| RESULTATRÄKNING | |||
| KONCERNEN | |||
MSEK | Noter | 2024 | 2023 |
INTÄKTER | 02, 03 | ||
Nettoomsättning | |||
Övriga intäkter | |||
SUMMA INTÄKTER | |||
| RÖRELSENS KOSTNADER | |||
Råmaterial och förbrukningsmaterial | - | - | |
Övriga externa kostnader | 04 | - | - |
Personalkostnader | 05 | - | - |
Hyreskostnader | 06 | - | - |
Öppningskostnader | - | - | |
Jämförelsestörande poster | 07 | - | - |
Av- och nedskrivningar | 12,13 | - | - |
SUMMA RÖRELSENS KOSTNADER | - | - | |
Rörelseresultat | |||
Finansiella poster netto | 08,09 | - | - |
Resultat före skatt | |||
Skatt | 10 | - | - |
ÅRETS RESULTAT | |||
Hänförligt till Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
| Resultat per aktie före utspädning, hänförligt | |||
till Moderbolagets aktieägare (SEK per aktie) | 11 | ||
| Resultat per aktie efter utspädning, hänförligt | |||
till Moderbolagets aktieägare (SEK per aktie) | 11 |
| VI ÄR SCANDIC | RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT | |||
| KONCERNEN | ||||
MSEK | Noter | 2024 | 2023 | |
Årets resultat | ||||
| Övrigt totalresultat | ||||
| Poster som kan komma att återföras | ||||
| till resultaträkningen | ||||
| Valutaeffekter vid omräkning av utländska | ||||
verksamheter | - | - | ||
| Värdeförändring under året av säkringar | ||||
av elkontrakt, netto efter skatt | - | - | ||
| Poster som inte kommer att återföras | ||||
| till resultaträkningen | ||||
Omvärdering nettopensionsförpliktelse | - | |||
Summa övrigt totalresultat, netto efter skatt | - | - | ||
ÅRETS TOTALRESULTAT | - |
| KONCERNEN | |||
MSEK | Noter | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Goodwill | 12 | ||
Varumärken | 12 | ||
Övriga immateriella anläggningstillgångar | 12 | ||
Byggnader och mark | 13 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 13 | ||
Inventarier, installationer och utrustning | 13 | ||
Andelar i intresseföretag | 14 | ||
Finansiella placeringar | |||
Övriga långfristiga fordringar | |||
Uppskjutna skattefordringar | 23 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 15 | ||
Kundfordringar | 16 | ||
Övriga kortfristiga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 17 | ||
Likvida medel | 18 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
MSEK | Noter | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | 19 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Omräkningsreserv | |||
Balanserade vinstmedel | - | - | |
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut | 20 | ||
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 21 | ||
Övriga avsättningar | 22 | ||
Övriga skulder | |||
Skulder för leasing | 20 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 23 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Konvertibelt lån | |||
Förskott från kunder | |||
Leverantörsskulder | |||
Aktuella skatteskulder | |||
Kortfristig del av leasing | 20 | ||
Derivatinstrument | |||
Övriga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
MSEK | Noter | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | |||
Justering för poster som ej ingår i kassaflödet, m.m. | 25 | ||
Betald skatt | - | - | |
Kassaflöde före förändring av rörelsekapital | |||
| Förändringar i rörelsekapital | |||
Varulager | - | - | |
Kundfordringar | |||
Övriga kortfristiga fordringar | - | ||
Leverantörsskulder | - | ||
Övriga kortfristiga skulder | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Betalda nettoinvesteringar | 13 | - | - |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - |
| VI ÄR SCANDIC | |||
MSEK | Noter | 2024 | 2023 |
Kassaflöde efter investeringsverksamheten | |||
| Finansieringsverksamheten | |||
Utdelning, aktieswapavtal | - | - | |
Netto upplåning/amorteringar | 20 | - | - |
Återköp konvertibel | - | ||
Återköp av agna aktier | - | ||
Utdelning | - | ||
Amorteringar, leasing | 20 | - | - |
Finansieringskostnader | 20 | - | - |
Betalda/erhållna ränteposter | - | - | |
Betalda räntor, leasing | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
ÅRETS KASSAFLÖDE | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Omräkningsdifferens i likvida medel | - | - | |
Årets kassaflöde | - | ||
Likvida medel vid årets slut |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | Innehav utan | ||||||
| Övrigt tillskjutet | bestämmande | ||||||
MSEK | Aktiekapital | kapital | Omräkningsreserv | Balanserad vinst | Summa | inflytande | Totalt eget kapital |
INGÅENDE BALANS 2024-01-01 | - | ||||||
Årets resultat | |||||||
| Övrigt totalresultat | |||||||
| Poster som kan komma att återföras till resultaträkningen | |||||||
Valutaeffekter vid omräkning av utländska verksamheter | - | - | - | - | |||
Värdeförändring under året av säkringar av elkontrakt, netto efter skatt | - | - | - | ||||
| Poster som inte kommer att återföras till resultaträkningen | |||||||
Aktuariella vinster och förluster under året netto efter skatt | |||||||
Summa övrigt totalresultat, netto efter skatt | - | - | - | - | |||
Årets totalresultat | - | ||||||
Övriga justeringar | |||||||
| Transaktioner med aktieägare | |||||||
Utdelning | - | - | - | ||||
Konvertering av konvertibelt lån | |||||||
Aktierelaterade ersättningar | |||||||
Återköp av egna aktier | - | - | - | ||||
Summa transaktioner med aktieägare | - | ||||||
UTGÅENDE BALANS 2024-12-31 | - |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | Innehav utan | ||||||
| Övrigt tillskjutet | bestämmande | ||||||
MSEK | Aktiekapital | kapital | Omräkningsreserv | Balanserad vinst | Summa | inflytande | Totalt eget kapital |
