iso4217:SEKxbrli:sharesiso4217:SEK529900329VS14ZIML1642024-01-012024-12-31529900329VS14ZIML1642023-01-012023-12-31529900329VS14ZIML1642024-12-31529900329VS14ZIML1642023-12-31529900329VS14ZIML1642023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900329VS14ZIML1642023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900329VS14ZIML1642023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900329VS14ZIML1642023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900329VS14ZIML1642023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900329VS14ZIML1642023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900329VS14ZIML1642022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900329VS14ZIML1642022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900329VS14ZIML1642022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900329VS14ZIML1642022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900329VS14ZIML1642022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900329VS14ZIML1642022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900329VS14ZIML1642022-12-31529900329VS14ZIML1642024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900329VS14ZIML1642024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900329VS14ZIML1642024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900329VS14ZIML1642024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900329VS14ZIML1642024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900329VS14ZIML1642024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900329VS14ZIML1642023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900329VS14ZIML1642023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900329VS14ZIML1642023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900329VS14ZIML1642023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900329VS14ZIML1642023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900329VS14ZIML1642023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900329VS14ZIML1642024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900329VS14ZIML1642024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900329VS14ZIML1642024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900329VS14ZIML1642024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900329VS14ZIML1642024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900329VS14ZIML1642024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
SSAB_Logotype_Blue_CMYK.svg
Årsredovisning 2024
Transforming
the future of steel
Innehållsförteckning
OM SSAB
INTRODUKTION
Detta är SSAB
4
Produktionsorter och marknader
5
Vd-ord
6
SSAB levererar inom hållbarhet
8
2024 i korthet
9
Nyckeltal 2024
11
SSABs övergripande mål
12
Aktier och aktieägare
14
MARKNAD OCH STRATEGI
Marknadsutveckling
17
Strategi
19
RÖRELSESEGMENT
SSAB Special Steels
24
SSAB Europe
26
SSAB Americas
28
Tibnor
30
Ruukki Construction
31
RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
33
ERSÄTTNINGSRAPPORT
48
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
52
HÅLLBARHETSRAPPORT
68
Allmän information
70
Miljöinformation
85
Samhällsansvarsinformation
103
Bolagsstyrningsinformation
114
Övrig hållbarhetsinformation
119
Revisorns rapport
122
FINANSIELLA RAPPORTER
123
Koncernens räkenskaper
124
Moderbolagets räkningar
179
Förslag till vinstdisposition
189
Revisionsberättelse
190
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024 2
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION     MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
Våra stål bygger bättre samhällen
Lättare och starkare stål leder till säkrare och
mer energieffektiva slutprodukter för våra
kunder.
Stål som dessutom är tillverkade med lägre
koldioxidutsläpp bidrar till att bromsa den
globala uppvärmningen.
Tillsammans med våra kunder bidrar vi till
en bättre vardag och bättre samhällen för
framtiden.
SSAB ÅRSREDOVISNING 20243
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
Om
SSAB
SSAB är världsledande
inom höghållfasta stål och
relaterade tjänster.
Vi leder stålindustrins
gröna omställning och har
målet att i stort sett ta bort
koldioxidutsläppen från
vår egen verksamhet och
bygga en fossilfri värdekedja
tillsammans med våra
leverantörer och kunder.
SSAB ÅRSREDOVISNING 20244
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
Detta är SSAB
SSAB är organiserat i fem rörelsesegment: de tre divisionerna SSAB
Special Steels, SSAB Europe och SSAB Americas samt de helägda
dotterbolagen Tibnor och Ruukki Construction.
SSAB är ett Norden- och USA-baserat stålföretag som bygger en starkare,
Mining truck_Large_vit.svg
SSAB Special Steels
ansvarar globalt för försäljning av SSABs
seghärdade stål (Quenched & Tempered, Q&T)
och avancerade höghållfasta stål (AHSS), samt
produktionsanläggningarna i Oxelösund, Sverige,
och Mobile, USA.
SSAB Europe
ansvarar för försäljning av produkter inom
tunnplåt, grovplåt och rör i Europa, den globala
affären för kundsegmentet Automotive (AHSS)
samt produktionsanläggningarna i Brahestad
och Tavastehus, Finland, samt i Luleå och
Borlänge, Sverige.
