EVOLVING MICROSCOPY
ELEVATING HEALTHCARE
ÅRS- OCH
HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Nettomsättning
2023 MSEK 677
2022 MSEK 639
EBITDA-marginal
2023 31 %
2022 31 %
EBITDA
2023 MSEK 207
2022 MSEK 198
22
Vi bär alla med oss dagliga tankar och visioner som ger
mening åt våra liv. Vår vision har omformat mikroskopin och
revolutionerat hälsovården globalt. Våra innovativa processer
hjälper laboratorier och sjukhus världen över att eektivisera
arbetsöden från provberedning till digital cellmorfologi. Vi är
övertygade om att vår vision kan föda nya visioner hos dem
som verkligen gynnas av att få korrekta testresultat i tid.
Vår historia
RAL Diagnostics
ansluter till
sjukvårdsdivisionen
i Rhône-Poulenc
koncernen (Aventis)
RAL Diagnostics blir
oberoende och flyttar
sina produktions-
anläggningar till
Martillac, Frankrike
Lansering av
CellaVision
Proficiency
mjukvara och
Sysmex DI-60
Lansering av
CellaVision
Academy,
ett utbildnings-
verktyg online
Noterad på NASDAQ
Stockholm, Mid Cap
Förvärvar
de exklusiva
rättigheterna till
en patentportfölj
på Fourier
Ptychographic
Microscopy (FPM)
från Clearbridge
BioPhotonics
Lansering av DIFF-
line™ by CellaVision,
ett komplett
arbetsflöde för
mindre hematologi-
laboratorier
CellaVision® grundades av
Christer Fåhraeus i Lund, med
visionen att förbättra sjukvår-
den genom utveckling
av mikroskopi
Förvärvar RAL Diagnostics,
vilket möjliggör för CellaVision
att förbättra kvalitén på
provberedning
Lansering av CellaVision™ DC-1
1916 1994
2019
RAL Diagnostics grundades
av två medarbetare av Louis
Pasteur: Pr. Roux & Legroux,
och M. Agulhon, direktör för
Kuhlman industries
1916 1994
2019
3
Innehåll
Höjdpunkter
CellaVision översikt 4
Mission, vision, värderingar 5
Året i sammandrag
Vd-ord 6
2023 i korthet 7
Aktien
Att skapa värde för våra aktieägare 9
CellaVision aktien 10
Vår verksamhet
Möjligheter med globala megatrender 11
Lösningar från utstryk till analys 12
Strategi
Strategi – The Power of Focus 14
Marknad och försäljning
Americas 18
EMEA 19
APAC 20
Process för värdeskapande
Från koncept till färdig produkt 22
Från tillverkning till marknad 23
Organisationsstruktur 24
Hållbarhetsrapport
Vårt förhållningssätt till hållbarhet 26
Vårt bidrag till effektiv högkvalitativ sjukvård 28
Omsorg för människor är hjärtat i allt vi gör 29
Skydda miljön 33
Sunda affärsmetoder 36
Risker relaterade till hållbarhet 38
Ordlista 39
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten 40
Bolagsstyrning
Styrelse och revisor 42
Koncernledning 43
Bolagsstyrningsrapport 44
Revisiorns yttrande om bolagsstyrningsrapporten 49
Årsstämma, utdelning och kalendarium 50
Förvaltningsberättelse 51
Risker och riskhantering 54
Finansiella tabeller
Fem år i sammandrag 59
Koncernredovisning 61
Moderbolagsredovisning 66
Noter 71
Godkännande 94
Alternativa nyckeltal 99
Finansiella definitioner 101
Ordlista 102
4
AMERICAS
EMEA
APAC
41% 13%46% 19% 25%56%
4
NETTO-
OMSÄTTNING
PER REGION
HQ i Lund, Sverige
228 anställda globalt
12 kontor för marknadssupport
40+ länder med marknadsnärvaro
NETTO-
OMSÄTTNING
PER PRODUKT-
GRUPP
CellaVision översikt
CellaVision är en världsledande leverantör av digitala mikroskopilösningar för
hematologilaboratorier. Våra instrument, reagenser och mjukvaror skapar ett ekosystem
som eektiviserar arbetsödet på laboratorier och förbättrar provanalysens precision,
för snabbare och korrekt diagnos och behandling av patienter. Våra lösningar bidrar till
att höja standarden för diagnostisk säkerhet i laboratorier av alla storlekar. Vi fortsätter
att tänja på gränserna för innovation för att förbättra framtidens mikroskopi och
vårdkvaliteten för patienter världen över.
INSTRUMENT
REAGENSER
MJUKVARA & ÖVRIGT
5
Mission
Vision
VI ÄR INNOVATIVA
VI SAMARBETAR
VI VISAR OMSORG
VÄRDERINGAR
Att förbättra laboratoriernas arbetsöden och säkerställa
korrekta diagnoser genom intelligenta mikroskopilösningar
Att förbättra sjukvården genom utveckling
av mikroskopi
























6
Vd-ord
Simon Østergaard
Vd & koncernchef






Utveckling på de geograska
marknaderna


































Framsteg med strategisk inriktning








































Simon Østergaard,

7
>30%
15%
FINANSIELLL
AMBITION
över ekonomisk
konjukturscykel
TILLVÄXT
NETTO-
OMSÄTTNING
EBITDA
MARGINAL
2023 i korthet
MILJONER SEK 2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning 677 639 566 471 462
Bruttoresultat 463 438 392 313 337
EBITDA 207 198 196 143 147
Resultat före skatt 164 148 158 112 129
Kassaflöde från den löpande
verksamheten
196 137 160 71 125
Totalt kassaflöde 14 -23 27 1 -67
Antal anställda vid periodens
utgång
228 235 200 177 177
Nettoomsättningen ökade under 2023 med 6 procent till 677
MSEK (639). Justerat för positiva valutaeffekter på 7 procent
motsvarar det en organisk minskning med 1 procent jämfört
med 2022.







































8
0
100,000
200,000
300,000
400,000
500,000
600,000
20232022202120202019
50
55
60
65
70
75
80
20232022202120202019
Net sales (MSEK)
Gross margin (%)
0
100 000
200 000
300 000
400 000
500 000
600 000
20232022202120202019
50
55
60
65
70
75
80
20232022202120202019
Nettoomsättning (MSEK)
Bruttomargin (%)
0
40,000
80,000
120,000
160,000
200,000
20232022202120202019
20
25
30
35
40
EBITDA (MSEK)
EBITDA margin (%)
0
40 000
80 000
120 000
160 000
200 000
20232022202120202019
20
25
30
35
40
EBITDA (MSEK)
EBITDA-marginal (%)
0
50,000
100,000
150,000
200,000
250,000
300,000
APAC
EMEA
Americas
20232022202120202019
Americas
EMEA
APAC
0
50 000
100 000
150 000
200 000
250 000
300 000
APAC
EMEA
Americas
20232022202120202019
Americas
EMEA
APAC
0
50,000
100000
150,000
200,000
250,000
300,000
350,000
Software & other
Reagents
Instruments
20232022202120202019
Instruments
Reagents
Software & other
Software & other
Reagents
Instruments
Nyckeltal
9
Vi bidrar till en effektiv och kvalitativ sjukvård









Megatrender stödjer
användandet av våra lösningar











Högkvalitativa system och reagenser
med en starka immateriella rättigheter










Skalbar affärsmodell
och etablerade partnerskap










Uthållig och långsiktig tillväxt
med bibehållen lönsamhet









Vi skapar värde
för våra aktigare
10
CellaVisions aktie
Kursutveckling och handel med aktien







Aktiestruktur






Ägarstruktur









Utdelning







Analyser

Carnegie
Nordea
Pareto Securities 
Redeye
CellaVisions aktie är noterad på Nasdaq Stockholm, Mid Cap sedan 2018. Dessförinnan var aktien
noterad på Small Cap från maj 2010. Börsvärdet uppgick vid 2023 års utgång till 5 057 MSEK och antalet
aktieägare var 7 432. Till årsstämman 2024 föreslår styrelsen en utdelning om 2,25 SEK per aktie för
räkenskapsåret 2023.
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
3 500
4 000
4 500
5 000
Omsatt antal aktier i 1000-tal per månad
20232022202120202019
0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
500
OMX Stockholm PI
CellaVision
CellaVision 2019 – 2023
lla:
Ägarstruktur 2023-12-29
STORLEKSKLASS ANTAL AKTIEÄGARE %
1-500 6 516 87,7
501–1 000 423 5,7
1 001–5 000 348 4,7
5 001–10 000 51 0,7
10 001–20 000 35 0,5
20 001– 59 0,8
Summa 7 432 100
Cellavisions tio största ägare per 2023-12-29
AKTIEÄGARE KAPITAL/
RÖSTER %
ANTAL AKTIER
William Demant Invest A/S 19,9 4 752 999
Grenlunden CeVi AB 10,0 2 391 000
SEB Fonder 9,1 2 169 737
Christer Fåhraeus m bolag 8,1 1 928 399
Swedbank Robur Fonder 5,7 1 362 776
Invesco 4,5 1 078 562
Fjarde AP-fonden 3,0 723 955
Candriam 2,5 583 865
AMF Försäkring & Fonder 2,3 555 784
Handelsbanken Fonder 1,8 427 665
Övriga 33,1 7 876 805
0
10
0
20
0
30
0
40
0
50
0
60
0
Omsatt antal aktier i 1000-tal per vecka
decnovoktsepaugjuljunmajaprmarfebjan
0
50
100
150
200
250
300
OMX Stockholm PI
CellaVision
2023
CellaVision 2023
lla:
Kursutveckling och omsättning 2019-2023
Kursutveckling och omsättning 2023
1111
jligheter med globala
megatrender
UTMANINGAR
MÖJLIGHETER
Befolkningstillväxt, ökat
välstånd och åldrande
befolkningar kräver ökad
kapacitet och effektivitet
inom sjukvården.
Våra lösningar gör det
möjligt för vårdgivare att
ställa diagnoser och inleda
behandling snabbare.
Efterfrågan på effektivitet
inom sjukvården, ökat
kostnadstryck och brist
på kompetens innebär
att personalen måste
arbeta effektivare utan att
vårdkvaliteten påverkas
negativt.
Våra lösningar minskar
tiden för manuella
processer med upp till
50 procent och möjliggör
samarbete mellan och inom
laboratorier samt flexibel
användning av resurser,
personal och kompetens.
Konsolidering av sjukhus
och laboratorier för att
förbättra effektiviteten
och patientvården
kräver standardisering
och automatisering av
processer.
Våra lösningar säkerställer
kvalitet, tillförlitlighet,
hastighet och spårbara
resultat.
Koldioxid och andra
växthusgaser driver på
klimatförändringarna och
ökar behovet av hållbara
lösningar.
Vår hållbara digitala teknik
möjliggör granskning
av prover på distans,
vilket minskar resor och
transporter.
Effektivitetskrav Ökat kostnadstryck
och kompetensbrist
Konsolidering och
digitalisering
Klimatförändringar
121212
sningar från utstryk till analys




PROCESSEN FÖR BLODANALYS























BLODPROV
TAS
CELL-
RÄKNING
DIGITAL CELLMORFOLOGI
INFÄRGNING
INFÄRGNING
UTSTRYK
* För stora laboratorier tillhandahålls utrustning för utstryk och infärgning
av vår distributionspartner
** RAL-reagenser täcker in områdena humanbiologi, hematologi, bakteriologi,
parasitologi, mykologi och cytologi
SMÅ OCH MEDELSTORA LABORATORIER
Analyserar färre än 130 blodprover dagligen




STORA LABORATORIER
Analyserar mer än 130 blodprover dagligen




Diagnos och behandling
En snabb och korrekt diagnos och
behandling innebär att potentiella
hälsoproblem kan hanteras
proaktivt med en större chans till
framgångsrika patientresultat.
1313
ReagenserRAL Smearbox
från CellaVision
RAL Stainbox
från CellaVision
Cellavision DC-1
Cellavision DM1200 Cellavision DM9600 Mjukvara och applikationer
Utformade för att säkerställa korrekta diagnoser





Vikten av in vitro-diagnostik (IVD)









Begränsningarna med manuell mikroskopi














DIGITAL CELL MORFOLOGI
INFÄRGNING
INFÄRGNING
UTSTRYK
1414
Den strategiska grunden för vår verksamhet är fokus. Att hålla fast vid
vår kärnvision. Att ge laboratorier möjlighet att se helheten – snabbare,
smartare och effektivare än någonsin – och uppnå högre diagnostisk
säkerhet för bättre patientvård.
Strategi -
The Power
of Focus
15
1
2 3
4
5
1
2
3
4
5
MAXIMERA - Stora laboratorier
Maximera vår ledande ställning inom stora laboratorier



ACCELERERA - Små och medelstora laboratorier
Accelerera det globala användandet av DC-1



ACCELERERA - Små och medelstora laboratorier
Accelerera vårt globala ledarskap inom reagenser


EXPANDERA - Specialanalyser
Expandera till specialiserade mikroskopianalyser



UTFORSKA - Nya områden
Utforska nya analysområden med hjälp av innovation



Det är detta fokus som fortsätter att driva vår verksamhet inom digital cellmorfologi och nya analysområden.
Maximera vår ledande ställning inom stora laboratorier. Accelerera användandet av små analysinstrument och
reagenser på global nivå. Expandera till specialiserade mikroskopianalyser. Och utforska nya analysområden med
hjälp av innovation. Med detta strategiska fokus kan vi forma mikroskopins framtid och finna nya möjligheter att
optimera diagnostik och vårdkvalitet för patienter.
MAXIMERA
Stora laboratorier
Små & medelstora laboratorier
Specialanalyser
Nya områden
ACCELERERA
EXPANDERA
UTFORSKA
16
FPM
40x DETAILS WITH
10x LENS
2
3
1
4
5
16





















































MAXIMERA
Kärnverksamheten Synergi som ett resultat av förvärvet av RAL Diagnostics DC-1 väl lämpad för att leverera
applikationer för specialananlys
till stora laboratorier
FPM yttar fram gränserna för
mikroskopin
ACCELERERA EXPANDERA UTFORSKA
DETEKTOR
MIKROSKOP-
OBJEKTIV
PROV
LED MATRIS













DIFF-Line
by CellaVision
Potentiella applikationer
inom specialanalys
*


*Under klinisk validering
1717
Den globala
marknaden
Stora laboratorier
Ersättningscykel
Marknadspenetration
7-9 år
*Marknaden för veterinärdiagnostik är betydligt mindre än
marknaden för humandiagnostik. Den primära marknaden
för företagets erbjudanden inom veterinärdiagnostik är stora
referenslaboratorier i Nordamerika och Europa.
Manuell mikroskopering
Adresserbar marknad*
~17 000
~27%
Försäljningen visade en stabil utveckling under
2023. Från ett svagt första kvartal påverkat av
lagerminskningar hos distributionspartners,
återhämtade sig försäljningen och fick ett starkt sista
kvartal. Försäljningen för helåret 2023 uppgick till
677 MSEK (639), vilket motsvarar en negativ organisk
tillväxt på 1 procent.
18
Marknadsutveckling


















Marknadsaktiviteter























Americas
Americas hade ännu ett framgångsrikt år tack vare av den ökade efterfrågan på system för
digital morfologi på flera marknader. Under första kvartalet mötte regionen utmaningar med
lagerminskningar hos distributionspartners, vilket resulterade i att eventuella beställningar
i stället togs från befintligt lager. Tack vare en stark pipeline samt brist på kompetent
arbetskraft återhämtade sig regionen emellertid under det andra kvartalet. Året avslutades
med tillväxt på både mogna marknader och tillväxtmarknader. Nettoomsättningen ökade
med 12 procent till 313 MSEK (280) för 2023.
Marknadspenetration
~5 000
~40%
Manuell mikroskopering
Stora laboratorier
Adresserbar marknad
19
Marknadsutveckling

























Marknadsaktiviteter













EMEA
Inledningen av 2023 präglades av en osäker makroekonomisk miljö, vilket ledde till en
försiktighet till att investera, särskilt i fråga om utrustning. Sjukvårdssektorn stod inför
ekonomisk press, genomgick konsolideringar och implementerade betydande åtgärder
för att minska kostnaderna. Under andra halvåret 2023 noterades däremot en märkbar
förändring, särskilt i försäljningen av stora instrument, vilket indikerar en positiv vändning i
utvecklingen. Nettoomsättningen minskade med 1 procent till 277 MSEK (280) för 2023.
Marknadspenetration
~5 000
~28%
Manuell mikroskopering
Stora laboratorier
Adresserbar marknad
20
Marknadsutveckling






















Marknadsaktiviteter









APAC
Under de första månaderna av 2023 kvarstod de covid-19-relaterade restriktionerna på flera
marknader inom Asien-Stillhavsområdet. Tillsammans med höga lagernivåer hos vissa större
lokala distributionspartners påverkade detta försäljningen negativt under årets inledande
del. En normalisering av den kommersiella verksamheten observerades i hela regionen under
årets senare del, inklusive marknadsföring och kommersiella event. Nettoomsättningen
ökade med 10 procent till 87 MSEK (79) för 2023.
Marknadspenetration
~7 000
~17%
Manuell mikroskopering
Stora laboratorier
Adresserbar marknad
2121
Process för värdeskapande
Av nettoomsättningen
investerat i FoU Patenterade uppfinningar
Beviljade patent
För att uppnå bästa möjliga resultat för våra
kunder och intressenter drar vi nytta av vårt tydliga
fokus på forskning och utveckling, aktiviteter för
marknadssupport, utbildning och kundsupport,
samt starka partnerskap inom leverantörskedja och
försäljning.
20%
25
114
22
Från koncept till färdig produkt
Kunddriven produktutveckling









Utforska gemensamma intressen





Prototyper är en integrerad del av den kunddrivna produktutvecklingen






















Kommersiell produktutveckling











Utformning av effektiva arbetsflöden och intuitiva användargränssnitt







Prototyper är avgörande för vår agila utvecklingsprocess












Kvalitetssäkring


KUNDDRIVEN
PRODUKTUTVECKLING
KOMMERSIELL
PRODUKT-
UTVECKLING
FÖRSÖRJNINGSKEDJA
MARKNADSSUPPORT
FÖRSÄLJNING &
DISTRIBUTION
ACADEMY
UTBILDNING
KUNDSUPPORT
PROCESS FÖR
VÄRDESKAPANDE
23
Från tillverkning till marknad
Försörjningskedja






























Marknadssupport








Försäljning och distribution








Utbildning och CellaVision academy






















Kundsupport







KUNDDRIVEN
PRODUKTUTVECKLING
KOMMERSIELL
PRODUKT-
UTVECKLING
FÖRSÖRJNINGSKEDJA
MARKNADSSUPPORT
FÖRSÄLJNING &
DISTRIBUTIONN
ACADEMY
UTBILDNING
KUNDSUPPORT
PROCESS FÖR
VÄRDESKAPANDE
24
Organisationsstruktur
Vi har fyra centrala funktioner, två produktområden som
ansvarar för specika delar av produktsortimentet, en
marknadsföringsorganisation och en försäljningsorganisation.
Bolagsövergripande funktioner


Global försäljningsorganisation


Global organisation för marknadsföring


Två produktområden


Ekonomi IT
Funktionen Devices & Software
FoU
Produktansvar
Inköp
Tillverkning
Kundtjänst
Kvalitet/regulatoriska frågor
Logistik
FoU
Produktansvar
Inköp
Tillverkning
Kundtjänst
Kvalitet/regulatoriska frågor
Logistik
Personalfrågor
Global försäljning
Global Marknadsföring
Distibution och slutkunder
Funktionen Reagents
Bolagskommunikation Affärsutveckling
Bolagsövergripande
funktioner
Operativa funktioner
2525
Hållbarhetsrapport
Hållbarhet är en integrerad del av vår strategi för att skapa
värde för kunder, partners, medarbetare, ägare och samhället
i stort. Målet är att bedriva en ansvarsfull verksamhet som
bidrar till en hållbar framtid genom förbättrad sjukvård samt
jämställda och rättvisa arbetsförhållanden. Vi använder
innovation och tekniska framsteg för att hitta hållbara
lösningar på ekonomiska och miljömässiga utmaningar.
NASDAQ ESG
TRANSPARENCY PARTNER
CellaVision är certifierad som en Nasdaq
ESG Transparency Partner. Denna
certifiering signalerar ett företags
engagemang i marknadstransparens
och i att höja miljöstandarder genom
informationsdelning.
26
Vårt förhållningssätt till hållbarhet
1. Identifiera och prioritera






2. Analysera





3. Validera




VäsentlighetsanalysHållbarhetsorganisation
EFTERLEVNAD AV MILJÖDIREKTIV
ISO 14001:2015
REACH – Registration, Evaluation, Authorization, and
Restriction of Chemicals
RoHS – Restriction of Hazardous Substances
Bidra till effektiv
högkvalitativ sjukvård
Omsorg för människor
Styrelse
Koncernledning
Hållbarhetsgrupp Operativa funktioner
Skydda miljön
Sund affärspraxis
Betydelsen av ekonomiska, miljömässiga och sociala eekter
Påverkan på intressenternas bedömning och beslut
27
Hållbarhetsagenda
Bidrag till effektiv högkvalitativ sjukvård


Omsorg om människor




Skydda miljön


Sund affärspraxis



Agenda 2030 för hållbar utveckling är en handlingsplan som antogs av alla
Förenta Nationernas medlemsstater 2015. Kärnan i planen utgörs av de 17
målen för hållbar utveckling (SDG), som täcker in ekonomiska och sociala
mål samt miljömål för att förbättra människors liv och skydda miljön.