INGÅENDE BALANS 2023-01-01 | - | ||||||
Årets resultat | |||||||
| Övrigt totalresultat | |||||||
| Poster som kan komma att återföras till resultaträkningen | |||||||
Valutaeffekter vid omräkning av utländska verksamheter | - | - | - | - | |||
Värdeförändring under året av säkringar av elkontrakt, netto efter skatt | - | - | - | ||||
| Poster som inte kommer att återföras till resultaträkningen | |||||||
Aktuariella vinster och förluster under året netto efter skatt | - | - | - | ||||
Summa övrigt totalresultat, netto efter skatt | - | - | - | - | - | ||
Årets totalresultat | - | - | - | ||||
Övriga justeringar | - | - | - | ||||
| Transaktioner med aktieägare | |||||||
Återköp konvertibel | - | - | - | ||||
Aktierelaterade ersättningar | |||||||
Aktieswapavtal för återköp av egna aktier | - | - | - | ||||
Summa transaktioner med aktieägare | - | - | - | ||||
UTGÅENDE BALANS 2023-12-31 | - |
Valutakurser | Jan–dec 2024 | Jan–dec 2023 |
| SEK = EUR | ||
Resultaträkning (genomsnittskurs) | 11,4322 | 11,4765 |
Balansräkning (vid periodens slut) | 11,4865 | 11,0960 |
| SEK = NOK | ||
Resultaträkning (genomsnittskurs) | 0,9832 | 1,0054 |
Balansräkning (vid periodens slut) | 0,9697 | 0,9871 |
| SEK = DKK | ||
Resultaträkning (genomsnittskurs) | 1,5327 | 1,5403 |
Balansräkning (vid periodens slut) | 1,5398 | 1,4888 |
| Centrala | |||||||
| Övriga | funk- | Kon- | |||||
2024, | MSEK | Sverige | Norge | Finland | Europa | tioner | cernen |
Hyresavtal | 6 582 | 6 072 | 4 884 | 4 336 | - | 21 874 | |
Managementavtal | 10 | - | - | 3 | - | 13 | |
| Franchise- och | |||||||
partneravtal | 16 | 16 | - | - | - | 32 | |
Ägda | - | 40 | - | - | - | 40 | |
Summa | 6 608 | 6 128 | 4 884 | 4 339 | - | 21 959 | |
Övrigt | - | - | - | - | 96 | 96 | |
Koncernelimineringar | - | - | - | - | -96 | -96 | |
Koncernen | 6 608 | 6 128 | 4 884 | 4 339 | - | 21 959 |
| Centrala | |||||||
| Övriga | funk- | Kon- | |||||
2023, | MSEK | Sverige | Norge | Finland | Europa | tioner | cernen |
Hyresavtal | 6 631 | 6 043 | 4 998 | 4 110 | - | 21 782 | |
Managementavtal | 5 | - | - | 3 | - | 8 | |
| Franchise- och | |||||||
partneravtal | 8 | 14 | - | - | - | 22 | |
Ägda | - | 123 | - | - | - | 123 | |
Summa | 6 644 | 6 180 | 4 998 | 4 113 | - | 21 935 | |
Övrigt | - | - | - | - | 75 | 75 | |
Koncernelimineringar | - | - | - | - | -75 | -75 | |
Koncernen | 6 644 | 6 180 | 4 998 | 4 113 | - | 21 935 |
| Centrala | |||||||
| Övriga | funk- | Kon- | |||||
2024, | MSEK | Sverige | Norge | Finland | Europa | tioner | cernen |
Logiintäkter | 4 862 | 4 079 | 3 331 | 2 962 | - | 15 234 | |
| Restaurang- och | |||||||
konferens intäkter | 1 642 | 1864 | 1 395 | 1 242 | - | 6 143 | |
| Franchise- och | |||||||
managementavgifter | 13 | 16 | - | 3 | - | 32 | |
Övriga hotellrelate- rade intäkter | 91 | 169 | 158 | 132 | - | 550 | |
Summa | 6 608 | 6 128 | 4 884 | 4 339 | - | 21 959 | |
| Resultat per segment | |||||||
Nettoomsättning | 6 608 | 6 128 | 4 884 | 4 339 | - | 21 959 | |
Interna transaktioner | - | - | - | - | 96 | 96 | |
Koncernelimineringar | - | - | - | - | -96 | -96 | |
| Summa rörelsens | |||||||
intäkter | 6 608 | 6 128 | 4 884 | 4 339 | - | 21 959 | |
Råmaterial och för- brukningsmaterial | -428 | -543 | -397 | -266 | - | -1 634 | |
| Övriga externa | |||||||
kostnader | -1 546 | -1 382 | -1 240 | -1 069 | 783 | -4 454 | |
Personalkostnader | -2 029 | -1 895 | -1 307 | -1 407 | -310 | -6 948 | |
Hyreskostnader | -1 953 | -1 681 | -1 567 | -1 227 | 4 271 | -2 157 | |
Öppningskostnader | -17 | - | -3 | -8 | - | -28 | |
| Jämförelsestörande | |||||||
poster | - | - | -18 | - | - | -18 | |
Av- och nedskrivningar | -281 | -207 | -214 | -124 | -3 058 | -3 884 | |
Kostnader | -6 254 | -5 708 | -4 746 | -4 101 | 1 686 | -19 123 | |
Rörelseresultat | 354 | 420 | 138 | 238 | 1 686 | 2 836 | |
| Finansiella poster | |||||||
netto | 39 | 54 | -61 | -9 | -1 998 | -1 975 | |
Bokslutsdispostioner | -106 | - | 6 | - | 100 | - | |
Resultat före skatt | 287 | 474 | 83 | 229 | -212 | 861 |
| Centrala | |||||||
| Övriga | funk- | Kon- | |||||
2023, | MSEK | Sverige | Norge | Finland | Europa | tioner | cernen |
Logiintäkter | 4 826 | 3975 | 3 371 | 2 830 | - | 15 002 | |
| Restaurang- och | |||||||
konferens intäkter | 1 715 | 1930 | 1 470 | 1 213 | - | 6 328 | |
| Franchise- och | |||||||
managementavgifter | 8 | 14 | - | - | - | 22 | |
Övriga hotell- relaterade intäkter | 95 | 261 | 157 | 70 | - | 583 | |
Summa | 6 644 | 6 180 | 4 998 | 4 113 | - | 21 935 | |
| Resultat per segment | |||||||
Nettoomsättning | 6 644 | 6 180 | 4 998 | 4 113 | - | 21 935 | |
Övriga intäkter | 20 | - | - | - | - | 20 | |
Interna transaktioner | - | - | - | - | 75 | 75 | |
Koncernelimineringar | - | - | - | - | -75 | -75 | |
| Summa rörelsens | |||||||
intäkter | 6 664 | 6 180 | 4 998 | 4 113 | - | 21 955 | |
Råmaterial och för- brukningsmaterial | -445 | -567 | -417 | -268 | -1 | -1 698 | |
| Övriga externa | |||||||
kostnader | -1 541 | -1 335 | -1 272 | -1 048 | 658 | -4 538 | |
Personalkostnader | -2 064 | -1 865 | -1 362 | -1 359 | -232 | -6 882 | |
Hyreskostnader | -1 914 | -1 672 | -1 580 | -1 106 | 4 063 | -2 209 | |
Öppningskostnader | 0 | - | - | -17 | - | -17 | |
| Jämförelsestörande | |||||||
poster | - | - | - | -12 | -2 | -14 | |
Av- och nedskrivningar | -288 | -284 | -229 | -104 | -2 907 | -3 812 | |
Kostnader | -6 252 | -5 723 | -4 860 | -3 914 | 1 579 | -19 170 | |
Rörelseresultat | 412 | 457 | 138 | 199 | 1 579 | 2 785 | |
| Finansiella poster | |||||||