SSAB Americas
ansvarar för försäljningen av grovplåt i
Nordamerika samt för produktionsanläggningen 
i Montpelier, USA.
Tibnor
är koncernens fullsortimentsdistributör av stål
och metaller i Norden och Baltikum. Tibnor köper
och säljer material, producerat av både SSAB och
andra leverantörer.
Ruukki Construction
tillverkar och säljer energieffektiva byggnads-
lösningar, med fokus på norra och östra Europa.
lättare och mer hållbar värld genom förädlade stålprodukter och tjänster.
SSAB har anställda i över 50 länder och produktionsanläggningar i Sverige,
Finland och USA. SSAB är börsnoterat på Nasdaq Stockholm och
Nasdaq Helsinki.
Car_Large_vit.svg
Windmill_Large_vit.svg
Stock_Large_vit.svg
Roof_Large_vit.svg
WoldMap_SWE_2024.svg
Page 4_SWE_2024_vit.svg
SSAB ÅRSREDOVISNING 20245
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
SSABs produktionsorter och marknader
WorldMap_SWE_2024.png
SSABs hemmamarknader är
Norden (grovplåt, tunnplåt och
rör) och Nordamerika (grovplåt).
Höghållfasta och seghärdade
stål säljs över hela världen.
Produktionsanläggningarna ligger
i Sverige, Finland och USA och har
en årlig produktionskapacitet på
8,8 miljoner ton råstål.
Norden
• Grovplåt, tunnplåt och rör
Nordamerika
• Grovplåt
Globalt
• Avancerade höghållfasta
stål (AHSS)
• Seghärdade stål (Quenched
& Tempered, Q&T)
SSAB ÅRSREDOVISNING 20246
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
SSAB accelererar förbättringen av
VD-bild2_small.png
produktmixen
Marknaden var utmanande under 2024, men trots detta
rapporterade SSAB ett rörelseresultat om 7,9 (16,5) Mdkr och den
finansiella positionen är stark. Styrelsen föreslår en utdelning om
2,60 (5,00) kr per aktie, i linje med SSABs utdelningspolicy. Vi drar
nytta av vår höga andel av specialprodukter och premiumstål, och
vi har en bra geografisk diversifiering med närvaro i Europa,
Nordamerika och på andra marknader. Investeringarna i Oxelösund
och Luleå kommer att öka våra möjligheter att växa våra mest
lönsamma produkter.
Under året tog vi fortsatta steg framåt i
omställningsprojektet i Oxelösund och vi
fortsätter att investera för att bygga ett starkare
SSAB. Vi fattade också det största
investeringsbeslutet i SSABs historia – att bygga
ett integrerat elektrostålverk i Luleå som stödjer
den fortsatta mixförändringen till mer
premiumprodukter, vilket även omfattar
produkter med lägre CO2-utsläpp.
En säkrare arbetsplats
Sett till vår egen insats under året så utvecklades
verksamheten väl med en relativt god
produktionsstabilitet och jag vill särskilt lyfta
fram att SSAB blev en säkrare arbetsplats, med
en förbättring av olycksfallsfrekvensen till 0,75
(0,87). Vi arbetar vidare mot vår vision att vara
världens säkraste stålbolag.
En svagare marknad, framförallt i USA och
Europa, gjorde att vinsten försämrades jämfört
med 2023. Men vi klarade oss bra jämfört med
stålindustrin i övrigt tack vare att vi under lång
tid konsekvent byggt upp vår affär inom SSAB
Special Steels med unika produkter och en
global försäljningsorganisation, vilket ingen av
våra konkurrenter kan matcha. Vi har även dragit
nytta av våra insatser för mer flexibla arbetstider
och andra kostnadsbesparingar.
Minskade utsläpp och förbättring av
produktmixen
De senaste åren har det varit stort fokus på
möjligheterna att parera klimatförändringarna
genom att minska utsläppen. Pendeln har nu
svängt och på vissa håll ifrågasätter man
alltmer den så kallade gröna omställningen. För
SSAB ÅRSREDOVISNING 20247
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
oss är klimatförändringarna är ett verkligt
problem och vi måste göra vad vi kan för minska
utsläppen.
