529900BPSFZS6O3A9R042024-01-012024-12-31529900BPSFZS6O3A9R042023-01-012023-12-31529900BPSFZS6O3A9R042024-12-31529900BPSFZS6O3A9R042023-12-31529900BPSFZS6O3A9R042022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900BPSFZS6O3A9R042022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900BPSFZS6O3A9R042022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900BPSFZS6O3A9R042022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900BPSFZS6O3A9R042022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares529900BPSFZS6O3A9R042022-12-31529900BPSFZS6O3A9R042023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900BPSFZS6O3A9R042023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900BPSFZS6O3A9R042023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900BPSFZS6O3A9R042023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900BPSFZS6O3A9R042023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900BPSFZS6O3A9R042023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900BPSFZS6O3A9R042023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900BPSFZS6O3A9R042023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900BPSFZS6O3A9R042023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900BPSFZS6O3A9R042024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900BPSFZS6O3A9R042024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900BPSFZS6O3A9R042024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900BPSFZS6O3A9R042024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900BPSFZS6O3A9R042024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900BPSFZS6O3A9R042024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900BPSFZS6O3A9R042024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900BPSFZS6O3A9R042024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900BPSFZS6O3A9R042024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Innehåll
Årsredovisningen består av förvaltningsberättelsen och de finansiella rapporterna jämte noter och kommentarer på sidorna - och –.
Den lagstadgade hållbarhets rapporten enligt ÅRL ingår i årsredovisningen (sidorna - samt not  och  på sidorna -). Koncernens
resultat- och balansräkning jämte moderbolagets resultat- och balansräkning fast ställs av årsstämman.
LUNDBERGS
Detta är Lundbergs
3
Året i sammandrag
5
VD har ordet
6
Lundbergs som ägarbolag
13
Mål, affärsidé, strategi och
värdeskapande
13
Tillgångar och investeringsaktiviteter
15
Substansvärde
16
Kassaflöde
17
Aktien
18
Nyckeltal
20
Tioårsöversikt
21
Hållbart värdeskapande
22
INNEHAVSBOLAG
30
Lundbergs Fastigheter
32
Holmen
36
Hufvudstaden
38
Husqvarna Group
40
Industrivärden
41
Indutrade
42
Alleima
43
Handelsbanken
44
Sandvik
45
Skanska
46
ÅRSREDOVISNING
Innehållsförteckning
47
Förvaltningsberättelse
48
Definitioner
57
Koncernen
Finansiella rapporter
58
Noter
61
Moderbolaget
Finansiella rapporter
93
Noter
95
Förslag till vinstdisposition
99
Revisionsberättelse
100
ÖVRIG INFORMATION
Styrelse
104
Ledande befattningshavare
106
Årsstämma och rapporter
108
Adresser
109
Detta är Lundbergs
L E Lundbergföretagen AB är ett ägarbolag
som genom aktivt och långsiktigt ägarskap för-
valtar och utvecklar ett antal företag. Tydligt
ledarskap, ansvarstagande samt sund och håll-
bar affärsmässighet i kombination med god
finansiell ställning är viktiga värderingar som
präglar Lundbergs arbete. Målsättningen är att
genom utdelnings- och substansvärdetillväxt
skapa en avkastning åt aktieägarna som väl
möter marknadens avkastningskrav.
Om Lundbergs
Lundbergs grundades i Norrköping 1944 av Lars Erik
Lundberg. Inledningsvis var bolaget inriktat på att bygga
bostäder men har under åren utvecklats till ett ägarbolag
med intressen inom flera branscher, alltid med ett lång-
siktigt och hållbart ägandeperspektiv.
Företaget är noterat på Nasdaq Stockholm sedan 1983.
Innehavsbolag
Lundbergs investerar i fastigheter och börsnoterade före-
tag. Innehaven består av den helägda rörelsen Lundbergs
Fastigheter, dotterbolagen Holmen och Hufvudstaden
liksom intressebolagen Husqvarna, Industrivärden och
Indutrade. Lundbergs har också betydande aktieinnehav
i Alleima, Handelsbanken, Sandvik och Skanska.
Av våra totala tillgångar utgörs cirka 22 procent av direkt
och indirekt fastighetsexponering. Resterande cirka 78
procent utgörs av börsnoterade företag utanför fastig-
hetssektorn. Tillgångarna har hög kvalitet, låg risk och
balanserar varandra väl.
Siffror anger andel av kapital (röster) i procent
per den 18 februari 2025.
BETYDANDE AKTIEINNEHAV
HELÄGD RÖRELSE
Lundbergs Fastigheter 100
DOTTERBOLAG
Holmen 35,0 (62,7)
Hufvudstaden 47, 2 (88,6)
INTRESSEBOLAG
Husqvarna Group 7,6 (25,8)
Industrivärden 20,5 (26,0)
Indutrade 26,6 (26,6)
Alleima 10,0 (10,0)
Handelsbanken 3,1 (3,2)
Sandvik 3,1 (3,1)
Skanska 5,4 (13,1)
LUNDBERGS
3
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Lundbergs B
SIXRX, Stockholmsbörsens
totalavkastningsindex
Lundbergsaktiens totalavkastning
GENOMSNITT PER ÅR AVSER KALENDERÅR
-9 -6 -3 036912 15
9,8%
10,6%
11,1%
11,8%
12,4%
11,6%
13,3%
4,7%
20 år
15 år
10 år
5 år
1 år
8,5%
-7,9%
0
100
200
300
400
500
600
24232221201918171615
kr/aktie
0
1
2
3
4
5
24
2
2322212019
1
18171615
kr
Substansvärde efter uppskjuten skatt
Utdelning
Lundbergsaktien
Lundbergs målsättning är att genom utdelnings- och
substansvärdetillväxt skapa en avkastning för aktie-
ägarna som väl möter marknadens avkastningskrav.
Substansvärdet, det vill säga totala tillgångar minus
skulder och uppskjuten skatt, uppgick den 31 december
2024 till 555 kr per aktie. Under den senaste tioårsperio-
den har substansvärdet per aktie vuxit med i genomsnitt
10,7 procent per år.
Lundbergs ambition är att ge aktieägarna en god och
jämn utdelningstillväxt över tid. Till stämman 2025 har
styrelsen föreslagit en utdelning om 4,60 kr per aktie.
Under den senaste tioårsperioden har utdelningstill-
växten i genomsnitt uppgått till 6,3 procent per år.
Lundbergsaktiens totalavkastning har under den senaste
tioårsperioden i genomsnitt uppgått till 12,4 procent per
år. Stockholmbörsens totalavkastning uppgick under
motsvarande period till 10,6 procent per år.
1)
Ingen utdelning gjordes.
)
Enligt styrelsens förslag.
Totalavkastning
Aktiens avkastning inklusive
återinvesterad utdelning.
4
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
DETTA ÄR LUNDBERGS
Året i sammandrag
Substansvärdet efter uppskjuten skatt uppgick den 31 december 2024
till 555 kronor per aktie (545).
Koncernens nettoomsättning var 29 311 mnkr (28 664).
Resultat efter finansiella poster blev 9 808 mnkr (9 244).
Resultat efter finansiella poster exklusive orealiserade värdeförändringar
och nedskrivningar uppgick till 9 533 mnkr (13 690).
Utdelning om 4,60 kronor (4,30) per aktie föreslås.
I moderbolaget har 2 282 mnkr (1 681) investerats i börs noterade aktier och i den
helägda rörelsen Lundbergs Fastigheter har 580 mnkr (576) investerats.
Resultat och nyckeltal
2024 2023
Substansvärde efter uppskjuten skatt, mdkr
137,6 135,1
Substansvärde per aktie efter uppskjuten skatt, kr 555 545
Eget kapital per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr 459 434
Nettoomsättning, mnkr 29 311 28 664
Resultat efter finansiella poster, mnkr 9 808 9 244
exklusive orealiserade värdeförändringar och nedskrivningar, mnkr 9 533 13 690
Resultat efter skatt, mnkr 8 383 8 678
varav innehav utan bestämmande inflytande, mnkr 2 081 1 423
Resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr 25,41 29,25
Utdelning per aktie, kr 4,60
1
4,30
Skuldsättningsgrad, ggr 0,12 0,11
Soliditet, procent 74 74
1)
Enligt styrelsens förslag.
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
5
VD har ordet
För 2024 kan vi konstatera ytterligare ett år av
måttlig tillväxt i den globala ekonomin. Flera av
de utmaningar som präglat världsekonomin de
senaste åren, såsom geopolitiska spänningar,
politisk osäkerhet och inflation gjorde ett tydligt
avtryck även under det gångna året.
Den globala konjunkturbilden har varit splittrad.
I Europa har den ekonomiska utvecklingen varit
dämpad, särskilt i de större ekonomierna som
Tyskland, Frankrike och Italien där låg tillväxt och
strukturella utmaningar fortsatt att dominera.
Den för Tyskland viktiga fordonsindustrin med
höga produktionskostnader och låg efterfrågan
har bidragit till den svaga utvecklingen. Även om
tillväxten i Kina har bromsat in så har Indien och
flera andra asiatiska ekonomier uppvisat en god
tillväxt.
I Sverige har ekonomin stabiliserats under 2024.
Efter en negativ BNP-tillväxt under 2023 noterades
en svag men positiv tillväxt under året. Återhämt-
ningen för den privata konsumtionen har gått
långsammare än vad som förväntades i början av
året men en viss positiv utveckling har noterats
under senare delen av året. Arbetslösheten har
dock ökat även om varslen minskat under hösten.
Den amerikanska ekonomin har visat en fortsatt
stabilitet under året trots senare års omfattande
räntehöjningar. Hushållens konsumtion har fort-
satt att växa och arbetsmarknaden är fortsatt stark
med låg arbetslöshet.
Den sjunkande inflationstrenden som inleddes
under 2023 fortsatte under året vilket möjliggjort
att flera stora centralbanker har genomfört sänk-
ningar av sina styrräntor. Särskilt ECB och Riks-
banken har genomfört förhållandevis stora ränte-
sänkningar.
Aktiemarknaderna har under 2024 haft en stabil
till svagt positiv utveckling på de flesta håll. Den
svenska börsens totalavkastning uppgick till 9 pro-
cent. I USA har börsutvecklingen varit särskilt stark,
med tekniksektorn som en betydande drivkraft
bakom uppgången. Sänkta styrräntor i kombina-
tion med en stabil utveckling för den amerikanska
ekonomin har varit viktiga förklaringar till den
positiva utvecklingen.
Innevarande år har börjat bra med en stark börs.
Amerikansk ekonomi fortsätter att utvecklas väl.
Som världens största ekonomi, är USA ett viktigt
draglok för hela världen. Stämningsläget och för-
väntningarna på ökad tillväxt bland amerikanska
företagare har förbättrats efter att valutgången
6
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
blev klar. För svensk ekonomi och inte minst för aktiemarkna-
den är detta viktigt och det sätter ofta tonen på utvecklingen.
Lundbergs är ett ägarbolag som har betydande aktieandelar
i nio börsnoterade företag. Vidare har vi en helägd fastighets-
rörelse med ett fastighetsvärde på drygt 28 mdkr. Vi utövar ett
aktivt ägarskap i samtliga bolag. Detta sker genom medverkan
i bolagens styrelser och valberedningar. Genom huvudägar-
skapet i Industrivärden har vi indirekt stora ägarintressen i
ytterligare fyra bolag utöver de som ägs direkt av Lundbergs.
Detta betyder att vi direkt och indirekt är stor aktieägare i tolv
börsnoterade företag jämte vår helägda fastighetsrörelse. Vi
har under många år fokuserat på dessa företag och fortsatt att
öka våra ägarandelar genom aktieför-
värv. Under de senaste tio åren har vi
totalt investerat 14,3 mdkr i aktier.
I fastighetsrörelsen har under samma
period 7,5 mdkr investerats. Vår räntebä-
rande nettoskuld har ökat från 4,8 mdkr
till 6,0 mdkr samtidigt som nettoskuld-
sättningen gått ner från 9 procent till
4 procent. Den finansiella ställningen är
sålunda fortsatt mycket stark. Samtliga
investeringar har till helt övervägande del
kunnat finansierats med vinstmedel.
Föregående år översteg erhållna utdel-
ningar lämnad utdelning till Lundbergs
aktieägare med 2,1 mdkr.
Vår finanspolicy innebär att fastighetsrörelsen kan belånas
till maximalt 50 procent och aktieinvesteringar i innehavsbola-
gen skall vara obelånade. Samtliga skulder hänförs sålunda till
fastighetsrörelsen som därvid vid årsskiftet hade en belånings-
grad på 21 procent. Som ägarbolag är det nödvändigt att ha en
stark finansiell ställning. Vi vill ha beredskap att öka våra aktie-
innehav när vi bedömer det gynnsamt och ha kapacitet att
delta i kapitaltillskott om det är motiverat. Detta för att skapa
bästa möjliga förutsättningar för fortsatt värdeskapande i inne-
havsbolagen. Aktieinvesteringar i sunda och bra företag har
över lång tid gett en god avkastning. Jag är övertygad om att
så kommer att vara fallet även i framtiden. Men som stor aktie-
ägare med inflytande krävs kompetens och tålamod. Ägar-
jobbet kräver mycket och är viktigt för framgång. Här är investe-
rarens karaktär och värderingar väsentliga. Spekulanter har en
helt annan inställning än vad investerare av vår typ har. Historiskt
har en långsiktig investerare fått 7 procent real avkastning på
aktier. Detta dubblar kapitalet realt på 10 år, vilket är bra.
Det är inte ovanligt att media, analytiker och aktieägare har
åsikter som syftar till att snabbt få en förändring av värderingen
av ett företag. Det är inte orimligt om man vill sälja aktier, men
för långsiktiga investerare är det inte optimalt. Då gäller det att
utveckla företaget på rätt sätt vilket oftast tar lång tid. Men
utbytet om man har tålamod blir oftast gott.
Uppdelning av företag kan ibland vara rätt, men långtifrån
alltid. Den viktiga frågan man alltid måste ställa sig är vilken
nytta man uppnår i verksamheten. Kortsiktiga resonemang
kring förändringar av värderingsmultiplar kan uppfattas som
attraktiva men materialiseras långt ifrån alltid. Utdelningen
och noteringen av Alleima från Sandvik 2022 är ett exempel
på en lyckad uppdelning av ett företag. Vid avskiljningen från
Sandvik utgjorde Alleima cirka 10 procent av Sandvikkoncernen
och med delvis annorlunda förutsättningar än övriga affärs -
om råden inom Sandvik. I efterhand kan vi konstatera att
upp delningen har varit väldigt viktig för verksamheten och
värdeskapandet i Alleima. Däremot har inte den förändring
av värderingsmultiplarna ännu ägt rum
som många argumenterade för.
I vårt arbete fokuserar vi mycket på
ledarskap, decentralisering och finan-
siell styrka. Ett brett ansvarstagande är
viktigt och skapar goda förutsättningar
för framgång. Att rekrytera och utse rätt
ledare är en prioriterad fråga. Vi föredrar
internrekryteringar av många skäl. Det
är motiverande för organisationen och
kännedomen om personen ifråga är
normalt mycket större än vid extern-
rekrytering. Det är också en prioriterad
fråga att nominera styrelseledamöter i
våra innehavsbolag. Detta baseras på
kunnande, erfarenhet och lämplighet. Det är en viktig uppgift
där ett brett kontaktnät är till stor nytta.
Utdelningarna vi får från innehavsbolagen är mycket cen-
trala. Det ger oss ett starkt kassaflöde som skapar förutsätt-
ningar för nya investeringar utan att öka våra skulder. Detta
bygger substansvärde över tid och därmed aktieägarvärde.
Den viktiga ränta på ränta-principen adderar över tid stort
värde. Vid en kapitaljustering kan det ibland också vara lämp-
ligt att göra återköp av aktier. Men man måste se till att det är
rätt timing och pris. Annars är det bättre att ge en extra utdel-
ning och låta varje aktieägare själv bestämma hur man vill
disponera sina medel. I vissa av våra innehavsbolag har vi med-
verkat till både återköp och extra utdelning med lyckat resultat
när det varit motiverat att justera kapitalstrukturen.
Resultatet 2024
För 2024 redovisar Lundbergs för koncernen ett resultat efter
skatt på 8,4 mdkr (8,7). Efter minoritetens andel var resultatet
6,3 mdkr (7,3). Exklusive orealiserade värdeförändringar blev
resultatet efter finansiella poster 9,5 mdkr (13,7). Substansvärdet
per aktie efter uppskjuten skatt ökade under året med 2 pro-
cent till 555 kronor (545). Den 18 februari i år var motsvarande
värde 617 kronor. Totalavkastningen för aktieägarna i Lund-
bergs blev under 2024 -8 procent (24) jämfört med motsva-
Ägarjobbet
kräver mycket
och är viktigt för
framgång.”
7
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VD HAR ORDET
rande börsindex på 9 procent (19). Detta betyder att Lundbergs
substansvärde vid årsskiftet värderades lägre jämfört med året
innan. Den så kallade substansrabatten återkom således.
Under de senaste tio åren har Lundbergsaktien gett en
genomsnittlig totalavkastning på 12,4 procent per år jämfört
med motsvarande börsindex 10,6 procent. Inflationen har i
genomsnitt varit 2,9 procent per år vilket innebär att Lundbergs
totalavkastning realt varit i genomsnitt 9,5 procent per år. För
en investerare en klart tillfredsställande nivå som jag känner
mig nöjd med.
Antalet aktieägare i Lundbergs har ökat under senare år och
uppgår nu till cirka 64 000. Det är glädjande att konstatera att
så många investerare känner tilltro till vår affärsmodell och vårt
sätt att sköta verksamheten.
Under hösten 2024 var det 80 år sedan Lundbergs startade
sin verksamhet. Det var min far Lars Erik Lundberg som 1944
etablerade ett byggföretag i Norrköping. Bolaget har därefter
utvecklat en fastighetsrörelse och en investeringsverksamhet.
Byggrörelsen avyttrades 1994.
Under de senaste tre decennierna har investeringsverk-
samheten gradvis funnit sin form. Investeringarna är idag helt
koncentrerade till nio börsnoterade bolag och vår helägda
fastighetsrörelse. Affärsmodellen har fungerat väl under lång
tid och känns mycket robust. De olika företagen är verksamma
i många olika branscher och är av hög kvalitet. I det följande
kommer jag att kommentera de enskilda företagens
utveckling.
Lundbergs Fastigheter
I Lundbergs koncernredovisning ingår Lundbergs Fastigheter
med ett rörelseresultat på 1,1 mdkr (0,0). I resultatet ingår oreali-
serade värdeförändringar på -0,1 mdkr (-1,0) vilket tillsammans
med något högre löpande förvaltningsnetto förklarar resultat-
förbättringen under året. Värdeuppgången beror på ökad
avkastning genom högre hyresintäkter tack vare gjorda hyres-
gästanpassningar samt god kostnadskontroll. Från att under
senare år ha ökat stabiliserades avkastningskraven på fastig-
hetsmarknaden under året.
Vår uthyrningsgrad låg i början av året på en hög nivå men
försvagades något under årets gång. Den kärvare hyresmark-
naden märktes framför allt vad gäller detaljhandeln, men även
på kontors- och bostadsmarknaden på vissa håll. Det ökade
fokuset mot citylägen och högkvalitativa fastigheter fortsätter.
Den trend som varit mot hemarbete vissa dagar i veckan synes
nu ha vänt och en återgång till kontorsarbetsplatser sker nu
successivt. Denna utveckling tror jag kommer att fortsätta
under kommande år.
Vi har fortsatt att genomföra omfattande ombyggnader av
ett antal äldre bostadsfastigheter byggda på 60- och 70-talen
med gott resultat. En omdaning av Norrköpings city pågår
också där bland annat detaljhandelsytor konverteras till
kontors ytor. Bland annat har en större uthyrning skett till ett
företag som bedriver en så kallad coworkinganläggning.
Lundbergs Fastigheter genomför också löpande omfat-
tande underhåll och anpassningar av äldre kontorsfastigheter
till modern standard. Detta för att kunna attrahera nya hyres-
gäster, behålla befintliga och anpassa deras ytbehov.
Under flera år har jag pekat på vår samhällsutveckling som
ett allvarligt hot mot fastighetsmarknaden. Tyvärr kan jag
konstatera att problemen inte blivit färre utan snarare tvärtom.
Kriminaliteten är mycket allvarlig och farlig för samhället. Politi-
ker försöker visserligen vidta åtgärder, men det är en svår och
lång process. Investeringar i fastigheter och företag är bero-
ende av ett stabilt och tryggt samhälle med god ekonomisk
tillväxt. Därför är det för oss som investerare mycket väsentligt
att samhället kommer till rätta med dessa frågor.
Under 2024 investerade vi totalt 0,6 mdkr i fastighetsrörel-
sen. Några nyförvärv skedde inte.
Finansieringsförutsättningarna på fastighetsmarknaden för-
bättrades under året. Räntekostnaden har däremot ökat vilket
ställer högre krav på rörelseresultatet från den löpande fastig-
hetsrörelsen. Konsekvensen blir att den realistiska belånings-
graden därmed minskar vilket kräver högre finansiering med
eget kapital. Det tycker jag är en sund utveckling som stävjar
spekulationsbubblor. Liksom på aktiemarknaden bör finansie-
ringen av investeringar ske med tillräckligt hög andel eget
kapital.
Transaktionsvolymen på fastighetsmarknaden var under
fjolåret fortsatt relativt låg då köpare och säljare inte kunnat
mötas när det gäller villkoren. De kärvare finansieringsvillkoren
påverkar också transaktionsmarknaden.
Under 2024 tillträdde Johan Ladenberg som ny VD i Lund-
bergs Fastigheter. Han har etablerat sig väl i sin nya roll och
gjort ett gott arbete. Jag vill tacka Johan och hans medarbetare
för ett hängivet arbete under det gångna året.
Innehavsbolagen
Under 2024 förvärvade moderbolaget börsnoterade aktier
för 2 282 mnkr, varav i Industrivärden för 1 240 mnkr, i Sandvik
för 579 mnkr, i Alleima för 267 mnkr och i Handelsbanken för
197 mnkr. Lundbergs innehav i de nio börsnoterade innehavs-
bolagen hade vid utgången av 2024 ett börsvärde på 116 mdkr
jämfört med 114 mdkr ett år tidigare. Korrigerat för förvärv
under året var värdet i stort sett oförändrat vilket kan jämföras
med SIX generalindex som ökade med 5,6 procent. Jag
anser att det på lång sikt finns en fortsatt god möjlighet till
betydande värdeskapande i dessa bolag. Genom ägandet i
Industrivärden finns inte heller något behov av ytterligare
diversifiering.
Vår helägda verksamhet i L E Lundberg Kapitalförvaltning
bedriver kapitalförvaltning på kort och medellång sikt samt
analysverksamhet. Bolaget har också en stödjande funktion för
8
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VD HAR ORDET
moderbolaget. Balansräkningen är begränsad till under 1 pro-
cent av moderbolagets. Under 2024 redovisades ytterligare ett
år med mycket gott resultat, 155 mnkr. L E Lundberg Kapitalför-
valtning investerar inte i aktier i våra innehavsbolag eller därvid
relaterade instrument.
Jag vill tacka VD Claes Boustedt och hans medarbetare
för ett utmärkt arbete under fjolåret. Claes är också vice VD i
koncernen och min närmaste medarbetare och högra hand.
Han representerar också Lundbergs i styrelsen i flera av våra
innehavsbolag, bland annat i Sandvik och Alleima samt i ett
flertal valberedningar. Claes är mycket erfaren och kunnig
och därmed en uppskattad person i
dessa roller.
Holmen gjorde ett gott resultat under
2024, dock något lägre än året innan. Det
nyskapade sammanslagna affärsområ-
det Kartong och Papper redovisade ett
fortsatt starkt resultat. Trots ett utma-
nande marknadsläge och brist på skogs-
råvara lyckades Holmen flytta fram sina
positioner inom både kartong och pap-
per. Holmens fokus på nischer där den
färska fibern kommer till sin rätt har
fungerat väl. En av pappersmaskinerna i
Bravikens pappersbruk byggdes om för
att även kunna tillverka förpacknings-
papper. Genom sina välinvesterade produktionsanläggningar
har Holmen goda möjligheter att fortsätta skapa bra föräd-
lingsvärde.
På senare år har skogsråvaran inte räckt till för att tillgodose
ett växande behov från skogs industrin och energisektorn. Vir-
kespriserna har stigit mer än 50 procent de senaste tre åren vil-
ket ökat avkastningen på skogstillgångar. Samtidigt blir det allt
tydligare att skogen har en viktig roll att spela i omställningen
till en fossilfri värld.
Trävarumarknaden präglas fortsatt av den svaga byggkon-
junkturen men även av global råvarubrist. På något längre sikt
är dock intresset att bygga i trä stort. Med välinvesterade såg-
verk och den egna råvarubasen är Holmen väl positionerade.
Elpriserna var höga i början av året, men sjönk under hösten.
Holmen fokuserar på att utveckla ny vindkraft med goda vind-
lägen. En stor projektportfölj finns och under året beslutades
att investera 1,5 mdkr i Blisterlidens Vindkraftspark. Denna
investering kommer att öka produktionen av el från vatten
och vind med cirka 20 procent.
Holmens finansiella ställning är fortsatt stark med en
nettoskuld om 6 procent av eget kapital.
Ledningen med VD Henrik Sjölund och vice VD Anders
Jernhall i spetsen är mycket kompetent. För att ytterligare
stärka Holmens position och konkurrenskraft kommer nu
Anders att fokusera på strategiska frågor i en renodlad roll som
vice VD. Jag vill framföra ett stort och varmt tack till Henrik,
Anders och övriga i ledningen för ett utomordentligt arbete.
Styrelsen föreslår årsstämman en ordinarie utdelning på
9,00 kronor per aktie (8,50) jämte en extra utdelning på 3,00
kronor per aktie (3,00).
Hufvudstadens fastigheter är belägna i de mest attraktiva
lägena i centrala Stockholm och Göteborg. Det samlade bestån-
det är unikt och har de lokaler som marknaden efterfrågar. Detta
har blivit än tydligare under senare år. Fastigheterna håller en
hög standard, flertalet med uppskattad
arkitektur. Hufvudstaden fokuserar också
mycket på kundnöjdhet. För sjunde året i
rad vann man NKI, innebärande att man
har branschens nöjdaste kontorshyres-
gäster i kategorin storbolag.
Hufvudstadens löpande resultat från
fastighetsförvaltningen ökade något
beroende på högre hyresintäkter. Värde-
förändringarna i fastighetsbeståndet var
alltjämt negativa, men på en klart lägre
nivå. Sammantaget ökade årets resultat
kraftigt jämfört med året innan.
Kontorsmarknaden i Stockholm var
stabil. Man kan också notera en växande
efterfrågan på högkvalitativa kontors-
lokaler i centrala Göteborg där hyrorna var stabila och nya topp-
hyror noterades. Allt fler företag ställer högre krav på kontors-
närvaro vilket också ökar kraven på lokalkvalité, gatumiljö och
omgivningar.
2024 var ett utmanande år för detaljhandeln vilket medförde
en fortsatt press nedåt på butikshyrorna. Med sina högkvalita-
tiva lägen klarade sig dock Hufvudstaden relativt väl. NK-varu-
husen i både Stockholm och Göteborg har utvecklats positivt.
Den av Hufvudstaden bedrivna detaljhandelsrörelsen i NK
Retail har ökat omsättningen, men lönsamheten är fortfarande
otillräcklig. Ny VD för affärsområdet NK har rekryterats och
börjar under första kvartalet 2025.
Det omfattande centrala utvecklingsprojektet i kvarteret
Johanna i Göteborg löper vidare enligt plan. Färdigställandet
kommer att ske under 2026 och uthyrningsarbetet pågår med
hög intensitet och med gott resultat.
Hufvudstadens VD Anders Nygren är en gedigen bransch-
man och gör ett mycket gott arbete. Han har under svåra
förhållanden genomfört en rad förändringar som syftar till
ökad effektivitet och resultat. Jag vill tacka Anders och hans
organisation för ett fint arbete som lovar gott för framtiden.
Styrelsen föreslår en mindre höjning av utdelningen till 2,80
kronor per aktie (2,70).
” Ett brett ansvars-
tagande är viktigt
och skapar goda
förutsättningar för
framgång.”
9
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VD HAR ORDET
Husqvarna har starka marknadspositioner och är ett av
världens ledande företag inom produkter för skog-, park- och
trädgårdsskötsel. Företaget har en historia av innovativ, fram-
gångsrik produktutveckling med flera starka varumärken,
främst Husqvarna och Gardena, som täcker olika produkt-
och marknadssegment.
Utvecklingen under senare år har varit svag. 2024 var ytterli-
gare ett år när man inte uppnådde sina finansiella mål vare sig
det handlar om tillväxt, marginaler eller kapitaleffektivitet.
Under hösten har företaget justerat ner förväntningarna vid
två tillfällen på grund av utmanande marknadsförhållanden.
I oktober lanserades också ett omstruktureringsprogram för att
minska den fasta kostnadsbasen och därmed parera den svaga
utvecklingen.
Med ett produkterbjudande av hög kvalitet och starka varu-
märken bör det finnas goda förutsättningar att vända utveck-
lingen. Under hösten annonserade valberedningen att man
avser att föreslå Torbjörn Lööf som ny styrelseordförande efter
att Tom Johnstone avböjt omval. Jag önskar Torbjörn lycka till
med ett utmanande förändringsarbete.
Styrelsen föreslår sänkt utdelning till 1,00 krona per aktie
(3,00).
Industrivärdens innehavsbolag uppvisade överlag en stark
operativ utveckling under 2024. Många av de olika bolagen
hade också en gynnsam aktiekursutveckling som starkt bidrog
till att öka Industrivärdens substansvärde med 6 procent. Total-
avkastningen både för A- och C-aktien var 9 procent, i linje med
Stockholmsbörsens motsvarande index.
Under 2024 översteg erhållna utdelningar från innehavs-
bolagen lämnad utdelning till Industrivärdens aktieägare med
5,2 mdkr. Detta möjliggjorde fortsatta investeringar i aktier i
innehavsbolagen utan att öka skulderna. Möjligheterna till
framtida värdeskapande ökar därmed. Totalt var investering-
arna 4,6 mdkr.
Industrivärdens innehavsbolag är av mycket hög kvalitet och
är marknadsledande i flera olika branscher. Den koncentrerade
portföljen ger starkt fokus på dessa bolag vilket skapar goda
förutsättningar för en fortsatt positiv utveckling.
Innehavsbolagen karaktäriseras generellt sett av starka
marknadspositioner, beprövade affärsmodeller och bra
kassaflöden. De är också väl etablerade sedan lång tid. Industri-
värdens ägarroll hanteras också på ett mycket professionellt
sätt.
VD Helena Stjernholm gör ett mycket förtjänstfullt arbete
och är väl respekterad i de olika innehavsbolagen. Hon till-
trädde sitt första ordförandeuppdrag i SCA under 2024 vilket
har uppskattats mycket. Jag vill framföra mitt tack till henne
och till vice VD Karl Åberg som fått ett allt större ansvar under
senare år. Styrelsen föreslår årsstämman en utdelning på
8,25 kronor per aktie (7,75).
Indutrade fortsätter sin tillväxtresa med god lönsamhet.
Detta sker både organiskt och genom förvärv. Resultatet låg på
samma nivå som året innan. Under året gjordes 16 förvärv
med en sammanlagd omsättning på 1,6 mdkr. Det operativa
kassaflödet var starkt och den finansiella ställningen robust.
Affärsmodellen har nu fungerat väl och utvecklats sedan 1978.
I centrum står decentralisering med starkt lokalt ansvarsta-
gande och ledning. De dryga 200 bolagen som ingår i Indu-
tradekoncernen känner väl till sina marknader och kunder och
besitter förmågan att agera snabbfotat för att anpassa sig till
rådande marknadsläge. Det är imponerande att konstatera att
denna företagsgrupp och affärsmodell är så stabil och uthållig.
Den under föregående år införda nya koncernstrukturen
med fem affärsområden, inriktade på marknadssegment och
teknologiområden, har implementerats på ett utmärkt sätt. De
organisatoriska förutsättningarna att fortsätta växa gruppen
både organiskt och genom förvärv har därmed förbättrats.
VD Bo Annvik leder gruppen på ett mycket bra sätt och får
de dynamiska krafterna ute i organisationen att blomma ut.
Styrelsen föreslår årsstämman en utdelning på 3,00 kronor
per aktie (2,85).
Alleima har utvecklats väl under sin relativt korta period som
börsnoterat bolag. Kärnan i Alleimas verksamhet är avancerad
materialteknologi. Företagets produkter används i ett stort
antal applikationer i ett flertal olika kundsegment vilket skapar
en stabilitet i verksamheten.
Alleima har haft en bra utveckling under året med en fortsatt
solid orderstock. Investeringsbeslut har tagits om upprustning
och återöppning av en produktionsanläggning för ånggenera-
torrör till kärnkraftsindustrin. Under året har också ett flertal
order tecknats inom detta segment. Inom Kanthal har medi-
cinteknikområdet kunnat redovisa en god tillväxt under senare
år. Beslut togs under hösten om att etablera produktions-
närvaro i Asien och öka företagets produktionskapacitet av
medicinsk tråd.
Göran Björkman har utvecklats utomordentligt väl i rollen
som VD i ett börsnoterat bolag. Han har ett gediget industriellt
kunnande och har utvecklat och stärkt ledningsgruppen under
senare år. Han är också väl respekterad såväl i företaget som i
marknaden.
Mot bakgrund av en fortsatt stabil resultatutveckling och att
den finansiella situationen är mycket stark har styrelsen före-
slagit en utdelning på 2,30 kronor per aktie (2,00).
Handelsbanken särskiljer sig som en av världens stabilaste
banker, vilket återspeglas i att ingen annan privatägd bank i
världen har en högre sammanvägd kreditrating från de
ledande ratinginstituten. Förklaringen är en lokalt förankrad,
långsiktig och kundnära affärsmodell med låg risktolerans och
finansiell styrka.
10
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VD HAR ORDET
Den decentraliserade kontorsrörelsen är hjärtat i banken där
kundrelationer etableras och utvecklas. Detta har under lång
tid varit mycket framgångsrikt och lett till att man successivt
byggt upp en kreditportfölj av hög kvalitet. Även under 2024
har kreditförluster på koncernnivå helt kunnat undvikas.
Banken arbetar med ett långsiktigt perspektiv och har ett
kunderbjudande och service som gett banken nöjda kunder
och skapar värde.
Under 2024 påbörjades ett arbete för att minska antalet
anställda och konsulter på centrala enheter och därmed skapa
ökad kostnadseffektivitet. Däremot ökade antalet anställda
som möter kund på kontoren något.
Även närvaro på nya orter etablerades.
2024 tillträdde Michael Green som ny
VD och koncernchef. Han har en lång
framgångsrik karriär bakom sig i ban-
ken och har snabbt växt in i VD-rollen
på ett förtroendeingivande sätt.
Handelsbanken redovisar för 2024
ett mycket starkt resultat på samma
nivå som året innan. Bankens kapital-
situation är också fortsatt mycket stark.
Styrelsen föreslår årsstämman höjd
ordinarie utdelning till 7,50 kronor per
aktie (6,50) jämte en extra utdelning på
7,50 kronor per aktie (6,50).
Sandvik är ett mycket intressant företag med världsledande
positioner inom sina verksamhetsområden. Strategin, skifte
mot tillväxt, har fortsatt att implementeras. Innovation och pro-
duktutveckling skapar nya produkter och lösningar. Komplet-
terande förvärv stärker produkt- och tjänsteerbjudandet samt
ökar närvaron på viktiga tillväxtmarknader.
Efterfrågan inom gruvsegmentet har fortsatt utvecklas på
en stabilt hög nivå. Eftermarknadsaffären, som utgör omkring
två tredjedelar av gruvverksamheten, redovisade en fortsatt
stark utveckling med god tillväxt och stabila marginaler. Erbju-
dandet inom gruv området har fortsatt att utvecklas och stärkas
under året, bland annat inom automation, batterielektriska
lösningar samt borriggar för ovanjord.
För verktygsaffären har det varit ett utmanande år med en
svag konjunkturutveckling inte minst i Europa. Trots sjunkande
volymer har man lyckats försvara sina marginaler på ett före-
dömligt sätt. Detta är också i linje med den strategiska mål-
sättningen att skapa en större stabilitet över konjunkturcykeln.
För att stärka positionen på den kinesiska marknaden, främst
inom det lokala premiumsegmentet, har det kinesiska före-
taget Suzhou Ahno förvärvats.
Trots ett utmanande år har VD Stefan Widing navigerat
företaget på ett förtjänstfullt sätt. Ett väl genomfört omstruk-
tureringsprogram som sjösattes i början av året har förbättrat
motståndskraften. Kassaflödet har också varit starkt under året
och minskat skuldsättningen.
Styrelsen föreslår årsstämman en höjning av utdelningen
till 5,75 kronor per aktie (5,50).
Skanska bedriver en mycket framgångsrik verksamhet inom
byggrörelse och fastighetsutveckling. Man har också under
senare år börjat bygga upp en egen portfölj av förvaltnings-
fastigheter. Den finansiella ställningen är stark och möjliggör
stora åtaganden i olika typer av projekt.
Under 2024 ökade Skanska sitt resultat kraftigt. Glädjande
nog steg byggmarginalen till den hög-
sta på lång tid. Den amerikanska rörel-
sen svarar nu för drygt hälften av verk-
samheten och har en bra marknad och
orderingång. Företagskulturen i Skan-
ska är stark med fokus på effekti vitet
och lönsamhet. Man har en kompetent
organisation med en mängd duktiga
personer. I en verksamhet som bedrivs i
projektform är detta särskilt viktigt för
framgång.
Byggbranschen präglas generellt
av låga inträdesbarriärer och hög pris-
konkurrens. Detta gör att lönsamheten
i branschen är svag och många företag
slås ut. Det är därför glädjande att se att
Skanska under så lång tid avvikit från mängden. Kompetens,
finansiell styrka och långsiktigt agerande är viktiga förklaringar
till det.
VD Anders Danielsson leder verksamheten med bravur.
Han är en erfaren branschman med goda ledaregenskaper.
Styrelsen föreslår årsstämman en höjning av utdelningen
till 8,00 kronor per aktie (5,50).
Efter 14 år i styrelsen lämnar jag detta uppdrag i samband
med årsstämman 2025. Det har varit ett mycket stimulerande
uppdrag i en spännande bransch. Jag kan med tillfredsställelse
konstatera att Skanska idag står starkare än någonsin och har
goda möjligheter till fortsatt framgång. Jag önskar styrelse,
ledning och organisationen lycka till.
Framåtblick
Lundbergs affärsmodell är tydlig och stabil och fungerar väl
sedan många år. Substansvärdet har kontinuerligt haft en till-
fredsställande tillväxt. Detta har varit grunden till att aktieägar-
nas totalavkastning varit bra och över lång tid överstigit mot-
svarande börsindex, samtidigt som den finansiella risken varit
på en mycket låg nivå.
Vi har successivt växt in i rollen som ansvarstagande
aktie ägare i de olika bolagen. Detta har krävt en betydande
kunskapsuppbyggnad. Förutom i vår operativa organisation
”Lundbergs
kassaflöde är starkt
och möjliggör
nya investeringar
utan att vi ökar
skulderna.
11
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VD HAR ORDET
Långsiktig och aktiv ägare
Lundbergs är en långsiktig och aktiv ägare. Den helägda
rörelsen Lundbergs Fastigheter har ingått i koncernen
sedan dess bildande 1944. Illustrationen visar hur länge
Lundbergs har varit ägare i innehavsbolagen.
HOLMEN
LUNDBERGS FASTIGHETER
HUFVUDSTADEN
INDUSTRIVÄRDEN
HANDELSBANKEN
SANDVIK
INDUTRADE
HUSQVARNA GROUP
SKANSKA
ALLEIMA
1944 1988 1998 2002 2005 2007 2011 2022 2025
har detta också skett genom att vi medverkat till att rekrytera
lämpliga styrelseledamöter i de olika bolagen. Vi har därvid
gradvis byggt ut vårt nätverk i näringslivet och samhället
i stort.
Kvaliteten på företagsledningarna i innehavsbolagen är
genomgående av mycket hög klass. Det är en helt avgörande
fråga för framgång vilket gör att vi är ytterst uppmärksamma
på det. Vår syn på decentraliserat ansvar rimmar väl med bety-
delsen av ledarskapet.
En stark balansräkning ger motståndskraft under svåra för-
hållanden. Det ger också möjlighet till att ta tillvara på affärs-
möjligheter. Därför önskar vi som ägarbolag att de olika inne-
havsbolagen verkar i denna riktning och tillmäter finansiell
stabilitet ett stort värde. Det tror vi betalar sig över tid.
Lundbergs kassaflöde är starkt och möjliggör nya investe-
ringar utan att vi ökar skulderna. Detta avser vi också göra
under 2025 och kommande år genom att öka ägarandelarna
i vissa av våra innehavsbolag. Vidare kommer vi att fortsätta
arbeta med att utveckla vårt befintliga fastighetsbestånd och
eventuellt också göra kompletterande förvärv.
Enligt vår bedömning finns goda möjligheter till fortsatt
värdeskapande i våra befintliga innehavsbolag. Ägandet i
Industrivärden ökar också indirekt exponeringen mot antalet
bolag vilket ger oss tillräcklig bredd i vår investeringsportfölj.
Vi har ingen anledning att gå över ån efter vatten då de tolv
innehavsbolagen är ett fullt tillräckligt antal. Ytterligare
diversifiering skapar snarare ökad risk. När det gäller timing är
självklart ambitionen att investera vid gynnsammast möjliga
tillfällen. Men det är svårbedömt och lätt att komma ur fas. Jag
anser därför att det bästa sättet att investera är att göra det
regelbundet och inte riskera att stå kvar på perrongen när tåget
går iväg.
Ärade aktieägare, vår affärsmodell ligger fast. Min tro och
ambition är att vi också under kommande år skall kunna ge
våra aktieägare en konkurrenskraftig avkastning till begränsad
risk.
Jag vill slutligen framföra ett stort tack för ett gott arbete till
alla styrelser, företagsledningar och övriga medarbetare i våra
innehavsbolag och i Lundbergs.
Stockholm i februari 2025
Fredrik Lundberg
12
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VD HAR ORDET
Mål, affärsidé, strategi och värdeskapande
Lundbergs som ägarbolag
Genom att vara långsiktig och aktiv ägare förvaltar och utvecklar Lundbergs ett antal
innehavsbolag. Tydligt ledarskap, ansvarstagande samt en sund och hållbar affärsmässighet
är viktiga värderingar som präglar Lundbergs arbete. Ett ansvarsfullt och långsiktigt ägande
är en viktig förutsättning för att företagen ska kunna utveckla och investera i hållbar och
lönsam verksamhet.
Mål
Lundbergs mål är att skapa en avkast-
ning för aktieägarna som väl möter
marknadens avkastningskrav. Detta ska
ske genom utdelnings- och substansvär-
detillväxt.
Affärsidé
Lundbergs är ett ägarbolag som genom
aktivt och långsiktigt ägarskap förvaltar
och utvecklar ett antal företag.
Strategi
God avkastning och värdetillväxt ska
uppnås genom att Lundbergs
är aktiva ägare i innehavsbolagen
investerar enligt tydliga kriterier
har en stark finansiell ställning som
skapar handlingsfrihet.
Långsiktigt och aktivt ägande
Lundbergs investerar för att utveckla
företag och värden över lång tid. Med
långsiktigt, stabilt ägande ges innehavs-
bolagen och dess ledningar möjlighet
att arbeta för stärkta marknadspositio-
ner, ökad konkurrenskraft och ett
hållbart värdeskapande. På så sätt har
Lundbergs också möjlighet att bidra till
en hållbar utveckling och värdeskapan-
de utanför det egna företagets gränser.
Lundbergs ägande tar sin utgångs-
punkt i god kunskap om innehavs-
bolagen och deras förutsättningar.
Styrelserna i innehavsbolagen har en
viktig roll i bolagens utveckling och
beslutar om övergripande strategier.
Lundbergs aktiva ägande sker genom
ett genuint och engagerat arbete i bola-
gens styrelser. En styrelse med bred
kompetens har större potential att se
helheten och samtidigt identifiera
väsentliga risker och möjligheter. Att
vara engagerade i valberedningarnas
arbete med att tillsätta bolagsstyrelser
är därmed ett av Lundbergs prioriterade
områden för att främja ett hållbart
värdeskapande. Lundbergs lägger sär-
skild vikt vid valet av styrelseordförande
i respektive bolag.
Ägandet präglas även av en stark tro
på ledarskapets betydelse för framgång
och av att kompetenta ledare ges och tar
ansvar. Decentralisering är avgörande för
att företagen ska utvecklas på ett fram-
gångsrikt sätt.
SUBSTANSVÄRDE EFTER
UPPSKJUTEN SKATT
UTDELNINGTOTALAVKASTNING
1)
Ingen utdelning gjordes.
2)
Enligt styrelsens förslag.
13
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Investeringskriterier
Investeringar görs i helägda dotterbolag
samt i svenska börsnoterade företag
som har goda marknadspositioner, sta-
bilt starka kassaflöden samt egna pro-
dukter och varumärken. Lundbergs har
god kunskap om de företag och bran-
scher man investerar i. Den kunskapen
ikombination med organisationens
samlade erfarenhet och en djupgående
analys ligger till grund för investerings-
besluten.
Finansiell handlingsfrihet
och beredskap
Lundbergs arbete med att säkra den
finansiella förmågan för att kunna ta till-
vara möjligheter och hantera utmaning-
ar är högt prioriterad. Den finansiella ris-
ken hålls på en låg nivå genom låg skuld-
sättning och god likvid beredskap. Lund-
bergs Fastigheters bestånd belånas till
maximalt 50 procent av marknadsvärdet
och börsnoterade aktieinnehav ska vara
obelånade. Förutom banklån finansieras
verksamheten med företagsobligationer
och företagscertifikat.
God och jämn utdelnings-
och substansvärdetillväxt
Lundbergs uppgift är att skapa god
absolut avkastning för aktieägarna.
Detta ska ske genom utdelnings- och
substansvärdetillväxt. Under den senaste
tioårsperioden har den genomsnittliga
tillväxten i substansvärde per aktie,
exklusive utdelningar och efter uppskju-
ten skatt, varit 10,7 procent per år. Den
årliga utdelningstillväxten under samma
period har varit 6,3 procent
1
.
Under 2024 ökade substansvärdet per
aktie efter uppskjuten skatt med 1,9 pro-
cent. Aktiens genomsnittliga total-
avkastning per år har under den senaste
femårsperioden varit 4,7 procent och
under den senaste tioårsperioden 12,4
procent. Under den senaste tjugoårspe-
rioden har totalavkastningen i genom-
snitt varit 11,8 procent per år.
Förvaltningskostnaden i relation till
innehavens marknadsvärde uppgick
under 2024 till 0,06 procent (0,08).
Kassaflöde som återinvesteras
i verksamheten
Ett av de bärande kriterierna när Lund-
bergs investerar är att man ska vara
ägare i bolag med starka kassaflöden.
Under året har Lundbergs fått utdel-
ningar från innehavsbolagen och tillförts
medel från fastighetsrörelsen samt för-
säljning av värdepapper och fastigheter
om sammanlagt 4 488 mnkr. 2 282 mnkr
har investerats i aktier och 580 mnkr i
fastigheter.
Organisation
Lundbergs investeringsarbete bedrivs i
en liten organisation med lång samlad
erfarenhet och god kompetens. Organi-
sationen består av ett tiotal personer
inklusive medarbetarna i L E Lundberg
Kapital förvaltning AB. Det helägda
fastighets bolaget är organisatoriskt fri-
kopplat från moderbolaget och jämställs
med övriga innehavsbolag.
God och jämn utdelnings-
och värdetillväxt
Kassaflöde som återinvesteras
iverksamheten
Stärkta marknadspositioner,
innovation och utveckling
Arbetstillfällen och samhälls-
utveckling
Aktivt ägande
Långsiktig utveckling av inne-
haven
Investeringar enligt tydliga kriterier
Finansiell handlingsfrihet och
beredskap
Organisation
Kunskap om innehavsbolagen
ochhållbarhetsfrågor
Långsiktighet och engagemang
Finansiell styrka
En modell för ansvarsfullt och hållbart ägande
Lundbergs investerar långsiktigt med utgångspunkt i finansiell styrka och god kunskap om innehavsbolagen. Det skapar
stabilitet och handlingsfrihet för bolagen att utveckla och investera i hållbar och lönsam verksamhet. Ett aktivt ägande
med sikte på att utveckla företagen över lång tid bidrar till att skapa värden för aktieägare, innehavsbolagen och samhället.
VÄRDE VERKSAMHETEN SKAPARVERKSAMHET
FÖRUTSÄTTNINGAR FÖR
VERKSAMHETEN
Betydande del av värdeskapandet återinvesteras i verksamheten.
1)
Inklusive föreslagen utdelning till årsstämman
2025 om 4,60 kronor per aktie.
14
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
LUNDBERGS SOM ÄGARBOLAG
Tillgångar och investeringsaktiviteter
Tillgångar
Lundbergs tillgångar är koncentrerade
till ett antal större innehav. Fastighets-
relaterade innehav, genom den helägda
rörelsen Lundbergs Fastigheter samt
aktier i Hufvudstaden, representerade
den 18 februari 2025 ett värde om
34,0 mdkr. Detta motsvarar 22 procent
av de totala innehaven, värderade till
marknadsvärde. Lundbergs räntebäran-
de nettoskuld har hänförts till Lundbergs
Fastigheter. Aktie innehaven i Alleima,
Handels banken, Holmen, Husqvarna,
Industrivärden, Indutrade, Sandvik och
Skanska svarade för 120,2 mdkr mot-
svarande 77 procent.
Investeringsaktiviteter
Under året har moderbolaget investerat
2 282 mnkr i börsnoterade aktier.
Dessa investeringar är fördelade på
267 mnkr i Alleima, 197 mnkr iHandels-
banken, 1 240 mnkr i Industri värden och
579 mnkr i Sandvik.
I Lundbergs Fastigheter har under
året 534mnkr investerats i ny- och om -
bygg nader av förvaltningsfastigheter.
AKTIEINNEHAVEN
2025-02-18 2024-12-31 2023-12-31
Procent
1
Kapitalandel Röstandel Kapitalandel Röstandel Kapitalandel Röstandel
Alleima
10,0 10,0 10,0 10,0 8,5 8,5
Handelsbanken 3,1 3,2 3,1 3,2 3,0 3,1
Holmen 35,0 62,7 35,0 62,7 34,7 62,6
Hufvudstaden 47,2 88,6 47,2 88,6 47,2 88,6
Husqvarna 7,6 25,8 7,6 25,8 7,6 25,6
Industrivärden 20,5 26,0 20,5 26,0 19,7 25,1
Indutrade 26,6 26,6 26,6 26,6 26,6 26,6
Sandvik 3,1 3,1 3,1 3,1 2,9 2,9
Skanska 5,4 13,1 5,4 13,1 5,5 13,1
2025-02-18 2024-12-31 2023-12-31
mnkr
Marknads-
värde
2
Anskaffnings-
värde
3
Marknads-
värde
2
Anskaffnings-
värde
3
Marknads-
värde
2
Anskaffnings-
värde
3
Alleima
2 449 1 045
1 893 1 045 1 628 778
Handelsbanken
8 187 4 788
7 080 4 788 6 567 4 591
Holmen
23 392 3 828
22 201 3 828 23 461 3 828
Hufvudstaden
11 736 3 098
11 564 3 098 13 569 3 098
Husqvarna
2 482 2 011
2 515 2 011 3 586 2 021
Industrivärden
36 350 15 411
30 932 15 411 27 962 14 172
Indutrade
32 073 2 510
26 824 2 510 25 353 2 510
Sandvik
9 512 4 562
7 833 4 562 8 026 3 983
Skanska
5 745 2 961
5 208 2 961 4 081 2 961
Övriga aktier
982 522
913 522 981 634
Summa 132 909 40 737 116 963 40 737 115 215 38 576
1)
Andel beräknas efter avdrag av återköpta aktier.
2)
Noterade tillgångar är upptagna till aktuella börskurser. Marknadsvärdet för onoterad aktie i Hufvudstaden
och Skanska är beräknat utifrån värdet på motsvarande noterad aktie i respektive bolag.
3)
Bokföringsmässigt anskaffningsvärde, i förekommande fall efter nedskrivning och uppskrivning med anledning
av att aktieinnehav övergått till att redovisas som intresseföretag.
FÖRDELNING AV INNEHAV, 31 DECEMBER RESPEKTIVE ÅR
Övriga
Skanska
Sandvik
Handelsbanken
Alleima
Indutrade
Industrivärden
Husqvarna
Hufvudstaden
Holmen
Lundbergs Fastigheter
Summa marknads-
värderade innehav, mdkr
15
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
LUNDBERGS SOM ÄGARBOLAG
Substansvärde
Den 31 december 2024 uppgick sub-
stansvärdet efter avdrag för uppskjuten
skatt till 137 643 mnkr (135 086), vilket
motsvarar 555kronor per aktie (545).
Den 18 februari 2025 har substans-
värdet efter uppskjuten skatt beräknats
till 153 098 mnkr, motsvarande 617 kronor
per aktie. Lundbergs Fastigheter
har värderats till sitt substansvärde per
den 31december 2024, med tillägg för
gjorda investeringar 2025. I substans-
värdet ingår fastigheter med ett värde
om 28,8 mdkr, varav förvaltningsfastig-
heter utgör 28,2 mdkr. Moder bolagets
och de helägda dotterbolagens ränte-
bärande nettoskuld har i sin helhet
hänförts till Lundbergs Fastigheter.
SUBSTANSVÄRDETS SAMMANSÄTTNING
31 december 2024 31 december 2023
Ägarandel, % Substansvärde Substansvärde
Antal aktier Kapital Röster mnkr kr/aktie
Andel av
värdet, % mnkr kr/aktie
Andel av
värdet, %
Alleima
25 200 000 10,0 10,0 1 893 8 1 1 628 7 1
Handelsbanken A  3,1 3,2 7 080 29 5 6 567 26 5
Holmen A 
35,0 62,7
13 264 53
16
14 095 57
17
Holmen B  8 936 36 9 365 38
Hufvudstaden A 87 311 335
47,2 88,6
10 573 43
8
12 407 50
10
Hufvudstaden C  990 4 1 162 5
Husqvarna A 
7,6 25,8
2 289 9
2
3 243 13
3
Husqvarna B 3 915 208 226 1 344 1
Industrivärden A 
20,5 26,0
22 571 91
22
21 905 88
20
Industrivärden C  8 361 34 6 057 24
Indutrade 96 840 000 26,6 26,6 26 825 108 19 25 353 102 19
Sandvik  3,1 3,1 7 833 32 6 8 026 32 6
Skanska A 
5,4 13,1
1 404 6
4
1 100 4
3
Skanska B  3 805 15 2 981 12
Övriga aktier 913 4 1 981 4 1
Aktieportfölj 116 963 472 84 115 215 465 84
Lundbergs Fastigheter
Fastighetsvärde
28 759 28 279
Räntebärande nettoskuld
1
-6 048 -6 159
Övrigt netto, inklusive uppskjuten skatt
2
-558 -581
Lundbergs Fastigheter 22 153 89 16 21 539 87 16
Summa marknadsvärderade innehav 139 117 561 100 136 754 551 100
Övrigt netto, inklusive uppskjuten skatt
2
-1 474 -6 -1 668 -7
Substansvärde efter uppskjuten skatt 137 643 555 135 086 545
Börsvärde 124 248 501 135 954 548
Kurs/substans, procent 90 101
Noterade tillgångar är upptagna till aktuella börskurser. Marknadsvärdet för onoterad aktie i Hufvudstaden och Skanska är beräknat utifrån värdet på motsvarande noterad
aktie i respektive bolag. Ägarandel beräknas efter avdrag av återköpta aktier.
1)
Moderbolagets och de helägda dotterbolagens räntebärande nettoskuld har i sin helhet hänförts till Lundbergs Fastigheter som därigenom får en skuldsättning
som uppgår till 21 procent (22) av fastigheternas marknadsvärde.
2)
Övriga tillgångar, avsättningar och skulder är upptagna till bokförda värden. Ingen uppskjuten skatt på skillnaden mellan bedömt marknadsvärde och skattemässigt
värde på fastigheterna beräknas. I enlighet med gällande lagstiftning utgår ingen skatt på närings betingade andelar.
NYCKELTAL
2024 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015
Substansvärde, mnkr
137 643 135 086 119 936 133 142 111 450 96 969 71 977 75 893  
Substansvärde/aktie, kr 555 545 484 537 449 391 290 306 276 227
Substansvärdeförändring, procent 2 13 -10 19 15 35 -5 11 21 13
16
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
LUNDBERGS SOM ÄGARBOLAG
Kassaflöde
Under 2024 har utdelningar erhållits
med sammanlagt 3 146 mnkr (3 000).
Tillförda medel från L E Lundberg Kapi-
talförvaltning AB, uppgick till 155 mnkr
(64). Tillförda medel från fastighets-
rörelsen uppgick till 1 188mnkr (1 085),
varav försäljningar 62 mnkr (31).
Summa tillförda medel uppgick
ledes till 4 488 mnkr (4 149).
Under året har 2 282 mnkr (1 681)
investerats i aktier och 580 mnkr (576)
ifastig heter. Den egna utdelningen
uppgick till 1 066 mnkr (992). Ränte-
bärande tillgångar ökade med
120mnkr och räntebärande skulder
ökade med 9 mnkr. Den ränte bärande
netto skulden minskade således med
111 mnkr och uppgick per den 31
de cember 2024 till 6 048 mnkr (6 159).
mnkr 2024 2023 2022 2021 2020
Utdelningar
Alleima
50 22
Handelsbanken 780 480 290 230
Holmen 635 884 635 594 193
Hufvudstaden 258 258 246 236 364
Husqvarna 130 131 131 105 98
Industrivärden 663 611 547 640
Indutrade 276 252 223 174
Sandvik 209 173 162 205
Skanska 123 168 221 210 69
Övrigt 21 23 23 22 9
3 146 3 000 2 476 2 415 733
L E Lundberg Kapitalförvaltning AB 155 64 13 -60 -153
Fastighetsrörelsen 1 126 1 054 957 900 875
Försäljningar fastighetsrörelsen 62 31 99 257 148
Summa tillförda medel 4 488 4 149 3 545 3 512 1 604
Investeringar aktieförvaltning
Alleima
267 273 312
Handelsbanken 197 208 189 85 410
Hufvudstaden 114 153
Industrivärden 1 240 733 383 858 583
Sandvik 579 468 93 887
Skanska 52 104 297
2 282 1 681 1 143 2 088 1 289
Investeringar fastighetsrörelsen 580 576 809 790 748
Egen utdelning 1 066 992 930 868
Centrala omkostnader 40 39 33 32 36
Betald skatt 237 176 181 142 81
Finansiella poster 121 111 78 138 73
Övrigt 93 50 -55 30 -18
Summa använda medel 4 420 3 625 3 120 4 088 2 209
Förändring nettoskuld 68 525 425 -575 -605
Utgående nettoskuld -6 882 -6 950 -7 474 -7 900 -7 325
varav räntebärande -6 048 -6 159 -6 785 -7 062 -6 663
SUBSTANSVÄRDE EFTER
UPPSKJUTEN SKATT
SUBSTANSVÄRDEFÖRÄNDRING
Substansvärde, kassaflöde och
finansiell ställning som presenteras
på detta uppslag avser moder-
bolaget och helägda dotter bolag.
