatása (Budapest, XII. kerület Városmajor utca 39. szám alatti 3 lakás
megvásárlása) okozta. 2023-ban ingatlanértékesítés nem történt. A befektetési célú ingatlanok
megjelenítésére a Társaság a valós érték modellt választotta az IAS40 standardnak megfelelően.
A Társaság tulajdonában lévő befektetési célú ingatlanok piaci értékének meghatározását,
összhangban a SZIT törvény előírásaival negyedévente egy független értékbecslő végzi (az
értékbecsléseket a Seratus Ingatlan Tanácsadó Igazságügyi Szakértő Kft. készítette 2023-ban
és 2022-ben is).
▪ A Társaság nettó adósságállománya (a pénzügyi kötelezettségek pénzeszközökkel csökkentett
értéke) mintegy 0,5 milliárd forinttal 14 milliárd forintra nőtt 2023. év végére a 2022. év végi 13,5
milliárd forinthoz képest. A fenti növekedés főként az alábbi tényezők együttes hatásának volt a
következménye: 2023-ban kifizetett osztalék, 2023 év végén megvalósult saját részvény
értékesítés, meglévő hitelek szerződés szerinti tőketörlesztései, új hitelfelvétel.
Kiemelt mérlegtételek (IFRS, auditált)
| az adatok ezer forintban | 2022.12.31. | 2023.12.31. |
| Befektetési célú ingatlanok | 71 881 004 | 78 581 204 |
| Éven túli eszközök összesen | 72 456 342 | 79 417 988 |
| Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek | 8 023 789 | 6 305 607 |
| Forgóeszközök összesen | 9 109 544 | 6 833 316 |
| Eszközök összesen | 81 565 886 | 86 251 304 |
| | | |
| Jegyzett tőke | 2 870 244 | 2 870 244 |
| Anyavállalatra jutó saját tőke összesen | 55 507 953 | 62 243 827 |
| Pénzügyi kötelezettségek (hosszú) | 20 075 461 | 18 886 201 |
| Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen | 20 082 491 | 20 273 570 |
| Pénzügyi kötelezettségek (rövid) | 1 446 747 | 1 446 747 |
| Rövid lejáratú kötelezettségek összesen | 5 975 442 | 3 733 907 |
| Kötelezettségek és saját tőke összesen | 81 565 886 | 86 251 304 |
A vagyoni, pénzügyi és jövedelmezőségre vonatkozó kiemelt mutatók
| Megnevezés | 2022 | 2023 |
| Éven túli eszközök aránya az eszközökön belül („Éven túli eszközök összesen” és az „Eszközök összesen” hányadosa) | 88,83% | 92,08% |
| Eladósodottság („Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen” és „Hosszú lejáratú kötelezettségek és az Anyavállalatra jutó saját tőke összesen” hányadosa) | 26,57% | 24,57% |
| Idegen és saját tőke aránya („Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen” és az „Anyavállalatra jutó saját tőke összesen” hányadosa) | 36,18% | 32,57% |
| Likviditási gyorsráta („Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek” és a „Rövid lejáratú kötelezettségek összesen” hányadosa) | 134,28% | 168,87% |
| Árbevétel arányos nyereség („Működési eredmény” és az „Értékesítés nettó árbevétele” hányadosa) | 94,61% | 128,03% |
| Saját tőke arányos nyereség („Működési eredmény” és az „Anyavállalatra jutó saját tőke összesen” hányadosa) | 17,54% | 16,65% |
Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
8
2. Kilátások, kihívások a 2024. üzleti évre
A 2024-ben a Társaság az alábbi területekre fókuszál:
➢ A 2020. év elején sikeres akvizíció eredményeként megvásárolt Major Park (Városmajor u. 35.)
„A” kategóriájú irodaházzá történő átépítésének és a kapcsolódó parkolóház, valamint
kereskedelmi funkció fejlesztési terveinek elkészítése, a kivitelezés ütemezett megkezdése (a
teljes fejlesztési terület mintegy 26 ezer m2-t tesz ki).
➢ Az Attila99Loft esetében az épület bérbeadására irányuló értékesítési tevékenység folytatása.
➢ Harsánylejtő Projekt
▪ A Harsánylejtő Projektben található azon telekingatlanok esetében, ahol még nem született
eddig döntés a fejlesztés megindításáról, az aktuális piaci trendek alapján a lehetőségek
vizsgálata az egyes fejlesztések elindításáról és/vagy telekingatlanként/projektként történő
értékesítéséről.
➢ A Bajcsy-Zsilinszky úti Irodaház (Budapest, VI. kerület Bajcsy-Zsilinszky út 57. szám alatti
ingatlan) fejlesztési koncepciójának kidolgozása, az átmeneti időszakban az ingatlan jelenlegi
állapotában történő kihasználtságának maximalizálása.
➢ Az Andrássy úti ingatlan esetében a piaci körülmények változásának függvényében, az ingatlan
hasznosítási lehetőségeinek a vizsgálata.
➢ Az Aranykéz Parkolóház kihasználtságának maximalizálása, új szolgáltatások bevezetésének
vizsgálata.
➢ A BIF Tower teljeskörű bérbeadását követően a bérlői kialakítási munkálatok tervezése és
végrehajtása a bérlői igények szerint.
➢ Az Üllői úti Oktatási Központ hasznosítási lehetőségeinek a vizsgálata.
➢ A sikeres horvátországi akvizíció eredményeként 2024 év elején az ingatlan-portfólióba került
ingatlan – Volosko – esetében a régi épület bontása, új épület tervezése és a kivitelezés
megkezdése.
➢ A kiemelkedő adottságokkal rendelkező Madách téri ingatlan, fejlesztési lehetőségeinek
vizsgálata a potenciális bérlői igények figyelembevételével.
➢ A meglévő ingatlanokban rejlő fejlesztési és hatékonyságjavítási lehetőségek kiaknázása
(portfólió „review”).
➢ A Társaság stratégiájába illeszkedő akvizíciós lehetőségek felkutatása, az akvizíciók
lebonyolítása és az adott ingatlan beillesztése a jövedelemtermelő portfólióba.
Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
9
III. A Társaságnál a 2023-ban lezajlott lényegesebb események
1. Közgyűlés
A Társaság Közgyűlése a 2023. március 27-én közzétett közgyűlési meghívó napirendjében szereplő
valamennyi kérdésben döntést hozott, és azok 2023. április 28-án közzétételre kerültek a vonatkozó
jogszabályi rendelkezéssekkel összhangban. A határozatok a következő linken tekinthetőek meg:
https://bif.hu/befektetoknek/publikaciok/tozsdei-kozlemenyek/budapesti-ingatlan-nyrt-2023-evi-eves-
rendes-kozgyules-jegyzokonyve-az-elfogadott-hatarozatokkal-220428
2. Személyi változások
Igazgatótanács, Audit Bizottság
Az Igazgatótanács és az Audit Bizottság összetételében 2023-ban változás nem történt.
A Vállalatvezetésben történt változások 2023-ban
▪ Az Igazgatótanács 2/2023. (02.03.) számú Igazgatótanácsi határozattal módosította a Társaság
Szervezeti és Működési Szabályzatát. A módosítástól kezdődően Fábián Attila tölti be az újonnan
létrehozott CAPEX és Fit-out Osztály osztályvezetői, Mészáros László pedig az
Ingatlanüzemeltetési Osztály osztályvezetői pozícióját.
3. Jelentős perek
A Társaságnál rendkívüli tájékoztatással érintett jelentős perek nem voltak folyamatban.
IV. A Társaság eredményességét befolyásoló kockázati tényezők
A Társaság tevékenységének eredményességét továbbra is jelentősen befolyásolja a mindenkori
makrogazdasági helyzet, illetve az az alapján kialakuló vállalati gazdálkodási környezet, ugyanis az
irodák kihasználtsága, a realizálható bérleti díjak nagysága a bérlő társaságok anyagi helyzetétől,
kilátásaitól függ.
Az ingatlanhasznosítási tevékenységét a Társaság relatív alacsony kockázat mellett végzi, a megkötött
bérleti szerződések jelentős részben határozott időtartamúak, az átlagos hátralévő lejárat 2-3 év között
van, de speciális esetekben akár 5 vagy 10 évesek. Határozatlan idejű bérleti szerződéseink jellemzően
több éves időtartam óta fennállnak.
A koronavírus-járvány főleg a turisztikai és vendéglátó ágazatot érintette hazánkban. Bár turisztikai
szempontból 2023 már a fellendülés éve volt, a szektorban tevékenykedők egy része nem tudott talpra
állni a koronavírus-járvány hatásaiból. Sajnos a nehézségek a kiszámlázott bérleti díjak megfizetését is
érintették, ezért egy ügyfelünkkel szemben mintegy 188 millió forint összegű értékvesztést számoltunk
el 2023. év végén.
Az előzetes bérlői kockázatelemzésnek és biztosítéki rendszernek köszönhetően a kintlévőség
nagysága az előző évhez hasonlóan, a fent jelzett egy ügyfelet leszámítva továbbra is kismértékű volt
2023-ban.
A Társaság 2018 márciusát követően, egy refinanszírozási ügyletnek köszönhetően, csak forint alapú
hosszú távú hitellel rendelkezik. Figyelembe véve, hogy a Társaság bevételeinek mintegy 84%-a
forintban realizálódik és a devizabevételek bőven fedezik a devizában felmerülő kiadásokat, így ebből
adódóan FX kockázata gyakorlatilag nincs.
A Társaság a 2020 szeptemberében megvalósult refinanszírozási ügylet eredményeként megszüntette
a hitelezési kamatkockázatát, 2020. szeptember 15-ét követően a BIF kizárólag hosszú lejáratú, fix
kamatozású, forintban denominált hitellel rendelkezik.
Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
10
A pénzügyi instrumentumokra vonatkozó részletes adatokat a Társaság Nemzetközi Pénzügyi
Beszámolási Standardok (IFRS) szerint készített, 2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi Kimutatások
Kiegészítő megjegyzések fejezete III. Kiegészítő magyarázatok 37. Pénzügyi instrumentumok pontja
tartalmazza. A Társaság az általa tulajdonolt BIF törzsrészvényeken (saját részvények) kívül más
értékpapírral nem rendelkezik, származékos ügyleteket nem kötött.
A 2022. február 24-én kitört orosz-ukrán háború és a kapcsolódó nemzetközi szankciók jelentős
mértékben befolyásolják a gazdasági kilátásokat, növelik a gazdasági kockázatokat. A háborús
konfliktus gazdasági hatásai eredményeként jelentkező kockázati kitettségek (bérleti szerződések
módosításának vagy megszüntetésének esetleges kezdeményezése, az üzemeltetési költségek
jelentősebb emelkedése, a folyamatban lévő fejlesztések esetleges csúszása, beszállítói/szolgáltatói
kapcsolatok újratárgyalása) minimalizálása érdekében a Társaság továbbra is szorosan figyelemmel
kíséri az aktuális helyzetet – kiemelten a kormányzati és a hivatalos szervek intézkedéseit – és annak
megfelelően vezet be intézkedéseket, illetve tájékoztatja dolgozóit és partnereit.
V. A mérleg fordulónapja után bekövetkezett lényeges események
A Társaság, mint vevő a SCHAUB d.o.o. (OIB: 57065811373; HR-51211 Matulji Ul. V. Gortana 2.)
eladóval ingatlan adásvételi szerződést kötött a Horvátország, 320170 Volosko, (hrsz.: 410),
természetben az 51410 Opatija, UI. Ivana Matetica Ronjgova 6. szám alatt elhelyezkedő ingatlan 1/1
tulajdoni hányadának megvásárlása tárgyában. A tranzakció 2024. február 7-én sikeresen zárult.
VI. Általános társasági információk
1. A Társaság cégadatai
| A Társaság cégneve: | Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési nyilvánosan működő Részvénytársaság |
| Rövidített cégnév: | Budapesti Ingatlan Nyrt. |
| Székhelye: | Magyarország, 1033 Budapest, Polgár u. 8-10. |
| Postai címe (a központi ügyintézés helye): | Magyarország, 1033 Budapest, Polgár u. 8-10. |
| Központi elektronikus elérhetősége: | info@bif.hu |
| Honlapja: | www.bif.hu |
| A Társaság alapító okiratának kelte: | 1995.01.31. |
| A Társaság működése megkezdésének időpontja: | 1994.05.01. |
| Bejegyző bíróság: | Fővárosi Törvényszék, mint Cégbíróság |
| Cégjegyzékszáma: | Cg. 01-10-042813 |
| Társaság statisztikai számjele: | 12041781-6820-114-01 |
| Adóigazgatási azonosító száma: | 12041781-2-41 |
| Közösségi adószám: | HU12041781 |
| Társaság törzstőkéje 2023. december 31-én | 2.870.244.400 forint |
| Társaság működésének időtartama: | határozatlan |
| A Társaság üzleti éve: | megegyezik a naptári évvel |
| A Társaság fő tevékenysége: | 6820’08 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése |
2. Társaságirányítás
Közgyűlés
A vezető tisztségviselők kinevezése és elmozdítása a Közgyűlés kizárólagos hatókörébe tartozik. A
vezető tisztségviselőkkel és a munkavállalókkal a Társaság nem kötött a végkielégítéssel kapcsolatban
külön megállapodást, e tekintetben a Ptk. megfelelő paragrafusai az irányadók. Nem jött létre olyan
megállapodás bármely, a Társaság és vezető tisztségviselője, illetve munkavállalója között, amely
kártalanítást ír elő arra az esetre, ha a vezető tisztségviselő lemond, vagy a munkavállaló felmond, ha
a vezető tisztségviselő vagy a munkavállaló jogviszonyát jogellenesen megszüntetik, vagy a jogviszony
nyilvános vételi ajánlat miatt szűnik meg. A Társaság részvételével nem jött létre olyan megállapodás,
amely egy nyilvános vételi ajánlatot követően a Társaság irányításában bekövetkezett változás miatt
lép hatályba, módosul vagy szűnik meg.
Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
11
Az alapszabály módosítása a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik, az alábbi kivételekkel:
▪ Amennyiben az Alapszabály módosítás csak a Társaság cégnevét, székhelyét, telephelyeit és
fióktelepeit, a központi ügyintézés helyét, valamint a – főtevékenységet kivéve – Társaság
tevékenységi köreit érinti, a Közgyűlés egyszerű többséggel határoz, melynek erejénél fogva az
Alapszabály felhatalmazza a Társaság Igazgatótanácsát, hogy a Társaság cégnevét, székhelyét,
telephelyeit és fióktelepeit, a központi ügyintézés helyét, valamint a – főtevékenységet kivéve –
Társaság tevékenységi köreit saját hatáskörében igazgatótanácsi határozattal módosítsa.
▪ A Közgyűlés határozatával felhatalmazhatja az Igazgatótanácsot a Társaság alaptőkéjének
felemelésére. Az erre vonatkozó közgyűlési határozatban meg kell határozni azt a legmagasabb
összeget (jóváhagyott alaptőke), amelyre az Igazgatótanács a Társaság alaptőkéjét felemelheti.
A közgyűlési felhatalmazás bármely típusú, és bármely módon történő alaptőke-emelésre
vonatkozhat. A közgyűlési felhatalmazás legfeljebb öt évre szólhat. Az igazgatótanácsi
hatáskörben történő alaptőke-emelés esetében az Alapszabály módosítására az Igazgatótanács
köteles és jogosult.
Igazgatótanács
A Társaság egységes irányítási rendszerben működik.
Az Igazgatótanács a Társaság ügyvezető szerve, képviseli a Társaságot bíróságok és más hatóságok
előtt, valamint harmadik személyekkel szemben. Az Igazgatótanács megállapította működésének
szabályait és az elfogadott Ügyrendje szerint működött 2023-ban. Az Igazgatótanács tagjainak
többsége független.
Az Igazgatótanács tevékenységét testületként végzi. Kijelöli, hogy a feladatkörébe tartozó ügyek közül
mely ügyet szükséges ülésének napirendjére tűzni, kijelöli az ügy előkészítéséért felelős
igazgatótanácsi és/vagy menedzsment tagot, az igazgatótanácsi ülésen előterjesztett ügyet
megtárgyalja, abban határozatot hoz, és annak végrehajtását ellenőrizteti. Az Igazgatótanács az éves
mérlegzáró közgyűlések közötti időtartamra meghatározza rendes üléseinek időpontját és a szükséges
mértékben ezek várható napirendjét.
Az Igazgatótanács 2023-ban három személyes ülést tartott. Az Igazgatótanács elektronikus úton 10
alkalommal döntött 2023-ban.
A Társaság Igazgatótanácsának tagjai (2023. december 31.)
| Név | Pozíció | Megbízatás kezdete | Megbízatás vége |
| dr. Ungár Anna | Elnök | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| Berecz Kristóf | Alelnök | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| dr. Hárshegyi Frigyes | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| Tzvetkov Julian | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| Vaszily Miklós | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
Audit Bizottság
Az Alapszabály szerint az Audit Bizottság hatáskörébe tartozik:
– a számviteli törvény szerinti beszámoló véleményezése;
– a számviteli törvény szerinti beszámoló könyvvizsgálatának nyomon követése;
– javaslattétel az állandó könyvvizsgálóra és díjazására;
– az állandó könyvvizsgálóval megkötendő szerződés előkészítése;
– az állandó könyvvizsgálóval szembeni szakmai követelmények, összeférhetetlenségi és
függetlenségi előírások érvényre juttatásának figyelemmel kísérése, az állandó könyvvizsgálóval
való együttműködéssel kapcsolatos teendők ellátása, az állandó könyvvizsgáló által a számviteli
törvény szerinti beszámoló könyvvizsgálatán kívül a Társaság részére nyújtott egyéb
szolgáltatások figyelemmel kísérése, valamint – szükség esetén – az Igazgatótanács számára
intézkedések megtételére való javaslattétel;
– a pénzügyi beszámolási rendszer működésének értékelése és javaslattétel a szükséges
intézkedések megtételére;
– az Igazgatótanács munkájának segítése a pénzügyi beszámolási rendszer megfelelő ellenőrzése
érdekében; valamint
– a belső ellenőrzési és kockázatkezelési rendszer hatékonyságának a figyelemmel kísérése.
Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
12
Az Audit Bizottság az igazgatótanácsi üléseken túl 2023-ban egy személyes ülést tartott és két
alkalommal döntött elektronikus úton. Az üléseken tárgyalt fontosabb témák: a Társaság és a
konszolidáció körébe tartozó társaság éves pénzügyi kimutatásainak jóváhagyása, javaslattétel a
Könyvvizsgáló megválasztására, díjazásának megállapítására.
A Társaság Audit Bizottságának tagjai (2023. december 31.)
| Név | Pozíció | Megbízatás kezdete | Megbízatás vége |
| dr. Hárshegyi Frigyes | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| Tzvetkov Julian | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| Vaszily Miklós | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
Tisztségviselők (Igazgatótanács, Audit Bizottság tagjai) díjazása
A Társaság Közgyűlése a 2023. április 28. napján hozott határozatával úgy döntött, hogy az
Igazgatótanács tagjai a 2023-as üzleti évben díjazás nélkül, az Audit Bizottság tagjai a 2023-as üzleti
évben tagonként havonta bruttó 300.000 forint díjazás mellett lássák el feladataikat.
3. Könyvvizsgáló
A Társaság Könyvvizsgálója a 2023. évben:
– Quercus Audit Könyvvizsgáló és Gazdasági Tanácsadó Kft. (székhely: 8200 Veszprém, Radnóti
tér 2/C, a könyvvizsgálatért felelős személy: Tölgyes András).
4. Közzétételek
A Társaság közleményeinek közzétételi helye:
– BÉT (www.bet.hu) honlap, az MNB honlap (www.kozzetetelek.mnb.hu) és a Társaság saját
honlapja (www.bif.hu).
5. Részvényinformációk
2023. december 31-én a Társaság jegyzett tőkéje 287.024.440 darab, egyenként 10 forint névértékű,
névre szóló, dematerializált formában előállított törzsrészvényből állt, melyből 22.514.206 darab a
Társaság saját tulajdonában volt. A részvényekhez kapcsolódó jogokat és kötelezettségeket a Társaság
Alapszabályának 6. pontja részletezi. 2018. október 1-jétől a részvényekkel a Budapesti Értéktőzsde
„Prémium” kategóriájában kereskednek és a teljes jegyzett tőkét megtestesítik, nincs egyéb kibocsátott
részesedés a Társaságnál.
A részvények adásvételének nincs korlátozása, elővásárlási jogok nincsenek kikötve, de a részvények
átruházására kizárólag értékpapírszámlán történő terhelés, illetve jóváírás útján kerülhet sor. A
részvény átruházása esetén a részvényes a Társasággal szemben részvényesi jogát csak akkor
gyakorolhatja, ha az új tulajdonos nevét a részvénykönyvbe bejegyezték.
A Társaság részvénykönyvét a KELER Zrt. vezeti.
Különleges irányítási jogok jelenleg nincsenek kikötve.
A Társaság 2019. április 29-i éves rendes közgyűlésén a közgyűlés felhatalmazta az Igazgatótanácsot
a Társaság alaptőkéjének felemelésére szavazatelsőbbségi részvények kibocsátása által a közgyűlési
határozatban rögzített feltételekkel. A felhatalmazással az Igazgatótanács 2023-ban nem élt.
Nincs tudomásunk olyan részvényesi megállapodásról, ami az irányítási jogokkal kapcsolatos.
Munkavállalói részvényesi rendszer jelenleg nem működik a Társaságnál. A Társaság 2019. április 29-
i éves rendes közgyűlésén a közgyűlés felhatalmazta az Igazgatótanácsot a Társaság alaptőkéjének
felemelésére dolgozói részvények kibocsátása által a közgyűlési határozatban rögzített feltételekkel. A
felhatalmazással az Igazgatótanács 2023-ban nem élt.
Kisebbségi jogok: A szavazatok legalább 1%-át képviselő részvényesek a Társaság közgyűlésének
összehívását az ok és cél megjelölésével bármikor kérhetik.
Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
13
A választott tisztségviselőket az Alapszabály szerint a Közgyűlés egyszerű többséggel választja.
A Társaság Közgyűlése a 2023. április 28. napján hozott határozatával felhatalmazta az
Igazgatótanácsot saját részvény vásárlására. A felhatalmazás értelmében az Igazgatótanács
határozhat a Társaság által kibocsátott törzsrészvény megvásárlásáról a Társaság által. Az egy saját
részvényért kifizethető ellenérték legalacsonyabb összege 1 forint, a legmagasabb összege pedig
legfeljebb az ügyletkötés időpontját megelőző 180 nap forgalommal súlyozott tőzsdei átlagárának
150%-a lehet. A felhatalmazás a közgyűlés napjától 2024. október 28. napjáig terjedő határozott
időtartamra szól. A felhatalmazás alapján a Társaság által megszerzett saját részvények maximális
értéke az alaptőke 25%-áig terjedhet.
A Társaság 5%-ot meghaladó részesedéssel bíró tulajdonosai az aktuális részvénykönyv,
illetve a tulajdonosok egyéni bejelentései alapján
| | 2022. december 31. | 2023. december 31. |
| Részvényes | Részvények száma (db) | Részesedés (%) | Részvények száma (db) | Részesedés (%) |
| PIÓ-21 Kft.* | 191 218 481 | 66,62 | 194 389 885 | 67,73** |
| Takarékbank Zrt. / MBH Bank Nyrt.*** | 28 702 440 | 9,99 | 28 702 440 | 9,99 |
| Saját részvény**** | 35 340 000 | 12,31 | 22 514 206 | 7,84 |
| Egyéb részvényesek | 31 763 519 | 11,08 | 41 417 909 | 14,44 |
| Összesen | 287 024 440 | 100,00 | 287 024 440 | 100,00 |
*A PIÓ-21 Kft. a Társaság anyavállalata és a végső anyavállalata („ultimate parent of the group”) is
**Amelyből 2023. december 31-én 0,57%-os közvetett részesedés a Kft. leányvállalatán, a BFIN Asset Management AG-n
keresztül
***A 2023. december 29-i részvénykönyv alapján
****A Társaság a tulajdonában lévő BIF törzsrészvénnyel részvényesi jogokat nem gyakorolhat
Vezető tisztségviselők, stratégiai pozícióban lévő dolgozók Társaságban lévő tulajdoni
hányada
(2023. december 31.)
| Jelleg | Név | Beosztás | Megbízás kezdete | Megbízás vége | Közvetlen részvénytulajdon (db) | Közvetett befolyással érintett BIF részvények százalékos aránya |
| ITT | dr. Ungár Anna | IT* elnöke és 2022. május 4-től vezérigazgató is | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 67,73% |
| ITT | Berecz Kristóf | IT alelnöke és 2018. december 1-től vezérigazgató is | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 67,73% |
| ITT | dr. Hárshegyi Frigyes | IT, AB** tagja | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 0 |
| ITT | Tzvetkov Julian | IT, AB tagja | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 0 |
| ITT | Vaszily Miklós | IT, AB tagja | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 0 |
| SP | Hrabovszki Róbert | Gazdasági Vezérigazgató-helyettes | 2018.03.19. | Határozatlan*** | 0 | 0 |
*Igazgatótanács
**Audit Bizottság
***munkaviszony jellege
Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
14
Vezető tisztségviselők, stratégiai pozícióban lévő dolgozók társaságban lévő tulajdoni hányada
(2022. december 31.)
| Jelleg | Név | Beosztás | Megbízás kezdete | Megbízás vége | Közvetlen részvénytulajdon (db) | Közvetett befolyással érintett BIF részvények százalékos aránya |
| ITT | dr. Ungár Anna | IT* elnöke | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 66,62% |
| ITT | Berecz Kristóf | IT alelnöke és 2018. december 1-től vezérigazgató is | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 66,62% |
| ITT | dr. Hárshegyi Frigyes | IT, AB** tagja | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 0 |
| ITT | Tzvetkov Julian | IT, AB tagja | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 0 |
| ITT | Vaszily Miklós | IT, AB tagja | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 0 |
| SP | Hrabovszki Róbert | Gazdasági Vezérigazgató-helyettes | 2018.03.19. | Határozatlan*** | 0 | 0 |
*Igazgatótanács
**Audit Bizottság
***munkaviszony jellege
VII. Az alkalmazottak számának alakulása, foglalkoztatáspolitika
A Társaságnál az átlagos statisztikai állományi létszám 2023. évben 62 fő volt (2022-ben 52 fő volt),
míg a 2023. december 31-i állományi létszám 65 fő volt.
A Harsánylejtő Kft. működésével kapcsolatos adminisztratív, jogi és ügyviteli feladatokat, kettős
foglalkoztatás keretében, a BIF jogi, fejlesztési és pénzügy-számviteli osztálya látja el.
A Társaságnak foglalkozáspolitikai kötelezettsége nincsen.
VIII. Kutatás és kísérleti fejlesztés
A Társaság tevékenységi jellegéből adódóan kutatás és kísérleti fejlesztéssel nem foglalkozik.
IX. Személyi változások 2023-ban
A III. fejezet 2. pontjában kerültek ismertetésre.
X. Környezetvédelem
A tevékenység jellegéből adódóan a Társaság nem termel és nem tárol veszélyes hulladékot, a
kibocsátott égéstermék utáni levegőterhelési díjat a BIF megfizette. Közvetlenül környezetvédelemmel
kapcsolatosan sem az előző üzleti évben, sem a tárgyévben jelentős költség nem került elszámolásra.
XI. Felelős társaságirányítási jelentés és nyilatkozat
A Társaság rendelkezik Felelős Társaságirányítási jelentéssel és nyilatkozattal, valamint minden évben
felülvizsgálja vállalatirányítási rendszerét, és ha szükséges, módosítja.
A Társaság Közgyűlése a 2023. április 28. napjára összehívott éves rendes közgyűlésén hozott
határozatával jóváhagyta a Társaság 2022. évi, a Budapesti Értéktőzsde Felelős Társaságirányítási
Ajánlásaira vonatkozó, külön íven szerkesztett Felelős Társaságirányítási Jelentését, mely a Társaság
közzétételi helyein 2023. április 28-án közzétételre került.
Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
15
Az éves rendes közgyűlésen a részvényesek szavaznak a Társaság Felelős Társaságirányítási
Jelentés jóváhagyásáról, és a közgyűlés után a Társaság a Felelős Társaságirányítási Jelentést
közzéteszi.
– A Felelős Társaságirányítási Jelentés a www.bet.hu, www.bif.hu és www.kozzetetelek.hu
honlapon tekinthető meg.
– A Társaság a Budapesti Értéktőzsde Zrt. által közzétett Felelős Társaságirányítási Ajánlások
alapján készíti el felelős társaságirányítási jelentését és nyilatkozatát.
– A Felelős Társaságirányítási Jelentést az Igazgatótanács fogadja el és a közgyűlés hagyja jóvá.
A Felelős Társaságirányítási Jelentés tartalmazza a BÉT ajánlásait és az attól való eltérés
részleteit és indokait.
– A Felelős Társaságirányítási Jelentés tartalmazza a jogszabályok előírásain kívül alkalmazott
gyakorlat indokait.
– A Felelős Társaságirányítási Jelentés tartalmazza a Társaság belső ellenőrzési és
kockázatkezelési gyakorlatának a főbb jellemzőit.
A Társaságnál cégvezetői megbízása senkinek sincs.
Felelősségvállalási Nyilatkozat
A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. ezúton nyilatkozik arról, hogy a jelen Üzleti
(vezetőségi) Jelentés a valóságnak megfelelő adatokat és állításokat tartalmaz, és megbízható képet
ad a Társaság és a konszolidációba bevont vállalkozása helyzetéről, fejlődéséről és teljesítményéről,
ismertetve a pénzügyi év hátralévő hat hónapját érintő főbb kockázatokat és bizonytalansági tényezőket
és nem hallgat el olyan tényt, amely a Társaság és a konszolidációba bevont vállalkozása helyzetének
megítélése szempontjából jelentőséggel bír.
