| Pensions- | Nyttjande- | ||||||
Mkr | <1 år | 1–3 år | 3–5 år | >5 år | åtaganden | rättsavtal | Summa |
SEK | 1 005 | -1 400 | 0 | 0 | -1 | -187 | -584 |
EUR | 130 | 0 | 0 | 0 | -8 | -52 | 70 |
GBP | -1 440 | 0 | 0 | 0 | 0 | -7 | -1 447 |
Övriga poster | 95 | 0 | 0 | 0 | 0 | -4 | 91 |
-210 | -1 400 | 0 | 0 | -9 | -250 | -1 869 |
Resultat före skatt* | Förändring | Mkr |
Växelkurser totalt | +/-5 % | 129 |
SEK mot EUR | +/-5 % | 1 |
SEK mot USD | +/-5 % | 48 |
SEK mot GBP | +/-5 % | 46 |
SEK mot övriga valutor | +/-5 % | 34 |
Låneränta | +/-1 %-enhet | 2 |
Eget kapital | Förändring | Mkr |
Transaktionssäkringar | +/-5 % | 582 |
Investeringssäkringar | +/-5 % | 18 |
Equity-hedge | +/-5 % | 70 |
Elsäkringar | +/-60 % | 180 |
Ränteändringar | +/-1 %-enhet | 8 |
Rapport över totalresultat, Mkr | Not | 2023 | 2022 |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat | |||
Omvärdering av skogsmark | 9 | ||
Omvärderingar av förmånsbestämda pensionsplaner | 18 | - | - |
Skatt hänförlig till poster som inte återförs till årets resultat | 7 | - | - |
Summa poster som inte återförs till årets resultat | |||
| Kassaflödessäkringar | |||
Omvärdering | - | ||
Överfört från eget kapital till resultaträkningen | - | - | |
Överfört från eget kapital till anläggningstillgångar | - | - | |
Omräkningsdifferens på utländsk verksamhet | |||
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet | - | - | |
Skatt hänförlig till poster som återförs till årets resultat | 7 | - | |
Summa poster som återförs till årets resultat | - | ||
Summa övrigt totalresultat efter skatt | - | ||
Summa totalresultat | |||
| Hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare |
Resultaträkning, Mkr | Not | 2023 | 2022 |
Nettoomsättning | 2 | ||
Övriga rörelseintäkter | 3 | ||
Förändring varulager | - | ||
Råvaror och förnödenheter | - | - | |
Personalkostnader | 4 | - | - |
Övriga rörelsekostnader | 5 | - | - |
Värdeförändring i biologiska tillgångar | 9 | ||
Avskrivningar enligt plan | 10, 11, 12 | - | - |
Nedskrivningar | 10 | - | |
Resultat från andelar i intressebolag och joint ventures | 13 | ||
Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | 6 | ||
Finansiella kostnader | 6 | - | - |
Resultat före skatt | |||
Skatt | 7 | - | - |
Årets resultat | |||
| Hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Resultat per aktie (kr) | 8 | ||
före utspädning | |||
efter utspädning | |||
Genomsnittligt antal aktier (milj) | 8 | ||
före utspädning | |||
efter utspädning |
Balansräkning per 31 december, Mkr | Not | 2023 | 2022 |
| Anläggningstillgångar | |||
| Skogstillgångar | |||
Biologiska tillgångar | 9 | ||
Skogsmark | 9 | ||
Immateriella anläggningstillgångar | 10 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 11 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 12 | ||
Andelar i intresseföretag | 13 | ||
Övriga aktier och andelar | 13 | ||
Långfristiga finansiella fordringar | 14 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 7 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 15 | ||
Kundfordringar | 16 | ||
Aktuell skattefordran | 7 | ||
Övriga rörelsefordringar | 16 | ||
Kortfristiga finansiella fordringar | 14 | ||
Likvida medel | 14 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar | |||
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | |||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
| Långfristiga skulder | |||
Långfristiga finansiella skulder | 14 | ||
Långfristiga skulder avseende nyttjanderättstillgångar | |||
Pensionsåtaganden | 18 | ||
Långfristiga avsättningar | 19 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 7 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Kortfristiga finansiella skulder | 14 | ||
Kortfristiga skulder avseende nyttjanderättstillgångar | |||
Kortfristiga avsättningar | 19 | ||
Leverantörsskulder | 20 | ||
Aktuell skatteskuld | 7 | ||
Övriga rörelseskulder | 20 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
Summa eget kapital och skulder |
| Förändringar i eget kapital, Mkr | |||||||
| Övrigt | Om- | Reserver | Om- | Balanserade | Totalt | ||
| Aktie- | tillskjutet | räknings- | Säkrings- | värderings- | vinstmedel inkl. | eget | |
| kapital | kapital | reserv | reserv | reserv | årets resultat | kapital | |
Ingående eget kapital 2022-01-01 | |||||||
Årets resultat | |||||||
| Övrigt totalresultat | |||||||
Omvärdering av skogsmark | |||||||
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | - | - | |||||
Kassaflödessäkringar | |||||||
Omräkningsdifferens på utländsk verksamhet | |||||||
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet | - | - | |||||
Andel i joint ventures övrigt totalresultat | |||||||
Skatt hänförligt till övrigt totalresultat | - | - | - | ||||
Summa övrigt totalresultat | - | ||||||
Summa totalresultat | |||||||
Lämnad utdelning | - | - | |||||
Aktiesparprogram | |||||||
Utgående eget kapital 2022-12-31 | |||||||
Årets resultat | |||||||
| Övrigt totalresultat | |||||||
Omvärdering av skogsmark | |||||||
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | - | - | |||||
Kassaflödessäkringar | - | - | |||||
Omräkningsdifferens på utländsk verksamhet | |||||||
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet | - | - | |||||
Skatt hänförligt till övrigt totalresultat | - | ||||||
Summa övrigt totalresultat | - | - | - | ||||
Summa totalresultat | - | ||||||
Lämnad utdelning | - | - | |||||