Hållbarhetsmål | Väsentlighet
Väsentlighetmatris
Betydelsen av ekonomiska, miljömässiga och sociala eekter
Påverkan på intressenternas bedömning och beslut
28
Vårt bidrag till effektiv
gkvalitativ sjukvård






Främja hälsa, säkerhet och välbennande
inom sjukvården
































En ny generation av infärgning















Donationer för att stödja förbättrad
global hälsa











God hälsa är grundläggande för livskvaliteten. När människor är vid god hälsa kan de nå sin fulla
potential och bidra till samhället. Våra innovativa lösningar stödjer omställningen till digitala och hållbara
sjukvårdstjänster.
Vad intressenterna säger



David Langstaff, Director
Hamilton Regional Laboratory Medicine Program
29
Omsorg för människor är
hjärtat i allt vir





Omsorg för människor











Värderingar
Vi är innovativa, vi samarbetar, vi visar omsorg





Främja en sund arbetsmiljö































Kompetensutveckling






















En inkluderande och likvärdig utbildning för alla, som ger möjligheter till livslångt lärande och jämställdhet är
helt avgörande för en hållbar utveckling och en rättvis fördelning av makt, inflytande och resurser.
30

















Skapa en inkluderade arbetsplats som bygger
på mångfald












Vi tillgodoser olika arbetssätt







Medarbetare per område (%)
2023-12-31
Produktion och logistik
17
Försäljning och marknadsföring
18
Administration 10
Kvalitet, regulatoriska och kliniska frågor
9
Forskning och utveckling
46
Medarbetarnas utbildning (%)
2023-12-31
Akademisk utbildning
92
Gymnasial utbildning
8
Medarbetare per region (%)
2023-12-31
EMEA 94
APAC 4
Americas 2
Attrahera nya medarbetare
2023-12-31
Antal examensarbeten
3
Antal sommarjobb
9
Utveckla och behålla medarbetare
Personal omfattade av kollektivavtal (%) 2023-12-31
92
Personalomsättning (%) under 2023
18
Engagemangspoäng (eNPS)
13
Svarsfrekvens för engagemang (%)
92
Mångfald och inkludering
Andel kvinnor på bolaget (%) 2023-12-31
46
Andel kvinnor i chefspositioner (%) 2023-12-31
39
Andel kvinnor i styrelsen (%) 2023-12-31
40
Andel rekryterade kvinnor (%) under 2023
55
3131
Säkerställa goda arbetsförhållanden
genom hela värdekedjan















Leverantörsutvärderingar för att säkerställa
regelefterlevnad



















32
Förbättra tillgång till utbildning och
vidareutveckling










Stödja nästa generations medicintekniker












Samarbeten med universitet





















Vad intressenterna säger
“Vi använder mjukvaran CellaVision Proficiency för studenter som studerar


att se vilka celler de felklassificerar, fastställa vilka funktioner de skulle ha
studerat och sedan lägga in de funktionerna i sin morfologianalys för framtida


Cindy O’Malley
BAppSci, PhD, CSci, FAIMS, FIBMS,
SFHEA Associate Professor Laboratory Medicine RMIT University, Australia
33






Lösningar som minskar miljöpåverkan















Kontinuerliga och mätbara miljömål

























Att mildra klimatförändringarna, spara resurser och skydda den biologiska mångfalden är viktig för
hållbarheten i global skala. Innovationer och tekniska framsteg spelar också en viktig roll för att
hitta hållbara lösningar på såväl ekonomiska som miljörelaterade utmaningar.
Skydda miljön
Tjänsteresor i förhållande till
nettoomsättning (CO2/KSEK)
2019 0,8
2020 0,2
2021 0,3
2022 0,6
2023 0,8
Online utbildning i förhållande till all
utbildning (%)
2019 0
2020 71
2021 99
2022 100
2023 100
34
Miljöhänsyn genom produktlivscykler











Funktionen Devices & Software



















Funktionen Reagents































Utbyggnad av produktionskapacitet











Klimatkompensation för koldioxidutsläpp













35
Tredjepartsrelationer






















Logistik












36
Efterlevnad av lagar, regler och förordningar
























Uppföljning av efterlevnaden













Visselblåsarsystem



















För en hållbar utveckling är det helt avgörande att minska ojämlikheter och
säkerställa likvärdig behandling. Sunda och etiska affärsmetoder är centralt i allt
vi gör och säkerställer rättvis konkurrens samt efterlevnad av lagar och regler.
Sunda affärsmetoder
37
Risker förknippade med korruption och
bristande efterlevnad av
konkurrenslagstiftning

























Riskhantering och antikorruption
































38
Risker hänförliga till hållbarhet
PRODUKTINCIDENT
I medicinteknikindustrin är produktkvalitet och säkerhet av största betydelse, eftersom
en potentiell produktincident med någon av produkterna skulle kunna få en negativ
påverkan på patientsäkerheten och därmed bolagets anseende.
En omfattande riskanalys är en del av utvecklingen av alla CellaVisions produkter.
Återkoppling från kunder utvärderas och används för att hela tiden förbättra säkerheten
och kvaliteten på våra produkter. Säkerheten förbättras ytterligare genom fortlöpande,
strukturerad utbildning av personal och distributörer, både online och genom fysiska
möten.
OJÄMN KÖNSFÖRDELNING PÅ HÖGRE BEFATTNINGAR
Koncernledningen har fortfarande en ojämn könsfördelning. Risken är att effektiviteten
minskar av att gruppen är homogen och att vi därmed inte uppfattas som en attraktiv
arbetsgivare, vilket kan leda till svårigheter att attrahera rätt profiler och kompetenser.
Vi har en inkluderande kultur och arbetar aktivt med inkluderande kommunikation för att
attrahera och bibehålla en mångfald av kandidater.
LOKALA ARBETSFÖRHÅLLANDEN PÅ DISTRIBUTÖRSNIVÅ
När vi utökar våra relationer med nya lokala distributionspartners kan vi inte förlita oss
på att de uppfyller de lokala kraven på goda anställningsvillkor.
För att säkerställa efterlevnad måste vi fortlöpande följa upp nya och mindre
distributionspartners för att säkerställa att de uppfyller de lokala kraven på goda
arbetsförhållanden.
MILJÖLEDNINGSSYSTEM I FUNKTIONEN REAGENTS
Det utgör en risk om vårt miljöarbete på funktionen Reagents inte uppfyller kraven
för ISO 14001.
Fortsatta investeringar i vår produktionsanläggning kräver att vi uppfyller
miljöcertifieringskraven i ISO 14001.
TREDJEPARTSTILLVERKARE AV INSTRUMENT
I händelse av ett ökat antal tredjepartstillverkare finns det en risk för att en leverantör
inte uppfyller samtliga miljökrav.
Miljöutvärderingar och revisioner av alla tredjepartstillverkare måste göras för att
säkerställa efterlevnad av kraven.
EFTERLEVNAD AV LAGAR, REGLER OCH FÖRORDNINGAR
Oetiskt beteende utgör en risk för bevarandet av vårt rykte och främjandet av positiva,
etiska interaktioner med alla intressenter.
Förebyggande åtgärder såsom utbildning, efterlevnad av uppförandekoden, övervakning
av efterlevnad och visselblåsarsystemet är avgörande i vår operativa struktur.
HÅLLBARHETSRISKER MOTVERKANDE FAKTORER
39
Ordlista
Agenda 2030 




Clean Development Mechanism (CDM)




DEI-policy

Develop Diverse

DREAL

eNPS

Gold Standard



GRI Global Reporting Initiative



Hållbarhetsrapport





Hållbar utveckling



ISO 14001


Koldioxid (CO2) 


Livscykelanalys



Orgalim


REACH

RoHS



Uppförandekod

Väsentlighetsanalys


40
Revisorns yttrande avseende
hållbarhetsrapporten
Uppdrag och ansvarsfördelning



Granskningens inriktning och omfattning








Uttalande



Till bolagsstämman i CellaVision AB (publ) org. Nr 556500-0998
JONAS NIHLBERG
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
TOBIAS LINDBERG
Auktoriserad revisor
4141
Bolagsstyrning
42
Styrelse och revisor
Mikael Worning
Styrelseordförande, ordförande i ersättningsutskottet och
ledamot i revisionsutskottet
Född
Vald
Aktier

Övriga uppdrag: 



Oberoende av bolaget och dess ledning respektive större
aktieägare.
Stefan Wolf
Styrelseledamot
Född
Vald
Aktier
Utbildning
Övriga uppdrag: 




Oberoende av bolaget och dess ledning respektive större
aktieägare.
Ann-Charlotte Jarleryd
Styrelseledamot och ordförande i revisionsutskottet och
ledamot i ersättningsutskottet
Född
Vald
Aktier
Utbildning
Övriga uppdrag:



Oberoende av bolaget och dess ledning respektive större
aktieägare.
Markus Jonasson
Kristoffersson
Styrelseledamot
Född
Utsedd av arbetstagarorganisationer: 2020
Aktier
Utbildning


Kent Stråhlen
Styrelseledamot
Född
Utsedd av arbetstagarorganisationer: 2022
Aktier
Utbildning

Christer Fåhraeus
Grundare, styrelseledamot och ledamot i ersättningsutskottet
Född
Vald
Aktier
Utbildning


Övriga uppdrag: 





Oberoende av bolaget och dess ledning. Beroende av
större aktieägare.
Louise Armstrong-Denby
Styrelseledamot
Född
Vald
Aktier
Utbildning

Övriga uppdrag



Oberoende av bolaget och dess ledning respektive större
aktieägare.
Revisor
Årstämman väljer revisor i CellaVision på ett års
mandattid. Vid årsstämman 2023 valdes KPMG som
revisor fram till årsstämman 2024.
Jonas Nihlberg
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Revisor för CellaVision sedan 2022
Tobias Lindberg
Auktoriserad revisor
Revisor för CellaVision sedan 2022
4343
Koncernledning
Född: 1983
Aktier: -
Anställd: 2019 (2018 RAL
Diagnostiscs).
Utbildning: MBA Marknadsföring.
Tidigare erfarenhet: Över 13 års
erfarenhet inom IVD-industrin och
specifikt inom hematologimarknaden.
Kommer närmast från en position som
marknadschef på Sysmex, EMEA.
dd: 1967
Aktier: 3 000
Anställd: 2000
Utbildning: Civilingenjör Kemi.
Tidigare erfarenhet: Flera års
erfarenhet från global lansering
av ny teknik och nya produkter.
Tjänstgjorde under 2012-2015 som
dotterbolagschef på CellaVisions
bolag i Nordamerika. Har tidigare
arbetat på bl. a. Foss.
dd: 1976
Aktier: -
Anställd: 2001-2003, 2006
Utbildning: Teknologie Licentiat
Matematik, Civilingenjör Teknisk
Fysik, Kandidatexamen Medicin
Tidigare erfarenhet: Mångårig
erfarenhet främst från sin
roll som utvecklingschef på
CellaVision. Spetskompetens inom
medicinsk bildanalys och har varit
meduppfinnare på flera patent.
dd: 1964
Aktier: -
Anställd: 2022
Utbildning: Maskiningenjör
Tidigare erfarenhet: Lång
erfarenhet av business-to-business-
verksamhet i olika företag inom
IT-, infrastruktur- och life science
sektorerna. Kommer närmast från
en befattning som VP Sales på
BioGaia.
dd: 1971
Aktier: 5 000
Anställd: 2021
Utbildning: Civilingenjör biokemi,
Ph.D. bioteknik och MBA från MGSM,
Sydney
Tidigare erfarenhet: Mer än
20 års erfarenhet från bioteknik,
medicinteknik och diagnostikindustrin
inom olika ledande befattningar
som spänner över hela värdekedjan
från innovation till försäljning
och marknadsföring på Agilent
Technologies och Radiometer
(Danaher). Kommer närmast från en
befattning som Vice vd för den globala
patologiverksamheten på Agilent
Technologies.
dd: 1966
Aktier: 4 000
Anställd: 2013
Utbildning: M.Sc. Finance
Tidigare erfarenhet: Mångårig
erfarenhet av att utveckla små
och medelstora bolag med fokus
på verksamhetsresultat och
processutveckling, bland annat från
SKF-koncernen och Rotaform AB.
Kommer närmast från en befattning
som Business Demand Manager på
SKF AB.
dd: 1984
Aktier: 2 500
Anställd: 2016
Utbildning: M. Sc. Finance
Tidigare erfarenhet: Mångårig
erfarenhet av affärsutveckling och
rvärv inom life science. Kommer
senast från en roll som Senior
Acquisition Manager på Novozymes i
Köpenhamn.
Simon Østergaard
Vd och koncernchef
Julien Veyssy
VP Reagents
Magnus Blixt
CFO
Peter Wilson
VP Global Marketing
Jeppe Brandstrup
VP Business Development
Urban Strindlöv
VP Global Sales
Adam Morell
VP Devices & Software
44
Bolagsstyrningsrapport
CellaVision är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Lund. Utöver moderbolaget består koncernen av fem helägda dotterbolag
i Sverige, USA, Kanada, Japan och Frankrike samt kontor för lokal marknadssupport i USA, Kanada, Brasilien, Kina, Japan, Sverige,
Förenade Arabemiraten, Frankrike, Tyskland, Indien, Spanien och Italien. Bolagets aktie är noterad på Nasdaq Stockholm Mid Cap.
CellaVision tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning (Koden) sedan aktierna upptogs till handel i maj 2010 och rapporterar för 2023
inga avvikelser från Koden.












Aktieägare












Bolagsordning













Bolagsstämma























Aktieägare
Revisorer
Ersättningsutskott
Revisionsutskott
ValberedningBolagsstämma
Styrelse
Vd/
koncernledning
45
Årsstämma 2023
























Valberedning










Valberedning inför årsstämman 2024































Styrelse



















NAMN/REPRESENTERADE
ANDEL AV RÖSTER
(2023-12-31)
Mikael Worning, styrelseordf.
adjungerad.
Nicklas Hansen,
William Demant Invest A/S
19.9 %
Emil Hjalmarsson, Grenlunden CEVI AB 10.0 %
Anette Andersson,
SEB Investment Management
9.1 %
Christer Fåhraeus,
Christer Fåhraeus comp.
8.1 %
TOTAL 47.1 %
46
Styrelseordföranden











Styrelsens arbetsordning








Utvärdering av styrelsens arbete








Styrelsens sammansättning 2023

















Styrelsens arbete under 2023















NAMN
OBEROENDE TILL
BOLAGET
OBEROENDE TILL
BOLAGETS STÖRRE
AKTIEÄGARE
REVISIONS-
UTSKOTT
2301-2305
REVISIONS-
UTSKOTT
2305-2312
ERSÄTTNINGS-
UTSKOTT
2301-2305
ERSÄTTNINGS-
UTSKOTT
2305-2312
TOTALT
ARVODE,
Tkr
NÄRVARO
STYRELSE-
MÖTEN
Mikael Worning, styrelsens ordförande
Ja Ja Ledamot Ledamot Ordförande Ordförande 800 10/10
Louise Armstrong-Denby
Ja Ja 130 4/5
Christer Fåhraeus
Ja Nej Ledamot Ledamot 285 9/10
Åsa Hedin
Ja Ja Ledamot Ledamot 168 2/3
Ann-Charlotte Jarleryd
Ja Ja Ordförande Ordförande Ledamot 360 10/10
Stefan Wolf
Ja Ja 260 7/10
Kent Stråhlen*
Ja Ja
-
10/10
Markus Jonasson Kristoffersson*
Ja Ja - 6/10
Totalt 2 003

47
Revisionsutskott















Ersättningsutskott














Vd och koncernledning










Koncernledningens sammansättning 2023















Revisor











Ersättning
























48









































































2024



























49
DECEMBER 5
Budget &
aärsplan
OKTOBER 24
Innovation &
delårsrapport
JULI 19
Delårsrapport
SEPTEMBER 5
Kunden &
strategiuppljning
FEBRUARI 6
Humankapital
& bokslutskommuniké
Avrapportering revisor
MAJ 3
Delårsrapport
2023
MAJ 5
Styrelsemöte
inför årsstämman
MAJ 5
Konstituerande
styrelsemötet
JUNI 9
Strategi
DECEMBER 5
Budget &
business plan
OCTOBER 24
Innovation &
interim report
JULY 19
Interim report
SEPTEMBER 5
Customer &
strategy follow-up
FEBRUARY 6
People &
year-end bulletin
Audit report
MAY 3
Interim report
2023
MAY 5
Board meeting
prior to AGM
MAY 5
Inaugural
meeting
JUNE 9
Strategy
Styrelsens rapport om intern kontroll och
riskhantering avseende den nansiella
rapporteringen



Bakgrund


Kontrollmil











Riskbedömning










Kontrollaktiviteter
















Information och kommunikation











Uppföljning







Aktiviteter 2023










50
Revisorns yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Uppdrag och ansvarsfördelning



Granskningens inriktning och omfattning








Uttalande







Till bolagsstämman i CellaVision AB (publ) org. Nr 556500-0998
JONAS NIHLBERG
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
TOBIAS LINDBERG
Auktoriserad revisor
51
Årsstämma, utdelning
och kalendarium
Årsstämma




Deltagande



CellaVision AB (publ)
c/o Fredersen Advokatby
Birger Jarlsgatan 8
114 34 Stockholm

cellavision@fredersen.se





Förvaltarregistrerade aktier





Utdelning


Rapporttillfällen




Prenumerera





ADELE HORN
Corporate Communications & Investor Relations Manager
adele.horn@cellavision.com
52
Styrelsen och verkställande direktören för CellaVision AB (publ), organisationsnummer 556500-0998, avger härmed årsredovisning
och koncernredovisning för verksamhetsåret 2023-01-01 till 2023-12-31. Uppgifter inom parentes avser föregående år. Samtliga belopp
anges i miljontals svenska kronor (MSEK) om inget annat anges. Risker och riskhantering samt bolagsstyrningsrapporten är en del av
förvaltningsberättelsen.
Verksamhet




















Försäljning








Forskning och utveckling













































Patent




Förvaltningsberättelse
53
Produktförsörjning och tillverkning











Legal struktur












Medarbetare



Konkurrens








Hållbarhetsrapport



Miljö













Väsentliga händelser under året


















Väsentliga händelser efter årets slut




Koncernens finansiella utveckling
Omsättning, resultat och investeringar




















Likviditet och kassaflöde











Försäljningsutvecklingen på de geografiska marknaderna
54









Moderbolaget





Framtidsutsikter 2024






















Förslag till vinstdisposition






Styrelsens yttrande över den föreslagna
utdelningen










VINSTDISPOSITION (SEK)
Till årsstämmans förfogande står:
Balanserat resultat 410 448 302
Årets resultat 90 209 004
Summa 500 657 306
Styrelsen föreslår till årsstämmans förfogande stående
vinstmedel disponeras enligt följande (SEK):
Till aktieägarena utdelas 2,25 kronor per aktie 53 665 981
I ny räkning överförs 446 991 325
Summa 500 657 306
55
Risker och riskhantering
CellaVision är exponerat för olika risker som kan påverka koncernens utveckling i varierande grad. Riskerna värderas främst i vilken
mån de påverkar CellaVisions förmåga att nå uppställda mål. Flera av de riskerna kan ha en såväl negativ som positiv påverkan på
företaget.





















































