| Koncernens resultaträkning | |||
SEK M | Not | 2024 | 2023 |
Intäkter | 2 | ||
Kostnad för sålda varor | 2 | - | - |
Bruttoresultat | |||
Försäljningskostnader | - | - | |
Administrationskostnader | - | - | |
Kostnader för forskning och utveckling | 5 | - | - |
Övriga rörelseintäkter | 6 | ||
Övriga rörelsekostnader | 7 | - | - |
Rörelseresultat | 2, 3, 4, 5, 8, 17 | ||
Finansiella intäkter | |||
Finansiella kostnader | - | - | |
Finansnetto | 9 | ||
Resultat efter finansiella poster | |||
Inkomstskatt | 10 | - | - |
Årets resultat | |||
| Årets resultat hänförligt till | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Resultat per aktie, SEK | 11 | ||
Före utspädning | |||
Efter utspädning |
| Koncernens rapport över totalresultat | |||
SEK M | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen | |||
Aktuariella vinster (förluster) på förmånsbestämda pensionsplaner | 20 | - | |
Skatt hänförligt till poster som inte kommer att omklassificeras | 10 | - | |
Totalt poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen | - | ||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | |||
Valutakursdifferenser | - | ||
Justering säkringsreserv | 26 | - | - |
Skatt hänförligt till poster som kan komma att omklassificeras | 10 | ||
Totalt poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | - | ||
Övrigt totalresultat | - | ||
Totalresultat för perioden | |||
| Totalresultat hänförligt till | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande |
| Koncernens balansräkning | |||
SEK M | Not | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Goodwill | 12 | ||
Övriga immateriella tillgångar | 12 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 13 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 14 | ||
Långfristiga finansiella tillgångar | 15 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 10 | ||
Anläggningstillgångar | |||
Varulager | 16 | ||
Kundfordringar | 17 | ||
Skattefordringar | 10 | ||
Övriga kortfristiga fordringar | 18 | ||
Kortfristiga fordringar | |||
Likvida medel | 26 | ||
Omsättningstillgångar | |||
Totala tillgångar | |||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | 1 | ||
Balanserade vinstmedel | 1 | ||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Totalt eget kapital | 19 |
| — Finansiella rapporter och noter | |||
SEK M | Not | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Avsättningar till pensioner | 20 | ||
Lån | 21 | ||
Övriga långfristiga räntebärande skulder | 21 | ||
Långfristiga räntebärande skulder | |||
Uppskjutna skatteskulder | 10 | ||
Övriga långfristiga avsättningar | 22 | ||
Övriga långfristiga skulder | 23 | ||
Långfristiga icke räntebärande skulder | |||
Långfristiga skulder | |||
Lån | 21 | ||
Övriga kortfristiga räntebärande skulder | 21 | ||
Kortfristiga räntebärande skulder | |||
Leverantörsskulder | |||
Förskott från kunder | 2 | ||
Skatteskulder | 10 | ||
Övriga kortfristiga avsättningar | 22 | ||
Upplupna kostnader | 24 | ||
Övriga kortfristiga icke räntebärande skulder | 23 | ||
Kortfristiga icke räntebärande skulder | |||
Kortfristiga skulder | |||
Totalt eget kapital och skulder |
| Koncernens kassaflödesanalys | |||
SEK M | Not | 2024 | 2023 |
| Löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | |||
| Justeringar för ej kassagenererande poster: | |||
Avskrivningar och nedskrivningar | |||
Pensioner | - | - | |
Övriga ej kassagenererande poster | |||
Erhållen ränta | |||
Betald ränta | - | - | |
Betald skatt | - | - | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
förändring av rörelse kapital | |||
| Förändringar i rörelsekapital | |||
Varulager | - | - | |
Kundfordringar | - | ||
Övriga fordringar | - | - | |
Leverantörsskulder | - | ||
Övriga skulder | - | ||
Förändringar i rörelsekapital | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Investeringar i immateriella tillgångar | 12 | - | - |
Kassaflöde från avyttringar av immateriella tillgångar | 12 | ||
Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 13 | - | - |
Kassaflöde från avyttringar av materiella anläggningstillgångar | 13 | ||
Förvärv av verksamheter och aktier, exklusive likvida medel | 28 | - | |
Övriga investeringar och finansiella tillgångar | - | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - |
SEK M | Not | 2024 | 2023 |
| Finansieringsverksamheten | |||
Upptagande av lån | |||
Amortering av lån | - | - | |
Amortering av leasingskulder | - | - | |
Aktieswap | 19 | - | - |
Utbetald utdelning | 19 | - | - |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 21 | - | - |
Nettoförändring av likvida medel | |||
Likvida medel vid årets början | |||
Valutakursdifferenser i likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets slut |
Inledning | Strategi och ver | Finansiell information ksamhet Divisioner Bolagsstyrning Hållbarhet Övrigt | |||||||
| — Finansiella rapporter och noter | |||||||||
| Koncernens förändring av eget kapital | Eget kapital | ||||||||
| Övrigt | hänförligt till | Innehav utan | |||||||
| Aktie- | tillskjutet | Omräknings- | Balanserade | moderbolagets | bestämmande | Summa eget | |||
SEK M | Not | kapital | kapital | reserv | Säkringsreserv | vinstmedel | aktieägare | inflytande | kapital |
Eget kapital 1 januari 2023 | |||||||||
Omallokering | 1 | - | |||||||
Justerad ingående balans 1 januari 2023 | 1 | ||||||||
| Förändringar | |||||||||
Årets resultat | |||||||||
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt | - | - | - | - | - | ||||
Totalresultat för året | - | - | |||||||
Kassaflödessäkring, överföring till säkrad post | - | - | - | ||||||
Skatt på kassaflödessäkring, överföring till säkrad post | |||||||||
Netto kassaflödessäkring, överföring till säkrad post | - | - | - | ||||||
Aktierelaterade ersättningar | 3, 19 | ||||||||
Aktieswap | 19 | - | - | - | |||||
Utdelning | 19 | - | - | - | |||||
Summa transaktioner med ägare | - | - | - | ||||||
Eget kapital 31 december 2023 | - | ||||||||
| Förändringar | |||||||||
Årets resultat | |||||||||
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt | – | ||||||||
Totalresultat för året | - | ||||||||
Kassaflödessäkring, överföring till säkrad post | - | - | - | ||||||
Skatt på kassaflödessäkring, överföring till säkrad post | |||||||||
Netto kassaflödessäkring, överföring till säkrad post | - | - | - | ||||||
Aktierelaterade ersättningar | 3, 19 | ||||||||
Aktieswap | 19 | - | - | - | |||||
Utdelning | 19 | - | - | - | |||||