Budapest, 2024. április 9.
| ………………………………………. | ………………………………………. |
| dr. Ungár Anna az Igazgatótanács elnöke, vezérigazgató | Berecz Kristóf az Igazgatótanács alelnöke, vezérigazgató |
Konszolidált Éves Jelentés 2023
Konszolidált Éves Pénzügyi Beszámoló
2023
Budapesti Ingatlan Hasznosítási
és Fejlesztési Nyrt.
Konszolidált Éves Pénzügyi Beszámoló 2023
Tartalomjegyzék
▪ A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. Nemzetközi Pénzügyi
Beszámolási Standardok (IFRS) szerint készített 2023. évi auditált Konszolidált Éves
Pénzügyi Kimutatásai
▪ Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és
Fejlesztési Nyrt. Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint készített
2023. évi auditált Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatásaihoz
A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt.
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási
Standardok (IFRS) szerint készített,
auditált Konszolidált Éves Pénzügyi
Kimutatásai
2023. december 31.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
1
Tartalomjegyzék
Konszolidált Éves Pénzügyi Helyzet Kimutatás ............................................................................3
Konszolidált Éves Átfogó Jövedelemkimutatás ............................................................................4
Konszolidált Éves Saját Tőke Változásaira vonatkozó Kimutatás ...............................................5
Konszolidált Éves Cash Flow Kimutatás ........................................................................................6
Kiegészítő megjegyzések – általános társasági információk, a számviteli politika
meghatározó elemei és kiegészítő magyarázatok, egyéb információk .......................................7
I. Általános társasági információk .............................................................................................7
1. A vállalkozás bemutatása ...................................................................................................... 7
2. Tisztségviselők, tulajdonosi struktúra .................................................................................... 8
2.1. Tisztségviselők 2023-ban ..............................................................................................8
2.2. Vezető tisztségviselők, stratégiai pozícióban lévő dolgozók változása 2023-ban ........9
2.3. Vezető tisztségviselők díjazása 2023-ban ....................................................................9
2.4. A Pénzügyi Kimutatások aláírására jogosult személyek ...............................................9
2.5. Tulajdonosi struktúra .....................................................................................................9
II. A számviteli politika meghatározó elemei .......................................................................... 10
1. A számviteli politika lényeges elemei ................................................................................... 10
1.1. Beszámolási pénznem és deviza egyenlegek ........................................................... 10
1.2. Árbevétel .................................................................................................................... 10
1.3. Éven túli eszközök értékelése és értékvesztése ........................................................ 11
1.4. Immateriális javak ....................................................................................................... 13
1.5. Goodwill ...................................................................................................................... 13
1.6. Készletek .................................................................................................................... 13
1.7. Követelések ................................................................................................................ 13
1.8. Pénzügyi eszközök ..................................................................................................... 13
1.9. Pénzügyi kötelezettségek ........................................................................................... 14
1.10. Céltartalékok ............................................................................................................... 14
1.11. Társasági adó ............................................................................................................. 15
1.12. Lízing .......................................................................................................................... 15
1.13. Egy részvényre jutó eredmény (EPS) ........................................................................ 16
1.14. Mérlegen kívüli tételek ................................................................................................ 16
1.15. Visszavásárolt saját részvények ................................................................................ 16
1.16. Osztalék ...................................................................................................................... 16
1.17. Pénzügyi műveletek eredménye ................................................................................ 17
1.18. Állami támogatások .................................................................................................... 17
1.19. Kivételes nagyságú és előfordulású tételek ............................................................... 17
1.20. Fordulónap utáni események ..................................................................................... 17
2. A számviteli politika változásai ............................................................................................. 18
3. Bizonytalansági tényezők ..................................................................................................... 19
3.1. Behajthatatlan és kétes követelésekre elszámolt értékvesztés ................................. 19
3.2. Valós érték meghatározása ........................................................................................ 19
4. A beszámoló készítés alapja ................................................................................................ 20
4.1. Elfogadás és nyilatkozat a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardoknak való
megfelelőségről ....................................................................................................................... 20
4.2. A beszámoló készítésének alapja .............................................................................. 20
4.3. Az értékelés alapja ..................................................................................................... 20
5. Az üzleti kombináció részletei, a konszolidációs körbe vont vállalkozások ......................... 20
III. Kiegészítő magyarázatok...................................................................................................... 21
1. Befektetési célú ingatlanok .................................................................................................. 21
2. Immateriális javak és tárgyi eszközök .................................................................................. 22
3. Befektetések kapcsolt vállalkozásban ................................................................................. 22
4. Halasztott adókövetelés ....................................................................................................... 22
5. Készletek .............................................................................................................................. 23
6. Vevőkövetelések .................................................................................................................. 23
7. Egyéb rövid lejáratú követelések és aktív időbeli elhatárolások .......................................... 24
8. Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek .................................................................. 24
9. Jegyzett tőke és tőketartalék................................................................................................ 25
10. Értékelési tartalék ................................................................................................................. 25
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
2
11. Visszavásárolt saját részvények .......................................................................................... 25
12. Eredménytartalék és tárgyévi eredmény ............................................................................. 26
13. Hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek ........................................................................... 26
14. Céltartalék ............................................................................................................................ 26
15. Halasztott adó kötelezettségek ............................................................................................ 27
16. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek ................................................................................ 27
17. Rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek .............................................................................. 27
18. Szállítói kötelezettségek ....................................................................................................... 27
19. Egyéb kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások ..................................................... 28
20. Árbevétel .............................................................................................................................. 28
21. Egyéb működési bevétel ...................................................................................................... 29
22. Aktívált saját teljesítmények értéke ...................................................................................... 29
23. Anyagjellegű ráfordítás ........................................................................................................ 30
24. Személyi jellegű ráfordítások ............................................................................................... 30
25. Értékcsökkenés és értékvesztés .......................................................................................... 30
26. Egyéb működési ráfordítások ............................................................................................... 31
27. Pénzügyi műveletek bevételei és ráfordításai ...................................................................... 32
28. Tényleges adóráfordítás ...................................................................................................... 32
29. Halasztott adóráfordítás ....................................................................................................... 33
30. Egyéb átfogó jövedelem ....................................................................................................... 33
31. Egy részvényre jutó eredmény ............................................................................................. 33
32. Szegmensinformációk .......................................................................................................... 33
33. Kockázatkezelés .................................................................................................................. 34
33.1. Tőkemenedzsment ..................................................................................................... 35
33.2. Hitelezési kockázat ..................................................................................................... 35
33.3. Likviditási kockázat ..................................................................................................... 36
33.4. Piaci kockázat ............................................................................................................. 36
34. Érzékenységi elemzés ......................................................................................................... 36
35. Pénzügyi instrumentumok .................................................................................................... 37
36. Igazgatótanács és Felügyelő Bizottság javadalmazása ...................................................... 37
37. Kulcspozícióban lévő felső- és középvezetők javadalmazása ............................................ 37
38. Kivételes nagyságú és előfordulású tételek ......................................................................... 38
39. Kapcsolt felek bemutatása ................................................................................................... 38
39.1. Leányvállalat ............................................................................................................... 38
39.2. Más kapcsolt fél .......................................................................................................... 38
IV. Egyéb kiegészítő információk.......................................................................................... 39
1. Mérleg alatti tételek, peres ügyek és egyéb jogi eljárások .................................................. 39
1.1. Mérlegen kívüli, a Társaság jövőbeni kötelezettségeire esetleg befolyással bíró
tételek .................................................................................................................................... 39
1.2. Peres ügyek, egyéb jogi eljárások .............................................................................. 41
2. A mérleg fordulónapját követő lényeges események .......................................................... 41
3. Rendkívüli és egyéb szabályozott közzétételek 2023-ban és a Konszolidált Éves Pénzügyi
Kimutatások aláírásának időpontjáig ............................................................................................ 41
4. A pénzügyi kimutatások közzétételre engedélyezése ......................................................... 42
Felelősségvállalási Nyilatkozat ..................................................................................................... 42
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
3
Konszolidált Éves Pénzügyi Helyzet Kimutatás
| adatok ezer forintban | Magyarázatok * | | 2023.12.31. | | 2022.12.31. |
| ESZKÖZÖK | | | | | |
| Éven túli eszközök | | | | | |
| Befektetési célú ingatlanok | 1 | | 78 581 204 | | 71 881 004 |
| Immateriális javak | 2 | | 3 215 | | 4 228 |
| Egyéb ingatlanok és kapcsolódó vagyoni értékű jogok | 2 | | 84 106 | | 86 133 |
| Műszaki és egyéb berendezések, felszerelések | 2 | | 116 368 | | 143 745 |
| Beruházások, felújítások | 2 | | 764 224 | | 341 288 |
| Befektetések kapcsolt vállalkozásban | 3 | | 0 | | 0 |
| Halasztott adókövetelések | 4 | | 0 | | 0 |
| Éven túli eszközök összesen | | | 79 549 117 | | 72 456 398 |
| | | | | | |
| Forgóeszközök | | | | | |
| Készletek | 5 | | 100 600 | | 101 847 |
| Vevőkövetelések | 6 | | 84 603 | | 328 023 |
| Egyéb rövid lejáratú követelések és aktív időbeli elhatárolások | 7 | | 369 787 | | 667 434 |
| Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek | 8 | | 6 336 433 | | 8 130 618 |
| Forgóeszközök összesen | | | 6 891 423 | | 9 227 922 |
| Eszközök összesen | | | 86 440 540 | | 81 684 320 |
| | | | | | |
| FORRÁSOK | | | | | |
| Saját tőke | | | | | |
| Jegyzett tőke | 9 | | 2 870 244 | | 2 870 244 |
| Tőketartalék | 9 | | 6 048 215 | | 6 048 215 |
| Értékelési tartalék | 10 | | 731 904 | | 731 904 |
| Visszavásárolt saját részvény | 11 | | -2 304 224 | | -3 048 120 |
| Eredménytartalék | 12 | | 44 360 298 | | 38 879 594 |
| Tárgyévi eredmény | 12 | | 10 567 736 | | 10 033 555 |
| Anyavállalatra jutó saját tőke összesen: | | | 62 274 173 | | 55 515 392 |
| | | | | | |
| Hosszú lejáratú kötelezettségek | | | | | |
| Pénzügyi kötelezettségek | 13 | | 18 886 201 | | 20 075 461 |
| Céltartalékok várható kötelezettségekre | 14 | | 19 760 | | 13 168 |
| Halasztott adó kötelezettségek | 15 | | 0 | | 0 |
| Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek | 16 | | 1 376 527 | | 0 |
| Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen | | | 20 282 488 | | 20 088 629 |
| | | | | | |
| Rövid lejáratú kötelezettségek | | | | | |
| Pénzügyi kötelezettségek | 17 | | 1 446 747 | | 1 446 747 |
| Szállítói kötelezettségek | 18 | | 313 890 | | 906 902 |
| Egyéb kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások | 19 | | 2 123 242 | | 3 726 650 |
| Rövid lejáratú kötelezettségek összesen | | | 3 883 879 | | 6 080 299 |
| Kötelezettségek és saját tőke összesen | | | 86 440 540 | | 81 684 320 |
*A Kiegészítő magyarázatok sorszáma
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
4
Konszolidált Éves Átfogó Jövedelemkimutatás
| adatok ezer forintban | Magyarázatok * | | 2023 | | 2022 |
| Értékesítés nettó árbevétele | 20 | | 8 188 976 | | 10 293 076 |
| Egyéb működési bevétel | 21 | | 6 286 138 | | 2 883 212 |
| Saját termelésű készletek állományváltozása | 22 | | 0 | | -123 863 |
| Saját előállítású eszközök aktivált értéke | 22 | | 0 | | 0 |
| Anyagjellegű ráfordítások | 23 | | -2 059 744 | | -2 068 658 |
| Személyi jellegű ráfordítások | 24 | | -914 678 | | -678 665 |
| Értékcsökkenés és értékvesztés | 25 | | -253 629 | | -87 428 |
| Egyéb működési ráfordítások | 26 | | -871 916 | | -471 290 |
| Működési eredmény | | | 10 375 147 | | 9 746 384 |
| Pénzügyi bevételek | 27 | | 703 846 | | 651 165 |
| Pénzügyi ráfordítások | 27 | | -487 136 | | -335 871 |
| Adózás előtti eredmény | | | 10 591 857 | | 10 061 678 |
| Tényleges adóráfordítás | 28 | | -24 121 | | -28 123 |
| Halasztott adó | 29 | | 0 | | 0 |
| Adózott eredmény | | | 10 567 736 | | 10 033 555 |
| Ebből: | | | | | |
| Anyavállalatra jutó rész | | | 10 567 736 | | 10 033 555 |
| Külső tulajdonosra jutó rész | | | 0 | | 0 |
| Egyéb átfogó jövedelem | | | 0 | | 0 |
| Egyéb ingatlanok valós értékének változása adó nélkül | | | 0 | | 0 |
| Egyéb ingatlanok valós értékváltozásának adóhatása | | | 0 | | 0 |
| Teljes átfogó jövedelem | | | 10 567 736 | | 10 033 555 |
| Ebből: | | | | | |
| Anyavállalatra jutó rész | | | 10 567 736 | | 10 033 555 |
| Külső tulajdonosra jutó rész | | | 0 | | 0 |
| | | | | | |
| Törzsrészvények súlyozott átlaga (db) | | | 252 316 945 | | 251 684 440 |
| Egy részvényre jutó eredmény (Ft) | | | | | |
| Alap | 31 | | 41,88 | | 39,87 |
| Hígított | 31 | | 41,88 | | 39,87 |
*A Kiegészítő magyarázatok sorszáma
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
5
Konszolidált Éves Saját Tőke Változásaira vonatkozó Kimutatás
| Magyarázatok* | | 9 | 11 | 9 | 10 | 12 | 12 | | | |
| | | | | | | | | | | |
| adatok ezer Ft | | Jegyzett tőke | Visszavásárolt saját részvény | Tőketartalék | Értékelési tartalék | Eredménytartalék | Tárgyévi eredmény | Anyavállalatra jutó saját tőke összesen | Nem ellenőrzésre jogosító részesedés | Saját tőke összesen |
| | | | | | | | | | | |
| 2021.12.31. | | 2 870 244 | -3 048 120 | 6 048 215 | 731 904 | 35 644 099 | 8 269 184 | 50 515 526 | 0 | 50 515 526 |
| Előző évi eredmény átsorolása | | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 269 184 | -8 269 184 | 0 | 0 | 0 |
| Saját részvény vásárlás | | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Saját részvény kibocsájtás | | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Saját részvény értékesítés | | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Osztalék | | 0 | 0 | 0 | 0 | -5 033 689 | 0 | -5 033 689 | 0 | -5 033 689 |
| Verseg eladás miatti ET növekedés | | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Teljes átfogó jövedelem | | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 033 555 | 10 033 555 | 0 | 10 033 555 |
| 2022.12.31. | | 2 870 244 | -3 048 120 | 6 048 215 | 731 904 | 38 879 594 | 10 033 555 | 55 515 392 | 0 | 55 515 392 |
| | | | | | | | | | | |
| Előző évi eredmény átsorolása | | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 033 555 | -10 033 555 | 0 | 0 | 0 |
| Saját részvény vásárlás | | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Saját részvény kibocsájtás | | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Saját részvény értékesítés | | 0 | 743 896 | 0 | 0 | 4 256 104 | 0 | 5 000 000 | 0 | 5 000 000 |
| Osztalék | | 0 | 0 | 0 | 0 | -8 808 955 | 0 | -8 808 955 | 0 | -8 808 955 |
| Verseg eladás miatti ET növekedés | | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Teljes átfogó jövedelem | | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 567 736 | 10 567 736 | 0 | 10 567 736 |
| 2023.12.31. | | 2 870 244 | -2 304 224 | 6 048 215 | 731 904 | 44 360 298 | 10 567 736 | 62 274 173 | 0 | 62 274 173 |
*A Kiegészítő magyarázatok sorszáma
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
6
Konszolidált Éves Cash Flow Kimutatás
| adatok ezer forintban | Magyarázatok* | | 2023 | | 2022 |
| Adózás előtti eredmény | | | 10 591 857 | | 10 061 678 |
| Korrekciók az adózás előtti eredményben | | | 4 349 | | 4 859 |
| Korrigált adózás előtti eredmény | | | 10 596 206 | | 10 066 537 |
| Nettó kamatráfordítás | 27 | | -224 510 | | -277 255 |
| Nem pénzmozgást jelentő tételek | | | | | |
| Értékcsökkenés | 25 | | 59 407 | | 61 533 |
| Értékvesztés (vevő) | 25 | | 194 222 | | 10 697 |
| Hitelezési veszteség (vevő) | 25 | | 0 | | 15 198 |
| Nem realizált árfolyam különbözet | | | 0 | | 0 |
| Készlet valós értékelés miatti korrekció | 26 | | 0 | | 72 457 |
| Valós értékelésből származó eredmény | 21, 26 | | -5 496 725 | | -1 986 965 |
| Céltartalék kötelezettségekre | | | 6 593 | | 546 |
| Nem működési cash flow-hoz kapcsolódó eredménytételek | | | | | |
| Tárgyi eszköz értékesítésén elért eredmény | | | -886 | | 1 418 |
| Térítés nélküli átadás, selejtezés | | | 0 | | 57 353 |
| Nettó forgótőke mozgása | | | | | |
| Vevői követelések változása | 6 | | 49 197 | | -221 809 |
| Egyéb forgóeszközök változása | | | 298 895 | | 10 717 |
| Szállítói tartozások változása | 18 | | -593 012 | | -760 281 |
| Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek változása | | | -226 881 | | 1 602 220 |
| Rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek változása | | | 0 | | 0 |
| Véglegesen átadott támogatás | | | 0 | | 0 |
| Kifizetett kamat | 27 | | -434 636 | | -321 538 |
| Kapott kamat | 27 | | 659 146 | | 598 793 |
| Kifizetett nyereségadó | 28 | | -24 121 | | -28 123 |
| Fizetett kártérítés | | | 0 | | 0 |
| Működési tevékenységből származó cash flow | | | 4 862 895 | | 8 901 498 |
| Tárgyi eszközök beszerzése | | | -1 655 402 | | -6 323 899 |
| Tárgyi eszköz értékesítéséből származó pénzbevétel | | | 886 | | 5 450 |
| Konszolidációs körből kikerülés | | | 0 | | 0 |
| Befektetési tevékenység pénzfelhasználása | | | -1 654 516 | | -6 318 449 |
| Tőkekibocsátásból bevétel | | | 0 | | 0 |
| Osztalék | 12 | | -8 808 955 | | -5 033 689 |
| Saját részvény vásárlása (-)/eladás(+) | | | 5 000 000 | | 0 |
| Kifizetett kamat | | | 0 | | 0 |
| Hitelfelvétel | | | 257 487 | | 2 386 193 |
| Hitelvisszafizetés | | | -1 446 747 | | -1 348 291 |
| Finanszírozási tevékenységből származó cash flow | | | -4 998 215 | | -3 995 787 |
| Pénzeszközök változása | | | -1 789 836 | | -1 412 738 |
| Devizás pénzeszközök átértékelése | | | -4 349 | | -4 859 |
| Pénzeszközök mérleg szerinti változása | | | -1 794 185 | | -1 417 597 |
| | | | | | |
| Pénzeszközegyenértékesek növekedése | 8 | | -1 794 185 | | -1 417 597 |
| Nyitó pénzeszközök és pénzeszközegyenértékesek | 8 | | 8 130 618 | | 9 548 215 |
| Záró pénzeszközök és pénzeszközegyenértékesek | 8 | | 6 336 433 | | 8 130 618 |
*A Kiegészítő magyarázatok sorszáma
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
7
Kiegészítő megjegyzések – általános társasági információk, a számviteli politika
meghatározó elemei és kiegészítő magyarázatok, egyéb információk
I. Általános társasági információk
1. A vállalkozás bemutatása
A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. (a továbbiakban: „Társaság”) 1995. január
31-én átalakulással jött létre. Jogelődje a Budapesti Ingatlanhasznosítási és Fejlesztési Kft., amelyet
1994. január 1-jén 1.000.000 forint törzstőkével alapított az Állami Vagyonügynökség.
A Társaság jegyzett tőkéje 2.870.244.400 forint, amely 287.024.440 darab, egyenként 10 forint
névértékű, névre szóló, dematerializált formában előállított törzsrészvényből áll.
A Társaság ingatlanfejlesztő, hasznosító cégként – 2017. október 20-ától kezdődően a szabályozott
ingatlanbefektetési társaságokról szóló 2011. évi CII. törvény (a továbbiakban: „SZIT törvény”)
szerinti szabályozott ingatlanbefektetési előtársaságkánt (a továbbiakban: „SZIE”), majd 2018.
december 31. óta szabályozott ingatlanbefektetési társaságként (a továbbiakban: „SZIT”) – a saját
tulajdonú ingatlanjainak (iroda, illetve egyéb épületeinek és parkolóházainak) bérbeadás útján
történő hasznosításával, ezek további fejlesztésével és a saját tulajdonú építési telkeinek az
értékesítésével, azokon történő ingatlan-fejlesztésekkel, valamint az elkészült ingatlanok
hasznosításával és értékesítésével foglalkozik.
A Társaság operatív irányítását az Igazgatótanács végzi.
A Társaság részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde „PRÉMIUM” kategóriájában kereskednek.
A Társaság a közleményeinek közzétételi helye: BÉT (www.bet.hu) honlap, az MNB honlap
(www.kozzetetelek.mnb.hu) és a Társaság saját honlapja (www.bif.hu).
A Társaság cégadatai*
Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési
nyilvánosan működő Részvénytársaság
Magyarország, 1033 Budapest, Polgár u. 8-10.
Postai címe (a központi ügyintézés helye):
Magyarország, 1033 Budapest, Polgár u. 8-10.
Központi elektronikus elérhetősége:
A Társaság alapító okiratának kelte:
A Társaság működése megkezdésének
Fővárosi Törvényszék, mint Cégbíróság
Társaság statisztikai számjele:
Adóigazgatási azonosító száma:
Társaság törzstőkéje 2023. december 31-én
Társaság működésének időtartama:
megegyezik a naptári évvel
A Társaság fő tevékenysége (TEÁOR):
6820’08 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan
A Társaság egyéb tevékenységi köre
– 4110’08 Épületépítési projekt szervezése
– 6420 ’08 Vagyonkezelés (holding)
– 8110 ’08 Építményüzemeltetés
– 6832 ’08 Ingatlankezelés
– 6810 ’08 Saját tulajdonú ingatlan adásvétel
*A Társaság nevében vagy egyéb azonosító adataiban 2023-ban nem történt változás az előző üzleti évhez
képest.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
8
A 2023. évi IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások készítéséért felelős mérlegképes IFRS
könyvelő: dr. Horváthné Kalácska Katalin (1082 Budapest, Hock János u. 4-6.; IFRS mérlegképes
könyvelői regisztrációs szám: 123362).
A Társaság könyvvizsgálója
A Társaság közgyűlése 2023. április 28-án megválasztotta a QUERCUS Audit Könyvvizsgáló és
Gazdasági Tanácsadó Kft-t (székhely: 8200 Veszprém, Radnóti tér 2/C, cégjegyzékszám: 19 09
512226, adószám: 11679204-2-19, könyvvizsgálói kamarai nyilvántartási szám: 002651) a Társaság
könyvvizsgálójának a 2022. december 31. napjával végződő üzleti évre vonatkozó éves pénzügyi
kimutatások elfogadásának napjától a Társaság 2023. december 31. napjával végződő üzleti évre
vonatkozó éves pénzügyi kimutatásai elfogadásának napjáig, de legkésőbb 2024. május 15. napjáig
terjedő időszakra.
2. Tisztségviselők, tulajdonosi struktúra
2.1. Tisztségviselők 2023-ban
A Társaság Igazgatótanácsának tagjai
| Név | Pozíció | Megbízatás kezdete | Megbízatás vége |
| dr. Ungár Anna | Elnök | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| Berecz Kristóf | Alelnök | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| Tzvetkov Julian | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| dr. Hárshegyi Frigyes | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| Vaszily Miklós | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
A Társaság Audit Bizottságának tagjai
| Név | Pozíció | Megbízatás kezdete | Megbízatás vége |
| Tzvetkov Julian | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| dr. Hárshegyi Frigyes | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| Vaszily Miklós | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
Vezető tisztségviselők, stratégiai pozícióban lévő dolgozók Társaságban lévő tulajdoni
hányada
(2023. december 31.)
| Jelleg | Név | Beosztás | Megbízás kezdete | Megbízás vége | Közvetlen részvénytulajdon (db) | Közvetett befolyással érintett BIF részvények százalékos aránya |
| ITT | Dr. Ungár Anna | IT* elnöke és 2022. május 4-től vezérigazgató is | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 67,73% |
| ITT | Berecz Kristóf | IT alelnöke és 2018. december 1-től vezérigazgató is | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 67,73% |
| ITT | Tzvetkov Julian | IT, AB** tagja | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 0 |
| ITT | dr. Hárshegyi Frigyes | IT, AB tagja | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 0 |
| ITT | Vaszily Miklós | IT, AB tagja | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 0 |
| SP | Hrabovszki Róbert | Gazdasági Vezérigazgató helyettes | 2018.03.19. | Határozatlan*** | 0 | 0 |
*Igazgatótanács
**Audit bizottság
***munkaviszony jellege
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
9
2.2. Vezető tisztségviselők, stratégiai pozícióban lévő dolgozók változása 2023-ban
Igazgatótanács, Audit Bizottság
Az Igazgatótanács és az Audit Bizottság összetételében a 2023-ban változás nem történt.
A Vállalatvezetésben történt változások 2023-ban
▪ Az Igazgatótanács 2/2023 (02.03.) számú Igazgatótanácsi határozattal módosította a
Társaság Szervezeti és Működési Szabályzatát. A módosítástól kezdődően Fábián Attila tölti
be az újonnan létrehozott CAPEX és Fit-out Osztály osztályvezetői, Mészáros László pedig
az Ingatlanüzemeltetési Osztály osztályvezetői pozícióját.
2.3. Vezető tisztségviselők díjazása 2023-ban
Az Igazgatótanács tagjai a 2023-as üzleti évben díjazás nélkül, az Audit Bizottság tagjai a 2023-as
üzleti évben tagonként havonta bruttó 300.000 forint díjazás mellett látták el feladataikat.
2.4. A Pénzügyi Kimutatások aláírására jogosult személyek
Az alapszabály 15.2-es pontja szerint a Társaság cégjegyzésére jogosultak:
a) az Igazgatótanács elnöke vagy egy másik igazgatótanácsi taggal, vagy egy
képviseletre feljogosított munkavállalóval együttesen,
b) Az Igazgatótanács alelnöke vagy egy másik igazgatótanácsi taggal, vagy egy
képviseletre feljogosított munkavállalóval együttesen.
A képviseletre feljogosított munkavállalók személyéről az Igazgatótanács jogosult dönteni.
2.5. Tulajdonosi struktúra
A Társaság 5%-ot meghaladó részesedéssel bíró tulajdonosai az aktuális részvénykönyv,
illetve a tulajdonosok egyéni bejelentései alapján
Takarékbank Zrt./MBH Bank
*A PIÓ-21 Kft. a Társaság anyavállalata és a végső anyavállalata („ultimate parent of the group”) is
**Amelyből 2023. december 31-én 0,57%-os közvetett részesedés a Kft. leányvállalatán, a BFIN Asset Management AG-n
keresztül
***A 2023. december 29-i részvénykönyv alapján
****A Társaság a tulajdonában lévő BIF törzsrészvénnyel részvényesi jogokat nem gyakorolhat
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
10
II. A számviteli politika meghatározó elemei
1. A számviteli politika lényeges elemei
1.1. Beszámolási pénznem és deviza egyenlegek
Az alapul szolgáló gazdasági események tartalmára és körülményeire való tekintettel a Társaság
funkcionális, valamint a beszámolási pénzneme a magyar forint.
A nem forintban nyilvántartott devizaügyletek kezdetben az ilyen tranzakciók végrehajtásának
napján érvényes árfolyamon voltak nyilvántartva. A külföldi devizanemben fennálló követelések és
kötelezettségek a mérlegfordulónapi árfolyamon lettek forintra átszámítva. A keletkező
árfolyamdifferenciák az eredménykimutatásban a pénzügyi bevételek, illetve ráfordítások között
kerülnek kimutatásra.
A pénzügyi kimutatások magyar forintban (HUF) készültek, amely a Társaság prezentálási
pénzneme a legközelebbi ezerre kerekítve, kivéve ahol ettől eltérően megjelölésre került.
A külföldi pénznemben történő ügyletek a funkcionális pénznemben – a külföldi pénznemben lévő
összegre a beszámoló pénznemének és a külföldi pénznemnek az ügylet napján érvényes átváltási
árfolyamát alkalmazva – vannak elszámolva. Az átfogó jövedelem-kimutatásban azokat az árfolyam-
különbözeteket, amelyek monetáris tételek rendezésekor, az időszak során történt kezdeti
megjelenítéskor vagy a megelőző pénzügyi kimutatásokban alkalmazott árfolyamtól eltérő
árfolyamhasználatból eredően keletkeznek, bevételként vagy ráfordításként vannak kimutatva
abban az időszakban, amikor keletkeztek. A külföldi pénznemben meghatározott monetáris
eszközöket és kötelezettséget a funkcionális pénznemnek a beszámolási időszak végén érvényes
árfolyamán számítják át. A valós értéken értékelt külföldi pénznemben meghatározott tételeket a
valós érték meghatározásának időpontjában érvényes árfolyamon számítják át. A vevőkövetelések,
illetve a szállítói kötelezettségek árfolyam-különbözetei az üzleti tevékenység eredményében
szerepelnek, míg a kölcsönök árfolyam-különbözetei a pénzügyi műveletek bevételei vagy
ráfordításai soron kerülnek kimutatásra.
