SEK M | Not | 2023 | 2022 |
Intäkter | 2 | ||
Kostnad för sålda varor | - | - | |
Bruttoresultat | |||
Försäljningskostnader | - | - | |
Administrationskostnader | - | - | |
Kostnader för forskning och utveckling | 5 | - | - |
Övriga rörelseintäkter | 6 | ||
Övriga rörelsekostnader | 7 | - | - |
Rörelseresultat | 2, 3, 4, 5, 8, 17 | ||
Finansiella intäkter | |||
Finansiella kostnader | - | - | |
Finansnetto | 9 | - | |
Resultat efter finansiella poster | |||
Inkomstskatt | 10 | - | - |
Årets resultat | |||
| Årets resultat hänförligt till | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Resultat per aktie, SEK | 11 | ||
Före utspädning | |||
Efter utspädning |
SEK M | Not | 2023 | 2022 |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen | |||
Aktuariella vinster (förluster) på förmånsbestämda pensionsplaner | 20 | - | |
Skatt hänförligt till poster som inte kommer att omklassificeras | 10 | - | |
Totalt poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen | - | ||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | |||
Valutakursdifferenser | - | ||
Justering säkringsreserv | 26 | - | |
Skatt hänförligt till poster som kan komma att omklassificeras | 10 | - | |
Totalt poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | - | ||
Övrigt totalresultat | - | ||
Totalresultat för perioden | |||
| Totalresultat hänförligt till | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande |
SEK M | Not | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
Goodwill | 12 | ||
Övriga immateriella tillgångar | 12 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 13 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 14 | ||
Långfristiga finansiella tillgångar | 15 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 10 | ||
Anläggningstillgångar | |||
Varulager | 16 | ||
Kundfordringar | 17 | ||
Skattefordringar | 10 | ||
Övriga kortfristiga fordringar | 18 | ||
Kortfristiga fordringar | |||
Likvida medel | 26 | ||
Omsättningstillgångar | |||
Totala tillgångar | |||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | - | ||
Balanserade vinstmedel | |||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Totalt eget kapital | 19 | ||
Avsättningar till pensioner | 20 | ||
Lån | 21 | ||
Övriga långfristiga räntebärande skulder | 21 | ||
Långfristiga räntebärande skulder | |||
Uppskjutna skatteskulder | 10 | ||
Övriga långfristiga avsättningar | 22 | ||
Övriga långfristiga skulder | 23 | ||
Långfristiga icke räntebärande skulder | |||
Långfristiga skulder | |||
Lån | 21 | ||
Övriga kortfristiga räntebärande skulder | 21 | ||
Kortfristiga räntebärande skulder | |||
Leverantörsskulder | |||
Förskott från kunder | |||
Skatteskulder | 10 | ||
Övriga kortfristiga avsättningar | 22 | ||
Upplupna kostnader | 24 | ||
Övriga kortfristiga icke räntebärande skulder | 23 | ||
Kortfristiga icke räntebärande skulder | |||
Kortfristiga skulder | |||
Totalt eget kapital och skulder |
| Eget kapital | Innehav utan | |||||||
| Övrigt | Omräk- | Balan- | hänförligt till | bestäm- | Summa | |||
| Aktie- | tillskjutet | nings- | Säkrings- | serade | moderbolagets | mande | eget | |
| SEK M | kapital | kapital | reserv | reserv | vinstmedel | aktieägare | inflytande | kapital |
Eget kapital 1 januari 2022 | ||||||||
| Förändringar | ||||||||
Årets resultat | ||||||||
| Övrigt totalresultat för året, netto | ||||||||
efter skatt | ||||||||
Totalresultat för året | ||||||||
| Kassaflödessäkring, överföring till | ||||||||
säkrad post | ||||||||
Skatt på kassaflödessäkring, överföring till säkrad post | - | - | - | |||||
| Netto kassaflödessäkring, överföring | ||||||||
till säkrad post | ||||||||
Nyemission (not 19) | ||||||||
Aktieägartillskott (not 19) | ||||||||
Utdelning | - | - | ||||||
Transaktioner med ägare (not 27) | - | - | - | |||||
| Transaktioner med innehav utan | ||||||||
bestämmande inflytande (not 28) | - | - | - | - | ||||
Summa transaktioner med ägare | - | |||||||
Eget kapital 31 december 2022 |
| Förändringar | ||||||||
Årets resultat | ||||||||
| Övrigt totalresultat för året, netto | ||||||||
efter skatt | - | - | - | - | - | |||
Totalresultat för året | - | - | ||||||
| Kassaflödessäkring, överföring till | ||||||||
säkrad post | - | - | - | |||||
Skatt på kassaflödessäkring, överföring till säkrad post | ||||||||
| Netto kassaflödessäkring, överföring | ||||||||
till säkrad post | - | - | - | |||||
Aktierelaterade ersättningar (not 3, 19) | ||||||||
Aktieswap (not 19) | - | - | - | |||||
Utdelning (not 19) | - | - | - | |||||
Summa transaktioner med ägare | - | - | - | |||||
Eget kapital 31 december 2023 | - |
| Gemen- | ||||||||
| samma | Elimine- | Koncernen | ||||||
202 | 3, SEK M | Tube | Kanthal | Strip | funktioner | Ofördelat | ringar | totalt |
| Intäkter | ||||||||
Externa intäkter | 14 475 | 4 609 | 1 585 | 0 | 20 669 | |||
Interna intäkter | 397 | 43 | 6 | -447 | 0 | |||
Totalt | 14 872 | 4 653 | 1 592 | 0 | -447 | 20 669 | ||
Justerad EBITDA | 2 217 | 963 | 152 | -276 | 3 056 | |||
Justerad EBIT | 1 491 | 844 | 109 | -303 | 2 141 | |||
Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
Metallpriseffekter | -30 | -65 | 0 | 0 | -95 | |||
EBIT | 1 460 | 778 | 110 | -303 | 2 046 | |||
Finansnetto | 28 | |||||||
Resultat efter finansnetto | 2 074 | |||||||
| Övrig segmentsinformation | ||||||||
| Segmentstillgångar | ||||||||
Anläggningstillgångar | 6 672 | 2 485 | 405 | 152 | 250 | 9 963 | ||
Varulager | 5 517 | 1 243 | 602 | 0 | 0 | 7 360 | ||
Kundfordringar | 2 258 | 501 | 191 | 2 | 0 | 2 952 | ||
Övriga fordringar | 466 | 91 | 65 | 98 | 0 | 720 | ||
| Segmentsskulder | ||||||||
Leverantörsskulder | -1 660 | -258 | -42 | -43 | 0 | -2 003 | ||
Övriga skulder | -1 497 | -364 | -176 | -168 | 0 | -2 205 | ||
Sysselsatt kapital | 11 440 | 3 583 | 1 036 | 8 | 1 062 | 17 128 | ||
Rörelsekapital | 5 084 | 1 214 | 640 | -113 | 0 | 6 825 | ||
Investeringar i anläggningstillgångar | 632 | 115 | 53 | 28 | 0 | 827 | ||
Avskrivningar | -728 | -118 | -43 | -26 | 0 | -915 | ||
Nedskrivningar | 2 | -1 | 0 | 0 | 0 | 1 | ||
Övriga icke kassaflödespåverkande poster | 26 | 1 | 0 | 20 | 61 | 108 |
| Gemen- | ||||||||
| samma | Elimine- | Koncernen | ||||||
2022 | , SEK M | Tube | Kanthal | Strip | funktioner | Ofördelat | ringar | totalt |