Summa transaktioner med ägare | - | - | - | ||||||
Eget kapital 31 december 2024 | - | ||||||||
— Patent och varumärken | 10–20 år |
— Kundrelationer | 7–10 år |
— Aktiverade utvecklingskostnader | 3–10 år |
— Programvara för IT-verksamheten | 3 år |
— Mark | obegränsad nyttjandeperiod |
— Byggnader | 10–50 år |
— Anläggningsförbättringar | 10–50 år |
— Maskiner och tekniska anläggningar | 5–25 år |
| — Beräknad nyttjandeperiod | |
— Datorutrustning | 3–5 år |
| Gemen- | ||||||||
| samma | Elimine- | Koncernen | ||||||
202 | 4, SEK M | Tube | Kanthal | Strip | funktioner | Ofördelat | ringar | totalt |
| Intäkter | ||||||||
Externa intäkter | 14 027 | 4 200 | 1 465 | 0 | 19 691 | |||
Interna intäkter | 427 | 36 | 0 | 0 | -462 | 0 | ||
Totalt | 14 453 | 4 235 | 1 465 | 0 | -462 | 19 691 | ||
Kostnad för sålda varor | -12 178 | -2 819 | -1 204 | 0 | 462 | -15 740 | ||
Justerad EBIT | 1 422 | 750 | 66 | -294 | 1 944 | |||
Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
Metallpriseffekter | -378 | -59 | -9 | 0 | -446 | |||
EBIT | 1 044 | 691 | 56 | -294 | 1 498 | |||
Finansnetto | 73 | |||||||
Resultat efter finansnetto | 1 571 | |||||||
| Övrig segmentsinformation | ||||||||
| Segmentstillgångar | ||||||||
Anläggningstillgångar | 6 907 | 2 773 | 401 | 169 | 320 | 10 569 | ||
Varulager | 5 605 | 1 166 | 636 | 0 | 0 | 7 407 | ||
Kundfordringar | 2 192 | 538 | 181 | 0 | 0 | 2 911 | ||
Övriga fordringar | 594 | 125 | 43 | 97 | 0 | 859 | ||
| Segmentsskulder | ||||||||
Leverantörsskulder | -1 761 | -322 | -53 | -114 | 0 | -2 249 | ||
Övriga skulder | -1 507 | -353 | -148 | -99 | 0 | -2 107 | ||
Sysselsatt kapital | 11 735 | 3 809 | 1 049 | 4 | 1 298 | 17 895 | ||
Rörelsekapital | 5 111 | 1 155 | 659 | -104 | 0 | 6 821 | ||
Investeringar i anläggningstillgångar | 841 | 270 | 37 | 46 | 0 | 1 195 | ||
Avskrivningar | -720 | -120 | -48 | -27 | 0 | -914 | ||
Nedskrivningar | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | ||
| Övriga icke | ||||||||
kassaflödespåverkande poster | 146 | 14 | 9 | 0 | 10 | 180 |
| Gemen- | ||||||||
| samma | Elimine- | Koncernen | ||||||
202 | 3, SEK M | Tube | Kanthal | Strip | funktioner | Ofördelat | ringar | totalt |
| Intäkter | ||||||||
Externa intäkter | 14 475 | 4 609 | 1 585 | 0 | 20 669 | |||
Interna intäkter | 397 | 43 | 6 | 0 | -447 | 0 | ||
Totalt | 14 872 | 4 653 | 1 592 | 0 | -447 | 20 669 | ||
Kostnad för sålda varor | -12 180 | -3 105 | -1 252 | 0 | 447 | -16 090 | ||
Justerad EBIT | 1 491 | 844 | 109 | -303 | 2 141 | |||
Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
Metallpriseffekter | -30 | -65 | 0 | 0 | -95 | |||
EBIT | 1 460 | 778 | 110 | -303 | 2 046 | |||
Finansnetto | 28 | |||||||
Resultat efter finansnetto | 2 074 | |||||||
| Övrig segmentsinformation | ||||||||
| Segmentstillgångar | ||||||||
Anläggningstillgångar | 6 672 | 2 485 | 405 | 152 | 250 | 9 963 | ||
Varulager | 5 517 | 1 243 | 602 | 0 | 0 | 7 360 | ||
Kundfordringar | 2 258 | 501 | 191 | 2 | 0 | 2 952 | ||
Övriga fordringar | 466 | 91 | 65 | 98 | 0 | 720 | ||
| Segmentsskulder | ||||||||
Leverantörsskulder | -1 660 | -258 | -42 | -43 | 0 | -2 003 | ||
Övriga skulder | -1 497 | -364 | -176 | -168 | 0 | -2 205 | ||
Sysselsatt kapital | 11 440 | 3 583 | 1 036 | 8 | 1 062 | 17 128 | ||
Rörelsekapital | 5 084 | 1 214 | 640 | -113 | 0 | 6 825 | ||
Investeringar i anläggningstillgångar | 632 | 115 | 53 | 28 | 0 | 827 | ||
Avskrivningar | -728 | -118 | -43 | -26 | 0 | -915 | ||
Nedskrivningar | 2 | -1 | 0 | 0 | 0 | 1 | ||
| Övriga icke | ||||||||
kassaflödespåverkande poster | 26 | 1 | 0 | 20 | 61 | 108 |
SEK M | 2024 | 2023 |
USA | 4 205 | 4 066 |
Sverige | 2 298 | 2 447 |
Kina | 2 055 | 1 838 |
Storbritannien | 1 802 | 1 385 |
Tyskland | 1 185 | 1 493 |
Italien | 1 167 | 1 100 |
Indien | 814 | 653 |
Japan | 542 | 619 |
Brasilien | 485 | 811 |
Korea | 458 | 488 |
Frankrike | 456 | 535 |
Norge | 367 | 775 |
Saudiarabien | 320 | 102 |
Kanada | 319 | 365 |
Polen | 241 | 139 |
Nederländerna | 236 | 337 |
Spanien | 231 | 276 |
Schweiz | 195 | 268 |
Taiwan | 193 | 179 |
Australien | 169 | 104 |
Övriga länder | 1 953 | 2 689 |
Totalt | 19 691 | 20 669 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Sverige | 6 154 | 6 079 |
USA | 1 399 | 1 199 |
Tyskland | 634 | 626 |
Tjeckien | 597 | 595 |
Indien | 257 | 217 |
Kina | 252 | 128 |
Schweiz | 207 | 184 |
Storbritannien | 185 | 134 |
Japan | 180 | 155 |
Italien | 179 | 174 |
Övriga länder | 206 | 207 |
Totalt | 10 249 | 9 696 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Ingående balans 1 januari | 560 | 435 |
| Intäkter som redovisats hänförliga | ||
| till kontraktsskulder som förelåg | ||
vid årets ingång | -409 | -226 |
Intäkter från prestations- åtaganden som uppfyllts | ||
under tidigare år | 0 | -16 |
Reverserats under året | -13 | -24 |
Nytillkomna under året | 375 | 359 |
Förvärv av rörelse | 0 | 50 |
Årets omräkningsdifferenser | 26 | -18 |
Utgående balans 31 december | 539 | 560 |
Intäkter 2024 | Tube | Kanthal | Strip | Alleima | ||||
| Andel av | Andel av | Andel av | Andel av | |||||
| intäkter | intäkter | intäkter | intäkter | |||||
Intäkter per kundsegment | SEK M | (%) | SEK M | (%) | SEK M | (%) | SEK M | (%) |
Olja och gas | 4 529 | 32 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 529 | 23 |
Kemi och petrokemi | 3 411 | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 411 | 17 |
Industri | 2 781 | 20 | 252 | 6 | 303 | 21 | 3 336 | 17 |
Industriell värmning | 37 | 0 | 2 107 | 50 | 0 | 0 | 2 145 | 11 |
Konsument | 0 | 0 | 787 | 19 | 793 | 54 | 1 579 | 8 |
Medicinteknik | 34 | 0 | 1 047 | 25 | 77 | 5 | 1 158 | 6 |
Gruv och anläggning | 1 149 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 149 | 6 |
Kärnkraft | 1 092 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 092 | 6 |
Transport | 775 | 6 | 6 | 0 | 202 | 14 | 984 | 5 |
Vätgas och förnybar energi | 218 | 2 | 0 | 0 | 90 | 6 | 309 | 2 |
Totalt | 14 027 | 100 | 4 200 | 100 | 1 465 | 100 | 19 691 | 100 |
Intäkter 2023 | Tube | Kanthal | Strip | Alleima | ||||
| Andel av | Andel av | Andel av | Andel av | |||||
| intäkter | intäkter | intäkter | intäkter | |||||
Intäkter per kundsegment | SEK M | (%) | SEK M | (%) | SEK M | (%) | SEK M | (%) |
Olja och gas | 4 360 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 360 | 21 |
Kemi och petrokemi | 3 672 | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 672 | 18 |
Industri | 3 472 | 24 | 496 | 11 | 337 | 21 | 4 305 | 21 |
