529900ACAB9KE7RVYT92 2022-07-01 2023-06-30 529900ACAB9KE7RVYT92 2022-07-01 529900ACAB9KE7RVYT92 2023-06-30 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-07-01 2022-06-30 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-07-01 529900ACAB9KE7RVYT92 2022-06-30 529900ACAB9KE7RVYT92 2020-07-01 2021-06-30 529900ACAB9KE7RVYT92 2020-07-01 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-06-30 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-06-30 ifrs-full:IssuedCapitalMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-06-30 ifrs-full:TreasurySharesMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-06-30 ifrs-full:CapitalReserveMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-06-30 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-06-30 ifrs-full:RetainedEarningsMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-06-30 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-06-30 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-06-30 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-06-30 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-07-01 2022-06-30 ifrs-full:CapitalReserveMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-07-01 2022-06-30 ifrs-full:RetainedEarningsMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-07-01 2022-06-30 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-07-01 2022-06-30 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-07-01 2022-06-30 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-07-01 2022-06-30 ifrs-full:IssuedCapitalMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-07-01 2022-06-30 ifrs-full:TreasurySharesMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-07-01 2022-06-30 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2021-07-01 2022-06-30 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2022-06-30 ifrs-full:IssuedCapitalMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2022-06-30 ifrs-full:TreasurySharesMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2022-06-30 ifrs-full:CapitalReserveMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2022-06-30 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2022-06-30 ifrs-full:RetainedEarningsMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2022-06-30 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2022-06-30 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2022-06-30 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2022-06-30 529900ACAB9KE7RVYT92 2022-07-01 2023-06-30 ifrs-full:RetainedEarningsMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2022-07-01 2023-06-30 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2022-07-01 2023-06-30 529900ACAB9KE7RVYT92 2022-07-01 2023-06-30 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2022-07-01 2023-06-30 ifrs-full:TreasurySharesMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2022-07-01 2023-06-30 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2022-07-01 2023-06-30 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2023-06-30 ifrs-full:IssuedCapitalMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2023-06-30 ifrs-full:TreasurySharesMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2023-06-30 ifrs-full:CapitalReserveMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2023-06-30 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2023-06-30 ifrs-full:RetainedEarningsMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2023-06-30 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2023-06-30 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2023-06-30 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 529900ACAB9KE7RVYT92 2023-06-30 iso4217:HUF iso4217:HUF xbrli:shares

UBM Holding Nyrt.

Éves jelentés

Nemzetközi pénzügyi beszámolókészítési standardok

(IFRS) szerint

1

2

3

Tartalom

Vezetőségi jelentés........................................................................................................................................................................................................ 6

Az éves jelentéssel érintett időszak tevékenységének, eredményének bemutatása........................................................................................................................................................................................................ 6

Az UBM Holding Nyrt. általános bemutatása, telephelyek bemutatása........................................................................................................................................................................................................ 9

A vállalkozás piaci környezete........................................................................................................................................................................................................ 14

A vállalkozás céljai és stratégiája........................................................................................................................................................................................................ 16

Szegmens információk Takarmány gyártás........................................................................................................................................................................................................ 18

Szegmens információk Commodity kereskedelem........................................................................................................................................................................................................ 19

Tárgyidőszaki beruházások, befektetések........................................................................................................................................................................................................ 23

Foglalkoztatáspolitika, esélyegyenlőség, CSR........................................................................................................................................................................................................ 24

Kutatás-fejlesztés........................................................................................................................................................................................................ 27

Szakmai elismerések és díjak........................................................................................................................................................................................................ 29

A teljesítmény mérésének mennyiségi........................................................................................................................................................................................................ 30

és minőségi mutatói, illetve jelzői........................................................................................................................................................................................................ 30

Összehasonlító adatok........................................................................................................................................................................................................ 31

Számviteli törvény által előírt egyéb........................................................................................................................................................................................................ 32

bemutatási kötelezettségek........................................................................................................................................................................................................ 32

Konszolidált Pénzügyi Kimutatások........................................................................................................................................................................................................ 33

1. Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás........................................................................................................................................................................................................ 33

2. Konszolidált eredménykimutatás........................................................................................................................................................................................................ 35

3. Konszolidált átfogó jövedelemkimutatás........................................................................................................................................................................................................ 36

4. Konszolidált saját tőke változás kimutatása........................................................................................................................................................................................................ 37

5. Konszolidált Cash Flow kimutatás........................................................................................................................................................................................................ 38

6. Kiegészítő megjegyzések........................................................................................................................................................................................................ 39

6.1 Általános bemutatás........................................................................................................................................................................................................ 39

6.2 Társaságirányítás........................................................................................................................................................................................................ 41

6.3 Részvény információk........................................................................................................................................................................................................ 42

6.4 A mérlegkészítés alapja........................................................................................................................................................................................................ 42

6.5 Számviteli politika........................................................................................................................................................................................................ 43

6.6 A konszolidációval kapcsolatos közzétételek........................................................................................................................................................................................................ 56

6.7 Ingatlanok, gépek és berendezések........................................................................................................................................................................................................ 57

6.8 Immateriális javak........................................................................................................................................................................................................ 58

6.9 Egyéb hosszú lejáratú követelések........................................................................................................................................................................................................ 59

6.10 Részesedések társult és közös vezetésű vállalatban........................................................................................................................................................................................................ 60

6.11 Egyéb részesedések........................................................................................................................................................................................................ 60

6.12 Eszköz használati jog........................................................................................................................................................................................................ 61

6.13 Halasztott adó........................................................................................................................................................................................................ 63

4

6.14 Készletek........................................................................................................................................................................................................ 63

6.15 Vevők........................................................................................................................................................................................................ 64

6.16 Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások........................................................................................................................................................................................................ 64

6.17 Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek........................................................................................................................................................................................................ 65

6.18 Saját tőke........................................................................................................................................................................................................ 65

6.19 Hosszú rövid lejáratú hitelek és kölcsönök........................................................................................................................................................................................................ 68

6.20 Állami támogatások........................................................................................................................................................................................................ 69

6.21 Lízing kötelezettségek........................................................................................................................................................................................................ 69

6.22 Szállítók........................................................................................................................................................................................................ 70

6.23 Céltartalékok........................................................................................................................................................................................................ 71

6.24 Nyereségadó követelések és kötelezettségek........................................................................................................................................................................................................ 71

6.25 Egyéb kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások........................................................................................................................................................................................................ 72

6.26 Árbevétel........................................................................................................................................................................................................ 73

6.27 Egyéb működési bevétel........................................................................................................................................................................................................ 74

6.28 Aktivált saját teljesítmények........................................................................................................................................................................................................ 74

6.29 Eladott áruk és szolgáltatások önköltsége........................................................................................................................................................................................................ 74

6.30 Anyagjellegű ráfordítások........................................................................................................................................................................................................ 75

6.31 Személyi jellegű ráfordítások........................................................................................................................................................................................................ 75

6.32 Egyéb működési költségek és ráfordítások........................................................................................................................................................................................................ 76

6.33 Pénzügyi műveletek bevételei........................................................................................................................................................................................................ 76

6.34 Pénzügyi műveletek ráfordításai........................................................................................................................................................................................................ 76

6.35 Kamatráfordítás........................................................................................................................................................................................................ 77

6.36 Adóráfordítás........................................................................................................................................................................................................ 77

6.37 Egy részvényre jutó eredmény........................................................................................................................................................................................................ 77

6.38 Szegmens jelentés........................................................................................................................................................................................................ 78

6.39 EBITDA........................................................................................................................................................................................................ 80

6.40 Mérlegen kívüli tételek........................................................................................................................................................................................................ 80

6.41 Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók........................................................................................................................................................................................................ 81

6.42 Kockázatkezelés........................................................................................................................................................................................................ 83

6.43 Érzékenység elemzés........................................................................................................................................................................................................ 86

6.44 Pénzügyi instrumentumok........................................................................................................................................................................................................ 89

6.46 Mérleg fordulónap utáni események........................................................................................................................................................................................................ 91

6.47 Igazgatóság javadalmazása........................................................................................................................................................................................................ 91

6.48 Vállalkozás folytatása........................................................................................................................................................................................................ 92

6.49 Felelős vállalatirányítás........................................................................................................................................................................................................ 92

6.50 A beszámoló aláírására jogosultak........................................................................................................................................................................................................ 93

6.51 A konszolidált éves beszámoló jóváhagyása........................................................................................................................................................................................................ 93

6.52 Felelősségvállaló nyilatkozat........................................................................................................................................................................................................ 93

5

Vezetőségi jelentés

Az éves jelentéssel érintett időszak tevékenységének,

eredményének bemutatása

Az UBM Holding Nyrt. és leányvállalatai az elmúlt üzleti év kihívásai ellenére is sikeres évet zártak. A 2023 márciusában

meghirdetett növekedési stratégia első mérföldkövét eredményesen teljesítettük, hiszen mind az árbevétel, mind az

EBITDA tekintetében elértük a kijelölt célt, ezzel ismét történelmi csúcsot döntve mindkét mutató tekintetében. Tettük

mindezt egy kihívásokkal küzdő piacon, turbulens makro-környezetben, amelynek közvetlen hatása volt a cégcsoport

teljesítményére.

A vállalat üzleti éve 2022. július 1-től 2023. június 30-ig tartott, amely megfelel a Csoport tevékenységét alapvetően

meghatározó növénytermesztés szezonalitásának. A szemes termények és a napraforgó betakarítása és raktározása az év

második felében történik, így a felvásárolt és raktározott készletek növekedése szezonálisan is követhető, illetve

szétválasztható a megelőző és követő évekhez képest.

A lezárt üzleti évben az UBM Holding Nyrt. konszolidált, teljes éves árbevétele 231,6 milliárd Ft, amely 17,8 %-kal haladja

meg a tavalyi üzleti év árbevételét. Ez a növekedés részben, az üzleti év első felében, 2022. decemberéig a megemelkedett

alapanyagáraknak volt köszönhető, de a növekedésben kiemelkedő része volt a 2022 folyamán felújított és 2023. év elején

termelésbe állított szlovák takarmánykeverőnek is. Az üzleti év második felében, tehát 2023 január-júniusban az

alapanyagok árai erőteljes és folyamatos csökkenést mutattak, ami az olyan, tervezett gyártással rendelkező cégeket, mint

az UBM is, komoly kihívás elé állították. A folyamatos termeléshez szükséges, korábban megvásárolt magasabb árú

készletekből történő gyártás miatt az alapanyagok árcsökkenését csak késleltetve lehetett a késztakarmányok áraiban

érvényesíteni, illetve bizonyos esetekben a terméket csak veszteséggel lehetett értékesíteni. Ez a sajátosság jelenik meg az

adózás előtti eredmény üzleti tervhez képest történő elmaradásában, amely nemcsak az UBM-et, hanem a teljes iparágat,

szélesebb körben tekintve pedig minden olyan gyártóvállalatot érintett, amelynek beszerzési politikájában szerepel a

készletezés.

Az eredményt és az EBITDA-t meghatározó tényezők közül ki kell emelni a kamatkörnyezetet, és a hitelkamatok

profitabilitásra gyakorolt hatását. A 2021/22 üzleti év folyamán az átlagos 1 havi BUBOR mértéke 3,76% volt. Ez az érték a

2022/23-as üzleti évben 15,15%-ra emelkedett úgy, hogy az üzleti évet már 7,81%-on kezdtük, és a BUBOR-ráta 17,21%-on

tetőzött 2023 áprilisában! Kijelenthető tehát, hogy egy piaci banki hitelekből működő társaság közel 20%-os szinten tudta

csak finanszírozni magát, amely hosszú távon fenntarthatatlan. Ugyan a hitelkamatok az év további részében már

csökkenésnek indultak, köszönhetően az infláció és az irányadó kamatok mérséklődésének, azonban még a jelenlegi szint

is extrém magasnak mondható.

A 2021/22-es üzleti év során az UBM Holding Nyrt-ben 5 milliárd forintos tőkeemelést hajtott végre a Hiventures

Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. által kezelt MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealap. Az így a

vállalatcsoportba tőkeoldalon megérkező összegből tőkeemelést hajtottunk végre a külföldi leányvállalatokban,

megerősítve a tőkeszerkezetüket.

Az UBM Csoport a partnerei számára biztosított kiemelkedő minőségű takarmányokkal, terményekkel, termékekkel és

egyéb szolgáltatásokkal képest volt a finanszírozási költségeknek az árakba való beépítésére, amellyel a vártnál magasabb,

történelmi csúcs EBITDA-t realizált.

Az export árbevétel aránya némileg elmaradt a tavalyitól, 47%-ot tett ki a teljes árbevételből, amely a környező országok

hazainál alacsonyabb inflációjával és árakat terhelő kamatkörnyezetével magyarázható. Mindemellett a cégcsoport

elkötelezetten folytatja stratégiai terjeszkedési politikáját, amely a tervek szerint az új üzleti évben már lezárt akvizíciókat

jelent a célországokban.

A Csoport az évzárást követően, 2023. július 10-én megalapította a legújabb kereskedelmi irodáját Olaszországban,

amely 2024-től már szintén hozzájárul a magasabb arányú export értékesítéshez.

6

Az UBM Holding Nyrt. leányvállalatának, az UBM Feed Zrt. a 2851 Környe, Tópart utca 1. szám alatti Környei Ipari Park

területén található ingatlanján jelentős, szénhidrogén eredetű szennyezést tártunk fel. Az eddig lefolytatott előzetes

vizsgálatok eredményei alapján a valószínűsíthetően az Ingatlan felszíne alatt található, használaton kívüli tartályokból, vagy

az azokhoz kapcsolódó vezetékekből származó szennyezés a Környei Ipari Parkban lévő ingatlanunk környékén található

további területeit is érinti. Az UBM csoport sem az Ingatlan tulajdonjogának megszerzését megelőzően, sem azt követően

nem folytatott olyan tevékenységet az Ingatlan területén, amelyből a fentiek szerinti szennyezés származhatna; a

szennyezés észleléséig nem is volt tudomásunk az Ingatlanon található tartályokról. A szennyezés pontos mértékének

megállapítása a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Osztályával

szoros együttműködésben folyamatban van.

Az UBM Csoport mindig is kiemelt figyelmet fordított munkavállalói megtartására és folyamatos képzésére különböző

munkavállalói ösztönzőprogramok révén. A cégcsoport emberi erőforrás politikáját az alábbi szempontok szerint alakítjuk

ki:

-befektetés a munkavállalók képzésébe;

-a munkaválllalói elkötelezettség növelése;

-folyamatos visszajelzés lehetőségének biztosítása a munkavállalói oldalról;

-gyakornoki program működtetése;

-fiatal munkavállalók fóruma;

-munkaszerződésbe foglalt távmunka, otthoni munka lehetősége;

-fokozott figyelem idősebb munkavállalók felé;

-reális értékelési rendszerek működtetése.

Az UBM számos családbarát és munkavállalói jóllétet célzó intézkedéseinek hatása mérhető abban is, hogy a

vállalatcsoport munkavállalói elkötelezettebbek, hűségesebbek munkahelyükhöz. Ez számokban is megmutatkozik: a

cégcsoport fluktuációja alacsonynak mondható (cégcsoport szinten az elmúlt üzleti évben 15,49 %, de ebből az önkéntes

elvándorlás csupán 8,1 %). Munkatársaink cégnél töltött átlagos szolgálati ideje 6 év. A munkavállalók csaknem fele (49,8

%-a) dolgozik minimum 5 éve a vállalatnál, és szinte minden ötödik kolléga (18 %) több, mint 10 éve van velünk. Azok, akik

több, mint 20 éve UBM-es dolgozók, a teljes állomány 5,22 %-át teszik ki. Látszik tehát ezekből az adatokból, hogy a

munkavállalók nagy arányban, hosszú éveken át hűségesek maradnak a cégcsoporthoz, és hogy erős a megtartó ereje az

UBM vállalati kultúrájának és a munkatársakhoz való hozzáállásának, családbarát szemléletének.

A családbarát szemlélet megmérettetése néhány pályázaton, auditon is megtörtént. Ennek eredményeképpen az elmúlt

üzleti évben megkaptuk a Felelős Foglalkoztató ARANY minősítését (2023), valamint 2022 novemberében a „Családbarát

Vállalat 2022” címet.

Szintén kiemelt figyelmet szentelünk a cégcsoport belső és külső érintettjei által megfogalmazott fenntarthatósági

céloknak. Jelen éves beszámolóval együtt közreadjuk az első ESG-jelentésünket, felmérve a Csoport jelen állapotát

fenntarthatósági szempontok és mérőszámok alapján, és megtesszük vállalásainkat a következő évekre vonatkozóan is.

2023. negyedik negyedévében közreadjuk az első ESG-értékelésünket, majd az új üzleti év végén, 2024. második felében

megjelentetjük szabványosított (GRI) jelentésünket.

A cégcsoport jelentős és hasznosítható eredményeket ért el a kutatás-fejlesztés területén is a Takarmány divízióban:

-A világon először takarmányos cégként az UBM kapta meg a Palm Oil Free Certification Accreditation Programme

tanúsító védjegyet. A kutatás „A Magyar Állattenyésztésért Termékdíj Pályázat 2023” Nagydíját is megkapta.

-Az „Új szemléletű diagnosztikai eljárás és msb-met mérőrendszer, kiegészítő takarmányok szaporodásbiológiai

folyamatokra gyakorolt fiziológiás változásainak megfigyeléséhez az állattenyésztésben” kutatási munka a Magyar

Állattenyésztésért termékdíj pályázat 2023” I. helyezettje lett.

-új, hazai gyártású malac tápszer terméksort alakított ki és vezetett be.

-liofizált bendőfolyadék alapú probiotikumot fejlesztett, a húshasznú kérődző fajok hatékonyabb, antibiotikum

mentes felnevelés érdekében.

-új pecsenyekacsa  tápsort alakított ki, különös tekintettel a hőstressz hatásának csökkentésére.

-szervetlen foszfor kiegészítés-nélküli baromfi tápsorokat fejlesztett ki a környezet terhelés csökkentése

érdekében.

-alternatív fehérje források felhasználására vezetett kísérleteket gazdasági haszonállatok takarmányaiban.

7

-vizsgálatokat végzett a rovarfehérje mint lehetséges takarmány-alapanyag témakörében.

-bakteriofágok felhasználásának bevezetése az állati termék termékpályáján, a biztoságos élelmiszer érdekében.

-gazdasági haszonállatok takarmányainak összeállítása karbon-lábnyom értékre optimalizálva.

A lezárt üzleti évben elért eredményeinket tekintve úgy látjuk, hogy az UBM Holding Nyrt. és a hozzá tartozó

leányvállalatok piaci helyzete stabil, az UBM a magyar mezőgazdaság megkerülhetetlen szereplője, első számú

takarmánygyártója. A regionális jelenlétünkből fakadó növekedési potenciál kiaknázása továbbra is kiemelt stratégiai cél: a

2022-ben modernizált hernádcsányi üzem (Szlovákia) beindítása mellett vizsgáljuk piaci pozícióink erősítésének egyéb

lehetőségeit is a környező országokban. Középtávon szeretnénk elérni az éves 1 millió tonna takarmány kibocsátást.

Az UBM Holding Nyrt. menedzsmentje a folyamatosan jelentkező piaci, pénzügyi és egyéb kihívások ellenére optimista

a cég és a hozzá tartozó leányvállalatok stabilitását és eredménytermelő képességét illetően. Bízunk benne, hogy jelenlegi

és esetleges jövőbeli befektetőink is hasonlóan látják a cég helyzetét, mely majd részvényeseink számának bővülésében is

megmutatkozik.

8

Az UBM Holding Nyrt. általános bemutatása, telephelyek

bemutatása

Az UBM Csoport tevékenysége

Az 1996-ban alapított UBM Holding Nyrt., 1,5 millió tonnás forgalmával hazánk egyik legnagyobb takarmányalapanyag-

kereskedője és 436 ezer tonnás saját termelési volumennel piacvezető takarmánygyártó cégcsoportja. A vállalatcsoport

jelen van a takarmánygyártás, a takarmánykiegészítők gyártása, a premix-előállítás területén és mindezen termékek

értékesítésében. Az állatfajokra specializált takarmányszállítás és szaktanácsadás fontos hátteret biztosít partnereinknek.

Fő tevékenységünk a takarmánygyártás, amely négy magyarországi üzemünkben (Szeleste, Környe, Szentes,

Mátészalka), illetve Romániában (Kerelőszentpál) és Szlovákiában (Hernádcsány) történik. Üzemeink nemcsak

technológiában, de üzemméretben is hatékonyak. A másik fő szegmens a takarmányalapanyag kereskedelem, amely a

gabonafélék, olajos magvak és fehérjenövények felvásárlását és értékesítését fogja át, mind a magyar, mind a közép-

európai regionális piacon, a Fekete-tengertől Olaszországig. Kereskedelmi irodánk működik Bukarestben, Belgrádban,

Pilisvörösváron, Milánóban és Linzben.

9

10

A cégcsoport szerteágazó, hazai és nemzetközi tevékenységének köszönhetően mára 16 cég tevékenységét integrálja

két fő tevékenységi területén.

Az UBM Holdingba tartozó vállalatok áttekintő ábrája

Az UBM Italy alapítása és az Mangal Ilona Kft. részesedés vásárlása mérlegfordulónap után történt.

Az üzletágak vezető vállalkozásai

UBM Grain Zrt. (commodity): Fő területe a szemes termények és olajos magvak kereskedelme.

Az UBM Grain Zrt. gabona kereskedelmi tevékenysége a hosszú távú jogi restrukturálási terv

alapján egyesült az UBM Agro Zrt. fehérje kereskedelmi tevékenységével.

UBM Feed Zrt. (Takarmány gyártás): Az UBM cégcsoporton belül a Takarmány üzletág

tevékenységét – többedmagával - az UBM Feed Zrt. képviseli. Piaci aktivitása késztakarmányok,

koncentrátumok, premixek, takarmánykiegészítők gyártását és takarmány alapanyagok,

takarmánykiegészítők, koncentrátumok kereskedelmét öleli fel.

A fő tevékenységet támogató egyéb vállalatok

UBM Trade Zrt.: Elsősorban cégcsoporton belüli back office szolgáltatásokat biztosítja, de övé

az UBM brand és a csoport egységes vállalatirányítási rendszerének (IFS) a licensze, továbbá

menedzsmentszolgáltatást végez.

UBM Consulting Zrt.: Adminisztratív szolgáltatásokat nyújt a Csoportnak.

11

Egyéb leányvállalatokban végzett üzleti tevékenység

UBM Agro Zrt.: Fő profilja a szójabab nagykereskedelem, illetve a Takarmány Alapanyag

kereskedelem, bel- és külföldön egyaránt.

• 2018-ban a társaság kizárólagos tulajdonába került az UBM Agro Slovakia s.r.o.,

amely 2018-ban megvásárolta az éves 30.000 tonna kapacitással rendelkező, Hernádcsány

településen lévő takarmánykeverő üzemet. A cégcsoport hosszú távú stratégiai terve, hogy ez az

egység a profilja miatt a jövőben a Takarmány üzletágba tagozódjon majd be. Az üzemben történt

felújítás után a hernádcsányi üzem éves gyártó kapacitása 84.000 tonnára nőtt, jelenleg közel

teljes kapacitás kihasználtság mellett gyárt az üzem.

• E jogi személyhez tartoznak még a külföldi commodity kereskedő cégek, az UBM Agrar GmbH

(AT), az UBM Agri Trade Srl (RO), valamint az UBM d.o.o. (SRB).

• 2023-as üzleti évben az UBM Agroban végzett fehérje hordozó (elsősorban szójadara)

nagykereskedelmi tevékenységet átadta a cégcsoporton belül az UBM Grain Zrt.-nek.

UBM Agro Slovakia s.r.o.: Az UBM Agro Zrt. leányvállalata, a Cégcsoport profiljába tartozó

tevékenységek tekintetében a Cégcsoport képviselete Szlovákiában. A cég tulajdonában van a

szlovákiai Hernádcsányban található takarmánykeverő. A társaság 75%-os tulajdoni

részesedéssel rendelkezik az UBM Invest Slovakia s.r.o.-ban (a fennmaradó 25% a szintén a

cégcsoporthoz tartozó ”AGROMIX” Kft. tulajdona), ami a Hernádcsányi takarmánykeverő üzem

eszközeinek tulajdonosa és működtetője.

UBM Agri Trade Srl: Szója- és gabonafélék kereskedelme Romániában.

UBM d.o.o.: Belgrádi székhelyű kereskedelmi iroda, elsősorban gabona és szójabab

kereskedelmet folytat, illetve a Cégcsoport szerb jelenlétét támogatja.

UBM Feed d.o.o: szintén belgrádi székhelyű iroda, amely az UBM Csoport szerbiai, takarmány

alapanyag és premix értékesítésre szakosodott vállalata.

UBM Agrar GmbH: Az UBM Csoport profiljába tartozó tevékenységek tekintetében a Cégcsoport

képviselete és az értékesítés támogatása Ausztriában.

Búzamag Kft.: Fő tevékenysége haszonállat-eledel és gyógyszeres tápok gyártása.

UBM Szeleste Zrt.: A társaság tulajdonában áll a 2015-ben teljesen átépített, 140.000 tonna

kapacitású Szelestei takarmánykeverő üzem. Az üzemben történt felújítás után a gyártókapacitás

évi 200.000 tonnára növekedett.

”AGROMIX” Kft.: A társaság tulajdonában áll a 2019-ben megszerzett, 70.000 tonna kapacitású

mátészalkai takarmánykeverő üzem.

Társult és közös vezetésű vállalatokban végzett tevékenység

MA-KA Kft.: A Családi Négyes Kft.-vel közösen tulajdonolt cég, mely egy 200.000 tonnás

takarmánykeverővel rendelkezik Szentesen.

UBM Feed Romania Srl: A Maros megyei Kerelőszentpálon létesített takarmánygyártó üzem

beruházója, üzemeltetője.

12

2022 július 1. és 2023. június 30. között történt változások a cégcsoport

struktúrában

UBM Invest Furaje Srl: Az eredetileg az UBM Csoport romániai képviseletére és az értékesítés

támogatására létrehozott vállalkozásban lévő 50%-os részesedés értékesítésre kerül 2022.

júliusában. A vállalat az előző évben már nem végzett aktív gazdasági tevékenységet.

.

Naptáp Kft.: 2023 májusában értékesítésre került a szentesi ÁRPÁD-AGRÁR Zrt.-vel közösen

birtokolt vállalkozás, mely eredetileg a szentesi üzemében napraforgódarából héjtalanított és

fehérjére dúsított alternatív fehérjeforrást állított elő, de az előző évben üzleti tevékenységet

már nem végzett.

Telephelyek bemutatása

Az UBM Csoport az alábbi gyártói telephelyekkel rendelkezik:

Cím

Tevékenység

2851 Környe, Tópart utca 1.

Környei takarmánykeverő, Premix üzem és Soypreme üzem

9622 Szeleste, Kossuth Lajos u. 24/B

Szelestei takarmánykeverő üzem

4700 Mátészalka , Meggyesi út 0119/24

Mátészalkai takarmánykeverő üzem

044 14 Čaňa, Železničná 2., Szlovákia

Hernádcsányi takarmánykeverő üzem

547550 SAT SANPAUL COM. SANPAUL, NR.6/A, Romania

Kerelőszentpáli takarmánykeverő üzem

6600 Szentes Bese László utca 5-7

Szentesi takarmánykeverő üzem

2073 Tök, 036/31

Töki takarmánykeverő üzem

Az UBM Csoport kereskedelmi tevékenységét az alábbi irodákból irányítja

Cím

Tevékenység

2085 Pilisvörösvár, Kisvasút utca 1.

Magyaroszági kereskedelmi központ és back-office iroda

014126 - Bucuresti, 1st district, 4th Tablitei street, Floor 1-2, Románia

Romániai kereskedelmi iroda és back-office iroda

4020 Linz, Bismarckstrasse 02, Ausztria

Ausztriai kereskedelmi iroda

11070 NOVI BEOGRAD, Bulevar Mihaila Pupina 10I/223, Szerbia

Szerbiai kereskedelmi iroda

13

A vállalkozás piaci környezete

Az UBM csoport tevékenységét és piaci környezetét a következő ábrán szemléltetjük:

A cégcsoport konszolidált árbevételének továbbra is kb fele a magyar (53%), fele export tevékenységéből fakad (47%).

Legjelentősebb piacaink a régió országai (18,8%), illetve Nyugat Európa (27,5%).

Folytatódik az évek óta megfigyelhető piaci trend, mely a hagyományos szántóföldi haszonnövényeket egyre kevésbé

élelmiszeripari alapanyagként, sokkal inkább ipari alapanyagként veszi számításba. A kiépült bio-etanol, keményítő és

izocukor gyártó kapacitások olyan meghatározóak a hazai és regionális piacokon, mely fontos áralakító tényezővé vált. Az

UBM commodity elsősorban a hagyományos, mezőgazdasági partnerek felé értékesít, az ipari felhasználásra történő

eladásunk Magyarországon a volumen 15%-a, a környező országokban pedig elenyésző.

Az ukrán orosz konfliktus kitörése utáni első sokkot követően stabilizálódtak a logisztikai útvonalak, az UBM cégcsoport

számára a magyar és román commodity kereskedelemben releváns az ukrán import aránya. A magyar piacon az ukrán

vételek aránya megközelíti a 25%-ot, míg Romániában ennél is jelentősebb, 43% az ukrán import aránya. Az üzletmenet az

ukrán beszállítókkal zökkenőmentesen zajlott a 2023-as üzleti év során.

14

Az UBM cégcsoport számára jelentős hatással bírt a finanszírozási költségek drámai növekedése a tárgyévben. Ezzel

párhuzamosan az input anyag árak is jelentősen emelkedtek, mely soha nem látott szintre emelte a cégcsoport

finanszírozási igényét. A forgótőke szükségletet mind a commodity mind a Takarmány üzletág hatékonyan tudta

mérsékelni: a commodity kereskedelemben szelektív üzletkötési stratégiával mérsékeltük a volumeneket, míg a takarmány

üzletág szigorú készletgazdálkodással tudta mérsékelni a finanszírozási igényt.

A 2023-as üzleti évünk különös évként vonul be az almanachokba: míg az üzleti év első felében export korlátozás alá

estek nagy forgalmú gabona termékeink, addig az export korlátozás megszűnését (2023 január) követően 2023 áprilistól

már import korlátozással kellett szembenéznünk az Ukrajnából érkező termékek esetében. Az export korlátozás elsősorban

adminisztratív jellegű volt, annak semmilyen hatása nem volt kereskedelmünkre, míg az import korlátozás bevezetése

szintén nem gyakorolt jelentős hatást a magyar és regionális piacaink árviszonyaira, kereskedett mennyiségeire.

Az európai, kontinentális állattenyésztésben folytatódik a már évek óta tartó trend a termelési kapacitások Közép-Kelet

Európába helyezése tekintetében. Környezetvédelmi, politikai nyomásra – és támogatással - a német, holland, dán és belga

állattenyésztők egyre nagyobb arányban szüntetik meg tevékenységüket, míg a Magyarországon, Romániában, Szerbiában

és egyéb közép-kelet európai országokban új beruházások vagy termelői kapacitásvásárlások történnek. Ez a trendszerű

mozgás az UBM számára kedvező helyzetet teremt, hiszen stratégiájában a regionális jelenlétet és működést tűzte ki célul.

Az így bővülő partneri kör jó minőségű, fizetőképes, magas technológiai szintű takarmányt igényel. Az UBM Csoport

tevékenysége bővülésének ez egy erős támasztéka lehet.

Az agrártermékek árában az egyébként tapasztaltnál is sokkal magasabb volatilitás figyelhető meg a beszámolási

időszakban, mely az eddigiekhez képest magasabb jövedelmezőséget biztosított az UBM csoport gabona és fehérje

kereskedelmi tevékenységében. A volatilitás és piaci bizonytalanság másik hatása, hogy a takarmány ellátásban

felértékelődnek a hosszú távú, stabil üzleti kapcsolatok. A 2023 január-június között bekövetkező konszolidáció és az input

alapanyagok rendkívül gyors áresése minden termelő vállalat számára jelentős kihívás a termeléshez szükséges

készletekben bekövetkező átértékelődés miatt. Hosszú távon az alacsonyabb árszint azonban kedvezően hat az

állattenyésztésben elérhető árrésekre és az alacsonyabb forgótőke szükséglet az előre jelzett kamatcsökkenés esetén teret

adhat újabb beruházásoknak is.

15

A vállalkozás céljai és stratégiája

2023 márciusában az UBM csoport meghirdette a „Növekedésre hangolva – 2025” 3 éves vállalati stratégiáját. A főbb

célkitűzéseket az alábbi ábrán foglaljuk össze:

1 millió tonnás éves takarmánygyártás

A cégcsoport termelési kapacitásait és a megtermelt takarmánymennyiséget véve is a legnagyobb gyártó

Magyarországon, úgy, hogy nem tagja vertikális integrációnak. A stratégiai célt a minőségi takarmányokkal, folyamatos

innovációval, magasan képzett tanácsadói körrel és a takarmánygyártáshoz kapcsolódó egyéb szolgáltatásokkal, pl.

laboratóriumi háttér biztosításával kívánja elérni, kiegészítve a kelet-közép európai akvizíciós tervekkel. Mindemellett

természetesen fontos, hogy mind a beszállítói, mind pedig a vevői körében stratégiai szövetségeket alakítson ki és

működtessen, amely a résztvevő felek mindegyikének további előnyöket és stabilitást biztosíthat. A konszolidációba

teljeskörűen bevont leányvállalatok 436 ezer tonna gyártási teljesítményéhez hozzá számoljuk a közös vezetésű MA-KA Kft.

(170 ezer tonna) és társult vállalkozás UBM Feed Romania Srl. (117 ezer tonna) volumeneit is, mely összesen 723 ezer tonna

termelést tesz ki a tárgyévben. Az 1 millió tonnás éves takarmánygyártási volumencél elérését ezen számítás szerint

kívánjuk elérni.

2 millió tonnás éves kereskedett commodity volumen

A takarmánygyártáshoz kapcsolódó, regionális commodity kereskedelmi struktúra továbbfejlesztését a román, szerb és

osztrák irodáinkon keresztül valósítjuk meg. A regionális szintű takarmánygyártó tevékenységgel szorosan összefügg a

regionális szintű kereskedelmi tevékenység is. Ez egyrészt input lehetőséget jelent az üzemi gyártások alapanyag

szükségletének biztosításához, másrészt földrajzi értelemben szélesebb teret enged a különböző, helyi piacokon meglevő

sajátosságok lekereskedéséhez. Ilyen sajátosság lehet az időjárási helyzet, a várható termésátlagok és készletek, az adott

piac devizájának ármozgása, a logisztikai lehetőségek, stb., tehát minden olyan tényező, amely kihasználásával a

kereskedelem profitot generálhat. Ennek érdekében fontos a kereskedelmi üzletágak regionális struktúrájának kialakítása

és működtetése.

Kelet-közép európai terjeszkedés a Takarmány szegmensben

A regionális jelenlét erősítése a cégcsoport legfontosabb célja, mert hosszú távú eredményes működését és további

növekedésének forrását ebben látja. A korábban leírt trendszerű piaci mozgás, mely szerint az állattenyésztés fókusza

Nyugat-Európából egyre inkább Kelet-Közép Európába helyeződik át, jó alapot biztosít ehhez. Figyelembe kell venni

azonban, hogy a korábbi tervekkel ellentétben a külföldi zöld- vagy barnamezős beruházások megvalósítási kockázata

jelentősen magasabb, így a cél eléréséhez más eszközöket, pl. akvizíciót vagy vegyes vállalatok létesítésének lehetőségét is

mérlegelni kell. Legfontosabb célpiacaink a már UBM Takarmánygyártó és takarmány export jelenléttel bíró Románia és

Szerbia.

Működési vertikum növelése

Az UBM működési vertikumát mind „lefelé” (input anyag előállítás) mind „felfelé” (állattartás, élelmiszeripar) tudja

szélesíteni. Tekintettel az állattartás, kifejezetten a sertés ágazat töredezettségére és relatív technológiai fejletlenségére,

cégcsoportunk stratégiai célja, hogy jelentős állattartó potenciált építsen ki, magasabb szintre emelve az ágazat

hatékonyságát és kibocsátásának minőségét. A volumen növelés mellett erős intenzív fejlődést irányoztunk elő állattartó

partnereink és az UBM kapacitások számára, jelentős informatikai beruházásokkal támogatva.

16

További kereskedelmi irodák megnyitása

Az UBM csoport commodity hálózatának bővítése jelentős potenciállal kecsegtet a hagyományos kelet-közép európai

termelési felületek és a nyugat európai import igény összekötése révén. Ezzel a céllal nyitottuk meg 2023-ban az UBM Italy

irodánkat Milánó székhellyel, mely 3 éven belül az olasz import piac 2%-3%-ának megszerzésére lehet képes. Folyamatban

van más, kelet-közép európai országok vizsgálata, szintén a már meglévő hálózatba illesztve.

Növekedési stratégiánk pillérei:

a nyugat-európai állattenyésztés és a takarmánygyártás trendje, hogy Magyarországon keresztül Kelet-Közép-

Európába tolódik át a tevékenységük, amelyet a túlszabályozott gazdasági környezet is elősegít. Az UBM ebben

a folyamatban, átalakulásban irányító funkciót is betölthet, így is kiaknázva a további növekedési lehetőségeket,

Romániában, Szerbiában, és a balkáni országokban az elkövetkező 5-15 évben várható az intenzív

állattartás felfutása, az egyre csökkenő háztáji állattartással mellett, amelyet a legjobb minőségű takarmányok

gyártásával tudunk támogatni, így erre a területre kiemelten fókuszálunk,

az UBM takarmányok, takarmánykiegészítők gyártástechnológia az európai élvonalban van, ezt szeretnénk

további országokban is megalapozni, képviselni,

célunk kereskedelmi tevékenységünk további szélesítése is, új irodák nyitásával Kelet-és Nyugat-Európában

2025-ig, melynek eredményeképpen a cégcsoport két éven belül képes lesz valamennyi piacot kiszolgálni,

Magyarország nagyságrendileg 2.000 km-es körzetében.

A kutatás-fejlesztés a motorja termékeink hatékonyságának, amelyet partnereink elvárnak a jobb teljesítmény

érdekében, ez a kulcsa az üzleti sikereinknek. A partnerek rendelkezésére is álló laboratóriumunk évi 17.000 vizsgálatot

végez, így is elősegítve partnereink szakmai tájékozottságát és az adattudatosságot. A szaktanácsadói hálózat kulcsszerepet

játszik az állattenyésztés termékpályáján, a takarmányok hasznosulásának és az állatjólétnek a követésében. Stratégiai

kapcsolatokat tartunk fenn a hazai és külföldi egyetemekkel, kutatóhelyekkel, hogy az aktuális fejlesztéseket és technológiát

be tudják építeni cégünk takarmányelőállítási gyakorlatába.

Fenntarthatóság

Az UBM Csoport elkötelezett a fenntarthatóság

növelésében, a takarmányhasznosulás javításában

(ezzel hatalmas növénytermesztési területek

szabadíthatóak fel más célra), a környezettudatos

teljesítmény növelésében. A fenntarthatóság

szempontjait kiemelten kezelő ESG-jelentés

elkészítése, a kritériumok teljesítése már beépült a

tevékenységünkbe, az első ESG jelentésünket a

2023 üzleti évre az Éves Jelentés kiadásával

párhuzamosan tesszük meg.

Az UBM cégcsoport tevékenysége megkívánja

összes cégének az integrált szakmai, működési és

vezetési irányítását, így ennek megfelelően az ESG-

szempontok érvényesítése, az elszámoltatás és

riporting is egységesen kiterjed a teljes

cégcsoportra.

17

Szegmens információk Takarmány gyártás

A Takarmány szegmens értékesítési adatai a következőképpen alakultak:

KONSZOLIDÁLT (tonna)

2022-2023

2021-2022

Változás

Összesen

435 831

434 838

0%

keverék takarmány

324 111

318 733

2%

premix

13 157

12 618

4%

soypreme

16 221

16 349

-1%

takarmány alapanyag értékesítés

82 342

87 138

-6%

A Takarmány szegmens pénzügyi teljesítménye a tárgyidőszakban:

KONSZOLIDÁLT (ezer forint)

2022-2023

2021-2022

Változás

Árbevétel

92 518 010

75 142 876

23%

ELÁBÉ és anyagköltség

(84 712 810)

(69 145 037)

23%

Adózás előtti eredmény

(400 494)

1 998 696

-120%

A Takarmány szegmens kereskedelmi és gyártói teljesítményét befolyásoló főbb fundamentumok a lezárt üzleti évben

következők:

Kis takarmánykeverők (20-40 ezer tonna/év kibocsátás) versenyképessége tovább csökken, a piacon folyamatos a

szereplők koncentrációja. A jelenlegi alapanyagárak, a technológiai hátrány és a szakképzett munkaerő emelkedő

költségei miatt a piaci koncentrációban nem is várható változás.