Övriga alternativa och andra
nyckeltal återfinns på sidan 20.
FINANSIELL STÄLLNING
17
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
LUNDBERGS SOM ÄGARBOLAG
DE STÖRSTA AKTIEÄGARNA
Feb 2025
Andel i procent av
Feb 2024
Andel i procent av
kapital röster kapital röster
Fredrik Lundberg inklusive
bolag och maka
40,8 70,6 40,8 70,6
Louise Lindh inklusive familj 14,8 11,4 14,8 11,4
Katarina Martinson
inklusive familj 14,8 11,4 14,8 11,4
Spiltan Aktiefond 3,0 0,7 3,0 0,7
SEB Fonder och Pension 0,8 0,2 0,5 0,1
Handelsbanken fonder 0,8 0,2 0,7 0,2
Kvartil Investmentbolag
+Calculus
0,7 0,2 0,0 0,0
Avanza pension 0,6 0,1 0,6 0,1
Alecta tjänstepension 0,6 0,1 0,4 0,1
AFA Försäkring tjänste-
pension
0,5 0,1 0,4 0,1
Övriga 22,3 5,0 22,9 5,1
Totalt 100,0 100,0 100,0 100,0
Svenska aktieägare 90,6 97,9 91,2 98,0
Utländska aktieägare 9,4 2,1 8,8 2,0
Totalt 100,0 100,0 100,0 100,0
AKTIEFÖRDELNING FEBRUARI 2025
Antal aktier Antal ägare
I procent
av alla ägare
1 – 500
56 926 89,0
501 – 2000 4 934 7,7
2001 – 5000 1 129 1,8
5001 – 20000 674 1,1
20001 – 50000 130 0,2
50001 – 138 0,2
Totalt 63 931 100
Aktien
Lundbergs B-aktie är noterad på Nasdaq
OMX Nordic Large Cap. Under 2024
omsattes i genomsnitt 110 665 B-aktier
per börsdag. Den totala omsättningen
uppgick till 27,8 miljoner B-aktier vilket
motsvarar 18 procent av det totala anta-
let B-aktier. Aktien betalades under 2024
till lägst 491,00 kronor och högst till
592,00 kronor.
Börsvärdet
Börsvärdet var vid årets utgång
124 248 mnkr (135 954). Aktiekursen
minskade under året med 9 procent.
Ägarstruktur
Aktiekapitalet i L E Lundbergföretagen
AB (publ) uppgick vid årsskiftet till
2 480 mnkr. Antalet aktier per den
31 december 2024 uppgick till
248 miljoner, var och en med ett kvot-
värde av 10kronor. Aktierna är fördelade
på 96 miljoner aktier av serie A med tio
röster vardera samt 152 miljoner aktier
av serie B med en röst vardera. Antalet
aktieägare i Lundbergs uppgår till
cirka 64 000 (65 300). Av aktieägarna har
cirka 63 600 (64 100) förvaltarregistrerat
respektive cirka 400 (1 200) ägarregistre-
rat sina aktier. Andelen utländskt ägan-
de uppgår till 9,4 procent (8,8).
Återköp av egna aktier
Inga återköp har skett under året vilket
innebär att bolaget per den 31 december
2024 inte ägde några egna aktier. Styrel-
sen har ett bemyndigande att förvärva
aktier i bolaget. För mer detaljerad
in formation se sidan 53.
Avkastning
Totalavkastningen, det vill säga aktiens
avkastning inklusive återinvesterad
utdelning, uppgick för Lundbergsaktien
under 2024 till -7,9 procent, medan SIXRX
avkastningsindex steg med 8,6 procent.
Den genomsnittliga årliga totalavkast-
ningen har varit 12,4 procent under de
senaste 10 åren och 11,8 procent de
senaste 20 åren. Motsvarande utveckling
för SIXRX avkastningsindex har varit 10,6
respektive 11,1 procent.
Föreslagen utdelning
Styrelsen föreslår en utdelning om
4,60 kronor per aktie, vilket motsvarar
1 141 mnkr. Den genomsnittliga årliga
utdelningstillväxten har varit 6,3 procent
under de senaste 10 åren.
18
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
LUNDBERGS SOM ÄGARBOLAG
TOTALAVKASTNING
KURSUTVECKLING
UTDELNING OCH DIREKTAVKASTNING
Totalavkastning –
Aktiens avkastning
inklusive återinveste-
rad utdelning.
Direktavkastning
utdelning per aktie
iprocent av börskurs
den 31 december.
1)
Ingen utdelning gjordes.
2)
Enligt styrelsens förslag.
Utdelning
Direktavkastning,
procent
NYCKELTAL
2024 2023 2022 2021 2020 2019
1
2018 2017 2016 2015
Utdelning/aktie, kr
4,60
2
4,30 4,00 3,75 3,50 0,00 3,20 3,00
2,80 2,65
Utdelningstillväxt, procent 7,0 7,5 6,7 7,1 - - 6,7 7,1 5,7 6,0
Direktavkastning, procent 0,9 0,8 0,9 0,7 0,8 - 1,2 1,0 1,0 1,1
Totalavkastning, procent -7,9 24,5 -11,9 16,1 7,2 59,0 -13,9 10,8 20,9 40,0
Börskurs 31 december, kr 501,00 548,20 444,10 508,00 440,60 411,00 261,20 306,50 279,25 233,70
1)
Beaktat osäkerheten kring covid-19-pandemin och att utdelningar från innehavsbolag erhölls i begränsad omfattning gjordes ingen utdelning 2020.
2)
Enligt styrelsens förslag.
Lundbergs B
Generalindex (SIXGX) Prisindex
19
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
LUNDBERGS SOM ÄGARBOLAG
Nyckeltal
NYCKELTAL FÖR KONCERNEN
2024 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015
Substansvärde efter uppskjuten skatt
1
, mdkr 137,6 135,1 119,9 133,1 111,4 96,7 72,0 75,9 68,1 56,3
Substansvärde per aktie efter uppskjuten skatt
1
, kr 555 545 484 537 449 391 290 306 275 227
Eget kapital per aktie hänförligt till
moderbolagets aktieägare, kr
459 434 402 402 344 327 259 252 230 194
Nettomsättning m m, mnkr 29 311 28 664 29 193 24 832 19 887 21 655 20 219 20 404  
Resultat efter finansiella poster, mnkr 9 808 9 244 7 679 17 134 4 471 23 335 8 230 11 236  
exklusive nedskrivningar och orealiserade
värdeförändringar, mnkr 9 533 13 690 7 988 11 912 6 058 9 760 3 445 6 712  
Resultat efter skatt, mnkr 8 383 8 678 5 773 14 924 4 108 19 535 7 483 9 467  
varav innehav utan bestämmande
inflytande, mnkr 2 081 1 423 4 259 3 556 517 7 607 3 893 2 785  
Resultat per aktie hänförligt till
moderbolagets aktieägare, kr
25,41 29,25 6,10 45,84 14,48 48,09 14,48 26,94 49,36 17,65
Utdelning per aktie, kr 4,60
2
4,30 4,00 3,75 3,50 0,00 3,20 3,00 2,80 2,65
Skuldsättningsgrad, ggr 0,12 0,11 0,12 0,14 0,15 0,14 0,15 0,16 0,18 0,21
Soliditet, procent 74 74 73 73 72 72 71 71 69 67
1)
Värdena har beräknats enligt tillvägagångssätt på sid 16.
2)
Enligt styrelsens förslag.
Alternativa nyckeltal
Lundbergs använder nyckeltal som
komplement till mått som definieras
inom IFRS-regelverket i syfte att åskådlig-
göra koncernens finansiella ställning och
utveckling.
Ovan redogörs för beräkningar för att här-
leda några av de nyckeltal som används
inom koncernen. Se även definitioner på
sidan 57 för mer information. Alternativa
nyckeltal ska inte ses som substitut för
finansiella mått definierade i enlighet
med IFRS regelverk utan som ett komple-
ment. Dessa behöver inte vara jämförbara
med på samma sätt titulerade nyckeltal
som presenteras av andra bolag.
JUSTERAT RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER
mnkr 2024 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015
Resultat efter finansiella poster
9 808 9 244 7 679 17 134 4 471 23 335 8 230 11 236  
Nedskrivningar 87 109 25 122 555
Värdeförändringar förvaltningsfastigheter/derivat 674 5 132 626 -4 604 2 212 -4 079 -4 446 -4 083  
Värdeförändringar biologiska tillgångar -907 -562 -509 -464 -579 -9 566 -425 -415 -315 -267
Övriga värdeförändringar -42 -123 104 -154 -46 -38 61 -26 -23 19
Summa 9 533 13 690 7 988 11 912 6 058 9 760 3 445 6 712  
RÄNTEBÄRANDE NETTOSKULD
mnkr 2024 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015
Långfristiga finansiella skulder
14 051 14 130 14 265 17 806 17 123 13 218 10 133 8 533  
Långfristiga skulder nyttjanderättstillgångar 844 855 840 855 856 907
Pensionsåtaganden 165 143 145 204 224 210 194 162 313 234
Kortfristiga finansiella skulder 5 873 4 783 5 796 3 593 3 164 5 936 6 405 6 515  
Kortfristiga skulder nyttjanderättstillgångar 99 96 98 80 121 54
Långfristiga finansiella fordringar -66 -83 -122 -292 -313 -474 -486 -55 -51 -53
Kortfristiga finansiella fordringar -17 -69 -21 -39 -44 -15 -36 -34 -89 -61
Likvida medel -1 271 -2 030 -2 790 -2 211 -1 608 -2 628 -1 466 -880  -818
Summa 19 677 17 825 18 210 19 995 19 522 17 208 14 743 14 240  
20
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
LUNDBERGS SOM ÄGARBOLAG
Tioårsöversikt
Aktier för 1 012 mnkr förvärvas iIndustrivärden.
Aktier i Handelsbanken och Industrivärden för-
värvas för totalt 785 mnkr. I Lundbergs Fastigheter
pågår nyproduktion av hyresrätter till ett totalt
värde om cirka 1,6 mdkr.
Fortsatta förvärv av aktier i Industrivärden, Handels
-
banken, Indutrade och Skanska. Totalt investeras
2 075 mnkr i aktier och 629 mnkr i fastig heter.
Fastighetsbeståndet i Katrineholm och Uppsala
avyttras för totalt 911 mnkr.
Aktier i Handelsbanken, Husqvarna och Industri
-
värden förvärvas för totalt 1 026 mnkr. I Lundbergs
Fastigheter investeras 1 174 mnkr. Bostadsprojektet
Kvarnbacken i Norrköping färdigställs.
Aktier i Handelsbanken, Indutrade och Skanska för-
värvas för totalt 957 mnkr. I Lundbergs Fastigheter
pågår fortsatt nyproduktion av hyresrätter.
Aktier i Handelsbanken, Industri värden och Skanska
förvärvas för totalt 1 289 mnkr. I Lundbergs Fastig-
heter investeras 748 mnkr. Bostadsprojektet Elit-
seglaren i Linköping färdigställs.
Aktier i Handelsbanken, Hufvudstaden, Industri-
värden, Sandvik och Skanska förvärvas för totalt
2088 mnkr. I Lundbergs Fastig heter investeras
790 mnkr. Projektet LINK Business Center i
Linköping färdigställs.
Sandvik delar ut Alleima som blir ett nytt innehavs-
bolag. Aktier i Alleima, Handelsbanken, Hufvud-
staden, Industrivärden, Sandvik och Skanska för
-
värvas för totalt 1 143 mnkr. I Lundbergs Fastigheter
investeras 809 mnkr.
Aktier i Alleima, Handelsbanken, Industri värden och
Sandvik förvärvas för totalt 1681 mnkr. I Lundbergs
Fastig heter investeras 576 mnkr.
Aktier i Alleima, Handelsbanken, Industrivärden och
Sandvik förvärvas för totalt 2 282 mnkr. I Lundbergs
Fastigheter investeras 580 mnkr.
Lundbergs fyller 80 år.
21
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
LUNDBERGS SOM ÄGARBOLAG
Hållbart värdeskapande
Mycket har förändrats sedan Lundbergs grundades som ett byggföretag 1944, men samma
grundläggande värderingar präglar fortfarande dagens ägarbolag.
Att skapa värde över tid förutsätter ett hållbart synsätt. Lång-
siktigt ansvarstagande, sund affärsmässighet och stabil finan-
siell ställning är lika centrala ledstjärnor idag som när Lars Erik
Lundberg grundade företaget 1944.
Lundbergs hållbarhetsredovisning omfattar verksamheter-
na i moderbolaget L E Lundbergföretagen AB och dotterbolag.
Övriga börsnoterade innehavsbolag är inte resultatmässigt
kon soliderade i hållbarhetsredovisningen.
Avsnittet Helägda verksamheter nedan omfattar verksam-
heten i moderbolaget och dess helägda bolag. Här beskrivs
syftet med Lundbergs konsoliderade hållbarhetsarbete och de
överordnade principer som ligger bakom de aktiviteter som
genomförs samt resultatet av arbetet.
Långt tidsperspektiv
Byggrörelsen, som är företagets ursprung, utvecklades till en
fastighetsrörelse med ett eget fastighetsbestånd. Syftet var att
äga, förvalta och utveckla fastigheterna under lång tid och det
var därför naturligt att redan från start lägga stor vikt vid håll-
barhet. Att skapa attraktiva boendemiljöer i resurseffektiva
fastigheter, med beständiga material till en rimlig kostnad,
lade grunden för ett varaktigt värdeskapande.
Dagens Lundbergs har utvecklats till ett ägarbolag som vid
sidan av den helägda fastighetsrörelsen äger betydande inne-
hav i nio börsnoterade företag. I investeringsverksamheten är
det långsiktiga perspektivet fortsatt centralt. Genom aktivt
ägande vill Lundbergs bidra till att skapa förutsättningar för
långsiktigt hållbart värdeskapande i innehavs bolagen.
Ansvarsfullt ägande
Hållbart företagande handlar om att effektivisera resursan-
vändning och att ta hänsyn till sociala och miljömässiga frågor
sam tidigt som lönsamheten utvecklas. En långsiktigt konkur-
renskraftig avkastning förutsätter god hantering av hållbar-
hets risker samt förmåga att utveckla och ta tillvara möjligheter
som uppstår när förutsättningar förändras. Lundbergs anser
att långsiktig lönsamhet och hållbarhet går hand i hand.
Lundbergs investerar i företag och verksamheter där man
har kompetens och tar som långsiktig ägare ett tydligt ansvar.
Investeringar görs i företag som har goda marknadspositioner,
stabilt starka kassaflöden samt egna produkter och varumärken.
Genom ett aktivt ägande, finansiell styrka och beredskap
skapas stabilitet och handlingsfrihet för bolagen att utveckla
och in vestera i innovationer, produkter och tjänster som resul-
terar i en hållbar och lönsam verksamhet. På så sätt kan Lund-
bergs genom sunda värderingar och stabila finanser ta ansvar
för sin del i samhällsutvecklingen.
Direkt och indirekt hållbarhetspåverkan
Lundbergs består av helägda bolag och aktieinnehav i börs-
noterade bolag. Hanteringen av hållbarhetsfrågor tar sin
utgångspunkt i dessa två former av ägande.
I de helägda bolagen har Lundbergs ett direkt inflytande
över hållbarhetsfrågorna såväl när det gäller strategier som det
operativa genomförandet och rapporteringen. I de börsnotera-
de innehavsbolagen påverkar Lundbergs genom sitt aktiva
ägande. Beslut och ansvar för hållbarhetsstrategier, genom-
förande och rapportering ligger hos styrelser och ledningar i
respektive bolag. Lundbergs hållbarhetspåverkan sker således
indirekt genom arbetet i de börsnoterade bolagens styrelser.
LUNDBERGS HÅLLBARHETSARBETE
Direkt hållbarhetspåverkan
Helägda innehavsbolag
Indirekt hållbarhetspåverkan
Börsnoterade innehavsbolag
Hållbarhetsperspektivet är en viktig och integrerad del i Lund-
bergs affärsmodell, där långsiktighet och hållbarhet är varand-
ras förutsättningar. Ett engagerat och aktivt ägande syftar till
att skapa långsiktig värdeutveckling.
Om hållbarhetsredovisningen
Lundbergs årliga hållbarhetsredovisning uppfyller kraven i den svenska årsredovisningslagen på lagstadgad hållbarhetsrapportering samt de
förväntningar på hållbarhetsinformation som intressenter i form av ägare, investerare, analytiker, anställda och kunder i allmänhet efterfrågar.
Redovisningen avser kalenderåret 2024. Se även not 38 och 39, sidorna 87-92, för ytterligare hållbarhetsinformation.
22
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Väsentliga hållbarhetsfrågor
För att kunna utveckla innehavsbolagen och deras värden över
tid är det viktigt för Lundbergs att ha god förståelse för hur
om världen utvecklas och förändras. Frågor som globalisering,
urbanisering, digitalisering liksom möjligheter och risker till
följd av klimatförändringar ingår alla i den kontinuerliga
omvärldsanalys som sker i bolaget.
De mest väsentliga och verksamhetskritiska hållbarhets-
frågorna för Lundbergs har identifierats utifrån ett risk- och
möjlighetsperspektiv genom omvärldsbevakning, bransch-
analys, analys av hållbarhet i värdekedjan samt diskussioner
i Lundbergs ledning. Frågorna hanteras i ordinarie processer
för riskhantering och verksamhetsutveckling.
Innehavsbolagen är av olika slag och spänner över varieran-
de verksamheter och geografier. Hållbarhetsutmaningarna är
komplexa och varje bolag behöver analysera sin verksamhets
hållbarhet. Nedan finns vår bedömning av vilka verksamhets-
kritiska hållbarhetsområden som har bedömts vara mest
relevanta för Lundbergs nyckelintressenter:
Aktieägarvärde
Finansiell stabilitet
Långsiktiga och hållbara affärsmodeller som bidrar till
långsiktig och uthållig lönsamhet
Ansvarsfull styrning genom att uppmuntra tillvaratagande
av hållbarhetsrelaterade affärsmöjligheter och hantera
hållbarhetsrisker
Ett klimat- och jämställdhetsarbete som bedrivs utifrån
tydliga målsättningar inom viss tidsram
Ansvarsfulla investeringar genom aktivt ägande och
intressentdialog
Ansvarsfull arbetsgivare
För väsentliga hållbarhetsfrågor för den helägda verksam-
heten, se nedan under Helägda verksamheter.
Hållbarhetsrelaterade risker
För Lundbergs Fastigheter, se nedan under Helägda verksam-
heter. För utförligare beskrivningar än nedan av Holmens och
Hufvudstadens hållbarhetsrelaterade risker hänvisas till respek-
tive bolags årsredovisning.
Holmen
Holmen är väl positionerat för den pågående klimatomställ-
ningen genom att förse kunderna med träbaserade produkter
och förnybar energi som ersätter fossilbaserade alternativ. Det
finns en risk att alltmer krävande tillståndsprocesser hämmar
utvecklingen av industrin och den förnyelsebara energipro-
duktionen. Risken finns även att politiska beslut fattas som
påverkar hur skogen får brukas.
Hufvudstaden
Hufvudstadens risker finns främst inom projektverksamheten,
framförallt avseende arbetsförhållanden och osund konkur-
rens. Det finns även risker i leverantörsledet inom retailverk-
samheten där mode är en bransch med flera hållbarhetsrisker.
Därtill finns risker kring negativ miljöpåverkan då fastighets-
branschen står för en stor andel av samhällets energianvänd-
ning och utsläpp.
Hufvudstaden gör kontinuerligt bedömningar av fastighets-
beståndet kopplat till klimatförändringar. De klimatrelaterade
riskerna innefattar både omställningsrisker och fysiska risker.
Målsättningar
Lundbergs, liksom alla innehavsbolagen, arbetar aktivt med att
bidra till sina delar av FN:s 17 globala mål för hållbar utveckling.
Lundbergs följer utvecklingen av hållbarhetsrelaterade regel-
verk och externa krav, exempelvis från EU:s Sustainable Finance
Action Plan vilket innefattar EU:s taxonomiförordning och
hållbarhetsrapporteringsdirektivet Corporate Sustainability
Reporting Directive (CSRD), liksom frivilliga rapporteringskrav
i form av Task Force on Climate-related Financial Disclosure’s
(TCFD) och Science Based Target initiative (SBTi).
Klimatförändringarna är en av vår tids viktigaste frågor
och näringslivet har ett stort ansvar att begränsa den globala
uppvärmningen och ställa om till en cirkulär konsumtion och
produktion. Dessutom måste företagandet bedrivas på ett sätt
så att jordens planetära gränser inte överskrids.
Lundbergs uppmuntrar innehavsbolagen till bolagss pecifika
mål som linjerar med Parisavtalets målsättningar. Bolaget
anser att det är en förutsättning för fortsatt konkurrenskraft
och långsiktigt värdeskapande, oavsett branschtillhörighet.
Därtill har Lundbergs själva antagit målet om en klimatneutral
verksamhet till 2030 i hela värdekedjan (scope 1, 2 och 3) i den
helägda verksamheten. Detta tjänar både som inspiration och
stöd för övriga bolag i deras egna beslut.
Styrning av hållbarhetsarbetet
Genom ett engagerat ägande och god kunskap om de enskil-
da bolagens förutsättningar påverkar Lundbergs de börsnote-
rade bolagen främst genom arbete i bolagens styrelser och val-
beredningar. Våra representanter i bolagens styrelser ska agera
utifrån Lundbergs principer och vara en tydlig kravställare på
bolagen avseende deras hållbarhetsarbete. En god förmåga att
hantera risker och möjligheter relaterade till miljö, socialt
ansvar och affärsetik bidrar till bolagens framgång.
Det långsiktiga ägandet Lundbergs representerar ger inne-
havsbolagen möjlighet att satsa på innovation och vidareut-
veckling, bygga uthålligt starka marknadspositioner och bättre
konkurrenskraft. Beslut och ansvar för hållbarhetsstrategier,
genomförande och rapportering ligger dock hos styrelser och
ledningar i respektive bolag. Som aktiv ägare ger vi innehavs-
bolagen stöd i utvecklingen mot en mer hållbar verksamhet.
23
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHETSREDOVISNING
I all vår verksamhet tror vi på ett öppet affärsklimat där hög
etik och affärsmoral ska vara ledstjärnor. Hållbarhetsarbetet
sker inom ramen för Lundbergs modell för aktivt ägande.
Utgångspunkt i arbetet är Lundbergs uppförandekod.
Genom styrelserna i innehavsbolagen ska Lundbergs verka
för att kodens förhållningssätt genomsyrar samtliga innehavs-
bolag.
Uppföran de koden innebär att representanter för Lundbergs
bland annat förväntas:
Agera i linje med de juridiska krav som gäller där företaget
är verksamt
Agera i linje med FN:s Global Compact genom att följa
gällande lagar, föreskrifter och internationella riktlinjer
och principer inom miljö, antikorruption, arbetsrätt och
mänskliga rättig heter
Göra investeringar med hänsyn tagen till dess långsiktiga
ekonomiska, sociala och miljömässiga påverkan
Ha relationer som präglas av hög affärsmoral
Ha arbetsplatser som präglas av öppenhet, lyhördhet
och ömsesidig respekt samt avståndstagande från all
diskriminering
Eftersträva öppenhet, tydlighet och tillförlitlighet i
kommunikation med omvärlden
Uppförandekoden baseras på FN:s Global Compacts tio inter-
nationella principer om mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö-
hänsyn och antikorruption. Lundbergs är sedan 2016 ansluten
till och stödjer FN:s Global Compact och förbinder sig därmed
att i sin verksamhet förverkliga och integrera dess principer.
Lundbergs arbetar med de av FN:s Globala mål för hållbar
utveckling som ligger närmast affärsverksamheten och arbetet
sker integrerat i verksamheten.
Följande mål har identifierats som de mest väsentliga för både
investeringsverksamheten och fastighetsbolaget:
Mål 3: God hälsa och välbefinnande
Mål 5: Jämställdhet
Mål 7: Hållbar energi för alla
Mål 8: Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt
Mål 9: Hållbar industri, innovationer och infrastruktur
Mål 11: Hållbara städer och samhällen
Mål 12: Hållbar konsumtion och produktion
Mål 13: Bekämpa klimatförändringarna
24
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Policyer och styrdokument
Som stöd för såväl chefer som medarbetare och för att säker-
ställa att FN:s Global Compact och FN:s principer avseende
mänskliga rättigheter, arbetsförhållanden, miljö och anti-
korruption efterlevs tillämpas, förutom uppförandekoden,
ett antal policyer och styrdokument.
Policyerna är del av introduktionen vid nyanställningar och
finns tillgängliga på bolagets intranät. Utbildning avseende
policys sker löpande för hela fastighetsbolaget genom utbild-
ningsinsatser. Företaget har också under senare år genomfört
utbildningar för personalen inom digital säkerhet och GDPR.
Lundbergs värnar om intressenternas integritet och förvaltar
information på ett ansvarsfullt sätt.
Lundbergs är emot alla former av korruption och det är
samtliga medarbetares skyldighet att försöka förhindra alla
former av bedrägliga aktiviteter. Korruption är inte bara olagligt
utan det får allvarliga negativa effekter på samhället och Lund-
bergs har ett väl utvecklat antikorruptionsarbete. Vi ställer höga
krav på våra samarbetspartners och arbetar inte med några
som är inblandade i korrupta aktiviteter. Genom uppförande-
koden, uppförandekoden för leverantörer och noggranna
rutiner kring upphandling minskas korruptionsriskerna.
För att förenkla för den som vill lämna information om miss-
förhållanden som strider mot gällande lagstiftning, etik, moral
eller Lundbergs policyer finns en visselblåsarfunktion inrättad.
På detta sätt kan medarbetare, kunder, leverantörer och sam-
arbetspartners lämna information och samtidigt vara garante-
rade anonymitet. Alla anmälningar tas emot och utreds av en
extern aktör. Inga anmälningar har inkommit under 2024.
Hållbarhetsrelaterade policyer och styrdokument
Uppförandekod
Alkohol- och drogpolicy
Diskrimineringspolicy
Informationspolicy
Insiderpolicy
IT-säkerhetspolicy
Jämställdhetsplan
Mångfaldspolicy
Visselblåsarfunktion
Nyckelintressenter
Huvudsakliga intressenter börsnoterad verksamhet:
Aktieägare
Medarbetare i moder- och innehavsbolag
Styrelseledamöter och ledningsgrupper i innehavsbolag
Kreditgivare, investerare och finansmarknad
Samhälle
För nyckelintressenter för den helägda verksamheten,
se nedan under Helägda verksamheter.
Skogen är en central del av Holmens hållbarhetsarbete.
Det växande virkesförrådet binder koldioxid och spelar
en avgörande roll i klimatomställningen.
25
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHETSREDOVISNING
EU:s taxonomi
EU har infört en taxonomi vars syfte är att underlätta för inves-
terare och företag att identifiera och jämföra investeringar ut -
ifrån ett miljömässigt hållbarhetsperspektiv, genom att företag
prövar sin verksamhet mot förordningens granskningskriterier.
För 2024 rapporteras hur stor andel av omsättning, investe-
ringar och driftutgifter som omfattas (är tillämplig) och om
dessa är hållbara (förenliga) eller ej.
För koncernen bedöms fastighetsrörelsen omfattas av taxo-
nomin främst genom förvärv och ägande av byggnader, reno-
vering av befintliga byggnader samt uppförande av nya bygg-
nader. Inom Holmen berörs skörd av egen skog, elproduktion
från vindkraft, elproduktion från vattenkraft och elproduktion
från bioenergi vilka bedöms omfattas av taxonomin. Utförligare
material avseende koncernens taxonomirelaterade redovis-
ning finns i not 39 på sidan 88.
Nedan följer en schematisk bild över koncernens taxonomi-
förenlighet.
TAXONOMIUTFALL 2024
Total
(mnkr)
Hållbara
(%)
Ej hållbara
(%)
Omfattas ej
(%)
Koncern
Omsättning/intäkt
29 855 13 9 79
Investeringar 3 863 31 28 40
Driftutgifter 2 078 29 9 62
Lundbergs
Omsättning
1 917 56 40 4
Investeringar 561 57 38 5
Driftutgifter 247 49 51 0
Holmen
Omsättning/intäkt
24 759 9 - 91
Investeringar 2 311 34 - 66
Driftutgifter 1 747 27 - 73
Hufvudstaden
Omsättning
3 179 15 56 29
Investeringar 991 9 89 2
Driftutgifter 84 11 64 25
Helägda verksamheter
L E Lundbergföretagen AB:s investeringsorganisation består
av tiotalet medarbetare och har ingen egen tillverkning varför
inverkan på miljö och omvärld är begränsad. Den direkta
verkan på miljö och omvärld sker främst genom den hel-
ägda verksam heten Lundbergs Fastigheter.
Närmare 100 000 människor kommer på något sätt i kontakt
med fastighetsverksamheten varje dag. Det är människor som
bor i lägenheterna, arbetar på kontoren och besöker handels-
kvarteren.
Direkt hållbarhetspåverkan
Fastighetsverksamheten spelar en viktig roll i människors var-
dag och har byggt, förvaltat och utvecklat stadsmiljöer i 80 år.
Kombinationen av kontor, bostäder, handel- och mötesplatser
är avgörande för en attraktiv stadsmiljö. Lundbergs direkta
bidrag till skapandet av hållbara samhällen baseras på engage-
mang, delaktighet och samverkan i stadsutvecklingen.
Väsentliga hållbarhetsfrågor
Följande verksamhetskritiska hållbarhetsområden har utifrån
genomförda väsentlighets- och intressentanalyser bedömts
vara mest relevanta för Lundbergs helägda verksamheters
nyckel intressenter:
Aktieägarvärde
Ansvarsfull styrning genom att tillvarata hållbarhetsrelate-
rade affärsmöjligheter och att hantera hållbarhetsrisker
En hållbar affär med minskad miljö- och klimatpåverkan
i hela värdekedjan
Nöjda kunder och engagemang i de marknadsområden
där Lundbergs Fastigheter är verksamma
Våra kunders upplevda trygghet
Engagerade och utvecklingsorienterade medarbetare
Utvecklat antikorruptionsarbete
Nyckelintressenter
Kunder och deras intressenter
Aktieägare
Medarbetare
Leverantörer
Kreditgivare
Hållbarhetsrelaterade risker
De största hållbarhetsriskerna finns i fastighetsverksamhetens
projektverksamhet samt i inköpsprocessen inom fastighets-
förvaltningen. Riskerna ligger främst inom miljö och arbets-
miljö men kan även finnas inom arbetsvillkor och korruption.
Lundbergs har inte identifierat några risker kopplade till
mänskliga rättigheter i verksamheten, dock kan det föreligga
sådana risker i leverantörsledet. Under året har Lundbergs
Fastigheter arbetat med att utvärdera processer för inköp och
leverantörsbedömning för ökad kontroll och hantering av risker
i värdekedjan.
Definition av taxonomi-tillämplighet
Omsättning/intäkt Omsättningen som härrör från
produkter och tjänster som är förknippade med en eller
flera av taxonomins ekonomiska verksamheter.
Investeringar Kapitalutgifter som är för knippade med en
eller flera av taxonomins ekonomiska verksamheter.
Driftutgifter Driftutgifter som är förknippade med en
eller flera av taxonomins ekonomiska verksamheter.
26
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Med ett förändrat klimat följer en ökad risk för extremväder.
Samtliga fastigheter har genomgått en riskscreening avseende
klimatrelaterade risker och de med förhöjd riskbild har kart-
lagts för att arbete med förebyggande klimatanpassningsåt-
gärder ska kunna vidtas. Lundbergs Fastigheter har en central
skyddskommitté och vid varje arbetsställe finns ett skyddsom-
bud. Skyddsronder genomförs och protokollförs och eventuella
brister åtgärdas.
Hållbarhetsarbete
Lundbergs Fastigheters långsiktiga vision är att vara den ledan-
de utvecklaren av hållbara stadsmiljöer där människor, företag
och organisationer kan utvecklas i samverkan. Genom engage-
mang, nyfikenhet, öppenhet och ansvarstagande vill fastig-
hetsbolaget gå i täten för utvecklingen av attraktiva och håll-
bara stadsmiljöer. Långsiktig lönsamhet är en grundläggande
förutsättning för att kunna genomföra företagets strategier
och uppnå målen. En balanserad ekonomisk tillväxt och
lönsamhet med hänsyn till miljö och människor är ock
en för utsättning för hållbar utveckling.
Med en stabil finansiell ställning är Lundbergs en pålitlig
affärspartner för såväl kunder som leverantörer. För hyresgäs-
terna är det en trygghet att ha en fastighetsägare som håller
in gångna avtal samt har förmågan att investera i sina fastig heter.
Miljö och klimatpåverkan
Lundbergs värnar om miljön, såväl närmiljön som i ett systemper-
spektiv. Det handlar om att ta hand om de tillgångar bolaget har,
att sköta om fastigheterna och dess närområden och på så sätt
skapa en hållbar stadsutveckling. Bolaget deltar i utvecklingen av
framtida hållbara lösningar med ambitionen att ligga i framkant
när det gäller framtagande av nya produkter och tjänster.
Klimatkrisen är en av vår tids viktigaste frågor och Lund-
bergs Fastigheter, liksom andra delar av samhället, behöver
snabbt anpassa verksamheten för att minimera dess inverkan
på klimatet. Bygg- och anläggningssektorns färdplan för fossil-
fri konkurrenskraft har Lundbergs Fastigheter sedan tidigare
ratificerat. Bolagets ansvar som storskalig beställare och dess
stora påverkan på omgivningen har dock resulterat i en höjd
ambitionsnivå. Lundbergs genomför löpande mätningar av
alla verksamhetens utsläpp kopplade till Scope 1, 2 och 3, dvs
utsläpp i hela värdekedjan. Målsättningen är att verksamheten
ska vara klimatneutral i hela värdekedjan till 2030.
Siffror i Scope 2 och 3 avseende fjärrvärme och fjärrkyla räk-
nas alltid om under andra kvartalet året efter varför värdena för
2023 är reviderade i ovanstående tabell.
Vår egen färdplan mot klimatneutralitet 2030 innehåller en
mängd olika projekt och omställningar. I närtid finns projekt
där exempelvis byggmaterial av lägre kvalitet ersätts mot mer
hållbara alternativ. På längre sikt finns mer strukturella utma-
ningar avseende metodik och processer för att säkerställa
exempelvis möjligheter till återbruk på ett effektivt sätt. Frågor
som Lundbergs Fastigheter inte kan lösa själva, men där bola-
get kan vara en pådrivande part för att förändra.
VÄXTHUSGASUTSLÄPP, TON CO
2
e
Lundbergs 2024 2023 2022 2021
Scope 1
51 30 51 41
Scope 2 6 480 6 784 5 791 6 363
Scope 3 12 895 15 763 16 318 22 567
Totala utsläpp 19 426 22 576 22 160 28 971
varav nybyggnation - - - 5 050
I fastigheten Tulpanen, Örebro, har innergården förvandlats till en trivsam
samlingsplats med boule, grönska och grillplatser. Med förbättrad belysning
bidrar den till ökad trygghet och gemenskap.
27
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Lundbergs Fastigheter har brutit ner den övergripande
målsättningen till tre tydliga inriktningar:
1. Minska utsläppen kopplat till byggnationer
2. Minskad energiförbrukning
3. Påverka positivt avseende kundernas hållbarhetsarbete
Det viktigaste verktyget i omställningen är att ha en hög med-
vetenhet i varje beslut. Konkret klimatnytta skapas genom att
utmana det traditionella sättet att bygga på och materialet som
det byggs med. Genom att materialinventera lokaler och bostä-
der och i första hand bevara och återbruka material höjs värdet
på befintligt material och resurseffektiviteten ökar. När nytt
material köps in ska detta vara klimat- och miljöbedömt. Att rela-
tivt snabbt kunna utvärdera en byggmetod eller ett material är
centralt för att skapa snabbast möjliga förändring och att mäta
utsläppen är väsentligt för att kunna följa upp och utvärdera
utsläppsminskade åtgärder som bolaget vidtar.
Arbetet med att förbättra datakvaliteten och minska osäker-
heterna i klimatberäkningarna är ett pågående arbete. 2023
gjorde bolaget stor förflyttning då klimatkalkyler integrerades i
ekonomiska kalkyler för hyresgästanpassningar och bostads-
renoveringar. Under 2024 har detta arbetssätt utvecklats ytter-
ligare till att omfatta fler typer av byggprojekt. På så sätt erhålls
nu projektspecifika klimatberäkningar för alla dessa projekt.
Denna information samlas in och analyseras i bolagets business
intelligence-verktyg och används som beslutsstöd i strategi- och
styrningsarbete och för rapporteringsändamål.
Bolaget ställer upp tydliga och tuffa miljöregler för entrepre-
nörer, underentreprenörer, materialleverantörer och konsulter.
De varor som levereras ska bland annat vara godkända eller
rekommenderade i något av systemen för miljöbedömning
(Svanen, Basta, Byggvarubedömningen eller Sunda Hus).
Tillämpningen av miljöreglerna följs upp vid årliga intern-
revisioner.
Energianvändning
Verksamheten ska bedrivas med minsta möjliga negativa
miljöbelastning. I tät dialog med energileverantörer är målet
att öka andelen förnybar eller återvunnen energi som används i
fastigheterna. Bolaget köper endast vattenkraftsproducerad el.
En central del i hållbarhetsarbetet handlar om långsiktiga
satsningar inom energieffektivisering. Genom att ständigt söka
förbättringar inom byggteknik och genom att installera allt
modernare teknik fortsätter det aktiva arbetet med att förbätt-
ra kvaliteten i fastigheterna och att minska energianvändning-
en. Vi kan med stolthet säga att vi ligger i framkant inom detta
område.
Lundbergs Fastigheter fortsätter att satsa på solceller på våra
fastigheters tak vilket förenar både klimatnytta och god avkast-
ning. Vid utgången av 2024 har bolaget anläggningar med en
total kapacitet om cirka 1 400 kW.
Cirkulär ekonomi
Det linjära resursflödet som präglat bygg- och fastighetsbran-
schen har inneburit och innebär en stor miljöbelastning när
nytt material används för att bygga nya fastigheter och reno-
vera befintliga. Därtill uppstår stora mängder avfall. Lundbergs
övertygelse är att omställningen till en cirkulär ekonomi är
avgörande för att uppnå klimatmål, behålla konkurrenskraften
och minska kostnader. Lundbergs Fastigheter har sedan 2020
ökat kont rollen av genererat bygg- och rivningsavfall. Mängder
och fraktionstyp ska alltid rapporteras vid avslutat projekt.
Fastighetsverksamheten strävar hela tiden efter att återbru-
ka material i så stor utsträckning som möjligt vid ombyggnatio-
ner. För ett effektivt internt återbruksarbete behövs system och
processer för materialinventering och produkthantering.
Bolaget har ett digitalt system för hantering av återbruk och
har under året fortsatt att utveckla arbetet genom både
ut veckling av systemet såväl som utbildningar av personal.
Under året har mängden återbrukat material ökat i bolagets
ombyggnationer.
Ett tydligt sätt att minska miljöbelastningen är att skapa
kontor och bostäder som passar så många som möjligt. Det
minskar behovet av att bygga om eller renovera lokaler och
bostäder när det flyttar in en ny hyresgäst. Ett sätt att systema-
tisera och minska hyresgästanpassningar över tid har varit att
skapa enhetliga kontors- och bostadsstandarder där varje
produkt är bedömd utifrån dess kvalitet och klimat- och miljö-
påverkan. Det är en högkvalitativ produkt med god grund-
funktion som kan anpassas utifrån specifika behov.
60
70
80
90
100
110
120
2024202320222021202020192018201720162015
Totalt Nyproduktion
A
temp
= yta uppvärmd till över tio grader
ENERGIANVÄNDNING LUNDBERGS FASTIGHETER
kWh/m
2
A
temp
28
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Föroreningar
Den biologiska mångfalden står under hårt tryck och verksam-
heten behöver bedrivas med så lite kemikalier som möjligt.
Kemiska produkter används av fastighetsskötarna vid skötseln
av fastigheterna. Kemikalier märkta med farosymbolen Miljö-
farlig får inte användas. I de fall en för ändamålet bäst lämpad
produkt inte går att få tag i ska den minst miljöfarliga produk-
ten väljas och avvikelsen noteras. Efterlevnaden av rutinen följs
upp på årliga internrevisioner.
Nöjda kunder
Lundbergs är beroende av att kunderna uppskattar företaget
som hyresvärd. Kundernas feedback är av största vikt, därför
mäts kundnöjdhet inom tre segment: bostad, kontor och han-
del. Inom bostad har företaget under många år varit rankade
i toppen (AktivBo), och likaså har NKI-resultatet (NKI = Nöjd
Kund Index) för kontor varit väldigt bra under de år som Lund-
bergs deltagit. Även under 2024 nådde Lundbergs Fastigheter
pall placering i de båda undersökningarna, något bolaget är
ensamt om i fastighetsbranschen.
I alla tider har kvalitet och detaljer varit en hörnsten för Lund-
bergs verksamhet. Det handlar såväl om val av material som
mötet med kunderna. Det är i detaljerna som engagemanget
visar sig. Lundbergs sätter stort värde på långvariga kund-
relationer. Om kunderna stannar länge minskar behovet av
ombyggnationer och verksamheten blir således mer hållbar.
Engagerade och utvecklingsorienterade medarbetare
Lundbergs företagskultur utgår från värdeorden engagemang,
affärsmässighet, innovation och respekt. Som arbetsgivare
eftersträvar företaget ansvar och en säker arbetsmiljö samt
ett bra arbetsklimat där medarbetarna trivs och utvecklas.
För att ytterligare sätta fokus på ledar- och medarbetarskap
har Lundbergs Fastigheters huvudkontor i Norrköping sedan
många år varit aktivitetsbaserat.
Great Place to Work
En utvecklingsorienterad och lyhörd organisation är en förut-
sättning för långsiktighet. Välmående och engagerade med-
arbetare är bolagets främsta resurs för att nå uppsatta mål.
Lundbergs Fastigheter samarbetar med Great Place to Work
när det gäller medarbetarundersökningar. Metoden bygger på
över 30 års studier om medarbetarupplevelser på arbetsplatser.
Två typer av studier, medarbetarperspektiv och ledarperspektiv
genomförs och fokus ligger på hur engagerade medarbetarna
är. Undersökningen ger indikationer på möjliga problemområ-
den som måste adresseras. Lundbergs Fastigheter gör denna
undersökning vartannat år och den undersökning som ge nom -
fördes 2023 visar att hela 93 procent av medarbetarna anser att
Lundbergs sammantaget är en mycket bra arbetsplats, en
ökning med 1 procentenhet från senaste mätningen. Inga fall
av diskriminering av medarbetare har rapporterats under året.
Lägenhet i fastigheten Eken, Norrköping, renoverad med
fokus på återbruk. Här har allt från trägolv till spis och
diskbänk återanvänts för att minska klimatpåverkan.
29
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHETSREDOVISNING


 





 
30
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehavsbolag
Portföljen består av den helägda rörelsen
Lundbergs Fastigheter, dotterbolagen Holmen
ochHufvudstaden liksom intressebolagen Husqvarna,
Industrivärden och Indutrade. Lundbergs har också betydande
aktieinnehav iAlleima, Handelsbanken, Sandvik och Skanska.
Andel av Lundbergs innehav
De börsnoterade innehaven är värderade till marknadsvärde per den
18 februari 2025. Lundbergs Fastigheter redovisas till substansvärde,
se sidan 16.
Lundbergs Fastigheter 14,3%
Husqvarna Group 1,6%
Hufvudstaden 7,6%
Holmen 15,1%
20,7% Indutrade
1,6% Alleima
0,6% Övriga
3,7% Skanska
6,1% Sandvik
5,3% Handelsbanken
23,4% Industrivärden
155
MDKR
TOTALT
31
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FÖRDELNING VERKLIGT VÄRDE
PER MARKNADSOMRÅDE
Norrköping 24%
Linköping 15%
Jönköping 5%
Stockholm 22%
Södertälje 8%
Eskilstuna 6%
Karlstad 9%
Göteborg 6%
Örebro 3%
Arvika 1%
Lundbergs Fastigheter
Grundat 1944
Öst 48%
Stockholm 31%
Väst 21%
FÖRDELNING ÅRSHYROR
PER REGION
FÖRDELNING ÅRSHYROR
PER KATEGORI
Bostäder 40%
Kontor 38%
Butiker 12%
Övrigt 10%
32
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
14,3%
Ordförande Louise Lindh
VD Johan Ladenberg
Styrelseledamöter med anknytning till
Lundbergs Lars Johansson, Fredrik Lundberg,
Katarina Martinson, Sten Peterson
Lundbergs Fastigheter grundades
1944 och har utvecklats till en av Sveri-
ges stora privata fastighetsägare med
ett fastighetsvärde om drygt 28 mdkr.
Bolaget har verksamhet i tio städer i
Sverige, från Stockholm i öst till Göte-
borg i väst. Affärsidén är att långsiktigt
äga, förvalta och utveckla bostads- och
kommersiella fastigheter. Lundbergs
Fastigheter vill bidra till att människor
får möjlighet att leva ett bättre liv.
Därför utvecklar bolaget attraktiva,
hållbara stadsmiljöer där människor
gärna bor, jobbar och berikar sin lediga
tid. Under senare år har verksamheten
utvecklats starkt genom en aktiv
förvaltning, förvärv och nybyggnads-
projekt.
Fastighetsbeståndet, som till största del
byggts i egen regi, utgörs av cirka en
miljon kvadratmeter uthyrningsbar yta
fördelade på 130 fastigheter. Arean
består till cirka 50 procent av bostäder,
resterande area är kommersiella lokaler
som mestadels avser kontor och handel,
men även restauranger, gym, biografer,
lager, industri och samhällsfastigheter så
som vårdboenden och skolor.
Vår värld står inför stora utmaningar –
klimat, miljö och inte minst trygghet är
frågor där bygg- och fastighetsbranschen
har ett stort ansvar. Ett ansvar som inne-
bär möjligheter att bidra till förändring
och verka för en positiv utveckling. Lund-
bergs Fastigheter driver ett omfattande
hållbarhetsarbete och 2020 antogs mål-
sättningen att uppnå en klimatneutral
verksamhet i hela värdekedjan till 2030.
Hållbarhetsarbetet beskrivs närmare i
Lundbergs hållbarhetsredovisning på
sidan 22.
Organisation
Den 15 februari 2024 tillträdde Johan
Ladenberg som ny VD för Lundbergs
Fastigheter. Louise Lindh lämnade där-
med VD-rollen, som hon haft sedan 2017,
för att ta över efter Fredrik Lundberg
som ordförande i Lundbergs Fastighe-
ters styrelse. Fredrik Lundberg kvarstår i
bolagets styrelse. I samband med VD-
bytet utsågs Christian Claesson och
Johan Sandborgh till vice VD:ar.
Antalet anställda inom Lundbergs
Fastigheter uppgick vid utgången av
2024 till 173 personer. Som arbetsgivare
eftersträvar bolaget en säker arbetsmiljö
och ett bra arbetsklimat där medarbe-
tarna trivs och utvecklas. Medarbetar-
skapet handlar om ömsesidig respekt
och att varje medarbetare tar en aktiv
och ansvarstagande roll för att tillsam-
mans skapa en sund, produktiv och
kundorienterad kultur. Förvaltning,
uthyrning och fastighetsskötsel sker
lokalt på respektive marknadsområde
genom en tydligt decentraliserad orga-
nisation. På huvudkontoret i Norrköping
finns samtliga centrala resurser till stöd
för den operativa verksamheten. I led-
ningsgruppen ingår VD, regionchefer,
ekonomichef samt marknads- och
kommunikationschef.
Verksamhet
Verksamheten är indelad i tre regioner
där bolaget erbjuder attraktiva citylägen
inom bostäder, kontor samt handels och
mötesplatser.
Region Stockholm omfattar Stock-
holm/Solna där fastighetsbeståndet
huvudsakligen består av kommersiella
lokaler, samt förvaltningarna i Södertälje
och Eskilstuna som till största delen ut-
görs av bostäder. Region Väst omfattar
Arvika, Göteborg, Karlstad och Örebro.
I Göteborg består fastighetsbeståndet
i huvudsak av kontor, medan övriga
regionen till stor del består av bostäder.
Region Öst omfattar Jönköping, Lin-
köping och Norrköping där beståndet
består av både bostäder och kontor samt
den största delen av bolagets fastigheter
inom handel.
I slutet av 2024 togs beslut om en
organisationsförändring, med effekt från
1 januari 2025, som innebär att verksam-
hetens tio marknadsområden delas in
två regioner i stället för tre.
Bostad
Lundbergs Fastigheter utvecklar och
erbjuder bostäder som möjliggör ett
enkelt och tryggt liv. Bolaget äger nästan
7 000 hyreslägenheter i attraktiva lägen
med hög kvalitet där förvaltningen sker
nära hyresgästerna. Under den pågåen-
de lågkonjunkturen har bolaget under
FÖRFALLOSTRUKTUR
HYRESKONTRAKT, LOKALER
0
50
100
150
200
2030-20292028202720262025
mnkr
ANDEL AV LUNDBERGS INNEHAV
ÅLDERSSAMMANSÄTTNING FASTIGHETER
1
0
10
20
30
40
50
Efter
2009
1990-
2009
1980-
1989
1970-
1979
1960-
1969
Före
1960
% av total yta
UTVECKLING VERKLIGT VÄRDE
FÖRVALTNINGSFASTIGHETER
Värdeförändring
Förvärv
Investeringar
Avyttringar
Verkligt värde,
höger skala
2022 2023 202420212020
-1,0
0,0
1,0
2,0
3,0
0
10
20
30
mdkr mdkr
1)
Baserat på taxerat värdeår
INNEHAVSBOLAG
33
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
2024 märkt av en stor efterfrågan på
äldre bostadsbestånd, medan det råder
ett stort utbud och hård konkurrens
inom nyproducerade lägenheter. I dessa
nybyggda bostäder är både hyrorna och
omflyttningen högre.
En god förvaltning innebär en stor
omsorg och kontroll av fastigheternas
skick. För att säkerställa hållbara fastig-
heter över tid har Lundbergs Fastigheter
en långsiktig plan för renoveringar samt
om- och tillbyggnader, så kallade
ROT-projekt.
Lundbergs Fastigheter lägger stort
fokus på att vara lyhörd och ha god dia-
log med sina hyresgäster. År efter år får
verksamheten fina resultat i kundunder-
sökningen AktivBo och Lundbergs Fast-
igheter är en mycket omtyckt hyresvärd.
I februari 2024 fick Lundbergs Fastighe-
ter för fjärde året i rad ta emot AktivBo:s
pris Kundkristallen i kategorierna Högsta
serviceindex (4 000-10 999+ lägenheter)
och Högsta profil (4 000+ lägenheter).
Bolaget fick även ta emot en tredje Kund-
kristall i kategorin Högsta produkt index
(4 000+ lägenheter).
Kontor
Lundbergs Fastigheter utvecklar och
erbjuder kontor som hjälper företag och
medarbetare att nå sina mål. Bolaget
äger cirka 227 000 m
2
kontor. Med hög
servicegrad och personligt bemötande
skapas långsiktiga relationer, vilket ökar
förståelsen för hyresgästernas behov
och önskemål. Genom god kunskap om
hyresgästernas verksamhet kan Lund-
bergs Fastigheter erbjuda lösningar som
är optimerade för kundens behov och
som ger hyresgästen trygghet, trivsel
och god arbetsmiljö, på kort och lång
sikt. Lundbergs Fastigheter deltar i
kundundersökningen Fastighetsbaro-
metern och 2024 års resultat, med ett
NKI (nöjd-kund-index) om 79, visar på
en hög kundnöjdhet.
Kontorens roll och funktion har disku-
terats flitigt under de senaste åren. Digi-
taliseringen av samhället i samspel med
flera andra faktorer förändrar kundernas
behov, förväntningar och önskemål vilket
driver på en utveckling där kontoren får
fler och mer varierande funktioner, bero-
ende på hyresgästens verksamhet och
profil. Det traditionella kontoret lever i
allra högsta grad men har fått sällskap av
en ökad efterfrågan av mötesplatser, flex-
ibilitet samt service och tjänster kopplade
till kontoret. En utveckling som utmanar
och utvecklar både affärsmodeller och
erbjudanden. Tillgänglighet och ett att-
raktivt läge är precis som tidigare viktiga
parametrar vid valet av kontor. Efterf-
gan på kontorslokaler har under året varit
fortsatt god, dock märks en större försik-
tighet med längre uthyrningsprocesser
och ett mer avvaktande förhållningssätt,
vilket har lett till ökade vakanser.
Handel & Mötesplatser
Lundbergs Fastigheter utvecklar och
erbjuder handel och mötesplatser som
berikar människors liv och gör staden
levande. Uthyrningsbar yta för handel och
mötesplatser uppgår till cirka 92 000 m
2
.
Bolaget har butikslokaler i samtliga mark-
nadsområden, med tyngdpunkt i Norr-
ping och Linköping där drygt 120 koncept
inom butik, restaurang, café med mera
ryms inom bolagets citykvarter. Den fysis-
ka handeln, caféer och restauranger står
återigen inför stora utmaningar på grund
av lågkonjunktur och en i stort osäker
omvärld. Den stora ekonomiska osäker-
heten som just nu råder spiller över på
konsumentmarknaden med mindre
utrymme i plånboken och större försiktig-
het som följd. Detta till trots har Lund-
bergs Fastigheter under 2024 hyrt ut till
flera nya koncept och trenden med allt
fler pop up-butiker fortsätter. Under 2024
har galleriorna i Norrköping och Linkö-
ping haft fler än 10 miljoner besök.
Värdeskapande fastighetsutveckling
Fastighetsvärdering
Förvaltningsfastigheternas verkliga värde
per den 31 december 2024 har beräknats
till 28 173 mnkr (27 690). Den orealiserade
värdeförändringen, exklusive genom-
förda investeringar, uppgick under året
till -51 mnkr motsvarande -0,2 procent.
Genomsnittligt värde per kvadratmeter
uthyrningsbar area är 31 791 kr (31 274) och
den genomsnittliga direktavkastningen
uppgår till 4,5 procent (4,4). Värderingen
av fastighetsbeståndet har skett genom
att varje enskild fastighets verkliga värde
har bedömts. Bedömningen baseras
såväl på ortprismaterial som på en
summering av nuvärdet av uppskattade
framtida betalningsströmmar. Avkast-
ningskravet baseras på inhämtad infor-
mation om marknadens avkastningskrav
vid aktuella köp och försäljningar av jäm-
förbara fastigheter i likartade lägen.
Avkastningskraven varierar mellan och
inom olika marknadsområden. Fastig-
heternas driftnetto beräknas utifrån
marknadsmässiga hyresintäkter, långsik-
tig hyresvakansgrad samt normaliserade
drift- och underhållskostnader. Hänsyn
tas även till fastighetstyp, teknisk stan-
dard, byggnadskonstruktion och större
investeringsbehov. För mer information
se sidan 74.
Projekt
Lundbergs Fastigheter bidrar aktivt till
stadsutvecklingen på respektive mark-
nadsområde. Bolaget har ett stort fokus
på att utveckla både nya och befintliga
fastigheter med hög kvalitet som tillför
värde och erbjuder det kunderna efter-
frågar.
INNEHAVSBOLAG
34
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Under 2024 har Lundbergs Fastig-
heter investerat 534 mnkr (511) i förvalt-
ningsfastigheter. Över tid är nybygg-
nadsprojekt en viktig del för värdetill-
växten i bolaget. Fastigheter byggs i att-
raktiva lägen med god avkastning och
där utvecklingsmöjligheterna bedöms
gynnsamma. Lundbergs Fastigheter
utvärderar löpande vilka möjligheter för
nyproduktion som finns på marknaden,
men bolaget är noga med att endast
bygga under rätt förutsättningar. Under
2024 har inte några nya projekt för
nyproduktion startats.
Under 2022 inleddes ett arbete med att
förnya och utveckla bolagets citykvarter i
Norrköping, vilket inkluderar en större
ombyggnation av fastigheterna Tulpanen
18 och Liljan 6, som tillsammans utgör
Spiralen köpcentrum. Projektet är ett
samarbete mellan Lundbergs Fastigheter
och Förvaltnings AB Lunden och innebär
en total investering om cirka 320 miljoner
kronor, upphandlad entreprenör är Peab.
Det som tidigare var butiksytor på köp-
centrumets övre plan har omvandlats till
Sveriges största coworkinganläggning
utanför storstäderna, cirka 3 000 m
2
. Den
första etappen stod klar i slutet av 2023
och i september 2024 invigdes den andra
etappen som bland annat inkluderar en
hörsal med plats för 100 personer. Utvän-
digt har byggnaderna fått en ny, vacker
fasad som ger kvarteret den känsla och
karaktär som tidigare saknats. Under
2025 fortsätter projektet med fasadar-
beten och under året förväntas även
markarbeten påbörjas. Projektet beräk-
nas vara avslutat i sin helhet under 2026.
Som en del av utvecklingen genomförs
en större hyresgästanpassning för
Handelsbanken samt en utbyggnad och
utveckling av befintlig ICA-butik. I slutet
av oktober 2024 öppnade O’Learys en ny
etablering i fastigheten Linden. En nöjes-
satsning om 3 500 m
2
som stärker kvarte-
rens attraktionskraft och ger dem liv fler
timmar på dygnet.
I Linköping har ett arbete med att
utveckla bolagets citygallera Gyllen
påbörjats, en del av ett större stadsut-
vecklingsprojekt inom kommunen. En
påbyggnad med kontor planeras med
preliminär byggstart 2027. Investeringen
beräknas till cirka 400 mnkr.
Lundbergs Fastigheter investerar stort
i ROT, renoveringar samt om- och till-
byggnader, som sker löpande utifrån en
flerårig planering. Fastigheterna förses
till exempel med nya tak, fönster, värme-
system, stammar, kök och badrum.