| Intäkter | ||||||||
Externa intäkter | 12 804 | 3 972 | 1 628 | 0 | 18 405 | |||
Interna intäkter | 487 | 68 | 12 | -566 | 0 | |||
Totalt | 13 291 | 4 040 | 1 640 | 0 | -566 | 18 405 | ||
Justerad EBITDA | 1 922 | 708 | 254 | -344 | 2 540 | |||
Justerad EBIT | 1 229 | 611 | 207 | -367 | 1 681 | |||
Jämförelsestörande poster | -12 | -5 | -1 | -236 | -254 | |||
varav separationskostnader | -12 | -5 | -1 | -236 | -254 | |||
Metallpriseffekter | 474 | 196 | 25 | 0 | 695 | |||
EBIT | 1 691 | 802 | 232 | -603 | 2 122 | |||
Finansnetto | -184 | |||||||
Resultat efter finansnetto | 1 938 | |||||||
| Övrig segmentsinformation | ||||||||
| Segmentstillgångar | ||||||||
Anläggningstillgångar | 6 582 | 2 483 | 395 | 124 | 857 | 10 440 | ||
Varulager | 5 427 | 1 302 | 619 | 7 | 0 | 7 355 | ||
Kundfordringar | 2 165 | 595 | 219 | 2 | 0 | 2 981 | ||
Övriga fordringar | 358 | 103 | 90 | 111 | 0 | 662 | ||
| Segmentsskulder | ||||||||
Leverantörsskulder | -2 099 | -366 | -95 | -59 | 0 | -2 619 | ||
Övriga skulder | -1 280 | -279 | -152 | -149 | 0 | -1 860 | ||
Sysselsatt kapital | 10 818 | 3 731 | 1 065 | 21 | 1 277 | 16 911 | ||
Rörelsekapital | 4 571 | 1 355 | 682 | -89 | 0 | 6 519 | ||
Investeringar i anläggningstillgångar | 493 | 97 | 61 | 27 | 0 | 679 | ||
Avskrivningar | -693 | -97 | -47 | -22 | 0 | -859 | ||
Nedskrivningar | 0 | 1 | 0 | -1 | 0 | 0 | ||
Övriga icke kassaflödespåverkande poster | -11 | -54 | -7 | -2 | -91 | -165 |
Externa intäkter per land, SEK M | 2023 | 2022 |
USA | 4 066 | 4 139 |
Sverige | 2 447 | 2 559 |
Kina | 1 838 | 1 744 |
Tyskland | 1 493 | 1 400 |
Storbritannien | 1 385 | 1 119 |
Italien | 1 100 | 814 |
Brasilien | 811 | 353 |
Norge | 775 | 354 |
Indien | 653 | 613 |
Japan | 619 | 577 |
Övriga länder | 5 482 | 4 733 |
Totalt | 20 669 | 18 405 |
Anläggningstillgångar per land, SEK M | 2023 | 2022 |
Sverige | 6 079 | 5 870 |
USA | 1 199 | 1 257 |
Tyskland | 626 | 629 |
Tjeckien | 595 | 627 |
Indien | 217 | 188 |
Schweiz | 184 | 174 |
Italien | 174 | 182 |
Japan | 155 | 169 |
Storbritannien | 134 | 134 |
Kina | 128 | 125 |
Övriga länder | 207 | 196 |
Totalt | 9 696 | 9 552 |
Intäkter 2023 | Tube | Kanthal | Strip | Alleima | ||||
| Andel av | Andel av | Andel av | Andel av | |||||
| försäljning | försäljning | försäljning | försäljning | |||||
Försäljning per kundsegment | SEK M | (%) | SEK M | (%) | SEK M | (%) | SEK M | (%) |
Olja och gas | 4 360 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 360 | 21 |
Industri | 3 472 | 24 | 496 | 11 | 337 | 21 | 4 305 | 21 |
Kemi och petrokemi | 3 672 | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 672 | 18 |
Industriell värmning | 44 | 0 | 2 268 | 49 | 0 | 0 | 2 312 | 11 |
Konsument | 0 | 0 | 942 | 20 | 803 | 51 | 1 745 | 8 |
Gruv och anläggning | 1 060 | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 060 | 5 |
Medicinteknik | 52 | 0 | 877 | 19 | 90 | 6 | 1 019 | 5 |
Kärnkraft | 958 | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 958 | 5 |
Transport | 661 | 5 | 26 | 1 | 196 | 12 | 883 | 4 |
Vätgas och förnybar energi | 196 | 1 | 0 | 0 | 159 | 10 | 355 | 2 |
Total försäljning | 14 475 | 100 | 4 609 | 100 | 1 585 | 100 | 20 669 | 100 |
| Intäkter 2022 | Tube | Kanthal | Strip | Alleima | ||||
| Andel av | Andel av | Andel av | Andel av | |||||
| försäljning | försäljning | försäljning | försäljning | |||||
Försäljning per kundsegment | SEK M | (%) | SEK M | (%) | SEK M | (%) | SEK M | (%) |
Olja och gas | 3 178 | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 178 | 17 |
Industri | 3 906 | 31 | 308 | 8 | 374 | 23 | 4 588 | 25 |
Kemi och petrokemi | 2 926 | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 926 | 16 |
Industriell värmning | 49 | 0 | 2 130 | 54 | 0 | 0 | 2 178 | 12 |
Konsument | 0 | 0 | 1 013 | 25 | 823 | 51 | 1 836 | 10 |
Gruv och anläggning | 1 208 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 208 | 7 |
Medicinteknik | 51 | 0 | 508 | 13 | 83 | 5 | 642 | 3 |
Kärnkraft | 973 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 973 | 5 |
Transport | 451 | 4 | 14 | 0 | 244 | 15 | 709 | 4 |
Vätgas och förnybar energi | 61 | 0 | 0 | 0 | 104 | 6 | 165 | 1 |
Total försäljning | 12 804 | 100 | 3 972 | 100 | 1 628 | 100 | 18 405 | 100 |
2023 | 2022 | |||
| Kvinnor | Kvinnor | |||
| Antal | i % | Antal | i % | |
Sverige | 3 071 | 21 | 3 023 | 20 |
Tjeckien | 688 | 19 | 624 | 19 |
Tyskland | 463 | 25 | 340 | 18 |
Storbritannien | 142 | 14 | 134 | 15 |
Frankrike | 38 | 37 | 36 | 35 |
Nederländerna | 64 | 17 | 55 | 17 |
Övriga Europa | 104 | 34 | 109 | 44 |
Europa totalt | 4 570 | 21 | 4 310 | 20 |
USA | 726 | 22 | 692 | 22 |
| Övriga | ||||
Nordamerika | 3 | 40 | 2 | 50 |
Nordamerika | 728 | 22 | 694 | 22 |
Indien | 297 | 6 | 276 | 5 |
Kina | 241 | 32 | 231 | 31 |
Japan | 71 | 24 | 69 | 25 |
Övriga Asien | 43 | 44 | 41 | 42 |
Asien | 651 | 20 | 616 | 19 |
Övriga | 39 | 42 | 39 | 47 |
Totalt | 5 988 | 21 | 5 659 | 20 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Löner och ersättningar | 3 577 | 3 177 |
Sociala kostnader | 971 | 895 |
Totalt | 4 548 | 4 072 |
Varav pensionskostnader som ingår i sociala kostnader | ||
Avgiftsbestämd plan | 205 | 195 |
Förmånsbestämd plan | 39 | 49 |
Totalt | 245 | 243 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Sverige | 1 864 | 1 741 |
Övriga Europa | 869 | 666 |
Europa totalt | 2 733 | 2 407 |
Nordamerika | 603 | 539 |
Asien | 225 | 216 |
Övriga | 16 | 16 |
Totalt | 3 577 | 3 177 |
| Varav till styrelser och verställande direktörer | ||
Löner och ersättningar | 132 | 102 |
varav rörlig lön | 27 | 14 |
Andel kvinnor, % | 2023 | 2022 |
Styrelser | 26 | 23 |
Ledningsgruppen | 24 | 22 |
Övriga ledande befattningshavare | 31 | 31 |
2023 | 2022 | |||||||
| Totala | Totala | |||||||
| arvoden | arvoden | |||||||
| Styrelse- | Revisions- | Ersättnings- | för styrelse | Styrelse- | Revisions- | Ersättnings- | för styrelse | |
| SEK | arvode | utskottarvode | utskott | och utskott | arvode | utskottarvode | utskott | och utskott |
| Styrelseordförande | ||||||||
(Andreas Nordbrandt) | 1 410 000 | - | 104 000 | 1 514 000 | 1 350 000 | - | 85 753 | 1 435 753 |
Claes Boustedt | 490 000 | 104 000 | - | 594 000 | 470 000 | 97 534 | - | 567 534 |
Kerstin Konradsson | 84 575 | - | 12 600 | 97 175 | 436 521 | - | 60 027 | 496 548 |