netto | 416 | 45 | -72 | -11 | -2 442 | -2 064 | |
Bokslutsdispostioner | 91 | - | 2 | - | -93 | - | |
Resultat före skatt | 919 | 502 | 68 | 188 | -956 | 721 |
| Intäkter och anläggnings- | Intäkter från externa kunder | Anläggnings tillgångar | ||
| tillgångar per geografisk | ||||
| marknad MSEK | 2024 | 2023 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Sverige | 6 608 | 6 664 | 12 470 | 12 838 |
Danmark | 2 978 | 2 940 | 6 046 | 6 206 |
Finland | 4 884 | 4 998 | 19 143 | 18 829 |
Norge | 6 128 | 6 180 | 7 145 | 7 650 |
Polen | 105 | 97 | 7 | 6 |
Tyskland | 1 256 | 1 076 | 3 918 | 3 388 |
| Koncerngemensamma | ||||
tillgångar | - | - | 3 043 | 2 228 |
Summa för koncernen | 21 959 | 21 955 | 51 772 | 51 145 |
| Tillgångar och investeringar per segment | Sverige | Norge | Finland | Övriga Europa | Centrala funktioner | Koncernen | ||||||
| MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Anläggningstillgångar | 12 470 | 12 838 | 7 145 | 7 650 | 19 143 | 18 829 | 9 971 | 9 600 | 3 043 | 2 228 | 51 772 | 51 145 |
Investeringar i anläggningstillgångar | 376 | 215 | 218 | 163 | 136 | 39 | 200 | 59 | 106 | 59 | 1 036 | 535 |
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Revisionsuppdrag | ||||
PwC | 7 | 6 | - | - |
Övriga | - | - | - | - |
| Övriga lagstadgade uppdrag | ||||
PwC | 0 | 0 | - | - |
Övriga | - | - | - | - |
| Skatterådgivning | ||||
PwC | 0 | 0 | - | - |
Övriga | 0 | 0 | - | - |
| Arvoden övriga tjänster | ||||
PwC | 4 | 3 | - | - |
Övriga | - | - | - | - |
Summa | 11 | 10 | - - |
| Personalkostnader | Koncernen | Moderbolaget | ||
| MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Löner och andra ersättningar | 5 547 | 5 567 | 58 | 48 |
| Sociala kostnader exklusive | ||||
pensionskostnader | 794 | 807 | 14 | 12 |
Pensionskostnader | 492 | 508 | 9 | 7 |
Summa personalkostnader | 6 832 | 6 882 | 81 | 68 |
| 2024 | ||||
| Övriga | ||||
Styrelse - | Utskotts- | ersätt- | ||
| Ersättning till styrelsens ledamöter, SEK | arvode | arvoden | ningar | Summa |
Per G. Braathen, styrelsens ordförande | 891 667 | 163 333 | - | 1 055 000 |
Grant Hearn 1) | 125 000 | 55 000 | - | 180 000 |
Fredrik Wirdenius | 385 000 | 96 333 | - | 481 333 |
Martin Svalstedt 2) | 125 000 | 38 000 | - | 163 000 |
Kristina Patek | 385 000 | 99 333 | - | 484 333 |
Gunilla Rudebjer | 385 000 | 199 333 | - | 584 333 |
Frank Veenstra 3) | 260 000 | 82 000 | - | 342 000 |
Michael Levie 4) | 260 000 | 39 333 | - | 299 333 |
Marianne Sundelius, Arbetstagarrepresentant | 40 000 | - | - | 40 000 |
Summa ersättningar | 2 856 667 | 772 667 | - | 3 629 333 |
| 2023 | ||||
| Övriga | ||||
| Styrelse- | Utskotts- | ersätt - | ||
| Ersättning till styrelsens ledamöter, SEK | arvode | arvoden | ningar | Summa |
Per G. Braathen, styrelsens ordförande | 866 667 | 158 333 | - | 1 025 000 |
Grant Hearn | 371 667 | 163 333 | - | 535 000 |
Fredrik Wirdenius | 371 667 | 56 333 | - | 428 000 |
Martin Svalstedt | 371 667 | 112 667 | - | 484 333 |
Kristina Patek | 371 667 | 61 333 | - | 433 000 |
Gunilla Rudebjer | 371 667 | 158 333 | - | 530 000 |
Marianne Sundelius, Arbetstagarrepresentant | 40 000 | - | - | 40 000 |
Summa ersättningar | 2 765 000 | 710 333 | - | 3 475 333 |
| Ersättningar till | 2024 | ||||
| ledande befattnings- | Rörlig | Övriga | Pensions- | ||
havare, SEK | Grundlön | ersättning 1) | förmåner 2) | kostnad | Summa |
Jens Mathiesen, VD och koncernchef | 8 969 700 | 15 429 041 | 2 074 749 | 3 141 600 | 29 615 090 |
Andra ledande befatt- ningshavare (9 st) | 21 924 910 | 17 437 608 | 6 957 849 | 4 749 993 | 51 070 360 |
30 894 610 | 32 866 649 | 9 032 598 | 7 891 593 | 80 685 450 |
| Ersättningar till | 2023 | ||||
| ledande befattnings- | Rörlig | Övriga | Pensions- | ||
havare, SEK | Grundlön | ersättning 1) | förmåner 2) | kostnad | Summa |
Jens Mathiesen, VD och koncernchef | 8 700 000 | 14 167 728 | 322 066 | 3 045 000 | 26 234 794 |
Andra ledande befatt - ningshavare (9 st) | 20 358 452 | 14 113 281 | 7 273 619 | 4 193 245 | 45 938 597 |
| Summa ersättningar | |||||
och förmåner | 29 058 452 | 28 281 009 | 7 595 685 | 7 238 245 | 72 173 391 |
| Sammanställning över tilldelade rättigheter i planerna: | ||||
2024 | 2023 | 2022 | 2021 | |
Per 1 januari | 1 641 883 | 753 755 | 180 601 | 388 092 |
Tilldelade under året | 600 888 | 949 089 | 753 755 | - |
Inlösta under året | - | - | -180 601 | -182 953 |
Förverkade under året | -68 363 | -60 961 | 0 | -24 538 |
Per 31 december | 2 174 408 | 1 641 883 | 753 755 | 180 601 |
| – varav inlösningsbara | ||||
per 31 december | - | - | - - |
| Tilldelnings - | Förfallo- | Antal rättigheter | |||
| tidpunkt | tidpunkt | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
14 juni 2019 | 27 april 2022 | - | - | - | 180 601 |
20 juni 2022 | 24 april 2025 | 673 872 | 692 794 | 753 755 | - |
28 juni 2023 | 24 april 2026 | 899 648 | 949 089 | - | - |
22 juni 2024 | 25 april 2027 | 600 888 | - | - | - |
Summa | 2 174 408 | 1 641 883 | 753 755 | 180 601 |
LTIP 2024 | LTIP 2023 | LTIP 2022 | |
| Aktiekurs på tilldelningsdagen, | |||
SEK | 62,35 | 42,00 | 45,30 |
Löptid | 2,87 år | 2,91 år | 2,85 år |
Riskfri ränta | ej applicerbart | ej applicerbart | ej applicerbart |
Förväntad volatilitet | ej applicerbart | ej applicerbart | ej applicerbart |
| Verkligt värde, SEK, per | |||
bokslutsdagen 241231 | 26 | 21 | 25 |
| Verkligt värde, SEK, per | |||
bokslutsdagen 231231 | - | 18 | 19 |
| Verkligt värde, SEK, per | |||
bokslutsdagen 221231 | - | - | 19 |
LTIP 2024 | LTIP 2023 | LTIP 2022 | ||||