Under 2024 pågick ROT-projekt i Söder-
tälje, Norrköping, Eskilstuna och Linkö-
ping. Projektet i Södertälje, som omfattar
närmare 1 000 lägenheter, har pågått
sedan 2017 och planeras vara färdigställt
2025. I Norrköping och Eskilstuna om -
fattar projekten cirka 140 lägenheter i
respektive stad, i Linköping 32 lägen-
heter. Investeringar i ROT-åtgärder upp-
gick under 2024 till 196 mnkr. Beräknad
investering 2025 är cirka 127 mnkr.
Exploateringsfastigheter
Bolagets exploateringsfastigheter är
belägna i Mellansverige. Exploaterings-
fastigheternas bedömda värde uppgick
vid årsskiftet till 586 mnkr (589). Byggbar
exploateringsmark för olika typer av
småhus har sålts för totalt 62 mnkr med
ett resultat på 39 mnkr. Under året har
exploateringsarbeten slutförts för 110
bostäder i Svalsta och Nyköping samt
en etapp för 32 småhus i Ekeby-Almby,
Örebro. Vidare har utbyggnad av gator
påbörjats inom etapp 2 i den nya stads-
delen Storskogen, Enköping.
Omsättning och resultat
Nettoomsättningen uppgick till 1 917 mnkr
(1 808). Hyresintäkterna ökade med
78 mnkr till 1 768 mnkr (1 690). Hyres-
intäkterna ökade med 4,6 procent. Den
totala hyresvakansgraden uppgick till
4,3 procent (3,4), varav bostäder 2,2 pro-
cent (1,3) och lokaler m m 5,7 procent (4,7).
Driftkostnaderna, exklusive fastighets-
skatt, var 290 mnkr (277). Fastighetsskatten
uppgick till 93 mnkr (92). Kostnader för
underhåll var 192 mnkr (199). Rörelseresulta-
tet före värdeförändringar uppgick till
1 162 mnkr (1 053). Inklusive värdeföränd-
ringar var rörelseresultatet 1 110 mnkr (29).
NYCKELTAL 2024
Region
Stockholm
Region
Väst
Region
Öst Totalt
Antal fastigheter 28 44 58 130
Verkligt värde, mnkr 10 147 5 514 12 513 28 173
Antal bostadslägenheter 2 168 1 966 2 858 6 992
Bostäder, m
2
163 217 137 306 201 011 501 534
Bostäder, hyra per m
2
, kr 1 476 1 432 1 637 1 529
Bostäder, hyresvärde, mnkr 241 197 329 767
Bostäder, vakansgrad hyra, % 1,2 1,2 3,6 2,2
Kontor och butik, m
2
56 608 80 755 176 151 313 514
Övriga lokaler, m
2
40 274 32 913 126 322 199 509
Kontor/butiker, hyra per m
2
, kr 5 307 2 227 2 762 3 084
Övriga lokaler, hyra per m
2
, kr 1 359 799 863 952
Kontor/butiker, hyresvärde, mnkr 300 180 487 967
Övriga lokaler, hyresvärde, mnkr 55 26 109 190
Kontor/butiker, vakansgrad hyra, % 6,3 3,4 6,6 5,9
Lokaler, antal hyreskontrakt 271 236 771 1 278
INNEHAVSBOLAG
35
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Holmen
Innehav sedan 1988
HOLMENAKTIEN SYSSELSATT KAPITAL,
PER AFFÄRSOMRÅDE
1
RÖRELSERESULTAT
PER AFFÄRSOMRÅDE
1
Skog 50%
Kartong &
Papper 43%
Energi 7%
Trävaror 0%
Skog 75%
Kartong &
Papper 13%
Energi 8%
Trävaror 4%
350
400
450
500
550
Jan
2025
OktJuliAprilJan
2024
kr
1)
Exkl. jämförelse-
störande poster
och koncern-
gemensamt.
1)
Exkl. koncern-
gemensamt.
Holmen B
Generalindex (SIXGX) prisindex
36
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Holmens affärsidé är att äga och för-
ädla skog. Skogsinnehavet utgör basen
för verksamheten som bildar ett håll-
bart kretslopp där råvaran växer och
bearbetas till allt från trä för klimat-
smart byggande till förnybara för-
packningar, magasin och böcker.
Vidare produceras vatten- och vind-
kraft på egen mark.
Affärsområden
Skog ansvarar för skötsel och utveckling
av Holmens skogar samt för en effektiv
virkesförsörjning till svenska produktions-
enheter. Markinnehavet uppgår till drygt
en miljon hektar produktiv skogsmark i
Sverige och skörden i egen skog försörjer
i hög grad de svenska produktionsenhe-
terna. Skogen är en stabil intäktskälla för
Holmen och bidrar med stor klimatnytta
genom att binda koldioxid och när den
förnybara skogsråvaran ersätter fossila
alternativ fördubblas klimatnyttan. Sko-
gens intjäning och värde ska ökas genom
ett aktivt och hållbart skogsbruk där skör-
den tas om hand och förädlas till klimat-
smarta produkter.
Kartong och Papper utvecklar produk-
ter baserat på färsk vedråvara i en i stort
sett fossilfri produktionsprocess. Solid-
och falskartong produceras vid ett
svenskt och ett engelskt bruk där produk-
terna marknadsförs under varumärkena
Invercote, Incada och Inverform. Kartong-
verksamheten ska växa utifrån positionen
som marknadsledare inom premium-
segmentet för förnybara konsument-
förpackningar där hög kvalitet, kundan-
passade lösningar och förstklassig service
kombineras med storskalig produktion.
Pappersprodukter tillverkas vid två svens-
ka bruk. Här tillvaratas den färska fiberns
egenskaper och ger kostnads- och resurs-
effektiva alternativ till traditionella pap-
persval för böcker, förpackningar och
grafiska publikationer.
Trävaror producerar sågade och föräd-
lade trävaror till bygghandel, snickeri- och
byggindustri vid fem sågverk i anslutning
till egen skog. Holmen erbjuder även kund-
anpassade lösningar för ett klimatsmart
och storskaligt träbyggande. Sågverkens
placering med närhet till hav, järnväg och
väg innebär effektiva transportlösningar
till kunderna. Verksamheten ska utveck-
las genom ökad förädling och förbättrat
utnyttjande av virkesråvaran i kombina-
tion med storskalig produktion.
Energi ansvarar för koncernens vat-
ten- och vindkrafttillgångar samt för
elförsörjningen till Holmens svenska
enheter. Under ett normalår levererar
Holmen 1,9 TWh förnybar el från vatten-
och vindkraft. Tillsammans med elpro-
duktion vid bruken svarar produktionen
av vatten- och vindkraft idag för cirka
60 procent av koncernens elanvändning.
Holmens produktion av förnybar vatten-
och vindkraft bidrar till en hållbar energi-
försörjning i Sverige och till den europe-
iska omställningen mot fossilfria energi-
källor.
Hållbarhet
Holmens affärsmodell är cirkulär, där
grunden är den hållbart brukade skogen.
De växande träden förädlas i egen industri
till allt från trä för klimatsmart byggande
till förnybara förpackningar, magasin och
böcker samtidigt som Holmen produce-
rar vatten- och vindkraft på egen mark.
Samtliga kartong- och pappersbruk är
certifierade för spårbarhet, miljö och
kvalitet. Verksamheten som helhet, med
egen energiproduktion och resurseffekti-
va produktionsenheter, bidrar till långsik-
tig värdetillväxt och stor klimatnytta
genom att årligen minska mängden kol-
dioxid i atmosfären. Holmens affär skapar
värde för både aktieägare och kunder
samtidigt som den bidrar till ett bättre
klimat och en levande landsbygd.
Finansiella mål
Skogen brukas hållbart för att ge god
årlig avkastning och stabil värdetillväxt.
Tillväxt och skörd ska öka över tid. Pro-
duktionen av förnybar energi ska öka
genom att komplettera befintlig vatten-
kraft med vindkraft på egen mark. Indu-
strin drivs med fokus på långsiktig lön-
samhet och målsättningen att uthålligt
avkasta mer än 10 procent på sysselsatt
kapital. Den finansiella nettoskulden ska
inte överstiga 25 procent av eget kapital.
Holmen ska ge en god årlig utdelning till
aktieägarna. Nivån anpassas till koncer-
nens lönsamhetssituation, investerings-
planer och finansiella ställning. Utdel-
ningen kompletteras med aktieåterköp
när det bedöms skapa långsiktigt värde
för aktieägarna.
15,1%
STÖRSTA AKTIEÄGARE
1
2024-12-31 kapital, % röster, %
Lundbergs 35,0 62,7
Norges Bank 7,9 2,2
Kempestiftelserna 7,6 17,6
Carnegie Fonder 2,9 0,8
SEB Investment
Management 2,4 0,7
1)
Andel beräknas efter avdrag av återköpta aktier.
FINANSIELLA NYCKELTAL
2024 2023
Nettoomsättning, mnkr 22 759 22 795
Rörelseresultat, mnkr 3 721 4 755
Resultat per aktie, kr 18,0 23,0
Skuldsättningsgrad, ggr 0,06 0,03
Medelantal anställda 3 498 3 546
Utdelning per aktie, kr 12,00
1
11,50
2
Börskurs 31 dec, kr, B- aktien
406,20 425,70
1)
Enligt styrelsens förslag, varav extra utdelning
om 3,00 kr.
2)
Varav extra utdelning om 3,00 kr.
LUNDBERGS AKTIEINNEHAV
2025-02-18
Antal A -aktier 33 244 000
Antal B- aktier 22 000 000
Ordförande Fredrik Lundberg
VD Henrik Sjölund
Styrelseledamot med anknytning till
Lundbergs Louise Lindh
ANDEL AV LUNDBERGS INNEHAV
INNEHAVSBOLAG
37
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Hufvudstaden
Innehav sedan 1998
HUFVUDSTADENAKTIEN FÖRDELNING ÅRSHYROR
PER LOKALTYP
Stockholm 63%
NK 21%
Göteborg 16%
FÖRDELNING ÅRSHYROR
PER AFFÄRSOMRÅDE
Kontor 58%
Butik och
restaurang 36%
Lager och övrigt 3%
Garage 3%
100
120
140
160
180
Jan
2025
OktJuliAprilJan
2024
kr
Hufvudstaden A
Generalindex (SIXGX) prisindex
38
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Hufvudstaden är ett av Sveriges ledan-
de fastighetsbolag. Affärsidén är att i
egna fastigheter i centrala Stockholm
och centrala Göteborg erbjuda fram-
gångsrika företag högkvalitativa kon-
tors- och butikslokaler på attraktiva
marknadsplatser.
Hufvudstadens fastigheter finns i
Stockholms och Göteborgs bästa lägen.
Bolaget äger kommersiella kontors- och
butiksfastigheter i citykärnornas affärs-
distrikt, bland annat på Hamngatan,
Norrmalmstorg, Kungsgatan och i Bib-
liotekstan i Stockholm samt kvarteren
Inom Vallgraven och Östra Nordstan i
Göteborg. Detta gör Hufvudstaden till
ett av de mest specialiserade och geo-
grafiskt koncentrerade fastighetsbola-
gen i Sverige. Total uthyrningsbar yta är
390 800 m med ett årligt hyresvärde om
2,5 mdkr. Fastighetsbeståndet mark-
nadsvärderades vid utgången av 2024
till 47,1 mdkr.
Affärsområden
Verksamheten är organiserad i tre affärs-
områden. Affärsområde Stockholm
består av 22 fastigheter med en total
uthyrningsbar yta om 210 900 m. Områ-
det är det som har utgjort kärnan i fastig-
hetsbeståndet sedan bolaget grundades
1915. Beståndet är helt kommersiellt och
består av kontors- och butiksfastigheter.
I affärsområdet ingår även Cecil Cowor-
king som erbjuder flexibla arbetsplatser
i ett attraktivt läge med en förstklassig
service. Affärsområde NK omfattar tre
fastigheter med en total uthyrningsbar
yta om 91 200 m. I affärsområdet ingår
NK-fastigheterna i Stockholm och Göte-
borg samt varumärket NK. Vidare ingår
parkeringsrörelsen i dotterbolaget
Parkaden AB. NK Retail AB, som är ett
helägt dotterbolag till AB Nordiska Kom-
paniet, driver sammanlagt 33 avdelning-
ar inom mode, skönhet och accessoarer
på NK-varuhusen. NK:s e-handel erbjud-
er ett digitalt komplement till varuhusen.
Affärsområde Göteborg omfattar fyra
fastigheter med en total uthyrningsbar
yta om 88 700 m. Hufvudstaden är en
av de större ägarna i Nordstans köpcen-
trum, som är ett av Sveriges största köp-
centrum med en attraktiv detaljhandel,
parkering samt moderna kontor i bästa
kommersiella läge.
Hufvudstaden arbetar aktivt med att
utveckla fastighetsbeståndets höga
kvalitet både vad gäller befintliga lokaler
men även att utveckla och skapa nya
byggrätter. Genom en metodik med
fokus på hållbarhet och långsiktighet får
lokalerna högre teknisk standard och
mer flexibla planlösningar, vilket leder till
ett bättre driftnetto och högre avkast-
ning. Avsikten är att skapa en god värde-
tillväxt och att tillsammans med hyres-
gästerna anpassa kontor och butiker
efter deras förutsättningar och behov.
Bolaget fokuserar på att tillhandahålla
en hög servicenivå, vilket kräver ett nära
samarbete med hyresgästerna. Samtliga
fastigheter ligger inom gångavstånd
från Hufvudstadens kontor och egna
drifttekniker sköter och underhåller
fastig heterna. Inom Hufvudstaden åter-
finns en enhet för affärsutveckling som
identifierar och implementerar strate-
giska initiativ för bolagets tillväxt och
konkurrenskraft. Genom marknadsana-
lys och affärsstrategier utvecklas nya
möjligheter, produkter och samarbeten
för ökad lönsamhet.
Hållbarhet
Hufvudstaden arbetar aktivt och lång-
siktigt för ekonomisk, miljömässig och
social hållbarhet. Detta görs genom att
minimera klimatavtrycket, framtidssäkra
affären och samarbeta med partners.
Hufvudstadens hållbarhetsplan har
utvecklats för att ligga i linje med FN:s
globala mål för hållbar utveckling. De
uppsatta hållbarhetsmålen innebär
bland annat minskad energianvändning,
klimatneutral förvaltning samt miljö-
certifiering av fastigheter.
Finansiella mål
Hufvudstadens finansiella mål är att ha
en god utdelningstillväxt över tid och att
utdelningen ska utgöra mer än hälften
av nettovinsten från den löpande verk-
samheten. Soliditeten ska uppgå till
minst 40 procent över tid.
7,6%
FINANSIELLA NYCKELTAL
2024 2023
Nettoomsättning
1
, mnkr 3 179 2 962
Rörelseresultat, före
jämförelsestörande poster
och värdeförändringar, mnkr 1 498 1 416
Resultat efter finansnetto, mnkr 563 -2 535
Resultat per aktie, kr 1,80 -9,53
Skuldsättningsgrad, ggr 0,4 0,3
Substansvärde (EPRA NRV)
per aktie, kr 185 185
Utdelning per aktie, kr 2,80
2
2,70
Börskurs 31 dec, kr, A-aktien 121,10 142,10
1)
Inklusive övriga segment.
2)
Enligt styrelsens förslag.
STÖRSTA AKTIEÄGARE
1
2024-12-31 kapital, % röster, %
Lundbergs 47,2 88,6
AMF Pension & Fonder 9,4 1,9
State Street Bank and Trust 3,2 0,6
BNY Mellon 2,1 0,4
JP Morgan Chase Bank 2,0 0,4
1)
Andel beräknas efter avdrag för bolagets
innehav av egna aktier.
LUNDBERGS AKTIEINNEHAV
2025-02-18
Antal A -aktier 87 311 335
Antal C- aktier 8 177 680
Ordförande Fredrik Lundberg
VD
Anders Nygren
Styrelseledamöter med anknytning till
Lundbergs Claes Boustedt, Louise Lindh,
Sten Peterson
ANDEL AV LUNDBERGS INNEHAV
INNEHAVSBOLAG
39
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
HUSQVARNAAKTIEN
1,6%
STÖRSTA AKTIEÄGARE
2024-12-31 kapital, % röster, %
Investor 16,8 33,9
Robert Bosch 12,0 4,4
Lundbergs 7,6 25,8
Silchester International
Investors LLP 5,0 1,9
Swedbank Robur Fonder 3,0 1,1
FINANSIELLA NYCKELTAL
2024 2023
Nettoomsättning, mnkr 48 352 53 261
Justerat rörelseresultat
1
, mnkr 3 195 4 970
Resultat per aktie, kr 2,31 3,81
Skuldsättningsgrad, ggr 0,59 0,66
Medelantal anställda 13 353 13 755
Utdelning per aktie, kr 1,00
2
3,00
Börskurs 31 dec, kr, A-aktien 58,10 82,30
1)
Exklusive jämförelsestörande -598 mnkr (-1 090).
2)
Enligt styrelsens förslag.
LUNDBERGS AKTIEINNEHAV
2025-02-18
Antal A-aktier 
Antal B-aktier 3 915 208
NETTOOMSÄTTNING PER DIVISION
Husqvarna Forest &
Garden 58%
Gardena 25%
Husqvarna
Construction 16%
ANDEL AV LUNDBERGS INNEHAV
Husqvarna, som grundades redan
1689, är en världsledande tillverkare
av innovativa produkter och lösning-
ar för skogs-, park- och trädgårds-
skötsel. Sortimentet omfattar bland
annat robotgräsklippare, åkgräsklip-
pare, motorsågar och trimmers.
Koncernen är även ledande i Europa
inom trädgårdsbevattning och är
världsledande inom kapningsverk-
tyg och ytbehandlingsutrustning
för byggindustrin.
Husqvarna Group består av tre divisio-
ner. Husqvarna Forest & Garden är
inriktat på produkter och lösningar för
grönområden till såväl konsument
som professionella användare, Garde-
na mot konsument via trädgårdspro-
dukter och Husqvarna Construction
mot professionella aktörer med
utrustning, service och support till
användare inom byggindustrin. Kon-
cernen har ett brett och globalt distri-
butionsnät, konkurrenskraftigt pro-
duktsortiment och hög teknisk kom-
petens. Fokus är på premiumproduk-
ter och lösningar under starka varu-
märken som primärt säljs via fack-
och detaljhandel. Mer än 25 000 åter-
försäljare i fler än 100 länder represen-
terar varumärkena Husqvarna och
Gardena. Koncernen har en expone-
ring mot snabbväxande segment
såsom batteridrivna produkter, robot-
gräsklippare, digitalisering och andra
lösningar för trädgårdsautomation.
Hållbarhet
Hållbarhet blir ett alltmer prioriterat
område för kunderna, något som
koncernen uppmuntrar och främjar.
Hållbarhetsplanen Sustainovate 2025
är utformad för att maximera koncer-
nens bidrag för att hantera klimatför-
ändringar och resursbrist. Ramverket
fokuserar på tre områden: driva
omställning till koldioxidsnåla lös-
ningar, tänka om och omforma för
en resurssmart kundupplevelse samt
inspirera till aktiviteter som gör skill-
nad på lång sikt. Ramverket innehåll-
er även specifikt utformade målsätt-
ningar, så som att minska absoluta
koldioxidutsläpp i värdekedjan.
Finansiella mål
Koncernens målsättning är att
omsättningen årligen ska öka orga-
niskt med 5 procent. Rörelsemargina-
len ska nå 13 procent och det operati-
va rörelsekapitalet i förhållande till
nettoomsättningen ska vara 20 pro-
cent. Vid sidan av de finansiella målen
finns också ambitionen att dubbla
försäljningen av robotgräsklippare,
öka andelen elektrifierade produkter
till två tredjedelar och fördubbla anta-
let uppkopplade produkter inom fem
år från 2021.
Husqvarna Group
Innehav sedan 2007
Ordförande Tom Johnstone
VD Pavel Hajman
Styrelseledamöter med anknytning till
Lundbergs Katarina Martinson, Lars Pettersson
Husqvarna A
Generalindex (SIXGX) prisindex
50
60
70
80
90
100
Jan
2025
OktJuliAprilJan
2024
kr
INNEHAVSBOLAG
40
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Industrivärden är ett börsnoterat
ägarbolag som genom aktivt ägan-
de bidrar till innehavens långsiktiga
utveckling och värdeskapande.
Verksamheten utgår från en portfölj
av svenska börsbolag med starka
marknadspositioner och god värde-
potential. Med bas i starka påver-
kanspositioner, långsiktighet och
god kunskap bidrar Industrivärden
till innehavsbolagens operativa och
strategiska utveckling. Målsättning-
en är att skapa en långsiktigt attrak-
tiv avkastning till balanserad risk.
Industrivärdens portfölj är primärt
exponerad mot kommersiella fordon,
industriutrustning, bankverksamhet
samt konsumentprodukter. Inne-
havsbolagen har starka positioner
inom sina respektive områden och
aktieportföljen bedöms ha en lång-
siktigt attraktiv avkastningspotential.
Affärsmodellen baseras på Industri-
värdens relativa styrkefaktorer i form av
ett långsiktigt investeringsperspektiv,
starka påverkanspositioner, en välut-
vecklad ägarmodell, djup industriell
kunskap och erfarenhet, finansiell
styrka och ett omfattande kompetens-
nätverk. Det långsiktiga ägarperspek-
tivet medför en naturlig fokusering på
hållbar utveckling och långsiktiga
värdeskapande åtgärder i innehavs-
bolagen.
I sin ägarroll ska Industrivärden
bidra till att innehavsbolagen etablerar
och över tid stärker sina ledande posi-
tioner inom sina respektive branscher.
Stor vikt läggs vid ett tydligt ledarskap,
strategisk fokusering, decentralisering,
flexibilitet och finansiell styrka. Det
aktiva ägandet utövas främst genom
engagemang i valberedningsarbete,
styrelserepresentation och en löpande
utvärdering av bolag, styrelse, vd och
företagsledning.
Hållbarhet
Industrivärden har störst hållbarhets-
påverkan i rollen som aktiv ägare i sina
innehavsbolag. Bolaget agerar därför
som en påläst och kravställande ägare
med höga ambitioner att bidra till
uthålliga verksamheter. Det handlar
dels om att minimera hållbarhetsrela-
terade risker, dels att tillvarata hållbar-
hetsrelaterade möjligheter.
Finansiella policyer
Industrivärdens utdelningspolicy
innebär att bolaget ska generera ett
positivt kassaflöde före portföljföränd-
ringar och efter lämnad utdelning.
Detta för att bygga investeringskapa-
citet över tid och kunna stödja inne-
havsbolag vid behov. Skuldsättnings-
graden ska som huvudregel vara mel-
lan 0-10 procent, men kan periodvis
avvika från detta intervall.
Industrivärden
Innehav sedan 2002
INDUSTRIVÄRDENAKTIEN
Ordförande Fredrik Lundberg
VD Helena Stjernholm
Styrelseledamöter med anknytning till
Lundbergs Katarina Martinson, Lars Pettersson
23,4%
STÖRSTA AKTIEÄGARE
2024-12-31 kapital, % röster, %
Lundbergs 20,5 26,0
Jan Wallanders
& Tom Hedelius stiftelse 6,4 10,8
Spiltan Fonder 5,6 1,5
Lundberg, Fredrik
(inkl. helägda bolag)
3,5 2,2
BlackRock 2,7 2,1
FINANSIELLA NYCKELTAL
2024 2023
Resultat efter skatt, mnkr 12 654 26 844
Substansvärde, mdkr 159,6 150,3
Substansvärde, kr/aktie 370 348
Skuldsättningsgrad, ggr 0,04 0,05
Utdelning per aktie, kr 8,25
1
7,75
Börskurs 31 dec, kr, A -aktien 349,40 328,90
1)
Enligt styrelsens förslag.
LUNDBERGS AKTIEINNEHAV
2025-02-18
Antal A -aktier 64 600 000
Antal C- aktier 23 950 000
AKTIEPORTFÖLJENS MARKNADSVÄRDE,
TOTALT 166,5 MDKR, 20241231
Volvo 31%
Sandvik 22%
Handelsbanken 16%
Essity 13%
SCA 7%
Skanska 4%
Ericsson 5%
Alleima 2%
ANDEL AV LUNDBERGS INNEHAV
Industrivärden A
Generalindex (SIXGX) prisindex
300
350
400
450
Jan
2025
OktJuliAprilJan
2024
kr
INNEHAVSBOLAG
41
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Indutrade är en internationell
teknik- och industrikoncern som
utvecklar och förvärvar bolag som
kännetecknas av högt teknikkun-
nande. Företagsfilosofin grundar
sig på entreprenörskap och ett
decentraliserat ledarskap.
Koncernen består av över 200 dotter-
bolag i fler än 30 länder i sex världsde-
lar. De fyra största geografiska mark-
naderna är Sverige, Storbritannien &
Irland, Benelux och Danmark. Indu-
trade har en stor spridning inom olika
kundsegment där de dominerande
är medicinteknik och läkemedel,
infrastruktur och anläggning, verk-
stadsindustri, energi samt VA. Verk-
samheten har två huvud inriktningar,
dels bolag med industriell teknikför-
säljning, dels bolag med egen tillverk-
ning av produkter under egna varu-
märken.
Organisationen är starkt decentra-
liserad och dotterbolagen arbetar
inom väl definierade nischer. Koncer-
nens struktur är uppdelad i fem inter-
nationella affärsområden: Industrial
& Engineering, Infrastructure &
Construction, Life Science, Technolo-
gy & System Solutions och Process,
Energy & Water.
Indutrade har en lång erfarenhet
av företagsförvärv. Genom sin starka
förvärvshistorik, sin storlek samt sitt
goda rykte har Indutrade den erfaren-
het och de förutsättningar som krävs
för att genomföra värdeskapande för-
värv. Under 2024 förvärvades 16 nya
bolag med en total årsomsättning
om cirka 1,6 mdkr.
Hållbarhet
Indutrade har ett strategiskt ramverk
som sammanfattar bolagets fokusom-
råden för hållbar utveckling. Bolaget
arbetar med övergripande mål inom
områdena människor, miljö samt pro-
dukter och kunder med årlig uppfölj-
ning. Specifika målsättningar till 2030
är att minska växthusgasutsläppen
inom scope 1 och 2 med 50 % och inom
scope 3 med 25%, från basåret 2023.
Klimatmålen är validerade av SBTi.
Finansiella mål
Indutrades finansiella mål är att
genomsnittlig total försäljningstillväxt
ska uppgå till minst 10 procent per år
över en konjunkturcykel. EBITA-mar-
ginalen ska uppgå till minst 14 pro-
cent per år över en konjunkturcykel.
Avkastningen på sysselsatt kapital ska
i genomsnitt uppgå till minst 20 pro-
cent per år över en konjunkturcykel.
Nettoskuldsättningsgraden bör nor-
malt inte överstiga 100 procent. Utdel-
ningsandelen ska vara mellan 30 och
50 procent av resultatet efter skatt.
Indutrade
Innehav sedan 2005
INDUTRADEAKTIEN
Ordförande Katarina Martinson
VD Bo Annvik
Styrelseledamöter med anknytning till
Lundbergs Anders Jernhall, Lars Pettersson
20,7%
STÖRSTA AKTIEÄGARE
2024-12-31
kapital och röster, %
Lundbergs 26,6
Fidelity Investments 8,7
AMF Pension och Fonder 8,1
Alecta Tjänstepension 4,6
Swedbank Robur Fonder 3,2
FINANSIELLA NYCKELTAL
2024 2023
Nettoomsättning, mnkr 32 544 31 835
Rörelseresultat, mnkr 4 033 4 158
Resultat per aktie, kr
7,55 7,86
Nettoskuldsättningsgrad, ggr 0,49 0,53
Medelantal anställda 9 563 9 262
Utdelning per aktie, kr 3,00
1
2,85
Börskurs 31 dec, kr 277,00 261,80
1)
Enligt styrelsens förslag.
LUNDBERGS AKTIEINNEHAV
2025-02-18
Antal aktier 96 840 000
ANDEL AV LUNDBERGS INNEHAV
Indutrade
Generalindex (SIXGX) prisindex
200
250
300
350
Jan
2025
OktJuliAprilJan
2024
kr
NETTOOMSÄTTNING PER AFFÄRSOMRÅDE
Industrial & Engineering 24%
Infrastructure
& Construction 15%
Life Science 23%
Process, Energy & Water 23%
Technology & System
Solutions 15%
INNEHAVSBOLAG
42
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Alleima är en ledande utvecklare,
tillverkare och leverantör av högför-
ädlade produkter i avancerat rostfritt
stål och speciallegeringar samt
produkter för industriell värmning.
Genom sina produkter och experter
inom materialteknologi, metallurgi
och industriella processer hjälper
Alleima sina kunder att bli effektivare,
lönsammare, säkrare och mer hållbara.
Den helt integrerade värdekedjan,
från forskning och utveckling och pri-
mär smältning till slutprodukt, gör att
de kan erbjuda högkvalitativa pro-
dukter och ett flexibelt utbud. Bolaget
har en stark marknadsposition på en
lång rad nischade slutmarknader.
Erbjudandet omfattar över 900 aktiva
legeringsrecept och ett brett sorti-
ment av produkter till flera kundseg-
ment, exempelvis rörprodukter, vär-
meelement, tråd till medicinteknisk
utrustning samt precisionsbandstål.
Produkterna säljs i omkring 80 länder.
Alleima är organiserat i tre divisio-
ner. Tube som utvecklar och tillverkar
rörformiga produkter och andra långa
produkter av avancerat rostfritt stål
och speciallegeringar som främst
används inom produktion av kraft,
kemikalier, olja och gas, förnybar energi
samt fordon och flyg. Kanthal levere-
rar produkter och tjänster inom indu-
striell värmning, motståndsmaterial
och inom andra användningsområ-
den där materialet ska klara höga tem-
peraturer och aggressiva förhållanden.
Strip utvecklar och tillverkar ett brett
utbud av precisionsbandstål främst till
segmenten konsument, industri,
transport samt förnybar energi.
Hållbarhet
Bolaget har ett antal olika långsiktiga
hållbarhetsmål uppdelat på fyra
fokus områden som omfattar klimat
och cirkularitet, marknadsledarskap,
ansvarsfull arbetsgivare samt etiskt
affärsbeteende. Alleima har åtagit sig
att sätta mål i linje med Science Based
Targets initiative, förenligt med Paris-
avtalet.
Finansiella mål
Alleimas finansiella mål är att leverera
lönsam organisk intäktstillväxt i linje
med, eller överstigande, tillväxten i
prioriterade slutmarknader samt en
justerad EBIT-marginal (exklusive
metallpriseffekter och jämförelsestö-
rande poster) överstigande i genom-
snitt 9 procent över en konjunkturcy-
kel. Nettoskuld i förhållande till eget
kapital ska understiga 0,3. Utdelning
ska i genomsnitt, justerat för metall-
priseffekter, uppgå till 50 procent av
periodens resultat över en konjunk-
turcykel. Utdelningen ska beakta
finansiell ställning, kassaflöde och
framtidsutsikter.
Alleima
Innehav sedan 2022
ALLEIMAAKTIEN
1,6%
LUNDBERGS AKTIEINNEHAV
2025-02-18
Antal aktier 25 200 000
INTÄKTER PER DIVISION
Tube 71%
Kanthal 21%
Strip 7%
ANDEL AV LUNDBERGS INNEHAV
Ordförande Andreas Nordbrandt
VD Göran Björkman
Styrelseledamot med anknytning till
Lundbergs Claes Boustedt
Alleima
Generalindex (SIXGX) prisindex
60
70
80
90
100
Jan
2025
OktJuliAprilJan
2024
kr
STÖRSTA AKTIEÄGARE
2024-12-31
kapital och röster, %
Industrivärden 20,4
Lundbergs 10,0
Första AP-fonden 4,7
Swedbank Robur Fonder 4,4
AFA Försäkring 3,5
FINANSIELLA NYCKELTAL
2024 2023
Intäkter, mnkr 19 691 20 669
Justerat rörelseresultat
1
, mnkr 1 944 2 141
Justerat resultat per aktie, kr 6,27 6,56
Nettoskuldsättningsgrad, ggr -0,04 -0,02
Antal anställda 6 309 6 110
Utdelning per aktie, kr 2,30
2
2,00
Börskurs 31 dec, kr 75,10 76,62
1)
Exklusive metallpriseffekter -446 mnkr (-95).
2)
Enligt styrelsens förslag.
INNEHAVSBOLAG
43
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Handelsbanken
Innehav sedan 2005
Handelsbanken grundades 1871 och
anses idag vara en av världens säk-
raste banker. Banken erbjuder ett
brett sortiment av finansiella tjäns-
ter. Arbetssättet är decentraliserat
med stark lokal förankring och stort
fokus på kundens behov.
Handelsbankens modell med lokal
marknadsnärvaro, långsiktiga kund-
relationer och stark lokal beslutskraft
är särskilt inriktad mot kunder med
stabila kassaflöden som söker en
långsiktig relation med sin bank.
Erbjudande riktas framför allt mot
privatkunder, fastighetsbolag och
andra ägarledda bolag.
Kreditpolicyn utgår alltid från kun-
dens återbetalningsförmåga. Under
lång tid har banken haft låg kreditför-
lustnivå, hög kundnöjdhet och en
god lönsamhet. Bankens kreditrating
hos de ledande rating instituten är en
av världens bästa och enligt Global
Finance årliga ranking är Handels-
banken den säkraste kommersiella
banken i Europa.
Handelsbanken är sammantaget
den största kreditgivaren till hushåll
och företag i den svenska marknaden.
Hållbarhet
Handelsbanken har länge integrerat
hållbarhet som en naturlig del av sin
verksamhet, med fokus på långsiktigt
ansvarstagande och nära kundrela-
tioner. Bankens ambition är att säker-
ställa att verksamheten fullt ut kan
stödja sina kunder i deras omställ-
ning, i linje med rådande vetenskap
och klimatmål i sina hemmamarkna-
der och EU. Bankens mål är att till-
handahålla kapital och likviditet för
att möta kundernas finansieringsbe-
hov samt erbjuda produkter, tjänster
och rådgivning som skapar förutsätt-
ningar för en hållbar omställning.
Handelsbanken ska därmed stärka
möjligheten att integrera hållbarhet i
alla kundmöten, oavsett var och hur
kunderna väljer att möta banken.
Finansiella mål
Handelsbankens mål är att ha högre
lönsamhet än genomsnittet för jäm-
förbara konkurrenter på hemma-
marknaderna. Målet ska främst nås
genom nöjdare kunder och lägre
kostnader än konkurrenterna.
HANDELSBANKENAKTIEN
5,3%
STÖRSTA AKTIEÄGARE
2024-12-31 kapital, % röster, %
Industrivärden 11,5 11,7
Stiftelsen Oktogonen 8,0 8,2
BlackRock 3,4 3,4
Lundbergs 3,1 3,2
Vanguard 2,9 2,9
FINANSIELLA NYCKELTAL
2024 2023
Intäkter, mnkr 62 345 62 249
Rörelseresultat, mnkr 35 016 36 322
Räntabilitet på eget kapital, % 14,6 15,9
K/I-tal, % 40,4 37,2
Resultat per aktie, kr 13,86 14,70
Kärnprimärkapitalrelation, % 18,8 18,8
Medelantal anställda 12 224 11 683
Utdelning per aktie, kr 15,00
1
13,00
2
Börskurs 31 dec, kr, A -aktien 114,20 109,45
1)
Enligt styrelsens förslag, varav extra utdelning
om 7,50 kr.
2)
Varav extra utdelning om 6,50 kr.
LUNDBERGS AKTIEINNEHAV
2025-02-18
Antal A-aktier 
INTÄKTER PER INTÄKTSSLAG
Räntenetto 75%
Provisionsnetto 19%
Nettoresultat
av finansiella
transaktioner 5%
Övriga intäkter 1%
ANDEL AV LUNDBERGS INNEHAV
Ordförande Pär Boman
VD Michael Green
Styrelseledamot med anknytning till
Lundbergs Louise Lindh, Fredrik Lundberg
Handelsbanken A
Generalindex (SIXGX) prisindex
90
100
110
120
130
140
Jan
2025
OktJuliAprilJan
2024
kr
INNEHAVSBOLAG
44
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Sandvik är en högteknologisk och
global industrikoncern med försälj-
ning i fler än 150 länder med starkt
fokus på att förbättra kundernas
produktivitet, lönsamhet och håll-
barhet. Koncernen kombinerar
produkter, mjukvara och digitala
lösningar till ett unikt erbjudande
för gruv-, infrastruktur- och tillverk-
ningsindustrierna.
Ett decentraliserat beslutsfattande
nära kunderna är en nyckel till fram-
gång för Sandvik. Koncernens strategi
syftar till tillväxt, både organiskt och
genom förvärv. Sandvik är organiserat
i tre affärsområden och 23 divisioner.
Divisionerna har fullständigt resultat-
ansvar, vilket skapar en entreprenörs-
mässig miljö. Sandviks dominerande
kundsegment är gruvor, verkstads-
industri, infrastruktur, fordon och flyg.
Affärsområde Sandvik Mining and
Rock Solutions är en världsledande
leverantör av maskiner, verktyg,
reservdelar, tjänster och lösningar för
krossning, sortering, brytning, rivning
och återvinning för kunder inom
gruv- och anläggningsindustrierna.
Tillämpningsområdena omfattar
exempelvis bergborrning, bergav-
verkning samt lastning och transport.
Sandvik Rock Processing Solutions
är en ledande leverantör av maskiner,
verktyg, reservdelar, service och lös-
ningar för krossning, sortering,
brytning och rivning inom gruv- och
anläggningsindustrin. Sandvik Manu-
facturing and Machining Solutions är
en globalt marknadsledande tillver-
kare av verktyg och verktygssystem
för avancerad skärande metallbear-
betning. Affärsområdet erbjuder även
lösningar för digital tillverkning, indu-
striell mätteknik och metallpulver.
Hållbarhet
Sandvik har sex fokusområden för
hållbarhet: utveckla hållbara lösning-
ar, nå noll nettoutsläpp i värdekedjan,
främja cirkularitet och resurseffekti-
vitet samt arbeta för cirkulära värde-
kedjor, återskapa ekosystem med bio-
logisk mångfald, säkerställa ansvars-
fullt företagande i värdekedjan samt
skydda och främja människor och
samhällen. Bolaget är inkluderat
i flera hållbarhetsindex. Sandviks
klimatmål är godkända av Science
Based Targets initiative.
Finansiella mål
Sandviks finansiella mål är att tillväx-
ten ska uppgå till 7 procent över en
konjunkturcykel. Justerad EBITA-mar-
ginal ska ligga i ett intervall om 20-22
procent över en ekonomisk cykel. Den
finansiella nettoskulden i relation till
EBITDA ska understiga 1,5, exkluderat
större förvärv. Utdelningen ska uppgå
till 50 procent av justerad vinst per
aktie över en ekonomisk cykel.
Sandvik
Innehav sedan 2005
SANDVIKAKTIEN
6,1%
FINANSIELLA NYCKELTAL
2024 2023
Intäkter, mnkr 122 878 126 503
Justerad EBITA
1
, mnkr 23 583 25 240
Justerat resultat per aktie, kr 11,90 12,69
Nettoskuldsättningsgrad, ggr 0,42 0,50
Antal anställda 41 447 40 877
Utdelning per aktie, kr 5,75
2
5,50
Börskurs 31 dec, kr 198,30 218,10
1)
Exklusive jämförelsestörande -3 090 mnkr (-710).
2)
Enligt styrelsens förslag.
LUNDBERGS AKTIEINNEHAV
2025-02-18
Antal aktier 39 500 000
INTÄKTER PER AFFÄRSOMRÅDE
Sandvik Mining and
Rock Solutions 51%
Sandvik Rock
Processing Solutions 9%
Sandvik Manufacturing
and Machining
Solutions 40%
STÖRSTA AKTIEÄGARE
2024-12-31 kapital och röster, %
Industrivärden 14,6
Alecta Tjänstepension 4,5
BlackRock 3,5
Swedbank Robur Fonder 3,4
Vanguard 3,3
Lundbergs 3,1
ANDEL AV LUNDBERGS INNEHAV
Ordförande Johan Molin
VD Stefan Widing
Styrelseledamot med anknytning till
Lundbergs Claes Boustedt
Sandvik
Generalindex (SIXGX) prisindex
190
210
230
250
270
Jan
2025
OktJuliAprilJan
2024
kr
INNEHAVSBOLAG
45
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Skanska är ett av världens största
bygg- och projektutvecklingsföre-
tag, verksamma på utvalda hemma-
marknader i Norden, Europa och
USA. Trender som urbanisering och
omställning till en mer hållbart
byggd miljö gynnar Skanska som
levererar hållbara byggnader och
infrastruktur som bidrar till ett
bättre samhälle.
Byggverksamhet är koncernens
största affärsområde och omfattar
byggande och renovering av hus,
industrianläggningar, infrastruktur
och bostäder. Bygguppdrag utförs
både för externa kunder och för Skan-
skas utvecklingsgrenar. Bostadsut-
veckling köper mark, utför projekte-
ring och detaljplanering samt utveck-
lar och bygger bostadsprojekt för för-
säljning främst till privata kunder.
Kommersiell fastighetsutveckling ini-
tierar, utvecklar, hyr ut och säljer kom-
mersiella fastighetsprojekt med fokus
främst på kontor. Förvaltningsfastig-
heters mål är att generera stabila
kassaflöden och skapa värde genom
långsiktig förvaltning av egenutveck-
lade kontorsfastigheter i Stockholm,
Göteborg och Malmö.
Finansiella synergier skapas genom
att byggverksamheten drivs med ett
negativt rörelsekapital och över tid
genererar ett positivt kassaflöde. Kassa-
flödet tillsammans med genererade
vinster investeras i projektutvecklings-
verksamheterna, vilket skapar god
avkastning på investerat kapital och
genererar nya uppdrag för byggverk-
samheten.
Hållbarhet
Hållbarhetsstrategin fokuserar på
områdena ansvar, klimat och resiliens.
Målen inkluderar en minskning av
CO
2
-utsläpp från egen verksamhet
med 70% mellan 2015 och 2030 samt
en minskning av CO
2
-utsläpp från vär-
dekedjan med 50% mellan 2020 och
2030. Därtill kommer det långsiktiga
målet att ha netto noll CO
2
-utsläpp i
egen verksamhet och värdekedja år
2045. Skanskas klimatmål har blivit
vetenskapligt validerade av Science
Based Targets initiative.
Finansiella mål
Skanskas finansiella mål innebär att
koncernen ska ha en avkastning på
eget kapital om lägst 18 procent per
år och rörelsemarginalen för bygg-
verksamheten ska vara lägst 3,5 pro-
cent. Vidare ska projektutvecklings-
verksamheterna minst ha en avkast-
ning om 10 procent på sysselsatt kapi-
tal och Förvaltningsfastigheter lägst
6 procent. Skanskas mål för finansiell
styrka innebär att den justerade ränte-
bärande nettoskulden maximalt får
uppgå till 10 mdkr. Utdelningsande-
len ska ligga mellan 40 och 70 pro-
cent av årets vinst.
Skanska
Innehav sedan 2011
SKANSKAAKTIEN
3,7%
STÖRSTA AKTIEÄGARE
2024-12-31
kapital, % röster, %
Industrivärden 7,7 24,5
Lundbergs 5,3 12,9
AMF Pension & Fonder 5,0 3,5
BlackRock 3,5 2,5
Handelsbanken Fonder 3,3 2,3
FINANSIELLA NYCKELTAL
2024 2023
Intäkter, mnkr 177 208 157 052
Rörelseresultat, mnkr 7 087 3 231
Resultat per aktie, kr 14,12 7,89
Nettoskuldsättningsgrad, ggr -0,20 -0,20
Medelantal anställda 26 276 27 256
Utdelning per aktie, kr 8,00
1
5,50
Börskurs 31 dec, kr, B-aktien 232,70 182,35
1)
Enligt styrelsens förslag.
LUNDBERGS AKTIEINNEHAV
2025-02-18
Antal A -aktier 6 032 000
Antal B-aktier 16 350 000
INTÄKTER PER MARKNAD,
BYGGVERKSAMHETEN
USA 51%
Sverige 18%
Europa 15%
Övriga Norden 16%
ANDEL AV LUNDBERGS INNEHAV
Ordförande Hans Biörck
VD Anders Danielsson
Styrelseledamot med anknytning till
Lundbergs Fredrik Lundberg, Henrik Sjölund
Skanska B
Generalindex (SIXGX) prisindex
150
175
200
225
250
275
Jan
2025
OktJuliAprilJan
2024
kr
INNEHAVSBOLAG
46
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Årsredovisning
Styrelsen och verksllande direktören i L E Lundbergföretagen AB
(publ), organisationsnummer 556056-8817,
får härmed avge årsredovisning för verksamhetsåret 2024
för koncernen och moderbolaget.
Förvaltningsberättelse 48
Definitioner 57
KONCERNEN
Resultaträkning
58
Rapport över totalresultat 58
Balansräkning 59
Rapport över förändring i eget kapital 60
Kassaflödesanalys 60
Noter 61
MODERBOLAGET
Resultaträkning
93
Rapport över totalresultat 93
Balansräkning 93
Rapport över förändring i eget kapital 94
Kassaflödesanalys 94
Noter 95
Förslag till vinstdisposition 99
Revisionsberättelse 100
Den lagstadgade hållbarhets rapporten enligt ÅRL
återfinns på sidorna - och i not  och  på sidorna -.
47
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Koncernen
Verksamheten består av fastighetsrörelse, skogs- och kraftrörelse,
tillverkning och försäljning av kartong, papper och trävaror samt
aktieförvaltning (inklusive handel med värdepapper). Koncernens
verksamhet beskrivs nedan. Information om koncernens verk sam-
hetsgrenar (Lundbergs, Holmen och Hufvudstaden) redovisas på
sidorna 48–52. Moderbolaget beskrivs på sidorna 52–53.
Bolagsstyrnings rapport framgår av sidorna 54–57. Hållbarhets-
rapport framgår av sidorna 22–29 och i not 38 och 39.
Omsättning och resultat
Koncernens nettoomsättning uppgick till 29 311 mnkr (28 664).
Rörelseresultatet blev 10 334 mnkr (9 699) varav resultat från
andelar i intresseföretag utgör 3 392 mnkr (6 228). Orealiserade
värde förändringar har påverkat resultatet med 275 mnkr (-4 446).
Finansnettot var -526 mnkr (-445).
Resultatet efter finansiella poster blev 9 808 mnkr (9 244).
Resul tatet efter skatt uppgick till 8 383 mnkr (8 678). Resultat per
aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare blev 25,41 kronor
(29,25).
Skatt
Koncernens skattekostnad uppgick till 1 425 mnkr (566).
Investeringar
Investeringar redovisas under respektive verksamhetsgren och
moderbolaget nedan.
Eget kapital
Koncernens egna kapital ökade med 6 373 mnkr. Förändringen
består främst av årets resultat 8 383 mnkr, övrigt totalresultat
1 162 mnkr, utdelningar om -2 551 mnkr samt aktieåterköp i
Holmen för -647 mnkr.
Koncernens egna kapital uppgick till 166 705 mnkr (160 332)
varav innehav utan bestämmande inflytande utgjorde 52 972 mnkr
(52 773).
Finansiering
Den räntebärande nettoskulden ökade med 1 851 mnkr till
19 677 mnkr (17 825). Räntebärande skulder uppgick till
21 032 mnkr (20 007) och räntebärande tillgångar till 1 355 mnkr
(2 182). Soliditeten uppgick till 74 procent (74). Skuld sätt nings-
graden var 0,12 (0,11).
Information om risker och osäkerhetsfaktorer
Den finansiella riskhanteringen beslutas av respektive styrelse i
Lundbergs, Holmen och Hufvudstaden. Riskhanteringen bedrivs
enligt den finanspolicy som styrelsen i respektive bolag har fast
-
ställt och har det gemensamt att de syftar till en låg risknivå. Hos
samtliga tre bolag är riskhanteringen centraliserad till en särskild
avdelning. För en utförligare beskrivning av hanteringen av finan
-
siella risker se not 35 på sidan 83. Övrig information om risker
och osäkerhetsfaktorer finns under respektive verksamhetsgren.
I not 34 på sidan 82 redogörs för väsentliga bedömningar och
upp skattningar.
Verksamhetsgrenar
LUNDBERGS
Med Lundbergs avses här moderbolaget L E Lundbergföretagen
AB, de helägda dotterföretagen och i förekommande fall deras
koncerner inom fastighetsrörelse och aktieförvaltning (handel
med värdepapper). Verksamheten är uppdelad i två rörelseseg-
ment, Fastighetsrörelse och Aktieförvaltning.
Omsättning och resultat
Nettoomsättningen uppgick till 3 373 mnkr (2 907) och rörelse-
resultatet blev 5 770 mnkr (7 241).
Fastighetsrörelse
Nettoomsättningen uppgick till 1 917 mnkr (1 808) och rörelse-
resultatet till 1 111 mnkr (29).
Ökningen av resultatet jämfört med föregående år beror
främst på mindre negativa orealiserade värde förändringar i för
-
valtningsfastigheter, vilka uppgick till -51 mnkr (-1 024). Den totala
hyresvakansgraden uppgick till 4,3 procent (3,4).
Investeringar i befintliga förvaltningsfastigheter har skett med
534 mnkr (511) och i inventarier med 2 mnkr (1).
En intern värdering av fastighetsbeståndet har per den 31
december 2024 skett genom att varje enskild fastighets verkliga
värde bedömts. Värderingarna baseras såväl på ortprismaterial
som på nuvärdet av uppskattade framtida betalningsströmmar.
För att säkerställa värderingen har externa värderingar inhäm
-
tats för en del av fastighetsbeståndet. De externa värderingar som
gjorts vid årsskiftet omfattar 36 fastigheter och motsvarar 47 pro
-
cent av det internt bedömda marknadsvärdet. De externa värde-
ringarna av dessa fastigheter uppgick till 13,4 mdkr medan de
interna värderingarna uppgick till 13,1 mdkr. Det totala verkliga
värdet bedöms uppgå till 28 173 mnkr (27 690). Värderingsmetod
och antaganden beskrivs i not 17 på sidan 74.
Exploateringsfastigheter upptas i balansräkningen till 210 mnkr
(190) utgörande det lägsta av anskaffningsvärdet eller nettoförsälj
-
ningsvärdet. Exploateringsfastigheter har sålts för 62 mnkr (31).
Marknadsvärdet per den 31 december 2024 har bedömts uppgå till
586 mnkr (589).
Förvaltningsberättelse
Lundbergs är ett ägarbolag med en portfölj av tillgångar omfattande
en helägd fastighetsrörelse och ett antal större innehav i börsnoterade företag.
Av dessa börsnoterade företag är Holmen och Hufvudstaden dotterbolag,
vilket innebär att de konsolideras i koncernredovisningen.
48
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Aktieförvaltning
Nettoomsättningen uppgick till 1 456 mnkr (1 100) och rörelse-
resultatet till 4 659 mnkr (7 212).
I rörelseresultatet ingår resultat från andelar i intresseföretag
med 3 384 mnkr (6 222) varav Husqvarna 100 mnkr (165), Industri
-
värden 2 554 mnkr (5 296) och Indutrade 731 mnkr (762).
Under året har moderbolaget totalt investerat 2 282mnkr
(1 681) i börsnoterade aktier. Investeringarna utgjordes av 3 950 000
aktier i Alleima för 267mnkr, 2000000 aktier av serie A i Handels
-
banken för 197mnkr, 3 500000 aktier av serie C i Industrivärden
för 1 240 mnkr samt 2 700000 aktier i Sandvik för 579 mnkr. Under
året har 2 000 000 av bolagets innehav av aktier av serie A i Indu
-
strivärden stämplats om till aktier av serie C.
Nettoinvesteringar i aktier uppgick till 2 073 mnkr (1 554).
Information om risker och osäkerhetsfaktorer
Fastighetsrörelse
Förändringar på fastighetsmarknaden, till exempel till följd av
konjunktursvängningar, påverkar fastigheternas verkliga värde
vilket är både en risk och en möjlighet.
Möjligheterna att på kort sikt påverka resultatet i den löpande
verksamheten är begränsade. Intäkterna från de kommersiella
lokalerna är reglerade av förhållandevis långa hyresavtal, vanligen
tre till fem år. För bostäder gäller tillsvidareavtal med rätt för
hyresgästen att säga upp hyresavtalet med tre månaders varsel.
Rörelsekostnaderna är svåra att förändra i ett kort perspektiv
med bibehållen service och kvalitet. Lönsamheten, den löpande
verksamheten och nya projekt påverkas av konjunkturen och
ränte läget men även av politiska beslut. För att framgångsrikt
hantera möjligheter och risker i ett fastighetsbolag krävs lång
framförhållning och ett aktivt arbete med att utveckla de befint
-
liga fastig heterna.
Lundbergs fastighetsbestånd består av centralt belägna bo stads-
fastigheter och kommersiella fastigheter. Fastigheterna är koncen
-
trerade till huvudsakligen större städer med positiv utveckling. Den
uthyrningsbara ytan i fastighetsbeståndet består till 60 procent av
bostäder och 40 procent lokaler. Den relativt jämna fördelningen
mellan bostäder och lokaler skapar en stabilitet i verksamheten.
Bolaget arbetar aktivt med att optimera fastigheternas för
-
brukning och därmed sänka driftkostnaderna samt med uppfölj-
ning och styrning av kostnader i varje enskild fastighet.
Samtliga fastigheter är fullvärdeförsäkrade.
Aktieförvaltning
Aktierisk omfattar aktiekursrisk och likviditetsrisk. Med aktiekurs
-
risk avses risken för värdenedgång på grund av förändringar i
kurser på aktiemarknaden. Likviditetsrisk kan uppkomma om en
aktie är svår att avyttra. Lundbergs har som strategi att inneha
större aktieinnehav i ett begränsat antal bolag. Dessa aktieinne
-
hav kan förändras över tiden. Lundbergs nuvarande aktieinnehav
är delvis i bolag som är verksamma inom samma eller likartade
branscher. Även framledes kan aktieinnehaven komma att ha en
koncentration till vissa branscher, vilket i så fall medför att en
större riskexponering kan förekomma gentemot enskilda bran
-
scher och/eller bolag.
Icke finansiella resultatindikatorer
Lundbergs har kollektivavtal för både tjänstemän och kollektiv-
anställda. Både sjukfrånvaron och personalomsättningen är låg.
Tydliga riktlinjer finns för att säkerställa att ingen diskriminering
eller osakliga löneskillnader uppstår.
Bolaget erbjuder välskötta och välbelägna bostäder och lokaler
i fastigheter där trygghet och säkerhet står i fokus. Genom hög
service grad och personligt bemötande skapas långsiktiga relatio
-
ner med hyresgästerna. Kundnytta, effektivitet och lönsamhet ska
prägla allt arbete i företaget. Arbetet ska vara systematiskt med
korta beslutsvägar. Genom goda boende- och arbetsmiljöer
minskar omflyttningen av hyresgäster och därmed material-
och kemikalieåtgången.
Genom ständiga förbättringar ska företagets miljöbelastning
minska. Den största påverkan på miljön har energianvändningen
vid driften av fastigheterna. Verksamheten ska bedrivas med
minsta möjliga negativa miljöpåverkan och bolaget arbetar pro-
aktivt för att minska miljöbelastningen. I tät dialog med energi-
leverantörerna ska andelen förnybar eller återvunnen energi som
används i fastigheterna öka.
Arbetet sker med tydliga mål och med höga krav på genomför
-
ande. Långsiktiga satsningar inom energieffektivisering är en vik-
tig del i att skapa en hållbar framtid. Genom att ständigt söka för-
bättringar inom byggteknik och genom att installera modernare
teknik fortsätter arbetet med att aktivt förbättra kvaliteten i fastig
-
heterna och minska energiförbrukningen.
Inga verksamheter för vilka tillstånd eller anmälan krävs enligt
9 kap. 6 § Miljöbalken (1998:808) och Miljöprövningsförordningen
(2013:251) bedrevs under 2024.
Framtidsutsikter
Fastighetsbeståndet är koncentrerat till centrala lägen i stora
städer vilket gör att efterfrågan på bostäder, kontor och butiker
är stabil.
Det finns dock skäl att vara uppmärksam på digitaliseringens
påverkan på fysisk handel där trenden under lång tid har gått mot
mindre ytor. Lundbergs måste ha hög beredskap att arbeta med
förtätningar av ytor men även alternativ användning av sådana
lokaler.
HOLMEN
Holmen bedriver verksamhet inom skogsbruk och energi samt
tillverkar kartong, papper och trävaror.
För en utförligare beskrivning än nedan hänvisas till Holmens
årsredovisning för 2024.
Omsättning och resultat
Nettoomsättningen uppgick till 22 759 mnkr (22 795).
Rörelseresultatet uppgick till 3 721 mnkr (4 755).
Rörelseresultatet minskade med 1 034 mnkr främst till följd av
lägre papperspriser och att föregående år gynnades av intäkter
från försäljning av överskottsel. Det redovisade värdet på Holmens
skogs tillgångar, som beräknas utifrån marknadspriser för skogs-
fastig heter, ökade vid den årliga omvärderingen med 3 procent.
Investeringar
Investeringarna uppgick till 2 123 mnkr (1 706).
49
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Information om risker och osäkerhetsfaktorer
Efterfrågan på Holmens produkter påverkas av bland annat mak
-
roekonomiska och politiska faktorer samt konkurrenskraften
hos främst europeiska producenter. För ändring i efterfrågan på
Holmens produkter påverkar möjligheten att producera fullt vid
bolagets industrier och kan leda till lägre intäkter. Intäkterna kan
även påverkas om skörden från egen skog be höver begränsas
samt av variation i nederbörd och vind, vilka styr produktionen av
vatten- och vindkraft. Holmen strävar efter att upprätthålla en bra
kostnadsposition genom storskalig produktion i välinvesterade
produktionsanläggningar, effektiva logistiklösningar och god
kontroll över försörjningen av virke och energi. Tillsammans med
långvariga kundrelationer och starka produktvarumärken ökar
det möjligheten att upprätthålla en hög produktion även vid
svårare marknadsförhållanden.
Marknadsbalansen inom respektive produktsegment styr för
-
säljningspriset och påverkar intäkterna. Holmen har begränsade
möjligheter att snabbt göra större förändringar i produktutbud
vid prisförändring men anpassar produktinriktning mot de pro
-
dukter och marknader som bedöms ha bäst långsiktiga förutsätt-
ningar samt genom att ha en bred kundbas och ett utbud som
sträcker sig över flera produktområden.
