529900BBRUE8TIQBVV902021-01-012021-12-31529900BBRUE8TIQBVV902021-12-31529900BBRUE8TIQBVV902020-12-31529900BBRUE8TIQBVV902020-01-012020-12-31529900BBRUE8TIQBVV902019-12-31529900BBRUE8TIQBVV902021-12-31ext:RezultatulPerioadeiMember529900BBRUE8TIQBVV902020-12-31ext:RezultatulPerioadeiMember529900BBRUE8TIQBVV902021-01-012021-12-31ext:RezultatulPerioadeiMember529900BBRUE8TIQBVV902021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900BBRUE8TIQBVV902020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900BBRUE8TIQBVV902021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900BBRUE8TIQBVV902019-12-31ext:RezultatulPerioadeiMember529900BBRUE8TIQBVV902020-01-012020-12-31ext:RezultatulPerioadeiMember529900BBRUE8TIQBVV902019-12-31ext:CapitalSocialSiAlteElementeDeCapitalMember529900BBRUE8TIQBVV902020-01-012020-12-31ext:CapitalSocialSiAlteElementeDeCapitalMember529900BBRUE8TIQBVV902020-12-31ext:CapitalSocialSiAlteElementeDeCapitalMember529900BBRUE8TIQBVV902019-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember529900BBRUE8TIQBVV902020-01-012020-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember529900BBRUE8TIQBVV902020-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember529900BBRUE8TIQBVV902019-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember529900BBRUE8TIQBVV902020-01-012020-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember529900BBRUE8TIQBVV902020-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember529900BBRUE8TIQBVV902019-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900BBRUE8TIQBVV902020-01-012020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900BBRUE8TIQBVV902020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900BBRUE8TIQBVV902019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900BBRUE8TIQBVV902020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900BBRUE8TIQBVV902020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900BBRUE8TIQBVV902019-12-31ext:RepartizareProfitMember529900BBRUE8TIQBVV902020-01-012020-12-31ext:RepartizareProfitMember529900BBRUE8TIQBVV902020-12-31ext:RepartizareProfitMember529900BBRUE8TIQBVV902019-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900BBRUE8TIQBVV902020-01-012020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900BBRUE8TIQBVV902020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900BBRUE8TIQBVV902019-12-31ifrs-full:SharePremiumMember529900BBRUE8TIQBVV902020-01-012020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember529900BBRUE8TIQBVV902020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember529900BBRUE8TIQBVV902019-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900BBRUE8TIQBVV902020-01-012020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900BBRUE8TIQBVV902021-12-31ext:CapitalSocialSiAlteElementeDeCapitalMember529900BBRUE8TIQBVV902021-01-012021-12-31ext:CapitalSocialSiAlteElementeDeCapitalMember529900BBRUE8TIQBVV902021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember529900BBRUE8TIQBVV902021-01-012021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember529900BBRUE8TIQBVV902021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember529900BBRUE8TIQBVV902021-01-012021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember529900BBRUE8TIQBVV902021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900BBRUE8TIQBVV902021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900BBRUE8TIQBVV902021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900BBRUE8TIQBVV902021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900BBRUE8TIQBVV902021-12-31ext:RepartizareProfitMember529900BBRUE8TIQBVV902021-01-012021-12-31ext:RepartizareProfitMember529900BBRUE8TIQBVV902021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900BBRUE8TIQBVV902021-01-012021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900BBRUE8TIQBVV902021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember529900BBRUE8TIQBVV902021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMemberiso4217:RONiso4217:RONxbrli:shares

Picture 1PROMATERIS S.A.




SITUATII FINANCIARE CONSOLIDATE SI

RAPORTUL AUDITORULUI INDEPENDENT

PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021

INTOCMITE IN CONFORMITATE CU ORDINUL MINISTRULUI FINANTELOR PUBLICE NR. 2844/2016

 PENTRU APROBAREA REGLEMENTARILOR CONTABILE CONFORME CU STANDARDELE INTERNATIONALE DE RAPORTARE FINANCIARA ADOPTATE DE UNIUNEA EUROPEANA CU MODIFICARILE ULTERIOARE


CUPRINS 










SITUATIA CONSOLIDATA A POZITIEI FINANCIARE     5 - 6  


SITUATIA CONSOLIDATA A REZULTATULUI GLOBAL     7  


SITUATIA CONSOLIDATA  A FLUXURILOR DE TREZORERIE     8 


SITUATIA CONSOLIDATA A MODIFICARII CAPITALURILOR PROPRII     9  - 10 


NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE     11 - 53 


RAPORTUL ANUAL CONSOLIDAT                                            54 - 65


SITUATIA CONSOLIDATA A POZITIEI FINANCIARE LA 31 DECEMBRIE 2021


Indicator (RON)

Nota

Consolidat la 31.12.2021 (auditat)

Consolidat la 31.12.2020 (auditat)

ACTIVE

 

 

 

Active imobilizate

 

 

 

Imobilizari corporale

       4 

89.439.602

59.778.272

Imobilizari necorporale

       4 

1.406.239

494.537

Active financiare disponibile in vederea vanzarii                                                

       4 

30.071.021

30.071.021

Creante privind impozitul amanat

     15 

0

0

Creante imobilizate

       4 

25.144

13.561

Active imobilizate - total

 

120.942.006

90.357.391

 

 

 

 

Active curente

 

 

 

Stocuri

       5 

45.870.553

24.883.768

Creante comerciale si avansuri platite

       6 

31.112.567

24.635.975

Alte creante

       6 

3.129.825

1.367.045

Creante privind impozitul amanat

       6 

0

354.647

Active financiare curente 

       7 

0

0

Numerar si conturi la banci

       8 

2.281.861

7.503.216

Cheltuieli in avans

       9 

412.539

484.006

Active curente - total

 

82.807.345

59.228.657

 

 

 

 

TOTAL ACTIVE

 

203.749.351

149.586.048

 

 

 

 

CAPITALURI PROPRII SI DATORII

 

 

 

Capital si rezerve

 

 

 

Capital social

     10 

28.739.303

30.406.541

Alte elemente de capitaluri proprii

     10 

129.728

129.728

Rezerve din reevaluare

     10 

11.617.057

2.195.140

Rezerve

     10 

57.955.210

57.262.285

Actiuni proprii

     10 

-8.791

-4.301.149

Rezultatul reportat

     10 

2.499.699

1.059.737

Rezultatul perioadei

     10 

18.245.308

3.708.531

Repartizare profit

     10 

-969.911

-148.314

Interes minoritar

 

1.882.974

1.148.443

Capitaluri proprii - total

 

120.090.577

91.460.942

 

 

 

 

Datorii pe termen lung

 

 

 

Imprumut bancar pe termen lung

     11 

22.179.920

13.727.903

Alte datorii pe termen lung

 

1.485.861

0

 

 

 

 

Provizioane

 

347.781

0

 

 

 

 

Venituri in avans

 

 

 

Subventii pentru investitii pe termen lung

 

3.381.583

 0

Subventii pentru investitii pe termen scurt

 

556.375

 0

Total venituri in avans

 

3.937.958

 0

 

 

 

 

Datorii pe termen scurt

 

 

 

Imprumut bancar pe termen scurt

     11 

21.760.688

21.812.822

Datorii comerciale si avansuri incasate

     11 

30.482.962

16.478.084

Alte datorii curente

     11 

3.463.604

6.106.297

Datorii pe termen scurt - total

 

55.707.254

44.397.203

TOTAL CAPITALURI PROPRII SI DATORII

 

203.749.351

149.586.048




Aceste situatii financiare consolidate au fost aprobate de catre Consiliul de Administratie si au fost autorizate pentru a fi emise la 24 Martie 2022.



                    

Director General,          Director Economic,

Tudor Georgescu          Gheorghe Luca


SITUATIA CONSOLIDATA A REZULTATULUI GLOBAL LA 31 DECEMBRIE 2021


Indicator (RON)

 

Consolidat la 31.12.2021 (auditat)

Consolidat la 31.12.2020 (auditat)

 

 

 

 

Venituri din vanzari

12

187.317.080

116.142.949

Alte venituri din exploatare

12

1.645.929

2.092.188

Variatia stocurilor de produse finite si produse in curs de executie

12

7.914.736

692.624

Cheltuieli cu materiile prime, materialele si marfurile

13

-132.576.147

-79.970.467

Cheltuieli cu energia si apa

13

-3.216.020

-1.875.172

Cheltuieli cu personalul

13

-14.235.725

-10.810.485

Cheltuieli cu ajustarile pentru depreciere, amortizare si deprecieri

13

-6.815.804

-4.629.268

Cheltuieli cu prestatiile externe

13

-14.358.698

-11.229.051

Alte cheltuieli de exploatare

13

-2.295.813

-2.051.218





EBITDA

 

30.191.159

13.188.037





Rezultatul din exploatare

 

23.379.538

8.362.100

Castiguri / pierderi din active financiare Curente

14

0

-1.445.816

Alte venituri financiare

14

994.637

271.122

Alte cheltuieli financiare

14

-2.118.380

-2.037.975

Rezultatul financiar 

 

-1.123.743

-3.212.669





Rezultat inainte de impozitare

 

22.255.795

5.149.431





Interesul minoritar

 

-734.531

-617.127

Profit nerealizat aferent stocurilor cumparate de la societatea mama

 

-42.417

0

Impozit pe profitul curent

15

3.187.683

828.480

 Castiguri aferente impozitului pe profit amanat 

15

-45.856

4.707





Rezultatul net al perioadei

 

18.245.308

3.708.531





Alte elemente ale rezultatului global

 

0

0





Total rezultat global

 

18.245.308

3.708.531





Rezultatul de baza pe actiune (lei/actiune)

16

0,6357

0,1220



Aceste situatii financiare consolidate au fost aprobate de catre Consiliul de Administratie si au fost autorizate pentru a fi emise la 24 Martie 2022.

                    

Director General,          Director Economic,

Tudor Georgescu          Gheorghe Luca



















































SITUATIA CONSOLIDATA A FLUXURILOR DE NUMERAR

PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021



Denumirea elementului

An 2021

An 2020

A



Fluxuri de numerar din activitati de exploatare:



  Incasari din vanzari de bunuri si prestari de servicii

212.022.521

134.586.820

  Incasari din vanzari cu amanuntul

0

0

  Alte incasari

5.305.676

1.588.800

  Plati catre furnizorii de bunuri si servicii

-174.587.592

-111.131.034

  Plati catre angajati

-7.780.689

-5.817.867

  Plati in numele angajatilor

-729.430

-574.291

  Plati privind asigurarile sociale si somajul

-4.595.565

-2.895.173

  Plati privind impozitul pe salarii

-992.634

-626.425

  Plati privind impozitul pe profit

-2.346.784

-1.089.870

  Plati privind TVA

-20.111.757

-11.854.328

  Plati privind taxe vamale, alte impozite si taxe

-1.164.529

-2.108.620

  Plati privind fondurile speciale

-1.167

-93.413

  Alte plati

-1.498.455

-4.091.452

Numerar net din activitati de exploatare

3.519.595

-4.106.853




Fluxuri de numerar din activitati de investitie:



  Incasari din vanzari de mijloace fixe

0

1.190.236

  Plati pentru achizitii de imobilizari corporale si necorporale

-16.011.850

-7.818.099

  Incasari din vanzare de actiuni

140.000

0

  Plati pentru achizitie de actiuni

-330.791

-12.045.611

Numerar net din activitati de investitie

-16.202.641

-18.673.474




Fluxuri de numerar din activitati de finantare:



  Credit bancar

8.423.141

19.445.419

  Dobanzi incasate

476

-2.762.258

  Dobanzi platite

-609.707

-492.144

  Dividende incasate

0

0

  Dividende platite

0

0

  Comisioane bancare platite

-162.426

-105.341

  Incasari din diferente favorabile de curs valutar

5.266

14.493

  Plati privind diferente nefavorabile de curs valutar

-232.997

-172.819

  Imprumuturi diverse / capital social

37.938

12.776.675

Numerar net din activitati de finantare

7.461.691

28.704.025




Cresterea neta a numerarului si echivalentelor de numerar

-5.221.355

5.923.698

Numerar si echivalente de numerar la inceputul perioadei

7.503.216

1.579.518

Numerar si echivalente de numerar la sfarsitul perioadei

2.281.861

7.503.216



















Aceste situatii financiare consolidate au fost aprobate de catre Consiliul de Administratie si au fost autorizate pentru a fi emise la 24 Martie 2022.




                    

Director General,          Director Economic,

Tudor Georgescu          Gheorghe Luca




SITUATIA CONSOLIDATA A MODIFICARII CAPITALURILOR PROPRII PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2020




Consolidat

Capital social+alte elemente de capital

Rezerve din reevaluare

Rezerve legale

Rezerve

Rezultat reportat

Rezultatul perioadei

Repartizare Profit

Actiuni proprii

Prime de capital

Interes minoritar

Capitaluri proprii total

 Sold la 1 ianuarie 2020 

16.564.277

2.195.140

3.454.477

51.408.184

594.065

2.632.557

-2.412

-21.816

0

531.316

77.355.788

 Rezultatul repartizat 

0

0

0

2.251.310

936.988

-2.632.557

2.412

0

0

-558.153

0

 Rezultatul perioadei 

0

0

148.314

0

-471.316

3.708.531

-148.314

0

0

471.317

3.708.531

 Majorare capital 

13.334.156

0

0

0

0

0

0

0

0

0

13.334.156

 Rascumparare actiuni proprii 

0

0

0

0

0

0

0

-4.279.333

0

0

-4.279.333

 Reevaluare imobilizari 

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

 Alte elemente de capitaluri proprii 

508.108

0

0

0

0

0

0

0

129.728

703.963

1.341.799

 Sold la decembrie 2020 

30.406.541

2.195.140

3.602.791

53.659.494

1.059.737

3.708.531

-148.314

-4.301.149

129.728

1.148.443

91.460.942







Aceste situatii financiare consolidate au fost aprobate de catre Consiliul de Administratie si au fost autorizate pentru a fi emise la 24 Martie 2022.




                    

Director General,          Director Economic,

Tudor Georgescu          Gheorghe Luca








SITUATIA CONSOLIDATA A MODIFICARII CAPITALURILOR PROPRII PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021




Consolidat

Capital social+alte elemente de capital

Rezerve din reevaluare

Rezerve legale

Rezerve

Rezultat reportat

Rezultatul perioadei

Repartizare Profit

Actiuni proprii

Prime de capital

Interes minoritar

Capitaluri proprii total

 Sold la 1 ianuarie 2021 

30.406.541

2.195.140

3.602.791

53.659.494

1.059.737

3.708.531

-148.314

-4.301.149

129.728

1.148.443

91.460.942

 Rezultatul repartizat 

0

0

0

-276.986

2.057.089

-3.708.531

148.314

2.593.911

0

-813.797

0

 Rezultatul perioadei 

0

0

969.911

0

-617.127

18.245.308

-969.911

0

0

617.127

18.245.308

 Majorare capital 

-1.667.238

0

0

0

0

0

0

1.707.238

0

0

40.000

 Rascumparare actiuni proprii 

0

0

0

0

0

0

0

-8.791

0

0

-8.791

 Reevaluare imobilizari 

0

9.421.917

0

0

0

0

0

0

0

0

9.421.917

 Alte elemente de capitaluri proprii 

0

0

0

0

0

0

0

0

0

931.201

931.201

 Sold la decembrie 2021 

28.739.303

11.617.057

4.572.702

53.382.508

2.499.699

18.245.308

-969.911

-8.791

129.728

1.882.974

120.090.577




Aceste situatii financiare consolidate au fost aprobate de catre Consiliul de Administratie si au fost autorizate pentru a fi emise la 24 Martie 2022.




                    

Director General,          Director Economic,

Tudor Georgescu          Gheorghe Luca


1.      ENTITATEA RAPORTOARE


Raportul cuprinde situatiile financiare consolidate intocmite pentru societatea PROMATERIS S.A. 


Societatea PROMATERIS S.A. 

Sediul social : Buftea, Sos. Bucuresti-Tirgoviste nr. 1, Jud. Ilfov

Nr de telefon / fax : 021 252 35 78/ 021 252 36 17

Codul unic de Inregistrare la Oficiul Registrului Comertului : 108

Numarul de ordine in Registrul Comertului: J23/835/2018

Piata reglementata pe care se tranzactioneaza valorile mobiliare emise : Bursa de Valori Bucuresti

Capitalul social subscris si varsat : 28.699.303 lei 

Principalele caracteristici ale valorilor mobiliare emise de SC PROMATERIS SA: 30.406.571 actiuni cu o valoare nominala de 1 RON / actiune, tranzactionate la BVB, categoria standard, simbol PPL.


