529900JY9ZBGUXGRKQ862023-01-012023-12-31529900JY9ZBGUXGRKQ862022-01-012022-12-31529900JY9ZBGUXGRKQ862023-12-31529900JY9ZBGUXGRKQ862022-12-31529900JY9ZBGUXGRKQ862021-12-31529900JY9ZBGUXGRKQ862022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900JY9ZBGUXGRKQ862022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900JY9ZBGUXGRKQ862022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900JY9ZBGUXGRKQ862022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares529900JY9ZBGUXGRKQ862022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900JY9ZBGUXGRKQ862022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900JY9ZBGUXGRKQ862023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900JY9ZBGUXGRKQ862023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900JY9ZBGUXGRKQ862023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900JY9ZBGUXGRKQ862023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900JY9ZBGUXGRKQ862023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900JY9ZBGUXGRKQ862023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900JY9ZBGUXGRKQ862023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900JY9ZBGUXGRKQ862023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900JY9ZBGUXGRKQ862023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900JY9ZBGUXGRKQ862023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900JY9ZBGUXGRKQ862023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900JY9ZBGUXGRKQ862023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900JY9ZBGUXGRKQ862021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900JY9ZBGUXGRKQ862021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900JY9ZBGUXGRKQ862021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900JY9ZBGUXGRKQ862021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900JY9ZBGUXGRKQ862021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900JY9ZBGUXGRKQ862021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900JY9ZBGUXGRKQ862022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900JY9ZBGUXGRKQ862022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900JY9ZBGUXGRKQ862022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900JY9ZBGUXGRKQ862022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900JY9ZBGUXGRKQ862022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900JY9ZBGUXGRKQ862022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INNEHÅLL
VI ÄR SCANDIC
NORDENS LEDANDE HOTELLOPERATÖR 3
ÅRET I KORTHET 4
VD-ORD 6
AFFÄRSMODELL 8
VÄRDESKAPANDE 10
FINANSIELLA MÅL OCH UTFALL 11
MARKNAD OCH STRATEGI
MARKNADSUTVECKLING 13
STRATEGI 15
HOTELLPORTFÖLJ 16
OPERATIONELL MODELL 19
KOMMERSIELLT ERBJUDANDE 21
ENGAGERADE OCH MOTIVERADE
MEDARBETARE 24
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023 27
STOLT ARV 28
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR 29
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET 38
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR 40
EU:S TAXANOMI 42
MEDARBETARDATA 47
MILJÖDATA 49
SAMHÄLLSDATA 50
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING 53
GRI-INDEX 54
REVISORNS YTTRANDE 56
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 58
RISKER OCH RISKHANTERING 63
BOLAGSSTYRNING 68
STYRELSE 74
KONCERNLEDNING 76
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN 79
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET 84
NOTER 88
FASTSTÄLLELSE 107
REVISIONSBERÄTTELSE 108
ERSÄTTNINGSRAPPORT 111
AVSTÄMNINGAR 113
SCANDICAKTIEN 117
DEFINITIONER 119
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA 120
02
57
12
78
26
Scandic är ett svenskt bolag som lyder under svensk lagstiftning. Alla värden uttrycks i svenska kronor. Sifferuppgifter inom parentes avser om inte annat anges 2022. Data om marknader och konkurrens situation är Scandics egna bedömningar om inte specifik källa anges.
Dessa bedömningar baseras på bästa och senast tillgängliga faktaunderlag från publicerade källor. Bolagets årsredovisning och koncern redovisning ingår på sidan 58–107 och den lagstadgade hållbarhets rapporten återfinns på sidan 26–56.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 1
LADDA NED A4-PDF
VI ÄR SCANDIC
Scandic är en ledande hotelloperatör i Norden med ett unikt erbjudande
för fritids- och affärsresenär. Det framgångsrika konceptet grundar
sigpå över 60 år av innovation och utveckling samt viljan att skapa
enastående gästupplevelser. Scandic är noterat på Nasdaq Stockholm.
Destinationer
130
Antal hotellrum
55 642
Ledande i Norden
#1
Antal hotell
267
VI ÄR SCANDIC
NORDENS LEDANDE HOTELLOPERATÖR
ÅRET I KORTHET
VD-ORD
AFFÄRSMODELL
VÄRDESKAPANDE
FINANSIELLA MÅL OCH UTFALL
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 2
LADDA NED A4-PDFLADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 2
Över 60 år av utveckling har gjort Scandic till Nordens största och mest omtyckta hotelloperatör.
NORDENS LEDANDE
HOTELLOPERATÖR
1)
Inkluderar Scandics verksamhet i Danmark, Tyskland och Polen.
Finland
23%
Sverige
30%
Övriga Europa
1)
19%
Norge
28%
ANDEL AV NETTO-
OMSÄTTNINGEN 2023
Scandics historia sträcker sig ända tillbaka till 1963, när Esso
Motorhotell öppnade i Laxå i Sverige. Idén om en rikstäckande
kedja av standardiserade hotell längs vägarna var ett innova-
tivt och framgångsrikt koncept. Fram till och med tidigt 80-tal
expanderade Esso i norra Europa, med majoriteten av hotellen
i Sverige, Norge och Danmark. Konceptet hade även lanserats
icentrala lägen i större städer, och succén var ett faktum.
I samband med en försäljning av bolaget 1983 föddes namnet
Scandic. Under 90-talet expanderade Scandic genom ett
flertal förvärv och börsnoterades för första gången på
Stockholmsbörsen. Scandic förvärvade i början av 2000-talet
Provobis Hotels och stärkte portföljen av stadshotell i Sverige.
Tillväxtresan tog ordentlig fart under 2014 genom förvärvet av
hotellkedjan Rica i Norge, och 2015 gjorde Scandic återkomst
på Stockholmsbörsen. 2017 befästes den ledande position i
Norden genom förvärvet av Restel i Finland.
60 år av utveckling och innovation
I sex årtionden har Scandic drivit utveckling och innovation i
branschen. Vid utgången av året hade bolaget 267 hotell och
55 642 hotellrum i drift på 130 destinationer i Sverige, Norge,
Finland, Danmark samt i Tyskland och Polen. Majoriteten av
hotellen drivs under varumärket Scandic, som riktar sig till fri
-
tids- och affärsresenärer inom mellanprissegmentet. Scandic
driver även ett antal mer exklusiva hotell under varumärket
Signature Collection. Med det nyligen lanserade varumärket
Scandic Go är ambitionen att ta en ledande position inom det
snabbväxande ekonomisegmentet.
Hållbarhet är en central del av strategin
Hållbarhet är sedan tidigt 90-tal en central del av strategin
och en framgångsfaktor. Med en ledande position kan Scandic
driva transformation och inspirera till förändring på riktigt.
Sågott som alla hotell är idag miljöcertifierade enligt Svanen,
den officiella tredjepartsmärkningen med branschens mest
krävande kriterier. Grunden för den kultur som kännetecknar
Scandic etablerades för över 60 år sedan och tar idag utgångs-
punkt i värderingarna – Be Caring, Be You, Be a Pro och Be
Bold. Det handlar om att varje dag leverera enastående
hotellupplevelser.
VI ÄR SCANDIC
NORDENS LEDANDE HOTELLOPERATÖR
ÅRET I KORTHET
VD-ORD
AFFÄRSMODELL
VÄRDESKAPANDE
FINANSIELLA MÅL OCH UTFALL
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 3
LADDA NED A4-PDF
VI ÄR SCANDIC
ÅRET I KORTHET
2023 präglades av hög utvecklingstakt inom Scandic och en stabil marknad med god
efterfrågan och positiv prisutveckling. Hotellmarknaden har återhämtat sig kraftigt efter
pandemin och jämfört med 2019 såldes det fler rum till högre genomsnittliga rums priser.
För Scandic innebar det rekordhög nettoomsättning och justerat EBITDA-resultat.
Mark nadens förmåga att återhämta sig bekräftar hur viktigt det fysiska mötet är och hur
stort behovet är av att resa och träffas såväl i det privata som i arbetet för att skapa nya
upp levelser och för att inspireras.
För 2023 uppgick Scandics genomsnittliga belägg-
ningsgrad till 61,4 procent, vilket var en ökning med
nästan fyra procentenheter jämfört med 2022. Genom-
snittliga rumsintäkter per tillgängligt rum
2
nådde en ny
rekordnivå, främst drivet av den positiva prisutveck-
lingen. Beläggningen var något lägre jämfört med
2019, vilket berodde på att Scandic har fler tillgängliga
rum på marknaden, samt att vissa segment inte fullt ut
återhämtat sig från pandemin. Antalet gäster från Asien
och Europa fortsatte att öka under året men är ännu
inte tillbaka på tidigare nivåer. Inom företagssegmentet
har marknaden för de stora konferenserna och mäss-
sorna, som kännetecknas av långa planeringscykler,
inte heller återhämtat sig fullt ut.
I takt med den goda marknadsutvecklingen har
Scandic etablerat en stark finansiell position och ökat
utvecklingstakten inom bolaget. Under 2023 togs flera
betydande steg framåt för att skapa ännu bättre
gästupplevelser och för att öka effektiviteten.
Hotellportföljen fortsatte att växa och Scandic stärkte
bland annat positionen i Tyskland med en hotell öppning
i Frankfurt och ett avtal om ett nytt hotell i Nürnberg.
Det nya varumärket Scandic Go lanserades med stort
intresse från gäster och det första hotellet öppnades i
Stockholm. Med ökat fokus på digitalisering inleddes
även implementeringen av ett komplett molnbaserat
affärssystem för alla hotell och centrala funktioner. På
sikt kommer det göra Scandic ännu mer konkurrens-
kraftigt. Inom hållbarhet nåddes en ny milstolpe dåalla
Scandics Svanenmärkta hotell omcertifierades enligt
nya uppdaterade krav.
Med låg skuldsättning, stärkt kommersiell position
och hög effektivitet är Scandic väl positionerat för
framtiden.
Nettoomsättning
21,9
Mdr SEK (19,2)
Justerad EBITDA
2,6
Mdr SEK (2,5)
Beläggningsgrad
61,4
% (57,7)
ARR
1)
1 272
SEK (1 183)
RevPAR
2)
782
SEK (683)
1)
Genomsnitt av rumsintäkter per sålt hotellrum.
2)
Genomsnitt av rumsintäkter per tillgängligt rum.
VI ÄR SCANDIC
NORDENS LEDANDE HOTELLOPERATÖR
ÅRET I KORTHET
VD-ORD
AFFÄRSMODELL
VÄRDESKAPANDE
FINANSIELLA MÅL OCH UTFALL
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 4
LADDA NED A4-PDFLADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 4
VI ÄR SCANDIC
LADDA NED A4-PDF
URVAL AV HÄNDELSER UNDER 2023
LANSERING AV SCANDIC GO
För att möta den växande efterfrågan från
en ny generation av hotellgäster lanserades
Scandic Go, ett nytt varumärke inom det
snabbväxande ekonomisegmentet.
Ambitionen är att etablera en ledande
position och öka expansionstakten utanför
Norden. Konceptet innebär en högre andel
rumsinstäkter jämfört med ett traditionellt
Scandic-hotell och på sikt förväntas
Scandic Go bidra till högre intäkter,
lönsamhet och kapitalavkastning.
Läs mer på sidan 23.
ÖKAT FOKUS
PÅ DIGITALISERING
För att möjliggöra ännu bättre gäst-
upplevelser och ökad effektivitet inleddes
implementeringen av Oracle Hospitality
OPERA Cloud, en komplett molnbaserad
IT-lösning. Målsättningen är att samtliga
hotell och centrala funktioner ska vara
uppkopplade på den nya plattformen under
första halvåret 2024.
Läs mer på sidan 20.
HOTELLPORTFÖLJEN VÄXER
Under året stärktes positionen i Tyskland
med öppningen av ett nytt hotell med 505
rum i Frankfurt, samt med ett avtal för ett
nytt hotell med 311 rum i Nürnberg.
Scandic tecknade avtal om ett Scandic
Go med 221 rum i Stockholm samt två nya
hotell, med totalt 459 rum i Helsingfors
(varav ett Scandic Go). Vid utgången av året
hade Scandic 2 138 hotellrum i pipeline,
vilket var dubbelt så många som vid
inledningen av året.
Läs mer på sidan 16.
MILSTOLPE INOM HÅLLBARHET
Under året omcertifierades Scandics redan
Svanenmärkta hotell enligt nya miljökrav.
Ett Svanenmärkt hotell uppfyller ambitiösa
miljökrav kopplat till bland annat energi,
vatten, mat, avfall, biologisk mångfald och
kemikalier. Vid utgången av 2023 var över
90 procent av hotellen miljömärkta och
ambitionen är att samtliga hotell i
koncernen som drivs under Scandics
varumärke ska Svanencertifieras.
Läs mer på sidan 39.
VI ÄR SCANDIC
NORDENS LEDANDE HOTELLOPERATÖR
ÅRET I KORTHET
VD-ORD
AFFÄRSMODELL
VÄRDESKAPANDE
FINANSIELLA MÅL OCH UTFALL
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 5
LADDA NED A4-PDF
VI ÄR SCANDIC
VD-ORD
Hur skulle du vilja sammanfatta året som gått?
– 2023 var ett mycket bra år. Vi levererade rekordhöga intäkter
och resultat samt nådde flera milstolpar som stärker Scandics
position. Lanseringen av det nya varumärket Scandic Go togs
emot bra på marknaden med stort intresse från gäster. Vi annon-
serade även implementeringen av en komplett molnbaserad
IT-lösning som kommer att rullas ut påalla hotell under det
första halvåret 2024. Det markerar ett viktigt steg på Scandics
digitaliseringsresa och är ett av många projekt för att skapa
mervärde både för gäster och medarbetare.
Jag är särskilt stolt över att gästnöjdheten ökade på alla
marknader, samtidigt som vi förbättrade effektiviteten. Allt som
allt är jag nöjd med året, och vi har skapat oss goda förutsätt-
ningar för framtiden.
Hur har marknaden utvecklats?
Tittar vi på hotellmarknaden i Norden i stort, har den återhäm-
tat sig kraftigt och vi säljer fler rum än före pandemin samtidigt
som priserna är betydligt högre. Beläggningsgraden är något
lägre, vilket beror på att kapaciteten på marknaden ökat och att
det fortsatt finns återhämtningspotential inom vissa segment.
Turismen från Asien och Europa samt marknaden för de riktigt
stora konferenserna och mässorna har fortfarande inte åter-
hämtat sig till tidigare nivåer. Meddet sagt tror vi på en stabil
hotellmarknad med fortsatt god efterfrågan, drivet av ett starkt
grundläggande behov för människor att resa och träffas samt
ett bra nöjesutbud på våra marknader.
Ni säger att Scandic är starkare än någonsin.
På vilka sätt är ni det?
Vi har ökat intäkterna till nya rekordnivåer med förbättrade
marginaler och uppnått en historisk låg skuldsättning. Pandemin
fick oss att utvärdera hur vi organiserar oss och arbetar på alla
nivåer inom Scandic, vilket har gjort oss ännu mer gästfokuse-
rade och effektiva. Vi har en ambitiös kommersiell agenda för
våra tre varumärken, som möter våra gästers olika behov, och vi
lägger nu även grunden för ett stort digitaliseringsarbete där vi
ser betydande potential för ytterligare förbättringar, exempelvis
inom lojalitetsprogrammet och våra andra bokningskanaler
såsom webb och app. Det är gästfokuserade investeringar som
kommer ta Scandics erbjudande till nästa nivå. Efter två rekordår
har vi etablerat en stark finansiell position som gör att vi har god
flexibilitet för att hålla ett högt tempo i utveckling av Scandic.
MED EN AMBITIÖS KOMMERSIELL AGENDA,
GOD RESULTATUTVECKLING OCH LÅG SKULDTTNING,
STÅR SCANDIC STARKARE ÄN NÅGONSIN”
VI ÄR SCANDIC
NORDENS LEDANDE HOTELLOPERATÖR
ÅRET I KORTHET
VD-ORD
AFFÄRSMODELL
VÄRDESKAPANDE
FINANSIELLA MÅL OCH UTFALL
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 6
LADDA NED A4-PDF
VI ÄR SCANDIC
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 6
1mars i år. Vitecknade även avtal om ett nytt Scandic Go i Stockholm,
som öppnar efter sommaren, samt två nya hotell i Helsingfors. Med en
stark finansiell position har vi ökat takten både för tillväxt och för reno-
vering och underhåll av hotellportföljen. Vi ser goda tillväxtmöjligheter
på alla våra mark nader, där framför allt Tyskland är särskilt intressant.
Konvertibeln löper ut i oktober och investeringstakten
ökar. Hur är Scandic finansiellt positionerade för detta?
– Scandic har en stark finansiell position med den flexibilitet som krävs
för att både hantera konvertibeln och för att upprätthålla en fortsatt hög
utvecklingstakt. I slutet av 2023 återköpte vi dessutom cirka en tredje-
del av konvertibellånet, vilket innebär en betydligt mindre utspädning av
aktier vid en potentiell konvertering oktober 2024. Vid utgången av året
var skuldsättningen på historiskt låga nivåer. Inklusive konvertibel lånet
uppgick nettoskulden i förhållande till justerat EBITDA till 0,6 gånger,
vilket är betydligt lägre än vårt finansiella mål på mellan 2–3 gånger.
Inflationen har varit hög under en lång period och det
makroekonomiska läget har präglats av osäkerhet. Hur
tycker du att Scandic har hanterat dessa utmaningar?
– Inflationen har varit hög under en längre tid nu, samtidigt har vi levere-
rat två av Scandics bästa helårsresultat någonsin. Det är vi nöjda med,
eftersom vi även har ökat utvecklingstakten betydligt. Det säger något
om styrkan i både affärsmodellen och marknaden. Vi följer noggrant
utvecklingen i vår omvärld och strävar efter att bibehålla hög effektivitet
och god kostnadskontroll, samtidigt som vi investerar för framtiden.
Varför är hållbarhet viktigt för Scandic och vilka framsteg
tog ni under året?
– Hållbarhet är en central del av Scandics strategi och är avgörande för
att vi ska förbli relevanta för våra gäster, medarbetare och samhället i
stort. Under året tog Scandic flera steg framåt i sitt hållbarhetsarbete.
Vi fortsatte att minska CO
2
e utsläppen i linje med våra målsättningar
och över tid ska vi minska beroendet av fossila energikällor ännu mer.
Under året omcertifierades Scandics redan Svanenmärkta hotell enligt
nya strängare miljökrav. I dag är cirka 90 procent av våra hotell miljö-
märkta, och ambitionen är att ännu fler hotell i koncernen som drivs
under Scandics varumärke ska Svanencertifieras.
Vad tror du om 2024 och framtiden för Scandic?
– Jag ser positivt på marknadsutvecklingen för året och förväntar mig
fortsatt god efterfrågan och något ökande prisnivåer. Behovet av att
resa och träffas, både i det privata och i arbetet, är stort och det är tyd-
ligt att människor prioriterar att spendera mer på upplevelser, resor och
nöjen. Efter två rekordår i rad är vi kommersiellt och finansiellt starkare
än någonsin, och vi är väl positionerade för framtiden. Med mina över
15 års erfarenhet i företaget är jag övertygad om att de ini tiativ vi driver
nu inom IT och det kommersiella kommer att leda till enstörre digital
transformation under de kommande 2–3 åren än vad vihar sett under
de senaste två decennierna på Scandic. Nu lägger vi grunden för fram-
tiden med höga ambitioner för att förbättra gästresan ännu mer och för
att effektivisera och underlätta arbetet för våra medarbetare.
Avslutningsvis vill jag rikta ett stort tack till alla medarbetare och
tillalla gäster som väljer att bo på våra hotell. Jag ser fram emot ett
händelserikt 2024 och en spännande framtid för Scandic.
Jens Mathiesen
Vd och koncernchef
Hur har det gått för Scandic Go och hur ser
planerna ut framåt?
Vårt första Scandic Go öppnades i Stockholm i fjol och har haft en
framgångsrik start. Gästerna uppskattar det nya varumärket, och det
ärtydligt att vi matchar ett behov inom det snabbväxande ekonomi-
segmentet. Intresset är även stort bland fastighetsägare, och vi har ytter -
ligare två planerade öppningar under 2024 och 2028. Ekonomisegmen-
tet är underutvecklat i Norden jämfört med övriga Europa, och vi har
stora tillväxtplaner med 1 000–1 500 nya rum per år. Vår ambition är
attetab lera en ledande position och expandera Scandic Go även utanför
Norden. E Eftersom Scandic Go genererar en högre andel rumsintäkter
jämfört med ett traditionellt Scandic hotell, för väntas det nya varu-
märket bidra till både högre lönsamhet och kapitalavkastning över tid.
Ni ser stor potential inom digitalisering.
På vilka sätt kommer det gynna Scandic?
– Hotellbranschen ligger generellt sett efter andra branscher när det
gäller digitalisering, och här ser vi stor potential i att investera ytte r-
ligare för att skapa ännu bättre gästupplevelser och öka den operatio-
nella effektiviteten. Det inkluderar exempelvis förbättringar av styrning,
bokning och prissättning, samt kommersiella möjligheter, inte minst
förvåra bokningskanaler och lojalitetsprogrammet Scandic Friends
med 2,7 miljoner medlemmar. Under 2024 kommer utvecklingstakten
vara hög, och vi förväntar oss attse resultat av investeringarna redan
från 2025.
Hur utvecklas hotellportföljen och vilka marknader
är mest intressanta för tillväxt?
– Under det senaste året har vi successivt noterat en ökad optimism
påmarknaden. Jag tycker att vi håller ett bra tempo inom portfölj-
utvecklingen, och vid utgången av 2023 hade vi dubbelt så många rum
ipipeline som vid inledningen av året. Under året stärkte vi vår position
iTyskland genom öppningen av ett nytt hotell med 505 rum i Frankfurt,
samt att vi tog över driften av ett hotell i med 311 rum i Nürnberg den
VI ÄR SCANDIC
NORDENS LEDANDE HOTELLOPERATÖR
ÅRET I KORTHET
VD-ORD
AFFÄRSMODELL
VÄRDESKAPANDE
FINANSIELLA MÅL OCH UTFALL
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 7
LADDA NED A4-PDF
VI ÄR SCANDIC
Affärsmodellen med långa och framför allt omsättningsbaserade hyres-
avtal innebär att Scandic ansvarar för såväl hotelldrift som varumärke
och distribution. Det gör att Scandic i hög grad kan säkerställa att erbju-
dandet uppfyller gästernas förväntningar. Med ansvar för hotelldrift och
distribution nyttjas även stordriftsfördelar inom områden såsom inköp,
administration och investeringar. Scandics förmåga att driva lönsamma
hotell med hög gästnöjdhet i kombination med en attraktiv affärsmodell
gör bolaget till en prioriterad samarbetspartner för fastighetsägare.
Scandic och fastighetsägare har gemensamma incitament för att öka
både intäkter och effektivitet eftersom ökad försäljning även innebär
högre hyresintäkter som fastighetsvärde. De rörliga hyrorna innebär
också att Scandic har en flexibel kostnadsstruktur vilket bidrar till
stabilare marginaler över tid. Hyresavtalen reglerar hur investeringar
fördelas där fastighetsägaren står för merparten av investeringar.
Scandic har en väletablerad kommersiell plattform med ett unikt
erbjudande till både fritids- och affärsresenärer. Med nordens ledande
lojalitetsprogram och distributionskapacitet har Scandic en stabil bas
av återkommande och nöjda gäster samt goda förutsättningar för att
optimera gästmixen utifrån ett försäljnings- och lönsamhetsperspektiv.
Förmågan att skapa lönsamhet bygger på en effektiv operationell modell.
Ett hållbart förhållningssätt och en stark kultur med engagerade och
motiverade medarbetare utgör grunden för strategin. Hållbarhet är en
central del av strategin och ansvarsfördelningen inom särskilda håll-
barhetsrelaterade frågor regleras i hyresavtalen med målsättningen att
skapa gemensamma incitament för ett konkurrenskraftigt och ansvars-
fullt samarbete. Med en kombination av god tillväxt och lönsamhet samt
finansiell stabilitet strävar Scandic efter att uppfylla de finansiella målen
för att skapa aktieägarvärde.
FOKUS PÅ HYRESAVTAL
Scandics affärsmodell bygger på hyresavtal som är den
dominerande modellen i Norden och i Tyskland. I många andra
länder är det mer vanligt med franchiseavtal där hotellföre-
tagen endast kontrollerar varumärket medan driften utförs
antingen av ett specialiserat managementföretag eller av
fastighetsägaren själv. En del hotellföretag har en helt integre-
rad modell där man äger fastigheten samt sköter driften och
ansvarar för varumärke och erbjudande.
PÅVERKAN AV IFRS 16 LEASING
Från den 1 januari 2019 tillämpar Scandic IFRS 16
Leasing. Hyreskontrakt med fast eller minimihyra redo-
visas i balansräkningen som nyttjanderättstillgång och
som skulder för leasing. För att investerare med och
utan god kunskap om IFRS 16 ska få en bra uppfattning
om bolagets ställning presenteras resultatet och finan-
siella nyckeltal både inklusive och exklusive effekt av
IFRS 16. Läs mer om hur IFRS 16 påverkar Scandics
räkenskaper på sidan 113–116.
AFFÄRSMODELL
Scandic har en ledande position i Norden med bra förutsättningar för fortsatt god tillväxt och lönsamhet.
Det framgångsrika konceptet grundar sig på en beprövad affärsmodell med fokus på långsiktiga och
främst omsättningsbaserade hyresavtal
1)
med ledande fastighetsägare.
1
Per den 31 december 2023 drevs cirka 92 procent av Scandics hotell med hyresavtal och den genomsnittliga återstående löptiden uppgick till cirka 11 år. Läs mer om Scandics hotellportfölj på sidan 16–18.
Kontroll över värdekedjan och erbjudandet
Stordriftsfördelar i drift och distribution
Incitament med fastighetsägare
Flexibel kostnadsstruktur
FÖRDELAR MED
HYRESMODELLEN
VI ÄR SCANDIC
NORDENS LEDANDE HOTELLOPERATÖR
ÅRET I KORTHET
VD-ORD
AFFÄRSMODELL
VÄRDESKAPANDE
FINANSIELLA MÅL OCH UTFALL
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 8
LADDA NED A4-PDF
VI ÄR SCANDIC
ÖVERSIKTLIG AFFÄRSMODELLÖVERSIKTLIG AFFÄRSMODELL
Hyresavtal
HOTELLGÄSTER
Investeringar Intäkter
Gästupplevelser
Gästupplevelser
Varor och tjänster
Stark kommersiell
förmåga
Ledande marknads-
position i Norden
Välinvesterad hotellportfölj
på nyckeldestinationer
Effektiv
verksamhetsmodell
Investeringar
Personalkostnader
Hyreskostnader Inköpskostnader
LEVERANTÖRER
HOTELLPERSONALHOTELLFASTIGHET
FASTIGHETSÄGARE
ÖVERSIKTLIG AFFÄRSMODELL
Scandics förmåga att driva lönsamma hotell med hög gästnöjdhet i kombination med en attraktiv affärsmodell
gör bolaget till en prioriterad samarbetspartner för fastighetsägare. Affärsmodellen innebär att Scandic och
fastighetsägaren har gemensamma incitament för att skapa så bra gästupplevelser som möjligt.
VI ÄR SCANDIC
NORDENS LEDANDE HOTELLOPERATÖR
ÅRET I KORTHET
VD-ORD
AFFÄRSMODELL
VÄRDESKAPANDE
FINANSIELLA MÅL OCH UTFALL
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 9
LADDA NED A4-PDF
VI ÄR SCANDIC
VÄRDESKAPANDE
Scandics förmåga att skapa värde vilar på fyra grundpelare.
Hotellmarknaden i Norden förväntas växa med cirka 4–5 procent per år fram till
och med 2030. Med en bred geografisk täckning och ett starkt erbjudande till
både fritids- och affärsresenärer är Scandic väl positionerat för fortsatt god
tillväxt. Scandic Go skapar dessutom ytterligare möjligheter genom kapital-
effektiv expansion i det snabbväxande ekonomisegmentet. Scandic gynnas av
en ökande efterfrågan från fritidsresenärer och har en ledande position i affärs-
segmentet med ett stort antal ramavtal med företag, myndigheter och organisa-
tioner. Med det största lojalitetsprogrammet i Norden har Scandic dessutom en
betydande och stabil bas av återkommande gäster. Scandics ledande position,
attraktiva affärsmodell och väletablerade relationer med fastighetsägare skapar
goda förutsättningar för framtiden.
1
GOD OMSÄTTNINGSTILLVÄXT
Med en hög andel återkommande gäster och en flexibel kostnadsstruktur har
Scandic en god förmåga att generera stabila marginaler över tid. Scandics
effektiva operationella modell utgör grunden till förmågan att driva lönsamma
hotell med hög effektivitet. Genom ansvar för hotelldrift, varumärke och distri-
bution nyttjas även stordriftsfördelar. Scandic strävar efter kostnadseffektivitet
ialla led genom noggrann personal planering och uppföljning av kostnader.
3
STABIL LÖNSAMHET
Med fokus på omsättningsbaserade hyresavtal har Scandic en hög andel rörliga
kostnader. Vanligtvis utgör cirka en fjärdedel av kostnaderna förbrukningsvaror
och försäljningsrelaterade kostnader såsom hyror och provisioner. Vid en normal
efterfrågenivå varierar kostnaderna med försäljningsvolymen. Drygt hälften av
kostnaderna kan betraktas som halvrörliga och består bland annat av lönekost-
nader. Scandic anpassar kostnaderna till affärsläget och följer kontinuerligt upp
förväntad beläggningsgrad för att kunna parera eventuella avvikelser genom att
anpassa kostnaderna.
2
FLEXIBEL KOSTNADSSTRUKTUR
Förmågan att omvandla resultat till kassaflöden beror på att Scandic har låg kapital-
bindning i rörelsekapitalet (som är negativt). Investeringsbehovet är väl avgränsat
genom tydlig ansvarsfördelning mellan Scandic och fastighetsägare. Investerings-
behov för underhåll och renoveringar i hotellverksamheten, exklusive uppförande av
nya hotell, uppgår normalt sett till mellan 3–4 procent av netto omsättningen över tid.
4
STARKT KASSAFLÖDE
VI ÄR SCANDIC
NORDENS LEDANDE HOTELLOPERATÖR
ÅRET I KORTHET
VD-ORD
AFFÄRSMODELL
VÄRDESKAPANDE
FINANSIELLA MÅL OCH UTFALL
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 10
LADDA NED A4-PDF
VI ÄR SCANDIC
FINANSIELLA MÅL OCH UTFALL
1. TILLVÄXT, MÅL OCH UTFALL 2016–2023
2. LÖNSAMHET, MÅL OCH UTFALL 20162023 4. UTDELNING, MÅL OCH UTFALL 2016–2023
3. KAPITALSTRUKTUR, MÅL OCH UTFALL 2016–2023
1)
Tillväxt – Mål och utfall
%
MÅL: 5%
-60
0
20
40
60
80
100
20232022202120202019201820172016
//
Lönsamhet – Mål och utfall
%
MÅL: 11%
-25
-20
-15
-10
-5
0
5
10
15
20232022202120202019201820172016
Kapitalstruktur – Mål och utfall
ggr
MÅL: 2–3 ggr
neg.
ej till-
lämplig
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
3,0
31 dec
2023
31 dec
2022
31 dec
2021
31 dec
2020
31 dec
2019
31 dec
2018
31 dec
2017
31 dec
2016
Utdelning – Mål och utfall
SEK
MÅL: ≥ 50%
0
1
2
3
4
5
6
20232022202120202019201820172016
Utdelning, SEK
Andel av vinst
per aktie, %
0
10
20
30
40
50
60
1. Organisk tillväxt
Den organiska tillväxten ska uppgå till minst 5 procent per år
i genomsnitt över en konjunkturcykel. Nettoomsättningen ökade
med 14,1 procent till 21,9 miljarder SEK, motsvarande en organisk
tillväxt om 12,1 procent. Försäljningen av antalet rum ökade
med 8 procent jämfört med 2022.
2. Lönsamhet
Justerad EBITDA-marginal ska uppgå till minst 11,0 procent
i genomsnitt över en konjunkturcykel. För 2023 uppgick den
jus terade EBITDA-marginalen till 11,7 procent jämfört 13,2
procent för 2022. Exklusive engångsposter
1)
förbättrades den
justerade EBITDA-marginalen till 11,4 procent jämfört med
11,1procent 2022.
3. Kapitalstruktur
Nettolåneskuld i förhållande till justerad EBITDA ska uppgå till
2–3 ggr. Vid utgången av 2023 var nettoskulden 1 503 miljoner
SEK
2)
och justerad EBITDA uppgick till 2 566 miljoner SEK. Netto-
låne skuld i förhållande till justerad EBITDA uppgick till 0,6ggr.
4. Utdelning
Styrelsen har antagit en utdelningspolicy med målet att dela ut
minst 50 procent av årets resultat. Utdelningen baseras på netto-
resultatet exklusive effekter från IFRS 16. Scandics styrelse har
föreslagit att ingen utdelning lämnas för 2023.
1)
Inkluderat konvertibellånet om 1 109 miljoner SEK. Exkluderat konvertibellånet uppgick netto-
låneskuld i förhållande till justerad EBITDA till 0,2 ggr. Läs mer om konvertibellånet på sidan 61.
Scandics finansiella mål syftar till att skapa aktieägarvärde genom
en kombination av tillväxt, lönsamhet och finansiell stabilitet.
1)
Engångsposter uppgick till 74 miljoner SEK för 2023 och 433 miljoner SEK för 2022.
2)
Inkluderat konvertibellånet om 1 109 miljoner. Exkluderat konvertibellånet uppgick netto-
låneskuld i förhållande till justerad EBITDA till 0,2 ggr. Läs mer om konvertibellånet på sidan 61.
VI ÄR SCANDIC
NORDENS LEDANDE HOTELLOPERATÖR
ÅRET I KORTHET
VD-ORD
AFFÄRSMODELL
VÄRDESKAPANDE
FINANSIELLA MÅL OCH UTFALL
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 11
LADDA NED A4-PDF
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
MARKNADSUTVECKLING
STRATEGI
HOTELLPORTFÖLJ
OPERATIONELL MODELL
KOMMERSIELLT ERBJUDANDE
ENGAGERADE OCH MOTIVERADE
MEDARBETARE
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 12
LADDA NED A4-PDFLADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 12
MARKNADSUTVECKLING
Växande efterfrågan över tid
Efterfrågan på hotellmarknaden i Norden har historiskt ökat stabilt med
växande internationell turism och intranordiskt resande. Mellan 2009
och 2019 ökade antalet sålda rum på Scandics marknader i genomsnitt
med fyra procent per år, vilket resulterat i stigande genomsnittlig
beläggningsgrad och intäkt per tillgängligt rum (RevPAR). Återhämt-
ningen från pandemin har varit kraftfull, och Scandic uppskattar att
hotellmarknaden i Norden kommer att växa i genomsnitt med 4–5
procent per år fram till och med 2030.
BELÄGGNINGSGRAD 2023 ANTAL SÅLDA RUM I NORDEN 2010–2023
REVPAR 2023GENOMSNITTLIGT RUMSPRIS 2023
Sverige
Norge
Finland
Danmark
Index 2019
60
80
100
120
140
160
decnovoktsepaugjuljunmajaprmarfebjan
Antal sålda
hotellrum
Miljoner
2022
2023
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
20
40
60
80
Sverige
Norge
Finland
Danmark
Index 2019
60
80
100
120
140
decnovoktsepaugjuljunmajaprmarfebjan
Sverige
Norge
Finland
Danmark
Index 2019
40
60
80
100
120
decnovoktsepaugjuljunmajaprmarfebjan
Stabil marknadsutveckling under året
2023 präglades av god efterfrågan från fritids- och affärsresenärer
medökande genomsnittliga rumspriser och intäkter per tillgängligt
rum. Antalet sålda rum i Norden ökade med cirka 8 procent jämfört
med2022. Marknaden har återgått till ett normaliserat säsongsmöns-
ter, och jämfört med perioden före pandemin har antalet sålda rum ökat
till högre genomsnittliga rumspriser. Det finns fortsatt återhämtnings-
potential inom vissa segment. Antalet gäster från Asien och Europa fort-
satte att öka, men är ännu inte helt tillbaka på tidigare nivåer. Dessutom
har marknaden för de stora konferenserna och mässorna, som känne-
tecknas av långa planeringscykler, ännu inte fullt ut återhämtat sig.
Källa: SCB, SSB, Statistics Finland, DST Källa: Benchmarking Alliance
Källa: Benchmarking AllianceKälla: Benchmarking Alliance
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
MARKNADSUTVECKLING
STRATEGI
HOTELLPORTFÖLJ
OPERATIONELL MODELL
KOMMERSIELLT ERBJUDANDE
ENGAGERADE OCH MOTIVERADE
MEDARBETARE
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 13
LADDA NED A4-PDF
MARKNAD OCH STRATEGI
UTVECKLING PER KVARTAL 2023
FÖRSTA KVARTALET
Året inleddes bra med god efterfrågan och
ökande prisnivåer. För Scandic var utveck-
lingen särskilt bra inom affärssegmentet
med efterfrågan på möten och konferenser
på historiskt höga nivåer för ett första kvar-
tal. Jämfört med första kvartalet 2022, som
påverkades av pandemirestriktioner, ökade
marknadens beläggningsgrad till 53 pro-
cent (40). Genomsnittliga rumspriser ökade
med cirka 14 procent och RevPAR ökade
med cirka 45 procent.
TREDJE KVARTALET
Den positiva marknadsutvecklingen
fortsatte i det tredje kvartalet. Efterfrågan
var hög från fritidsresenärer och mötes-
säsongen fick en bra start. Marknadens
beläggningsgrad uppgick till 70 procent
(71) och genomsnittliga rumspriser och
RevPAR ökade med cirka fyra procent båda.
FJÄRDE KVARTALET
Året avslutades med ett bra kvartal präglat
av god efterfrågan från affärsgäster. Jäm-
fört med samma period i fjol sålde Scandic
fler rumsnätter och samtliga marknader
ökade beläggningsgraden till högre pris-
nivåer. Scandic presterade något bättre än
marknaden i stort och RevPAR var på högre
nivåer än 2019. Marknadens beläggnings-
grad uppgick till 57 procent (56) och
genomsnittliga rumspriser och RevPAR
ökade med cirka fem procent.
ANDRA KVARTALET
Under våren och försommaren utvecklades
efterfrågan och priser väl, främst drivet av
höga nivåer av inrikes- och intranordiskt
resande samt ett stort och attraktivt nöjes-
utbud. Det återspeglades i särskilt hög
efterfrågan på hotellrum i storstadsregio-
nerna. Marknadens beläggningsgrad upp-
gick till 63 procent (64) och genomsnittliga
rumspriser och RevPAR ökade med cirka
nioprocent respektive sex procent.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
MARKNADSUTVECKLING
STRATEGI
HOTELLPORTFÖLJ
OPERATIONELL MODELL
KOMMERSIELLT ERBJUDANDE
ENGAGERADE OCH MOTIVERADE
MEDARBETARE
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 14
LADDA NED A4-PDF
MARKNAD OCH STRATEGI
STRATEGI
Scandics strategi och finansiella mål syftar till att skapa aktieägarvärde
genom en kombination av tillväxt, lönsamhet och finansiell stabilitet.
Strategin bygger på fem samverkande strategiska hörnstenar som ska
prägla det dagliga arbetet för att uppnå vision, mission och de finansiella
målen. Ett hållbart förhållningssätt och engagerade och motiverade
medarbetare utgör grunden för strategin och skaprägla alla strategiska
och affärsmässiga beslut.
ETT NORDISKT
HOTELLFÖRETAG
IVÄRLDSKLASS
ENASTÅENDE
HOTELLUPPLEVELSER
FÖR DEMÅNGA
MÄNNISKORNA
BE CARING BE YOU BE A PRO BE BOLD
ORGANISK
TILLVÄXT
5%
KAPITAL
STRUKTUR
2–3 x
MARGINAL
11%
UTDELNING
50%
ENGAGERADE OCH MOTIVERADE MEDARBETARE
HÅLLBAR AFFÄR
KOMMERSIELLT ERBJUDANDE OPERATIONELL MODELL
HOTELLPORTFÖLJ
STRATEGISKA
HÖRNSTENAR
VISION
Var vi vill vara
på lång sikt
MISSION
Varför vi finns till
VÄRDERINGAR
Vilka vi är
FINANSIELLA MÅL
Vårt löfte till
våra ägare
Områden vi
alltid utvecklar
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
MARKNADSUTVECKLING
STRATEGI
HOTELLPORTFÖLJ
OPERATIONELL MODELL
KOMMERSIELLT ERBJUDANDE
ENGAGERADE OCH MOTIVERADE
MEDARBETARE
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 15
LADDA NED A4-PDF
MARKNAD OCH STRATEGI
Scandics målsättning är att stärka den marknads-
ledande positionen i Norden, vilket möjliggörs genom
utveckling och förvärv av hotell på destinationer
med växande efterfrågan över tid. Med högt ställda
krav utvärderas hotellen kontinuerligt utifrån gäst-
nöjdhet, lönsamhet och kapitalavkastning.
En värdeskapande hyresmodell
Scandics affärsmodell grundar sig främst på långa
och omsättningsbaserad hyresavtal. Vid utgången
av 2023 var cirka 20 procent av hyresavtalen helt
rörliga och 68 procent rörliga med en garanterad
miniminivå. De resterande 12 procent av hyres -
av talen baserades på en fast hyra. Vid årsskiftet
drevs cirka 92 procent av hotellen med hyresavtal
med engenomsnittlig löptid på 11 år. Av övriga avtal
var cirka 7 procent franchiseavtal och 1 procent
manage mentavtal. Omsättningsbaserade hyresavtal
skapar gemensamma incitament med fastighets-
ägare eftersom högre intäkter innebär högre hyres-
intäkter samt fastighetsvärden. Hyresavtalen grundas
på hotellets intäkter, där en viss procentuell andel
betalas i hyra till fastighetsägaren. Det innebär att
Scandic har en relativt flexibel kostnadsstruktur som
följer omsättningen, vilket bidrar till stabila margi-
naler över tid. Majoriteten av de rörliga hyresavtalen
har en garanterad hyresnivå (miniminivå) som
garanterar fastighetsägaren en viss hyresintäkt i det
fall att den omsättningsbaserade hyran understiger
miniminivån. Hyresavtalen optimeras kontinuerligt
vid förlängning för att exempelvis uppnå mer balan-
serade villkor. Bland annat med marknadskollaps-
klausuler, vilket innebär en mer balanserad risknivå
mellan Scandic och fastighetsägare vid eventuella
händelser som kraftigt påverkar efterfrågan på
hotellmarknaden.
Hyresavtalen reglerar fördelningen av investe-
ringar mellan hotelloperatör och fastighetsägare.
Vanligtvis ansvarar Scandic för underhåll och upp-
rustning av inventarier och utrustning, samt för
inköp av exempelvis el, värme och vatten. Fastig-
hetsägaren står för merparten av investeringar och
ansvarar för underhåll och upprustning av fastigheter
och tekniska installationer samt för renoveringar och
ombyggnationer. Över tid bedöms Scandics under-
hållsinvesteringar uppgå till mellan 3–4 procent
avnettoomsättningen.
HOTELLPORTFÖLJ
Scandic har en välinvesterad och attraktiv hotellportfölj och är den ledande
hotelloperatören i Norden med en marknadsandel på cirka 15 procent. Med 267 hotell
i drift på omkring 130 destinationer har bolaget en bred geografisk täckning.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
MARKNADSUTVECKLING
STRATEGI
HOTELLPORTFÖLJ
OPERATIONELL MODELL
KOMMERSIELLT ERBJUDANDE
ENGAGERADE OCH MOTIVERADE
MEDARBETARE
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 16
LADDA NED A4-PDF
MARKNAD OCH STRATEGI
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 16
MARKNAD OCH STRATEGI
Tillväxt och optimering av investeringar
Scandics ambition är att öka tillväxttakten och
optimera hotellportföljen samt investera för att
säkerställa god gästnöjdhet och avkastning. Under
året lanserades Scandic Go, ett nytt varumärke i
detsnabbväxande ekonomisegmentet. Scandic Go
utgör en viktig del av bolagets tillväxtstrategi, och
ambitionen är att etablera en marknadsledande
position inom ekonomisegmentet i Norden samt
ökaexpansionstakten i övriga Europa. Scandics
målsättning är att årligen växa med mellan 1 000 –
1 500 nya rum inom ekonomisegment. Med en
högre andel rumsintäkter jämfört med ett traditio-
nellt Scandic-hotell förväntas Scandic Go bidra posi-
tivt till lönsamhet och kapitalavkastning över tid.
Scandic stärkte positionen i Tyskland genom
öppningen av ett nytt hotell med 505 rum i Frankfurt
och med ett avtal för ett nytt hotell med 311 rum i
Nürnberg. Under 2023 öppnades det första Scandic
Go hotellet, och avtal tecknades för ytterligare ett
Scandic Go i Stockholm samt ett i Helsingfors.
Islutet av året ingicks även avtal om en förlängning
och omprofilering av Holiday Inn City Centre med
174 rum i centrala Helsingfors. Från och med 2025
kommer hotellet att drivas under Scandics varu-
märke. För att optimera gästnöjdhet, tillväxt och
avkastning utvärderas kontinuerligt investeringar
inya och befintliga hotell samt möjligheter till att
lämna hotell med begränsad potential. Under året
lämnade Scandic fem hotell med totalt 749 rum.
[SKISSBILD]
Öppningar Land Antal rum
Scandic Frankfurt Hafenpark Tyskland 505
Totalt
505
KOMMANDE HOTELL, UTBYGGNATIONER OCH AVYTTRINGAR PER DEN 31 DECEMBER 2023
Pipeline, år Hotell Plats Typ Antal rum
2024 Scandic Nürnberg Central Tyskland Nytt 311
2024 Scandic Go Sankt Eriksgatan Sverige Nytt 221
2025 Signature Collection, Tromsø Norge Nytt 305
2026 Scandic, Ski Norge Nytt 220
2026 Signature Collection, Aarhus Danmark Nytt 342
2028 Scandic, Garden Helsinki Finland Nytt 227
Scandic Go Garden Helsinki Finland Nytt 232
Pågående utbyggnationer 192
Stängda för renoveringar 513
Avyttringar -425
Totalt 2 138
HOTELLÖPPNINGAR UNDER 2023
Scandic Go, Upplandsgatan 4, Stockholm
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
MARKNADSUTVECKLING
STRATEGI
HOTELLPORTFÖLJ
OPERATIONELL MODELL
KOMMERSIELLT ERBJUDANDE
ENGAGERADE OCH MOTIVERADE
MEDARBETARE
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 17
LADDA NED A4-PDF
MARKNAD OCH STRATEGI
ÅTERSTÅENDE LÖPTID HYRESAVTAL
Återstående löptid hyresavtal
Antal rum
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
31 000
>203220312030202920282027202620252024
//
FÖRDELNING HYRESAVTAL
Fördelning hyresavtal
Rörliga, 20%Fasta, 12%
Rörliga med fast garanterad miniminivå, 68%
STÖRSTA FASTIGHETSÄGARE
Scandic Frankfurt Hafenpark, Tyskland
Vid årsskiftet hade Scandics hyresavtal en genomsnittlig löptid på cirka 11 år.
För att optimera gästnöjdhet, tillväxt och avkastning utvärderas kontinuerligt
investeringar i nya och befintliga hotell samt möjligheter till att förlänga samt
avsluta avtal.
Vid årsskiftet drevs cirka 92 procent av hotellen med hyresavtal. Av samtliga
hyresavtal var cirka 20 procent rörliga, 68 procent rörliga med en garanterad
miniminivå och 12 procent fasta hyresavtal.
Scandic har nära samarbeten och väletablerade relationer med ledande fastig-
hetsägare. En stark kommersiell förmåga och attraktiv affärsmodell gör Scandic
till en prioriterad samarbetspartner.
Största fastighetsägare
Pandox, 21%
Rica Eiendom, 4%
KLP 4%
Midstar, 3%
Capman, 8%
Balder, 6%
Övriga, 50%
Eiendomsspar, 2%
Utstillingsplassen, 2%
Room Collection, Scandic Frankfurt Hafenpark, Tyskland
Rörliga Rörliga med fast månadshyra Fasta
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
MARKNADSUTVECKLING
STRATEGI
HOTELLPORTFÖLJ
OPERATIONELL MODELL
KOMMERSIELLT ERBJUDANDE
ENGAGERADE OCH MOTIVERADE
MEDARBETARE
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 18
LADDA NED A4-PDF
MARKNAD OCH STRATEGI
OPERATIONELL MODELL
Scandics operationella modell utvecklas kontinuerligt genom effektivitets-
förbättringar, digitalisering och standardisering, samt ett samordnat kunskapsutbyte
mellan marknaderna.
Fokus på effektivitet och stordriftsfördelar
Med 267 hotell och 55 642 hotellrum i drift finns det
stor potential att nyttja stordriftsfördelar. Genom en
tydlig ansvarsfördelning mellan hotellen och de cen-
trala funktionerna kan Scandic dra nytta av samord-
ning inom många områden, som till exempel inköp,
IT, administration och investeringar. Scandic har en
beprövad modell för att snabbt integrera nya hotell
och driva dem så effektivt som möjligt. När ett hotell
implementerar framgångsrika initiativ, såsom för-
bättringar i gästerbjudandet eller effektivitet, utvär-
deras dessa för eventuell implementering på övriga
hotell. Scandics starka marknadsposition ger en att-
raktiv förhandlingsposition gentemot distributions-
partners, vilket möjliggör lägre distributionskostna-
der. Fastighets ägare ser ett stort värde av att teckna
avtal med Scandic på grund av bolagets förmåga att
driva hotell med hög gästnöjdhet och effektivitet.
Hållbar marginaltillväxt
För att säkerställa långsiktig marginaltillväxt foku-
serar Scandic bland annat på ökad samordning och
digitalisering. Under 2023 påbörjades implemen te-
ringen av Oracle Hospitality OPERA Cloud, en k omp-
lett molnbaserad IT-lösning som integrerar samtliga
hotell och centrala funktioner. Initiativet är ilinje
med strategin för att kontinuerligt förbättra gästupp-
levelsen och öka effektiviteten. Scandic fokuserar
även på att förbättra lönsamheten genom exempel-
vis optimering av inköp samt effektivitetsförbätt-
ringar inom restaurangverksamheten.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
MARKNADSUTVECKLING
STRATEGI
HOTELLPORTFÖLJ
OPERATIONELL MODELL
KOMMERSIELLT ERBJUDANDE
ENGAGERADE OCH MOTIVERADE
MEDARBETARE
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 19
LADDA NED A4-PDF
MARKNAD OCH STRATEGI
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 19
MARKNAD OCH STRATEGI
LADDA NED A4-PDF
ÖKAT FOKUS PÅ DIGITALISERING
Under 2023 inleddes implementeringen av
Oracle Hospitality OPERA Cloud, en gemensam
moln baserad IT-plattform för samtliga hotell
och centrala funktioner.