Stålindustrin står för cirka 7 % av de globala
utsläppen av koldioxid. När den fria tilldelningen
av utsläppsrätter inom EU ETS successivt
upphör, kommer det att bli kostsamt att fortsätta
med ståltillverkning i masugn. Besluten att
ersätta masugnarna i Oxelösund och i Luleå
kommer inte enbart ge oss bättre förutsättningar
att konkurrera, men även möjligheten att minska
utsläppen med motsvarande 10% av Sveriges
totala koldioxidutsläpp. För att denna
omställning skall genomföras så behöver vi
effektiva tillståndsprocesser samt fungerande
infrastruktur.
Vi tar vårt ansvar och investerar i ny teknik och
har möjlighet att finansiera omställningen av våra
egna anläggningar utan större direkta
subventioner från samhället. Våra investeringar
kommer att öka produktionskapaciteten av
specialprodukter samt att produktionen kommer
att bli mer effektiv och flexibel. Vi kan utnyttja vår
mångåriga erfarenhet i USA från produktion
baserad på ljusbågsugnar (EAF) i våra
omställningsprojekt i Oxelösund och Luleå.   
Ompositionering av SSAB Europe
Vår största investering sker vid vår anläggning i
Luleå. Drivkraften bakom projektet är att minska
kostnaderna, förbättra produktmixen och i stort
sett ta bort koldioxidutsläppen. Jag vill särskilt
lyfta fram det vi gör med produktmixen genom
vår investering i Luleå. Våra kunder driver på för
mer avancerade produkter, man efterfrågar
lättare konstruktioner och behöver därför
starkare stål. SSAB har sedan länge drivit
utvecklingen inom en rad produktkategorier. För
att fortsätta att leverera unikt kundvärde och för
att växa inom unika stålsorter krävs mer
avancerad utrustning, då dessa produkter inte
kan produceras i traditionella stålverk. I Luleå
bygger vi en mer avancerad metallurgi, ett nytt
varmvalsverk som breddar vårt produktprogram
med nya dimensioner. Vi kan samtidigt erbjuda
mervärdet av stål med låga CO2-utsläpp i våra
samtliga produktkategorier. 
Det som kommer att göra skillnad och lägga
grunden för att SSAB Europe huvudsakligen ska
bli en tillverkare av höghållfasta stål och andra
premiumprodukter är den nya
kallvalsanläggningen. Denna anläggning
omfattar kallvalsverk och produktionslinjer för
både avancerad galvanisering och kontinuerlig
glödgning för stål med mycket hög hållfasthet. Vi
ompositionerar SSAB Europe från en tillverkare
av standardstål till att majoriteten av affären
utgörs av höghållfasta stål och andra
premiumprodukter. Vi sänker dessutom de fasta
kostnaderna med 50 % och minskar behovet av
underhållsstopp.
Mer effektiv produktion
Omställningen kommer även innebära kortare
ledtider, det vill säga den tid som åtgår från att
råvarorna smälter fram till färdig plåt. Idag tar det
cirka fyra veckor i vårt svenska system för
tunnplåt, vilket bland annat inkluderar transport
av stålämnen på över 900 kilometer från Luleå till
Borlänge.
En annan fördel är förmågan att anpassa
produktionsvolymen. Om vi idag beslutar om att
stänga en masugn tillfälligt så blir stoppet minst
två till fyra veckor, vilket bland annat resulterar i
kostnader för utebliven produktion. Stoppet
måste planeras i förväg och dessutom är det
alltid utmanande att återstarta masugnen till
stabil produktion efter att den har kallnat. Det nya
systemet kan med några timmars varsel
anpassas till en ny produktionsnivå med betydligt
lägre kostnader.
Omställning av Oxelösund
Oxelösund som är navet för våra höghållfasta
stål, blir först ut av anläggningarna i Norden att
ställas om. Under året har byggandet av den nya
ljusbågsugnen gått enligt plan. En infrastruktur
för skrothantering är på plats som innebär att vi
tar in skrotet per båt till hamnen, sorterar och
sedan använder ett containerbaserat system för
att få rätt kvalitet och sammansättning i varje
smälta. Vi kommer dessutom kunna använda en
viss volym av fossilfri järnsvamp. 