Återköp av egna aktier | - | - | |||||
Aktiesparprogram | |||||||
Utgående eget kapital 2023-12-31 |
Kassaflödesanalys, Mkr | Not | 2023 | 2022 |
| Den löpande verksamheten | |||
Resultat före skatt | 25 | ||
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | |||
Avskrivningar enligt plan | |||
Nedskrivningar | |||
Värdeförändring i biologiska tillgångar | - | - | |
Förändring av avsättningar | - | ||
Övrigt* | - | ||
Betald skatt | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | |||
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
Förändring av varulager | - | ||
Förändring av kundfordringar och övriga rörelsefordringar | - | ||
Förändring av leverantörsskulder och övriga rörelseskulder | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | - | - | |
Avyttring av materiella anläggningstillgångar | |||
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | - | - | |
Investeringar och förvärv av biologiska tillgångar | - | - | |
Avyttring av biologiska tillgångar | |||
Förvärv av aktier och andelar | - | ||
Avyttring av aktier och andelar | |||
Återbetalning av långfristiga finansiella fordringar | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Amortering långfristiga lån | - | - | |
Förändring kortfristiga finansiella skulder | 25 | - | - |
Amortering av skulder kopplade till nyttjanderättstillgångar | 25 | - | - |
Förändring kortfristiga finansiella fordringar | |||
Återköp av egna aktier | - | ||
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Årets kassaflöde | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Valutakursdifferens i likvida medel | |||
Likvida medel vid årets slut | |||
| * Övriga justeringar utgörs främst av valutaeffekter och marknadsomvärderingar av finansiella instrument, resultat från intresseföretag samt resultat vid försäljning av | |||
| anläggningstillgångar. |
| Koncern- | ||||||||
| gemensamt | Totalt | |||||||
2023 | Skog | Kartong | Papper | Trävaror | Energi | och övrigt | Elimineringar | Koncernen |
| Nettoomsättning | ||||||||
Extern | 2 692 | 6 765 | 8 200 | 4 075 | 1 063 | - | - | 22 795 |
Intern | 5 304 | - | - | - | 7 | - | -5 311 | - |
Övriga rörelseintäkter | 235 | 1 178 | 342 | 820 | 31 | 250 | -861 | 1 996 |
Rörelsens kostnader | -7 194 | -7 087 | -5 712 | -4 706 | -299 | -420 | 6 172 | -19 245 |
Värdeförändring biologiska tillgångar | 562 | - | - | - | - | - | - | 562 |
Avskrivningar enligt plan | -77 | -664 | -293 | -184 | -110 | -32 | - | -1 360 |
| Resultat från andelar i intressebolag och | ||||||||
joint ventures | - | - | - | 1 | 5 | - | - | 6 |
Rörelseresultat | 1 523 | 192 | 2 538 | 6 | 697 | -202 | - | 4 755 |
| Rörelsemarginal exkl. jämförelsestörande | ||||||||
poster, % | 19 | 3 | 31 | 0 | 65 | - | - | 21 |
| Avkastning på sysselsatt kapital exkl. | ||||||||
jämförelsestörande poster, % | 4 | 3 | 134 | 0 | 16 | - | - | 8 |
Operativa tillgångar | 59 005 | 7 831 | 3 015 | 3 015 | 5 142 | 1 011 | -615 | 78 403 |
Operativa skulder | -2 220 | -1 054 | -956 | -720 | -338 | -1 082 | 615 | -5 755 |
Uppskjuten skatt, netto | -12 016 | -888 | -322 | -156 | -522 | 49 | - | -13 856 |
Sysselsatt kapital | 44 768 | 5 889 | 1 737 | 2 139 | 4 283 | -22 | - | 58 793 |
Förvärv av anläggningstillgångar | 222 | 697 | 314 | 391 | 59 | 22 | - | 1 706 |
| Extern nettoomsättning per marknad | ||||||||
Sverige | 2 691 | 131 | 416 | 1 336 | 1 063 | - | - | 5 637 |
Storbritannien | - | 937 | 1 007 | 621 | - | - | - | 2 565 |
Tyskland | - | 1 250 | 1 216 | 29 | - | - | - | 2 495 |
Frankrike | - | 439 | 926 | 41 | - | - | - | 1 406 |
Italien | - | 401 | 762 | 11 | - | - | - | 1 174 |
Övriga Europa | 1 | 2 006 | 2 918 | 851 | - | - | - | 5 776 |
Asien | - | 1 221 | 569 | 340 | - | - | - | 2 130 |
Övriga världen | - | 380 | 386 | 846 | - | - | - | 1 612 |
Summa | 2 692 | 6 765 | 8 200 | 4 075 | 1 063 | - | - | 22 795 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Nettoomsättning per marknad | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Sverige | 5 637 | 6 138 | 5 670 | 6 645 |
Storbritannien | 2 565 | 2 474 | 1 845 | 1 939 |
Tyskland | 2 495 | 2 502 | 2 062 | 2 114 |
Frankrike | 1 406 | 1 486 | 1 229 | 1 279 |
Italien | 1 174 | 1 328 | 1 027 | 1 188 |
Övriga Europa | 5 776 | 6 084 | 4 839 | 4 995 |
Asien | 2 130 | 2 202 | 2 070 | 2 117 |
Övriga världen | 1 612 | 1 739 | 1 492 | 1 718 |
Summa | 22 795 | 23 952 | 20 234 | 21 995 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Anläggningstillgångar per land | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Sverige | 67 680 | 63 262 | 14 997 | 14 889 |
Storbritannien | 1 437 | 1 358 | - | - |
Övrigt | 4 | 4 | - | - |
Summa | 69 121 | 64 624 | 14 997 | 14 889 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Nettoomsättning per produktområde | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Konsumentkartong | 6 437 | 6 553 | 4 133 | 4 232 |
Massa | 328 | 182 | 454 | 446 |
Papper | 8 200 | 8 370 | 8 200 | 8 370 |
Trävaror, furu | 1 857 | 2 116 | 1 857 | 2 116 |
Trävaror, gran | 1 792 | 2 580 | 1 962 | 2 731 |
Konstruktionslösningar i trä | 422 | 320 | - | - |
Virke | 2 692 | 2 610 | 2 691 | 2 586 |
El | 1 051 | 1 216 | 781 | 1 396 |
Övrigt | 17 | 6 | 156 | 118 |
Summa | 22 795 | 23 952 | 20 234 | 21 995 |
| Koncern- | ||||||||
| gemensamt | Totalt | |||||||
2022 | Skog | Kartong | Papper | Trävaror | Energi | och övrigt | Elimineringar | Koncernen |