Syftet är att skapa ett mer samordnat och gemen-
samt arbetssätt för hela Scandic, vilket möjliggör
förbättrad gästupplevelse och ökad effektivitet. Det
inkluderar exempelvis förbättrad styrning, bokning
och prissättning. Genom förbättrade arbetsverktyg
och minskad administration kan medarbetare ägna
mer tid åt att skapa värde för gästerna, såsom en
snabbare och smidigare bokning och in- och
utcheckning.
CASE
SYFTET ÄR ATT SKAPA ETT MER SAMORD NAT
ARBETSSÄTT OCH ETABLERA EN STARK
KOMMERSIELL PLATTFORM, OCH DÄRIGENOM
FÖRBÄTTRAD GÄST UPPLEVELSE OCH ÖKAD
EFFEKTIVITET.
Byggt på en modern infrastruktur, kommer den
framtidsäkrade plattformen på sikt att underlätta
och öppna upp för nya kommersiella möjligheteter
och initiativ som skapar ytterligare gästvärde.
Snabbare hantering av data möjliggör även pris-
sättningsfördelar samt säkerställer förhöjd drift-
ochinformationssäkerhet.
Med ökade investeringar inom digital utveckling
ser Scandic stora möjligheter att öka tillväxt och
lönsamhet. Implementeringsarbetet inleddes
under 2023, ochScandics operativa verksamhet,
såsom hotell, kundservice och vissa centrala funk-
tioner, planeras vara uppkopplade på den nya
plattformen redan under första halvåret 2024.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
MARKNADSUTVECKLING
STRATEGI
HOTELLPORTFÖLJ
OPERATIONELL MODELL
KOMMERSIELLT ERBJUDANDE
ENGAGERADE OCH MOTIVERADE
MEDARBETARE
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
MARKNAD OCH STRATEGI
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 20
LADDA NED A4-PDF
Scandics varumärke är ledande på samtliga mark-
nader i Norden, och konceptet riktar sig främst till
fritids- och affärsresenärer inom mellanprisseg-
mentet. Scandic driver även ett antal mer exklusiva
hotell under varumärket Signature Collection, och
med Scandic Go är ambitionen att ta en ledande
position inom det snabbväxande ekonomisegmen-
tet. Sedan förvärvet av Restel 2017 driver Scandic
även tio hotell i Finland under varumärkena Holiday
Inn, Crowne Plaza, Indigo och Hilton. Scandics erbju-
dande präglas av prisvärdhet och en konsekvent
kundupplevelse som betonar en personlig och
smidig gästresa med hög servicenivå. Det möjlig-
görs genom full kontroll och ansvar för såväl hotell-
drift som varumärke och distribution.
Tillväxt och erbjudandet i fokus
Under 2023 har Scandic stärkt den kommersiella
organisationen och tagit flera viktiga steg framåt
inom digitalisering för att ytterligare förbättra gäst-
erbjudandet. Implementeringen av Oracle Hospitality
OPERA Cloud innebär att Scandic kan accelerera
utvecklingen för att skapa ännu smidigare, mer rele-
vanta och personliga gästupplevelser i hela kund-
resan och i alla kontakter med Scandic. Lanseringen
av Scandic Go har välkomnats av både gäster och
fastighetsägare, och Scandic fokuserar nu på att
växa och etablera ett ledande varumärke inom
ekonomisegmentet.
Ytterligare ett fokusområde har varit att förbättra
gästernas relation till Scandic som företag och varu-
märke. Under året genomfördes en varumärkes-
analys för att tydligt positionera och stärka Scandics
KOMMERSIELLT
ERBJUDANDE
Scandic har ett ledande varumärke i Norden och ett framgångsrikt
och diversifierat erbjudande till fritids- och affärsresande.
Scandic Go
Scandic
Scandics erbjudande riktar sig
främst till mellanprissegmentet
Ekonomisegmentet Högprissegmentet
Signature Colletion
Mellanprissegmentet
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
MARKNADSUTVECKLING
STRATEGI
HOTELLPORTFÖLJ
OPERATIONELL MODELL
KOMMERSIELLT ERBJUDANDE
ENGAGERADE OCH MOTIVERADE
MEDARBETARE
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 21
LADDA NED A4-PDF
MARKNAD OCH STRATEGI
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 21
MARKNAD OCH STRATEGI
Egen webb inkl. app
, 31%
Direktbokning via hotell
, 16%
Globala distributionssystem
(GDS), 12%
Onlineresebyråer
OTA, 20%
Centralbokning, 21%
tre varumärken: Scandic, Scandic Go och Signature Collection. Som ett
resultat lanserades kommunikationskonceptet ”Your Friend in Town”,
vilket skapar en enhetlig varumärkeskommunikation på samtliga mark-
nader gentemot gäster, kunder och samarbetspartners. Scandic fortsät-
ter att utveckla sitt erbjudande och ser stora möjligheter till att förbättra
gästupplevelsen genom digitalisering. Gästerna strävar efter en sömlös
och personlig interaktion från bokningsögonblicket till utcheckningen.
Ett exempel är den digitala in- ochutcheckningen som har lanserats på
Scandic Go. Scandic ser möjligheter att utveckla och implementera
denna tjänst på övriga hotell.
Stark distributionskapacitet
Scandic har en stark egen distribution som motsvarade cirka 68 pro-
cent av antalet sålda rum under 2023. Digitala kanaler fortsätter gene-
rellt att växa, samtidigt som en ökning i såväl internationellt resande
som affärsresande gynnar indirekta kanaler. Scandics egen webbplats
står för en betydande andel av totala bokningsvolymer. Den höga ande-
len direkt distribution innebär att Scandic får en kostnadseffektivare
och direkt relation med gästen samt en ökad förståelse för deras bete-
enden och preferenser från sökning till bokning och vistelse på hotellen.
Scandics starka marknadsposition utgör en konkurrensfördel mot
mindre konkurrenter som är beroende av extern distribution. Scandics
erbjudande ska vara tillgängligt i alla de distributionskanaler som är
relevanta för gästerna, och fördelningen inom distributionskanaler och
kundsegment opti meras för att säkerställa lönsamhet.
Scandic Friends – Nordens största lojalitetsprogram
Med cirka 2,7 miljoner medlemmar är Scandic Friends Nordens största
lojalitetsprogram inom hotellbranschen och utgör en viktig delav
gäst erbjudandet för att skapa en direkt och mer personlig relation till
gäst erna. Scandic har en betydande andel lojala och återkommande
gäster, och under 2023 såldes cirka 38 procent av gästnätterna via
lojalitets programmet. Genom Scandic Friends får gästerna en personlig
och skräddarsydd gästresa samt möjlighet att spendera poäng inom
ett brett urval av samarbetspartners.
DISTRIBUTIONSMIX 2019–2023
% av gästnätter 2023 2022 2021 2020 2019
Egen webb inkl. app 31 31 34 34 27
Direktbokning via hotell 16 19 25 24 24
Centralbokning 21 20 14 13 17
Direkt 68 70 74 71 69
OTA 20 19 17 17 18
GDS 12 11 9 12 13
Indirekt 32 30 26 29 31
OMSÄTTNING FÖRDELAD PÅ DISTRIBUTIONSKANALER, %
Försäljning via egna kanaler
68 %
Scandic Friends andel av sålda rum 2023
38 %
Marknadsandel i Norden
~15 %
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
MARKNADSUTVECKLING
STRATEGI
HOTELLPORTFÖLJ
OPERATIONELL MODELL
KOMMERSIELLT ERBJUDANDE
ENGAGERADE OCH MOTIVERADE
MEDARBETARE
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 22
LADDA NED A4-PDF
MARKNAD OCH STRATEGI
Under 2023 lanserades Scandic Go, ett nytt varu-
märke i det snabbväxande ekonomisegmentet som
erbjuder ett smart och hållbart boende i attraktiva
citylägen. Ekonomisegmentet har präglats av snabb
tillväxt de senaste åren, drivet av förändrade res-
vanor och nya ekonomiska förutsättningar för många
resenärer. Segmentet i Norden är underutvecklat
jämfört med den europeiska marknaden och utgör
mindre än fem procent av den totala marknaden,
jämfört med cirka 15 procent i Europa.
”Scandic Go erbjuder en smart vistelse för den
vars fokus är att uppleva staden. Vi anpassar oss
efter den nya generationens resenärer där själva
hotellvistelsen oftast inte är det mest centrala. Vi vill
därför inte begränsa någon med fasta måltider eller
att betala för andra tjänster i priset för ett hotellrum.
Bo centralt, ät när du vill, res lätt och hantera
din vistelse enkelt via mobilen”, säger Thérèse
Cedercreutz, Chief Commercial Officer på Scandic
Hotels Group.
Målet är att möta behoven hos en ny målgrupp
av resenärer som prioriterar stadens nöjes- och
upp levelseutbud. Hotellrummen erbjuder en modern
design, smarta lösningar och smart förvaring, vilket
passar den unga och moderna resenären.
Det första Scandic Go öppnades i Stockholm i
september 2023. Sedan dess har Scandic tecknat
avtal för ytterligare två Scandic Go, ett i Helsingfors
och ytterligare ett i Stockholm. Scandic Go har fått
en bra start med stort intresse från gäster och
fastig hetsägare.
BO CENTRALT, ÄT NÄR DU VILL,
RES LÄTT OCH HANTERA DIN
VISTELSE ENKELT VIA MOBILEN”
Thérèse Cedercreutz
Chief Commercial Officer
LANSERING AV SCANDIC GO
CASE
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
MARKNADSUTVECKLING
STRATEGI
HOTELLPORTFÖLJ
OPERATIONELL MODELL
KOMMERSIELLT ERBJUDANDE
ENGAGERADE OCH MOTIVERADE
MEDARBETARE
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
MARKNAD OCH STRATEGI
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 23
Nöjda och engagerade medarbetare är grunden för att uppnå gästnöjdhet och goda
resultat. Scandics företagskultur är en konkurrensfördel där varje medarbetares roll är
avgörande för varje enskild gästs hotellupplevelse.
Scandic strävar efter att vara en attraktiv arbets-
givare, präglad av engagemang, motivation samt
mångfald och inkludering. Grunden för den kultur
som kännetecknar Scandic etablerades för över 60
år sedan och tar idag utgångspunkt i värderingarna
– Be Caring, Be You, Be a Pro och Be Bold.
Vid utgången av året arbetade 18 784 medarbe-
tare på Scandic, varav 63 procent kvinnor och 37
procent män. Hotellbranschen präglas av säsongs-
variationer vilket innebär att en stor del av Scandics
personal har tidsbegränsade anställningar. Ungefär
37 procent av medarbetarna hade vid årets slut
visstidsanställningar. Scandic är för många en första
arbetsgivare där unga och andra som ännu inte
etablerat sig på arbetsmarknaden får möjlighet att
skaffa sig värdefull yrkeserfarenhet och utvecklas
iolika roller inom koncernen.
Stärka kultur, ledarskap och engagemang
Varje år genomförs två medarbetarundersökningar
1)
för att mäta och följa upp medarbetarnas välmående
och engagemang. Under 2023 visade undersökning-
arna både hög svarsfrekvens och starka resultat
inom områdena engagemang och mångfald samt
inkludering. Resultatet var särskilt bra avseende
inkludering. Vår satsning på hälsa och välbefinnande
under 2023 har främst lett till positiv utveckling i
Finland, Tyskland och Polen. För att ytter ligare stärka
kultur, ledarskap och engagemang, fokuserar
Scandic på tre strategiska initiativ.
1. Hälsa och välmående
Under 2023 fokuserade Scandic på att öka medar-
betarnas kunskap och engagemang kring hälsa och
välmående genom att introducera ett koncernöver-
gripande program. Över 300 hälsoambassadörer
ENGAGERADE OCH
MOTIVERADE MEDARBETARE
Genomsnittlig anställning
7, 7 år
Scandics fast anställda
Nationaliteter bland medarbetarna
+140
1)
Läs mer om resultaten från medarbetarundersökningarna på sidan 34–35.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
MARKNADSUTVECKLING
STRATEGI
HOTELLPORTFÖLJ
OPERATIONELL MODELL
KOMMERSIELLT ERBJUDANDE
ENGAGERADE OCH MOTIVERADE
MEDARBETARE
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 24
LADDA NED A4-PDF
MARKNAD OCH STRATEGI
LADDA NED A4-PDF
MARKNAD OCH STRATEGI
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 24
utsågs på hotellen för att säkerställa genomförandet av
hälso initiativen och aktivera organisationen. Programmet var
strukturerat kring fyra huvudområden som omfattar mental,
fysisk och social hälsa, samt mat- och näringslära. Inom varje
fokusområde arrangerades exempelvis föreläsningar och
team aktiviteter med målsättningen att bidra till ett ökat
välmående och engagemang i frågorna.
2. Scandic Academy
Lärande och utveckling är av stor strategisk betydelse för
Scandic, både för att vara väl rustade att möta gästernas
framtida behov och för att attrahera och behålla medarbetare.
Under 2023 etablerades grunderna för Scandic Academy, en
plattform för lärande och kompetensutveckling. Fokus ligger
på att skapa en gemensam lärandekultur och att tillhanda-
hålla relevanta utbildningar och lärandeverktyg för både
ledare och övriga medarbetare. Målsättningen med Scandic
Academy är att stärka medarbetarnas kompetensutveckling
för att kunna möta gästernas behov, både nu och i framtiden.
3. Mångfald och inkludering
Mångfald och inkludering är ett av bolagets strategiska fokus-
områden och resultatet från medarbetarundersökningar visar
att medarbetarna rankar Scandic högt inom detta område.
Scandic har en stark och väl etablerad kultur- och värdeplatt-
form som i hög grad beaktas vid exempelvis rekrytering.
Kultur plattformen, Inspiring Culture, definierar och vägleder
hur alla medarbetare kan integrera Scandics värderingar i det
dagliga arbetet. Mångfald och inkludering utgör en central del
av Scandics DNA och speglar hur medarbetare, gäster, leveran-
törer och andra intressenter uppfattar Scandic.
HOTELLDIREKTÖRER TOTALT: 210
117
93
56 %
(53 %)
44 %
(47 %)
kvinnor män
NYANSTÄLLDA
1)
704
545
56 %
(60 %)
44 %
(40 %)
TOTALT: 1 249
SAMTLIGA MEDARBETARE
11 877
63 %
(63 %)
37 %
(37 %)
TOTALT: 18 784
6 907
FAST
ANSTÄLLDA
TEMPORÄRT
ANSTÄLLDA
INHYRD
PERSONAL
798
6 614
4 465
335
4 046
2 526
62 % (62 %)
38 % (38 %)
64 % (64 %)
36 % (36 %)
70 % (84 %)
30 % (16 %)
TOTALT: 10 660
TOTALT: 6 991
TOTALT: 1 133
1)
Avser fast anställda.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
MARKNADSUTVECKLING
STRATEGI
HOTELLPORTFÖLJ
OPERATIONELL MODELL
KOMMERSIELLT ERBJUDANDE
ENGAGERADE OCH MOTIVERADE
MEDARBETARE
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 25
LADDA NED A4-PDF
MARKNAD OCH STRATEGI
Som det största nordiska hotellföretaget har Scandic möjlighet att driva
transformation och inspirera till förändring i stor skala. Scandics ambition
är att fortsätta leda Nordens hotellbransch mot hållbarhet.
HÅLLBAR AFFÄR
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 26
LADDA NED A4-PDFLADDA NED A4-PDF
JDPUNKTER 2023
Under året tog Scandic flera steg framåt i hållbarhetsarbetet. Vid utgången av årsskiftet var 90 procent
av Scandics hotell certifierade enligt Svanens nya miljökrav. Ett Svanenmärkt hotell uppfyller ambitiösa
miljökrav kopplat till bland annat energi, vatten, mat, avfall, biologisk mångfald och kemikalier.
Sedan 2019 har CO
2
e utsläpp per kvadrat-
meter minskat med 9 procent för Scope 1
och 2. Scandics ambition är att fortsätta
minska beroendet av fossila energikällor
föruppvärmning, el och kyla samt uppnå
ökad energi effektivisering.
9 %
lägre utsläpp
Vid utgången av året var 241 av 267 hotell
miljömärkta enligt Svanens uppdaterade
kriterier. Under året certifierades 50 hotell för
första gången och 195 hotell omcertifierades.
241
miljömärkta hotell
Scandic Danmark, LO och Danska arbetsgivarförbundet till-
delas samarbetspris. Scandic Danmark hedras för sitt på-
ende inkluderingsarbete som skapar arbete för både unga,
personer med utländsk bakgrund och funktionsvariationer.
Scandic introducerade ett gemensamt
mätsystem för matavfall för alla länder.
Scandic Norge vann Matvettpriset för
de mest kreativa och målmedvetna
åtgärderna för attminska matsvinnet
med en ”Never Waste List”.
Scandic tilldelas Hotell Innovation
Awards speciella hållbarhetspris
för arbetet med att ständigt driva
på för en mer hållbar besöksnäring.
2023 erhöll Scandic betyg B i
Carbon Disclosure Project (CDP).
1)
B
i betyg i CDP
1234 5678
S
V
A
N
E
N
M
Ä
R
K
E
T
1)
CDP – är en ideell organisation som tillhandahåller ett standardiserat rapporteringssystem för
företag att mäta och hantera sin klimat och miljöpåverkan och som varje år betygsätter företagen
baserat på deras rapportering.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 27
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
2019
Lansering av EcoStay, ett initiativ om
städning på gästens begäran.
2020
100 procent förnybar el frånvattenkraft
på alla Scandichotell.
2021
Nya hållbarhetsmål för 2025
och 2030.
2023
Åter- och nycertifiering enligt Svanens miljö-
mål. 100 procent återcertifiering av samtliga
Svanenmärkta hotell enligt Svanens nya,
tuffa miljökrav. Samt 50 hotel cerifierade för
första gången.
2003
Scandic introducerar standard för
tillgänglighet på hotellen.
2008
Scandic går över till att enbart servera
lokalt vatten i special designade återanvänd-
ningsbara flaskor.
1999
Det första Scandichotellet certifieras
av Svanen.
2015
Scandic lanserar konceptet Breakfast for all,
en vegan- och allergivänlig frukostbuffé.
2001
Initiativet Scandic i samhället
lanseras.
1995
Engångsartiklar i plast börjar fasas ut.
1993
Idén att återanvända hotellhandduken föds.
2016
Scandic introducerar policy mot prostitution
och människohandel på alla hotell.
STOLT ARV
Scandic har ett långt arv av att driva hållbarhetsarbete inom besöksnäringen och började rapportera hållbarhetsdata
redan 1996. Som den största hotellkedjan i Norden har Scandic möjligheter att driva transformation och inspirera till
förändring i stor skala, för en bättre och mer hållbar morgondag.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 28
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
Scandics styrelse är ytterst ansvarig för hållbarhetsstrategin.
Demest väsentliga hållbarhetsfrågorna hanteras genom koncern-
ledningen. Prioriteringsområden och målsättningar etableras av
SISC (Sustainability Initiatives Steering Committee) med represen-
tanter från hela verksamheten. Scandics strategi- och hållbarhets-
avdelning samordnar och följer upp arbetet. Styrningens effektivitet
utvärderas löpande genom resultatuppföljning.
Policies som vägleder vår verksamhet
1)
Scandics viktigaste tillgång är den kultur och den gemensamma
etiksom skapas tillsammans av medarbetarna. Som vägledning
utgår samtliga medarbetare från ett antal policyer:
Uppförandekod
Antikorruptionspolicy
Policy för mångfald och inkludering
Miljöpolicy
Uppförandekod för leverantörskedjan
Samtliga policyer är antagna av styrelsen eller delegerade av styrelsen
till vd. Koncernledningen ansvarar för implementering i sina respektive
organisationer. Medarbetare som behöver mer information om
policyerna och deras innebörd, eller som önskar anmäla förmodade
oegentligheter, uppmanas att i första hand kontakta närmaste chef.
Scandic har även en visselblåsartjänst som är tillgänglig för medarbe-
tare och externa intressenter. Tjänsten garan terar anonymitet och
hanteras av representanter från Scandics ledning och styrelse.
Styrdokument för hållbarhetsinitiativ
I tillägg till uppförandekoder och policyer finns specifika dokument
inom ett antal områden som också styr verksamheten:
Riktlinjer för hållbara inköp
Riktlinjer för hållbar mat och dryck
Matsvinnspolicy
1)
Alla policies finns på: Styrning och rapportering | Scandic Hotels Group AB
https://www.scandichotelsgroup.com/sv/hallbarhet/styrning-och-rapportering/
HÅLLBARHETSSTYRNING
Scandics vision är att erbjuda en nordisk hotellupplevelse
ivärldsklass, och därmed även en hållbar plats att mötas,
ätaoch sova utanför hemmet. Strategin för en hållbar affär
grundar sig på tre fokusområden:
1. MEET – Hälsa, mångfald och inkludering
2. EAT – Mat och dryck
3. SLEEP – Rum och interiör
En förutsättning för att uppnå målsättningarna inom respektive
fokusområde är kontinuerliga förbättringar inom den löpande
hotelldriften (Hållbar hotellverksamhet) och att vara en ansvars-
tagande samhällsaktör.
Hållbarhet utgör grunden i vår affär och med ett strategiskt och långsiktigt perspektiv fortsätter
Scandic att driva utvecklingen i branschen för att bidra till en mer hållbar värld.
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 29
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
Vår vision
Våra
fokusområden
Hur vi driver
vår verksamhet
Vårt bidrag
till samhället
NORDISK HOTELLUPPLEVELSE I VÄRLDSKLASS
MEET
Hälsa, mångfald & inkludering
Vi hyllar mångfald och inkludering.
3 5 8
FN:S GLOBALA MÅL
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
Vi ska utmärka oss inom hållbar hotellverksamhet genom att jobba med ständiga förbättringar, investera i nya hållbara lösningar
samt engagera leverantörer och fastighetsägare i fossilfri och förnybar energi och andra nyckelfrågor.
6 7 8 119 13
FN:S GLOBALA MÅL
Vi tar ansvar och är en positiv kraft i samhället.
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
8 10 17
FN:S GLOBALA MÅL
EAT
Mat & dryck
Vi ska erbjuda mat och dryck i samklang
med människor och planeten.
12
FN:S GLOBALA MÅL
SLEEP
Rum & interiör
Vi ska erbjuda hållbara
rumsupplevelser.
12
FN:S GLOBALA MÅL
SCANDICS HÅLLBARHETSSTRATEGI
Hållbarhet är en naturlig del av det vi gör, varje dag, på varje hotell. För att fortsätta driva positiv förändring i branschen
är det viktigt att vi lyckas engagera både medarbetare och gäster samt att vi säkerställer en hållbar hotelldrift och att
viär en ansvarsfull samhällsaktör.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 30
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
SCANDICS VÄRDEKEDJA
Scandic har en påverkan i hela värdekedjan som sträcker sig från det lokala samhället
där ett hotell etableras och drivs, till inköp, hantering av avfall och återvinning.
Värdekedjans hörnstenar
Varor och tjänster köps in från
väl valda leverantörer.
1
ETABLERING AV HOTELL
Genom att aktivt arbeta utifrån cirkulära principer vid
inredning, med källsortering, restavfall och matsvinn
minskar Scandic sin miljöpåverkan.
Scandic hyr fastigheter och ansvarar
för hotellens drift, energianvändning och interiör.
Som arbetsgivare och samhällsaktör påverkar Scandic
lokalsamhällena, medarbetare och gäster.
INGÅENDE VAROR
OCH TJÄNSTER
2
3
HOTELLVERKSAMHET
OCH ERBJUDANDET
4
MATERIALÅTERVINNING
OCH AVFALLSHANTERING
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 31
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
Del av värdekedjan Påverkan Hantering
1
ETABLERING
AV HOTELL
Scandic hyr fastigheter och är ansvarig
för hotelldriften och interiör. Fastighets-
ägaren är ansvarig för underhåll och
upprustning av fastigheten.
Nybyggnation, renovering och förvaltning
av fastigheter har en påverkan på miljö
och samhälle.
Nära samarbete med fastighetsägare.
Hållbarhetsrelaterade frågor regleras oftast i hyresavtalen.
Scandic påverkar positivt genom att skapa gemensamma
incitament för att förbättra fastighetens miljöstandard.
2
INGÅENDE VAROR
OCH TNSTER
Scandic köper in en stor mängd varor och
tjänster, mat, dryck, interiör och relate-
rade råmaterial, städ-, tvätt-, IT-tjänster
och transport. Värdekedjan sträcker sig
hela vägen från jordbruk och odling av
råvaror till återbruk av inredning och
säkerställande av att avfall minimeras.
Inköp av varor och tjänster står för
en väsentlig del av Scandics påverkan
på miljö och samhälle.
Inköpspolicy och riktlinjer för hållbara inköp ställer sociala och
miljömässiga krav på leverantörer och möjliggör minskad miljöpåverkan
och säkerhetsställande av mänskliga rättigheters efterlevnad.
Målsättningar för att öka andelen växtbaserad, ekologisk samt närodlad
mat och dryck efter säsong.
Öka andelen inredning med cirkulär design och lång livslängd.
3
HOTELLVERK-
SAMHETEN OCH
ERBJUDANDET
Scandic är en stor arbets givare i Norden
med verksamhet på omkring 130 orter.
Iden löpande hotelldriften ansvarar
Scandic för all energianvändning
samtinventarier.
Arbetsgivare och samhällsaktör
med påverkan på lokalsamhället.
Medarbetares och gästers välmående
ochsäkerhet.
Gäster och medarbetares
resursanvändning på hotellen.
Energi och vattenanvändning
har enpåverkan på miljön.
Medarbetarundersökningar två gånger per år. Resultatet följs upp
och åtgärder implementeras vid behov.
Målsättningar inom mångfald och inkludering samt en handlingsplan
för att säkerställa målsättningar.
Tillgänglighetsstandard med höga krav för att erbjuda en tillgänglig
gästupplevelse för alla.
Trygghets- och säkerhetskultur för både data- och fysisk säkerhet. Alla hotell har
tillgång till krisstöd via Scandics Crisis Call Center och utbildas kontinuerligt inom
säkerhetsrutiner för att till exempel motverka människohandel och prostitution.
Proaktiv kommunikation och information till gäster, medarbetare och leverantörer
för att inspirera till val som är bättre för samhälle och miljö.
Handlingsplaner för energieffektivisering och kontinuerlig uppföljning av
energi användning. Scandic köper in förnybar el från vattenkraft i största
möjliga utsträckning.
4
MATERIAL-
ÅTERVINNING OCH
AVFALLSHANTERING
Avfallshantering och återvinning
från Scandics hotell- och
restaurangverksamhet.
Miljömässig påverkan genom det avfall
som uppstår från hotellverksamheten.
Öka källsortering och minska restavfall.
Matsvinn minskas exempelvis genom återanvändning samt via samarbeten
med företag som säljer överbliven ätbar mat.
Vid renovering samarbetar Scandic inom bolaget samt med återvinningsaktörer
för att i så hög utsträckning som möjligt förlänga inredningens livslängd.
Ytterligare information om Scandics avfallshantering finns på sidan 38.
Delvis Full kontroll
SCANDICS VÄRDEKEDJA
Möjlighet att påverka
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 32
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
Fokusområden Mål 2023 2022 2021 2020 2019
MEET
Hälsa och välbefinnande
2025 ska hälsa- och väl befinnandeindex överstiga eller uppgå till minst 8,0. 8 7,8 - - -
Mångfald och inkludering
2025 ska mångfalds- och inkluderingsindex överstiga eller uppgå till minst 8,8. 8,8 8,8 - - -
EAT
Matsvinn
Minska det ätbara mat svinnet med 25 % per gästnatt till 2025 jämfört med basåret 2019. -17 % -20 % -18 % 3 % -
Växtbaserad mat
1)
2025 ska andelen växt baserad mat uppgå till 60 % jämfört med basåret 2019. 53,5 % 51,6 % - - 48,9 %
Ekologisk mat
2)
2025 uppfyller 100 % av våra hotell de gräns värden för ekologisk mat
och dryck som fastställts av Svanen för resepektive land. 50 % - - - -
SLEEP
Vårt mål är att minimera vårt fotavtryck från inredning genom att fokusera på cirkulära,
återvunna och miljömärkta material.
Ingen specifik mätpunkt
HÅLLBAR
HOTELLVERKSAMHET
Koldioxidutsläpp
Minskning med 50 % CO
2
e/m
2
till år 2030 jämfört med basåret 2019 (scope 1 och 2). -9 % -29 % -25 % -32 % -
Miljöcertifiering
Vår ambition är att alla hotell är certifierade enligt Svanen. Som ett minimum ska
allahotell uppfylla Svanens gränsvärden för energiförbrukning per m
2
, osorterat avfall,
vatten förbrukning och miljömärkta kemikalier för intern tvätt, städning och diskning. 90 % 76 % 76 % 77 % 77 %
ANSVARSTAGANDE
SAMHÄLLSAKTÖR
Scandic i samhället
Varje hotell arrangerar 2–3 samhällsaktiviteter varje år. 463 - 357 - 500
1)
Exclusive hotell utanför Norden på grund av olika mätsystem.
2)
Denna indikator följer upp hur stor andel av Scandics marknader som lever upp till de gränsvärden för ekologisk mat och dryck som faställts av Svanen för respektive land för år 2025. Tyskland och Polen är ej inkluderade då Svanen ej har gränsvärden för dessa länder. För mer info om varje land se sidan 36.
MÅL OCH MÅLUPPFYLLNAD
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 33
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
MEET
Ambition, mål och resultat
Scandics ambition är att vara den mest hälsosamma
och inkluderande aktören i hotellbranschen. Det
uppnås genom att bland annat fokusera på mång-
fald och inkludering vid rekrytering och utveckling
av medarbetare. Ytterligare upplysningar om
Scandics medarbetare finns på sidorna 24–25.
Aktiviteter
lsa
Hög medarbetarnöjdhet och engagemang är
avgörande för att uppnå gästnöjdhet och resultat.
Scandic följer löpande upp den fysiska och psyko-
sociala arbetsmiljön genom skyddsronder och
personliga medarbetarsamtal. I tillägg följs
med arbetarnas välmående upp i medarbetarunder-
sökningar. Se hälsa och välbefinnande index nedan.
Under 2023 fokuserade Scandic på att öka kunskap
och engagemang hos medarbetarna kring hälsa och
välmående genom att introducera ett koncernöver-
gripande program. Satsningen var strukturerad
kring fyra moduler; Mental Hälsa, Fysisk Hälsa,
Mat- och Näringslära samt Social Hälsa. Varje modul
har inkluderat föreläsningar, inspirationsmaterial
och aktiviteter samt uppmuntran att aktivera medar-
betare att delta i hälsofrämjande initiativ. Inom pro-
grammet har över 300 hälsoambassadörer utsetts
på hotellen för att säkerställa resultat och aktivera
organisationen inom de initiativ som genomförs.
HÄLSA OCH VÄLBEFINNANDE
Index
Scandic totalt
7,5
8,0
8,5
Nov 2023Maj 2023Nov 2022Jun 2022
Index
Scandic totalt
7,5
8,0
8,5
Nov 2023Maj 2023Nov 2022Jun 2022
HÄLSA, MÅNGFALD OCH INKLUDERING
MÅL 2025: 8,0
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 34
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
Jämställdhet
Scandic drivs av övertygelsen att jämställdhet i
organisationen främjar erbjudandet och gästernas
upplevelse samt medarbetarnas engagemang och
välmående. Samtidigt underlättar det rekrytering
avkompetent arbetskraft.
Vid utgången av årsskiftet var 63 procent av
medarbetarna kvinnor och 37 procent män. Bland
hotelldirektörerna var 56 procent (53) kvinnor och
44 procent (47) män. Scandic vill uppnå en balan-
serad könsfördelning i verksamhetsländernas
ledningsgrupper inklusive koncernledningen där
fördelningen vid utgången av året var 32 procent
(32) kvinnor och 68 procent (68) män.
Mångfald och inkludering
Scandic har en viktig roll att spela genom att erbjuda
det första arbetet till många nyanlända och unga.
Av Scandics medarbetare var 41 procent under 30 år
2023. På Scandic finns mer än 149 nationaliteter
representerade. Arbetet med mångfald och inklu-
dering styrs utifrån organisationens kulturplattform
samt en mångfalds-och inkluderingspolicy för att
säkerställa att inkludering och mångfald utgör en
naturlig del av verksamheten. Kulturplattformen
definierar och vägleder hur medarbetaren kan
integ rera Scandics värderingar i det dagliga arbetet.
Utfallet följs upp via medarbetarundersökningar
som visat att medarbetarna känner sig inkluderade
på jobbet. Se mångfalds- och inkluderingsindex för
utveckling sedan 2022. Scandics kultur och ledar-
skapskompass är viktiga byggstenar för att uppnå
och bibehålla resultatet. Mångfald och inkludering
utgör en central del av Scandic och speglar hur
medarbetare, gäster, leverantörer och andra intres-
senter uppfattar Scandic.
Välkomnande hotell
Alla är välkomna på Scandic. Hotellen arbetar efter
en tillgänglighetsstandard som omfattar 159 punk-
ter. Till exempel finns allergivänliga rum på samtliga
hotell. Alla hotell är också utrustade med hörsel-
slingor. Scandics ambition är att kontinuerligt för-
bättra tillgänglighetsstandarden.
HOTELLDIREKTÖRER TOTALT: 210
VERKSAMHETSLÄNDERNAS LEDNINGSGRUPPER
INKL. KONCERNLEDNINGEN
117
14
93
30
kvinnor män
TOTALT: 44
SAMTLIGA MEDARBETARE
11 877
63 %
(63 %)
56 %
(53 %)
32 %
(32 %)
37 %
(37 %)
44 %
(47 %)
68 %
(68 %)
TOTALT: 18 784
6 907
FNs globala hållbarhetsmål
Mål 3. God hälsa och välbefinnande
Mål 5. Jämställdhet
Mål 8. Anständiga arbetsvillkor
och ekonomisk tillväxt
GOD HÄLSA OCH
L BEFINNANDE
JÄMSTÄLLDHET
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
MÅNGFALDS- OCH INKLUDERING
Index
Scandic totalt
8,0
8,5
9,0
Nov 2023Maj 2023Nov 2022Jun 2022
MÅL 2025: 8,8
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 35
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
EAT
MAT OCH DRYCK
Ambition, mål och resultat
Scandic har stora ambitioner för den mat och dryck
som serveras på hotellen och med Svanens miljö-
märkning ställs tydliga och höga krav på flera viktiga
områden inom hållbarhet.
Aktiviteter
Växtbaserad mat
Scandics ambition är att öka andelen växtbaserad
mat för såväl gästernas som miljöns skull. Livsmed-
elsproduktionen är en betydande orsak till klimat-
förändringarna och växtbaserade livsmedel har i all-
mänhet en lägre miljöpåverkan. Målsättningen är att
minst 60 procent av den mat som köps in ska vara
växtbaserad till år 2025. Jämfört med basåret 2019
kan Scandic konstatera att andelen växtbaserad
mat ökade från 48,9 till 53,4 procent under 2023.
Det finns flera anledningar till ökningen, bland annat
genom ett utvecklat erbjudande av växtbaserad mat
i restaurangerna till placering av växtbaserad mat
påtill exempel buffén för att öka efterfrågan från
gäster. För att nå ännu högre andel växtbaserad mat
investeras det bland annat i digitala utbildningar för
kockar och övrig restaurangpersonal.
Ekologisk mat och dryck
Scandic strävar efter att maten som serveras ska
vara producerad på ett hållbart sätt som är bra för
miljön, människorna och djuren. I linje med Svanens
nya striktare kriterier ökar Scandic därför andelen
ekologisk mat och dryck. Redan år 2023 levde
Scandic upp till det satta gränsvärden för ekologisk
matoch dryck i Danmark och Finland. Målsättningen
är att 100 procent av våra hotell uppfyller de gräns-
värden för ekologisk mat och dryck som fastställts
av Svanen för år 2025.
Matsvinn
Genom att bland annat ha mindre storlekar på tall-
rikar och att skapa nya recept av matsvinn försöker
Scandic bidra till en ny och mer hållbar matkultur.
Scandic samarbetar även med aktörer som hjälper
till att minska matsvinn genom att koppla samman
Scandic med konsumenter som är intresserade av
att köpa mat som annars skulle ha slängts. Under
2023 minskade vi matsvinnet tillsammans med
dessa aktörer med ca 160 ton, vilket bidrog till en
koldioxidutsläpps minskning på 381 ton.
Scandics målsättning är att minska det ätbara
mat svinnet med 25 procent per gästnatt till 2025
jämfört med basåret 2019. Viktiga steg för att
minska matsvinnet är att öka medvetenheten
genom att väga, mäta, och analysera matsvinnet.
År2023 minskade matsvinnet med 17 procent per
gästnatt i jäm förelse med basåret 2019. Denna
INKÖP AV EKOLOGISK MAT OCH DRYCK
2)
, %
Land
Gränsvärde enligt Svanen:
För inköp från år 2024, som rapporterats
vid årlig uppföljning 2025 per land Scandics inköp av ekologisk mat och dryck 2023
Danmark 30 % 35,6 %
Sverige 15 % 11,8 %
Norge 7 % 4,4 %
Finland 7 % 19 %
2)
Ekologisk mat och dryck följer Svanens definition. För Sverige, Norge, Finland är det andel Ekologisk mat och dryck av total inköp i kostnad (SEK)
medan för Danmark det andel Ekologisk mat och dryck av totala vikt (kg) i Danmark.
XTBASERAD MAT
1)
, % MATSVINN, GRAM PER GÄSTNATT
%
0
10
20
30
40
50
60
202320202019
Gram/gästnatt
0
50
100
150
200
20232022202120202019
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
FN:s globala hållbarhetsmål
Mål 12. Hållbar konsumtion och produktion
MÅL 2025: 60 % MÅL 2025: 143 g/gästnatt
mat svinnsdata består av estimat, för att förbättra
jämförbarheten och kvaliteten av matsvinnsdata
implementerade Scandic år 2023 ett gemensamt
vägsystem över alla länder.
1)
Exklusive hotell utanför Norden på grund av olika mätsystem.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 36
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
SLEEP
RUM OCH INTERIÖR
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
FN:s globala hållbarhetsmål
Mål 12. Hållbar konsumtion och produktion
1
Matta, Oeko-tex certifierad
2
TV, Svanenmärkt
3
Tillgänglighetsanspassad säng, Höj- och sänkbar, Svanenmärkt
4
Skrivbord, Toppskiva i sten gjord av återvunnet stenmjöl
5
Belysning, Samtliga ljuskällor är LED
6
Klädskåp, Konstruerade för enkel separation av material vid återvinning
7
Samtliga trämöbler, FSC certifierade
8
Gardiner, Oeko-tex certifierade
9
Möbeltextilier, Oeko-tex certifierade
10
Sängar, Svanenmärkta
11
Tparkettgolv, Svanenmärkt
Övrigt – Sängpläd, dekorkudde samt blomvas på
bild tillhör inte Room Collection, del av fotomontage.
1
4
9
2
3
10
11
56
8
7
VÅR VISION OM CIRKULÄRA HOTELLRUM
Room Collection består av ett urval av möbler
och inredning som väljs när vi bygger ett nytt
Scandichotell eller renoverar ett befintligt.
Ambition, mål och resultat
För att minska miljöpåverkan vill Scandic öka
andelen inredning med cirkulär design, miljömärkta
material och lång livslängd. Rummen på Scandic
renoveras i genomsnitt vart 15:e år och målsätt-
ningen är att inredningen ska hålla ännu längre.
Aktiviteter
Under 2022 inledde Scandic en revidering av rums-
koncept och tog fram vägledande principer för
cirkulär design. Majoriteten av innehållet i rums-
konceptet är producerat i Norden. Hållbarhetskraven
i Scandics Inköpspolicy uppdateras löpande för att
bland annat överensstämma med Svanens kriterier.
Dessa är publikt tillgängliga för att inspirera och
driva förändring i branschen. Under 2023 lansera-
des Scandic Go, ett nytt varumärke inom ekonomi-
segmentet som lever upp till Svanens höga krav på
hållbarhet. Scandic Go:s egna rumskoncept med fokus
på hållbarhet kommer att lanseras under 2024.
Vid upphandling tar Scandic alltid hänsyn till hållbar-
het. Under året genomfördes en rad upphandlingar,
bland annat en upphandling av PVC-fria nyckelkort
av trä. Det nya avtalet innebär reduktion av koldioxid-
utsläpp och att Scandics gamla nyckelkort återan-
vänds av andra kunder till leverantören. Nyckelkorten
i trä medför en reducering av koldioxid utsläpp med
cirka 70 procent jämfört med tidigare nyckelkort.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 37
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
Ambition, mål och resultat
Genom kontinuerliga förbättringar och investeringar
samt genom att engagera leverantörer och fastig-
hetsägare är Scandics ambition att vara ledande
inom hållbar hotellverksamhet. Klimatförändring-
arna kan i förlängningen leda till ökade energikost-
nader, utsläppsskatter, nya lagar, vattenrestriktioner,
förändrat beteende bland kunder och en negativ
inverkan på leverantörer. Ytterligare miljödata finns
på sidan 49.
Aktiviteter
Klimatstrategi
Scandics långsiktiga ambition är att bli fossilfria. Till
2030 är målet att reducera koldioxidutsläppen med
50 procent,tt i koldioxid ekvivalenter per kvadrat-
meter yta, jämfört med basåret 2019 (Scope 1 och 2).
Scandic strävar efter att uppnå reduktionsmålen
med tydliga handlingsplaner som framförallt fokuse-
rar på energieffektivisering och användning av grön
energi, exempelvis fossilfri fjärrvärme och förnybar
el. Genom ökad medvetenhet och förändrat beteende
bland medarbetare, gäster, samarbetspartners och
fastighetsägare kan utsläppen minskas. Som en del
i arbetet med att utveckla klimat mål har Scandic
under 2023 fortsatt kartläggningen av direkta och
indirekta utsläpp. Inom ramen för klimatstrategin
utvärderas att etablera klimatmål som kan god-
kännas av Science Based Targets initiative (SBTi).
Utspp
När det gäller utsläpp från gas, olja, köldmedia, el,
värme och kyla från egen verksamhet, är vägen
tillfossilfrihet i huvudsak beroende av fjärrvärme-
bolagens arbete med att minska de fossila energi-
källorna. Detta eftersom utsläppen från fjärrvärme
står för majoriteten av Scandics koldioxidutsläpp i
Scope 1 och 2. Genom driftsoptimering och energi-
besparande installationer som LED-belysning och
rörelsestyrning samt inköp av energibesparande
installationer och köksutrustning arbetar Scandic för
att minska energianvändningen. I de flesta hotellrum
aktiveras elen först då gästen placerar kortnyckeln i
rummets elaktiverande kortläsare.
Energiförbrukningen har fortsatt varit i fokus
under det gångna året. Energianvändning per kvadrat-
meter ökade med 5 procent mellan 2023 och 2022,
vilket delvis kan förklaras av ökad beläggning på
hotellen. Scandic minskade även andel förnybar
energi från 100 procent 2022 till 97 procent 2023.
Detta har medfört ökade utsläpp jämfört med 2022.
Dock är utsläppen fortfarande mindre än år 2019.
Jämfört med basåret 2019 minskade Scandics energi-
förbrukningen med 3 procent per kvadratmeter. Kom-
binerat med ett minskat beroende av fossila energi-
källor för uppvärmning, el och kyla har detta lett till
attScandics koldioxidutsläpp per kvadratmeter redu-
cerades med 9 procent jämfört med basåret 2019.
Vatten
För 2023 minskade vattenanvändningen med
10procent jämfört med basåret 2019. Ambitionen
ärattminska vattenanvändningen ytterligare.
Scandic har redan kommit långt genom att bland
annat installera och använda resurssnåla och energi-
effektiva vitvaror och badrumsinventarier. I närtid
finns potentialen i förändrat beteende bland hotell-
personal och gäster.
Återvinning och avfall
Scandic betalar för en del av avfallet men får även
ersättning för särskilt sorterat avfall som exempelvis
metall. Att minska det osorterade avfallet är ett vik-
tigt fokusområde för att bidra positivt till miljön och
för att minska kostnader.
Kemikalier
För att nå målsättningen att enbart använda miljö-
märkta kemikalier för städ, disk och egen tvätt
arbetar vi med både informationsinsatser och
utbildningsinitiativ för att nå ut till alla våra hotell.
År 2023, var 92 procent av alla använda produkter
miljömärkta.
Fastigheter
Scandics affärsmodell bygger på att hyra de fastig-
heter där hotellen bedrivs. Grundläggande för
Scandics verksamhet, inklusive hållbarhetsarbetet,
är långsiktiga relationer och avtal med professio-
nella fastighets ägare och utvecklare.
EU-taxonomin, Svanens krav på energi- och
vatten förbrukning samt olika EU-direktiv inom miljö-
området ställer krav på förbättringar som kräver
både ny kunskap och nya samarbetsformer.
Mål 6. Rent vatten och sanitet för alla
Mål 7. Hållbar energi för alla
Mål 8. Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt
Mål 9. Hållbar industri, innovationer och infrastruktur
Mål 11. Hållbara städer och samhällen
Mål 13. Bekämpa klimatförändringarna
FN:s globala hållbarhetsmål
RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
UTSLÄPPSINTENSITET (SCOPE 1+2), CO
2
e, kg/m
2
kg/m
2
0
3
6
9
12
15
20232022202120202019
VATTENFÖRBRUKNING, LITER PERSTNATT
Liter/gästnatt
0
50
100
150
200
250
20232022202120202019
MÅL 2030: 6,25 kg/m
2
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 38
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
Under 2023 har Scandic haft ett stort fokus på att
omcertifiera samtliga Svanenmärkta hotell i enlighet
med de nya miljökriterierna. Arbetet inkluderade
även hotell som inte är certifierade sedan tidigare.
Vid årets slut var 90 procent certifierade i enlighet
med Svanens nya miljökriterier.
Ambitionen är att alla Scandics hotell ska vara
Svanencertifierade, eller som ett minimum, upp-
fyllaSvanens gränsvärden för energiförbrukning,
osor terat avfall, vattenförbrukning och miljö märkta
kemikalier för intern tvätt, städning och diskning.
Medarbetare på samtliga hotell genomgår även en
utbildning i Svanens kriterier.
Ett verktyg för ständig förbättring
Scandic har varit licensinnehavare hos Svanen sedan
den första generationen krav för hotell togs fram 1999.
År 2004 var Scandic Sverige, den första hotellkedjan
ivärlden med att Svanenmärka samtliga hotell.
Scandics ambition har hela tiden varit attandra hotell-
kedjor ska följa samma spår för att hotellbranschen
som helhet ska bli ledande inom hållbarhet.
Svanens miljöcertifiering innebär att hotellet utvär-
deras utifrån 44 obligatoriska krav och sex poäng-
krav. Med kraven kommer absoluta gränsvärden
vilket gör att Scandic ständigt försöker få ner sin
resursanvändning för att uppfylla kraven. En natt på
ett Svanenmärkt Scandic hotell innebär till exempel
att vi åtar oss att förbruka mindre än 150 liter vatten
per gäst och natt. Grafen visar Scandics minskning
av koldioxidutsläpp, vattenförbrukning och energi-
förbrukning sedan år 1996.
En av världens mest trovärdiga
miljömärkningar
Svanenmärket är ett Typ 1 miljömärke enligt
standarden ISO 14024 och är en av världens mest
trovärdiga miljömärken. Typ 1 miljömärke, innebär
att produkterna klarar miljökrav som fastställs av
enoberoende tredje part, den Nordiska Miljömärk-
ningsnämnden. Kraven skärps kontinuerligt och
tasfram ur ett livscykelperspektiv.
CERTIFIERING ENLIGT SVANENS MILJÖKRITERIER
ETT VERKTYG FÖR STÄNDIG FÖRBÄTTRING
Minska energiförbrukningen
Minska vattenförbrukningen
Minska det osorterade avfallet
Minska matsvinn
Öka andelen ekologisk mat och dryck
Öka mängden växtbaserad mat
Öka andel miljömärkta kemikalier
Involvera all personal och ha tydliga miljömål
SVANENMÄRKTA HOTELL SKA BLAND ANNAT:
-100
-80
-60
-40
-20
0
20
40
60
80
100
202320222020201820162014201220102008200620042002200019981996
MINSKAD MILJÖPÅVERKAN PERSTNATT, %
Energiförbrukning kWh/gästnatt
Koldioxidekvivalent kg/gästnatt
Vattenförbrukning liter/gästnatt
Data från 2020–2021 är avvikande pågrund av COVID-19.
Minskad miljöpåverkan
1996–2023
Energi: -59 %
CO
2
e: -34 %
Vatten: -34 %
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 39
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
Ambition, mål och resultat
Scandics övergripande ambition är att vara en
ansvarstagande samhällsaktör. Här ingår insatser
för trygghet och säkerhet, inköp och leverantörer,
djurvälfärd samt etiskt agerande och antikorruption.
I arbetet ingår också, det omfattande samhällsenga-
gemang som bedrivs på samtliga hotell sedan 2001.
Människohandel och prostitution
Scandic arbetar aktivt för att motverka människo-
handel och prostitution som kan förekomma på
hotell. Bland annat är det obligatoriskt för med arbetare
i reception, städ och hotelldirektörer att gå en utbild-
ning för att kunna identifiera prostitution. Ett viktigt
led i att motverka människohandel och prostitution
är att samverka med polisen och andra experter
föratt säkerställa att Scandics kunskaper är upp-
daterade.
Trygghet och säkerhet
Under 2023 har hotbilden i samhället ökat. Scandic
lägger stor vikt vid att kontinuerligt arbeta med
trygghet och säkerhet för både medarbetare och
gäster. Utbildning för personalen är en viktig del i
arbetet. Varje halvår genomförs krisövningar som
simulerar tänkbara relevanta händelser, däribland
extraordinära händelser som terrorattentat eller
lockdowns. Scandics centrala krisorganisation
håller i övningarna och följer upp resultaten. I till-
lägg till krisövningarna genomförs obligatoriska
brand- och evakueringsutbildningar och första
hjälpen kurser.
Alla hotell har tillgång till krisstöd via Scandics Crisis
Call Center, en larmcentral med utbildad säkerhets-
personal som är tillgänglig dygnet runt. Krisstödet
kan till exempel innebära kontakt med psykologer
och krisstödjare.