Jelentős új szereplő az Észak-Kelet Magyarországon átadott, 400 ezer tonna elvi kapacitású új keverőüzem,

melynek jelentősége a teljes takarmány piac méretéhez képest (3,5 millió tonna éves kibocsátás) értelmezhető

igazán. A keverőüzem a beruházó agrárintegrációjának szükségleteit elégíti ki, annak növekedése köti le a

rendelkezésre álló kapacitást, de a jövőben ennek változására, az integráción kívüli partnerek megkeresésére

számítunk.

A keveréktakarmány késztermékek árcsökkenése nem olyan gyors a 2023 január-június időszakban, mint azt a

commodity árcsökkenés indokolná, ennek a hátterében a takarmány és malomipari vállalatok készletekből történő

gyártása áll, mely időben eltolja az olcsóbb készletek megjelenését a késztermékekben.

Az energiapiacok megnyugvásával jelentősen csökkentek az egy tonna késztermékre jutó energia költségek az

előző évhez képest. Az UBM csoport hosszútávú szolgáltatási szerződéseken keresztül szerzi be a gyártáshoz

szükséges elektromos energiát és gázt, melynek árát fedezeti ügyletekkel vagy éves ármegállapodással biztosítja.

2022 téli takarmányár trendfordulóval párhuzamosan javult a sertés ágazat jövedelmezősége, mely a 2023-as

második negyedévtől kiemelkedő profitabilitást biztosít a magas technológiai szinten gazdálkodó tenyésztők

számára.

A nyugat európai telepbezárások miatt a sertés hízlalás fókusza folyamatosa kelet EU irányába tolódik el, melyet

szépen mutatnak az elmúlt időszak ágazati beruházásai (vágóhíd fejlesztés, kocatelep átadás)

Brojler tápok tekintetében folyamatos a kereslet, mely dinamikusan növekszik évről évre. A vízi szárnyasokat

sújtotta a madárinfluenza, ebben a szezonban két influenza járvány is volt hazánkban.

Kérődzők tekintetében is folyamatos volt az UBM Csoport termékei iránti kereslet, az ágazati szereplők az

emelkedő költségeiket a magas tejárakon és emelkedő marhahús árakon keresztül érvényesíteni tudták az eladási

áraikban, melyben 2023 második negyedévtől kezdve trendforduló és jövedelmezőség csökkenés következett be.

18

Szegmens információk Commodity kereskedelem

A commodity szegmens konszolidált volumen adatai a beszámolási időszakban a következőképpen alakultak,

tájékoztató jelleggel közöljük a tárgyév 12 havi adatait és az elmúlt év 12 havi adatait.

KONSZOLIDÁLT (tonna)

2022-2023

2021-2022

Változás

szemes takarmány

825 028

964 330

-14%

Búza

277 455

349 342

-21%

Kukorica

281 361

320 548

-12%

Árpa

66 980

84 743

-21%

Egyéb

199 232

209 697

-5%

Fehérje hordozók

198 386

264 984

-25%

Szójadara

162 258

229 761

-29%

Szójabab

36 126

35 223

3%

A commodity szegmens főbb pénzügyi mutatói:

KONSZOLIDÁLT (ezer forint)

2022-2023

2021-2022

Változás

Árbevétel

165 325 887

124 397 386

+33%

ELÁBÉ és anyagköltség

(157 857 391)

(120 139 399)

+31%

Adózás előtti eredmény

2 274 703

1 844 094

+23%

A commodity szegmens piacain a 2023-as üzleti évben a következő fundamentális hatásokkal szembesült az UBM

Csoport:

-kínálat:

Az aszályos időszak miatt az EU-ban és Magyarországon betakarított búza és kukorica mennyisége az átlagtól

elmaradó volt. A tragikus kukorica termés miatt hazánk kukorica importra szorult, melyet 1.2-1.5 millió tonna

ukrán és a régió környező országaiból érkező áruval fedezett az ország.

Az elmúlt üzleti év meghatározó kérdése volt a minőségi problémák (aflatoxin) megjelenése a régióban. Az

UBM csoport tapasztalata szerint az ukrán importra ez nem volt jellemző, melyet sok esetben korábbi átmenő

készletekkel fedeztek az eladók, melyek egyáltalán nem voltak toxinosok a korábbi évek kedvezőbb klimatikus

viszonyai miatt.

A kereslet és kínálat – elsősorban szabályozói okokra visszavezethető – gyors változása miatt és az alacsony

termés ellenére Magyarország szokatlanul nagy átmenő készletekkel rendelkezett a 2023 júniusi gabonapiaci

szezonzáráskor, mely nyomás alatt tartja a piacokat a következő üzleti év elején.

19

20

21

Az aszályos időjárás miatt a magyar kukorica termés jelentősen elmaradt a 6-7 millió tonnás termésátlagtól,

összesen 2,4 millió tonna kukoricát takarítottak be, a búzát tekintve átlagos volt a termés.

A fehérjehordozók között legjelentősebb szójadara jellemzően dél-amerikai importból származik. Erre a

termékkörre nem volt jelentős hatása az ukrán háborúnak.

-kereslet:

az elmúlt években tovább erősödött az élelmiszernövények ipari felhasználása, mely alól Magyarország sem

kivétel. Ez a trend a tárgyévben is folytatódott. A magas árak miatt minden ipari felhasználó csökkentette

keresletét, a készletszinteket a legalacsonyabban tartották. A vásárlások jellemzően rövid határidővel, kis

tételben történnek meg, mely a gyorsan csökkenő árkörnyezetben nem meglepő a keresleti oldalon. A magas

input árak, késztermék árak és a szokatlanul magas inflációs környezet együttesen fogyasztás csökkenést is

okoztak – 10-20%-kal kevesebbet gyártottak az ipari alapanyag felhasználók.

A „corridor” egyezmény megkötése nyugtatóan hatott az árakra, a mediterrán országok a Fekete tengeren

keresztül tudtak kukoricát beszerezni, a 2023 októberben elkezdődött árcsökkenés folytatódott mind a búza,

mind a kukorica és árpa tekintetében.

A madárinfluenza megjelenése kis mértékben csökkentette mind a fehérjehordozók mind a gabona esetében

a keresletet.

A magyar árjegyzés fontos elemei az EUR/HUF és USD/HUF devizaárfolyamok. Az első negyedévben jelentős

árfolyamgyengülés, majd a jegybanki intervenciót követő erősödés nagy volatilitást okozott a

kereskedelemben.

22

Tárgyidőszaki beruházások, befektetések

Az UBM Csoport tárgyidőszaki beruházásai, befektetései az alábbiak voltak:

Szelestei keverőberuházás

A szelestei telephelyen kiépítendő sertéstáp gyártó vonal beruházás teljes összege 1.232 millió

forint, az üzem átadásra került 2022. novemberben. A beruházás a már meglévő sertéstenyésztő

ügyfelek tápigényét teljes egészében ki fogja elégíteni. A beruházással keletkező új gyártó vonal

lehetővé teszi a sertéstáp gyártás elkülönítését a más állatfajoknak történő tápgyártástól, a

párhuzamos gyártással növekszik a gyár kapacitása és hatékonysága is. A tervezett kapacitás

bővítés 60e tonna/év, a szelestei üzem kapacitása így elérheti a 200e tonna/évet.

Hernádcsányi üzemfelújítás

A hernádcsányi beruházás teljes összege 5,9 millió EUR, a beruházás 2022. szeptemberben

átadásra került. A hernádcsányi beruházás a cégcsoport észak magyar stratégiájával egyben

értelmezhető, mely a mátészalkai és a hernádcsányi üzemet közös vezetéssel egy piacon

működteti. A beruházással az üzem a jelenlegi 30 ezer tonnás kapacitásról 88 ezer tonna

kapacitásra növekszik, nem csak a hagyományos brojler, sertés, kérődző takarmányok gyártása

tartozik majd a profiljába, de kis volumenben gyártott, magas gyártási minőséget megkövetelő

különleges termékek is helyet kapnak a termékpalettán (malactápszer, baromfi prestarter).

Részesedés a Mangal Ilona Kft.-ben

A jelenleg évi 150 ezer sertés kibocsátására képes integrációt üzemeltető Mangal Ilona

Sertéshizlalda Kft. tulajdonrészének megvásárlásával az UBM Csoport tovább szélesíti működési

vertikumát. Az UBM így a jövőben a commodity-kereskedelem, a takarmány-kiegészítők gyártása

és értékesítése, a premix-gyártás, a takarmánykeverés, valamint a disztribúció mellett már az

élőállat-tenyésztés területén is aktív szereplővé kíván válni.

Budest logisztikai központ

A cégcsoport romániai leányvállalata, az UBM Agri Trade június 15-én egy összesen több mint

104 ezer négyzetméter alapterületű, 30-50 ezer tonna mezőgazdasági termény raktározására

alkalmas telepet vásárolt Budești városában. A budesti beruházás elsősorban a konstancai piacra

fókuszál, ami jelenleg a legnagyobb likviditású piacot jelenti a régióban. Az akvizíció jelentős

mértékben megkönnyíti az áru Konstancába történő eljuttatását. A fejlesztés magában foglalja a

vasúti pálya felújítását és helyreállítását is, amelynek segítségével a silótól gyakorlatilag

közvetlenül a konstancai kikötőbe szállíthatjuk az árut, így optimalizálva a szállítási költségeket.

UBM Italy

A cégcsoport újonnan alapított, milánói székhelyű leányvállalata, az UBM Italy S.r.l. a tervek

szerint a 2023/2024-es üzleti évben 80 ezer tonna, míg a 2024/2025-ös üzleti évben már 180 ezer

tonna takarmánygyártáshoz szükséges kukoricával, búzával, szójababbal, árpával, továbbá

napraforgó-, repce- és szójadarával kereskedik majd Olaszországban.

23

Foglalkoztatáspolitika, esélyegyenlőség, CSR

a.Munkavállalói állomány szerkezetének bemutatása

a.1.Az UBM Csoport cégeinek 2023.06.30-ai aktív munkavállalói átlagos statisztikai állományi létszáma 394 fő. A

munkavállalói állomány 61,8 %-a szellemi dolgozó, a fizikai dolgozók aránya 38,2 %. Ez utóbbi csoport

munkavégzési helye elsősorban az UBM telephelyein lévő takarmánygyártó üzemek.

a.2.A cégcsoporton belül a nemek aránya: a személyi állomány 68,5 %-a férfi, 31,5 %-a nő.

a.3.A munkavállalói állomány átlagéletkora 43 év. A részmunkaidős foglalkoztatottak aránya 5,4 %, a nyugdíjasoké

3,2 %, a megváltozott munkaképességűeké 1,2 %.

a.4.Az UBM munkavállalóival kapcsolatban a hosszú távú, kölcsönös megelégedésen alapuló együttműködésben hisz,

így kizárólag saját munkavállalói állománnyal dolgozik.

b.Fluktuáció, cégnél eltöltött évek

b.1.A fluktuáció a 2022.07.01 – 2022.06.30-as üzleti évben cégcsoport szinten növekedett az előző üzleti évhez

képest. A korábbi 11,45 %-os fluktuáció a most zárt üzleti évben 15,49% volt, ebből az önkéntes elvándorlás

aránya csupán 8,1 %, ami a jelen piaci környezetben még mindig igen jónak mondható. Ezekből a számokból is

látszik, hogy a cégcsoport a komoly munkaerőpiaci kihívások ellenére is sikeresen meg tudta tartani

munkavállalóit.

b.2.Az alacsony fluktuáció amiatt is jellemző a cégcsoportra, mert az UBM hagyományosan kiemelt figyelmet fordít a

munkavállalói elköteleződésre. A dolgozók cégnél eltöltött idejét tekintve, a cégcsoport munkavállalóinak

majdnem fele (49,8 %-a) dolgozik az UBM-nél minimum 5 éve és 18 %-a több, mint 10 éve van az UBM-nél.

Figyelemre méltó, hogy a cégcsoport több új irodája, beruházása az elmúlt néhány évben valósult meg, mely

hatással van a szolgálati idő statisztikára. Az átlagos, UBM-nél eltöltött szolgálati idő 6 év. Ezek az adatok azt

igazolják, az UBM vállalati kultúrájának, a munkatársakhoz való hozzáállásának és családbarát szemléletének erős

a megtartó ereje.

c.Családbarát intézkedések és elismerések

Az UBM hagyományosan erős, családias vállalati kultúrával rendelkezik, fenn kívánjuk tartani a munkatársaink pozitív

elköteleződését. Így töretlenül keressük azokat a megoldásokat, amelyek segítik a munkavállalóinkat abban, hogy saját

céljaikat is beteljesíthessék úgy, hogy közben a szervezeti célokhoz is erősen tudnak kapcsolódni. Az UBM vezetése

kezdetektől fogva a kiegyensúlyozott, jó partneri kapcsolatokban hitt és hisz, e tekintetben a munkatársak is „üzleti

partnerek”. Különösen fókuszban van sok kisebb, a munkatársi közérzetet javító intézkedés megvalósítása és fenntartása,

ami a munkavállalók jól-létét segíti.

c.1.Az UBM Csoport 2023 tavaszán átvehette a Felelős

Foglalkoztató ARANY minősítést, ezzel a 2021-ben

elnyert BRONZ minősítés után rögtön két fokozatot

sikerült előrelépni.

c.2.2022 novemberében „CSALÁDBARÁT VÁLLALAT 2022”

címet nyert a cégcsoport.

(https://www.haromkiralyfi.hu/csaladbarat-vallalat).

c.3.Az UBM 2020-ban is, majd 2022-ben ismét elnyerte a

CSALÁDBARÁT HELY címet.

(https://csalad.hu/vedjegy/dijazottak/2022.

c.4.Az UBM fontosnak tartja, hogy a családbarát szemlélet

mind több teret nyerhessen: így, ha egy munkatársnak

gyermeke születik, ajándékutalványt kap a baba élete

első karácsonyára, valamint az újdonsült apák a

törvényben meghatározottakon túlmenően az apai

pótszabadságuk idejére 100 %-os távolléti díjat kapnak

mind a 10 munkanapra.

24

c.5.Az UBM gondoskodó munkáltatóként minden munkaviszonnyal rendelkező alkalmazottra kiterjesztett csoportos

egészség- és balesetbiztosítással rendelkezik 2014 óta, ami bármilyen, nem krónikus eredetű betegségekre,

műtétekre, nem munkahelyi balesetekre is kiterjed.

c.6.A hosszú nyári szünetek ideje alatt kíván az UBM segítséget nyújtani (kis)gyermekes munkavállalóknak a nyári

napközis tábor megrendezésével. Immár 2016 óta nyaranta két héten át hozhatják az UBM-es munkatársak a 4-

12 éves gyerekeiket a táborba.

c.7.Nyaranta családi napon vehetnek részt a munkatársak a Balatonnál, teljes ellátással, családjuk körében,

térítésmentesen.

c.8.Házasságkötés esetén a munkavállalók 2 extra nap fizetett szabadságot vehetnek igénybe.

c.9.A munkavállalók 16 év feletti gyermekei nyáron néhány hét diákmunkára rendszeresen jelentkeznek, ezzel is

jobban megismerve a szülő munkahelyét és ismerkedve a munka világával.

c.10.A szülési szabadságon lévőkkel is aktív a kapcsolat: rendszeresen meghívjuk őket a céges rendezvényekre,

egészségügyi szűrőprogramokra. A munkába történő visszatértük esetén a részmunkaidőt kérésre biztosítja a

vállalat.

d.Egészségprogramok, fizikai és mentális egészségmegőrzés

d.1.A legalább 3 év munkaviszonnyal rendelkező munkavállalók az UBM Csoportban egészségbiztosításban

részesülnek, ezzel térítésmentesen vehetnek részt a magánegészségügyi ellátásban a jogosultságuknak megfelelő

mértékig.

d.2.Ősszel egészségnapok keretében a munkavállalók számára ingyenesen biztosít az UBM egészségügyi szűréseket

(pl. melanómaszűrés, látásvizsgálat, gerincgörbületi és érrendszeri felmérés stb.) több telephelyen is.

Keretszerződéssel ingyenes fogászati szűrésre és panorámaröntgenre jogosultak az UBM munkavállalói és

családtagjaik. Telephelyünkön mobil tüdőszűrést szerveztünk.

d.3.Tavasszal pedig mentális és testi egészségmegőrzéssel kapcsolatos előadássorozaton, tréningen vehetnek részt

munkatársaink (szemtréning, stresszoldó légzéstechnika, táplálkozással kapcsolatos ismeretek stb.).

d.4.A központi iroda épületében heti 6 alkalommal vehetnek részt munkaidőben a munkatársak 10-15 perces irodai

tornán (jóga, nyújtások), a munkaközi szünetben. Ugyanitt kisebb edzőterem és szauna, valamint gravitációs pad

használata is biztosított igény szerint, térítésmentesen és heti kétszer munkaidő után jógaóra.

d.5.Ingyenes vagy kedvezményes részvételt biztosít a cégcsoport futóversenyeken (UBM Red Run Pilisvörösváron,

UltraBalaton stb.) családtagoknak is, ezzel is támogatva a mozgásban gazdagabb, egészséges életmódot.

25

e.Esélyegyenlőség, CSR

e.1.Az UBM cégcsoport nyitott a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatására, ha az adott munkakör

erre lehetőséget ad. Jelenleg 5 fő megváltozott munkaképességű munkavállalója van a cégcsoportnak.

e.2.Az UBM Csoport évek óta több olyan társadalmi szervezetet támogat, amelyek elsőrendű feladatuknak tekintik a

beteg, illetve hátrányos helyzetű gyermekek segítését. Kiemelten támogatott partnerünk a Mosoly Alapítvány.

Támogatjuk a Déméter Alapítványt, a Csodalámpa Alapítvány tevékenységét. Kapcsolatban vagyunk a Teljes Élet

Szociális Alapítvánnyal. A pilisvörösvári önkormányzattal közösen szervezve indítottuk el az UBM Red Run

futóversenyt, amely 500-600 fős induló létszámmal idén már második alkalommal szerveztünk és támogattunk,

munkatársaink aktív részvételével. Ez évben 3 millió forintot adományoztunk két darab orvosi lézer és

elektroterápiás eszköz beszerzésére, amelyeket egy Mykolaivban és egy Odesszában működő gyermekkórház

kapott meg. A magas színvonalú orvostechnikai eszközök beszerzéséhez az Age of Hope Gyermekvédelmi

Alapítvány kérte a segítségünket, amelynek örömmel tettünk eleget,

e.3.Az UBM a társadalmi felelősségvállalás terén is szorosan együttműködik a munkavállalóival. Számunkra különösen

fontos, hogy minden kollégánk tudatosan részese legyen a társadalmi felelősségvállalás folyamatának. Ne csupán

a vállalat néhány vezetője döntsön és tudjon arról, hogy a cégcsoport kit és miért támogat, hanem minden kolléga

részt vehessen a támogatandó szervezet kiválasztásában, és ezzel tudatosan részesévé váljon a segítségnyújtás

folyamatának. Ezért vezettük be 2019-ben, hogy a mindenkori karácsonyi rendezvényen a jelenlévő munkatársak

szavazzák meg egy elkülönített támogatói összeg felosztását a különböző karitatív szervezetek között.

e.4.Az UBM Csoportnál a Társadalmi Felelősségvállalási Csoport tagjai negyedévente összegyűlnek, és közösen

döntenek az e célra elkülönített források allokálásáról. A bizottságot különböző beosztású és szakterületű kollégák

alkotják.

26

Kutatás-fejlesztés

Az UBM Csoport jelentős kutatás-fejlesztési tevékenységet végez az egyre magasabb minőségű állati takarmányok és

egyéb termékek, eljárások fejlesztése érdekében. Az innovációs tevékenység szerepe és célja a következőkben foglalható

össze:

termék, szolgáltatás vagy gyártási folyamat újdonsága, hatékonysága révén az elérhető haszon növelése

a cégcsoport üzleti stratégiájába illeszkedve

válaszokat ad a jövőbeni kihívásokra, változásokra

az innováció esetleges beruházási igénye reális

biztosítja vagy gyorsítsa beruházásaink, gyártói kapacitásaink megtérülését

kereskedelmi tevékenység szakmai támogatása, illetve kontrollja

utánpótlás nevelés

A K+F csoportnak jelenleg 3 PhD, 2 PhD jelölt és 11 MSc végzettségű tagja van. A cég saját laboratóriummal rendelkezik

a környei telephelyen, ahol minden, a takarmányok minőségvizsgálatához szükséges elemzés elvégezhető. A K+F csoportba

integráltan működtetjük a minőségirányítás és minőségbiztosítási rendszereinket. A telepi szaktanácsadás szakmai

támogatása szintén a K+F csoport feladata.

Az UBM Csoport hazai és nemzetközi együttműködéseket folytat az alábbi szervezetekkel:

MATE Egyetem Georgikon Kar

Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerhatástani és Biofarmáciai Intézete

MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont

Schothorst Feed Research

Feed Design Lab

Cumberland Valley Analytical Services

Nutreco

Ohio State University

University of Wisconsin

Micromir Kutatási és Fejlesztési Központ

27

Ezen együttműködések keretében saját, illetve szerződéses kísérleti telepeket működtet, valamint hozzáfér más

intézetek egyetemek kutatási eredményeihez. A K+F csoport eredményei közül az alábbiakat érdemes kiemelni:

Brojler tápsor (1,52-1,65 takarmányfajlag, 100 millió brojler/év takarmányozása);

Pecsenye kacsa tápsor (1,8-1,9 takarmányfajlag 82% piaci részesedés, 25 millió kacsa/év takarmányozása);

Swine modell bevezetése (genetika-átvételi ár-takarmányköltség optimalizálás, közel 500.000 hízó

takarmányozása, ami a magyar piac 18,5%-a);

Tejelő tehén takarmányozási koncepció felhasználásával elértük, hogy szaktanácsadóink több mint 40 000 tehén

takarmányozását végzik, amely 30%-os piaci részesedést jelent. (Éves szinten 380 millió liter tej);

SoyPreme® - bendővédett fullfat szója;

Toxinok elleni hatékony védekezés (kutatási eredményeinket megvette a brazil ICC takarmánykiegészítő gyártó

cég);

Rost értékelési koncepció (nyersfehérje csökkentési koncepció, ammónia kibocsájtás csökkentése érdekében)

Split feeding (160 Ft/tojó megtakarítás);

Precíziós receptgazdálkodás (0,2-1,6 Ft/kg árelőny);

Tej beltartalmának módosítása (Fit-Fat milk, tejzsír modifikáció).

28

Szakmai elismerések és díjak

Termék Nagydíj a Magyar Állattenyésztésért - Alföldi Állattenyésztési Napok – 2023 - „A tejelő tehenek

pálmaolajmentes takarmányozásának kidolgozásáért és az ezt tanúsító védjegy megszerzéséért”,

Agrár-informatika, tartástechnológia kategóriában elnyert I. Díj - Alföldi Állattenyésztési Napok – 2023

- „Komplex, non invazív ivarzásmegfigyelés és erre alapozott omega-3 zsírokban gazdag

takarmányozás”.

Termék Nagydíj a Magyar Állattenyésztésért - Alföldi Állattenyésztési Napok – 2019 – „Pecsenye- és

hízott kacsa tápsorok fejlesztése fajspecifikus táplálóanyag szükségleti értékek- és emésztési

együtthatók meghatározásával”

Termék Nagydíj a Magyar Állattenyésztésért - Alföldi Állattenyésztési Napok – 2014 - „Az egész szemű

búzakiegészítés technológiájának a megteremtése a baromfitakarmányozás szolgálatában”

SoyPreme termékdíj I. helyezés – Alföldi Állattenyésztési Napok – 2013

29

A teljesítmény mérésének mennyiségi

és minőségi mutatói, illetve jelzői

Az UBM Csoport teljesítményének mérésére alapvetően pénzügyi mutatókon keresztül történik, melyek közül az alábbi

három emelhető ki.

EBITDA: Adózás előtti eredmény + Kamatráfordítás + Értékcsökkenés és amortizáció

EBITDA számítása

Értékcsökkenés

1 413 819

Kamatráfordítás

6 639 593

Adózás előtti eredmény

1 500 949

Számított EBITDA

9 554 361

Nettó adósság/EBITDA: (Hosszú és rövid lejáratú hitel, kölcsön és lízing kötelezettségek – Pénzeszközök) / (Adózás előtti

eredmény + Kamatráfordítás + Értékcsökkenés és amortizáció)

Nettó adósság/EBITDA számítása

Hosszú lejáratú hitelek és kölcsönök

4 755 369

Hosszú lejáratú pénzügyi lízing kötelezettségek

946 417

Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök

24 575 785

Rövid lejáratú pénzügyi lízing kötelezettségek

492 969

Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek

(2 669 337)

Nettó adósság

28 101 203

EBITDA

9 554 361

Nettó adósság/EBITDA:

2,94

Adósságszolgálati (DSCR) mutató: (Adózás előtti eredmény + Kamatráfordítás + Értékcsökkenés és amortizáció) /

(Hitelek, kölcsönök és lízingek következő évben esedékes törlesztőrészlete + tárgyévi kamatráfordítás)

Adósságszolgálati (DSCR) mutató számítása

Beruházási hitel rövid lejáratú része

674 693

általános célú hitel rövid lejáratú része

481 669

Kamatráfordítás

6 639 593

Adósságszolgálat

7 795 955

EBITDA

9 554 361

Adósságszolgálati (DSCR) mutató

1,23

30

Összehasonlító adatok

Az előző évi adatok között a cégcsoport 9 havi teljesítménye szerepel, mert az UBM Holding Nyrt. csak 2021. október 1-

jén szerzett kontrolt a cégcsoport leány és társult vállalkozásai felett. Az összehasonlíthatóság biztosítása érdekében az

UBM Holding az alábbi, nem könyvvizsgált proforma adatokat teszi közzé:

 

2023.06.30

2022.06.30

Árbevétel

231 612 070

196 547 246

Egyéb működési bevétel

916 156

1 230 444

Összes működési bevétel

232 528 226

197 777 690

Aktivált saját teljesítmények

305 873

282 504

Eladott áruk és szolgáltatások önköltsége

151 831 784

139 769 520

Anyagjellegű ráfordítások

65 995 593

45 724 139

Személyi jellegű ráfordítások

4 674 861

3 660 694

Értékcsökkenés

1 413 819

945 489

Értékvesztés

78 166

276 495

Egyéb működési költségek és ráfordítások

1 008 315

2 255 061

Összes működési költség

225 002 538

192 631 398

Pénzügyi műveletek és adófizetés előtti eredmény (EBIT)

7 831 561

5 428 796

Pénzügyi műveletek bevételei

5 810 411

2 754 682

Pénzügyi műveletek ráfordításai

5 595 670

3 108 183

Kamatráfordítás

6 639 593

2 000 705

Részesedés tőkemódszerrel elszámolt befektetésekből

94 240

734 541

Pénzügyi műveletek eredménye

(6 330 612)

(1 619 665)

Adózás előtti eredmény

1 500 949

3 809 131

Halasztott adó

(2 124)

(22 663)

Nyereségadó ráfordítás

589 961

606 742

Adózott eredmény

913 112

3 225 052

31

Számviteli törvény által előírt egyéb

bemutatási kötelezettségek

Az UBM Csoport a pénzügyi instrumentumokkal, a kockázatkezeléssel, mérlegfordulónap utáni eseményekkel

kapcsolatos információkat a Konszolidált Pénzügyi Kimutatásokban teszi közzé. A Konszolidált Pénzügyi Kimutatásokban

kerülnek bemutatásra továbbá azon befektető is, amelyek jelentős közvetlen vagy közvetett részesedéssel rendelkeznek az

UBM Holding Nyrt. saját tőkéjében.

A részvénykibocsátással és visszavásárlással kapcsolatos döntések az igazgatóság jogkörébe tartoznak.

32

Konszolidált Pénzügyi Kimutatások

1. Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás

(adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve)

ESZKÖZÖK

Mellékletek

2023.06.30

2022.06.30

Éven túli eszközök

Ingatlanok, gépek, berendezések

6.7

12 139 430

11 486 604

Immateriális javak

6.8

652 143

684 161

Egyéb hosszú lejáratú követelések

6.9

1 183 307

2 078 676

Részesedések társult és közös vezetésű vállalatban

6.10

2 007 544

2 110 940

Egyéb részesedések

6.11

153 959

153 959

Eszköz használati jog

6.12

1 490 453

1 424 219

Halasztott adó követelések

6.13

250 825

397 563

Éven túli eszközök összesen

17 877 661

18 336 122

Forgóeszközök

Készletek

6.14

8 153 465

11 423 078

Vevők

6.15

30 265 365

26 866 423

Jövedelemadó követelés

6.24

93 809

2 490

Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások

6.16

3 970 608

5 173 654

Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek

6.17

2 669 337

8 308 032

Forgóeszközök összesen

45 152 584

51 773 677

Eszközök összesen

63 030 245

70 109 799

33

Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás

(adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve)

FORRÁSOK

Mellékletek

2023.06.30

2022.06.30

Saját tőke

Jegyzett tőke

6.18

118 519

118 519

Visszavásárolt saját részvény

6.18

(1 942 303)

(1 775 000)

Tőketartalék

6.18

25 671 447

25 671 447

Cash-flow fedezeti tartalék

6.18

562 206

(546 462)

Átváltási különbözet

6.18

(12 267)

72 529

Eredménytartalék

6.18

(12 164 120)

(10 319 234)

Anyavállalatra jutó saját tőke

12 233 482

13 221 799

Nem ellenőrző részesedések

188 203

437 766

Saját tőke összesen

12 421 685

13 659 565

Hosszú lejáratú kötelezettségek

Hosszú lejáratú hitelek és kölcsönök

6.19

4 755 369

4 254 174

Állami támogatások

6.20

1 349 903

519 439

Hosszú lejáratú pénzügyi lízing kötelezettségek

6.21

946 417

801 273

Halasztott adó kötelezettség

6.13

216 927

180 930

Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen

7 268 616

5 755 816

Rövid lejáratú kötelezettségek

Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök

6.19

24 575 785

29 307 921

Szállítók

6.22

14 696 401

14 926 436

Céltartalékok

6.23

326 000

71 109

Egyéb kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások

6.25

3 039 701

5 693 031

Rövid lejáratú pénzügyi lízing kötelezettségek

6.21

492 969

466 333

Jövedelemadó kötelezettség

6.24

209 088

229 588

Rövid lejáratú kötelezettségek összesen

43 339 944

50 694 418

Kötelezettségek és saját tőke összesen

63 030 245

70 109 799

34

2. Konszolidált eredménykimutatás

(adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve)

Mellékletek

2023.06.30

2022.06.30

Árbevétel

6.26

231 612 070

155 369 755

Egyéb működési bevétel

6.27

916 156

1 169 898

Összes működési bevétel

232 528 226

156 539 653

Aktivált saját teljesítmények

6.28

305 873

7 009

Eladott áruk és szolgáltatások önköltsége

6.29

151 831 784

110 775 844

Anyagjellegű ráfordítások

6.30

65 995 593

35 301 722

Személyi jellegű ráfordítások

6.31

4 674 861

2 844 921

Értékcsökkenés

6.7, 6.8, 6,12

1 413 819

732 971

Értékvesztés

6.15, 6.16

78 166

276 495

Egyéb működési költségek és ráfordítások

6.32

1 008 315

2 045 979

Összes működési költség

225 002 538

151 977 932

Pénzügyi műveletek és adófizetés előtti eredmény (EBIT)

7 831 561

4 568 730

Pénzügyi műveletek bevételei

6.33

5 810 411

2 636 666

Pénzügyi műveletek ráfordításai

6.34

5 595 670

2 596 185

Kamatráfordítás

6.35

6 639 593

1 782 857

Részesedés tőkemódszerrel elszámolt befektetésekből

6.10

94 240

603 409

Pénzügyi műveletek eredménye

(6 330 612)

(1 138 967)

Adózás előtti eredmény

1 500 949

3 429 763

Halasztott adó

(2 124)

19 292

Nyereségadó ráfordítás

6.36

589 961

568 044

Adózott eredmény

913 112

2 842 427

Adózott eredményből

Anyavállalatra jutó rész

800 414

2 663 543

Külső tulajdonosra jutó rész

112 698

178 884

Egy részvényre jutó eredmény (Ft)

Alap

6.37

40,94

142,23

Hígított

6.37

40,94

142,23

EBITDA

6.39

9 554 361

5 945 591

* Az előző időszaki egy részvényre jutó eredmény módosításra került a törzsrészvények névértékének 2023-as üzleti évben

történtő 1:20 arányú felosztásának megfelelően

35

3. Konszolidált átfogó jövedelemkimutatás

(adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve)

Mellékletek

2023.06.30

2022.06.30

Adózott eredmény

913 112

2 842 427

Cash-flow hedge valós érték változás hatása

6.18

1 295 105

(623 149)

Árfolyamváltozás hatása

6.18

(101 863)

76 141

Halasztott adó hatás

6.13

(128 772)

63 237

Egyéb átfogó jövedelem

1 064 470

(483 771)

Egyéb átfogó jövedelemből

Anyavállalatra jutó rész

1 023 872

(473 934)

Külső tulajdonosra jutó rész

40 598

(9 837)

Teljes átfogó jövedelem

1 977 582

2 358 656

Teljes átfogó jövedelemből

Anyavállalatra jutó rész

1 824 286

2 189 609

Külső tulajdonosra jutó rész

153 296

169 047

Megjegyzések az átfogó jövedelem kimutatáshoz

*A Csoport tárgyévi pénzügyi (üzleti) éve a július 1-től június 30-ig tartó időszakra vonatkozik, de az UBM Holding

Nyrt. csak 2021. október 1-jével szerezett kontrollt a cégcsoport többi tagja felett, ezért a leányvállalatok és

equity módszerrel bevont vállalatok teljesítménye csak ettől a naptól adódik hozzá a csoport teljesítményéhez,

ennek megfelelően az előző évi adatok között a leányvállalatok 9 havi eredménye szerepel.

** A cash-flow hedge valós értékelésének hatása a jövőben az eredménykimutatásba visszaforduló tétel.

*** Az átváltásból adó különbözetek hatása a jövőben az eredménykimutatásba visszaforduló tétel.

36

4. Konszolidált saját tőke változás kimutatása

(adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve)

Mellékletek

Jegyzett tőke

Visszavásárolt saját részvény

Tőketartalék

Cash-flow fedezeti tartalék

Eredmény-tartalék

Átváltási különbözet

Anyavállalatra jutó saját tőke

Nem ellenőrző részesedések

Saját tőke összesen

Egyenleg 2021.06.30-án

100 000

0

0

0

(19 720)

0

80 280

0

80 280

UBM Trade Zrt. Részesedés ajándékozása

6.18

20 710 000

(12 801 234)

7 908 766

881 976

8 790 742

Tárgyévi tőkeemelés

6.18

18 519

4 961 447

4 979 966

4 979 966

Tranzakciók nem ellenőrző részesedéssel a kontroll megtartásával

6.18

113 257

113 257

(613 257)

(500 000)

Saját részvény vásárlás

6.18

(1 775 000)

(1 775 000)

(1 775 000)

Teljes átfogó jövedelem

6.18

(546 462)

2 663 542

72 529

2 189 609

169 047

2 358 656

Kisebbségi tulajdonosok által kapott osztalék

6.18

(275 079)

(275 079)

-

(275 079)

Egyenleg 2022.06.30-án

118 519

(1 775 000)

25 671 447

(546 462)

(10 319 234)

72 529

13 221 799

437 766

13 659 565

Osztalékfizetés

6.18

(1 500 000)

(1 500 000)

(1 500 000)

Tranzakciók nem ellenőrző részesedéssel a kontroll megtartásával

6.18

(487 700)

(487 700)

(306 804)

(794 504)

Kisebbségi tulajdonosok által kapott osztalék

6.18

(657 600)

(657 600)

(96 055)

(753 655)

Saját részvény vásárlás

6.18

(167 303)

(167 303)

(167 303)

Teljes átfogó jövedelem

6.18

1 108 668

800 414

(84 796)

1 824 286

153 296

1 977 582

Egyenleg 2023.06.30-án

118 519

(1 942 303)

25 671 447

562 206

(12 164 120)

(12 267)

12 233 482

188 203

12 421 685

37

5. Konszolidált Cash Flow kimutatás

(adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve)

2023.06.30

2022.06.30

Működési tevékenységből származó cash-flow

Adózott eredmény

913 112

2 842 427

Korrekciók:

Fizetett kamat

6 639 593

1 782 857

Részesedések tőke-módszerrel való értékelésének eredménye

103 396

(806 218)

Árfolyamváltozás

(101 107)

75 841

Tárgyévi értékcsökkenés és eszköz használati jog értékcsökkenése

1 413 819

732 971

Tárgyi eszköz értékesítés eredménye

(8 529)

71 995

Tárgyi eszköz selejtezés

617

35 544

Követelés értékvesztés

78 166

224 310

Halasztott adó

182 735

(61 840)

Jövedelemadó

(111 819)

309 863

Származékos ügyletek változása

2 566 271

198 982

Céltartalékok változása

254 891

(29 111)

Készletek változása

3 269 613

4 888 262

Vevő változása

(3 477 108)

(4 486 109)

Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások változása

1 243 546

835 867

Szállítók változása

(230 035)

2 930 638

Egyéb kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások változása

(4 261 071)

(64 248)

Működési tevékenységből származó nettó cash-flow

8 476 090

9 482 031

Befektetési tevékenységből származó cash-flow

Tárgyi eszközök és immateriális javak beszerzése

(1 505 517)

(3 502 054)

Tárgyi eszköz értékesítéséből bevétel

10 570

109 872

Pénzügyi eszközök változása

43 836

(263 387)

Nem kontrolláló érdekeltségtől kapott pénzeszköz

57 029

0

Nem kontrolláló érdekeltségnek fizetett pénzeszköz

0

(500 000)

Csoportváltozás egyszeri hatása

0

1 990 559

Befektetési tevékenységbő származó nettó cash-flow

(1 394 082)

(2 165 010)

Finanszírozási tevékenységből származó cash-flow

Hitelek és kölcsönök felvétele

2 845 639

720 531

Hitelek és kölcsönök törlesztése

(7 076 580)

(2 487 456)

Lízingkötelezettség változása

(426 222)

(352 980)

Tőke befizetése

0

4 979 966

Állami támogatások változása

830 464

152 990

Fizetett osztalék

(2 253 655)

(253 634)

Fizetett kamat

(6 639 593)

(1 782 857)

Finanszírozási tevékenységből származó nettó cash-flow

(12 719 947)

976 560

Pénzeszközök változása

(5 637 939)

8 293 581

Pénzeszközök év eleji egyenlege

8 308 032

14 151

Árfolyamváltozás hatása a külföldi pénznemben tartott egyenlegekre

(756)

300

Pénzeszközök év végi egyenlege

2 669 337

8 308 032

38

6. Kiegészítő megjegyzések

6.1 Általános bemutatás

Az UBM Csoport anyavállalata az UBM Holding Nyrt. (továbbiakban: „Társaság”), 2016. február 8-án alakult, fő

tevékenysége vagyonkezelés valamint belső ellenőrzési és kontrolling tevékenység. A beszámolót készítő gazdálkodó

egység nevében vagy egyéb azonosító adataiban az előző beszámoló időszakhoz képest nem volt változás. A Társaság

székhelye 2085 Pilisvörösvár, Kisvasút utca 1. A Társaság jogi formája Nyilvánosan Működő Részvénytársaság, részvényeivel

a Budapesti Értéktőzsdén kereskednek. A Társaság Magyarországon bejegyzett, takarmánygyártással és kereskedelemmel

valamint gabona és fehérjehordozó nagykereskedelemmel foglalkozó vállalkozás. A gazdálkodó egység bejegyzett

székhelyének címe 2085 Pilisvörösvár, Kisvasút utca 1. A Társaság, valamint leány, közös vezetésű és leányvállalatai alkotják

az UBM Csoportot. Az UBM Holding Nyrt. alapítása után a BÉT technikai kategóriájában szerepelt, majd 2022. május 2-ai

hatállyal a BÉT Standard kategóriájába került.