OPERATIVA RISKER
Produktutvecklingsrisk
Distribution
Leverantörskedja
Produktion
Humankapital
Regulatoriska
IT system
Produktansvar
FINANSIELLA RISKER
Valuta
OMVÄRLDSRISKER
Konkurrens
Rättstvister och patentintrång
Politisk
Pandemi
SANNOLIKHET PÅVERKAN
Låg g
OPERATIONAL RISKS
Product Development
Distribution
Supply Chain
Production
Human Capital
Regulatory
Associated with IT Systems
Product Liability
FINANCIAL RISKS
Currency
EXTERNAL RISKS
Competition
Litigation and Patent Infringement
Political
Pandemic
PROBABILITY IMPACT
Low High
56
Operativa risker
PRODUKTUTVECKLING
CellaVisions uthålliga intjäning och konkurrenskraft är beroende av förmågan att utveckla nya och
innovativa produkter och lösningar som efterfrågas av kunderna.
Investeringar i produktutveckling i enligt med bolagets strategi. Regelbunden uppföljning av roadmaps
för hårdvara och mjukvara.
DISTRIBUTION
CellaVision säljer via distributörer och är långsiktigt beroende av distributörernas förmåga att sälja
bolagets produkter.
Nära samarbete och kontinuerlig utveckling av partnerskap i enlighet med bolagets strategi.
LEVERANTÖRSKEDJAN
Bolaget är beroende av effektivitet och kvalitet hos tredjepartstillverkare för produktion av instrument
och reservdelar. Produktion av instrument och reservdelar är avhängig av tillgång till kritiska
komponenter.
CellaVision har god kunskap avseende produktion och kvalitetskontroll av bolagets produkter, vilket gör att
beroendet av tredjepartstillverkare minskar. CellaVision bevakar tillgången av kritiska komponenter. CellaVision
har utökat antalet leverantörer för att säkra komponenttillgången.
PRODUKTION
Företaget är gynnat av en hög effektivitet såväl som en hög kvalitet i den egna produktionen av
reagenser. Produktionen av reagenser påverkas av effektivteten i bolagets produktionsanläggning och
av kraven att följa gällande föreskrifter för EHS.
CellaVision investerar i underhåll och utrustning för produktionsmiljön. Företaget övervakar regelbundet
produktionsflaskhalsar för att säkerställa en långsiktig produktion och kvalitet. Företaget samarbetar med
fackliga representanter och lokala myndigheter för att säkerställa överensstämmelse med Environment, Health
and Safety (EHS) förordningarna.
HUMANKAPITAL
CellaVision är beroende av tillgång till kompetenta ingenjörer för att säkerställa innovation och teknisk
framkant på produkter och tjänster.
CellaVision erbjuder konkurrenskraftiga villkor och arbetar med ”employer branding”. Bolaget knyter kontakt
med högskolor och studenter för medverkan i projektarbeten.
REGULATORISKA
För försäljning krävs godkännande på respektive marknad. Godkännandet kan bli indraget om bolaget
inte uppfyller gällande kvalitetskrav. Förseningar avseende godkännande av nya produkter innebär ett
inkomstbortfall.
Bolaget utvärderar regelbundet tillgången till resurser för att upprätthålla kvalitetskrav och effektivitet i
”regulatory affairs”.
IT SYSTEM
CellaVision har identifierat tre områden för risk avseende IT system:
• Driftsäkerhet – tillgänglighet till IT system och data
• Datasäkerhet – risk för förlust av data
• Skydd mot intrång – från medarbetare och externa parter
CellaVision driver sitt IT-säkerhetsarbete proaktivt för att följa de krav som ställs av partners och myndigheter
nu och inom en snar framtid. Bolaget driver National Institute of Standards and Technology, Cyper Security
Framework (NIST CSF) som syftar till att säkerställa en robust riskhantering inom IT-säkerhet.
Drift av central IT miljö är outsourcad till tredjepartsleverantör som säkerställer hög driftssäkerhet
och datasäkerhet
• CellaVision har rutiner för dataåtkomst och behörigheter som säkerställer kraven på dataintegritet
• Kontinuerlig uppdatering av IT säkerhetsskydd och utbildning av personal
PRODUKTSANSVAR
CellaVision kan drabbas av kostnader för att rätta till fel i levererade produkter.
Skadeståndskrav kan uppstå om bolagets produkter inte uppfyller gällande kvalitetskrav.
CellaVision begränsar produktansvarsriskerna genom att följa rutiner för kvalitetssäkring samt genom
omfattande tester av bolagets produkter.
RISKER MOTVERKANDE FAKTORER
57
Finansiella risker
Omrldsrisker
KONKURRENS
CellaVisions uthålliga intjäning och konkurrenskraft är beroende av förmågan att utveckla nya och
innovativa produkter och lösningar som efterfrågas av kunderna.
CellaVision investerar i produktutveckling för att möta kundernas behov av nya innovativa produkter och
tekniska lösningar, i linje med bolagets strategiska initiativ. Detta är en av de viktigaste förutsättningarna för
bolagets framtida konkurrenskraft.
RÄTTSTVISTER OCH PATENTINTRÅNG
Artificiell intelligens(AI) har genom förbättrade applikationer av machine learning genomgått en
snabb utveckling de senaste åren och avancerade algoritmer finns allmänt tillgängliga.
Bolaget har under de senaste åren tillgodogjort sig kompetens inom de senaste machine learning-
applikationerna och dessa används som en naturlig del av utvecklingsarbetet.
POLITISKA
Politiska beslut kan påverka efterfrågan i både positiv och negativ riktning.
CellaVisions huvudsakliga försäljning är i länder där risken för politiska beslut som drastiskt förändrar
marknadsförutsättningarna bedöms som relativt låg.
PANDEMI
Spridning av pandemier kan påverka utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat på
ett negativt sätt.
CellaVision har rutiner för att snabbt anpassa verksamheten till nationella rekommendationer och regelverk
som införs.
VALUTA
Valutakursförändringar kan påverka bolagets resultat negativt när intäkter från försäljning och
kostnader för produktion och inköp är i skilda valutor (transaktionsrisk). En negativ effekt på
bolagets resultat kan också inträffa när de utländska dotterföretagens resultat räknas om till SEK
och på bolagets eget kapital när de utländska dotterföretagens nettotillgångar räknas om till SEK
(omräkningsrisk).
Bolagets finanspolicy som fastställs av styrelsen innehåller riktlinjer för hantering av finansiella risker inom
bolaget. Transaktionsrisken begränsas i det korta perspektivet av att bolaget vid behov har möjlighet att
terminssäkra valutaflöden. Omräkningsriskerna begränsas av att dotterbolagens balansomslutningar inte är
betydande.
RISKER MOTVERKANDE FAKTORER
RISKER MOTVERKANDE FAKTORER
58
Finansiella
tabeller
59
BALANSRÄKNING, BELOPP I KSEK
2023-12-31 2022-12-31 2021-12-31 2020-12-31 2019-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 433 223 399 229 358 160 300 883 299 668
Materiella anläggningstillgångar 125 503 110 035 80 326 47 428 54 494
Finansiella anläggningstillgångar 4 396 5 340 22 007 21 648 22 295
Omsättningstillgångar 365 591 377 144 364 719 298 066 265 251
Summa tillgångar 928 712 891 748 825 212 668 025 641 709
Eget kapital och skulder
Eget kapital 716 389 641 628 543 280 429 617 348 373
Långfristiga skulder 93 168 117 029 147 432 134 263 167 472
Kortfristiga skulder 119 154 133 091 134 500 104 145 125 863
Summa eget kapital och skulder 928 712 891 748 825 212 668 025 641 709
RESULTATRÄKNING, BELOPP I KSEK 2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning 677 292 639 340 565 552 471 443 461 772
Kostnad för sålda varor -214 251 -201 023 -173 250 -158 402 -125 038
Bruttoresultat 463 040 438 317 392 303 313 041 336 734
Försäljningskostnader -136 624 -117 962 -102 246 -100 549 -102 348
Administrationskostnader -76 032 -73 536 -63 077 -50 966 -51 394
Forsknings- och utvecklingskostnader -83 333 -88 553 -64 248 -51 253 -56 417
Rörelseresultat 167 051 158 266 162 733 110 273 126 575
Resultat från finansiella poster -2 829 -9 837 -4 436 1 955 2 645
Skatt -33 913 -30 094 -32 958 -22 748 -30 048
Årets resultat 130 309 118 335 125 339 89 480 99 172
Fem år i
sammandrag
60
NYCKELTAL 2023 2022 2021 2020 2019
Eget kapital, kSEK 716 389 641 628 543 280 429 617 348 373
Operativt kapital 655 703 630 787 529 846 438 672 418 094
Skulder till kreditinstitut, inkl. leasingskulder kSEK 64 703 102 494 136 655 132 778 173 693
Nettoinvesteringar, kSEK 86 245 65 420 84 339 33 593 18 314
Kassaflöde från den löpande verksamheten, kSEK 196 436 137 285 159 717 71 124 125 993
Årets kassaflöde, kSEK 13 867 -23 139 26 903 948 -67 326
Nettoskuldsättningsgrad, ggr -0,08 -0,01 0,01 0,07 0,20
Soliditet, % 77 72 66 64 54
Räntabilitet på eget kapital, % 19 20 26 23 31
Räntabilitet på operativt kapital, % 26 27 34 25 47
Antal anställda, genomsnitt 242 242 201 182 125
Tillkommande anställda genom förvärv - - - - 41
Antal anställda vid periodens utgång 228 235 200 177 177
DATA PER AKTIE 2023 2022 2021 2020 2019
Resultat före och efter utspädning, SEK 5,46 4,96 5,25 3,75 4,16
Eget kapital före och efter utspädning, SEK 30,04 26,90 22,78 18,01 14,61
Genomsnittligt vägt antal aktier före och efter
utspädning, tusental
23 852 23 852 23 852 23 852 23 852
Antal aktier vid periodens slut, tusental 23 852 23 852 23 852 23 852 23 852
För defenitioner se sidan 101.
61
Resultaträkning och rapport över totalresultat, koncernen
 BELOPP I KSEK NOT 2023 2022
Nettoomsättning B1 677 292 639 340
Kostnad för sålda varor -214 251 -201 023
Bruttoresultat 463 040 438 317
Försäljningskostnader -136 624 -117 962
Administrationskostnader -76 032 -73 536
Forsknings- och utvecklingskostnader -83 333 -88 553
Rörelseresultat B2, B4–B10, C1, C2 167 051 158 266
Resultat från finansiella poster
Ränteintäkter och finansiella kursvinster B11 7 410 5 586
Räntekostnader och finansiella kursförluster B12 -10 239 -15 423
Resultat före skatt 164 222 148 429
Skatt på årets resultat B13 -33 913 -30 094
Årets resultat 130 309 118 335
Övrigt totalresultat:
Komponenter som inte kommer att omklassificeras till årets resultat:
Effekt vid omvärdering av pensioner 133 855
Skatteeffekt på omvärdering av pensioner -32 -212
Summa komponeneter som inte kommer att omklassificeras till årets resultat 101 642
Komponenter som kommer att omklassificeras till årets resultat:
Valutakursdifferenser
Omräkningsdifferens vid omräkning av dotterföretag -1 983 27 074
Summa komponenter som kommer att omklassificeras till årets resultat: -1 983 27 074
Summa övrigt totalresultat -1 882 27 716
Summa totalresultat för året 128 427 146 052
Resultat per aktie före och efter utspädning (SEK) 5,46 4,96
Antal utestående aktier (tusental) 23 852 23 852
Genomsnittligt antal utestående aktier (tusental) 23 852 23 852
Årets resultat är i sin helhet hänförligt till aktieägare i moderbolaget.
Årets totalresultat är i sin helhet hänförligt till aktieägare i moderbolaget.
62
Balansräkning, koncernen
 BELOPP I KSEK NOT 31 December 2023 31 December 2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Aktiverade utgifter för utvecklingsarbete C1 209 864 162 709
Goodwill C1 123 780 124 141
Varumärke, kundrelationer och övriga immateriella tillgångar C1 99 579 112 380
Byggnader och Mark C2 95 253 86 813
Maskiner och andra tekniska anläggningar C2 20 476 13 605
Inventarier, verktyg och installationer C2 9 774 9 616
Finansiella tillgångar C4 4 396 5 340
Summa anläggningstillgångar 563 121 514 604
Omsättningstillgångar
Varulager C3 126 038 142 571
Kortfristiga fodringar
Kundfordringar C6 97 797 97 630
Aktuella skattefordringar 5 781 7 113
Övriga kortfristiga fordringar 6 268 15 079
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter C7 8 061 6 698
Summa kortfristiga fordringar 117 908 126 520
Likvida medel A2 121 645 108 053
Summa omsättningstillgångar 365 591 377 144
SUMMA TILLGÅNGAR 928 712 891 748
63
Balansräkning, koncernen
 BELOPP I KSEK NOT 31 December 2023 31 December 2022
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital C8 3 578 3 578
Övrigt tillskjutet kapital 10 800 10 800
Reserver 17 451 19 333
Balanserat resultat inkl. årets resultat 684 560 607 917
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 716 389 641 628
Långfristiga skulder
Uppskjuten skatteskuld B13 59 560 52 925
Långfristiga skulder, räntebärande C9 28 664 60 364
Avsättningar C10 4 945 3 740
Summa långfristiga skulder 93 168 117 029
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder, räntebärande C9 36 039 42 131
Leverantörsskulder 32 534 47 864
Garantiavsättningar C10 1 953 2 843
Aktuella skatteskulder 651 58
Övriga kortfristiga skulder 2 453 2 372
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter C11 45 523 37 825
Summa kortfristiga skulder 119 154 133 092
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 928 712 891 748
64
Kassafdesanalys, koncernen
 BELOPP I KSEK NOT 2023 2022
Den löpande verksamheten
A1
Resultat före skatt 164 222 148 429
Justeringar för poster som ej ingår i kassaflödet C13 49 382 44 788
Betald skatt -27 561 -27 127
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 186 043 166 090
Förändringar av varulager 12 625 -26 323
Förändringar av rörelsefordringar 7 250 -3 330
Förändringar av rörelseskulder -9 483 849
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital 10 393 -28 804
Kassaflöde från den löpande verksamheten 196 436 137 285
Investeringsverksamheten
Aktivering av utvecklingsutgifter C1 -54 707 -45 751
Förvärv/avyttring av immateriella anläggningstillgångar C1 - -201
Förvärv/avyttring av materiella anläggningstillgångar C2 -31 769 -23 482
Investering i finansiella anläggningstillgångar 944 -581
Kassaflöde från investeringsverksamheten -85 532 -70 014
Finansieringsverksamheten
Amortering av lån C9 -31 421 -31 935
Amortering av leasingskulder C9 -11 949 -10 772
Utdelning till aktieägare -53 666 -47 703
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -97 036 -90 410
Årets kassaflöde 13 867 -23 139
Likvida medel vid årets början 108 053 130 286
Valutakursförändringar i likvida medel -275 906
Likvida medel vid årets slut 121 645 108 053
Tilläggsupplysningar till Rapporten över kassaflöden
Under året erhållna räntor B11 898 200
Under året erlagda räntor B12 -3 260 -2 340
65
Förändringar i eget kapital, koncernen
 BELOPP I KSEK AKTIEKAPITAL
ÖVRIGT
TILLSKJUTET KAPITAL
ÖVRIGA RESERVER OMRÄKNINGSRESERV SÄKRINGSRESERV
BALANSERAT
RESULTAT
SUMMA EGET KAPITAL
Belopp vid årets ingång 2022 3 578 10 800 -213 -8 094 -76 537 285 543 280
Totalresultat
Årets resultat 118 335 118 335
Övrigt totalresultat
Omvärdering av pensioner efter skatt 642 642
Kassaflödessäkring efter skatt
Omräkningsdifferens efter skatt 27 074 27 074
Summa övrigt totalresultat - - 642 27 074 - - 27 716
Summa totalresultat - - 642 27 074 - 118 335 146 052
Utdelning till moderbolagets aktieägare -47 703 -47 703
Belopp vid årets utgång 2022 3 578 10 800 429 18 980 -76 607 917 641 628
Belopp vid årets ingång 2023 3 578 10 800 429 18 980 -76 607 917 641 628
Totalresultat
Årets resultat 130 309 130 309
Övrigt totalresultat
Omvärdering av pensioner efter skatt 101 101
Kassaflödessäkring efter skatt -
Omräkningsdifferens efter skatt -1 983 -1 983
Summa övrigt totalresultat - - 101 -1 983 - - -1 882
Summa totalresultat - - 101 -1 983 - 130 309 128 427
Utdelning till moderbolagets aktieägare -53 666 -53 666
Belopp vid årets utgång 2023 3 578 10 800 530 16 998 -76 684 560 716 389
66
Resultaträkning, moderbolaget
 BELOPP I KSEK NOT 2023 2022
Nettoomsättning B1, B3 523 473 517 207
Kostnad för sålda varor -118 814 -121 438
Bruttoresultat 404 659 395 769
Försäljningskostnader -98 223 -87 311
Administrationskostnader -60 862 -59 976
Forsknings- och utvecklingskostnader -131 734 -126 842
Rörelseresultat B3–B9, C1, C2 113 840 121 640
Resultat från finansiella poster
Ränteintäkter och finansiella kursvinster B11 8 955 4 876
Räntekostnader och finansiella kursförluster B12 -8 877 -13 838
Resultat före skatt 113 919 112 678
Skatt på årets resultat B13 -23 710 -23 575
Årets resultat C14 90 209 89 103
Rapport över totalresultat
Årets resultat 90 209 89 103
Övrigt totalresultat - -
Summa övrigt totalresultat - -
Summa totalresultat för året 90 209 89 103
67
Balansräkning, moderbolaget
 BELOPP I KSEK NOT 31 December 2023 31 December 2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Aktiverade utgifter för utvecklingsarbeten C1 3 068 3 609
Övriga immateriella tillgångar C1 26 867 29 317
Maskiner och andra tekniska anläggningar C2 2 139 1 041
Inventarier, verktyg och installationer C2 3 631 3 829
Andelar i koncernföretag C5 259 361 259 361
Uppskjuten skattefordran B13 496 733
Fordringar hos koncernföretag C4 35 507 22 257
Depositioner C4 3 772 4 546
Summa anläggningstillgångar 334 841 324 692
Omsättningstillgångar
Varulager C3 86 815 108 240
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar C6 71 930 71 485
Fordringar hos koncernföretag 3 329 1 169
Aktuella skattefordringar 3 856 5 258
Övriga kortfristiga fordringar 4 509 9 745
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter C7 9 238 7 886
Summa kortfristiga fordringar 92 862 95 544
Kassa och bank 110 397 93 903
Summa omsättningstillgångar 290 074 297 687
SUMMA TILLGÅNGAR 624 915 622 379
68
Balansräkning, moderbolaget
 BELOPP I KSEK NOT 31 December 2023 31 December 2022
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital C8 3 578 3 578
Reservfond 10 780 10 780
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 410 448 375 012
Årets resultat 90 209 89 103
Summa eget kapital 515 015 478 472
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder, räntebärande C9 4 500 26 529
Övriga avsättningar C10 457 718
Summa långfristiga skulder 4 957 27 247
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder, räntebärande C9 21 974 28 373
Leverantörsskulder 20 315 34 148
Skulder till koncernföretag 25 623 23 712
Garantiavsättningar C10 1 953 2 843
Övriga kortfristiga skulder 2 356 2 319
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter C11 32 722 25 264
Summa kortfristiga skulder 104 943 116 659
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 624 915 622 379
69
Kassaflödesanalys, moderbolaget
 BELOPP I KSEK NOT 2023 2022
Den löpande verksamheten
A1
Resultat före skatt 113 919 112 678
Justeringar för poster som ej ingår i kassaflödet C13 18 252 7 825
Betald Skatt -23 472 -23 756
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 108 698 96 747
Förändringar av varulager 17 625 -24 487
Förändringar av rörelsefordringar 951 7 669
Förändringar av rörelseskulder -11 885 -2 231
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital 6 691 -19 049
Kassaflöde från den löpande verksamheten 115 390 77 697
Investeringsverksamheten
Investering i finansiella anläggningstillgångar C4 -12 476 -23 141
Förvärv/avyttring av materiella anläggningstillgångar C2 -3 200 -3 081
Kassaflöde från investeringsverksamheten -15 676 -26 222
Finansieringsverksamheten
Amortering av lån C9 -29 024 -28 373
Utdelning till aktieägare -53 666 -47 703
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -82 690 -76 076
Årets kassaflöde 17 024 -24 601
Likvida medel vid årets början 93 903 118 215
Valutakursförändringar i likvida medel -529 289
Likvida medel vid årets slut 110 397 93 903
Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalysen
Under året erhållna räntor B11 2 500 148
Under året erlagda räntor B12 -1 963 -899
70
Förändringar i eget kapital, moderbolaget
 BELOPP I KSEK AKTIEKAPITAL RESERVFOND BALANSERAT RESULTAT SUMMA EGET KAPITAL
Belopp vid årets ingång 2022 3 578 10 780 422 715 437 073
Årets resultat 89 103 89 103
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat - -
Summa övrigt totalresultat - -
Summa totalresultat 89 103 89 103
Utdelning till moderbolagets aktieägare -47 703 -47 703
Belopp vid årets utgång 2022 3 578 10 780 464 115 478 472
Belopp vid årets ingång 2023 3 578 10 780 464 115 478 472
Årets resultat 90 209 90 209
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat - -
Summa övrigt totalresultat - -
Summa totalresultat 90 209 90 209
Utdelning till moderbolagets aktieägare -53 666 -53 666
Belopp vid årets utgång 2023 3 578 10 780 500 657 515 015
71
Redovisningsprinciper
CellaVision ABs koncernredovisning har upprättats
med tillämpning av Årsredovisningslagen (ÅRL) samt
International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna
av International Accounting Standards Board (IASB) och
tolkningar från IFRS Interpretations Committee som har
godkänts för tillämpning inom EU.
Vidare har rekommendationen av Rådet för finansiell
rapportering RFR 1 ”Kompletterande redovisningsregler för
koncerner” tillämpats. Moderföretagets årsredovisning har
upprättats i enlighet med ÅRL samt RFR 2 ”Redovisning för
juridiska personer”.
Koncern och årsredovisningarna är avgivna i tusentals
svenska kronor (kSEK)
Koncern och årsredovisningarna avser perioden 1 januari- 31
december för resultaträkningsrelaterade poster respektive
den 31 december för balansräkningsrelaterade poster.
Tillgångar och skulder är redovisade i enlighet med
anskaffningsvärdemetoden med undantag av vissa finansiella
tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via
koncernens rapport över totalresultat.
Nya och ändrade standarder och tolkningar 2023
Nya och ändrade standarder samt förbättringar som trätt
i kraft 2023 har inte haft någon väsentlig påverkan på
koncernens finansiella rapporter för räkenskapsåret.
Nya och ändrade standarder och tolkningar som ännu ej
trätt i kraft
International Accounting Standards Board (IASB) har givit
ut ett antal nya och ändrade standarder vilka ännu ej trätt
ikraft. Ingen av dessa har tillämpats i förtid och förväntas