Societatea Biodeck S.A.

Sediul social : Bucuresti, Bd Dacia nr. 51-53, Sc. A, Et. 6, Ap. 13, Sect. 1

Nr de telefon / fax : 0374 336 850

Codul unic de Inregistrare la Oficiul Registrului Comertului : 37918297

Numarul de ordine in Registrul Comertului: J40/14200/2019

Capitalul social subscris si varsat : 200.000 lei 

Principalele caracteristici ale valorilor mobiliare emise de SC Biodeck SA: 10.000 actiuni cu o valoare nominala de 20 RON / actiune.


Societatea Promateris Packaging SA

Sediul social : Buftea, sos. Bucuresti-Tirgoviste nr. 1, cladire birouri, corp 1, parter, biroul P12;

Codul unic de Inregistrare la Oficiul Registrului Comertului : 43730157

Numarul de ordine in Registrul Comertului: J23/932/2021

Capitalul social subscris si varsat : 101.000 lei 

Principalele caracteristici ale valorilor mobiliare emise de Promateris Packaging SA: 101 actiuni cu o valoare nominala de 1000 RON / actiune.


Promateris Recycling SA

Sediul social : Buftea, sos. Bucuresti-Tirgoviste nr. 1, cladire birouri, corp 1, parter, biroul P13;

Codul unic de Inregistrare la Oficiul Registrului Comertului : 43730114

Numarul de ordine in Registrul Comertului: J23/933/2021

Capitalul social subscris si varsat : 101.000 lei 

Principalele caracteristici ale valorilor mobiliare emise de Promateris Recycling SA: 101 actiuni cu o valoare nominala de 1000 RON / actiune.






2.      CADRUL GENERAL


2.1.     PREZENTARE GENERALA A SOCIETATII COMERCIALE PROMATERIS S.A. 


2.1.1. PROMATERIS SA

Sediu: Buftea, Sos. Bucuresti-Tirgoviste nr. 1, Jud. Ilfov


Infiintata in 1957 sub denumirea de Fabrica de Mase Plastice Bucuresti. Din 1990 functioneaza ca societate pe actiuni "PRODPLAST" S.A.

Activitatea principala este prelucrarea maselor plastice.


2.1.2.     PROFIL DE FIRMA - STRUCTURA PRODUCTIEI


Grupul Promateris este liderul de piata regional pe segmentul productiei si distributiei de ambalaje biodegradabile si compostabile si un jucator cu experienta de peste 60 de ani in industria compound-urilor tehnice. Incepand cu anul 2017, grupul Promateris adopta un nou model de business, indreptandu-se spre productia de alternative sustenabile la produsele din plastic de unica folosinta, devenind astfel un lider al inovatiei de produs. In acelasi an, este infiintata compania Biodeck, unde Promateris este actionar majoritar, companie specializata in distributia de ambalaje sustenabile si de solutii pentru economia circulara. Astfel, grupul Promateris incepe un plan ambitios de crestere accelerata, inlocuind un model de business comoditizat, cu unul bazat pe inovatie de produs, R&D si dezvoltarea de produse cu valoare adaugata. 


Promateris are un portofoliu de produse cu amprenta redusa de carbon, precum si o strategie de sustenabilitate aliniata cu principiile European Green Deal. Produsele noastre sunt aliniate legislatiei si directivelor europene ce au ca scop reducerea consumului de plastic de unica folosinta. 



Promateris opereaza 3 divizii de business:


Societatile raman in continuare stabile si isi vor desfasura activitatea in conditii de continuitate.







2.      CADRUL GENERAL (continuare)


Declaratia de conformitate


Situatiile financiare consolidate au fost pregatite în conformitate cu Standardele Internationale de Raportare Financiara asa cum au fost adoptate de Uniunea Europeana („IFRS").


BAZELE INTOCMIRII SITUATIILOR FINANCIARE CONSOLIDATE


Situatiile financiare consolidate au fost intocmite in conformitate cu:


-     Standardele Internationale de Raportare Financiara (IFRS) adoptate de Uniunea Europeana

-     Legea contabilitatii nr.82 / 1991, republicata si actualizata

-     Ordinul nr. 2844/2016 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu Standardele Internationale de Raportare Financiara aplicabile societatilor comerciale ale caror valori mobiliare sunt admise la tranzactionare pe o piata reglementata, cu modificarile si completarile ulterioare.


Membrii conducerii considera ca societatile au resurse adecvate pentru a continua sa functioneze in viitorul previzibil. Prin urmare, societatile adopta principiul continuitatii activitatii la intocmirea situatiilor financiare.


Situatiile financiare consolidate sunt intocmite la cost istoric, cu exceptia imobilizarilor corporale, altele decat imobilizarile corporale in curs, ce sunt evaluate la valoare reevaluata, in timp ce activele financiare detinute in vederea vanzarii si cele in scop de tranzactionare sunt evaluate la valoarea justa.


Situatiile financiare consolidate sunt prezentate in lei, moneda de prezentare fiind aceeasi cu moneda functionala a societatii. Toate informatiile financiare sunt prezentate in lei, rotunjite, fara zecimale.


Tranzactiile in moneda straina sunt inregistrate in moneda functionala prin utilizarea cursului de schimb de la data tranzactiilor. Activele si datoriile monetare in valuta existente in sold la data intocmirii situatiilor financiare sunt convertite in lei folosind cursurile de schimb comunicate de BNR la 31 decembrie 2021. Castigurile sau pierderile rezultate din decontarea tranzactiilor si din conversia activelor si datoriilor monetare exprimate in moneda straina sunt recunoscute in rezultatul exercitiului.


Ratele de schimb ale principalelor valute au fost urmatoarele:


 

2020

2021

EUR

4,8694

4,9481

USD

3,9660

4,3707




Utilizarea estimarilor si rationamentelor profesionale

Pregatirea situatiilor financiare consolidate in conformitate cu IFRS adoptate de Uniunea Europeana presupune din partea conducerii societatii utilizarea unor estimari si ipoteze care afecteaza aplicarea politicilor contabile, precum si valoarea raportata a activelor, datoriilor, veniturilor si cheltuielilor. Estimarile si judecatile asociate acestora se bazeaza pe date istorice si pe alti factori considerati a fi elocventi in circumstantele date, iar rezultatul acestor factori formeaza baza judecatilor folosite in determinarea valorii contabile a activelor si pasivelor pentru care nu exista alte surse de evaluare disponibile. Rezultatele efective pot fi diferite de valorile estimate.


2.      CADRUL GENERAL (continuare)


Estimarile si judecatile sunt revizuite periodic. Revizuirile estimarilor contabile sunt recunoscute in perioada in care estimarea este revizuita, daca revizuirea afecteaza doar acea perioada sau in perioada curenta si in perioadele viitoare, daca revizuirea afecteaza atat perioada curenta, cat si perioadele viitoare. Efectul modificarii aferente perioadei curente este recunoscut ca venit sau cheltuiala in perioada curenta. Daca exista, efectul asupra perioadelor viitoare este recunoscut ca venit sau cheltuiala in acele perioade viitoare.

Managementul societatilor considera ca eventuale diferente fata de aceste estimari nu vor avea o influenta semnificativa asupra situatiilor financiare in viitorul apropiat.

Estimarile si ipotezele sunt utilizate, in special, pentru ajustari de depreciere ale mijloacelor fixe, ale titlurilor de valoare detinute si evalute la cost, pentru ajustarea de depreciere a stocurilor si a creantelor.

In conformitate cu IAS 36, atat imobilizarile necorporale cat si imobilizarile corporale sunt analizate pentru a identifica daca prezinta indicii de depreciere la data bilantului. Daca valoarea contabila neta a unui activ este mai mare decat valoarea lui recuperabila, o pierdere din depreciere este recunoscuta pentru a reduce valoarea neta contabila a activului respectiv la nivelul valorii recuperabile.

Daca motivele recunoasterii pierderii din depreciere dispar in perioadele viitoare, valoarea contabila neta a activului este majorata pana la nivelul valorii contabile nete, care ar fi fost determinata daca nici o pierdere din depreciere nu ar fi fost recunoscuta.

In evaluarea pentru deprecierea stocurilor, conducerea face anumite estimari cu privire la valoarea de utlilitate a stocului, tinand cont de data de expirare, de posibilitatea de utilizare in activitatea curenta a societatii si de alti factori specifici fiecarei categorii de stoc.

Evaluarea pentru deprecierea creantelor este efectuata individual si se bazeaza pe cea mai buna estimare a conducerii privind valoarea prezenta a fluxurilor de numerar care se asteapta a fi primite. Societatile isi revizuiesc creantele comerciale si de alta natura la fiecare data a pozitiei financiare, pentru a evalua daca trebuie sa inregistreze in contul de profit si pierdere o depreciere de valoare.


Bazele consolidarii


Situatiile financiare consolidate cuprind situatiile financiare ale Societatii mama si ale societatii afiliate la aceasta  la data de 31 decembrie 2021. Controlul este obtinut in situatia in care societatea mama are drepturi asupra rentabilitatii variabile pe baza participarii sale in entitatea in care s-a investit si are capacitatea de a influenta acele venituri prin autoritatea sa asupra entitatii in care s-a investit.  In mod specific, firma mama controleaza  societatea afiliata in care a investit daca si numai daca societatea mama detine urmatoarele:


-  Autoritate asupra entitatii in care s-a investit (respectiv, are drepturi existente care ii confera capacitatea curenta de a coordona activitatile relevante)

     

-  Expunere sau drepturi asupra rentabilitatii variabile pe baza participarii sale in entitatea in care s-a investit

     

-  Capacitatea de a-si utiliza autoritatea asupra entitatii in care s-a investit pentru a influenta valoarea rentabilitatii acesteia


Societatea mama reevalueaza controlul asupra unei entitati in care s-a investit daca datele si circumstantele indica faptul ca exista modificari la unul sau mai multe dintre cele trei elemente de control.      Consolidarea unei societati afiliate incepe atunci cand societatea mama obtine controlul asupra societatii afiliate si inceteaza atunci cand societatea mama pierde controlul asupra societatii afiliate. Activele, datoriile, veniturile si cheltuielile unei societati afiliate dobandite sau cedate in timpul exercitiului sunt incluse in situatiile financiare consolidate de la data dobandirii controlului asupra societatii afiliate de catre societatea mama  pana la data pierderii acestuia.


Profitul sau pierderea si fiecare componenta a altor elemente ale rezultatului global sunt atribuite actionarilor entitatii-mama si intereselor care nu controleaza, chiar daca aceasta are drept urmare un sold deficitar al intereselor care nu controleaza. Daca este necesar, se realizeaza ajustari ale situatiilor financiare ale societatii afiliate pentru alinierea politicilor contabile la cele ale societatii mama. Toate activele si datoriile, capitalul propriu, veniturile, cheltuielile si fluxurile de trezorerie din cadrul grupului, aferente tranzactiilor desfasurate intre societatea mama si societatea afiliata sunt eliminate in totalitate la consolidare.

     

Modificarea participatiilor in capitalurile proprii ale unei societati afiliate, fara pierderea controlului, este contabilizata drept tranzactie cu capitaluri proprii.


Daca societatea mama pierde controlul asupra unei societati afiliate, acesta derecunoaste activele (inclusiv fondul comercial), datoriile, interesele care nu controleaza si alte componente ale capitalurilor proprii, iar orice castig sau pierdere rezultata este recunoscuta in contul de profit sau pierdere. Orice investitie retinuta este recunoscuta la valoarea justa.



Standarde si interpretari in vigoare in perioada curenta


Urmatoarele amendamente la standardele existente si interpretarile noi emise de Consiliul pentru standarde internationale de contabilitate (IASB) si adoptate de UE sunt în vigoare pentru perioada de raportare curenta:


Adoptarea acestor amendamente si interpretari ale standardelor nu a dus la nicio modificare semnificativa a situatiilor financiare ale societatilor.


Standarde și amendamente la standardele existente emise de IASB și adoptate de UE, dar care nu au intrat încă în vigoare


La data aprobării acestor situații financiare, următoarele amendamente la standardele existente au fost emise de IASB și adoptate de UE, dar nu sunt încă în vigoare:






Standarde si interpretari emise de IASB dar inca neadoptate de UE

În prezent, IFRS astfel cum au fost adoptate de UE nu diferă semnificativ de reglementările adoptate de Consiliul pentru Standarde Internaționale de Contabilitate (IASB), cu excepția următoarelor standarde noi, amendamente la standardele existente și interpretări noi, care nu au fost aprobate pentru utilizare în UE la data publicării situațiilor financiare (datele de intrare în vigoare menționate mai jos sunt pentru standardele IFRS emise de IASB): 













Societatile anticipează că adoptarea acestor standarde noi și amendamente la standardele existente nu va avea un impact semnificativ asupra situațiilor financiare ale Societăților în perioada de aplicare inițială. 

Contabilitatea de acoperire împotriva riscurilor pentru un portofoliu de active și pasive financiare ale cărei principii nu au fost adoptate de UE rămâne nereglementată.

Conform estimărilor Societăților, folosirea contabilității de acoperire împotriva riscurilor unui portofoliu de active și pasive financiare conform ", IFRS 7 „Instrumente financiare: informații de prezentat" nu ar afecta semnificativ situațiile financiare, dacă este aplicată la data bilanțului.


3.     POLITICI SI METODE CONTABILE SEMNIFICATIVE


Conform IFRS, Standardul International de Contabilitate 8 "Politici contabile, modificari ale estimarilor contabile si erori", politicile contabile reprezinta principiile, bazele, conventiile, regulile si practicile specifice aplicate de aceasta entitate la intocmirea si prezentarea situatiilor financiare.

Societatile si-au selectat si aplica politicile contabile in mod frecvent pentru tranzactii, alte evenimente si conditii similare, cu exceptia cazului in care un standard sau o interpretare prevede sau permite, in mod specific, clasificarea elementelor pentru care ar putea fi adecvata aplicarea unor politici contabile diferite. Daca un standard sau o interpretare prevede sau permite o astfel de clasificare, trebuie sa fie selectata si aplicata fiecarei categorii, in mod consecvent, o politica contabila adecvata.


IFRS 9 Instrumente financiare


Începând cu 1 ianuarie 2018, societatea a aplicat pentru prima data noul standard IFRS 9 "Instrumente financiare". IFRS 9 introduce modificari privind recunoasterea si evaluarea activelor financiare si are ca rezultat recunoasterea anterioara a indemnizatiilor datoriei neperformante pentru creante. Fiind permisa de standard, societatea a adoptat IFRS 9 începând cu 1 ianuarie 2018, folosind metoda retrospectiva modificata, cu ajustari cumulate din aplicatia initiala recunoscuta în capitalurile proprii începând cu 1 ianuarie 2018 si fara a reda cifrele din perioada comparativa. Pentru creantele comerciale, nu exista diferente semnificative între metoda de evaluare initiala în conformitate cu IFRS 9 si noile criterii.


Toate activele financiare recunoscute care intră în sfera de aplicare a IFRS 9 trebuie evaluate ulterior la cost amortizat sau la valoare justă pe baza modelului de business al entității referitor la gestionarea activelor financiare și a caracteristicilor contractuale ale fluxurilor de numerar ale activelor financiare. În mod particular:


În pofida celor de mai sus, Societatea poate alege /desemna în mod irevocabil la recunoașterea inițială a unui activ financiar după cum urmează:


Activele financiare ale Societăților includ numerarul şi echivalentele de numerar, creanţele comerciale şi investiţiile pe termen lung. Datoriile financiare includ obligaţiile de leasing financiar, împrumuturile bancare purtătoare de dobândă, descoperirile de cont şi datoriile comerciale şi alte datorii. Pentru fiecare element, politicile contabile privind recunoaşterea şi măsurarea sunt prezentate în această notă. Conducerea este de părere că valorile juste estimate ale acestor instrumente aproximează valorile lor contabile.


Împrumuturile sunt intial recunoscute la valoarea justa, minus costurile efectuate cu operaţiunea respectiva. Ulterior, acestea sunt înregistrate la costul amortizat. Orice diferenţa dintre valoarea de intrare si valoarea de rambursare este recunoscuta in contul de profit si pierdere pe perioada împrumuturilor, folosind metoda dobânzii efective.