Industriell värmning | 44 | 0 | 2 268 | 49 | 0 | 0 | 2 312 | 11 |
Konsument | 0 | 0 | 942 | 20 | 803 | 51 | 1 745 | 8 |
Medicinteknik | 52 | 0 | 877 | 19 | 90 | 6 | 1 019 | 5 |
Gruv och anläggning | 1 060 | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 060 | 5 |
Kärnkraft | 958 | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 958 | 5 |
Transport | 661 | 5 | 26 | 1 | 196 | 12 | 883 | 4 |
Vätgas och förnybar energi | 196 | 1 | 0 | 0 | 159 | 10 | 355 | 2 |
Totalt | 14 475 | 100 | 4 609 | 100 | 1 585 | 100 | 20 669 | 100 |
2024 | 2023 | |||
| Kvinnor | Kvinnor | |||
| Antal | i % | Antal | i % | |
Sverige | 3 175 | 21 | 3 071 | 21 |
Tjeckien | 721 | 19 | 688 | 19 |
Tyskland | 468 | 25 | 463 | 25 |
Storbritannien | 138 | 15 | 142 | 14 |
Frankrike | 38 | 39 | 38 | 37 |
Nederländerna | 74 | 15 | 64 | 17 |
Övriga Europa | 104 | 36 | 104 | 34 |
Europa totalt | 4 718 | 21 | 4 570 | 21 |
USA | 764 | 24 | 726 | 22 |
| Övriga | ||||
Nordamerika | 3 | 33 | 3 | 40 |
Nordamerika | 767 | 24 | 728 | 22 |
Indien | 321 | 7 | 297 | 6 |
Kina | 253 | 32 | 241 | 32 |
Japan | 66 | 23 | 71 | 24 |
Övriga Asien | 47 | 40 | 43 | 44 |
Asien | 686 | 20 | 651 | 20 |
Övriga | 38 | 39 | 39 | 42 |
Totalt | 6 209 | 22 | 5 988 | 21 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Löner och ersättningar | 3 858 | 3 577 |
Sociala kostnader | 1 172 | 971 |
Totalt | 5 030 | 4 548 |
Varav pensionskostnader som ingår i sociala kostnader | ||
Avgiftsbestämd plan | 259 | 205 |
Förmånsbestämd plan | 32 | 39 |
Totalt | 292 | 245 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Sverige | 1 930 | 1 864 |
Övriga Europa | 884 | 869 |
Europa totalt | 2 814 | 2 733 |
Nordamerika | 790 | 603 |
Asien | 238 | 225 |
Övriga | 15 | 16 |
Totalt | 3 858 | 3 577 |
| Varav till styrelser och verställande | ||
| direktörer | ||
Löner och ersättningar | 108 | 132 |
varav rörlig lön | 15 | 27 |
Andel kvinnor, % | 2024 | 2023 |
Styrelser | 31 | 26 |
Ledningsgruppen | 29 | 24 |
Övriga ledande befattningshavare | 32 | 31 |
2024 | 2023 | |||||||
| Totala | Totala | |||||||
| Revisions- | Ersätt- | arvoden | Revisions- | Ersätt- | arvoden | |||
| Styrelse- | utskott- | nings- | för styrelse | Styrelse- | utskott- | nings- | för styrelse | |
| SEK | arvode | arvode | utskott | och utskott | arvode | arvode | utskott | och utskott |
| Styrelseordförande | ||||||||
(Andreas Nordbrandt) | 1 470 000 | 108 000 | 1 578 000 | 1 410 000 | 104 000 | 1 514 000 | ||
Claes Boustedt | 510 000 | 108 000 | 618 000 | 490 000 | 104 000 | 594 000 | ||
Kerstin Konradsson | 84 575 1) | 12 600 1) | 97 175 | |||||
Susanne Pahlén Åklundh | 510 000 | 217 000 | 727 000 | 490 000 | 104 000 | 594 000 | ||
Karl Åberg | 510 000 | 108 000 | 618 000 | 490 000 | 208 000 | 698 000 | ||
Ulf Larsson | 510 000 | 76 000 | 586 000 | 490 000 2) | 57 000 2) | 547 000 | ||
Victoria Van Camp | 510 000 3) | 510 000 | 0 | |||||
Totalt | 4 020 000 | 433 000 | 184 000 | 4 637 000 | 3 454 575 | 416 000 | 173 600 | 4 044 175 |
| LTI 2024 | LTI 2023 | |
| Antaganden | (per utfärdandedatum) | (per utfärdandedatum) |
Aktiekurs, SEK | 71,80 | 47,82 |
Aktuellt värde för prognosticerande framtida utdelningar, SEK 1) | 7,22 | 8,62 |
Riskfri ränta, % | 3,75 | 3,50 |
LTI 2024 | LTI 2023 | |||||
| Varav övr led | Varav övr led | |||||
Maximalt antal prestationsaktier | Totalt | Varav Vd | bef havare | Totalt | Varav Vd | bef havare |
Utestående vid årets början | 0 | 0 | 0 | 403 544 | 77 663 | 132 140 |
Tilldelade under perioden | 306 857 | 54 615 | 113 814 | 0 | 0 | 0 |
Ändring i ledningen, netto | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -9 350 |
Förverkade under året | 0 | 0 | 0 | -22 644 | 0 | 0 |
Utestående vid årets slut | 306 857 | 54 615 | 113 814 | 380 901 | 77 663 | 122 790 |
| Teoretiskt värde vid tilldelning enl. | ||||||
Black-Scholes, SEK | 64,84 | 39,82 |
| Rörlig | Övriga | Långsiktig | Pensions- | ||
Befattning | Fast lön | årslön 1) | förmåner | rörlig lön 2) | kostnader |
Verkställande direktör och koncernchef | 7 475 972 3) | 0 | 151 745 | 2 751 761 | 2 135 455 |
Övriga ledande befattningar 4) | 24 327 204 | 393 113 | 2 126 328 | 5 440 879 | 9 030 968 |
Totalt | 31 803 176 | 393 113 | 2 278 073 | 8 192 640 | 11 166 423 |
| Rörlig | Övriga | Långsiktig | Pensions- | ||
Befattning | Fast lön | årslön 1) | förmåner | rörlig lön | kostnader |
Verkställande direktör och koncernchef | 6 735 108 2) | 1 802 632 | 152 980 | 412 300 | 2 236 534 |
Övriga ledande befattningar 3) | 21 764 302 | 3 826 622 | 2 431 093 | 651 875 | 7 314 392 |
Totalt | 28 499 410 | 5 629 254 | 2 584 073 | 1 064 175 | 9 550 926 |
SEK M | 2024 | 2023 |
| PwC | ||
Revisionsarvoden | -19 | -19 |
Övriga tjänster | -2 | -1 |
Totalt | -21 | -20 |
| Övriga revisionsbyråer | ||
| Andra revisionstjänster än | ||
revisionsuppdrag | – | -1 |
Skatterådgivning | -4 | -2 |
Övriga tjänster | -3 | -2 |
Totalt | -7 | -6 |
SEK M | 2024 | 2023 |
| Utgifter för forskning och | ||
utveckling | -292 | -255 |
Aktiverade utvecklingskostnader | – | -22 |
Totalt | -292 | -277 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Valutakursvinster | 106 | 209 |
| Realisationsvinst vid avyttring av | ||
| immateriella och materiella | ||
anläggningstillgångar | 0 | 7 |
Övriga poster | 33 | 13 |
Totalt | 140 | 229 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Valutakursförluster | -61 | -230 |
| Realisationsförlust vid avyttring | ||
| av immateriella och materiella | ||
anläggningstillgångar | -3 | -1 |
Övriga poster | -13 | -14 |
Totalt | -76 | -245 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Kostnad för varor och material | -8 437 | -8 828 |
Ersättning till anställda | -5 030 | -4 548 |
Avskrivningar | -914 | -915 |
Nedskrivningar av lager | -132 | -97 |
| Nedskrivningar och återföring av | ||
ned skrivningar av anläggnings- tillgångar | 1 | 1 |
| Nedskrivningar av osäkra | ||
fordringar | -5 | -3 |
Övriga kostnader | -3 817 | -4 463 |
Totalt | -18 333 | -18 852 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Ränteintäkter | 56 | 33 |
| Andra placeringar inklusive derivat | ||
| Nettovärdeförändring vid | ||
| omvärdering av finansiella | ||
tillgångar/skulder | 108 | 138 |
Andra finansiella intäkter | 7 | 1 |
Finansiella intäkter | 170 | 172 |
Räntekostnader | -50 | -71 |
| Andra placeringar inklusive derivat | ||
| Nettovärdeförändringar vid | ||
| omvärdering av finansiella | ||
tillgångar/skulder | -33 | -49 |
Andra finansiella kostnader | -14 | -24 |