Inköp och leverantörer
Rätt fn start
Inköpsteamet har ett tätt samarbete med hållbar-
hetsavdelningen, så att hållbarhetsperspektivet
beaktas vid inköp. Till sin hjälp har de också
Scandics generella och specifika riktlinjer för
hållbart inköp. Där anges till exempel lämpliga
material och ämnen samt krav på att alltid tillämpa
försiktighetsprincipen vid utvärdering av material
och substanser.
Hållbar leverantörskedja
Hållbarhet är en av Scandics grundläggande prin-
ciper i samband med inköp. I varje inköpsprojekt
genomförs en grundläggande hållbarhetsscreening.
Denna screening omfattar kriterier för miljö, anti-
korruption, mänskliga rättigheter och arbetsmiljö.
Alla leverantörer som klarar urvalsprocessen åtar
sig att följa Scandics uppförandekod för leverantörer.
Scandic genomför också löpande riskbedöm-
ningar av leverantörsbasen. Majoriteten av Scandics
större leverantörer finns i Norden och förknippas
med låg risk. För de största leverantörerna, eller om
det råder osäkerhet kring en leverantör, görs en
djupgående utvärdering där leverantören ombeds
svara på frågor i en självskattning. Vid behov görs
enmer utförlig revision eller inspektion på plats hos
leverantören. Identifierade avvikelser hanteras
enligten åtgärdsplan som leverantören tar fram
och Scandic godkänner. Bristerna behöver åtgärdas
inom den överenskomna tidsramen för att leveran-
tören ska fortsätta vara partner till Scandic.
Scandic för löpande dialog med leverantörerna
för att stödja deras utveckling. Givet Scandics
storlek kan vi ställa höga krav och i vissa fall gör
leverantörerna omfattande förändringar för att
mötaScandics hållbarhetskrav. Scandics leveran-
törskedja har inte förändrats väsentligt under året.
Affärsetik och antikorruption
Lagligt och lämpligt agerande i alla lägen är grund-
läggande för Scandics relationer med intressenter
för att skapa förtroende. Scandic följer alla gällande
lagar och regler för att förebygga, upptäcka och han-
tera korrupt beteende, inklusive utpressning, mutor,
nepotism, bedrägeri och penningtvätt. Antikorruption
ingår i Scandics uppförandekod för medarbetare och
för leverantörer. I tillägg till upp förande koden finns
en särskild antikorruptionspolicy. Den som misstän-
ker avvikelser från Scandics policyer kan göra en
anonym anmälan via Scandics visselblåsarfunktion
som är tillgänglig inom och utanför Scandic.
Djurvälfärd
Att verka för god djurhälsa är viktigt för Scandic. Att
våra leverantörer ska följa gällande lagstiftning är
ett minimikrav. Scandic utvärderar löpande verksam-
heten för att se om Scandics krav behöver skärpas.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 40
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
Utbildningsinsatser
Scandic har höga ambitioner vad gäller utbildnings-
insatser på hållbarhetsområdet. Alla medarbetare
ska genomgå Scandics hållbarhetsrelaterade utbild-
ningar. Utbildningarna handlar bland annat om våra
insatser för att motverka människohandel, öka till-
gänglighet, och en mer hållbar hotelldrift.
Scandic i samhället
Sedan 2001 drivs initiativet Scandic i samhället som
går ut på att varje hotell årligen gör insatser eller
aktiviteter för att stötta lokalsamhället. Att på olika
sätt stödja orterna där Scandic verkar är viktigt.
Detstärker relationerna till lokala intressenter och
bygger stolthet bland medarbetarna. Oftast är det
medarbetarna på hotellen som initierar de olika akti-
viteterna och involverar lokala samarbetspartners.
Under de gångna åren så har tusentals aktiviteter
genomförts till förmån för många olika organisatio-
ner. Under 2023 anordnades över 460 intiativ under
Scandic i samhället, några av aktiviteterna lyfts fram
på denna sida. Läs mer om vilka initiativ i samhället
som Scandic stöttar på sidan 51–52.
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
FN:s globala hållbarhetsmål
Mål 8. Anständiga arbetsvillkor
och ekonomisk tillväxt
Mål 10. Minskad ojämlikhet
Mål 17. Genomförande och partnerskap
SCANDIC I SAMHÄLLET – FÖR EN BÄTTRE MORGONDAG
Insatser som bidrar till Exempel på hur Scandic stöttar
Idrott för alla Stöd till lokala idrottsklubbar genom att erbjuda samlingslokaler, mat och logi.
Ett första jobb Scandic arbetar aktivt för att öppna dörrar för personer som ännu inte kommit in på arbetsmarknaden via praktik,
mentorskap och sommarjobbs möjligheter för unga, personer med funktionsvariationer och nyanlända.
Ett tryggare närsamhälle Erbjuder kaffe och mötesplats till frivilliga som ställer upp som viktiga vuxna på stan för att skapa en
tryggare kvällsmiljö.
Ett samhälle utan skräp Scandics teammedlemmar har städat stränder, parker och städer.
Stöd till sjukvård, räddningstjänsten och forskning Extrastöd till familjer som är beroende av sjukvård genom att erbjuda en hotellupplevelse. Galor och team
idrottsevent för att samla in pengar för att tillexempel stötta Barncancerfonden, Cancerfonden,
räddningstjänsten och Rädda Barnen.
Hjälp till hemlösa Stöd till hemlösa genom att till exempel donera kläder, täcken, kuddar och mat.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 41
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
EU:S TAXONOMI
Bakgrund
För att nå EU:s klimatmål och för att förenkla iden-
tifiering av miljömässigt hållbara ekonomiska verk-
samheter, har EU infört den s.k. taxonomin. Taxono-
min innebär ett gemensamt klassificeringssystem
som syftar till att öka investeringarna i hållbara
verksamheter inom EU. Taxonomiförordningen är
ennyckelkomponent i Europeiska kommissionens
handlingsplan för att omdirigera kapitalströmmar
mot en mer hållbar ekonomi och ett viktigt steg mot
att uppnå koldioxidneutralitet innan år 2050 i linje
med EU:s klimatmål.
Redovisningsprinciper
Scandic omfattades av EU-direktivet från och med
verksamhetsåret 2021, då Scandic enligt taxonomin
klassificeras som en stor koncern med aktier note-
rade på en reglerad marknad och mer än 500 medel
antal anställda.
Under år 2022 inkluderades inte Scandics
omsättning i Taxonomiförordningens delegerade
rättsakter, miljömål 1 och 2 (bilaga 1 och 2) över
tillämpliga ekonomiska aktiviteter och därmed var
Scandics tillämpliga omsättning för dessa år 0.
Från27 juni 2023, har dock listan över tillämpliga
akti viteter utvidgats och Taxonomiförordningens
delegerade rättsakter samt tillkommande bilagor
till Miljömål 3–6 innehåller nu aktiviteten ”2. Acco-
modation activities” och mer specifikt ”2.1 Hotell,
semesteranläggningar, campingplatser och liknande
logi”, där Scandics omsättning inkluderas. Under år
2023 omfattas Scandics totala omsättning och där-
med även CAPEX och OPEX hänförliga till nedan
beskrivna ekonomiska aktivitet. Tabellerna nedan
innehåller rapportering kring huruvida Scandics
aktiviteter ärförenliga med taxonomins uppsatta
miljömål. Avgräns ningar angående Scandics utred-
ning om för enlighet presenteras under respektive
område nedan.
Beskrivning av ekonomiska aktiviteter inom
kategorier:
Biologisk mångfald
2.1 Hotell, semesteranläggningar,
camping platseroch liknande logi
Ovanstående kategori bedöms omfatta hela
Scandics nettoomsättning då kategorin omfattar
både rumsintäkter, konferensintäkter, franchise- och
managementavgifter och intäkter från försäljning av
mat och dryck på hotell. Scandic har som policy att
bedömning för Capex och Opex följer bedömningen
för omsättning.
Under år 2022 när det inte fanns någon tillämplig
omsättning, gjordes en bedömning av att samtliga
tillkommande hyreskontrakt avsåg inköp från leve-
rantörer vars verksamhet är tillämplig med taxono-
min. Under år 2023, när koncernens totala omsätt-
ning är tillämplig under miljömål Biologisk mångfald,
har Scandic som policy att samtlig tillkommande
Capex och Opex för år 2023 används som en del i
tillämpliga ekonomiska aktiviteter (hotellverksam-
heten). Aktivitet 7.7 Förvärv och ägande av byggna-
der som var tillämplig kopplat till Capex föregående
år är därmed inte längre utifrån den policy som
Scandic tillämpar efter att de sista miljömålen har
släppts.
I årets rapportering rapporteras både ekono-
miska aktiviteter som är taxonomitillämpliga och
taxonomiförenliga kopplat till miljömål 1 och 2 för
deekonomiska aktiviteter som var gällande i före-
gående års rapportering. För de nya miljömålen
(miljömål 3–6), rapporteras i år endast tillämplighet
ienlighet med den lättnadsregel som infördes i
samband med att dessa miljömål publicerades. Det-
samma gäller för tillkommande ekonomiska aktivi-
teter inom miljömål 1–2. Koncernen har analyserat
samtliga tillkommande ekonomiska aktiviteter inom
miljömål 3–6 samt miljömål 1–2 och kan konstatera
att koncernens verksamhet träffas av miljömål 6 där
beskrivningen innefattar hotellverksamhet samt mat
och dryck som säljs i anslutning till denna.
I nedanstående tabeller har Scandic rapporterat
koncernens andel av aktiviteter inom omsättning,
Capex och Opex, som anses omfattas av taxonomin.
Beskrivning av bedömningen av aktiviteter som
omfattas av taxonomin har gjorts enligt nedan-
stående beskrivning.
Omsättning
Total omsättning enligt taxonomin är densamma
som nettoomsättning enligt koncernens resultat-
räkning, se sidan 79. Koncernens nettoomsättning
består av värdet på varor och tjänster genererade
påhotell under hyresavtal, management- och
f ranchiseavgifter.
SCANDICS VERKSAMHET ENLIGT EU:S TAXONOMI FÖR HÅLLBARA INVESTERINGAR
MSEK Totalt
Andel av ekonomiska aktiviteter som
omfattas av taxonomin (i%)
Andel av ekonomiska aktiviteter som
inte omfattas av taxonomin (i%)
Andel av ekonomiska aktiviteter hos de verksamheter som omfattas
av taxonomin och som är miljömässigt hållbara (i%)
1)
Andel av ekonomiska aktiviteter hos de verksamheter som omfattas
av taxonomin, men som inte är miljömässigt hållbara (i%)
1)
Omsättning 21 935 100,0% (0,0) 0,0% (100,0) 100,0% (0,0)
Capex 6 645 100,0% (91,0) 0,0% (9,0) 100,0% (91,0)
Opex 250 100,0% (0,0) 0,0% (100,0) 100,0% (0,0)
1)
För år 2023 redovisas KPI:erna Omsättning, Capex samt Opex enligt aktivitet 2.1 inom miljömål Biologisk Mångfald. Under år 2023 rapporteras endast taxonomitillämplighet och inte taxonomiförenlighet i och med att dessa miljömål publicerades i juni 2023 (”lättnadsregeln”).
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 42
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
Capex
Total Capex avser investeringar i materiella och
immateriella tillgångar exklusive goodwill och nytt-
janderättstillgångar. Årets investeringar återfinns
i not 12–13 på sidan 95–96. Capex relaterade till
nyttjanderättstillgångar enligt IFRS 16 uppgår för
verksamhetsåret till ca 6,1 miljarder SEK (6,6) och
består i huvudsak av förlängningar av befintliga
hyresavtal och nya hyresavtal avseende hotellfastig-
heter. Dessa investeringar återfinns i not 13 på
sidan96. Beloppet för total Capex för året uppgår
till6,6 miljarder SEK (6,6).
För år 2023 avser tillämplig Capex enligt taxo-
nomin de investeringar som är hänförliga till en
identifierad omsättningsaktivitet (2.1 Hotell, semes-
teranläggningar, campingplatser och liknande logi).
Då samtliga Capex gjorts för att gynna Scandics
ekonomiska aktiviteter, ses 100 procent av Capex
som tillämplig för det aktuella verksamhetsåret.
För jämförelseperioden omfattades inte någon
del av omsättningen av taxonomin. Då Scandics
verksamhet finns med i taxonomin på helt olika sätt
2022 och 2023 blir det inte relevant att ytterligare
kommentera skillnader mellan åren. Enligt infor-
mation från EU-kommissionen, skulle då hänsyn i
stället tas till samtliga investeringar där leverantören
bedrev ekonomiska aktiviteter som ingår i taxono-
mins rättsakt, oavsett om investeringen var kopplad
till ekonomiska aktiviteter som fastställt som till-
lämplig under Omsättning. För år 2022, kunde
Scandic fastställa att den del av Capex som var
relaterad till hyrda byggnader som redovisas som
nyttjanderättstillgångar i enlighet med IFRS 16 var
tillämplig, eftersom motparterna i det här fallet var
fastighetsägare och därmed bedrev ekonomisk
aktivitet som ingick i taxonomins rättsakt, Annex I,
7.7 ”Förvärv och ägande av byggnader”.
Opex
Total Opex enligt taxonomin anses vara kostnader
för att underhålla koncernens anläggningstillgångar.
För Scandic omfattar dessa kostnader direkta kost-
nader kopplade till det dagliga underhållet av mate-
riella anläggningstillgångar utförda av koncernen
eller tredje part som krävs för att säkerställa att
tillgångarna fungerar löpande och ändamålsenligt,
renoveringskostnader hänförliga till anläggstill-
gångar och korttidsleasing. Dessa kostnader speci-
ficeras inte i koncernens resultaträkning, men finns
inkluderade i Övriga externa kostnader på sidan 79.
Tillämpliga Opex enligt taxonomin är den del av
dessa kostnader som är hänförligt till en identifierad
omsättningsaktivitet (2.1 Hotell, semesteranlägg-
ningar, campingplatser och liknande logi), vilket för
verksamhetsåret anses uppgå till 100 procent.
För jämförelseperioden ansågs ingen del av
omsättningen omfattas av taxonomin. Hänsyn togs
istället till samtliga kostnader där leverantören
bedrev ekonomiska aktiviteter som fanns beskrivna
i taxonomins rättsakt, oavsett om kostnaden var
kopplad till aktiviteter som fastställts som tillämplig
under Omsättning. Scandic valde för jämförelse-
perioden, att inte utreda tillämplighet för Opex, med
bakgrund i att total Opex enligt taxonomin för året
endast uppgick till 242 MSEK och även sett till den
stora mängd leverantörer som de 242 MSEK
utgjorde.
Nästa steg
Nästa steg i arbetet med taxonomin är att bedöma
taxonomiförenlighet för omsättning, Capex och Opex
i enlighet med kriterierna för miljömålet Biologisk
mångfald.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 43
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven
– upplysningar som omfattar år 2023
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande
skada (DNSH)
Minimiskyddsåtgärder
Andel
förenlig med
taxonomi kraven
(A.1) eller som
omfattas
av taxonomi kraven
(A.2) omsättning,
år 2022
Kategori
möjlig -
görande
verksamhet
Kategori omställ
-
ningsverksamhet
Ekonomiska verksamheter
Kod Omsättning
Andel av
omsättningen,
år 2023
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
MSEK %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheternas omsättning (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Hotell, semesteranläggningar, campingplatser
ochliknande logi
BIO 2.1 21 935
100% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL EL
0%
Omttningen hos de verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är milmässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
21 935
100% 0% 0% 0% 0% 0% 100%
0%
A. Omsättning för verksamheter som omfattas
av taxonomin (A.1 +A.2)
21 935
100% 0% 0% 0% 0% 0% 100%
0%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter som
inte omfattas av taxonomin
0
0%
TOTALT
21 935
100%
TAXONOMITABELL – OMTTNING
J – Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet.
N – Nej, Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet.
N/EL – Omfattas ej, Verksamhet som inte omfattas av taxonomin för det relevanta målet.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 44
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
Andel av kapitalutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven
– upplysningar som omfattar år 2023
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande
skada (DNSH)
Minimiskyddsåtgärder
Andel
förenliga med
taxonomikrav en
(A.1.) eller som
omfattas av
taxonomi kraven
(A.2.) omsättning,
år 2022
Kategori
möjlig -
görande
verksamhet
Kategori omställ
-
ningsverksamhet
Ekonomiska verksamheter
Kod
Kapital-
utgifter
Andel av
kapital-
utgifterna,
år 2023
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
MSEK %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
Kapitalutgifter för de miljössigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
−
Varav möjliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Hotell, semesteranläggningar, campingplatser
ochliknande logi
BIO 2.1 6 645
100% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL EL 0%
rvärv och ägande av byggnader
CCM
7.7
91%
Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är milmässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
6 645
100% 0% 0% 0% 0% 0% 100% 91%
A. Kapitalutgifter för de verksamheter som omfattas
av taxonomin (A.1+A.2)
6 645
100%
0% 0% 0% 0% 0%
100% 91%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter för verksamheter som inte omfattas
av taxonomin
0
0%
TOTALT
6 645
100%
TAXONOMITABELL – KAPITALUTGIFTER
J – Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet.
N – Nej, Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet.
N/EL – Omfattas ej, Verksamhet som inte omfattas av taxonomin för det relevanta målet.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 45
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
Andel av driftsutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven
– upplysningar som omfattar år 2023
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande
skada (DNSH)
Minimiskyddsåtgärder
Taxonomi-
förenlig
andel av
drifts utgifterna,
år 2022
Kategori
möjlig -
görande
verksamhet
Kategori omställ
-
ningsverksamhet
Ekonomiska verksamheter
Kod Drifts utgifter
Andel av
driftsutgifter,
år 2023
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
MSEK %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
Drifts utgifter för de miljössigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamhetera (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Hotell, semesteranläggningar, campingplatser
ochliknande logi
BIO 2.1 250
100% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL EL 0%
Drifts utgifter för verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är milmässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
250 100%
0% 0% 0% 0% 0% 100% 0%
A. Driftsutgifter för de verksamheter som omfattas
av taxonomin (A.1+A.2)
250 100% 0% 0% 0% 0% 0% 100%
0%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter för verksamheter som inte omfattas av
taxonomin
0
0%
TOTALT
250
100%
Tabellerna 1–5 i bilaga XII till delegerad förordning (EU) 2022/1214 anses inte omfattas av taxonomin och rapporteras inte eftersom inget av företagen bedriver verksamhet inom kärnkraft eller fossilgasrelaterade verksamheter.
Tabell 1 skulle endast innehålla Nej i alla fält.
TAXONOMITABELL – DRIFTSUTGIFTER
J – Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet.
N – Nej, Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet.
N/EL – Omfattas ej, Verksamhet som inte omfattas av taxonomin för det relevanta målet.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 46
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
MEDARBETARDATA
FÖRDELNING PER ANSTÄLLNINGSFORM
Sverige Norge Finland Danmark Övriga
2023 Kvinnor Män Kvinnor Män Kvinnor Män Kvinnor Män Kvinnor Män Totalt
Totalt antal 4 510 2 322 3 185 2 208 2 148 990 1 744 1 144 290 243 18 784
Fast anställning 2 414 1 371 1 779 1 209 1 223 592 938 650 260 224 10 660
varav anställda på heltid 1 282 876 954 841 651 377 482 477 231 213 6 383
varav anställda på deltid 1 132 496 825 368 573 214 456 173 29 11 4 277
Temporär anställning 2 096 951 1 406 999 127 63 806 494 30 19 6 991
Inhyrd personal 798 335 1 133
Sverige Norge Finland Danmark Övriga
2022 Kvinnor Män Kvinnor Män Kvinnor Män Kvinnor Män Kvinnor Män Totalt
Totalt antal 4 807 2 601 3 168 2 104 1 754 693 1 778 1 228 260 212 18 605
Fast anställning 2 405 1 412 1 771 1 199 1 271 582 993 676 235 199 10 743
varav anställda på heltid 1 265 891 931 819 664 390 536 501 220 190 6 406
varav anställda på deltid 1 140 521 840 380 607 192 457 175 15 9 4 336
Temporär anställning 2 402 1 189 1 397 905 117 42 785 552 25 13 7 427
Inhyrd personal 366 69 435
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 47
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
NYANSTÄLLDA
1)
2023 2022
Antal Andel, % Antal Andel, %
Totalt antal / % av total 1 249 6,6 2 680 14,4
Varav Kvinnor 704 56,4 1 604 59,9
Män 545 43,6 1 076 40,1
Varav Ålder <30 653 52,3 1 347 50,3
Ålder 30–50 513 41,1 1 103 41,2
Ålder >50 83 6,6 230 8,6
Varav Sverige 296 23,7 845 31,5
Norge 264 21,1 593 22,1
Finland 214 17,1 466 17,4
Danmark 323 25,9 592 22,1
Övriga Europa 152 12,2 184 6,9
1)
Enbart fast anställda.
PERSONALOMSÄTTNING
1)
2023 2022
Antal Andel, % Antal Andel, %
Totalt antal / % av total 2 166 11,5 2 470 13,3
Varav Kvinnor 1 269 58,6 1 470 59,5
Män 897 41,4 1 000 40,5
Varav Ålder <30 959 44,3 1 031 41,7
Ålder 30–50 975 45 1 160 47,0
Ålder >50 232 10,7 279 11,3
Varav Sverige 679 31,3 801 32,4
Norge 444 20,5 456 18,5
Finland 327 15,1 408 16,5
Danmark 558 25,8 679 27,5
Övriga Europa 158 7,3 126 5,1
DEMOGRAFISK FÖRDELNING
2023 Totalt antal medarbetare, % Styrelse, % Koncernledning, % Chefer, % Medarbetare, %
Män 6 907 36,8 4 57,1 7 80 617 43,4 6 283 36,2
Kvinnor 11 877 63,2 3 42,9 2 20 804 56,6 11 071 63,8
Ålder <30 7 719 41,1 - - - - 106 7,5 7 613 43,9
Ålder 30–50 8 092 43,1 - - - - 908 63,9 7 184 41,4
Ålder >50 2 973 15,8 7 100 9 100 407 28,7 2 557 14,7
Totalt 18 784 7 9 1 421 17 354
2022 Totalt antal medarbetare, % Styrelse, % Koncernledning, % Chefer, % Medarbetare, %
Män 6 838 36,8 4 57,1 7 87,5 630 44,8 6 201 36,1
Kvinnor 11 767 63,2 3 42,9 1 12,5 775 55,2 10 991 63,9
Ålder <30 7 996 43,0 - - - - 121 8,6 7 875 45,8
Ålder 30–50 7 781 41,8 - - 1 12,5 905 64,4 6 875 40,0
Ålder >50 2 828 15,2 7 100 7 87,5 379 27,0 2 442 14,2
Totalt 18 605 7 8 1 405 17 192
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 48
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
MILJÖDATA
MWh 2023 2022 2021 2020 2019
Energi konsumtion
Elektricitet 337 497,5 333 592,3 302 120,0 272 245,7 359 426,7
Fjärrvärme 306 323,9 293 528,7 289 855,2 231 710,5 287 205,3
Fjärrkyla 23 366,0 24 091,4 19 947,7 16 017,5 20 239,5
Totalt 667 187,4 651 212,3 611 922,9 519 973,7 666 871,5
CO
2
e-utsläpp, ton
2)
Elektricitet 4 174,8 - - 279,8 911,5
Fjärrvärme 27 599,1 24 529,7 25 386,6 23 100,5 33 425,7
Fjärrkyla 109,8 145,1 101 156,4 617,9
Totalt 31 883,6 24 674,8 25 487,6 23 536,7 34 955,1
MWh 2023 2022 2021 2020 2019
Energiförbrukning
Propangas 1 207,0 1 133,6 1 005,4 885,9 1 476,3
Natur och stadsgas 2 602,1 4 509,0 6 942,5 7 765,1 6 450,2
Biogas 477,4 467,8 346,0 280,2 813,3
Värmeolja
405,1 0,1 - 42,1 404,2
Gasolin 149,3 130,3 - - -
Köldmedier - - - -
Totalt 4 840,9 6240,8 8293,9 8 973,3 9144
CO
2
e-utsläpp, ton
Propangas 253,5 238,7 211,7 201,7 336,2
Natur och stadsgas 468,4 817,2 1 258,2 1 572,7 1 306,4
Biogas 24,4 28,6 19,4 17,0 54,6
Värmeolja
1)
- - - - 110,3
Gasolin 35,8 31,9 - - -
Köldmedier 1 873,0 2 013,4 1 114,3 - 393,8
Totalt 2 655,0 3 129,8 2 603,5 1 791,4 2 201,3
CO
2
e utsläpp, ton
3)
2023 2022 2021 2020 2019
Flyg 450,4 302,5 83,4 143,7 666,6
Tåg 3,0 0,4 - - -
Totalt 453,4 302,9 83,4 143,7 666,6
Totalt antal km
Flyg 3 903 819 2571875 672 172 1 154 121 5 618 904
Tåg 3 740 456 1 438 544 380 016 526 772 1 538 539
Totalt 7 644 275 4 010 419 1 052 188 1 680 893 7 157 443
Total vikt avfall per
bort skaffnings metod, ton
2023 2022 2021 2020 2019
Farligt
avfall
Icke farligt
avfall
Farligt
avfall
Icke farligt
avfall
Farligt
avfall
Icke farligt
avfall
Farligt
avfall
Icke farligt
avfall
Farligt
avfall
Icke farligt
avfall
Återanvändning - - - - - - - - - -
Återvinning 13,8 9 555,3 9,9 8 733,1 3,2 5 705,3 4,9 5 357,7 14,0 11 301,2
Energiåtervinning
1)
44,9 6 815,9 33,0 7 357,4 18,9 5 580,0 17,6 4 723,0 29,8 8 494,5
Förbränning 60,8 - 44,8 - 26,5 - 24,0 - 38,6 -
Deponi 8,0 110,0 5,9 57,6 3,5 18,2 3,2 18,2 5,1 41,1
Totalt 127,5 16 481,2 93,6 16 148,1 52,1 11 303,5 49,7 10 098,9 87,5 19 836,8
1)
För Sverige har vi uppskattat mängden hushållsavfall för att kommunen som har avfallsmonopol inte kan förse oss med den faktiska vikten.
Total vikt avfall
per avfallstyp, ton 2023 2022 2021 2020 2019
Papper 1 946,6 1 915,5 1 298,4 1 189,6 2 539,7
Glas 2 011,8 1 840,8 1 150,9 1 066 2 255,3
Metall 152,4 141,8 97,6 102 199,9
Plast 475,9 352,1 212,2 180,5 331,0
Övrigt avfall 12 022,0 11 991,6 8 596,4 7 610,6 14 598,4
SCOPE
1
SCOPE
2
SCOPE
3
1)
Sedan år 2020 använder Scandic Biovärmeolja, vilket inte medför koldioxidsutsläpp.
2)
Platsbaserade utsläpp, CO
2
e för Scope 2, år 2023 uppgick till 31 896,3 ton.
3)
Delar av Scandics Scope 3 utsläpp.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 49
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
SAMHÄLLSDATA
GENERERAT OCH DISTRIBUERAT DIREKT EKONOMISKT VÄRDE
Skapat ekonomiskt värde, MSEK 2023 2022 2021 2020 2019
Intäkter 21 935 19 230 10 130 7 470 18 956
Fördelat ekonomiskt värde 20 562 17 100 11 809 13 420 18 234
Kostnader 11 462 9 565 6 973 8 780 10 932
Löner, sociala avgifter, pensioner och förmåner 6 882 5 957 3 597 3 489 5 869
Finansiella kostnader 2 064 1 808 1 606 1 281 1 253
Skatter och avgifter -152 -221 -367 -130 177
Samhällsinvesteringar
1)
1,6 1,17 0,50 0,76 3,03
Bibehållet ekonomiskt värde 1 373 2 120 -1 678 -5 950 721,97
Informationen i tabellen visar på genererat och distribuerat ekonomiskt värde. Detta indikerar hur Scandic har skapat värde för sina
intressenter ur ett bredare samhällsperspektiv. Scandics verksamhet drivs på ett sunt sätt med hållbar fördelning av rörelsekostnader,
inklusive löner, skatter och samhällsinvesteringar, samtidigt som det finns en god lönsamhet för aktieägare.
SAMHÄLLSINVESTERINGAR 2023 PER LAND
1)
Samhällsinvesteringar, SEK 2023
Sverige 796 000
Finland 121 191
Norge 500 000
Danmark 36000
Tyskland 117 745
Polen 6 872
Totalt 1 577 808
Sedan 2001 drivs initiativet Scandic i samhället som går ut på att varje hotell årligen gör insatser eller aktiviteter för att stötta lokalsamhället.
Under 2023 anordnades över 460 initiativ under Scandic i samhället, för mer information och exempel på aktiviteter se sidan 41 och 51–52.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 50
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
Organisation Beskrivning Land Typ av samarbete
Dansk Erhverv CSR netværk Nätverk för serviceindustrin som representerar 17 000 företag. Danmark Medlem
ReFood Samlar in och distribuerar överbliven mat från restauranger. Danmark Medlem
Wonderful Copenhagen Aktiv i att bygga och kommunicera Planet Copenhagen. Manifest för att säkra en
hållbar utveckling inom turismen och skapa den mest hållbara destinationen.
Danmark Medlem
Micro Grens DK Cirkulär hållbarhet. Insamling av kaffesump från Scandics kaffemaskiner till
svampgårdar, vilka levererar svamp till Scandics restauranger.
Danmark Leverantör
Pride Partnership Pride Köpenhamn. Danmark Partner
Cykling for Cancer 24timmars spinning evenemang till stöd för cancer forskning. Danmark Partner
LittleBigHelp Samarbete med LittleBigHelp sponsring av evenemanget och insamling genom
Scandic on the Move.
Danmark Partner
Økologisk landsforening Alla Scandic Hotell i Danmark köper in mellan 30–60 procent ekologiska mat och dryck. Danmark Medlem
Too Good To Go Digital tjänst som säljer överbliven mat som annars hade slängts. Danmark, Norge, Tyskland Partner
Resq Digital tjänst som säljer överbliven mat som annars hade slängts. Finland Partner
Fightback Stödjer människor som drabbats av skallskador Finland Sponsor
Lastenklinikoiden Kummit Stöd till patienter och deras familjer. Finland Partner
Recup Digital återförsäljare av hållbara butiksförpackningar som ingår i ett pantsystem Tyskland Partner
Spatzenkino Organisation som arbetar med barn med olika kulturell bakgrund. De arbetar med
utbildnings filmer för barn från 4–7 år.
Tyskland Sponsor
Helt Med Skapar meningsfullt arbete för människor med funktionsnedsättningar och/eller
inlärnings svårigheter.
Norge Partner
Kutt Matsvinn 2020 Organisation som syftar till att minska matsvinnet i hotellbranschen med 20 procent till 2020
och med 50 procent till 2030 i linje med FN:s mål 12.3 om halverat matsvinn i världen.
Norge Medgrundare
Sammen for livet Förbättrar förutsättningarna för anställning för människor som står utanför arbetsmarknaden
såsom före detta förbrytare.
Norge Partner
EXEMPEL PÅ INTIATIV SOM SCANDIC STÖTTAT 2023
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 51
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
Organisation Beskrivning Land Typ av samarbete
Blue Cross Julmiddag på cirka tio hotell för personer med särskilda behov. Norge Partner
Norwegian Ski Federation/
PARA cross-country
Aktivering av sponsring med fokus på tillgänglighet samt inkludering och mångfald. Norge Partner
The Norwegian Association
for Persons with Intellectual
Disabilities (NFU)
Aktivering av sponsring med fokus på tillgänglighet samt inkludering och mångfald. Norge Partner
Food Bank Charity Projekt för att minska matsvinn. Polen Partner
Norwegian Handball
Association
Aktivering av sponsring till det nationella ”sit down”-team till stöd för atleter
som är rullstolsburna.
Norge Partner
GOT – Gdansk Tourism
Organisation
Nätverk inom turism och hotell med fokus på erfarenhetsutbyte och utbildning.
Även möjlighet att delta i välgörenhetsprojekt.
Polen Medlem
My Dream Now Arbetar för att koppla ihop arbetsmarknaden med elever från gymnasieskolor i utsatta områden. Sverige Partner
Diversity Charter Sweden Del i Diversity Charters europeiska nätverk. Arbetar för mångfald och ett inkluderande
perspektiv i företag och organisationer.
Sverige Medlem, medgrundare
och styrelsemedlem
Karma Digital tjänst som säljer överbliven mat som annars hade slängts. Sverige Partner
Metos System för livsmedelssäkerhet för att undvika ökat matsvinn. Sverige, Danmark, Tyskland,
Norge, Finland, Polen
Leverantör
EXEMPEL PÅ INTIATIV SOM SCANDIC STTAT 2023, FORTS.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 52
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
OM SCANDICS HÅLLBARHETSREDOVISNING
Intressentdialog och väsentlighetsanalys
Till grunden för Scandics hållbarhetsstrategi och
mål ligger en väsentlighetsanalys, som uppdateras
regelbundet i dialog med intressenter. Utifrån de
väsentliga områdena sätts aktiviteter och mål som
följs upp regelbundet.
Under 2023 har en dubbel väsentlighetsanalys
genomförts, i linje med de riktlinjer som etablerats i
European Sustainability Reporting Standards (ESRS).
Denna kommer att användas för det fortsatta arbe-
tet med anpassning till Corporate Sustainability
Reporting Directive(CSRD), och presenteras mer
utförligt i årsrapporten 2024.
Datainsamling och beräkningar
Hållbarhetsredovisningen inkluderar Scandics alla
hotell med operationell kontroll som drivs via hyres-
avtal i samtliga verksamhetsländer samt koncer-
Intressentgrupp Viktiga hållbarhetsfrågor – utifrån tidigare intressentdialoger
Medarbetare • Nöjda kunder
• Hälsa och säkerhet
• Minimera avfall
Ägare och investerare • Minska utsläppen av koldioxid
• Minimera avfall
Att styrelse och ledningsgrupp är engagerade i hållbarhetsfrågor
Intresseorganisationer • Minska utsläppen av koldioxid
• Minimera avfall
Rättvisa arbetsvillkor för medarbetare
• Biologisk mångfald
Framtida medarbetare • Rättvisa arbetsvillkor för medarbetare
• Minimera avfall
• Möjlighet att påverka
Gäster • Minimera avfall
• Minska utsläppen av koldioxid
Hälsa och säkerhet för medarbetare
• Bidra genom bra val
Intressentgrupp Viktiga hållbarhetsfrågor – utifrån tidigare intressentdialoger
Företagskunder Rättvisa arbetsvillkor för medarbetare
• Hälsa och säkerhet för medarbetare
Välja material till inredning med hänsyn till miljön
ESG-analytiker Arbeta aktivt mot trafficking och prostitution
• Minska utsläppen av koldioxid
Att styrelse och ledningsgrupp är engagerade i hållbarhetsfrågor
Samarbetspartners Säkerställa att alla medarbetare har samma rättigheter och möjligheter
Arbeta aktivt mot trafficking och prostitution
Rättvisa arbetsvillkor för medarbetare
Ethos International
Miljödata har verifierats av Ethos International
i enlighet med AA1000AS v3.
nens supportkontor. Vid beräkning av miljöcerti-
fierade hotell är samtliga hotell inkluderade.
Utsläppsdata är uträknade baserade på
GHG-protokollet, leverantörsinformation samt tred-
jepartsrapporter över utsläppsfaktorer för fjärrvärme
och fjärrkyla. Beräkningar av utsläpp i scope 1–3
görs av Scandics centrala hållbarhetsavdelning
baserat på data från hotellen samt data från våra
energileverantörer och resebolag. Avfallsdata är
sammanställd utifrån rapporter från Scandics
avfallsleverantörer. Miljödata har verifierats av
Ethos International i enlighet med AA1000AS v3.
Informationen om personal är sammanställd från
HR-systemet och leverantörsdata är hämtad från
Scandics risk bedömningsverktyg. Kundnöjdhets-
data är framtagen genom månatliga kundenkäter.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 53
LADDA NED A4-PDF
HÅLLBAR AFFÄR
GRI-INDEX
Detta är Scandics åttonde årliga hållbarhetsredovisning.
Scandic har upprättat hållbarhetsredovisnin gen med
hänsyn tagen till GRI Standards 2021 och dess
redovisnings principer i den omfattning som anges
i GRI-indexet. Hållbarhetsredovisningen bygger på
resul tatet från Scandics väsentlighetsanalys.
Hållbarhetsredovisningen återfinns på sidorna som
anges i GRI-indexet och uppfyller kravet på lagstadgad
hållbarhetsrapportering enligt årsredovisningslagen.
Omfattningen av hållbarhetsredovisningen är densamma
som tidigare år.
Redovisningen avser 1 januari till 31 december 2023.
Förra redovisningen publicerades den 5 april 2023.
Kontaktinformation
Frågor om Scandics årsredovisning
och hållbarhetsrapport hänvisas till:
Rasmus Blomqvist
Director Investor Relations:
rasmus.blomqvist@scandichotels.com
+46 70 233 53 67
GRI 2: GENERELLA UPPLYSNINGAR 2021
GRI Standard och upplysning Sida Kommentar
Organisationen och redovisningsprinciper
2-1 Detaljer om organisationen 58
2-2 Enheter inkluderade i organisationens
hållbarhetsrapportering
62 Hållbarhetsredovisningen har
samma omfattning som års-
edovisningen.
2-3 Redovisningsperiod, frekvens och kontaktperson 53–54
2-4 Förändringar i tidigare rapporterade upplysningar 53–54
2-5 Externt bestyrkande 53,56 Hållbarhetsredovisningen har inte
varit föremål för externt bestyrk-
ande men revisorn har yttrat sig
om den lagstadgade hållbarhets-
rapporten.
Aktiviteter och anställda
2-6 Aktiviteter, värdekedja och andra affärs förbindelser 9,19,21–22,31–
32,40,54,66–67
2-7 Anställda 24–25,47–78 Scandic redovisar inte tim-
anställd per kön och region.
2-8 Arbetare som inte är anställda 24–25,47–48
Styrning
2-9 Sammansättning och struktur för styrning 29,68–77
2-10 Nominering och val för högsta styrande organ 69
2-11 Ordförande för högsta styrande organ 69–74
2-12 Styrande organs roll i översyn och hantering
av påverkan
68–70,74
GRI Standard och upplysning Sida Kommentar
2-13 Delegering av beslutsfattande för hantering
av påverkan
72
2-14 Högsta styrande organets roll i hållbarhets redovisning 70–71
2-15 Intressekonflikter 70–71
2-16 Kommunikation av kritiska angelägenheter 29
2-17 Den samlade kunskapen hos det högsta styrande organet 69–70,72
2-18 Utvärdering av det högsta styrande organets
prestation
69
2-19 Ersättningspolicy Ersättnings-
rapporten
2-20 Process för att fastställa ersättningar 69–70
2-21 Årligt totalt kompensationsförhållande Ersättnings-
rapporten
Strategi, policyer och praxis
2-22 Uttalande om strategi för hållbar utveckling 7
2-23 Policyer och åtaganden kopplade till hållbarhet 29
2-24 Integrering av policyer och åtaganden kopplade
till hållbarhet
29
2-25 Processer för att avhjälpa negativ påverkan 29,36–41,63
2-26 Mekanismer för rådgivning och rapportering
av angelägenheter för organisationen
29
2-27 Efterlevnad av lagar och förordningar 40–41 Inga lagöverträdelser har skett
under 2023.
2-28 Medlemskap i organisationer 50–52
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 54
LADDA NED A4-PDF
GRI-INDEX
GRI-INDEX FORTS.
GRI Standard och upplysning Sida Kommentar
Intressentengagemang
2-29 Metod för intressentdialog 53
2-30 Kollektivavtal 84 procent av Scandics medar-
betare omfattas av kollektivavtal.
GRI 3: VÄSENTLIGA FRÅGOR 2021
GRI Standard och upplysning Sida Kommentar
3-1 Process för att fastställa väsentliga frågor 53
3-2 Lista på väsentliga frågor 53
3-3 Styrning av väsentliga frågor 53
SPECIFIKA FRÅGOR
GRI Standard och upplysning Sida Kommentar
GRI 201: Ekonomiskt resultat 2016
201-1 Genererat och distribuerat direkt ekonomiskt värde 50
GRI 302: Energi 2016 Aktiviteter och anställda
302-1 Energianvändning inom den egna organisationen 38–39,49
GRI 305: Utsläpp 2016
305-1 Direkta utsläpp av växthusgaser (scope 1) 38,49
305-2 Indirekta utsläpp av växthusgaser (scope 2) 38,49
305-3 Övriga indirekta utsläpp av växthusgaser (scope 3) 49
305-4 Utsläppsintensitet av växthusgaser 38,49
GRI 306: Avfall 2020
306-2 Hantering av signifikant avfallsrelaterad påverkan 32,38,49
306-4 Återanvänt avfall 49
306-5 Bortskaffat avfall 49
GRI 308: Bedömning av leverantörer utifrån miljökriterier 2016
308-1 Nya leverantörer som granskats enligt miljökriterier 32,38–40
GRI 401: Anställning 2016
401-1 Nyanställningar och personalomsättning 24–25,47–48
GRI 405: Mångfald och lika möjligheter 2016
405-1 Mångfald i ledningar och bland medarbetare 48
GRI 414: Bedömning av leverantörer utifrån sociala kriterier 2016
414-1 Nya leverantörer som granskats enligt sociala kriterier 40
GRI 2: GENERELLA UPPLYSNINGAR 2021, FORTS.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 55
LADDA NED A4-PDF
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE AVSEENDE DEN
LAGSTADGADE HÅLLBARHETSRAPPORTEN
Till bolagsstämman Scandic Hotels Group AB (publ), org.nr 556703-1702
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år 2023
(räkenskapsåret 2023) på sidorna 26–55 och för att den är upprättad
i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns
yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår
granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt
mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.
Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 27 mars 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Sofia Götmar-Blomstedt
Auktoriserad revisor
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
HÖJDPUNKTER 2023
STOLT ARV
STRATEGI FÖR EN HÅLLBAR AFFÄR
HÅLLBAR HOTELLVERKSAMHET
ANSVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR
EU:S TAXANOMI
MEDARBETARDATA
MILJÖDATA
SAMHÄLLSDATA
OM SCANDICS
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 56
LADDA NED A4-PDF
REVISORNS YTTRANDE
STYRNING OCH
FÖRVALTNING
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 57
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Koncernens nyckeltal, MSEK 2023 2022 Förändring, %
Finansiella nyckeltal, rapporterat
Nettoomsättning 21 935 19 230 14,1%
Rörelseresultat 2 785 2 457
Periodens resultat 569 428
Resultat per aktie, SEK 2,86 2,21
Alternativa nyckeltal
Justerat EBITDA 2 566 2 536
Justerat EBITDA, marginal % 11,70 13,18
Periodens resultat, exkl. IFRS 16 1 083 866
Resultat per aktie, SEK, exkl. IFRS 16 5,09 4,10
Räntebärande nettoskuld 1 503 2 909
Räntebärande nettoskuld/justerat EBITDA, LTM 0,6 1,1
Hotellrelaterade nyckeltal
RevPAR (Genomsnittlig intäkt per tillgängligt rum), SEK 782 683 14,4%
ARR (Genomsnittligt pris), SEK 1 272 1 183 7,5%
OCC (Beläggningsgrad), % 61,4 57,7
Antal rum vid periodens utgång 55 642 55 831 -0,3%
2023 i korthet
Nettoomsättningen ökade med 14,1 procent till
21 935 MSEK (19 230) och rörelseresultatet uppgick
till 2 785 MSEK (2 457).
Genomsnittlig beläggningsgrad för 2023 var 61,4 pro-
cent (57,7) medan RevPAR uppgick till 782 SEK (683).
Justerat EBITDA uppgick till 2 566 MSEK (2 536).
Exklusive direkta statsstöd och poster av engångs-
karaktär uppgick justerad EBITDA-marginal till
11,4 procent (11,1).
Resultat per aktie uppgick till 2,86 SEK (2,21).
Exklusive IFRS 16, uppgick resultat per aktie till
5,09 SEK (4,10).
Fritt kassaflöde uppgick till 1 754 MSEK (2 202).
För 2023 föreslår styrelsen att årsstämman beslutar
att inte lämna någon utdelning.
Scandic Hotels Group AB (publ)
org nr 556703-1702
Styrelsen och verkställande direktören för Scandic Hotels
Group AB (publ), med säte i Stockholm, får härmed avge
årsredovisning och koncernredovisning för verksamhets-
året 2023.
Verksamhet
Bolaget äger Scandickoncernen till 100 procent genom det
helägda dotterbolaget Scandic Hotels Holding AB. Scandic
har under året bedrivit hotellverksamhet i sex länder:
Sverige, Norge, Finland, Danmark, Tyskland och Polen.
Totalt hade Scandic på balansdagen 55 642 rum (55 831)
i drift fördelade på 267 hotell (271), varav 246 (250) med
hyresavtal. Adress till bolagets huvudkontor är Sveavägen
167, Stockholm, Sverige.
Nordiska hotellmarknadens utveckling
Året inleddes bra med god efterfrågan och ökande
prisnivåer. För Scandic var utvecklingen särskilt bra inom
affärssegmentet där möten och konferenser efterfrågades
på historiskt höga nivåer för ett första kvartal. Jämfört med
första kvartalet 2022, som påverkades av pandemirestrik-
tioner, ökade marknadens beläggningsgrad till 53 procent
(40). Genomsnittliga rumspriser ökade med cirka 12
procent till 1 132 SEK (1 007).
Under våren och försommaren utvecklades efterfrågan
och priser väl, främst drivet av höga nivåer av inrikes- och
intranordiskt resande samt ett stort och attraktivt nöjesut-
bud. Det återspeglades i särskilt hög efterfrågan på hotell-
rum i storstadsregionerna. Marknadens beläggningsgrad
uppgick till 63 procent (64) och genomsnittliga rumspriser
ökade till 1 286 SEK (1 197), motsvarande en ökning med
cirka sju procent.
Den positiva marknadsutvecklingen fortsatte i det
tredje kvartalet med hög efterfrågan från fritidsresenärer
och en bra start på mötessäsongen med god efterfrågan
från affärsresenärer, konferenser och möten. Marknadens
beläggningsgrad uppgick till 70 procent (71) och genom-
snittliga rumspriser ökade till 1 289 SEK (1 251), vilket
motsvarade en ökning med cirka tre procent.
Året avslutades med ett bra kvartal präglat av god
efterfrågan från affärsgäster. Jämfört med samma period
i fjol sålde Scandic fler rumsätter och samtliga marknader
ökade beläggningsgraden till högre prisnivåer. Scandic
presterade något bättre än marknaden i stort och RevPAR
var på fortsatt höga nivåer över 2019. Marknadens belägg-
ningsgrad uppgick till 57 procent (57) och genomsnittliga
rumspriser ökade till 1 226 SEK (1 187), vilket motsvarade
en ökning med cirka 3,3 procent.
Säsongsvariationer
Scandic verkar i en bransch med säsongsvariationer.
Första kvartalet och perioder med lågt affärsresande
såsom sommarmånaderna, påsk och jul/nyår är generellt
sett de svagaste. Påsk infaller antingen under första eller
andra kvartalet vilket behöver beaktas vid en jämförelse
mellan åren. Under 2022 och 2023 inföll påsken under det
andra kvartalet. Under 2024 kommer påsken i huvudsak
att inträffa under det första kvartalet.
Koncernens utveckling
IFRS 16 Leasing har en väsentlig påverkan på Scandics
resultat- och balansräkning då Scandic har en affärsmodell
med långsiktiga hyresavtal. För att investerare både med
och utan god kunskap om IFRS 16 ska få en bra uppfatt-
ning om bolagets ställning har Scandic valt att presentera
resultat och finansiella nyckeltal både inklusive och
exklusive effekt av IFRS 16.
Scandics finansiella mål om lönsamhet, kapitalstruktur
och utdelning exkluderar effekt av IFRS 16. Presentation
av resultatet för respektive segment (land/grupp av länder)
sker endast exklusive effekt av IFRS 16 i enlighet med hur
resultatet följs upp av koncernledning och styrelse. För mer
information om IFRS 16 och dess effekter på den finan-
siella rapporteringen se sidan 113–116.
Nettoomsättningen ökade med 14,1 procent till 21 935
MSEK (19 230). Valutaeffekter påverkade netto omsätt-
ningen positivt med 381 MSEK motsvarande 2,0 procent.
Antal tillgängliga rum vid utgången av perioden var
marginellt lägre jämfört med föregående år. Organisk
tillväxt exklusive valutakurseffekter och förvärv, uppgick till
12,1 procent. För jämförbara enheter ökade omsättningen
med 9,7 procent.
Genomsnittlig intäkt per tillgängligt rum (RevPAR)
ökade med 14,5 procent till 782 SEK jämfört med 683
SEK föregående år. Samtliga marknader uppvisade en
förbättring av RevPAR jämfört med motsvarande period
föregående år. Genomsnittligt rumspris har fortsatt att
utvecklats positivt och uppgick till 1 272 SEK, en ökning
med 7,5 procent jämfört med motsvarande period föregå-
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 58
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
ende år. Restaurang- och konferensintäkterna ökade med
14,4 procent. Ökningen är en följd av hög efterfrågan på
möten och konferenser för samtliga marknader. Andelen
av nettoomsättningen uppgick till 28,8 procent (28,8).
Rapporterat resultat
Rörelseresultatet uppgick till 2 785 MSEK (2 457). I
rörelse resultatet ingick öppningskostnader för nya hotell
med 17 MSEK (-131). Jämförelsestörande poster uppgick
till -14 MSEK (-16) avseende kostnader för organisations-
förändringar och hotell som kommer att lämnas. Avskriv-
ningarna uppgick till -3 812 MSEK ( 3 372). Ökningen av
avskrivningar påverkades av tillkommande avskrivningar
enligt IFRS 16 med 441 MSEK. Koncernens finansnetto
uppgick till -2 064 MSEK (-1 808). och har belastats med
-24 MSEK i samband med återköp av konvertibelt lån.
Resultat före skatt uppgick till 721 MSEK (649). Redovisad
skatt uppgick till -152 MSEK (-221) och har påverkats
positivt av värdering av skattemässiga underskott från
tidigare år i Danmark med 128 MSEK. Nettoresultatet
uppgick till 569 MSEK (428).
Resultatet per aktie efter utspädning uppgick till
2,86 SEK per aktie (2,21). Beräkningen av resultat per
aktie inkluderar full utspädningseffekt, då årets resultat
hänförligt till moderbolagets aktieägare är positivt.