Susanne Pahlén Åklundh | 490 000 | 104 000 | 594 000 | 386 301 | 68 219 | - | 454 520 | |
Karl Åberg | 490 000 | 208 000 | 698 000 | 470 000 | 195 068 | - | 665 068 | |
Ulf Larsson | 490 000 | - | 57 000 | 547 000 | - | - | - | - |
Totalt | 3 454 575 | 416 000 | 173 600 | 4 044 175 | 3 112 822 | 360 821 | 145 780 | 3 619 423 |
| Övriga | Långsiktig | Pensions- | |||
Befattning | Fast lön | Rörlig årslön | förmåner | rörlig lön | kostnader |
Verkställande direktör och koncernchef | 6 735 108 | 1 802 632 | 152 980 | 412 300 | 2 236 534 |
| Övriga ledande befattningar | 21 764 302 | 3 826 622 | 2 431 093 | 651 875 | 7 314 392 |
Totalt | 28 499 410 | 5 629 254 | 2 584 073 | 1 064 175 | 9 550 926 |
| Övriga | Långsiktig | Pensions- | |||
Befattning | Fast lön | Rörlig årslön | förmåner | rörlig lön | kostnader |
Verkställande direktör och koncernchef | 5 484 864 | 1 454 998 | 149 100 | 403 135 | 1 666 045 |
| Övriga ledande befattningar | 19 035 388 | 4 148 167 | 840 570 | 1 212 941 | 7 797 894 |
Totalt | 24 520 252 | 5 603 165 | 989 670 | 1 616 076 | 9 463 939 |
| LTI 2023 | |
| Antaganden | (per utfärdandedatum) |
Aktiekurs, SEK | 47,82 |
| Aktuellt värde för prognosticerande | |
| framtida utdelningar, SEK | 39,82 |
Riskfri ränta, % | 3,5 |
| 2023 | Varav övr | ||
| Antal prestationsaktier, 2023 års | koncern- | led bef | |
| LTI-program | chef | Varav vd | havare |
Utestående vid årets början | 0 | 0 | 0 |
Tilldelade under perioden | 410 620 | 77 663 | 132 140 |
Utfallna under året | 0 | 0 | 0 |
Förverkade under året | -7 076 | 0 | 0 |
Utestående vid årets slut | 403 544 | 77 663 | 132 140 |
| Teoretiskt värde vid tilldelning enl. | |||
Black-Scholes, SEK M | 14 | 3 | 5 |
SEK M | 2023 | 2022 |
| PwC | ||
Revisionsarvoden | -19 | -24 |
Övriga tjänster | -1 | -5 |
Totalt | -20 | -28 |
| Övriga revisionsbyråer | ||
Andra revisionstjänster än revisionsuppdrag | -1 | -1 |
Skatterådgivning | -2 | -4 |
Övriga tjänster | -2 | -1 |
Totalt | -6 | -7 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Utgifter för forskning och utveckling | -255 | -209 |
Aktiverade utvecklingskostnader | -22 | -19 |
Totalt | -277 | -228 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Valutakursvinster | 209 | 104 |
| Realisationsvinst vid avyttring av immateriella | ||
och materiella anläggningstillgångar | 7 | 2 |
Övriga poster | 13 | 40 |
Totalt | 229 | 145 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Valutakursförluster | -230 | -100 |
| Realisationsförlust vid avyttring av immateriella | ||
och materiella anläggningstillgångar | -1 | -5 |
Övriga poster | -14 | -42 |
Totalt | -245 | -148 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Kostnad för varor och material | -8 828 | -7 549 |
Ersättning till anställda | -4 548 | -4 064 |
Avskrivningar | -915 | -859 |
Nedskrivningar av lager | -97 | -39 |
| Nedskrivningar och återföring av | ||
ned skrivningar av anläggningstillgångar | 1 | 0 |
Nedskrivningar av osäkra fordringar | -3 | -5 |
Övriga kostnader | -4 463 | -3 913 |
Totalt | -18 852 | -16 428 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Ränteintäkter | 33 | 26 |
| Andra placeringar inklusive derivat | ||
| Nettovärdeförändring vid omvärdering av | ||
finansiella tillgångar/skulder | 138 | 157 |
Andra finansiella intäkter | 1 | 2 |
Finansiella intäkter | 172 | 185 |
Räntekostnader | -71 | -31 |
| Andra placeringar inklusive derivat | ||
| Nettovärdeförändringar vid omvärdering av | ||
finansiella tillgångar/skulder | -49 | -325 |
Andra finansiella kostnader | -24 | -12 |
Finansiella kostnader | -144 | -368 |
Finansnetto | 28 | -184 |
Årets skattekostnad, SEK M | 2023 | 2022 |
Periodens aktuella skatt | -470 | -326 |
Justering av skatt hänförlig till tidigare år | 21 | -13 |
Total aktuell skattekostnad | -449 | -339 |
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader och underskottsavdrag | -52 | -117 |
Total redovisad skattekostnad | -500 | -455 |
2023 | 2022 | |||
SEK M | % | SEK M | % | |
Resultat efter finansiella poster | 2 074 | 1 938 | ||
Vägd genomsnittlig skatt baserad på respektive lands skattesats | -485 | -23,4 | -449 | -23,1 |
| Skatteeffekt av | ||||
Ej avdragsgilla kostnader | -25 | -1,2 | -21 | -1,1 |
Ej skattepliktiga intäkter | 9 | 0,4 | 30 | 1,5 |
Justeringar avseende tidigare års aktuella skattekostnad | 21 | 1,0 | -13 | -0,7 |
Omvärdering av temporära skillnader | -21 | -1,0 | -5 | -0,2 |
Effekter av underskottsavdrag, netto | 3 | 0,2 | 3 | 0,1 |
Övrigt | -3 | -0,1 | -1 | 0,0 |
Total redovisad verklig skatt | -500 | -24,1 | -455 | -23,5 |
2023 | 2022 | |||||
SEK M | Före skatt | Skatt | Efter skatt | Före skatt | Skatt | Efter skatt |
| Aktuariella vinster/förluster hänförliga till | ||||||
förmånsbestämda pensionsplaner | -327 | 69 | -258 | 660 | -129 | 531 |
Valutakursdifferenser | -227 | - | -227 | 438 | - | 438 |
Justering säkringsreserv | -965 | 199 | -766 | 667 | -137 | 530 |
Övrigt totalresultat | -1 520 | 268 | -1 252 | 1 765 | -266 | 1 498 |
2023 | 2022 | |||||
| U p p s k j u t e n | Uppskjuten | U p p s k j u t e n | Uppskjuten | |||
| skatte- | skatte- | skatte- | skatte- | |||
| SEK M | fordran | skuld | Netto | fordran | skuld | Netto |
Immateriella anläggningstillgångar | 2 | -27 | -25 | 2 | -12 | -10 |
Materiella anläggningstillgångar | 47 | -663 | -616 | 63 | -648 | -584 |
Finansiella anläggningstillgångar | 1 | -120 | -120 | 23 | -226 | -203 |
Varulager | 86 | -16 | 69 | 93 | -20 | 74 |
Fordringar | 23 | -49 | -25 | 3 | -181 | -178 |
Pensioner | 106 | -22 | 84 | 89 | -32 | 57 |
Räntebärande skulder | 130 | 0 | 130 | 107 | 0 | 107 |
Icke räntebärande skulder | 170 | 0 | 169 | 220 | -1 | 219 |
Underskottsavdrag | 16 | - | 16 | 12 | - | 12 |
Totalt | 581 | -898 | -317 | 613 | -1 120 | -506 |
Kvittning inom bolag | -417 | 417 | 0 | -440 | 440 | 0 |
| Total uppskjuten skattefordran/skatteskuld för | ||||||
uppskjuten skatt | 164 | -481 | -317 | 174 | -680 | -506 |
År | SEK M |
Ingen tidsbegränsning | 48 |
Totalt | 48 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Ingående balans, netto | -506 | -186 |
Redovisat i resultaträkningen | -52 | -117 |
Redovisat i övrigt totalresultat | 230 | -231 |
Årets omräkningsdifferenser | -11 | -9 |
Förvärv | 22 | 3 |
| Övrigt | - | 33 |