Finansiella kostnader | -97 | -144 |
Finansnetto | 73 | 28 |
Årets skattekostnad, SEK M | 2024 | 2023 |
Periodens aktuella skatt | -499 | -470 |
Justering av skatt hänförlig till tidigare år | -24 | 21 |
Total aktuell skattekostnad | -522 | -449 |
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader och underskottsavdrag | 173 | -52 |
Total redovisad skattekostnad | -350 | -500 |
2024 | 2023 | |||
SEK M | % | SEK M | % | |
Resultat efter finansiella poster | 1 571 | 2 074 | ||
Vägd genomsnittlig skatt baserad på respektive lands skattesats | -372 | -23,7 | -485 | -23,4 |
| Skatteeffekt av | ||||
Ej avdragsgilla kostnader | -25 | -1,6 | -25 | -1,2 |
Ej skattepliktiga intäkter | 25 | 1,6 | 9 | 0,4 |
Justeringar avseende tidigare års aktuella skattekostnad | -24 | -1,5 | 21 | 1,0 |
Omvärdering av temporära skillnader | 52 | 3,3 | -21 | -1,0 |
Effekter av underskottsavdrag, netto | -3 | -0,2 | 3 | 0,2 |
Övrigt | -3 | -0,2 | -3 | -0,1 |
Total redovisad verklig skatt | -350 | -22,3 | -500 | -24,1 |
2024 | 2023 | |||||
SEK M | Före skatt | Skatt | Efter skatt | Före skatt | Skatt | Efter skatt |
| Aktuariella vinster/förluster hänförliga till | ||||||
förmånsbestämda pensionsplaner | 32 | -8 | 24 | -327 | 69 | -258 |
Valutakursdifferenser | 310 | – | 310 | -227 | – | -227 |
Justering säkringsreserv | -35 | 7 | -27 | -965 | 199 | -766 |
Övrigt totalresultat | 307 | -1 | 306 | -1 520 | 268 | -1 252 |
2024 | 2023 | |||||
| Upps kjuten | Uppskjuten | Upps kjuten | Uppskjuten | |||
| skatte- | skatte- | skatte- | skatte- | |||
| SEK M | fordran | skuld | Netto | fordran | skuld | Netto |
Immateriella anläggningstillgångar | 2 | -42 | -39 | 2 | -27 | -25 |
Materiella anläggningstillgångar | 44 | -662 | -618 | 47 | -663 | -616 |
Finansiella anläggningstillgångar | 5 | -115 | -110 | 1 | -120 | -120 |
Varulager | 73 | -3 | 70 | 86 | -16 | 69 |
Fordringar | 4 | -10 | -6 | 23 | -49 | -25 |
Pensioner | 126 | -8 | 118 | 106 | -22 | 84 |
Räntebärande skulder | 97 | 0 | 97 | 130 | 0 | 130 |
Icke räntebärande skulder | 193 | 0 | 193 | 170 | 0 | 169 |
Underskottsavdrag | 122 | – | 122 | 16 | – | 16 |
Totalt | 666 | -839 | -173 | 581 | -898 | -317 |
Kvittning inom bolag | -437 | 437 | 0 | -417 | 417 | 0 |
| Total uppskjuten skattefordran/skatteskuld | ||||||
för uppskjuten skatt | 228 | -402 | -173 | 164 | -481 | -317 |
År | SEK M |
Ingen tidsbegränsning | 51 |
Totalt | 51 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Ingående balans, netto | -317 | -506 |
Redovisat i resultaträkningen | 173 | -52 |
Redovisat i övrigt totalresultat | -23 | 230 |
Årets omräkningsdifferenser | -6 | -11 |
Förvärv | – | 22 |
Utgående balans, netto | -173 | -317 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Skattefordran | 132 | 112 |
Skatteskuld | -253 | -219 |
Skattefordran/skatteskuld, netto | -121 | -107 |
Resultat per aktie, SEK | 2024 | 2023 |
Före utspädning | 4,88 | 6,28 |
Efter utspädning | 4,87 | 6,27 |
2024 | 2023 | |
| Resultat för perioden hänförligt till | ||
moderbolagets aktieägare | 1 221 | 1 574 |
Totalt antal aktier | 250 877 184 | 250 877 184 |
Antal aktier i aktieswap (LTI) | -702 053 | -410 620 |
Antal utestående aktier | 250 175 131 | 250 466 564 |
| Genomsnittligt antal utestående | ||
aktier | 250 291 704 | 250 630 812 |
Antal aktier efter utspädning | 250 862 889 | 250 870 108 |
| Genomsnittligt antal aktier efter | ||
utspädning | 250 866 966 | 250 875 769 |
Internt genererade immateriella tillgångar | Förvärvade immateriella tillgångar | |||||||||||
| Aktiverade | Aktiverade | Patent, | Immateriella | |||||||||
| utgifter | Program- | Patent och | utgifter | Program- | licenser, | Good- | tillgångar | |||||
SEK M | för FoU | varor | licenser | Övrigt | Summa | för FoU | varor | varumärken | will | Övrigt | Summa | totalt |
| Ackumulerade | ||||||||||||
| anskaffningsvärden | ||||||||||||
1 januari 2024 | 119 | 292 | 0 | 70 | 481 | 19 | 77 | 4 | 1 621 | 138 | 1 859 | 2 340 |
Nyanskaffningar | 0 | 35 | 0 | 12 | 47 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 48 |
Förvärv av rörelse | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Avyttringar | – | – | – | -27 | -27 | – | 0 | – | – | – | 0 | -27 |
Utrangeringar | -94 | – | – | – | -94 | – | – | – | – | – | – | -94 |
Omklassificeringar | 45 | 7 | 0 | – | 51 | 0 | 6 | – | 0 | – | 6 | 57 |
Årets omräknings differenser | – | – | – | 3 | 3 | – | 0 | 0 | 71 | 5 | 77 | 80 |
31 december 2024 | 69 | 334 | 0 | 59 | 462 | 19 | 83 | 4 | 1 693 | 144 | 1 942 | 2 404 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | ||||||||||||
1 januari 2024 | 119 | 169 | 0 | 24 | 312 | 19 | 68 | 4 | 0 | 23 | 115 | 427 |
Avyttringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
Utrangeringar | -94 | – | – | – | -94 | – | – | – | – | – | – | -94 |
Nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Omklassificeringar | – | – | 0 | 0 | 0 | – | 0 | – | – | – | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar på | ||||||||||||
anskaffningsvärden | 2 | 10 | – | 0 | 12 | – | 2 | 3 | – | 12 | 18 | 30 |
Årets omräknings differenser | – | – | 0 | 2 | 2 | – | 0 | 0 | – | 2 | 2 | 5 |
31 december 2024 | 27 | 179 | 0 | 27 | 233 | 19 | 70 | 8 | 0 | 37 | 134 | 367 |
| Netto redovisade värden | ||||||||||||
31 december 2024 | 43 | 155 | 0 | 32 | 229 | 0 | 13 | -4 | 1 693 | 107 | 1 808 | 2 037 |
| Ackumulerade | ||||||||||||
| anskaffningsvärden | ||||||||||||
1 januari 2023 | 129 | 229 | 0 | 109 | 468 | 19 | 77 | 1 | 1 615 | 70 | 1 781 | 2 249 |
Nyanskaffningar | – | 68 | – | 33 | 100 | – | 1 | 0 | – | – | 1 | 101 |
Förvärv av rörelse | – | – | – | – | – | – | – | 3 | 39 | 69 | 111 | 111 |
Avyttringar | -11 | – | – | -49 | -59 | – | – | – | – | – | – | -59 |
Utrangeringar | – | -4 | – | -21 | -26 | – | -2 | – | – | – | -2 | -27 |
Omklassificeringar | – | – | – | – | – | – | 1 | – | – | – | 1 | 1 |
Årets omräknings differenser | – | – | – | -2 | -2 | – | 0 | 0 | -33 | 0 | -33 | -36 |
31 december 2023 | 119 | 292 | 0 | 70 | 481 | 19 | 77 | 4 | 1 621 | 138 | 1 859 | 2 340 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | ||||||||||||
1 januari 2023 | 129 | 166 | – | 47 | 342 | 17 | 65 | 1 | 0 | 15 | 98 | 440 |
Avyttringar | -11 | – | – | – | -11 | – | – | – | – | – | – | -11 |
Utrangeringar | – | -2 | – | -21 | -23 | – | -2 | – | – | – | -2 | -25 |
Nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar på | ||||||||||||
anskaffningsvärden | – | 5 | – | 0 | 6 | 2 | 4 | 3 | – | 9 | 20 | 25 |