Exklusive effekt 16
Hyreskostnaderna ökade och uppgick till 6 272 MSEK
(5 391). Hyreskostnaderna i förhållande till nettoomsätt-
ningen ökade till följd av högre rumsintäkter och uppgick
till 28,6 procent (28,0). Under perioden har förhandlade
hyresrabatter erhållits med 30 MSEK (89) vilket reducerat
de fasta och garanterade hyrorna. Avskrivningarna uppgick
till -844 MSEK (-845). Justerat EBITDA uppgick till 2 566
MSEK (2 536), drivet av högre nettoomsättning och god
kostnadskontroll. De nya hotellen som öppnades under
2022 och 2023 och är under ramp-up, har haft en bra
utveckling och bidrog positivt till koncernens resultat.
Exklusive poster av engångskaraktär uppgick justerat
EBITDA till 2 492 MSEK (2 103), motsvarande en juste-
rad EBITDA marginal om 11,4 procent (11,1). Poster av
engångskaraktär uppgick under året till 74 MSEK (433).
Under 2023 erhölls ersättning för flyktingverksamhet avse-
ende hotellrum som inte utnyttjats i Norge med 60 MSEK
(184) och den svenska verksamheten erhöll elstöd om 20
MSEK (0). Ersättning i samband med öppningar av hotell
uppgick till 23 MSEK (59) och återbetalning av statliga
stöda i Tyskland och Norge uppgick till -29 MSEK (190).
Koncernens finansnetto uppgick till -330 MSEK (-344).
Räntekostnaderna uppgick till -288 MSEK (-307) och har
påverkats positivt av en lägre skuldsättning. Resultat före
skatt uppgick till 1 361 MSEK (1 200) och nettoresultatet
till 1 083 MSEK (866). Resultatet per aktie efter utspädning
uppgick till 5,09 SEK (4,10).
Tillväxt i RevPAR och nettoomsättning
jämfört med 2022
Jan – dec 2023
RevPAR,
SEK
RevPAR,
%
Netto-
omsättn.
MSEK
Netto-
omsättn.
%
Valutaeffekter 14 2,1 381 2,0
Organisk tillväxt 85 12,4 2 323 12,1
– Nya hotell 0 0,0 818 4,3
Nya/lämnade
hotell 7 1,0 -352 -1,8
– LFL 78 11,5 1 857 9,7
Rapporterad tillväxt 99 14,4 2 704 14,1
LFL-bidrag till tillväxt = LFL-portföljens förändring av RevPAR och netto-
omsättning i förhållande till den totala portföljen
Finansiella mål
Scandic antog i början av 2016 följande finansiella mål:
Årlig genomsnittlig nettoomsättningstillväxt om minst
5 procent sett över en hel konjunkturcykel, exklusive
eventuella förvärv och samgåenden.
En genomsnittlig justerad EBITDA-marginal om minst
11 procent sett över en hel konjunkturcykel.
En nettoskuld i relation till justerad EBITDA om 2–3x.
Enligt Scandics utdelningspolicy är målet att utdel-
ningen ska uppgå till minst 50 procent av årets resultat.
För 2023 föreslår styrelsen att årsstämman beslutar att
inte lämna någon utdelning.
SEK
0
300
600
900
1 200
1 500
202320222021202020192018
0
100
200
300
400
500
600
700
800
202320222021202020192018
SEK
20
30
40
50
60
70
2023 20222021202020192018
%
RevPAR, SCANDIC GENOMSNITTLIGT RUMSPRIS, SCANDIC BELÄGGNINGSGRAD, SCANDIC
SEGMENT
Sverige
Nettoomsättningen ökade med 9,7 procent till 6 644
MSEK (6 053). För jämförbara enheter rapporterades en
ökad nettoomsättning med 9,4 procent. Förändringar i
hotellportföljen bidrog netto med 19 MSEK. Störst positiv
påverkan har hotellen Scandic Göteborg Central och Scan-
dic Kiruna. Lämnade hotell avser Scandic Ferrum som har
stängt i samband med öppning av det nya hotellet i Kiruna
samt Scandic Ariadne och Scandic Norra Bantorget som
är stängda för renovering och öppnar igen under nästa år.
Genomsnittlig intäkt per tillgängligt rum (RevPAR) uppgick
till 764 SEK, en ökning med 12,2 procent jämfört med
motsvarande kvartal föregående år. Justerat EBITDA för-
bättrades till 995 MSEK (876). Under perioden har elstöd
om 20 MSEK mottagits. För 2022 erhölls 45 MSEK
i samband med öppning av nya hotell.
MSEK 2023 2022
Föränd-
ring, %
Nettoomsättning 6 644 6 053 9,7
Omsättningstillväxt, % 9,7 96,7
Organisk tillväxt, % 9,7 96,7
Omsättningstillväxt LFL, % 9,4 85,9
Justerat EBITDA 995 875,5 13,6
Justerat EBITDA-marginal, % 15,0 14,4
RevPAR, SEK 764 681 12,2
ARR, SEK 1 219 1 158 5,3
OCC, % 62,7 58,8
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 59
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Norge
Nettoomsättningen ökade med 2,3 procent till 6 180 MSEK
(6 039). För jämförbara enheter ökade nettoomsättningen
med 6,6 procent. Förändringar i hotellportföljen bidrog
netto med 33 MSEK. Störst positiv påverkan har Holmen-
kollen Park som återöppnades i juni 2022 efter omfattande
renovering. Genomsnittlig intäkt per tillgängligt rum
(RevPAR) uppgick till 764 SEK, en ökning med 6,3 procent
jämfört med föregående år. Justerat EBITDA uppgick till
1 011 MSEK (1 171). Under året har återbetalning av
tidigare erhållna statliga stöd gjorts med -8 MSEK (23).
Av justerat EBITDA bedöms att cirka 60 MSEK (184) är
hänförligt till flyktingverksamhet, avseende hotellrum som
inte har utnyttjats.
MSEK 2023 2022
Föränd -
ring, %
Nettoomsättning 6 180 6 039 2,3
Omsättningstillväxt, % 2,3 71,1
Organisk tillväxt, % 7,1 62,3
Omsättningstillväxt LFL, % 6,6 59,2
Justerat EBITDA 1 011 1 171 -13,7
Justerat EBITDA-marginal, % 16,4 19,4
RevPAR, SEK 764 719 6,3
ARR, SEK 1 269 1 224 3,7
OCC, % 60,2 58,8
Finland
Nettoomsättningen ökade med 22,2 procent till
4 998 MSEK (4 089). För jämförbara enheter ökade netto-
omsättningen med 11,4 procent. Beläggningen har succe-
sivt ökat under året, främst drivet av en ökad efterfrågan i
Rovaniemi och Helsingfors. Förändringar i hotellportföljen
bidrog netto med 75 MSEK. Den positiva effekten är främst
hänförlig till Scandic Helsinki Hub. Störst negativ effekt
har Scandic Kajanus som lämnades under första kvartalet.
Genomsnittlig intäkt per tillgängligt rum (RevPAR) uppgick
till 726 SEK, en ökning med 22,3 procent jämfört med
föregående år.
Justerat EBITDA förbättrades till 540 MSEK (383).
Inga direkta statliga stöd har erhållits under året (43).
MSEK 2023 2022
Föränd-
ring, %
Nettoomsättning 4 998 4 089 22,2
Omsättningstillväxt, % 22,2 96,4
Organisk tillväxt, % 13,2 87,4
Omsättningstillväxt LFL, % 11,4 74,4
Justerat EBITDA 540 383 41,0
Justerat EBITDA-marginal, % 10,8 9,4
RevPAR, SEK 726 594 22,3
ARR, SEK 1 271 1 128 12,6
OCC, % 57,1 50,9
Övriga Europa
Nettoomsättningen ökade med 34,9 procent till 4 113 MSEK
(3 049). För jämförbara enheter ökade nettoomsättningen
med 13,8 procent. Samtliga länder uppvisade en förbätt-
ring. Förändringar i hotellportföljen bidrog netto med 341
MSEK. Den positiva effekten är främst hänförlig till Scandic
Spectrum i Köpenhamn och Scandic Frankfurt Hafenpark.
Största negativ effekt har Scandic Bygholm Park i Horsens
som lämnades under det första kvartalet 2023.
Genomsnittlig intäkt per tillgängligt rum (RevPAR) upp-
gick till 934 SEK, en ökning med 21,2 procent jämfört med
motsvarande kvartal föregående år. Justerat EBITDA förbätt-
rades till 494 MSEK (442). Under perioden har återbetalning
av statliga stöd gjort med -21 MSEK (114). Ersättning har
erhållits i samband med öppningar av hotell med 23 MSEK
(34). Hyreskostnaderna ökade med 284 MSEK till 1 121
MSEK som en följd av nya hotell samt högre omsättning och
därmed ökade rörliga hyror samt lägre hyresrabatter.
MSEK 2023 2022
Föränd-
ring %
Nettoomsättning 4 113 3 049 34,9
Omsättningstillväxt, % 34,9 118,3
Organisk tillväxt, % 25 108,4
Omsättningstillväxt LFL, % 13,8 89,1
Justerat EBITDA 494 442 11,8
Justerat EBITDA-marginal, % 12,0 14,5%
RevPAR, SEK 934 770,9 21,2
ARR, SEK 1 385 1 212 14,3
OCC, % 67,5 63,6
Centrala funktioner
Kostnaderna för centrala funktioner ökade och uppgick till
474 MSEK ( 335), bland annat till följd av en hög aktivitets-
nivå inom digital utveckling, högre marknadsförings-
kostnader och en förstärkt organisation inom IT och
marknad.
Kassaflöde och finansiell ställning
Operativ kassaflödesanalys nedan utgår från justerat
EBITDA och exkluderar effekter av IFRS 16. Uppställningen
visar hur räntebärande nettoskuld förändrats under respek-
tive period. Rörelsens kassaflöde exklusive IFRS 16 uppgick
för helåret till 2 275 MSEK (2 837). Kassaflödeseffekten
från förändringen av rörelsekapitalet uppgick till -192 MSEK
(614). Rörelsekapitalet har påverkats negativt av återbe-
talning av skulder avseende rörlig hyra för 2022 med 715
MSEK. För 2023 har ny hyresskuld upparbetats om cirka
430 MSEK, vilken i huvudsak kommer att regleras under
det första halvåret 2024. Betald skatt uppgick till -109
MSEK (-39) och avser betalning av tidigare års skatt främst
i Sverige och Norge. Betalda nettoinvesteringar uppgick
till -521 MSEK (-635). Av dessa avser -434 MSEK (-277)
pågående hotellrenoveringar av ett antal hotell i bland annat
Köpenhamn, Stockholm, Trondheim och Oslo och 59 MSEK
(14) IT. Investeringar i nya hotell och utökad rumskapacitet
uppgick till -28 MSEK (344) och avser i huvudsak slut-
förandet av Scandic Hafenpark i Frankfurt. Sammantaget
uppgick det fria kassaflödet till 1 754 MSEK (2 202).
Rörelsekapital, MSEK
31 dec
2023
31 dec
2022
Omsättningstillgångar,
exklusive likvida medel 1 619 1 429
Kortfristiga skulder -4 377 -4 197
Rörelsekapital -2 758 -2 769
MSEK
0
4 000
8 000
12 000
16 000
20 000
24 000
2023 20222021202020192018
MSEK
0
300
600
900
1 200
1 500
202320222021202020192018
3,8% 2,4%3,9%
5,5%
1,4%
0,5%
-2 400
-1 800
-1 200
-600
0
600
1 200
1 800
2 400
202320222021202020192018
MSEK %
-24
-18
-12
-6
0
6
12
18
24
INVESTERINGAR, 5 ÅR NETTOOMSÄTTNING JUSTERAT EBITDA OCH MARGINAL
Justerat EBITDA, MSEK Justerad EBITDA-marginal, %Renoveringar
Investeringar i förhållande till nettoomsättning
Nya hotell och utbyggnad IT
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 60
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Femårsöversikt, MSEK 2023 2022 2021 2020 2019
Finansiella nyckeltal, rapporterat
Nettoomsättning 21 935 19 230 10 086 7 470 18 945
Omsättningstillväxt, % 14,1 90,7 35,6 -60,6 5,2
Omsättningstillväxt, LFL % 9,7 74,6 33,8 -57,4 1,5
Rörelseresultat 2 785 2 457 -440 -4 800 2 144
Rörelsemarginal, % 12,7 12,8 -4,4 -64,3 11,3
Årets resultat hänförligt till moderbolaget 532 394 -1 681 -5 949 721
Balansomslutning 53 956 50 948 44 755 38 283 43 509
Eget kapital 2 166 2 274 1 155 2 071 6 601
Rörelsekapital -2 758 -3 157 -2 624 -1 573 -1 972
Kassaflöde från den löpande verksamheten 6 394 6 432 3 701 1 151 5 067
Alternativa nyckeltal
Justerat EBITDA 2 566 2 536 6 -1 503 2 046
Justerad EBITDA-marginal, % 11,7 13,2 0,1 -20,1 10,8
Årets resultat, exkl. effekt IFRS 16 1 083 866 -1 098 -5 739 942
Räntebärande nettoskuld 1 503 2 909 4 386 4 714 3 497
Räntebärande nettoskuld/justerat EBITDA LTM 0,6 1,1 731,0 neg 1,7
Fritt kassaflöde 1 754 2 202 185 -2 939 782
Nyckeltal per aktie
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 191 304 116 191 304 116 191 250 686 148 645 691 103 036 484
Resultat/aktie, SEK 2,86 2,21 -8,79 -40,02 7,01
Resultat per aktie, SEK, exkl. effekt IFRS 16 5,09 4,10 -5,75 -38,62 9,15
Eget kapital/aktie, SEK 10,8 11,9 6,0 10,8 64,1
Hotellrelaterade nyckeltal
RevPAR (Genomsnittlig intäkt
per tillgängligt rum), SEK 782 683 364 271 707
ARR (Genomsnittligt pris), SEK 1 272 1 183 957 945 1 071
OCC (Beläggningsgrad), % 61,4 57,7 38,0 28,7 66,0
Antal rum vid årets utgång 55 642 55 831 54 265 53 003 52 755
Operativt kassaflöde
MSEK 2023 2022
Justerat EBITDA 2 566 2 536
Öppningskostnader -17 -131
Jämförelsestörande poster -14 -16
Poster som inte ingår i kassaflödet 98 28
Betald skatt -109 -39
Förändring rörelsekapital -192 614
Betalda räntekostnader -57 -155
Rörelsens kassaflöde 2 275 2 837
Investeringar i hotellrenoveringar -434 -277
Investeringar i IT -59 -14
Fritt kassaflöde före investeringar
i expansion 1 782 2 546
Investeringar i ny kapacitet -28 -344
Fritt kassaflöde 1 754 2 202
Upplupen ränta, konvertibelt lån -163 -153
Återköp konvertibel -630 -
Omklassificering av övrig
räntebärande skuld 0 -493
Övriga poster i finansieringsverksamheten -86 3
Finansieringskostnader -1 -12
Valutaeffekter i räntebärande
nettoskuld -5 -73
Förändring räntebärande nettoskuld 869 1 475
Balansomslutningen uppgick per 31 december 2023
till 53 956 MSEK jämfört med 50 948 MSEK per den 31
december 2022. Den största förändringen avser ökning av
leasingskuld och nyttjanderätter enligt IFRS 16, i huvudsak
hänförligt till indexuppräkningar i hyresavtal samt nya
kontrakt. Exklusive IFRS 16 uppgick balansomslutningen
till 14 613 MSEK.
Räntebärande nettoskuld per 31 december 2023
uppgick till 1 503 MSEK, en minskning jämfört med 31
december 2022 med 1 406 MSEK. Skulder till kreditinstitut
uppgick till 980 MSEK, övriga räntebärande skulder till 758
MSEK och likvida medel till 1 344 MSEK. Det konvertibla
lånet uppgick vid periodens utgång till 1 109 MSEK. Ränte-
bärande nettoskuld i förhållande till justerat EBITDA för de
senaste 12 månaderna uppgick till 0,6 gånger (0,2 gånger,
exklusive konvertibelt lån), vilket är lägre än vid utgången
av 2022 (1,1) samt lägre än vid utgången av 2019 (1,7).
Total tillgänglig kreditram uppgick vid utgången av året
till 3 250 MSEK. Den 15 februari 2023 tecknades ett avtal
om extern finansiering med en total kreditram om 3 450
MSEK, till 31 december 2025. I samband med förläng-
ningen justerades bland annat räntevillkor och covenanter.
Den externa finansieringen ger, under vissa förutsätt-
ningar, Scandic möjlighet att lånefinansiera hela eller
delar av konvertibelt lån som förfaller den 8 oktober 2024.
Total tillgänglig likviditet uppgick vid utgången av perioden
till cirka 3 500 MSEK. Övriga räntebärande skulder, 758
MSEK, består av skuld avseende anstånd med betalning av
moms och sociala avgifter i Sverige. Skulden har ökat med
netto 122 MSEK under året, dels till följd av att nya anstånd
beviljats om 245 MSEK, dels då amortering skett med -123
MSEK. Återbetalning beräknas ske fram till september
2027, varav 196 MSEK under 2024.
Räntebärande nettoskuld 31 dec 2023 31 dec 2022
Skulder till kreditinstitut 980 1 107
Övriga räntebärande skulder 758 635
Likvida medel -1 344 -317
Räntebärande nettoskuld
exkl. konvertibelt lån 394 1 425
Konvertibelt lån 1 109 1 484
Räntebärande nettoskuld 1 503 2 909
På en extra bolagsstämma den 26 april 2021 godkändes
styrelsens förslag att uppta ett konvertibelt lån med en
bruttolikvid om 1 609 MSEK. Efter emissionskostnader om
32 MSEK uppgick nettolikviden till 1 577 MSEK. Av netto-
likviden allokerades 1 231 MSEK till konvertibelt lån och
346 MSEK till eget kapital. Den teoretiska effektiva räntan,
som belastar resultaträkningen, uppgår till cirka
11 procent och beräknas på den del som allokerats till lån.
Det utgår ingen räntebetalning under löptiden (förfall:
8 oktober 2024) utan räntekostnaden ackumuleras
löpande till konvertibelskulden som vid förfall initialt
uppgick till 1 800 MSEK.
Under augusti 2022 konverterades 46 123 aktier och
därefter uppgick full utspädningseffekt till 41 464 787
aktier. Under november 2023 genomfördes ett återköp av
konvertibler till ett nominellt belopp om 590 MSEK. Efter
återköpet uppgår det utestående nominella beloppet för
konvertibelskulden till 1 208 MSEK (1 800). Efter åter-
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 61
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
köpet uppgår full utspädningseffekt till 27 853 821 aktier.
Konvertiblerna kommer, vid full konvertering, innebära en
utspädning om cirka 12,71 procent. Konverteringskursen
uppgår till 43,36 SEK.
Beräkning av vinst per aktie inkluderar full utspädnings-
effekt för perioder med positivt resultat. För det aktuella
kvartalet och för helåret har beräkning gjorts med full
utspädning, då resultatet för både kvartalet och helåret är
positivt.
Förvärv och avyttringar
Scandic har under 2023 inte förvärvat eller avyttrat någon
verksamhet.
Portföljutveckling
Vid årets utgång hade Scandic totalt 55 642 rum i drift
fördelade på 267 hotell, varav 246 med hyresavtal. Antalet
hotell i drift netto var fyra färre än vid utgången av 2023
jämfört med utgången av 2022, och antalet rum minskade
netto med 189. Nya hotell i drift med hyresavtal under året:
Scandic Frankfurt Hafenpark (505 rum) och Scandic Go
Upplandsgatan, Sverige (124 rum). Lämnade hotell under
året avser Scandic Kajanus, Finland (181 rum), Scandic
Bygholm Park, Danmark (142 rum), Scandic Upplands-
gatan, Sverige (124 rum), Scandic Grimstad, Norge (98
rum), Scandic Skogshöjd, Sverige (225 rum) och Scandic
Foresta, Sverige (103 rum).
Forskning och utveckling
Inget FoU-arbete har bedrivits då verksamheten inte är av
den karaktären att detta erfordras.
Aktien och ägarförhållanden
Scandics aktie är noterad på Nasdaq Stockholm sedan den
2 december 2015. Enligt bolagets aktiebok, som förs av
Euroclear Sweden AB, hade Scandic vid årsslutet 2023,
60 355 kända aktieägare. Aktiekapitalet i Scandic uppgick
vid årsslutet 2023 till 48 MSEK fördelat på 191 304 116
aktier, samtliga med lika rösträtt och lika stor andel av
tillgångar och vinst samt berättigande till lika stor utdel-
ning. Vid årsskiftet var Stena Sessan största ägare med
15,2 procent av rösterna följt av AMF Pension och Fonder
som ägde 11,8 procent och Eiendomsspar som ägde 10,4
procent. Scandic har ingått ett aktieswapavtal med tredje
part för att säkra leveransen av aktier som kan komma att
tilldelas enligt långsiktiga incitamentsprogram, LTIP. Vid
full tilldelning av prestationsaktier kommer det samman-
lagda antalet aktier som tilldelas enligt LTIP att uppgå till
949 089, vilket motsvarar cirka 0,5 procent av Scandics
aktiekapital och röster.
Risker och riskhantering
Beskrivning av Scandics väsentliga risker och osäkerhets-
faktorer återfinns i avsnittet Risker och riskhantering på
sidorna 63–67.
Medarbetare
Medelantalet anställda i koncernen uppgick till 10 774
per 31 december 2023 jämfört med 10 468 per 31
december 2022. Scandic jobbar aktivt för att vara en
jämställd arbetsgivare samt för att tillgodose en bra och
säker arbetsmiljö, vilket bland annat regleras i koncernens
uppförandekod. Scandic strävar efter att ha en inklude-
rande kultur genom hela verksamheten och har tydliga mål
kopplade till området. Könsfördelningen inom koncernen är
63 procent kvinnor och 37 procent män. Andelen kvinnliga
hotelldirektörer uppgår till 53 procent. Sett till koncernens
samtliga anställda är omkring 43 procent under 30 år.
Hållbarhetsrapport
Scandic har upprättat en hållbarhetsrapport i enlighet med
årsredovisningslagen som avlämnas av styrelsen. Hållbar-
hetsrapporten återfinns på sidorna 26–56. Hållbarhets-
rapporten omfattar moderbolaget och koncernen.
Koncernledning och styrelse
Scandic har en koncernledning med gedigen erfarenhet
från hotellbranschen och konsumentnära verksam-
heter från olika marknader. Koncernledningen består av
verkställande direktör och åtta ledande befattningshavare:
Ekonomi- och finansdirektör (CFO), Chief Commercial
Officer, Chief Human Resources Officer samt koncernens
fem landschefer. Sex nationaliteter är representerade i
koncernledningen som består av sju män och två kvinnor.
Styrelsen ansvarar för Scandics organisation och
förvaltning av bolagets angelägenheter. Styrelsen ska
enligt bolagsordningen utgöras av lägst tre och högst elva
ledamöter, samt högst två suppleanter. Därutöver har
arbetstagarorganisationer rätt att utse två ordinarie sty-
relseledamöter och två suppleanter. Styrelseledamöterna
väljs årligen på årsstämman för tiden intill slutet av nästa
årsstämma. Vid årsstämman 2023 valdes sju ledamöter
och utsågs i samband med det en arbetstagarrepresentant.
Riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare
Riktlinjer för ersättningar och övriga anställningsvillkor
för VD och övriga ledande befattningshavare antogs och
fastställdes på årsstämman 2020. Se Bolagsstyrnings-
rapporten på sidorna 68–77 för mer information.
Långsiktigt incitamentsprogram
Scandic har två aktiebaserade långsiktiga incitamentspro-
gram. Den förväntade finansiella exponeringen mot aktier
som kan komma att tilldelas enligt LTIP och leveransen av
aktier till deltagarna i LTIP har säkrats genom att Scandic
på marknadsmässiga villkor ingått ett aktieswapavtal
med tredje part. Se vidare not 05 samt Bolagsstyrnings-
rapporten sidorna 68–77 för mer information.
Händelser efter balansdagen
Den 17 januari utsågs Pär Christiansen till ny ekonomi- och
finansdirektör och medlem av koncernledningen från den
1 mars 2024.
Utsikter
Scandic ser positivt på marknadsutvecklingen under 2024
med fortsatt god efterfrågan och något ökande prisnivåer.
Baserat på den affärsplan och kassaflödesprognos som
upprättats är företagsledningens bedömning att den nuva-
rande likviditeten i kombination med styrning av intäkter,
kostnader och kassaflöde är tillräcklig för att säkerställa
likviditeten för innevarande och nästkommande år.
Moderbolag
Moderbolaget Scandic Hotels Group AB:s verksamhet
omfattar managementtjänster till övriga koncernen. Intäk-
terna för 2023 uppgick till 75 MSEK (55). Rörelseresultatet
uppgick till 0 MSEK (-1). Finansnettot för perioden uppgick
till -84 MSEK (-91). Moderbolagets resultat före skatt
uppgick till -77 MSEK (-75).
Vinstdisposition
Enligt den av styrelsen antagna utdelningspolicyn den
14 september 2015 har Scandic som mål att dela ut minst
50 procent av årets resultat. Beslut rörande utdelnings-
förslag fattas med beaktande av bolagets framtida vinster,
finansiella ställning, kapitalbehov och de makroekono-
miska förutsättningarna. Styrelsen föreslår årsstämman
att ingen utdelning ska utgå till aktieägarna, och att belopp
som står till stämmans förfogande överförs i ny räkning.
SEK
Överförs i ny räkning 8 031 038 417
Summa 8 031 038 417
I övrigt hänvisas till efterföljande finansiella rapporter samt
noter.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 62
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Förmågan att identifiera, utvärdera, hantera och följa upp
risker utgör en viktig del av styrningen och kontrollen av
Scandics affärsverksamhet. Syftet är att koncernens mål
ska nås genom ett väl övervägt risktagande inom på för-
hand fastställda ramar. Scandic har en god underliggande
riskspridning i form av verksamhet på flera geografiska
marknader och en balanserad kundmix med privatperso-
ner och företag. Bolaget bedriver sin verksamhet primärt
på den nordiska marknaden och är inte beroende av en
specifik bransch eller ett fåtal kunder.
RISKER OCH RISKHANTERING
Scandic är exponerat mot risker med större eller mindre påverkan på bolaget.
Riskerna kan hänföras till händelser eller beslut utanför Scandics kontroll men kan
också vara en effekt av beslut som bolaget fattar. Genom strukturerad och proaktiv
riskhantering är det Scandics ambition att säkerställa att riskerna minimeras.
Riskhanteringsprocessen
Scandics riskhanteringsprocess följer en årlig cykel och
syftar till att på ett strukturerat sätt identifiera och reducera
risker som kan få en negativ effekt på koncernen:
Koncernledningen genomför en riskanalys där risker
identifieras och värderas utifrån sannolikhet att de ska
inträffa samt eventuell påverkan på verksamheten.
Därefter utvärderas koncernens interna kontroller för
att säkerställa mitigerande åtgärder.
Baserat på koncernens riskprofil och strategi etableras
därefter en åtgärdsplan.
Uppföljning av riskhantering rapporteras till styrelsen
och följs upp i samband med den årliga strategiproces-
sen. Finansiella risker rapporteras och följs upp i den
finansiella rapporteringen till styrelsen samt via möten
i revisionsutskottet.
Ansvar och uppföljning
Styrelsen är övergripande ansvarig för att säkerställa att
koncernen har en ändamålsenlig riskhantering innefatt-
ande uppföljning av risker. Revisionsutskottet är ansvarigt
för att utvärdera att struktur och processer för riskhante-
ring är effektiva samt för uppföljning av finansiella risker.
Vd ansvarar för att risker hanteras i linje med det
ramverk som styrelsen beslutat om. Riskhanteringspro-
cessen och arbetet med särskilt utvalda riskfokusområden
drivs centralt av koncernens ekonomi- och finansdirektör.
Operativa risker hanteras av koncernledningen där varje
identifierad väsentlig risk har en utsedd ansvarig som
ansvarar för att verkställa eventuella åtgärdsplaner.
Risker
På följande sidor beskrivs de mest väsentliga riskerna.
Ordningen som riskerna presenteras i ska inte ses som en
indikation avseende riskernas sannolikhet för att inträffa
eller allvar avseende konsekvens.
SCANDICS RISKHANTERINGSPROCESS
VÄRDERING OCH
KLASSIFICERING
AV RISKER
UTVÄRDERING
AV INTERNA
KONTROLLER
IDENTIFIERING
AV GAP TILL ÖNSKAD
KONTROLLNIVÅ
ÅTGÄRDSPLAN
FÖR ATT
FYLLA GAP
RISKMAPPNING
ÅRLIG CYKEL
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 63
RISKER OCH RISKHANTERING
MARKNADSRISKER Riskhantering
Efterfrågan påverkas dels av den inhemska ekonomiska utvecklingen och köpkraften i de länder
därScandic har verksamhet, dels av utvecklingen i de länder som har ett stort resande till Scandics
hemmamarknader. Scandic kan även påverkas av omvärldshändelser som exempelvis pandemier
som kan leda till införande av restriktioner.
Den allmänna inställningen till resande, framförallt kopplat till miljöaspekter, påverkar efterfrågan
av Scandics tjänster. Därutöver påverkas branschens lönsamhet av förändring av rumskapacitet där
nya hotelletableringar kortsiktigt kan medföra en minskad beläggningsgrad och lägre rumspriser.
Prisökningar för exempelvis varor relaterade till Scandics restaurangerbjudande (F&B) och energi
kan resultera i ökade inköpskostnader. Det finns en risk att de ökade inköpskostnaderna inte kan
täckas fullt ut av prishöjningar gentemot kunderna.
Det finns en risk för att Scandics leverantörer eller underleverantörer på grund av prisökningar
eller minskad efterfrågan på grund av försämrad ekonomisk utveckling, går i konkurs eller får pro-
blem att leverera i tid. Scandic är beroende av vissa leverantörer i den dagliga driften och om dessa
leverantörer skulle gå i konkurs eller få problem att leverera finns det risk att Scandic får störningar
iden dagliga driften.
Särskilda hyresavtal kan försvåra mer omfattande konfigurationer på hotellen. Det finns en risk att
fastighetsägare inte genomför nödvändiga hållbarhetsinvesteringar, till exempel i förbättrad energi-
effektivitet. Det kan leda till att Scandic får svårt att leva upp till hållbarhetsstandard och att Scandic
behöver göra nödvändiga investeringar i hyresvärdens fastighet.
Om Scandic inte förmår att hantera underpresterande hotell med ogynnsamma hyresavtal kan
detta göra att Scandic blir fast med hotell som inte är lönsamma över tid.
Scandics affärsmodell är baserad på hyresavtal där merparten av avtalen har en helt rörlig hyra eller rörlig hyra med garanterad minimihyra.
Detta medför en minskad risk då lägre efterfrågan delvis kompenseras av lägre hyreskostnader. Scandic har även en flexibel kostnads-
struktur, som kan dämpa effekterna av normala säsongsmässiga och konjunkturmässiga fluktuationer. Sedan coronapandemin fokuserar
Scandic på att införa exempelvis marknadskollapsklausuler i nya hyresavtal för att uppnå mer balanserade villkor vid eventuella händelser
som kraftigt påverkar efterfrågan.
Scandic följer kontinuerligt upp inköpspriser och har ett nära samarbete mellan relevanta funktioner för att säkerställa konkurrens-
kraftiga inköpspriser. Scandic följer löpande upp leverantörer för att säkerställa att de kan leverera i tid och utvärderar kontinuerligt nya
leverantörsalternativ. Scandic utvärderar även löpande alternativ för att kunna övergå till att ha fler leverantörer av affärskritiska tjänster
eller produkter.
Scandic arbetar proaktivt med optimering av hotellportföljen för att säkerställa gästnöjdhet och lönsamhet och har en handlingsplan
för vilka kontrakt som bör förnyas samt avslutas.
OMVÄRLDSRISK, SKATTER OCH MYNDIGHETSBESLUT Riskhantering
Scandic påverkas av en rad faktorer i omvärlden som påverkar rörligheten i samhället såsom geo-
politiska händelser, den allmänna samhällsutveckling samt pandemier och terrorhändelser. Även
förändrade resmönster på lång sikt, påverkat av miljö- och hållbarhetsaspekter, kan ha en påverkan.
Vidare kan incidenter som inträffar på våra destinationer kan påverka kunders vilja att resa dit.
IT-säkerhetsincidenter orsakade av externa angrepp kan påverka Scandics IT-infrastruktur och
påverka driften av hotell, samt att personuppgifter eller annan konfidentiell information till exempel
hamnar i orätta händer eller raderas.
Förändring av moms eller andra skatter kan påverka efterfrågan. Förändring av skatter, sociala
avgifter eller andra avgifter som ökar Scandics kostnader kan få en negativ effekt på koncernens
resultat.
Scandic arbetar aktivt med ett antal initiativ för att anpassa och hålla en hög säkerhetsnivå. Scandic har ett säkerhetsprogram som
omfattar krishantering vid exempelvis brand, olycksfall och terrorhändelser. Samtliga medarbetare utbildas kontinuerligt och egenkontroller
genomförs två gånger per år.
Scandic har stärkt upp sitt arbete och organisation kring IT-säkerhet, dataskydd och informationssäkerhet. Scandic har prioriterat att
stärka upp övningar och utbildning. Scandic har även utvecklat en plan för större IT-säkerhetsincidenter.
Scandic följer utvecklingen av relevanta regelverk och förändringar inom lagstiftning följs upp löpande.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 64
RISKER OCH RISKHANTERING
HYRESAVTAL – FINANSIELLA ÅTAGANDEN Riskhantering
Scandics affärsmodell är baserad på långa hyresavtal med fastighetsägare. Om efterfrågan på
marknaden minskar snabbt och kraftigt finns det en risk för att Scandic har svårt att uppnå de
finansiella åtaganden.
Risken med långa finansiella åtaganden reduceras genom den stora andelen avtal med rörlig hyra. Av de totala hyresavtalen (baserat på antal
rum) har merparten helt rörlig hyra eller rörlig hyra med en garanterad minimihyra. Den intäktsbaserade hyran och det gemensamma inves-
teringsansvaret innebär att fastighetsägare och hyresgäst har ett gemensamt intresse att utveckla och underhålla fastigheten för att därmed
öka gästnöjdhet och intäktsgenerering. För att optimera gästnöjdhet, tillväxt och avkastning utvärderas kontinuerligt investeringar i nya och
befintliga hotell samt möjligheter till att lämna hotell med begränsad potential. Vidare ingår Scandic endast avtal för hotell i attraktiva lägen
på marknader med stabil och god efterfrågan. Hyresavtalen optimeras kontinuerligt vid förlängning för att exempelvis uppnå mer balanserade
villkor. Bland annat fokuserar Scandic på att införa marknadskollapsklausuler i alla nya avtal, vilket innebär en mer balanserad risknivå mellan
Scandic och hyresvärd vid eventuella händelser som kraftigt påverkar efterfrågan på hotellmarknaden.
VARUMÄRKE OCH ANSEENDE Riskhantering
Hotellmarknaden utvecklas ständigt vad gäller preferenser och kundbeteende. Upprätthållande
av varumärke samt kundernas uppfattning om Scandics erbjudande är kritiskt för att säkerställa
konkurrenskraft.
Leverantörer som inte följer uppförandekoden eller förknippas med något negativt i förhållande till
bland annat hållbarhet eller legala frågor kan påverka Scandic negativt. Det finns en risk att detta inte
följs upp tillräckligt noga.
Scandic är det ledande hotellvarumärket i Norden. Genom att äga varumärket kan Scandic säkerställa kvalitet i kunderbjudande och service
samt att innehåll och erbjudande anpassas till efterfrågan och preferenser hos både befintliga och nya kunder. Scandics uppförandekoder
bygger på social och miljömässig hållbarhet och att verksamheten i alla delar bedrivs på ett etiskt sätt. Koderna omfattar samtliga anställda
och ställer även krav på Scandics leverantörer och partners. Efterlevnad säkerställs genom kommunikation och intern utbildning. Scandic
arbetar med förebyggande åtgärder, bland annat genom utbildning och information till medarbetarna, för att minska sårbarheten.
PERSONAL- OCH KOMPETENS FÖRSÖRJNING Riskhantering
Scandic är verksamt i servicebranschen där varje kund- och gästkontakt har stor påverkan på hur
koncernens erbjudande uppfattas. Medarbetarnas engagemang är en viktig drivkraft vad gäller
kundnöjdheten, och därmed även centralt för koncernens resultat. Förmågan att attrahera, utveckla
och behålla talanger samt att bygga en stark kultur är därmed avgörande.
Medarbetare och kultur är en viktig del av Scandics strategi och ett fokusområde som kontinuerligt utvärderas. Scandic genomför regel-
bundet medarbetarundersökningar. De insikter som erhålls genom denna undersökning är ett viktigt verktyg för löpande förbättringar inom
hela organisationen. Scandic utvecklar ledarskapet genom regelbundna utvärderingar samt genom utvecklingsprogram på samtliga nivåer
inom organisationen.
Scandic stärker sina aktiviteter inom ledarskapsutveckling och arbete med att behålla och utveckla personalen. Fokus har också ökat
på internutbildning samt nära samarbete med skolor och fackliga organisationer.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 65
RISKER OCH RISKHANTERING
HÅLLBARHET Riskhantering
Leverantörskedjor
Scandic ställer som krav att samtliga leverantörer lever upp till kriterier enligt UN Global Compact.
Dessutom ställs detaljerade krav avseende exempelvis miljö. Det finns risk att leverantörer inte lever
upp till dessa ställda krav.
Scandic har en process där alla leverantörer granskas utifrån riskkriterier under upphandling. Där Scandic identifierar en möjlig risk
genomförs noggranna kontroller som täcker samtliga hållbarhetsområden.
Arbetsförhållanden
Det finns en risk att arbetsförhållanden för medarbetare inte når upp till en nivå där medarbetarnas
hälsa och säkerhet kan säkras.
Scandic genomför kontinuerligt skyddsronder på hotellen för att säkerställa medarbetarnas säkerhet. Uppföljning sker bland annat genom
egenkontroller årligen samt att medarbetarna utvärderar sin fysiska och psykosociala arbetsmiljö i medarbetarundersökningen. Scandic
har utöver detta ett anonymt visselblåsarsystem som gör det möjligt för medarbetare eller externa parter att rapportera grova avvikelser
eller händelser.
Ägarstruktur av fastigheter
Scandic äger inte hotellfastigheter. Det innebär att Scandic är beroende av att fastighetsägare
genomför åtgärder som minskar miljöpåverkan, exempelvis ventilationssystem eller värmesystem.
Det finns en risk att Scandic och fastighetsägare inte kommer överens om denna typ av investeringar
vilket försvårar för Scandic att uppnå mål avseende utsläpp.
Scandic har en kontinuerlig dialog med fastighetsägarna och arbetar proaktivt för att tillse att åtgärder vidtas avseende fastigheterna
för att minska miljöpåverkan.
Korruption och bedrägeri
Det finns en risk att Scandics interna rutiner inte efterlevs vilket möjliggör korruption och/eller
bedrägeri i olika former.
Scandic har interna regler och rutiner för att undvika risken för korruption och bedrägeri, vilka kontinuerligt uppdateras och kommuniceras.
Trafficking och prostitution
Hotell kan vara plats för prostitution och trafficking i olika former. Scandic har, i samarbete med polis, arbetsgivarorganisation, fack och myndigheter utformat en utbildning som ger medarbetare på hotell
möjlighet att upptäcka ifall trafficking och prostitution sker på hotellen. Denna utbildning genomförs kontinuerligt.
Klimatrelaterade risker
Klimatförändringar kan leda till att Scandics verksamhet påverkas såväl fysiskt som finansiellt.
Ändrade väderförhållanden kan leda till översvämningar eller åsamka annan skada på hotellfastig-
heterna. Klimatförändringar skulle också kunna påverka leverantörernas förmågor att producera
varor som Scandic köper in. Utöver fysiska skador och problem i försörjningskedjan, som i sig skulle
få negativa finansiella konsekvenser för Scandic, skulle energikostnader kunna öka och nya regler
och skatter kunna implementeras. Nya utsläppsskatter för bolag eller begränsningar i människors
resande skulle påverka Scandic signifikant. Ett bristfälligt arbete med att analysera klimatrisker
skulle kunna medföra oförutsedda kostnader.
Scandic arbetar kontinuerligt med regelefterlevnad. Vidare följer även Scandic internationell rapportering om klimatfrågans utveckling
och håller en tät kontakt med fastighetsägare och leverantörer för att kunna vara proaktiva.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 66
RISKER OCH RISKHANTERING
HÅLLBARHET forts. Riskhantering
Anseenderisker kopplade till hållbarhet
Scandic kan drabbas finansiellt och anseendemässigt om man inte lyckas leva upp till hållbarhets-
målen eller om man inte lyckas kommunicera sitt hållbarhetsarbete väl.
Hållbarhetskompentens måste finnas i alla delar av bolaget. Policys och uppföljning ska vara integrerat i Scandics rutiner för att
säkerställa efterlevnad. Hållbarhetsstrategin utgår från att Scandic ska vara det mest hållbara alternativet för att äta, sova och mötas.
Scandic vill bibehålla ett högt anseende inom hållbarhet och därigenom attrahera kunder och göra medarbetare stolta.
Rapporteringskrav
Rapporteringskraven för hållbarhet ökar vilket är ett krav från kunder, investerare och övriga
intressenter.
Scandic arbetar aktivt för att anpassning till Corporate Sustainability Reporting Directive. Scandic har tydliga hållbarhetskriterier
för investeringar i nya hotell, och organisation och kompetens stärks för att kunna hantera detta.
FINANSIELLA RISKER Riskhantering
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för olika finansiella risker som exempelvis valutarisk,
ränterisk, kreditrisk och likviditetsrisk. Koncernens övergripande finanspolicy fokuserar på oförut-
sägbarheten på de finansiella marknaderna och eftersträvar att minimera potentiella ogynnsamma
effekter på koncernens resultat och finansiella ställning.
Scandic har policys som omfattar såväl den övergripande riskhanteringen som specifika områden, såsom valutarisk, ränterisk,
kreditrisk, användning av derivata och icke-derivata finansiella instrument samt placering av överlikviditet. Den centrala finansavdelningen
identifierar, utvärderar och säkrar finansiella risker i nära samarbete med koncernens operativa enheter. Se not 20B & 20C för beskrivning
av de finansiella riskerna och dess riskhantering.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 67
RISKER OCH RISKHANTERING
Externa styrinstrument
Aktiebolagslag
Årsredovisningslag
Andra tillämpliga lagar
Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter
Svensk kod för bolagsstyrning
Scandic är ett svenskt publikt aktiebolag noterat på Nasdaq Stockholm
och tillämpar svensk kod för bolagsstyrning. Scandics bolagsstyrning
syftar till att säkerställa ett effektivt och värdeskapande beslutsfattande
genom en tydlig roll och ansvarsfördelning mellan ägare, styrelse
och koncernledning.
BOLAGSSTYRNING
BOLAGSSTYRNING SCANDIC
Mål
Strategier
Styrinstrument
Rapporter
Kontroll
ÅRSSTÄMMA
VALBEREDNING
Landschef
Sverige
Landschef
Norge
Landschef
Danmark
Landschef
Finland
Landschef
Europa & Polen
VD & KONCERNCHEF
Ekonomi- och
finansdirektör
HR- direktör
Chief Commercial
Officer
STYRELSE
REVISIONSUTSKOTT
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
INVESTERINGSUTSKOTT
Val
Information
EXTERN REVISOR
Beslut
Förslag
Information
Interna styrinstrument
Bolagsordning
Arbetsordning, instruktioner för styrelse och VD
Värderingar
Uppförandekod
Policies och riktlinjer
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 68
BOLAGSSTYRNING
Grunderna för bolagsstyrning
Bolagsstyrningen syftar till att stödja styrelse och
ledning så att all verksamhet skapar långsiktigt och
hållbart värde för aktieägare och övriga intressenter.
Styrningen omfattar upprätthållande av:
En effektiv organisationsstruktur
System för riskhantering och internkontroll
Transparent intern och extern rapportering
Regelefterlevnad
Styrningsstruktur
Ansvaret för ledning och kontroll av Scandic fördelas
mellan aktieägare, styrelsen, dess valda utskott
och verkställande direktör (vd). Bolagsstyrningen
i Scandic regleras genom principer i externa och
interna regelverk. Det externa regelverket omfattar
relevanta lagar och författningar som exempelvis
aktiebolagslagen, årsredovisningslagen, Nasdaq
Stockholms regelverk för emittenter och Svensk
kod för bolagsstyrning (Koden). Scandic följer
kodens princip och har inga avvikelser att redovisa
för räkenskapsåret 2023. Det interna regelverket
omfattar exempelvis bolagsordning och arbets-
ordning och instruktioner för styrelsen, dess utskott
och vd samt uppförandekod och policies.
Aktien och aktieägare
Scandics aktie är noterad på Nasdaq Stockholm Mid
Cap sedan den 2 december 2015. Aktiekapitalet
uppgick vid årsskiftet till 47,8 miljoner SEK fördelat
på 191 304 116 aktier, samtliga med lika rösträtt
och lika stor andel av tillgångar och vinst samt
berättigande till lika stor utdelning. De tio största
aktieägarna representerade vid årsskiftet 54,4
procent av aktiekapitalet och rösterna i bolaget. Vid
årsskiftet var Stena Sessan AB största ägare med
15,2 procent av rösterna och kapitalet.
Aktieägarinflytande genom
bolagsstämma
Aktieägarnas inflytande utövas på bolagsstämman
som är Scandics högsta beslutande organ. Stäm-
man beslutar om bolagsordningen och på årsstäm-
man, som är den årliga ordinarie bolagsstämman,
väljer aktieägarna styrelseledamöter, styrelsens
ordförande och revisor samt beslutar om deras
arvoden. Vidare beslutar årsstämman om faststäl-
lande av resultaträkning och balansräkning, om
disposition av bolagets vinst och om ansvarsfrihet
gentemot bolaget för styrelseledamöterna och vd.
Årsstämman beslutar även om valberedningens
till sättande och ramarna för dess arbete, samt om
principer för ersättnings- och anställningsvillkor för
vd och övriga ledande befattningshavare. Scan-
dics årsstämma hålls i Stockholm årligen före juni
månads utgång. Extra bolagsstämmor kan hållas
vid behov.
Årsstämma 2023
Vid årsstämman den 9 maj 2023 i Stockholm
fattades bland annat beslut om:
Fastställande av resultat- och balansräkningar
för 2022.
Beslut, i enlighet med styrelsens förslag, om
att ingen utdelning ska utgå till aktieägarna och
att belopp som står till stämmans förfogande
överförs i ny räkning.
Ansvarsfrihet för styrelse och vd.
Omval av Per G. Braathen, Gunilla Rudebjer,
Grant Hearn, Fredrik Wirdenius, Martin Svalstedt
och Kristina Patek. Omval av Per G. Braathen
som styrelsens ordförande.
Omval av PWC som revisor med Sofia Götmar-
Blomstedt som huvudansvarig revisor för
perioden fram till slutet av årsstämman 2024.
Arvode till styrelsen och revisor.
Långsiktigt incitamentsprogram till medlemmar
i koncernledningen och vissa andra nyckel personer.
Bemyndigande för emission av aktier och/eller
teckningsoptioner och/eller konvertibler.
Bemyndigande för styrelsen att återköpa och
överlåta egna aktier.
Bemyndigande för styrelsen att överlåta egna
aktier till anställda i Scandic som deltar i det
långsiktiga incitamentsprogrammet för 2023.
Ersättningsrapport i enlighet med styrelsens
förslag.
Årsstämma 2024
Scandics årsstämma 2024 hålls den 16 maj 2024
i Stockholm. För mer information, se sidan 120.
Valberedning
Valberedningen representerar bolagets aktieägare
och har till uppgift att till bolagsstämman lämna
förslag till val av stämmoordförande, styrelse-
ledamöter, styrelseordförande, revisor samt förslag
avseende styrelsearvode, revisorsarvode och, i den
mån så anses erforderligt, förslag till ändringar i
instruktionerna för valberedningen. Valberedningen
har antagit de riktlinjer som stipuleras i avsnitt 4.1
i Koden om mångfaldighetspolicy avseende sam-
mansättning av styrelsen. Förslagen motiveras mot
bakgrund av att styrelsen ska ha en ändamålsenlig
sammansättning utifrån bolagets behov, präglad av
mångsidighet och bredd. Kodens krav på jämn köns-
fördelning eftersträvas liksom mångfald avseende
främst ålder, nationalitet och kompetens.
Bolagets valberedning består av styrelsens ord-
förande samt en representant för envar av de tre
till röstetalet största aktieägarna baserat på aktie-
ägarstatistik från Euroclear Sweden AB per sista
bank dagen i augusti varje år. Valberedningens
mandatperiod sträcker sig fram till dess att en ny
val beredning utsetts.
Ordföranden i valberedningen ska, om inte leda-
möterna enas om annat, vara den ledamot som
representerar den till röstetalet största aktieägaren.
För det fall aktieägare under valberedningens man-
datperiod inte längre tillhör de tre till röstetalet
största aktieägarna, ska ledamot som är utsedd av
sådan aktieägare ställa sin plats till förfogande samt
den aktieägare som tillkommit bland de tre till röst-
etalet största aktieägarna utse sin representant.
Sådan förändring ska dock inte ske om förändring-
arna i röstetal endast är marginella eller om föränd-
ringarna inträffar senare än tre månader före års-
stämma, om inte särskilda skäl föreligger. Namnen
på de tre ägarrepresentanterna och de aktieägare
de företräder ska offentliggöras senast sex månader
före årsstämman.
Valberedning inför årsstämman 2024
Valberedningen inför årsstämman 2024 består av
fyra ledamöter och förutom styrelsens ordförande
ingår representanter från de tre största aktie-
ägarna per 31 augusti 2023. Karl Swartling har
som valberedningens ordförande och representant
från Stena Sessan AB lett valberedningens arbete.
Valberedningens sammansättning presenterades i
ett pressmeddelande den 1 november 2023.
Valberedning Representerar
% av röstetal
per 31/12 2023
Per G. Braathen - -
Karl Swartling (ordf) Stena Sessan AB 15,2
Dick Bergqvist AMF Pension & Fonder 11,8
Christian Ringnes Eiendomsspar A/S 10,4
I nomineringsarbetet inför årsstämman 2024 har
valberedningen bedömt den nuvarande styrelsens
sammansättning och storlek. Valberedningen iakttar
de riktlinjer som gäller för styrelseledamöternas
oberoende enligt Koden. 2024 års valberedning har
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 69
BOLAGSSTYRNING
haft fyra protokollförda möten samt löpande kontakt
däremellan. Som underlag för arbetet har valbered-
ningen tagit del av styrelseordförandens redo-
görelse för styrelsens arbete och den styrelse-
utvärdering som genomförts med hjälp av en extern
rådgivare.
Valberedningens förslag presenteras vid års-
stämman 2024 och på Scandics webbplats,
www.scandichotelsgroup.com.