Utgående balans, netto | -317 | -506 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Skattefordran | 112 | 102 |
Skatteskuld | -219 | -221 |
Skattefordran/skatteskuld, netto | -107 | -119 |
Resultat per aktie, SEK | 2023 | 2022 |
Före utspädning | 6,28 | 5,86 |
Efter utspädning | 6,27 | 5,86 |
2023 | 2022 | |
| Resultat för perioden hänförligt till | ||
moderbolagets aktieägare | 1 574 | 1 470 |
Totalt antal aktier | 250 877 184 | 250 877 184 |
Antal aktier i aktieswap (LTI) | -410 620 | - |
Antal utestående aktier | 250 466 564 | 250 877 184 |
Genomsnittligt antal utestående aktier | 250 630 812 | 250 877 184 |
Antal aktier efter utspädning | 250 870 108 | 250 877 184 |
| Genomsnittligt antal aktier efter | ||
utspädning | 250 875 769 | 250 877 184 |
Internt genererade immateriella tillgångar | Förvärvade immateriella tillgångar | ||||||||||||
| Aktiverade | Patent | Aktiverade | Patent, | Immateriella | |||||||||
| utgifter | Program- | och | utgifter | Program- | licenser, | Good- | tillgångar | ||||||
SEK M | för FoU | varor | licenser Övrigt | Summa | för FoU | varor | varumärken | will Övrigt Summa | totalt | ||||
| Ackumulerade | |||||||||||||
| anskaffningsvärden | |||||||||||||
1 januari 2023 | 129 | 468 | 229 | 0 | 109 | 19 | 77 | 1 | 1 615 | 70 | 1 781 | 2 249 | |
Nyanskaffningar | - | 100 | 68 | - | 33 | - | 1 | 0 | - | - | 1 | 101 | |
Förvärv av rörelse | - | - | - | - | - | - | - | 3 | 39 | 69 | 111 | 111 | |
Avyttringar | -11 | -59 | - | - | -49 | - | - | - | - | - | - | -59 | |
Utrangeringar | - | -26 | -4 | - | -21 | - | -2 | - | - | - | -2 | -27 | |
Omklassificeringar | - | - | - | - | - | - | 1 | - | - | - | 1 | 1 | |
Årets omräknings- differenser | - | -2 | - | - | -2 | - | 0 | 0 | -33 | 0 | -33 | -36 | |
31 december 2023 | 119 | 481 | 292 | 0 | 70 | 19 | 77 | 4 | 1 621 | 138 | 1 859 | 2 340 | |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | |||||||||||||
1 januari 2023 | 129 | 342 | 166 | - | 47 | 17 | 65 | 1 | 0 | 15 | 98 | 440 | |
Avyttringar | -11 | -11 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | -11 | |
Utrangeringar | - | -23 | -2 | - | -21 | - | -2 | - | - | - | -2 | -25 | |
Nedskrivningar | - | - | - | - | - | - | - | 0 | - | - | 0 | 0 | |
| Årets avskrivningar på | |||||||||||||
anskaffningsvärden | - | 6 | 5 | - | 0 | 2 | 4 | 3 | - | 9 | 20 | 25 | |
Årets omräknings- differenser | - | -1 | - | - | -1 | - | - | 0 | - | -1 | -1 | -2 | |
31 december 2023 | 119 | 312 | 169 | 0 | 24 | 19 | 68 | 4 | 0 | 23 | 115 | 427 | |
| Netto redovisade värden | |||||||||||||
31 december 2023 | 0 | 169 | 123 | 0 | 46 | 0 | 9 | 0 | 1 621 | 115 | 1 745 | 1 913 |
Internt genererade immateriella tillgångar | Förvärvade immateriella tillgångar | ||||||||||||
| Aktiverade | Patent | Aktiverade | Patent, | Immateriella | |||||||||
| utgifter | Program- | och | utgifter | Program- | licenser, | Good- | tillgångar | ||||||
SEK M | för FoU | varor | licenser Övrigt | Summa | för FoU | varor | varumärken | will Övrigt Summa | totalt | ||||
| Ackumulerade | |||||||||||||
| anskaffningsvärden | |||||||||||||
1 januari 2022 | 143 | 402 | 195 | 0 | 64 | 19 | 72 | 1 | 1 352 | 52 | 1 495 | 1 898 | |
Nyanskaffningar | - | 75 | 33 | - | 41 | - | 10 | - | - | - | 10 | 84 | |
Förvärv av rörelse | - | - | - | - | - | - | 0 | - | 159 | 9 | 168 | 168 | |
Avyttringar | -14 | -14 | - | - | - | - | 0 | - | 0 | - | 0 | -14 | |
Omklassificeringar | - | 0 | 0 | - | - | - | -6 | -3 | 0 | 3 | -6 | -6 | |
Årets omräknings- differenser | 0 | 4 | - | - | 4 | - | 1 | 3 | 105 | 6 | 115 | 119 | |
31 december 2022 | 129 | 468 | 229 | 0 | 109 | 19 | 77 | 1 | 1 615 | 70 | 1 780 | 2 249 | |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | |||||||||||||
1 januari 2022 | 140 | 345 | 161 | 0 | 43 | 13 | 58 | 4 | - | 3 | 78 | 423 | |
Avyttringar | -14 | -14 | - | - | - | - | - | - | 0 | - | 0 | -14 | |
Nedskrivningar | - | 0 | - | - | 0 | - | 1 | - | - | - | 1 | 1 | |
Omklassificeringar | - | - | - | - | - | - | -5 | -6 | - | 6 | -5 | -5 | |
| Årets avskrivningar på | |||||||||||||
anskaffningsvärden | 3 | 8 | 5 | 0 | 0 | 4 | 10 | 2 | - | 5 | 21 | 29 | |
Årets omräknings- differenser | 0 | 3 | - | - | 3 | - | 1 | 1 | - | 1 | 2 | 6 | |
31 december 2022 | 129 | 342 | 166 | 0 | 47 | 17 | 65 | 1 | - | 15 | 98 | 440 | |
| Netto redovisade värden | |||||||||||||
31 december 2022 | 0 | 126 | 63 | 0 | 63 | 2 | 11 | 0 | 1 615 | 55 | 1 683 | 1 809 |
| Årets avskrivningar per kostnadsslag | ||
i resultaträkningen | 2023 | 2022 |
Kostnad för sålda varor | -5 | -12 |
Försäljningskostnader | -13 | -5 |
Administrationskostnader | -6 | -10 |
Kostnad för forskning och utveckling | -1 | -2 |
Totalt | -25 | -29 |
| Nedskrivningar/återföring av nedskrivningar | ||
per kostnadsslag i resultaträkningen | 2023 | 2022 |
Administrationskostnader | 0 | -1 |
Kostnad för forskning och utveckling | 0 | - |
Totalt | 0 | -1 |
År | 2023 | 2022 |
Tube | 65 | 11 |
Kanthal | 1 555 | 1 604 |
Strip | 0 | 0 |
Totalt | 1 621 | 1 615 |
År | 2023 | 2022 |
Tube | 12,1 % | 11,9 % |
Kanthal | 12,8 % | 12,5 % |
Strip | 12,0 % | 11,2 % |
| Pågående | ||||||
| Byggnader | nyanlägg- | |||||
| SEK M | och mark | Maskiner | Inventarier | ningar | Övrigt | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||
Ingående balans 1 januari 2023 | 5 648 | 14 531 | 1 454 | 718 | 19 | 22 369 |
Nyanskaffningar | 21 | 73 | 30 | 575 | 27 | 726 |
Förvärv av rörelse | - | 55 | 0 | - | - | 55 |
Avyttringar | -2 | -34 | -11 | 0 | -3 | -50 |
Utrangeringar | -12 | -69 | -14 | -4 | - | -99 |
Omklassificeringar | 102 | 315 | 57 | -461 | -14 | -1 |
Årets omräkningsdifferenser | -72 | -185 | -19 | -8 | 0 | -283 |
Utgående balans 31 december 2023 | 5 686 | 14 686 | 1 497 | 819 | 28 | 22 717 |
| Av- och nedskrivningar | ||||||
Ingående balans 1 januari 2023 | 3 177 | 10 848 | 995 | 0 | 0 | 15 020 |
Avyttringar | -1 | -34 | -10 | - | - | -45 |
Utrangeringar | -11 | -63 | -13 | - | - | -87 |
Återföring av tidigare gjorda nedskrivningar | 0 | -1 | - | - | - | -1 |
Omklassificeringar | -1 | 0 | 0 | - | - | -1 |
Årets avskrivning enligt plan på anskaffningsvärden | 163 | 517 | 72 | - | - | 752 |
Årets omräkningsdifferenser | -45 | -149 | -10 | - | - | -204 |
Utgående balans 31 december 2023 | 3 282 | 11 119 | 1 033 | 0 | 0 | 15 435 |