| Nettoomsättning | ||||||||
Extern | 2 610 | 6 735 | 8 370 | 5 015 | 1 222 | - | - | 23 952 |
Intern | 4 732 | - | - | - | 4 | - | -4 737 | - |
Övriga rörelseintäkter | 367 | 1 820 | 314 | 605 | 152 | 222 | -737 | 2 743 |
Rörelsens kostnader | -6 643 | -6 610 | -5 651 | -4 181 | -273 | -370 | 5 473 | -18 255 |
Värdeförändring biologiska tillgångar | 509 | - | - | - | - | - | - | 509 |
Avskrivningar enligt plan | -87 | -599 | -319 | -204 | -106 | -30 | - | -1 345 |
Nedskrivningar | -87 | - | - | - | - | - | - | -87 |
| Resultat från andelar i intressebolag och | ||||||||
joint ventures | - | - | - | 2 | 8 | - | - | 10 |
Rörelseresultat | 1 401 | 1 347 | 2 714 | 1 237 | 1 006 | -178 | - | 7 527 |
| Rörelseresultat exkl. jämförelsestörande | ||||||||
poster* | 1 401 | 1 081 | 2 714 | 1 237 | 1 006 | -178 | - | 7 262 |
| Rörelsemarginal exkl. jämförelsestörande | ||||||||
poster, % | 19 | 16 | 32 | 25 | 82 | - | - | 30 |
| Avkastning på sysselsatt kapital exkl. | ||||||||
jämförelsestörande poster, % | 4 | 20 | 139 | 54 | 23 | - | - | 13 |
Operativa tillgångar | 54 499 | 7 792 | 3 242 | 2 944 | 6 101 | 5 888 | -1 083 | 79 384 |
Operativa skulder | -2 015 | -1 263 | -1 003 | -749 | -1 110 | -1 744 | 1 083 | -6 801 |
Uppskjuten skatt, netto | -11 130 | -897 | -301 | -128 | -372 | -660 | - | -13 487 |
Sysselsatt kapital | 41 354 | 5 632 | 1 939 | 2 067 | 4 618 | 3 485 | - | 59 095 |
Förvärv av anläggningstillgångar | 278 | 555 | 186 | 122 | 237 | 23 | - | 1 401 |
| Extern nettoomsättning per marknad | ||||||||
Sverige | 2 586 | 164 | 373 | 1 794 | 1 222 | - | - | 6 138 |
Tyskland | - | 1 128 | 1 329 | 45 | - | - | - | 2 502 |
Storbritannien | - | 874 | 953 | 646 | - | - | - | 2 474 |
Frankrike | - | 475 | 958 | 52 | - | - | - | 1 486 |
Italien | - | 399 | 912 | 17 | - | - | - | 1 328 |
Övriga Europa | 25 | 1 995 | 2 963 | 1 092 | - | - | - | 6 084 |
Asien | - | 1 296 | 496 | 409 | - | - | - | 2 202 |
Övriga världen | - | 404 | 386 | 959 | - | - | - | 1 739 |
Summa | 2 610 | 6 735 | 8 370 | 5 015 | 1 222 | - | - | 23 952 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Försäljning biprodukter | 783 | 849 | 631 | 548 |
Försäljning anläggningstillgångar | 15 | 34 | 43 | 7 |
Certifikat, förnybar energi | 557 | 433 | 0 | 1 |
Utsläppsrätter | 235 | 284 | 272 | 251 |
Försäkringsersättning | 7 | 489 | 2 | 1 |
Hyres- och arrendeintäkter | 48 | 150 | 47 | 73 |
Skogsvårdsuppdrag | 113 | 91 | 113 | 91 |
Övrigt | 238 | 413 | 229 | 289 |
Totalt | 1 996 | 2 743 | 1 337 | 1 262 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Lönekostnader och sociala avgifter | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Löner och ersättningar | 2 311 | 2 048 | 1 841 | 1 662 |
Sociala kostnader | 922 | 856 | 803 | 760 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Ersättningar till revisorer | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Revisionsuppdrag PwC | 9 | 8 | 6 | 6 |
Skatterådgivning PwC | 1 | 0 | 1 | 0 |
Summa | 9 | 9 | 6 | 6 |
Övriga revisorer | 0 | 1 | - | - |
Totalt | 9 | 9 | 6 | 6 |
| Medel antal | varav | varav | Medel antal | varav | varav | |
| års anställda | kvinnor | män | års anställda | kvinnor | män | |
2023 | 2022 | |||||
| Moderbolaget | ||||||
Sverige | 2 923 | 660 | 2 263 | 2 863 | 597 | 2 266 |
| Koncernföretag | ||||||
Frankrike | 13 | 5 | 8 | 12 | 6 | 6 |
Nederländerna | 75 | 44 | 31 | 79 | 45 | 34 |
Storbritannien | 407 | 44 | 364 | 395 | 41 | 354 |
Sverige | 58 | 13 | 44 | 47 | 9 | 38 |
Tyskland | 22 | 7 | 15 | 22 | 8 | 14 |
USA | 8 | 3 | 5 | 8 | 3 | 5 |
Övriga länder | 41 | 15 | 26 | 40 | 16 | 24 |
Totalt koncern företag | 623 | 131 | 492 | 603 | 128 | 475 |
Totalt koncernen | 3 546 | 792 | 2 755 | 3 466 | 725 | 2 741 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Andel kvinnor, % | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Styrelse (exkl. suppleanter) | 33 | 25 | 33 | 25 |
Ledande befattningshavare | 18 | 18 | 18 | 18 |
Totalt | 27 | 22 | 27 | 22 |
| Not 6 | |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Valutakursvinst/förlust på kund- fordringar och leverantörsskulder | 459 | 204 | 449 | 199 |
| Nettovinst/förlust avseende | ||||
derivat redovisade i rörelseresultatet | 536 | 2 703 | 215 | 2 775 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Finansiella intäkter | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Utdelning från koncernföretag | - | - | 348 | 446 |
| Vinst vid försäljning av | ||||
koncernföretag | - | - | - | 25 |
| Vinst vid försäljning av | ||||
intresseföretag | - | 1 | - | 1 |
Ränteintäkter* | 49 | 11 | 175 | 84 |
Summa finansiella intäkter | 49 | 12 | 535 | 536 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Finansiella kostnader | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Nettovinst/förlust | ||||
| Tillgångar och skulder | ||||
| värderade till verkligt värde | ||||
via resultatet | 17 | -26 | -12 | -2 |
Likvida medel | 1 | -12 | 0 | -12 |
| Tillgångar och skulder | ||||
| värderade till upplupet | ||||
anskaffningsvärde | -16 | 9 | -16 | 8 |
Summa nettovinst/förlust | 1 | -29 | -29 | -7 |
| Räntekostnader hänförliga till | ||||
nyttjanderättsavtal | -7 | -5 | 0 | - |
Räntekostnader* | -93 | -65 | -136 | -82 |
Finansiella kostnader | -98 | -99 | -176 | -88 |
Finansnetto | -49 | -87 | 359 | 448 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Skatt i resultaträkningen | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Aktuell skatt | -655 | -1 138 | -546 | -921 |