På webbplatsen finns även valberedningens
motiverade yttrande, en redogörelse för dess arbete
och en fullständig presentation av samtliga före-
slagna ledamöter.
Valberedningen kontaktas via e-post
nominationcommittee@scandichotels.com. Aktie-
ägare kan när som helst inkomma med förslag till
valberedningen, men för att valberedningen ska
kunna beakta ett förslag måste förslaget inkommit
senast 31 december 2023. Mer information finns
tillgänglig på www.scandichotelsgroup.com.
Styrelse
Styrelsen ansvarar för Scandics organisation och
förvaltning av bolagets angelägenheter. Styrelsen
ska enligt bolagsordningen utgöras av lägst tre och
högst elva ledamöter, samt högst två suppleanter.
Därutöver har arbetstagarorganisationer rätt att utse
två ordinarie styrelseledamöter och två suppleanter.
Styrelseledamöterna väljs årligen på årsstämman
för tiden intill slutet av nästa årsstämma.
Styrelsens sammansättning 2023
Vid årsstämman 2023 valdes sex ledamöter och
i samband med det utsågs en arbetstagarrepre-
sentant. Vd och koncernens ekonomi- och finans-
direktör deltar vid styrelsemöten liksom styrelsens
sekreterare. Andra tjänstemän i koncernen deltar
vid behov i styrelsens sammanträden såsom före-
dragande av särskilda frågor.
Oberoende
Ingen av de bolagsstämmovalda styrelseleda-
möterna är anställd inom Scandic och samtliga
bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget
och de ledande befattningshavarna. Fem av de
sex styrelse ledamöterna, som är oberoende i
förhållande till bolaget och de ledande befattnings-
havarna, är även oberoende i förhållande till bola-
gets större aktie ägare. Scandic uppfyller därmed
reglerna i Koden avseende styrelsens oberoende
gentemot bolaget, de ledande befattningshavarna
och bolagets större aktieägare.
Styrelsens arbete
Styrelsens uppgifter regleras i aktiebolagslagen,
bolagets bolagsordning och av Koden. Styrel-
sens arbete och arbetsformer fastställs årligen i
en skriftlig arbetsordning. Denna arbetsordning
reglerar arbets- och ansvarsfördelningen mellan
styrelsens ledamöter, styrelsens ordförande och
verkställande direktören samt rutiner för finansiell
rapportering. Styrelsen fastställer även instruktio-
ner för dess utskott. I styrelsens uppgifter ingår att
utse den verkställande direktören och att fastställa
strategi, affärsplaner, budget, delårsrapporter,
årsbokslut och års och hållbarhetsredovisning samt
att anta instruktioner och riktlinjer. Styrelsen ska
följa bolagets ekonomiska utveckling, säkerställa
kvaliteten på den finansiella rapporteringen och
internkontrollen samt utvärdera verksamheten mot
av styrelsen fastställda mål och riktlinjer. Styrelsen
beslutar även om ingående och förlängning av
hyres-, franchise- och managementavtal och om
betydande investeringar och förändringar i koncer-
nens organisation och verksamhet. Styrelseordfö-
randen är ansvarig för att leda styrelsens arbete,
säkerställa att styrelsens arbete utförs effektivt och
att styrelsen uppfyller sina skyldigheter i enlighet
med tillämpliga lagar och regler. Styrelseord-
föranden ska i nära samarbete med verkställande
direktören följa bolagets utveckling samt förbereda
och leda styrelsemöten. Styrelse ordföranden är
också ansvarig för att styrelsen varje år utvärderar
sitt arbete och fortlöpande får den information som
krävs för att tillse att styrelsen kan utföra sitt arbete
effektivt. Styrelseordföranden företräder bolaget
gentemot aktieägarna.
Arbetet under året
Under året har det hållits 10 ordinarie styrelse möten.
Återkommande ämnen på de ordinarie styrelse-
mötena är bland annat en lägesrapport från vd,
uppföljning av resultatutvecklingen, marknadsläge,
strategifrågor, investeringsbeslut och hållbarhet.
Styrelsen har även behandlat utvärdering av kon-
cernledning och vd, finansieringsfrågor, policies och
ersättning till ledande befattningshavare.
Styrelsens utskott
Styrelsen har inrättat tre utskott: revisionsutskottet,
ersättningsutskottet och investeringsutskottet.
Utskotten har inga beslutsbefogenheter men ska
bereda ärenden som presenteras till styrelsen för
beslut. Utskottens arbete utförs i enlighet med de
av styrelsen antagna skriftliga instruktionerna för
varje utskott och den antagna arbetsordningen för
styrelsen.
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottet bereder beslut i frågor som
gäller ersättningsprinciper, löner, förmåner och
ersättningar till vd samt till ledande befattnings-
havare som rapporterar till vd. Utskottet ska också
övervaka och utvärdera utfallen av program för
rörlig ersättning och bolagets efterlevnad av de av
bolagsstämman beslutade riktlinjerna för ersättning.
Ersättningsutskottet ska bestå av minst tre
stämmovalda styrelseledamöter. Styrelseordföran-
den kan vara ordförande för ersättningsutskottet.
Övriga ledamöter i utskottet ska vara oberoende i
förhållande till bolaget och dess ledande befatt-
ningshavare. Ersättningsutskottet består av Per G.
Braathen (ordförande), Grant Hearn och Martin
Svalstedt.
Ersättningsutskottet har under året haft sex
möten. Utskottet har gjort en översyn av ledande
befattningshavares grundersättning, bonusprogram,
övriga ersättningar och incitamentsprogram.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottet bereder styrelsens arbete i frågor
som gäller riskbedömning, internkontroll, intern-
revision, redovisning, finansiell rapportering och
revision. Utskottets arbete syftar till att säkerställa
att de fastställda principerna för finansiell rapporte-
ring och internkontroll efterlevs och att bolaget har
ändamålsenliga relationer med sina revisorer.
Revisionsutskottet ska även genomföra en utvär-
dering av revisionen och rapportera om denna till
valberedningen. De ska även lämna förslag på val av
revisor till valberedningen. Revisionsutskottet följer
också upp och tar ställning till icke-revisionsnära
tjänster som Scandic upphandlat av bolagets revisor.
Revisionsutskottet ska bestå av minst tre leda-
möter. Majoriteten av ledamöterna ska vara obero-
ende i förhållande till bolaget och de ledande befatt-
ningshavarna. Minst en medlem ska vara oberoende
i förhållande till bolaget, bolagets ledande befatt-
ningshavare och bolagets större aktieägare samt ha
revisions- eller redovisningserfarenhet.
Revisionsutskottet består av Gunilla Rudebjer
(ordförande), Martin Svalstedt och Kristina Patek.
Aktiebolagslagens krav på oberoende samt redo-
visnings- eller revisionskompetens är uppfyllt.
Revisionsutskottet har under året haft sex möten.
Bolagets revisor har deltagit på samtliga möten
under året.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 70
BOLAGSSTYRNING
På revisionsutskottets möten har följande
behandlats:
Finansiell rapportering.
Hållbarhetsrapportering.
Intern kontroll och riskanalys samt utvärdering
av struktur och effektivitet.
Revisorernas rapportering avseende granskning
av årsbokslut, delårsrapport för tredje kvartalet,
och intern kontroll.
Revisionsplan och revisionsarvoden samt utvär-
dering av revisorernas arbete och oberoende.
Internrevision – utvärdering av behov av funktion
för rekommendation till styrelsen.
Status gällande utestående tvister och legala
ärenden.
Nedskrivningstest av immateriella tillgångar.
Finansieringsfrågor.
Investeringsutskottet
Investeringsutskottet bereder beslut i frågor som
rör investeringsförslag och utvärderar löpande
investeringar i nya och befintliga hotell samt
utvärderar bolagets hyresavtal. Utskottet genom-
för regelbundna utvärderingar av hotellportföljen,
investeringskriterier och processen för kontroll av
koncernens investeringar. Investeringsutskottet
ska bestå av minst tre stämmovalda styrelseleda-
möter. Investeringsutskottet består av Grant Hearn
(ord förande), Per G. Braathen, Fredrik Wirdenius.
Utskottet har under 2023 haft sju möten.
Utrdering av styrelsens arbete
Styrelsens ordförande ansvarar för utvärdering av
styrelsens arbete och genomför årligen en utvärde-
ring. Utvärderingen avser arbetsformer och huvud-
inriktning för styrelsens arbete. Denna utvärdering
innehåller även en bedömning av tillgång till och
behov av särskild kompetens i styrelsen. Utvärde-
ringen 2023 gjordes genom enkätundersökning
med styrelseledamöterna med stöd av en extern
part. Resultatet har presenterats och diskuterats i
styrelsen och i valberedningen. Utvärderingen har
använts som ett verktyg för att utveckla styrelsens
arbete och utgör därutöver ett underlag för valbe-
redningens arbete.
Revisorer
PwC har varit bolagets revisorer sedan 2012. På
ordinarie årsstämma den 9 maj 2023 omvaldes
revisionsbolaget PwC, med Sofia Götmar-Blom-
stedt som huvudansvarig revisor, som revisor för
tiden fram till slutet av ordinarie årsstämma 2024.
Sofia Götmar-Blomstedt är auktoriserad revisor
och medlem i FAR. Under 2023 har revisorn vid ett
tillfälle redogjort för sina iakttagelser för styrelsen,
där ingen från ledningen var närvarande. Revisorn
har därutöver deltagit vid samtliga möten med
revisionsutskottet.
Revisionsutskottet utvärderar årligen revisorer-
nas arbete och oberoende.
Revisorn uppbär arvode för sitt arbete i enlighet
med beslut av årsstämman. Information om arvode
till revisorerna finns i not 04 på sidan 91.
Koncernledning
Scandic har en koncernledning med gedigen
erfarenhet från hotellbranschen och konsument-
nära verksamheter. Koncernledningen består av vd
och åtta ledande befattningshavare: Ekonomi- och
finansdirektör (CFO), Chief Commercial Officer,
HR-direktör samt koncernens fem landschefer.
Den 8 maj 2023 utsågs Laura Tarkka till ny chef
över koncernens verksamhet i Finland och medlem
av bolaget koncernledning. Thérèse Cedercreutz
avgick som styrelseledamot den 9 november 2022
och tillträdde som Chief Commercial Officer och
medlem i koncernledningen i januari 2023. Den 17
januari 2024 utsågs Pär Christiansen till ekonomi-
och finansdirektör.
Koncernledningen har månatliga möten och
fokuserar på koncernens strategiska och operativa
utveckling samt resultatuppföljning. Se sidorna
76–77 för mer information om koncernledningen.
Vd:s ansvar och befogenheter regleras i styrel-
sens arbetsordning och instruktion. Verkställande
direktören leder verksamheten i enlighet med de
instruktioner som styrelsen antagit samt ansvarar
för den löpande förvaltningen av bolagets verksam-
het enligt aktiebolagslagen.
Oberoende av
Namn Befattning Invald år
bolaget och ledande
befattningshavarna
större
aktie ägare
Närvaro
antal möten Närvaro antal möten, utskott
Ersättning
2023
Per G. Braathen Ordförande 2007 Ja Ja 10 (10) 6 (7) Investeringsutskott
5 (6) Ersättningsutskott
1 025 000
Grant Hearn Ledamot 2014 Ja Ja 10 (10) 5 (6) Investeringsutskott
5 (5) Ersättningsutskott
535 000
Fredrik Wirdenius Ledamot 2015 Ja Ja 10 (10) 7 (7) Investeringsutskott 428 000
Martin Svalstedt Ledamot 2017 Ja Nej 10 (10) 5 (6) Revisionsutskott
6 (6) Ersättningsutskott
484 333
Gunilla Rudebjer Ledamot 2022 Ja Ja 10 (10) 6 (6) Revisionsutskott 530 000
Kristina Patek Ledamot 2020 Ja Nej 10 (10) 6 (6) Revisionsutskott 433 000
Marianne Sundelius Arbetstagarrepresentant 2017 Nej Ja 10 (10) 40 000
Totalt 3 475 333
STYRELSENS SAMMANSÄTTNING, OBEROENDE, NÄRVARO, UTSKOTT SAMT ERSÄTTNING
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 71
BOLAGSSTYRNING
Ansvariga för centralt samlade koncernfunktioner
som exempelvis Ekonomi och Finans, HR och Inköp
ansvarar för framtagande av policies, riktlinjer och
arbetssätt samt för uppföljning och säkerställande
att verksamheten bedrivs i enlighet med policies
och riktlinjer.
Hållbarhet
Hållbarhet är en integrerad del av Scandics strategi.
Scandics styrdokument i dessa sammanhang är:
övergripande uppförandekod, uppförandekod för
leverantörer, antikorruptionspolicy, miljöpolicy samt
mångfalds- och inkluderingspolicy. Scandics mång-
falds- och inkluderingspolicy är en underliggande
policy till Scandics uppförandekod.
Scandics styrelse är ytterst ansvarig för bolagets
hållbarhetsstrategi. Hållbarhetsfrågorna styrs från
koncernledningen och styrelsen informeras löpande.
Scandics hållbarhetsprioriteringar och mål tas fram
av SISC kommittén (Sustainability Initiatives Ste-
ering Committee) med utvalda representanter från
verksamheten. Arbetet med hållbarhet är delegerat
till respektive lands- och funktionschef. Scandics
strategi och hållbarhetsavdelning leder, samordnar
och följer upp arbetet.
Styrelsen och koncernledningen har genomgått
en utbildning om de uppkommande EU direktivet
kring standard för hållbarhetsrapportering (Corpo-
rate Sustainability Reporting Directive). Som ett led
i anpassning till direktivet har Scandic utfört en
dubbel väsentlighets analys vars resultat har
godkänts av styrelsen.
Riktlinjer för erttning till vd och ledande
befattningshavare
På årsstämman den 15 juni 2020 beslutades om
riktlinjer till vd och ledande befattningshavare.
Dessa är anpassade till kraven i EU:s regler om
aktieägarens rättigheter och avsikten är att de ska
gälla i fyra år från godkännandet. Riktlinjerna finns
att tillgå i sin helhet på www.scandichotels.com.
Ersättningar
För information om ersättningar till vd och ledande
befattningshavare se not 05 på sidorna 92–94.
Långsiktigt incitamentsprogram
Scandic har årligen under 2016–2019 samt
2022–2023 lanserat ett prestationsbaserat lång-
siktigt incitamentsprogram. Det senaste beslutades
på årsstämman 9 maj 2023 och finns beskrivet i
not 05 på sidorna 92–94. Där framgår även utfall
och tilldelning samt en redogörelse för villkoren i
programmen.
Styrelsens rapport om intern kontroll
Denna beskrivning har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och Koden och är därmed
begränsad till intern kontroll avseende finansiell
rapportering. Rapporten är inte granskad av bola-
gets revisor.
Styrelsen är enligt aktiebolagslagen och Koden
ansvarig för att säkerställa att interna kontrollmeka-
nismer utarbetas, kommuniceras till och förstås av
anställda i Scandic som utför de enskilda kontroll-
åtgärderna, och att sådana kontrollåtgärder genom-
förs, övervakas, uppdateras och upprätthålls.
Ledningspersoner på alla nivåer är ansvariga för
att säkerställa att rutiner för intern kontroll är etable-
rade inom deras respektive område samt att dessa
kontroller leder till önskat resultat. Scandics eko-
nomi- och finansdirektör är ytterst ansvarig för att
uppföljningen av och arbetet med Scandics interna
kontroll sker i enlighet med det format som styrel-
sen beslutar.
Scandics struktur för intern kontroll är uppbyggd
utifrån COSO-modellen, vars ramverk har tillämpats
på Scandics verksamhet och förutsättningar. Enligt
COSO-modellen sker genomgång och bedömning
inom områdena kontrollmiljö, riskbedömning, kon-
trollaktiviteter, information och kommunikation samt
uppföljning. Utifrån denna genomgång identifieras
vissa utvecklingsområden, vilka prioriteras i det
löpande arbetet med intern kontroll.
Rutinerna för intern kontroll, riskbedömning,
kontrollaktiviteter och uppföljning avseende den
finansiella rapporteringen har utformats för att
säkerställa en tillförlitlig och relevant rapportering
samt en extern finansiell rapportering i enlighet med
IFRS, tillämpliga lagar och regler samt andra krav
som bolag noterade på Nasdaq Stockholm ska upp-
fylla. Detta arbete involverar styrelsen, de ledande
befattningshavarna och övriga medarbetare.
Det sätt på vilket styrelsen övervakar och säker-
ställer kvaliteten i den interna kontrollen är doku-
menterat i den antagna arbetsordningen för styrel-
sen och i instruktionerna för revisionsutskottet. En
del av revisionsutskottets uppgift är att utvärdera
bolagets struktur och riktlinjer för intern kontroll.
Den finansiella rapporteringen till styrelsen sker
månadsvis enligt ett format som beskrivs i VDs
instruktion avseende den finansiella rapporteringen.
Därutöver gör bolagets ekonomi- och finansdirektör
en genomgång av det finansiella resultatet och den
senaste prognosen över innevarande år, på varje
ordinarie styrelsemöte. Utkast till delårsrapporter
presenteras för revisionsutskottet för diskussion och
behandling på utskottsmöte innan de presenteras
för styrelsen för godkännande.
Den interna finansiella rapporteringen följer ett
standardiserat format där samma definitioner och
nyckeltal används för samtliga dotterbolag och
hotell. Rapportering sker via ett koncerngemensamt
rapporteringssystem vilket möjliggör hög transpa-
rens och jämförbarhet i finansiell data. Uppföljning
av finansiellt resultat sker genom månatlig rappor-
tering från dotterbolagen samt genom kvartalsvisa
genomgångar där medlemmar från koncernled-
ningen, den centrala finansavdelningen och respek-
tive lands ledning deltar. Detaljerad uppföljning av
nyckeltal för olika delar av hotelldriften möjliggör
benchmarking mellan hotell och ger även snabb
information om avvikelser i driftsmarginaler eller
driftsresultat jämfört med förväntat utfall. Den detal-
jerade uppföljningen är ett viktigt verktyg för att
säkerställa den interna kontrollen.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön utgör basen för den interna kontrollen
avseende den finansiella rapporteringen. En viktig del
av kontrollmiljön är att beslutsvägar, befogen heter
och ansvar är tydligt definierade och kommunicerade
mellan olika nivåer i organisationen samt att styrande
dokument i form av interna policies och riktlinjer
finns. En god kontrollmiljö skapas genom kommu-
nikation och utbildning för att säkerställa att policies
och regelverk förstås och efterlevs. Kontrollmiljön
stärks av en god företagskultur samt en transparent
och relevant uppföljning av finansiella resultat och
nyckeltal på samtliga nivåer i koncernen.
Riskbedömning
Intern kontroll baseras på en riskanalys. Riska-
nalysen avseende intern kontroll och risk för fel
i den finansiella rapporteringen är en del av den
riskanalys som koncernledningen årligen genomför
och presenterar för revisionsutskottet och styrel-
sen. I denna analys identifieras och värderas risker
utifrån sannolikhet att de ska inträffa samt händel-
sens konsekvens för koncernens verksamhet och
finansiella ställning. Därefter utvärderas koncernens
interna kontroller och kontrollmiljö och eventuella
gap jämfört med önskad kontrollnivå identifieras. En
åtgärdsplan för att reducera gapen etableras, där
värdet och möjligheten av att minska risken värde-
ras mot kostnaden för att etablera och vidmakthålla
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 72
BOLAGSSTYRNING
interna kontroller. Baserat på riskanalysen utformas
kontrollaktiviteter med målet att reducera risk, till
rimlig kostnad. Aktiviteterna ska även bidra till att
förbättra interna processer och driftseffektivitet.
Kontrollaktiviteter
Den interna kontrollen bygger på bolagets etable-
rade beslutsvägar och delegations- och attest-
ordning, så som de är dokumenterade i styrande
policies och riktlinjer.
Kontrollaktiviteter kan vara IT-baserade eller
manuella. De ska så långt som möjligt vara en
integrerad del av definierade och dokumenterade
processer och rutiner.
Ett antal kontrollaktiviteter som är gemensamma
för alla bolag inom koncernen har etablerats. Vissa
av dessa utförs på hotellnivå och vissa utförs på de
landsvisa centraliserade ekonomiavdelningarna.
Kontrollaktiviteterna är beskrivna i en koncern-
gemensam instruktion.
Information och kommunikation
Scandics styrande dokument i form av policies, rikt-
linjer och manualer, till den del det avser den finan-
siella rapporteringen, kommuniceras framförallt via
månatliga möten där samtliga ekonomichefer deltar
samt via intranätet. För kommunikation med interna
och externa parter finns en kommunikationspolicy
som anger riktlinjer för hur denna kommunikation
bör ske. Syftet med policyn är att säkerställa att
alla informationsskyldigheter efterlevs. Den interna
kommunikationen syftar till att varje medarbetare
ska förstå Scandics utveckling och affärsverksam-
het. Information kommuniceras löpande internt,
bland annat via koncernens intranät.
Uppföljning
Scandics ekonomifunktioner är integrerade genom
ett gemensamt ekonomi- och redovisningssystem
samt gemensamma redovisningsinstruktioner. Sty-
relsen och koncernledningen får löpande informa-
tion om koncernens resultat och finansiella ställning
och utvecklingen av verksamheten. Effektiviteten i
den interna kontrollen utvärderas årligen av bolaget
och revisionsutskottet. Den granskas även av de
externa revisorerna. Resultatet av utvärderingen
ligger till grund för förbättringar av processer och
kontroller inför kommande år. Den interna kontrollen
på hotell- och landsnivå följs upp genom själv-
utvärdering och kontrollbesök.
Självutvärderingen görs av samtliga hotell minst
en gång per år och baseras på en koncerngemen-
sam checklista över obligatoriska och rekommen-
derade kontroller. Utvärdering beträffande den
interna kontrollen har regelbundet behandlats i revi-
sionsutskottet. Kontrollbesök utförs av medarbetare
på bolagets centrala ekonomiavdelningar på ett
antal hotell per år. Kontrollbesöken innebär test av
kontrollerna på checklistan, stickprov inom rele-
vanta områden samt en allmän diskussion med
hotelldirektören och avdelningschefer för att säker-
ställa förståelse för och efterlevnad av intern-
kontrollen.
Uppföljning av de kontroller som utförs på res-
pektive lands ekonomiavdelning, görs centralt av
koncernfinansavdelningen genom testning av res-
pektive kontroll. Resultaten av den centraliserade
testningen, hotellens självutvärdering och revisions-
besök rapporteras till ledningsgrupperna för respek-
tive land av den lokala ekonomichefen. Det rappor-
teras till revisions utskottet av koncernens ekonomi-
och finansdirektör, tillsammans med rapportering
av vidtagna åtgärder för att förbättra den interna
kontrollen där resultatet visar att det finns behov,
på hotellnivå, ekonomiavdelningarna eller generellt.
De externa revisorerna gör som en del av sin
granskning av den interna kontrollen ytterligare
hotellbesök där de testar kontrollerna enligt den
interna checklistan. Målsättningen är att revisions-
besöken, från Scandics ekonomiavdelning och de
externa revisorerna sammantaget, ska omfatta
cirka en tredjedel av samtliga hotell per år.
Internrevision
Styrelsen har, baserat på revisionsutskottets utvär-
dering, beslutat att inte inrätta en separat intern-
revisionsfunktion. Beslutet baseras på bedömningen
att den befintliga processen för intern kontroll är väl
etablerad, effektiv och stöds av en god kontrollmiljö,
en tydlig styrmodell och en väl fungerande regel-
bunden finansiell uppföljning. Styrelsen utvärderar
årligen behovet av en särskild internrevisions-
funktion.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 73
BOLAGSSTYRNING
Aktieinnehav per 31 mars 2024.
STYRELSE
PER G. BRAATHEN
Styrelseordförande sedan 2018.
Ledamot sedan 2007.
Ordförande i Ersättningsutskottet.
Medlem i investeringsutskottet.
Född: 1960.
Nationalitet: Norsk.
Utbildning:
MBA från Schiller University London, Storbritannien.
Övriga nuvarande uppdrag:
Ägare och styrelseordförande i Braganza. Styrelse-
ordförande i Braathens Regional Airlines AB (BRA).
Styrelseledamot i Bramora Ltd, Escape Travel AS,
Wayday Travel och Parques Reunidos S.A. Industrial
advisor till EQT.
Tidigare uppdrag:
Styrelseordförande och vd Tjæreborg, Always och
Saga Tours. Styrelseordförande Escape Travel A/S
Sun Hotels AG. Styrelseledamot i BRAbank ASA,
Arken Zoo Holding AB, Kristiansand Dyrepark AS,
Ticket Leisure Travel AB och Ticket Biz AB.
Antal aktier i Scandic: 1 433 305 (privat och via
bolag)
Oberoende i förhållande till större aktieägare: Ja
Oberoende i förhållande till bolaget och ledningen: Ja
GUNILLA RUDEBJER
Ledamot sedan 2022.
Ordförande i Revisionsutskottet.
Född: 1959.
Nationalitet: Svensk.
Utbildning:
Civilekonomexamen från Handels högskolan
i Stockholm.
Övriga nuvarande uppdrag:
Styrelseledamot i Ambea AB, NCAB Group AB,
Skistar AB och Swedish Space Corporation (SSC).
Tidigare uppdrag:
CFO Scandic Hotels, Cision, Parks & Resorts
Scandinavia, Mandator och TUI Nordic. Styrelse-
medlem i Oriflame Holding AG.
Aktieinnehav: 8 039
Oberoende i förhållande till större aktieägare: Ja.
Oberoende i förhållande till bolaget och ledningen: Ja
GRANT HEARN
Ledamot sedan 2014.
Ordförande i Investeringsutskottet.
Född: 1958.
Nationalitet: Brittisk.
Utbildning:
Diplomutbildning inom hotell och turism,
Shannon College of Hotel Management, Irland.
Övriga nuvarande uppdrag:
Inga.
Tidigare uppdrag:
Styrelseordförande i The Hotel Collection,
Amaris Hospitality, Shearings Holidays Ltd och UK
Hospitality. Styrelseledamot i London & Partners Ltd,
Thame and London Ltd, TLLC Group Holdings Ltd
och Travelodge Hotels Ltd.
Antal aktier i Scandic: 5 568
Oberoende i förhållande till större aktieägare: Ja
Oberoende i förhållande till bolaget och ledningen: Ja
KRISTINA PATEK
Ledamot sedan 2020.
Medlem i Revisionsutskottet.
Född: 1969.
Nationalitet: Svensk.
Utbildning:
Ekonomie magister, Uppsala universitet.
Övriga nuvarande uppdrag:
Senior Investment Director på Stena Sessan,
styrelseledamot i Resurs Bank, Platform 24,
Doktor24 och Matilda Foodtech.
Tidigare uppdrag:
Head of M&A på Tieto Corporation, Partner på private
equity fonden Scope, Investment manager på Ratos,
vd Cell Innovation, Managementkonsult på Accen-
ture. Styrelseledamot i Didner & Gerge Fonder,
Emric, Avega, MedCap, Bilprovningen, Skruvat.se,
Wright Trafikkskole AS, Brand Factory Group, HL
Display, Dahl.
Antal aktier i Scandic: 11 522 (Därutöver äger
Stena Sessan AB 29 016 865 aktier)
Oberoende i förhållande till större aktieägare: Nej
Oberoende i förhållande till bolaget och ledningen: Ja
MARTIN SVALSTEDT
Ledamot sedan 2017.
Medlem i Revisionsutskottet.
Medlem i Ersättningsutskottet.
Född: 1963.
Nationalitet: Svensk.
Utbildning:
Civilekonomexamen, Karlstads Universitet.
Övriga nuvarande uppdrag:
Styrelseordförande i Formica Capital och
styrelseledamot i Stena International SA.
Tidigare uppdrag:
Vd i Stena Adactum och Stena Sessan.
CFO på Capio och andra seniora finansiella roller.
Styrelseord förande i Ballingslöv International, Meda,
Gunnebo, Stena Rene w able, Envac, Mediatec Group
och Blomsterlandet. Styrelseledamot i Midsona,
Song Networks, Formica Capital med flera.
Aktieinnehav: Inget innehav.
Oberoende i förhållande till större aktieägare: Nej
Oberoende i förhållande till bolaget och ledningen: Ja
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 74
STYRELSE & KONCERNLEDNING
FREDRIK WIRDENIUS
Ledamot sedan 2015.
Medlem i Investeringsutskottet.
Född: 1961.
Nationalitet: Svensk.
Utbildning:
Civilingenjörsexamen från Kungliga Tekniska
Högskolan, Stockholm.
Övriga nuvarande uppdrag:
Styrelseordförande i Willhem AB, Hållbo AB och
Assemblin Group AB. Styrelseledamot i Axfast AB
och Stiftelsen Nobel Center.
Tidigare uppdrag:
Vd i Vasakronan AB. Flertalet ledande befattningar
inom Skanska.
Antal aktier i Scandic: 5 816
Oberoende i förhållande till större aktieägare: Ja
Oberoende i förhållande till bolaget och ledningen: Ja
MARIANNE SUNDELIUS
Styrelseledamot sedan 2017.
Arbetstagarrepresentant.
Född: 1967.
Nationalitet: Svensk.
Utbildning:
Högskolekurser inom ledarskap och psykologi,
Ekonomistudier på gymnasiet.
Övriga nuvarande uppdrag:
Inga.
Tidigare uppdrag:
Arbetstagarrepresentant Sara Hotels AB
och Reso Hotels AB.
Antal aktier i Scandic: Inget innehav.
Oberoende i förhållande till större aktieägare: Ja
Oberoende i förhållande till bolaget och ledningen: Nej
(arbetstagarrepresentant)
Aktieinnehav per 31 mars 2024.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 75
STYRELSE
JENS MATHIESEN
Vd och koncernchef
Anställd inom koncernen sedan 2008.
Medlem koncernledningen sedan 2016.
Född: 1969.
Nationalitet: Dansk.
Utbildning:
Shipping Broker, Transocean Shipping, Danmark.
Tidigare erfarenhet:
Landschef för Scandic Danmark. Sälj- och
marknads direktör, Choice Hotels Scandinavia,
Vd Fountain Scandinavia A/S samt Försäljning-
och marknadschef, Avis Rent a Car.
Övriga uppdrag:
Styrelseordförande i Dansk Erhverv.
Aktieinnehav: 261 860
PÄR CHRISTIANSEN
Ekonomi- och finansdirektör
Anställd inom koncernen sedan 2024.
Medlem i koncernledningen sedan 2024.
Född: 1973.
Nationalitet: Svensk.
Utbildning:
Civilingenjör, Lunds Tekniska Högskola.
Civilekonom, Lunds Universitetet.
Tidigare erfarenhet:
CFO på Euroflorist, Clas Ohlson, Gant, Transcom.
Ledande befattningar inom MTR och SAS.
Övriga uppdrag:
Inga.
Aktieinnehav: 25 000
FREDRIK WETTERLUNDH
Chief Human Resources Officer
Anställd inom koncernen sedan 2021.
Medlem i koncernledningen sedan 2021.
Född: 1966.
Nationalitet: Svensk.
Utbildning:
Fil.kand. Personalvetenskap, Lunds Universitet,
Sverige.
Löjtnant, Infanteriets Officers högskola, Halmstad,
Sverige.
Tidigare erfarenhet:
Global Lead HR Mergers & Acquisitions,
Ericsson, Senior Vice President HR, Sobi,
Global HR Lead, Pfizer Inc, Area HR Lead,
Kraft Foods, Group HR Director, Codan AS,
HR Director, Astra Sweden.
Övriga uppdrag:
Inga.
Aktieinnehav: 14 000
THÉRÈSE CEDERCREUTZ
Chief Commercial Officer
Anställd inom koncernen sedan 2023.
Medlem i koncernledningen sedan 2023.
Född: 1969.
Nationalitet: Finsk.
Utbildning:
Ekonomie masterexamen, Åbo Akademi,
Finland.
Tidigare erfarenhet:
Styrelseordförande i EAB Group Oyj. Styrelseledamot
i Scandic Hotels Group och HappyOrNot. Grundare
och Vd på Strategy and Design Consultancy Inc,
Vd och COO på 358 Advertising Agency, VP Business
Development på Spoiled Milk, Global Director
Consumer Business på F-Secure Oyj, Director Sales
och Business Development EMEA på THQ Wireless.
Övriga nuvarande uppdrag:
Styrelseledamot i Fennia Oy, Tokmanni Oyj
och UNICEF Finland.
Aktieinnehav: Inget innehav.
SØREN FAERBER
Landschef Danmark
Anställd inom koncernen sedan 2006.
Medlem i koncernledningen sedan 2019.
Född: 1970.
Nationalitet: Dansk.
Utbildning:
Läser för närvarande till en MBA, Edinburgh
Business School.
Higher Commercial Examination
Accounting & Finance.
Tidigare erfarenhet:
Distriktsdirektör Köpenhamn & Danmark Öst,
Scandic. Director of Food & Beverage
Danmark & Southern Europe, Scandic.
Regional Director, Hard Rock International.
Övriga uppdrag:
Styrelseledamot i Wonderful Copenhagen.
Aktieinnehav: 21 086
KONCERNLEDN I NG
Aktieinnehav per 31 mars 2024.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 76
STYRELSE
PETER JANGBRATT
Landschef Sverige
Anställd inom koncernen 1995–2008 och sedan
2015. Medlem i koncernledningen sedan 2016
samt 2003–2008.
Född: 1967.
Nationalitet: Svensk.
Utbildning:
Utbildning från Scandic Business School och Hilton.
Franklin Covey – Habits of highly effective people
& Great Leadership.
Tidigare erfarenhet:
VP Brand, Marketing & Communication
Scandic Hotels, COO Scandic Sverige, Vd Rica Hotels
Sverige.
Övriga uppdrag:
Styrelseledamot i Visita och Svenskt
Näringsliv.
Aktieinnehav: 47 373
LAURA TARKKA
Landschef Finland
Anställd inom koncernen sedan 2023.
Medlem i koncernledningen sedan 2023.
Född: 1970.
Nationalitet: Finsk.
Utbildning:
Civilingenjörsexamen inom industriell ekonomi,
Lappeenranta Tekniska Universitet, Finland.
CEFA, Svenska Handelshögskolan, Finland.
Tidigare erfarenhet:
Styrelseledamot i Lassila, Tikanoja Oyj. Vd, Gigantti
och Kämp Collection Hotels. CFO och vice Vd, Diacor
Health Care Services. Flertalet ledarbefattningar
inom Fazer Group. Partner Ice Capital Securites.
Partner & Analytiker på Mandatum Stockbrockerage.
Övriga uppdrag:
Styrelseledamot i Karl Fazer Oy, Caruna Oy,
ukko.fi Oy och Finska Handelskammaren.
Antal aktier i Scandic: 4 000
MICHEL SCHUTZBACH
Landschef Tyskland & Polen
Anställd inom koncernen sedan 2009.
Medlem i koncernledningen sedan 2016.
Född: 1961.
Nationalitet: Tysk och Schweizisk.
Utbildning:
Diplomutbildning från Hotel & Management School,
Glion, Schweiz.
Tidigare erfarenhet:
Flertal ledande befattningar inom Rezidor, bland
annat HR-chef samt Regionchef för Polen och Irland.
Övriga uppdrag:
Inga.
Aktieinnehav: 41 625
ASLE PRESTEGARD
Landschef Norge
Anställd inom koncernen sedan 2001.
Medlem i koncernledningen sedan 2020.
Född: 1968.
Nationalitet: Norsk.
Utbildning:
Norwegian School of Hotel Management.
Tidigare erfarenhet:
Styrelseledamot i Visit Bergen. Hotelldirektör Bergen
Hotel Gruppen AS. Hotelldirektör Scandic Bergen.
Distriktdirektör Väst, Norge, Scandic Hotels AS.
Övriga uppdrag:
Inga.
Aktieinnehav: 13 480
Aktieinnehav per 31 mars 2024.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RISKER OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
STYRELSE
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 77
KONCERNLEDNING
FINANSIELLA RAPPORTER
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER KONCERNEN
RÄKENSKAPER MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 78ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 78
LADDA NED A4-PDF
MSEK
Noter
2023
2022
INTÄKTER
02, 03
Nettoomsättning
21 935
19 230
20
3
SUMMA INTÄKTER
21 955
19 233
RÖRELSENS KOSTNADER
Råmaterial och förbrukningsmaterial
-1 698
-1 495
Övriga externa kostnader
04
-4 538
-3 854
Personalkostnader
05
-6 882
-5 957
Hyreskostnader
06
-2 209
-1 951
Öppningskostnader
-17
-131
Jämförelsestörande poster
07
-14
-16
Av- och nedskrivningar
12, 13
-3 812
-3 372
SUMMA RÖRELSENS KOSTNADER
-19 170
-16 776
Rörelseresultat
2 785
2 457
Finansiella poster netto
08,09
-2 064
-1 808
Resultat före skatt
721
649
Skatt
10
-152
-221
ÅRETS RESULTAT
569
428
Hänförligt till Moderbolagets aktieägare
532
394
Innehav utan bestämmande inflytande
37
34
Resultat per aktie före utspädning, hänförligt
till Moderbolagets aktieägare (SEK per aktie)
11
3,46
2,69
Resultat per aktie efter utspädning, hänförligt
till Moderbolagets aktieägare (SEK per aktie)
11
2,86
2,21
MSEK
Noter
2023
2022
Årets resultat
569
428
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att återföras till resultaträkningen
Valutaeffekter vid omräkning av utländska verksamheter
-186
174
Värdeförändring under året av säkringar av elkontrakt, netto efter skatt
-309
247
Poster som inte kommer att återföras till resultaträkningen
Omvärdering nettopensionsförpliktelse
-89
246
Summa övrigt totalresultat, netto efter skatt
-584
667
ÅRETS TOTALRESULTAT
-15
1 095
RESULTATRÄKNING
KONCERNEN
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
KONCERNEN
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER KONCERNEN
RÄKENSKAPER MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 79
FINANSIELLA RAPPORTER
BALANSRÄKNING
KONCERNEN
MSEK
Noter
2023-12-31
2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill
12
4 083
4 180
Varumärken
12
2 818
2 855
Övriga immateriella anläggningstillgångar
12
109
154
Byggnader och mark
13
75
82
Nyttjanderättstillgångar
13
39 389
36 777
Inventarier, installationer och utrustning
13
3 958
4 272
Andelar i intresseföretag
14
22
23
Finansiella placeringar
7
6
Övriga långfristiga fordringar
29
32
Uppskjutna skattefordringar
23
655
579
Summa anläggningstillgångar
51 145
48 960
Omsättningstillgångar
Varulager
15
135
134
Kundfordringar
16
601
776
Derivatinstrument
0
384
Övriga kortfristiga fordringar
186
148
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
17
545
229
Likvida medel
18
1 344
317
Summa omsättningstillgångar
2 811
1 988
SUMMA TILLGÅNGAR
53 956
50 948
MSEK
Noter
2023-12-31
2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital
19
48
48
Övrigt tillskjutet kapital
9 892
9 892
Omräkningsreserv
160
656
Balanserade vinstmedel
-8 041
-8 399
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
2 059
2 197
Innehav utan bestämmande inflytande
107
77
Summa eget kapital
2 166
2 274
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
20
980
1 107
Konvertibelt lån
0
1 484
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser
21
653
545
Övriga avsättningar
22
249
206
Övriga skulder
199
533
Skulder för leasing
20
41 041
38 062
Uppskjutna skatteskulder
23
5
24
Summa långfristiga skulder
43 127
41 961
Kortfristiga skulder
Konvertibelt lån
1 109
0
Förskott från kunder
278
259
Leverantörsskulder
1 112
986
Aktuella skatteskulder
185
124
Kortfristig del av leasing
20
2 444
2 268
Derivatinstrument
7
0
Övriga skulder
999
531
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
24
2 529
2 545
Summa kortfristiga skulder
8 663
6 713
Summa skulder
51 790
48 674
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
53 956
50 948
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER KONCERNEN
RÄKENSKAPER MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 80
FINANSIELLA RAPPORTER
KASSAFLÖDESANALYS
KONCERNEN
MSEK
Noter
2023
2022
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
2 785
2 457
Justering för poster som ej ingår i kassaflödet, m.m.
25
3 910
3 400
Betald skatt
-109
-39
Kassaflöde före förändring av rörelsekapital
6 586
5 818
Förändringar i rörelsekapital
Varulager
-6
-22
Kundfordringar
156
-228
Övriga kortfristiga fordringar
-370
36
Leverantörsskulder
142
-22
Övriga kortfristiga skulder
-114
850
Kassaflöde från den löpande verksamheten
6 394
6 432
Investeringsverksamheten
Betalda nettoinvesteringar
13
-521
-635
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-521
-635
MSEK
Noter
2023
2022
Kassaflöde efter investeringsverksamheten
5 873
5 797
Finansieringsverksamheten
Utdelning, aktieswapavtal
-7
-10
Netto upplåning/amorteringar
20
-51
-2 067
Återköp konvertibel
-630
0
Amorteringar, leasing
20
-2 328
-1 976
Finansieringskostnader
20
-34
-
Betalda/erhållna ränteposter
-57
-155
Betalda räntor, leasing
-1 734
-1 464
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-4 841
-5 672
ÅRETS KASSAFLÖDE
1 032
125
Likvida medel vid årets början
317
216
Omräkningsdifferens i likvida medel
-5
-24
Årets kassaflöde
1 032
125
Likvida medel vid årets slut
1 344
317
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER KONCERNEN
RÄKENSKAPER MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 81
FINANSIELLA RAPPORTER
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
KONCERNEN
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Innehav utan
MSEK
Aktiekapital
Övrigt tillskjutet kapital
Omräkningsreserv
Balanserad vinst
Summa
bestämmande inflytande
Totalt eget kapital
INGÅENDE BALANS 2023-01-01
48
9 892
656
-8 399
2 197
77
2 274
Årets resultat
532
532
37
569
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att återföras till resultaträkningen
Valutaeffekter vid omräkning av utländska verksamheter
-
-
-179
-
-179
-7
-186
Värdeförändring under året av säkringar av elkontrakt, netto efter skatt
-
-
-309
-
-309
-
-309
Poster som inte kommer att återföras till resultaträkningen
Aktuariella vinster och förluster under året netto efter skatt
-
-
-
-89
-89
-
-89
Summa övrigt totalresultat, netto efter skatt
0
0
-488
-89
-577
-7
-584
Årets totalresultat
0
0
-488
443
-45
30
-15
Övriga justeringar
0
0
-8
0
-8
0
-8
Transaktioner med aktieägare
Återköp konvertibel
-
-
-
-68
-68
-
-68
Aktierelaterade ersättningar
-
-
-
8
8
-
8
Aktieswapavtal för återköp av egna aktier
-
-
-
-25
-25
-
-25
Summa transaktioner med aktieägare
0
0
0
-85
-85
0
-85
UTGÅENDE BALANS 2023-12-31
48
9 892
160
-8 041
2 059
107
2 166
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER KONCERNEN
RÄKENSKAPER MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 82
FINANSIELLA RAPPORTER
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
KONCERNEN
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Innehav utan
MSEK
Aktiekapital
Övrigt tillskjutet kapital
Omräkningsreserv
Balanserad vinst
Summa
bestämmande inflytande
Totalt eget kapital
INGÅENDE BALANS 2022-01-01
48
9 890
182
-9 005
1 115
40
1 155
Årets resultat
394
394
34
428
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att återföras till resultaträkningen
Valutaeffekter vid omräkning av utländska verksamheter
-
-
171
-
171
3
174
Värdeförändring under året av säkringar av elkontrakt, netto efter skatt
-
-
247
-
247
-
247
Poster som inte kommer att återföras till resultaträkningen
Aktuariella vinster och förluster under året netto efter skatt
-
-
-
246
246
-
246
Summa övrigt totalresultat, netto efter skatt
0
0
418
246
664
3
667
Årets totalresultat
0
0
418
640
1 058
37
1 095
Övriga justeringar
0
0
56
0
56
0
56
Transaktioner med aktieägare
Konvertering av konvertibel
-
2
-
-
2
-
2
Aktierelaterade ersättningar
-
-
-
2
2
-
2
Aktieswapavtal för återköp av egna aktier
-
-
-
-36
-36
-
-36
Summa transaktioner med aktieägare
0
2
0
-34
-32
0
-32
UTGÅENDE BALANS 2022-12-31
48
9 892
656
-8 399
2 197
77
2 274
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER KONCERNEN
RÄKENSKAPER MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 83
FINANSIELLA RAPPORTER
RESULTATRÄKNING
MODERBOLAGET
MSEK Noter 2023 2022
Nettoomsättning 75 55
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader 04 -7 -1
Personalkostnader 05 -68 -55
Summa rörelsens kostnader -75 -56
Rörelseresultat 0 -1
Finansiella poster
Finansiella intäkter 08 124 65
Finansiella kostnader 09 -208 -156
Finansiella poster netto -84 -91
Bokslutsdispositioner 7 17
Resultat före skatt -77 -75
Skatt 10 0 -4
ÅRETS RESULTAT -77 -79
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
MODERBOLAGET
MSEK Noter 2023 2022
Årets resultat -77 -79
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att återföras till resultaträkningen - -
Poster som inte kommer återföras till resultaträkningen - -
Summa övrigt totalresultat, netto efter skatt 0 0
ÅRETS TOTALRESULTAT -77 -79
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER KONCERNEN
RÄKENSKAPER MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 84
FINANSIELLA RAPPORTER
BALANSRÄKNING
MODERBOLAGET
MSEK Noter 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernbolag 27 8 415 8 415
Fordringar på koncernbolag 1 623 1 406
Uppskjutna skattefordringar 23 11 11
Summa anläggningstillgångar 10 049 9 832
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar på koncernbolag 30 19 35
Kortfristiga fordringar 0 15
Likvida medel 0 0
Summa omsättningstillgångar 19 50
SUMMA TILLGÅNGAR 10 068 9 882
MSEK Noter 2023-12-31 2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital 19 48 48
Summa bundet eget kapital 48 48
Fria reserver 8 108 8 270
Årets resultat -77 -79
Summa fritt eget kapital 8 031 8 191
Summa eget kapital 8 079 8 239
Skulder
Långfristiga skulder
Konvertibelt lån 0 1 484
Skulder till koncernbolag 636 0
Övriga skulder 18 30
Summa långfristiga skulder 654 1 514
Kortfristiga skulder
Konvertibelt lån 1 109 0
Skulder till koncernbolag 43 12
Övriga skulder 140 86
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 24 43 31
Summa kortfristiga skulder 1 335 129
Summa skulder 1 989 1 643
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 10 068 9 882
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER KONCERNEN
RÄKENSKAPER MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 85
FINANSIELLA RAPPORTER
KASSAFLÖDESANALYS
MODERBOLAGET
MSEK Noter 2023 2022
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 0 -1
Betald skatt -6 -11
Kassaflöde före förändring av rörelsekapital -6 -12
Förändringar i rörelsekapital
Övriga kortfristiga fordringar 26 -7
Övriga kortfristiga skulder 59 91
Kassaflöde från den löpande verksamheten 79 72
Finansieringsverksamheten
Betalda/erhållna ränteposter 20 -1 -3
Återköp konvertibel -630 -
Finansieringskostnader - 4
Utdelning, aktieswapavtal -7 -10
Netto upplåning/amorteringar 5 -
Utlåning till/från dotterbolag 554 -63
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -79 -72
ÅRETS KASSAFLÖDE 0 0
Likvida medel vid årets början 0 0
Valutakursdifferens i likvida medel 0 0
Årets kassaflöde 0 0
Likvida medel vid årets slut 0 0
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER KONCERNEN
RÄKENSKAPER MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 86
FINANSIELLA RAPPORTER
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
MODERBOLAGET
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
MSEK Aktiekapital Överkursfond
Balanserade
vinstmedel
Totalt
eget kapital
INGÅENDE BALANS 2023-01-01 48 3 561 4 630 8 239
Årets resultat - - -77 -77
Övrigt totalresultat - - - -
Årets totalresultat 0 0 -77 -77
Transaktioner med aktieägare
Återköp av konvertibel - 0 -69 -69
Aktierelaterade ersättningar - - 8 8
Aktieswapavtal för återköp av egna aktier - - -24 -24
Summa transaktioner med aktieägare 0 0 -85 -85
UTGÅENDE BALANS 2023-12-31 48 3 561 4 468 8 079
INGÅENDE BALANS 2022-01-01 48 3 559 4 743 8 350
Årets resultat - - -79 -79
Övrigt totalresultat - - - -
Årets totalresultat 0 0 -79 -79
Transaktioner med aktieägare
Konvertering av konvertibel - 2 - 2
Aktierelaterade ersättningar - - 2 2
Aktieswapavtal för återköp av egna aktier - - -36 -36
Summa transaktioner med aktieägare 0 2 -34 -32
UTGÅENDE BALANS 2022-12-31 48 3 561 4 630 8 239
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER KONCERNEN
RÄKENSKAPER MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 87
FINANSIELLA RAPPORTER
INNEHÅLL NOTER
NOT 01 REDOVISNINGSPRINCIPER 89
NOT 02 NETTOOMSÄTTNING PER AVTALSTYP 90
NOT 03 REDOVISNING PER SEGMENT 90
NOT 04 ERSÄTTNING TILL REVISORER 91
NOT 05 ANSTÄLLDA, PERSONALKOSTNADER
OCH ERSÄTTNING TILL STYRELSEN 92
NOT 06 HYRESKOSTNADER 94
NOT 07 JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER 94
NOT 08 FINANSIELLA INTÄKTER 94
NOT 09 FINANSIELLA KOSTNADER 94
NOT 10 INKOMSTSKATT 94
NOT 11 RESULTAT PER AKTIE 95
NOT 12 IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR 95
NOT 13 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR 96
NOT 14 ANDELAR I INTRESSEFÖRETAG 97
NOT 15 VARULAGER 97
NOT 16 KUNDFORDRINGAR 97
NOT 17 FÖRUTBETALDA KOSTNADER
OCH UPPLUPNA INTÄKTER 98
NOT 18 LIKVIDA MEDEL 98
NOT 19 AKTIEKAPITAL 98
NOT 20A UPPLÅNING 98
NOT 20B HANTERING AV FINANSIELLA RISKER 99
NOT 20C HANTERING AV KAPITALRISK 100
NOT 21 AVSÄTTNING TILL PENSIONER
OCH LIKNANDE FÖRPLIKTELSER 100
NOT 22 ÖVRIGA AVSÄTTNINGAR 101
NOT 23 UPPSKJUTNA SKATTEFORDRINGAR
OCH SKATTESKULDER 102
NOT 24 UPPLUPNA KOSTNADER
OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER 103
NOT 25 JUSTERING FÖR POSTER SOM EJ INGÅR
I KASSAFLÖDET 103
NOT 26 KASSAFLÖDESANALYS 104
NOT 27 ANDELAR I KONCERNBOLAG 104
NOT 28 STÄLLDA SÄKERHETER
OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER 104
NOT 29 FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER 105
NOT 30 TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE 106
NOT 31 FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
OCH UTDELNING PER AKTIE 106
NOT 32 HÄNDELSER EFTER BALANSDAGENS SLUT 106
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 88
FINANSIELLA RAPPORTER
NOTER
Noter, gemensamma för koncernen och moderbolaget. Belopp i MSEK om inget annat anges.