Virke, el och kemikalier är de mest väsentliga insatsvarorna och
prisförändringar påverkar lönsamheten. Holmens kostnader är
beroende av prisutvecklingen på insatsvaror samt hur väl Holmen
lyckas öka effektiviteten i produktion och administration. Det
finns en risk att kostnaderna ökar vid råvarubrist eller förhöjd pris
-
bild på insatsvaror. Nästan hälften av virkesbehovet täcks av skörd
i egna skogar medan återstoden huvudsakligen köps in från pri
-
vata skogsägare. Genom den integrerade produktionsprocessen
är Holmen i stort sett i balans på massa. Kartongverksamheten
tillverkar nästan all el som behövs vid de egna bruken medan till
-
verkningen av papper försörjs av externa elinköp. Prisrisken för
denna konsumtion hanteras genom fysiska fastprisavtal och
finansiella säkringar. Samtidigt säljer Holmen el från vatten-
och vindkraft till elnätet.
Holmen verkar på en global marknad och säljer produkter till
flertalet länder runt om i världen. Den geografiska spridningen
innebär att Holmen är exponerat för politiska risker, konflikter,
naturkatastrofer, epidemier och pandemier.
Förändringar i valutakurser påverkar Holmens resultat. Risken
vid transaktionsexponering beror på att en väsentlig del av försälj
-
ningsintäkterna är i andra valutor än kostnaderna. Risken vid
omräkningsexponering härrör från omräkningen av de utländska
dotterbolagens tillgångar, skulder och resultat till svenska kronor.
För att minska resultatpåverkan av förändrade valutakurser säkras
nettoflödet med valutaterminer.
Holmen försäkrar sina anläggningar för skada på egendom
och avbrott vid oförutsedda händelser. Koncernen har även
ansvarsförsäkring som omfattar plötslig och oförutsedd miljö
-
skada som drabbar tredje part. Holmens skogs innehav är inte för-
säkrat då det är spritt över stora delar av Sverige och den låga ris-
ken för samtidiga om fattande skador bedöms därför inte moti-
vera kostnaden för försäkring.
Holmens rätt att få bruka den egna skogen är väsentlig för att
upprätthålla dess värde. Det finns en risk att kraven på att nyttja
skogen som en kolsänka ökar i framtiden. En sådan utveckling
skulle kunna påverka det möjliga brukandet av skogen och där
-
med tillgången på råvara. Krav på förändrade skogsbruksmetoder
skulle kunna leda till minskad skörd och ökade kostnader.
Brukandet av skog och mark är reglerat, både nationellt och på
EU-nivå. För att kunna bedriva ett aktivt och hållbart skogsbruk är
det av vikt att lagar inte begränsar förutsättningarna för en hållbar
verksamhet. Holmen deltar i nationella och internationella
branschorganisationer för att påverka i relevanta politiska och
regulatoriska frågor.
Under året har implementering av ett antal EU-regelverk och
Sveriges konkurrenskraft varit i fokus. En alltför ambitiös imple
-
mentering från Sveriges sida riskerar påverka Sveriges och Hol-
mens möjligheter att bidra till klimatomställningen. Holmen har,
både i egen regi och genom branschorganisationer, kontinuerligt
tagit aktiv del i dialogen för att påverka EU:s regelverk och svenska
regeringens planering för genomförande, bland annat genom att
belysa de positiva klimateffekterna som en brukad skog och sub
-
stitutionen som produkter från skogen medför.
Icke finansiella resultatindikatorer
Medarbetare
Holmens värdeord mod, engagemang och ansvar utvecklar indi
-
vider och bygger stark kultur och gör Holmen bättre. I Holmen är
värderingarna tydligt närvarande. Varje dag ska de stötta och
utveckla beteenden, prioriteringar, beslut och styrningen av verk
-
samheten. Värderingarna är integrerade i processer och verktyg,
bland annat i rekryteringsprocessen, medarbetarsamtal, i mål
-
styrningsmodellen samt som en grund i interna ledar- och med-
arbetarprogram. Utifrån nuvarande och framtida kompetens-
behov vidareutvecklas medarbetare på alla nivåer.
För att Holmen ska fortsätta vara en verksamhet där nytän
-
kande och utveckling står i fokus behöver rätt medarbetare attra-
heras och behållas. Ett attraktivt arbetsgivarerbjudande och
rekrytering enligt en kompetensbaserad metodik hjälper till att få
in medarbetare som representerar en mångfald av insikter, erfa
-
renheter och kulturer.
Holmen har nollvisioner för arbetsplatsolyckor, diskriminering
och trakasserier.
Miljö
Holmens förnybara produkter bidrar till att minska behovet av fos
-
silbaserade alternativ och det aktiva miljöarbetet säkerställer
efterlevnad av de regler och villkor som ställs på verksamheten.
Verksamheten ger upphov till utsläpp till luft och vatten och miljö
-
arbetet handlar om att hantera påverkan på människor och miljö.
För att kunna bedriva industriproduktion krävs miljötillstånd som
anger godkända utsläppsnivåer av olika ämnen. Verksamhetens
totala miljöpåverkan regleras i den individuella tillståndspröv
-
ningen enligt miljöbalken, samt genom Industriutsläppsförord-
ningen som anger att bästa tillgängliga teknik ska tillämpas.
Holmen bedriver produktionsverksamhet vid nio anläggningar
som kräver miljötillstånd. Tillstånden anger bland annat villkor för
tillåten produktionsvolym samt tillåtna utsläpp till luft och vatten.
50
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Alla verksamheter i Holmens produktionsanläggningar var
vid årsskiftet 2024/2025 certifierade enligt miljöledningssystem.
Arbete pågår för att inkludera Linghem, Bygdsiljums och Krok
-
sjöns anläggningar i övriga sågverks ISO 9001-certifikat. Samtliga
Holmens anläggningar som använder virkesråvara har spårbar
-
hetscertifikat.
Framtidsutsikter
Efterfrågan på timmer är hög trots svag byggkonjunktur. Trots
produktionsbegränsningar vid nordiska bruk är konkurrensen om
massaved god till följd av en kombination av stängda ryska grän
-
ser, utbyggnad av massabruk samt att värmeverken ökat sin bio-
bränsleanvändning. Holmens position på virkesmarknaden, med
god kontroll över råvaran och hela värdekedjan, ger långsiktigt
tryggad råvaruförsörjning och goda förutsättningar att fortsätta
utveckla industrierna. Samtidigt blir det allt tydligare att skogen
har en viktig roll att spela i omställningen till en fossilfri värld.
Behovet av förnybar el är stort och Holmen fortsätter styra vat
-
tenkraftproduktionen mot tidpunkter då den behövs som mest
och erbjuder tjänster för att stabilisera elnätet. Fokus ligger också
på utveckling av tillstånd för ny vindkraft till projekt med goda
vindlägen och låg kostnad för att ansluta till elnätet.
Intresset för att bygga i trä är stort utifrån dess positiva klimat
-
avtryck, men byggkonjunkturen är svag med låg takt av nybygg-
nation. Med välinvesterade sågverk och utökad kapacitet inom
förädling finns goda möjligheter att utveckla trävaruaffären i takt
med ökande efterfrågan på hållbara byggmaterial.
Marknaden för konsumentkartong förbättrades under 2024,
men konsumtionen i Europa är fortfarande lägre än historiskt.
Efterfrågan på papper sjunker strukturellt och priserna beror
framförallt på utvecklingen av produktionskostnaden på konti
-
nenten där man är beroende av returfiber och fossil energi. Med
starka marknadspositioner inom valda nischer och välinvesterade
produktionsanläggningar finns goda möjligheter att skapa bra
förädlingsvärde.
HUFVUDSTADEN
Hufvudstadens affärsidé är att i egna fastigheter i centrala Stock-
holm och centrala Göteborg erbjuda framgångsrika företag hög-
kvalitativa kontors- och butikslokaler på attraktiva marknadsplatser.
För en utförligare beskrivning än nedan hänvisas till Hufvud-
stadens årsredovisning för 2024.
Omsättning och resultat
Nettoomsättningen uppgick till 3 179 mnkr (2 962). Rörelseresul-
tatet blev 884 mnkr (-2 257), där förbättringen främst förklaras av
lägre negativa orealiserade värdeförändringar i fastighetsbestån
-
det. Resultatet före orealiserade värdeförändringar och jämförelse-
störande poster ökade med 82 mnkr.
Den totala hyresvakansgraden vid årets slut var 7,1 procent (8,8).
Förvaltningsfastigheter
Under året investerades 975 mnkr (1 238) i befintliga fastigheter
och 16 mnkr (63) i övriga anläggningstillgångar.
En intern värdering av fastighetsbeståndet har per den 31
december 2024 skett genom att varje enskild fastighets verkliga
värde bedömts. Bedömningen har gjorts genom tillämpning
av värdering enligt en variant av ortprismetoden som kallas för
nettokapitaliseringsmetoden. Metoden innebär att marknadens
av kastningskrav sätts i relation till fastigheternas driftnetto. För att
säkerställa värderingen har oberoende värderingar inhämtats för
9 fastigheter motsvarande 39 procent av det internt bedömda
värdet. De externa värderingsföretagen har angivit ett marknads
-
värde som uppgår till 19,0 mdkr. Hufvudstadens interna värdering
av samma fastigheter uppgår till 18,2 mdkr.
Det totala verkliga värdet bedöms uppgå till 47 115 mnkr
(46 743). Värderingsmetod och antaganden beskrivs i not 17 på
sidan 74.
Information om risker och osäkerhetsfaktorer
Hufvudstaden strävar efter att ha långa hyresavtal för butiker med
en hög garanterad minimihyra som begränsar risken för hyrestapp,
kompletterat med en intäktspotential från omsättningstillägg.
Kontinuerlig omvärldsbevakning och riskbedömning föregår
teckning av nya avtal. Genom att erbjuda ett diversifierat varu-
utbud inom premium- och lyxsegmentet är detalj handels verk-
samheten i NK Retail mer motståndskraftig.
Hufvudstaden koncentrerar sitt bestånd till attraktiva kommer
-
siella lägen för att begränsa hyresrisken. Hyresavtal med längre
löptider är bundna till konsumentprisindex och inkluderar ofta
minimiindexering. En viss vakans hålls för att erbjuda expansions
-
möjligheter och pröva marknadens tolerans för högre hyresni-
våer. En nära dialog och regelbundna NKI-undersökningar
genomförs för att förstå hyresgästernas behov och nöjdhet, för att
möta deras behov och minska risken för avflytt.
Hufvudstaden arbetar aktivt med kontinuerlig driftoptimering
och energieffektivisering. Upphandling av elkraft görs på termin
för att minska känsligheten för svängningar i energipriserna.
Regelbundna egenkontroller, riskbesiktningar och underhållspla
-
nering genomförs för att tidigt identifiera och åtgärda potentiella
problem. En stor del av kostnader för el, värme och fastighetsskatt
vidarefaktureras till hyresgästerna.
Icke finansiella resultatindikatorer
Riskhantering är en integrerad del av affärsstrategin och omfattar
identifiering, bedömning och hantering av risker som kan
påverka förmågan att nå uppsatta mål. Kontinuerligt arbete med
att övervaka och analysera både finansiella och operativa risker för
att begränsa deras potentiella negativa konsekvenser pågår. Prio
-
riterade områden för riskhanteringen inkluderar fastighetsvärde,
finansiering, uthyrning, projektverksamhet och hållbarhet.
Hufvudstaden arbetar för ekonomisk, miljömässig och social
hållbarhet. Fokus på att minska klimatavtryck, framtidssäkra fast
-
igheter och verksamheter samt samarbeta för att skapa förutsätt-
ningar för hållbar utveckling.
Hufvudstaden är ett värderingsstyrt bolag som bland annat
arbetar med att vidareutveckla medarbetarna och ha bra ledare i
en jämställd arbetsmiljö med satsning på kompetensutveckling
och hälsa på centralt belägna arbetsplatser.
Framtidsutsikter
Hufvudstadens fastigheter är väl omhändertagna och håller hög
kvalitet, flertalet med uppskattad. och hållbar arkitektur. Utifrån
51
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
detta skapas och utvecklas attraktiva marknadsplatser tillsam-
mans med andra aktörer i staden. Bolaget har intern kompetens
inom de flesta funktionerna. Medarbetarna har ett stort engage
-
mang och arbetar i nära samverkan med kunderna för att konti-
nuerligt bidra till att förbättra deras affärsmöjligheter och konkur-
renskraft.
Fastigheternas klimatpåverkan ska minska och fördel ska dras
av hyresgästernas ökade intresse för återbruk och hållbarhet.
Under 2025 ska förvaltningen av fastigheterna bli klimatneutral
och för att framtidssäkra fastigheterna ska material och robusta
tekniska lösningar med lång livslängd väljas.
De senaste åren har marknaden för kontor förändrats. Kontors
-
medarbetare arbetar mer flexibelt och till viss del utförs arbetet på
annan plats än på kontoret. En effekt av detta är att kontorets läge
och utformning blivit än viktigare. Denna trend gynnar Hufvud
-
stadens attraktiva fastigheter i centrala lägen med närhet till ser-
vice, butiker, restauranger och kultur samt goda kommunikatio-
ner. Efterfrågan på flexibla kontorslösningar består och arbetet
med att utveckla de tre kontorskoncepten Eget kontor, nyckelfär
-
diga kontor REDO och Cecil Coworking kommer att fortsätta även
framöver.
Förutsättningarna för detaljhandeln är utmanande och lön
-
samheten i främst mellansegmentet är svag. Samtidigt märks en
ökad optimism inför framtiden i takt med räntesänkningar,
beslutade skattesänkningar och prognosticerade reala löneök
-
ningar. Fler aktörer visar intresse för att etablera nya butiker i bra
gatuplanslägen i de centrala fastigheterna. I NK-verksamheten
har ett förändringsarbete påbörjats, som successivt kommer
förbättra lönsamheten.
Hufvudstadens starka finansiella ställning och låga riskprofil
ska bibehållas, resultatet från den löpande verksamheten ska öka
och över tid ska aktieägarna erhålla en god utdelningstillväxt.
Moderbolaget
Moderbolaget är ett investeringsföretag som äger, förvaltar och
utvecklar företag.
Årets resultat uppgick till 3 192 mnkr (2 898). I resultatet ingår
utdelningar med 3 525 mnkr (3 177).
Nettoinvesteringar i börsnoterade aktier uppgick till 2 266
mnkr (1 681).
Företagsinformation avseende L E Lundbergföretagen AB,
se not 2 sidan 64.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Årsstämman 2024 beslutade om följande riktlinjer avseende
anställningsvillkoren för verkställande direktören, vice verkstäl
-
lande direktören och övriga ledande befattningshavare i L E
Lundbergföretagen AB som rapporterar direkt till verkställande
direktören. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas,
och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter det
att riktlinjerna antagits av årsstämman 2024. Riktlinjerna omfat
-
tar inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman.
Ersättning för styrelsearbete i börsnoterade dotterföretag, till sty
-
relseledamöter och ledande befattningshavare i L E Lundbergföre-
tagen AB, beslutas av respektive dotterföretags bolagsstämma.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
Lundbergs strategi är att uppnå god avkastning och värdetillväxt
genom att vara en aktiv ägare i innehavsbolagen, investera enligt
tydliga kriterier samt att ha en stark finansiell ställning som ska
-
par handlingsfrihet. För ytterligare information om bolagets
affärsidé och strategi hänvisas till bolagets hemsida.
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi
och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet, förutsätter att bolaget kan attrahera rätt medar
-
betare. För att nå detta krävs att bolaget kan erbjuda en konkur-
renskraftig ersättning. Dessa riktlinjer avser att ge Lundbergs för-
utsättningar att rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare.
Formerna för ersättning m m
Ersättning till ledande befattningshavare ska kunna utgöras av
fast lön, övriga förmåner samt pension. För vice verkställande
direktören (anställd i det helägda onoterade L E Lundberg Kapi
-
talförvaltning AB) ska även rörlig ersättning kunna utgå. Den
sammanlagda ersättningen bör vara marknadsmässig och kon
-
kurrenskraftig samt stå i relation till prestation, ansvar och befo-
genheter. Ersättning ska inte utgå i form av optioner eller andra
aktierelaterade incitamentsprogram.
Kriterierna för rörlig ersättning ska vara utformade så att de
främjar bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet, genom att exempelvis ha en tydlig koppling till
affärsstrategin eller främja befattningshavarens långsiktiga utveck
-
ling. Kriterierna kan vara finansiella eller icke-finansiella och kan
utgöras av individanpassade kvantitativa eller kvalitativa mål. Even
-
tuell rörlig ersättning till vice verkställande direktören (anställd i det
helägda onoterade L E Lundberg Kapitalförvaltning AB) ska base
-
ras på aktivitetsmässigt resultat i L E Lundberg Kapitalförvaltning
AB, varvid ersättningen ska vara maximerad till cirka 15 procent av
uppnått resultat över tiden. Ersättningsbeloppet ska täcka sociala
avgifter samt andra lönebikostnader som uppkommer till följd av
utbetalning. Ersättningen delas upp i två omgångar på så sätt att
upparbetad ersättning för första året betalas ut till hälften under
januari år två och resterande del utbetalas januari år tre. Skulle
ersättningsgrundande resultat vara negativt år två avräknas detta
mot kvarvarande ersättning för år ett som var tänkt att betalas ut
januari år tre. Är det ersättningsgrundande resultatet efter avräk
-
ning fortsatt negativt avräknas det mot framtida ersättningsgrun-
dande resultat till dess att ackumulerat resultat ej längre är negativt.
Andra förmåner får innefatta bland annat sjukvårdsförsäkring
och bilförmån. Sådana förmåner får sammanlagt uppgå till högst
10 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Pensionsrätt för VD och för övriga ledande befattningshavare
ska gälla från 65 års ålder, med förmåner motsvarande ITP-plan.
Pension ska vara förmånsbestämd eller premiebestämd. I de fall
ITP-planen innebär att en ledande befattningshavares pension är
premiebestämd ska premierna inte signifikant överstiga vad som
föreskrivs i ITP-plan, för närvarande 30 procent av den fasta kon
-
tantlönen. Rörlig ersättning ska inte vara pensionsgrundande,
med undantag för de fall där det följer av reglerna i den svenska
ITP-planen
52
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Vid anställningens upphörande får uppsägningstiden vara högst
tolv månader. Fast kontantlön under uppsägningstiden och
avgångsvederlag får sammantaget inte överstiga ett belopp mot
-
svarande den fasta kontantlönen för två år. Vid uppsägning från
befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst sex
månader, utan rätt till avgångsvederlag.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och
genomföra riktlinjerna
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlin
-
jer har lön och anställningsvillkor för bolagets övriga anställda
beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning,
ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och
ökningstakt över tid utgjort en del av beslutsunderlaget vid utvär
-
deringen av skäligheten av riktlinjerna.
Styrelsen har prövat frågan om inrättande av ett ersättningsut
-
skott men valt att inte inrätta något sådant utan hantera frågan
inom ramen för det ordinarie styrelsearbetet. Detta innebär att hela
styrelsen, förutom VD, fullgör de uppgifter som ankommer på ett
ersättningsutskott, inklusive att följa och utvärdera program för rör
-
liga ersättningar för koncernledningen, tillämpningen av riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare samt gällande ersätt
-
ningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget.
Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade
frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra personer i
koncernledningen, i den mån de berörs av frågorna. Styrelsen ska
upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och ska
lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska
gälla fram till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för rörlig ersättning
avslutats ska det fastställas i vilken utsträckning kriterierna upp
-
fyllts. Verkställande direktören ansvarar för bedömningen avse-
ende eventuell rörlig ersättning till den vice verkställande direktö-
ren. Såvitt avser finansiella mål ska bedömningen baseras på bok-
slut i respektive berört bolag.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen ska ha rätt att frångå riktlinjerna, helt eller delvis, om det
i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvän
-
digt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft.
Övrig information
För riktlinjer avseende ledande befattningshavare i de börsnote
-
rade dotterbolagen Holmen AB och Hufvudstaden AB hänvisas
till deras respektive årsredovisningar.
Aktieinformation
Aktiekapitalet i L E Lundbergföretagen AB uppgick vid årets slut
till 2 480 mnkr. Antalet aktier uppgick till 248 000 000, var och
en med ett kvotvärde av 10 kronor. Aktierna är fördelade på
96 000 000 aktier av serie A med tio röster vardera och
152 000 000 aktier av serie B med en röst vardera. På begäran av
ägare av aktie av serie A ska aktie av serie A kunna omvandlas till
aktie av serie B.
Det finns inga begränsningar avseende aktiernas överlåtelse-
barhet i bolagsordningen. Någon begränsning av hur många
röster varje aktieägare kan avge vid årsstämma finns inte. Största
ägare är Fredrik Lundberg (inklusive bolag och maka) med totalt
40,76 procent av aktiekapitalet och 70,60 procent av rösterna. Där
-
efter följer Louise Lindh (inklusive familj) och Katarina Martinson
(inklusive familj) som vardera äger 14,79 procent av aktiekapitalet
och 11,39 procent av rösterna. Resterande aktieägares respektive
innehav understiger tio procent av rösterna.
Anställda har inget aktieinnehav via pensionsstiftelse eller
genom annan utfästelse.
Enligt bolagsordningen ska styrelsen utöver de ledamöter som
enligt lag utses av annan än bolagsstämman bestå av lägst fem
och högst tio ledamöter med högst tre suppleanter. Val av leda
-
möter och suppleanter ska ske på bolagsstämma.
Mellan Fredrik Lundberg (inklusive bolag), Louise Lindh och
Katarina Martinson finns ett aktieägaravtal som bland annat
innehåller en överlåtelsebegränsning för det fall annan part än
Fredrik Lundberg (inklusive bolag) önskar minska sitt innehav av
aktier av serie A. I övrigt finns inga kända avtal som skulle påver
-
kas till följd av ett offentligt uppköpserbjudande.
Återköp av egna aktier
Vid årsstämman den 10 april 2024 förnyades bemyndigandet för
styrelsen att fatta beslut att förvärva upp till 10 procent av bolagets
aktier av serie B. Bemyndigandet har dock inte utnyttjats. Styrel
-
sen föreslår att också årsstämman 2025 bemyndigar styrelsen att
återköpa upp till 10 procent av bolagets aktier av serie B.
Hållbarhetsrapport
Hållbarhetsrapporten enligt ÅRL 6 kap 11§ finns tillgänglig på
sidorna 22-29 och i not 38 och 39 i årsredovisningen.
53
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Bolagsstyrningsrapport
Inledning
Bolagsstyrningen i L E Lundbergföretagen AB utgår från bland
annat bolagsordningen, den svenska aktiebolagslagen, Nasdaq
Stockholms Regelverk för emittenter, Svensk kod för bolagsstyr
-
ning (tillgänglig på www.bolagsstyrning.se) (”Koden”) samt andra
tillämpliga lagar och regler. Koden är ett led i självregleringen
inom det svenska näringslivet och bygger på principen följ eller
förklara (”comply or explain”). Det innebär att ett bolag som tilläm
-
par Koden kan avvika från enskilda regler men då ska förklaringar
avges där skälen till varje avvikelse redovisas samt en beskrivning
lämnas av den lösning som istället valts.
Ansvarsfördelning
Aktieägarna utövar sitt inflytande över L E Lundbergföretagen AB
på bolagsstämman som är bolagets högsta beslutande organ,
medan ansvaret för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter ankommer på styrelsen och verkstäl
-
lande direktören i enlighet med svensk aktiebolagslag, andra
lagar och förordningar, gällande regler för aktiemarknadsbolag,
bolags ordningen och styrelsens interna styrinstrument.
Aktieägarna
I februari 2025 hade bolaget 63 931 aktieägare. De tio största
ägarna hade ett totalt innehav motsvarande 77,7 procent av
aktiekapitalet. Utländska investerare ägde cirka 9,4 procent av
aktie kapitalet. För ytterligare information se Aktieinformation
sidan 18.
Bolagsstämman
Bolagsstämman är det högsta beslutande organet i L E Lund
-
bergföretagen AB. Vid årsstämman som hålls i Stockholm eller
Norr köping inom sex månader efter räkenskapsårets utgång fast
-
ställs resultat- och balansräkningar, beslutas om utdelning och
ansvarsfrihet för styrelseledamöter och VD, väljs styrelse och fast
-
ställs dess arvode, väljs i förekommande fall revisorer och beslutas
om arvode till revisorerna, behandlas andra lagstadgade ärenden
samt fattas beslut om riktlinjer för ersättning till ledande befatt
-
ningshavare samt om andra förslag från styrelsen och aktieägare.
Samtliga aktieägare som är registrerade i aktieboken på en viss
avstämningsdag och som anmält deltagande i tid har rätt att
delta i stämman och rösta för det totala innehavet av aktier.
Aktieägare kan företrädas av ombud. Aktieägare vars aktier är
förvaltarregist rerade måste, för att få rätt att delta i och kunna
utöva rösträtt på bolagsstämman, tillfälligt omregistrera sina
aktier i eget namn, enligt vad som följer av kallelsen till bolags
-
stämman.
Årsstämman 2024 ägde rum den 10 april 2024. Vid stämman
framlades årsredovisningen och revisionsberättelsen samt kon
-
cernredovisningen och koncernrevisionsberättelsen.
Vid årsstämman beslutades att fastställa den framlagda resul
-
tat- och balansräkningen samt koncernresultat- och koncern-
balansräkningen och att lämna utdelning om 4,30 kronor per
aktie till aktieägarna. Stämman beviljade styrelseledamöterna
och VD ansvarsfrihet samt beslutade om arvode till styrelseleda
-
möter och revisorer. Vidare omvaldes Bo Selling, Carl Bennet,
Sofia Frändberg, Louise Lindh, Fredrik Lundberg, Katarina Martin
-
son, Krister Mattsson, Sten Peterson och Lars Pettersson till styrel-
seledamöter samt omvaldes revisorn för tiden intill slutet av nästa
årsstämma.
Vidare beslutade stämman om godkännande av ersättnings
-
rapporten för 2023, om riktlinjer för ersättning till ledande befatt-
ningshavare i enlighet med vad som framgår på sidorna 52-53
samt bemyndigade styrelsen att besluta om förvärv av egna
aktier.
Kallelse till bolagsstämma ska ske genom annonsering i Post-
och Inrikes tidningar samt på bolagets webbplats. Att kallelse skett
ska annonseras i Dagens Nyheter. Kallelse till årsstämma samt till
extra bolagsstämma som ska behandla ändring av bolagsord
-
ningen ska ske tidigast sex veckor och senast fyra veckor före stäm-
man.
Valberedning
Mot bakgrund av aktieägarkretsens sammansättning har en val-
beredning inte ansetts behövlig. Förslag avseende val av ordfö
-
rande vid årsstämma, styrelseval och i förekommande fall revi-
sorsval samt förslag till arvode åt styrelseledamöterna och reviso-
rerna lämnas därför av bolagets större aktieägare och presenteras
i kallelse till årsstämma samt på bolagets webbplats. Bolaget avvi
-
ker således från Kodens regler avseende valberedning.
Styrelsen och dess arbete
Styrelsens sammansättning
Bolagets styrelse ska enligt bolagsordningen bestå av fem till tio
ledamöter med högst tre suppleanter valda av bolagsstämman
för tiden intill slutet av nästa årsstämma. L E Lundbergföretagen
ABs styrelse, som utsetts av årsstämman 2024, består av nio leda
-
möter inklusive verkställande direktören.
Ordföranden Bo Selling är ordförande i Sydholmarna Kapital-
förvaltning och har tidigare erfarenhet av aktie förvaltning bland
annat som aktiechef hos Alecta. Carl Bennet är bland annat VD
och styrelseordförande i Carl Bennet AB samt ordförande i Lifco.
Sofia Frändberg är styrelseordförande i Volvo Penta och VE Com
-
mercial Vehicles Ltd och har under många år arbetat som chefs-
jurist och medlem av koncernledningen inom Volvokoncernen.
Louise Lindh är ordförande i Fastighets AB L E Lundberg och
styrelseledamot i Handelsbanken, Holmen och Hufvudstaden och
har tidigare varit verkställande direktör i Fastighets AB L E Lund
-
berg. Fredrik Lundberg är verk ställande direktör i L E Lundbergfö-
retagen AB. Katarina Martinson är bland annat styrelseordförande
i Indu trade och styrelseledamot i Husqvarna och Industrivärden
och har tidigare erfarenhet från bland annat investeringsstrategi
och makroekonomi. Krister Mattsson är styrelseledamot i Ingka
Foundation (ägare av Ingka group), Imas Foundation och IKEA
Foundation och har under många år varit verksam inom Ingka
group, med en rad ledande befattningar bland annat som VD för
Ingka Investments. Sten Peterson är vice ordförande i Fastighets
AB L E Lundberg och Förvaltnings AB Lunden och har tidigare
varit verkställande direktör i Förvaltnings AB Lunden. Lars Petters
-
son har bland annat varit verkställande direktör och koncernchef i
Sandvik. En presentation av de uppdrag som styrelse ledamöterna
för närvarande innehar se Styrelsen på sidorna 104-105.
54
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Samtliga styrelseledamöter anses vara oberoende i förhållande
till bolaget och dess ledning med undantag av Fredrik Lundberg
(i egenskap av verkställande direktör), Louise Lindh (i egenskap av
tidigare verkställande direktör i det helägda dotterbolaget Fastig
-
hets AB L E Lundberg) samt Sten Peterson (bland annat i egen-
skap av vice ordförande i Förvaltnings AB Lunden, i vilket Fredrik
Lundberg är styrelseordförande och majoritetsaktieägare). Vidare
är samtliga styrelseledamöter utom Louise Lindh, Fredrik Lund
-
berg, Katarina Martinson och Sten Peterson att betrakta som obe-
roende i för hållande till bolagets större aktieägare. Styrelsen upp-
fyller således de krav på oberoende som uppställs i Koden. Styrel
-
sens sammansättning avviker däremot från Kodens bestäm-
melse 4.3 genom att två av ledamöterna ingår i ledningen för
bolaget respektive bolagets dotterbolag. Denna avvikelse motive
-
ras av att det är lämpligt att styrelsens sammansättning speglar
ägarförhållandet i bolaget.
Som nämnts lämnar bolagets större aktieägare förslag avse
-
ende bland annat styrelseval. Som mångfaldspolicy har de större
aktieägarna tillämpat Kodens bestämmelse 4.1 vilket innebär att
styrelsen ska ha en med hänsyn till bolagets verksamhet, utveck
-
lingsskede och förhållandena i övrigt ändamålsenlig samman-
sättning, präglad av mångsidighet och bredd avseende de
bolagsstämmovalda ledamöternas kompetens, erfarenhet och
bakgrund samt att en jämn könsfördelning ska eftersträvas. Års
-
stämman 2024 beslutade i enlighet med de större aktieägarnas
förslag, innebärande att nio ledamöter valdes, varav tre kvinnor
och sex män. Könsfördelningen i styrelsen har således en relativt
god balans med en andel kvinnor om 33,3 procent.
Motsvarande bedömning och tillämpning har gjorts vid fram-
tagande av förslag inför årsstämman 2025, vilket resulterat i det
förslag till styrelse som framgår av kallelsen till årsstämman. De
större aktieägarnas förslag innebär att nio styrelseledamöter ska
utses, varav tre kvinnor och sex män, vilket motsvarar 33,3 procent
kvinnor.
Ordföranden
Vid årsstämman 2024 omvaldes Bo Selling till styrelsens ord-
förande. Ordföranden organiserar och leder styrelsens arbete så
att detta utövas effektivt och i enlighet med svensk aktiebolags
-
lag, andra lagar och förordningar, gällande regler för aktie mark-
nads bolag (inklusive Koden) och styrelsens interna styrinstru
-
ment. Ordföranden följer verksamheten i dialog med verkstäl-
lande direktören och ansvarar för att övriga styrelseledamöter
erhåller tillfreds ställande information och beslutsunderlag samt
förmedlar even tuella synpunkter från aktieägarna till styrelsen.
Ordföranden ansvarar för att styrelsen fortlöpande uppdaterar
och fördjupar sina kunskaper om bolaget samt i övrigt får den
utbildning som krävs för att styrelsearbetet ska kunna bedrivas
effektivt. För att säkerställa kvaliteten på styrelsens arbete samt
klarlägga even tuella behov av ytterligare kompetens och erfaren
-
het genomför ord föranden, i enlighet med styrelsens arbetsord-
ning, årligen en ut värdering av styrelsens arbete. Styrelseordfö-
randen har haft enskilda diskussioner med respektive ledamot i
syfte att få en uppfattning om styrelseledamöternas åsikt om hur
styrelsearbetet bedrivs och vilka åtgärder som kan göras för att
effektivisera detta. Resultatet av utvärderingen har diskuterats
gemensamt i styrelsen.
Styrelsens arbete
Styrelsen fastställer årligen en skriftlig arbetsordning som reglerar
styrelsens arbete och dess inbördes arbetsfördelning, beslutsord
-
ningen inom styrelsen, styrelsens mötesordning samt ordföran-
dens arbetsuppgifter. Därutöver har styrelsen bland annat utfär-
dat en finanspolicy, en informationspolicy samt utfärdat skriftliga
instruktioner avseende arbetsfördelning mellan styrelsen och
verkställande direktören.
Styrelsen övervakar verkställande direktörens arbete genom
löpande uppföljning av verksamheten under året, ansvarar för att
organisation, ledning och riktlinjer för förvaltning av bolagets
angelägenheter är ändamålsenligt uppbyggda och att det finns
en tillfredsställande intern kontroll. Styrelsen ansvarar vidare för
utveckling och uppföljning av bolagets strategier genom planer
och mål, beslut om förvärv och avyttringar av verksamheter, större
investeringar, samt ersättning till verkställande direktören i enlig
-
het med de riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
som be slutats av årsstämman. En gång per år behandlar styrel
-
sen ut värde ringen av verkställande direktörens arbete, varvid
ingen från bolagsledningen närvarar. Styrelsen godkänner även
de väsentliga uppdrag som verkställande direktören har utanför
bolaget.
Enligt gällande arbetsordning ska styrelsen sammanträda vid
minst fyra ordinarie tillfällen och vid ett konstituerande samman
-
träde per år. Vid behov ska extra sammanträden hållas för särskilda
frågor. Antalet styrelsemöten uppgick 2024 till fem stycken.
Styrelsen har ägnat särskild uppmärksamhet åt strategiska och
finansiella frågor, konjunkturfrågor, investeringsfrågor och redo-
visningsmässiga frågor. Vid varje ordinarie styrelsemöte har redo
-
görelser dessutom lämnats över utvecklingen i Lundbergs Fastig-
heter och L E Lundberg Kapitalförvaltning samt i innehavsbolagen.
Närvaron vid årets styrelsemöten har varit mycket god. Samt
-
liga ledamöter har deltagit vid samtliga styrelsemöten. Koncer-
nens ekonomi- och finansdirektör deltar vid styrelsemöten liksom
styrelsens sekreterare som är en från bolaget fristående advokat.
Andra befattningshavare deltar vid styrelsens sammanträden
såsom föredragande av särskilda frågor eller om så annars
bedöms lämpligt.
Ersättning till styrelsen
Arvodet till styrelsens ledamöter valda av bolagsstämman beslu
-
tas av bolagsstämman på förslag av bolagets största aktieägare.
Vid årsstämman 2024 beslutades att arvode till styrelsen, från års-
stämman 2024 till och med årsstämman 2025, ska utgå med
sammanlagt 3 650 000 kronor varav 1 095 000 kronor till styrel-
sens ordförande. Till var och en av övriga av årsstämman valda
leda möter, förutom verkställande direktören, ska utgå ett arvode
om 365 000 kronor. Eventuell ytterligare ersättning som har
utgått till någon styrelseledamot, inklusive till verkställande direk
-
tören, framgår av koncernredovisningens not 5.
55
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Revisionsutskott
Styrelsen har prövat frågan om inrättandet av ett revisionsutskott
och beslutat att inte inrätta ett sådant. Istället fullgör styrelsen i sin
helhet de uppgifter som ankommer på revisionsutskottet. Detta
fungerar väl och innebär dessutom att hela styrelsen har full insyn
i och aktivt tar del i dessa viktiga uppgifter. Styrelsen har sålunda
under 2024 bedömt systemen för intern kontroll avseende finan
-
siell rapportering. Detta syftar till att säkerställa att verksamheten
är effektiv och bedrivs i enlighet med lagar och förordningar samt
att den ekonomiska rapporteringen är tillförlitlig. Styrelsen har
tagit del av och utvärderat rutinerna för redovisning och ekono
-
misk rapportering samt följt upp och utvärderat de externa reviso-
rernas arbete, kvalifikationer och oberoende. Styrelsen bistår
vidare koncernledningen med identifiering och utvärdering av de
främsta riskerna i verksamheten och tillser att ledningen inriktar
arbetet på att hantera dessa. Styrelsen har två gånger under 2024
haft genomgångar med och fått rapporter från bolagets externa
revisorer, varvid en gång utan närvaro av verkställande direktören
eller andra i bolagsledningen. Revisorernas rapporter har inte för
-
anlett någon särskild åtgärd från styrelsen.
Ersättningsutskott
Frågor om ersättning och andra anställningsvillkor avseende
verkställande direktören, bereds av styrelsens ordförande. Beslut
i dessa frågor fattas av styrelsen, varvid verkställande direktören
inte deltar. Ersättning och andra anställningsvillkor för övriga
ledande befattningshavare förhandlas och avtalas med verkstäl
-
lande direktören. Vidare följer och utvärderar styrelsen samtliga
program för rörliga ersättningar till bolagsledningen. Styrelsen
följer och utvärderar även tillämpningen av de riktlinjer för ersätt
-
ningar till ledande befattningshavare som årsstämman fattar
beslut om samt gällande ersättningsstrukturer och ersättnings-
nivåer i bolaget. Styrelsen har prövat frågan om inrättande av ett
ersättningsutskott men har ansett att den beredning och kompe
-
tensfördelning som tillämpas avseende ersättningar är ändamåls-
enlig och bra. Styrelsen har därför inte funnit anledning till att
ändra detta även om det innebär en avvikelse från Kodens regler,
i den bemärkelsen att en styrelseledamot som ingår i bolagsled-
ningen deltar i arbetet.
Bolagsledning
Verkställande direktören leder och kontrollerar att verksamheten
bedrivs i enlighet med aktiebolagslagen, andra lagar och förord
-
ningar, gällande regler för aktiemarknadsbolag, bolagsordningen
och styrelsens interna styrinstrument samt i enlighet med av sty
-
relsen fastställda mål och strategier. Verkställande direktören tar
i samråd med styrelsens ordförande fram nödvändigt informa-
tions- och beslutsunderlag inför styrelsemöten, föredrar ärendena
och motiverar förslag till beslut. Verkställande direktören Fredrik
Lundberg är född 1951, civilingenjör, civilekonom och dr h c mult.
Fredrik Lundberg är styrelseordförande i Holmen, Hufvudstaden
och Industrivärden, vice ord förande i Handelsbanken samt sty-
relseledamot i Lundbergs Fastigheter och Skanska. Per den
31 december 2024 innehar Fredrik Lundberg och maka direkt
och via bolag 76 000 000 A-aktier och 25 086 000 B-aktier,
totalt 101 086 000 aktier i bolaget.
Ersättning till verkställande direktör
och övriga ledande befattningshavare
Årsstämman 2024 beslutade om riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Riktlinjerna beskrivs närmare på
sidorna 52-53. Bolaget har inga utestående aktie- eller aktie-
kursrelaterade incitamentsprogram.
Aktivt ägande
L E Lundbergföretagen AB är aktiv ägare i innehavsbolagen. I var
och en av dessa bolags styrelser representeras bolaget av någon
eller några av befattningarna verkställande direktör, vice verkstäl
-
lande direktör eller styrelseledamot i L E Lundbergföretagen AB.
Det aktiva ägandet utövas dessutom via deltagande i innehavs
-
bolagens valberedningar.
Internrevision
Bolaget har en enkel juridisk och operativ struktur och utarbetade
styr- och internkontrollsystem. Styrelsen följer upp bolagets
bedömning av den interna kontrollen bland annat genom kon-
takter med bolagets revisorer. Styrelsen har mot bakgrund av
ovan stående valt att inte ha en särskild funktion för internrevision.
Revisorer
Enligt bolagsordningen ska bolaget ha två revisorer med eller utan
suppleanter, alternativt ett registrerat revisionsbolag. Vid årsstäm
-
man 2024 valdes PricewaterhouseCoopers AB som revisionsbolag
för en mandat period om ett år. Auktoriserade revisorn Magnus
Svensson Henryson är huvudansvarig för revisionen. Bland Magnus
Svensson Henrysons större uppdrag kan nämnas Handelsbanken,
Holmen, Hufvudstaden, Bure Equity och Alleima.
Revisionen avrapporteras till aktieägarna i form av revisions-
berättelse som utgör en rekommendation till aktieägarna inför
beslutspunkterna på årsstämman om fastställande av resultat-
räkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncer
-
nen, disposition av vinsten i moderbolaget samt ansvarsfrihet för
styrelsens ledamöter och verkställande direktören. Arbetsinsat-
serna omfattar bland annat kontroll av efterlevnaden av bolags-
ordningen, Aktiebolagslagen och Årsredovisningslagen samt
Inter national Financial Reporting Standards (IFRS), frågor
rörande värdering av poster i balansräkningen, uppföljningar av
väsentliga processer för finansiell rapportering samt av styrning
och ekonomisk kontroll.
Koncernen har utöver revisionsuppdraget konsulterat Price-
waterhouseCoopers AB även i andra frågor. Storleken av till Price
-
waterhouseCoopers AB betalda ersättningar framgår i Not 6 på
sidan 67. Som revisor i L E Lundbergföretagen AB med dotter-
bolag är PricewaterhouseCoopers AB skyldigt att pröva sitt
oberoende inför beslut att genomföra även andra uppdrag.
Bolagsordning
I bolagsordningen är bland annat fastslaget bolagets verksamhet,
antalet styrelseledamöter och revisorer, hur kallelse ska ske till
bolagsstämma, ärendebehandling under årsstämma och var
stämma ska hållas. För nu gällande bolagsordning som antogs
av årsstämman 2021, se bolagets webbplats www.lundberg-
foretagen.se under Bolagsstyrning/Bolagsordning.
56
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Definitioner
Justerat resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella poster exklusive nedskrivningar
och orealiserade värdeförändringar.
Likvida medel
Kassa och bank samt kortfristiga placeringar
(maximalt tre månader).
Resultat per aktie
Årets resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt
antal utestående aktier.
Räntebärande tillgångar
Räntebärande fordringar, kortfristiga placeringar samt
kassa och bank.
Räntebärande nettoskuld
Räntebärande skulder och räntebärande avsättningar
reducerat med räntebärande tillgångar.
Skatter
Aktuell skatt och uppskjuten skatt.
Skuldsättningsgrad
Räntebärande nettoskuld dividerad med summan av
eget kapital.
Soliditet
Eget kapital uttryckt i procent av balansomslutningen.
Vakansgrad
Bortfall av hyresintäkter i procent av totalt möjliga hyres-
intäkter.
Information
Bolagets information till aktieägarna och andra intressenter ges
via årsredovisningen, boksluts- och delårsrapporterna, pressmed-
delanden och bolagets webbplats, www.lundbergforetagen.se.
På webbplatsen finns också information om bolagsstyrning.
Informationsgivningen i bolaget följer en av styrelsen fastställd
informationspolicy.
Intern kontroll och riskhantering avseende finansiell
rapportering för räkenskapsåret 2024
Enligt Årsredovisningslagen ska styrelsen årligen lämna en beskriv
-
ning av de viktigaste inslagen i bolagets system för intern kontroll
och riskhantering avseende den finansiella rapporteringen.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön är grunden för den interna kontrollen avseende
den finansiella rapporteringen. Bolagets interna kontrollstruktur
bygger bland annat på en tydlig ansvars- och arbetsfördelning
såväl mellan styrelse och verkställande direktör som inom den
operativa verksamheten. Policy och riktlinjer dokumenteras och
utvärderas kontinuerligt av ledning och styrelse. Dessa styrande
dokument samt genomarbetade processbeskrivningar kommu
-
niceras via fastställda informations- och kommunikationsvägar
och har därmed gjorts tillgängliga och kända för berörd personal.
Riskbedömning
Bolaget identifierar, analyserar och beslutar om hantering av risker
för fel i den finansiella rapporteringen. Styrelsen behandlar utfallet
av bolagets process för riskbedömning och riskhantering för att
säkerställa att den omfattar alla väsentliga områden och identi-
fierar vid behov nödvändiga åtgärder. Bolagets största verksam
-
hetsrisker kopplas till fastighetsvärdering och finansiella trans ak-
tioner (framför allt avseende innehav av börsnoterade aktier).
Kontrollåtgärder
Bolaget har, baserat på gjorda riskbedömningar, fastställt ett
antal kontrollåtgärder. Dessa är både av förebyggande natur, det
vill säga åtgärder som syftar till att undvika förluster eller felaktig
-
heter i rapporteringen, och av upptäckande natur. Kontrollerna
ska även säkerställa att felaktigheter blir rättade. Som exempel på
processer med väl genomarbetade kontrollåtgärder kan nämnas
ny- och ombyggnad, underhåll och uthyrning i fastighetsförvalt
-
ningen samt värdepappershantering i aktieförvaltningen.
Information och kommunikation
Den interna informationen och externa kommunikationen regle
-
ras på övergripande nivå bland annat av en informationspolicy.
Den interna kommunikationen till och från styrelse och ledning
sker bland annat genom att ledningen håller regelbundna infor
-
mationsmöten. En annan viktig kommunikationskanal är bola-
gets intranät.
Genom detta har samtliga medarbetare tillgång till aktuell
information. På intranätet publiceras interna policys, riktlinjer,
instruktioner och motsvarande dokument som styr och stöder
verksamheten.
Uppföljning
Bolaget utvärderar löpande den interna kontrollen avseende den
finansiella rapporteringen och att rapporteringen till styrelsen
fungerar. Detta sker framför allt genom att ställa frågor och ta del
av controllerfunktionens arbete. Styrelsen erhåller kvartalsrappor
-
ter med ekonomiskt utfall inklusive ledningens kommentarer till
verksamheten. Vid varje ordinarie styrelsesammanträde behand
-
las den ekonomiska situationen. Bolagets revisor medverkar vid
styrelsemöten vid två tillfällen per år och informerar om sina iakt
-
tagelser om bolagets interna rutiner och kontrollsystem. Styrel-
sens ledamöter har då tillfälle att ställa frågor. Styrelsen tar år ligen
ställning till väsentliga riskområden och utvärderar den interna
kontrollen.
Förslag till utdelning och
vinstdisposition
Styrelsen har föreslagit en utdelning om 4,60 kronor per aktie eller
totalt 1 141 mnkr. Styrelsens förslag till vinstdisposition redo visas i
sin helhet på sidan 99.
57
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
58
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FINANSIELLA RAPPORTER  KONCERNEN
KONCERNEN, mnkr
Not
2024
2023
Nettoomsättning m m
3
29 311
28 664
4
2 385
1 790
31 696
30 455
Råvaror, förnödenheter samt kostnad sålda lageraktier
-13 494
-11 751
Personalkostnader
5
-3 996
-3 911
Övriga externa kostnader
6
-6 040
-5 336
Avskrivningar
7
-1 456
-1 417
Resultat från andelar i intresseföretag
8
3 392
6 228
-21 595
-16 186
Värdeförändringar förvaltningsfastigheter och derivat
9
-674
-5 132
Värdeförändringar biologiska tillgångar
10
907
562
Rörelseresultat
11
10 334
9 699
Finansiella intäkter
12
79
77
Finansiella kostnader
12
-605
-533
Resultat efter finansiella poster
9 808
9 244
Skatt
13
-1 425
-566
Årets resultat
8 383
8 678
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
6 302
7 255
Innehav utan bestämmande inflytande
2 081
1 423
8 383
8 678
Resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr
25,41
29,25
(någon utspädning föreligger inte)
KONCERNEN, mnkr
Not
2024
2023
Årets resultat
8 383
8 678
Övrigt totalresultat
Poster som inte omförs till årets resultat
Omvärdering av skogsmark
454
3 493
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
669
2 375
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner
-29
-5
Skatt hänförlig till poster som inte återförs till årets resultat
13
182
-1 148
Andel i intresseföretags övrigt totalresultat
12
-43
1 288
4 673
Poster som omförs till årets resultat
Kassaflödessäkringar
Omvärdering av derivat
-95
-815
Överfört till resultaträkningen
-406
-2 727
Överfört till anläggningstillgångar
-6
Omräkningsdifferens på utländsk verksamhet
181
55
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet
-127
-42
Skatt hänförlig till poster som omförs till årets resultat
13
129
740
Andel i intresseföretags övrigt totalresultat
192
-60
-126
-2 856
Övrigt totalresultat efter skatt
1 162
1 817
Årets totalresultat
9 545
10 495
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
7 438
9 090
Innehav utan bestämmande inflytande
2 107
1 405
9 545
10 495
Resultaträkning
Rapport över totalresultat
59
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FINANSIELLA RAPPORTER  KONCERNEN
KONCERNEN, mnkr
Not
2024-12-31
2023-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
14
645
693
Materiella anläggningstillgångar
15
11 343
10 446
Biologiska tillgångar
16
31 600
30 555
Skogsmark
16
26 243
25 793
Förvaltningsfastigheter
17
75 289
74 433
Nyttjanderättstillgångar
18
934
943
Andelar i intresseföretag
2, 19
43 613
39 846
Finansiella placeringar
20, 35
22 014
20 303
Övriga aktier och andelar
6
5
Långfristiga finansiella fordringar
21, 35
66
83
Uppskjutna skattefordringar
13
3
3
Summa anläggningstillgångar
211 756
203 104
Omsättningstillgångar
Omsättningsfastigheter
22
210
190
Varulager
23
6 872
6 074
Kundfordringar
24
2 874
2 740
Skattefordringar
13
144
114
Övriga rörelsefordringar
24
1 252
1 783
Kortfristiga finansiella fordringar
21, 35
17
69
Likvida medel
21
1 271
2 030
Summa omsättningstillgångar
12 641
13 000
SUMMA TILLGÅNGAR
224 397
216 104
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital26
Aktiekapital
2 480
2 480
Reserver
27
16 398
15 240
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
94 855
89 838
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
113 733
107 558
Innehav utan bestämmande inflytande
2, 28
52 972
52 773
Summa eget kapital
166 705
160 332
Skulder
Långfristiga skulder
Långfristiga finansiella skulder
21, 35
14 051
14 130
Långfristiga skulder nyttjanderättstillgångar
21
844
855
Övriga långfristiga skulder
111
122
Pensionsåtaganden
29
165
143
Långfristiga avsättningar
30
406
435
Uppskjutna skatteskulder
13
28 893
28 546
Summa långfristiga skulder
44 470
44 231
Kortfristiga skulder
Kortfristiga finansiella skulder
21, 35
5 873
4 783
Kortfristiga skulder nyttjanderättstillgångar
21
99
96
Leverantörsskulder
31
4 119
3 762
Aktuell skatteskuld
13
217
147
Kortfristiga avsättningar
30
45
31
Övriga rörelseskulder
31
2 870
2 721
Summa kortfristiga skulder
13 223
11 541
Summa skulder
57 692
55 772
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
224 397
216 104
Balansräkning
60
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FINANSIELLA RAPPORTER  KONCERNEN
Balanserade vinst-Innehav utan
medel inklusive bestämmande Totalt
KONCERNEN, mnkr
Aktiekapital
Reserver 
årets resultat
Summa
inflytandeeget kapital
Ingående eget kapital 2023-01-01
2 480
13 358
83 981
99 819
54 120
153 939
Årets resultat
7 255
7 255
1 423
8 678
Övrigt totalresultat
1 883
-48
1 835
-18
1 817
1 883
7 207
9 090
1 405
10 495
Utdelningar
-992
-992
-1 997
-2 989
Aktieåterköp Holmen
-380
-380
-739
-1 119
Aktiesparprogram Holmen
4
4
8
13
Förändringar i koncernens sammansättning
18
18
-25
-7
UTGÅENDE EGET KAPITAL 2023-12-31
2 480
15 240
89 838
107 558
52 773
160 332
Årets resultat
6 302
6 302
2 081
8 383
Övrigt totalresultat
1 152
-16
1 136
26
1 162
1 152
6 286
7 438
2 107
9 545
Utdelningar
-1 066
-1 066
-1 484
-2 551
Aktieåterköp Holmen
-220
-220
-427
-647
Aktiesparprogram Holmen
4
4
7
11
Förändringar i koncernens sammansättning
5
13
19
-4
15
UTGÅENDE EGET KAPITAL 2024-12-31
2 480
16 398
94 855
113 733
52 972
166 705
KONCERNEN, mnkr
Not
2024
2023
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt
9 808
9 244
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
Orealiserade värdeförändringar
-233
4 570
Av- och nedskrivningar
1 456
1 417
Resultat från andelar i intresseföretag
-2 322
-5 235
Övriga förändringar
1
-378
Betalda skatter
-763
-409
7 946
9 208
Förändring av varulager
-739
-2
Förändring av rörelsefordringar
-0
898
Förändring av rörelseskulder
458
-212
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
7 665
9 893
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
15
-1 956
-1 497
Avyttring av materiella anläggningstillgångar
15
38
15
Investering i förvaltningsfastigheter
17
-1 509
-1 759
Investeringar och förvärv av biologiska tillgångar
16
-158
-162
Avyttring av biologiska tillgångar
16
20
38
Förvärv av finansiella tillgångar
19, 20
-2 290
-1 681
Avyttring av aktier och andelar
0
0
Förvärv övriga anläggningstillgångar
-19
-112
KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHETEN
-5 876
-5 158
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån
25
7 600
8 900
Amortering av lån
25
-6 700
-10 100
Förändring av kortfristiga finansiella skulder
-115
-64
Förändring av kortfristiga finansiella fordringar
-3
0
Amortering leasingskuld
-133
-127
Aktieåterköp Holmen
-647
-1 119
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare
-1 066
-992
Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande
-1 484
-1 996
KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
-2 549
-5 498
ÅRETS KASSAFLÖDE
-760
-764
Likvida medel vid årets början
2 030
2 790
Valutaeffekter
2
3
Likvida medel vid årets slut
1 271
2 030
Rapport över förändring i eget kapital
Kassaflödesanalys
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
61
Noter
-
koncernen
NOT 1 – REDOVISNINGSPRINCIPER
Nedan angivna redovisningsprinciper för koncernen har tillämpats konse-
kvent på samtliga perioder som presenteras i de finansiella rapporterna, om
inte annat framgår. Koncernens redovisningsprinciper har tillämpats konse
-
kvent på rapportering och konsolidering av moderbolag, dotterföretag och
intresseföretag.
Överensstämmelse med normgivning och lag
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med IFRS Redovisnings
-
standarder (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board
(IASB) såsom de antagits av EU. Därutöver tillämpas uttalanden från IFRS
Interpretation Committee (IFRS IC). Vidare har Rådet för finansiell rapporte
-
rings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för kon-
cerner tillämpats .
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen
utom i de fall som anges i Moderbolagets redovisningsprinciper. De avvikelser
som förekommer mellan moderbolagets och koncernens principer föranleds
av begränsningar i möjligheterna att tillämpa IFRS i moderbolaget till följd av
Årsredovisningslagen (ÅRL), Tryggandelagen samt i vissa fall av skatteskäl.
Värderingsgrunder vid upprättande av de finansiella rapporterna
Tillgångar och skulder är redovisade till anskaffningsvärden, förutom vissa
finansiella tillgångar och skulder, förvaltningsfastigheter, biologiska till
-
gångar och skogsmark som värderas till verkligt värde. Finansiella tillgångar
och skulder som värderas till verkligt värde består av derivatinstrument,
finansiella tillgångar klassificerade som finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via resultatet eller som finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via övrigt totalresultat .
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
De finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor, vilket är moderbo
-
lagets funktionella valuta, och utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget
och koncernen .
Bedömningar och uppskattningar i de finansiella rapporterna
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att före
-
tagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden
som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade
beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Verkliga utfallet kan
avvika från dessa uppskattningar och bedömningar.
Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar
av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen
endast påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och fram
-
tida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och framtida peri-
oder. Se även not 34 Väsentliga bedömningar och uppskattningar.
Ändrade redovisningsprinciper
Nya och ändrade redovisningsprinciper som är tillämpliga från 2024
Nya och ändrade IFRS med tillämpning från 1 januari 2024 har inte någon
väsentlig effekt på företagets finansiella rapporter.
Nya och ändrade redovisningsprinciper som ännu ej börjat tillämpas
Nya och ändrade IFRS med framtida tillämpning förväntas inte komma att
ha någon väsentlig effekt på företagets finansiella rapporter. De exakta kon
-
sekvenserna av implementeringen av IFRS 18 Presentation and Disclosure
in Financial Statements har ännu inte fastställts .
Konsolideringsprinciper
Dotterföretag
Dotterföretag är företag som står under ett bestämmande inflytande och
redovisas enligt förvärvsmetoden. I de fall ägandet understiger 100 procent
av dotterbolaget uppkommer innehav utan bestämmande inflytande.
Intresseföretag
Intresseföretag är företag över vilka koncernen har ett betydande, men inte
ett bestämmande, inflytande. Andelar i intresseföretag redovisas enligt
kapitalandelsmetoden.
Transaktioner som elimineras vid konsolidering
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader och orea-
liserade vinster eller förluster som uppkommer från koncerninterna trans-
aktioner mellan koncernföretag, elimineras i sin helhet vid upprättandet av
koncernredovisningen (undantaget hyror mellan moderbolaget och dess
helägda bolag samt hyror mellan den helägda fastighetsrörelsen och börs-
noterade dotterbolag vilka redovisas i sin helhet där de uppstår). Orealise
-
rade vinster som uppkommer från transaktioner med intresseföretag elimi-
neras i den utsträckning som motsvarar koncernens ägarandel i företaget.
Orealiserade förluster elimineras på samma sätt som orealiserade vinster,
men endast i den utsträckning det inte finns något nedskrivningsbehov.
Utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan till
den valutakurs som föreligger på transaktionsdagen. Monetära tillgångar
och skulder i utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till den
valuta kurs som föreligger på balansdagen. Valutakursdifferenser som upp
-
står vid omräkningarna redovisas i årets resultat. Icke-monetära tillgångar
och skulder som redovisas till historiska anskaffningsvärden omräknas till
valutakurs vid transaktionstillfället.
Utländska verksamheters finansiella rapporter
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive goodwill och andra
koncernmässiga över- och undervärden, omräknas från utlandsverksam
-
hetens funktionella valuta till koncernens rapporteringsvaluta till den
valuta kurs som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader i en utlands
-
verksamhet omräknas till svenska kronor till en genomsnittskurs som
utgör en approximation av kurserna vid respektive transaktionstidpunkt.
Omräknings differenser som uppstår vid valutaomräkning av utlandsverk
-
samheter samt vidhängande effekter av säkringar av nettoinvesteringarna
redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i en separat komponent i
eget kapital, benämnd omräkningsreserv.