1.2. Árbevétel
A Társaság bevétele elsősorban az ügyfelei és egyéb harmadik fél részére nyújtott szolgáltatásaiból
és áruk értékesítéséből származik.
A Társaság árbevételét az IFRS15 szabványával összhangban számolja el (mely szabvány 2014.
májusában került kibocsátásra és a 2018. január 1-jén vagy azt követően kezdődő üzleti évekre
vonatkozóan alkalmazandó).
Az új szabvány bevezeti azt az alapvető irányelvet, hogy árbevétel akkor kerül elszámolásra, amikor
a javakat vagy szolgáltatásokat átadják a vevőnek a megállapodott áron. Minden elkülöníthető
kapcsolt árut vagy szolgáltatást különállóan kell elszámolni és minden kedvezményt a szerződés
megfelelő elemeire kell osztani. Amikor az ellenérték változik, a minimum értéket akkor lehet
elszámolni, amikor a visszatérítés valószínűsége nem tartalmaz jelentős kockázatot. A
vevőszerződés megszerzése során felmerült költségeket aktiválni kell és a szerződés időtartama
alatt úgy amortizálni, ahogy a kapcsolódó hasznokat a társaság megszerzi.
Az értékesítés nettó árbevétele az üzleti év során teljesített áruszállítás vagy szolgáltatásnyújtás
alapján kiszámlázott összegeket tartalmazza. Az értékesítés nettó árbevétele akkor kerül
elszámolásra, amikor a bevétel összege egyértelművé válik, valamint amikor valószínűsíthető, hogy
az ellenértéket a Társaság realizálni tudja. Az értékesítés árbevétele a kiszámlázott összegek
általános forgalmi adóval és engedményekkel csökkentett értékét foglalja magában.
A szolgáltatások értékesítéséből származó árbevételt a Társaság időarányosan számolja el
(amennyiben ezt a szerződés lehetővé teszi, vagy a megrendelő a teljesítést leigazolja) az adott
időtartam alatt, kivéve, ha a vonatkozó szerződések és megállapodások mérföldköveket
tartalmaznak. Ebben az esetben az árbevétel az egyes mérföldkövek elérése után kerül
elszámolásra.
A Társaság a vevői szerződések megkötésével kapcsolatos járulékos költségeket, ha számít annak
megtérülésével, eszközként jeleníti meg.
A halasztott bevételeknél az árbevétel diszkontálással kerül elszámolásra.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
11
1.3. Éven túli eszközök értékelése és értékvesztése
1.3.1. Befektetési célú ingatlanok
Befektetési célú ingatlanként kerül kimutatásra egy ingatlan, ha azt a bérleti díjból, vagy
értéknövekedésből származó jövedelem, vagy mindkettő elérése érdekében, és nem későbbi
értékesítés vagy termék előállítás, illetve szolgáltatásnyújtás, vagy ügyvitel céljából tartja fenn a
vállalkozás. A befektetési célú ingatlanokat minden esetben bérbeadási céllal tartjuk.
A befektetési célú ingatlant kezdetben annak bekerülési értékén kell értékelni, figyelembe véve az
ügyleti költségeket is. A befektetési célú ingatlanok megjelenítésére a valós érték modellt választotta
a Társaság, a valós érték változásából származó különbségeket ingatlanonként a tárgyévi eredmény
terhére/javára számolja el az egyéb működési ráfordítással/bevétellel szemben.
A befektetési célú ingatlanoknak nincsen terv szerinti értékcsökkenése.
A Társaság tulajdonában lévő befektetési célú ingatlanok valós értékének meghatározását
összhangban a SZIT törvény előírásaival negyedévente egy független értékbecslő végzi, a
vonatkozó értékbecsléseket 2023-ban a Seratus Ingatlan Tanácsadó Igazságügyi Szakértő Kft.
készítette. Minden év december 31-ére vonatkozóan megtörtént (megtörténik) az ingatlanok piaci
értékének éves aktualizálása. Az értékelés a nemzetközi értékelési normák figyelembevételével
történik.
Az értékelés során a nemzetközi eszközértékelési gyakorlatban általánosan elfogadott három
értékelési módszer (költségmegközelítés, a piaci összehasonlító megközelítés és a
jövedelemmegközelítés) kerül alkalmazásra, majd az ingatlanok piaci értéke az óvatosság elve
alapján kerül meghatározásra.
Tekintve, hogy a piaci érték meghatározásához az IAS40 standard javasolja, de nem követeli meg
a független értékbecslő igénybevételét, azon befektetési célú ingatlanok esetében, ahol döntés
született azok értékesítéséről, és az értékesítés meg is kezdődött, a valós érték számítási metódus
abból indul ki, hogy az eszköznek van aktív piaca, vagyis léteznek megkötött adásvételi
szerződések. A valós érték meghatározásához az ingatlan tényleges piaci ára, vagyis a már
megkötött adásvételi szerződésekben szereplő eladási ár (ezekből számított átlagár) szolgáltatja a
legjobb alapot.
A befektetési célú ingatlanok valós értékének változásából eredő nyereség, vagy veszteség mindig
azon időszak nyereségében vagy veszteségében kerül elszámolásra (az egyéb működési bevételek,
vagy az egyéb működési ráfordítások soron), amelyben az keletkezett. A valós érték változásából
eredő nyereség nem osztható ki osztalékként a részvényeseknek. A befektetési célú ingatlant ki kell
vezetni az elidegenítéskor, vagy akkor, amikor a befektetési célú ingatlant véglegesen kivonják a
használatból és elidegenítéséből jövőbeni gazdasági hasznok nem várhatók. A befektetési célú
ingatlan kivezetéséből és elidegenítéséből eredő nyereségeket vagy veszteségeket nettó módon a
jövedelemre vonatkozó kimutatásban bevételként vagy ráfordításként számolja el a Társaság az
adott időszakban.
1.3.2. Egyéb ingatlanok
Egyéb ingatlannak minősül a Társaságnál az az ingatlan, melyet áruk értékesítésével, vagy
szolgáltatások előállításával, nyújtásával kapcsolatos felhasználásra tartanak, valamint a fejlesztett
közműlétesítmények tartoznak ebbe a csoportba.
Az egyéb ingatlanok megjelenítésére – kivéve a fejlesztett közműlétesítményeket – a valós érték
modellt választotta a Társaság. A valós értékelés a nemzetközi értékelési normák
figyelembevételével történik. Az értékelés során a nemzetközi eszközértékelési gyakorlatban
általánosan elfogadott három értékelési módszer (költség-megközelítés, a piaci összehasonlító
megközelítés és a jövedelem megközelítés) kerül alkalmazásra, majd az ingatlanok piaci értéke az
óvatosság elve alapján kerül meghatározásra. Az egyéb ingatlanok valós értékének változásából
eredő nyereség közvetlenül a saját tőke részeként, mint átértékelési többlet kerül kimutatásra.
Jelenleg a közműveken kívül más egyéb ingatlannal nem rendelkezik a Társaság.
A közműlétesítményeket a Társaság bekerülési értéken mutatja be, csökkentve az évente elszámolt
amortizáció összegével.
Az egyéb ingatlanokra értékcsökkenés kerül elszámolásra. Az értékcsökkenés alapja a valós érték,
illetve közműlétesítményeknél a bekerülési érték. Az értékcsökkenési leírás elszámolása lineáris
kulcsokkal történik, a leírási kulcs 2%.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
12
1.3.3. Egyéb tárgyi eszközök
Az ingatlanokon kívüli tárgyi eszközök bekerülési értékük halmozott értékcsökkenéssel és
értékvesztéssel csökkentett értéken kerülnek kimutatásra. A halmozott értékcsökkenés magában
foglalja az eszköz folyamatos használatával, működtetésével kapcsolatban felmerült terv szerinti
értékcsökkenés, valamint az eszköz nem várt, rendkívüli esemény miatt bekövetkezett jelentős
mértékű megrongálódása, sérülése miatt elszámolt terven felüli értékcsökkenés elszámolt költségeit.
Az eszköz bekerülési (beszerzési, előállítási) értéke az eszköz megszerzése, létesítése, üzembe
helyezése érdekében az üzembe helyezésig, a raktárba történő beszállításig felmerült, az eszközhöz
egyedileg hozzákapcsolható tételek együttes összege.
A bekerülési (beszerzési) érték az engedményekkel csökkentett, felárakkal növelt vételárat, továbbá
az eszköz beszerzésével, üzembe helyezésével, raktárba történt beszállításával kapcsolatban
felmerült szállítási és rakodási, alapozási, szerelési, üzembe helyezési, közvetítői tevékenység
ellenértékét, díjait, a bizományosi díjat, a beszerzéshez kapcsolódó adókat és adójellegű tételeket
és a vámterheket foglalja magában.
A később felmerült költségek csak akkor kerülnek az eszköz könyv szerinti értékébe, illetve külön
eszközként nyilvántartásba, ha valószínű, hogy az adott tétel jövőbeni gazdasági előnyöket biztosít
a vállalatcsoport számára és a tétel költsége megbízható módon megállapítható. Az összes egyéb
javítás és karbantartás költsége a felmerülés időpontjában ráfordításként kerül elszámolásra az
eredménykimutatásban.
A meglévő eszközökre fordított többletráfordításokat, amelyek meghosszabbítják az eszköz hasznos
élettartamát, vagy kiszélesítik az eszköz felhasználhatósági körét a vállalatcsoport aktiválja. A
karbantartási és javítási költségek felmerülésükkor költségként kerülnek elszámolásra.
A tárgyi eszközök könyv szerinti értéke meghatározott időközönként felülvizsgálatra kerül, annak
érdekében, hogy megállapítsák a könyv szerinti érték nem haladja-e meg az eszköz valós, piaci
értékét, mivel ez esetben terven felüli leírás elszámolása szükséges az eszköz valós, piaci értékéig.
Az eszköz valós, piaci értéke az értékesítési ár, illetve az eszköz használati értéke közül a
magasabb. A használati érték az eszköz által generált jövőbeni pénzáramlások diszkontált értéke. A
diszkontláb a társasági adózás előtti kamatlábat tartalmazza, figyelembe véve a pénz időértékét és
az eszközhöz kapcsolódó egyéb kockázati tényezők hatását is. Amennyiben az eszközhöz önállóan
nem rendelhető jövőbeni pénzáramlás, akkor azon egység pénzáramlását kell alapul venni, amely
egységnek része az eszköz. Az így meghatározott értékvesztés, terven felüli értékcsökkenés az
eredménykimutatásban jelenik meg.
A tárgyi eszközök értékcsökkenése lineáris módszer szerint kerül elszámolásra. Az eszközök
beszerzési értékei a használatbavétel időpontjától kezdődően az eszközök hasznos élettartama alatt
kerülnek leírásra. A vállalatcsoport a hasznos élettartamokat és maradványértékeket folyamatosan
felülvizsgálja.
A Társaság terven felüli értékcsökkenést számol el azokra a tárgyi eszközeire, amelyek esetében az
eszközök nettó könyv szerinti értéke várhatóan nem térül meg azok jövőbeni jövedelemtermelő-
képessége alapján. A Társaság a szükséges kalkulációkat a hosszú távú jövőbeni cash-flow tervek
megfelelő diszkontálása alapján készíti.
Az értékcsökkenés meghatározásánál az eszközök várható élettartama, elhasználódási ideje, fizikai
és erkölcsi avulása kerül figyelembevételre. A 200 ezer forint egyedi beszerzési érték alatti eszközök
a használatba vételkor egy összegben értékcsökkenésként elszámolásra kerülnek, a 200 ezer forint
feletti eszközök vonatkozásában a járműveknél 20%, a számítástechnikai gépeknél 33%, az
ügyvitel-technikai eszközöknél ugyancsak 33%, az egyéb eszközöknél 14,5% az alkalmazott leírási
kulcs.
A Társaság minden beszámolási időszak végén felméri, hogy bármely eszköz esetében történt-e
értékvesztésre utaló változás. Amennyiben ilyen változás történt, a Társaság megbecsüli az eszköz
várható megtérülési értékét. Egy eszköz, vagy pénztermelő egység várható megtérülési értéke az
értékesítési költségekkel csökkentett valós érték és a használati érték közül a magasabb.
A Társaság az eredmény terhére értékvesztést számol el, ha az eszköz várható megtérülési értéke
alacsonyabb, mint a könyv szerinti értéke. A Társaság a szükséges kalkulációkat a hosszú távú
jövőbeni cash-flow tervek megfelelő diszkontálása alapján készíti.
Az egyéb tárgyi eszközök kivezetéséből és elidegenítéséből eredő nyereségeket vagy
veszteségeket nettó módon a jövedelemre vonatkozó kimutatásban bevételként vagy ráfordításként
számolja el a Társaság az adott időszakban.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
13
1.4. Immateriális javak
Az egyedileg beszerzett immateriális javak beszerzési áron, az üzleti kombináció során megszerzett
immateriális javak pedig valós értéken kerülnek felvételre a megszerzés időpontjában. A könyvekbe
való felvételre abban az esetben kerül sor, ha az eszköz használata bizonyíthatóan jövőbeli
gazdasági javak beáramlását eredményezi, és annak költsége egyértelműen meghatározható.
A bekerülést követően az immateriális javak vonatkozásában a bekerülési érték modell irányadó.
Ezen eszközök élettartama véges vagy nem meghatározható.
A véges élettartamú eszközök amortizációja lineáris módszerrel történik az élettartamra vonatkozó
legjobb becslés alapján. Az amortizációs időszak és az amortizáció módszere évente felülvizsgálatra
kerül a pénzügyi (üzleti) év végén.
A saját előállítású immateriális javak, a fejlesztési költségek kivételével nem kerülnek aktiválásra,
hanem felmerülésük évében elszámolásra kerülnek az eredménnyel szemben. Az immateriális javak
évente felülvizsgálatra kerülnek értékvesztés szempontjából egyedileg, vagy a jövedelemtermelő
egység szintjén.
A védjegyek, licencek, iparjogvédelem alá eső javak és szoftverek beszerzési költségei aktiválásra
kerülnek és lineáris módszer szerint íródnak le a becsült hasznos élettartamuk alatt:
| Vagyoni értékű és egyéb jogok, valamint szoftverek | 3-6 év |
1.5. Goodwill
A goodwill a megszerzett leányvállalat, társult társaság, illetve közös vezetésű vállalat azonosítható
nettó eszközeinek beszerzési értéke és valós értéke közötti pozitív különbözet a megszerzés napján.
A goodwill nem kerül amortizálásra, de a Társaság minden évben megvizsgálja, hogy vannak-e arra
utaló jelek, hogy a könyv szerinti érték valószínűleg nem fog megtérülni. A goodwill az esetleges
értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken kerül kimutatásra.
1.6. Készletek
A Társaság által nyilvántartott készletek az IAS2 sztenderd alapján kerülnek értékelésre.
A készlet bekerülési értéke a beszerzés költségeit, a konverzió költségeit és azokat a költségeket
foglalja magában, amelyek a készletek jelenlegi helyükre és állapotukba kerüléséhez szükségesek.
A bekerülési érték nem tartalmazhatja a nem szokásos mértékű anyag, munka és egyéb termelési
költség veszteségeket, raktározási költségeket, kivéve, ha az a termelési folyamat része, az
adminisztratív igazgatási költségeket, amelyek nem a készletek jelenlegi állapotba és helyre
hozásához merültek fel, valamint az értékesítési költségeket.
A Társaság bekerülési értéken, azon belül is FIFO módszerrel értékeli a készleteit.
1.7. Követelések
A követelések a becsült veszteségekre képzett megfelelő mértékű értékvesztéssel csökkentett
nominális értéken szerepelnek a kimutatásokban. Az év végén fennálló kintlevőségek teljes körű
felülvizsgálata alapján becslés készült a kétes követelésekre vonatkozóan.
1.8. Pénzügyi eszközök
Az IFRS9 standard hatókörébe tartozó pénzügyi eszközök három értékelési kategóriába sorolandók:
bekerülést követően amortizált költségen értékelendők, bekerülést követően valós értéken
értékelendők az egyéb átfogó jövedelemmel szemben (FVOCI), illetve bekerülést követően valós
értéken értékelendők eredménykimutatással szemben (FVPL).
A kezdeti megjelenítést követően azok a pénzügyi eszközök, amelyek “kereskedési célúak” valós
értéken értékelendők eredménykimutatással szemben (FVPL). A kereskedési célú értékpapírokon
elért nem realizált árfolyamnyereség vagy -veszteség egyéb bevételként (ráfordításként) kerül
elszámolásra.
Az egyéb hosszú lejáratú befektetések, amelyek lejáratig tartottnak minősülnek, mint például egyes
kötvények, az első megjelenítést követően amortizált bekerülési értéken kerülnek kimutatásra. Az
amortizált bekerülési érték számítása a beszerzéskori diszkont vagy prémium figyelembevételével
történik a lejáratig tartó időszak alatt.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
14
Az amortizált bekerülési értéken nyilvántartott befektetések esetében a befektetés kivezetésekor
vagy értékvesztésekor, illetve az amortizációs időszak alatt keletkező nyereség vagy veszteség
bevételként kerül kimutatásra.
A tőzsdei forgalomban résztvevő befektetések esetén a piaci érték a mérlegfordulónapon kihirdetett
hivatalos árfolyam alapján kerül meghatározásra. Tőzsdén nem jegyzett, illetve nem forgalmazott
értékpapírok esetén a piaci érték a hasonló/helyettesítő pénzügyi befektetés piaci értéke,
amennyiben ez a módszer nem alkalmazható, akkor a piaci érték a befektetéshez kapcsolódó
eszköz becsült jövőbeni pénzáramlása alapján kerül meghatározásra.
A Társaság minden fordulónapon megvizsgálja, hogy a pénzügyi eszközre, vagy eszközök
csoportjára értékvesztést szükséges-e elszámolni. Amennyiben az amortizált bekerülési értéken
kimutatott eszközöknél felmerül olyan körülmény, hogy értékvesztés elszámolása szükséges, annak
mértéke az eszköz nyilvántartási értéke és az eszköz jövőbeni pénzáramainak eredeti effektív
kamatlábbal diszkontált összegének különbsége. Az értékvesztés az eredménykimutatásban jelenik
meg. Amennyiben a későbbiekben az elszámolt értékvesztés összege csökken, az visszaírásra
kerül, azonban csak olyan mértékben, hogy az eszköz nyilvántartási értéke ne haladja meg a
fordulónapi amortizált értékét.
Az értékpapír-befektetések teljesítésnapi árfolyamon és kezdetben beszerzési áron kerülnek
értékelésre. Azok a rövid lejáratú befektetések, amelyek kereskedési célból tartott értékpapírokat
tartalmaznak, a következő beszámoló időpontjában érvényes valós piaci értéken szerepelnek, és
értéküket a mérleg fordulónapján érvényes nyilvánosan jegyzett árfolyam szerint számolják. A nem
realizált nyereségeket és veszteségeket az eredménykimutatás tartalmazza.
1.9. Pénzügyi kötelezettségek
A Társaság pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatása a következő pénzügyi kötelezettségeket
tartalmazza: szállítók és egyéb rövid lejáratú kötelezettségek, kölcsönök, hitelek, banki
folyószámlahitelek és határidős ügyletek. Ezek megjelenítését és értékelését a beszámolóban a
kiegészítő megjegyzések ide vonatkozó részei tartalmazzák az alábbiak szerint:
A Társaság minden pénzügyi kötelezettséget kezdeti megjelenítésekor valós értékén értékel. Hitelek
esetén még azokat a tranzakciós költségeket is figyelembe veszi, amelyek közvetlenül a pénzügyi
kötelezettség megszerzésének tulajdoníthatók.
Az IFRS9 hatálya alá tartozó pénzügyi kötelezettségek három értékelési kategóriába sorolandók:
bekerülést követően amortizált költségen értékelendők, bekerülést követően valós értéken
értékelendők az egyéb átfogó jövedelemmel szemben (FVOCI), illetve bekerülést követően valós
értéken értékelendők eredménykimutatással szemben (FVPL). Az egyes pénzügyi kötelezettségek
besorolását a Társaság azok megszerzésekor határozza meg.
Az eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi kötelezettségek olyan kötelezettségek,
melyeket a Társaság kereskedési céllal szerzett, vagy amelyeket azok kezdeti megjelenítésekor az
eredménnyel szemben valós értéken értékeltnek minősített. A kereskedési célú pénzügyi
kötelezettségek közé azok a kötelezettségek tartoznak, amelyeket elsősorban a rövid távú
árfolyammozgásokból várható nyereség miatt vásárolt a Társaság. Ebbe a kategóriába tartoznak
még azok a határidős ügyletek, amelyek nem minősülnek hatékony fedezeti instrumentumnak.
A kölcsönök és hitelek az effektív kamatláb módszerrel számított amortizált bekerülési értéken
jelennek meg a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban. A kölcsönökhöz és hitelekhez
kapcsolódó nyereségek és veszteségek a jövedelemre vonatkozó kimutatásban kerülnek
elszámolásra az effektív kamatláb módszer segítségével számított amortizáció során, valamint a
pénzügyi kötelezettség kivezetésekor. Az amortizáció a jövedelemre vonatkozó kimutatásban kerül
elszámolásra pénzügyi ráfordításként.
1.10. Céltartalékok
A Társaság céltartalékokat mutat ki a múltbeli események következtében meglévő (jogi vagy
vélelmezett) kötelmek után, amelyeket a Társaságnak valószínűleg ki kell egyenlítenie, és ha a
kötelem összege megbízhatóan mérhető.
A céltartalékként kimutatott összeg a meglévő kötelem rendezéséhez a mérlegfordulónapon
szükséges ráfordításra vonatkozó legjobb becslés, figyelembe véve a kötelmet jellemző
kockázatokat és bizonytalanságokat. Amennyiben a céltartalék értékeléséhez a meglévő kötelem
rendezéséhez várhatóan szükséges cash-flow-t használják, a céltartalék könyv szerinti értéke ezen
cash-flow-k jelenértéke.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
15
Amennyiben a kötelem rendezéséhez szükséges ráfordítások egy részét vagy annak egészét egy
másik fél várhatóan megtéríti, a követelés eszközként akkor van kimutatva, ha lényegileg biztos,
hogy a gazdálkodó egység megkapja a térítést és a követelés összege megbízhatóan mérhető.
1.11. Társasági adó
A társasági adó mértéke a társasági és osztalékadóról szóló törvény által meghatározott adófizetési
kötelezettségen alapul, amely a halasztott adóval kerül módosításra. A társasági adófizetési
kötelezettség tárgyévi és halasztott adóelemeket tartalmaz.
A folyó évi adófizetési kötelezettség a tárgyévi adózandó nyereség alapján kerül meghatározásra.
Az adózandó nyereség eltér a beszámolóban kimutatott adózás előtti eredménytől, az adóalapot
nem képző nyereségek és veszteségek, illetve az olyan tételek miatt, melyek más évek adózandó
nyereségében kerülnek figyelembevételre. A Társaság folyó adófizetési kötelezettsége a mérleg
fordulónapjáig hatályban lévő vagy kihirdetett (amennyiben a kihirdetés egyenértékű a hatályba
lépéssel) adókulcs alapján kerül meghatározásra.
A halasztott adó számítása a kötelezettség módszer szerint kerül kiszámításra.
Halasztott adó azokban az esetekben keletkezik, amikor egy tétel az éves beszámolóban történő,
illetve az adótörvény szerinti elszámolásában időbeli különbség adódik. A halasztott adókövetelés
és kötelezettség megállapítása azon évek adóköteles bevételére vonatkozó adókulcsok
felhasználásával történik, amikor az időbeli különbség miatti eltérés várhatóan megtérül. A halasztott
adókötelezettség és követelés mértéke tükrözi a Társaságnak a mérleg fordulónapján fennálló, az
adóeszközök és kötelezettségek realizálódásának módjára vonatkozó becslését.
Halasztott adókövetelés a levonható időbeli eltérések, a tovább vihető adókedvezmények és negatív
adóalap vonatkozásában csak akkor szerepel a mérlegben, ha valószínűsíthető, hogy a Társaság a
jövőbeni tevékenysége során adóalapot képző nyereséget realizál, amellyel szemben a halasztott
adóeszköz érvényesíthető.
Minden mérlegfordulónapon a Társaság számba veszi a mérlegben el nem ismert halasztott
adóeszközöket, valamint az elismert adóeszközök könyv szerinti értékét. A korábban mérlegbe fel
nem vett követelések azon részét állományba veszi, amely várhatóan megtérülhet a jövőbeni
nyereségadójának csökkenéseként. Ezzel ellentétesen olyan mértékben csökkenti a Társaság
halasztott adó követelését, amely összeg megtérülésének fedezetére, várhatóan adózott nyereség
nem fog rendelkezésre állni.
A tárgyévi és halasztott adó közvetlenül a saját tőkével szemben kerül elszámolásra, amennyiben
olyan tételekre vonatkozik, amelyeket ugyanabban vagy egy másik időszakban szintén a saját
tőkével szemben számoltak el, beleértve a tartalékok nyitó értékének a számviteli politika
visszamenőleges hatályú változása miatt bekövetkező módosításait is.
A halasztott adó eszközök és kötelezettségek egymással szemben történő elszámolására akkor van
lehetőség, ha a társaságnak törvény általi joga van ahhoz, hogy az ugyanazzal az adóhatósággal
szemben fennálló tényleges adóköveteléseit és kötelezettségeit egymással szemben beszámítsa,
valamint a Társaságnak szándékában áll ezen eszközök és kötelezettségek nettó elszámolása.
A SZIE átalakulás miatt a Társaság a korábban kimutatott halasztott adó kötelezettséget kivezette,
mivel a jövőben adófizetési kötelezettsége normál üzletmenet során várhatóan nem keletkezik.
1.12. Lízing
Pénzügyi lízingről beszélünk abban az esetben, amikor a lízing feltételei szerinti, az
eszközbirtoklásból származó összes kockázat és költség a lízingbe vevőt terheli. Minden egyéb
lízing operatív lízingnek minősül.
Pénzügyi lízing estén a Társaság által lízingelt eszközök a Társaság eszközeinek minősülnek és
megszerzéskori, piaci értéken kerülnek kimutatásra. A lízingbe adó felé felmerülő kötelezettség a
mérlegben pénzügyi lízing kötelezettségként jelenik meg. A lízinggel kapcsolatosan felmerülő
költségek, amelyek a beszerzett eszközök valós értékének és a teljes lízingkötelezettségnek a
különbségei, az eredmény terhére kerülnek elszámolásra a lízing teljes futamideje alatt, úgy, hogy
egy állandó, időszakosan megjelenő ráfordítást jelentsenek a kötelezettség fennálló összegére
vonatkozóan az egyes időszakokban.
Az összes kötelezettség és a lízingelt eszköz megszerzéskori piaci értékének különbözetéből
adódnak, vagy a releváns lízing futamidején túl – annak érdekében, hogy a fennmaradó
kötelezettség egyenlegében bekövetkezett változás időről időre nyomon követhető legyen –, vagy
az egyes beszámolási időszakokban kerülnek az eredménykimutatásban elszámolásra.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
16
1.13. Egy részvényre jutó eredmény (EPS)
Az egy részvényre jutó hozam meghatározása, a Társaság eredményének és a részvényeknek a
visszavásárolt saját részvények időszaki átlagos állományával csökkentett állományának a
figyelembevételével történik.
Az egy részvényre jutó hígított eredmény hasonlóan kerül kiszámításra, mint az egy részvényre jutó
eredmény. A számításnál azonban figyelembe veszik az összes hígításra alkalmas forgalomban lévő
részvényt a törzsrészvények után kiosztható hozamot megnövelve az adott időszakban figyelembe
vehető átváltoztatható részvények osztalékával és hozamával, módosítva az átváltásból eredő
további bevételekkel és ráfordításokkal, a forgalomban lévő részvények súlyozott átlagos
darabszámát megnövelve azon további részvények súlyozott átlagos darabszámával, melyek
forgalomban lennének, ha az összes átváltoztatható részvény átváltásra kerülne. Sem a korábbi,
sem pedig a 2023. december 31-ére végződő évben nem volt olyan tranzakció, amely ezt az EPS
ráta értékét hígítaná.
1.14. Mérlegen kívüli tételek
A mérlegen kívüli kötelezettségek nem szerepelnek az éves beszámoló részét képző pénzügyi
helyzet kimutatásban és eredménykimutatásban, hacsak nem üzleti kombinációk során szerezték.
A kiegészítő megjegyzésekben kerülnek bemutatásra, kivéve, ha a gazdasági hasznot megtestesítő
források kiáramlásának esélye távoli, minimális. A mérlegen kívüli követelések nem szerepelnek az
éves beszámoló részét képező pénzügyi helyzet kimutatásban és eredménykimutatásban, de
amennyiben gazdasági hasznok beáramlása valószínűsíthető, a kiegészítő megjegyzésekben
kimutatásra kerülnek.
1.15. Visszavásárolt saját részvények
A visszavásárolt saját részvények értéke külön soron kerül kimutatásra a saját tőkén belül.
1.16. Osztalék
Az osztalékot abban az évben számolja el a Társaság, amikor azt a tulajdonosok jóváhagyják.