inte få någon väsentlig inverkan på koncernens finansiella
rapporter.
Koncernredovisningsprinciper
Koncernredovisning
CellaVision är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i
Lund på adress Mobilvägen 12. I koncernredovisningen ingår
moderföretaget CellaVision AB 5565000998 och de helägda
dotterbolagen CellaVision Inc., USA, CellaVision Canada
Inc., CellaVision Japan K.K., CellaVision International AB
RAL Diagnostic SAS i Frankrike (RAL).
Koncernredovisning upprättas i enlighet med
förvärvsmetoden. Detta innebär att konsoliderade
dotterföretags identifierbara tillgångar, skulder och
eventualförpliktelser redovisas till verkligt värde vid
anskaffningstidpunkten. Överstiger anskaffningsvärdet
nettotillgångarna redovisade enligt ovan, utgörs skillnaden
av goodwill. Internfakturering samt interna mellanhavanden
inom koncernen elimineras i koncernredovisningen.
Omräkning av utlandsverksamheter
För varje utlandsverksamhet fastställs vilken som är dess
funktionella valuta. De utländska dotterföretag som har en
annan funktionell valuta än CellaVisions funktionella valuta,
vilken är svenska kronor, omräknas med balansdagens kurs,
för samtliga balansposter och med genomsnittskurs för
poster i resultaträkningen. De omräkningsdifferenser som
rvid uppkommer är en effekt dels av att nettoresultatet
räknas om till olika kurser i resultaträkningen respektive
balansräkningen, dels av att nettotillgångarna omräknas
till en annan kurs vid årets slut än vid årets början.
Omräkningsdifferenserna redovisas i Övrigt totalresultat.
För övriga valutakursdifferenser se under rubriken
Kursvinster och kursförluster.
Intäktsredovisning
Vid försäljning av instrument och/eller mjukvara omfattar
intäkten dels instrumentet och/eller mjukvaran. Hela intäkten
som avser systemet, instrument plus mjukvara, intäktsförs
när väsentliga risker och förmåner som förknippas med
instrumentet överförts till kunden, vilket normalt sammanfaller
med leverans till kunden. Samma principer tillämpas vid
intäktsredovisningen utav reagenser samt reservdelar och
förbrukningsmaterial. Vid utförande av service till slutkund
utgör intäkten betalning för service av instrumentet. Denna
intäkt periodiseras över den tid som serviceavtalet avser. Vid
uppgraderingar av mjukvara (nya funktioner, tekniker eller
tillämpningar) till slutkund utgör intäkten betalning för
uppgradering av mjukvara och intäktsförs i samband med
leverans eller distribution av licensnyckel.
Avsättning för garantireserv 12 månader görs för samtliga sålda
instrument, returer av instrument förekommer i princip inte.
nteintäkter redovisas fördelat över löptiden med tillämpning
av effektivräntemetoden. Effektivräntan är den ränta som
gör att nuvärdet av alla framtida in och utbetalningar under
räntebindningstiden blir lika med det redovisade värdet av
fordran.
Segmentredovisning
Ett rörelsesegment är en del av ett företag som bedriver
affärsverksamhet från vilken den kan få intäkter och ådra
sig kostnader, vars rörelseresultat regelbundet granskas av
företagets högste verkställande beslutsfattare, och för vilken det
finns fristående finansiell information. Bolagets rapportering
av rörelsesegment överensstämmer med den interna
rapporteringen till den högste verkställande beslutsfattaren.
Den högste verkställande beslutsfattaren är den funktion
som bedömer rörelsesegmentets resultat och beslutar om
fördelning av resurser. Bolagets bedömning är att VD utgör den
högste verkställande beslutfattaren. CellaVisions verksamhet
omfattar endast ett rörelsesegment, system och reagenser för
automatiserad mikroskopering inom hematologiområdet,
och hänvisar därför till resultat och balansräkning rörande
redovisning av rörelsesegment. Mer information om
segmentredovisning lämnas i not A6.
Not A1. Allmän information, redovisnings- och värderingsprinciper
72
Utgifter för forsknings- och utvecklingsarbeten
Utgifter för forskning kostnadsförs när de uppkommer.
Utgifter för utveckling av kommande produkter kostnadsförs
till och med prototypstadiet. Utgifter därefter och fram till
kommersialisering balanseras, i den mån det är sannolikt att
produkten är kommersiellt gångbar. Utgifter för utveckling
av redan existerande applikationer och hårdvaruplattformar
kostnadsförs när de uppkommer. För att hantera detta på
ett effektivt sätt tillämpar bolaget projektredovisning vilket
innebär att alla forsknings- och utvecklingsutgifter allokeras
till projekt.
Exempel på sådana utgifter är:
Varor och material
Konsultarvoden för konstruktion och design
Löner och lönebikostnader
Avskrivningar på inventarier och datorutrustning aktiveras
ej. De finansiella kostnader som redovisas i koncernen
är ej hänförliga till utvecklingsverksamheten och dess
finansiering.
Kursvinster och kursförluster
Realiserade och orealiserade kursdifferenser hänförliga till
kostnader och mellanhavanden av rörelsekaraktär redovisas
bland övriga rörelseintäkter eller kostnader. Kursdifferenser
hänförliga till kortfristiga och långfristiga finansiella
mellanhavanden redovisas som finansiella poster.
Leasing
CellaVision tillämpar IFRS 16, innebärande att koncernen
redovisar nyttjanderättigheter och leasingskulder hänförliga
till alla leasingkontrakt i balansräkningen, med undantag
för tillgångar av lägre värde och kortfristiga kontrakt
understigande 12 månader. Nyttjanderättstillgången
redovisas i balansräkningen under rubriken Materiella
anläggningstillgångar och skrivs av linjärt över det
kortare av tillgångens förväntade nyttjandeperiod
och leasingavtalets längd. Leasingskulderna redovisas
under rubrikerna Långfristiga finansiella skulder eller
Kortfristiga finansiella skulder. Leasingskulden värderas till
upplupet anskaffningsvärde enligt effektivräntemetoden.
Leasingavgifter hänförliga till de avtal som inte redovisas
i balansräkningen kostnadsförs i resultaträkningen linjärt
över leasingperioden. Koncernens leasingavtal avser
huvudsakligen lokaler, fordon och viss kontorsutrustning.
För mer information om leasing, se not B8.
Ersättningar till anställda
Ersättningar till anställda i form av löner, bonus, betald
semester, betald sjukfrånvaro mm redovisas i takt med
intjänandet. Pensioner och andra ersättningar efter
avslutad anställning klassificeras som avgiftsbestämda eller
förmånsbestämda pensionsplaner. Endast en mindre del
av koncernens pensioner klassificeras och redovisas som
rmånsbestämda planer.
Avgiftsbestämda pensionsplaner
En avgiftsbestämd plan är en pensionsplan enligt vilken
koncernen betalar fasta avgifter till en separat juridisk
enhet. Koncernen har inte några rättsliga eller informella
förpliktelser att betala ytterligare avgifter om denna
juridiska enhet inte har tillräckliga tillgångar för att
betala alla ersättningar till anställda som hänger samman
med de anställdas tjänstgöring under innevarande eller
tidigare perioder. Koncernens utbetalningar avseende
avgiftsbestämda pensionsplaner redovisas som kostnad i
resultaträkningen under den period de avser.
Förmånsbestämda pensionsplaner
En förmånsbestämd pensionsplan är en pensionsplan
som anger ett belopp för den pensionsförmån en
anställd erhåller efter pensionering, baserat på faktorer
såsom ålder, tjänstgöringstid och lön. Den skuld som
redovisas i balansräkningen avseende förmånsbestämda
pensionsplaner är nuvärdet av den förmånsbestämda
förpliktelsen på balansdagen minskat med verkligt värde
förvaltningstillgångarna. Beträffande förmånsbestämda
planer beräknas skulden med hjälp av den så kallade
”Projected unit credit method” på ett sätt som fördelar
kostnaden över de anställdas yrkesverksamma liv.
Beräkningarna görs av aktuarier, som även omvärderar
pensionsplanernas åtaganden. Dessa åtaganden värderas
till nuvärdet av förväntade framtida utbetalningar med
användning av en diskonteringsränta som motsvarar räntan
på förstklassiga företagsobligationer eller statsobligationer
med en återstående löptid som ungefär motsvarar de
aktuella åtagandena. Aktuariella vinster och förluster till
följd av erfarenhetsbaserade justeringar och förändringar i
aktuariella antaganden redovisas i övrigt totalresultat under
den period då de uppstår.
En del av ITP planerna i Sverige finansieras genom
försäkringspremier till Alecta. Detta är en förmånsbestämd
plan som omfattar flera arbetsgivare. Då koncernen inte haft
tillgång till information som gör det möjligt att redovisa
denna plan som en förmånsbestämd plan redovisas denna
rför som en avgiftsbestämd plan.
Övriga incitamentsprogram
Långfristigt incitamentsprogram
Koncernen har ett långsiktigt incitamentprogram för
bolagets ledning baserat på utvecklingen av resultat per
aktie. Eventuell ersättning utbetalas året efter programmet
avslutats. Vid varje rapportperiods slut omprövar företaget
det verkliga värdet av skulden inklusive avsättning för
sociala avgifter. Ändringen av skulden motsvarande
intjäningen vid utgången av varje rapportperiod redovisas
i resultaträkningen. Följande program är beslutade och avser:
Löptid Avser
2021–2023 Koncernledning
2023-2025 Koncernledning
Kortfristigt incitamentsprogram
Utöver det långsiktiga programmet har koncernen
ett bonusprogram som avser alla anställda där
73
eventuell utbetalning sker året efter intjänande. Vid
varje rapportperiods slut värderar företaget värdet
av skulden inklusive avsättning för sociala avgifter.
Skulden motsvarande intjäningen vid utgången av varje
rapportperiod redovisas i resultaträkningen.
Inkomstskatter
Resultatredovisade inkomstskatter innefattar skatt som
skall betalas eller erhållas avseende aktuellt år, justeringar
avseende tidigare års aktuella skatt samt förändringar i
uppskjuten skatt. Värdering av samtliga skatteskulder/
fordringar sker till nominella belopp och görs enligt de
skatteregler och skattesatser som är beslutade. Uppskjuten
skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden på alla
temporära skillnader som föreligger mellan redovisade och
skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Uppskjuten
skattefordran avseende underskottsavdrag eller andra
framtida skattemässiga avdrag redovisas endast till den del
av värdet som sannolikt kan komma att utnyttjas.
Immateriella anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar består av balanserade
utgifter för utvecklingsarbeten, goodwill samt varumärke,
kundrelationer och övriga immateriella tillgångar.
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten redovisas
till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade
avskrivningar. Utvecklingsutgifter som redovisas som
tillgång skrivs av under sin bedömda nyttjandeperiod om
fem till tio år. CellaVisions produkter ersätts av nya modeller
med intervaller om fem till tio år. Avskrivningarna påbörjas
vid respektive produkts marknadsintroduktion.
Goodwill
Goodwill utgörs av den del av köpeskillingen vid förvärv
av dotterbolagsaktierna som överstiger marknadsvärdet för
de identifierbara nettotillgångarna med avdrag för skulder
samt redovisade eventualförpliktelser. Den redovisade
goodwillen har en obestämbar nyttjandeperiod varför den
testas minst en gång per år för att identifiera ett eventuellt
nedskrivningsbehov. Eventuell nedskrivning av goodwill
redovisas i resultaträkningen.
Varumärke, kundrelationer och övriga immateriella tillgångar
Varumärke redovisas till anskaffningsvärdet och har en
obestämbar nyttjandeperiod då det är etablerat sedan
lång tid tillbaka och det finns för närvarande inga kända
legala eller konkurrensmässiga faktorer som begränsar
nyttjandeperioden. Varumärke testas i likhet med goodwill en
gång per år för nedskrivningsbehovsprövning. Kundrelationer
redovisas till anskaffningsvärdet minskat med ackumulerade
avskrivningar. Avskrivning sker proportionerligt över
den förväntade nyttjandeperioden. Övriga immateriella
tillgångar består av licensrättigheter, förvärvad teknologi samt
egenupparbetad teknik. Avskrivning sker proportionerligt
över den förväntade nyttjandeperioden.
En immateriell tillgång tas bort från balansräkningen
vid utrangering eller avyttring eller när inga framtida
ekonomiska fördelar förväntas från användning eller
utrangering/avyttring av tillgången. Den vinst eller förlust
som uppstår när en immateriell tillgång tas bort från
balansräkningen, utgörs av skillnaden mellan det som
erhålls vid avyttringen och tillgångens redovisade värde,
redovisas i resultaträkningen när tillgången tas bort från
balansräkningen.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar, bestående av byggnader
och mark, maskiner, instrument, inventarier och
datorutrustning, redovisas till anskaffningsvärde med
avdrag för ackumulerade avskrivningar.
Det redovisade värdet för en materiell anläggningstillgång
tas bort från balansräkningen vid utrangering eller
avyttring, eller när inga framtida ekonomiska fördelar väntas
från användning eller utrangering/avyttring av tillgången.
Den vinst eller förlust som uppstår vid utrangering eller
avyttring av tillgången, utgörs av skillnaden mellan
eventuella nettoinkten vid avyttringen och dess redovisade
värde, redovisas i resultatet i den period när tillgången tas
bort från rapporten över finansiell ställning.
Avskrivningar
Avskrivningar för ej nyttjanderättstillgångar baseras
på tillgångarnas anskaffningsvärden och bedömda
nyttjandeperioder enligt nedan:
• Datorutrustning 4 år
• Inventarier, verktyg och installationer 5 år
• Maskiner och andra tekniska anläggningar 5 år
• Instrument 5 år
• Teknologi 5 år
• Utvecklingsarbeten 5-10 år
• Licensrättigheter 10-13 år
• Kundrelationer 14 år
• Byggnader och markanläggningar 5-30 år
Nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar
och immateriella tillgångar
Vid varje balansdag analyserar koncernen de redovisade
värdena för materiella och immateriella tillgångar för
att fastställa om det finns någon indikation på att dessa
tillgångar har minskat i värde. Om så är fallet, beräknas
tillgångens återvinningsvärde för att kunna fastställa
värdet av eventuell nedskrivning. Där det inte är möjligt att
beräkna återvinningsvärdet för en enskild tillgång, beräknar
koncernen återvinningsvärdet för den kassagenererande
enhet till vilken tillgången hör.
74
Immateriella tillgångar med obestämbara nyttjandeperioder
och immateriella tillgångar som ännu inte är färdiga
för användning ska pvas årligen avseende eventuellt
nedskrivningsbehov, eller när det finns en indikation på
värdeminskning.
Återvinningsvärdet är det högre värdet av det verkliga
värdet minus försäljningskostnader och dess nyttjandevärde.
Vid beräkning av nyttjandevärde diskonteras uppskattat
framtida kassaflöde till nuvärde med en diskonteringsränta
före skatt som återspeglar aktuell marknadsbedömning
av pengars tidsvärde och de risker som förknippas med
tillgången.
Om återvinningsvärdet för en tillgång (eller
kassagenererande enhet) fastställs till ett lägre värde än
det redovisade värdet, skrivs det redovisade värdet på
tillgången (eller den kassagenererande enheten) ned till
återvinningsvärdet. En nedskrivning ska omedelbart
kostnadsföras i resultatkningen.
Då en nedskrivning sedan återförs, ökar tillgångens
(den kassagenererande enhetens) redovisade värde till
det omvärderade återvinningsvärdet, men det förhöjda
redovisade värdet får inte överskrida det redovisade värde
som skulle fastställts om ingen nedskrivning gjorts av
tillgången (den kassagenererande enheten) under tidigare
år. En återföring av en nedskrivning redovisas direkt i
resultaträkningen. Nedskrivning av goodwill återförs inte.
Varulager
Varulager är värderat till det lägsta av anskaffnings-/
tillverkningsvärdet enligt metoden förstin, förstut (FIFO)
och nettoförsäljningsvärde (lägsta värdets princip). I värdet
på egentillverkade produkter ingår råvaror, direkt arbete,
övriga direkta kostnader samt produktionsrelaterade
kostnader. Varulagret innehåller råvaror, halvfabrikat, samt
färdiga produkter.
Rapport över kassafden
Kassaflödesanalys har upprättats enligt indirekt metod. Som
likvida medel räknas kassa och banktillgodohavande.
Klassificering av tillgångar och skulder
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder består i allt
väsentligt enbart av belopp som förväntas återvinnas eller
betalas efter mer än tolv månader räknat från balansdagen.
Omttningstillgångar och kortfristiga skulder består i allt
väsentligt enbart av belopp som förväntas återvinnas eller
betalas inom tolv månader räknat från balansdagen.
Avsättningar
En avsättning redovisas då det finns ett åtagande som
följd av en inträffad händelse och det är troligt att
ett utfde av resurser kommer att kvas för att reglera
åtagandet samt att en tillförlitlig uppskattning av beloppet
kan göras. Garantiavsättningar görs avseende sålda produkter.
Garantitiden uppgår till ett år. Kostnaden för garantier
redovisas bland ”Kostnad för sålda varor”.
rståendetransaktioner
För redovisning av eventuella transaktioner med närstående
hänvisas till not B3.
Finansiella instrument
Koncernens finansiella instrument omfattar främst
kundfordringar, likvida medel, långfristiga räntebärande
skulder, leverantörsskulder samt övriga kortfristiga skulder.
En finansiell tillgång eller finansiell skuld redovisas i
balansräkningen när bolaget blir part till instrumentets
avtalsenliga villkor. En finansiell tillgång eller en del av en
finansiell tillgång bokas bort från balansräkningen när
rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller när bolaget
rlorar kontrollen över den.
En finansiell skuld eller en del av en finansiell skuld bokas bort
från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på
annat sätt utsläcks.
Finansiella instrumentens verkliga värde
De finansiella tillgångarnas och finansiella skuldernas verkliga
värden bestäms enligt följande:
Det verkliga värdet för finansiella tillgångar och skulder med
standardvillkor som handlas på en aktiv marknad bestäms med
hänvisning till noterat marknadspris (nivå 1).
Det verkliga värdet på andra finansiella tillgångar och skulder
bestäms enligt allmänt accepterade värderingsmodeller som
baseras på information hämtad från observerbara aktuella
marknadstransaktioner (nivå 2). Det verkliga värdet fastställs
utifrån värderingsmodeller där väsentlig indata baseras på
icke observerbara data (nivå 3). Koncernen har inga finansiella
instrument värderade i nivå 3.
För samtliga finansiella tillgångar och skulder bedöms det
redovisade värdet vara en god approximation av dess verkliga
värde, om inte annat särskilt anges i efterföljande noter.
Upplupet anskaffningsvärde
Med upplupet anskaffningsvärde avses det belopp till vilket
tillgången eller skulden initialt redovisades med avdrag
för amorteringar, tillägg eller avdrag för ackumulerad
periodisering enligt effektivräntemetoden av den initiala
skillnaden mellan erhållet/betalat belopp och belopp att betala/
erhålla på förfallodagen samt med avdrag för nedskrivningar.
Effektivräntan är den ränta som vid en diskontering av samtliga
framtida förväntade kassaflöden över den förväntade löptiden
resulterar i det initialt redovisade värdet för den finansiella
tillgången eller den finansiella skulden.
75
Kvittning av finansiella tillgångar och skulder
Finansiella tillgångar och skulder kvittas och redovisas med
ett nettobelopp i balansräkningen när det finns en legal rätt
att kvitta och när avsikt finns att reglera posterna med ett
nettobelopp eller att samtidigt realisera tillgången och reglera
skulden.
Finansiella tillgångar, IFRS 9
Likvida medel
Likvida medel inkluderar kassamedel och
banktillgodohavanden samt andra kortfristiga likvida
placeringar som lätt kan omvandlas till kontanter samt är
föremål för en obetydlig risk för värdeförändringar. För att
klassificeras som likvida medel får löptiden inte överskrida
tre månader från tidpunkten för förvärvet. Kassamedel och
banktillgodohavanden innehas inom afrsmodellen hold to
collect och värderas därmed till upplupet anskaffningsvärde.
På grund av att bankmedel är betalningsbara på anfordran
motsvaras upplupet anskaffningsvärde av nominellt belopp.
Likvida medel omfattas av den generella modellen för
nedskrivning. För likvida medel tillämpas undantaget för låg
kreditrisk. Nedskrivningsreserv för kreditrisk i likvida medel
har bedömts som oväsentlig.
Kundfordringar
Kundfordringar innehas inom affärsmodellen hold to
collect och värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Kundfordringarnas förväntade löptid är dock kort, varför
redovisning sker till nominellt belopp utan diskontering.
Kundfordringarna omfattas av den förenklade modellen
för nedskrivningar. De förväntade kreditförlusterna för
kundfordringar beräknas med hjälp av en provisionsmatris
som är baserad på tidigare händelser, nuvarande
förhållanden och prognoser för framtida ekonomiska
förutttningar och pengarnas tidsvärde om applicerbart.
Finansiella skulder, IFRS 9
Leverantörsskulder
Leverantörsskulder kategoriseras som ”Finansiella
skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde”.
Leverantörsskuldernas förväntade löptid är dock kort, varför
skulden redovisas till nominellt belopp utan diskontering.
Skulder till kreditinstitut
De totala lånen ifrån kreditinstitut uppgick till 64 703 kSEK
(102 494) varav 30 947 kSEK (37 884) avser skulder hänförlig
till leasing i enlighet med IFRS 16. Koncernen har en