Vid avyttring av en utlandsverksamhet realiseras de till verksamheten
hänförliga ackumulerade omräkningsdifferenserna efter avdrag för even-
tuell valutasäkring i årets resultat.
Kommissionärsbolagsförhållanden
Dotterbolaget Holmens verksamhet bedrivs huvudsakligen genom kom
-
missionärsbolagen Holmen Skog AB, Holmen Wood Products AB, Holmen
Iggesund Paperboard AB och Holmen Energi AB. Från 2025 bedrivs hela
verksamheten för affärsområdet Kartong och Papper genom kommis
-
sionärsbolaget Holmen Board and Paper AB, tidigare Holmen Iggesund
Paperboard AB, genom upptagande av kommissionärsbolaget Holmen
Paper AB genom fusion.
Intäkter
Nettoomsättning
Koncernens nettoomsättning, som redovisas exklusive moms, består av
in täkter från fastighetsrörelser samt försäljning av produkter, virke och
energi. Netto omsättningen har i förekommande fall reducerats med rabat
-
ter och liknande intäktsreduktioner. Intäkten redovisas då koncernen upp-
fyller sina åtaganden genom att överföra kontrollen av de utlovade varorna,
samt i förekommande fall tjänsterna, till kunden.
Hyresintäkter periodiseras och förskottshyror redovisas därmed som för
-
utbetalda. I hyresintäkter ingår poster avseende vidaredebiterade kostnader.
Dotterbolaget Holmens försäljning avser till största del varor, som säljs till
kund, vilka specificeras i not 3. De tjänster som Holmen levererar är begrän
-
sade och avser i allt väsentligt skogsvårdstjänster och tjänster inom bygg-
verksamhet såsom montagearbeten. Holmen agerar i princip uteslutande
som huvudman och försäljningstransaktionerna stöds av avtal. De allra
flesta kontrakten är separata åtaganden och utgörs av ett åtagande per
kontrakt. Holmens garantier i samband med försäljning är inte att betrakta
som separerbara och redovisas därmed i enlighet med IAS 37.
Transaktionspriset utgörs av priset för varan eller tjänsten. Rörlig ersätt
-
ning förekommer främst i form av returrätt, volym- och kassarabatter.
Volym rabatter ger kunden ett rabatterat pris förutsatt att en viss mängd
varor köps under en period. En kassarabatt ger kunden rätt till ett lägre pris
i de fall betalning sker inom en viss tidpunkt. Rabatter redovisas som en
reduktion av nettoomsättningen.
Intäkten redovisas då Holmen uppfyller sina åtaganden genom att över
-
föra kontrollen av de utlovade varorna, samt i förekommande fall tjänsterna,
till kunden. Tidpunkten för överföring av kontroll, och riskens övergång är
kritisk för när en intäkt redovisas. Riskens övergång ser olika ut beroende på
vilka fraktvillkor som tillämpas.
Försäljning av energi skiljer sig från övrig försäljning då leverans sker i
samband med produktion då den också intäktsförs.
Holmens verksamhet omfattar även konstruktionslösningar i trä. Intäk
-
terna från denna verksamhet hanteras som entreprenadavtal och redovisas
över tid på basis av nedlagda kostnader i förhållande till uppdragets totala
beräknade kostnader. Projekt sträcker sig normalt inte längre än tolv måna
-
der. Holmen tillämpar därmed lättnadsregeln att ej upplysa om återstående
prestationsåtaganden. Upparbetade intäkter relaterat till entreprenadavtal
redovisas initialt som avtalstillgångar, eftersom rätt till betalning är villkorat
av kundens godkännande. När kunden accepterat varorna bokas beloppet
för avtalstillgången om till fordran. Erhållna förskott ingår i avtalsskulden.
Betalningsvillkor varierar mellan olika marknader och Holmen följer
normalt gällande praxis på respektive marknad.
NOTER  KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
62
Koncernens nettoomsättning specificeras i not 3. I denna not redovisas
även intäkter från försäljning av värdepapper och utdelningar inom aktie-
förvaltningen, vilka ej är att betrakta som nettoomsättning.
Övriga intäkter
Som övriga intäkter redovisas intäkter från aktiviteter utanför den huvud-
sakliga verksamheten samt förändring av lager.
I posten ingår huvudsakligen försäljning av biprodukter, certifikat och
ursprungsgarantier för förnybar energi, hyres- och arrendeintäkter (som ej
kommer från förvaltnings- eller omsättningsfastigheter), utsläppsrätter, för
-
säkringsersättningar samt resultat vid försäljning av anläggningstillgångar.
Certifikat och ursprungsgarantier för förnybar energi tilldelas i förhållande
till produktion av förnybar energi enligt ett kvotsystem som införts i syfte att
främja elproduktion med användning av förnybara energikällor. I syfte att
slutkunden av el ska få kunskap om elens ursprung på ett tydligt sätt erhål
-
ler elproducenter ursprungsgarantier för sin elproduktion. Intäkter från till-
delade certifikat och ursprungsgarantier relaterat till vatten- och vindkrafts-
produktion redovisas som intäkt i omsättningen i samma period som pro-
duktionen sker. Intäkter från tilldelade certifikat och ursprungsgarantier
relaterat till övrig förnybar elproduktion redovisas som övrig rörelseintäkt i
samma period som produktionen sker.
Statliga bidrag redovisas i balansräkningen som upplupen intäkt när det
föreligger rimlig säkerhet att bidraget kommer att erhållas och att villko
-
ren som är förknippade med bidraget kommer att uppfyllas. Statliga bidrag
knutna till en anläggningstillgång reducerar anläggningens redovisade
anskaffningsvärde. Statliga bidrag, såsom vägbidrag, som avser att täcka
kostnader redovisas som övrig rörelseintäkt. Dessa periodiseras systematiskt
i resultaträkningen på samma sätt och över samma perioder som de kost-
nader bidragen är avsedda att kompensera för .
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter och räntekostna
-
der, utdelningar som inte ingår i rörelsegrenen Aktieförvaltning (vilka redo-
visas som nettoomsättning), orealiserade och realiserade vinster på finan-
siella placeringar, omvärderingar avseende finansiella instrument värderade
till verkligt värde via resultatet samt orealiserade och realiserade kursförlus
-
ter och kursvinster.
Ränteintäkter på fordringar och räntekostnader på skulder beräknas
med tillämpning av effektivräntemetoden .
Utdelningsintäkter redovisas när rätten att erhålla utdelning fastställts.
Resultatet från avyttring av ett finansiellt instrument redovisas då risker
och fördelar som är förknippade med ägandet av instrumentet överförts till
köparen och koncernen inte längre har kontroll över instrumentet.
Ränteintäkter och räntekostnader redovisas normalt i årets resultat i den
period till vilken de hänför sig.
Skatter
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskat
-
ter redovisas i årets resultat utom då underliggande transaktioner redovisas
i övrigt totalresultat eller i eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt redo-
visas i övrigt totalresultat eller i eget kapital .
Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt
år, med tillämpning av de skattesatser som är beslutade eller i praktiken
be slutade per balansdagen. Till aktuell skatt hör även justering av aktuell
skatt hänförlig till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångs-
punkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden
på tillgångar och skulder, med tillämpning av de skattesatser och skattereg
-
ler som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen.
Temporära skillnader beaktas inte avseende koncernmässig goodwill eller
temporära skillnader hänförliga till andelar i dotter- och intresseföretag som
inte för väntas bli beskattade inom överskådlig framtid. Uppskjutna skatte-
fordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och underskotts
-
avdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa kommer att
kunna utnyttjas. Uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder
i samma land nettoredovisas i den mån kvittningsrätt föreligger .
Resultat per aktie
Beräkningen av resultat per aktie baseras på årets resultat i koncernen
hänförligt till moderbolagets aktieägare och på det vägda genomsnittliga
antalet aktier utestående under året.
Finansiella instrument
Redovisning i och borttagande från balansräkningen
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen när
bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. En finansiell till
-
gång tas bort från balansräkningen när rättigheterna i avtalet realiseras, för-
faller eller företaget inte längre har kontrollen över den. En finansiell skuld
tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på
annat sätt utsläcks .
Avistaaffärer redovisas i enlighet med affärsdagsprincipen.
En finansiell tillgång och en finansiell skuld kvittas och redovisas med ett
nettobelopp endast när det föreligger en legal rätt att kvitta beloppen samt
att det föreligger avsikt att reglera posterna med ett nettobelopp eller att
samtidigt realisera tillgången och reglera skulden .
Finansiella tillgångar, exklusive aktier, och finansiella skulder har klassifi
-
cerats som kortfristiga om beloppen förväntas återvinnas eller betalas inom
tolv månader räknat från balansdagen.
Klassificering och värdering av finansiella instrument
Finansiella instrument klassificeras och värderas utifrån koncernens affärs
-
modell samt hur karaktären på de kontraktsenliga kassaflödena ser ut.
Se not 21 för klassificeringar av finansiella instrument.
Finansiella tillgångar – värderas initialt till verkligt värde med tillägg för
eventuella transaktionskostnader förutom tillgångar värderade till verkligt
värde via resultatet som initialt värderas utan tillägg för transaktionskostna
-
der. Löpande värderas normalt tillgångarna till upplupet anskaffningsvärde
enligt effektivräntemetoden. I de fall utgivna medel avviker från återbetal
-
ningsbeloppet periodiseras denna skillnad över lånets löptid med tillämp-
ning av effektivräntemetoden. Derivat redovisas löpande till verkligt värde.
Förändringar i värde för derivat som inte säkringsredovisas redovisas i resul
-
taträkningen. Finansiella placeringar värderas till verkligt värde .
Finansiella skulder – värderas initialt till mottagna medel med avdrag för
eventuella transaktionskostnader förutom sådana finansiella skulder som
värderas till verkligt värde via resultaträkningen i vilket fall något avdrag för
transaktionskostnader inte görs. Löpande värderas normalt skulderna till
upplupet anskaffningsvärde enligt effektivräntemetoden . I de fall mottagna
medel avviker från återbetalningsbeloppet periodiseras denna skillnad över
lånets löptid med tillämpning av effektivräntemetoden. Derivat redovisas
löpande till verkligt värde . Förändringar i värde för derivat som inte säkrings
-
redovisas redovisas i resultaträkningen .
Beräkning av verkligt värde. Verkligt värde på finansiella instrument som
handlas på en aktiv marknad baseras på noterade marknadspriser och till
-
hör värderingsnivå ett enligt IFRS 13 . I de fall noterade marknadspriser sak-
nas har verkligt värde beräknats genom diskonterade kassaflöden. När
beräkningar av diskonterade kassaflöden gjorts har samtliga variabler
såsom diskonteringsräntor och valutakurser för beräkningar hämtats från
marknadsnoteringar, där så varit möjligt. Vid beräkningar av diskonterade
kassaflöden används medelkurs för valutakurser och diskonteringsräntor.
Dessa värderingar tillhör värderingsnivå två. Värdering av valutaoptioner
görs med tillämpning av Black & Scholes formel när det är aktuellt. Vid inne
-
hav av aktier i noterade bolag med flera aktieserier (i de fall samtliga serier
ej är noterade) beräknas de ej noterade aktierna utifrån värdet på motsva
-
rande börsnoterad aktieserie. Denna värdering tillhör värderingsnivå tre.
Nedskrivning av finansiella tillgångar. Vid bedömning av förväntade kredit
-
förluster tillämpas förenklingsregeln enligt IFRS 9. För finansiella tillgångar
där inträffad händelse visar på ökad kreditrisk och hela det redovisade vär
-
det eventuellt inte kommer kunna återvinnas görs en individuell bedöm-
ning av respektive instrument. Normalt utgör uteblivna betalningar från
motpart sådan in dikation. Baserat på den individuella bedömningen redo
-
visas eventuell ned skrivning. För finansiella instrument där det inte finns
några indikationer på att kreditkvalitén är låg görs en avsättning för kredit
-
förluster baserat på historiskt utfall.
Säkringsredovisning. Samtliga derivat, till exempel valutaterminer, elderi
-
vat och ränteswappar, värderas till verkligt värde och redovisas i balansräk-
ningen. I stort sett samtliga derivat innehas i säkringssyfte. Den effektiva
delen av värde förändringar från kassaflödessäkringar redovisas i övrigt total
-
resultat och ackumuleras i eget kapital (säkringsreserv) fram tills det säk-
rade flödet träffar resultaträkningen. De ackumulerade värdeförändring-
arna flyttas från eget kapital via övrigt totalresultat till resultaträkningen för
att möta och matcha den säkrade transaktionen. För säkringar av investe
-
ringar justeras istället anskaffningsvärdet på den säkrade posten när den
inträffar. Säkringars ineffektiva del redovisas direkt i resultaträkningen. För
räntor används ränte swappar som kassaflödessäkring.
Värdeförändringar för säkringar avseende nettoinvesteringar i utländsk
verksamhet redovisas i övrigt totalresultat. Ackumulerad värdeförändring
redovisas som en komponent i eget kapital (omräkningsreserv) fram tills
dess att verksamheten avyttras då de ackumulerade värdeförändringarna
redo visas i resultaträkningen.
Kassaflödessäkringar avser främst säkring av försäljning i utländsk
valuta, framtida räntebetalningar, inköp av el samt inköp i utländsk valuta i
samband med investeringar. Säkringsinstrument utgörs av valutaterminer,
elterminer samt ränteswappar. De säkrade posterna utgörs av prognoser
för framtida försäljning, räntebetalningar, elinköp och investeringsutbetal
-
ningar. Säkringskvoten fastställs löpande för att reflektera den ekonomiska
relationen mellan den säkrade posten och säkringsinstrumentet.
Ekonomisk säkring. Ränteswappar används även som ränteriskreducering för
att växla rörlig ränta till fast. Dessa redovisas till verkligt värde via resultatet.
Koncernens riskhantering av finansiella instrument beskrivs i not 35 .
NOT 1 – forts.
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOTER  KONCERNEN
63
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde efter
avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Materiella anläggningstillgångar som består av delar med olika nyttjande
-
perioder behandlas som separata komponenter av materiella anläggnings-
tillgångar. I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt utgifter direkt hän-
förbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för att utnyttjas
i enlighet med syftet med anskaffningen. Tillkommande utgifter aktiveras
endast om de bedöms generera ekonomiska fördelar för företaget. Avgö
-
rande för bedömningen när en tillkommande utgift aktiveras är om utgif-
ten avser utbyten av identifierade komponenter, eller delar därav, varvid
sådana ut gifter aktiveras. Även i de fall ny komponent tillskapats aktiveras
utgiften. Eventuella oavskrivna redovisade värden på utbytta komponenter,
eller delar av komponenter, utrangeras och kostnadsförs i samband med
utbytet.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod.
Följande nyttjandeperioder (år) används:
Maskiner för vatten- och vindkraftsproduktion 10-40
Förvaltnings- och lagerbyggnader, bostäder (Holmen) 10-33
Driftsbyggnader, markanläggningar samt maskiner
för sågverk, massa-, pappers- och kartongtillverkning 10-20
Övriga maskiner 10
Skogsbilvägar 20
Inventarier 3-10
Mark är inte föremål för avskrivning. Bedömningen av en tillgångs restvärde
och nyttjandeperiod sker löpande .
Nedskrivningar
Koncernens redovisade tillgångar bedöms vid varje balansdag för att avgöra
om det finns indikation på nedskrivningsbehov. Undantag görs för biolo
-
giska tillgångar, förvaltningsfastigheter, finansiella tillgångar, uppskjutna
skattefordringar och varulager. Om indikation på nedskrivningsbehov finns
beräknas tillgångens återvinningsvärde. För undantagna tillgångar enligt
ovan prövas värdet enligt respektive standard.
Materiella anläggningstillgångar. Finns det indikation på att det bokförda
värdet är för högt görs en analys där enskilda eller naturligt sammanhäng
-
ande typer av tillgångars återvinningsvärde fastställs som det högsta av
netto försäljningsvärdet och nyttjandevärdet. Nyttjandevärdet mäts som för
-
väntat framtida diskonterat kassaflöde. Den tillämpade diskonteringsräntan
beaktar riskfri ränta och den risk som är förknippad med tillgången. En ned
-
skrivning utgörs av skillnaden mellan bokfört värde och återvinningsvärde.
En nedskrivning återförs om det har skett en positiv förändring av förutsätt
-
ningarna som används för att bestämma återvinningsvärdet. En återföring
görs som mest upp till det bokförda värde som skulle ha redovisats, med
avdrag för avskrivning, om nedskrivningen inte skulle ha gjorts .
Biologiska tillgångar och skogsmark
Biologiska tillgångar
Dotterbolaget Holmens rotstående träd redovisas till verkligt värde som bio
-
logisk tillgång enligt ”IAS 41 Biologiska tillgångar”. Värdet av de biologiska
tillgångarna fastställs genom att beräkna nuvärdet av förväntade kassaflö
-
den, efter avdrag för försäljningskostnader men före skatt, från skörd av de
nu rotstående träden. Värdering till verkligt värde görs utifrån värderings
-
nivå tre. Förändringar i verkligt värde på biologiska tillgångar redovisas i
resultaträkningen .
Skogsmark
Dotterbolaget Holmens skogsmark redovisas till verkligt värde enligt
om värderingsmetoden i ”IAS 16 Materiella anläggningstillgångar”. Verkligt
värde beräknas utifrån transaktionspriser för skogsfastigheter i de län där
Holmen äger skogsmark med avdrag för verkligt värde av rotstående träd
som redovisas som biologisk tillgång enligt IAS 41 Biologiska tillgångar.
Värdering till verkligt värde görs utifrån värderingsnivå tre. Förändringar i
verkligt värde på skogsmark redovisas i övrigt totalresultat och ackumule
-
ras i en separat komponent i eget kapital benämnd omvärderingsreserv.
Om det verkliga värdet på skogsmark skulle understiga anskaffningsvärdet
kommer skillnaden att redovisas i resultaträkningen.
Förvaltningsfastigheter
Förvaltningsfastigheter är fastigheter som innehas i syfte att erhålla hyres-
intäkter och/eller värdestegring. Initialt redovisas förvaltningsfastigheter till
anskaffningsvärde, vilket inkluderar till förvärvet direkt hänförbara utgifter.
Förvaltningsfastigheter redovisas i balansräkningen i enlighet med verkligt
värdemetoden.
Verkligt värde baseras på interna värderingar vilka kvalitetskontrolleras
genom att ett urval av fastigheter externvärderas. Löpande undersöks om
det finns indikationer på förändringar i fastigheternas verkliga värde. Om
det under löpande år föreligger indikationer på väsentliga värdeföränd
-
ringar sker omvärdering i samband med nästkommande kvartalsrappor -
tering. Se även not 17. Såväl orealiserade som realiserade värdeförändringar
redovisas i resultaträkningen. Värdeförändringar redovisas netto och upp
-
delning på orealiserade och realiserade värdeförändringar återfinns i not 9.
Tillkommande utgifter läggs till det redovisade värdet endast om det är
sannolikt att de framtida ekonomiska fördelar som är förknippade med till
-
gången kommer att komma företaget till del och anskaffningsvärdet kan
beräknas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra tillkommande utgifter redovisas
som kostnad i den period de uppkommer. Avgörande för bedömningen
när en tillkommande utgift läggs till det redovisade värdet är om utgiften
avser utbyten av identifierade komponenter, eller delar därav, varvid sådana
ut gifter aktiveras.
Även i de fall en ny komponent tillskapats läggs utgiften till det redo-
visade värdet. Reparationer kostnadsförs i samband med att utgiften upp
-
kommer.
Realiserade värdeförändringar redovisas på köparens tillträdesdag.
Där utöver beaktas omständigheter som kan påverka affärens utgång vilka
ligger utanför säljarens och/eller köparens kontroll.
Varulager
Varulager värderas till den lägsta av anskaffnings- och tillverkningskostnad
efter avdrag för erforderlig inkurans, eller nettoförsäljningsvärde. Anskaff
-
ningsvärdet för varulager beräknas genom tillämpning av först in, först ut-
metoden (FIFU). Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspri
-
set i den löpande verksamheten, efter avdrag för uppskattade kostnader för
färdigställande och för att åstadkomma en försäljning. För egentillverkade
färdigvaror består anskaffningsvärdet av direkta tillverkningskostnader
samt andel av indirekta kostnader. Inköpta avverkningsrätter redovisas som
varulager. Dessa har förvärvats med syfte att genom skörd säkerställa dot
-
terbolaget Holmens behov av råvara. Någon mätbar biologisk omvandling
sker inte från förvärvstidpunkten.
Erhållna utsläppsrätter redovisas initialt till marknadspris vid tilldelning
som varulager och förutbetald intäkt. Under året intäktsförs tilldelningen
samtidigt som en interimsskuld, motsvarande gjorda utsläpp, kostnads
-
förs. För osålda rätter sker värdering till det lägsta av anskaffningsvärde och
marknadsvärde. Erhållna certifikat för förnybar energi samt ursprungs
-
garantier värderas initialt till marknadspris vid tilldelning som varulager.
För osålda certifikat sker värdering till det lägsta av anskaffningsvärde och
marknadsvärde
Leasing
Vid ett avtals ingång bedöms om avtalet är, eller innehåller, ett leasingav
-
tal. Ett avtal är, eller innehåller, ett leasingavtal om avtalet överlåter rätten
att under en viss period bestämma över användningen av en identifierad
tillgång i utbyte mot ersättning. Koncernen redovisar en nyttjanderättstill
-
gång och tillhörande skuld vid leasingavtalets ingång. Skulderna värderas
initialt till nuvärdet av återstående leasingavgifter under den bedömda lea
-
singperioden. Leasingavgifterna diskonteras med koncernens marginella
upplåningsränta, vilken utöver koncernens kreditrisk återspeglar respek
-
tive avtals leasingperiod och valuta. Nyttjanderättstillgångar värderas initialt
till skuldens värde med tillägg för leasingavgifter som betalats vid eller före
inlednings datumet plus eventuella initiala direkta utgifter. Nyttjanderätts
-
tillgången skrivs av linjärt under leasingperiodens löptid.
Leasingperioden utgörs av den ej uppsägbara perioden med tillägg för
ytterligare perioder i avtalet om det vid inledningsdatumet bedöms som
rimligt säkert att dessa kommer att nyttjas.
Koncernen har i egenskap av leasetagare tomträttsavtal. Tomträtter
betraktas enligt IFRS 16 som eviga hyresavtal och kommer därmed inte att
skrivas av. Värdet på nyttjanderättstillgången kvarstår till nästa omförhand
-
ling av respektive tomträttsavgäld. Leasingskulden amorteras inte utan
är oförändrad fram till omförhandling. Kostnaderna för tomträttsavgälder
redovisas i sin helhet som en finansiell kostnad.
För leasingavtal som har en leasingperiod på 12 månader eller mindre
eller med en underliggande tillgång av lågt värde redovisas inte någon
nyttjanderättstillgång och leasingskuld. Leasingavgifter för dessa leasing-
avtal redovisas som kostnad linjärt över leasingperioden.
neutgifter
Låneutgifter hänförliga till inköp eller produktion av så kallade kvalificerade
tillgångar aktiveras som en del av tillgångens anskaffningsvärde. En kvali
-
ficerad tillgång är en tillgång som tar en betydande tid i anspråk att färdig-
ställa. I första hand aktiveras låneutgifter som uppkommit på lån som är
specifika för den kvalificerade tillgången. I andra hand aktiveras låneutgif
-
ter som uppkommit på generella lån, som inte är specifika för någon annan
kvalificerad tillgång. Aktivering av låneutgifter är för koncernen aktuellt vid
betydande investeringsprojekt.
Ersättningar till anställda
Avgiftsbestämda pensionsplaner
Som avgiftsbestämda pensionsplaner klassificeras de planer där företa
-
gets förpliktelse är begränsad till de avgifter företaget åtagit sig att betala.
I sådant fall beror storleken på den anställdes pension på de avgifter som
NOT 1 – forts.
NOTER  KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
64
företaget betalar till planen eller till ett försäkringsbolag och den kapital-
avkastning som avgifterna ger. Följaktligen är det den anställde som bär den
aktuariella risken (att ersättningen blir lägre än förväntat) och investerings
-
risken (att de investerade tillgångarna kommer att vara otillräckliga för att
ge de förväntade ersättningarna). Förpliktelser avseende avgifter till avgifts
-
bestämda planer redovisas som en kostnad i årets resultat under den period
de anställda utfört de tjänster avgiften avser.
Förmånsbestämda pensionsplaner
I koncernen anställda tjänstemän i Sverige omfattas av ITP-planen.
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i
Sverige tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet
för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en förmånsbestämd plan som
om fattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2024 har bolaget inte haft till
-
gång till sådan information som gör det möjligt att redovisa denna plan som
en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en
försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan. Förpliktel
-
ser avseende avgifter till avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad i
årets resultat när de uppstår.
Utöver nämnda åtaganden finns förmånsbestämda förpliktelser för:
Lundbergs - Förpliktelser enligt FPG/PRI-systemet
Holmen - Åtaganden utöver ITP-planen för koncernledningen i Sverige
vilka tryggas via stiftelse
- Pensionsplaner i England vilka ligger i så kallade trusts
(sedan 2015 stängda för nyintjäning)
Pensionsskulden beräknas genom en uppskattning av den framtida ersätt
-
ning som de anställda intjänat genom sin anställning i både innevarande
och tidigare perioder. Denna ersättning diskonteras till ett nuvärde och det
verkliga värdet på eventuella förvaltningstillgångar dras av. Diskonterings
-
räntan är räntan på balansdagen på en förstklassig företagsobligation med
en löptid som motsvarar respektive plans pensionsförpliktelse. När det inte
finns en aktiv marknad för företagsobligationer används istället marknads
-
räntan på statsobligationer med en motsvarande löptid. Beräkningen utförs
av en kvalificerad aktuarie med användande av den så kallade ”projected
unit credit method”. Om förmånen är fullt intjänad redovisas en kostnad i
årets resultat.
Vid fastställande av förpliktelsen avseende förmånsbestämda planer kan
det uppstå omvärderingseffekter vilka utgörs av aktuariella vinster och för
-
luster. Omvärderingseffekterna redovisas i övrigt totalresultat. Räntekostna-
den/intäkten netto på den förmånsbestämda förpliktelsen redovisas i årets
resultat under finansnettot. Övriga komponenter redovisas i rörelseresulta
-
tet.
Den särskilda löneskatten utgör en del av de aktuariella antagandena
och redovisas därför som en del av nettoförpliktelsen. Den del av särskild
löneskatt som är beräknad utifrån tryggandelagen i juridisk person redo-
visas av förenklingsskäl som upplupen kostnad istället för som del av netto -
för pliktel sen/-tillgången.
Avkastningsskatt redovisas löpande i resultatet för den period skatten
avser och ingår därmed inte i skuldberäkningen.
Aktierelaterade ersättningar i Holmen
Utestående aktieprogram redovisas enligt IFRS 2 Aktierelaterade ersättningar
och regleras med egetkapitalinstrument. Redovisning av aktierelaterade
ersättningsprogram reglerade med egetkapitalinstrument innebär att instru
-
mentens verkliga värde vid tilldelningstidpunkten ska redovisas i resultaträk-
ningen som en kostnad över intjänandeperioden, med motsvarande juste-
ring av eget kapital. Vid varje bokslut under intjänandeperioden uppskattas
det förväntade antalet tilldelade aktier och effekten av en eventuell föränd
-
ring av tidigare bedömning redovisas i resultaträkningen med motsvarande
justering av eget kapital. Därutöver görs avsättning för beräknade sociala
kostnader relaterade till aktieprogrammet. Beräkningar baseras på aktiernas
värde vid till delningstidpunkten, vilket definieras som den tidrymd när avtal
sluts mellan parterna. Den genomsnittliga aktiekursen under denna period
används som bas för värdering av aktierna vid tilldelningstidpunkten.
Optioner utställda till anställda i intresseföretag
Aktierelaterade instrument som utfärdas till anställda i bolag som inte ingår
i koncernen ingår för utfärdaren inte i tillämpningsområdet för IFRS 2. Erhål
-
len premie för optionerna, som uppgår till marknadsmässigt pris (verkligt
värde), skuldförs. Optionsskulden redovisas i efterföljande redovisning till
verkligt värde via resultatet.
Ersättningar vid uppsägning
En kostnad för ersättningar i samband med uppsägningar av personal redo
-
visas endast om koncernen är bevisligen förpliktigad, utan realistisk möjlig-
het till tillbakadragande, av en formell detaljerad plan att avsluta en anställ-
ning före den normala tidpunkten. När ersättningar lämnas som ett erbju-
dande för att uppmuntra frivillig avgång, redovisas en kostnad om det är
sannolikt att erbjudandet kommer att accepteras och antalet anställda som
kommer att acceptera erbjudandet tillförlitligt kan uppskattas .
NOT 1 – forts.
NOT 2 – FÖRETAGSINFORMATION
L E Lundbergföretagen AB (publ) är ett svenskregistrerat aktiebolag med
säte i Stockholm vars aktier av serie B är noterade på Nasdaq Stockholm,
Large Cap. Postadressen till huvudkontoret är Box 14048, 104 40 Stockholm.
L E Lundbergföretagen AB äger två dotterföretag som ej är helägda,
Holmen AB och Hufvud staden AB, varför det i koncernredovisningen
redo visas innehav utan bestämmande inflytande med betydande belopp.
Klassificering av företagen baseras på innehavda aktiers röstandel. Företa
-
gen är noterade på Nasdaq Stockholm, Large Cap och för information om
verksamhet hänvisas till respektive företags hemsida.
Andel i procent av kapital (röster)
1
Företag
Land
2024
2023
Holmen AB
35,0
(62,7)
34,7
(62,6)
Hufvudstaden AB
Sverige
47,2
(88,6)
47,2
(88,6)
1)
Andel beräknas efter avdrag av återköpta aktier.
Holmen
Hufvudstaden
Dotterföretag, mnkr
2024
2023
2024
2023
Intäkter
22 759
22 795
3 179
2 962
Resultat
2 861
3 697
365
-1 927
Övrigt totalresultat
39
-27
Summa totalresultat
2 900
3 671
365
-1 927
Anläggningstillgångar
71 549
69 190
47 992
47 654
Omsättningstillgångar
9 999
10 529
882
789
Långfristiga skulder
-17 285
-16 347
-16 606
-16 724
Kortfristiga skulder
-6 893
-6 449
-3 661
-2 931
Nettotillgångar
57 370
56 923
28 607
28 789
Kassaflöde från
– den löpande verksamheten
3 317
5 805
1 235
1 385
– investeringsverksamheten
-2 066
-1 653
-991
-1 301
finansierings verksamheten
-2 221
-4 888
-154
-155
Årets kassaflöde
-970
-736
90
-71
Hänförligt till innehav utan
Holmen
Hufvudstaden
bestämmande inflytande, mnkr
2024
2023
2024
2023
Del av resultatet
1 889
2 440
193
-1 018
Del av totalresultatet
1 914
2 423
193
-1 018
Del av nettotillgångar
37 868
37 573
15 104
15 200
Utdelning
-1 196
-1 708
-288
-288
Väsentliga intresseföretag
L E Lundbergföretagen AB äger aktier i Husqvarna AB, AB Industrivärden
och Indutrade AB i sådan omfattning att de utgör intresseföretag och de
redo visas enligt kapitalandelsmetoden i koncernredovisningen. Klassifice
-
ring av före tagen baseras på innehavda aktiers röstandel. Företagen är note-
rade på Nasdaq Stockholm och för information om verksamhet hänvisas till
respektive företags hemsida.
Andel i procent av kapital (röster)
1
Företag
Land
2024
2023
Husqvarna AB
7,6
(25,8)
7,6
(25,6)
AB Industrivärden
Sverige
20,5
(26,0)
19,7
(25,1)
Indutrade AB
26,6
(26,6)
26,6
(26,6)
1)
Andel beräknas efter avdrag av återköpta aktier.
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan diskontering och redo-
visas som kostnad när de relaterade tjänsterna erhålls.
Övrigt
Samtliga belopp är, om inte annat anges, avrundade till närmaste miljontal
vilket innebär att tabeller och beräkningar inte alltid summerar. I texter och
tabeller redovisas siffror mellan 0 och 0,5 med 0.
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOTER  KONCERNEN
65
NOT 2 – forts.
2024,
mnkr
Husqvarna
Industrivärden
Indutrade
Intresseföretag
Intäkter
48 352
8 585
32 544
Resultat
1 326
12 654
2 750
Övrigt totalresultat
1 220
-5
452
Summa totalresultat
2 546
12 649
3 202
Anläggningstillgångar
31 942
166 523
19 642
Omsättningstillgångar
24 861
921
14 779
Långfristiga skulder
-16 750
-5 301
-10 279
Kortfristiga skulder
-15 432
-2 965
-7 489
Nettotillgångar
24 622
159 178
16 653
Koncernens andel av
intresse företag, mnkr
Del av nettotillgångar
vid årets ingång
1 796
29 515
3 848
Del av totalresultat
194
2 481
852
Erhållen utdelning
-130
-663
-276
Förvärvat eget kapital
1
-9
1 303
Andel av nettotillgångar
vid årets slut
1 850
32 635
4 424
Goodwill
1 127
1 876
Redovisat värde
vid årets slut
2 977
32 635
6 299
2023,
mnkr
Husqvarna
Industrivärden
Indutrade
Intresseföretag
Intäkter
53 261
6 418
31 835
Resultat
2 177
26 844
2 866
Övrigt totalresultat
-622
-9
-195
Summa totalresultat
1 554
26 835
2 671
Anläggningstillgångar
30 592
157 572
17 231
Omsättningstillgångar
27 018
954
14 045
Långfristiga skulder
-15 155
-6 777
-9 715
Kortfristiga skulder
-18 683
-1 869
-7 072
Nettotillgångar
23 772
149 880
14 489
Koncernens andel av
intresse företag, mnkr
Del av nettotillgångar
vid årets ingång
1 813
24 102
3 391
Del av totalresultat
113
5 259
708
Erhållen utdelning
-131
-611
-252
Förvärvat eget kapital
1
764
Andel av nettotillgångar
vid årets slut
1 796
29 515
3 848
Goodwill
1 127
1 876
Redovisat värde
vid årets slut
2 923
29 515
5 723
1)
Inklusive substansrabatt.
Information om övriga dotter- och intresseföretag återfinns i not 19 och 37 .
NOT 3 – NETTOOMSÄTTNING M M
mnkr
2024
2023
Lundbergs Fastighetsrörelse
Hyresintäkter
1
1 768
1 690
Serviceintäkter
86
87
Försäljning omsättningsfastigheter
62
31
Hufvudstaden
Hyresintäkter
1
1 985
1 908
Serviceintäkter
135
125
NK-Retail
916
790
Övrig verksamhet
2
143
139
Holmen
Konsumentkartong
7 072
6 437
Massa
384
328
Papper
7 782
8 200
Trävaror
3 593
3 649
Konstruktionslösningar i trä
302
422
Virke
2 991
2 692
El
623
1 051
Övrigt
12
17
Nettoomsättning
27 855
27 565
Lundbergs Aktieförvaltning
Försäljning värdepapper m m
273
235
Utdelningar
1 183
865
29 311
28 664
1)
Av hyresintäkter totalt består 12 mnkr (10) av omsättningshyrestillägg.
2)
Består av Cecil Coworking, NK e-handel och parkeringsrörelsen i Parkaden AB .
NOT 4 – ÖVRIGA INTÄKTER M M
mnkr
2024
2023
Aktiviteter utanför huvudsaklig verksamhet
Försäljning biprodukter
950
783
Certifikat, förnybar energi
1
646
557
Hyres- och arrendeintäkter
57
48
Utsläppsrätter
2
103
235
Skogsvårdsuppdrag
109
113
Försäljning anläggningstillgångar
21
15
Försäkringsersättning
3
7
Övrigt
194
238
2 083
1 996
Förändring i aktieportfölj
69
-127
Förändring varulager
3
233
-79
2 385
1 790
Av försäljning biprodukter avser 450 mnkr (339) spån, bark och flis, 237 mnkr
(178) utskott från produktion samt 263 mnkr (266) extern försäljning av
energi.
1)
Avser i huvudsak tilldelning för produktion vid Holmens kartongbruk i Workington,
England.
2)
Tilldelning av utsläppsrätter vilka delvis använts i Holmens produktion.
Överskottet har medfört ett redovisat resultat på 103 mnkr (235) .
3)
Avser Holmens verksamheter .
NOTER  KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
66
Varav Varav
Medelantalet anställda
2024
män, %
2023
män, %
Moderbolaget – Sverige
11
69
9
67
Totalt i moderbolaget
11
69
9
67
Helägda dotterföretag – Sverige
167
65
172
63
Hufvudstaden – Sverige
494
27
477
27
Holmen
– Sverige
2 960
77
2 981
77
– Frankrike
13
62
13
62
– Nederländerna
69
42
75
42
– Storbritannien
387
90
407
90
– Tyskland
21
71
22
68
- USA
8
63
8
63
– Övriga länder
40
63
41
64
Totalt i dotterföretag
4 159
71
4 195
71
Totalt i koncernen
4 170
71
4 204
71
Redovisning av könsfördelning i företagsledningar
Andel kvinnor i procent
2024
2023
Moderbolaget
Styrelse
33
33
Ledande befattningshavare
-
-
Koncernen totalt
Styrelse
33
33
Ledande befattningshavare
26
26
Årsstämmans riktlinjer för bestämmande av lön och annan ersättning till
ledande befattningshavare
Årsstämman 2024 fattade beslut om riktlinjer för bestämmande av lön och
annan ersättning till ledande befattningshavare enligt vad som framgår av
förvaltningsberättelsen sidorna 52-53.
I nedanstående tabeller framgår ersättningar till styrelse och ledande
befattningshavare.
Ersättningar och övriga förmåner, moderbolaget
1
Grundlön,
styrelse- Rörlig Pensions-
2024,
mnkr
arvode ersättning
kostnad
Totalt
Styrelsens ordförande Bo Selling
1,1
1,1
Styrelseledamot Carl Bennet
0,4
0,4
Styrelseledamot Sofia Frändberg
0,4
0,4
Styrelseledamot Louise Lindh
Ersättning från moderbolaget
0,4
0,4
Ersättning från dotterföretag
1,5
0,2
1,7
Styrelseledamot Katarina Martinson
Ersättning från moderbolaget
0,4
0,4
Ersättning från dotterföretag
0,2
0,2
Styrelseledamot Krister Mattsson
0,4
0,4
Styrelseledamot Sten Peterson
Ersättning från moderbolaget
0,4
0,4
Ersättning från dotterföretag
0,5
0,5
Styrelseledamot Lars Pettersson
0,4
0,4
VD Fredrik Lundberg
Ersättning från moderbolaget
1,5
1,5
Ersättning från dotterföretag
1,4
1,4
Andra ledande befattningshavare
2, 3
Ersättning från moderbolaget
2,4
0,1
0,7
3,1
Ersättning från dotterföretag
5,7
13,8
0,7
20,1
16,8
13,9
1,6
32,3
Grundlön,
styrelse- Rörlig Pensions-
2023,
mnkr
arvode ersättning
kostnad
Totalt
Styrelsens ordförande Bo Selling
1,1
1,1
Styrelseledamot Carl Bennet
0,4
0,4
Styrelseledamot Sofia Frändberg
0,4
0,4
Styrelseledamot Louise Lindh
Ersättning från moderbolaget
0,4
0,4
Ersättning från dotterföretag
2,8
0,4
0,5
3,6
Styrelseledamot Katarina Martinson
0,4
0,4
Styrelseledamot Krister Mattsson
0,4
0,4
Styrelseledamot Sten Peterson
Ersättning från moderbolaget
0,4
0,4
Ersättning från dotterföretag
0,5
0,5
Styrelseledamot Lars Pettersson
0,4
0,4
VD Fredrik Lundberg
Ersättning från moderbolaget
1,5
1,5
Ersättning från dotterföretag
1,4
1,4
Andra ledande befattningshavare
2, 3
Ersättning från moderbolaget
2,1
0,1
0,7
2,9
Ersättning från dotterföretag
5,2
9,6
0,6
15,4
16,9
10,0
1,9
28,8
1)
Pensionsförpliktelse finns ej för VD och styrelseledamöter.
Pensionsförpliktelser för ledande befattningshavare uppgår till 1,7 mnkr (1,6).
2)
Ledande befattningshavare som rapporterar direkt till VD är Claes Boustedt och
Lars Johansson.
3)
Utöver bonus har 0,1 mnkr (0,1) erhållits i övriga förmåner (ingår i rörlig ersättning).
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
Varav styrelse,
ledande Varav
Löner och befattnings- Sociala pensions-
2024,
mnkr
ersättningar
havare och VD
1
kostnader kostnader
Moderbolaget
2
15
8
7
2
Helägda dotterföretag
132
27
64
20
147
35
71
23
Holmen
2 356
53
958
204
Hufvudstaden
287
23
132
35
Totalt i övriga
dotterföretag
2 643
76
1 090
239
Totalt i koncernen
3
2 790
111
1 162
262
Varav styrelse,
ledande Varav
Löner och befattnings- Sociala pensions-
2023,
mnkr
ersättningar
havare och VD
1
kostnader kostnader
Moderbolaget
2
12
7
6
2
Helägda dotterföretag
123
28
63
24
136
35
68
25
Holmen
2 311
61
922
188
Hufvudstaden
259
22
117
30
Totalt i övriga
dotterföretag
2 570
83
1 039
218
Totalt i koncernen
3
2 706
118
1 108
244
1)
I moderbolaget består styrelse (exkl. VD) av 8 personer (8) och ledande befattnings-
havare av 3 personer (3) (varav en erhåller lön från helägda dotterföretag).
Vid årets utgång ingår i helägda dotterföretag 10 personer (11), i Holmen 22 personer
(22) och i Hufvudstaden 15 personer (16).
2)
Av moderbolagets pensionskostnader avser 0,7 mnkr (0,7) VD och ledande
befattnings havare .
3)
Av koncernens pensionskostnader avser 27,9 mnkr (27,3) VD:ar och ledande
befattnings havare. Koncernens utestående pensionsförpliktelser för dessa uppgår
per den 31 december 2024 till 121,4 mnkr (113,3). Förpliktelserna täcks huvudsakligen av
förvaltningstillgångar i fristående pensionsstiftelse och genom återförsäkring i FPG .
NOT 5 – ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOTER  KONCERNEN
67
NOT 5 – forts.
Aktiesparprogram
Holmen hade under 2024 två utestående långsiktiga riktade aktiespar-
program, LTIP 2022 och LTIP 2024, beslutade av årsstämman. Syftet med
programmen är att stärka intressegemenskap mellan nyckelpersoner och
aktieägarna samt att främja ett långsiktigt engagemang för Holmen.
Holmens årsstämma 2022 fattade beslut om ett riktat aktiesparprogram
för nyckelpersoner i koncernen (LTIP 2022). För deltagande krävs en egen
investering i Holmen-aktier (s.k. sparaktier) samt att anställningen består
under hela programmets löptid. Programmet löper ut den 8 maj 2025 och
omfattar 67 deltagare som sammanlagt investerat 18 861 sparaktier. Pro
-
grammet har prestationsvillkor kopplade dels till den samlade avkastningen
på sysselsatt kapital för industriaffärsområdena Trävaror samt Kartong och
Papper (”ROCE”), dels till totalavkastningen på Holmens aktie av serie B
(”TSR”) under perioden 2022-2024. Prestationsvillkoret kopplat till ROCE kan
ge 3-6 aktier per sparaktie beroende på befattning. För prestationsvillkoret
kopplat till ROCE kommer maximal tilldelning att ske. Prestationsvillkoret
kopplat till TSR kan ge 0,5 aktie per sparaktie. Ingen tilldelning för presta
-
tionsvillkoret kopplat till TSR kommer ske då totalavkastningen understeg
kravet. Antalet aktier som förväntas tilldelas när programmet avslutas i maj
2025 uppgår till 66 400. Total redovisad kostnad för LTIP 2022 uppgår för
perioden 2022-2024 till 42 mnkr varav 9 mnkr (16) redovisats under 2024.
Holmens årsstämma 2024 fattade beslut om ett aktiesparprogram rik
-
tat enbart till medlemmar i koncernledningen (LTIP 2024). För deltagande i
programmet krävs en egen investering i Holmen-aktier (s.k. sparaktier) samt
att anställningen består under hela programmets löptid. Programmet löper
ut våren 2027 och omfattar 10 deltagare som sammantaget investerat 8 940
sparaktier. Programmet har prestationsvillkor kopplade till den samlade
avkastningen på sysselsatt kapital för industriaffärsområdena Trävaror samt
Kartong och Papper (”ROCE”), utvecklingen av Holmens klimatnytta samt
till totalavkastningen på Holmens aktie av serie B (”TSR”) under perioden
2024-2026. Prestationsvillkoret kopplat till ROCE kan ge 3,6-5,4 aktier per
sparaktie beroende på befattning. För full tilldelning krävs att ROCE över
-
stiger en maximinivå beslutad av styrelsen. Ingen tilldelning sker om ROCE
understiger en miniminivå beslutad av styrelsen. För utfall mellan minimi-
och maximinivån justeras tilldelningen linjärt. Prestationsvillkoret kopplat till
Klimatnyttan kan ge 0,4-0,6 aktier per sparaktie beroende på befattning.
För tilldelning krävs att den rapporterade klimatnyttan mätt som ett
genomsnitt under räkenskapsåren 2024–2026 har ökat jämfört med den
rapporterade klimatnyttan under jämförelseåret 2023. Vid minskad eller
oförändrad klimatnytta under mätperioden sker ingen tilldelning kopplat till
Klimatnyttan. Prestationsvillkoret kopplat till TSR kan ge 0,5 aktie per spar-
aktie. Antal aktier som maximalt kan komma att tilldelas under programmet
uppgår till 47 000. Total redovisad kostnad för LTIP 2024 uppgår till 5 mnkr (-) .
NOT 6 – ARVODE OCH KOSTNADSERSÄTTNING
TILL REVISORER
mnkr
2024
2023
Ersättningar till PwC
Revisionsuppdrag
14
12
Skatterådgivning
0
1
Andra uppdrag
1
1
15
14
Övriga revisorer
0
0
15
14
Med revisionsuppdrag avses lagstadgad revision av årsredovisningen och
bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning samt
revision och annan granskning utförd i enlighet med överenskommelse eller
avtal. Detta inkluderar övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bola
-
gets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av
iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga
arbetsuppgifter.
Skatterådgivning avser samtliga konsultationer inom skatteområdet.
Med andra uppdrag avses rådgivning avseende redovisningsfrågor,
råd givning vid avyttring och förvärv av verksamheter samt rådgivning kring
processer och intern kontroll .
NOT 9 – VÄRDEFÖRÄNDRINGAR
FÖRVALTNINGSFASTIGHETER OCH DERIVAT
mnkr
2024
2023
Förvaltningsfastigheter
Orealiserade
-654
-5 066
Derivat
Orealiserade
-21
-66
-674
-5 132
NOT 10 – VÄRDEFÖRÄNDRINGAR
BIOLOGISKA TILLGÅNGAR
mnkr
2024
2023
Förändring till följd av skörd
-1 078
-977
Orealiserad förändring av verkligt värde
1 985
1 539
907
562
NOT 7 – AVSKRIVNINGAR
mnkr
2024
2023
Immateriella anläggningstillgångar
51
38
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark
141
138
Maskiner och inventarier
1 126
1 118
Nyttjanderättstillgångar
138
123
1 456
1 417
NOT 8 – RESULTAT FRÅN ANDELAR I
INTRESSEFÖRETAG
mnkr
2024
2023
Husqvarna AB
100
165
AB Industrivärden
2 554
5 296
Indutrade AB
731
762
Övriga
7
6
3 392
6 228
NOTER  KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
68
Årets resultat
2023, mnkr
Lundbergs
Fastighets- Aktie- Hufvud-
rörelse
förvaltning
Holmen
staden
Totalt
Nettoomsättning m m
1 808
1 100
22 795
2 962
28 664
Rörelsens kostnader
1
-592
13
-13 937
-758
-15 274
Personalkostnader
-158
-57
-3 312
-367
-3 894
Avskrivningar
-5
-0
-1 360
-51
-1 416
Resultat från andelar i
intresseföretag
6 222
6
6 228
Värdeförändringar
2
-1 024
-66
562
-4 042
-4 570
29
7 212
4 755
-2 257
9 739
Ofördelade kostnader
-40
Rörelseresultat
29
7 212
4 755
-2 257
9 699
Finansnetto
-455
Skatt
-566
Årets resultat
8 678
1)
Inklusive övriga intäkter m m se not 4. Hufvudstadens kostnader för 2023 har
minskats med erhållen försäkringsersättning om 370 mnkr.
2)
Avser förvaltningsfastigheter och derivat i Lundbergs och Hufvudstaden samt
biologiska tillgångar i Holmen.
Lundbergs
Övriga upplysningar Fastighets- Aktie- Hufvud-
2023,
mnkr
rörelse
förvaltning
Holmen
staden
Totalt
Tillgångar
27 939
21 842
78 033
48 444
176 257
Andelar i intresse företag
38 160
1 686
39 846
216 104
Skulder
10 146
3 176
22 796
19 655
55 772
Investeringar
Anläggnings tillgångar
524
1
1 706
1 302
3 532
Intresseföretag
733
0
733
Nettoomsättningen redovisas efter var kunderna är lokaliserade utom
för aktieförvaltning där nettoomsättningen redovisas uteslutande under Sverige.
Nettoomsättning m m per marknad, mnkr
2024
2023
Sverige
11 976
11 506
Storbritannien
2 540
2 565
Tyskland
2 475
2 495
Italien
1 271
1 174
Frankrike
1 201
1 406
Övriga Europa
5 918
5 776
Asien
1 986
2 130
Övriga världen
1 944
1 612
29 311
28 664
Fördelning av omsättning på produkter och tjänster framgår av not 3.
Anläggningstillgångar per land, mnkr
2024
2023
Sverige
143 616
140 479
Storbritannien
1 499
1 437
Övriga
4
4
145 119
141 920
Redovisade värden avser immateriella och materiella anläggningstillgångar,
skogstillgångar och förvaltningsfastigheter. Tillgångarna redovisas efter de
länder där verksamheten är lokaliserad.
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från vilken
den kan generera intäkter och ådra sig kostnader och för vilka det finns fristå
-
ende finansiell information tillgänglig. Uppdelningen i rörelsesegment baseras
på vilka delar av verksamheten företagets högsta verkställande beslutsfattare
följer upp, så kallad ”management approach” eller företags ledningsperspektiv.
Ett rörelsesegment följs upp av företagets högste verkställande beslutsfattare
för att utvärdera resultatet samt för att kunna allokera resurser till detta. Det
resultatmått mot vilket uppföljning sker är rörelseresultat. I rörelsesegmentens
resultat, tillgångar och skulder har inkluderats direkt hänförbara poster samt
poster som kan fördelas på ett rimligt och tillförlitligt sätt. Ofördelade kostnader
består av koncerngemensamma funktioner.
Fyra rörelsesegment har identifierats och de består av Lundbergs fastig
-
hetsrörelse och aktieförvaltning samt Holmen och Hufvudstaden. Intäkter i
Lundbergs fastighetsrörelse och i Hufvudstaden utgörs främst av intäkter
från uthyrning av de egna fastigheterna medan intäkter i Lundbergs aktie-
förvaltning utgörs av utdelningar från aktier samt handel med värdepapper.
I Holmen erhålls intäkterna från tillverkning och försäljning av tryckpapper,
kartong, trävaror samt från skogs- och kraftrörelse.
Lundbergs
Årets resultat Fastighets- Aktie- Hufvud-
2024,
mnkr
rörelse
förvaltning
Holmen
staden
Totalt
Nettoomsättning m m
1 917
1 456
22 759
3 179
29 311
Rörelsens kostnader
1
-600
-138
-15 174
-1 216
-17 128
Personalkostnader
-151
-33
-3 389
-404
-3 977
Avskrivningar
-4
-0
-1 388
-62
-1 455
Resultat från andelar i
intresseföretag
3 384
7
3 392
Värdeförändringar
2
-51
-10
907
-613
233
1 111
4 659
3 721
884
10 375
Ofördelade kostnader
-41
Rörelseresultat
1 111
4 659
3 721
884
10 334
Finansnetto
-526
Skatt
-1 425
Årets resultat
8 383
1)
Inklusive övriga intäkter m m se not 4.
2)
Avser förvaltningsfastigheter och derivat i Lundbergs och Hufvudstaden samt
biologiska tillgångar i Holmen.
Lundbergs
Övriga upplysningar Fastighets- Aktie- Hufvud-
2024,
mnkr
rörelse
förvaltning
Holmen
staden
Totalt
Tillgångar
28 465
27 350
79 847
48 874
184 536
Andelar i intresse företag
38 160
1 701
39 862
224 397
Skulder
10 316
2 931
24 178
20 267
57 692
Investeringar
Anläggnings tillgångar
548
3
2 115
991
3 657
Intresseföretag
1 240
8
1 248
NOT 11 – RAPPORTERING PER RÖRELSESEGMENT
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOTER  KONCERNEN
69
NOT 12 – FINANSNETTO
mnkr
2024
2023
Finansiella intäkter
4
Ränteintäkter
1
75
77
79
77
Finansiella kostnader
Nettovinst/förlust
Tillgångar och skulder värderade
till verkligt värde via årets resultat
-41
17
Likvida medel
-4
1
Tillgångar och skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde
45
-16
Räntekostnader hänförliga till
nyttjanderättsskulder
-33
-30
Räntekostnader
2
-572
-504
-605
-533
Finansnetto
-526
-455
1)
35 mnkr (49) avser ränteintäkter beräknade enligt effektivräntemetoden från
finansiella poster värderade till upplupet anskaffningsvärde .
2)
23 mnkr (19) avser räntekostnader på derivat värderade till verkligt värde via övrigt
totalresultat .
De nettovinster och förluster som redovisas i finansnettot avser främst
valutaomvärdering och säkring av intern utlåning.
Omvärdering av ränteswappar som säkrar lån med fast ränta av seende
Lundbergs redovisas i resultatet som värde förändringar förvaltningsfastig
-
heter och derivat (se not 9).
Resultat från finansiella instrument som redovisas i rörelseresultatet
(de väsentligaste posterna) framgår nedan.
mnkr
2024
2023
Valutakursvinst/förlust på kund fordringar
och leverantörsskulder
244
459
Nettovinst/förlust avseende derivat
-570
536
De derivat som redovisas i rörelseresultatet avser valutasäkringar av kund-
fordringar och leverantörsskulder, räntor samt finansiella elderivat.
NOT 13 – SKATT
REDOVISAD I ÅRETS RESULTAT
mnkr
2024
2023
Aktuell skatt
Årets skatt
-800
-920
Skatt hänförlig till tidigare år
-18
15
Uppskjuten skatt
1
Temporära skillnader
-607
340
-1 425
-566
1)
Avser främst skatt beräknad på skillnad mellan anskaffningsvärde och verkligt värde
för skogsfastigheter och förvaltningsfastigheter.
2024
2023
Avstämning av effektiv skatt
mnkr
%
mnkr
%
Resultat före skatt
9 808
9 244
Skatt enligt gällande skattesats
-2 020
21
-1 904
21
Skillnad i skattesats
i utländsk verksamhet
-17
0
-9
0
Ej skattepliktiga intäkter och ej
avdragsgilla kostnader
1
745
-8
1 383
-15
Schablonränta
periodiseringsfond
-29
0
-20
0
Skatt hänförlig till tidigare år
-18
0
15
-0
Övrigt
-86
1
-31
0
-1 425
15
-566
6
1)
Främst hänförbart till resultat från andelar i intresseföretag.
REDOVISAD I ÖVRIGT TOTALRESULTAT
Före Efter
2024,
mnkr
skatt
Skatt
skatt
Säkringsredovisning
-501
103
-398
Omräkningsdifferens
på utländsk verksamhet
181
181
Säkring av valutarisk
i utlands verksamhet
-127
26
-101
Omvärdering av skogsmark
454
-93
360
Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
669
269
938
Aktuariella omvärderingar
-29
6
-23
Intresseföretag – netto
205
647
311
1 162
Före Efter
2023,
mnkr
skatt
Skatt
skatt
Säkringsredovisning
-3 549
731
-2 818
Omräkningsdifferens
på utländsk verksamhet
55
55
Säkring av valutarisk
i utlands verksamhet
-42
9
-33
Omvärdering av skogsmark
3 493
-720
2 774
Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
2 375
-430
1 945
Aktuariella omvärderingar
-5
1
-4
Intresseföretag – netto
-103
2 329
-408
1 817
REDOVISAD I BALANSRÄKNINGEN
mnkr
2024
2023
Fordringar
Uppskjuten skattefordran
3
3
Aktuell skattefordran
144
114
147
116
Skulder
Avsättningar för skatter
Uppskjuten skatteskuld
28 893
28 546
Aktuell skatteskuld
217
147
29 111
28 693
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
2024,
mnkr
Fordran
Skuld
Netto
Materiella anläggningstillgångar
-1 293
-1 293
Biologiska tillgångar
-6 510
-6 510
Skogsmark
-5 360
-5 360
Förvaltningsfastigheter
-13 095
-13 095
Finansiella placeringar
1
-1 198
-1 198
Obeskattade reserver
-1 388
-1 388
Säkringsredovisade transaktioner
16
16
Övriga avsättningar
2
3
-65
-63
3
-28 893
-28 890
2023,
mnkr
Fordran
Skuld
Netto
Materiella anläggningstillgångar
-1 210
-1 210
Biologiska tillgångar
-6 294
-6 294
Skogsmark
-5 272
-5 272
Förvaltningsfastigheter
-12 908
-12 908
Finansiella placeringar
1
-1 458
-1 458
Obeskattade reserver
-1 249
-1 249
Säkringsredovisade transaktioner
-83
-83
Övriga avsättningar
2
3
-70
-68
3
-28 546
-28 543
1)
Inklusive uppskjuten skattefordran om 28 mnkr avseende förluster på aktie försäljningar.
2)
Inklusive uppskjutna skattefordringar nettoredovisade bland uppskjutna
skatteskulder.
NOTER  KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
70
NOT 13 – forts.
Skatteverket har nekat Holmen avdrag avseende skattemässiga underskott i
spanska dotterbolag som likviderats. Holmen har överklagat beslutet. Av-
dragen motsvarar 386 mnkr i skatt men någon skattefordran avseende dessa
har inte redovisats.
Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader
och underskottsavdrag
Redo visat
Omräk-
Redovisat
i övrigt
nings-
Ingående
i årets
total-
differenser
Utgående
2024,
Materiella anläggnings-
mnkr
balans
resultat
resultat
och övrigt
balans
tillgångar
-1 210
-66
-17
-1 293
Biologiska tillgångar
-6 294
-215
-6 510
Skogsmark
-5 272
5
-93
-5 360
Förvaltningsfastigheter
-12 908
-176
-11
-13 095
Finansiella placeringar
-1 458
-9
269
-1 198
Obeskattade reserver
-1 249
-139
-1 388
Övrigt
-151
-7
135
-23
-47
-28 543
-607
311
-51
-28 890
Redo visat
Omräk-
Redovisat
i övrigt
nings-
Ingående
i årets
total-
differenser
Utgående
2023,
Materiella anläggnings-
mnkr
balans
resultat
resultat
och övrigt
balans
tillgångar
-1 143
-68
1
-1 210
Biologiska tillgångar
-6 153
-142
-6 294
Skogsmark
-4 553
1
-720
0
-5 272
Förvaltningsfastigheter
-13 668
760
-12 908
Finansiella placeringar
-1 002
-26
-430
-1 458
Obeskattade reserver
-1 146
-102
-1 249
Övrigt
-784
-83
742
-26
-151
-28 449
340
-408
-25
-28 543
Koncernen omfattas av OECD:s modellregler för Pelare II och lagstiftning har
antagits i Sverige som trädde i kraft den 1 januari 2024. Utvärderingen av lag
-
stiftningen indikerar inte att koncernen är exponerad för att behöva betala
tilläggsskatt från Pelare II.
NOT 14 – IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella tillgångar utgörs av goodwill, virkesanskaffningsverksamhet,
utvecklingskostnader, patent, licenser samt IT-system. Utgifter för utveckling
aktiveras enbart vid större projekt om en säker bedömning av de framtida
ekonomiska fördelarna kan göras. I balansräkningen redovisas immateriella
anläggningstillgångar till anskaffningsvärde efter avdrag för avskrivningar och
eventuella nedskrivningar. Immateriella anläggningstillgångar testas årligen
för nedskrivningsbehov . Nedskrivning på goodwill reverseras inte.
mnkr
2024
2023
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans
1 067
988
Investeringar
3
78
Avyttringar och utrangeringar
-4
-63
Omklassificeringar
64
Omräkningsdifferenser m m
2
-0
1 068
1 067
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans
-374
-384
Årets avskrivningar
-51
-38
Avyttringar och utrangeringar
4
63
Omklassificeringar
-15
Omräkningsdifferenser m m
-2
-0
-423
-374
Utgående balans
645
693
I ovanstående ingår goodwill om totalt 441 mnkr (441), varav 358 mnkr (358) är
hänförbart till Holmens förvärv av Martinsons 2020 och 83 mnkr (83) hänförbart
NOT 15 – MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Byggnader,
Pågående
övrig mark
Maskiner
arbeten
och mark-
och
och
2024,
Anskaffningsvärde
mnkr
anläggningar
inventarier
förskott
Totalt
Ingående balans
7 022
34 130
392
41 545
Investeringar
134
1 252
676
2 061
Omklassificeringar
13
227
-244
-4
Avyttringar och
utrangeringar
-3
-1 035
-6
-1 044
Omräkningsdifferenser
54
429
2
485
7 219
35 003
820
43 043
Av- och nedskrivningar
Ingående balans
-4 376
-26 724
-31 099
Årets avskrivningar
-141
-1 128
-1 269
Avyttringar och
utrangeringar
3
1 029
1 032
Omräkningsdifferenser
-41
-323
-364
-4 555
-27 145
-31 700
Utgående balans
2 665
7 858
820
11 343
Byggnader, Pågående
övrig mark Maskiner arbeten
och mark- och och
2023, mnkr anläggningar inventarier
förskott
Totalt
Anskaffningsvärde
Ingående balans
6 845
32 981
407
40 233
Investeringar
155
1 121
265
1 542
Omklassificeringar
17
284
-270
31
Avyttringar och
utrangeringar
-5
-319
-17
-342
Omräkningsdifferenser
10
64
7
81
7 022
34 130
392
41 545
Av- och nedskrivningar
Ingående balans
-4 234
-25 783
-30 016
Årets avskrivningar
-138
-1 119
-1 256
Omklassificeringar
-2
-79
-81
Avyttringar och
utrangeringar
5
309
314
Omräkningsdifferenser
-7
-53
-60
-4 376
-26 724
-31 099
Utgående balans
2 647
7 407
392
10 446
till Lundbergs förvärv av Holmen.
Nedskrivningsprövning av goodwill i Holmens förvärv av Martinsons görs
år ligen genom att beräkna nyttjandevärdet för den kassaflödesgenererande
enhet till vilken goodwill allokerats. Beräkningarna görs genom att bedöma
framtida kassaflöden vilka utgår från aktuella nivåer på försäljningspriser,
kostnader och volymer för det kommande året. Vid beräkningar av kassa-
flöden för perioder därefter används priser och kostnader beräknat med
utgångspunkt i historisk data. Förändrade förutsättningar till följd av klimat
-
förändringar bedöms inte ha väsentlig påverkan. De framtida kassaflödena
har diskonterats med 8 procents ränta före skatt. Diskonteringsräntan har
fastställts genom beräkning av den viktade kapitalkostnaden (WACC). Uti
-
från dessa beräkningar föreligger inget nedskrivningsbehov.
Nedskrivningsprövning av goodwill i Lundbergs förvärv av Holmen
bedöms med ledning av aktiernas börskurs den 31 december och ingen
av- eller nedskrivning har gjorts av värdet .
Övriga immateriella anläggningstillgångar består huvudsakligen av
IT-system 142 mnkr (186) och värdet på nyttjanderätt avseende vissa energi-
tillgångar 54 mnkr (58). Tillgångarna är i huvudsak externt förvärvade. För-
utom goodwill har samtliga tillgångar en bestämbar nyttjandeperiod och
skrivs av under 3–20 år.
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOTER  KONCERNEN
71
Holmens markinnehav uppgår till 1 303 000 hektar, varav 1 160 000 hek-
tar klassificeras som skogsmark enligt internationella definitioner.
1 045 000 hektar klassificeras som produktiv skogsmark. Innehavet är
fördelat på fem områden i Sverige.
Totalt mark innehav, Produktiv skogsmark,
tusen ha tusen ha
Västerbotten
486
371
Västernorrland
329
273
Jämtland
194
146
Gävleborg
184
163
Uppsala och söderut
109
91
1 303
1 045
Skogsmarken redovisas till verkligt värde beräknat utifrån
transaktionspriser för skogsfastigheter i de län där Holmen
äger skogsmark med avdrag för verkligt värde av rot-
stående träd som redovisas som biologisk tillgång enligt
IAS 41 Biologiska tillgångar.
Enbart den produktiva skogsmarken åsätts ett värde.
Nedan beskrivs först värderingen utifrån transaktioner
med skogsfastigheter, därefter beskrivs värderingen av
biologiska tillgångar.
Värdering utifrån transaktioner
med skogsfastigheter
Priserna för enskilda skogsfastigheter varierar
framförallt till följd av geografiskt läge och virkes-
förråd. För att hantera dessa skillnader baseras
värderingen på hur mycket som betalats i för-
hållande till fastighetens virkesförråd uppdelat
på olika geografiska områden, framförallt
län. För att få en tillräckligt stor population
används tre års samlade transaktioner.
Beräkningen görs genom en sammanväg-
ning av värderingar gjorda utifrån:
– Prisstatistik publicerad av marknadsaktörer
vilken Holmen använder tillsammans med voly
-
men virkesförråd för den produktiva skogsmar-
ken för att beräkna ett värde av den produktiva
skogsmarken per län.
– Detaljerade uppgifter om transaktioner med skogsfastigheter vilka
Holmen med hjälp av en regressionsmodell använder för att beräkna
skogsmarkens värde per hektar utifrån parametrarna läge (län eller del
av län), virkesförråd samt bonitet (dvs markens produktionsförmåga) för
den produktiva skogsmarken. Beräkningen sker för varje skogsfastighet
vilket aggregeras upp till ett värde per län.
Metoden bedöms återspegla marknadsförhållandena på rapportdagen och
har tillämpats konsekvent mellan åren.
Prisstatistik och transaktionsdata
Prisstatistiken kommer från externa parter vilka är oberoende i förhållande till
Holmen. Den är uttryckt i kronor per m
3
sk virkesförråd i huvudsak fördelat per
län. Data bearbetas av extern part genom att exkludera transaktioner under
10 hektar liksom transaktioner där det kan ingå andra väsentliga komponenter
förutom skogsmark. Holmen bearbetar inte prisstatistiken.
De detaljerade uppgifterna om skogsfastigheter baseras på transaktionsdata
som framför allt kommer från den statliga myndigheten Lantmäteriet och leve
-
reras av Infotrader som är oberoende i förhållande till Holmen. Holmen bearbe-
tar informationen genom att exkludera transaktioner där Infotrader bedömt att
det ingår andra väsentliga komponenter förutom skogsmark samt transaktioner
under stigande 20 hektar.
Virkesförråd
Vid värderingarna används uppgifter om Holmens virkesförråd för varje värde
-
rat område. Storleken på virkesförrådet beräknas med bas i den senaste taxe-
ringen uppdaterad med genomförd skörd och beräknad tillväxt efter tidpunk-
ten för taxeringen. Taxeringen genomförs normalt vart tionde år och gjordes
senast 2019. I tabellen nedan visas storleken på virkesförrådet mätt som m
3
sk
per hektar vid de taxeringar som genomförts sedan 1988 samt det beräknade
virkes förrådet per 31 december 2024.
Virkesförråd
1988
1993
2000
2010
2019
2024
m
3
sk per hektar
produktiv skogsmark
90
100
105
114
118
121
I tabellen nedan visas Holmens virkesförråd uttryckt i m
3
sk virkesförråd, bonitet
för den produktiva skogsmarken samt åldersfördelning per område.
Virkesförråd Bonitet Åldersfördelning, %
miljoner m
3
sk
m
3
/ha
0-20
21-40
41-60
61-80 81-100 101+
Västerbotten
38
4,0
29
25
14
18
7
8
Västernorrland
32
4,3
27
24
18
15
6
10
Jämtland
15
3,5
24
22
17
6
3
29
Gävleborg
26
6,2
28
24
26
13
2
7
Uppsala och söderut
15
7,4
27
26
24
12
4
7
127
4,6
27
24
18
14
5
11
Värdering per den 31 december 2024
Värderingen utifrån transaktioner med skogsfastigheter uppgår till 57 843 mnkr
(56 348) vilket motsvarar 55 tkr (54) per hektar produktiv skogsmark respektive
456 kr (447) per m
3
sk virkesförråd på den produktiva skogsmarken.
Värderingen per län framgår av tabellen nedan. För Västerbotten, Jämtland
och Västernorrland har prisskillnaden inom län beaktats i den utsträckning det
varit möjligt utifrån prisstatistik och detaljerade transaktionsdata.
Holmens skogar
Holmens redovisade värde
Marknadsstatistik
2
Areal Medel storlek, Medel storlek,
Totalt mark
-
pro duktiv Antal ha per
Antal trans
-
ha per
2024 innehav, tha skogsmark, tha fastigheter
fastighet
1
mnkr
tkr/ha
1
kr/m
3
sk
aktioner
fastighet
1
Västerbotten
486
371
1 376
270
13 772
37
358
330
102
Västernorrland
329
273
620
440
13 945
51
429
102
87
Jämtland
194
146
357
410
6 105
42
401
194
170
Gävleborg
184
163
1 434
114
12 076
74
462
115
74
Uppsala och söderut
109
91
502
181
11 946
131
823
190
79
1 303
1 045
4 289
244
57 843
55
456
931
106
2023
Västerbotten
489
371
1 378
270
13 048
35
346
309
102
Västernorrland
329
273
621
440
13 730
50
416
99
92
Jämtland
194
147
357
410
5 705
39
382
170
144
Gävleborg
184
164
1 432
114
12 064
74
465
134
76
Uppsala och söderut
108
91
501
181
11 802
130
818
168
86
1 305
1 046
4 289
244
56 348
54
447
880
102
1)
Avser produktiv skogsmark.
2)
Avser transaktioner som utgör underlag för värderingen utifrån detaljerade uppgifter om transaktioner med skogsfastighete r.
Västerbotten
Västernorrland
Jämtland
Gävleborg
Uppsala
Stockholm
Östergötland
Södermanland
Kalmar
NOT 16 – BIOLOGISKA TILLGÅNGAR OCH SKOGSMAR K
NOTER  KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
72
Värdet per hektar varierar mellan olika delar av landet där skogsfastigheter
i södra Sverige värderas väsentligt högre. Det kan till viss del förklaras av
högre bonitet, kortare skördecykel samt högre virkespriser men beror även
på att efterfrågan på skogsmark är större närmare tätbefolkade områden.
Följande tabeller visar hur värderingen per område utvecklats sedan över
-
gången till att redovisa skogstillgångarna till verkligt värde.
Värdeutveckling, tkr/ha
2019
2020
2021
2022
2023
2024
Västerbotten
29
29
30
33
35
37
Västernorrland
32
33
39
45
50
51
Jämtland
25
26
28
34
39
42
Gävleborg
58
61
66
69
74
74
Uppsala och söderut
98
104
113
125
130
131
Värdeutveckling, kr/m
3
sk
2019
2020
2021
2022
2023
2024
Västerbotten
283
287
301
329
346
358
Västernorrland
278
286
328
373
416
429
Jämtland
266
273
289
345
382
401
Gävleborg
370
388
418
434
465
462
Uppsala och söderut
613
639
698
772
818
823
Känslighetsanalys
Priserna för skogsfastigheter har uppvisat låg volatilitet över tid vilket illust-
reras i grafen nedan med priser på årsbasis sammanställd av extern part
utifrån de transaktioner de själva mäklat.
NOT 16 – forts.
Redovisat värde
Prisutveckling på skogsfastigheter
Pris på skogsfastigheter
Grafen nedan visar hur värderingen utvecklats summerat per område sedan
metoden först infördes 2019 .
0
100
200
300
400
500
600
700
20242020201620122008200420001996
kr/m
3
sk
0
200
400
600
800
1 000
2024202320222021202020192018201720162015
kr
/m
3
sk
VästerbottenVästernorrland Jämtland
Gävleborg Uppsala och söderut
Prisstatistik och transaktionsdata
mnkr
Västerbotten
5% (18 kr/m
3
sk)
690
Västernorrland
5% (21 kr/m
3
sk)
700
Jämtland
5% (20 kr/m
3
sk)
300
Gävleborg
5% (23 kr/m
3
sk)
600
Uppsala och söderut
5% (41 kr/m
3
sk)
600
Holmens virkesförråd
mnkr
Västerbotten
1% (0,4 milj m
3
sk)
140
Västernorrland
1% (0,3 milj m
3
sk)
140
Jämtland
1% (0,2 milj m
3
sk)
60
Gävleborg
1% (0,3 milj m
3
sk)
120
Uppsala och söderut
1% (0,1 milj m
3
sk)
120
Transparensen över transaktioner med skogsfastigheter bedöms vara god
i Sverige vilket ger goda förutsättningar för marknadsaktörer att publicera
marknadsstatistik och skapa underlag för värderingar baserad på detalje
-
rad information om genomförda affärer. Genom att värderingen baseras på
en sammanvägning av prisstatistik sammanställd av externa parter, samt
detaljerade transaktionsuppgifter insamlad av Infotrader minskas risken att
värderingen påverkas av fel vid datainsamling och bearbetning av data. De
tre metoderna gav vid årsbokslutet 2024 ett värde inom ± 1 procent från det
sammanvägda värdet.
Storleken på virkesförrådet baseras på stickprovsinventeringar som
designats för att ge en så säker uppgift om virkesförrådet som möjligt. Den
senaste inventeringen utfördes 2019 av en extern part med ett medelfel på
1,4 procent för Holmens samlade virkesförråd. Virkesförrådet fördelas per län
utifrån uppgifter i koncernens beståndsregister. Utvecklingen av virkesförrå
-
det efter inventeringen baseras på uppgifter om utförd skörd och den beräk-
nade tillväxt som ligger till grund för gällande skördeplan.
Genom att värderingen baseras på tre års transaktioner bedöms en till
-
räcklig stor population erhållas i varje geografiskt område för att få en till-
förlitlig värdering och minska påverkan av enskilda transaktioner samtidigt
som det bedöms återspegla aktuella marknadsförhållanden. Om värde
-
ringen skulle baseras på transaktioner under en kortare tidsperiod, till exem-
pel det senaste året, bedöms kvaliteten och tillförlitligheten i värderingen bli
sämre till följd av att enskilda transaktioner skulle få större genomslag samt
att antalet transaktioner skulle bli få i vissa geografier. Grafen nedan illus
-
trerar hur värdet för respektive område skulle varit beräknat utifrån ett års
transaktioner. Det samlade värdet för Holmens innehav skulle 2024 uppgått
till 438 kr/m
3
sk vilket är 4 procent lägre än den värderingen som ligger till
grund för det redovisade värdet på skogstillgången.
Värderingen till verkligt värde är framförallt beroende av prisstatistik och
transaktionsdata insamlade från externa parter och hur stort virkesförrå
-
det beräknas uppgå till. I tabellen nedan framgår hur värdet per område
verkas vid förändringar av dessa parametrar.
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
60 000
202420232022202120202019
VästerbottenVästernorrland
Gävleborg Uppsala och söderut
Jämtland
mnkr
Referensvärdering
För att verifiera Holmens egna värdering genomförs varje år en värdering av
delar av skogsinnehavet av ett externt, oberoende värderingsföretag. Under
perioden 2019-2023 genomfördes externa värderingar och vid utgången av
2023 hade hela skogsinnehavet värderats. De externa värderingarna över
-
steg Holmens egen värdering med i snitt 7 procent. Under 2024 har extern
part genomfört en värdering av skogsfastigheterna i Uppsala och söderut
vilket motsvarar 21 procent av det redovisade värdet. Den externa värde
-
ringen översteg Holmens värdering med 13 procent och beaktade den stor-
lekspremium som bedöms finnas för fastigheter överstigande 200 hektar.
Utan hänsyn till sådan premie översteg värderingen Holmens värdering
med 3 procent. Någon storlekspremie har inte beaktats i Holmens egna
värdering.
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOTER  KONCERNEN
73
NOT 16 – forts.NOT 16 – forts.
Virkespriser
Skördeplan
200
300
400
500
600
700
800
20302026202220182014201020062002
Realt Nominellt Pris använt i rderingen (nominellt)
kr
/m
3
fub
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
3 500
2040-
2044*
2035-
2039*
2030-
2034*
2025-
2029*
2020-
2024
2015-
2019
2010-
2014
2005-
2009
1 000
m
3
fub/år
*Prognos
GallringSkördStorm & övriga händelser
Biologiska tillgångar
Värdet av rotstående träd har fastställts genom att beräkna nuvärdet av för
-
väntade framtida kassaflöden, efter avdrag för försäljningskostnader men före
skatt, från de nu rotstående träden. Kostnader för återplantering efter skörd
tas inte med.
De rotstående träden förväntas i genomsnitt skördas när de uppnått en
ålder av 85 år. Volymerna baseras på den långsiktiga skördeplanen som upp
-
daterades under 2020. Skördeplanen utgår från nu gällande skötselprogram
för skogen som beaktar befintliga regleringar för skogsbruk och beräknade
framtida klimatförändringar. Enligt planen ska skörden under perioden 2020-
2029 i genomsnitt uppgå till 2,8 miljoner m
3
fub per år för att successivt öka till
3,9 miljoner m
3
fub om 85 år, motsvarande en årlig ökning om 0,4 procent per
år. Under 2020-2024 har skörden i snitt uppgått till 2,8 miljoner m
3
fub per år.
Jämfört med skördeplanen för 2000-2009 har skörden i skördeplanen 2020-
2029 ökat 12 procent motsvarande en årlig ökning om 0,6 procent. Den årliga
skörden förväntas i genomsnitt utgöra 48 procent sågtimmer, 50 procent
massaved och 2 procent för energiproduktion.
Intäkterna beräknas utifrån ett genomsnittligt pris om 603 kr/m
3
fub vilket
är en höjning från 555 kr/m
3
fub föregående år till följd av fortsatta prisökningar
på både massaved och timmer. Det använda priset är i linje med historiska
priser justerade för inflation men 20 procent lägre än det genomsnittliga pri-
set för virke från egen skog under 2024. Kostnaderna motsvarar aktuell nivå
justerat för temporära effekter. Priser och kostnader antas öka i takt med
in flationen i samhället som bedöms uppgå till 2 procent per år i enlighet
med Riksbankens inflationsmål.
Diskonteringsräntan uppgår vid värderingen 2024 till 4,75 procent före
skatt vilket är en höjning från 4,5 procent som använts under perioden 2019-
2023. Denna ränta utgör bedömd långsiktig kapitalkostnad för investeringar
i rotstående träd. Räntan beräknas med ledning av det reala avkastningskrav
som kunnat härledas ur transaktioner med skogsfastigheter, den reala ränta
som tillämpas vid upprättande av skördeplanen samt den ränta som används
av andra stora skogsägande bolag i Sverige. När real ränta har översatts till
nominell ränta har 2 procents inflation antagits i linje med Riksbankens mål.
Värdering per den 31 december 2024
Värderingen av biologiska tillgångar uppgår till 31 600 mnkr (30 555) vilket
är en ökning om 1 045 mnkr (688). Värdet av biologiska tillgångar har påver
-
kats positivt av investering i återbeskogning om 140 mnkr (145) samt förvärv
av skogsmark med rotstående träd värderade till 18 mnkr (17) medan försälj
-
ningar av skogsmark minskat värdet av rotstående träd med 20 mnkr (36).
Resterande förändring, 907 mnkr (562), avser nettot av förändring till följd av
skörd och orealiserad förändring av verkligt värde och redovisas netto som
värdeförändring avseende biologiska tillgångar i resultaträkningen.
Känslighetsanalys
Nedan visas hur värdet på biologiska tillgångar skulle påverkas av föränd
-
ringar i de mest väsentliga värderingsantagandena.
mnkr
Årlig förändring +0,1% per år
Skördetakt
1 110
Prisinflation
1 730
Kostnadsinflation
-810
Nivåförändring
+1%
Skörd
390
Priser
620
Kostnader
-310
Diskonteringsränta
+0,1%
-860
Med årlig förändring avses den årliga förändringstakten som används i vär-
deringen för respektive parameter. Exempelvis innebär en ökning med 0,1
procent att den årliga prisinflationen ökas från 2,0 procent till 2,1 procent i
beräkningarna. Med nivåförändring avses att den nivå som ligger för respek
-
tive parameter och år förändras. Exempelvis innebär 1 procent prisökning att
de virkespriser som ligger i beräkningarna höjs med 1 procent för samtliga år
(ett nivåskift).
Skogsmark
Skogsmarkens verkliga värde uppgick per den 31 december 2024 till
26 243 mnkr (25 793) beräknat utifrån transaktioner med skogsfastighe-
ter, 57 843 mnkr (56 348), med avdrag för verkligt värde av rotstående träd,
31 600 mnkr (30 555). Av årets förändring beror på 12 mnkr (16) på förvärv
av skogsmark och -16 mnkr (0) på avyttring av skogsmark. Resterande för-
ändring, 454 mnkr (3 493), utgör orealiserad värdeförändring av verkligt
värde och redovisas i övrigt totalresultat.
Känslighetsanalys
Värderingen av skogsmark är beroende av samma parametrar som värde
-
ringen utifrån transaktioner med skogsfastigheter samt värderingen av den
biologiska tillgången.
Skogsmarkens värde kan återspegla befintliga och möjliga framtida
intäktsströmmar från skogsmarken samt skörd av framtida generationer
av träd men det finns även aktörer som åsätter värde till mark som inte är
kopplat till dess förmåga att generera kassaflöden. De senaste fem åren har
kassaflödet från marken uppgått till cirka 200 mnkr per år där de stora käl
-
lorna till befintligt kassaflöde är försäljning av vattenkraft som erhålls i utbyte
mot utnyttjande av fallrätter (”ersättningskraft”), intäkter från upplåtelser
och fastighetsförädling samt arrende kopplat till vindkraft. Portföljen med
vindkraftsprojekt är under utveckling och för närvarande finns 30 projekt i
olika stadier vilket kan komma att ge intäkter både i form av försäljning av
tillstånd för vindkraft och i arrendeintäkter. En marknad för frivilliga kolkre-
diter från bland annat skogsbruk håller på att växa fram som skulle kunna
ge nya intäktsmöjligheter. Holmen äger mark i närheten av tätbebyggda
områden med expansionsplaner, till exempel Uppsala, och har även mark
lämplig för uppförande av datacenter. Värdet av skörd från kommande
generationer av träd är beroende av i vilken takt träden kan komma att växa
samt hur priset på virke utvecklas. Årligen bedöms rimligheten i det redo
-
visade värdet på skogsmarken genom att uppskatta nuvärdet av möjliga
framtida kassaflöden från markinnehavet. Denna rimlighetsbedömning har
resulterat i ett brett värdeintervall som stödjer det redovisade värdet.
Summa skogsmark och
Biologiska tillgångar
Skogsmark
biologiska tillgängar
mnkr
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Redovisat värde vid årets ingång
30 555
29 867
25 793
22 284
56 348
52 151
Förvärv
18
17
12
16
30
33
Avyttring
-20
-36
-16
0
-36
-36
Investering i återbeskogning
140
145
140
145
Förändring till följd av skörd
-1 078
-977
-1 078
-977
Orealiserad förändring av verkligt värde
1 985
1 539
454
3 493
2 439
5 032
Redovisat värde vid årets utgång
31 600
30 555
26 243
25 793
57 843
56 348
NOTER  KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
74
NOT 17 – FÖRVALTNINGSFASTIGHETER
Förvaltningsfastigheter redovisas till verkligt värde. Det verkliga värdet är
det pris som vid värderingstidpunkten skulle erhållas vid försäljning genom
en transaktion på huvudmarknaden (eller den mest fördelaktiga markna
-
den) under aktuella marknadsförhållanden (”exit price”), oavsett om priset är
direkt observerbart eller beräknat med hjälp av en annan värderingsteknik.
2024,
mnkr
Bostad
Kommersiellt
Totalt
Ingående verkligt värde
12 373
62 061
74 433
Investeringar
1 244
1 509
Orealiserad värdeförändring
33
-686
-654
Utgående verkligt värde
12 671
62 618
75 289
2023,
mnkr
Bostad
Kommersiellt
Totalt
Ingående verkligt värde
12 541
65 209
77 749
Investeringar
1 420
1 750
Orealiserad värdeförändring
-498
-4 568
-5 066
Utgående verkligt värde
12 373
62 061
74 433
Information om verkligt värde på förvaltningsfastigheter
Samtliga fastigheter, klassificerade som förvaltningsfastigheter, ägs av kon
-
cernen och omfattar mark, byggnader, byggnadsinventarier och ombygg-
nationer av befintliga fastigheter samt nybyggnation. Värdering av fastig-
hetsbeståndet har skett genom att varje enskild fastighets verkliga värde har
bedömts internt. I investeringar ovan ingår inga aktiverade låneutgifter.
Påverkan på årets resultat
Samtliga fastigheter genererar hyresintäkter med undantag av de med
gående nyproduktion och de som består av obebyggda tomter. Årets
hyres intäkter (brutto minus vakanser och rabatter) uppgår till 4 167 mnkr
(3 989). Kostnader per kostnadsslag framgår av tabellen nedan.
Kostnadsslag, mnkr
2024
2023
Drift och administration
466
Underhåll
245
Personalkostnader
348
Fastighetsskatt
327
Avskrivningar
19
13
1 416
1 399
Förfallostruktur för operationella hyresavtal (koncernen som leasegivare).
Hyra i enlighet med avtal presenteras nedan.
mnkr
2025
2026
2027
2028
2029
2030–
Totalt
Bostäder
194
194
Kontor
1 935
1 807
1 464
1 129
847
2 486
9 668
Butiker
849
703
518
3 166
Övrigt
155
77
52
30
25
442
Totalt
3 133
2 612
2 066
1 529
1 099
3 030
13 469
Andel, %
23
19
15
11
8
22
Värderingsmetod
Värderingen för samtliga fastigheter sker enligt nivå tre i värderingshierarkin.
Bedömningen är att det finns en aktiv marknad utifrån genomförda
transaktioner och pågående transaktionsprocesser varför värderingsmodel
-
len bedöms vara tillämplig.
Lundbergs Värderingen av fastighetsbeståndet har skett genom att varje
enskild fastighets verkliga värde har bedömts. Bedömningen baseras såväl
på ortprismaterial som på en beräkning av nuvärdet av uppskattade fram
-
tida betalningsströmmar. Nuvärdesberäkningen bygger på diskonterade
kassa flöden under kommande tioårsperiod och därefter på en beräkning av
evig direktavkastning. Beräkningen av kassaflödena baseras på en antagen
långsiktig inflation på 2,0 procent, normaliserade hyresintäkter och under
-
hållskostnader samt normaliserad vakansgrad. Denna beräkning vägs sedan
samman med olika ortprisfaktorer i en slutlig värdering.
Nedan framgår de indata som använts vid värderingen.
Bostad
Kommersiellt
Intervall
Vägt snitt
Intervall
Vägt snitt
Driftnetto, kr/m
2
600 - 1 700
1 000
400 - 8 200
1 900
Vakans, %
1,0 -
2,7
1,3
2,1 -
9,9
4,3
Direktavkastningskrav
restvärde, %
2,94 -
6,82
4,57
4,05 -
8,10
5,35
Alla hyror har bedömts vara marknadsmässiga. Tillväxtantagandet bedöms
enskilt per fastighet. Diskonteringsräntan är beräknad som avkastnings-
kravet med tillägg för tillväxtantagande under prognosperioden. Tillväxtan
-
tagandet har i sin tur en koppling till antagen inflation under samma period
men bedöms individuellt för varje fastighet med hänsyn till kontraktsför-
hållanden, vakansrisk, tekniskt skick med mera.
Bedömningen av direktavkastningskraven är baserad på inhämtad infor
-
mation om marknadens förräntningskrav på aktuella köp och försäljningar
av jämförbara fastigheter i likartade lägen. Informationen stäms av med
värderings- och rådgivningsföretag.
Lundbergs fastighetsbestånd värderas till 28,2 mdkr (27,7). För att säker
-
ställa värderingen har oberoende värderingar för 36 fastigheter, mot svar-
ande värdemässigt 47 procent av beståndet, inhämtats externt. De externa
värderingarna av dessa fastigheter uppgick till 13,4 mdkr medan de interna
värderingarna uppgick till 13,1 mdkr. De interna värderingarna stämmer
därmed väl överens med de externa.
Hufvudstaden Värdering av fastighetsbeståndet har skett genom att
varje enskild fastighets verkliga värde bedömts. Bedömningen har gjorts
genom tillämpning av värdering enligt en variant av ortprismetoden som
kallas för nettokapitaliseringsmetoden. Metoden innebär att marknadens
avkastnings krav sätts i relation till fastigheternas driftnetto.
För projektfastigheter och obebyggd mark har en bedömning av värdet
gjorts enligt en sammanvägning av ortprismetoden och en exploaterings
-
kalkyl där nettokapitaliseringsmetoden används för en färdigbyggd fastig-
het med avdrag för byggkostnader, marknadsmässig vinst för exploatören
samt finansiella kostnader och hyresvakans under byggtiden.
Bedömningen av avkastningskraven är baserad på inhämtad informa
-
tion om marknadens förräntningskrav på köp och försäljningar av jämför-
bara fastigheter i likartade lägen. Har det gjorts få eller inga affärsavslut i
fastig hetens delområde, analyseras transaktioner i anslutande område.
Affärer som inte kommit till avslut ger även vägledning om marknadens
avkastningskrav. Hänsyn har även tagits till fastighetstyp, teknisk standard,
byggnadskonstruktion samt större investeringsbehov. Avkastningskraven
som används vid värderingen varierar mellan olika regioner och olika del-
områden inom regionerna. Informationen stäms av med värderings- och
rådgivningsföretag.
Hufvudstadens genomsnittliga avkastningskrav har den senaste femårs
-
perioden varierat från 3,5 procent till 4,2 procent och uppgick den 31 decem-
ber 2024 till 4,1 procent. För fastigheter med tomträtt har beräkningen base-
rats på ett avkastningskrav som är 0,20 procenten heter högre. Driftnettot
baseras på marknads anpassade hyresintäkter. Hyres intäkterna marknads-
anpassas genom att befintliga hyror justeras med nytecknade och om-
förhandlade hyres avtal samt med hänsyn till förväntad hyres utveckling.
Intäkterna har reducerats för en bedömd långsiktig hyres vakansgrad.
Vakans graden baseras på fastighetsbeståndets verkliga utfall över en
konjunktur cykel samt förväntad uthyrningssituation för den enskilda fastig
-
heten. I värderingen har genomsnittlig vakans grad bedömts till 4 procent.
Verklig genomsnittlig vakansgrad exklusive projekt har den senaste femårs
-
perioden varierat mellan 1 och 7 procent och uppgick den 31 december 2024
till 5 procent.
Avdrag har gjorts med schablonmässiga kostnader för drift och under
-
håll exklusive vidaredebiterbara kostnader samt del av fastighetsadministra-
tion. Dessa baseras på verkligt utfall och justeras för ej bestående avvikelser.
Genomsnittlig kostnad per m
2
den senaste femårsperioden har legat inom
intervallet 575-675 kronor och bedömd kostnad i värderingen den 31 decem
-
ber 2024 låg på motsvarande nivå.
Byggkostnaden baseras på schablonuppgifter samt uppgifter redovi
-
sade i aktuella tomträttsmål uppräknade med antagen kostnadsutveckling.
Därtill görs även ett avdrag för ett marknadsmässigt vinstkrav för exploatö
-
ren, finansieringskostnader och hyresvakans under byggtiden .
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOTER  KONCERNEN
75
NOT 17 – forts.
Nedan framgår de indata som använts vid värderingen.
Kontor och butik
Intervall
Vägt snitt
Driftnetto, kr/m
2
2 650 - 9 140
5 390
Vakans, %
2 - 5
4
Direktavkastningskrav Stockholm, %
3,7 -
4,2
3,9
Direktavkastningskrav Göteborg, %
4,7 -
5,0
4,9
Direktavkastningskrav totalt, %
4,1
Hufvudstadens fastighetsbestånd värderas till 47,1 mdkr (46,7). För att
säker ställa värderingen har oberoende värderingar inhämtats för 9 fastig-
heter motsvarande 39 procent av det internt bedömda värdet. De externa
värderingsföre tagen har angivit ett marknadsvärde som uppgår till 19,0 mdkr.
Hufvudstadens interna värdering av samma fastigheter uppgår till 18,2 mdkr.
De interna värderingarna stämmer därmed väl överens med de externa.
Känslighetsanalys
Verkligt värde på en fastighet kan med säkerhet endast fastställas vid en
försäljning. Vid fastighetsvärdering anges ofta ett intervall för att visa på
osäker heten kring uppskattningar av en fastighets värde. Värdeinterval
-
let brukar uppgå till ± 5 procent men kan variera beroende bland annat på
marknads situation, fastighetens tekniska standard och investeringsbehov.
Lundbergs fastighetsbestånd värderas till 28,2 mdkr och med ett osäker-
hets intervall om ± 5 procent innebär det en förändring av fastighetsvärdet
med ± 1,4 mdkr. Nedan framgår de mest väsentliga faktorerna som påverkar
värderingen och deras effekt på verkligt värde.
Värdepåverkan, mnkr
Förändring
Bostad
Kommersiellt
Driftnetto
50 kr/m
2
406
Direktavkastnings -
krav restvärde
-0,25 procentenhet
733
+0,25 procentenhet
-657
-692
Hyresvakans
-1,0 procentenhet
Hufvudstadens fastighetsbestånd värderas till 47,1 mdkr och med ett
osäkerhetsintervall om ± 5 procent innebär det en förändring av fastighets-
värdet med ± 2,4 mdkr. Nedan framgår de väsentliga faktorerna som påver
-
kar värderingen och deras effekt på verkligt värde.
Förändring ±
Värdepåverkan ±, mnkr
Hyresintäkter
100 kr/m
2
970
Fastighetskostnader
50 kr/m
2
485
Hyresvakansgrad
1,0 procentenhet
Avkastningskrav
0,25 procentenhet
2 905
NOT 18 – NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR (LEASING)
Maskiner
Tomt-
Byggnader/
och
2024,
Anskaffningsvärde
mnkr
rätter
lokaler
inventarier
Totalt
Vid årets ingång
384
1 331
Tillkommande/omvärdering
3
56
78
137
Avslutade avtal
-40
-96
-136
401
1 331
Avskrivningar
Vid årets ingång
-243
-144
-387
Årets avskrivningar
-67
-74
-141
Avslutade avtal m m
40
92
132
-270
-127
-397
Utgående balans
131
Maskiner
Tomt-
Byggnader/
och
2023,
Anskaffningsvärde
mnkr
rätter
lokaler
inventarier
Totalt
Vid årets ingång
1 239
Tillkommande/omvärdering
18
38
89
146
Avslutade avtal
-7
-47
-54
1 331
Avskrivningar
Vid årets ingång
-191
-117
-308
Årets avskrivningar
-59
-69
-128
Avslutade avtal m m
7
42
49
-243
-144
-387
Utgående balans
142
Tomträtter – Koncernen leasar mark för delar av sin verksamhet. Totalt har
koncernen fem tomträttsavtal vars årliga tomträttsavgälder summerar till
22 mnkr odiskonterat. Dessa leasingavtal ses som eviga ur koncernens per-
spektiv. Samtliga avtal kommer att omförhandlas inom tidsperioden 1-13 år.
Byggnader/lokaler – Koncernen hyr externa kontors- och lagerlokaler för
delar av sin verksamhet. Avtalen har normalt en löptid mellan 5-10 år.
Maskiner och inventarier – Koncernen hyr ett flertal olika typer av tillgångar,
främst fraktfartyg, truckar och personbilar. Leasingperioden för denna typ
av tillgångar uppgår vanligen till 2-5 år.
Resultat- Balans-
Redovisade belopp 2024, mnkr räkning
räkning
Totalt
Avskrivningsbelopp för nyttjanderätter
-141
-141
Räntekostnader för leasingskulder
-29
-0
-29
Intäkter från nyttjanderättstillgångar
5
5
Kostnader relaterade till
kortfristiga leasingskulder
-1
-1
Kostnader relaterade till
leasingavtal med lågt värde
-4
-4
Kostnader relaterade till variabla
leasingavgifter
-1
-1
Aktiverat på förvaltningsfastigheter
1
1
-171
1
-170
Resultat- Balans-
Redovisade belopp 2023, mnkr räkning
räkning
Totalt
Avskrivningsbelopp för nyttjanderätter
-123
-1
-124
Räntekostnader för leasingskulder
-30
-0
-30
Intäkter från nyttjanderättstillgångar
6
6
Kostnader relaterade till
kortfristiga leasingskulder
-3
-3
Kostnader relaterade till
leasingavtal med lågt värde
-4
-4
Kostnader relaterade till variabla
leasingavgifter
-2
-2
Aktiverat på förvaltningsfastigheter
-2
-2
-156
-3
-158
Under 2024 uppgick koncernens utbetalningar hänförliga till leasingavtal till
170 mnkr (162). Utbetalningarna inkluderar såväl belopp för leasingavtal som
redovisas som leasingskuld, som belopp som betalas för variabla leasing-
avgifter, korttidsleasing och leasar av lågt värde. För leasingavtal som har en
leasingperiod på 12 månader eller mindre eller med en underliggande till
-
gång av lågt värde redovisas inte någon nyttjanderättstillgång och
leasingskuld.
För löptidsanalys av skulder avseende nyttjanderättstillgångar, se not 35.
NOTER  KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
76
NOT 19 – ANDELAR I INTRESSEFÖRETAG
Intresseföretag, mnkr
2024
2023
Redovisat vid årets början
39 846
33 989
Investering
1 248
733
Avyttring optionslösen
-9
Resultatandel
1
3 392
6 228
Erhållen utdelning
-1 069
-993
Andel i övrigt totalresultat
-111
43 613
39 846
1)
Resultat efter skatt och innehav utan bestämmande inflytande i intresseföretag.
Redovisat
Antal andelar
Andel i procent
3
värde, mnkr
2024-12-31
2024
2023
2024
2023
Intresseföretag
1
Moderbolagets
Husqvarna AB
2
43 315 208
7,6
(25,8)
7,6
(25,6)
2 977
2 923
AB Industrivärden
2
88 550 000
20,5
(26,0)
19,7
(25,1)
32 635
29 515
Indutrade AB
2
96 840 000
26,6
26,6
6 299
5 723
Dotterföretagens
Brännälvens Kraft AB
5 556
13,9
13,9
45
36
Gidekraft AB
9,9
9,9
0
0
Harrsele AB
9 886
49,4
49,4
1 534
1 527
Rebio AB
2 014
40,3
40,3
10
10
Uni4 Marketing AB
2 050
41,0
41,0
22
21
Vattenfall Tuggen AB
683
6,8
6,8
90
90
Övriga
1
1
43 613
39 846
1)
I de fall röstandelen understiger 20 procent föreligger ett betydande inflytande
över bolagens verksamhet på grund av aktieägaravtal.
2)
Verkligt värde enligt aktuell börskurs uppgår för Husqvarna till 2 515 mnkr (3 586),
för Industrivärden till 30 932 mnkr (27 962) och för Indutrade till 26 825 mnkr
(25 353).
3)
Andel beräknas efter avdrag av återköpta aktier. Röstandel anges i parentes i de fall
den ej överensstämmer med kapitalandel.
Ägandet i Brännälvens Kraft AB, Gidekraft AB, Harrsele AB samt Vattenfall
Tuggen AB avser vattenkrafttillgångar. Ägarandelen ger Holmen rätt att
köpa producerad elkraft till självkostnadspris, vilket innebär att endast ett
mycket begränsat resultat uppstår i intresseföretagen. Inköpt elkraft säljs
externt till marknadspris och resultatet redovisas i Holmen.
Finansiell information för moderbolagets intresseföretag
Ägd andel, mnkr
2024
2023
Intäkter
14 044
13 750
Resultat
3 321
6 191
Tillgångar
47 749
43 883
Skulder
8 839
8 725
Eget kapital
38 909
35 158
Mer information om moderbolagets intresseföretag finns i not 2.
Finansiell information för dotterföretagens intresseföretag
Det sammanlagda värdet av dotterföretagens andel i intresseföretags total-
resultat uppgår till 7 mnkr (6).
Under året köpte Holmen 472 GWh (451) elkraft från Harrsele AB vilket
gav ett rörelseresultat på 166 mnkr (319) vid försäljning på marknaden.
Harrsele AB äger krafttillgångar som ett normalt år producerar 950 GWh
elkraft. Bokfört värde på anläggningstillgångarna i Harrsele AB uppgår till
188 mnkr (176).
NOT 20 – FINANSIELLA PLACERINGAR
Andel 2024-12-31
i procent av
mnkr
kapital
röster
2024
2023
Finansiella tillgångar
1,2
Alleima
10,0
10,0
1 893
1 628
Handelsbanken A
3,1
3,2
7 080
6 567
Sandvik
3,1
3,1
7 833
8 026
Skanska A
3
5,4
13,1
1 404
1 100
Skanska B
3 805
2 981
22 014
20 303
1)
Värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat, där värdet per den 31 december
respektive år översteg anskaffningsvärdet för samtliga aktier.
2)
Värdeförändring redovisas i övrigt totalresultat för att undvika volatilitet i resultatet.
3)
Marknadsvärde för aktie av serie A i Skanska är beräknad med samma kurs som
börsnoterad aktie av serie B.
Tillgångarna har värderats till verkligt värde enligt aktuell börskurs. I de fall
tillgången består av aktier i olika serier anges andel av kapital och röster
gemensamt för innehavet. Totalt har 1 163 mnkr (842) erhållits i utdelning .
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOTER  KONCERNEN
77
Finansiella instrument som ingår i den finansiella nettoskulden
Redovisat till Säkringsinstrument Redovisat
verkligt värde redovisade till till upplupet anskaff- Totalt
via resultatet
1
verkligt värde
2
ningsvärde
redovisat värde
Verkligt värde
mnkr
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Långfristiga
finansiella fordringar
Derivat
34
45
34
45
34
45
Övriga finansiella fordringar
33
38
33
38
33
38
34
45
33
38
66
83
66
83
Kortfristiga
finansiella fordringar
Upplupen ränta
2
21
2
21
2
21
Derivat
1
1
8
43
10
43
10
43
Övriga finansiella fordringar
6
5
6
5
6
5
1
1
8
43
8
26
17
69
17
69
Likvida medel
Kortfristiga placeringar
1 137
1 137
565
1 137
Banktillgodohavanden
706
892
1 271
2 030
1 271
2 030
1 271
2 030
Långfristiga
finansiella skulder
Banklån
2 000
3 200
2 000
3 200
2 038
3 312
Obligationslån
12 000
10 900
12 000
10 900
12 076
10 899
Derivat
49
28
49
28
49
28
Övriga långfristiga skulder
2
2
2
2
2
2
49
28
14 002
14 102
14 051
14 130
14 165
14 242
Kortfristiga
finansiella skulder
Certifikatslån
1 600
1 600
600
1 600
Banklån
500
Obligationslån
4 500
3 000
4 500
3 000
4 449
2 986
Bankkontoskulder
11
0
11
0
11
0
Derivat
2
3
19
21
3
21
3
Upplupen ränta
178
112
Övriga kortfristiga skulder
63
68
63
68
63
68
2
3
19
5 852
4 780
5 873
4 783
5 821
4 769
1)
Avser instrument som obligatoriskt värderas till verkligt värde enligt IFRS 9.
2)
Redovisas via övrigt totalresultat .
NOT 21 – FINANSIELLA INSTRUMENT
Långfristiga finansiella fordringar består av räntebärande finansiella ford-
ringar på andra företag, förutbetalda kostnader för lånelöften samt mark-
nadsvärden på långfristiga derivat. Som kortfristiga finansiella fordringar
redovisas räntebärande placeringar och utlåning med löptid upp till ett år,
upplupna ränte intäkter och orealiserade kursvinster samt marknadsvärden
på derivat. Kortfristiga finansiella fordringar har i allt väsentligt en ränte-
bindning understigande tre månader och bär därmed mycket begränsad
ränterisk.
Likvida medel består av banktillgodohavanden och placeringar som lätt
kan omvandlas till kassamedel till ett känt belopp och med en löptid om
högst tre månader från anskaffningstidpunkten, vilket även innebär att
ränterisken är obetydlig. Likviditet är placerad på bankkonto eller som korta
depositioner hos banker.
Som finansiella skulder redovisas låneskulder, upplupna räntekostnader,
orealiserade kursförluster och marknadsvärden på derivat. Finansiella skul
-
der är i allt väsentligt räntebärande. Utöver ovan identifierade finansiella till-
gångar och skulder ingår även skulder för nyttjanderättstillgångar (se not 18)
samt pensionsåtaganden (se not 29) i den räntebärande nettoskulden .
Pågående referensräntereform påverkar endast marginellt då räntederi
-
vat nästan uteslutande upptagits till svensk referensränta. För sådana valutor
där en reform av referensräntan pågår tillämpas fortsatt säkringsredovisning
under tiden som reformen pågår. Dessa säkringar väntas dock även i fram-
tiden vara effektiva.
För de finansiella tillgångar som ingår i nettoskulden har ingen reserve
-
ring för förväntade kreditförluster gjorts baserat på att inga förluster uppkom-
mit under de senaste 10 åren och innehavda tillgångar per balansdagens
bedöms vara av god kreditkvalitet.
Förfallostruktur och snittränta för koncernens skulder framgår i not 35.
I enlighet med IFRS 13 redovisas finansiella instrument utifrån verkligt
värde hierarkiskt i tre nivåer baserat på de indata som använts i värderingen.
Värdering av finansiella placeringar (aktier) samt aktier i noterade bolag
baseras på noterade priser för likadana instrument vilket innebär att de är
hänförliga till nivå ett. I de fall noterade marknadspriser saknas har verkligt
värde beräknats genom diskonterade kassaflöden. När beräkningar av dis
-
konterade kassaflöden gjorts har variabler såsom diskonteringsräntor och
valutakurser för beräkningar hämtats från marknadsnoteringar, där så varit
möjligt. Vid beräkningar av diskonterade kassaflöden används medelkurs för
valutakurser och diskonteringsräntor. Dessa värderingar tillhör värderingsnivå
två. Aktier av serie A i Skanska är ej noterade varför dessa beräknas utifrån
börsnoterad aktie av serie B. Denna värdering baseras på antaganden som
inte är underbyggda av priser på observerbar data och är därmed hänförbar
till nivå tre. Under året har värdet förändrats med 304 mnkr (5) och är i sin hel
-
het hänförbar till orealiserad värdeför ändring och har redovisats i övrigt total-
resultat under Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde.
Någon kvittning av tillgångar och skulder har inte skett i balansräkningen
per den 31 december 2024. Redo visade derivat uppgår på tillgångssidan till
427 mnkr (941) och på skuldsidan till 639 mnkr (606).
Verkligt värde i tabellerna beräknas genom diskonterade kassaflöden
och samtliga variabler, såsom diskonteringsräntor och valutakurser, häm
-
tas från marknadsnoteringar för beräkningar. Skillnaden mellan verkligt
värde och redovisat värde beror på att vissa skulder inte marknadsvärderas i
balans räkningen utan redovisas till upplupet anskaffningsvärde . För kund
-
fordringar och leverantörsskulder har som verkligt värde angetts det redo-
visade värdet vilket bedöms återspegla det verkliga värdet väl .
NOTER  KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
78
NOT 21 – forts.
Finansiella instrument som inte ingår i den finansiella nettoskulden
mnkr
2024
2023
Tillgångar
Finansiella placeringar
1
22 014
20 303
Aktier i noterade bolag
2
981
Aktier i onoterade bolag
2
6
5
Kundfordringar
2 874
2 740
Redovisat bland rörelsefordringar
Derivat
2
15
61
Derivat som säkringsredovisas
791
Skulder
Leverantörsskulder
4 119
3 762
Redovisade bland rörelseskulder
Derivat
2
85
Derivat som säkringsredovisas
434
1)
Poster redovisade till verkligt värde via övrigt totalresultat.
2)
Poster redovisade till verkligt värde via resultatet .
För poster i ovanstående tabell är redovisat värde samma som verkligt värde .
Räntebärande nettoskuld
mnkr
2024
2023
Långfristiga finansiella fordringar
-66
-83
Kortfristiga finansiella fordringar
-17
-69
Likvida medel
-1 271
-2 030
Långfristiga finansiella skulder
14 051
14 130
Långfristiga skulder nyttjanderättstillgångar
855
Pensionsåtaganden
143
Kortfristiga finansiella skulder
5 873
4 783
Kortfristiga skulder nyttjanderättstillgångar
99
96
19 677
17 825
Finansiella instrument värderade till verkligt värde
mnkr
2024
2023
Tillgångar värderade till verkligt värde
Finansiella placeringar
22 014
20 303
Aktier i noterade bolag
913
22 927
21 284
Av ovan redovisat är 21 523 mnkr (20 184) redovisat enligt nivå 1 medan
1 404 mnkr (1 100) är hänförbart till nivå 3. Värdet på tillgångar värderade
enligt nivå 3 har förändrats med 304 mnkr (5) och är i sin helhet hänförbar
till orealiserad värdeförändring och har redovisats i övrigt totalresultat.
Derivat redovisade enligt nivå 2 uppgår på tillgångssidan till 427 mnkr
(941) och på skuldsidan till 639 mnkr (606).
NOT 23 – VARULAGER
mnkr
2024
2023
Aktier i noterade bolag
Avverkningsrätter
1 298
Elcertifikat och utsläppsrätter
27
Färdiga varor och produkter i arbete
2 625
2 296
Råvaror och förnödenheter
1 198
1 119
Timmer och massaved
NK Retail
6 872
6 074
Värdeförändring avseende aktier i noterade bolag redovisas i årets resultat,
enligt IFRS 9, till aktuell börskurs. Under året har nedskrivningar och åter
-
läggning av tidigare nedskrivningar av färdigvarulager påverkat resultatet
med 6 mnkr (-5) och nedskrivningar av övriga lager med -3 mnkr (-4).
NOT 22 – OMSÄTTNINGSFASTIGHETER
Omsättningsfastigheter (exploateringsfastigheter) innehas med avsikt att
utveckla dessa till byggbar mark alternativt försäljning av projekt. De vär
-
deras enligt lägsta värdets princip per fastighet eller per värderingsenhet.
Erforder lig nedskrivning och återföring av tidigare nedskrivningar redovisas
bland rörelsens kostnader.
mnkr
2024
2023
Vid årets början
156
Årets anskaffningar
43
64
Avyttringar och utrangeringar
-23
-29
190
Ackumulerade nedskrivningar ingår med 1 mnkr (1).
Bedömt verkligt värde enligt intern värdering uppgår till 586 mnkr (589).
NOT 24 – RÖRELSEFORDRINGAR
mnkr
2024
2023
Hyres- och kundfordringar
1
2 874
2 740
Övriga rörelsefordringar
Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
440
Upplupna hyresintäkter
27
27
Derivat
384
Övriga fordringar
1 252
1 783
4 126
4 523
1)
Av kundfordringarna avser 55 mnkr (68) fordringar på intresseföretag.
Kundfordringar redovisas till det belopp som förväntas bli inbetalt utifrån en
individuell bedömning av respektive kund. Kundfordringar är främst mot
europeiska kunder. Kundfordringar i utländsk valuta har värderats till balans
-
dagskurs.Avsättning för förväntade kreditförluster i Holmen uppgick vid
årsskiftet till 30 mnkr (30) och kundfordringar förfallna till betalning mer än
30 dagar uppgick till 75 mnkr (56) . Marknadsvärden på derivat avser säk
-
ringar av framtida kassaflöden. Se även not 35.
NOT 25 – KASSAFLÖDESANALYS
Räntor, mnkr
2024
2023
Erhållna
77
75
Erlagda
-488
-469
-411
-393
Poster som inte ingår i kassaflödet, mnkr
2024
2023
Avskrivningar
1 456
1 417
Resultat från andelar i intresseföretag
-2 322
-5 235
Värdeförändring förvaltningsfastigheter
5 066
Värdeförändring derivat
21
66
Värdeförändringar biologiska tillgångar
-907
-562
Övrigt
1
1
-378
-1 098
1)
Består främst av valutaeffekter och marknadsomvärderingar av finansiella
instrument samt resultat vid försäljning av anläggnings- och omsättningstill-
gångar.
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOTER  KONCERNEN
79
NOT 25 – forts.
Valuta- och
Kassa- marknads-
mnkr
2023
flöde
omvärdering
Nya avtal
2024
Certifikatslån
1 600
-1 000
Obligationslån
13 900
2 600
16 500
Banklån
3 200
-700
2 500
Skulder nyttjande-
rättstillgångar
951
-130
17
105
943
Övriga finansiella
skulder
58
52
323
Pensions-
åtaganden
3
19
165
20 007
88
21 032
Rörelse-
Valuta- och förvärv
Kassa- marknads- och nya
mnkr
2022
flöde omvärdering
avtal
2023
Certifikatslån
1 000
1 600
Obligationslån
16 800
-2 900
13 900
Banklån
2 500
700
3 200
Skulder nyttjande-
rättstillgångar
937
-122
23
114
951
Övriga finansiella
skulder
-55
Pension s-
åtaganden
6
-8
21 143
-1 372
122
20 007
Skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
mnkr
2023
Upptagna lån
Amortering
2024
Certifikatslån
1 600
2 000
-3 000
Obligationslån
13 900
5 600
-3 000
16 500
Banklån
3 200
-700
2 500
18 700
7 600
-6 700
19 600
mnkr
2022
Upptagna lån
Amortering
2023
Certifikatslån
4 600
-3 600
1 600
Obligationslån
16 800
2 100
-5 000
13 900
Banklån
2 500
2 200
-1 500
3 200
19 900
8 900
-10 100
18 700
NOT 26 – EGET KAPITAL
Aktiekapital
Antal
Kvotvärde
mnkr
2024-12-31
Serie A
96 000 000
10 kr
Serie B
152 000 000
10 kr
1 520
248 000 000
2 480
2023-12-31
Serie A
96 000 000
10 kr
Serie B
152 000 000
10 kr
1 520
248 000 000
2 480
Bolagets aktiekapital utgörs av aktier utgivna i två serier, serie A med 10
röster per aktie och serie B med 1 röst per aktie. B-aktierna är noterade på
Nasdaq Stockholm, Large Cap. Aktieägare har rätt att begära omvandling
av A-aktier till B-aktier. Under året har ingen sådan omvandling skett.
Eget kapital
Koncernens eget kapital består av aktiekapital, reserver och balanserade
vinstmedel inklusive årets resultat. Balanserade vinstmedel utgörs av före-
gående års balanserade vinstmedel och resultat efter avdrag för under året
lämnad vinstutdelning.
NOT 27 – RESERVER
mnkr
2024
2023
Säkringsreserv
Ingående reserv
-102
1 015
Årets kassaflödessäkringar
-193
-1 407
Skatt hänförlig till årets säkringar
41
290
-254
-102
Omräkningsreserv
Ingående reserv
573
Årets omräkningsdifferenser
220
Skatt hänförlig till årets omräkning
30
-5
685
Verkligtvärdereserv
Ingående reserv
7 936
5 991
Värdeförändring redovisad
i övrigt totalresultat
669
2 375
Skatt hänförlig till årets värdeförändring
-430
8 874
7 936
Omvärderingsreserv
Ingående reserv
6 721
5 779
Värdeförändring redovisad
i övrigt totalresultat
1 187
Skatt hänförlig till årets värdeförändring
-32
-245
6 844
6 721
Summa reserver, mnkr
Ingående reserv
15 240
13 358
Årets förändring av
Säkringsreserv
-152
-1 117
Omräkningsreserv
Verkligtvärdereserv
1 945
Omvärderingsreserv
16 398
15 240
Säkringsreserv innefattar den effektiva andelen av den ackumulerade
netto förändringen av verkligt värde på ett kassaflödessäkringsinstrument
hän förbart till underliggande transaktioner som ännu inte har inträffat. I
denna post ingår även valutasäkringsresultat som redovisats direkt mot
eget kapital med netto 5 mnkr.
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår
vid omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter som har
upprättats i en annan valuta än svenska kronor. Vidare består reserven av
valutakursdifferenser som uppstår vid omvärdering av skulder och derivat
som upptagits som säkringsinstrument av en nettoinvestering i en utländsk
verksamhet.
Verkligtvärdereserv innefattar den ackumulerade nettoförändringen av
verkligt värde på finansiella tillgångar redovisade till verkligt värde via övrigt
totalresultat.
Omvärderingsreserv innefattar värdeförändringar hänförliga till skogs
-
mark.
KONCERNEN  NOTER
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
80
NOT 28 – INNEHAV UTAN BESTÄMMANDE INFLYTANDE
Innehav utan bestämmande inflytande uppkommer vid förekomsten av ej
helägda dotterbolag. I L E Lundbergföretagens koncern består detta huvud-
sakligen av icke ägd del av Holmen AB (publ) och Hufvudstaden AB (publ).