| Moder- | Moder- | Moder- | ||||
| Koncern | bolag | Koncern | bolag | Koncern | bolag | |
| Förväntad kostnad för | ||||||
hela programmet | 23 | 8 | 30 | 10 | 26 | 9 |
| Maximal kostnad för | ||||||
hela programmet | 42 | 16 | 40 | 13 | 34 | 13 |
Kostnad under 2024 | 4 | 1 | 11 | 4 | 14 | 5 |
Kostnad under 2023 | - | - | 4 | 1 | 5 | 2 |
Kostnad under 2022 | - | - | - | - | 3 1 |
| Medelantal | 2024 | Medelantal | 2023 | |
| Medelantal anställda per land | anställda | varav män | anställda | varav män |
| Moderbolaget | ||||
Sverige | 16 | 7 | 15 | 6 |
| Dotterbolag | ||||
Sverige | 3 988 | 1 328 | 4 596 | 1 562 |
Danmark | 1 412 | 576 | 1 557 | 617 |
Finland | 1 506 | 511 | 1 609 | 507 |
Norge | 2 810 | 1 121 | 2 662 | 1 089 |
Polen | 76 | 35 | 81 | 37 |
Tyskland | 289 | 132 | 269 | 123 |
Summa för koncernen | 10 097 | 3 710 | 10 789 | 3 940 |
| Könsfördelning inom styrelse och | 2024 | 2023 | ||
koncernledning på balansdagen | Totalt | varav män | Totalt | varav män |
Styrelsen | 7 | 4 | 7 | 4 |
Koncernledningen | 9 | 7 | 8 | 5 |
Summa för koncernen | 16 | 11 | 15 9 |
| Hyreskostnader redovisade i resultaträkningen | Koncernen | |
| MSEK | 2024 | 2023 |
Fasta och garanterade hyreskostnader* | -229 | -229 |
Variabla hyreskostnader | -1 928 | -1 980 |
Totala hyreskostnader | -2 157 | -2 209 |
* Varav erhållna statsbidrag och förhandlade rabatter | 9 | 25 |
| Jämförelsestörande poster | Koncernen | |
| MSEK | 2024 | 2023 |
Omstruktureringskostnader | -18 | -3 |
Återställningskostnder, lämnade hotell | 0 | -11 |
Summa | -18 | -14 |
| Uppdelning på intäktsslag | Koncernen | Moderbolaget | ||
| MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ränteintäkter | 46 | 33 | 14 | 0 |
Ränteintäkter från koncernbolag | - | - | 214 | 124 |
Valutakursvinster, netto | - | 8 | - | - |
Resultat från intresseföretag | 4 | 4 | - | - |
Summa | 50 | 45 | 228 | 124 |
| Uppdelning på kostnadsslag | Koncernen | Moderbolaget | ||
| MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Räntekostnader, kreditinstitut | -58 | -47 | -29 | - |
Räntekostnader, konvertibel | -70 | -163 | -70 | -163 |
Räntekostnader, pensionsskuld | -20 | -13 | - | - |
Räntekostnader från koncernbolag | - | - | -99 | - |
Övriga räntekostnader | -83 | -65 | -14 | -20 |
Räntekostnader leasing | -1 771 | -1 734 | - | - |
Valutakursförluster, netto | -9 | 0 | -9 | -2 |
| Under året kostnadsförd del av | ||||
transaktionskostnader 1) | -10 | -10 | -4 | - |
Realisationsresultat, återköp konvertibel | 0 | -24 | - | -24 |
Övriga finansiella kostnader | -4 | -53 | -1 | - |
Summa | -2 025 | -2 109 | -226 | -208 |
Koncernen | Moderbolaget | ||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | ||
| Skattekostnad | |||||
Aktuell skattekostnad | -173 | -380 | 0 | -1 | |
Justering tidigare års skatt | 7 | 1 | 0 | 1 | |
| Uppskjuten skatt avseende | |||||
temporära skillnader | -68 | -41 | - | - | |
| Uppskjuten skatt avseende | |||||
obeskattade reserver | - | 143 | - | - | |
| Uppskjuten skatt avseende | |||||
underskottsavdrag | -83 | - | - | - | |
Uppskjuten skatt avseende IFRS 16 | 108 | - | - | - | |
Intäkt på grund av ändrad skattesats | 0 | 125 | - | - | |
Summa skatteintäkt/kostnad | -209 | -152 | 0 | 0 | |
| Sambandet mellan årets skatte kostnad | |||||
| och redovisat resultat före skatt, MSEK | |||||
Skatt enligt gällande skattesats, 20,6 | (20,6) % | -177 | -149 | -2 | 16 |
Justering av skattekostnad från tidigare år | -7 | -7 | - | 1 | |
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | -64 | -23 | -1 | -17 | |
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 41 | 20 | 3 | 0 | |
Justering för avvikande skattesatser | -2 | 6 | - | - | |
Summa skatteintäkt/kostnad | -209 | -152 | 0 0 |
| Före utspädning | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, MSEK | 643 | 532 |
Genomsnittligt utestående aktier före utspädning | 203 614 417 | 191 304 116 |
Resultat per aktie, före utspädning, SEK | 3,43 | 3,46 |
| Efter utspädning | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, MSEK | 643 | 532 |
Genomsnittligt utestående aktier före utspädning | 203 614 417 | 191 304 116 |
Genomsnittligt utestående aktier efter utspädning | 219 106 689 | 231 016 258 |
Resultat per aktie, efter utspädning, SEK | 3,19 | 2,86 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||||||
Övriga immateri - | Övriga immateri - | |||||||
| ella anläggnings- | Totala immateri - | ella anläggnings- | Totala immateri - | |||||
Goodwill | Varumärken | tillgångar | ella tillgångar | Goodwill | Varumärken | tillgångar | ella tillgångar | |
| Immateriella | ||||||||
| tillgångar | ||||||||
Ingående balans | 4 083 | 2 818 | 109 | 7 010 | 4 180 | 2 855 | 154 | 7 189 |
Nyanskaffningar | - | - | 114 | 114 | - | - | - | - |
| Försäljningar/ | ||||||||
utrangeringar | - | - | -4 | -4 | - | - | - | - |
Årets avskrivning | - | - | -42 | -42 | - | 0 | -54 | -54 |
Omvärdering | - | - | 0 | -8 | -90 | -37 | 10 | -117 |
Valutakurs- differenser | 28 | -8 | 2 | 30 | -7 | - | -1 | -8 |
Utgående balans | 4 111 | 2 810 | 179 | 7 100 | 4 083 | 2 818 | 109 | 7 010 |
| Goodwill | Goodwill | Varumärken 1) | Summa | |||
| och varu- | ||||||
märken, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Sverige | 725 | 1 063 | 2 810 | 2 312 | 3 535 | 3 375 |
Norge | 717 | 442 | - | 506 | 717 | 948 |
Finland | 2 665 | 2 574 | - | - | 2 665 | 2 574 |
| Övriga | ||||||
Europa | 4 | 4 | - | - | 4 | 4 |
| Summa | ||||||
| goodwill | ||||||
och varu- märken | 4 111 | 4 083 | 2 810 | 2 818 | 6 921 | 6 901 |
