529900BPSFZS6O3A9R042023-01-012023-12-31529900BPSFZS6O3A9R042022-01-012022-12-31529900BPSFZS6O3A9R042023-12-31529900BPSFZS6O3A9R042022-12-31529900BPSFZS6O3A9R042021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900BPSFZS6O3A9R042021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900BPSFZS6O3A9R042021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900BPSFZS6O3A9R042021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900BPSFZS6O3A9R042021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:SEKxbrli:sharesiso4217:SEK529900BPSFZS6O3A9R042021-12-31529900BPSFZS6O3A9R042022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900BPSFZS6O3A9R042022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900BPSFZS6O3A9R042022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900BPSFZS6O3A9R042022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900BPSFZS6O3A9R042022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900BPSFZS6O3A9R042022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900BPSFZS6O3A9R042022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900BPSFZS6O3A9R042022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900BPSFZS6O3A9R042022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900BPSFZS6O3A9R042023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900BPSFZS6O3A9R042023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900BPSFZS6O3A9R042023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900BPSFZS6O3A9R042023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900BPSFZS6O3A9R042023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900BPSFZS6O3A9R042023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900BPSFZS6O3A9R042023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900BPSFZS6O3A9R042023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900BPSFZS6O3A9R042023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Innehåll
LUNDBERGS
Detta är Lundbergs
Året i sammandrag
VD har ordet
Lundbergs som investeringsföretag 
Mål, affärsidé, strategi och
värdeskapande 
Tillgångar och investeringsaktiviteter 
Substansvärde 
Kassaflöde 
Aktien 
Nyckeltal 
Tioårsöversikt 
Hållbart värdeskapande 
INNEHAVSBOLAG 
Lundbergs Fastigheter 
Holmen 
Hufvudstaden 
Husqvarna Group 
Industrivärden 
Indutrade 
Alleima 
Handelsbanken 
Sandvik 
Skanska 
ÅRSREDOVISNING
Innehållsförteckning 
Förvaltningsberättelse 
Definitioner 
Koncernen
Finansiella rapporter 
Noter 
Moderbolaget
Finansiella rapporter 
Noter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
ÖVRIG INFORMATION
Styrelse 
Ledande befattningshavare 
Årsstämma och rapporter 
Adresser 
Årsredovisningen består av förvaltningsberättelsen och de finansiella rapporterna jämte noter och kommentarer på sidorna - och –.
Den lagstadgade hållbarhets rapporten enligt ÅRL ingår i årsredovisningen (sidorna - samt not  och  på sidorna -). Koncernens
resultat- och balansräkning jämte moderbolagets resultat- och balansräkning fast ställs av årsstämman.
Detta är Lundbergs
L E Lundbergföretagen AB är ett investerings-
företag som genom att vara långsiktig och
aktiv ägare förvaltar och utvecklar ett antal
företag. Tydligt ledarskap, ansvarstagande
samt sund och hållbar affärsmässighet i kom-
bination med god finansiell ställning är viktiga
värderingar som präglar Lundbergs arbete.
Målsättningen är att genom utdelnings- och
substansvärde tillväxt skapa en avkastning åt
aktieägarna som väl möter marknadens
avkastningskrav.
Om Lundbergs
Lundbergs grundades i Norrköping 1944 av Lars Erik
Lundberg. Inledningsvis var bolaget inriktat på att bygga
bostäder men har under åren utvecklats till ett investe-
ringsföretag med intressen inom flera branscher, alltid
med ett långsiktigt och hållbart ägandeperspektiv.
Företaget är noterat på Nasdaq Stockholm sedan 1983.
Innehavsbolag
Lundbergs investerar i fastigheter och börsnoterade
företag. Innehaven består av den helägda rörelsen
Lundbergs Fastigheter, dotterbolagen Holmen och
Hufvudstaden liksom intressebolagen Husqvarna,
Industrivärden och Indutrade. Lundbergs har ock
be tydande aktieinnehav i Alleima, Handelsbanken,
Sandvik och Skanska.
Av våra totala tillgångar utgörs cirka 24 procent av direkt
och indirekt fastighetsexponering. Resterande cirka
76 procent utgörs av börsnoterade företag utanför
fastighets sektorn. Tillgångarna har hög kvalitet, låg risk
och balanserar varandra väl.
Siffror anger andel av kapital (röster) i procent
per den 20 februari 2024.
BETYDANDE AKTIEINNEHAV
HELÄGD RÖRELSE
Lundbergs Fastigheter 
DOTTERBOLAG
Holmen , (,)
Hufvudstaden , (,)
INTRESSEBOLAG
Husqvarna Group , (,)
Industrivärden , (,)
Indutrade , (,)
Alleima , (,)
Handelsbanken , (,)
Sandvik , (,)
Skanska , (,)
LUNDBERGS
3
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Lundbergs B
SIXRX, Stockholmsbörsens
totalavkastningsindex
Lundbergsaktiens totalavkastning
GENOMSNITT PER ÅR
14,7%
11,3%
11,7%
13,5%
16,0%
14,1%
15,5%
16,8%
20 år
15 år
10 år
5 år
1 år
0510 15 20 25
19,2%
24,5%
0
100
200
300
400
500
600
23222120191817161514
kr/aktie
0
1
2
3
4
5
23
2
22212019
1
1817161514
kr
Substansvärde efter uppskjuten skatt
Utdelning
Lundbergsaktien
Lundbergs målsättning är att genom utdelnings- och
substansvärdetillväxt skapa en avkastning för aktie-
ägarna som väl möter marknadens avkastningskrav.
Substansvärdet, totala tillgångar minus skulder och
uppskjuten skatt, uppgick den 31 december 2023 till
545 kr per aktie. Under den senaste tioårsperioden har
substansvärdet per aktie vuxit med i genomsnitt
12,1 procent per år.
Lundbergs ambition är att ge aktieägarna en god och
jämn utdelningstillväxt över tid. Till stämman 2024 har
styrelsen föreslagit en utdelning om 4,30 kr per aktie.
Under den senaste tioårsperioden har utdelningstill-
växten i genomsnitt uppgått till 6,5 procent per år.
Lundbergsaktiens totalavkastning har under den senaste
tioårsperioden i genomsnitt uppgått till 16,0 procent per
år. Stockholmbörsens totalavkastning uppgick under
motsvarande period till 11,3 procent per år.
)
Ingen utdelning gjordes.
)
Enligt styrelsens förslag.
Totalavkastning
Aktiens avkastning inklusive
återinvesterad utdelning.
4
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
DETTA ÄR LUNDBERGS
Året i sammandrag
Substansvärdet efter uppskjuten skatt uppgick den 31 december 2023
till 545 kronor per aktie (484).
Koncernens nettoomsättning var 28 664 mnkr (29 193).
Resultat efter finansiella poster blev 9 244 mnkr (7 679).
Resultat efter finansiella poster exklusive orealiserade värdeförändringar
och nedskrivningar uppgick till 13 690 mnkr (7 988).
Utdelning om 4,30 kronor (4,00) per aktie föreslås.
I moderbolaget har 1 681 mnkr investerats i börs noterade aktier och i den helägda
rörelsen Lundbergs Fastigheter har 576 mnkr investerats.
2023 2022
Substansvärde efter uppskjuten skatt, mdkr
135,1 119,9
Substansvärde per aktie efter uppskjuten skatt, kr 545 484
Eget kapital per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr 434 402
Nettoomsättning, mnkr 28 664 29 193
Resultat efter finansiella poster, mnkr 9 244 7 679
exklusive orealiserade värdeförändringar och nedskrivningar, mnkr 13 690 7 988
Resultat efter skatt, mnkr 8 678 5 773
varav innehav utan bestämmande inflytande, mnkr 1 423 4 259
Resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr 29,25 6,10
Utdelning per aktie, kr 4,30
1
4,00
Skuldsättningsgrad, ggr 0,11 0,12
Soliditet, procent 74 73
) 1)
Enligt styrelsens förslag.
Resultat och nyckeltal
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
5
VD har ordet
År 2023 var ännu ett utmanande år som präglades
av dämpad global tillväxt och fortsatt hög infla-
tionstakt även om prisökningstakten i de flesta
ekonomier var sjunkande under året. Den kraftiga
åtstramningen av penningpolitiken som inleddes
under 2022 har successivt påverkat den ekono-
miska aktiviteten och inflationsutvecklingen. Fort-
satt ökande geopolitiska spänningar på flera håll i
världen och ett utdraget krig i vårt närområde har
också bidragit till osäkerhet och fortsatt påverkan
på den ekonomiska utvecklingen. Den kraftiga
ränteuppgången har orsakat finansiella problem
för vissa företag och branscher, till exempel bygg-
och fastighetsbolag och företag exponerade mot
konsumenter.
Global tillväxt var under året väsentligt lägre än
senaste decenniers genomsnitt och beräknas ha
uppgått till knappt tre procent. Av de utvecklade
ekonomierna har Europa haft den svagaste
utvecklingen med flera länder som uppvisar en
negativ tillväxt. I Sverige har inflation och höjda
räntor slagit hårt mot ekonomin och då främst
mot räntekänsliga hushåll och bostadsbyggandet.
USA har uppvisat en större motståndskraft trots
högre räntor och kreditåtstramning. Arbetsmark-
naden har under året fortsatt att vara stark och
löneinflationen var hög om än något sjunkande.
Tillväxten i Kina ökade inte på det sätt som för-
väntades i början av året efter att man släppt de
omfattande covidrestriktionerna och tillväxtför-
väntningarna för Kina har löpande justerats ned.
Inflationsutvecklingen och därmed förvänt-
ningar på centralbankernas agerande har under
året styrt utvecklingen på kapitalmarknaderna.
Prisökningstakten har varit sjunkande vilket blivit
tydligare under senare delen av året. Detta har
skapat en möjlighet för de viktigare centralban-
kerna att göra ett uppehåll i räntehöjningarna och
även signalera en viss lättnad av penningpolitiken
under 2024. Den ändrade inställningen från cen-
tralbankshåll torde vara den enskilt viktigaste för-
klaringen till den starka börsutvecklingen under
hösten.
När vi summerar det svenska börsåret kan vi
konstatera att totalavkastningen uppgick till 19
procent. Ledande börser i Europa och USA visar en
liknande utveckling. Slutsatsen att inflationen nu
är under kontroll tror jag dock är överilad. Vi kom-
mer sannolikt att få uppleva ett fortsatt kostnads-
tryck, inte minst från löneinflation. Därtill har vi en
geopolitisk situation och även en osäker energi-
marknad som kan skapa förnyat inflationstryck.
6
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Jag tror också att marknadsräntorna kommer att bita sig fast
på en högre nivå än dagens förväntningar. Den reala avkast-
ningen för långivare måste rimligen åtminstone uppgå till ett
par procentenheter. Det är sunt att pengar skall kosta och det
motverkar också spekulationsbubblor och lättsinnigt bete-
ende. Vidare tar det också lång tid innan den fulla effekten av
de åtstramningar som genomförts under senare år får fullt
genomslag i den reala ekonomin. Detta innebär att vi under
innevarande år sannolikt kommer att fortsätta möta en del
utmaningar, liksom risk för minskad ekonomisk tillväxt.
I november 1983 noterades Lundbergsaktien på Stockholms-
börsen. Detta föregicks av en nyemission på 300 mnkr baserat
på ett värde före emissionen på 2 mdkr.
Vid utgången av 2023 var börsvärdet 136
mdkr och de aktieägare som behållit sina
aktier sedan börsnoteringen har erhållit
en årlig totalavkastning på 13 procent.
Under dessa 40 år ökade inflationen med
i genomsnitt 2,8 procent per år, vilket
innebär att den reala avkastningen varit
drygt 10 procent per år.
Lundbergs var 1983 ett bygg- och
fastig hetsbolag med en diversifierad
mindre aktieportfölj. Under de 40 åren
som gått sedan noteringen har vi varit
engagerade i ett flertal företag och bran-
scher. En viktig milstolpe var när vi avytt-
rade bygg rörelsen 1994. Vi har dock fortsatt att ha ett engage-
mang i byggbranschen genom delägande i större bolag. Sedan
2011 är vi stor aktieägare i Skanska.
I mitten av 1990-talet bestämde vi oss för att fokusera verk-
samheten på vår helägda fastighetsrörelse och ett begränsat
antal stora investeringar i börsnoterade företag. Det har vi
utvecklat sedan dess och idag är vi huvudaktieägare i fyra bolag
och betydande aktieägare i ytterligare fem bolag. Jag ger mina
synpunkter på samtliga dessa företag senare i mitt VD-ord.
Vår fastighetsrörelse har fortsatt att expandera, men också
koncentrerats till ett begränsat antal städer.
Vi föredrar nu att kalla oss ägarbolag eftersom vi utövar ett
aktivt ägarskap i samtliga bolag. Detta sker genom medverkan
i bolagens styrelser och valberedningar. Genom ägandet i
Industrivärden har vi indirekt betydande ägarintressen i ytter-
ligare fyra bolag utöver de som ägs direkt av Lundbergs. Detta
betyder att vi direkt och indirekt är stor aktieägare i tolv börs-
noterade företag jämte vår helägda fastighetsrörelse. Samtliga
bolag är av hög klass med goda möjligheter till framtida värde-
skapande. Vi har sedan många år fokuserat på dessa företag
och fortsatt att öka våra ägarandelar genom aktieförvärv. Under
de senaste tio åren har vi totalt investerat 13 mdkr. I fastighets-
rörelsen har under samma period 8 mdkr investerats. Den
ränte bärande nettoskulden har ökat från 3,8 mdkr till 6,2 mdkr
samtidigt som nettoskuldsättningen halverats från 8 procent
till 4 procent av våra totala tillgångar. Vår finanspolicy innebär
att fastighetsrörelsen kan belånas till maximalt 50 procent och
investeringarna i våra innehavsbolag skall vara obelånade.
Samtliga skulder hänförs sålunda till fastighetsrörelsen som
därvid vid årsskiftet hade en belåningsgrad på 22 procent.
Som ägarbolag är det nödvändigt att ha en stark finansiell
ställning. Vi skall vara beredda att i alla situationer stödja våra
innehavsbolag och ha kapacitet att deltaga i nyemissioner när
detta är motiverat. Detta för att ge innehavsbolagen bästa möj-
liga förutsättningar att bedriva ett långsiktigt värdeskapande.
Vårt positiva kassaflöde används förutom till utdelning till våra
aktieägare, också till nya investeringar i aktier och fastigheter.
Vår strategi är att över tid öka våra ägar-
andelar i innehavsbolagen. Resultatet av
vårt ägararbete tillfaller då i högre grad
Lundbergs aktieägare. Under de senaste
tio åren har vårt kassaflöde efter vår läm-
nade utdelning, men före investeringar
uppgått till 18,5 mdkr. Vi har sålunda
kunnat egenfinansiera nära 90 procent
av våra investeringar.
I vårt ägararbete är ledarskapet helt
avgörande. Ett starkt ledarskap formar
också en organisation byggd på decen-
tralisering och brett ansvarstagande.
Då får man en utväxling på kunskap och
förmåga som skapar värde. Vi föredrar
också internrekryteringar. I en decentraliserad struktur ökar för-
utsättningarna för att identifiera lämpliga personer i organisa-
tionen. För att kunna fylla vår roll som ägare krävs kunskap och
erfarenhet. Vi har därför valt att fokusera på företag där vi kan
leva upp till detta. Vår diversifiering av innehavsbolag anser jag
är fullt tillräcklig. Ytterligare branscher och bolag skulle inte till-
föra värde utan tvärtom öka risken. Fokus från vår sida är viktigt
och nödvändigt.
Våra engagemang i innehavsbolagen är långsiktiga. Att driva
ett aktivt framgångsrikt ägararbete utan ett långt perspektiv
går helt enkelt inte. Likaså är det omöjligt att i längden bara
investera i bottenlägen då stor osäkerhet råder vid varje tillfälle.
Ingen person har en kristallkula som kan förutspå framtiden.
Denna är allt för komplex och oväntade händelser sker. Vår filo-
sofi är därför att löpande investera i takt med att vi genererar
ett positivt kassaflöde. Då missar vi inte tåget och riskerar inte
att bli kvar på perrongen.
Den reala avkastningen på aktier har under lång tid varit
7 procent vilket dubblar kapitalet realt på 10 år. Det finns goda
skäl att tro att det kommer att bli så även i framtiden. Visst
kommer vi att få uppleva låg- och högkonjunkturer även fram-
över men det tillhör ett normalt ekonomiskt förlopp. Om man
ägnar sig åt att försöka hitta hög- och lågpunkter, dvs trading,
är risken att misslyckas stor. Det viktiga är att vara en långsiktig
investerare och att i alla lägen ha en finansiell styrka som kan
Vi föredrar nu att
kalla oss ägarbolag
eftersom vi utövar
ett aktivt ägarskap
i samtliga bolag.”
7
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
VD HAR ORDET
hantera alla situationer. Det är både tryggare och lönsammare.
Lundbergs totalavkastning under de senaste 10 respektive
20 åren har i genomsnitt varit 16,0 respektive 13,5 procent per år.
Efter avdrag för inflationen var motsvarande real totalavkast-
ning per år 13,3 respektive 11,5 procent. Den långsiktiga och kon-
sekventa affärsmodellen har sålunda gagnat aktieägarna väl.
Tiden är en viktig faktor för en investerare. Då får ränta-på-
ränta-effekten ordentligt genomslag. Sålunda gäller det att
vara uthållig och jobba på. Kvalitet är också en viktig egenskap
som betalar sig över tid då agnarna brukar skiljas från vetet
med jämna mellanrum. En viktig erfarenhet är också att
människors beteende inte förändras över tid och marknaden
ofta överreagerar både i form av överdriven optimism och
pessimism. Historien tenderar således att upprepas vilket är
viktigt att dra lärdom av. Sunt bondförnuft skall inte heller
underskattas.
Fastighetsmarknaden var fortsatt illikvid under det gångna
året. Avkastningskraven justerades uppåt och fastighetsvär-
dena sjönk även om högre hyror genom indexregleringar till
del kunde kompensera för detta.
Finansieringskostnaderna låg på en fortsatt hög nivå även
om en viss lättnad skedde under slutet av året. Ränteskillna-
derna var stora där finansiellt svaga fastighetsbolag tvingades
betala avsevärt mer än de starkaste bolagen. Detta förhållande
tror jag kommer bestå även på längre sikt. Pengar behöver ha
ett pris som står i relation till den risk man tar som kreditgivare.
Detta är en sund utveckling som motverkar framtida tillgångs-
bubblor.
Under senare år har jag pekat på vår samhällsutveckling som
ett allvarligt hot mot fastighetsmarknaden. Tyvärr har kriminali-
teten i samhället fortsatt att öka vilket påverkar inte bara fastig-
hetsmarknaden utan Sverige i sin helhet. Många människor
och företag är oroade över utvecklingen. Kriminaliteten är
mycket allvarlig och måste stoppas. Investeringar i fastigheter
och företag är beroende av ett stabilt och tryggt samhälle med
en god ekonomisk tillväxt. Samhället har därmed en stor och
svår uppgift att lösa framför sig.
Resultat 2023
För 2023 redovisar Lundbergs för koncernen ett resultat efter
skatt på 8,7 mdkr (5,8). Efter minoritetens andel var resultatet
7,3 mdkr (1,5). Exklusive orealiserade värdeförändringar och
nedskrivningar blev resultatet efter finansiella poster 13,7 mdkr
(8,0). Substansvärdet per aktie efter uppskjuten skatt ökade
under året med 13 procent till 545 kr (484). Den 20 februari i år
var motsvarande värde 547 kronor per aktie. Aktieägarna i
Lundbergs erhöll under 2023 en totalavkastning på 24 procent
(-12) jämfört med motsvarande börsindex på 19 procent. Den så
kallade substansrabatten försvann under året.
Antalet aktieägare i Lundbergs fortsätter att öka och uppgår
nu till cirka 65 000 aktieägare (58 000). Det är glädjande att
konstatera att så många aktieägare känner tilltro till vår affärs-
modell och vårt sätt att sköta verksamheten.
Styrelsen föreslår årsstämman att utdelningen höjs till
4,30 kronor per aktie (4,00). Vi fortsätter sålunda vår långsiktiga
ambition att ge aktieägarna en god och jämn utdelningstill-
växt. Samtidigt är vi angelägna att med egna medel fortsätta
att göra nya investeringar för framtida värdetillväxt.
Lundbergs Fastigheter
I Lundbergs koncernredovisning ingår Lundbergs Fastigheter
med ett rörelseresultat på 0,0 mdkr (0,6). I resultatet ingår orea-
liserade värdeförändringar på -1,0 mdkr (-0,4) vilket helt förkla-
rar resultatnedgången under året. Värdenedgången förklaras
av högre avkastningskrav som delvis kompenserats av högre
driftnetton. De indexreglerade lokalhyresavtalen har härvid
betytt mycket. Exklusive värdenedgången ökade rörelseresul-
tatet med 5 procent under 2023.
Vårt uthyrningsläge var gott under hela året med en uthyr-
ningsgrad för helåret på 97 procent. Hyresmarknaden var fort-
satt stark för bostäder och stabil för kontor medan efterfrågan
var svag för lokaler till detaljhandel och restauranger. En tydlig
trend på hyresmarknaden är att hyresgäster i än högre grad
söker lokaler och bostäder med attraktiva lägen och med hög
och modern standard. Med kvalificerade medarbetare är hyres-
kostnaden för lokaler inte avgörande. Viktigare är attraktiva
arbetsplatser som underlättar arbetet och tilltalar duktiga
medarbetare. Vårt fastighetsbestånd är attraktivt beläget och
vi tvekar inte att erbjuda hyresgäster en hög standard och
service. Det är en viktig förklaring till vår höga uthyrningsgrad.
Hållbarhetsfrågorna har under senare år fått ökad betydelse.
Faktum är att vi i Lundbergs Fastigheter alltid har tillmätt dessa
frågor stor vikt. Vid investeringar både i nybyggnader och
ombyggnader har vi alltid vinnlagt oss om att utforma husen
på ett hållbart sätt. Detta avseende till exempel planlösningar,
materialval, takhöjder och flexibilitet. Tack vare kvaliteten finns
förutsättningar att anpassa våra äldre hus till en ny modern
standard. Under senare år har vi genomfört omfattande
ombyggnader av ett flertal bostadsfastigheter byggda på 1960-
och 70-talen. Dessa är nu i stort sett i nybyggnadsskick och
kommer inte att kräva några betydande underhållsåtgärder på
åtminstone 30 år. Även ett flertal kommersiella fastigheter har
anpassats till modern standard och hyresgästernas önskemål.
För närvarande pågår en omdaning av ett par fastigheter i
bästa läge i Norrköpings City. Bland annat omvandlas detalj-
handelsytor till kontor för coworking där efterfrågan växer
starkt. Vidare byts de gamla fasaderna ut mot nya med betyd-
ligt större fönsterpartier. Enkelt uttryckt kan man säga att fast-
igheterna blir så gott som nya. Detta hade inte gått om vi inte
från början skapat hus som möjliggör detta. Under 2023 inves-
terade vi totalt 576 mnkr i fastighetsrörelsen.
Lundbergs Fastigheter fortsatte också sitt ambitiösa håll-
barhetsarbete som syftar till att man skall vara klimatneutral år
2030.
Under lågränteperioden i samband med och före pandemin
drevs fastighetspriserna upp till, i många fall, en orimligt hög
8
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
VD HAR ORDET
nivå. Gott om finansiering och låga räntor gjorde att många
aktörer i fastighetsbranschen expanderade starkt. Vi hoppade
inte på det tåget. Lundbergs Fastigheter fokuserade i stället på
att genomföra investeringar i nya lönsamma projekt och
anpassa våra fastigheter till modern standard. För närvarande
råder obalans på fastighetsmarknaden. Många aktörer har pro-
blem med sin finansiering och tvingas nu betala mångdubbelt
högre räntor. Detta har lett till ett stort utbud av fastigheter och
sjunkande fastighetspriser. Ändå har inte förändringen på kapi-
talmarknaden slagit igenom fullt ut. Det sker successivt under
kommande år. Vår inställning är för närvarande att avvakta med
nya förvärv. Sannolikt kommer dock intressanta möjligheter i
framtiden. Men tiden är inte mogen än.
Den 14 februari 2024 lämnade vår VD
Louise Lindh sin position. Till ny VD
utsågs Johan Ladenberg som varit vice
VD sedan 2017.
Louise Lindh har varit VD i 7 år. Under
denna tid har hon genomfört stora för-
ändringar och moderniserat företaget.
En ny ledningsgrupp har utformats med
delvis nya medarbetare. Det löpande
rörelseresultatet har ökat varje år och
omfattande investeringar både i ny- och
ombyggnader har skett. Ett antal förvärv
har också gjorts.
Louise har under sin VD-period gjort
ett mycket gediget och gott arbete. Hon har genomfört stora
förändringar som förbättrat verksamheten på ett sätt som
successivt vunnit alltmer respekt. Hennes engagemang har
varit totalt. Jag och övriga i styrelsen vill framföra ett stort tack
för det hängivna arbete hon gjort som VD. Nu övertar Louise
min roll som styrelsens ordförande. Det är med glädje jag över-
lämnar detta ansvar till henne. Efter 20 år som ordförande och
dessförinnan som operativ chef i 23 år övergår jag nu till att vara
styrelseledamot i Lundbergs Fastigheter. Jag gör det med stor
förvissning om att Louise tar stafettpinnen med fullt engage-
mang och ansvar och önskar henne lycka till. Likaså önskar jag
vår nya VD Johan Ladenberg lycka till i sitt viktiga arbete.
Slutligen vill jag framföra ett stort tack till vår ledning och
personal för ett gott arbete under det gångna året.
Innehavsbolagen
Under 2023 förvärvade moderbolaget börsnoterade aktier
för 1 681 mnkr, varav i Industrivärden för 733 mnkr, i Sandvik
för 468 mnkr, i Alleima för 273 mnkr och i Handelsbanken för
208 mnkr. Lundbergs innehav i de nio börsnoterade innehavs-
bolagen hade vid utgången av 2023 ett börsvärde på 114 mdkr
jämfört med 99 mdkr ett år tidigare. Korrigerat för förvärv
under året var värdeökningen 14 procent vilket kan jämföras
med SIX Generalindex som ökade med 16 procent.
Vår helägda verksamhet i L E Lundberg Kapitalförvaltning
bedriver kapitalförvaltning på kort och medellång sikt samt
analysverksamhet. Bolaget har också en viktig roll som stöd-
jande funktion för moderbolaget. Under 2023 uppvisar verk-
samheten ett mycket gott resultat. Jag vill tacka VD Claes
Boustedt och hans duktiga medarbetare för ett framgångsrikt
år. Claes är också vice VD i koncernen och därmed min när-
maste medarbetare. Claes har arbetat i Lundbergs i över 30 år.
Vi har ett fint samspel som fungerar utmärkt. Det är min för-
hoppning att vi kan fortsätta många år till.
Holmen hade ännu ett starkt år bakom sig. Affärsmodellen
att skapa värde utifrån Holmens skogstillgångar är framgångs-
rik. Råvaran förädlas till trävaror för hållbart byggande. Av det
som blir över tillverkas kartong av världsledande kvalitet och
innovativa pappersprodukter. Förnybar
energi produceras genom vattenkraft
och vindkraft.
Under fjolåret redovisade Skog,
Energi och Papper mycket goda resul-
tat. Trävaror påverkades av den svaga
byggkonjunkturen och Kartong av den
låga konsumentefterfrågan, samt även
av produktionsproblem. Värdet på Hol-
mens skogstillgångar fortsatte att öka
och uppgår nu till 56 mdkr. Holmen är
en av Sveriges största skogsägare. Detta
är en unik tillgång och skogsråvaran
kommer med säkerhet att vara mycket
efterfrågad även i framtiden. Holmen
avser att fortsätta att investera i nybyggd vindkraft. Efter långa
tillståndsprocesser ligger nu ett par projekt färdiga att starta.
Under början av 2024 genomförde Holmen en omorganisa-
tion som syftar till att stärka konkurrenskraften och den strate-
giska förmågan. Kartong och Papper samlas i ett gemensamt
affärsområde. Genom sammanslagningen fokuseras Holmens
affärsmodell till fyra tydliga verksamhetsgrenar. Dessa är skogs-
bruk, elproduktion, trämekanisk industri samt processindustri.
Den finansiella ställningen är fortsatt stark och innebär att
Holmen kan fortsätta sina investeringar inom de områden man
bedömer är intressanta.
Holmens ledning fungerar mycket väl. VD Henrik Sjölund
och vice VD Anders Jernhall är ett tandempar som gör ett fan-
tastiskt gott arbete. Henrik har nu varit VD i 10 år och han har
tillsammans med Anders initierat och genomfört en rad affärer
och förändringar som gagnat Holmen mycket väl. Jag vill fram-
föra ett stort tack till ännu ett framgångsrikt år.
Mot bakgrund av den starka utvecklingen i företaget föreslår
Holmens styrelse en höjning av den ordinarie utdelningen
jämte en extra utdelning.
Hufvudstadens löpande förvaltningsresultat förbättrades
under 2023. Detta förklaras främst av högre hyresintäkter från
framförallt kontor. De orealiserade negativa värdeförändring-
arna i fastighetsbeståndet ökade dock, varför årets redovisade
resultat minskade. Direktavkastningskraven steg men kom-
penserades delvis av högre driftsnetton. Substansvärdet sjönk
”Lundbergs
affärsmodell är
robust och tydlig
och har fungerat väl
under många år.
9
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
VD HAR ORDET
något under året och uppgick vid årsskiftet till 185 kronor per
aktie (201). Den finansiella ställningen är fortsatt stark med en
skuldsättningsgrad på 21 procent. Styrelsen föreslår årsstäm-
man oförändrad utdelning.
Hufvudstadens fastighetsbestånd är av högsta klass och helt
koncentrerat till Stockholms och Göteborgs mest attraktiva
citylägen. En tydlig trend är att såväl kontors- som butikshyres-
gäster söker sig till centrala lägen med hög standard på loka-
lerna. Här kan man ta del av ett brett folkliv och utbud av
service, restauranger, kulturliv och en attraktiv detaljhandel.
Närheten mellan olika organisationer liksom kommunikationer
är också viktigt.
För Hufvudstaden har uthyrningsläget för kontor varit gott
och marknadshyrorna utvecklats positivt. I Stockholm har även
lyx- och premiumvarumärken inom detaljhandeln utvecklats
väl. Det märks inte minst i Biblioteksstan där många nya
butiksöppningar har skett under året. NK-varuhusen i Stock-
holm och Göteborg har också utvecklats positivt med många
nya hyresgäster och fler besökare. Den av Hufvudstaden
bedrivna rörelsen i NK Retail har ökat omsättningen, men
lönsamheten är fortfarande otillfredsställande. En rad åtgärder
vidtas för att förbättra situationen.
Återuppförandet av den brandskadade byggnaden i kvarte-
ret Vildmannen i Biblioteksstan färdigställdes till sommaren.
Den nya byggnaden bakom den bevarade sandstensfasaden
från 1800-talet gör fastigheten helt unik. Samtliga ytor är nu
uthyrda.
I Göteborg pågår utvecklingsprojektet Johanna. Ett helt
kvarter i bästa cityläge där man både genom ny- och ombygg-
nad skapar moderna kontor och butiker. Investeringen som
beräknas uppgå till 2,2 mdkr löper enligt plan och projektet
beräknas vara färdigställt under början av 2026.
Anders Nygren har nu varit VD i 2 år. Han har successivt växt
in i rollen på ett mycket bra sätt och vunnit stor respekt. Anders
är en gedigen branschman med stort engagemang, kunnande
och känsla för sin uppgift. Han är också en bra ledare.
Husqvarnas omsättning under 2023 sjönk något jämfört
med året innan. Däremot uppnåddes en förbättrad rörelse-
marginal för samtliga divisioner och ett starkt kassaflöde.
Transformationen av verksamheten fortsatte, innebärande
tillväxt inom områdena robotgräsklippare, batteridrivna pro-
dukter, bevattning och lösningar för den professionella mark-
naden. Ambitionen att elektrifiera produktsortimentet är den
viktigaste drivkraften för att minska företagets koldioxidavtryck.
Nettoskulden minskade under året främst beroende på det
starka operativa kassaflödet. Styrelsen föreslår årsstämman
oförändrad utdelning.
Under våren 2023 utsåg styrelsen Pavel Hajman till ny VD.
Pavel har en gedigen industriell bakgrund och har på kort tid
etablerat sig väl som VD. Jag önskar honom lycka till under
kommande år.
Industrivärden hade en mycket positiv utveckling under
2023. Substansvärdet ökade med 19 procent och aktiens total-
avkastning var 33 procent.
Industrivärdens åtta innehavsbolag är av mycket hög kvalitet
och tillhör alla de främsta inom sina respektive branscher. Gott
ledarskap och finansiell styrka är ett par gemensamma nämnare.
Genom goda utdelningar från bolagen hade Industrivärden
ett starkt kassaflöde. Detta användes till största delen för att för-
värva ytterligare aktier i några av innehavsbolagen och därmed
öka ägarandelarna.
Industrivärdens roll som ägarbolag utvecklas löpande över
tiden. Nya personer knyts till bolaget och erfarenhet och kun-
skap utvecklas vidare. Som investerare hanterar Industrivärden
varje ägarandel i ett långsiktigt perspektiv och med företagar-
ögon. Utvecklingen av respektive verksamhet står helt i
centrum, vilket betalar sig på lång sikt. Industrivärdens finan-
siella ställning är fortsatt stark med en nettoskuldsättning på
5 procent.
VD Helena Stjernholm gör ett utomordentligt arbete. Hon
är också mycket uppskattad som styrelsemedlem i tre av inne-
havsbolagen. Valberedningen i SCA föreslår nu att hon väljs till
ny ordförande efter Pär Boman som föreslås till ordförande i
Volvo. Pär lämnar också ordföranderollen i Essity där Jan Guran-
der föreslås ta över. Han har en lång framgångsrik karriär i
näringslivet bakom sig, senast som vice VD i Volvo.
Styrelsen i Industrivärden föreslår årsstämman höjd utdelning.
Indutrade fortsätter att övertyga. Företaget växer både orga-
niskt och genom förvärv. Resultatet ökar år efter år, så även
2023. Under året genomfördes 9 förvärv med en sammantagen
omsättning på 1,2 mdkr. Efter många år av stark tillväxt genom-
förde Indutrade en omorganisation med en ny koncernstruktur
från och med 1 januari 2024. Den decentraliserade strukturen
förstärks och utvecklas vidare. De olika affärsområdena får mer
resurser vilket ytterligare ökar det breda ansvarstagandet i före-
taget. Förutsättningarna förbättras både för organisk och för-
värvad tillväxt.
Under 2023 stärktes kassaflödet och den finansiella ställ-
ningen. Indutrades affärsmodell har nu fungerat väl och utveck-
lats kontinuerligt ända sedan starten 1978. Jag är övertygad om
att förutsättningarna för att fortsätta växa är mycket goda. De
företag som Indutrade förvärvat genom åren fortsätter att
utvecklas och känner stöd och trygghet i Indutradefamiljen.
VD Bo Annvik är en mycket kompetent ledare med ett
decentraliserat synsätt. Det sätter krafter i rörelse. Han har varit
VD i snart 7 år och gjort ett fantastiskt gott arbete.
Styrelsen föreslår årsstämman höjd utdelning.
Alleima är en ledande tillverkare av högförädlade produkter
i avancerat stål och speciallegeringar samt produkter för indu-
striell värmning. Verksamheten drivs i de tre affärsområdena
Tube, Kanthal och Strip.
Alleimas första helår som noterat bolag på Stockholmsbör-
sen var framgångsrikt. Man levererade rekordhöga intäkter,
10
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
VD HAR ORDET
resultat och kassaflöde. Den finansiella ställningen är mycket
stark och man har en betydande nettokassa. Styrelsen föreslår
årsstämman höjd utdelning.
Bolagets målsättning är att växa snabbare än marknaden i
sina prioriterade segment. Detta skall ske både organiskt och
genom förvärv.
Alleima är ett mycket intressant bolag med ett stort mate-
rialkunnande. Kundbasen är bred och finns inom många
industrier i stora delar av världen. Förutsättningarna för fortsatt
tillväxt är goda.
VD Göran Björkman är en mycket erfaren och duktig
industrialist.
Under 2023 var börskursutvecklingen
för Alleima väldigt stark vilket signalerar
marknadens uppskattning. Jag önskar
bolaget och Göran fortsatt framgång.
Handelsbanken bildades 1871 och är
idag en av världens stabilaste banker.
Under 2023 kunde banken uppvisa det
hittills högsta resultatet i bankens historia.
I Sverige, Storbritannien och Neder-
länderna ökade resultatet kraftigt
medan det i Norge låg på samma nivå
som året innan. Räntabiliteten på eget
kapital ökade och K/I-talet förbättrades.
Kreditförlusterna låg på en oförändrat
låg nivå. Kapitalsituationen stärktes
ytterligare och var långt över myndighetskraven. Under året
träffades avtal om försäljning av kontorsrörelsen i Finland. Den
övriga verksamheten i landet avvecklas under kommande år.
Därmed har bankens verksamhet koncentrerats till fyra hem-
mamarknader. Handelsbankens styrelse föreslår årsstämman
en ordinarie utdelning jämte en extra utdelning.
Vid årsskiftet tillträdde Michael Green som ny VD. Han har en
lång och gedigen karriär i Handelsbanken bakom sig. Jag öns-
kar honom lycka till med sin viktiga uppgift. Michael efter-
trädde Carina Åkerström som varit bankens VD i nära 5 år. Hon
har gjort ett mycket förtjänstfullt arbete och genomfört stora
förändringar. En fokusering av bankens verksamhet har skett
liksom en ökad satsning på sparandeaffären. Lönsamheten har
förbättrats avsevärt. Jag vill framföra ett stort tack till Carina.
2023 var ytterligare ett starkt år för Sandvik. Man fortsatte att
exekvera sin strategi och fattade betydande investeringsbeslut
samt gjorde 7 företagsförvärv. Ett antal starka innovationer intro-
ducerades också. Sandvik är ett mycket teknikdrivet företag där
stora resurser satsas på forskning och utveckling. Många nya
produkter lanserades på marknaden. Såväl intäkter som order-
ingång ökade under året och resultatet låg på en rekordnivå.
Kassaflödet var också starkt och den finansiella nettoskulden
minskade. Styrelsen föreslår årsstämman höjd utdelning.
I januari 2024 presenterade Sandvik ett omstrukturerings-
program som syftar till att stärka den operationella effektivite-
ten och motståndskraften. 85 procent är strukturella föränd-
ringar och 15 procent är volymrelaterade. Åtgärderna är kon-
cernövergripande och globala. Under senare år har Sandvik
målmedvetet och framgångsrikt arbetat för att få en jämnare
marginalutveckling. Förutsättningarna för att klara detta i
framtiden förefaller nu goda.
VD Stefan Widing har nu under 4 år fyllt sin roll på ett mycket
tillfredsställande sätt. Han är en god ledare och har stark tek-
nisk kompetens. Han passar mycket väl i Sandvikkulturen och
jag önskar honom lycka till under kommande år.
Skanska är ett av världens ledande bygg- och projekt ut-
vecklingsföretag. Förutom byggrörelsen bedriver bolaget
kommersiell fastighetsutveckling och
bostadsutveckling samt äger förvalt-
ningsfastigheter.
Under 2023 utvecklades byggrörel-
sen väl. Intäkterna och orderingången
ökade och byggmarginalen låg på en
fortsatt god nivå. Särskilt stark var
orderingången i USA och Norge. Inom
projektutveckling försvagades markna-
den betydligt. Uthyrningsmarknaden
för kontor var svag och transaktions-
marknaden avstannade. Byggande och
försäljning av nya bostäder föll kraftigt.
I januari 2024 meddelade Skanska att
man gör betydande nedskrivningar
inom projektutveckling, både inom den kommersiella- och
inom bostadsdelen. Det handlar dock inte om några realise-
rade förluster utan nya bedömningar av marknadsvärden.
Skanskas finansiella ställning är stark. Det gör att bolaget
kan fortsätta utveckla sina projekt och invänta en annan mark-
nadssituation. Affärsområdet Förvaltningsfastigheter gjorde
ytterligare två förvärv. Ägandet av egna fastigheter skapar en
stabilitet och på sikt ett löpande förvaltningsresultat som bidrar
till den totala intjäningen.
Skanska har en stark företagskultur med fokus på kompe-
tens och lönsamhet. Man genomför mycket komplexa och tek-
niskt komplicerade projekt med goda resultat. Risker saknas
dock inte vilket kräver starka finanser och god lönsamhet.
VD Anders Danielsson är en skicklig byggare och bra ledare.
Han har gott omdöme och inger trygghet och respekt i organi-
sationen. Skanska föreslår årsstämman sänkt utdelning.
Framåtblick
Lundbergs affärsmodell är robust och tydlig och har fungerat
väl under många år. Vi har successivt byggt upp vårt kunnande
och erfarenhet inom de områden där vi är investerade. Styrel-
serna och ledningarna i våra innehavsbolag har förstärkts över
tiden. Det är ingen tvekan om att dessa idag är av mycket hög
kvalitet. Jag känner mig trygg och nöjd med de förändringar
som skett. Vidare har innehavsbolagen i flera fall renodlat och
Vi vet vad vi vill
och kommer att
genomföra det.
11
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
VD HAR ORDET
Långsiktig och aktiv ägare
Lundbergs är en långsiktig och aktiv ägare. Den helägda
rörelsen Lundbergs Fastigheter har ingått i koncernen
sedan dess bildande 1944. Illustrationen visar hur länge
Lundbergs har varit ägare i innehavsbolagen.
HOLMEN
LUNDBERGS FASTIGHETER
HUFVUDSTADEN
INDUSTRIVÄRDEN
HANDELSBANKEN
SANDVIK
INDUTRADE
HUSQVARNA GROUP
SKANSKA
ALLEIMA
1944 1988 1998 2002 2005 2007 2011 2022 2024
tydliggjort sin strategi. Ett ökat fokus har varit vägledande. Vi
bedömer att det finns fortsatt stor potential för värdeskapande.
Därför fortsätter vi att investera i innehavsbolagen och därmed
öka våra ägarandelar. Vi gör det med det kassaflöde vi gene-
rerar. En måttlig ökning av skuldsättningen kan också accep-
teras. Vår strategi är att i princip alltid vara fullinvesterade.
Erfarenheten visar att även om det finns ett konjunktur- och
säsongsmönster på aktiemarknaden ger kontinuerliga lång-
siktiga investeringar den bästa avkastningen över tid.
Vårt kassaflöde fås i huvudsak genom utdelningar från inne-
havsbolagen samt från det löpande resultatet i fastighetsrörel-
sen. Utdelningarna uppgick 2023 till 3,0 mdkr och har under
den senaste 10-årsperioden mer än fördubblats. En fortsatt god
utdelningstillväxt är sålunda viktigt för oss. Fastigheterna gav
ett kassaflöde före investeringar på drygt 1,0 mdkr. Efter inves-
teringar på 0,5 mdkr återstod drygt 0,5 mdkr. Ett ökat resultat
genom högre hyror och kostnadseffektiv förvaltning är högsta
prioritet framöver. Vi har under många år investerat stora
belopp i fastighetsrörelsen. Jag bedömer att vi nu gradvis kan
minska dessa och därmed öka kassaflödet. Förvärv av nya fastig-
heter får vänta tills förutsättningarna är de rätta. Nuvarande
obalans på fastighetsmarknaden måste först normaliseras.
Vår konservativa inställning till finansiell risk ligger fast. Detta
är en grundläggande filosofi som vi också driver i innehavsbola-
gen. Varje bolag skall se till att kunna hantera sin verksamhet
även under mycket besvärliga förhållanden. Lånefinansiering
löper under viss begränsad tid och förr eller senare skall skulden
refinansieras och förutsättningarna kan då vara väsentligt för-
ändrade. I grunden handlar det om att ett långsiktigt ägande
bygger på en lika långsiktig kapitalförsörjning vilket inte är möj-
ligt med en stor andel skuldfinansiering. En låg skuldsättning
borgar för att man inte skall hamna i en situation som tvingar
fram kortsiktigt agerande såsom att behöva sälja tillgångar eller
tillskapa kapitalförsörjning på ofördelaktiga villkor.
Våra innehavsbolag är alla av hög klass och bland de ledande
inom respektive bransch. Även om konjunkturbilden under
2024 är osäker känner jag stor tilltro till att våra bolag kommer
att hävda sig väl.
Under hösten 2024 är det 80 år sedan min far Lars Erik Lund-
berg startade Lundbergs. Vi kan blicka tillbaka på en spännande
resa under dessa år. Sedan många år är tredje generationen i
familjen Lundberg aktiva i företaget. Mina båda döttrar Louise
och Katarina liksom jag själv är mycket stolta och glada över
Lundbergs utveckling. Vi är också fast beslutna att utveckla och
driva gruppen vidare och uppleva många fler jubileer.
Lundbergs står väl rustat för framtiden. Vi vet vad vi vill och
kommer att genomföra det. Aktieägarna har ända sedan börs-
noteringen 1983 fått en god avkastning långt över börsindex.
Det är vår ambition och tro att vi också under kommande år skall
kunna ge våra aktieägare en konkurrenskraftig avkastning.
Jag vill slutligen framföra ett stort och varmt tack till alla sty-
relser, VD:ar och ledningsgrupper i våra innehavsbolag liksom
till Lundbergs styrelse och alla medarbetare för ett gott arbete
under 2023.
Stockholm i februari 2024
Fredrik Lundberg
12
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
VD HAR ORDET
Mål, affärsidé, strategi och värdeskapande
Lundbergs som investeringsföretag
Genom att vara långsiktig och aktiv ägare förvaltar och utvecklar Lundbergs
ett antal innehavsbolag. Tydligt ledarskap, ansvarstagande samt en sund och hållbar
affärsmässighet är viktiga värderingar som präglar Lundbergs arbete.
Ett ansvarsfullt och långsiktigt ägande är en viktig förutsättning för att företagen
ska kunna utveckla och investera i hållbar och lönsam verksamhet.
Mål
Lundbergs mål är att skapa en avkast-
ning för aktieägarna som väl möter
marknadens avkastningskrav. Detta ska
ske genom utdelnings- och substans-
värdetillväxt.
Affärsidé
Lundbergs är ett investeringsföretag
som genom att vara en långsiktig och
aktiv ägare förvaltar och utvecklar ett
antal innehavsbolag.
Strategi
God avkastning och värdetillväxt ska
uppnås genom att Lundbergs
är aktiva ägare i innehavsbolagen
investerar enligt tydliga kriterier
har en stark finansiell ställning som
skapar handlingsfrihet.
Långsiktigt och aktivt ägande
Lundbergs investerar för att utveckla
företag och värden över lång tid. Med
lång siktigt, stabilt ägande ges innehavs-
bolagen och dess ledningar möjlighet
att arbeta för stärkta marknadspositio-
ner, ökad konkurrenskraft och ett
hållbart värdeskapande. På så sätt har
Lundbergs också möjlighet att bidra till
en hållbar utveckling och värdeskapan-
de utanför det egna företagets gränser.
Lundbergs ägande tar sin utgångs-
punkt i god kunskap om innehavs-
bolagen och deras förutsättningar.
Styrelserna i innehavsbolagen har en
viktig roll i bolagens utveckling och
beslutar om över gripande strategier.
Lundbergs aktiva ägande sker genom
ett genuint och engagerat arbete i bola-
gens styrelser. En styrelse med bred
kompetens har större potential att se
helheten och samtidigt identifiera
väsentliga risker och möjligheter. Att
vara engagerade i valberedningarnas
arbete med att tillsätta bolagsstyrelser
är därmed ett av Lundbergs prioriterade
om råden för att främja ett hållbart
värde skapande. Lundbergs lägger sär-
skild vikt vid valet av styrelse ordförande
i respektive bolag.
Ägandet präglas även av en stark tro
på ledarskapets betydelse för framgång
och av att kompetenta ledare ges och tar
ansvar. Decentralisering är avgörande för
att företagen ska utvecklas på ett fram-
gångsrikt sätt.
0
100
200
300
400
500
600
23222120191817161514
kr/aktie
-20
-10
0
10
20
30
40
50
60
23222120191817161514
%
0
1
2
3
4
5
23
2
22212019
1
1817161514
kr/aktie
SUBSTANSVÄRDE EFTER
UPPSKJUTEN SKATT
UTDELNINGTOTALAVKASTNING
1)
Ingen utdelning gjordes.
2)
Enligt styrelsens förslag.
13
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Investeringskriterier
Investeringar görs i helägda dotterbolag
samt i svenska börsnoterade företag
som har goda marknadspositioner, sta-
bilt starka kassaflöden samt egna pro-
dukter och varumärken. Lundbergs har
god kunskap om de företag och bran-
scher man in vesterar i. Den kunskapen
ikombination med organisationens
samlade erfarenhet och en djupgående
analys ligger till grund för investerings-
besluten.
Finansiell handlingsfrihet
och beredskap
Lundbergs arbete med att säkra den
finansiella förmågan för att kunna ta till-
vara möjligheter och hantera utmaning-
ar är högt prioriterad. Den finansiella ris-
ken hålls på en låg nivå genom låg skuld-
sättning och god likvid beredskap. Lund-
bergs Fastigheters bestånd belånas till
maximalt 50 procent av marknadsvärdet
och börsnoterade aktieinnehav ska vara
obelånade. Förutom banklån finansieras
verksamheten med företagsobligationer
och företagscertifikat.
God och jämn utdelnings-
och substansvärdetillväxt
Lundbergs uppgift är att skapa god
absolut avkastning för aktieägarna.
Detta ska ske genom utdelnings- och
substans värdetillväxt. Under den senaste
femårsperioden har den genomsnittliga
till växten i substansvärde per aktie,
exklusive utdelningar och efter uppskju-
ten skatt, varit 13,4 procent per år. Den
årliga utdelningstillväxten under samma
period har varit 6,1 procent
1
.
Under 2023 ökade substansvärdet
per aktie efter uppskjuten skatt med
12,6 procent. Aktiens genomsnittliga
total avkastning per år har under den
senaste femårsperioden varit 16,8 pro-
cent och under den senaste tioårsperio-
den 16,0 procent. Under den senaste
tjugoårsperioden har totalavkastningen
igenomsnitt varit 13,5 procent per år.
Förvaltningskostnaden i relation till
innehavens marknadsvärde uppgick
under 2023 till 0,08 procent (0,02).
Ökningen förklaras främst av upplupen
bonus i L E Lundberg Kapitalförvaltning
AB.
Kassaflöde som återinvesteras
i verksamheten
Ett av de bärande kriterierna när Lund-
bergs investerar är att man ska vara
ägare i bolag med starka kassaflöden.
Under året har Lundbergs fått utdel-
ningar från innehavsbolagen och tillförts
medel från fastighetsrörelsen samt för-
säljning av värdepapper och fastigheter
om sammanlagt 4 149 mnkr. 1 681 mnkr
har investerats i aktier och 576 mnkr i
fastigheter.
Organisation
Lundbergs investeringsarbete bedrivs i
en liten organisation med lång samlad
erfarenhet och god kompetens. Organi-
sationen består av ett tiotal personer
inklusive medarbetarna i L E Lundberg
Kapital förvaltning AB. Det helägda
fastighets bolaget är organisatoriskt fri-
kopplat från moderbolaget och jämställs
med övriga innehavsbolag.
God och jämn utdelnings-
och värdetillväxt
Kassaflöde som återinvesteras
iverksamheten
Stärkta marknadspositioner,
innovation och utveckling
Arbetstillfällen och samhälls-
utveckling
Aktivt ägande
Långsiktig utveckling av inneha-
ven
Investeringar enligt tydliga kriterier
Finansiell handlingsfrihet och
beredskap
Organisation
Kunskap om innehavsbolagen
ochhållbarhetsfrågor
Långsiktighet och engagemang
Finansiell styrka
En modell för ansvarsfullt och hållbart ägande
Lundbergs investerar långsiktigt med utgångspunkt i finansiell styrka och god kunskap om innehavsbolagen. Det skapar
stabilitet och handlingsfrihet för bolagen att utveckla och investera i hållbar och lönsam verksamhet. Ett aktivt ägande
med sikte på att utveckla företagen över lång tid bidrar till att skapa värden för aktieägare, innehavsbolagen och samhället.
VÄRDE VERKSAMHETEN SKAPARVERKSAMHET
FÖRUTSÄTTNINGAR FÖR
VERKSAMHETEN
Betydande del av värdeskapandet återinvesteras i verksamheten.
1)
Inklusive föreslagen utdelning till årsstämman
2024 om 4,30 kronor per aktie.
14
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
LUNDBERGS SOM INVESTERINGSFÖRETAG
Tillgångar och investeringsaktiviteter
Tillgångar
Lundbergs tillgångar är koncentrerade
till ett antal större innehav. Fastighets-
relaterade innehav, genom den helägda
rörelsen Lundbergs Fastigheter samt
aktier i Hufvudstaden, representerade
den 20 februari 2024 ett värde om
33,4 mdkr. Detta motsvarar 24 procent
av de totala innehaven, värderade till
marknadsvärde. Lundbergs räntebäran-
de nettoskuld har hänförts till Lundbergs
Fastigheter. Aktie innehaven i Alleima,
Handels banken, Holmen, Husqvarna,
Industrivärden, Indutrade, Sandvik och
Skanska svarade för 103,2 mdkr mot-
svarande 75 procent.
Investeringsaktiviteter
Under året har moderbolaget investerat
1 681 mnkr i börsnoterade aktier.
Dessa investeringar är fördelade på
273 mnkr i Alleima, 208 mnkr iHandels-
banken, 733 mnkr i Industri värden och
468 mnkr i Sandvik.
I Lundbergs Fastigheter har under
året 511mnkr investerats i ny- och om -
bygg nader av förvaltningsfastigheter.
AKTIEINNEHAVEN
2024-02-20 2023-12-31 2022-12-31
Procent
1
Kapitalandel Röstandel Kapitalandel Röstandel Kapitalandel Röstandel
Alleima
9,5 9,5 8,5 8,5 6,1 6,1
Handelsbanken 3,0 3,1 3,0 3,1 2,9 3,0
Holmen 34,7 62,6 34,7 62,6 34,1 62,3
Hufvudstaden 47,2 88,6 47,2 88,6 47,2 88,6
Husqvarna 7,6 25,7 7,6 25,6 7,6 25,5
Industrivärden 19,8 25,2 19,7 25,1 19,1 25,0
Indutrade 26,6 26,6 26,6 26,6 26,6 26,6
Sandvik 3,0 3,0 2,9 2,9 2,8 2,8
Skanska 5,5 13,1 5,5 13,1 5,4 13,0
2024-02-20 2023-12-31 2022-12-31
mnkr
Marknads-
värde
2
Anskaffnings-
värde
3
Marknads-
värde
2
Anskaffnings-
värde
3
Marknads-
värde
2
Anskaffnings-
värde
3
Alleima
1 649 956
1 628 778 591 505
Handelsbanken
7 461 4 591
6 567 4 591 6 096 4 384
Holmen
22 170 3 828
23 461 3 828 23 201 3 828
Hufvudstaden
12 203 3 098
13 569 3 098 14 282 3 098
Husqvarna
3 354 2 021
3 586 2 021 3 199 2 021
Industrivärden
29 399 14 273
27 962 14 172 20 907 13 439
Indutrade
26 650 2 510
25 353 2 510 20 443 2 510
Sandvik
8 351 4 140
8 026 3 983 6 500 3 516
Skanska
4 126 2 961
4 081 2 961 3 793 2 961
Övriga aktier
959 595
981 634 855 636
Summa 116 324 38 973 115 215 38 576 99 645 36 897
1)
Andel beräknas efter avdrag av återköpta aktier.
2)
Noterade tillgångar är upptagna till aktuella börskurser. Marknadsvärdet för onoterad aktie i Hufvudstaden
och Skanska är beräknat utifrån värdet på motsvarande noterad aktie i respektive bolag.
3)
Bokföringsmässigt anskaffningsvärde, i förekommande fall efter nedskrivning och uppskrivning med anledning
av att aktieinnehav övergått till att redovisas som intresseföretag.
FÖRDELNING AV INNEHAV, 31 DECEMBER RESPEKTIVE ÅR
0
20
40
60
80
100
2023202220212020201920182017201620152014
%
mdkr
0
30
60
90
120
150
Övriga
Skanska
Sandvik
Handelsbanken
Alleima
Indutrade
Industrivärden
Husqvarna
Hufvudstaden
Holmen
Lundbergs Fastigheter
Summa marknads-
värderade innehav, mdkr
15
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
LUNDBERGS SOM INVESTERINGSFÖRETAG
Substansvärde
Den 31 december 2023 uppgick sub-
stansvärdet efter avdrag för uppskjuten
skatt till 135 086 mnkr (119 936), vilket
motsvarar 545kronor per aktie (484).
Den 20 februari 2024 har substans-
värdet efter uppskjuten skatt beräknats
till 135 647 mnkr, motsvarande 547 kro-
nor per aktie. Lundbergs Fastigheter
har värderats till sitt substansvärde per
den 31december 2023, med tillägg för
gjorda investeringar 2024. I substans-
värdet ingår fastigheter med ett värde
om 28,3 mdkr, varav förvaltningsfastig-
heter utgör 27,7 mdkr. Moder bolagets
och de helägda dotterbolagens ränte-
bärande nettoskuld har i sin helhet
hänförts till Lundbergs Fastigheter.
SUBSTANSVÄRDETS SAMMANSÄTTNING
31 december 2023 31 december 2022
Ägarandel, % Substansvärde Substansvärde
Antal aktier Kapital Röster mnkr kr/aktie
Andel av
värdet, % mnkr kr/aktie
Andel av
värdet, %
Alleima
21 250 000 8,5 8,5 1 628 7 1 591 2 0
Handelsbanken A  3,0 3,1 6 567 26 5 6 096 25 5
Holmen A 
34,7 62,6
14 095 57
17
14 095 57
19
Holmen B  9 365 38 9 106 37
Hufvudstaden A 87 311 335
47,2 88,6
12 407 50
10
12 948 52
12
Hufvudstaden C  1 162 5 1 213 5
Husqvarna A 
7,6 25,6
3 243 13
3
2 896 12
3
Husqvarna B  344 1 303 1
Industrivärden A 
19,7 25,1
21 905 88
20
17 238 70
17
Industrivärden C  6 057 24 3 669 15
Indutrade 96 840 000 26,6 26,6 25 353 102 19 20 443 82 17
Sandvik  2,9 2,9 8 026 32 6 6 500 26 5
Skanska A 
5,5 13,1
1 100 4
3
995 4
3
Skanska B  2 981 12 2 698 11
Övriga aktier 981 4 1 855 3 1
Aktieportfölj 115 215 465 84 99 645 402 82
Lundbergs Fastigheter
Fastighetsvärde
28 279 28 767
Räntebärande nettoskuld
1
-6 159 -6 785
Övrigt netto, inklusive uppskjuten skatt
2
-581 -543
Lundbergs Fastigheter 21 539 87 16 21 440 86 18
Summa marknadsvärderade innehav 136 754 551 100 121 085 488 100
Övrigt netto, inklusive uppskjuten skatt
2
-1 668 -7 -1 149 -5
Substansvärde efter uppskjuten skatt
3
135 086 545 119 936 484
Börsvärde 135 954 548 110 137 444
Kurs/substans, procent 101 92
Noterade tillgångar är upptagna till aktuella börskurser. Marknadsvärdet för onoterad aktie i Hufvudstaden och Skanska är beräknat utifrån värdet på motsvarande noterad
aktie i respektive bolag. Ägarandel beräknas efter avdrag av återköpta aktier.