Az osztalékfizetésre a SZIT törvény, illetve az alapszabály vonatkozó rendelkezései alapján kerülhet
sor:
SZIT törvény 2.§ 8. pontja: „elvárt osztalék: a szabályozott ingatlanbefektetési társaság vagy
szabályozott ingatlanbefektetési elővállalkozás külön jogszabályban meghatározottak szerint
osztalékként kifizethető, a szabályozott ingatlanbefektetési társaságként vagy szabályozott
ingatlanbefektetési elővállalkozásként történő nyilvántartásba vételtől a nyilvántartásból való törlésig
elért eredményének 90%-a, továbbá a szabályozott ingatlanbefektetési társaság vagy szabályozott
ingatlanbefektetési elővállalkozás projekttársasága esetében a projekttársaság jogszabályban
meghatározottak szerint osztalékként kifizethető, a projekttársaságként történő nyilvántartásba
vételtől a nyilvántartásból való törlésig elért eredményének 100%-a, ide nem értve a szabályozott
ingatlanbefektetési társaság, szabályozott ingatlanbefektetési elővállalkozás vagy a
projekttársaságuk esetében a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli
törvény) rendelkezéseivel összhangban az IFRS-ek szerinti éves beszámolóra történő áttérés
kapcsán elszámolt egyszeri áttérési különbözet eredménytartalékban kimutatott összegét,”
SZIT törvény 3.§ (3) c) pontja: „a létesítő okirata alapján, az ügyvezetés előterjesztésében, az éves
rendes közgyűlésen legalább az elvárt osztaléknak megfelelő mértékű osztalék jóváhagyására tesz
javaslatot, amelynek elfogadása esetén az osztalékot a számviteli beszámoló jóváhagyását követő
30 kereskedési napon belül ki kell fizetni, azzal, hogy abban az esetben, ha a szabályozott
ingatlanbefektetési társaság szabad pénzeszközeinek összege nem éri el az elvárt osztalék
összegét, akkor az ügyvezetés a szabad pénzeszközök összegének legalább 90%-át javasolja
osztalékként kifizetni,”
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
17
Alapszabály 16.3. pontja: „Osztalékra az a részvényes jogosult, aki a közgyűlési határozaton alapuló
és az osztalékfizetéssel összefüggésben közzétett hirdetményben megjelölt fordulónapon a
részvénykönyvben szerepel. Az osztalékfizetéssel összefüggésben közzétett hirdetményben az
Igazgatótanács által meghatározott, az osztalékfizetésre való jogosultság szempontjából releváns
időpont az osztalékfizetésről döntő közgyűlés időpontjától eltérhet. Az osztalékfizetés kezdőnapja
legkésőbb a számviteli beszámoló jóváhagyását követő 30. (a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX.
törvényben meghatározott) kereskedési napon lehet. Az osztalékfizetésről szóló közleményt a
hirdetmények közzétételére vonatkozó szabályok szerint az osztalékról döntő közgyűlés napját
követő 15 napon belül teszi közzé az Igazgatótanács. A Társaság által fizetendő osztalék
tekintetében a Társaság Igazgatótanácsa a vonatkozó előterjesztésében az éves rendes
közgyűlésre legalább a szabályozott ingatlanbefektetési társaságokról szóló 2011. évi CII. törvény
által definiált elvárt mértékű osztalék jóváhagyására tesz javaslatot, azzal, hogy abban az esetben,
ha a Társaság szabad pénzeszközeinek összege nem éri el az elvárt osztalék összegét, akkor az
ügyvezetés a szabad pénzeszközök összegének legalább 90%-át javasolja osztalékként kifizetni.
A részvényes a Társaságtól az osztalékot az osztalékfizetés kezdő napjától számított öt éven belül
követelheti. Ezen időszak eltelte jogvesztőnek minősül. A fel nem vett osztalék a Társaság alaptőkén
felüli vagyonába kerül. A részvényes a jóhiszeműen felvett osztalék visszafizetésére nem
kötelezhető. Jóhiszeműen felvett osztaléknak kizárólag a közgyűlés által elfogadott mérleg alapján
megállapított osztalékalapból a részvényes részvényeire jutó osztalék felvétele minősül, feltéve,
hogy nem áll fenn a részvény megszerzésére vonatkozó kizáró feltétel a részvényessel szemben,
illetőleg a kifizetés törvényi feltételei fennállásának hiányáról a részvényes nem tudott, vagy nem
kellett volna tudnia.”
1.17. Pénzügyi műveletek eredménye
Pénzügyi eredmény a kamat és osztalékbevételeket, kamat és egyéb pénzügyi ráfordításokat,
pénzügyi instrumentumok valós értékelésének nyereségét és veszteségét, továbbá a realizált és a
nem realizált árfolyam-különbözeteket tartalmazza.
1.18. Állami támogatások
Állami támogatások akkor kerülnek elszámolásra, amikor valószínűsíthető, hogy a támogatás be fog
folyni és a támogatás folyósításához kötött feltételek teljesülnek. Amikor a támogatás költség
ellentételezésére szolgál, akkor a jövedelemre vonatkozó kimutatás javára abban az időszakban kell
elszámolni, amikor az ellentételezésre kerülő költség felmerül (egyéb bevételek között). Amikor a
támogatás eszközbeszerzéshez kapcsolódik, akkor halasztott bevételként kerül elszámolásra és a
kapcsolódó eszköz hasznos élettartama alatt évi egyenlő összegekben kerül az eredmény javára
elszámolásra.
1.19. Kivételes nagyságú és előfordulású tételek
Kivételes nagyságú bevétel az egy gazdasági eseményből vagy egy szerződésből eredő bevétel,
amely eléri vagy meghaladja az adott gazdasági év számvitel szerinti összes bevételének 25%-át.
Kivételes előfordulású bevétel minden olyan bevétel, amely nincs szoros összefüggésben vagy
közvetlen kapcsolatban a társaság üzletszerű működésével, rendszeres üzletmenetén kívül esik,
előfordulása eseti jellegű.
Kivételes nagyságú költség az egy gazdasági eseményből vagy egy szerződésből eredő költség,
amely eléri vagy meghaladja az adott gazdasági év összes költségeinek és ráfordításainak 25%-át.
Kivételes előfordulású költség minden olyan költség vagy ráfordítás, amely nincs szoros
összefüggésben vagy közvetlen kapcsolatban a társaság üzletszerű működésével, rendszeres
üzletmenetén kívül esik, előfordulása eseti jellegű.
1.20. Fordulónap utáni események
Azok a beszámolási időszak vége után bekövetkezett események, amelyek pótlólagos információt
biztosítanak a Társaság beszámolási időszakának végén fennálló körülményekről (módosító
tételek), bemutatásra kerültek a beszámolóban.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
18
Azon beszámolási időszak utáni események, amelyek nem módosítják a beszámoló adatait, a
kiegészítő megjegyzésekben kerülnek bemutatásra, amennyiben lényegesek.
2. A számviteli politika változásai
A Társaság a 2023. január 1-én hatályba lépett összes standard és értelmezés rendelkezésével
összhangban állította össze a beszámolóját.
A Társaság számviteli politikája 2017. január 1-jétől megváltozott az IFRS standardok
alkalmazásával.
2023-ban a Társaság alkalmazza az összes, 2023. január 1-jével hatályos IFRS standardot,
módosításokat és értelmezéseket, amelyek a Társaság működése szempontjából relevánsak.
A következő standardok és értelmezések (beleértve azok módosításait is) léptek hatályba
2023-ban (az IASB által kibocsátott és az EU által befogadott, hatályos új és módosított
standardok és értelmezések)
– IFRS 17 Biztosítási szerződések (2023. január 1. vagy azután kezdődő üzleti években
hatályos) – A szűk hatókörű módosítás a biztosítási szerződések kötelezettségei és a
pénzügyi eszközök közötti számviteli eltérésekkel kapcsolatos fontos kérdéssel foglalkozik,
amely az IFRS 17 és az IFRS 9 Pénzügyi instrumentumok kezdeti alkalmazására vonatkozóan
bemutatott összehasonlító információkból adódik. A módosítás csak az összehasonlító
információk bemutatására vonatkozik.
– IAS 8 „Számviteli politikák, a számviteli becslések változásai és hibák” standard módosításai
– Számviteli becslések definíciója, IAS 1 „Pénzügyi kimutatások prezentálása” standard
módosításai és IFRS Practice Statement 2 – Számviteli politikák közzététele (2023. január 1-
jével lép hatályba, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban)
– A számviteli politikára vonatkozó közzétételek javítása, azok jobban testreszabása, illetve az
átalános számviteli politikára vonatkozó közzétételek csökkentése; a számviteli becslések
változásának megkülönböztetése a számviteli politika változtatásoktól.
– IAS 12 „Nyereségadók” standard módosítása – Egyszerű tranzakciókból származó halasztott
adó eszközök és kötelezettségek (2023. január 1-jével lép hatályba, illetve az azt követően
kezdődő beszámolási időszakokban). Nem alkalmazható a „kezdeti megjelenítés kivétel”
abban az esetben, amennyiben a tranzakció ugyanakkora összegben keletkeztet levonható
és adóköteles átmeneti különbözeteket is.
– IAS 12 „Nyereségadók” standard módosítása – International Tax Reform – Pillar Two Model
Rules (2023 májusában került kibocsátásra) – A módosítások célja, hogy kötelező ideiglenes
kivételt vezessenek be az IAS 12 Jövedelemadók standard követelményei alól, amelyek az
OECD második pilléres modellszabályaiból eredő halasztott adókövetelésekre és -
kötelezettségekre vonatkozó információk megjelenítésére és közzétételére vonatkoznak. A
módosítások célzott közzétételi követelményeket is bevezetnek. Az ideiglenes kivétel az IAS
8-nak megfelelően azonnal és visszamenőleg alkalmazandó, míg a célzott közzétételi
követelmények a 2023. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves beszámolási
időszakokra vonatkoznak.
A fenti módosítások alkalmazása nem volt jelentős hatással a Társaság pénzügyi kimutatásaira.
Az IASB által kibocsátott és az EU által befogadott, 2024-től hatályos standardok és
értelmezések
– IFRS 16 Lízingek: Kötelezettség a visszlízing tranzakciók esetében (2022. szeptember 22-én
került kibocsátásra) – A módosítások célja annak pontosítása, hogy az eladó-lízingbevevő a
későbbiekben hogyan méri azokat a visszlízing-ügyleteket, amelyek megfelelnek az IFRS 15
Vevőkkel kötött szerződésekből származó bevételek standard követelményeinek, és hogyan
kell értékesítésként elszámolni. A módosítások a 2024. január 1-jén vagy azt követően
kezdődő éves időszakokra lépnek hatályba, a korábbi alkalmazás megengedett.
– IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása: Hosszú lejáratú kötelezettségek hitel
kovenánsokkal – A módosítások célja az IAS 1 standardban szereplő elvek tisztázása a
kötelezettségek rövid és hosszú lejáratúként való besorolására vonatkozóan. A módosítások
főként az elszámolás fogalmát tisztázzák, meghatározzák, hogy a gazdálkodó egység hogyan
minősítse rövid vagy hosszú lejáratúnak a kölcsönmegállapodásból eredő kötelezettséget, és
szabályozza a közzétételi kötelezettséget, ha a gazdálkodó egységnek olyan
kölcsönmegállapodása van, amely olyan kovenánsokkal rendelkezik, melyek miatt
követelhetik, hogy a kölcsön a beszámolási időszakot követő tizenkét hónapon belül
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
19
esedékessé válik. A módosítások a 2024. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves
időszakokra lépnek hatályba, a korábbi alkalmazás megengedett.
Az ISSB által kibocsátott standardok
– IFRS S1 A fenntarthatósággal kapcsolatos pénzügyi információk közzétételére vonatkozó
általános követelmények
Hatályos: 2024. január 1-jétől. Ennek feltétele, hogy a helyi joghatóságok jóváhagyják a
szabványokat. Ez a standard tartalmazza a fenntarthatósággal kapcsolatos kockázatokra és
lehetőségekre vonatkozó lényeges információk közzétételének alapvető kereteit a gazdálkodó
egység értékláncának egészében.
– IFRS S2 Éghajlattal kapcsolatos közzétételek
Hatályos: 2024. január 1-jétől. Ennek feltétele, hogy a helyi joghatóságok jóváhagyják a
szabványokat. Ez az első kiadott tematikus standard, amely követelményeket határoz meg a
gazdálkodó egységek számára az éghajlattal kapcsolatos kockázatokra és lehetőségekre
vonatkozó információk közzétételére.
A fenti standardok korai alkalmazásáról a Társaság nem döntött.
Az EU által még be nem fogadott módosítások
– IAS 21 „Az átváltási árfolyamok változásainak hatásai”: Lack of Exchangeability (2023.
augusztus 15-én került kibocsátásra).
– IAS 7 „Cash flow-k kimutatásai” és az IFRS 7 „Pénzügyi instrumentumok: közzétételek”:
Szállítói finanszírozási megállapodások (2023. május 25-én került kibocsátásra).
3. Bizonytalansági tényezők
Az 1. pontban ismertetett számviteli politika alkalmazásakor becsléseket és feltételezéseket
szükséges alkalmazni egyes eszközök és kötelezettségek adott időpontra vonatkozó értékének
meghatározásakor, melyek más forrásból egyértelműen nem meghatározhatók. A becslési folyamat
a legutolsó rendelkezésre álló információn alapuló döntéseket és releváns tényezőket tartalmazza.
Ezek a jelentős becslések és feltételezések befolyásolják a pénzügyi kimutatásokban megjelenített
eszközök és kötelezettségek, bevételek és ráfordítások értékét és a függő eszközök és
kötelezettségek kiegészítő megjegyzésekben történő bemutatását. A tényleges eredmények
eltérhetnek a becsült adatoktól.
A becslések folyamatosan aktualizálásra kerülnek. A számviteli becslésekben bekövetkező változás
időszakában veendő figyelembe, ha a változás csak az adott időszakot érinti, illetve a változás
időszakában és a jövőbeni időszakokban, amennyiben mindkét időszakot érintő változásokról van
szó.
A becslési bizonytalanság és a számviteli politika terén hozott kritikus döntések fő területei, amelyek
a legjelentősebb hatást gyakorolják a pénzügyi kimutatásokban megjelenített összegekre, az
alábbiak:
3.1. Behajthatatlan és kétes követelésekre elszámolt értékvesztés
A Társaság értékvesztést számol el a behajthatatlan és kétes követelésekre az abból adódó
veszteségek fedezetére, hogy a vevők nem tudnak fizetni. A behajthatatlan és kétes követelésekre
képzett értékvesztés megfelelőségének értékeléséhez használt becslések alapja a követelések
korosítása, a vevő hitelképessége és a vevői fizetési szokások változása.
3.2. Valós érték meghatározása
A valós érték meghatározásának bizonytalansága abból adódik, hogy az eszközök jelentős hányadát
jelentő befektetési célú ingatlanok értékelését egy megbízott társaság végzi, amely jelenthet ugyan
kockázatot, de ezt jelentősen mérséklik az alábbi tényezők:
– független, a piacon és a hitelező bankok által is minősített és elfogadott értékbecslő nyújtja a
piaci érték adatokat,
– az értékbecslési módszerek a nemzetközi standardoknak megfelelnek,
– a valós érték adatokat a különböző módszerekkel becsült adatokból az óvatosság elve szerint
képezi az értékbecslést végző társaság,
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
20
További bizonytalansági tényező lehet a váratlan piaci folyamatok, esetleg nem várt krízishelyzet
beállása, amiből adódóan az eszközök, ingatlanok valós értéke hirtelen jelentős mértékben
megváltozna.
Ezt a kockázatot azzal próbálja mérsékelni a Társaság, hogy az ingatlanok értékelését minden évben
elvégezteti, így a beszámoló mindig a lehető legfrissebb adatokat tartalmazza.
4. A beszámoló készítés alapja
4.1. Elfogadás és nyilatkozat a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardoknak való
megfelelőségről
A konszolidált pénzügyi kimutatásokat az Igazgatótanács elfogadta. A konszolidált pénzügyi
kimutatások a Nemzetközi Pénzügyi Számviteli Standardok szerint, az Európai Unió (EU) Hivatalos
Lapjában rendeleti formában kihirdetett és beiktatott standardok alapján készültek. Az IFRS-t a
Nemzetközi Számviteli Standardok Bizottsága (IASB) és a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolás
Értelmező Bizottsága (IFRIC) által megfogalmazott, standardok és értelmezések alkotják.
A Társaságot a törvény kötelezi arra, hogy 2017. január 1-jétől konszolidált IFRS beszámolót
készítsen.
A konszolidált pénzügyi kimutatások magyar forintban, ezer forintra kerekítve kerültek bemutatásra,
ha nincs ettől eltérő jelzés.
A vállalatcsoport pénzügyi (üzleti) éve megegyezik a naptári évvel. A 2023. üzleti év
mérlegfordulónapja 2023. december 31.
4.2. A beszámoló készítésének alapja
A konszolidált pénzügyi kimutatások a 2023. december 31-én kibocsátott és hatályos standardok és
IFRIC értelmezések szerint készültek.
A beszámoló a bekerülési érték elve alapján került összeállításra, kivéve azokat az eseteket, ahol
az IFRS más értékelési elv használatát követeli meg, mint ahogy az a számviteli politikában látható.
4.3. Az értékelés alapja
A konszolidált pénzügyi kimutatások esetében az értékelési alap az eredeti bekerülési érték, kivéve
a következő eszközöket és kötelezettségeket, melyek valós értéken kerültek bemutatásra:
származékos pénzügyi instrumentumok, az eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi
instrumentumok és befektetési célú ingatlanok.
Az IFRS-eknek megfelelő pénzügyi kimutatások elkészítése során szükség van arra, hogy a
menedzsment szakmai megítélést, becsléseket és feltételezéseket alkalmazzon, melyek hatással
vannak az alkalmazott számviteli politikákra, valamint az eszközök és kötelezettségek, bevételek és
költségek beszámolóban szereplő összegére. A becslések és a kapcsolódó feltételezések múltbeli
tapasztalatokon és számos egyéb tényezőn alapulnak, amelyek az adott körülmények között
észszerűnek tekinthetők, és amelyek eredménye képezi azon eszközök és kötelezettségek könyv
szerinti értéke becslésének alapját, amelyek egyéb forrásokból nem határozhatók meg
egyértelműen. A tényleges eredmények eltérhetnek ezektől a becslésektől.
A becslések és az alapfeltételezések felülvizsgálatára rendszeresen sor kerül. A számviteli
becslések módosítása a becslés módosításának időszakában kerül megjelenítésre, ha a módosítás
csak az adott évet érinti, illetve a módosítás időszakában és a jövőbeli időszakokban, ha a módosítás
mind a jelenlegi, mind a jövőbeni éveket érinti.
5. Az üzleti kombináció részletei, a konszolidációs körbe vont vállalkozások
| Leányvállalatként | | Szavazati arány |
| | Székhely | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Harsánylejtő Ingatlanforgalmazó és -kezelő Kft. (a továbbiakban: Harsánylejtő Kft.) | 1033 Budapest Polgár u. 8-10. | 100,00% | 100,00% |
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
21
III. Kiegészítő magyarázatok
1. Befektetési célú ingatlanok
(az adatok ezer forintban)
| 2022. december 31-én | 71 881 004 |
| | |
| Valós érték változás | 5 496 725 |
| Befejezetlen beruházás változás | -4 327 698 |
| Ráaktiválás | 5 531 173 |
| Értékesítés | 0 |
| 2023. december 31-én | 78 581 204 |
| | |
| 2022. december 31-én | 71 881 004 |
| 2023. december 31-én | 78 581 204 |
A befektetési célú ingatlanokat független értékbecslő az alábbi szempontok alapján értékeli:
A szabályozott ingatlanbefektetési társaságokról szóló 2011. évi CII. törvény 11. § (1) A
szabályozott ingatlanbefektetési társaság portfoliójában lévő ingatlanok értékelése
a) piaci összehasonlításon alapuló módszerrel,
b) hozamszámításon alapuló módszerrel, vagy
c) költség-megközelítésen alapuló módszerrel
történhet, azzal, hogy az értékelési módszer választását részletesen indokolni kell, és a
továbbiakban minden időszakban ugyanezen módszerrel kell az adott ingatlan esetében elvégezni.
A befektetési célú ingatlanok valós értékének alakulása 2023-ban az alábbi tételekből adódott:
– A befektetési célú ingatlanok portfóliójából értékesítés nem történt, új kisebb értékű akvizíció
történt (a Budapest, XII. kerület Városmajor utca 39. fszt. 1.; fszt. 2.; 1. em 1. lakások
megvásárlása).
– A Budapest. X. kerület, Üllői út 114-116. sz. ingatlan 13 emeletes toronyépülete (a
továbbiakban: „BIF Tower”) teljeskörű felújítása, „A” kategóriájú revitalizációja 2021-ben indult
el, a kivitelezés 2023 januárjában került átadásra.
– A befektetési célú ingatlanok piaci értéke összességében mintegy 6,7 milliárd forinttal nőtt az
előző évhez képest, ez a növekedés magában foglalja az értéknövelő beruházások és
ráaktiválások értékét is a valós értéknövekedésen túl.
– A valós értéknövekedést főként a bérbeadással hasznosított irodaházak esetében a megkötött
bérleti szerződések (bérleti- és üzemeltetési díjak indexálása, magasabb kihasználtság,
szerződések lejárati ideje) indokolták. (lásd még a 22., 27. pontok).
A befektetési célú, jövedelemtermelő ingatlanok eredménye
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Értékesítés nettó árbevétele | 8 083 191 | 7 054 542 |
| Egyéb működési bevétel | 6 250 310 | 2 311 861 |
| Saját előállítású eszközök aktivált értéke | 0 | 0 |
| Saját termelésű készletek állományváltozása | 0 | 0 |
| Anyagjellegű ráfordítások | -1 792 648 | -1 829 902 |
| Személyi jellegű ráfordítások | 0 | -5 |
| Értékcsökkenés és értékvesztés | -219 402 | -31 274 |
| Egyéb működési ráfordítások | -832 205 | -378 688 |
| Pénzügyi műveletek bevételei | 371 | 110 |
| Pénzügyi műveletek ráfordításai | -403 701 | -288 962 |
| Adózás előtti eredmény | 11 085 916 | 6 837 682 |
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
22
A befektetési célú ingatlanok értékesítés nettó árbevételének bázisidőszakhoz viszonyított
növekedése (1.028.649 ezer forint) részben a bérbeadható ingatlanok állományának bővülése (a
Budapest, XII. kerület Városmajor utca 12-14. szám alatti irodaház (a továbbiakban: „Major Udvar
(Városmajor u. 12)” már a teljes évben üzemelt) miatt következett be, de számottevő hatása volt a
bérleti- és üzemeltetési díj emelések (indexálások) érvényesítésének és az összességében
megnövekedett kihasználtságnak is. Az egyéb működési bevételek soron nagyrészt az ingatlanok
piaci felértékelésének hatása (6.099.220 ezer forint) jelenik meg. Az egyéb működési ráfordítás
soron kerül elszámolásra a piaci leértékelés hatása (602.495 ezer forint értékben). A pénzügyi
műveletek ráfordításai soron az ingatlan fejlesztések érdekében felvett, de az ingatlanokra nem
ráaktivált kölcsönök kamatai találhatók.
Az IAS 23 standard alapján a Társaság minősített eszközként kezelte, a Major Udvar (Városmajor
u. 12) irodaházat, továbbá a BIF Tower irodaházat a fejlesztések zárásáig, az ingatlan aktiválásáig.
Mivel ezen ingatlanok a társasági szándéknak megfelelő színvonalú bérbeadásra alkalmassá tétele,
a már folyamatban lévő és tervezett beruházások nagyságrendjét tekintve, szükségszerűen
jelentősebb kivitelezési időszükséglet mellett valósult meg, az IAS 23 standardnak megfelelően a
Társaság azoknak a hiteleknek a kamatait, amelyeket ezen ingatlanok fejlesztése érdekében vett
fel, a beruházási számlákra könyvelte.
2. Immateriális javak és tárgyi eszközök
| adatok ezer forintban | Immateriális javak | Egyéb ingatlanok | Műszaki gépek és berendezések | Befejezetlen beruházások és előlegek | Összesen |
| Bruttó könyv szerinti érték | | | | | |
| 2022. december 31. | 30 773 | 101 342 | 349 819 | 341 288 | 823 222 |
| Növekedés és átsorolás | 2 209 | 0 | 26 781 | 422 936 | 451 926 |
| Csökkenés és átsorolás | | | | | |
| 2023. december 31. | 32 982 | 101 342 | 376 600 | 764 224 | 1 275 148 |
| Értékcsökkenés | | | | | |
| 2022. december 31. | 26 545 | 15 209 | 206 074 | 0 | 247 828 |
| Éves leírás | 3 222 | 2 027 | 54 158 | 0 | 59 407 |
| Csökkenés és átsorolás | | | | | |
| 2023. december 31. | 29 767 | 17 236 | 260 232 | 0 | 307 235 |
| Nettó könyv szerinti érték | | | | | |
| 2022. december 31. | 4 228 | 86 133 | 143 745 | 341 288 | 575 394 |
| 2023. december 31. | 3 215 | 84 106 | 116 368 | 764 224 | 967 913 |
A műszaki gépek-berendezések bruttó érték növekedésének jelentős része személygépkocsik,
számítástechnikai eszközök és irodai berendezések beszerzéséből, csökkenése személygépkocsik
értékesítéséből adódott.
3. Befektetések kapcsolt vállalkozásban
A Befektetések kapcsolt vállalkozásban soron 2023-ban – a 2022. évhez hasonlóan – nem szerepel
összeg, tekintve, hogy a Társaság 2023-ban leányvállalatát a Harsánylejtő Kft-t teljeskörűen bevonja
a konszolidációba.
4. Halasztott adókövetelés
A Társaság, a SZIE átalakulás miatt halaszott adókövetelést nem mutat ki.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
23
5. Készletek
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Alapanyag | 0 | 0 |
| Befejezetlen termelés | 26 376 | 26 376 |
| Késztermék | 15 141 | 15 141 |
| Áru | 59 083 | 60 330 |
| Készletekre adott előleg | 0 | 0 |
| Összesen | 100 600 | 101 847 |
A Befejezetlen termelés, Késztermék és Áru sorok együttes állományának döntő részét a Társaság
építési telkeinek bekerülési értéke és ezen telkekre könyvelt ingatlanfejlesztések értéke adja.
2023. év folyamán minimális változás történt a Készlet soron, mivel a 2022. évben realizálódott 6 db
fejlesztési telek értékesítését követően a Társaság tulajdonában maradt 2 fejlesztési ingatlanból az
egyikre már 2021. évben érvényes adásvételi szerződés került aláírásra, viszont a teljes vételár
megfizetéséhez kötött tulajdonjog-fenntartások miatt a telek vételárának teljes megfizetése 2024. I.
félévére esik, így ezen telek csak 2024. évben fog kikerülni a készletek állományából. A mintegy 1.2
millió forint értékű csökkenést a Budapest, I. kerület Attila út 99. és a 1012 Budapest, Logodi utca
42. számok alatt található ingatlan („Attila99Loft”, „Attila úti ingatlan”) működéséhez szükséges
készletek felhasználása eredményezte.
Az áruk soron a telkeket bekerülési értéken tartjuk nyilván, módosítva az alábbiakkal.
A Harsánylejtő telkek a Társaság egyik leányvállalatának (Katlan) beolvadásával kerültek át a
Társaság könyveibe 2014-ben. Az IFRS konszolidáció miatt a korábban a leányvállalatban
befektetési célú ingatlanként besorolt, majd IAS2 készletek elszámolás alá átkerülő készletek
bekerülési értéke a Társaságunknál az IFRS standardok alapján korábban kimutatott valós érték lett
mind a konszolidált, mind az egyedi IFRS kimutatásunkban. Az így kimutatott magasabb bekerülési
értéket minden periódus végén megvizsgáljuk és a telek eladásokra jutó valós értékkel korrigáljuk,
megkapva a készletek IFRS szerinti piaci értékét.
A Társaság megbízásából a Seratus Ingatlan Tanácsadó Igazságügyi Szakértő Kft., mint független
értékbecslő megvizsgálta a készleten lévő telkek piaci értékét; a szakértői vélemény igazolta, hogy
a telkek piaci értéke jóval meghaladja azok bekerülési értéken nyilvántartott értékét, így értékvesztés
elszámolására nem volt szükség.
A Harsánylejtő Kft. tárgyév végén a könyveiben mindössze 11.478 ezer forint készletre adott előleget
tart nyilván, amire már korábban 100% értékvesztés került elszámolásra.
A készlet és az elszámolt értékvesztések tárgyévi mozgását az alábbi táblázat tartalmazza:
| adatok ezer forintban | Készlet | Készlet értékvesztés | Záró érték |
| Megnevezés | Nyitó | Növekedés | Csökkenés | Záró | Nyitó | Növekedés | Csökkenés | Záró |
| Összesen | 113 325 | 0 | 1 247 | 112 078 | 11 478 | 0 | 0 | 11 478 | 100 600 |
6. Vevőkövetelések
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Vevőkövetelések | 55 756 | 109 463 |
| Értékvesztés | -213 059 | -19 201 |
| Hitelezési veszteség | -16 645 | -16 645 |
| Követel egyenlegű vevők miatti korrekció | 258 551 | 254 406 |
| Összesen | 84 603 | 328 023 |
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
24
A vevőkövetelések állománya a 2022. év végihez képest jelentős, mintegy 243 millió forintos
csökkenést mutat, amit nagyrészt a követelésekre elszámolt értékvesztések 194 millió forintos
állománynövekedése eredményezett (melynek 97%-a a Madách téri ingatlan (Budapest, VII. kerület
Madách Imre tér 3.) bérlőjével-, 3%-a pedig egy Flórián Udvar irodaházi (Budapest, III. kerület Polgár
utca 8-10.) bérlővel felbontott szerződés miatt került elszámolásra), továbbá a vevőink előre fizetési
gyakorlata miatt az évvégi követelésállomány is 54 millió forinttal alacsonyabb a bázis évinél, ezen
felül más változás nem történt (az IFRS 9 standardnak megfelelően elszámolt hitelezési veszteség
állománya nem változott).