NOT 01 REDOVISNINGSPRINCIPER
Grund för rapportens upprättande
Koncernredovisningen har upprättats enligt International Financial Reporting Standards
(IFRS) som antagits av EU samt i enlighet med RFR 1 Kompletterande redovisningsregler
för koncerner och Årsredovisningslagen.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen och RFR 2
Redovisning för juridiska personer.
Koncernredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärdemetoden förutom vad
beträffar vissa finansiella tillgångar och skulder, som är värderade till verkligt värde via
resulta träkningen. Att upprätta årsredovisning i överensstämmelse med IFRS kräver använd-
ning av en del viktiga redovisningsmässiga uppskattningar. Vidare krävs att styrelse och
ledning gör vissa bedömningar vid tillämpningen av bolagets redovisningsprinciper. De
områden som innefattar en hög grad av bedömningar, som är komplexa eller sådana områ-
den där antaganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse för koncernredovisningen,
anges i respektive not.
Koncernredovisningen
Koncernredovisningen omfattar de bolag där koncernen har ett innehav som motsvarar minst
hälften av rösterna, dessa konsolideras i sin helhet. Dotterföretag är företag över vilka kon-
cernen har ett bestämmande inflytande. Koncernen kontrollerar ett företag när den expo-
neras för eller har rätt till rörlig avkastning från sitt innehav i företaget och har möjlighet att
påverka avkastningen genom sitt inflytande i företaget. I ej helägda dotterföretag redovisas
innehav utan bestämmande inflytande som utomstående aktieägares andel av dotterföreta-
gets eget kapital. Denna post ingår som en del i koncernens eget kapital. I resultaträkningen
ingår andelen hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande. Upplysning om andelen av
resultatet hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande lämnas i anslutning till resul-
taträkningen.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens förvärv av verksamheter. Det
förvärvade företagets identifierbara tillgångar, skulder och eventuella ansvarsförbindelser
som uppfyller kraven för redovisningen, redovisas till verkligt värde per förvärvsdagen. Good-
will och andra immateriella tillgångar som uppstår i samband med förvärv utgörs av det
belopp varmed anskaffningsvärdet överstiger det verkliga värdet på det förvärvade dotter-
bolagets redovisade tillgångar, skulder och ansvarsförbindelser. Om anskaffningsvärdet
understiger verkligt värde för den förvärvade verksamhetens tillgångar, skulder och eventu-
ella ansvarsförbindelser redovisas mellanskillnaden direkt i resultaträkningen. Förvärvs-
relaterade kostnader kostnadsförs när de uppstår .
I koncernredovisningen redovisas intresseföretag enligt kapitalandelsmetoden. Kapita l-
andelsmetoden innebär att andelar i intresseföretag redovisas i koncernräkenskaperna till
anskaffningsvärde justerat med koncernens andel av förändringen i intresseföretagets
nettotillgångar minskat med eventuella nedskrivningar för den enskilda investeringen .
Koncerninterna transaktioner, mellanhavanden och orealiserade vinster på transaktioner
mellan koncernbolag elimineras. Försäljningen mellan koncernbolag prissätts enligt mark-
nadsmässiga villkor. Internvinster som uppstått i samband med försäljning inom koncernen
elimineras i sin helhet.
Omräkning av utländsk valuta
I koncernredovisningen används svenska kronor (SEK) som är moderbolagets funktionella
valuta och rapporteringsvaluta. Resultat och finansiell ställning för alla koncernbolag som
har en annan funktionell valuta än rapportvalutan, omräknas till koncernens rapportvaluta
enligt följande:
Tillgångar och skulder för var och en av balansräkningarna omräknas till balansdagskurs
Intäkter och kostnader för var och en av resultaträkningarna omräknas till genomsnittlig
valutakurs
Alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras
i omräkningsreserven i eget kapital.
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan enligt de valutakurser
som gäller på transaktionsdagen eller den dag då posterna omvärderas. Valutakursvinster
och -förluster som uppkommer vid betalning av sådana transaktioner och vid omräkning av
monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs, redovisas i resultat-
räkningen.
Nedanstående valutakurser används i konsolideringen:
Valutakurser Jan–dec 2023 Jan–dec 2022
SEK = EUR
Resultaträkning (genomsnittskurs) 11,4765 10,6317
Balansräkning (vid periodens slut) 11,0960 11,1283
SEK = NOK
Resultaträkning (genomsnittskurs) 1,0054 1,0523
Balansräkning (vid periodens slut) 0,9871 1,0572
SEK = DKK
Resultaträkning (genomsnittskurs) 1,5403 1,4290
Balansräkning (vid periodens slut) 1,4888 1,4965
Nya och omarbetade internationella redovisningsstandarder
(IFRS)
Ändrade redovisningsprinciper för koncernen
Inga av de IFRS eller IFRIC-tolkningar som har trätt i kraft 2023, väntas ha någon väsentlig
inverkan på koncernen.
Framtida ändringar av redovisningsprinciper
Inga av de IFRS eller IFRIC-tolkningar som ännu inte har trätt i kraft, väntas ha någon
väsentlig inverkan på koncernen.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Om inget annat anges nedan tillämpar moderbolaget samma redovisningsprinciper som
koncernen.
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt Årsredovisningslagen och RFR 2
Redovisning för juridisk person.
Skillnader mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget tillämpar alternativregeln för koncernbidrag och redovisar såväl erhållna som
mottagna koncernbidrag som bokslutsdisposition. Därmed följer inte moderbolaget IAS 27.
Finansiella instrument i moderbolaget redovisas ej enligt IFRS 9 med hänsyn till samban-
det mellan redovisning och beskattning utan följer IFRS 7 i tillämpliga delar och upplysnings-
krav i Kap 5 i ÅRL.
Ersättningar till anställda i moderbolaget redovisas ej enligt IAS 19 då moderbolaget i
enlighet med RFR 2 tillämpar redovisning enligt Tryggandelagen. Moderbolagets leasing-
åtagande redovisas i enlighet med BFNAR 2012:1 och moderbolaget tillämpar därmed inte
IFRS 16 .
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 89
FINANSIELLA RAPPORTER
NOT 02 NETTOOMSÄTTNING PER AVTALSTYP
2023, MSEK Sverige Norge Finland
Övriga
Europa
Centrala
funk-
tioner
Kon-
cernen
Hyresavtal 6 631 6 043 4 998 4 110 - 21 782
Managementavtal 5 - - 3 - 8
Franchise- och
partneravtal 8 14 - - - 22
Ägda - 123 - - - 123
Summa 6 644 6 180 4 998 4 113 - 21 935
Övrigt - - - - 75 75
Koncernelimineringar - - - - -75 -75
Koncernen 6 644 6 180 4 998 4 113 - 21 935
2022, MSEK Sverige Norge Finland
Övriga
Europa
Centrala
funk-
tioner
Kon-
cernen
Hyresavtal 6 038 5 917 4 089 3 041 - 19 084
Managementavtal 4 - - 8 - 12
Franchise- och
partneravtal 11 11 0 - - 22
Ägda - 111 - - - 111
Summa 6 053 6 039 4 089 3 049 - 19 230
Övrigt - - - - 35 35
Koncernelimineringar - - - - -35 -35
Koncernen 6 053 6 039 4 089 3 049 - 19 230
Redovisningsprincip
Intäktsredovisning
Koncernens intäkter består av värdet på varor och tjänster genererade på hotell under hyres-
avtal, management- och franchiseavgifter samt övriga intäkter som genereras i koncernens
verksamhet. Alla koncernens intäkter redovisas i enlighet med IFRS 15. Intäkter tas upp till
verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och motsvarar belopp att fordra
för levererade varor och tjänster, med avdrag för lämnade rabatter och försäljningsrelaterade
skatter. Scandic har inga kontrakterade prestationsåtagande som överstiger 12 månader
utöver kundlojalitetsprogrammet som beskrivs nedan. Nedan följer en beskrivning av hur
koncernens intäkter är sammansatta:
Hyresavtal – Intäkter från hotellverksamhet, inklusive alla intäkter från övernattningar,
konferenser, mat och dryck eller andra tjänster. Intäkter redovisas när varan eller tjänsten är
konsumerad, dvs när utcheckning sker eller när fakturering av tjänsterna sker. Restaurang-
intäkter och intäkter från andra tjänster omfattas av IFRS 15, medan logiintäkter och konfe-
rensintäkter även regleras av IFRS 16.
Managementavgifter – Avgifter från hotell förvaltade av koncernen genom långsiktiga avtal
med hotellägaren. Managementavgifter utgörs normalt av en andel av intäkterna från hotell
och/eller vinst och redovisas i resultaträkningen i slutet av innevarande månad då de är
realiserbara enligt avtalsvillkoren. Fakturering sker månadsvis i efterskott.
Franchiseavgifter – Dessa erhålls i samband med licensavgifter för koncernens varu-
märken, vanligen genom långfristiga avtal med hotellägaren. Franchiseavgiften utgörs av en
andel av intäkterna från hotell och redovisas i resultaträkningen grundat på de underliggande
avtalsvillkoren. Det redovisas i resultaträkningen i slutet av innevarande månad och fakture-
ring sker månadsvis i efterskott.
Kundlojalitetsprogram
Koncernen har ett kundlojalitetsprogram i vilket kunderna tilldelas poäng för genomförda
köp. Poängen ger kunden rabatt vid framtida köp. Intäkter från bonuspoäng redovisas när
de inlöses eller när de förfaller 36 månader efter det poänggrundande köpet. En avtalsskuld
redovisas tills att poängen utnyttjas eller förfaller. Se även not 22.
I enlighet med IFRS 15 så har hela ersättningen fördelats på poängen utifrån relativa
fristående försäljningspriser. Metoden innebär att beloppet som fördelas till poängen är
högre än beloppen som skulle fördelats jämfört med residualvärdesmetoden .
NOT 03 REDOVISNING PER SEGMENT
Scandics huvudsakliga marknader i vilken gruppen driver verksamhet består av:
Sverige – svensk hotellverksamhet som bedrivs under Scandics varumärke.
Norge – norsk hotellverksamhet som bedrivs under Scandics varumärke.
Finland – finsk hotellverksamhet som bedrivs under Scandics varumärke samt under
varumärken Hilton, Crowne Plaza och Holiday Inn.
Övriga Europa – hotellverksamhet som bedrivs under Scandics varumärke i Danmark, Polen
och Tyskland. Aggregeringen av de olika länderna till ett segment sker utifrån att länderna
har likartade ekonomiska egenskaper, de bedriver samma typ av verksamhet och har samma
typer av kunder. Dessutom har de samma valuta, EUR, eller valuta kopplad till denna.
Centrala funktioner – kostnader för finans, affärsutveckling, kommunikation, IR, teknisk
utveckling, HR, varumärke, marknadsföring, försäljning, IT samt inköp. Samtliga funktioner
stödjer alla koncernens hotell, såväl under hyresavtal som management- och franchiseavtal.
Uppdelningen av intäkter från de olika segmenten utgår ifrån var affärsverksamheten är
belägen och redovisningen per segment sker efter eliminering av koncerninterna transaktioner.
Intäkterna kommer från ett stort antal kunder inom alla segment.
Segmentens resultat baseras på måttet justerat EBITDA. Justerat EBITDA är resultat före
avskrivningar, effekt av finansiell leasing, royalty, finansiella poster och skatt samt exklude-
rar jämförelsestörande poster som ej har direkt med koncernens normala verksamhet att
göra, till exempel transaktionskostnader och omstruktureringskostnader. Även öppnings-
kostnader är exkluderat ur justerat EBITDA och avser kostnader för kontrakterade och nyöpp-
nade hotell före öppningsdagen.
Nettoomsättning per intäktsslag och land
2023
MSEK Sverige Norge Finland
Övriga
Europa
Centrala
funk-
tioner
Kon-
cernen
Logiintäkter 4 826 3975 3 371 2 830 - 15 002
Restaurang- och
konferens intäkter 1 715 1930 1 470 1 213 - 6 328
Franchise- och
managementavgifter 8 14 0 0 - 22
Övriga hotellrelaterade
intäkter 95 261 157 70 - 583
Summa 6 644 6 180 4 998 4 113 0 21 935
Resultat per segment
Nettoomsättning 6 644 6 180 4 998 4 113 0 21 935
Övriga intäkter 20 - - - - 20
Interna transaktioner - - - - 75 75
Koncernelimineringar - - - - -75 -75
Summa rörelsens
intäkter 6 664 6 180 4 998 4 113 0 21 955
Råmaterial och
förbrukningsmaterial -445 -567 -417 -268 -1 -1 698
Övriga externa kostnader -1 541 -1 335 -1 272 -1 048 658 -4 538
Personalkostnader -2 064 -1 865 -1 362 -1 359 -232 -6 882
Hyreskostnader -1 914 -1 672 -1 580 -1 106 4 063 -2 209
Öppningskostnader 0 - - -17 - -17
Jämförelsestörande
poster - - - -12 -2 -14
Av- och nedskrivningar -288 -284 -229 -104 -2 907 -3 812
Kostnader -6 252 -5 723 -4 860 -3 914 1 579 -19 170
Rörelseresultat 412 457 138 199 1 579 2 785
Finansiella poster netto 416 45 -72 -11 -2 442 -2 064
Bokslutsdispostioner 91 - 2 - -93 0
Resultat före skatt 919 502 68 188 -956 721
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 90
FINANSIELLA RAPPORTER
forts. Not 03
2022
MSEK Sverige Norge Finland
Övriga
Europa
Centrala
funk-
tioner
Kon-
cernen
Logiintäkter 4 348 3 695 2 749 2 066 - 12 858
Restaurang- och
konferens intäkter 1 550 1 842 1 209 931 - 5 533
Franchise- och
managementavgifter 10 15 0 8 - 33
Övriga hotellrelaterade
intäkter 145 488 131 44 - 806
Summa 6 053 6 039 4 089 3 049 0 19 230
Nettoomsättning 6 053 6 039 4 089 3 049 0 19 230
Övriga intäkter 3 - - - - 3
Interna transaktioner - - - - 35 35
Koncernelimineringar - - - - -35 -35
Summa rörelsens
intäkter 6 056 6 039 4 089 3 049 0 19 233
Resultat per segment
Råmaterial och
förbrukningsmsaterial -399 -522 -367 -205 -2 -1 495
Övriga externa kostnader -1 387 -1 238 -1 080 -655 506 -3 854
Personalkostnader -1 915 -1 693 -1 132 -1 038 -179 -5 957
Hyreskostnader -1 720 -1 592 -1 254 -822 3 437 -1 951
Öppningskostnader -35 -16 -10 -70 0 -131
Jämförelsestörande
poster -83 0 0 -10 77 -16
Av- och nedskrivningar -289 -311 -211 -98 -2 463 -3 372
Kostnader -5 828 -5 372 -4 054 -2 898 1 376 -16 776
Rörelseresultat 228 667 35 151 1 376 2 457
Finansiella poster netto 171 9 -52 -20 -1 916 -1 808
Bokslutsdispostioner - - -52 - 52 -
Resultat före skatt 399 676 -69 131 -488 649
Redovisningsprincip
Segmentsrapportering
Segmenten är redovisade enligt IFRS 8 Rörelsesegment. Scandic bedriver liknande verk-
samheter och med samma typ av kunder i ett flertal länder i Europa. De största mark naderna
för Scandic är Sverige, Norge och Finland. Segmenten har därför identifierats utifrån en
geo grafisk bas och ekonomisk betydelse på respektive segment.
Ledningen följer upp på segmenten Sverige, Norge, Finland, Övriga Europa samt
Centrala funktioner. Segmentsinformationen är redovisad enligt samma modell som den
internt följs upp av de verkställande beslutsfattarna; VD, koncernledning och styrelse .
Intäkter och anläggnings-
tillgångar per geografisk
marknad MSEK
Intäkter från externa kunder Anläggnings tillgångar
2023 2022 2023-12-31 2022-12-31
Sverige 6 664 6 056 12 838 11 528
Danmark 2 940 2 357 6 206 6 218
Finland 4 998 4 089 18 829 18 477
Norge 6 180 6 039 7 650 8 220
Polen 97 68 6 4
Tyskland 1 076 623 3 388 2 333
Koncerngemensamma
tillgångar - - 2 228 2 180
Summa för koncernen 21 955 19 233 51 145 48 960
F ördelningen av intäkter och tillgångar baseras på var koncernen har sin hemvist det vill säga
på var de enskilda hotellen är belägna. Scandic har inga större kunder för vilka inäkterna
överstiger 10 procent av koncernens totala intäkter.
Tillgångar och investeringar per segment
MSEK
Sverige Norge Finland Övriga Europa Centrala funktioner Koncernen
2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Anläggningstillgångar 12 838 11 528 7 650 8 220 18 829 18 477 9 600 8 555 2 228 2 180 51 145 48 960
Investeringar i anläggningstillgångar 215 192 163 130 39 142 59 117 59 14 535 595
För definitioner av nyckeltal se sidan 119.
NOT 04 ERSÄTTNING TILL REVISORER
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2023 2022 2023 2022
Revisionsuppdrag
PwC 6 6 - -
Övriga - - - -
Övriga lagstadgade uppdrag
PwC 0 0 - -
Övriga - - - -
Skatterådgivning
PwC 0 1 - -
Övriga 0 1 - -
Arvoden övriga tjänster
PwC 3 2 - -
Övriga - - - -
Summa 10 10 0 0
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt styrel-
sens och verkställande direktörens förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på
bolagets revisorer att utföra, samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av iakttagel-
ser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter.
Moderbolagets revisionsarvode har belastat dotterbolaget Scandic Hotels AB.
Av revisionsuppdrag avser 3 MSEK PwC Sverige, av övriga lagstadgade uppdrag avser
0 MSEK PwC Sverige, av arvoden för skatterådgivning avser 0 MSEK PwC Sverige och av
arvoden för övriga tjänster avser 2 MSEK PwC Sverige.
Övriga tjänster avser främst tjänster relaterade till intyg för omsättningshyra och råd-
givning avseende hållbarhetsfrågor. Skatte rådgivning avser främst compliance-tjänster.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 91
FINANSIELLA RAPPORTER
NOT 05 ANSTÄLLDA, PERSONALKOSTNADER
OCH ERSÄTTNING TILL STYRELSEN
Personalkostnader
MSEK
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Löner och andra ersättningar 5 567 4 889 48 44
Sociala kostnader exklusive
pensionskostnader 807 697 12 6
Pensionskostnader 508 371 7 5
Summa personalkostnader 6 882 5 957 68 55
Ledningen för koncernen är anställda i moderbolaget samt i dotterbolagen Scandic Hotels
Holding AB, Scandic Hotels AB, Scandic Hotel A/S, Scandic Hotels AS, Scandic Hotels
Deutschland GmbH och Scandic Hotels OY.
För koncernens VD gäller en uppsägningstid om tolv månader från Bolagets sida
respektive nio månader från VDs sida. VD är därutöver berättigad till ett avgångsvederlag
mot svarande sex månadslöner vid anställningens upphörande i det fall bolaget vidtar upp-
sägning eller att arbetsuppgifterna väsentligen förändras efter en Change of Control i bolaget
med följden att VD säger upp sig inom ett år efter Change of Control.
För övriga ledande befattningshavare gäller vid uppsägning från bolagets sida, rätt till
avgångsvederlag om sex till tolv månader och vid uppsägning på egen begäran gäller
uppsägningstid sex månader .
Ersättningar och övriga förmåner
2023
Ersättning till styrelsens
ledamöter, SEK
Styrelse-
arvode
Utskotts-
arvoden
Övriga
ersätt-
ningar Summa
Per G. Braathen, styrelsens ordförande 866 667 158 333 - 1 025 000
Grant Hearn 371 667 163 333 - 535 000
Fredrik Wirdenius 371 667 56 333 - 428 000
Martin Svalstedt 371 667 112 667 - 484 333
Kristina Patek 371 667 61 333 - 433 000
Gunilla Rudebjer 371 667 158 333 - 530 000
Marianne Sundelius,
Arbetstagarrepresentant 40 000 - - 40 000
Summa ersättningar 2 765 000 710 333 0 3 475 333
2022
Ersättning till styrelsens
ledamöter, SEK
Styrelse-
arvode
Utskotts-
arvoden
Övriga
ersätt-
ningar Summa
Per G. Braathen, styrelsens ordförande 920 833 167 917 - 1 088 750
Grant Hearn 395 417 173 333 - 568 750
Ingalill Berglund
1)
152 083 64 583 - 216 666
Fredrik Wirdenius 395 417 59 583 - 455 000
Martin Svalstedt 395 417 119 167 - 514 584
Kristina Patek 395 417 65 000 - 460 417
Thérèse Cedercreutz
2)
334 583 50 417 - 385 000
Gunilla Rudebjer
3)
243 333 103 333 - 346 666
Marianne Sundelius,
Arbetstagarrepresentant 40 000 - - 40 000
Summa ersättningar 3 272 500 803 333 0 4 075 833
1)
Ingalill Berglund avgick ur styrelsen vid årsstämman 10 maj 2022
2)
Thérèse Cedercreutz avgick ur styrelsen den 9 november 2022
3)
Gunilla Rudebjer valdes till styrelsen vid årsstämman 10 maj 2022
2023
E rsättningar till
ledande befattnings-
havare, SEK Grundlön
Rörlig
ersätt-
ning
1)
Övriga
förmåner
2)
Pensions-
kostnad Summa
Jens Mathiesen, VD
och koncernchef 8 700 000 14 167 728 322 066 3 045 000 26 234 794
Andra ledande befatt-
nings havare (9 st) 20 358 452 14 113 281 7 273 619 4 193 245 45 938 597
Summa ersättningar
och förmåner 29 058 452 28 281 009 7 595 685 7 238 245 72 173 391
1)
I den rörliga ersättningen ingår aktierelaterade ersättningar om 1 523 232 SEK till VD, samt till
andra ledande befattningshavare med 2 439 825 SEK.I VDs rörliga ersättning ingår även en så
kallad retention-bonus som löper över 3 år. För mer information se Ersättningsrapporten på sid-
orna 109–110.
2)
I Övriga förmåner ingår lön under uppsägningstid för andra ledande befattningshavare som
lämnat under året.
Antalet andra ledande befattningshavare avser totalt antal under året. Per balansdagen var
antalet åtta stycken.
2022
Ersättningar till
ledande befattnings-
havare, SEK Grundlön
Rörlig
ersätt-
ning
1)
Övriga
förmåner
2)
Pensions-
kostnad Summa
Jens Mathiesen, VD
och koncernchef 7 604 304 7 151 552 315 579 2 674 794 17 746 229
Andra ledande befatt-
nings havare (9 st) 19 946 682 15 561 890 3 420 584 4 553 803 43 482 960
Summa ersättningar
och förmåner 27 550 986 22 713 442 3 736 163 7 228 597 61 229 188
1)
I den rörliga ersättningen ingår aktierelaterade ersättningar om 487 548 SEK till VD, samt
till andra ledande befattningshavare med 836 202 SEK.
2)
I Övriga förmåner ingår lön under uppsägningstid för andra ledande befattningshavare som
lämnat under året.
Antalet andra ledande befattningshavare avser totalt antal under året. Per balansdagen var
antalet sju stycken.
Ersättningen till VD och ledningen ska kunna bestå av fast lön, rörlig lön, pension och övriga för-
måner. Villkor för ledande befattningshavare beskrivs i bolagsstyrningsrapporten på https://www.
scandichotelsgroup.com/sv/bolagsstyrning/ersattningsriktlinjer.
Pensioner
VD omfattas av en premiebestämd pensionsplan tills dess att han fyller 65 år. Pensions-
premien för koncernens VD uppgår till 35 procent av den fasta lönen. VD har ingen del i
pensionsskulden.
Övriga ledande befattningshavare omfattas av premiebestämd pensionsplan samt till en
mindre del förmånsbestämd pensionsplan. Pensionsåldern är i enlighet med gällande lokal-
lagstifning och kollektivavtal. Övriga ledande befattningshavares andel av pensionsskulden
var 1,8 MSEK (1,6).
Långsiktigt incitamentsprogram
Sedan börsnoteringen 2015 har årsstämman till och med 2019 årligen beslutat om lansering
av ett aktiebaserat långsiktigt incitamentsprogram (LTIP). År 2020 och 2021 lanserades
inget LTIP.
2022 och 2023 lanserades nya program, LTIP 2022 resp. LTIP 2023 vilka möjliggör för
deltagarna att vederlagsfritt tilldelas ett antal prestationsaktier, beroende på graden av upp-
fyllandet av ett av styrelsen fastställt prestationsvillkor relaterat till totalavkastningen på bola-
gets aktier (TSR). Prestationsaktierna kommer att tilldelas efter utgången av en intjänande-
period, som löper till och med dagen för offentliggörandet av Scandics delårsrapport för det
första kvartalet 2025 resp. första kvartalet 2026 under förutsättning att deltagarna under hela
intjänandeperioden varit fast anställd inom koncernen.
Den förväntade finansiella exponeringen mot aktier som kan komma att tilldelas enligt
LTIP 2022 resp. LTIP 2023 och leveransen av aktier till deltagarna säkras genom att Scandic
på marknadsmässiga villkor ingått ett aktieswapavtal med tredje part. Gällande LTIP 2023 kan
Scandic även komma att förvärva egna aktier vilka kan överlåtas till deltagarna i programmet
vid en tilldelning enligt programmet .
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 92
FINANSIELLA RAPPORTER
forts. Not 05
Sammanställning över tilldelade rättigheter i planerna:
2023 2022 2021 2020
Per 1 januari 753 755 180 601 388 092 614 867
Tilldelade under året 949 089 753 755 0 0
Inlösta under året 0 -180 601 -182 953 -127 874
Förverkade under året -60 961 0 -24 538 -98 901
Per 31 december 1 641 883 753 755 180 601 388 092
– varav inlösningsbara per
31 december - - - -
Rättigheterna har lösenpris noll kronor.
Antal rättigheter
Tilldelnings -
tidpunkt
Förfallo-
tidpunkt 2023-12-31 2022-12-31 2021-12-31 2020-12-31
31 maj 2018 28 april 2021 - - - 182 953
14 juni 2019 27 april 2022 - - 180 601 205 139
20 juni 2022 27 april 2025 692 794 753 755 - -
1 juni 2023 27 april 2026 949 089 - - -
Summa 1 641 883 753 755 180 601 388 092
Beräkning av verkligt värde
Det verkliga värdet har beräknats genom en kombination av Black-Scholes modellen och
Monte Carlo-simulering. Följande beräkningsunderlag har använts.
LTIP 2023 LTIP 2022
Aktiekurs på tilldelningsdagen, SEK 42,00 45,30
Löptid 2,91 år 2,85 år
Avdrag för förväntade utdelningar 4% 4%
Riskfri ränta ej applicerbart ej applicerbart
Förväntad volatilitet ej applicerbart ej applicerbart
Verkligt värde, SEK, per bokslutsdagen 231231 18 19
Verkligt värde, SEK, per bokslutsdagen 221231 - 19
Då rättigheterna har ett lösenpris (noll) som är betydligt lägre än aktiepriset vid utgivningen
har modellen en begränsad känslighet för förväntad volatilitet och riskfri ränta.
Kostnad för aktierelaterade ersättningar som regleras med egetkapitalinstrument
MSEK
LTIP 2023 LTIP 2022
Koncern
Moder-
bolag Koncern
Moder-
bolag
Förväntad kostnad för hela programmet 21 7 16 5
Maximal kostnad för hela programmet 43 15 35 13
Kostnad under 2023 4 1 5 2
Kostnad under 2022 0 0 3 1
Kostnaderna för programmen, som belastar koncernens resultaträkning är beräknade enligt
IFRS 2 och fördelas över intjänandeperioden.
Programmet riktas till medlemmar i koncernledningen (inklusive VD:n) och vissa andra
nyckelpersoner i Scandic-koncernen och omfattar högst 80 deltagare. Deltagarna ges
möjlighet inom ramen för LTIP 2022 och LTIP 2023 att tilldelas aktierätter, vilka, under för-
utsättning att vissa villkor uppfylls, ger en rätt att vederlagsfritt erhålla en Prestationsaktie
(”Aktierätter”).
Antalet tilldelade Prestationsaktier (om några) är avhängigt av att totalavkastningen på
Scandics stamaktie (dvs. aktiekursutveckling plus återinvestering av eventuella utdelningar)
(”Totalavkastning”) överstiger ett visst startvärde (”Miniminivån”) under Intjänandeperioden
(”Prestationsvillkoret”).
Deltagarna kan komma att tilldelas maximalt 692 794 aktier, inklusive vinstutdelnings-
kompensation, för LTIP 2022 vilket motsvarar cirka 0,4% av Scandics aktiekapital och röster
per den 31 december 2023.
Den förväntade kostnaden för programmet LTIP 2022 bedöms uppgå till 16 MSEK, inklu-
sive sociala avgifter, och de kostnader som inkluderats i koncernens resultaträkning, i enlig-
het med IFRS2, uppgår till 5 MSEK för räkenskapsåret 2023, inklusive sociala avgifter. Den
maximala kostnaden för programmet, inklusive sociala avgifter beräknas uppgå till 35 MSEK.
Vidare kan deltagarna komma att tilldelas maximalt 949 089 aktier, inklusive vinstutdel-
ningskompensation, för LTIP 2023 vilket motsvarar cirka 0,5% av Scandics aktiekapital och
röster per den 31 december 2023.
Den förväntade kostnaden för programmet LTIP 2023 bedöms uppgå till 21 MSEK, inklu-
sive sociala avgifter, och de kostnader som inkluderats i koncernens resultaträkning, i enlig-
het med IFRS2, uppgår till 4 MSEK för räkenskapsåret 2023, inklusive sociala avgifter. Den
maximala kostnaden för programmet, inklusive sociala avgifter beräknas uppgå till 43 MSEK.
2023 2022
Medelantal anställda per land
Medelantal
anställda
varav
män
Medelantal
anställda
varav
män
Moderbolaget
Sverige 15 6 12 3
Dotterbolag
Sverige 4 596 1 562 4 448 1 561
Danmark 1 557 617 1 429 584
Finland 1 609 507 1 416 401
Norge 2 662 1 089 2 878 1 148
Polen 81 37 80 36
Tyskland 269 123 205 92
Summa för koncernen 10 789 3 940 10 468 3 826
2023 2022
Könsfördelning inom
styrelse och koncernledning
på balansdagen Totalt
varav
män Totalt
varav
män
Styrelsen 7 4 7 4
Koncernledningen 8 5 8 7
Summa för koncernen 15 9 15 11
Redovisningsprincip
Ersättningar vid uppsägning
Ersättningar vid uppsägning utgår när en anställds anställning sagts upp före normal pen-
sionstidpunkt eller då en anställd accepterar frivillig avgång från anställning i utbyte mot
sådana ersättningar. Koncernen redovisar ersättningar vid uppsägning när den bevisligen är
förpliktigad endera att säga upp anställda enligt en detaljerad formell plan utan möjlighet till
återkallande, eller att lämna ersättningar vid uppsägning som resultat av ett erbjudande som
gjorts för att uppmuntra till frivillig avgång från anställning. Förmåner som förfaller efter mer
än tolv månader från rapportperiodens slut diskonteras till nuvärde.
Aktierelaterade ersättningar
Scandic har en aktierelaterad ersättningsplan vilken regleras med egetkapitalinstrument,
i utbyte för detta egetkapitalinstrument erhåller Scandic tjänster från anställda som deltar i
programmet. Kostnaden för programmet uppgår till aktiens verkliga värde vid tilldelnings-
tidpunkten multiplicerat med antal intjänade aktierätter, och kostnadsförs över program-
mets livslängd. Vid varje rapportperiods slut omprövar koncernen sina bedömningar av hur
många aktier som förväntas bli intjänade baserat på de icke marknadsrelaterade intjänan-
devillkoren och tjänstgöringsvillkoren. Den eventuella avvikelse mot de ursprungliga bedöm-
ningarna som omprövningen ger upphov till, redovisas i resultaträkningen, och motsvarande
justeringar görs i eget kapital. Ibland kan det inträffa att anställda utför tjänster innan tilldel-
ningsdagen inträffar och då görs en uppskattning av det verkliga värdet, för att en kostnad
ska kunna redovisas fördelat över perioden mellan den tidpunkt då anställda börjar utföra
tjänster och tilldelningsdagen. De sociala avgifter som uppkommer på tilldelningen av aktie-
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 93
FINANSIELLA RAPPORTER
forts. Not 05
r ätterna betraktas som en integrerad del av tilldelningen, och kostnaden behandlas som en
kontantreglerad aktierelaterad ersättning.
Pensioner
Koncernen har både avgiftsbestämda och förmånsbestämda pensionsplaner. För avgifts-
bestämda pensionsplaner betalar koncernen till offentligt eller privat administrerade pensions-
försäkringsplaner på obligatorisk, avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen har inte ytter-
ligare betalningsförpliktelser när avgifterna väl är betalda. Avgifterna redovisas som personal-
kostnader i den period de avser. För ytterligare information om pensionsplaner se not 21.
Aktieswapavtal för återköp av egna aktier
Scandic har ett aktieswapavtal med Nordea för återköp av egna aktier. Detta swapavtal redo-
visas som en finansiell skuld med det överenskomna beloppet som ska betalas vid slutdatum,
samt som en avdragspost från eget kapital. Räntekostnader hänförliga till swapavtalet redo-
visas i resultaträkningen i den period de uppstår. När avtalet nått slutdatum och förpliktelsen
och överenskommet belopp betalats ut kommer posten att bokas bort från balansräkningen .
NOT 06 HYRESKOSTNADER
Hyreskostnader redovisade i resultaträkningen
MSEK
Koncernen
2023 2022
Fasta och garanterade hyreskostnader* -229 -159
Variabla hyreskostnader -1 980 -1 792
Totala hyreskostnader -2 209 -1 951
* Varav erhållna statsbidrag och förhandlade rabatter 25 231
NOT 07 JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER
Jämförelsestörande poster
MSEK
Koncernen
2023 2022
Omstruktureringskostnader -3 -6
Återställningskostnader, lämnade hotell -11 -10
Summa -14 -16
Redovisningsprincip
Jämförelsestörande poster avser poster som inte direkt har med koncernens normala
verksamhet att göra, som till exempel transaktionskostnader vid köp eller försäljning av
verksamhet, integrationskostnader, omstruktureringskostnader samt realisationsresultat
från försäljning av rörelser.
NOT 08 FINANSIELLA INTÄKTER
Uppdelning på intäktsslag
MSEK
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Ränteintäkter 33 4 0 -
Ränteintäkter från koncernbolag - - 124 63
Valutakursvinster, netto 8 - - 2
Övriga finansiella intäkter - 16 - -
Resultat från intresseföretag 4 2 - -
Summa 45 22 124 65
Redovisningsprincip
Finansiella intäkter och kostnader
Samtliga ränteintäkter och räntekostnader redovisas till upplupet anskaffningsvärde. Ränte-
derivat redovisas till verkligt värde över resultaträkningen. Omvärdering av elderivat redo-
visas som övriga externa kostnader. Intressebolag redovisas enligt kapitalandelsmetoden .
NOT 09 FINANSIELLA KOSTNADER
Uppdelning på kostnadsslag
MSEK
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Räntekostnader, kreditinstitut -47 -131 - -
Räntekostnader, konvertibel -163 -153 -163 -153
Räntekostnader, pensionsskuld -13 -12 - -
Övriga räntekostnader -65 -15 -20 -3
Räntekostnader leasing -1 734 -1 464 - -
Omvärdering av derivatinstrument 0 -5 - -
Valutakursförluster, netto 0 -1 -2 -
Under året kostnadsförd del
av transaktionskostnader
1)
-10 -17 - -
Realisationsresultat, återköp konvertibel -24 - -24 -
Övriga finansiella kostnader -53 -32 - -
Summa -2 109 -1 830 -208 -156
1)
Del av räntekostnader bank har återförts över upplåningens löptid, se not 20.
Redovisningsprincip
Finansiella intäkter och kostnader
Samtliga ränteintäkter och räntekostnader redovisas till upplupet anskaffningsvärde. Ränte-
derivat redovisas till verkligt värde över resultaträkningen. Omvärdering av elderivat redovisas
som övriga externa kostnader. Intressebolag redovisas enligt kapitalandels metoden .
NOT 10 INKOMSTSKATT
MSEK
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Skattekostnad
Aktuell skattekostnad -380 -197 -1 -4
Justering tidigare års skatt 1 -22 1 -
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader -41 -87 - -
Uppskjuten skatt avseende underskottsavdrag 143 -24 0 0
Uppskjuten skatt avseende IFRS 16 125 109 - -
Summa skatteintäkt/kostnad -152 -221 0 -4
Sambandet mellan årets skatte kostnad
och redovisat resultat före skatt, MSEK
Skatt enligt gällande skattesats, 20,6 (20,6) % -149 -134 16 15
Justering av skattekostnad från tidigare år -7 -22 1 0
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader -23 -39 -17 -19
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter 20 40 0 0
Justering för avvikande skattesatser 6 -7 - -
Underskottsavdrag från tidigare år för vilka
uppskjuten skattefordran ej redovisats - 1 - -
Underskottsavdrag från tidigare år för vilka
uppskjuten skattefordran har redovisats - -51 - -
Effekt avseende ändrad skattesats
för uppskjuten skatt - -9 - -
Summa skatteintäkt/kostnad -152 -221 0 -4
Den gällande skattesatsen 20,6% (20,6), har beräknats med utgångspunkt från den skatte-
sats som gäller för moderbolaget.
I Sverige sänktes skattesatsen till 20,6 procent fr.o.m. 1 januari 2021. Med anledning av
ändringen skedde omräkning av vissa uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatte-
skulder beroende på när temporära skillnader var beräknade att reverseras eller när under-
skottsavdrag var beräknade att utnyttjas.
Uppskjuten skatt har redovisats i Övrigt totalresultat avseende aktuariella omvärderings-
resultat om -18 MSEK (49) och säkringsredovisning om -78 MSEK (65) .
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 94
FINANSIELLA RAPPORTER
NOT 11 RESULTAT PER AKTIE
Före utspädning
Koncernen 2023 2022
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, MSEK 532 394
Genomsnittligt utestående aktier före utspädning 191 304 116 191 277 074
Resultat per aktie, före utspädning, SEK 3,46 2,69
Efter utspädning
Koncernen 2023 2022
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, MSEK 532 394
Genomsnittligt utestående aktier före utspädning 191 304 116 191 277 074
Genomsnittligt utestående aktier efter utspädning 231 016 258 232 768 903
Resultat per aktie, efter utspädning, SEK 2,86 2,21
Resultat per aktie beräknas genom att dividera årets resultat i koncernen hänförligt till
moderbolagets aktieägare med ett genomsnittligt vägt antal utestående aktier under
rapporteringsperioden.
Vid beräkning av resultat per aktie efter utspädning justeras det genomsnittliga antalet
aktier för att ta hänsyn till utspädningseffekten från aktiebaserat incitamentsprogram utgivna
till anställda. Utspädning från det aktiebaserade incitamentsprogrammet påverkar antalet
aktier och uppstår endast när lösenskursen är lägre än börskursen.
De potentiella aktierna ses inte som utspädande om de skulle leda till ett bättre resultat
per aktie efter utspädning, vilket är fallet när årets resultat är negativt.
NOT 12 IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Koncernens, MSEK
2023-12-31 2022-12-31
Goodwill Varumärken
Övriga immateri-
ella anläggnings-
tillgångar
Totala immateri-
ella tillgångar Goodwill Varumärken
Övriga immateri-
ella anläggnings-
tillgångar
Totala immateri-
ella tillgångar
Immateriella
tillgångar
Ingående balans 4 180 2 855 154 7 189 3 914 2 843 128 6 885
Omklassificeringar - - - - - - 84 84
Årets avskrivning - 0 -54 -54 - -4 -63 -67
Omvärdering -90 -37 10 -117 190 16 - 206
Valutakursdifferenser -7 - -1 -8 76 0 5 81
Utgående balans 4 083 2 818 109 7 010 4 180 2 855 154 7 189
Goodwill
och varu-
märken,
MSEK
Goodwill Varumärken
1)
Summa
2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Sverige 1 063 1 087 2 312 2 312 3 375 3 399
Norge 442 508 506 543 948 1 051
Finland 2 574 2 582 0 0 2 574 2 582
Övriga
Europa 4 3 0 0 4 3
Summa
goodwill
och varu-
märken 4 083 4 180 2 818 2 855 6 901 7 035
1
Varumärket Scandic Hotels som har en obestämbar nyttjandeperiod har ett restvärde per
2023-12-31 på 2 818 MSEK (2 854) . Detta är i sin helhet redovisat i Sverige.
Prövning nedskrivningsbehov
Nedskrivningsprövning av goodwill och övriga immateriella anläggningstillgångar sker
årligen samt vid varje givet tillfälle då indikationer på värdenedgång identifieras. Koncernen
har idag fyra kassagenererande enheter: Sverige, Norge, Finland samt Övriga Europa,
se också not 3.
Återvinningsbart belopp för kassagenererande enheter fastställs baserat på beräkningar
av nyttjandevärden. Dessa beräkningar utgår från uppskattade framtida kassaflöden efter
skatt baserade på en femårsperiod. Kassaflödet för 2024 är baserat på budget fastställd av
bolagets styrelse och för 2025 till 2028 på bolagets långtidsprognos.
För åren 2024–2028 bedöms Scadics årliga genomsnittliga tillväxt uppgå till cirka
4 procent. Intäkts prognoserna baseras på branschdata avseende marknadsutveckling. För
nya hotell har historiska erfarenheter avseende utveckling av nya och nyrenoverade hotell
använts. Kostnadsprognoserna baseras på branschdata avseende inflation och löne-
utveckling och historiska erfarenheter.
Marknadstillväxten bedömts uppgå till 2 (2) procent per år efter prognosperioden 2024–
2028. Vid beräkning av nyttjandevärde har en diskonteringsränta efter skatt och en uthållig
tillväxttakt använts enligt nedanstående uppställning.
Scandic utför årligen, eller oftare vid behov, ett nedskrivningstest av anläggningstill-
gångar. Det nedskrivningstest som gjordes vid innevarande och föregående års utgång,
visade att inga nedskrivningsbehov föreligger för något av segmenten.
Vid en höjning av diskonteringsränta med 1,0 procent och en minskning av EBITDA-
marginalen om 1,0 procentenhet föreligger ett nedskrivningsbehov om cirka 500 MSEK.
För applicerad ränta per land, se tabell nedan.
Sverige Norge Finland
Övriga
Europa
Prognosperiod, år 5 (5) 5 (5) 5 (5) 5 (5)
WACC före skatt, % 14,0 (13,7) 14,2 (15,2) 13,2 (14,3) 14,7 (15,3)
Tillväxt i fritt kassaflöde, % 2 (2) 2 (2) 2 (2) 2 (2)
Redovisningsprincip
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill
Goodwill utgörs av det belopp varmed anskaffningsvärdet överstiger det verkliga värdet
på koncernens andel av den förvärvade verksamhetens identifierbara nettotillgångar vid
förvärvs tillfället. Goodwill på förvärv av verksamheter redovisas som immateriella tillgångar.
Redo visad goodwill testas årligen för att identifiera eventuella nedskrivningsbehov och redo-
visas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade nedskrivningar .
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 95
FINANSIELLA RAPPORTER
forts. Not 12
Goodwill fördelas på kassagenererande enheter vid prövning av eventuellt nedskrivningsbe-
hov. Fördelningen görs på de kassagenererande enheter eller grupper av kassagenererande
enheter som förväntas bli gynnade av det rörelseförvärv som gett upphov till goodwillposten .
Varumärken
Förvärvade varumärken redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för avskrivning och
eventuell nedskrivning. Varumärket Scandic Hotels, med obestämbar nyttjandeperiod skrivs
inte av men prövas årligen med avseende på eventuellt nedskrivningsbehov . Varumärket i de
förvärvade bolagen i Scandic-koncernen har funnits på marknaden sedan 1984 och utgör
idag grunden för koncernens verksamhet. Varumärket används på samtliga de marknader
där bolagen är etablerade.
Varumärken Rica Hotels, som förvärvades i april 2014, och Cumulus, som förvärvades i
december 2017, har en bestämd nyttjandeperiod om åtta år. Under 2018 omprövades
avskrivningstiden
gällande varumärket Cumulus och justerades till fyra år, vilket innebär att varumärkte är fullt
avskrivet per 2023-12-31. Avskrivningar sker linjärt över den bedömda nyttjandeperioden.
Övriga immateriella tillgångar
Under övriga immateriella tillgångar redovisas kundrelationer, identifierade i samband med
förvärvet av Rica Hotels och vid förvärvet av Restel Hotellit Oy. Kundrelationer har en
bestämd nyttjandeperiod om tio år och avskrivningar sker linjärt under den bedömda
nyttjande perioden.
Även utvecklingskostnader som är direkt hänförliga till utveckling av identifierbara
system för verksamheten aktiveras som immateriella anläggningstillgångar när följande
kriterier är uppfyllda:
det är tekniskt möjligt att färdigställa programvaran så att den kan användas,
företagets avsikt är att färdigställa programvaran och att använda den,
det finns förutsättningar att använda programvaran,
det kan visas hur programvaran genererar troliga framtida ekonomiska fördelar,
adekvata tekniska, ekonomiska och andra resurser finns för att fullfölja utvecklingen
och för att använda programvaran, och
de utgifter som är hänförliga till programvaran under dess utveckling kan beräknas
på ett tillförlitligt sätt.
Viktiga uppskattningar och antaganden
för redovisningsändamål
De uppskattningar som kan ha störst inverkan på koncernens framtida resultat och ställning
är de antaganden som gjorts vid nedskrivningsprövning av immateriella tillgångar. Koncer-
nen undersöker varje år om nedskrivningsbehov föreligger för goodwill och varumärken,
i enlighet med den redovisningsprincip som beskrivs ovan. Återvinningsvärdet för kassa-
genererande enheter har fastställts genom beräkning av nyttjandevärde. Gjorda antaganden
vid denna beräkning återfinns i tabell i avsnittet Prövning av nedskrivningsbehov, där det
framgår att intäkterna förväntas öka kommande år. Skulle tillväxten bli avsevärt mindre
skulle ett nedskrivningsbehov som väsentligt påverkar koncernens resultat och ställning
kunna uppstå .
NOT 13 MATERIELLA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar exklusive nyttjanderätter
Koncernen, MSEK
2023-12-31 2022-12-31
Byggna-
der och
mark¹
)
Inventarier,
installatio-
ner och
utrustning
Totala
materi-
ella
anlägg-
ningstill-
gångar
Byggna-
der och
mark¹
)
Inventarier,
installatio-
ner och
utrustning
Totala
materi-
ella
anlägg-
ningstill-
gångar
Ingående balans 82 4 272 4 354 54 4 385 4 439
Anskaffningar 535 535 635 635
Omklassificering -3 -10 -13 28 -164 -136
Försäljningar/
utrangeringar -26 -26 1 -1 0
Årets avskriv-
ningar -2 -761 -763 -2 -761 -763
Valutakurs-
differenser -2 -52 -54 1 178 179
Utgående balans 75 3 958 4 033 82 4 272 4 354
Nyttjanderätts-
tillgångar
Ingående balans 36 643 134 36 777 31 197 112 31 309
Justeringar av
tillkommande
nyttjanderätter 6 032 78 6 110 5 943 26 5 969
Årets avskrivningar -2 936 -32 -2 968 -2 149 -13 -2 162
Valutakurs-
differenser -530 0 -530 1 652 9 1 661
Utgående balans 39 209 180 39 389 36 643 134 36 777
1)
Av byggnader och mark så avser 35 MSEK (39) av det redovisade restvärdet den ägda fastigheten
i Gardermoen, Oslo, Norge.
Leasingbelopp redovisade i resultaträkningen
Koncernen 2023 2022
Avskrivningar på nyttjanderätter -2 968 -2 527
Räntekostnader för leasingskulder -1 731 -1 447
Kostnader hänförliga till korttidsleasingavtal -14 -19
Kostnader hänförliga till leasingavtal av lågt värde -8 -10
Variabla leasingkostnader som inte ingår i leasingskulden -1 980 -1 792
Det totala kassautflödet för leasingavtal uppgick för 2023 till 4 074 MSEK (3 427).
Redovisningsprincip
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark innefattar huvudsakligen hotellbyggnader. Byggnader och mark
redovisas till koncernens anskaffningsvärde, baserat på extern värdering som gjorts i sam-
band med förvärv av verksamheterna, minskat med avskrivningar av byggnader som gjorts
därefter.
Byggnader är föremål för komponentavskrivning, där olika delar av byggnaden skrivs av
baserat på olika nyttjandeperioder. Avskrivningstider på byggnader är mellan 25 till 50 år.
Mark är inte föremål för avskrivning.
I nventarier, installationer och utrustning redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för
av- och nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan hänföras till förvär-
vet av tillgången. Tillgångarna skrivs av linjärt över den beräknade nyttjandeperioden som
varierar beroende på tillgångarnas beskaffenhet. Tillgångarna består av en mängd olika typer
av inventarier, installationer och utrustning såsom exempelvis möbler och inredning till
hotellrum och gemensamma utrymmen, köksutrustning och IT-utrustning med olika nyttjan-
deperioder. Därför förekommer ett antal olika avskrivningstider. Generellt skrivs IT-utrust-
ning av över tre år medan övriga inventarier, installationer och utrustning skrivs av över tre till
20 år.
Inventarier, installationer och utrustning med kortare nyttjandeperiod än tre år kostnads-
förs i resultaträkningen .