1)
Moderbolagets och de helägda dotterbolagens räntebärande nettoskuld har i sin helhet hänförts till Lundbergs Fastigheter som därigenom får en skuldsättning
som uppgår till 22 procent (24) av fastigheternas marknadsvärde.
2)
Övriga tillgångar, avsättningar och skulder är upptagna till bokförda värden. Ingen uppskjuten skatt på skillnaden mellan bedömt marknadsvärde och skattemässigt
värde på fastigheterna beräknas. I enlighet med gällande lagstiftning utgår ingen skatt på närings betingade andelar.
)
Beräkning av substansvärdet har ändrats under 2023. Värdet på aktier i onoterad aktieserie (i börsnoterat bolag) beräknas med samma kurs som noterad aktie (tidigare
premium 10 procent) och ingen uppskjuten skatt på skillnaden mellan bedömt marknadsvärde och skattemässigt värde på fastigheterna beräknas (tidigare bedömts till
5 procent). Jämförelseår har räknats om.
NYCKELTAL
2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014
Substansvärde, mnkr
135 086 119 936 133 142 111 450 96 969 71 977 75 893   
Substansvärde/aktie, kr 545 484 537 449 391 290 306 276 227 201
Substansvärdeförändring, procent 13 -10 19 15 35 -5 11 21 13 15
16
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
LUNDBERGS SOM INVESTERINGSFÖRETAG
Kassaflöde
Under 2023 har utdelningar erhållits
med sammanlagt 3 000 mnkr (2 476).
Tillförda medel från L E Lundberg Kapi-
talförvaltning AB, uppgick till 64 mnkr
(13). Tillförda medel från fastighets-
rörelsen uppgick till 1 085mnkr (1 056),
varav försäljningar 31mnkr (99).
Summa tillförda medel uppgick
således till 4 149 mnkr (3 545).
Under året har 1 681 mnkr (1 143)
investerats i aktier och 576 mnkr (809)
ifastig heter. Den egna utdelningen
uppgick till 992 mnkr. Ränte bärande
tillgångar ökade med 43mnkr och
räntebärande skulder minskade med
583 mnkr. Den ränte bärande netto-
skulden minskade således med
626 mnkr och uppgick per den 31
de cember 2023 till 6 159 mnkr (6 785).
mnkr 2023 2022 2021 2020 2019
Utdelningar
Alleima
22
Handelsbanken 480 290 230 253
Holmen 884 635 594 193 373
Hufvudstaden 258 246 236 364 345
Husqvarna 131 131 105 98 98
Industrivärden 611 547 640 412
Indutrade 252 223 174 145
Sandvik 173 162 205 128
Skanska 168 221 210 69 120
Övrigt 23 23 22 9 16
3 000 2 476 2 415 733 1 891
L E Lundberg Kapitalförvaltning AB 64 13 -60 -153 110
Fastighetsrörelsen 1 054 957 900 875 794
Försäljningar fastighetsrörelsen 31 99 257 148 41
Summa tillförda medel 4 149 3 545 3 512 1 604 2 836
Investeringar aktieförvaltning
Alleima
273 312
Handelsbanken 208 189 85 410 364
Hufvudstaden 114 153
Husqvarna 15
Industrivärden 733 383 858 583 648
Sandvik 468 93 887
Skanska 52 104 297
1 681 1 143 2 088 1 289 1 026
Investeringar fastighetsrörelsen 576 809 790 748 1 174
Egen utdelning 992 930 868 794
Centrala omkostnader 39 33 32 36 31
Betald skatt 176 181 142 81 197
Finansiella poster 111 78 138 73 91
Övrigt 50 -55 30 -18 30
Summa använda medel 3 625 3 120 4 088 2 209 3 342
Förändring nettoskuld 525 425 -575 -605 -506
Utgående nettoskuld -6 950 -7 474 -7 900 -7 325 -6 719
varav räntebärande -6 159 -6 785 -7 062 -6 663 -5 906
-20
-10
0
10
20
30
40
23222120191817161514
%
SUBSTANSVÄRDE EFTER
UPPSKJUTEN SKATT
0
100
200
300
400
500
600
23222120191817161514
kr/aktie
SUBSTANSVÄRDEFÖRÄNDRING
Substansvärde, kassaflöde och
finansiell ställning som presenteras
på detta uppslag avser moder-
bolaget och helägda dotter bolag.
Övriga alternativa och andra
nyckeltal återfinns på sidan 20.
FINANSIELL STÄLLNING
0
30
60
90
120
150
23222120191817161514
0
10
20
30
40
50
Räntebärande nettoskuld
Marknadsvärderade tillgångar
Räntebärande nettoskuld/
marknadsvärderade tillgångar, procent
mdkr %
17
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
LUNDBERGS SOM INVESTERINGSFÖRETAG
DE STÖRSTA AKTIEÄGARNA
Feb 2024
Andel i procent av
Feb 2023
Andel i procent av
kapital röster kapital röster
Fredrik Lundberg inklusive
bolag och maka
40,8 70,6 40,8 70,6
Louise Lindh inklusive familj 14,8 11,4 14,8 11,4
Katarina Martinson
inklusive familj 14,8 11,4 14,8 11,4
Spiltan Aktiefond 3,0 0,7 2,7 0,6
Alecta Pensionsförsäkring 1,5 0,3 1,9 0,4
Handelsbanken fonder 0,7 0,2 0,5 0,1
Försäkringsbolaget
Avanza pension 0,6 0,1 0,5 0,1
SEB Fonder och Pension 0,5 0,1 0,8 0,2
Första AP-fonden 0,4 0,1 0,4 0,1
Swedbank Robur 0,4 0,1 0,4 0,1
Övriga 22,5 5,0 22,5 5,0
Totalt 100,0 100,0 100,0 100,0
Svenska aktieägare 91,2 98,0 91,7 98,2
Utländska aktieägare 8,8 2,0 8,3 1,8
Totalt 100,0 100,0 100,0 100,0
AKTIEFÖRDELNING FEBRUARI 2024
Antal aktier Antal ägare
I procent
av alla ägare
1 – 500
58 197 89,0
501 – 2000 5 040 7,7
2001 – 5000 1 148 1,8
5001 – 20000 690 1,1
20001 – 50000 134 0,2
50001 – 146 0,2
Totalt 65 355 100,0
Aktien
Lundbergs B-aktie är noterad på Nasdaq
OMX Nordic Large Cap. Under 2023
omsattes i genomsnitt 130 284 B-aktier
per börsdag. Den totala omsättningen
uppgick till 32,7 miljoner B-aktier vilket
motsvarar 22 procent av det totala
an talet B-aktier. Aktien betalades under
2023 till lägst 433,50 kronor och högst till
561,20 kronor.
Börsvärdet
Börsvärdet var vid årets utgång
135 954mnkr (110 137). Aktiekursen
ökade under året med 23 procent.
Ägarstruktur
Aktiekapitalet i L E Lundbergföretagen
AB (publ) uppgick vid årsskiftet till
2 480 mnkr. Antalet aktier per den
31 december 2023 uppgick till
248 miljoner, var och en med ett kvot-
värde av 10kronor. Aktierna är fördelade
på 96 miljoner aktier av serie A med tio
röster vardera samt 152 miljoner aktier av
serie B med en röst vardera. Antalet
aktieägare i Lundbergs uppgår till
cirka 65 300 (58 200). Av aktieägarna har
cirka 64 100 (56 800) förvaltarregistrerat
respektive cirka 1 200 (1 400) ägarregist-
rerat sina aktier. Andelen utländskt
ägande uppgår till 8,8 procent (8,3).
Återköp av egna aktier
Inga återköp har skett under året vilket
innebär att bolaget per den 31 december
2023 inte ägde några egna aktier. Styrel-
sen har ett bemyndigande att förvärva
aktier i bolaget. För mer detaljerad
in formation se sidan 53.
Avkastning
Totalavkastningen, det vill säga aktiens
avkastning inklusive återinvesterad
utdelning, uppgick för Lundbergsaktien
under 2023 till 24,5 procent, medan
SIXRX avkastningsindex steg med
19,2 procent. Den genomsnittliga årliga
totalavkastningen har varit 16,0 procent
under de senaste 10 åren och 13,5 pro-
cent de senaste 20 åren. Motsvarande
utveckling för SIXRX avkastnings index
har varit 11,3 respektive 11,7 procent.
Föreslagen utdelning
Styrelsen föreslår en utdelning om
4,30 kronor per aktie, vilket motsvarar
1 066 mnkr. Den genomsnittliga årliga
utdelningstillväxten har varit 6,5 procent
under de senaste 10 åren.
18
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
LUNDBERGS SOM INVESTERINGSFÖRETAG
-20
-10
0
10
20
30
40
50
60
23222120191817161514
%
TOTALAVKASTNING
KURSUTVECKLING
UTDELNING OCH DIREKTAVKASTNING
Totalavkastning –
Aktiens avkastning
inklusive återinveste-
rad utdelning.
Direktavkastning
utdelning per aktie
iprocent av börskurs
den 31 december.
1)
Ingen utdelning gjordes.
2)
Enligt styrelsens förslag.
0
1
2
3
4
5
23
2
22212019
1
1817161514
0
1
2
3
4
5
kr %
Utdelning
Direktavkastning,
procent
NYCKELTAL
2023 2022 2021 2020 2019
1
2018 2017 2016 2015 2014
Utdelning/aktie, kr
4,30
2
4,00 3,75 3,50 0,00 3,20 3,00
2,80 2,65 2,50
Utdelningstillväxt, procent 7,5 6,7 7,1 - - 6,7 7,1 5,7 6,0 8,7
Direktavkastning, procent 0,8 0,9 0,7 0,8 - 1,2 1,0 1,0 1,1 1,5
Totalavkastning, procent 24,5 -11,9 16,1 7,2 59,0 -13,9 10,8 20,9 40,0 25,9
Börskurs 31 december, kr 548,20 444,10 508,00 440,60 411,00 261,20 306,50 279,25 233,70 169,10
1)
Beaktat osäkerheten kring covid-19-pandemin och att utdelningar från innehavsbolag erhölls i begränsad omfattning gjordes ingen utdelning 2020.
2)
Enligt styrelsens förslag.
Lundbergs B
Generalindex (SIXGX) Prisindex
0
100
200
300
400
500
600
700
Kr
Feb 20242023202220212020201920182017201620152014
19
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
LUNDBERGS SOM INVESTERINGSFÖRETAG
Nyckeltal
NYCKELTAL FÖR KONCERNEN
2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014
Substansvärde efter uppskjuten skatt
1
, mdkr 135,1 119,9 133,1 111,4 96,7 72,0 75,9 68,1 56,3 49,7
Substansvärde per aktie efter uppskjuten skatt
1
, kr 545 484 537 449 391 290 306 275 227 201
Eget kapital per aktie hänförligt till
moderbolagets aktieägare, kr
434 402 402 344 327 259 252 230 194 177
Nettomsättning m m, mnkr 28 664 29 193 24 832 19 887 21 655 20 219 20 404   
Resultat efter finansiella poster, mnkr 9 244 7 679 17 134 4 471 23 335 8 230 11 236   
exklusive nedskrivningar och orealiserade
värdeförändringar, mnkr 13 690 7 988 11 912 6 058 9 760 3 445 6 712   
Resultat efter skatt, mnkr 8 678 5 773 14 924 4 108 19 535 7 483 9 467   
varav innehav utan bestämmande
inflytande, mnkr 1 423 4 259 3 556 517 7 607 3 893 2 785   
Resultat per aktie hänförligt till
moderbolagets aktieägare, kr
29,25 6,10 45,84 14,48 48,09 14,48 26,94 49,36 17,65 12,88
Utdelning per aktie, kr 4,30
2
4,00 3,75 3,50 0,00 3,20 3,00 2,80 2,65 2,50
Skuldsättningsgrad, ggr 0,11 0,12 0,14 0,15 0,14 0,15 0,16 0,18 0,21 0,24
Soliditet, procent 74 73 73 72 72 71 71 69 67 65
1)
Värdena har beräknats enligt tillvägagångssätt på sid 16.
2)
Enligt styrelsens förslag.
Alternativa nyckeltal
Lundbergs använder nyckeltal som
komplement till mått som definieras
inom IFRS-regelverket i syfte att åskådlig-
göra koncernens finansiella ställning och
utveckling.
Ovan redogörs för beräkningar för att här-
leda några av de nyckeltal som används
inom koncernen. Se även definitioner på
sidan 57 för mer information. Alternativa
nyckeltal ska inte ses som substitut för
finansiella mått definierade i enlighet
med IFRS regelverk utan som ett komple-
ment. Dessa behöver inte vara jämförbara
med på samma sätt titulerade nyckeltal
som presenteras av andra bolag.
JUSTERAT RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER
mnkr 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014
Resultat efter finansiella poster
9 244 7 679 17 134 4 471 23 335 8 230 11 236   
Nedskrivning av börsnoterade aktier
och intresseföretagsandelar -294
Nedskrivningar 87 109 25 122 555 450
Värdeförändringar förvaltningsfastigheter och
derivat
5 132 626 -4 604 2 212 -4 079 -4 446 -4 083   
Värdeförändringar biologiska tillgångar -562 -509 -464 -579 -9 566 -425 -415 -315 -267 -282
Övriga värdeförändringar -123 104 -154 -46 -38 61 -26 -23 19 -39
Summa 13 690 7 988 11 912 6 058 9 760 3 445 6 712   
RÄNTEBÄRANDE NETTOSKULD
mnkr 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014
Långfristiga finansiella skulder
14 130 14 265 17 806 17 123 13 218 10 133 8 533   
Långfristiga skulder nyttjanderättstillgångar 855 840 855 856 907
Pensionsåtaganden 143 145 204 224 210 194 162 313 234 501
Kortfristiga finansiella skulder 4 783 5 796 3 593 3 164 5 936 6 405 6 515   
Kortfristiga skulder nyttjanderättstillgångar 96 98 80 121 54
Långfristiga finansiella fordringar -83 -122 -292 -313 -474 -486 -55 -51 -53 -49
Kortfristiga finansiella fordringar -69 -21 -39 -44 -15 -36 -34 -89 -61 -23
Likvida medel -2 030 -2 790 -2 211 -1 608 -2 628 -1 466 -880  -818 -888
Summa 17 825 18 210 19 995 19 522 17 208 14 743 14 240   
20
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
LUNDBERGS SOM INVESTERINGSFÖRETAG
2016
2018
2015
2021
2019
Tioårsöversikt
2017
2014
2020
Aktier för 1,0 mdkr förvärvas iIndustrivärden.
Aktier förvärvas för cirka 1,0 mdkr i Husqvarna,
Industrivärden, Indutrade och Skanska. 1,1 mdkr
investeras i fastigheter, vilket är en historiskt hög
nivå för bolaget.
Aktier i Handelsbanken och Industrivärden för-
värvas för totalt 785 mnkr. I Lundbergs Fastigheter
pågår nyproduktion av hyresrätter till ett totalt
värde om cirka 1,6 mdkr.
Fortsatta förvärv av aktier i Industrivärden, Handels
-
banken, Indutrade och Skanska. Totalt investeras
cirka 2,1 mdkr i aktier och drygt 600 mnkr i fastig-
heter. Fastighetsbeståndet i Katrineholm och
Uppsala avyttras för totalt 911 mnkr.
Aktier i Handelsbanken, Husqvarna och Industri
-
värden förvärvas för totalt 1 026 mnkr. I Lundbergs
Fastigheter investeras 1 174 mnkr. Bostadsprojektet
Kvarnbacken i Norrköping färdigställs.
Lundbergs fyller 75 år.
Aktier i Handelsbanken, Indutrade och Skanska för
-
värvas för totalt 957 mnkr. I Lundbergs Fastigheter
pågår fortsatt nyproduktion av hyresrätter.
Aktier i Handelsbanken, Industri värden och Skanska
förvärvas för totalt 1 289 mnkr. I Lundbergs Fastig-
heter investeras 748 mnkr. Bostadsprojektet Elit-
seglaren i Linköping färdigställs.
Aktier i Handelsbanken, Hufvudstaden, Industri-
värden, Sandvik och Skanska förvärvas för totalt
2088 mnkr. I Lundbergs Fastig heter investeras
790 mnkr. Projektet LINK Business Center i
Linköping färdigställs.
2022
2023
Sandvik delar ut Alleima som blir ett nytt innehavs-
bolag. Aktier i Alleima, Handelsbanken, Hufvud-
staden, Industrivärden, Sandvik och Skanska för
-
värvas för totalt 1 143 mnkr. I Lundbergs Fastigheter
investeras 809 mnkr.
Aktier i Alleima, Handelsbanken, Industri värden och
Sandvik förvärvas för totalt 1681 mnkr. I Lundbergs
Fastig heter investeras 576 mnkr.
21
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
LUNDBERGS SOM INVESTERINGSFÖRETAG
Hållbart värdeskapande
Mycket har förändrats sedan Lundbergs grundades som ett byggföretag 1944, men samma
grundläggande värderingar präglar fortfarande dagens investeringsföretag.
Att skapa värde över tid förutsätter ett hållbart synsätt. Lång-
siktigt ansvarstagande, sund affärsmässighet och stabil finan-
siell ställning är lika centrala ledstjärnor idag som när Lars Erik
Lundberg grundade företaget 1944.
Lundbergs hållbarhetsredovisning omfattar verksamheter-
na i moderbolaget L E Lundbergföretagen AB och dotterbolag.
Övriga börsnoterade innehavsbolag är inte resultatmässigt
kon soliderade i hållbarhetsredovisningen.
Avsnittet Helägda verksamheter nedan omfattar verksam-
heten i moderbolaget och dess helägda bolag. Här beskrivs
syftet med Lundbergs konsoliderade hållbarhetsarbete och de
överordnade principer som ligger bakom de aktiviteter som
genomförs samt resultatet av arbetet.
Långt tidsperspektiv
Byggrörelsen, som är företagets ursprung, utvecklades till en
fastighetsrörelse med ett eget fastighetsbestånd. Syftet var att
äga, förvalta och utveckla fastigheterna under lång tid och det
var därför naturligt att redan från start lägga stor vikt vid håll-
barhet. Att skapa attraktiva boendemiljöer i resurseffektiva
fastigheter, med beständiga material till en rimlig kostnad,
lade grunden för ett varaktigt värdeskapande.
Dagens Lundbergs har utvecklats till ett investeringsföretag
som vid sidan av den helägda fastighetsrörelsen äger betydan-
de innehav i nio börsnoterade företag. I investeringsverksam-
heten är det långsiktiga perspektivet fortsatt en bärande tanke.
Genom aktivt ägande vill Lundbergs bidra till att skapa förut-
sättningar för långsiktigt hållbart värdeskapande i innehavs-
bolagen.
Ansvarsfullt ägande
Hållbart företagande handlar om att effektivisera resursan-
vändning och att ta hänsyn till sociala och miljömässiga frågor
sam tidigt som lönsamheten utvecklas. En långsiktigt konkur-
renskraftig avkastning förutsätter en god hantering av hållbar-
hets risker och en förmåga att utveckla och ta tillvara möjlig-
heter som uppstår när förutsättningar förändras. Lundbergs
anser att långsiktig lönsamhet och hållbarhet går hand i hand.
Lundbergs investerar i företag och verksamheter där man
har kompetens och tar som långsiktig ägare ett tydligt ansvar.
Investeringar görs i företag som har goda marknadspositioner,
stabilt starka kassaflöden samt egna produkter och varumärken.
Genom ett aktivt ägande, finansiell styrka och beredskap
skapas stabilitet och handlingsfrihet för bolagen att utveckla
och in vestera i innovationer, produkter och tjänster som resul-
terar i en hållbar och lönsam verksamhet. På så sätt kan Lund-
bergs genom sunda värderingar och stabila finanser ta ansvar
för sin del i samhällsutvecklingen.
Direkt och indirekt hållbarhetspåverkan
Lundbergs består av helägda bolag och aktieinnehav i börs-
noterade bolag. Hanteringen av hållbarhetsfrågor tar sin
utgångspunkt i dessa två former av ägande.
I de helägda bolagen har Lundbergs ett direkt inflytande
över hållbarhetsfrågorna såväl när det gäller strategier som det
operativa genomförandet och rapporteringen. I de börsnotera-
de innehavsbolagen påverkar Lundbergs genom sitt aktiva
ägande. Beslut och ansvar för hållbarhetsstrategier, genom-
förande och rapportering ligger hos styrelser och ledningar i
respektive bolag. Lundbergs hållbarhetspåverkan sker således
indirekt genom arbetet i de börsnoterade bolagens styrelser.
LUNDBERGS HÅLLBARHETSARBETE
Direkt hållbarhetspåverkan
Helägda innehavsbolag
Indirekt hållbarhetspåverkan
Börsnoterade innehavsbolag
Hållbarhetsperspektivet är en viktig och integrerad del i Lund-
bergs affärsmodell, där långsiktighet och hållbarhet är varand-
ras förutsättningar. Ett engagerat och aktivt ägande syftar till
att skapa långsiktig värdeutveckling.
Om hållbarhetsredovisningen
Lundbergs årliga hållbarhetsredovisning uppfyller kraven i den svenska årsredovisningslagen på lagstadgad hållbarhetsrapportering samt de
förväntningar på hållbarhetsinformation som intressenter i form av ägare, investerare, analytiker, anställda och kunder i allmänhet efterfrågar.
Redovisning avser kalenderåret 2023. Den föregående hållbarhetsredovisningen publicerades i mars 2023.
Se även not 39 och 40, sidorna 87-92, för ytterligare hållbarhetsinformation.
22
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Väsentliga hållbarhetsfrågor
För att kunna utveckla innehavsbolagen och deras värden över
tid är det viktigt för Lundbergs att ha god förståelse för hur
om världen utvecklas och förändras. Frågor som globalisering,
urbanisering, digitalisering liksom möjligheter och risker till
följd av klimatförändringar ingår alla i den kontinuerliga
omvärldsanalys som sker i bolaget.
De mest väsentliga och verksamhetskritiska hållbarhets-
frågorna för Lundbergs har identifierats utifrån ett risk- och
möjlighetsperspektiv genom omvärldsbevakning, bransch-
analys, analys av hållbarhet i värdekedjan samt diskussioner
i Lundbergs ledning. Frågorna hanteras i ordinarie processer
för riskhantering och verksamhetsutveckling.
Innehavsbolagen är av olika slag och spänner över varieran-
de verksamheter och geografier. Hållbarhetsutmaningarna är
komplexa och varje bolag behöver analysera sin verksamhets
hållbarhet. Nedan finns vår bedömning av vilka verksamhets-
kritiska hållbarhetsområden som har bedömts vara mest rele-
vanta för Lundbergs nyckelintressenter:
Aktieägarvärde
Finansiell stabilitet
Långsiktiga och hållbara affärsmodeller som bidrar till
långsiktig och uthållig lönsamhet
Ansvarsfull styrning genom att uppmuntra tillvaratagande
av hållbarhetsrelaterade affärsmöjligheter och hantera
hållbarhetsrisker
Ett klimat- och jämställdhetsarbete som bedrivs utifrån
tydliga målsättningar inom viss tidsram
Ansvarsfulla investeringar genom aktivt ägande och
intressentdialog
Ansvarsfull arbetsgivare
För väsentliga hållbarhetsfrågor för den helägda verksam-
heten, se nedan under Helägda verksamheter.
Hållbarhetsrelaterade risker
För Lundbergs Fastigheter se nedan under Helägda verksam-
heter. För utförligare beskrivningar än nedan av Holmens och
Hufvudstadens hållbarhetsrelaterade risker hänvisas till respek-
tive bolags årsredovisning.
Holmen
Holmen är väl positionerat för den pågående och nödvändiga
klimatomställningen genom att förse kunderna med fossilfria
produkter och förnyelsebar energi samtidigt som det växande
virkesförrådet agerar kolsänka. Det finns en risk att alltmer
krävande tillståndsprocesser hämmar utvecklingen av indu-
strin och den förnyelsebara energiproduktionen. Risken finns
även att politiska beslut fattas som påverkar hur skogen får
brukas.
Hufvudstaden
Hufvudstadens risker finns främst inom projektverksamheten,
framförallt avseende arbetsförhållanden och osund konkur-
rens. Det finns även risker i leverantörsledet inom affärsområde
NK där mode är en bransch med flera hållbarhetsrisker. Därtill
finns risker kring negativ miljöpåverkan då fastighetsbran-
schen står för en stor andel av samhällets energianvändning
och utsläpp.
Hufvudstaden gör kontinuerligt bedömningar av fastighets-
beståndet kopplat till klimatförändringar. De klimatrelaterade
riskerna innefattar både omställningsrisker och fysiska risker.
Målsättningar
Lundbergs, liksom alla innehavsbolagen, arbetar aktivt med att
bidra till sina delar av FN:s 17 globala mål för en hållbar utveck-
ling. Lundbergs följer utvecklingen av hållbarhetsrelaterade
regelverk och externa krav, exempelvis från EU:s Sustainable
Finance Action Plan vilket innefattar EU:s taxonomiförordning
och hållbarhetsrapporteringsdirektivet Corporate Sustainabili-
ty Reporting Directive (CSRD), liksom frivilliga rapporterings-
krav i form av Task Force on Climate-related Financial
Disclosure’s (TCFD) och Science Based Target Initiativ.
Klimatförändringarna är en av vår tids viktigaste frågor
och näringslivet har ett stort ansvar att begränsa den globala
uppvärmningen och ställa om till en cirkulär konsumtion och
produktion. Dessutom måste företagandet bedrivas på ett sätt
så att jordens planetära gränser inte överskrids.
Lundbergs uppmuntrar innehavsbolagen till bolags-
specifika mål som linjerar med Parisavtalets målsättningar.
Bolaget anser att det är en förutsättning för fortsatt konkur-
renskraft och långsiktigt värdeskapande, oavsett branschtillhö-
righet. Därtill har Lundbergs själva antagit målet om en klimat-
neutral verksamhet till 2030 i hela värdekedjan (scope 1, 2 och 3)
i den helägda verksamheten. Detta tjänar både som inspiration
och stöd för övriga bolag i deras egna beslut.
Styrning av hållbarhetsarbetet
Genom ett engagerat ägande och god kunskap om de enskil-
da bolagens förutsättningar påverkar Lundbergs de börsnote-
rade bolagen främst genom arbete i bolagens styrelser och val-
beredningar. Våra representanter i bolagens styrelser ska agera
utifrån Lundbergs principer och vara en tydlig kravställare på
bolagen avseende deras hållbarhetsarbete. En god förmåga att
hantera risker och möjligheter relaterade till miljö, socialt
ansvar och affärsetik bidrar till bolagens framgång.
Det långsiktiga ägandet Lundbergs representerar ger inne-
havsbolagen möjlighet att satsa på innovation och vidareut-
veckling, bygga uthålligt starka marknadspositioner och bättre
konkurrenskraft. Beslut och ansvar för hållbarhetsstrategier,
genomförande och rapportering ligger dock hos styrelser och
ledningar i respektive bolag. Som aktiv ägare ger vi innehavs-
bolagen stöd i utvecklingen mot en mer hållbar verksamhet.
23
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSREDOVISNING
I all vår verksamhet tror vi på ett öppet affärsklimat där hög
etik och affärsmoral ska vara ledstjärnor. Hållbarhetsarbetet
sker inom ramen för Lundbergs modell för aktivt ägande.
Utgångspunkt i arbetet är Lundbergs uppförandekod.
Genom styrelserna i innehavsbolagen ska Lundbergs verka
för att kodens förhållningssätt genomsyrar samtliga innehavs-
bolag.
Uppföran de koden innebär att representanter för Lundbergs
förväntas:
Agera i linje med de juridiska krav som gäller där företaget
är verksamt
Agera i linje med FN:s Global Compact genom att följa
gällande lagar, föreskrifter och internationella riktlinjer
och principer inom miljö, antikorruption, arbetsrätt och
mänskliga rättig heter
Göra investeringar med hänsyn tagen till dess långsiktiga
ekonomiska, sociala och miljömässiga påverkan
Ha relationer som präglas av hög affärsmoral
Ha arbetsplatser som präglas av öppenhet, lyhördhet
och ömsesidig respekt samt avståndstagande från all
diskriminering
Eftersträva öppenhet, tydlighet och tillförlitlighet i
kommunikation med omvärlden
Uppförandekoden baseras på FN:s Global Compacts tio inter-
nationella principer om mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö-
hänsyn och antikorruption. Lundbergs är sedan 2016 ansluten
till och stödjer FN:s Global Compact och förbinder sig därmed
att i sin verksamhet förverkliga och integrera dess principer.
Lundbergs arbetar med de av FN:s Globala mål för hållbar
utveckling som ligger närmast affärsverksamheten och arbetet
sker integrerat i verksamheten.
Följande mål har identifierats som de mest väsentliga för både
investeringsverksamheten och fastighetsbolaget:
Mål 3: God hälsa och välbefinnande
Mål 5: Jämställdhet
Mål 7: Hållbar energi för alla
Mål 8: Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt
Mål 9: Hållbar industri, innovationer och infrastruktur
Mål 11: Hållbara städer och samhällen
Mål 12: Hållbar konsumtion och produktion
Mål 13: Bekämpa klimatförändringarna
24
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Policyer och styrdokument
Som stöd för såväl chefer som medarbetare och för att säker-
ställa att FN:s Global Compact och FN:s principer avseende
mänskliga rättigheter, arbetsförhållanden, miljö och anti-
korruption efterlevs tillämpas, förutom uppförandekoden,
ett antal policyer och styrdokument.
Policyerna är del av introduktionen vid nyanställningar och
finns tillgängliga på bolagets intranät. Utbildning avseende
policys sker löpande för hela fastighetsbolaget genom utbild-
ningsinsatser. Företaget har också under senare år genomfört
utbildningar för personalen inom digital säkerhet och GDPR.
Lundbergs värnar om intressenternas integritet och förvaltar
information på ett ansvarsfullt sätt.
Lundbergs är emot alla former av korruption och det är
samtliga medarbetares skyldighet att försöka förhindra alla
former av bedrägliga aktiviteter. Korruption är inte bara olagligt
utan det får allvarliga negativa effekter på samhället och Lund-
bergs har ett väl utvecklat antikorruptionsarbete. Vi ställer höga
krav på våra samarbetspartners och arbetar inte med några
som är inblandade i korrupta aktiviteter. Genom uppförande-
koden, uppförandekoden för leverantörer och noggranna
rutiner kring upphandling minskas korruptionsriskerna.
För att förenkla för den som vill lämna information om miss-
förhållanden som strider mot gällande lagstiftning, etik, moral
eller Lundbergs policyer finns en visselblåsarfunktion inrättad.
På detta sätt kan medarbetare, kunder, leverantörer och sam-
arbetspartners lämna information och samtidigt vara garante-
rade anonymitet. Alla anmälningar tas emot och utreds av en
extern aktör. Inga anmälningar har inkommit under 2023.
Hållbarhetsrelaterade policyer och styrdokument
Affärsetisk policy
Alkohol- och drogpolicy
Diskrimineringspolicy
Etiska riktlinjer
Informationspolicy
Insiderpolicy
IT-policy
Jämställdhetsplan
Mångfaldspolicy
Visselblåsarfunktion
Nyckelintressenter
Huvudsakliga intressenter börsnoterad verksamhet:
Aktieägare
Medarbetare i moder- och innehavsbolag
Styrelseledamöter och ledningsgrupper i innehavsbolag
Kreditgivare, investerare och finansmarknad
Samhälle
För nyckelintressenter för den helägda verksamheten, se
nedan under Helägda verksamheter.
25
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSREDOVISNING
EU:s taxonomi
EU har infört en taxonomi vars syfte är att underlätta för inves-
terare och företag att identifiera och jämföra investeringar ut -
ifrån ett miljömässigt hållbarhetsperspektiv, genom att företag
prövar sin verksamhet mot förordningens granskningskriterier.
För 2023 rapporteras hur stor andel av omsättning, investe-
ringar och driftutgifter som omfattas (är tillämplig) och om
dessa är hållbara (förenliga) eller ej.
För koncernen bedöms fastighetsrörelsen omfattas av taxo-
nomin främst genom förvärv och ägande av byggnader, reno-
vering av befintliga byggnader samt uppförande av nya bygg-
nader. Inom Holmen berörs skörd av egen skog, elproduktion
från vindkraft, elproduktion från vattenkraft och elproduktion
från bioenergi vilka bedöms omfattas av taxonomin. Utförligare
material avseende koncernens taxonomirelaterade redovis-
ning finns i not 40 på sidan 88.
Nedan följer en schematisk bild över koncernens taxonomi-
förenlighet 2023.
TAXONOMIUTFALL 2023
Total
(mnkr)
Hållbara
(%)
Ej hållbara
(%)
Omfattas ej
(%)
Koncern
Omsättning/intäkt
29 460 13 9 78
Investeringar 3 670 12 43 44
Driftutgifter 2 060 22 10 68
Lundbergs
Omsättning
1 808 48 50 2
Investeringar 533 26 70 4
Driftutgifter 252 40 60 0
Holmen
Omsättning/intäkt
24 691 10 - 90
Investeringar 1 836 16 - 84
Driftutgifter 1 718 20 - 80
Hufvudstaden
Omsättning
2 962 11 62 27
Investeringar 1 302 2 94 5
Driftutgifter 90 8 62 30
Helägda verksamheter
L E Lundbergföretagen AB:s investeringsorganisation består av
tiotalet medarbetare och har ingen egen tillverkning varför
inverkan på miljö och omvärld är begränsad. Den direkta
verkan på miljö och omvärld sker främst genom den hel-
ägda verksam heten Lundbergs Fastigheter.
Närmare 100 000 människor kommer på något sätt i kontakt
med fastighetsverksamheten varje dag. Det är människor som
bor i lägenheterna, arbetar på kontoren och besöker handels-
kvarteren.
Direkt hållbarhetspåverkan
Fastighetsverksamheten spelar en viktig roll i människors var-
dag och har byggt, förvaltat och utvecklat stadsmiljöer i 80 år.
Kombinationen av kontor, bostäder, handels- och mötesplatser
är avgörande för en attraktiv stadsmiljö. Lundbergs direkta
bidrag till skapandet av hållbara samhällen baseras på engage-
mang, delaktighet och samverkan i stadsutvecklingen.
Väsentliga hållbarhetsfrågor
Följande verksamhetskritiska hållbarhetsområden har utifrån
genomförda väsentlighets- och intressentanalyser bedömts
vara mest relevanta för Lundbergs helägda verksamheters
nyckel intressenter:
Aktieägarvärde
Ansvarsfull styrning genom att tillvarata hållbarhetsrelatera-
de affärsmöjligheter och att hantera hållbarhetsrisker
En hållbar affär med minskad miljö- och klimatpåverkan
i hela värdekedjan
Nöjda kunder och engagemang i de marknadsområden
där Lundbergs Fastigheter är verksamma
Våra kunders upplevda trygghet
Engagerade och utvecklingsorienterade medarbetare
Utvecklat antikorruptionsarbete
Nyckelintressenter
Kunder och deras intressenter
Aktieägare
Medarbetare
Leverantörer
Kreditgivare
Hållbarhetsrelaterade risker
De största hållbarhetsriskerna finns i fastighetsverksamhetens
projektverksamhet samt i inköpsprocessen inom fastighets-
förvaltningen. Riskerna ligger främst inom miljö och arbets-
miljö men kan även finnas inom arbetsvillkor och korruption.
Lundbergs har inte identifierat några risker kopplade till
mänskliga rättigheter i verksamheten, dock kan det föreligga
sådana risker i leverantörsledet. Under året har Lundbergs
Fastigheter arbetat med att utvärdera processer för inköp och
leverantörsbedömning för ökad kontroll och hantering av risker
i värdekedjan.
Definition av taxonomi-tillämplighet
Omsättning/intäkt Omsättningen som härrör från pro-
dukter och tjänster som är förknippade med en eller
flera av taxonomins ekonomiska verksamheter.
Investeringar Kapitalutgifter som är för knippade med en
eller flera av taxonomins ekonomiska verksamheter.
Driftutgifter Driftutgifter som är förknippade med en
eller flera av taxonomins ekonomiska verksamheter.
26
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Med ett förändrat klimat följer en ökad risk för extremväder.
Samtliga fastigheter har genomgått en riskscreening avseende
klimatrelaterade risker och de med förhöjd riskbild har kart-
lagts för att arbete med förebyggande klimatanpassningsåt-
gärder ska kunna vidtas. Lundbergs Fastigheter har en central
skyddskommitté och vid varje arbetsställe finns ett skyddsom-
bud. Skyddsronder genomförs och protokollförs
och eventuella brister åtgärdas.
Hållbarhetsarbete
Lundbergs Fastigheters långsiktiga vision är att vara den ledan-
de utvecklaren av hållbara stadsmiljöer där människor, företag
och organisationer kan utvecklas i samverkan. Genom engage-
mang, nyfikenhet, öppenhet och ansvarstagande vill fastig-
hetsbolaget gå i täten för utvecklingen av attraktiva och håll-
bara stadsmiljöer. Långsiktig lönsamhet är en grundläggande
förutsättning för att kunna genomföra företagets strategier
och uppnå målen. En balanserad ekonomisk tillväxt och
lönsamhet med hänsyn till miljö och människor är också en
för utsättning för hållbar utveckling.
Med en stabil finansiell ställning är Lundbergs en pålitlig
affärspartner för såväl kunder som leverantörer. För hyresgäs-
terna är det en trygghet att ha en fastighetsägare som håller
ingångna avtal samt har förmågan att investera i sina fastig-
heter.
Miljö och klimatpåverkan
Lundbergs värnar om miljön, såväl närmiljön som i ett system-
perspektiv. Det handlar om att ta hand om de tillgångar bola-
get har, att sköta om fastigheterna och dess närområden och
på så sätt skapa en hållbar stadsutveckling. Bolaget deltar i
utvecklingen av framtida hållbara lösningar med ambitionen
att ligga i framkant när det gäller framtagande av nya produk-
ter och tjänster.
Klimatkrisen är vår tids viktigaste storskaliga fråga och Lund-
bergs Fastigheter, liksom andra delar av samhället, behöver
snabbt anpassa verksamheten för att minimera dess inverkan
på klimatet. Bygg- och anläggningssektorns färdplan för fossil-
fri konkurrenskraft har Lundbergs Fastigheter sedan tidigare
ratificerat. Bolagets ansvar som storskalig beställare och dess
stora påverkan på omgivningen har dock resulterat i en höjd
ambitionsnivå. Lundbergs genomför löpande mätningar av
alla verksamhetens utsläpp kopplade till Scope 1, 2 och 3, dvs
utsläpp i hela värdekedjan. Målsättningen är att verksamheten
ska vara klimatneutral i hela värdekedjan till 2030.
Färdplanen mot klimatneutralitet 2030 innehåller en mängd
olika projekt och omställningar. I närtid finns projekt där exem-
pelvis byggmaterial av lägre kvalitet ersätts mot mer hållbara
alternativ. På längre sikt finns mer strukturella utmaningar
avseende metodik och processer för att säkerställa exempelvis
möjligheter till återbruk på ett effektivt sätt. Frågor som Lund-
bergs Fastigheter inte kan lösa själva, men där bolaget kan vara
en pådrivande part för att förändra.
VÄXTHUSGASUTSLÄPP, TON CO
2
E
Lundbergs 2023 2022 2021
Scope 1
30 51 41
Scope 2 6 114 5 791 6 363
Scope 3 15 787 16 318 22 567
Totala utsläpp 21 931 22 160 28 971
varav nybyggnation - - 5 050
27
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Lundbergs Fastigheter har brutit ner den övergripande
målsättningen till tre tydliga inriktningar:
1. Minska utsläppen kopplat till byggnationer
2. Minskad energiförbrukning
3. Påverka positivt avseende kundernas hållbarhetsarbete
Det viktigaste verktyget i omställningen är att ha en hög med-
vetenhet i varje beslut. Konkret klimatnytta skapas genom att
utmana det traditionella sättet att bygga på och materialet som
det byggs med. Genom att materialinventera lokaler och bostä-
der och i första hand bevara och återbruka material höjs värdet
på befintligt material och resurseffektiviteten ökar. När nytt
material köps in ska detta vara klimat- och miljöbedömt. Att rela-
tivt snabbt kunna utvärdera en byggmetod eller ett material är
centralt för att skapa snabbast möjliga förändring och att mäta
utsläppen är väsentligt för att kunna följa upp och utvärdera
utsläppsminskade åtgärder som bolaget vidtar.
Arbetet med att förbättra datakvaliteten och minska osäker-
heterna i klimatberäkningarna är ett pågående arbete. 2023
gjorde bolaget stor förflyttning då klimatkalkyler integrerades i
ekonomiska kalkyler för hyresgästanpassningar och bostads-
renoveringar. På så sätt erhålls nu projektspecifika klimatberäk-
ningar för alla dessa projekt. Denna information samlas in och
analyseras i bolagets business intelligence-verktyg och används
som beslutsstöd i strategi- och styrningsarbete och för rapporte-
ringsändamål.
Bolaget ställer upp tydliga och tuffa miljöregler för entrepre-
nörer, underentreprenörer, materialleverantörer och konsulter.
De varor som levereras ska bland annat vara godkända eller
rekommenderade i något av systemen för miljöbedömning
(Svanen, Basta, Byggvarubedömningen eller Sunda Hus). Till-
lämpningen av miljöreglerna följs upp vid årliga internrevisioner.
Energianvändning
Verksamheten ska bedrivas med minsta möjliga negativa
miljöbelastning. I tät dialog med energileverantörer är målet
att öka andelen förnybar eller återvunnen energi som används i
fastigheterna. Bolaget köper endast vattenkraftsproducerad el.
En central del i hållbarhetsarbetet handlar om långsiktiga
satsningar inom energieffektivisering. Genom att ständigt söka
förbättringar inom byggteknik och genom att installera allt
modernare teknik fortsätter det aktiva arbetet med att förbätt-
ra kvaliteten i fastigheterna och att minska energianvändning-
en. Vi kan med stolthet säga att vi ligger i framkant inom detta
område.
Lundbergs fortsätter att satsa på solceller på våra fastighe-
ters tak vilket förenar både klimatnytta och god avkastning.
Vid utgången av 2023 har bolaget anläggningar med en total
kapacitet om cirka 1 300 kW.
Cirkulär ekonomi
Det linjära resursflödet som präglat bygg- och fastighetsbran-
schen har inneburit och innebär en stor miljöbelastning när
nytt material används för att bygga nya fastigheter och renove-
ra befintliga. Därtill uppstår stora mängder avfall. Lundbergs
övertygelse är att omställningen till en cirkulär ekonomi är
avgörande för att uppnå klimatmål, behålla konkurrenskraften
och minska kostnader. Lundbergs har sedan 2020 ökat kont-
rollen av genererat bygg- och rivningsavfall. Mängder och
fraktionstyp ska alltid rapporteras vid avslutat projekt.
Fastighetsverksamheten strävar hela tiden efter att återbru-
ka material i så stor utsträckning som möjligt vid ombyggnatio-
ner. För ett effektivt internt återbruksarbete behövs system och
processer för materialinventering och produkthantering. Därför
har bolaget under året arbetat med att utveckla en återbruks-
hubb och har implementerat ett digitalt verktyg som stödjer
förvaltningen i återbruksarbetet. Under året har mängden åter-
brukat material ökat i bolagets ombyggnationer, framför allt
avseende hyresgästanpassningar inom kontor.
Ett tydligt sätt att minska miljöbelastningen är att skapa
kontor och bostäder som passar så många som möjligt. Det
minskar behovet av att bygga om eller renovera lokaler och
bostäder när det flyttar in en ny hyresgäst. Ett sätt att systema-
tisera och minska hyresgästanpassningar över tid har varit att
skapa en enhetlig kontorsstandard där varje produkt är
bedömd utifrån dess kvalitet och klimat- och miljöpåverkan.
Det är en högkvalitativ kontorsprodukt med god grundfunk-
tion som kan anpassas utifrån specifika behov. Under året
har en standard för renovering av bostäder tagits fram, som
främjar material med god förvaltningskvalitet och lägre klimat-
påverkan jämfört med tidigare använda material.
60
70
80
90
100
110
120
2023202220212020201920182017201620152014
Totalt Nyproduktion
A
temp
= yta uppvärmd till över tio grader
ENERGIANVÄNDNING LUNDBERGS FASTIGHETER
kWh/m
2
A
temp
28
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Föroreningar
Den biologiska mångfalden står under hårt tryck och verksam-
heten behöver bedrivas med så lite kemikalier som möjligt.
Kemiska produkter används av fastighetsskötarna vid skötseln
av fastigheterna. Kemikalier märkta med farosymbolen Miljö-
farlig får inte användas. I de fall en för ändamålet bäst lämpad
produkt inte går att få tag i ska den minst miljöfarliga produk-
ten väljas och avvikelsen noteras. Efterlevnaden av rutinen följs
upp på årliga internrevisioner.
Nöjda kunder
Lundbergs är beroende av att kunderna uppskattar företaget
som hyresvärd. Kundernas feedback är av största vikt, därför
mäts kundnöjdhet inom tre segment: bostad, kontor och han-
del. Inom bostad har företaget under många år varit rankade i
toppen (AktivBo), och likaså har NKI-resultatet (NKI = Nöjd
Kund Index) för kontor varit väldigt bra under de år som Lund-
bergs deltagit. Även under 2023 nådde Lundbergs Fastigheter
pall placering i de båda undersökningarna, något bolaget är
ensamt om i fastighetsbranschen.
I alla tider har kvalitet och detaljer varit en hörnsten för Lund-
bergs verksamhet. Det handlar såväl om val av material som
mötet med kunderna. Det är i detaljerna som engagemanget
visar sig. Lundbergs sätter stort värde på långvariga kund-
relationer. Om kunderna stannar länge minskar behovet av
ombyggnationer och verksamheten blir således mer hållbar.
Engagerade och utvecklingsorienterade medarbetare
Lundbergs företagskultur utgår från värdeorden engagemang,
affärsmässighet, innovation och respekt. Som arbetsgivare
eftersträvar företaget ansvar och en säker arbetsmiljö samt
ett bra arbetsklimat där medarbetarna trivs och utvecklas.
För att ytterligare sätta fokus på ledar- och medarbetarskap
har Lundbergs Fastigheters huvudkontor i Norrköping sedan
många år varit aktivitetsbaserat.
Great Place to Work
En utvecklingsorienterad och lyhörd organisation är en förut-
sättning för långsiktighet. Välmående och engagerade med-
arbetare är bolagets främsta resurs för att nå uppsatta mål.
Lundbergs Fastigheter samarbetar med Great Place to Work
när det gäller medarbetarundersökningar. Metoden bygger på
över 30 års studier om medarbetarupplevelser på arbetsplatser.
Två typer av studier, medarbetarperspektiv och ledarperspektiv
genomförs och fokus ligger på hur engagerade medarbetarna
är. Undersökningen ger indikationer på möjliga problemområ-
den som måste adresseras. Lundbergs Fastigheter gör denna
undersökning vartannat år och den undersökning som ge nom -
fördes 2023 visar att hela 93 procent av medarbetarna anser att
Lundbergs sammantaget är en mycket bra arbetsplats, en
ökning med 1 procentenhet från senaste mätningen. Inga fall
av diskriminering av medarbetare har rapporterats under året.
29
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSREDOVISNING


 





 
30
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehavsbolag
Portföljen består av den helägda rörelsen
Lundbergs Fastigheter, dotterbolagen Holmen
ochHufvudstaden liksom intressebolagen Husqvarna,
Industrivärden och Indutrade. Lundbergs har också betydande
aktieinnehav iAlleima, Handelsbanken, Sandvik och Skanska.
Andel av Lundbergs innehav
De börsnoterade innehaven är värderade till marknadsvärde per den
20 februari 2024. Lundbergs Fastigheter redovisas till substansvärde,
se sidan 16.
Lundbergs Fastigheter 15,4%
Husqvarna Group 2,4%
Hufvudstaden 8,9%
Holmen 16,1%
19,4% Indutrade
1,2% Alleima
0,7% Övriga
3,0% Skanska
6,1% Sandvik
5,4% Handelsbanken
21,4% Industrivärden

MDKR
TOTALT
31
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRDELNING VERKLIGT VÄRDE
PER MARKNADSOMRÅDE
Norrköping 24%
Linköping 16%
Jönköping 5%
Stockholm 22%
Södertälje 8%
Eskilstuna 6%
Karlstad 9%
Göteborg 6%
Örebro 3%
Arvika 1%
Lundbergs Fastigheter
Grundat 1944
Öst 48%
Stockholm 31%
Väst 21%
FÖRDELNING ÅRSHYROR
PER REGION
FÖRDELNING ÅRSHYROR
PER KATEGORI
Bostäder 39%
Kontor 38%
Butiker 13%
Övrigt 10%
32
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
15,4%
FÖRFALLOSTRUKTUR
HYRESKONTRAKT, LOKALER
Ordförande Louise Lindh
VD Johan Ladenberg
Styrelseledamöter med anknytning till
Lundbergs Lars Johansson, Fredrik Lundberg,
Katarina Martinson, Sten Peterson
Lundbergs Fastigheter grundades
1944 och har utvecklats till en av Sveri-
ges stora privata fastighetsägare med
ett fastighetsvärde om cirka 28 mdkr.
Bolaget har verksamhet i tio städer i
Sverige, från Stockholm i öst till Göte-
borg i väst. Affärsidén är att långsiktigt
äga, förvalta och utveckla bostads- och
kommersiella fastigheter. Lundbergs
Fastigheter vill bidra till att människor
får möjlighet att leva ett bättre liv.
Därför utvecklar bolaget attraktiva,
hållbara stadsmiljöer där människor
gärna bor, jobbar och berikar sin lediga
tid. Under senare år har verksamheten
utvecklats starkt genom en aktiv
förvaltning, förvärv och nybyggnads-
projekt.
Fastighetsbeståndet, som till största del
byggts i egen regi, utgörs av cirka en mil-
jon kvadratmeter uthyrningsbar yta för-
delade på 130 fastigheter. Arean består
till cirka 50 procent av bostäder, resteran-
de area är kommersiella lokaler som
mestadels avser kontor och handel, men
även restauranger, gym, biografer, lager,
industri och samhällsfastigheter så som
vårdboenden och skolor.
Vår värld står inför stora utmaningar –
klimat, miljö och inte minst trygghet är
frågor där bygg- och fastighetsbranschen
har ett stort ansvar. Ett ansvar som inne-
bär möjligheter att bidra till förändring
och verka för en positiv utveckling. Lund-
bergs Fastigheter driver ett omfattande
hållbarhetsarbete och 2020 antogs mål-
sättningen att uppnå en klimatneutral
verksamhet i hela värdekedjan till 2030.
Hållbarhetsarbetet beskrivs närmare i
Lundbergs hållbarhetsredovisning på
sidan 22.
Organisation
Antalet anställda inom Lundbergs Fastig-
heter uppgick vid utgången av 2023 till
174 personer. Som arbetsgivare eftersträ-
var bolaget en säker arbetsmiljö och ett
bra arbetsklimat där medarbetarna trivs
och utvecklas. Medarbetarskapet hand-
lar om ömsesidig respekt och att varje
medarbetare tar en aktiv och ansvars-
tagande roll för att tillsammans skapa
en sund, produktiv och kundorienterad
kultur. Förvaltning, uthyrning och fastig-
hetsskötsel sker lokalt på respektive
marknadsområde genom en tydligt
decentraliserad organisation. På huvud-
kontoret i Norrköping finns samtliga
centrala resurser till stöd för den operati-
va verksamheten. I ledningsgruppen
ingår VD, regionchef Stockholm tillika
vVD och hållbarhetschef, regionchef Öst
tillika vVD och chef affärsutveckling,
regionchef Väst tillika teknisk chef,
ekonomichef samt marknads- och
kommunikationschef.
Verksamhet
Lundbergs Fastigheter äger och förvaltar
sina fastigheter själva och erbjuder city-
lägen inom tre affärsområden: bostäder,
kontor samt handel- och mötesplatser.
Verksamheten bedrivs i tio städer som är
indelade i tre regioner.
Region Stockholm omfattar Stock-
holm/Solna där fastighetsbeståndet
huvudsakligen består av kommersiella
lokaler, samt förvaltningarna i Södertälje
och Eskilstuna som till största delen
utgörs av bostäder. Region Väst omfattar
Arvika, Göteborg, Karlstad och Örebro.
I Göteborg består fastighetsbeståndet
i huvudsak av kontor, medan övriga
regionen till stor del består av bostäder.
Region Öst omfattar Jönköping, Lin-
köping och Norrköping där beståndet
består av både bostäder och kontor samt
den största delen av bolagets fastigheter
inom handel.
Bostad
Lundbergs Fastigheter utvecklar och
erbjuder bostäder som möjliggör ett
enkelt och tryggt liv. Bolaget äger nästan
7 000 hyreslägenheter i attraktiva lägen
med hög kvalitet där förvaltningen sker
nära hyresgästerna. I takt med stigande
räntor har hyresrätten blivit alltmer att-
raktiv vilket har lett till en större efter-
frågan under 2023. Samtidigt märks en
högre omflyttning i det nyare beståndet
där hyresnivåerna generellt är högre.
En god förvaltning innebär en stor
omsorg och kontroll av fastigheternas
skick. För att säkerställa hållbara fastig-
heter över tid har Lundbergs Fastigheter
en långsiktig plan för renoveringar samt
om- och tillbyggnader, så kallade
ROT-projekt.
0
50
100
150
200
250
2029-20282027202620 252024
mnkr
ANDEL AV LUNDBERGS INNEHAV
ÅLDERSSAMMANSÄTTNING FASTIGHETER
1
0
10
20
30
40
50
Efter
2009
1990-
2009
1980-
1989
1970-
1979
1960-
1969
Före
1960
% av total yta
UTVECKLING VERKLIGT VÄRDE
FÖRVALTNINGSFASTIGHETER
Värdeförändring
Förvärv
Investeringar
Avyttringar
Verkligt värde,
höger skala
2021 2022 202320202019
-1,0
0,0
1,0
2,0
3,0
0
10
20
30
mdkr mdkr
1)
Baserat på taxerat värdeår
INNEHAVSBOLAG
33
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Lundbergs Fastigheter lägger stort
fokus på att vara lyhörd och ha en god
dialog med sina hyresgäster. År efter år
får verksamheten fina resultat i kund-
undersökningar och Lundbergs Fastig-
heter är en mycket omtyckt hyresvärd.
I 2023 års AktivBo-undersökning, som
mäter nöjdheten hos bostadshyresgäs-
ter och jämför med andra fastighets-
bolag, var bolaget återigen marknads-
ledande. Lundbergs Fastigheter ingår i
klassen 4 000 -10 999 bostäder och vann
AktivBo:s Kundkristallen för såväl Högsta
serviceindex som Högsta profil. Före-
taget placerade sig även i topp tre i kate-
gorin Högsta produktindex.
Kontor
Lundbergs Fastigheter utvecklar och
erbjuder kontor som hjälper företag och
medarbetare att nå sina mål. Bolaget
äger cirka 226 000 m
2
kontor. Med hög
servicegrad och personligt bemötande
skapas långsiktiga relationer, vilket ökar
förståelsen för hyresgästernas behov och
önskemål. Genom god kunskap om
hyresgästernas verksamhet kan Lund-
bergs Fastigheter erbjuda lösningar som
är optimerade för kundens behov och
som ger hyresgästen trygghet, trivsel
och god arbetsmiljö, på kort och lång
sikt. Lundbergs Fastigheter deltar i
kund undersökningen Fastighetsbaro-
metern och 2023 års resultat, med ett
NKI (nöjd-kund-index) om 81, var det
högsta någonsin. En prestation som
belönades med en fin tredjeplats i kate-
gorin storbolag.
Kontorens roll och funktion har disku-
terats flitigt under de senaste åren. Digi-
taliseringen av samhället i samspel med
flera andra faktorer förändrar kundernas
behov, förväntningar och önskemål vil-
ket driver på en utveckling där kontoren
får fler och mer varierande funktioner,
beroende på bolagets verksamhet och
profil. Det traditionella kontoret lever i
allra högsta grad men har fått sällskap av
en ökad efterfrågan på mötesplatser,
flexibilitet samt service och tjänster
kopplade till kontoret. En utveckling som
utmanar och utvecklar både affärsmo-
deller och erbjudanden. Tillgänglighet
och ett attraktivt läge är precis som tidi-
gare viktiga parametrar vid valet av kon-
tor. Efterfrågan på kontorslokaler har
under året varit fortsatt god, dock märks
en större försiktighet med längre uthyr-
ningsprocesser och ett mer avvaktande
förhållningssätt.
Handel & Mötesplatser
Lundbergs Fastigheter utvecklar och
erbjuder handels och mötesplatser som
berikar människors liv och gör staden
levande. Uthyrningsbar yta för handel och
mötesplatser uppgår till cirka 92 000 m
2
.
Bolaget har butikslokaler i samtliga
marknadsområden, med tyngdpunkt i
Norrköping och Linköping. I dessa städer
samlas drygt 120 koncept inom butik,
restaurang, café m m under bolagets
handelsvarumärken, Linden och Spira-
len i Norrköping och lkpg Fashion
District i Linköping. Den fysiska handeln,
caféer och restauranger står återigen
inför stora utmaningar på grund av låg-
konjunktur och en i stort osäker omvärld.
Den stora ekonomiska osäkerheten som
vi just nu lever i spiller över på konsu-
mentmarknaden med mindre utrymme
i plånboken och större försiktighet som
följd. Detta till trots har Lundbergs Fastig-
heter under 2023 hyrt ut till flera nya kon-
cept där man ser en trend med allt fler
pop up-butiker. Den tydliga återhämt-
ning av besökare, efter pandemin, som
startade 2022 har fortsatt under 2023
med fler än 10 miljoner besök i gallerior-
na i Norrköping och Linköping.
Samhällsutvecklingen går snabbt, inte
minst i stadskärnorna där utveckling och
förnyelse sker i hög takt. I Norrköping
genomför Lundbergs Fastigheter ett
större ombyggnadsprojekt för att ut-
veckla och förnya handelskvarteren i city.