Az elszámolt hitelezési veszteségek és értékvesztések tárgyévi mozgásait az alábbi táblázat
tartalmazza:
| adatok ezer forintban | nyitó | növekedés | csökkenés | záró |
| Hitelezési veszteség: | | | | |
| vevők | 16 645 | 0 | 0 | 16 645 |
| egyéb követelések | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Értékvesztés: | | | | |
| vevők | 19 201 | 194 222 | 364 | 213 059 |
| egyéb követelések | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Hitelezési veszteség és értékvesztés | 35 846 | 194 222 | 364 | 229 704 |
7. Egyéb rövid lejáratú követelések és aktív időbeli elhatárolások
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Egyéb követelések | 280 153 | 419 578 |
| Elhatárolás | 50 625 | 232 430 |
| Tartozik egyenlegű szállítók és adók | 39 009 | 15 426 |
| Összesen | 369 787 | 667 434 |
A tárgyidőszaki változás okai:
– Egyéb követelések soron 139 millió forintos csökkenés mutatkozik, ahol a bérlőktől kapott
előlegek áfáját, a 2024. évet érintő bérleti- és üzemeltetési díj kiszámlázások 2023. évet érintő
áfájának előírását, valamint a következő időszaki áfabevallásban szerepeltethető számlák
levonható áfatartalmát mutatjuk ki.
– Elhatárolás soron is jelentős, 182 millió forintos csökkenés történt, ami nagyrészt a
költségelhatárolások csökkenéséből ered, mivel a villamosenergia szolgáltatók tárgyév végén
megszüntették azt az előre számlázási gyakorlatot, amit a 2022. évben kialakult energiaválság
miatt a bázisév utolsó hónapjaiban vezettek be, így a 2024. január-február hónapokra előre
számlázott költségek állománya 155 millió forinttal volt kevesebb az előző évinél, továbbá az
üzemeltetési díjkülönbözetek utólagos éves elszámolásával kapcsolatos bevétel elhatárolás
is 25 millió forinttal maradt el az előző évitől.
8. Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Pénztár | 1 516 | 1 733 |
| Bank | 6 334 917 | 8 128 885 |
| Összesen | 6 336 433 | 8 130 618 |
A pénzeszközök 2023. évi 1.794 millió forintos csökkenése az alábbi főbb ellentétes irányú hatások
eredőjeként alakult ki: a június hónapban megvalósult (mintegy 8.809 millió forint) osztalékfizetés, a
folyamatban lévő ingatlanfejlesztések és egyéb tárgyi eszköz beszerzések miatt megnövekedett
finanszírozási igény, a nettó hitelállomány csökkenése (1.189 millió forint (lásd még: 14. pont)), és
2023 év végén megvalósult saját részvény értékesítés cash flow hatása.
A mérlegben szereplő pénzeszközállomány 99,5%-a a Társaság, 0,5%-a a Harsánylejtő Kft.
könyveiből származik.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
25
9. Jegyzett tőke és tőketartalék
A Társaság jegyzett tőkéje 2.870.244.400 forint, amely 2023. december 31-én 287.024.440 darab,
egyenként 10 forint névértékű, névre szóló, dematerializált formában előállított törzsrészvényből áll.
Az IFRS szerinti alaptőke megegyezik a cégbíróságon bejelentett alaptőkével.
Jegyzett tőke
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Nyitó | 2 870 244 | 2 870 244 |
| Növekedés | 0 | 0 |
| Csökkenés | 0 | 0 |
| Záró | 2 870 244 | 2 870 244 |
Tőketartalék
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Nyitó | 6 048 215 | 6 048 215 |
| Növekedés | 0 | 0 |
| Csökkenés | 0 | 0 |
| Záró | 6 048 215 | 6 048 215 |
A tőketartalék tartalmazza a részvénykibocsátáskor a részvények névértéke és ellenértéke közötti
különbözet összegét, illetve a tőketartalékba helyezett pénzeszközök, eszközök értékét. Mivel a
tárgyévben ilyen jellegű részvénytranzakció nem történt, a tőketartalék értéke nem változott az előző
évihez képest.
10. Értékelési tartalék
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Nyitó | 731 904 | 731 904 |
| Növekedés | 0 | 0 |
| Csökkenés | 0 | 0 |
| Záró | 731 904 | 731 904 |
Értékelési tartalékon a Társaság a 2022. évi és a 2023. évi mérlegében is az Aranykéz utcai
Parkolóházának (Budapest, V. kerület Aranykéz u. 4-6. szám alatti ingatlan) korábbi, IAS16 szerinti
valós érték modellben elszámolt (halasztott adóval korrigált) felértékelését mutatja ki.
11. Visszavásárolt saját részvények
A Társaság tulajdonában lévő saját részvények száma 35.340.000 darab volt a bázisévben, a
tárgyévben viszont ez 22.514.206 darabra csökkent, mivel 2023. év decemberében 12.825.794
darab saját részvény került értékesítésre, melyek kivezetett nyilvántartási értéke 743.896 ezer forint
volt.
A Társaság a tulajdonában lévő saját részvényeket a mérleg visszavásárolt saját részvények során,
bekerülési értéken tartja nyilván, mint Saját tőkét csökkentő tételt. A saját részvény bekerülési értéke:
a saját részvények visszavásárlásáért fizetett ellenértéke (a névértéket is e sor tartalmazza, az nem
a jegyzett tőkéből kerül levonásra).
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Nyitó | -3 048 120 | -3 048 120 |
| Növekedés | 0 | 0 |
| Csökkenés | 743 896 | 0 |
| Záró | -2 304 224 | -3 048 120 |
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
26
12. Eredménytartalék és tárgyévi eredmény
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Eredménytartalék | | |
| Nyitó | 48 913 149 | 43 913 283 |
| Növekedés | 4 256 104 | 0 |
| Csökkenés | -8 808 955 | -5 033 689 |
| Záró | 44 360 298 | 38 879 594 |
| Tárgyévi eredmény | 10 567 736 | 10 033 555 |
| Záró | 54 928 034 | 48 913 149 |
Az eredménytartalék tárgyidőszaki változásának oka:
– Az eredménytartalék nyitó értékében növekedésként a 2022. évi 10.033.555 ezer forint
eredmény átvezetése jelent meg.
– Csökkentő tétel volt a 2022. üzleti évi eredmény után kifizetésre kerülő 8.808.955 ezer forint
osztalék, mivel a Társaság a 2023. április 28-án megtartott éves rendes közgyűlésének
11/2023.04.28. számú közgyűlési határozata szerint a Közgyűlés a Társaság Nemzetközi
Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint készített 2022. évi éves egyedi pénzügyi
kimutatásai alapján osztalékként kifizethető szabad eredmény és eredménytartalék terhére
8.808.955.400 forint összegű osztalék megállapítását és kifizetését hagyta jóvá. A saját
részvényekre eső osztalékot a Társaság az osztalékra jogosult részvényeseknek fizeti ki
részvényeik névértéke arányában az Alapszabály 16.2. pontja szerint. A törzsrészvényekre
járó osztalékfizetés kezdőnapja 2023. június 9. volt.
Az Igazgatótanács a SZIT törvény irányadó rendelkezéseire is figyelemmel, a Társaság Nemzetközi
Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint készített 2023. évi auditált Egyedi Éves Pénzügyi
Kimutatásai alapján az osztalékként kifizethető tárgyévi szabad eredmény 90%-ának megfelelő
2 961 306 ezer forint összegű osztalék kifizetésére tesz javaslatot.
13. Hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Hosszú lejáratú hitelek | 18 886 201 | 20 075 461 |
| Összesen | 18 886 201 | 20 075 461 |
A hosszú lejáratú hitelek teljes egészében a banki hitelek hosszú lejáratú részét tartalmazzák. A
hosszú lejáratú hitelállomány a 2023. évi lehívások eredményeként 257.487 ezer forinttal nőtt,
azonban a 2023. évközi és a 2024. évben esedékes törlesztőrészletek átsorolása miatt 1.446.747
ezer forinttal csökkent, így a nettó állományváltozás 1.189.260 ezer forint.
Az egyes banki hitelek főbb adatait a IV. 1.1. pontja tartalmazza.
Ezen banki hitelek 2024. évben esedékessé váló törlesztőrészletei a rövidlejáratú hitelek között
találhatók (lásd: 17. pont).
14. Céltartalék
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Céltartalék a várható kötelezettségekre | 19 760 | 13 168 |
| Összesen | 19 760 | 13 168 |
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
27
A Társaság a jövőben várható fizetési kötelezettségekre képzett céltartalék állományt minden évben
felülvizsgálja, a korábbi években képzettek a kötelezettségek elévülésének arányában évente
feloldásra kerülnek, a tárgyévben felmerült, várható fizetési kötelezettségeknek megfelelően pedig
új képzésekre is sor kerül. A tárgyévben a fenti összegből mintegy 10,9 millió forint a Társaság,
mintegy 8,9 millió forint pedig a Harsánylejtő Kft. könyveiben található. A Társaság esetében a 2023.
évben ki nem vett szabadságokra jutó bér- és járuléktömeg az előző évihez képest 54%-os, 3.812
ezer forint növekedést mutat. A leányvállalat által a várható kötelezettségekre elszámolt céltartalék
is 45%-kal, 2.780 ezer forinttal nőtt.
15. Halasztott adó kötelezettségek
A SZIE átalakulás miatt a Társaság a korábban kimutatott halasztott adó kötelezettséget kivezette,
mivel a jövőben adófizetési kötelezettsége normál üzletmenet során várhatóan nem keletkezik.
16. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek | 1 376 527 | 0 |
| Összesen | 1 376 527 | 0 |
Az egyéb hosszú lejáratú kötelezettség állomány értéke 1.377 millió forint, ami a hosszú lejáratú (a
beszámolási időszak végét követő 12 hónapon túl lejáró) bérleti szerződésekhez kapcsolódó
óvadékok állományának átvezetéséből ered, mivel a Társaság ezen kötelezettségeit felülvizsgálta
és az egy évnél hosszabb lejáratúakat kiemelte és átvezette ide.
17. Rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Hitelek rövid lejáratú része | 1 446 747 | 1 446 747 |
| Összesen | 1 446 747 | 1 446 747 |
A Rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek soron a banki hitelek rövidlejáratú részének az átsorolása
(lásd még a fenti 13-as pontban) szerepel.
18. Szállítói kötelezettségek
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Szállítói kötelezettségek | 313 890 | 906 902 |
| Összesen | 313 890 | 906 902 |
A Csoport szállítói állománya 2023-ban a bázisévihez hasonlóan, részben az ingatlanokhoz
kapcsolódó közüzemi, telefon- és egyéb igénybe vett szolgáltatási kötelezettségeket tartalmazza.
A tárgyévi állomány jelentős, 593 millió forintos (65%-os) csökkenése részben a BIF Tower fejlesztés
befejeződése, részben a tárgyidőszakban lejárt garanciális visszatartások kifizetésének az
eredménye.
Az év végi szállítóállomány 79,4%-a a Társaság, 20,6%-a a leányvállalat könyveiből származik.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
28
19. Egyéb kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Előlegek + óvadék + áfa korrekció | 1 463 796 | 2 335 497 |
| Bér + adók + járulékok | 90 460 | 941 895 |
| Dematerizációval kapcsolatos tulajdonosokkal szembeni kötelezettség | 75 280 | 75 280 |
| Elhatárolások | 159 530 | 119 572 |
| Követel egyenlegű vevők miatti korrekció | 258 551 | 254 406 |
| Egyéb | 75 625 | 0 |
| Összesen | 2 123 242 | 3 726 650 |
Az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások állományának alakulását
döntően a vevői előlegek és bérlői óvadékok állományának változása befolyásolta, amely mintegy
872 millió forintos csökkenést eredményezett, de ez nem tényleges kifizetésekből, hanem a hosszú
lejáratú bérleti szerződéskhez kapcsolódó óvadékok állományának átvezetéséből ered.
A „Bér + adók + járulékok” soron a Társaság adó- és járulékfizetési kötelezettsége jelenik meg, ami
mintegy 851 millió forinttal kevesebb a tárgyévben a 2022. év végi állományhoz képest, amelynek
jelentős részét a 2022. december havi telekértékesítések miatti áfafizetési kötelezettség tette ki.
Az elhatárolások állománya mintegy 40 millió forinttal (33%-kal) nőtt. Az Elhatárolások részben a
várható közüzemi költségek, részben az igénybe vett szolgáltatások (pl.: ügyvédi-, könyvvizsgálói,
tanácsadói díjak) elhatárolt költségeit, továbbá a tárgyévre időarányosan számított hitelkamatok
értékeit tartalmazzák.
Az Egyéb soron pedig egy olyan „egyéb kapcsolt” kötelezettség jelenik meg, amely a Harsánylejtő
Kft. könyveiben szerepel és egy, a fölérendelt anyavállalat egyéb leánytársaságával szemben áll
fenn.
20. Árbevétel
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Bérbeadásból származó és üzemeltetési díj bevételek | 6 550 655 | 5 370 668 |
| Parkolási díjbevételek | 739 627 | 669 044 |
| Közvetített szolgáltatásokhoz kapcsolódó bevételek | 770 696 | 964 686 |
| Szolgáltatásokhoz kapcsolódó bevételek | 0 | 0 |
| Ingatlan/telek értékesítés árbevétele | 0 | 3 218 869 |
| Egyéb árbevételek | 127 998 | 69 809 |
| Összesen | 8 188 976 | 10 293 076 |
A bevétel kizárólag a Társaság/leányvállalat saját számlájára kapott és a
Társaságnak/leányvállalatnak járó gazdasági hasznok bruttó beszámításait foglalja magában.
A bérleti díjakat az adott bérleti szerződés ideje alatt folyamatosan, a telekértékesítést és
lakásértékesítést adott időpontban számolja el árbevételként a Társaság/leányvállalat.
A telkek és a Harsánylejtő Kft. fejlesztésében elkészült lakások értékesítésénél az árbevételbe való
bekerülés időpontját meghatározó tényezők a következők:
– vételár teljes kifizetése,
– eladó birtokba adja a telket/lakást és a vevő átveszi,
– a tulajdonnal járó jelentős hasznok és kockázatok a vevőt illetik meg.
A parkolási díj bevételek tartalmazzák egyrészt a bérleti szerződésekhez kapcsolódó folyamatosan
elszámolt bevételeket, másrészt az időszaki parkolási szolgáltatást nyújtó parkolóházakban
realizálódó, a szabad parkolóhelyek hasznosítása során keletkező egyszeri ilyen jellegű bevételeket.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
29
A bérbeadási- és üzemeltetési díjbevételek növekedése (+22%) főképpen az összességében javuló
kihasználtságnak, az új fejlesztéseknek (Major Udvar és BIF Tower), valamint az év elején
megvalósított áremeléseknek és indexálásoknak volt köszönhető.
A parkolási díjbevételek mintegy 11%-kal nőttek a tárgyévben.
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Bérleti szerződésekhez kapcsolódó parkolási bevételek | 592 544 | 526 701 |
| Időszakos parkolási bevételek | 147 083 | 142 343 |
| Összesen | 739 627 | 669 044 |
A közvetített szolgáltatásokból származó bevételek döntő hányada a bérbeadott ingatlanokhoz
kapcsolódóan továbbszámlázott közüzemi- és egyéb szolgáltatási díjakból származik, ezen felül
jelentős bevétel képződött a bérlők felé tovább hárított irodakialakítási, -átépítési vagy helyreállítási
költségekből is.
A Harsánylejtő Kft-nél mintegy 1 millió forint a közvetített szolgáltatásból származó bevétel.
Az ingatlan/telekértékesítésből a bázisévben jelentős bevétel képződött, mivel a (5. pontban) már
említett, hat építési telek értékesítésével kapcsolatosan a bevételek 2022. IV. negyedévében
realizálódtak. Ezzel szemben a tárgyidőszakban nem képződött ilyen jellegű bevétel, bár egy építési
telekingatlanra vonatkozóan már 2021. IV. negyedévében adásvételi szerződés került aláírásra
tulajdonjog-fenntartással, de mivel a teljes vételár megfizetéséhez kötött tulajdonjog-fenntartás
megszűnése 2024. első félévére esik, így a bevételek is 2024. év első félévében realizálódnak,
tárgyévben csak előlegek érkeztek.
Az egyéb árbevételek mintegy 76%-a a leányvállalat által nyújtott tanácsadói-szakértői
szolgáltatásokból származott és mindössze 24%-a realizálódott a Társaságnál olyan bevételekből
(pl.: szerződéskötési díjak, bérlemény helyreállítási díjak, stb.), amelyek az előző csoportokba nem
sorolhatók a tárgyévben.
A Társaságnak nincs szálláshely- vagy vendéglátó-szolgáltatásból származó jövedelme, kizárólag
az általa tulajdonolt ingatlanokat adja bérbe.
21. Egyéb működési bevétel
Ingatlan és ingóság értékesítés
Az Egyéb működési bevételekben 2023-ban bekövetkezett változás főként a befektetési célú
ingatlanok valós értékeléséből származó növekvő eredményhatásnak volt köszönhető. A Valós
értékelés növekedésében meghatározó szerepük volt az új fejlesztéseknek, az egyes ingatlan-
portfólió elemek esetében javuló üzleti feltételeknek.
Az Ingatlan és ingóság értékesítés soron néhány műszaki berendezés értékesítésének eredménye
került kimutatásra, bázisévben nem volt ilyen jellegű tranzakció.
Az Egyéb bevételeken belül a tárgyévben a legjelentősebb tétel egy 140 millió forint összegű, a
Társaság által kapott kötbér volt. Az Egyéb bevételek között 2023-ban a Harsánylejtő Kft-nél mintegy
6 millió forint korábban képzett céltartalék feloldása került elszámolásra.
22. Aktívált saját teljesítmények értéke
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Saját termelésű készletek állományváltozása | 0 | -123 863 |
| Saját előállítású eszközök aktivált értéke | 0 | 0 |
| Aktivált saját teljesítmények összesen | 0 | -123 863 |
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
30
A Társaság a saját termelésű készletek állományváltozásán a készleten lévő telkeken végzett saját
munka költségének aktiválását és az eladott saját telkek ráaktivált értékének kivezetését mutatja ki.
A tárgyévben a telkek esetében nem történt változás (sem költségelszámolás, sem értékesítés nem
történt), a bázisévi adat a 2022. IV. negyedévében értékesített 6 darab építési telek kivezetett
készletértékét tartalmazza.
A Harsánylejtő Kft-nél a saját termelésű készletek állományváltozása a tárgyévben és a bázisévben
is nulla volt.
23. Anyagjellegű ráfordítás
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Anyagköltségek | 289 474 | 281 312 |
| Igénybe vett szolgáltatások értéke | 980 066 | 738 075 |
| Egyéb szolgáltatások értéke | 45 401 | 31 464 |
| Eladott áruk beszerzési értéke | 115 | 81 399 |
| Eladott (közvetített) szolgáltatások értéke | 744 688 | 936 408 |
| Összesen | 2 059 744 | 2 068 658 |
Az anyagjellegű ráfordítások összességében minimális mértékben, mintegy 9 millió forinttal
csökkentek a tárgyidőszakban a bázisadathoz képest, amely változás főként az alábbi tényezők
ellentétes irányú hatásának volt köszönhető:
– az Eladott (közvetített) szolgáltatások értékében bekövetkezett jelentős, 192 millió forintos
csökkenés, ezen belül is a továbbszámlázott közüzemi- és egyéb szolgáltatási díjak 112 millió
forinttal, míg a bérlők kérésére végzett irodakialakítási, -átépítési vagy helyreállítási költségek
80 millió forinttal maradtak el az előző időszaki költségektől;
– az Igénybe vett szolgáltatások értékének a növekedése (+242 millió forint).
A tárgyévi ELÁBÉ az 1%-át sem éri el az előző évinek, mivel tárgyévben nem történt telekértékesítés.
24. Személyi jellegű ráfordítások
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Bérköltség | 757 442 | 566 813 |
| Egyéb személyi jellegű juttatások | 51 771 | 33 169 |
| Járulékok | 105 465 | 78 683 |
| Összesen | 914 678 | 678 665 |
A személyi jellegű ráfordítások tárgyévben mintegy 35 %-kal nőttek a megelőző évhez képest, mely
növekedést főként a Társaság stratégiai céljainak megvalósításával összefüggő szervezet- és
bérfejlesztés, valamint a statisztikai átlaglétszám magasabb szintje okozta.
Az adatok tartalmazzák a javadalmazási politika alapján kalkulált bónuszt és járulékait is.
A Társaságnál az átlagos statisztikai állományi létszám 2023-ban 62 fő volt (2022-ben 52 fő volt),
míg a 2023. december 31-i állományi létszám 65 fő volt.
A Harsánylejtő Kft. működésével kapcsolatos adminisztratív, jogi és ügyviteli feladatokat, mérnöki
tevékenységet és műszaki tanácsadást, kettős foglalkoztatás keretében a BIF szakterületei látják el.
25. Értékcsökkenés és értékvesztés
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Értékcsökkenés és értékvesztés | 59 407 | 61 533 |
| Értékcsökkenés | 59 407 | 61 533 |
| Készlet értékvesztés | 0 | 0 |
| Pénzügyi eszközök értékvesztése | 194 222 | 25 895 |
| Pótbefizetés értékvesztése | 0 | 0 |
| Követelés értékvesztés | 194 222 | 10 697 |
| Hitelezési veszteség | 0 | 15 198 |
| Összesen | 253 629 | 87 428 |
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
31
A Társaság a nem befektetési célú tárgyi eszközei után tárgyévben 59.407 ezer forint
értékcsökkenést számolt el. Kétes vevőkövetelésekre 194.222 ezer forint értékvesztést számolt el a
Társaság.
A Harsánylejtő Kft. a tárgyidőszakban 15 ezer forint értékcsökkenést számolt el.
A Társaság az IFRS 9 standard előírásaival összhangban felmérte a követelések kapcsán
elszámolandó hitelezési veszteség szükségességét. A várható hitelezési veszteségeket együttes
alapon értékeltük az egyes eszközcsoportoknál, a vőkövetelések esetében az egyszerűsített modellt
alkalmazza a Társaság (élettartam alatti módszer).
A hitelezési veszteség értékelésekor figyelembe vett tényezők a következők voltak:
– A pénzügyi instrumentumok hitelkockázata nőtt-e jelentősen a kezdeti megjelenítés óta/
értékvesztett pénzügyi eszközök:
▪ A vevőköveteléseknél csoportszinten a bázisévben egyedi értékelés alapján mindössze
10.697 ezer forint, míg a tárgyévben jelentős 194.222 ezer forint összegű, 100%-os
mértékű értékvesztés került elszámolásra a Társaságnál két olyan korábbi bérlővel
szemben fennálló követeléssel kapcsolatban, akikkel a bérleti szerződések felmondásra
kerültek (lásd még az 6. pont második részletező tábla releváns adatait).
– A vevőkövetelések hitelezési vesztesége becslésekor előre tekintő információkat is
figyelembe vettünk.
– A vevőkövetelések kapcsán a Társaság az IFRS 9 standard előírásainak megfelelően ismét
megvizsgálta, hogy mekkora lenne a hitelezési veszteség az év végi vevőállomány alapján,
melynek eredményeként tárgyévben további hitelezési veszteséget nem számolt el a már
korábbi 16.645 ezer forint értéken felül (lásd még a 6. pont részletező tábla releváns adatait).
26. Egyéb működési ráfordítások
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Valós értékelés hatása készletekre | 0 | 72 457 |
| Valós értékelés | 602 495 | 196 110 |
| Ingatlan és ingóság értékesítés | 0 | 1 418 |
| Selejtezés | 14 521 | 0 |
| Térítés nélküli átadás | 0 | 57 353 |
| Adók | 224 983 | 126 440 |
| Egyéb ráfordítások | 29 917 | 17 512 |
| Összesen | 871 916 | 471 290 |
Az egyéb működési ráfordítások értéke a tárgyidőszakban 85%-kal nőtt a bázisévhez képest, amely
az alábbi tételek együttes hatásának volt az eredménye:
– a befektetési célú ingatlanok valós értékelése miatt ezen a soron jelenik meg az IAS 40
standard alapján elszámolt piaci érték csökkenése is, ami a bázisévben elszámolt piaci
értékcsökkenést 406 millió forinttal haladja meg;
– a tárgyévben olyan, korábban a beruházások között elszámolt tételek, főként tervek kerültek
selejtezésre, amelyek megvalósítására nem fog sor kerülni;
– az önkormányzatokkal elszámolt adók (építményadó, telekadó) tárgyévi értéke mintegy 99
millió forinttal haladja meg a bázisévi adatot, de ez csak részben ered az adótételek
növekedéséből, az eltérés nagy része abból adódik, hogy 2022-ben a Társaság több évre
visszamenőleg telekadó visszatérítésben részesült a Budapest Főváros III. kerületi
Önkormányzattól;
– az egyéb ráfordítások soron jelennek meg többek között a Magyar Ökomenikus
Segélyszervezet és a Baptista Szeretetszolgálat részére fizetett támogatások is;
– a készleteket tárgyévben valós értékelés hatása miatti korrekció nem érintette, mivel a
készletállományban nem történt változás (lásd még: 5. sz. pontban leírtak);
– térítés nélküli átadás tárgyévben nem történt, míg a bázisévi adat jelentős értéket mutat a
Budapest Főváros részére történt térítés nélküli közmű átadások (mintegy 57 millió forint)
miatt.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
32
27. Pénzügyi műveletek bevételei és ráfordításai
Pénzügyi műveletek bevételei
| Pénzügyi műveletek ráfordításai | |
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Fizetett kamatok | 434 636 | 321 538 |
| Árfolyamveszteség | 52 500 | 14 333 |
| Egyéb | 0 | 0 |
| Ráfordítások összesen | 487 136 | 335 871 |
A kapott kamatok növekedése a szabad pénzeszközök hatékony menedzselésének az eredménye,
míg a kamatráfordítások emelkedésében az játszott szerepet, hogy 2022-ben a Major Udvar, 2023-
ban a BIF Tower fejlesztések befejezését követően az ezek finanszírozására felvett hitelek kamatai
már a pénzügyi ráfordítások között jelennek meg, mivel az elvégzett beruházások aktiválása után a
társaság már nem számolt el kamatokat a minősített eszközként kezelt ingatlanok beruházási
költségei között (lásd még: 1. pont).
A tárgyidőszakban elszámolt árfolyamnyereség és árfolyamveszteség változása a forintárfolyam
évközi ingadozásának volt az eredménye.
28. Tényleges adóráfordítás
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Társasági adó | 2 293 | 1 074 |
| Iparűzési adó | 568 | 68 |
| Innovációs járulék | 21 260 | 26 981 |
| Egyéb | 0 | 0 |
| Tényleges adó összesen | 24 121 | 28 123 |
A SZIE státusz miatt a Társaság csak a SZIE státusz megszerzéséig (2017. október 20.) volt köteles
társasági adót fizetni. A Társaság, mint SZIT ugyanakkor köteles a társasági adóalapját
megállapítani a SZIT törvény előírásaira is tekintettel, de az így kapott adóalap után társasági
adófizetési kötelezettség csak bizonyos esetekben terheli (pl. kapcsolt felektől származó
bevételarányos adóalap után), aminek figyelembevételével a tárgyévre 923 ezer forint TAO-t
(számítást lásd lentebb), továbbá 21.175 ezer forint innovációs járulék fizetési kötelezettséget
kalkuláltunk a Társaságnál 2023-ban.
A Harsánylejtő Kft-nél 1.370 ezer forint TAO-t, 568 ezer forint iparűzési adót és 85 ezer forint
innovációs járulék fizetési kötelezettséget számítottunk a tárgyévben.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
33
| adatok ezer forintban | 2023 |
| IFRS adózás előtti eredmény | 10 566 927 |
| Adó korrekció (innovációs járulék) | 21 175 |
| IFRS adózás előtti eredmény (innovációs járulékkal korrigálva) | 10 545 752 |
| IFRS korrekciós tételek | -2 998 385 |
| Társasági adó előtti korrigált eredmény | 7 547 367 |
| Növelő tételek | 2 032 089 |
| Csökkentő tételek | -1 518 736 |
| Társasági adó alap 2023-ban | 8 060 720 |
| Társasági adó mértéke SZIT miatti kedvezmény | 0% |
| Kapcsolt bevétel aránya a teljes bevételhez (2 tizedesjegyre kerekítve) | 0,13% |
| Társasági adó alap (kapcsolt felektől származó bevételarányos) 2023-ban | 10 253 |
| Kapcsolt felek után fizetendő társasági adó | 923 |
| 2023. évi társasági adó kötelezettség | 923 |
29. Halasztott adóráfordítás
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Halasztott adó | 0 | 0 |
| Összesen | 0 | 0 |
A Társaság halasztott adófizetési kötelezettséggel nem számolt, mert már korábban feloldásra került
az a halasztott adó is, amit a Harsánylejtő Kft. elhatárolt veszteségére számoltunk el.
30. Egyéb átfogó jövedelem
Sem a tárgyévben, sem a bázisévben az egyéb átfogó jövedelmet érintő jellegű tranzakció nem
történt. Az egyéb ingatlanok valós értékváltozásának adóhatása 0 ezer forint volt mind 2023-ban,
mind 2022-ben.