Pilotprojektet för den fossilfria järnsvampen har
nu pågått i sex år och vi har tillsammans med
våra partners, Vattenfall och LKAB, nått flera
milstolpar. LKAB planerar att bygga en
anläggning i Gällivare med en kapacitet om 1,3
miljoner ton fossilfri järnsvamp, som blir den
första i sitt slag. SSAB kommer ha möjligheten
att använda andra järnprodukter, som till
exempel naturgasbaserad HBI, återvunnet skrot
samt tackjärn. Det blir en stor skillnad i
flexibilitet, då vi idag är helt beroende av
järnmalmspellets för vår nordiska produktion.
Ambitiösare klimatmål
SSABs klimatmål är sedan länge godkända av
Science Based Target Initiative och under 2024
uppdaterade vi målen för att möta kraven för 1,5-
gradersscenariot. Vårt hållbarhetsarbete syftar
inte bara till att minska vår miljöpåverkan och att
förbättra säkerhetskulturen, utan omfattar även
affärsetik, ansvarsfulla inköp och jämställdhet på
arbetsplatserna. Arbetet baseras på FN:s Global
compacts principer för ansvarsfullt företagande
och SSAB är sedan många år medlem. Vi har
också åtagit oss att bidra till en långsiktig hållbar
utveckling i linje med FN:s globala mål för hållbar
utveckling och Parisavtalet.
Strategi för lönsam tillväxt
SSABs strategi är att växa inom specialprodukter
och premiumstål, områden där vi kan göra
skillnad mot konkurrenterna och leverera unikt
värde till kunden. Vi ska stärka den inriktningen
och det ska genomsyra alla våra affärsområden
när vi utvecklar nya produkter och tjänster.
Inriktningen är nyckeln till att nå vårt finansiella
mål – att vara det mest lönsamma stålbolaget.
Med de planerade investeringarna tillsammans
med alla våra engagerade medarbetare har vi de
verktyg som behövs. Jag vill tacka er aktieägare
som visar förtroende och stödjer oss i de
utmaningar som väntar. Avslutningsvis vill jag
tacka våra anställda som varje dag bidrar till att
bygga ett starkare SSAB.
Johnny Sjöström,
Vd och koncernchef
SSAB ÅRSREDOVISNING 20248
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
Klimatmål i linje med Parisavtalet
Under 2024 fick SSAB nya klimatmål godkända av Science
Based Targets initiative. Målen omfattar Scope 1, Scope 2 och
delar av Scope 3 och är i linje med Parisavtalets ambition om att
begränsa den globala uppvärmningen till 1,5°C.
Stålproduktion som uppfyller EU:s
taxonomikriterier
Nära 30 % av SSABs omsättning kommer från
stålproduktion som redan idag uppfyller gränsvärdena
i EU:s taxonomi för hållbara verksamheter. Även de
planerade nya anläggningarna i Sverige beräknas
uppfylla gränsvärdena. 
Stål med låga CO2-utsläpp
Under 2024 levererade SSAB cirka 50 000 ton av stålet SSAB
Zero, tillverkat av återvunnet stål och fossilfri energi och
producerat vid SSABs anläggning i Montpelier, USA. Samtidigt
fortsatte pilotleveranserna av SSABs stål som baseras på fossilfri
järnsvamp, framställd med den banbrytande HYBRIT-tekniken
Netto-noll
senast 2045
Corporate-Sustainability.png
ecovadis2024.png
”Genom SSABs omställning kan Sveriges totala
koldioxidutsläpp minska med 10 %”
SSAB levererar inom hållbarhet
Säkrare arbetsplats
Safety.png
Säkerheten för SSABs anställda
och entreprenörer fortsatte att
förbättras. Koncernens
olycksfallsfrekvens (LTIF)
minskade till 0,75 (0,87). Sedan
2020 har olycksfallsfrekvensen
per miljon arbetade timmar
minskat med nära 80 % tack
vare ett systematiskt arbete
med fokus på bland annat
säkerhetskultur och
utbildningar. 