Nyttjanderättstillgångar
Från och med 1 januari 2019 tillämpar koncernen IFRS 16 för leasingavtal. Detta innebär att
leasingavtalen redovisas som nyttjanderätter och en motsvarande skuld, den dagen som den
leasade tillgången finns tillgänglig för koncernen. Tillgångar och skulder som uppkommer
från leasingavtal redovisas initialt till nuvärde. Leasingskulderna inkluderar nuvärdet av lea-
singbetalningar i form av fasta avgifter samt index. Leasingbetalningar som kommer att
göras för rimligtvis säkra förlängningsoptioner ingår också i värderingen av skulden. Koncer-
nen har även åtaganden för hyres kontrakt som är signerade men där hyresperioden ännu
inte påbörjats. Dessa kontrakt speglas inte i leasingskulden eftersom tillgången ännu inte är
tillgänglig för Scandic. Vid utgången av 2023 uppgick dessa åtaganden till cirka 2 miljarder
SEK (7) i framtida odiskonterade leasingbetalningar. Tillgångarna med nyttjande rätt värderas
till anskaffningsvärde och inkluderar det belopp leasingskulden ursprungligen värderas till
samt leasingavgifter som betalats vid eller före inlednings datumet. Leasingbetalningar för-
delas mellan amortering av skulden och ränta. Räntan redovisas i resultaträkningen över lea-
singperioden. Nyttjanderätter skrivs vanligen av linjärt över den kortare av nyttjandeperioden
och leasingperioden . Omsättningsbaserade hyror kostnadsförs som variabla hyreskostnader
i resultat räkningen i den period som villkoret som utlöser avgiften uppstår.
Koncernens leasingåtagande avser i allt väsentligt de lokaler där Scandics hotellverk -
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 96
FINANSIELLA RAPPORTER
forts. Not 13
samhet bedrivs. I tillägg leasas även fordon, maskiner och viss annan utrustning. I de flesta
hyresavtal för lokaler är huvuddelen av hyreskostnaden beroende av omsättningen i de hyrda
lokalerna. Scandic har tre olika typer av hyresavtal, dels de som endast består av fasta
hyresavgifter, de som utgörs av en kombination av fasta avgifter och omsättningsbaserad
hyra samt slutligen de där hyran helt är omsättningsbaserad.
Koncernen är exponerad för eventuella framtida ökningar av leasingbetalningar baserade
på ett index eller en ränta, som inte ingår i leasingskulden förrän de träder i kraft. När juste-
ringar av leasing betalningar baserade på ett index eller en ränta träder i kraft omvärderas
leasingskulden och justeras mot nyttjanderätten. Leasingbetalningarna diskonteras med lea-
singavtalets implicita ränta. Om denna räntesats inte kan fastställas enkelt, vilket normalt är
fallet för koncernens leasingavtal, ska leasetagarens marginella låneränta användas. Den
marginella låneräntan är beräknad utifrån hur underliggande tillgång, byggnad, skulle kunna
finansieras på motsvarande löptid som hyres kontrakten, via en bedömd marknadsmässig
fördelning mellan seniora och juniora lån. För löptidsanalys för leasingskulderna, se not 20.
Scandic har leasingavtal i alla länder där koncernen är verksam och samma diskonte-
ringsränta har använts på leasingportföljer i samma land. Leasingavtal av mindre värde,
högst SEK 50 000, samt leasingavtal med kortare löptid än tolv månader har inte inkluderats
i leasingskulden utan har redovisats linjärt över leasingperioden. Direkta anskaffningsutgifter
vid värderingen av nyttjande rätter har också undantagits. Se även not 20B avseende löptids-
analys för leasingskuld.
Scandic har under år 2023 inte erhållit något statligt stöd i form av hyresrabatter
(46 MSEK). Dessa har redovisats som kostnadsreducering och när det förelegat rimlig säker-
het att de villkor som är förknippade med stöden kommer att uppfyllas.
Viktiga uppskattningar och antaganden
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde endast då det är sannolikt att
de framtida ekonomiska fördelarna som är förknippade med tillgången kommer att komma
koncernen tillgodo och att tillgångens anskaffningsvärde kan mätas på ett tillförlitligt sätt.
Alla andra former av underhåll av en materiell anläggningstillgång redovisas som kost-
nader i resultaträkningen.
Vid nedskrivningsbehov, skrivs materiella anläggningstillgångar ner till det lägsta av
åter vinningsvärde och bokfört värde .
NOT 14 ANDELAR I INTRESSEFÖRETAG
Koncernen, MSEK
Andel
2023-12-31
Andel
2022-12-31
Redovisat
värde
2023-12-31
Redovisat
värde
2022-12-31
Gress-Gruppen AS 33% 33% 10 11
Aulangon Kylpylä Oy 25% 25% 10 10
Rukan Kokouskeskus Oy 33% 33% 2 2
Summa 22 23
Gress-Gruppen AS är ett av Norges största inköpsbolag där Scandic tillsammans med övriga
ägare och betalande medlemmar samlar sina inköpsvolymer. Syftet med ägandet är att
effektivisera inköpen och möjliggöra bästa kommersiella villkor från leverantörerna.
Aulangon Kylpylä Oy och Rukan Kokouskeskus Oy ingick i förvärvet av Restel Hotellit Oy
som koncernen gjorde i slutet av 2017. Båda bolagen ingår i samarbeten gällande spa- och
konferens faciliteter på två olika hotell i Finland.
Förändring under året, MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden, ingående balans 23 21
Ökning genom förvärv - -
Resultatandel / Utdelning under året - -
Avyttring - -
Valutakursdifferenser -1 2
Ackumulerade anskaffningsvärden, utgående balans 22 23
Redovisningsprincip
Investeringar i intresseföretag
Intresseföretag är de företag som koncernen har ett betydande inflytande över, men som
varken är dotterbolag eller joint venture-bolag. Betydande inflytande innebär att ägarföretaget
kan delta i de beslut som rör företagets finansiella och verksamhetsmässiga strategibeslut,
men innebär inte vare sig direkt eller indirekt kontroll över dessa strategibeslut. Betydande
inflytande anses normalt föreligga då företag har ett aktie- eller andelsinnehav om mellan
20 procent till 50 procent av rösterna.
Resultatandelen utgör företagets andel av årets resultat (efter skatt) från dessa intresse-
företag och redovisas direkt i resultaträkningen. Transaktioner och mellanhavanden med
intresseföretag är immateriellt för 2023 och 2022.
NOT 15 VARULAGER
Koncernens varulager består i sin helhet av råmaterial, främst för restaurangverksamhet.
Redovisningsprincip
Varulager
Varulagret redovisas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.
Anskaffningsvärdet fastställs med användning av först-in-först-ut-metoden (FIFU) .
NOT 16 KUNDFORDRINGAR
Kundfordringar, bruttovärden, MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Totala kundfordringar 614 800
Avgår reserver för kreditförluster -13 -24
Kundfordringar, redovisat värde 601 776
Förändring i kreditförlustreserv 2023-12-31 2022-12-31
1 januari -24 -15
Reservering för osäkra kundfordringar -5 -12
Fordringar som skrivits bort under året
som ej indrivningsbara 3 1
Återfört ej utnyttjat belopp 13 2
31 december -13 -24
Åldersanalys, MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Ej förfallna fordringar 349 537
Fordringar förfallna 1–30 dagar 173 160
Fordringar förfallna 31–60 dagar 30 45
Fordringar förfallna 61–90 dagar 13 23
Fordringar förfallna 91–120 dagar 36 31
Fordringar förfallna mer än 120 dagar 13 4
Kundfordringar, redovisat värde 614 800
Redovisningsprincip
Lånefordringar och kundfordringar
Koncernens lånefordringar och kundfordringar redovisas i enlighet med IFRS 9 och faller
inom kategorin finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde.
Finansiella tillgångar ska uppfylla följande villkor för att värderas till upplupet anskaffnings-
värde:
den finansiella tillgången hålls inom en affärsmodell vars mål är att inneha finansiella
tillgångar för att samla in avtalsenliga kassaflöden; och
de avtalade villkoren för den finansiella tillgången ger vid bestämda tidpunkter upphov till
kassaflöden som endast är betalningar av kapitalbelopp och ränta på det utestående
kapitalbeloppet.
Finansiella tillgångar omklassificeras inte efter det första redovisningstillfället förutom om
koncernen byter affärsmodell för förvaltningen av de finansiella tillgångarna.
Dessa fordringar ska värderas till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av
effektiv räntemetoden, men då kundfordringar har mycket korta löptider samt ränteeffekterna
är mycket små bedöms inte koncernens redovisade värde avvika materiellt från verkligt
värde. Lånefordringar löper med rörlig ränta varför verkligt värde inte heller bedöms avvika
materiellt från redovisat värde. Lånefordringar och kundfordringar redovisas därmed till
anskaffningsvärde, minskat med eventuell kreditförlustreservering .
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 97
FINANSIELLA RAPPORTER
forts. Not 16
Viktiga uppskattningar och antaganden
Enligt IFRS 9 ska kreditförluster för osäkra kundfordringar, beräknas utifrån en nedskriv-
ningsmodell avseende förväntade framtida kreditförluster. I modellen ska även förväntade
förändringar i kundernas marknader tas med. Då merparten av Scandics försäljning sker
genom betalning direkt vid bokningstillfället eller boendetillfället är andelen som faktureras låg.
Koncernen tillämpar den förenklade modellen för reservering av kundfordringar. Detta
innebär att reservering görs för belopp som motsvarar de förväntade kreditförlusterna för
återstående löptid.
Det reserverade beloppet redovisas i resultaträkningen. Nedskrivning för värdeminskning
av kundfordringar görs därefter när det finns objektiva bevis för att koncernen inte kommer
att kunna erhålla alla belopp som är förfallna enligt fordringarnas ursprungliga villkor .
NOT 17 FÖRUTBETALDA KOSTNADER
OCH UPPLUPNA INTÄKTER
Uppdelning på kostnadsslag
MSEK
Koncernen Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Förutbetalda hyror 181 -121 - -
Övriga förutbetalda kostnader 355 324 - -
Upplupna intäkter 9 26 - -
Summa 545 229 0 0
NOT 18 LIKVIDA MEDEL
MSEK
Koncernen Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Kassa och bank 1 344 317 0 0
Summa likvida medel 1 344 317 0 0
Moderbolaget har inga tillgodohavanden gentemot banken då all överskottslikviditet används
för att amortera långfristiga lån .
Redovisningsprincip
I likvida medel ingår kassa, banktillgodohavanden och övriga kortfristiga placeringar med
förfallodag inom tre månader från förvärvstillfället .
NOT 19 AKTIEKAPITAL
Stamaktie
Totalt antal
utestående
aktier
Aktiekapital,
SEK
Kvotvärde,
SEK
Utgående värde
31 december 2022 191 304 116 191 304 116 47 796 175 0,25
Utgående värde
31 december 2023 191 304 116 191 304 116 47 796 175 0,25
NOT 20 A UPPLÅNING
Förändring under året, MSEK
Skulder
till kredit-
institut
Konver-
tibelt lån
Anstånd
betal-
ningar till
SKV
3)
Leasing
Total
upplåning
Ingående balans 2023-01-01 1 107 1 484 635 40 330 43 556
Upptagna lån 300 - 245 - 545
Aktivering av transaktions-
kostnader
1)
-29 - - - -29
Under året kostnadsförda
transaktionskostnader
2)
31 - - - 31
Amorteringar -300 -538 -122 -2 328 -3 288
Kapitaliserad räntekostnad - 163 - - 163
Förändring checkräkningskredit -129 - - - -129
Netto av tillkomna finansiella
skulder enl. IFRS 16 - - - 6 030 6 030
Växelkursdifferenser 0 - - -546 -546
Utgående balans 2023-12-31 980 1 109 758 43 485 46 332
Förändring under året, MSEK
Skulder
till kredit-
institut
Konver-
tibelt lån
Anstånd
betal-
ningar till
SKV
3)
Leasing
Total
upplåning
Ingående balans 2022-01-01 3 269 1 333 0 34 249 38 851
Upptagna lån 850 0 675 - 1 525
Aktivering av transaktions-
kostnader
1)
-5 - - - -5
Under året kostnadsförda
transaktionskostnader
2)
17 - - - 17
Amorteringar -3 202 -2 -40 -1 976 -5 220
Kapitaliserad räntekostnad - 153 - - 153
Förändring checkräkningskredit 129 - - - 129
Netto av tillkomna finansiella
skulder enl. IFRS 16 - - - 6 190 6 190
Växelkursdifferenser 49 - - 1 867 1 916
Utgående balans 2022-12-31 1 107 1 484 635 40 330 43 556
1)
Avser transaktionskostnader vid omförhandling av kreditfaciliteter under året, vilka har aktiverats.
2)
Avser transaktionskostnader för tidigare finansiering som kostnadsförts under året samt årets
upplösning av aktiverade kostnader.
3)
Under 2022 har skuld avseende anstånd med betalning av moms och sociala avgifter
omklassificerats från rörelsekapital till räntebärande skuld.
I februari 2023 omförhandlades låneavtalet. Koncernens externa bankfinansiering består av
en facilitet om 3 450 MSEK, med förfall 31 december 2025, bestående av ett fast lån om
1 000 MSEK samt en revolverande del om 2 450 MSEK, Ränta utgår med STIBOR eller mot-
svarande plus en marginal om 4,00 procent till 4,75 procent. Marginalen inom intervallet är
för samtliga lån beroende av bolagets skuldsättning. Lånevillkoren ställer krav på att följande
nyckeltal (covenanter) ska ligga inom vissa gränsvärden: tillgänglig likviditet, räntetäcknings-
grad och skuldsättningsgrad. Styrelsen följer bolagets finansiella ställning noggrant med
avseende på uppfyllnad av lånevillkoren. Alla nyckeltal har kontinuerligt uppfyllt alla krav
inom satta gränsvärden under 2023.
Under 2021 togs ett konvertibelt lån på 1 800 MSEK (nominellt belopp) som förfaller
2024-10-08. Under året har ett återköp gjorts på 590 MSEK. Utestående nominellt belopp var
vid årsskiftet 1 208 MSEK.
Leasingskulden består av framtida hyresbetalningar som är diskonterade till nuvärde och
redovisade som leasingskuld. Se vidare not 12.
Redovisningsprincip
Upplåning
Upplåning är finansiella skulder som redovisas inledningsvis till verkligt värde, netto efter
transaktionskostnader. Därefter redovisas upplåning till upplupet anskaffningsvärde och
eventuell skillnad mellan erhållet belopp (netto efter transaktionskostnader) och återbetal-
ningsbeloppet redovisas i resultaträkningen fördelat efter låneperioden, med tillämpning av
effektivräntemetoden. Upplåning klassificeras som skulder till kreditinstitut, skuldkomponen-
ten av det konvertibla lånet samt som leasing i balansräkningen. Upplåning klassificeras som
kortfristiga skulder om inte koncernen har en ovillkorlig rätt att skjuta upp betalningen a v
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 98
FINANSIELLA RAPPORTER
forts. Not 20A
skulden i åtminstone tolv månader efter balansdagen.
Från och med 1 januari 2019 tillämpar koncernen IFRS 16 för leasingavtal vilket medför
att merparten av alla tidigare operationella leasingavtal redovisas som leasingskulder. Vid
beräkningen har leasetagarens implicita ränta per 1 januari 2022 använts. Koncernens
marginella låneränta som tillämpas för dessa leasingskulder per 1 januari 2022 var mellan
7,43–11,23 procent. För koncernens vägda genomsnittliga marginella låneränta för
diskontering per 1 januari 2023, se not 1.
NOT 20B HANTERING AV FINANSIELLA RISKER
Marknadsrisk – valuta
Koncernen verkar internationellt och utsätts för valutarisker som uppstår från olika valuta-
exponeringar. Valutarisk uppstår genom framtida affärstransaktioner, redovisade tillgångar
och skulder samt nettoinvesteringar i utlandsverksamheter.
Riskhantering
Valutarisker uppstår när framtida affärstransaktioner eller redovisade tillgångar eller skulder
uttrycks i en valuta som inte är enhetens funktionella valuta. Verksamheten i Scandics
koncernbolag är huvudsakligen lokal, med intäkter och kostnader i inhemsk valuta och den
koncerninterna försäljningen är låg. Detta innebär att valutakursexponeringen avseende
transaktioner är begränsad. Enligt koncernens finanspolicy, som kräver av koncernbolagen
att dessa hanterar sin valutakursrisk mot sin funktionella valuta, ska koncernbolagen säkra
sin valutakursrisk i större framtida affärstransaktioner hos den centrala finansavdelningen.
För att hantera den valutarisk som uppkommer från framtida affärstransaktioner, använder
koncernbolagen terminskontrakt som tecknas med den centrala finansavdelningen. Valuta-
kurseffekter i koncernen uppkommer vid omräkning av de utländska dotterbolagens resultat
och balansräkningar till SEK. För året var 30 procent (31) av koncernens omsättning i SEK,
28 procent (31) i NOK och 42 procent (37) i EUR och övriga valutor.
Upplåning kan ske i valutorna SEK, EUR och NOK. Den valutaexponering som uppstår vid
interna lån till koncernens utlandsverksamheter, reduceras genom upplåning i motsvarande
valuta, så kallad naturlig hedge.
Koncernens upplåning fördelad på olika valutor framgår av tabell nedan. Styrelsen har
beslutat att valutarisk i tillgångar och skulder i övrigt inte ska säkras.
2023-12-31 2022-12-31
Räntebärande upplåning fördelad på olika valutor
SEK, % 100% 100%
EUR, % 0% 0%
NOK, % 0% 0%
Känslighetsanalys
Redovisat värde på skulder till kreditinstitut är exponerat för valutarisker till den del som
upplåning sker i utländska valutor. Nedanstående känslighetsanalys visar hur förändringar
av relevanta utländska valutor påverkar redovisat värde på skulder till kreditinstitut och
netto låneskulden.
Känslighetsanalys valuta per den
31 december 2023 Förändring, %
Effekt på netto-
låneskulden
2023, MSEK
Effekt på netto-
låneskulden
2022, MSEK
Exponering av skulder till kreditinstitut
vid förändring av:
NOK/SEK +/– 1 +/- 0 +/- 0
EUR/SEK +/– 1 +/- 0 +/- 0
Marknadsrisk – ränta
Ränterisk uppstår genom förändring av marknadsräntor som kan få en negativ effekt på
koncernens intäkter, kassaflöde och räntebärande tillgångar och skulder.
Riskhantering
Eftersom koncernen inte innehar några väsentliga räntebärande tillgångar, är koncernens
intäkter och kassaflöde från den löpande verksamheten i allt väsentligt oberoende av föränd-
ringar i marknadsräntor. Koncernens ränterisk uppstår genom långfristig räntebärande upp-
låning. Upplåning som görs med rörlig ränta utsätter koncernen för ränterisk avseende
kassa flöde. Upplåning som görs med fast ränta utsätter koncernen för ränterisk avseende
verkligt värde. Koncernens policy, säger att 25–75 procent av upplåningen ska ske till fast
ränta. Avvikelser från detta görs enligt beslut från styrelsen eller tvingande krav i låne-
dokumentationen. Koncernen använder vid behov ränteswappar eller räntetak (ränteoptio-
ner) för att uppnå detta. Koncernens upplåning på balansdagen framgår av tabellen nedan.
Koncernen tar vanligtvis upp långfristiga lån till rörlig ränta och säkrar ränterisken med
ränteswappar till fast ränta eller räntetak. Koncernen säkrade under 2023 ränterisken med
räntetak med förfallodatum 2023-12-29. Under december månad fastställdes räntesäkring
enligt finanspolicy för 2024 och 2025.
2023-12-31 2022-12-31
Räntebärande upplåning fördelad på fast och rörlig ränta
Fast ränta, % 0% 0%
Rörlig ränta, % 100% 100%
All extern räntebärande upplåning till rörlig ränta har säkrats med räntetak.
Kreditrisk
Kreditrisk avser risk att motparter inte kan infria sina åtaganden. Kreditrisk uppstår genom
likvida medel, derivata instrument och tillgodohavanden hos banker och finansinstitut
samt kreditexponeringar gentemot kunder, inklusive utestående fordringar och avtalade
transaktioner.
Riskhantering
Kreditrisk hanteras på koncernnivå. Endast banker och finansinstitut som av oberoende
värderare fått lägst kreditrating ”A-1” accepteras. Samtliga banker och finansinstitut som
Scandic arbetar med uppfyller ratingkravet. I de fall då ingen oberoende kreditbedömning
finns, görs en riskbedömning av kundens kreditvärdighet där dennes finansiella ställning
beaktas, liksom tidigare erfarenheter och andra faktorer. Användningen av kreditgränser
följs upp regelbundet. Försäljningen i verksamheten regleras kontant, med kreditkort eller
genom fakturering. Reservering för kundförluster uppgick per 31 december 2023 till
13 MSEK (24), se även not 16 .
Löptidsanalys finansiella skulder
Koncernen, MSEK < 1 år 1–3 år 3 – 5 år > 5 år
Per 31 december 2023
Skulder till kreditinstitut
1)
80 1 080 - -
Konvertibelt lån 1 208 - - -
Anstånd betalningar till SKV
2)
587 127 44 -
Derivatinstrument
3)
7
- - -
Leverantörsskulder och andra skulder 1 112 - - -
Koncernen, MSEK < 1 år 1–3 år 3 – 5 år > 5 år
Per 31 december 2022
Skulder till kreditinstitut
1)
65 1 107 - -
Konvertibelt lån - 1 484 - -
Anstånd betalningar till SKV 132 474 29 -
Leverantörsskulder och andra skulder 985 - - -
1)
Skulder till kreditinstitut avser kommande kassaflöden avseende skulderna vilket inkluderar
kommande års räntebetalningar.
2)
För 421 MSEK av de 587 MSEK är avbetalningsplanen ännu inte fastställd.
3)
Marknadsvärde per 31 december.
Löptidsanalys leasingskuld enl. IFRS 16
Koncernen, MSEK 2023-12-31 2022-12-31
År 1– 3 8 498 7 432
År 3–5 8 102 7 167
År 5–10 17 562 15 396
År 10–15 12 642 11 399
År >15 10 618 10 150
Summa betalningar 57 422 51 544
Effekt av diskontering -16 381 -13 482
Summa skuld enligt balansräkning 41 041 38 062
Klassificeras som:
Långfristiga skulder 41 041 38 062
Kortfristiga skulder 2 444 2 268
I ovan löptidanalys är det avtalsenliga odiskonterade kassaflöden som ingår .
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk avser risk att koncernen inte har tillräcklig likviditet att betala sina skulder och
infria sina åtaganden .
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 99
FINANSIELLA RAPPORTER
forts. Not 20B
Riskhantering
Likviditetsrisk hanteras genom att koncernen innehar tillräckligt med likvida medel och kort-
fristiga placeringar med en likvid marknad, tillgänglig finansiering genom avtalade kreditfaci-
liteter och möjligheten att stänga marknadspositioner. Koncernens likviditet i form av likvida
medel och kortfristiga placeringar följs upp och prognostiseras på daglig basis av Koncern-
finans. Koncernens likviditetsreserv uppgick per 31 december 2023 till 3 518 MSEK (2 812).
Känslighetsanalys räntesäkringar
per den 31 december 2023 Förändring, %
Resultat-
effekt, MSEK
Räntekostnad vid nuvarande räntebindning förändrat ränteläge +/– 1 +/- 18
Räntekostnad vid förändring av genomsnittlig räntenivå +/– 1 +/- 12
Enligt Scandics finanspolicy ska 25 - 75% av rådande ränteexponering säkras. Scandic
säkrar rådande ränteexponering med ränteoptioner och ränteswappar. Om den rörliga
marknads räntan stiger ökar det teoretiska övervärdet av det finansiella instrumentet.
Säkringsredovisning tillämpas och räntesäkringar redovisas löpande till verkligt värde i
Övrigt totalresultat och värdeförändringen, som inte är kassaflödespåverkande, redovisas
i årets resultat. Känslighetsanalysen är beräknad på nettolåneskulden. Under året har
räntesäkringen lagts om för att spegla ny skuldsättningsgrad.
Elderivat
From 1 juli 2018 använder koncernen kassaflödessäkring vid säkring av prisrisken på el. De
elderivat som används av koncernen har definierats som kassaflödessäkringar. Relationen
mellan säkringsinstrumentet och den säkrade risken dokumenteras när säkringen ingås.
Effektivitetstest genomgörs vid starttidpunkten och sedan månadsvis under säkringens
löptid. Den effektiva delen av värdeförändringar i derivaten som uppfyller kraven för säk-
ringsredovisning redovisas i övrigt total resultat. Den ineffektiva delen av värdeförändringar i
derivaten bokas direkt mot övriga externa kostnader. Den effektiva delen av säkringen reali-
seras i övriga externa kostnader i de perioder då den säkrade posten påverkar resultatet.
Den ineffektiva delen av värdeförändringar i elderivat under 2023 uppgick till +3 MSEK (+2 ) .
NOT 20 C HANTERING AV KAPITALRISK
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncernens förmåga att fortsätta
sin verksamhet, så att den kan fortsätta att generera avkastning till aktieägarna och nytta för
andra intressenter och att upprätthålla en optimal kapitalstruktur för att hålla kostnaderna för
kapitalet nere.
Det förvaltade kapitalet utgörs av koncernens redovisade egna kapital. För att upprätt-
hålla eller justera kapitalstrukturen, kan koncernen förändra den utdelning som betalas till
aktieägarna, återbetala kapital till aktieägarna, utfärda nya aktier eller sälja tillgångar för att
minska skulderna.
På samma sätt som andra företag i branschen bedömer koncernen kapitalet på basis av
skuldsättningsgraden. Detta nyckeltal beräknas som räntebärande nettoskuld dividerad med
eget kapital. Den räntebärande nettoskulden beräknas som skulder till kreditinstitut samt
företagscertifikat minus likvida medel.
Koncernen, MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Total upplåning 46 332 42 921
Avgår: leasing -43 485 -40 330
Avgår: konvertibelt lån -1 109 -1 484
Avgår: likvida medel -1 344 -317
Räntebärande nettoskuld 394 790
Totalt eget kapital 2 166 2 274
Skuldsättningsgrad 0,2 ggr 0,4 ggr
2023-12-31 2022-12-31
Förfallotider, MSEK
Skulder till
kreditinstitut
Konvertibelt
lån
Skulder till
kreditinstitut
Konvertibelt
lån
Skulder som förfaller
till betalning
– inom 1 år - 1 109 - -
– mellan 1 och 5 år 980 - 1 107 1 484
– senare än 5 år - - - -
Summa 980 1 109 1 107 1 484
Revolverande lånefacilitet, MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Utnyttjat belopp 76 205
Outnyttjat belopp 2 374 2 495
Total revolverande lånefacilitet 2 450 2 700
NOT 21 AVSÄTTNINGAR TILL PENSIONER
OCH LIKNANDE FÖRPLIKTELSER
Avsättningar till pensioner och liknande förpliktelser avser i sin helhet förmånsbestämda
pensionsplaner, där de anställda har rätt till ersättning efter avslutad anställning och där
ersättningsnivån baseras på slutlön och tjänstgöringstid. Avsättning för sådan plan finns för
FPG/PRI-pensioner i Sverige. I övriga länder tillämpas avgiftsbestämda pensionsplaner. Den
förmånsbestämda pensionsplanen i Sverige ger anställda som omfattas av pensionsplanen
en garanterad nivå på pensions utbetalningarna under livstiden. Pensionsplanen är upp-
räknad enligt ett långsiktigt inflationsmål om 2 procent vilket överensstämmer med Sveriges
Riksbanks antaganden. Från 1 januari 2021 har intjänandet av nya premier skett via Alecta
istället för hos PRI.
Förmånsbestämda pensionsplaner
Beräkning av avsättningar, MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Nuvärde av förpliktelser 653 545
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde - -
Summa avsättningar för förmånsbestämda pensionsplaner 653 545
Förändring av avsättningen under året, MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Nettoskuld, ingående balans 545 832
Omvärderingar nettopensionsförpliktelse redovisad
i övrigt totalresultat
1)
124 -296
Nettokostnad redovisad i resultaträkningen -12 -4
Utbetalda pensioner -8 -7
Förändring särskild löneskatt på pensionsskuld 4 21
Nettoskuld, utgående balans
2)
653 545
1)
Poster som redovisas i övrigt totalresultat består under 2023 av aktuariell förlust pga förändrade
finansiella antaganden -97 MSEK (368), förlust från erfarenhetsbaserade justeringar med
-29 MSEK (-77) samt vinst från förändringar i de demografiska antagandena om 2 MSEK (5).
2)
Vägd genomsnittlig löptid för pensionsförpliktelsen uppgår till 20 år (20).
Viktiga uppskattningar och antaganden
Viktigare aktuariella antaganden, % 2023-12-31 2022-12-31
Diskonteringsränta 3,30 4,00
Framtida årliga löneökningar
1)
0,00 0,00
Framtida årliga pensionsökningar (inflation) 2,00 2,00
Personalomsättning
1)
0,00 0,00
1)
Eftersom förmånerna finansieras under intjänande genom försäkring i Alecta används inte detta
antagande .
Känslighetsanalys i de aktuariella
antagandena Förändring Ökning %
Minskning
%
Diskonteringsränta +/-0,5% 12,3 (12,2) -10,8 (-10,7)
Framtida årliga pensionsökningar (inflation) +/-0,5% -10,9 (-10,9) 12,3 (12,3)
Förväntad livslängd +/-1 år -4,0 (-3,7) 4,0 (3,7)
Ovanstående känslighetsanalys baseras på en förändring i ett antagande medan alla andra anta-
gaden hålls konstanta. I praktiken är det osannolikt att detta inträffar och förändringar i några av
antagandena kan vara korrelerade. Ovanstående tabell visar den procentuella påverkan på pen-
sionsskulden vid sådana förändringar i de aktuariella antagandena. Vid beräkning av känslighe-
ten i den förmåns bestämda förpliktelsen för väsentliga aktuariella antaganden används samma
metod som vid beräkning av pensionsskulden som redovisas i balansräkningen. De metoder och
antaganden som känslighets analysen bygger på har inte förändrats sedan föregående år .
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 100
FINANSIELLA RAPPORTER
forts. Not 21
Pensionskostnader för förmånsbestämda och avgiftsbestämda pensionsplaner
MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Kostnader avseende tjänstgöring innevarande år,
förmånsbestämda pensionsplaner 0 0
Kostnader avseende tjänstgöring innevarande år,
avgiftsbestämda pensionsplaner -508 -371
Summa pensionskostnader som ingår i personalkostnader -508 -371
Räntekostnader förmånsbestämda pensionsplaner -20 -13
Latent löneskatt justeringspost till rörelsekostnad 9 19
Ränta avseende latent löneskatt -1 -2
Totala kostnader i resultaträkningen -520 -367
Betalningarna för kommande år beräknas ligga i nivå med årets.
Förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare
Bolaget försäkrar ITP-planen via försäkringar hos försäkringsbolaget Alecta. Trots att denna
del av pensionsplanen är klassad som en förmånsbestämd pensionsplan är det inte möjligt att
få tillräcklig information från Alecta för att kunna redovisa denna som en förmånsbestämd
pensionsplan. Uppgifter om fördelning av förmånstillväxt mellan arbetsgivare saknas. Det fulla
förmånsbeloppet redovisas hos den senaste arbetsgivaren. Alecta kan inte redovisa tillgångar
och försäkringsreserv på individbasis vilket medför att åtaganden redovisas som premiebe-
stämda åtaganden. Kollektiv konsolidering är en buffert för Alectas försäkringsåtaganden mot
variationer i kapitalavkastning och försäkringsrisker och utgörs av skillnaden mellan tillgång-
arna och försäkringsåtagandena till försäkringstagare. Konsolideringsnivån är Alectas till-
gångar i procent av försäkringsåtagandena. Alectas konsolideringsnivå varierar mellan 125
och 175 procent. Under 2022 var konsolideringsnivån 172 procent (172 procent). Premier
som ska betalas till planen år 2023 uppskattas till 36 MSEK (32).
Redovisningsprincip
Pensionsförpliktelser
Koncernbolagen har olika pensionsplaner. Pensionsplanerna finansieras vanligen genom
betalningar till försäkringsbolag eller förvaltaradministrerade fonder, där betalningarna fast-
ställs utifrån aktuarieberäkningar. Koncernen har både avgiftsbestämda och förmånsbe-
stämda pensionsplaner.
En avgiftsbestämd pensionsplan är en pensionsplan enligt vilken koncernen betalar fasta
avgifter till en separat juridisk enhet. Koncernen har inte några rättsliga eller informella för-
pliktelser att betala ytterligare avgifter om denna juridiska enhet inte har tillräckliga tillgångar
för att betala alla ersättningar till anställda som hänger samman med de anställdas tjänst-
göring under inne varande eller tidigare perioder.
En förmånsbestämd pensionsplan är en pensionsplan som inte är avgiftsbestämd.
Utmärkande för förmånsbestämda planer är att de anger ett belopp för den pensionsförmån
en anställd erhåller efter pensionering, vanligen baserat på en eller flera faktorer såsom
ålder, tjänstgöringstid och lön. Inom koncernen förekommer förmånsbestämd pensionsplan
endast i Sverige.
För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar koncernen avgifter till offentligt eller privat
administrerade pensionsförsäkringsplaner på obligatorisk, avtalsenlig eller frivillig basis.
Koncernen har inga ytterligare betalningsförpliktelser när avgifterna väl är betalda. Avgifterna
redovisas som personalkostnader i den period de avser.
Den skuld som redovisas i balansräkningen avseende förmånsbestämda pensionsplaner
är nuvärdet av den förmånsbestämda förpliktelsen vid rapportperiodens slut minus verkligt
värde på förvaltningstillgångarna. Den förmånsbestämda pensionsförpliktelsen beräknas
årligen av oberoende aktuarier med tillämpning av den så kallade projected unit credit
method. Nuvärdet av den svenska förmånsbestämda förpliktelsen fastställs genom diskonte-
ring av uppskattade framtida kassaflöden. I beräkningen används räntesatsen för bostads-
obligationer utfärdade i samma valuta som ersättningarna kommer att betalas i samt med
löptider jämförbara med den aktuella pensionsförpliktelsens.
Aktuariella vinster och förluster som uppstår från erfarenhetsbaserade justeringar och
förändringar i aktuarieantaganden redovisas i övrigt totalresultat under den period då de
uppstår.
Kostnader avseende tjänstgöring under tidigare perioder redovisas direkt i resultat-
räkningen.
NOT 22 ÖVRIGA AVSÄTTNINGAR
Förändringar av
övriga avsätt-
ningar under året,
MSEK
2023-12-31 2022-12-31
Avsätt-
ningar för
stamgäst-
program
Övriga
avsätt-
ningar
Summa
övriga
avsätt-
ningar
Avsätt-
ningar för
stamgäst-
program
Övriga
avsätt-
ningar
Summa
övriga
avsätt-
ningar
Ingående balans 206 0 206 167 0 167
Förändring över
resultaträkningen - - - - - -
Omföring till
kortfristig skuld 43 0 43 39 0 39
Utgående balans 249 0 249 206 0 206
Scandic har ett stamgästprogram, Scandic Friends, där medlemmarna tjänar in poäng vid
över nattning som sedan kan användas för att erhålla fria övernattningar. Detta stamgäst-
program träffas av reglerna i IFRS 15. Skulden värderas till marknadsvärde på de förväntade
uttagna frinätterna.
Vid beräkning av skulden för stamgästprogrammet har först antal frinätter som förväntas
tas ut beräknats utifrån utnyttjandegrad och beräknat poänguttag per frinatt, baserat på
poängskulden utestående på balansdagen. Förväntade uttagna frinätter har därefter multi-
plicerats med ett bedömt genomsnittligt marknadspris för dessa nätter.
Den del av skulden som beräknas utnyttjas efter mer än ett år redovisas under övriga
avsättningar ovan, medan den del som beräknas utnyttjas inom ett år redovisas som
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter (se not 24). Den totala skulden för stamgäst-
programmet och dess fördelning mellan kort- och långfristig skuld framgår av nedanstående
tabell. Avsättningen förväntas utnyttjas inom tre år.
Total skuld avseende
stamgästprogram
2023-12-31 2022-12-31
Lång-
fristig
avsättning
Kort-
fristig
skuld
Total
skuld
avseende
stam-
gästpro-
gram
Lång-
fristig
avsättning
Kort-
fristig
skuld
Total
skuld
avseende
stam-
gästpro-
gram
Ingående balans 206 137 343 167 111 278
Förändring över
resultaträkningen - - - - - -
Omföring till
kortfristig skuld 43 29 72 39 26 65
Utgående balans 249 166 415 206 137 343
Under året uppgick det bedömda marknadsvärdet av utnyttjade fria övernattningar till 415
MSEK (296). För kortfristig upplupen skuld, se not 24.
Redovisningsprincip
Avsättningar
Avsättningar för miljöåterställande åtgärder, omstruktureringskostnader och rättsliga krav
redovisas när koncernen har en legal eller informell förpliktelse till följd av tidigare händelser,
där det är sannolikt att ett utflöde av resurser kommer att krävas för att reglera åtagandet,
och beloppet har beräknats på ett tillförlitligt sätt.
Avsättningar värderas utifrån bästa möjliga uppskattning av kostnader som krävs för att lösa
upp den aktuella förpliktelsen vid balansdagen. Avsättningar för omstrukturering innefattar kost-
nader för upp sägning av leasingavtal och avgångsersättningar. Inga avsättningar görs för fram-
tida rörelseförluster.
Viktiga uppskattningar och antaganden
Redovisning av avsättning för lojalitetsprogram till kunder
Avsättningen för lojalitetsprogram till kunder (stamgästprogram) redovisas, i enlighet med
IFRS 15, som en reduktion av intäkterna i samband med intjänade av rättighet till framtida
utnyttjande. Den vid var tid utestående reserven delas upp i en långfristig del som redovisas
under övriga avsättningar och en kortfristig del som redovisas under upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter .
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 101
FINANSIELLA RAPPORTER
NOT 23 UPPSKJUTNA SKATTEFORDRINGAR OCH SKATTESKULDER
Uppskjutna skattefordringar och -skulder nettoredovisas när det finns en legal kvittningsrätt för aktuella skattefordringar och -skulder och när uppskjutna skatter
beräknas regleras vid samma tidpunkt.
Koncernen
Uppskjutna skatteposters fördelning på underliggande
balansposter samt deras förändring under året, MSEK
2023-12-31
Pensioner
Derivat-
instrument
Eliminerad
inkråmsgoodwill
Underskotts-
avdrag
Netto nyttjanderätt
och leasingskuld
Uppskjutna skatte-
fordringar totalt
Uppskjutna skattefordringar
Ingående balans 2023-01-01 42 -14 4 621 770 1 422
Redovisat i resultaträkningen -8 0 0 -105 122 9
Omklassificering -17 - - -2 17 -2
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat 22 9 - 0 1 32
Valutakursdifferenser - - 0 -1 -15 -16
Utgående balans 2023-12-31 38 -5 4 513 895 1 445
varav fordringar som förväntas kunna utnyttjas inom 12 månader
Immateriella
anläggnings-
tillgångar
Byggnader
och mark
Obeskattade
reserver
Över -
avskrivningar
Säkrings-
redovisning
Uppskjutna skatte-
skulder totalt
Uppskjutna skatteskulder
Ingående balans 2023-01-01 -745 -30 -24 -5 -64 -868
Redovisat i resultaträkningen -18 0 19 0 1 2
Omklassificeringar -3 - 5 - - 2
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat - - - - 69 69
Utgående balans 2023-12-31 -766 -30 0 -5 6 -795
varav skulder som förväntas betalas inom 12 månader
Uppskjutna
skatte fordringar netto
Uppskjutna skattefordringar netto
Ingående balans 2023-01-01 554
Redovisat i resultaträkningen 11
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat 101
Valutakursdifferenser -16
Utgående balans 2023-12-31 650
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 102
FINANSIELLA RAPPORTER
forts. Not 23
Koncernen
Uppskjutna skatteposters fördelning på underliggande
balansposter samt deras förändring under året, MSEK
2022-12-31
Pensioner
Derivat-
instrument
Eliminerad
inkråmsgoodwill
Underskotts-
avdrag
Netto nyttjanderätt
och leasingskuld
Uppskjutna skatte-
fordringar totalt
Uppskjutna skattefordringar
Ingående balans 2022-01-01 104 -1 4 746 650 1 504
Redovisat i resultaträkningen -1 1 0 -135 95 -40
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat -61 -14 - 0 -6 -81
Valutakursdifferenser - - 0 9 31 40
Utgående balans 2022-12-31 42 -14 4 621 770 1 422
varav fordringar som förväntas kunna utnyttjas inom 12 månader - - - - - 0
Immateriella
anläggnings-
tillgångar
Byggnader
och mark
Obeskattade
reserver
Över -
avskrivningar
Säkrings-
redovisning
Uppskjutna skatte-
skulder totalt
Uppskjutna skatteskulder
Ingående balans 2022-01-01 -748 -10 -23 -5 -13 -799
Redovisat i resultaträkningen 0 -20 0 - 0 -20
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat - - - - -51 -51
Valutakursdifferenser 3 0 -1 0 - 2
Utgående balans 2022-12-31 -745 -30 -24 -5 -64 -868
varav skulder som förväntas betalas inom 12 månader - - - - - 0
Uppskjutna
skatte fordringar netto
Uppskjutna skattefordringar netto
Ingående balans 2022-01-01 705
Redovisat i resultaträkningen -60
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat -132
Valutakursdifferenser 42
Utgående balans 2022-12-31 555
Underskottsavdrag
Koncernen har redovisade underskottsavdrag som uppgår till 3 070 MSEK (3 602) främst
hänförliga till Finland, Sverige och Danmark. Dessa innebär möjlighet till nyttjande mot fram-
tida skattepliktiga överskott. Redovisad uppskjuten skattefordran avseende de redovisade
underskottsavdragen uppgår till 621 MSEK (746), då koncernen gör bedömningen att de
väsentliga underskottsavdragen i samtliga länder kommer kunna utnyttjas utifrån koncer-
nens prognoser för kommande år. Oredovisade underskott uppgår för 2023 till 0 MSEK (96).
Inga underskottsavdrag är tidsbegränsade utifrån när de kan utnyttjas.
Redovisningsprincip
Uppskjuten inkomstskatt
Uppskjuten skatt redovisas, enligt balansräkningsmetoden, på alla temporära skillnader som
uppkommer mellan det skattemässiga värdet på tillgångar och skulder och dess redovisade
värden i koncernredovisningen. Den uppskjutna skatten redovisas emellertid inte om den
uppstår till följd av en transaktion som utgör den första redovisningen av en tillgång eller
skuld som inte är ett rörelseförvärv och som, vid tidpunkten för transaktionen, varken påver-
kar redovisat eller skattemässigt resultat. Uppskjuten skatt redovisas heller inte vid den
första redovisningen av goodwill. Uppskjuten inkomstskatt beräknas med tillämpning av
skattesatser (och -lagar) som har beslutats eller aviserats per balansdagen och som förvän-
tas gälla när den berörda uppskjutna skattefordran realiseras eller den uppskjutna skatte-
skulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning det är troligt att framtida skatte-
mässiga överskott kommer att finnas tillgängliga, mot vilka de temporära skillnaderna kan
utnyttjas. Koncernen nettoredovisar uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder
i balansräkningen när det finns en legal rätt till kvittning.
Moderbolaget och dess helägda svenska dotterbolag kan genom möjlighet till koncern-
bidrag kvitta uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder för dessa enheter
i koncernredovisningen .
NOT 24 UPPLUPNA KOSTNADER
OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Uppdelning på kostnadsslag,
MSEK
Koncernen Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Upplupna hyreskostnader 591 840 - -
Upplupna personalkostnader 1 127 1 029 38 30
Upplupna räntekostnader,
leasing 140 126 - -
Upplupna räntekostnader,
övriga 62 18 5 1
Förutbetald intäkt, kortfristig
del stamgästprogram 166 137 - -
Förutbetalda intäkter
bonuscheckar
1)
23 24 - -
Övriga poster 420 371 0 0
Summa 2 529 2 545 43 31
1)
Bonuscheckar är ett betalningsmedel som möjliggör rabatterat boende på samtliga Scandichotell.
Bonuscheckarna har en begränsad giltighetstid. När bonuscheckshäften säljs bokas en skuld upp.
Skulden upplöses när checkarna utnyttjas eller när kunden inte längre kan eller bedöms komma att
utnyttja eller inlösa bonuschecken.
NOT 25 JUSTERING FÖR POSTER
SOM EJ INGÅR I KASSAFLÖDET
Justering för poster som ej
ingår
i kassaflödet, MSEK
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Av- och nedskrivningar 3 812 3 372 - -
Förändring av upplupna kost-
nader/intäkter och avsättningar 98 28 - -
Summa 3 910 3 400 0 0
Redovisningsprincip
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redovisade kassaflödet omfattar
endast transaktioner som medför in- eller utbetalningar.
Som likvida medel klassificeras, förutom kassa- och banktillgodohavanden, kortfristiga
finansiella placeringar som dels är utsatta för endast obetydlig risk för värdefluktuationer och
dels har en kortare löptid än tre månader från anskaffningstidpunkten .
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 103
FINANSIELLA RAPPORTER
NOT 26 KASSAFLÖDESANALYS
Ej kassaflödespåverkande 2023
MSEK
Ingående balans
2023-01-01
Kassaflöde
från finansiell
verksamhet
Transaktions-
kostnader
Valuta-
differenser Räntekostnad
Netto av tillkomna
finansiella skulder
enligt IFRS 16
Utgående balans
2023-12-31
Skulder till kreditinstitut 1 107 -291 1 0 163 - 980
Konvertibelt lån 1 484 -375 - - - - 1 109
Leasing 40 330 -1 734 - -546 - 5 434 43 485
Upplupna räntekostnader, leasing 126 0 - -2 15 - 139
Upplupna räntekostnader, övriga 17 100 - - -57 - 61
Delsumma 43 065 -2 300 1 -548 122 5 434 45 774
Likvida medel -317 -1 031 - 5 - - -1 344
Summa 42 747 -3 331 1 -543 122 5 434 44 430
Ej kassaflödespåverkande 2022
MSEK
Ingående balans
2022-01-01
Kassaflöde
från finansiell
verksamhet
Transaktions-
kostnader
Valuta-
differenser Räntekostnad
Netto av tillkomna
finansiella skulder
enligt IFRS 16
Utgående balans
2022-12-31
Skulder till kreditinstitut 3 269 -2 374 12 0 201 - 1 107
Konvertibelt lån 1 333 151 - - - - 1 484
Leasing 34 249 -1 976 - 1 867 - 6 190 40 330
Upplupna räntekostnader, leasing 110 0 - 6 10 - 126
Upplupna räntekostnader, övriga 10 -137 - - 145 - 17
Delsumma 38 971 -4 336 12 1 873 355 6 190 43 065
Likvida medel -216 -125 - 24 - - -317
Summa 38 755 -4 461 12 1 896 355 6 190 42 747
I tabellen ovan åskådliggörs de förändringar av långfristiga skulder som påverkar kassaflödesanalysen.
NOT 27 ANDELAR I KONCERNBOLAG
Förändringar under året
MSEK
Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden, ingående balans 8 415 8 415
Lämnat aktieägartillskott - -
Ackumulerade anskaffningsvärden, utgående balans 8 415 8 415
2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Innehav på balansdagen Organisationsnummer Säte Kapitalandel Kapitalandel Redovisat värde Redovisat värde
Scandic Hotels Holding AB 556723-5725 Stockholm 100% 100% 8 415 8 415
Scandic Hotels AB 556299-1009 Stockholm 100% 100% - -
Scandic Polen Sp.z o. o. 288532 Gdansk, Polen 100% 100% - -
Scandic Hotels AS 953 149 117 Oslo, Norge 100% 100% - -
Scandic Hotels Gardermoen AS 880 289 772 Gardermoen, Norge 50% 50% - -
Scandic Hotel A/S 12 59 67 74 Köpenhamn, Danmark 100% 100% - -
Scandic Hotels Deutschland GmbH HRB 146065 B Berlin, Tyskland 100% 100% - -
Scandic Hotels Oy 1447914-7 Helsingfors, Finland 100% 100% - -
Summa 8 415 8 415
NOT 28 STÄLLDA SÄKERHETER
OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER
MSEK
Koncernen Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Ställda säkerheter
Aktier i dotterbolag 11 002 12 592 8 415 8 415
Summa ställda säkerheter 11 002 12 592 8 415 8 415
Eventualförpliktelser
Garantiåtaganden, FPG/PRI 9 8 - -
Bankgarantier 75 66 - 68
Resegarantier 3 2 - -
Pantsatta lån i dotterbolag 2 468 2 259 1 623 1 406
Summa eventualförpliktelser 2 555 2 335 1 623 1 473
Lån i dotterbolagen är pantsatta i enlighet med nuvarande externa låneavtal.
Inga väsentliga skulder förväntas uppkomma till följd av de ansvarsförbindelser som
redovisas. Scandic är involverad i ett mindre antal kommersiella tvister. Ingen av dessa tvis-
ter bedöms ha någon större negativ påverkan på bolagets finansiella ställning eller resultat.
Inga eventualtillgångar har identifierats inom koncernen.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 104
FINANSIELLA RAPPORTER
NOT 29 FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
2023-12-31, MSEK
Finansiella tillgångar/skulder
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar/skulder
värderade till verkligt värde
via resultatet
Finansiella tillgångar/skulder
värderade till verkligt värde
via övrigt totalresultat
Summa
redovisat värde
Finansiella placeringar - 7 - 7
Derivat – ränteswappar - 22 - 22
Kundfordringar 601 - - 601
Likvida medel 1 344 - - 1 344
Summa finansiella tillgångar 1 945 29 - 1 974
Skulder till kreditinstitut 980 - - 980
Konvertibelt lån 1 109 - - 1 109
Leverantörsskulder 1 112 - - 1 112
Derivat - elderivat - 29 - 29
Summa finansiella skulder 3 201 29 0 3 230
2022-12-31, MSEK
Finansiella tillgångar/skulder
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar/skulder
värderade till verkligt värde
via resultatet
Finansiella tillgångar/skulder
värderade till verkligt värde
via övrigt totalresultat
Summa
redovisat värde
Finansiella placeringar - 7 - 7
Derivat – elderivat - 317 - 317
Derivat – ränteswappar - 68 - 68
Kundfordringar 776 - - 776
Likvida medel 317 - - 317
Summa finansiella tillgångar 1 093 392 - 1 485
Skulder till kreditinstitut 1 107 - - 1 107
Konvertibelt lån 1 484 - - 1 484
Leverantörsskulder 985 - - 985
Övriga kortfristiga skulder – aktieswap - - -41 -41
Summa finansiella skulder 3 576 - -41 3 535
Koncernen har ett aktieswapavtal inom ramen för det långsiktiga incitamentsprogrammet, se även not 5.
Verkligt värde för övriga finansiella tillgångar och skulder bedöms inte avvika materiellt från redovisat värde. Se not 14.
Beräkning av verkligt värde:
Tabellen nedan visar finansiella instruments verkliga värde, utifrån hur klassificeringen
i verkligt värde hierarkin gjorts. De olika nivåerna definieras enligt följande:
Nivå 1: Noterade priser på aktiva marknader för identiska tillgångar eller skulder
Nivå 2: Andra observerbara data än i nivå 1 för tillgången eller skulden, antingen
direkt eller indirekt
Nivå 3: Data för tillgången eller skulden som inte baseras på observerbara marknadsdata
För skulder till kreditinstitut och för skulder avseende företagscertifikat är bokfört värde lika
med verkligt värde. De finansiella tillgångar och skulder som har värderat till verkligt värde
avser elderivat och ränteswappar.