Instrumentele financiare sunt clasificate ca datorii sau capital propriu în conformitate cu substanţa aranjamentului contractual. Dobânzile, dividendele, câştigurile şi pierderile aferente unui instrument financiar clasificat drept datorie sunt raportate drept cheltuială sau venit. Distribuţiile către deţinătorii de instrumente financiare clasificate drept capital propriu sunt înregistrate direct în capitalul propriu. Instrumentele financiare sunt compensate atunci când Societatea are un drept legal aplicabil de a compensa şi intenţionează să deconteze fie pe bază netă fie să realizeze activul şi să stingă obligaţia simultan.


Deprecierea activelor financiare


Activele financiare, altele decât cele recunoscute la valoare justă prin contul de profit şi pierderi, sunt evaluate pentru deprecierea la fiecare dată a bilanţului contabil. 


Activele financiare sunt depreciate atunci când există dovezi obiective că unul sau mai multe evenimente petrecute după recunoaşterea iniţială au avut un impact asupra fluxului viitor de numerar aferent investiţiei. 


Pentru acţiunile disponibile pentru vânzare, un declin semnificativ sau prelungit al valorii juste al valorii mobiliare sub costul acesteia este considerat o dovadă obiectivă a deprecierii.


Anumite categorii de active financiare, cum ar fi clienţii, active evaluate a fi nedepreciate individual, sunt ulterior evaluate pentru depreciere în mod colectiv. Dovezi obiective pentru deprecierea unui portofoliu de creanţe pot include experienţa trecută a Societății cu privire la plăţile colective, o creştere a plăţilor întârziate dincolo de perioada de creditare, precum şi modificări vizibile ale condiţiilor economice naţionale şi locale care se corelează cu pierderea de credit preconizată. 


Valoarea contabilă a activului financiar este redusă cu pierderea prin depreciere, direct pentru toate activele financiare, cu excepţia creanţelor comerciale, caz în care valoarea contabilă este redusă prin utilizarea unui cont de provizion. În cazul în care o creanţă este considerată a fi nerecuperabilă, această este eliminată şi scăzută din provizion. Recuperările ulterioare ale sumelor eliminate anterior sunt creditate în contul de provizion. Modificările în valoarea contabilă a contului de provizion sunt recunoscute în contul de profit şi pierderi. 


Derecunoaşterea activelor şi a datoriilor


Societatea derecunoaşte active financiare numai atunci când drepturile contractuale asupra fluxurilor de numerar aferent activelor expiră; sau transferă activul financiar şi, în mod substanţial, toate riscurile şi beneficiile aferente activului către o altă entitate.

Societatea derecunoaşte datoriile financiare daca şi numai dacă obligaţiile Societății au fost plătite, anulate sau au expirat.


IFRS 15 "Venituri din contracte cu clientii"


IFRS 15 "Venituri din contracte cu clientii" introduce un model cuprinzator pentru recunoasterea si masurarea veniturilor. Standardul înlocuieste criteriile existente pentru recunoasterea veniturilor, înlocuind standardele IAS 18 "Venituri", IAS 11 "Contracte de constructie" si IFRIC 13 "Programe de fidelizare a clientilor". În conformitate cu noul standard, veniturile sunt recunoscute atunci când clientul dobândeste controlul asupra bunurilor sau serviciilor prestate, la suma care reflecta pretul la care se asteapta compania sa il primeasca în schimbul acestor bunuri sau servicii.


Fiind permisa de standard, Societatea a adoptat IFRS 15 începând cu 1 ianuarie 2018, folosind metoda retrospectiva modificata, cu ajustari cumulate din aplicarea initiala recunoscuta în capitalurile proprii începând cu 1 ianuarie 2018 si fara retratarea cifrelor din perioadele comparative. Aplicarea initiala nu are niciun impact asupra rezultatului reportat ale Societatii.


Societatile modifica o politica contabila doar daca modificarea:


-     este impusa de un standard sau de o interpretare, sau

-     are drept rezultat situatii financiare consolidate care ofera informatii fiabile si mai relevante cu privire la efectele tranzactiilor, ale altor evenimente sau conditii asupra pozitiei financiare, performantei financiare sau fluxurilor de trezorerie ale entitatii.


Prezentam un sumar al politicilor contabile semnificative care au fost aplicate in mod consecvent pentru toate perioadele prezentate ale situatiilor financiare consolidate:


1.       Active imobilizate


Activele imobilizate sunt active generatoare de beneficii economice viitoare si destinate utilizarii pe o perioada mai mare de un an, in scopul desfasurarii activitatii entitatii.


Beneficiile economice viitoare reprezinta potentialul de a contribui, direct sau indirect, la fluxul de numerar sau echivalente de numerar catre entitate.


1.1.      Imobilizari necorporale 


Conform IAS 38, o imobilizare necorporala este un activ identificabil, nemonetar, fara suport material. O imobilizare necorporala indeplineste criteriul de identificare atunci cand:


-     este separabila, adica poate fi separata sau divizata de entitate si vanduta, autorizata, inchiriata sau schimbata, fie individual, fie impreuna cu un contract, un activ identificabil sau o datorie identificabila; sau


-     decurge din drepturi contractuale sau de alta natura legala, indiferent daca acele drepturi sunt transferabile sau separabile de entitate sau de alte drepturi si obligatii.     


Imobilizarile necorporale achizitionate separat sunt inregistrate initial la costul de achizitie sau de productie (in regie proprie), conform cu IAS 38. Dupa recunoasterea initiala, imobilizarile necorporale sunt contabilízate la cost minus  amortizarea acumulata si pierderea din depreciere, daca exista.


Imobilizarile necorporale cu durata de viata nedeterminata nu se amortizeaza, ci sunt supuse unui test de depreciere. Imobilizarile necorporale cu durata de viata utila determinata sunt amortízate pe durata de viata economica si evaluate pentru depreciere ori de cate ori exista indicii ale deprecierii.


Amortizarea este calculata pe baza metodei liniare pe perioada de viata estimata a imobilizarii necorporale. Majoritatea imobilizarilor necorporale inregistrate sunt reprezentate de programe informatice si licente. Programele informatice sunt amortízate pe o perioada de 3 ani, iar licentele se amortizeaza pe durata valabilitatii acestora (2 - 3 ani).


Costurile aferente intretinerii programelor informatice sunt recunoscute drept cheltuieli in perioada in care sunt efectuate.


Castigurile sau pierderile care rezulta din derecunoasterea unei imobilizari necorporale sunt calculate ca diferenta dintre incasarile nete din cedare si valoarea contabila a acestora si sunt recunoscute in contul de profit si pierdere atunci cand activul este derecunoscut.


1.2.      Imobilizari corporale


Evaluarea initiala


Imobilizarile corporale sunt inregistrate initial la costul de achizitie sau de constructie si sunt prezentate la valorile nete de amortizarea acumulata si pierderea din depreciere acumulata daca este cazul.


Costul imobilizarilor corporale cumparate este reprezentat de valoarea contraprestatiilor efectuate pentru achizitionarea activelor respective, precum si valoarea altor costuri direct atribuibile aducerii activelor la locatia si conditia necesare pentru ca acestea sa poata opera in modul dorit de conducere. Costul activelor construite in regie proprie include costurile salariale, materiale, costuri indirecte de productie si alte costuri direct atribuibile aducerii activelor la locatia si conditia dorite.


Cheltuielile ulterioare cu reparatiile sau intretinerea imobilizarilor corporale efectuate in scopul asigurarii utilizarii continue a acestora sunt recunoscute in contul de profit si pierdere la data efectuarii lor. 


Cheltuielile ulterioare sub forma investitiilor efectuate la imobilizarile corporale, care au ca efect imbunatatirea parametrilor tehnici initiali ai acestora si conduc la obtinerea de beneficii economice viitoare, suplimentare fata de cele estimate initial, sunt recunoscute ca o componenta a imobilizarii corporale si sunt amortízate pe perioada de viata ramasa. Obtinerea de beneficii se poate realiza fie direct prin cresterea veniturilor, fie indirect prin reducerea cheltuielilor de intretinere si functionare. 



Evaluarea ulterioara


Societatea a optat sa foloseasca pentru evaluarea dupa recunoasterea initiala a imobilizarilor corporale, modelul reevaluarii. Conform modelului reevaluarii, un element de imobilizare corporala a carui valoare justa poate fi evaluata in mod fiabil trebuie contabilizat la o valoare reevaluata, aceasta fiind valoarea sa justa la data reevaluarii minus orice amortizare cumulata ulterior si orice pierderi cumulate din depreciere. 


Reevaluarile trebuie sa se faca cu suficienta regularitate pentru a se asigura ca valoarea contabila nu se deosebeste semnificativ de ceea ce s-ar fi determinat prin utilizarea valorii juste la finalul perioadei de raportare.


Valoarea justa a imobilizarilor corporale este determinata, in general, pe baza probelor de piata, printr-o evaluare efectuata de evaluatori profesionisti calificati.


Societatea a optat pentru reevaluarea terenurilor si constructiilor cel putin o data la trei ani, iar celelalte categorii de imobilizari cel putin o data la cinci ani.


IAS 16 sugereaza ca reevaluarile anuale pot fi necesare in cazul in care exista modificari semnificative si volatile in valori.


Societatea a efectuat reevaluarea activelor imobilizate in perioadele precedente, ca urmare a cerintelor dispuse prin acte normative (HG 26/1992, HG 500/1994, HG 983/1998, HG 1553/2003).


Pentru evaluare societatea foloseste Metoda brută/Indice de reevaluare. Aceasta metoda presupune calcularea unui indice de reevaluare (actualizare), care se înmulțește atât cu valoarea brută a activului, cât și cu amortizarea sa cumulată.


Indice de reevaluare = Valoare justă/Valoare contabilă netă


Amortizarea se recalculează proporţional cu modificarea valorii contabile brute a activului, astfel încât valoarea contabilă după reevaluare să fie egală cu valoarea sa justă.

Atunci când indicele de reevaluare este supraunitar rezultă o creştere de valoare aferentă activului, iar când indicele este subunitar, acesta este depreciat.


Tratamentul contabil al rezultatului reevaluării. Valoarea contabilă a activului este majorată ca urmare a reevaluării. Creșterea se recunoaște în rezerva din reevaluare (cont 1052 „Rezerve din reevaluare").




In masura in care o reevaluare pozitiva compenseaza o reevaluare negativa a aceluiasi activ, anterior contabilizata la cheltuieli, reevaluarea pozitiva trebuie sa fie inregistrata la venituri.


Surplusul din reevaluare aferent unei imobilizari corporale care a fost inclus in capitaluri proprii este transferat direct in rezultatul reportat atunci cand surplusul este realizat (amortizat) si la data casarii sau vanzarii activului.


Ultima reevaluare a fost inregistrata in contabilitate la 31.12.2018 la terenul detinut de societatea PROMATERIS SA in comuna Belciugatele jud. Calarasi si terenul detinut de societatea PROMATERIS SA in Buftea jud. Ilfov. Rezultatele au fost inregistrate in baza Raportului de expertiza tehnica de evaluare intocmit de catre o societate de evaluare autorizata. Cresterea valorii contabile a terenului s-a inregistrat ca venit in cuantumul reevaluarii anterioare inregistrata pe cheltuieli, diferenta fiind inregistrata ca rezerva din reevaluare.




Amortizarea


Amortizarea unui activ incepe cand acesta este disponibil pentru utilizare, adica atunci cand se afla in amplasamentul si starea necesare pentru a putea functiona in maniera dorita de conducere. 


Metoda de amortizare utilizata reflecta ritmul preconizat de consumare a beneficiilor economice viitoare ale activului de catre unitate.


Amortizarea aferenta mijloacelor fixe intrate in patrimoniu este calculata utilizand metoda liniara si duratele de viata normale prevazute de Legea 15/1994 si Catalogul privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe aprobat prin HG 2139/2004, si anume:


- echipamente tehnologice     8 - 12 ani

- aparate si instalatii de masurare, control si reglare      4 - 12 ani

- mijloace de transport      5 - 10 ani

- tehnica de calcul               3 ani

- mobilier si echipament de lucru     4 - 12 ani

- constructii      24 ani


Nu se calculeaza amortizare pentru terenurile detinute.


Derecunoastere


Valoarea contabila a unui element de imobilizari corporale este derecunoscuta la cedare sau cand nu se mai asteapta beneficii viitoare din utilizarea sau cedarea sa. Surplusul din reevaluare inclus in capitalurile proprii aferent unui element de imobilizari corporale se transfera direct in rezultatul reportat atunci cand activul este derecunoscut, la cedare sau casare.


Castigul sau pierderea care rezulta din derecunoasterea unui element de imobilizari corporale trebuie inclusa in profit sau pierdere cand elementul este derecunoscut.


3.     POLITICI SI METODE CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)


1.       Active imobilizate (continuare)


1.2.      Imobilizari corporale (continuare)




1.3.      Activele financiare prezentate in Situatia pozitiei financiare reprezinta:


nu a optat sa le clasifice in categoria activelor financiare evaluate la valoare justă prin alte elemente 

ale rezultatului global si care nu au fost deținute în vederea tranzactionarii, au fost clasificate la 

valoarea justa prin profit sau pierdere.


2.     Active curente


Un activ trebuie considerat activ curent atunci cand indeplineste una din urmatoarele conditii:


  1. se asteapta sa fie realizat sau este detinut cu intentia de a fi vandut sau consumat in cursul normal al ciclului de exploatare al entitatii ;

  2. este detinut, in principal, in scopul tranzactionarii ;

  3. se asteapta a fi realizat in termen de 12 luni de la data bilantului ;

  4. este reprezentat de numerar sau echivalente de numerar a caror utilizare nu este restrictionata.


Toate celelalte active trebuie considerate active imobilizate (necurente).


2.1.     Stocuri


In conformitate cu IAS 2 "Stocuri", acestea sunt active:



Materiile prime, materialele, ambalajele, obiectele de inventar, sunt inregistrate la pretul de achizitie. Produsele finite, productia neterminata si semifabricatele sunt prezentate in bilant la costul efectiv. In cazul in care valoarea contabila a stocurilor este mai mare decat valoarea de inventar, valoarea stocurilor se diminueaza pana la valoarea realizabila neta prin constituirea de ajustari pentru depreciere. Valoarea realizabila neta este estimata pe baza pretului de vanzare aferent activitatii normale, mai putin costurile estímate pentru finalizarea bunului si pentru vanzare.


Constituirea si reluarea ajustarilor pentru deprecierea stocurilor se efectueaza pe seama contului de profit si pierdere.

La iesirea din gestiune stocurile se evalueaza si se inregistreaza in contabilitate pe baza metodei costului mediu ponderat (CMP).



2.2.      Creante comerciale si alte creante


Creantele sunt recunoscute initial la valoarea nominala. 


In scopul prezentarii in Situatiile financiare anuale, creantele se evalueaza la valoarea probabila de incasat conform IFRS 9. 

Constituirea si reluarea ajustarilor pentru deprecierea creantelor se efectueaza pe seama contului de profit si pierdere. Pierderile din depreciere recunoscute in perioadele anterioare sunt evaluate la fiecare data de raportare pentru a determina daca sunt dovezi ca pierderea s-a redus sau nu mai exista. O pierdere din depreciere inregistrata anterior se mentine daca nu exista modificari ale estimarilor utilizate pentru determinarea valorii recuperabile.


Scoaterea din evidente a creantelor are loc ca urmare a incasarii lor sau a cedarii catre o terta parte. Creantele curente pot fi scazute din evidenta si prin compensarea reciproca intre terti a creantelor si datoriilor, cu respectarea prevederilor legale.


Scaderea din evidenta a creantelor ale caror termene de incasare sunt prescrise se efectueaza dupa ce societatea obtine documente care demonstreaza ca au fost intreprinse toate demersurile legale pentru recuperarea acestora. Creantele scoase din evidente se inregistreaza in contul de ordine si evidente in afara bilantului si se urmaresc in continuare.


2.3.      Numerar si echivalente de numerar


Pentru intocmirea Situatiei fluxurilor de trezorerie, numerarul cuprinde disponibilul in lei si in valuta existent in casierie si in conturile bancare curente. Echivalentele de numerar reprezinta depozite si investitii cu un grad de lichiditate ridicat, cu scadente mai mici de trei luni.