Rapportering enligt CSRD
SSAB rapporterar hållbarhet enligt CSRD,
vilket är ett frivilligt åtagande eftersom
den nya standarden blir obligatorisk först
2025 för svenska företag. Miljödata
rapporteras enligt GRI även under 2024.
Bra betyg för SSAB som leverantör
SSAB fick under 2024 hållbarhetsbetyget
guldnivå på hållbarhetsportalen EcoVadis. Det
innebär att SSAB är bland de 5 % bästa av totalt
cirka 130 000 företag globalt, vad gäller
hållbarhet och transparens.
Iowa.png
SSAB Zero TM.png
SSAB ÅRSREDOVISNING 20249
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
2024 i korthet
Johnny_LOW.png
Johnny Sjöström,
vd och koncernchef.
Luleå_Low.png
SSABs planerade stålverk i Luleå.
Beslut om nytt effektivt stålverk i Luleå
I april 2024 fattade SSABs styrelse beslut om att investera i ett toppmodernt stålverk i Luleå. Det nya
stålverket kommer att ha en kapacitet på 2,5 miljoner ton per år och bestå av två ljusbågsugnar och
avancerad skänkmetallurgi med integrerat valsverk för tillverkning av SSABs specialstål. Investeringen
omfattar även en anläggning med kallvalsning och galvanisering för att förse fordonsindustrin med ett
bredare utbud av premiumprodukter. Det moderna stålverket kommer att använda en mix av fossilfri
järnsvamp och återvunnet stålskrot som råvara. Stålverket kommer att ha en bättre kostnadsposition
med lägre fasta kostnader, högre effektivitet, kortare ledtider och eliminerade kostnader för
koldioxidutsläpp. När det är klart kommer SSAB att avveckla det nuvarande masugnsbaserade
produktionssystemet i Luleå, vilket innebär en minskning av SSABs koldioxidutsläpp (Scope 1) med
upp till 3 miljoner ton.
Förändringar i SSABs
koncernledning
I oktober 2024 tillträdde Johnny
Sjöström som ny vd och koncernchef
för SSAB. Han kom närmast från rollen
som divisionschef för SSAB Special
Steels och efterträdde Martin Lindqvist
som lämnade SSAB för en
styrelsekarriär. Per Elfgren efterträdde
Johnny Sjöström som divisionschef för
SSAB Special Steels och tillträdde i
november. Han ingår även i SSABs
koncernledning. I december utsågs
Tony Harris till ny divisionschef för
SSAB Europe och medlem i SSABs
koncernledning. Han tillträdde i februari
2025
Oxelösund_LOW.png
Omställningen i Oxelösund
fortsätter
Under året fortsatte arbetet med
byggnationen av ljusbågsugnen i
Oxelösund, som väntas tas i drift under
slutet av 2026. Den nya ljusbågsugnen,
som kommer att använda återvunnet
stålskrot och fossilfri järnsvamp som
råvara, möjliggör en stängning av
masugnarna och koksverket, och därmed
en minskning av SSABs koldioxidutsläpp
(Scope 1) med upp till 1,5 miljoner ton.
SSABs anläggning i Oxelösund.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202410
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
Världens första stålpulver utan fossila utsläpp
SSAB lanserade världens första stålpulver utan fossila koldioxidutsläpp för kommersiella leveranser.
Att 3D-printa produkter med stålpulver tillverkat med enbart fossilfria energikällor skapar stora fördelar
i många branscher. Stålpulvret kombinerar egenskaperna hos SSABs höghållfasta stål, med de lätta
strukturer som är möjliga med 3D-printing. Det är idealiskt exempelvis för begränsade serier av
skräddarsydda komponenter eller reservdelar med extremt höga krav på funktionalitet. Det är särskilt
intressant exempelvis för tillverkare av fordon och tunga maskiner där man vill få ner vikten, öka
prestandan och minska sitt koldioxidavtryck.
New scope.png
Printer lower.png
Epirocs Scooptram ST18 SG
underjordslastare använder en
skopa tillverkad av SSAB Zero.