| Övriga | ||||||||||||
Sverige | Norge | Finland | Europa | |||||||||
Prognosperiod, år | 5 | (5) | 5 | (5) | 5 | (5) | 5 | (5) | ||||
WACC före skatt, % | 13,1 | (14,0) | 13,4 | (15,2) | 12,8 | (13,2) | 15,9 | (15,3) | ||||
Tillväxt i fritt kassaflöde, % | 2 | (2) | 2 | (2) | 2 | (2) | 2 | (2) |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||||
| Inventarier, installa- | Totala materiella | Inventarier, installa - | Totala materiella | |||
Byggnader och mark¹ ) | tioner och utrustning | anläggningstillgångar | Byggnader och mark¹ ) | tioner och utrustning | anläggningstillgångar | |
Ingående balans | 75 | 3 958 | 4 033 | 82 | 4 272 | 4 354 |
Anskaffningar | - | 930 | 930 | 535 | 535 | |
Omklassificering | - | 1 | 1 | -3 | -10 | -13 |
| Försäljningar/ | ||||||
utrangeringar | - | -25 | -25 | - | -26 | -26 |
Årets avskriv- ningar | -2 | -763 | -765 | -2 | -761 | -763 |
Valutakurs- differenser | -2 | 41 | 39 | -2 | -52 | -54 |
Utgående balans | 71 | 4 142 | 4 213 | 75 | 3 958 | 4 033 |
Nyttjanderätts- tillgångar | ||||||
Ingående balans | 39 209 | 180 | 39 389 | 36 643 | 134 | 36 777 |
| Justeringar av | ||||||
| tillkommande | ||||||
nyttjanderätter | 2 645 | 28 | 2 673 | 6 032 | 78 | 6 110 |
| Årets | ||||||
avskrivningar | -3 019 | -34 | -3 053 | -2 936 | -32 | -2 968 |
Valutakurs- differenser | 692 | 6 | 698 | -530 | 0 | -530 |
Utgående balans | 39 527 | 180 | 39 707 | 39 209 | 180 | 39 389 |
Leasingbelopp redovisade i resultaträkningen | 2024 | 2023 |
Avskrivningar på nyttjanderätter | -3 053 | -2 968 |
Räntekostnader för leasingskulder | -1 771 | -1 731 |
Kostnader hänförliga till korttidsleasingavtal | -14 | -14 |
Kostnader hänförliga till leasingavtal av lågt värde | -79 | -8 |
Variabla leasingkostnader som inte ingår i leasingskulden | -1 928 | -1 980 |
| Redovisat | Redovisat | |||
| Andel | Andel | värde | värde | |
| Koncernen, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Gress-Gruppen AS | 33% | 33% | 10 | 10 |
Aulangon Kylpylä Oy | 25% | 25% | 10 | 10 |
Rukan Kokouskeskus Oy | 33% | 33% | 2 | 2 |
Summa | 22 | 22 |
Förändring under året, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ackumulerade anskaffningsvärden, ingående balans | 22 | 23 |
Ökning genom förvärv | - | - |
Resultatandel / Utdelning under året | - | - |
Avyttring | - | - |
Valutakursdifferenser | 0 | -1 |
Ackumulerade anskaffningsvärden, utgående balans | 22 | 22 |
Kundfordringar, bruttovärden, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Totala kundfordringar | 544 | 614 |
Avgår reserver för kreditförluster | -11 | -13 |
Kundfordringar, redovisat värde | 533 | 601 |
Förändring i kreditförlustreserv | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
1 januari | -13 | -24 |
Reservering för osäkra kundfordringar | -4 | -5 |
| Fordringar som skrivits bort under året som ej | ||
indrivningsbara | 2 | 3 |
Återfört ej utnyttjat belopp | 4 | 13 |
31 december | -11 | -13 |
Åldersanalys, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ej förfallna fordringar | 364 | 349 |
Fordringar förfallna 1–30 dagar | 102 | 173 |
Fordringar förfallna 31–60 dagar | 32 | 30 |
Fordringar förfallna 61–90 dagar | 13 | 13 |
Fordringar förfallna 91–120 dagar | 33 | 36 |
Fordringar förfallna mer än 120 dagar | 0 | 13 |
Kundfordringar, redovisat värde | 544 | 614 |
| Uppdelning på kostnadsslag | Koncernen | Moderbolaget | ||
| MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Förutbetalda hyror | 269 | 181 | - | - |
| Övriga förutbetalda | ||||
kostnader | 106 | 355 | - | - |
Upplupna intäkter | 10 | 9 | - | - |
Summa | 385 | 545 | - - |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Kassa och bank | 846 | 1 344 | 708 | 0 |
Summa likvida medel | 846 | 1 344 | 708 0 |
| Totalt antal | ||||
| utestående | Aktiekapital, | Kvotvärde, | ||
| Stamaktie | aktier | SEK | SEK | |
| Utgående värde 31 | ||||
december 2023 | 191 304 116 | 191 304 116 | 47 796 175 | 0,25 |
| Utgående värde 31 | ||||
december 2024 | 218 257 922 | 218 257 922 | 54 789 482 | 0,25 |
| Anstånd | |||||
| Skulder | betal - | ||||
| till kredit- | Konver- | ningar | Total | ||
| Förändring under året, MSEK | institut | tibelt lån | till SKV 3) | Leasing | upplåning |
Ingående balans 2024-01-01 | 980 | 1 109 | 758 | 43 485 | 46 333 |
Aktivering av transaktions- kostnader 1) | -16 | - | - | - | -16 |
| Under året kostnadsförda | |||||
transaktionskostnader 2) | 10 | - | - | - | 10 |
Amorteringar | - | - | -758 | -2 500 | -3 258 |
Konverteringar | - | -1 179 | - | - | -1 179 |
Kapitaliserad räntekostnad | - | 70 | - | - | 70 |
| Netto av tillkomna finansiella | |||||
skulder enl. IFRS 16 | - | - | - | 2 654 | 2 654 |
Växelkursdifferenser | - | - | - | 772 | 772 |
Utgående balans 2024-12-31 | 974 | 0 | 0 | 44 411 | 45 386 |
| Anstånd | |||||
| Skulder | betal - | ||||
| till kredit- | Konver- | ningar | Total | ||
| Förändring under året, MSEK | institut | tibelt lån | till SKV 3) | Leasing | upplåning |
Ingående balans 2023-01-01 | 1 107 | 1 484 | 635 | 40 330 | 43 556 |
Upptagna lån | 300 | - | 245 | - | 545 |
Aktivering av transaktions- kostnader 1) | -29 | - | - | - | -29 |
| Under året kostnadsförda | |||||
transaktionskostnader 2) | 31 | - | - | - | 31 |
Amorteringar | -300 | -538 | -122 | -2 328 | -3 288 |
Kapitaliserad räntekostnad | - | 163 | - | - | 163 |
Förändring checkräkningskredit | -129 | - | - | - | -129 |
| Netto av tillkomna finansiella | |||||
skulder enl. IFRS 16 | - | - | - | 6 030 | 6 030 |
Växelkursdifferenser | 0 | - | - | -546 | -546 |