A Társaság pénzügyi (üzleti) éve a július 1-től június 30-ig tartó időszakra vonatkozik, de az UBM Holding Nyrt. csak 2021.

október 1-jével szerezett kontrollt a cégcsoport többi tagja felett, ezért a leányvállalatok és equity módszerrel bevont

vállalatok teljesítménye csak ettől a naptól adódik hozzá a csoport teljesítményéhez.

A tárgyévi beszámoló szabályszerűségét, megbízhatóságát és valódiságát könyvvizsgáló ellenőrizte:

CMT Consulting Korlátolt Felelősségű Társaság

A független könyvvizsgálói jelentés aláírója Freiszberger Zsuzsanna bejegyzett könyvvizsgáló, kamarai nyilvántartási

száma 007229. A 2023. évi beszámolók egyedi és konszolidált könyvvizsgálatáért fizetendő díj 16 000eFt.

Az IFRS könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladatok irányításáért, vezetéséért felelős személy Bagosi Dávid,

regisztrációs száma 205339.

A társaság internetes elérhetősége: www.ubm.hu

39

Az UBM HOLDING Nyrt. tulajdonosai 2023. június 30-án:

Tulajdonos

Tulajdoni hányad (%)

Botos Andor Ágoston

13,67%

Varga Ákos

12,82%

Varga Imre

11,74%

Horváth Péter

8,90%

Varga Gábor

8,90%

Bustyaházai László

8,90%

Uzsoki András

5,26%

Fekete Mihály

3,90%

Szalontai Szabolcs

3,90%

UBM Agro Zrt.

3,92%

UBM Feed Zrt.

0,66%

UBM Trade Zrt.

1,00%

UBM Szeleste Zrt.

0,49%

MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealap

15,62%

Közkézhányad

0,31%

Összesen

100,00%

Szavazati arányok

Szavazati arány (%)

Botos Andor Ágoston

14,56%

Varga Ákos

13,65%

Varga Imre

12,50%

Horváth Péter

9,48%

Varga Gábor

9,48%

Bustyaházai László

9,47%

Uzsoki András

5,60%

Fekete Mihály

4,15%

Szalontai Szabolcs

4,15%

MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealap

16,63%

Közkézhányad

0,33%

Összesen

100,00%

40

6.2 Társaságirányítás

A Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) jegyzett társaságként kiemelten fontos az UBM számára, hogy egyértelműen

meghatározott, nyilvánosság felé transzparens vállalat irányítási modell alapján működjön, valamint megfeleljen a törvényi

és értéktőzsdei követelményeknek.

Az UBM Holding Nyrt. alapszabálya szerint a társaság irányítótestülete az Igazgatóság, az Igazgatóság tagjai jogosultak

a Társaságot képviselni harmadik felekkel folytatott ügyletekben.

Név

Beosztás

Jogviszony kezdete

Jogviszony vége

Varga Ákos

elnök

2016. február 15.

határozatlan

Bustyaházai László

tag

2016. február 15.

határozatlan

Horváth Péter

tag

2016. február 15.

határozatlan

Uzsoki András

tag

2016. február 15.

határozatlan

Varga Gábor

tag

2016. február 15.

határozatlan

Varga Imre

tag

2016. február 15.

határozatlan

Botos Andor Ágoston

tag

2022.október 28.

határozatlan

Fekete Mihály

tag

2022.október 28.

határozatlan

Janositz Balázs Ferenc

tag

2022.október 28.

határozatlan

Szalontai Szabolcs

tag

2022.október 28.

határozatlan

Tóth József

tag

2022.október 28.

határozatlan

Az igazgatóság elnökét a tagok maguk közül választják, akinek megbízatása az igazgatóság által meghatározott

időtartamra szól. Az igazgatóság e megbízást bármikor visszavonhatja. Az igazgatóság elnökének igazgatósági tagsága

megszűnésével igazgatósági elnöki tisztsége is megszűnik. Varga Ákos, az igazgatóság elnöke és Horváth Péter igazgatósági

tag önálló cégjegyzési joggal rendelkezik.

Az igazgatóság működése

I.Az igazgatóság szükség szerint, illetőleg ügyrendjében meghatározott gyakorisággal, de évente legalább 4 (négy)

rendes ülést tart. Az igazgatóság ülésének előkészítése, összehívása és levezetése az igazgatóság elnökének,

akadályoztatása esetén az igazgatóság erre kijelölt tagjának a feladata. Az igazgatóság ülését bármely két

igazgatósági tag kérelmére össze kell hívni.

II.Ügyrendjében meghatározott szabályok szerint összehívott ülése akkor határozatképes, ha tagjainak legalább fele

jelen van. Üléseiről jegyzőkönyvet kell felvenni.

III.Határozatait egyszerű szótöbbséggel hozza. Bármelyik igazgatósági tag kérésére az elnök titkos szavazást köteles

elrendelni.

IV.Az igazgatóság feladatainak ellátása során szükség esetén külső szakértőket vonhat be, illetve meghatározott

feladatok elvégzésére bizottságot, munkacsoportot hozhat létre.

A Felügyelőbizottság és az Auditbizottság tagjai megegyeznek és mindannyian függetlenek a társaságtól.

Név

Beosztás

Függetlenség

Tóth József

elnök

független

Buda Sándor

tag

független

Fazekas Attila

tag

független

A Társaság felügyelőbizottság összetétele 2022. október 28-án megváltozott, dr Szőnyi Marcell megbízatása

visszahívással megszűnt, míg ezen a napon a Társaság Buda Sándort a felügyelőbizottság tagjává választotta. A

felügyelőbizottsági tagok megbízatása határozatlan időre szól.

41

A felügyelőbizottság működése

I.A felügyelőbizottság saját tagjai közül választ elnököt.

II.A felügyelőbizottság saját ügyrendjében meghatározott szabályok szerint összehívott ülése akkor határozatképes,

ha tagjai legalább kétharmada, de legalább három fő az ülésen jelen van. Döntéseit szótöbbséggel hozza meg.

Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.

III.A felügyelőbizottság üléseiről jegyzőkönyvet kell felvenni.

IV.A felügyelőbizottság ügyrendjét maga állapítja meg.

A társaság legfőbb szerve a Közgyűlés, amely a részvényesek összességéből áll.

6.3 Részvény információk

A Társaság alaptőkéje 118 518 500 Ft, mely 23.703.700 darab, 5 Ft névértékű, azonos jogokat biztosító névre szóló,

dematerializált törzsrészvényből áll. A részvények szabadon átruházhatóak, a kibocsátott részesedések átruházása nincs

korlátozva. Különleges irányítási jogokat megtestesítő részesedések nincsenek, a szavazati jogok nem kerültek korlátozásra.

Az UBM Holding Nyrt. 9 magánszemély tulajdonosa és az MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealap

tulajdonos között megállapodás született arról, hogy az UBM Holdingban a 2022.06.30-án meghatározó tulajdonosi kör

részvétele megmarad a Befektető tulajdonosi részvételének fennállásáig azzal, hogy a Magánszemély Tulajdonosok „lock

up” kötelezettséget vállalnak a Kibocsátóban olyan formában, hogy a Magánszemély Tulajdonosok tulajdoni aránya

együttesen nem csökken 75% alá.

Az Alaptőke-emelést követően a Kibocsátóban tulajdoni részesedés megváltoztatása csak a Befektető előzetes

jóváhagyásával lehetséges és az MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealap ezt észszerűtlenül nem tagadhatja

meg. Ez alól kivételt jelent, ha a Magánszemély Tulajdonosok tulajdoni aránya együttesen nem csökken 75% alá.

A Társaság részvényei 2017. március 3-án kerültek a Budapesti Értéktőzsdén bevezetésre.

Nincs tudomásunk az irányítási jogokkal kapcsolatos részvényesi megállapodásról.

Nincs olyan megállapodás, amely egy nyilvános vételi ajánlatot követően a vállalkozó irányításában bekövetkezett

változás miatt lép hatályba, módosul vagy szűnik meg.

Nincs olyan, a Társaság és vezető tisztségviselője, illetve munkavállalója közötti megállapodás, amely kártalanítást ír elő

arra az esetre, ha a vezető tisztségviselő lemond, vagy a munkavállaló felmond, ha a vezető tisztségviselő vagy a

munkavállaló jogviszonyát jogellenesen megszüntetik, vagy a jogviszony nyilvános vételi ajánlat miatt szűnik meg.

6.4 A mérlegkészítés alapja

i) Elfogadás és nyilatkozat a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardoknak való

megfelelőséről.

A pénzügyi kimutatásokat az Ügyvezetés 2023. október 10-én fogadta el. A pénzügyi kimutatások a Nemzetközi Pénzügyi

Számviteli Sztenderdek szerint, az Európai Unió (EU) Hivatalos Lapjában rendeleti formában kihirdetett és beiktatott

standardok alapján készültek. Az IFRS-t a Nemzetközi Számviteli Standardok Bizottsága (IASB) és a Nemzetközi Pénzügyi

Beszámolás Értelmező Bizottsága (IFRIC) által megfogalmazott, standardok és értelmezések alkotják.

A pénzügyi kimutatások magyar forintban, ezer forintra kerekítve kerültek bemutatásra, ha nincs ettől eltérő jelzés.

42

ii) A beszámoló készítésének alapja

A pénzügyi kimutatások a 2022. július 1-ig kibocsátott és hatályos standardok és IFRIC értelmezések szerint készültek.

A beszámoló a bekerülési érték elve alapján került összeállításra, kivéve azokat az eseteket, ahol az IFRS más értékelési

elv használatát követeli meg, mint ahogy az a számviteli politikában látható. A Társaság 2021 évtől kezdődően december

31-ről június 30-ra változtatta üzleti évét.

iii) Az értékelés alapja

A pénzügyi kimutatások esetében az értékelési alapja az eredeti bekerülési érték, kivéve a következő eszközöket és

kötelezettségeket, melyek valós értéken kerültek bemutatásra, melyek az eredménnyel szemben valós értéken értékelt

pénzügyi instrumentumok.

Az IFRS-eknek megfelelő pénzügyi kimutatások elkészítése során szükség van arra, hogy a menedzsment szakmai

megítélést, becsléseket és feltételezéseket alkalmazzon, melyek hatással vannak az alkalmazott számviteli politikákra,

valamint az eszközök és kötelezettségek, bevételek és költségek beszámolóban szereplő összegére. A becslések és a

kapcsolódó feltételezések múltbeli tapasztalatokon és számos egyéb tényezőn alapulnak, amelyek az adott körülmények

között észszerűnek tekinthetők, és amelyek eredménye képezi azon eszközök és kötelezettségek könyv szerinti értéke

becslésének alapját, amelyek egyéb forrásokból nem határozhatók meg egyértelműen. A tényleges eredmények

eltérhetnek ezektől a becslésektől.

A becslések és az alapfeltételezések felülvizsgálatára rendszeresen sor kerül. A számviteli becslések módosítása a

becslés módosításának időszakában kerül megjelenítésre, ha a módosítás csak az adott évet érinti, illetve a módosítás

időszakában és a jövőbeli időszakokban, ha a módosítás mind a jelenlegi, mind a jövőbeni éveket érinti.

6.5 Számviteli politika

A konszolidáció alapja

Leányvállalatok

A konszolidált éves beszámoló a UBM Holding Nyrt.-t, illetve az ellenőrzése alatt álló leányvállalatokat foglalja magában.

Ellenőrzésről általában akkor beszélünk, ha a Csoport közvetve vagy közvetlenül birtokolja az adott társaság szavazati

jogainak több, mint 50%-át, és a társaság pénzügyi és operatív tevékenységébe történő befolyás révén előnyöket élvez

annak tevékenységéből.

A Csoport akkor gyakorol ellenőrzést egy befektetést befogadó felett, ha a befektetést befogadóban való részvételéből

származóan változó hozamoknak van kitéve, illetve azokra vonatkozó jogokkal rendelkezik, és a befektetést befogadó felett

gyakorolt hatalma útján képes befolyásolni ezeket a hozamokat.

Ennek megfelelően a Csoport akkor és csak akkor gyakorol ellenőrzést a befektetést befogadó felett, ha a befektető az

alábbiak mindegyikével rendelkezik:

a)hatalom a befektetést befogadó felett;

b)a befektetést befogadóban való részvételéből származó változó hozamoknak való kitettség vagy azokra vonatkozó

jogok; és

c)az a képesség, hogy a befektetést befogadó feletti hatalmát a befektetőt illető hozamok összegének

befolyásolására használja.

A megszerzett üzletrészekre az akvizíciós számvitel módszere kerül alkalmazásra, amely a megszerzéskori

értékviszonyok alapján történik az eszközök és források akvizíció időpontjára, azaz az irányítás megszerzésének napjára

vonatkozó piaci értékének alapul vételével. Az akvizíció költsége az ellenérték, valamint a nem irányító részesedéseknek a

megszerzett üzletben meglevő részesedésének összege. Az év közben megszerzett vagy értékesített társaságok a tranzakció

időpontjától kezdődően, illetve a tranzakció időpontjáig szerepelnek a konszolidált pénzügyi kimutatásokban.

43

A konszolidációba bevont társaságok közötti tranzakciók, egyenlegek és eredmények, valamint a nem realizált

eredmények kiszűrésre kerülnek, kivéve, ha az ilyen veszteségek a kapcsolódó eszközök értékvesztésére utalnak. A

konszolidált éves beszámoló készítése során a hasonló tranzakciókat és eseményeket egységes számviteli elveket követve

rögzítik.

A nem ellenőrzésre jogosító tulajdonosokra eső tőke- és eredményrész a mérlegben és az eredménykimutatásban külön

soron jelenik meg. Az üzleti kombinációk vonatkozásában a nem ellenőrzésre jogosító részesedések vagy valós értéken,

vagy a megszerzett társaság nettó eszközeinek valós értékéből a nem irányító tulajdonosokra jutó összeg értékében

kerülnek meghatározásra. Az értékelés módjának kiválasztása minden üzleti kombináció vonatkozásában egyedileg

történik. Az akvizíciót követően a nem irányító tulajdonosok részesedése az eredetileg felvett érték, módosítva a

megszerzett társaság tőkéjében bekövetkező változások nem irányító tulajdonosokra jutó összegével. Az időszaki összes

átfogó jövedelemből abban az esetben is részesülnek a nem ellenőrzésre jogosító tulajdonosok, ha ez részesedésük negatív

egyenlegéhez vezet.

A Csoport leányvállalatokban meglevő részesedésének olyan változásai, amelyek nem eredményezik a kontroll

elvesztését, tőke tranzakcióként kerülnek elszámolásra. A Csoport, valamint a nem ellenőrzésre jogosító tulajdonosok

részesedése kerül módosításra úgy, hogy azok tükrözzék a leányvállalatokban meglevő részesedéseik változását. A nem

ellenőrzésre jogosító tulajdonosok részesedését módosító összeg, valamint a kapott vagy fizetett ellenérték különbsége a

tőkében kerül elszámolásra, mint a társaság tulajdonosaira jutó érték.

Közös vállalkozások és társult vállalkozások

A közös vállalkozás olyan szerződésen alapuló megállapodás, amelyben két vagy több fél (vállalkozók) közös irányítás

alatt álló gazdasági tevékenységet folytatnak. Közös irányítás akkor valósul meg, amikor a tevékenységhez kapcsolódó

stratégiai, pénzügyi és operatív döntések a vállalkozók egyhangú beleegyezését követelik meg. A közös vezetésű vállalkozás

olyan vállalkozás, amely egy gazdasági tevékenységet folytató társaság, partnerség vagy más jogi személy létrehozásával

jár, amelyet a Csoport a többi vállalkozóval közösen irányít.

A társult vállalkozás olyan társaság, amelynek pénzügyi és működési politikáira a Csoport jelentős befolyást képes

gyakorolni, de amely nem leányvállalat vagy közös vezetésű vállalkozás.

A Csoport közös és társult vállalkozásokban lévő befektetései az equity módszer alkalmazásával kerülnek kimutatásra.

Az equity módszer alapján a közös és a társult vállalkozásokban meglevő befektetés a mérlegben a vállalkozás nettó

eszközértékének megszerzést követő, Csoportra jutó nettó eszközérték változásával növelt bekerülési értéken kerül

kimutatásra. A vállalkozáshoz kapcsolódó goodwill a befektetés könyv szerinti értékének része, és nem kerül amortizálásra.

Az eredménykimutatás a vállalkozás működéséből származó eredményének a Csoportra jutó részét tartalmazza. Ha a

vállalkozás saját tőkéjével szemben elszámolt változás történik, a Csoport szintén elszámolja a rá jutó részt, és – ahol ez

értelmezhető – kimutatja a saját tőke változásaként.

A közös és a társult vállalkozások beszámolási időpontjai nem egyeznek meg a Csoportéval, de június 30-ai fordulónapra

konszolidációs jelentéscsomagot készítenek. A vállalkozások számviteli politikája megfelel a Csoport által hasonló

tranzakcióknál, hasonló körülmények között alkalmazottal.

A közös és a társult vállalkozásokban levő befektetések a mérleg fordulónapján értékvesztésre utaló objektív

bizonyítékok megállapítása céljából felülvizsgálatra kerülnek. Amennyiben van ilyen bizonyíték, meghatározásra kerül a

befektetés realizálható értéke és az elszámolandó értékvesztés. A korábbi években elszámolt veszteségek okának

mérlegelése alapján kerül meghatározásra, hogy a veszteségek visszafordításra kerülhetnek-e.

Egy közös vagy társult vállalkozásban meglévő jelentős befolyás megszűnése esetén a Csoport a megmaradó részesedést

átértékeli, és valós értéken veszi fel. A társult vállalkozás könyv szerinti értékének, valamint a megmaradó részesedés valós

értéke és az értékesítés ellenértéke összegének különbsége az eredményben kerül elszámolásra.

Beszámolási pénznem és deviza egyenlegek

Az alapul szolgáló gazdasági események tartalmára és körülményeire való tekintettel a Csoport funkcionális pénzneme

a magyar forint.

A nem forintban nyilvántartott devizaügyletek kezdetben az ilyen tranzakciók végrehajtásának napján érvényes

árfolyamon voltak nyilvántartva. A külföldi devizanemben fennálló követelések és kötelezettségek a mérleg-fordulónapi

árfolyamon lettek forintra átszámítva, nem tekintve, hogy az eszköz megtérülése kétesnek minősült. A keletkező árfolyam

differenciák az eredménykimutatásban a pénzügyi bevételek, illetve ráfordítások között kerülnek kimutatásra.

A pénzügyi kimutatások magyar forintban (HUF) készültek, a legközelebbi ezerre kerekítve, kivéve ahol ettől eltérően

megjelölésre került.

44

A külföldi érdekeltségek beszámolóinak átváltása az IAS 21 standard alapján történik, az eszközök és források átváltása

fordulónapi árfolyamon, az átfogó jövedelem kimutatás átváltása időszaki átlag árfolyamon történik, kivéve, ha az átváltási

árfolyamok jelentősen ingadoznak az időszak alatt. Jelentős ingadozásnak minősítjük az időszak alatti napi deviza

árfolyamokból számolt alsó és felső kvartilis értékek közti 15%-nál magasabb ingadozást. Ilyen esetben az időszak

eredményét rövidebb intervallumok átlagos árfolyamán számítjuk át. A tőke tételek bekerülési árfolyamon kerülnek

kimutatásra. A keletkező különbözetek az átváltási tartalék soron kerülnek kimutatásra.

A külföldi pénznemben történő ügyletek a funkcionális pénznemben - a külföldi pénznemben lévő összegre a beszámoló

pénznemének és a külföldi pénznemnek az ügylet napján érvényes átváltási árfolyamát alkalmazva – vannak elszámolva. Az

átfogó jövedelemkimutatásban azokat az árfolyam-különbözeteket, amelyek monetáris tételek rendezésekor, az időszak

során történt kezdeti megjelenítéskor vagy a megelőző pénzügyi kimutatásokban alkalmazott árfolyamtól eltérő árfolyam

használatból eredően keletkeznek, bevételként vagy ráfordításként vannak kimutatva abban az időszakban, amikor

keletkeztek.

A külföldi pénznemben meghatározott monetáris eszközöket és kötelezettséget a funkcionális pénznemnek a

beszámolási időszak végén érvényes árfolyamán számítják át. A valós értéken értékelt külföldi pénznemben meghatározott

tételeket a valós érték meghatározásának időpontjában érvényes árfolyamon számítják át. A vevőkövetelések, illetve a

szállítói kötelezettségek árfolyamkülönbözetei az üzleti tevékenység eredményében szerepelnek, míg a kölcsönök

árfolyamkülönbözetei a pénzügyi műveletek bevételei vagy ráfordításai soron kerülnek kimutatásra.

Árbevétel

Az értékesítési tranzakciók árbevétele a szerződések kondícióinak megfelelő teljesítésekor jelenik meg. Az árbevétel

nem tartalmazza az általános forgalmi adót. Valamennyi bevétel és ráfordítás az összemérés elve alapján a megfelelő

időszakban kerül elszámolásra.

Az IFRS 15 standard alapelve, hogy a társaságok a vevőiknek átadott áruk vagy nyújtott szolgáltatások összegének

megfelelően ismerjék el bevételeiket, mely tükrözi azt az ellenszolgáltatást (vagyis fizetést), melyre a társaság az adott

árukért vagy szolgáltatásokért cserébe várhatóan jogosult lesz. Az új standard a bevételek részletesebb bemutatását

eredményezte, korábban nem egyértelműen szabályozott ügyletekhez (pl. szolgáltatásokból származó bevételek és

szerződésmódosítások) ad iránymutatást, valamint új iránymutatást a több elemű megállapodásokhoz.

A standard egy új modellt alakított ki, az úgynevezett 5 lépcsőfok modellt, melyben fontos elem a szerződés(ek)

azonosítása, az egyes teljesítési kötelezettségek azonosítása, a tranzakciós ár meghatározása, a tranzakciós ár felosztása az

egyes elemek között, valamint az egyes kötelezettségekhez rendelt árbevétel elszámolása.

Teljesítési kötelezettségek

A szerződés megkötésekor a Társaságnak be kell azonosítania, hogy mely áruk vagy szolgáltatások nyújtását ígérte a

vevő részére, azaz milyen teljesítési kötelezettséget vállalt. A Társaság akkor számolhatja el a bevétel, amikor a teljesítési

kötelezettségeinek eleget tett, azzal, hogy leszállította az ígért árut, vagy elvégezte az ígért szolgáltatást. Teljesítésről akkor

beszélhetünk, ha a vevő megszerezte az eszköz (szolgáltatás) felett az ellenőrzést, melynek jelei:

A Társaságnak már meglévő joga van megkapni az eszköz ellenértékét,

A vevőre átszállt a tulajdonosi jogcím,

A Társaság átadta az eszközt fizikailag,

A vevőnek jelentős kockázata és haszonhúzó képessége van az eszköz birtoklásából,

A vevő elfogadta az eszközt.

Tranzakciós ár meghatározása

Amikor a szerződés teljesítése megtörténik, akkor a Társaságnak el kell számolnia a teljesítéshez kapcsolódó bevételt,

amely nem más, mint a teljesítési kötelezettséghez rendelt tranzakciós ár. A tranzakciós ár az az összeg, amelyet a Társaság

várhatóan megkap az áruk és szolgáltatások értékesítéséért cserébe. A tranzakciós ár meghatározásánál figyelembe vételre

kerültek a változó ellenérték elemei (rabattok, engedmények) összegei is. A változó ellenérték becslésére várható érték

került számításra, amelyet a Társaság valószínűségi tényezőkkel súlyozott.

45

Ingatlanok, gépek, berendezések

A tárgyi eszközök halmozott értékcsökkenéssel csökkentett bekerülési értéken kerülnek bemutatásra. A halmozott

értékcsökkenés magában foglalja az eszköz folyamatos használatával, működtetésével kapcsolatban felmerült terv szerinti

értékcsökkenés, valamint az eszköz nem várt, rendkívüli esemény miatt bekövetkezett jelentős mértékű megrongálódása,

sérülése miatt elszámolt terven felüli értékcsökkenés elszámolt költségeit.

A tárgyi eszközök bekerülési értékének része az eszköz beszerzési költsége, saját vállalkozásban végzett beruházás

esetén a felmerült anyag- és bérjellegű költségek és egyéb közvetlen költségek. A tárgyi eszköz beruházáshoz felvett hitel

után elszámolt kamat az eszköz bekerülési értékét növeli az eszköz rendeltetésének megfelelő állapotba kerüléséig.

A tárgyi eszközök könyv szerinti értéke meghatározott időközönként felülvizsgálatra kerül, annak érdekében, hogy

megállapítsák, hogy a könyv szerinti érték nem haladja-e meg az eszköz valós, piaci értékét, mivel ez esetben terven felüli

leírás elszámolása szükséges az eszköz valós, piaci értékéig. Az eszköz valós, piaci értéke az értékesítési ár, illetve az eszköz

használati értéke közül a magasabb. A használati érték az eszköz által generált jövőbeni pénzáramlások diszkontált értéke.

A diszkontláb a társasági adózás előtti kamatlábat tartalmazza, figyelembe véve a pénz időértékét és az eszközhöz

kapcsolódó egyéb kockázati tényezők hatását is. Amennyiben az eszközhöz önállóan nem rendelhető jövőbeni pénzáramlás,

akkor azon egység pénzáramlását kell alapul venni, amely egységnek része az eszköz. Az így meghatározott értékvesztés,

terven felüli értékcsökkenés az eredménykimutatásban jelenik meg.

A tárgyi eszközök javítási, karbantartási költsége és tartalék-alkatrészek pótlása a karbantartási kiadásokat terhelik. Az

értéknövelő beruházások és a felújítások aktiválásra kerülnek. Eladott, illetve nullára leírt, használaton kívüli eszközök

bekerülési értéke és halmozott értékcsökkenése kivezetésre kerül. Minden ilyen módon keletkező esetleges nyereség, vagy

veszteség része a tárgyévi eredménynek.

A Társaság eszközeinek értékét az eszközök hasznos élettartama alatt lineáris módszerrel írja le.

Az élettartam eszközcsoportonként a következő:

Eszköz

Leírási kulcs

Ingatlanok

2,00 % - 8,00 %

Műszaki Gépek berendezések

4 % - 14,50 %

Irodai eszközök

14,50 %; 33,00 %

Számítástechnikai eszközök

33,00%

Egyéb berendezések

14,50%

Járművek

20,00%

A 200.000 Ft egyedi beszerzési ár alatti eszközök beszerzéskor azonnal egy összegben elszámolásra kerülnek

értékcsökkenésként.

A hasznos élettartamok és az értékcsökkenési módszerek legalább évente felülvizsgálatra kerülnek az adott eszköz által

nyújtott tényleges gazdasági haszon alapján. Szükség esetén a módosítás a tárgyévi eredménnyel szemben kerül

elszámolásra.

Nem pénzügyi eszközök értékvesztése

A Társaság minden beszámolási időszak végén felméri, hogy bármely eszköz esetében történt-e értékvesztésre utaló

változás. Amennyiben ilyen változás történt, a Társaság megbecsüli az eszköz várható megtérülési értékét. Egy eszköz, vagy

pénztermelő egység várható megtérülési értéke az értékesítési költségekkel csökkentett valós érték és a használati érték

közül a magasabb. A Társaság az eredmény terhére értékvesztést számol el, ha az eszköz várható megtérülési értéke

alacsonyabb, mint a könyv szerinti értéke. A Társaság szükséges kalkulációkat a hosszú távú jövőbeni cash-flow tervek

megfelelő diszkontálása alapján készíti.

Immateriális javak

Az egyedileg beszerzett immateriális javak beszerzési áron, az üzleti kombináció során megszerzett immateriális javak

pedig valós értéken kerülnek felvételre a megszerzés időpontjában. A könyvekbe való felvételre abban az esetben kerül sor,

ha az eszköz használata bizonyíthatóan jövőbeli gazdasági javak beáramlását eredményezi, és annak költsége egyértelműen

meghatározható.

46

A bekerülést követően az immateriális javak vonatkozásában a bekerülési érték modell irányadó. Ezen eszközök

élettartama véges vagy nem meghatározható. A véges élettartamú eszközök amortizációja lineáris módszerrel történik az

élettartamra vonatkozó legjobb becslés alapján. Az amortizációs időszak és az amortizáció módszere évente felülvizsgálatra

kerül a pénzügyi év végén. A saját előállítású immateriális javak, a fejlesztési költségek kivételével nem kerülnek aktiválásra,

hanem felmerülésük évében elszámolásra kerülnek az eredménnyel szemben. Az immateriális javak évente felülvizsgálatra

kerülnek értékvesztés szempontjából egyedileg, vagy a jövedelemtermelő egység szintjén.

A védjegyek, licencek, iparjogvédelem alá eső javak és szoftverek beszerzési költségei aktiválásra kerülnek és lineáris

módszer szerint íródnak le a becsült hasznos élettartamuk alatt:

Immateriális jószág

Értékcsökkenési kulcs

Software-ek

33,00%

UBM Csoport számára fejlesztett software

10,00%

Vevői szerződések

várható lemorzsolódási idő alatt lineárisan

Kizárólagos szállítási szerződések

szerződés ideje alatt lineárisan

Készletek

A készletek olyan eszközök, amelyeket a vállalatcsoport

-a szokásos üzleti tevékenység keretében történő értékesítési céllal szerzett be,

-amelyek az értékesítést megelőzően a termelés, feldolgozás valamely fázisában vannak, vagy az elkészült

állapotban értékesítésre várnak,

-amelyeket az értékesítendő termékek előállítása vagy a szolgáltatások nyújtása során fognak felhasználni

(anyagok).

A Csoport a készletek értékelésére a FIFO módszert alkalmazza.

A készlet bekerülési értéke a beszerzés költségeit, a konverzió költségeit és azokat a költségeket foglalja magában,

amelyek a készletek jelenlegi helyükre és állapotukba kerüléséhez szükségesek.

A bekerülési érték nem tartalmazhatja a nem szokásos mértékű anyag, munka és egyéb termelési költség veszteségeket,

raktározási költségeket, kivéve, ha az a termelési folyamat része, az adminisztratív igazgatási költségeket, amelyek nem a

készletek jelenlegi állapotba és helyre hozásához merültek fel, valamint az értékesítési költségeket.

A beszerzés költségei azok a költségek, amelyeket a készlet beszerzőjénél felmerült más feleknek azért, hogy a készletet

megszerezze. Ide tartoznak:

magáért a készletért fizetett ellenérték;

az importhoz kapcsolódó terhek;

a vissza nem igényelhető adók;

szállítási és kezelési költségek;

minden egyéb kifizetés, ami közvetlenül az adott készlet beszerzéséhez köthető.

A beszerzési költséget csökkentik a kapott engedmények és rabattok.

A konverzió (átalakítás) költségei a termelési folyamattal – azaz a saját termelésű készletekkel – hozhatóak kapcsolatba.

A standard szerint ezek a költségek azok, amelyek a termelés egyes egységeivel kapcsolatosak. A vállalatcsoportnál tipikus

példa erre a közvetlen munkaerő költsége (bére és a bér terhei), valamint a közvetlen anyagköltségek. A konverzió költségei

között vesszük számításba a felosztható közvetett költségeket is.

Más egyéb költségeket akkor szabad a készlet értékében figyelembe venni, ha azok azért merültek fel, hogy a készletet

a jelenlegi helyükre és állapotukba hozzák. (például azok a tárolási költségek, amelyek közvetlenül a technológiából

fakadnak (a technológia indokolja őket), vagy a szokásos (elkerülhetetlen) selejt költsége).

A készleteket a beszerzési költség (bekerülési érték) és a nettó realizálható érték közül az alacsonyabbik értéken kell

értékelni. A nettó realizálható érték a szokásos üzleti körülmények alapján becsült értékesítési ár, levonva abból az

értékesítéshez kapcsolódó változó költségeket.

A mérlegben a vásárolt készleteket értékvesztéssel csökkentett, illetve elszámolt értékvesztés visszaírásával növelt

átlagos beszerzési értéken, a saját termelésű készleteket értékvesztéssel csökkentett, illetve elszámolt értékvesztés

visszaírásával növelt tényleges előállítási költségen mutatja ki.

47

A készletek a felesleges, illetve az elfekvő készletekre képzett értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken vagy a

nettó realizálható értéken szerepelnek attól függően, melyik az alacsonyabb.

Az értékvesztés megállapítása a commodity termékek estében nem szerződés szinten egyedileg, hanem

termékcsoportonként összevonva történik. Az értékvesztés meghatározásánál figyelembe kell venni a termékek értékesítési

költséggel csökkentett eladási ára mellett a fordulónap után várható, a készlet értékesítéssel kapcsolatos fedezeti ügyletek

hatását is.

Követelések

A követelések a becsült veszteségekre képzett megfelelő mértékű értékvesztéssel csökkentett nominális értéken

szerepelnek a kimutatásokban. Az év végén fennálló kinnlevőségek teljes körű felülvizsgálata alapján becslés készült a kétes

követelésekre vonatkozóan.

Pénzügyi eszközök

Az IFRS 9 standard hatókörébe tartozó pénzügyi eszközök három értékelési kategóriába sorolandók: bekerülést

követően amortizált költségen értékelendők, bekerülést követően valós értéken értékelendők az egyéb átfogó

jövedelemmel szemben (FVOCI), illetve bekerülést követően valós értéken értékelendők eredménykimutatással szemben

(FVPL).

Az értékelési csoportba történő besorolás a pénzügyi eszközhöz kapcsolódó pénzáramok karakterisztikájának a

függvénye. Azoknál a hitelviszonyt megtestesítő pénzügyi eszközöknél, melyeket a Társaság amortizált bekerülési értéken

vagy egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken kíván értékelni, a pénzügyi eszköz pénzáramai tekintetében

vizsgálni kell, hogy azok megfelelnek-e az IFRS 9 szerinti kizárólag tőke és kamat (SPPI) követelménynek. A tőke a pénzügyi

eszköz kezdeti megjelenítéskori valós értéke. A kamat elsősorban a kint lévő tőkeösszeg időértékének ellenértékét, illetve

a hitelkockázatot fejezi ki egy adott időszakban, de más alapvető hitelezési kockázatokat és költségeket, továbbá

nyereséghányadot is tartalmaz.

Az SPPI követelmény teljesülésekor a Társaság a pénzügyi eszköz denominált pénznemében azt vizsgálja, hogy a

szerződésből eredő pénzáramok konzisztensek-e az alapvető kölcsönmegállapodásokkal.

Annak megítéléséhez, hogy a szerződéses pénzáramok kizárólag tőkét és kamatot tartalmaznak-e, a Társaság

megvizsgálja a pénzügyi instrumentum szerződéses feltételeit. A vizsgálat arra is kitér, hogy a pénzügyi eszköz tartalmaz-e

olyan szerződéses feltételeket, melyek hatására a szerződéses pénzáramok összege vagy időzítése úgy változzon, hogy a

pénzügyi eszköz már nem felel meg az SPPI követelménynek.

Minden egyéb adósságinstrumentumot eredményen keresztül valós értéken kell értékelni (FVTPL).

Minden tőkeinstrumentumot valós értéken kell értékelni a mérlegben és a valós érték változás hatását közvetlenül az

eredmény kimutatásban kell elszámolni, kivéve azon tőkeinstrumentumok esetén, ahol a gazdálkodó az Egyéb átfogó

jövedelem opciót (FVOCI) választotta. A társaság nem él a FVTOCI opcióval.

A pénzügyi eszközöket és a pénzügyi kötelezettségeket a Társaság akkor és csak akkor számolja el egymással szemben

és jeleníti meg ezek nettó összegét a mérlegben, ha a Társaságnak törvényesen érvényesíthető joga van az összegek

beszámítására és szándéka, hogy ezeket nettósítva, vagy egyidőben realizálja az eszközt és teljesítse a kötelezettséget.

Pénzügyi eszközök hitelezési vesztesége

A hitelkockázat változása alapján minden fordulónapon felül kell vizsgálni az értékvesztést, valamint értékelni kell, hogy

az értékvesztést az élettartam alatt várható hitelezési veszteség vagy a 12 havi élettartam alatt várható hitelezési veszteség

összegéig kell-e elszámolni. Ha az egyedi pénzügyi eszköz szintjén nem lehet értékelni, hogy a hitelkockázata nőtt-e

jelentősen, akkor csoportosan kell értékelni. Az értékvesztés értékeléséhez és elszámolásához az egyszerűsített és az

általános megközelítések alkalmazandók.

1. Egyszerűsített megközelítés

Minden, az egyszerűsített megközelítéssel értékelt pénzügyi instrumentum értékelésére az élettartami várható

hitelezési veszteséggel kerül sor. Az egyszerűsített megközelítést a vevőkkel szembeni követelések, a szerződéses eszközök

esetében alkalmazzuk.

48

2. Általános megközelítés

A várható hitelezési veszteség modell alapján a pénzügyi instrumentumok három csoportba kerülnek besorolásra. A

három csoportba történő besorolás alapját a pénzügyi eszköz hitelezési kockázatában bekövetkező változások képezik. A

relatív hitelezési kockázat modellje az emelkedett hitelezési kockázat értékelésére szolgál. A kezdeti megjelenítéshez képest

bekövetkező hitelezési kockázat növekedése a pénzügyi instrumentumok kosarak közti átsorolásában jelenik meg.

A várható hitelezési veszteség modell alapján az értékvesztés a három csoportba sorolhatjuk: a 12 hónap alatt várható

hitelezési veszteség alapján kalkulált /élettartam alatt várható hitelezési veszteség alapján kalkulált / az effektív kamatláb

módszer alkalmazásával számolt értékvesztés.

Az általános megközelítést az egyéb pénzügyi követelések és adott kölcsönök esetében alkalmazzuk.

A gazdálkodó egyszerűsített (simplified) gyakorlati megközelítést alkalmazza a várható hitelveszteségek becslésére, ha

azok követik a standard elveit. A vevőkövetelések értékelésre tapasztalati úton – figyelembe véve a jövőre vonatkozó

várakozásokat – korosító táblázatok alkalmazása megfelelő lehet, ahol megadott százalékokban határozzák meg a

veszteségek mértékét a lejárati csoportoktól függően.

A vevőnként, az adósonként kisösszegű követeléseknél – a vevők, az adósok együttes minősítése alapján – az

értékvesztés összege ezen követelések nyilvántartásba vételi értékének százalékában meghatározott.

Várható hitelezési veszteség csoport szintű adatok alapján

Nem lejárt

0,02%

1-30 nap között

0,04%

31-60 nap között

0,27%

61-180 nap között

1,09%

181-360 nap között

13,10%

361 napon túl

39,69%

A visszaírás eredményeként az eszköz könyv szerinti értéke nem haladhatja meg azt az amortizált bekerülési értéket,

amely a visszaírás időpontjában lenne akkor, ha értékvesztés elszámolására korábban nem került volna sor. A visszaírt

veszteség összegét az eredménykimutatásban kell elszámolni. A pénzügyi eszközök kivezetésre kerülnek a könyvekből, ha

az adott befektetésből származó cash flow-bevételre való jogosultság lejárt vagy átruházásra került, és a vállalat egyben

átruházta a tulajdonláshoz kapcsolódó lényeges kockázatokat és előnyöket is.

A kapcsolt követelésekre várható hitelezési veszteségével kapcsolatos várakozásaink a múltbeli tapasztalatokon

alapulnak. A cégcsoport kapcsolt vállalkozásoknak nyújtott kölcsön és egyéb finanszírozásból (pl. vevői finanszírozás) eredő

követelésekből eredően az elmúlt 25 év alatt vesztesége minimális összegben keletkezett az UBM RUS, orosz leányválallat

végelszámolása során történő követelés elengedésből. Ezen tények azt a várakozást támasztják alá, hogy a kapcsolt

követelésekre értékvesztés elszámolása nem indokolt. A cégcsoport vállalkozásait jelentős pozitív saját tőke és / vagy

jelentős pozitív cash-flow teremtő képesség jellemzi, a veszteséggel működő cégekben a törvényi megfelelés miatt

tőkeemelést vagy pótbefizetést hajt végre az anyavállalat. Ezen okokból kifolyólag nem merül fel kétség a kapcsolt

követelések realizálhatóságával kapcsolatban.