En satsning för en mer attraktiv stads-
kärna som nu anpassas till nya tider, för-
ändrade behov och beteenden. Genom
att göra plats för näringslivet i de traditio-
nella handelskvarteren skapas ett nytt
och mer varierat innehåll. Mixen av kon-
tor, butiker, restauranger, caféer och kul-
tur gör kvarteren mer levande och inbju-
dande. Kontoren bidrar till en ökad dag-
befolkning i city vilket skapar bättre för-
utsättningar för handeln samtidigt som
kontorshyresgäster kan erbjuda sina
medarbetare en bättre arbetsplatsupple-
velse med nära till det mesta – nätverks-
träffen på morgonen, att träna eller uträt-
ta ärenden på lunchen, träffa vännerna
på after work eller helt enkelt en mysig
promenad i vackra kvarter. I samband
med omvandlingen lanseras även ett
nytt varumärke för kvarteren: Innerstan –
hjärtat av Norrköping. Projektet skapar
bättre utvecklingsmöjligheter för Lund-
bergs Fastigheters hyresgäster både
inom handel och kontor samt bidrar till
att skapa en mer attraktiv innerstad.
Värdeskapande fastighetsutveckling
Fastighetsvärdering
Förvaltningsfastigheternas verkliga
värde per den 31 december 2023 har
beräknats till 27 690 mnkr (28 203). Den
orealiserade värdeförändringen, exklusi-
ve genomförda investeringar och förvärv,
uppgick under året till -1 024 mnkr mot-
svarande -3,6 procent. Genomsnittligt
värde per kvadratmeter uthyrningsbar
area är 31 274 kr (31 853) och den genom-
snittliga direktavkastningen uppgår till
4,4 procent (3,9). Värderingen av fastig-
hetsbeståndet har skett genom att varje
INNEHAVSBOLAG
34
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
enskild fastighets verkliga värde har
bedömts. Bedömningen baseras såväl
på ortprismaterial som på en summe-
ring av nuvärdet av uppskattade fram-
tida betalningsströmmar. Avkastnings-
kravet baseras på inhämtad information
om marknadens avkastningskrav vid
aktuella köp och försäljningar av jäm-
förbara fastigheter i likartade lägen.
Avkastningskraven varierar mellan och
inom olika marknadsområden. Fastig-
heternas driftnetto beräknas utifrån
marknadsmässiga hyresintäkter, lång-
siktig hyresvakansgrad samt normalise-
rade drift och underhållskostnader.
Hänsyn tas även till fastighetstyp, teknisk
standard, byggnadskonstruktion och
större investeringsbehov. För mer
information se sidan 74.
Projekt
Lundbergs Fastigheter bidrar aktivt till
stadsutvecklingen på respektive mark-
nadsområde. Bolaget har ett stort fokus
på att utveckla både nya och befintliga
fastigheter med hög kvalitet som tillför
värde och erbjuder det kunderna efter-
frågar.
Under 2023 har Lundbergs Fastig-
heter investerat 511 mnkr (461) i förvalt-
ningsfastigheter. Över tid är nybygg-
nadsprojekt en viktig del för värdetillväx-
ten i bolaget. Fastigheter byggs i attrak-
tiva lägen med god avkastning och där
utvecklingsmöjligheterna bedöms
gynnsamma. Lundbergs Fastigheter
utvärderar löpande vilka möjligheter för
nyproduktion som finns på marknaden,
men bolaget är noga med att endast
bygga under rätt förutsättningar. Under
2023 har inte några nya projekt startats.
Under 2022 inleddes en större
ombyggnation av fastigheterna Tulpa-
nen 18 och Liljan 6, som tillsammans
utgör Spiralen köpcentrum, Norrköping.
Projektet är ett samarbete mellan Lund-
bergs Fastigheter och Förvaltnings AB
Lunden och innebär en total investering
om cirka 300 miljoner kronor. I decem-
ber 2023 färdigställdes den första etap-
pen där Tulpanen 18 har genomgått en
såväl invändig som utvändig förnyelse.
Övre plan har omvandlats från butiksytor
till Sveriges största coworkinganlägg-
ning utanför storstäderna, en an lägg-
ning om cirka 3 000 m
2
. Utvändigt har
fastigheten fått en ny, vacker fasad som
ger kvarteret den känsla och karaktär
som tidigare saknats. Under 2024 fort-
sätter projektet med den andra etappen
som beräknas vara klar efter sommaren
2024. Upphandlad entreprenör är Peab
och gestaltning av utvändiga fasader har
tagits fram i samarbete med White Arki-
tekter.
Lundbergs Fastigheter investerar stort
i ROT, renoveringar samt om- och till-
byggnader, som sker löpande utifrån en
flerårig planering. Fastigheterna förses
till exempel med nya tak, fönster, värme-
system, stammar, kök och badrum.
Under 2023 pågick ROT-projekt i Söder-
tälje, Norrköping och Eskilstuna. Projek-
tet i Södertälje, som omfattar närmare
1 000 lägenheter, har pågått sedan 2017
och planeras vara färdigställt 2025. I Norr-
köping och Eskilstuna omfattar projek-
ten cirka 140 lägenheter i respektive stad.
Investeringar i ROT-åtgärder uppgick
under 2023 till 268 mnkr. Beräknad
investering 2024 är cirka 235 mnkr.
Exploateringsfastigheter
Bolagets exploateringsfastigheter är
belägna i Mellansverige. Exploaterings-
fastigheternas bedömda värde uppgick
vid årsskiftet till 589 mnkr (565). Byggbar
exploateringsmark för flerbostadshus
och småhus samt skoltomt har sålts för
totalt 31,0 mnkr med ett resultat på
2,1 mnkr. Under året har exploaterings-
arbeten för 110 bostäder i Svalsta, Ny -
köping, och en ny etapp för 32 småhus i
Ekeby- Almby, Örebro, påbörjats. Vidare
har huvudgatan i den nya stadsdelen
Storskogen, Enköping, färdigställts.
Detalj planeprocessen har startat för ett
par hundra bostäder i södra Björkalund,
Norrköping.
Omsättning och resultat
Nettoomsättningen uppgick till 1 808 mnkr
(1 736). Hyresintäkterna ökade med
122 mnkr till 1 690 mnkr (1 568). För jäm-
förbara fastigheter ökade hyresintäkter-
na med 7,1 procent. Den totala hyresva-
kansgraden uppgick till 3,4 procent (3,7),
varav bostäder 1,3 procent (1,3) och loka-
ler m m 4,7 procent (5,3).
Driftkostnaderna, exklusive fastighets-
skatt, var 277 mnkr (261). Fastighets-
skatten uppgick till 92 mnkr (91). Kost-
nader för underhåll var 199 mnkr (183).
Rörelseresultatet före värdeförändringar
uppgick till 1 053 mnkr (1 006). Inklusive
värde förändringar var rörelseresultatet
29 mnkr (556).
NYCKELTAL 2023
Region
Stockholm
Region
Väst
Region
Öst Totalt
Antal fastigheter 28 44 58 130
Verkligt värde, mnkr 9 806 5 478 12 407 27 690
Antal bostadslägenheter 2 168 1 966 2 842 6 976
Bostäder, m
2
163 217 137 306 200 245 500 768
Bostäder, hyra per m
2
, kr 1 380 1 361 1 552 1 444
Bostäder, hyresvärde, mnkr 225 187 311 723
Bostäder, vakansgrad hyra, % 0,9 1,6 1,4 1,3
Kontor och butik, m
2
56 416 80 738 176 242 313 397
Övriga lokaler, m
2
40 308 32 935 126 467 199 710
Kontor/butiker, hyra per m
2
, kr 5 049 2 196 2 675 2 979
Övriga lokaler, hyra per m
2
, kr 1 278 767 814 900
Kontor/butiker, hyresvärde, mnkr 285 177 471 934
Övriga lokaler, hyresvärde, mnkr 52 25 103 180
Kontor/butiker, vakansgrad hyra, % 3,9 0,8 6,7 4,8
Lokaler, antal hyreskontrakt 267 237 771 1 275
INNEHAVSBOLAG
35
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Holmen
Innehav sedan 1988
HOLMENAKTIEN SYSSELSATT KAPITAL,
PER AFFÄRSOMRÅDE
1
RÖRELSERESULTAT
PER AFFÄRSOMRÅDE
1
Skog 31%
Kartong 4%
Papper 51%
Trävaror 0%
Energi 14%
Skog 76%
Kartong 10%
Papper 3%
Trävaror 4%
Energi 7%
300
350
400
450
500
Jan
2024
OktJuliAprilJan
2023
kr
1)
Exkl. koncern-
gemensamt.
1)
Exkl. koncern-
gemensamt.
Holmen B
Generalindex (SIXGX) prisindex
36
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Holmens affärsidé är att äga och för-
ädla skog. Skogsinnehavet utgör basen
för verksamheten som bildar ett håll-
bart kretslopp där råvaran växer och
bearbetas till allt från trä för klimat-
smart byggande till förnybara förpack-
ningar, magasin och böcker. Vidare
produceras vatten- och vindkraft på
egen mark.
Affärsområden
Skog ansvarar för skötsel och utveckling
av Holmenkoncernens skogar samt för en
effektiv virkesförsörjning till koncernens
svenska produktionsenheter. Markinne-
havet uppgår till drygt en miljon hektar
produktiv skogsmark i Sverige och skör-
den i egen skog försörjer i hög grad de
svenska produktionsenheterna. Skogen
är en stabil intäktskälla för Holmen och
bidrar med stor klimatnytta genom att
binda koldioxid och när den förnybara
skogsråvaran ersätter fossila alternativ för-
dubblas klimatnyttan. Skogens intjäning
och värde ska ökas genom ett aktivt och
hållbart skogsbruk där skörden tas om
hand och förädlas till klimatsmarta pro-
dukter.
Kartong och Papper utvecklar produk-
ter baserat på färsk vedråvara i en i stort
sett fossilfri produktionsprocess. Solid-
och fals kartong produceras vid ett
svenskt och ett engelskt bruk där produk-
terna marknadsförs under varumärkena
Invercote, Incada och Inverform. Kartong-
verksamheten ska växa utifrån positionen
som marknadsledare inom premium-
segmentet för förnybara konsumentför-
packningar där hög kvalitet, kundanpas-
sade lösningar och förstklassig service
kombineras med storskalig produktion.
Pappersprodukter tillverkas vid två svens-
ka bruk. Här tillvaratas den färska fiberns
egenskaper och ger kostnads- och resurs-
effektiva alternativ till traditionella pap-
pers val för böcker, förpackningar och
grafiska publikationer.
Trävaror producerar sågade och föräd-
lade trävaror till bygghandel, snickeri- och
byggindustri vid fem sågverk i anslutning
till egen skog. Holmen erbjuder även kund-
anpassade lösningar för ett klimatsmart
och storskaligt träbyggande. Sågverkens
placering med närhet till hav, järnväg och
väg innebär effektiva transportlösningar
till kunderna. Verksamheten ska utveck-
las genom ökad förädling och bättre
utnyttjande av virkesråvaran i kombina-
tion med storskalig produktion.
Vatten- och vindkraft ansvarar för kon-
cernens vatten- och vindkrafttillgångar
samt för elförsörjningen till Holmens
svenska enheter. Under ett normalår
producerar Holmen cirka 1,8 TWh förny-
bar el. Tillsammans med elproduktion
vid bruken svarar produktionen av vatten-
och vindkraft idag för cirka 60 procent av
koncernens elanvändning. Holmens pro-
duktion av förnybar vatten- och vindkraft
bidrar till en hållbar energiförsörjning i
Sverige och till den europeiska omställ-
ningen mot fossilfria energikällor.
Hållbarhet
Holmens affärsmodell är cirkulär, där
grunden är den hållbart brukade skogen.
De växande träden förädlas i egen indu-
stri till allt från trä för klimatsmart byg-
gande till förnybara förpackningar, maga-
sin och böcker samtidigt som Holmen
producerar vatten- och vindkraft på egen
mark. Samtliga kartong- och pappers-
bruk är certifierade för spårbarhet, miljö
och kvalitet. Verksamheten som helhet,
med egen energiproduktion och resurs-
effektiva produktionsenheter, bidrar till
långsiktig värdetillväxt och stor klimat-
nytta genom att årligen minska mäng-
den koldioxid i atmosfären. Holmens affär
skapar värde för både aktieägare och
kunder samtidigt som den bidrar till ett
bättre klimat och en levande landsbygd.
Finansiella mål
Skogen brukas hållbart för att ge god
årlig avkastning och stabil värdetillväxt.
Vatten- och vindkraft ska bidra till en
hållbar energiproduktion och produktio-
nen av förnybar energi ska öka genom
att komplettera befintlig vattenkraft
med vindkraft på egen mark. Industrin
drivs med fokus på långsiktig lönsamhet
och målsättningen att uthålligt avkasta
mer än 10 procent på sysselsatt kapital.
Den finansiella nettoskulden ska inte
överstiga 25 procent av eget kapital.
Holmen ska ge en god årlig utdelning till
aktieägarna. Nivån anpassas till koncer-
nens lönsamhetssituation, investerings-
planer och finansiella ställning. Utdel-
ningen kompletteras med aktieåterköp
när det bedöms skapa långsiktigt värde
för aktieägarna.
16,1%
STÖRSTA AKTIEÄGARE
1
2023-12-31 kapital, % röster, %
Lundbergs 34,7 62,6
Norges Bank 7,8 2,2
Kempestiftelserna 7,5 17,6
Swedbank Robur Fonder 2,5 0,7
BlackRock 2,2 0,6
1)
Andel beräknas efter avdrag av återköpta aktier.
FINANSIELLA NYCKELTAL
2023 2022
Nettoomsättning, mnkr 22 795 23 952
Rörelseresultat exkl. jäm-
förelse störande poster, mnkr 4 755
7 262
Resultat per aktie, kr 23,0 36,3
Skuldsättningsgrad, ggr 0,03 0,04
Medelantalet anställda 3 546 3 466
Utdelning per aktie, kr 11,50
1
16,00
2
Börskurs 31 dec, kr, B- aktien
425,70 413,90
1)
Enligt styrelsens förslag, varav extra utdelning
om 3,00 kr.
2)
Varav extra utdelning om 8,00 kr.
LUNDBERGS AKTIEINNEHAV
2024-02-20
Antal A -aktier 33 244 000
Antal B- aktier 22 000 000
Ordförande Fredrik Lundberg
VD Henrik Sjölund
Styrelseledamot med anknytning
till Lundbergs Louise Lindh
ANDEL AV LUNDBERGS INNEHAV
INNEHAVSBOLAG
37
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Hufvudstaden
Innehav sedan 1998
HUFVUDSTADENAKTIEN FÖRDELNING ÅRSHYROR
PER LOKALTYP
Stockholm 63%
NK 21%
Göteborg 16%
FÖRDELNING ÅRSHYROR
PER AFFÄRSOMRÅDE
Kontor 58%
Butik och
restaurang 37%
Lager och övrigt 3%
Garage 2%
100
120
140
160
180
Jan
2024
OktJuliAprilJan
2023
kr
Hufvudstaden A
Generalindex (SIXGX) prisindex
38
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Hufvudstaden är ett av Sveriges ledan-
de fastighetsbolag. Affärsidén är att i
egna fastigheter i centrala Stockholm
och centrala Göteborg erbjuda fram-
gångsrika företag högkvalitativa kon-
tors- och butikslokaler på attraktiva
marknadsplatser.
Hufvudstadens fastigheter finns i
Stockholms och Göteborgs bästa lägen.
Bolaget äger kommersiella kontors- och
butiksfastigheter i citykärnornas affärs-
distrikt, bland annat på Hamngatan,
Norrmalmstorg, Kungsgatan och i
Biblio tekstan i Stockholm samt kvarte-
ren Inom Vallgraven och Östra Nordstan
i Göteborg. Detta gör Hufvudstaden till
ett av de mest specialiserade och geo-
grafiskt koncentrerade fastighetsbola-
gen i Sverige. Total uthyrningsbar yta är
390 800 m med ett årligt hyresvärde om
2,4 mdkr. Fastighetsbeståndet mark-
nadsvärderades vid utgången av 2023
till 46,7 mdkr.
Affärsområden
Verksamheten är organiserad i tre affärs-
områden. Affärsområde Stockholm
består av 22 fastigheter med en total
uthyrningsbar yta om 210 900 m. Områ-
det är det som har utgjort kärnan i fastig-
hetsbeståndet sedan bolaget grundades
1915. Beståndet är helt kommersiellt och
består av kontors- och butiksfastigheter.
I affärsområdet ingår även Cecil Cowork-
ing som erbjuder flexibla arbetsplatser i
ett attraktivt läge med en förstklassig
service. Affärsområde NK omfattar tre
fastigheter med en total uthyrningsbar
yta om 91 300 m. I affärsområdet ingår
NK-fastigheterna i Stockholm och Göte-
borg samt varumärket NK. Vidare ingår
parkeringsrörelsen i dotterbolaget
Parkaden AB. NK Retail AB, som är ett
helägt dotterbolag till AB Nordiska Kom-
paniet, driver sammanlagt 33 avdelning-
ar inom mode, skönhet och accessoarer
på NK Stockholm och NK Göteborg. NK:s
e-handel erbjuder ett digitalt komple-
ment till varuhusen. Affärsområde Göte-
borg omfattar fyra fastigheter med en
total uthyrningsbar yta om 88600 m.
Hufvudstaden är en av de större ägarna
iNordstans köpcentrum, som är ett av
Sveriges största köpcentrum med en
attraktiv detaljhandel, parkering samt
moderna kontor ibästa kommersiella
läge.
Hufvudstaden arbetar aktivt med att
utveckla fastighetsbeståndets höga
kvalitet och effektivitet både vad gäller
befintliga lokaler men även att utveckla
och skapa nya byggrätter. Genom en
metodik med fokus på hållbarhet och
långsiktighet får lokalerna högre teknisk
standard och mer flexibla planlösningar,
vilket leder till ett bättre driftnetto och
högre avkastning. Avsikten är att skapa
en god värdetillväxt och att tillsammans
med hyresgästerna anpassa kontor och
butiker efter deras förutsättningar och
behov. Bolaget fokuserar på att tillhan-
dahålla en hög servicenivå, vilket kräver
ett nära samarbete med hyresgästerna.
Samtliga fastigheter ligger inom gång-
avstånd från Hufvudstadens kontor och
egna drifttekniker sköter och underhåller
fastigheterna. Hufvudstaden har även en
enhet för affärsutveckling där syftet är att
initiera och driva kommersiella och digi-
tala projekt för kontor och butik för att på
sikt öka bolagets lönsamhet.
Hållbarhet
Hufvudstaden arbetar aktivt och lång-
siktigt för ekonomisk, miljömässig och
social hållbarhet. Detta görs genom att
minimera klimatavtrycket, framtidssäkra
affären och samarbeta med partners.
Hufvudstadens hållbarhetsplan har
utvecklats för att ligga i linje med FN:s
globala mål för hållbar utveckling. De
uppsatta hållbarhetsmålen innebär
bland annat minskad energianvändning,
klimatneutral förvaltning samt miljö-
certi fiering av fastigheter.
Finansiella mål
Hufvudstadens finansiella mål är att ha
en god utdelningstillväxt över tid och att
utdelningen ska utgöra mer än hälften
av nettovinsten från den löpande verk-
samheten. Soliditeten ska uppgå till
minst 40 procent över tid.
8,9%
FINANSIELLA NYCKELTAL
2023 2022
Nettoomsättning
1
, mnkr 2 962 2 746
Rörelseresultat, före
jämförelsestörande poster
och värdeförändringar, mnkr 1 416 1 298
Resultat efter finansnetto, mnkr -2 535 904
Resultat per aktie, kr -9,53 3,57
Skuldsättningsgrad, ggr 0,3 0,3
Substansvärde (EPRA NRV)
per aktie, kr 185
201
Utdelning per aktie, kr 2,70
2
2,70
Börskurs 31 dec, kr, A-aktien 142,10 148,30
1)
Inklusive övriga segment.
2)
Enligt styrelsens förslag.
STÖRSTA AKTIEÄGARE
1
2023-12-31 kapital, % röster, %
Lundbergs 47,2 88,6
AMF Pension & Fonder 9,3 1,9
Blackrock 2,3 0,5
Vanguard 2,2 0,4
Norges Bank 1,4 0,3
1)
Andel beräknas efter avdrag av återköpta aktier.
LUNDBERGS AKTIEINNEHAV
2024-02-20
Antal A -aktier 87 311 335
Antal C- aktier 8 177 680
Ordförande Fredrik Lundberg
VD
Anders Nygren
Styrelseledamöter med anknytning
till Lundbergs Claes Boustedt, Louise Lindh,
Sten Peterson
ANDEL AV LUNDBERGS INNEHAV
INNEHAVSBOLAG
39
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HUSQVARNAAKTIEN
2,4%
STÖRSTA AKTIEÄGARE
2023-12-31 kapital, % röster, %
Investor 16,8 33,5
Robert Bosch 12,0 4,4
Lundbergs 7,6 25,5
Swedbank Robur Fonder 2,8 1,1
Fjärde AP-fonden 2,5 0,9
FINANSIELLA NYCKELTAL
2023 2022
Nettoomsättning, mnkr 53 261 54 037
Justerat rörelseresultat
1
, mnkr 4 970 4 853
Resultat per aktie, kr 3,81 3,38
Skuldsättningsgrad, ggr 0,66 0,74
Medelantal anställda 13 755 14 416
Utdelning per aktie, kr 3,00
2
3,00
Börskurs 31 dec, kr, A-aktien 82,98 73,12
1)
Exklusive jämförelsestörande poster på -1 090 mnkr
för 2023 och -1 810 mnkr 2022.
2)
Enligt styrelsens förslag.
LUNDBERGS AKTIEINNEHAV
2024-02-20
Antal A-aktier 
Antal B-aktier 4 142 012
NETTOOMSÄTTNING PER DIVISION
Husqvarna Forest &
Garden 60%
Gardena 24%
Husqvarna
Construction 16%
ANDEL AV LUNDBERGS INNEHAV
Husqvarna, som grundades redan
1689, är en världsledande tillverkare
av innovativa produkter och lösning-
ar för skogs-, park- och trädgårds-
skötsel. Sortimentet omfattar bland
annat robotgräsklippare, åkgräsklip-
pare, motorsågar och trimmers.
Koncernen är även ledande iEuropa
inom trädgårdsbevattning och är
världsledande inom kapningsverk-
tyg och ytbehandlingsutrustning för
byggnads industrin.
Husqvarna Group består av tre divisio-
ner. Husqvarna Forest & Garden är
inriktat på produkter och lösningar
för grönområden till såväl konsument
som professionella användare, Gardena
mot konsument via trädgårdspro-
dukter och Husqvarna Construction
mot professionella aktörer med
utrustning, service och support till
användare inom byggindustrin.
Koncernen har ett brett globalt distri-
butionsnät, konkurrenskraftigt
produkt sortiment och hög teknisk
kompetens. Fokus är på premium-
produkter och lösningar under starka
varumärken som primärt säljs via
fack- och detaljhandel. Mer än 25 000
återförsäljare i fler än 100 länder repre-
senterar varumärkena Husqvarna och
Gardena. Koncernen har en expone-
ring mot snabbväxande segment
såsom batteridrivna produkter, robot-
gräsklippare, digitalisering och andra
lösningar för trädgårdsautomation.
Hållbarhet
Hållbarhet blir ett alltmer prioriterat
område för kunderna, något som
koncernen uppmuntrar och främjar.
Bolagets hållbarhetsplan Sustaino-
vate 2025 fokuserar på tre områden:
driva omställning till koldioxidsnåla
lösningar, tänka om och omforma för
en resurssmart kundupplevelse samt
inspirera till åtgärder som gör skillnad
på lång sikt. Koncernen har även spe-
cifika miljömål, bland annat ska bola-
get minska koldioxidutsläppen med
35 procent i hela värdekedjan fram till
2025 jämfört med 2015 års utsläpps-
nivåer.
Finansiella mål
Koncernens målsättning är att
omsättningen årligen ska öka orga-
niskt med 5 procent. Rörelsemargina-
len ska nå 13 procent och det operati-
va rörelsekapitalet i förhållande till
nettoomsättningen ska vara 20 pro-
cent. Vid sidan av de finansiella målen
finns också ambitionen att dubbla
försäljningen av robotgräsklippare,
öka andelen elektrifierade produkter
från 38 procent till runt 67 procent
och fördubbla antalet uppkopplade
produkter inom fem år från 2021.
Husqvarna Group
Innehav sedan 2007
Ordförande Tom Johnstone
VD Pavel Hajman
Styrelseledamöter med anknytning till
Lundbergs Katarina Martinson, Lars Pettersson
Husqvarna A
Generalindex (SIXGX) prisindex
60
70
80
90
100
110
Jan
2024
OktJuliAprilJan
2023
kr
INNEHAVSBOLAG
40
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Industrivärden är ett börsnoterat
ägarbolag som genom aktivt ägan-
de bidrar till innehavens långsiktiga
utveckling och värdeskapande.
Verksamheten utgår från en portfölj
av svenska börsbolag med starka
marknadspositioner och god värde-
potential. Med bas i starka påver-
kanspositioner, långsiktighet och
god kunskap bidrar Industrivärden
till innehavsbolagens operativa och
strategiska utveckling. Målsättning-
en är att skapa en långsiktigt attrak-
tiv avkastning till balanserad risk.
Industrivärdens portfölj är primärt
exponerad mot kommersiella fordon,
verkstadsindustri, bankverksamhet
samt konsumentprodukter. Inne-
havsbolagen har starka positioner
inom sina respektive områden och
aktieportföljen bedöms ha en lång-
siktigt attraktiv avkastningspotential.
Affärsmodellen baseras på Industri-
värdens relativa styrkefaktorer i form av
ett långsiktigt investeringsperspektiv,
starka påverkanspositioner, en välut-
vecklad ägarmodell, djup industriell
kunskap och erfarenhet, finansiell styr-
ka och ett omfattande nätverk. Det
långsiktiga ägarperspektivet medför
en naturlig fokusering på hållbar
utveckling och långsiktiga värdeska-
pande åtgärder i innehavsbolagen.
I sin ägarroll ska Industrivärden bidra
till att innehavsbolagen etablerar och
över tid stärker sina ledande positioner
inom sina respektive branscher. Stor
vikt läggs vid ett tydligt ledarskap,
fokusering, flexibilitet och finansiell
styrka. Det aktiva ägandet utövas
främst genom engagemang i valbe-
redningsarbete, styrelserepresentation
och en löpande utvärdering av bolag,
styrelse, vd och företagsledning.
Hållbarhet
Industrivärden har störst hållbarhets-
påverkan i rollen som aktiv ägare i
sina innehavsbolag. Bolaget agerar
därför som en kravställande ägare
med höga ambitioner att bidra till
uthålliga verksamheter. Det handlar
dels om att minimera hållbarhetsrela-
terade risker, dels att tillvarata hållbar-
hetsrelaterade möjligheter.
Finansiella policyer
Industrivärdens utdelningspolicy
innebär att bolaget ska generera ett
positivt kassaflöde före portföljföränd-
ringar och efter lämnad utdelning.
Detta för att bygga investeringskapa-
citet över tid och kunna stödja inne-
havsbolag vid behov. Skuldsättnings-
graden ska som huvudregel vara mel-
lan 0–10 procent, men kan periodvis
avvika från detta intervall.
Industrivärden
Innehav sedan 2002
INDUSTRIVÄRDENAKTIEN
Ordförande Fredrik Lundberg
VD Helena Stjernholm
Styrelseledamöter med anknytning till
Lundbergs Katarina Martinson, Lars Pettersson
21,4%
STÖRSTA AKTIEÄGARE
2023-12-31 kapital, % röster, %
Lundbergs 19,7 25,1
Jan Wallanders
& Tom Hedelius stiftelse 6,4 10,2
Spiltan Fonder 5,5 1,4
Lundberg, Fredrik
(inkl. helägda bolag)
3,2 2,0
Vanguard 2,4 1,8
FINANSIELLA NYCKELTAL
2023 2022
Resultat efter skatt, mnkr 26 844 -13 967
Substansvärde, mdkr 150,3 126,5
Substansvärde, kr/aktie 348 293
Skuldsättningsgrad, ggr 0,05 0,05
Utdelning per aktie, kr 7,75
1
7,25
Börskurs 31 dec, kr, A -aktien 328,90 253,50
1)
Enligt styrelsens förslag.
LUNDBERGS AKTIEINNEHAV
2024-02-20
Antal A -aktier 66 600 000
Antal C- aktier 18 750 000
AKTIEPORTFÖLJENS MARKNADSVÄRDE,
TOTALT 157,5 MDKR, 20231231
Volvo 31%
Sandvik 24%
Handelsbanken 16%
Essity 11%
SCA 7%
Skanska 4%
Ericsson 4%
Alleima 2%
ANDEL AV LUNDBERGS INNEHAV
Industrivärden A
Generalindex (SIXGX) prisindex
200
250
300
350
Jan
2024
OktJuliAprilJan
2023
kr
INNEHAVSBOLAG
41
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Indutrade är en internationell
industri- och teknikkoncern som
utvecklar och förvärvar bolag som
kännetecknas av högt teknikkun-
nande. Företagsfilosofin grundar
sig på entreprenörskap och ett
decentra liserat ledarskap.
Koncernen består av cirka 200 dotter-
bolag i mer än 30 länder i sex världs-
delar. De fyra största geografiska
marknaderna är Sverige, Storbritan-
nien & Irland, Benelux och Finland.
Indutrade har en stor spridning inom
olika kundsegment där de domine-
rande är medicinteknik och läke-
medel, infrastruktur och anläggning,
verkstadsindustri, energi samt pro-
cessindustri. Verksamheten har två
huvudinriktningar, dels bolag med
industriell teknikförsäljning, dels
bolag med egen tillverkning av pro-
dukter under egna varumärken.
Organisationen är starkt decentra-
liserad och dotterbolagen arbetar
inom väl definierade nischer. Koncer-
nens struktur är sedan januari 2024
uppdelad i fem internationella affärs-
områden: Industrial & Engineering,
Infrastructure & Construction, Life
Science, Technology & System Solu-
tions och Process, Energy & Water.
Indutrade har en lång erfarenhet
av företagsförvärv. Genom sin starka
förvärvshistorik, sin storlek samt sitt
goda rykte har Indutrade den erfaren-
het och de förutsättningar som krävs
för att genomföra värdeskapande för-
värv. Under 2023 förvärvades nio nya
bolag med en total årsomsättning
om cirka 1,2 mdkr.
Hållbarhet
Bolagets hållbarhetsstrategi bygger
på att företagen inom koncernen
ständigt utvecklas och förbättras på
ett sätt som är ekonomiskt, miljömäs-
sigt och socialt ansvarsfullt. Två mål-
sättningar i hållbarhetsstrategin är att
koncernen strävar efter att vara
CO
2
-neutrala i scope 1 och 2 år 2030
och att 20 procents reduktion ska vara
uppnått vid 2025 jämfört med 2020.
Bolaget har också påbörjat rapporte-
ring av scope 3-utsläpp och anslutit
sig till Science Based Targets initiative.
Finansiella mål
Indutrades finansiella mål är att
genomsnittlig total försäljningstillväxt
ska uppgå till minst 10 procent per år
över en konjunkturcykel. EBITA-mar-
ginalen ska uppgå till minst 14 pro-
cent per år över en konjunkturcykel.
Avkastningen på sysselsatt kapital ska
i genomsnitt uppgå till minst 20 pro-
cent per år över en konjunkturcykel.
Nettoskuldsättningsgraden bör nor-
malt inte överstiga 100 procent. Utdel-
ningsandelen ska vara mellan 30och
50 procent av resultatet efter skatt.
Indutrade
Innehav sedan 2005
INDUTRADEAKTIEN
Ordförande Katarina Martinson
VD Bo Annvik
Styrelseledamöter med anknytning
till Lundbergs Anders Jernhall, Lars Pettersson
19,4%
STÖRSTA AKTIEÄGARE
2023-12-31
kapital och röster, %
Lundbergs 26,6
Fidelity Investments 8,8
AMF Pension och Fonder 8,3
Alecta Tjänstepension 4,6
Swedbank Robur Fonder 3,2
FINANSIELLA NYCKELTAL
2023 2022
Nettoomsättning, mnkr 31 835 27 016
Rörelseresultat, mnkr 4 158 3 620
Resultat per aktie, kr
7,86 7,36
Nettoskuldsättningsgrad, ggr 0,53 0,67
Medelantal anställda 9 262 8 483
Utdelning per aktie, kr 2,85
1
2,60
Börskurs 31 dec, kr 261,80 211,10
1)
Enligt styrelsens förslag.
LUNDBERGS AKTIEINNEHAV
2024-02-20
Antal aktier 96 840 000
NETTOOMSÄTTNING PER AFFÄRSOMRÅDE
ANDEL AV LUNDBERGS INNEHAV
Indutrade
Generalindex (SIXGX) prisindex
150
200
250
300
Jan
2024
OktJuliAprilJan
2023
kr
Industrial & Engineering 24%
Infrastructure
& Construction 17%
Life Science 21%
Process, Energy & Water 23%
Technology & System
Solutions 15%
INNEHAVSBOLAG
42
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Alleima är en ledande utvecklare,
tillverkare och leverantör av högför-
ädlade produkter i avancerat rost-
fritt stål och speciallegeringar samt
produkter för industriell värmning.
Genom sina produkter och experter
inom materialteknologi, metallurgi
och industriella processer hjälper
Alleima sina kunder att bli effektivare,
lönsammare, säkrare och mer hållba-
ra. Den helt integrerade värdekedjan,
från forskning och utveckling och pri-
mär smältning till slutprodukt, gör att
de kan erbjuda högkvalitativa produk-
ter och ett flexibelt utbud. Bolaget har
en stark marknadsposition på en lång
rad nischade slutmarknader. Bolagets
erbjudande omfattar cirka 900 aktiva
legeringsrecept och ett brett sorti-
ment av produkter till flera kundseg-
ment, exempelvis rörprodukter för krä-
vande tillämpningar och miljöer, vär-
meelement för industriell värmning,
tråd till medicinteknisk utrustning
samt precisionsbandstål. Produkterna
säljs i omkring 80 länder.
Alleima är organiserat i tre divisio-
ner. Tube som utvecklar och tillverkar
rörformiga produkter och andra långa
produkter av avancerat rostfritt stål
och speciallegeringar som främst
används inom produktion av kraft,
kemikalier, olja och gas, förnybar
energi samt fordon och flyg. Kanthal
levererar produkter och tjänster inom
industriell värmning, motståndsma-
terial och inom andra användnings-
områden där materialet ska klara
höga temperaturer och aggressiva
förhållanden. Strip utvecklar och till-
verkar ett brett utbud av precisions-
bandstål främst till segmenten kon-
sument, industri, transport samt för-
nybar energi.
Hållbarhet
Bolaget har ett antal olika långsiktiga
hållbarhetsmål uppdelat på fyra
fokus områden som omfattar klimat
och cirkularitet, marknadsledarskap,
ansvarsfull arbetsgivare samt etiskt
affärsuppförande. Alleima har åtagit
sig att sätta mål i linje med Science
Based Targets initiative, förenligt med
Parisavtalet.
Finansiella mål
Alleimas finansiella mål är att leverera
lönsam organisk intäktstillväxt i linje
med, eller överstigande, tillväxten i
prioriterade slutmarknader samt en
justerad EBIT-marginal (exklusive
metallpriseffekter och jämförelse-
störande poster) överstigande i
genomsnitt 9 procent över en kon-
junkturcykel. Nettoskuld i förhållande
till eget kapital ska understiga 0,3.
Utdelning ska i genomsnitt uppgå till
50 procent av periodens resultat
(justerat för metallpriseffekter) över
en konjunkturcykel. Utdelningen ska
beakta finansiell ställning, kassaflöde
och framtidsutsikter.
Alleima
Innehav sedan 2022
ALLEIMAAKTIEN
1,2%
LUNDBERGS AKTIEINNEHAV
2024-02-20
Antal aktier 23 922 000
FAKTURERING PER DIVISION
Tube 70%
Kanthal 22%
Strip 8%
ANDEL AV LUNDBERGS INNEHAV
Ordförande Andreas Nordbrandt
VD Göran Björkman
Styrelseledamot med anknytning
till Lundbergs Claes Boustedt
Alleima
Generalindex (SIXGX) prisindex
30
40
50
60
70
80
Jan
2024
OktJuliAprilJan
2023
kr
STÖRSTA AKTIEÄGARE
2023-12-31
kapital och röster, %
Industrivärden 20,1
Lundbergs 8,5
Swedbank Robur Fonder 3,7
AFA Försäkring 3,0
Vanguard 2,7
FINANSIELLA NYCKELTAL
2023 2022
Intäkter, mnkr 20 669 18 405
Justerat rörelseresultat
1
, mnkr 2 141 1 681
Justerat resultat per aktie, kr 6,56 4,46
Nettoskuldsättningsgrad, ggr -0,02 0,00
Antal anställda 6 110 5 886
Utdelning per aktie, kr 2,00
2
1,40
Börskurs 31 dec, kr 76,62 38,42
1)
Justerat för metallpriseffekter och jämförelsestörande
poster om 441 mnkr för 2022 och -95 mnkr för 2023.
2)
Enligt styrelsens förslag.
INNEHAVSBOLAG
43
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Handelsbanken
Innehav sedan 2005
Handelsbanken grundades 1871
och är idag en av världens säkraste
banker. Banken erbjuder ett brett
sortiment av finansiella tjänster.
Arbetssättet är decentraliserat med
stark lokal förankring och stort
fokus på kundens behov.
Handelsbankens modell med lokal
marknadsnärvaro, långsiktiga kund-
relationer och stark lokal beslutskraft
är särskilt inriktad mot kunder med
stabila kassaflöden som söker en
långsiktig relation med sin bank.
Erbjudande riktas framför allt mot
privatkunder, fastighetsbolag och
andra ägarledda bolag.
Kreditpolicyn är gemensam för
hela koncernen och utgår alltid från
kundens återbetalningsförmåga.
Under lång tid har banken haft låg
kreditförlustnivå, hög kundnöjdhet
och en god lönsamhet. Bankens
kreditrating hos de ledande rating-
instituten är en av världens bästa och
enligt Global Finance är Handels-
banken den säkraste kommersiella
banken i Europa.
Handelsbanken är sammantaget
den största kreditgivaren till hushåll
och företag i den svenska marknaden.
Hållbarhet
Hållbarhet är en av grundförutsätt-
ningarna för långsiktigt värdeskapan-
de och är djupt förankrat i Handels-
bankens kultur och arbetssätt. Inom
bankens kreditgivning finns tydliga
riktlinjer för bland annat mänskliga
rättigheter, arbetsvillkor samt miljö-
och klimathänsyn.
I uppdraget att förvalta kundernas
sparande förenar Handelsbanken
ambitionen att skapa en god av-
kastning med insatser för en hållbar
framtid. Under 2023 bekräftade MSCI
ESG Ratings att Handelsbanken bibe-
höll högsta möjliga hållbarhetsbetyg.
Under 2023 har Handelsbanken lan-
serat en koncerngemensam över-
gripande omställningsplan för ban-
kens klimatarbete med stort fokus
på fastigheter och bolån.
Finansiella mål
Handelsbankens mål är att ha högre
lönsamhet än genomsnittet för jäm-
förbara konkurrenter på hemma-
marknaderna. Målet ska främst nås
genom nöjdare kunder och lägre
kostnader än konkurrenterna.
HANDELSBANKENAKTIEN
5,4%
STÖRSTA AKTIEÄGARE
2023-12-31 kapital, % röster, %
Industrivärden 11,5 11,7
Stiftelsen Oktogonen 8,0 8,2
Lundbergs 3,0 3,1
Handelsbanken Fonder 3,0 3,0
Vanguard 2,9 2,9
FINANSIELLA NYCKELTAL
2023 2022
Intäkter, mnkr 62 249 50 375
Rörelseresultat, mnkr 36 322 26 829
Räntabilitet på eget kapital, % 15,9 12,8
K/I-tal, % 37,2 42,1
Resultat per aktie, kr 14,70 10,95
Kärnprimärkapitalrelation, % 18,8 19,6
Medelantal anställda 11 683 10 954
Utdelning per aktie, kr 13,00
1
8,002
Börskurs 31 dec, kr, A -aktien
109,45 105,10
1)
Enligt styrelsens förslag, varav extra utdelning om
6,50 kr.
2)
Varav extra utdelning om 2,50.
LUNDBERGS AKTIEINNEHAV
2024-02-20
Antal A-aktier 
INTÄKTER PER INTÄKTSSLAG
Räntenetto 77%
Provisionsnetto 18%
Nettoresultat
av finansiella
transaktioner 4%
Övriga intäkter 1%
ANDEL AV LUNDBERGS INNEHAV
Ordförande Pär Boman
VD Michael Green
Styrelseledamot med anknytning
till Lundbergs Fredrik Lundberg
Handelsbanken A
Generalindex (SIXGX) prisindex
80
90
100
110
120
130
Jan
2024
OktJuliAprilJan
2023
kr
INNEHAVSBOLAG
44
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Sandvik är en högteknologisk och
global industrikoncern med försälj-
ning i cirka 150 länder med starkt
fokus på att förbättra kundernas
produktivitet, lönsamhet och håll-
barhet. Koncernen kombinerar
produkter, mjukvara och digitala
lösningar till ett unikt erbjudande
för gruv-, infrastruktur- och tillverk-
ningsindustrierna.
Ett decentraliserat beslutsfattande
nära kunderna är en nyckel till fram-
gång för Sandvik. Koncernens strategi
syftar till tillväxt, både organiskt och
genom förvärv. Sandvik är organiserat
i tre affärsområden och drygt 20 divi-
sioner. Divisionerna har fullständigt
resultatansvar, vilket skapar en entre-
prenörsmässig miljö. Sandviks domi-
nerande kundsegment är gruvor,
verkstad, infrastruktur, fordon och flyg.
Affärsområde Sandvik Mining and
Rock Solutions är en världsledande
leverantör av maskiner, verktyg,
reservdelar, service och tekniska
lösningar för gruv- och infrastruktur-
industrin. Tillämpningsområdena
omfattar exempelvis bergborrning,
bergavverkning samt lastning och
transport. Sandvik Rock Processing
Solutions är en ledande leverantör
av maskiner, verktyg, reservdelar,
service och lösningar för krossning,
sortering, rivning och demolering
inom gruv- och anläggningsindustrin.
Sandvik Manufacturing and
Machining Solutions är en globalt
marknadsledande tillverkare av verk-
tyg och verktygssystem för avancerad
skärande metallbearbetning till verk-
stadsindustrin. Affärsområdet erbjud-
er även digitala lösningar, för att opti-
mera kundernas produktivitet och
produktintegrerad mätteknik.
Hållbarhet
Sandvik har sex fokusområden för
hållbarhet: hållbara lösningar, netto
noll, cirkularitet, ekosystem, ansvars-
fullt företagande samt människor och
samhällen. Bolaget är inkluderat i
flera hållbarhetsindex och rapporterar
regelbundet hållbarhetsnyckeltal i
delårsrapporterna. Sandviks klimat-
mål är godkända av Science Based
Targets initiative (SBTi) vilket innebär
att de ligger i linje med den senaste
klimatvetenskapen och förenliga
med målen i Parisavtalet.
Finansiella mål
Sandviks finansiella mål är att tillväx-
ten ska uppgå till 7 procent över en
konjunkturcykel. Justerad EBITA-mar-
ginal ska ligga i ett intervall om 20-22
procent över en ekonomisk cykel. Den
finansiella nettoskulden i relation till
EBITDA ska understiga 1,5, exkluderat
större förvärv. Utdelningen ska uppgå
till 50 procent av justerad vinst per
aktie över en ekonomisk cykel.
Sandvik
Innehav sedan 2005
SANDVIKAKTIEN
6,1%
FINANSIELLA NYCKELTAL
Kvarvarande verksamhet 2023 2022
Intäkter, mnkr 126 503 112 332
Justerat rörelseresultat
1
, mnkr 23 300 21 020
Justerat resultat per aktie, kr 12,69 11,98
Nettoskuldsättningsgrad, ggr 0,50 0,54
Antal anställda 40 877 40 489
Utdelning per aktie, kr 5,50
2
5,00
Börskurs 31 dec, kr 218,10 188,40
1)
Justerat för jämförelsestörande poster om
-2,4 mdkr för 2022 och -0,9 mdkr för 2023.
2)
Enligt styrelsens förslag.
LUNDBERGS AKTIEINNEHAV
2024-02-20
Antal aktier 37 500 000
INTÄKTER PER AFFÄRSOMRÅDE
Sandvik Mining and
Rock Solutions 52%
Sandvik Manufacturing
and Machining
Solutions 39%
Sandvik Rock
Processing Solutions 9%
STÖRSTA AKTIEÄGARE
2023-12-31 kapital och röster, %
Industrivärden 14,1
Alecta Tjänstepension 4,5
Swedbank Robur Fonder 4,3
Vanguard 3,2
Lundbergs 2,9
ANDEL AV LUNDBERGS INNEHAV
Ordförande Johan Molin
VD Stefan Widing
Styrelseledamot med anknytning
till Lundbergs Claes Boustedt
Sandvik
Generalindex (SIXGX) prisindex
160
180
200
220
240
Jan
2024
OktJuliAprilJan
2023
kr
INNEHAVSBOLAG
45
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Skanska är ett av världens ledande
bygg- och projektutvecklingsföre-
tag, fokuserat på utvalda hemma-
marknader i Norden, Europa och
USA. Med stöd av globala trender i
urbanisering och demografi samt
genom att vara ledande på håll-
barhet erbjuder Skanska smarta
lösningar för att bygga ett bättre
samhälle.
Byggverksamhet är koncernens största
affärsområde och omfattar byggande
av hus, anläggningar och bostäder.
Bygguppdrag utförs både för externa
kunder och för Skanskas utvecklings-
grenar. Bostadsutveckling initierar och
utvecklar bostadsprojekt för försälj-
ning främst till privata kunder. Kom-
mersiell fastighetsutveckling initierar,
utvecklar, hyr ut och säljer kommersi-
ella fastighetsprojekt med fokus
främst på kontor. Förvaltningsfastig-
heters syfte är att etablera en lång-
siktig fastighetsportfölj bestående
av kontorsfastigheter i Stockholm,
Göteborg och Malmö.
Finansiella synergier skapas
genom att byggverksamheten drivs
med ett negativt rörelsekapital och
över tid genererar ett positivt kassa-
flöde. Kassaflödet tillsammans med
genererade vinster investeras i
projekt utvecklingsverksamheterna,
vilket skapar god avkastning på
investerat kapital och även genererar
nya uppdrag för byggverksamheten.
Hållbarhet
Tillsammans med kunder, leverantö-
rer och samarbetspartners vill Skan-
ska leda utvecklingen för en bättre
och mer hållbar framtid. De agerar
kraftfullt i omställningen till ett fossil-
fritt samhälle. Vidare bidrar de till en
positiv samhällsutveckling genom
att ge förutsättningar till trygga
områden och bra livsvillkor. Skanskas
klimatmål har blivit vetenskapligt
validerat av Science Based Targets
initiative.
Finansiella mål
Skanskas finansiella mål innebär att
koncernen ska ha en avkastning på
eget kapital om lägst 18 procent per
år och rörelsemarginalen för bygg-
verksamheten ska vara lägst 3,5 pro-
cent. Vidare ska projektutvecklings-
verksamheterna minst ha en avkast-
ning om 10 procent på sysselsatt kapi-
tal och Förvaltningsfastigheter lägst 6
procent. Skanskas mål för finansiell
styrka innebär att den justerade ränte-
bärande nettoskulden maximalt får
uppgå till 10 mdkr. Utdelningsande-
len ska ligga mellan 40 och 70 pro-
cent av årets vinst.
Skanska
Innehav sedan 2011
SKANSKAAKTIEN
3,0%
STÖRSTA AKTIEÄGARE
2023-12-31
kapital, % röster, %
AMF Pension & Fonder 7,9 5,6
Industrivärden 7,7 24,5
Lundbergs 5,3 12,9
Vanguard 3,2 2,3
BlackRock 2,8 2,0
FINANSIELLA NYCKELTAL
2023 2022
Intäkter, mnkr 157 052 161 602
Rörelseresultat, mnkr 3 231 9 297
Resultat per aktie, kr 7,89 18,62
Nettoskuldsättningsgrad, ggr -0,20 -0,20
Medelantal anställda 27 256 28 380
Utdelning per aktie, kr 5,50
1
7,50
Börskurs 31 dec, kr, B-aktien 182,35 165,00
1)
Enligt styrelsens förslag.
LUNDBERGS AKTIEINNEHAV
2024-02-20
Antal A -aktier 6 032 000
Antal B-aktier 16 350 000
INTÄKTER PER MARKNAD,
BYGGVERKSAMHETEN
USA 47%
Sverige 20%
Europa 17%
Övriga Norden 17%
ANDEL AV LUNDBERGS INNEHAV
Ordförande Hans Biörck
VD Anders Danielsson
Styrelseledamot med anknytning
till Lundbergs Fredrik Lundberg
Skanska B
Generalindex (SIXGX) prisindex
100
125
150
175
200
Jan
2024
OktJuliAprilJan
2023
kr
INNEHAVSBOLAG
46
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Årsredovisning
Styrelsen och verksllande direktören i L E Lundbergföretagen AB
(publ), organisationsnummer 556056-8817,
får härmed avge årsredovisning för verksamhetsåret 2023
för koncernen och moderbolaget.
Förvaltningsberättelse 
Definitioner 
KONCERNEN
Resultaträkning 
Rapport över totalresultat 
Balansräkning 
Rapport över förändring i eget kapital 
Kassaflödesanalys 
Noter 
MODERBOLAGET
Resultaträkning 
Rapport över totalresultat 
Balansräkning 
Rapport över förändring i eget kapital 
Kassaflödesanalys 
Noter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Den lagstadgade hållbarhets rapporten enligt ÅRL
återfinns på sidorna - och i not  och  på sidorna -.
47
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Koncernen
Verksamheten består av fastighetsrörelse, skogs- och kraftrörelse,
tillverkning och försäljning av kartong, papper och trävaror samt
aktieförvaltning (inklusive handel med värdepapper). Koncernens
verksamhet beskrivs nedan. Information om koncernens verk sam-
hetsgrenar (Lundbergs, Holmen och Hufvudstaden) redovisas på
sidorna 48–52. Moderbolaget beskrivs på sidorna 52–53.
Bolagsstyrnings rapport framgår av sidorna 54–57. Hållbarhets-
rapport framgår av sidorna 22–29 och i not 39 och 40.
Omsättning och resultat
Koncernens nettoomsättning uppgick till 28 664 mnkr (29 193).
Rörelseresultatet blev 9 699 mnkr (8 028) varav resultat från
andelar i intresseföretag och joint ventures utgör 6 228 mnkr
(-1 688). Orealiserade värde förändringar och nedskrivningar har
påverkat resultatet med -4 446 mnkr (-309).
Finansnettot var -445 mnkr (-349).
Resultatet efter finansiella poster blev 9 244 mnkr (7 679).
Resul tatet efter skatt uppgick till 8 678 mnkr (5 773). Resultat per
aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare blev 29,25 kronor
(6,10).
Skatt
Koncernens skattekostnad uppgick till 566 mnkr (1 907).
Investeringar
Investeringar redovisas under respektive verksamhetsgren och
moderbolaget nedan.
Eget kapital
Koncernens egna kapital ökade med 6 393 mnkr. Förändringen
består främst av årets resultat 8 678 mnkr, övrigt totalresultat
1 817 mnkr, utdelningar om 2 989 mnkr samt aktieåterköp i
Holmen för 1 119 mnkr.
Koncernens egna kapital uppgick till 160 332 mnkr (153 939)
varav innehav utan bestämmande inflytande utgjorde 52 773 mnkr
(54 120).
Finansiering
Den räntebärande nettoskulden minskade med 385 mnkr till
17 825 mnkr (18 210). Räntebärande skulder uppgick till
20 007 mnkr (21 143) och räntebärande tillgångar till 2 182 mnkr
(2 933). Soliditeten uppgick till 74 procent (73). Skuld sätt nings-
graden var 0,11 (0,12).
Information om risker och osäkerhetsfaktorer
Den finansiella riskhanteringen beslutas av respektive styrelse i
Lundbergs, Holmen och Hufvudstaden. Riskhanteringen bedrivs
enligt den finanspolicy som styrelsen i respektive bolag har fast
-
ställt och har det gemensamt att de syftar till en låg risknivå. Hos
samtliga tre bolag är riskhanteringen centraliserad till en särskild
avdelning. För en utförligare beskrivning av hanteringen av finan
-
siella risker se not 35 på sidan 83. Övrig information om risker
och osäkerhetsfaktorer finns under respektive verksamhetsgren.
I not 34 på sidan 82 redogörs för väsentliga bedömningar och
upp skattningar.
Verksamhetsgrenar
LUNDBERGS
Med Lundbergs avses här moderbolaget L E Lundbergföretagen
AB, de helägda dotterföretagen och i förekommande fall deras
koncerner inom fastighetsrörelse och aktieförvaltning (handel
med värdepapper). Verksamheten är uppdelad i två rörelseseg-
ment, Fastighetsrörelse och Aktieförvaltning.
Omsättning och resultat
Nettoomsättningen uppgick till 2 907 mnkr (2 495) och rörelse-
resultatet blev 7 241 mnkr (-554).
Fastighetsrörelse
Nettoomsättningen uppgick till 1 808 mnkr (1 736) och rörelse-
resultatet till 29 mnkr (556).
Minskningen av resultatet jämfört med föregående år beror
främst på orealiserade värde förändringar i förvaltningsfastighe
-
ter, vilka uppgick till -1 024 mnkr (-450). Den totala hyresvakans-
graden uppgick till 3,4 procent (3,7).
Investeringar i befintliga förvaltningsfastigheter har skett med
511 mnkr (461), i fastighetsprojekt med 0 mnkr (54) och i inventa
-
rier med 1 mnkr (2). Under 2022 förvärvades en kommersiell fastig-
het i Linköping för 238 mnkr.
En intern värdering av fastighetsbeståndet har per den 31
december 2023 skett genom att varje enskild fastighets verkliga
värde bedömts. Värderingarna baseras såväl på ortprismaterial
som på nuvärdet av uppskattade framtida betalningsströmmar.
För att säkerställa värderingen har externa värderingar inhäm
-
tats för en del av fastighetsbeståndet. De externa värderingar som
gjorts vid årsskiftet omfattar 33 fastigheter och motsvarar 42 pro
-
cent av det internt bedömda marknadsvärdet. De externa värde-
ringarna av dessa fastigheter uppgick till 11,9 mdkr medan de
interna värderingarna uppgick till 11,7 mdkr. Det totala verkliga
värdet bedöms uppgå till 27 690 mnkr (28 203). Värderingsmetod
och antaganden beskrivs i not 17 på sidan 74.
Exploateringsfastigheter upptas i balansräkningen till 190 mnkr
(156) utgörande det lägsta av anskaffningsvärdet eller nettoförsälj
-
ningsvärdet. Exploateringsfastigheter har sålts för 31 mnkr (99).
Marknadsvärdet per den 31 december 2023 har bedömts uppgå till
589 mnkr (565).
Förvaltningsberättelse
Lundbergs är ett investeringsföretag med en portfölj av tillgångar omfattande
en helägd fastighetsrörelse och ett antal större innehav i börsnoterade företag.
Av dessa börsnoterade företag är Holmen och Hufvudstaden dotterbolag,
vilket innebär att de konsolideras i koncernredovisningen.
48
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Aktieförvaltning
Nettoomsättningen uppgick till 1 100 mnkr (759) och rörelseresul
-
tatet till 7 212 mnkr (-1 110) vilket främst förklaras av betydligt högre
resultat från andelar i intresseföretag.
I rörelseresultatet ingår resultat från andelar i intresseföretag
med 6 222 mnkr (-1 698) varav Husqvarna 165 mnkr (146), Industri
-
värden 5 296 mnkr (-2 558) och Indutrade 762 mnkr (713).
Under året har moderbolaget totalt investerat 1 681mnkr (1143)
i börsnoterade aktier. Investeringarna utgjordes av 5 868 085
aktier i Alleima för 273mnkr, 2000000 aktier av serie A i Handels
-
banken för 208mnkr, 2550000 aktier av serie C i Industrivärden
för 733 mnkr samt 2 300000 aktier i Sandvik för 468 mnkr. I
november stämplades 1 400 000 av bolagets innehav av aktier
av serie A i Industrivärden om till aktier av serie C.
Nettoinvesteringar i aktier uppgick till 1 554 mnkr (1 137).
Information om risker och osäkerhetsfaktorer
Fastighetsrörelse
Förändringar på fastighetsmarknaden, till exempel till följd av
konjunktursvängningar, påverkar fastigheternas verkliga värde
vilket är både en risk och en möjlighet.
Möjligheterna att på kort sikt påverka resultatet i den löpande
verksamheten är begränsade. Intäkterna från de kommersiella
lokalerna är reglerade av förhållandevis långa hyresavtal, vanligen
tre till fem år. För bostäder gäller tillsvidareavtal med rätt för
hyresgästen att säga upp hyresavtalet med tre månaders varsel.
Rörelsekostnaderna är svåra att förändra i ett kort perspektiv
med bibehållen service och kvalitet. Lönsamheten, den löpande
verksamheten och nya projekt påverkas av konjunkturen och rän
-
teläget men även av politiska beslut. För att framgångsrikt hantera
möjligheter och risker i ett fastighetsbolag krävs lång framförhåll
-
ning och ett aktivt arbete med att utveckla de befintliga fastig-
heterna.
Lundbergs fastighetsbestånd består av centralt belägna bo stads-
fastigheter och kommersiella fastigheter. Fastigheterna är koncen
-
trerade till huvudsakligen större städer med positiv utveckling. Den
uthyrningsbara ytan i fastighetsbeståndet består till 50 procent av
bostäder och 50 procent lokaler. Den jämna fördelningen mellan
bostäder och lokaler skapar en stabilitet i verksamheten.
Bolaget arbetar aktivt med att optimera fastigheternas för
-
brukning och därmed sänka driftkostnaderna samt med uppfölj-
ning och styrning av kostnader i varje enskild fastighet.
Samtliga fastigheter är fullvärdeförsäkrade.
Aktieförvaltning
Aktierisk omfattar aktiekursrisk och likviditetsrisk. Med aktiekurs
-
risk avses risken för värdenedgång på grund av förändringar i
kurser på aktiemarknaden. Likviditetsrisk kan uppkomma om en
aktie är svår att avyttra. Lundbergs har som strategi att inneha
större aktieinnehav i ett begränsat antal bolag. Dessa aktieinne
-
hav kan förändras över tiden. Lundbergs nuvarande aktieinnehav
är delvis i bolag som är verksamma inom samma eller likartade
branscher. Även framledes kan aktieinnehaven komma att ha en
koncentration till vissa branscher, vilket i så fall medför att en
större riskexponering kan förekomma gentemot enskilda bran
-
scher och/eller bolag.
Icke finansiella resultatindikatorer
Lundbergs har kollektivavtal för både tjänstemän och kollektiv-
anställda. Både sjukfrånvaron och personalomsättningen är låg.
Tydliga riktlinjer finns för att säkerställa att ingen diskriminering
eller osakliga löneskillnader uppstår.