Utgående balans 2023-12-31 | 980 | 1 109 | 758 | 43 485 | 46 332 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Räntebärande upplåning fördelad på olika valutor | ||
SEK, % | 100 | 100 |
EUR, % | 0 | 0 |
NOK, % | 0 | 0 |
| Känslighetsanalys |
| Effekt på netto- | Effekt på netto- | ||||
| Känslighetsanalys valuta | låneskulden | låneskulden | |||
per den 31 december 2024 | Förändring, % | 2024, | MSEK | 2023, | MSEK |
Exponering av skulder till kredit- institut vid förändring av: | |||||
NOK/SEK | +/– 1 | +/- 0 | +/- 0 | ||
EUR/SEK | +/– 1 | +/- 0 | +/- 0 | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Räntebärande upplåning fördelad på fast och rörlig ränta | ||
Fast ränta, % | 0 | 0 |
Rörlig ränta, % | 100 | 100 |
| Löptidsanalys finansiella skulder | ||||
Koncernen, MSEK | < 1 år | 1–3 år | 3 – 5 år | > 5 år |
| Per 31 december 2024 | ||||
Skulder till kreditinstitut 1) | 50 | 1 049 | - | - |
Derivatinstrument 2) | 48 | - | - | - |
Leverantörsskulder och andra skulder | 864 | - | - | - |
Koncernen, MSEK | < 1 år | 1–3 år | 3 – 5 år | > 5 år |
| Per 31 december 2023 | ||||
Skulder till kreditinstitut 1) | 80 | 1 080 | - | - |
Konvertibelt lån | 1 208 | - | - | - |
Anstånd betalningar till SKV | 587 | 127 | 44 | - |
Derivatinstrument 2) | 7 | - | - | - |
Leverantörsskulder och andra skulder | 1 112 | - | - - |
Koncernen, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
År 1– 3 | 8 881 | 8 498 |
År 3–5 | 8 168 | 8 102 |
År 5–10 | 17 717 | 17 562 |
År 10–15 | 12 337 | 12 642 |
År >15 | 10 212 | 10 618 |
Summa betalningar | 57 314 | 57 422 |
Effekt av diskontering | -15 557 | -16 381 |
Summa skuld enligt balansräkning | 41 757 | 41 041 |
| Klassificeras som: | ||
Långfristiga skulder | 41 757 | 41 041 |
Kortfristiga skulder | 2 654 | 2 444 |
| Resultat- | ||
| per den 31 december 2024 Förändring, % | effekt, MSEK | |
| Räntekostnad vid nuvarande räntebindning | ||
förändrat ränteläge | +/– 1 | +/– 10 |
Räntekostnad vid förändring av genomsnittlig räntenivå | +/– 1 | +/– 4 |
Koncernen, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Total upplåning | 45 386 | 46 332 |
Avgår: leasing | -44 411 | -43 485 |
Avgår: konvertibelt lån | - | -1 109 |
Avgår: likvida medel | -846 | -1 344 |
Räntebärande nettoskuld | 128 | 394 |
Totalt eget kapital | 3 372 | 2 166 |
Skuldsättningsgrad | 0,4 ggr | 0,2 ggr |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||
| Skulder | Skulder | |||
| till kredit - | Konver- | till kredit - | Konver- | |
| Förfallotider, MSEK | institut | tibelt lån | institut | tibelt lån |
| Skulder som förfaller | ||||
| till betalning | ||||
– inom 1 år | - | - | - | 1 109 |
– mellan 1 och 5 år | 974 | - | 980 | - |
– senare än 5 år | - | - | - | - |
Summa | 974 | 0 | 980 | 1 109 |
Revolverande lånefacilitet, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | ||
Utnyttjat belopp | 76 | 76 | ||
Outnyttjat belopp | 2 174 | 2 374 | ||
Total revolverande lånefacilitet | 2 250 | 2 450 |
Beräkning av avsättningar, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Nuvärde av förpliktelser | 620 | 653 |
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde | - | - |
Summa avsättningar för förmånsbestämda pensionsplaner | 620 | 653 |
Förändring av avsättningen under året, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Nettoskuld, ingående balans | 653 | 545 |
| Omvärderingar nettopensionsförpliktelse redovisad | ||
i övrigt totalresultat 1) | -38 | 124 |
Nettokostnad redovisad i resultaträkningen | 15 | -12 |
Utbetalda pensioner | -9 | -8 |
Förändring särskild löneskatt på pensionsskuld | -1 | 4 |
Nettoskuld, utgående balans 2) | 620 | 653 |
Viktigare aktuariella antaganden, % | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Diskonteringsränta | 3,55 | 3,30 |
Framtida årliga löneökningar 1) | 0,00 | 0,00 |
Framtida årliga pensionsökningar (inflation) | 2,00 | 2,00 |
Personalomsättning 1) | 0,00 | 0,00 |
| Känslighetsanalys i de aktuariella | |||||
antagandena | Förändring | Ökning % Minskning % | |||
Diskonteringsränta | +/-0,5% | 11,8 | (12,3) | -10,4 | (-10,8) |
Framtida årliga pensionsökningar (inflation) | +/-0,5% | -10,5 | (-10,9) | 11,9 | (12,3) |
Förväntad livslängd | +/-1 år | -3,9 | (-4,0) | 3,9 | (4,0) |
| Pensionskostnader för förmånsbestämda och avgiftsbestämda pensionsplaner | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Kostnader avseende tjänstgöring innevarande år, förmånsbestämda pensionsplaner | - | - |
Kostnader avseende tjänstgöring innevarande år, avgiftsbestämda pensionsplaner | -492 | -508 |
Summa pensionskostnader som ingår i personalkostnader | -492 | -508 |
Räntekostnader förmånsbestämda pensionsplaner | -21 | -20 |
Latent löneskatt justeringspost till rörelsekostnad | 6 | 9 |
Ränta avseende latent löneskatt | -1 | -1 |
Totala kostnader i resultaträkningen | -508 | -520 |
Avsätt - | 2024-12-31 | Summa | Avsätt - | 2023-12-31 | Summa | |
| ningar för | Övriga | övriga | ningar för | Övriga | övriga | |
| stamgäst- | avsätt - | avsätt - | stamgäst- | avsätt - | avsätt - | |
| program | ningar | ningar | program | ningar | ningar | |
Ingående balans | 249 | 0 | 249 | 206 | 0 | 206 |
| Omföring till | ||||||
kortfristig skuld | 42 | 0 | 42 | 43 | 0 | 43 |
Utgående balans | 291 | 0 | 291 | 249 | 0 | 249 |
2024-12-31 | Total skuld avseende | 2023-12-31 | Total skuld avseende | |||
Långfristig avsättning | Kortfristig skuld | stamgästprogram | Långfristig avsättning | Kortfristig skuld | stamgästprogram | |
Ingående balans | 249 | 166 | 415 | 206 | 137 | 343 |