Numerarul si echivalentele de numerar sunt raportate in Situatia pozitiei financiare astfel:


-       numerarul in lei aflat in casierie si in conturile de la banci, precum si echivalentele de numerar se evidentiaza la valoarea nominala;


-       numerarul in valuta aflat in conturile la banci si in casierie, se reevalueaza la rata de schimb comunicata de Banca Nationala a Romaniei pentru 31.12.2021 Diferentele de curs rezultate din reevaluarea valutei sunt  inregistrate pe venituri sau cheltuieli financiare.


2.4.      Active financiare curente 


In conformitate cu IFRS 9 "Instrumente financiare", activele financiare la valoarea justa prin profit sau pierdere includ activele financiare desemnate la recunoasterea initiala ca fiind la valoarea justa prin profit sau pierdere. 


Activele financiare curente sunt evidentiate in situatiile financiare consolidate la pretul de cotatie din ultima zi de tranzactionare, iar diferentele in plus sau in minus sunt inregistrate la venituri financiare / cheltuieli financiare nerealizate.


Pregatirea situatiilor financiare consolidate in conformitate cu IFRS adoptate de Uniunea Europeana presupune din partea conducerii societatii utilizarea unor estimari si ipoteze care afecteaza aplicarea politicilor contabile, precum si valoarea raportata a activelor, datoriilor, veniturilor si cheltuielilor. Estimarile si judecatile asociate acestora se bazeaza pe factori considerati a fi elocventi in circumstantele date, iar rezultatul acestor factori formeaza baza judecatilor folosite in determinarea valorii contabile a activelor si pasivelor pentru care nu exista alte surse de evaluare disponibile. 


2.5.      Evaluarea la valoarea justa


Potrivit IFRS 13, valoarea justa reprezinta pretul care ar putea fi incasat din vanzarea unui activ sau platit pentru transferul unei datorii intr-o tranzactie reglementata intre participantii de pe piata, la data evaluarii. 

Evaluarea la valoarea justa se bazeaza pe principiul ca tranzactia de vanzare a activului sau de transfer al datoriei are loc :




Principiul celei mai avantajoase piete trebuie sa fie accesibil societatii.


O entitate trebuie sa evalueze valoarea justa  a unui activ sau a unei datorii pe baza ipotezelor pe care le-ar utiliza participantii de pe piata atunci cand stabilesc pretul activului sau al datoriei, presupunand ca acestia actioneaza pentru a obtine beneficii economice maxime.


Evaluarea la valoarea justa a unui activ nefinanciar tine cont de capacitatea participantului la piata de a genera beneficii economice prin cea mai buna utilizare a activului sau prin vanzarea acestuia catre un alt participant la piata, care ar putea maximiza utilizarea activului.


O entitate foloseste tehnici de evaluare care sunt potrivite in conditiile date si pentru care sunt disponibile informatii suficiente pentru efectuarea evaluarii la valoarea justa, maximizand utilizarea informatiilor relevante disponibile si reducand la minim utilizarea datelor care nu sunt disponibile. Toate activele si datoriile care se evalueaza la valoarea justa in situatiile financiare trebuie sa fie incadrate in ierarhia valorii juste, bazata pe natura intrarilor astfel:



La fiecare data de raportare, conducerea societatii analizeaza valorile activelor si datoriilor care necesita reevaluarea sau reactualizarea valorii juste conform politicilor contabile aplicate.


Valoarea contabila a activelor si datoriilor principale ale societatii (numerar, creante comerciale si alte creante, datorii comerciale si alte datorii curente) aproximeaza valoarea lor justa la data de raportare, avand in vedere ca, in majoritatea cazurilor, scadenta este mai mica de un an.


3.      Datorii


O datorie reprezinta o obligatie actuala a societatii ce decurge din evenimente trecute si prin decontarea careia se asteapta sa rezulte o iesire de resurse care incorporeaza beneficii economice.


O datorie este recunoscuta in contabilitate si prezentata in situatiile financiare atunci cand este probabil ca o iesire de resurse purtatoare de beneficii economice va rezulta din lichidarea unei obligatii prezente (probabilitatea) si cand valoarea la care se va realiza aceasta decontare poate fi evaluata in mod credibil (credibilitatea). 


Datoriile curente sunt acele datorii care trebuie platite intr-o perioada de pana la un an.


O datorie trebuie clasificata ca datorie pe termen scurt, denumita si datorie curenta, atunci cand indeplineste una din urmatoarele conditii:


  1. se asteapta sa fie decontata in cursul normal al ciclului de exploatare al societatii comerciale 


  1. este detinuta, in principal, in scopul tranzactionarii ;


  1. este exigibila in termen de 12 luni de la data bilantului ;


  1. societatea nu are dreptul neconditionat de a amana achitarea datoriei pentru cel putin 12 luni dupa data bilantului.


Toate celelalte datorii trebuie clasificate ca fiind datorii pe termen lung, chiar si in situatia in care ele trebuie decontate in termen de 12 luni de la data bilantului daca:


  1. termenul initial a fost pentru o perioada mai mare de 12 luni ;

  2. societatea intentioneaza sa refinanteze obligatia pe termen lung printr-un acord de refinantare sau reesalonare a platilor, care este finalizat inainte ca situatiile financiare sa fie aprobate in vederea publicarii.


Societatea derecunoaste o datorie atunci cand obligatiile contractuale sunt achitate sau sunt anulate sau expira.


3.1.      Datorii comerciale


Datoriile comerciale sunt obligatii de plata pentru bunurile sau serviciile care au fost achizitionate in cursul normal al activitatii, de la furnizori. Daca bunurile si serviciile furnizate in legatura cu activitatile curente nu au fost factúrate, dar daca livrarea a fost efectuata si valoarea acestora este disponibila, obligatia respectiva este inregistrata ca datorie.

Datoriile generate de tranzactiile in valuta se evalueaza in lei pe baza cursului de schimb de la data efectuarii tranzactiilor. Lunar, datoriile in valuta existente in sold sunt convertite in lei prin utilizarea cursului de schimb valutar comunicat de BNR valabil la sfarsitul lunii.


3.2.      Distribuirea dividendelor


Sumele reprezentand dividende repartizate din profitul net al perioadei de raportare sunt evidentiate in anul urmator in rezultatul reportat urmand ca, dupa aprobarea de catre Adunarea Generala a Actionarilor a acestei destinatii, sa fie reflectate in contul 457 "Dividende de plata".

Distribuirea dividendelor este recunoscuta ca datorie in situatiile financiare ale societatii in perioada in care dividendele sunt aprobate de catre actionarii societatii.



3.     POLITICI SI METODE CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)


3.      Datorii (continuare)


3.3.      Beneficiile angajatilor


Obligatiile cu beneficiile pe termen scurt acordate angajatilor nu se actualizeaza si sunt recunoscute pe masura ce serviciul aferent este prestat.


Beneficiile pe termen scurt acordate angajatilor includ salariile, prímele si contributiile aferente si sunt recunoscute ca si cheltuieli atunci cand serviciile sunt prestate.


Societatile efectueaza plati in numele salariatilor proprii catre sistemul de pensii al statului roman, asigurarile de sanatate si fondul de somaj in decursul derularii activitatii normale.


Societatile nu sunt angajate in nici un sistem de pensii independent si, in consecinta, nu au niciun fel de obligatii in acest sens.


Societatile nu acorda in prezent beneficii sub forma participarii salariatilor la profit.


Societatile nu acorda la pensionare salarii compensatorii.


3.4.      Impozitul pe profit inclusiv impozitul amanat


Impozitul pe profit aferent exercitiului cuprinde impozitul curent si impozitul amanat.


Impozitul pe profit este recunoscut in situatia rezultatului global sau in alte elemente ale rezultatului global daca impozitul este aferent elementelor recunscute in capitalurile proprii.


Impozitul pe profit curent


Taxa curenta de plata se bazeaza pe profitul impozabil al anului. Profitul fiscal este diferit de profitul raportat in contul de profit si pierdere, deoarece exclude elemente de venit sau cheltuiala care sunt impozabile sau deductibile in alti ani si mai exclude elemente care nu vor deveni niciodata impozabile sau deductibile.


Societatile inregistreaza impozit pe profit curent in conformitate cu legislatia romana in vigoare la data situatiilor financiare. In prezent cota de impozitare este de 16%. 


Impozitul amanat


Impozitul amanat se constituie folosind metoda bilantului pentru diferentele temporare ale activelor si datoriilor (diferentele dintre valorile contabile prezentate in bilantul societatii si baza fiscala a acestuia). Creanta privind impozitul amanat este recunoscuta numai in masura in care este probabil sa se obtina profit impozabil in viitor, dupa compensarea cu pierderea fiscala a anilor anteriori si cu impozitul pe profit de recuperat.


Creantele si datoriile privind impozitul pe profit amanat sunt compensate atunci cand exista acest drept si cand sunt aferente impozitelor percepute de aceeasi autoritate fiscala. Daca probabilitatea de realizare a creantei privind impozitul pe profit amanat este mai mare de 50%, atunci creanta este luata in considerare. In caz contrar, se inregistreaza o ajustare de valoare pentru creante privind impozitul amanat.



EBITDA  sau câștigurile înainte de dobânzi, impozite, depreciere și amortizare este o măsură a performanței financiare globale a unei companii și este utilizată ca alternativă la venitul net în anumite circumstanțe.  EBITDA = Venit brut + Dobândă platita + Depreciere + Amortizare.

3.     POLITICI SI METODE CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)


4 .      Recunoasterea veniturilor


Veniturile sunt evaluate conform IFRS 15 la valoarea justa a contraprestatiei primite sau de primit, tinand cont de valoarea oricaror reduceri comerciale si rabaturi permise de societate. Valoarea veniturilor rezultate dintr-o tranzactie este determinata, de obicei, printr-un acord intre societate si cumparatorul sau utilizatorul activului.


4.1.     Veniturile din vanzarea bunurilor sunt recunoscute in momentul in care au fost indeplinite urmatoarele conditii:


  1. societatea a transferat cumparatorului riscurile si avantajele semnificative care decurg din proprietatea asupra bunurilor;

  2. societatea nu mai gestioneaza bunurile vandute la nivelul la care ar fi facut-o, in mod normal, in cazul detinerii in proprietate a acestora si nici nu mai detine controlul efectiv asupra lor;

  3. marimea veniturilor poate fi evaluata in mod fiabil;

  4. este probabil ca beneficiile economice asociate tranzactiei sa fie generate catre societate;

  5. costurile tranzactiei pot fi evaluate in mod fiabil.


Venitul din activitati curente este recunoscut atunci cand exista probabilitatea ca societatea sa obtina in viitor anumite beneficii economice si cand aceste beneficii pot fi evaluate in mod credibil.


Valoarea veniturilor rezultate dintr-o tranzactie este determinata, de obicei, printr-un acord intre entitate si cumparatorul sau utilizatorul activului.


4.2.      Veniturile din prestari de servicii sunt recunoscute in functie de stadiul de finalizare a tranzactiei la sfarsitul perioadei de raportare. Astfel, veniturile sunt recunoscute in perioada in care sunt prestate serviciile.


Rezultatul unei tranzactii poate fi estimat in mod fiabil atunci cand sunt indeplinite urmatoarele conditii:


  1. valoarea veniturilor poate fi evaluata in mod fiabil;


  1. este probabil ca beneficiile economice asociate tranzactiei sa fie generate pentru societate;


  1. stadiul de executie a tranzactiei la data bilantului poate fi evaluat in mod fiabil;


  1. costurile suportate pentru tranzactie si costurile de finalizare a tranzactiei pot fi evaluate in mod fiabil.


4.3.      Veniturile rezultate din utilizarea de catre terti a activelor entitatii care genereaza dobanzi si dividende sunt recunoscute atunci cand este probabil ca beneficiile economice asociate tranzactiei sa fie generate pentru entitate si suma veniturilor poate fi evaluata in mod fiabil.


a)      Veniturile din dobanzi sunt obtinute de societate ca remuneratie a utilizarii de catre terti a lichiditatilor si echivalentelor sale de lichiditati. Acestea sunt recunoscute pe baza contabilitatii de angajamente utilizand metoda dobanzii efective.


b)      Veniturile din dividende sunt obtinute pentru detinerea de actiuni sau a altor instrumente de capitaluri proprii. Acestea sunt recunoscute cand este stabilit dreptul societatii de a le incasa, in general, cand se aproba dividendul.





3.     POLITICI SI METODE CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)


5.      Provizioane


Provizioanele se constituie pentru obligatiile curente fata de terti atunci cand este probabil ca obligatiile respective sa fie onorate, iar suma necesara pentru stingerea obligatiilor poate fi estimata in mod credibil. Provizioanele pentru obligatii individuale sunt constituite la o valoare egala cu cea mai buna estimare a sumei necesare pentru stingerea obligatiei.


Provizioanele sunt grupate pe categorii si se constituie pentru:



Provizioane pentru litigii


Atunci cand, pe baza analizei efectuate de conducere impreuna cu avocatul asupra sanselor de pierdere a procesului de catre societate, se ajunge la concluzia ca sansele de pierdere estimate sunt mai mari de 51% se constituie provizion la valoarea estimata credibila.

 

Provizioane pentru garantii acordate clientilor 


Aceste provizioane se constituie in functie de estimarile facute de conducere si compartimentele vanzari, tehnic si calitate cu privire la nivelul cheltuielilor cu reparatiile in termen de garantie.


Provizioane de restructurare


Obligatia implicita de restructurare apare in cazul in care o societate dispune de un plan oficial detaliat pentru restructurare in care sa fie evidentiat : activitatea sau o parte de activitate la care se refera, principalele locatii afectate, functia si numarul aproximativ de angajati care vor primi compensatii pentru incetarea activitatii lor, cheltuieli implicate, data la care se va implementa planul de restructurare.


Provizioane pentru beneficiile angajatilor


Pentru concedii de odihna ramase neefectuate, pentru alte beneficii pe termen lung acordate angajatilor (daca ele sunt prevazute in contractul de munca), precum si cele acordate la terminarea contractului de munca sunt inregistrate in cursul exercitiului financiar provizioane. In momentul recunoasterii acestora, valoarea provizioanelor va fi reluata prin conturile de venituri corespunzatoare.


Alte provizioane


In situatia in care sunt identificate datorii cu plasare in timp sau valoare incerta care indeplinesc conditiile de recunoastere a provizioanelor conform IAS 37 dar nu se regasesc in nici una din categoriile identificate mai sus, se inregistreaza alte provizioane.


La sfarsitul fiecarei perioade de raportare provizioanele se reanalizeaza si sunt ajustate astfel incat sa reprezinte cea mai buna estimare curenta.



3.     POLITICI SI METODE CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)


6.      Rezultatul exercitiului


In contabilitate, profitul sau pierderea se determina cumulat de la inceputul exercitiului financiar ca diferenta intre venituri si cheltuieli.


Repartizarea profitului se efectueaza in conformitate cu prevederile legale in vigoare. Rezerva legala constituita din profitul brut se inregistreaza la finele exercitiului curent. Profitul contabil ramas dupa aceasta repartizare se preia la inceputul exercitiului financiar urmator celui pentru care se intocmesc situatiile financiare anuale in contul 1171 "Rezultatul reportat reprezentand profitul nerepartizat sau pierderea neacoperita", de unde se repartizeaza pe celelalte destinatii hotarate de Adunarea Generala a Actionarilor, cu respectarea prevederilor legale.


7.      Rezultatul pe actiune


Conform IAS 33 "Rezultatul pe actiune" daca societatea alege sa prezinte rezultatul pe actiune pe baza situatiei sale financiare separate, trebuie sa prezinte astfel de informatii referitoare la rezultatul pe actiune doar in situatia rezultatului global.


Societatea prezinta rezultatul pe actiune de baza pentru actiunile sale ordinare. Se calculeaza impartind profitul sau pierderea atribuibil(a) detinatorilor de actiuni ordinare ale societatii la media ponderata a actiunilor ordinare in circulatie pe parcursul perioadei (este numarul de actiuni in circulatie la inceputul perioadei ajustat cu numarul de actiuni rascumparate sau emise in perioada respectiva inmultit cu un factor de ponderare a timpului, respectiv numarul de zile in care actiunile s-au aflat in circulatie, ca proportie din numarul total de zile ale perioadei).