Årets omräknings differenser | – | – | – | -1 | -1 | – | – | 0 | – | -1 | -1 | -2 |
31 december 2023 | 119 | 169 | 0 | 24 | 312 | 19 | 68 | 4 | 0 | 23 | 115 | 427 |
| Netto redovisade värden | ||||||||||||
31 december 2023 | 0 | 123 | 0 | 46 | 169 | 0 | 9 | 0 | 1 621 | 115 | 1 745 | 1 913 |
| Årets avskrivningar per kost- | ||
nadsslag i resultaträkningen | 2024 | 2023 |
Kostnad för sålda varor | -3 | -5 |
Försäljningskostnader | -15 | -13 |
Administrationskostnader | -10 | -6 |
| Kostnad för forskning och | ||
utveckling | -2 | -1 |
Totalt | -30 | -25 |
| Nedskrivningar/återföring av | ||
| nedskrivningar per kostnads- | ||
slag i resultaträkningen | 2024 | 2023 |
Administrationskostnader | 0 | 0 |
| Kostnad för forskning och | ||
utveckling | 0 | 0 |
Totalt | 0 | 0 |
År | 2024 | 2023 |
Tube | 67 | 65 |
Kanthal | 1 625 | 1 555 |
Strip | 0 | 0 |
Totalt | 1 693 | 1 621 |
År | 2024 | 2023 |
Tube | 11,4% | 12,1 % |
Kanthal | 11,1% | 12,8 % |
Strip | 11,0% | 12,0 % |
| Pågående | ||||||
| Byggnader | nyanlägg- | |||||
| SEK M | och mark | Maskiner | Inventarier | ningar | Övrigt | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||
Ingående balans 1 januari 2024 | 5 686 | 14 686 | 1 497 | 819 | 28 | 22 717 |
Nyanskaffningar | 6 | 57 | 13 | 1 020 | 50 | 1 147 |
Förvärv av rörelse | 0 | 0 | – | – | – | 0 |
Avyttringar | -13 | -96 | -42 | – | – | -151 |
Utrangeringar | – | -6 | -8 | -7 | – | -21 |
Omklassificeringar | 26 | 432 | 52 | -552 | -12 | -54 |
Årets omräkningsdifferenser | 98 | 267 | 31 | 21 | 3 | 419 |
Utgående balans 31 december 2024 | 5 802 | 15 340 | 1 544 | 1 301 | 69 | 24 056 |
| Av- och nedskrivningar | ||||||
Ingående balans 1 januari 2024 | 3 282 | 11 119 | 1 033 | 0 | 0 | 15 435 |
Avyttringar | -13 | -93 | -38 | – | – | -143 |
Utrangeringar | – | -6 | -8 | – | – | -14 |
Återföring av tidigare gjorda nedskrivningar | – | -1 | 0 | – | – | -1 |
Omklassificeringar | 1 | -1 | – | – | – | 0 |
Årets avskrivning enligt plan på anskaffnings- värden | 162 | 505 | 70 | – | – | 736 |
Årets omräkningsdifferenser | 63 | 208 | 16 | – | – | 286 |
Utgående balans 31 december 2024 | 3 495 | 11 731 | 1 074 | 0 | 0 | 16 300 |
Netto redovisade värden 31 december 2024 | 2 307 | 3 609 | 470 | 1 301 | 69 | 7 757 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||
Ingående balans 1 januari 2023 | 5 648 | 14 531 | 1 454 | 718 | 19 | 22 369 |
Nyanskaffningar | 21 | 73 | 30 | 575 | 27 | 726 |
Förvärv av rörelse | – | 55 | 0 | – | – | 55 |
Avyttringar | -2 | -34 | -11 | 0 | -3 | -50 |
Utrangeringar | -12 | -69 | -14 | -4 | – | -99 |
Omklassificeringar | 102 | 315 | 57 | -461 | -14 | -1 |
Årets omräkningsdifferenser | -72 | -185 | -19 | -8 | 0 | -283 |
Utgående balans 31 december 2023 | 5 686 | 14 686 | 1 497 | 819 | 28 | 22 717 |
| Av- och nedskrivningar | ||||||
Ingående balans 1 januari 2023 | 3 177 | 10 848 | 995 | 0 | 0 | 15 020 |
Avyttringar | -1 | -34 | -10 | – | – | -45 |
Utrangeringar | -11 | -63 | -13 | – | – | -87 |
Återföring av tidigare gjorda nedskrivningar | 0 | -1 | – | – | – | -1 |
Omklassificeringar | -1 | 0 | 0 | – | – | -1 |
Årets avskrivning enligt plan på anskaffnings- värden | 163 | 517 | 72 | – | – | 752 |
Årets omräkningsdifferenser | -45 | -149 | -10 | – | – | -204 |
Utgående balans 31 december 2023 | 3 282 | 11 119 | 1 033 | 0 | 0 | 15 435 |
Netto redovisade värden 31 december 2023 | 2 403 | 3 567 | 464 | 819 | 28 | 7 281 |
| Avskrivningar redovisade | ||
i resultaträkningen | 2024 | 2023 |
Kostnad för sålda varor | -700 | -713 |
Försäljningskostnader | -9 | -12 |
Administrationskostnader | -12 | -12 |
| Kostnad för forskning | ||
och utveckling | -16 | -14 |
Totalt | -736 | -752 |
| Nedskrivningar/Återläggning av | ||
| ned skrivningar redovisade | ||
i resultaträkningen | 2024 | 2023 |
Kostnad för sålda varor | 1 | 0 |
Försäljningskostnader | 0 | 0 |
Administrationskostnader | 0 | 0 |
Totalt | 1 | 0 |
| Byggnader | ||||
| SEK M | och mark | Maskiner | Inventarier | Summa |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||
Ingående balans 1 januari 2024 | 427 | 248 | 152 | 826 |
Nyanskaffningar | 35 | 0 | 30 | 65 |
Förvärv av rörelse | 0 | 0 | 0 | 0 |
Omvärderingar | 20 | -4 | 5 | 21 |
Avyttringar och utrangeringar | -43 | 0 | -32 | -75 |
Omklassificeringar | -3 | -1 | 7 | 3 |
Årets omräkningsdifferenser | 11 | 0 | 3 | 15 |
Utgående balans 31 december 2024 | 448 | 244 | 164 | 855 |
| Av- och nedskrivningar | ||||
Ingående balans 1 januari 2024 | 167 | 84 | 74 | 325 |
Omvärderingar | 0 | -2 | 2 | 0 |
Avyttring och utrangering | -43 | 0 | -32 | -74 |
Omklassificeringar | -3 | -1 | -2 | -5 |
Årets avskrivningar enligt plan | 73 | 37 | 37 | 148 |
Årets omräkningsdifferenser | 5 | 0 | 2 | 7 |
Utgående balans 31 december 2024 | 202 | 119 | 80 | 401 |
Netto redovisade värden 31 december 2024 | 246 | 125 | 83 | 455 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||
Ingående balans 1 januari 2023 | 311 | 207 | 119 | 637 |
Nyanskaffningar | 37 | 21 | 53 | 111 |
Förvärv av rörelse | 81 | 2 | 0 | 83 |
Omvärderingar | 20 | 23 | 5 | 49 |
Avyttringar och utrangeringar | -14 | -6 | -24 | -44 |
Omklassificeringar | 0 | – | 0 | 0 |
Årets omräkningsdifferenser | -8 | 0 | -2 | -10 |
Utgående balans 31 december 2023 | 427 | 248 | 152 | 826 |
| Av- och nedskrivningar | ||||
Ingående balans 1 januari 2023 | 125 | 54 | 66 | 245 |
Omvärderingar | -5 | -2 | -1 | -7 |
Avyttring och utrangering | -14 | -5 | -23 | -42 |
Omklassificeringar | 0 | – | 0 | 0 |
Årets avskrivningar enligt plan | 65 | 37 | 32 | 134 |
Årets omräkningsdifferenser | -4 | 0 | -1 | -5 |
Utgående balans 31 december 2023 | 167 | 84 | 74 | 325 |
Netto redovisade värden 31 december 2023 | 260 | 164 | 78 | 501 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Kostnad för sålda varor | -98 | -88 |
Försäljningskostnader | -26 | -23 |
Administrationskostnader | -22 | -19 |
| Kostnad för forskning och | ||
utveckling | -2 | -2 |
Totalt | -148 | -134 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Årets avskrivningar | -148 | -134 |
| Räntekostnader hänförliga till | ||
leasingskulder | -17 | -15 |
Kostnader för lågt värde tillgångar | -8 | -10 |
Kostnader för kortfristiga leasar | 0 | 0 |
| Kostnader hänförliga till rörliga | ||
| leasingkostnader som inte är | ||
inkluderade i leasingskulderna | – | – |
Totalt kostnadsfört belopp | -172 | -160 |
| Den totala utbetalningen för | ||
leasing under året | -135 | -128 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Inom ett år | 164 | 139 |