Uppskjuten skatt | -353 | -429 | 0 | -9 |
Totalt | -1 008 | -1 567 | -547 | -930 |
Koncernen | Moderbolaget | |||||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |||||
| Skatt i resultaträkningen | Mkr | % | Mkr | % | Mkr | % | Mkr | % |
Redovisat resultat före skatt | 4 705 | 7 441 | 2 968 | 4 948 | ||||
Skatt enligt gällande skattesats | -969 | 20,6 | -1 533 | 20,6 | -611 | 20,6 | -1 019 | 20,6 |
Skillnad i skattesats i utländsk verksamhet | -9 | 0,2 | 7 | -0,1 | - | - | - | - |
Ej skattepliktiga intäkter | 9 | -0,2 | 21 | -0,3 | 83 | -2,8 | 103 | -2,1 |
Ej avdragsgilla kostnader | -22 | 0,5 | -32 | 0,4 | -12 | 0,4 | -8 | 0,2 |
Schablonränta på periodiseringsfond | -16 | 0,3 | -2 | 0,0 | -16 | 0,5 | -2 | 0,0 |
Skatt hänförlig till tidigare perioder | 11 | -0,2 | 8 | -0,1 | 10 | -0,3 | 0 | 0,0 |
Övrigt | -12 | 0,3 | -35 | 0,5 | 0 | 0,0 | -4 | 0,1 |
Effektiv skatt | -1 008 | 21,4 | -1 567 | 21,0 | -547 | 18,4 | -930 | 18,8 |
Koncernen | Moderbolaget | |||||||||||
| Före | Efter | Före | Efter | Före | Efter | Före | Efter | |||||
skatt | Skatt | skatt | skatt | Skatt | skatt | skatt | Skatt | skatt | skatt | Skatt | skatt | |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | ||||||||
Kassaflödessäkringar | -3 549 | 731 | -2 818 | 3 037 | -618 | 2 419 | -3 429 | 706 | -2 723 | 2 885 | -594 | 2 291 |
| Omräkningsdifferens från utländsk | ||||||||||||
verksamhet | 55 | - | 55 | 72 | - | 72 | - | - | - | - | - | - |
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet | -42 | 9 | -33 | -28 | 6 | -22 | - | - | - | - | - | - |
Omvärderingar av skogsmark | 3 493 | -720 | 2 774 | 4 373 | -901 | 3 472 | - | - | - | - | - | - |
| Omvärderingar av förmånsbestämda | ||||||||||||
pensionsplaner | -6 | 1 | -5 | -6 | 2 | -4 | - | - | - | - | - | - |
Övrigt totalresultat | -48 | 22 | -27 | 7 449 | -1 512 | 5 938 | -3 429 | 706 | -2 723 | 2 885 | -594 | 2 291 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Skatter i balansräkningen | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Skattefordringar | ||||
Uppskjuten skattefordran | 3 | 2 | - | - |
Aktuell skattefordran | 114 | 589 | 87 | 579 |
Summa skattefordringar | 117 | 592 | 87 | 579 |
| Uppskjutna skatteskulder | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
Biologiska tillgångar | 6 294 | 6 153 | - | - |
Skogsmark | 5 272 | 4 553 | 601 | 601 |
Materiella anläggningstillgångar | 1 210 | 1 143 | 3 | 3 |
Periodiseringsfond | 932 | 850 | - | - |
Säkringsredovisade transaktioner | 83 | 789 | 84 | 790 |
| Övrigt, inkl. uppskjutna | ||||
| skattefordringar netto redovisade | ||||
bland uppskjutna skatteskulder | 68 | 2 | -4 | -4 |
Uppskjutna skatteskulder | 13 858 | 13 490 | 683 | 1 389 |
Aktuell skatteskuld | 105 | 118 | - | - |
Summa skatteskulder | 13 963 | 13 608 | 683 | 1 389 |
Koncernen | Moderbolaget | ||||||||
| Redovisat | Redovisat | Omräknings- | Redovisat | Redovisat | |||||
| Ingående | i resultat- | i övrigt | differenser | Utgående | Ingående | i resultat- | i övrigt | Utgående | |
| 2023 | balans | räkningen | total resultat | och övrigt | balans | balans | räkningen | total resultat | balans |
Biologiska tillgångar | -6 153 | -142 | - | - | -6 294 | - | - | - | - |
Skogsmark | -4 553 | 1 | -720 | 0 | -5 272 | -601 | 0 | - | -601 |
| Materiella | |||||||||
anläggningstillgångar | -1 143 | -68 | - | 1 | -1 210 | -2 | 0 | - | -3 |
Periodiseringsfond | -850 | -82 | - | - | -932 | - | - | - | - |
| Säkringsredovisade | |||||||||
transaktioner | -789 | - | 706 | - | -83 | -789 | - | 706 | -83 |
Övrigt | 0 | -63 | 1 | -3 | -65 | 3 | 0 | - | 4 |
| Uppskjuten | |||||||||
nettoskatteskuld | -13 488 | -353 | -12 | -3 | -13 856 | -1 389 | 0 | 706 | -683 |
Koncernen | Moderbolaget | |||||||||
| Redovisat | Redovisat | Omräknings- | Redovisat | Redovisat | ||||||
| Ingående | i resultat- | i övrigt | differenser | Rörelse- | Utgående | Ingående | i resultat- | i övrigt | Utgående | |
| 2022 | balans | räkningen | total resultat | och övrigt | förvärv | balans | balans | räkningen | total resultat | balans |
Biologiska tillgångar | -6 016 | -137 | - | - | - | -6 153 | - | - | - | - |
Skogsmark | -3 648 | -4 | -901 | - | - | -4 553 | -601 | 0 | - | -601 |
| Materiella | ||||||||||
anläggningstillgångar | -1 171 | -6 | - | -6 | 39 | -1 143 | -2 | 0 | - | -2 |
Periodiseringsfond | -606 | -244 | - | - | - | -850 | - | - | - | - |
| Säkringsredovisade | ||||||||||
transaktioner | -196 | - | -593 | - | - | -789 | -196 | - | -593 | -789 |
Övrigt | 29 | -38 | 2 | 0 | 7 | 0 | 11 | -9 | - | 3 |
| Uppskjuten | ||||||||||
nettoskatteskuld | -11 608 | -429 | -1 491 | -6 | 46 | -13 488 | -787 | -9 | -593 | -1 389 |
| Koncernen | ||
2023 | 2022 | |
Totalt antal utestående aktier 1 januari | 162 001 678 | 161 925 685 |
Tilldelning aktiesparprogram | - | 75 993 |
Återköp av egna aktier under året | -2 779 323 | - |
| Totalt antal utestående aktier | ||
31 december | 159 222 355 | 162 001 678 |
| Aktieägarnas andel av årets | ||
resultat, kr | 3 697 317 688 | 5 874 297 908 |
| Genomsnittligt antal aktier före | ||
utspädning | 160 470 138 | 161 975 028 |
| Årets resultat per aktie före | ||
utspädning, kr | 23,0 | 36,3 |
| Aktieägarnas andel av årets | ||
resultat, kr | 3 697 317 688 | 5 874 297 908 |
| Genomsnittligt antal aktier efter | ||
utspädning | 160 470 138 | 161 975 028 |