garanterad kreditfacilitet om 30 000 kSEK (30 000) vilken är
outnyttjad.
Moderföretagets redovisningsprinciper
Moderföretaget tillämpar Årsredovisningslagen och
det för finansiell rapporterings rekommendation RFR
2 Redovisning för juridiska personer. Tillämpning av
RFR 2 innebär att moderföretaget så långt som möjligt
tillämpar alla av EU godkända IFRS inom ramen för
Årsredovisningslagen och Tryggandelagen samt beaktat
sambandet mellan redovisning och beskattning.
Skillnaderna mellan moderföretagets och koncernens
redovisningsprinciper beskrivs nedan:
Klassificering och uppställningsformer
Moderföretagets resultat och balansräkning är uppställda
enligt Årsredovisningslagens scheman. Skillnaden mot IAS
1 Utformning av finansiella rapporter som tillämpas vid
utformningen av koncernens finansiella rapporter är främst
redovisning av eget kapital samt förekomsten av avsättningar
som egen rubrik.
Immateriella tillgångar
Före första januari 2016 aktiverades utgifter för
produktutveckling i moderbolaget men från och med januari
2016 kostnadsförs dessa.
Leasade tillgångar
För leasade tillgångar tillämpar moderföretaget undantaget
i RFR 2 om IFRS 16. Således redovisas inte nyttjanderätter
och leasingskulder i balansräkningen då dessa tas som
kostnad linjärt över leasingperioden.
Andelar i koncernföretag
Andelar i koncernföretag redovisas till anskaffningsvärde
i moderföretagets finansiella rapporter. Förvärvsrelaterade
kostnader för koncernföretag, som kostnadsförs i
koncernredovisningen, ingår som en del i anskaffningsvärdet
för andelar i koncernföretag.
Ändringar i RFR 2 och Årsredovisningslagen som ännu
inte trätt i kraft
Beslutade ändringar i RFR 2 som ännu inte trätt
ikraft förväntas inte få någon väsentlig påverkan på
moderföretagets finansiella rapporter när de tillämpas första
gången.
76
Koncernen är genom sin verksamhet exponerad för olika typer av finansiella risker såsom
marknads-, likviditets- och kreditrisker. Marknadsriskerna består i huvudsak av valutarisk då
nterisken är begnsad. Det är bolagets styrelse som är ytterst ansvarig för exponering, hantering
och uppföljning av koncernens finansiella risker.
CellaVision arbetar löpande med att balansera sin kapital- och finansieringsrisk genom att i god
tid etablera tillräckliga kreditfaciliteter för de behov som kan förutses, övervaka kassafden, samt
arbeta med att optimera rörelsekapitalet. Det övergripande målet är att säkra en kapitalstruktur
som stöttar en långsiktigt lönsam tillväxt. Mot bakgrund av att bolagets verksamhet bedrivs med
god lönsamhet är bolagets finansiella ställning betryggande. Styrelsens uppfattning är att bolagets
finansierings- och kapitalstruktur inte hindrar bolaget från att fullgöra sina förpliktelser på kort och
lång sikt, inte heller att fullgöra erforderliga investeringar.
Marknadsrisker
Valutarisk
Med valutarisk avses risken att verkligt värde eller framtida kassaflöden fluktuerar till följd av ändrade
valutakurser. Exponeringen för valutarisk härrör huvudsakligen från betalningsflöden i utländsk
valuta, så kallad transaktionsexponering, och från omräkning av balansposter i utländsk valuta samt
vid omräkning av utländska dotterföretags resultaträkningar och balansräkningar till koncernens
presentationsvaluta som är svenska kronor, så kallad balansexponering.
Koncernen verkar internationellt och utsätts för valutarisker från olika valutaexponeringar, framförallt
avseende dollar och euro. Koncernens inköp sker i huvudsak i svenska kronor och i euro. Förljningen
sker till övervägande del i dollar och euro. För att minska valutaexponeringen har koncernen möjlighet
att använda valutaterminer för att säkra prognostiserade infden i utländsk valuta. I enlighet med
CellaVisions riskhanteringsstrategi säkras kontinuerligt 0–70 procent av valutaexponeringen av
nettofdena 12 månader framåt och 13-24 månader till 0-40%. Balansexponering säkras ej.
Valutakursrändringar i euro och US dollar beräknas påverka koncernens omsättning och
rörelseresultat enligt nedan (MSEK):
Ränterisk
nterisken är risken för att värdet på finansiella instrument varierar på grund av förändringar
i marknadsräntor samt att koncernens räntekostnader ökar till följd av ökade marknadsräntor.
Koncernens finansiella tillgångar består främst av lämnade depositioner. Det bedöms föreligga en
låg risk då lämnade depositioner är av mindre värde. Koncernen har räntebärande skulder i form av
banklån upptagna i Euro och i SEK.
Likviditets och finansieringsrisk
Försiktighet i hanteringen av likviditetsrisk innebär att inneha tillräckligt likvida medel och säljbara
rdepapper alternativt avtalade kreditmöjligheter föra att kunna fullgöra sina åtaganden.
CellaVision minimerar denna risk genom att ha tillräckliga kassamedel. Likviditetsrisken bedöms
i nuläget som låg, fmst beroende på koncernens nuvarande finansiering. Det finns även en
outnyttjad checkkredit på 30 miljoner kronor.
Not A2. Finansiell riskhantering
2022-12-31
Med ränterisk avses risken att verkligt värde eller framtida kassaflöden fluktuerar till följd av ändrade
marknadsräntor. Koncernen är huvudsakligen exponerad för ränterisk genom dess lånefinansiering. Lånen löper
med rörlig ränta, vilket innebär att koncernens framtida finansiella kostnader påverkas vid ändrade marknadsräntor.
Enligt koncernens finanspolicy ska ränterisken inte säkras.
Känslighetsanalysen för ränterisk visar koncernens känslighet vid en ökning respektive minskning om 1 %
av marknadsräntan. Räntekänsligheten baseras på den effekt på resultat efter skatt som en förändring av
marknadsräntan ger, både vad gäller ränteintäkter och kostnader samt orealiserade värdeförändringar på derivat.
Räntor 2023-12-31 2023 2022EFFEKT PÅ EFFEKT PÅ EFFEKT PÅ EFFEKT PÅ kSEK RESULTATEGET KAPITALRESULTATEGET KAPITALFinansiella kostnader +1% -268 -268 -513 -513 Finansiella kostnader –1% 268 268 513 513
Förfallostruktur, koncernenNominella belopp0–12 MÅNADER 1–5 ÅR20232023 kSEK 2022 2022Skulder till kreditinstitut 23 709 30 792 10 048 33 817 Leasingskulder 12 331 11 338 18 616 26 546 Leverantörsskulder 32 534 47 864 - - Övriga skulder 8 374 7 271 - - Summa finansiella skulder 76 947 97 265 28 664 60 364
EURO10,5 10,8 11,1 11,49,4639/185 651/191 663/197 675/2039,7646/190 658/196 670/202 682/208USD10,0653/195 665/201 677/207 689/21310,3661/200 673/206 684/212 696/218
77
UPPLUPNA
VÄRDE
FINANSIELLA TILLGÅNGAR FINANSIELLA TOTALT SKULDER TILL VERKLIGT2023-12-31TILL UPPLUPNA REDOVISAT ANSKAFFNINGSVÄRDEVÄRDEFNINGSVÄRDENKundfordringar 97 797 - 97 797 97 797 Övriga kortfristiga fordringar 6 268 - 6 268 6 268 Likvida medel 121 645 - 121 645 121 645 Summa finansiella tillgångar 225 711 - 225 711 225 711 Skulder till kreditinstitut och liknande skulder - 33 757 33 757 33 757 Leasingskulder - 30 947 30 947 30 947 Leverantörsskulder - 32 534 32 534 32 534 Övriga kortfristiga skulder - 8 374 8 374 8 374 Summa finansiella skulder - 105 611 105 611 105 611
FINANSIELLA FINANSIELLA TOTALT TILLGÅNGAR SKULDER TILL VERKLIGT2022-12-31REDOVISAT TILL UPPLUPNA UPPLUPNA VÄRDE VÄRDE ANSKAFFNINGSVÄRDE FNINGSVÄRDEN Kundfordringar 97 630 - 97 630 97 630 Övriga kortfristiga fordringar 15 079 - 15 079 15 079 Likvida medel 108 053 - 108 053 108 053 Summa finansiella tillgångar 220 763 - 220 763 220 763 Skulder till kreditinstitut och liknande skulder - 64 610 64 610 64 610 Leasingskuld - 37 884 37 884 37 884 Leverantörsskulder - 47 864 47 864 47 864 Övriga kortfristiga skulder - 7 271 7 271 7 271 Summa finansiella skulder - 157 629
157 629 157 629
Kredit och motpartsrisk
Med kreditrisk avses risken för att motparten i en transaktion orsakar koncernen en förlust genom
att inte fullfölja sina avtalsenliga förpliktelser. Koncernens exponering för kreditrisk är huvudsakligen
hänförlig till kundfordringar och likvida medel. CellaVision arbetar med Trippel-A distributörer som
etablerade hematologiföretag. Inom Norden är kunderna sjukhus med offentlig finansiering. Viss
koncentration av kreditrisk avseende kundfordringar föreligger men dessa kunder har historiskt sett
inte haft några betalningssvårigheter.
Kreditrisken i likvida medel är begränsad då koncernens motparter är banker med hög kreditrating.
Koncernens och moderföretagets maximala exponering för kreditrisk bedöms motsvaras av bokförda
värden på samtliga finansiella tillgångar.
Kategorisering av finansiella instrument
Klassificering av finansiella tillgångar och skulder samt deras verkliga värden framgår nedan.
Det har inte skett några omklassificeringar mellan värderingskategorierna ovan under perioderna.
Värdering av finansiella instrument till verkliga värden
Finansiella skulder som värderas till verkligt värde i balansräkningen utgörs endast av banklån
upptagna i Euro. Per 31 december 2023 finns det inga valutaterminer. För övriga finansiella tillgångar
och finansiella skulder bedöms de redovisade värdena vara en god approximation av de verkliga
rdena till följd av att löptiden och/eller räntebindningen understiger tre månader vilket innebär att en
diskontering baserat på gällande marknadsförutsättningar inte bedöms leda till någon väsentlig effekt.
78
Upprättande av rapporter och tillämpning av olika
redovisningsprinciper baseras ofta på ledningens bedömningar
eller på antaganden och uppskattningar som anses vara
rimliga under rådande förhållanden. Dessa antaganden och
uppskattningar grundar sig oftast på erfarenhet men även på
andra faktorer, inklusive förväntningar på framtida händelser.
För CellaVision är följande områden värt att notera:
Balanserade utvecklingsutgifter
Återvinningsvärdet för balanserade utvecklingsutgifter
fastställs baserat på beräknad ekonomisk livslängd samt
volym. Denna beräkning utgår från uppskattade framtida
kassaflöden baserade på finansiella prognoser som godkänts av
ledningen och som täcker produktlivscyklerna.
Varumärken
Det redovisade värdet av varumärke är betingat av framtida
lönsamhet på de produkter varumärket hänför sig till och
värdet prövas årligen. Om det inte har varit möjligt att
pröva nedskrivningsbehovet för ett enskilt varumärke har
återvinningsvärdet beräknats på den kassagenererande enhet
till vilken varumärket är allokerad till. Flera antaganden om
framtida förhållanden och uppskattningar av parametrar
är gjorda vid beräkning av kassagenererade enhetens
återvinningsvärde för bedömning av eventuellt nedskrivnings-
behov på varumärket.
Goodwill
Det redovisade värdet av goodwill är betingat av framtida
lönsamhet i de kassagenererande enheterna i CellaVision.
CellaVision utgörs endast av ett rörelsesegment och goodwill
prövas totalt för hela CellaVisions verksamhet såvida det inte
föreligger indikat-ion på nedskrivning inom någon enskild
kassagenererande enhet.
Nedskrivningsprövning
Beräkningen av återvinningsbart belopp görs för CellaVision
då verksamhet endast bedrivs i ett rörelsesegment.
Återvinningsbart belopp för rörelsesegmentet fastställs
baserat på beräkningar av nyttjandevärde. Dessa beräkningar
utgår från uppskattade framtida kassaflöden baserade på
finansiell budget som godkänts av koncernledningen för
det närmaste året. Därefter har uppskattningar gjorts som
täcker en femårsperiod. Kassaflöden bortom femårsperioden
beräknas baserat på bibehållen lönsamhet och låg tillväxt. De
viktigaste variablerna vid beräkning av nyttjandevärdet är
rörelsemarginal, tillväxt och diskonteringsräntan.
Rörelsemarginalen har prognostiserats att om fem år uppgå
till snittet för den senaste konjunkturcykeln. Övergången
från dagens nivå till nivån om 5 år har antagits ske
linjärt. Hänsyn har tagits till företagets bedömningar om
kapacitetsutnyttjande.
Efterfrågan på produkter har historiskt följt
konjunkturutvecklingen. Förväntad marknadstillväxt baseras
på en övergång från rådande konjunktursituation till den
förväntade långsiktiga tillväxten. Aktuell marknadsandel har
antagits för framtida perioder.
Diskonteringsräntan efter skatt har fastställts med hjälp
av gängse verktyg för uträkning av avkastningskrav på
eget kapital värde-rat till marknadsvärde och ett vägt
snitt av avkastningskrav för bolagets totala kapital.
Diskonteringsräntan är baserad på räntan på den 10-åriga
svenska statsobligationen vid utgången av räkenskapsåret,
marknadsriskpremie för Sverige, beta och kapitalstruktur i
linje med en utvald grupp av jämförbara noterade bolag samt
en specifik riskpremie.
För vidare information om de immateriella
anläggningstillgångar och dess nedskrivningsprövning, se not
C1.
Not A3. Viktiga uppskattningar och antaganden för redovisningsändamål
CellaVision definierar det förvaltade kapitalet som
summan av koncernens nettoskuld och eget kapital. Vid
utgången av 2023 var det förvaltade kapitalet 659 447 kSEK
(636 070).
Koncernens mål avseende kapitalstruktur är att trygga
koncernens förmåga att fortsätta sin verksamhet för att
kunna generera avkastning till aktieägarna och nytta till
andra intressenter samt att kapitalstrukturen är optimal
med hänsyn till kostnaden för kapitalet.
Vid förvaltning av kapitalet följer koncernen upp mätetal
såsom Försäljningstillväxt och EBITDA-marginal. Målet
för dessa är att öka omsättningen med i genomsnitt minst
15 procent per år och att EBITDA-marginalen, sett över en
konjunkturcykel, minst ska uppgå till 30 procent. Under
2023 uppnådde bolaget en försäljningstillväxt på 6 procent
(13) och EBITDA-marginalen blev 31 procent (31).
CellaVision har en stark finansiell ställning som medger
investering i produktutveckling såväl som geografisk
marknadsexpansion.
I utdelningspolicyn framgår det att utdelningen ska
motsvara 30-50 procent av nettoresultatet, men alltid
ta hänsyn till bolagets och koncernens finansiella
ställning, kapitalstruktur, förvärvsbehov och långsiktiga
finansieringsbehov.
Not A4. Kapitalhantering
79
Affärsmodell
CellaVisions strategi är att etablera strategiska allianser
med globala aktörer inom medicinsk teknik. CellaVision
verkar ge-nom distributörer på globala marknader. Detta
innebär att CellaVisions framtida expansion är beroende
av framgångsrika distri-butörer. Vår huvudsakliga
marknadskanal sker via Sysmex där det finns ett långsiktigt
strategiskt sammarbetsatal. Utöver detta sker försäljning via
andra distributörer inom hematologi och andra närliggande
områden. Trots att CellaVision har väl fungerande och
omfattande avtalsrelationer med distributörerna kan
dessa samarbeten sägas upp. Det finns ingen garanti för
att distributören tecknar nytt avtal med CellaVision. Ett
avslutat samarbete med en distributör skulle kunna ha en
negativ inverkan på CellaVisions omsättning och resultat.
Nuvarande samarbetsavtal med Sysmex varar till år 2038.
Leveranskedja
Bolagets strategi är att ingå partnerskap, där partners skall
hantera tillverkningen av instrumenten. Detta innebär att
CellaVision är beroende av ett antal underleverantörer av
nyckelkomponenter som till exempel kamerachip, optik och
styrutrustning samt bolag som hanterar sammansättning
och slutkontroll av systemen. Bolaget har samarbetat med
en kontraktstillverkare sedan 2006 och har långvariga
avtal med sina viktigaste underleverantörer. Detta till
trots, kan avtal sägas upp. Det finns ing-en garanti för att
leverantörerna därefter väljer att teckna nytt avtal med
bolaget. Avbrott i leveranserna på grund av kompo-nentbrist
eller uppsagda avtal eller på grund av avbrutet samarbete
med en underleverantör kan inverka negativt på CellaVisions
omsättning och resultat. Leveranskedjan för reagenser skiljer
sig från instrument då tillverkningen sker internt. Vissa
strategiska komponenter kommer från ett fåtal leverantörer,
vilket kan skapa en risk i leveranskedjan som kan ha en
negativ påverkan på produktion och försäljning av reagenser.
Denna risk motverkas genom säkerhetslager och kontinuerlig
övervakning av lagernivåer samtidigt som vi söker efter fler
leverantörer till de strategiska komponenterna.
Beroende av nyckelpersoner
CellaVision har en utpräglad högteknologisk inriktning
och är därför beroende av att kunna rekrytera och behålla
medarbetare med hög kompetens.
Kostnadsbesparingar inom sjukrden
Av ekonomiska och politiska skäl vidtas åtgärder för att
reducera kostnaderna inom sjukvårdssektorn i bland
annat Västeu-ropa och USA. Pågående förändringar och
rationaliseringar kan, trots att CellaVision strävar efter att
utveckla kostnadseffektiva lösningar, komma att påverka
bolagets framtida försäljnings- och resultatutveckling
negativt.
Produktutveckling
Fortsatt utveckling av befintliga och nya produkter och
lösningar är av stor betydelse för CellaVision. Om bolagets
förmåga att utveckla produkter upphör eller om produkter
inte kan lanseras i enlighet med fastställda tidsplaner eller
om mottagandet på marknaden blir sämre än förväntat kan
detta medföra negativa effekter på CellaVisions försäljnings-
och resultatutveckling.
Konkurrens
Det finns en risk att nya konkurrenter med en större
resursbas avseende kompetens och kapital etablerar sig på
CellaVisions marknad och erbjuder bättre metoder och
effektivare produkter än CellaVision. Ökad konkurrens
kan leda till prispress på CellaVisions produkter. I syfte
att motverka detta arbetar bolaget kontinuerligt med
produktutveckling och konkurrensbevakning.
Produktansvar
Tester, marknadsföring och försäljning av medicinteknisk
utrustning och lösningar medför en risk för
skadeståndsanspråk och det finns ingen garanti för att
krav på ersättning kopplat till produktansvar inte kommer
att riktas mot CellaVision. Bolaget har ett omfattande
försäkringsskydd för täckande av sådana anspråk.
Patent och rättigheter
CellaVision bedriver en aktiv patentstrategi för att skydda
investeringar i kärnteknologi genom att ansöka om patent
för nya uppfinningar. Det kan dock inte garanteras att
nuvarande eller framtida patentansökningar leder till
patent eller att godkända patent erbjuder tillräckligt skydd
mot konkurrenter. Det finns dessutom alltid en risk att
tvister avseende intrång i patent och öv-riga immateriella
rättigheter inleds såväl mot som av CellaVision. Bolaget har
ett omfattande försäkringsskydd för täckande av sådana
anspråk.
Lagstiftning och regelverk
Tillverkning, marknadsföring och distribution av
medicintekniska produkter och utrustning sker på en
reglerad marknad där bland andra FDA (US Food and Drug
Administration) och EU har regler för klinisk utvärdering,
godkännande och kvalitets-prövning. CellaVision uppfyller
idag gällande krav i Europa och USA för bolagets system.
Om CellaVisions verksamhet skulle omfattas av restriktioner
från myndigheter eller om bolaget inte erhåller nödvändiga
framtida myndighetsgodkännanden kan detta komma att
påverka CellaVision negativt kommersiellt och finansiellt.
Not A5. Operativa riskfaktorer
80
CellaVisions produkter säljs globalt via partners och på utvalda marknader även via
egna säljbolag. Två kunder stod under 2023 för tio procent eller mer av koncernens totala
omsättning. CellaVisions försäljning till den största enskilda kunden uppgick till 498 (422)
MSEK. Försäljningen till den näst största kunden uppgick till 75 (74) MSEK. Upplysningarna
utgår från att flera kundbolag som kontrolleras av samma part anses utgöras en enda kund.
Not A7. Information om större kunder
CellaVision och Sysmex Corporation (”Sysmex”) har undertecknat ett strategiskt alliansavtal
för att stärka och utvidga bolagens ledande positioner inom hematologi och utforska nya
möjligheter för förbättrad diagnostik.
Årsredovisningen fastställdes av styrelsen och godkändes för utgivning den 10 april 2024.
Not A9. Händelser efter balansdagen
2023 2022MEDELANTAL VARAV MEDELANTAL VARAV  MEDELANTALET ANSTÄLLDAANSTÄLLDAMÄNANSTÄLLDAMÄNModerbolaget, Sverige 167 99 172 106 Dotterbolag, USA 5 3 5 3 Dotterbolag, Kanada 1 1 1 1 Dotterbolag, Japan 3 3 3 3 Dotterbolag, Frankrike 66 24 61 25 Totalt 242 130 242 138 ANTAL KVINNOR I LEDANDE STÄLLNING STYRELSE ÖVRIG BEFATTNING STYRELSE ÖVRIG BEFATTNINGModerbolaget 2 - 2 1 Andel av totalen 40% - 40% 14%Dotterbolag - - - - Totalt 2 - 2 1
Not A8. Anställda
CellaVisions verksamhet omfattar endast ett rörelsesegment, analysinstrument för
digital mikroskopering och tillverkning av reagenser inom området hematologi, och
hänvisning görs därför till rapport över totalresultat respektive finansiell ställning rörande
segmentsredovisningen. CellaVision säljer analysinstrument där mjukvara ingår samt
reagenser för provberedning. Mjukvarorna fungerar ej som fristående produkter och
reagenserna säljs till samma kundbas som instrumenten. Övrig försäljning såsom reservdelar,
service mm understiger var för sig 10% av den totala omsättningen. CellaVision har en
centraliserad affärsmodell. Den absoluta merparten av affären är knuten till moderbolaget via
centrala kundavtal. Ett dotterbolag tillverkar reagenser och övriga dotterbolag är endast av
marknadsföringskaraktär. Uppföljning av försäljning per geografisk region och produktlinje är
av intresse för bolaget, men omkostnader och rörelsemarginal följs på central nivå.
Not A6. Information om rörelsesegment
81
2023 2022 LÖNER OCH ANDRA ERSÄTTNINGAR STYRELSE, VD ÖVRIGA STYRELSE, VD ÖVRIGAModerbolaget 9 056 102 526 8 040 82 080 Dotterbolag - 47 974 - 42 590 Totalt 9 056 150 500 8 040 124 670
Av moderbolagets fakturering hänför sig 2 382 kSEK (3 319) till dotterbolag. 1 038 kSEK (720)