Bolaget erbjuder välskötta och välbelägna bostäder och lokaler
i fastigheter där trygghet och säkerhet står i fokus. Genom hög
service grad och personligt bemötande skapas långsiktiga relatio
-
ner med hyresgästerna. Kundnytta, effektivitet och lönsamhet ska
prägla allt arbete i företaget. Arbetet ska vara systematiskt med
korta beslutsvägar. Genom goda boende- och arbetsmiljöer
minskar omflyttningen av hyresgäster och därmed material-
och kemikalieåtgången.
Genom ständiga förbättringar ska företagets miljöbelastning
minska. Den största påverkan på miljön har energianvändningen
vid driften av fastigheterna. Verksamheten ska bedrivas med
minsta möjliga negativa miljöpåverkan och bolaget arbetar pro-
aktivt för att minska miljöbelastningen. I tät dialog med energi-
leverantörerna ska andelen förnybar eller återvunnen energi som
används i fastigheterna öka.
Arbetet sker med tydliga mål och med höga krav på genomför
-
ande. Långsiktiga satsningar inom energieffektivisering är en vik-
tig del i att skapa en hållbar framtid. Genom att ständigt söka för-
bättringar inom byggteknik och genom att installera modernare
teknik fortsätter arbetet med att aktivt förbättra kvaliteten i fastig
-
heterna och minska energiförbrukningen.
Inga verksamheter för vilka tillstånd eller anmälan krävs enligt
9 kap. 6 § Miljöbalken (1998:808) och Miljöprövningsförordningen
(2013:251) bedrevs under 2023.
Framtidsutsikter
Fastighetsbeståndet är koncentrerat till centrala lägen i stora stä
-
der vilket gör att efterfrågan på bostäder, kontor och butiker är
stabil.
Det finns dock skäl att vara uppmärksam på digitaliseringens
påverkan på fysisk handel där trenden har under lång tid gått mot
mindre ytor. Lundbergs måste ha hög beredskap att arbeta med
förtätningar av ytor men även alternativ användning av sådana
lokaler. Stora investeringar görs löpande i ROT (renoveringar samt
om- och tillbyggnader) utifrån en flerårig planering. Dessa måste
noggrant planeras, upphandlas och genomföras för bästa utfall
för våra hyresgäster men även ur ett hållbarhets- och ekonomiskt
perspektiv.
För exploateringsmarken fortgår exploateringsarbetet för att
skapa byggbar mark för framtida försäljningar.
HOLMEN
Holmen bedriver verksamhet inom skogsbruk och energi samt
tillverkar kartong, papper och trävaror.
För en utförligare beskrivning än nedan hänvisas till Holmens
årsredovisning för 2023.
Omsättning och resultat
Nettoomsättningen uppgick till 22 795 mnkr (23 952).
Rörelseresultatet uppgick till 4 755 mnkr (7 527).
Exklusive jämförelsestörande post föregående år minskade
rörelseresultatet med 2 507 mnkr främst till följd av svagare mark
-
49
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
nad för trävaror och kartong. Det redovisade värdet på Holmens
skogs tillgångar, som beräknas utifrån marknadspriser för skogs-
fastig heter, ökade vid den årliga omvärderingen med 8 procent.
Investeringar
Investeringarna uppgick till 1 706 mnkr (1 401).
Information om risker och osäkerhetsfaktorer
Efterfrågan på Holmens produkter påverkas av bland annat mak
-
roekonomiska och politiska faktorer samt konkurrenskraften
hos främst europeiska producenter. För ändring i efterfrågan på
Holmens produkter påverkar möjligheten att producera fullt vid
bolagets industrier och kan leda till lägre intäkter. Intäkterna kan
även påverkas om skörden från egen skog be höver begränsas
samt av variation i nederbörd och vind, vilka styr produktionen av
vatten- och vindkraft. Holmen strävar efter att upprätthålla en bra
kostnadsposition genom storskalig produktion i välinvesterade
produktionsanläggningar, effektiva logistiklösningar och god
kontroll över försörjningen av virke och energi. Tillsammans med
långvariga kundrelationer och starka produktvarumärken ökar
det möjligheten att upprätthålla en hög produktion även vid
svårare marknadsförhållanden.
Marknadsbalansen inom respektive produktsegment styr för
-
säljningspriset och påverkar intäkterna. Holmen har begränsade
möjligheter att snabbt göra större förändringar i produktutbud
vid prisförändring men anpassar produktinriktning mot de pro
-
dukter och marknader som bedöms ha bäst långsiktiga förutsätt-
ningar samt genom att ha en bred kundbas och ett utbud som
sträcker sig över flera produktområden.
Virke, el och kemikalier är de mest väsentliga insatsvarorna och
prisförändringar påverkar lönsamheten. Holmens kostnader är
beroende av prisutvecklingen på insatsvaror samt hur väl Holmen
lyckas öka effektiviteten i produktion och administration. Det
finns en risk att kostnaderna ökar vid råvarubrist eller förhöjd pris
-
bild på insatsvaror. Hälften av virkesbehovet täcks av skörd i egna
skogar medan återstoden huvudsakligen köps in från privata
skogsägare. Genom den integrerade produktionsprocessen är
Holmen i stort sett i balans på massa. Kartongverksamheten till
-
verkar nästan all el som behövs vid de egna bruken medan till-
verkningen av papper försörjs av externa elinköp. Prisrisken för
denna konsumtion hanteras genom fysiska fastprisavtal och
finansiella säkringar. Samtidigt säljer Holmen el från vatten-
och vindkraft till elnätet.
Holmen verkar på en global marknad och säljer produkter till
flertalet länder runt om i världen. Den geografiska spridningen
innebär att Holmen är exponerat för politiska risker, konflikter,
naturkatastrofer, epidemier och pandemier.
Förändringar i valutakurser påverkar Holmens resultat. Risken
vid transaktionsexponering beror på att en väsentlig del av försälj
-
ningsintäkterna är i andra valutor än kostnaderna. Risken vid
omräkningsexponering härrör från omräkningen av de utländska
dotterbolagens tillgångar, skulder och resultat till svenska kronor.
För att minska resultatpåverkan av förändrade valutakurser säkras
nettoflödet med valutaterminer.
Holmen försäkrar sina anläggningar för skada på egendom
och avbrott vid oförutsedda händelser.
Koncernen har även ansvarsförsäkring som omfattar plötslig och
oförutsedd miljöskada som drabbar tredje part. Holmens skogs-
innehav är inte försäkrat då det är spritt över stora delar av Sverige
och den låga risken för samtidiga om fattande skador bedöms
därför inte motivera kostnaden för försäkring.
Holmens rätt att få bruka den egna skogen är väsentlig för att
upprätthålla dess värde. Det finns en risk att kraven på att nyttja
skogen som en kolsänka ökar i framtiden. En sådan utveckling
skulle kunna påverka det möjliga brukandet av skogen och där
-
med tillgången på råvara. Krav på förändrade skogsbruksmetoder
skulle kunna leda till minskad skörd och ökade kostnader.
Brukandet av skog och mark är reglerat, både nationellt och på
EU-nivå. För att kunna bedriva ett aktivt och hållbart skogsbruk är
det av vikt att lagar inte begränsar förutsättningarna för en hållbar
verksamhet. Holmen deltar i nationella och internationella
branschorganisationer för att påverka i relevanta politiska och
regulatoriska frågor.
Under året har beslut inom ramen för EU:s Green Deal fattats
som, vid implementering i Sverige, riskerar att begränsa möjlig-
heten att bruka skogen och därmed bidraget till ökad kolbind
-
ning och ökande substitution. Holmen har, både i egen regi och
genom branschorganisationer, kontinuerligt tagit del i debatten
för att påverka EU:s ståndpunkt och svenska regeringens plane
-
ring för genomförande, bland annat genom att belysa de positiva
klimateffekterna som en brukad skog och substitutionen som
produkter från skogen medför.
Icke finansiella resultatindikatorer
Medarbetare
Holmens värdeord mod, engagemang och ansvar utvecklar indi
-
vider och bygger stark kultur och gör Holmen bättre. I Holmen är
värderingarna tydligt närvarande. Varje dag ska de stötta och
utveckla beteenden, prioriteringar, beslut och styrningen av verk
-
samheten. Värderingarna är integrerade i processer och verktyg,
bland annat i rekryteringsprocessen, medarbetarsamtal, i mål
-
styrningsmodellen samt som en grund i interna ledar- och med-
arbetarprogram. Utifrån nuvarande och framtida kompetens-
behov vidareutvecklas medarbetare på alla nivåer. De ges mycket
ansvar, men också motivation och stöd från engagerade och
kunniga kollegor och chefer.
För att upprätthålla konkurrenskraft över tid är det av största
vikt att attrahera och behålla rätt medarbetare. Holmen säker-
ställer på så sätt att man fortsätter vara en verksamhet där
ny tänkande och utveckling står i fokus. Rekrytering sker utifrån
en kompetensbaserad metodik som hjälper till att få in medarbe
-
tare som representerar en mångfald av insikter, erfarenheter och
kulturer. Då branschen präglas av manlig representation arbetar
Holmen för jämnare könsfördelning bland alla anställda.
Holmen har en nollvision för arbetsplatsolyckor.
Miljö
Holmens miljöarbete handlar om att kontinuerligt minska miljö-
och klimatpåverkan, samt säkerställa att de regler och villkor som
ställs inom miljöområdet efterlevs. Verksamheten kännetecknas
av resurseffektivt nyttjande av förnybar råvara och energi samt att
miljön skyddas enligt försiktighetsprincipen. Vid störningar priori-
50
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
teras miljö framför produktion. Så långt det är möjligt återvinns
energi, kemikalier och fibrer i syfte att minimera miljö påverkan
från produktionen.
Holmens miljöarbete kännetecknas av ett ständigt förbätt
-
ringsarbete vilket bedrivs inom ramen för certifierade miljö- och
energiledningssystem, vilket säkerställer att lagstiftning och
myndighetskrav efterlevs. Anläggningarnas miljöpåverkan sker
huvudsakligen genom utsläpp till luft och vatten.
Holmen bedriver produktionsverksamhet vid nio anläggningar
som kräver miljötillstånd. Tillstånden anger bland annat villkor för
tillåten produktionsvolym samt tillåtna utsläpp till luft och vatten.
Alla verksamheter i Holmens produktionsanläggningar var
vid årsskiftet 2023/2024 certifierade enligt ISO 45001. Arbete
pågår för att inkludera Bygdsiljums och Kroksjöns anläggningar
i övriga sågverks ISO 9001-certifikat. Samtliga Holmens anlägg-
ningar som använder virkesråvara har spårbarhetscertifikat.
Framtidsutsikter
Trots svag byggkonjunktur är efterfrågan på timmer hög. För
massaved är konkurrensen god till följd av att exporten från Ryss
-
land stoppats av sanktioner. Holmens position på virkesmarkna-
den, med god kontroll över råvaran och hela värdekedjan, ger en
långsiktigt tryggad råvaruförsörjning och goda förutsättningar
att fortsätta utveckla industrierna.
Kartongmarknaden är för närvarande utmanande, men
Holmens starka kostnads- och marknadsposition ger goda
möjlig heter att över tid växa premiumaffären.
Med välinvesterade anläggningar och tillgång till fossilfri el och
lokal ved har Holmen god konkurrenskraft och fortsätter utveckla
bok- och magasinpapper samtidigt som investering sker för att
öka produktionen av den nya pappersprodukten.
Intresset för att bygga storskaligt med trä som alternativ till
betong och stål är stort. Efterfrågan från övriga delar av bygg-
marknaden är svag till följd av centralbankernas räntehöjningar.
Holmens starka position på virkesmarknaden ger goda möjlig heter
att utveckla trävaruaffären i takt med ökande efterfrågan på håll
-
bara byggmaterial.
Mycket förnybar elproduktion kommer behövas och Holmen
fortsätter att arbeta fram tillstånd för vindkraft på egen mark.
Vattenkraften bidrar med att producera el vid tidpunkter då den
behövs som mest för att stabilisera elnätet.
HUFVUDSTADEN
Hufvudstadens verksamhet består i att äga och förvalta kommer-
siella kontors- och butiksfastigheter i centrala Stockholm och
centrala Göteborg.
För en utförligare beskrivning än nedan hänvisas till Hufvud-
stadens årsredovisning för 2023.
Omsättning och resultat
Nettoomsättningen uppgick till 2 962 mnkr (2 746). Rörelseresul-
tatet blev -2 257 mnkr (1 089), där minskningen främst förklaras av
orealiserade värdeförändringar i fastighetsbeståndet. Resultatet
före orealiserade värdeförändringar och jämförelse störande poster
ökade med 118 mnkr.
Den totala hyresvakansgraden vid årets slut var 8,8 procent (7,0).
Förvaltningsfastigheter
Under året investerades 1 238 mnkr (966) i befintliga fastigheter
och 63 mnkr (52) i övriga anläggningstillgångar.
En intern värdering av fastighetsbeståndet har per den 31
december 2023 skett genom att varje enskild fastighets verkliga
värde bedömts. Bedömningen har gjorts genom tillämpning
av värdering enligt en variant av ortprismetoden som kallas för
nettokapitaliseringsmetoden. Metoden innebär att marknadens
av kastningskrav sätts i relation till fastigheternas driftnetto. För att
säkerställa värderingen har oberoende värderingar inhämtats för
9 fastigheter motsvarande 47 procent av det internt bedömda
värdet. De externa värderingsföretagen har angivit ett marknads
-
värde som uppgår till 22,9 mdkr. Hufvudstadens interna värdering
av samma fastigheter uppgår till 22,2 mdkr.
Det totala verkliga värdet bedöms uppgå till 46 743 mnkr
(49 547). Värderingsmetod och antaganden beskrivs i not 17 på
sidan 74.
Information om risker och osäkerhetsfaktorer
Hufvudstadens möjligheter att på kort sikt påverka resultatet från
fastighetsförvaltningen är begränsade. Intäkterna är reglerade
av förhållandevis långa hyresavtal, vanligen tre till fem år, och
rörelsekostnaderna är svåra att förändra i ett kort perspektiv med
bibehållen service och kvalitet.
Höjda direktavkastningskrav, lägre marknadshyror, ökade
vakanser och högre fastighetskostnader riskerar att leda till mins
-
kade fastighetsvärden. Risken bedöms över tid begränsas av
fastigheternas koncentration till de mest attraktiva kommersiella
lägena.
Hufvudstadens kommersiella fastigheter inrymmer främst
kontor och butiker. Butiker påverkas av hur konsumenternas köp
-
kraft utvecklas, därmed påverkas även Hufvudstadens lönsamhet
både beträffande hyresinbetalningar och omsättning för NK
Retail. Hufvudstaden strävar efter att ha långa hyresavtal för buti
-
ker med en hög garanterad minimihyra, som begränsar risken för
hyrestapp, kompletterat med en intäktspotential från omsätt
-
ningshyrestillägg. Genom att erbjuda ett diversifierat varuutbud
inom premium- och lyxsegmentet är detaljhandelsverksamheten
i NK Retail mer motståndskraftig.
Hufvudstaden verkar i ett snabbföränderligt samhälle i en inte
-
grerad värld där händelser kan få lokala, nationella och globala
effekter. Med en solid ekonomisk grund ges möjlighet att anpassa
verksamheten och snabbt hantera och ställa om i syfte att bemöta
uppkomna händelser på både kort och lång sikt.
Icke finansiella resultatindikatorer
Hållbarhet är en av Hufvudstadens övergripande strategier för att
nå såväl finansiella som verksamhetsmässiga mål. I processer för
styrning och uppföljning av affärsverksamheten ingår hållbarhet
som en integrerad del. Hufvudstaden utvärderar samtliga fastig
-
heter enligt myndighetskrav för hälsa och säkerhet. Hållbarhets-
arbetet utgår från FN:s globala mål för hållbar utveckling. Princi-
perna och målen genomsyrar värderingar och styrdokument,
såsom hållbarhetsplan, uppförandekod och policyer. Bygg och
underhållsbranschen har förhöjda risker inom både arbetsmiljö
och miljö. Flera av dessa risker finns utom Hufvudstadens arbets
-
51
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
givaransvar, fram förallt hos entreprenörer som arbetar åt dem.
Branschen har dessutom utmaningar inom mänskliga rättighe
-
ter, mutor och korruption som kan motverka hållbar utveckling.
Hufvudstaden driver ett aktivt arbete för att minska risker inom
arbetsmiljö, miljö, brott mot mänskliga rättigheter, mutor och
korruption.
Framtidsutsikter
Hufvudstadens verksamhet präglas av hög kvalitet och långsik
-
tighet i både produkter och tjänster. Med intern kompentens ska-
pas nya hållbara värden i fastighetsbeståndet och omställningen
för att minska klimatpåverkan fortsätter.
De senaste åren har marknaden för kontor förändrats till följd av
ökat distansarbete och mer digitaliserat arbetssätt. För att öka kon
-
torsnärvaron och attrahera de bästa medarbetarna har kontorets
utformning och läge blivit viktigare. Det gynnar Hufvudstadens
attraktiva fastigheter i centrala lägen med närhet till service,
butiker, restauranger och kultur samt goda kommunikationer.
Förändringarna och utmaningarna är stora för många aktörer
inom detaljhandeln. Lågpris- och lyxsegmenten har trots osäkra
tider utvecklats väl. Den fysiska butiken är fortsatt viktig och
Hufvudstadens attraktiva marknadsplatser är efterfrågade av
både varumärken och kunder.
För att fortsatt vara ett förstahandsval behövs lyhördhet och
utveckling i takt med beteende- och omvärldsförändringar.
Under kommande år ska stort fokus läggas på förvaltningsverk
-
samheten, optimera driften av fastigheterna och ligga nära kun-
derna för att förstå deras behov. Den starka finansiella ställningen
gör att pågående utvecklingsprojekt fortskrider enligt plan, vilket
framöver kommer skapa nya kassaflöden.
Den låga riskprofilen och starka finansiella ställningen kom
-
mer bibehållas. Hufvudstadens beprövade affärsmodell ligger fast
och målsättningen är att fortsatt ha en god intjäningsförmåga för
att successivt öka resultatet från den löpande verksamheten.
Moderbolaget
Moderbolaget är ett investeringsföretag som äger, förvaltar och
utvecklar företag.
Årets resultat uppgick till 2 898 mnkr (2 724). I resultatet ingår
utdelningar med 3 177 mnkr (2 856).
Nettoinvesteringar i börsnoterade aktier uppgick till 1 681 mnkr
(1 143).
Företagsinformation avseende L E Lundbergföretagen AB,
se not 2 sidan 65.
Styrelsen förslag till riktlinjerför ersättning till ledande
befattningshavare
Styrelsen föreslår att årsstämman 2024 beslutar om följande rikt
-
linjer avseende anställningsvillkoren för verkställande direktören,
vice verkställande direktören och övriga ledande befattningsha
-
vare i L E Lundbergföretagen AB som rapporterar direkt till verk-
ställande direktören. De huvudsakliga ändringarna i styrelsens
förslag jämfört med nu gällande riktlinjer är att uppgifter om
eventuell rörlig ersättning för ledande befattningshavare an -
ställda i L E Lundbergföretagen AB samt om ersättning till
styrelseledamot för operativt arbete i det helägda onoterade
Fastighets AB L E Lundberg tas bort med anledning av att några
sådana ersättningar inte längre ska utgå.
Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och för
-
ändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter det att
riktlinjerna antagits av årsstämman 2024. Riktlinjerna omfattar
inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman.
Ersättning för styrelsearbete i börsnoterade dotterföretag, till
styrelseledamöter och ledande befattningshavare i L E Lundberg
-
företagen AB, beslutas av respektive dotterföretags bolags-
stämma.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi, långsik
-
tiga intressen och hållbarhet
Lundbergs strategi är att uppnå god avkastning och värdetillväxt
genom att vara en aktiv ägare i innehavsbolagen, investera enligt
tydliga kriterier samt att ha en stark finansiell ställning som ska
-
par handlingsfrihet. För ytterligare information om bolagets
affärsidé och strategi hänvisas till bolagets hemsida.
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi
och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet, förutsätter att bolaget kan attrahera rätt medar
-
betare. För att nå detta krävs att bolaget kan erbjuda en konkur-
renskraftig ersättning. Dessa riktlinjer avser att ge Lundbergs för-
utsättningar att rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare.
Formerna för ersättning m m
Ersättning till ledande befattningshavare ska kunna utgöras av
fast lön, övriga förmåner samt pension. För vice verkställande
direktören (anställd i det helägda onoterade L E Lundberg Kapi
-
talförvaltning AB) ska även rörlig ersättning kunna utgå. Den
sammanlagda ersättningen bör vara marknadsmässig och kon
-
kurrenskraftig samt stå i relation till prestation, ansvar och befo-
genheter. Ersättning ska inte utgå i form av optioner eller andra
aktierelaterade incitamentsprogram.
Kriterierna för rörlig ersättning ska vara utformade så att de
främjar bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet, genom att exempelvis ha en tydlig koppling till
affärsstrategin eller främja befattningshavarens långsiktiga utveck
-
ling. Kriterierna kan vara finansiella eller icke-finansiella och kan
utgöras av individanpassade kvantitativa eller kvalitativa mål.
Eventuell rörlig ersättning till vice verkställande direktören
(anställd i det helägda onoterade L E Lundberg Kapitalförvaltning
AB) ska baseras på aktivitetsmässigt resultat i L E Lundberg
Kapitalförvaltning AB, varvid ersättningen ska vara maximerad till
cirka 15 procent av uppnått resultat över tiden. Ersättningsbelop
-
pet ska täcka sociala avgifter samt andra lönebikostnader som
uppkommer till följd av utbetalning. Ersättningen delas upp i två
omgångar på så sätt att upparbetad ersättning för första året
betalas ut till hälften under januari år två och resterande del
ut betalas januari år tre. Skulle ersättningsgrundande resultat vara
negativt år två avräknas detta mot kvarvarande ersättning för år
ett som var tänkt att betalas ut januari år tre. Är det ersättnings-
grundande resultatet efter avräkning fortsatt negativt avräknas
det mot framtida ersättningsgrundande resultat till dess att ack
-
umulerat resultat ej längre är negativt.
52
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Andra förmåner får innefatta bland annat sjukvårdsförsäkring
och bilförmån. Sådana förmåner får sammanlagt uppgå till högst
10 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Pensionsrätt för VD och för övriga ledande befattningshavare
ska gälla från 65 års ålder, med förmåner motsvarande ITP-plan.
Pension ska vara förmånsbestämd eller premiebestämd. I de fall
ITP-planen innebär att en ledande befattningshavares pension är
premiebestämd ska premierna inte signifikant överstiga vad som
föreskrivs i ITP-plan, för närvarande 30 procent av den fasta kon
-
tantlönen. Rörlig ersättning ska inte vara pensionsgrundande,
med undantag för de fall där det följer av reglerna i den svenska
ITP-planen.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Vid anställningens upphörande får uppsägningstiden vara högst
tolv månader. Fast kontantlön under uppsägningstiden och
avgångsvederlag får sammantaget inte överstiga ett belopp mot
-
svarande den fasta kontantlönen för två år. Vid uppsägning från
befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst sex
månader, utan rätt till avgångsvederlag.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra
riktlinjerna
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsrikt-
linjer har lön och anställningsvillkor för bolagets övriga anställda
beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning,
ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och
ökningstakt över tid utgjort en del av beslutsunderlaget vid
ut värderingen av skäligheten av riktlinjerna.
Styrelsen har prövat frågan om inrättande av ett ersättnings-
utskott men valt att inte inrätta något sådant utan hantera frågan
inom ramen för det ordinarie styrelsearbetet. Detta innebär att hela
styrelsen, förutom VD, fullgör de uppgifter som ankommer på ett
ersättningsutskott, inklusive att följa och utvärdera program för rör
-
liga ersättningar för koncernledningen, tillämpningen av riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare samt gällande ersätt
-
ningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget.
Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade
frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra personer i
koncernledningen, i den mån de berörs av frågorna. Styrelsen ska
upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och ska
lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska
gälla fram till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för rörlig ersättning
avslutats ska det fastställas i vilken utsträckning kriterierna upp
-
fyllts. Verkställande direktören ansvarar för bedömningen avse-
ende eventuell rörlig ersättning till den vice verkställande direktö-
ren. Såvitt avser finansiella mål ska bedömningen baseras på bok-
slut i respektive berört bolag.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen ska ha rätt att frångå riktlinjerna, helt eller delvis, om det
i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvän
-
digt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft.
Övrig information
För riktlinjer avseende ledande befattningshavare i de börsnote
-
rade dotterbolagen Holmen AB och Hufvudstaden AB hänvisas
till deras respektive årsredovisningar.
Aktieinformation
Aktiekapitalet i L E Lundbergföretagen AB uppgick vid årets slut
till 2 480 mnkr. Antalet aktier uppgick till 248 000 000, var och
en med ett kvotvärde av 10 kronor. Aktierna är fördelade på
96 000 000 aktier av serie A med tio röster vardera och
152 000 000 aktier av serie B med en röst vardera. På begäran av
ägare av aktie av serie A ska aktie av serie A kunna omvandlas till
aktie av serie B.
Det finns inga begränsningar avseende aktiernas överlåtelse-
barhet i bolagsordningen. Någon begränsning av hur många
röster varje aktieägare kan avge vid årsstämma finns inte. Största
ägare är Fredrik Lundberg (inklusive bolag och maka) med totalt
40,76 procent av aktiekapitalet och 70,60 procent av rösterna. Där
-
efter följer Louise Lindh (inklusive familj) och Katarina Martinson
(inklusive familj) som vardera äger 14,79 procent av aktiekapitalet
och 11,39 procent av rösterna. Resterande aktieägares respektive
innehav understiger tio procent av rösterna.
Anställda har inget aktieinnehav via pensionsstiftelse eller
genom annan utfästelse.
Enligt bolagsordningen ska styrelsen utöver de ledamöter som
enligt lag utses av annan än bolagsstämman bestå av lägst fem
och högst tio ledamöter med högst tre suppleanter. Val av leda
-
möter och suppleanter ska ske på bolagsstämma.
Mellan Fredrik Lundberg (inklusive bolag), Louise Lindh och
Katarina Martinson finns ett aktieägaravtal som bland annat
innehåller en överlåtelsebegränsning för det fall annan part än
Fredrik Lundberg (inklusive bolag) önskar minska sitt innehav av
aktier av serie A. I övrigt finns inga kända avtal som skulle påver
-
kas till följd av ett offentligt uppköpserbjudande.
Återköp av egna aktier
Vid årsstämman den 5 april 2023 förnyades bemyndigandet för
styrelsen att fatta beslut att förvärva upp till 10 procent av bolagets
aktier av serie B. Bemyndigandet har dock inte utnyttjats. Styrel
-
sen föreslår att också årsstämman 2024 bemyndigar styrelsen att
återköpa upp till 10 procent av bolagets aktier av serie B.
Hållbarhetsrapport
Hållbarhetsrapporten enligt ÅRL 6 kap 11§ finns tillgänglig på
sidorna 22-29 och i not 39 och 40 i årsredovisningen.
53
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Bolagsstyrningsrapport
Inledning
Bolagsstyrningen i L E Lundbergföretagen AB utgår från bland
annat bolagsordningen, den svenska aktiebolagslagen, Nasdaq
Stockholms Regelverk för emittenter, Svensk kod för bolagsstyr
-
ning (tillgänglig på www.bolagsstyrning.se) (”Koden”) samt andra
tillämpliga lagar och regler. Koden är ett led i självregleringen
inom det svenska näringslivet och bygger på principen följ eller
förklara (”comply or explain”). Det innebär att ett bolag som tilläm
-
par Koden kan avvika från enskilda regler men då ska förklaringar
avges där skälen till varje avvikelse redovisas samt en beskrivning
lämnas av den lösning som istället valts.
Ansvarsfördelning
Aktieägarna utövar sitt inflytande över L E Lundbergföretagen AB
på bolagsstämman som är bolagets högsta beslutande organ,
medan ansvaret för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter ankommer på styrelsen och verkstäl
-
lande direktören i enlighet med svensk aktiebolagslag, andra
lagar och förordningar, gällande regler för aktiemarknadsbolag,
bolags ordningen och styrelsens interna styrinstrument.
Aktieägarna
I februari 2024 hade bolaget 65 355 aktieägare. De tio största
ägarna hade ett totalt innehav motsvarande 77,5 procent av
aktiekapitalet. Utländska investerare ägde cirka 8,8 procent av
aktie kapitalet. För ytterligare information se Aktieinformation
sidan 18.
Bolagsstämman
Bolagsstämman är det högsta beslutande organet i L E Lund
-
bergföretagen AB. Vid årsstämman som hålls i Stockholm eller
Norr köping inom sex månader efter räkenskapsårets utgång fast
-
ställs resultat- och balansräkningar, beslutas om utdelning och
ansvarsfrihet för styrelseledamöter och VD, väljs styrelse och fast
-
ställs dess arvode, väljs i förekommande fall revisorer och beslutas
om arvode till revisorerna, behandlas andra lagstadgade ärenden
samt fattas beslut om riktlinjer för ersättning till ledande befatt
-
ningshavare samt om andra förslag från styrelsen och aktieägare.
Samtliga aktieägare som är registrerade i aktieboken på en viss
avstämningsdag och som anmält deltagande i tid har rätt att
delta i stämman och rösta för det totala innehavet av aktier.
Aktieägare kan företrädas av ombud. Aktieägare vars aktier är
förvaltarregist rerade måste, för att få rätt att delta i och kunna
utöva rösträtt på bolagsstämman, tillfälligt omregistrera sina
aktier i eget namn, enligt vad som följer av kallelsen till bolags
-
stämman.
Årsstämman 2023 ägde rum den 5 april 2023. Vid stämman
framlades årsredovisningen och revisionsberättelsen samt kon
-
cernredovisningen och koncernrevisionsberättelsen.
Vid årsstämman beslutades att fastställa den framlagda resul
-
tat- och balansräkningen samt koncernresultat- och koncern-
balansräkningen och att lämna utdelning om 4,00 kronor per
aktie till aktieägarna. Stämman beviljade styrelseledamöterna
och VD ansvarsfrihet samt beslutade om arvode till styrelseleda
-
möter och revisorer. Vidare omvaldes Bo Selling, Carl Bennet,
Louise Lindh, Fredrik Lundberg, Katarina Martinson, Sten Peter
-
son, Lars Pettersson och nyvaldes Sofia Frändberg och Krister
Mattsson till styrelseledamöter samt omvaldes revisorn för tiden
intill slutet av nästa årsstämma.
Slutligen beslutade stämman om godkännande av ersätt
-
ningsrapporten för 2023 samt bemyndigade styrelsen att besluta
om förvärv av egna aktier.
Kallelse till bolagsstämma ska ske genom annonsering i Post-
och Inrikes tidningar samt på bolagets webbplats. Att kallelse skett
ska annonseras i Dagens Nyheter. Kallelse till årsstämma samt till
extra bolagsstämma som ska behandla ändring av bolagsord
-
ningen ska ske tidigast sex veckor och senast fyra veckor före stäm-
man.
Valberedning
Mot bakgrund av aktieägarkretsens sammansättning har en val-
beredning inte ansetts behövlig. Förslag avseende val av ordfö
-
rande vid årsstämma, styrelseval och i förekommande fall revi-
sorsval samt förslag till arvode åt styrelseledamöterna och reviso-
rerna lämnas därför av bolagets större aktieägare och presenteras
i kallelse till årsstämma samt på bolagets webbplats. Bolaget avvi
-
ker således från Kodens regler avseende valberedning.
Styrelsen och dess arbete
Styrelsens sammansättning
Bolagets styrelse ska enligt bolagsordningen bestå av fem till tio
ledamöter med högst tre suppleanter valda av bolagsstämman
för tiden intill slutet av nästa årsstämma. L E Lundbergföretagen
ABs styrelse, som utsetts av årsstämman 2023, består av nio leda
-
möter inklusive verkställande direktören.
Ordföranden Bo Selling är ordförande i Sydholmarna Kapital-
förvaltning och har tidigare erfarenhet av aktie förvaltning bland
annat som aktiechef hos Alecta. Carl Bennet är bland annat VD
och styrelseordförande i Carl Bennet AB samt ordförande i Lifco.
Sofia Frändberg är styrelseordförande i Volvo Penta och VE Com
-
mercial Vehicles Ltd och har under många år arbetat som chefs-
jurist och medlem av koncernledningen inom Volvokoncernen.
Louise Lindh är ordförande i Fastighets AB L E Lundberg och
styrelseledamot i Holmen och Hufvudstaden och har tidigare
varit verkställande direktör i Fastighets AB L E Lundberg. Fredrik
Lundberg är verk ställande direktör i L E Lundbergföretagen AB.
Katarina Martinson är bland annat styrelseordförande i Indu trade
och styrelseledamot i Husqvarna och Industrivärden och har tidi
-
gare erfarenhet från bland annat investeringsstrategi och makro-
ekonomi. Krister Mattsson är styrelseledamot i Ingka Foundation
(ägare av Ingka group), Imas Foundation och IKEA Foundation och
har under många år varit verksam inom Ingka group, med en rad
ledande befattningar bland annat som VD för Ingka Investments.
Sten Peterson är vice ordförande i Fastighets AB L E Lundberg och
Förvaltnings AB Lunden och har tidigare varit verkställande direk
-
tör i Förvaltnings AB Lunden. Lars Pettersson har bland annat varit
verkställande direktör och koncernchef i Sandvik. En presentation
av de uppdrag som styrelse ledamöterna för närvarande innehar
se Styrelsen på sidan 104.
Samtliga styrelseledamöter anses vara oberoende i förhållande
till bolaget och dess ledning med undantag av Fredrik Lundberg
54
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
(i egenskap av verkställande direktör), Louise Lindh (i egenskap av
tidigare verkställande direktör i det helägda dotterbolaget Fastig
-
hets AB L E Lundberg) samt Sten Peterson (bland annat i egen-
skap av vice ordförande i Förvaltnings AB Lunden, i vilket Fredrik
Lundberg är styrelseordförande och majoritetsaktieägare). Vidare
är samtliga styrelseledamöter utom Louise Lindh, Fredrik Lund
-
berg, Katarina Martinson och Sten Peterson att betrakta som
oberoende i för hållande till bolagets större aktieägare. Styrelsen
upp fyller således de krav på oberoende som uppställs i Koden.
Styrelsens sammansättning avviker däremot från Kodens
bestämmelse 4.3 genom att två av ledamöterna ingår i ledningen
för bolaget respektive bolagets dotterbolag. Denna avvikelse
motiveras av att det är lämpligt att styrelsens sammansättning
speglar ägarförhållandet i bolaget.
Som nämnts lämnar bolagets större aktieägare förslag avse
-
ende bland annat styrelseval. Som mångfaldspolicy har de större
aktieägarna tillämpat Kodens bestämmelse 4.1 vilket innebär att
styrelsen ska ha en med hänsyn till bolagets verksamhet, utveck
-
lingsskede och förhållandena i övrigt ändamålsenlig samman-
sättning, präglad av mångsidighet och bredd avseende de
bolagsstämmovalda ledamöternas kompetens, erfarenhet och
bakgrund samt att en jämn könsfördelning ska eftersträvas. Års
-
stämman 2023 beslutade i enlighet med de större aktieägarnas
förslag, innebärande att nio ledamöter valdes, varav tre kvinnor
och sex män. Könsfördelningen i styrelsen har således en relativt
god balans med en andel kvinnor om 33,3 procent.
Motsvarande bedömning och tillämpning har gjorts vid fram-
tagande av förslag inför årsstämman 2024, vilket resulterat i det
förslag till styrelse som framgår av kallelsen till årsstämman. De
större aktieägarnas förslag innebär att nio styrelseledamöter ska
utses, varav tre kvinnor och sex män, vilket motsvarar 33,3 procent
kvinnor.
Ordföranden
Vid årsstämman 2023 valdes Bo Selling till styrelsens ord förande.
Ordföranden organiserar och leder styrelsens arbete så att detta
utövas effektivt och i enlighet med svensk aktiebolagslag, andra
lagar och förordningar, gällande regler för aktie mark nads bolag
(inklusive Koden) och styrelsens interna styrinstrument. Ordföran
-
den följer verksamheten i dialog med verkställande direktören
och ansvarar för att övriga styrelseledamöter erhåller tillfreds-
ställande information och beslutsunderlag samt förmedlar even-
tuella synpunkter från aktieägarna till styrelsen. Ordföranden
ansvarar för att styrelsen fortlöpande uppdaterar och fördjupar
sina kunskaper om bolaget samt i övrigt får den utbildning som
krävs för att styrelsearbetet ska kunna bedrivas effektivt. För att
säkerställa kvaliteten på styrelsens arbete samt klarlägga even-
tuella behov av ytterligare kompetens och erfarenhet genomför
ord föranden, i enlighet med styrelsens arbetsordning, årligen en
ut värdering av styrelsens arbete. Styrelseordföranden har haft
enskilda diskussioner med respektive ledamot i syfte att få en
uppfattning om styrelseledamöternas åsikt om hur styrelsearbe
-
tet bedrivs och vilka åtgärder som kan göras för att effektivisera
detta. Resultatet av utvärderingen har diskuterats gemensamt i
styrelsen.
Styrelsens arbete
Styrelsen fastställer årligen en skriftlig arbetsordning som reglerar
styrelsens arbete och dess inbördes arbetsfördelning, beslutsord
-
ningen inom styrelsen, styrelsens mötesordning samt ordföran-
dens arbetsuppgifter. Därutöver har styrelsen bland annat utfär-
dat en finanspolicy, en informationspolicy samt utfärdat skriftliga
instruktioner avseende arbetsfördelning mellan styrelsen och
verkställande direktören.
Styrelsen övervakar verkställande direktörens arbete genom
löpande uppföljning av verksamheten under året, ansvarar för att
organisation, ledning och riktlinjer för förvaltning av bolagets
angelägenheter är ändamålsenligt uppbyggda och att det finns
en tillfredsställande intern kontroll. Styrelsen ansvarar vidare för
utveckling och uppföljning av bolagets strategier genom planer
och mål, beslut om förvärv och avyttringar av verksamheter, större
investeringar, samt ersättning till verkställande direktören i enlig
-
het med de riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
som be slutats av årsstämman. En gång per år behandlar styrel
-
sen ut värde ringen av verkställande direktörens arbete, varvid
ingen från bolagsledningen närvarar. Styrelsen godkänner även
de väsentliga uppdrag som verkställande direktören har utanför
bolaget.
Enligt gällande arbetsordning ska styrelsen sammanträda vid
minst fyra ordinarie tillfällen och vid ett konstituerande samman
-
träde per år. Vid behov ska extra sammanträden hållas för särskilda
frågor. Antalet styrelsemöten uppgick 2023 till fem stycken.
Styrelsen har ägnat särskild uppmärksamhet åt strategiska och
finansiella frågor, konjunkturfrågor, investeringsfrågor och redo-
visningsmässiga frågor. Vid varje ordinarie styrelsemöte har redo
-
görelser dessutom lämnats över utvecklingen i Lundbergs Fastig-
heter och L E Lundberg Kapitalförvaltning samt i innehavsbolagen.
Närvaron vid årets styrelsemöten har varit mycket god. Samt
-
liga ledamöter har deltagit vid samtliga styrelsemöten, utom
Louise Lindh som var förhindrad att närvara vid ett möte. Koncer-
nens ekonomi- och finansdirektör deltar vid styrelsemöten liksom
styrelsens sekreterare som är en från bolaget fristående advokat.
Andra befattningshavare deltar vid styrelsens sammanträden
såsom föredragande av särskilda frågor eller om så annars
bedöms lämpligt.
Ersättning till styrelsen
Arvodet till styrelsens ledamöter valda av bolagsstämman beslu
-
tas av bolagsstämman på förslag av bolagets största aktieägare.
Vid årsstämman 2023 beslutades att arvode till styrelsen, från års-
stämman 2023 till och med årsstämman 2024, ska utgå med
sammanlagt 3 500 000 kronor varav 1 050 000 kronor till styrel-
sens ordförande. Till var och en av övriga av årsstämman valda
leda möter, förutom verkställande direktören, ska utgå ett arvode
om 350 000 kronor. Eventuell ytterligare ersättning som har
utgått till någon styrelseledamot, inklusive till verkställande direk
-
tören, framgår av koncernredovisningens not 5.
Revisionsutskott
Styrelsen har prövat frågan om inrättandet av ett revisionsutskott
och beslutat att inte inrätta ett sådant. Istället fullgör styrelsen i sin
55
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
helhet de uppgifter som ankommer på revisionsutskottet. Detta
fungerar väl och innebär dessutom att hela styrelsen har full insyn
i och aktivt tar del i dessa viktiga uppgifter. Styrelsen har sålunda
under 2023 bedömt systemen för intern kontroll avseende finan
-
siell rapportering. Detta syftar till att säkerställa att verksamheten
är effektiv och bedrivs i enlighet med lagar och förordningar samt
att den ekonomiska rapporteringen är tillförlitlig. Styrelsen har
tagit del av och utvärderat rutinerna för redovisning och ekono
-
misk rapportering samt följt upp och utvärderat de externa reviso-
rernas arbete, kvalifikationer och oberoende. Styrelsen bistår
vidare koncernledningen med identifiering och utvärdering av de
främsta riskerna i verksamheten och tillser att ledningen inriktar
arbetet på att hantera dessa. Styrelsen har två gånger under 2023
haft genomgångar med och fått rapporter från bolagets externa
revisorer, varvid en gång utan närvaro av verkställande direktören
eller andra i bolagsledningen. Revisorernas rapporter har inte för
-
anlett någon särskild åtgärd från styrelsen.
Ersättningsutskott
Frågor om ersättning och andra anställningsvillkor avseende
verkställande direktören, bereds av styrelsens ordförande. Beslut
i dessa frågor fattas av styrelsen, varvid verkställande direktören
inte deltar. Ersättning och andra anställningsvillkor för övriga
ledande befattningshavare förhandlas och avtalas med verkstäl
-
lande direktören. Vidare följer och utvärderar styrelsen samtliga
program för rörliga ersättningar till bolagsledningen. Styrelsen
följer och utvärderar även tillämpningen av de riktlinjer för ersätt
-
ningar till ledande befattningshavare som årsstämman fattar
beslut om samt gällande ersättningsstrukturer och ersättnings-
nivåer i bolaget. Styrelsen har prövat frågan om inrättande av ett
ersättningsutskott men har ansett att den beredning och kompe
-
tensfördelning som tillämpas avseende ersättningar är ändamåls-
enlig och bra. Styrelsen har därför inte funnit anledning till att
ändra detta även om det innebär en avvikelse från Kodens regler,
i den bemärkelsen att en styrelseledamot som ingår i bolagsled-
ningen deltar i arbetet.
Bolagsledning
Verkställande direktören leder och kontrollerar att verksamheten
bedrivs i enlighet med aktiebolagslagen, andra lagar och förord
-
ningar, gällande regler för aktiemarknadsbolag, bolagsordningen
och styrelsens interna styrinstrument samt i enlighet med av sty
-
relsen fastställda mål och strategier. Verkställande direktören tar
i samråd med styrelsens ordförande fram nödvändigt informa-
tions- och beslutsunderlag inför styrelsemöten, föredrar ärendena
och motiverar förslag till beslut. Verkställande direktören Fredrik
Lundberg är född 1951, civilingenjör, civilekonom och dr h c mult.
Fredrik Lundberg är styrelseordförande i Holmen, Hufvudstaden
och Industrivärden, vice ord förande i Handelsbanken samt sty-
relseledamot i Lundbergs Fastigheter och Skanska. Per den
31 december 2023 innehar Fredrik Lundberg och maka direkt
och via bolag 76 000 000 A-aktier och 25 086 000 B-aktier,
totalt 101 086 000 aktier i bolaget.
Ersättning till verkställande direktör
och övriga ledande befattningshavare
Årsstämman 2020 beslutade om riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Riktlinjerna beskrivs närmare på
sidorna 66-67. Bolaget har inga utestående aktie- eller aktie-
kursrelaterade incitamentsprogram.
Aktivt ägande
L E Lundbergföretagen AB är aktiv ägare i innehavsbolagen. I var
och ett av dessa bolag representeras bolaget av någon eller några
av befattningarna verkställande direktör, vice verkställande direk
-
tör eller styrelseledamot i L E Lundbergföretagen AB. Det aktiva
ägandet utövas dessutom via deltagande i innehavsbolagens val
-
beredningar.
Internrevision
Bolaget har en enkel juridisk och operativ struktur och utarbetade
styr- och internkontrollsystem. Styrelsen följer upp bolagets
bedömning av den interna kontrollen bland annat genom kon-
takter med bolagets revisorer. Styrelsen har mot bakgrund av
ovan stående valt att inte ha en särskild funktion för internrevision.
Revisorer
Enligt bolagsordningen ska bolaget ha två revisorer med eller utan
suppleanter, alternativt ett registrerat revisionsbolag. Vid årsstäm
-
man 2023 valdes PricewaterhouseCoopers AB som revisionsbolag
för en mandat period om ett år. Auktoriserade revisorn Magnus
Svensson Henryson är huvudansvarig för revisionen. Bland Magnus
Svensson Henrysons större uppdrag kan nämnas Holmen, Hufvud
-
staden, Bure Equity och Alleima.
Revisionen avrapporteras till aktieägarna i form av revisions-
berättelse som utgör en rekommendation till aktieägarna inför
beslutspunkterna på årsstämman om fastställande av resultat-
räkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncer
-
nen, disposition av vinsten i moderbolaget samt ansvarsfrihet för
styrelsens ledamöter och verkställande direktören. Arbetsinsat-
serna omfattar bland annat kontroll av efterlevnaden av bolags-
ordningen, Aktiebolagslagen och Årsredovisningslagen samt
Inter national Financial Reporting Standards (IFRS), frågor
rörande värdering av poster i balansräkningen, uppföljningar av
väsentliga processer för finansiell rapportering samt av styrning
och ekonomisk kontroll.
Koncernen har utöver revisionsuppdraget konsulterat Price-
waterhouseCoopers AB även i andra frågor. Storleken av till Price
-
waterhouseCoopers AB betalda ersättningar framgår i Not 6 på
sidan 68. Som revisor i L E Lundbergföretagen AB med dotter-
bolag är PricewaterhouseCoopers AB skyldigt att pröva sitt
oberoende inför beslut att genomföra även andra uppdrag.
Bolagsordning
I bolagsordningen är bland annat fastslaget bolagets verksamhet,
antalet styrelseledamöter och revisorer, hur kallelse ska ske till
bolagsstämma, ärendebehandling under årsstämma och var
stämma ska hållas. För nu gällande bolagsordning som antogs
av årsstämman 2021, se bolagets webbplats www.lundberg-
foretagen.se under Bolagsstyrning/Bolagsordning.
56
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Definitioner
Justerat resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella poster exklusive nedskrivningar
och orealiserade värdeförändringar.
Likvida medel
Kassa och bank samt kortfristiga placeringar
(maximalt tre månader).
Resultat per aktie
Årets resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt
antal utestående aktier.
Räntebärande tillgångar
Räntebärande fordringar, kortfristiga placeringar samt
kassa och bank.
Räntebärande nettoskuld
Räntebärande skulder och räntebärande avsättningar
reducerat med räntebärande tillgångar.
Skatter
Aktuell skatt och uppskjuten skatt.
Skuldsättningsgrad
Räntebärande nettoskuld dividerad med summan av
eget kapital.
Soliditet
Eget kapital uttryckt i procent av balansomslutningen.
Vakansgrad
Bortfall av hyresintäkter i procent av totalt möjliga hyres-
intäkter.
Information
Bolagets information till aktieägarna och andra intressenter ges
via årsredovisningen, boksluts- och delårsrapporterna, pressmed-
delanden och bolagets webbplats, www.lundbergforetagen.se.
På webbplatsen finns också information om bolagsstyrning.
Informationsgivningen i bolaget följer en av styrelsen fastställd
informationspolicy.
Intern kontroll och riskhantering avseende finansiell
rapportering för räkenskapsåret 2023
Enligt Årsredovisningslagen ska styrelsen årligen lämna en beskriv
-
ning av de viktigaste inslagen i bolagets system för intern kontroll
och riskhantering avseende den finansiella rapporteringen.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön är grunden för den interna kontrollen avseende
den finansiella rapporteringen. Bolagets interna kontrollstruktur
bygger bland annat på en tydlig ansvars- och arbetsfördelning
såväl mellan styrelse och verkställande direktör som inom den
operativa verksamheten. Policy och riktlinjer dokumenteras och
utvärderas kontinuerligt av ledning och styrelse. Dessa styrande
dokument samt genomarbetade processbeskrivningar kommu
-
niceras via fastställda informations- och kommunikationsvägar
och har därmed gjorts tillgängliga och kända för berörd personal.
Riskbedömning
Bolaget identifierar, analyserar och beslutar om hantering av risker
för fel i den finansiella rapporteringen. Styrelsen behandlar utfallet
av bolagets process för riskbedömning och riskhantering för att
säkerställa att den omfattar alla väsentliga områden och identi-
fierar vid behov nödvändiga åtgärder. Bolagets största verksam
-
hetsrisker kopplas till fastighetsvärdering och finansiella trans ak-
tioner (framför allt avseende innehav av börsnoterade aktier).
Kontrollåtgärder
Bolaget har, baserat på gjorda riskbedömningar, fastställt ett
antal kontrollåtgärder. Dessa är både av förebyggande natur, det
vill säga åtgärder som syftar till att undvika förluster eller felaktig
-
heter i rapporteringen, och av upptäckande natur. Kontrollerna
ska även säkerställa att felaktigheter blir rättade. Som exempel på
processer med väl genomarbetade kontrollåtgärder kan nämnas
ny- och ombyggnad, underhåll och uthyrning i fastighetsförvalt
-
ningen samt värdepappershantering i aktieförvaltningen.
Information och kommunikation
Den interna informationen och externa kommunikationen regle
-
ras på övergripande nivå bland annat av en informationspolicy.
Den interna kommunikationen till och från styrelse och ledning
sker bland annat genom att ledningen håller regelbundna infor
-
mationsmöten. En annan viktig kommunikationskanal är bola-
gets intranät.
Genom detta har samtliga medarbetare tillgång till aktuell
information. På intranätet publiceras interna policys, riktlinjer,
instruktioner och motsvarande dokument som styr och stöder
verksamheten.
Uppföljning
Bolaget utvärderar löpande den interna kontrollen avseende den
finansiella rapporteringen och att rapporteringen till styrelsen
fungerar. Detta sker framför allt genom att ställa frågor och ta del
av controllerfunktionens arbete. Styrelsen erhåller kvartalsrappor
-
ter med ekonomiskt utfall inklusive ledningens kommentarer till
verksamheten. Vid varje ordinarie styrelsesammanträde behand
-
las den ekonomiska situationen. Bolagets revisor medverkar vid
styrelsemöten vid två tillfällen per år och informerar om sina iakt
-
tagelser om bolagets interna rutiner och kontrollsystem. Styrel-
sens ledamöter har då tillfälle att ställa frågor. Styrelsen tar år ligen
ställning till väsentliga riskområden och utvärderar den interna
kontrollen.
Förslag till utdelning och
vinstdisposition
Styrelsen har föreslagit en utdelning om 4,30 kronor per aktie eller
totalt 1 066 mnkr. Styrelsens förslag till vinstdisposition redo visas i
sin helhet på sidan 99.
57
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
58
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA RAPPORTER  KONCERNEN
KONCERNEN, mnkr
Not
2023
2022
Nettoomsättning m m
3
28 664
29 193
Övriga intäkter m m
4
1 790
3 259
30 455
32 452
-11 751
-11 615
Personalkostnader
5
-3 911
-3 461
Övriga externa kostnader
6
- 5 336
-6 064
Avskrivningar
7
-1 417
-1 391
Nedskrivningar
14
-87
Resultat från andelar i intresseföretag och joint venture
8
6 228
-1 688
-16 186
-24 307
Värdeförändringar förvaltningsfastigheter och derivat
9
-5 132
-626
Värdeförändringar biologiska tillgångar
10
562
509
Rörelseresultat
11
9 699
8 028
Finansiella intäkter
12
77
15
Finansiella kostnader
12
-533
-364
Resultat efter finansiella poster
9 244
7 679
Skatt
13
-566
-1 907
Årets resultat
8 678
5 773
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
7 255
1 514
Innehav utan bestämmande inflytande
1 423
4 259
8 678
5 773
Resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr
29,25
6,10
(någon utspädning föreligger inte)
KONCERNEN, mnkr
Not
2023
2022
Årets resultat
8 678
5 773
Övrigt totalresultat
Poster som inte omförs till årets resultat
Omvärdering av skogsmark
3 493
4 373
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
2 375
-3 048
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner
-5
37
Skatt hänförlig till poster som inte återförs till årets resultat
13
-1 148
-604
Andel i intresseföretags övrigt totalresultat
-43
63
4 673
821
Poster som omförs till årets resultat
Kassaflödessäkringar
Omvärdering av derivat
-815
6 560
Överfört till resultaträkningen
-2 727
-3 507
Överfört till anläggningstillgångar
-6
-16
Omräkningsdifferens på utländsk verksamhet
55
72
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet
-42
-28
Skatt hänförlig till poster som omförs till årets resultat
13
740
-612
Andel i intresseföretags och joint ventures övrigt totalresultat
-60
257
-2 856
2 726
Övrigt totalresultat efter skatt
1 817
3 547
Årets totalresultat
10 495
9 319
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
9 090
1 142
Innehav utan bestämmande inflytande
1 405
8 178
10 495
9 319
Resultaträkning
Rapport över totalresultat
59
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA RAPPORTER  KONCERNEN
KONCERNEN, mnkr
Not
2023-12-31
2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
14
693
604
Materiella anläggningstillgångar
15
10 446
10 216
Skogstillgångar
16
Biologiska tillgångar
30 555
29 867
Skogsmark
25 793
22 284
Förvaltningsfastigheter
17
74 433
77 749
Nyttjanderättstillgångar
18
943
931
Andelar i intresseföretag och joint venture
2, 19
39 846
33 989
Finansiella placeringar
20, 35
20 303
16 979
Övriga aktier och andelar
5
2
Långfristiga finansiella fordringar
21, 35
83
122
Uppskjutna skattefordringar
13
3
2
Summa anläggningstillgångar
203 104
192 747
Omsättningstillgångar
Omsättningsfastigheter
22
190
156
Varulager
23
6 074
5 913
Kundfordringar
24
2 740
2 980
Skattefordringar
13
114
589
Övriga rörelsefordringar
24
1 783
6 559
Kortfristiga finansiella fordringar
21, 35
69
21
Likvida medel
21
2 030
2 790
Summa omsättningstillgångar
13 000
19 008
SUMMA TILLGÅNGAR
216 104
211 755
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital26
Aktiekapital
2 480
2 480
Reserver
27
15 240
13 358
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
89 838
83 981
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
107 558
99 819
Innehav utan bestämmande inflytande
2, 28
52 773
54 120
Summa eget kapital
160 332
153 939
Skulder
Långfristiga skulder
Långfristiga finansiella skulder
21, 35
14 130
14 265
Långfristiga skulder nyttjanderättstillgångar
21
855
840
Övriga långfristiga skulder
122
123
Pensionsåtaganden
29
143
145
Långfristiga avsättningar
30
435
456
Uppskjutna skatteskulder
13
28 546
28 452
Summa långfristiga skulder
44 231
44 281
Kortfristiga skulder
Kortfristiga finansiella skulder
21, 35
4 783
5 796
Kortfristiga skulder nyttjanderättstillgångar
21
96
98
Leverantörsskulder
31
3 762
4 184
Aktuell skatteskuld
13
147
157
Kortfristiga avsättningar
30
31
Övriga rörelseskulder
31
2 721
3 300
Summa kortfristiga skulder
11 541
13 535
Summa skulder
55 772
57 816
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
216 104
211 755
Balansräkning
60
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA RAPPORTER  KONCERNEN
Balanserade vinst-Innehav utan
medel inklusive bestämmande Totalt
KONCERNEN, mnkr
Aktiekapital
Reserver
årets resultat
Summa
inflytandeeget kapital
Ingående eget kapital 2022-01-01
2 480
13 813
83 288
99 581
47 584
147 165
Årets resultat
1 514
1 514
4 259
5 773
Övrigt totalresultat
-456
83
-372
3 919
3 547
-456
1 597
1 142
8 178
9 319
Utdelningar
-930
-930
-1 507
-2 437
Aktiesparprogram Holmen
3
3
6
9
Förändringar i koncernens sammansättning
23
23
-140
-118
UTGÅENDE EGET KAPITAL 2022-12-31
2 480
13 358
83 981
99 819
54 120
153 939
Årets resultat
7 255
7 255
1 423
8 678
Övrigt totalresultat
1 883
-48
1 835
-18
1 817
1 883
7 207
9 090
1 405
10 495
Utdelningar
-992
-992
-1 997
-2 989
Aktieåterköp Holmen
-380
-380
-739
-1 119
Aktiesparprogram Holmen
5
5
9
14
Förändringar i koncernens sammansättning
18
18
-26
-8
UTGÅENDE EGET KAPITAL 2023-12-31
2 480
15 240
89 838
107 558
52 773
160 332
KONCERNEN, mnkr
Not 25
2023
2022
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt
9 244
7 679
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
Orealiserade värdeförändringar
4 570
117
Av- och nedskrivningar
1 417
1 479
Resultat från andelar i intresseföretag och joint venture
-5 235
2 588
Övriga förändringar
-378
221
Betalda skatter
-409
-1 912
9 208
10 173
Förändring av varulager
-2
-1 113
Förändring av rörelsefordringar
898
-1 325
Förändring av rörelseskulder
-212
1 008
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
9 893
8 743
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-1 497
-1 225
Avyttring av materiella anläggningstillgångar
15
14
Investering i förvaltningsfastigheter
-1 759
-1 715
Investeringar och förvärv av biologiska tillgångar
-162
-160
Avyttring av biologiska tillgångar
38
32
Förvärv av finansiella tillgångar
-1 681
-1 040
Förvärv av dotterföretag
-114
Förändring av långfristiga finansiella fordringar
3
Avyttring av aktier och andelar
-0
4
Förvärv övriga anläggningstillgångar
-112
-60
KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHETEN
-5 158
-4 261
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån
7 200
2 800
Amortering av lån
-8 800
-4 000
Förändring av kortfristiga finansiella skulder
336
-170
Amortering leasingskuld
-127
-101
Förändring av kortfristiga finansiella fordringar
0
Aktieåterköp Holmen
-1 119
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare
-992
-930
Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande
-1 996
-1 507
KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
-5 498
-3 908
ÅRETS KASSAFLÖDE
-764
574
Likvida medel vid årets början
2 790
2 211
Valutaeffekter
3
5
Likvida medel vid årets slut
2 030
2 790
Rapport över förändring i eget kapital
Kassaflödesanalys
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER KONCERNEN
61
Noter
-
koncernen
NOT 1 – REDOVISNINGSPRINCIPER
Nedan angivna redovisningsprinciper för koncernen har tillämpats konse-
kvent på samtliga perioder som presenteras i de finansiella rapporterna, om
inte annat framgår. Koncernens redovisningsprinciper har tillämpats konse
-
kvent på rapportering och konsolidering av moderbolag, dotterföretag och
intresseföretag.