31. Egy részvényre jutó eredmény
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Adózott eredmény (ezer forint) | 10 567 736 | 10 033 555 |
| Törzsrészvények súlyozott átlaga (darab) | 252 316 945 | 251 684 440 |
| Egy részvényre jutó eredmény (alap) (forint) (az "Adózott eredmény" és a "törzsrészvények súlyozott átlaga" hányadosa) | 41,88 | 39,87 |
A Társaság alaptőkéje 287.024.440 darab egyenként 10 forint névértékű, névre szóló,
dematerializált formában előállított törzsrészvényből áll, amelyből 22.514.206 darab a társaság
tulajdonában lévő saját részvény és 252.316.945 darab a törzsrészvények súlyozott átlaga.
A Társaságunknál nincsen olyan tényező, amely hígítaná az egy részvényre jutó eredményt.
32. Szegmensinformációk
A Társaság valamennyi ingatlana Budapesten található, így a bevételek és ráfordítások földrajzi
régiók szerinti megosztása nem indokolt. Tekintettel arra, hogy a Társaság ingatlanok
bérbeadásával, hasznosításával és kereskedelmével foglalkozik, a szegmensek kialakítására 2023-
ban is ennek megfelelően került sor. A „Harsánylejtő Projekt” szegmens a Harsánylejtő Projekt
keretében (i) megvalósult lakóingatlan-fejlesztéssel kapcsolatos tevékenység eredményét, valamint
(ii) a telekértékesítések és az azokhoz kapcsolódó tevékenységek eredményét összesíti. A
„Befektetési célú, jövedelemtermelő ingatlanok” szegmensben a Társaság által bérbeadás céljából
vásárolt ingatlanokhoz közvetlenül köthető eredményeket mutatjuk ki. Ezen kívül külön kerül
kimutatásra a Társaság működéséből eredő, ingatlanokhoz közvetlenül nem kapcsolható
„Működési” eredmény.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
34
A fent említett csoportosítás szerinti szegmensek bevételeinek és költségeinek 2023. és 2022. évi
alakulását az alábbi táblázatok tartalmazzák:
| 2023 (adatok ezer forintban) | Harsánylejtő Projekt | Befektetési célú, jövedelemtermelő ingatlanok | Működési | Összesen |
| Értékesítés nettó árbevétele | 105 623 | 8 083 191 | 162 | 8 188 976 |
| Egyéb működési bevétel | 5 703 | 6 250 310 | 30 125 | 6 286 138 |
| Saját előállítású eszközök aktivált értéke | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Saját termelésű készletek állományváltozása | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Anyagjellegű ráfordítások | -77 160 | -1 792 648 | -189 936 | -2 059 744 |
| Személyi jellegű ráfordítások | 0 | 0 | -914 678 | -914 678 |
| Értékcsökkenés és értékvesztés | -2 027 | -219 402 | -32 200 | -253 629 |
| Egyéb működési ráfordítások | -15 809 | -832 205 | -23 902 | -871 916 |
| Pénzügyi műveletek bevételei | 0 | 371 | 703 475 | 703 846 |
| Pénzügyi műveletek ráfordításai | 0 | -403 701 | -83 435 | -487 136 |
| Adózás előtti eredmény | 16 330 | 11 085 916 | -510 389 | 10 591 857 |
| 2022 (adatok ezer forintban) | Harsánylejtő Projekt | Befektetési célú, jövedelemtermelő ingatlanok | Működési | Összesen |
| Értékesítés nettó árbevétele | 3 238 002 | 7 054 542 | 532 | 10 293 076 |
| Egyéb működési bevétel | 550 607 | 2 311 861 | 20 744 | 2 883 212 |
| Saját előállítású eszközök aktivált értéke | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Saját termelésű készletek állományváltozása | -123 863 | 0 | 0 | -123 863 |
| Anyagjellegű ráfordítások | -98 687 | -1 829 902 | -140 069 | -2 068 658 |
| Személyi jellegű ráfordítások | 0 | -5 | -678 660 | -678 665 |
| Értékcsökkenés és értékvesztés | -4 370 | -31 274 | -51 784 | -87 428 |
| Egyéb működési ráfordítások | -72 580 | -378 688 | -20 022 | -471 290 |
| Pénzügyi műveletek bevételei | 0 | 110 | 651 055 | 651 165 |
| Pénzügyi műveletek ráfordításai | 0 | -288 962 | -46 909 | -335 871 |
| Adózás előtti eredmény | 3 489 109 | 6 837 682 | -265 113 | 10 061 678 |
A Társaság menedzsmentje nem követi nyomon az eszközöket és kötelezettségeket a szegmensek
szintjén.
A 2023. üzleti évben a Társaság egy, a „Befektetési célú, jövedelemtermelő ingatlanok”
szegmenshez tartozó vevője esetében, az ezen vevővel bonyolított ügyletekből származó éves nettó
árbevétel (2.154.804.055 forint) haladta meg a Társaság csoportszintű összes éves árbevételének
a 10%-át.
33. Kockázatkezelés
A Társaság eszközei közé tartoznak a pénzeszközök, értékpapírok, vevői és egyéb követelések,
valamint egyéb eszközök, kivéve az adókat. A Társaság forrásai közé tartoznak a hitelek és
kölcsönök, szállítói és egyéb kötelezettségek, kivéve az adókat és pénzügyi kötelezettségek valós
értéken történő átértékeléséből származó nyereséget vagy veszteséget.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
35
A Társaság a következő pénzügyi kockázatoknak van kitéve:
▪ hitelkockázat
▪ likviditási kockázat
▪ piaci kockázat
Ez a fejezet bemutatja a Társaság fenti kockázatait, a Társaság célkitűzéseit, politikáit, folyamatok
mérését és kockázat kezelését, valamint a Társaság tőkemenedzsmentjét. Az Igazgatótanács
általános felelősséget visel a Társaság felügyelete és kockázatkezelése terén.
A Társaság kockázatmenedzsmentjének célja, hogy kiszűrje és kivizsgálja azokat a kockázatokat,
amelyekkel szembesül a Társaság, valamint, hogy beállítsa a megfelelő kontrollokat, és hogy
felügyelje a kockázatokat.
33.1. Tőkemenedzsment
A Társaság politikája, hogy megőrizze az alaptőkét, amely elegendő ahhoz, hogy a befektetői és
hitelezői bizalom a jövőben fenntartsa a jövőbeni fejlődését a Társaságnak. Az Igazgatótanács
igyekszik fenntartani azt a politikát, hogy kölcsönadásokból eredő magasabb kitettséget csak
magasabb hozam mellett vállal, az erős tőkepozíció által nyújtott előnyök és a biztonság alapján.
A Társaság tőkeszerkezete a nettó idegen tőkéből, valamint a Társaság saját tőkéjéből áll (ez utóbbi
a jegyzett tőkét, a tartalékokat és a nem ellenőrző tulajdonosok részesedését foglalja magában).
A Társaság a tőke kezelése során igyekszik biztosítani, hogy a Társaság leányvállalata folytatni tudja
tevékenységét és egyúttal maximalizálja a tulajdonosok számára a megtérülést a kölcsöntőke és a
saját tőke optimális egyensúlyozásával, valamint az optimális tőkestruktúra megtartását a
tőkeköltségek csökkentése érdekében. A Társaság azt is figyeli, hogy leányvállalata tőkeszerkezete
megfelel-e a helyi törvényi előírásoknak.
A nettó adósságállomány és a saját tőke a beszámolási időszak végén az alábbiak szerint alakult:
| adatok ezer forintban | 2023.12.31 | 2022.12.31 |
| Hitelek, kölcsönök | 20 332 947 | 21 522 208 |
| Pénzeszközök | 6 336 433 | 8 130 618 |
| Nettó adósságállomány | 13 996 514 | 13 391 590 |
| Saját tőke | 62 274 173 | 55 515 392 |
33.2. Hitelezési kockázat
A hitelezési kockázat annak a kockázatát fejezi ki, hogy az adós vagy a partner nem teljesíti
szerződéses kötelezettségeit, amely pedig pénzügyi veszteséget eredményez a Társaság számára.
A pénzügyi eszközök, amelyek hitelezési kockázatoknak vannak kitéve, lehetnek hosszú vagy rövid
távú kihelyezések, pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek, vevők és egyéb követelések.
A pénzügyi eszközök könyv szerinti értéke a maximális kockázati kitettséget mutatja. Az alábbi
táblázat a Társaság csoportszintű maximális hitelkockázati kitettségét mutatja 2023. december 31-
én és 2022. december 31-én.
| adatok ezer forintban | 2023.12.31 | 2022.12.31 |
| Vevő követelés | 84 603 | 328 023 |
| Pénzeszközök | 6 336 433 | 8 130 618 |
| Összesen | 6 421 036 | 8 458 641 |
A lejárt követeléseink behajtási kockázatát folyamatosan figyelve, értékvesztés elszámolásával
általában a kockázat mérséklésre kerül.
A vevők minősítése folyamatosan történik. Egyedi értékelés alapján vevői követelésekre a
tárgyévben 194.222 ezer forint, bázisévben 10.697 ezer forint értékvesztést számolt el a Társaság
csoportszinten. A le nem járt és a lejárt vevői követeléseinken a behajtási kockázat arányaiban nem
jelentős.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
36
33.3. Likviditási kockázat
A likviditási kockázat annak kockázata, hogy a Társaság nem tudja pénzügyi kötelmeit
esedékességkor teljesíteni. A Társaság likviditásmenedzselési megközelítése, hogy amennyire
lehetséges, mindig megfelelő likviditást biztosítson kötelezettségei esedékességkor történő
teljesítéséhez, mind szokásos, mind feszített körülmények között anélkül, hogy elfogadhatatlan
vesztesége merülne fel vagy kockáztatná a Társaság hírnevét.
A Társaság csoportszintű cash-flow tervet készít, amelyet folyamatosan aktualizál. A Társaság
gördülő előrejelzéssel vizsgálja a pénzeszközszükségletet a működéshez szükséges megfelelő
pénzállomány biztosítása érdekében, valamint a vonatkozó hitelszerződésben meghatározott
pénzügyi mutatók teljesülését. A társasági szinten jelentkező készpénztöbblet betétszámlákon,
lekötött betétekben testesül meg.
A tárgyév végén a csoportszintű 313.890 ezer forint értékű szállítói tartozások lejárata többnyire éven
belüli, kivéve az ingatlanfejlesztések kapcsán igénybe vett generálkivitelezőkkel szemben
nyilvántartott garanciális visszatartásokat, ami a Társaságnál 22.757 ezer forint és a Harsánylejtő
Kft-nél 63.453 ezer forint értékű állományt jelent. Bázisévben a szállítói állomány 906.902 ezer forint
volt, és ebből Társaságnál 173.863 ezer forint, a Harsánylejtő Kft-nél 102.093 ezer forint értékű volt
a garanciális visszatartások összege.
A pénzügyi kötelezettségek (hitelek) lejárati szerkezetét mutatják be az alábbi táblázatok:
| adatok ezer forintban | 2023.12.31-én | 1 éven belül esedékes* | 2-5 éven belül esedékes* | 5 éven túl esedékes* | Összesen |
| Pénzügyi kötelezettségek | 20 332 948 | 1 446 747 | 5 786 987 | 13 099 214 | 20 332 948 |
| *esedékes tőketörlesztések | | | | | |
| adatok ezer forintban | 2023.12.31-én | 1 éven belül esedékes* | 2-5 éven belül esedékes* | 5 éven túl esedékes* | Összesen |
| Pénzügyi kötelezettségek | 21 522 208 | 1 446 747 | 5 786 987 | 14 288 474 | 21 522 208 |
| *esedékes tőketörlesztések | | | | | |
33.4. Piaci kockázat
A piaci kockázat annak kockázata, hogy a piaci árak, mint az átváltási árfolyamok és kamatlábak
változása befolyásolni fogja a Társaság eredményét vagy pénzügyi instrumentumokban lévő
befektetéseinek értékét. A piaci kockázat kezelésének célja a piaci kockázatnak való kitettségek
kezelése és ellenőrzése elfogadható keretek között, a haszon optimalizálása mellett.
A Társaság 2018. márciusát követően, az akkori CIB Bank Zrt. felé fennálló EUR hitelének forint
hitellel történő refinanszírozását követően csak forint alapú hosszú távú hitellel rendelkezik.
Figyelembe véve, hogy a Társaság bevételeinek mintegy 84%-a forintban realizálódik és a
devizabevételek bőven fedezik a devizában felmerülő kiadásokat, ebből adódóan FX kockázata
gyakorlatilag nincs.
A Társaság a 2020 szeptemberében megvalósult refinanszírozási ügylet eredményeként
megszüntette a hitelezési kamatkockázatát, 2020. szeptember 15-ét követően a BIF kizárólag
hosszú lejáratú, fix kamatozású, forintban denominált hitellel rendelkezik.
Árfolyamfedezeti ügyleteket a Társaság nem köt.
34. Érzékenységi elemzés
A Társaság, figyelemmel arra, hogy a tárgyévben a fenti 33.4. pontban foglalt refinanszírozási
ügylettel a korábbi években még fennálló hitelezési kamatkockázatát megszüntette, külön
érzékenységvizsgálatot nem végzett.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
37
35. Pénzügyi instrumentumok
Pénzügyi instrumentumnak minősülnek az adott kölcsönök, a befektetett pénzügyi eszközök, a
forgóeszközök közül a vevőkövetelések, az értékpapírok és a pénzeszközök, valamint a felvett
hitelek, kölcsönök és a szállítói kötelezettségek.
| 2023. december 31. adatok ezer forintban | Könyv szerinti érték | Valós érték |
| Pénzügyi eszközök | | |
| Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott | | |
| kölcsönök és követelések | | |
| Vevőkövetelések | 314 307 | 84 603 |
| Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek | 6 336 433 | 6 336 433 |
| Pénzügyi kötelezettségek | | |
| Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott | | |
| kötelezettségek | | |
| Pénzügyi kötelezettségek | 20 332 948 | 20 332 948 |
| Szállítói kötelezettségek | 313 890 | 313 890 |
| 2022. december 31. adatok ezer forintban | Könyv szerinti érték | Valós érték |
| Pénzügyi eszközök | | |
| Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott | | |
| kölcsönök és követelések | | |
| Vevőkövetelések | 363 869 | 328 023 |
| Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek | 8 130 618 | 8 130 618 |
| Pénzügyi kötelezettségek | | |
| Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott | | |
| kötelezettségek | | |
| Pénzügyi kötelezettségek | 21 522 208 | 21 522 208 |
| Szállítói kötelezettségek | 906 902 | 906 902 |
36. Igazgatótanács és Felügyelő Bizottság javadalmazása
Az Igazgatótanács tagjai a 2023-as üzleti évben díjazás nélkül, az Audit Bizottság tagjai a 2023-as
üzleti évben tagonként havonta bruttó 300.000 forint díjazás mellett látták el feladataikat.
A Társaságnál és a konszolidációs körbe vont leányvállalatnál Felügyelőbizottság nem működik.
37. Kulcspozícióban lévő felső- és középvezetők javadalmazása
| adatok ezer forintban | 2023 | 2022 |
| Bruttó bér | 239 324 | 261 936 |
| Járulékok | 31 112 | 34 052 |
| Összesen | 270 436 | 295 988 |
A fenti táblázat tekintetében kulcspozícióban lévő vezetőnek minősülnek a következő személyek: a
vezérigazgatók, a gazdasági vezérigazgató-helyettes és az osztályvezetők.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
38
38. Kivételes nagyságú és előfordulású tételek
A Társaságnak 2023. évben egy, a „Befektetési célú, jövedelemtermelő ingatlanok” szegmenshez
tartozó vevője esetében, az ezen vevővel bonyolított ügyletekből származó éves nettó árbevétele
(2.154.804.055 forint) haladta meg a Társaság csoportszintű összes éves árbevételének a 25%-át
(26,3%), viszont kivételes nagyságú vagy előfordulású költsége nem volt.
39. Kapcsolt felek bemutatása
39.1. Leányvállalat
| | | Szavazati és tulajdoni arány |
| Leányvállalat | Székhely | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Harsánylejtő Kft. | 1033 Budapest Polgár u. 8-10. | 100,00% | 100,00% |
2023. december 31-én a Harsánylejtő Kft. saját tőke adatai ezer forintban:
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| Saját tőke | 29 677 | 6 769 |
| Jegyzett tőke | 3 000 | 3 000 |
| Tőketartalék | 0 | 0 |
| Eredménytartalék | -788 731 | -789 952 |
| Lekötött tartalék | 792 500 | 792 500 |
| Adózott eredmény | 22 908 | 1 221 |
A Harsánylejtő Kft. 2023. évi éves beszámolójában szereplő saját tőke értéke az előző évihez
hasonlóan már pozitív, ellentétben a korábbi évekkel, ahol negatív volt a saját tőke, emiatt a
Társaság alapítói határozattal több alkalommal, összesen 792,5 millió forint összegű pótbefizetés
megfizetésével rendezte a Harsánylejtő Kft. saját tőke helyzetét.
A kapcsolt felek között folytatott ügyletek:
| adatok ezer forintban | 2023.12.31. | 2022.12.31. |
| BIF által adott kölcsön | 68 000 | 0 |
| BIF Bevétel | 1 175 | 0 |
| BIF Ráfordítás | 0 | 0 |
| Bér+járulék követelés | 2 163 | 551 |
39.2. Más kapcsolt fél
2023-ban a Harsánylejtő Kft-n túl, a PIÓ-21 Vagyonkezelő és Szolgáltató Kft-vel, mint kapcsolt féllel
állt üzleti kapcsolatban a Társaság, akivel szemben 19.808 ezer forint bevételt realizált ingatlan
bérbeadás jogcímen. Továbbá 2022. február 23-ától a Kastélyszálló Kft. is kapcsolt félnek minősül,
akivel szemben tárgyévben sem bevételt, sem költséget nem számolt el a Társaság.
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
39
IV. Egyéb kiegészítő információk
1. Mérleg alatti tételek, peres ügyek és egyéb jogi eljárások
1.1. Mérlegen kívüli, a Társaság jövőbeni kötelezettségeire esetleg befolyással bíró tételek
2023. december 31-én a Társaság vagyonát alkotó egyes dolgokon az alábbi zálogjogok álltak fenn:
Hitel1
A Társaság és az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt. között 2018. november 7. napján létrejött 20
milliárd forint összegű hitelkeret-szerződés alapján a Társaság és az MFB Magyar Fejlesztési Bank
Zrt. között a 2019. szeptember 3-án létrejött kölcsönszerződés szerint az MFB Magyar Fejlesztési
Bank Zrt. 7.579.600.000 forint összegű kölcsönt nyújtott a Társaság részére.
A terhelt dolog, jog (vagyonrész) megnevezése
▪ Budapest, V. kerület, 24408/4 hrsz.-ú ingatlan (1052 Budapest, Apáczai Csere János utca 9.)
A biztosított követelést tartalmazó szerződés adatai:
Kölcsönszerződés
Dátuma: 2019. szeptember 3.
Ingatlan jelzálogszerződés – több követelés biztosítására
Dátuma: 2019. szeptember 3.
Követelést terhelő zálogszerződés
Dátuma: 2019. szeptember 3.
A biztosított követelés / bejegyzett teher összege:
20.000.000.000 forint, azaz húszmilliárd forint tőketartozás és járulékai
Hitel2-4
A Társaság és a Takarékbank Zrt. között 2020. augusztus 31-én létrejött három darab
kölcsönszerződés alapján a Takarékbank Zrt. az alábbi 15 éves futamidejű, fix kamatozású forint
kölcsönöket nyújtotta a Társaság részére:
▪ a Társaság és az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt. között 2018. november 7. napján létrejött
20 milliárd forint összegű hitelkeret-szerződés alapján a 2019. november 7-én létrejött két
darab kölcsönszerződés és a 2020. február 6. napján létrejött egy darab kölcsönszerződés
szerinti teljes tartozás kiváltása céljára 9.707.551.770 forint összegű kölcsön, a kölcsön
folyósítására 2020. szeptember 15-én került sor;
▪ ingatlanvásárlás részbeni utófinanszírozására, valamint ingatlanfelújítás, beruházás
finanszírozására összesen 2.606.021.058 forint összegű kölcsön, amelyből az első
folyósításra 1.124.100.000 összegben 2020. szeptember 1-jén, a második folyósításra
143.750.000 forint összegben 2020. november 13-án került, a harmadik folyósításra
211.525.013 forint összegben 2021. december 15-én, a negyedik folyósításra 500.001.885
forint összegben 2022. május 18-án, az ötödik folyósításra 614.433.303 forint összegben
2022. július 14-én és a hatodik egyben utolsó folyósításra 12.210.857 forint összegben 2022.
szeptember 22-én került sor;
▪ a Társaság és a Takarékbank Zrt. között 2018. március 8. napján létrejött 2.100.000.000 forint
összegű kölcsönszerződés alapján fennálló teljes tartozás kiváltása céljára 1.661.513.172
forint összegű kölcsön, a kölcsön folyósítására 2020. szeptember 15-én került sor.
A terhelt dolog, jog (vagyonrész) megnevezése
▪ Budapest XII. kerület, 6979/1 helyrajzi számú ingatlan (1122 Budapest, Városmajor utca 12-
14.)
▪ Budapest, XII. kerület, 6866 helyrajzi számú ingatlan (1122 Budapest, Városmajor utca 35.)
▪ Budapest III. kerület 18059 helyrajzi számú ingatlan (1033 Budapest, Flórián tér)
▪ Budapest X. kerület 38315/42 helyrajzi számú ingatlan (1101 Budapest, Üllői út 114-116.)
▪ Budapest I. kerület 6775 helyrajzi számú ingatlan (1012 Budapest, Logodi utca 42.)
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
40
A biztosított követelést tartalmazó szerződés adatai:
Kölcsönszerződések (3 darab)
Dátuma: 2020. augusztus 31.
Jelzálogszerződés ingatlanra – több követelés biztosítására meghatározott keretösszeggel
Dátuma: 2020. augusztus 31.
Zálogszerződés követeléseket terhelő zálogjog alapítására – több követelés biztosítására
meghatározott keretösszeggel
Dátuma: 2020. augusztus 31.
Óvadéki szerződés fizetési számla követelésen:
Dátuma: 2020. augusztus 31.
A biztosított követelés / bejegyzett teher összege:
14.700.000.000 forint keretösszeg
Hitel5
A Társaság és a Takarékbank Zrt. között 2021. június 28-án létrejött kölcsönszerződés alapján a
Takarékbank összesen 2.500.000.000 forint összegű, ingatlanfelújítási, beruházási célú, 15 éves
futamidejű, fix kamatozású forint kölcsönt nyújtott a Társaság részére, amelyből az első folyósításra
524.141.008 forint összegben 2021. szeptember 16-án, a második folyósításra 716.312.052 forint
összegben 2021. december 15-én és a harmadik egyben utolsó folyósításra 1.259.546.940 forint
összegben 2022. március 17-én került sor.
A terhelt dolog, jog (vagyonrész) megnevezése
▪ Budapest XII. kerület, 6979/1 helyrajzi számú ingatlan (1122 Budapest, Városmajor utca 12-
14.)
▪ Budapest, XII. kerület, 6866 helyrajzi számú ingatlan (1122 Budapest, Városmajor utca 35.)
▪ Budapest III. kerület 18059 helyrajzi számú ingatlan (1033 Budapest, Flórián tér)
▪ Budapest X. kerület 38315/42 helyrajzi számú ingatlan (1101 Budapest, Üllői út 114-116.)
▪ Budapest I. kerület 6775 helyrajzi számú ingatlan (1012 Budapest, Logodi utca 42.)
A biztosított követelést tartalmazó szerződés adatai:
Kölcsönszerződés
Dátuma: 2021. június 28.
Jelzálogszerződés ingatlanra
Dátuma: 2021. június 28.
Zálogszerződés követeléseket terhelő zálogjog alapítására
Dátuma: 2021. június 28.
Óvadéki szerződés fizetési számla követelésen:
Dátuma: 2021. június 28.
A biztosított követelés / bejegyzett teher összege:
2.500.000.000 forint és járulékai
Hitel6
A Társaság és az MBH Bank Nyrt. között 2023. július 25-én létrejött kölcsönszerződés alapján az
MBH Bank Nyrt. összesen 681.580.000 forint összegű, ingatlanfelújítási, beruházási célú, 8 éves
futamidejű, fix kamatozású forint kölcsönt nyújt a Társaság részére, amelyből az első folyósításra
9.220.101 forint összegben 2023. október 3-án, a második folyósításra 41.183.112 forint összegben
2023. október 6-án, a harmadik folyósításra 52.216.131 forint összegben 2023. november 3-án, a
negyedik folyósításra 154.867.235 forint összegben 2023. november 28-án került sor.
A terhelt dolog, jog (vagyonrész) megnevezése
▪ Budapest XII. kerület, 6979/1 helyrajzi számú ingatlan (1122 Budapest, Városmajor utca 12-
14.)
▪ Budapest, XII. kerület, 6866 helyrajzi számú ingatlan (1122 Budapest, Városmajor utca 35.)
▪ Budapest III. kerület 18059 helyrajzi számú ingatlan (1033 Budapest, Flórián tér.)
▪ Budapest X. kerület 38315/42 helyrajzi számú ingatlan (1101 Budapest, Üllői út 114-116.)
▪ Budapest I. kerület 6775 helyrajzi számú ingatlan (1012 Budapest, Logodi utca 42.)
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
41
A biztosított követelést tartalmazó szerződés adatai:
Kölcsönszerződés
Dátuma: 2023. július 25.
Jelzálogszerződés ingatlanra
Dátuma: 2023. július 25.
Zálogszerződés követeléseket terhelő zálogjog alapítására
Dátuma: 2023. július 25.
A biztosított követelés / bejegyzett teher összege:
681.580.000 forint tőke és járulékai
1.2. Peres ügyek, egyéb jogi eljárások
Budapesti Ingatlan Nyrt. 2023. december 31-én nem szerepelt folyamatban lévő peres eljárásban
alperesként.
2. A mérleg fordulónapját követő lényeges események
A Társaság, mint vevő a SCHAUB d.o.o. (OIB: 57065811373; HR-51211 Matulji Ul. V. Gortana 2.)
eladóval ingatlan adásvételi szerződést kötött a Horvátország, 320170 Volosko, (hrsz.: 410),
természetben az 51410 Opatija, UI. Ivana Matetica Ronjgova 6. szám alatt elhelyezkedő ingatlan 1/1
tulajdoni hányadának megvásárlása tárgyában. A tranzakció 2024. február 7-én sikeresen zárult.
3. Rendkívüli és egyéb szabályozott közzétételek 2023-ban és a Konszolidált Éves Pénzügyi
Kimutatások aláírásának időpontjáig
| Közzététel napja | Közzététel tárgya |
| 2024. április 2. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2024. március 26. | Közgyűlési meghívó |
| 2024. február 29. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2024. február 7. | Tájékoztatás ingatlan adásvételi szerződés megkötéséről |
| 2024. január 31. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2024. január 8. | Kiegészítő tájékoztatás 2022. évi osztalékfizetési hirdetményhez |
| 2024. január 2. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. december 20. | Társasági eseménynaptár |
| 2023. december 14. | Saját részvény értékesítése |
| 2023. november 30. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. október 31. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. október 2. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. augusztus 31. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. július 31. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. június 30. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. május 31. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. május 11. | Osztalékfizetés |
| 2023. május 2. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. április 28. | BIF Éves Jelentés és Konszolidált Éves jelentés 2022 |
| 2023. április 28. | BIF Javadalmazási Jelentés |
| 2023. április 28. | Felelős Társaságirányítási Jelentés |
| 2023. április 28. | A Budapesti Ingatlan Nyrt. 2023. évi éves rendes közgyűlésének jegyzőkönyve az elfogadott határozatokkal |
| 2023. április 12. | Kiegészítő tájékoztatás 2021. évi osztalékfizetési hirdetményhez |
| 2023. április 6. | Közgyűlési előterjesztés és határozati javaslatok |
| 2023. március 31. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. március 27. | Közgyűlési meghívó |
| 2023. február 28. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások
42
| 2023. január 31. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
| 2023. január 2. | Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
4. A pénzügyi kimutatások közzétételre engedélyezése
A 2023. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatásokat a Társaság Igazgatótanácsa
2024. április 9-én meghozott határozatával jóváhagyta és közzétételre engedélyezte.
Felelősségvállalási Nyilatkozat
A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. ezúton nyilatkozik arról, hogy a 2023. évi
auditált Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások a Társaság legjobb tudása szerint, a Nemzetközi
Pénzügyi Beszámolási Standardok alapján készült, valós és megbízható képet ad a Társaság és a
konszolidációba bevont vállalkozása eszközeiről, kötelezettségeiről, pénzügyi helyzetéről, valamint
nyereségéről és veszteségéről és nem hallgat el olyan tényt, amely a Társaság és a konszolidációba
bevont vállalkozása helyzetének megítélése szempontjából jelentőséggel bír.
Budapest, 2024. április 9.
| ………………………………………. | ………………………………………. |
| dr. Ungár Anna az Igazgatótanács elnöke, vezérigazgató lakcím: 1121 Budapest, Hegyhát út 23. | Berecz Kristóf az Igazgatótanács alelnöke, vezérigazgató lakcím: 1121 Budapest, Hegyhát út 23. |
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés
a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási
Standardok (IFRS) szerint készített, 2023.
évi auditált Konszolidált Éves Pénzügyi
Kimutatásokhoz
Budapesti Ingatlan Hasznosítási
és Fejlesztési Nyrt.