Pénzügyi kötelezettségek

A Társaság pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatása a következő pénzügyi kötelezettségeket tartalmazza: szállítók és

egyéb rövid lejáratú kötelezettségek, kölcsönök, hitelek, banki folyószámlahitelek. Ezek megjelenítését és értékelését a

beszámolóban a kiegészítő melléklet ide vonatkozó részei tartalmazzák az alábbiak szerint:

A Társaság minden pénzügyi kötelezettséget kezdeti megjelenítésekor valós értékén értékel. Hitelek esetén még azokat

a tranzakciós költségeket is figyelembe veszi, amelyek közvetlenül a pénzügyi kötelezettség megszerzésének

tulajdoníthatók. Az IFRS 9 hatálya alá tartozó pénzügyi kötelezettségek két értékelési kategóriába sorolandók: bekerülést

követően amortizált költségen értékelendők, illetve bekerülést követően valós értéken értékelendők

eredménykimutatással szemben (FVPL). Az egyes pénzügyi kötelezettségek besorolását a Társaság azok megszerzésekor

határozza meg. A kölcsönök és hitelek az effektív kamatláb módszerrel számított amortizált bekerülési értéken jelennek

meg a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban. A kölcsönökhöz és hitelekhez kapcsolódó nyereségek és veszteségek a

jövedelemre vonatkozó kimutatásban kerülnek elszámolásra az effektív kamatláb módszer segítségével számított

amortizáció során, valamint a pénzügyi kötelezettség kivezetésekor. Az amortizáció a jövedelemre vonatkozó kimutatásban

kerül elszámolásra pénzügyi ráfordításként.

49

Céltartalékok

A Társaság céltartalékokat mutat ki a múltbeli események következtében meglévő (jogi vagy vélelmezett) kötelmek

után, amelyeket a Társaságnak valószínűleg ki kell egyenlítenie, ha a kötelem összege megbízhatóan mérhető.

A céltartalékként kimutatott összeg a meglévő kötelem rendezéséhez a mérlegfordulónapon szükséges ráfordításra

vonatkozó legjobb becslés, figyelembe véve a kötelmet jellemző kockázatokat és bizonytalanságokat. Amennyiben a

céltartalék értékeléséhez a meglévő kötelem rendezéséhez várhatóan szükséges cash-flow-t használják, a céltartalék könyv

szerinti értéke ezen cash-flow-k jelenértéke. Amennyiben a céltartalék rendezéséhez szükséges ráfordítások egy részét vagy

annak egészét egy másik fél várhatóan megtéríti, a követelés eszközként akkor van kimutatva, ha lényegileg biztos, hogy a

gazdálkodó egység megkapja a térítést és a követelés összege megbízhatóan mérhető.

A hátrányos szerződésekből fakadó meglévő kötelmek céltartalékként vannak kimutatva. A Társaság akkor minősít

hátrányosnak egy szerződést, ha a szerződés alapján fennálló kötelmek teljesítésének elkerülhetetlen költségei

meghaladják a szerződés alapján várhatóan befolyó gazdasági hasznokat.

Átszervezési céltartalék akkor kerül kimutatásra, amennyiben a Társaság elkészített egy, az átszervezésre vonatkozó,

részletes, formális tervet és a terv végrehajtásának megkezdésével vagy a terv főbb jellemzőinek az érintettek számára

történő bejelentésével jogos várakozást ébresztett az érintettekben arra, hogy végre fogja hajtani az átszervezést. Az

átszervezési céltartalék csak az átszervezéssel kapcsolatban felmerülő közvetlen ráfordításokat foglalja magában, melyek

szükségszerűen együtt járnak az átszervezéssel és nem kapcsolódnak a gazdálkodó egység folytatódó tevékenységéhez.

Jövedelemadók

A társasági adó mértéke a társasági és osztalékadóról szóló törvény alapján, valamint a helyi iparűzési adó rendelet által

meghatározott adófizetési kötelezettségen alapul, amely a halasztott adóval kerül módosításra. A társasági adófizetési

kötelezettség tárgyévi és halasztott adóelemeket tartalmaz. A Társaság a látványsportra fizetett támogatás összegét is a

társasági adó sorra sorolja be, mivel ezt tartalmában jövedelemadónak ítéli meg.

A folyó évi adófizetési kötelezettség a tárgyévi adózandó nyereség alapján kerül meghatározásra. Az adózandó nyereség

eltér a beszámolóban kimutatott adózás előtti eredménytől, az adóalapot nem képző nyereségek és veszteségek, illetve az

olyan tételek miatt, melyek más évek adózandó nyereségében kerülnek figyelembe vételre. A Társaság folyó adófizetési

kötelezettsége a mérleg fordulónapjáig hatályban lévő vagy kihirdetett (amennyiben a kihirdetés egyenértékű a hatályba

lépéssel) adókulcs alapján kerül meghatározásra. A halasztott adó számítása a kötelezettség módszer szerint kerül

kiszámításra.

Halasztott adó azokban az esetekben keletkezik, amikor egy tétel az éves beszámolóban történő, illetve az adótörvény

szerinti elszámolásában időbeli különbség adódik. A halasztott adókövetelés és kötelezettség megállapítása azon évek

adóköteles bevételére vonatkozó adókulcsok felhasználásával történik, amikor az időbeli különbség miatti eltérés

várhatóan megtérül. A halasztott adókötelezettség és követelés mértéke tükrözi a Társaságnak a mérleg fordulónapján

fennálló, az adóeszközök és kötelezettségek realizálódásának módjára vonatkozó becslését.

Halasztott adókövetelés a levonható időbeli eltérések, a továbbvihető adókedvezmények és negatív adóalap

vonatkozásában csak akkor szerepel a mérlegben, ha valószínűsíthető, hogy a Társaság a jövőbeni tevékenysége során

adóalapot képző nyereséget realizál, amellyel szemben a halasztott adóeszköz érvényesíthető.

Minden mérleg fordulónapon a Társaság számba veszi a mérlegben el nem ismert halasztott adóeszközöket, valamint

az elismert adóeszközök könyv szerinti értékét. A korábban mérlegbe fel nem vett követelések azon részét állományba

veszi, amely várhatóan megtérülhet a jövőbeni nyereségadójának csökkenéseként. Ezzel ellentétesen olyan mértékben

csökkenti a Társaság halasztott adó követelését, amely összeg megtérülésének fedezetére, várhatóan adózott nyereség

nem fog rendelkezésre állni.

A tárgyévi és halasztott adó közvetlenül a saját tőkével szemben kerül elszámolásra, amennyiben olyan tételekre

vonatkozik, amelyeket ugyanabban vagy egy másik időszakban szintén a saját tőkével szemben számoltak el, beleértve a

tartalékok nyitó értékének a számviteli politika visszamenőleges hatályú változása miatt bekövetkező módosításait is.

A halasztott adó eszközök és kötelezettségek egymással szemben történő elszámolására akkor van lehetőség, ha a

társaságnak törvény általi joga van ahhoz, hogy az ugyanazzal az adóhatósággal szemben fennálló tényleges adóköveteléseit

és kötelezettségeit egymással szemben beszámítsa, valamint a Társaságnak szándékában áll ezen eszközök és

kötelezettségek nettó elszámolása.

50

Lízing

Az IFRS 16 lízing standard szerint a lízingbevevőnek párhuzamosan meg kell jelenítenie és számszerűsítenie mérleg

oldalon egy eszközhasználati jogot és forrás oldalon egy ahhoz kapcsolódó kötelezettséget. Az eszközhasználati jog kezelése

az egyéb nem pénzügyi eszközökhöz hasonlóan történik, és aszerint kerül elszámolásra értékcsökkenésük is. A lízing

kötelezettség kezdeti értékelése a lízingfizetések jelenértékén történik a lízing futamideje alatt, mely jelenértéket az implicit

kamatláb segítségével kell kiszámolni, ha ez a kamatláb pontosan meghatározható. Ha ez a kamatláb nem, vagy nehezen

meghatározható, a lízingbevevő ez esetben használhatja a járulékos hitelfelvételi kamatlábat a diszkontáláshoz.

Mérlegen kívüli tételek

A mérlegen kívüli kötelezettségek nem szerepelnek az éves beszámoló részét képző mérlegben és

eredménykimutatásban. A kiegészítő mellékletben kerülnek bemutatásra, kivéve, ha a gazdasági hasznot megtestesítő

források kiáramlásának esélye távoli, minimális. A mérlegen kívüli követelések nem szerepelnek az éves beszámoló részét

képező mérlegben és eredménykimutatásban, de amennyiben gazdasági hasznok beáramlása valószínűsíthető, a kiegészítő

mellékletben kimutatásra kerülnek.

Visszavásárolt saját részvények

A Csoport által visszavásárolt UBM Holding Nyrt. részvényeket a saját tőke csökkentéseként számoljuk el a vásárláskori

érték összegében.

Osztalék

Az osztalékot abban az évben számolja el a Társaság, amikor azt a tulajdonosok jóváhagyják.

Pénzügyi műveletek eredménye

Pénzügyi eredmény a kamat és osztalékbevételeket, kamat és egyéb pénzügyi ráfordításokat, pénzügyi instrumentumok

valós értékelésének nyereségét és veszteségét, továbbá a realizált és a nem realizált árfolyam-különbözeteket tartalmazza.

Állami támogatások

Állami támogatások akkor kerülnek elszámolásra, amikor valószínűsíthető, hogy a támogatás be fog folyni és a

támogatás folyósításához kötött feltételek teljesülnek. Amikor a támogatás költség ellentételezésére szolgál, akkor a

jövedelemre vonatkozó kimutatás javára abban az időszakban kell elszámolni, amikor az ellentételezésre kerülő költség

felmerül (egyéb bevételek között). Amikor a támogatás eszközbeszerzéshez kapcsolódik, akkor halasztott bevételként kerül

elszámolásra és a kapcsolódó eszköz hasznos élettartama alatt évi egyenlő összegekben kerül az eredmény javára

elszámolásra.

Fordulónap utáni események

Azok a beszámolási időszak vége után bekövetkezett események, amelyek pótlólagos információt biztosítanak a

Társaság beszámolási időszakának végén fennálló körülményekről (módosító tételek), bemutatásra kerültek a

beszámolóban. Azon beszámolási időszak utáni események, amelyek nem módosítják a beszámoló adatait, a kiegészítő

mellékletben kerülnek bemutatásra, amennyiben lényegesek.

A számviteli politika változásai

A Társasága 2022. július 1-ig hatályba lépett összes standard és értelmezés rendelkezésével összhangban állította össze

a beszámolóját.

A következő standardok és értelmezések (beleértve azok módosításait is) léptek hatályba 2022-ben:

Keretelvek a pénzügyi kimutatások elkészítésére és bemutatására hivatkozásai – Az IFRS 3 Üzleti kombinációk

standard módosítása (kibocsátva 2020. május 14-én, 2022. január 1-jétől kezdődő üzleti évekre hatályos, az EU

befogadta a módosításokat)

A kívánt használat megkezdése előtt keletkező hozamok kezelése – Az IAS 16 standard módosítása (kibocsátva

2020. május 14-én, 2022. január 1-jétől kezdődő üzleti évekre hatályos, az EU befogadta a módosításokat)

51

Hátrányos szerződések: a szerződés teljesítésének költségei – Az IAS 37 standard módosításai (kibocsátva 2020.

május 14-én, 2022. január 1-jétől kezdődő üzleti évekre hatályos, az EU befogadta a módosításokat)

Az IFRS standardok éves fejlesztése -2018-2020 (kibocsátva 2020. május 14-én, 2022. január 1-jétől kezdődő üzleti

évekre hatályos, az EU befogadta a módosításokat).

A fenti módosítások alkalmazása nem volt jelentős hatással a Társaság pénzügyi kimutatásaira.

Az IASB által kibocsátott és az EU által befogadott, de még nem hatályos új és módosított standardok és értelmezések:

Lízingkötelezettség visszlízing ügyletekben – Az IFRS 16 Lízing standard módosítása (kibocsátva 2022. szeptember

22-én, hatályos 2024. január 1-jétől kezdődő üzleti évekre)

IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása: Hosszú vagy rövid lejáratú kötelezettségek besorolása miatti módosítás

(2023. január 1. vagy azután kezdődő üzleti években hatályos)

IFRS 17 Biztosítási szerződések (2023. január 1. vagy azután kezdődő üzleti években hatályos)

Az IFRS 10 és az IAS 28 módosításai (2014. szeptember 11-én került kiadásra, és az IASB által meghatározandó

időpontban vagy azután kezdődő üzleti időszakokban lép hatályba, ezt a módosítást az EU még nem hagyta jóvá).

Befektető és társult vagy közös vezetésű vállalkozások közötti eszközértékesítés.

IAS 8 „Számviteli politikák, a számviteli becslések változásai és hibák” standard módosításai – Számviteli becslések

definíciója (2023. január 1-jével lép hatályba, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban. Ezt a

módosítást az EU még nem hagyta jóvá),

IAS 12 „Nyereségadók” standard módosítása – Egyszerű tranzakciókból származó halasztott adó eszközök és

kötelezettségek (2023. január 1-jével lép hatályba, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban. Ezt

a módosítást az EU még nem hagyta jóvá).

IAS 1 „Pénzügyi kimutatások prezentálása” standard módosításai és IFRS Practice Statement 2 – Számviteli

politikák közzététele (2023. január 1-jével lép hatályba, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban.

Ezt a módosítást az EU még nem hagyta jóvá)

A fenti módosítások alkalmazása nem lesz jelentős hatással a Társaság pénzügyi kimutatásaira.

2023-ban a Társaság alkalmazza az összes, 2022. július 1-jével hatályos IFRS standardot, módosításokat és

értelmezéseket, amelyek a Társaság működése szempontjából relevánsak.

Jelentős számviteli becslések és feltételezések

A számviteli politika alkalmazásakor becsléseket és feltételezéseket szükséges alkalmazni egyes eszközök és

kötelezettségek adott időpontra vonatkozó értékének meghatározásakor, melyek más forrásból egyértelműen nem

meghatározhatók. A becslési folyamat a legutolsó rendelkezésre álló információn alapuló döntéseket és releváns

tényezőket tartalmazza. Ezek a jelentős becslések és feltételezések befolyásolják a pénzügyi kimutatásokban megjelenített

eszközök és kötelezettségek, bevételek és ráfordítások értékét és a függő eszközök és kötelezettségek kiegészítő

mellékletben történő bemutatását. A tényleges eredmények eltérhetnek a becsült adatoktól.

A becslések folyamatosan aktualizálásra kerülnek. A számviteli becslésekben bekövetkező változás időszakában veendő

figyelembe, ha a változás csak az adott időszakot érinti, illetve a változás időszakában és a jövőbeni időszakokban,

amennyiben mindkét időszakot érintő változásokról van szó.

A becslési bizonytalanság és a számviteli politika terén hozott kritikus döntések fő területei, amelyek a legjelentősebb

hatást gyakorolják a konszolidált pénzügyi kimutatásokban megjelenített összegekre, az alábbiak:

Értékcsökkenés és értékvesztés

Az ingatlanok, gépek és berendezések, valamint az immateriális eszközök nyilvántartása bekerülési értéken történik,

leírásukra pedig lineárisan, hasznos élettartamuk alatt kerül sor. Az eszközök hasznos élettartamának meghatározása a

hasonló eszközökre vonatkozó korábbi tapasztalatok, valamint a várható technológiai fejlődés és tágabb gazdasági vagy

iparági tényezőkben bekövetkező változások alapján történik. A becsült hasznos élettartamok felülvizsgálatára évente kerül

sor.

Fedezeti számvitel

Általános IFRS követelmények leírása

Az UBM a származékos ügyletek tekintetében az IFRS 9 standard szerinti fedezeti elszámolási szabályokat alkalmazza.

52

A vállalatok gazdálkodásukból adódóan különböző kockázatoknak vannak kitéve, és ezek ellensúlyozására fedezeti

ügyleteket köthetnek. A fedezeti ügylet keretében egy vállalkozás meglévő pozíciójával ellentétes irányú kockázatot vállal,

hogy ezáltal csökkentse a nyitott pozícióból származó kockázatot. Gazdasági értelemben a fedezeti ügylet célja, hogy két, a

fedezett kockázatra ellentétesen reagáló tranzakció semlegesítse egymást. Azt a mértéket, ameddig a két tranzakció

együttesen mérsékelni tudja a kockázatot, a fedezeti ügylet hatékonyságának nevezzük.

A standardok értelmezésében a származékos termék egy olyan pénzügyi instrumentum vagy más szerződés, amely az

alábbi három jellemző mindegyikével megegyezik:

A termék értéke bizonyos változók módosulása miatt változik (például egy tőzsdei áru ára, devizaárfolyam, árindex,

stb.)

A termék nem vagy csak kismértékben igényel kezdeti nettó befektetést egyéb olyan típusú szerződésekhez

képest, amelyek a piaci körülményekben történt változásokra várhatóan hasonlóan reagálnának, valamint

A termék értékének, a szerződésnek rendezésére egy jövőbeni időpontban kerül sor.

A származékos ügyletek általában rendelkeznek egy nominális értékkel, amely a szerződés mennyiségét határozza meg.

Ezt a mennyiséget kell megszorozni a mögöttes ár változásával ahhoz, hogy meghatározható legyen az az érték, amely

teljesítéskor kiegyenlítésre kerül.

Az IFRS előírása szerint a származékos termék a mérlegben kezdetben a beszerzéskori valós értékben jelenik meg. A

származékos termékek a bekerülést követően valós értékükön kerülnek értékelésre. A derivatív termékek valós értékének

változásai az IFRS 9 standard előírásainak értelmében az eredménykimutatásban kerülnek elszámolásra, kivéve, ha a

származékos termék megfelel a fedezeti elszámolás kritériumainak.

A fedezeti elszámolás célja, hogy a fedezett tételek és fedezeti instrumentum eredményhatásai egyazon beszámolási

időszak eredményében jelenjenek meg, ellensúlyozva egymás hatását.

A fedezeti ügyletek (származékos ügyletek) hatékony részének elszámolása az egyéb átfogó jövedelemben, míg a nem

hatékony rész közvetlenül az eredménykimutatásban a pénzügyi műveletek eredményében számolandó el.

A fedezeti hatékonyság mérése előre tekintő (prospektív) módon történik. A mérés során meg kell vizsgálni, hogy a

fedezeti instrumentum valós értékében és a fedezett tétel valós értékében vagy a cash flow-kban várható változások

megfelelően ellensúlyozzák-e egymást és hogy a megfelelő közgazdaságtani kapcsolat fennáll-e. Az UBM az ellenőrzés során

megvizsgálja az esetleges fedezeti hatékonysághiány okait.

A Társaság gyakorlatában megjelenő fedezeti kapcsolatok jellemzően cash flow fedezeti kapcsolatokat jelentenek

(„CFH”).

Cash flow fedezeti ügyletekre vonatkozó IFRS követelmények leírása

Cash flow-fedezeti ügylet: egy megjelenített eszközhöz vagy kötelezettséghez vagy egy nagyon valószínű előre jelzett

ügylethez, vagy ezek egy komponenséhez kapcsolódó különös kockázatnak tulajdonítható cash flow-változékonysággal

szembeni, és az eredményt esetleg befolyásoló kitettség fedezete. Fedezeti kapcsolat csak akkor minősíthető fedezeti

elszámolásra alkalmasnak, ha a fedezeti kapcsolat teljesíti az alábbi fedezeti hatékonysági követelményeket:

i.a fedezett tétel és a fedezeti instrumentum között gazdasági kapcsolat áll fenn, és

ii.a gazdasági kapcsolatból eredő értékváltozásokban a hitelkockázat nem tölt be domináns szerepet; és

iii.a fedezeti arány a fedezett tétel gazdálkodó egység által ténylegesen fedezett mennyisége és a fedezeti

instrumentum gazdálkodó egység által e fedezetre ténylegesen felhasznált mennyisége közötti aránynak felel meg

(azzal megegyezik).

A fedezett tétel lehet megjelenített eszköz vagy kötelezettség, meg nem jelenített biztos elkötelezettség, előre jelzett

ügylet, vagy külföldi érdekeltségbe történt nettó befektetés. A fedezett tétel lehet: a) egyedi tétel; vagy b) tételcsoport. A

fedezett tételnek megbízhatóan értékelhetőnek kell lennie. Ha a fedezett tétel előre jelzett ügylet (vagy annak

komponense), az ügyletnek nagyon valószínűnek kell lennie.

Tételcsoport(ok) csak akkor alkalmas(ak) fedezett tételnek, ha:

i.olyan tételekből áll, amelyek önmagukban is alkalmasak fedezett tételnek;

ii.a csoport tételeit kockázatkezelési célokból csoportosítva kezelik.

A fedezeti elszámolást a jövőre nézve csak akkor lehet (és akkor kell) megszüntetni, ha a fedezeti kapcsolat (vagy annak

egy része) már nem felel meg a minősítési kritériumoknak (adott esetben a fedezeti kapcsolat kiegyensúlyozását is

figyelembe véve). Ide tartoznak azok az esetek, amikor a fedezeti instrumentum lejár, illetve azt megszüntetik.

53

A fedezeti instrumentumon keletkező nyereség vagy veszteség hatékony fedezetként meghatározott (vagyis a cash flow-

fedezeti tartalék változásával ellentételezett) részét az egyéb átfogó jövedelemben kell megjeleníteni.

Amíg a cash flow-fedezeti ügylet megfelel minősítési kritériumoknak, a fedezeti kapcsolatot a következők szerint kell

elszámolni: Az egyéb átfogó jövedelemben elszámolandó Cash flow fedezeti ügyletek tartaléka (hatékony rész) összegét a

következők közül a kisebbre kell módosítani (abszolút összegekben):

i.a fedezeti instrumentumon keletkező nyereségnek/veszteségnek a fedezeti kapcsolat kezdetétől halmozott

értéke; és

ii.a fedezett tételnek (akár egy hipotetikus ügyletként reprezentálva) a fedezeti kapcsolat kezdetétől halmozott

(jelenértékű) valósérték- változása (vagyis a fedezett várható jövőbeli cash flow-k halmozott változásának

jelenértéke).

A fedezeti kapcsolat nem hatékony részét, azaz a fedezeti hatékonysághiány miatt a fedezeti instrumentumon keletkező

egyéb nyereség/veszteség összegét (vagy a cash flow-fedezeti tartalék változásának kiegyensúlyozásához szükséges

nyereség vagy veszteség) az eredménykimutatásban kell megjeleníteni.

A cash flow-fedezeti tartalék halmozott összegét a következőképpen kell elszámolni:

a cash flow-fedezeti ügyletek esetében az egyéb átfogó jövedelemből átsorolás miatti módosításként annak az

időszaknak vagy azoknak az időszakoknak az eredményébe kell átsorolni a tartalékban elszámolt összegeket, amely

vagy amelyek során a fedezett várható jövőbeli cash flow-k befolyásolják az eredményt (például azon

időszakokban, amikor kamatjövedelmet vagy kamatkiadást jelenítenek meg, vagy akkor, amikor az előre jelzett

értékesítés megtörténik);

ha azonban a Társaság várakozásai szerint a veszteség vagy annak egy része egy vagy több jövőbeli időszak alatt

sem fog megtérülni, a várhatóan nem megtérülő összeget átsorolás miatti módosításként azonnal át kell sorolnia

az eredménybe.

Az eredménykimutatásban a cash flow-fedezeti ügyletek tartaléka átsorolását az eredménykimutatás ugyanazon sorain

kell megjeleníteni, amely sorokon a fedezett tételek eredményhatásai is elszámolásra kerülnek.

Ha a Társaság megszünteti a cash flow-fedezeti ügylet fedezeti elszámolását, a cash flow-fedezeti tartalékban

felhalmozott összeget a következőképpen kell elszámolnia:

ha a fedezett jövőbeli cash flow-k bekövetkezése továbbra is várható, az összeg a cash flow-fedezeti tartalékban

marad a jövőbeli egyes cash flow elemek bekövetkezéséig vagy a várhatóan meg nem térülő összeg átsorolásáig.

ha a fedezett jövőbeli cash flow-k bekövetkezése már nem várható, az összeget a cash flow-fedezeti tartalékból

átsorolás miatti módosításként azonnal át kell sorolni az eredménybe.

Net investment hedge

Az UBM cégcsoport az átváltási különbözetekből adódó kockázatok csökkentése érdekében deviza forward ügyleteket

kötött a külföldi érdekeltségekben lévő nettó befektetések fedezésére. Az ügyletek célja, hogy a külföldi székhelyű, a

cégcsoport funkcionális devizájától eltérő devizában gazdálkodó leányvállalatoknál keletkező átértékelési különbözetek

hatását minimalizálja. A fedezeti ügyletek hatékony részét a cégcsoport a saját tőke átértékelési különbözetében számolja

el, míg a nem hatékony rész az adott üzleti év pénzügyi eredményében kerül elszámolásra.

UBM-specifikus számviteli döntések/elszámolási módok leírása

A vállalatcsoport él a fedezeti elszámolás lehetőségével.

A fedezeti ügyletek alkalmazásának célja a piaci kockázatok mitigálása, az üzleti folyamatokból kiindulva kétféle kockázat

jellemző az UBM Csoportra:

Devizakockázat: annak kockázata, hogy az árfolyamok változása miatt a pénzügyi instrumentumok, készletek,

jövőbeli teljesítésű szerződések valós értéke vagy cash flow-i ingadozni fognak.

Egyéb árkockázat: annak kockázata, hogy a commodity termékek (nem kamatláb vagy devizakockázatból eredő)

változásai miatt a pénzügyi instrumentumok, készletek, jövőbeli teljesítésű szerződések valós értékei vagy jövőbeli

cash flow-i ingadozni fognak. Az UBM Csoport esetén ilyenek az árutőzsdei termékek (szója, búza, kukorica, repce)

árváltozásából adódó kockázatok.

54

Fedezeti elszámolás alkalmazása nélkül a forward/futures ügyleteket eredménnyel szemben valós értéken értékeli. Ezen

forward/futures ügyleteket piaci áron köti a Társaság (egymástól független felek között létrejött piaci tranzakció), így az

ügyletek IFRS követelmények szerinti kötéskori piaci értéke nulla volt.

A hatékonynak minősülő CFH kapcsolatban a Társaság a fedezeti ügylet valós érték változásainak hatékony részét az

eredménykimutatás helyett az egyéb átfogó jövedelemmel („OCI”) szemben számolja el annak érdekében, hogy a fedezett

tételek és a fedezeti instrumentumok alapértelmezett értékelési módjaiból eredő átmeneti számviteli inkonzisztenciát

feloldja. Ilyen módon a forward/futures ügyletek eredménye olyan ütemben kerül az eredményben elszámolásra, amilyen

ütemben a fedezett ügyletek pénzáramainak fedezni kívánt kockázatból származó eredményhatása az

eredménykimutatásban megjelenik.

A Társaság a CFH elszámolás alkalmazásával az OCI-ban felhalmozott valós értékelési különbözetből az

eredménykimutatásba sorol át összegeket azokban az időszakokban, amikor a fedezett várható jövőbeli cash flow-k

(beszerzések vagy értékesítések cash flow-i) az eredményre hatnak (azaz azokban az időszakokban, amikor az értékesítések

vagy a beszerzések ellenértékének devizás eredményét vagy az MNB árfolyamra történő devizás átértékelést

eredményeznek). Ezáltal a forward/futures ügyletek devizaátértékelési hatása „átforog” az OCI-n, de ugyanúgy azonnal az

eredménykimutatásba kerül elszámolásra, mint ahogyan a fedezett ügyletek devizaátértékelési hatása is.

Fentieknek megfelelően a forward/futures ügyletek megjelöléskori piaci értékéhez képesti valós érték változásait a

megjelöléstől kezdve már az alábbi módon kell elszámolni:

-a hatékony rész összege a saját tőke részeként az OCI-ban számolandó el,

-a nem hatékony rész összege pedig az eredménykimutatásban,

-a fedezeti ügylet névértékére (és egyben a fedezett tételekre) jutó devizás átértékelés összege a tőkéből

visszavezetésre kerül az eredménykimutatásba, azaz a fedezeti kapcsolat spot eleméből származó összegeket az

eredménykimutatásban számolja el a Társaság.

A Társaság az Egyéb átfogó jövedelmen belül a „Valós értékelés hatása” megnevezésű mérlegsoron számolja el a

fedezeti kapcsolat hatékony részét. A hatékonytalan rész összegét az eredménykimutatás „Pénzügyi műveletek

bevételei/ráfordításai” során számolja el.

Egy hatékony cash flow-fedezeti ügylet elszámolásának szabályai

Fehérje készletbeszerzéshez kapcsolódó fedezeti ügyletek esetén a készlet értékét korrigálja a Társaság a

beszerzésig felmerülő fedezeti eredménnyel, emiatt az eredménykimutatás kereskedelmi készlet esetén az eladott

áruk beszerzési értékében, alapanyag esetében az anyagköltség értékében jelenik meg.

Az árbevételt érintő fedezeti ügyletek eredményének elszámolása a pénzügyi műveletek között történik.

A pénzügyi eszközöket (pl. devizás bankszámla) érintő fedezeti ügyletek eredményének elszámolása a pénzügyi

műveletek között történik.

Beruházásokra kötött cash-flow fedezeti ügyletek a tárgyi eszközök értékét módosítják.

Az UBM Csoport származékos ügyleteit az elérhető határidős (forward) árfolyamon értékeli. A fedezeti ügyletek forward

pontjait is a fedezeti ügylet részének tekinti, tehát nem él azon elszámolással, hogy csak a SPOT elem legyen a fedezeti

elszámolás része. Az UBM Csoport a derivatív ügyletek forward pontjainak esetleges valós érték változását a hedge

költségének tekinti.

Valós érték hierarchia

A valós értéken értékelt pénzügyi instrumentumokat egy háromszintű valós érték hierarchiába kell besorolni a

közzététel céljából. A hierarchián belüli szintek a valós érték megállapítása során használt inputok jelentőségét tükrözik. A

Csoport a valós értékre vonatkozóan a 3. szintű értékelést használja, mely alól kivételt képeznek a származékos ügyletek

értékelései. A származékos ügyletek a 2. szintű kategóriába lettek besorolva (Elérhető és figyelemmel kísérhető piaci

adatokon alapuló értékelési eljárások).

Cash flow

A működési cash flow indirekt, míg a befektetési és finanszírozási cash flow direkt módszerrel kerül összeállításra.

55

6.6 A konszolidációval kapcsolatos közzétételek

A konszolidációba bevont leányvállalatok

Név

Cím

Szavazati aránya

UBM Trade Zrt.

2085 Pilisvörösvár, Kisvasút utca 1.

100,00%

UBM Grain Zrt.

2085 Pilisvörösvár, Kisvasút utca 1.

99,93%

UBM Agro Zrt.

2085 Pilisvörösvár, Kisvasút utca 1.

99,99%

UBM Consulting Zrt.

2085 Pilisvörösvár, Kisvasút utca 1.

100,00%

UBM Feed Zrt.

2085 Pilisvörösvár, Kisvasút utca 1.

99,93%

UBM Szeleste Zrt.

9622 Szeleste, Kossuth Lajos u. 24/B

99,93%

”AGROMIX”

4700 Mátészalka , Meggyesi út 0119/24

99,93%

Terményszárító és takarmánykeverő Kft.

Búzamag Kft.

2073 Tök, 036/31

99,93%

UBM Agri Trade SRL

014126 - Bucuresti, 1st district,

84,99%

4th Tablitei street, Floor 1-2, Románia

UBM Invest Slovakia SRO

04414 Železničná 2., Kassa, Szlovákia

99,98%

UBM D.o.o

11070 NOVI BEOGRAD,

99,99%

Bulevar Mihaila Pupina 10I/223, Szerbia

UBM Agrar GmbH

4020 Linz, Bismarckstrasse 02, Ausztria

80,99%

UBM Feed d.o.o.

11070 NOVI BEOGRAD,

93,29%

Bulevar Mihaila Pupina 10I/223, Szerbia

UBM Agro Slovakia, s.r.o.

04414 Železničná 2., Kassa, Szlovákia

99,99%

Közös vezetésű vállalatként bevont vállalatok

Név

Cím

Szavazati aránya

MA-KA Kft.

6600 Szentes Bese László utca 5-7

50,00%

Társult vállalatként bevont vállalatok

Név

Cím

Szavazati aránya

UBM Feed Romania Srl

547550 SAT SANPAUL COM.

45,00%

SANPAUL, NR.6/A, Romania

56

6.7 Ingatlanok, gépek és berendezések

adatok eFt-ban

Ingatlanok

Gépek és berendezések

Befejezetlen beruházások és előlegek

Összesen

 

 

 

 

 

Bruttó érték

 

 

 

 

2021. június 30.

0

0

0

0

Konszolidációs kör változása

3 773 677

5 673 398

1 463 003

10 910 078

Növekedés és átsorolás

167 372

494 646

3 847 837

4 509 855

Csökkenés és átsorolás

(7 575)

(306 719)

(1 214 367)

(1 528 661)

2022. június 30.

3 933 474

5 861 325

4 096 473

13 891 272

Növekedés és átsorolás

1 759 655

3 123 671

1 994 369

6 877 695

Csökkenés és átsorolás

-

(161 000)

(5 259 568)

(5 420 568)

Árfolyamhatás

(25 867)

(34 279)

(163 863)

(224 009)

2023. június 30.

5 667 262

8 789 717

667 411

15 124 390

 

 

 

 

 

Halmozott értékcsökkenés

 

 

 

 

2021.06.30

0

0

0

0

Konszolidációs kör változása

322 473

1 858 928

-

2 181 401

Éves leírás

70 529

253 545

-

324 074

Csökkenés

(375)

(104 356)

-

(104 731)

Árfolyamhatás

 

3 924

-

3 924

2022. június 30.

392 627

2 012 041

-

2 404 668

Éves leírás

170 648

572 593

-

743 241

Csökkenés

-

(154 445)

-

(154 445)

Árfolyamhatás

(1 670)

(6 834)

-

(8 504)

2023. június 30.

561 605

2 423 355

-

2 984 960

 

 

 

 

 

Nettó könyv szerinti érték

 

 

 

 

2022. június 30.

3 540 847

3 849 284

4 096 473

11 486 604

2023. június 30.

5 105 657

6 366 362

667 411

12 139 430

A társaság minősített eszközként a Szelestei sertéstakarmány gyártó üzem és Hernádcsányi takarmánykeverőüzem

kapacitás bővítő beruházásokat deifiniálta. Ezen minősített eszközök kapcsán a beruházási hitelek aktiválásig felmerült

kamatráfordításait a bekerülési érték részeként számolja el a cégcsoport. Ezen dedikált hiteleken felül nem aktivál

kamatráfordítást, mert azokra más külső finanszírozást nem használ fel.

A tárgyi eszközök között szereplő legnagyobb értéket képviselő eszközök a takarmánykeverő üzemek:

Üzem megnevezése

Birtokló leányvállalat

Környei takarmánykeverő

UBM Feed Zrt.

Környei Premixüzem

UBM Feed Zrt.

Környei Soypreme üzem

UBM Feed Zrt.

Szelestei takarmánykeverő

UBM Szeleste Zrt.

Mátészalkai takarmánykeverő

”AGROMIX” Kft.

Hernádcsányi takarmánykeverő

UBM Agro Slovakia Sro

Töki takarmánykeverő

Búzamag Kft.

A Csoportnak nincsen jelentős elkötelezettsége arra, hogy új tárgyi eszközt szerezzen be.

A Csoport minden eszközére a bekerülési érték modell-t alkalmazza. A nullára írt, de még használatban lévő eszközök

nem jelentősek. A Cégcsoport takarmánykeverő üzemei a finanszírozó bankok által nyújtott hitelek fedezetéül szolgál.

57

6.8 Immateriális javak

adatok eFt-ban

Vagyoni értékű jogok

Szellemi termékek

Összesen

 

 

 

 

Bruttó érték

 

 

 

2021. június 30.

0

0

0

Konszolidációs kör változása

1 030 401

188 430

1 218 831

Növekedés és átsorolás

91 518

-

91 518

Csökkenés és átsorolás

(135 512)

-

(135 512)

2022. június 30.

986 407

188 430

1 174 837

Növekedés és átsorolás

70 278

22 100

92 378

Csökkenés és átsorolás

(21)

-

(21)

Árfolyamhatás

(5 709)

-

(5 709)

2023. június 30.

1 050 955

210 530

1 261 485

 

 

 

 

Halmozott értékcsökkenés

 

 

 

2021. június 30.

0

0

0

Konszolidációs kör változása

424 141

93 540

517 681

Éves leírás

87 024

21 483

108 507

Csökkenés

(135 512)

-

(135 512)

2022. június 30.

375 653

115 023

490 676

Éves leírás

100 099

20 113

120 212

Csökkenés

(10)

-

(10)

Árfolyamhatás

(1 536)

(1 536)

2023. június 30.

474 206

135 136

609 342

 

 

 

 

Nettó könyv szerinti érték

 

 

 

2022. június 30.

610 755

73 407

684 162

2023. június 30.

576 749

75 394

652 143

Az immateriális javak között a cégcsoport által használt software-ek mellett jelentős értéket képviselnek a vásárlással

bekerült kizárólagos takarmányszállítási szerződések (Bruttó érték 200.000 ezer forint; halmozott értékcsökkenés 63.333

ezer forint; nettó érték 136.667 ezer forint) valamint vevői szerződések (Bruttó érték 243.921 ezer forint; halmozott

értékcsökkenés 67.586 ezer forint; nettó érték 176.335 ezer forint). A software-ek közül a legjelentősebb értéket az IFS

vállalatirányítási rendszer képvisel (Bruttó érték 324.449 ezer forint; halmozott értékcsökkenés 182.964 ezer forint; nettó

érték 130.749 ezer forint). Az UBM Csoport a fent említett három eszközt tekinti vállalkozás szempontjából meghatározó

immateriális jószágnak.

58

6.9 Egyéb hosszú lejáratú követelések

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Társaság neve

ADOTT KÖLCSÖNÖK

S.P.M Hungary Kft.

190 891

300 891

BARSER Mezőgazdasági Kft.

-

49 500

UBM Feed Romania Srl

767 776

761 346

Naptáp Kft.

-

5 798

MA-KA Takarmánykeverő és Forgalmazó Kft.

-

17 183

Egyéb kölcsön

29 117

39 297

EGYÉB TÉTELEK

UBM Szeleste Zrt kisebbségi tulajdonosa

-

726 457

BARSER Mezőgazdasági Kft.

130 723

113 660

HOLLAND-AGRO Kft.

64 140

63 836

Egyéb

660

708

Összesen

1 183 307

2 078 676

Adott kölcsönök kapcsolt feleknek

Az S.P.M Hungary Kft. kölcsön az UBM Csoport profiltisztításából ered, az ingatlanfejlesztés került ki az UBM

tevékenységei közül. A kölcsön éves törlesztése a 2024-es üzleti évben 110 millió forint, az azt követő években 120 millió

forint, az effektív kamatláb 4,9%. A kölcsön lejárata 2026. március 31.

Az UBM Feed Romania-nak nyújtott tagi kölcsön a romániai Kerelőszentpálon felépített takarmánykeverő üzem

önerejének még vissza nem fizetett része. A kölcsön lejárata 2024. december 31., kamata 3 havi ROBOR+1,3%.

Egyéb tételek – kapcsolt és egyéb feleknek

Az UBM Feed Zrt. 2023 júniusában visszavásárolta a még 2020 decemberében értékesített 25%-os tulajdonrészt

biztosító részesedését az UBM Szeleste Zrt-ben. A vételár 1 milliárd forint volt, melyet a fennálló követelések

kompenzálással egyenlített ki.

A BARSER Mezőgazdasági Kft. (kapcsolt fél) felé értékesítésre került a baracskai sertéstelep profiltisztítási szándékból.

Az egyéb tételek között az ingatlan eladás éven túl esedékes vételárrészletei találhatók, az utolsó vételárrészlet

esedékessége 2030. február.

Az UBM Trade Zrt. 2020 decemberében értékesítette az UBM Genetics Kft-ben lévő 100%-os részesedését a Holland-

Agro Kft-nek. A vételár ebben az esetben is több év alatt esedékes, a fenti táblázatban a diszkontált vételár éven túli összege

szerepel. Az utolsó vételárrészlet fizetési határideje 2025. december 8.

A követelések esetében értékvesztés nem indokolt, a kölcsönök nem lejártak és a partnerkockázat is alacsony és nincs

egyéb hitelezési veszteségre utaló jel.