Överensstämmelse med normgivning och lag
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial
Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards
Board (IASB) såsom de antagits av EU. Därutöver tillämpas uttalanden från
IFRS Interpretation Committee (IFRS IC). Vidare har Rådet för finansiell rap
-
porterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för
koncerner tillämpats.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen
utom i de fall som anges i Moderbolagets redovisningsprinciper. De avvikel
-
ser som förekommer mellan moderbolagets och koncernens principer för-
anleds av begränsningar i möjligheterna att tillämpa IFRS i moderbolaget
till följd av Årsredovisningslagen (ÅRL), Tryggandelagen samt i vissa fall av
skatteskäl.
Värderingsgrunder vid upprättande av de finansiella rapporterna
Tillgångar och skulder är redovisade till anskaffningsvärden, förutom vissa
finansiella tillgångar och skulder, förvaltningsfastigheter, biologiska till
-
gångar och skogsmark som värderas till verkligt värde. Finansiella tillgångar
och skulder som värderas till verkligt värde består av derivatinstrument,
finansiella tillgångar klassificerade som finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via resultatet eller som finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via övrigt totalresultat.
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
De finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor, vilket är moderbo
-
lagets funktionella valuta, och utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget
och koncernen .
Bedömningar och uppskattningar i de finansiella rapporterna
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att före
-
tagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden
som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade
beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Verkliga utfallet kan
avvika från dessa uppskattningar och bedömningar.
Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar
av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen
endast påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och fram
-
tida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och framtida peri-
oder. Se även not 34 Väsentliga bedömningar och uppskattningar.
Ändrade redovisningsprinciper
Nya och ändrade redovisningsprinciper som är tillämpliga från 2023
Nya och ändrade IFRS med tillämpning från 1 januari 2023 har inte någon
väsentlig effekt på företagets finansiella rapporter.
Nya och ändrade redovisningsprinciper som ännu ej börjat tillämpas
Nya och ändrade IFRS med framtida tillämpning förväntas inte komma att
ha någon väsentlig effekt på företagets finansiella rapporter.
Konsolideringsprinciper
Dotterföretag
Dotterföretag är företag som står under ett bestämmande inflytande från
L E Lundbergföretagen AB. Vid bedömningen om ett bestämmande infly-
tande föreligger, beaktas potentiella röstberättigande aktier som utan dröjs-
mål kan utnyttjas eller konverteras.
Dotterföretag redovisas enligt förvärvsmetoden, vilket innebär att
dotter företagets indirekt förvärvade tillgångar och skulder värderas till verk
-
ligt värde.
I de fall förvärvet inte avser 100 procent av dotterföretaget uppkommer
innehav utan bestämmande inflytande. Förvärv från innehav utan bestäm
-
mande inflytande redovisas som en transaktion inom eget kapital, det vill
säga mellan moderbolagets ägare och innehav utan bestämmande infly
-
tande.
Innehav redovisade enligt kapitalandelsmetoden
Intresseföretag
Intresseföretag är företag över vilka koncernen har ett betydande, men inte
ett bestämmande, inflytande över den driftmässiga och finansiella styr
-
ningen, vanligtvis genom andelsinnehav mellan 20 och 50 procent av
röstetalet. Andelar i intresseföretag redovisas enligt kapitalandelsmetoden.
Det innebär att det redovisade värdet motsvaras av koncernens andel i
bolagets egna kapital samt koncernmässiga över- och undervärden. I årets
resultat redovisas som ”Resultat från andelar i intresse företag” andelen av
respektive bolags resultat efter skatt justerat för eventuella avskrivningar,
nedskrivningar eller upplösningar av förvärvade över- respektive undervär
-
den. Erhållen utdelning minskar inves teringens redovisade värde. Andelen
av övrigt totalresultat redovisas på en separat rad i koncernens övriga total
-
resultat.
Kapitalandelsmetoden tillämpas fram till den tidpunkt när det bety
-
dande inflytandet respektive det gemensamma ägandet upphör.
Transaktioner som elimineras vid konsolidering
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader och orea-
liserade vinster eller förluster som uppkommer från koncerninterna trans-
aktioner mellan koncernföretag, elimineras i sin helhet vid upprättandet av
koncernredovisningen (undantaget hyror mellan moderbolaget och dess
helägda bolag samt hyror mellan den helägda fastighetsrörelsen och börs-
noterade dotterbolag vilka redovisas i sin helhet där de uppstår). Orealise
-
rade vinster som uppkommer från transaktioner med intresseföretag elimi-
neras i den utsträckning som motsvarar koncernens ägarandel i företaget.
Orealiserade förluster elimineras på samma sätt som orealiserade vinster,
men endast i den utsträckning det inte finns något nedskrivningsbehov.
Utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan till
den valutakurs som föreligger på transaktionsdagen. Monetära tillgångar
och skulder i utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till den
valuta kurs som föreligger på balansdagen. Valutakursdifferenser som upp
-
står vid omräkningarna redovisas i årets resultat. Icke-monetära tillgångar
och skulder som redovisas till historiska anskaffningsvärden omräknas till
valutakurs vid transaktionstillfället.
Utländska verksamheters finansiella rapporter
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive goodwill och andra
koncernmässiga över- och undervärden, omräknas från utlandsverksam
-
hetens funktionella valuta till koncernens rapporteringsvaluta till den valu-
takurs som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader i en utlandsverk-
samhet omräknas till svenska kronor till en genomsnittskurs som utgör en
approximation av kurserna vid respektive transaktionstidpunkt. Omräk
-
ningsdifferenser som uppstår vid valutaomräkning av utlandsverksamheter
samt vidhängande effekter av säkringar av nettoinvesteringarna redovisas i
övrigt totalresultat och ackumuleras i en separat komponent i eget kapital,
benämnd omräkningsreserv.
Vid avyttring av en utlandsverksamhet realiseras de till verksamheten
hänförliga ackumulerade omräkningsdifferenserna efter avdrag för eventu
-
ell valutasäkring i årets resultat.
Kommissionärsbolagsförhållanden
Dotterbolaget Holmens verksamhet bedrivs huvudsakligen genom kom
-
missionärsbolagen Holmen Skog AB, Holmen Wood Products AB, Holmen
Iggesund Paperboard AB och Holmen Energi AB.
Intäkter
Nettoomsättning
Koncernens nettoomsättning, som redovisas exklusive moms, består av
in täkter från fastighetsrörelser samt försäljning av produkter, virke och
energi. Netto omsättningen har i förekommande fall reducerats med rabat
-
ter och liknande intäktsreduktioner. Intäkten redovisas då koncernen upp-
fyller sina åtaganden genom att överföra kontrollen av de utlovade varorna,
samt i förekommande fall tjänsterna, till kunden.
Hyresintäkter periodiseras och förskottshyror redovisas därmed som för
-
utbetalda. I hyresintäkter ingår poster avseende vidaredebiterade kostna-
der.
Dotterbolaget Holmens försäljning avser till största del varor, som säljs till
kund, vilka specificeras i not 3. De tjänster som Holmen levererar är begrän
-
sade och avser i allt väsentligt skogsvårdstjänster och tjänster inom bygg-
verksamhet såsom montagearbeten. Holmen agerar i princip uteslutande
som huvudman och försäljningstransaktionerna stöds av avtal. De allra
flesta kontrakten är separata åtaganden och utgörs av ett åtagande per
kontrakt. Holmens garantier i samband med försäljning är inte att betrakta
som separerbara och redovisas därmed i enlighet med IAS 37.
Transaktionspriset utgörs av priset för varan eller tjänsten. Rörlig ersätt
-
ning förekommer främst i form av returrätt, volym- och kassarabatter.
Samtliga returer som avser fel i varan redovisas i takt med att de uppstår.
Volym rabatter ger kunden ett rabatterat pris förutsatt att en viss mängd
varor köps under en period. En kassarabatt ger kunden rätt till ett lägre pris
i de fall betalning sker inom en viss tidpunkt. Rabatter redovisas som en
NOTER KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
62
reduktion av nettoomsättningen.
Intäkten redovisas då Holmen uppfyller sina åtaganden genom att över
-
föra kontrollen av de utlovade varorna, samt i förekommande fall tjänsterna,
till kunden. Tidpunkten för överföring av kontroll, och riskens övergång är
kritisk för när en intäkt redovisas. Riskens övergång ser olika ut beroende på
vilka fraktvillkor som tillämpas.
Försäljning av energi skiljer sig från övrig försäljning då leverans sker i
samband med produktion då den också intäktsförs.
Holmens verksamhet omfattar även konstruktionslösningar i trä. Intäk
-
terna från denna verksamhet hanteras som entreprenadavtal och redovisas
över tid på basis av nedlagda kostnader i förhållande till uppdragets totala
beräknade kostnader. Projekt sträcker sig normalt inte längre än tolv måna
-
der. Holmen tillämpar därmed lättnadsregeln att ej upplysa om återstående
prestationsåtaganden. Upparbetade intäkter relaterat till entreprenadavtal
redovisas initialt som avtalstillgångar, eftersom rätt till betalning är villkorat
av kundens godkännande. När kunden accepterat varorna bokas beloppet
för avtalstillgången om till fordran. Erhållna förskott ingår i avtalsskulden.
Betalningsvillkor varierar mellan olika marknader och Holmen följer
normalt gällande praxis på respektive marknad.
Koncernens nettoomsättning specificeras i not 3. I denna not redovisas
även intäkter från försäljning av värdepapper och utdelningar inom aktie-
förvaltningen, vilka ej är att betrakta som nettoomsättning.
Övriga intäkter
Som övriga intäkter redovisas intäkter från aktiviteter utanför den huvud-
sakliga verksamheten samt förändring av lager.
I posten ingår huvudsakligen försäljning av biprodukter, certifikat och
ursprungsgarantier för förnybar energi, hyres- och arrendeintäkter (som ej
kommer från förvaltnings- eller omsättningsfastigheter), utsläppsrätter, för
-
säkringsersättningar samt resultat vid försäljning av anläggningstillgångar.
Certifikat och ursprungsgarantier för förnybar energi tilldelas i förhållande
till produktion av förnybar energi enligt ett kvotsystem som införts i syfte att
främja elproduktion med användning av förnybara energikällor. I syfte att
slutkunden av el ska få kunskap om elens ursprung på ett tydligt sätt erhål
-
ler elproducenter ursprungsgarantier för sin elproduktion. Intäkter från till-
delade certifikat och ursprungsgarantier relaterat till vatten- och vindkrafts-
produktion redovisas som intäkt i omsättningen i samma period som pro-
duktionen sker. Intäkter från tilldelade certifikat och ursprungsgarantier
relaterat till övrig förnybar elproduktion redovisas som övrig rörelseintäkt i
samma period som produktionen sker.
Statliga bidrag redovisas i balansräkningen som upplupen intäkt när det
föreligger rimlig säkerhet att bidraget kommer att erhållas och att villko
-
ren som är förknippade med bidraget kommer att uppfyllas. Statliga bidrag
knutna till en anläggningstillgång reducerar anläggningens redovisade
anskaffningsvärde. Statliga bidrag, såsom vägbidrag, som avser att täcka
kostnader redovisas som övrig rörelseintäkt. Dessa periodiseras systematiskt
i resultaträkningen på samma sätt och över samma perioder som de kost-
nader bidragen är avsedda att kompensera för.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter och räntekostna
-
der, utdelningar som inte ingår i rörelsegrenen Aktieförvaltning (vilka redo-
visas som nettoomsättning), orealiserade och realiserade vinster på finan-
siella placeringar, omvärderingar avseende finansiella instrument värderade
till verkligt värde via resultatet samt orealiserade och realiserade kursförlus
-
ter och kursvinster.
Ränteintäkter på fordringar och räntekostnader på skulder beräknas
med tillämpning av effektivräntemetoden.
Utdelningsintäkter redovisas när rätten att erhålla utdelning fastställts.
Resultatet från avyttring av ett finansiellt instrument redovisas då risker
och fördelar som är förknippade med ägandet av instrumentet överförts till
köparen och koncernen inte längre har kontroll över instrumentet.
Ränteintäkter och räntekostnader redovisas normalt i årets resultat i den
period till vilken de hänför sig.
Skatter
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskat
-
ter redovisas i årets resultat utom då underliggande transaktioner redovisas
i övrigt totalresultat eller i eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt redo-
visas i övrigt totalresultat eller i eget kapital.
Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt
år, med tillämpning av de skattesatser som är beslutade eller i praktiken
be slutade per balansdagen. Till aktuell skatt hör även justering av aktuell
skatt hänförlig till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med
utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga
värden på tillgångar och skulder, med tillämpning av de skattesatser och
skatteregler som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen.
Temporära skillnader beaktas inte avseende koncernmässig goodwill eller
temporära skillnader hänförliga till andelar i dotter- och intresseföretag som
inte för väntas bli beskattade inom överskådlig framtid. Uppskjutna skatte-
fordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och underskotts
-
avdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa kommer att
kunna utnyttjas. Uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder
i samma land nettoredovisas i den mån kvittningsrätt föreligger.
Resultat per aktie
Beräkningen av resultat per aktie baseras på årets resultat i koncernen hän
-
förligt till moderbolagets aktieägare och på det vägda genomsnittliga anta-
let aktier utestående under året.
Finansiella instrument
Redovisning i och borttagande från balansräkningen
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen när
bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. En finansiell till
-
gång tas bort från balansräkningen när rättigheterna i avtalet realiseras, för-
faller eller företaget inte längre har kontrollen över den. En finansiell skuld
tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på
annat sätt utsläcks.
Avistaaffärer redovisas i enlighet med affärsdagsprincipen.
En finansiell tillgång och en finansiell skuld kvittas och redovisas med ett
nettobelopp endast när det föreligger en legal rätt att kvitta beloppen samt
att det föreligger avsikt att reglera posterna med ett nettobelopp eller att
samtidigt realisera tillgången och reglera skulden.
Finansiella tillgångar, exklusive aktier, och finansiella skulder har klassifi
-
cerats som kortfristiga om beloppen förväntas återvinnas eller betalas inom
tolv månader räknat från balansdagen.
Klassificering och värdering av finansiella instrument
Finansiella instrument klassificeras och värderas utifrån koncernens affärs
-
modell samt hur karaktären på de kontraktsenliga kassaflödena ser ut. Se
not 21 för klassificeringar av finansiella instrument.
Finansiella tillgångar – värderas initialt till verkligt värde med tillägg för
eventuella transaktionskostnader förutom tillgångar värderade till verkligt
värde via resultatet som initialt värderas utan tillägg för transaktionskostna
-
der. Löpande värderas normalt tillgångarna till upplupet anskaffningsvärde
enligt effektivräntemetoden. I de fall utgivna medel avviker från återbetal
-
ningsbeloppet periodiseras denna skillnad över lånets löptid med tillämp-
ning av effektivräntemetoden. Derivat redovisas löpande till verkligt värde.
Förändringar i värde för derivat som inte säkringsredovisas redovisas i resul
-
taträkningen. Finansiella placeringar värderas till verkligt värde .
Finansiella skulder – värderas initialt till mottagna medel med avdrag för
eventuella transaktionskostnader förutom sådana finansiella skulder som
värderas till verkligt värde via resultaträkningen i vilket fall något avdrag för
transaktionskostnader inte görs. Löpande värderas normalt skulderna till
upplupet anskaffningsvärde enligt effektivräntemetoden. I de fall mottagna
medel avviker från återbetalningsbeloppet periodiseras denna skillnad över
lånets löptid med tillämpning av effektivräntemetoden. Derivat redovisas
löpande till verkligt värde. Förändringar i värde för derivat som inte säkrings
-
redovisas redovisas i resultaträkningen .
Beräkning av verkligt värde. Verkligt värde på finansiella instrument som
handlas på en aktiv marknad baseras på noterade marknadspriser och till
-
hör värderingsnivå ett enligt IFRS 13. I de fall noterade marknadspriser sak-
nas har verkligt värde beräknats genom diskonterade kassaflöden. När
beräkningar av diskonterade kassaflöden gjorts har samtliga variabler
såsom diskonteringsräntor och valutakurser för beräkningar hämtats från
marknadsnoteringar, där så varit möjligt. Vid beräkningar av diskonterade
kassaflöden används medelkurs för valutakurser och diskonteringsräntor.
Dessa värderingar tillhör värderingsnivå två. Värdering av valutaoptioner
görs med tillämpning av Black & Scholes formel när det är aktuellt. Vid inne
-
hav av aktier i noterade bolag med flera aktieserier (i de fall samtliga serier
ej är noterade) beräknas de ej noterade aktierna utifrån värdet på motsva
-
rande börsnoterad aktieserie. Denna värdering tillhör värderingsnivå tre .
Nedskrivning av finansiella tillgångar. Vid bedömning av förväntade kre
-
ditförluster tillämpas förenklingsregeln enligt IFRS 9. För finansiella till-
gångar där det finns indikation om att hela det redovisade värdet eventuellt
inte kommer kunna återvinnas görs en individuell bedömning av respek
-
tive instrument. Normalt utgör uteblivna betalningar från motpart sådan
in dikation. Baserat på den individuella bedömningen redovisas eventuell
ned skrivning. För finansiella instrument där det inte finns några indikatio
-
ner på att kreditkvalitén är låg görs en avsättning för kreditförluster baserat
på historiskt utfall.
Säkringsredovisning. Samtliga derivat, till exempel valutaterminer, elderi
-
vat och ränteswappar, värderas till verkligt värde och redovisas i balansräk-
ningen. I stort sett samtliga derivat innehas i säkringssyfte. Den effektiva
delen av värde förändringar från kassaflödessäkringar redovisas i övrigt total
-
resultat och ackumuleras i eget kapital (säkringsreserv) fram tills det säk-
rade flödet träffar resultaträkningen. De ackumulerade värdeförändring-
arna flyttas från eget kapital via övrigt totalresultat till resultaträkningen för
att möta och matcha den säkrade transaktionen. För säkringar av investe
-
ringar justeras istället anskaffningsvärdet på den säkrade posten när den
NOT 1 – forts.
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER KONCERNEN
63
inträffar. Säkringars ineffektiva del redovisas direkt i resultaträkningen. För
räntor används ränte swappar som kassaflödessäkring.
Värdeförändringar för säkringar avseende nettoinvesteringar i utländsk
verksamhet redovisas i övrigt totalresultat. Ackumulerad värdeförändring
redovisas som en komponent i eget kapital (omräkningsreserv) fram tills
dess att verksamheten avyttras då de ackumulerade värdeförändringarna
redo visas i resultaträkningen.
Kassaflödessäkringar avser främst säkring av försäljning i utländsk
valuta, framtida räntebetalningar, inköp av el samt inköp i utländsk valuta
i samband med investeringar. Säkringsinstrument utgörs av valutatermi
-
ner, elterminer samt ränteswappar. De säkrade posterna utgörs av progno-
ser för framtida försäljning, räntebetalningar, elinköp och investeringsut-
betalningar. Säkringskvoten fastställs löpande genom att jämföra säkrade
belopp med aktuella prognoser. För säkringar av nettoinvestering i utlands
-
verksamhet utgör redovisat värde på nettoinvesteringen säkrad post och
säkringskvoten fastställs genom att jämföra de säkrade beloppen med net
-
toinvesteringen. Eventuell ineffektivitet baseras på beräkning av säkrings-
kvoten.
Ekonomisk säkring. Ränteswappar används även som ränteriskreducering
för att växla rörlig ränta till fast. Dessa redovisas till verkligt värde via resulta
-
tet.
Koncernens riskhantering av finansiella instrument beskrivs i not 35 .
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde efter
avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Materiella anläggningstillgångar som består av delar med olika nyttjande
-
perioder behandlas som separata komponenter av materiella anläggnings-
tillgångar. I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt utgifter direkt hän-
förbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för att utnyttjas
i enlighet med syftet med anskaffningen. Tillkommande utgifter aktiveras
endast om de bedöms generera ekonomiska fördelar för företaget. Avgö
-
rande för bedömningen när en tillkommande utgift aktiveras är om utgif-
ten avser utbyten av identifierade komponenter, eller delar därav, varvid
sådana ut gifter aktiveras. Även i de fall ny komponent tillskapats aktiveras
utgiften. Eventuella oavskrivna redovisade värden på utbytta komponenter,
eller delar av komponenter, utrangeras och kostnadsförs i samband med
utbytet.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod.
Följande nyttjandeperioder (år) används:
Maskiner för vatten- och vindkraftproduktion 10-40
Förvaltnings- och lagerbyggnader, bostäder (Holmen) 10-33
Driftsbyggnader, markanläggningar samt maskiner
för sågverk, massa-, pappers- och kartongtillverkning 10-20
Övriga maskiner 10
Skogsbilvägar 20
Inventarier 3-10
Mark är inte föremål för avskrivning. Bedömningen av en tillgångs restvärde
och nyttjandeperiod sker löpande.
Nedskrivningar
Koncernens redovisade tillgångar bedöms vid varje balansdag för att avgöra
om det finns indikation på nedskrivningsbehov. Undantag görs för biolo
-
giska tillgångar, förvaltningsfastigheter, finansiella tillgångar, uppskjutna
skattefordringar och varulager. Om indikation på nedskrivningsbehov finns
beräknas tillgångens återvinningsvärde. För undantagna tillgångar enligt
ovan prövas värdet enligt respektive standard.
Materiella anläggningstillgångar. Finns det indikation på att det bokförda
värdet är för högt görs en analys där enskilda eller naturligt sammanhäng
-
ande typer av tillgångars återvinningsvärde fastställs som det högsta av
netto försäljningsvärdet och nyttjandevärdet. Nyttjandevärdet mäts som för
-
väntat framtida diskonterat kassaflöde. Den tillämpade diskonteringsräntan
beaktar riskfri ränta och den risk som är förknippad med tillgången. En ned
-
skrivning utgörs av skillnaden mellan bokfört värde och återvinningsvärde.
En nedskrivning återförs om det har skett en positiv förändring av förutsätt
-
ningarna som används för att bestämma återvinningsvärdet. En återföring
görs som mest upp till det bokförda värde som skulle ha redovisats, med
avdrag för avskrivning, om nedskrivningen inte skulle ha gjorts .
Skogstillgångar
Dotterbolaget Holmens skogstillgångar redovisas till verkligt värde base
-
rat på transaktionspriser för skogsfastigheter i de områden där Holmen har
skogsmark. Värdering till verkligt värde görs utifrån värderingsnivå tre. Det
totala värdet på skogstillgångarna fördelas på växande träd, som redovisas
som biologisk tillgång, och skogsmark. Hur mycket av värdet som fördelas
på de biologiska tillgångarna fastställs genom att beräkna nuvärdet av för
-
väntade kassaflöden, efter avdrag för försäljningskostnader men före skatt,
från skörd av de nu växande träden. Vid beräkning av nuvärdet används
en diskonteringsränta före skatt som beräknats med ledning av transak
-
tioner med skogsfastigheter. Värdet på skogsmarken beräknas som skill-
naden mellan det totala värdet på skogstillgångarna och de biologiska till-
gångarna. Förändringar i verkligt värde på biologiska tillgångar redovisas
i resultaträkningen. Förändringar i verkligt värde på skogsmark redovisas i
övrigt totalresultat och ackumuleras i en separat komponent i eget kapital
benämnd omvärderingsreserv. Om det verkliga värdet på skogsmark skulle
understiga anskaffningsvärdet kommer skillnaden redovisas i resultaträk
-
ningen som nedskrivning.
Förvaltningsfastigheter
Förvaltningsfastigheter är fastigheter som innehas i syfte att erhålla hyres-
intäkter och/eller värdestegring. Initialt redovisas förvaltningsfastigheter till
anskaffningsvärde, vilket inkluderar till förvärvet direkt hänförbara utgifter.
Förvaltningsfastigheter redovisas i balansräkningen i enlighet med verkligt
värdemetoden.
Verkligt värde baseras på interna värderingar vilka kvalitetskontrolleras
genom att ett urval av fastigheter externvärderas. Löpande undersöks om
det finns indikationer på förändringar i fastigheternas verkliga värde. Om
det under löpande år föreligger indikationer på väsentliga värdeföränd
-
ringar sker omvärdering i samband med nästkommande kvartalsrappor-
tering. Se även not 17. Såväl orealiserade som realiserade värdeförändringar
redovisas i resultaträkningen. Värdeförändringar redovisas netto och upp
-
delning på orealiserade och realiserade värdeförändringar återfinns i not 9.
Tillkommande utgifter läggs till det redovisade värdet endast om det är
sannolikt att de framtida ekonomiska fördelar som är förknippade med till
-
gången kommer att komma företaget till del och anskaffningsvärdet kan
beräknas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra tillkommande utgifter redovisas
som kostnad i den period de uppkommer. Avgörande för bedömningen
när en tillkommande utgift läggs till det redovisade värdet är om utgiften
avser utbyten av identifierade komponenter, eller delar därav, varvid sådana
ut gifter aktiveras.
Även i de fall en ny komponent tillskapats läggs utgiften till det redo-
visade värdet. Reparationer kostnadsförs i samband med att utgiften upp
-
kommer.
Realiserade värdeförändringar redovisas på köparens tillträdesdag. Där-
utöver beaktas omständigheter som kan påverka affärens utgång vilka lig
-
ger utanför säljarens och/eller köparens kontroll.
Varulager
Varulager värderas till den lägsta av anskaffnings- och tillverkningskostnad
efter avdrag för erforderlig inkurans, eller nettoförsäljningsvärde. Anskaff
-
ningsvärdet för varulager beräknas genom tillämpning av först in, först ut-
metoden (FIFU). Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspri
-
set i den löpande verksamheten, efter avdrag för uppskattade kostnader för
färdigställande och för att åstadkomma en försäljning. För egentillverkade
färdigvaror består anskaffningsvärdet av direkta tillverkningskostnader
samt andel av indirekta kostnader. Inköpta avverkningsrätter redovisas som
varulager. Dessa har förvärvats med syfte att genom skörd säkerställa dot
-
terbolaget Holmens behov av råvara. Någon mätbar biologisk omvandling
sker inte från förvärvstidpunkten.
Erhållna utsläppsrätter redovisas initialt till marknadspris vid tilldelning
som varulager och förutbetald intäkt. Under året intäktsförs tilldelningen
samtidigt som en interimsskuld, motsvarande gjorda utsläpp, kostnads
-
förs. För osålda rätter sker värdering till det lägsta av anskaffningsvärde och
marknadsvärde. Erhållna certifikat för förnybar energi samt ursprungs
-
garantier värderas initialt till marknadspris vid tilldelning som varulager.
För osålda certifikat sker värdering till det lägsta av anskaffningsvärde och
marknadsvärde
Leasing
Vid ett avtals ingång bedöms om avtalet är, eller innehåller, ett leasingav
-
tal. Ett avtal är, eller innehåller, ett leasingavtal om avtalet överlåter rätten
att under en viss period bestämma över användningen av en identifierad
tillgång i utbyte mot ersättning. Koncernen redovisar en nyttjanderättstill
-
gång och tillhörande skuld vid leasingavtalets ingång. Skulderna värderas
initialt till nuvärdet av återstående leasingavgifter under den bedömda lea
-
singperioden. Leasingavgifterna diskonteras med koncernens marginella
upplåningsränta, vilken utöver koncernens kreditrisk återspeglar respek
-
tive avtals leasingperiod och valuta. Nyttjanderättstillgångar värderas initialt
till skuldens värde med tillägg för leasingavgifter som betalats vid eller före
inlednings datumet plus eventuella initiala direkta utgifter. Nyttjanderätts
-
tillgången skrivs av linjärt under leasingperiodens löptid.
Leasingperioden utgörs av den ej uppsägbara perioden med tillägg för
ytterligare perioder i avtalet om det vid inledningsdatumet bedöms som
rimligt säkert att dessa kommer att nyttjas.
Koncernen har i egenskap av leasetagare tomträttsavtal. Tomträtter
betraktas enligt IFRS 16 som eviga hyresavtal och kommer därmed inte att
skrivas av. Värdet på nyttjanderättstillgången kvarstår till nästa omförhand
-
ling av respektive tomträttsavgäld. Leasingskulden amorteras inte utan
är oförändrad fram till omförhandling. Kostnaderna för tomträttsavgälder
NOT 1 – forts.
NOTER KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
64
redovisas i sin helhet som en finansiell kostnad.
För leasingavtal som har en leasingperiod på 12 månader eller mindre
eller med en underliggande tillgång av lågt värde redovisas inte någon
nyttjanderättstillgång och leasingskuld. Leasingavgifter för dessa leasing-
avtal redovisas som kostnad linjärt över leasingperioden.
neutgifter
Låneutgifter hänförliga till inköp eller produktion av så kallade kvalificerade
tillgångar aktiveras som en del av tillgångens anskaffningsvärde. En kvali
-
ficerad tillgång är en tillgång som tar en betydande tid i anspråk att färdig-
ställa. I första hand aktiveras låneutgifter som uppkommit på lån som är
specifika för den kvalificerade tillgången. I andra hand aktiveras låneutgif
-
ter som uppkommit på generella lån, som inte är specifika för någon annan
kvalificerad tillgång. Aktivering av låneutgifter är för koncernen aktuellt vid
betydande investeringsprojekt.
Ersättningar till anställda
Avgiftsbestämda pensionsplaner
Som avgiftsbestämda pensionsplaner klassificeras de planer där företa
-
gets förpliktelse är begränsad till de avgifter företaget åtagit sig att betala.
I sådant fall beror storleken på den anställdes pension på de avgifter som
företaget betalar till planen eller till ett försäkringsbolag och den kapitalav
-
kastning som avgifterna ger. Följaktligen är det den anställde som bär den
aktuariella risken (att ersättningen blir lägre än förväntat) och investerings
-
risken (att de investerade tillgångarna kommer att vara otillräckliga för att
ge de förväntade ersättningarna). Förpliktelser avseende avgifter till avgifts
-
bestämda planer redovisas som en kostnad i årets resultat under den period
de anställda utfört de tjänster avgiften avser.
Förmånsbestämda pensionsplaner
I koncernen anställda tjänstemän i Sverige omfattas av ITP-planen.
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i Sve
-
rige tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet
för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en förmånsbestämd plan som
om fattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2022 har bolaget inte haft
tillgång till sådan information som gör det möjligt att redovisa denna plan
som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas
genom en försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda planer redovisas som en
kostnad i årets resultat när de uppstår.
Utöver nämnda åtaganden finns förmånsbestämda förpliktelser för:
Lundbergs - Förpliktelser enligt FPG/PRI-systemet
Holmen - Åtaganden utöver ITP-planen för koncernledningen i Sverige
vilka tryggas via stiftelse
- Pensionsplaner i England vilka ligger i så kallade trusts
(sedan 2015 stängda för nyintjäning)
Pensionsskulden beräknas genom en uppskattning av den framtida ersätt
-
ning som de anställda intjänat genom sin anställning i både innevarande
och tidigare perioder. Denna ersättning diskonteras till ett nuvärde och det
verkliga värdet på eventuella förvaltningstillgångar dras av. Diskonterings
-
räntan är räntan på balansdagen på en förstklassig företagsobligation med
en löptid som motsvarar respektive plans pensionsförpliktelse. När det inte
finns en aktiv marknad för företagsobligationer används istället marknads
-
räntan på statsobligationer med en motsvarande löptid. Beräkningen utförs
av en kvalificerad aktuarie med användande av den så kallade ”projected
unit credit method”. Om förmånen är fullt intjänad redovisas en kostnad i
årets resultat.
Vid fastställande av förpliktelsen avseende förmånsbestämda planer kan
det uppstå omvärderingseffekter vilka utgörs av aktuariella vinster och för
-
luster. Omvärderingseffekterna redovisas i övrigt totalresultat. Räntekostna-
den/intäkten netto på den förmånsbestämda förpliktelsen redovisas i årets
resultat under finansnettot. Övriga komponenter redovisas i rörelseresulta
-
tet.
Den särskilda löneskatten utgör en del av de aktuariella antagandena
och redovisas därför som en del av nettoförpliktelsen. Den del av särskild
löneskatt som är beräknad utifrån tryggandelagen i juridisk person redo-
visas av förenklingsskäl som upplupen kostnad istället för som del av netto -
för pliktel sen/-tillgången.
Avkastningsskatt redovisas löpande i resultatet för den period skatten
avser och ingår därmed inte i skuldberäkningen.
Aktierelaterade ersättningar i Holmen
Utestående aktieprogram redovisas enligt IFRS 2 Aktierelaterade ersätt
-
ningar och regleras med egetkapitalinstrument. Redovisning av aktierelate-
rade ersättningsprogram reglerade med egetkapitalinstrument innebär att
instrumentens verkliga värde vid tilldelningstidpunkten ska redovisas i resul
-
taträkningen som en kostnad över intjänandeperioden, med motsvarande
justering av eget kapital. Vid varje bokslut under intjänandeperioden upp
-
skattas det förväntade antalet tilldelade aktier och effekten av en eventuell
förändring av tidigare bedömning redovisas i resultaträkningen med mot
-
svarande justering av eget kapital. Därutöver görs avsättning för beräknade
sociala kostnader relaterade till aktieprogrammet. Beräkningar baseras på
aktiernas värde vid till delningstidpunkten, vilket definieras som den tidrymd
när avtal sluts mellan parterna. Den genomsnittliga aktiekursen under denna
period används som bas för värdering av aktierna vid tilldelningstidpunkten.
Optioner utställda till anställda i intresseföretag
Aktierelaterade instrument som utfärdas till anställda i bolag som inte ingår
i koncernen ingår för utfärdaren inte i tillämpningsområdet för IFRS 2. Erhål
-
len premie för optionerna, som uppgår till marknadsmässigt pris (verkligt
värde), skuldförs. Optionsskulden redovisas i efterföljande redovisning till
verkligt värde via resultatet.
Ersättningar vid uppsägning
En kostnad för ersättningar i samband med uppsägningar av personal
redovisas endast om koncernen är bevisligen förpliktigad, utan realistisk
möjlighet till tillbakadragande, av en formell detaljerad plan att avsluta en
anställning före den normala tidpunkten. När ersättningar lämnas som ett
erbjudande för att uppmuntra frivillig avgång, redovisas en kostnad om det
är sannolikt att erbjudandet kommer att accepteras och antalet anställda
som kommer att acceptera erbjudandet tillförlitligt kan uppskattas.
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan diskontering och redo-
visas som kostnad när de relaterade tjänsterna erhålls .
Övrigt
Samtliga belopp är, om inte annat anges, avrundade till närmaste miljontal
vilket innebär att tabeller och beräkningar inte alltid summerar. I texter och
tabeller redovisas siffror mellan 0 och 0,5 med 0 .
NOT 1 – forts.
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER KONCERNEN
65
NOT 2 – FÖRETAGSINFORMATION
L E Lundbergföretagen AB (publ) är ett svenskregistrerat aktiebolag med
säte i Stockholm vars aktier av serie B är noterade på Nasdaq Stockholm,
Large Cap. Postadressen till huvudkontoret är Box 14048, 104 40 Stockholm.
L E Lundbergföretagen AB äger två dotterföretag som ej är helägda,
Holmen AB och Hufvud staden AB, varför det i koncernredovisningen
redo visas innehav utan bestämmande inflytande med betydande belopp.
Klassificering av företagen baseras på innehavda aktiers röstandel. Företa
-
gen är noterade på Nasdaq Stockholm, Large Cap och för information om
verksamhet hänvisas till respektive företags hemsida.
Andel i procent av kapital (röster)
Företag
Land
2023
2022
Holmen AB
Sverige
34,7
(62,6)
(62,3)
Hufvudstaden AB
Sverige
47,2
(88,6)
47,2
(88,6
1
1)
Andel beräknas efter avdrag av återköpta aktier.
Holmen
Hufvudstaden
Dotterföretag, mnkr
2023
2022
2023
2022
Intäkter
22 795
23 952
2 962
2 746
Resultat
3 697
5 874
-1 927
722
Övrigt totalresultat
-27
5 938
Summa totalresultat
3 671
11 812
-1 927
722
Anläggningstillgångar
69 190
64 726
47 654
50 423
Omsättningstillgångar
10 529
16 710
789
812
Långfristiga skulder
-16 347
-16 998
-16 724
-16 592
Kortfristiga skulder
-6 449
-7 488
-2 931
-3 382
Nettotillgångar
56 923
56 950
28 789
31 262
Kassaflöde från
– den löpande verksamheten
5 805
5 484
1 385
1 024
– investeringsverksamheten
-1 653
-1 349
-1 301
-1 018
finansierings verksamheten
-4 888
-2 713
-155
-736
Årets kassaflöde
-736
1 422
-71
-729
Hänförligt till innehav utan
Holmen
Hufvudstaden
bestämmande inflytande
2023
2022
2023
2022
Del av resultatet
2 440
3 877
-1 018
381
Del av totalresultatet
2 423
7 797
-1 018
381
Del av nettotillgångar
37 573
37 591
15 200
16 506
Utdelning
-1 708
-1 228
-288
-278
Väsentliga intresseföretag
L E Lundbergföretagen AB äger aktier i Husqvarna AB, AB Industrivärden
och Indutrade AB i sådan omfattning att de utgör intresseföretag och de
redo visas enligt kapitalandelsmetoden i koncernredovisningen. Klassifice
-
ring av före tagen baseras på innehavda aktiers röstandel. Företagen är note-
rade på Nasdaq Stockholm och för information om verksamhet hänvisas till
respektive företags hemsida.
Andel i procent av kapital (röster)
Företag
Land
2023
2022
Husqvarna AB
Sverige
7,6
(25,6)
7,6
(25,5)
AB Industrivärden
Sverige
(25,1)
(25,0)
Indutrade AB
Sverige
(26,6)
(26,6)
1
1)
Andel beräknas efter avdrag av återköpta aktier.
2023,
mnkr
Husqvarna
Industrivärden
Indutrade
Intresseföretag
Intäkter
53 261
6 418
31 835
Resultat
2 177
26 844
2 866
Övrigt totalresultat
-622
-9
-195
Summa totalresultat
1 554
26 835
2 671
Anläggningstillgångar
30 592
157 572
17 231
Omsättningstillgångar
27 018
954
14 045
Långfristiga skulder
-15 155
-6 777
-9 715
Kortfristiga skulder
-18 683
-1 869
-7 072
Nettotillgångar
23 772
149 880
14 489
Koncernens andel av
intresse företag, mnkr
Del av nettotillgångar
vid årets ingång
1 813
24 102
3 391
Del av totalresultat
113
5 259
708
Erhållen utdelning
-131
-611
-252
Förvärvat eget kapital 764
Andel av nettotillgångar
vid årets slut
1 796
29 515
3 848
Övervärden
1 127
1 876
Redovisat värde
vid årets slut
2 923
29 515
5 723
1
2022,
mnkr
Husqvarna
Industrivärden
Indutrade
Intresseföretag
Intäkter
54 037
5 479
27 016
Resultat
1 932
-13 967
2 681
Övrigt totalresultat
2 159
-22
627
Summa totalresultat
4 091
-13 989
3 308
Anläggningstillgångar
30 849
133 846
16 262
Omsättningstillgångar
30 787
910
12 600
Långfristiga skulder
-15 072
-6 686
-9 203
Kortfristiga skulder
-22 553
-1 890
-6 886
Nettotillgångar
24 011
126 180
12 773
Koncernens andel av
intresse företag, mnkr
Del av nettotillgångar
vid årets ingång
1 634
26 834
2 737
Del av totalresultat
310
-2 594
877
Erhållen utdelning
-131
-547
-223
Förvärvat eget kapital 410
Andel av nettotillgångar
vid årets slut
1 813
24 102
3 391
Övervärden
1 127
1 876
Redovisat värde
vid årets slut
2 940
24 102
5 267
1
1)
Inklusive substansrabatt .
Information om övriga dotter- och intresseföretag återfinns i not 19 och 37 .
NOTER KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
66
NOT 5 – ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
Varav Varav
Medelantalet anställda
2023
män, %
2022
män, %
Moderbolaget – Sverige
9
67
9
70
Totalt i moderbolaget
9
67
9
70
Helägda dotterföretag – Sverige
172
63
175
63
Hufvudstaden – Sverige
477
27
441
26
Holmen
– Sverige
2 981
77
2 910
79
– Frankrike
13
62
12
50
– Nederländerna
75
42
79
43
– Storbritannien
407
90
395
90
– Tyskland
22
68
22
64
- USA
8
63
8
63
– Övriga länder
41
64
40
60
Totalt i dotterföretag
4 195
71
4 082
73
Totalt i koncernen
4 204
71
4 090
73
Redovisning av könsfördelning i företagsledningar
Andel kvinnor i procent
2023
2022
Moderbolaget
Styrelse
33
25
Ledande befattningshavare
-
Koncernen totalt
Styrelse
33
29
Ledande befattningshavare
26
26
Årsstämmans riktlinjer för bestämmande av lön och annan ersättning till
ledande befattningshavare
Årsstämman 2020 beslutade om följande riktlinjer avseende anställningsvill
-
koren för verkställande direktören, vice verkställande direktören och övriga
ledande befattnings havare i L E Lundbergföretagen AB som rapporterar direkt
till verkställande direk tören. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avta
-
las, och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter det att riktlin-
jerna antagits av årsstämman 2020. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som
beslutas av bolagsstämman.
Ersättning till styrelseledamot för operativt arbete i det helägda onoterade
Lundbergs Fastigheter ska utgå i enlighet med dessa riktlinjer, varvid mål och
kriterier för rörlig ersättning ska vara relaterade till Lundbergs Fastigheters verk
-
samhet, på mot svarande sätt som för anställda i L E Lundbergföretagen AB.
Ersättning till ledande befattningshavare ska kunna utgöras av fast lön, rör
-
lig ersättning, övriga förmåner samt pension. Den sammanlagda ersättningen
bör vara marknadsmässig och konkurrens kraftig samt stå i relation till presta
-
tion, ansvar och befogenheter. Ersättning ska inte utgå i form av optioner eller
andra aktierelaterade incitamentsprogram.
Kriterierna för rörlig ersättning ska vara utformade så att de främjar bola
-
gets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, genom
att exempelvis ha en tydlig koppling till affärsstrategin eller främja befattnings
-
havarens långsiktiga utveckling. Kriterierna kan vara finansiella eller icke-finan-
siella och kan utgöras av individanpassade kvantitativa eller kvalitativa mål.
För ledande befattningshavare anställda i L E Lundbergföretagen AB ska
eventuell rörlig ersättning vara kopplad till förutbestämda och mätbara kriterier
vars uppfyllelse ska mätas årligen och inte ska överstiga tre månadslöner, vilket
motsvarar 25 procent av fast årlig kontantlön. Den rörliga ersättningen ska till
50-100 procent baseras på finansiella mål relaterat till verksamhetsresultat och
till 0-50 procent på operationella mål relaterat till kundnöjdhet, mätt i det hel
-
ägda onoterade Lundbergs Fastigheters verksamhet.
För vice verkställande direktören (anställd i det helägda onoterade L E Lund
-
berg Kapitalförvaltning AB) ska eventuell rörlig e rsättning baseras på aktivitets-
mässigt resultat i L E Lundberg Kapital förvaltning AB, varvid ersättningen ska
vara maximerad till cirka 15 procent av uppnått resultat över tiden. Ersättnings
-
beloppet ska täcka sociala avgifter samt andra lönebikostnader som uppkom-
mer till följd av utbetalning. Ersättningen delas upp i två omgångar på så sätt
att upparbetad ersättning för första året betalas ut till hälften under januari år
två och resterande del utbetalas januari år tre. Skulle ersättningsgrundande
resultat vara negativt år två avräknas detta mot kvarvarande ersättning för år ett
som var tänkt att betalas ut januari år tre. Är det ersättningsgrundande resul
-
tatet efter avräkning fortsatt negativt avräknas det mot framtida ersättnings-
grundande resultat till dess att ackumulerat resultat ej längre är negativt.
Andra förmåner får innefatta bland annat sjukvårdsförsäkring och bilförmån.
Sådana förmåner får sammanlagt uppgå till högst 10 procent av den fasta årliga
kontantlönen.
NOT 3 – NETTOOMSÄTTNING M M
mnkr
2023
2022
Lundbergs Fastighetsrörelse
Hyresintäkter
1690
1 568
Serviceintäkter
87
69
Försäljning omsättningsfastigheter
31
99
Hufvudstaden
Hyresintäkter
1 908
1 740
Serviceintäkter
125
115
NK-Retail
790
760
Övrig verksamhet
139
131
Holmen
Konsumentkartong
6 437
6 553
Massa
328
182
Papper
8 200
8 370
Trävaror, furu
1 857
2 116
Trävaror, gran
1 792
2 580
Konstruktionslösningar i trä
422
320
Virke
2 692
2 610
El
1 051
1 216
Övrigt
17
6
Nettoomsättning
27 565
28 434
1
1
2
Lundbergs Aktieförvaltning
Försäljning värdepapper m m
235
64
Utdelningar
865
695
28 664
29 193
1)
Av hyresintäkter totalt består 10 mnkr (14) av omsättningshyrestillägg.
2)
Består av Cecil Coworking, NK e-handel och parkeringsrörelsen i Parkaden AB .
NOT 4 – ÖVRIGA INTÄKTER M M
mnkr
2023
2022
Aktiviteter utanför huvudsaklig verksamhet
Försäljning biprodukter
783
849
Certifikat, förnybar energi
557
433
Hyres- och arrendeintäkter
48
150
Utsläppsrätter
235
284
Skogsvårdsuppdrag
113
91
Försäljning anläggningstillgångar
15
34
Försäkringsersättning
7
489
Övrigt
238
413
1 996
2 743
Förändring i aktieportfölj
-127
152
Förändring varulager
-79
364
1 790
3 259
1
2
3
Av försäljning biprodukter avser 339 mnkr (226) spån, bark och flis, 178 mnkr
(178) utskott från produktion samt 266 mnkr (445) extern försäljning av
energi.
1)
Avser i huvudsak tilldelning för produktion vid Holmens kartongbruk i Workington,
England.
2)
Tilldelning av utsläppsrätter vilka delvis använts i Holmens produktion.
Överskottet har medfört ett redovisat resultat på 235 mnkr (284).
3)
Avser Holmens verksamheter.
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER KONCERNEN
67
Pensionsrätt för VD och för övriga ledande befattningshavare ska gälla
från 65 års ålder, med förmåner motsvarande ITP-plan. Pension ska vara
förmånsbestämd eller premiebestämd. I de fall ITP-planen innebär att en
ledande befattningshavares pension är premiebestämd ska premierna inte
signifikant överstiga vad som föreskrivs i ITP-plan, för närvarande 30 procent
av den fasta kontant lönen. Rörlig ersättning ska inte vara pensionsgrundande,
med undantag för de fall där det följer av reglerna i den svenska ITP-planen.
Vid anställningens upphörande får uppsägningstiden vara högst tolv
månader. Fast kontantlön under uppsägningstiden och avgångsvederlag får
sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta kontantlönen
för två år. Vid uppsägning från befattningshavarens sida får uppsägningsti
-
den vara högst sex månader, utan rätt till avgångsvederlag.
Styrelsen ska ha rätt att frångå riktlinjerna, helt eller delvis, om det i ett
enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för att till
-
godose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att
säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft.
I nedanstående tabeller framgår ersättningar till styrelse och ledande
befattningshavare.
Ersättningar och övriga förmåner, moderbolaget
1
Grundlön,
styrelse- Rörlig Pensions-
2023,
mnkr
arvode ersättning
kostnad
Totalt
Styrelsens ordförande Bo Selling
1,1
1,1
Styrelseledamot Carl Bennet
0,4
0,4
Styrelseledamot Sofia Frändberg
0,4
0,4
Styrelseledamot Louise Lindh
Ersättning från moderbolaget
0,4
0,4
Ersättning från dotterföretag
2,8
0,4
0,5
3,6
Styrelseledamot Katarina Martinson
0,4
0,4
Styrelseledamot Krister Mattsson
0,4
0,4
Styrelseledamot Sten Peterson
Ersättning från moderbolaget
0,4
0,4
Ersättning från dotterföretag
0,5
0,5
Styrelseledamot Lars Pettersson
0,4
0,4
VD Fredrik Lundberg
Ersättning från moderbolaget
1,5
1,5
Ersättning från dotterföretag
1,4
1,4
Andra ledande befattningshavare
Ersättning från moderbolaget
2,1
0,1
0,7
2,9
Ersättning från dotterföretag
5,2
9,6
0,6
16,9
10,0
1,9
28,8
2, 3
Grundlön,
styrelse- Rörlig Pensions-
2022,
mnkr
arvode ersättning
kostnad
Totalt
Styrelsens ordf. Mats Guldbrand
0,9
0,9
Styrelseledamot Carl Bennet
Ersättning från moderbolaget
0,3
0,3
Ersättning från dotterföretag
0,4
0,4
Styrelseledamot Louise Lindh
Ersättning från moderbolaget
0,3
0,3
Ersättning från dotterföretag
2,4
0,2
0,5
3,2
Styrelseledamot Katarina Martinson
0,3
0,3
Styrelseledamot Sten Peterson
Ersättning från moderbolaget
0,3
0,3
Ersättning från dotterföretag
0,5
0,5
Styrelseledamot Lars Pettersson
0,3
0,3
Styrelseledamot Bo Selling
0,3
0,3
VD Fredrik Lundberg
Ersättning från moderbolaget
1,5
1,5
Ersättning från dotterföretag
1,3
1,3
Andra ledande befattningshavare
Ersättning från moderbolaget
2,2
0,1
1,0
3,2
Ersättning från dotterföretag
4,8
12,5
0,6
17,9
15,9
12,8
2,1
30,8
2, 3
1)
Pensionsförpliktelse finns ej för VD och styrelseledamöter.
Pensionsförpliktelser för ledande befattningshavare uppgår till 1,6 mnkr (1,4) .
2)
Ledande befattningshavare som rapporterar direkt till VD är Claes Boustedt och
Lars Johansson.
3)
Därutöver har 0,1 mnkr (0,1) erhållits i övriga förmåner.
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
Varav styrelse,
ledande Varav
Löner och befattnings- Sociala pensions-
2023,
mnkr
ersättningar
havare och VD
1
kostnader kostnader
Moderbolaget
12
7
6
2
Helägda dotterföretag
123
28
63
24
136
35
68
25
Holmen
2 311
61
922
194
Hufvudstaden
259
22
117
30
Totalt i övriga
dotterföretag
2 570
83
1 039
224
Totalt i koncernen
2 706
118
1 108
250
2
3
Varav styrelse,
ledande Varav
Löner och befattnings- Sociala pensions-
2022,
mnkr
ersättningar
havare och VD
1
kostnader kostnader
Moderbolaget
12
6
6
2
Helägda dotterföretag
126
29
74
28
138
36
79
29
Holmen
2 048
45
856
180
Hufvudstaden
241
23
112
30
Totalt i övriga
dotterföretag
2 289
67
968
210
Totalt i koncernen
2 427
103
1 047
240
2
3
1)
I moderbolaget består styrelse (exkl. VD) av 8 personer (7) och ledande befattnings-
havare av 3 personer (3) (varav en erhåller lön från helägda dotterföretag).
I helägda dotterföretag ingår 11 personer (11), i Holmen 22 personer (22) och i
Hufvudstaden 16 personer (16).
2)
Av moderbolagets pensionskostnader avser 0,7 mnkr (1,0) VD och ledande
befattnings havare.
3)
Av koncernens pensionskostnader avser 27,3 mnkr (30,8) VD:ar och ledande
befattnings havare. Koncernens utestående pensionsförpliktelser för dessa uppgår
per den 31 december 2023 till 113,3 mnkr (103,7). Förpliktelserna täcks huvudsakligen av
förvaltningstillgångar i fristående pensionsstiftelse och genom återförsäkring i FPG.
Aktiesparprogram
På Holmens årsstämma 2022 fattades beslut om ett riktat aktiesparprogram
för nyckelpersoner i Holmen. Syftet med programmet är att stärka intresse
-
gemenskap mellan de anställda och aktieägarna samt att främja ett lång-
siktigt engagemang för Holmen. För deltagande i programmet krävdes en
egen investering i Holmen-aktier (s k sparaktier). För varje investerad sparaktie
kommer en halv aktie att tilldelas efter intjänandeperiodens utgång förutsatt
att totalavkastningen på bolagets aktier överstiger 10 procent under perioden
2022-2024. Därutöver kommer prestationsaktier tilldelas beroende på nivån
på avkastning på sysselsatt kapital för de tre affärsområdena Kartong, Papper
och Trävaror. Maximalt antal prestationsaktier varierar beroende på deltaga
-
rens befattning och uppgår till mellan 3 - 6 aktier per sparaktie.
För tilldelning av aktier ska deltagaren ha varit fast anställd inom Holmen
samt behållit sparaktierna fram till och med dagen för offentliggörandet av
Holmens delårsrapport för det första kvartalet 2025. 69 personer deltar i pro
-
grammet och maximalt antal aktier som kan tilldelas beräknas till 78 000.
För 2023 har kostnader om 16 mnkr (17) redovisats.
Under 2022 avslutades föregående aktiesparprogram som beslutades på
Holmens årsstämman 2019. Totalt erhöll deltagarna 75 993 aktier vederlags
-
fritt och kostnaderna för programmet uppgick till 25 mnkr.
NOT 5 – forts.
NOTER KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
68
NOT 9 – VÄRDEFÖRÄNDRINGAR
FÖRVALTNINGSFASTIGHETER OCH DERIVAT
mnkr 2023 2022
Förvaltningsfastigheter
Orealiserade
-5 066 -659
Derivat
Orealiserade
-66 33
-5 132 -626
NOT 10 – VÄRDEFÖRÄNDRINGAR
BIOLOGISKA TILLGÅNGAR
mnkr 2023 2022
Förändring till följd av skörd
-977 -836
Orealiserad förändring av verkligt värde 1 539 1 345
562 509
NOT 11 – RAPPORTERING PER RÖRELSESEGMENT
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från vilken
den kan generera intäkter och ådra sig kostnader och för vilka det finns fristå
-
ende finansiell information tillgänglig. Uppdelningen i rörelsesegment baseras
på vilka delar av verksamheten företagets högsta verkställande beslutsfattare
följer upp, så kallad ”management approach” eller företags ledningsperspektiv.
Ett rörelsesegment följs upp av företagets högste verkställande beslutsfattare
för att utvärdera resultatet samt för att kunna allokera resurser till detta. Det
resultatmått mot vilket uppföljning sker är rörelseresultat. I rörelsesegmentens
resultat, tillgångar och skulder har inkluderats direkt hänförbara poster samt
poster som kan fördelas på ett rimligt och tillförlitligt sätt. Ofördelade kostnader
består av koncerngemensamma funktioner.
Fyra rörelsesegment har identifierats och de består av Lundbergs fastig
-
hetsrörelse och aktieförvaltning samt Holmen och Hufvudstaden. Intäkter i
Lundbergs fastighetsrörelse och i Hufvudstaden utgörs främst av intäkter
från uthyrning av de egna fastigheterna medan intäkter i Lundbergs aktie-
förvaltning utgörs av utdelningar från aktier samt handel med värdepapper.
I Holmen erhålls intäkterna från tillverkning och försäljning av tryckpapper,
kartong, trävaror samt från skogs- och kraftrörelse.
Årets resultat
2023, mnkr
Lundbergs
Fastighets-
rörelse
Aktie-
förvaltning
Holmen
Hufvud-
staden Totalt
Nettoomsättning m m
1 808 1 100 22 795 2 962 28 664
Rörelsens kostnader
1
-592 13 -13 937 -758 -15 274
Personalkostnader -158 -57 -3 312 -367 -3 894
Avskrivningar -5 -0 -1 360 -51 -1 416
Resultat från andelar i
intresseföretag
6 222 6 6 228
Värdeförändringar
2
-1 024 -66 562 -4 042 -4 570
29 7 212 4 755 -2 257 9 739
Ofördelade kostnader -40
Rörelseresultat 29 7 212 4 755 -2 257 9 699
Finansnetto -455
Skatt -566
Årets resultat 8 678
1)
Inklusive övriga intäkter m m se not 4. Hufvudstadens kostnader för 2023 har minskats
med erhållen försäkringsersättning om 370 mnkr.
2)
Avser förvaltningsfastigheter och derivat i Lundbergs och Hufvudstaden samt
biologiska tillgångar i Holmen.
Övriga upplysningar
2023, mnkr
Lundbergs
Fastighets-
rörelse
Aktie-
förvaltning
Holmen
Hufvud-
staden Totalt
Tillgångar
27 939 21 842 78 033 48 444 176 257
Andelar i intresse företag 38 160 1 686 39 846
216 104
Skulder 10 146 3 176 22 796 19 655 55 772
Investeringar
Anläggnings tillgångar
524 1 1 706 1 302 3 532
Intresseföretag 733 0 733
NOT 7 – AVSKRIVNINGAR
mnkr 2023 2022
Immateriella anläggningstillgångar
38 57
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark
138 134
Maskiner och inventarier 1 118 1 101
Nyttjanderättstillgångar 123 100
1 417 1 391
NOT 6 – ARVODE OCH KOSTNADSERSÄTTNING
TILL REVISORER
mnkr 2023 2022
Ersättningar till PwC
Revisionsuppdrag
13 12
Skatterådgivning 1 0
Andra uppdrag 1 1
14 14
Övriga revisorer 0 1
15 14
Med revisionsuppdrag avses lagstadgad revision av årsredovisningen och
bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning samt
revision och annan granskning utförd i enlighet med överenskommelse eller
avtal. Detta inkluderar övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bola
-
gets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av
iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga
arbetsuppgifter.
Skatterådgivning avser samtliga konsultationer inom skatteområdet.
Med andra uppdrag avses rådgivning avseende redovisningsfrågor,
råd givning vid avyttring och förvärv av verksamheter samt rådgivning kring
processer och intern kontroll .
NOT 8 – RESULTAT FRÅN ANDELAR I
INTRESSEFÖRETAG OCH JOINT VENTURE
mnkr 2023 2022
Husqvarna AB
165 146
AB Industrivärden 5 296 -2 558
Indutrade AB 762 713
Övriga 6 10
6 228 -1 688
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER KONCERNEN
69
NOT 11 – forts.
NOT 12 – FINANSNETTO
mnkr
2023
2022
Finansiella intäkter
Vinst vid försäljning av intresseföretag
1
Ränteintäkter
77
14
77
15
Finansiella kostnader
Nettovinst/förlust
Tillgångar och skulder värderade
till verkligt värde via årets resultat
17
-26
Likvida medel
1
-12
Tillgångar och skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde
-16
9
Räntekostnader hänförliga till
nyttjanderättsskulder
-30
-28
Räntekostnader
-504
-307
-533
-364
Finansnetto
-455
-349
1
2
1)
49 mnkr (11) avser ränteintäkter beräknade enligt effektivräntemetoden från
finansiella poster värderade till upplupet anskaffningsvärde .