Kapital hänförbart till innehav utan bestämmande inflytande
mnkr
2024
2023
Ingående balans
52 773
54 120
Årets resultat
2 081
1 423
Övrigt totalresultat
Reserver
-14
Aktuariell omvärdering pensionsskuld
-2
-3
Utdelning
-1 484
-1 997
Aktieåterköp Holmen
-427
-739
Aktiesparprogram Holmen
7
9
Valutasäkring direkt i eget kapital
Förändringar i koncernens sammansättning
-14
-26
Utgående balans
52 972
52 773
NOT 29 – PENSIONSÅTAGANDEN
För beskrivning av pensionsåtaganden i koncernen se redovisningsprinci-
per, not 1. Pensionsåtaganden uppgår till totalt 165 mnkr (143), varav Lund-
bergs 130 mnkr (105), Holmen 9 mnkr (9) och Hufvudstaden 26 mnkr (29).
Nedan ges information avseende de planer som redovisas som förmåns-
bestämda enligt IAS 19.
Lundbergs
Förmånsbestämda tjänstepensionslösningar finns enligt FPG/PRI. I sam
-
manställningen nedan specificeras förändringen av den förmåns bestämda
förpliktelsen.
mnkr
2024
2023
Förpliktelse per den 1 januari
105
107
Förmåner intjänade under perioden
2
2
Ränta
4
4
Aktuariell vinst/förlust
-1
Utbetalda pensioner
-4
-4
Särskild löneskatt
4
-2
Förpliktelse den 31 december
130
105
Varav kreditförsäkrat via FPG
100
93
Under året har pensionskostnader avseende förmånsbestämda planer om
2 mnkr (2) redovisats i resultatet. Räntekostnader på pensionsskulden
uppgick under året till 4 mnkr (4). Årets aktuariella omvärdering uppgick till
20 mnkr (-1) och har redovisats i övrigt totalresultat. Den aktuariella förlusten
om 20 mnkr består av förlust på grund av erfarenhetsbaserade justeringar
1 mnkr och förlust avseende effekter av förändrade finansiella antaganden
18 mnkr. Durationen på förpliktelsen uppgår till 17 år (16).
Väsentliga aktuariella antaganden
2024
2023
Diskonteringsränta, %
3,0
3,9
Framtida löneökningar, %
2,8
2,6
Framtida inflation, %
1,8
1,6
Förväntad livslängd efter 65 års ålder män/
kvinnor – pensionerade medlemmar
22/24
22/24
Livslängdstabell
DUS23
DUS23
I följande tabell presenteras möjliga förändringar av aktuariella antagan-
den per bokslutstidpunkten, övriga antaganden oförändrade, och hur dessa
skulle påverka den förmånsbestämda förpliktelsen (- minskar skulden,
+ ökar skulden).
Känslighetsanalys, mnkr
2024
2023
Diskonteringsränta (+0,5%)
-9
-7
Framtida löneökningar (+0,5%)
3
2
Framtida inflation (+0,5%)
9
7
Mortalitet (+1 år i förväntad livslängd)
5
4
Under 2025 förväntas avgifter till de förmånsbestämda planerna uppgå till
5 mnkr.
Planer som omfattar flera arbetsgivare
Familjepension tryggas genom försäkring i Alecta. Kostnaden uppgick till
5 mnkr (4) och ingår i rörelseresultatet. Pension för de tjänstemän som valt
möjligheten till alternativ ITP samt tjänstepension för arbetare är avgiftsbe
-
stämd. Kostnaden uppgick till 0 mnkr respektive 1 mnkr och ingår i rörelse-
resultatet.
Holmen
Åtagandena från pensionsplanerna i England ligger i så kallade trusts.
Trusterna har under 2022 ingått avtal med ett livförsäkringsbolag som, mot
en engångsinbetalning, kommer ersätta trusterna för deras samtliga fram
-
tida pensionsutbetalningar och därmed stå risken för förändringar i fram-
tida pensionsbetalningar till följd av förändringar i inflation, mortalitet med
mera. Förmånsbestämda åtaganden utöver ITP-planen för koncernled
-
ningen i Sverige tryggas via stiftelse. I sammanställningen nedan specifice-
ras förändringen av den förmånsbestämda förpliktelsen samt förändringen
av förvaltningstillgångarna. Drygt 90 procent av åtagandena avser pensions-
planerna i England.
mnkr
2024
2023
Förpliktelse
Förpliktelse den 1 januari
1 581
1 471
Kostnad för tjänstgöring aktuell period
6
5
Särskild löneskatt
-0
3
Räntekostnader
Aktuariella vinster och förluster
-128
112
Utbetalda pensioner
-105
-100
Valutakursdifferenser
114
Förpliktelse den 31 december
1 539
1 581
Förvaltningstillgångar
Tillgångarnas verkliga värde
den 1 januari
1 809
1 753
Redovisade ränteintäkter
Avkastning exklusive ränteintäkter
-134
Administrationskostnader
-15
-10
In- och utbetalningar från arbetsgivaren
6
Utbetalda pensioner
-105
-100
Valutakursdifferenser
133
Tillgångarnas verkliga värde
den 31 december
1 782
1 809
Effekt av tillgångstak
-252
-237
Pensionsåtaganden, netto
9
9
Av de totala förpliktelserna avser 9 mnkr (9) sådana som ej är fonderade
medan resten är helt eller delvis fonderade förpliktelser. Den viktade
genomsnittliga durationen uppgår till 10 år.
Förvaltningstillgångarna fördelar sig enligt nedan. I förvaltningstillgång
-
arna ingår inga finansiella instrument utgivna av bolag inom Holmen och
inga tillgångar som används av Holmen.
Förvaltningstillgångar, mnkr
2024
2023
Aktier
Obligationer och bankkontosaldon
420
406
Fordran livförsäkringsbolag
1 282
1 323
1 782
1 809
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KONCERNEN  NOTER
81
NOT 29 – forts.
NOT 30 – AVSÄTTNINGAR
En avsättning skiljer sig från andra skulder genom att det råder ovisshet
om betalningstidpunkt eller beloppets storlek för att reglera avsättningen.
En avsättning redovisas när en befintlig legal eller informell förpliktelse upp
-
står som en följd av en inträffad händelse och det är troligt att ett utflöde av
ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt en
till förlitlig uppskattning av beloppet kan göras.
Avsättningar görs med det belopp som är den bästa uppskattningen
av det som krävs för att reglera den befintliga förpliktelsen på balansdagen.
En avsättning för omstrukturering redovisas när en utförlig och formell
omstruktureringsplan fastställts och omstruktureringen antingen har
börjats eller blivit offentligt tillkännagiven.
Avsättningar görs för miljöinsatser som sammanhänger med tidigare
verksamhet när föroreningar uppkommer eller upptäcks och det är troligt
att betalningsansvar uppkommer och beloppet kan uppskattas med till-
förlitlighet.
mnkr
2024
2023
Vid årets början
466
456
Avsättningar under året
Ianspråktaget under året
-46
-27
Outnyttjat som återförts under året
-1
-5
Omklassificering
Omräkningsdifferenser
0
451
466
Lång del
406
435
Kort del
451
466
Avsättningar avser framförallt osäkerheter förknippade med för pliktelser för
återställande av miljö vid nedlagda fabriksplatser. 85 mnkr av dessa avsätt
-
ningar för väntas regleras inom en period av tre år, medan resten förväntas
regleras under en längre tidshorisont .
NOT 31 – RÖRELSESKULDER
mnkr
2024
2023
Leverantörsskulder
1
4 119
3 762
Övriga rörelseskulder
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
Hyresintäkter
557
545
Övrigt
1 226
1 198
Övriga kortfristiga skulder
Skulder till intresseföretag
4
Derivat
2
570
561
Momsavräkning
Övrigt
444
378
2 870
2 721
6 989
6 484
1)
Av leverantörsskulderna utgör ingen del skulder till intresseföretag.
2)
Marknadsvärden på derivat avser säkringar av framtida kassaflöden.
Under året har pensionskostnader avseende förmånsbestämda planer om
6 mnkr (5) redovisats som personalkostnad. Räntekostnader på pensions-
skulden uppgick under året till 70 mnkr (71) och förväntade ränteintäkter på
förvaltningstillgångarna uppgick till 82 mnkr (85). Nettot av dessa har redo-
visats i finansnettot som räntekostnad.
Kostnad redovisad i övrigt
totalresultat, mnkr
2024
2023
Avkastning på förvaltningstillgångar
exklusive ränteintäkt
-134
Aktuariella vinster och förluster
från ändringar i demografiska
antaganden
-42
Aktuariella vinster och förluster från
ändringar i finansiella antaganden
131
-51
Aktuariella vinster och förluster från
erfarenhetsbaserade justeringar
-23
-19
Särskild löneskatt
-2
0
Effekt av tillgångstak
4
-5
-6
England
Väsentliga aktuariella antaganden
(viktade genomsnitt)
2024
2023
Diskonteringsränta, %
5,5
4,6
Framtida inflation, %
2,7
2,7
Förväntad livslängd efter 65 års ålder
män/kvinnor, år
21/24
21/24
Livslängdstabell
SAPS S3PA
SAPS S3PA
Sverige
Väsentliga aktuariella antaganden
2024
2023
Diskonteringsränta, %
3,3
3,3
Framtida löneökningar, %
3,0
3,0
Framtida inflation, %
2,0
2,0
Förväntad livslängd efter 65 års ålder
män/kvinnor, år
22/24
22/24
Livslängdstabell
DUS23
DUS23
Nedanstående tabell visar hur förpliktelsen skulle påverkas vid en förändring
av väsentliga aktuariella antaganden (- minskar skulden, + ökar skulden).
Känslighetsanalys, mnkr
2024
2023
Diskonteringsränta (+0,5%)
-69
-79
Framtida löneökningar (+0,5%)
1
1
Framtida inflation (+0,5%)
Mortalitet (+1 år i förväntad livslängd)
Under 2025 förväntas Holmens inbetalningar till de fonderade förmåns-
bestämda planerna uppgå till 0 mnkr.
Planer som omfattar flera arbetsgivare
Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alectas ITP 2-plan
uppgår till 26 mnkr (23) och ingår i rörelseresultatet. Alectas överskott kan
fördelas till försäkringstagarna och/eller de försäkrade. Vid utgången av 2024
uppgick Alectas preliminära kollektiva konsolideringsnivå till 162 procent
(157) och Alecta har fattat beslut att införa premiereduktion för 2025. Avgifter
till Alecta år 2025 förväntas uppgå till 22 mnkr med hänsyn tagen till premie
-
reduktionen.
Hufvudstaden
Avsättning har gjorts för pensionsskuld motsvarande kapitalförsäkring för
VD, vice VD och tidigare VD med 26 mnkr (29) .
KONCERNEN  NOTER
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
82
NOT 32 – NÄRSTÅENDE
Intresseföretag
Nyckelpersoner
i ledande
ställning
mnkr
2024
2023
2024
2023
Försäljning till närstående
565
704
Inköp från närstående
Erlagd ränta till närstående
2
2
Fordran på närstående per 31 dec
Skuld till närstående per 31 dec
4
Transaktioner med närstående är prissatta på marknadsmässiga villkor.
Ägarandel i intresseföretag som producerar vatten- och vindkraft ger
Holmen rätt att köpa producerad elkraft till självkostnad i förhållande till
ägarandel, vilket innebär att endast ett begränsat resultat uppstår i intresse-
företagen. Inköpt elkraft säljs externt till marknadspris.
Lundbergs utfärdade 2021 sammanlagt 75 000 optioner till ledande
befattningshavare i Industrivärden mot marknadsmässigt vederlag. Erlagd
premie uppgick till 26,70 kr per option. Varje option medför rätt att under
perioden 18 februari 2025 till 18 februari 2026 förvärva en aktie av serie C i
Industrivärden för 333,00 kr. Redovisad skuld (verkligt värde värderad) per
den 31 december 2024 uppgår till 3,3 mnkr.
Lundbergs utfärdade 2021 sammanlagt 300 000 optioner till ledande
befattningshavare i Indutrade mot marknadsmässigt vederlag. Erlagd pre
-
mie uppgick till 22,60 kr per option. Varje option medför rätt att under perio-
den 26 maj 2025 till 26 maj 2026 förvärva en aktie i Indutrade AB för 281,00 kr.
Redovisad skuld (verkligt värde värderad) per den 31 december 2024 uppgår
till 9,3 mnkr .
Nyckelpersoner i ledande ställning
Fredrik Lundberg som är VD och styrelseledamot i moderbolaget har under
året erhållit 1,5 mnkr (1,5) i lön samt i egenskap av styrelseordförande i
dotterföretagen Holmen och Hufvudstaden styrelsearvoden på samman-
lagt 1,4 mnkr (1,4). Ingen rörlig eller annan typ av ersättning har erhållits.
Per den 31 december 2024 äger Fredrik Lundberg med maka direkt och
indirekt via det helägda bolaget Förvaltnings AB Lunden (inklusive dotter-
bolag) 70,60 procent (70,60) av rösterna och 40,76 procent (40,76) av kapita
-
let i L E Lundbergföretagen AB. Lundbergs förvaltar Förvaltnings AB
Lundens fastigheter enligt upprättat förvaltningsavtal.
Louise Lindh (inkl. familj) och Katarina Martinson (inkl. familj) äger
vardera 11,39 procent (11,39) av rösterna och 14,79 procent (14,79) av kapitalet
i L E Lundbergföretagen AB.
De sammanlagda ersättningarna till respektive styrelsemedlem framgår
av not 5.
NOT 33 – STÄLLDA SÄKERHETER OCH
EVENTUALFÖRPLIKTELSER
mnkr
2024
2023
Ställda säkerheter
Fastighetsinteckningar
3 001
3 001
Övriga åtaganden
3 021
3 023
Eventualförpliktelser
Övriga eventualförpliktelser
141
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande som
härrör från inträffade händelser och vars förekomst bekräftas endast av en
eller flera osäkra framtida händelser eller när det finns ett åtagande som
inte redo visas som en skuld eller avsättning på grund av att det inte är troligt
att ett utflöde av resurser kommer att krävas.
Övriga eventualförpliktelser består till övervägande del av garantiåtagan
-
den för tredje part. Holmen har miljö relaterade eventualförpliktelser som
idag inte kan kvantifieras men som i framtiden kan komma att innebära
kostnader. Enligt svensk lag har Holmen strikt obegränsat ansvar för skador
mot tredje man till följd av dammhaverier. Holmen har en ansvarsförsäkring
för denna typ av skador .
NOT 34 – VÄSENTLIGA BEDÖMNINGAR
OCH UPPSKATTNINGAR
Upprättande av finansiella rapporter kräver att företagsledningen gör
be dömningar och uppskattningar som påverkar de redovisade beloppen.
De bedömningar och uppskattningar som enligt företagsledningen är
väsentliga för redovisade belopp i årsredovisningen och där det finns en
betydande risk att framtida händelser och ny information kan förändra
dessa bedömningar och uppskattningar inkluderar främst:
Biologiska tillgångar och skogsmark Värderingen utifrån transaktioner
med skogsfastigheter baseras på detaljerade uppgifter om transaktioner
samt prisstatistik publicerad av marknadsaktörer. För att få en tillräcklig stor
population används tre års samlade transaktioner. I värderingen tas hänsyn
till var i landet skogsmarken är belägen samt skillnader i skogens beskaf
-
fenhet avseende virkesförråd och bonitet. Värderingen är framförallt bero-
ende av prisstatisk och transaktionsdata insamlad från externa parter och
hur stort virkesförrådet beräknas uppgå till. Värdet av rotstående träd fast
-
ställs genom att beräkna nuvärdet av förväntade framtida kassaflöden uti-
från uppskattningar om framtida skördevolym, pris- och kostnadsutveckling
samt diskonteringsränta. Miljö- och klimatfaktorer tas hänsyn till både vid
upprättande av skötselprogram för skogen och framtagande av skördepla
-
nen vilket ligger till grund för prognosen om framtida skördevolym. En upp-
skjuten skatteskuld finns redo visad för skogstillgångar. För ytterligare infor-
mation se not 13 och not 16.
Förvaltningsfastigheter Vid bokslutet värderas fastigheterna till verkligt
värde. I denna värdering görs uppskattningar om framtida hyresnivåer,
vakansgrader och fastighetskostnader. I beräkningsmodellen görs också en
bedömning av varje enskild fastighets direktavkastningskrav. Värdet på en
fastighet kan dock med säkerhet endast fastställas när likviden har erhållits
efter en försäljning. I not 17 redogörs mer ingående för värderingsprocessen.
Nedskrivningsprövning Nedskrivningsprövning av anläggningstillgångar
och goodwill görs årligen. Beräkningarna baseras på gällande marknads-
förutsättningar. Förändringar av förutsättningarna kan komma att påverka
det beräknade återvinningsvärdet vid kommande nedskrivningsprövningar.
Pensionsåtaganden Värdet av pensionsförpliktelser beräknas utifrån
an taganden om diskonteringsränta, inflation, framtida löneökningar och
demografiska faktorer. Antagandena uppdateras normalt årsvis vilket påver
-
kar total resul tatet och den redovisade pensionsavsättningen. Se även not 29.
Avsättningar Förpliktelser som kan medföra kostnader utvärderas löpande
för att bedöma avsättningsbehovet. Osäkerhet i bedömning avser främst
tidpunkt och storlek på den framtida kostnaden. I koncernen finns avsätt
-
ningar främst för osäkerhet kopplad till förpliktelser att återställa miljö.
Skatt Skatteverket har nekat Holmen avdrag för skattemässiga underskott i
spanska dotterbolag som likviderats. Holmen har överklagat beslutet. Avdra
-
gen motsvarar 386 mnkr i skatt men någon skattefordran har inte redovisats.
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KONCERNEN  NOTER
83
NOT 35 – FINANSIELLA RISKER
Lundbergkoncernens riskhantering beslutas av respektive styrelse i
Lundbergs, Holmen och Hufvudstaden. Riskhanteringen bedrivs enligt
den finanspolicy som styrelsen i respektive bolag har fastställt och har det
gemensamt att de syftar till en låg risknivå. Hos samtliga tre bolag är risk
-
hanteringen centraliserad till en särskild avdelning. De risker som primärt
hanteras är ränte- och refinansieringsrisk kopplad till finansieringen. Hos
Holmen hanteras även valuta- och råvarurisker härrörande från rörelsen
(transaktionsexponeringar), finansiering och nettoinvesteringar i utlands
-
verksamhet. I koncernen sker upplåning i utländsk valuta endast i Holmen.
Förfallostruktur avseende finansiella skulder och odiskonterade belopp
framgår nedan.
Finansiella skulder
1
, 31 december 2024
Förfalloår
mnkr
Andel, %
2025
5 966
2026
3 979
2027
3 545
2028
2 570
2029-
4 808
20 868
100
1)
Exklusive pensionsåtaganden om 165 mnkr.
Förfallostruktur avseende odiskonterade belopp framgår av nedan.
mnkr
2025
2026
2027
2028
2029–
Finansiella skulder
Derivat
-13
Derivat hänförliga till rörelsekapital
404
138
Leverantörsskulder
4 119
Skulder nyttjanderättstillgångar
110
723
Övriga finansiella skulder
6 219
4 313
3 848
2 749
4 235
Finansiella tillgångar
Derivat
-3
4
-1
Derivat hänförliga till rörelsekapital
276
109
Kundfordringar
2 874
Övriga finansiella tillgångar
1 278
5
5
5
LUNDBERGS
Lundbergs strategi är att skapa en långsiktig värdetillväxt med bibehållen
finansiell balans. Den finansiella risken begränsas genom en låg skuldsätt-
ningsgrad samt god likvid beredskap. Eftersom verksamheten i Lundbergs
till en betydande del består av aktieförvaltning ställs höga krav på en stark
finansiell ställning. Den starka finansiella ställningen bekräftas av att kredit-
rating institutet Standard & Poor’s för Lundbergs har fastställt en rating på
lång sikt till A+/stable outlook och på kort sikt till A-1 respektive K-1. Den höga
ratingen möjliggör billigare finansiering och effektivare tillgång till penning-
och obligationsmarknaden .
Finansieringsrisk
Finansieringsrisk är risken för att vid en given tidpunkt inte kunna erhålla
nödvändig finansiering för verksamheten.
Lundbergs räntebärande nettoskuld uppgick den 31 december 2024 till
6 116 mnkr (6 159), fördelat på räntebärande skulder och räntebärande
pensionsåtaganden 6 681 mnkr (6 604) och räntebärande tillgångar
565 mnkr (445). Den genomsnittliga kapitalbindningstiden var 32 måna-
der (36). Förfallostrukturen på finansiella skulder framgår av tabellen nedan.
Utöver upptagna krediter om 6,4 mdkr fanns avtalade långfristiga lånelöften
om sammanlagt 3,0 mdkr samt kortfristiga kreditlöften på 100 mnkr med
förfall inom 12 månader. Lundbergs har derivatinstrument som redovisas i
kategorin finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via
resultatet. Säkringsredovisning tillämpas ej. Lundbergs har en avtalad
emissionsram avseende företagscertifikat som uppgår till nominellt högst
3,0 mdkr varav 500 mnkr var upptaget per den 31 december 2024.
Lundbergs har även ett svenskt så kallat Medium Term Note-program
med ett rambelopp om 10,0 mdkr vilket ger möjlighet att ge ut obligationer
i SEK eller EUR till främst svenska placerare. Per den 31 december 2024 var
4,9 mdkr utnyttjat.
Bolaget har betryggande marginaler till kreditgivarnas restriktioner
(covenants) avseende låneavtalen .
Finansiella skulder
1
, 31 december 2024
Genomsnittlig
Förfalloår
mnkr
Andel, %
effektiv ränta, %
2025
2 101
1,4
2026
902
0,8
2027
1 001
2,6
2028
1 541
4,7
2029–
1 006
3,1
6 551
100
2,5
1)
Exklusive pensionsåtaganden om 130 mnkr.
Förfallostruktur avseende odiskonterade belopp framgår nedan.
mnkr
2025
2026
2027
2028
2029–
Finansiella skulder
Derivat
-6
-13
3
Leverantörsskulder
Skulder nyttjanderättstillgångar
2
1
0
3
Övriga finansiella skulder
2 252
1 034
1 127
1 601
1 031
Finansiella tillgångar
Kundfordringar 18
Övriga finansiella tillgångar
565
Ränterisk
Ränterisk är risken för att finansieringskostnaden påverkas av förändring i
marknadsräntan. Lundbergs har låg skuldsättning och således även
be gränsad ränterisk. Den genomsnittliga räntebindningstiden var 32 må-
nader (31) per den 31 december 2024. Beräknat utifrån räntebindning och
netto skuld vid årsskiftet skulle en procentenhets förändring av marknads
-
räntan påverka 2025 års finansnetto med cirka 4 mnkr. På längre sikt slår
ränteförändringen igenom på hela nettoskulden.
Kreditrisk
Lundbergs har en begränsad exponering för kreditrisker. I huvudsak hän
-
förs dessa risker till utestående kund-/hyresfordringar. Riskerna begrän-
sas genom ett medvetet urval av kunder med god betalningsförmåga och
förskotts fakturering av hyror. Exponering mot enskilda kunder/hyresgäster
är begränsad och de tio största kunderna/hyresgästerna utgör samman
-
lagt 13 procent av fastighetsförvaltningens omsättning. Kreditrisken begrän-
sas även genom att finansiella tillgångar enbart utgörs av instrument med
hög kreditvärdighet. Totala kund-/hyresfordringar uppgår vid årsskiftet till
26 mnkr (25), varav 13 mnkr (15) med förfall över 60 dagar. Lundbergs deri
-
vat omfattas av bind ande ramavtal om kvittning vilket innebär att koncer-
nen har rätt att kvitta fordringar och skulder när en kredit händelse inträffat
mot samma motpart. Kvittning av tillgångar och skulder tillämpas ej i redo-
visningen .
Aktierisk
Aktierisk omfattar aktiekursrisk och likviditetsrisk. Med aktiekursrisk avses
risken för värdenedgång på grund av förändringar i kurser på aktiemarkna
-
den. Lundbergs har som strategi att inneha större aktieinnehav i ett begrän-
sat antal bolag. Aktiekursrisken begränsas genom att Lundbergs som aktiv
och långsiktig ägare påverkar bolagens strategier och beslut. En förändring
av aktiekursen med en procentenhet skulle påverka aktieportföljens värde
med 220 mnkr. Likviditetsrisk kan uppkomma om en aktie till exempel är
svår att avyttra. Lundbergs portfölj innehåller börsnoterade aktier med god
likviditet varför likviditetsrisken är begränsad. Aktieportföljen framgår av not
20 och uppgår till totalt 22 014 mnkr.
HOLMEN
Den finansiella ställningen ska vara stark för att ha handlingsfrihet att fatta
långsiktiga affärsmässiga beslut. Den finansiella nettoskulden ska inte över
-
stiga 25 procent av eget kapital .
Valutarisk
Förändringar i valutakurser påverkar Holmens resultat. Risken vid trans-
aktions exponering beror på att en väsentlig del av försäljningsintäkterna är i
andra valutor än kostnaderna. Risken vid omräkningsexponering härrör från
omräkningen av de utländska dotterbolagens tillgångar och skulder och
resultat till svenska kronor .
KONCERNEN  NOTER
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
84
För att minska resultatpåverkan av förändrade valutakurser säkras netto-
flödet med valutaterminer. Nettoflödet i euro, dollar och pund för de när
-
maste fyra månaderna säkras alltid. Det motsvarar normalt kundfordringar
och utestående order. Styrelsen kan besluta att säkra flöden för en längre
period om det bedöms lämpligt med hänsyn till produkternas lönsamhet,
konkurrenskraft och valutasituationen.
Valutaexponering som uppstår när investeringar betalas i utländsk
valuta separeras från övrig transaktionsexponering. Normalt säkras 90-100
procent av valutaexponeringen för större investeringar. Förväntade flöden i
EUR/SEK är säkrade för drygt två år till i genomsnitt 11,40. För övriga valutor
är 4-5 månaders flöden säkrade. Säkring av exponering i pund uppgick vid
årsskiftet till 130 miljoner GBP. Nettotillgångar i övriga valutor är begränsade
och säkras normalt inte.
NOT 35 – forts.
Finansiella skulder
1
, 31 december 2024
Förfalloår
mnkr
Andel, %
2025
1 040
2026
570
2027
539
2028
524
2029-
980
3 654
100
1)
Exklusive pensionsåtaganden om 9 mnkr.
Förfallostruktur avseende odiskonterade belopp framgår nedan.
mnkr
2025
2026
2027
2028
2029–
Finansiella skulder
Derivat 26
Derivat hänförliga till rörelse kapital
404
138
Leverantörsskulder
3 808
Skulder nyttjanderättstillgångar
9
Övriga finansiella skulder
1 028
589
562
551
1 028
Finansiella tillgångar
Derivat
-3
4
-1
Derivat hänförliga till rörelse kapital
274
109
Kundfordringar
2 823
Övriga finansiella tillgångar
240
5
5
5
5
Ränterisk
Räntebindningen på Holmens finansiella nettoskuld varierar över tid och
beslutas av styrelsen. För att begränsa effekterna av en ränteuppgång kan
räntan på lån bindas eller ränteswapsavtal ingås utan att räntan på underlig
-
gande lån förändras. Den genomsnittliga upplåningsräntan uppgick under
2024 till 3,2 procent. Tabellen nedan visar Holmens räntebindning fördelat per
valuta.
Räntebindningsstruktur, 31 december 2024
Pensions-
Nyttjan
-
åtagan
-
derätts-
mnkr
–1 år
1–3 år
3–5 år
>5 år
den
avtal
Summa
SEK
-785
1 000
1 500
175
1 890
EUR
-189
9
-138
GBP
1 792
4
1 796
Övriga valutor
-156
5
-151
662
1 000
1 500
9
225
3 397
En procentenhets ökning av den genomsnittliga marknadsräntan från
nivån vid årsskiftet skulle påverka resultatet 2025 negativt med cirka 1 mnkr.
Marknadsvärdet för de derivat som används för att styra räntebindningen
uppgick den 31 december 2024 till 38 mnkr (45) vilket har redovisats i övrigt
totalresultat då säkringsredovisning tillämpas. Detta värde förväntas redo visas
i resultaträkningen under 2025 och senare .
Prisrisk
Virke, el och kemikalier är de mest väsentliga insatsvarorna och prisförändringar
påverkar lönsamheten. Holmens kostnader är beroende av prisutvecklingen på
insatsvaror samt hur väl effektiviteten i produktion och administration utveck
-
las. Det finns en risk att Holmens kostnader ökar vid råvarubrist eller förhöjd
prisbild på insatsvaror.
Hälften av Holmens virkesbehov täcks av skörd i egna skogar medan åter
-
stoden huvudsakligen köps från privata skogsägare. Genom den integrerade
produktionsprocessen är koncernen i stort i balans på massa. Kartongverk
-
samheten tillverkar nästan all el som behövs vid de egna bruken medan till-
verkningen av papper försörjs av externa el-inköp. Prisrisken för denna kon-
sumtion hanteras genom fysiska fastprisavtal och finansiella säkringar. Sam-
tidigt säljer Holmen el från vatten- och vindkraft via elnätet. Behovet av vär-
meenergi är stor, men tillverkas lokalt på varje bruk genom återvinning och
produktion från restprodukter. Kemikalier är en betydande insatsvara, fram
-
förallt vid kartong tillverkning, men behovet reduceras då nyttjade kemikalier
återvinns vid bruken.
Resultatet av finansiella elsäkringar redovisas i resultaträkningen i takt
med att de förfaller och uppgick för 2024 till -223 mnkr (872). Marknadsvärdet
på utestående finansiella elsäkringar uppgick per den 31 december 2024 till
-66 mnkr (302). Förändringen i marknadsvärde redovisas i övrigt totalresultat
då säkringsredovisning tillämpas.
Säkring av exponeringen som uppstår när dotterbolagens tillgångar
och skulder omräknas till svenska kronor (så kallad equity-hedge) bedöms
från fall till fall och görs med utgångspunkt från Holmens värde av nettotill
-
gångarna. Anläggningstillgångar är i huvudsak svenska, med undantag av
kartong bruket i England som utgör två procent av tillgångarna. Säkring sker
med lån i utländsk valuta eller valutaterminer. Exponeringen som uppstår
då utländska dotterbolags resultat omräknas till svenska kronor säkras
normalt inte.
Resultatet från valutasäkringar redovisas i resultatet i takt med att den
säkrade posten redovisas och uppgick för 2024 till -347 mnkr (-477), reste
-
rande del redovisas i övrigt totalresultat då säkringsredovisning tillämpas.
Marknadsvärdet på utestående valutasäkringar uppgick per den 31 decem
-
ber 2024 till -61 mnkr (64).
Resultatet från säkring av utländska nettotillgångar uppgick till -127 mnkr
(-42) under 2024 och redovisas i övrigt totalresultat då säkringsredovisning
tillämpas. Omräkningen av utländska nettotillgångar påverkade koncernens
egna kapital med 181 mnkr (55). Marknadsvärdet av utestående säkringar av
nettotillgångar uppgick den 31 december 2024 till -15 mnkr (43) och avser
finansiella derivat.
Tabellen nedan visar hur stor effekt fem procents förändring av svenska
kronan skulle ha på Holmens resultat före skatt respektive eget kapital nästa
år med hänsyn tagen till säkringar. Den antagna förändringen är framräk
-
nad utifrån fem års genomsnittlig historisk volatilitet för respektive instru-
ment, vilket bedöms som en rimlig förändring även framåt. Den historiska
volatiliteten på växel kurserna är uträknad utifrån den genomsnittliga årliga
volatiliteten på KIX vilket är Riksbankens valutakursindex. Utan hänsyn tagen
till säkringar skulle fem procents förändring av kronan påverka resultatet
före skatt med 508 mnkr per år.
mnkr
Netto
SEK mot EUR 33
SEK mot USD
100
SEK mot GBP
SEK mot övriga valutor
Finansieringsrisk
Holmens strategi är att ha en stark finansiell ställning för att ha hand lings-
frihet att fatta långsiktiga affärsmässiga beslut. Målet är att den finansiella
nettoskulden inte ska överstiga 25 procent av eget kapital. Holmens finan
-
siering består normalt i huvudsak av obligationslån och företagscertifikat.
Risken att framtida kapitalanskaffning blir svår eller dyr reduceras genom
användande av långfristiga kontrakterade kreditlöften. Finansieringsplane
-
ringen hanteras genom prognoser över behovet för kommande år baserat
på koncernens budget och resultatprognoser som uppdateras regelbundet.
Finansiella skulder uppgick vid årsskiftet till 3 663 mnkr, varav 1 018 mnkr
förfaller under 2025. Finansiella tillgångar uppgick till 295 mnkr, varav
234 mnkr avser likvida medel och kortfristiga placeringar.
Holmen har ett outnyttjat kontrakterat kreditlöfte om 4 000 mnkr med
förfall 2027. Löftet innehåller en begränsning som medför att det inte kan
utnyttjas om netto skulden i förhållande till eget kapital överstiger 125 procent .
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
CNH/SEKEUR/GBPUSD/SEKGBP/SEKEUR/SEK
mnkr
Nettoflöde, 12 mån
Säkrad transaktionsexponering
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KONCERNEN  NOTER
85
NOT 35 – forts.
Kreditrisk
Finansiella transaktioner kan ge upphov till kreditrisker gentemot finansiella
motparter. För varje finansiell motpart fastställs en maximal kredit- och
settle mentrisk som följs upp löpande. Den 31 december 2024 fanns ute-
stående derivatkontrakt med ett nominellt belopp om 16 mdkr och ett
marknadsvärde om netto 200 mnkr. Beräkningen baseras på löptid och
historisk volatilitet för olika derivattyper.
Risken att Holmens kunder inte kommer att fullgöra sina betalnings-
förpliktelser begränsas genom kreditkontroll, interna kreditlimiter per kund
och genom försäkring av kundfordringar mot kreditförluster. Kredit limiter
följs upp löpande. Exponeringen mot enskilda kunder är begränsad.
Den 31 december 2024 uppgick Holmens kundfordringar till 2 823 mnkr,
(2 696) varav 39 procent (41) var försäkrade mot kreditförluster. Under året
har inga kreditförluster på kundfordringar påverkat resultatet (-2). Försälj
-
ningen till de fem största kunderna utgjorde under 2024 sammanlagt
13 procent av Holmens totala omsättning .
HUFVUDSTADEN
Hufvudstaden är främst exponerad för finansierings- och ränterisker. Huf
-
vudstaden strävar efter att ha en låneportfölj med spridda kreditförfall, som
möjliggör eventuella amorteringar. Upplåning sker både med kort och lång
ränte bindning. Ingen upplåning sker i utländsk valuta varför Hufvudsta
-
den har en begränsad exponering för valutakursrisk. NK Retail säkrar viss del
av inköp i utländsk valuta så att nettoexponeringen är låg. Upplåning sker
med både kort och lång räntebindning. Hufvudstadens finansfunktion är en
koncernfunktion med centralt ansvar för finansiering och likviditetsplane
-
ring. Arbetet styrs utifrån en av styrelsen beslutad finanspolicy, som syftar till
att säkerställa finansieringsbehov med grund i en riskbegränsad och kost
-
nadseffektiv finansiering. Inom finansfunktionen finns instruktioner, system
och arbetsfördelning för att uppnå en god intern kontroll och uppföljning
av verksamheten. Större finansierings lösningar och derivataffärer ska god
-
kännas av styrelsens ordförande och styrelsen informeras vid varje styrelse-
möte om finansiell utveckling och planering. Hufvud stadens målsättning
att arbeta strategiskt och strukturerat med likviditetsoptimering. Temporära
likviditetsöverskott ska primärt användas för att amortera be fintliga lån eller
placeras i instrument med hög likviditet och låg risk .
Finansieringsrisk
Finansieringsrisk utgörs av att svårigheter kan föreligga att erhålla finansie
-
ring för verksamheten vid en given tidpunkt. Hufvudstaden ska eftersträva
att arbeta med tre till fem kreditgivare och en låneportfölj med spridda för
-
fall. För att minimera kostnaden för Hufvudstadens upplåning och för att
säkerställa att finansiering kan erhållas, behöver bolaget ha lånelöften som
täcker behovet för omsättning av lån och investeringar. Därutöver finns ett
certifikatprogram och ett MTN-program. Rullande prognoser upprättas för
Hufvudstadens likviditet på basis av förväntade kassaflöden.
Hufvudstadens upplåning uppgick vid årsskiftet till 9 800 mnkr. Den
genomsnittliga räntebindningstiden var 2,2 år (1,2), den genomsnittliga kapi
-
talbindningstiden 2,2 år (2,2) och den genomsnittliga effektiva räntan 2,9
procent (3,2). Den räntebärande nettoskulden var 9 327 mnkr jämfört med
9 747 mnkr vid utgången av 2023. Hufvudstaden hade per den 31 december
2024 långfristiga lånelöften om 4,0 mdkr, varav 4,0 mdkr var outnyttjat. Där
-
utöver fanns certifikatprogram om 3,0 mdkr, varav 2,9 mdkr var outnyttjat
samt MTN-program om 12 mdkr, varav 3,8 mdkr var outnyttjat. Hufvudsta
-
dens allmänna finansiella villkor, covenanter, är likartade i de olika kreditav-
talen och anger, förutom börsnotering, en soliditet om minst 30%, en ränte-
täckningsgrad om minst 2,0 gånger samt en belåningsgrad på fastighets-
nivå som inte överskrider 50 procent. Bolaget har betryggande marginaler
till kreditgivarnas covenanter.
Finansiella skulder
1
, 31 december 2024
Förfalloår
mnkr
Andel, %
2025
2 824
2026
2 507
2027
2 006
2028
505
5
2029-
2 822
10 663
100
1)
Exklusive pensionsåtaganden om 26 mnkr .
Förfallostruktur avseende odiskonterade belopp framgår nedan.
mnkr
2025
2026
2027
2028
2029–
Finansiella skulder
Derivat, ränteswap 11
Leverantörsskulder
222
Skulder nyttjanderättstillgångar
8
7
6
5
711
Övriga finansiella skulder
2 939
2 690
2 159
597
2 176
Finansiella tillgångar
Derivat hänförliga till
rörelsekapital
2
Kundfordringar
Övriga finansiella tillgångar
473
Ränterisk
Ränterisk avser den resultateffekt som en bestående ränteförändring har
på Hufvudstadens resultat. Hufvudstadens finansieringskällor utgörs i
huvudsak av eget kapital samt upplåning.
Upplåningen, som är räntebärande, medför exponering för ränterisk.
Hufvudstadens finanspolicy anger ramarna för hur arbetet med hantering
av ränte risker ska bedrivas. Ett övergripande mål är att förfallostrukturen på
hyresavtalen ska beaktas vid bestämmande av räntebindningstid samt att
det finns en avvägning mellan bedömd löpande kostnad för upplåningen
och risken att få en signifikant negativ påverkan på resultatet vid en plötslig
större ränteförändring. Detta innebär att Hufvudstadens räntebindning för
nettoskulden i normalfallet ska vara 1-4 år. För att begränsa risken struktu
-
reras räntebindningen utifrån utvecklingen på den finansiella marknaden.
Upplåning sker både med kort ränte bindning, normalt 3-6 månader, och
lång räntebindning, normalt 5-7 år. För att uppnå önskad räntebindnings
-
struktur har Hufvudstaden ingått räntederivatavtal för att hantera expo-
nering mot fluktuationer i marknadsräntan. Underliggande krediter till ett
nominellt belopp om 1 000 är säkrade via räntederivat med förfallotidpunkt
2029. Därutöver löper 6 100 mnkr av total upplåning med fast ränta. En för
-
ändring av marknadsräntan med 1 procentenhet samt antagande om oför-
ändrad lånevolym och räntebindningstid skulle öka Hufvudstadens ränte-
kostnad 2025 med 22 mnkr (37).
Räntebindningsstruktur, 31 december 2024
Genomsnittlig
Förfalloår
Skulder
1
, mnkr
Andel, %
effektiv ränta, %
2025
2 700
4,0
2026
2 500
1,2
2027
1 000
2,5
2028
500
5
3,9
2029
3 100
3,3
9 800
100
2,9
1)
Utestående lån till nominella belopp.
Kreditrisk
Kreditrisken är risken för förlust om Hufvudstadens motparter inte fullgör
sina avtalsförpliktelser och eventuella säkerheter inte täcker utestående
fordringar. Målet är att minimera kreditrisken genom förskottshyror och
att endast göra kreditaffärer med större finansieringsinstitut. Kreditrisk
kan i huvudsak hänföras till utestående kund-/hyresfordringar och likvida
medel vilka per årsskiftet hade ett samlat bokfört värde om 33 mnkr respek
-
tive 473 mnkr vilket innebär att man är begränsat exponerad för kreditrisker.
Förluster på kund-/hyresfordringar uppstår när kunder försätts i kon
-
kurs eller av andra skäl inte kan fullfölja sina betalningsåtaganden. Riskerna
begränsas genom att Hufvudstaden medvetet väljer kunder med doku
-
menterad affärskompetens och konkurrenskraftig verksamhet. För att
begränsa riskerna kreditkontrolleras Hufvudstadens kunder genom inhäm
-
tande av information från olika kreditupplysnings företag. I enlighet med
Hufvudstadens kreditpolicy krävs normalt säkerhet i form av deposition,
bankgaranti eller borgensförbindelse vid nyuthyrning. Hyresfordringar
förskottsaviseras .
ÖVRIG FINANSIELL RISKHANTERING
Försäkringar
Samtliga fastigheter hos Lundbergs och Hufvudstaden är fullvärdeförsäk
-
rade. Holmen försäkrar sina anläggningar till återanskaffningsvärde mot
egendoms- och avbrottsskador. Holmens skogsinnehav försäkras inte. Area
-
lerna är spridda över stora delar av landet och risken för att omfattande ska-
dor in träffar samtidigt bedöms som låg. Holmen har ansvarsförsäkring som
även omfattar plötslig och oförutsedd miljöskada som drabbar ”tredje man .
KONCERNEN  NOTER
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
86
NOT 36 – HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat efter balansdagen.
NOT 37 – KONCERNFÖRETAG
Antal andelar
Andel i procent av kapital
2
Innehav i dotterföretag
1
Säte
Land
2024-12-31
2024
2023
Fastighets AB L E Lundberg
Norrköping
Sverige
250 000
100
100
Fastighets AB Strömstaden
Norrköping
Sverige
6 750
100
100
L E Lundberg Nordic AB
Stockholm
Sverige
1 251
100
100
L E Lundberg Kapitalförvaltning AB
Stockholm
Sverige
150 000
100
100
Hufvudstaden AB (publ)
Stockholm
Sverige
95 489 015
47,2
47,2
AB Citypalatset
Stockholm
Sverige
1 200
100
100
AB Nordiska Kompaniet
Stockholm
Sverige
19 460 666
100
100
Aktiebolaget Hamngatsgaraget
Stockholm
Sverige
3 000
100
100
Cecil Coworking AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Fastighetsaktiebolaget Medusa
Stockholm
Sverige
300
100
100
Fastighetsaktiebolaget Stockholms City
Stockholm
Sverige
7 776
100
100
GBG Inom Vallgraven 3-2 AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Hotel Stockholm AB
Stockholm
Sverige
10 000
100
100
NK Cityfastigheter AB
Stockholm
Sverige
1 680
100
100
NK Concession Aktiebolag
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
NK Retail AB
Stockholm
Sverige
10 000 000
100
100
NK Service AB
Stockholm
Sverige
100 000
100
100
Parkaden AB
Stockholm
Sverige
5 000
100
100
Holmen AB (publ)
Stockholm
Sverige
55 244 000
35,0
34,7
Blåbergsliden Vind AB
Stockholm
Sverige
500
100
100
Holmen Energi AB
Örnsköldsvik
Sverige
1 000
100
100
Holmen Iggesund Paperboard AB
Hudiksvall
Sverige
1 000
100
100
Holmen Paper AB
Norrköping
Sverige
100
100
100
Holmens Bruk AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Holmen Skog AB
Örnsköldsvik
Sverige
1 000
100
100
Holmen Skog Mitt AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Holmen Skog Syd AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Holmen Sågverk AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Holmen Vattenkraft AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Holmen Wood Products AB
Hudiksvall
Sverige
1 000
100
100
Iggesunds Bruk AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Ljusnan Vattenkraft AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Martinsons Skogsfastigheter AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Martinsons Såg AB
Skellefteå
Sverige
50 000
100
100
Terminalen i Bastuträsk AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Varsvik AB
Stockholm
Sverige
500
100
100
AS Holmen Mets
Tallinn
Estland
500
100
100
Holmen B.V.
Amsterdam
Holland
100
100
Holmen France S.A.S.
Paris
Frankrike
10 000
100
100
Holmen GmbH
Hamburg
Tyskland
100
100
Holmen Paper S.A
Madrid
Spanien
60 000
100
100
Holmen UK Ltd
Workington
Storbritannien
1 197 100
100
100
Holmen Paper Ltd
London
Storbritannien
100
100
Holmen Iggesund Paperboard (Workington) Ltd
Workington
Storbritannien
100
100
Holmen Hongkong Ltd
Hongkong
Kina
4 000 000
100
100
Holmen Singapore Pte Ltd
Singapore
Singapore
800 000
100
100
Iggesund Paperboard Inc
Lyndhurst
USA
1 000
100
100
1)
De mest väsentliga innehaven anges.
2)
Andel beräknas efter avdrag för återköpta aktier. Röstandel överensstämmer med kapitalandel i samtliga fall utom för Hufvudstaden AB och Holmen AB.
För Hufvudstaden uppgår röstandelen den 31 december 2024 till 88,6 procent (88,6) och för Holmen till 62,7 procent (62,6).
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOTER  KONCERNEN
87
NOT 38 – KOMPLETTERINGAR HÅLLBARHETSREDOVISNINGEN
Detta är en del av Lundbergs hållbarhetsredovisning. Övrigt material åter-
finns på sidorna 22-29. Den data som återfinns nedan omfattar, om inget
annat anges, de helägda verksamheterna samt dotterbolagen Holmen och
Hufvudstaden (Koncern).
För fördjupad information rörande dotter- och innehavsbolagens håll-
barhetsrapportering hänvisas till respektive bolags års- och hållbarhets-
redovisningar.
Intressentdialoger
För att säkerställa att koncernbolagen arbetar med de frågor som är mest
relevanta för dess nyckelintressenter har koncernbolagen genomfört intres-
sentdialoger. Dessa återfinns i respektive bolags hållbarhetsrapporter.
Nedan summeras Lundbergs intressentanalys.
Intressenter Metoder för engagemang Viktiga frågor
Aktieägare
Årsredovisning och
kvartalsrapporter
Hemsida och press-
meddelanden
Hållbarhetsratingar och
undersökningar
Bolagsstämma
Affärsetik och styrning
Ekonomiskt resultat
Hållbara affärsmodeller
Klimat och
resurseffektivitet
Mångfald och inkludering
Medarbetare,
befintliga och
potentiella
Kontinuerlig informations-
givning till medarbetare
Utvecklingssamtal
Medarbetar-
undersökningar
Traineeprogram
Konferenser
Personalmöten
Affärsetik och styrning
Mångfald och inkludering
Medarbetarutveckling
Engagemang i
organisationen
Balans i arbetslivet
Klimat
Kreditgivare,
investerare och
finansmarknad
Årsredovisning och
kvartalsrapporter
Hemsida och
pressmeddelanden
Hållbarhetsratingar och
undersökningar
Affärsetik och styrning
Ekonomiskt resultat
Hållbara affärsmodeller
Klimat och
resurseffektivitet
Mångfald och inkludering
Styrelseleda-
möter och
lednings-
grupper i
innehavsbolag
Löpande kommunikation
och möten
Styrelsemöten
Ledningsgruppsmöten
Affärsetik och styrning
Ekonomiskt resultat
Hållbara affärsmodeller
Klimat och
resurseffektivitet
Mångfald och inkludering
Samhälle
Årsredovisningar
Hemsida och
pressmeddelanden
Media
Samverkansgrupper
Samhällspåverkan i stort
Hållbara affärsmodeller
Affärsetik och styrning
Miljö och klimat
Mångfald och inkludering
AFFÄRSETIK OCH STYRNING
Koncern, % 2024 2023
Företag som har skrivit under
FN:s Global Compact
100
100
Företag som har en visselblåsningsfunktion 100 100
Företag som har en antikorruptionspolicy 100 100
Företag som har en uppförandekod 100 100
Företag som har en arbetsmiljöpolicy 100 100
Företag som har en uppförandekod
för leverantörer
100
100
Övriga innehavsbolag, % 2024 2023
Företag som har skrivit under
FN:s Global Compact
100
100
Företag som har en visselblåsningsfunktion 100 100
Företag som har en antikorruptionspolicy 100 100
Företag som har en uppförandekod 100 100
Företag som har en hälso- och arbetsmiljöpolicy 100 100
Företag som har en uppförandekod
för leverantörer
100
100
JÄMSTÄLLDHET KONCERN
Könsfördelning, kvinnor, % 2024 2023
Medarbetare
30 29
Ledningsgrupper
27 27
Styrelse
27 25
VÄXTHUSGASUTSLÄPP, ton CO
2
e
Koncern 2024 2023 2022
Scope 1
61 657 54 361 58 543
Scope 2 7 828 19 431 35 618
Scope 3 725 552 629 568 623 939
Totala utsläpp 795 037 703 359 718 100
Lundbergs 2024 2023 2022
Scope 1
51 30 51
Scope 2 6 480 6 784 5 791
Scope 3 12 895 15 763 16 318
Totala utsläpp 19 426 22 576 22 160
Holmen 2024 2023 2022
Scope 1
61 315 54 225 58 414
Scope 2 463 11 794 29 007
Scope 3 707 540 609 188 603 958
Totala utsläpp 769 318 675 207 691 379
Hufvudstaden 2024 2023 2022
Scope 1
291 106 78
Scope 2 885 853 820
Scope 3 5 118 4 617 3 663
Totala utsläpp 6 293 5 576 4 561
Siffror i Scope 2 och 3 avseende fjärrvärme och fjärrkyla räknas alltid om
under andra kvartalet året efter varför värdena för 2023 är reviderade i ovan
-
stående tabell.
Bolagen rapporterar enligt GHGP och siffrorna avser marknadsbaserad
allokeringsmetod. Olika avgränsningar i redovisning har dock gjorts i
respektive bolags rapportering. För fördjupad information se respektive
bolags årsredovisning.
Utsläpp samtliga innehavsbolag
Lundbergs önskar att innehavsbolagen sätter mätbara klimatmål i linje med
Parisavtalet. Av innehavsbolagen har samtliga tio satt upp mätbara klimat
-
mål och åtta av dessa har satt klimatmål enligt Science Based Targets ini-
tiativ.
Arbetsmiljö
Under året har 44 olyckor och tillbud inrapporterats i bolagen. Dessa har
hanterats på erforderligt sätt i respektive bolag.
Affärsetik och styrning
Under året har 6 visselblåsarärenden rapporterats vilka har hanterats i res
-
pektive bolags process för hantering av sådana. Inget fall av korruption och
inget fall av överträdelse av bolagens uppförandekoder har rapporterats.
NOTER  KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
88
Omsättning
Koncernens omsättning enligt taxonomins definition består av 27 855 mnkr
(not 3) samt 2 000 mnkr (not 4 - se detaljer under avsnitt Holmen nedan).
Taxonomitillämplig omsättning hänförlig till verksamhet 7.7 innefattar
hyres- och serviceintäkter samt Hufvudstadens intäkter från övrig verksam
-
het. Den tillämpliga omsättningens förenlighet prövas mot den ekonomiska
verksamheten 7.7, miljömål ett, och bedöms vara förenlig om kriterierna -
enligt föregående stycke - uppnås. Av koncernens omsättning enligt taxo
-
nomins definition, 29 855 mnkr, uppgår tillämplig omsättning till 4 091 mnkr
(14 procent) och varav 1 546 mnkr är förenligt (5 procent).
Kapitalutgifter (investeringar)
Totala kapitalutgifter enligt taxonomins definition avser investeringar i vär
-
dehöjande åtgärder och förvärv i förvaltningsfastigheter (not 17) samt inves-
teringar i inventarier och immateriella tillgångar (not 14, 15 och 18). Om en
fastighet är förenlig blir investeringar i den fastigheten tillämpliga och för-
enliga och redovisas under verksamhet 7.7. Investeringar i en fastighet som
inte är förenlig bedöms på projektnivå genom att de prövas mot tekniska
granskningskriterier för väsentligt bidrag och för att inte orsaka betydande
skada för den ekonomiska verksamhet som är tillämplig för den enskilda
investeringen. Dessa redovisas under respektive verksamhet (7.1–7.6). Vid
bedömning av taxonomiförenlighet tillämpas försiktighetsprincipen, vilket
innebär att i de fall det saknas underlag för att bedöma efterlevnad anses
investeringen icke-förenlig. Av koncernens kapitalutgifter enligt taxonomins
definition, 3 859 mnkr, uppgår tillämpliga kapitalutgifter till 1 509 mnkr (39
procent) varav 410 mnkr är taxonomiförenligt (11 procent).
Driftutgifter
Tillämpliga driftutgifter i förvaltningsfastigheter avser kostnader som krävs
för att upprätthålla en fastighets grundstandard och funktionalitet, vilket
omfattar renovering, fastighetsskötsel, fastighetsstyrning, dagligt och plane
-
rat underhåll och reparationer. Om en fastighet är förenlig blir tillämpliga
driftutgifter i den fastigheten förenliga. Driftutgifter prövas inte på projekt
-
nivå vilket innebär att driftut gifter i en fastighet som inte är förenlig klassas
som icke-förenliga. Av koncernens driftutgifter enligt taxonomins definition,
2 078 mnkr, uppgår tillämpliga driftutgifter till 310 mnkr (15 procent) varav
130 mnkr är taxonomiförenligt (6 procent).
HOLMEN
Tillämpliga ekonomiska verksamheter
De verksamheter som bedöms som förenliga (och tillämpliga) enligt tax
-
onomin är skörd av egen skog (verksamhet 1.3) samt elproduktion från vind-
kraft, vattenkraft och bioenergi (verksamhet 4.3, 4.5 samt 4.8).
Utvärdering av uppfyllelse av kriterier
Holmen har utvärderat uppfyllelsen av de kriterier avseende väsentliga
bidrag och kriterier avseende att inte orsaka betyda skada som anges i
bilaga 1 till den delegerade akten om begränsningar till klimatförändringar.
Koncernens skogsbruksplan tillsammans med upprättad klimatnyttoanalys
som visar på ökad kolinlagring samt att lagstiftning säkerställer fortsatt mar
-
kanvändning för skogsbruk bedöms tillsammans uppfylla kraven för väsen-
tligt bidrag avseende skogsförvaltning. Skogsförvaltningen sker i enlighet
med koncernens certifieringar vilket tillsammans med lagstiftningens krav
och upprättad klimatanpassningsplan säkerställer att skogsförvaltningen
inte kommer orsaka betydande skada. Vid utvärdering av att koncernens
produktion av vind-, vatten- och bioenergi sker i enlighet med uppställda
kriterier har analys gjorts av respektive kraftanläggnings individuella design
och egenskaper samt klimatanpassningsplaner upprättade för respektive
verksamhet.
Omsättning
Holmens omsättning består av tillämpliga delar av not 3 samt delar av
övriga intäkter enligt not 4. Övriga intäkter som inkluderas är försäljning
av biprodukter, certifikat för förnybar energi, utsläppsrätter och skogsvård
-
suppdrag samt delar av hyres- och arrendeintäkter och övrigt vilka tillsam-
mans uppgår till 2 000 mnkr. Tillämplig omsättning från skörd av egen skog
omfattar framför allt extern försäljning av timmer och massaved medan
omsättning från elproduktion utgörs främst av extern försäljning av el,
stödtjänster för att stabilisera elsystemet, ursprungsgarantier och gröna
elcertifikatintäkter.
Av koncernens omsättning, 29 855 mnkr, uppgår tillämplig och förenlig
omsättning till 2 218 mnkr vilket motsvarar 7 procent.
Taxonomiförordningen är ett klassificeringsverktyg som ska vara en väg-
ledning för finansiella aktörer att identifiera ekonomiska aktiviteter som
väsentligt bidrar till att EU ska nå sina klimatmål och gröna tillväxtstrategi.
Taxonominförordningen bygger på sex miljömål. För koncernen bedöms
ekonomiska aktiviteter med betydande påverkan på klimatet samt åtgärder
som vidtas för anpassning till klimatförändringar (miljömål ett och två)
som tillämpliga. För Lundbergs och Hufvudstaden är bidrag till en cirkulär
ekonomi (miljömål fyra) tillämpligt vid uppförande av nya byggnader och
renovering av befintliga byggnader.
Enligt förordningen ska redovisningen omfatta hur stor andel av
omsättning, kapitalutgifter och driftutgifter som är taxonomitillämp
-
liga och taxonomiförenliga. Beräkning av nyckeltalen har gjorts i enlighet
med definitionerna 1.1.1, 1.1.2 och 1.1.3 i bilaga 1 till den delegerade akten om
upplysningsskyldighet enligt artikel 8 i taxonomiförordningen. En ekono
-
misk tillämplig verksamhet anses förenlig med förordningen - miljömäs-
sigt hållbar - om den uppfyller kraven för väsentligt bidrag för minst ett av
sex miljömål, inte gör någon väsentlig skada på något av de resterande fem
målen samt uppfyller kraven avseende sociala minimiskyddsåtgärder.
I tabellerna nedan återfinns konsoliderade taxonomiresultat. Se respektive
bolags årsredovisning för separat taxonomirapportering för vidare detaljer.
Minimiskyddsåtgärder
Enligt taxonomiförordningen måste efterlevnad av minimiskyddsåtgärder
för ansvarsfullt företagande uppfyllas för att en ekonomisk verksamhet
ska kunna klassas som förenlig. Dessa innefattar områdena mänskliga rät
-
tigheter, mutor och korruption, skatt och rättvis konkurrens. Efterlevnad av
minimiskyddsåtgärderna bedöms utifrån ett tvådimensionellt perspek
-
tiv. Förebyggande genom preventiva åtgärder med kontroll av implement-
erade processer för hantering av respektive område. I efterhand kontrolleras
effektiviteten av dessa åtgärder genom granskning av utfall.
Koncernens samtliga bolag lever upp till minimiskyddsåtgärdernas krav.