| Omföring till | ||||||
kortfristig skuld | 42 | 28 | 70 | 43 | 29 | 72 |
Utgående balans | 291 | 194 | 485 | 249 | 166 | 415 |
| Koncernen | |||||||
| 2024-12-31 | |||||||
Uppskjutna skatteposters fördelning på underliggande balans - | Derivat- | Eliminerad in - | Underskotts- | Temporära | Netto nyttjanderätt | Uppskjutna skatte- | |
| poster samt deras förändring under året, MSEK | Pensioner | instrument | kråmsgoodwill | avdrag | skillnader | och leasingskuld | fordringar totalt |
| Uppskjutna skattefordringar | |||||||
Ingående balans 2024-01-01 | 38 | -5 | 4 | 475 | 38 | 895 | 1 445 |
Redovisat i resultaträkningen | -6 | - | - | -78 | -17 | 109 | 8 |
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat | -8 | 3 | - | - | - | - | -5 |
Valutakursdifferenser | - | - | -1 | 6 | 3 | 14 | 22 |
Utgående balans 2024-12-31 | 24 | -2 | 3 | 403 | 24 | 1 018 | 1 470 |
| Immateriella | |||||
| anläggnings- | Byggnader | Över - | Säkrings- | Uppskjutna skatte- | |
| tillgångar | och mark | avskrivningar | redovisning | skulder totalt | |
| Uppskjutna skatteskulder | |||||
Ingående balans 2024-01-01 | -766 | -30 | -5 | 6 | -795 |
Redovisat i resultaträkningen | -3 | 1 | -45 | - | -47 |
Omklassificeringar | -13 | 20 | - | - | 7 |
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat | - | - | - | 6 | 6 |
Utgående balans 2024-12-31 | -782 | -9 | -50 | 12 | -829 |
| Uppskjutna | |
| skatte fordringar netto | |
| Uppskjutna skattefordringar netto | |
Ingående balans 2024-01-01 | 650 |
Redovisat i resultaträkningen | -39 |
Omklassificeringar | 7 |
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat | 1 |
Valutakursdifferenser | 22 |
Utgående balans 2024-12-31 | 641 |
| Koncernen | ||||||
| 2023-12-31 | ||||||
| Uppskjutna skatteposters fördelning på underliggande | Derivat- | Eliminerad | Underskotts- | Netto nyttjanderätt | Uppskjutna skatte- | |
| balansposter samt deras förändring under året, MSEK | Pensioner | instrument | in kråmsgoodwill | avdrag | och leasingskuld | fordringar totalt |
| Uppskjutna skattefordringar | ||||||
Ingående balans 2023-01-01 | 42 | -14 | 4 | 621 | 770 | 1 422 |
Redovisat i resultaträkningen | -8 | 0 | - | -105 | 122 | 9 |
Omklassificeringar | -17 | - | - | -2 | 17 | -2 |
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat | 22 | 9 | - | 0 | 1 | 32 |
Valutakursdifferenser | - | - | 0 | -1 | -15 | -16 |
Utgående balans 2023-12-31 | 38 | -5 | 4 | 513 | 895 | 1 445 |
| Immateriella | ||||||
| anläggnings- | Byggnader | Obeskattade | Över - | Säkrings- | Uppskjutna skatte- | |
| tillgångar | och mark | reserver | avskrivningar | redovisning | skulder totalt | |
| Uppskjutna skatteskulder | ||||||
Ingående balans 2023-01-01 | -745 | -30 | -24 | -5 | -64 | -868 |
Redovisat i resultaträkningen | -18 | 0 | 19 | 0 | 1 | 2 |
Omklassificeringar | -3 | - | 5 | - | - | 2 |
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat | - | - | - | - | 69 | 69 |
Utgående balans 2023-12-31 | -766 | -30 | 0 | -5 | 6 | -795 |
| Uppskjutna | |
| skatte fordringar netto | |
| Uppskjutna skattefordringar netto | |
Ingående balans 2023-01-01 | 554 |
Redovisat i resultaträkningen | 11 |
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat | 101 |
Valutakursdifferenser | -16 |
Utgående balans 2023-12-31 | 650 |
| Uppdelning på kostnadsslag, | Koncernen | Moderbolaget | ||
| MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Upplupna hyreskostnader | 378 | 591 | - | - |
Upplupna personalkostnader | 1 030 | 1 069 | 25 | 17 |
Upplupna räntekostnader, leasing | 148 | 140 | - | - |
Upplupna räntekostnader, övriga | 5 | 62 | 5 | 5 |
Upplupna kommissions- kostnader | 47 | 34 | - | - |
Upplupna bonuskostnader | 50 | 58 | 23 | 21 |
Upplupna energikostnader | 68 | 50 | - | - |
| Förutbetald intäkt, kortfristig | ||||
del stamgästprogram | 194 | 166 | - | - |
| Förutbetalda intäkter | ||||
bonuscheckar 1) | 21 | 23 | - | - |
Övriga poster | 391 | 336 | 1 | 0 |
Summa | 2 332 | 2 529 | 54 | 43 |
| Justering för poster som ej | Koncernen | Moderbolaget | ||
| ingår i kassaflödet, MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Av- och nedskrivningar | 3 884 | 3 812 | - | - |
| Förändring av upplupna | ||||
| kost nader/intäkter och | ||||
avsättningar | 88 | 98 | 18 | - |
Summa | 3 972 | 3 910 | 18 | 0 |
| Ej kassaflödespåverkande 2024 | Netto av till - | |||||||
| Kassaflöde från | Konvertering | komna finan- | ||||||
| Ingående balans | finansiell | Transaktions- | konvertibelt | Valuta- | siella skulder | Utgående balans | ||
| MSEK | 2024-01-01 | verksamhet | kostnader | lån | differenser | Räntekostnad | enligt IFRS 16 | 2024-12-31 |
Skulder till kreditinstitut | 980 | -15 | 9 | - | 0 | 0 | - | 974 |
Konvertibelt lån | 1 109 | 0 | - | -1 179 | - | 70 | - | 0 |
Leasing | 43 485 | -4 271 | - | - | 773 | - | 4 424 | 44 411 |
Upplupna räntekostnader, leasing | 139 | 0 | - | - | 2 | 6 | - | 147 |
Upplupna räntekostnader, övriga | 61 | 0 | - | - | - | -56 | - | 5 |
Delsumma | 45 774 | -4 286 | 9 | -1 179 | 775 | 20 | 4 424 | 45 537 |
Likvida medel | -1 344 | 467 | - | - | 30 | - | - | -846 |
Summa | 44 430 | -3 819 | 9 | -1 179 | 805 | 20 | 4 424 | 44 691 |
| Kassaflöde från | Ej kassaflödespåverkande 2023 | Netto av tillkomna | ||||||
| Ingående balans | finansiell | Transaktions- | Valuta- | finansiella skulder | Utgående balans | |||
| MSEK | 2023-01-01 | verksamhet | kostnader | Räntekostnad | differenser | enligt IFRS 16 | 2023-12-31 | |
Skulder till kreditinstitut | 1 107 | -291 | 1 | 163 | 0 | - | 980 | |