avser instrument, 1 090 kSEK (2 298) avser reservdelar och 255 kSEK (301) avser mjukvaror.
Fakturering från dotterbolag till moderbolag avser marknadsstöd och har skett med 32 992
kSEK (27 529) på marknadsmässiga grunder. För information om dotterbolag se not C5. Den
ersättning som utgått till ledande befattningshavare framgår i not B6.
Det har inte förekommit några andra närståendetransaktioner 2023 än de beskrivna ovan.
Not B3. Koncerninterna och
närstående transaktioner
Not B2. Kostnader fördelade på kostnadsslagKONCERN2023 2022Avskrivningar och nedskrivningar (Not B9, C1, C2) 39 763 40 097Kostnader för ersättningar till anställda (Not B4, B5, B6) 224 332 189 707Förändring i lager av färdiga varor och produkter i arbete 3 139 -3 227Råvaror 163 426 165 847Transportkostnader 10 334 8 705Aktiverat arbete -54 707 -45 751Lokalkostnader 4 254 4 222Reskostnader 13 097 10 704Övriga externa tjänster 35 936 39 038Övriga kostnader 70 667 71 732Summa kostnader för sålda varor, försäljnings-, administrations- och FoU kostnader 510 240 481 074
Not B1. Nettoomsättning fördelade per
geografisk marknad
Av koncernens totala intäkter om 677 292 kSEK (639 340) är 280 489 kSEK (256 208) hänförligt till försäljning till
kunder i USA,139 559 kSEK (133 504) hänförligt till kunder i Tyskland, 60 824 kSEK (56 436) hänförligt till kunder i
Frankrike och 674 kSEK (293) hänförligt till kunder i Sverige.
Försäljning vid given tidpunkt i koncernen var 677 292 kSEK (636 340) och intäkter fördelade över tid var 0 kSEK
(3 000). Intäkterna som är fördelade över tid avsåg servicekontrakt. Värdet av upplupna intäkter hänförligt till
intäkter fördelade över tid uppgick till 0 kSEK (0). Posten övrigt avser reservdelar samt förbrukningsmaterial.
Not B4. Kostnadsförda löner
och andra ersättningar
Fram till och med år 2022 har ersättningar till marknadsstödspersonal i utlandet, vars administration har hanterats av
en extern part redovisats som konsultkostnader och inte varit en del av de redovisade kostnaderna för löner och andra
ersättningar. Från och med 2023 redovisas ersättningar till marknadspersonal som löner och ingår i underlaget för noten.
För år 2023 uppgår dessa löner till 6 MSEK. Upplupna kostnader hänförliga till reservationer för bonus till personal uppgår till
9MSEK (4).
KONCERN MODERBOLAGMJUKVAROR & MJUKVAROR &  2023 INSTRUMENT REAGENSERTOTALT INSTRUMENT REAGENSER TOTALTÖVRIGTÖVRIGTAmericas 204 806 2 078 106 476 313 360 204 530 - 101 975 306 505 EMEA 103 634 119 958 53 577 277 169 94 113 - 42 756 136 869 APAC 72 032 5 937 8 794 86 763 72 106 - 7 993 80 099 Totalt 380 472 127 973 168 847 677 292 370 749 - 152 724 523 473
KONCERN MODERBOLAGMJUKVAROR & MJUKVAROR &  2022 INSTRUMENT REAGENSERÖVRIGT TOTALT INSTRUMENT REAGENSERÖVRIGT TOTALTAmericas 176 464 2 234 101 594 280 292 177 437 - 97 704 275 142 EMEA 122 453 94 106 63 588 280 147 114 136 - 54 821 168 957 APAC 58 572 3 485 16 844 78 901 57 556 - 15 552 73 108 Totalt 357 489 99 825 182 026 639 340 349 130 - 168 078 517 207
82
2022 LÖNER, ERSÄTTNINGAR OCH ANDRA FÖRMÅNER GRUNDLÖN RÖRLIG ERSÄTTNING ANDRA FÖRMÅNER PENSIONStyrelseledamöterMikael Worning 680 - - - Christer Fåhraeus 265 - - - Åsa Hedin 290 - - - Anna Malm Bernsten 123 - - - Niklas Prager 133 - - - Jurgen Riedl 113 - - - Ann-Charlotte Jarleryd 180 - - - Stefan Wolf 243 - - - Vd 5 632 172 211 609 Övriga ledande befattningshavare 8 115 169 551 2 453 Totalt 15 772 341 762 3 061
Not B6. Ersättning till ledande befattningshavare2023 LÖNER, ERSÄTTNINGAR OCH ANDRA FÖRMÅNER GRUNDLÖN RÖRLIG ERSÄTTNING ANDRA FÖRMÅNER PENSIONStyrelseledamöterMikael Worning 800 - - - Christer Fåhraeus 285 - - - Åsa Hedin 168 - - - Louise Armstrong-Denby 130 - - - Ann-Charlotte Jarleryd 360 - - - Stefan Wolf 260 - - - Vd 5 969 881 203 328 Övriga ledande befattningshavare 8 636 1 072 591 2 636 Totalt 16 608 1 953 794 2 964
Not B5. Sociala kostnader
och pensionskostnader
2023 2022SOCIALA VARAV SOCIALA VARAV  SOCIALA KOSTNADER OCH PENSIONSKOSTNADERKOSTNADERPENSIONSKOSTNADKOSTNADERPENSIONSKOSTNADModerbolaget 44 772 12 953 41 487 14 117Dotterbolag 20 003 2 150 15 387 838Totalt 64 775 15 103 56 874 14 955
Under 2023 har avsättning till VD:s pension, vilken utgjorde 30 procent av den fasta grundlönen, omförhandlats och
från och med den 1 maj 2023 ersätts pensionspremierna av ett bruttolönetillägg. Kostnaden för bruttolönetillägget är
kostnadsneutralt för CellaVision jämfört med tidigare avsättning till pension.
För övriga tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens förmånsbestämda pensionsåtaganden för ålders- och familjepension
(alternativt familjepension) genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10
Klassificering av ITP-planer som finansieras genom försäkring i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera
arbetsgivare. För räkenskapsåret 2023 har bolaget inte haft tillgång till information för att kunna redovisa sin proportionella
andel av planens förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader vilket medfört att planen inte varit möjlig att redovisa
som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som en
avgiftsbestämd plan. Premien för den förmånsbestämda ålders- och familjepensionen är individuellt beräknad och är bland
annat beroende av lön, tidigare intjänad pension och förväntad återstående tjänstgöringstid. Förväntade avgifter nästa
rapportperiod för ITP 2-försäkringar som är tecknade i Alecta uppgår till 4,3 MSEK (3,8).
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den kollektiva
konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera mellan 125 och 175 procent. Om Alectas kollektiva konsolideringsnivå
understiger 125 procent eller överstiger 175 procent ska åtgärder vidtas i syfte att skapa förutsättningar för att
konsolideringsnivån återgår till normalintervallet. Vid låg konsolidering kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för
nyteckning och utökning av befintliga förmåner. Vid hög konsolidering kan en åtgärd vara att införa premiereduktioner. Vid
utgången av 2023 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 158 procent (172).
Det finns förmånsbestämda pensioner i Frankrike och den skuld som redovisas i balansräkningen för detta är nuvärdet av
den förmånsbestämda förpliktelsen på balansdagen minskat med verkligt värde på förvaltningstillgångarna. Beräkningarna
görs utav aktuarier, som även omvärderar pensionsplanernas åtaganden. Skulden uppgår till 3,3 MSEK (3,0) där merparten
förfaller till betalning överstigande 5 år och ingen del under de kommande 12 månaderna.
Enligt årsstämmans beslut utgår styrelsearvode intill nästa årsstämma med 1 740 kSEK (1 740), varav 700 kSEK (700) till
styrelsens ordförande och 260 kSEK (260) till respektive ledamot. Ledamöterna i revisionskommittén erhåller ytterligare 100
kSEK (100) för ordförandeskap och 50 kSEK (50) för ledamöter. Ledamöterna i ersättningskommittén erhåller ytterligare
50 kSEK (50) för ordförandeskap och 25 kSEK (25) för ledamöter. Något övrigt arvode har ej utgått. Avtal om pension,
avgångsvederlag eller annan förmån föreligger ej. Styrelsen har sedan årsstämman som hölls i maj, 2023 bestått av 7 (7)
ledamöter varav 2 (2) arbetsgararrepresentanter.
83
Not B8. Leasing2023 2022Belopp redovisade i resultaträkningen Koncernen KoncernenByggnad och mark 10 255 10 308 Maskiner och andra tekniska anläggningar - 294 Inventarier,verktyg och installationer 1 701 1 211 Avskrivningar på nyttjanderätter 11 956 11 813 Räntekostnader för leasingskulder 734 858 Kostnader hänförliga till korttids- samt leasingavtal av lågt värde 4 769 4 425
Per den 31 december 2023, har koncernen förpliktelser gällande korttids- samt leasingsavtal av lågt värde om 5 241 kSEK
(3 982).
2023 2022 KASSAFLÖDE KONCERNEN KONCERNENAmortering av leasingskulder 11 949 10 772 Räntekostnader leasingskulder 734 858 Korttidsleasingavtal samt leasingavtal av lågt värde 4 769 4 425 Totalt kassaflöde 17 452 16 055
Den vägda genomsnittliga marginella låneräntan uppgick till 3 % (2). Leasingperioden för koncernens hyreslokaler varierar
mellan 1-5 år. Förlängning av hyresavtalet vid leasingperiodens utgång kan ske till vad koncernen bedömer vara en
marknadsmässig hyra. I vissa fall är hyran indexreglerad enligt KPI och majoriteten av hyresavtalen förlängs med befintliga
villkor om inte avtalet har sagts upp för villkorsändring. Leasingperioden för diverse kontorsutrustning varierar mellan 1-3 år.
Summan av årets kostnad i form av avskrivningar och räntekostnader avseende leasingavtal uppgår i koncernen till 17 459
kSEK (17 096). Moderbolagets leasingavgifter har för året varit 13 696 kSEK (11 873).
Förändring av bokfört värde på nyttjanderättstillgångar presenteras i not C2.
Koncernen leasar ett flertal tillgångar, främst byggnader, maskiner och bilar. Den genomsnittliga leasingperioden är 3 år.
Uppskattningsvis en fjärdedel av leasingavtalen för byggnader, maskiner och bilar löpte ut under det innevarande
räkenskapsåret. De utgångna leasingavtalen ersattes av nya leasingavtal för de underliggande tillgångarna. Årets
nyanskaffningar uppgår till 5 MSEK (2).
2023-12-31 2022-12-31 LÖPTIDSANALYS AV LEASINGSKULDER KONCERNEN KONCERNEN- Inom ett år 16 817 15 394 - Senare än ett men inom fem år 19 371 27 793 - Senare än fem år - - Totalt 36 188 43 187
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens
förvaltning. Revisionsuppdrag innefattar även övriga arbetsuppgifter som det åligger bolagets revisor att utföra samt
rådgivning eller annat biträde som föranleds av iaktagelser vid sådan granskning eller genomförande av sådana övriga
arbetsuppgifter.
Not B7. Revisionsarvoden2023 2022 ARVODE TILL BOLAGETS REVISOR, KPMG KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGRevisionsuppdraget 746 554 686 456 Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 100 50 100 50 Skatterådgivning - - 9 9 Totalt 846 604 795 515
Not B6. Ersättning till ledande
befattningshavare forts
Koncernchef/VD
Under 2023 hade koncernchef/VD rätt till en fast lön, inklusive ersättning för betald ledighet, om 5 969 kSEK (5 632), plus
förmåner värda 203 kSEK (211). Den fasta lönesumman inkluderade en tillfällig ersättning om 1 867 kSEK som utgjorde den
sista av tre lika stora avbetalningar för åren 2021-2023. Den tillfälliga ersättningen var inte pensionsgrundande.
Koncernchef/VD omfattades av det kortfristiga bonusprogrammet för 2023 och de långsiktiga incitamentsprogrammen
för perioden 2021-2023 samt 2023-2025 som infördes för CellaVisions koncernledning. Summan av det kortsiktiga
bonusprogrammet för 2023 och det långsiktiga incitamentsprogrammet för perioden 2021-2023 är begränsad till 60 procent
av den årliga fasta grundlönen, varav hälften av beloppet avser det kortfristiga bonusprogrammet och den andra hälften avser
det långsiktiga incitamentsprogrammet. Det långsiktiga incitamentsprogrammet för perioden 2023-2025 är begränsat till 60
procent av den årliga fasta grundlönen. Under 2023 redovisades en avsättning för rörlig ersättning till Koncernchef/VD om 881
kSEK (172).
Koncernchef/VDs uppsägningstid är tolv månader vid uppsägning från bolagets sida och sex månader från koncernchef/VDs
sida. Vid uppsägning från bolagets sida, eller från koncernchef/VDs sida vid väsentligt avtalsbrott av bolaget, äger koncernchef/
VD rätt till avgångsvederlag om tolv månadslöner. Ytterligare avgångsvederlag utgår ej.
Övriga ledande befattningshavare
Förutom koncernchef/VD fanns det 6 (6) andra övriga befattningshavare i koncernledningen under 2023. Övriga ledande
befattningshavare i ledningsgruppen fick under 2023 totalt fasta löner på 8 636 kSEK (8 115) plus förmåner, främst bestående
av bilförmåner värda 591 kSEK (551). Förutom fast lön redovisades även en avsättning för rörlig ersättning på 1 072 kSEK
(169). Det finns två typer av incitamentsprogram för de övriga ledande befattningshavarna; ett kortfristigt bonusprogram
och ett långsiktigt incitamentsprogram över en treårsperiod. Det kortfristiga bonusprogrammet stipulerar rätten till en
viss bonus, under förutsättning att vissa mål avseende rörelsevinst och omsättning samt vissa individuella mål uppnås
under räkenskapsåret. Utfallet av det långsiktiga incitamentsprogrammet som avslutades den 31 december 2023 var
beroende av den genomsnittliga årliga tillväxten av företagets vinst per aktie under 2021-2023. Utfallet är begränsat till 5
månadslöner per deltagare, varav 40 procent avser det kortfristiga bonusprogrammet och 60 procent avser det långsiktiga
incitamentsprogrammet förutom för VP Global Sales där 60 procent avser det kortsiktiga incitamentsprogrammet och 40
procent det långsiktiga bonusprogrammet. Kvarvarande långsiktigt incitamentsprogram för övriga ledande befattningshavare
är för perioden 2023-2025. Se även beskrivningen i bolagsstyrningsrapporten, sidan 47-48.
Inklusive korttids- samt leasingsavtal av lågt värde.
84
2023 2022 RÄNTEKOSTNADER OCH FINANSIELLA KURSFÖRLUSTER KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGRäntekostnader 3 260 1 963 2 340 899 Kursförluster 6 979 6 914 13 083 12 939 Totalt 10 239 8 877 15 423 13 838
Ingen del av räntekostnaderna är direkt hänförliga till utvecklingsverksamheten och dess kostnader. Samtliga räntekostnader
är hänförliga till finansiella skulder som redovisas till upplupet anskaffningsvärde. Av moderbolagets kursförluster är 6 144
kSEK hänförliga till koncernmellanhavande (7 567).
Not B12. Räntekostnader och
finansiella kursförluster
2023 2022 RÄNTEINTÄKTER OCH FINANSIELLA KURSVINSTER KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGRänteintäkter 898 2 500 200 148 Kursvinster 6 512 6 455 5 386 4 728 Totalt 7 410 8 955 5 586 4 876
Av moderbolagets ränteintäkter är 1 710 kSEK koncerninterna (118). Av moderbolagets kursvinster är 6 455 kSEK hänförliga
till koncernmellanhavande (4 728).
Not B11. Ränteintäkter och
finansiella kursvinster
Not B10. Valutakurseffekter
2023 2022 VALUTAKURSEFFEKTER HAR REDOVISATS I RESULTATRÄKNINGEN ENL FÖLJANDE KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGValutakursvinster i redovisat rörelseresultat - - 18 386 18 386 Valutakursförluster i redovisat rörelseresultat 5 811 5 811 - - Totalt 5 811 5 811 18 386 18 386
Not B9. Avskrivningar/nedskrivningar2023 2022 AVSKRIVNINGAR KONCERNEN MODERBOLAG KONCERNEN MODERBOLAGImmateriella anläggningstillgångar 19 321 2 991 18 744 2 825 Materiella anläggningstillgångar 20 442 2 299 17 984 2 280 Totalt 39 763 5 290 36 728 5 105 2023 2022 NEDSKRIVNINGAR KONCERNEN MODERBOLAG KONCERNEN MODERBOLAGImmateriella anläggningstillgångar - - 3 363 900 Materiella anläggningstillgångar - - - - Totalt - - 3 363 900
2023 2022 AVSKRIVNINGAR PER FUNKTION KONCERNEN MODERBOLAG KONCERNEN MODERBOLAGKostnad sålda varor 16 293 541 14 979 578 Försäljningskostnader 9 758 502 9 025 555 Administrationskostnader 4 207 503 3 681 554 Forsknings- och utvecklingskostnader 9 504 3 744 9 043 3 418 Totalt 39 763 5 290 36 728 5 105 2023 2022 NEDSKRIVNINGAR PER FUNKTION KONCERNEN MODERBOLAG KONCERNEN MODERBOLAGKostnad sålda varor - - - - Försäljningskostnader - - - - Administrationskostnader - - - - Forsknings- och utvecklingskostnader - - 3 363 900 Totalt - - 3 363 900
Avskrivningar/nedskrivningar per funktion
85
2023 2022AVSTÄMNING, SKATTEKOSTNAD KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGRedovisat resultat före skatt 164 222 113 919 148 429 112 678 Skatt enligt gällande skattesats -33 830 -23 467 -30 576 -23 212 Skatteeffekt av:-Effekt av andra skattesatser i utländska dotterföretag -101 - -136 - -Ej skattepliktiga intäkter 897 - 903 - -Ej avdragsgilla kostnader -737 -178 -260 -177 -Utnyttjande av skattemässiga underskott där uppskjuten - - 58 - skattefordran ej redovisatsTotalt -33 771 -23 645 -30 011 -23 389 Justeringar som redovisats innevarande år avseende tidigare -142 -64 -83 -186 års aktuella skattÅrets redovisade skattekostnad -33 913 -23 710 -30 094 -23 575
2023 2022 SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGAktuell skatt -27 209 -23 408 -27 325 -23 569 Justeringar som redovisats innevarande år avseende tidigare -142 -64 -83 -187 års aktuella skattUppskjuten skattekostnad -6 562 -237 -2 685 181 Summa skatt på årets resultat -33 913 -23 710 -30 094 -23 575 Uppskjuten skattTemporära skillnader:Avsättningar -237 -237 181 181 Lager -135 - 544 - Aktiverade utgifter för utvecklingsarbete -9 453 - -6 931 - Övriga immateriella anläggningstillgångar 1 801 - 2 201 - Byggnader och mark 198 - - - Leasing 73 - 163 - Kundrelationer 1 108 - 1 026 - Övriga temporära skillnader 82 - 130 - Summa uppskjuten skatt -6 562 -237 -2 685 181 Uppskjuten skatteskuld/skattefordranTemporära skillnaderAvsättningar 2 795 496 2 825 733 Lager 513 - 648 - Aktiverade utgifter för utvecklingsarbete -40 501 - -31 047 - Övriga immateriella anläggningstillgångar -1 182 - -2 763 - Byggnader och Mark -4 542 Leasing 553 - 479 - Varumärke -6 746 - -6 766 - Kundrelationer -10 450 - -11 555 - Övriga temporära skillnader - - -4 747 - Summa redovisade värde på uppskjuten skatteskuld/-59 560 496 -52 925 733 skattefordran
Not B13. Skatter
Majoriteten av bolagen i koncernen är verksamma i länder som har antagit den nya lagstiftningen för att
implementera den globala minimiskatten, Pillar 2.
86
2023 2022 VARUMÄRKE KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGIngående anskaffningsvärden 27 064 - 24 872 - Omräkningsdifferens -79 - 2 192 - Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 26 985 - 27 064 - Utgående redovisat värde 26 985 - 27 064 -
2023 2022 GOODWILL KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGIngående anskaffningsvärden 124 141 - 114 085 - Omräkningsdifferens -360 - 10 056 - Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 123 781 - 124 141 - Utgående redovisat värde 123 780 - 124 141 -
Not C1. Immateriella tillgångar
2023 2022KUNDRELATIONER KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGIngående anskaffningsvärden 60 204 - 55 328 - Omräkningsdifferens -175 - 4 876 - Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 60 029 - 60 204 - Ingående avskrivningar -13 986 - -8 904 - Årets avskrivningar -4 431 - -4 105 - Omräkningsdifferens 188 - -977 - Utgående ackumulerade avskrivningar -18 229 - -13 986 - Utgående redovisat värde 41 800 - 46 218 -
2023 2022ÖVRIGA IMMATERIELLA TILLGÅNGAR KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGIngående anskaffningsvärden 81 287 32 474 78 947 1 121 Årets anskaffningar - - 201 - Omklassificering - -900 -1 057 31 353 Utrangering -32 - - - Omräkningsdifferens -143 - 3 196 - Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 81 112 31 574 81 287 32 474 Ingående avskrivningar -42 190 -3 158 -32 443 -11 Årets avskrivningar -7 495 -2 450 -7 930 -2 247 Årets nedskrivning - - -900 -900 Omklassificering - 900 1 882 - Omräkningsdifferens -633 - -2 799 - Utgående ackumulerade avskrivningar -50 318 -4 708 -42 190 -3 158 Utgående redovisat värde 30 794 26 867 39 097 29 317
2023-12-31 2022-12-31IMMATRIELLA TILLGÅNGAR FÖRDELADE PER GEOGRAFISKT OMRÅDE KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGUTIFRÅN ANLÄGGNINGSTILLGÅNGENS FYSISKA PLACERING Sverige 229 180 29 935 185 875 32 926 Frankrike 204 043 - 213 354 - EMEA 433 223 29 935 399 229 32 926 Americas - - - - APAC - - - - Totalt 433 223 29 935 399 229 32 926
2023 2022 AKTIVERADE UTGIFTER FÖR UTVECKLINGSARBETE KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGIngående anskaffningsvärden 225 167 41 612 179 561 41 612 Årets aktiveringar 54 707 - 45 751 - Omklassificering -1 764 - - - Omräkningsdifferens -177 - -145 - Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 277 933 41 612 225 167 41 612 Ingående avskrivningar -62 458 -38 003 -53 286 -37 425 Årets avskrivningar -7 395 -541 -6 709 -578 Årets nedskrivning - - -2 463 - Omklassificering 1 764 - - - Omräkningsdifferens 20 - - - Utgående ackumulerade avskrivningar -68 069 -38 544 -62 458 -38 003 Utgående redovisat värde 209 864 3 068 162 709 3 609
Not C1. Immateriella tillgångar
87
Aktiverade utgifter för utvecklingsarbete
Koncernens totala utgifter för forskning och utveckling uppgick till 138 mSEK (134) vilket motsvarar 20 procent (21) av
nettoomsättningen. Av dessa utgifter har 55 mSEK (46) aktiverats, resterande 83 mSEK (89) har belastat årets resultat.
Det redovisade värdet för aktiverade utvecklingsutgifter vilka ännu inte är föremål för avskrivning uppgår till 161 mSEK
(112). Årets utvecklingsarbete avser produkter för att stärka produktportföljen mot kunder inom hematologi.
Goodwill
Goodwillen är hänförlig till förvärvet av RAL Diagnostics och uppgick till 118 mSEK vid förvärvstillfället. Det redovisade
värdet av goodwill uppgick till 124 mSEK (124) vid periodens slut. Det har inte skett någon nedskrivning av goodwillen
under räkenskapsåret.
Varumärke, kundrelationer och övriga immateriella tillgångar
Det redovisade värdet av varumärken med obestämdbar nyttjandeperiod uppgick vid periodens slut till 27 mSEK
(27) och är hänförliga till förvärvet av RAL Diagnostics. Det har inte skett någon nedskrivning av varumärken under
räkenskapsåret.
Periodens utgående redovisade värde för kundrelationer uppgår till 42 mSEK (46) och är hänförligt till förvärvet av RAL
Diagnostics. Avskrivning för perioden har skett enligt plan.