2)
19 mnkr (7) avser räntekostnader på derivat värderade till verkligt värde via övrigt
totalresultat och 45 mnkr (19) avser räntekostnader på derivat som redovisas till
verkligt värde via årets resultat. Resterande räntekostnader är beräknade enligt
effektivräntemetoden och hänförs till finansiella poster värderade till upplupet
anskaffningsvärde .
De nettovinster och förluster som redovisas i finansnettot avser främst
valutaomvärdering och säkring av intern utlåning.
Omvärdering av ränteswappar som säkrar lån med fast ränta av seende
Lundbergs redovisas i resultatet som värde förändringar förvaltningsfastig
-
heter och derivat (se not 9).
Resultat från finansiella instrument som redovisas i rörelseresultatet
(de väsentligaste posterna) framgår nedan.
mnkr
2023
2022
Valutakursvinst/förlust på kund fordringar
och leverantörsskulder
459
204
Nettovinst/förlust avseende derivat
536
2 703
De derivat som redovisas i rörelseresultatet avser valutasäkringar av kund-
fordringar och leverantörsskulder, räntor samt finansiella elderivat.
Lundbergs
Årets resultat Fastighets- Aktie-
Hufvud
-
2022,
mnkr
rörelse
förvaltning
Holmen
staden
Totalt
Nettoomsättning m m
1 736
759
23 952
2 746
29 193
Rörelsens kostnader
-567
-216
-12 556
-1 063
-14 402
Personalkostnader
-157
12
-2 956
-345
-3 445
Avskrivningar
-6
-0
-1 345
-40
-1 391
Nedskrivningar
-87
-87
Resultat från andelar i
intresseföretag
och joint venture
-1 698
10
-1 688
Värdeförändringar
-450
33
509
-209
-117
556
-1110
7 527
1 089
8 062
Ofördelade kostnader
-34
Rörelseresultat
556
-1 110
7 527
1 089
8 028
Finansnetto
-349
Skatt
-1 907
Årets resultat
5 773
1
2
1)
Inklusive övriga intäkter m m se not 4.
2)
Avser förvaltningsfastigheter och derivat i Lundbergs och Hufvudstaden samt
biologiska tillgångar i Holmen.
Lundbergs
Övriga upplysningar Fastighets- Aktie-
Hufvud
-
2022,
mnkr
rörelse
förvaltning
Holmen
staden
Totalt
Tillgångar
28 433
18 341
79 756
51 235
177 765
Andelar i intresse företag
och joint venture
32 310
1 680
33 989
211 755
Skulder
10 371
2 986
24 486
19 973
57 816
Investeringar
Anläggnings tillgångar
773
1
1 401
1 018
3 192
Intresseföretag
383
0
383
Nettoomsättningen redovisas efter var kunderna är lokaliserade utom för
aktieförvaltning där nettoomsättningen redovisas uteslutande under Sve-
rige.
Nettoomsättning m m per marknad, mnkr
2023
2022
Sverige
11 506
11 378
Storbritannien
2 565
2 474
Tyskland
2 495
2 502
Frankrike
1 406
1 486
Italien
1 174
1 328
Övriga Europa
5 776
6 084
Asien
2 130
2 202
Övriga världen
1 612
1 739
28 664
29 193
Fördelning av omsättning på produkter och tjänster framgår av not 3.
Anläggningstillgångar per land, mnkr
2023
2022
Sverige
140 479
132 359
Storbritannien
1 437
1 358
Övriga
4
4
141 920
140 721
Redovisade värden avser immateriella och materiella anläggningstillgångar,
skogstillgångar och förvaltningsfastigheter. Tillgångarna redovisas efter de
länder där verksamheten är lokaliserad.
NOTER KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
70
NOT 13 – SKATT
REDOVISAD I ÅRETS RESULTAT
mnkr 2023 2022
Aktuell skatt
Årets skatt
-920 -1 356
Skatt hänförlig till tidigare år 15 8
Uppskjuten skatt
1
Temporära skillnader 340 -559
-566 -1 907
1)
Avser främst skatt beräknad på skillnad mellan anskaffningsvärde och verkligt värde
för skogsfastigheter och förvaltningsfastigheter.
2023 2022
Avstämning av effektiv skatt mnkr % mnkr %
Resultat före skatt 9 244 7 679
Skatt enligt gällande skattesats -1 904 21 -1 582 21
Skillnad i skattesats
i utländsk verksamhet -9 0 7 -0
Ej skattepliktiga intäkter och ej
avdragsgilla kostnader
1
1 383 -15 -310 4
Schablonränta
periodiseringsfond
-20 0 -3 0
Skatt hänförlig till tidigare år 15 -0 7 -0
Övrigt -31 0 -26 0
-566 6 -1 907 25
1)
Främst hänförbart till resultat från andelar i intresseföretag.
REDOVISAD I ÖVRIGT TOTALRESULTAT
2023, mnkr
Före
skatt Skatt
Efter
skatt
Säkringsredovisning
-3 549 731 -2 818
Omräkningsdifferens
på utländsk verksamhet 55 55
Säkring av valutarisk
i utlands verksamhet -42 9 -33
Omvärdering av skogsmark 3 493 -720 2 774
Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde 2 375 -430 1 945
Aktuariella omvärderingar -5 1 -4
Intresseföretag – netto -103
2 329 -408 1 817
2022, mnkr
Före
skatt Skatt
Efter
skatt
Säkringsredovisning
3 037 -618 2 419
Omräkningsdifferens
på utländsk verksamhet 72 72
Säkring av valutarisk
i utlands verksamhet -28 6 -22
Omvärdering av skogsmark 4 373 -901 3 472
Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde -3 048 304 -2 744
Aktuariella omvärderingar 37 -7 30
Intresseföretag – netto 319
4 443 -1 216 3 547
REDOVISAD I BALANSRÄKNINGEN
mnkr 2023 2022
Fordringar
Uppskjuten skattefordran 3 2
Aktuell skattefordran 114 589
116 591
Skulder
Avsättningar för skatter
Uppskjuten skatteskuld
28 546 28 452
Aktuell skatteskuld 147 157
28 693 28 609
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
2023, mnkr Fordran Skuld Netto
Materiella anläggningstillgångar
-1 210 -1 210
Biologiska tillgångar -6 294 -6 294
Skogsmark -5 272 -5 272
Förvaltningsfastigheter -12 908 -12 908
Finansiella placeringar
1
-1 458 -1 458
Obeskattade reserver -1 249 -1 249
Säkringsredovisade transaktioner -83 -83
Övriga avsättningar
2
3 -70 -68
3 -28 546 -28 543
2022, mnkr Fordran Skuld Netto
Materiella anläggningstillgångar
-1 143 -1 143
Biologiska tillgångar -6 153 -6 153
Skogsmark -4 553 -4 553
Förvaltningsfastigheter -13 668 -13 668
Finansiella placeringar
1
-1 002 -1 002
Obeskattade reserver -1 146 -1 146
Säkringsredovisade transaktioner -789 -789
Övriga avsättningar
2
2 3 5
2 -28 452 -28 449
1)
Inklusive uppskjuten skattefordran om 28 mnkr avseende förluster på aktie försäljningar.
2)
Inklusive uppskjutna skattefordringar nettoredovisade bland uppskjutna
skatteskulder.
Skatteverket har nekat Holmen avdrag avseende skattemässiga underskott i
spanska dotterbolag som likviderats. Holmen har överklagat beslutet. Avdragen
motsvarar 386 mnkr i skatt men någon skattefordran avseende dessa har inte
redovisats.
Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader
och underskottsavdrag
2023, mnkr
Ingående
balans
Redovisat
i årets
resultat
Redo visat
i övrigt
total-
resultat
Omräk-
nings-
differenser
och övrigt
Utgående
balans
Materiella anläggnings-
tillgångar -1 143 -68 1 -1 210
Biologiska tillgångar -6 153 -142 -6 294
Skogsmark -4 553 1 -720 0 -5 272
Förvaltningsfastigheter -13 668 760 -12 908
Finansiella placeringar -1 002 -26 -430 -1 458
Obeskattade reserver -1 146 -102 -1 249
Övrigt -784 -83 742 -26 -151
-28 449 340 -408 -25 -28 543
Koncernen omfattas av OECD:s modellregler för Pelare II och lagstiftning har
antagits i Sverige som kommer att träda i kraft den 1 januari 2024.
Koncernen tillämpar undantaget för att redovisa och lämna upplysningar om
uppskjutna skattefordringar och skatteskulder relaterade till inkomstskatter
från Pelare II, som anges i ändringarna av IAS 12 som utfärdades i maj 2023.
Utvärderingen av lagstiftningen indikerar inte att koncernen är exponerad för
att behöva betala tilläggsskatt från Pelare II .
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER KONCERNEN
71
NOT 13 – forts.
Redo visat
Omräk-
Redovisat
i övrigt
nings-
Ingående
i årets
total-
differenser
Utgående
2022,
Materiella anläggnings-
mnkr
balans
resultat
resultat
och övrigt
balans
tillgångar
-1 171
-6
34
-1 143
Biologiska tillgångar
-6 016
-137
0
-6 153
Skogsmark
-3 648
-4
-901
0
-4 553
Förvaltningsfastigheter
-13 504
-165
-13 668
Finansiella placeringar
-1 331
25
304
-1 002
Obeskattade reserver
-902
-245
-1 146
Övrigt
-143
-27
-619
6
-784
-26 714
-559
-1 216
39
-28 449
NOT 14 – IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella tillgångar utgörs av goodwill, virkesanskaffningsverksamhet,
utvecklingskostnader, patent, licenser samt IT-system. Utgifter för utveckling
aktiveras enbart vid större projekt om en säker bedömning av de framtida
ekonomiska fördelarna kan göras. I balansräkningen redovisas immateriella
anläggningstillgångar till anskaffningsvärde efter avdrag för avskrivningar och
eventuella nedskrivningar. Immateriella anläggningstillgångar testas årligen
för nedskrivningsbehov . Nedskrivning på goodwill reverseras inte .
mnkr
2023
2022
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans
988
965
Rörelseförvärv
4
Investeringar
78
21
Avyttringar och utrangeringar
-63
-3
Omklassificeringar
64
Omräkningsdifferenser m m
-0
0
1 067
988
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans
-384
-240
Rörelseförvärv
-1
Årets avskrivningar
-38
-57
Avyttringar och utrangeringar
63
2
Nedskrivningar
-87
Omklassificeringar
-15
Omräkningsdifferenser m m
-0
-0
-374
-384
Utgående balans
693
604
I ovanstående ingår goodwill om totalt 441 mnkr (441), varav 358 mnkr (358) är
hänförbart till Holmens förvärv av Martinsons 2020 och 83 mnkr (83) hänförbart
till Lundbergs förvärv av Holmen.
Nedskrivningsprövning av goodwill i Holmens förvärv av Martinsons görs
år ligen genom att beräkna nyttjandevärdet för den kassaflödesgenererande
enhet till vilken goodwill allokerats. Beräkningarna görs genom att bedöma
framtida kassaflöden vilka utgår från aktuella nivåer på försäljningspriser, kost
-
nader och volymer för det kommande året. Vid beräkningar av kassaflöden för
perioder därefter används priser och kostnader beräknat med utgångspunkt i
historisk data. De framtida kassaflödena har diskonterats med 8 procents ränta
före skatt. Diskonteringsräntan har fastställts genom beräkning av den viktade
kapitalkostnaden (WACC). Utifrån dessa beräkningar föreligger inget nedskriv
-
ningsbehov.
Nedskrivningsprövning av goodwill i Lundbergs förvärv av Holmen bedöms
med ledning av aktiernas börskurs den 31 december och ingen av- eller ned
-
skrivning har gjorts av värdet.
Övriga immateriella anläggningstillgångar består huvudsakligen av
IT-system 186 mnkr (95) och värdet på nyttjanderätt avseende vissa energitill-
gångar 58 mnkr (60). Tillgångarna är i huvudsak externt förvärvade. Förutom
goodwill har samtliga tillgångar en bestämbar nyttjandeperiod och skrivs av
under 3–20 år.
NOT 15 – MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Byggnader,
Pågående
övrig mark
Maskiner
arbeten
och mark-
och
och
2023,
Anskaffningsvärde
mnkr
anläggningar
inventarier
förskott
Totalt
Ingående balans
6 845
32 981
407
40 233
Investeringar
155
1 121
265
1 542
Omklassificeringar
17
284
-270
31
Avyttringar och
utrangeringar
-5
-319
-17
-342
Omräkningsdifferenser
10
64
7
81
7 022
34 130
392
41 545
Av- och nedskrivningar
Ingående balans
-4 234
-25 783
-30 016
Årets avskrivningar
-138
-1 119
-1 256
Omklassificeringar
-2
-79
-81
Avyttringar och
utrangeringar
5
309
314
Omräkningsdifferenser
-7
-53
-60
-4 376
-26 724
-31 099
Utgående balans
2 647
7 407
392
10 446
Byggnader,
Pågående
övrig mark
Maskiner
arbeten
och mark-
och
och
2022,
Anskaffningsvärde
mnkr
anläggningar
inventarier
förskott
Totalt
Ingående balans
6 512
31 463
376
38 351
Rörelseförvärv
109
588
697
Investeringar
65
868
347
1 280
Omklassificeringar
158
157
-317
-2
Avyttringar och
utrangeringar
-18
-230
-1
-249
Omräkningsdifferenser
19
136
1
156
6 845
32 981
407
40 233
Av- och nedskrivningar
Ingående balans
-4 059
-24 526
-28 585
Rörelseförvärv
-43
-257
-300
Årets avskrivningar
-134
-1 102
-1 236
Avyttringar och
utrangeringar
15
200
214
Omräkningsdifferenser
-13
-97
-110
-4 234
-25 783
-30 016
Utgående balans
2 612
7 198
407
10 216
NOTER KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
72
NOT 16 – SKOGSTILLGÅNGAR
Holmens markinnehav uppgår till 1 305 000 hektar, varav 1 046 000 hektar
definieras som produktiv skogsmark med ett beräknat virkesförråd om
126 miljoner skogs kubikmeter (m
3
sk). Innehavet är fördelat på tre regioner
i Sverige.
Norr
Mellan
Syd
Totalt
Produktiv skogsmark,
tusen ha
690
264
92
1 046
Virkesförråd, miljoner m
3
sk
76
36
14
126
Skogstillgångarna redovisas till verkligt värde beräknat
ut ifrån transaktionspriser för skogsfastigheter i de om råden
där koncernen äger skogsmark. Beräkningen sker genom
en sammanvägning av värderingar gjorda dels utifrån
pris statistik publicerad av olika marknadsaktörer och dels
ut ifrån detaljerade uppgifter om transaktioner
med skogsfastigheter under de senaste tre åren.
Den använda prisstati stiken avser kronor per m
3
sk
som i genomsnitt betalats i de olika län i Sverige där
Holmen har mark. Beräkningen utifrån trans-
aktioner med skogsfastigheter är gjord som
en regressionsanalys baserat på transaktioner
över stigande 20 hektar i de områden där Holmen
har mark.
Värdet på skogstillgångarna fördelas i balans-
räkningen på växande träd 30 555 mnkr, som
redovisas som biologisk tillgång, och skogsmark
25 793 mnkr. Det redovisade värdet av skogs-
tillgångarna uppgår till 56 348 mnkr (52 151).
Biologiska
tillgångar
Skogsmark
Totalt
mnkr
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Redovisat värde
vid årets början
29 867
29 204
22 284
17 876
52 151
47 080
Förvärv
17
33
16
38
33
71
Avyttring
-36
-6
0
-3
-36
-9
Investering i
återbeskogning
145
127
145
127
Förändring till följd av
skörd
-977
-836
-977
-836
Orealiserad förändring
av verkligt värde
1 539
1 345
3 493
4 373
5 032
5 718
Övriga förändringar
0
0
0
0
0
0
Redovisat värde
vid årets slut
30 555
29 867
25 793
22 284
56 348
52 151
Värdet per hektar varierar mellan olika delar av landet där skogsfastighe-
terna i södra Sverige värderas väsentligt högre per hektar till följd av större
virkesförråd, högre bonitet, kortare skördecykel och större efterfrågan på
skogsmark. Grafen nedan visar Holmens redovisade värde på skogstill
-
gångar fördelat per region och per hektar.
Norr
Mellan
Syd
Skogstillgångarnas redovisade värde är framförallt beroende av hur stort
virkes förrådet beräknas uppgå till samt marknadspris per m
3
sk beräknat
ut ifrån prisstatistik och transaktionsdata insamlade från externa parter. I
tabellen nedan framgår hur värdet påverkas vid förändringar i virkesförrå
-
dets storlek respektive marknadspris.
REDOVISAT VÄRDE
VIRKESFÖRRÅD PRODUKTIV SKOGSMARK
SNITT FÖR HOLMENS SKOGSTILLGÅNGAR
0
10
20
30
40
50
60
70
20232022202120202019
0
20
40
60
80
100
120
140
Norra Sverige
Vänster skala avser staplar och höger linjer.
Mellersta Sverige Södra Sverige
mdkr tkr/ha
0
40
80
120
160
202320202010200019931988
m
3
sk per hektar
mnkr
Prisstatistik och marknadsdata
Norra Sverige
10 kr/m
3
sk
760
Mellersta Sverige
10 kr/m
3
sk
360
Södra Sverige
10 kr/m
3
sk
140
Holmens virkesförråd
1 miljon m
3
sk
450
Storleken på Holmens virkesförråd beräknas med bas i den senaste taxe-
ringen uppdaterad med genomförd skörd och beräknad tillväxt efter tid-
punkten för taxeringen. Vid den senaste taxeringen utförde extern part
stickprovsinventering med ett medelfel på 1,4 procent. Taxeringen genom
-
förs normalt vart tionde år. I diagrammet nedan visas storleken på virkesför-
rådet mätt som m
3
sk per hektar vid de taxeringar som genomförts sedan
1988 samt det beräknade virkesförrådet per den 31 december 2023.
Prisstatistiken som används vid värderingen är publik information som
kommer från marknadsaktörer som är oberoende i förhållande till Holmen.
Transaktionsdata som används kommer från Lantmäteriet och har bearbe
-
tats av extern part. I de områden där Holmen har mark görs årligen omkring
300 transaktioner med skogsfastigheter. Transaktioner mellan juridiska per
-
soner ingår normalt inte vid beräkning av prisstatistik eller transaktionsdata.
Holmen har valt att använda tre års prisstatistik och transaktionsdata vid
värderingen. Om en annan tidsperiod används skulle det redovisade värdet
påverkas.
Marknadsdata
2023
2022
2021
2020
2019
Antal transaktioner
192
370
308
263
246
Medelstorlek på fastigheten (ha)
131
142
140
117
122
1
1)
Ej slutgiltiga värden då insamling av data sker med viss eftersläpning .
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER KONCERNEN
73
I diagrammet nedan visas priset för skogsfastigheter mätt i kronor per m
3
sk
utifrån årsvis prisstatistik och transaktionsdata för de regioner i landet där
Holmen har mark.
NOT 16 – forts.
VIRKESPRISER
SKÖRDEPLAN
PRIS PÅ SKOGSFASTIGHETER
0
200
400
600
800
1 000
2023202220212020201920182017
kr
/m
3
sk
Norra Sverige Mellersta Sverige Södra Sverige
Nedan visas hur värdet på biologiska tillgångar skulle påverkas av föränd-
ringar i de mest väsentliga värderingsantagandena.
mnkr
Årlig förändring, 0,1% per år
Skördetakt 1 120
Prisinflation
1 730
Kostnadsinflation
-810
Nivåförändring, +1%
Skörd 380
Priser
580
Kostnader
-290
Diskonteringsränta, +0,1%
-870
Med årlig förändring avses den årliga förändringstakten som används i
värderingen för respektive parameter. Exempelvis innebär en ökning med
0,1 procent att den årliga prisinflationen ökas från 2,0 procent till 2,1 procent
i beräkningarna.
Med nivåförändring avses att den nivå som ligger för respektive parameter
och år förändras. Exempelvis innebär 1 procent prisökning att de virkespriser
som ligger i beräkningarna höjs med 1 procent för samtliga år (ett nivåskift).
Den diskonterade kassaflödesmodellen för biologiska tillgångar påver
-
kar enbart fördelningen av skogstillgångarnas värde mellan biologiska till-
gångar och skogsmark. Förändrade antaganden skulle inte påverka värdet på
skogstillgångarna utan enbart förflytta värde mellan biologiska tillgångar och
skogsmark.
SKOGSMARK
Redovisat värde på skogsmark beräknas som skillnaden mellan det totala
värdet på skogstillgångarna och de biologiska tillgångarna. Detta värde åter-
speglar framtida intäkter från annat än skörd av nu stående träd, såsom
arrende för vindkraft, utvinning av bergtäkter, jaktarrenden, koncessions-
intäkter och skörd av framtida generationer av träd.
Förändring av verkligt värde för skogsmark redovisas i övrigt totalresultat
och uppgick till 3 493 mnkr (4 373). Inget värde åsätts mark som inte är pro
-
duktiv skogsmark.
För att verifiera Holmens egna värdering av skogstillgångarna genomförs
varje år en extern oberoende värdering av delar av skogsinnehavet med mål
-
sättningen att ha referensvärderat hela skogsinnehavet över fem år. Sedan
Holmen började redovisa skogstillgångarna till verkligt värde 2019 har före-
taget Forum Fastighetsekonomi genomfört externa värderingar varje år.
Vid utgången av 2023 hade hela skogsinnehavet värderats av Forum Fastig
-
hetsekonomi. De externa värderingarna överstiger de interna värderingarna
med 7 procent.
BIOLOGISK TILLGÅNG
Värdet som fördelas på biologiska tillgångar fastställs genom att beräkna
nuvärdet av förväntade framtida kassaflöden, efter avdrag för försäljnings
-
kostnader men före skatt, från de nu växande träden. De nu växande träden
förväntas i genomsnitt skördas när de uppnått en ålder av 85 år. Volymerna
är baserade på den långsiktiga skördeplanen som uppdaterades under
2020. Intäkter och kostnader beräknas utifrån långsiktiga trendnivåer.
Trendnivån justerades under 2023 med anledning av betydande pris- och
kostnadsinflation. Justeringarna har inte påverkat det redovisade värdet. Det
trendpris som används uppgår för 2024 till 555 kr/m
3
fub (488) vilket är drygt
15 procent lägre än nu gällande priser. Trendkostnaden motsvarar aktuell
nivå justerat för temporära effekter. Priser och kostnader räknas upp med
2 procent per år. En diskonteringsränta före skatt om 4,5 procent (4,5) har
använts. Kostnader för åter plantering efter skörd har inte tagits med.
Värdeförändring avseende biologiska tillgångar, beräknat som netto av
förändring till följd av skörd och orealiserad förändring av verkligt värde,
redovisas i resultaträkningen och uppgick till 562 mnkr (509).
200
300
400
500
600
700
2023
20212019201720152013201120092007200520032001
Realt Nominellt
kr
/m
3
fub
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
3 500
2039-
2043*
2034-
2038*
2029-
2033*
2024-
2028*
2019-
2023
2014-
2018
2009-
2013
2004-
2008
1 000
m
3
fubr
*Prognos
GallringSkörd Storm & övriga händelser
m
3
fub = Kubikmeter fast mått un-
der bark, det vill säga verklig volym
(inget tomrum mellan stockarna)
av helstam eller stamved exklusive
bark och trädtopp. Används vanli-
gen som mått på skördat virke.
m
3
sk = Skogskubikmeter. Volymen av
trädstammar, inklusive bark, från stub-
ben till toppen. Används vanligen som
mått på växande skog.
bonitet = mått på tillväxt i m3sk per
hektar och år under ideala förhållande n.
NOTER KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
74
NOT 17 – FÖRVALTNINGSFASTIGHETER
Förvaltningsfastigheter redovisas till verkligt värde. Det verkliga värdet är
det pris som vid värderingstidpunkten skulle erhållas vid försäljning genom
en transaktion på huvudmarknaden (eller den mest fördelaktiga markna
-
den) under aktuella marknadsförhållanden (”exit price”), oavsett om priset är
direkt observerbart eller beräknat med hjälp av en annan värderingsteknik .
2023, mnkr Bostad Kommersiellt Totalt
Ingående verkligt värde
12 541 65 209 77 749
Investeringar 330 1 420 1 750
Orealiserad värdeförändring -498 -4 568 -5 066
Utgående verkligt värde 12 373 62 061 74 433
2022, mnkr Bostad Kommersiellt Totalt
Ingående verkligt värde
13 232 63 456 76 688
Investeringar 346 1 374 1 720
Orealiserad värdeförändring -1 037 378 -659
Utgående verkligt värde 12 541 65 209 77 749
Information om verkligt värde på förvaltningsfastigheter
Samtliga fastigheter, klassificerade som förvaltningsfastigheter, ägs av kon
-
cernen och omfattar mark, byggnader, byggnadsinventarier och ombygg-
nader av befintliga fastigheter samt nybyggnation. Värdering av fastighets-
beståndet har skett genom att varje enskild fastighets verkliga värde har
bedömts internt. I investeringar ovan ingår inga aktiverade låneutgifter.
Påverkan på årets resultat
Samtliga fastigheter genererar hyresintäkter med undantag av de med
gående nyproduktion och de som består av obebyggda tomter. Årets
hyres intäkter (brutto minus vakanser och rabatter) uppgår till 3 993 mnkr
(3 689). Kostnader per kostnadsslag framgår av tabellen nedan.
Kostnadsslag, mnkr 2023 2022
Drift och administration
466 433
Underhåll 245 215
Personalkostnader 348 325
Fastighetsskatt 327 317
Avskrivningar 13 12
1 399 1 302
Förfallostruktur för operationella hyresavtal (koncernen som leasegivare).
Hyra i enlighet med avtal presenteras nedan.
mnkr 2024 2025 2026 2027 2028 2029– Totalt
Bostäder 183 183
Kontor 1 864 1 586 1 350 1 034 820 2 658 9 312
Butiker 803 662 440 252 139 224 2 520
Övrigt 151 102 67 45 31 29 425
Totalt 3 001 2 349 1 858 1 330 990 2 911 12 439
Andel, % 24 19 15 11 8 23 100
Värderingsmetod
Värderingen för samtliga fastigheter sker enligt nivå tre i värderingshierarkin.
Bedömningen är att det finns en aktiv marknad utifrån genomförda
transaktioner och pågående transaktionsprocesser varför värderingsmodel
-
len bedöms vara tillämplig.
Lundbergs Värderingen av fastighetsbeståndet har skett genom att varje
enskild fastighets verkliga värde har bedömts. Bedömningen baseras såväl
på ortprismaterial som på en beräkning av nuvärdet av uppskattade fram
-
tida betalningsströmmar. Nuvärdesberäkningen bygger på diskonterade
kassa flöden under kommande tioårsperiod och därefter på en beräkning av
evig direktavkastning. Beräkningen av kassaflödena baseras på en antagen
långsiktig inflation på 2,0 procent, normaliserade hyresintäkter och under
-
hållskostnader samt normaliserad vakansgrad. Denna beräkning vägs sedan
samman med olika ortprisfaktorer i en slutlig värdering. Nedan framgår de
indata som använts vid värderingen.
Bostad Kommersiellt
Intervall Vägt snitt Intervall Vägt snitt
Driftnetto, kr/m
2
600 - 1 700 900 400 - 8 000 1 900
Vakans, % 1,0 - 2,7 1,3 1,0 - 5,4 3,9
Direktavkastningskrav
restvärde, %
2,68 - 6,82 4,41 4,00 - 8,12 5,33
Alla hyror har bedömts vara marknadsmässiga. Tillväxtantagandet bedöms
enskilt per fastighet. Diskonteringsräntan är beräknad som avkastnings-
kravet med tillägg för tillväxtantagande under prognosperioden. Tillväxtan
-
tagandet har i sin tur en koppling till antagen inflation under samma period
men bedöms individuellt för varje fastighet med hänsyn till kontraktsför-
hållanden, vakansrisk, tekniskt skick med mera.
Bedömningen av direktavkastningskraven är baserad på inhämtad infor
-
mation om marknadens förräntningskrav på aktuella köp och försäljningar
av jämförbara fastigheter i likartade lägen. Informationen stäms av med
värderings- och rådgivningsföretag.
Lundbergs fastighetsbestånd värderas till 27,7 mdkr (28,2). För att säker
-
ställa värderingen har oberoende värderingar för 33 fastigheter, mot svar-
ande värdemässigt 42 procent av beståndet, inhämtats externt. De externa
värderingarna av dessa fastigheter uppgick till 11,9 mdkr medan de interna
värderingarna uppgick till 11,7 mdkr. De interna värderingarna stämmer
därmed väl överens med de externa.
Hufvudstaden Värdering av fastighetsbeståndet har skett genom att
varje enskild fastighets verkliga värde bedömts. Bedömningen har gjorts
genom tillämpning av värdering enligt en variant av ortprismetoden som
kallas för nettokapitaliseringsmetoden. Metoden innebär att marknadens
avkastnings krav sätts i relation till fastigheternas driftnetto.
För projektfastigheter och obebyggd mark har en bedömning av värdet
gjorts enligt en sammanvägning av ortprismetoden och en exploaterings
-
kalkyl där nettokapitaliseringsmetoden används för en färdigbyggd fastig-
het med avdrag för byggkostnader, marknadsmässig vinst för exploatören
samt finansiella kostnader och hyresvakans under byggtiden.
Bedömningen av avkastningskraven är baserad på inhämtad informa
-
tion om marknadens förräntningskrav på köp och försäljningar av jämför-
bara fastigheter i likartade lägen. Har det gjorts få eller inga affärsavslut i
fastig hetens delområde, analyseras transaktioner i anslutande område.
Affärer som inte kommit till avslut ger även vägledning om marknadens
avkastningskrav. Hänsyn har även tagits till fastighetstyp, teknisk standard,
byggnadskonstruktion samt större investeringsbehov. Avkastningskraven
som används vid värderingen varierar mellan olika regioner och olika del-
områden inom regionerna. Informationen stäms av med värderings- och
rådgivningsföretag.
Hufvudstadens genomsnittliga avkastningskrav har sedan den
31 december 2018 varierat från 3,5 procent till 4,1 procent och uppgick
den 31 december 2023 till 4,1 procent. För fastigheter med tomträtt har
beräkningen baserats på ett avkastningskrav som är 0,20 procenten heter
högre. Driftnettot baseras på marknads anpassade hyresintäkter. Hyres-
intäkterna marknads anpassas genom att befintliga hyror justeras med
nytecknade och omförhandlade hyres avtal samt med hänsyn till förvän
-
tad hyres utveckling. Intäkterna har reducerats för en bedömd långsiktig
hyres vakansgrad. Vakans graden baseras på fastighetsbeståndets verkliga
utfall över en konjunktur cykel samt förväntad uthyrningssituation för den
enskilda fastigheten. I värderingen har genomsnittlig vakans grad bedömts
till 4 procent. Verklig genomsnittlig vakansgrad exklusive projekt har
under perioden 2014-2023 varierat mellan 1 och 7 procent och uppgick den
31 december 2023 till 5,7 procent.
Avdrag har gjorts med schablonmässiga kostnader för drift och under
-
håll exklusive vidaredebiterbara kostnader samt del av fastighetsadministra-
tion. Dessa baseras på verkligt utfall och justeras för ej bestående avvikelser.
Genomsnittlig kostnad per m
2
den senaste femårsperioden har legat inom
intervallet 550-650 kronor och bedömd kostnad i värderingen den
31 december 2023 låg på motsvarande nivå.
Byggkostnaden baseras på schablonuppgifter samt uppgifter redovi
-
sade i aktuella tomträttsmål uppräknade med antagen kostnadsutveckling.
Därtill görs även ett avdrag för ett marknadsmässigt vinstkrav för exploatö
-
ren, finansieringskostnader och hyresvakans under byggtiden .
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER KONCERNEN
75
NOT 17 – forts.
Nedan framgår de indata som använts vid värderingen.
Kontor och butik Intervall Vägt snitt
Driftnetto, kr/m
2
2 650 - 8 880 5 370
Vakans, % 2 - 5 4
Direktavkastningskrav Stockholm, % 3,7 - 4,2 3,9
Direktavkastningskrav Göteborg, % 4,7 - 4,9 4,8
Direktavkastningskrav totalt, % 4,1
Hufvudstadens fastighetsbestånd värderas till 46,7 mdkr (49,5). För att
säker ställa värderingen har oberoende värderingar inhämtats för 9 fastig-
heter motsvarande 47 procent av det internt bedömda värdet. De externa
värderingsföre tagen har angivit ett marknadsvärde som uppgår till 22,9
mdkr. Hufvudstadens interna värdering av samma fastigheter uppgår till
22,2 mdkr. De interna värderingarna stämmer därmed väl överens med
de externa.
Känslighetsanalys
Verkligt värde på en fastighet kan med säkerhet endast fastställas vid en
försäljning. Vid fastighetsvärdering anges ofta ett intervall för att visa på
osäker heten kring uppskattningar av en fastighets värde. Värdeinterval
-
let brukar uppgå till ± 5 procent men kan variera beroende bland annat på
marknads situation, fastighetens tekniska standard och investeringsbehov.
Lundbergs fastighetsbestånd värderas till 27,7 mdkr och med ett osäker-
hets intervall om ± 5 procent innebär det en förändring av fastighetsvärdet
med ± 1,4 mdkr. Nedan framgår de mest väsentliga faktorerna som påverkar
värderingen och deras effekt på verkligt värde.
Värdepåverkan, mnkr
Förändring Bostad Kommersiellt
Driftnetto
50 kr/m
2
656 407
Direktavkastnings -
krav restvärde -0,25 procentenhet 742 755
+0,25 procentenhet -663 -687
Hyresvakans -1,0 procentenhet 177 199
Hufvudstadens fastighetsbestånd värderas till 46,7 mdkr och med ett
osäkerhetsintervall om ± 5 procent innebär det en förändring av fastighets-
värdet med ± 2,3 mdkr. Nedan framgår de väsentliga faktorerna som påver
-
kar värderingen och deras effekt på verkligt värde.
Förändring ± Värdepåverkan ±, mnkr
Hyresintäkter
100 kr/m
2
980
Fastighetskostnader 50 kr/m
2
490
Hyresvakansgrad 1,0 procentenhet 640
Avkastningskrav 0,25 procentenhet 2 910
NOT 18 – NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR (LEASING)
2023, mnkr
Tomt-
rätter
Byggnader/
lokaler
Maskiner
och
inventarier Totalt
Anskaffningsvärde
Vid årets ingång
677 353 208 1 239
Tillkommande/omvärdering 18 38 89 146
Avslutade avtal -7 -47 -54
696 384 250 1 331
Avskrivningar
Vid årets ingång
-191 -117 -308
Årets avskrivningar -59 -69 -128
Avslutade avtal m m 7 42 49
-243 -144 -387
Utgående balans 696 142 106 943
2022, mnkr
Tomt-
rätter
Byggnader/
lokaler
Maskiner
och
inventarier Totalt
Anskaffningsvärde
Vid årets ingång
677 347 224 1 248
Tillkommande/omvärdering 29 76 105
Avslutade avtal -23 -92 -115
677 353 208 1 239
Avskrivningar
Vid årets ingång
-164 -155 -319
Årets avskrivningar -50 -57 -106
Avslutade avtal m m 23 94 117
-191 -117 -308
Utgående balans 677 163 91 931
Tomträtter – Koncernen leasar mark för delar av sin verksamhet. Totalt har
koncernen fem tomträttsavtal vars årliga tomträttsavgälder summerar till
22 mnkr odiskonterat. Dessa leasingavtal ses som eviga ur koncernens per-
spektiv. Fyra av avtalen kommer att omförhandlas inom tidsperioden 1-8 år.
Byggnader/lokaler – Koncernen hyr externa kontors- och lagerlokaler för
delar av sin verksamhet. Avtalen har normalt en löptid mellan 5-10 år.
Maskiner och inventarier – Koncernen hyr ett flertal olika typer av tillgångar,
främst fraktfartyg, truckar och personbilar. Leasingperioden för denna typ
av tillgångar uppgår vanligen till 2-5 år.
Redovisade belopp 2023, mnkr
Resultat-
räkning
Balans-
räkning Totalt
Avskrivningsbelopp för nyttjanderätter
-123 -1 -124
Räntekostnader för leasingskulder -30 -0 -30
Intäkter från nyttjanderättstillgångar 6 6
Kostnader relaterade till
kortfristiga leasingskulder -3 -3
Kostnader relaterade till
leasingavtal med lågt värde -4 -4
Kostnader relaterade till variabla
leasingavgifter -2 -2
Aktiverat på förvaltningsfastigheter -2 -2
-156 -3 -158
Redovisade belopp 2022, mnkr
Resultat-
räkning
Balans-
räkning Totalt
Avskrivningsbelopp för nyttjanderätter
-99 -2 -102
Räntekostnader för leasingskulder -28 -0 -28
Intäkter från nyttjanderättstillgångar 6 6
Kostnader relaterade till
kortfristiga leasingskulder -0 -0
Kostnader relaterade till
leasingavtal med lågt värde -5 -5
Kostnader relaterade till variabla
leasingavgifter -1 -1
Aktiverat på förvaltningsfastigheter -4 -4
-128 -7 -135
Under 2023 uppgick koncernens utbetalningar hänförliga till leasingavtal till
162 mnkr (139). Utbetalningarna inkluderar såväl belopp för leasingavtal som
redovisas som leasingskuld, som belopp som betalas för variabla leasing-
avgifter, korttidsleasing och leasar av lågt värde. För leasingavtal som har en
leasingperiod på 12 månader eller mindre eller med en underliggande till
-
gång av lågt värde redovisas inte någon nyttjanderättstillgång och
leasingskuld.
För löptidsanalys av skulder avseende nyttjanderättstillgångar, se not 35.
NOTER KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
76
NOT 19 – ANDELAR I INTRESSEFÖRETAG
OCH JOINT VENTURE
Intresseföretag, mnkr 2023 2022
Redovisat vid årets början
33 989 35 882
Investering 733 383
Resultatandel
1
6 228 -1 691
Erhållen utdelning -993 -900
Andel i övrigt totalresultat -111 318
Övrigt 0
39 846 33 989
1)
Resultat efter skatt och innehav utan bestämmande inflytande i intresseföretag.
Joint venture, mnkr 2022
Redovisat vid årets början
81
Omklassificering till dotterbolag -84
Resultatandel 3
-
Antal andelar
2023-12-31
Andel i procent
3
Redovisat
värde, mnkr
2023 2022 2023 2022
Intresseföretag
1
Moderbolagets
Husqvarna AB
2
43 542 012 7,6 (25,6) 7,6 (25,5) 2 923 2 940
AB Industrivärden
2
85 050 000 19,7 (25,1) 19,1 (25,0) 29 515 24 102
Indutrade AB
2
96 840 000 26,6 26,6 5 723 5 267
Dotterföretagens
Brännälvens Kraft AB
5 556 13,9 13,9 36 36
Gidekraft AB 990 9,9 9,9 0 0
Harrsele AB 9 886 49,4 49,4 1 527 1 522
Rebio AB 2 014 40,3 40,3 10 10
Uni4 Marketing AB 2 050 41,0 41,0 21 20
Vattenfall Tuggen AB 683 6,8 6,8 90 90
Övriga 1 1
39 846 33 989
1)
I de fall röstandelen understiger 20 procent föreligger ett betydande inflytande
över bolagens verksamhet på grund av aktieägaravtal.
2)
Verkligt värde enligt aktuell börskurs uppgår för Husqvarna till 3 586 mnkr (3 199),
för Industrivärden till 27 962 mnkr (20 907) och för Indutrade till 25 353 mnkr
(20 443).
3)
Andel beräknas efter avdrag av återköpta aktier. Röstandel anges i parentes i de fall
den ej överensstämmer med kapitalandel.
Ägandet i Brännälvens Kraft AB, Gidekraft AB, Harrsele AB samt Vattenfall
Tuggen AB avser vattenkrafttillgångar. Ägarandelen ger Holmen rätt att
köpa producerad elkraft till självkostnadspris, vilket innebär att endast ett
mycket begränsat resultat uppstår i intresseföretagen. Inköpt elkraft säljs
externt till marknadspris och resultatet redovisas i Holmen .
Finansiell information för moderbolagets intresseföretag
Ägd andel, mnkr 2023 2022
Intäkter
13 750 12 310
Resultat 6 191 -1 725
Tillgångar 43 883 38 069
Skulder 8 725 8 762
Eget kapital 35 158 29 307
Mer information om moderbolagets intresseföretag finns i not 2.
Finansiell information för dotterföretagens intresseföretag
Det sammanlagda värdet av dotterföretagens andel i intresseföretags total-
resultat uppgår till 6 mnkr (10).
Under året köpte Holmen 451 GWh (553) elkraft från Harrsele AB vilket
gav ett rörelseresultat på 319 mnkr (437) vid försäljning på marknaden.
Harrsele AB äger krafttillgångar som ett normalt år producerar 950 GWh
elkraft. Bokfört värde på anläggningstillgångarna i Harrsele AB uppgår till
176 mnkr (169) .
NOT 20 – FINANSIELLA PLACERINGAR
Andel 2023-12-31
i procent av mnkr
kapital röster 2023 2022
Finansiella tillgångar
1,2
Alleima 8,5 8,5 1 628 591
Handelsbanken A 3,0 3,1 6 567 6 096
Sandvik 2,9 2,9 8 026 6 500
Skanska A
3
5,5 13,1
1 100 1 095
Skanska B 2 981 2 698
20 303 16 979
1)
Värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat, där värdet per den 31 december
respektive år översteg anskaffningsvärdet för samtliga aktier.
2)
Värdeförändring redovisas i övrigt totalresultat för att undvika volatilitet i resultatet.
3)
Marknadsvärde för aktie av serie A i Skanska är från och med 2023 beräknad utifrån
värdet på motsvarande noterad aktie av serie B.
Tillgångarna har värderats till verkligt värde enligt aktuell börskurs. I de fall
tillgången består av aktier i olika serier anges andel av kapital och röster
gemensamt för innehavet. Totalt har 842 mnkr (672) erhållits i utdelning.
Under 2022 delade Sandvik ut samtliga aktier i det helägda dotter-
bolaget Alleima. Därigenom erhölls 6 900 000 aktier i Alleima till ett skatte-
mässigt värde om 193 mnkr .
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER KONCERNEN
77
Finansiella instrument som ingår i den finansiella nettoskulden
Redovisat till Säkringsinstrument Redovisat
verkligt värde redovisade till till upplupet anskaff- Totalt
via resultatet verkligt värde ningsvärde
redovisat värde
Verkligt värde
mnkr
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Långfristiga
finansiella fordringar
Derivat
45
78
45
78
45
78
Övriga finansiella fordringar
38
44
38
44
38
44
45
78
38
44
83
122
83
122
Kortfristiga
finansiella fordringar
Upplupen ränta
21
5
21
5
21
5
Derivat
1
2
43
7
43
9
43
9
Övriga finansiella fordringar
5
6
5
6
5
6
1
2
43
7
26
12
69
21
69
21
Likvida medel
Kortfristiga placeringar
1 137
1 345
1 137
1 345
1 137
1 345
Banktillgodohavanden
892
1 446
892
1 446
892
1 446
Långfristiga
2 030
2 790
2 030
2 790
2 030
2 790
finansiella skulder
Banklån
3 200
2 500
3 200
2 500
3 312
2 600
Obligationslån
10 900
11 800
10 900
11 800
10 899
11 736
Derivat
28
-37
28
-37
28
-37
Övriga långfristiga skulder
2
2
2
2
2
2
28
-37
14 102
14 302
14 130
14 265
14 242
14 301
Kortfristiga
finansiella skulder
Certifikatslån
1 600
600
1 600
600
1 600
600
Obligationslån
3 000
5 000
3 000
5 000
2 986
4 966
Bankkontoskulder
0
1
0
1
0
1
Derivat
3
3
5
3
7
3
7
Upplupen ränta
112
108
112
108
112
108
Övriga kortfristiga skulder
68
80
68
80
68
80
3
3
5
4 780
5 789
4 783
5 796
4 769
5 762
1
2
1)
Avser instrument som obligatoriskt värderas till verkligt värde enligt IFRS 9.
2)
Redovisas via övrigt totalresultat .
NOT 21 – FINANSIELLA INSTRUMENT
Långfristiga finansiella fordringar består av räntebärande finansiella ford-
ringar på andra företag, förutbetalda kostnader för lånelöften samt mark-
nadsvärden på långfristiga derivat. Som kortfristiga finansiella fordringar
redovisas räntebärande placeringar och utlåning med löptid upp till ett år,
upplupna ränte intäkter och orealiserade kursvinster samt marknadsvär
-
den på derivat. Kortfristiga finansiella fordringar har i allt väsentligt en ränte-
bindning understigande tre månader och bär därmed mycket begränsad
ränterisk.
Likvida medel består av banktillgodohavanden och placeringar som lätt
kan omvandlas till kassamedel till ett känt belopp och med en löptid om
högst tre månader från anskaffningstidpunkten, vilket även innebär att rän
-
terisken är obetydlig. Likviditet är placerad på bankkonto eller som korta
depositioner hos banker .
Som finansiella skulder redovisas låneskulder, upplupna räntekostnader,
orealiserade kursförluster och marknadsvärden på derivat. Finansiella skul
-
der är i allt väsentligt räntebärande . Utöver ovan identifierade finansiella till-
gångar och skulder ingår även skulder för nyttjanderättstillgångar (se not 18)
samt pensionsåtaganden (se not 29) i den räntebärande nettoskulden .
Pågående referensräntereform påverkar endast marginellt då räntederi
-
vat nästan uteslutande upptagits till svensk referensränta. För sådana valutor
där en reform av referensräntan pågår tillämpas fortsatt säkringsredovisning
under tiden som reformen pågår. Dessa säkringar väntas dock även i fram-
tiden vara effektiva .
För de finansiella tillgångar som ingår i nettoskulden har ingen reserve
-
ring för förväntade kreditförluster gjorts baserat på att inga förluster uppkom-
mit under de senaste 10 åren och innehavda tillgångar per balansdagens
bedöms vara av god kreditkvalitet.
Förfallostruktur och snittränta för koncernens skulder framgår i not 35.
I enlighet med IFRS 13 redovisas finansiella instrument utifrån verkligt
värde hierarkiskt i tre nivåer baserat på de indata som använts i värderingen.
Värdering av finansiella placeringar (aktier) samt aktier i noterade bolag
baseras på noterade priser för likadana instrument vilket innebär att de är
hänförliga till nivå ett. I de fall noterade marknadspriser saknas har verkligt
värde beräknats genom diskonterade kassaflöden. När beräkningar av dis
-
konterade kassaflöden gjorts har variabler såsom diskonteringsräntor och
valutakurser för beräkningar hämtats från marknadsnoteringar, där så varit
möjligt. Vid beräkningar av diskonterade kassaflöden används medelkurs för
valutakurser och diskonteringsräntor. Dessa värderingar tillhör värderings
-
nivå två. Aktier av serie A i Skanska är ej noterade varför dessa beräknas uti-
från börsnoterad aktie av serie B. Denna värdering baseras på antaganden
som inte är underbyggda av priser på observerbar data och är därmed hän
-
förbar till nivå tre. Under året har värdet förändrats med 5 mnkr (-459) och är i
sin helhet hänförbar till orealiserad värdeför ändring och har redovisats i övrigt
totalresultat under Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde.
Någon kvittning av tillgångar och skulder har inte skett i balansräkningen
per den 31 december 2023. Redo visade derivat uppgår på tillgångssidan till
941 mnkr (5 020) och på skuldsidan till 606 mnkr (1 161).
Verkligt värde i tabellerna beräknas genom diskonterade kassaflöden
och samtliga variabler, såsom diskonteringsräntor och valutakurser, häm
-
tas från marknadsnoteringar för beräkningar. Skillnaden mellan verkligt
värde och redovisat värde beror på att vissa skulder inte marknadsvärderas i
balans räkningen utan redovisas till upplupet anskaffningsvärde. För kund
-
fordringar och leverantörsskulder har som verkligt värde angetts det redo-
visade värdet vilket bedöms återspegla det verkliga värdet väl .
NOTER KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
78
NOT 21 – forts.
Finansiella instrument som inte ingår i den finansiella nettoskulden
mnkr 2023 2022
Tillgångar
Finansiella placeringar
1
20 303 16 979
Aktier i noterade bolag
2
981 855
Aktier i onoterade bolag
2
5 2
Kundfordringar 2 740 2 980
Redovisat bland rörelsefordringar
Derivat
2
61 200
Derivat som säkringsredovisas 791 4 732
Skulder
Leverantörsskulder
3 762 4 184
Redovisade bland rörelseskulder
Derivat
2
141 332
Derivat som säkringsredovisas 434 859
1)
Poster redovisade till verkligt värde via övrigt totalresultat.
2)
Poster redovisade till verkligt värde via resultatet.
För poster i ovanstående tabell är redovisat värde samma som verkligt värde.
Räntebärande nettoskuld
mnkr 2023 2022
Långfristiga finansiella fordringar
-83 -122
Kortfristiga finansiella fordringar -69 -21
Likvida medel -2 030 -2 790
Långfristiga finansiella skulder 14 130 14 265
Långfristiga skulder nyttjanderättstillgångar 855 840
Pensionsåtaganden 143 145
Kortfristiga finansiella skulder 4 783 5 796
Kortfristiga skulder nyttjanderättstillgångar 96 98
17 825 18 210
Finansiella instrument värderade till verkligt värde
mnkr 2023 2022
Tillgångar värderade till verkligt värde
Finansiella placeringar
20 303 16 979
Aktier i noterade bolag 981 855
21 284 17 834
Av ovan redovisat är 20 184 mnkr (16 739) redovisat enligt nivå 1 medan
1 100 mnkr (1 095) är hänförbart till nivå 3. Värdet på tillgångar värderade
enligt nivå 3 har förändrats med 5 mnkr (-459) och är i sin helhet hänförbar
till orealiserad värdeförändring och har redovisats i övrigt totalresultat.
Derivat redovisade enligt nivå 2 uppgår på tillgångssidan till 941 mnkr
(5 020) och på skuldsidan till 606 mnkr (1 161) .
NOT 23 – VARULAGER
mnkr 2023 2022
Aktier i noterade bolag
981 855
Avverkningsrätter 982 810
Elcertifikat och utsläppsrätter 27 116
Färdiga varor och produkter i arbete 2 296 2 322
Råvaror och förnödenheter 1 119 1 234
Timmer och massaved 414 356
NK Retail 255 221
6 074 5 913
Värdeförändring avseende aktier i noterade bolag redovisas i årets resultat,
enligt IFRS 9, till aktuell börskurs. Under året har nedskrivningar och åter
-
läggning av tidigare nedskrivningar av färdigvarulager påverkat resultatet
med -5 mnkr (-65) och nedskrivningar av övriga lager med -4 mnkr (-7).
NOT 22 – OMSÄTTNINGSFASTIGHETER
Omsättningsfastigheter (exploateringsfastigheter) innehas med avsikt att
utveckla dessa till byggbar mark alternativt försäljning av projekt. De vär
-
deras enligt lägsta värdets princip per fastighet eller per värderingsenhet.
Erforder lig nedskrivning och återföring av tidigare nedskrivningar redovisas
bland rörelsens kostnader.
mnkr 2023 2022
Vid årets början
156 142
Årets anskaffningar 64 60
Avyttringar och utrangeringar -29 -46
190 156
Ackumulerade nedskrivningar ingår med 1 mnkr (1).
Bedömt verkligt värde enligt intern värdering uppgår till 589 mnkr (565) .
NOT 24 – RÖRELSEFORDRINGAR
mnkr 2023 2022
Hyres- och kundfordringar
1
2 740 2 980
Övriga rörelsefordringar
Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter 434 650
Upplupna hyresintäkter 27 26
Derivat 852 4 933
Övriga fordringar 469 951
1 783 6 559
4 523 9 539
1)
Av kundfordringarna avser 68 mnkr (69) fordringar på intresseföretag.
Kundfordringar redovisas till det belopp som förväntas bli inbetalt utifrån en
individuell bedömning av respektive kund. Kundfordringar är främst mot
europeiska kunder. Kundfordringar i utländsk valuta har värderats till balans
-
dagskurs. Avsättning för förväntade kreditförluster i Holmen uppgick vid
årsskiftet till 30 mnkr (28) och kundfordringar förfallna till betalning mer än
30 dagar uppgick till 56 mnkr (29). Fastighetsrelaterade kundförluster upp
-
gick under året till 4 mnkr (8) och förfallna men ej nedskrivna kund- och
hyresfordringar uppgick till 32 mnkr (34). Marknadsvärden på derivat avser
säkringar av framtida kassaflöden. Se även not 35.
NOT 25 – KASSAFLÖDESANALYS
Räntor, mnkr 2023 2022
Erhållna
75 12
Erlagda -469 -273
-393 -261
Poster som inte ingår i kassaflödet 2023 2022
Avskrivningar
1 417 1 391
Nedskrivningar 87
Resultat från andelar
i intresseföretag och joint venture -5 235 2 591
Värdeförändring förvaltningsfastigheter 5 066 659
Värdeförändring derivat 66 -33
Värdeförändringar biologiska tillgångar -562 -509
Övrigt
1
-378 219
373 4 406
1)
Består främst av valutaeffekter och marknadsomvärderingar av finansiella
instrument samt resultat vid försäljning av anläggnings- och omsättningstill-
gångar.
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER KONCERNEN
79
NOT 25 – forts.
Förändring av kortfristiga skulder avser till största delen upplåning under
certifikatsprogram. Under certifikatsprogram lånades det kortfristigt
sammanlagt 4 600 mnkr (1 700) uppdelat på olika lån och återbetalades
3 600 mnkr (1 800).
Instrument 2022
Kassa-
flöde
Valuta- och
marknads-
omvärdering Nya avtal 2023
Certifikatslån
600 1 000 1 600
Obligationslån 16 800 -2 900 13 900
Banklån 2 500 700 3 200
Skulder nyttjande-
rättstillgångar 937 -122 23 114 951
Övriga finansiella
skulder 161 -55 108 213
Pensions-
åtaganden
145 6 -8 143
21 143 -1 372 122 114 20 007
Instrument 2021
Kassa-
flöde
Valuta- och
marknads-
omvärdering
Rörelse-
förvärv
och nya
avtal 2022
Certifikatslån
700 -100 600
Obligationslån 18 500 -1 700 16 800
Banklån 2 000 500 2 500
Skulder nyttjande-
rättstillgångar 935 -62 -25 90 937
Övriga finansiella
skulder 199 -36 -2 161
Pension s-
åtaganden
204 -9 -49 145
22 538 -1 407 -77 90 21 143
NOT 26 – EGET KAPITAL
Aktiekapital Antal Kvotvärde mnkr
2023-12-31
Serie A
96 000 000 10 kr 960
Serie B 152 000 000 10 kr 1 520
248 000 000 2 480
2022-12-31
Serie A
96 000 000 10 kr 960
Serie B 152 000 000 10 kr 1 520
248 000 000 2 480
Bolagets aktiekapital utgörs av aktier utgivna i två serier, serie A med 10
röster per aktie och serie B med 1 röst per aktie. B-aktierna är noterade på
Nasdaq Stockholm, Large Cap. Aktieägare har rätt att begära omvandling
av A-aktier till B-aktier. Under året har ingen sådan omvandling skett.
Eget kapital
Koncernens eget kapital består av aktiekapital, reserver och balanserade
vinstmedel inklusive årets resultat. Balanserade vinstmedel utgörs av före-
gående års balanserade vinstmedel och resultat efter avdrag för under året
lämnad vinstutdelning .
NOT 27 – RESERVER
mnkr 2023 2022
Säkringsreserv
Ingående reserv
1 015 199
Årets kassaflödessäkringar -1 407 1 025
Skatt hänförlig till årets säkringar 290 -209
-102 1 015
Omräkningsreserv
Ingående reserv
573 282
Årets omräkningsdifferenser 117 271
Skatt hänförlig till årets omräkningsreserv -5 20
685 573
Verkligtvärdereserv
Ingående reserv
5 991 8 735
Värdeförändring redovisad
i övrigt totalresultat 2 375 -3 048
Skatt hänförlig till årets värdeförändring -430 304
7 936 5 991
Omvärderingsreserv
Ingående reserv
5 779 4 597
Årets omräkningsdifferenser 1 187 1 487
Skatt hänförlig till årets omvärderingsreserv -245 -306
6 721 5 779
Summa reserver, mnkr
Ingående reserv
13 358 13 813
Årets förändring av
Säkringsreserv
-1 117 816
Omräkningsreserv 112 291
Verkligtvärdereserv 1 945 -2 744
Omvärderingsreserv 943 1 181
15 240 13 358
Säkringsreserv innefattar den effektiva andelen av den ackumulerade
netto förändringen av verkligt värde på ett kassaflödessäkringsinstrument
hän förbart till underliggande transaktioner som ännu inte har inträffat.
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår
vid omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter som har
upprättats i en annan valuta än svenska kronor. Vidare består reserven av
valutakursdifferenser som uppstår vid omvärdering av skulder och derivat
som upptagits som säkringsinstrument av en nettoinvestering i en utländsk
verksamhet.
Verkligtvärdereserv innefattar den ackumulerade nettoförändringen av
verkligt värde på finansiella tillgångar redovisade till verkligt värde via övrigt
totalresultat.
Omvärderingsreserv innefattar värdeförändringar hänförliga till skogs
-
mark.
NOTER KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
80
NOT 28 – INNEHAV UTAN BESTÄMMANDE INFLYTANDE
Innehav utan bestämmande inflytande uppkommer vid förekomsten av ej
helägda dotterbolag. I L E Lundbergföretagens koncern består detta huvud-
sakligen av icke ägd del av Holmen AB (publ) och Hufvudstaden AB (publ).
Kapital hänförbart till innehav utan bestämmande inflytande
mnkr
2023
2022
Ingående balans
54 120
47 584
Årets resultat
1 423
4 259
Övrigt totalresultat
Reserver
-14
3 922
Aktuariell omvärdering pensionsskuld
-3
-3
Utdelning
-1 997
-1 507
Aktieåterköp Holmen
-739
Aktiesparprogram Holmen
9
6
Förändringar i koncernens sammansättning
-26
-140
Utgående balans
52 773
54 120
NOT 29 – PENSIONSÅTAGANDEN
För beskrivning av pensionsåtaganden i koncernen se redovisningsprinci-
per, not 1. Pensionsåtaganden uppgår till totalt 143 mnkr (145), varav Lund-
bergs 105 mnkr (107), Holmen 9 mnkr (7) och Hufvudstaden 29 mnkr (32).
Nedan ges information avseende de planer som redovisas som förmåns-
bestämda enligt IAS 19.