Netto redovisade värden 31 december 2023 | 2 403 | 3 567 | 464 | 819 | 28 | 7 281 |
| Pågående | ||||||
| Byggnader | nyanlägg- | |||||
| SEK M | och mark | Maskiner | Inventarier | ningar | Övrigt | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||
Ingående balans 1 januari 2022 | 5 437 | 13 846 | 1 386 | 625 | 18 | 21 311 |
Nyanskaffningar | 18 | 66 | 16 | 482 | 12 | 594 |
Förvärv av rörelse | 0 | 36 | 13 | - | 1 | 49 |
Avyttringar | -1 | -55 | -21 | -1 | -11 | -89 |
Utrangeringar | -1 | -67 | -44 | -2 | -2 | -116 |
Omklassificeringar | 31 | 296 | 52 | -409 | 0 | -31 |
Årets omräkningsdifferenser | 163 | 410 | 51 | 24 | 1 | 650 |
Utgående balans 31 december 2022 | 5 648 | 14 531 | 1 454 | 718 | 19 | 22 369 |
| Av- och nedskrivningar | ||||||
Ingående balans 1 januari 2022 | 2 929 | 10 170 | 963 | -1 | 0 | 14 060 |
Avyttringar | 0 | -40 | -21 | - | - | -62 |
Utrangeringar | -1 | -64 | -43 | - | - | -108 |
Återföring av tidigare gjorda nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | - | - | 0 |
Omklassificeringar | 7 | -28 | -1 | - | - | -22 |
Årets avskrivning enligt plan på anskaffningsvärden | 151 | 504 | 72 | - | - | 727 |
Årets omräkningsdifferenser | 90 | 308 | 25 | 1 | - | 424 |
Utgående balans 31 december 2022 | 3 177 | 10 848 | 995 | 0 | 0 | 15 020 |
Netto redovisade värden 31 december 2022 | 2 471 | 3 683 | 458 | 718 | 19 | 7 350 |
Avskrivningar redovisade i resultaträkningen | 2023 | 2022 |
Kostnad för sålda varor | -713 | -688 |
Försäljningskostnader | -12 | -13 |
Administrationskostnader | -12 | -12 |
Kostnad för forskning och utveckling | -14 | -14 |
Totalt | -752 | -727 |
| Nedskrivningar/Återläggning av | ||
ned skrivningar redovisade i resultaträkningen | 2023 | 2022 |
Kostnad för sålda varor | 0 | 0 |
Försäljningskostnader | 0 | 0 |
Administrationskostnader | 0 | 0 |
Totalt | 0 | 0 |
| Byggnader | ||||
| SEK M | och mark | Maskiner | Inventarier | Summa |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||
Ingående balans 1 januari 2023 | 311 | 207 | 119 | 637 |
Nyanskaffningar | 37 | 21 | 53 | 111 |
Förvärv av rörelse | 81 | 2 | 0 | 83 |
Omvärderingar | 20 | 23 | 5 | 49 |
Avyttringar och utrangeringar | -14 | -6 | -24 | -44 |
Omklassificeringar | 0 | - | 0 | 0 |
Årets omräkningsdifferenser | -8 | 0 | -2 | -10 |
Utgående balans 31 december 2023 | 427 | 248 | 152 | 826 |
| Av- och nedskrivningar | ||||
Ingående balans 1 januari 2023 | 125 | 54 | 66 | 245 |
Omvärderingar | -5 | -2 | -1 | -7 |
Avyttring och utrangering | -14 | -5 | -23 | -42 |
Omklassificeringar | 0 | - | 0 | 0 |
Årets avskrivningar enligt plan | 65 | 37 | 32 | 134 |
Årets omräkningsdifferenser | -4 | 0 | -1 | -5 |
Utgående balans 31 december 2023 | 167 | 84 | 74 | 325 |
Netto redovisade värden 31 december 2023 | 260 | 164 | 78 | 501 |
| Byggnader | ||||
| SEK M | och mark | Maskiner | Inventarier | Summa |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||
Ingående balans 1 januari 2022 | 212 | 43 | 114 | 368 |
Nyanskaffningar | 26 | 118 | 24 | 168 |
Förvärv av rörelse | 53 | - | 1 | 54 |
Omvärderingar | 6 | 47 | 0 | 53 |
Avyttringar och utrangeringar | -6 | -1 | -23 | -30 |
Omklassificeringar | 0 | - | 0 | 0 |
Årets omräkningsdifferenser | 20 | 1 | 4 | 24 |
Utgående balans 31 december 2022 | 311 | 207 | 119 | 637 |
| Av- och nedskrivningar | ||||
Ingående balans 1 januari 2022 | 76 | 28 | 60 | 164 |
Omvärderingar | 0 | 0 | -1 | -1 |
Avyttringar och utrangeringar | -6 | -1 | -23 | -30 |
Omklassificeringar | 0 | - | 0 | 0 |
Årets avskrivningar enligt plan | 48 | 26 | 28 | 103 |
Årets omräkningsdifferenser | 7 | 0 | 2 | 9 |
Utgående balans 31 december 2022 | 125 | 54 | 66 | 245 |
Netto redovisade värden 31 december 2022 | 186 | 154 | 52 | 392 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Kostnad för sålda varor | -88 | -71 |
Försäljningskostnader | -23 | -19 |
Administrationskostnader | -19 | -14 |
Kostnad för forskning och utveckling | -2 | -1 |
Totalt | -134 | -103 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Årets avskrivningar | -134 | -103 |
Räntekostnader hänförliga till leasingskulder | -15 | -8 |
Kostnader för lågt värde tillgångar | -10 | -9 |
Kostnader för kortfristiga leasar | 0 | 0 |
| Kostnader hänförliga till rörliga leasingkostnader | ||
som inte är inkluderade i leasingskulderna | - | - |
Totalt kostnadsfört belopp | -160 | -121 |
Den totala utbetalningen för leasing under året | -128 | -99 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Inom ett år | 139 | 102 |
Mellan ett och fem år | 334 | 264 |
Mer än fem år | 75 | 55 |
Totalt odiskonterade leasingskulder | 549 | 421 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Inom ett år | 51 | 50 |
Mellan ett och fem år | 90 | 112 |
Mer än fem år | 86 | 86 |
Totalt odiskonterade lease avgifter | 227 | 249 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Derivat som innehas för säkring | 44 | 587 |
Finansierade pensionsplaner (not 20) | 43 | 97 |
Övriga icke räntebärande fordringar | 12 | 25 |
Övriga räntebärande fordringar | 4 | 6 |
Totalt | 103 | 714 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Råvaror och förnödenheter | 3 308 | 3 086 |
Varor under tillverkning | 2 232 | 2 060 |
Färdiga varor | 1 820 | 2 210 |
Totalt | 7 360 | 7 355 |
| 2023 | ||||||||
| Mer än 360 | ||||||||
| 1-30 dagar | 31-60 dagar | 61-90 dagar | 91-180 dagar | 181-360 dagar | dagar efter | |||
SEK M | Ej förfallna | efter förfall | efter förfall | efter förfall | efter förfall | efter förfall | förfall | Totalt |
Förväntad förlustfrekvens, % | 0,3 | 1,4 | 3,0 | 8,5 | 18,4 | 53,5 | 98,0 | 1,2 |
Bruttobelopp – kundfordringar | 2 590 | 289 | 47 | 20 | 18 | 14 | 11 | 2 989 |
Förlustreserv | -8 | -4 | -1 | -2 | -3 | -7 | -11 | -37 |
Rapporterat värde | 2 582 | 285 | 46 | 19 | 15 | 6 | 0 | 2 952 |
| 2022 | ||||||||
| Mer än 360 | ||||||||
| 1-30 dagar | 31-60 dagar | 61-90 dagar | 91-180 dagar | 181-360 dagar | dagar efter | |||
SEK M | Ej förfallna | efter förfall | efter förfall | efter förfall | efter förfall | efter förfall | förfall | Totalt |
Förväntad förlustfrekvens, % | 0,3 | 1,1 | 5,1 | 7,2 | 30,4 | 44,7 | 81,5 | 1,1 |
Bruttobelopp – kundfordringar | 2 629 | 288 | 38 | 25 | 15 | 9 | 10 | 3 013 |
Förlustreserv | -9 | -3 | -2 | -2 | -4 | -4 | -8 | -33 |