Rezultatul pe actiune = rezultatul net / capital social (este rezultatul net atribuit unei actiuni)


8.      Rezerva legala


In conformitate cu legislatia din Romania, societatile trebuie sa repartizeze o valoare egala cu cel putin 5% din profitul inainte de impozitare in rezerve legale, pana cand acestea ating 20% din capitalul social. Rezerva legala astfel constituita este deductibila la calculul impozitului pe profit. Daca aceasta rezerva este utilizata integral sau partial pentru acoperirea pierderilor sau pentru distribuirea sub orice forma (pentru emiterea de noi actiuni), rezerva devine taxabila.


9.      Raportare pe segmente


O entitate trebuie sa prezinte informatii pentru a da posibilitatea utilizatorilor situatiilor financiare sa evalueze natura si efectele financiare ale activitatilor de afaceri in care se angajeaza, precum si mediile economice in care isi desfasoara activitatea.

     

Un segment operational este o componenta distincta a societatii care se angajeaza in activitati in urma carora ar putea obtine venituri si inregistra cheltuieli, inclusiv venituri si cheltuieli aferente tranzactiilor cu oricare dintre celelalte componente ale societatii si care este supus la riscuri si beneficii diferite de cele ale celorlalte segmente. Formatul principal de raportare pe segmente a societatii este reprezentat de segmentarea pe activitati.

     

In conformitate cu IFRS 8 "Segmente de activitate", un segment de activitate este o componenta a unei entitati:



3.     POLITICI SI METODE CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)


9.      Raportare pe segmente (continuare)


Avand in vedere criteriile de identificare a segmentelor de activitate, cat si pragurile cantitative descrise in IFRS 8, in consolidarea situatiilor financiare ale SC PROMATERIS SA si Biodeck SA s-a identificat un singur segment de activitate.


În ceea ce priveste momentul recunoasterii veniturilor, toate serviciile furnizate de Grup sunt transferate clientului în momentul prestarii serviciilor. Pe baza evaluarii interne nu a fost identificat niciun impact asupra situatiilor financiare consolidate. De asemenea, o serie de alte amendamente si interpretari au fost efective începând cu 1 ianuarie 2020, dar nu au un efect semnificativ asupra acestor situatii financiare consolidate.





4.       ACTIVE IMOBILIZATE


consolidat

Terenuri

Constructii

Instalatii, masini, utilaje

Din care: IFRS 16

Imobilizari corporale in curs

Total imobilizari corporale

Imobilizari necorporale

Imobilizari financiare

Avansuri  active imobilizate

Total active imobilizate

 Cost 











 Sold la 01.01.2020 

10.813.481

14.706.414

31.931.023

0

5.112.007

62.562.924

191.757

510.496

4.852.057

68.117.234

 Intrari 

727.535

0

19.909.326

754.830

16.568.300

37.300.000

563.641

29.858.669

2.384.290

70.106.600

 Iesiri 

0

0

5.036.648

0

19.903.727

24.940.375

1.916

284.582

4.799.657

30.026.530

 Sold la 31.12.2020 

11.541.016

14.706.414

46.803.700

754.830

1.776.579

74.827.709

753.483

30.084.583

2.436.690

108.102.464

 











 Amortizare acumulata 











 Sold la 01.01.2020 

0

901.886

16.905.501

0

0

17.807.387

108.961

0

0

17.916.348

 Amortizarea anului 

0

641.923

3.648.376

86.007

0

4.290.298

57.062

0

0

4.347.360

 Iesiri 

0

0

4.540.719

0

0

4.540.719

1.916

0

0

4.542.635

 Sold la 31.12.2020 

0

1.543.809

16.013.157

86.007

0

17.556.966

164.107

0

0

17.721.073












 Ajustari pt.depreciere 

0

0

0

0

24.000

24.000

0

0

0

24.000












 Valoare neta contabila la 31.12.2020 

11.541.016

13.162.605

30.790.543

668.823

1.752.579

57.246.744

589.376

30.084.583

2.436.690

90.357.391












4.       ACTIVE IMOBILIZATE


consolidat

Terenuri

Constructii

Instalatii, masini, utilaje

Din care: IFRS 16

Imobilizari corporale in curs

Total imobilizari corporale

Imobilizari necorporale

Imobilizari financiare

Avansuri  active imobilizate

Total active imobilizate

 Cost 











 Sold la 01.01.2021 

11.541.016

14.706.414

46.803.700

754.830

1.776.579

74.827.709

753.483

29.922.583

2.436.690

107.940.464

  Intrari, din care: 

13.223.313

1.692.319

13.569.207

250.825

22.153.576

50.638.414

990.676

184.400

4.692.511

56.506.000

 Evaluare 

9.496.718

2.027.303

0

0

0

11.524.021

0

0

0

11.524.021

 Transfer 

0

-334.986

13.009.628

0

0

12.674.642

0

0

0

12.674.642

  Iesiri, din care: 

0

0

399.803

0

14.240.648

14.640.451

163.828

10.817

4.605.578

19.420.675

 Transfer 

0

0

0

0

12.674.642

12.674.642

0

0

0

12.674.642

 Sold la 31.12.2021 

24.764.329

16.398.733

59.973.104

1.055.655

9.689.507

110.825.672

1.580.330

30.096.165

2.523.622

145.025.790












 Amortizare acumulata 











 Sold la 01.01.2021 

0

1.543.809

16.013.157

86.007

0

17.556.966

164.107

0

0

17.721.073

 Amortizarea anului 

0

942.398

5.810.131

210.760

0

6.752.529

173.812

0

0

6.926.341

 Evaluare 

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

 Iesiri 

0

0

399.803

0

0

399.803

163.828

0

0

563.631

 Sold la 31.12.2021 

0

2.486.207

21.423.485

296.767

0

23.909.692

174.091

0

0

24.083.783

 Ajustari pt.depreciere 

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

 Valoare neta contabila la 31.12.2021 

24.764.329

13.912.526

38.549.619

708.888

9.689.507

86.915.980

1.406.239

30.096.165

2.523.622

120.942.006









4.       ACTIVE IMOBILIZATE (continuare)


1.       Imobilizarile corporale  puse in functiune in cursul anului 2021 in suma de 13.656.064 lei reprezinta echipamente de productie (linii extrudere folie, linii producere pungi rolate, linie producere sacose, masina de imprimat folie).


2.       Activele imobilizate existente la data de 31.12.2021, in valoare totala de 120.942.006 lei, se compun din:



din care :


- teren (reevaluat la 31.12.2021)     7.675.067 lei

- teren (reevaluat la 31.12.2021)      11.471.655 lei

- teren achizitionat in 2020 (reevaluat la 31.12.2021)     520.248 lei

- teren achizitionat in 2020 (reevaluat la 31.12.2021)     452.053 lei

- teren achizitionat in 2020 (reevaluat la 31.12.2021)     837.367 lei

- teren achizitionat in 2021 (reevaluat la 31.12.2021)     3.807.939 lei

- constructii (locatia Buftea) (reevaluat la 31.12.2021)     13.912.526 lei

- instalatii tehnice si masini      37.114.799 lei

- alte instalatii, utilaje si mobilier       1.434.820lei

- imobilizari corporale in curs de executie       9.689.505 lei


Conform IFSR16 in imobilizari corporale se regaseste valoarea de 1.005.655 lei amortizare 296.767 lei, reprezentand leasinguri auto.


Activele imobilizate reflectate in Situatia pozitiei financiare la 31.12.2021 sunt la valoarea ramasa neamortizata:


a)     Imobilizarile necorporale reprezinta licente de operare calculator, antivirus, soft mentenanta "optimizare fabricatie granule PVC", ERP, soft financiar contabil.


Imobilizarile necorporale sunt evaluate in Situatia pozitiei financiare conform tratamentului de baza prevazut in IAS 38 (cost de achizitie minus amortizarea acumulata).


  1. Terenuri:





c)     Imobilizarile corporale (fara terenuri) existente la 31.12.2021 sunt in numar de 461 pozitii, din care 88 pozitii amortizate integral si 373 pozitii neamortizate integral.


d)     Imobilizarile corporale in curs de executie in suma de 9.689.505 lei se compun din:



3.       Imobilizarile corporale iesite in cursul anului 2021 sunt in valoare de 399.803 lei la valoarea de inventar, echipamente care nu mai erau folosite pentru productie si care erau amortizate integral.


4.       Valoarea justa a imobilizarilor corporale



Imobilizarile corporale ale societatilor, altele decat imobilizarile corporale in curs, sunt prezentate in situatiile financiare la valoarea reevaluata, aceasta reprezentand valoarea justa la data evaluarii, mai putin amortizarea acumulata si ajustarile de depreciere. 


Valoarea justa a terenurilor societatilor a fost determinata folosind metoda comparatiei directe. 


Aceasta metoda se recomanda pentru proprietati, cand exista date suficiente si sigure privind tranzactii sau oferte de vanzare cu proprietati similare in zona. Analiza preturilor la care s-au efectuat tranzactiile sau a preturilor cerute sau oferite pentru proprietatile comparabile este urmata de efectuarea unor corectii ale preturilor acestora, pentru a cuantifica diferentele dintre preturile platite, cerute sau oferite, cauzate de diferentele intre caracteristicile specifice ale fiecarei proprietati in parte, numite elemente de comparatie.


Valoarea justa a cladirilor, echipamentelor si instrumentelor de masura a fost determinate folosind abordarea prin cost.


Aceasta metoda presupune ca valoarea maxima a unui activ pentru un cumparator informat este suma care este necesara pentru a cumpara ori a construi un activ nou cu utilitate echivalenta. Cand activul nu este nou, din costul curent brut trebuie scazute toate formele de depreciere care i se pot atribui acestuia, pana la data evaluarii.








Informatii referitoare la ierarhia valorii juste la 31 decembrie 2020 si 31 decembrie 2021:



 

Nivelul 1

Nivelul 2

Nivelul 3

Valoarea justa la 31 Decembrie 2020

Terenuri si amenajari de terenuri

0

0

11.541.016

11.541.016

Cladiri si instalatii speciale

0

0

13.162.605

13.162.605

Utilaje si echipamente

0

0

27.231.311

27.231.311

Aparate de masura si control

0

0

557.290

557.290

Vehicule

0

0

2.109.247

2.109.247

Alte imobilizari corporale

0

0

987.534

987.534




Nivelul 1

Nivelul 2

Nivelul 3

Valoarea justa la 

31 Decembrie 2021

Terenuri si amenajari de terenuri

0

0

24.764.329

24.764.329

Cladiri si instalatii speciale

0

0

13.912.526

13.912.526

Utilaje si echipamente

0

0

34.486.132

34.486.132

Aparate de masura si control

0

0

718.961

718.961

Vehicule

0

0

1.909.706

1.909.706

Alte imobilizari corporale

0

0

1.434.820

1.434.820




Atat in cursul anului 2021 cat si in cursul anului 2020 nu au existat transferuri intre nivelele aferente valorii juste.



5. Valoarea la cost istoric a imobilizarilor corporale




Valoarea la cost istoric  la 31 Decembrie 2020

Valoarea la cost istoric  la 31 Decembrie 2021

Terenuri si amenajari de terenuri

9.345.876

13.072.471

Cladiri si instalatii speciale

13.162.605

13.162.605

Utilaje si echipamente

26.687.674

34.486.132

Aparate de masura si control

557.290

718.961

Vehicule

1.777.851

1.909.706

Alte imobilizari corporale

816.521

1.434.820



6.      Creantele imobilizate pe termen lung, in suma de 5.144 lei, reprezinta diverse garantii.


7.       Activele financiare imobilizate consolidate la 31.12.2021 in suma de 30.071.021 lei se compun din:

-      108.202 lei actiuni necotate detinute la societatea Romtatay S.A.;

          -     29.962.818 lei actiuni Profesional Imo Partner S.A. cotate achizitionate pe piata de capital.




Imobilizari financiare la 31.12.2020

Valoare RON

% din capitalul social

 Romtatay SA 

108.203

10,00%

 Professional Imo Partners 

29.962.818

14,99%

 Total 

30.071.021

 



Imobilizari financiare la 31.12.2021

Valoare RON

% din capitalul social

 Romtatay SA 

108.203

10,00%

Promateris Recycling SA

10.000

9,90%

Promateris packaging SA

10.000

9,90%

 Professional Imo Partners 

29.962.818

14,99%

Creante imobilizate

5.144

 

 Total 

30.096.165

 




Informatii privind Romtatay SA 


Societatea Romtatay SA este o societate mixta romano-spaniola de productie articole injectate de mase plastice, infiintata in 1991, inregistrata la Oficiul Registrului Comertului sub nr. J40/2798/1992, in baza Contractului de societate si a Statutului autentificate la Notariatul de Stat al Sectorului 1 Bucuresti sub nr. 11062/20.06.1991. In cursul anului 2011 s-a facut unificarea Contractului de societate si a Statutului intr-un Act Constitutiv, conform cerintelor Legii nr. 31 / 1990 modificata, inregistrat la Oficiul Registrului Comertului cu cererea de inregistrare nr. 216873 / 31.05.2011.

La 31.12.2021 PROMATERIS detine o participatie de 10% din capitalul social al acestei societati (108.203 RON).



Informatii privind Profesional Imo Partners SA


S.C.Prodplast Imobiliare S.A.a fost constituita in anul 2008 ca urmare a operatiunii de desprindere din societatea Prodplast SA, aprobata de AGEA / 19.08.2008. In data de 06.09.2016 denumirea societatii Prodplast Imobiliare SA a fost schimbata in Professional Imo Partners SA ca urmare a Hotararii AGEA nr. 1/06.09.2016.


La data de 31.12.2021 Promateris detine 14,99% din capitalul social al Professional Imo Partners.

In cursul anului 2021 nu au fost tranzactionate actiuni ale societatii Professional Imo Partners, participatia totala a Promateris in actionariatul PPLI fiind de 14,99% din capitalul social.



Informatiile referitoare la ierarhia valorii juste la 31 decembrie 2020 si 31 decembrie 2021 a activelor financiare se prezinta dupa cum urmeaza:




Nivelul 1

Nivelul 2

Nivelul 3

Valoarea justa la

 31 Decembrie 2020

Actiuni necotate detinute

0

0

108.203

108.203

Actiuni cotate pe o piata de capital

0

29.962.818

0

29.962.818



 

Nivelul 1

Nivelul 2

Nivelul 3

Valoarea justa la

 31 Decembrie 2021

Actiuni necotate detinute

0

0

128.203

128.203

Actiuni cotate pe o piata de capital

0

29.962.818

0

29.962.818





5.       STOCURI


Principalele categorii de stocuri sunt materiile prime si materialele consumabile, produsele finite si marfurile. La iesirea din gestiune stocurile se evaluaeza pe baza costului mediu ponderat.


Modificarea stocurilor (+83%) reflectă creșterea volumului de afaceri, precum și decizia contextuală a companiei de a constitui stocuri de materii prime pentru a evita întreruperile producției în condițiile actuale de piață. Stocurile sunt la o valoare optima pentru desfasurarea in bune conditii a activitatii in actuala perioada. In tabelele urmatoare sunt prezentate stocurile la valoare de cumparare si ajustarile aferente acestora.





Categoria de stoc (valoare de cumparare)

31 Decembrie 2021

31 Decembrie 2020

 Materii prime si materiale consumabile 

27.106.568

13.964.621

 Produse finite si semifabricate

10.372.371

2.506.792

 Marfuri 

8.424.468

8.475.936

 Categoria de stoc (ajustari) 


 

 Materii prime si materiale consumabile 

0

34.848

 Produse finite 

0

                              -   

 Marfuri 

32.853

28.733

 TOTAL 

45.870.554

24.883.768



La data situatiilor financiare, stocurile sunt evaluate la valoarea cea mai mica dintre cost si valoarea realizabila neta. Pentru anumite stocuri de marfuri s-au constituit ajustari pentru depreciere pe seama cheltuielilor de exploatare privind ajustarile activelor curente.

     





6.       CREANTE


1.      CREANTE COMERCIALE 


1.1.       Creante comerciale si avansuri furnizori


Creantele sunt inregistrate la valoarea nominala si sunt evidentiate in contabilitatea analitica pe fiecare persoana juridica sau fizica.


Evaluarea creantelor in valuta s-a facut la cursul pietei valutare comunicat de BNR pentru inchiderea exercitiului financiar 2021. Diferentele de curs valutar favorabile sau nefavorabile intre cursul pietei valutare la care sunt inregistrate creantele in valuta si cursul pietei valutare de la 31.12.2021 s-au inregistrat in conturile corespunzatoare de venituri si cheltuieli din diferente de curs valutar, dupa caz.