Mellan ett och fem år | 263 | 334 |
Mer än fem år | 52 | 75 |
| Totalt odiskonterade | ||
leasingskulder | 479 | 549 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Inom ett år | 51 | 51 |
Mellan ett och fem år | 89 | 90 |
Mer än fem år | 65 | 86 |
Totalt odiskonterade lease- avgifter | 205 | 227 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Derivat som innehas för säkring | 9 | 44 |
| Finansierade pensionsplaner | ||
(not 20) | 65 | 43 |
| Långfristiga värdepappersinnehav | 2 | 0 |
| Övriga icke räntebärande | ||
fordringar | 13 | 12 |
Övriga räntebärande fordringar | 2 | 4 |
Totalt | 92 | 103 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Råvaror och förnödenheter | 2 460 | 3 308 |
Varor under tillverkning | 3 045 | 2 232 |
Färdiga varor | 1 902 | 1 820 |
Totalt | 7 407 | 7 360 |
| 2024 | ||||||||
| 1–30 dagar efter | 31–60 dagar efter | 61–90 dagar efter | 91–180 dagar | 181–360 dagar | Mer än 360 dagar | |||
SEK M | Ej förfallna | förfall | förfall | förfall | efter förfall | efter förfall | efter förfall | Totalt |
Förväntad förlustfrekvens, % | 0,4 | 1,5 | 2,6 | 13,3 | 22,9 | 50,5 | 99,5 | 1,3 |
Bruttobelopp – kundfordringar | 2 540 | 317 | 42 | 13 | 19 | 5 | 13 | 2 949 |
Förlustreserv | -10 | -5 | -1 | -2 | -4 | -3 | -12 | -37 |
Rapporterat värde | 2 530 | 312 | 41 | 11 | 15 | 3 | 0 | 2 911 |
| 2023 | ||||||||
| 1–30 dagar efter | 31–60 dagar efter | 61–90 dagar efter | 91–180 dagar | 181–360 dagar | Mer än 360 dagar | |||
SEK M | Ej förfallna | förfall | förfall | förfall | efter förfall | efter förfall | efter förfall | Totalt |
Förväntad förlustfrekvens, % | 0,3 | 1,4 | 3,0 | 8,5 | 18,4 | 53,5 | 98,0 | 1,2 |
Bruttobelopp – kundfordringar | 2 590 | 289 | 47 | 20 | 18 | 14 | 11 | 2 989 |
Förlustreserv | -8 | -4 | -1 | -2 | -3 | -7 | -11 | -37 |
Rapporterat värde | 2 582 | 285 | 46 | 19 | 15 | 6 | 0 | 2 952 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Kontraktstillgångar | 35 | 8 |
Derivat som innehas för säkring | 45 | 283 |
Momsfordran | 209 | 174 |
Förutbetalda kostnader | 256 | 228 |
Övriga icke räntebärande ford- ringar | 347 | 289 |
Förskott till leverantörer | 25 | 31 |
Totalt | 917 | 1 013 |
Information per land, 31 december 2024, SEK M | Sverige | USA | Tyskland | Övriga | Totalt |
| Belopp i balansräkningen | |||||
Nuvärdet av fonderade och ofonderade pensionsåtaganden | 1 955 | 26 | 176 | 158 | 2 315 |
-varav för aktiva | 820 | 20 | 70 | 133 | 1 042 |
-varav intjänade men ej uttagna | 595 | 0 | 28 | 2 | 624 |
-varav för pensionärer | 540 | 6 | 79 | 25 | 650 |
Förvaltningstillgångar | 1 215 | 17 | 126 | 173 | 1 530 |
Totalt överskott/(underskott) | -740 | -9 | -50 | 15 | -784 |
Övriga pensionsavsättningar | -35 | ||||
Total nettoskuld | -820 | ||||
Avsättning för pensioner | -885 | ||||
Tillgång fonderade pensionsplaner | 65 | ||||
Fonderingsnivå, % | 62 | 66 | 72 | 109 | 66 |
Netto skuld för sjukvårdspensionsplaner | 26 | 26 | |||
Duration, återstående löptid på pensionsåtagandet, år | 21 | 12 | 6 | 19 | |
| Belopp i resultaträkningen/Övrigt totalresultat | |||||
Kostnad för nyintjänande | -29 | 0 | -4 | 1 | -32 |
Räntekostnad | -23 | 0 | -2 | 0 | -24 |
Aktuariella vinster/(förluster) | 40 | -15 | 2 | 6 | 32 |
| Total kostnad for förmånsbestämda pensionsplaner | |||||
före skatt | -12 | -15 | -3 | 8 | -24 |
| Belopp i kassaflödet | |||||
Inbetalningar till pensionsplaner från arbetsgivaren | 0 | 0 | 2 | -6 | -4 |
Pensionsutbetalningar direkt från bolaget | -49 | 0 | -4 | -1 | -54 |
| De viktigaste antagandena för värdering av | |||||
| pensionsskulden | |||||
Livslängd, år 1 | 23 | 22 | 22 | ||
Inflation, % | 2,00 | 2,50 | 2,00 | ||
Diskonteringsränta, % (vägt snitt) | 3,55 | 5,20 | 3,20 | ||
Framtida löneökningar, % (viktat genomsnitt) | 3,25 | – | 3,50 |
Information per land, 31 december 2023, SEK M | Sverige | USA | Tyskland | Övriga | Totalt |
| Belopp i balansräkningen | |||||
Nuvärdet av fonderade och ofonderade pensionsåtaganden | 1 819 | 204 | 160 | 147 | 2 331 |
-varav för aktiva | 704 | 59 | 62 | 134 | 959 |
-varav intjänade men ej uttagna | 547 | 14 | 19 | 2 | 582 |
-varav för pensionärer | 568 | 131 | 79 | 11 | 790 |
Förvaltningstillgångar | 1 056 | 183 | 117 | 162 | 1 518 |
Totalt överskott/(underskott) | -763 | -21 | -43 | 15 | -812 |
Övriga pensionsavsättningar | -31 | ||||
Total nettoskuld | -843 | ||||
Avsättning för pensioner | -886 | ||||
Tillgång fonderade pensionsplaner | 43 | ||||
Fonderingsnivå, % | 58 | 89 | 73 | 110 | 65 |
Netto skuld för sjukvårdspensionsplaner | 21 | 21 | |||
Duration, återstående löptid på pensionsåtagandet, år | 21 | 9 | 6 | 18 | |
| Belopp i resultaträkningen/Övrigt totalresultat | |||||
Kostnad för nyintjänande | -16 | -12 | -3 | -8 | -39 |
Räntekostnad | -18 | -1 | -2 | 0 | -20 |
Aktuariella vinster/(förluster) | -299 | -36 | 4 | 3 | -327 |
| Total kostnad for förmånsbestämda pensionsplaner | |||||
före skatt | -333 | -48 | -1 | -5 | -388 |
| Belopp i kassaflödet | |||||
Inbetalningar till pensionsplaner från arbetsgivaren | 0 | 0 | -7 | -6 | -13 |
Pensionsutbetalningar direkt från bolaget | -46 | 0 | -4 | 0 | -50 |
| De viktigaste antagandena för värdering av | |||||
| pensionsskulden | |||||
Livslängd, år 1 | 23 | 21 | 22 | ||
Inflation, % | 1,75 | 2,50 | 2,25 | ||
Diskonteringsränta, % (vägt snitt) | 3,45 | 5,51 | 3,90 | ||
Framtida löneökningar, % (viktat genomsnitt) | 3,00 | – | 3,25 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Ingående balans 1 januari | 2 331 | 2 146 |
Kostnad för nyintjänande | 41 | 29 |
Kostnad för tidigare år | -8 | 11 |
Regleringar | -1 | 0 |
Räntekostnad | 77 | 84 |
Inbetalningar från anställda | 4 | 4 |
Pensionsutbetalningar | -82 | -99 |
Regleringar från förvaltningstill- gångar | -195 | 0 |
| Försäkringspremier för | ||
riskförmåner | -1 | -1 |
| Aktuariella vinster/(förluster) | ||
| hänförligt till: | ||
– Finansiella antaganden | 78 | 132 |
– Demografiska antaganden | 0 | 19 |
| – Erfarenhetsbaserade | ||
förändringar | 49 | 18 |
Valutakursdifferenser | 23 | -11 |
Utgående balans 31 december | 2 315 | 2 331 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Ingående balans 1 januari | 1 518 | 1 661 |
Ränteintäkt | 52 | 65 |
| Inbetalningar till pensionsplaner | ||
från arbetsgivaren | 4 | 13 |
| Pensionsutbetalningar direkt från | ||
bolaget | 54 | 50 |
| Av arbetsgivaren utbetalda | ||
regleringar | 0 | 0 |
| Försäkringspremier för | ||