Rapporterat värde | 2 619 | 285 | 36 | 23 | 10 | 5 | 2 | 2 981 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Kontraktstillgångar | 8 | 29 |
Derivat som innehas för säkring | 283 | 953 |
Momsfordran | 174 | 168 |
Förutbetalda kostnader | 228 | 210 |
Övriga icke räntebärande fordringar | 289 | 251 |
Förskott till leverantörer | 31 | 19 |
Totalt | 1 013 | 1 630 |
| för räkenskapsåret 2023 en ordinarie utdelning om 2,00 |
| kronor per aktie ( |
SEK M | 2023 | 2022 |
Justering effektiv skatt | - | 33 |
Aktiebaserade ersättningar | - | -13 |
| Överföring av tillgångar och skulder utan | ||
| vederlag | - | -143 |
Totalt | - | -123 |
Information per land, 31 december 2023, SEK M | Sverige | USA | Tyskland | Övriga | Totalt |
| Belopp i balansräkningen | |||||
Nuvärdet av fonderade och ofonderade pensionsåtaganden | 1 819 | 204 | 160 | 147 | 2 331 |
-varav för aktiva | 704 | 59 | 62 | 134 | 959 |
-varav intjänade men ej uttagna | 547 | 14 | 19 | 2 | 582 |
-varav för pensionärer | 568 | 131 | 79 | 11 | 790 |
Förvaltningstillgångar | 1 056 | 183 | 117 | 162 | 1 518 |
Totalt överskott/(underskott) | -763 | -21 | -43 | 15 | -812 |
Övriga pensionsavsättningar | -31 | ||||
Total nettoskuld | -843 | ||||
Avsättning för pensioner | -886 | ||||
Tillgång fonderade pensionsplaner | 43 | ||||
Fonderingsnivå, % | 58 | 89 | 73 | 110 | 65 |
Netto skuld för sjukvårdspensionsplaner | 21 | 21 | |||
Duration, återstående löptid på pensionsåtagandet, år | 21 | 9 | 6 | 18 | |
| Belopp i resultaträkningen/Övrigt totalresultat | |||||
Kostnad för nyintjänande | -16 | -12 | -3 | -8 | -39 |
Räntekostnad | -18 | -1 | -2 | 0 | -20 |
Aktuariella vinster/(förluster) | -299 | -36 | 4 | 3 | -327 |
Total kostnad for förmånsbestämda pensionsplaner före skatt | -333 | -48 | -1 | -5 | -388 |
| Belopp i kassaflödet | |||||
Inbetalningar till pensionsplaner från arbetsgivaren | 0 | 0 | -7 | -6 | -13 |
Pensionsutbetalningar direkt från bolaget | -46 | 0 | -4 | 0 | -50 |
| De viktigaste antagandena för värdering av pensionsskulden | |||||
| Livslängd, år | 23 | 21 | 22 | ||
Inflation, % | 1,75 | 2,50 | 2,25 | ||
Diskonteringsränta, % (vägt snitt) | 3,45 | 5,51 | 3,90 | ||
| Framtida löneökningar, % (viktat genomsnitt) 3,00 - 3,25 |
Information per land, 31 december 2022, SEK M | Sverige | USA | Tyskland | Övriga | Totalt |
| Belopp i balansräkningen | |||||
Nuvärdet av fonderade och ofonderade pensionsåtaganden | 1 603 | 215 | 163 | 165 | 2 146 |
-varav för aktiva | 643 | 54 | 64 | 161 | 921 |
-varav intjänade men ej uttagna | 474 | 15 | 16 | 2 | 507 |
-varav för pensionärer | 487 | 146 | 83 | 1 | 718 |
Förvaltningstillgångar | 1 128 | 240 | 109 | 184 | 1 661 |
Totalt överskott/(underskott) | -475 | 25 | -54 | 19 | -484 |
Övriga pensionsavsättningar | -28 | ||||
Total nettoskuld | -513 | ||||
Avsättning för pensioner | -609 | ||||
Tillgång fonderade pensionsplaner | 97 | ||||
Fonderingsnivå, % | 70 | 112 | 67 | 112 | 77 |
Netto skuld för sjukvårdspensionsplaner | 24 | 24 | |||
Duration, återstående löptid på pensionsåtagandet, år | 20 | 9 | 6 | 17 | |
| Belopp i resultaträkningen/Övrigt totalresultat | |||||
Kostnad för nyintjänande | -34 | -3 | -3 | -14 | -54 |
Räntekostnad | -20 | 0 | -1 | 0 | -21 |
Aktuariella vinster/(förluster) | 572 | 30 | 28 | 30 | 660 |
Total kostnad for förmånsbestämda pensionsplaner före skatt | 517 | 28 | 25 | 16 | 585 |
| Belopp i kassaflödet | |||||
Inbetalningar till pensionsplaner från arbetsgivaren | 0 | 0 | -4 | -6 | -10 |
Pensionsutbetalningar direkt från bolaget | -40 | 0 | -4 | -3 | -47 |
| De viktigaste antagandena för värdering av pensionsskulden | |||||
| Livslängd, år | 23 | 21 | 22 | ||
Inflation, % | 2,00 | 2,50 | 2,25 | ||
Diskonteringsränta, % (vägt snitt) | 3,95 | 5,10 | 3,50 | ||
Framtida löneökningar, % (viktat genomsnitt) | 3,25 | 3,50 | 3,25 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Ingående balans 1 januari | 2 146 | 2 743 |
Kostnad för nyintjänande | 29 | 49 |
Kostnad för tidigare år | 11 | 5 |
Koncerninterna transaktioner (Sandvik) | 0 | -2 |
Räntekostnad | 84 | 54 |
Inbetalningar från anställda | 4 | 4 |
Pensionsutbetalningar | -99 | -65 |
Försäkringspremier för riskförmåner | -1 | -1 |
| Aktuariella vinster/(förluster) hänförligt till: | ||
– Finansiella antaganden | 132 | -698 |
– Demografiska antaganden | 19 | 47 |
– Erfarenhetsbaserade förändringar | 18 | -61 |
Rörelseförvärv | 0 | 0 |
Valutakursdifferenser | -11 | 70 |
Utgående balans 31 december | 2 331 | 2 146 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Ingående balans 1 januari | 1 661 | 1 626 |
Ränteintäkt | 65 | 33 |
Koncerninterna transaktioner (Sandvik) | 0 | 0 |
| Inbetalningar till pensionsplaner från | ||
arbetsgivaren | 13 | 10 |
Pensionsutbetalningar direkt från bolaget | 50 | 47 |
Av arbetsgivaren utbetalda regleringar | 0 | 0 |
Försäkringspremier för riskförmåner | -1 | -1 |
Inbetalningar från anställda | 4 | 4 |
Pensionsutbetalningar | -99 | -65 |
Avkastning på förvaltningstillgångar, exklusive belopp som ingår i ränteintäkt | -132 | -52 |
Effekt på grund av tillgångsbegränsning | -27 | - |
Övrigt | 0 | 0 |
Valutakursdifferenser | -17 | 59 |
Utgående balans 31 december | 1 518 | 1 661 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Avkastningen av förvaltningstillgångarna | -67 | -19 |
| Konsolideringsnivån för de | ||
fonderade planerna, % | 69 | 81 |
Konsolideringsnivån för samtliga planer, inklusive ofonderade, % | 65 | 77 |
Förväntad utbetalningar för nästa år | 65 | 62 |
(Netto, SEK M) | Sverige | USA | Tyskland |
Livslängd, +1 år | 69 | 6 | 4 |
Diskonteringsränta -50 bps | 188 | 10 | 5 |
| Inflation + 50 bps 183 0 3 |
Tillgångsslag i % | 2023 | 2022 |
Räntebärande värdepapper | 39 | 32 |
Aktier | 18 | 20 |
Fastigheter | 17 | 23 |
Övrigt | 20 | 16 |
Likvida medel | 6 | 8 |
varav onoterade tillgångar | 42 | 44 |
SEK M | 2023 | 2022 |
| Långfristiga skulder | ||
Leasingskulder | 378 | 298 |
Totalt | 378 | 298 |
| Kortfristiga skulder | ||
Leasingskulder | 127 | 94 |
Totalt | 127 | 94 |
Kassaflöde | Ej kassagenererande förändringar | ||||||||
| 1 jan | Amor- | Omklassi- | Nya nyttjan- | Valuta- | 31 dec | ||||
| SEK M | 2023 | Nya lån | tering | Förvärv | ficering | derättsavtal | effekter | Övrigt | 2023 |
Räntebärande långfristiga skulder | 9 | 0 | 0 | 0 | -8 | - | 0 | 0 | 1 |