Styrning av 3D-printern.
Nya produkter med SSAB Zero
Under året annonserade flera av SSABs kunder nya produkter där stålet SSAB Zero, som tillverkas av
återvunnet stål och fossilfri energi, används. Exempelvis använder Epiroc SSAB Zero i skopan på sin
största batterielektriska lastare, medan Sandvik blev först i gruvbranschen med att lansera ett flak
tillverkat av SSAB Zero, vilket minskar CO2-utsläppen med minst 70 % jämfört med traditionellt stål.
Volvo Lastvagnar meddelade också att man kommer att använda SSAB Zero för produktion av
rambalkar i 12 000 lastbilar, vilket motsvarar en minskning av CO2-utsläppen med 6 600 ton.
Nytt kombinerat finansiellt
ramverk för finansiering av
omställningen
SSAB lanserade ett nytt kombinerat ramverk
för gröna och hållbarhetslänkade finansiella
instrument. Ramverket ska stödja SSABs
omställning till fossilfri ståltillverkning och
investeringar i ett effektivare och mer flexibelt
produktionssystem, och inkluderar SSABs
klimatmål som validerats av Science Based
Targets initiative (SBTi). Ramverket ger SSAB
möjligheten att emittera både gröna och
hållbarhetslänkade obligationer och andra
finansiella instrument.
SSAB_GrönFin_2024_omslagLOW.png
SSABs kombinerade ramverk finns tillgängligt
på SSABs hemsida.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202411
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
Nyckeltal 2024
Anställda per region 2024
Intäkter per geografisk marknad 2024
62
74
Nyckeltal
2024
2023
Intäkter, Mkr
103 418
119 489
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA, Mkr
12 069
20 141
Rörelseresultat, Mkr
7 860
16 467
Resultat före skatt, Mkr
8 313
16 716
Årets resultat, Mkr
6 527
13 038
Resultat per aktie, kr
6,54
12,67
Operativt kassaflöde, Mkr
10 692
21 524
Nettoskuld (+) / Nettokassa (-), Mkr
-17 777
-18 206
Utdelning per aktie, kr (förslag för 2024)
2,60
5,00
Plåtleveranser, kton
6 134
6 460
CO2e-utsläpp från produktionen (Scope 1), kton
9 483
9 947
Anställda1)
14 618
14 565
Olycksfallsfrekvens (LTIF)2)
0,75
0,87
1) Tillsvidareanställda vid årets slut.
2) Antal olyckor som resulterat i frånvaro i mer än en dag per miljon arbetade timmar (LTIF), inklusive underleverantörer.
Justerat rörelseresultat
Intäkter
Operativt kassaflöde
CO2e-utsläpp (Scope 1)
1
26
38
50
SSAB ÅRSREDOVISNING 202412
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
SSABs övergripande
mål
SSABs strategi syftar till att skapa en
Galvanizing.png
Pickling.png
långsiktig värdeutveckling för aktieägare
och andra intressenter, vilket återspeglas
i koncernens finansiella och
hållbarhetsrelaterade mål. 
Finansiella mål
Lönsamhet
Mål
Utfall
Justerat EBITDA-marginal, % och SSABs position i
jämförelsegruppen.2)
Branschledande lönsamhet: Högst
EBITDA-marginal jämfört med
jämförbara konkurrenter.1)
SSABs justerade EBITDA-marginal
uppgick till 13,2 % (9 mån) vilket var
näst högst i jämförelsegruppen.
Kapitalstruktur
Mål
Utfall
Nettoskuldsättningsgrad, %
Nettoskuldsättningsgraden
(nettoskuld/eget kapital) ska vara
mellan -20 % och 20 %.
SSAB hade vid årets slut en
nettokassa om 17,8 (18,2) miljarder
kronor, vilket motsvarar en
nettoskuldsättningsgrad
-25 (-27) %.
Utdelning3)
Mål
Utfall
Utdelning3)
Utdelningen ska utgöra 40 % av
vinsten efter skatt.
Styrelsen föreslår en utdelning om
2,60 (5,00) kronor per aktie för
verksamhetsåret 2024, vilket
motsvarar 40 % av årets resultat.