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
1
Tartalomjegyzék
I. A Társaság céljainak, stratégiájának, tevékenységének bemutatása ...................................... 2
II. 2023. évi eredmények és 2024. évi kilátások, kihívások ............................................................ 5
1. 2023. évi eredmények .......................................................................................................... 5
2. Kilátások, kihívások a 2024. üzleti évre ............................................................................... 8
III. A Társaságnál a 2023-ban lezajlott lényegesebb események ................................................... 8
1. Közgyűlés ............................................................................................................................. 8
2. Személyi változások ............................................................................................................. 8
3. Jelentős perek ...................................................................................................................... 8
IV. A Társaság eredményességét befolyásoló kockázati tényezők ............................................... 9
V. A mérleg fordulónapja után bekövetkezett lényeges események ..........................................10
VI. Általános társasági információk ................................................................................................10
VII. Az alkalmazottak számának alakulása, foglalkoztatáspolitika ...............................................14
VIII. Kutatás és kísérleti fejlesztés .....................................................................................................14
IX. Személyi változások 2023-ban ...................................................................................................14
X. A Társaság konszolidációs körének bemutatása .....................................................................14
XI. Környezetvédelem .......................................................................................................................15
XII. Felelős társaságirányítási jelentés és nyilatkozat ....................................................................15
Felelősségvállalási Nyilatkozat ...........................................................................................................15
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
2
I. A Társaság céljainak, stratégiájának, tevékenységének bemutatása
A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. (székhely: 1033 Budapest Polgár utca 8-10.)
(a továbbiakban: „Társaság” és/vagy „BIF”) 2023. évi üzleti tevékenysége az alábbiakban felsorolt
fejlesztési stratégia és célok megvalósítása mentén zajlott:
➢ a Társaság meglévő jövedelemtermelő ingatlan-portfóliójába illeszkedő iroda és egyéb épületek
felkutatása és akvizíciók lebonyolítása;
➢ meglévő ingatlan-portfólióban rejlő maximális jövedelemtermelési potenciál kihasználása,
valamint az irodaházak működésének optimalizálása, ingatlanok fejlesztése;
➢ a Társaság tulajdonában lévő Budapest, III. kerületi, 39 hektáros Harsánylejtő fejlesztési terület
teljes kidolgozott koncepciójának megvalósítása.
A Társaság ingatlanfejlesztő, ingatlanhasznosító cégként – 2017. október 20-ától kezdődően a
szabályozott ingatlanbefektetési társaságokról szóló 2011. évi CII. törvény (a továbbiakban: „SZIT
törvény”) szerinti szabályozott ingatlanbefektetési előtársaságként (a továbbiakban: „SZIE”), majd 2018.
december 31. óta szabályozott ingatlanbefektetési társaságként (a továbbiakban: „SZIT”) – a saját
tulajdonú ingatlanjainak (iroda, illetve egyéb épületeinek és parkolóházainak) bérbeadás útján történő
hasznosításával, ezek további fejlesztésével és a saját tulajdonú építési telkeinek az értékesítésével,
azokon történő ingatlanfejlesztésekkel, valamint az elkészült ingatlanok hasznosításával és
értékesítésével foglalkozik.
A Társaság a tulajdonában lévő ingatlantípusoknak megfelelően az alábbi főbb ingatlanpiaci
szegmensek területén tevékenykedik:
▪ Irodaházak
▪ Parkolóházak
▪ Építési telkek
▪ Lakóingatlanok
▪ Szállodák
Irodaházak
2023 negyedik negyedévében a budapesti modern irodaállomány egy új irodaházzal, összesen 25.320
m2-rel bővült. A teljes irodaállomány 2023. év végére 4.369.900 m2-t tett ki, melyen belül 3.571.710 m2
„A” és „B” kategóriás modern spekulatív irodaterület, valamint 798.190 m2 saját tulajdonú irodaház
található. A teljes bruttó kereslet 2023-ban 575.504 m2-t, míg a nettó kereslet ugyanezen időszakban
290.082 m2-t tett ki. A bruttó és nettó bérbeadás egyaránt 47%-os növekedést mutatott a 2022-es évhez
viszonyítva. Az üresedési ráta pedig az előző év végén elérte a 13,3%-ot.
A kihasználatlansági ráta az előző negyedévhez képest 0,1 százalékponttal, az előző év azonos
időszakához képest pedig 2 százalékponttal emelkedett 2023 negyedik negyedévében.
2023 negyedik negyedévében a legalacsonyabb üresedési rátát Észak-Buda alpiacon regisztrálták
(8,7%), míg a legmagasabb érték az Agglomerációban volt mérhető (36,8%). A nettó abszorpció a
negyedik negyedév során pozitív tartományba került, összesítve 6.590 m2-rel nőtt a használatban lévő
irodaállomány mérete. Ugyanakkor 2023 egészében összesítve 4.428 m2-rel csökkent a használatban
lévő irodaállomány mérete.
2023 negyedik negyedévében a bérlői aktivitás szempontjából a legnépszerűbb alpiac Budapesten
ismét a Váci úti irodafolyosó volt, amely a kereslet 28%-át vonzotta. Második helyen végzett a Pest
Központ alpiac (20%). (Forrás: BRF 2023 Q4 és Realista)
A teljes keresleten belül a szerződéshosszabbítások képviselték a legnagyobb arányt 52%-kal. Az új
szerződések pedig a bérbeadások 43%-át tették ki, a bővülések részaránya 2%, míg az előbérleti
szerződéseké 3% volt. Összesen 155 bérleti szerződést regisztráltak 2023 negyedik negyedévében,
átlagos méretük 847 m2 volt, amely 3%-os csökkenést jelentett az előző negyedévhez képest (Forrás:
BRF 2023 Q4)
2023. december 31-én Társaságunk infrastrukturális és közlekedési szempontból kiváló elhelyezkedésű
hat „B” kategóriájú és négy „A” kategóriájú irodaépületet tulajdonolt. A korábban „B” kategóriájú
Budapest, XII. kerület Városmajor utca 12-14. szám alatti irodaház (a továbbiakban: „Major Udvar
(Városmajor u. 12)”) „A” kategóriájú sikeres revitalizációját követően (a fejlesztés átadása 2022
októberében megtörtént) 2023 júliusa óta 100%-ban bérbeadott.
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
3
A 2020 első félévében sikeres akvizíció útján a Társaságunk tulajdonába került a Budapest, X. kerület
Üllői út 114-116. sz. alatti volt Posta szálló, a környék ikonikus 13 emeletes toronyépülete, amelyet
a 2021. évben elindított fejlesztéssel „A” kategóriás irodaépületnek (a továbbiakban: „BIF Tower”)
építettünk át. A kivitelezés 2023 januárjában került átadásra, az épület 2023 decemberére 98%-ban,
majd 2024 februárjában 100%-ban bérbeadásra került. A mellette elhelyezkedő háromszintes,
korábban oktatási központként működő épület (a továbbiakban: „Üllői úti Oktatási Központ”) esetében
a piaci igénynek megfelelően az irodai, vagy oktatási centrumként történő hasznosítás a célunk. A két
épület több mint 10 ezer m2 irodaállomány bővülést jelent.
Irodaházaink esetében legfőbb célunk a bérlők elégedettségének fenntartása, a bérlők hosszú távú
megtartása, a bérleti szerződések meghosszabbítása. Minden irodaházunknál folyamatos üzemeltetői
jelenlétet és karbantartási szolgáltatást biztosítunk a bérlőink részére. „A” kategóriás irodaházaink
esetében kiemelt figyelmet fordítunk a közösségi terek modernizálására, az épületek hatékony
üzemeltetésére, környezetbarát megoldások alkalmazására és az egyedi bérlői igények
megvalósítására.
Parkolóházak
Budapesten a fizetős közterületi parkolás zónarendszerének kitolódása 2023-ban tovább folytatódott,
melynek következtében egyes kerületekben az addig ingyenes övezetek is fizetőssé váltak, mely
tényezők nem csak a tömegközlekedés használatának fellendülésére, hanem a városban elérhető
parkolóházak, mélygarázsok kihasználatlan kapacitásának javulására is hatással lehetnek.
Társaságunk tulajdonába 2 parkolóház tartozik, a Vigadó Palota Irodaház (Budapest, V. kerület Apáczai
Csere János utca 9.) mellett található Aranykéz Parkolóház (Budapest, V. kerület Aranykéz utca 4-6.)
és a Flórián Udvar Irodaház (Budapest, III. kerület Polgár utca 8-10.) részét képező parkolóház. A
Flórián Udvar Irodaházban lévő parkolóház elsődlegesen az irodaház bérlőit hivatott kiszolgálni.
Mindkét parkolóházunk a legújabb, magyar fejlesztésű, mobil-applikációs parkolási rendszerrel és
korszerű fizetési lehetőségekkel igyekszik maximális szolgáltatási színvonalat biztosítani. A belvárosi
lokációval rendelkező Aranykéz Parkolóházunkban a bérletes és óradíjas szolgáltatások mellett a
környékbeli rendezvények, konferenciák esetében a rövidtávú bérlések is egyre népszerűbbek. Az
Aranykéz Parkolóházban 2023 második felében az ügyfelek igényeire reagálva bevezettük az
elektromos autótöltési szolgáltatásunkat.
Építési telkek és lakóingatlanok
2023 I–III. negyedévében 10.808 új lakás épült országos szinten, 21%-kal kevesebb az egy évvel
korábbinál. Budapesten 29%-os visszaesés történt, 3.234 lakás épült. A kiadott építési engedélyek és
egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14.894 volt, 43%-kal kisebb, mint 2022 azonos
időszakában. Az új lakások 34%-át Budapesten tervezik megépíteni.
A lakáspiaci forgalom tekintetében is visszaesés volt tapasztalható: a 2022-ben regisztrált 14%-os
csökkenés után 2023 I-III. negyedévében további 31%-kal esett vissza a lakáseladások száma az egy
évvel korábbihoz képest, igaz, a visszaesés üteme 2023-ban negyedévenként mérséklődött. Az új
lakások piacának visszaesése meghaladta a használtakét, az I-III. negyedévben az új lakások eladási
száma 45%-kal elmaradt az előző év azonos időszakától.
Az árak tekintetében 2023 III. negyedévében a 2015. évi bázishoz képest a használt lakások 2,6-szer,
az újak 3-szor magasabb áron keltek el. Ugyanakkor az előző év azonos időszakához viszonyítva a
használt lakások ára szinte nem változott, míg az új lakásoké 11%-kal emelkedett. Az összevont
lakásárindex, melynek alakulását a piaci dominanciája miatt a használt lakások árának változása
határozza meg, éves szinten mindössze 1,5%-kal emelkedett, ami az elmúlt tíz évben mért legkisebb
éves árváltozás. (Forrás: KSH)
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
4
A Társaság fejlesztésében megvalósuló Harsánylejtő Kertváros (Budapest III. kerület) projekt
keretében a Társaság mintegy 39 hektár területen fejlesztési projektet (a továbbiakban: „Harsánylejtő
Projekt”) indított el az elmúlt években, több ütemben. A projekt részeként telekfejlesztés, lakóingatlan-
fejlesztés és kereskedelmi egységek építésére alkalmas telekingatlanok kerültek kialakításra az alábbi
bontásban:
▪ Telekfejlesztés I-II. ütem keretén belül mindösszesen 153 telekingatlan került kiszabályozásra,
kivitelezésre és értékesítésre. A projekt fejlesztési és értékesítési szempontból is sikeresen
lezárult (a fenti I-II. ütem teljes területe meghaladja a 25 hektárt).
▪ Lakóingatlan-fejlesztés
o A lakóingatlan-fejlesztés I-II. ütemében, mintegy 1 hektáros területen összesen 40 darab 55-
99 m2 közötti lakás került felépítésre. A lakóingatlan-fejlesztés I. üteme 2019-ben, a II. üteme
2021 első félévében sikeresen lezárult. A projekt tulajdonosa a Társaság 100%-os
tulajdonában lévő Harsánylejtő Ingatlanforgalmazó és -kezelő Kft. volt (a továbbiakban:
„Harsánylejtő Kft.”).
o A lakóingatlan-fejlesztésre alkalmas telekingatlanokból kettő esetében adásvételi szerződés
került aláírásra tulajdonjog-fenntartással 2021 IV. negyedévében, ezek közül az egyik
birtokbaadása még 2022-ben megtörtént (a teljes vételár megfizetéséhez kötött tulajdonjog-
fenntartások megszűnése 2022 IV. negyedévére esett, illetve a másik telekingatlan esetében
2024 I. félévére esik).
▪ Kereskedelmi egység fejlesztésére alkalmas telekingatlan, ami egy megközelítőleg egyezer m2-
es kiskereskedelmi egység, és további 1,5 ezer m2 iroda, vagy egyéb szolgáltató funkció
építésére alkalmas, mintegy 0,4 hektáros területen.
▪ Egyéb funkciójú épület fejlesztésére alkalmas több mint 2,4 hektáros telekingatlan esetében
adásvételi szerződés került aláírásra 2022 IV. negyedévében, amely esetében a tulajdonjog
átruházása is megtörtént.
A fentieken túl a Társaság a tulajdonában lévő telkek esetében vizsgálja a hasznosítási és értékesítési
lehetőségeket.
A Harsánylejtő Projektben megvalósult lakóingatlan-fejlesztésen túl a Társaság egy a Budapest, I.
kerület 6775 helyrajzi szám alatt nyilvántartott, természetben a Budapest, I. kerület Attila út 99. és a
1012 Budapest, Logodi utca 42. számok alatt található lakóingatlan funkciójú ingatlant (a továbbiakban:
„Attila99Loft”, „Attila úti ingatlan”) tulajdonolt 2022. december 31-én. Az Attila99Loft a Real Estate
Awards „Az Év Lakóingatlan Fejlesztése 2021” díj győztese lett. Az ingatlanban 16 exkluzív lakás,
egy 22 férőhelyes robotizált parkolórendszer, egy étterem és egy pékség található. A „New York”-i
mintára megálmodott épület különlegességét a Várnegyedben való elhelyezkedésén és a lakások
egyedi stílusán túl az épületen belül igénybe vehető exkluzív szolgáltatások biztosítják. A kialakított
lakásokat és üzlethelyiségeket a Társaság bérbeadás útján hasznosítja.
A Társaság portfóliójának egyik legkiemelkedőbb ingatlana a Világörökség részét képező Budapest, VI.
kerület Andrássy út 80-82. szám alatt található (a továbbiakban: „Andrássy úti ingatlan”). A több mint
1,4 ezer m2 alapterületű telekingatlanon, figyelemmel a változó piaci igényekre és a kerületi
szabályozási feltételekre is, a Társaság lakófunkció befogadására alkalmas fejlesztés lehetőségét
preferálja, felső kategóriás lakások és szolgáltatások kialakításával. A fejlesztés vázlattervezése
befejeződött, az építési engedélyezési eljárás lezárult 2024 első negyedévében, az építési engedélyt
megkaptuk.
Szállodák
2023 decemberében a turisztikai szálláshelyeken (kereskedelmi, magán- és egyéb szálláshelyeken) a
vendégek száma 16, a vendégéjszakáké 13%-kal magasabb volt az egy évvel korábbinál. A 2023-as
év a beutazások ütemes visszaépüléséről szólt, ami különösen a fővárosban volt látványos, ahol közel
20 százalékkal nőtt a külföldiek szálláshelyi forgalma. 2023-ban a turisztikai szálláshelyeken 2,5%-kal
több volt a vendégéjszakák száma, mint az előző évben. Ezen belül a belföldi turizmus nem tudta
ledolgozni a gyenge első félévet, itt 5%-os esést láthattunk, ezt ellensúlyozta a külföldiek 12,5%-os
forgalombővülése.
Sok példa van világszerte arra, hogy irodát hotellé alakítottak át. A szállodapiac változóban van, a
hotelek sokkal funkcionálisabbá válnak, miközben a vendégkör is változik: már nem elvárás a hotelen
belüli étterem, legfeljebb a reggeli. Egy átlagos hotel alapköltsége 30-50 ezer euró szobánként, és
minimum 3000 négyzetméteres épület szükséges egy nagyjából 100 szobás hotel hatékony
üzemeltetéséhez. Az üzemeltetési költség a régebbi, 10-15 éves épületeknél egyre emelkedik. (Forrás:
Portfolio, KSH Monitor és Realista)
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
5
A Társaság tulajdonában jelenleg egy olyan ingatlan található, amelyet az azt bérbevevő vállalkozás
szállodaként üzemeltetett (a Társaságnak nincs szálláshely- vagy vendéglátó-szolgáltatásból származó
jövedelme, kizárólag az általa tulajdonolt ingatlanokat adja bérbe). A turisztikai szempontból az egyik
legkiemelkedőbb belvárosi lokációval rendelkező Madách téri ingatlanban (Budapest, VII. kerület
Madách Imre tér 3.) egy 4 csillagos szálloda, valamint az ingatlan utcai frontján két önálló étterem
üzemelt. A szállodaként funkcionáló rész 2023 október végével visszavételre került az üzemeltetőtől. A
Társaság jelenleg olyan fejlesztések kivitelezését vizsgálja, amely korszerűsítené az ingatlant,
figyelembe véve az új bérlői igényeket is.
A Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér vonzáskörzetében, a reptéri folyosón elhelyezkedő Üllői úti
ingatlankomplexum (Budapest, X. kerület Üllői út 114-116.) „C” Épületét (a továbbiakban: „BIF
HOSTEL”) a Társaság, – az épület kedvező adottságait kihasználva – diákszállás céljára történő
bérbeadással hasznosítja 2021 szeptemberétől (korábban ebben az épületben egy 3 csillagos szálloda
tranzithotelként működött).
II. 2023. évi eredmények és 2024. évi kilátások, kihívások
1. 2023. évi eredmények
Kihívásokkal teli, újabb eredményes évet zárt a Társaság 2023-ban. A BIF IFRS szerint készített,
auditált konszolidált eredménykimutatása alapján 2023-ban 10.592 millió forint adózás előtti
eredményt ért el, ami jelentős, mintegy 530 millió forintos növekedést jelent a 2022-es évben produkált
adózás előtti eredményhez képest. A befektetési célú ingatlanok valós értékelésének, a realizált
telekértékesítések és az egyéb egyedi tételek1 eredményhatásával korrigált adózás előtti eredmény
4.955 millió forintra nőtt 2023-ban a 2022. évi 4.583 millió forintos értékről.
▪ Az értékesítés nettó árbevétele 2023-ban mintegy 8.189 millió forintot tett ki a 2022. évi 10.293
millió forintos értékhez képest. A negatív irányú változás meghatározó tényezője, hogy a
bázisidőszaki árbevételt jelentős mértékben növelték a Harsánylejtő Projekt keretében
megvalósult telekértékesítések bevételei (3.219 millió forint), míg 2023-ban nem történt
telekértékesítés. A telekértékesítésekkel korrigált árbevétel mintegy 1.115 millió forinttal (+16%)
bővült a tárgyidőszakban a 2022. évi 7.074 millió forintos értékről. Jelentős mértékben, közel
1.251 millió forinttal (+21%) nőttek 2023-ban a Bérbeadásból származó és üzemeltetési díj
bevételek, valamint a parkolási díjbevételek együttesen a bázisértékhez képest, elsősorban az
összességében javuló kihasználtságnak, az új fejlesztéseknek (Major Udvar és BIF Tower),
valamint az év elején megvalósított áremeléseknek és indexálásoknak köszönhetően. A
közvetített szolgáltatásokhoz kapcsolódó bevétel a közművek, szolgáltatási díjak mellett a
bérlemény kialakításával, helyreállításával, átalakításával kapcsolatos továbbszámlázásokat
tartalmazza, a bázisidőszakhoz képest jelentkező csökkenés főként a bázishatásnak volt
köszönhető (a magas bázist elsősorban az orosz-ukrán konfliktus kapcsán kialakult energiapiaci
helyzetben megnövekedett közüzemi költségek továbbhárítása okozta). A csoportszintű egyéb
árbevételek tárgyidőszaki változásában meghatározó szerepük volt a Harsánylejtő Kft. 2023-ban
realizált tanácsadói-szakértői tevékenysége díjbevételeinek.
Az értékesítés nettó árbevételének megbontása
| adatok ezer forintban | 2022 | 2023 |
| Bérbeadásból származó és üzemeltetési díj bevételek | 5 370 668 | 6 550 655 |
| Parkolási díjbevételek | 669 044 | 739 627 |
| Közvetített szolgáltatásokhoz kapcsolódó bevételek | 964 686 | 770 696 |
| Szolgáltatásokhoz kapcsolódó bevételek | 0 | 0 |
| Ingatlan/telek értékesítés árbevétele | 3 218 869 | 0 |
| Egyéb árbevételek | 69 809 | 127 998 |
| Összesen | 10 293 076 | 8 188 976 |
▪ Az egyéb működési bevételek 2023-ban 6.286 millió forintot tettek ki a bázisidőszaki 2.883 millió
forinthoz képest, a változás főként a befektetési célú ingatlanok valós értékeléséből származó
növekvő pozitív eredményhatásnak volt köszönhető. Az egyéb működési bevételeket növelte
2023-ban egy jelentősebb, 140 millió forint összegű kötbér is.
1550 millió forint kapott kártalanítás 2022-ben, 140 millió forint kapott kötbér 2023-ban
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
6
▪ A csoportszintű anyagjellegű ráfordítások értéke minimális mértékben, mintegy 2.060 millió
forintra csökkent 2023-ban a 2022-ben kimutatott 2.069 millió forinthoz képest.
▪ A konszolidált személyi jellegű ráfordítások 2023-ban mintegy 35%-kal nőttek a megelőző
évhez képest, mely növekedést főként a Társaság stratégiai céljainak megvalósításával
összefüggő szervezet- és bérfejlesztés, valamint a statisztikai átlaglétszám magasabb szintje
okozta.
▪ Az egyéb működési ráfordítások csoportszintű bázisidőszaki 471 millió forintos értékével
szemben a tárgyidőszaki ráfordítás 872 millió forintra nőtt 2023-ban. Az előző időszaki mintegy
401 millió forinttal kedvezőtlenebb érték főként a magasabb összegű negatív valós értékelési
hatásnak és a magasabb tárgyidőszaki építményadónak tudható be (az adók soron jelentkező
változás jelentős része a bázisidőszakban realizált telekadó visszatérítésnek volt az eredménye).
▪ Az értékcsökkenés és értékvesztés soron mintegy 166 millió forintos növekedés volt
tapasztalható 2023-ban a bázisidőszakhoz képest, amely a magasabb értékvesztésképzésnek
(+168 millió forint) és a nem befektetési célú tárgyi eszközök után elszámolt kisebb
értékcsökkenés (-2 millió forint) együttes hatásának volt köszönhető.
▪ A fentiek eredményeként a tárgyidőszaki konszolidált működési eredmény 9.746 millió forintról
10.375 millió forintra emelkedett, míg a befektetési célú ingatlanok valós értékelésének, a realizált
telekértékesítések és az egyéb egyedi tételek eredményhatásával korrigált működési eredmény
a bázisidőszaki 4.267 millió forintról 4.738 millió forintra nőtt 2023-ban.
▪ A pénzügyi műveletek csoportszintű eredménye 2023-ban mintegy 217 millió forintot tett ki a
bázisidőszaki 315 millió forint összeggel szemben. A bevételek mintegy 53 millió forinttal, míg a
ráfordítások 151 millió forinttal emelkedtek a vizsgált időszak alatt. A pénzügyi bevételek
növekedése a likviditás menedzsmentnek és a tárgyidőszakban bár csökkenő, de még
összességében magasnak mondható kamatszinteknek volt köszönhető. A pénzügyi ráfordítások
bázisidőszakhoz viszonyított növekedése főként annak a következménye, hogy a Társaság
ingatlanfejlesztései részbeni finanszírozásához felvett hitelek kamatát az adott beruházások
aktiválásáig a beruházáshoz közvetlenül kapcsolódóan, míg a beruházások aktiválását követően
már a pénzügyi ráfordítások között számolja el. 2023-ban ez 2 ingatlan (Major Udvar és BIF
Tower) esetében járt a kamatráfordítás növekedésével a bázisidőszakhoz viszonyítva.
▪ A SZIT törvény előírásai alapján a BIF csak a SZIE státusz megszerzéséig (2017. október 20.)
volt köteles társasági adót fizetni. A Társaság, mint SZIT ugyanakkor köteles a társasági
adóalapját megállapítani, de az így kapott adóalap után társasági adófizetési kötelezettség csak
bizonyos esetekben terheli (pl. kapcsolt felektől származó bevételarányos adóalap után). A
fentiek figyelembevételével a BIF Csoport mintegy 24 millió forint tárgyévi tényleges
adóráfordításából mintegy 2,3 millió forint volt a számított csoportszintű társasági adó, közel 21,3
millió forintot tett ki a csoportszintű innovációs járulék összege, valamint a Harsánylejtő Kft-ben
0,6 millió forint összegű iparűzési adófizetési kötelezettség merült fel.
Eredménykimutatás (IFRS konszolidált, auditált)
| adatok ezer forintban | 2022 | 2023 |
| Értékesítés nettó árbevétele | 10 293 076 | 8 188 976 |
| Egyéb működési bevétel | 2 883 212 | 6 286 138 |
| Saját termelésű készletek állományváltozása | -123 863 | 0 |
| Saját előállítású eszközök aktivált értéke | 0 | 0 |
| Anyagjellegű ráfordítások | -2 068 658 | -2 059 744 |
| Személyi jellegű ráfordítások | -678 665 | -914 678 |
| Egyéb működési ráfordítások | -471 290 | -871 916 |
| EBITDA | 9 833 812 | 10 628 776 |
| Értékcsökkenés és értékvesztés | -87 428 | -253 629 |
| Működési eredmény | 9 746 384 | 10 375 147 |
| Pénzügyi bevételek | 651 165 | 703 846 |
| Pénzügyi ráfordítások | -335 871 | -487 136 |
| Adózás előtti eredmény | 10 061 678 | 10 591 857 |
| Tényleges adóráfordítás | -28 123 | -24 121 |
| Adózott eredmény | 10 033 555 | 10 567 736 |
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
7
▪ A befektetési célú ingatlanok állománya 2023-ban 6,7 milliárd forintos növekedést mutatott a
2022. december 31-i állapothoz képest. Az állományváltozást a portfólióban levő ingatlanokon
végzett beruházások, aktiválások, az ingatlanok valós értékének változása és egy kisebb értékű
ingatlanvásárlás együttes hatása (Városmajor utca 39. sz. alatti lakások) okozta. 2023-ban
ingatlanértékesítés nem történt. A befektetési célú ingatlanok megjelenítésére a Társaság a valós
érték modellt választotta az IAS40 standardnak megfelelően. A Társaság tulajdonában lévő
befektetési célú ingatlanok piaci értékének meghatározását, összhangban a SZIT törvény
előírásaival negyedévente egy független értékbecslő végzi (az értékbecsléseket a Seratus
Ingatlan Tanácsadó Igazságügyi Szakértő Kft. készítette 2023-ban és 2022-ben is).
▪ A Társaság konszolidált nettó adósságállománya (a pénzügyi kötelezettségek
pénzeszközökkel csökkentett értéke) mintegy 0,6 milliárd forinttal 14 milliárd forintra nőtt 2023.
év végére a 2022. év végi 13,4 milliárd forinthoz képest. A fenti növekedést főként az alábbi
tényezők együttes hatása okozta: 2023-ban kifizetett osztalék, 2023 év végén megvalósult saját
részvény értékesítés, meglévő hitelek szerződés szerinti tőketörlesztései, új hitelfelvétel.
Kiemelt mérlegtételek (IFRS konszolidált, auditált)
| adatok ezer forintban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Befektetési célú ingatlanok | 71 881 004 | 78 581 204 |
| Éven túli eszközök összesen | 72 456 398 | 79 549 117 |
| Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek | 8 130 618 | 6 336 433 |
| Forgóeszközök összesen | 9 227 922 | 6 891 423 |
| Eszközök összesen | 81 684 320 | 86 440 540 |
| | | |
| Jegyzett tőke | 2 870 244 | 2 870 244 |
| Anyavállalatra jutó saját tőke összesen | 55 515 392 | 62 274 173 |
| Pénzügyi kötelezettségek (hosszú) | 20 075 461 | 18 886 201 |
| Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen | 20 088 629 | 20 282 488 |
| Pénzügyi kötelezettségek (rövid) | 1 446 747 | 1 446 747 |
| Rövid lejáratú kötelezettségek összesen | 6 080 299 | 3 883 879 |
| Kötelezettségek és saját tőke összesen | 81 684 320 | 86 440 540 |
A vagyoni, pénzügyi és jövedelmezőségre vonatkozó kiemelt mutatók
| Megnevezés | 2022 | 2023 |
| Éven túli eszközök aránya az eszközökön belül („Éven túli eszközök összesen” és az „Eszközök összesen” hányadosa) | 88,70% | 92,03% |
| Eladósodottság („Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen” és „Hosszú lejáratú kötelezettségek és az Anyavállalatra jutó saját tőke összesen” hányadosa) | 26,57% | 24,57% |
| Idegen és saját tőke aránya („Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen” és az „Anyavállalatra jutó saját tőke összesen” hányadosa) | 36,19% | 32,57% |
| Likviditási gyorsráta („Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek” és a „Rövid lejáratú kötelezettségek összesen” hányadosa) | 133,72% | 163,15% |
| Árbevétel arányos nyereség („Működési eredmény” és az „Értékesítés nettó árbevétele” hányadosa) | 94,69% | 126,70% |
| Saját tőke arányos nyereség („Működési eredmény” és az „Anyavállalatra jutó saját tőke összesen” hányadosa) | 17,56% | 16,66% |
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
8
2. Kilátások, kihívások a 2024. üzleti évre
A 2024-ben a Társaság az alábbi területekre fókuszál:
➢ A 2020. év elején sikeres akvizíció eredményeként megvásárolt Major Park (Városmajor u. 35.)