| Årets resultat per aktie efter | ||
utspädning, kr | 23,0 | 36,3 |
| Produktiv | ||
| skogsmark, | Virkesförråd, | |
| tusen ha | miljoner m 3 sk | |
Norr | 690 | 76 |
Mellan | 264 | 36 |
Syd | 92 | 14 |
Totalt | 1 046 | 126 |
| Marknadsdata | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
Antal transaktioner | 192 | 370 | 308 | 263 | 246 |
| Medelstorlek på | |||||
fastigheten (ha) | 131 | 142 | 140 | 117 | 122 |
| Prisstatistik och marknadsdata | Mkr | |
Norra Sverige | 10 kr/m 3 sk | 760 |
Mellersta Sverige | 10 kr/m 3 sk | 360 |
Södra Sverige | 10 kr/m 3 sk | 140 |
Holmens virkesförråd | 1 miljon m 3 sk | 450 |
| Mkr | ||
Årlig förändring | +0,1 % per år | |
Skördetakt | 1 220 | |
Prisinflation | 1 730 | |
Kostnadsinflation | -810 | |
Nivåförändring | +1 % | |
Skörd | 380 | |
Priser | 580 | |
Kostnader | -290 | |
Diskonteringsränta | +0,1 % | -870 |
| Varav | ||||||
Skogstillgångar | Biologiska tillgångar | Skogsmark | ||||
| Koncernen | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Redovisat värde vid årets ingång | 52 151 | 47 080 | 29 867 | 29 204 | 22 284 | 17 876 |
Förvärv | 33 | 71 | 17 | 33 | 16 | 38 |
Avyttring | -36 | -9 | -36 | -6 | 0 | -3 |
Investering i återbeskogning | 145 | 127 | 145 | 127 | - | - |
Förändring till följd av skörd | -977 | -836 | -977 | -836 | - | - |
Orealiserad förändring av verkligt värde | 5 032 | 5 718 | 1 539 | 1 345 | 3 493 | 4 373 |
Övriga förändringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Redovisat värde vid årets utgång | 56 348 | 52 151 | 30 555 | 29 867 | 25 793 | 22 284 |
Koncernen | Moderbolaget | |||||||
| Övriga immateriella | Immateriella | |||||||
| Goodwill | anläggningstillgångar | Totalt | anläggningstillgångar | |||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||||
Vid årets ingång | 358 | 358 | 392 | 384 | 750 | 742 | 67 | 68 |
Rörelseförvärv | - | - | - | 4 | - | 4 | - | - |
Investeringar | - | - | 46 | 6 | 46 | 6 | - | - |
Omklassificeringar | - | - | 64 | - | 64 | - | - | - |
Avyttringar och utrangeringar | - | - | -63 | -1 | -63 | -1 | 0 | -1 |
Omräkningsdifferenser | - | - | 0 | 0 | 0 | 0 | - | - |
Summa | 358 | 358 | 438 | 392 | 797 | 750 | 66 | 67 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | ||||||||
Vid årets ingång | - | - | 323 | 203 | 323 | 203 | 58 | 55 |
Rörelseförvärv | - | - | - | 1 | - | 1 | - | - |
Årets avskrivningar | - | - | 9 | 32 | 9 | 32 | 1 | 4 |
Omklassificeringar | - | - | 15 | - | 15 | - | - | |
Avyttringar och utrangeringar | - | - | -63 | -1 | -63 | -1 | 0 | -1 |
Nedskrivningar | - | - | - | 87 | - | 87 | - | - |
Omräkningsdifferenser | - | - | 0 | 0 | 0 | 0 | - | - |
Summa | - | - | 283 | 323 | 283 | 323 | 58 | 58 |
Planenligt restvärde vid årets utgång | 358 | 358 | 155 | 69 | 513 | 427 | 8 | 9 |
| Byggnader, | Pågående arbeten | |||||||
| övrig mark* och | Maskiner och | och förskott till | ||||||
| markanläggningar | inventarier | leverantörer | Totalt | |||||
| Koncernen | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||||
Vid årets ingång | 6 845 | 6 512 | 32 839 | 31 352 | 381 | 363 | 40 065 | 38 227 |
Rörelseförvärv | - | 109 | - | 588 | - | - | - | 697 |
Investeringar | 155 | 65 | 1 084 | 829 | 256 | 332 | 1 494 | 1 226 |
Omklassificeringar | 17 | 158 | 284 | 157 | -269 | -316 | 32 | - |
Avyttringar och utrangeringar | -5 | -18 | -308 | -223 | -17 | - | -330 | -241 |
Omräkningsdifferenser | 10 | 19 | 64 | 136 | 7 | 1 | 82 | 156 |
Summa | 7 022 | 6 845 | 33 963 | 32 839 | 359 | 381 | 41 344 | 40 065 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | ||||||||
Vid årets ingång | 4 234 | 4 059 | 25 706 | 24 456 | - | - | 29 940 | 28 515 |
Rörelseförvärv | - | 43 | - | 257 | - | - | - | 300 |
Årets avskrivningar enligt plan | 138 | 134 | 1 098 | 1 088 | - | - | 1 236 | 1 222 |
Omklassificeringar | 2 | - | 79 | - | - | - | 81 | - |
Avyttringar och utrangeringar | -5 | -15 | -298 | -198 | - | - | -304 | -213 |
Omräkningsdifferenser | 7 | 13 | 53 | 103 | - | - | 60 | 116 |
Summa | 4 376 | 4 234 | 26 638 | 25 706 | - | - | 31 014 | 29 940 |
Planenligt restvärde vid årets utgång | 2 646 | 2 612 | 7 325 | 7 132 | 359 | 381 | 10 330 | 10 124 |
Byggnader | Maskiner och inventarier | Totalt | ||||
| Koncernen | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||
Värde vid årets ingång | 257 | 261 | 172 | 191 | 429 | 452 |
Tillkommande avtal | 33 | 19 | 84 | 73 | 117 | 92 |
Avslutade avtal | -7 | -23 | -33 | -93 | -40 | -116 |
Summa | 283 | 257 | 223 | 172 | 506 | 429 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||||
Värde vid årets ingång | 96 | 77 | 91 | 135 | 187 | 212 |
Årets avskrivningar | 51 | 42 | 64 | 48 | 115 | 91 |
Avslutade avtal | -7 | -23 | -33 | -93 | -40 | -116 |
Summa | 140 | 96 | 122 | 91 | 262 | 187 |
Värde vid årets utgång | 143 | 161 | 101 | 81 | 244 | 242 |
Belopp redovisade i resultatet | 2023 | 2022 |
Avskrivningar | 115 | 91 |
Räntekostnader | 7 | 5 |
Kostnader relaterade till kortfristiga leasingskulder | 3 | 2 |
Kostnader relaterade till leasingavtal med lågt värde | 2 | 2 |
Kostnader relaterade till variabla leasingavgifter | 0 | 0 |
Summa | 127 | 100 |
| Koncernen | ||
| Resultat från intressebolag och joint ventures | 2023 | 2022 |
Redovisat i årets resultat | 6 | 10 |
Summa totalresultat | 6 | 10 |
Intresseföretag | Joint ventures* | Totalt | ||||||||||