2023-12-31, MSEK Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Summa
Derivatinstrument som används
för säkringsändamål - 22 - 22
Summa finansiella tillgångar 0 22 0 22
Derivatinstrument som används
för säkringsändamål - 29 - 29
Summa finansiella skulder 0 29 0 29
2022-12-31, MSEK Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Summa
Derivatinstrument som används
för säkringsändamål - - - 0
Summa finansiella tillgångar 0 0 0 0
Derivatinstrument som används
för säkringsändamål - 385 - 385
Summa finansiella skulder 0 385 0 385
I enlighet med koncernens finanspolicy har derivatinstrument, ränteswappar samt elderivat,
upp tagits. Ränteswappar har upptagits för att säkra koncernen mot ränterisk och elderivat
har upptagits för att säkra koncernen mot prisrisken på el. Dessa derivatinstrument har på
balansdagen värderats till av utställarna meddelade marknadsvärden vilket utgör en värde-
ring på Nivå 2 enligt IFRS 7. Marknadsvärden är beräknade genom att använda mittpriser
baserade på förnärvarande tillgängliga marknaders räntor.
Redovisningsprincip
Finansiella tillgångar och skulder
Koncernen klassificerar sina väsentliga finansiella tillgångar och skulder i följande
kategorier:
Finansiella tillgångar och skulder är värderade till upplupet anskaffningsvärde, verkligt
värde via resultaträkningen och verkligt värde via övrigt totalresultat. Klassificeringen av de
finansiella tillgångarna baseras på koncernens affärsmodell och tillgångens kontraktsenliga
kassaflöden. Koncernens finansiella skulder klassificeras baserat på syftet med den förvär-
vade skulden .
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 105
FINANSIELLA RAPPORTER
forts. Not 29
( a) Finansiella tillgångar/skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen
De finansiella tillgångar/skulder som är värderade till verkligt värde via resultaträkningen är
finansiella tillgångar/skulder som innehas för handel eller säkringsändamål. Tillgångar/
skulder i denna kategori klassificeras som omsättningstillgångar/kortfristiga skulder.
Värdeförändringar för dessa finansiella tillgångar/skulder redovisas som finansiella intäkter/
kostnader i resultaträkningen .
(b) Finansiella tillgångar/skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Kundfordringar ingår i omsättningstillgångar med undantag för poster med förfallodag
mer än tolv månader efter balansdagen, vilka klassificeras som anläggningstillgångar.
Likvida medel och kundfordringar minskat med eventuell reservering för värdeminskning
redovisas till uppplupet anskaffningsvärde. Enligt IFRS 9 ska kundfordringar värderas till
upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden, men då kund-
fordringar har mycket korta löptider samt ränteeffekterna är mycket små bedöms inte
koncernens redovisade värde avvika materiellt från verkligt värde. Se vidare not 16 avseende
kundfordringar.
Finansiella skulder redovisas inledningsvis till verkligt värde, netto efter transaktionskost-
nader. Därefter redovisas de till upplupet anskaffningsvärde och eventuell skillnad mellan
erhållet belopp (netto efter transaktionskostnader) och återbetalningsbeloppet redovisas
i resultaträkningen, fördelat efter låneperioden, med tillämpning av effektivräntemetoden.
Skulder till kreditinstitut och Företagscertifikat klassificeras som kortfristiga skulder om
inte koncernen har en ovillkorlig rätt att skjuta upp betalningen av skulden i åtminstone tolv
månader efter balansdagen.
Leverantörsskulder ingår i kortfristiga skulder med undantag för poster med förfallodag
mer än tolv månader efter balansdagen, vilka klassificeras som långfristiga skulder.
Leverantörsskulder redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
Enligt IFRS 9 ska leverantörsskulder värderas till upplupet anskaffningsvärde med till-
lämpning av effektivräntemetoden, men då koncernens leverantörsskulder har mycket korta
löptider samt ränteeffekterna är mycket små bedöms inte koncernens redovisade värde
avvika materiellt från verkligt värde.
( c) Finansiella tillgångar/skulder värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat
Aktieswapavtal för återköp av egna aktier redovisas som en finansiell skuld till det överrens-
komna beloppet som ska betalas vid slutdatum .
NOT 30 TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Koncernen Braganza AB anses vara närstående med hänsyn till ägarandel och styrelse-
representation under året. För transaktioner med dotterföretag tillämpas OECD:s rekommen-
dationer för Transfer Pricing. Följande transaktioner har skett med närstående:
MSEK
Koncernen Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Inköp av tjänster
Braganza AB
1)
0 - -
Summa inköp av tjänster 0 0 0 0
Försäljning av tjänster
Braganza AB
2)
6 0 - -
Dotterföretag - - 75 55
Summa försäljning av
tjänster 6 0 75 55
Utestående balanser
vid årets slut från försäljning
och köp av tjänster
Fordringar på närstående:
Braganza AB 1 0 - -
Dotterföretag - - 19 35
Summa fordringar
närstående 1 0 19 35
Skulder till närstående:
Braganza AB - - - -
Dotterföretag - - 43 12
Summa skulder närstående 0 0 43 12
Lån till närstående
Dotterföretag
Ingående balans 0 0 1 406 1 342
Uttag/insättning under året - - 93 -
Ränta - - 124 64
Utgående balans 0 0 1 623 1 406
1)
Inköp avser till övervägande del kostnader för flygresor.
2)
Försäljningen avser i sin helhet intäkter för logi.
Moderbolagets lån till närstående avser dels långfristiga lån till övriga koncernbolag i form av
skuldebrev men också fordringar och skulder inom koncernens cashpool. Dessa klassificeras
som långfristiga.
För information angående villkor och ersättningar till ledande befattningshavare se
Bolagsstyrningsrapporten.
NOT 31 FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
OCH UTDELNING PER AKTIE
Enligt den av styrelsen antagna utdelningspolicyn den 14 september 2015 har Scandic
som mål att dela ut minst 50 procent av årets resultat.
Beslut rörande utdelningsförslag fattas med beaktande av bolagets framtida vinster,
finansiella ställning, kapitalbehov och de makroekonomiska förutsättningarna.
Styrelsen föreslår årsstämman att ingen utdelning ska utgå till aktieägarna, och att
belopp som står till stämmans förfogande överförs i ny räkning.
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen och verkställande direktören föreslår, att de till förfogande stende
medlen i moderbolagets balansräkning:
Överkursfond 3 560 960 867
Balanserade vinstmedel 4 546 816 823
Årets resultat -76 739 273
Summa 8 031 038 417
Disponeras på följande sätt:
I ny räkning överföres 8 031 038 417
Summa 8 031 038 417
Summa, TSEK 8 031 038
Styrelsen och den verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen har upprättats
i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS, sådana de antagits av EU, och
ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats
i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning
och resultat.
Resultat- och balansräkningarna kommer att föreläggas årsstämman den 16 maj 2024
för fastställelse.
NOT 32 HÄNDELSER EFTER
BALANSDAGENS SLUT
Den 17 januari utsågs Pär Christiansen till ny ekonomi- och finansdirektör och medlem
av koncernledningen. Pär tillträdde den 1 mars 2024.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 106
FINANSIELLA RAPPORTER
Stockholm den 27 mars 2024
Per G. Braathen
Styrelsens ordförande
Gunilla Rudebjer
Ledamot
Grant Hearn
Ledamot
Kristina Patek
Ledamot
Martin Svalstedt
Ledamot
Fredrik Wirdenius
Ledamot
Marianne Sundelius
Arbetstagarrepresentant
Jens Mathiesen
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har avgivits den 27 mars 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Sofia Götmar-Blomstedt
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig reviso r
FASTSTÄLLELSE
Styrelsen och den verkställande direktören försäkrar att koncern-
redovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovis-
ningsstandarder IFRS, sådana de antagits av EU, och ger en rättvisande
bild av koncernens ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för
koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utveck-
lingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och
resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som
moder bolaget och de företag som ingår i koncernen står inför. Årsredo-
visningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en
rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat. Resultat- och
balansräkningarna kommer att föreläggas årsstämman den 16 maj
2024 för fastställelse.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
RÄKENSKAPER – KONCERNEN
RÄKENSKAPER – MODERBOLAGET
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 107
FASTSTÄLLELSE
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen för Scandic Hotels Group AB (publ) för år
2023 med undantag för bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 68–77. Bolagets årsredovisning och koncern-
redovisning ingår på sidorna 58–107 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats
ienlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets
finansiella ställning per den 31 december 2023 och av
dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt års-
redovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats
ienlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finan-
siella ställning per den 31 december 2023 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt Interna-
tional Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de
antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden
omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 68–77.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens
och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer
resultat räkningen och balansräkningen för moderbolaget
och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moder-
bolagets och koncernens revisionsutskott i enlighet med
revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moder-
bolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och
har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa
krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och
övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisors-
förordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits
det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess
moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräck-
liga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighets-
nivå och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de
finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där
verkställande direktören och styrelsen gjort subjektiva
bedömningar, till exempel viktiga redovisningsmässiga upp-
skattningar som har gjorts med utgångspunkt från antagan-
den och prognoser om framtida händelser, vilka till sin natur
är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat
risken för att styrelsen och verkställande direktören åsido-
sätter den interna kontrollen, och bland annat övervägt om
det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov
till risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamåls-
enlig granskning i syfte att kunna uttala oss om de finan-
siella rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till bola-
gets och koncernens struktur, redovisningsprocesser och
kontroller samt den bransch i vilken koncernen verkar.
Den övervägande delen av Scandics verksamhet finns
iSverige, Norge, Finland och Danmark som svarar för mer
än 96% av koncernens nettoomsättning och EBITDA. För
de största rapporterande enheterna har vi granskat års-
bokslut, genomfört hotellbesök samt bedömt och testat
nyckelkontroller avseende den finansiella rapporteringen.
Koncernredovisningen, notupplysningar i årsredovis-
ningen samt komplexa transaktioner har granskats av
koncernteamet. Här ingår nedskrivningsprövning av kon-
cernens goodwill och varumärken som ej är föremål för
löpande avskrivning.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår
bedömning av väsentlighet. En revision utformas för att
uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finan-
siella rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter.
Felaktigheter kan uppstå till följd av oegentligheter eller
misstag. De betraktas som väsentliga om enskilt eller till-
sammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användarna fattar med grund i de finansiella
rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa
kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella
rapportering som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa
överväganden fastställde vi revisionens inriktning och
omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär,
tidpunkt och omfattning, samt att bedöma effekten av
enskilda och sammantagna felaktigheter på de finansiella
rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de
områden som enligt vår professionella bedömning var de
mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa
områden behandlades inom ramen för revisionen av, och
i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncern-
redovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
REVISIONSBETTELSE
Till bolagsstämman i Scandic Hotels Group AB (publ), org.nr 556703-1702
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 108
REVISIONSBERÄTTELSE
Särskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det särskilt
betydelsefulla området
Värdering av goodwill och andra förvärvsrelaterade
tillgångar
Vi hänvisar till not 12 Immateriella anläggningstillgångar. Vi har utfört följande granskningsåtgärder:
Goodwill och andra förvärvsrelaterade tillgångar inklusive varu-
märken utgör en betydande del av Scandickoncernens balans-
omslutning. Per den 31december uppgår goodwill och varumär-
ken till MSEK 6 901 vilket motsvarar 47% av balansomslutningen
(exkl aktiverade hyreskontrakt enligt IFRS 16). Dessa poster är inte
endast väsentliga till sitt belopp utan också till sin karaktär efter-
som de påverkas av ledningens uppskattningar och bedömningar.
Ledningen och styrelsen upprättar årligen en nedskrivningspröv-
ning av värdet på goodwill och varumärken, samt vid varje givet till-
fälle då indikationer påvärdenedgång identifierats, för att bedöma
om det föreligger något nedskrivningsbehov.
Återvinningsbart belopp för kassagenererande enheter fastställs
baserat på beräkningar av nyttjandevärden. Det beräknade nyttjan-
devärdet per 31december 2023 motsvarar värdet av diskonterade
kassaflöden för identifierade kassagenererande enheter: Sverige,
Norge, Finland samt Övriga Europa. Dessa beräkningar utgår från
uppskattade framtida kassaflöden efter skatt baserade på en
5-årsperiod. Kassaflödet för 2024 är baserat på budget fastställd
av bolagets styrelse och för 2025 till 2028 på bolagets långtids-
prognos. Prövningen innehåller därmed anta ganden som får en
väsentlig betydelse för testet om nedskrivningsbehov. Detta inklu-
derar antaganden om försäljningstillväxt, utveckling av marginaler
samt diskonteringsräntan (WACC).
Även om en enhet klarar nedskrivningsprövningen per 31 decem-
ber 2023 kan en framtida utveckling som avviker negativt från de
antaganden och bedömningar som varit underlag till prövningen
leda till att ett framtida nedskrivningsbehov föreligger.
Övriga förvärvsrelaterade immateriella tillgångar är föremål för
löpande avskrivningar. För dessa tillgångar sker prövning av det
bokförda värdet om det finns indikation på att värdet av tillgång-
arna har minskat så att nedskrivning kan behöva ske.
Baserat på den nedskrivningsprövning som upprättats för goodwill
och varumärken, vilken baseras på den bästa uppskattningen och
bedömningen av deförhållanden som förelåg per den 31 decem-
ber 2023, är Scandics bedömning att det inte föreligger något
nedskrivningsbehov avseende ovan nämnda tillgångar per den
31dec ember 2023.
Verifierat den matematiska riktigheten i bolagets
nedskrivningstest, riktigheten i modellen som
sådan samt att den överensstämmer med IFRS,
utmanat och bedömt rimligheten i väsentliga
antaganden som ledningen gjort. För granskning
av själva modellen och antaganden har vi använt
oss av experter på värdering för att pröva och
utvärdera tillämpade modeller och metodik, samt
väsentliga antaganden.
På stickprovsmässig basis, prövat, utvärderat och
utmanat informationen som använts i beräkning-
arna mot bolagets budget och finansiella plan
som upprättats per 31 december 2023. Vi har då
fokuserat på antaganden om tillväxt, marginal-
utveckling samt tillämpad diskonteringsränta per
kassagenererande enhet. Vi har även, där så är
möjligt, utvärderat och utmanat mot tillgänglig
extern information.
´Vi har även granskat den känslighetsanalys som
bolaget upprättat avseende värderingen för nega-
tiva förändringar i väsentliga parametrar som på
individuell eller kollektiv basis skulle kunna med-
föra att ett nedskrivningsbehov föreligger.
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än års-
redovisningen och koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 1–57 samt 111–120. Det är styrelsen och verk-
ställande direktören som har ansvaret för denna andra
information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncern-
redovisningen omfattar inte denna information och vi gör
inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra
information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den infor-
mation som identifieras ovan och överväga om informatio-
nen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovis-
ningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång
beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under
revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar
innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra informa-
tionen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att
rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovis-
ningen upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt
årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovis-
ningen, enligt International Financial Reporting Standards
(IFRS), såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för
den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att
upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som
inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att
fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt,
om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta
verksamheten och att använda antagandet om fortsatt
drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om
styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera
bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något
realistiskt alternativ till att göra något av detta. Styrelsens
revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bola-
gets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huru-
vida årsredovisningen och koncernredovisningen som
helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att
lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalan-
den. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som använ-
dare fattar med grund i årsredovisningen och koncern-
redovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Dennabeskrivning är en del av revisionsberättelsen.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 109
REVISIONSBERÄTTELSE
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR
OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till
disposition av bolagets vinst eller förlust.
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens
och verkställande direktörens förvaltning för Scandic
Hotels Group AB (publ) för år 2023 samt av förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten
enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar
styrelsens ledamöter och verkställande direktörerna
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revi-
sorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbola-
get och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har
i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräck-
liga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till disposi-
tioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag
till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av
om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som
bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och
risker ställer på storleken av moderbolagets och koncer-
nens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och
ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och för-
valtningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar
bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncer-
nens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets orga-
nisation är utformad så att bokföringen, medelsförvalt-
ningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt
kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande
direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt sty-
relsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de
åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medels-
förvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och
därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta
revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna
bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande
direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositio-
ner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt utta-
lande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma
om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisions-
sed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller för-
summelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen har vi även utfört en granskning av att styrel-
sen och verkställande direktören har upprättat årsredovis-
ningen och koncernredovisningen i ett format som möjlig-
gör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten)
enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers-
marknaden för Scandic Hotels Group AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i
ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektro-
nisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till Scandic Hotels Group AB (publ) enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet
med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepapper-
marknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll
som styrelsen och verkställande direktören bedömer nöd-
vändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga fel-
aktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om
Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format
somuppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-
rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en granskning som utförs enligt RevR
18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upp-
täcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktig-
heter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag
och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i Esefrapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on
Quality Management 1, som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning
inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av
yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och
tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder
inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av
årsredovisningen och koncernredovisningen. Revisorn
väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom
att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporte-
ringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller miss-
tag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av
den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen
och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett
uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamål-
senligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen valide-
ring av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTMLfor-
mat och en avstämning av att Esef-rapporten överens-
stämmer med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av
huruvida koncernens resultat-, balans- och eget kapital-
räkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten
har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av
Esef-förordningen
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrnings-
rapporten på sidorna 68–77 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR
16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrappor-
ten har en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som
en revision enligt International Standards on Auditing och
god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna gransk-
ning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar
i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 års-
redovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma
lag är förenliga med årsredovisningens och koncernredo-
visningens övriga delar samt är i överensstämmelse med
årsredovisningslagen.
PricewaterhouseCoopers AB, Stockholm, utsågs till
Scandic Hotels Group AB (publ)s revisor av bolagsstämman
den 9 maj 2023 och har varit bolagets revisor sedan 9 maj
2012.
Stockholm den 27 mars 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Sofia Götmar-Blomstedt
Auktoriserad revisor
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 110
REVISIONSBERÄTTELSE
Inledning
Vid årsstämman 2020 antogs Scandic´s riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare. Dessa
hölls oförändrade under 2023. I enlighet med EU:s
aktieägardirektiv kommer förnyade riktlinjer presen-
teras och beslutas av årsstämman 2024 då de varit
giltiga i fyra år.
Den här ersättningsrapporten beskriver hur de
nu gällande riktlinjerna har tillämpats. Vidare ger
den också information om ersättningar till den verk-
ställande direktören (VD) samt en sammanfattning
av bolagets aktierelaterade incitamentsprogram.
Rapporten har upprättats i enlighet med aktie-
bolagslagen och Kollegiet för svensk bolagsstyrning
Regler om ersättningar till ledande befattnings-
havare och om incitamentsprogram.
Mer information om ersättningar till ledande
befattningshavare finns i not 05 på sidorna 92–94.
Information om ersättningsutskottets arbete 2023
beskrivs i bolags styrningsrapporten, vilken inklude-
rats på sidorna 68–77.
Styrelsens ersättning omfattas inte av denna
rapport. Den beslutas årligen av årsstämman och
redovisas i not 05 på sidorna 92–94.
Sammanfattning av år 2023
VD sammanfattar verksamhetsåret för Scandic
på sidorna 6–7.
Bolagets ersättningsriktlinjer:
tillämpningsområde, syfte och efterlevnad
Scandic ska erbjuda en totalersättning som sam-
mantaget är marknadsmässig och som ger möjlig-
het att rekrytera och behålla de ledare som behövs
för att Scandic ska nå sina mål på kort och lång sikt.
Ersättningen till de ledande befattningshavarna ska
kunna bestå av fast lön, rörlig kontantersättning,
pension och andra förmåner. Bolagsstämman kan
därutöver besluta om, bland annat, långsiktiga
aktiebaserade incitamentsprogram. Riktlinjerna för
ersättning omfattar inte aktiebaserade långsiktiga
incitamentsprogram eller ordinarie styrelsearvode,
vilka är föremål för separata beslut av bolagsstäm-
man. Gällande riktlinjer för ersättningar till ledande
befattningshavare finns på Scandics webbplats.
Styrelsen beslutade under 2022 att tilldela VD en
retentionplan vilken beskrivs närmare nedan. Det
bokförda värdet av retentionplanen uppgår år 2023
till 3 944 496 SEK. Till följd av värdet på retention-
planen uppgår den rörliga ersättningen för 2023 till
162,8 procent av den fasta årslönen. Då riktlinjerna
för ersättningar till ledande befattningshavare anger
att rörlig lön maximalt ska kunna uppgå till 100 pro-
cent av den fasta årslönen, avviker VD:s rörliga
ersättning 2023 från riktlinjerna. Inga avvikelser f
rån den beslutsprocess som enligt riktlinjerna ska
tillämpas för att fastställa ersättningen har skett.
Revisorns rapport om bolagets efterlevnad av rikt-
linjerna finns tillgänglig på Scandics webbplats.
ERSÄTTNINGSRAPPORT
VD:s totala ersättning år 2023 (SEK)
Jens Mathiesen, VD
Fast ersättning
Grundlön 8 700 000
Övriga förmåner 322 066
Rörlig ersättning
Årlig
1)
8 700 000
Flerårig
2)
5 467 728
Extraordinär ersättning 0
Pensionskostnad 3 045 000
Total ersättning 26 234 794
Andel fast
3)
och rörlig
4)
ersättning 46% / 54%
1)
Kortfristigt incitamentsprogram (STI).
2)
Bokfört värde av rättigheter tilldelade från Long Term Incentive
Programs LTIP 2022 och LTIP 2023 samt en så kallad retention-
bonus som löper över 3 år.
3)
Fast = fast ersättning + pensionskostnad.
4)
Rörlig = årlig + flerårig
Aktiebaserade ersättningsprogram (VD) LTIP 2023 LTIP 2022
Jens Mathiesen, VD
HUVUDSAKLIGA VILLKOR FÖR
AKTIEBASERADE ERSÄTTNINGSPROGRAM
Programmets benämning LTIP 2023 LTIP 2022
Mätperiod 2023–2025 2022–2024
Datum för tilldelning av rättigheter 2023-06-01 2022-06-20
Programperiodens slutdatum 2026-04-27 2025-04-27
Slutdatum för aktier som är låsta 2026-04-27 2025-04-27
INFORMATION GÄLLANDE RAPPORTERAT RÄKENSKAPSÅR
Ingående balans
Antal tilldelade rättigheter vid årets början 181 083 146 325
Innevarande år
Antal tilldelade rättigheter 0 0
Antal intjänade aktier
0 0
Utgående balans
Antal rättigheter som faller ut baserat
på uppfyllande av prestationskriterier
181 083 146 325
Antal rättigheter intjänade men inte överlåtna 0 0
Antal aktier som är låsta för en tidsperiod 0 0
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 111
ERSÄTTNINGSRAPPORT
Information om förändring av ersättningar och bolagets resultat
2023 2023–2022 2022–2021 2021–2020 2020–2019 2019–2018
VD:s ersättning, TSEK
1)
26 234 794 8 317 (46,42%) 7 677 (74,97%) -1 058 (-9,4%) -73 (-0,6%) 3 280 (40,5%)
Justerat EBITDA för koncernen, MSEK 2 566 30 (1,18%) 2 530 (42166,67%) 1 509 (100,4%) -3 549 (-173,5%) 89 (4,5%)
Årets resultat, koncernen, MSEK 569 141 (32,9%) 2 107 (125,5%) 4 272 (71,8%) -6 676 (-920,8%) 47 (6,9%)
En medarbetares genomsnittliga ersättning beräknat på heltidsekvivalenter, hela koncernen, TSEK 516 102,3 (24,7%) -33,9 (-7,58%) -39,1 (-8,0%) 46,6 (10,6%) 9 (2,0%)
1)
I VD:s ersättning ingår aktierelaterad ersättning med värdet av tilldelade aktier under respektive år.
Retentionplan
Under 2022 beslutade styrelsen om att tilldela VD
en rörlig ersättning i form av en så kallad retention-
bonus som löper över tre år och betalas ut 2025,
förutsatt att VD fortsatt är anställd inom Bolaget.
Styrelsen har gjort bedömningen att det är affärs-
kritiskt för Bolaget att säkerställa att nuvarande VD
fortsatt leder Scandic den här perioden.
Aktiebaserad ersättning
Målet med att ha långsiktiga incitamentsprogram
är att skapa ett långsiktigt engagemang i Scandic,
att attrahera och behålla ledande befattningshavare
och nyckelpersoner samt att säkerställa aktieägar-
perspektivet.
Långsiktiga incitamentsprogram utgör ett
komplement till fast lön och rörlig lön, med delta-
gare som nomineras efter bl.a. kompetens och pre-
station. Utfallet beror på hur vissa förutbestämda
prestationskrav uppfylls. Dessa krav är bestämda
för att säkerställa ett långsiktigt och hållbart värde-
skapande för Scandic´s intressentgrupper.
Utestående aktiebaserade
incitamentsprogram
Sedan börsnoteringen 2015 har årsstämman till
och med 2019 årligen beslutat om lansering av ett
aktiebaserat långsiktigt incitamentsprogram (LTIP).
År 2020 och 2021 lanserades inga LTIP.
2022 och 2023 lanserades nya program, LTIP
2022 resp. LTIP 2023 vilka möjliggör för deltagarna
att vederlagsfritt tilldelas ett antal prestationsaktier,
beroende på graden av uppfyllandet av ett av styrel-
sen fastställt prestationsvillkor relaterat till total-
avkastningen på bolagets aktier (TSR). Prestations-
aktierna kommer att tilldelas efter utgången av en
intjänandeperiod, som löper till och med dagen för
offentliggörandet av Scandics delårsrapport för det
första kvartalet 2025 resp. första kvartalet 2026.
Nuvarande VD har tilldelats 146 325 rättigheter
i LTIP 2022 samt 181 083 rättigheter i LTIP 2023.
Dessa har tilldelats vederlagsfritt och är villkorade
till tre års intjänandeperioder och fortsatt fast
anställning i Bolaget.
Tillämpning av prestationskriterier
År 2023 lanserades ett generellt kortfristigt incita-
mentsprogram (STI) med prestationskriterier kopp-
lade till Bolagets finansiella resultat, gäst upplevelse
samt ledarskap och engagemang. Kriterierna,
målnivåer och bedömningsskalor bereddes i ersätt-
ningsutskottet och beslutades av Scandics styrelse.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 112
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
RESULTATRÄKNING, RAPPORTERAT TILL EXKL. EFFEKT IFRS 16
2023 2022
Rapporterat Effekt IFRS 16 Exkl. effekt IFRS 16 Rapporterat Effekt IFRS 16 Exkl. effekt IFRS 16
Rörelsens intäkter 21 955 0 21 955 19 233 0 19 233
0
Råmaterial och förbrukningsmaterial -1 698 0 -1 698 -1 495 0 -1 495
Övriga externa kostnader -4 538 0 -4 538 -3 854 0 -3 854
Personalkostnader -6 882 0 -6 882 -5 957 0 -5 957
Hyreskostnader -2 209 -4 063 -6 272 -1 951 -3 440 -5 391
Öppningskostnader -17 0 -17 -131 0 -131
Jämförelsestörande poster -14 0 -14 -16 0 -16
Av- och nedskrivningar -3 812 2 968 -844 -3 372 2 527 -845
Summa rörelsens kostnader -19 170 -1 094 -20 264 -16 776 -913 -17 689
Rörelseresultat 2 785 -1 094 1 691 2 457 -913 1 544
Finansiella poster netto -2 064 1 734 -330 -1 808 1 464 -344
Resultat före skatt 721 640 1 361 649 551 1 200
Skatt -152 -125 -278 -221 -112 -334
Periodens resultat 569 515 1 083 428 438 866
Rapporterat utfall till utfall exklusive IFRS 16.
Effekt av IFRS 16
Från och med 1 januari 2019 tillämpar koncernen
IFRS 16 Leasing. Redovisningsprincipen innebär att
hyreskontrakt där det finns en fast eller minimihyra
redovisas i balansräkningen som nyttjanderätts-
tillgång och som skulder för leasing. IFRS 16 har
en väsentlig påverkan på Scandics resultat- och
balansräkning. Rapporterat EBITDA har efter
införandet av IFRS 16 ökat kraftigt då redovisade
hyreskostnader minskat samtidigt som avskriv-
ningar på nyttjanderättstillgångar och räntekostna-
der för leasingskulden har ökat. Eftersom Scandics
affärsmodell är att hyra (och inte äga) hotellfastig-
heter kommer IFRS 16 ha en fortsatt stor påverkan
på räkenskaperna. För att investerare både med och
utan god kunskap om IFRS 16 ska få en bra upp-
fattning om bolagets ställning har Scandic valt att
presentera resultatet och finansiella nyckeltal både
inklusive och exklusive effekt av IFRS 16. Scandics
finansiella mål om lönsamhet, kapitalstruktur och
utdelning exkluderar effekt av IFRS 16.
Med den portfölj av leasingavtal som förelåg vid
utgången av helåret 2023 beräknas nettoresultat
efter skatt för 2024 att påverkas negativt med cirka
-531 MSEK (2023: 515). Vid oförändrad portfölj av
leasingavtal och i övrigt oförändrade antaganden
beräknas den negativa resultateffekten att minska
över tid för att från 2029 påverka nettoresultatet
positivt. Anledningen till detta är att räntekostnader
för leasingskulden minskar över tid då leasing-
skulden amorteras löpande.
Definitionen av justerat EBITDA exkluderar effekt
av IFRS 16. Nedanstående tabeller visar avstäm-
ningar från rapporterat utfall enligt IFRS till utfall
exklusive effekt av IFRS 16.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 113
AVSTÄMNINGAR
BALANSRÄKNING, RAPPORTERAT TILL EXKL. EFFEKT IFRS 16
2023-12-31 2022-12-31
Rapporterat Effekt IFRS 16 Exkl. effekt IFRS 16 Rapporterat Effekt IFRS 16 Exkl. effekt IFRS 16
TILLGÅNGAR
Immateriella tillgångar 7010 0 7 010 7 189 0 7 189
Byggnader och mark 75 0 75 82 0 82
Nyttjanderätter 39 389 -39 389 0 36 777 -36 777 0
Inventarier, installationer och utrustning 3 958 0 3 958 4 272 0 4 272
Finansiella anläggningstillgångar 713 -105 607 640 56 696
Summa anläggningstillgångar 51 145 -39 495 11 650 48 960 -36 721 12 240
Omsättningstillgångar 1 467 152 1 619 1 287 142 1 428
Derivatinstrument 0 0 0 384 0 384
Likvida medel 1 344 0 1 344 317 0 317
Summa omsättningstillgångar 2 811 152 2 963 1 988 142 2 130
SUMMA TILLGÅNGAR 53 956 -39 343 14 613 50 948 -36 579 14 370
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 2 059 3 492 5 551 2 197 3 034 5 231
Innehav utan bestämmande inflytande 107 0 107 77 0 77
Totalt eget kapital 2 166 3 492 5 657 2 274 3 034 5 308
Skulder till kreditinstitut 980 0 980 1 107 0 1 107
Konvertibelt lån 0 0 0 1 484 0 1 484
Skulder för leasing 41 041 -41 041 0 38 062 -38 062 0
Övriga långfristiga skulder 1 106 790 1 896 1 308 843 2 151
Summa långfristiga skulder 43 127 -40 252 2 875 41 961 -37 219 4 742
Konvertibelt lån 1 109 0 1 109 0 0 0
Kortfristig del av skulder för leasing 2 445 -2 445 0 2 268 -2 268 0
Derivatinstrument 7 0 7 0 0 0
Övriga kortfristiga skulder 5 103 -139 4 965 4 445 -125 4 320
Summa kortfristiga skulder 8 664 -2 583 6 081 6 713 -2 393 4 320
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 53 956 -39 343 14 613 50 948 -36 578 14 371
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 114
AVSTÄMNINGAR
KASSAFLÖDESANALYS, RAPPORTERAT TILL EXKL. EFFEKT IFRS 16
2023 2022
Rapporterat Effekt IFRS 16 Exkl. effekt IFRS 16 Rapporterat Effekt IFRS 16 Exkl. effekt IFRS 16
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Rörelseresultat 2 785 -1 094 1 691 2 457 -913 1 544
Av- och nedskrivningar 3 812 -2 968 844 3 372 -2 527 845
Poster som inte ingår i kassaflödet 98 0 98 28 0 28
Betald skatt -109 0 -109 -39 0 -39
Förändring rörelsekapital -192 0 -192 614 0 614
Kassaflöde från den löpande verksamheten 6 394 -4 062 2 332 6 432 -3 440 2 991
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Betalda nettoinvesteringar -521 0 -521 -635 0 -635
Kassaflöde från investeringsverksamheten -521 0 -521 -635 0 -635
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Betalda/erhållna ränteposter -57 0 -57 -155 0 -155
Betald ränta, leasing -1 734 1 734 0 -1 464 1 464 0
Återköp konvertibel -630 0 -630 0 0 0
Finansieringskostnader -34 0 -34 0 0 0
Utdelning aktieswapavtal -7 0 -7 -10 0 -10
Netto upplåning/amorteringar -51 0 -51 -2 067 0 -2 067
Amortering, leasing -2 328 2 328 0 -1 977 1 977 0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -4 841 4 062 -779 -5 672 3 440 -2 232
PERIODENS KASSAFLÖDE 1 032 0 1 032 125 0 125
Likvida medel vid periodens början 317 0 317 216 0 216
Omräkningsdifferens i likvida medel -5 0 -5 -24 0 -24
Likvida medel vid periodens slut 1 344 0 1 344 317 0 317
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 115
AVSTÄMNINGAR
ÖVRIGA AVSTÄMNINGAR, RAPPORTERAT TILL EXKL. EFFEKT IFRS 16
SAMMANSTÄLLNING ÖVER RAPPORTERADE HYRES-
KOSTNADER OCH HYRESKOSTNADER EXKL. EFFEKT IFRS 16 2023 2022
Hyreskostnader
Hyreskostnader, rapporterat -2 209 -1 951
Effekt IFRS 16 -4 063 -3 440
Hyreskostnader exkl. IFRS 16 -6 272 -5 391
- varav fasta hyreskostnader -4 292 -3 599
- varav variabla hyreskostnader -1 980 -1 792
Fasta och garanterade hyreskostnader av nettoomsättningen -19,6% -18,7%
Variabla hyreskostnader av nettoomsättningen -9,0% -9,3%
Totala hyreskostnader av nettoomsättningen -28,6% -28,0%
RESULTAT PER AKTIE 2023 2022
Resultat per aktie, SEK 2,86 2,21
Effekt IFRS 16 2,23 1,89
Resultat per aktie, SEK, exkl. IFRS 16 5,09 4,1
Genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning 231 016 258 232 768 903
SAMMANSTÄLLNING ÖVER RÖRELSERESULTAT OCH JUSTERAT EBITDA 2023 2022
Rörelseresultat 2 785 2 457
Öppningskostnader 17 131
Jämförelsestörande poster 14 16
Av- och nedskrivningar 3 812 3 372
Effekt IFRS 16 -4 063 -3 440
Justerat EBITDA 2 566 2 536
FINANSIELLA POSTER, RAPPORTERAT VS. KASSAFLÖDE 2023 2022
Betalda/erhållna finansiella poster
Finansiella poster, rapporterat -2 064 -1 808
varav räntekostnader, IFRS 16 -1 734 -1 464
Finansnetto, exkl. IFRS 16 -330 -344
Justeringar betalda finansiella poster
Räntekostnader, konvertibel (ej kassaflödespåverkande) 163 153
Förändring upplupna räntekostnader, banklån 6 5
Övrigt 39 22
Totala justeringar 208 180
Betalda(-)/erhållna(+) finansiella poster, netto -122 -164
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 116
AVSTÄMNINGAR
Aktien och ägarstrukturen
Scandics aktie är noterad på Nasdaq Stockholm. Aktiekapitalet uppgick
per den 31 december 2023 till 47,8 miljoner SEK (47,8), fördelat på
191 304 116 aktier med ett kvotvärde av 0,25 kronor per aktie. Varje
aktie har en röst.
Aktiekursutveckling och börsvärde
Aktiekursen ökade med 44 procent under året, samtidigt som total-
indexet OMXSPI ökade med 15 procent. Koncernens börsvärde, baserat
på sista betalkurs den 31 december 2023, uppgick till 8,9 miljarder
SEK (6,2). Den högsta slutkursen under året var 47,9 kronor och
noterades den 19 december. Den lägsta slutkursen var 32,0 kronor och
noterades den 17 mars.
Omsättning
Under 2023 omsattes totalt 452,7 miljoner aktier (850,3) i Scandic med
en genomsnittlig daglig volym om 1,8 miljoner aktier (3,4). Av den totala
handeln i aktien omsattes 46,9 procent (42,7) på Nasdaq Stockholm.
Den dagliga omsättningen i förhållande till Scandics börsvärde på
Nasdaq Stockholm uppgick till 0,93 procent (1,76), att jämföra med
genom snittet för Mid Cap på 0,28 procent (0,35).
Ägarstruktur
Antalet aktieägare uppgick vid årets slut till 60 378 (71 453). Största
ägaren är Stena Sessan med ett innehav om 15,2 procent av aktierna
och rösterna. AMF Pension & Fonder var näst största ägare och ägde
11,8 procent, följt av Eiendomsspar med 10,4 procent ägande. Det
utländska ägandet motsvarade vid årets slut 40,7 (34,1) procent av
aktiekapitalet. Det institutionella ägandet stod för 37,4 procent av
aktiekapitalet. Det största utlandsägandet återfanns i Sverige, Norge,
USA och Storbritannien.
Utdelning
Styrelsen har antagit en utdelningspolicy med målet att dela ut minst
50 procent av årets resultat. Utdelningen baseras på nettoresultatet
exklusive effekter från IFRS 16. För 2023 har styrelsen föreslagit att
ingen aktieutdelning lämnas.
SCANDICAKTIEN
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data från bland annat Euroclear,
Morningstar och Finansinspektionen.
HANDELSPLATSER FÖR AKTIEN 2023, % GEOGRAFISK AKTIEÄGARFÖRDELNING, %
FÖRDELNING AV ÄGANDE, %
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data från bland annat Euroclear,
Morningstar och Finansinspektionen.
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data från bland annat Euroclear,
Morningstar och Finansinspektionen.
Svenska institutionella
ägare, 22%
Svenska
privatpersoner, 20%
Utländska institutionella
ägare, 16%
Övriga, 37%
Okänd ägartyp, 6%
Grafiskt aktieägarfördelning
Sverige, 59%
Anonyma, 6%
USA, 9%
Storbritannien, 2%
Luxemburg, 2%
Övriga, 4%
Norge, 18%
Handelsplatser för aktien
Nasdaq, 47%
Övriga, 1%
Cboe Global
Markets, 44%
Aquis, 2%
LSE Group, 5%
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 117
SCANDICAKTIEN
AKTIENS KURS- OCH OMSÄTTNINGSUTVECKLING, 2 DEC 201531 DEC 2023
1)
Källa: Bloomberg.
1)
Scandics aktiekurs justerad för nyemission 2020.
Analytiker som bevakar Scandic
Karl-Johan Bonnevier DNB
Raymond Ke Nordea
Adela Dashian Jefferies
André Juillard Deutsche Bank
Jamie Rollo Morgan Stanley
Ägarstorleksfördelning per 31 december 2023
Andel av kapital
och röster, %
De 10 största ägarna 54,4
De 20 största ägarna 65,1
De 30 största ägarna 68,8
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data från bland annat Euroclear,
Morningstar och Finansinspektionen.
Aktiedata
Kortnamn SHOT
ISIN SE0007640156
Handelspost 1 aktie
Lista Nasdaq Stockholm Mid Cap-listan
Sektorindex Travel & Leisure
10 största aktieägarna Andel av kapital och röster, % Antal aktier
Stena Sessan AB 15,2 29 016 865
AMF Pension & Fonder 11,8 22 550 000
Eiendomsspar 10,4 19 910 018
Handelsbanken Fonder 3,5 6 604 672
Periscopus AS 2,7 5 138 955
Vanguard 2,6 4 888 398
Schroders 2,4 4 591 720
Svenska Handelsbanken AB For PB 2,1 4 014 699
Avanza Pension 2,1 3 936 792
Dimensional Fund Advisors 1,8 3 409 669
Summa 54,4 104 061 788
Övriga 45,6 87 242 328
Totalt 100,0 191 304 116
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data från bland annat Euroclear,
Morningstar och Finansinspektionen.
Aktieägarinformation
Scandics webbplats (scandichotelsgroup.com) innehåller information
för kapitalmarknaden och bolagets övriga intressenter. På webb-
platsen finns såväl aktuell som historisk information om exempelvis
koncernens verksamhet, vision, syfte, affärsidé och strategi, bolags-
styrning och hållbarhetsarbete. På webbplatsen finns även information
om utvecklingen över tid för Scandicaktien. Där publiceras press-
meddelanden, presentationer, finansiella rapporter samt information
om årsstämman. En tjänst tillhandahålls som möjliggör att via e-post
prenumerera på pressmeddelanden och finansiella rapporter.
0
50 000
100 000
150 000
200 000
SEK
Antal aktier ‘000
SHOT SS Equity OMXS PI
OMX Travel & Leisure
0
50
100
150
200
Omsatt antal aktier, 1 000-tal
2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 118
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
HOTELLRELATERADE NYCKELTAL
ARR (Average Room Rate)
Average Room Rate är ett genomsnitt av rums-
intäkter per sålt hotellrum.
FTE (Full Time Equivalent)
FTE är antalet medarbetare beräknat utifrån totalt
antal arbetade timmar för perioden genom årsar-
betstid.
LFL (Like-for-like)
LFL avser de hotell som varit i drift under hela inn
varande samt föregående år (inga nya eller lämnade
hotell för året är inkluderade).
OCC (Occupancy)
Occupancy eller beläggningsgrad avser antal sålda
rum i relation till antalet tillgängliga rum. Anges i
procent.
RevPAR (Revenue Per Available Room)
Avser genomsnittlig rumsintäkt per tillgängligt rum.
Öppningskostnader
Avser kostnader för kontrakterade och nyöppnade
hotell före öppningsdagen.
AKTIERELATERADE NYCKELTAL
Resultat per aktie
Periodens resultat, hänförligt till moderbolagets
aktieägare, dividerat med genomsnittligt antal
aktier.
Resultat per aktie, exklusive effekt IFRS 16
Periodens resultat, hänförligt till moderbolagets
aktieägare, dividerat med genomsnittligt antal
aktier, justerat för effekt av IFRS 16.
Eget kapital per aktie
Eget kapital, hänförligt till moderbolagets aktie-
ägare, dividerat med total antal aktier vid periodens
slut.
FINANSIELLA OCH ALTERNATIVA NYCKELTAL
EBIT
Rörelseresultat före finansiella poster och skatt.
EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar, finansiella poster
och skatt.
EBITDA-marginal
EBITDA i procent av omsättning.
EBT
Resultat före skatt.
Justerat EBITDA
Rörelseresultat före öppningskostnader, jämförelse-
störande poster och före avskrivningar, finansiella
poster och skatt, justerat för effekt av IFRS 16.
Jämförelsestörande poster
Jämförelsestörande poster avser poster som ej har
direkt med koncernens normala verksamhet att
göra, till exempel transaktionskostnader, integra-
tionskostnader, omstruktureringskostnader och
realisationsresultat från försäljning av rörelser.
Fritt kassaflöde
Justerat EBITDA reducerat med öppningskostnader,
jämförelsestörande poster, poster som inte ingår i
kassaflödet, betald skatt, förändring av kassaflödet,
betald ränta till kreditinstitut och investeringar i
anläggningstillgångar samt nettot av förvärv/
försäljning av rörelse.
Rörelsekapital, netto
Omsättningstillgångar, exklusive derivatinstrument
och likvida medel, minus kortfristiga skulder exklu-
sive derivatinstrument och kortfristig del av skulder
för leasing.
Motivering: Det finns ett behov av att optimera
kassagenerering för att skapa värde för våra aktie-
ägare och därför fokuserar ledningen på rörelse-
kapitalet och att minska ledtiderna mellan intäkts-
genereringen och erhållen betalning.
Räntebärande nettoskuld
Skulder till kreditinstitut, företagscertifikat, konver-
tibelt lån och övriga räntebärande skulder, minus
likvida medel. Motivering: Räntebärande nettoskuld
används för att beräkna bolagets skuldsättning som
är ett av Scandics finansiella mål. Vald definition
motsvarar den definition som används vid beräkning
av skuldsättning enligt Scandics låneavtal.
Fullständig lista av definitioner av alternativa
nyckeltal med tillhörande motiveringar återfinns på
bolagets hemsida: www.scandichotelsgroup.com/
sv/investerare/finansiell-oversikt/definitioner/
S
V
A
N
E
N
M
Ä
R
K
E
T
Trycksak
3041 0123
Produktion: Scandic i samarbete med Hallvarsson & Halvarsson.
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 119
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARE
ÅRSSTÄMMA
16 MAJ
2024
STOCKHOLM
Årsstämma 2024
Ordinarie årsstämma för aktieägarna i Scandic
Hotels Group AB (publ) hålls torsdagen den 16 maj
2024 kl. 13:00 på Vasateatern (Scandic Grand
Central) Vasagatan 19 i Stockholm. Inregistrering
till årsstämman börjar kl. 12.00.
Registrering och anmälan
Den som vill närvara i stämmolokalen personligen
eller genom ombud ska (i) vara upptagen som
aktieägare i den av Euroclear Sweden AB fram-
ställda aktieboken avseende förhållandena den
7 maj 2024 och (ii) senast den 10 maj 2024 anmäla
sig per post till Scandic Hotels Group AB (publ) c/o
Euroclear Sweden AB, ”Årsstämma 2024”, Box 191,
101 23 Stockholm, via telefon 08-402 92 48 eller via
bolagets hemsida www.scandichotelsgroup.com.
Vid anmälan ska aktieägare uppge namn, person-
eller organisationsnummer, adress, telefonnummer
och antalet eventuella biträden (högst två). Om en
aktieägare företräds genom ombud ska en skriftlig
och daterad fullmakt utfärdas för ombudet. Full-
maktsformulär finns tillgängligt på bolagets hem-
sida, www.scandichotelsgroup.com. Om fullmakten
utfärdats av juridisk person ska registreringsbevis
eller motsvarande behörighetshandling bifogas.
För att underlätta registreringen vid stämman bör
fullmakt samt registreringsbevis och andra behörig-
hetshandlingar vara bolaget tillhanda till ovan-
stående adress senast den 15 maj 2024. För att ha
rätt att delta i årsstämman måste en aktieägare som
låtit förvaltarregistrera sina aktier, förutom att
anmäla sig till stämman, låta registrera aktierna i
eget namn så att aktieägaren blir införd i aktieboken
per den 7 maj 2024. Sådan registrering kan vara
tillfällig (så kallad rösträttsregistrering) och begärs
hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner i sådan tid
i förväg som förvaltaren bestämmer. Rösträttsregist-
reringar som gjorts senast den andra bankdagen
efter den 7 maj 2024 beaktas vid framställningen
av aktieboken.
Förhandsröstning
Den som vill delta i årsstämman genom förhands-
röstning ska vara upptagen som aktieägare i den
av Euroclear Sweden AB framställda aktieboken
avseende förhållandena den 7 maj 2024, och senast
den 10 maj 2024 anmäla sig genom att avge sin
förhandsröst enligt anvisningarna nedan så att
förhandsrösten är Euroclear Sweden AB tillhanda
senast den dagen. Den som vill närvara i stämmo-
lokalen personligen eller genom ombud, måste
anmäla detta. Det betyder att en anmälan genom
endast förhandsröstning inte räcker för den som vill
närvara i stämmolokalen. För förhandsröstning ska
ett särskilt formulär användas. Förhandsröstnings-
formuläret finns tillgängligt på Scandics hemsida
www.scandichotelsgroup.com. Det ifyllda formuläret
måste vara Euroclear Sweden AB tillhanda senast
den 10 maj 2024. Formuläret kan skickas med
e-post till GeneralMeetingService@euroclear.com
eller med post till Scandic Hotels Group AB (publ),
”Årsstämma 2024”, c/o Euroclear Sweden AB, Box
191, 101 23 Stockholm. Aktieägare kan även avge
förhandsröst elektroniskt genom verifiering med
BankID via Scandics hemsida. Aktieägaren får inte
förse förhandsrösten med särskilda instruktioner
eller villkor. Om så sker är rösten (dvs. förhandsröst-
ningen i sin helhet) ogiltig. Ytterligare anvisningar
och villkor framgår av förhandsröstningsformuläret.
Om aktieägaren förhandsröstar genom ombud ska
fullmakt biläggas formuläret. Fullmaktsformulär
finns tillgängligt på bolagets hemsida
www.scandichotelsgroup.com. Om aktieägaren
är en juridisk person ska registreringsbevis eller
annan behörighetshandling biläggas formuläret.
Om aktie ägare förhandsröstat, och därefter deltar
i årsstämman personligen eller genom ombud, är
förhandsrösten fortsatt giltig i den mån aktieägaren
inte deltar i en omröstning under stämman eller
annars åter kallar avgiven förhandsröst. Om aktie-
ägaren under stämmans gång väljer att delta i en
omröstning kommer avgiven röst att ersätta tidigare
inskickad förhandsröst på den punkten.
Kallelse till årsstämman
Kallelse till årsstämman sker på bolagets webbplats
och via annons i Post- och Inrikes Tidningar. Hand-
lingar som ska läggas fram på årsstämman hålls
tillgängliga på bolagets webbplats under minst tre
veckor närmast före stämman.
Finansiell kalender 2024
Delårsrapport januari–mars 2024
24 april 2024
Delårsrapport januari–juni 2024
17 juli 2024
Delårsrapport januari–september 2024
30 oktober 2024
Kontaktuppgifter
Rasmus Blomqvist, Director Investor Relations
rasmus.blomqvist@scandichotels.com
Pär Christiansen, Ekonomi- och finansdirektör
par.christiansen@scandichotels.com
VI ÄR SCANDIC
MARKNAD OCH STRATEGI
HÅLLBAR AFFÄR
STYRNING OCH FÖRVALTNING
FINANSIELLA RAPPORTER
NOTER
FASTSTÄLLELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
ERSÄTTNINGSRAPPORT
AVSTÄMNINGAR
SCANDICAKTIEN
DEFINITIONER
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
LADDA NED A4-PDF
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 120
INFORMATION TILL AKTIEÄGARE
SCANDIC HOTELS GROUP | PO BOX 6197, SE-102 33 STOCKHOLM | IR@SCANDICHOTELS.COM