Situatia creantelor comerciale in functie de data scadentei se prezinta astfel :     


 

31 decembrie 2021

31 decembrie 2020

 Creante care nu au depasit scadenta 

28.055.034

21.942.883

 Creante care au depasit scadenta si nu sunt ajustate 

6.330.861

2.094.914

 Creante care au depasit scadenta si sunt ajustate 

1.196.849

1.615.949

 Ajustari pentru deprecierea creantelor clienti 

-1.196.849

-1.615.949

 Avansuri 

1.819.045

598.178

 Creante comerciale - total 

31.112.567

24.635.975



Modificarea creantelor (+64%) reflectă creșterea volumului de afaceri in anul 2021 fata de anul 2020.


Creantele care au depasit scadenta si nu sunt ajustate: 1.238.488 lei reprezinta sume datorate de clienti care au depasit termenul de scadenta si nu sunt provizionate deoarece nu depasesc 365 de zile si sansele de recuperare sunt mai mari de 51%. 



Client provizionat

Sold 31.12.2021

AG COMUNICATION PREST SRL

752.850

AZUGA WATERS SRL

295.250

MULTICAB ELECTRO S.R.L.

96.438

EUROAVIPO SA

19.192

FELVIO PROD S.R.L.

6.500

ALMIS DISTRIBUTION S.R.L.

1.605

Diversi

25.013

Total depreciere clienti

1.196.848













Conform IFRS 9, valoarea contabila a creantelor neprovizionate si pierderea preconizata se imaprat astfel :


31.12.2021 RON

Curent

< 90 zile

91 - 365 zile

> 365 zile

Total

 

 

 

 

 

 

Rata de pierdere preconizata

0%

0%

0.0%

0.0%

 

Valoarea contabila bruta a creantelor neprovizionate

24.756.692

6.245.232

83.843

1.786

31.087.553

Pierdere preconizata

0

0

0

1786

1.786

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31.12.2020 RON

Curent

< 90 zile

91 - 365 zile

> 365 zile

Total

 

 

 

 

 

 

Rata de pierdere preconizata

0%

0%

0.0%

0.0%

 

Valoarea contabila bruta a creantelor neprovizionate

23.614.847

1.781.526

915.224

908.208

27.219.805

Pierdere preconizata

0

0

0

4.632

4.632




In cursul anului 2020 au fost inregistrate 2 facturi aferente A&G COMUNICATION PREST SRL, in valoare totala de 895.892 RON (TVA inclus). Grupul a provizionat suma de 752.850 reprezentand baza acestor facturi si se afla in proces cu A&G COMUNICATION PREST SRL. Exista posibilitate de recuperare a creantei, iar avand in vedere faptul ca acesta este un element izolat, Grupul nu considera un risc in corespondenta cu pierderile preconizate, conform IFRS 9.



Politica comerciala a societatilor impune constituirea de ajustari pentru depreciere pentru creantele ce depasesc 360 zile de la scadenta.



1.2.       ALTE CREANTE


Alte creante reprezinta, in principal, TVA neexigibil si sume inca nerecuperate pentru concedii medicale platite. 


7.       ACTIVE FINANCIARE CURENTE


In cursul anului 2021 societatile grupului Promateris nu au avut in sold si nu au tranzactionat active financiare curente.




8.       NUMERAR SI CONTURI LA BANCI


Societatile grupului PROMATERIS S.A. au conturi curente in lei si valuta (EURO, USD) deschise la BCR, BRD, ING, Banca Romaneasca, Unicredit, Trezorerie si Intesa Sanpaolo. Suma totala consolidata (echivalent in lei) detinuta in coturile bancare este de 2.281.861 lei (31 decembrie 2020: 7.503.216 lei).


Disponibilitatile in valuta si creantele in valuta existente in sold la 31.12.2021 au fost evaluate la cursurile BNR pentru ultima zi bancara din anul 2021, iar diferentele de curs au fost incluse in Situatia rezultatului global la venituri financiare, respectiv cheltuieli financiare.



9.       CHELTUIELI IN AVANS


Cheltuielile in avans existente in sold la 31.12.2021, in suma de 412.539 lei (31 decembrie 2020: 484.006 lei), se refera la abonamente la publicatii, roviniete, asigurari de risc comercial, asigurari auto, asigurari pentru stocuri si utilaje, asigurari de raspundere civila, asigurari de raspundere profesionala pentru Consilile de Administratie, comisioane de mentinere la cota BVB, chirii inregistrate in avans, etc. Acestea se vor suporta esalonat pe conturi de cheltuieli in exercitiul financiar 2022.


10.  CAPITALURI PROPRII


10.1.     In data de 04.02.2021 Adunarea Generala Extraordinara a Promateris a hotarat reducerea capitalului social al

Societatii Promateris S.A., in temeiul art. 207 alin. (1) lit. c din Legea Societăților, de la 30.406.541 acțiuni la 28.699.303

acțiuni, ca urmare a anularii unui număr de 1.707.238 acțiuni proprii dobândite de către societate. 

Ulterior reducerii, capitalul social al Societății Promateris S.A. are valoarea de 28.699.303 lei, fiind împărțit în

28.699.303 acțiuni cu o valoare de 1 leu/acțiune.


In cursul anului 2021, s-au tranzactionat un numar de 213.609 actiuni, in 934 tranzactii, cu o valoare totala de 1.435.486,92 lei. Ultimul pret al actiunilor PPL pe piata principala a fost 9,03 lei, inregistrat in data de 30.12.2021.


Structura actionariatului societatii Promateris SA la data de 31.12.2021 este urmatoarea :



NUME

Nr.actiuni

Pondere

31.12.2021

Pogonaru Florin Ion

11.608.228

40,45%

Nord S.A.

6.126.571

21,35%

Georgescu Tudor Alexandru

3.348.826

11,67%

 Alti actionari persoane juridice 

6.475.897

22,56%

 Alti actionari persoane fizice  

1.139.781

3,97%

 TOTAL 

28.699.303

 





10.2. Biodeck are un capital social de 200.000 lei, varsat integral la data de 31.12.2021.


Structura actionariatului societatii Biodeck SA la data de 31.12.2021 este urmatoarea :


NUME

Nr.actiuni

Pondere

31.12.2021

Promateris SA

140.000

70,00%

Bio invest MCG

20.000

10,00%

Georgescu Adrian Vlad

40.000

20,00%

 TOTAL 

200.000

 




10.3. Promateris Packaging SA are un capital social de 200.000 lei, varsat integral la data de 31.12.2021.


Structura actionariatului societatii Promateris Packaging SA la data de 31.12.2021 este urmatoarea :


NUME

Nr.actiuni

Pondere

31.12.2021

Promateris SA

81.000

80,02%

Biodeck SA

10.000

9,99%

Georgescu Tudor Alexandru

10.000

9,99%

 TOTAL 

101.000

 



10.4. Promateris Recycling SA are un capital social de 200.000 lei, varsat integral la data de 31.12.2021.


Structura actionariatului societatii Promateris Recycling SA la data de 31.12.2021 este urmatoarea :


NUME

Nr.actiuni

Pondere

31.12.2021

Promateris SA

81.000

80,02%

Biodeck SA

10.000

9,99%

Georgescu Tudor Alexandru

10.000

9,99%

 TOTAL 

101.000

 



 

31 decembrie 2021

31 decembrie 2020

 Rezerve din reevaluare

13.401.708

2.195.140

 Rezerve

57.915.210

57.222.285

 Rezerve - total 

71.316.918

59.417.426



2.     

Rezervele din reevaluare sunt constituite prin reevaluare in 2018 a terenurilor detinute de Promateris si reevaluarea terenurilor si a constructiilor detinute de Promateris (in anul 2021) in Belciugatele jud. Calarasi, Buftea jud. Ilfov si Crevedia jud. Dambovita.




3.      Rezervele legale la 31.12.2021 in suma de 4.572.702 lei reprezinta prelevari din profitul brut realizat in perioada 1993 - 2021. 


Rezerva legala consolidata inregistrata pana in prezent se incadreaza in prevederile art.183 din Legea nr.31/1990 privind societatile comerciale, cu modificarile si completarile ulterioare. 










11.       DATORII


1.       CREDIT BANCAR 



 

Valoare

Sold la 31.12.2021

Termen lung

Termen scurt

 Promateris Credit pe termen lung ING 

5.300.000

2.551.852

1.374.074

1.177.778

Promateris  Credit pe termen lung ING 

2.000.000

2.000.000

1.583.333

416.667

Promateris  Credit pe termen lung Banca Romaneasca 

5.000.000

5.000.000

5.000.000

0

 Promateris Credit pe termen lung Banca Romaneasca 

4.400.000

1.791.395

1.406.072

385.322

Promateris  Credit pe termen lung Unicredit

7.000.000

5.956.584

4.591.533

1.365.050

Promateris  Credit pe termen lung Unicredit

5.000.000

4.904.220

3.269.480

1.634.740

Promateris Leasing auto Tiriac 

310.640

126.085

67.557

58.528

Promateirs Echipamente EKF 2 

1.596.583

1.145.859

685.141

460.718

Promateris Leasing auto Tiriac 

444.190

187.434

88.973

98.461

Promateris Leasing auto Impuls

159.544

123.767

87.991

35.776

Promateris Leasing auto Unicredit

91.281

58.523

25.765

32.758

Promateris Credit pe termen scurt ING 

9.000.000

7.094.891

0

7.094.891

Promateris Credit pe termen scurt Unicredit 

5.500.000

5.499.999

0

5.499.999

Biodeck Credit pe termen scurt Unicredit

5.000.000

3.500.000

0

3.500.000

Biodeck Credit pe termen lung Banca Romaneasca

4.000.000

4.000.000

4.000.000

0

 TOTAL 

 

43.940.608

22.179.919

21.760.689



In luna Aprilie 2019 Promateris a accesat un credit in valoare de 5.300.000 lei, de la ING, in scopul achizitionarii unor echipamente pentru fabricarea de produse biodegradabile. La data de 31.12.2020 partea pe termen scurt (scadenta in urmatoarele 12 luni) aferenta acestui imprumut este 1.177.778 lei, iar partea pe termen lung aferenta imprumutului este 2.551.852 lei.


In luna Septembrie 2020 Promateris a accesat un credit in valoare de 5.000.000 lei, de la Banca Romaneasca, pentru investitii. La data de 31.12.2020 partea pe termen scurt (scadenta in urmatoarele 12 luni) este de 0 lei, iar partea pe termen lung este de 5.000.000 lei.


In luna Septembrie 2020 Promateris a accesat un credit in valoare de 4.400.000 lei, de la Banca Romaneasca, pentru capital de lucru. La data de 31.12.2021 partea pe termen scurt (scadenta in urmatoarele 12 luni) este de 385.322 lei, iar partea pe termen lung este de 1.406.072 lei.


In luna Februarie 2020 Promateris a achizitionat cu finantare prin leasing un autoturism in valoare de 310.640 lei. La data de 31.12.2021 partea pe termen scurt (scadenta in urmatoarele 12 luni) este de 58.828 lei, iar partea pe termen lung este de 67.557 lei. Aceasta datorie se incadreaza sub IFRS16.


In luna August 2020 Promateris a achizitionat cu finantare prin plata in rate o linie de fabricare produse biodegradabile in valoare de 1.596.583 lei. La data de 31.12.2021 partea pe termen scurt (scadenta in urmatoarele 12 luni) este de 460.718 lei, iar partea pe termen lung este de 685.141 lei.


In luna August 2020 Promateris a achizitionat cu finantare prin leasing un autoturism in valoare de 444.190 lei. La data de 31.12.2021 partea pe termen scurt (scadenta in urmatoarele 12 luni) este de 98.461 lei, iar partea pe termen lung este de 88.973 lei. Aceasta datorie se incadreaza sub IFRS16.


Conform IFRS 16 au fost constituite active drept de exploatare in valoare de 754.830 RON vehicule (autoturismele Tesla si Jaguar). La 31 decembrie 2020, valoarea actualizată a datoriilor din contractele de leasing se ridică la suma de 668.823 RON.


In luna Octombrie 2021, SC Promateris a prelungit contractul incheiat cu ING Bank SA pentru o facilitate de descoperit de cont, in suma de 9.000.000 lei pe termen de un an. La 31.12.2021 soldul contului de imprumut bancar este de 7.094.891lei.


In luna Aprilie 2020 Promateris a accesat o linie de credit pentru capital de lucru in valoare maxima de 5.500.000 lei, de la Unicredit. La 31.12.2021 soldul contului de imprumut bancar este de 5.499.999 lei.



In luna Februarie 2021 Promateris a accesat un credit in valoare de 7.000.000 lei, de la Unicredit, in scopul achizitionarii unor echipamente pentru fabricarea de produse biodegradabile. La data de 31.12.2021 partea pe termen scurt (scadenta in urmatoarele 12 luni) aferenta acestui imprumut este 1.365.050lei, iar partea pe termen lung aferenta imprumutului este 4.591.533 lei.


In luna Martie 2021 Promateris a accesat un credit in valoare de 2.000.000 lei, de la ING, in scopul achizitionarii unor echipamente pentru fabricarea de produse biodegradabile. La data de 31.12.2021 partea pe termen scurt (scadenta in urmatoarele 12 luni) aferenta acestui imprumut este 416.667 lei, iar partea pe termen lung aferenta imprumutului este 1.583.333 lei.


In luna Octombrie 2021 Promateris a accesat un credit in valoare de 5.000.000 lei, de la Unicredit, in scopul achizitionarii unor echipamente pentru fabricarea de produse biodegradabile. La data de 31.12.2021 partea pe termen scurt (scadenta in urmatoarele 12 luni) aferenta acestui imprumut este 1.634.740 lei, iar partea pe termen lung aferenta imprumutului este 3.269.480 lei.


In Octombrie 2021 Biodeck a prelungit termenul finantarii de la Unicredit si a modificat sublimitele astfel: una pentru o linie de credit pentru capital circulant in valoare maxima de 5.000.000 lei pe termen de un an, cea de a doua pentru o alta linie de credit pentru capital circulant garantie creante clienti in valoare maxima de 2.744.900 lei. La 31.12.2021 soldul primei sublimite de imprumut este de 3.500.000 lei, pentru cea de a doua sublimita de imprumut este 0.


In luna Septembrie 2020 Biodeck a accesat un credit in valoare de 4.000.000 lei, de la Banca Romaneasca, pentru capital de lucru. La data de 31.12.2020 partea pe termen scurt (scadenta in urmatoarele 12 luni) este de 0 lei, iar partea pe termen lung este de 4.000.000 lei.



Valoarea contabila a stocurilor gajate in contul datoriilor este prezentata in continuare:



Categoria de stoc (valoare de cumparare)

31 Decembrie 2021

 Materii prime si materiale consumabile 

27.106.568

 Produse finite 

10.372.371

 Marfuri 

8.424.468



Imobilele asupra carora este inscrisa o ipoteca de rang I in favoarea ING Bank susursala Bucuresti pentru valoarea de 7.675.067 lei sunt urmatoarele: 


Imobil constituit din teren intravilan, categoria de folosinta arabil, situat in localitatea Belciugatele, judet Calarasi, tarla 68, parcelele 10, 11 si 12, avand o suprafata totala de 91.242 mp. Imobilul are numarul cadastral 665/1-933/2, dreptul de proprietate al societatii fiind inscris in Cartea Funciara nr. 22531 a localitatii Belciugatele.


Imobilele asupra carora este inscrisa o ipoteca de rang I in favoarea Bancii Romaneasca pentru creditele contractate sunt urmatoarele: 


Imobil constituit cladire identificata cadastral cu nr. 63606-C1, in suprafata construita la sol de 2.510 mp si teren de sub construcite, intravilan, situat in localitatea Buftea, judet Ilfov avand o suprafata de 2.549 mp. 



Alte datorii pe termen lung in valoare de 1.485.861 lei reprezinta impozit pe profit amanat.


2.         DATORII COMERCIALE SI AVANSURI INCASATE

Datoriile sunt inregistrate la valoarea nominala si sunt evidentiate in contabilitatea analitica pe fiecare persoana fizica sau juridica. La 31.12.2021, societatile nu au datorii restante pentru care ar trebui sa plateasca dobanzi sau majorari de intarziere. Datoriile in valuta au fost evaluate pe baza cursului de schimb valutar in vigoare la sfarsitul exercitiului, iar diferentele de curs au fost recunoscute la venituri sau cheltuieli financiare.