Koncernen | Moderbolaget | Koncernen | Moderbolaget | Koncernen | Moderbolaget | |||||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Redovisat värde vid årets ingång | 1 680 | 1 675 | 93 | 92 | - | 81 | - | 67 | 1 680 | 1 756 | 93 | 159 |
Investeringar | 0 | 0 | - | 2 | - | - | - | - | 0 | 0 | - | 2 |
Resultatandel | 6 | 6 | - | - | - | 3 | - | - | 6 | 10 | - | - |
| Omklassificering mellan joint venture | ||||||||||||
och dotterföretag | - | - | - | - | - | -84 | - | -67 | - | -84 | - | -67 |
Omräkningsdifferens | - | 0 | - | - | - | - | - | - | - | 0 | - | - |
Avyttringar | - | -2 | - | - | - | - | - | - | - | -2 | - | - |
Redovisat värde vid årets utgång | 1 686 | 1 680 | 93 | 93 | - | - | - | - | 1 686 | 1 680 | 93 | 93 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Övriga aktier och andelar | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Redovisat värde vid årets ingång | 2 | 2 | 0 | 0 |
Investeringar | 4 | - | 4 | - |
Avyttringar | - | - | - | - |
Omräkningsdifferens | 0 | 0 | - | - |
Redovisat värde vid årets utgång | 5 | 2 | 4 | 0 |
| Andelens | Andelens | ||||||||
| värde | Bokfört | värde | Bokfört | ||||||
| Antal | Andel | i koncern- | värde i | Andel | i koncern- | värde i | |||
Org. nr. | Säte | an delar | %* | redovisning** | moderbolaget | %* | redovisning** | moderbolaget | |
| Intresseföretag | 2023 | 2022 | |||||||
Harrsele AB | 556036-9398 | Vännäs | 9 886 | 49,4 | 1 527 | - | 49,4 | 1 522 | - |
Vattenfall Tuggen AB | 556504-2826 | Lycksele | 683 | 6,8 | 90 | 90 | 6,8 | 90 | 90 |
Brännälvens Kraft AB | 556017-6678 | Arbrå | 5 556 | 13,9 | 36 | - | 13,9 | 36 | - |
Gidekraft AB | 556016-0953 | Örnsköldsvik | 990 | 9,9 | 0 | 0 | 9,9 | 0 | 0 |
Uni4 Marketing AB | 556594-6984 | Stockholm | 2 050 | 41,0 | 21 | 3 | 41,0 | 20 | 3 |
Rebio AB | 556594-3015 | Umeå | 2 014 | 40,3 | 10 | 1 | 40,3 | 10 | 1 |
Övriga intresseföretag | 1 | - | 1 | - | |||||
Totalt | 1 686 | 93 | 1 680 | 93 |
| Koncernen | |||||
| Förfallostruktur, | |||||
odiskonterade belopp | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028- |
| Finansiella skulder | |||||
Derivat | -6 | - | - | - | - |
| Derivat hänförliga till | |||||
rörelsekapital | -447 | -94 | -31 | - | - |
Leverantörsskulder | -3 394 | - | - | - | - |
| Skulder avseende | |||||
nyttjanderättstillgångar* | -68 | -60 | -54 | -39 | -52 |
Övriga finansiella skulder | -1 112 | -942 | -530 | -508 | -2 |
| Finansiella fordringar | |||||
Derivat | 73 | 13 | 8 | - | - |
| Derivat hänförliga till | |||||
rörelsekapital | 564 | 231 | 75 | - | - |
Kundfordringar | 2 696 | - | - | - | - |
| Övriga finansiella | |||||
fordringar | 1 207 | 5 | 5 | 3 | 3 |
| Redovisat | ||||||||||
| Redovisat till verkligt | till upplupet | Summa | ||||||||
| Finansiella instrument som ingår | värde via resultatet* | Säkringsinstrument | anskaffningsvärde | redovisat värde | Verkligt värde | |||||
| i den finansiella nettoskulden | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2022 | 2023 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Långfristiga finansiella fordringar | ||||||||||
Derivat | - | - | 45 | 78 | - | - | 45 | 78 | 45 | 78 |
Övriga finansiella fordringar | - | - | - | - | 19 | 16 | 16 | 19 | 16 | 19 |
- | - | 45 | 78 | 19 | 16 | 61 | 97 | 61 | 97 | |
| Kortfristiga finansiella fordringar | ||||||||||
Upplupen ränta | - | - | - | - | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Derivat | 1 | 2 | 43 | 7 | - | - | 43 | 9 | 43 | 9 |
Övriga finansiella fordringar | - | - | - | - | 7 | 5 | 5 | 7 | 5 | 7 |
1 | 2 | 43 | 7 | 9 | 7 | 50 | 18 | 50 | 18 | |
| Likvida medel | ||||||||||
Likvida medel | - | - | - | - | 1 935 | 1 202 | 1 202 | 1 935 | 1 202 | 1 935 |
- | - | - | - | 1 935 | 1 202 | 1 202 | 1 935 | 1 202 | 1 935 | |
| Långfristiga skulder | ||||||||||
Obligationslån | - | - | - | - | -2 900 | -1 900 | -1 900 | -2 900 | -1 900 | -2 900 |
Derivat | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Övriga långfristiga skulder | - | - | - | - | -2 | -2 | -2 | -2 | -2 | -2 |
- | - | - | - | -2 902 | -1 902 | -1 902 | -2 902 | -1 902 | -2 902 | |
| Kortfristiga skulder | ||||||||||
Certifikatprogram | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Derivat | -3 | -3 | - | -5 | - | - | -3 | -7 | -3 | -7 |
Upplupen ränta | - | - | - | - | -18 | -18 | -18 | -18 | -18 | -18 |
Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | - | -1 013 | -1 000 | -1 000 | -1 013 | -1 000 | -1 013 |
-3 | -3 | - | -5 | -1 031 | -1 018 | -1 021 | -1 039 | -1 021 | -1 039 | |
| Finansiella instrument som ej ingår | ||||||||||
| i den finansiella nettoskulden | ||||||||||
Övriga aktier och andelar | 5 | 2 | - | - | - | - | 5 | 2 | 5 | 2 |
Kundfordringar | - | - | - | - | 2 929 | 2 696 | 2 696 | 2 929 | 2 696 | 2 929 |
| Derivat (redovisade bland | ||||||||||
rörelsefordringar) | 61 | 200 | 791 | 4 732 | - | - | 852 | 4 933 | 852 | 4 933 |
Leverantörsskulder | - | - | - | - | -3 848 | -3 394 | -3 394 | -3 848 | -3 394 | -3 848 |
| Derivat (redovisade bland | ||||||||||
rörelseskulder) | -124 | -321 | -434 | -859 | - | - | -558 | -1 180 | -558 | -1 180 |
-58 | -119 | 358 | 3 873 | -919 | -698 | -398 | 2 836 | -398 | 2 836 | |
Finansiella instrument totalt | -60 | -120 | 446 | 3 954 | -2 890 | -2 394 | -2 008 | 944 | -2 008 | 944 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Kundfordringar | ||||
Koncernföretag | - | - | 50 | 12 |
Intresseföretag | 68 | 69 | 68 | 69 |
Övriga | 2 628 | 2 860 | 2 108 | 2 373 |