Konvertibelt lån | 1 484 | -375 | - | - | - | - | 1 109 | |
Leasing | 40 330 | -1 734 | - | - | -546 | 5 434 | 43 485 | |
Upplupna räntekostnader, leasing | 126 | 0 | - | 15 | -2 | - | 139 | |
Upplupna räntekostnader, övriga | 17 | 100 | - | -57 | - | - | 61 | |
Delsumma | 43 065 | -2 300 | 1 | 122 | -548 | 5 434 | 45 774 | |
Likvida medel | -317 | -1 031 | - | - | 5 | - | -1 344 | |
Summa | 42 747 | -3 331 | 1 | 122 | -543 | 5 434 | 44 430 |
| Förändringar under året | Moderbolaget | |
| MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ackumulerade anskaffningsvärden, ingående balans | 8 415 | 8 415 |
Ackumulerade anskaffningsvärden, utgående balans | 8 415 | 8 415 |
Innehav på balansdagen | Organisationsnummer | Säte | Kapitalandel , % | Kapitalandel , % | Redovisat värde | Redovisat värde | |
Scandic Hotels Holding AB | 556723-5725 | Stockholm | 100 | 100 | 8 415 | 8 415 | |
Scandic Hotels AB | 556299-1009 | Stockholm | 100 | 100 | - | - | |
Scandic Polen Sp.z o. o. | 288532 | Gdansk, Polen | 100 | 100 | - | - | |
Scandic Hotels AS | 953 149 117 | Oslo, Norge | 100 | 100 | - | - | |
Scandic Hotels Gardermoen AS | 880 289 772 | Gardermoen, Norge | 50 | 50 | - | - | |
Scandic Hotel A/S | 12 59 67 74 | Köpenhamn, Danmark | 100 | 100 | - | - | |
Scandic Hotels Deutschland GmbH | HRB 146065 | B | Berlin, Tyskland | 100 | 100 | - | - |
Scandic Hotels Oy | 1447914-7 | Helsingfors, Finland | 100 | 100 | - | - | |
Summa | 8 415 | 8 415 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Ställda säkerheter | ||||
Aktier i dotterbolag | - | 11 002 | - | 8 415 |
Summa ställda säkerheter | - | 11 002 | - | 8 415 |
| Eventualförpliktelser | ||||
Garantiåtaganden, FPG/PRI | 10 | 9 | - | - |
Bankgarantier | 57 | 75 | - | - |
Resegarantier | 3 | 3 | - | - |
Pantsatta lån i dotterbolag | - | 2 468 | - | 1 623 |
Summa eventualförpliktelser | 70 | 2 555 | - | 1 623 |
| Finansiella tillgångar/skulder | Finansiella tillgångar/skulder | Finansiella tillgångar/skulder | ||
| värderade till upplupet | värderade till verkligt värde | värderade till verkligt värde | ||
| 2024-12-31, MSEK | anskaffningsvärde | via resultatet | via övrigt totalresultat | Summa redovisat värde |
Finansiella placeringar | - | 7 | - | 7 |
Derivat – ränteswappar | - | 8 | - | 8 |
Kundfordringar | 533 | - | - | 533 |
Likvida medel | 846 | - | - | 846 |
Summa finansiella tillgångar | 1 379 | 15 | - | 1 394 |
Skulder till kreditinstitut | 974 | - | - | 974 |
Leverantörsskulder | 864 | - | - | 864 |
Derivat – elderivat | - | 56 | - | 56 |
| Övriga kortfristiga skulder | ||||
– aktieswap | - | - | 24 | 24 |
Summa finansiella skulder | 1 838 | 56 | 24 | 1 918 |
| Finansiella tillgångar/skulder | Finansiella tillgångar/skulder | Finansiella tillgångar/skulder | ||
| värderade till upplupet | värderade till verkligt värde | värderade till verkligt värde | ||
| 2023-12-31, MSEK | anskaffningsvärde | via resultatet | via övrigt totalresultat | Summa redovisat värde |
Finansiella placeringar | - | 7 | - | 7 |
Derivat – ränteswappar | - | 22 | - | 22 |
Kundfordringar | 601 | - | - | 601 |
Likvida medel | 1 344 | - | - | 1 344 |
Summa finansiella tillgångar | 1 945 | 29 | - | 1 974 |
Skulder till kreditinstitut | 980 | - | - | 980 |
Konvertibelt lån | 1 109 | - | - | 1 109 |
Leverantörsskulder | 1 112 | - | - | 1 112 |
Derivat - elderivat | - | 29 | - | 29 |
Summa finansiella skulder | 3 201 | 29 | - | 3 230 |
2024-12-31, MSEK | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Summa |
| Derivatinstrument som används | ||||
för säkringsändamål | - | 8 | - | 8 |
Summa finansiella tillgångar | - | 8 | - | 8 |
| Derivatinstrument som används | ||||
för säkringsändamål | - | 56 | - | 56 |
Summa finansiella skulder | - | 56 | - | 56 |
2023-12-31, MSEK | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Summa |
| Derivatinstrument som användsför | ||||
säkringsändamål | - | 22 | - | 22 |
Summa finansiella tillgångar | - | 22 | - | 22 |
| Derivatinstrument som används för | ||||
säkringsändamål | - | 29 | - | 29 |
Summa finansiella skulder | - | 29 | - | 29 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Inköp av tjänster | ||||
Braganza AB 1) | - | - | - | - |
Summa inköp av tjänster | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Försäljning av tjänster | ||||
Braganza AB 2) | 6 | 6 | - | - |
Dotterföretag | - | - | 96 | 75 |
| Summa försäljning | ||||
avtjänster | 6 | 6 | 96 | 75 |
| Utestående balanser vid | ||||
| årets slut från försäljning | ||||
| och köp av tjänster | ||||
| Fordringar på närstående: | ||||
Braganza AB | 0 | 1 | - | - |
Dotterföretag | - | - | 2 687 | 19 |
| Summa fordringar | ||||
närstående | 0 | 1 | 2 687 | 19 |
| Skulder till närstående: | ||||
Braganza AB | - | - | - | - |
Dotterföretag | - | - | 4 002 | 43 |
Summa skulder närstående | 0 | 0 | 4 002 | 43 |
| Lån till närstående | ||||
| Dotterföretag | ||||
Ingående balans | 0 | 0 | 1 623 | 1 406 |
Uttag/insättning under året | - | - | 206 | 93 |
Ränta | - | - | 157 | 124 |
Utgående balans | 0 | 0 | 1 986 | 1 623 |
| Förslag till vinstdisposition | |
| Styrelsen och verkställande direktören föreslår, att de till | |
| förfogande stende medlen i moderbolagets balansräkning: | |
Överkursfond | 4 737 317 196 |
Balanserade vinstmedel | 3 885 389 516 |
Årets resultat | 8 420 158 |
Summa | 8 631 126 870 |
| Disponeras på följande sätt: | |
till aktieägarna utdelas 2,60 SEK per aktie | |
I ny räkning överföres | 8 061 316 273 |
Summa | 8 631 126 870 |
Summa, TSEK | 8 631 127 |