UBM Holding Nyrt.
Éves jelentés
Nemzetközi pénzügyi beszámolókészítési standardok (IFRS)
szerint 2022. június 30.
1
Tartalomjegyzék
Vezetőségi jelentés........................................................................................................................................................................................................ 5
Az éves jelentéssel érintett időszak tevékenységének, eredményének bemutatása........................................................................................................................................................................................................ 5
Az UBM Holding Nyrt. általános bemutatása, telephelyek bemutatása........................................................................................................................................................................................................ 6
Társaságirányítás........................................................................................................................................................................................................ 9
A vállalkozás piaci környezete........................................................................................................................................................................................................ 10
A vállalkozás céljai és stratégiája........................................................................................................................................................................................................ 11
Szegmens információk Takarmány gyártás........................................................................................................................................................................................................ 12
Szegmens információk Commodity kereskedelem........................................................................................................................................................................................................ 13
Tárgyidőszaki beruházások........................................................................................................................................................................................................ 18
Részvény információk........................................................................................................................................................................................................ 18
Foglalkoztatáspolitika, esélyegyenlőség, CSR........................................................................................................................................................................................................ 19
Kutatás-fejlesztés........................................................................................................................................................................................................ 20
Vállalkozás főbb erőforrásai és kockázatai, az ezekkel kapcsolatos változások és bizonytalanságok........................................................................................................................................................................................................ 22
A teljesítmény mérésének mennyiségi........................................................................................................................................................................................................ 23
és minőségi mutatói, illetve jelzői........................................................................................................................................................................................................ 23
Számviteli törvény által előírt egyéb........................................................................................................................................................................................................ 24
bemutatási kötelezettségek........................................................................................................................................................................................................ 24
Felelős vállalatirányítás........................................................................................................................................................................................................ 24
Konszolidált Pénzügyi Kimutatások........................................................................................................................................................................................................ 25
1. Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás........................................................................................................................................................................................................ 25
2. Konszolidált eredménykimutatás........................................................................................................................................................................................................ 27
3. Konszolidált átfogó jövedelemkimutatás........................................................................................................................................................................................................ 28
4. Konszolidált saját tőke változás kimutatása........................................................................................................................................................................................................ 29
5. Konszolidált Cash Flow kimutatás........................................................................................................................................................................................................ 30
6. Kiegészítő megjegyzések........................................................................................................................................................................................................ 31
6.1 Átalános bemutatás........................................................................................................................................................................................................ 31
6.2 A mérlegkészítés alapja........................................................................................................................................................................................................ 32
6.3 Számviteli politika........................................................................................................................................................................................................ 33
6.4 A konszolidációval kapcsolatos közzétételek........................................................................................................................................................................................................ 44
6.5 Ingatlanok, gépek és berendezések........................................................................................................................................................................................................ 46
6.6 Immateriális javak........................................................................................................................................................................................................ 47
6.7 Egyéb hosszú lejáratú követelések........................................................................................................................................................................................................ 47
6.8 Részesedések társult és közös vezetésű vállalatban........................................................................................................................................................................................................ 48
6.9 Egyéb részesedések........................................................................................................................................................................................................ 49
6.10 Eszköz használati jog........................................................................................................................................................................................................ 49
6.11 Halasztott adó........................................................................................................................................................................................................ 50
2
6.12 Készletek........................................................................................................................................................................................................ 51
6.13 Vevők........................................................................................................................................................................................................ 51
6.14 Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások........................................................................................................................................................................................................ 52
6.15 Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek........................................................................................................................................................................................................ 53
6.16 Saját tőke........................................................................................................................................................................................................ 53
6.17 Hosszú rövid lejáratú hitelek és kölcsönök........................................................................................................................................................................................................ 55
6.18 Állami támogatások........................................................................................................................................................................................................ 56
6.19 Lízing kötelezettségek........................................................................................................................................................................................................ 56
6.20 Szállítók........................................................................................................................................................................................................ 57
6.21 Céltartalékok........................................................................................................................................................................................................ 57
6.22 Nyereségadó követelések és kötelezettségek........................................................................................................................................................................................................ 57
6.23 Egyéb kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások........................................................................................................................................................................................................ 58
6.24 Árbevétel........................................................................................................................................................................................................ 59
6.25 Egyéb működési bevétel........................................................................................................................................................................................................ 60
6.26 Aktivált saját teljesítmények........................................................................................................................................................................................................ 60
6.27 Eladott áruk és szolgáltatások önköltsége........................................................................................................................................................................................................ 60
6.28 Anyagjellegű ráfordítások........................................................................................................................................................................................................ 61
6.29 Személyi jellegű ráfordítások........................................................................................................................................................................................................ 61
6.30 Egyéb működési költségek és ráfordítások........................................................................................................................................................................................................ 62
6.31 Pénzügyi műveletek bevételei........................................................................................................................................................................................................ 62
6.32 Pénzügyi műveletek ráfordításai........................................................................................................................................................................................................ 62
6.33 Kamatráfordítás........................................................................................................................................................................................................ 63
6.34 Adóráfordítás........................................................................................................................................................................................................ 63
6.35 Egy részvényre jutó eredmény........................................................................................................................................................................................................ 63
6.36 Szegmens jelentés........................................................................................................................................................................................................ 64
6.37 EBITDA........................................................................................................................................................................................................ 65
6.38 Mérlegen kívüli tételek........................................................................................................................................................................................................ 65
6.39 Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók........................................................................................................................................................................................................ 65
6.40 Kockázatkezelés........................................................................................................................................................................................................ 66
6.41 Érzékenység elemzés........................................................................................................................................................................................................ 68
6.42 Pénzügyi instrumentumok........................................................................................................................................................................................................ 71
6.43 Összehasonlító adatok........................................................................................................................................................................................................ 72
6.44 Mérleg fordulónap utáni események........................................................................................................................................................................................................ 73
6.45 Igazgatóság javadalmazása........................................................................................................................................................................................................ 73
6.46 Vállalkozás folytatása........................................................................................................................................................................................................ 73
6.47 A beszámoló aláírására jogosultak........................................................................................................................................................................................................ 73
6.48 A konszolidált éves beszámoló jóváhagyása........................................................................................................................................................................................................ 73
6.49 Felelősségvállaló nyilatkozat........................................................................................................................................................................................................ 74
3
4
Vezetőségi jelentés
Az éves jelentéssel érintett időszak tevékenységének,
eredményének bemutatása
Az UBM Holding Nyrt. és az alá tartozó vállalatcsoport az immáron közel egy éve tartó rendkívüli gazdasági körülmények
ellenére rendkívül sikeres évet zárt. Mind az árbevétel, mind a Cégcsoport EBITDA történelmi csúcsot döntött, és az összes
releváns mutató tekintetében javulást, erősödést ért el a cég. Az eredmények mögött összetett okok találhatók, ezek egy
része a csoport stratégiájából ered, más részük a piac trendszerű változásának következménye, de találunk olyan tényezőt
is, amely szomszédunkban zajló háborúból eredő piaci anomáliákból vezethető le.
A vállalat üzleti éve 2021. július 1-től 2022. június 30-ig tartott, mely megfelel a Csoport tevékenységét alapvetően
meghatározó növénytermesztés szezonalitásának. A szemes termények és a napraforgó betakarítása és raktározása az év
második felében történik, így a felvásárolt és raktározott készletek növekedése szezonálisan is követhető, illetve
szétválasztható a megelőző és követő évekhez képest. Az UBM Holding Nyrt. 2021. október 1-jén szerzett kontrollt az UBM
Trade Zrt. felett, így a beszámoló adataiban a leány, közös vezetésű és társult vállalkozások 9 havi teljesítménye jelenik meg.
A vállalat teljesítményét leíró trendeket érdemes teljes éves összehasonlításban is vizsgálni, mellyel kapcsolatban a 2020
éves adatokhoz viszonyítva közlünk összehasonlító adatsorokat.
A lezárt üzleti évben az UBM Holding konszolidált, teljes éves árbevétele 200 milliárd Ft, mely 45%-kal haladja meg az azt
megelőző 2020. január-december naptári évet. Ez a növekedés legnagyobb mértékben az extrém módon megemelkedett
alapanyagáraknak volt köszönhető. A szemes termények és fehérjehordozók, amelyekből az UBM nem csak takarmányt
gyárt, hanem kereskedik is, átlagosan 52%-os áremelkedést mutatnak a 2021. júniusi szintekhez képest, ami így közvetlen
és közvetett módon is jelentkezik az árbevétel növekedésében. Az export értékesítések aránya kis növekedést mutatva
48,5%-ra emelkedett. Ez a részarány jól mutatja a cégcsoport azon törekvését, hogy erősítsük jelenlétünket a régióban: nem
csak a környező országokban történő takarmány gyártás és kereskedelem, hanem a Magyarországról kiinduló gabona
export tevékenység is kiemelt szerepet kap.
Az árbevétel alakulása mellett a nyereségesség is nagyon kedvező képet mutat. Az eredményességet a legjobban bemutató,
pénzügyi tételektől megtisztított, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény, az éves jelentésben megjelenő, 9
hónapot reprezentáló EBITDA 5.994m HUF, míg a 2020. decemberi, magyar számviteli standardok alapján összeállított
beszámoló hasonló adata 2,129 milliárd HUF.
Az UBM Holding Nyrt. tőkehelyzete is jelentősen javult az elmúlt üzleti év során. A Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő
Zrt. által kezelt MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealap mintegy 5 milliárd forintos tőkeemelést hajtott
végre a társaságban. A tőkeemelés a Hiventures eddigi legnagyobb összegű befektetése volt, az UBM életében pedig
fordulópontot jelent a tőkeellátottság tekintetében. Kijelenthető, hogy a vállalatcsoport stabil, erős tőkeszerkezettel és
megfelelő finanszírozási háttérrel rendelkezik a következő időszak terveinek sikeres teljesítéséhez. Az UBM Holding
konszolidált saját tőke megfelelési mutató 19,5% 2022.06.30-án.
A vállalat menedzsmentje az üzleti évben tapasztalt gazdasági-politikai nehézségek következményeként az év folyamán
felülvizsgálta a regionális terjeszkedési terveit és azok megvalósításának kockázatait. E vizsgálat eredményeképpen úgy
döntött, hogy a Szerbiában, Sid községben tervezett zöldmezős takarmánykeverő beruházását leállítja. Mérlegelve az
építkezés alapanyagárait, a kivitelezési nehézségeket, a beszállítói lánc esetleges késedelmeit, nemteljesítési kockázatát,
tehát összességében a projekt költségvetését és időbeli elcsúszását, látható volt, hogy a végleges célok sem időben, sem
pénzügyileg nem tarthatók.
A lezárt üzleti évben elért eredményeinket tekintve úgy látjuk, hogy az UBM Holding Nyrt. és a hozzá tartozó leányvállalatok
piaci helyzete stabil, az UBM a magyar mezőgazdaság megkerülhetetlen szereplője, első számú takarmánygyártója. A
regionális jelenlétünkből fakadó növekedési potenciál kiaknázása továbbra is kiemelt stratégiai cél: a 2022-ben modernizált
hernádcsányi üzem (Szlovákia) beindítása mellett vizsgáljuk piaci pozícióink erősítésének egyéb lehetőségeit is a környező
országokban. Középtávon szeretnénk elérni az éves 1 millió tonna takarmány kibocsátást.
Az UBM Holding Nyrt. menedzsmentje a folyamatosan jelentkező piaci, pénzügyi és egyéb kihívások ellenére optimista a
cég és a hozzá tartozó leányvállalatok stabilitását és eredménytermelő képességét illetően. Bízunk benne, hogy jelenlegi és
esetleges jövőbeli befektetőink is hasonlóan látják a cég helyzetét, mely majd részvényeseink számának bővülésében is
megmutatkozik.
5
Az UBM Holding Nyrt. általános bemutatása, telephelyek
bemutatása
Az UBM Csoport tevékenysége
A Társaság fő tevékenysége a vagyonkezelés (holding), melyet a belső ellenőrzés és csoport szintű controlling feladatok
egészítenek ki. A Társaság 2021. október 1-jén megszerezte az UBM Trade Zrt. közel 100 százalékát. A tranzakció
ajándékozás útján jött létre, miután az UBM Trade Zrt. kilenc magánszemély részvényese a társaságban fennálló 99,82
százalékos tulajdonrészét ajándékozási szerződés keretében a tulajdonukban álló UBM Holding Nyrt-re ruházta át október
1-jei hatállyal. A független értékbecslésen alapuló tranzakció értéke 20,7 milliárd forint volt.
A 26 éves UBM Csoport szójadara importőrként kezdte működését, mára a hazai takarmánygyártás piacvezetője, jelenlegi
760 ezer tonnás termelési volumene dinamikusan növekszik. A csoport értékesítése a gabonafélék és az olajos magvak
területén meghaladja az évi 800 ezer tonnát, a fehérje kereskedelem terén a 200 ezer tonnát. A Magyarország mellett
Ausztriában, Romániában, Szlovákiában és Szerbiában jelenlévő csoport magyar számviteli törvény szerinti árbevétele
2022.06.30-án végződő üzleti évben 200 milliárd forint volt , melynek közel fele exportból származott.
Az UBM Magyarország legnagyobb takarmányalapanyag-kereskedő és takarmánygyártó vállalkozása, 5 hazai és 2 külföldi
gyáregységgel. A portfolió folyamatosan bővül: az UBM a kereskedelem és gyártás mellett komplex szaktanácsadással is
támogatja partnerei sikereit. A több szakmai díjjal kitüntetett cégcsoport kiemelten foglalkozik az ágazat leginnovatívabb
termékeinek forgalmazásával és a K+F területtel. A cég megalakulása óta elkötelezett a társadalmi felelősségvállalás mellett.
Az UBM Csoport hosszú távú célja, hogy ne csak Magyarország vezető takarmánygyártója, fehérje kereskedője és az egyik
meghatározó gabona kereskedője legyen, hanem a magas szintű magyar gyártás technológiára alapozva regionális
szereplőként, a román, szerb, szlovák piacokon végrehajtott beruházások eredményeként a térség meghatározó
szereplőjévé váljon.
Az UBM Holdingba tartozó vállalatok áttekintő ábrája (2022.06.30-i állapot):
6
Az üzletágak vezető vállalkozásai
•UBM Agro Zrt. (commodity): Fő profilja a fehérjehordozó nagykereskedelem bel- és külföldön egyaránt. A
forgalmazott termékek jellemzően a szójabab és szójadara.
•2018-ban a társaság kizárólagos tulajdonába került az UBM Agro Slovakia sro, amely 2018-ban megvásárolta az
éves 30.000 tonna kapacitással rendelkező, Hernádcsány településen lévő takarmánykeverő üzemet. A cégcsoport
hosszú távú stratégiai terve, hogy ez az egység a profilja miatt a jövőben a Takarmány üzletágba tagozódjon majd be.
•E jogi személyhez tartoznak még a külföldi commodity kereskedő cégek, az UBM Agrar GmbH (AT), az UBM Agri Trade Srl (RO),
valamint az UBM doo (SRB).
•UBM Grain Zrt. (commodity): Fő területe a szemes termények és olajos magvak kereskedelme. Az UBM Grain Zrt. gabona
kereskedelmi tevékenysége a hosszú távú jogi restrukturálási terv alapján egyesülni fog az UBM Agro Zrt. fehérje
kereskedelmi tevékenységével.
•UBM Feed Zrt. (Takarmány gyártás): Az UBM cégcsoporton belül a Takarmány üzletág tevékenységét – többedmagával
- az UBM Feed Zrt. képviseli. Piaci aktivitása késztakarmányok, koncentrátumok, premixek, takarmánykiegészítők
gyártását és takarmány alapanyagok, takarmánykiegészítők, koncentrátumok kereskedelmét öleli fel
A fő tevékenységet támogató egyéb vállalatok
•UBM Trade Zrt.: elsősorban cégcsoporton belüli back office szolgáltatásokat biztosítja, de övé az UBM brand és a csoport
egységes vállalatirányítási rendszerének (IFS) a licensze, továbbá menedzsmentszolgáltatást végez.
•UBM Consulting Zrt.: Adminisztratív szolgáltatásokat nyújt a Csoportnak.
Egyéb leányvállalatokban végzett üzleti tevékenység
•UBM Agro Slovakia S.r.o.: Az UBM Agro Zrt. leányvállalata, a Cégcsoport profiljába tartozó tevékenységek tekintetében
a Cégcsoport képviselete Szlovákiában. A cég tulajdonában van a szlovákiai Hernádcsányban található takarmánykeverő.
A társaság 75%-os tulajdoni részesedéssel rendelkezik az UBM Invest Slovakia s.r.o.-ban (a fennmaradó 25% a szintén a
cégcsoporthoz tartozó „AGROMIX” Kft. tulajdona), ami a Hernádcsányi takarmánykeverő üzem eszközeinek tulajdonosa
és működtetője.
•UBM Invest Furaje Srl: Az UBM Csoport profiljába tartozó tevékenységek tekintetében a Cégcsoport képviselete és az
értékesítés támogatása Romániában. Jelenleg nincs aktivitása.
•UBM Agri Trade Srl: Szója- és gabonafélék kereskedelme Romániában.
•UBM d.o.o.: Belgrádi székhelyű kereskedelmi iroda, elsősorban gabona és szójabab kereskedelmet folytat, illetve a
Cégcsoport szerb jelenlétét támogatja.
•UBM Feed d.o.o: szintén belgrádi székhelyű iroda, amely az UBM Csoport szerbiai, takarmány alapanyag és premix
értékesítésre szakosodott vállalata.
•UBM Agrar GmbH: Az UBM Csoport profiljába tartozó tevékenységek tekintetében a Cégcsoport képviselete és az
értékesítés támogatása Ausztriában.
•Búzamag Kft.: Fő tevékenysége haszonállat-eledel és gyógyszeres tápok gyártása.
•UBM Szeleste Zrt.: A társaság tulajdonában áll a 2015-ben teljesen átépített, 140.000 tonna kapacitású Szelestei
takarmánykeverő üzem.
•„AGROMIX” Kft.: A társaság tulajdonában áll a 2019-ben megszerzett, 70.000 tonna kapacitású mátészalkai
takarmánykeverő üzem.
Társult és közös vezetésű vállalatokban végzett tevékenység
•MA-KA Kft.: A Családi Négyes Kft.-vel közösen tulajdonolt cég, mely egy 200.000 tonnás takarmánykeverővel
rendelkezik Szentesen.
•Naptáp Kft.: A szentesi ÁRPÁD-AGRÁR Zrt.-vel közösen birtokolt cég, mely szentesi üzemében napraforgódarából
héjatlanított és fehérjére dúsított alternatív fehérjeforrást állít elő takarmányozási céllal.
•UBM Feed Romania Srl: A Maros megyei Kerelőszentpálon létesített takarmánygyártó üzem beruházója,
üzemeltetője.
7
2021 július 1. és 2022 június 30. között történt változások a cégcsoport struktúrában
•UB Merchants Kft.: Az UB Merchants Kft. az új cégstruktúra kialakításával párhuzamosan átadta üzletágait a
cégcsoport más vállalatainak. 2021.11.30.-i hatállyal az UB Merchants Kft. beolvadt az UBM Agro Zrt.-be.
•UBM Farm Zrt.: Az UBM Farm Zrt. a Cégcsoporton belül a kisüzemi értékesítésért felelt, melynek célja az volt, hogy a
kisebb magyarországi és a közép-európai állattartók haszonállatait minőségi kisüzemi premixekkel,
koncentrátumokkal, takarmánykeverékekkel, ásványi anyagokkal és egyéb takarmány-kiegészítő termékekkel lássa el.
Az UBM Farm Zrt. 2021. december 16. napjával magánszemélyi befektetőnek értékesítésre került, mellyel az UBM
Takarmány üzletága megszüntette a kiskereskedelmi takarmány gyártást, értékesítést Magyarországon.
Telephelyek bemutatása
Az UBM Csoport az alábbi gyártói telephelyekkel rendelkezik:
Cím |
Tevékenység |
2851 Környe, Tópart utca 1. |
Környei takarmánykeverő, Premix üzem és Soypreme üzem |
9622 Szeleste, Kossuth Lajos u. 24/B |
Szelestei takarmánykeverő üzem |
4700 Mátészalka , Meggyesi út 0119/24 |
Mátészalkai takarmánykeverő üzem |
044 14 Čaňa, Železničná 2., Szlovákia |
Hernádcsányi takarmánykeverő üzem |
547550 SAT SANPAUL COM. SANPAUL, NR.6/A, Romania |
Kerelőszentpáli takarmánykeverő üzem |
6600 Szentes Bese László utca 5-7 |
Szentesi takarmánykeverő üzem |
2073 Tök, 036/31 |
Töki takarmánykeverő üzem |
Az UBM Csoport kereskedelmi tevékenységét az alábbi irodákból irányítja
Cím |
Tevékenység |
2085 Pilisvörösvár, Kisvasút utca 1. |
Magyaroszági kereskedelmi központ és back-office iroda |
Strada Tablitei nr. 4, et 1-2, sector 1, Bucuresti, Románia |
Romániai kereskedelmi iroda |
4020 Linz Promenade 23 |
Ausztriai kereskedelmi iroda |
11070 NOVI BEOGRAD, Bulevar Mihaila Pupina 10I/223 |
Szerbiai kereskedelmi iroda |
8
Társaságirányítás
A Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) jegyzett társaságként kiemelten fontos az UBM számára, hogy egyértelműen
meghatározott, nyilvánosság felé transzparens vállalat irányítási modell alapján működjön, valamint megfeleljen a törvényi
és értéktőzsdei követelményeknek.
Az UBM Holding Nyrt. alapszabálya szerint a társaság irányítótestülete az Igazgatóság, az Igazgatóság tagjai jogosultak a
Társaságot képviselni harmadik felekkel folytatott ügyletekben.
Név |
Beosztás |
Jogviszony kezdete |
Jogviszony vége |
Varga Ákos |
elnök |
2016. február 15. |
határozatlan |
Bustyaházai László |
tag |
2016. február 15. |
határozatlan |
Horváth Péter |
tag |
2016. február 15. |
határozatlan |
Uzsoki András |
tag |
2016. február 15. |
határozatlan |
Varga Gábor |
tag |
2016. február 15. |
határozatlan |
Varga Imre |
tag |
2016. február 15. |
határozatlan |
Az igazgatóság elnökét a tagok maguk közül választják, akinek megbízatása az igazgatóság által meghatározott időtartamra
szól. Az igazgatóság e megbízást bármikor visszavonhatja. Az igazgatóság elnökének igazgatósági tagsága megszűnésével
igazgatósági elnöki tisztsége is megszűnik. Az igazgatóság elnöke önálló cégjegyzési joggal rendelkezik.
Az igazgatóság működése
I.Az igazgatóság szükség szerint, illetőleg ügyrendjében meghatározott gyakorisággal, de évente legalább 4 (négy)
rendes ülést tart. Az igazgatóság ülésének előkészítése, összehívása és levezetése az igazgatóság elnökének,
akadályoztatása esetén az igazgatóság erre kijelölt tagjának a feladata. Az igazgatóság ülését bármely két igazgatósági tag
kérelmére össze kell hívni.
II.Ügyrendjében meghatározott szabályok szerint összehívott ülése akkor határozatképes, ha tagjainak legalább fele
jelen van. Üléseiről jegyzőkönyvet kell felvenni.
III.Határozatait egyszerű szótöbbséggel hozza. Bármelyik igazgatósági tag kérésére az elnök titkos szavazást köteles
elrendelni.
IV.Az igazgatóság feladatainak ellátása során szükség esetén külső szakértőket vonhat be, illetve meghatározott
feladatok elvégzésére bizottságot, munkacsoportot hozhat létre.
A Felügyelőbizottság és az Auditbizottság tagjai megegyeznek és mindannyian függetlenek a társaságtól.
Név |
Beosztás |
Függetlenség |
Tóth József |
elnök |
független |
dr. Szőnyi Marcell |
tag |
független |
Fazekas Attila |
tag |
független |
A Társaság a felügyelőbizottság tagjait a társaság működési formájának megváltoztatására vonatkozó alapítói döntés
hatálybalépésével választotta meg, és megbízatásuk határozatlan időre szól.
A felügyelőbizottság működése
I.A felügyelőbizottság saját tagjai közül választ elnököt.
II.A felügyelőbizottság saját ügyrendjében meghatározott szabályok szerint összehívott ülése akkor határozatképes,
ha tagjai legalább kétharmada, de legalább három fő az ülésen jelen van. Döntéseit szótöbbséggel hozza meg.
Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.
III.A felügyelőbizottság üléseiről jegyzőkönyvet kell felvenni.
IV.A felügyelőbizottság ügyrendjét maga állapítja meg.
A társaság legfőbb szerve a Közgyűlés, amely a részvényesek összességéből áll.
9
A vállalkozás piaci környezete
Az UBM csoport tevékenységét és piaci környezetét a következő ábrán szemléltetjük:
A 2021-2022. üzleti évben a lokális és globális kihívások szinte minden területen jelentős piaci változásokat generáltak. A
szemes termény árak növekedése már 2020. szeptemberétől érezhető volt, és további folyamatos emelkedés volt
tapasztalható a teljes üzleti év alatt. Ez jelentősen megnövelte a cégcsoport finanszírozási igényét. A 2022. év folyamán az
egyre súlyosabbnak tűnő magyarországi aszályhelyzet tovább rontotta a kereskedelmi kilátásokat. Sajátos pozitívumként
értékelendő, hogy az orosz - ukrán háború miatt leálló ukrajnai export bevételhiányt okozott az ottani mezőgazdasági
termelő és kereskedő cégeknek. Ezt úgy kezelték, hogy a magyar piaci árnál jóval alacsonyabban kínálták fel az árut, amely
így átlagosnál magasabb profit lehetőséget biztosított az UBM csoport gabona- és szójakereskedelmi üzletágának.
Az üzleti év folyamán egyre nagyobb infláció és az erre alapkamat emeléssel reagáló jegybanki lépések szintén drasztikus
hatással voltak az operáció finanszírozhatóságára. Az üzleti év elejéhez képest mintegy 10%-kal magasabb kereskedelmi
banki kamatok jelentős finanszírozási költségnövekedést okoztak, amelyet a vállalatcsoport kénytelen a partnerekre
átterhelni az árak emelésével. Ennek következményeként a teljes csoportra vonatkozó finanszírozási költség elérte az 1,8
milliárd forintot, mely 121%-os növekedést jelent az előző évhez képest. További hatás, hogy az adózás előtti eredmény és
az EBITDA értéke divergál egymástól a megnövekedett kamatköltség miatt.
Az ukrán háború okozta energiaköltség növekedés szintén jelentős, negatív hatással volt a cégcsoport költségszerkezetére.
Egyrészt a többszörösére emelkedett gáz- és elektromos áram árak drasztikus módon emelték a gyártási költséget a
termelőüzemekben, másrészt a tőzsdéken tapasztalható extrém ármozgások miatt nem lehetett szisztematikus módon
fixálni az árakat, jellemző volt a teljes bizonytalanság az árak rögzítésekor.
Az európai, kontinentális állattenyésztésben folytatódott a már évek óta tartó trend a termelési kapacitások Közép-Kelet
Európába helyezése tekintetében. Környezetvédelmi, politikai nyomásra – és támogatással - a német, holland, dán és belga
állattenyésztők egyre nagyobb arányban szüntetik meg tevékenységüket, míg a Magyarországon, Romániában, Szerbiában
és egyéb közép-kelet európai országokban új beruházások vagy termelői kapacitásvásárlások történnek. Ez a trendszerű
mozgás az UBM számára kedvező helyzetet teremt, hiszen stratégiájában a regionális jelenlétet és működést tűzte ki célul.
Az így bővülő partneri kör jó minőségű, fizetőképes, magas technológiai szintű takarmányt igényel. Az UBM Csoport
tevékenysége bővülésének ez egy erős támasztéka lehet.
Az agrártermékek árában az egyébként tapasztaltnál is sokkal magasabb volatilitás figyelhető meg, mely az eddigiekhez
képest magasabb jövedelmezőséget biztosított az UBM csoport gabona és fehérje kereskedelmi tevékenységében. A
volatilitás és piaci bizonytalanság másik hatása, hogy a takarmány ellátásban felértékelődnek a hosszú távú, stabil üzleti
kapcsolatok, mely az UBM Takarmány divíziója számára lehetővé tette a megemelkedett nyersanyag árak és termelési
költségek áthárítását a vevőkre.
10
A vállalkozás céljai és stratégiája
A magyar piacon elért vezető takarmánygyártó szerepének megőrzése, további erősítése
A cégcsoport termelési kapacitásait és a megtermelt takarmánymennyiséget véve is a legnagyobb gyártó, úgy, hogy nem
tagja vertikális integrációnak. A stratégiai célt a minőségi takarmányokkal, folyamatos innovációval, magasan képzett
tanácsadói körrel, és a takarmánygyártáshoz kapcsolódó egyéb szolgáltatásokkal, pl. laboratóriumi háttér biztosításával
kívánja fenntartani. Mindemellett természetesen fontos, hogy mind a beszállítói, mind pedig a vevői körében stratégiai
szövetségeket alakítson ki és működtessen, amely a résztvevő felek mindegyikének további előnyöket és stabilitást
biztosíthat.
Regionális növekedés a takarmánygyártó üzletágban a román, szlovák beruházásokon és szerb piac építésen keresztül
A regionális jelenlét erősítése a cégcsoport legfontosabb célja, mert hosszú távú eredményes működését és további
növekedésének forrását ebben látja. A korábban leírt trendszerű piaci mozgás, mely szerint az állattenyésztés fókusza
Nyugat-Európából egyre inkább Kelet-Közép Európába helyeződik át, jó alapot biztosít ehhez. Figyelembe kell venni
azonban, hogy a korábbi tervekkel ellentétben a külföldi zöld- vagy barnamezős beruházások megvalósítási kockázata
jelentősen magasabb, így a cél eléréséhez más eszközöket, pl. akvizíciót vagy vegyes vállalatok létesítésének lehetőségét is
mérlegelni kell.
Számszaki célként a vállalatcsoport az éves 1 millió tonna takarmány gyártását tűzte ki célul középtávú tervként.
A takarmánygyártáshoz kapcsolódó, regionális commodity kereskedelmi struktúra továbbfejlesztése a román, szerb és
osztrák irodáinkon keresztül
A regionális szintű takarmánygyártó tevékenységgel szorosan összefügg a regionális szintű kereskedelmi tevékenység is. Ez
egyrészt input lehetőséget jelent az üzemi gyártások alapanyag szükségletének biztosításához, másrészt földrajzi
értelemben szélesebb teret enged a különböző, helyi piacokon meglevő sajátosságok lekereskedéséhez. Ilyen sajátosság
lehet az időjárási helyzet, a várható termésátlagok és készletek, az adott piac devizájának ármozgása, a logisztikai
lehetőségek, stb., tehát minden olyan tényező, amely kihasználásával a kereskedelem profitot generálhat. Ennek érdekében
fontos a kereskedelmi üzletágak regionális struktúrájának kialakítása és működtetése.
A forgóeszköz management hatékonyságának növelésén keresztül a forgóeszköz hitelállomány csökkentése
A regionális terjeszkedés mellett elengedhetetlen a belső hatékonyság és eredményesség fejlesztése. Ennek első számú
célja a szükséges forgóeszköz hitelek minimalizálása. Ezáltal megnő az egységnyi felvett hitelből termelhető eredmény, úgy,
hogy párhuzamosan csökken a kamatköltség, valamint jobb egyensúlyba kerül a saját tőkéhez viszonyított hitelállomány. A
cél eléréséhez több eszközt alkalmazunk, így a minimális hitelállomány mellett a lehető legnagyobb mértékű szállítói
állományt szeretné a cégcsoport kialakítani egyre hosszabb fizetési határidejű szállítói szerződésekkel, valamint
folyamatosan optimalizálja a készlet managementjét.
Jövőbeli tervek
-A Társaság tervezi a külföldi leányvállalatok tőkehelyzetének javítását, az Agroslovakia s.r.o. alaptőkéjének
felemelését 1.200.000.000 forinttal, az Agritrade s.r.l. alaptőkéjének felemelését 400.000.000 forinttal, az UBM
d.o.o. alaptőkéjének felemelését 400.000.000 forinttal és az UBM Agrar GmbH alaptőkéjének felemelését
400.000.000 forinttal.
-Az UBM Holding Nyrt az elkövetkező években nyilvános részvénykibocsátást tervez, melynek egyik előkészítő
lépéseként a jelenlegi részvények feldarabolását tervezi a jelenlegi névérték huszadára.
-a cégcsoport a jogi struktúra további egyszerűsítése érdekében 2023-as üzleti év végéig a Búzamag Kft-t
beolvasztja az UBM Feed Zrt.-be.
11
Szegmens információk Takarmány gyártás
A Takarmány szegmens értékesítési adatai a következőképpen alakultak (tájékoztatásként közöljük a teljes éves és a
megelőző év összehasonlító adatait)
KONSZOLIDÁLT (tonna) |
2021-2022 9 hónap |
2021-2022 12 hónap |
2020-2021 12 hónap |
Összesen |
393 283 |
574 824 |
353 160 |
keverék takarmány |
235 158 |
369 649 |
222 816 |
premix |
9 121 |
11 912 |
10 145 |
takarmány alapanyag |
149 004 |
193 264 |
120 200 |
A Takarmány szegmens pénzügyi teljesítménye a tárgyidőszakban:
KONSZOLIDÁLT (ezer forint) |
2021-2022 9 hónap |
2021-2022 12 hónap |
2020-2021 12 hónap |
Árbevétel |
56 575 747 |
75 142 876 |
52 925 110 |
ELÁBÉ |
(51 359 572) |
(69 145 037) |
(50 198 789) |
AEE |
1 812 857 |
1 998 696 |
629 131 |
A Takarmány szegmens kereskedelmi és gyártói teljesítményét befolyásoló főbb fundamentumok a lezárt üzleti évben
következők
-kis takarmánykeverők (20-40k tonna/év kibocsátás) versenyképessége tovább csökken, a piacon folyamatos a szereplők
koncentrációja. A jelenlegi alapanyagárak, a technológiai hátrány és a szakképzett munkaerő emelkedő költségei miatt
a piaci koncentráció folytatódása várható.
-Jelentős szereplő az Észak-Kelet Magyarországon átadott, 400k tonna elvi kapacitású új keverőüzem, melynek
jelentősége a teljes takarmány piac méretéhez képest (3,5m tonna éves kibocsátás) értelmezhető igazán. A keverőüzem
a beruházó agrár integrációjába dolgozik jelenleg, annak növekedése köti le a rendelkezésre álló kapacitást.
-a Magyarországra is begyűrűző energia válság az emelkedő elektromos áram és gáz árakon keresztül jelentős hatással
van a gyártott takarmány egységárára. Az átlagos eladási árak és az elektromos áram viszonyát a következő ábra
mutatja:
|
2021 Június |
2022 Júius |
Átagos tápár/tonna |
102,76 |
155,08 |
Elektromos áram költsége/tonna |
0,81 |
2,58 |
Elektromos árany aránya |
0,79% |
1,67% |
-2020-ban kezdődő, globális és európai sertés túltermelési válság jelentős hatást gyakorolt a sertéságazatra.
Németországban és Hollandiában jelentős kocakivágások, Spanyolországban pedig telepbezárások történtek.
Magyarország elsősorban sertés hizlaló ország, a túltermelési válság az árakon és a jövedelmezőség átmeneti
csökkenésén keresztül jelentkezett, az UBM ügyfélkörében folyamatos volt az üzemmenet.
-Brojler tápok tekintetében folyamatos a kereslet, mely dinamikusan növekszik évről évre. A vízi szárnyasokat sújtotta a
madárinfluenza, ebben a szezonban két influenza járvány is volt hazánkban.
-Kérődzők tekintetében is folyamatos volt termékeink iránt a kereslet, az ágazati szereplők az emelkedő költségeiket a
magas tejárakon (átmeneti tejhiány is tapasztaltható volt), és emelkedő marhahús árakon keresztül érvényesíteni tudták
az eladási áraikban
A világszerte tapasztalható hús fogyasztás visszaesés egyelőre a magyar kibocsátásban nem látszik, egyrészt a magyar
fogyasztást még nem hatja át az új hullám (műhús, bio termékek), másrészt a termelő kapacitások Kelet-Európába helyezése
ellensúlyozza hosszú távon a lokális fogyasztáscsökkenést.
12
A magyar húságazat 2021-ben is növelte exportját:
Globális hatású a termeléshez felhasznált szemes takarmányok és fehérje hordozók árának alakulása melyet részletesen
tárgyalunk a commodity szegmens bemutatása során.
Szegmens információk Commodity kereskedelem
A commodity szegmens konszolidált volumen adatai a beszámolási időszakban a következőképpen alakultak, tájékoztató
jelleggel közöljük a tárgyév 12 havi adatait és az elmúlt év 12 havi adatait.
KONSZOLIDÁLT (tonna) |
2021-2022 9 hónap |
2021-2022 12 hónap |
2020-2021 12 hónap |
szemes takarmány |
644 761 |
870 215 |
768 973 |
Búza |
267 303 |
344 261 |
255 064 |
Kukorica |
299 744 |
356 035 |
337 748 |
Árpa |
35 804 |
104 796 |
94 572 |
Egyéb |
41 910 |
65 124 |
81 589 |
Fehérje hordozók |
187 499 |
236 181 |
186 487 |
Szójadara |
137 281 |
184 879 |
158 856 |
Szójabab |
50 218 |
51 302 |
27 631 |
13
A Commodity szegmens értékesítési tevékenysége alapvetően az UBM csoporton kívüli ügyfelekre irányul, azonban
nagyon fontos a takarmány szegmensbe tartozó gyárak ellátása is. A gyári ellátás aránya a teljes volumenben a
következőképpen alakult:
KONSZOLIDÁLT (tonna) |
Értékesített volumen 3. félnek |
Gyári beszállítás konszolidációs körben |
Gyári beszállítás konszolidációs körön kívül |
szemes takarmány |
644 762 |
79 134 |
50 420 |
Fehérje hordozó |
187 499 |
53 993 |
43 044 |
A commodity szegmens főbb pénzügyi mutatói:
KONSZOLIDÁLT (ezer forint) |
2021-2022 9 hónap |
2021-2022 12 hónap |
2020 12 hónap |
Árbevétel |
113 073 988 |
124 397 386 |
84 035 621 |
Eladott áruk |
(103 944 497) |
(120 139 399) |
(81 684 595) |
és szolgáltatások |
|||
Adózás előtti eredmény |
1 848 607 |
1 844 094 |
20 459 |
A commodity szegmens piacain a 2021-2022-es szezonban a következő fundamentális hatásokkal szembesült az UBM:
Kínálat:
oa globális kukorica termés elmaradt a sokéves átlagtól, melynek hátterében elsősorban a rossz dél amerikai termés
játszott szerepet, de az EU-ban betakarított kukorica mennyisége is az átlagtól elmaradó volt
oA 2022 Februárjában kirobbanó orosz ukrán háború következtében bevezetett, Oroszországra kivetett szankciók, és az
ukrán áru kiesése a háború okozta logisztikai problémák miatt a globális piacok két jelentős gabona exportőrét hozta
nehéz helyzetbe. A piacokon árrobbanás ment végbe és az elmúlt években nem látott piaci volatilitás volt jellemző.
14
15
16
17
omagyar kukorica termés elmaradt az átlagos 7-8 millió tonnától, összesen 6,3m tonna kukorica volt a betakarítás,
búzában átlagos volt a termés.
oa fehérjehordozók között legjelentősebb szójadara jellemzően dél-amerikai importból származik. Erre a termékkörre
nem volt jelentős hatása az ukrán háborúnak, rövid távon kis mértékben növelte a kínálatot ezzel némi árcsökkenést
okozva.
Kereslet:
oaz elmúlt években tovább erősödött az élelmiszernövények ipari felhasználása, mely alól Magyarország sem kivétel.
Ez a trend a tárgyévben is folytatódott, melyre jó példa a Visontán üzembe helyezett új búzakeményítő üzem.
omadárinfluenza a fehérjehordozók esetében kis mértékben csökkentette a keresletet, a jó áron beszerezett 2021 év
végi készletek kitartottak 2022 Q2-ig.
oa magyar árjegyzés fontos elemei az EUR/HUF és USD/HUF devizaárfolyamok, melyet 2021 Július és 2022 június között
a folyamatos gyengülő trend mellett nagy volatilitással kereskedtek a piaci szereplők.
Tárgyidőszaki beruházások
Az UBM csoport a 2021-2022. üzleti évben két, a cég méretéhez mérten jelentős beruházást folytatott: a szelestei
telephelyen zajló új, sertéstáp gyártó vonal kiépítése és az UBM Agro Slovakia s.r.o. által működtetett hernádcsányi
telephelyen végzett teljeskörű felújítási munkálatok.
A szelestei telephelyen kiépítendő sertéstáp gyártó vonal beruházás teljes összege 1.232 millió forint, várható átadás
időszaka 2022. október. A beruházás a már meglévő sertéstenyésztő ügyfelek tápigényét teljes egészében ki fogja elégíteni.
A beruházással keletkező új gyártó vonal lehetővé teszi a sertéstáp gyártás elkülönítését, párhuzamos gyártását a más
állatfajoknak történő tápgyártástól, mellyel növekszik a gyár kapacitása és hatékonysága is. A tervezett kapacitás bővítés
60e tonna/év, a szelestei üzem kapacitása így eléri a 200e tonna/évet.
A hernádcsányi beruházás teljes összege 5,9 millió EUR, a beruházás 2022. szeptemberben átadásra került. A hernádcsányi
beruházás a cégcsoport észak magyar stratégiájával egyben értelmezhető, mely a mátészalkai és a hernádcsányi üzemet
közös vezetéssel egy piacon működteti. A beruházással az üzem a jelenlegi 30 ezer tonnás kapacitásról 88 ezer tonna
kapacitásra növekszik, nem csak a hagyományos brojler, sertés, kérődző takarmányok gyártása tartozik majd a profiljába,
de kis volumben gyártott, magas gyártási minőséget megkövetelő különleges termékek is helyet kapnak a termékpalettán
(malactápszer, baromfi prestarter).
Részvény információk
A Társaság alaptőkéje 118 518 500 Ft, mely 1 185 185 darab, 100 Ft névértékű, azonos jogokat biztosító névre szóló,
dematerializált törzsrészvényből áll. A részvények szabadon átruházhatóak, a kibocsátott részesedések átruházása nincs
korlátozva. Különleges irányítási jogokat megtestesítő részesedések nincsenek, a szavazati jogok nem kerültek korlátozásra.
Az UBM Holding 9 magánszemély tulajdonosa és az MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealap tulajdonos
között megállapodás született arról, hogy az UBM Holdingban a 2022.06.30-án meghatározó tulajdonosi kör részvétele
megmarad a Befektető tulajdonosi részvételének fennállásáig azzal, hogy a Magánszemély Tulajdonosok „lock up”
kötelezettséget vállalnak a Kibocsátóban olyan formában, hogy a Magánszemély Tulajdonosok tulajdoni aránya együttesen
nem csökken 75% alá.
Az Alaptőke-emelést követően a Kibocsátóban tulajdoni részesedés megváltoztatása csak a Befektető előzetes
jóváhagyásával lehetséges és MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealap ezt észszerűtlenül nem tagadhatja
meg. Ez alól kivételt jelent, ha a Magánszemély Tulajdonosok tulajdoni aránya együttesen nem csökken 75% alá.
A Társaság részvényei 2017. március 3-án kerültek a Budapesti Értéktőzsdén bevezetésre.
Nincs tudomásunk az irányítási jogokkal kapcsolatos részvényesi megállapodásról.
Nincs olyan megállapodás, amely egy nyilvános vételi ajánlatot követően a vállalkozó irányításában bekövetkezett változás
miatt lép hatályba, módosul vagy szűnik meg.
Nincs olyan, a Társaság és vezető tisztségviselője, illetve munkavállalója közötti megállapodás, amely kártalanítást ír elő
arra az esetre, ha a vezető tisztségviselő lemond, vagy a munkavállaló felmond, ha a vezető tisztségviselő vagy a
munkavállaló jogviszonyát jogellenesen megszüntetik, vagy a jogviszony nyilvános vételi ajánlat miatt szűnik meg.
18
Foglalkoztatáspolitika, esélyegyenlőség, CSR
a.Munkavállaló állomány szerkezetének bemutatása
a.1.Az UBM Holding vállalatainak 2022.06.30-i aktív munkavállalói átlagos statisztikai állományi létszáma 388 fő. A
munkavállalói állomány 69,3 %-a szellemi dolgozó, a fizikai dolgozók aránya 30,7 %. Ez utóbbi csoport munkavégzési
helye elsősorban az UBM környei, szelestei, mátészalkai, hernádcsányi telephelyein lévő takarmánygyártó üzemek.
a.2.A cégcsoporton belül a nemek aránya
a.2.1. A személyi állománynak 31%-a nő, 69 %-a férfi. A fizikai munkakörben tevékenykedők körében a férfiak aránya 95
%-os.
a.3.A munkavállalói állomány átlagéletkora 43 év.
a.4.Az UBM kizárólag saját munkavállalói állománnyal dolgozik. Közel 26 éves fennállása óta nem került még sor sem
kölcsönzött, sem közvetített, időleges munkavállalók alkalmazására, mely fontos része a foglalkoztatáspolitikának.
b.Bérek, javadalmazás
b.1.Az előre tervezett, 2022.01.01-ei 3,5 %-os béremelés után a környezet kihívásaira reagálva 2022 Július 1.-i hatállyal
további eseti béremelést hajtott végre a cégcsoport, elősegítve ezzel azt, hogy a munkatársak fizetése némiképp
ellensúlyozza az inflációt. Cégcsoport-szinten 9,18 % volt a béremelés mértéke egy sávos rendszert alkalmazva,
amely szerint a bruttó bér emelkedésével csökkent az emelés mértéke (2 és 12 % között). Így az alacsonyabb
bérsávokba tartozó munkavállalók inflációs kitettségét jobban lehetett ellensúlyozni a bérük nagyobb arányú
emelésével.
b.2.Mindemellett a cégcsoportnál cafetéria-rendszer biztosítja a béren kívüli javadalmazást. Fizikai és szellemi dolgozók
egyaránt részesei ennek, sőt, a passzív állományban lévő munkatársak (táppénzen, GYED-en lévők stb.) is jogosultak
béren kívüli juttatásra az aktív dolgozókhoz képest csökkentett mértékben (havi bruttó 30ezer Ft értékben)
b.3.A béren kívüli juttatások további eleme a SZÉP-kártya feltöltés, melynek teljes éves összegét vezetői döntés
értelmében 4 részletben tárgyév június 30-áig megkapták a dolgozók, hogy a nyári szabadságolások idejére a teljes
éves összeg a rendelkezésükre álljon.
c.Családbarát intézkedések és elismerések
Az UBM hagyományosan erős, családias vállalati kultúrával rendelkezik, folyamatosan befektet a munkavállalói pozitív
elköteleződését erősítő programokba, töretlenül keresi azokat a megoldásokat, amelyek segítik a munkatársakat
abban, hogy saját céljaikat is beteljesíthessék úgy, hogy közben a szervezeti célokhoz is erősen tudnak kapcsolódni.
c.1.Az UBM 2020-ban, majd 2022-ben ismét elnyerte a CSALÁDBARÁT HELY címet
(https://csalad.hu/vedjegy/dijazottak/2022)
c.2.2021 májusában megkapta a Felelős Foglalkoztató Bronz minősítését.
c.3.Az UBM fontosnak tartja, hogy a családbarát szemlélet mind nagyobb teret nyerhessen: így, ha egy munkatársnak
gyermeke születik, ajándékutalványt kap a baba élete első karácsonyára, valamint az újdonsült apák az apai
pótszabadság törvényben meghatározott 5 napján túl még további 2 nap pótszabadságot kapnak.
c.4.Az UBM gondoskodó munkáltatóként minden munkaviszonnyal rendelkező alkalmazottra kiterjesztett csoportos
egészség- és balesetbiztosítással rendelkezik 2014 óta, ami bármilyen, nem krónikus eredetű betegségekre,
műtétekre, nem munkahelyi balesetekre is kiterjed.
c.5.A hosszú nyári szünetek ideje alatt kíván az UBM segítséget nyújtani (kis)gyermekes munkavállalóknak a nyári
napközis tábor megrendezésével immár 2016. óta.
c.6.Nyaranta családi napon vehetnek részt a munkatársak a Balatonnál, teljes ellátással, családjuk körében,
térítésmentesen.
c.7.A munkavállalók 16 év feletti gyermekei nyáron néhány hét diákmunkára rendszeresen jelentkeznek, ezzel is jobban
megismerve a szülő munkahelyét és ismerkedve a munka világával.
c.8.A cégautóflotta kifutó gépjárműveit kedvezményesen megvásárolhatja az UBM dolgozója.
c.9.A szülési szabadságon lévőkkel is aktív a kapcsolat: rendszeresen meghívást kapnak a céges rendezvényekre,
egészségügyi szűrőprogramokra. A munkába történő visszatértük esetén a részmunkaidőt kérésre biztosítja a
vállalat.
19
d.Egészségprogramok, fizikai és mentális egészségmegőrzés
d.1.A legalább 3 év munkaviszonnyal rendelkező munkavállalók az UBM Csoportban egészségbiztosításban részesülnek,
ezzel térítésmentesen vehetnek részt a magánegészségügyi ellátásban a jogosultságuknak megfelelő mértékig. A
munkavállalók számára ingyenesen biztosít az UBM egészségügyi szűréseket (pl. melanómaszűrés, látásvizsgálat,
gerincgörbületi és érrendszeri felmérés stb.), keretszerződéssel ingyenes fogászati szűrésre és panorámaröntgenre
jogosultak az UBM munkavállalói és családtagjaik.
d.2.Az UBM csoport támogatja a helyi sporteseményeket (UBM Red Run), illetve munkavállalói részére kedvezményes
részvételt biztosít különböző sporteseményeken.
e.Munka – magánélet egyensúly megőrzésének segítése
Az UBM Csoport törekszik a munka-magánélet egyensúlyának elősegítésére:
e.1.Az UBM engedélyezi szellemi dolgozói számára, munkakörtől függően, a rugalmas munkaidő és a home office
lehetőségét
e.2.Az UBM Csoportban a cafetéria-keretből extra szabadságnapok is választhatóak
e.3.Az UBM magyarországi cégei esetében a vállalati gondoskodás keretén belül működik a Lojalitás Program a 10 éven
belül nyugdíjba vonuló munkatársak részére.
f.Esélyegyenlőség, CSR
f.1.Az UBM cégcsoport nyitott a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatására, ha az adott munkakör erre
lehetőséget ad. Jelenleg 4 fő megváltozott munkaképességű munkavállalója van a cégcsoportnak. (1%)
f.2.Az UBM Csoport évek óta több olyan társadalmi szervezet, alapítvány mellé áll, amelyek elsőrendű feladatuknak
tekintik a beteg, illetve hátrányos helyzetű gyermekek segítését. Kiemelten támogatott alapítványunk a Mosoly
Alapítvány mellett, több nonprofit szervezetet is segítünk adományokkal, pénzügyi támogatással rendszeresen.
(Emellett néhány kiemelt sportolót is támogat a vállalat.) Az UBM-nél 2019-től a mindenkori karácsonyi
rendezvényen a jelenlévő munkatársak szavazzák meg egy elkülönített támogatói összeg felosztását a különböző
karitatív szervezetek között. Ezzel egyrészt azt szeretné hangsúlyozni a vállalat, hogy a társadalmi
felelősségvállalásban minden vélemény számít.
f.3.Az UBM Csoportnál a Társadalmi Felelősségvállalási Bizottság tagjai negyedévente összegyűlnek, és közösen
döntenek az e célra elkülönített források allokálásáról.
Kutatás-fejlesztés
Az UBM Csoport jelentős kutatás-fejlesztési tevékenységet végez az egyre magasabb minőségű takarmányok és egyéb
termékek előállításának érdekében. Az innovációs tevékenység szerepe és célja a következőkben foglalható össze:
termék, szolgáltatás, vagy gyártási folyamat újdonsága, hatékonysága révén az elérhető haszon növelése
a cégcsoport üzleti stratégiájába illeszkedik
adjon válaszokat a jövőbeni kihívásokra, változásokra
az innováció esetleges beruházási igénye megvalósítható
biztosítsa, ill. gyorsítsa beruházásaink, gyártói kapacitásaink megtérülését
precíziós receptgazdálkodás fejlesztése
kereskedelmi tevékenység szakmai támogatása, illetve kontrollja
utánpótlás nevelés
A K+F csoportnak jelenleg 3 PhD és 11 MSc végzettségű tagja van. A cég saját laboratóriummal rendelkezik a környei
telephelyen, ahol minden, a takarmányok minőségvizsgálatához szükséges elemzés elvégezhető.
Az UBM Csoport hazai és nemzetközi együttműködéseket folytat az alábbi szervezetekkel:
MATE Egyetem Georgikon Kar
Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerhatástani és Biofarmáciai Intézete
MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont
Schothorst Feed Research
Feed Design Lab
Cumberland Valley Analytical Services
Nutreco
Ohio State University
University of Wisconsin
Micromir Kutatási és Fejlesztési Központ
20
Ezen együttműködések keretében saját, illetve szerződéses kísérleti telepeket működtet, valamint hozzáfér más intézetek
egyetemek kutatási eredményeihez. A K+F csoport eredményei közül az alábbiakat érdemes kiemelni:
Broiler tápsor (1,52-1,65 takarmányfajlag, 100 millió broiler/év takarmányozása)
Pecsenye kacsa tápsor (1,8-1,9 takarmányfajlag 82% piaci részesedés, 25 millió kacsa/év takarmányozása)
Swine modell bevezetése (genetika-átvételi ár-takarmányköltség optimalizálás, közel 500.000 hízó
takarmányozása, ami a magyar piac 18,5%-a)
Tejelő tehén takarmányozási koncepció (felhasználásával elértük, hogy szaktanácsadóink több mint 40 000
tehén takarmányozását végzik, amely 30%-os piaci részesedést jelent. 40.00 tehén/év takarmányozása. Éves
szinten 380 millió liter tej)
SoyPreme® - bendővédett fullfat szója
Toxinok elleni hatékony védekezés (kutatási eredményeinket megvette a brazil ICC takarmánykiegészítő
gyártó cég)
Rost értékelési koncepció (nyersfehérje csökkentési koncepció, ammónia kibocsájtás csökkentése érdekében.
EVONIK átvette a koncepciót)
Split feeding (160 Ft/tojó megtakarítás)
Precíziós receptgazdálkodás (0,2-1,6 Ft/kg árelőny)
Tej beltartalmának módosítása (Fit-Fat milk, tejzsír modifikáció)
21
Vállalkozás főbb erőforrásai és kockázatai, az ezekkel
kapcsolatos változások és bizonytalanságok
Anyagi erőforrások
• Termelés, termelőeszközök, beruházások
A Társaság hét termelő̋ telephellyel rendelkezik Szelestén, Környén, Tökön, Mátészalkán, Szentesen, Hernádcsányban és
Kerelőszentpálon, a központi iroda Pilisvörösváron található. Környei telephelyünkön található – a keverő üzem mellett – a
Soypreme üzemünk, a premix gyárunk és a K+F központunk, mely egy minden igényt kielégítő laborral van felszerelve. A
termelő üzemek technológiai felkészültsége és a labor kifejezetten modern, a legmagasabb szintű elvárásoknak megfelelő.
Mindezek mellett jelentős bérgyártási kapacitást vesz igénybe az UBM csoport, az üzemek kapacitás kihasználtsága hosszú
távon biztosított. A jelenlegi több telephelyes gyártási modell a magyar és regionális állattenyésztési igényeknek megfelelő,
azon nem tervezünk változtatni.
A szelestei és hernádcsányi üzemben jelentős korszerűsítési munkálatokat végeztünk az elmúlt évben, Szelestén egy sertés
táp gyártására optimalizált keverő üzemet létesítettünk a jelenlegi üzem mellett, míg Hernádcsányban a takarmány keverő
technológia és gyártásfelügyeleti rendszert újítottuk fel, mely természetszerűleg együtt járt a telep
energiahatékonyságának növekedésével.
• Pénzügyi helyzet
A Társaság pénzügyi helyzete stabil, pénzügyi kötelezettségeit mindig határidőre teljesíti.
A pénzügyi tranzakciókat a legnagyobb kereskedelmi bankok közül az OTP Ban, Takarékbank, MKB Bank, Unicredit Bank, az
Erste Bank és a Raiffeisen Bank bonyolította le.
Human erőforrások
A Társaság átlagos statisztikai állományi létszáma az üzleti évben 388 fő.
Munkavállalóink egészségén folyamatosan nagy a hangsúly, járványhelyzetben pedig különösen. Számos intézkedés
együttes eredményének (maszkok, kesztyűk, kézfertőtlenítés, dolgozók hőmérsékletének ellenőrzése, rendszeres tesztelés,
irodai létszám korlátozása, otthoni munkavégzés biztosítása, stb.) valamint a munkavállalóink közel 100%-os
hajlandóságának köszönhetően a COVID elleni vakcina felvételére, a Társaságnak sikerült kezelnie a COVID-19 járvány eddigi
hullámait. Speciális kihívást jelentett a madárinfluenza és a sertéspestis elleni védekezés, melyet szintén sikeresen
hajtottunk végre az elmúlt évben.
A vállalkozás főbb kockázatai
A pandémia utáni dinamikus gazdasági fellendülés és az orosz ukrán háború okozta sokk következtében nem csak
Magyarországon, de az egész világban magas inflációs környezet alakult ki. Ezt tovább erősíti a gyengülő forint és a
kormányzati intézkedések által stimulált lakossági fogyasztás fellendülése, valamint az ukrajnai háború következtében az
Oroszország elleni szankciók bevezetése. Mindez középtávon is jelentős hatással lesz az alapanyagok beszerzési árára és
ezáltal a termékeink fogyasztói árára, továbbá a hazai háztartások általános vásárlóerejének változása bizonytalanná teszi
az állati eredetű élelmiszerek iránti keresletet, s így a Társaság növekedési kilátásait is.
A Társaság gazdálkodását befolyásoló jelentős kockázati tényező a szabályozási környezet esetleges olyan változása, mely
negatívan hathat a belföldi fogyasztásra és emiatt az értékesítési volumenre is.
Az agrár szektorba integrált vállalatként tevékenységünk számos különböző pénzügyi kockázatnak van kitéve: piaci
kockázat, hitelkockázat, és likviditási kockázat. Látva a jelenlegi pénzügyi piac változékonyságát és bizonytalanságait a
Társaság próbálja minimalizálni a Társaság pénzügyi teljesítményét befolyásoló lehetséges káros hatásokat. A számviteli
politika szerint, a Társaság derivatív pénzügyi eszközöket is alkalmaz az egyes pénzügyi kockázatok kivédése érdekében.
Piaci kockázataink közül, az export és import tevékenység, valamint az euróban és dollárban nominált kereskedelmi
ügyletek miatt jelentkező árfolyamkockázat csökkentésére, a fedezeti politikának megfelelően a gazdasági osztály
folyamatosan figyelemmel kíséri a devizás követelések/kötelezettségek állományát és a megfelelő mennyiségű deviza
fedezeti ügylettel teljeskörűen fedezi a Társaság kockázatait, minden nap.
A pandémia gazdasági hatásaként a szállítási anomáliák mellett jelentős alapanyag áremelkedés tapasztalható a piacon,
mely a Társaság számára is árupiaci kockázatot jelent. Ezt a kockázatot – napi monitoring mellett - szintén derivatív
ügyletekkel fedezi a Társaság.
Az ukrán és az orosz piacra irányuló értékesítések sem a teljes, sem az exportbevételhez viszonyítva nem jelentősek, így az
orosz-ukrán konfliktus a Társaság értékesítési tevékenységére nincs jelentős hatással.
A Társaságnak nincs jelentős hitelkockázata a vevőkövetelésekkel kapcsolatban ügyfeleink alacsony koncentráltsága miatt.
A vevőkövetelések meghatározó része pénzügyi intézet által biztosított, az egyedi követelés összegek 90-95%-ig. A Társaság
ezen túlmenően nem alkalmaz hitelminősítési módszereket, mivel hitelbiztosítási politikáját elég hatékonynak tartja a
hitelkockázat kezelésére.
22
A Társaság pénzeszközei és lekötött betétei elsősorban forintban vannak. A banki partnerkockázat alacsony, mivel az UBM
Holding Nyrt. törekszik megbízható pénzintézeteknél helyezni el a pénzeszközeit.
A Társaságnál a likviditási kockázat kezelése kiterjed a kellő mennyiségű pénzeszköz, valamint megfelelő mennyiségű
hitelkeretre. A menedzsment folyamatosan ellenőrzi a szükséges likviditási tartalékot a várható cash flow alapján és az
üzletmenethez szükséges hitelkereteket eddig sikeresen hozzá tudta igazítani az emelkedő alapanyagárakhoz.
A 2022-ben tapasztalható aszálykár miatt a Társaságnak nincs ún. nem teljesítési kockázata, partnereink az előzetesen
megállapodott mennyiségeket – ha kellett más alapanyag források bevonásával – szerződésszerűen, megfelelő időben és
mennyiségben teljesítik.
A gyárak üzemeltetése során kulcskérdés a megfelelő, hosszútávú energia ellátás biztosítása, melyet az UBM csoport a CEZ-
zel (elektromos áram) és az E2-vel (gáz) kötött szerződésekkel biztosít, megfelelően előkészített és lebonyolított
tenderfolyamat keretében.
A teljesítmény mérésének mennyiségi
és minőségi mutatói, illetve jelzői
Az UBM Csoport teljesítményének mérésére alapvetően pénzügyi mutatókon keresztül történik, melyek közül az alábbi
három emelhető ki.
EBITDA: Adózás előtti eredmény + Kamatráfordítás + Értékcsökkenés és amortizáció
EBITDA számítása |
|
Értékcsökkenés |
732 971 |
Kamatráfordítás |
1 782 857 |
Adózás előtti eredmény |
3 429 763 |
Számított EBITDA |
5 945 591 |
Nettó adósság/EBITDA: (Hosszú és rövid lejáratú hitel, kölcsön és lízing kötelezettségek – Pénzeszközök) / (Adózás előtti
eredmény + Kamatráfordítás + Értékcsökkenés és amortizáció)
Nettó adósság/EBITDA számítása |
|
Hosszú lejáratú hitelek és kölcsönök |
4 254 174 |
Hosszú lejáratú pénzügyi lízing kötelezettségek |
801 273 |
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök |
29 307 921 |
Rövid lejáratú pénzügyi lízing kötelezettségek |
466 333 |
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek |
(8 308 032) |
Nettó adósság |
26 521 669 |
EBITDA |
5 945 591 |
Nettó adósság/EBITDA: |
4,46 |
Adósságszolgálati (DSCR) mutató: (Adózás előtti eredmény + Kamatráfordítás + Értékcsökkenés és amortizáció) / (Hitelek,
kölcsönök és lízingek következő évben esedékes törlesztőrészlete + tárgyévi kamatráfordítás)
23
Adósságszolgálati (DSCR) mutató számítása |
|
Beruházási hitel rövid lejáratú része |
753 114 |
Általános célú hitel rövid lejáratú része |
500 712 |
Kamatráfordítás |
1 782 857 |
Adósságszolgálat |
3 036 683 |
EBITDA |
5 945 591 |
Adósságszolgálati (DSCR) mutató |
1,96 |
Számviteli törvény által előírt egyéb
bemutatási kötelezettségek
Az UBM Csoport a pénzügyi instrumentumokkal, a kockázatkezeléssel, mérlegfordulónap utáni eseményekkel kapcsolatos
információkat a Konszolidált Pénzügyi Kimutatásokban teszi közzé. A Konszolidált Pénzügyi Kimutatásokban kerülnek
bemutatásra továbbá azon befektető is, amelyek jelentős közvetlen vagy közvetett részesedéssel rendelkeznek az UBM
Holding Nyrt. saját tőkéjében.
A részvénykibocsátással és visszavásárlással kapcsolatos döntések az igazgatóság jogkörébe tartoznak.
Az UBM Csoportnak nincs környezetvédelemmel kapcsolatos közzététele, amit a számviteli törvény előírna.
Felelős vállalatirányítás
A Társaság rendelkezik Felelős Társaságirányítási jelentéssel és nyilatkozattal, és minden évben felülvizsgálja
vállalatirányítási rendszerét, és ha szükséges, módosítja. Az éves rendes közgyűlésen a részvényesek szavaznak a Társaság
Felelős Társaságirányítási Jelentés jóváhagyásáról, és a közgyűlés után a Társaság a Felelős Társaságirányítási Jelentést
közzéteszi.
A Felelős Társaságirányítási Jelentés a www.ubm.hu, a www.bet.hu és www.kozzetetelek.hu honlapon
tekinthető meg.
A Társaság a Budapesti Értéktőzsde Zrt. által közzétett Felelős Társaságirányítási Ajánlások alapján készíti el
felelős társaságirányítási jelentését és nyilatkozatát.
A Felelős Társaságirányítási Jelentést az Igazgatótanács fogadja el és a közgyűlés hagyja jóvá. A Felelős
Társaságirányítási Jelentés tartalmazza a BÉT ajánlásait és az attól való eltérés részleteit és indokait.
A Felelős Társaságirányítási Jelentés tartalmazza a jogszabályok előírásain kívül alkalmazott gyakorlat indokait.
A Felelős Társaságirányítási Jelentés tartalmazza a Társaság belső ellenőrzési és kockázatkezelési gyakorlatának a
főbb jellemzőit.
24
Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
1. Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás
(adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve)
|
||||
Mellékletek |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
||
ESZKÖZÖK |
||||
Éven túli eszközök |
||||
Ingatlanok, gépek, berendezések |
6.5 |
|||
Immateriális javak |
6.6 |
|||
Egyéb hosszú lejáratú követelések |
6.7 |
|||
Részesedések társult és közös vezetésű vállalatban |
6.8 |
|||
Egyéb részesedések |
6.9 |
|||
Eszköz használati jog |
6.10 |
|||
Halasztott adó követelések |
6.11 |
|||
Éven túli eszközök összesen |
||||
Forgóeszközök |
||||
Készletek |
6.12 |
|||
Vevők |
6.13 |
|||
Jövedelemadó követelés |
6.22 |
|||
Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások |
6.14 |
|||
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek |
6.15 |
|||
Forgóeszközök összesen |
||||
Eszközök összesen |
25
Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás
(adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve)
FORRÁSOK |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
||
Saját tőke |
||||
Jegyzett tőke |
6.16 |
|||
Visszavásárolt saját részvény |
6.16 |
( |
||
Tőketartalék |
6.16 |
|||
Cash-flow fedezeti tartalék |
6.16 |
( |
||
Átváltási különbözet |
6.16 |
|||
Eredménytartalék |
6.16 |
( |
( |
|
Anyavállalatra jutó saját tőke |
||||
Nem ellenőrző részesedések |
||||
Saját tőke összesen |
||||
Hosszú lejáratú kötelezettségek |
||||
Hosszú lejáratú hitelek és kölcsönök |
6.17 |
|||
Állami támogatások |
6.18 |
|||
Hosszú lejáratú pénzügyi lízing kötelezettségek |
6.19 |
|||
Halasztott adó kötelezettség |
6.11 |
|||
Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen |
||||
Rövid lejáratú kötelezettségek |
||||
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök |
6.17 |
|||
Szállítók |
6.20 |
|||
Céltartalékok |
6.21 |
|||
Egyéb kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások |
6.23 |
|||
Rövid lejáratú pénzügyi lízing kötelezettségek |
6.19 |
|||
Jövedelemadó kötelezettség |
6.22 |
|||
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen |
||||
Kötelezettségek és saját tőke összesen |
||||
26
2. Konszolidált eredménykimutatás
(adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve)
|
||||
Mellékletek |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
||
Árbevétel |
6.24 |
|||
Egyéb működési bevétel |
6.25 |
|||
Összes működési bevétel |
||||
Aktivált saját teljesítmények |
6.26 |
|||
Eladott áruk és szolgáltatások önköltsége |
6.27 |
|||
Anyagjellegű ráfordítások |
6.28 |
|||
Személyi jellegű ráfordítások |
6.29 |
|||
Értékcsökkenés |
6.5, 6.6, 6,10 |
|||
Értékvesztés |
6.13, 6.14 |
|||
Egyéb működési költségek és ráfordítások |
6.30 |
|||
Összes működési költség |
||||
Pénzügyi műveletek és adófizetés előtti eredmény (EBIT) |
( |
|||
Pénzügyi műveletek bevételei |
6.31 |
|||
Pénzügyi műveletek ráfordításai |
6.32 |
|||
Kamatráfordítás |
6.33 |
|||
Részesedés tőkemódszerrel elszámolt befektetésekből |
6.8 |
|||
Pénzügyi műveletek eredménye |
( |
|||
Adózás előtti eredmény |
( |
|||
Halasztott adó |
||||
Nyereségadó ráfordítás |
6.34 |
|||
Adózott eredmény |
( |
|||
Adózott eredményből |
||||
Anyavállalatra jutó rész |
( |
|||
Külső tulajdonosra jutó rész |
||||
Egy részvényre jutó eredmény (Ft) |
||||
Alap |
6.35 |
( |
||
Hígított |
6.35 |
( |
||
EBITDA |
6.37 |
5 945 591 |
(26 347) |
|
27
3. Konszolidált átfogó jövedelemkimutatás
(adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve)
|
||||
Mellékletek |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
||
Adózott eredmény |
2 842 427 |
(26 711) |
||
Cash-flow hedge valós érték változás hatása |
6.16 |
( |
||
Árfolyamváltozás hatása |
6.16 |
|||
Halasztott adó hatás |
6.11 |
|||
Egyéb átfogó jövedelem |
( |
|||
Egyéb átfogó jövedelemből |
||||
Anyavállalatra jutó rész |
( |
|||
Külső tulajdonosra jutó rész |
( |
|||
Teljes átfogó jövedelem |
( |
|||
Teljes átfogó jövedelemből |
||||
Anyavállalatra jutó rész |
( |
|||
Külső tulajdonosra jutó rész |
||||
Megjegyzések az átfogó jövedelem kimutatáshoz
*A Csoport első ízben készített konszolidált kimutatásokat, miután 2021. október 1-jével az UBM Holding Nyrt
megszerezte a kontrollt a csoport felett.
A Csoport tárgyévi pénzügyi (üzleti) éve a július 1-től június 30-ig tartó időszakra vonatkozik, de az UBM Holding
Nyrt. csak 2021. október 1-jével szerezett kontrollt a cégcsoport többi tagja felett, ezért a leányvállalatok és
equity módszerrel bevont vállalatok teljesítménye csak ettől a naptól adódik hozzá a csoport teljesítményéhez,
ennek megfelelően a tárgyévi adatok között a leányvállalatok 9 havi eredménye szerepel.
** A 2021.06.30-as összehasonlító adatok az UBM Nyrt 2021.06.30-án végződő 12 havi egyedi eredményét
tartalmazzák. Ezen összehasonlító adatok nem egyeznek meg a korábban közzétett beszámolókkal, mivel a
Társaság megváltoztatta fordulónapját. Az összehasonlító adatok között 12 havi forgalom szerepel, míg a
megelőző időszakra 2021.06.30-i fordulónappal 6 havi forgalmat tartalmazó közzétett és auditált beszámoló
készült. A ténylegesen elfogadott és közzétett előző időszaki beszámolók a 6-os megjegyzésben részletesen
bemutatásra kerülne.
*** A cash-flow hedge valós értékelésének hatása a jövőben az eredménykimutatásba visszaforduló tétel.
**** Az átváltásból adó különbözetek hatása a jövőben az eredménykimutatásba visszaforduló tétel.
28
4. Konszolidált saját tőke változás kimutatása
(adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve)
|
||||||||||
Mellékletek |
Jegyzett tőke |
Visszavásárolt saját részvény |
Tőketartalék |
Cash-flow fedezeti tartalék |
Eredmény-tartalék |
Átváltási különbözet |
Anyavállalatra jutó saját tőke |
Nem ellenőrző részesedések |
Saját tőke összesen |
|
Egyenleg 2020.06.30-án |
( |
|||||||||
Teljes átfogó jövedelem |
( |
( |
( |
|||||||
Részvényesek végleges pénzeszköz átadása |
||||||||||
Egyenleg 2021.06.30-án |
( |
|||||||||
UBM Trade Zrt. Részesedés ajándékozása |
6.16 |
( |
||||||||
Tárgyévi tőkeemelés |
6.16 |
|||||||||
Tranzakciók nem ellenőrző részesedéssel a kontroll megtartásával |
6.16 |
( |
( |
|||||||
Saját részvény vásárlás |
6.16 |
( |
( |
( |
||||||
Teljes átfogó jövedelem |
6.16 |
( |
||||||||
Kisebbségi tulajdonosok által kapott osztalék |
6.16 |
( |
( |
- |
( |
|||||
Egyenleg 2022.06.30-án |
( |
( |
( |
|||||||
29
5. Konszolidált Cash Flow kimutatás
(adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve)
|
2022.06.30 |
2021.06.30 |
|
Működési tevékenységből származó cash-flow |
|||
Adózott eredmény |
( |
||
Korrekciók: |
|||
Fizetett kamat |
|||
Részesedések tőke-módszerrel való értékelésének eredménye |
( |
||
Árfolyamváltozás |
|||
Tárgyévi értékcsökkenés és eszköz használati jog értékcsökkenése |
|||
Tárgyi eszköz értékesítés eredménye |
|||
Tárgyi eszköz selejtezés |
|||
Követelés értékvesztés |
|||
Halasztott adó |
( |
||
Jövedelemadó |
|||
Származékos ügyletek változása |
|||
Céltartalékok változása |
( |
||
Készletek változása |
|||
Vevő változása |
( |
||
Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások változása |
( |
||
Szállítók változása |
|||
Egyéb kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások változása |
( |
||
Működési tevékenységből származó nettó cash-flow |
( |
||
Befektetési tevékenységből származó cash-flow |
|||
Tárgyi eszközök és immateriális javak beszerzése |
( |
||
Tárgyi eszköz értékesítéséből bevétel |
|||
Pénzügyi eszközök változása |
( |
( |
|
Tranzakciók nem ellenőrző részesedéssel a kontroll megtartásával |
( |
||
Csoportváltozás egyszeri hatása |
|||
Befektetési tevékenységbő származó nettó cash-flow |
( |
( |
|
Finanszírozási tevékenységből származó cash-flow |
|||
Hitelek és kölcsönök felvétele |
|||
Hitelek és kölcsönök törlesztése |
( |
||
Lízingkötelezettség változása |
( |
||
Tőke befizetése |
|||
Állami támogatások változása |
|||
Fizetett osztalék |
( |
||
Fizetett kamat |
( |
||
Finanszírozási tevékenységből származó nettó cash-flow |
|||
Pénzeszközök változása |
|||
Pénzeszközök év eleji egyenlege |
|||
Árfolyamváltozás hatása a külföldi pénznemben tartott egyenlegekre |
|||
Pénzeszközök év végi egyenlege |
|||
30
6. Kiegészítő megjegyzések
6.1 Átalános bemutatás
Az UBM Csoport anyavállalata az
tevékenysége vagyonkezelés valamint belső ellenőrzési és kontrolling tevékenység.
székhelye
székhelyének címe
az UBM Csoportot. Az
hatállyal a BÉT Standard kategóriájába került.
A Társaság pénzügyi (üzleti) éve a július 1-től június 30-ig tartó időszakra vonatkozik, de az
október 1-jével szerezett kontrollt a cégcsoport többi tagja felett, ezért a leányvállalatok és equity módszerrel bevont
vállalatok teljesítménye csak ettől a naptól adódik hozzá a csoport teljesítményéhez.
A tárgyévi beszámoló szabályszerűségét, megbízhatóságát és valódiságát könyvvizsgáló ellenőrizte:
Interauditor Consulting Korlátolt Felelősségű Társaság
A független könyvvizsgálói jelentés aláírója Freiszberger Zsuzsanna bejegyzett könyvvizsgáló, kamarai nyilvántartási száma
007229. A 2022. évi beszámolók könyvvizsgálatáért fizetendő díj 11 600eFt.
Az IFRS könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladatok irányításáért, vezetéséért felelős személy Bagosi Dávid,
regisztrációs száma 205339.
A társaság internetes elérhetősége: www.ubm.hu
Az UBM HOLDING Nyrt. tulajdonosai 2022. június 30-án:
Tulajdonos |
Tulajdoni hányad (%) |
Botos Andor Ágoston |
13,91% |
Varga Ákos |
12,83% |
Varga Imre |
11,75% |
Horváth Péter |
9,05% |
Varga Gábor |
8,91% |
Bustyaházai László |
9,02% |
Uzsoki András |
5,27% |
Fekete Mihály |
3,92% |
Szalontai Szabolcs |
3,93% |
UBM Agro Zrt. |
3,92% |
UBM Feed Zrt. |
0,66% |
UBM Trade Zrt. |
1,06% |
MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealap |
15,62% |
Közkézhányad |
0,16% |
Összesen |
100,00% |
Szavazati arányok |
Szavazati arány (%) |
Botos Andor Ágoston |
14,74% |
Varga Ákos |
13,60% |
Varga Imre |
12,46% |
Horváth Péter |
9,59% |
Varga Gábor |
9,44% |
Bustyaházai László |
9,55% |
Uzsoki András |
5,58% |
Fekete Mihály |
4,16% |
Szalontai Szabolcs |
4,16% |
MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealap |
16,56% |
Közkézhányad |
0,17% |
Összesen |
100,00% |
31
6.2 A mérlegkészítés alapja
i) Elfogadás és nyilatkozat a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardoknak való megfelelőséről.
A pénzügyi kimutatásokat az Ügyvezetés 2022. október 7-én fogadta el. A pénzügyi kimutatások a Nemzetközi Pénzügyi
Számviteli Sztenderdek szerint, az Európai Unió (EU) Hivatalos Lapjában rendeleti formában kihirdetett és beiktatott
standardok alapján készültek. Az IFRS-t a Nemzetközi Számviteli Standardok Bizottsága (IASB) és a Nemzetközi Pénzügyi
Beszámolás Értelmező Bizottsága (IFRIC) által megfogalmazott, standardok és értelmezések alkotják.
A pénzügyi kimutatások magyar forintban, ezer forintra kerekítve kerültek bemutatásra, ha nincs ettől eltérő jelzés.
ii) A beszámoló készítésének alapja
A pénzügyi kimutatások a 2021. július 1-ig kibocsátott és hatályos standardok és IFRIC értelmezések szerint készültek.
A beszámoló a bekerülési érték elve alapján került összeállításra, kivéve azokat az eseteket, ahol az IFRS más értékelési elv
használatát követeli meg, mint ahogy az a számviteli politikában látható. A Társaság 2021 évtől kezdődően december 31-
ről június 30-ra változtatta üzleti évét.
iii) Az értékelés alapja
A pénzügyi kimutatások esetében az értékelési alapja az eredeti bekerülési érték, kivéve a következő eszközöket és
kötelezettségeket, melyek valós értéken kerültek bemutatásra, melyek az eredménnyel szemben valós értéken értékelt
pénzügyi instrumentumok.
Az IFRS-eknek megfelelő pénzügyi kimutatások elkészítése során szükség van arra, hogy a menedzsment szakmai
megítélést, becsléseket és feltételezéseket alkalmazzon, melyek hatással vannak az alkalmazott számviteli politikákra,
valamint az eszközök és kötelezettségek, bevételek és költségek beszámolóban szereplő összegére. A becslések és a
kapcsolódó feltételezések múltbeli tapasztalatokon és számos egyéb tényezőn alapulnak, amelyek az adott körülmények
között észszerűnek tekinthetők, és amelyek eredménye képezi azon eszközök és kötelezettségek könyv szerinti értéke
becslésének alapját, amelyek egyéb forrásokból nem határozhatók meg egyértelműen. A tényleges eredmények
eltérhetnek ezektől a becslésektől.
A becslések és az alapfeltételezések felülvizsgálatára rendszeresen sor kerül. A számviteli becslések módosítása a becslés
módosításának időszakában kerül megjelenítésre, ha a módosítás csak az adott évet érinti, illetve a módosítás időszakában
és a jövőbeli időszakokban, ha a módosítás mind a jelenlegi, mind a jövőbeni éveket érinti.
32
6.3 Számviteli politika
A konszolidáció alapja
Leányvállalatok
A konszolidált éves beszámoló a UBM Holding Nyrt.-t, illetve az ellenőrzése alatt álló leányvállalatokat foglalja magában.
Ellenőrzésről általában akkor beszélünk, ha a Csoport közvetve vagy közvetlenül birtokolja az adott társaság szavazati
jogainak több, mint 50%-át, és a társaság pénzügyi és operatív tevékenységébe történő befolyás révén előnyöket élvez
annak tevékenységéből.
A Csoport akkor gyakorol ellenőrzést egy befektetést befogadó felett, ha a befektetést befogadóban való részvételéből
származóan változó hozamoknak van kitéve, illetve azokra vonatkozó jogokkal rendelkezik, és a befektetést befogadó felett
gyakorolt hatalma útján képes befolyásolni ezeket a hozamokat.
Ennek megfelelően a Csoport akkor és csak akkor gyakorol ellenőrzést a befektetést befogadó felett, ha a befektető az
alábbiak mindegyikével rendelkezik:
a)hatalom a befektetést befogadó felett;
b)a befektetést befogadóban való részvételéből származó változó hozamoknak való kitettség vagy azokra vonatkozó
jogok; és
c)az a képesség, hogy a befektetést befogadó feletti hatalmát a befektetőt illető hozamok összegének
befolyásolására használja.
A megszerzett üzletrészekre az akvizíciós számvitel módszere kerül alkalmazásra, amely a megszerzéskori értékviszonyok
alapján történik az eszközök és források akvizíció időpontjára, azaz az irányítás megszerzésének napjára vonatkozó piaci
értékének alapul vételével. Az akvizíció költsége az ellenérték, valamint a nem irányító részesedéseknek a megszerzett
üzletben meglevő részesedésének összege. Az év közben megszerzett vagy értékesített társaságok a tranzakció időpontjától
kezdődően, illetve a tranzakció időpontjáig szerepelnek a konszolidált pénzügyi kimutatásokban.
A konszolidációba bevont társaságok közötti tranzakciók, egyenlegek és eredmények, valamint a nem realizált eredmények
kiszűrésre kerülnek, kivéve, ha az ilyen veszteségek a kapcsolódó eszközök értékvesztésére utalnak. A konszolidált éves
beszámoló készítése során a hasonló tranzakciókat és eseményeket egységes számviteli elveket követve rögzítik.
A nem ellenőrzésre jogosító tulajdonosokra eső tőke- és eredményrész a mérlegben és az eredménykimutatásban külön
soron jelenik meg. Az üzleti kombinációk vonatkozásában a nem ellenőrzésre jogosító részesedések vagy valós értéken,
vagy a megszerzett társaság nettó eszközeinek valós értékéből a nem irányító tulajdonosokra jutó összeg értékében
kerülnek meghatározásra. Az értékelés módjának kiválasztása minden üzleti kombináció vonatkozásában egyedileg
történik. Az akvizíciót követően a nem irányító tulajdonosok részesedése az eredetileg felvett érték, módosítva a
megszerzett társaság tőkéjében bekövetkező változások nem irányító tulajdonosokra jutó összegével. Az időszaki összes
átfogó jövedelemből abban az esetben is részesülnek a nem ellenőrzésre jogosító tulajdonosok, ha ez részesedésük negatív
egyenlegéhez vezet.
A Csoport leányvállalatokban meglevő részesedésének olyan változásai, amelyek nem eredményezik a kontroll elvesztését,
tőke tranzakcióként kerülnek elszámolásra. A Csoport, valamint a nem ellenőrzésre jogosító tulajdonosok részesedése kerül
módosításra úgy, hogy azok tükrözzék a leányvállalatokban meglevő részesedéseik változását. A nem ellenőrzésre jogosító
tulajdonosok részesedését módosító összeg, valamint a kapott vagy fizetett ellenérték különbsége a tőkében kerül
elszámolásra, mint a társaság tulajdonosaira jutó érték.
Közös vállalkozások és társult vállalkozások
A közös vállalkozás olyan szerződésen alapuló megállapodás, amelyben két vagy több fél (vállalkozók) közös irányítás alatt
álló gazdasági tevékenységet folytatnak. Közös irányítás akkor valósul meg, amikor a tevékenységhez kapcsolódó stratégiai,
pénzügyi és operatív döntések a vállalkozók egyhangú beleegyezését követelik meg. A közös vezetésű vállalkozás olyan
vállalkozás, amely egy gazdasági tevékenységet folytató társaság, partnerség vagy más jogi személy létrehozásával jár,
amelyet a Csoport a többi vállalkozóval közösen irányít.
A társult vállalkozás olyan társaság, amelynek pénzügyi és működési politikáira a Csoport jelentős befolyást képes
gyakorolni, de amely nem leányvállalat vagy közös vezetésű vállalkozás.
A Csoport közös és társult vállalkozásokban lévő befektetései az equity módszer alkalmazásával kerülnek kimutatásra. Az
equity módszer alapján a közös és a társult vállalkozásokban meglevő befektetés a mérlegben a vállalkozás nettó
eszközértékének megszerzést követő, Csoportra jutó nettó eszközérték változásával növelt bekerülési értéken kerül
kimutatásra. A vállalkozáshoz kapcsolódó goodwill a befektetés könyv szerinti értékének része, és nem kerül amortizálásra.
Az eredménykimutatás a vállalkozás működéséből származó eredményének a Csoportra jutó részét tartalmazza. Ha a
vállalkozás saját tőkéjével szemben elszámolt változás történik, a Csoport szintén elszámolja a rá jutó részt, és – ahol ez
értelmezhető – kimutatja a saját tőke változásaként.
33
A közös és a társult vállalkozások beszámolási időpontjai nem egyeznek meg a Csoportéval, de június 30-ai fordulónapra
konszolidációs jelentéscsomagot készítenek. A vállalkozások számviteli politikája megfelel a Csoport által hasonló
tranzakcióknál, hasonló körülmények között alkalmazottal.
A közös és a társult vállalkozásokban levő befektetések a mérleg fordulónapján értékvesztésre utaló objektív bizonyítékok
megállapítása céljából felülvizsgálatra kerülnek. Amennyiben van ilyen bizonyíték, meghatározásra kerül a befektetés
realizálható értéke és az elszámolandó értékvesztés. A korábbi években elszámolt veszteségek okának mérlegelése alapján
kerül meghatározásra, hogy a veszteségek visszafordításra kerülhetnek-e.
Egy közös vagy társult vállalkozásban meglévő jelentős befolyás megszűnése esetén a Csoport a megmaradó részesedést
átértékeli, és valós értéken veszi fel. A társult vállalkozás könyv szerinti értékének, valamint a megmaradó részesedés valós
értéke és az értékesítés ellenértéke összegének különbsége az eredményben kerül elszámolásra.
Beszámolási pénznem és deviza egyenlegek
Az alapul szolgáló gazdasági események tartalmára és körülményeire való tekintettel a Csoport funkcionális pénzneme a
magyar forint.
A nem forintban nyilvántartott devizaügyletek kezdetben az ilyen tranzakciók végrehajtásának napján érvényes árfolyamon
voltak nyilvántartva. A külföldi devizanemben fennálló követelések és kötelezettségek a mérleg-fordulónapi árfolyamon
lettek forintra átszámítva, nem tekintve, hogy az eszköz megtérülése kétesnek minősült. A keletkező árfolyam differenciák
az eredménykimutatásban a pénzügyi bevételek, illetve ráfordítások között kerülnek kimutatásra.
A pénzügyi kimutatások magyar forintban (HUF) készültek, a legközelebbi ezerre kerekítve, kivéve ahol ettől eltérően
megjelölésre került.
A külföldi érdekeltségek beszámolóinak átváltása az IAS 21 standard alapján történik, az eszközök és források átváltása
fordulónapi árfolyamon, az átfogó jövedelem kimutatás átváltása időszaki átlag árfolyamon történik, kivéve, ha az átváltási
árfolyamok jelentősen ingadoznak az időszak alatt. Jelentős ingadozásnak minősítjük az időszak alatti napi deviza
árfolyamokból számolt alsó és felső kvartilis értékek közti 15%-nál magasabb ingadozást. Ilyen esetben az időszak
eredményét rövidebb intervallumok átlagos árfolyamán számítjuk át. A tőke tételek bekerülési árfolyamon kerülnek
kimutatásra. A keletkező különbözetek az átváltási tartalék soron kerülnek kimutatásra.
A külföldi pénznemben történő ügyletek a funkcionális pénznemben - a külföldi pénznemben lévő összegre a beszámoló
pénznemének és a külföldi pénznemnek az ügylet napján érvényes átváltási árfolyamát alkalmazva – vannak elszámolva. Az
átfogó jövedelemkimutatásban azokat az árfolyam-különbözeteket, amelyek monetáris tételek rendezésekor, az időszak
során történt kezdeti megjelenítéskor vagy a megelőző pénzügyi kimutatásokban alkalmazott árfolyamtól eltérő árfolyam
használatból eredően keletkeznek, bevételként vagy ráfordításként vannak kimutatva abban az időszakban, amikor
keletkeztek.
A külföldi pénznemben meghatározott monetáris eszközöket és kötelezettséget a funkcionális pénznemnek a beszámolási
időszak végén érvényes árfolyamán számítják át. A valós értéken értékelt külföldi pénznemben meghatározott tételeket a
valós érték meghatározásának időpontjában érvényes árfolyamon számítják át. A vevőkövetelések, illetve a szállítói
kötelezettségek árfolyamkülönbözetei az üzleti tevékenység eredményében szerepelnek, míg a kölcsönök
árfolyamkülönbözetei a pénzügyi műveletek bevételei vagy ráfordításai soron kerülnek kimutatásra.
Árbevétel
Az értékesítési tranzakciók árbevétele a szerződések kondícióinak megfelelő teljesítésekor jelenik meg. Az árbevétel nem
tartalmazza az általános forgalmi adót. Valamennyi bevétel és ráfordítás az összemérés elve alapján a megfelelő időszakban
kerül elszámolásra.
Az IFRS 15 standard alapelve, hogy a társaságok a vevőiknek átadott áruk vagy nyújtott szolgáltatások összegének
megfelelően ismerjék el bevételeiket, mely tükrözi azt az ellenszolgáltatást (vagyis fizetést), melyre a társaság az adott
árukért vagy szolgáltatásokért cserébe várhatóan jogosult lesz. Az új standard a bevételek részletesebb bemutatását
eredményezte, korábban nem egyértelműen szabályozott ügyletekhez (pl. szolgáltatásokból származó bevételek és
szerződésmódosítások) ad iránymutatást, valamint új iránymutatást a több elemű megállapodásokhoz.
A standard egy új modellt alakított ki, az úgynevezett 5 lépcsőfok modellt, melyben fontos elem a szerződés(ek) azonosítása,
az egyes teljesítési kötelezettségek azonosítása, a tranzakciós ár meghatározása, a tranzakciós ár felosztása az egyes elemek
között, valamint az egyes kötelezettségekhez rendelt árbevétel elszámolása.
34
Teljesítési kötelezettségek
A szerződés megkötésekor a Társaságnak be kell azonosítania, hogy mely áruk vagy szolgáltatások nyújtását ígérte a vevő
részére, azaz milyen teljesítési kötelezettséget vállalt. A Társaság akkor számolhatja el a bevétel, amikor a teljesítési
kötelezettségeinek eleget tett, azzal, hogy leszállította az ígért árut, vagy elvégezte az ígért szolgáltatást. Teljesítésről akkor
beszélhetünk, ha a vevő megszerezte az eszköz (szolgáltatás) felett az ellenőrzést, melynek jelei:
A Társaságnak már meglévő joga van megkapni az eszköz ellenértékét,
A vevőre átszállt a tulajdonosi jogcím,
A Társaság átadta az eszközt fizikailag,
A vevőnek jelentős kockázata és haszonhúzó képessége van az eszköz birtoklásából,
A vevő elfogadta az eszközt.
Tranzakciós ár meghatározása
Amikor a szerződés teljesítése megtörténik, akkor a Társaságnak el kell számolnia a teljesítéshez kapcsolódó bevételt, amely
nem más, mint a teljesítési kötelezettséghez rendelt tranzakciós ár. A tranzakciós ár az az összeg, amelyet a Társaság
várhatóan megkap az áruk és szolgáltatások értékesítéséért cserébe. A tranzakciós ár meghatározásánál figyelembe vételre
kerültek a változó ellenérték elemei (rabattok, engedmények) összegei is. A változó ellenérték becslésére várható érték
került számításra, amelyet a Társaság valószínűségi tényezőkkel súlyozott.
Ingatlanok, gépek, berendezések
A tárgyi eszközök halmozott értékcsökkenéssel csökkentett bekerülési értéken kerülnek bemutatásra. A halmozott
értékcsökkenés magában foglalja az eszköz folyamatos használatával, működtetésével kapcsolatban felmerült terv szerinti
értékcsökkenés, valamint az eszköz nem várt, rendkívüli esemény miatt bekövetkezett jelentős mértékű megrongálódása,
sérülése miatt elszámolt terven felüli értékcsökkenés elszámolt költségeit.
A tárgyi eszközök bekerülési értékének része az eszköz beszerzési költsége, saját vállalkozásban végzett beruházás esetén
a felmerült anyag- és bérjellegű költségek és egyéb közvetlen költségek. A tárgyi eszköz beruházáshoz felvett hitel után
elszámolt kamat az eszköz bekerülési értékét növeli az eszköz rendeltetésének megfelelő állapotba kerüléséig.
A tárgyi eszközök könyv szerinti értéke meghatározott időközönként felülvizsgálatra kerül, annak érdekében, hogy
megállapítsák, hogy a könyv szerinti érték nem haladja-e meg az eszköz valós, piaci értékét, mivel ez esetben terven felüli
leírás elszámolása szükséges az eszköz valós, piaci értékéig. Az eszköz valós, piaci értéke az értékesítési ár, illetve az eszköz
használati értéke közül a magasabb. A használati érték az eszköz által generált jövőbeni pénzáramlások diszkontált értéke.
A diszkontláb a társasági adózás előtti kamatlábat tartalmazza, figyelembe véve a pénz időértékét és az eszközhöz
kapcsolódó egyéb kockázati tényezők hatását is. Amennyiben az eszközhöz önállóan nem rendelhető jövőbeni pénzáramlás,
akkor azon egység pénzáramlását kell alapul venni, amely egységnek része az eszköz. Az így meghatározott értékvesztés,
terven felüli értékcsökkenés az eredménykimutatásban jelenik meg.
A tárgyi eszközök javítási, karbantartási költsége és tartalék-alkatrészek pótlása a karbantartási kiadásokat terhelik. Az
értéknövelő beruházások és a felújítások aktiválásra kerülnek. Eladott, illetve nullára leírt, használaton kívüli eszközök
bekerülési értéke és halmozott értékcsökkenése kivezetésre kerül. Minden ilyen módon keletkező esetleges nyereség, vagy
veszteség része a tárgyévi eredménynek.
A Társaság eszközeinek értékét az eszközök hasznos élettartama alatt lineáris módszerrel írja le.
Az élettartam eszközcsoportonként a következő:
Eszköz |
Leírási kulcs |
Ingatlanok |
2,00 % - 8,00 % |
Műszaki Gépek berendezések |
4 % - 14,50 % |
Irodai eszközök |
14,50 % ; 33,00 % |
Számítástechnikai eszközök |
33,00 % |
Egyéb berendezések |
14,50 % |
Járművek |
20,00 % |
A 200.000 Ft egyedi beszerzési ár alatti eszközök beszerzéskor azonnal egy összegben elszámolásra kerülnek
értékcsökkenésként.
A hasznos élettartamok és az értékcsökkenési módszerek legalább évente felülvizsgálatra kerülnek az adott eszköz által
nyújtott tényleges gazdasági haszon alapján. Szükség esetén a módosítás a tárgyévi eredménnyel szemben kerül
elszámolásra.
35
Nem pénzügyi eszközök értékvesztése
A Társaság minden beszámolási időszak végén felméri, hogy bármely eszköz esetében történt-e értékvesztésre utaló
változás. Amennyiben ilyen változás történt, a Társaság megbecsüli az eszköz várható megtérülési értékét. Egy eszköz, vagy
pénztermelő egység várható megtérülési értéke az értékesítési költségekkel csökkentett valós érték és a használati érték
közül a magasabb. A Társaság az eredmény terhére értékvesztést számol el, ha az eszköz várható megtérülési értéke
alacsonyabb, mint a könyv szerinti értéke. A Társaság szükséges kalkulációkat a hosszú távú jövőbeni cash-flow tervek
megfelelő diszkontálása alapján készíti.
Immateriális javak
Az egyedileg beszerzett immateriális javak beszerzési áron, az üzleti kombináció során megszerzett immateriális javak pedig
valós értéken kerülnek felvételre a megszerzés időpontjában. A könyvekbe való felvételre abban az esetben kerül sor, ha
az eszköz használata bizonyíthatóan jövőbeli gazdasági javak beáramlását eredményezi, és annak költsége egyértelműen
meghatározható.
A bekerülést követően az immateriális javak vonatkozásában a bekerülési érték modell irányadó. Ezen eszközök élettartama
véges vagy nem meghatározható. A véges élettartamú eszközök amortizációja lineáris módszerrel történik az élettartamra
vonatkozó legjobb becslés alapján. Az amortizációs időszak és az amortizáció módszere évente felülvizsgálatra kerül a
pénzügyi év végén. A saját előállítású immateriális javak, a fejlesztési költségek kivételével nem kerülnek aktiválásra, hanem
felmerülésük évében elszámolásra kerülnek az eredménnyel szemben. Az immateriális javak évente felülvizsgálatra
kerülnek értékvesztés szempontjából egyedileg, vagy a jövedelemtermelő egység szintjén.
A védjegyek, licencek, iparjogvédelem alá eső javak és szoftverek beszerzési költségei aktiválásra kerülnek és lineáris
módszer szerint íródnak le a becsült hasznos élettartamuk alatt:
Immateriális jószág |
Értékcsökkenési kulcs |
Software-ek |
33,00 % |
UBM Csoport számára fejlesztett software |
10,00 % |
Vevői szerződések |
várható lemorzsolódási idő alatt lineárisan |
Kizárólagos szállítási szerződések |
szerződés ideje alatt linárisan |
Készletek
A készletek olyan eszközök, amelyeket a vállalatcsoport
-a szokásos üzleti tevékenység keretében történő értékesítési céllal szerzett be,
-amelyek az értékesítést megelőzően a termelés, feldolgozás valamely fázisában vannak, vagy az elkészült
állapotban értékesítésre várnak,
-amelyeket az értékesítendő termékek előállítása vagy a szolgáltatások nyújtása során fognak felhasználni
(anyagok).
A Csoport a készletek értékelésére a FIFO módszert alkalmazza.
A készlet bekerülési értéke a beszerzés költségeit, a konverzió költségeit és azokat a költségeket foglalja magában, amelyek
a készletek jelenlegi helyükre és állapotukba kerüléséhez szükségesek.
A bekerülési érték nem tartalmazhatja a nem szokásos mértékű anyag, munka és egyéb termelési költség veszteségeket,
raktározási költségeket, kivéve, ha az a termelési folyamat része, az adminisztratív igazgatási költségeket, amelyek nem a
készletek jelenlegi állapotba és helyre hozásához merültek fel, valamint az értékesítési költségeket.
A beszerzés költségei azok a költségek, amelyeket a készlet beszerzőjénél felmerült más feleknek azért, hogy a készletet
megszerezze. Ide tartoznak:
magáért a készletért fizetett ellenérték;
az importhoz kapcsolódó terhek;
a vissza nem igényelhető adók;
szállítási és kezelési költségek;
minden egyéb kifizetés, ami közvetlenül az adott készlet beszerzéséhez köthető.
A beszerzési költséget csökkentik a kapott engedmények és rabattok.
A konverzió (átalakítás) költségei a termelési folyamattal – azaz a saját termelésű készletekkel – hozhatóak kapcsolatba. A
standard szerint ezek a költségek azok, amelyek a termelés egyes egységeivel kapcsolatosak. A vállalatcsoportnál tipikus
példa erre a közvetlen munkaerő költsége (bére és a bér terhei), valamint a közvetlen anyagköltségek. A konverzió költségei
között vesszük számításba a felosztható közvetett költségeket is.
36
Más egyéb költségeket akkor szabad a készlet értékében figyelembe venni, ha azok azért merültek fel, hogy a készletet a
jelenlegi helyükre és állapotukba hozzák. (például azok a tárolási költségek, amelyek közvetlenül a technológiából fakadnak
(a technológia indokolja őket), vagy a szokásos (elkerülhetetlen) selejt költsége).
A készleteket a beszerzési költség (bekerülési érték) és a nettó realizálható érték közül az alacsonyabbik értéken kell
értékelni. A nettó realizálható érték a szokásos üzleti körülmények alapján becsült értékesítési ár, levonva abból az
értékesítéshez kapcsolódó változó költségeket.
A mérlegben a vásárolt készleteket értékvesztéssel csökkentett, illetve elszámolt értékvesztés visszaírásával növelt átlagos
beszerzési értéken, a saját termelésű készleteket értékvesztéssel csökkentett, illetve elszámolt értékvesztés visszaírásával
növelt tényleges előállítási költségen mutatja ki.
A készletek a felesleges, illetve az elfekvő készletekre képzett értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken vagy a nettó
realizálható értéken szerepelnek attól függően, melyik az alacsonyabb.
Az értékvesztés megállapítása a commodity termékek estében nem szerződés szinten egyedileg, hanem
termékcsoportonként összevonva történik. Az értékvesztés meghatározásánál figyelembe kell venni a termékek értékesítési
költséggel csökkentett eladási ára mellett a fordulónap után várható, a készlet értékesítéssel kapcsolatos fedezeti ügyletek
hatását is.
Követelések
A követelések a becsült veszteségekre képzett megfelelő mértékű értékvesztéssel csökkentett nominális értéken
szerepelnek a kimutatásokban. Az év végén fennálló kinnlevőségek teljes körű felülvizsgálata alapján becslés készült a kétes
követelésekre vonatkozóan.
Pénzügyi eszközök
Az IFRS 9 standard hatókörébe tartozó pénzügyi eszközök három értékelési kategóriába sorolandók: bekerülést követően
amortizált költségen értékelendők, bekerülést követően valós értéken értékelendők az egyéb átfogó jövedelemmel
szemben (FVOCI), illetve bekerülést követően valós értéken értékelendők eredménykimutatással szemben (FVPL).
Az értékelési csoportba történő besorolás a pénzügyi eszközhöz kapcsolódó pénzáramok karakterisztikájának a függvénye.
Azoknál a hitelviszonyt megtestesítő pénzügyi eszközöknél, melyeket a Társaság amortizált bekerülési értéken vagy egyéb
átfogó jövedelemmel szemben valós értéken kíván értékelni, a pénzügyi eszköz pénzáramai tekintetében vizsgálni kell, hogy
azok megfelelnek-e az IFRS 9 szerinti kizárólag tőke és kamat (SPPI) követelménynek. A tőke a pénzügyi eszköz kezdeti
megjelenítéskori valós értéke. A kamat elsősorban a kint lévő tőkeösszeg időértékének ellenértékét, illetve a
hitelkockázatot fejezi ki egy adott időszakban, de más alapvető hitelezési kockázatokat és költségeket, továbbá
nyereséghányadot is tartalmaz.
Az SPPI követelmény teljesülésekor a Társaság a pénzügyi eszköz denominált pénznemében azt vizsgálja, hogy a
szerződésből eredő pénzáramok konzisztensek-e az alapvető kölcsönmegállapodásokkal.
Annak megítéléséhez, hogy a szerződéses pénzáramok kizárólag tőkét és kamatot tartalmaznak-e, a Társaság megvizsgálja
a pénzügyi instrumentum szerződéses feltételeit. A vizsgálat arra is kitér, hogy a pénzügyi eszköz tartalmaz-e olyan
szerződéses feltételeket, melyek hatására a szerződéses pénzáramok összege vagy időzítése úgy változzon, hogy a pénzügyi
eszköz már nem felel meg az SPPI követelménynek.
Minden egyéb adósságinstrumentumot eredményen keresztül valós értéken kell értékelni (FVTPL).
Minden tőkeinstrumentumot valós értéken kell értékelni a mérlegben és a valós érték változás hatását közvetlenül az
eredmény kimutatásban kell elszámolni, kivéve azon tőkeinstrumentumok esetén, ahol a gazdálkodó az Egyéb átfogó
jövedelem opciót (FVOCI) választotta. A társaság nem él a FVTOCI opcióval.
A pénzügyi eszközöket és a pénzügyi kötelezettségeket a Társaság akkor és csak akkor számolja el egymással szemben és
jeleníti meg ezek nettó összegét a mérlegben, ha a Társaságnak törvényesen érvényesíthető joga van az összegek
beszámítására és szándéka, hogy ezeket nettósítva, vagy egyidőben realizálja az eszközt és teljesítse a kötelezettséget.
Pénzügyi eszközök hitelezési vesztesége
A hitelkockázat változása alapján minden fordulónapon felül kell vizsgálni az értékvesztést, valamint értékelni kell,
hogy az értékvesztést az élettartam alatt várható hitelezési veszteség vagy a 12 havi élettartam alatt várható hitelezési
veszteség összegéig kell-e elszámolni. Ha az egyedi pénzügyi eszköz szintjén nem lehet értékelni, hogy a hitelkockázata
nőtt-e jelentősen, akkor csoportosan kell értékelni. Az értékvesztés értékeléséhez és elszámolásához az egyszerűsített és
az általános megközelítések alkalmazandók.
1. Egyszerűsített megközelítés
Minden, az egyszerűsített megközelítéssel értékelt pénzügyi instrumentum értékelésére az élettartami várható
hitelezési veszteséggel kerül sor. Az egyszerűsített megközelítést a vevőkkel szembeni követelések, a szerződéses eszközök
esetében alkalmazzuk.
37
2. Általános megközelítés
A várható hitelezési veszteség modell alapján a pénzügyi instrumentumok három csoportba kerülnek besorolásra. A
három csoportba történő besorolás alapját a pénzügyi eszköz hitelezési kockázatában bekövetkező változások képezik. A
relatív hitelezési kockázat modellje az emelkedett hitelezési kockázat értékelésére szolgál. A kezdeti megjelenítéshez
képest bekövetkező hitelezési kockázat növekedése a pénzügyi instrumentumok kosarak közti átsorolásában jelenik
meg.
A várható hitelezési veszteség modell alapján az értékvesztés a három csoportba sorolhatjuk: a 12 hónap alatt várható
hitelezési veszteség alapján kalkulált /élettartam alatt várható hitelezési veszteség alapján kalkulált / az effektív kamatláb
módszer alkalmazásával számolt értékvesztés.
Az általános megközelítést az egyéb pénzügyi követelések és adott kölcsönök esetében alkalmazzuk.
A gazdálkodó egyszerűsített (simplified) gyakorlati megközelítést alkalmazza a várható hitelveszteségek becslésére, ha azok
követik a standard elveit. A vevőkövetelések értékelésre tapasztalati úton – figyelembe véve a jövőre vonatkozó
várakozásokat – korosító táblázatok alkalmazása megfelelő lehet, ahol megadott százalékokban határozzák meg a
veszteségek mértékét a lejárati csoportoktól függően.
A vevőnként, az adósonként kisösszegű követeléseknél – a vevők, az adósok együttes minősítése alapján – az értékvesztés
összege ezen követelések nyilvántartásba vételi értékének százalékában meghatározott.
Várható hitelezési veszteség csoport szintű adatok alapján |
|
Nem lejárt |
0,04% |
1-30 nap között |
0,07% |
31-60 nap között |
0,39% |
61-180 nap között |
1,66% |
181-360 nap között |
8,5% |
361 napon túl |
28,45% |
A visszaírás eredményeként az eszköz könyv szerinti értéke nem haladhatja meg azt az amortizált bekerülési értéket, amely
a visszaírás időpontjában lenne akkor, ha értékvesztés elszámolására korábban nem került volna sor. A visszaírt veszteség
összegét az eredménykimutatásban kell elszámolni. A pénzügyi eszközök kivezetésre kerülnek a könyvekből, ha az adott
befektetésből származó cash flow-bevételre való jogosultság lejárt vagy átruházásra került, és a vállalat egyben átruházta
a tulajdonláshoz kapcsolódó lényeges kockázatokat és előnyöket is.
A kapcsolt követelésekre várható hitelezési veszteségével kapcsolatos várakozásaink a múltbeli tapasztalatokon alapulnak.
A cégcsoport kapcsolt vállalkozásoknak nyújtott kölcsön és egyéb finanszírozásból (pl. vevői finanszírozás) eredő
követelésekből eredően az elmúlt 25 év alatt vesztesége minimális összegben keletkezett az UBM RUS, orosz leányválallat
végelszámolása során történő követelés elengedésből. Ezen tények azt a várakozást támasztják alá, hogy a kapcsolt
követelésekre értékvesztés elszámolása nem indokolt. A cégcsoport vállalkozásait jelentős pozitív saját tőke és / vagy
jelentős pozitív cash-flow teremtő képesség jellemzi, a veszteséggel működő cégekben a törvényi megfelelés miatt
tőkeemelést vagy pótbefizetést hajt végre az anyavállalat. Ezen okokból kifolyólag nem merül fel kétség a kapcsolt
követelések realizálhatóságával kapcsolatban.
Pénzügyi kötelezettségek
A Társaság pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatása a következő pénzügyi kötelezettségeket tartalmazza: szállítók és egyéb
rövid lejáratú kötelezettségek, kölcsönök, hitelek, banki folyószámlahitelek. Ezek megjelenítését és értékelését a
beszámolóban a kiegészítő melléklet ide vonatkozó részei tartalmazzák az alábbiak szerint:
A Társaság minden pénzügyi kötelezettséget kezdeti megjelenítésekor valós értékén értékel. Hitelek esetén még azokat a
tranzakciós költségeket is figyelembe veszi, amelyek közvetlenül a pénzügyi kötelezettség megszerzésének tulajdoníthatók.
Az IFRS 9 hatálya alá tartozó pénzügyi kötelezettségek két értékelési kategóriába sorolandók: bekerülést követően
amortizált költségen értékelendők, illetve bekerülést követően valós értéken értékelendők eredménykimutatással szemben
(FVPL). Az egyes pénzügyi kötelezettségek besorolását a Társaság azok megszerzésekor határozza meg. A kölcsönök és
hitelek az effektív kamatláb módszerrel számított amortizált bekerülési értéken jelennek meg a pénzügyi helyzetre
vonatkozó kimutatásban. A kölcsönökhöz és hitelekhez kapcsolódó nyereségek és veszteségek a jövedelemre vonatkozó
kimutatásban kerülnek elszámolásra az effektív kamatláb módszer segítségével számított amortizáció során, valamint a
pénzügyi kötelezettség kivezetésekor. Az amortizáció a jövedelemre vonatkozó kimutatásban kerül elszámolásra pénzügyi
ráfordításként.
38
Céltartalékok
A Társaság céltartalékokat mutat ki a múltbeli események következtében meglévő (jogi vagy vélelmezett) kötelmek után,
amelyeket a Társaságnak valószínűleg ki kell egyenlítenie, és ha a kötelem összege megbízhatóan mérhető.
A céltartalékként kimutatott összeg a meglévő kötelem rendezéséhez a mérlegfordulónapon szükséges ráfordításra
vonatkozó legjobb becslés, figyelembe véve a kötelmet jellemző kockázatokat és bizonytalanságokat. Amennyiben a
céltartalék értékeléséhez a meglévő kötelem rendezéséhez várhatóan szükséges cash-flow-t használják, a céltartalék könyv
szerinti értéke ezen cash-flow-k jelenértéke. Amennyiben a céltartalék rendezéséhez szükséges ráfordítások egy részét
vagy annak egészét egy másik fél várhatóan megtéríti, a követelést eszközként akkor van kimutatva, ha lényegileg biztos,
hogy a gazdálkodó egység megkapja a térítést és a követelés összege megbízhatóan mérhető.
A hátrányos szerződésekből fakadó meglévő kötelmek céltartalékként vannak kimutatva. A Társaság akkor minősít
hátrányosnak egy szerződést, ha a szerződés alapján fennálló kötelmek teljesítésének elkerülhetetlen költségei
meghaladják a szerződés alapján várhatóan befolyó gazdasági hasznokat.
Átszervezési céltartalék akkor kerül kimutatásra, amennyiben a Társaság elkészített egy, az átszervezésre vonatkozó,
részletes, formális tervet és a terv végrehajtásának megkezdésével vagy a terv főbb jellemzőinek az érintettek számára
történő bejelentésével jogos várakozást ébresztett az érintettekben arra, hogy végre fogja hajtani az átszervezést. Az
átszervezési céltartalék csak az átszervezéssel kapcsolatban felmerülő közvetlen ráfordításokat foglalja magában, melyek
szükségszerűen együtt járnak az átszervezéssel és nem kapcsolódnak a gazdálkodó egység folytatódó tevékenységéhez.
Jövedelemadók
A társasági adó mértéke a társasági és osztalékadóról szóló törvény alapján, valamint a helyi iparűzési adó rendelet által
meghatározott adófizetési kötelezettségen alapul, amely a halasztott adóval kerül módosításra. A társasági adófizetési
kötelezettség tárgyévi és halasztott adóelemeket tartalmaz. A Társaság a látványsportra fizetett támogatás összegét is a
társasági adó sorra sorolja be, mivel ezt tartalmában jövedelemadónak ítéli meg.
A folyó évi adófizetési kötelezettség a tárgyévi adózandó nyereség alapján kerül meghatározásra. Az adózandó nyereség
eltér a beszámolóban kimutatott adózás előtti eredménytől, az adóalapot nem képző nyereségek és veszteségek, illetve az
olyan tételek miatt, melyek más évek adózandó nyereségében kerülnek figyelembe vételre. A Társaság folyó adófizetési
kötelezettsége a mérleg fordulónapjáig hatályban lévő vagy kihirdetett (amennyiben a kihirdetés egyenértékű a hatályba
lépéssel) adókulcs alapján kerül meghatározásra. A halasztott adó számítása a kötelezettség módszer szerint kerül
kiszámításra.
Halasztott adó azokban az esetekben keletkezik, amikor egy tétel az éves beszámolóban történő, illetve az adótörvény
szerinti elszámolásában időbeli különbség adódik. A halasztott adókövetelés és kötelezettség megállapítása azon évek
adóköteles bevételére vonatkozó adókulcsok felhasználásával történik, amikor az időbeli különbség miatti eltérés
várhatóan megtérül. A halasztott adókötelezettség és követelés mértéke tükrözi a Társaságnak a mérleg fordulónapján
fennálló, az adóeszközök és kötelezettségek realizálódásának módjára vonatkozó becslését.
Halasztott adókövetelés a levonható időbeli eltérések, a továbbvihető adókedvezmények és negatív adóalap
vonatkozásában csak akkor szerepel a mérlegben, ha valószínűsíthető, hogy a Társaság a jövőbeni tevékenysége során
adóalapot képző nyereséget realizál, amellyel szemben a halasztott adóeszköz érvényesíthető.
Minden mérleg fordulónapon a Társaság számba veszi a mérlegben el nem ismert halasztott adóeszközöket, valamint az
elismert adóeszközök könyv szerinti értékét. A korábban mérlegbe fel nem vett követelések azon részét állományba veszi,
amely várhatóan megtérülhet a jövőbeni nyereségadójának csökkenéseként. Ezzel ellentétesen olyan mértékben csökkenti
a Társaság halasztott adó követelését, amely összeg megtérülésének fedezetére, várhatóan adózott nyereség nem fog
rendelkezésre állni.
A tárgyévi és halasztott adó közvetlenül a saját tőkével szemben kerül elszámolásra, amennyiben olyan tételekre
vonatkozik, amelyeket ugyanabban vagy egy másik időszakban szintén a saját tőkével szemben számoltak el, beleértve a
tartalékok nyitó értékének a számviteli politika visszamenőleges hatályú változása miatt bekövetkező módosításait is.
A halasztott adó eszközök és kötelezettségek egymással szemben történő elszámolására akkor van lehetőség, ha a
társaságnak törvény általi joga van ahhoz, hogy az ugyanazzal az adóhatósággal szemben fennálló tényleges adóköveteléseit
és kötelezettségeit egymással szemben beszámítsa, valamint a Társaságnak szándékában áll ezen eszközök és
kötelezettségek nettó elszámolása.
Lízing
Az IFRS 16 lízing standard szerint a lízingbevevőnek párhuzamosan meg kell jelenítenie és számszerűsítenie mérleg oldalon
egy eszközhasználati jogot és forrás oldalon egy ahhoz kapcsolódó kötelezettséget. Az eszközhasználati jog kezelése az
egyéb nem pénzügyi eszközökhöz hasonlóan történik, és aszerint kerül elszámolásra értékcsökkenésük is. A lízing
kötelezettség kezdeti értékelése a lízingfizetések jelenértékén történik a lízing futamideje alatt, mely jelenértéket az implicit
kamatláb segítségével kell kiszámolni, ha ez a kamatláb pontosan meghatározható. Ha ez a kamatláb nem, vagy nehezen
meghatározható, a lízingbevevő ez esetben használhatja a járulékos hitelfelvételi kamatlábat a diszkontáláshoz.
39
Mérlegen kívüli tételek
A mérlegen kívüli kötelezettségek nem szerepelnek az éves beszámoló részét képző mérlegben és eredménykimutatásban.
A kiegészítő mellékletben kerülnek bemutatásra, kivéve, ha a gazdasági hasznot megtestesítő források kiáramlásának esélye
távoli, minimális. A mérlegen kívüli követelések nem szerepelnek az éves beszámoló részét képező mérlegben és
eredménykimutatásban, de amennyiben gazdasági hasznok beáramlása valószínűsíthető, a kiegészítő mellékletben
kimutatásra kerülnek.
Visszavásárolt saját részvények
A Csoport által visszavásárolt UBM Holding Nyrt. részvényeket a saját tőke csökkentéseként számoljuk el a vásárláskori
érték összegében.
Osztalék
Az osztalékot abban az évben számolja el a Társaság, amikor azt a tulajdonosok jóváhagyják.
Pénzügyi műveletek eredménye
Pénzügyi eredmény a kamat és osztalékbevételeket, kamat és egyéb pénzügyi ráfordításokat, pénzügyi instrumentumok
valós értékelésének nyereségét és veszteségét, továbbá a realizált és a nem realizált árfolyam-különbözeteket tartalmazza.
Állami támogatások
Állami támogatások akkor kerülnek elszámolásra, amikor valószínűsíthető, hogy a támogatás be fog folyni és a támogatás
folyósításához kötött feltételek teljesülnek. Amikor a támogatás költség ellentételezésére szolgál, akkor a jövedelemre
vonatkozó kimutatás javára abban az időszakban kell elszámolni, amikor az ellentételezésre kerülő költség felmerül (egyéb
bevételek között). Amikor a támogatás eszközbeszerzéshez kapcsolódik, akkor halasztott bevételként kerül elszámolásra és
a kapcsolódó eszköz hasznos élettartama alatt évi egyenlő összegekben kerül az eredmény javára elszámolásra.
Fordulónap utáni események
Azok a beszámolási időszak vége után bekövetkezett események, amelyek pótlólagos információt biztosítanak a Társaság
beszámolási időszakának végén fennálló körülményekről (módosító tételek), bemutatásra kerültek a beszámolóban. Azon
beszámolási időszak utáni események, amelyek nem módosítják a beszámoló adatait, a kiegészítő mellékletben kerülnek
bemutatásra, amennyiben lényegesek.
A számviteli politika változásai
A Társasága 2021. július 1-ig hatályba lépett összes standard és értelmezés rendelkezésével összhangban állította össze a
beszámolóját.
A következő, 2021. január 1-én hatályba lépő standardok, illetve módosítások hatása nem jelentős a Társaságra:
IFRS 9, IFRS 7, IFRS 4 és IFRS 16 standardok módosításai – kamatláb benchmark reform – 2. fázis – az EU által elfogadva
2021. január 13-án (hatályos a 2021. január 1-én és az azt követően kezdődő beszámolási időszakokra),
IFRS 4 „Biztosítási szerződések” standard módosításai IFRS 9 halasztással - az EU által elfogadva 2020. december 15-én
(hatályos a 2021. január 1-én és azt követően kezdődő beszámolási időszakokra),
IFRS 16 „Lízingek” standard módosításai – Koronavírussal kapcsolatos bérleti koncessziók a 2021. június 30-át követő
időszakra (hatályos 2021. április 1-én és azt követően kezdődő beszámolási időszakokra).
Meglévő standardok módosításai, értelmezései és olyan új standardok, amelyek még nem hatályosak, illetve amelyeket a
Társaság hatálybalépésük előtt nem alkalmaz.
IAS 1 „Pénzügyi kimutatások prezentálása” standard módosításai – A rövid és hosszú lejáratú
kötelezettségek osztályozása (hatályba lép a 2023. január 1-jével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási
időszakokban).
IFRS 3 „Üzleti kombinációk”; „IAS 16 Ingatlanok, gépek és berendezések”; IAS 37 „Céltartalékok, függő kötelezettségek és
függő követelések” standardok módosításai – Éves fejlesztések (hatályos 2022. január 1-én és azt követően kezdődő
beszámolási időszakokra).
IAS 8 „Számviteli politikák, a számviteli becslések változásai és hibák” standardok módosításai – Számviteli becslések
definíciója (hatályba lép a 2023. január 1-jével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban).
IFRS 17 „Biztosítási szerződések” standard, beleértve az IFRS 17 standard módosításait (hatályos a 2023. január 1-én és azt
követően kezdődő beszámolási időszakokra).
Egyéb új/módosított standard vagy értelmezés várhatóan jelentős hatással nem lesz a Társaság pénzügyi beszámolóira.
A Társaság a 2022-as évben nem változtatott számviteli politikáján
40
Jelentős számviteli becslések és feltételezések
A számviteli politika alkalmazásakor becsléseket és feltételezéseket szükséges alkalmazni egyes eszközök és kötelezettségek
adott időpontra vonatkozó értékének meghatározásakor, melyek más forrásból egyértelműen nem meghatározhatók. A
becslési folyamat a legutolsó rendelkezésre álló információn alapuló döntéseket és releváns tényezőket tartalmazza. Ezek
a jelentős becslések és feltételezések befolyásolják a pénzügyi kimutatásokban megjelenített eszközök és kötelezettségek,
bevételek és ráfordítások értékét és a függő eszközök és kötelezettségek kiegészítő mellékletben történő bemutatását. A
tényleges eredmények eltérhetnek a becsült adatoktól.
A becslések folyamatosan aktualizálásra kerülnek. A számviteli becslésekben bekövetkező változás időszakában veendő
figyelembe, ha a változás csak az adott időszakot érinti, illetve a változás időszakában és a jövőbeni időszakokban,
amennyiben mindkét időszakot érintő változásokról van szó.
A becslési bizonytalanság és a számviteli politika terén hozott kritikus döntések fő területei, amelyek a legjelentősebb hatást
gyakorolják a konszolidált pénzügyi kimutatásokban megjelenített összegekre, az alábbiak:
Értékcsökkenés és értékvesztés
Az ingatlanok, gépek és berendezések, valamint az immateriális eszközök nyilvántartása bekerülési értéken történik,
leírásukra pedig lineárisan, hasznos élettartamuk alatt kerül sor. Az eszközök hasznos élettartamának meghatározása a
hasonló eszközökre vonatkozó korábbi tapasztalatok, valamint a várható technológiai fejlődés és tágabb gazdasági vagy
iparági tényezőkben bekövetkező változások alapján történik. A becsült hasznos élettartamok felülvizsgálatára évente kerül
sor.
Fedezeti számvitel
Általános IFRS követelmények leírása
Az UBM a származékos ügyletek tekintetében az IFRS 9 standard szerinti fedezeti elszámolási szabályokat alkalmazza.
A vállalatok gazdálkodásukból adódóan különböző kockázatoknak vannak kitéve, és ezek ellensúlyozására fedezeti
ügyleteket köthetnek. A fedezeti ügylet keretében egy vállalkozás meglévő pozíciójával ellentétes irányú kockázatot vállal,
hogy ezáltal csökkentse a nyitott pozícióból származó kockázatot. Gazdasági értelemben a fedezeti ügylet célja, hogy két, a
fedezett kockázatra ellentétesen reagáló tranzakció semlegesítse egymást. Azt a mértéket, ameddig a két tranzakció
együttesen mérsékelni tudja a kockázatot, a fedezeti ügylet hatékonyságának nevezzük.
A standardok értelmezésében a származékos termék egy olyan pénzügyi instrumentum vagy más szerződés, amely az alábbi
három jellemző mindegyikével megegyezik:
A termék értéke bizonyos változók módosulása miatt változik (például egy tőzsdei áru ára, devizaárfolyam, árindex,
stb.)
A termék nem vagy csak kismértékben igényel kezdeti nettó befektetést egyéb olyan típusú szerződésekhez
képest, amelyek a piaci körülményekben történt változásokra várhatóan hasonlóan reagálnának, valamint
A termék értékének, a szerződésnek rendezésére egy jövőbeni időpontban kerül sor.
A származékos ügyletek általában rendelkeznek egy nominális értékkel, amely a szerződés mennyiségét határozza meg. Ezt
a mennyiséget kell megszorozni a mögöttes ár változásával ahhoz, hogy meghatározható legyen az az érték, amely
teljesítéskor kiegyenlítésre kerül.
Az IFRS előírása szerint a származékos termék a mérlegben kezdetben a beszerzéskori valós értékben jelenik meg. A
származékos termékek a bekerülést követően valós értékükön kerülnek értékelésre. A derivatív termékek valós értékének
változásai az IFRS 9 standard előírásainak értelmében az eredménykimutatásban kerülnek elszámolásra, kivéve, ha a
származékos termék megfelel a fedezeti elszámolás kritériumainak.
A fedezeti elszámolás célja, hogy a fedezett tételek és fedezeti instrumentum eredményhatásai egyazon beszámolási
időszak eredményében jelenjenek meg, ellensúlyozva egymás hatását.
A fedezeti ügyletek (származékos ügyletek) hatékony részének elszámolása az egyéb átfogó jövedelemben, míg a nem
hatékony rész közvetlenül az eredménykimutatásban a pénzügyi műveletek eredményében számolandó el.
A fedezeti hatékonyság mérése előre tekintő (prospektív) módon történik. A mérés során meg kell vizsgálni, hogy a fedezeti
instrumentum valós értékében és a fedezett tétel valós értékében vagy a cash flow-kban várható változások megfelelően
ellensúlyozzák-e egymást és hogy a megfelelő közgazdaságtani kapcsolat fennáll-e. Az UBM az ellenőrzés során megvizsgálja
az esetleges fedezeti hatékonysághiány okait.
A Társaság gyakorlatában megjelenő fedezeti kapcsolatok jellemzően cash flow fedezeti kapcsolatokat jelentenek („CFH”).
41
Cash flow fedezeti ügyletekre vonatkozó IFRS követelmények leírása
Cash flow-fedezeti ügylet: egy megjelenített eszközhöz vagy kötelezettséghez vagy egy nagyon valószínű előre jelzett
ügylethez, vagy ezek egy komponenséhez kapcsolódó különös kockázatnak tulajdonítható cash flow-változékonysággal
szembeni, és az eredményt esetleg befolyásoló kitettség fedezete. Fedezeti kapcsolat csak akkor minősíthető fedezeti
elszámolásra alkalmasnak, ha a fedezeti kapcsolat teljesíti az alábbi fedezeti hatékonysági követelményeket:
i.a fedezett tétel és a fedezeti instrumentum között gazdasági kapcsolat áll fenn, és
ii.a gazdasági kapcsolatból eredő értékváltozásokban a hitelkockázat nem tölt be domináns szerepet; és
iii.a fedezeti arány a fedezett tétel gazdálkodó egység által ténylegesen fedezett mennyisége és a fedezeti
instrumentum gazdálkodó egység által e fedezetre ténylegesen felhasznált mennyisége közötti aránynak felel meg
(azzal megegyezik).
A fedezett tétel lehet megjelenített eszköz vagy kötelezettség, meg nem jelenített biztos elkötelezettség, előre jelzett
ügylet, vagy külföldi érdekeltségbe történt nettó befektetés. A fedezett tétel lehet: a) egyedi tétel; vagy b) tételcsoport. A
fedezett tételnek megbízhatóan értékelhetőnek kell lennie. Ha a fedezett tétel előre jelzett ügylet (vagy annak
komponense), az ügyletnek nagyon valószínűnek kell lennie.
Tételcsoport(ok) csak akkor alkalmas(ak) fedezett tételnek, ha:
i.olyan tételekből áll, amelyek önmagukban is alkalmasak fedezett tételnek;
ii.a csoport tételeit kockázatkezelési célokból csoportosítva kezelik.
A fedezeti elszámolást a jövőre nézve csak akkor lehet (és akkor kell) megszüntetni, ha a fedezeti kapcsolat (vagy annak egy
része) már nem felel meg a minősítési kritériumoknak (adott esetben a fedezeti kapcsolat kiegyensúlyozását is figyelembe
véve). Ide tartoznak azok az esetek, amikor a fedezeti instrumentum lejár, illetve azt megszüntetik.
A fedezeti instrumentumon keletkező nyereség vagy veszteség hatékony fedezetként meghatározott (vagyis a cash flow-
fedezeti tartalék változásával ellentételezett) részét az egyéb átfogó jövedelemben kell megjeleníteni.
Amíg a cash flow-fedezeti ügylet megfelel minősítési kritériumoknak, a fedezeti kapcsolatot a következők szerint kell
elszámolni: Az egyéb átfogó jövedelemben elszámolandó Cash flow fedezeti ügyletek tartaléka (hatékony rész) összegét a
következők közül a kisebbre kell módosítani (abszolút összegekben):
i.a fedezeti instrumentumon keletkező nyereségnek/veszteségnek a fedezeti kapcsolat kezdetétől halmozott
értéke; és
ii.a fedezett tételnek (akár egy hipotetikus ügyletként reprezentálva) a fedezeti kapcsolat kezdetétől halmozott
(jelenértékű) valósérték- változása (vagyis a fedezett várható jövőbeli cash flow-k halmozott változásának
jelenértéke).
A fedezeti kapcsolat nem hatékony részét, azaz a fedezeti hatékonysághiány miatt a fedezeti instrumentumon keletkező
egyéb nyereség/veszteség összegét (vagy a cash flow-fedezeti tartalék változásának kiegyensúlyozásához szükséges
nyereség vagy veszteség) az eredménykimutatásban kell megjeleníteni.
A cash flow-fedezeti tartalék halmozott összegét a következőképpen kell elszámolni:
a cash flow-fedezeti ügyletek esetében az egyéb átfogó jövedelemből átsorolás miatti módosításként annak az
időszaknak vagy azoknak az időszakoknak az eredményébe kell átsorolni a tartalékban elszámolt összegeket, amely
vagy amelyek során a fedezett várható jövőbeli cash flow-k befolyásolják az eredményt (például azon
időszakokban, amikor kamatjövedelmet vagy kamatkiadást jelenítenek meg, vagy akkor, amikor az előre jelzett
értékesítés megtörténik);
ha azonban a Társaság várakozásai szerint a veszteség vagy annak egy része egy vagy több jövőbeli időszak alatt
sem fog megtérülni, a várhatóan nem megtérülő összeget átsorolás miatti módosításként azonnal át kell sorolnia
az eredménybe.
Az eredménykimutatásban a cash flow-fedezeti ügyletek tartaléka átsorolását az eredménykimutatás ugyanazon sorain kell
megjeleníteni, amely sorokon a fedezett tételek eredményhatásai is elszámolásra kerülnek.
Ha a Társaság megszünteti a cash flow-fedezeti ügylet fedezeti elszámolását, a cash flow-fedezeti tartalékban felhalmozott
összeget a következőképpen kell elszámolnia:
ha a fedezett jövőbeli cash flow-k bekövetkezése továbbra is várható, az összeg a cash flow-fedezeti tartalékban
marad a jövőbeli egyes cash flow elemek bekövetkezéséig vagy a várhatóan meg nem térülő összeg átsorolásáig.
ha a fedezett jövőbeli cash flow-k bekövetkezése már nem várható, az összeget a cash flow-fedezeti tartalékból
átsorolás miatti módosításként azonnal át kell sorolni az eredménybe.
42
UBM-specifikus számviteli döntések/elszámolási módok leírása
A vállalatcsoport él a fedezeti elszámolás lehetőségével.
A fedezeti ügyletek alkalmazásának célja a piaci kockázatok mitigálása, az üzleti folyamatokból kiindulva kétféle kockázat
jellemző az UBM Csoportra:
Devizakockázat: annak kockázata, hogy az árfolyamok változása miatt a pénzügyi instrumentumok, készletek,
jövőbeli teljesítésű szerződések valós értéke vagy cash flow-i ingadozni fognak.
Egyéb árkockázat: annak kockázata, hogy a commodity termékek (nem kamatláb vagy devizakockázatból eredő)
változásai miatt a pénzügyi instrumentumok, készletek, jövőbeli teljesítésű szerződések valós értékei vagy jövőbeli
cash flow-i ingadozni fognak. Az UBM Csoport esetén ilyenek az árutőzsdei termékek (szója, búza, kukorica, repce)
árváltozásából adódó kockázatok.
Fedezeti elszámolás alkalmazása nélkül a forward/futures ügyleteket eredménnyel szemben valós értéken értékeli. Ezen
forward/futures ügyleteket piaci áron köti a Társaság (egymástól független felek között létrejött piaci tranzakció), így az
ügyletek IFRS követelmények szerinti kötéskori piaci értéke nulla volt.
A hatékonynak minősülő CFH kapcsolatban a Társaság a fedezeti ügylet valós érték változásainak hatékony részét az
eredménykimutatás helyett az egyéb átfogó jövedelemmel („OCI”) szemben számolja el annak érdekében, hogy a fedezett
tételek és a fedezeti instrumentumok alapértelmezett értékelési módjaiból eredő átmeneti számviteli inkonzisztenciát
feloldja. Ilyen módon a forward/futures ügyletek eredménye olyan ütemben kerül az eredményben elszámolásra, amilyen
ütemben a fedezett ügyletek pénzáramainak fedezni kívánt kockázatból származó eredményhatása az
eredménykimutatásban megjelenik.
A Társaság a CFH elszámolás alkalmazásával az OCI-ban felhalmozott valós értékelési különbözetből az
eredménykimutatásba sorol át összegeket azokban az időszakokban, amikor a fedezett várható jövőbeli cash flow-k
(beszerzések vagy értékesítések cash flow-i) az eredményre hatnak (azaz azokban az időszakokban, amikor az értékesítések
vagy a beszerzések ellenértékének devizás eredményét vagy az MNB árfolyamra történő devizás átértékelést
eredményeznek). Ezáltal a forward/futures ügyletek devizaátértékelési hatása „átforog” az OCI-n, de ugyanúgy azonnal az
eredménykimutatásba kerül elszámolásra, mint ahogyan a fedezett ügyletek devizaátértékelési hatása is.
Fentieknek megfelelően a forward/futures ügyletek megjelöléskori piaci értékéhez képesti valós érték változásait a
megjelöléstől kezdve már az alábbi módon kell elszámolni:
oa hatékony rész összege a saját tőke részeként az OCI-ban számolandó el,
oa nem hatékony rész összege pedig az eredménykimutatásban,
oa fedezeti ügylet névértékére (és egyben a fedezett tételekre) jutó devizás átértékelés összege a tőkéből
visszavezetésre kerül az eredménykimutatásba, azaz a fedezeti kapcsolat spot eleméből származó
összegeket az eredménykimutatásban számolja el a Társaság.
A Társaság az Egyéb átfogó jövedelmen belül a „Valós értékelés hatása” megnevezésű mérlegsoron számolja el a fedezeti
kapcsolat hatékony részét. A hatékonytalan rész összegét az eredménykimutatás „Pénzügyi műveletek
bevételei/ráfordításai” során számolja el.
Egy hatékony cash flow-fedezeti ügylet elszámolásának szabályai
Fehérje készletbeszerzéshez kapcsolódó fedezeti ügyletek esetén a készlet értékét korrigálja a Társaság a
beszerzésig felmerülő fedezeti eredménnyel, emiatt az eredménykimutatás kereskedelmi készlet esetén az eladott
áruk beszerzési értékében, alapanyag esetében az anyagköltség értékében jelenik meg.
Az árbevételt érintő fedezeti ügyletek eredményének elszámolása a pénzügyi műveletek között történik.
A pénzügyi eszközöket (pl. devizás bankszámla) érintő fedezeti ügyletek eredményének elszámolása a pénzügyi
műveletek között történik.
Beruházásokra kötött cash-flow fedezeti ügyletek a tárgyi eszközök értékét módosítják.
Az UBM Csoport származékos ügyleteit az elérhető határidős (forward) árfolyamon értékeli. A fedezeti ügyletek forward
pontjait is a fedezeti ügylet részének tekinti, tehát nem él azon elszámolással, hogy csak a SPOT elem legyen a fedezeti
elszámolás része. Az UBM Csoport a derivatív ügyletek forward pontjainak esetleges valós érték változását a hedge
költségének tekinti.
Valós érték hierarchia
A valós értéken értékelt pénzügyi instrumentumokat egy háromszintű valós érték hierarchiába kell besorolni a közzététel
céljából. A hierarchián belüli szintek a valós érték megállapítása során használt inputok jelentőségét tükrözik. A Csoport a
valós értékre vonatkozóan a 3. szintű értékelést használja, mely alól kivételt képeznek a származékos ügyletek értékelései.
A származékos ügyleteket a 2. szintű kategóriába lettek besorolva (Elérhető és figyelemmel kísérhető piaci adatokon alapuló
értékelési eljárások).
43
6.4 A konszolidációval kapcsolatos közzétételek
A konszolidációba bevont leányvállalatok
Név |
Cím |
Szavazati aránya |
UBM Trade Zrt. |
2085 Pilisvörösvár, Kisvasút utca 1. |
99,82% |
UBM Grain Zrt. |
2085 Pilisvörösvár, Kisvasút utca 1. |
99,76% |
UBM Agro Zrt. |
2085 Pilisvörösvár, Kisvasút utca 1. |
99,81% |
UBM Consulting Zrt. |
2085 Pilisvörösvár, Kisvasút utca 1. |
99,82% |
UBM Feed Zrt. |
2085 Pilisvörösvár, Kisvasút utca 1. |
99,66% |
UBM Szeleste Zrt. |
9622 Szeleste, Kossuth Lajos u. 24/B |
74,74% |
”AGROMIX” Terményszárító és takarmánykeverő Kft. |
4700 Mátészalka , Meggyesi út 0119/24 |
99,66% |
Búzamag Kft. |
2073 Tök, 036/31 |
99,66% |
UBM Agri Trade SRL |
Strada Tablitei nr. 4, et 1-2, sector 1, Bucuresti, Románia |
89,82% |
UBM Invest Slovakia SRO |
Zeleznicná 2, Hernádcsány (CANA) |
99,77% |
UBM D.o.o |
11070 Novi Beograd, Bulevar Mihajla Pupina 10i/223 |
99,81% |
UBM Agrar Gmbh |
4020 Linz Promenade 23 |
86,83% |
UBM FEED D.O.O. |
11070 NOVI BEOGRAD, Bulevar Mihaila Pupina 10I/223 |
93,12% |
UBM Agro Slovakia Sro |
044 14 Čaňa, Železničná 2., Szlovákia |
99,81% |
Közös vezetésű vállalatként bevont vállalatok
Név |
Cím |
Szavazati aránya |
Naptáp Kft. |
6600 Szentes, Vásárhelyi út 141 |
49,90% |
MA-KA Kft. |
6600 Szentes Bese László utca 5-7 |
49,91% |
UBM Invest Furaje Srl |
Str. Cormeliu Coposu Nr. 2. 440005 Satu Mare RO - ROMÁNIA |
49,91% |
Társult vállalatként bevont vállalatok
Név |
Cím |
Szavazati aránya |
UBM Feed Romania Srl |
547550 SAT SANPAUL COM. SANPAUL, NR.6/A, Romania |
44,92% |
44
45
6.5 Ingatlanok, gépek és berendezések
adatok eFt-ban |
Ingatlanok |
Gépek és |
Befejezetlen |
Összesen |
Bruttó érték |
||||
2021. június 30. |
- |
- |
- |
- |
Konszolidációs kör változása |
3 773 677 |
5 673 398 |
1 463 003 |
10 910 078 |
Növekedés és átsorolás |
167 372 |
494 646 |
3 847 837 |
4 509 855 |
Csökkenés és átsorolás |
(7 575) |
(306 719) |
(1 214 367) |
(1 528 661) |
2022. június 30. |
3 933 474 |
5 861 325 |
4 096 473 |
13 891 272 |
Halmozott értékcsökkenés |
||||
2021.06.30. |
- |
- |
- |
- |
Konszolidációs kör változása |
322 473 |
1 858 928 |
2 181 401 |
|
Éves leírás |
70 529 |
253 545 |
324 074 |
|
Csökkenés |
(375) |
(104 356) |
(104 731) |
|
Árfolyamhatás |
3 924 |
3 924 |
||
2022. június 30. |
3 933 474 |
5 861 325 |
4 096 473 |
13 891 272 |
Nettó könyv szerinti érték |
||||
2021.06.30. |
- |
- |
- |
- |
2022. június 30. |
3 540 847 |
3 849 284 |
4 096 473 |
11 486 604 |
A tárgyi eszközök között szereplő lenagyobb értéket képviselő eszközök a takarmánykeverő üzemek:
Birtokló leányvállalat |
Üzem megnevezése |
Környei takarmánykeverő |
UBM Feed Zrt. |
Környei Premixüzem |
UBM Feed Zrt. |
Környei Soypreme üzem |
UBM Feed Zrt. |
Szelestei takarmánykeverő |
UBM Szeleste Zrt. |
Mátészalkai takarmánykeverő |
Agromix Kft. |
Hernádcsányi takarmánykeverő |
UBM Agro Slovakia Sro |
Töki takarmánykeverő |
Búzamag Kft. |
A Csoportnak nincsen jelentős elkötelezettsége arra, hogy új tárgyi eszközt szerezzen be.
A Csoport minden eszközére a bekerülési érték modell-t alkalmazza. A nullára írt, de még használatban lévő eszközök nem
jelentősek. A Cégcsoport takarmánykeverő üzemei a finanszírozó bankok által nyújtott hitelek fedezetéül szolgál.
46
6.6 Immateriális javak
adatok eFt-ban |
Vagyoni értékű jogok |
Szellemi termékek |
Összesen |
2021. június 30. |
- |
- |
- |
Konszolidációs kör változása |
1 030 401 |
188 430 |
1 218 831 |
Növekedés és átsorolás |
91 518 |
- |
91 518 |
Csökkenés és átsorolás |
(135 512) |
- |
(135 512) |
2022. június 30. |
986 407 |
188 430 |
1 174 837 |
2021.06.30. |
- |
- |
- |
Konszolidációs kör változása |
424 141 |
93 540 |
517 681 |
Éves leírás |
87 024 |
21 483 |
108 507 |
Csökkenés |
(135 512) |
- |
(135 512) |
2022. június 30. |
375 653 |
115 023 |
490 676 |
2021.06.30. |
- |
- |
- |
2022. június 30. |
610 754 |
73 407 |
684 161 |
Az immateriális javak között a cégcsoport által használt software-ek mellett jelentős értéket képviselnek a vásárlással
bekerült kizárólagos takarmányszállítási szerződések (Bruttó érték 200.000 ezer forint; halmozott értékcsökkenés 43.333
ezer forint; nettó érték 156.667 ezer forint) valamint vevői szerződések (Bruttó érték 243.921 ezer forint; halmozott
értékcsökkenés 46.243 ezer forint; nettó érték 197.678 ezer forint). A software-ek közül a legjelentősebb értéket az IFS
vállalatirányítási rendszer képvisel (Bruttó érték 303.243 ezer forint; halmozott értékcsökkenés 151.636 ezer forint; nettó
érték 143.870 ezer forint). Az UBM Csoport a fent említett három eszközt tekinti vállalkozás szempontjából meghatározó
immateriális jószágnak.
6.7 Egyéb hosszú lejáratú követelések
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Társaság neve |
||
Adott kölcsönök |
||
S.P.M Hungary Kft |
300 891 |
- |
BARSER Mezőgazdasági Zrt |
49 500 |
- |
UBM FEED ROMANIA SRL |
761 346 |
- |
Naptáp |
5 798 |
- |
MA-KA Takarmánykeverő és Forgalmazó Kft. |
17 183 |
- |
Egyéb kölcsön |
39 297 |
|
Egyéb tételek: |
||
UBM Szeleste Zrt kisebbségi tulajdonosa |
726 457 |
- |
BARSER Mezőgazdasági Zrt |
113 660 |
- |
HOLLAND-AGRO Kft. |
63 836 |
- |
Egyéb |
708 |
- |
Összesen |
2 078 676 |
- |
47
A előző táblázatban lévő főbb tételek magyarázata.
Adott kölcsönök kapcsolt feleknek
Az S.P.M Hungary Kft kölcsön az UBM Csoport profiltisztításából ered, a korábbi ingatlanfejlesztési került ki az UBM
tevékenységei közül. A kölcsön éves törlesztése a 2023-as üzleti évben 84 millió forint, az azt követő években 120 millió
forint, az effektív kamatláb 4,9%. A kölcsön lejárata 2026. március 31.
A BARSER Merzőgazdasági Zrt-nek nyújtott kölcsön soron a BARSER baracskai sertéstelepének fejlesztésére nyújtott forrás
szerepel, mely kölcsön fejében a BARSER kötelezettséget vállalt a szerződés időtartama alatt minimum 20.000 tonna
késztáp vásárlására. A kölcsön lejárata 2024. június 22., kamata jegybanki alapkamat +2%.
Az UBM Feed Romania-nak nyújtott tagi kölcsön a romániai Kerelőszentpálon felépített takarmánykeverő üzem önerejének
még vissza nem fizetett része. A kölcsön lejárata 2023. december 31., kamata 3 havi ROBOR+1,3%.
Egyéb tételek – kapcsolt és egyéb feleknek
Az UBM Feed Zrt. 2020 decemberében értékesítette a Szeleste Zrt. 25%-os részesedését, az 1 milliárd forintos vételár
halasztott fizetéssel kerül rendezésre. A fenti táblázatban az UBM Szeleste Zrt kisebbségi tulajdonosával szembeni követelés
éven túli értéke diszkontált értéken szerepel. Az utolsó vételárrészlet fizetési határideje 2036. december 28.
A BARSER Mezőgazdasági Zrt. (kapcsolt fél) felé értékesítésre került a baracskai sertéstelep profiltisztítási szándékból. Az
egyéb tételek között az ingatlan eladás éven túl esedékes vételárrészletei találhatók, az utolsó vételárrészlet esedékessége
2025 február.
Az UBM Trade Zrt. 2020 decemberében értékesítette az UBM Genetics Kft-ben lévő 100%-os részesedését a Holland-Agro
Kft-nek. A vételár ebben az esetben is több év alatt esedékes, a fenti táblázatban a diszkontált vételár éven túli összege
szerepel. Az utolsó vételárrészlet fizetési határideje 2025. december 8.
6.8 Részesedések társult és közös vezetésű vállalatban
A közös vezetésű, illetve társult vállalkozások equity módszerrel kerülnek konszolidálásra, a tárgyévben a nettó
eredményükből a csoportra jutó rész a konszolidált eredménykimutatásban került kimutatásra.
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Társaság neve |
||
MA-KA Takarmánykeverő és Forgalmazó Kft. |
1 564 798 |
- |
UBM FEED ROMANIA SRL |
546 142 |
- |
Naptáp Kft. |
- |
- |
Összesen |
2 110 940 |
- |
Az eredménykimutatásban elszámolt összegek részletezése az alábbi:
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Társaság neve |
||
MA-KA Takarmánykeverő és Forgalmazó Kft. |
449 688 |
- |
UBM FEED ROMANIA SRL |
153 454 |
- |
Naptáp Kft. |
267 |
- |
Összesen |
603 409 |
- |
A vállalkozások főbb pénzügyi adatai 2021.10.01-2022.06.30 időszakra vonatkozóan:
adatok eFt-ban |
MA-KA Kft |
Naptáp Kft |
UBM Feed |
UBM Invest Furaje Srl |
Mérlegfőösszeg |
11 688 361 |
164 222 |
11 881 109 |
2 036 |
Eredmény |
817 643 |
(12 791) |
442 270 |
(4 188) |
Saját tőke |
3 043 476 |
(10 182) |
1 264 179 |
1 081 |
48
6.9 Egyéb részesedések
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Társaság neve |
||
Magyar Szója |
1 109 |
- |
ÁRPÁD-AGRÁR Zrt. |
152 250 |
- |
Vegavit ’99 Szövetkezet |
600 |
- |
Összesen |
153 959 |
- |
Az UBM Csoport az egyéb részesedések között mutatja ki azokat a részesedéseket, ahol a szavazati jog nem éri el a 20%-ot.
Ezen tőkeinstrumentumokat az IFRS 9 szabályai szerint eredménnyel szemben valós értéken értékeljük. A fordulónapon
nem áll rendelkezésre megbízható információ a valós érték megállapítására, emiatt a részesedéseket azok bekerülési
értékén mutatjuk ki, mint a valós érték közelítő becslése.
6.10 Eszköz használati jog
A Csoport a lízingelt eszközeit a tárgyi eszközöktől elkülönülten mutatja be, az üzleti év végén fennálló egyenlegek az
alábbiak voltak:
adatok eFt-ban |
Ingatlanok |
Gépek és berendezések |
Összesen |
Bruttó érték |
|||
2021. június 30. |
- |
- |
- |
Konszolidációs kör változása |
318 603 |
1 302 090 |
1 620 693 |
Növekedés és átsorolás |
445 374 |
214 441 |
659 815 |
Csökkenés és átsorolás |
(299 979) |
(5 807) |
(305 786) |
Árfolyamhatás |
- |
(630) |
(630) |
2022. június 30. |
463 998 |
1 510 094 |
1 974 092 |
2021. június 30. |
- |
- |
- |
Konszolidációs kör változása |
- |
257 814 |
257 814 |
Éves leírás |
39 565 |
260 827 |
300 392 |
Csökkenés |
(8 333) |
- |
(8 333) |
2022. június 30. |
31 232 |
518 641 |
549 873 |
2021. június 30. |
- |
- |
- |
2022. június 30. |
432 766 |
991 453 |
1 424 219 |
Az ingatlanok között jelentősebb értéket képvisel a Pilisvörösváron bérlet központi iroda (bruttó érték 167.404 ezer forint;
halmozott értékcsökkenés 17.438 ezer forint; nettó érték 149.966 ezer forint) valamint a Mátészalkai vasúti átrakó (bruttó
érték 264.067 ezer forint; halmozott értékcsökkenés 5.501 ezer forint; nettó érték 258.566 ezer forint). A gépek és
berendezések között nagyobb tételt képviselnek a cégcsoport által bérelt gépjárművek és laboreszközök.
49
Lízing kötelezettség lejárat szerint |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Éven belüli |
316 255 |
- |
Éven túli, de kevesebb mint 5 év |
554 615 |
- |
5 éven túli |
- |
- |
Üsszesen |
870 870 |
- |
IFRS 16 eredményhatás bemutatása |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Használati jog értékcsökkenése |
(195 917) |
- |
Lízingkötelezettséghez kapcsolódó kamatráfordítás |
(19 733) |
- |
Lízingkötelezettséghez kapcsolódó árfolyamváltozás |
207 434 |
- |
(8 216) |
- |
IFRS 16 cash-flow hatás bemutatása |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Adózás előtti eredmény |
(8 216) |
- |
Értékcsökkenés |
195 917 |
- |
Kamatráfordítás |
19 733 |
- |
Üzleti tevékenységből származó nettó CF |
207 434 |
- |
Lízing kötelezettség törlesztése |
(191 606) |
- |
Fizetett kamat |
(15 486) |
- |
Pénzügyi tevékenységből származó nettó CF |
(207 092) |
- |
A rövid lejáratú bérleti díjakat az anyagjellegű ráfordítások között számoljuk el 126.886 ezer forint összegben.
6.11 Halasztott adó
A halasztott adó számítása során a Csoport az adózás szempontjából figyelembe vehető értéket hasonlítja össze a könyv
szerinti értékkel eszközönként és kötelezettségenként. Ha a különbözet átmeneti különbség, azaz belátható időn belül az
eltérés kiegyenlítődik, akkor előjelének megfelelően halasztott adó kötelezettséget vagy eszközt vesz fel. Az eszköz
felvételekor a megtérülést külön vizsgálja a Társaság.
A Társaság értékelése alapján a kimutatott halasztott adó követelés a jövőben várhatóan megtérül a követelést kimutató
leányvállalatok üzleti tervei alapján.
A halasztott adót az adott anya vagy leányvállalat székhelye szerinti ország adókulcsával számolja, mivel az adott eszközök
és kötelezettségek tényleges adókká olyan időszakokban válnak, amikor az adókulcs várhatóan változatlan marad.
Megnevezés |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Tárgyi eszközök értékelésének különbözete |
(64 006) |
- |
Pénzügyi eszközök diszkontálása |
17 065 |
- |
Értékvesztés |
84 120 |
- |
Céltartalékok |
1 476 |
- |
Hedge |
79 463 |
- |
Elhatárolt veszteség |
97 710 |
- |
Egyéb |
805 |
3 499 |
Összesen |
216 633 |
3 499 |
Halasztott adókövetelés összesen |
397 563 |
3 499 |
Halasztott adókötelezettség összesen |
180 930 |
- |
50
6.12 Készletek
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Anyagok |
1 430 440 |
- |
Késztermékek |
141 568 |
- |
Áruk |
9 851 070 |
- |
Összesen |
11 423 078 |
- |
A készletek között kerülnek kimutatásra a gyártási alapanyagok és késztermékek valamint a kereskedelmi áruk. A készletek
esetében értékvesztés képzésére nem került sor mert a készleteinket mérlegfordulónap után pozitív margin mellett
értékesítettük.
A Cégcsoport készleteinek jelentős része a finanszírozó bankok által nyújtott hitelek fedezetéül szolgál.
6.13 Vevők
A vevőkövetelések között a termékértékesítésből és szolgáltatásnyújtásból származó követelések jelennek meg, év végi
egyenlegük az alábbi:
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Belföldi vevőkövetelések |
18 242 089 |
- |
Külföldi vevőkövetelések |
4 602 874 |
- |
Vevőkövetelés MA-KA Kft. |
1 617 369 |
- |
Vevőkövetelés Naptáp Kft. |
162 |
- |
Vevőkövetelés UBM Feed Romania |
2 403 929 |
- |
Összesen |
26 866 423 |
- |
A vevőkövetelések nem tartalmaznak jelentősebb finanszírozási komponenst.
A vevői követelések várható értékvesztése az ECL modell (várható hitelezési veszteség) alapján került meghatározásra.
A kimutatott értékvesztés / hitelezési veszteség alakulása:
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
Konszolidációs kör változása |
140 716 |
Tárgyévi értékvesztés |
340 804 |
Tárgyévi értékvesztés visszaírása/kivezetése |
(5 459) |
Záró értékvesztés |
476 062 |
51
6.14 Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások
Az egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások között az alábbi tételek szereplenek
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Készletre adott előleg |
661 208 |
- |
Beruházásra adott előleg |
14 910 |
- |
Egyéb előleg |
40 096 |
- |
Tőzsdei letétek |
726 146 |
- |
Vámletét |
113 977 |
- |
Vásárolt, engedményezett követelések |
824 858 |
- |
ÁFA követelés |
240 754 |
6 813 |
Külföldi ÁFA követelés |
158 610 |
- |
Bevételek aktív időbeli elhatárolása |
121 965 |
- |
Költségek, ráfordítások aktív időbeli elhatárolása |
260 069 |
- |
Adott kölcsönök |
401 077 |
60 334 |
Derivatívák |
1 221 039 |
- |
Egyéb |
388 945 |
(275) |
Összesen |
5 173 654 |
66 872 |
Az engedményezett követelések között olyan, eredetileg termelőkkel szembeni vevői követelések szerepelnek, melyeket
azokra a vágóhidakra engedményeztünk, ahova a termelők az élőállatot értékesítik.
A készletre adott előlegek mérlegkészítésig felhasználásra kerültek.
Az UBM Csoport a derivatívák soron mutatja ki a fordulónapon nyitott cash-flow fedezeti ügyletek nyereség jellegű valós
érték különbözetét.
A tőzsdei letétek a nyitott árufedezeti ügyletek letétigényére kifizetett, a tőzsdei brókerek által 2022.06.30-os fordulónapra
visszaigazolt egyenlegét tartalmazza. A Társaság ezeket a letéteket rövid lejáratúként kezeli, mivel a letétigény megszűnése
után szabadon felhasználható.
A rövid lejáratú kölcsönök közül jelentősebb az S.P.M Hungary Kft-nek adott kölcsönök rövid lejáratú része 84 millió forint
összegben, valamint az UBM Csoport vezető tisztviselőinek nyújtott 160.971 ezer forint kölcsön és kamatai.
Az egyéb követelésekre kimutatott értékvesztés/hitelezési veszteség alakulása:
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
Konszolidációs kör változása |
180 000 |
Tárgyévi értékvesztés |
604 |
Tárgyévi értékvesztés visszaírása/kivezetése |
(74 791) |
Záró értékvesztés |
105 813 |
Az értékvesztett követelések között engedményezett vevőkövetelések szerepelnek, melyekre az értékvesztés az ECL modell
alapján került meghatározásra.
52
6.15 Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Pénztár |
7 702 |
- |
Utalványok |
17 |
- |
Bankbetétek |
8 300 313 |
14 151 |
Összesen |
8 308 032 |
14 151 |
A 2022.06.30-as jelentős bankbetét állomány oka, hogy a 2022 június végén 5 milliárd összegű tőkebefizetés történt.
6.16 Saját tőke
A jegyzett tőke összetétele az alábbi volt:
Részvénysorozat |
Névérték (Ft/db) |
Kibocsátott részvények (db) |
Össznévérték (Ft) |
"A" sorozat (törzsrészvény) |
100,- Ft |
1.000.000 |
100.000.000,- Ft |
Az alaptőke azon része, amelyhez kibocsátott részvény még nem kapcsolódik: |
18.518.500,- Ft |
||
Alaptőke nagysága: |
118.518.500,- Ft |
||
Az ajándékozási tranzakció bemutatása
2021 október 1-jei nappal az UBM Holding Nyrt magánszemély tulajdonosai ajándékozás útján (fizetendő ellenérték nélkül)
az UBM Holding Nyrt-nek ajándékozták UBM Trade Zrt-ben lévő részesedéseik 99,82 százalékát. Az ajándékozás előtt az
UBM Trade Zrt. volt az UBM Csoport legfelsőbb leányvállalata, mely közvetve vagy közvetlenül birtokolta a részesedéseket
és tartotta kontrol alatt a leányvállalatokat. Az ajándékozás után az UBM Holding Nyrt-hez kerültek az irányítási jogok. Az
ajándékozási érték meghatározásra az UBM Csoport független értékelést végzett, mely alapján az UBM Trade Zrt.
részesedések 99,82%-nak értéke 20 710 millió forint. Az értékelés DCF alapú megközelítést alkalmazott a Társaság által
elfogadott üzleti terv alapján. Az ügylettel elérni kívánt gazdasági cél az, hogy az UBM Holding Nyrt. tulajdonolja az UBM
Trade Zrt-t, és rajta keresztül az UBM cégcsoport tagvállalatait annak érdekében, hogy lehetővé váljon a tőzsdei
tőkebevonás a cégcsoportba.
Az ajándékozás IFRS szerinti számviteli kezelése
Az ajándékozási tranzakció, közös ellenőrzés alatt álló gazdálkodó egységek üzleti kombinációjának (common control
business combination) tekinthető.
Közös ellenőrzés alatt álló gazdálkodó egységek üzleti kombinációjának elszámolását az IFRS nem szabályozza, a Társaság
számviteli politika választás alapján az IFRS konszolidált beszámolójában a leányvállalatok eszközeit és kötelezettségeit az
IFRS szerinti könyv szerinti értéken konszolidálja (IFRS terminológiában „pooling of interest method”).
A tőkekonszolidáció során az egyedi beszámolóban piaci értéken felvett UBM Trade Zrt. részesedés értéke magasabb, mint
a konszolidált beszámolóban felvett eszközök és kötelezettségek IFRS szerinti nettó könyv szerinti értéke, a felmerülő
különbözet a konszolidált saját tőkével szemben kerül elszámolásra.
53
Tárgyévi tőkeemelés
Az UBM Holding Nyrt alaptőkéje az üzleti évben 100.000.000,- Ft-ról, azaz egyszázmillió forintról 118.518.500 forintra nő.
Az alaptőke-emelés keretében összesen 185.185 db, azaz egyszáznyolcvanötezer-egyszáznyolcvanöt darab új, darabonként
100,- Ft, azaz egyszáz forint névértékű és 27.000,- Ft, kibocsátási értékű, dematerializált törzsrészvény (a továbbiakban: Új
Részvény) kibocsátására kerül sor, a már jelenleg is létező, HU0000145990 ISIN azonosító alatt kibocsátott, tőzsdére
bevezetett részvénysorozatra történő rábocsátással.
Az alaptőke-emelés végrehajtására a Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság
(székhely: 1027 Budapest, Kapás utca 6-12.) által kezelt MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealapot (székhely:
1027 Budapest, Kapás utca 6-12. a továbbiakban: MFB VBTM) jelölte ki. Az MFB VBTM a 2022. június 29. napján hiánytalanul
megfizette az UBM Holding Nyrt. részére az Új Részvények teljes kibocsátási értékét, vagyis 4.999.995.000,- Ft-ot.
A tőkeemelés napjától számított 7. év utolsó napját követő naptól 2031. június 30-ig az MFB VBTM befektetői eladási jogot
gyakorolhat az új részvények tekintetében, melynek kötelezettjei azok a személyek, akik a Társaság részvényesei voltak
legalább 1%-os részesedéssel 2022. június 20-án. Befektetői Eladási Jog gyakorlása esetén az UBM Holding Nyrt. vagy az
UBM Trade Zrt. jogosult az Opciós Vételár megfizetésére vonatkozó kötelezettséget a Ptk. 6:203. § szerinti
tartozásátvállalásra vonatkozó szabályai szerint átvállalni. A Társaság várakozásai szerint ezzel az a tartozás átvállalással az
UBM Holding Nyrt várhatóan nem kíván élni, vagy csak akkor, ha ez számára kedvező.
A megállapodás alapján továbbá az új Részvények Befektetői Értékpapírszámlán történő jóváírásának napjától az új
Részvények BÉT-re történő bevezetését követő 7. év utolsó napjáig tartó határozott időtartamra az UBM Holding Nyrt.-
nek, és a mindenkori részvényeseknek vételi opciójuk van az Opciós Vételár megfizetése mellett a megkeletkeztetett
részvények részének, vagy egészének megvásárlására. A Társaság várakozásai szerint ezzel a joggal az UBM Holding Nyrt
várhatóan nem kíván élni, vagy csak akkor, ha ez számára kedvező.
A tőkeemelés összegéből 18.518.500 forint a jegyezett tőke növekedéseként, míg a maradék összeg a tőkeemeléssel
kapcsolatos költségek levonása után a tőketartalékba került. Az ázsió mértéke a 20.030eFt tanácsadói és jogi költségeket
figyelembe véve 4.961.447eFt volt.
Visszavásárolt saját részvény
Az UBM Holding Nyrt. leányvállalatai, az UBM Agro Zrt., az UBM Feed Zrt. és az UBM Trade Zrt. 2022. június 23. napján
teljesített tőzsdén kívüli ügyletek keretében összesen 46.442 db, 7.804 db illetve 11.494 db az UBM Holding Nyrt. által
HU0000145990 ISIN azonosító alatt kibocsátott, darabonként 100,- Ft, azaz egyszáz forint névértékű, névre szóló,
dematerializált törzsrészvényt (a továbbiakban: Részvény) vásárolt, darabonként 27.000 forint/részvény áron. Az UBM
Csoport a visszavásárolt részvények bekerülési értékét saját tőke csökkentésként számolta el. A részvényekért kifizetett
teljes vételár ezen a soron jelentik meg, jegyzett tőke nem került korrigálásra.
Cash-flow fedezeti tartalék
Az UBM Csoport a derivatív ügyletek valós értéket közvetlenül a saját tőkében (OCI – cash flow fedezeti tartalék) számolja
el a derivatív eszköz vagy kötelezettséggel szemben
Az UBM Csoport fordulónapra értékelte a fedezeti hatékonyságot, a cash flow fedezeti tartalékban (OCI) csak a hatékony
részt jeleníti meg, ami abszolút értékben az alábbi kettő közül az alacsonyabbat jelenti:
A fedezeti kapcsolat megjelölésétől számított kumulatív nyeresége vagy vesztesége a fedezeti instrumentumnak
(derivatíva), és
A fedezeti kapcsolat megjelölésétől számított kumulatív nyeresége vagy vesztesége a fedezett várható jövőbeli
cash flowknak.
Átértékelési különbözet
Az átértékelési különbözet soron a cégcsoport a külföldi leányvállalatok beszámoló adatainak forintra számításán keletkező
halmozott árfolyamkülönbözeteket mutatja ki. Amikor a kapcsolódó eszközök kivezetésre kerülnek, a felhalmozott átváltási
tartalék ugyanabban az időszakban kerül elszámolásra bevételként vagy ráfordításként (az eredménykimutatásban), amikor
az értékesített eszközökből származó nyereség vagy veszteség.
Nem ellenőrző részesedések
A nem kontrolláló érdekeltség a csoport könyv szerinti értéken mutatja be. A nem ellenőrző részesedés jelentős (85% feletti
részét) az UBM Szeleste Zrt-re és UBM Agrar GmbH-ra jutó NCI teszi ki.
54
6.17 Hosszú rövid lejáratú hitelek és kölcsönök
A cégcsoport forrásszerkezetében jelentős arányt képviselnek a hitelek és kölcsönök, az üzleti év végén az alábbi nyitott
egyenlegekkel rendelkezett:
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Hosszú lejáratú: |
||
Beruházási hitel |
2 528 457 |
|
Általános célú hitel |
1 285 717 |
|
Forgóeszköz hitel |
440 000 |
|
Összesen |
4 254 174 |
|
Rövid lejáratú: |
||
Forgóeszköz hitel |
27 793 172 |
|
Beruházási hitel rövid lejáratú része |
753 114 |
|
Általános célú hitel rövid lejáratú része |
500 712 |
|
Egyébvállalkozótól kapott kölcsön |
260 923 |
|
Összesen |
29 307 921 |
|
A forgóeszközhitelek döntően commodity készleteket valamint biztosított vevői követeléseket finanszíroznak.
A beruházási hitelek a cégcsoport takarmánykeverők építésre és korszerűsítésére felvett hiteleket tartalmazzák, az UBM
Invest Slovakia által megvalósított beruházás kapcsán az aktiválásig felmerült kamatok 20.658 euró összegben aktiválásra
kerültek.
Az áltanos célú hitelhez nem tartozott dedikált beruházási vagy forgóeszközfinanszírozásai cél, azt általános
csoportfinanszírozásra vette fel az UBM.
A hosszú lejáratú hitelek várható törlesztése az alábbi üzleti években lesz esedékes:
Törlesztési terv |
2022.06.30 |
2022.07.01-2023.06.30. |
29 307 921 |
2023.07.01-2024.06.30. |
1 414 439 |
2024.07.01-2025.06.30. |
974 439 |
2025.06.30. után |
1 865 296 |
Összesen |
33 562 095 |
A 2022. június 30-án fennálló hitelek főbb adatainak bemutatása:
Hiteltípus |
Hitelkeret (eft) |
Ügyleti kamat |
Lejárat |
2022.06.30 egyenlege |
Beruházási hitel |
2 964 388 |
3 havi BUBOR + piaci kamatfelár |
2023.06.30 és 2027.02.07 között |
2 228 082 |
Beruházási hitel (EUR) |
1 222 387 |
3 havi EURIBOR + piaci kamatfelár |
2026.11.26 |
1 053 489 |
Általános célú hitel |
4 450 000 |
3 havi BUBOR + piaci kamatfelár |
2021.12.31 és 2027.10.30 között |
1 786 429 |
Forgóeszköz hitel |
41 225 239 |
1 havi BUBOR + piaci kamatfelár |
2022.07.31 és 2023.06.30 között |
26 051 307 |
Forgóeszköz hitel (EUR) |
2 777 250 |
1 havi EURIBOR + piaci kamatfelár |
2023.09.30 |
2 181 865 |
Egyéb vállalkozótól kapott kölcsön |
260 923 |
MNB alapkamat + piaci kamatfelár |
2022.12.31 |
260 923 |
55
6.18 Állami támogatások
Az állami támogatások között kerülnek kimutatásra az üzemek fejlesztésére, kapacitásbővítésre kapott támogatások üzleti
év végéi nyitott egyenlegei. A támogatások bevétele a kapcsolódó eszközök értékcsökkenésének arányában kerül
elszámolásra az eredménykimutatásban.
Cégnév |
Támogatást nyújtó szervezet |
Támogatás jogcíme |
2022.06.30 |
”AGROMIX” |
Élelmiszeripari |
Takarmánykeverőüzem |
113 640 |
UBM Invest Slovakia SRO |
CED Közép-európai |
Takarmánykeverőüzem |
405 799 |
6.19 Lízing kötelezettségek
Az éven túl esedékes lízingeket az alábbi táblázat szemlélteti:
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Ingatlanok |
325 222 |
|
Gépek és berendezések |
476 051 |
|
Összesen |
801 273 |
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
A rövid lejáratú részek: |
||
Ingatlanok |
107 875 |
|
Gépek és berendezések |
358 458 |
|
Összesen |
466 333 |
|
A lízing kötelezettségek lejárat szerinti bontása az alábbi:
Törlesztési terv |
2022.06.30 |
2022.07.01-2023.06.30. |
466 333 |
2023.07.01-2024.06.30. |
372 519 |
2024.07.01-2025.06.30. |
267 535 |
2025.07.01-2026.06.30. |
156 561 |
2026.06.30. után |
4 659 |
Összesen |
1 267 607 |
56
6.20 Szállítók
A szállítói kötelezettségek elsődlegesen kereskedelmi áruk és gyártási alapanyagok beszerzéséhez kapcsolódik.
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Csoporton kívüli szállító |
14 206 373 |
2 755 |
Szállítói kötelezettség - UBM Feed Romania Srl |
31 916 |
|
Szállítói kötelezettség - Naptáp Kft |
635 |
|
Szállítói kötelezettség - MA-KA Kft. |
687 512 |
|
Összesen |
14 926 436 |
2 755 |
A szállítótartozások valós értéke megközelítőleg megegyezik a könyv szerinti értékkel
6.21 Céltartalékok
adatok eFt-ban |
Cégcsoport átalakítás |
Függőben lévő tranzakciók |
Összesen |
Konszolidációs kör változása |
14 880 |
- |
14 880 |
Képzés |
56 229 |
56 229 |
|
2022. június 30. |
14 880 |
56 229 |
71 109 |
A céltartalékok között jelentős tételt képviseltek a cégcsoport átstrukturálásával kapcsolatos költségek valamint a
fordulónapot követően várhatóan veszteséget okozó ügyletcsoportok és szerződéses kötelmek.
6.22 Nyereségadó követelések és kötelezettségek
A Csoport szempontjából nyereségadó a társasági adó, a helyi iparűzési adó és az innovációs járulék.
A többi adókötelezettség az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között jelenik meg.
Megnevezés |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Társasági adó |
196 181 |
78 |
Iparűzési adó |
14 315 |
|
Innovációs hozzájárulás |
16 602 |
|
Összesen |
227 098 |
78 |
Jövedelemadó követelés összesen |
2 490 |
78 |
Jövedelemadó kötelezettség összesen |
229 588 |
- |
57
6.23 Egyéb kötelezettségek és passzív időbeli
elhatárolások
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Nem számlázott készlet |
576 349 |
- |
Vevőktől kapott előlegek |
111 948 |
- |
Kapott pályázati előleg |
1 473 236 |
|
Adóhatósággal szembeni kötelezettség |
129 745 |
- |
ÁFA kötelezettség |
720 498 |
- |
Munkavállalókkal szembeni kötelezettség |
204 584 |
542 |
Egyéb |
198 720 |
23 |
Bevételek passzív időbeli elhatárolása |
92 582 |
- |
Költségek, ráfordítások passzív időbeli elhatárolása |
252 319 |
1 000 |
Derivatívák |
1 933 050 |
|
Összesen |
5 693 031 |
1 565 |
Az kapott pályázati előlegek közül 1.150 millió forint a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség Nonprofit Zrt. felé
visszafizetésre került 2022. júliusában, mivel az UBM Csoport nem valósította meg tervezett szerbiai beruházását.
Az UBM Csoport a derivatívák soron mutatja ki a fordulónapon nyitott cash-flow fedezeti ügyletek veszteség jellegű valós
érték különbözetét.
58
6.24 Árbevétel
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Belföldi árbevétel |
79 197 630 |
- |
Export árbevétel |
76 172 125 |
- |
Összesen |
155 369 755 |
- |
Az árbevétel elhanyagolható része származik szolgáltatásnyújtásból.
Az export árbevétel országonkénti megoszlását az alábbi táblázat szemlélteti:
Export százalékos megoszlása |
2022.06.30 |
Románia |
28,1% |
Olaszország |
22,3% |
Ausztria |
16,7% |
Németország |
9,3% |
Szerbia |
4,8% |
Horvátország |
3,5% |
Szlovákia |
3,5% |
Csehország |
3,2% |
Szlovénia |
2,7% |
Belgium |
1,5% |
Svájc |
1,5% |
Egyéb |
2,9% |
Összesen |
100% |
A Társaság értékesítésének szinte egészét teszik ki a termék értékesítések, melyek esetében a bevételt abban az időpontban
jelenítjük meg, amikor a termék feletti ellenőrzés átkerül a vevőhöz. A Társaság vevői számlázásai szerződéseken alapulnak,
amelyekben az átadott termék/szolgáltatás ára, jellege, átvételi pontja is egyértelműen definiálásra kerül.
Nincsenek speciális szerződéseink nincsenek (visszavásárlási megállapodások, ügynöki szerződések, utólagos
engedmények, jelentős finanszírozási komponensek, sales jutalékok vagy olyan vevői szerződések, amelyek megkötésével
kapcsolatban olyan jelentős összegű költségek merülnének fel, ami ezen költségek önálló eszközként történő aktiválását és
későbbi amortizálását indokolná;)
59
6.25 Egyéb működési bevétel
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Értékesített tárgyi eszköz eredménye |
7 131 |
- |
Kártérítés |
112 342 |
- |
Leltárkülönbözet |
39 116 |
- |
Kapott engedmény |
28 180 |
- |
Egyéb bevétel |
74 238 |
13 |
Kapott támogatás |
125 488 |
- |
Wash-out bevétele |
689 586 |
- |
Kapott késedelmi kamat |
93 817 |
- |
Összesen |
1 169 898 |
13 |
A wash-out a gabona- és szójakereskedelmi ágazatban használt megállapodás, mely olyan helyzetekre jelent megoldást,
amikor a felek leszerződnek termények előre meghatározott áron történő jövőbeli adásvételében, de későbbi
megállapodásuk alapján a termények fizikai adásvétele helyett a kötéskor érvényes és a szerződés felmondás napján
aktuális piaci árak különbözetével számolnak el.
6.26 Aktivált saját teljesítmények
A tárgyévben az aktivált saját teljesítmények értéke 7.009 ezer forint volt.
6.27 Eladott áruk és szolgáltatások önköltsége
Az UBM Csoport az eladott áruk és szolgáltatások között mutatja ki az értékesített árukészlet bekerülési értékét valamint a
közvetített fuvarköltségeket.
60
6.28 Anyagjellegű ráfordítások
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Gyártási alapanyagköltségek és egyéb kapcsolódó anyagköltség |
28 698 294 |
- |
Közüzemi díjak |
732 149 |
- |
Üzemanyag költségek |
366 562 |
- |
Karbantartási anyagok |
275 659 |
- |
Egyéb anyagköltség |
43 558 |
- |
Szállítási költség |
2 370 329 |
- |
Tárolási és kapcsolódó költség |
700 322 |
- |
Fenntartási költség, rezsi |
79 571 |
- |
Bérleti díjak |
126 866 |
- |
Karbantartási költségek |
192 059 |
- |
Egyéb igénybe vett szolgáltatás |
99 379 |
- |
Marketing költségek |
42 090 |
- |
Utazási és szállásköltségek |
30 355 |
- |
Internet, telefon, posta |
40 555 |
- |
Egyéb szakértői díjak (könyvelés, adótanácsadás, könyvvizsálat, ügyvéd) |
102 329 |
4 798 |
Tanácsadói díjak |
272 268 |
4 590 |
Fizetett jutalék |
271 428 |
- |
Labor-, kutatásfejlesztés, minőség-ellenőrzés költségei |
229 490 |
- |
IT költségek |
57 291 |
- |
Hatósági díjak, illeték |
38 617 |
8 102 |
Bankköltség, tőzsdei jutalék |
258 226 |
140 |
Biztosítás |
274 325 |
2 |
Összesen |
35 301 722 |
17 632 |
6.29 Személyi jellegű ráfordítások
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Bérköltség |
2 257 368 |
9 000 |
Személyi jellegű kifizetések |
235 567 |
- |
Bérjárulékok |
351 986 |
1 019 |
Egyéb |
- |
|
Összesen |
2 844 921 |
10 019 |
Az UBM Csoprtban foglalkoztatottak átlagos létszáma 388 fő volt a 2022-es üzleti évben.
61
6.30 Egyéb működési költségek és ráfordítások
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Wash-out ráfordítás |
1 505 011 |
- |
Értékesített tárgyi eszköz eredménye |
79 126 |
- |
Selejtezett, állományból kivezetett tárgyi eszköz eredménye |
35 544 |
- |
Leltárkülönbözet |
117 467 |
- |
Értékesített, engedményezett követelések eredménye |
75 000 |
- |
Költségek ellentételezésére adott támogatás, juttatás ad |
16 255 |
- |
Behajthatatlan követelés leírása |
16 542 |
- |
Utólag adott engedmény |
28 937 |
- |
Céltartalék a várható kötelezettségekre |
7 042 |
- |
Egyéb ráfordítás |
45 731 |
- |
Késedelmi pótlék, mulasztási bírság, adóbírás, önellenőrzési pótlék |
2 890 |
- |
Gépjárműadó, építményadó |
5 486 |
- |
NÉBIH díj, környezetvédelmi termékdíj, |
110 948 |
- |
Összesen |
2 045 979 |
- |
A wash-out megállapodások tartalma a 6.25-ös pontban részletezésre került.
6.31 Pénzügyi műveletek bevételei
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Egyéb kapott (járó) kamatok |
155 573 |
1 291 |
Fedezeti ügyletek nyeresége |
185 240 |
- |
Realizált árfolyamnyereség |
2 140 038 |
- |
Nem realizált árfolyamnyereség |
155 743 |
- |
Elengedett kötelezettség eredménye |
72 |
- |
Összesen |
2 636 666 |
1 291 |
6.32 Pénzügyi műveletek ráfordításai
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Befektetett pénzügyi eszközök árfolyamvesztesége |
1 150 |
- |
Fedezeti ügyletek vesztesége |
578 378 |
- |
Realizált árfolyamveszteség |
2 009 895 |
- |
Nem realizált árfolyamveszteség |
6 762 |
- |
Összesen |
2 596 185 |
- |
62
6.33 Kamatráfordítás
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Pénzintézetnek fizetendő kamat |
1 718 438 |
- |
Egyéb vállalkozásnak fizetendő kamat |
64 419 |
- |
Összesen |
1 782 857 |
- |
6.34 Adóráfordítás
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Halasztott adó |
19 292 |
364 |
Nyereségadó ráfordítás |
568 044 |
- |
Összesen |
587 336 |
364 |
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Innovációs járulék |
43 381 |
- |
Helyi iparűzési adó |
252 822 |
- |
Társasági adó |
271 841 |
- |
Összesen |
568 044 |
- |
6.35 Egy részvényre jutó eredmény
Az alap részvényenkénti nyereség számításakor a részvényeseknek kiosztható adózás utáni eredményt kell figyelembe
venni, valamint a kibocsátott törzsrészvények éves átlagos számát, amely nem tartalmazza a saját részvényeket.
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Adózott eredmény |
2 842 427 |
(26 711) |
Egy részvényre jutó eredmény (Ft) |
||
Alap |
2 844,57 |
(26,71) |
Hígított |
2 844,57 |
(26,71) |
63
6.36 Szegmens jelentés
A cégcsoport vezetése két elkülönült működési szegmenst azonosított, mely cégjogi struktúra, szervezeti működés és
pénzügyi beszámoltatás szempontjából elkülöníthető:
Commodity kereskedelem szegmens: búza, kukorica, árpa, olajos magvak, szójadara, szójabab és midproteinek klasszikus
kereskedelmi tevékenysége. A commodity kereskedelem elsősorban regionális működési keretrendszerben dolgozik,
célpiacai az egyes kereskedelmi irodák földrajzi lokációi (Magyarország, Románia, Ausztria, Szerbia) mellett Olaszország,
Németország, Szlovákia – mind a beszerzési, mind az eladási tevékenységet tekintve. A commodity kereskedelmi
tevékenység során élénk együttműködés van az egyes kereskedelmi irodák között mind beszerzési, és eladási oldalon. A
teljes kereskedelmi mennyiség kb. 13-15%-át az UBM csoport gyárai használják fel.
Takarmány gyártás és takarmány alapanyag kereskedelem szegmens: a takarmánygyártás felöleli a magyar, szlovák, román
és szerb piacokra gyártott baromfi, sertés, kérődző keverék takarmányok gyártását, a premix gyártást és az ezen gyártó
tevékenységek kiszolgálását, fejlesztését végző kutatás fejlesztési tevékenységet. A takarmányalapanyag-kereskedelem a
takarmánygyártáshoz szükséges – szemes terményeken kívüli – alapanyagok, elsősorban vitaminok, aminosavak és
nyomelemek beszerzését és kereskedelmét végzi. Tekintettel az UBM kiterjedt partneri körére, az alapanyagokat
közvetlenül is értékesítjük állattenyésztő partnereink részére.
2022.06.30 |
Commodity |
Takarmány |
Egyéb |
Szegmens közti |
Árbevétel |
112 109 007 |
55 890 674 |
89 315 |
(12 719 241) |
Egyéb működési bevétel |
964 981 |
685 073 |
5 258 |
(485 414) |
Összes működési bevétel |
113 073 988 |
56 575 747 |
94 573 |
(13 204 655) |
Eladott áruk és |
103 944 497 |
19 483 869 |
0 |
(12 652 522) |
Anyagjellegű ráfordítások |
3 399 471 |
31 875 703 |
72 243 |
(45 695) |
Személyi jellegű ráfordítások |
594 130 |
2 239 329 |
11 462 |
0 |
Aktivált saját teljesítmények |
0 |
5 802 |
0 |
(12 811) |
Értékcsökkenés |
93 557 |
639 168 |
246 |
0 |
Értékvesztés |
(2 291) |
278 786 |
0 |
0 |
Egyéb működési költségek és |
2 168 710 |
262 911 |
99 770 |
(485 412) |
Összes működési költség |
110 198 074 |
54 785 568 |
183 721 |
(13 196 440) |
Pénzügyi műveletek és adófizetés előtti eredmény (EBIT) |
2 875 914 |
1 790 179 |
(89 148) |
(8 215) |
Pénzügyi műveletek bevételei |
1 532 791 |
685 010 |
148 591 |
7 339 |
Pénzügyi műveletek ráfordításai |
1 728 744 |
529 300 |
76 082 |
(876) |
Kamatráfordítás |
831 354 |
736 441 |
215 062 |
0 |
Részesedés tőkemódszerrel |
0 |
603 409 |
0 |
0 |
Pénzügyi műveletek eredménye |
(1 027 307) |
22 678 |
(142 553) |
8 215 |
Adózás előtti eredmény |
1 848 607 |
1 812 857 |
(231 701) |
0 |
Halasztott adó |
12 718 |
(17 892) |
24 466 |
0 |
Nyereségadó ráfordítás |
336 554 |
211 871 |
19 619 |
0 |
Adózott eredmény |
1 499 335 |
1 618 878 |
(275 786) |
0 |
Az UBM Csoportnak nincs olyan vevője, aki a teljes árbevétel forgalom 10%-át elérné.
64
A főbb mérlegadatok szegmensenkénti megbontása az alábbi:
Commodity |
Takarmány |
Egyéb |
|
Ingatlanok, gépek, berendezések |
25 807 |
11 382 862 |
77 935 |
Készletek |
5 542 133 |
5 880 945 |
- |
Vevők |
10 571 345 |
16 263 553 |
31 525 |
Hosszú lejáratú hitelek és kölcsönök |
258 966 |
2 709 491 |
1 285 717 |
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök |
14 196 877 |
14 349 428 |
761 616 |
Szállítók |
6 796 641 |
8 062 050 |
67 745 |
6.37 EBITDA
EBITDA alkalmazása és annak a fogalma: a Csoport döntése, hogy ezt a gyakran használt mutatószámot is alkalmazza,
tekintettel a széleskörben jellemző iparági gyakorlatra, illetve arra, hogy a Csoport meggyőződése, hogy az érték közlése a
pénzügyi kimutatások felhasználói számára hasznos, információtartalommal bír.
Az értelmezhetőség érdekében a számítás módját az alábbiakban rögzítjük:
+/- Adózás előtti eredmény
-/+ Kamatráfordítás eliminálása
-/+ Értékcsökkenés és amortizáció eliminálása
A Csoport az anyavállalat tulajdonosaira jutó adózás előtti eredményt a következő tételekkel módosítja:
Kamatráfordítások: a nettó eredményt a Csoport korrigálja a pénzügyi eredményben szereplő összes tétellel kamat-
ráfordítások összegével.
Értékcsökkenés és amortizáció: az IAS 16, IAS 40 és IAS 38 alá tartozó eszközök, valamint az eszközként a Csoportnál
kimutatott, operatív lízingbe adott eszközök értékcsökkenése, amortizációja kiszűrésre kerül a mutatószám számítása
során. Az ilyen eszközök értékvesztését is visszakorrigálja a Csoport. (Az egyéb eszközök pl. pénzügyi instrumentumok
értékvesztését nem korrigáljuk a mutató számítása során.)
6.38 Mérlegen kívüli tételek
Az UBM Csoport nem tartott nyilván függő kötelezettséget sem 2022. június 30-án sem 2021. június 30-án.
A Csoport számára a fehérjeüzletág finanszírozó bankja 1.700.000 dollár összegű bankgaranciát nyújt szójadara beszállító
részére.
A Csoport 1 150 millió forint összegű bankgaranciát nyújtott a támogatás előleg-visszatérítésre, melynek jogosultja a HEPA
Magyar Exportfejlesztési Ügynökség Nonprofit Zrt., mivel a támogatási előleg visszafizetésre került, a bankgarancia
mérlegfordulónap után feloldásra került.
6.39 Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók
Magánszemély kapcsolt felektől kapott kamatbevételek, az alkalmazott kamatmérték jegybanki alapkamat + 5%.
Magánszemély |
Kamatbevétel eFt |
Bustyaházai László |
6 893 |
Horváth Péter |
20 251 |
Uzsoki András |
8 141 |
Varga Ákos |
9 260 |
Varga Gábor |
16 579 |
Varga Imre |
13 196 |
65
Magánszemély kapcsolt felekkel szemben nyitott követelések 2022. június 30-án:
Magánszemély |
Nyitott egyenleg eFt |
Bustyaházai László |
46 203 |
Horváth Péter |
56 955 |
Uzsoki András |
7 844 |
Varga Ákos |
5 762 |
Varga Gábor |
41 209 |
Varga Imre |
2 998 |
Társult és közös vezetésű vállalkozásokkal folytatott üzleti tranzakciók
Egyenleg / Tranzakció típusa |
MA-KA Kft. |
UBM FEED |
Naptáp Kft. |
Összesen |
Vevő- és egyéb követelések |
1 617 369 |
2 403 929 |
162 |
4 021 460 |
Hosszú lejáratra adott kölcsönök |
17 183 |
761 346 |
5 798 |
784 327 |
Szállítói kötelezettségek |
687 512 |
31 916 |
635 |
720 063 |
Értékesítés nettó árbevétele |
9 035 941 |
4 461 151 |
- |
13 497 092 |
Kapcsolt felek érdekeltségébe tartozó vállalkozásokkal folytatott ügyletek
Üzleti évben folytatott tranzakciók |
BARSER Kft. |
Flumen Vitae Kft. |
LIVER-LAND Kft. |
Miiskolánk Kft. |
S.P.M. Hungary Kft. |
Vikomt Kft. |
Fuchs Agrár Kft. |
Értékesítés nettó árbevétele |
- |
- |
91 347 |
70 |
2 022 |
- |
205 593 |
Igénybe vett szolgáltatás |
16 958 |
11 600 |
- |
16 |
17 135 |
14 402 |
- |
Kapott járó kamat |
2 017 |
- |
- |
- |
11 897 |
- |
- |
Nyitott egyenlegek 2022.06.30. |
BARSER Kft. |
Flumen Vitae Kft. |
LIVER-LAND Kft. |
Miiskolánk Kft. |
S.P.M. Hungary Kft. |
Vikomt Kft. |
Fuchs Agrár Kft. |
Vevő követelések |
154 022 |
- |
875 |
- |
- |
120 |
80 303 |
Szállítói kötelezettség |
6 170 |
1 270 |
- |
- |
248 |
1 600 |
- |
Adott kölcsön és kamata |
52 645 |
- |
- |
- |
385 176 |
- |
- |
6.40 Kockázatkezelés
A Társaság eszközei közé tartoznak a pénzeszközök, vevői és egyéb követelések, valamint egyéb eszközök – kivéve az
adókat. A Társaság forrásai közé tartoznak a hitelek és kölcsönök, szállítói és egyéb kötelezettségek, kivéve az adókat és
pénzügyi kötelezettségek valós értéken történő átértékeléséből származó nyereséget vagy veszteséget.
A Társasága következő pénzügyi kockázatoknak van kitéve:
-hitelkockázat
-likviditási kockázat
-piaci kockázat
Ez a fejezet bemutatja a Társaság fenti kockázatait, a Társaság célkitűzéseit, politikáit, folyamatok mérését és kockázat
kezelését, valamint a Társaság menedzsment tőkéjét. Az Ügyvezetés általános felelősséget visel a Társaság létrehozása,
felügyelete és kockázatkezelése terén.
A Társaság kockázat menedzsment politikájának célja, hogy kiszűrje és kivizsgálja azokat a kockázatokat, amelyekkel
szembesül a Társaság, valamint, hogy beállítsa a megfelelő kontrolokat, és hogy felügyelje a kockázatokat. A kockázat
menedzsment politika és rendszer felülvizsgálatra kerül, hogy tükrözhesse a megváltozott piaci körülményeket és a
Társaság tevékenységeit.
66
Tőkemenedzsment
A Társaság politikája, hogy megőrizze az alaptőkét, amely elegendő ahhoz, hogy a befektetői és hitelezői bizalom a jövőben
fenntartsa a jövőbeni fejlődését.
A Társaság tőkeszerkezete a nettó idegen tőkéből, valamint a Társaság saját tőkéjéből áll (ez utóbbi a jegyzett tőkét, a
tartalékokat foglalja magában).
Hitelezési kockázat
A hitelezési kockázat annak a kockázatát fejezi ki, hogy az adós vagy a partner nem teljesíti szerződéses kötelezettségeit,
amely pedig pénzügyi veszteséget eredményez a Társaság számára. Pénzügyi eszközök, amelyek hitelezési kockázatoknak
vannak kitéve, lehetnek hosszú vagy rövid távú kihelyezések, pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek, vevők és egyéb
követelések.
A pénzügyi eszközök könyv szerinti értéke a maximális kockázati kitettséget mutatják. Az alábbi táblázat a Társaság
maximális hitelkockázati kitettségét mutatja:
|
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Egyéb hosszú lejáratú követelések |
2 078 676 |
|
Vevők |
26 866 423 |
|
Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások |
5 173 654 |
66 872 |
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek |
8 308 032 |
14 151 |
Összesen |
42 426 785 |
81 023 |
Likviditási kockázat
A likviditási kockázat annak kockázata, hogy a Társaság nem tudja pénzügyi kötelmeit esedékességkor teljesíteni. A Társaság
likviditásmenedzselési megközelítése, hogy amennyire lehetséges, mindig megfelelő likviditást biztosítson kötelezettségei
esedékességkor történő teljesítéséhez, mind szokásos, mind feszített körülmények között anélkül, hogy elfogadhatatlan
vesztesége merülne fel vagy kockáztatná a Társaság hírnevét.
A Csoport likviditási terve a következő 2022. június 30-án:
2022.06.30 |
1 éven belül esedékes |
1-2 éven belül esedékes |
2-3 éven belül esedékes |
3 éven túl esedékes |
Összesen |
|
Egyéb hosszú lejáratú követelések |
- |
1 078 888 |
307 047 |
692 741 |
2 078 676 |
|
Vevők |
27 200 508 |
- |
- |
- |
27 200 508 |
|
Jövedelemadó követelés |
2 490 |
- |
- |
- |
2 490 |
|
Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások |
4 839 569 |
- |
- |
- |
4 839 569 |
|
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek |
8 308 032 |
- |
- |
- |
8 308 032 |
|
Pénzügyi eszközök |
40 350 599 |
1 078 888 |
307 047 |
692 741 |
42 429 275 |
|
Hosszú lejáratú hitelek és kölcsönök |
- |
1 414 439 |
974 439 |
1 865 296 |
4 254 174 |
|
Hosszú lejáratú pénzügyi lízing kötelezettségek |
- |
372 519 |
267 535 |
161 220 |
801 274 |
|
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök |
29 307 921 |
- |
- |
- |
29 307 921 |
|
Szállítók |
14 926 436 |
- |
- |
- |
14 926 436 |
|
Egyéb kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások |
5 693 030 |
- |
- |
- |
5 693 030 |
|
Rövid lejáratú pénzügyi lízing kötelezettségek |
466 333 |
- |
- |
- |
466 333 |
|
Jövedelemadó kötelezettség |
229 588 |
- |
- |
- |
229 588 |
|
Pénzügyi kötelezettségek |
50 623 308 |
1 786 958 |
1 241 974 |
2 026 516 |
55 678 756 |
Piaci kockázat
A piaci kockázat annak kockázata, hogy a piaci árak, mint az átváltási árfolyamok, kamatlábak és a befektetési alapokba
történő befektetések árai, változása befolyásolni fogja a Társaságeredményét vagy pénzügyi instrumentumokban lévő
befektetéseinek értékét. A piaci kockázat kezelésének célja a piaci kockázatnak való kitettségek kezelése és ellenőrzése
elfogadható keretek között, a haszon optimalizálása mellett.
67
6.41 Érzékenység elemzés
Kamat érzékenységi vizsgálat eredménye (a kamatváltozás százalékában). Folytatódó tevékenységre:
Tényleges kamatokkal |
2022.06.30 |
Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül |
1 646 906 |
Nettó kamatráfordítás |
1 782 857 |
Adózás előtti eredmény |
3 429 763 |
1% |
|
Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül |
1 646 906 |
Nettó kamatráfordítás |
1 800 686 |
Adózás előtti eredmény |
3 447 592 |
Adózás előtti eredmény változása |
17 829 |
Adózás előtti eredmény változása (%) |
0,520% |
5% |
|
Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül |
1 646 906 |
Nettó kamatráfordítás |
1 872 000 |
Adózás előtti eredmény |
3 518 906 |
Adózás előtti eredmény változása |
89 143 |
Adózás előtti eredmény változása (%) |
2,599% |
10% |
|
Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül |
1 646 906 |
Nettó kamatráfordítás |
1 961 143 |
Adózás előtti eredmény |
3 608 049 |
Adózás előtti eredmény változása |
178 286 |
Adózás előtti eredmény változása (%) |
5,198% |
-1% |
|
Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül |
1 646 906 |
Nettó kamatráfordítás |
1 765 028 |
Adózás előtti eredmény |
3 411 934 |
Adózás előtti eredmény változása |
-17 829 |
Adózás előtti eredmény változása (%) |
-0,520% |
-5% |
|
Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül |
1 646 906 |
Nettó kamatráfordítás |
1 693 714 |
Adózás előtti eredmény |
3 340 620 |
Adózás előtti eredmény változása |
-89 143 |
Adózás előtti eredmény változása (%) |
-2,599% |
-10% |
|
Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül |
1 646 906 |
Nettó kamatráfordítás |
1 604 571 |
Adózás előtti eredmény |
3 251 477 |
Adózás előtti eredmény változása |
-178 286 |
Adózás előtti eredmény változása (%) |
-5,198% |
68
Deviza változás érzékenységi vizsgálat eredménye (az árfolyamváltozás százalékában):
Árfolyam |
2022.06.30 |
Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül |
3 150 639 |
Nettó árfolyamhatás |
279 124 |
Adózás előtti eredmény |
3 429 763 |
1% |
|
Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül |
3 150 639 |
Nettó árfolyamhatás |
281 915 |
Adózás előtti eredmény |
3 432 554 |
Adózás előtti eredmény változása |
2 791 |
Adózás előtti eredmény változása (%) |
0,081% |
5% |
|
Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül |
3 150 639 |
Nettó árfolyamhatás |
293 080 |
Adózás előtti eredmény |
3 443 719 |
Adózás előtti eredmény változása |
13 956 |
Adózás előtti eredmény változása (%) |
0,407% |
10% |
|
Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül |
3 150 639 |
Nettó árfolyamhatás |
307 036 |
Adózás előtti eredmény |
3 457 675 |
Adózás előtti eredmény változása |
27 912 |
Adózás előtti eredmény változása (%) |
0,814% |
-1% |
|
Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül |
3 150 639 |
Nettó árfolyamhatás |
276 333 |
Adózás előtti eredmény |
3 426 972 |
Adózás előtti eredmény változása |
-2 791 |
Adózás előtti eredmény változása (%) |
-0,081% |
-5% |
|
Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül |
3 150 639 |
Nettó árfolyamhatás |
265 168 |
Adózás előtti eredmény |
3 415 807 |
Adózás előtti eredmény változása |
-13 956 |
Adózás előtti eredmény változása (%) |
-0,407% |
-10% |
|
Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül |
3 150 639 |
Nettó árfolyamhatás |
251 212 |
Adózás előtti eredmény |
3 401 851 |
Adózás előtti eredmény változása |
-27 912 |
Adózás előtti eredmény változása (%) |
-0,814% |
69
Az árfolyamérzékenységi vizsgálat eredménye (az árfolyamváltozás százalékában).
Aktuális árfolyamokkal |
2022.06.30 |
Nem monetáris és forintban denominált eszközök |
56 080 452 |
Devizás eszközök |
14 029 347 |
Forintban denominált kötelezettségek |
41 800 877 |
Devizás kötelezettségek |
14 649 357 |
Nettó eszközállomány |
13 659 565 |
1% |
|
Nem monetáris és forintban denominált eszközök |
56 080 452 |
Devizás eszközök |
14 169 641 |
Forintban denominált kötelezettségek |
41 800 877 |
Devizás kötelezettségek |
14 795 851 |
Nettó eszközállomány |
13 653 365 |
Nettó eszközállomány változása |
-6 200 |
Nettó eszközállomány változása (%) |
-0,045% |
5% |
|
Nem monetáris és forintban denominált eszközök |
56 080 452 |
Devizás eszközök |
14 730 815 |
Forintban denominált kötelezettségek |
41 800 877 |
Devizás kötelezettségek |
15 381 825 |
Nettó eszközállomány |
13 628 565 |
Nettó eszközállomány változása |
-31 000 |
Nettó eszközállomány változása (%) |
-0,227% |
10% |
|
Nem monetáris és forintban denominált eszközök |
56 080 452 |
Devizás eszközök |
15 432 282 |
Forintban denominált kötelezettségek |
41 800 877 |
Devizás kötelezettségek |
16 114 293 |
Nettó eszközállomány |
13 597 564 |
Nettó eszközállomány változása |
-62 001 |
Nettó eszközállomány változása (%) |
-0,454% |
-1% |
|
Nem monetáris és forintban denominált eszközök |
56 080 452 |
Devizás eszközök |
13 889 054 |
Forintban denominált kötelezettségek |
41 800 877 |
Devizás kötelezettségek |
14 502 864 |
Nettó eszközállomány |
13 665 765 |
Nettó eszközállomány változása |
6 200 |
Nettó eszközállomány változása (%) |
0,045% |
-5% |
|
Nem monetáris és forintban denominált eszközök |
56 080 452 |
Devizás eszközök |
13 327 880 |
Forintban denominált kötelezettségek |
41 800 877 |
Devizás kötelezettségek |
13 916 889 |
Nettó eszközállomány |
13 690 565 |
Nettó eszközállomány változása |
31 000 |
Nettó eszközállomány változása (%) |
0,227% |
70
-10% |
|
Nem monetáris és forintban denominált eszközök |
56 080 452 |
Devizás eszközök |
12 626 413 |
Forintban denominált kötelezettségek |
41 800 877 |
Devizás kötelezettségek |
13 184 421 |
Nettó eszközállomány |
13 721 566 |
Nettó eszközállomány változása |
62 001 |
Nettó eszközállomány változása (%) |
0,454% |
6.42 Pénzügyi instrumentumok
Pénzügyi instrumentumnak minősülnek a forgóeszközök közül az adott kölcsönök és a pénzeszközök, valamint a felvett
hitelek, kölcsönök és a szállítói kötelezettségek valamint a derivatív ügyletek.
2022. június 30. |
Nyilvántartási érték |
Pénzügyi eszközök |
|
Valós értéken eredménnyel szemben értékelt |
|
Egyéb részesedések |
153 959 |
Valós értéken egyéb átfogó eredménnyel szemben értékelt |
|
Derivatív eszközök pozitív valós értéke |
1 221 039 |
melyből |
|
Devizafedezeti ügylet |
1 057 091 |
Árufedezeti ügylet |
163 948 |
Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott kölcsönök és követelések |
|
Egyéb hosszú lejáratú követelések |
2 078 676 |
Vevők |
26 866 423 |
Egyéb követelések |
2 782 272 |
Adott kölcsönök |
401 077 |
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek |
8 308 032 |
Pénzügyi kötelezettségek |
|
Valós értéken egyéb átfogó eredménnyel szemben értékelt |
|
Derivatív ügyletek negatív valós értéke (Kötelezettség) |
1 933 050 |
melyből |
|
Devizafedezeti ügylet |
762 223 |
Árufedezeti ügylet |
1 170 827 |
Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott kötelezettségek |
|
Hosszú lejáratú hitelek és kölcsönök |
4 254 174 |
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök |
29 307 921 |
Egyéb kötelezettségek |
2 366 117 |
Lízingkötelezettségek |
1 267 606 |
Szállítói kötelezettségek |
14 926 436 |
2021. június 30. |
Nyilvántartási érték |
Pénzügyi eszközök |
|
Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott eszközök |
|
Adott kölcsönök |
60 334 |
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek |
14 151 |
Pénzügyi kötelezettségek |
|
Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott kötelezettségek |
|
Szállítói és egyéb kötelezettségek |
3 297 |
Kapcsolt felekkel szembeni kötelezettségek |
23 |
71
A valós értéken értékelt pénzügyi instrumentumokat egy háromszintű valós érték hierarchiába kell besorolni a közzététel
céljából. A hierarchián belüli szintek a valós érték megállapítása során használt inputok jelentőségét tükrözik. A Csoport a
valós értékre vonatkozóan a 3. szintű értékelést használja, mely alól kivételt képeznek a származékos ügyletek értékelései.
A származékos ügyleteket a 2. szintű kategóriába lettek besorolva (Elérhető és figyelemmel kísérhető piaci adatokon alapuló
értékelési eljárások). A egyéb részesedések esetén a valós érték megközelíti a könyv szerinti értékeket.
6.43 Összehasonlító adatok
Az összehasonlító adatokat nem egyeznek meg az előző üzleti évben közzétett auditált beszámolóval, mivel a Társaság
megváltoztatta fordulónapját. Az összehasonlító adatok között 12 havi forgalom szerepel, míg az előző évi auditált egyedi
beszámoló 6 havi periódust ölelt fel. Az alábbiakban bemutatjuk az előző években elfogadott és közzétett egyedi
beszámolók adatait:
Átfogó jövedelemkimutatás |
2021.06.30-án |
2020.12.31-én |
Értékesítés nettó árbevétele |
- |
- |
Egyéb működési bevétel |
- |
13 |
Anyagköltségek |
- |
- |
Eladott áruk és szolgáltatások |
- |
- |
Igénybevett szolgáltatások |
(7 465) |
(15 540) |
Személyi jellegű ráfordítások |
(5 009) |
(10 364) |
Értékcsökkenés és értékvesztés |
- |
- |
Egyéb működési ráfordítások |
- |
- |
Pénzügyi műveletek és adófizetés előtti eredmény (EBIT) |
(12 474) |
(25 891) |
Pénzügyi műveletek bevételei |
559 |
1 693 |
Pénzügyi műveletek ráfordításai |
- |
- |
Adózás előtti eredmény |
(11 915) |
(24 198) |
Adófizetési kötelezettség |
- |
- |
Halasztott adófizetési kötelezettség |
(1 663) |
2 178 |
Nettó eredmény |
(13 578) |
(22 020) |
Egy részvényre jutó eredmény (Ft) |
||
Alap |
-13,58% |
-22,02% |
Hígított |
-13,58% |
-22,02% |
72
6.44 Mérleg fordulónap utáni események
A Társaság mérlegfordulónap után tőkeemelést hajtott végre leányvállalatában az UBM Trade Zrt.-ben. Az UBM
Trade Zrt. dolgozói részvényesei a részvényjegyzésben nem vettek részt. A tőkeemelés során a teljes összeg
(4.999.995.000 Forint) a jegyzett tőke emelésként került elszámolásra. Az UBM Trade Zrt. alaptőkéje az alábbi
részvényekből áll:
Részvényfajta (részvényosztály) |
Névérték |
Darabszám |
Össznévérték |
Törzsrészvény |
50,- Ft |
100.099.900 |
5.004.995.000,- Ft |
Dolgozói részvény |
1,- Ft |
8.933 |
8.933,- Ft |
A törzsrészvények 100%-ban az UBM Holding Nyrt. tulajdonában állnak.
6.45 Igazgatóság javadalmazása
A kulcspozícióban lévő vezetők kompenzációjának összegét az alábbi táblázat szemlélteti.
adatok eFt-ban |
2022.06.30 |
2021.06.30 |
Rövid távú munkavállalói juttatások |
61 232 |
- |
Munkaviszony megszűnése utáni juttatások |
- |
- |
Egyéb hosszú távú juttatások |
- |
- |
Végkielégítések |
- |
- |
Részvény-alapú kifizetések |
- |
- |
Üsszesen |
61 232 |
- |
A kulcspozícióban lévő vezetőként az igazgatóság tagjait azonosítottuk.
6.46 Vállalkozás folytatása
Az ukrán háborús helyzet hatásainak kapcsán, illetve az egyéb piaci és likviditási kockázatok mérlegelésével a Társaság
felmérte és elkészítette az arra vonatkozó becsléseket, hogy fennáll-e lényeges bizonytalanság a vállalkozás folytatására
való képesség tekintetében, és arra jutott, hogy helytálló a vállalkozás folytatását feltételezni a belátható jövőben, lényeges
bizonytalanság nem áll fenn.
6.47 A beszámoló aláírására jogosultak
A Társaságnál a beszámoló aláírására Varga Ákos és Horváth Péter együttesen jogosult.
6.48 A konszolidált éves beszámoló jóváhagyása
A pénzügyi kimutatásokat a Társaság igazgatósága 2022. október 7-ei tartott ülésén megvitatta és ebben a formában
közzétételre engedélyezte.
Pilisvörösvár, 2022. október 7.
Varga Ákos az igazgatóság elnöke és Horváth Péter igazgatósági tag
73
6.49 Felelősségvállaló nyilatkozat
Az alkalmazható számviteli előírások alapján, a Társaság legjobb tudása szerint elkészített összevont (konszolidált) éves
beszámoló valós és megbízható képet ad az UBM Holding Nyrt. és a konszolidációba bevont vállalkozások eszközeiről,
kötelezettségeiről, pénzügyi helyzetéről, valamint nyereségéről és veszteségéről, továbbá az összevont (konszolidált)
vezetőségi jelentés megbízható képet ad a UBM Holding Nyrt. és a konszolidációba bevont vállalkozások helyzetéről,
fejlődéséről és teljesítményéről, ismertetve a főbb kockázatokat és bizonytalansági tényezőket.
A Kibocsátó kijelenti, hogy a Beszámoló megbízhatóan mutatja be a Társaság fejlődését és teljesítményét, adatai és állításai
a valóságnak megfelelnek, és nem hallgatnak el olyan tényt, ami a Kibocsátó helyzetének megítélése szempontjából
jelentős.
A Tpt. 57. §. (1) bekezdése alapján a szabályozott információk nyilvánosságra hozatalának elmaradásával, illetve félrevezető
tartalmával okozott kár megtérítéséért a Kibocsátó felel.
Jelen, a 2022.június 30-ai összevont (konszolidált) éves beszámoló számszaki adataiért, valamint az elemzések és
következtetések tartalmi valóságáért felelősséget vállalok.
Pilisvörösvár, 2022. október 7.
Varga Ákos az igazgatóság elnöke és Horváth Péter igazgatósági tag
74
Created with NTC ESEF® v7.86