LUNDBERGS FASTIGHETSRÖRELSE OCH HUFVUDSTADEN
Tillämpliga ekonomiska verksamheter
Lundbergs och Hufvudstaden har bedömt att den tillämpliga taxonomi-
verksamheten för omsättning och driftutgifter är Ägande och förvärv av
byggnader (verksamhet 7.7). Avseende investeringar (kapitalutgifter) är
mycket hänförligt till verksamhet 7.7, men det görs även investeringar i fas
-
tigheter som inte är förenliga. I förekommande fall allokeras dessa till den
taxonomiverksamhet som är tillämplig, således omfattas även verksam
-
het 7.1–7.6 (se definition sidan 92). Granskning av taxonomiförenlighet görs
primärt på fastighetsnivå.
Ägande och förvärv av byggnader
Väsentligt bidrag till begränsning av klimatförändringar – Fastigheter
med energideklaration klass A uppfyller kravet avseende väsentligt bidrag.
Uppförda fastigheter uppfyller kravet om de har en energiprestanda som
understiger de tröskelvärden som tagits fram av branschorganisationen
Fastighetsägarna Sverige, vad avser bedömningen av vilka byggnader som
tillhör topp 15 procent av det nationella beståndet sett till energieffektivitet.
Att inte orsaka betydande skada/Do no significant harm (DNSH)
Klimat risk- och sårbarhetsanalyser har utförts för samtliga förvaltningsfas
-
tigheter (i enlighet med Taxonomiförordningens Bilaga A). Baserat på resul-
tatet har en bedömning gjorts om den enskilda fastigheten löper väsentlig
risk att skadas ekonomiskt. Det är främst översvämningar på grund av
kraftig nederbörd eller stigande vattennivåer som är de största potentiella
klimatriskerna. Fastigheter med ingen eller låg riskbild bedöms uppfylla
DNSH-kravet om en klimatanpassad fastighet. Fastigheter med väsentlig
riskbild uppfyller DNSH-kravet om det för den riskutsatta fastigheten finns
en handlingsplan för klimatanpassningsarbetet.
1)
Med uppförd avses datum för inskickad bygglovsansökan senast 2020-12-31.
Per den 31 december 2024 finns inga uppförda fastigheter efter 2020-12-31, vilka
omfattas av andra kriterier för uppfyllandet av väsentligt bidrag.
2)
2024 användes tröskelvärden publicerade 2022-12-14 av CIT Energy Management
på uppdrag av Fastighetsägarna.
NOT 39 – TAXONOMI
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOTER  KONCERNEN
89
NOT 39 – forts.
Kapitalutgifter (investeringar)
Kapitalutgifter avser Holmens investeringar i skogstillgångar (not 16) samt
investeringar i materiella och immateriella tillgångar (not 14, 15 och 18).
Tillämpliga investeringar i skörd av egen skog inkluderar bland annat köp av
skogsmaskiner, uppförande av skogsvägar samt förvärv av skogsfastigheter
medan investeringar i elproduktion utgörs av bland annat uppgraderingar,
nyanläggningar och förvärv.
Av koncernens kapitalutgifter, 3 859 mnkr, uppgår tillämpliga och fören
-
liga kapitalutgifter till 790 mnkr vilket motsvarar 20 procent.
Driftutgifter
Driftutgifter (även bedömda som tillämpliga) för Holmen är reparationer
och underhåll samt forskning och utveckling.
Tillämpliga driftutgifter avseende skörd av egen skog inkluderar utveck
-
ling och underhåll av den egna skogen i form av gallring, underhåll av vägar,
röjning och gödsling.
Tillämpliga driftutgifter i elproduktion utgörs av mindre renoveringar och
underhåll av utrustning för elproduktion samt olika former av utvecklings-
arbeten såsom projektering av nya vindkraftsparker.
Av koncernens driftutgifter, 2 078 mnkr, uppgår tillämpliga och förenliga
driftutgifter till 469 mnkr vilket motsvarar 23 procent.
Se tabeller på sid 90-92 för ytterligare information.
Nyckeltalen för omsättning, kapitalutgifter (investeringar)
och driftutgifter beräknas enligt följande
Andel taxonomitillämplig verksamhet
=
Tillämplig verksamhet
Total verksamhet
1
Andel taxonomiförenlig verksamhet =
Förenlig verksamhet
Total verksamhet
1
1)
Avser total enligt taxonomins definition, ej att likställa
med total enligt finansiell redovisning.
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
Kärnenergirelaterade verksamheter Ja/Nej
1
Koncernen utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling,
demonstration och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar
som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från
bränslecykeln.
Nej
2
Koncernen utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker
drift av nya kärntekniska anläggningar för produktion av el eller pro
-
cessvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom
vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp
av bästa tillgängliga teknik.
Nej
3
Koncernen utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga
kärntekniska anläggningar som producerar el eller processvärme, inbegri
-
pet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion
från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
Nej
Fossilgasrelaterade verksamheter Ja/Nej
4
Koncernen utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift
av elproduktionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila
gasformiga bränslen.
Nej
5
Koncernen utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renove
-
ring och drift av anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla
och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
6
Koncernen utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renove
-
ring och drift av värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/
kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
NOTER  KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
90
NOT 39 – forts.
OMSÄTTNING 2024
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Omsättning (3)
Andel av omsättning
år 2024 (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförän
-
dringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med tax
-
onomikraven (A.1.) eller som
omfattas av taxonomikraven
(A.2.) omsättning, år 2023 (18)
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställningsverk
-
samhet (20)
Enhet mnkr %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
Skörd av egen skog CCM 1.3 811 3 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J J J J J 2 - -
Vindkraft CCM 4.3 169 1 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J - J J J 1 - -
Vattenkraft CCM 4.5 454 2 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J - - J J 3 - -
Bioenergi CCM 4.8 784 3 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J J - J J 3 - -
Ägande och förvärv av byggnader CCM 7.7 1 546 5 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J - - - - J 4 - -
De miljömässigt hållbara verksam
-
heternas omsättning (A.1) 3 764 13 13 - - - - - - - - - - - - 13
Varav möjliggörande verksamheter - - - - - - - - - - - - - - - - E
Varav omställningsverksamheter - - - - - - - - - - - T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxo-
nomin men som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Ägande och förvärv av byggnader CCM 7.7 2 545 9 EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 9
Omsättningen hos de verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2) 2 545 9 9 9
A. Omsättning för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 6 309 21 21 22
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter som
inte omfattas av taxonomin 23 546 79
TOTALT (A+B) 29 855 100
Taxonomiförenlig andel för omsättning uppgick till 13 procent (13) vilket var i linje med föregående år.
Förenlig omsättning i respektive bolag
Lundbergs Fastighetsrörelses förenliga omsättning uppgår till 1 070 mnkr vilket motsvarar 56 procent av fastighetsrörelsens totala omsättning.
Holmens förenliga omsättning uppgår till 2 218 mnkr vilket motsvarar 9 procent av Holmens totala omsättning.
Hufvudstadens förenliga omsättning uppgår till 476 mnkr vilket motsvarar 15 procent av Hufvudstadens totala omsättning.
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOTER  KONCERNEN
91
NOT 39 – forts.
KAPITALUTGIFTER 2024
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Kapitalutgifter (3)
Andel av kapitalutgifterna år
2024 (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförän
-
dringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med tax
-
onomikraven (A.1.) eller som
omfattas av taxonomikraven
(A.2.) kapitalutgifter, år 2023
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställnings-
verksamhet (20)
Enhet mnkr %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
Skörd av egen skog
CCM 1.3 221 6 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J J J J J 7 - -
Vindkraft
CCM 4.3 503 13 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J - J J J 0 - -
Vattenkraft
CCM 4.5 67 2 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J - - J J 1 - -
Bioenergi
CCM 4.8 - - J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J J - J J 0 - -
Laddstationer för elfordon i byggnader
1
CCM 7.4 / CCA 7.4 5 0 J N N/EL N/EL N/EL N/EL - J - - - - J 0 E -
Instrument för byggnaders
energiprestanda
1
CCM 7.5 / CCA 7.5 5 0 J N N/EL N/EL N/EL N/EL - J - - - - J 0 E -
Tekniker för förnybar energi
1
CCM 7.6 / CCA 7.6 2 0 J N N/EL N/EL N/EL N/EL - J - - - - J 0 E -
Ägande och förvärv av byggnader
CCM 7.7 / CCA 7.7 398 10 J N N/EL N/EL N/EL N/EL - J - - - - J 4 - -
Kapitalutgifter för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1) 1 200 31 31 - - - - - - - - - - - - 12
Varav möjliggörande verksamheter 12 0 0 - - - - - - - - - - - - 0 E
Varav omställningsverksamheter - - - - - - - - - - - T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxo no-
min men som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Uppförande av nya byggnader CCM 7.1 / CCA 7.1 / CE 3.1 6 0 EL EL N/EL N/EL EL N/EL 5
Renovering av befintliga byggnader
CCM 7.2 / CCA 7.2 / CE 3.2 699 18 EL EL N/EL N/EL EL N/EL 17
Energieffektiv utrustning
1
CCM 7.3 / CCA 7.3 47 1 EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 2
Ägande och förvärv av byggnader
CCM7.7 / CCA 7.7 348 9 EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 19
Kapitalutgifter för de verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2) 1 100 28 28 - - - - - 43
A. Kapitalutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 2 300 60 60 - - - - - 56 - -
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter som
inte omfattas av taxonomin 1 560 40
TOTALT (A+B) 3 860 100
1)
Omfattar installation, underhåll och reparation. För fullständig definition se ruta sid 92.
Taxonomiförenlig andel för kapitalutgifter ökade till 31 procent (12) främst till följd av uppbyggnad av vindkraftproduktion samt högre andel investeringar i taxonomi-
förenliga fastigheter under 2024.
Förenlig kapitalutgift i respektive bolag (enligt taxonomin)
Lundbergs Fastighetsrörelses förenliga kapitalutgifter uppgår till 321 mnkr
vilket motsvarar 58 procent av fastighetsrörelsens totala investeringar.
Holmens förenliga kapitalutgifter uppgår till 790 mnkr vilket motsvarar
34 procent av Holmens totala investeringar.
Hufvudstadens förenliga kapitalutgifter uppgår till 88 mnkr vilket motsvarar
9 procent av Hufvudstadens totala investeringar.
Information om kapitalutgifter (investeringar)
Samtliga redovisade kapitalutgifter inom verksamheter 7.1 - 7.7 är hänförbara
till förvaltningsfastigheter. Av de 221 mnkr i förenliga kapitalutgifter avseende
skörd av egen skog avser 170 mnkr skogstillgångar, 37 mnkr materiella anlägg
-
ningstillgångar och 14 mnkr leasingavtal. Av de 503 mnkr i förenliga kapital-
utgifter avseende vindkraft avser 503 mnkr materiella anläggningstillgångar.
Av de 66 mnkr i förenliga kapitalutgifter avseende vattenkraft avser 66 mnkr
mate riella anläggningstillgångar. Andelen som härrör från förvärv avser köp av
skogsfastigheter med 30 mnkr.
Andel av kapitalutgifter/totala kapitalutgifter
Taxonomiförenlighet per mål
1
Mål som omfattas av taxonomin
CCM 31 % 60 %
CCA % 39 %
WTR - -
CE - 18 %
PPC - -
BIO - -
1)
Där endast %-tecken anges är miljömål tillämpligt men värde saknas.
NOTER  KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
92
NOT 39 – forts.
Förenliga driftutgifter i respektive bolag (enligt taxonomin)
Lundbergs Fastighetsrörelses förenliga driftutgifter uppgår till 121 mnkr
vilket motsvarar 49 procent av fastighetsrörelsens totala driftutgifter.
Holmens förenliga driftutgifter uppgår till 469 mnkr vilket motsvarar
27 procent av Holmens totala driftutgifter. Hufvudstadens förenliga
driftutgifter uppgår till 9 mnkr vilket motsvarar 11 procent av Hufvud-
stadens totala driftutgifter.
Tabellförklaringar
Kolumn 2
Ekonomiska verksamheters miljömål och
index
Miljömål
CCM = Begränsning av klimatförändringar
CCA = Anpassning till klimatförändringar
WTR = Vattenresurser och marina resurser
CE = Den cirkulära ekonomin
PPC = Förebyggande och begränsning av
föroreningar
BIOT = Biologisk mångfald och ekosystem
Tillämpliga ekonomiska verksamheter
Holmen
1.3 Skörd av egen skog
4.3 Elproduktion från vindkraft
4.5 Elproduktion från vattenkraft
4.8 Elproduktion från bioenergi
Lundbergs Fastighetsrörelse
och Hufvudstaden
7.1/3.1 Uppförande av nya byggnader (7.1 refer-
erar till CCM och CCA, 3.1 refererar till CE)
7.2/3.2 Renovering av befintliga byggnader
(7.2 refererar till CCM och CCA, 3.2 refererar
till CE)
7.3 Installation, underhåll och reparation av
energieffektiv utrustning
7.4 Installation, underhåll och reparation av
laddstationer för elfordon i byggnader
7.5 Installation, underhåll och reparation av
instrument och anordningar för mätning,
reglering och kontroll av byggnaders
energiprestanda
7.6 Installation, underhåll och reparation av
tekniker för förnybar energi
7.7 Ägande och förvärv av byggnader
A.1 kolumn 5–10
J: Ja, verksamheten omfattas av och är
förenlig med taxonomin för det relevanta
miljömålet.
N: Nej, verksamheten omfattas av men är
inte förenlig med taxonomin för det
relevanta miljömålet.
N/EL: Non eligible/omfattas ej, verksam heten
omfattas inte av taxonomin för det relevanta
miljömålet
.
A.2 kolumn 5–10
EL: Eligible/omfattas, verksamheten om fattas
av taxonomin för det relevanta miljömålet.
N/EL: Non eligible/omfattas ej, verksam heten
omfattas inte av taxonomin för det relevanta
miljömålet.
Kolumn 19–20
E: Möjliggörande verksamhet
T: Omställningsverksamhet
Allmänt
Streck”-”: Ej tillämpligt
DRIFTUTGIFTER 2024
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Driftutgifter (3)
Andel av driftutgifterna
år 2024 (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförän
-
dringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med tax
-
onomikraven (A.1.) eller som
omfattas av taxonomikraven
(A.2.) driftutgifter, år 2023
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställnings-
verksamhet (20)
Enhet mnkr %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
Skörd av egen skog
CCM 1.3 381 18 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J J J J J 14 - -
Vindkraft
CCM 4.3 15 1 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J - J J J 0 - -
Vattenkraft
CCM 4.5 35 2 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J - - J J 2 - -
Bioenergi
CCM 4.8 38 2 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J J - J J 0 - -
Ägande och förvärv av byggnader
CCM 7.7 / CCA 7.7 130 6 J N N/EL N/EL N/EL N/EL - J - - - - J 6 - -
Driftutgifter för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1) 599 29 29 - - - - - - - - - - - - 22
Varav möjliggörande verksamheter - - - - - - - - - - - - - - - 0 E
Varav omställningsverksamheter - - - - - - - - - - T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin
men som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Ägande och förvärv av byggnader CCM 7.7 / CCA 7.7 180 9 EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 12
Driftutgifter för de verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2) 180 9 9 - - - - - 12
A. Driftutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 799 38 38 - - - - 34
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftutgifter hos verksamheter som
inte omfattas av taxonomin 1 298 62
TOTALT (A+B) 2 078 100
Taxonomiförenlig andel för driftutgifter ökade till 29 procent (22) främst till följd av högre kostnader för skogsvård.
Andel av driftutgifter/totala driftutgifter
Taxonomiförenlighet per mål
1
Mål som omfattas av taxonomin
CCM 29 % 38 %
CCA % 15 %
WTR - -
CE - -
PPC - -
BIO - -
1)
Där endast %-tecken anges är miljömål tillämpligt men värde saknas.
MODERBOLAGET, mnkr Not 2024 2023
Personalkostnader
2 -20 -16
Avskrivningar 3 -1 -1
Övriga externa kostnader 4 -20 -23
Rörelseresultat -41 -40
Resultat från finansiella poster 5
Utdelningar från andelar i koncernföretag 1 293 1 342
Utdelningar från andelar i intresseföretag 1 069 993
Utdelningar från övriga värdepapper 1 163 842
Ränteintäkter 155 115
Räntekostnader och liknande poster -149 -141
Resultat efter finansiella poster 3 489 3 110
Bokslutsdispositioner 6 -122 -102
Resultat före skatt 3 367 3 008
Skatt 7 -175 -110
Årets resultat 3 192 2 898
MODERBOLAGET, mnkr Not 2024-12-31 2023-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
8 10 8
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag
9 7 105 7 105
Andelar i intresseföretag 10 19 933 18 702
Andra långfristiga värdepappersinnehav 11 22 014 20 303
Summa finansiella anläggningstillgångar 49 052 46 110
Summa anläggningstillgångar 49 061 46 118
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar på koncernföretag
12,13 5 448 5 500
Övriga rörelsefordringar 15 21
Summa kortfristiga fordringar 5 463 5 521
Kassa och bank 13,14 565 445
Summa omsättningstillgångar 6 028 5 967
SUMMA TILLGÅNGAR 55 089 52 084
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
15
Aktiekapital (248 000 000 aktier) 2 480 2 480
Fritt eget kapital
Fond för verkligt värde
8 874 7 936
Balanserade vinstmedel 31 871 30 039
Årets resultat 3 192 2 898
Summa eget kapital 46 417 43 354
Obeskattade reserver 16 1 054 879
Avsättningar 17 1 118 1 387
Långfristiga skulder
Långfristiga finansiella skulder
13 4 400 4 900
Övriga långfristiga skulder 14
Summa långfristiga skulder 4 400 4 914
Kortfristiga skulder
Skulder till koncernföretag
12,13 0 0
Övriga finansiella skulder 13 2 040 1 535
Skatteskulder 33 1
Övriga rörelseskulder 18 27 15
Summa kortfristiga skulder 2 101 1 551
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 55 089 52 084
Resultaträkning
Rapport över totalresultat
MODERBOLAGET, mnkr 2024 2023
Årets resultat
3 192 2 898
Övrigt totalresultat
Poster som inte omförs till årets resultat
Finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde 669 2 375
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat 269 -430
938 1 945
Årets totalresultat 4 130 4 844
Balansräkning
93
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FINANSIELLA RAPPORTER  MODERBOLAGET
Bundet eget kapital Fritt eget kapital Totalt eget kapital
MODERBOLAGET, mnkr Aktiekapital
Fond för
verkligt värde
Balanserade
vinstmedel Årets resultat
Ingående eget kapital 2023-01-01
2 480 5 991 28 308 2 724 39 502
Vinstdisposition 2 724 -2 724
Årets totalresultat 1 945 2 898 4 844
Utdelning -992 -992
UTGÅENDE EGET KAPITAL 2023-12-31 2 480 7 936 30 039 2 898 43 354
Vinstdisposition 2 898 -2 898
Årets totalresultat 938 3 192 4 130
Utdelning -1 066 -1 066
UTGÅENDE EGET KAPITAL 2024-12-31 2 480 8 874 31 871 3 192 46 417
MODERBOLAGET, mnkr Not 14 2024 2023
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster
3 489 3 110
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet -4 6
Betald inkomstskatt -143 -115
3 342 3 001
Förändring av rörelsefordringar 6 -7
Förändring av rörelseskulder 3 15
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN 3 351 3 009
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-3 -2
Förvärv av finansiella tillgångar -2 282 -1 681
Avyttring av materiella tillgångar 0 1
Avyttring av finansiella tillgångar 16
KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHETEN -2 269 -1 683
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån
1 900 3 700
Amortering av lån -1 795 -3 992
Utbetald utdelning -1 066 -992
KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN -961 -1 284
ÅRETS KASSAFLÖDE 120 43
Likvida medel vid årets början 445 402
Likvida medel vid årets slut 565 445
Rapport över förändring i eget kapital
Kassafdesanalys
94
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FINANSIELLA RAPPORTER  MODERBOLAGET
Noter
moderbolaget
NOT 2  ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
Information avseende moderbolagets anställda och personalkostnader
återfinns i koncernens not 5.
Pensioner
Bolagets anställda omfattas av ITP-planen. Åtagande för ålderspension
och familjepension tryggas dels genom en försäkring i Alecta dels genom
inbetalning av premier.
mnkr 2024 2023
Kostnader för avgiftsbestämda planer
2 2
I ovanstående kostnad ingår 2,3 mnkr (1,8) avseende ITP-plan finansierad
i Alecta.
NOT 3  AVSKRIVNINGAR ENLIGT PLAN
mnkr 2024 2023
Maskiner och inventarier
1 1
NOT 4ARVODE OCH KOSTNADSERSÄTTNING
TILL REVISORER
mnkr 2024 2023
Ersättningar till PricewaterhouseCoopers AB
Revisionsuppdrag
0,9 0,9
Övriga uppdrag 0,1
0,9 0,9
NOT 5  FINANSIELLA POSTER
Utdelningar, mnkr 2024 2023
Koncernföretag
1 293 1 342
Intresseföretag 1 069 993
Övriga värdepapper 1 163 842
3 525 3 177
Ränteintäkter, mnkr 2024 2023
Ränteintäkter, koncernföretag
130 97
Ränteintäkter, övriga 25 17
155 115
Räntekostnader och
liknande poster, mnkr 2024 2023
Räntekostnader, koncernföretag
-0 -0
Räntekostnader, övriga -144 -120
Övrigt -5 -21
-149 -141
NOT 6  BOKSLUTSDISPOSITIONER
mnkr 2024 2023
Skillnad mellan bokförd avskrivning och
avskrivning enligt plan, Inventarier
0
Periodiseringsfond, årets avsättning -284 -178
Periodiseringsfond, årets återföring 109 78
Erhållna koncernbidrag 53
Lämnade koncernbidrag -3
-122 -102
NOT 1  REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen
utom i de fall som anges nedan. De skillnader som förekommer mellan
moder bolagets och koncernens principer föranleds av begränsningar
i möjlig heterna att tillämpa IFRS i moderbolaget till följd av ÅRL och
Tryggandelagen samt i vissa fall av skatteskäl.
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt Årsredovisnings-
lagen (1995:1554) och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation
RFR 2 Redovisning för juridiska personer. RFR 2 innebär att moderbolaget
i årsredovisningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av
EU godkända IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen
för Årsredovisningslagen, Tryggandelagen och med hänsyn till samban
-
det mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka
undantag från och tillägg till IFRS som ska göras. Vidare har Rådet för
finansiell rapporterings utgivna uttalande gällande för noterade företag
tillämpats.
Klassificering och uppställningsformer
Moderbolagets resultaträkning och balansräkning är uppställda enligt
Årsredovisningslagen, medan rapporten över totalresultat och rapporten
över förändringar i eget kapital baseras på IAS 1 Utformning av finansiella
rapporter. De skillnader mot koncernens rapporter som gör sig gällande i
moder bolagets resultat- och balansräkningar utgörs främst av redovisning
av resultat från finansiella poster, anläggningstillgångar, eget kapital,
obe skattade reserver samt förekomsten av avsättningar som egen rubrik
i balansräkningen.
Dotterföretag och intresseföretag
Andelar i dotterföretag och intresseföretag redovisas i moderbolaget enligt
anskaffningsvärdemetoden. Detta innebär att transaktionsutgifter inklude
-
ras i det redovisade värdet för innehav i dotterföretag och intresseföretag.
Intäkter
Utdelningsintäkt redovisas när rätten att erhålla betalning bedöms som
säker.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde efter
avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
neutgifter
I moderbolaget belastar låneutgifter resultatet under den period till vilken
de hänför sig till. Inga låneutgifter aktiveras på tillgångar.
Leasing
I moderbolaget redovisas samtliga leasingavtal som operationella, dvs
leasingavgifterna kostnadsförs i takt med nyttjandet.
Skatter
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver utan uppdelning på eget
kapital och uppskjuten skatteskuld, till skillnad mot i koncernen.
Koncernbidrag och aktieägartillskott
Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och aktiveras i
aktier och andelar hos givaren. Koncernbidrag redovisas enligt RFR 2 IAS 18 p
3 och RFR 2 IAS 27 p 2. Redovisning sker enligt alternativregeln vilket innebär
att erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som en bokslutsdisposi
-
tion.
Finansiella garantiavtal
Moderbolagets finansiella garantiavtal består i huvudsak av borgens-
förbindelser till förmån för dotterföretag. För redovisning av finansiella
garantiavtal tillämpar moderbolaget en av Rådet för finansiell rapportering
tillåten lättnadsregel jämfört med reglerna i IFRS 9.
95
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 7  SKATT
mnkr 2024 2023
Aktuell skatt
-175 -110
Avstämning av effektiv skatt
2024 2023
mnkr % mnkr %
Resultat före skatt
3 367 3 008
Svensk inkomstskattesats -694 21 -620 21
Icke avdragsgilla kostnader -2 0 -3 0
Ej skattepliktiga intäkter 525 -16 516 -17
Schablonränta periodiseringsfond -5 0 -3 0
Övrigt 0 -0
Redovisad effektiv skatt -175 5 -110 4
2024 2023
Skatt hänförlig till övrigt
totalresultat, mnkr
Före
skatt Skatt
Efter
skatt
Före
skatt Skatt
Efter
skatt
Verkligt värde andelar
669 269 938 2 375 -430 1 945
NOT 8  MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Inventarier, mnkr 2024 2023
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans
14 12
Investeringar 3 2
Årets avyttringar -1 -1
16 14
Ackumulerade avskrivningar
enligt plan
Ingående balans
-5 -6
Årets avyttringar 1 1
Årets avskrivning enligt plan -1 -1
-6 -5
Utgående balans 10 8
NOT 9  ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
mnkr 2024 2023
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
7 105 7 105
7 105 7 105
Specifikation av direkta innehav
av andelar i dotterföretag
Antal andelar Andel i procent
1
Verkligt värde Redovisat värde
Org.nr Säte 2024-12-31 2024 2023 2024-12-31 2024 2023
Fastighets AB L E Lundberg 556049-0483 Norrköping
250 000 100 100 165 165
Förvaltnings AB L E Lundberg 556036-2260 Stockholm 1 000 100 100 0 0
L E Lundberg Kapitalförvaltning AB 556188-2290 Stockholm 150 000 100 100 15 15
Holmen AB 556001-3301 Stockholm 55 244 000 35,0 (62,7) 34,7 (62,6) 22 204 3 828 3 828
Hufvudstaden AB
2
556012-8240 Stockholm 95 489 015 47,2 (88,6) 47,2 (88,6) 11 564 3 098 3 098
33 764 7 105 7 105
1)
Andel beräknas efter avdrag av återköpta aktier. Röstandel anges i parentes till höger om kapitalandel i de fall den ej överensstämmer med kapitalandel.
2)
Verkligt värde för aktie av serie C är beräknad med värdet på börsnoterad aktie av serie A.
För information om indirekt ägda dotterföretag, se koncernens not 37.
NOT 10  ANDELAR I INTRESSEFÖRETAG
mnkr 2024 2023
Vid årets början
18 702 17 969
Investering 1 240 733
Avyttring p g a optionslösen -9
19 933 18 702
Specifikation av direkta innehav
av andelar i intresseföretag
Antal andelar Andel i procent
1
Verkligt värde Redovisat värde
Org.nr Säte 2024-12-31 2024 2023 2024-12-31 2024 2023
Husqvarna AB 556000-5331 Jönköping
43 315 208 7,6 (25,8) 7,6 (25,6) 2 515 2 011 2 021
AB Industrivärden 556043-4200 Stockholm 88 550 000 20,5 (26,0) 19,7 (25,1) 30 932 15 411 14 172
Indutrade AB 556017-9367 Stockholm 96 840 000 26,6 (26,6) 26,6 (26,6) 26 825 2 510 2 510
60 272 19 933 18 702
1)
Andel beräknas efter avdrag av återköpta aktier. Röstandel anges i parentes till höger om kapitalandel.
För mer information om moderbolagets intresseföretag se not 2 och 19 i koncernen.
96
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOTER  MODERBOLAGET
NOT 11ANDRA LÅNGFRISTIGA
VÄRDEPAPPERSINNEHAV
mnkr 2024 2023
Ackumulerade värden
Vid årets början
20 303 16 979
Investeringar 1 042 948
Årets värdeförändringar 669 2 375
22 014 20 303
Andel
2024-12-31
i procent av mnkr
kapital röster 2024 2023
Finansiella tillgångar
1,2
Alleima 10,0 10,0 1 893 1 628
Handelsbanken A 3,1 3,2 7 080 6 567
Sandvik 3,1 3,1 7 833 8 026
Skanska A
3
5,4 13,1
1 404 1 099
Skanska B 3 805 2 981
22 014 20 303
1)
Värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat.
2)
Verkligt värde per den 31 december 2024 översteg anskaffningsvärdet
för samtliga aktier.
3)
Marknadsvärde för aktie av serie A i Skanska är beräknad med värdet på börs-
noterad aktie av serie B.
Tillgångarna har värderats till verkligt värde enligt aktuell börskurs.
I de fall tillgången består av aktier i olika serier anges andel av kapital och
röster gemensamt för innehavet.
Värdepappersinnehav som värderas till verkligt värde
mnkr 2024 2023
Anskaffningsvärde börsnoterade innehav
Vid årets början
12 314 11 366
Investeringar 1 042 948
13 357 12 314
Förändringar i verkligt värde
via resultaträkningen
Vid årets början
-1 334 -1 334
-1 334 -1 334
Förändringar i verkligt värde
via övrigt totalresultat
Vid årets början
9 323 6 948
Värdeförändringar 669 2 375
9 992 9 323
22 014 20 303
NOT 12  NÄRSTÅENDE
Dotterföretag, mnkr 2024 2023
Erhållen ränta från närstående
130 97
Erlagd ränta till närstående 0 0
Fordran på närstående, 31 december 5 448 5 500
Skuld till närstående, 31 december 0 0
Nyckelpersoner i ledande ställning, mnkr 2024 2023
Försäljning till närstående
17 14
Skuld till närstående, 31 december 62 67
Transaktioner med närstående är prissatta på marknadsmässiga villkor och
beskrivs i koncernens not 32.
Nyckelpersoner i ledande ställning
Fredrik Lundberg med maka har direkt och indirekt via det helägda bolaget
Förvaltnings AB Lunden (inklusive dotterbolag) 70,60 procent (70,60) av
rösterna och 40,76 procent (40,76) av kapitalet i L E Lundberg företagen AB
(publ). Lundbergs förvaltar Förvaltnings AB Lundens fastigheter enligt upp-
rättat förvaltningsavtal.
Louise Lindh (inkl. familj) och Katarina Martinson (inkl. familj) har vardera
11,39 procent (11,39) av rösterna och 14,79 procent (14,79) av kapitalet i
L E Lundbergföretagen AB.
De sammanlagda ersättningarna till respektive styrelsemedlem fram
-
går av koncernens not 5.
NOT 13  FINANSIELLA INSTRUMENT
Finansiella instrument värderade till verkligt värde i balansräkningen
Enligt IFRS 7 ska upplysning lämnas avseende hur det verkliga värdet fast
-
ställts för de instrument som värderas till verkligt värde i balansräkningen,
vilket omfattar finansiella placeringar (aktier).
Indata för värdering av finansiella instrument som värderas till verkligt
värde i balansräkningen har gjorts baserat på observerbara marknadspriser
vilket innebär att de är hänförliga till nivå ett enligt IFRS 13.
Aktier av serie A i Skanska är ej noterade varför dessa beräknats med
värdet på börsnoterad aktie av serie B, vilket innebär att den värderingen är
hänförlig till nivå tre enligt IFRS 13. Under året har värdet förändrats med
304 mnkr (5) och är i sin helhet hänförbart till orealiserad värdeförändring
och har redovisats i övrigt totalresultat under Finansiella tillgångar värde
-
rade till verkligt värde.
Finansiella instrument som inte värderas till verkligt värde i balans-
räkningen men för vilka upplysningar lämnas om verkligt värde
När upplysningar om verkligt värde lämnas i tabellen nedan för finansiella
instrument som inte värderas till verkligt värde i balansräkningen har verk
-
ligt värde bestämts på följande sätt;
Lån från banker med fast ränta har värderats med den ränta med vilken
en refinansiering skulle kunna göras på balansdagen. Denna värdering
tillhör nivå tre eftersom dessa räntor inte kan observeras på marknaden.
Lån med rörlig ränta antas ha ett marknadsvärde som överensstämmer
med bokfört värde förutsatt att någon mätbar förändring inte skett i en
aktuell spread för en liknande transaktion.
Övriga finansiella instrument i balansräkningen har kort tid kvar till förfall.
För dessa har som verkligt värde angetts det redovisade värdet vilket bedöms
återspegla det verkliga värdet på grund av att diskonteringseffekten är för-
sumbar.
Finansiella instrument som ingår i den finansiella nettoskulden
Totalt
redovisat värde
1
Verkligt värde
mnkr 2024 2023 2024 2023
Kortfristiga finansiella fordringar
Övriga finansiella fordringar 5 448 5 500 5 448 5 500
5 448 5 500 5 448 5 500
Likvida medel
Banktillgodohavanden
565 445 565 445
565 445 565 445
Långfristiga finansiella skulder
Obligationslån
3 400 3 900 3 355 3 755
Banklån 1 000 1 000 1 038 1 050
4 400 4 900 4 393 4 805
Kortfristiga finansiella skulder
Obligationslån
1 500 1 000 1 454 968
Certifikat 500 500 500 500
Upplupen ränta 40 34 40 34
Övriga kortfristiga skulder 0 0 0 0
2 040 1 535 1 995 1 503
1)
Samtliga poster är redovisade till upplupet anskaffningsvärde.
Finansiella instrument som inte ingår i den finansiella nettoskulden
mnkr 2024 2023
Tillgångar
Andelar i koncern- och intresseföretag
1
26 858 25 628
Finansiella placeringar
2
22 014 20 303
Aktier i onoterade bolag
3
180 180
Kundfordringar 0 0
Skulder
Leverantörsskulder
1 3
Derivat redovisade bland rörelseskulder
3
13 16
1)
Redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
2)
Redovisas till verkligt värde via övrigt totalresultat.
3)
Redovisas till verkligt värde via resultatet.
97
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOTER  MODERBOLAGET
Finansiella skulder, 31 december 2024
Förfalloår mnkr Andel, %
2025
2 040 32
2026 900 14
2027 1 000 16
2028 1 500 23
2029- 1 000 16
6 440 100
NOT 14  KASSAFLÖDESANALYS
Kassaflödesanalysen upprättas enligt den indirekta metoden. Det redo-
visade kassaflödet omfattar endast transaktioner som medför in- och
utbetalningar.
Räntor och erhållen utdelning, mnkr 2024 2023
Erhållna räntor
155 115
Erlagda räntor -152 -125
Erhållen utdelning 3 525 3 177
3 527 3 167
Kassa och bank
1
, mnkr 2024 2023
Banktillgodohavande
565 445
1)
Beviljad checkräkningskredit uppgår till 100 mnkr (100).
Under MTN-programmet lånades det långfristigt 1 000 mnkr (1 000) och
1 000 mnkr återbetalades (2 000).
Under certifikatprogrammet lånades det kortfristigt sammanlagt
900 mnkr (1 700) uppdelat på olika lån och återbetalades 900 mnkr (1 300).
Instrument, mnkr 2023 Kassaflöde
Marknads-
omvärdering 2024
Banklån
1 000 1 000
Obligationer 4 900 4 900
Certifikat 500 500
Derivat 16 -5 1 13
Övrigt 34 6 40
6 451 1 1 6 453
Instrument, mnkr 2022 Kassaflöde
Marknads-
omvärdering 2023
Banklån
1 000 1 000
Obligationer 5 900 -1 000 4 900
Certifikat 100 400 500
Derivat 11 5 16
Övrigt 23 11 34
7 035 -589 5 6 451
NOT 15  EGET KAPITAL
Fritt eget kapital
Fond för verkligt värde, balanserade vinstmedel och årets resultat utgör fritt
eget kapital, det vill säga det belopp som finns tillgängligt för utdelning till
aktieägarna.
Fond för verkligt värde
Företaget tillämpar reglerna i IFRS 9 avseende värdering av finansiella
instrument till verkliga värden. Fond för verkligt värde inkluderar den acku
-
mulerade nettoförändringen på finansiella tillgångar värderade till verkligt
värde fram till dess att tillgången bokas bort från balansräkningen.
Fond för verkligt värde, mnkr 2024 2023
Ingående värde
7 936 5 991
Värdeförändringar 669 2 375
Skatt hänförlig till årets värdeförändring 269 -430
8 874 7 936
Balanserade vinstmedel
Utgörs av föregående års balanserade vinstmedel och resultat efter att
vinstutdelning lämnats.
Utdelningar
Till årsstämmans förfogande står hos bolaget vinstmedel uppgående
till 43 937 210 007 kronor.
Styrelsen föreslår årsstämman den 9 april 2025 att besluta om en
utdelning på 4,60 kronor per aktie. Den föreslagna utdelningen uppgår till
sammanlagt 1 141 mnkr. Styrelsen föreslår vidare att återstående belopp om
42 796 410 007 kronor balanseras.
I april 2024 lämnades en utdelning om 4,30 kronor per aktie (1 066 mnkr).
Övrig information återfinns i koncernens not 26.
NOT 16  OBESKATTADE RESERVER
mnkr 2024 2023
Periodiseringsfonder
Avsatt vid beskattningsår 2018
109
Avsatt vid beskattningsår 2019 250 250
Avsatt vid beskattningsår 2020 30 30
Avsatt vid beskattningsår 2021 182 182
Avsatt vid beskattningsår 2022 130 130
Avsatt vid beskattningsår 2023 178 178
Avsatt vid beskattningsår 2024 284
1 054 879
Av obeskattade reserver utgör 217 mnkr (181) uppskjuten skatt.
NOT 17  AVSÄTTNINGAR
Avsättningar för skatter, mnkr 2024 2023
Värdepappersinnehav som värderas
till verkligt värde
Vid årets början
1 387 957
Förändring under året -269 430
1 118 1 387
NOT 18  ÖVRIGA RÖRELSESKULDER
mnkr 2024 2023
Leverantörsskulder
1 2
Övriga skulder 0 3
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter
26 10
27 15
NOT 19STÄLLDA SÄKERHETER OCH
EVENTUAL FÖRPLIKTELSER
Inga ställda säkerheter finns.
Ansvarsförbindelser till förmån för dotterbolag (eventualförpliktelser)
uppgår till 162 mnkr (124).
NOT 13 – forts.
98
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOTER  MODERBOLAGET
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att de till årsstämmans förfogande stående vinstmedlen, 43 937 mnkr
(43 937 210 007 kronor) disponeras enligt nedan:
Till aktieägarna utdelas 4,60 kronor per aktie
1 141 mnkr
I ny räkning överföres
43 937 mnkr
I bolaget finns 248 000 000 registrerade aktier. Summan av ovan föreslagen utdelning om 1 141 mnkr kan komma
att ändras om antalet återköpta egna aktier förändras innan avstämningsdag för utdelning.
Motiverat yttrande avseende vinstutdelningsförslaget kommer att finnas på bolagets hemsida
www.lundbergforetagen.se senast tre veckor före årsstämman. Yttrandet kan också erhållas från bolaget på begäran.
Styrelsen och verkställande direktören anser att årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redo visnings-
sed i Sverige och koncern redovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisnings standarder som
avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internatio
-
nella redo visningsstandarder. Årsredovisningen respektive koncernredovisningen ger en rättvisande bild av moder-
bolagets och koncernens ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för moder bolaget respektive koncernen ger
en rätt visande översikt över utvecklingen av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utfärdande av styrelsen och verkställande direktören
den 20 februari 2025. Koncernens rapport över resultat och övrigt totalresultat och rapport över finansiell ställning
och moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på årsstämman den 9 april 2025.
Som avstämningsdag för utdelning föreslås fredagen den 11 april 2025. Beslutar stämman enligt förslaget beräknas
utdelningen utsändas av Euroclear Sweden AB onsdagen den 16 april 2025.
Stockholm den 20 februari 2025
Bo Selling Carl Bennet Sofia Frändberg
Ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Louise Lindh Fredrik Lundberg Katarina Martinson
Styrelseledamot Verkställande direktör Styrelseledamot
Styrelseledamot
Krister Mattsson Sten Peterson Lars Pettersson
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats den 25 februari 2025
PricewaterhouseCoopers AB
Magnus Svensson Henryson
Auktoriserad revisor
99
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i L E Lundbergföretagen AB (publ), org nr 556056-8817
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för L E Lundbergföretagen AB (publ) för år 2024 med
undantag för bolagsstyrningsrapporten och hållbarhetsrappor
-
ten på sidorna 54-57 respektive 22-29. Bolagets årsredovisning
och koncernredovisning ingår på sidorna 22-29 samt 47-99 i detta
dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlig
-
het med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseen-
den rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per
den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kassa
-
flöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen
har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i
alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finan
-
siella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt IFRS Redovisningsstandar
-
der, som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra utta-
landen omfattar inte bolagsstyrningsrapporten och hållbarhets-
rapporten på sidorna 54-57 respektive 22-29. Förvaltningsberättel-
sen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisning-
ens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk
-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den komplet
-
terande rapport som har överlämnats till moderbolagets och kon-
cernens styrelse i enlighet med revisorsförordningens (537/2014)
artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa stan
-
darder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero-
ende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa
kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revi
-
sorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag
eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå
och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella rap
-
porterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande direk-
tören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exempel vik-
tiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med
utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida hän
-
delser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi
också beaktat risken för att styrelsen och verkställande direktören
åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat övervägt om
det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov till
risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig
granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rappor
-
terna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens struktur,
redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i vilken
koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedöm
-
ning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig
grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehål
-
ler några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till
följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga
om de, enskilt eller tillsammans, rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i de
finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantita
-
tiva väsentlighetstal däribland för den finansiella rapporteringen
som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden fast
-
ställde vi revisionens inriktning och omfattning och våra gransk-
ningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att
bedöma effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter
på de finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla
för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för
den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen
för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
VÄRDERING AV FÖRVALTNINGSFASTIGHETER
Förvaltningsfastigheter redovisas i koncernredovisningen till verk-
ligt värde och uppgår till 75 289 mnkr per den 31 december 2024.
Värdet av fastigheterna fastställs på basis av interna värderingar.
Viktiga antaganden i värderingarna är bland annat marknadens
avkastningskrav, framtida uthyrningsgrad och hyresnivåer. För
att säkerställa att värderingen inte skiljer sig från marknadens
bedömningar har företagsledningen även inhämtat oberoende
externa värderingar för en delmängd av fastighetsbeståndet. I alla
värderingar som baseras på uppskattningar om framtida utfall
finns en inneboende osäkerhet i värdebedömningen.
För ytterligare beskrivning se redovisningsprinciper i not 1 och
not 17 för detaljerade upplysningar och beskrivning av området.
100
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
HUR VÅR REVISION BEAKTADE DET SÄRSKILT
BETYDELSEFULLA OMRÅDET
Våra revisionsåtgärder har omfattat, men inte uteslutande
utgjorts av nedan aktiviteter.
Vi har:
Utvärderat den interna värderingsprocessen.
Stickprovsvis testat indata i ett urval interna värderingar.
Kontrollberäknat ett urval fastighetsvärderingar.
Utvärderat väsentliga antaganden inklusive direktavkastnings
-
krav, hyresnivåer och långsiktig vakansgrad.
Stämt av de interna värderingarna mot de externa värderingar
som bolaget inhämtat. Därutöver har avstämning gjorts av de
interna värderingarna mot vår egen uppfattning av markna
-
dens prissättning av liknande tillgångar.
Granskat informationen som presenteras i årsredovisningen
och bedömt att det ger en tillräcklig information enligt regel
-
verkens krav.
VÄRDERING AV SKOGSTILLGÅNGAR
Koncernens skogstillgångar uppgår till 57 843 mnkr och utgör en
väsentlig post i koncernens balansräkning. Tillgångarna är upp
-
delade i biologiska tillgångar som redovisas enligt IAS 41 Jord- och
skogsbruk och marktillgångar som redovisas enligt IAS 16 Materi
-
ella anläggningstillgångar. I balansräkningen tas skogstillgångar
upp till verkligt värde och metoderna för värdering av skogstill
-
gångar och viktiga antaganden framgår av not 16.
Värderingsprocessen är komplex då den kräver bedömningar
och antaganden bland annat vad gäller marknadsstatistiken och
uppdelningen av totalvärdet på mark och biologisk tillgång.
Väsentliga bedömningsområden inkluderar marknadsstatisti
-
kens omfattning och fullständighet, ortspriser, diskonteringsränta
samt virkespriser och avverkningskostnader. Värderingen klassifi
-
ceras som en Nivå 3 värdering i enlighet med IFRS 13. Med hänsyn
till postens storlek och den inneboende komplexiteten är värde
-
ringen av koncernens skogstillgångar ett särskilt betydelsefullt
område i vår revision.
För ytterligare beskrivning se redovisningsprinciper i not 1 och
not 16 för detaljerade upplysningar och beskrivning av området.
HUR VÅR REVISION BEAKTADE DET SÄRSKILT
BETYDELSEFULLA OMRÅDET
Våra revisionsåtgärder har omfattat, men inte uteslutande
utgjorts av nedan aktiviteter.
Vi har:
Utvärderat och granskat process och metod för värdering av
skogstillgångar samt processen för att ta fram indata vilket
bland annat har gjorts genom granskning av underlag och
intervjuer med medarbetare inom koncernen.
Granskat allokering av värde mellan biologiska tillgångar och
marktillgångar
Granskat rimligheten i de antaganden som ligger till grund för
koncernens värdering, bland annat diskonteringsränta , virkes
-
priser, skördeplan, kostnader för skogsvård och skörd.
Kontrollerat delar av den indata som används i värderingen av
skogstillgångar samt utvärderat de kontroller som finns för att
säkerställa att indatan överförs korrekt.
Egna värderingsspecialister har granskat dokumentationen
avseende diskonteringsräntan och särskilt fokuserat på känslig
-
heten i beräkningarna.
Utvärderat värdet på skogstillgångarna enligt koncernens
modell mot extern värdering.
Granskat att lämnade upplysningar i not 16 i års redovisningen,
uppfyller kraven samt ger en rättvisande bild av koncernens
värdering.
VÄRDERING AV FINANSIELLA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Moderbolagets finansiella anläggningstillgångar uppgår per den
31 december 2024 till 49 052 mnkr.
Moderbolagets innehav av finansiella anläggningstillgångar
utgörs i allt väsentligt av noterade aktier.
I moderbolaget värderas innehav av aktier antingen till an-
skaffningsvärde eller verkligt värde beroende på ägarandel.
I koncernredovisningen redovisas samma innehav på annat sätt
där dotterbolag konsolideras, intressebolag redovisas enligt dess
andel av eget kapital och övriga innehav redovisas fortsatt till
verkligt värde.
Viktiga områden för en korrekt värdering rör att fastställa mark
-
nadspriser, ägarandel samt klassificeringen i balansräkningen.
För ytterligare beskrivning se redovisningsprinciper i not 1 och
not 9 - 11 i moderbolaget för detaljerade upplysningar och beskriv
-
ning av området.
HUR VÅR REVISION BEAKTADE DET SÄRSKILT
BETYDELSEFULLA OMRÅDET
Våra revisionsåtgärder har omfattat, men inte uteslutande
utgjorts av nedan aktiviteter.
Vi har:
Utvärderat bolagets presentation av verkliga värden för de
finansiella anläggningstillgångarna.
För andelar som handlas på en aktiv marknad har vi
kontrollerat värderingen mot aktuell marknadsdata.
Inhämtat bevis på att bolaget äger tillgångarna per
balans dagen.
Värderingen av ej noterade andelar har utvärderats och
kontrollerats mot bolagets beräkningar.
Utvärderat klassificering i koncernbalansräkningen.
Kontrollerat fullständigheten i de upplysningar som lämnas
i årsredovisningen.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
1-46 samt 104-109. Ersättningsrapporten som vi inhämtade före
datumet för denna revisionsberättelse utgör också annan infor
-
mation. Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för annan information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredo
-
visningen omfattar inte denna information och vi gör inget utta-
lande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncern
-
redovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som
identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernre
-
dovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap
vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informa
-
tionen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehål
-
ler en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi
har inget att rapportera i det avseendet.
101
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
REVISIONSBERÄTTELSE
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att
de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller koncernredovisningen, enligt IFRS Redovisningsstandar
-
der, som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen
och verkställande direktören ansvarar även för den interna kon
-
troll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovis-
ning och koncernredo visning som inte innehåller några väsent-
liga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden
som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte
har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida års-
redovisningen och koncernredovisningen som helhet inte inne-
håller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse
som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsent
-
liga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsre
-
dovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspek-
tionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar
och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag
till disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkstäl-
lande direktörens förvaltning för L E Lundbergföretagen AB (publ)
för år 2024 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt för
-
slaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter
och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkes
-
etiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen
är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings-
behov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fort
-
löpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation,
och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bok-
föringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska ange-
lägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den
verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvalt-
ningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att
med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrel
-
seledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avse-
ende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försum
-
melse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, års-
redovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige all
-
tid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av för
-
valtningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revi-
sorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del
av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning
om Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verk-
ställande direktören har upprättat årsredovisningen och koncern-
redovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden för L E Lundbergföretagen AB
(publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstad
-
gade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
102
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
REVISIONSBERÄTTELSE
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till L E Lundbergföretagen AB (publ)
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkes
-
etiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända
-
målsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rappor-
ten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven
i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på
grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings
-
åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upp-
rättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig fel
-
aktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-
rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implementerar
och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer
eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder
för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författ
-
ningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möj
-
liggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och
koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utfö
-
ras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felak-
tigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar
av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och
verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huru
-
vida koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kas-
saflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL
i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 54–57 och för att den är upprättad i enlighet med års
-
redovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovis
-
ningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga
med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar
samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på
sidorna 22-29 och för att den är upprättad i enlighet med årsredo
-
visningslagen enligt den äldre lydelsen som gällde före den 1 juli
2024.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt Inter
-
national Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.
Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt
uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21, 113 97 Stockholm,
utsågs till L E Lundbergföretagen ABs revisor av bolagsstämman
den 10 april 2024 och har varit bolagets revisor sedan 15 april 2021.
Stockholm den 25 februari 2025
PricewaterhouseCoopers AB
Magnus Svensson Henryson
Auktoriserad revisor
103
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
REVISIONSBERÄTTELSE
Louise Lindh
Född 1979
Civ ekon
Invald i styrelsen 2010
Styrelseordförande i
Fastighets AB L E Lundberg
och J2L Holding AB
Styrelseledamot i
Handelsbanken, Holmen och
Hufvudstaden
Antal aktier (inklusive familj):
36677204
Fredrik Lundberg
Född 1951
Civ ing, civ ekon, dr h c mult
VD i L E Lundbergföretagen AB
Invald i styrelsen 1975
Styrelseordförande i Holmen,
Hufvudstaden och
Industri värden
Vice ordförande i Handelsbanken
Styrelse ledamot i Fastighets AB
LELundberg och Skanska
Antal aktier (inklusive bolag
och maka): 101086000
Katarina Martinson
Född 1981
Civ ekon
Invald i styrelsen 2009
Styrelseordförande i Indutrade
och Lundbergs stiftelserna
Styrelseledamot i Fastighets AB
L E Lundberg, Fidelio Capital,
Husqvarna och Industrivärden
Antal aktier (inklusive familj):
36 677204
Styrelse
Bo Selling
Född 1958
Civ ing
Styrelsens ordförande
Invald i styrelsen 2020
Ordförande i Sydholmarna
Kapitalförvaltning AB
Antal aktier: 5000
Carl Bennet
Född 1951
Civ ekon, ekon dr h c, med dr h c,
tekn dr h c
Invald i styrelsen 2009
VD och styrelseordförande
i Carl Bennet AB
Styrelseordförande i Lifco
Vice ordförande i Arjo,
Elanders och Getinge
Antal aktier: 500 000
Sofia Frändberg
Född 1964
Jur kand
Invald i styrelsen 2023
Senior ledare i Volvokoncernen
Styrelseordförande i Volvo
Penta och VE Commercial
Vehicles Ltd
Styrelseledamot i Cellcentric
GmbH & Co. KG
Antal aktier: 4 000
104
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Huvudansvarig revisor
Magnus Svensson Henryson,
auktoriserad revisor
Född 1969
Revisorer
Krister Mattsson
Född 1956
Civ ekon
Invald i styrelsen 2023
Styrelseledamot i Ingka
Foundation (ägare av Ingka
group), Imas Foundation
och IKEA Foundation.
Antal aktier: 3 000
Lars Pettersson
Född 1954
Civ ing, fil dr h c
Invald i styrelsen 2012
Styrelseledamot i Husqvarna,
Industrivärden och Indutrade
Antal aktier: 4000
Sten Peterson
Född 1956
Civ ing
Invald i styrelsen 2001
Vice ordförande i
Fastighets AB L E Lundberg
och Förvaltnings AB Lunden
Styrelseledamot i
Hufvudstaden och
J2L Holding AB
Antal aktier: 76000
Styrelsen i L E Lundbergföretagen AB
(publ) består av nio ledamöter utan supple
-
anter, samtliga valda av årsstämman.
Under 2024 uppgick antalet styrelsemöten
till 5 stycken, varav ett konstituerande
möte. Vid varje ordinarie styrelsemöte har
redogörelser lämnats över utvecklingen i
Lundbergs Fastigheter, i L E Lundberg
Kapitalförvaltning samt i innehavsbolagen.
105
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Ledande befattningshavare
L E Lundbergföretagen AB
Fredrik Lundberg
Född 1951, anställd 1977
VD
Antal aktier (inklusive bolag
och maka): 101086000
Claes Boustedt
Född 1962, anställd 1991
Vice VD
VD i L E Lundberg Kapitalförvaltning AB
Antal aktier: 120 000
Lars Johansson
Född 1966, anställd 1991
Ekonomi- och finansdirektör
106
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Ledande befattningshavare
Lundbergs Fastigheter
Christian Claesson
Född 1980, anställd 2015
Vice VD, Regionchef Syd
Johan Ladenberg
Född 1966, anställd 2005
VD
Antal aktier: 6 100
Johan Sandborgh
Född 1979, anställd 2009
Vice VD, Regionchef Mitt
Hållbarhetschef L E Lundberg-
företagen AB
Antal aktier: 163
Peter Kjell-Berger
Född 1968, anställd 2021
Ekonomichef
Lisa Lundh
Född 1976, Anställd 2018
Marknads- och
kommunikationschef
Antal aktier: 48
107
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Årsstämma och rapporter
Information om Årsstämma
L E Lundbergföretagens årsstämma 2025 hålls onsdagen den
9 april kl. 14,00 på Grand Hôtel, Stallgatan 6, Stockholm.
Anmälan och röstning
Aktieägare, som vill delta i årsstämman, ska dels vara införd
som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda aktie-
boken per tisdagen den 1 april 2025, dels anmäla sitt delta-
gande till årsstämman senast torsdagen den 3 april 2025.
Anmälan ska ske antingen:
per bolagets hemsida www.lundbergforetagen.se
per e-post till anmalan@lundbergs.se
per telefon 011 - 21 65 00 eller
per post till L E Lundbergföretagen AB, 601 85 Norrköping.
Vid anmälan skall uppges namn, adress, telefon, person-
nummer/organisationsnummer, antal aktier samt antalet
biträden. Sker deltagandet med stöd av fullmakt, bör
fullmakten insändas i samband med anmälan. Fullmakt i
original, registreringsbevis och andra behörighetshandlingar
måste uppvisas vid årsstämman. Fullmaktsformulär hålls
tillgängligt hos bolaget och på bolagets hemsida,
www.lundbergforetagen.se.
Aktieägare, som låtit förvaltarregistrera sina aktier, måste –
för att äga rätt att delta på årsstämman – tillfälligt inregistrera
aktierna i eget namn. Sådan inregistrering ska vara verkställd
senast torsdagen den 3 april 2025. Detta innebär att aktie-
ägare i god tid före denna dag måste lämna förvaltaren
meddelande om den önskade åtgärden.
Utdelning
Styrelsen föreslår årsstämman en utdelning om 4,60 kronor
per aktie. Som avstämningsdag föreslår styrelsen fredagen
den 11 april 2025. Beslutar stämman enligt förslaget beräknas
utdelningen komma att utsändas av Euroclear Sweden AB
onsdagen den 16 april 2025.
Ekonomisk information
Följande ekonomiska rapporter publiceras på svenska och
engelska på vår hemsida www.lundbergforetagen.se
27 maj 2025 Delårsrapport januari - mars 2025
28 augusti 2025 Delårsrapport januari - juni 2025
25 november 2025 Delårsrapport januari - september 2025
18 februari 2026 Bokslutskommuniké för 2025
Årsredovisning sänds ut till aktieägare som har anmält
att de vill ha denna. Anmälan görs enklast på
www.lundbergforetagen.se under rubriken Investerare.
108
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Adresser
L E Lundbergföretagen AB (publ)
Org nr 556056-8817
Säte Stockholm
Box 14048, 104 40 Stockholm
Besöksadress Hovslagargatan 5 B
Tel 08-463 06 00
E-post information@lundbergs.se
www.lundbergforetagen.se
Fastighets AB L E Lundberg
Org nr 556049-0483
Säte Norrköping
601 85 Norrköping
Besöksadress Olai Kyrkogata 40
Tel 011-21 65 00
E-post info@lundbergs.se
www.lundbergs.se
www.lundbergforetagen.se
På hemsidan finns, förutom allmän
information om företaget, finansiell
information och aktuell aktiekurs.
109
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Fastighetsförteckning med adresser och bilder på
Fastighets AB L E Lundbergs fastigheter finns på www.lundbergs.se
Produktion: Lundbergs i samarbete med Anfang Design & Kommunikation
Tryck: TelloGruppen
Omslag: Invercote Creato 300 g. Inlaga MultiArt Silk 150 g och MultiDesign Original white 130 g.
Foto: Alleima 2, 30, 43, Kattis Ahlsén 2, 30 (Husqvarna), Jerry Bärnvall, Lundbergs Fastigheter 27,
Crelle Photography 2, 30 (Holmen), Maria Cruseman 2, 30 (Industrivärden),
Ulla-Carin Ekblom 6, 104-107 (L E Lundbergföretagen), Fond & Fond 2, 30, 42 (Indutrade),
Husfoto 29, 34 (Lundbergs Fastigheter), KollbergKarlsson 36 (Holmen), Adam Lach 45 (Sandvik),
Jenny Lagerqvist, Merrymore 2, 30, 41 (Industrivärden), Karl Nordlund 2, 30 (Sandvik),
Pär Olsson 2, 30, 44 (Handelsbanken), Magnus Pajnert 40 (Husqvarna),
Johanna Paluyan 32 (Lundbergs Fastigheter), Anton Rhenborg 2, 30, 46 (Skanska),
Anders Ristenstrand 2, 21, 30, 35 (Lundbergs Fastigheter), Erik G Svensson 38 (Hufvudstaden),
Jonas Westling 25 (Holmen/Hållbarhet).