Datoriile comerciale existente la data de 31.12.2021 au crescut cu 87% urmand politica pe termen scurt a companiei de ajustare a nivelului stocurilor la volumul crescut de activitate si a situatiei din piata.




Consolidat

31 Decembrie 2021

31 Decembrie 2020

 Furnizori 

30.287.422

16.085.588

 Avansuri incasate 

195.540

392.496

 TOTAL DATORII 

30.482.962

16.478.084





3.         ALTE DATORII CURENTE


Datoriile fata de personal si contributiile aferente reprezinta datorii aferente lunii decembrie 2021 si platite in luna ianuarie 2022.


Alte datorii includ : Impozite la bugetul de stat (1.778.917 lei), contributii la bugetul asigurarilor si salarii (932.848 lei), toate platite in ianuarie 2022, creditori diversi (927.119 lei) reprezentand ultima transa de plata pentru achizitia terenului in suprafata de 89.808 mp situat in Crevedia, jud. Dambovita achizitionat in anul 2021, platit deasemenea in anul 2022.






12.       VENITURI DIN EXPLOATARE

     

  1. Venituri din vanzari

     


Analiza geografica a vanzarilor



Consolidat

Anul incheiat la 31.12.2021

Anul incheiat la 31.12.2020

Vanzari pe piata interna 

166.095.400

111.227.918

Vanzari pe piata externa 

21.221.679

4.915.031

Venituri din vanzari -total 

187.317.079

116.142.949





  1. Alte venituri din exploatare

     

In anul 2021 au fost inregistrate venituri din vanzarea de materii prime si materiale neutilizate (782.334 lei), venituri aferente subventiei acordata de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin mecanismele financiare SEE și Norvegian 2014-2021, in cadrul proiectului Creșterea IMM-urilor din România (500.079 lei), dividende prescrise (316.240 lei). In cursul anului 2021 veniturile din subventii de exploatare primite la Programul IMM INVEST ROMANIA sunt in suma de 72.418 lei.



13.       CHELTUIELI DE EXPLOATARE


Cheltuielile de exploatare in suma de 173.498.217 lei inregistrate in anul 2021 detin o pondere de cca 99% din totalul cheltuielilor, ele fiind in legatura directa cu obiectul de activitate al societatilor. Pe elemente de cheltuieli, modificarile au fost diferite.


  1. Cheltuieli cu materii prime si materiale consumabile


Cheltuielile cu materiile prime, materialele consumabile si marfurile au crescut cu 66 % in anul 2021 fata de anul 2020 de la 79.773.798 lei pana la 132.576.147 lei. Acestea detin o pondere de 76 % in totalul cheltuielilor de exploatare.


  1. Cheltuieli cu personalul


In anul 2021, cheltuielile cu personalul au urmarit cresterea volumului de productie si vanzari. Un volum suplimentar de productie a necesitat un numar sporit de persoane. Cheltuielile cu personalul detin o pondere de 8% in totalul cheltuielilor din exploatare.


  1. Cheltuieli cu ajustarile pentru depreciere si amortizarea

          

Cheltuielile cu ajustarile pentru depreciere si amortizarea evidentiate in anul 2021 au crescut fata de anul 2020 (7.190.342 lei in 2021 fata de 4.629.268 lei in 2020) datorita punerii in functiune a echipamentelor de productie. 




CONSOLIDAT

Anul incheiat la 31.12.2021

Anul incheiat la 31.12.2020

Ajustari pentru depreciere

256.110

201.128

Amortizare contabila

6.559.694

4.428.140

Total

6.815.804

4.629.248



  1. Cheltuieli cu prestatiile externe


Cheltuielile cu alte servicii executate de terti inregistrate in anul 2021 au crescut fata de anul anterior, crestere determinata de cresterea volumului productiei si a costurilor legate de trasport, transfer responsabilitate colectare deseuri, modificarea remuneratiei administratorilor. 


In anul 2021, veniturile din exploatare au devansat cheltuielile de exploatare cu suma de 23.379.538 lei (profit din exploatare). In anul 2020, rezultatul din exploatare a fost de 8.362.100 lei. 



14.       VENITURI SI CHELTUIELI FINANCIARE


1.      Castiguri / pierderi  din active financiare curente


Castiguri din active financiare curente

Anul incheiat la 31.12.2021

Anul incheiat la 31.12.2020

 Pierderi realizate din active financiare tranzactionate 

0

0

 Venituri nerealizate din evaluarea activelor financiare detinute pentru tranzactionare la valoarea de piata 

0

0

 Cheltuieli nerealizate din evaluarea activelor financiare detinute pentru tranzactionare la valoarea de piata 

0

271.098

Castiguri legate de participatii evaluate la valoare justa

0

1.174.718

 Castiguri/pierderi din active financiare -total 

0

1.445.816



2.     Alte venituri financiare




Alte venituri financiare

Anul incheiat la 31.12.2021

Anul incheiat la 31.12.2020

 Venituri din diferente de curs valutar 

188.798

274.221

 Venituri din dividende 

0

0

 Venituri din dobanzi 

846

410

Alte venituri financiare

664.995

-3.509

 Alte venituri financiare - total 

854.639

271.122



3.     Alte cheltuieli financiare




Alte cheltuieli financiare

Anul incheiat la 31.12.2021

Anul incheiat la 31.12.2020

 Cheltuieli din diferente de curs valutar 

-604.936

-433.176

 Cheltuieli cu dobanzile 

-1.119.560

-1.218.572

 Cheltuieli cu comisioane bancare 

-192.359

-250.301

 Cheltuieli din sconturi acordate 

-61.525

-135.926

 Alte cheltuieli financiare - total 

-1.978.380

-2.037.975



In anul 2021, veniturile financiare au fost mai mici decat cheltuielile financiare, ceea ce a facut sa se inregistreze un rezultat financiar de -1.123.741 lei (31 decembrie 2020: rezultat financiar de -3.212.669 lei). 


Fluctuatia cursului valutar pe parcursul anului 2021 a generat diferente favorabile de curs in suma de 266.925 lei si diferente nefavorabile de curs in suma de 604.936 lei, influenta in rezultatul financiar fiind negativa (338.011 lei).


15.       IMPOZITUL PE PROFIT


Impozitul pe profit pentru anii 2021 si 2020 se prezinta dupa cum urmeaza :




Anul incheiat la 31.12.2021

Anul incheiat la 31.12.2020

Cheltuiala cu impozitul pe profit curent

3.187.683

828.480

Venit net din impozitul pe profit amanat

-45.856

4.708

 

3.233.539

823.772



Impozitul pe profit s-a calculat conform prevederilor legale prin aplicarea cotei de 16% asupra diferentei dintre venturile si cheltuielile societatilor la care se adauga cheltuielile nedeductibile si se scad veniturile neimpozabile si rezerva legala calculata. In ceea ce priveste cheltuielile cu deductibilitate limitata (cheltuieli sociale, cheltuieli de protocol si cheltuieli de sponsorizare) a fost depasita limita legala admisibila la cheltuieli cu protocolul si cu sponsorizarile datorita inregistrarii ulterioare a ajustarilor pentru deprecierea creantelor.


Tabelul de miscare privind datoria cu impozitele amanate in 2020 si 2021 se prezinta dupa cum urmeaza :





Sold la 1 ianuarie2020

Recunoscut in profit si pierdere

Recunoscut direct in AERG

Sold la 31 decembrie 2020

Recunoscut in profit si pierdere

Recunoscut direct in AERG

Sold la 31 decembrie 2021

Provizioane si ajustari de valori

-349.939

-4.708

0

-354.647

1.840.507

0

1.485.860

Impozit (activ)/datorie

-349.939

-4.708

0

-354.647

1.840.507

0

1.485.860



Impozitul amanat consta din :





Activ

Datorie

Net


31-Dec-2021

31-Dec-2020

31-Dec-2021

31-Dec-2020

31-Dec-2021

31-Dec-2020

Provizioane si ajustari de valori

1.485.860

-354.647

0

0

1.485.860

-354.647

Impozit net (activ)/datorie

1.485.860

-354.647

0

0

1.485.860

-354.647



16.      REZULTATUL PE ACTIUNE

     

Rezultatul pe actiune este o variabila primara utilizata la evaluarea performantei unei entitati.

Ea permite investitorilor sa realizeze comparatii exacte ale rezultatelor entitatilor care isi desfasoara activitatea in diverse sectoare si industrii.

IAS 33 se aplica entitatilor ale caror actiuni sunt cotate pe piata de capital.

Rezultatul pe actiune reprezinta participatia fiecarei actiuni ordinare a unei entitati la profitul sau pierderea inregistrat(a) de entitate in cursul perioadei de raportare.

Rezultatul pe actiune in anul 2021 reflecta rezultatele foarte bune si are o valoare de 0,6357 lei/actiune fata de 0,1220 lei/actiune in anul 2020.

Rezultatul diluat pe actiune reprezinta profitul sau pierderea atribuibil(a) fiecarei actiuni ordinare si actiuni ordinare potentiale in circulatie la data raportarii.

Rezultatul diluat pe actiune in anul 2021 este egal cu rezultatul de baza pe actiune intrucat numarul de actiuni in circulatie nu este afectat de drepturi / obligatii suplimentare.

In perioada 2007 - 2021 nu s-au repartizat dividende, profitul net fiind repartizat la surse proprii necesare pentru finantarea investitiilor.


17.      REPARTIZAREA PROFITULUI


Activitatea anului 2021, s-a incheiat cu profit total brut consolidat de 22.255.795 lei, din care:




18.       INFORMATII PRIVIND SALARIATII, ADMINISTRATORII SI DIRECTORII




MEMBRU CA Promateris

REPREZENTANT

Perioada

SUMA AN 2021

CIRCULAR SOLUTIONS 

MATEI DIMITRIU

01.01.2021-31.12.2021

676.320

QUANTET MANAGEMENT

MARIA DESMIREAN

01.01.2021-31.12.2021

300.000

VALUE WASTE

ADRIAN GEORGESCU

01.01.2021-31.12.2021

300.000

BIO INVEST MCG

LAURENTIU SOARE

01.01.2021-31.12.2021

304.750

PANDA INVESTMENTS

ANDREI POGONARU

01.01.2021-31.12.2021

48.000

TOTAL CA

 

 

1.629.070

DIRECTOR GENERAL

TUDOR-ALEXANDRU GEORGESCU

01.01.2021-31.12.2021

528.582

TOTAL MEMBRI CONDUCERE

 

 

2.157.652



MEMBRU CA Biodeck

REPREZENTANT

Perioada

SUMA AN 2021

CIRCULAR SOLUTIONS 

Mihaela Ramona Popescu

01.01.2021-31.12.2021

600.000

WANMEI WM SRL

Laurentiu Soare

01.01.2021-31.12.2021

60.000

GH HOUSE OF CONSULTING SRL

Gheorghe Luca

01.01.2021-31.12.2021

96.000

Maria Desmirean

Maria Desmirean

01.01.2021-31.12.2021

0

THE PIANO MOVERS

Eduard Nagy-Gyorgy

01.01.2021-31.12.2021

72.000

TOTAL CA

 

 

828.000

DIRECTOR GENERAL

Adrian Vlad Georgescu

01.01.2021-31.12.2021

110.990

TOTAL MEMBRI CONDUCERE

 

 

938.990



MEMBRU CA Promateris Packaging

Perioada

SUMA AN 2021

Maria Desmirean

01.01.2021-31.12.2021

0




MEMBRU CA Promateris Recycling

Perioada

SUMA AN 2021

Laurentiu Soare

01.01.2021-31.12.2021

0






 

2018

2019

2020

2021

 - numarul mediu anual de salariati 

70

110

127

156

 - numarul de salariati la inceputul anului 

70

73

117

136

 - numarul de salariati la sfarsitul anului 

73

115

138

169

   din care : 

 

 

 

 

   - muncitori calificati 

34

52

54

51

   - personal cu studii superioare 

18

25

30

31

   - maistri si tehnicieni 

13

13

18

21

   - persoane cu studii medii si alte incadrari 

8

27

36

58



In cursul anului 2021 s-au acordat tichete de masa la toti salariatii cu contract de munca, la nivelul maxim permis de lege.

Cheltuiala salariala consolidata pe anul 2021 are valoarea totala de 14.235.725 lei.




19.       PARTI AFILIATE


Nu exista alte parti afiliate in afara de Biodeck SA, Promateris Packaging SA si Promateris Recycling SA care sunt consolidate.




20.       MASURI PRIVIND ADMINISTRAREA RISCURILOR (IFRS 7)

Principalele datorii financiare ale societatilor cuprind credit de la banca, datorii comerciale si alte datorii. Principalul scop al acestor datorii financiare este de a finanta operatiunile societatii si de a furniza garantii pentru desfasurarea activitatilor acesteia.

Principalele active financiare ale societatilor sunt creantele comerciale, numerarul si echivalentele de numerar si activele financiare detinute in vederea tranzactionarii.

La data de 31 decembrie 2021, se estimeaza ca valoarea contabila este aproximativ egala cu valoarea justa pentru toate activele si datoriile financiare ale societatilor, datorita termenelor scurte de scadenta, precum si datorita faptului ca actiunile detinute in societatile listate au fost ajustate la valoarea de piata la data de raportare. 

Riscul de credit - se refera la riscul ca o terta parte sa nu isi respecte obligatiile contractuale, provocand astfel pierderi financiare companiei. Acesta rezulta, in principal, din creante fata de clienti, numerar si echivalente de numerar.

Soldul creantelor este monitorizat la sfarsitul fiecarei luni si orice livrare majora catre un client este analizata. Indiciile de depreciere sunt analizate permanent, pe baza intervalelor de intarziere la plata si a altor informatii specifice despre clientii societatii.

S-a instituit un sistem de evaluare a clientilor (existenti si noi) prin verificarea in anumite baze de date ale Ministerului Finantelor Publice, analiza situatiilor financiare, rapoarte de bonitate de la firme de specialitate, solicitare de garantii de plata (bilet la ordin, scrisoare de garantie bancara, s.a.) si stabilirea unor limite de credit pentru fiecare in parte. Numarul mare de clienti si diversitatea domeniilor in care activeaza au impus masurile mentionate mai sus.

Societatea Promateries a incheiat cu firma de asigurari Coface o asigurare de risc comercial pentru clientii importanti.

La sfarsitul perioadei de raportare, valoarea maxima a expunerii la riscul de credit consolidat a fost urmatoarea:




Anul incheiat la 31.12.2021

Anul incheiat la 31.12.2020

 Clienti si alte creante 

34.242.392

26.003.020

 Numerar si echivalente de numerar 

2.281.861

7.503.216

 Total  

36.524.253

33.506.236



Riscul de lichiditate - este riscul ca societatile sa intampine dificultati in indeplinirea obligatiilor asociate datoriilor financiare care sunt decontate in numerar.


Abordarea societatilor cu privire la riscul de lichiditate este de a se asigura, in masura in care este posibil, ca detin in orice moment lichiditati suficiente pentru a face fata datoriilor atunci cand acestea devin scadente. Pentru contracararea acestui factor de risc, conducerea a aplicat politici restrictive de livrare a produselor catre clienti incerti, a solicitat in anumite cazuri plata in avans a produselor livrate si a facut o selectie atenta a clientilor noi in functie de bonitatea si disciplina lor financiara. S-au solicitat garantii in cazul contractelor de livrare si s-a incercat reducerea numarului de zile stabilit prin contract de plata a creantelor de catre clientii societati


Datoriile financiare consolidate ale societatii la 31.12.2021, au urmatoarele scadente :


Datoriile financiare individuale ale societatii la 31.12.2021

Valoare

Scadenta < 1 an

Scadenta > 1 an

 Imprumut pe termen scurt 

16.094.890

16.094.890

                      -   

 Imprumut pe termen lung 

27.845.719

5.665.799

22.179.920

 Furnizori si alte datorii 

33.946.566

33.946.566

0

 Total 

77.887.175

55.707.255

22.179.920






Valoarea justa a instrumentelor financiare


Valoarea justa este valoarea la care instrumentul financiar se poate schimba in tranzactiile obisnuite desfasurate in conditii obiective intre parti interesate si in cunostinta de cauza, altele decat cele determinate de lichidare sau vanzare silita. Valorile juste se obtin din preturile de piata cotate sau modelele de fluxuri de numerar, dupa caz. La 31 decembrie 2021 si 31 decembrie 2020, managementul considera ca valorile juste ale numerarului si echivalentelor de numerar, creantelor comerciale si altor creante, datoriilor comerciale, a imprumuturilor precum si ale altor datorii pe termen scurt aproximeaza valoarea lor contabila. Valoarea contabila a imprumuturilor este costul amortizat.