riskförmåner | -1 | -1 |
Inbetalningar från anställda | 4 | 4 |
Pensionsutbetalningar | -82 | -99 |
Regleringar från förvaltningstill- gångar | -195 | 0 |
Avkastning på förvaltningstill- gångar, exklusive belopp som | ||
ingår i ränteintäkt | 130 | -132 |
Effekt på grund av tillgångs- begränsning | 29 | -27 |
Valutakursdifferenser | 19 | -17 |
Utgående balans 31 december | 1 530 | 1 518 |
SEK M | 2024 | 2023 |
| Avkastningen av förvaltnings- | ||
tillgångarna | 182 | -67 |
| Konsolideringsnivån för de | ||
fonderade planerna, % | 66 | 69 |
| Konsolideringsnivån för samtliga | ||
planer, inklusive ofonderade, % | 66 | 65 |
| Förväntad utbetalningar för | ||
nästa år | 68 | 65 |
(Netto, SEK M) | Sverige | USA | Tyskland |
Livslängd, +1 år | 82 | 0 | 4 |
| Diskonteringsränta | |||
–50 bps | 208 | 2 | 5 |
Inflation + 50 bps | 215 | 0 | 3 |
Tillgångsslag i % | 2024 | 2023 |
Räntebärande värdepapper | 27 | 39 |
Aktier | 23 | 18 |
Fastigheter | 22 | 17 |
Övrigt | 22 | 20 |
Likvida medel | 6 | 6 |
varav onoterade tillgångar | 49 | 42 |
SEK M | 2024 | 2023 |
| Långfristiga skulder | ||
Leasingskulder | 327 | 378 |
Totalt | 327 | 378 |
| Kortfristiga skulder | ||
Leasingskulder | 133 | 127 |
Totalt | 133 | 127 |
Kassaflöde | Ej kassagenererande förändringar | ||||||||
| Nya nytt- | |||||||||
| Omklassi- | jande- | Valuta- | 31 dec | ||||||
SEK M | 1 jan 2024 | Nya lån | Amortering | Förvärv | ficering | rättsavtal | effekter | Övrigt | 2024 |
| Räntebärande | |||||||||
långfristiga skulder | 1 | – | 0 | – | -1 | – | 0 | 0 | 0 |
Räntebärande kort- fristiga skulder | 3 | – | -4 | – | 1 | – | 0 | 0 | 1 |
Leasingskulder | 505 | – | -135 | – | 0 | 65 | 8 | 18 | 460 |
Aktieswap | – | – | -20 | – | – | – | – | – | – |
Betald utdelning | – | – | -501 | – | – | – | – | – | – |
Totalt | 510 | – | -660 | – | 0 | 65 | 8 | 18 | 461 |
| -660 |
Kassaflöde | Ej kassagenererande förändringar | ||||||||
| Nya nytt- | |||||||||
| Omklassi- | jande- | Valuta- | 31 dec | ||||||
SEK M | 1 jan 2023 | Nya lån | Amortering | Förvärv | ficering | rättsavtal | effekter | Övrigt | 2023 |
| Räntebärande | |||||||||
långfristiga skulder | 9 | 0 | 0 | 0 | -8 | – | 0 | 0 | 1 |
Räntebärande kort- fristiga skulder | 0 | 18 | -22 | 0 | 8 | – | 0 | 0 | 3 |
Leasingskulder | 391 | – | -128 | 83 | 0 | 111 | -5 | 58 | 505 |
Aktieswap | – | – | -20 | – | – | – | – | – | – |
Betald utdelning | – | – | -351 | – | – | – | – | – | – |
Totalt | 401 | 18 | -521 | 83 | 0 | 111 | -5 | 58 | 510 |
| -503 |
| Omstruk- | Personal- | ||||||
| Garanti- | turerings- | relaterade | Miljö- | Legala | Övriga | ||
| SEK M | åtaganden | ågärder | förmåner | åtaganden | t v i s t e r | förpliktelser | Totalt |
Redovisat 1 januari 2024 | 16 | 37 | 147 | 211 | 7 | 48 | 467 |
Avsättningar som gjorts under året | 4 | 0 | 63 | 2 | 13 | 21 | 103 |
Avsättningar som tagits i anspråk under året | -3 | -21 | -29 | -30 | -2 | -7 | -93 |
| Outnyttjade avsättningar som | |||||||
återförts under året | 0 | 0 | -3 | 0 | 0 | 0 | -3 |
Omklassificeringar | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | -4 | 0 |
Förvärv av rörelse | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Årets omräkningsdifferenser | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 |
Redovisat 31 december 2024 | 17 | 15 | 184 | 183 | 18 | 60 | 476 |
varav kortfristig del | 2 | 5 | 27 | 0 | 0 | 57 | 91 |
varav långfristig del | 15 | 10 | 157 | 183 | 17 | 2 | 385 |
| Omstruk- | Personal- | ||||||
| Garanti- | turerings- | relaterade | Miljö- | Legala | Övriga | ||
| SEK M | åtaganden | ågärder | förmåner | åtaganden | t v i s t e r | förpliktelser | Totalt |
Redovisat 1 januari 2023 | 32 | 56 | 111 | 203 | 5 | 57 | 465 |
Avsättningar som gjorts under året | 1 | 32 | 74 | 41 | 2 | 40 | 191 |
Avsättningar som tagits i anspråk under året | -17 | -48 | -41 | -23 | 0 | -50 | -180 |
| Outnyttjade avsättningar som | |||||||
återförts under året | 0 | -3 | 0 | -11 | 0 | -2 | -16 |
Omklassificeringar | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | -5 | 0 |
Förvärv av rörelse | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 11 |
Årets omräkningsdifferenser | 0 | 0 | -2 | 0 | 0 | -2 | -3 |
Redovisat 31 december 2023 | 16 | 37 | 147 | 211 | 7 | 48 | 467 |
varav kortfristig del | 2 | 21 | 12 | 26 | 1 | 39 | 101 |
varav långfristig del | 15 | 16 | 136 | 185 | 6 | 8 | 366 |
SEK M | 2024 | 2023 |
| Övriga långfristiga skulder | ||
Derivat som innehas för säkring | 124 | 125 |
Övrigt | 0 | 0 |
Totalt | 124 | 124 |
| Övriga kortfristiga skulder | ||
Derivat som innehas för säkring | 276 | 369 |
Momsskuld | 82 | 95 |
Tilläggsköpeskilling förvärv | – | – |
Övrigt | 222 | 242 |
Totalt | 580 | 706 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Personalrelaterade | 971 | 986 |
Kundrabatter | 11 | 21 |
Övriga upplupna kostnader | 283 | 301 |
Totalt | 1 264 | 1 307 |
SEK M | 2024 | 2023 |
Bankgarantier | 148 | 174 |
Övriga borgens- och ansvarsför- bindelser | 141 | 141 |
Totalt | 288 | 315 |
| Avsedda för | Verkligt värde | Upplupet | ||||||
| säkringsredovisning | via resultaträkning | anskaffningsvärde | Totalt redovisat värde | |||||
SEK M | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Finansiella tillgångar | ||||||||
Kundfordringar | – | – | – | – | 2 911 | 2 952 | 2 911 | 2 952 |
Övriga fordringar | – | – | – | – | 596 | 509 | 596 | 509 |
Derivat | 51 | 227 | 3 | 100 | – | – | 54 | 327 |
Likvida medel | – | – | – | – | 1 912 | 1 595 | 1 912 | 1 595 |
Totalt finansiella tillgångar | 51 | 227 | 3 | 100 | 5 419 | 5 057 | 5 474 | 5 384 |
| Finansiella skulder | ||||||||
Lån | – | – | – | – | 1 | 5 | 1 | 5 |
Derivat | 391 | 412 | 10 | 81 | – | – | 400 | 493 |
Leverantörsskulder | – | – | – | – | 2 249 | 2 003 | 2 249 | 2 003 |
Övriga skulder | – | – | – | – | 1 299 | 1 399 | 1 299 | 1 399 |
Totalt finansiella skulder | 391 | 412 | 10 | 81 | 3 550 | 3 407 | 3 950 | 3 900 |
CAD | CHF | CZK | CNY | EUR | GBP | JPY | KRW | NOK | USD | Övr | Totalt |
-4 | -1 | -51 | -13 | -57 | -17 | -13 | -4 | -3 | -165 | -7 | -334 |
CHF | CNY | CZK | EUR | GBP | INR | JPY | USD | Övriga | Totalt |
-6 | -56 | -71 | -68 | -13 | -43 | -11 | -61 | -12 | -341 |
| Uppskattad förbrukning och säkrade volymer | |||||||
| Beräknad | Säk- | Säkrat | |||||
| å r l i g | Säkrad | rings- | genomsnitts- | ||||
| konsumtion | volym | horisont | pris | ||||
El | 800 | GWh | 911 | GWh | 36 mån | 520 | SEK/MWh |
Gas | 190 | GWh | 114 | GWh | 24 mån | 40 EUR/MWh | |