Summa kundfordringar | 2 696 | 2 929 | 2 226 | 2 454 |
Kortfristiga fordringar | 434 | 907 | 333 | 797 |
Derivat | 852 | 4 933 | 861 | 5 007 |
| Förutbetalda kostnader och | ||||
upplupna intäkter | 344 | 563 | 198 | 347 |
Summa övriga rörelsefordringar | 1 630 | 6 402 | 1 392 | 6 152 |
Totala rörelsefordringar | 4 326 | 9 332 | 3 618 | 8 606 |
| 2023-12-31 | |||
Registrerat aktiekapital | Antal | Kvotvärde | Mkr |
Serie A | 45 246 468 | 26 | 1 180 |
Serie B | 117 265 856 | 26 | 3 058 |
Totalt antal aktier | 162 512 324 | 4 238 | |
Innehav av återköpta B-aktier | -3 289 969 | ||
Totalt antal utestående aktier | 159 222 355 | ||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Avverkningsrätter | 982 | 810 | 982 | 810 |
Timmer och massaved | 414 | 356 | 388 | 335 |
Råvaror och förnödenheter | 1 119 | 1 234 | 834 | 877 |
Färdiga varor och produkter i arbete | 2 296 | 2 322 | 1 822 | 1 870 |
Elcertifikat och utsläppsrätter | 27 | 116 | 27 | 73 |
Totalt | 4 837 | 4 838 | 4 054 | 3 965 |
| 2022-12-31 | |||
Registrerat aktiekapital | Antal | Kvotvärde | Mkr |
Serie A | 45 246 468 | 26 | 1 180 |
Serie B | 117 265 856 | 26 | 3 058 |
Totalt antal aktier | 162 512 324 | 4 238 | |
Innehav av återköpta B-aktier | -510 646 | ||
Totalt antal utestående aktier | 162 001 678 | ||
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Kostnad redovisad i årets resultat | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Förmånsbestämda planer | ||||
Personalkostnad* | -5 | -6 | 6 | -26 |
Finansiella intäkter och kostnader | 14 | 10 | 0 | 0 |
| Summa förmånsbestämda planer | ||||
i årets resultat | 5 | 4 | 6 | -26 |
| Avgiftsbestämda planer | ||||
Personalkostnad | -197 | -184 | -160 | -148 |
Summa redovisat i årets resultat | -188 | -180 | -154 | -174 |
| Koncernen | ||
Kostnad redovisad i övrigt totalresultat | 2023 | 2022 |
| Avkastning på förvaltningstillgångar | ||
exkl redovisad ränteintäkt | 47 | -827 |
| Aktuariella vinster och förluster från | ||
ändringar i demografiska antaganden | -42 | 29 |
| Aktuariella vinster och förluster från | ||
ändringar i finansiella antaganden | -51 | 593 |
| Aktuariella vinster och förluster från | ||
erfarenhetsbaserade justeringar | -19 | -48 |
Särskild löneskatt | 0 | 1 |
Effekt av tillgångstak | 59 | 247 |
Summa redovisat i övrigt totalresultat | -6 | -6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Förpliktelse | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Förpliktelse per den 1 januari | -1 471 | -2 070 | -175 | -175 |
| Kostnad för tjänstgöring aktuell | ||||
period | -5 | -6 | -14 | -10 |
Särskild löneskatt | -3 | 6 | - | - |
Räntekostnader | -71 | -39 | 0 | -2 |
Aktuariella vinster och förluster | -112 | 574 | - | - |
Utbetalda pensioner | 100 | 116 | 13 | 13 |
Valutakursdifferenser | -20 | -52 | - | - |
Förpliktelse per den 31 december | -1 581 | -1 471 | -176 | -175 |
| Förvaltningstillgångar | ||||
| Tillgångarnas verkliga värde den | ||||
1 januari | 1 753 | 2 568 | 161 | 174 |
Redovisade ränteintäkter | 85 | 49 | - | - |
| Avkastning exkl. redovisade | ||||
ränteintäkter | 47 | -827 | - | - |
Verklig avkastning (moderbolaget) | - | - | 20 | -13 |
Administrationskostnader | -10 | -3 | - | - |
| In- och utbetalningar från | ||||
arbetsgivaren | 6 | 17 | -7 | - |
Utbetalda pensioner | -100 | -116 | - | - |
Valutakursdifferenser | 27 | 65 | - | - |
| Tillgångarnas verkliga värde per | ||||
den 31 december | 1 809 | 1 753 | 175 | 161 |
Effekt av tillgångstak | -237 | -289 | - | - |
Pensionsåtaganden, netto | -9 | -7 | -1 | -13 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Förvaltningstillgångar | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Aktier | 79 | 71 | 79 | 71 |
Obligationer och bankkontosaldon | 406 | 405 | 96 | 90 |
Fordran livförsäkringsbolag | 1 323 | 1 277 | - | - |
1 809 | 1 753 | 175 | 161 | |
| Väsentliga aktuariella antaganden, | England | |
| koncernen, (viktade genomsnitt) | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Diskonteringsränta, % | 4,6 | 4,9 |
Framtida löneökning, % | - | - |
Framtida inflation, % | 2,7 | 2,8 |
| Förväntad livslängd efter 65 års ålder | ||
män/kvinnor, år | 21/24 | 21/24 |
Livslängdstabell | SAPS S3PA | SAPS S3PA |
| Väsentliga aktuariella antaganden, | Sverige | |
| koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Diskonteringsränta | 3,3 | 3,7 |
Framtida löneökning | 3,0 | 3,0 |
Framtida inflation | 2,0 | 2,0 |
| Förväntad livslängd efter 65 års ålder | ||
män/kvinnor, år | 22/24 | 22/24 |
Livslängdstabell | DUS23 | DUS21 |
| Koncernen | ||
| Känslighetsanalys | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Diskonteringsränta (+0,5 %) | -79 | -71 |
Framtida löneökning (+0,5 %) | 1 | 1 |
Framtida inflation (+0,5 %) | 58 | 55 |
Mortalitet (+1 år i förväntad livslängd) | 69 | 62 |
| Försäljning av varor | Inköp av varor | Övrigt (t ex ränta, | Skuld till | Fordran på | ||||||
| till närstående | från närstående | utdelning) | närstående | närstående | ||||||
| Koncernen | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Intresseföretag | 704 | 541 | 63 | 64 | 2 | 0 | 4 | 3 | 78 | 81 |
Joint venture | - | 0 | - | - | - | 1 | - | - | - | - |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Leverantörsskulder | ||||
Koncernföretag | - | - | 14 | 2 |
Övriga | 3 394 | 3 848 | 3 182 | 3 615 |
Summa leverantörsskulder | 3 394 | 3 848 | 3 196 | 3 617 |
| Kortfristiga skulder | ||||