59

6.10 Részesedések társult és közös vezetésű vállalatban

A közös vezetésű, illetve társult vállalkozások equity módszerrel kerülnek konszolidálásra, a tárgyévben a nettó

eredményükből a csoportra jutó rész a konszolidált eredménykimutatásban került kimutatásra. Mind a Naptáp Kft, mind az

UBM Invest Furaje Srl értékesítésre került üzleti évben.

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Társaság neve

MA-KA Takarmánykeverő és Forgalmazó Kft.

1 354 495

1 564 798

UBM Feed Romania Srl

653 049

546 142

Naptáp Kft.

-

-

UBM Invest Furaje Srl

-

-

Összesen

2 007 544

2 110 940

Az eredménykimutatásban elszámolt összegek részletezése az alábbi:

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Társaság neve

MA-KA Takarmánykeverő és Forgalmazó Kft.

(60 301)

449 688

UBM Feed Romania Srl

154 541

153 454

Naptáp Kft.

-

267

Összesen

94 240

603 409

A MAKA esetében a tárgyévi Csoportra jutó eredmény 22 millió Ft, az elszámolt közbenső eredmény miatti kiszűrés

-82 millió forint.

A vállalkozások főbb pénzügyi adatai 2022.07.01-2023.06.30 időszakra vonatkozóan:

adatok eFt-ban

MA-KA Kft.

UBM Feed Romania Srl

Mérlegfőösszeg

14 482 493

10 405 578

Eredmény

44 010

304 587

Saját tőke

2 784 166

1 462 912

Mindkét vállalat nyereségesen működik, értékvesztésre utaló jel nem merült fel, a társaságok saját tőkéjéből a Csoportra

jutó arányos rész meghaladja a kimutatott részesedés értéket.

6.11 Egyéb részesedések

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Társaság neve

Magyar Szója nonprofit Kft.

1 109

1 109

ÁRPÁD-AGRÁR Zrt.

152 250

152 250

Vegavit ’99 Szövetkezet

600

600

Összesen

153 959

153 959

Az UBM Csoport az egyéb részesedések között mutatja ki azokat a részesedéseket, ahol a szavazati jog nem éri el a 20%-

ot. Ezen tőkeinstrumentumokat az IFRS 9 szabályai szerint eredménnyel szemben valós értéken értékeljük. A fordulónapon

nem áll rendelkezésre megbízható információ a valós érték megállapítására, emiatt a részesedéseket azok bekerülési

értékén mutatjuk ki, mint a valós érték közelítő becslése.

60

6.12 Eszköz használati jog

A Csoport a lízingelt eszközeit a tárgyi eszközöktől elkülönülten mutatja be, az üzleti év végén fennálló egyenlegek az

alábbiak voltak:

adatok eFt-ban

Ingatlanok

Gépek és berendezések

Összesen

 

 

 

 

Bruttó érték

 

 

 

2021. június 30.

0

0

0

Konszolidációs kör változása

318 603

1 302 090

1 620 693

Növekedés és átsorolás

445 374

214 441

659 815

Csökkenés és átsorolás

(299 979)

(5 807)

(305 786)

Árfolyamhatás

-

(630)

(630)

2022. június 30.

463 998

1 510 094

1 974 092

Növekedés és átsorolás

31 084

599 249

630 333

Csökkenés és átsorolás

(23 181)

(22 187)

(45 368)

Árfolyamhatás

 

(3 803)

(3 803)

2023. június 30.

471 901

2 083 353

2 555 254

 

 

 

 

Halmozott értékcsökkenés

 

 

 

2021. június 30.

0

0

0

Konszolidációs kör változása

-

257 814

257 814

Éves leírás

39 565

260 827

300 392

Csökkenés

(8 333)

-

(8 333)

2022. június 30.

31 232

518 641

549 873

Éves leírás

114 282

417 486

531 768

Csökkenés

(3 033)

(12 378)

(15 411)

Árfolyamhatás

(556)

(873)

(1 429)

2023. június 30.

141 925

922 876

1 064 801

 

 

 

 

Nettó könyv szerinti érték

 

 

 

2022. június 30.

432 765

991 453

1 424 219

2023. június 30.

329 976

1 160 477

1 490 453

61

Az ingatlanok között jelentősebb értéket képvisel a Pilisvörösváron bérlet központi iroda (bruttó érték 167.404 ezer

forint; halmozott értékcsökkenés 59 289 ezer forint; nettó érték 108 115 ezer forint) valamint a Mátészalkai vasúti átrakó

(bruttó érték 256 054 ezer forint; halmozott értékcsökkenés 61 643 ezer forint; nettó érték 194 411 ezer forint). A gépek

és berendezések között nagyobb tételt képviselnek a cégcsoport által bérelt gépjárművek és laboreszközök.

Lízing kötelezettség lejárat szerint

2023.06.30

2022.06.30

Éven belüli

343 045

316 255

Éven túli, de kevesebb mint 5 év

700 208

554 615

5 éven túli

-

Összesen

1 043 253

870 870

IFRS 16 eredményhatás bemutatása

2023.06.30

2022.06.30

Használati jog értékcsökkenése

(380 963)

(195 917)

Lízingkötelezettséghez kapcsolódó kamatráfordítás

(62 708)

(19 733)

Lízingkötelezettséghez kapcsolódó árfolyamváltozás

415 236

207 434

 

(28 435)

(8 216)

IFRS 16 cash-flow hatás bemutatása

2023.06.30

2022.06.30

Adózás előtti eredmény

(28 434)

(8 216)

Értékcsökkenés

380 963

195 917

Kamatráfordítás

62 708

19 733

Üzleti tevékenységből származó nettó CF

415 237

207 434

Lízing kötelezettség törlesztése

(354 836)

(191 606)

Fizetett kamat

(60 043)

(15 486)

Pénzügyi tevékenységből származó nettó CF

(414 879)

(207 092)

A rövid lejáratú bérleti díjakat az anyagjellegű ráfordítások között számoljuk el 126.886 ezer forint összegben.

62

6.13 Halasztott adó

A halasztott adó számítása során a Csoport az adózás szempontjából figyelembe vehető értéket hasonlítja össze a könyv

szerinti értékkel eszközönként és kötelezettségenként. Ha a különbözet átmeneti különbség, azaz belátható időn belül az

eltérés kiegyenlítődik, akkor előjelének megfelelően halasztott adó kötelezettséget vagy eszközt vesz fel. Az eszköz

felvételekor a megtérülést külön vizsgálja a Társaság.

A Társaság értékelése alapján a kimutatott halasztott adó követelés a jövőben várhatóan megtérül a követelést kimutató

leányvállalatok üzleti tervei alapján.

A halasztott adót az adott anya vagy leányvállalat székhelye szerinti ország adókulcsával számolja, mivel az adott

eszközök és kötelezettségek tényleges adókká olyan időszakokban válnak, amikor az adókulcs várhatóan változatlan marad.

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Tárgyi eszközök értékelésének különbözete

(172 991)

(64 006)

Pénzügyi eszközök diszkontálása

(18 824)

17 065

Értékvesztés

111 025

84 120

Céltartalékok

29 340

1 476

Hedge

(68 658)

79 463

Elhatárolt veszteség

149 722

97 710

Egyéb

4 285

805

Összesen

33 898

216 633

Halasztott adókövetelés összesen

250 825

397 563

Halasztott adókötelezettség összesen

216 927

180 930

6.14 Készletek

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Anyagok

2 037 391

1 430 440

Késztermékek

230 946

141 568

Áruk

5 885 128

9 851 070

Összesen

8 153 465

11 423 078

A készletek között kerülnek kimutatásra a gyártási alapanyagok és késztermékek valamint a kereskedelmi áruk. A

készletek esetében értékvesztés képzésére nem került sor mert a készleteinket mérlegfordulónap után pozitív margin

mellett értékesítettük.

A Cégcsoport készleteinek jelentős része a finanszírozó bankok által nyújtott hitelek fedezetéül szolgál.

63

6.15 Vevők

A vevőkövetelések között a termékértékesítésből és szolgáltatásnyújtásból származó követelések jelennek meg, év végi

egyenlegük az alábbi:

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Belföldi vevőkövetelések

20 305 886

18 242 089

Külföldi vevőkövetelések

6 565 050

4 602 874

Vevőkövetelés MA-KA Kft.

1 512 582

1 617 369

Vevőkövetelés Naptáp Kft.

-

162

Vevőkövetelés UBM Feed Romania srl

1 881 847

2 403 929

Összesen

30 265 365

26 866 423

A vevőkövetelések nem tartalmaznak jelentősebb finanszírozási komponenst.

A vevői követelések várható értékvesztése az ECL modell (várható hitelezési veszteség) alapján került meghatározásra.

A kimutatott értékvesztés / hitelezési veszteség alakulása:

adatok eFt-ban

2023.06.30

Nyitó értékvesztés

482 331

Tárgyévi értékvesztés

104 611

Tárgyévi értékvesztés visszaírása/kivezetése

(54 021)

Záró értékvesztés

532 921

6.16 Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások

Az egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások között az alábbi tételek szereplenek

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Készletre adott előleg

334 078

661 208

Beruházásra adott előleg

64 240

14 910

Egyéb előleg

39 852

40 096

Tőzsdei letétek

207 040

726 146

Vámletét

38 496

113 977

Vásárolt, engedményezett követelések

567 183

824 858

ÁFA követelés

151 398

240 754

Külföldi ÁFA követelés

407 979

158 610

Bevételek aktív időbeli elhatárolása

89 476

121 965

Költségek, ráfordítások aktív időbeli elhatárolása

263 244

260 069

Adott kölcsönök

480 044

401 077

Derivatívák

1 013 236

1 221 039

Egyéb

314 342

388 945

Összesen

3 970 608

5 173 654

64

Az engedményezett követelések között olyan, eredetileg termelőkkel szembeni vevői követelések szerepelnek,

melyeket azokra a vágóhidakra engedményeztünk, ahova a termelők az élőállatot értékesítik.

A készletre adott előlegek mérlegkészítésig felhasználásra kerültek.

Az UBM Csoport a derivatívák soron mutatja ki a fordulónapon nyitott cash-flow fedezeti ügyletek nyereség jellegű valós

érték különbözetét.

A tőzsdei letétek a nyitott árufedezeti ügyletek letétigényére kifizetett, a tőzsdei brókerek által 2023.06.30-os

fordulónapra visszaigazolt egyenlegét tartalmazza. A Társaság ezeket a letéteket rövid lejáratúként kezeli, mivel a letétigény

megszűnése után szabadon felhasználható.

A rövid lejáratú kölcsönök közül jelentősebb az S.P.M Hungary Kft-nek adott kölcsönök rövid lejáratú része 110 millió

forint összegben, valamint az UBM Csoport vezető tisztviselőinek nyújtott 297 840 ezer forint kölcsön és kamatai.

Az egyéb követelésekre kimutatott értékvesztés/hitelezési veszteség alakulása:

adatok eFt-ban

2023.06.30

Nyitó értékvesztés

96 306

Tárgyévi értékvesztés

25 861

Tárgyévi értékvesztés visszaírása/kivezetése

(3 351)

Záró értékvesztés

118 816

Az értékvesztett követelések között engedményezett vevőkövetelések szerepelnek, melyekre az értékvesztés az ECL

modell alapján került meghatározásra.

6.17 Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Pénztár és utalványok

3 102

7 719

Bankbetétek

2 666 235

8 300 313

Összesen

2 669 337

8 308 032

A bankbetét állomány jelentős csökkenésének oka, hogy a cégcsoport a 2022 június végén kapott 5 milliárd összegű

tőkebefizetés tárgyévben az új befektetések finanszírozására, valamint a fennálló hitelek törlesztésére felhasználta.

6.18 Saját tőke

A jegyzett tőke összetétele az alábbi volt:

Részvénysorozat

Névérték (Ft/db)

Kibocsátott részvények (db)

Össznévérték (Ft)

"A" sorozat (törzsrészvény)

5,- Ft

23.703.700

118.518.500,- Ft

Alaptőke nagysága:

118.518.500,- Ft

Az UBM Holding Nyrt. 2023. április 5-én megtartott közgyűlése a törzsrészvények névértékének 1:20 arányú

felosztásáról döntött. Ennek értelmében a részvények névértéke a korábbi 100 forintról 5 forintra változott, ezzel

összhangban pedig az UBM tőzsdére bevezetett értékpapírjainak mennyisége 1.185.185 darab részvényről 23.703.700

darab részvényre növekedett.

65

Az ajándékozási tranzakció bemutatása

2021 október 1-jei nappal az UBM Holding Nyrt. magánszemély tulajdonosai ajándékozás útján (fizetendő ellenérték

nélkül) az UBM Holding Nyrt-nek ajándékozták UBM Trade Zrt-ben lévő részesedéseik 99,82 százalékát. Az ajándékozás

előtt az UBM Trade Zrt. volt az UBM Csoport legfelsőbb leányvállalata, mely közvetve vagy közvetlenül birtokolta a

részesedéseket és tartotta kontrol alatt a leányvállalatokat. Az ajándékozás után az UBM Holding Nyrt-hez kerültek az

irányítási jogok. Az ajándékozási érték meghatározásra az UBM Csoport független értékelést végzett, mely alapján az UBM

Trade Zrt. részesedések 99,82%-nak értéke 20 710 millió forint. Az értékelés DCF alapú megközelítést alkalmazott a Társaság

által elfogadott üzleti terv alapján. Az ügylettel elérni kívánt gazdasági cél az, hogy az UBM Holding Nyrt. tulajdonolja az

UBM Trade Zrt-t, és rajta keresztül az UBM cégcsoport tagvállalatait annak érdekében, hogy lehetővé váljon a tőzsdei

tőkebevonás a cégcsoportba.

Az ajándékozás IFRS szerinti számviteli kezelése

Az ajándékozási tranzakció, közös ellenőrzés alatt álló gazdálkodó egységek üzleti kombinációjának (common control

business combination) tekinthető.

Közös ellenőrzés alatt álló gazdálkodó egységek üzleti kombinációjának elszámolását az IFRS nem szabályozza, a

Társaság számviteli politika választás alapján az IFRS konszolidált beszámolójában a leányvállalatok eszközeit és

kötelezettségeit az IFRS szerinti könyv szerinti értéken konszolidálja (IFRS terminológiában „pooling of interest method”).

A tőkekonszolidáció során az egyedi beszámolóban piaci értéken felvett UBM Trade Zrt. részesedés értéke magasabb,

mint a konszolidált beszámolóban felvett eszközök és kötelezettségek IFRS szerinti nettó könyv szerinti értéke, a felmerülő

különbözet a konszolidált saját tőkével szemben kerül elszámolásra.

Előző üzleti évben történt tőkeemelés

Az UBM Holding Nyrt alaptőkéje az előző, 2022-es üzleti évben 100.000.000,- Ft-ról 118.518.500 forintra nőtt. Az

alaptőke-emelés keretében keletkező új részvények kibocsátási értéke összesen 4.999.995.000,- Ft volt. Az új részvények a

HU0000145990 ISIN azonosító alatt kibocsátott, tőzsdére bevezetett részvénysorozatra történő rábocsátással keletkeztek

meg.

Az alaptőke-emelés végrehajtására a Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság

(székhely: 1027 Budapest, Kapás utca 6-12.) által kezelt MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealapot (székhely:

1027 Budapest, Kapás utca 6-12. a továbbiakban: MFB VBTM) jelölte ki. Az MFB VBTM a 2022. június 29. napján hiánytalanul

megfizette az UBM Holding Nyrt. részére az Új Részvények teljes kibocsátási értékét, vagyis 4.999.995.000,- Ft-ot.

A tőkeemelés napjától számított 7. év utolsó napját követő naptól 2031. június 30-ig az MFB VBTM befektetői eladási

jogot gyakorolhat az új részvények tekintetében, melynek kötelezettjei azok a személyek, akik a Társaság részvényesei

voltak 2022. június 20-án. Befektetői Eladási Jog gyakorlása esetén az UBM Holding Nyrt. vagy az UBM Trade Zrt. jogosult

az Opciós Vételár megfizetésére vonatkozó kötelezettséget a Ptk. 6:203. § szerinti tartozásátvállalásra vonatkozó szabályai

szerint átvállalni. A Társaság várakozásai szerint ezzel az a tartozás átvállalással az UBM Holding Nyrt várhatóan nem kíván

élni, vagy csak akkor, ha ez számára kedvező.

66

A megállapodás alapján továbbá az új Részvények Befektetői Értékpapírszámlán történő jóváírásának napjától az új

Részvények BÉT-re történő bevezetését követő 7. év utolsó napjáig tartó határozott időtartamra az UBM Holding Nyrt.-nek,

és a mindenkori részvényeseknek vételi opciójuk van az Opciós Vételár megfizetése mellett a megkeletkeztetett részvények

részének, vagy egészének megvásárlására. A Társaság várakozásai szerint ezzel a joggal az UBM Holding Nyrt várhatóan

nem kíván élni, vagy csak akkor, ha ez számára kedvező.

A tőkeemelés összegéből 18.519eFt forint a jegyezett tőke növekedéseként, míg a maradék összeg a tőkeemeléssel

kapcsolatos költségek levonása után a tőketartalékba került. Az ázsió mértéke a 20.030eFt tanácsadói és jogi költségeket

figyelembe véve 4.961.447eFt volt.

Osztalék

Az UBM Holding Nyrt. 2022. október 28. napján megtartott évi rendes közgyűlése 1.500.000.000,- Ft, azaz egymilliárd-

ötszázmillió forint összegű osztalék fizetéséről határozott. Az osztalékfizetés fordulónapja 2022. november 29-e volt,

melytől számított 10 munkanapon napon belül az osztalékok kifizetésére sor került.

Visszavásárolt saját részvény

Az UBM Holding Nyrt. leányvállalatai, az UBM Agro Zrt., az UBM Feed Zrt. és az UBM Trade Zrt. 2022. június 23. napján

teljesített tőzsdén kívüli ügyletek keretében összesen 46.442 darab, 7.804 db illetve 11.494 darab az UBM Holding Nyrt.

által HU0000145990 ISIN azonosító alatt kibocsátott, darabonként 100,- Ft, azaz egyszáz forint névértékű, névre szóló,

dematerializált törzsrészvényt (a továbbiakban: Részvény) vásárolt, darabonként 27.000 forint/részvény áron.

Az UBM Csoport leányvállalata, az UBM Szeleste Zrt. 2022. november 23-án 5.793 darab UBM Holding Részvényt

vásárolt 27.000 forint/részvény áron.

Az UBM Trade Zrt. 1050 darab részvény vásárolt 29 173 forint/részvény áron, valamint 700 darab UBM Holding Nyrt.

részvényt értékesített tárgyévben.

Az UBM Csoport a visszavásárolt részvények bekerülési értékét saját tőke csökkentésként számolta el. A részvényekért

kifizetett teljes vételár ezen a soron jelentik meg, jegyzett tőke nem került korrigálásra.

Cash-flow fedezeti tartalék

Az UBM Csoport a derivatív ügyletek valós értéket közvetlenül a saját tőkében (OCI – cash flow fedezeti tartalék)

számolja el a derivatív eszköz vagy kötelezettséggel szemben

Az UBM Csoport fordulónapra értékelte a fedezeti hatékonyságot, a cash flow fedezeti tartalékban (OCI) csak a hatékony

részt jeleníti meg, ami abszolút értékben az alábbi kettő közül az alacsonyabbat jelenti:

A fedezeti kapcsolat megjelölésétől számított kumulatív nyeresége vagy vesztesége a fedezeti instrumentumnak

(derivatíva), és

A fedezeti kapcsolat megjelölésétől számított kumulatív nyeresége vagy vesztesége a fedezett várható jövőbeli

cash flowknak.

Átértékelési különbözet

Az átértékelési különbözet soron a cégcsoport a külföldi leányvállalatok beszámoló adatainak forintra számításán

keletkező halmozott árfolyamkülönbözeteket mutatja ki. Amikor a kapcsolódó eszközök kivezetésre kerülnek, a

felhalmozott átváltási tartalék ugyanabban az időszakban kerül elszámolásra bevételként vagy ráfordításként (az

eredménykimutatásban), amikor az értékesített eszközökből származó nyereség vagy veszteség. Az átértékelésből eredő

devizakitettség csökkentése céljából a Csoport net investment hedge keretében devizafedezeti ügyleteket kötött. A

megkötött deviza forward ügyletek hatékonyan fedezték a külföldi leányvállalatok átértékelésből adódó pénzügyi

kockázatot, tárgyidőszakban hozzávetőleg 240 millió forinttal ellensúlyozta az erősödő forintárfolyam miatt keletkező

leértékelődést. A Csoport számviteli politikája alapján a forward árfolyamon való értékelést alkalmazza.

Nem ellenőrző részesedések

A nem kontrolláló érdekeltség a csoport könyv szerinti értéken mutatja be. A nem ellenőrző részesedés jelentős (85%

feletti részét) az UBM Agri Trade Srl és UBM Agrar GmbH-ra jutó NCI teszi ki.

67

6.19 Hosszú rövid lejáratú hitelek és kölcsönök

A cégcsoport forrásszerkezetében jelentős arányt képviselnek a hitelek és kölcsönök, az üzleti év végén az alábbi nyitott

egyenlegekkel rendelkezett:

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Hosszú lejáratú:

Beruházási hitel

1 796 024

2 528 457

Általános célú hitel

1 682 881

1 285 717

Forgóeszköz hitel

1 213 599

440 000

Egyéb vállalkozástól kapott kölcsön

62 865

-

Összesen

4 755 369

4 254 174

Rövid lejáratú:

Forgóeszköz hitel

23 298 830

27 793 172

Beruházási hitel rövid lejáratú része

674 693

753 114

Általános célú hitel rövid lejáratú része

481 669

500 712

Egyéb vállalkozótól kapott kölcsön

120 593

260 923

Összesen

24 575 785

29 307 921

Tárgyidőszakban 2.845.639 ezer forint összegű hitelfelvételére és 7.076.580 ezer forint hiteltörlesztésre került sor. A

forgóeszközhitelek döntően commodity készleteket valamint biztosított vevői követeléseket finanszíroznak. A beruházási

hitelek a cégcsoport takarmánykeverők építésre és korszerűsítésére felvett hiteleket tartalmazzák. Az általános célú

hitelhez nem tartozott dedikált beruházási vagy forgóeszközfinanszírozásai cél, azt általános csoportfinanszírozásra vette

fel az UBM.

A hosszú lejáratú hitelek várható törlesztése az alábbi üzleti években lesz esedékes:

Törlesztési terv

2023.06.30

2023.07.01-2024.06.30

24 575 784

2024.07.01-2025.06.30

1 530 076

2025.07.01-2026.06.30

1 589 184

2026.07.01 után

1 636 110

Összesen

29 331 154

A hitelekhez kapcsolódó főbb garanciák, jelzálogok az alábbiak:

Forgóeszköz hitelek esetén készleten és vevő követelésen alapított zálogjog, vevőkötelesesekre hitelfedezeti

biztosítás kötésének kötelezettsége.

Környei takarmánykeverő és premixüzem, a Szelestei takarmánykeverő üzem és a Mátészalkai takarmánykeverő

üzem kapcsolódó ingatlanaira és műszaki gépeire jelzálog

Az üzemekre és egyéb vagyontárgyakra kötött biztosítási kötelezettség

UBM Grain Zrt., UBM Feed Zrt., MA-KA Kft. üzletrészek a hitelek fedezetébe vonva.

68

A 2023. június 30-án fennálló hitelek főbb adatainak bemutatása:

Hiteltípus

Hitelkeret (eft)

Ügyleti kamat

Lejárat

2023.06.30 egyenlege

 

 

 

 

 

Beruházási hitel

2 900 000

3 havi BUBOR + piaci kamatfelár

2026.11.30 és 2027.02.07

1 692 266

Beruházási hitel (EUR)

1 143 452

3 havi EURIBOR + piaci kamatfelár

2026.11.30 és 2027.03.31

778 452

Általános célú hitel

2 000 000

3 havi BUBOR + piaci kamatfelár

2027.10.30

1 285 714

Általános célú hitel (EUR)

927 825

3 havi EURIBOR + piaci kamatfelár

2027.12.20

878 836

Forgóeszköz hitel

42 251 772

1 havi BUBOR + piaci kamatfelár

2023.12.22 és 2027.06.16 között

20 619 332

Forgóeszköz hitel (EUR)

5 641 516

1 havi EURIBOR + piaci kamatfelár

2023.12.22 és 2027.06.30 között

3 893 096

Egyéb vállalkozástól kapott kölcsön

-

 

 

183 457

A cégcsoport 4.000.000 ezer forint összegű támogatott hitelt vett fel, melynek kamata fix 6 százalék. A piaci (3 havi

BUBOR + piaci kamatláb) és a tényleges kamat közötti kamatkülönbözet diszkontált értéke az állami támogatások között

került kimutatásra, míg 3 544 648 ezer forint a forgóeszköz hitelek között.

6.20 Állami támogatások

Az állami támogatások között kerülnek kimutatásra az üzemek fejlesztésére, kapacitásbővítésre kapott támogatások

üzleti év végéi nyitott egyenlegei. A támogatások bevétele a kapcsolódó eszközök értékcsökkenésének arányában kerül

elszámolásra az eredménykimutatásban.

Cégnév

Támogatást nyújtó szervezet

Támogatás jogcíme

2023.06.30

 

 

 

 

”AGROMIX” Kft.

Innovációs és Technológiai Minisztérium - Élelmiszeripari Beszállító-fejlesztési Program

Takarmánykeverőüzem korszerűsítése

114 940

UBM Feed Zrt.

Külgazdasági és Külügyminisztérium - Versenyképesség-növelő támogatás

Sertéstakarmány gyártó üzem támogatás

289 754

UBM Invest Slovakia SRO

CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. - Baross program

Takarmánykeverőüzem kapacitás bővítése

489 857

UBM Feed Zrt.

EXIM Bank - Baross Gábor Újraiparosítási Program

Támogatott hitel

455 352

A cégcsoport leányvállalata, az UBM Feed Zrt. a Baross Gábor Újraiparosítási Program keretében 4.000 millió forint

forgóeszközhitelt vett fel fix 6%-os kamat mellett. A hitel kamatozása kedvezőbb, mint a piacon elérhető 3 havi BUBOR +

kamatfelár mellett elérhető finanszírozás. A cégcsoport számításai alapján a kedvezőbb kamatozásnak köszönhető

kamatkülönbözetek diszkontált értéke 455.352 ezer forint, melyet az UBM Csoport állami támogatásként mutat ki.

69

6.21 Lízing kötelezettségek

Az éven túl esedékes lízingeket az alábbi táblázat szemlélteti:

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Ingatlanok

256 148

325 222

Gépek és berendezések

690 269

476 051

Összesen

946 417

801 273

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

A rövid lejáratú részek:

Ingatlanok

91 753

107 875

Gépek és berendezések

401 216

358 458

Összesen

492 969

466 333

A lízing kötelezettségek lejárat szerinti bontása az alábbi:

Törlesztési terv

2023.06.30

2023.07.01-2024.06.30

492 969

2024.07.01-2025.06.30

398 402

2025.07.01-2026.06.30

283 097

2026.07.01-2027.06.30

153 038

2027.07.01 után

111 880

Összesen

1 439 386

6.22 Szállítók

A szállítói kötelezettségek elsődlegesen kereskedelmi áruk és gyártási alapanyagok beszerzéséhez kapcsolódik.

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Csoporton kívüli szállító

13 397 155

14 206 373

Szállítói kötelezettség - UBM Feed Romania Srl

48 007

31 916

Szállítói kötelezettség - Naptáp Kft.

-

635

Szállítói kötelezettség - MA-KA Kft.

1 251 239

687 512

Összesen

14 696 401

14 926 436

A szállítótartozások valós értéke megközelítőleg megegyezik a könyv szerinti értékkel.

70

6.23 Céltartalékok

adatok eFt-ban

Cégcsoport átalakítás várható költségei

Függőben lévő tranzakciók várható veszteségeinek költsége

Környezetvédelmi céltartalék

Összesen

2021. június 30.

-

-

-

-

Konszolidációs kör változása

14 880

-

-

14 880

Képzés

-

56 229

-

56 229

2022. június 30.

14 880

56 229

-

71 109

Feloldás

(14 880)

(56 229)

-

(71 109)

Képzés

-

-

326 000

326 000

2023. június 30.

-

-

326 000

326 000

A nyitó céltartalékok az üzleti év során feloldásra kerültek. Az UBM Csoport Környe, Tópart utca 1. szám alatti Környei

Ipari Park területén található telephelyén jelentős, szénhidrogén eredetű szennyezést tárt fel. Az eddig lefolytatott

vizsgálatok eredményei alapján az ingatlan felszíne alatt található, használaton kívüli tartályokból, vagy az azokhoz

kapcsolódó vezetékekből származó szennyezés a Környei Ipari Park, Ingatlan környékén található további területeit is érinti.

A Társaság tulajdonjogának megszerzését megelőzően, sem azt követően nem folytatott olyan tevékenységet az ingatlan

területén, amelyből a fentiek szerinti szennyezés származhatna, a szennyezés észleléséig nem is volt tudomása az

Ingatlanon található tartályokról. A beszámoló elfogadásáig környezetvédelmi hatóság nem adott ki elhárítási kötelezést a

Társaság számára, de valószínűsíthető, hogy legalább részben megáll az UBM Feed Zrt. felelőssége, mint passzív szennyező.

A külső szakértő a helyreállítási költségeket 326 millió forintra becsülte, ebben az összegben a Társaság céltartalékot

képzett. A környezetvédelmi helyreállítási költségek jelentős része éven belül teljesítendő, a követő években a monitoring

tevékenységből származó ráfordítások várhatók.

6.24 Nyereségadó követelések és kötelezettségek

A Csoport szempontjából nyereségadó a társasági adó, a helyi iparűzési adó és az innovációs járulék.

A többi adókötelezettség az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között jelenik meg.

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Társasági adó

43 682

196 181

Iparűzési adó

45 103

14 315

Innovációs hozzájárulás

26 494

16 602

Összesen

115 279

227 098

Jövedelemadó követelés összesen

93 809

2 490

Jövedelemadó kötelezettség összesen

209 088

229 588

71

6.25 Egyéb kötelezettségek és passzív időbeli

elhatárolások

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Nem számlázott készlet

528 047

576 349

Vevőktől kapott előlegek

51 305

111 948

Kapott pályázati előleg

217 573

1 473 236

Adóhatósággal szembeni kötelezettség

149 411

129 745

ÁFA kötelezettség

1 146 364

720 498

Munkavállalókkal szembeni kötelezettség

257 358

204 584

Bevételek passzív időbeli elhatárolása

27 933

92 582

Költségek, ráfordítások passzív időbeli elhatárolása

186 248

252 319

Derivatívák

325 309

1 933 050

Egyéb

150 153

198 720

Összesen

3 039 701

5 693 031

Az UBM Csoport a derivatívák soron mutatja ki a fordulónapon nyitott cash-flow fedezeti ügyletek veszteség jellegű

valós érték különbözetét.

72

6.26 Árbevétel

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Belföldi árbevétel

121 646 766

79 197 630

Export árbevétel

109 965 304

76 172 125

Összesen

231 612 070

155 369 755

Az árbevétel elhanyagolható része származik szolgáltatásnyújtásból.

Az export árbevétel országonkénti megoszlását az alábbi táblázat szemlélteti:

Export százalékos megoszlása

2023.06.30

2022.06.30

Románia

26,22%

28,10%

Olaszország

31,92%

22,30%

Ausztria

16,53%

16,70%

Németország

6,58%

9,30%

Szerbia

5,57%

4,80%

Horvátország

3,34%

3,50%

Szlovákia

2,42%

3,50%

Csehország

0,05%

3,20%

Szlovénia

2,12%

2,70%

Belgium

0,48%

1,50%

Svájc

2,88%

1,50%

Egyéb

1,89%

2,90%

Összesen

100,00%

100,00%

A tárgyévi szegmensek szerinti export árbevételt országonként az alábbi táblázat mutatja.

Export összeg üzletáganént

Commodity

Takarmány

Románia

22 485 802

6 326 115

Olaszország

35 101 453

-

Ausztria

18 187 619

-

Németország

7 237 514

1 677

Szerbia

2 801 087

3 329 794

Horvátország

959 469

2 977 358

Szlovákia

1 162 462

1 892 074

Csehország

48 149

3 318

Szlovénia

2 329 971

24 940

Belgium

524 705

81

Svájc

3 163 077

-

Egyéb

803 399

1 364 804

Összesen

94 804 707

15 920 161

A Társaság értékesítésének szinte egészét teszik ki a termék értékesítések, melyek esetében a bevételt abban az

időpontban jelenítjük meg, amikor a termék feletti ellenőrzés átkerül a vevőhöz. A Társaság vevői számlázásai

szerződéseken alapulnak, amelyekben az átadott termék/szolgáltatás ára, jellege, átvételi pontja is egyértelműen

definiálásra kerül.

Nincsenek speciális szerződéseink nincsenek (visszavásárlási megállapodások, ügynöki szerződések, utólagos

engedmények, jelentős finanszírozási komponensek, sales jutalékok vagy olyan vevői szerződések, amelyek megkötésével

kapcsolatban olyan jelentős összegű költségek merülnének fel, ami ezen költségek önálló eszközként történő aktiválását és

későbbi amortizálását indokolná.)

73

6.27 Egyéb működési bevétel

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Értékesített tárgyi eszköz eredménye

10 570

7 131

Kártérítés

292 877

112 342

Leltárkülönbözet

42 250

39 116

Kapott engedmény

61 546

28 180

Egyéb bevétel

155 256

74 238

Kapott támogatás

52 006

125 488

Wash-out bevétele

201 545

689 586

Kapott késedelmi kamat

100 106

93 817

Összesen

916 156

1 169 898

A wash-out a gabona- és szójakereskedelmi ágazatban használt megállapodás, mely olyan helyzetekre jelent megoldást,

amikor a felek leszerződnek termények előre meghatározott áron történő jövőbeli adásvételében, de későbbi

megállapodásuk alapján a termények fizikai adásvétele helyett a kötéskor érvényes és a szerződés felmondás napján

aktuális piaci árak különbözetével számolnak el.

6.28 Aktivált saját teljesítmények

Az aktivált saját teljesítmények értéke tárgyévben 305 873 ezer forint, előző évben 7 009 ezer forint volt.

6.29 Eladott áruk és szolgáltatások önköltsége

Az UBM Csoport az eladott áruk és szolgáltatások között mutatja ki az értékesített árukészlet bekerülési értékét valamint

a közvetített fuvarköltségeket.

74

6.30 Anyagjellegű ráfordítások

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Gyártási alapanyagköltségek és egyéb kapcsolódó anyagköltség

54 723 049

28 698 294

Közüzemi díjak

2 291 399

732 149

Üzemanyag költségek

592 474

366 562

Karbantartási anyagok

315 581

275 659

Egyéb anyagköltség

79 089

43 558

Szállítási költség

2 917 337

2 370 329

Tárolási és kapcsolódó költség

1 287 331

700 322

Fenntartási költség, rezsi

122 069

79 571

Bérleti díjak

167 033

126 866

Karbantartási költségek

273 583

192 059

Egyéb igénybe vett szolgáltatás

583 964

99 379

Marketing költségek

85 140

42 090

Utazási és szállásköltségek

65 323

30 355

Internet, telefon, posta

54 108

40 555

Egyéb szakértői díjak (könyvelés, adótanácsadás, könyvvizsgálat, ügyvéd)

218 805

102 329

Tanácsadói díjak

458 990

272 268

Fizetett jutalék

363 760

271 428

Labor-, kutatásfejlesztés, minőség-ellenőrzés költségei

391 630

229 490

IT költségek

161 261

57 291

Hatósági díjak, illeték

38 898

38 617

Bankköltség, tőzsdei jutalék

340 921

258 226

Biztosítás

463 848

274 325

Összesen

65 995 593

35 301 722

A közüzemi díjak jelentős növekedése mögött az energiaárak jelentős emelkedése áll.

Az anyagjellegű ráfordításból 144,4 millió forint kutatás-fejlesztési tevékenységhez kapcsolódik.

6.31 Személyi jellegű ráfordítások

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Bérköltség

3 698 454

2 257 368

Személyi jellegű kifizetések

423 141

235 567

Bérjárulékok

553 266

351 986

Összesen

4 674 861

2 844 921

Az UBM Csoportban foglalkoztatottak átlagos létszáma 394 fő volt tárgyévben (előző év 388 fő).

A személyi jellegű ráfordításból 154,9 millió forint kutatás-fejlesztési tevékenységhez kapcsolódik.

75

6.32 Egyéb működési költségek és ráfordítások

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Wash-out ráfordítás

482 629

1 505 011

Kapott kártérítés

71 032

-

Értékesített tárgyi eszköz eredménye

2 041

79 126

Selejtezett, állományból kivezetett tárgyi eszköz eredménye

617

35 544

Leltárkülönbözet

52 294

117 467

Értékesített, engedményezett követelések eredménye

-

75 000

Költségek ellentételezésére adott támogatás, juttatás

23 240

16 255

Behajthatatlan követelés leírása

14 007

16 542

Utólag adott engedmény

113 839

28 937

Céltartalék a várható kötelezettségekre

-

7 042

Egyéb ráfordítás

31 020

45 731

Késedelmi pótlék, mulasztási bírság, adóbírás, önellenőrzési pótlék

4 209

2 890

Gépjárműadó, építményadó

9 727

5 486

NÉBIH díj, környezetvédelmi termékdíj, környezetterhelési díj

203 660

110 948

Összesen

1 008 315

2 045 979

A wash-out megállapodások tartalma a 6.25-ös pontban részletezésre került.

6.33 Pénzügyi műveletek bevételei

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Egyéb kapott (járó) kamatok

573 176

155 573

Fedezeti ügyletek nyeresége

1 087 350

185 240

Realizált árfolyamnyereség

4 024 294

2 140 038

Nem realizált árfolyamnyereség

125 591

155 743

Elengedett kötelezettség eredménye

-

72

Összesen

5 810 411

2 636 666

6.34 Pénzügyi műveletek ráfordításai

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Befektetett pénzügyi eszközök árfolyamvesztesége

-

1 150

Fedezeti ügyletek vesztesége

1 627 854

578 378

Realizált árfolyamveszteség

3 737 177

2 009 895

Nem realizált árfolyamveszteség

216 433

6 762

Fizetett skontó

14 206

-

Összesen

5 595 670

2 596 185

Az árfolyamokban tapasztalható jelentős volatilitás miatt jelentősen emelkedtek mind a realizált árfolyamnyereségek

és árfolyamveszteségek is.

76

6.35 Kamatráfordítás

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Pénzintézetnek fizetendő kamat

6 484 866

1 718 438

Egyéb vállalkozásnak fizetendő kamat

154 727

64 419

Összesen

6 639 593

1 782 857

A cégcsoport finanszírozásai hitelei döntően változó kamatozású hitelek, az emelkedő kamatkörnyezet miatt jelentősen

emelkedtek a tárgyévi kamatráfordítások.

6.36 Adóráfordítás

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Halasztott adó

(2 124)

19 292

Nyereségadó ráfordítás

589 961

568 044

Összesen

587 837

587 336

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Innovációs járulék

61 381

43 381

Helyi iparűzési adó

318 855

252 822

Társasági adó

209 725

271 841

Összesen

589 961

568 044

6.37 Egy részvényre jutó eredmény

Az alap részvényenkénti nyereség számításakor a részvényeseknek kiosztható adózás utáni eredményt kell figyelembe

venni, valamint a kibocsátott törzsrészvények éves átlagos számát, amely nem tartalmazza a saját részvényeket.

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Adózott eredmény

913 112

2 842 427

Egy részvényre jutó eredmény (Ft)

Alap

40,94

142,23

Hígított

40,94

142,23

Az előző időszaki egy részvényre jutó eredmény módosításra került a törzsrészvények névértékének 2023-as üzleti

évben történő 1:20 arányú felosztásának megfelelően.

A Társaságnál nincsen olyan tényező sem 2022-ben, sem 2023-ban, amely hígítaná az egy részvényre jutó eredményt.

77

6.38 Szegmens jelentés

A cégcsoport vezetése két elkülönült működési szegmenst azonosított, mely cégjogi struktúra, szervezeti működés és

pénzügyi beszámoltatás szempontjából elkülöníthető:

Commodity kereskedelem szegmens: búza, kukorica, árpa, olajos magvak, szójadara, szójabab és midproteinek

klasszikus kereskedelmi tevékenysége. A commodity kereskedelem elsősorban regionális működési keretrendszerben

dolgozik, célpiacai az egyes kereskedelmi irodák földrajzi lokációi (Magyarország, Románia, Ausztria, Szerbia) mellett

Olaszország, Németország, Szlovákia – mind a beszerzési, mind az eladási tevékenységet tekintve. A commodity

kereskedelmi tevékenység során élénk együttműködés van az egyes kereskedelmi irodák között mind beszerzési és eladási

oldalon. A teljes kereskedelmi mennyiség kb. 13-15%-át az UBM csoport gyárai használják fel.