Lundbergs
Förmånsbestämda tjänstepensionslösningar finns enligt FPG/PRI. I sam
-
manställningen nedan specificeras förändringen av den förmåns bestämda
förpliktelsen.
mnkr
2023
2022
Förpliktelse per den 1 januari
107
148
Förmåner intjänade under perioden
2
4
Ränta
4
2
-1
-34
Utbetalda pensioner
-4
-3
Särskild löneskatt
-2
-11
Förpliktelse den 31 december
105
107
Varav kreditförsäkrat via FPG
93
83
Under året har pensionskostnader avseende förmånsbestämda planer om
2 mnkr (4) redovisats i resultatet. Räntekostnader på pensionsskulden
uppgick under året till 4 mnkr (2). Årets aktuariella omvärdering uppgick till
-1 mnkr (-34) och har redovisats i övrigt totalresultat. Den aktuariella vinsten
om 1 mnkr består av förlust på grund av erfarenhetsbaserade justeringar
6 mnkr, vinst avseende effekter av förändrade finansiella antaganden
9 mnkr och förlust avseende förändringar i demografiska antaganden med
1 mnkr. Ackumulerat uppgår aktuariella omvärderingar till 20 mnkr (22).
Durationen på förpliktelsen uppgår till 16 år (17) .
Väsentliga aktuariella antaganden
2023
2022
Diskonteringsränta, %
3,9
3,7
Framtida löneökningar, %
2,6
3,0
Framtida inflation, %
1,6
2,0
Förväntad livslängd efter 65 års ålder män/
kvinnor – pensionerade medlemmar
22/24
22/24
Livslängdstabell
DUS23
DUS21
I följande tabell presenteras möjliga förändringar av aktuariella antagan-
den per bokslutstidpunkten, övriga antaganden oförändrade, och hur dessa
skulle påverka den förmånsbestämda förpliktelsen (- minskar skulden,
+ ökar skulden).
Känslighetsanalys, mnkr
2023
2022
Diskonteringsränta (+0,5%)
-7
-8
Framtida löneökningar (+0,5%)
2
3
Framtida inflation (+0,5%)
7
7
Mortalitet (+1 år i förväntad livslängd)
4
4
Under 2024 förväntas inbetalningar till de förmånsbestämda planerna
uppgå till 4 mnkr.
Planer som omfattar flera arbetsgivare
Familjepension tryggas genom försäkring i Alecta. Kostnaden uppgick till
4 mnkr (4) och ingår i rörelseresultatet. Pension för de tjänstemän som valt
möjligheten till alternativ ITP samt tjänstepension för arbetare är avgiftsbe
-
stämd. Kostnaden uppgick till 0 mnkr respektive 1 mnkr och ingår i rörelse-
resultatet.
Holmen
Åtagandena från pensionsplanerna i England ligger i så kallade trusts. Trus
-
terna har under 2022 ingått avtal med ett livförsäkringsbolag som, mot en
engångsinbetalning som genomfördes i december 2022, kommer ersätta
trusterna för deras samtliga framtida pensionsutbetalningar och därmed
stå risken för förändringar i framtida förändringar i pensionsbetalningar till
följd av förändringar i inflation, mortalitet med mera. Förmånsbestämda
åtaganden utöver ITP-planen för koncernledningen i Sverige tryggas via
stiftelse. I sammanställningen nedan specificeras förändringen av den för
-
månsbestämda förpliktelsen samt förändringen av förvaltningstillgångarna.
Drygt 90 procent av åtagandena avser pensions planerna i England.
mnkr
2023
2022
Förpliktelse
Förpliktelse den 1 januari
1 471
2 070
Kostnad för tjänstgöring aktuell period
5
6
Särskild löneskatt
3
-6
Räntekostnader
71
39
Aktuariella vinster och förluster
112
-574
Utbetalda pensioner
-100
-116
Valutakursdifferenser
20
52
Förpliktelse den 31 december
1 581
1 471
Förvaltningstillgångar
Tillgångarnas verkliga värde
den 1 januari
1 753
2 568
Redovisade ränteintäkter
85
49
Avkastning exklusive ränteintäkter
47
-827
Administrationskostnader
-10
-3
In- och utbetalningar från arbetsgivaren
6
17
Utbetalda pensioner
-100
-116
Valutakursdifferenser
27
65
Tillgångarnas verkliga värde
den 31 december
1 809
1 753
Effekt av tillgångstak
-237
-289
Pensionsåtaganden, netto
9
7
Av de totala förpliktelserna avser 9 mnkr (10) sådana som ej är fonde-
rade medan resten är helt eller delvis fonderade förpliktelser. Den viktade
genomsnittliga durationen uppgår till 11 år.
Förvaltningstillgångarna fördelar sig enligt nedan. I förvaltningstillgång
-
arna ingår inga finansiella instrument utgivna av bolag inom Holmen och
inga tillgångar som används av Holmen.
Förvaltningstillgångar, mnkr
2023
2022
Aktier
79
71
Obligationer och bankkontosaldon
406
405
Fordran livförsäkringsbolag
1 323
1 277
1 809
1 753
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER KONCERNEN
81
NOT 29 – forts.
NOT 30 – AVSÄTTNINGAR
En avsättning skiljer sig från andra skulder genom att det råder ovisshet
om betalningstidpunkt eller beloppets storlek för att reglera avsättningen.
En avsättning redovisas när en befintlig legal eller informell förpliktelse upp
-
står som en följd av en inträffad händelse och det är troligt att ett utflöde av
ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt en
till förlitlig uppskattning av beloppet kan göras.
Avsättningar görs med det belopp som är den bästa uppskattningen av
det som krävs för att reglera den befintliga förpliktelsen på balansdagen.
En avsättning för omstrukturering redovisas när en utförlig och formell
omstruktureringsplan fastställts och omstruktureringen antingen har
börjats eller blivit offentligt tillkännagiven.
Avsättningar görs för miljöinsatser som sammanhänger med tidigare
verksamhet när föroreningar uppkommer eller upptäcks och det är troligt
att betalningsansvar uppkommer och beloppet kan uppskattas med till-
förlitlighet.
mnkr
2023
2022
Vid årets början
456
425
Rörelseförvärv
6
Avsättningar under året
22
66
Ianspråktaget under året
-27
-31
Outnyttjat som återförts under året
-5
-9
Omklassificering
20
Omräkningsdifferenser
0
0
466
456
Lång del
435
456
Kort del
31
466
456
Avsättningar avser framförallt osäkerheter förknippade med för pliktelser för
återställande av miljö vid nedlagda fabriksplatser. 95 mnkr av dessa avsätt
-
ningar för väntas regleras inom en period av tre år, medan resten förväntas
regleras under en längre tidshorisont .
NOT 31 – RÖRELSESKULDER
mnkr
2023
2022
Leverantörsskulder
3 762
4 184
Övriga rörelseskulder
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
Hyresintäkter
545
550
Övrigt
1 198
1 088
Övriga kortfristiga skulder
Skulder till intresseföretag
4
3
Derivat
561
1 180
Momsavräkning
35
32
Övrigt
378
447
2 721
3 300
6 484
7 485
1
2
1)
Av leverantörsskulderna utgör ingen del skulder till intresseföretag.
2)
Marknadsvärden på derivat avser säkringar av framtida kassaflöden.
Under året har pensionskostnader avseende förmånsbestämda planer om
5 mnkr (6) redovisats som personalkostnad. Räntekostnader på pensions-
skulden uppgick under året till 71 mnkr (39) och förväntade ränteintäkter på
förvaltningstillgångarna uppgick till 85 mnkr (49). Nettot av dessa har redo-
visats i finansnettot som räntekostnad.
Kostnad redovisad i övrigt
totalresultat, mnkr
2023
2022
Avkastning på förvaltningstillgångar
exklusive ränteintäkt
47
-827
Aktuariella vinster och förluster
från ändringar i demografiska
antaganden
-42
29
Aktuariella vinster och förluster från
ändringar i finansiella antaganden
-51
593
Aktuariella vinster och förluster från
erfarenhetsbaserade justeringar
-19
-48
Särskild löneskatt
0
1
Effekt av tillgångstak
59
247
-6
-6
England
Väsentliga aktuariella antaganden
(viktade genomsnitt)
2023
2022
Diskonteringsränta, %
4,6
4,9
Framtida inflation, %
2,7
2,8
Förväntad livslängd efter 65 års ålder män/
kvinnor, år
21/24
21/24
Livslängdstabell
SAPS S3PA
SAPS S3PA
Sverige
Väsentliga aktuariella antaganden
2023
2022
Diskonteringsränta, %
3,3
3,7
Framtida löneökningar, %
3,0
3,0
Framtida inflation, %
2,0
2,0
Förväntad livslängd efter 65 års ålder män/
kvinnor, år
22/24
22/24
Livslängdstabell
DUS23
DUS21
Nedanstående tabell visar hur förpliktelsen skulle påverkas vid en förändring
av väsentliga aktuariella antaganden (- minskar skulden, + ökar skulden).
Känslighetsanalys, mnkr
2023
2022
Diskonteringsränta (+0,5%)
-79
-71
Framtida löneökningar (+0,5%)
1
1
Framtida inflation (+0,5%)
58
55
Mortalitet (+1 år i förväntad livslängd)
69
62
Under 2024 förväntas Holmens inbetalningar till de fonderade förmåns-
bestämda planerna uppgå till 0 mnkr.
Planer som omfattar flera arbetsgivare
Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alectas ITP 2-plan
uppgår till 23 mnkr (32) och ingår i rörelseresultatet. Alectas överskott kan
fördelas till försäkringstagarna och/eller de försäkrade. Vid utgången av 2023
uppgick Alectas preliminära kollektiva konsolideringsnivå till 157 (172) och
Alecta har fattat beslut att införa premiereduktion för 2024.
Hufvudstaden
Avsättning har gjorts för pensionsskuld motsvarande kapitalförsäkring för
VD, vice VD och tidigare VD med 29 mnkr (32) .
NOTER KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
82
NOT 32 – NÄRSTÅENDE
Intresseföretag
och Joint venture
Nyckelpersoner
i ledande ställ-
ning
mnkr 2023 2022 2023 2022
Försäljning till närstående
704 541 14 12
Inköp från närstående 63 64
Erlagd ränta till närstående 2 1
Fordran på närstående per 31 dec 78 81
Skuld till närstående per 31 dec 4 3 67 67
Transaktioner med närstående är prissatta på marknadsmässiga villkor.
Ägarandel i intresseföretag som producerar vatten- och vindkraft ger
Holmen rätt att köpa producerad elkraft till självkostnad i förhållande till
ägarandel, vilket innebär att endast ett begränsat resultat uppstår i intresse-
företagen. Inköpt elkraft säljs externt till marknadspris. Holmen förvärvade i
februari 2022 resterande 50 procent av aktierna i vindkraftbolaget Varsvik AB
vilket därefter redovisas som dotterbolag till Holmen.
Lundbergs utfärdade 2019 sammanlagt 192 012 optioner till ledande
befattningshavare i Husqvarna mot marknadsmässigt vederlag. Erlagd
premie uppgick till 13,02 kr per option. Varje option medför en rätt att efter
fem år förvärva en aktie av serie B i Husqvarna för ett framräknat lösenpris.
Redo visad skuld (verkligt värde värderad) per den 31 december 2023 uppgår
till 2,8 mnkr.
Lundbergs utfärdade 2021 sammanlagt 75 000 optioner till ledande
befattningshavare i Industrivärden mot marknadsmässigt vederlag. Erlagd
premie uppgick till 26,70 kr per option. Varje option medför rätt att under
perioden 18 februari 2025 till 18 februari 2026 förvärva en aktie av serie C i
Industrivärden för 333,00 kr. Redovisad skuld (verkligt värde värderad) per
den 31 december 2023 uppgår till 3,4 mnkr.
Lundbergs utfärdade 2021 sammanlagt 300 000 optioner till ledande
befattningshavare i Indutrade mot marknadsmässigt vederlag. Erlagd pre
-
mie uppgick till 22,60 kr per option. Varje option medför rätt att under perio-
den 26 maj 2025 till 26 maj 2026 förvärva en aktie i Indutrade AB för 281,00 kr.
Redovisad skuld (verkligt värde värderad) per den 31 december 2023 uppgår
till 10,3 mnkr.
Nyckelpersoner i ledande ställning
Fredrik Lundberg som är VD och styrelseledamot i moderbolaget har under
året erhållit 1,5 mnkr (1,5) i lön samt i egenskap av styrelseordförande i
dotterföretagen Holmen och Hufvudstaden styrelsearvoden på samman-
lagt 1,4 mnkr (1,3). Ingen rörlig eller annan typ av ersättning har erhållits.
Per den 31 december 2023 äger Fredrik Lundberg med maka direkt och
indirekt via det helägda bolaget Förvaltnings AB Lunden (inklusive dotter-
bolag) 70,60 procent (70,60) av rösterna och 40,76 procent (40,76) av kapita
-
let i L E Lundbergföretagen AB. Lundbergs förvaltar Förvaltnings AB
Lundens fastigheter enligt upprättat förvaltningsavtal.
Louise Lindh (inkl. familj) och Katarina Martinson (inkl. familj) äger var
-
dera 11,39 procent (11,39) av rösterna och 14,79 procent (14,79) av kapitalet i
L E Lundbergföretagen AB.
De sammanlagda ersättningarna till respektive styrelsemedlem framgår
av not 5.
NOT 33 – STÄLLDA SÄKERHETER OCH
EVENTUALFÖRPLIKTELSER
mnkr 2023 2022
Ställda säkerheter
Fastighetsinteckningar
3 001 3 501
Övriga åtaganden 23 25
3 023 3 526
Eventualförpliktelser
Övriga eventualförpliktelser
81 91
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande som
härrör från inträffade händelser och vars förekomst bekräftas endast av en
eller flera osäkra framtida händelser eller när det finns ett åtagande som
inte redo visas som en skuld eller avsättning på grund av att det inte är troligt
att ett utflöde av resurser kommer att krävas.
Övriga eventualförpliktelser består till övervägande del av garantiåtagan
-
den för tredje part. Holmen har miljö relaterade eventualförpliktelser som
idag inte kan kvantifieras men som i framtiden kan komma att innebära
kostnader. Enligt svensk lag har Holmen strikt obegränsat ansvar för skador
mot tredje man till följd av dammhaverier. Holmen har en ansvarsförsäkring
för denna typ av skador.
NOT 34 – VÄSENTLIGA BEDÖMNINGAR
OCH UPPSKATTNINGAR
Upprättande av finansiella rapporter kräver att företagsledningen gör
be dömningar och uppskattningar som påverkar de redovisade beloppen.
De bedömningar och uppskattningar som enligt företagsledningen är
väsentliga för redovisade belopp i årsredovisningen och där det finns en
betydande risk att framtida händelser och ny information kan förändra
dessa bedömningar och uppskattningar inkluderar främst:
Skogstillgångar Det redovisade värdet på Holmens skogstillgångar uppgår
till 56 348 mnkr (52 151) fördelat på biologiska tillgångar 30 555 mnkr
(29 867) och skogsmark 25 793 mnkr (22 284). En uppskjuten skatteskuld om
11 556 mnkr (10 706) finns redovisad kopplad till skogstillgångarna. Värde
-
ringen av skogstillgångarna baseras på detaljerade upp gifter om transak-
tioner samt prisstatistik publicerad av olika marknadsaktörer. I värderingen
tas hänsyn till var i landet skogsmarken är belägen samt skillnader i skogens
beskaffenhet avseende virkesförråd och bonitet.
Det redovisade värdet av skogstillgångarna kommer påverkas av för-
ändringar i transaktionspriser för skogsfastigheter samt av hur virkesförrådet
utvecklas. Värdet på skogstillgångarna fördelas i balansräkningen på väx
-
ande träd, som redovisas som biologisk tillgång, och skogsmark. Hur mycket
av värdet som fördelas på biologiska tillgångar fastställs genom att beräkna
nu värdet av förväntade framtida kassaflöden från de växande träden ut ifrån
uppskattningar om framtida skördevolym, pris- och kostnadsutveckling
samt diskonteringsränta. För ytterligare information se redovisningsprinci
-
per, not 13 och not 16.
Förvaltningsfastigheter Vid bokslutet värderas fastigheterna till verkligt
värde. I denna värdering görs uppskattningar om framtida hyresnivåer,
vakansgrader och fastighetskostnader. I beräkningsmodellen görs också en
bedömning av varje enskild fastighets direktavkastningskrav. Värdet på en
fastighet kan dock med säkerhet endast fastställas när likviden har erhållits
efter en försäljning. I not 17 redogörs mer ingående för värderingsprocessen.
Nedskrivningsprövning Nedskrivningsprövning av anläggningstillgångar
och goodwill görs årligen. Beräkningarna baseras på gällande marknads-
förutsättningar. Förändringar av förutsättningarna kan komma att påverka
det beräknade återvinningsvärdet vid kommande nedskrivningsprövningar.
Pensionsåtaganden Värdet av pensionsförpliktelser beräknas utifrån
an taganden om diskonteringsränta, inflation, framtida löneökningar och
demografiska faktorer. Antagandena uppdateras normalt årsvis vilket påver
-
kar total resul tatet och den redovisade pensionsavsättningen. Se även not 29.
Avsättningar Förpliktelser som kan medföra kostnader utvärderas löpande
för att bedöma avsättningsbehovet. Osäkerhet i bedömning avser främst
tidpunkt och storlek på den framtida kostnaden. I koncernen finns avsätt
-
ningar främst för osäkerhet kopplad till förpliktelser att återställa miljö.
Skatt Skatteverket har nekat Holmen avdrag för skattemässiga underskott i
spanska dotterbolag som likviderats. Holmen har överklagat beslutet. Avdra
-
gen motsvarar 386 mnkr i skatt men någon skattefordran har inte redovisats.
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER KONCERNEN
83
NOT 35 – FINANSIELLA RISKER
Lundbergkoncernens riskhantering beslutas av respektive styrelse i
Lundbergs, Holmen och Hufvudstaden. Riskhanteringen bedrivs enligt
den finanspolicy som styrelsen i respektive bolag har fastställt och har det
gemensamt att de syftar till en låg risknivå. Hos samtliga tre bolag är risk
-
hanteringen centraliserad till en särskild avdelning. De risker som primärt
hanteras är ränte- och refinansieringsrisk kopplad till finansieringen. Hos
Holmen hanteras även valuta- och råvarurisker härrörande från rörelsen
(transaktionsexponeringar), finansiering och nettoinvesteringar i utlands
-
verksamhet. I koncernen sker upplåning i utländsk valuta endast i Holmen .
Förfallostruktur avseende finansiella skulder och odiskonterade belopp
framgår nedan.
Finansiella skulder
1
, 31 december 2023
Förfalloår mnkr Andel, %
2024
4 878 25
2025 5 717 29
2026 3 957 20
2027 3 039 15
2028- 2 274 11
19 865 100
1)
Exklusive pensionsåtaganden om 143 mnkr.
Förfallostruktur avseende odiskonterade belopp framgår av nedan.
mnkr 2024 2025 2026 2027 2028–
Finansiella skulder
Derivat
9 -9 51
Derivat hänförliga till rörelsekapital 447 94 31
Leverantörsskulder 3 762
Skulder nyttjanderättstillgångar 80 67 58 41 764
Övriga finansiella skulder 5 149 6 012 4 129 3 169 1 572
Finansiella tillgångar
Derivat
73 13 8
Derivat hänförliga till rörelsekapital 583 231 75
Kundfordringar 2 740
Övriga finansiella tillgångar 2 035 5 5 3 2 6
LUNDBERGS
Lundbergs strategi är att skapa en långsiktig värdetillväxt med bibehållen
finansiell balans. Den finansiella risken begränsas genom en låg skuldsätt-
ningsgrad samt god likvid beredskap. Eftersom verksamheten i Lundbergs
till en betydande del består av aktieförvaltning ställs höga krav på en stark
finansiell ställning. Den starka finansiella ställningen bekräftas av att kredit-
rating institutet Standard & Poor’s för Lundbergs har fastställt en rating på
lång sikt till A+/stable outlook och på kort sikt till A-1 respektive K-1. Den höga
ratingen möjliggör billigare finansiering och effektivare tillgång till penning-
och obligationsmarknaden.
Finansieringsrisk
Finansieringsrisk är risken för att vid en given tidpunkt inte kunna erhålla
nödvändig finansiering för verksamheten.
Lundbergs räntebärande nettoskuld uppgick den 31 december 2023 till
6 159 mnkr (6 771), fördelat på räntebärande skulder och räntebärande
pensionsåtaganden 6 604 mnkr (7 173) och räntebärande tillgångar
445 mnkr (403). Den genomsnittliga kapitalbindningstiden var 36 måna-
der (26). Förfallostrukturen på finansiella skulder framgår av tabellen nedan.
Utöver upptagna krediter om 6,4 mdkr fanns avtalade långfristiga lånelöften
om sammanlagt 3,0 mdkr samt kortfristiga kreditlöften på 100 mnkr med
förfall inom 12 månader. Lundbergs har derivatinstrument som redovisas i
kategorin finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via
resultatet. Säkringsredovisning tillämpas ej. Lundbergs har en avtalad
emissionsram avseende företagscertifikat som uppgår till nominellt högst
3,0 mdkr varav 500 mnkr var upptaget per den 31 december 2023.
Lundbergs har även ett svenskt så kallat Medium Term Note-program
med ett rambelopp om 10,0 mdkr vilket ger möjlighet att ge ut obligationer
i SEK eller EUR till främst svenska placerare. Per den 31 december 2023 var
4,9 mdkr utnyttjat .
Finansiella skulder
1
, 31 december 2023
Förfalloår mnkr Andel, %
Genomsnittlig
effektiv ränta, %
2024
1 606 25 2,0
2025 1 480 23 1,0
2026 901 14 0,8
2027 1 000 15 2,6
2028– 1 552 24 4,7
6 539 100 2,3
1)
Exklusive pensionsåtaganden om 105 mnkr.
Förfallostruktur avseende odiskonterade belopp framgår nedan.
mnkr 2024 2025 2026 2027 2028–
Finansiella skulder
Derivat
3 -9 51
Leverantörsskulder 119
Skulder nyttjanderättstillgångar 4 2 1 0 1
Övriga finansiella skulder 1 729 1 618 1 003 1 096 1 570
Finansiella tillgångar
Kundfordringar
20
Övriga finansiella tillgångar 445
Ränterisk
Ränterisk är risken för att finansieringskostnaden påverkas av föränd
-
ring i marknadsräntan. Lundbergs har låg skuldsättning och således även
begränsad ränterisk. Den genomsnittliga räntebindningstiden var 31 måna
-
der (23) per den 31 december 2023. Beräknat utifrån räntebindning och
netto skuld vid årsskiftet skulle en procentenhets förändring av marknads
-
räntan påverka 2024 års finansnetto med cirka 4 mnkr. På längre sikt slår
ränteförändringen igenom på hela nettoskulden.
Kreditrisk
Lundbergs har en begränsad exponering för kreditrisker. I huvudsak hän
-
förs dessa risker till utestående kund-/hyresfordringar. Riskerna begrän-
sas genom ett medvetet urval av kunder med god betalningsförmåga och
förskotts fakturering av hyror. Exponering mot enskilda kunder/hyresgäster
är begränsad och de tio största kunderna/hyresgästerna utgör samman
-
lagt 13 procent av fastighetsförvaltningens omsättning. Kreditrisken begrän-
sas även genom att finansiella tillgångar enbart utgörs av instrument med
hög kreditvärdighet. Totala kund-/hyresfordringar uppgår vid årsskiftet till
25 mnkr (25), varav 15 mnkr (16) med förfall över 60 dagar. Lundbergs deri
-
vat omfattas av bind ande ramavtal om kvittning vilket innebär att koncer-
nen har rätt att kvitta fordringar och skulder när en kredit händelse inträffat
mot samma motpart. Kvittning av tillgångar och skulder tillämpas ej i redo-
visningen .
Aktierisk
Aktierisk omfattar aktiekursrisk och likviditetsrisk. Med aktiekursrisk avses
risken för värdenedgång på grund av förändringar i kurser på aktiemarkna
-
den. Lundbergs har som strategi att inneha större aktieinnehav i ett begrän-
sat antal bolag. Aktiekursrisken begränsas genom att Lundbergs som aktiv
och långsiktig ägare påverkar bolagens strategier och beslut. En förändring
av aktiekursen med en procentenhet skulle påverka aktieportföljens värde
med 203 mnkr. Likviditetsrisk kan uppkomma om en aktie till exempel är
svår att avyttra. Lundbergs portfölj innehåller börsnoterade aktier med god
likviditet varför likviditetsrisken är begränsad. Aktieportföljen framgår av not
20 och uppgår till totalt 20 303 mnkr.
HOLMEN
Den finansiella ställningen ska vara stark för att ha handlingsfrihet att fatta
långsiktiga affärsmässiga beslut. Den finansiella nettoskulden ska inte över
-
stiga 25 procent av eget kapital.
Valutarisk
Svängningar i valutakurser påverkar Holmens resultat. Risken vid trans-
aktions exponering beror på att en väsentlig del av försäljningsintäkterna är i
andra valutor än kostnaderna. Risken vid omräkningsexponering härrör från
omräkningen av de utländska dotterbolagens tillgångar och skulder och
resultat till svenska kronor .
NOTER KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
84
För att minska resultatpåverkan av förändrade valutakurser säkras netto-
flödet med valutaterminer. Nettoflödet i euro, dollar och pund för de när
-
maste fyra månaderna säkras alltid. Det motsvarar normalt kundfordringar
och utestående order. Styrelsen kan besluta att säkra flöden för en längre
period om det bedöms lämpligt med hänsyn till produkternas lönsamhet,
konkurrenskraft och valutasituationen.
Valutaexponering som uppstår när investeringar betalas i utländsk
valuta separeras från övrig transaktionsexponering. Normalt säkras 90-100
procent av valutaexponeringen för större investeringar. Förväntade flöden i
EUR/SEK är säkrade för drygt två år till i genomsnitt 11,05. För övriga valutor
är 4-8 månaders flöden säkrade. Säkring av exponering i pund uppgick vid
årsskiftet till 130 miljoner GBP. Nettotillgångar i övriga valutor är begränsade
och säkras normalt inte.
NOT 35 – forts.
Finansiella skulder
1
, 31 december 2023
Förfalloår
mnkr
Andel, %
2024
1 104
35
2025
932
30
2026
552
18
2027
537
17
2028-
11
0
3 137
100
1)
Exklusive pensionsåtaganden om 9 mnkr.
Förfallostruktur avseende odiskonterade belopp framgår nedan.
mnkr
2024
2025
2026
2027
2028–
Finansiella skulder
Derivat 6
Derivat hänförliga till rörelse kapital
447
94
31
Leverantörsskulder
3 394
Skulder nyttjanderättstillgångar
68
60
54
39
52
Övriga finansiella skulder
1 112
942
530
508
2
Finansiella tillgångar
Derivat
73
13
8
Derivat hänförliga till rörelse kapital
564
231
75
Kundfordringar
2 696
Övriga finansiella tillgångar
1 207
5
5
3
3
Ränterisk
Räntebindningen på Holmens finansiella nettoskuld varierar över tid och
beslutas av styrelsen. För att begränsa effekterna av en ränteuppgång kan
räntan på lån bindas eller ränteswapsavtal ingås utan att räntan på underlig
-
gande lån förändras. Den genomsnittliga upplåningsräntan uppgick under
2023 till 2,7 procent. Tabellen nedan visar Holmens räntebindning fördelat per
valuta.
Räntebindningsstruktur, 31 december 2023
Pensions-
Nyttjan
-
åtagan
-
derätts-
–1 år
1–3 år
3–5 år
>5 år
den
avtal
Summa
SEK
-1 005
1 400
1
187
584
EUR
-130
8
52
-70
GBP
1 440
7
1 447
Övriga valutor
-95
4
-91
210 1 400 9 250 1 869
En procentenhets ökning av den genomsnittliga marknadsräntan från
nivån vid årsskiftet skulle påverka resultatet 2024 negativt med cirka 2 mnkr.
Marknadsvärdet för de derivat som används för att styra räntebindningen
uppgick den 31 december 2023 till 45 mnkr (78) vilket har redovisats i övrigt
totalresultat då säkringsredovisning tillämpas. Detta värde förväntas redo visas
i resultaträkningen under 2024 och senare .
Prisrisk
Virke, el och kemikalier är de mest väsentliga insatsvarorna och prisförändringar
påverkar lönsamheten. Priset på virke fortsatte öka 2023 medan kostnaderna
för kemikalier stabiliserades på en hög nivå. Tack vare prissäkringar på el och att
Holmen anpassat pappersproduktionen till en miljö med volatila elpriser har
prisuppgången på el 2022-2023 haft en begränsad påverkan på Holmens pro
-
duktionskostnader.
Hälften av koncernens virkesbehov täcks av skörd i egna skogar medan
återstoden huvudsakligen köps från privata skogsägare. Genom den integre
-
rade produktionsprocessen är koncernen i stort i balans på massa. Kartong-
verksamheten tillverkar nästan all el som behövs vid de egna bruken medan
tillverkningen av papper försörjs av externa el-inköp. Prisrisken för denna kon
-
sumtion hanteras genom fysiska fastprisavtal och finansiella säkringar. Samti-
digt säljer Holmen el från vatten- och vindkraft via elnätet. Behovet av värme-
energi är stor, men tillverkas lokalt på varje bruk genom återvinning och pro-
duktion från restprodukter. Kemikalier är en betydande insatsvara, framförallt
vid kartong tillverkning, men behovet reduceras då nyttjade kemikalier åter
-
vinns vid bruken.
Resultatet av finansiella elsäkringar redovisas i resultaträkningen i takt
med att de förfaller och uppgick för 2023 till 872 mnkr (3 043). Marknadsvärdet
på utestående finansiella elsäkringar uppgick per den 31 december 2023 till
302 mnkr (4 366). Förändringen i marknadsvärde redovisas i övrigt totalresul
-
tat då säkringsredovisning tillämpas.
Säkring av exponeringen som uppstår när dotterbolagens tillgångar
och skulder omräknas till svenska kronor (så kallad equity-hedge) bedöms
från fall till fall och görs med utgångspunkt från Holmens värde av nettotill
-
gångarna. Anläggningstillgångar är i huvudsak svenska, med undantag av
kartong bruket i England som utgör två procent av tillgångarna. Säkring sker
med lån i utländsk valuta eller valutaterminer. Exponeringen som uppstår
då utländska dotterbolags resultat omräknas till svenska kronor säkras
normalt inte.
Resultatet från valutasäkringar redovisas i resultatet i takt med att den
säkrade posten redovisas och uppgick för 2023 till -477 mnkr (-341), reste
-
rande del redovisas i övrigt totalresultat då säkringsredovisning tillämpas.
Marknadsvärdet på utestående valutasäkringar uppgick per den 31 decem
-
ber 2023 till 64 mnkr (-499).
Omräkningen av utländska nettotillgångar påverkade koncernens egna
kapital med 55 mnkr (72). Marknadsvärdet av utestående säkringar av
nettotillgångar uppgick den 31 december 2023 till 43 mnkr (14) och avser
finansiella derivat.
Tabellen nedan visar hur stor effekt fem procents förändring av svenska
kronan skulle ha på Holmens resultat före skatt respektive eget kapital nästa
år med hänsyn tagen till säkringar. Den antagna förändringen är framräk
-
nad utifrån fem års genomsnittlig historisk volatilitet för respektive instru-
ment, vilket bedöms som en rimlig förändring även framåt. Den historiska
volatiliteten på växel kurserna är uträknad utifrån den genomsnittliga årliga
volatiliteten på KIX vilket är Riksbankens valutakursindex. Utan hänsyn tagen
till säkringar skulle fem procents förändring av kronan påverka resultatet
före skatt med 430 mnkr per år.
mnkr
Netto
SEK mot EUR 1
SEK mot USD
48
SEK mot GBP
46
SEK mot övriga valutor
34
Finansieringsrisk
Holmens strategi är att ha en stark finansiell ställning för att ha hand lings-
frihet att fatta långsiktiga affärsmässiga beslut. Målet är att den finansiella
nettoskulden inte ska överstiga 25 procent av eget kapital. Holmens finan
-
siering består i huvudsak av obligationslån och företagscertifikat. Risken att
framtida kapitalanskaffning blir svår eller dyr reduceras genom användande
av långfristiga kontrakterade kreditlöften. Finansieringsplaneringen hante
-
ras genom prognoser över behovet för kommande år baserat på koncernens
budget och resultatprognoser som uppdateras regelbundet.
Kassaflödet har varit starkt under 2023 med en finansiell nettoskuld som
per den 31 december 2023 uppgick till 1 869 mnkr vilket motsvarar 3 procent
av eget kapital. Av de finansiella skulderna förfaller 1 021 mnkr under 2024.
Holmen har kontrakterat kreditlöfte om 4 000 mnkr med förfall 2027. Löftet
innehåller en begränsning som medför att det inte kan utnyttjas om netto
-
skulden i förhållande till eget kapital överstiger 125 procent.
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER KONCERNEN
85
NOT 35 – forts.
Kreditrisk
Finansiella transaktioner kan ge upphov till kreditrisker gentemot finansiella
motparter. För varje finansiell motpart fastställs en maximal kredit- och
settle mentrisk som följs upp löpande. Den 31 december 2023 fanns ute-
stående derivatkontrakt med ett nominellt belopp om 16 mdkr och ett
marknadsvärde om netto 0 mdkr. Beräkningen baseras på löptid och histo
-
risk volatilitet för olika derivattyper.
Risken att Holmens kunder inte kommer att fullgöra sina betalnings-
förpliktelser begränsas genom kreditkontroll, interna kreditlimiter per kund
och genom att i vissa fall försäkra kundfordringar mot kreditförluster. Kredit-
limiter följs upp löpande. Exponeringen mot enskilda kunder är begränsad.
Den 31 december 2023 uppgick Holmens kundfordringar till 2 696 mnkr,
varav 41 procent (43) var försäkrade mot kreditförluster. Under året har kre
-
ditförluster på kundfordringar påverkat resultatet med -2 mnkr (-). Försälj-
ningen till de fem största kunderna utgjorde under 2023 sammanlagt 14
procent av Holmens totala omsättning .
HUFVUDSTADEN
Hufvudstaden är främst exponerad för finansierings- och ränterisker. Huf
-
vudstaden strävar efter att ha en låneportfölj med spridda kreditförfall, som
möjliggör eventuella amorteringar. Upplåning sker både med kort och lång
ränte bindning. Ingen upplåning sker i utländsk valuta varför man inte är
exponerad för valutakursrisk. Hufvudstadens finansfunktion är en koncern
-
funktion med centralt ansvar för finansiering och likviditetsplanering. Arbe-
tet styrs utifrån en av styrelsen beslutad finanspolicy, som syftar till att säker-
ställa finansieringsbehov med grund i en riskbegränsad och kostnadsef-
fektiv finansiering. Inom finansfunktionen finns instruktioner, system och
arbetsfördelning för att uppnå en god intern kontroll och uppföljning av
verksamheten. Större finansierings lösningar och derivataffärer ska godkän
-
nas av styrelsens ordförande och styrelsen informeras vid varje styrelsemöte
om finansiell utveckling och planering. Hufvud staden har som målsättning
att använda likviditetsöverskott till att amortera be fintliga lån. Överskotts
-
likviditet, som inte används till amortering, får endast placeras i instrument
med hög likviditet och låg risk .
Finansieringsrisk
Finansieringsrisk utgörs av att svårigheter kan föreligga att erhålla finansie
-
ring för verksamheten vid en given tidpunkt. Hufvudstaden ska eftersträva
att arbeta med tre till fem kreditgivare och en låneportfölj med spridda för
-
fall och en lång löptid. För att minimera kostnaden för Hufvudstadens upp-
låning och för att säkerställa att finansiering kan erhållas, behöver bolaget
ha lånelöften som täcker behovet för omsättning av lån och investeringar.
Därutöver finns ett certifikatprogram och ett MTN-program. Rullande prog
-
noser upprättas för Hufvudstadens likviditet på basis av förväntade kassa-
flöden.
Hufvudstadens upplåning uppgick vid årsskiftet till 9 400 mnkr. Den
genomsnittliga räntebindningstiden var 1,2 år (1,7), den genomsnittliga
kapitalbindningstiden 2,2 år (2,6) och den genomsnittliga effektiva räntan
3,2 procent (1,9). Nettoskulden var 9 747 mnkr jämfört med 9 259 mnkr vid
utgången av 2022. Hufvudstaden hade per den 31 december 2023 långfris
-
tiga lånelöften om 4,0 mdkr, varav 3,8 mdkr var outnyttjat. Därutöver fanns
certifikatprogram om 3,0 mdkr, varav 1,9 mdkr var outnyttjat samt MTN-pro
-
gram om 12 mdkr, varav 5,9 mdkr var outnyttjat. Bolaget har betryggande
marginaler till kreditgivarnas restriktioner (covenants) avseende låneavtalen.
Finansiella skulder
1
, 31 december 2023
Förfalloår mnkr Andel, %
2024
2 168 21
2025 3 305 32
2026 2 503 25
2027 1 502 15
2028- 711 7
10 189 100
1)
Exklusive pensionsåtaganden om 29 mnkr.
Förfallostruktur avseende odiskonterade belopp framgår nedan.
mnkr 2024 2025 2026 2027 2028–
Finansiella skulder
Leverantörsskulder
249
Skulder nyttjanderättstillgångar 8 5 3 2 711
Övriga finansiella skulder 2 308 3 452 2 596 1 565
Finansiella tillgångar
Derivat hänförliga till
rörelsekapital 19
Kundfordringar 25
Övriga finansiella tillgångar 382 23
Ränterisk
Ränterisk avser den resultateffekt som en bestående ränteförändring har
på Hufvudstadens finansnetto. Hufvudstadens finansieringskällor utgörs i
huvudsak av eget kapital samt upplåning.
Upplåningen, som är räntebärande, medför exponering för ränterisk.
Hufvudstadens finanspolicy anger ramarna för hur arbetet med hantering
av ränte risker ska bedrivas. Ett övergripande mål är att förfallostrukturen på
hyresavtalen ska beaktas vid bestämmande av räntebindningstid samt att
det finns en avvägning mellan bedömd löpande kostnad för upplåningen
och risken att få en signifikant negativ påverkan på resultatet vid en plötslig
större ränteförändring. Detta innebär att Hufvudstadens räntebindning för
nettoskulden i normalfallet ska vara 1-4 år. För att begränsa risken struktu
-
reras räntebindningen utifrån utvecklingen på den finansiella marknaden.
Upplåning sker både med kort ränte bindning, normalt 3-6 månader, och
lång räntebindning, normalt 5-7 år. Den 31 december 2023 är Hufvudstadens
räntebindningstid 1,2 år. Av lång fristig upplåning löper 4 300 mnkr med fast
ränta. En förändring av marknadsräntan med 1 procentenhet samt anta
-
gande om oförändrad lånevolym och räntebindningstid skulle öka
Hufvudstadens räntekostnad 2024 med 37 mnkr (30), och vid en förändring
av marknads räntan på -1 procent enhet skulle räntekostnaden minska med
37 mnkr (30).
Räntebindningsstruktur, 31 december 2023
Förfalloår Skulder
1
, mnkr Andel, %
Genomsnittlig
effektiv ränta, %
2024
5 100 54 4,7
2025 1 300 14 1,7
2026 2 500 27 1,2
2027 500 5 2,2
9 400 100 3,2
1)
Exklusive skulder för nyttjanderättstillgångar om 729 mnkr och pensionsåtaganden
om 29 mnkr.
Kreditrisk
Kreditrisken är risken för förlust om Hufvudstadens motparter inte fullgör
sina avtalsförpliktelser och eventuella säkerheter inte täcker utestående
fordringar. Målet är att minimera kreditrisken genom förskottshyror och
att endast göra kreditaffärer med större finansieringsinstitut. Kreditrisk
kan i huvudsak hänföras till utestående kund-/hyresfordringar och likvida
medel vilka per årsskiftet hade ett samlat bokfört värde om 32 mnkr respek
-
tive 453 mnkr vilket innebär att man är begränsat exponerad för kreditrisker.
Förluster på kund-/hyresfordringar uppstår när kunder försätts i kon
-
kurs eller av andra skäl inte kan fullfölja sina betalningsåtaganden. Riskerna
begränsas genom att Hufvudstaden medvetet väljer kunder med doku
-
menterad affärskompetens och konkurrenskraftig verksamhet. För att
begränsa riskerna kreditkontrolleras Hufvudstadens kunder genom inhäm
-
tande av information från olika kreditupplysnings företag. I enlighet med
Hufvudstadens kreditpolicy krävs normalt säkerhet i form av deposition,
bankgaranti eller borgensförbindelse vid nyuthyrning.
Hyresfordringar förskottsaviseras.
ÖVRIG FINANSIELL RISKHANTERING
Försäkringar
Samtliga fastigheter hos Lundbergs och Hufvudstaden är fullvärdeförsäk
-
rade. Holmen försäkrar sina anläggningar till återanskaffningsvärde mot
egendoms- och avbrottsskador. Holmens skogsinnehav försäkras inte. Area
-
lerna är spridda över stora delar av landet och risken för att omfattande ska-
dor in träffar samtidigt bedöms som låg. Holmen har ansvarsförsäkring som
även omfattar plötslig och oförutsedd miljöskada som drabbar ”tredje man .
NOTER KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
86
NOT 36 – HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat efter balansdagen.
NOT 37 – KONCERNFÖRETAG
Antal andelar
2023-12-31
Andel i procent av kapital
2
Innehav i dotterföretag
Säte
Land
2023
2022
Fastighets AB L E Lundberg
Norrköping
Sverige
250 000
100
100
Byggnads AB L E Lundberg
Norrköping
Sverige
1 000
100
100
Fastighets AB Strömstaden
Norrköping
Sverige
6 750
100
100
L E Lundberg Nordic AB
Stockholm
Sverige
1 251
100
100
L E Lundberg Kapitalförvaltning AB
Stockholm
Sverige
150 000
100
100
Hufvudstaden AB (publ)
Stockholm
Sverige
95 489 015
47,2
47,2
AB Citypalatset
Stockholm
Sverige
1 200
100
100
AB Nordiska Kompaniet
Stockholm
Sverige
19 460 666
100
100
Aktiebolaget Hamngatsgaraget
Stockholm
Sverige
3 000
100
100
Cecil Coworking AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Fastighetsaktiebolaget Medusa
Stockholm
Sverige
300
100
100
Fastighetsaktiebolaget Stockholm City
Stockholm
Sverige
7 776
100
100
GBG Inom Vallgraven 3-2 AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Hotel Stockholm AB
Stockholm
Sverige
10 000
100
100
NK Cityfastigheter AB
Stockholm
Sverige
1 680
100
100
NK Concession Aktiebolag
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
NK Retail AB
Stockholm
Sverige
10 000 000
100
100
NK Service AB
Stockholm
Sverige
100 000
100
100
Parkaden Aktiebolag
Stockholm
Sverige
5 000
100
100
Holmen AB (publ)
Stockholm
Sverige
55 244 000
34,7
34,1
Blåbergsliden Vind AB
Stockholm
Sverige
500
100
100
Holmen Energi AB
Örnsköldsvik
Sverige
1 000
100
100
Holmen Iggesund Paperboard AB
Hudiksvall
Sverige
1 000
100
100
Holmen Paper AB
Norrköping
Sverige
100
100
100
Holmens Bruk AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Holmen Skog AB
Örnsköldsvik
Sverige
1 000
100
100
Holmen Skog Mitt AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Holmen Skog Syd AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Holmen Sågverk AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Holmen Vattenkraft AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Holmen Wood Products AB
Hudiksvall
Sverige
1 000
100
100
Iggesunds Bruk AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Ljusnan Vattenkraft AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Martinsons Skogsfastigheter AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Martinsons Såg AB
Skellefteå
Sverige
50 000
100
100
Terminalen i Bastuträsk AB
Stockholm
Sverige
1 000
100
100
Varsvik AB
Stockholm
Sverige
500
100
50
AS Holmen Mets
Tallinn
Estland
500
100
100
Holmen B.V.
Amsterdam
Holland
35
100
100
Holmen France S.A.S.
Paris
Frankrike
10 000
100
100
Holmen GmbH
Hamburg
Tyskland
100
100
Holmen Paper S.A
Madrid
Spanien
60 000
100
100
Holmen UK Ltd
Workington
Storbritannien
1 197 100
100
100
Holmen Paper Ltd
London
Storbritannien
100
100
Holmen Iggesund Paperboard (Workington) Ltd
Workington
Storbritannien
100
100
Iggesund Paperboard Asia (HK) Ltd
Hongkong
Kina
4 000 000
100
100
Iggesund Paperboard Asia Pte Ltd
Singapore
Singapore
800 000
100
100
Iggesund Paperboard Inc
Lyndhurst
USA
1 000
100
100
1
1)
De mest väsentliga innehaven anges.
2)
Andel beräknas efter avdrag för återköpta aktier. Röstandel överensstämmer med kapitalandel i samtliga fall utom för Hufvudstaden AB och Holmen AB.
För Hufvudstaden uppgår röstandelen den 31 december 2023 till 88,6 procent (88,6) och för Holmen till 62,6 procent (62,3).
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER KONCERNEN
87
NOT 39 – KOMPLETTERINGAR HÅLLBARHETSREDOVISNINGEN
Detta är en del av Lundbergs hållbarhetsredovisning. Övrigt material åter-
finns på sidorna 22-29. Den data som återfinns nedan omfattar, om inget
annat anges, de helägda verksamheterna samt dotterbolagen Holmen och
Hufvudstaden (Koncern).
För fördjupad information rörande dotter- och innehavsbolagens håll-
barhetsrapportering hänvisas till respektive bolags års- och hållbarhets-
redovisningar.
Intressentdialoger
För att säkerställa att koncernbolagen arbetar med de frågor som är mest
relevanta för dess nyckelintressenter har koncernbolagen genomfört intres-
sentdialoger. Dessa återfinns i respektive bolags hållbarhetsrapporter.
Nedan summeras Lundbergs intressentanalys.
Intressenter Metoder för engagemang Viktiga frågor
Aktieägare
Årsredovisning och
kvartalsrapporter
Hemsida och press-
meddelanden
Hållbarhetsratingar och
undersökningar
Bolagsstämma
Affärsetik och styrning
Ekonomiskt resultat
Hållbara affärsmodeller
Klimat och
resurseffektivitet
Mångfald och inkludering
Medarbetare,
befintliga och
potentiella
Kontinuerlig informa-
tionsgivning till medarbe-
tare
Utvecklingssamtal
Medarbetar-
undersökningar
Traineeprogram
Konferenser
Personalmöten
Affärsetik och styrning
Mångfald och inkludering
Medarbetarutveckling
Engagemang i
organisationen
Balans i arbetslivet
Klimat
Kreditgivare,
investerare och
finansmarknad
Årsredovisning och
kvartalsrapporter
Hemsida och
pressmeddelanden
Hållbarhetsratingar och
undersökningar
Affärsetik och styrning
Ekonomiskt resultat
Hållbara affärsmodeller
Klimat och
resurseffektivitet
Mångfald och inkludering
Styrelseleda-
möter och
lednings-
grupper i
innehavsbolag
Löpande kommunikation
och möten
Styrelsemöten
Ledningsgruppsmöten
Affärsetik och styrning
Ekonomiskt resultat
Hållbara affärsmodeller
Klimat och
resurseffektivitet
Mångfald och inkludering
Intressenter Metoder för engagemang Viktiga frågor
Samhälle
Årsredovisningar
Hemsida och
pressmeddelanden
Media
Samverkansgrupper
Samhällspåverkan i stort
Hållbara affärsmodeller
Affärsetik och styrning
Miljö och klimat
Mångfald och inkludering
AFFÄRSETIK OCH STYRNING
Koncern, % 2023 2022
Företag som har skrivit under
FN:s Global Compact
100
100
Företag som har en visselblåsningsfunktion
100 100
Företag som har en antikorruptionspolicy
100 100
Företag som har en uppförandekod
100 100
Företag som har en arbetsmiljöpolicy
100 100
Företag som har en uppförandekod
för leverantörer
100
100
Övriga innehavsbolag, % 2023 2022
Företag som har skrivit under
FN:s Global Compact
100
100
Företag som har en visselblåsningsfunktion
100 100
Företag som har en antikorruptionspolicy
100 100
Företag som har en uppförandekod
100 100
Företag som har en hälso- och arbetsmiljöpolicy
100 100
Företag som har en uppförandekod
för leverantörer
100
100
JÄMSTÄLLDHET KONCERN
Könsfördelning, kvinnor, % 2023 2022
Medarbetare
29 29
Chefer
27 28
Ledningsgrupper
27 27
Styrelse
25 28
NOT 38 – RÖRELSEFÖRVÄRV
2022
I februari 2022 förvärvade Holmen de återstående 50 procenten av aktierna
i det delägda bolaget Varsvik AB. De 17 vindkraftverken i Varsvik bidrar med
en effekt om 51 MW och produktionen uppgår till 150 GWh under ett normal år.
Slutlig köpeskilling, för 100 procent av aktierna, uppgick till 190 mnkr.
Nedan tabell visar det förvärvade bolagets tillgångar och skulder. Ingen
goodwill har redovisats i samband med förvärvet. Omvärdering av tidigare
ägd kapitalandel med 10 mnkr till verkligt värde redovisades år 2022 som en
övrig rörelseintäkt i resultaträkningen.
Förvärvade nettotillgångar, mnkr
Materiella anläggningstillgångar 373
Uppskjuten skatt, netto
50
Rörelsekapital
-61
Finansiell nettoskuld
-172
Identifierbara tillgångar, netto
190
NOTER KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
88
VÄXTHUSGASUTSLÄPP, ton CO
2
e
Koncern 2023 2022 2021
Scope 1
54 361 58 543 96 518
Scope 2 18 761 35 618 66 639
Scope 3 629 592 623 939 576 394
Totala utsläpp 702 714 718 100 739 550
Lundbergs 2023 2022 2021
Scope 1
30 51 41
Scope 2 6 114 5 791 6 363
Scope 3 15 787 16 318 22 567
Totala utsläpp 21 931 22 160 28 971
Holmen 2023 2022 2021
Scope 1
54 225 58 414 96 458
Scope 2 11 794 29 007 59 506
Scope 3 609 188 603 958 550 735
Totala utsläpp 675 207 691 379 706 699
Hufvudstaden 2023 2022 2021
Scope 1
106 78 19
Scope 2 853 820 770
Scope 3 4 617 3 663 3 092
Totala utsläpp 5 576 4 561 3 880
Bolagen rapporterar enligt GHGP och siffrorna avser marknadsbaserad
allokeringsmetod. Olika avgränsningar i redovisning har dock gjorts i
respektive bolags rapportering. För fördjupad information se respektive
bolags årsredovisning.
Utsläpp samtliga innehavsbolag
Lundbergs önskar att innehavsbolagen sätter mätbara klimatmål i linje med
Parisavtalet. Av innehavsbolagen har samtliga tio satt upp mätbara klimat
-
mål och åtta av dessa har satt klimatmål enligt Science Based Targets.
Arbetsmiljö
Under året har 38 olyckor och tillbud inrapporterats i bolagen. Dessa har
hanterats på erforderligt sätt i respektive bolag.
Visselblåsarärenden och antikorruption
Under året har inget visselblåsarärende inrapporterats. Inte heller något fall
av korruption har inrapporterats under året och inte heller något fall av över-
trädelse av bolagens uppförandekoder har upptäckts.
NOT 39 – forts.
NOT 40 – TAXONOMI
Taxonomiförordningen är ett klassificeringsverktyg som ska vara en väg-
ledning för finansiella aktörer att identifiera ekonomiska aktiviteter som
väsentligt bidrar till att EU ska nå sina klimatmål och gröna tillväxtstrategi.
EU-kommissionen antog under 2023 en ny uppsättning taxonomikriterier
(utöver befintliga för miljömål ett och två som avser klimat) för ekonomiska
aktiviteter som väsentligt bidrar till ett eller flera av miljömålen som inte är
klimatrelaterade (miljömål tre till sex). För Lundbergs och Hufvudstaden
bedöms miljömål fyra (cirkulär ekonomi) som tillämpligt vid uppförande av
nya byggnader och renovering av befintliga byggnader. Vad avser Holmen
har de nya miljömålen inte bedömts tillämpliga då de inte genererar någon
extern omsättning eller finns med i Holmens interna värdekedja.
Sedan tidigare omfattas ekonomiska verksamheter med betydande
påverkan på klimatet samt åtgärder som vidtas för anpassning till klimat
-
förändringar (miljömål ett och två).
Enligt förordningen ska redovisningen omfatta hur stor andel av
omsättning, kapitalutgifter och driftutgifter som är taxonomitillämp
-
liga och taxonomiförenliga. Beräkning av nyckeltalen har gjorts i enlighet
med definitionerna 1.1.1, 1.1.2 och 1.1.3 i bilaga 1 till den delegerade akten om
upplysningsskyldighet enligt artikel 8 i taxonomiförordningen. En ekono
-
misk tillämplig verksamhet anses förenlig med förordningen - miljömäs-
sigt hållbar - om den uppfyller kraven för väsentligt bidrag för minst ett av
sex miljömål, inte gör någon väsentlig skada på något av de resterande fem
målen samt att kraven avseende sociala minimiskyddsåtgärder är uppfyllda.
I tabellerna nedan återfinns konsoliderade taxonomiresultat. Se respektive
bolags årsredovisning för separat taxonomirapportering för vidare detaljer.
Minimiskyddsåtgärder
Enligt taxonomiförordningen måste efterlevnad av minimiskyddsåtgärder
för ansvarsfullt företagande uppfyllas för att en ekonomisk verksamhet
ska kunna klassas som förenlig. Dessa innefattar områdena mänskliga rät
-
tigheter, mutor och korruption, skatt och rättvis konkurrens. Efterlevnad av
minimiskyddsåtgärderna bedöms utifrån ett tvådimensionellt perspek
-
tiv. Förebyggande genom preventiva åtgärder med kontroll av implement-
erade processer för hantering av respektive område. I efterhand kontrolleras
effektiviteten av dessa åtgärder genom granskning av utfall.
Samtliga bolag lever upp till minimiskyddsåtgärdernas krav.
LUNDBERGS FASTIGHETSRÖRELSE OCH HUFVUDSTADEN
Tillämpliga ekonomiska verksamheter
Lundbergs och Hufvudstaden har bedömt att den tillämpliga tax
-
onomiverksamheten för omsättning och driftutgifter är Ägande och förvärv
av byggnader (verksamhet 7.7). Avseende investeringar (kapitalutgifter) är
mycket hänförligt till verksamhet 7.7, men det görs även investeringar i fas
-
tigheter som inte är förenliga. I förekommande fall allokeras dessa till den
taxonomiverksamhet som är tillämplig, således omfattas även verksam
-
het 7.1–7.6 (se definition sidan 92). Granskning av taxonomiförenlighet görs
primärt på fastighetsnivå.
Ägande och förvärv av byggnader
Väsentligt bidrag till begränsning av klimatförändringar – Fastigheter
med energideklaration klass A uppfyller kravet avseende väsentligt bidrag.
Uppförda fastigheter uppfyller kravet om de har en energiprestanda som
understiger de tröskelvärden som tagits fram av branschorganisationen
Fastighetsägarna Sverige, vad avser bedömningen av vilka byggnader som
tillhör topp 15 procent av det nationella beståndet sett till energieffektivitet.
Att inte orsaka betydande skada/Do no significant harm (DNSH) –
Klimat risk- och sårbarhetsanalyser har utförts för samtliga förvaltningsfas
-
tigheter (i enlighet med Taxonomiförordningens Bilaga A). Baserat på resul-
tatet har en bedömning gjorts om den enskilda fastigheten löper väsent-
lig risk att skadas ekonomiskt. Det är främst översvämningar på grund av
kraftig nederbörd eller stigande vattennivåer som är de största potentiella
klimat-riskerna. Fastigheter med ingen eller låg riskbild bedöms uppfylla
DNSH-kravet om en klimatanpassad fastighet. Fastigheter med väsentlig
riskbild uppfyller DNSH-kravet om det för den riskutsatta fastigheten finns
en handlingsplan för klimatanpassningsarbetet.
1)
Med uppförd avses datum för inskickad bygglovsansökan senast 2020-12-31.
Per den 31 december 2023 finns inga uppförda fastigheter efter 2020-12-31, vilka
omfattas av andra kriterier för uppfyllandet av väsentligt bidrag.
2)
2023 användes tröskelvärden publicerade 2022-12-14 av CIT Energy Management
på uppdrag av Fastighetsägarna.
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER KONCERNEN
89
NOT 40 – forts.
Omsättning
Koncernens omsättning enligt taxonomins definition består av 27 565 mnkr
(not 3) samt 1 895 mnkr (not 4 - se detaljer under avsnitt Holmen nedan).
Taxonomitillämplig omsättning hänförlig till verksamhet 7.7 innefattar
hyres- och serviceintäkter samt Hufvudstadens intäkter från övrig verk
-
samhet. Den tillämpliga omsättningens förenlighet prövas mot den ekono-
miska verksamheten 7.7, miljömål ett, och bedöms vara förenlig om kriteri-
erna - enligt föregående stycke - uppnås. Av koncernens totala omsättning,
29 460 mnkr, uppgår tillämplig omsättning till 3 939 mnkr (13 procent) och
varav 1 198 mnkr är förenligt (4 procent).
Kapitalutgifter (investeringar)
Totala kapitalutgifter enligt taxonomins definition avser investeringar i vär
-
dehöjande åtgärder och förvärv i förvaltningsfastigheter (not 17) samt inves-
teringar i inventarier och immateriella tillgångar (not 14, 15 och 18). Om en
fastighet är förenlig blir investeringar i den fastigheten tillämpliga och för-
enliga och redovisas under verksamhet 7.7. Investeringar i en fastighet som
inte är förenlig bedöms på projektnivå genom att de prövas mot tekniska
granskningskriterier för väsentligt bidrag och för att inte orsaka betydande
skada för den ekonomiska verksamhet som är tillämplig för den enskilda
investeringen. Dessa redovisas under respektive verksamhet (7.1–7.6). Vid
bedömning av taxonomiförenlighet tillämpas försiktighetsprincipen, vilket
innebär att i de fall det saknas underlag för att bedöma efterlevnad anses
investeringen icke-förenlig. Av koncernens kapitalutgifter, 3 668 mnkr,
uppgår tillämpliga kapitalutgifter till 1 748 mnkr (48 procent) varav 157 mnkr
är taxonomiförenligt (4 procent).
Driftutgifter
Tillämpliga driftutgifter i förvaltningsfastigheter avser kostnader som krävs
för att upprätthålla en fastighets grundstandard och funktionalitet, vilket
omfattar renovering, fastighetsskötsel, fastighetsstyrning, dagligt och plane
-
rat underhåll och reparationer. Om en fastighet är förenlig blir tillämpliga
driftutgifter i den fastigheten förenliga. Driftutgifter prövas inte på projekt
-
nivå vilket innebär att driftutgifter i en fastighet som inte är förenlig klassas
som icke-förenliga. Av koncernens totala driftutgifter enligt taxonomins defi
-
nition, 2 060 mnkr, uppgår tillämpliga driftutgifter till 315 mnkr (15 procent)
varav 109 mnkr är taxonomiförenligt (5 procent).