Räntebärande kortfristiga skulder | 0 | 18 | -22 | 0 | 8 | - | 0 | 0 | 3 |
Leasingskulder | 391 | - | -128 | 83 | 0 | 111 | -5 | 58 | 505 |
Aktieswap | - | - | -20 | - | - | - | - | - | - |
Betald utdelning | - | - | -351 | - | - | - | - | - | - |
Totalt | 401 | 18 | -521 | 83 | 0 | 111 | -5 | 58 | 510 |
| -503 | |||||||||
de | Ej kassagenererande förändringar | ||||||||
| 1 jan | Amor- | Omklassi- | Nya nyttjan- | Valuta- | 31 dec | ||||
| SEK M | 2022 | Nya lån | tering | Förvärv | ficering | derättsavtal | effekter | Övrigt | 2022 |
Räntebärande långfristiga skulder | 14 | 0 | -16 | 10 | 0 | 0 | 1 | 0 | 9 |
Räntebärande kortfristiga skulder | 1 624 | 0 | -1 623 | 0 | 0 | 0 | -1 | 0 | 0 |
Leasingskulder | 200 | - | -99 | 54 | 0 | 163 | 15 | 58 | 391 |
Nyemission och kapitaltillskott | - | 1 400 | - | - | - | - | - | - | - |
Betald utdelning | - | - | -3 | - | - | - | - | - | - |
Totalt | 1 838 | 1 400 | -1 741 | 64 | 0 | 163 | 15 | 58 | 401 |
| -341 | |||||||||
| Personal- | |||||||
| Garanti- | Omstrukture- | relaterade | Miljö- | Legala | Övriga | ||
| SEK M | åtaganden | ringsågärder | förmåner | åtaganden | tvister | förpliktelser | Totalt |
Redovisat 31 december 2022 | 32 | 56 | 111 | 203 | 5 | 57 | 465 |
Avsättningar som gjorts under året | 1 | 32 | 74 | 41 | 2 | 40 | 191 |
Avsättningar som tagits i anspråk under året | -17 | -48 | -41 | -23 | 0 | -50 | -180 |
| Outnyttjade avsättningar som återförts | |||||||
under året | 0 | -3 | 0 | -11 | 0 | -2 | -16 |
Omklassificeringar | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | -5 | 0 |
Förvärv av rörelse | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 11 |
Årets omräkningsdifferenser | 0 | 0 | -2 | 0 | 0 | -2 | -3 |
Redovisat 31 december 2023 | 16 | 37 | 147 | 211 | 7 | 48 | 467 |
varav kortfristig del | 2 | 21 | 12 | 26 | 1 | 39 | 101 |
varav långfristig del | 15 | 16 | 136 | 185 | 6 | 8 | 366 |
| Personal- | |||||||
| Garanti- | Omstrukture- | relaterade | Miljö- | Legala | Övriga | ||
| SEK M | åtaganden | ringsågärder | förmåner | åtaganden | tvister | förpliktelser | Totalt |
Redovisat 31 december 2021 | 45 | 166 | 91 | 186 | 8 | 18 | 514 |
Avsättningar som gjorts under året | 6 | 1 | 34 | 22 | 0 | 43 | 106 |
Avsättningar som tagits i anspråk under året | -23 | -110 | -21 | -7 | -4 | -23 | -187 |
| Outnyttjade avsättningar som återförts | |||||||
under året | 0 | 0 | 0 | -1 | 0 | -1 | -2 |
Omklassificeringar | 0 | -7 | 2 | 0 | 0 | -2 | -7 |
Förvärv av rörelse | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 19 |
Årets omräkningsdifferenser | 4 | 6 | 5 | 3 | 1 | 3 | 22 |
Redovisat 31 december 2022 | 32 | 56 | 111 | 203 | 5 | 57 | 465 |
varav kortfristig del | 13 | 56 | 4 | 19 | 2 | 44 | 138 |
varav långfristig del | 19 | 0 | 107 | 184 | 3 | 13 | 327 |
SEK M | 2023 | 2022 |
| Övriga långfristiga skulder | ||
Derivat som innehas för säkring | 125 | 391 |
Övrigt | 0 | 0 |
Totalt | 124 | 391 |
| Övriga kortfristiga skulder | ||
Derivat som innehas för säkring | 369 | 232 |
Momsskuld | 95 | 85 |
Tilläggsköpeskilling förvärv | - | 20 |
Övrigt | 242 | 169 |
Totalt | 706 | 506 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Personalrelaterade | 986 | 839 |
Kundrabatter | 21 | 18 |
Övriga upplupna kostnader | 301 | 314 |
Totalt | 1 307 | 1 171 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Bankgarantier | 174 | 169 |
Övriga borgens- och ansvarsförbindelser | 141 | 131 |
Total | 315 | 300 |
| Avsedda för säkrings- | Verkligt värde | Upplupet | ||||||
| redovisning | via resultaträkning | anskaffningsvärde | Totalt redovisat värde | |||||
SEK M | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Finansiella tillgångar | ||||||||
Kundfordringar | - | - | - | - | 2 952 | 2 981 | 2 952 | 2 981 |
Övriga fordringar | - | - | - | - | 509 | 468 | 509 | 468 |
Derivat | 227 | 1 404 | 100 | 136 | - | - | 327 | 1 540 |
Likvida medel | - | - | - | - | 1 595 | 892 | 1 595 | 892 |
Totalt finansiella tillgångar | 227 | 1 404 | 100 | 136 | 5 057 | 4 341 | 5 384 | 5 880 |
| Finansiella skulder | ||||||||
Lån | - | - | - | - | 5 | 9 | 5 | 9 |
Derivat | 412 | 510 | 81 | 113 | - | - | 493 | 623 |
Leverantörsskulder | - | - | - | - | 2 003 | 2 619 | 2 003 | 2 619 |
Övriga skulder | - | - | - | - | 1 399 | 1 080 | 1 399 | 1 080 |
Totalt finansiella skulder | 412 | 510 | 81 | 113 | 3 407 | 3 709 | 3 900 | 4 331 |
CAD | CHF | CZK | CNY | EUR | GBP | JPY | KRW | NOK | USD | Övr | Totalt |
-5 | 0 | -63 | -18 | -77 | -22 | -12 | -5 | -4 | -139 | -6 | -351 |
CHF | CNY | CZK | EUR | GBP | INR | JPY | USD | Övriga | Totalt |
-7 | -44 | -58 | -75 | -11 | -33 | -12 | -51 | -13 | -304 |
| Beräknad | Säkrat | |||||||
| årlig | Säkrad | Säkrings- | genom- | |||||
| konsumtion | volym | horisont | snittspris | |||||
El | 800 | GWh | 1 056 | 48 mån | 535 | SEK/ | ||
| GWh | MWh | |||||||
Gas | 150 | GWh | 132 | GWh | 24 mån | 62 EUR/MWh | ||
Nickel | 12 200 | Mt | 2 | 952 | Mt | 14 mån | 20 520 | USD/ |
| Mt | ||||||||
Molybden | 1 890 | Mt | 345 | Mt | 13 mån | 27 USD/lb | ||
Koppar | 450 | Mt | 0 Mt | 0 mån | - | |||
2023 | 2022 | |||||||
| Nominellt | Post i balans- | Nominellt | Post i balans- | |||||
| belopp på | Reserv för | räkningen där | belopp på | Reserv för | räkningen där | |||
| säkringsin- | kassaflödes- | säkringsinstru- | säkringsin- | kassaflödes- | säkringsinstru- | |||
| SEK M | strument | säkring | mentet ingår | strument | säkring | mentet ingår | ||
| långfristiga/övriga | långfristiga/övriga | |||||||
| kortfristiga finan- | kortfristiga finan- | |||||||
| siella fordringar | siella fordringar | |||||||
| och långfristiga/ | och långfristiga/ | |||||||
| korfristiga ej | korfristiga ej | |||||||
| räntebärande | räntebärande | |||||||
| Kassaflödessäkringar | skulder | skulder | ||||||
| Valutarisk | ||||||||
Valutaterminer | 4 089 | 238 | 1 903 | 142 | ||||
| Råvaruprisrisk | ||||||||
Terminskontrakt, El | 1 056 | GWh | -296 | 1 390 | GWh | 539 | ||
Terminskontrakt, Gas | 132 | GWh | -140 | 132 | GWh | -42 | ||
Terminskontrakt Metall | 2 952 ton | -216 | 2 056 ton | 29 | ||||
| varav | ||||||||
Terminskontrakt, Nickel | 2 607 ton | 1 736 ton | ||||||
Terminskontrakt, Molybden | 345 ton | 309 ton | ||||||
Terminskontrakt, Koppar | 0 ton | 11 to |
2023 | 2022 | |||||
| Förändring av | Förändring av | |||||