Takarmány gyártás és takarmány alapanyag kereskedelem szegmens: a takarmánygyártás felöleli a magyar, szlovák,

román és szerb piacokra gyártott baromfi, sertés, kérődző keverék takarmányok gyártását, a premix gyártást és az ezen

gyártó tevékenységek kiszolgálását, fejlesztését végző kutatás fejlesztési tevékenységet. A takarmányalapanyag-

kereskedelem a takarmánygyártáshoz szükséges – szemes terményeken kívüli – alapanyagok, elsősorban vitaminok,

aminosavak és nyomelemek beszerzését és kereskedelmét végzi. Tekintettel az UBM kiterjedt partneri körére, az

alapanyagokat közvetlenül is értékesítjük állattenyésztő partnereink részére.

2023.06.30

Commodity

Takarmány

Egyéb

Szegmens közti

Árbevétel

164 426 014

92 143 996

-

(24 957 940)

Egyéb működési bevétel

899 873

374 014

2 940

(360 671)

Összes működési bevétel

165 325 887

92 518 010

2 940

(25 318 611)

 

 

 

 

 

Aktivált saját teljesítmények

-

277 332

-

28 551

Eladott áruk és szolgáltatások önköltsége

153 100 248

23 433 450

2 000

(24 703 914)

Anyagjellegű ráfordítások

4 757 143

61 279 360

232 310

(273 220)

Személyi jellegű ráfordítások

1 058 257

3 600 580

16 024

-

Értékcsökkenés

162 634

1 250 690

495

-

Értékvesztés

54 201

23 951

14

-

Egyéb működési költségek és ráfordítások

656 691

700 691

16 800

(365 867)

Összes működési költség

159 789 174

90 288 722

267 643

(25 343 001)

Pénzügyi műveletek és adófizetés előtti eredmény (EBIT)

5 536 713

2 506 610

(264 703)

52 941

Pénzügyi műveletek bevételei

4 457 646

1 313 059

467 730

(428 024)

Pénzügyi műveletek ráfordításai

4 337 201

1 306 882

164 486

(212 899)

Kamatráfordítás

3 382 455

3 007 521

411 801

(162 184)

Részesedés tőkemódszerrel elszámolt befektetésekből

-

94 240

-

-

Pénzügyi műveletek eredménye

(3 262 010)

(2 907 104)

(108 557)

(52 941)

Adózás előtti eredmény

2 274 703

(400 494)

(373 260)

-

Halasztott adó

28 435

(30 184)

(375)

-

Nyereségadó ráfordítás

351 367

194 054

44 540

-

Adózott eredmény

1 894 901

(564 364)

(417 425)

-

78

2022.06.30

Commodity

Takarmány

Egyéb

Szegmens közti

Árbevétel

112 109 007

55 890 674

89 315

(12 719 241)

Egyéb működési bevétel

964 981

685 073

5 258

(485 414)

Összes működési bevétel

113 073 988

56 575 747

94 573

(13 204 655)

 

 

 

 

 

Aktivált saját teljesítmények

-

5 802

-

(12 811)

Eladott áruk és szolgáltatások önköltsége

103 944 497

19 483 869

-

(12 652 522)

Anyagjellegű ráfordítások

3 399 471

31 875 703

72 243

(45 695)

Személyi jellegű ráfordítások

594 130

2 239 329

11 462

-

Értékcsökkenés

93 557

639 168

246

-

Értékvesztés

(2 291)

278 786

-

-

Egyéb működési költségek és ráfordítások

2 168 710

262 911

99 770

(485 412)

Összes működési költség

110 198 074

54 785 568

183 721

(13 196 440)

Pénzügyi műveletek és adófizetés előtti eredmény (EBIT)

2 875 914

1 790 179

(89 148)

(8 215)

Pénzügyi műveletek bevételei

1 532 791

685 010

148 591

7 339

Pénzügyi műveletek ráfordításai

1 728 744

529 300

76 082

(876)

Kamatráfordítás

831 354

736 441

215 062

-

Részesedés tőkemódszerrel elszámolt befektetésekből

-

603 409

-

-

Pénzügyi műveletek eredménye

(1 027 307)

22 678

(142 553)

8 215

Adózás előtti eredmény

1 848 607

1 812 857

(231 701)

-

Halasztott adó

12 718

(17 892)

24 466

-

Nyereségadó ráfordítás

336 554

211 871

19 619

-

Adózott eredmény

1 499 335

1 618 878

(275 786)

-

Az UBM Csoportnak nincs olyan vevője, aki a teljes árbevétel forgalom 10%-át elérné.

A főbb mérlegadatok szegmensenkénti megbontása az alábbi:

2023.06.30

Commodity

Takarmány

Egyéb

Ingatlanok, gépek, berendezések

317 844

11 703 211

118 274

Készletek

4 192 488

4 048 632

-

Vevők

9 940 949

20 292 247

32 169

Hosszú lejáratú hitelek és kölcsönök

-

3 072 488

1 682 881

Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök

8 848 306

15 124 761

602 718

Szállítók

7 052 191

7 586 544

57 666

2022.06.30

Commodity

Takarmány

Egyéb

Ingatlanok, gépek, berendezések

25 807

11 382 862

77 935

Készletek

5 542 133

5 880 945

-

Vevők

10 571 345

16 263 553

31 525

Hosszú lejáratú hitelek és kölcsönök

258 966

2 709 491

1 285 717

Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök

14 196 877

14 349 428

761 616

Szállítók

6 796 641

8 062 050

67 745

79

6.39 EBITDA

EBITDA alkalmazása és annak a fogalma: a Csoport döntése, hogy ezt a gyakran használt mutatószámot is alkalmazza,

tekintettel a széleskörben jellemző iparági gyakorlatra, illetve arra, hogy a Csoport meggyőződése, hogy az érték közlése a

pénzügyi kimutatások felhasználói számára hasznos, információtartalommal bír.

EBITDA számítása

2023.06.30

2022.06.30

Értékcsökkenés

1 413 819

732 971

Kamatráfordítás

6 639 593

1 782 857

Adózás előtti eredmény

1 500 949

3 429 763

Számított EBITDA

9 554 361

5 945 591

Az értelmezhetőség érdekében a számítás módját az alábbiakban rögzítjük:

+/- Adózás előtti eredmény

-/+ Kamatráfordítás eliminálása

-/+ Értékcsökkenés és amortizáció eliminálása

A Csoport az anyavállalat tulajdonosaira jutó adózás előtti eredményt a következő tételekkel módosítja:

Kamatráfordítások: a nettó eredményt a Csoport korrigálja a pénzügyi eredményben szereplő összes tétellel kamat-

ráfordítások összegével.

Értékcsökkenés és amortizáció: az IAS 16, IAS 40 és IAS 38 alá tartozó eszközök, valamint az eszközként a Csoportnál

kimutatott, operatív lízingbe adott eszközök értékcsökkenése, amortizációja kiszűrésre kerül a mutatószám számítása

során. Az ilyen eszközök értékvesztését is visszakorrigálja a Csoport. (Az egyéb eszközök pl. pénzügyi instrumentumok

értékvesztését nem korrigáljuk a mutató számítása során.)

6.40 Mérlegen kívüli tételek

Az UBM Csoport nem tartott nyilván függő kötelezettséget sem 2023. június 30-án sem 2022. június 30-án.

A Csoport számára a fehérjeüzletág finanszírozó bankja 2.500.000 dollár összegű bankgaranciát nyújt szójadara

beszállító részére. A bankgarancia lejárata 2024. augusztus 31.

A cégcsoport Szlovákiai takarmánykeverő felújítására kapott támogatáshoz kapcsolódóan 358.346 ezer forint összegű

bankgaranciát nyújtott a támogató felé. A bankgarancia lejárata 2023. december 31.

A cégcsoport Mátészalkai üzemében a Vidékfejlesztési Program keretében történő felújításokkal összefüggésben

bankgaranciát nyújt a Magyar Államkincstár részére. A bankgarancia összege 212 006 ezer forint, lejárata 2024. augusztus

31.

A korábbi időszakokban az UBM Csoportnak nem keletkeztek kötelezettségei a garanciákból kifolyólag és a

menedzsment várakozása alapján a jövőben sem várhatók jelentős kötelezettségek ezekből kifolyólag.

Az UBM Agri Trade S.r.l. és az UBM Agro Slovakia S.r.o. által használt egyes hiteleket az UBM Agro Zrt. jogi személy vette

fel a finanszírozó banktól, majd ezekeket továbbadta az UBM Agri Trade Srl-nek és az UBM Agro Slovakia Sro-nak. Ezen

hitelek mögött az UBM Agri Trade S.r.l. és az UBM Agro Slovakia S.r.o. kötelezettként szerelnek.

80

6.41 Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók

Magánszemély kapcsolt felektől kapott kamatbevételek, az alkalmazott kamatmérték jegybanki alapkamat + 5%.

Magánszemély

Kamatbevétel ezer forintban

Botos Andor UBM

11 994

Bustyaházai László UBM

7 184

Fekete Mihály UBM

2 782

Horváth Péter UBM

10 666

Szalontai Szabolcs UBM

4 065

Uzsoki András UBM

3 164

Varga Ákos UBM

6 769

Varga Gábor UBM

4 504

Varga Imre UBM

1 714

Összesen

52 842

Magánszemély

Nyitott egyenleg ezer forintban

Botos Andor

49 247

Bustyaházai László

31 276

Fekete Mihály

14 313

Horváth Péter

35 337

Szalontai Szabolcs

15 688

Uzsoki András

20 252

Varga Ákos

45 135

Varga Gábor

31 156

Varga Imre

11 277

Összesen

253 681

Társult és közös vezetésű vállalkozásokkal folytatott üzleti tranzakciók

2023.06.30

MA-KA Kft.

UBM Feed Romania SRL

Összesen

Vevő- és egyéb követelések

1 513 002

1 114 103

2 627 105

Hosszú lejáratra adott kölcsönök

-

767 744

767 744

Szállítói kötelezettségek

1 251 222

50 279

1 301 501

Értékesítés nettó árbevétele

16 086 413

9 025 391

25 111 804

2022.06.30

MA-KA Kft.

UBM Feed Romania srl

Naptáp Kft.

Összesen

Vevő- és egyéb követelések

1 617 369

2 403 929

162

4 021 460

Hosszú lejáratra adott kölcsönök

17 183

761 346

5 798

784 327

Szállítói kötelezettségek

687 512

31 916

635

720 063

Értékesítés nettó árbevétele

9 035 941

4 461 151

-

13 497 092

81

Kapcsolt felek érdekeltségébe tartozó vállalkozásokkal folytatott ügyletek, az alábbiak voltak. A kapcsolt ügyletek piaci

feltételek és megfelelő jóváhagyás mellett valósultak meg.

Tárgyévben folytatott tranzakciók

BARSER Kft.

Flumen Vitae Kft.

LIVER-LAND Kft.

Fuchs Tojás Kft.

S.P.M. Hungary Kft.

Equicomt Equine Performance Kft.

Fuchs Agrár Kft.

Értékesítés nettó árbevétele

566

-

74 043

224

-

1 053

360 865

Igénybe vett szolgáltatás

24 976

12 000

-

-

-

19 360

-

Kapott járó kamat

10 705

-

-

-

-

-

-

Előző üzleti évben folytatott tranzakciók

BARSER Kft.

Flumen Vitae Kft.

LIVER-LAND Kft.

Miiskolánk Kft.

S.P.M. Hungary Kft.

Vikomt Kft.

Fuchs Agrár Kft.

Értékesítés nettó árbevétele

-

-

91 347

70

2 022

-

205 593

Igénybe vett szolgáltatás

16 958

11 600

-

16

17 135

14 402

-

Kapott járó kamat

2 017

-

-

-

11 897

-

-

Kapcsolt felek érdekeltségébe tartozó vállalkozásokkal szembeni nyitott egyenlegek tárgyévben és előző évben:

Nyitott egyenlegek 2023.06.30.

BARSER Kft.

Flumen Vitae Kft.

LIVER-LAND Kft.

Fuchs Tojás Kft.

S.P.M. Hungary Kft.

Equicomt Equine Performance Kft.

Fuchs Agrár Kft.

Vevő követelések

154 347

2 302

875

-

-

113

-

Szállítói kötelezettség

2 328

-

-

-

-

1 651

-

Adott kölcsön és kamata

59 769

-

-

-

304 891

-

-

Nyitott egyenlegek 2022.06.30.

BARSER Kft.

Flumen Vitae Kft.

LIVER-LAND Kft.

Miiskolánk Kft.

S.P.M. Hungary Kft.

Vikomt Kft.

Fuchs Agrár Kft.

Vevő követelések

154 022

-

875

-

-

120

80 303

Szállítói kötelezettség

6 170

1 270

-

-

248

1 600

-

Adott kölcsön és kamata

52 645

-

-

-

385 176

-

-

82

6.42 Kockázatkezelés

A Társaság eszközei közé tartoznak a pénzeszközök, vevői és egyéb követelések, valamint egyéb eszközök – kivéve az

adókat. A Társaság forrásai közé tartoznak a hitelek és kölcsönök, szállítói és egyéb kötelezettségek, kivéve az adókat és

pénzügyi kötelezettségek valós értéken történő átértékeléséből származó nyereséget vagy veszteséget.

A Társasága következő pénzügyi kockázatoknak van kitéve:

-hitelkockázat

-likviditási kockázat

-piaci kockázat

Ez a fejezet bemutatja a Társaság fenti kockázatait, a Társaság célkitűzéseit, politikáit, folyamatok mérését és kockázat

kezelését, valamint a Társaság menedzsment tőkéjét. Az Ügyvezetés általános felelősséget visel a Társaság létrehozása,

felügyelete és kockázatkezelése terén.

A Társaság kockázat menedzsment politikájának célja, hogy kiszűrje és kivizsgálja azokat a kockázatokat, amelyekkel

szembesül a Társaság, valamint, hogy beállítsa a megfelelő kontrolokat, és hogy felügyelje a kockázatokat. A kockázat

menedzsment politika és rendszer felülvizsgálatra kerül, hogy tükrözhesse a megváltozott piaci körülményeket és a

Társaság tevékenységeit.

Tőkemenedzsment

A Társaság politikája, hogy megőrizze az alaptőkét, amely elegendő ahhoz, hogy a befektetői és hitelezői bizalom a

jövőben fenntartsa a jövőbeni fejlődését.

A Társaság tőkeszerkezete a nettó idegen tőkéből, valamint a Társaság saját tőkéjéből áll (ez utóbbi a jegyzett tőkét, a

tartalékokat foglalja magában).

Hitelezési kockázat

A hitelezési kockázat annak a kockázatát fejezi ki, hogy az adós vagy a partner nem teljesíti szerződéses kötelezettségeit,

amely pedig pénzügyi veszteséget eredményez a Társaság számára. Pénzügyi eszközök, amelyek hitelezési kockázatoknak

vannak kitéve, lehetnek hosszú vagy rövid távú kihelyezések, pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek, vevők és egyéb

követelések.

A pénzügyi eszközök könyv szerinti értéke a maximális kockázati kitettséget mutatják. Az alábbi táblázat a Társaság

maximális hitelkockázati kitettségét mutatja:

 

2023.06.30

2022.06.30

Egyéb hosszú lejáratú követelések

1 183 307

2 078 676

Vevők

30 265 365

26 866 423

Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások

3 970 608

5 173 654

Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek

2 669 337

8 308 032

Összesen

38 088 617

42 426 785

83

Likviditási kockázat

A likviditási kockázat annak kockázata, hogy a Társaság nem tudja pénzügyi kötelmeit esedékességkor teljesíteni. A

Társaság likviditásmenedzselési megközelítése, hogy amennyire lehetséges, mindig megfelelő likviditást biztosítson

kötelezettségei esedékességkor történő teljesítéséhez, mind szokásos, mind feszített körülmények között anélkül, hogy

elfogadhatatlan vesztesége merülne fel vagy kockáztatná a Társaság hírnevét.

A Csoport likviditási terve az alábbi:

2023.06.30

1 éven belül esedékes

1-2 éven belül esedékes

2-3 éven belül esedékes

3 éven túl esedékes

Összesen

Egyéb hosszú lejáratú követelések

-

668 416

204 000

310 891

1 183 307

Vevők

30 265 365

-

-

-

30 265 365

Jövedelemadó követelés

93 809

-

-

-

93 809

Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások

3 970 608

-

-

-

3 970 608

Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek

2 669 337

-

-

-

2 669 337

Pénzügyi eszközök

36 999 119

668 416

204 000

310 891

38 182 426

Hosszú lejáratú hitelek és kölcsönök

-

1 530 076

1 589 184

1 636 109

4 755 369

Hosszú lejáratú pénzügyi lízing kötelezettségek

-

398 402

283 097

264 918

946 417

Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök

24 575 785

-

-

-

24 575 785

Szállítók

14 696 401

-

-

-

14 696 401

Egyéb kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások

3 039 701

-

-

-

3 039 701

Rövid lejáratú pénzügyi lízing kötelezettségek

492 969

-

-

-

492 969

Jövedelemadó kötelezettség

209 088

-

-

-

209 088

Pénzügyi kötelezettségek

43 013 944

1 928 478

1 872 281

1 901 027

48 715 730

84

2022.06.30

1 éven belül esedékes

1-2 éven belül esedékes

2-3 éven belül esedékes

3 éven túl esedékes

Összesen

Egyéb hosszú lejáratú követelések

-

1 078 888

307 047

692 741

2 078 676

Vevők

27 200 508

-

-

-

27 200 508

Jövedelemadó követelés

2 490

-

-

-

2 490

Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások

4 839 569

-

-

-

4 839 569

Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek

8 308 032

-

-

-

8 308 032

Pénzügyi eszközök

40 350 599

1 078 888

307 047

692 741

42 429 275

Hosszú lejáratú hitelek és kölcsönök

-

1 414 439

974 439

1 865 296

4 254 174

Hosszú lejáratú pénzügyi lízing kötelezettségek

-

372 519

267 535

161 220

801 274

Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök

29 307 921

-

-

-

29 307 921

Szállítók

14 926 436

-

-

-

14 926 436

Egyéb kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások

5 693 030

-

-

-

5 693 030

Rövid lejáratú pénzügyi lízing kötelezettségek

466 333

-

-

-

466 333

Jövedelemadó kötelezettség

229 588

-

-

-

229 588

Pénzügyi kötelezettségek

50 623 308

1 786 958

1 241 974

2 026 516

55 678 756

Piaci kockázat

A piaci kockázat annak kockázata, hogy a piaci árak, mint az átváltási árfolyamok, kamatlábak és a befektetési alapokba

történő befektetések árai, változása befolyásolni fogja a Társaságeredményét vagy pénzügyi instrumentumokban lévő

befektetéseinek értékét. A piaci kockázat kezelésének célja a piaci kockázatnak való kitettségek kezelése és ellenőrzése

elfogadható keretek között, a haszon optimalizálása mellett.

85

6.43 Érzékenység elemzés

Kamat érzékenységi vizsgálat eredménye (a kamatváltozás százalékában). Folytatódó tevékenységre:

Tényleges kamatokkal

2023.06.30

2022.06.30

Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül

7 567 366

5 212 620

Nettó kamatráfordítás

(6 066 417)

(1 782 857)

Adózás előtti eredmény

1 500 949

3 429 763

1%

Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül

7 567 366

5 212 620

Nettó kamatráfordítás

(6 127 081)

(1 800 686)

Adózás előtti eredmény

1 440 285

3 411 934

Adózás előtti eredmény változása

(60 664)

(17 829)

Adózás előtti eredmény változása (%)

-4,04%

-0,52%

5%

Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül

7 567 366

5 212 620

Nettó kamatráfordítás

(6 369 738)

(1 872 000)

Adózás előtti eredmény

1 197 628

3 340 620

Adózás előtti eredmény változása

(303 321)

(89 143)

Adózás előtti eredmény változása (%)

-20,21%

-2,60%

10%

Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül

7 567 366

5 212 620

Nettó kamatráfordítás

(6 673 059)

(1 961 143)

Adózás előtti eredmény

894 307

3 251 477

Adózás előtti eredmény változása

(606 642)

(178 286)

Adózás előtti eredmény változása (%)

-40,42%

-5,20%

-1%

Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül

7 567 366

5 212 620

Nettó kamatráfordítás

(6 005 753)

(1 765 028)

Adózás előtti eredmény

1 561 613

3 447 592

Adózás előtti eredmény változása

60 664

17 829

Adózás előtti eredmény változása (%)

4,04%

0,52%

-5%

Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül

7 567 366

5 212 620

Nettó kamatráfordítás

(5 763 096)

(1 693 714)

Adózás előtti eredmény

1 804 270

3 518 906

Adózás előtti eredmény változása

303 321

89 143

Adózás előtti eredmény változása (%)

20,21%

2,60%

-10%

Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül

7 567 366

5 212 620

Nettó kamatráfordítás

(5 459 775)

(1 604 571)

Adózás előtti eredmény

2 107 591

3 608 049

Adózás előtti eredmény változása

606 642

178 286

Adózás előtti eredmény változása (%)

40,42%

5,20%

86

Deviza változás érzékenységi vizsgálat eredménye (az árfolyamváltozás százalékában):

Árfolyam

2023.06.30

2022.06.30

Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül

1 304 674

3 150 639

Nettó árfolyamhatás

196 275

279 124

Adózás előtti eredmény

1 500 949

3 429 763

1%

Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül

1 304 674

3 150 639

Nettó árfolyamhatás

198 238

281 915

Adózás előtti eredmény

1 502 912

3 432 554

Adózás előtti eredmény változása

1 963

2 791

Adózás előtti eredmény változása (%)

0,13%

0,08%

5%

Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül

1 304 674

3 150 639

Nettó árfolyamhatás

206 089

293 080

Adózás előtti eredmény

1 510 763

3 443 719

Adózás előtti eredmény változása

9 814

13 956

Adózás előtti eredmény változása (%)

0,65%

0,41%

10%

Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül

1 304 674

3 150 639

Nettó árfolyamhatás

215 903

307 036

Adózás előtti eredmény

1 520 577

3 457 675

Adózás előtti eredmény változása

19 628

27 912

Adózás előtti eredmény változása (%)

1,31%

0,81%

-1%

Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül

1 304 674

3 150 639

Nettó árfolyamhatás

194 312

276 333

Adózás előtti eredmény

1 498 986

3 426 972

Adózás előtti eredmény változása

(1 963)

(2 791)

Adózás előtti eredmény változása (%)

-0,13%

-0,08%

-5%

Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül

1 304 674

3 150 639

Nettó árfolyamhatás

186 461

265 168

Adózás előtti eredmény

1 491 135

3 415 807

Adózás előtti eredmény változása

(9 814)

(13 956)

Adózás előtti eredmény változása (%)

-0,65%

-0,41%

-10%

Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül

1 304 674

3 150 639

Nettó árfolyamhatás

176 648

251 212

Adózás előtti eredmény

1 481 322

3 401 851

Adózás előtti eredmény változása

(19 628)

(27 912)

Adózás előtti eredmény változása (%)

-1,31%

-0,81%

87

Az árfolyamérzékenységi vizsgálat eredménye (az árfolyamváltozás százalékában).

Aktuális árfolyamokkal

2023.06.30

2022.06.30

Nem monetáris és forintban denominált eszközök

44 717 010

56 080 452

Devizás eszközök

18 313 236

14 029 347

Forintban denominált kötelezettségek

35 113 314

41 800 877

Devizás kötelezettségek

15 495 246

14 649 357

Nettó eszközállomány

12 421 686

13 659 565

1%

Nem monetáris és forintban denominált eszközök

44 717 010

56 080 452

Devizás eszközök

18 496 369

14 169 641

Forintban denominált kötelezettségek

35 113 314

41 800 877

Devizás kötelezettségek

15 650 198

14 795 851

Nettó eszközállomány

12 449 866

13 653 365

Nettó eszközállomány változása

28 180

(6 200)

Nettó eszközállomány változása (%)

0,23%

-0,05%

5%

Nem monetáris és forintban denominált eszközök

44 717 010

56 080 452

Devizás eszközök

19 228 898

14 730 815

Forintban denominált kötelezettségek

35 113 314

41 800 877

Devizás kötelezettségek

16 270 008

15 381 825

Nettó eszközállomány

12 562 586

13 628 565

Nettó eszközállomány változása

140 900

(31 000)

Nettó eszközállomány változása (%)

1,13%

-0,23%

10%

Nem monetáris és forintban denominált eszközök

44 717 010

56 080 452

Devizás eszközök

20 144 560

15 432 282

Forintban denominált kötelezettségek

35 113 314

41 800 877

Devizás kötelezettségek

17 044 770

16 114 293

Nettó eszközállomány

12 703 485

13 597 564

Nettó eszközállomány változása

281 799

(62 001)

Nettó eszközállomány változása (%)

2,27%

-0,45%

-1%

Nem monetáris és forintban denominált eszközök

44 717 010

56 080 452

Devizás eszközök

18 130 104

13 889 054

Forintban denominált kötelezettségek

35 113 314

41 800 877

Devizás kötelezettségek

15 340 293

14 502 864

Nettó eszközállomány

12 393 506

13 665 765

Nettó eszközállomány változása

(28 180)

6 200

Nettó eszközállomány változása (%)

-0,23%

0,05%

-5%

Nem monetáris és forintban denominált eszközök

44 717 010

56 080 452

Devizás eszközök

17 397 575

13 327 880

Forintban denominált kötelezettségek

35 113 314

41 800 877

Devizás kötelezettségek

14 720 483

13 916 889

Nettó eszközállomány

12 280 787

13 690 565

Nettó eszközállomány változása

(140 900)

31 000

Nettó eszközállomány változása (%)

-1,13%

0,23%

-10%

Nem monetáris és forintban denominált eszközök

44 717 010

56 080 452

Devizás eszközök

16 481 913

12 626 413

Forintban denominált kötelezettségek

35 113 314

41 800 877

Devizás kötelezettségek

13 945 721

13 184 421

Nettó eszközállomány

12 139 887

13 721 566

Nettó eszközállomány változása

(281 799)

62 001

Nettó eszközállomány változása (%)

-2,27%

0,45%

88

6.44 Pénzügyi instrumentumok

Pénzügyi instrumentumnak minősülnek a forgóeszközök közül az adott kölcsönök és a pénzeszközök, valamint a felvett

hitelek, kölcsönök és a szállítói kötelezettségek valamint a derivatív ügyletek.

2023.06.30

Nyilvántartási érték

Valós érték

Pénzügyi eszközök

 

 

Valós értéken eredménnyel szemben értékelt

 

 

Egyéb részesedések

153 959

153 959

Valós értéken egyéb átfogó eredménnyel szemben értékelt

 

 

Derivatív eszközök pozitív valós értéke

1 013 236

1 013 236

melyből

 

 

Devizafedezeti ügylet

760 364

760 364

Árufedezeti ügylet

252 872

252 872

Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott kölcsönök és követelések

 

 

Egyéb hosszú lejáratú követelések

1 183 307

1 183 307

Vevők

30 265 365

30 265 365

Egyéb követelések

1 251 460

1 251 460

Adott kölcsönök

480 044

480 044

Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek

2 669 337

2 669 337

Pénzügyi kötelezettségek

 

 

Valós értéken egyéb átfogó eredménnyel szemben értékelt

 

 

Derivatív ügyletek negatív valós értéke (Kötelezettség)

325 309

325 309

melyből

 

 

Devizafedezeti ügylet

298 646

298 646

Árufedezeti ügylet

26 663

26 663

Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott kötelezettségek

 

 

Hosszú lejáratú hitelek és kölcsönök

4 755 369

4 755 369

Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök

24 575 785

24 575 785

Egyéb kötelezettségek

1 054 283

1 054 283

Lízingkötelezettségek

1 439 386

1 439 386

Szállítói kötelezettségek

14 696 401

14 696 401

89

2022.06.30

Nyilvántartási érték

Valós érték

Pénzügyi eszközök

 

 

Valós értéken eredménnyel szemben értékelt

 

 

Egyéb részesedések

153 959

153 959

Valós értéken egyéb átfogó eredménnyel szemben értékelt

 

 

Derivatív eszközök pozitív valós értéke

1 221 039

1 221 039

melyből

 

 

Devizafedezeti ügylet

1 057 091

1 057 091

Árufedezeti ügylet

163 948

163 948

Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott kölcsönök és követelések

 

 

Egyéb hosszú lejáratú követelések

2 078 676

2 078 676

Vevők

26 866 423

26 866 423

Egyéb követelések

2 782 272

2 782 272

Adott kölcsönök

401 077

401 077

Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek

8 308 032

8 308 032

Pénzügyi kötelezettségek

 

 

Valós értéken egyéb átfogó eredménnyel szemben értékelt

 

 

Derivatív ügyletek negatív valós értéke (Kötelezettség)

1 933 050

1 933 050

melyből

 

 

Devizafedezeti ügylet

762 223

762 223

Árufedezeti ügylet

1 170 827

1 170 827

Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott kötelezettségek

 

 

Hosszú lejáratú hitelek és kölcsönök

4 254 174

4 254 174

Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök

29 307 921

29 307 921

Egyéb kötelezettségek

2 366 117

2 366 117

Lízingkötelezettségek

1 267 606

1 267 606

Szállítói kötelezettségek

14 926 436 

14 926 436 

A valós értéken értékelt pénzügyi instrumentumokat egy háromszintű valós érték hierarchiába kell besorolni a

közzététel céljából. A hierarchián belüli szintek a valós érték megállapítása során használt inputok jelentőségét tükrözik. A

Csoport a valós értékre vonatkozóan a 3. szintű értékelést használja, mely alól kivételt képeznek a származékos ügyletek

értékelései. A származékos ügyleteket a 2. szintű kategóriába lettek besorolva (Elérhető és figyelemmel kísérhető piaci

adatokon alapuló értékelési eljárások). A egyéb részesedések esetén a valós érték megközelíti a könyv szerinti értékeket.

90

6.46 Mérleg fordulónap utáni események

A fordulónap utáni jelentősebb kibocsátói közzétételek az alábbiak voltak.

A Cégcsoport leányvállalata, az UBM Agro Zrt. a 2023. július 10-én új leányvállalatot alapított Olaszországban, az

alábbiak szerinti cégadatokkal: cégnév: UBM Italy Società a responsabilità limitata; rövidített cégnév: UBM Italy

S.r.l.; székhely: 20135 Milano, Viale Monte Nero 66.; jegyzett tőke: tízezer euró. A leányvállalat az UBM Csoport új

olaszországi kereskedelmi irodáját fogja üzemeltetni, a tervek szerint egy, a helyi piacot jól ismerő, többéves

nemzetközi termény-kereskedelmi tapasztalattal rendelkező kisebbségi tulajdonos bevonásával.

A Cégcsoport leányvállalata, az 2023. július 21. napján támogatási ajánlatot kapott a külgazdasági és

külügyminiszter mint támogató nevében eljáró HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség Nonprofit Zártkörűen

Működő Részvénytársaságtól. A Támogatási Ajánlat értelmében az UBM Feed Zrt. – a korábban benyújtott

támogatási kérelemben rögzített feltételek teljesülése esetén – összesen 781.468.000 forint állami támogatást

vehet igénybe a Gyármentő Program keretében, az általa tervezett, megújulóenergia-termelésre irányuló

beruházás megvalósításához. A Támogatási Ajánlat a támogató feltételes kötelezettségvállalását tartalmazza,

amely kizárólag Magyarország Kormányának a támogatásról szóló jóváhagyó állásfoglalásán alapuló, a támogatás

részletes feltételeit tartalmazó támogatási szerződés mindkét fél általi aláírását követően tekinthető jogi úton

kikényszeríthető, a támogató által elismert kötelezettségvállalásnak.

A Cégcsoport leányvállalata, az UBM Feed Zrt. az 2023. augusztus 1-jén megkötött üzletrész-adásvételi

szerződéssel megvásárolta a Mangal Ilona Sertéshizlalda Termelő, Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt

Felelősségű Társaság (székhely: 1013 Budapest, Pauler utca 6.) 101.300.000 forint összegű törzstőkéjének 24,9%-

át kitevő 25.223.700 forint összegű törzsbetétet megtestesítő üzletrészt. A fentiek szerint üzletrész-adásvétellel

egyidejűleg a Moldován & Fia Befektetési Korlátolt Felelősségű Társaság (székhely: 1013 Budapest, Pauler utca 6)

és az UBM Feed Zrt. vételi jogot, valamint eladási jogot alapítottak a Mangal Ilona Sertéshizlalda Kft. 101.300.000

forint összegű törzstőkéjének 25,1%-át kitevő 25.426.300 forint összegű törzsbetétet megtestesítő üzletrészen; a

vételi jogot az UBM Feed Zrt. a fentiek szerinti üzletrész-adásvétel lezárásától számított 10 (tíz) éven belül, míg az

eladási jogot a Moldován & Fia Kft. a vételi jog gyakorlása céljából rendelkezésre álló időtartam lejártától számított

6 (hat) hónapon belül gyakorolhatja.

6.47 Igazgatóság javadalmazása

A kulcspozícióban lévő vezetők kompenzációjának összegét az alábbi táblázat szemlélteti.

adatok eFt-ban

2023.06.30

2022.06.30

Rövid távú munkavállalói juttatások

189 229

61 232

Munkaviszony megszűnése utáni juttatások

-

-

Egyéb hosszú távú juttatások

-

-

Végkielégítések

-

-

Részvény-alapú kifizetések

-

-

Összesen

189 229

61 232

A kulcspozícióban lévő vezetőként az igazgatóság tagjait azonosítottuk.

91

6.48 Vállalkozás folytatása

Az ukrán háborús helyzet hatásainak kapcsán, illetve az egyéb piaci és likviditási kockázatok mérlegelésével a Társaság

felmérte és elkészítette az arra vonatkozó becsléseket, hogy fennáll-e lényeges bizonytalanság a vállalkozás folytatására

való képesség tekintetében, és arra jutott, hogy helytálló a vállalkozás folytatását feltételezni a belátható jövőben, lényeges

bizonytalanság nem áll fenn.

6.49 Felelős vállalatirányítás

A Társaság rendelkezik Felelős Társaságirányítási jelentéssel és nyilatkozattal, és minden évben felülvizsgálja

vállalatirányítási rendszerét, és ha szükséges, módosítja. Az éves rendes közgyűlésen a részvényesek szavaznak a Társaság

Felelős Társaságirányítási Jelentés jóváhagyásáról, és a közgyűlés után a Társaság a Felelős Társaságirányítási Jelentést

közzéteszi.

A Felelős Társaságirányítási Jelentés a www.ubm.hu, a www.bet.hu és www.kozzetetelek.hu honlapon

tekinthető meg.

A Társaság a Budapesti Értéktőzsde Zrt. által közzétett Felelős Társaságirányítási Ajánlások alapján készíti el

felelős társaságirányítási jelentését és nyilatkozatát.

A Felelős Társaságirányítási Jelentést az Igazgatótanács fogadja el és a közgyűlés hagyja jóvá. A Felelős

Társaságirányítási Jelentés tartalmazza a BÉT ajánlásait és az attól való eltérés részleteit és indokait.

A Felelős Társaságirányítási Jelentés tartalmazza a jogszabályok előírásain kívül alkalmazott gyakorlat indokait.

A Felelős Társaságirányítási Jelentés tartalmazza a Társaság belső ellenőrzési és kockázatkezelési gyakorlatának a

főbb jellemzőit.

92

6.50 A beszámoló aláírására jogosultak

A Társaságnál a beszámoló aláírására Varga Ákos és Horváth Péter együttesen jogosult.

6.51 A konszolidált éves beszámoló jóváhagyása

A pénzügyi kimutatásokat a Társaság igazgatósága 2023. október 10-ei tartott ülésén megvitatta és ebben a formában

közzétételre engedélyezte.

Pilisvörösvár, 2023. október 10.

Varga Ákos az igazgatóság elnöke és Horváth Péter igazgatósági tag

6.52 Felelősségvállaló nyilatkozat

Az alkalmazható számviteli előírások alapján, a Társaság legjobb tudása szerint elkészített összevont (konszolidált) éves

beszámoló valós és megbízható képet ad az UBM Holding Nyrt. és a konszolidációba bevont vállalkozások eszközeiről,

kötelezettségeiről, pénzügyi helyzetéről, valamint nyereségéről és veszteségéről, továbbá az összevont (konszolidált)

vezetőségi jelentés megbízható képet ad a UBM Holding Nyrt. és a konszolidációba bevont vállalkozások helyzetéről,

fejlődéséről és teljesítményéről, ismertetve a főbb kockázatokat és bizonytalansági tényezőket.

A Kibocsátó kijelenti, hogy a Beszámoló megbízhatóan mutatja be a Társaság fejlődését és teljesítményét, adatai és

állításai a valóságnak megfelelnek, és nem hallgatnak el olyan tényt, ami a Kibocsátó helyzetének megítélése szempontjából

jelentős.

A Tpt. 57. §. (1) bekezdése alapján a szabályozott információk nyilvánosságra hozatalának elmaradásával, illetve

félrevezető tartalmával okozott kár megtérítéséért a Kibocsátó felel.

Jelen, a 2023.június 30-ai összevont (konszolidált) éves beszámoló számszaki adataiért, valamint az elemzések és

következtetések tartalmi valóságáért felelősséget vállalok.

Pilisvörösvár, 2023. október 10.

Varga Ákos az igazgatóság elnöke és Horváth Péter igazgatósági tag

93

UBM Holding Nyrt.