Position i jämförelsegruppen
EBITDA-marginal, %
1) ArcelorMittal, Nucor, Salzgitter, Tata Steel Europe, ThyssenKrupp och U.S. Steel.
2) Positionen 2024 baseras på de nio första månaderna.
3) 2024 styrelsens förslag.
25
37
184
2
SSAB ÅRSREDOVISNING 202413
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
Koksugn.png
Testing Lab.png
Hållbarhetsmål
CO2-utsläpp, Scope 1, 2
och 3 (vissa kategorier)
Mål
Utfall
Minskning av CO2-utsläpp
Minskning med 47,9 % till 2033
jämfört med 2018. Det motsvarar en
minskning av 10,1 miljoner ton CO2.
Under 2024 minskade CO2-utsläppen
med 7,1 % (motsvarande 1,5 miljoner
ton) jämfört med 2018 års nivå.
Säkerhet
Mål
Utfall
Olycksfallsfrekvens
Olycksfallsfrekvens (LTIF) under 1,0
och total registrerbar skadefrekvens
under 5,5 för 2024.
Olycksfallsfrekvensen uppgick till
0,75 (0,87) och total registrerbar
skadefrekvens till 6,7 (6,2) per en
miljon arbetade timmar.
Leveranser av stål med
låga koldioxidutsläpp
Mål
Utfall
Leveranser av stål med låga koldioxidutsläpp
Leveranser av 100 000 ton av stålet
SSAB Zero 2025.
Under året levererades över 50 000
ton.
1
7,1 %
>50 000
ton
SSAB ÅRSREDOVISNING 202414
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
Aktier och aktieägare
SSABs aktier är noterade på Nasdaq Stockholm och på Nasdaq Helsinki.
Stängningskurserna 2024 på Nasdaq
Stockholm var: 
SSABs A-aktie: 44,97 kr
SSABs B-aktie: 43,91 kr
Det samlade börsvärdet vid årets slut
var 44,1 Mdkr.
Kursutveckling under 2024:
SSABs A-aktie: -41,3 %
SSABs B-aktie: -43,0 %
OMX Stockholm 30 index: 3,6 %
Högsta betalkurs var:
SSABs A-aktie: 85,54 kr
SSABs B-aktie: 85,16 kr
Lägsta betalkurs var:
SSABs A-aktie: 43,61 kr
SSABs B-aktie: 42,58 kr
Under året handlades SSAB-aktier på Nasdaq
Stockholm för totalt 70 Mdkr. Handel med
aktierna förekom under alla handelsdagar och
uppgick i genomsnitt till 277 Mkr per dag. Antalet
A-aktier som handlades under året motsvarade
90 % av det genomsnittliga antalet utestående
aktier. Antalet B-aktier som handlades under året
motsvarade 123 % av det genomsnittliga antalet
utestående aktier. Den genomsnittliga handeln
med aktien på Nasdaq Helsinki (A- och B-aktien)
var 0,5 miljoner aktier per dag. SSAB-aktien
handlas också på multilaterala handels-
plattformar (MTF) på marknadsplatser som
exempelvis CBOE och LSE Group. Av den totala
volymen omsatta aktier handlades 30 % av A-
aktierna och 38 % av B-aktierna på Nasdaq
Nordic (Källa: Modular Finance).
Aktiekapital
Per den 31 december 2024 fanns det
sammanlagt 996 617 667 aktier i SSAB, varav
295 966 330 A-aktier, motsvarande 295 966 330
röster, och 700 651 337 B-aktier, motsvarande
70 065 133,7 röster, totalt motsvarande
366 031 463,7 röster. Varje A-aktie ger en röst
och varje B-aktie en tiondels röst. SSABs
aktiekapital är 9 063 miljoner kronor.
Ägarstruktur
I slutet av 2024 hade SSAB 268 527 aktieägare.