Nickel | 12 600 | Mt | 3 031 | Mt | 42 mån | 16 840 | USD/Mt |
Molybden | 1 900 | Mt | 271 | Mt | 17 mån | 22 USD/lb | |
Koppar | 450 | Mt | 7 Mt | 2 mån | 8 950 | USD/Mt | |
2024 | 2023 | |||||||
| Post i balans räkningen | Post i balans räkningen | |||||||
| Nominellt belopp på | Reserv för | där säkrings- | Nominellt belopp på | Reserv för | där säkrings- | |||
| SEK M | säkrings instrument | kassa flödes säkring | instrumentet ingår | säkrings instrument | kassa flödes säkring | instrumentet ingår | ||
| långfristiga/övriga kort- | långfristiga/övriga kort- | |||||||
| fristiga finansiella ford- | fristiga finansiella ford- | |||||||
| ringar och långfristiga/ | ringar och långfristiga/ | |||||||
| korfristiga ej räntebä- | korfristiga ej räntebä- | |||||||
| Kassaflödessäkringar | rande skulder | rande skulder | ||||||
| Valutarisk | ||||||||
Valutaterminer | 4 951 | -148 | 4 089 | 238 | ||||
| Råvaruprisrisk | ||||||||
Terminskontrakt, El | 911 | GWh | -83 | 1 056 | GWh | -296 | ||
Terminskontrakt, Gas | 114 | GWH | 6 | 132 | GWh | -140 | ||
Terminskontrakt, Metall | 3 309 ton | -40 | 2 952 ton | -216 | ||||
| varav | ||||||||
Terminskontrakt, Nickel | 3 031 ton | 2 607 ton | ||||||
Terminskontrakt, Molybden | 271 ton | 345 ton | ||||||
Terminskontrakt, Koppar | 7 ton | 0 ton |
2024 | 2023 | ||||||
| Förändring av säk- | Förändring av säk- | ||||||
| ringsinstrumentets | Post i resultat- | ringsinstrumentets | Post i resultat- | ||||
| värde redovisat i | Säkrings ineffektivitet | räkningen där | värde redovisat i | Säkrings ineffektivitet | räkningen där | ||
| SEK M | övrigt totalresultat | redovisat i resultatet | ineffektivitet ingår | övrigt totalresultat | redovisat i resultatet | ineffektivitet ingår | |
| Kassaflödessäkringar | |||||||
| Valutarisk | |||||||
Valutaterminer | -386 | 0 | – | 96 | 0 | – | |
| Råvaruprisrisk | |||||||
Terminskontrakt, El | -23 | 0 | – | -834 | 0 | – | |
Terminskontrakt, Gas | 93 | 0 | – | -98 | 0 | – | |
Terminskontrakt, Metall | 281 | 0 | – | -129 | 0 | – |
2024 | 2023 | ||||||||
| Belopp omklassi- | Post i resultat- | Belopp omklassi- | |||||||
| Belopp omklassi- | ficerat från reserv | räkningen där | Belopp omklassi- | ficerat från reserv | Post i resultat räkningen | ||||
| ficerat från reserv för | för kassaflödes- | omklassificerat | ficerat från reserv för | för kassaflödes- | där omklassificerat | ||||
| kassa flödessäkring | säkring till kostnad för | belopp från kassa- | kassa flödessäkring | säkring till kostnad för | belopp från kassa- | ||||
| SEK M | till resultatet | säkrad post | flödessäkring ingår | till resultatet | säkrad post | flödessäkring ingår | |||
| Kassaflödessäkringar | |||||||||
| Valutarisk | |||||||||
Valutaterminer | 0 | – | 0 | – | |||||
| Råvaruprisrisk | |||||||||
Terminskontrakt, El | 0 | – | 0 | – | |||||
Terminskontrakt, Gas | 0 | – | 0 | – | |||||
Terminskontrakt, Metall | 0 | -165 | – | 0 | -153 | – |
SEK M | 2024 | 2023 |
Kundfordringar | 2 911 | 2 952 |
Likvida medel | 1 912 | 1 595 |
| Orealiserade nettovinster | ||
på derivat | 54 | 327 |
Övriga fordringar | 14 | 15 |
Totalt | 4 892 | 4 890 |
| Ägarandel | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 | ||
Företag, org.nr., säte | Antal aktier | (kapital/röster) | SEK M | SEK M |
Alleima EMEA AB, 556734-2026, Sverige | 501 000 | 100,0% | 11 907 | 11 907 |
Alleima India Private Limited, U29308PN2019PTC182454, Indien | 1 | 0,1% | 0 | 0 |
Totalt andelar i koncernföretag | 11 907 | 11 907 |
SEK M | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Anskaffningskostnad 1 januari | 11 907 | 11 907 |
Totalt andelar i koncernföretag | 11 907 | 11 907 |
| Ägar andel | Ägar andel | |||
| (kapital/ | (kapital/ | |||
| Företag, org.nr., säte | röster) | Företag, org.nr., säte | röster) | |
Alleima StripTech AB, 559250-4905, Sverige | 100 % | Alleima Engineering GmbH, HRB 5049, Tyskland | 100 % | |
Alleima Rock Drill Steel AB, 559235-0986, Sverige | 90 % | Alleima Special Metals, LLC, 91-0817881, USA | 100 % | |
Alleima Söderfors AB, 559415-0285, Sverige | 100 % | PennPower Inc, 25-1706867, USA | 100 % | |
Alleima PT AB, 556207-5191,Sverige | 100 % | Alleima USA LLC, 82-5283200, USA | 100 % | |
Alleima Treasury AB, 559216-9139,Sverige | 100 % | Alleima Precision Tube LLC, 84-3834789, USA | 100 % | |
Alleima Sverige AB, 559456-3321, Sweden | 100 % | Pennsylvania Extruded Tube Co., 23-2685343, USA | 100 % | |
Alleima Tube AB, 556234-6832, Sverige | 100 % | Kanthal Corporation, 06-1057960, USA | 100 % | |
Kanthal AB, 556442-5576, Sverige | 100 % | Kanthal Thermal Process Inc., 94-2739405, USA | 100 % | |
Alleima Denmark ApS, 42 82 89 63, Danmark | 100 % | Alleima do Brasil Industria e Comercio Ltda, | ||
11.149.881/0001-23, Brasilien | 100 % | |||
Alleima Finland Oy, 3228605-8, Finland | 100 % | |||
| A L L E I M A Advance Materials de Costa Rica SRL, | ||||
Kanthal Norway AS, 927733161, Norge | 100 % | 4062001304267, | Costa Rica | 100 % |
Alleima Limited, 13164633, Storbritannien | 100 % | Alleima Materials Technology, S.A. de C.V., | ||
Alleima France SAS, 501352033, Frankrike | 100 % | SMT191120RH2, Mexico | 100 % | |
Alleima Benelux B.V., 24350347, Nederländerna | 100 % | Alleima Middle East DMCC, DMCC192604, | ||
Alleima Italia S.r.l., MI-2588812, Italien | 100 % | Förenade Arabemiraten | 100 % | |
| Alleima India Private Limited, U29308PN- | ||||
Alleima Calimera S.r.l, LE-182270, Italien | 100 % | 2019PTC182454 , Indien | 100 % | |
| Alleima Portugal, Unipessoal Lda., 516848720, | Alleima Japan K.K., 9140001004795, Japan | 100 % | ||
Portugal | 100 % | Alleima Materials Technology (Jiangsu) Co., | ||
Alleima Switzerland AG, CHE-178.868.723, Schweiz | 100 % | 913211916657999610, | Ltd, Kina | 100 % |
Alleima Sonceboz SA, CHE-107.535.722, Schweiz | 100 % | Alleima (Shanghai) Materials Technology Co., Ltd, | ||
Alleima Zug AG, CHE-110.271.251, Schweiz | 100 % | 91310115607381700W, | Kina | 100 % |
Alleima Spain S.I., B67599217, Spanien | 100 % | Alleima Korea Co.,Ltd, 180111-1265031, Republiken | ||
Alleima CZ Spol. S.r.o., CZ60278773, Tjeckien | 100 % | Korea | 100 % | |
Alleima Karlsruhe GmbH, HRB 109839, Germany | 100 % | Alleima Malaysia SDN. BHD., 6819T, Malaysia | 100 % | |
| Alleima South East Asia Pte. Ltd., 201942268N, | ||||
Kanthal GmbH, HRB 102852, Tyskland | 100 % | Singapore | 100 % | |
Alleima GmbH, HRB 12806, Tyskland | 100 % | Taiwan Alleima Limited, 90523423, Taiwan | 100 % | |