Egyedi éves pénzügyi

kimutatások

az EU által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási

Szabványok (IFRS) alapján

94

Tartalom

1. Pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás........................................................................................................................................................................................................ 96

2. Átfogó eredménykimutatás........................................................................................................................................................................................................ 97

3. Saját tőke változás kimutatása........................................................................................................................................................................................................ 98

4. Cash Flow kimutatás........................................................................................................................................................................................................ 99

5. Általános rész........................................................................................................................................................................................................ 100

6. Számviteli politika........................................................................................................................................................................................................ 103

7. Immateriális javak........................................................................................................................................................................................................ 110

8. Tartós részesedések kapcsolt vállalkozásban........................................................................................................................................................................................................ 111

9. Halasztott adó követelések........................................................................................................................................................................................................ 111

10. Kapcsolt követelések........................................................................................................................................................................................................ 111

11. Egyéb rövid lejáratú követelések........................................................................................................................................................................................................ 112

12. Osztalék követelések........................................................................................................................................................................................................ 112

13. Pénzeszközök........................................................................................................................................................................................................ 112

14. Jegyzett tőke és eredménytartalék és tőketartalék........................................................................................................................................................................................................ 112

15. Szállítói és egyéb kötelezettségek........................................................................................................................................................................................................ 116

16. Kapcsolt felekkel szembeni kötelezettségek........................................................................................................................................................................................................ 116

17. Passzív időbeli elhatárolások........................................................................................................................................................................................................ 116

18. Értékesítés nettó árbevétele........................................................................................................................................................................................................ 116

19. Egyéb működési bevétel........................................................................................................................................................................................................ 117

20. Igénybevett szolgáltatások........................................................................................................................................................................................................ 117

21. Személyi jellegű ráfordítások........................................................................................................................................................................................................ 117

22. Egyéb működési ráfordítások........................................................................................................................................................................................................ 118

23. Pénzügyi műveletek bevétele........................................................................................................................................................................................................ 118

24. Pénzügyi műveletek ráfordítása........................................................................................................................................................................................................ 118

25. Jövedelemadók........................................................................................................................................................................................................ 119

26. Egy részvényre jutó eredmény........................................................................................................................................................................................................ 120

27. EBITDA........................................................................................................................................................................................................ 120

28. Kockázatkezelés........................................................................................................................................................................................................ 121

29. Pénzügyi instrumentumok........................................................................................................................................................................................................ 122

30. Szegmens információk........................................................................................................................................................................................................ 123

31. Igazgatóság javadalmazása........................................................................................................................................................................................................ 123

32. Függő kötelezettségek........................................................................................................................................................................................................ 123

33. Mérlegfordulónap utáni események........................................................................................................................................................................................................ 123

34. Adózott eredmény felhasználására tett javaslat........................................................................................................................................................................................................ 123

35. Vállalkozás folytatása........................................................................................................................................................................................................ 123

36. Orosz-ukrán konfliktus hatásai........................................................................................................................................................................................................ 123

37. COVID járvány hatásai........................................................................................................................................................................................................ 123

38. Könyvvizsgálati és könyvviteli szolgáltatás........................................................................................................................................................................................................ 124

39. A beszámoló aláírására jogosultak........................................................................................................................................................................................................ 124

40. A pénzügyi kimutatások közzétételre engedélyezése........................................................................................................................................................................................................ 124

41. Nyilatkozat........................................................................................................................................................................................................ 124

95

1.Pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás

adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve

 

Melléklet

2023.06.30

2022.06.30

ESZKÖZÖK

Éven túli eszközök

Immateriális eszközök

7

759

1 254

Tartós részesedések kapcsolt vállalkozásban

8

25 709 995

20 710 000

Éven túli eszközök összesen

 

25 710 754

20 711 254

Forgóeszközök

Kapcsolt felekkel szembeni követelések

10

24 484

26 516

Egyéb rövid lejáratú követelések

11

12 520

12 437

Osztalék követelések

12

274 462

299 465

Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek

13

6 382

5 010 997

Forgóeszközök összesen

 

317 848

5 349 415

Eszközök összesen

 

26 028 602

26 060 669

FORRÁSOK

Saját tőke

Jegyzett tőke

14

118 519

118 519

Tőketartalék

14

25 671 447

25 671 447

Eredménytartalék

14

209 470

207 889

Saját tőke összesen:

 

25 999 436

25 997 855

Rövid lejáratú kötelezettségek

Szállítói kötelezettségek

15

5 706

32 709

Kapcsolt felekkel szembeni kötelezettségek

16

-

15 503

Egyéb kötelezettségek

 

1 333

2 659

Jövedelemadó kötelezettségek

327

343

Passzív időbeli elhatárolások

17

21 800

11 600

Rövid lejáratú kötelezettségek összesen

 

29 166

62 814

Kötelezettségek és saját tőke összesen

 

26 028 602

26 060 669

A 100-124. oldalakon közölt mellékletek a beszámoló elválaszthatatlan részei

96

2.Átfogó eredménykimutatás

adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve

 

Melléklet

2023.06.30

2022.06.30

Értékesítés nettó árbevétele

18

40 000

20 800

Egyéb működési bevétel

19

2

-

Anyagköltségek

-

-

Eladott áruk és szolgáltatások

(4 800)

-

Igénybevett szolgáltatások

20

(71 302)

(72 243)

Személyi jellegű ráfordítások

21

(16 024)

(11 462)

Értékcsökkenés és értékvesztés

7

(495)

(246)

Egyéb működési ráfordítások

22

(341)

(7 083)

Pénzügyi műveletek és adófizetés előtti eredmény (EBIT)

(52 960)

(70 234)

Pénzügyi műveletek bevételei

23

1 556 424

302 456

Pénzügyi műveletek ráfordításai

24

(1 051)

(666)

Adózás előtti eredmény

1 502 413

231 556

Adófizetési kötelezettség

25

(832)

(447)

Halasztott adófizetési kötelezettség

25

-

(3 500)

Nettó eredmény

 

1 501 581

227 609

Egyéb átfogó jövedelem

 

-

-

Teljes átfogó jövedelem

 

1 501 581

227 609

Egy részvényre jutó eredmény (Ft) *

Alap

26

67,32

11,34

Hígított

26

67,32

11,34

EBITDA

 

1 502 350

232 250

* Az előző időszaki egy részvényre jutó eredmény módosításra került a törzsrészvények névértékének 2023-as üzleti évben

történő 1:20 arányú felosztásának megfelelően.

A 100-124. oldalakon közölt mellékletek a beszámoló elválaszthatatlan részei

97

3.Saját tőke változás kimutatása

adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve

 

Melléklet

Jegyzett tőke

Tőketartalék

Eredménytartalék

Saját tőke összesen

2021. június 30.

 

100 000

-

(19 720)

80 280

Tárgyévi eredmény

227 609

227 609

UBM Trade Zrt. ajándékozás

14

20 710 000

20 710 000

Tőkeemelés

14

18 519

4 961 447

4 979 966

2022 június 30.

118 519

25 671 447

207 889

25 997 855

Tárgyévi eredmény

1 501 581

1 501 581

Osztalék kifizetés

14

(1 500 000)

(1 500 000)

2023. június 30.

 

118 519

25 671 447

209 470

25 999 436

A 100-124. oldalakon közölt mellékletek a beszámoló elválaszthatatlan rész

98

4.Cash Flow kimutatás

adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve

 

2023.06.30

2022.06.30

Működési tevékenységből származó cash flow

Adózás előtti eredmény

1 502 413

231 556

Korrekciók:

Tárgyévi értékcsökkenés

495

246

Halasztott adó

-

3 500

Adófizetési kötelezettség

(832)

(3 947)

Osztalék fizetés

-

Működő tőke változásai

 

 

Kapcsolt felekkel szembeni követelések változása

2 032

(26 182)

Vevő és egyéb követelések változása

(83)

(5 821)

Osztalék követelések változása

25 003

(299 465)

Szállítók változása

(27 003)

29 954

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és elhatárolások

(3 845)

4 939

Passzív időbeli elhatárolások változása

10 200

10 600

Működési tevékenységből származó nettó cash flow

1 508 380

(54 620)

Befektetési tevékenységből származó cash flow

Tárgyi eszközök és immateriális javak (beszerzése)

-

(1 500)

Adott kölcsönök

-

60 000

Tőkeemelés leányvállalatban

(4 999 995)

-

Befektetési tevékenységből származó nettó cash flow

(4 999 995)

(1 500)

Finanszírozási tevékenységből származó cash flow

Tőkebefizetés

-

4 979 966

Osztalék fizetés

(1 500 000)

-

Kapott kölcsönök

(13 000)

13 000

Finanszírozási tevékenységből származó nettó cash flow

(1 513 000)

5 052 966

Készpénz és készpénzjellegű tételek nettó változása

(5 004 615)

4 996 846

Árfolyamváltozás hatása a külföldi pénznemben tartott egyenlegekre

-

-

Készpénz és készpénzjellegű tételek év eleji egyenlege

5 010 997

14 151

Készpénz és készpénzjellegű tételek év végi egyenlege

6 382

5 010 997

A 100-124. oldalakon közölt mellékletek a beszámoló elválaszthatatlan részei

5.

99

5.Általános rész

A vállalkozás bemutatása

Az UBM HOLDING Nyrt. - későbbiekben a „Társaság” – 2016. február 8-án alakult, fő tevékenysége vagyonkezelés

valamint belső ellenőrzési és kontrolling tevékenység.

A Társaság székhelye 2085 Pilisvörösvár, Kisvasút utca 1.

Az UBM HOLDING Nyrt. tulajdonosai 2023. június 30-án:

Tulajdonos

Tulajdoni hányad (%)

Szavazati hányad (%)

Botos Andor Ágoston

13,67%

14,56%

Varga Ákos

12,82%

13,65%

Varga Imre

11,74%

12,50%

Horváth Péter

8,90%

9,48%

Varga Gábor

8,90%

9,48%

Bustyaházai László

8,90%

9,47%

Uzsoki András

5,26%

5,60%

Fekete Mihály

3,90%

4,15%

Szalontai Szabolcs

3,90%

4,15%

UBM Agro Zrt.

3,92%

0,00%

UBM Feed Zrt.

0,66%

0,00%

UBM Trade Zrt.

1,00%

0,00%

UBM Szeleste Zrt.

0,49%

0,00%

MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealap

15,62%

16,63%

Közkézhányad

0,31%

0,33%

Összesen

100,00%

100,00%

A kulcspozíciókban lévő vezetők számára tárgyévben kifizetett bruttó bér 1.696eFt volt.

A társaság kapcsolt felei az alábbiak:

Az UBM Csoportba tartozó társaságok listája (leányvállalatok)

Név

cím

UBM Agro Zrt.

2085 Pilisvörösvár Kisvasút utca 1.

UBM Consulting Zrt.

2085 Pilisvörösvár Kisvasút utca 1.

UBM Feed Zrt.

2085 Pilisvörösvár Kisvasút utca 1.

UBM Grain Zrt.

2085 Pilisvörösvár Kisvasút utca 1.

UBM Trade Zrt.

2085 Pilisvörösvár Kisvasút utca 1.

UBM D.o.o

11070 Novi Beograd, Bulevar Mihajla Pupina 10i/223, Szerbia

Búzamag Kft.

2073 Tök, 036/31 hrsz

UBM Szeleste Zrt.

9622 Szeleste, Kossuth Lajos u. 24/B

UBM Agri Trade Srl.

014126 - Bucuresti, 1st district, 4th Tablitei street, Floor 1-2, Románia

UBM Agro Slovakia, s.r.o.

04414 Železničná 2., Kassa, Szlovákia

”AGROMIX” Kft.

4700 Mátészalka, Meggyesi út 0119/24.

UBM Invest Slovakia Sro.

04414 Železničná 2., Kassa, Szlovákia

UBM Agrar GmbH

4020 Linz, Bismarckstrasse 02, Ausztria

UBM Feed d.o.o.

11070 NOVI BEOGRAD, Bulevar Mihaila Pupina 10I/223, Szerbia

100

Az UBM Csoportba tartozó társaságok listája (társult és közös vezetésű vállalatok)

Név

cím

MA-KA Kft.

6600 Szentes Bese László utca 5-7

UBM Feed Romania Srl

547550, Sanpaul, nr. 6A, Jud. Mures, Románia

Azon vállalatok listája, melyek kapcsolt felek érdekeltségébe tartozik és a tárgyévben üzleti kapcsolatban állt a

Társasággal:

Név

Cím

Flumen Vitae Kft.

2081 Piliscsaba, Hegyalja utca 11-13.

A fenti vállalkozást az UBM Holding Nyrt. nem tartja kontroll alatt, valamint ezen vállalkozás nem rendelkezik

kontrollal az UBM Holding Nyrt-ben. A társasággal folytatott üzleti tranzakció jóváhagyott, piaci feltételek mellett

történt.

A 2023-as évben folytatott tranzakciók:

Név

Jogcím

Összeg eFt-ban

Flumen Vitae Kft.

Igénybe vett tanácsadási szolgáltatás

12 000

Magánszemély kapcsolt felek listája:

Név

cím

Varga Ákos

2081 Piliscsaba, Domb utca 8.

Bustyaházai László

2481 Velence, Enyedi utca 11.

Horváth Péter

2081 Piliscsaba, József liget utca 36.

Uzsoki András

2081 Piliscsaba, Hegyalja utca 11-13.

Varga Imre

2000 Szentendre, Dézsma utca 1.

Varga Gábor

2081 Piliscsaba, Kilátó utca 5.

Botos Andor Ágoston

2081 Piliscsaba, Csokonai utca 10.

Fekete Mihály

2074 Perbál, Petőfi utca 10.

Janositz Balázs Ferenc

2081 Piliscsaba, Szent István király útja 110.

Szalontai Szabolcs

8000 Székesfehérvár, Iglói utca 19.

Tóth József

1138 Budapest, Népfürdő utca 13. 3. em. 4. ajtó

A 18-as pontban bemutatott ügyleteken kívül az alábbi, kapcsolt vállalkozásokkal folytatott tranzakciók történtek

az üzleti év során:

Az UBM Holding Nyrt felé megállapított 2022.06.30-cal záródó üzleti évre járó osztalék az UBM Trade-től:

1.500.000eFt.

101

A konszolidált beszámoló

A cégcsoport konszolidált beszámolóját az UBM Holding Nyrt. készíti az IFRS nemzetközi standardjai szerint,

melyhez a leányvállalatok adatokat szolgáltatnak. A konszolidált beszámoló nyilvános. Megtekinthető a

www.ubm.hu; a www.bet.hu weboldalakon, valamint az UBM Holding Nyrt. 2085 Pilisvörösvár, Kisvasút utca 1. sz.

alatti irodájában.

A mérlegkészítés alapja

i) Elfogadás és nyilatkozat a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardoknak való megfelelőségről

A pénzügyi kimutatásokat az Igazgatóság 2023. október 10-én fogadta el. A pénzügyi kimutatások a Nemzetközi

Pénzügyi Számviteli Sztenderdek szerint, az Európai Unió (EU) Hivatalos Lapjában rendeleti formában kihirdetett és

beiktatott standardok alapján készültek. Az IFRS-t a Nemzetközi Számviteli Standardok Bizottsága (IASB) és a

Nemzetközi Pénzügyi Beszámolás Értelmező Bizottsága (IFRIC) által megfogalmazott, standardok és értelmezések

alkotják.

A pénzügyi kimutatások magyar forintban, ezer forintra kerekítve kerültek bemutatásra, ha nincs ettől eltérő jelzés.

ii) A beszámoló készítésének alapja

A pénzügyi kimutatások a 2022. július 1-ig kibocsátott és hatályos standardok és IFRIC értelmezések szerint

készültek.

A beszámoló a bekerülési érték elve alapján került összeállításra, kivéve azokat az eseteket, ahol az IFRS más

értékelési elv használatát követeli meg, mint ahogy az a számviteli politikában látható. A Társaság a 2021-es évtől

kezdődően június 30-ra változtatta üzleti évét, melynek oka, hogy ez a jobban igazodik a mezőgazdaság

ciklikusságához.

iii) Az értékelés alapja

A pénzügyi kimutatások esetében az értékelési alapja az eredeti bekerülési érték, kivéve azokat az eszközöket és

kötelezettségeket, melyek valós értéken értékelendő pénzügyi instrumentumok.

Az IFRS-eknek megfelelő pénzügyi kimutatások elkészítése során szükség van arra, hogy a menedzsment szakmai

megítélést, becsléseket és feltételezéseket alkalmazzon, melyek hatással vannak az alkalmazott számviteli

politikákra, valamint az eszközök és kötelezettségek, bevételek és költségek beszámolóban szereplő összegére. A

becslések és a kapcsolódó feltételezések múltbeli tapasztalatokon és számos egyéb tényezőn alapulnak, amelyek az

adott körülmények között ésszerűnek tekinthetők, és amelyek eredménye képezi azon eszközök és kötelezettségek

könyv szerinti értéke becslésének alapját, amelyek egyéb forrásokból nem határozhatók meg egyértelműen. A

tényleges eredmények eltérhetnek ezektől a becslésektől.

A becslések és az alapfeltételezések felülvizsgálatára rendszeresen sor kerül. A számviteli becslések módosítása

a becslés módosításának időszakában kerül megjelenítésre, ha a módosítás csak az adott évet érinti, illetve a

módosítás időszakában és a jövőbeli időszakokban, ha a módosítás mind a jelenlegi, mind a jövőbeni éveket érinti.

102

6.Számviteli politika

Az alábbiakban kerülnek bemutatásra a pénzügyi kimutatások elkészítése során alkalmazott jelentősebb

számviteli politikák. A számviteli politikák következetesen kerültek alkalmazásra a jelen pénzügyi kimutatásokban

szereplő időszakokra vonatkozóan. A pénzügyi beszámoló összeállítása során alkalmazott legfontosabb számviteli

elvek a következők:

A számviteli politika lényeges elemei

Beszámolási pénznem és deviza egyenlegek

Az alapul szolgáló gazdasági események tartalmára és körülményeire való tekintettel a Társaság funkcionális

pénzneme a magyar forint.

A nem forintban nyilvántartott devizaügyletek kezdetben az ilyen tranzakciók végrehajtásának napján érvényes

árfolyamon voltak nyilvántartva. A külföldi devizanemben fennálló követelések és kötelezettségek a mérleg-

fordulónapi árfolyamon lettek forintra átszámítva, nem tekintve, hogy az eszköz megtérülése kétesnek minősült. A

keletkező árfolyam differenciák az eredménykimutatásban a pénzügyi bevételek, illetve ráfordítások között kerülnek

kimutatásra.

A pénzügyi kimutatások magyar forintban (HUF) készültek, a legközelebbi ezerre kerekítve, kivéve ahol ettől

eltérően megjelölésre került.

A külföldi pénznemben történő ügyletek a funkcionális pénznemben - a külföldi pénznemben lévő összegre a

beszámoló pénznemének és a külföldi pénznemnek az ügylet napján érvényes átváltási árfolyamát alkalmazva –

vannak elszámolva. Az átfogó jövedelemkimutatásban azokat az árfolyam-különbözeteket, amelyek monetáris

tételek rendezésekor, az időszak során történt kezdeti megjelenítéskor vagy a megelőző pénzügyi kimutatásokban

alkalmazott árfolyamtól eltérő árfolyam használatból eredően keletkeznek, bevételként vagy ráfordításként vannak

kimutatva abban az időszakban, amikor keletkeztek.

A külföldi pénznemben meghatározott monetáris eszközöket és kötelezettséget a funkcionális pénznemnek a

beszámolási időszak végén érvényes árfolyamán számítják át. A valós értéken értékelt külföldi pénznemben

meghatározott tételeket a valós érték meghatározásának időpontjában érvényes árfolyamon számítják át. A

vevőkövetelések, illetve a szállítói kötelezettségek árfolyamkülönbözetei az üzleti tevékenység eredményében

szerepelnek, míg a kölcsönök árfolyamkülönbözetei a pénzügyi műveletek bevételei vagy ráfordításai soron kerülnek

kimutatásra.

Árbevétel

Az értékesítési tranzakciók árbevétele a szerződések kondícióinak megfelelő teljesítésekor jelenik meg. Az

árbevétel nem tartalmazza az általános forgalmi adót. Valamennyi bevétel és ráfordítás az összemérés elve alapján

a megfelelő időszakban kerül elszámolásra.

Az IFRS 15 standard alapelve, hogy a társaságok a vevőiknek átadott áruk vagy nyújtott szolgáltatások összegének

megfelelően ismerjék el bevételeiket, mely tükrözi azt az ellenszolgáltatást (vagyis fizetést), melyre a társaság az

adott árukért vagy szolgáltatásokért cserébe várhatóan jogosult lesz. Az új standard a bevételek részletesebb

bemutatását eredményezte, korábban nem egyértelműen szabályozott ügyletekhez (pl. szolgáltatásokból származó

bevételek és szerződésmódosítások) ad iránymutatást, valamint új iránymutatást a több elemű megállapodásokhoz.

A standard egy új modellt alakított ki, az úgynevezett 5 lépcsőfok modellt, melyben fontos elem a szerződés(ek)

azonosítása, az egyes teljesítési kötelezettségek azonosítása, a tranzakciós ár meghatározása, a tranzakciós ár

felosztása az egyes elemek között, valamint az egyes kötelezettségekhez rendelt árbevétel elszámolása.

Teljesítési kötelezettségek

A szerződés megkötésekor a Társaságnak be kell azonosítania, hogy mely áruk vagy szolgáltatások nyújtását

ígérte a vevő részére, azaz milyen teljesítési kötelezettséget vállalt. A Társaság akkor számolhatja el a bevétel, amikor

a teljesítési kötelezettségeinek eleget tett, azzal, hogy leszállította az ígért árut, vagy elvégezte az ígért szolgáltatást.

Teljesítésről akkor beszélhetünk, ha a vevő megszerezte az eszköz (szolgáltatás) felett az ellenőrzést, melynek jelei:

103

-A Társaságnak már meglévő joga van megkapni az eszköz ellenértékét,

-A vevőre átszállt a tulajdonosi jogcím,

-A Társaság átadta az eszközt fizikailag,

-A vevőnek jelentős kockázata és haszonhúzó képessége van az eszköz birtoklásából,

-A vevő elfogadta az eszközt.

Tranzakciós ár meghatározása

Amikor a szerződés teljesítése megtörténik, akkor a Társaságnak el kell számolnia a teljesítéshez kapcsolódó

bevételt, amely nem más, mint a teljesítési kötelezettséghez rendelt tranzakciós ár. A tranzakciós ár az az összeg,

amelyet a Társaság várhatóan megkap az áruk és szolgáltatások értékesítéséért cserébe. A tranzakciós ár

meghatározásánál figyelembe vételre kerültek a változó ellenérték elemei (rabattok, engedmények) összegei is. A

változó ellenérték becslésére várható érték került számításra, amelyet a Társaság valószínűségi tényezőkkel

súlyozott.

Ingatlanok, gépek, berendezések

A tárgyi eszközök halmozott értékcsökkenéssel csökkentett bekerülési értéken kerülnek bemutatásra. A

halmozott értékcsökkenés magában foglalja az eszköz folyamatos használatával, működtetésével kapcsolatban

felmerült terv szerinti értékcsökkenés, valamint az eszköz nem várt, rendkívüli esemény miatt bekövetkezett jelentős

mértékű megrongálódása, sérülése miatt elszámolt terven felüli értékcsökkenés elszámolt költségeit.

A tárgyi eszközök bekerülési értékének része az eszköz beszerzési költsége, saját vállalkozásban végzett

beruházás esetén a felmerült anyag- és bérjellegű költségek és egyéb közvetlen költségek. A tárgyi eszköz

beruházáshoz felvett hitel után elszámolt kamat az eszköz bekerülési értékét növeli az eszköz rendeltetésének

megfelelő állapotba kerüléséig.

A tárgyi eszközök könyv szerinti értéke meghatározott időközönként felülvizsgálatra kerül, annak érdekében,

hogy megállapítsák, hogy a könyv szerinti érték nem haladja-e meg az eszköz valós, piaci értékét, mivel ez esetben

terven felüli leírás elszámolása szükséges az eszköz valós, piaci értékéig. Az eszköz valós, piaci értéke az értékesítési

ár, illetve az eszköz használati értéke közül a magasabb. A használati érték az eszköz által generált jövőbeni

pénzáramlások diszkontált értéke.

A diszkontláb a társasági adózás előtti kamatlábat tartalmazza, figyelembe véve a pénz időértékét és az eszközhöz

kapcsolódó egyéb kockázati tényezők hatását is. Amennyiben az eszközhöz önállóan nem rendelhető jövőbeni

pénzáramlás, akkor azon egység pénzáramlását kell alapul venni, amely egységnek része az eszköz. Az így

meghatározott értékvesztés, terven felüli értékcsökkenés az eredménykimutatásban jelenik meg.

A tárgyi eszközök javítási, karbantartási költsége és tartalék-alkatrészek pótlása a karbantartási kiadásokat

terhelik. Az értéknövelő beruházások és a felújítások aktiválásra kerülnek. Eladott, illetve nullára leírt, használaton

kívüli eszközök bekerülési értéke és halmozott értékcsökkenése kivezetésre kerül. Minden ilyen módon keletkező

esetleges nyereség, vagy veszteség része a tárgyévi eredménynek.

A Társaság eszközeinek értékét az eszközök hasznos élettartama alatt lineáris módszerrel írja le.

Az élettartam eszközcsoportonként a következő:

Eszköz

Leírási kulcs

Ingatlanok

2,00 % - 8,00 %

Műszaki Gépek berendezések

4 % - 14,50 %

Irodai eszközök

14,50 %; 33,00 %

Számítástechnikai eszközök

33,00%

Egyéb berendezések

14,50%

Járművek

20,00%

A 200.000 Ft egyedi beszerzési ár alatti eszközök beszerzéskor azonnal egy összegben elszámolásra kerülnek

értékcsökkenésként.

A hasznos élettartamok és az értékcsökkenési módszerek legalább évente felülvizsgálatra kerülnek az adott

eszköz által nyújtott tényleges gazdasági haszon alapján. Szükség esetén a módosítás a tárgyévi eredménnyel

szemben kerül elszámolásra.

104

Nem pénzügyi eszközök értékvesztése

A Társaság minden beszámolási időszak végén felméri, hogy bármely eszköz esetében történt-e értékvesztésre

utaló változás. Amennyiben ilyen változás történt, a Társaság megbecsüli az eszköz várható megtérülési értékét. Egy

eszköz, vagy pénztermelő egység várható megtérülési értéke az értékesítési költségekkel csökkentett valós érték és

a használati érték közül a magasabb. A Társaság az eredmény terhére értékvesztést számol el, ha az eszköz várható

megtérülési értéke alacsonyabb, mint a könyv szerinti értéke. A Társaság szükséges kalkulációkat a hosszú távú

jövőbeni cash-flow tervek megfelelő diszkontálása alapján készíti.

Immateriális javak

Az egyedileg beszerzett immateriális javak beszerzési áron, az üzleti kombináció során megszerzett immateriális

javak pedig valós értéken kerülnek felvételre a megszerzés időpontjában. A könyvekbe való felvételre abban az

esetben kerül sor, ha az eszköz használata bizonyíthatóan jövőbeli gazdasági javak beáramlását eredményezi, és

annak költsége egyértelműen meghatározható.

A bekerülést követően az immateriális javak vonatkozásában a bekerülési érték modell irányadó. Ezen eszközök

élettartama véges vagy nem meghatározható. A véges élettartamú eszközök amortizációja lineáris módszerrel

történik az élettartamra vonatkozó legjobb becslés alapján. Az amortizációs időszak és az amortizáció módszere

évente felülvizsgálatra kerül a pénzügyi év végén. A saját előállítású immateriális javak, a fejlesztési költségek

kivételével nem kerülnek aktiválásra, hanem felmerülésük évében elszámolásra kerülnek az eredménnyel szemben.

Az immateriális javak évente felülvizsgálatra kerülnek értékvesztés szempontjából egyedileg, vagy a

jövedelemtermelő egység szintjén.

A védjegyek, licencek, iparjogvédelem alá eső javak és szoftverek beszerzési költségei aktiválásra kerülnek és

lineáris módszer szerint íródnak le a becsült hasznos élettartamuk alatt:

Immateriális jószág

Értékcsökkenési kulcs

Vagyoni értékű és egyéb jogok, valamint szoftverek

16,6-33%

Részesedések (leányvállalatban, közös vezetésű és társult vállalkozásban)

Az UBM Holding Nyrt. nem felel meg az IFRS 10 alapján definiált befektetési gazdálkodó egység fogalmának. A

részesedések értékelés kapcsán az IAS 27.10 pontja alapján felsorolt lehetőségek közül a bekerülési értéken történő

értékelést választotta. A kezdeti bekerülési érték alatt a részesedés valós értékét értjük.

A követő értékelés az IAS 36 Eszközök értékvesztése standard alapján kerül meghatározásra. Értékvesztésre utaló

jelzés lehet például, ha kedvezőtlen hatású jelentős változás következett be az időszak folyamán, vagy várhatóan be

fog következni a közeljövőben a befektetés technológiai, piaci, közgazdasági vagy jogi környezetében.

Amennyiben a fenti körülmények arra utalnak, hogy a leányvállalati befektetés értéke a bekerülési érték alá

csökkenthetett, meg kell határozni a befektetés megtérülő értékét.

Abban az esetben, ha a megtérülő érték alacsonyabb a bekerülési értéknél, értékvesztés elszámolására van

szükség.

Készletek

A készletek a felesleges, illetve az elfekvő készletekre képzett értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken

vagy a nettó realizálható értéken szerepelnek attól függően, melyik az alacsonyabb. A készletértéket a tényleges

bekerülési értéken határozzák meg.

Követelések

A követelések a becsült veszteségekre képzett megfelelő mértékű értékvesztéssel csökkentett nominális értéken

szerepelnek a kimutatásokban. Az év végén fennálló kinnlevőségek teljes körű felülvizsgálata alapján becslés készült

a kétes követelésekre vonatkozóan.

105

Pénzügyi eszközök

Az IFRS 9 standard hatókörébe tartozó pénzügyi eszközök három értékelési kategóriába sorolandók: bekerülést

követően amortizált költségen értékelendők, bekerülést követően valós értéken értékelendők az egyéb átfogó

jövedelemmel szemben (FVOCI), illetve bekerülést követően valós értéken értékelendők eredménykimutatással

szemben (FVPL).

Az értékelési csoportba történő besorolás a pénzügyi eszközhöz kapcsolódó pénzáramok karakterisztikájának a

függvénye. Azoknál a hitelviszonyt megtestesítő pénzügyi eszközöknél, melyeket a Társaság amortizált bekerülési

értéken vagy egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken kíván értékelni, a pénzügyi eszköz pénzáramai

tekintetében vizsgálni kell, hogy azok megfelelnek-e az IFRS 9 szerinti kizárólag tőke és kamat (SPPI) követelménynek.

A tőke a pénzügyi eszköz kezdeti megjelenítéskori valós értéke. A kamat elsősorban a kint lévő tőkeösszeg

időértékének ellenértékét, illetve a hitelkockázatot fejezi ki egy adott időszakban, de más alapvető hitelezési

kockázatokat és költségeket, továbbá nyereséghányadot is tartalmaz.

Az SPPI követelmény teljesülésekor a Társaság a pénzügyi eszköz denominált pénznemében azt vizsgálja, hogy a

szerződésből eredő pénzáramok konzisztensek-e az alapvető kölcsönmegállapodásokkal.

Annak megítéléséhez, hogy a szerződéses pénzáramok kizárólag tőkét és kamatot tartalmaznak-e, a Társaság

megvizsgálja a pénzügyi instrumentum szerződéses feltételeit. A vizsgálat arra is kitér, hogy a pénzügyi eszköz

tartalmaz-e olyan szerződéses feltételeket, melyek hatására a szerződéses pénzáramok összege vagy időzítése úgy

változzon, hogy a pénzügyi eszköz már nem felel meg az SPPI követelménynek.

Minden egyéb adósságinstrumentumot eredményen keresztül valós értéken kell értékelni (FVTPL).

Minden tőkeinstrumentumot valós értéken kell értékelni a mérlegben és a valós érték változás hatását

közvetlenül az eredmény kimutatásban kell elszámolni, kivéve azon tőkeinstrumentumok esetén, ahol a gazdálkodó

az Egyéb átfogó jövedelem opciót (FVOCI) választotta. A társaság nem él a FVTOCI opcióval.

A pénzügyi eszközöket és a pénzügyi kötelezettségeket a Társaság akkor és csak akkor számolja el egymással

szemben és jeleníti meg ezek nettó összegét a mérlegben, ha a Társaságnak törvényesen érvényesíthető joga van az

összegek beszámítására és szándéka, hogy ezeket nettósítva, vagy egyidőben realizálja az eszközt és teljesítse a

kötelezettséget.

Pénzügyi eszközök hitelezési vesztesége

A hitelkockázat változása alapján minden fordulónapon felül kell vizsgálni az értékvesztést, valamint értékelni

kell, hogy az értékvesztést az élettartam alatt várható hitelezési veszteség vagy a 12 havi élettartam alatt várható

hitelezési veszteség összegéig kell-e elszámolni. Ha az egyedi pénzügyi eszköz szintjén nem lehet értékelni, hogy a

hitelkockázata nőtt-e jelentősen, akkor csoportosan kell értékelni.

Az értékvesztés értékeléséhez és elszámolásához az egyszerűsített és az általános megközelítések

alkalmazandók.

1. Egyszerűsített megközelítés

Minden, az egyszerűsített megközelítéssel értékelt pénzügyi instrumentum értékelésére az élettartami várható

hitelezési veszteséggel kerül sor. Az egyszerűsített megközelítést a vevőkkel szembeni követelések esetében

alkalmazzuk.

2. Általános megközelítés

A várható hitelezési veszteség modell alapján a pénzügyi instrumentumok három csoportba kerülnek

besorolásra. A három csoportba történő besorolás alapját a pénzügyi eszköz hitelezési kockázatában bekövetkező

változások képezik. A relatív hitelezési kockázat modellje az emelkedett hitelezési kockázat értékelésére szolgál. A

kezdeti megjelenítéshez képest bekövetkező hitelezési kockázat növekedése a pénzügyi instrumentumok kosarak

közti átsorolásában jelenik meg.

A várható hitelezési veszteség modell alapján az értékvesztés a három csoportba sorolhatjuk: a 12 hónap alatt

várható hitelezési veszteség alapján kalkulált /élettartam alatt várható hitelezési veszteség alapján kalkulált / az

effektív kamatláb módszer alkalmazásával számolt értékvesztés.

Az általános megközelítést az egyéb pénzügyi követelések és adott kölcsönök esetében alkalmazzuk

106

A gazdálkodó egyszerűsített (simplified) gyakorlati megközelítést alkalmazza a várható hitelveszteségek

becslésére, ha azok követik a standard elveit. A vevőkövetelések értékelésre tapasztalati úton – figyelembe véve a

jövőre vonatkozó várakozásokat – korosító táblázatok alkalmazása megfelelő lehet, ahol megadott százalékokban

határozzák meg a veszteségek mértékét a lejárati csoportoktól függően.

A vevőnként, az adósonként kisösszegű követeléseknél – a vevők, az adósok együttes minősítése alapján – az

értékvesztés összege ezen követelések nyilvántartásba vételi értékének százalékában meghatározott.

Várható hitelezési veszteség csoport szintű adatok alapján

Nem lejárt

0,02%

1-30 nap között

0,04%

31-60 nap között

0,27%

61-180 nap között

1,09%

181-360 nap között

13,10%

361 napon túl

39,69%

A visszaírás eredményeként az eszköz könyv szerinti értéke nem haladhatja meg azt az amortizált bekerülési

értéket, amely a visszaírás időpontjában lenne akkor, ha értékvesztés elszámolására korábban nem került volna sor.

A visszaírt veszteség összegét az eredménykimutatásban kell elszámolni.

A pénzügyi eszközök kivezetésre kerülnek a könyvekből, ha az adott befektetésből származó cash flow-bevételre

való jogosultság lejárt vagy átruházásra került, és a vállalat egyben átruházta a tulajdonláshoz kapcsolódó lényeges

kockázatokat és előnyöket is.

A kapcsolt követelésekre várható hitelezési veszteségével kapcsolatos várakozásaink a múltbeli tapasztalatokon

alapulnak. A cégcsoport kapcsolt vállalkozásoknak nyújtott kölcsön és egyéb finanszírozás (pl. vevői finanszírozás)

eredő követelésekből eredően az elmúlt 27 év alatt vesztesége minimális összegben keletkezett az UBM RUS, orosz

leányválallat végelszámolása során történő követelés elengedésből. Ezen tények azt a várakozást támasztják alá,

hogy a kapcsolt követelésekre értékvesztés elszámolása nem indokolt. A cégcsoport vállalkozásait jelentős pozitív

saját tőke és / vagy jelentős pozitív cash-flow teremtő képesség jellemzi, a veszteséggel működő cégekben a törvényi

megfelelés miatt tőkeemelést vagy pótbefizetést hajt végre az anyavállalat. Ezen okokból kifolyólag nem merül fel

kétség a kapcsolt követelések realizálhatóságával kapcsolatban.

Pénzügyi kötelezettségek

A Társaság pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatása a következő pénzügyi kötelezettségeket tartalmazza:

szállítók és egyéb rövid lejáratú kötelezettségek, kölcsönök, hitelek, banki folyószámlahitelek. Ezek megjelenítését

és értékelését a beszámolóban a kiegészítő melléklet ide vonatkozó részei tartalmazzák az alábbiak szerint:

A Társaság minden pénzügyi kötelezettséget kezdeti megjelenítésekor valós értékén értékel. Hitelek esetén még

azokat a tranzakciós költségeket is figyelembe veszi, amelyek közvetlenül a pénzügyi kötelezettség megszerzésének

tulajdoníthatók.

Az IFRS 9 hatálya alá tartozó pénzügyi kötelezettségek két értékelési kategóriába sorolandók: bekerülést

követően amortizált költségen értékelendők, illetve bekerülést követően valós értéken értékelendők

eredménykimutatással szemben (FVPL). Az egyes pénzügyi kötelezettségek besorolását a Társaság azok

megszerzésekor határozza meg.

A kölcsönök és hitelek az effektív kamatláb módszerrel számított amortizált bekerülési értéken jelennek meg a

pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban. A kölcsönökhöz és hitelekhez kapcsolódó nyereségek és veszteségek a

jövedelemre vonatkozó kimutatásban kerülnek elszámolásra az effektív kamatláb módszer segítségével számított

amortizáció során, valamint a pénzügyi kötelezettség kivezetésekor. Az amortizáció a jövedelemre vonatkozó

kimutatásban kerül elszámolásra pénzügyi ráfordításként.

107

Céltartalékok

A Társaság céltartalékokat mutat ki a múltbeli események következtében meglévő (jogi vagy vélelmezett)

kötelmek után, amelyeket a Társaságnak valószínűleg ki kell egyenlítenie, és ha a kötelem összege megbízhatóan

mérhető.

A céltartalékként kimutatott összeg a meglévő kötelem rendezéséhez a mérlegfordulónapon szükséges

ráfordításra vonatkozó legjobb becslés, figyelembe véve a kötelmet jellemző kockázatokat és bizonytalanságokat.

Amennyiben a céltartalék értékeléséhez a meglévő kötelem rendezéséhez várhatóan szükséges cash-flow-t

használják, a céltartalék könyv szerinti értéke ezen cash-flow-k jelenértéke.

Amennyiben a céltartalék rendezéséhez szükséges ráfordítások egy részét vagy annak egészét egy másik fél

várhatóan megtéríti, a követelés eszközként akkor van kimutatva, ha lényegileg biztos, hogy a gazdálkodó egység

megkapja a térítést és a követelés összege megbízhatóan mérhető.

A hátrányos szerződésekből fakadó meglévő kötelmek céltartalékként vannak kimutatva. A Társaság akkor

minősít hátrányosnak egy szerződést, ha a szerződés alapján fennálló kötelmek teljesítésének elkerülhetetlen

költségei meghaladják a szerződés alapján várhatóan befolyó gazdasági hasznokat.

Átszervezési céltartalék akkor kerül kimutatásra, amennyiben a Társaság elkészített egy, az átszervezésre

vonatkozó, részletes, formális tervet és a terv végrehajtásának megkezdésével vagy a terv főbb jellemzőinek az

érintettek számára történő bejelentésével jogos várakozást ébresztett az érintettekben arra, hogy végre fogja hajtani

az átszervezést. Az átszervezési céltartalék csak az átszervezéssel kapcsolatban felmerülő közvetlen ráfordításokat

foglalja magában, melyek szükségszerűen együtt járnak az átszervezéssel és nem kapcsolódnak a gazdálkodó egység

folytatódó tevékenységéhez.

Jövedelemadók

A társasági adó mértéke a társasági és osztalékadóról szóló törvény alapján, valamint a helyi iparűzési adó

rendelet által meghatározott adófizetési kötelezettségen alapul, amely a halasztott adóval kerül módosításra. A

társasági adófizetési kötelezettség tárgyévi és halasztott adóelemeket tartalmaz. A Társaság a látványsportra fizetett

támogatás összegét is a társasági adó sorra sorolja be, mivel ezt tartalmában jövedelemadónak ítéli meg.

A folyó évi adófizetési kötelezettség a tárgyévi adózandó nyereség alapján kerül meghatározásra. Az adózandó

nyereség eltér a beszámolóban kimutatott adózás előtti eredménytől, az adóalapot nem képző nyereségek és

veszteségek, illetve az olyan tételek miatt, melyek más évek adózandó nyereségében kerülnek figyelembe vételre.

A Társaság folyó adófizetési kötelezettsége a mérleg fordulónapjáig hatályban lévő vagy kihirdetett (amennyiben a

kihirdetés egyenértékű a hatályba lépéssel) adókulcs alapján kerül meghatározásra. A halasztott adó számítása a

kötelezettség módszer szerint kerül kiszámításra.

Halasztott adó azokban az esetekben keletkezik, amikor egy tétel az éves beszámolóban történő, illetve az

adótörvény szerinti elszámolásában időbeli különbség adódik. A halasztott adókövetelés és kötelezettség

megállapítása azon évek adóköteles bevételére vonatkozó adókulcsok felhasználásával történik, amikor az időbeli

különbség miatti eltérés várhatóan megtérül. A halasztott adókötelezettség és követelés mértéke tükrözi a

Társaságnak a mérleg fordulónapján fennálló, az adóeszközök és kötelezettségek realizálódásának módjára

vonatkozó becslését.

Halasztott adókövetelés a levonható időbeli eltérések, a továbbvihető adókedvezmények és negatív adóalap

vonatkozásában csak akkor szerepel a mérlegben, ha valószínűsíthető, hogy a Társaság a jövőbeni tevékenysége

során adóalapot képző nyereséget realizál, amellyel szemben a halasztott adóeszköz érvényesíthető.