Övriga immateriella tillgångar avser till största del licensrättigheter 27 mSEK (30) samt del förvärvad teknologi
hänförligt till RAL Diagnostics 4 mSEK (10). Licensrättigheterna avser en ny mikroskopiteknologi, Fourier Ptychographic
Microscopy. Avskrivning har skett i enlighet med plan.
Nedskrivningsprövning avseende immateriella tillgångar som inte skrivs av
Företagsledningen har fastställt budgeterade bruttomarginaler baserade på sina förväntningar på
marknadsutvecklingen. Den vägda genomsnittliga tillväxttakten som används överensstämmer med de prognoser
som finns i branschrapporter. Företagsledningens bedömning är att inga rimliga förändringar i de viktiga antagandena
leder till att det beräknade sammanlagda återvinningsvärdet på rörelsesegmentet blir lägre än goodwillen eller
varumärkets sammanlagda redovisade värde. Med ovanstående i beaktande anser företagsledningen att det inte
föreligger något nedskrivningsbehov.
Känslighetsanalysen visar att en ökning av diskonteringsräntan om 0,5 procentenheter, eller en förändring av
rörelsemarginalen med -1 procentenhet är marginalen mellan nyttjandevärdet och redovisat värde fortsatt god.
Använd diskonteringsränta i prövningen (WACC, Weighted Average Cost of Capital) uppgår till 10,1 procent (12,2
procent före skatt). Uthållig tillväxt om 2 procent har använts i prövningen och motsvarar långsiktigt antagande om
real tillväxt.
Se även not A3 avseende antagande kring goodwill och varumärke.
Not C1. Immateriella tillgångar forts
88
Not C2. Materiella anläggningstillgångar
Nyttjanderättstillgångar 2023 2022 BYGGNADER OCH MARK KONCERN KONCERNIngående anskaffningsvärden 66 363 69 554 Årets anskaffningar 226 - Förändring/förlängning kontrakt 2 899 -3 456 Omräkningsdifferens -58 265 Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 69 430 66 363 Ingående avskrivningar -31 312 -24 249 Årets avskrivningar -10 255 -10 308 Förändring/förlängning kontrakt - 3 470 Omräkningsdifferens 36 -225 Utgående ackumulerade avskrivningar -41 530 -31 312 Utgående redovisat värde 27 900 35 051
Nyttjanderättstillgångar 2023 2022 MASKINER OCH ANDRA TEKNISKA ANLÄGGNINGAR KONCERN KONCERNIngående anskaffningsvärden - 984 Förändring/förlängning kontrakt - -1 023 Omräkningsdifferens - 39 Utgående ackumulerade anskaffningsvärden - -Ingående avskrivningar - -701 Årets avskrivningar - -294 Förändring/förlängning kontrakt - 1 023 Omräkningsdifferens - -28 Utgående ackumulerade avskrivningar - -Utgående redovisat värde - -
Nyttjanderättstillgångar2023 2022 INVENTARIER, VERKTYG OCH INSTALLATIONER KONCERN KONCERNIngående anskaffningsvärden 4 820 3 759 Årets anskaffningar 2 375 1 696 Förändring/förlängning kontrakt -1 337 -897 Omräkningsdifferens -8 262 Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 5 849 4 820 Ingående avskrivningar -1 883 -1 376 Årets avskrivningar -1 701 -1 211 Förändring/förlängning kontrakt 873 804 Omräkningsdifferens 18 -100Utgående ackumulerade avskrivningar -2 694 -1 883 Utgående redovisat värde 3 155 2 937
Materiella anläggningstillgångar som ej är nyttjanderättstillgångar 20232022 BYGGNADER OCH MARK KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGIngående anskaffningsvärden 63 407 - 26 259 -Årets anskaffningar 19 016 - 13 902 -Omklassificering - - 19 553 -Omräkningsdifferens -815 - 3 693 -Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 81 608 - 63 407 - Ingående avskrivningar -11 645 - -9 175 -Årets avskrivningar -2 735 - -1 587 -Omräkningsdifferens 125 - -883 -Utgående ackumulerade avskrivningar -14 256 - -11 645 - Utgående redovisat värde 67 352 - 51 762 -
89
Not C2. Materiella anläggningstillgångar forts
Materiella anläggningstillgångar som ej är nyttjanderättstillgångar 2023 2022 MASKINER OCH ANDRA TEKNISKA ANLÄGGNINGAR KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGIngående anskaffningsvärden 28 401 2 962 20 971 2 979 Årets anskaffningar 10 101 1 604 6 003 536 Omklassificering - - -554 -554 Omräkningsdifferens -482 - 1 981 - Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 38 020 4 566 28 401 2 962 Ingående avskrivningar -14 796 -1 921 -11 961 -1 757 Årets avskrivningar -3 050 -505 -1 811 -256 Omklassificering - - 90 92 Omräkningsdifferens 303 - -1 114 - Utgående ackumulerade avskrivningar -17 544 -2 427 -14 796 -1 921 Utgående redovisat värde 20 476 2 139 13 605 1 041
Materiella anläggningstillgångar som ej är nyttjanderättstillgångar 2023 2022 INVENTARIER, VERKTYG OCH INSTALLATIONER KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGIngående anskaffningsvärden 19 160 14 106 17 495 12 772 Årets anskaffningar 2 653 1 596 3 577 2 545 Avyttringar/utrangeringar -232 - -1 766 -1 765 Omklassificering - - -558 554 Omräkningsdifferens -42 - 412 - Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 21 539 15 702 19 160 14 106 Ingående avskrivningar -12 481 -10 276 -11 234 -9 928 Årets avskrivningar -2 701 -1 794 -2 773 -2 024 Återföring av ack.avskrivningar på avyttringar/utrangeringar 232 - 1 766 1 766 Omklassificering - - -90 -90 Omräkningsdifferens 29 - -150 - Utgående ackumulerade avskrivningar -14 921 -12 071 -12 481 -10 276 Utgående redovisat värde 6 619 3 631 6 680 3 829
2023-12-31 2022-12-31MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR FÖRDELADE PER GEOGRAFISKT OMRÅDE UTIFRÅN ANLÄGGNINGSTILLGÅNGENS FYSISKA PLACERINGKONCERN KONCERNSverige 34 959 40 173 Frankrike 90 353 69 496 EMEA 125 312 109 668 Americas - - Japan 191 366 APAC 191 366 Totalt 125 503 110 034
90
Varor i lager som redovisats som en kostnad under året uppgår till 163 426 kSEK (165 847), i koncernen och till 114 111 kSEK
(120 437) i moderbolaget. I årets kostnad ingår nedskrivning av varulager med 3 800 kSEK för koncernen och med 3 800
kSEK för moderbolaget.
Not C3. Varulager2023 2022 VARULAGER KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGRåvaror och förnödenheter 19 744 2 882 19 429 3 646Färdiga varor och handelsvaror 98 501 76 140 115 637 97 088Förskott varor 7 793 7 793 7 505 7 505Totalt 126 038 86 815 142 571 108 240
2023 2022 DEPOSITIONER KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGIngående anskaffningsvärde 5 153 4 546 4 215 3 662 Återvunnen deposition -941 -774 -184 -178 Tillkommande depositioner 17 - 1 081 1 062 Årets omräkningsdifferenser -22 - 39 - Utgående redovisat värde 4 208 3 772 5 153 4 546 2023 2022 ÖVRIGA FINANSIELLA TILLGÅNGAR KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGIngående anskaffningsvärde 188 22 257 222 - Tillkommande övr fin tillg - 13 315 - 22 257 Avyttrad tillgång - - -53 - Årets omräkningsdifferenser - -65 19 - Utgående redovisat värde 188 35 507 188 22 257 Totalt finansiella tillgångar 4 396 39 279 5 340 26 803
Tillkommnade övrig finansiell tillgång i moderbolaget avser lån till dotterbolag
Not C4. Finansiella tillgångar
91
2023 2022BOLAG ORGANISATIONSNUMMER SÄTE ANTAL ANDELAR KAPITALANDEL (%) BOKFÖRT VÄRDE ANTAL ANDELAR KAPITALANDEL (%) BOKFÖRT VÄRDECellaVision International AB 556573-4299 Lund, Sverige 1 000 100 100 kSEK 1 000 100 100 kSEKCellaVision Inc., Kanada 1724445 Toronto, Kanada 1 000 100 6 kSEK 1 000 100 6 kSEKCellaVision Inc., USA 06-1624895 Delaware, USA 10 100 1 SEK 10 100 1 SEKCellaVision Japan K.K. 0104-01-074862 Yokohama, Japan 2 790 100 1 SEK 2 790 100 1 SEKRAL Diagnostics SAS 449 261 403 MartiIllac, Frankrike 901 515 100 259 255 kSEK 901 515 100 259 255 kSEK
Not C5. Aktier och andelar i dotterföretag
Not C6. Kundfordringar
Riskmatris KoncernALLA BELOPP I KSEK 1–30 31–60 61–90 91–120 >120 TOTALÅldersfördelad kundreskontra 21 006 2 385 12 131 504 24 038 Procent i riskzon 0% 0% 0% 0% 0% 0%Riskbelopp - - - - - -
Riskmatris Moderbolaget ALLA BELOPP I KSEK 1–30 31–60 61–90 91–120 >120 TOTALÅldersfördelad kundreskontra 19 182 423 0 -40 - 19 565 Procent i riskzon 0% 0% 0% 0% 0% 0%Riskbelopp - - - - - -
2023 2022 FÖRFALLNA MEN EJ NEDSKRIVNA KUNDFORDRINGAR KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGFörfallna sedan 1–30 dagar 21 006 19 182 27 651 22 055 Förfallna sedan 31–60 dagar 2 385 423 1 728 853 Förfallna sedan 61–90 dagar 12 0 533 1 Förfallna sedan 91–120 dagar 131 -40 112 6 Förfallna mer än 120 dagar 504 - 1 082 269 Totalt 24 038 19 565 31 105 23 185
Per den 31 december 2023 var kundfordringar om 24 038 kSEK (31 105) förfallna inom koncernen utan att något
nedskrivningsbehov bedöms föreligga. Kundfordringarna är till största del relaterade till ett fåtal samarbetspartners.
Bolagets bedömning är att det inte finns någon betydande kreditrisk hos dessa partners vilka tidigare inte haft
några betalningssvårigheter. Åldersanalysen för koncernen avseende dessa kundfordringar framgår ovan. Av dessa
kundfordringar var 12 542 kSEK reglerade vid januari månads utgång 2024. Reserv för okra kundfordringar har
beräknats baserat på historik. Beräkningsmodell framgår av tabellen nedan. Reserven för okra kundfordringar
uppgick till 0 kSEK (0) per den 31 december 2023. Panter som säkerhet för fordringar finns inte.
2023 2022 KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGKontorshyra 53 3 332 53 3 070 Pensionspremier - - - - Försäkringar 1 169 1 136 973 949 Marknadskostnader 687 687 872 872 Licenskostnader 2 716 2 716 2 735 2 735 Övrigt 3 436 1 365 2 065 260 Totalt 8 061 9 238 6 698 7 886
Not C7. Förutbetalda kostnader
och upplupna intäkter
Det registrerade aktiekapitalet i Moderbolaget fördelade sig, per den 31 december 2023
på 23 851 547 aktier med kvotvärde om 15 öre (15) vardera. Antalet utestående aktier är
oförändrat mot samma period föregående år. Varje aktie berättigar till en röst och varje
röstberättigad får vid bolagsstämma rösta för fulla antalet av honom/henne ägda och
företrädda aktier utan begräns-ning i rösträtten. Samtliga aktier medför lika rätt till andel i
bolagets tillgångar och vinst.
Inga aktier innehas av företaget själv.
Under 2023 har det skett en värdeöverföring till aktieägare om 53 666 kSEK (47 703)hänförlig
till utdelning om 2,25 SEK per aktie (2,00).
Not C8. Aktiekapitalet
92
2023 2022 GARANTIAVSÄTTNINGAR KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGIngående värde 2 843 2 843 2 450 2 450 Avsatt under året 1 953 1 953 2 843 2 843 Återförda avsättningar -1 813 -1 813 -1 325 -1 325 Ianspråktaget -1 030 -1 030 -1 125 -1 125 Totalt 1 953 1 953 2 843 2 843 Avsättningarna förfaller :- Inom ett år 1 953 1 953 2 843 2 843 - Senare än ett men inom fem år - - - - Totalt 1 953 1 953 2 843 2 843
Långfristiga avsättningar för moderbolaget består i sin helhet av bonusresevering till bolagets ledning. För koncernen
tillkommer även avsättningar för pensioner. Pensionsavsättningen baseras på aktuariella beräkningar som utgår ifrån
antaganden om diskonteringsränta, framtida löneökningar och förväntad inflation.
Tabellen nedan presenterar årets förändring av koncernens skulder kopplat till finansiering av verksamheten. Tabellen
inkluderar kort- och långfristiga skulder. Den del som förfaller till betalning inom: 1 år uppgår till 36 039 (42 131) kSEK, 1-5 år
28 664 kSEK (60 364).
SKULDER TILLLEASING KONCERNTOTALT KREDITINSTITUT SKULDERPer den 31 december 2022 64 610 37 884 102 495 Kassaflödespåverkande posterUpptagna lån - - - Amortering av lån -31 421 - -31 421 Amortering av leasingavtal - -11 949 -11 949 Icke-kassaflödespåverkande posterIngångna leasingavtal - 5 401 5 401 Effekt av ändrade valutakurser 568 -389 179 Per den 31 december 2023 33 757 30 947 64 704
Not C9. Avstämning av skulder hänförliga till
finansieringsverksamheten
Tabellen nedan presenterar årets förändring av moderföretagets skulder kopplat till finansiering av verksamheten. Tabellen
inkluderar kort- och långfristiga skulder. Den del som förfaller till betalning inom: 1 år uppgår till 21 974 kSEK (28 373) och 1-5
år 4 500 kSEK (26 529). Ingen del förfaller till betalning överstigande 5 år.
 MODERBOLAG SKULDER TILL KREDITINSTITUT TOTALT
Per den 31 december 2022 54 902 54 902
Kassaflödespåverkande poster
Upptagna lån - -
Amortering av lån -29 024 -29 024
Icke-kassaflödespåverkande poster
Effekt av ändrade valutakurser 596 596
Per den 31 december 2023 26 474 26 474
2023 2022 LÅNGFRISTIGA AVSÄTTNINGAR KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGIngående värde 3 740 718 3 636 232 Avsatt/upplöst under året 1 256 -261 528 486 Återförda avsättningar -42 - -724 - Omräkningsdifferens -9 - 300 - Totalt 4 945 457 3 740 718 Avsättningarna förfaller :- Inom ett år - - - - - Senare än ett men inom fem år 1 681 457 760 718 - Senare än fem år 3 264 - 2 980 - Totalt 4 945 457 3 740 718
Not C10. Avsättningar, garantier och bonus
93
Not C14. Disposition av företagets vinst
2023 2022 TILL ÅRSSTÄMMANS FÖRFOGANDE STÅR MODERBOLAG MODERBOLAGBalanserat resultat 410 448 375 012 Årets resultat 90 209 89 103 Totalt 500 657 464 114 Styrelsen föreslår årsstämman följande dispostionTill aktieägarna utdelas, 2,25 kronor (2,25) per aktie 53 666 53 666 I ny räkning överförs 446 991 410 448 Totalt 500 657 464 114
Not C11. Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter
2023 2022UPPLUPNA KOSTNADER KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGSemesterskuld 19 141 13 086 16 767 11 209 Konsultarvode 1 265 1 265 1 861 1 861 Sociala avgifter 12 056 9 272 11 416 9 076 Personalkostnader 1 984 1 363 1 903 613 Incitamentsprogram 8 501 6 337 3 512 1 433 Övrigt 2 576 1 400 2 366 1 073 Totalt 45 523 32 722 37 825 25 264
2023 2022FÖRUTBETALDA INTÄKTER KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGIngående balans förutbetalda intäkter - - 3 006 3 006 Intäktsfört under året -3 006 -3 006 Utgående balans förutbetalda intäkter - - - -
Not C12. Ställda säkerheter och
eventualförpliktelser
2023 2022 STÄLLDA SÄKERHETER KONCERN MODERBOLAG KONCERN MODERBOLAGFöretagsinteckning 29 559 12 500 29 609 12 500 Totalt 29 559 12 500 29 609 12 500 Eventualförpliktelser Inga Inga Inga Inga
Not C13. Poster som ej ingår i kassaflödet
 KONCERNEN 2023 2022Avskrivningar/nedskrivningar 39 763 40 097 Nedskrivning lager 3 800 - Förändring av periodiseringsposter och avsättningar 6 651 -3 136 Orealiserade kursdifferenser -832 7 827 Totalt 49 382 44 788
 MODERBOLAGET 2023 2022
Avskrivningar/nedskrivningar 5 290 6 003
Nedskrivning lager 3 800 -
Förändring i periodiseringsposter och avsättningar 4 954 -3 110
Orealiserade kursdifferenser 4 208 4 932
Totalt 18 252 7 825
94
Årsredovisningens godkännande
Lund den 10 april 2024
Årsredovisningens godkännande
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts
av styrelsen den 10 april 2024. Koncernens rapport över
totalresultat samt rapport över finansiell ställning och
moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för
fastställelse på årsstämman den 3 maj 2024.
Styrelsen och verkställande direktören intygar härmed att
årsredovisningen har upprättats enligt Årsredovisningslagen
samt RFR 2 och ger en rättvisande bild av företagets ställning
och resultat och att förvaltningsberättelsen ger en rättvisande
översikt över utvecklingen av företagets verksamhet,
ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och
osäkerhetsfaktorer som företaget står inför.
Styrelsen och verkställande direktören intygar härmed att
koncernredovisningen har upprättats enligt International
Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits
av EU, Årsredovisningslagen samt RFR 1, och ger en
rättvisande bild av koncernens ställning och resultat och
att förvaltningsberättelsen för koncernen ger en rättvisande
översikt överutvecklingen av koncernens verksamhet,
ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och
osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står
inför.
Årsstämma
Årsstämman kommer att hållas den 3 maj 2024 kl. 15.00 i
CellaVisions lokaler på Mobilvägen 12 i Lund.
Utdelning per aktie
Styrelsen föreslår årsstämman att utdelning ska ske om 2,25
SEK per aktie för 2023.
Mikael Worning
Styrelsens ordförande
Christer Fåhraeus
Styrelseledamot
Louise Armstrong-Denby
Styrelseledamot
Ann-Charlotte Jarleryd
Styrelseledamot
Stefan Wolf
Styrelseledamot
Kent Stråhlen
Styrelseledamot
Arbetstagarrepresentant
Simon Østergaard
Verställande direktör och koncernchef
Vår revisionsberättelse har avgivits den 10 april 2024
KPMG AB
Jonas Nihlberg
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Tobias Lindberg
Auktoriserad revisor
95
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för CellaVision AB för år 2023. Bolagets
årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 50-94 i
detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella
ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per
den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt IFRS Accounting Standards, så som
de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden
omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 44-49 och
hållbarhetsrapporten på sidorna 25-39. Förvaltningsberättelsen
är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer
resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget samt
rapport över totalresultat och balansräkningen för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets
revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens (537/2014)
artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har
tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de
områden som enligt vår professionella bedömning var de
mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen för den aktuella perioden.
Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen
av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Identifiering och värdering av balanserade utvecklingsutgifter
Se not A3 om viktiga uppskattningar och antanganden
för redovisningsändamål, not C1 om balanserade
utgifter för utvecklingsarbeten i årsredovisningen, samt
redovisningsprinciper på sidorna 71-75 i årsredovisningen och
koncernredovisningen för detaljerade upplysningar och
beskrivning av området.
Beskrivning av området
Koncernen redovisar per den 31 december 2023 balanserade
utvecklingsutgifter om 210 miljoner kronor. Identifiering
av forsknings- respektive utvecklingsfasen är viktig för att
säkerställa huruvida balanserade utgifter är aktiverbara. Värdet
på de redovisade tillgångarna är avhängt framtida avkastning
på de produkter som utvecklingsutgifterna hänför sig till.
Ledningen utvärderar också löpande utvecklingsprojekten för
att identifiera eventuella nedskrivningsbehov.
Bolaget utför även nedskrivningsprövning av tillgångar
med obestämbar nyttjandeperiod. I sådant test ingår även
balanserade utvecklingsutgifter. Se vidare beskrivning av
området Värdering av goodwill och varumärke med obestämbar
nyttjandeperiod.
Felaktig bedömning och antaganden kan ge en påverkan på
koncernens resultat och finansiella ställning.
Hur området har beaktats i revisionen
Vi har granskat bolagets aktiverade utgifter och ledningens
bedömningar avseende aktiverbarhet för att säkerställa att
dessa överenstämmer med gällande redovisningsregler. Vi
har även intervjuat ledningen om deras löpande utvärdering
av eventuella indikationer på nedskrivningsbehov avseende
utvecklingsprojekten.
Vi har granskat bolagets nedskrivningsprövning. Se vidare
beskrivning av området Värdering av goodwill och varumärke
med obestämbar nyttjandeperiod.
Vi har också kontrollerat fullständigheten i upplysningarna i
årsredovisningen.
Värdering av goodwill och varumärke med obestämbar
nyttjandeperiod
Se not A3 om viktiga uppskattningar och antanganden för
redovisningsändamål, not C1 om Goodwill och Varumärke,
samt redovisningsprinciper på sidorna 71-75 i årsredovisningen
och koncernredovisningen för detaljerade upplysningar och
beskrivning av området.
Beskrivning av området
Koncernen redovisar per den 31 december 2023 goodwill och
varumärke med obestämbar nyttjandeperiod om 151 miljoner
kronor. Dessa avser övervärden som har uppkommit i samband
med förvärv. Tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod ska
årligen vara föremål för minst en nedskrivningsprövning,
vilken innehåller både komplexitet och betydande inslag av
bedömningar från ledningen av koncernen.
Prövningen ska enligt gällande regelverk genomföras enligt
en teknik där ledningen gör framtidsbedömningar om
verksamhetens interna- och externa förutsättningar och
planer. Exempel på sådana bedömningar är framtida in- och
Revisionsberättelse
TILL BOLAGSSTÄMMAN I CELLAVISION AB, ORG. NR 556500-0998
96
utbetalningar, vilka bland annat kräver antaganden om framtida
marknadsförutsättningar. Ett annat viktigt antagande är vilken
diskonteringsränta som bör användas för att beakta att framtida
bedömda inbetalningar är förenade med risk och därmed är
värda mindre än de likvida medel som är direkt tillgängliga för
koncernen.
Felaktig bedömning och antaganden kan ge en påverkan på
koncernens resultat och finansiella ställning.
Hur området har beaktats i revisionen
Vi har tagit del av bolagets nedskrivningsprövning för att
bedöma huruvida den är genomförd i enlighet med den teknik
som föreskrivs.
Vidare har vi bedömt rimligheten i de framtida in- och
utbetalningarna samt den antagna diskonteringsräntan genom
att ta del av och utvärdera ledningens skriftliga dokumentation
och planer. Vi har även intervjuat ledningen samt utvärderat
tidigare års bedömningar i förhållande till faktiska utfall.