| säkringsinstru- | Säkrings- | Post i resultat- | säkringsinstru- | Säkrings- | Post i resultat- | |
| mentets värde | ineffektivitet | räkningen där | mentets värde | ineffektivitet | räkningen där | |
| redovisat i övrigt | redovisat i | ineffektivitet | redovisat i övrigt | redovisat i | ineffektivitet | |
| SEK M | totalresultat | resultatet | ingår | totalresultat | resultatet | ingår |
| Kassaflödessäkringar | ||||||
| Valutarisk | ||||||
Valutaterminer | 96 | 0 | - | 142 | 0 | - |
| Råvaruprisrisk | ||||||
Terminskontrakt, El | -834 | 0 | - | 539 | 0 | - |
Terminskontrakt, Gas | -98 | 0 | - | -42 | 0 | - |
Terminskontrakt, Metall | 29 | 0 | - | 29 | 0 | - |
2023 | 2022 | |||||
| Belopp omklas- | Belopp omklas- | Post i resultat- | Belopp | Belopp omklas- | Post i resultat- | |
| sificerat | sificerat från | räkningen där | omklassificerat | sificerat från | räkningen där | |
| från reserv | reserv för kassa- | omklassificerat | från reserv | reserv för kassa- | omklassificerat | |
| för kassa- | flödessäkring | belopp från kassa- | för kassa- | flödessäkring | belopp från kassa- | |
| flödessäkring | till kostnad för | flödessäkring | flödessäkring | till kostnad för | flödessäkring | |
| SEK M | till resultatet | säkrad post | ingår | till resultatet | säkrad post | ingår |
| Kassaflödessäkringar | ||||||
| Valutarisk | ||||||
Valutaterminer | 0 | - | 0 | - | ||
| Råvaruprisrisk | ||||||
Terminskontrakt, El | 0 | - | 0 | - | ||
Terminskontrakt, Gas | 0 | - | 0 | - | ||
Terminskontrakt, Metall | 0 | -153 | - | 0 | 37 | - |
SEK M | 2023 | 2022 |
Kundfordringar | 2 952 | 2 981 |
Likvida medel | 1 595 | 892 |
Orealiserade nettovinster på derivat | 327 | 1 540 |
Övriga fordringar | 15 | 18 |
Totalt | 4 890 | 5 430 |
SEK M | 2023 | 2022 |
Intäkter | - | 335 |
| Inköp av tjänster | - | -95 |
| Division / kassa- | Antal | |||||
genererande enhet | Företag | Land | Förvärvsdatum | Årliga intäkter | medarbetare | |
Tube | Söderfors Steel Operations AB | Sverige | 2 maj 2023 | 145 | MSEK 2022 | 50 |
SEK M | Endosmart | Söderfors |
Immateriella anläggningstillgångar | 30 | 42 |
Materiella anläggningstillgångar | 12 | 55 |
Nyttjanderättstillgångar | 20 | 83 |
Varulager | 29 | 6 |
Fordringar | 35 | 21 |
Likvida medel | 8 | - |
Övriga skulder och avsättningar | -77 | -151 |
Uppskjutna skattefordringar/skulder, netto | -10 | -12 |
Identifierbara nettotillgångar | 48 | 44 |
Goodwill | 142 | 55 |
Köpeskilling | 189 | 99 |
Betalning för skuld i förvärvade bolag | - | 49 |
189 | 148 | |
| Avgår: likvida medel i förvärvad | ||
verksamhet | -8 | - |
Nettoutflöde av likvida medel (+) | 1801 | 148 |
SEK M | 2023 | 2022 |
| Bidrag från tidpunkten då bestämmande | ||
| inflytande förelåg | ||
Intäkter | 41 | 54 |
Årets vinst/förlust | -15 | 10 |
| Bidrag om förvärvet hade gjorts 1 januari | ||
| innevarande år | ||
Intäkter | 49 | 102 |
Årets vinst/förlust | 10 | -4 |
| Ägarandel | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 | ||
Företag, org.nr., säte | Antal aktier | (kapital/röster) | SEK M | SEK M |
Alleima EMEA AB, 556734-2026, Sverige | 501 000 | 100,0 % | 11 907 | 11 907 |
Alleima India Private Limited, U29308PN2019PTC182454, Indien | 1 | 0,1 % | 0 | 0 |
Totalt andelar i koncernföretag | 11 907 | 11 907 |
| 31 dec | 31 dec | |
| SEK M | 2023 | 2022 |
Anskaffningskostnad 1 januari | 11 907 | 11 907 |
Totalt andelar i koncernföretag | 11 907 | 11 907 |
| Ägarandel | |
| Företag, org.nr., säte | (kapital/röster) |
Alleima StripTech AB, 559250-4905, Sverige | 100 % |
Alleima Rock Drill Steel AB, 559235-0986, Sverige | 90 % |
Alleima Söderfors AB, 559415-0285, Sverige | 100 % |
Alleima PT AB, 556207-5191,Sverige | 100 % |
Alleima Treasury AB, 559216-9139,Sverige | 100 % |
Alleima Tube AB, 556234-6832, Sverige | 100 % |
Kanthal AB, 556442-5576, Sverige | 100 % |
Alleima Denmark ApS, 42 82 89 63, Danmark | 100 % |
Alleima Finland Oy, 3228605-8, Finland | 100 % |
Kanthal Norway AS, 927733161, Norge | 100 % |
Alleima Limited, 13164633, Storbritannien | 100 % |
Alleima France SAS, 501352033, Frankrike | 100 % |
Alleima Benelux B.V., 24350347, Nederländerna | 100 % |
Alleima Italia S.r.l., MI-2588812, Italien | 100 % |
Alleima Calimera S.r.l, LE-182270, Italien | 100 % |
| Ägarandel | |||
| Företag, org.nr., säte | (kapital/röster) | ||
Alleima Portugal, Unipessoal Lda., 516848720, Portugal | 100 % | ||
Alleima Switzerland AG, CHE-178.868.723, Schweiz | 100 % | ||
Alleima Saint-Imier SA, CHE-107.535.722, Schweiz | 100 % | ||
Alleima Zug AG, CHE-110.271.251, Schweiz | 100 % | ||
Alleima Spain S.I., B67599217, Spanien | 100 % | ||
Alleima CZ Spol. S.r.o., CZ60278773, Tjeckien | 100 % | ||
Endosmart Gesellschaft für Medizintechnik m.b.H., HRB | 1098 | 39, Tyskland | 100 % |
Kanthal GmbH, HRB 102852, Tyskland | 100 % | ||
Alleima GmbH, HRB 12806, Tyskland | 100 % | ||
Alleima Engineering GmbH, HRB 5049, Tyskland | 100 % | ||
Alleima Special Metals, LLC, 91-0817881, USA | 100 % | ||
PennPower Inc, 25-1706867, USA | 100 % | ||
Alleima USA LLC, 82-5283200, USA | 100 % | ||
Alleima Precision Tube LLC, 84-3834789, USA | 100 % | ||
Pennsylvania Extruded Tube Co., 23-2685343, USA | 100 % | ||
Kanthal Corporation, 06-1057960, USA | 100 % | ||
Kanthal Thermal Process Inc., 94-2739405, USA | 100 % | ||
Alleima do Brasil Industria e Comercio Ltda, 11.149.881/0001-23, Brasilien | 100 % |
| Ägarandel | ||||||
| Företag, org.nr., säte | (kapital/röster) | |||||
A L L E I M A Advance Materials de Costa Rica SRL, 4062 | 00130 | 426 | 7, Costa Rica | 100 % | ||
Alleima Materials Technology, S.A. de C.V., SMT191120 | RH2, Mexico | 100 % | ||||
Alleima Middle East DMCC, DMCC192604, Förenade Arabemiraten | 100 % | |||||
Alleima India Private Limited, U29 | 30 | 8PN2019PTC182454 , Indien | 100 % | |||
Alleima Japan K.K., 9140001004795, Japan | 100 % | |||||
Alleima Materials Technology (Jiangsu) Co., 9132119166579996 | 10, Ltd, Kina | 100 % | ||||
Alleima (Shanghai) Materials Technology Co., Ltd, 91 | 310 | 1156 | 073 | 8170 | 0W, Kina | 100 % |
| Alleima Korea Co.,Ltd, 180111-1265031, Republiken | ||||||
Korea | 100 % | |||||
Alleima Malaysia SDN. BHD., 6819T, Malaysia | 100 % | |||||
Alleima South East Asia Pte. Ltd., 201942268N, Singapore | 100 % | |||||
Taiwan Alleima Limited, 90523423, Taiwan | 100 % |