Minden mérleg fordulónapon a Társaság számba veszi a mérlegben el nem ismert halasztott adóeszközöket,

valamint az elismert adóeszközök könyv szerinti értékét. A korábban mérlegbe fel nem vett követelések azon részét

állományba veszi, amely várhatóan megtérülhet a jövőbeni nyereségadójának csökkenéseként. Ezzel ellentétesen

olyan mértékben csökkenti a Társaság halasztott adó követelését, amely összeg megtérülésének fedezetére,

várhatóan adózott nyereség nem fog rendelkezésre állni.

A tárgyévi és halasztott adó közvetlenül a saját tőkével szemben kerül elszámolásra, amennyiben olyan tételekre

vonatkozik, amelyeket ugyanabban vagy egy másik időszakban szintén a saját tőkével szemben számoltak el,

beleértve a tartalékok nyitó értékének a számviteli politika visszamenőleges hatályú változása miatt bekövetkező

módosításait is.

A halasztott adó eszközök és kötelezettségek egymással szemben történő elszámolására akkor van lehetőség, ha

a társaságnak törvény általi joga van ahhoz, hogy az ugyanazzal az adóhatósággal szemben fennálló tényleges

adóköveteléseit és kötelezettségeit egymással szemben beszámítsa, valamint a Társaságnak szándékában áll ezen

eszközök és kötelezettségek nettó elszámolása.

108

Lízing

Az IFRS 16 lízing standard szerint a lízingbevevőnek párhuzamosan meg kell jelenítenie és számszerűsítenie

mérleg oldalon egy eszközhasználati jogot és forrás oldalon egy ahhoz kapcsolódó kötelezettséget. Az

eszközhasználati jog kezelése az egyéb nem pénzügyi eszközökhöz hasonlóan történik, és aszerint kerül elszámolásra

értékcsökkenésük is. A lízing kötelezettség kezdeti értékelése a lízingfizetések jelenértékén történik a lízing

futamideje alatt, mely jelenértéket az implicit kamatláb segítségével kell kiszámolni, ha ez a kamatláb pontosan

meghatározható. Ha ez a kamatláb nem, vagy nehezen meghatározható, a lízingbevevő ez esetben használhatja a

járulékos hitelfelvételi kamatlábat a diszkontáláshoz.

Mérlegen kívüli tételek

A mérlegen kívüli kötelezettségek nem szerepelnek az éves beszámoló részét képző mérlegben és

eredménykimutatásban. A kiegészítő mellékletben kerülnek bemutatásra, kivéve, ha a gazdasági hasznot

megtestesítő források kiáramlásának esélye távoli, minimális. A mérlegen kívüli követelések nem szerepelnek az éves

beszámoló részét képező mérlegben és eredménykimutatásban, de amennyiben gazdasági hasznok beáramlása

valószínűsíthető, a kiegészítő mellékletben kimutatásra kerülnek.

Osztalék

Az osztalékot abban az évben számolja el a Társaság, amikor azt a tulajdonosok jóváhagyják.

Pénzügyi műveletek eredménye

Pénzügyi eredmény a kamat és osztalékbevételeket, kamat és egyéb pénzügyi ráfordításokat, pénzügyi

instrumentumok valós értékelésének nyereségét és veszteségét, továbbá a realizált és a nem realizált árfolyam-

különbözeteket tartalmazza.

Állami támogatások

Állami támogatások akkor kerülnek elszámolásra, amikor valószínűsíthető, hogy a támogatás be fog folyni és a

támogatás folyósításához kötött feltételek teljesülnek. Amikor a támogatás költség ellentételezésére szolgál, akkor

a jövedelemre vonatkozó kimutatás javára abban az időszakban kell elszámolni, amikor az ellentételezésre kerülő

költség felmerül (egyéb bevételek között). Amikor a támogatás eszközbeszerzéshez kapcsolódik, akkor halasztott

bevételként kerül elszámolásra és a kapcsolódó eszköz hasznos élettartama alatt évi egyenlő összegekben kerül az

eredmény javára elszámolásra.

Fordulónap utáni események

Azok a beszámolási időszak vége után bekövetkezett események, amelyek pótlólagos információt biztosítanak a

Társaság beszámolási időszakának végén fennálló körülményekről (módosító tételek), bemutatásra kerültek a

beszámolóban. Azon beszámolási időszak utáni események, amelyek nem módosítják a beszámoló adatait, a

kiegészítő mellékletben kerülnek bemutatásra, amennyiben lényegesek.

A számviteli politika változásai

A következő standardok és értelmezések (beleértve azok módosításait is) léptek hatályba 2022-ben:

Keretelvek a pénzügyi kimutatások elkészítésére és bemutatására hivatkozásai – Az IFRS 3 Üzleti

kombinációk standard módosítása (kibocsátva 2020. május 14-én, 2022. január 1-jétől kezdődő üzleti

évekre hatályos, az EU befogadta a módosításokat)

A kívánt használat megkezdése előtt keletkező hozamok kezelése – Az IAS 16 standard módosítása

(kibocsátva 2020. május 14-én, 2022. január 1-jétől kezdődő üzleti évekre hatályos, az EU befogadta a

módosításokat)

Hátrányos szerződések: a szerződés teljesítésének költségei – Az IAS 37 standard módosításai (kibocsátva

2020. május 14-én, 2022. január 1-jétől kezdődő üzleti évekre hatályos, az EU befogadta a módosításokat)

Az IFRS standardok éves fejlesztése -2018-2020 (kibocsátva 2020. május 14-én, 2022. január 1-jétől kezdődő

üzleti évekre hatályos, az EU befogadta a módosításokat).

A fenti módosítások alkalmazása nem volt jelentős hatással a Társaság pénzügyi kimutatásaira.

109

Az IASB által kibocsátott és az EU által befogadott, de még nem hatályos új és módosított standardok és

értelmezések:

Lízingkötelezettség visszlízing ügyletekben – Az IFRS 16 Lízing standard módosítása (kibocsátva 2022.

szeptember 22-én, hatályos 2024. január 1-jétől kezdődő üzleti évekre)

IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása: Hosszú vagy rövid lejáratú kötelezettségek besorolása miatti

módosítás (2023. január 1. vagy azután kezdődő üzleti években hatályos)

IFRS 17 Biztosítási szerződések (2023. január 1. vagy azután kezdődő üzleti években hatályos)

Az IFRS 10 és az IAS 28 módosításai (2014. szeptember 11-én került kiadásra, és az IASB által

meghatározandó időpontban vagy azután kezdődő üzleti időszakokban lép hatályba, ezt a módosítást az EU

még nem hagyta jóvá). Befektető és társult vagy közös vezetésű vállalkozások közötti eszközértékesítés.

IAS 8 „Számviteli politikák, a számviteli becslések változásai és hibák” standard módosításai – Számviteli

becslések definíciója (2023. január 1-jével lép hatályba, illetve az azt követően kezdődő beszámolási

időszakokban. Ezt a módosítást az EU még nem hagyta jóvá),

IAS 12 „Nyereségadók” standard módosítása – Egyszerű tranzakciókból származó halasztott adó eszközök

és kötelezettségek (2023. január 1-jével lép hatályba, illetve az azt követően kezdődő beszámolási

időszakokban. Ezt a módosítást az EU még nem hagyta jóvá).

IAS 1 „Pénzügyi kimutatások prezentálása” standard módosításai és IFRS Practice Statement 2 – Számviteli

politikák közzététele (2023. január 1-jével lép hatályba, illetve az azt követően kezdődő beszámolási

időszakokban. Ezt a módosítást az EU még nem hagyta jóvá)

A fenti módosítások alkalmazása nem lesz jelentős hatással a Társaság pénzügyi kimutatásaira.

2022-ben a Társaság alkalmazza az összes, 2022. január 1-jével hatályos IFRS standardot, módosításokat és

értelmezéseket, amelyek a Társaság működése szempontjából relevánsak.

Jelentős számviteli becslések és feltételezések

Jelentős számviteli becslések és feltételezések

A számviteli politika alkalmazásakor becsléseket és feltételezéseket szükséges alkalmazni egyes eszközök és

kötelezettségek adott időpontra vonatkozó értékének meghatározásakor, melyek más forrásból egyértelműen nem

meghatározhatók. A becslési folyamat a legutolsó rendelkezésre álló információn alapuló döntéseket és releváns

tényezőket tartalmazza. Ezek a jelentős becslések és feltételezések befolyásolják a pénzügyi kimutatásokban

megjelenített eszközök és kötelezettségek, bevételek és ráfordítások értékét és a függő eszközök és kötelezettségek

kiegészítő mellékletben történő bemutatását. A tényleges eredmények eltérhetnek a becsült adatoktól.

A becslések folyamatosan aktualizálásra kerülnek. A számviteli becslésekben bekövetkező változás időszakában

veendő figyelembe, ha a változás csak az adott időszakot érinti, illetve a változás időszakában és a jövőbeni

időszakokban, amennyiben mindkét időszakot érintő változásokról van szó.

A becslési bizonytalanság és a számviteli politika terén hozott kritikus döntések fő területei, amelyek a

legjelentősebb hatást gyakorolják a konszolidált pénzügyi kimutatásokban megjelenített összegekre, az alábbiak:

Értékcsökkenés és értékvesztés

Az ingatlanok, gépek és berendezések, valamint az immateriális eszközök nyilvántartása bekerülési értéken

történik, leírásukra pedig lineárisan, hasznos élettartamuk alatt kerül sor. Az eszközök hasznos élettartamának

meghatározása a hasonló eszközökre vonatkozó korábbi tapasztalatok, valamint a várható technológiai fejlődés és

tágabb gazdasági vagy iparági tényezőkben bekövetkező változások alapján történik. A becsült hasznos élettartamok

felülvizsgálatára évente kerül sor.

7.Immateriális javak

 

2023.06.30

2022.06.30

Bruttó érték

1 500

1 500

Tárgyévi értékcsökkenés

(495)

(246)

Halmozott értékcsökkenés

(741)

(246)

Nettó érték

759

1 254

Az immateriális javak között előző évben vásárolt software-ek szerepelnek.

110

8.Tartós részesedések kapcsolt vállalkozásban

 

2023.06.30

2022.06.30

Részesedés UBM Trade Zrt-ben

25 709 995

20 710 000

Összesen

25 709 995

20 710 000

A részesedések között kerül kimutatásra az UBM Trade Zrt-ben lévő 100%-os tulajdonrész. A részesedés nyitó

bekerülési értéke az ajándékozás napján érvényes valós érték, mely független szakértői vélemény alapján

20.710.000eFt volt. Az üzleti évben az UBM Holding Nyrt. tőkeemelést hajtott végre leányvállalatában, 4.999.995eFt

összegben, melyet a részesedés növekedéseként számolt el.

A kimutatott leányvállalati részesedést a Társaság bekerülési értéken tartja nyilván az IAS 27 alapján.

Fordulónapon a Társaság nem azonosított a részesedés értékvesztésére utaló jeleket, piaci körülményeket.

9. Halasztott adó követelések

A halasztott adó számítása során a Társaság az adózás szempontjából figyelembe vehető értéket hasonlítja össze

a könyv szerinti értékkel eszközönként és kötelezettségenként. Ha a különbözet átmeneti különbség, azaz belátható

időn belül az eltérés kiegyenlítődik, akkor előjelének megfelelően halasztott adó kötelezettséget vagy eszközt vesz

fel. Az eszköz felvételekor a megtérülést külön vizsgálja a Társaság.

A halasztott adót a Társaság 9% adókulccsal számolja, mivel az adott eszközök és kötelezettségek tényleges

adókká olyan időszakokban válnak, amikor az adókulcs várhatóan változatlan marad.

A Társaság tárgyidőszakban a korábbi évek veszteség elhatárolása alapján 9.844 eFt összegű halasztott adó

követelés kimutatására lenne jogosult. Mivel a Társaság egyedi szintű működése és előre nem látható tényezők a

társasági adóalapot jelentősen befolyásolhatják, a jövőre vonatkozó egyedi szintű tervek pontossága nem

garantálható, emiatt a jövőbeni bizonytalanság miatt a Társaság halasztott adókövetelést nem mutat ki.

10. Kapcsolt követelések

 

2023.06.30

2022.06.30

Vevőkövetelés

24 384

26 416

Adott kölcsön kamata

100

100

Összesen

24 484

26 516

Az adott kölcsön kamata fordulónap után befolyt.

A nyitott kapcsolt vevőkövetelések megbontása az alábbi:

 

2023.06.30

UBM Agro Zrt.

2 086

UBM Feed Zrt.

2 694

UBM Grain Zrt.

10 286

UBM Szeleste Zrt.

3 222

UBM Trade Zrt.

6 096

Vevőkövetelések összesen

24 384

A kapcsolt követelések kapcsán értékvesztés, hitelezési veszteség elszámolása nem volt indokolt. A követelések

nem korosak, mérlegfordulónap után az UBM Trade Zrt. kivételével befolyásra kerültek.

111

11. Egyéb rövid lejáratú követelések

 

2023.06.30

2022.06.30

ÁFA követelés

12 508

11 400

Bevételek aktív időbeli elhatárolása

-

1 027

Egyéb

12

10

Összesen

12 520

12 437

Az ÁFA követelések soron tárgyévi tranzakciókhoz köthető levonható ÁFA szerepel, melyek fordulónap után

rendezésre kerülnek.

12. Osztalék követelések

 

2023.06.30

2022.06.30

Osztalék követelések

274 462

299 465

Összesen

274 462

299 465

Az osztalékkövetelések soron mutatjuk ki az üzleti évre járó, de pénzügyileg még nem rendezett, UBM Trade Zrt-

vel szembeni osztalék követelést.

13. Pénzeszközök

 

2023.06.30

2022.06.30

Bankszámla

6 382

10 997

Lekötött betét

-

5 000 000

Összesen

6 382

5 010 997

A pénzeszközök csökkenésének magyarázata, hogy a társaság az UBM Trade Zrt-ben tőkét emelt, melynek

részletei a 7-es pontban kerülnek kifejtésre.

14. Jegyzett tőke és eredménytartalék és tőketartalék

A jegyzett tőke összetétele az alábbi volt:

Részvénysorozat

Névérték (Ft/db)

Kibocsátott részvények (db)

Össznévérték (Ft)

"A" sorozat (törzsrészvény)

5,- Ft

23.703.700

118.518.500,- Ft

Alaptőke nagysága:

118.518.500,- Ft

Az UBM Holding Nyrt. 2023. április 5-én megtartott közgyűlése a törzsrészvények névértékének 1:20 arányú

felosztásáról döntött. Ennek értelmében a részvények névértéke a korábbi 100 forintról 5 forintra változott, ezzel

összhangban pedig az UBM tőzsdére bevezetett értékpapírjainak mennyisége 1.185.185 darab részvényről

23.703.700 darab részvényre növekedett.

112

Az UBM Holding Nyrt alaptőkéje az előző, 2022-es üzleti évben 100.000.000,- Ft-ról 118.518.500 forintra nőtt. Az

alaptőke-emelés keretében keletkező új részvények kibocsátási értéke összesen 4.999.995.000,- Ft volt. Az új

részvények a HU0000145990 ISIN azonosító alatt kibocsátott, tőzsdére bevezetett részvénysorozatra történő

rábocsátással keletkeztek meg.

Az alaptőke-emelés végrehajtására a Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő Zártkörűen Működő

Részvénytársaság (székhely: 1027 Budapest, Kapás utca 6-12.) által kezelt MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós

Magántőkealapot (székhely: 1027 Budapest, Kapás utca 6-12. a továbbiakban: MFB VBTM) jelölte ki. Az MFB VBTM

a 2022. június 29. napján hiánytalanul megfizette az UBM Holding Nyrt. részére az Új Részvények teljes kibocsátási

értékét, vagyis 4.999.995.000,- Ft-ot.

A tőkeemelés napjától számított 7. év utolsó napját követő naptól 2031. június 30-ig az MFB VBTM befektetői

eladási jogot gyakorolhat az új részvények tekintetében, melynek kötelezettjei azok a személyek, akik a Társaság

részvényesei voltak 2022. június 20-án. Befektetői Eladási Jog gyakorlása esetén az UBM Holding Nyrt. vagy az UBM

Trade Zrt. jogosult az Opciós Vételár megfizetésére vonatkozó kötelezettséget a Ptk. 6:203. § szerinti

tartozásátvállalásra vonatkozó szabályai szerint átvállalni. A Társaság várakozásai szerint ezzel az a tartozás

átvállalással az UBM Holding Nyrt várhatóan nem kíván élni, vagy csak akkor, ha ez számára kedvező.

A megállapodás alapján továbbá az új Részvények Befektetői Értékpapírszámlán történő jóváírásának napjától az

új Részvények BÉT-re történő bevezetését követő 7. év utolsó napjáig tartó határozott időtartamra az UBM Holding

Nyrt.-nek, és a mindenkori részvényeseknek vételi opciójuk van az Opciós Vételár megfizetése mellett a

megkeletkeztetett részvények részének, vagy egészének megvásárlására. A Társaság várakozásai szerint ezzel a

joggal az UBM Holding Nyrt várhatóan nem kíván élni, vagy csak akkor, ha ez számára kedvező.

A tőkeemelés összegéből 18.519eFt forint a jegyezett tőke növekedéseként, míg a maradék összeg a

tőkeemeléssel kapcsolatos költségek levonása után a tőketartalékba került. Az ázsió mértéke a 20.030eFt tanácsadói

és jogi költségeket figyelembe véve 4.961.447eFt volt.

Osztalék

A Társaság 2022. október 28. napján megtartott évi rendes közgyűlése 1.500.000.000,- Ft, azaz egymilliárd-

ötszázmillió

forint összegű osztalék fizetéséről határozott. Az osztalékfizetés fordulónapja 2022. november 29-e volt, melytől

számított 10 munkanapon napon belül az osztalékok kifizetésére sor került.

Tőketartalék - Ajándékozási tranzakció

2021 október 1-jei nappal az UBM Holding Nyrt magánszemély tulajdonosai ajándékozás útján (fizetendő

ellenérték nélkül) az UBM Holding Nyrt-nek ajándékozták UBM Trade Zrt-ben lévő részesedéseik 99,82 százalékát.

Az ajándékozás előtt az UBM Trade Zrt. volt az UBM Csoport legfelsőbb leányvállalata, mely közvetve vagy

közvetlenül birtokolta a részesedéseket és tartotta kontroll alatt a leányvállalatokat. Az ajándékozás után az UBM

Holding Nyrt-hez kerültek az irányítási jogok. Az ajándékozási érték meghatározásra az UBM Csoport független

értékelést végzett, mely alapján az UBM Trade Zrt. részesedések 99,82%-nak értéke 20 710 millió forint. Az értékelés

DCF alapú megközelítést alkalmazott a Társaság által elfogadott üzleti terv alapján. Az ügylettel elérni kívánt

gazdasági cél az, hogy az UBM Holding Nyrt. tulajdonolja az UBM Trade Zrt-t, és rajta keresztül az UBM cégcsoport

tagvállalatait annak érdekében, hogy lehetővé váljon a tőzsdei tőkebevonás a cégcsoportba.

113

Az ajándékozás IFRS szerinti számviteli kezelése

Az UBM Trade részesedések ajándékozása tulajdonosi tranzakciónak minősül, ezért azt a saját tőke mozgásként

kell elszámolni, az ajándékozási érték összegét a tőketartalék növekedéseként kell elszámolni.

Saját tőke megfeleltetési tábla:

Az alábbi, a Magyarországon hatályos számvitelről szóló 2000. évi C. törvény („Szt.”) 114/B. § előírásainak

megfelelő saját tőke megfeleltetési tábla a Szt. 114/B. § (4) a) pontja szerint meghatározott saját tőke összetevőinek

és az EU IFRS-ek szerinti egyedi pénzügyi kimutatásokban kimutatott saját tőke összetevőinek egyeztetését mutatja.

Az egyeztetés egyrészt az EU IFRS-ek szerinti saját tőke összetevőinek a Szt. szerinti saját tőke összetevőire való

allokációjából, másrészt a kétféle módon meghatározott saját tőke közötti eltérések levezetéséből áll.

114

adatok ezer forintban

2023. június 30.

 

 

Jegyzett tőke

118 519

Jegyzett, de még be nem fizetett tőke

-

Visszavásárolt saját részvények

-

Tőketartalék

25 671 447

Eredménytartalék

(1 292 111)

Értékelési tartalék

-

Lekötött tartalék

-

Adózott eredmény

1 501 581

 

 

114/B. (4) a) IFRS-ek szerinti saját tőke

25 999 436

Létesítő okiratban meghatározott jegyzett tőke, amennyiben az tőkeinstrumentumnak minősül

118 519

 

 

114/B. (4) b) IFRS-ek szerinti jegyzett tőke

118 519

 

 

114/B. (4) c) Jegyzett, de még be nem fizetett tőke

-

A saját tőke minden olyan elemének összege, amely nem felel meg az IFRS-ek szerinti jegyzett tőke, a jegyzett, de be nem fizetett tőke, az eredménytartalék, az értékelési tartalék, a tárgyévi eredmény vagy a lekötött tartalék fogalmának

25 999 436

 

 

114/B. (4) d) Tőketartalék

25 671 447

IFRS-ek szerinti éves beszámolóban kimutatott, a korábbi évek felhalmozott és a tulajdonosok részére ki nem osztott nyereség

(1 292 111)

 

 

114/B. (4) e) Eredménytartalék

(1 292 111)

114/B. (4) h) Lekötött tartalék

-

Átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás eredmény szakaszában vagy a különálló jövedelemre vonatkozó kimutatásban szereplő tárgyévi nyereség

1 501 581

 

 

114/B. (4) g) Tárgyévi nyereség/ veszteség

1 501 581

 

 

Osztalékfizetésre rendelkezésre álló szabad eredménytartalék

IFRS eredménytartalék

209 470

Csökkentve: az IAS 40 Befektetési célú ingatlanok standard valós érték növekedése miatt elszámolt - halmozott - nem realizált nyereség összegével

-

Növelve: kapcsolódó IAS 12 Nyereségadók standard alapján elszámolt nyereségadó halmozott összegével

-

 

 

Osztalékfizetésre rendelkezésre álló eredménytartalék

209 470

a közzétételre történő engedélyezés időpontjáig elszámolt kapott (járó) osztalék 

-

Osztalékfizetésre rendelkezésre álló eredménytartalék + tárgyév utáni kapott, járó osztalék

209 470

115

15. Szállítói és egyéb kötelezettségek

 

2023.06.30

2022.06.30

Szállítói kötelezettségek

5 706

32 709

Bértartozás

851

851

Adókötelezettségek

482

481

Letétek negatív egyenlege

-

1 327

Jövedelemadó kötelezettségek

327

343

Összesen

7 366

35 711

A szállítók előző évi egyenlegében elsődlegesen a tőkeemeléssel kapcsolatos számlázott tanácsadói költségek

jelennek meg.

16. Kapcsolt felekkel szembeni kötelezettségek

 

2023.06.30

2022.06.30

Szállítói kötelezettség

-

2 055

Kapott kölcsön

-

13 000

Kapott kölcsön kamata

-

448

Összesen

-

15 503

17. Passzív időbeli elhatárolások

 

2023.06.30

2022.06.30

Költségek időbeli elhatárolása

21 800

11 600

Összesen

21 800

11 600

A passzív időbeli elhatárolás a könyvvizsgálattal kapcsolatos díjakat tartalmazza.

18. Értékesítés nettó árbevétele

Az értékesítés nettó árbevételeként mutatjuk ki az üzleti évben kapcsolt vállalkozások felé számlázott belső

ellenőrzési díjak összegét és költség továbbszámlázásokat.

 

2023.06.30

2022.06.30

Belső ellenőrzési és controlling szolgáltatás

35 200

20 800

Költség továbbszámlázás

4 800

-

Összesen

40 000

20 800

116

Az elszámolt árbevételből kapcsolt vállalkozástól származó:

 

2023.06.30

2022.06.30

UBM Agro Zrt.

4 615

2 972

UBM Feed Zrt.

12 829

10 708

UBM Grain Zrt.

13 015

4 916

UBM Szeleste Zrt.

4 741

2 204

UBM Trade Zrt.

4 800

-

Árbevétel összesen

40 000

20 800

19. Egyéb működési bevétel

 

2023.06.30

2022.06.30

Egyéb bevétel

2

-

Összesen

2

-

20. Igénybevett szolgáltatások

 

2023.06.30

2022.06.30

Könyvelés, adótanácsadás, könyvvizsgálat

(21 793)

(19 352)

Tanácsadói díjak

(25 299)

(24 968)

Ügyvédi díjak

(2 400)

(11 736)

Hatósági díjak

(11 223)

(10 069)

Bankköltség

(10 580)

(4 286)

Kapcsolt vállalkozások költségek átterhelése

-

(1 618)

Egyéb

(7)

(214)

Összesen

(71 302)

(72 243)

21. Személyi jellegű ráfordítások

 

2023.06.30

2022.06.30

Bérköltség

(14 526)

(10 382)

Járulékok

(1 498)

(1 080)

Összesen

(16 024)

(11 462)

A Társaságnál foglalkoztatottak átlagos létszáma 0 fő volt a 2023-as üzleti évben, a bérköltségek között a

felügyelőbizottsági tagok tiszteletdíja valamint a részmunkaidőben foglalkoztatott dolgozók munkabére jelenik meg.

117

22. Egyéb működési ráfordítások

 

2023.06.30

2022.06.30

előző időszaki ÁFA követelések kivezetése

-

(7 083)

Önellenőrzési pótlék

(337)

-

Egyéb

(4)

-

Összesen

(341)

(7 083)

A Társaság a korábbi években visszaigényelhető és levonásba helyezett ÁFA követelésének egy részéről előző

évben lemondott és a könyvelésből kivezette.

23. Pénzügyi műveletek bevétele

 

2023.06.30

2022.06.30

Kapott kamat

56 427

2 992

Kapott osztalék

1 499 997

299 464

Összesen

1 556 424

302 456

A kapott kamatok jelentős növekedésének oka, hogy az UBM Holding Nyrt lekötötte a tőkeemelés során kapott

pénzeszközeit, amíg a leányvállalati tőkeemelést meg nem tudta valósítani az UBM Trade Zrt-ben. A kapott osztalék

soron az UBM Trade Zrt. által jóváhagyott, UBM Holding Nyrt. számára járó osztalékok szerepelnek.

24. Pénzügyi műveletek ráfordítása

 

2023.06.30

2022.06.30

Fizetett kamat

(558)

(448)

Árfolyamveszteség

(493)

(218)

Összesen

(1 051)

(666)

118

25. Jövedelemadók

A jövedelemadókhoz kapcsolódó ráfordítások a következőkből tevődnek össze:

 

2023.06.30

2022.06.30

Adófizetési kötelezettség

(832)

(447)

Halasztott adó bevétel (ráfordítás)

-

(3 500)

Összesen

(832)

(3 947)

A tárgyévi 75eFt összegű társasági adó a társaság adóalapja alapján került meghatározásra, 9%-os adókulcs

mellett.

 

2023.06.30

2022.06.30

Adózás előtti eredmény

1 502 413

231 556

Aktuális adókulcs alapján számított adófizetési kötelezettség 9%

(135 217)

(20 840)

Kapott osztalék

135 000

-

Nem visszaforduló különbözet

67

26 355

Halasztott adókövetelés értékvesztése / visszaírása

-

(9 015)

Elhatárolt veszteség feloldása

75

-

Iparűzési adó és innovációs hozzájárulás

(757)

(447)

Nettó eredmény

1 501 581

227 609

A társasági adó alapjának levezetése

 

2023.06.30

Adózás előtti eredmény

1 502 413

Növelő tételek

Egyéb

-

Csökkentő tételek

Iparűzési adó, innovációs hozzájárulás

(757)

Kapott osztalék

(1 499 997)

Elhatárolt veszteség

(830)

Adóalap

829

119

26. Egy részvényre jutó eredmény

Az alap részvényenkénti nyereség számításakor a részvényeseknek kiosztható adózás utáni eredményt kell

figyelembe venni, valamint a kibocsátott törzsrészvények éves átlagos számát, amely nem tartalmazza a saját

részvényeket.

 

2023.06.30

2022.06.30

Részvényeseknek kiosztható adózás utáni eredmény (eFt)

1 501 581

227 609

Kibocsátott törzsrészvények súlyozott átlagos száma (ezer db)

1 115

1 004

Kibocsátott törzsrészvények súlyozott átlagos száma (ezer db) a 2023-as részvénydarabolás figyelembe vételével

22 306

20 075

Egy részvényre jutó eredmény (alap) (Ft)

67,32

11,34

Az előző időszaki egy részvényre jutó eredmény módosításra került a törzsrészvények névértékének 2023-as

üzleti évben történő 1:20 arányú felosztásának megfelelően.

A Társaságnál nincsen olyan tényező sem 2022-ben, sem 2023-ban, amely hígítaná az egy részvényre jutó

eredményt.

27. EBITDA

EBITDA alkalmazása és annak a fogalma: a Csoport döntése, hogy ezt a gyakran használt mutatószámot is

alkalmazza, tekintettel a széleskörben jellemző iparági gyakorlatra, illetve arra, hogy a Csoport meggyőződése, hogy

az érték közlése a pénzügyi kimutatások felhasználói számára hasznos, információtartalommal bír.

Az értelmezhetőség érdekében a számítás módját az alábbiakban rögzítjük:

+/- Adózás előtti eredmény

+ Kamatráfordítás eliminálása

+ Értékcsökkenés és amortizáció eliminálása

A Csoport az anyavállalat tulajdonosaira jutó adózás előtti eredményt a következő tételekkel módosítja:

Kamatráfordítások: a nettó eredményt a Csoport korrigálja a pénzügyi eredményben szereplő összes tétellel

kamat- ráfordítások összegével.

Értékcsökkenés és amortizáció: az IAS 16, IAS 40 és IAS 38 alá tartozó eszközök, valamint az eszközként a

Csoportnál kimutatott, operatív lízingbe adott eszközök értékcsökkenése, amortizációja kiszűrésre kerül a

mutatószám számítása során. Az ilyen eszközök értékvesztését is visszakorrigálja a Csoport. (Az egyéb eszközök pl.

pénzügyi instrumentumok értékvesztését nem korrigáljuk a mutató számítása során.)

120

28. Kockázatkezelés

A Társaság eszközei közé tartoznak a pénzeszközök, vevői és egyéb követelések, valamint egyéb eszközök –

kivéve az adókat. A Társaság forrásai közé tartoznak a hitelek és kölcsönök, szállítói és egyéb kötelezettségek, kivéve

az adókat és pénzügyi kötelezettségek valós értéken történő átértékeléséből származó nyereséget vagy veszteséget.

A Társasága következő pénzügyi kockázatoknak van kitéve:

hitelkockázat

likviditási kockázat

piaci kockázat

Ez a fejezet bemutatja a Társaság fenti kockázatait, a Társaság célkitűzéseit, politikáit, folyamatok mérését és

kockázat kezelését, valamint a Társaság menedzsment tőkéjét. Az Ügyvezetés általános felelősséget visel a Társaság

létrehozása, felügyelete és kockázatkezelése terén.

A Társaság kockázat menedzsment politikájának célja, hogy kiszűrje és kivizsgálja azokat a kockázatokat,

amelyekkel szembesül a Társaság, valamint, hogy beállítsa a megfelelő kontrollokat, és hogy felügyelje a

kockázatokat. A kockázat menedzsment politika és rendszer felülvizsgálatra kerül, hogy tükrözhesse a megváltozott

piaci körülményeket és a Társaság tevékenységeit.

Tőkemenedzsment

A Társaság politikája, hogy megőrizze az alaptőkét, amely elegendő ahhoz, hogy a befektetői és hitelezői bizalom

a jövőben fenntartsa a jövőbeni fejlődését.

A Társaság tőkeszerkezete a nettó idegen tőkéből, valamint a Társaság saját tőkéjéből áll (ez utóbbi a jegyzett

tőkét, a tartalékokat foglalja magában).

Hitelezési kockázat

A hitelezési kockázat annak a kockázatát fejezi ki, hogy az adós vagy a partner nem teljesíti szerződéses

kötelezettségeit, amely pedig pénzügyi veszteséget eredményez a Társaság számára. Pénzügyi eszközök, amelyek

hitelezési kockázatoknak vannak kitéve, lehetnek hosszú vagy rövid távú kihelyezések, pénzeszközök és pénzeszköz-

egyenértékesek, vevők és egyéb követelések.

A pénzügyi eszközök könyv szerinti értéke a maximális kockázati kitettséget mutatják. Az alábbi táblázat a

Társaság maximális hitelkockázati kitettségét mutatja:

 

2023.06.30

2022.06.30

Vevő követelések

24 384

26 416

Adott kölcsönök

100

100

Egyéb követelések

12 520

12 437

Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek

6 382

5 010 997

Összesen

43 386

5 049 950

121

Likviditási kockázat

A likviditási kockázat annak kockázata, hogy a Társaság nem tudja pénzügyi kötelmeit esedékességkor teljesíteni.

A Társaság likviditásmenedzselési megközelítése, hogy amennyire lehetséges, mindig megfelelő likviditást

biztosítson kötelezettségei esedékességkor történő teljesítéséhez, mind szokásos, mind feszített körülmények

között anélkül, hogy elfogadhatatlan vesztesége merülne fel vagy kockáztatná a Társaság hírnevét.

Piaci kockázat

A piaci kockázat annak kockázata, hogy a piaci árak, mint az átváltási árfolyamok, kamatlábak és a befektetési

alapokba történő befektetések árai, változása befolyásolni fogja a Társaságeredményét vagy pénzügyi

instrumentumokban lévő befektetéseinek értékét. A piaci kockázat kezelésének célja a piaci kockázatnak való

kitettségek kezelése és ellenőrzése elfogadható keretek között, a haszon optimalizálása mellett.

29. Pénzügyi instrumentumok

Pénzügyi instrumentumnak minősülnek a forgóeszközök közül az adott kölcsönök és a pénzeszközök, valamint a

felvett hitelek, kölcsönök és a szállítói kötelezettségek.

2023. június 30.

Könyv szerinti érték

Pénzügyi eszközök

Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott eszközök

Adott kölcsönök

0

Kapcsolt vevő követelés

24 384

Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek

6 382

Pénzügyi kötelezettségek

Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott

kötelezettségek

Szállítói és egyéb kötelezettségek

5 706

Kapcsolt felekkel szembeni kötelezettségek

0

2022. június 30.

Könyv szerinti érték

Pénzügyi eszközök

Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott eszközök

Adott kölcsönök

100

Kapcsolt vevő követelés

26 416

Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek

5 010 997

Pénzügyi kötelezettségek

Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott

kötelezettségek

Szállítói és egyéb kötelezettségek

34 036

Kapcsolt felekkel szembeni kötelezettségek

15 503

A pénzügyi eszközök nem értékvesztettek és várható hitelezési veszteség velük kapcsolatban nem került

elszámolásra, mivel a Társaság teljes megtérüléssel számol mind a kapcsolt követelések, mind a pénzeszközök

kapcsán.

Az amortizált bekerülési értéken értékelt pénzügyi instrumentumok valós értéke mindkét évben megközelítik a

könyv szerinti értéküket.

122

30. Szegmens információk

Az egész társaság egy szegmenst jelent, így külön szegmens információkat nem teszünk közzé. A 10%-ot

meghaladó vevőforgalmak a 18-as pontban bemutatásra kerültek.

31. Igazgatóság javadalmazása

Az Igazgatóság tagjai a Társaságtól 1.696eFt összegű javadalmazásban részesültek tárgyévben. A Csoport többi

tagjától kapott javadalmazásukat a Csoport a javadalmazási jelentésben és a konszolidált kiegészítő

megjegyzésekben teszi közzé.

32. Függő kötelezettségek

A Társaság nem tartott nyilván függő kötelezettséget sem 2023. június 30-án sem 2022. június 30-án.

33. Mérlegfordulónap utáni események

A Társaság mérlegfordulónapja után jelentős esemény nem történt.

34. Adózott eredmény felhasználására tett javaslat

Az igazgatóság nem javasol osztalékfizetést a 2023-as év után.

35. Vállalkozás folytatása

Az ukrán háborús helyzet hatásainak kapcsán, illetve az egyéb piaci és likviditási kockázatok mérlegelésével a

Társaság felmérte és elkészítette az arra vonatkozó becsléseket, hogy fennáll-e lényeges bizonytalanság a vállalkozás

folytatására való képesség tekintetében, és arra jutott, hogy helytálló a vállalkozás folytatását feltételezni a

belátható jövőben, lényeges bizonytalanság nem áll fenn.

36. Orosz-ukrán konfliktus hatásai

Az elhúzódó orosz ukrán konfliktus hatása a vállalatcsoport energiagazdálkodására a cégcsoportra nézve

megnyugtatóan rendeződött. Az elektromos áram és gáz beszerzést hosszú távú (áram-evergreen, gáz 3 év)

szerződésekkel, nemzetközi kereskedőkkel oldja meg a cégcsoport, mely biztosítja, hogy az UBM hosszú távú

ármegállapodásokkal védekezzen a rövid távú ár-ingadozások ellen.

A háború és a 2023-ban egyre komolyabban jelentkező természeti kihívások (aszályok, árvizek) mind globális

mind regionális szinten jelentős hatást gyakoroltak a termés mennyiségekre, ezen keresztül a tőzsdei és lokális

árjegyzésekre, piaci volatilitásra. Az UBM commodity szegmensében az emelkedő volatilitás az eredményesség

növekedését okozza (köszönhetően a prudens kockázatkezelési mechanizmusoknak). A kereskedés mind

Magyarországon, mind az UBM által kereskedett környező piacokon nem teljesítést nem tapasztalunk a termelők

részéről. A Takarmány szegmensben a szemes termények ár növekedését az UBM érvényesíteni tudja a gyártott

takarmányokban. A 2023 január-június során tapasztalt árcsökkenés egyrészt érintette a gyártáshoz felhalmozott

készletek késztermékekben történő árazását, másrészt az olcsóbbá váló új beszerzéseket az UBM késleltetve

érvényesíti a takarmányokban.

37. COVID járvány hatásai

A korábbi évek koronavírus járványa a jelen üzleti évre már nem volt hatással.

123

38. Könyvvizsgálati és könyvviteli szolgáltatás

A tárgyévi beszámoló szabályszerűségét, megbízhatóságát és valódiságát könyvvizsgáló ellenőrizte:

CMT Consulting Korlátolt Felelősségű Társaság

A független könyvvizsgálói jelentés aláírója Freiszberger Zsuzsanna bejegyzett könyvvizsgáló, kamarai

nyilvántartási száma 007229. A 2023. évi egyedi beszámoló könyvvizsgálatáért fizetendő díj 3.300eFt.

Az IFRS könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladatok irányításáért, vezetéséért felelős személy Bagosi Dávid,

regisztrációs száma 205339.

39. A beszámoló aláírására jogosultak

A Társaságnál a beszámoló aláírására Varga Ákos és Horváth Péter együttesen jogosult.

40. A pénzügyi kimutatások közzétételre engedélyezése

A pénzügyi kimutatásokat a Társaság igazgatósága 2023. október 10-ei tartott ülésén megvitatta és ebben a

formában közzétételre engedélyezte.

Pilisvörösvár, 2023. október 10.

Varga Ákos az igazgatóság elnöke és Horváth Péter igazgatósági tag

41. Nyilatkozat

Az alkalmazható számviteli előírások alapján, a Társaság legjobb tudása szerint elkészített éves beszámoló valós és

megbízható képet ad az UBM Holding Nyrt. kötelezettségeiről, pénzügyi helyzetéről, valamint nyereségéről és

veszteségéről, továbbá a vezetőségi jelentés megbízható képet ad a UBM Holding Nyrt. fejlődéséről és teljesítményéről,

ismertetve a főbb kockázatokat és bizonytalansági tényezőket.

A Kibocsátó kijelenti, hogy a Beszámoló megbízhatóan mutatja be a Társaság fejlődését és teljesítményét, adatai és

állításai a valóságnak megfelelnek, és nem hallgatnak el olyan tényt, ami a Kibocsátó helyzetének megítélése

szempontjából jelentős.

A Tpt. 57. §. (1) bekezdése alapján a szabályozott információk nyilvánosságra hozatalának elmaradásával, illetve

félrevezető tartalmával okozott kár megtérítéséért a Kibocsátó felel.

Jelen, a 2023. június 30-ai éves beszámoló számszaki adataiért, valamint az elemzések és következtetések tartalmi

valóságáért felelősséget vállalok.

Pilisvörösvár, 2023. október 10.

Varga Ákos az igazgatóság elnöke és Horváth Péter igazgatósági tag

124

Created with NTC ESEF® v9.94