Vi har konsulterat egna värderingsspecialister för att på så sätt
säkerställa erfarenhet och kompetens inom området.
En viktig del i vårt arbete har även varit att utvärdera hur
förändringar i antaganden kan påverka värderingen, det vill säga
att kritiskt utvärdera koncernens känslighetsanalys.
Vi har också kontrollerat fullständigheten i upplysningarna
i årsredovisningen och bedömt om de överensstämmer
med de antaganden som bolaget har tillämpat i sin
nedskrivningsprövning samt om informationen är tillräckligt
omfattande för att förstå koncernledningens bedömningar.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 1-39 samt 99-103. Den andra informationen består också
av ersättningsrapporten som vi inhämtade före datumet för
denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna information och
vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra
information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den
information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat
under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt
verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS Accounting
Standards så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande
direktören ansvarar även för den interna kontroll som de
bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning
och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande
direktören för bedömningen av bolagets och koncernens
förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är
tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan
att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om
fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte
om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera
bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något
realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse
som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög
grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision
som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan
finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga
felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag,
utformar och utför granskningsåtgärder bland annat
utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är
tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund
för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en
väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre
än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag,
eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi,
förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information
eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn
till omständigheterna, men inte för att uttala oss om
effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och
verkställande direktören använder antagandet om
fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med
grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det
finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana
händelser eller förhållanden som kan leda till betydande
97
tvivel om bolagets och koncernens förmåga att fortsätta
verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en
väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen
fästa uppmärksamheten på upplysningarna i
årsredovisningen och koncernredovisningen om den
väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar
är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen
och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på
de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för
revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller
förhållanden göra att ett bolag och en koncern inte längre
kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen,
strukturen och innehållet i årsredovisningen och
koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och om
årsredovisningen och koncernredovisningen återger de
underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt
som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informationen för enheterna
eller affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett
uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för
styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen.
Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens
planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den.
Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under
revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den
interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har
följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp
alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka
vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits
för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer
vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen,
inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga
felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt
betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i
revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar
förhindrar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra
författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till
disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en revision av
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för
CellaVision AB för år 2023 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets
och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer
på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland
annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets
bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som
kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett
förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är
förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av
förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna.
Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras
på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och
98
väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på
sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga
för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha
särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och
prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och
andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om
ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens
förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust
har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval
av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en granskning av
att styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten)
enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden
för CellaVision AB för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett
format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar
enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till CellaVision
AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a
§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer är nödvändig för att upprätta Esef-
rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om
Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format
som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
gransknings¬åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-
rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-
rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on
Quality Management 1, som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning
inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av
yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga
krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vi väljer vilka åtgärder som
ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för
väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar vi de delar av den interna kontrollen som är relevanta
för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram
underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är
ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte
i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna
kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering
av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med
iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
KPMG AB, Box 227, 201 22 , Malmö, utsågs till CellaVision
ABs revisor av bolagsstämman den 5 maj 2023. KPMG AB eller
revisorer verksamma vid KPMG AB har varit bolagets revisor
sedan 2022.
Malmö den 10 april 2024
KPMG AB
Jonas Nihlberg
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Tobias Lindberg
Auktoriserad revisor
99
Nettoomsättning
2023 2022
 KSEK JAN–DEC JAN–DEC JAN–DEC JAN–DEC
Förra perioden 639 340 565 552
Organisk tillväxt -1% -5 979 4% 20 657
Valutaeffekt 7% 43 931 9% 53 131
Nuvarande period 6% 677 292 13% 639 340
EBITDA
2023 2022
 KSEK JAN–DEC JAN–DEC
Rörelseresultat 167 051 158 266
Avskrivningar 39 763 40 097
EBITDA 206 814 198 363
Bruttomarginal
2023 2022
 KSEK JAN–DEC JAN–DEC
Nettoomsättning 677 292 639 340
Bruttoresultat 463 040 438 317
Bruttomarginal 68,4% 68,6%
Rörelsemarginal
2023 2022
 KSEK JAN–DEC JAN–DEC
Nettoomsättning 677 292 639 340
Rörelseresultat 167 051 158 266
Rörelsemarginal 24,7% 24,8%
Räntabilitet på eget kapital
2023 2022
 KSEK JAN–DEC JAN–DEC
Periodens resultat 130 309 118 335
Genomsnittligt eget kapital 679 009 592 454
Räntabilitet på eget kapital 19% 20%
Räntabilitet på operativt kapital
2023 2022
 KSEK JAN–DEC JAN–DEC
Rörelseresultat 167 051 158 266
Genomsnittligt operativt kapital 643 245 580 316
Räntabilitet på operativt kapital 26% 27%
Soliditet
2023 2022
 KSEK 31 DECEMBER 31 DECEMBER
Eget kapital 716 389 641 628
Balansomslutning 928 712 891 748
Soliditet 77% 72%
Nettoinvesteringar
2023 2022
 KSEK JAN–DEC JAN–DEC
Materiella investeringar 31 770 23 482
Immateriella investeringar 54 707 43 895
Avyttringar -232 -1 957
Nettoinvesteringar 86 245 65 420
Eget kapital per aktie
2023 2022
 SEK 31 DECEMBER 31 DECEMBER
Eget kapital 716 389 331 641 628 200
Antal utestående aktier 23 851 547 23 851 547
Eget kapital per aktie 30,04 26,90
Nettoskuldsättningsgrad
2023 2022
 KSEK JAN-DEC JAN-DEC
Skulder till kreditinstitut, inkl. leasingskulder 64 703 102 494
Likvida medel 121 645 108 053
Summa nettoskuld -56 942 -5 559
Eget kapital 716 389 641 628
Nettoskuldsättningsgrad -0,08 -0,01
Bolaget presenterar vissa finansiella mått i årsredovisningen som inte definieras enligt IFRS. De finansiella måtten används av bolagets ledning för att utvärdera relevanta trender och bolaget anser att de kan vara värdefull kompletterande information till investerare.
CellaVisions definitioner av dessa mått kan skilja sig från andra företags definitioner av samma begrepp. Dessa finansiella mått ska därför ses som ett komplement snarare än en ersättning för mått som definieras enligt IFRS. Nedan presenteras definitioner av mått
som inte definieras enligt IFRS och som inte nämns på annan plats i årsredovisningen. Avstämning av dessa mått sker i tabeller nedan.
Alternativa nyckeltal
100
Alternativa nyckeltal forts
Beräkning av operativt kapital
2023 2022
 KSEK JAN-DEC JAN-DEC
Balansomslutning 928 712 891 748
Avgår:
Likvida medel 121 645 108 053
Finansiella anläggningstillgångar 4 396 5 340
Övriga kortfristiga skulder, ej räntebärande 2 453 2 372
Leverantörsskulder 32 534 47 864
Garantiavsättningar 1 953 2 843
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 45 523 37 824
Avsättningar 4 945 3 740
Uppskjuten skatteskuld 59 560 52 925
Summa, operativt kapital 655 704 630 787
101
Antal anställda, genomsnitt
Medelantalet anställda beräknas som ett genomsnitt av
antalet anställda personer vid periodens ingång och utgång.
Bruttoresultat
Nettoomsättning med avdrag för kostnad sålda varor.
EBITDA
Mäter företagets rörelseresultat före räntor, skatt,
nedskrivningar och avskrivningar.
Eget kapital per aktie
Eget kapital i förhållande till antal aktier vid årets slut.
Eget kapital per aktie efter full utspädning
Eget kapital efter utspädning i förhållande till antal aktier
vid årets slut, som om full utspädning skett.
Nettoinvesteringar
Materiella och immateriella investeringar justerat för
avyttringar.
Nettoskuldsättningsgrad
Nettolåneskuld i förhållande till eget kapital.
(Nettolåneskuld beräknas som låneskuld minus kassa vid
periodens utgång.)
Operativt kapital
Balansomslutningen minskad med likvida medel, finansiella
tillgångar, uppskjuten skattefordran och icke räntebärande
skulder.
Resultat per aktie
Årets resultat i förhållande till genomsnittligt vägt antal
aktier.
Resultat per aktie efter full utspädning
Årets resultat i förhållande till genomsnittligt vägt
antal aktier ökat med det antal som tillkommer vid full
utspädning.
Räntabilitet på eget kapital
Årets resultat i förhållande till genomsnittligt eget kapital.
Räntabilitet på operativt kapital
Resultat före finansiella intäkter och finansiella kostnader i
förhållande till genomsnittligt operativt kapital.
Räntetäckningsgrad
Rörelseresultat ökat med ränteintäkter i förhållande till
räntekostnader.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat (EBIT) i procent av nettoomsättningen
under perioden.
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före finansiella poster och skatt.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.
Valutaeffekt
Valutakursers påverkan på försäljningstillväxt i perioden.
Årets kassaflöde
Resultat efter finansiella poster plus avskrivningar och
övriga ej kassaflödespåverkande poster med avdrag
för betald skatt, justerat för minskning/ökning av
rörelsekapitalet exklusive likvida medel och med avdrag för
nettoinvesteringar i anläggningstillgångar, förändringen av
upptagna/återbetalda lån samt utbetald utdelning.
Finansiella
definitioner
102
Algoritm
En systematisk procedur inom matematik och
databehandling som i ett ändligt antal steg anger hur en
beräkning utförs eller löser ett givet problem.
Anemi
Blodbrist. För låg halt av hemoglobin, blodets
syretransporterande ämne, som förekommer i röda
blodkroppar.
Artificiell intelligens
Samlingsterm för en maskins förmåga att efterlikna
mänsklig intelligens.
Bakteriologi
Gren inom mikrobiologi som studerar bakteriens morfologi,
ekologi, genetik och biokemi.
Benmärg
Vävnad i skelettbenenshålrum där blodkroppar
bildas. Benmärgsprover kan visa benmärgssjukdomar,
blodsjukdomar och vissa typer av cancer.
Biomedicinsk analytiker
Legitimerad yrkeskategori som tjänstgör vid laboratorier
och fysiologiska enheter. Som biomedicinsk analytiker
med inriktning laboratoriemedicin utför man olika typer
av laboratorieanalyser, till exempel på blod eller vävnad.
Analyserna görs bland annat för att ställa diagnoser, följa
sjukdomsförlopp och bedöma behandling.
Blodplättar
Allmän term för Trombocyter. Har som huvuduppgift
att hejda blödningar som uppstått i kroppens blodkärl
genom att täppa igen de öppna sår som uppstått. Om detta
inte hejdar blödningen aktiverar trombocyterna blodets
koagulering.
Cerebrospinalvätska
Genomskinlig vätska som omsluter hjärna och ryggmärg.
Cellräknare
Vid misstanke om en hematologisk sjukdom är blodstatus
det första prov som vården beställer. Blodstatus används
rutinmässigt för att få en övergripande status av olika celler
i blodet. Huvuddelen av proverna analyseras med hjälp av
cellräknare. Prover som uppvisar någon typ av avvikelse går
vidare för ytterligare granskning i CellaVisions instrument,
då är blodet utstryket och infärgat på ett objektglas.
Utan tillgång på CellaVisions instrument granskas provet
manuellt i mikroskop.
Cytologi
ran om celler. Undersökning av huvudsakligen
vätskebaserade prover, exempelvis från spinalvätska,
lungvätska och ledvätska, i syfte att finna bakterier,
cancerceller samt blodceller. Det kanske mest frekventa
cytologiprovet är cellprov från livmodertappen, där man
söker efter cellförändringar i syfte att hitta cancer eller dess
förstadier.
Ordlista
103
Digital cellmorfologi
Automation och digital bildbehandling av cellmorfologi.
Differentialräkning
Undersökning av utseendet hos de vita blodkropparna
i det cirkulerande blodet för att få information om den
procentuella fördelningen på olika typer.
Food and Drug Administration (FDA)
USA:s läkemedels- och livsmedelsmyndighet.
Hematologi
Betyder ”läran om blodet och dess sjukdomar” och är en
medicinsk specialitet som forskar i och behandlar sjukdomar
i blod och blodbildande organ.
In vitro
Den gren inom medicinteknik som avser prover som
analyseras utanför kroppen.
Klinisk kemi
Medicinsk specialitet med uppgift att ta fram,
vidareutveckla och förse sjukvården med bland annat
kemiska analyser på blod eller andra kroppsvätskor,
cellanalyser och immunologiska analyser.
Leukemi/blodcancer
Leukemi är en gemensam benämning på flera cancerliknande
blodsjukdomar i den blodbildande benmärgen som innebär
att de vita blodkropparna förändrats och förökar sig
okontrollerat i benmärgen och blodet.
Monolager
Ett lager av celler där ingen cell ligger ovanpå en annan, utan
alla ligger sida vid sida på en yta.
Morfologi
En gren inom biologi som handlar om organismers form och
struktur.
Mykologi
Vetenskapen om svamparna.
Neurala nätverk
Matematisk teori som efterliknar hjärnans sätt att lära sig.
Patologi
ran om sjukdomars orsak och utveckling, framför allt
med utgångspunkt från strukturella förändringar av
cellers, vävnaders och organs morfologiska uppbyggnad.
Mikroskopiska studier av vävnadsutsnitt och biopsier,
som kan bäddas i paraffin eller frysas. Ett exempel på
patologianalyser är biopsier av misstänkt bröstcancervävnad.
Parasitologi
Vetenskaplig disciplin som behandlar parasiters biologi och
parasitsjukdomar, inklusive distribution, biokemi, fysiologi,
molekylärbiologi, ekologi, evolution och kliniska aspekter av
parasiter och värdens reaktion på dessa.
Perifert blod
Blod som färdas genom hjärta, artärer, kapillärer och vener.
Reagenser
Ämnen avsedda för påvisande eller bestämning av något
annat ämne med kemisk eller mikroskopisk teknik, särskilt
vid analys.
Romanowsky-effekten (Romanowsky-Giemsa-effekten)
En färg som bildar nyanser som inte kan tillskrivas enbart
färgningskomponenterna: distinkta nyanser av lila i
cellkärnan och inuti granulat i cytoplasman hos vissa
blodkroppar.
Röda blodceller (erytrocyter)
Har som uppgift är att frakta syre till cellerna, och koldioxid
från dem till lungorna. Utgör normalt det största antalet
celler i blodet.
State Food and Drug Administration of the People´s
Republic of China (SFDA)
Kinas läkemedels- och livsmedelsmyndighet.
Vita blodceller (leukocyter)
Har som viktigaste uppgift att försvara kroppen mot
infektioner. Hos en frisk person förekommer normalt fem
klasser av vita blodkroppar: neutrofiler, eosinofiler, basofiler,
monocyter och lymfocyter.
104
EVOLVING MICROSCOPY
ELEVATING HEALTHCARE
529900IUBZBZ0HXFJ1142023-01-012023-12-31529900IUBZBZ0HXFJ1142022-01-012022-12-31529900IUBZBZ0HXFJ1142023-12-31529900IUBZBZ0HXFJ1142022-12-31529900IUBZBZ0HXFJ1142021-12-31529900IUBZBZ0HXFJ1142021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900IUBZBZ0HXFJ1142022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900IUBZBZ0HXFJ1142022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900IUBZBZ0HXFJ1142021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900IUBZBZ0HXFJ1142022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900IUBZBZ0HXFJ1142022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900IUBZBZ0HXFJ1142021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900IUBZBZ0HXFJ1142022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900IUBZBZ0HXFJ1142022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900IUBZBZ0HXFJ1142021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900IUBZBZ0HXFJ1142022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900IUBZBZ0HXFJ1142022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900IUBZBZ0HXFJ1142021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember529900IUBZBZ0HXFJ1142022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember529900IUBZBZ0HXFJ1142022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember529900IUBZBZ0HXFJ1142021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900IUBZBZ0HXFJ1142022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900IUBZBZ0HXFJ1142022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900IUBZBZ0HXFJ1142023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900IUBZBZ0HXFJ1142023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900IUBZBZ0HXFJ1142023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900IUBZBZ0HXFJ1142023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900IUBZBZ0HXFJ1142023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900IUBZBZ0HXFJ1142023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900IUBZBZ0HXFJ1142023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900IUBZBZ0HXFJ1142023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900IUBZBZ0HXFJ1142023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember529900IUBZBZ0HXFJ1142023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember529900IUBZBZ0HXFJ1142023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900IUBZBZ0HXFJ1142023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares