| Pensions- | Nyttjande- | ||||||
Mkr | <1 år | 1–3 år | 3–5 år | >5 år | åtaganden | rättsavtal | Summa |
SEK | 785 | -1 000 | -1 500 | - | 0 | -175 | -1 890 |
EUR | 189 | - | - | - | -9 | -41 | 138 |
GBP | -1 792 | - | - | - | - | -4 | -1 796 |
Övriga poster | 156 | - | - | - | - | -5 | 151 |
-662 | -1 000 | -1 500 | - | -9 | -225 | -3 397 |
Resultat före skatt* | Förändring | Mkr |
Växelkurser totalt | +/-5 % | 225 |
SEK mot EUR | +/-5 % | 33 |
SEK mot USD | +/-5 % | 100 |
SEK mot GBP | +/-5 % | 54 |
SEK mot övriga valutor | +/-5 % | 38 |
Låneränta | +/-1 %-enhet | 1 |
Eget kapital | Förändring | Mkr |
Transaktionssäkringar | +/-5 % | 570 |
Investeringssäkringar | +/-5 % | 51 |
Equity-hedge | +/-5 % | 73 |
Elsäkringar | +/-60 % | 986 |
Ränteändringar | +/-1 %-enhet | 61 |
Rapport över totalresultat, Mkr | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat | |||
Omvärdering av skogsmark | 9 | ||
Omvärderingar av förmånsbestämda pensionsplaner | 18 | - | - |
Skatt hänförlig till poster som inte återförs till årets resultat | 7 | - | - |
Summa poster som inte återförs till årets resultat | |||
| Kassaflödessäkringar | |||
Omvärdering | - | - | |
Överfört från eget kapital till resultaträkningen | - | - | |
Överfört från eget kapital till anläggningstillgångar | - | ||
Omräkningsdifferens på utländsk verksamhet | |||
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet | - | - | |
Skatt hänförlig till poster som återförs till årets resultat | 7 | ||
Summa poster som återförs till årets resultat | - | - | |
Summa övrigt totalresultat efter skatt | - | ||
Summa totalresultat | |||
| Hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare |
Resultaträkning, Mkr | Not | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | 2 | ||
Övriga rörelseintäkter | 3 | ||
Förändring varulager | - | ||
Råvaror och förnödenheter | - | - | |
Personalkostnader | 4 | - | - |
Övriga rörelsekostnader | 5 | - | - |
Värdeförändring i biologiska tillgångar | 9 | ||
Avskrivningar enligt plan | 10, 11, 12 | - | - |
Resultat från andelar i intressebolag | 13 | ||
Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | 6 | ||
Finansiella kostnader | 6 | - | - |
Resultat före skatt | |||
Skatt | 7 | - | - |
Årets resultat | |||
| Hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Resultat per aktie (kr) | 8 | ||
före utspädning | |||
efter utspädning | |||
Genomsnittligt antal aktier (milj) | 8 | ||
före utspädning | |||
efter utspädning |
Balansräkning per 31 december, Mkr | Not | 2024 | 2023 |
| Anläggningstillgångar | |||
Biologiska tillgångar | 9 | ||
Skogsmark | 9 | ||
Immateriella anläggningstillgångar | 10 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 11 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 12 | ||
Andelar i intresseföretag | 13 | ||
Övriga aktier och andelar | 13 | ||
Långfristiga finansiella fordringar | 14 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 7 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 15 | ||
Kundfordringar | 16 | ||
Aktuell skattefordran | 7 | ||
Övriga rörelsefordringar | 16 | ||
Kortfristiga finansiella fordringar | 14 | ||
Likvida medel | 14 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar | |||
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | |||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
| Långfristiga skulder | |||
Långfristiga finansiella skulder | 14 | ||
Långfristiga skulder avseende nyttjanderättstillgångar | |||
Pensionsåtaganden | 18 | ||
Långfristiga avsättningar | 19 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 7 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Kortfristiga finansiella skulder | 14 | ||
Kortfristiga skulder avseende nyttjanderättstillgångar | |||
Kortfristiga avsättningar | 19 | ||
Leverantörsskulder | 20 | ||
Aktuell skatteskuld | 7 | ||
Övriga rörelseskulder | 20 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
Summa eget kapital och skulder |
| Förändringar i eget kapital, Mkr | |||||||
| Övrigt | Om- | Reserver | Om- | Balanserade | Totalt | ||
| Aktie- | tillskjutet | räknings- | Säkrings- | värderings- | vinstmedel inkl. | eget | |
| kapital | kapital | reserv | reserv | reserv | årets resultat | kapital | |
Ingående eget kapital 2023-01-01 | |||||||
Årets resultat | |||||||
| Övrigt totalresultat | |||||||
Omvärdering av skogsmark | |||||||
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | - | - | |||||
Kassaflödessäkringar | - | - | |||||
Omräkningsdifferens på utländsk verksamhet | |||||||
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet | - | - | |||||
Skatt hänförligt till övrigt totalresultat | - | ||||||
Summa övrigt totalresultat | - | - | - | ||||
Summa totalresultat | - | ||||||
Lämnad utdelning | - | - | |||||
Återköp av egna aktier | - | - | |||||
Aktiesparprogram | |||||||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | |||||||
Årets resultat | |||||||
| Övrigt totalresultat | |||||||
Omvärdering av skogsmark | |||||||
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | - | - | |||||
Kassaflödessäkringar | - | - | |||||
Omräkningsdifferens på utländsk verksamhet | |||||||
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet | - | - | |||||
Skatt hänförligt till övrigt totalresultat | - | ||||||
Summa övrigt totalresultat | - | - | |||||
Summa totalresultat | - | ||||||
| Valutasäkringsresultat, anskaffning av | |||||||
anläggningstillgång | |||||||
Lämnad utdelning | - | - | |||||
Återköp av egna aktier | - | - | |||||
Aktiesparprogram | |||||||
Utgående eget kapital 2024-12-31 | - |
Kassaflödesanalys, Mkr | Not | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | |||
Resultat före skatt | 25 | ||
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | |||
Avskrivningar enligt plan | |||
Värdeförändring i biologiska tillgångar | - | - | |
Förändring av avsättningar | - | - | |
Övrigt* | - | ||
Betald skatt | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | |||
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
Förändring av varulager | - | ||
Förändring av kundfordringar och övriga rörelsefordringar | |||
Förändring av leverantörsskulder och övriga rörelseskulder | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | - | - | |
Avyttring av materiella anläggningstillgångar | |||
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | - | - | |
Investeringar och förvärv av biologiska tillgångar | - | - | |
Avyttring av biologiska tillgångar | |||
Förvärv av aktier och andelar | - | ||
Avyttring av aktier och andelar | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Upptagna långfristiga lån | 25 | ||
Amortering långfristiga lån | 25 | - | - |
Förändring kortfristiga finansiella skulder | 25 | - | - |
Amortering av skulder kopplade till nyttjanderättstillgångar | 25 | - | - |
Förändring kortfristiga finansiella fordringar | - | ||
Återköp av egna aktier | - | - | |
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Årets kassaflöde | - | - | |
Likvida medel vid årets början | |||
Valutakursdifferens i likvida medel | |||
Likvida medel vid årets slut | |||
| * Övriga justeringar utgörs främst av valutaeffekter och marknadsomvärderingar av finansiella instrument, resultat från intresseföretag samt resultat vid försäljning av | |||
| anläggningstillgångar. |
| Koncern- | |||||||
| Kartong | gemensamt | Totalt | |||||
2024 | Skog | Energi | Trävaror | och Papper | och övrigt | Elimineringar | Koncernen |
| Nettoomsättning | |||||||
Extern | 2 991 | 634 | 3 896 | 15 238 | - | - | 22 759 |
Intern | 6 327 | 8 | - | - | - | -6 335 | - |
Övriga rörelseintäkter | 228 | 54 | 962 | 1 560 | 254 | -975 | 2 083 |
Rörelsens kostnader | -8 431 | -327 | -4 671 | -14 112 | -417 | 7 311 | -20 647 |
Värdeförändring biologiska tillgångar | 907 | - | - | - | - | - | 907 |
Avskrivningar enligt plan | -75 | -111 | -186 | -984 | -32 | - | -1 388 |
Resultat från andelar i intressebolag | - | 6 | 1 | - | - | - | 7 |
Rörelseresultat | 1 947 | 264 | 2 | 1 702 | -194 | - | 3 721 |
Rörelsemarginal, % | 21 | 41 | 0 | 11 | - | - | 16 |
Avkastning på sysselsatt kapital, % | 4 | 6 | 0 | 21 | - | - | 6 |
Operativa tillgångar | 60 950 | 5 428 | 3 319 | 11 536 | 750 | -734 | 81 250 |
Operativa skulder | -2 632 | -276 | -757 | -2 218 | -1 085 | 734 | -6 234 |
Uppskjuten skatt, netto | -12 341 | -564 | -188 | -1 300 | 143 | - | -14 249 |
Sysselsatt kapital | 45 978 | 4 588 | 2 375 | 8 019 | -192 | - | 60 767 |
Förvärv av anläggningstillgångar | 229 | 559 | 364 | 949 | 13 | - | 2 114 |
| Extern nettoomsättning per marknad | |||||||
Sverige | 2 991 | 634 | 1 237 | 562 | - | - | 5 425 |
Storbritannien | - | - | 587 | 1 953 | - | - | 2 540 |
Tyskland | - | - | 47 | 2 428 | - | - | 2 475 |
Italien | - | - | 13 | 1 257 | - | - | 1 271 |
Frankrike | - | - | 43 | 1 158 | - | - | 1 201 |
Övriga Europa | 0 | - | 898 | 5 020 | - | - | 5 918 |
Asien | - | - | 254 | 1 732 | - | - | 1 986 |
Övriga världen | - | - | 816 | 1 128 | - | - | 1 944 |
Summa | 2 991 | 634 | 3 896 | 15 238 | - | - | 22 759 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Nettoomsättning per marknad | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Sverige | 5 425 | 5 637 | 5 827 | 5 670 |
Storbritannien | 2 540 | 2 565 | 1 950 | 1 845 |
Tyskland | 2 475 | 2 495 | 2 022 | 2 062 |
Italien | 1 271 | 1 174 | 1 134 | 1 027 |
Frankrike | 1 201 | 1 406 | 1 034 | 1 229 |
Övriga Europa | 5 918 | 5 776 | 4 679 | 4 839 |
Asien | 1 986 | 2 130 | 1 910 | 2 070 |
Övriga världen | 1 944 | 1 612 | 1 838 | 1 492 |
Summa | 22 759 | 22 795 | 20 393 | 20 234 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Anläggningstillgångar per land | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Sverige | 69 991 | 67 680 | 15 005 | 14 997 |
Storbritannien | 1 499 | 1 437 | - | - |
Övrigt | 4 | 4 | - | - |
Summa | 71 494 | 69 121 | 15 005 | 14 997 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Nettoomsättning per produktområde | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Konsumentkartong | 7 072 | 6 437 | 4 550 | 4 133 |
Massa | 384 | 328 | 610 | 454 |
Papper | 7 782 | 8 200 | 7 782 | 8 200 |
Trävaror | 3 593 | 3 649 | 3 706 | 3 819 |
Konstruktionslösningar i trä | 302 | 422 | - | - |
Virke | 2 991 | 2 692 | 2 991 | 2 691 |
El | 623 | 1 051 | 595 | 781 |
Övrigt | 12 | 17 | 159 | 156 |
Summa | 22 759 | 22 795 | 20 393 | 20 234 |
| Koncern- | |||||||
| Kartong | gemensamt | Totalt | |||||
2023 | Skog | Energi | Trävaror | och Papper | och övrigt | Elimineringar | Koncernen |
| Nettoomsättning | |||||||
Extern | 2 692 | 1 063 | 4 075 | 14 965 | - | - | 22 795 |
Intern | 5 304 | 7 | - | - | - | -5 311 | - |
Övriga rörelseintäkter | 235 | 31 | 820 | 1 520 | 250 | -861 | 1 996 |
Rörelsens kostnader | -7 194 | -299 | -4 706 | -12 799 | -420 | 6 172 | -19 245 |
Värdeförändring biologiska tillgångar | 562 | - | - | - | - | - | 562 |
Avskrivningar enligt plan | -77 | -110 | -184 | -957 | -32 | - | -1 360 |
Resultat från andelar i intressebolag | - | 5 | 1 | - | - | - | 6 |
Rörelseresultat | 1 523 | 697 | 6 | 2 730 | -202 | - | 4 755 |
Rörelsemarginal, % | 19 | 65 | 0 | 18 | - | - | 21 |
Avkastning på sysselsatt kapital, % | 4 | 16 | 0 | 34 | - | - | 8 |
Operativa tillgångar | 59 005 | 5 142 | 3 015 | 10 846 | 1 011 | -615 | 78 403 |
Operativa skulder | -2 220 | -338 | -720 | -2 010 | -1 082 | 615 | -5 755 |
Uppskjuten skatt, netto | -12 016 | -522 | -156 | -1 210 | 49 | - | -13 856 |
Sysselsatt kapital | 44 768 | 4 283 | 2 139 | 7 625 | -22 | - | 58 793 |
Förvärv av anläggningstillgångar | 222 | 59 | 391 | 1 011 | 22 | - | 1 706 |
| Extern nettoomsättning per marknad | |||||||
Sverige | 2 691 | 1 063 | 1 336 | 547 | - | - | 5 637 |
Storbritannien | - | - | 621 | 1 944 | - | - | 2 565 |
Tyskland | - | - | 29 | 2 466 | - | - | 2 495 |
Frankrike | - | - | 41 | 1 365 | - | - | 1 406 |
Italien | - | - | 11 | 1 163 | - | - | 1 174 |
Övriga Europa | 1 | - | 851 | 4 924 | - | - | 5 776 |
Asien | - | - | 340 | 1 790 | - | - | 2 130 |
Övriga världen | - | - | 846 | 766 | - | - | 1 612 |
Summa | 2 692 | 1 063 | 4 075 | 14 965 | - | - | 22 795 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Försäljning biprodukter | 950 | 783 | 793 | 631 |
Försäljning anläggningstillgångar | 21 | 15 | 6 | 43 |
Certifikat, förnybar energi | 646 | 557 | 0 | 0 |
Utsläppsrätter | 103 | 235 | 88 | 272 |
Försäkringsersättning | 3 | 7 | 0 | 2 |
Hyres- och arrendeintäkter | 57 | 48 | 50 | 47 |
Skogsvårdsuppdrag | 109 | 113 | 109 | 113 |
Övrigt | 194 | 238 | 207 | 229 |
Totalt | 2 083 | 1 996 | 1 253 | 1 337 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Lönekostnader och sociala avgifter | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Löner och ersättningar | 2 356 | 2 311 | 1 897 | 1 841 |
Sociala kostnader | 958 | 922 | 858 | 803 |
| Summa lön, | Redovisad | |||||
| Rörlig | Övriga | ersättningar och | lönekostnad, | Pensions- | ||
SEK (kronor) | Fast lön | ersättning 1) | förmåner | övriga förmåner | aktiesparprogram 2) | kostnad 3) |
Verkställande direktören | 11 400 000 | 2 736 000 | 479 605 | 14 615 605 | 2 403 206 | 6 796 262 |
Övriga ledande befattningshavare (9 st) 4) | 28 519 000 | 5 239 530 | 1 033 187 | 34 791 717 | 4 172 055 | 10 370 925 |
| Summa lön, | Redovisad | |||||
| Rörlig | Övriga | ersättningar och | lönekostnad, | Pensions- | ||
SEK (kronor) | Fast lön | ersättning 1) | förmåner | övriga förmåner | aktiesparprogram 2) | kostnad 3) |
Verkställande direktören | 11 040 000 | 5 520 000 | 453 054 | 17 013 054 | 2 032 526 | 6 171 350 |
Övriga ledande befattningshavare (10 st) | 29 739 862 | 9 548 400 | 1 212 904 | 40 501 166 | 3 873 303 | 10 597 299 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Andel kvinnor, % | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Styrelse (exkl. suppleanter) | 33 | 33 | 33 | 33 |
Ledande befattningshavare | 20 | 18 | 20 | 18 |
Totalt | 29 | 27 | 29 | 27 |
| Medel antal | varav | varav | Medel antal | varav | varav | |
| Medeltal årsanställda | års anställda | kvinnor | män | års anställda | kvinnor | män |
2024 | 2023 | |||||
| Moderbolaget | ||||||
Sverige | 2 901 | 662 | 2 239 | 2 923 | 660 | 2 263 |
| Koncernföretag | ||||||
Frankrike | 13 | 5 | 8 | 13 | 5 | 8 |
Nederländerna | 69 | 40 | 29 | 75 | 44 | 31 |
Storbritannien | 387 | 39 | 348 | 407 | 44 | 364 |
Sverige | 59 | 14 | 45 | 58 | 13 | 44 |
Tyskland | 21 | 6 | 15 | 22 | 7 | 15 |
USA | 8 | 3 | 5 | 8 | 3 | 5 |
Övriga länder | 40 | 15 | 25 | 41 | 15 | 26 |
Totalt koncern företag | 597 | 122 | 475 | 623 | 131 | 492 |
Totalt koncernen | 3 498 | 784 | 2 714 | 3 546 | 792 | 2 755 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Ersättningar till revisorer | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Revisionsuppdrag PwC | 10 | 9 | 7 | 6 |
Skatterådgivning PwC | 0 | 1 | 0 | 1 |
Summa | 10 | 9 | 7 | 6 |
Övriga revisorer | 0 | 0 | - | - |
Totalt | 10 | 9 | 7 | 6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Finansnetto | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Utdelning från koncernföretag | - | - | 344 | 348 |
| Valutaeffekt vid likvidation av | ||||
koncernföretag | 4 | - | 6 | - |
Ränteintäkter | 35 | 49 | 215 | 175 |
Summa finansiella intäkter | 39 | 49 | 565 | 535 |
| Nettovinst/förlust på finansiella | ||||
| instrument | ||||
| Värderade till verkligt värde | ||||
via resultatet | -41 | 17 | -172 | -12 |
Likvida medel | -4 | 1 | 0 | 0 |
| Värderade till upplupet | ||||
anskaffningsvärde | 45 | -16 | 45 | -16 |
Summa nettovinst/förlust | 0 | 1 | -127 | -29 |
| Räntekostnader hänförliga till | ||||
nyttjanderättsavtal | -7 | -7 | - | - |
Räntekostnader* | -94 | -93 | -154 | -136 |
Finansiella kostnader | -101 | -98 | -281 | -176 |
Finansnetto | -62 | -49 | 284 | 359 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Valutakursvinst/förlust på kund- fordringar och leverantörsskulder | 244 | 459 | 250 | 449 |
| Nettovinst/förlust avseende | ||||
derivat redovisade i rörelseresultatet | -570 | 536 | -610 | 215 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Skatt i resultaträkningen | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Aktuell skatt | -416 | -655 | -301 | -546 |
Uppskjuten skatt | -383 | -353 | 0 | 0 |
Totalt | -798 | -1 008 | -302 | -547 |
Koncernen | Moderbolaget | |||||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |||||
| Skatt i resultaträkningen | Mkr | % | Mkr | % | Mkr | % | Mkr | % |
Redovisat resultat före skatt | 3 660 | 4 705 | 1 677 | 2 968 | ||||
Skatt enligt gällande skattesats | -754 | 20,6 | -969 | 20,6 | -346 | 20,6 | -611 | 20,6 |
Skillnad i skattesats i utländsk verksamhet | -17 | 0,5 | -9 | 0,2 | - | - | ||
Ej skattepliktiga intäkter | 9 | -0,3 | 9 | -0,2 | 75 | -4,5 | 83 | -2,8 |
Ej avdragsgilla kostnader | -10 | 0,3 | -22 | 0,5 | -6 | 0,3 | -12 | 0,4 |
Schablonränta på periodiseringsfond | -24 | 0,7 | -16 | 0,3 | -24 | 1,4 | -16 | 0,5 |
Skatt hänförlig till tidigare perioder | -7 | 0,2 | 11 | -0,2 | -4 | 0,2 | 10 | -0,3 |
Övrigt | 4 | -0,1 | -12 | 0,3 | 2 | -0,1 | 0 | 0,0 |
Effektiv skatt | -798 | 21,7 | -1 008 | 21,4 | -302 | 18,0 | -547 | 18,4 |
Koncernen | Moderbolaget | |||||||||||
| Före | Efter | Före | Efter | Före | Efter | Före | Efter | |||||
skatt | Skatt | skatt | skatt | Skatt | skatt | skatt | Skatt | skatt | skatt | Skatt | skatt | |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | ||||||||
Kassaflödessäkringar | -501 | 103 | -398 | -3 549 | 731 | -2 818 | -503 | 104 | -400 | -3 429 | 706 | -2 723 |
| Omräkningsdifferens från utländsk | ||||||||||||
verksamhet | 181 | -- | 181 | 55 | - | 55 | - | - | - | - | - | - |
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet | -127 | 26 | -101 | -42 | 9 | -33 | - | - | - | - | - | - |
Omvärderingar av skogsmark | 454 | -93 | 360 | 3 493 | -720 | 2 774 | - | - | - | - | - | - |
| Omvärderingar av förmånsbestämda | ||||||||||||
pensionsplaner | -5 | 1 | -4 | -6 | 1 | -5 | - | - | - | - | - | - |
Övrigt totalresultat | 2 | 37 | 39 | -48 | 22 | -27 | -503 | 104 | -400 | -3 429 | 706 | -2 723 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Skatter i balansräkningen | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Skattefordringar | ||||
Uppskjuten skattefordran | 3 | 3 | - | - |
Aktuell skattefordran | 144 | 114 | 105 | 87 |
Summa skattefordringar | 148 | 117 | 105 | 87 |
| Uppskjutna skatteskulder | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
Biologiska tillgångar | 6 510 | 6 294 | - | - |
Skogsmark | 5 360 | 5 272 | 602 | 601 |
Materiella anläggningstillgångar | 1 293 | 1 210 | 4 | 3 |
Periodiseringsfond | 1 028 | 932 | - | - |
Säkringsredovisade transaktioner | -16 | 83 | -16 | 84 |
| Övrigt, inkl. uppskjutna | ||||
| skattefordringar netto redovisade | ||||
bland uppskjutna skatteskulder | 77 | 68 | -6 | -4 |
Uppskjutna skatteskulder | 14 252 | 13 858 | 584 | 683 |
Aktuell skatteskuld | 97 | 105 | - | - |
Summa skatteskulder | 14 349 | 13 963 | 584 | 683 |
Koncernen | Moderbolaget | ||||||||
| Redovisat | Redovisat | Omräknings- | Redovisat | Redovisat | |||||
| Ingående | i resultat- | direkt mot | differenser | Utgående | Ingående | i resultat- | direkt mot | Utgående | |
| 2024 | balans | räkningen | eget kapital | och övrigt | balans | balans | räkningen | eget kapital | balans |
Biologiska tillgångar | -6 294 | -215 | - | - | -6 510 | - | - | - | 0 |
Skogsmark | -5 272 | 5 | -93 | - | -5 360 | -601 | -1 | - | -602 |
| Materiella | |||||||||
anläggningstillgångar | -1 210 | -66 | - | -17 | -1 293 | -3 | -1 | - | -4 |
Periodiseringsfond | -932 | -97 | - | - | -1 028 | - | - | - | 0 |
| Säkringsredovisade | |||||||||
transaktioner | -83 | 0 | 99 | - | 16 | -83 | - | 99 | 17 |
Övrigt | -65 | -10 | 1 | 0 | -74 | 4 | 2 | - | 5 |
| Uppskjuten | |||||||||
nettoskatteskuld | -13 856 | -382 | 6 | -17 | -14 249 | -683 | 0 | 99 | -584 |
Koncernen | Moderbolaget | ||||||||
| Redovisat | Redovisat | Omräknings- | Redovisat | Redovisat | |||||
| Ingående | i resultat- | direkt mot | differenser | Utgående | Ingående | i resultat- | direkt mot | Utgående | |
| 2023 | balans | räkningen | eget kapital | och övrigt | balans | balans | räkningen | eget kapital | balans |
Biologiska tillgångar | -6 153 | -142 | - | - | -6 294 | - | - | - | - |
Skogsmark | -4 553 | 1 | -720 | 0 | -5 272 | -601 | 0 | - | -601 |
| Materiella | |||||||||
anläggningstillgångar | -1 143 | -68 | - | 1 | -1 210 | -2 | 0 | - | -3 |
Periodiseringsfond | -850 | -82 | - | - | -932 | - | - | - | - |
| Säkringsredovisade | |||||||||
transaktioner | -789 | - | 706 | - | -83 | -789 | - | 706 | -83 |
Övrigt | 0 | -63 | 1 | -3 | -65 | 3 | 0 | - | 4 |
| Uppskjuten | |||||||||
nettoskatteskuld | -13 488 | -353 | -12 | -3 | -13 856 | -1 389 | 0 | 706 | -683 |
| Koncernen | ||
2024 | 2023 | |
Totalt antal utestående aktier 1 januari | 159 222 355 | 162 001 678 |
Återköp av egna aktier under året | -1 554 163 | -2 779 323 |
| Totalt antal utestående aktier | ||
31 december | 157 668 192 | 159 222 355 |
| Aktieägarnas andel av årets | ||
resultat, kr | 2 861 454 499 | 3 697 317 688 |
| Genomsnittligt antal aktier före | ||
utspädning | 158 775 615 | 160 470 138 |
| Årets resultat per aktie före | ||
utspädning, kr | 18,0 | 23,0 |
| Aktieägarnas andel av årets | ||
resultat, kr | 2 861 454 499 | 3 697 317 688 |
| Genomsnittligt antal aktier efter | ||
utspädning | 158 775 615 | 160 470 138 |
| Årets resultat per aktie efter | ||
utspädning, kr | 18,0 | 23,0 |
| Totalt | Produktiv | |
| markinnehav, | skogsmark, | |
| tusen ha | tusen ha | |
Västerbotten | 486 | 371 |
Västernorrland | 329 | 273 |
Jämtland | 194 | 146 |
Gävleborg | 184 | 163 |
Uppsala och söderut | 109 | 91 |
Totalt | 1 303 | 1 045 |
| Virkesförråd | 1988 | 1993 | 2000 | 2010 | 2019 | 2024 |
m 3 sk per hektar pro- | ||||||
duktiv skogsmark | 90 | 100 | 105 | 114 | 118 | 121 |
| Virkes förråd, | Bonitet, | Åldersfördelning, % | ||||||
Mm 3 sk | m³/ha | 0-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101+ | |
Västerbotten | 38 | 4,0 | 29 | 25 | 14 | 18 | 7 | 8 |
Västernorrland | 32 | 4,3 | 27 | 24 | 18 | 15 | 6 | 10 |
Jämtland | 15 | 3,5 | 24 | 22 | 17 | 6 | 3 | 29 |
Gävleborg | 26 | 6,2 | 28 | 24 | 26 | 13 | 2 | 7 |
Uppsala och söderut | 15 | 7,4 | 27 | 26 | 24 | 12 | 4 | 7 |
Totalt | 127 | 4,6 | 27 | 24 | 18 | 14 | 5 | 11 |
Holmens skogar | Holmens redovisade värde | Marknadsstatistik** | |||||||
| Medel- | Medel- | ||||||||
| Totalt | Areal prod. | Antal | storlek, | Antal | storlek, | ||||
| mark- | skogsmark, | fastig- | ha per | trans- | ha per | ||||
| 2024 | innehav, tha | tha | heter | fastighet* | Mkr | Tkr/ha* | Kr/m 3 sk | aktioner | fastighet* |
Västerbotten | 486 | 371 | 1 376 | 270 | 13 772 | 37 | 358 | 330 | 102 |
Västernorrland | 329 | 273 | 620 | 440 | 13 945 | 51 | 429 | 102 | 87 |
Jämtland | 194 | 146 | 357 | 410 | 6 105 | 42 | 401 | 194 | 170 |
Gävleborg | 184 | 163 | 1 434 | 114 | 12 076 | 74 | 462 | 115 | 74 |
Uppsala och söderut | 109 | 91 | 502 | 181 | 11 946 | 131 | 823 | 190 | 79 |
Totalt | 1 303 | 1 045 | 4 289 | 244 | 57 843 | 55 | 456 | 931 | 106 |
Holmens skogar | Holmens redovisade värde | Marknadsstatistik** | |||||||
| Medel- | Medel- | ||||||||
| Totalt | Areal prod. | Antal | storlek, | Antal | storlek, | ||||
| mark- | skogsmark, | fastig- | ha per | trans- | ha per | ||||
| 2023 | innehav, tha | tha | heter | fastighet* | Mkr | Tkr/ha* | Kr/m 3 sk | aktioner | fastighet* |
Västerbotten | 489 | 371 | 1 378 | 270 | 13 048 | 35 | 346 | 309 | 102 |
Västernorrland | 329 | 273 | 621 | 440 | 13 730 | 50 | 416 | 99 | 92 |
Jämtland | 194 | 147 | 357 | 410 | 5 705 | 39 | 382 | 170 | 144 |
Gävleborg | 184 | 164 | 1 432 | 114 | 12 064 | 74 | 465 | 134 | 76 |
Uppsala och söderut | 108 | 91 | 501 | 181 | 11 802 | 130 | 818 | 168 | 86 |
Totalt | 1 305 | 1 046 | 4 289 | 244 | 56 348 | 54 | 447 | 880 | 102 |
| Värdeutveckling, tkr/ha | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
Västerbotten | 29 | 29 | 30 | 33 | 35 | 37 |
Västernorrland | 32 | 33 | 39 | 45 | 50 | 51 |
Jämtland | 25 | 26 | 28 | 34 | 39 | 42 |
Gävleborg | 58 | 61 | 66 | 69 | 74 | 74 |
Uppsala och söderut | 98 | 104 | 113 | 125 | 130 | 131 |
Värdeutveckling, kr/m 3 sk | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
Västerbotten | 283 | 287 | 301 | 329 | 346 | 358 |
Västernorrland | 278 | 286 | 328 | 373 | 416 | 429 |
Jämtland | 266 | 273 | 289 | 345 | 382 | 401 |
Gävleborg | 370 | 388 | 418 | 434 | 465 | 462 |
Uppsala och söderut | 613 | 639 | 698 | 772 | 818 | 823 |
| Prisstatistik och transaktionsdata | Mkr | |
Västerbotten | 5 % (18 kr/m 3 sk) | 690 |
Västernorrland | 5 % (21 kr/m 3 sk) | 700 |
Jämtland | 5 % (20 kr/m 3 sk) | 300 |
Gävleborg | 5 % (23 kr/m 3 sk) | 600 |
Uppsala och söderut | 5 % (41 kr/m 3 sk) | 600 |
| Holmens virkesförråd | Mkr | |
Västerbotten | 1 % (0,4 milj m 3 sk) | 140 |
Västernorrland | 1 % (0,3 milj m 3 sk) | 140 |
Jämtland | 1 % (0,2 milj m 3 sk) | 60 |
Gävleborg | 1 % (0,3 milj m 3 sk) | 120 |
Uppsala och söderut | 1 % (0,1 milj m 3 sk) | 120 |
| Mkr | ||
Årlig förändring | +0,1 % per år | |
Skördetakt | 1 110 | |
Prisinflation | 1 730 | |
Kostnadsinflation | -810 | |
Nivåförändring | +1 % | |
Skörd | 390 | |
Priser | 620 | |
Kostnader | -310 | |
Diskonteringsränta | +0,1 % | -860 |
| Summa skogsmark | ||||||
Biologiska tillgångar | Skogsmark | och biologiska tillgångar | ||||
| Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Redovisat värde vid årets ingång | 30 555 | 29 867 | 25 793 | 22 284 | 56 348 | 52 151 |
Förvärv | 18 | 17 | 12 | 16 | 30 | 33 |
Avyttring | -20 | -36 | -16 | 0 | -36 | -36 |
Investering i återbeskogning | 140 | 145 | - | - | 140 | 145 |
Förändring till följd av skörd | - 1 078 | -977 | - | - | -1 078 | -977 |
Orealiserad förändring av verkligt värde | 1 985 | 1 539 | 454 | 3 493 | 2 439 | 5 032 |
Redovisat värde vid årets utgång | 31 600 | 30 555 | 26 243 | 25 793 | 57 843 | 56 348 |
Koncernen | Moderbolaget | |||||||
| Övriga immateriella | Immateriella | |||||||
| Goodwill | anläggningstillgångar | Totalt | anläggningstillgångar | |||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||||
Vid årets ingång | 358 | 358 | 438 | 392 | 797 | 750 | 66 | 67 |
Investeringar | - | - | 1 | 46 | 1 | 46 | - | - |
Omklassificeringar | - | - | - | 64 | - | 64 | - | - |
Avyttringar och utrangeringar | - | - | -4 | -63 | -4 | -63 | - | 0 |
Omräkningsdifferenser | - | - | 2 | 0 | 2 | 0 | - | - |
Summa | 358 | 358 | 437 | 438 | 796 | 797 | 66 | 66 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | ||||||||
Vid årets ingång | - | - | 283 | 323 | 283 | 323 | 58 | 58 |
Årets avskrivningar | - | - | 16 | 9 | 16 | 9 | - | 1 |
Omklassificeringar | - | - | - | 15 | - | 15 | - | - |
Avyttringar och utrangeringar | - | - | -4 | -63 | -4 | -63 | - | 0 |
Omräkningsdifferenser | - | - | 2 | 0 | 2 | 0 | - | - |
Summa | - | - | 298 | 283 | 298 | 283 | 58 | 58 |
Planenligt restvärde vid årets utgång | 358 | 358 | 140 | 155 | 498 | 513 | 8 | 8 |
| Byggnader, | Pågående arbeten | |||||||
| övrig mark* och | Maskiner och | och förskott till | ||||||
| markanläggningar | inventarier | leverantörer | Totalt | |||||
| Koncernen | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||||
Vid årets ingång | 7 022 | 6 845 | 33 963 | 32 839 | 359 | 381 | 41 344 | 40 065 |
Investeringar | 134 | 155 | 1 233 | 1 084 | 664 | 256 | 2 031 | 1 494 |
Omklassificeringar | 13 | 17 | 227 | 284 | -240 | -269 | - | 32 |
Avyttringar och utrangeringar | -3 | -5 | - 1 031 | -308 | - | -17 | -1 034 | -330 |
Omräkningsdifferenser | 54 | 10 | 429 | 64 | 2 | 7 | 484 | 82 |
Summa | 7 219 | 7 022 | 34 821 | 33 963 | 784 | 359 | 42 825 | 41 344 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | ||||||||
Vid årets ingång | 4 376 | 4 234 | 26 638 | 25 706 | - | - | 31 014 | 29 940 |
Årets avskrivningar enligt plan | 141 | 138 | 1 103 | 1 098 | - | - | 1 244 | 1 236 |
Omklassificeringar | - | 2 | - | 79 | - | - | - | 81 |
Avyttringar och utrangeringar | -3 | -5 | -1 025 | -298 | - | - | -1 028 | -304 |
Omräkningsdifferenser | 41 | 7 | 323 | 53 | - | - | 364 | 60 |
Summa | 4 555 | 4 376 | 27 039 | 26 638 | - | - | 31 594 | 31 014 |
Planenligt restvärde vid årets utgång | 2 665 | 2 646 | 7 782 | 7 325 | 784 | 359 | 11 231 | 10 330 |
Byggnader | Maskiner och inventarier | Totalt | ||||
| Koncernen | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||
Värde vid årets ingång | 283 | 257 | 223 | 172 | 506 | 429 |
Tillkommande avtal | 36 | 33 | 73 | 84 | 108 | 117 |
Avslutade avtal | -40 | -7 | -94 | -33 | -134 | -40 |
Summa | 278 | 283 | 202 | 223 | 480 | 506 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||||
Värde vid årets ingång | 140 | 96 | 122 | 91 | 262 | 187 |
Årets avskrivningar | 59 | 51 | 69 | 64 | 128 | 115 |
Avslutade avtal | -40 | -7 | -90 | -33 | -131 | -40 |
Summa | 158 | 140 | 102 | 122 | 260 | 262 |
Värde vid årets utgång | 120 | 143 | 100 | 101 | 220 | 244 |
Belopp redovisade i resultatet | 2024 | 2023 |
Avskrivningar | 128 | 115 |
Räntekostnader | 7 | 7 |
Kostnader relaterade till kortfristiga leasingskulder | 3 | 3 |
Kostnader relaterade till leasingavtal med lågt värde | 2 | 2 |
Kostnader relaterade till variabla leasingavgifter | 0 | 0 |
Summa | 140 | 127 |
| Koncernen | ||
| Resultat från intressebolag | 2024 | 2023 |
Redovisat i årets resultat | 7 | 6 |
Summa totalresultat | 7 | 6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Intresseföretag | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Redovisat värde vid årets ingång | 1 686 | 1 680 | 93 | 93 |
Investeringar | 8 | 0 | - | - |
Resultatandel | 7 | 6 | - | - |
Omräkningsdifferens | - | - | - | - |
Avyttringar | - | - | - | - |
Redovisat värde vid årets utgång | 1 701 | 1 686 | 93 | 93 |
| Andelens | Andelens | ||||||||
| värde | Bokfört | värde | Bokfört | ||||||
| Antal | Andel | i koncern- | värde i | Andel | i koncern- | värde i | |||
Org. nr. | Säte | an delar | %* | redovisning** | moderbolaget | %* | redovisning** | moderbolaget | |
| Intresseföretag | 2024 | 2023 | |||||||
Harrsele AB | 556036-9398 | Vännäs | 9 886 | 49,4 | 1 534 | - | 49,4 | 1 527 | - |
Vattenfall Tuggen AB | 556504-2826 | Lycksele | 683 | 6,8 | 90 | 90 | 6,8 | 90 | 90 |
Brännälvens Kraft AB | 556017-6678 | Arbrå | 5 556 | 13,9 | 45 | - | 13,9 | 36 | - |
Gidekraft AB | 556016-0953 | Örnsköldsvik | 990 | 9,9 | 0 | 0 | 9,9 | 0 | 0 |
Uni4 Marketing AB | 556594-6984 | Stockholm | 2 050 | 41,0 | 22 | 3 | 41,0 | 21 | 3 |
Rebio AB | 556594-3015 | Umeå | 2 014 | 40,3 | 10 | 1 | 40,3 | 10 | 1 |
Övriga intresseföretag | 1 | - | 1 | - | |||||
Totalt | 1 701 | 93 | 1 686 | 93 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Övriga aktier och andelar | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Redovisat värde vid årets ingång | 5 | 2 | 4 | 0 |
Investeringar | 1 | 4 | 1 | 4 |
Avyttringar | - | - | - | - |
Omräkningsdifferens | 0 | 0 | - | - |
Redovisat värde vid årets utgång | 6 | 5 | 5 | 4 |
| Koncernen | |||||
| Förfallostruktur, | |||||
odiskonterade belopp | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029- |
| Finansiella skulder | |||||
Derivat | -26 | - | - | - | - |
| Derivat hänförliga till | |||||
rörelsekapital | -404 | -138 | -29 | - | - |
Leverantörsskulder | -3 808 | - | - | - | - |
| Skulder avseende | |||||
nyttjanderättstillgångar* | -98 | -71 | -38 | -22 | -9 |
Övriga finansiella skulder | -1 028 | -589 | -562 | -551 | -1 028 |
| Finansiella fordringar | |||||
Derivat | 41 | 17 | -3 | 4 | -1 |
| Derivat hänförliga till | |||||
rörelsekapital | 274 | 109 | 10 | - | - |
Kundfordringar | 2 823 | - | - | - | - |
| Övriga finansiella | |||||
fordringar | 240 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Redovisat | ||||||||||
| Redovisat till verkligt | till upplupet | Summa | ||||||||
| Finansiella instrument som ingår | värde via resultatet* | Säkringsinstrument | anskaffningsvärde | redovisat värde | Verkligt värde | |||||
| i den finansiella nettoskulden | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2023 | 2024 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Långfristiga finansiella fordringar | ||||||||||
Derivat | - | - | 34 | 45 | - | - | 34 | 45 | 34 | 45 |
Övriga finansiella fordringar | - | - | - | - | 16 | 12 | 12 | 16 | 12 | 16 |
- | - | 34 | 45 | 16 | 12 | 46 | 61 | 46 | 61 | |
| Kortfristiga finansiella fordringar | ||||||||||
Upplupen ränta | - | - | - | - | 2 | - | - | 2 | - | 2 |
Derivat | 1 | 1 | 8 | 43 | - | - | 10 | 43 | 10 | 43 |
Övriga finansiella fordringar | - | - | - | - | 5 | 6 | 6 | 5 | 6 | 5 |
1 | 1 | 8 | 43 | 7 | 6 | 16 | 50 | 16 | 50 | |
| Likvida medel | ||||||||||
Likvida medel | - | - | - | - | 1 202 | 234 | 234 | 1 202 | 234 | 1 202 |
- | - | - | - | 1 202 | 234 | 234 | 1 202 | 234 | 1 202 | |
| Långfristiga skulder | ||||||||||
Obligationslån | - | - | - | - | -1 900 | -2 500 | -2 500 | -1 900 | -2 534 | -1 900 |
Derivat | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Övriga långfristiga skulder | - | - | - | - | -2 | -2 | -2 | -2 | -2 | -2 |
- | - | - | - | -1 902 | -2 502 | -2 502 | -1 902 | -2 536 | -1 902 | |
| Kortfristiga skulder | ||||||||||
Certifikatprogram | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Derivat | -2 | -3 | -19 | - | - | - | -21 | -3 | -21 | -3 |
Upplupen ränta | - | - | - | - | -18 | -22 | -22 | -18 | -22 | -18 |
Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | - | -1 000 | -911 | -911 | -1 000 | -904 | -1 000 |
-2 | -3 | -19 | - | -1 018 | -932 | -953 | -1 021 | -947 | -1 021 | |
| Finansiella instrument som ej ingår | ||||||||||
| i den finansiella nettoskulden | ||||||||||
Övriga aktier och andelar | 6 | 5 | - | - | - | - | 6 | 5 | 6 | 5 |
Kundfordringar | - | - | - | - | 2 696 | 2 823 | 2 823 | 2 696 | 2 823 | 2 696 |
| Derivat (redovisade bland | ||||||||||
rörelsefordringar) | 15 | 61 | 370 | 791 | - | - | 384 | 852 | 384 | 852 |
Leverantörsskulder | - | - | - | - | -3 394 | -3 808 | -3 808 | -3 394 | -3 808 | -3 394 |
| Derivat (redovisade bland | ||||||||||
rörelseskulder) | -72 | -124 | -485 | -434 | - | - | -557 | -558 | -557 | -558 |
-51 | -58 | -115 | 358 | -698 | -985 | -1 151 | -398 | -1 151 | -398 | |
Finansiella instrument totalt | -52 | -60 | -93 | 446 | -2 394 | -4 167 | -4 311 | -2 008 | -4 338 | -2 008 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Avverkningsrätter | 1 298 | 982 | 1 298 | 982 |
Timmer och massaved | 576 | 414 | 530 | 388 |
Råvaror och förnödenheter | 1 198 | 1 119 | 833 | 834 |
Färdiga varor och produkter i arbete | 2 625 | 2 296 | 2 059 | 1 822 |
Elcertifikat och utsläppsrätter | 0 | 27 | 0 | 27 |
Totalt | 5 697 | 4 837 | 4 720 | 4 054 |
| 2023-12-31 | |||
Registrerat aktiekapital | Antal | Kvotvärde | Mkr |
Serie A | 45 246 468 | 26 | 1 180 |
Serie B | 117 265 856 | 26 | 3 058 |
Totalt antal aktier | 162 512 324 | 4 238 | |
Innehav av återköpta B-aktier | -3 289 969 | ||
Totalt antal utestående aktier | 159 222 355 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Kundfordringar | ||||
Koncernföretag | - | - | 45 | 50 |
Intresseföretag | 55 | 68 | 55 | 68 |
Övriga | 2 768 | 2 628 | 2 235 | 2 108 |
Summa kundfordringar | 2 823 | 2 696 | 2 336 | 2 226 |
Kortfristiga fordringar | 349 | 434 | 251 | 333 |
Derivat | 384 | 852 | 385 | 861 |
| Förutbetalda kostnader och | ||||
upplupna intäkter | 353 | 344 | 158 | 198 |
Summa övriga rörelsefordringar | 1 085 | 1 630 | 795 | 1 392 |
Totala rörelsefordringar | 3 909 | 4 326 | 3 131 | 3 618 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Kostnad redovisad i årets resultat | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Förmånsbestämda planer | ||||
Personalkostnad | -6 | -5 | -12 | 6 |
Finansiella intäkter och kostnader | 12 | 14 | 0 | 0 |
| Summa förmånsbestämda planer | ||||
i årets resultat | 6 | 9 | -12 | 6 |
| Avgiftsbestämda planer | ||||
Personalkostnad | -210 | -197 | -173 | -160 |
Summa redovisat i årets resultat | -204 | -188 | -184 | -154 |
| 2024-12-31 | |||
Registrerat aktiekapital | Antal | Kvotvärde | Mkr |
Serie A | 45 246 468 | 26 | 1 180 |
Serie B | 117 265 856 | 26 | 3 058 |
Totalt antal aktier | 162 512 324 | 4 238 | |
Innehav av återköpta B-aktier | -4 844 132 | ||
Totalt antal utestående aktier | 157 668 192 |
| Koncernen | ||
| Kostnad redovisad i övrigt totalresultat | 2024 | 2023 |
| Avkastning på förvaltningstillgångar | ||
exkl redovisad ränteintäkt | -134 | 47 |
| Aktuariella vinster och förluster från | ||
ändringar i demografiska antaganden | 19 | -42 |
| Aktuariella vinster och förluster från | ||
ändringar i finansiella antaganden | 131 | -51 |
| Aktuariella vinster och förluster från | ||
erfarenhetsbaserade justeringar | -23 | -19 |
Särskild löneskatt | -2 | 0 |
Effekt av tillgångstak | 4 | 59 |
Summa redovisat i övrigt totalresultat | -5 | -6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Förpliktelse | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Förpliktelse per den 1 januari | -1 581 | -1 471 | -179 | -175 |
| Kostnad för tjänstgöring aktuell | ||||
period | -6 | -5 | -20 | -14 |
Särskild löneskatt | 0 | -3 | - | - |
Räntekostnader | -70 | -71 | 0 | 0 |
Aktuariella vinster och förluster | 128 | -112 | - | - |
Utbetalda pensioner | 105 | 100 | 12 | 13 |
Valutakursdifferenser | -114 | -20 | - | - |
Förpliktelse per den 31 december | -1 539 | -1 581 | -185 | -176 |
| Förvaltningstillgångar | ||||
| Tillgångarnas verkliga värde den | ||||
1 januari | 1 809 | 1 753 | 175 | 161 |
Redovisade ränteintäkter | 82 | 85 | 0 | - |
| Avkastning exkl. redovisade | ||||
ränteintäkter | -134 | 47 | - | - |
Verklig avkastning (moderbolaget) | - | - | 10 | 20 |
Administrationskostnader | -15 | -10 | - | - |
| In- och utbetalningar från | ||||
arbetsgivaren | 12 | 6 | 0 | -7 |
Utbetalda pensioner | -105 | -100 | - | - |
Valutakursdifferenser | 133 | 27 | - | - |
| Tillgångarnas verkliga värde per | ||||
den 31 december | 1 782 | 1 809 | 185 | 175 |
Effekt av tillgångstak | -252 | -237 | - | - |
Pensionsåtaganden, netto | -9 | -9 | 0 | -1 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Förvaltningstillgångar | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Aktier | 80 | 79 | 80 | 79 |
Obligationer och bankkontosaldon | 420 | 406 | 105 | 96 |
Fordran livförsäkringsbolag | 1 282 | 1 323 | - | - |
1 782 | 1 809 | 185 | 175 |
| Väsentliga aktuariella antaganden, | England | |
| koncernen, (viktade genomsnitt) | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Diskonteringsränta, % | 5,5 | 4,6 |
Framtida löneökning, % | - | - |
Framtida inflation, % | 2,7 | 2,7 |
| Förväntad livslängd efter 65 års ålder | ||
män/kvinnor, år | 21/24 | 21/24 |
Livslängdstabell | SAPS S3PA | SAPS S3PA |
| Väsentliga aktuariella antaganden, | Sverige | |
| koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Diskonteringsränta | 3,3 | 3,3 |
Framtida löneökning | 3,0 | 3,0 |
Framtida inflation | 2,0 | 2,0 |
| Förväntad livslängd efter 65 års ålder | ||
män/kvinnor, år | 22/24 | 22/24 |
Livslängdstabell | DUS23 | DUS23 |
| Koncernen | ||
| Känslighetsanalys | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Diskonteringsränta (+0,5 %) | -69 | -79 |
Framtida löneökning (+0,5 %) | 1 | 1 |
Framtida inflation (+0,5 %) | 53 | 58 |
Mortalitet (+1 år i förväntad livslängd) | 71 | 69 |
| Koncernen | 2024 | 2023 |
Redovisat värde vid årets ingång | 449 | 441 |
Avsättningar som gjorts under året | 32 | 20 |
Belopp som tagits i anspråk under året | -46 | -27 |
Outnyttjat belopp som återförts under året | -1 | -5 |
Omklassificering | - | 20 |
Omräkningsdifferenser | 0 | 0 |
Redovisat värde vid årets utgång | 433 | 449 |
Varav total långfristig del av avsättningarna | 389 | 418 |
Varav total kortfristig del av avsättningarna | 45 | 31 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Leverantörsskulder | ||||
Koncernföretag | - | - | 49 | 14 |
Övriga | 3 808 | 3 394 | 3 537 | 3 182 |
Summa leverantörsskulder | 3 808 | 3 394 | 3 586 | 3 196 |
| Kortfristiga skulder | ||||
Intresseföretag | 11 | 4 | 11 | 4 |
Övriga | 345 | 278 | 263 | 235 |
Derivat | 557 | 558 | 566 | 539 |
| Upplupna kostnader och | ||||
förutbetalda intäkter | 982 | 968 | 769 | 792 |
Summa övriga rörelseskulder | 1 895 | 1 808 | 1 609 | 1 570 |
Totala rörelseskulder | 5 703 | 5 202 | 5 195 | 4 766 |
| Försäljning av varor | Inköp av varor | Övrigt (t ex ränta, | Skuld till | Fordran på | ||||||
| till närstående | från närstående | utdelning) | närstående | närstående | ||||||
| Koncernen | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Intresseföretag | 565 | 704 | 60 | 63 | 2 | 2 | 11 | 4 | 65 | 78 |
| Moderbolaget | ||
Ackumulerade anskaffningsvärden | 2024 | 2023 |
Värde vid årets ingång | 13 155 | 13 054 |
Ägartillskott och investeringar | 0 | 100 |
Avyttringar | - | - |
Likvidationer | - 1 | - |
Summa | 13 154 | 13 155 |
| Ackumulerade nedskrivningar | ||
Värde vid årets ingång | 1 357 | 1 357 |
Årets nedskrivning | - | - |
Summa | 1 357 | 1 357 |
Redovisat värde vid årets utgång | 11 797 | 11 798 |
| Bokfört | Bokfört | ||||||
| Antal | värde hos | värde hos | |||||
Org. nr. | Säte | an delar | Andel % 1) | moderbolaget | Andel % 1) | moderbolaget | |
| Moderbolagets direkta innehav | |||||||
| av andelar i dotterföretag | 2024 | 2023 | |||||
Holmen Skog AB | 556220-0658 | Örnsköldsvik | 1 000 | 100 | 0 | 100 | 0 |
Holmen Wood Products AB | 556099-0672 | Hudiksvall | 1 000 | 100 | 0 | 100 | 0 |
Holmen Paper AB 3) | 556005-6383 | Norrköping | 100 | 100 | 0 | 100 | 0 |
Holmen Iggesund Paperboard AB 3) | 556088-5294 | Hudiksvall | 1 000 | 100 | 0 | 100 | 0 |
Holmen Energi AB | 556524-8456 | Örnsköldsvik | 1 000 | 100 | 0 | 100 | 0 |
Holmen Skog Mitt AB | 559165-6623 | Stockholm | 1 000 | 100 | 2 856 | 100 | 2 856 |
Holmen Skog Syd AB | 559165-6631 | Stockholm | 1 000 | 100 | 1 527 | 100 | 1 527 |
Martinsons Skogsfastigheter AB | 556738-2154 | Stockholm | 1 000 | 100 | 70 | 100 | 70 |
Terminalen i Bastuträsk AB | 556591-5898 | Stockholm | 1 000 | 100 | 18 | 100 | 18 |
Holmen Sågverk AB | 559165-6672 | Stockholm | 1 000 | 100 | 422 | 100 | 422 |
Martinsons Såg AB | 556218-2856 | Skellefteå | 50 000 | 100 | 831 | 100 | 831 |
Holmens Bruk AB | 559165-6615 | Stockholm | 1 000 | 100 | 383 | 100 | 383 |
Iggesunds Bruk AB | 559165-6656 | Stockholm | 1 000 | 100 | 740 | 100 | 740 |
Holmen Vattenkraft AB | 559165-6664 | Stockholm | 1 000 | 100 | 2 663 | 100 | 2 663 |
Ljusnan Vattenkraft AB | 559165-6680 | Stockholm | 1 000 | 100 | 276 | 100 | 276 |
Blåbergsliden Vind AB | 559138-5181 | Stockholm | 500 | 100 | 200 | 100 | 200 |
Varsvik AB | 556914-9833 | Stockholm | 500 | 100 | 263 | 100 | 263 |
Övriga svenska koncernföretag | 2 | 2 | |||||
Totalt svenska innehav | 10 253 | 10 253 | |||||
Holmen UK Ltd, Storbritannien | Workington | 1 197 100 | 100 | 1 519 | 100 | 1 519 | |
Holmen Paper Ltd 2) | London | - | 100 | - | 100 | - | |
Holmen Iggesund Paperboard (Workington) Ltd 2),4) | Workington | - | 100 | - | 100 | - | |
Holmen France S.A.S., Frankrike | Paris | 10 000 | 100 | 0 | 100 | 0 | |
Holmen GmbH, Tyskland | Hamburg | - | 100 | 1 | 100 | 1 | |
Holmen Paper S.A, Spanien | Madrid | 60 000 | 100 | 1 | 100 | 1 | |
Holmen Singapore Pte Ltd, Singapore | Singapore | 800 000 | 100 | 4 | 100 | 4 | |
Iggesund Paperboard Inc, USA 5) | Lyndhurst | 1 000 | 100 | 7 | 100 | 7 | |
Holmen Hongkong Ltd, Kina | Hong Kong | 4 000 000 | 100 | 5 | 100 | 5 | |
Holmen B.V., Nederländerna | Amsterdam | 35 | 100 | 7 | 100 | 7 | |
AS Holmen Mets, Estland | Tallinn | 500 | 100 | 0 | 100 | 0 | |
Övriga utländska koncernföretag | 1 | 2 | |||||
Totalt utländska innehav | 1 544 | 1 545 | |||||
| Totalt | 11 797 | 11 798 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Eventualförpliktelser | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Borgen till förmån för koncernföretag | - | 158 | 114 | |
Övriga eventualförpliktelser | 68 | 41 | 68 | 41 |
Summa | 68 | 41 | 227 | 155 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Betalda räntor och erhållen | ||||
| utdelning | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Erhållen utdelning | - | - | 344 | 348 |
Erhållen ränta | 37 | 47 | 217 | 172 |
Betald ränta | -104 | -80 | -139 | -113 |
Totalt | -67 | -33 | 422 | 407 |
| Nya | Valuta och | ||||
| leasing- | Kassa- | marknads- | |||
| Koncernen | 2023 | avtal | flöde | omvärdering | 2024 |
Obligationslån | 2 900 | - | 500 | - | 3 400 |
Företagscertifikat | - | - | - | - | - |
| Övriga finansiella | |||||
skulder | 23 | - | -10 | 43 | 55 |
| Skulder avseende | |||||
nyttjande rätts- tillgångar | 250 | 105 | -127 | - | 228 |
Pensionsåtaganden | 9 | - | -4 | 3 | 9 |
Finansiella skulder* | 3 182 | 105 | 359 | 46 | 3 692 |
| Nya | Valuta och | ||||
| leasing- | Kassa- | marknads- | |||
| Koncernen | 2022 | avtal | flöde | omvärdering | 2023 |
Obligationslån | 3 900 | - | -1 000 | - | 2 900 |
Företagscertifikat | - | - | - | - | - |
| Övriga finansiella | |||||
skulder | 41 | - | -60 | 42 | 23 |
| Skulder avseende | |||||
nyttjande rätts- tillgångar | 247 | 117 | -121 | 7 | 250 |
Pensionsåtaganden | 7 | - | -4 | 6 | 9 |
Finansiella skulder* | 4 195 | 117 | -1 185 | 55 | 3 182 |