Active financiare la 31.12.2021

Valoare contabila

Valoare justa

Nivel

 Creante comerciale  

31.368.640

31.368.640

 Nivel 1 

 Alte creante nete 

3.129.821

3.129.821

 Nivel 1 

 Numerar si echivalente de numerar 

2.281.861

2.281.861

 Nivel 1 

 TOTAL 

36.780.322

36.780.322







Datorii financiare pe termen scurt 31.12.2021

Valoare contabila

Valoare justa

Nivel

 Furnizori, incluzand furnizori de imobilizari 

31.112.567

31.112.567

 Nivel 1 

 Imprumuturi 

21.760.689

21.760.689

 Nivel 2 

 Sume datorate angajatilor si alte datorii 

3.463.604

3.463.604

Nivel 1

 TOTAL 

56.336.860

56.336.860







Active financiare la 31.12.2020

Valoare contabila

Valoare justa

Nivel

 Creante comerciale  

24.635.975

24.635.975

 Nivel 1 

 Alte creante nete 

1.367.045

1.367.045

 Nivel 1 

 Numerar si echivalente de numerar 

7.503.216

7.503.216

 Nivel 1 

 TOTAL 

33.506.236

33.506.236






Datorii financiare pe termen scurt 31.12.2020

Valoare contabila

Valoare justa

Nivel

 Furnizori, incluzand furnizori de imobilizari 

16.478.084

16.478.084

 Nivel 1 

 Imprumuturi 

21.812.822

21.812.822

 Nivel 2 

 TOTAL 

38.290.906

38.290.906




Riscul valutar - este riscul inregistrarii unor pierderi sau nerealizarii profitului estimat ca urmare a fluctuatiilor nefavorabile ale cursului de schimb. Riscul valutar este aferent creantelor, datoriilor, numerarului si echivalentelor de numerar in valuta. 

Societatea este expusa riscului de schimb valutar legat, in special, de euro si dolarul american, datorita faptului ca aprovizionarea cu materii prime se face, in mare parte, din import. 

Urmatorul tabel detaliaza senzitivitatea societatilor la o crestere sau scadere cu 5% a cursului de schimb al EUR si USD. Analiza de senzitivitate cuprinde numai elemente bilantiere monetare exprimate in valuta, in sold la data raportarii si ajusteaza translatarea lor la sfarsitul perioadei pentru o modificare cu 5% a cursurilor de schimb valutar.

31/12/2021

LEI

EURO

USD

Total Echivalent lei

 Clienti si alte creante 

29.788.711

896.428

0

34.224.326

 Numerar, echivalente de numerar 

1.398.785

122.931

23.014

2.107.649

 Total active financiare (A) 

31.187.496

1.019.359

23.014

36.331.974

 Imprumut bancar 

38.298.736

331.819

0

39.940.608

 Furnizori si alte datorii 

13.156.436

4.064.752

205.478

34.167.318

 Total datorii financiare (B) 

51.455.171

4.396.571

205.478

74.107.926

 Pozitia neta, in moneda originara (A-B) 

-20.267.676

-3.377.212

-182.463

 

 Rata de schimb 

1,0000

4,9481

4,3707

 

 Pozitia neta, in moneda functionala 

-20.267.676

-16.710.782

-797.493

-37.775.951

 Variatia rezonabila in rata de schimb (+/-) 5% SUME IN MONEDA ORIGINARA 

0

-168.861

-9.123

 

 Efect in Situatia Rezultatului Global (+/-) IN LEI 

 

-835.539

-39.875

-875.414


Urmatorul tabel detaliaza senzitivitatea societatii la o crestere sau scadere cu 5% a ratelor medii ale dobanzilor pe piata monetara interbancara



31/12/2021

Principal Lei

Dobanda anuala Lei

 Credite

43.940.608

1.119.560

 Total 

43.940.608

1.119.560

 Efect in Situatia Rezultatului Global (+/-) 5% SUME IN LEI 

 

55.978



21.       INFORMATII PRIVIND ADMINISTRAREA CAPITALULUI


1. SC PROMATERIS SA si BIODECK SA nu fac obiectul unor dispozitii impuse din exterior privind administrarea capitalului. Obiectivele societatilor legate de administrarea capitalului se refera la mentinerea capacitatii societatilor de a-si continua activitatea cu scopul de a furniza compensatii actionarilor si beneficii celorlalte parti interesate si de a mentine o structura optima a capitalului, astfel incat sa reduca costurile de capital.


Societatile monitorizeaza capitalul pe baza gradului de indatorare, calculat ca datorie neta impartita la capitalul total.


Datoria neta = imprumuturi totale (imprumuturi curente si pe termen lung) minus numerarul si echivalentele de numerar


Capitalul total = capitaluri proprii plus datoria neta



 

UM

Anul incheiat la 31.12.2021

Anul incheiat la 31.12.2020

 Total imprumuturi 

 lei 

43.940.609

35.540.725

 Numerar si echivalente de numerar 

 lei 

2.281.861

7.503.216

 Datorie neta (1 - 2) 

 lei 

41.658.748

28.037.509

 Total capitaluri proprii 

 lei 

120.090.577

91.460.942

 Total capital (3 +4) 

 lei 

161.749.325

119.498.451

 Grad de indatorare (3 / 5*100) 

 % 

25,76%

23,46%




2. Societatile au ca obiectiv sa constituie rezervele legale in limitele si in conditiile prevazute de art.183 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, cu modificarile si completarile ulterioare. Acest obiectiv a fost realizat in exercitiile financiare in care s-a realizat profit.


22.       CADRUL LEGISLATIV FISCAL


Cadrul legislativ-fiscal din Romania si implementarea sa in practica se modifica frecvent si face subiectul unor interpretari diferite din partea diverselor organe de control. Declaratiile de impozit pe profit fac subiectul reviziei si corectiilor autoritatilor fiscale, in general pe o perioada de cinci ani dupa data completarii lor. Conducerea considera ca a inregistrat in mod adecvat obligatiile fiscale in situatiile financiare; totusi, persista riscul ca autoritatile fiscale sa adopte pozitii diferite in legatura cu interpretarea acestor aspecte. Impactul acestora nu a putut fi determinat la aceasta data.


23.       ANGAJAMENTE SI CONTINGENTE



1.      Garantii pentru obligatii contractuale


Descoperitul de cont si creditul de investitii contractate de la banci sunt garantate prin contracte de ipoteca asupra unora din activele societatilor, si anume: stocuri de materii prime, materiale, marfuri, produse finite, conturile bancare deschise de societati la bancile creditoare, o parte din creantele banesti provenite din contractele incheiate de societati cu clientii lor, unele echipamente de productie detinute de societate, s.a.



  1. Indicatorul solvabilitatii, respectiv [(total capitaluri proprii+imprumuturi de la actionari, subordonate bancii)/total active]x100, la minim 50%. 

  2. Indicatorul rata indatorarii, respectiv [(datorii totale purtatoare de dobanda minus imprumuturi de la actionari, subordonate bancii)/EBITDA anualizat] la maxim 3,5.

  3. Indicatorul servicul datoriei, respectiv [EBITDA anualizat/(portiunea platibila in urmatoarele 12 luni a creditelor bancare pe termen lung + cheltuielile cu dobanda anualizata)] la minimum 1,2.



Indicatorul

Valoare

Conditie

 Indicatorul solvabilitatii 

59%

>= 50%

 Rata indatorarii 

1,46

 <=3,50 

 Serviciul datoriei 

4,45

 >=1,2 



2.      Asigurari


In anul 2021, societatile au incheiat urmatoarele asigurari:



3.      Litigii 


Conducerea analizeaza periodic situatia litigiilor in curs, iar in urma consultarii cu reprezentantii sai legali decide Conducerea analizeaza periodic situatia litigiilor in curs, iar in urma consultarii cu reprezentantii sai legali decide necesitatea crearii unor provizioane pentru sumele implicate sau a prezentarii acestora in situatiile financiare.


Promateris SA a fost implicata in anul 2021 in un litigiu legat de o creanta neincasata de la un client, AG COMUNICATION PREST SRL.  Promateris a obtinut Hotarare definitiva a instantei de executare silita impotriva debitorului, dar acesta a intrat in insolventa si executarea este suspendata. Societatea a constituit un provizion pentru suma de 752.850 lei.


BIODECK SA nu este implicata in niciun proces.


4. Fonduri europene

Societatea, in calitate de promotor de proiect selectat, a incheiat cu Innovation Norway un contract privind primirea unui ajutor fianciar in cadrul apelului de proiecte pentru proiectului Europa Verde - Tehnologii eficiente pentru fabricarea de produse inovatoare si ecologice, al EEA and Norway Grants 2014-2021. Obiectivul proiectului este dezvoltarea cooperarii de afaceri între România si Norvegia, pentru a oferi solutii impotriva poluarii cu plastic de unica folosinta atat pe sol cat si marin („Proiectul").  Suma obtinuta de Societate ca subventie in cadrul Proiectului este de 950.000 de euro. Proiectul se va desfasura in perioada 2019-2021. 


Derularea proiectului a inceput in luna Octombrie 2019. Investitiile stabilite in cadrul proiectului sunt in desfasurare. Pana la sfarsitul anului 2021 toate echipamentele contractate prin proiect au fost puse in functiune: 


Echipamentele functioneaza in parametri si sunt folosite pentru realizarea produselor pentru care au fost achizitionate.

In cursul anului 2021 a fost incasata (in patru transe) suma de 594.720 Euro reprezentand ajutor financiar nerambursabil.



24.       ALTE INFORMATII


  1. Situatiile financiare sunt auditate de Deloitte Audit SRL, in baza contractului de audit financiar din 08.09.2021.


Costurile contractuale pentru servicii prestate de firma de audit statutar pentru anul incheiat in data de 31 decembrie 2021 sunt in conformitate cu contractul incheiat intre cele doua parti,


  1. Inventarierea anuala a patrimoniului s-a desfasurat conform Normelor privind organizarea si efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii aprobate prin Ordinul Ministerului Finantelor Publice nr. 2861/09.10.2009 la toate sociatatile din consolidare.


  1. Activitatea principala a Societatii are efecte inerente asupra mediului. Efectele asupra mediul ale activitatilor Societatilor din consolidare sunt monitorizate de autoritatile locale si de catre conducerea Societatilor. Prin urmare, nu s-au înregistrat provizioane pentru nici un fel de eventuale obligatii, necuantificabile în prezent, cu privire la aspectele de mediu sau la lucrarile de remediere necesare.


  1. Situatiile financiare individuale pentru anul incheiat la 31.12.2021 au fost aprobate de catre Consiliul de Administratie si au fost autorizate pentru a fi emise in data de 24 Martie 2022.


25.       EVENIMENTE ULTERIOARE DATEI BILANTULUI


In data de 25.01.2022 a fost comunicată Hotărârea civilă nr. 3753/2021 in dosarul nr. 2510/93/2021, referitor la divizarea PROMATERIS S.A. prin care instanta a admis cererea formulata de PROMATERIS S.A., a constatat legalitatea Proiectului de Divizare, a constatat legalitatea Hotararii AGEA Promateris din 14.09.2021 in ceea ce priveste divizarea partiala a acesteia catre OBOR DEVELOPMENT S.A. (societate in curs de infiintare) conform Proiectului de Divizare, a constatat legalitatea actelor constitutive actualizate ale societatilor PROMATERIS S.A. si OBOR DEVELOPMENT S.A. si a dispus inregistrarea in Registrul Comertului a mentiunilor corespunzatoare referitoare la divizare precum si inregistrarea 

tuturor modificarilor din proiectul de divizare, inclusiv inregistrarea in Registrul Comertului a actelor constitutive actualizate ale celor doua societati. 


Pe parcursul procedurii actionarul persoana fizica Todea Simona Magdalena a transmis declaratia fde retragere din societate solicitand plata contravalorii unui numar total de 1804 actuni reprezentand 0,006% din capitalul social al Promateris. Potrivit art. 7 din H Agea din 14.09.2021 in eventualitatea in care actionarii Promateris isi vor exercita dreptul de retragere din societate capitalul social al Promateris va fi egal cu diferenta dintre numarul de actiuni post divizare asa cum reiese din cap. 3 art. 7 al Proiectului de divizare cu numarul de actiuni rascumparate de societate de la actionarii care isi vor exercita dreptul de retragere inmultit cu valoare nominala de 0,10 lei a unei actiuni. Acest mecanism a fost aplicat ca urmare a cererii actionarului sus mentionat care a optat pentru retragerea din Societatea Divizata ca efect al operatiunii de divizare. Diferenta pana la activul net al Societatii Beneficiare a fost acoperit din rezerve.


Ca atare, Actul Constitutiv al Promateris s-a actualizat corespunzator pentru a reflecta noua structura a actionarilor si a capitalului social post divizare actualizat la data de 22.10.2021, depunand in data de 02.11.2021 la Registrul Comertului Actul Constitutiv actualizat la data de 22.10.2021.


In data de 10.02.2022 a fost comunicată de către Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul București înmatricularea societății OBOR DEVELOPMENT S.A. Astfel, conform dispozițiilor Proiectului de Divizare și dispozițiilor art. 249, lit. a) din Legea nr. 31/1990, data efectivă a divizării de la care se desprind elementele din patrimoniul societății PROMATERIS S.A. avute în vedere în procedura divizării parțiale este data de 10.02.2022, respectiv data înmatriculării în Registrul Comerțului a societății OBOR DEVELOPMENT S.A.

In continuare prezentam Bilanțul de divizare al Societății nou înființate OBOR DEVELOMPENT SA



Indicator (RON)

 Dupa divizare 

ACTIVE

 

Active imobilizate

 

Imobilizari corporale

                   -   

Imobilizari necorporale

                   -   

Imobilizari financiare                                                

9.962.818,37

Creante imobilizate

                   -   

Active imobilizate - total

29.962.818,37

Active curente

 

Stocuri

                   -   

Creante comerciale si avansuri platite

                   -   

Alte creante

                   -   

Creante privind impozitul amanat

                   -   

Active financiare curente 

                   -   

Numerar si conturi la banci

82.364,00

Cheltuieli in avans

                   -   

Active curente - total

82.364,00

TOTAL ACTIVE

30.045.182,37

 

 

CAPITALURI PROPRII SI DATORII

 

Capital si rezerve

 

Capital social

25.827.749,10

Alte elemente de capitaluri proprii

                   -   

Rezerve din reevaluare

                   -   

Rezerve

4.217.433,27

Actiuni proprii

                   -   

Pierderi legate de instrumentele de capitaluri proprii

                   -   

Rezultatul reportat

                   -   

Rezultatul perioadei

                   -   

Repartizare profit

                   -   

Capitaluri proprii - total

30.045.182,37

Datorii pe termen lung

                   -   

Imprumut bancar pe termen lung

                   -   

Datorii pe termen scurt

                   -   

Imprumut bancar pe termen scurt

                   -   

Datorii comerciale si avansuri incasate

                   -   

Alte datorii curente

                   -   

Datorii pe termen scurt - total

                   -   

TOTAL CAPITALURI PROPRII SI DATORII

30.045.182,37


Tensiuni geopolitice

In februarie 2022, tensiunile geopolitice globale au escaladat semnificativ in urma interventiilor militare in Ucraina ale Federatiei Ruse. Ca urmare a acestor escaladari, incertitudinile economice de pe piata de energie si de capital au crescut, preturile globale ale energiei fiind de asteptat sa fie foarte volatile in viitorul previzibil. La data prezentului raport, conducerea nu poate estima in mod fiabil efectele asupra perspectivelor financiare ale Companiei si nu poate exclude consecintele negative asupra afacerii, operatiunilor si situatiei financiare. Conducerea considera ca ia toate masurile necesare pentru a sprijini sustenabilitatea si cresterea activitatii Companiei in circumstantele actuale si ca rationamentele profesionale din aceste situatii financiare raman adecvate.


Societatile incluse in aceasta consolidare raman in continuare stabila si isi vor desfasura activitatea in conditii de continuitate.



Aceste situatii financiare consolidate au fost aprobate de catre Consiliul de Administratie si au fost autorizate pentru a fi emise la 24 Martie 2022.


                    

Director General,          Director Economic,

Tudor Georgescu          Gheorghe Luca