„A” kategóriájú irodaházzá történő átépítésének és a kapcsolódó parkolóház, valamint
kereskedelmi funkció fejlesztési terveinek elkészítése, a kivitelezés ütemezett megkezdése (a
teljes fejlesztési terület mintegy 26 ezer m2-t tesz ki).
➢ Az Attila99Loft esetében az épület bérbeadására irányuló értékesítési tevékenység folytatása.
➢ Harsánylejtő Projekt
▪ A Harsánylejtő Projektben található azon telekingatlanok esetében, ahol még nem született
eddig döntés a fejlesztés megindításáról, az aktuális piaci trendek alapján a lehetőségek
vizsgálata az egyes fejlesztések elindításáról és/vagy telekingatlanként/projektként történő
értékesítéséről.
➢ A Bajcsy-Zsilinszky úti Irodaház (Budapest, VI. kerület Bajcsy-Zsilinszky út 57. szám alatti
ingatlan) fejlesztési koncepciójának kidolgozása, az átmeneti időszakban az ingatlan jelenlegi
állapotában történő kihasználtságának maximalizálása.
➢ Az Andrássy úti ingatlan esetében a piaci körülmények változásának függvényében, az ingatlan
hasznosítási lehetőségeinek a vizsgálata.
➢ Az Aranykéz Parkolóház kihasználtságának maximalizálása, új szolgáltatások bevezetésének
vizsgálata.
➢ A BIF Tower teljeskörű bérbeadását követően a bérlői kialakítási munkálatok tervezése és
végrehajtása a bérlői igények szerint.
➢ Az Üllői úti Oktatási Központ hasznosítási lehetőségeinek a vizsgálata.
➢ A sikeres horvátországi akvizíció eredményeként 2024 év elején az ingatlan-portfólióba került
ingatlan – Volosko – esetében a régi épület bontása, új épület tervezése és a kivitelezés
megkezdése.
➢ A kiemelkedő adottságokkal rendelkező Madách téri ingatlan, fejlesztési lehetőségeinek
vizsgálata a potenciális bérlői igények figyelembevételével.
➢ A meglévő ingatlanokban rejlő fejlesztési és hatékonyságjavítási lehetőségek kiaknázása
(portfólió „review”).
➢ A Társaság stratégiájába illeszkedő akvizíciós lehetőségek felkutatása, az akvizíciók
lebonyolítása és az adott ingatlan beillesztése a jövedelemtermelő portfólióba.
III. A Társaságnál a 2023-ban lezajlott lényegesebb események
1. Közgyűlés
A Társaság Közgyűlése a 2023. március 27-én közzétett közgyűlési meghívó napirendjében szereplő
valamennyi kérdésben döntést hozott, és azok 2023. április 28-án közzétételre kerültek a vonatkozó
jogszabályi rendelkezéssekkel összhangban. A határozatok a következő linken tekinthetőek meg:
https://bif.hu/befektetoknek/publikaciok/tozsdei-kozlemenyek/budapesti-ingatlan-nyrt-2023-evi-eves-
rendes-kozgyules-jegyzokonyve-az-elfogadott-hatarozatokkal-220428
2. Személyi változások
Igazgatótanács, Audit Bizottság
Az Igazgatótanács és az Audit Bizottság összetételében 2023-ban változás nem történt.
A Vállalatvezetésben történt változások 2023-ban
▪ Az Igazgatótanács 2/2023. (02.03.) számú Igazgatótanácsi határozattal módosította a Társaság
Szervezeti és Működési Szabályzatát. A módosítástól kezdődően Fábián Attila tölti be az újonnan
létrehozott CAPEX és Fit-out Osztály osztályvezetői, Mészáros László pedig az
Ingatlanüzemeltetési Osztály osztályvezetői pozícióját.
3. Jelentős perek
A Társaságnál rendkívüli tájékoztatással érintett jelentős perek nem voltak folyamatban.
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
9
IV. A Társaság eredményességét befolyásoló kockázati tényezők
A Társaság tevékenységének eredményességét továbbra is jelentősen befolyásolja a mindenkori
makrogazdasági helyzet, illetve az az alapján kialakuló vállalati gazdálkodási környezet, ugyanis az
irodák kihasználtsága, a realizálható bérleti díjak nagysága a bérlő társaságok anyagi helyzetétől,
kilátásaitól függ.
Az ingatlanhasznosítási tevékenységét a Társaság relatív alacsony kockázat mellett végzi, a megkötött
bérleti szerződések jelentős részben határozott időtartamúak, az átlagos hátralévő lejárat 2-3 év között
van, de speciális esetekben akár 5 vagy 10 évesek. Határozatlan idejű bérleti szerződéseink jellemzően
több éves időtartam óta fennállnak.
A koronavírus-járvány főleg a turisztikai és vendéglátó ágazatot érintette hazánkban. Bár turisztikai
szempontból 2023 már a fellendülés éve volt, a szektorban tevékenykedők egy része nem tudott talpra
állni a koronavírus-járvány hatásaiból. Sajnos a nehézségek a kiszámlázott bérleti díjak megfizetését is
érintették, ezért egy ügyfelünkkel szemben mintegy 188 millió forint összegű értékvesztést számoltunk
el 2023. év végén.
Az előzetes bérlői kockázatelemzésnek és biztosítéki rendszernek köszönhetően a kintlévőség
nagysága az előző évhez hasonlóan, a fent jelzett egy ügyfelet leszámítva továbbra is kismértékű volt
2023-ban.
A Társaság 2018 márciusát követően, egy refinanszírozási ügyletnek köszönhetően, csak forint alapú
hosszú távú hitellel rendelkezik. Figyelembe véve, hogy a Társaság csoportszintű bevételeinek mintegy
84%-a forintban realizálódik és a devizabevételek bőven fedezik a devizában felmerülő kiadásokat, így
ebből adódóan FX kockázata gyakorlatilag nincs.
A Társaság a 2020 szeptemberében megvalósult refinanszírozási ügylet eredményeként megszüntette
a hitelezési kamatkockázatát, 2020. szeptember 15-ét követően a BIF kizárólag hosszú lejáratú, fix
kamatozású, forintban denominált hitellel rendelkezik.
A pénzügyi instrumentumokra vonatkozó részletes adatokat a Társaság Nemzetközi Pénzügyi
Beszámolási Standardok (IFRS) szerint készített, 2023. évi auditált Konszolidált Éves Pénzügyi
Kimutatások Kiegészítő megjegyzések fejezete III. Kiegészítő magyarázatok 35. Pénzügyi
instrumentumok pontja tartalmazza. A Társaság az általa tulajdonolt BIF törzsrészvényeken (saját
részvények) kívül más értékpapírral nem rendelkezik, származékos ügyleteket nem kötött.
A 2022. február 24-én kitört orosz-ukrán háború és a kapcsolódó nemzetközi szankciók jelentős
mértékben befolyásolják a gazdasági kilátásokat, növelik a gazdasági kockázatokat. A háborús
konfliktus gazdasági hatásai eredményeként jelentkező kockázati kitettségek (bérleti szerződések
módosításának vagy megszüntetésének esetleges kezdeményezése, az üzemeltetési költségek
jelentősebb emelkedése, a folyamatban lévő fejlesztések esetleges csúszása, beszállítói/szolgáltatói
kapcsolatok újratárgyalása) minimalizálása érdekében a Társaság továbbra is szorosan figyelemmel
kíséri az aktuális helyzetet – kiemelten a kormányzati és a hivatalos szervek intézkedéseit – és annak
megfelelően vezet be intézkedéseket, illetve tájékoztatja dolgozóit és partnereit.
A konszolidációs körbe bevont Harsánylejtő Kft-re vonatkozó kockázatok
A Harsánylejtő Kft. helyzete jelentősen függ anyavállalatától, az őt ért piaci hatásoktól, illetve
döntéseitől.
A 2022. február 24-én kitört orosz-ukrán háború és a kapcsolódó nemzetközi szankciók gazdasági
hatásai a Harsánylejtő Kft-t, illetve annak beszállítói és szolgáltatói kapcsolatait is érinthetik.
Kockázat lehet, amennyiben a Harsánylejtő Projekt keretében megvalósult lakóingatlan-fejlesztés I-II.
ütemében elkészült egyes épületekhez kapcsolódóan eddig felmerült, vagy esetlegesen később
felmerülő garanciális kötelezettségek teljesítésétől a generálkivitelezők elzárkóznának, úgy ez esetben
előfordulhat, hogy a tulajdonosok a jótállásra köteles generálkivitelezők mellett a velük korábban
szerződéses kapcsolatban álló Harsánylejtő Kft-vel szemben is fellépnek.
Stratégiai kérdésekben a Harsánylejtő Kft-nek az anyavállalatával egyeztetve kell meghoznia döntését.
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
10
V. A mérleg fordulónapja után bekövetkezett lényeges események
A Társaság, mint vevő a SCHAUB d.o.o. (OIB: 57065811373; HR-51211 Matulji Ul. V. Gortana 2.)
eladóval ingatlan adásvételi szerződést kötött a Horvátország, 320170 Volosko, (hrsz.: 410),
természetben az 51410 Opatija, UI. Ivana Matetica Ronjgova 6. szám alatt elhelyezkedő ingatlan 1/1
tulajdoni hányadának megvásárlása tárgyában. A tranzakció 2024. február 7-én sikeresen zárult.
VI. Általános társasági információk
1. A Társaság cégadatai
| A Társaság cégneve: | Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési nyilvánosan működő Részvénytársaság |
| Rövidített cégnév: | Budapesti Ingatlan Nyrt. |
| Székhelye: | Magyarország, 1033 Budapest, Polgár u. 8-10. |
| Postai címe (a központi ügyintézés helye): | Magyarország, 1033 Budapest, Polgár u. 8-10. |
| Központi elektronikus elérhetősége: | info@bif.hu |
| Honlapja: | www.bif.hu |
| A Társaság alapító okiratának kelte: | 1995.01.31. |
| A Társaság működése megkezdésének időpontja: | 1994.05.01. |
| Bejegyző bíróság: | Fővárosi Törvényszék, mint Cégbíróság |
| Cégjegyzékszáma: | Cg. 01-10-042813 |
| Társaság statisztikai számjele: | 12041781-6820-114-01 |
| Adóigazgatási azonosító száma: | 12041781-2-41 |
| Közösségi adószám: | HU12041781 |
| Társaság törzstőkéje 2023. december 31-én | 2.870.244.400 forint |
| Társaság működésének időtartama: | határozatlan |
| A Társaság üzleti éve: | megegyezik a naptári évvel |
| A Társaság fő tevékenysége: | 6820’08 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése |
2. Társaságirányítás
Közgyűlés
A vezető tisztségviselők kinevezése és elmozdítása a Közgyűlés kizárólagos hatókörébe tartozik. A
vezető tisztségviselőkkel és a munkavállalókkal a Társaság nem kötött a végkielégítéssel kapcsolatban
külön megállapodást, e tekintetben a Ptk. megfelelő paragrafusai az irányadók. Nem jött létre olyan
megállapodás bármely, a Társaság és vezető tisztségviselője, illetve munkavállalója között, amely
kártalanítást ír elő arra az esetre, ha a vezető tisztségviselő lemond, vagy a munkavállaló felmond, ha
a vezető tisztségviselő vagy a munkavállaló jogviszonyát jogellenesen megszüntetik, vagy a jogviszony
nyilvános vételi ajánlat miatt szűnik meg. A Társaság részvételével nem jött létre olyan megállapodás,
amely egy nyilvános vételi ajánlatot követően a Társaság irányításában bekövetkezett változás miatt
lép hatályba, módosul vagy szűnik meg.
Az alapszabály módosítása a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik, az alábbi kivételekkel:
▪ Amennyiben az Alapszabály módosítás csak a Társaság cégnevét, székhelyét, telephelyeit és
fióktelepeit, a központi ügyintézés helyét, valamint a – főtevékenységet kivéve – Társaság
tevékenységi köreit érinti, a Közgyűlés egyszerű többséggel határoz, melynek erejénél fogva az
Alapszabály felhatalmazza a Társaság Igazgatótanácsát, hogy a Társaság cégnevét, székhelyét,
telephelyeit és fióktelepeit, a központi ügyintézés helyét, valamint a – főtevékenységet kivéve –
Társaság tevékenységi köreit saját hatáskörében igazgatótanácsi határozattal módosítsa.
▪ A Közgyűlés határozatával felhatalmazhatja az Igazgatótanácsot a Társaság alaptőkéjének
felemelésére. Az erre vonatkozó közgyűlési határozatban meg kell határozni azt a legmagasabb
összeget (jóváhagyott alaptőke), amelyre az Igazgatótanács a Társaság alaptőkéjét felemelheti.
A közgyűlési felhatalmazás bármely típusú, és bármely módon történő alaptőke-emelésre
vonatkozhat. A közgyűlési felhatalmazás legfeljebb öt évre szólhat. Az igazgatótanácsi
hatáskörben történő alaptőke-emelés esetében az Alapszabály módosítására az Igazgatótanács
köteles és jogosult.
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
11
Igazgatótanács
A Társaság egységes irányítási rendszerben működik.
Az Igazgatótanács a Társaság ügyvezető szerve, képviseli a Társaságot bíróságok és más hatóságok
előtt, valamint harmadik személyekkel szemben. Az Igazgatótanács megállapította működésének
szabályait és az elfogadott Ügyrendje szerint működött 2023-ban. Az Igazgatótanács tagjainak
többsége független.
Az Igazgatótanács tevékenységét testületként végzi. Kijelöli, hogy a feladatkörébe tartozó ügyek közül
mely ügyet szükséges ülésének napirendjére tűzni, kijelöli az ügy előkészítéséért felelős
igazgatótanácsi és/vagy menedzsment tagot, az igazgatótanácsi ülésen előterjesztett ügyet
megtárgyalja, abban határozatot hoz, és annak végrehajtását ellenőrizteti. Az Igazgatótanács az éves
mérlegzáró közgyűlések közötti időtartamra meghatározza rendes üléseinek időpontját és a szükséges
mértékben ezek várható napirendjét.
Az Igazgatótanács 2023-ban három személyes ülést tartott. Az Igazgatótanács elektronikus úton 10
alkalommal döntött 2023-ban.
A Társaság Igazgatótanácsának tagjai (2023. december 31.)
| Név | Pozíció | Megbízatás kezdete | Megbízatás vége |
| dr. Ungár Anna | Elnök | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| Berecz Kristóf | Alelnök | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| dr. Hárshegyi Frigyes | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| Tzvetkov Julian | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| Vaszily Miklós | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
Audit Bizottság
Az Alapszabály szerint az Audit Bizottság hatáskörébe tartozik:
– a számviteli törvény szerinti beszámoló véleményezése;
– a számviteli törvény szerinti beszámoló könyvvizsgálatának nyomon követése;
– javaslattétel az állandó könyvvizsgálóra és díjazására;
– az állandó könyvvizsgálóval megkötendő szerződés előkészítése;
– az állandó könyvvizsgálóval szembeni szakmai követelmények, összeférhetetlenségi és
függetlenségi előírások érvényre juttatásának figyelemmel kísérése, az állandó könyvvizsgálóval
való együttműködéssel kapcsolatos teendők ellátása, az állandó könyvvizsgáló által a számviteli
törvény szerinti beszámoló könyvvizsgálatán kívül a Társaság részére nyújtott egyéb
szolgáltatások figyelemmel kísérése, valamint – szükség esetén – az Igazgatótanács számára
intézkedések megtételére való javaslattétel;
– a pénzügyi beszámolási rendszer működésének értékelése és javaslattétel a szükséges
intézkedések megtételére;
– az Igazgatótanács munkájának segítése a pénzügyi beszámolási rendszer megfelelő ellenőrzése
érdekében; valamint
– a belső ellenőrzési és kockázatkezelési rendszer hatékonyságának a figyelemmel kísérése.
Az Audit Bizottság az igazgatótanácsi üléseken túl 2023-ban egy személyes ülést tartott és két
alkalommal döntött elektronikus úton. Az üléseken tárgyalt fontosabb témák: a Társaság és a
konszolidáció körébe tartozó társaság éves pénzügyi kimutatásainak jóváhagyása, javaslattétel a
Könyvvizsgáló megválasztására, díjazásának megállapítására.
A Társaság Audit Bizottságának tagjai (2023. december 31.)
| Név | Pozíció | Megbízatás kezdete | Megbízatás vége |
| dr. Hárshegyi Frigyes | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| Tzvetkov Julian | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
| Vaszily Miklós | tag | 2022.04.30. | 2027.04.30. |
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
12
Tisztségviselők (Igazgatótanács, Audit Bizottság tagjai) díjazása
A Társaság Közgyűlése a 2023. április 28. napján hozott határozatával úgy döntött, hogy az
Igazgatótanács tagjai a 2023-as üzleti évben díjazás nélkül, az Audit Bizottság tagjai a 2023-as üzleti
évben tagonként havonta bruttó 300.000 forint díjazás mellett lássák el feladataikat.
3. Könyvvizsgáló
A Társaság Könyvvizsgálója a 2023. évben:
– Quercus Audit Könyvvizsgáló és Gazdasági Tanácsadó Kft. (székhely: 8200 Veszprém, Radnóti
tér 2/C, a könyvvizsgálatért felelős személy: Tölgyes András).
4. Közzétételek
A Társaság közleményeinek közzétételi helye:
– BÉT (www.bet.hu) honlap, az MNB honlap (www.kozzetetelek.mnb.hu) és a Társaság saját
honlapja (www.bif.hu).
5. Részvényinformációk
2023. december 31-én a Társaság jegyzett tőkéje 287.024.440 darab, egyenként 10 forint névértékű,
névre szóló, dematerializált formában előállított törzsrészvényből állt, melyből 22.514.206 darab a
Társaság saját tulajdonában volt. A részvényekhez kapcsolódó jogokat és kötelezettségeket a Társaság
Alapszabályának 6. pontja részletezi. 2018. október 1-jétől a részvényekkel a Budapesti Értéktőzsde
„Prémium” kategóriájában kereskednek és a teljes jegyzett tőkét megtestesítik, nincs egyéb kibocsátott
részesedés a Társaságnál.
A részvények adásvételének nincs korlátozása, elővásárlási jogok nincsenek kikötve, de a részvények
átruházására kizárólag értékpapírszámlán történő terhelés, illetve jóváírás útján kerülhet sor. A
részvény átruházása esetén a részvényes a Társasággal szemben részvényesi jogát csak akkor
gyakorolhatja, ha az új tulajdonos nevét a részvénykönyvbe bejegyezték.
A Társaság részvénykönyvét a KELER Zrt. vezeti.
Különleges irányítási jogok jelenleg nincsenek kikötve.
A Társaság 2019. április 29-i éves rendes közgyűlésén a közgyűlés felhatalmazta az Igazgatótanácsot
a Társaság alaptőkéjének felemelésére szavazatelsőbbségi részvények kibocsátása által a közgyűlési
határozatban rögzített feltételekkel. A felhatalmazással az Igazgatótanács 2023-ban nem élt.
Nincs tudomásunk olyan részvényesi megállapodásról, ami az irányítási jogokkal kapcsolatos.
Munkavállalói részvényesi rendszer jelenleg nem működik a Társaságnál. A Társaság 2019. április 29-
i éves rendes közgyűlésén a közgyűlés felhatalmazta az Igazgatótanácsot a Társaság alaptőkéjének
felemelésére dolgozói részvények kibocsátása által a közgyűlési határozatban rögzített feltételekkel. A
felhatalmazással az Igazgatótanács 2023-ban nem élt.
Kisebbségi jogok: A szavazatok legalább 1%-át képviselő részvényesek a Társaság közgyűlésének
összehívását az ok és cél megjelölésével bármikor kérhetik.
A választott tisztségviselőket az Alapszabály szerint a Közgyűlés egyszerű többséggel választja.
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
13
A Társaság Közgyűlése a 2023. április 28. napján hozott határozatával felhatalmazta az
Igazgatótanácsot saját részvény vásárlására. A felhatalmazás értelmében az Igazgatótanács
határozhat a Társaság által kibocsátott törzsrészvény megvásárlásáról a Társaság által. Az egy saját
részvényért kifizethető ellenérték legalacsonyabb összege 1 forint, a legmagasabb összege pedig
legfeljebb az ügyletkötés időpontját megelőző 180 nap forgalommal súlyozott tőzsdei átlagárának
150%-a lehet. A felhatalmazás a közgyűlés napjától 2024. október 28. napjáig terjedő határozott
időtartamra szól. A felhatalmazás alapján a Társaság által megszerzett saját részvények maximális
értéke az alaptőke 25%-áig terjedhet.
A Társaság 5%-ot meghaladó részesedéssel bíró tulajdonosai az aktuális részvénykönyv,
illetve a tulajdonosok egyéni bejelentései alapján
| | 2022. december 31. | 2023. december 31. |
| Részvényes | Részvények száma (db) | Részesedés (%) | Részvények száma (db) | Részesedés (%) |
| PIÓ-21 Kft.* | 191 218 481 | 66,62 | 194 389 885 | 67,73** |
| Takarékbank Zrt. / MBH Bank Nyrt.*** | 28 702 440 | 9,99 | 28 702 440 | 9,99 |
| Saját részvény**** | 35 340 000 | 12,31 | 22 514 206 | 7,84 |
| Egyéb részvényesek | 31 763 519 | 11,08 | 41 417 909 | 14,44 |
| Összesen | 287 024 440 | 100,00 | 287 024 440 | 100,00 |
*A PIÓ-21 Kft. a Társaság anyavállalata és a végső anyavállalata („ultimate parent of the group”) is
**Amelyből 2023. december 31-én 0,57%-os közvetett részesedés a Kft. leányvállalatán, a BFIN Asset Management AG-n
keresztül
***A 2023. december 29-i részvénykönyv alapján
****A Társaság a tulajdonában lévő BIF törzsrészvénnyel részvényesi jogokat nem gyakorolhat
Vezető tisztségviselők, stratégiai pozícióban lévő dolgozók Társaságban lévő tulajdoni
hányada
(2023. december 31.)
| Jelleg | Név | Beosztás | Megbízás kezdete | Megbízás vége | Közvetlen részvénytulajdon (db) | Közvetett befolyással érintett BIF részvények százalékos aránya |
| ITT | dr. Ungár Anna | IT* elnöke és 2022. május 4-től vezérigazgató is | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 67,73% |
| ITT | Berecz Kristóf | IT alelnöke és 2018. december 1-től vezérigazgató is | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 67,73% |
| ITT | dr. Hárshegyi Frigyes | IT, AB** tagja | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 0 |
| ITT | Tzvetkov Julian | IT, AB tagja | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 0 |
| ITT | Vaszily Miklós | IT, AB tagja | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 0 |
| SP | Hrabovszki Róbert | Gazdasági Vezérigazgató-helyettes | 2018.03.19. | Határozatlan*** | 0 | 0 |
*Igazgatótanács
**Audit Bizottság
***munkaviszony jellege
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
14
Vezető tisztségviselők, stratégiai pozícióban lévő dolgozók társaságban lévő tulajdoni hányada
(2022. december 31.)
| Jelleg | Név | Beosztás | Megbízás kezdete | Megbízás vége | Közvetlen részvénytulajdon (db) | Közvetett befolyással érintett BIF részvények százalékos aránya |
| ITT | dr. Ungár Anna | IT* elnöke | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 66,62% |
| ITT | Berecz Kristóf | IT alelnöke és 2018. december 1-től vezérigazgató is | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 66,62% |
| ITT | dr. Hárshegyi Frigyes | IT, AB** tagja | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 0 |
| ITT | Tzvetkov Julian | IT, AB tagja | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 0 |
| ITT | Vaszily Miklós | IT, AB tagja | 2022.04.30. | 2027.04.30. | 0 | 0 |
| SP | Hrabovszki Róbert | Gazdasági Vezérigazgató-helyettes | 2018.03.19. | Határozatlan*** | 0 | 0 |
*Igazgatótanács
**Audit Bizottság
***munkaviszony jellege
VII. Az alkalmazottak számának alakulása, foglalkoztatáspolitika
A Társaságnál az átlagos statisztikai állományi létszám 2023. évben 62 fő volt (2022-ben 52 fő volt),
míg a 2023. december 31-i állományi létszám 65 fő volt.
A Harsánylejtő Kft. működésével kapcsolatos adminisztratív, jogi és ügyviteli feladatokat, kettős
foglalkoztatás keretében, a BIF jogi, fejlesztési és pénzügy-számviteli osztálya látja el.
A Társaságnak foglalkozáspolitikai kötelezettsége nincsen.
VIII. Kutatás és kísérleti fejlesztés
A Társaság tevékenységi jellegéből adódóan kutatás és kísérleti fejlesztéssel nem foglalkozik.
IX. Személyi változások 2023-ban
A III. fejezet 2. pontjában kerültek ismertetésre.
X. A Társaság konszolidációs körének bemutatása
A Társaság IFRS szerint készített 2023. Éves Konszolidált Pénzügyi Kimutatásaiba a Harsánylejtő Kft-
t vonta be.
A Harsánylejtő Kft-t, 2008. augusztus 25-én, 500.000 forint törzstőkével alapította a Budapesti Ingatlan
Nyrt. és azóta is a 100%-os tulajdonosa. A Harsánylejtő Kft. törzstőkéje 2016. március 10-én 3.000.000
forintra emelkedett, fő tevékenységi köre: épületépítési projekt szervezése.
A Harsánylejtő Kft. a Harsánylejtő fejlesztési területen található, társasházak építésére alkalmas 8 darab
telekingatlanján két ütemben 5 lakásos és teremgarázzsal rendelkező társasházak fejlesztését végezte.
Az I. ütem 4 darab 5 lakásos társasházának kivitelezési munkálatainak befejezése, a lakások, egyéb
helyiségek értékesítésének lezárása a 2019. évben megtörtént, a II. ütem 4 darab 5 lakásos
társasházának kivitelezési munkálatainak befejezésére, a lakások értékesítésének lezárására a 2021.
első félévéig bezárólag került sor. A Harsánylejtő Kft. az ingatlanfejlesztéshez szükséges építési telkek
megvásárlását és a fejlesztések lebonyolítását az anyavállalattól kapott piaci kamatozású kölcsönökből
finanszírozta, amelyeket a fejlesztések befejezését követően az általa értékesített lakások vételárából
visszafizetett.
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2023
15
A fejlesztéseket illetően az anyavállalat dönt a stratégiai kérdésekben, leányvállalata az operatív
feladatokat látja el.
A Harsánylejtő Kft., a Harsánylejtő Projekt keretében a Társaság által 2022-ben értékesített területen
egy 2023-ban indított építési projekt során tanácsadói-szakértői tevékenységet folytatott a
tárgyidőszakban a projektgazda harmadik fél számára.
XI. Környezetvédelem
A tevékenység jellegéből adódóan a Társaság nem termel és nem tárol veszélyes hulladékot, a
kibocsátott égéstermék utáni levegőterhelési díjat a BIF megfizette. Közvetlenül környezetvédelemmel
kapcsolatosan sem az előző üzleti évben, sem a tárgyévben jelentős költség nem került elszámolásra.
XII. Felelős társaságirányítási jelentés és nyilatkozat
A Társaság rendelkezik Felelős Társaságirányítási jelentéssel és nyilatkozattal, valamint minden évben
felülvizsgálja vállalatirányítási rendszerét, és ha szükséges, módosítja.
A Társaság Közgyűlése a 2023. április 28. napjára összehívott éves rendes közgyűlésén hozott
határozatával jóváhagyta a Társaság 2022. évi, a Budapesti Értéktőzsde Felelős Társaságirányítási
Ajánlásaira vonatkozó, külön íven szerkesztett Felelős Társaságirányítási Jelentését, mely a Társaság
közzétételi helyein 2023. április 28-án közzétételre került.
Az éves rendes közgyűlésen a részvényesek szavaznak a Társaság Felelős Társaságirányítási
Jelentés jóváhagyásáról, és a közgyűlés után a Társaság a Felelős Társaságirányítási Jelentést
közzéteszi.
– A Felelős Társaságirányítási Jelentés a www.bet.hu, www.bif.hu és www.kozzetetelek.hu
honlapon tekinthető meg.
– A Társaság a Budapesti Értéktőzsde Zrt. által közzétett Felelős Társaságirányítási Ajánlások
alapján készíti el felelős társaságirányítási jelentését és nyilatkozatát.
– A Felelős Társaságirányítási Jelentést az Igazgatótanács fogadja el és a közgyűlés hagyja jóvá.
A Felelős Társaságirányítási Jelentés tartalmazza a BÉT ajánlásait és az attól való eltérés
részleteit és indokait.
– A Felelős Társaságirányítási Jelentés tartalmazza a jogszabályok előírásain kívül alkalmazott
gyakorlat indokait.
– A Felelős Társaságirányítási Jelentés tartalmazza a Társaság belső ellenőrzési és
kockázatkezelési gyakorlatának a főbb jellemzőit.
A Társaságnál cégvezetői megbízása senkinek sincs.
Felelősségvállalási Nyilatkozat
A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. ezúton nyilatkozik arról, hogy a jelen Konszolidált
Üzleti (vezetőségi) Jelentés a valóságnak megfelelő adatokat és állításokat tartalmaz, és megbízható
képet ad a Társaság és a konszolidációba bevont vállalkozása helyzetéről, fejlődéséről és
teljesítményéről, ismertetve a pénzügyi év hátralévő hat hónapját érintő főbb kockázatokat és
bizonytalansági tényezőket és nem hallgat el olyan tényt, amely a Társaság és a konszolidációba bevont
vállalkozása helyzetének megítélése szempontjából jelentőséggel bír.
Budapest, 2024. április 9.
| ………………………………………. | ………………………………………. |
| dr. Ungár Anna az Igazgatótanács elnöke, vezérigazgató | Berecz Kristóf az Igazgatótanács alelnöke, vezérigazgató |