Intresseföretag | 4 | 3 | 4 | 3 |
Övriga | 278 | 359 | 235 | 289 |
Derivat | 558 | 1 180 | 539 | 1 010 |
| Upplupna kostnader och | ||||
förutbetalda intäkter | 968 | 853 | 792 | 674 |
Summa övriga rörelseskulder | 1 808 | 2 395 | 1 570 | 1 976 |
Totala rörelseskulder | 5 202 | 6 243 | 4 766 | 5 593 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Eventualförpliktelser | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Borgen till förmån för koncernföretag | - | - | 114 | 69 |
Övriga eventualförpliktelser | 41 | 51 | 41 | 51 |
Summa | 41 | 51 | 155 | 120 |
| Koncernen | 2023 | 2022 |
Redovisat värde vid årets ingång | 441 | 409 |
Rörelseförvärv | - | 6 |
Avsättningar som gjorts under året | 20 | 66 |
Belopp som tagits i anspråk under året | -27 | -31 |
Outnyttjat belopp som återförts under året | -5 | -9 |
Omklassificering | 20 | - |
Omräkningsdifferenser | 0 | 0 |
Redovisat värde vid årets utgång | 449 | 441 |
Varav total långfristig del av avsättningarna | 418 | 441 |
Varav total kortfristig del av avsättningarna | 31 | - |
| Moderbolaget | ||
| Ackumulerade anskaffningsvärden | 2023 | 2022 |
Värde vid årets ingång | 13 054 | 12 831 |
Ägartillskott och investeringar | 100 | 156 |
| Omklassificering från joint venture till | ||
dotterföretag | - | 67 |
Avyttringar | 0 | 0 |
Likvidationer | - | 0 |
Summa | 13 155 | 13 054 |
| Ackumulerade nedskrivningar | ||
Värde vid årets ingång | 1 357 | 1 357 |
Årets nedskrivning | - | - |
Summa | 1 357 | 1 357 |
Redovisat värde vid årets utgång | 11 798 | 11 697 |
| Bokfört | Bokfört | ||||||
| Antal | värde hos | värde hos | |||||
Org. nr. | Säte | an delar | Andel %* | moderbolaget | Andel %* | moderbolaget | |
| Moderbolagets direkta innehav | |||||||
| av andelar i dotterföretag | 2023 | 2022 | |||||
Holmen Skog AB | 556220-0658 | Örnsköldsvik | 1 000 | 100 | 0 | 100 | 0 |
Holmen Wood Products AB | 556099-0672 | Hudiksvall | 1 000 | 100 | 0 | 100 | 0 |
Holmen Paper AB | 556005-6383 | Norrköping | 100 | 100 | 0 | 100 | 0 |
Holmen Iggesund Paperboard AB | 556088-5294 | Hudiksvall | 1 000 | 100 | 0 | 100 | 0 |
Holmen Energi AB | 556524-8456 | Örnsköldsvik | 1 000 | 100 | 0 | 100 | 0 |
Holmen Skog Mitt AB | 559165-6623 | Stockholm | 1 000 | 100 | 2 856 | 100 | 2 856 |
Holmen Skog Syd AB | 559165-6631 | Stockholm | 1 000 | 100 | 1 527 | 100 | 1 527 |
Holmen Sågverk AB | 559165-6672 | Stockholm | 1 000 | 100 | 422 | 100 | 422 |
Martinsons Såg AB | 556218-2856 | Skellefteå | 50 000 | 100 | 831 | 100 | 831 |
Holmens Bruk AB | 559165-6615 | Stockholm | 1 000 | 100 | 383 | 100 | 383 |
Iggesunds Bruk AB | 559165-6656 | Stockholm | 1 000 | 100 | 740 | 100 | 740 |
Holmen Vattenkraft AB | 559165-6664 | Stockholm | 1 000 | 100 | 2 663 | 100 | 2 663 |
Ljusnan Vattenkraft AB | 559165-6680 | Stockholm | 1 000 | 100 | 276 | 100 | 276 |
Blåbergsliden Vind AB | 559138-5181 | Stockholm | 500 | 100 | 200 | 100 | 200 |
Martinsons Skogsfastigheter AB | 556738-2154 | Stockholm | 1 000 | 100 | 70 | 100 | 70 |
Terminalen i Bastuträsk AB | 556591-5898 | Stockholm | 1 000 | 100 | 18 | 100 | 18 |
Varsvik AB | 556914-9833 | Stockholm | 500 | 100 | 263 | 100 | 163 |
Övriga svenska koncernföretag | 2 | 2 | |||||
Totalt svenska innehav | 10 253 | 10 152 | |||||
Holmen UK Ltd, Storbritannien | Workington | 1 197 100 | 100 | 1 519 | 100 | 1 519 | |
Holmen Paper Ltd** | London | - | 100 | - | 100 | - | |
Holmen Iggesund Paperboard (Workington) Ltd** | Workington | - | 100 | - | 100 | - | |
Holmen France S.A.S., Frankrike | Paris | 10 000 | 100 | 0 | 100 | 0 | |
Holmen GmbH, Tyskland | Hamburg | - | 100 | 1 | 100 | 1 | |
Holmen Paper S.A, Spanien | Madrid | 60 000 | 100 | 1 | 100 | 1 | |
Iggesund Paperboard Asia Pte Ltd, Singapore | Singapore | 800 000 | 100 | 4 | 100 | 4 | |
Iggesund Paperboard Inc, USA | Lyndhurst | 1 000 | 100 | 7 | 100 | 7 | |
Iggesund Paperboard Asia (HK) Ltd, Kina | Hong Kong | 4 000 000 | 100 | 5 | 100 | 5 | |
Holmen B.V., Holland | Amsterdam | 35 | 100 | 7 | 100 | 7 | |
AS Holmen Mets, Estland | Tallinn | 500 | 100 | 0 | 100 | 0 | |
Övriga utländska koncernföretag | 2 | 2 | |||||
Totalt utländska innehav | 1 545 | 1 545 | |||||
| Totalt | 11 798 | 11 697 | |||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Betalda räntor och erhållen | ||||
| utdelning | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Erhållen utdelning | - | - | 348 | 446 |
Erhållen ränta | 47 | 9 | 172 | 81 |
Betald ränta | -80 | -48 | -113 | -59 |
Totalt | -33 | -39 | 407 | 467 |
| Nya | Valuta och | Nya | Valuta och | |||||||
| Rörelse- | leasing- | Kassa- | marknads- | leasing- | Kassa- | marknads- | ||||
| Koncernen | 2021 | förvärv | avtal | flöde | omvärdering | 2022 | avtal | flöde | omvärdering | 2023 |
Obligationslån | 4 400 | - | - | -500 | - | 3 900 | - | -1 000 | - | 2 900 |
Företagscertifikat | 200 | - | - | -200 | - | - | - | - | - | - |
Övriga finansiella skulder | 47 | 3 | - | -37 | 28 | 41 | - | -60 | 42 | 23 |
Skulder avseende nyttjande - rätts tillgångar | 244 | - | 93 | -95 | 5 | 247 | 117 | -121 | 7 | 250 |
Pensionsåtaganden | 24 | - | - | -24 | 7 | 7 | - | -4 | 6 | 9 |
Finansiella skulder* | 4 915 | 3 | 93 | -856 | 40 | 4 195 | 117 | -1 185 | 55 | 3 182 |
| Förvärvade nettotillgångar | Mkr |
Materiella anläggningstillgångar | 373 |
Uppskjuten skatt, netto | 50 |
Rörelsekapital | -61 |
Finansiell nettoskuld | -172 |
Identifierbara tillgångar, netto | 190 |