HOLMEN
Tillämpliga ekonomiska verksamheter
De verksamheter som bedöms som förenliga (och tillämpliga) enligt tax
-
onomin är skörd av egen skog (verksamhet 1.3) samt elproduktion från vind-
kraft, vattenkraft och bioenergi (verksamhet 4.3, 4.5 samt 4.8).
Utvärdering av uppfyllelse av kriterier
Holmen har utvärderat uppfyllelsen av de kriterier avseende väsentliga
bidrag och kriterier avseende att inte orsaka betyda skada som anges i
bilaga 1 till den delegerade akten om begränsningar till klimatförändringar.
Koncernens skogsbruksplan tillsammans med upprättad klimatnyttoanalys
som visar på ökad kolinlagring samt att lagstiftning säkerställer fortsatt mar
-
kanvändning för skogsbruk bedöms tillsammans uppfylla kraven för väsen-
tligt bidrag avseende skogsförvaltning. Skogsförvaltningen sker i enlighet
med koncernens certifieringar vilket tillsammans med lagstiftningens krav
och upprättad klimatanpassningsplan säkerställer att skogsförvaltningen
inte kommer orsaka betydande skada. Vid utvärdering av att koncernens
produktion av vind-, vatten- och bioenergi sker i enlighet med uppställda
kriterier har analys gjorts av respektive kraftanläggnings individuella design
och egenskaper samt klimatanpassningsplaner upprättade för respektive
verksamhet.
Omsättning
Holmens omsättning består av tillämpliga delar av not 3 samt delar av
övriga intäkter enligt not 4. Övriga intäkter som inkluderas är försäljning
av biprodukter, certifikat för förnybar energi, utsläppsrätter och skogsvård
-
suppdrag samt delar av hyres- och arrendeintäkter och övrigt vilka tillsam-
mans uppgår till 1 895 mnkr. Tillämplig omsättning från skörd av egen skog
omfattar framför allt extern försäljning av timmer och massaved medan
omsättning från elproduktion utgörs främst av extern försäljning av el,
stödtjänster för att stabilisera elsystemet, ursprungsgarantier och gröna
elcertifikatintäkter.
Av koncernens totala omsättning, 29 460 mnkr, uppgår tillämplig och
förenlig omsättning till 2 545 mnkr vilket motsvarar 9 procent.
Kapitalutgifter (investeringar)
Kapitalutgifter avser Holmens investeringar i skogstillgångar (not 16) samt
investeringar i materiella och immateriella tillgångar (not 14, 15 och 18).
Tillämpliga investeringar i skörd av egen skog inkluderar bland annat köp av
skogsmaskiner, uppförande av skogsvägar samt förvärv av skogsfastigheter
medan investeringar i elproduktion utgörs av bland annat uppgraderingar,
nyanläggningar och förvärv.
Av koncernens kapitalutgifter, 3 668 mnkr, uppgår tillämpliga och fören
-
liga kapitalutgifter till 301 mnkr vilket motsvarar 8 procent.
Driftutgifter
Driftutgifter (även bedömda som tillämpliga) för Holmen är reparationer och
underhåll samt forskning och utveckling. Tillämpliga driftutgifter avseende
skörd av egen skog inkluderar utveckling och underhåll av den egna skogen
i form av gallring, underhåll av vägar, röjning och gödsling.
Tillämpliga driftutgifter i elproduktion utgörs av mindre renoveringar och
underhåll av utrustning för elproduktion samt olika former av utvecklings-
arbeten såsom projektering av nya vindkraftsparker.
Av koncernens driftutgifter, 2 060 mnkr, uppgår tillämpliga och förenliga
driftutgifter till 343 mnkr vilket motsvarar 17 procent.
Se tabeller på sid 90-92 för ytterligare information.
Nyckeltalen för omsättning, kapitalutgifter (investeringar)
och driftutgifter beräknas enligt följande
Andel taxonomitillämplig verksamhet = Tillämplig verksamhet
Total verksamhet
1
Andel taxonomiförenlig verksamhet = Förenlig verksamhet
Total verksamhet
1
1)
Avser total enligt taxonomins definition, ej att likställa
med total enligt finansiell redovisning.
Kärnenergi- och fossilrelaterade verksamheter
Kärnenergirelaterade verksamheter Ja/Nej
1
Koncernen utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling,
demonstration och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar
som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från
bränslecykeln.
Nej
2
Koncernen utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling,
demonstration och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar
som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från
bränslecykeln.
Nej
3
Koncernen utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling,
demonstration och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar
som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från
bränslecykeln.
Nej
Fossilgasrelaterade verksamheter Ja/Nej
4
Koncernen utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift
av elproduktionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila
gasformiga bränslen.
Nej
5
Koncernen utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renove
-
ring och drift av anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla
och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
6
Koncernen utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renove
-
ring och drift av värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/
kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
NOTER KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
90
NOT 40 – forts.
OMSÄTTNING 2023
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Omsättning (3)
Andel av omsättning
år 2023 (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförän
-
dringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med tax
-
onomikraven (A.1.) eller som
omfattas av taxonomikraven
(A.2.) omsättning, år 2022 (18)
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställningsverk
-
samhet (20)
Enhet mnkr %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
Skörd av egen skog CCM 1.3 726 2 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J J J J J 2 - -
Vindkraft CCM 4.3 263 1 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J - J J J 1 - -
Vattenkraft CCM 4.5 790 3 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J - - J J 3 - -
Bioenergi CCM 4.8 766 3 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J J - J J 3 - -
Ägande och förvärv av byggnader CCM 7.7 1 198 4 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J - - - - J 3 - -
De miljömässigt hållbara verksam
-
heternas omsättning (A.1) 3 743 13 13 - - - - - - - - - - - - 13
Varav möjliggörande verksamheter - - - - - - - - - - - - - - - - E
Varav omställningsverksamheter - - - - - - - - - - - T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxo-
nomin men som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Ägande och förvärv av byggnader CCM 7.7 2 741 9 EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 9
Omsättningen hos de verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2) 2 741 9 9 9
A. Omsättning för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 6 484 22 22 21
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter som
inte omfattas av taxonomin 22 976 78
TOTALT (A+B) 29 460 100
Taxonomiförenlig andel för omsättning uppgick till 13 procent (13) vilket var i linje med föregående år.
Förenlig omsättning i respektive bolag
Lundbergs Fastighetsrörelses förenliga omsättning uppgår till 873 mnkr vilket motsvarar 48 procent av fastighetsrörelsens totala omsättning.
Holmens förenliga omsättning uppgår till 2 545 mnkr vilket motsvarar 10 procent av Holmens totala omsättning.
Hufvudstadens förenliga omsättning uppgår till 325 mnkr vilket motsvarar 11 procent av Hufvudstadens totala omsättning.
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER KONCERNEN
91
NOT 40 – forts.
KAPITALUTGIFTER 2023
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Kapitalutgifter (3)
Andel av kapitalutgifterna
år 2023 (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförän
-
dringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med tax
-
onomikraven (A.1.) eller som
omfattas av taxonomikraven
(A.2.) kapitalutgifter, år 2022
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställnings-
verksamhet (20)
Enhet mnkr %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
Skörd av egen skog
CCM 1.3 240 7 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J J J J J 7 - -
Vindkraft
CCM 4.3 4 0 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J - J J J 16 - -
Vattenkraft
CCM 4.5 48 1 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J - - J J 1 - -
Bioenergi
CCM 4.8 9 0 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J J - J J 1 - -
Laddstationer för elfordon i byggnader
1
CCM 7.4 / CCA 7.4 2 0 J N N/EL N/EL N/EL N/EL - J - - - - J 0 E -
Instrument för byggnaders
energiprestanda  CCM 7.5 / CCA 7.5 5 0 J N N/EL N/EL N/EL N/EL - J - - - - J 0 E -
Tekniker för förnybar energi 
CCM 7.6 / CCA 7.6 5 0 J N N/EL N/EL N/EL N/EL - J - - - - J 0 E -
Ägande och förvärv av byggnader
CCM 7.7 / CCA 7.7 146 4 J N N/EL N/EL N/EL N/EL - J - - - - J 10 - -
Kapitalutgifter för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1) 458 12 12 - - - - - - - - - - - - 35
Varav möjliggörande verksamheter 11 0 0 - - - - - - - - - - - - 0 E
Varav omställningsverksamheter - - - - - - - - - - - T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxo no-
min men som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Uppförande av nya byggnader CCM 7.1 / CCA 7.1 / CE 3.1 174 5 EL EL N/EL N/EL EL N/EL 7
Renovering av befintliga byggnader
CCM 7.2 / CCA 7.2 / CE 3.2 632 17 EL EL N/EL N/EL EL N/EL 11
Energieffektiv utrustning
1
CCM 7.3 / CCA 7.3 88 2 EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 1
Ägande och förvärv av byggnader
CCM7.7 / CCA 7.7 696 19 EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 17
Kapitalutgifter för de verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2) 1 591 43 43 - - - - - 36
A. Kapitalutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 2 049 56 56 - - - - - 71 - -
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter som
inte omfattas av taxonomin 1 619 44
TOTALT (A+B) 3 668 100
1)
Omfattar installation, underhåll och reparation. För fullständig definition se ruta sid 92.
Taxonomiförenlig andel för kapitalutgifter sjönk till 12 procent (35) främst till följd av att slutförandet av uppförandet av Blåbergslidens Vindkraftspark
ingick i kapitalutgifterna 2022 samt lägre andel investeringar i taxonomiförenliga fastigheter under 2023.
Förenlig kapitalutgift i respektive bolag (enligt taxonomin)
Lundbergs Fastighetsrörelses förenliga kapitalutgifter uppgår till 137 mnkr
vilket motsvarar 26 procent av fastighetsrörelsens totala investeringar.
Holmens förenliga kapitalutgifter uppgår till 301 mnkr vilket motsvarar
16 procent av Holmens totala investeringar.
Hufvudstadens förenliga kapitalutgifter uppgår till 20 mnkr vilket motsvarar
1 procent av Hufvudstadens totala investeringar.
Information om kapitalutgifter (investeringar)
Samtliga redovisade kapitalutgifter inom verksamheter 7.1 - 7.7 är hänförbara
till förvaltningsfastigheter. Av de 240 mnkr i förenliga kapitalutgifter avseende
skörd av egen skog avser 178 mnkr skogstillgångar, 50 mnkr materiella anlägg
-
ningstillgångar och 12 mnkr leasingavtal. Av de 4 mnkr i förenliga kapitalutgifter
avseende vindkraft avser 4 mnkr materiella anläggningstillgångar. Av de
48 mnkr i förenliga kapitalutgifter avseende vattenkraft avser 44 mnkr mate-
riella anläggningstillgångar och 3 mnkr immateriella anläggningstillgångar.
Av de 9 mnkr i förenliga kapitalutgifter avseende bioenergi avser 9 mnkr
materiella anläggnings tillgångar.
Andel av kapitalutgifter/totala kapitalutgifter
Taxonomiförenlighet per mål
1
Mål som omfattas av taxonomin
CCM 12 % 56 %
CCA % 48 %
WTR - -
CE - 22 %
PPC - -
BIO - -
1)
Där endast %-tecken anges är miljömål tillämpligt men värde saknas.
NOTER KONCERNEN
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
92
NOT 40 – forts.
Förenliga driftutgifter i respektive bolag (enligt taxonomin)
Lundbergs Fastighetsrörelses förenliga driftutgifter uppgår till 101 mnkr
vilket motsvarar 40 procent av fastighetsrörelsens totala driftutgifter.
Holmens förenliga driftutgifter uppgår till 343 mnkr vilket motsvarar
20 procent av Holmens totala driftutgifter. Hufvudstadens förenliga
driftutgifter uppgår till 7 mnkr vilket motsvarar 8 procent av Hufvud-
stadens totala driftutgifter.
Tabellförklaringar
Kolumn 2
Ekonomiska verksamheters miljömål och
index
Miljömål
CCM = Begränsning av klimatförändringar
CCA = Anpassning till klimatförändringar
WTR = Vattenresurser och marina resurser
CE = Den cirkulära ekonomin
PPC = Förebyggande och begränsning av
föroreningar
BIOT = Biologisk mångfald och ekosystem
Tillämpliga ekonomiska verksamheter
Holmen
1.3 Skörd av egen skog
4.3 Elproduktion från vindkraft
4.5 Elproduktion från vattenkraft
4.8 Elproduktion från bioenergi
Lundbergs Fastighetsrörelse
och Hufvudstaden
7.1/3.1 Uppförande av nya byggnader (7.1 refer-
erar till CCM och CCA, 3.1 refererar till CE)
7.2/3.2 Renovering av befintliga byggnader
(7.2 refererar till CCM och CCA, 3.2 refererar
till CE)
7.3 Installation, underhåll och reparation av
energieffektiv utrustning
7.4 Installation, underhåll och reparation av
laddstationer för elfordon i byggnader
7.5 Installation, underhåll och reparation av
instrument och anordningar för mätning,
reglering och kontroll av byggnaders
energiprestanda
7.6 Installation, underhåll och reparation av
tekniker för förnybar energi
7.7 Ägande och förvärv av byggnader
A.1 kolumn 5–10
J: Ja, verksamheten omfattas av och är
förenlig med taxonomin för det relevanta
miljömålet.
N: Nej, verksamheten omfattas av men är
inte förenlig med taxonomin för det
relevanta miljömålet.
N/EL: Non eligible/omfattas ej, verksam heten
omfattas inte av taxonomin för det relevanta
miljömålet
.
A.2 kolumn 5–10
EL: Eligible/omfattas, verksamheten om fattas
av taxonomin för det relevanta miljömålet.
N/EL: Non eligible/omfattas ej, verksam heten
omfattas inte av taxonomin för det relevanta
miljömålet.
Kolumn 19–20
E: Möjliggörande verksamhet
T: Omställningsverksamhet
Allmänt
Streck”-”: Ej tillämpligt
DRIFTUTGIFTER 2023
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Driftutgifter (3)
Andel av driftutgifterna
år 2023 (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförän
-
dringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med tax
-
onomikraven (A.1.) eller som
omfattas av taxonomikraven
(A.2.) driftutgifter, år 2022
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställnings-
verksamhet (20)
Enhet mnkr %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
Skörd av egen skog
CCM 1.3 281 14 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J J J J J 14 - -
Vindkraft
CCM 4.3 12 1 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J - J J J 0 - -
Vattenkraft
CCM 4.5 40 2 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J - - J J 2 - -
Bioenergi
CCM 4.8 9 0 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J J J - J J 0 - -
Ägande och förvärv av byggnader
CCM 7.7 / CCA 7.7 109 5 J N N/EL N/EL N/EL N/EL - J - - - - J 6 - -
Driftutgifter för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1) 451 22 22 - - - - - - - - - - - - 22
Varav möjliggörande verksamheter - - - - - - - - - - - - - - - 0 E
Varav omställningsverksamheter - - - - - - - - - - T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin
men som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Ägande och förvärv av byggnader CCM 7.7 / CCA 7.7 207 10 EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 12
Driftutgifter för de verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2) 207 10 10 - - - - - 12
A. Driftutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 658 32 32 - - - - 34
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftutgifter hos verksamheter som
inte omfattas av taxonomin 1 402 68
TOTALT (A+B) 2 060 100
Taxonomiförenlig andel för driftutgifter uppgick till 22 procent (22) vilket var i linje med föregående år.
Andel av driftutgifter/totala driftutgifter
Taxonomiförenlighet per mål
1
Mål som omfattas av taxonomin
CCM 22 % 32 %
CCA % 15 %
WTR - -
CE - -
PPC - -
BIO - -
1)
Där endast %-tecken anges är miljömål tillämpligt men värde saknas.
MODERBOLAGET, mnkr Not 2023 2022
Personalkostnader
2 -16 -15
Avskrivningar 3 -1 -1
Övriga externa kostnader 4 -23 -18
Rörelseresultat -40 -34
Resultat från finansiella poster 5
Resultat från andelar i koncernföretag 1 342 1 284
Resultat från andelar i intresseföretag 993 900
Resultat från övriga värdepapper och
fordringar som är anläggningstillgångar 842 672
Ränteintäkter 115 65
Räntekostnader och liknande kostnader -141 -76
Resultat efter finansiella poster 3 110 2 811
Bokslutsdispositioner 6 -102 -7
Resultat före skatt 3 008 2 804
Skatt 7 -110 -80
Årets resultat 2 898 2 724
MODERBOLAGET, mnkr Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
8 8 7
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag
9 7 105 7 105
Andelar i intresseföretag 10 18 702 17 969
Andra långfristiga värdepappersinnehav 11 20 303 16 979
Summa finansiella anläggningstillgångar 46 110 42 053
Summa anläggningstillgångar 46 118 42 060
Omsättningstillgångar
Kortfristiga skulder
Fordringar på koncernföretag
12 5 500 5 813
Övriga rörelsefordringar 21 13
Summar kortfristiga fordringar 13 5 521 5 826
Kassa och bank 13,14 445 402
Summa omsättningstillgångar 5 967 6 229
SUMMA TILLGÅNGAR 52 084 48 289
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
15
Aktiekapital (248 000 000 aktier) 2 480 2 480
Fritt eget kapital
Fond för verkligt värde
7 936 5 991
Balanserade vinstmedel 30 039 23 308
Årets resultat 2 898 2 724
Summa eget kapital 43 354 39 502
Obeskattade reserver 16 879 779
Avsättningar 17 1 387 957
Långfristiga skulder
Lånfristiga finansiella skulder
13 4 900 4 900
Övriga långfristiga skulder 14 11
Summa långfristiga skulder 4 914 4 911
Kortfristiga skulder
Skulder till koncernföretag
12,13 0 0
Övriga finansiella skulder 12,13 1 535 2 123
Skatteskulder 1 6
Övriga rörelseskulder 18 15 10
Summa kortfrisiga skulder 1 551 2 140
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 52 084 48 289
Resultaträkning
Rapport över totalresultat
MODERBOLAGET, mnkr 2023 2022
Årets resultat
2 898 2 724
Övrigt totalresultat
Poster som inte omförs till årets resultat
Finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde 2 375 -3 048
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat -430 304
1 945 -2 744
Årets totalresultat 4 844 -21
Balansräkning
93
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA RAPPORTER  MODERBOLAGET
Bundet eget kapital Fritt eget kapital Totalt eget kapital
MODERBOLAGET, mnkr Aktiekapital
Fond för
verkligt värde
Balanserade
vinstmedel Årets resultat
Ingående eget kapital 2022-01-01
2 480 8 735 26 694 2 544 40 453
Vinstdisposition 2 544 -2 544
Årets totalresultat -2 744 2 724 -21
Utdelning -930 -930
UTGÅENDE EGET KAPITAL 2022-12-31 2 480 5 991 28 308 2 724 39 502
Vinstdisposition 2 724 -2 724
Årets totalresultat 1 945 2 898 4 844
Utdelning -992 -992
UTGÅENDE EGET KAPITAL 2023-12-31 2 480 7 936 30 039 2 898 43 354
MODERBOLAGET, mnkr Not 14 2023 2022
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster
3 110 2 811
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 6 -19
Betald inkomstskatt -115 -106
3 001 2 686
Förändring av rörelsefordringar -7 -4
Förändring av rörelseskulder 15 -2
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN 3 009 2 680
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-2 -1
Förvärv av finansiella tillgångar -1 681 -1 143
Avyttring av materiella tillgångar 1 0
KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHETEN -1 683 -1 144
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån
3 700 100
Amortering av lån -3 992 -825
Utbetald utdelning -992 -930
KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN -1 284 -1 655
ÅRETS KASSAFLÖDE 43 -119
Likvida medel vid årets början 402 522
Likvida medel vid årets slut 445 402
Rapport över förändring i eget kapital
Kassafdesanalys
94
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA RAPPORTER  MODERBOLAGET
Noter
moderbolaget
NOT 2  ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
Information avseende moderbolagets anställda och personalkostnader
återfinns i koncernens not 5.
Pensioner
Bolagets anställda omfattas av ITP-planen. Åtagande för ålderspension
och familjepension tryggas dels genom en försäkring i Alecta dels genom
inbetalning av premier.
mnkr 2023 2022
Kostnader för avgiftsbestämda planer
2 2
I ovanstående kostnad ingår 1,8 mnkr (2,1) avseende ITP-plan finansierad
i Alecta.
NOT 3  AVSKRIVNINGAR ENLIGT PLAN
mnkr 2023 2022
Maskiner och inventarier
1 1
NOT 4ARVODE OCH KOSTNADSERSÄTTNING
TILL REVISORER
mnkr 2023 2022
Ersättningar till PricewaterhouseCoopers AB
Revisionsuppdrag
1,2 1,1
1,2 1,1
NOT 5  FINANSIELLA POSTER
Utdelningar, mnkr 2023 2022
Koncernföretag
1 342 1 284
Intresseföretag 993 900
Övriga värdepapper och fordringar
som är anläggnings tillgångar 842 672
3 177 2 856
Ränteintäkter, mnkr 2023 2022
Ränteintäkter, koncernföretag
97 64
Ränteintäkter, övriga 17 1
115 65
Räntekostnader och
liknande kostnader, mnkr 2023 2022
Räntekostnader, koncernföretag
-2 -1
Räntekostnader, övriga -120 -81
Övrigt -21 5
-141 -76
NOT 6  BOKSLUTSDISPOSITIONER
mnkr 2023 2022
Skillnad mellan bokförd avskrivning och
avskrivning enligt plan, Inventarier
0 -0
Periodiseringsfond, årets avsättning -178 -130
Periodiseringsfond, årets återföring 78 87
Lämnade koncernbidrag -3
Erhållna koncernbidrag 36
-102 -7
NOT 1  REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen
utom i de fall som anges nedan. De skillnader som förekommer mellan
moder bolagets och koncernens principer föranleds av begränsningar
i möjlig heterna att tillämpa IFRS i moderbolaget till följd av ÅRL och
Tryggandelagen samt i vissa fall av skatteskäl.
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt Årsredovisnings-
lagen (1995:1554) och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation
RFR 2 Redovisning för juridiska personer. RFR 2 innebär att moderbolaget
i årsredovisningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av
EU godkända IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen
för Årsredovisningslagen, Tryggandelagen och med hänsyn till samban
-
det mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka
undantag från och tillägg till IFRS som ska göras. Vidare har Rådet för
finansiell rapporterings utgivna uttalande gällande för noterade företag
tillämpats.
Klassificering och uppställningsformer
Moderbolagets resultaträkning och balansräkning är uppställda enligt
Årsredovisningslagen, medan rapporten över totalresultat och rapporten
över förändringar i eget kapital baseras på IAS 1 Utformning av finansiella
rapporter. De skillnader mot koncernens rapporter som gör sig gällande i
moder bolagets resultat- och balansräkningar utgörs främst av redovisning
av resultat från finansiella poster, anläggningstillgångar, eget kapital,
obe skattade reserver samt förekomsten av avsättningar som egen rubrik
i balansräkningen.
Dotterföretag och intresseföretag
Andelar i dotterföretag och intresseföretag redovisas i moderbolaget enligt
anskaffningsvärdemetoden. Detta innebär att transaktionsutgifter inklude
-
ras i det redovisade värdet för innehav i dotterföretag och intresseföretag.
Intäkter
Utdelningsintäkt redovisas när rätten att erhålla betalning bedöms som
säker.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde efter
avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
neutgifter
I moderbolaget belastar låneutgifter resultatet under den period till vilken
de hänför sig till. Inga låneutgifter aktiveras på tillgångar.
Leasing
I moderbolaget redovisas samtliga leasingavtal som operationella, dvs
leasingavgifterna kostnadsförs i takt med nyttjandet.
Skatter
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver utan uppdelning på eget
kapital och uppskjuten skatteskuld, till skillnad mot i koncernen.
Koncernbidrag och aktieägartillskott
Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och aktiveras i
aktier och andelar hos givaren. Koncernbidrag redovisas enligt RFR 2 IAS 18 p
3 och RFR 2 IAS 27 p 2. Redovisning sker enligt alternativregeln vilket innebär
att erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som en bokslutsdisposi
-
tion.
Finansiella garantiavtal
Moderbolagets finansiella garantiavtal består i huvudsak av borgens-
förbindelser till förmån för dotterföretag. För redovisning av finansiella
garantiavtal tillämpar moderbolaget en av Rådet för finansiell rapportering
tillåten lättnadsregel jämfört med reglerna i IFRS 9.
95
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER  MODERBOLAGET
NOT 7  SKATT
mnkr 2023 2022
Aktuell skatt
-110 -80
Avstämning av
effektiv skatt
2023 2022
mnkr % mnkr %
Resultat före skatt
3 008 2 804
Svensk inkomstskattesats -620 21 -578 21
Icke avdragsgilla kostnader -3 0 -1 0
Ej skattepliktiga intäkter 516 -18 499 -18
Schablonränta periodiseringsfond -3 0
Övrigt 0 0 -1 0
Redovisad effektiv skatt -110 4 -80 3
2023 2022
Skatt hänförlig till
övrigt totalresultat
Före
skatt Skatt
Efter
skatt
Före
skatt Skatt
Efter
skatt
Verkligt värde andelar
2 375 -430 1 945 -3 048 304 -2 744
NOT 8  MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Inventarier, mnkr 2023 2022
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans
12 12
Investeringar 2 1
Årets avyttringar -1 -0
14 12
Ackumulerade avskrivningar
enligt plan
Ingående balans
-6 -5
Årets avyttringar 1 0
Årets avskrivning enligt plan -1 -1
-5 -6
Utgående balans 8 7
NOT 9  ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
mnkr 2023 2022
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
7 105 6 991
Investering 114
7 105 7 105
Specifikation av direkta innehav
av andelar i dotterföretag
Antal andelar Andel i procent
1
Verkligt värde Redovisat värde
Org.nr Säte 2023-12-31 2023 2022 2023-12-31 2023 2022
Fastighets AB L E Lundberg 556049-0483 Norrköping
250 000 100 100 165 165
L E Lundberg Kapitalförvaltning AB 556188-2290 Stockholm 150 000 100 100 15 15
Holmen AB 556001-3301 Stockholm 55 244 000 34,7 (62,6) 34,1 (62,3) 23 461 3 828 3 828
Hufvudstaden AB
2
556012-8240 Stockholm 95 489 015 47,2 (88,6) 47,2 (88,6) 13 569 3 098 3 098
Övriga direkta innehav 0 0 0
37 030 7 105 7 105
1)
Andel beräknas efter avdrag av återköpta aktier. Röstandel anges i parentes till höger om kapitalandel i de fall den ej överensstämmer med kapitalandel.
2)
Verkligt värde för aktie av serie C är beräknad med värdet på börsnoterad aktie av serie A.
För information om indirekt ägda dotterföretag, se koncernens not 37.
NOT 10  ANDELAR I INTRESSEFÖRETAG
mnkr 2023 2022
Vid årets början
17 969 17 586
Investering 733 383
18 702 17 969
Specifikation av direkta innehav
av andelar i intresseföretag
Antal andelar Andel i procent
1
Verkligt värde Redovisat värde
Org.nr Säte 2023-12-31 2023 2022 2023-12-31 2023 2022
Husqvarna AB 556000-5331 Jönköping
43 542 012 7,6 (25,6) 7,6 (25,5) 3 586 2 021 2 021
AB Industrivärden 556043-4200 Stockholm 85 050 000 19,7 (25,1) 19,1 (25,0) 27 962 14 172 13 439
Indutrade AB 556017-9367 Stockholm 96 840 000 26,6 (26,6) 26,6 (26,6) 25 353 2 510 2 510
56 901 18 702 17 969
1)
Andel beräknas efter avdrag av återköpta aktier. Röstandel anges i parentes till höger om kapitalandel.
För mer information om moderbolagets intresseföretag se not 2 och 19 i koncernen.
96
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER  MODERBOLAGET
NOT 11ANDRA LÅNGFRISTIGA
VÄRDEPAPPERSINNEHAV
mnkr 2023 2022
Ackumulerade värden
Vid årets början
16 979 19 381
Investeringar 948 646
Årets värdeförändringar 2 375 -3 048
20 303 16 979
Andel
2023-12-31
i procent av mnkr
kapital röster 2023 2022
Finansiella tillgångar
1,2
Alleima 8,5 8,5 1 628 591
Handelsbanken A 3,0 3,1 6 567 6 096
Sandvik 2,9 2,9 8 026 6 500
Skanska A
3
5,5 13,1
1 099 1 095
Skanska B 2 981 2 698
20 303 16 979
1)
Värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat.
2)
Verkligt värde per den 31 december 2023 översteg anskaffningsvärdet
för samtliga aktier.
3)
Marknadsvärde för aktie av serie A i Skanska är beräknad med värdet på börs-
noterad aktie av serie B.
Tillgångarna har värderats till verkligt värde enligt aktuell börskurs.
I de fall tillgången består av aktier i olika serier anges andel av kapital och
röster gemensamt för innehavet.
Värdepappersinnehav som värderas till verkligt värde
mnkr 2023 2022
Anskaffningsvärde börsnoterade
innehav
Vid årets början
11 366 10 720
Investeringar 948 646
12 314 11 366
Förändringar i verkligt värde
via resultaträkningen
Vid årets början
-1 334 -1 334
-1 334 -1 334
Förändringar i verkligt värde
via övrigt totalresultat
Vid årets början
6 948 9 996
Värdeförändringar 2 375 -3 048
9 323 6 948
20 303 16 979
NOT 12  NÄRSTÅENDE
Dotterföretag, mnkr 2023 2022
Erhållen ränta från närstående
97 64
Erlagd ränta till närstående 0 0
Fordran på närstående, 31 december 5 500 5 813
Skuld till närstående, 31 december 0 0
Nyckelpersoner i ledande ställning, mnkr 2023 2022
Försäljning till närstående
14 12
Skuld till närstående, 31 december 67 67
Transaktioner med närstående är prissatta på marknadsmässiga villkor och
beskrivs i koncernens not 32.
Nyckelpersoner i ledande ställning
Fredrik Lundberg med maka har direkt och indirekt via det helägda bolaget
Förvaltnings AB Lunden (inklusive dotterbolag) 70,60 procent (70,60) av
rösterna och 40,76 procent (40,76) av kapitalet i L E Lundberg företagen AB
(publ). Lundbergs förvaltar Förvaltnings AB Lundens fastigheter enligt upp-
rättat förvaltningsavtal.
Louise Lindh (inkl. familj) och Katarina Martinson (inkl. familj) har vardera
11,39 procent (11,39) av rösterna och 14,79 procent (14,79) av kapitalet i
L E Lundbergföretagen AB.
De sammanlagda ersättningarna till respektive styrelsemedlem framgår
av koncernens not 5.
NOT 13  FINANSIELLA INSTRUMENT
Finansiella instrument värderade till verkligt värde i balansräkningen
Enligt IFRS 7 ska upplysning lämnas avseende hur det verkliga värdet fast
-
ställts för de instrument som värderas till verkligt värde i balansräkningen,
vilket omfattar finansiella placeringar (aktier).
Indata för värdering av finansiella instrument som värderas till verkligt
värde i balansräkningen har gjorts baserat på observerbara marknadspriser
vilket innebär att de är hänförliga till nivå ett enligt IFRS 13.
Aktier av serie A i Skanska är ej noterade varför dessa beräknats med
värdet på börsnoterad aktie av serie B, vilket innebär att den värderingen är
hänförlig till nivå tre enligt IFRS 13. Under året har värdet förändrats med
5 mnkr (-459) och är i sin helhet hänförbart till orealiserad värdeförändring
och har redovisats i övrigt totalresultat under Finansiella tillgångar värde
-
rade till verkligt värde.
Finansiella instrument som inte värderas till verkligt värde i balans-
räkningen men för vilka upplysningar lämnas om verkligt värde
När upplysningar om verkligt värde lämnas i tabellen nedan för finansiella
instrument som inte värderas till verkligt värde i balansräkningen har verk
-
ligt värde bestämts på följande sätt;
Lån från banker med fast ränta har värderats med den ränta med vilken
en refinansiering skulle kunna göras på balansdagen. Denna värderingen
tillhör nivå tre eftersom dessa räntor inte kan observeras på marknaden.
Lån med rörlig ränta antas ha ett marknadsvärde som överensstämmer
med bokfört värde förutsatt att någon mätbar förändring inte skett i en
aktuell spread för en liknande transaktion.
Övriga finansiella instrument i balansräkningen har kort tid kvar till förfall.
För dessa har som verkligt värde angetts det redovisade värdet vilket bedöms
återspegla det verkliga värdet på grund av att diskonteringseffekten är för-
sumbar.
Finansiella instrument som ingår i den finansiella nettoskulden
Totalt redovisat
värde
1
Verkligt värde
mnkr 2023 2022 2023 2022
Kortfristiga finansiella fordringar
Övriga finansiella fordringar 5 522 5 826 5 522 5 826
5 522 5 826 5 522 5 826
Likvida medel
Banktillgodohavanden
445 402 445 402
445 402 445 402
Långfristiga finansiella skulder
Obligationslån
3 900 3 900 3 755 3 544
Banklån 1 000 1 000 1 050 1 012
4 900 4 900 4 805 4 557
Kortfristiga finansiella skulder
Obligationslån
1 000 2 000 968 1 959
Certifikat 500 100 500 100
Upplupen ränta 34 23 34 13
Övriga kortfristiga skulder 0 0 0 0
1 535 2 123 1 503 2 071
1)
Samtliga poster är redovisade till upplupet anskaffningsvärde.
Finansiella instrument som inte ingår i den finansiella nettoskulden
mnkr 2023 2022
Tillgångar
Andelar i koncern- och intresseföretag
1
25 628 24 895
Finansiella placeringar
2
20 303 16 979
Aktier i onoterade bolag
3
180 180
Kundfordringar 0
Skulder
Leverantörsskulder
3 0
Derivat redovisade bland rörelseskulder
3
16 11
1)
Redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
2)
Redovisas till verkligt värde via övrigt totalresultat.
3)
Redovisas till verkligt värde via resultatet.
97
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER  MODERBOLAGET
Finansiella skulder, 31 december 2023
Förfalloår mnkr Andel, %
2024
1 535 24
2025 1 500 23
2026 900 14
2027 1 000 16
2028- 1 500 23
6 435 100
NOT 14  KASSAFLÖDESANALYS
Kassaflödesanalysen upprättas enligt den indirekta metoden. Det redo-
visade kassaflödet omfattar endast transaktioner som medför in- och
utbetalningar.
Räntor och erhållen utdelning, mnkr 2023 2022
Erhållna räntor
115 65
Erlagda räntor -125 -61
Erhållen utdelning 3 177 2 856
3 167 2 860
Kassa och bank
1
, mnkr 2023 2022
Banktillgodohavande
445 402
1)
Beviljad checkräkningskredit uppgår till 100 mnkr (100).
Under MTN-programmet lånades det långfristigt 1 000 mnkr (0) och
2 000 mnkr återbetalades (500 mnkr).
Under certifikatprogrammet lånades det kortfristigt sammanlagt
1 700 mnkr (400) uppdelat på olika lån och återbetalades 1 300 mnkr (300).
Instrument 2022 Kassaflöde
Marknads-
omvärdering 2023
Banklån
1 000 0 1 000
Obligationer 5 900 -1 000 4 900
Certifikat 100 400 500
Derivat 11 5 16
Övrigt 23 11 34
7 035 -589 5 6 451
Instrument 2021 Kassaflöde
Marknads-
omvärdering 2022
Banklån
1 000 1 000
Obligationer 6 400 -500 5 900
Certifikat 100 100
Derivat 31 -20 11
Övrigt 23 1 23
7 454 -399 -20 7 035
NOT 15  EGET KAPITAL
Fritt eget kapital
Fond för verkligt värde, balanserade vinstmedel och årets resultat utgör fritt
eget kapital, det vill säga det belopp som finns tillgängligt för utdelning till
aktieägarna.
Fond för verkligt värde
Företaget tillämpar reglerna i IFRS 9 avseende värdering av finansiella
instrument till verkliga värden. Fond för verkligt värde inkluderar den acku
-
mulerade nettoförändringen på finansiella tillgångar värderade till verkligt
värde fram till dess att tillgången bokas bort från balansräkningen.
Fond för verkligt värde, mnkr 2023 2022
Ingående värde
5 991 8 735
Värdeförändringar 2 375 -3 048
Skatt hänförlig till årets värdeförändring -430 304
7 936 5 991
Balanserade vinstmedel
Utgörs av föregående års balanserade vinstmedel och resultat efter att
vinstutdelning lämnats.
Utdelningar
Till årsstämmans förfogande står hos bolaget vinstmedel uppgående
till 40 873 674 884 kronor.
Styrelsen föreslår årsstämman den 10 april 2024 att besluta om en
utdelning på 4,30 kronor per aktie. Den föreslagna utdelningen uppgår till
sammanlagt 1 066 mnkr. Styrelsen föreslår vidare att återstående belopp
om 39 807 274 884 kronor balanseras.
Föregående år lämnades en utdelning om 4,00 kronor per aktie
(992 mnkr).
Övrig information återfinns i koncernens not 26.
NOT 16  OBESKATTADE RESERVER
mnkr 2023 2022
Inventarier
Ingående balans
0 0
Årets avskrivningar utöver plan 0 0
Utgående balans - 0
Periodiseringsfonder
Avsatt vid beskattningsår 2017
78
Avsatt vid beskattningsår 2018 109 109
Avsatt vid beskattningsår 2019 250 250
Avsatt vid beskattningsår 2020 30 30
Avsatt vid beskattningsår 2021 182 182
Avsatt vid beskattningsår 2022 130 130
Avsatt vid beskattningsår 2023 178
879 779
879 779
Av obeskattade reserver utgör 181 mnkr (160) uppskjuten skatt.
NOT 17  AVSÄTTNINGAR
Avsättningar för skatter, mnkr 2023 2022
Värdepappersinnehav som värderas
till verkligt värde
Vid årets början
957 1 261
Avsättningar under året 430 -304
1 387 957
NOT 18  ÖVRIGA RÖRELSESKULDER
mnkr 2023 2022
Leverantörsskulder
2 0
Övriga skulder 3 0
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter
10 9
15 10
NOT 19STÄLLDA SÄKERHETER OCH
EVENTUAL FÖRPLIKTELSER
Inga ställda säkerheter finns.
Ansvarsförbindelser till förmån för dotterbolag (eventualförpliktelser)
uppgår till 124 mnkr (114).
NOT 13 – forts.
98
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER  MODERBOLAGET
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att de till årsstämmans förfogande stående vinstmedlen, 40 874 mnkr
(40 873 674 884 kronor) disponeras enligt nedan:
Till aktieägarna utdelas 4,30 kronor per aktiena utdelas 4,30 kronor per aktie 1 066 mnkr
I ny räkning överföresöres 39 807 mnkr
40 874 mnkr
I bolaget finns 248 000 000 registrerade aktier. Summan av ovan föreslagen utdelning om 1 066 mnkr kan komma
att ändras om antalet återköpta egna aktier förändras innan avstämningsdag för utdelning.
Motiverat yttrande avseende vinstutdelningsförslaget kommer att finnas på bolagets hemsida
www.lundbergforetagen.se senast tre veckor före årsstämman. Yttrandet kan också erhållas från bolaget på begäran.
Styrelsen och verkställande direktören anser att årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redo visnings-
sed i Sverige och koncern redovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisnings standarder som
avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internatio
-
nella redo visningsstandarder. Årsredovisningen respektive koncernredovisningen ger en rättvisande bild av moder-
bolagets och koncernens ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för moder bolaget respektive koncernen ger
en rätt visande översikt över utvecklingen av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utfärdande av styrelsen och verkställande direktören
den 22 februari 2024. Koncernens rapport över resultat och övrigt totalresultat och rapport över finansiell ställning
och moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på årsstämman den 10 april 2024.
Som avstämningsdag för utdelning föreslås fredagen den 12 april 2024. Beslutar stämman enligt förslaget beräknas
utdelningen utsändas av Euroclear Sweden AB onsdagen den 17 april 2024.
Stockholm den 22 februari 2024
Bo Selling Carl Bennet Sofia Frändberg
Ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Louise Lindh Fredrik Lundberg Katarina Martinson
Styrelseledamot Verkställande direktör Styrelseledamot
Styrelseledamot
Krister Mattsson Sten Peterson Lars Pettersson
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats den 27 februari 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Magnus Svensson Henryson
Auktoriserad revisor
99
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i L E Lundbergföretagen AB (publ), org nr 556056-8817
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för L E Lundbergföretagen AB (publ) för år 2023 med
undantag för bolagsstyrningsrapporten och hållbarhetsrappor
-
ten på sidorna 54-57 respektive 22-29. Bolagets årsredovisning
och koncernredovisning ingår på sidorna 22-29 samt 47-99 i detta
dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlig
-
het med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseen-
den rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per
den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och kassa
-
flöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen
har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i
alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finan
-
siella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt International Financial
Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av EU, och årsre
-
dovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrnings-
rapporten och hållbarhetsrapporten på sidorna 54-57 respektive
22-29. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens
och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk
-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den komplet
-
terande rapport som har överlämnats till moderbolagets och kon-
cernens styrelse i enlighet med revisorsförordningens (537/2014)
artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa stan
-
darder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero-
ende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa
kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revi
-
sorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag
eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå
och bedöma risken för väsentliga fel i de finansiella rapporterna.
Vi beaktade de områden där verkställande direktören och styrel
-
sen gjort betydelsefulla redovisningsmässiga uppskattningar om
framtida händelser eller utfall vilka till sin natur är osäkra. I revisio
-
nen beaktade vi också risken för att styrelsen och verkställande
direktören kan ha åsidosatt intern kontroll bland annat genom att
överväga om det finns belägg för systematiska avvikelser som kan
tyda på oegentlighet.
Vi utformade vår revision för att kunna uttala oss om de finan
-
siella rapporterna som helhet med hänsyn tagen till hur verksam-
heten organiserats, processer för finansiell rapportering och den
bransch som verksamheten är en del av.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedöm
-
ning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig
grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehål
-
ler några väsentliga fel. Fel kan uppstå till följd av oegentligheter
eller misstag. De betraktas som väsentliga om de, enskilt eller till
-
sammans, rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut
som användare fattar med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi kvantitativa
väsentlighetstal för den finansiella rapportering som helhet. Med
hjälp av dessa och kvalitativa överväganden fastställde vi revisio
-
nens inriktning och omfattning samt karaktären och tidpunkten
för våra granskningsåtgärder. Väsentlighetstal används också för
att bedöma effekten av eventuella fel, enskilt och sammantaget, i
de finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla
för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för
den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen
för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
VÄRDERING AV FÖRVALTNINGSFASTIGHETER
Förvaltningsfastigheter redovisas i koncernredovisningen till verk-
ligt värde och uppgår till 74 433 mnkr per den 31 december 2023.
Värdet av fastigheterna fastställs på basis av interna värderingar.
Viktiga antaganden i värderingarna är bland annat marknadens
avkastningskrav, framtida uthyrningsgrad och hyresnivåer. För att
säkerställa att värderingen inte skiljer sig från marknadens
bedömningar har företagsledningen även inhämtat oberoende
externa värderingar för en delmängd av fastighetsbeståndet. I alla
värderingar som baseras på uppskattningar om framtida utfall
finns en inneboende osäkerhet i värdebedömningen.
100
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HUR VÅR REVISION BEAKTADE DET SÄRSKILT
BETYDELSEFULLA OMRÅDET
Våra revisionsåtgärder har omfattat, men inte uteslutande
utgjorts av nedan aktiviteter.
Vi har:
Utvärderat den interna värderingsprocessen.
Stickprovsvis testat indata i ett urval interna värderingar.
Kontrollberäknat ett urval fastighetsvärderingar.
Utvärderat väsentliga antaganden inklusive direktavkastnings
-
krav, hyresnivåer och långsiktig vakansgrad.
Stämt av de interna värderingarna mot de externa värderingar
som bolaget inhämtat. Därutöver har avstämning gjorts av de
interna värderingarna mot vår egen uppfattning av markna
-
dens prissättning av liknande tillgångar.
Granskat informationen som presenteras i årsredovisningen
och bedömt att det ger en tillräcklig information enligt regel
-
verkens krav.
VÄRDERING AV SKOGSTILLGÅNGAR
Koncernens skogstillgångar uppgår till 56 348 mnkr och utgör en
väsentlig post i koncernens balansräkning. Tillgångarna är upp
-
delade i biologiska tillgångar som redovisas enligt IAS 41 Jord- och
skogsbruk och marktillgångar som redovisas enligt IAS 16 Materi
-
ella anläggningstillgångar. I balansräkningen tas skogstillgångar
upp till verkligt värde och metoderna för värdering av skogstill
-
gångar och viktiga antaganden framgår av not 16.
Värderingsprocessen är komplex då den kräver bedömningar
och antaganden bland annat vad gäller marknadsstatistiken och
uppdelningen av totalvärdet på mark och biologisk tillgång.
Väsentliga bedömningsområden inkluderar marknadsstatisti
-
kens omfattning och fullständighet, ortspriser, diskonteringsränta
samt virkespriser och avverkningskostnader. Värderingen klassifi
-
ceras som en Nivå 3 värdering i enlighet med IFRS 13. Med hänsyn
till postens storlek och den inneboende komplexiteten är värde
-
ringen av koncernens skogstillgångar ett särskilt betydelsefullt
område i vår revision.
HUR VÅR REVISION BEAKTADE DET SÄRSKILT
BETYDELSEFULLA OMRÅDET
Våra revisionsåtgärder har omfattat, men inte uteslutande
utgjorts av nedan aktiviteter.
Vi har:
Utvärderat och granskat process och metod för värdering av
skogstillgångar samt bolagets process för att ta fram indata
vilket bland att har gjorts genom granskning av underlag och
intervjuer med medarbetare inom koncernen.
Granskat allokering av värde mellan biologiska tillgångar och
marktillgångar
Granskat rimligheten i de antaganden som ligger till grund för
koncernens värdering, bland annat diskonteringsränta.
Kontrollerat delar av den indata som används i värderingen av
skogstillgångar samt utvärderat de kontroller som finns för att
säkerställa att indatan överförs korrekt.
Egna värderingsspecialister har granskat dokumentationen
avseende diskonteringsräntan och särskilt fokuserat på känslig
-
heten i beräkningarna.
Utvärderat värdet på skogstillgångarna enligt koncernens
modell mot extern värdering.
Granskat att lämnade upplysningar i koncernens not 16 i års-
redovisningen, uppfyller kraven samt ger en rättvisande bild av
bolagets värdering.
VÄRDERING AV FINANSIELLA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Moderbolagets finansiella anläggningstillgångar uppgår per den
31 december 2023 till 46 110 mnkr. Uppgift om verkligt värde på
aktieinnehaven är en viktig information för bolagets intressenter.
Moderbolagets innehav av finansiella anläggningstillgångar
utgörs i allt väsentligt av noterade aktier.
I moderbolaget värderas innehav av aktier antingen till an-
skaffningsvärde eller verkligt värde beroende på ägarandel.
I koncernredovisningen redovisas samma innehav på annat sätt
där dotterbolag konsolideras, intressebolag redovisas enligt dess
andel av eget kapital och övriga innehav redovisas fortsatt till
verkligt värde.
Viktiga områden för en korrekt värdering rör att fastställa
marknadspriser, ägarandel samt klassificeringen i balansräk
-
ningen.
HUR VÅR REVISION BEAKTADE DET SÄRSKILT
BETYDELSEFULLA OMRÅDET
Våra revisionsåtgärder har omfattat, men inte uteslutande
utgjorts av nedan aktiviteter.
Vi har:
Utvärderat bolagets presentation av verkliga värden för de
finansiella anläggningstillgångarna.
För andelar som handlas på en aktiv marknad har vi kontrolle
-
rat värderingen mot aktuell marknadsdata.
Inhämtat bevis på att bolaget äger tillgångarna per balans-
dagen.
Värderingen av ej noterade andelar har utvärderats och kontrol
-
lerats mot bolagets beräkningar.
Utvärderat klassificering i koncernbalansräkningen.
Kontrollerat fullständigheten i de upplysningar som lämnas i
årsredovisningen.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
1-46 samt 104-109. Ersättningsrapporten som vi inhämtade före
datumet för denna revisionsberättelse utgör också annan infor
-
mation. Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för annan information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredo
-
visningen omfattar inte denna information och vi gör inget utta-
lande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncern
-
redovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som
identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernre
-
dovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap
vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informa
-
tionen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehål
-
ler en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi
har inget att rapportera i det avseendet.
101
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
REVISIONSBERÄTTELSE
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att
de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller koncernredovisningen, enligt IFRS, så som de antagits av
EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande direk
-
tören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är
nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredo-
visning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden
som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte
har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida års-
redovisningen och koncernredovisningen som helhet inte inne-
håller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse
som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsent
-
liga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsre
-
dovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspek-
tionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar
och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkstäl-
lande direktörens förvaltning för L E Lundbergföretagen AB (publ)
för år 2023 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt för
-
slaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter
och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkes
-
etiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen
är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings-
behov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fort
-
löpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation,
och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bok-
föringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska ange-
lägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den
verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvalt-
ningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att
med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrel
-
seledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avse-
ende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försum
-
melse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, års-
redovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige all
-
tid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av för
-
valtningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revi-
sorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del
av revisionsberättelsen.
Revisorns uttalande om Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verk-
ställande direktören har upprättat årsredovisningen och koncern-
redovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden för L E Lundbergföretagen AB
(publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstad
-
gade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett for
-
mat som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapporte-
ring.
102
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
REVISIONSBERÄTTELSE
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till L E Lundbergföretagen AB (publ)
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkes
-
etiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända
-
målsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rappor-
ten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven
i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på
grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings
-
åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upp-
rättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig fel
-
aktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-
rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implementerar
och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer
eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder
för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författ
-
ningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möj
-
liggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och
koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utfö
-
ras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felak-
tigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar
av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och
verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huru
-
vida koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kas-
saflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL
i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 54–57 och för att den är upprättad i enlighet med års
-
redovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovis
-
ningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga
med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar
samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på
sidorna 22-29 och för att den är upprättad i enlighet med årsredo
-
visningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt Inter
-
national Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.
Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt
uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21, 113 97 Stockholm,
utsågs till L E Lundbergföretagen ABs revisor av bolagsstämman
den 5 april 2023 och har varit bolagets revisor sedan 15 april 2021.
Stockholm den 27 februari 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Magnus Svensson Henryson
Auktoriserad revisor
103
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
REVISIONSBERÄTTELSE
Louise Lindh
Född 1979
Civ ekon
Invald i styrelsen 2010
Styrelseordförande i
Fastighets AB L E Lundberg
och J2L Holding AB
Styrelseledamot i Holmen
och Hufvudstaden
Antal aktier (inklusive familj):
36677204
Fredrik Lundberg
Född 1951
Civ ing, civ ekon, dr h c mult
VD i L E Lundbergföretagen AB
Invald i styrelsen 1975
Styrelseordförande i Holmen,
Hufvudstaden och Industri-
värden
Vice ordförande i Handelsbanken
Styrelse ledamot i Fastighets AB
LELundberg och Skanska
Antal aktier (inklusive bolag
och maka): 101086000
Katarina Martinson
Född 1981
Civ ekon
Invald i styrelsen 2009
Styrelseordförande i Indutrade
och Lundbergs stiftelserna
Styrelseledamot i Fastighets AB
L E Lundberg, Fidelio Capital,
Husqvarna och Industrivärden
Antal aktier (inklusive familj):
36 677204
Styrelse
Bo Selling
Född 1958
Civ ing
Invald i styrelsen 2020
Ordförande i Sydholmarna
Kapitalförvaltning AB
Antal aktier: 5000
Carl Bennet
Född 1951
Civ ekon, ekon dr h c, med dr h c,
tekn dr h c
Invald i styrelsen 2009
VD och styrelseordförande
i Carl Bennet AB
Styrelseordförande i Lifco
Vice ordförande i Arjo,
Elanders och Getinge
Antal aktier: 500 000
Sofia Frändberg
Född 1964
Jur kand
Invald i styrelsen 2023
Senior ledare i Volvokoncernen
Styrelseordförande i Volvo
Penta och VE Commercial
Vehicles Ltd
Styrelseledamot i Cellcentric
GmbH & Co. KG
Antal aktier: 4 000
104
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
PricewaterhouseCoopers AB
Huvudansvarig revisor
Magnus Svensson Henryson,
auktoriserad revisor
Född 1969
Revisorer
Krister Mattsson
Född 1956
Civ ekon
Invald i styrelsen 2023
Styrelseledamot i Ingka
Foundation (ägare av Ingka
group), Imas Foundation
och IKEA Foundation.
Antal aktier: 0
Lars Pettersson
Född 1954
Civ ing, fil dr h c
Invald i styrelsen 2012
Styrelseledamot i Husqvarna,
Industrivärden och Indutrade
Antal aktier: 4000
Sten Peterson
Född 1956
Civ ing
Invald i styrelsen 2001
Vice ordförande i
Fastighets AB L E Lundberg
och Förvaltnings AB Lunden
Styrelseledamot i
Hufvudstaden och
J2L Holding AB
Antal aktier: 76000
Styrelsen i L E Lundbergföretagen AB
(publ) består av nio ledamöter utan supple
-
anter, samtliga valda av årsstämman.
Under 2023 uppgick antalet styrelsemöten
till 5 stycken, varav ett konstituerande
möte. Vid varje ordinarie styrelsemöte har
redogörelser lämnats över utvecklingen i
Lundbergs Fastigheter, i L E Lundberg
Kapitalförvaltning samt i innehavsbolagen.
105
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Ledande befattningshavare
L E Lundbergföretagen AB
Fredrik Lundberg
Född 1951, anställd 1977
VD
Antal aktier (inklusive bolag
och maka): 101086000
Claes Boustedt
Född 1962, anställd 1991
Vice VD
VD i L E Lundberg Kapitalförvaltning AB
Antal aktier: 120 000
Lars Johansson
Född 1966, anställd 1991
Ekonomi- och finansdirektör
106
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Ledande befattningshavare
Lundbergs Fastigheter
Christian Claesson
Född 1980, anställd 2015
Vice VD, Regionchef Öst
Chef Affärsutveckling
Johan Ladenberg
Född 1966, anställd 2005
VD
Chef Hyres- och
fastighetsadministration
Antal aktier: 6 100
Peter Lundgren
Född 1970, anställd 1994
Regionchef Väst, teknisk chef
Antal aktier: 5 200
Under 2023 och fram till och med den 14 februari 2024 var Louise Lindh VD i Lundbergs Fastigheter.
Johan Sandborgh
Född 1979, anställd 2009
Vice VD, Regionchef Stockholm
Hållbarhetschef
Antal aktier: 163
Peter Kjell-Berger
Född 1968, anställd 2021
Ekonomichef
Lisa Lundh
Född 1976, Anställd 2018
Marknads- och
kommunikationschef
Antal aktier: 48
107
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Årsstämma och rapporter
Information om Årsstämma
L E Lundbergföretagens årsstämma 2024 hålls onsdagen
den 10 april kl. 14,00 på Grand Hôtel, Stallgatan 6, Stockholm.
Anmälan och röstning
Aktieägare, som vill delta i årsstämman, ska dels vara införd
som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda aktie-
boken per tisdagen den 2 april 2024, dels anmäla sitt delta-
gande till årsstämman senast torsdagen den 4 april 2024.
Anmälan ska ske antingen:
per bolagets hemsida www.lundbergforetagen.se
per e-post till anmalan@lundbergs.se
per telefon 011 - 21 65 00 eller
per post till L E Lundbergföretagen AB, 601 85 Norrköping.
Vid anmälan skall uppges namn, adress, telefon, person-
nummer/organisationsnummer, antal aktier samt antalet
biträden. Sker deltagandet med stöd av fullmakt, bör
fullmakten insändas i samband med anmälan. Fullmakt i
original, registreringsbevis och andra behörighetshandlingar
måste uppvisas vid årsstämman. Fullmaktsformulär hålls
tillgängligt hos bolaget och på bolagets hemsida,
www.lundbergforetagen.se.
Aktieägare, som låtit förvaltarregistrera sina aktier, måste –
för att äga rätt att delta på årsstämman – tillfälligt inregistrera
aktierna i eget namn. Sådan inregistrering ska vara verkställd
senast torsdagen den 4 april 2024. Detta innebär att aktie-
ägare i god tid före denna dag måste lämna förvaltaren
meddelande om den önskade åtgärden.
Utdelning
Styrelsen föreslår årsstämman en utdelning om 4,30 kronor
per aktie. Som avstämningsdag föreslår styrelsen fredagen
den 12 april 2024. Beslutar stämman enligt förslaget beräknas
utdelningen komma att utsändas av Euroclear Sweden AB
onsdagen den 17 april 2024.
Ekonomisk information
Följande ekonomiska rapporter publiceras på svenska och
engelska på vår hemsida www.lundbergforetagen.se
30 maj 2024 Delårsrapport januari - mars 2024
27 augusti 2024 Delårsrapport januari - juni 2024
27 november 2024 Delårsrapport januari - september 2024
20 februari 2025 Bokslutskommuniké för 2024
Årsredovisning sänds ut till aktieägare som har anmält
att de vill ha denna. Anmälan görs enklast på
www.lundbergforetagen.se under rubriken Investerare.
108
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Adresser
L E Lundbergföretagen AB (publ)
Org nr 556056-8817
Säte Stockholm
Box 14048, 104 40 Stockholm
Besöksadress Hovslagargatan 5 B
Tel 08-463 06 00
E-post information@lundbergs.se
www.lundbergforetagen.se
Fastighets AB L E Lundberg
Org nr 556049-0483
Säte Norrköping
601 85 Norrköping
Besöksadress Olai Kyrkogata 40
Tel 011-21 65 00
E-post info@lundbergs.se
www.lundbergs.se
www.lundbergforetagen.se
På hemsidan finns, förutom allmän
information om företaget, finansiell
information och aktuell aktiekurs.
109
LUNDBERGS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Fastighetsförteckning med adresser och bilder på
Fastighets AB L E Lundbergs fastigheter finns på www.lundbergs.se
Produktion: Lundbergs i samarbete med Anfang Design & Kommunikation
Tryck: TelloGruppen
Omslag: Invercote Creato 300 g. Inlaga MultiArt Silk 150 g och MultiDesign Original white 130 g.
Foto: Alleima 2, 30, 43, Måns Berg 36, Crelle Photography 2, 30, Maria Cruseman 2, 30, 38, Jane Doe/Shutter-
stock 29, Danilo Dumjahn 40, Ulla-Carin Ekblom 6, 104-107, Fond & Fond 2, 30, FotograFia 24, 34, Husfoto 27,
Indutrade 42, Jenny Lagerqvist 2, 30, 41, Pär Olsson 2, 30, 44, Anton Renborg 46, Anders Ristenstrand 21, 32, 35,
Sandvik 2, 30, 45, Stendahls 2, 30, Erik Undéhn 2, 30, Jonas Westling 2, 30.