SSABs tre största ägare enligt antal röster:
LKAB 16,5 %
Finska staten 8,3 %
Folksam 5,8 %
De tio största identifierade ägarna avseende
röster ägde sammanlagt 41,9 % av rösterna och
32,6 % av aktiekapitalet i slutet av december
2024. Ägare registrerade utanför Sverige och
Finland kontrollerade 36,5 % av rösterna och
30,3 % av aktiekapitalet.
Utdelning och utdelningspolicy
Utdelningen ska utgöra 40 % av vinsten efter
skatt. Styrelsen har beslutat att föreslå för
årsstämman den 29 april 2025 en utdelning på
2,60 kr (5,00) per aktie.
Indragning av egna aktier
Årsstämman beslutade den 24 april 2024 om
indragningen av 33 217 659 aktier, varav
8 216 940 aktier av serie A och 25 000 719 aktier
av serie B. Efter indragningen uppgår det totala
antalet aktier i SSAB till 996 617 667 aktier, varav
295 966 330 aktier av serie A och 700 651 337
aktier av serie B. Aktiekapitalet om 9 063 Mkr
förblev oförändrat eftersom det samtidigt med
beslutet om indragning av återköpta aktier,
beslutades att öka aktiekapitalet genom en
överföring från fritt eget kapital till aktiekapitalet
(fondemission). Detta skedde utan att några nya
aktier emitterats.
Investor Relations
Under 2024 har ett stort antal möten hållits med
ägare, investerare och analytiker, både i Sverige
och utanför, till största delen i Europa och USA. I
samband med publicering av delårsrapporter och
bokslutskommunikéer arrangeras regelbundet
presentationer och investerarmöten.
Ticker
Nasdaq Stockholm: SSABA och SSABB
Nasdaq Helsinki: SSABAH och SSABBH
(A-respektive B-aktier)
Årsstämma
SSABs årsstämma kommer att hållas tisdag den
29 april 2025 i Stockholm. För mer information,
se SSABs hemsida. 
SSAB ÅRSREDOVISNING 202415
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
Aktiefördelning
Aktieinnehav
Antal aktier
% av rösterna
% av kapitalet
1–500
25 152 170
1,9
2,5
501–1000
25 983 583
2,0
2,6
1001–5000
99 316 037
7,9
10,0
5001–10000
47 912 540
3,3
4,8
10001–20000
41 359 036
2,7
4,2
20001–
667 584 637
64,8
66,9
Anonymt aktieinnehav
89 309 664
17,4
9,1
Summa
996 617 667
100,0
100,0
Ägare den 31 december 2024
% av rösterna
% av kapitalet
LKAB
16,5
10,9
Finska staten
8,3
6,5
Folksam
5,8
2,1
Vanguard
3,3
3,3
Norges Bank
2,3
2,8
BlackRock
1,6
2,1
Goldman Sachs Asset management
1,2
1,6
Allianz Global Investors
1,2
0,7
Avanza Pension
0,9
1,6
Dimensional Fund Advisors
0,8
1,0
Övriga aktieägare
58,1
67,4
Summa
100,0
100,0
Varav utlandsregistrerade aktieägare1)
36,5
30,3
1) Inkluderar aktieägare utanför Sverige och Finland.
Källa: Modular Finance
Data per aktie
2024
2023
2022
2021
2020
Börskurs, 31 december, A-aktien
Kr
44,97
76,68
56,94
52,44
29,30
Resultat per aktie
Kr
6,54
12,67
-10,57
14,24
-0,50
Kassaflöde före utdelning och finansiering per aktie
Kr
5,30
15,71
13,75
12,24
2,13
Eget kapital per aktie
Kr
71,21
65,91
65,18
71,35
52,42
Utdelning per aktie1)
Kr
2,60
5,00
8,70
5,25
0,00
Genomsnittligt antal aktier utstående
miljoner
997,7
1 028,0
1 029,8
1 029,8
1 029,8
Antal aktier vid årets slut
miljoner
996,6
1 029,8
1 029,8
1 029,8
1 029,8
Börsvärde vid årets slut
Mkr
44 084
79 221
56 651
49 048
27 910
Värdering
Direktavkastning, %1), 2)
5,78
6,52
15,28
10,01
P/E tal2)
6,88
6,05
3,68
Kurs/eget kapital, %2)
63
116
87
73
56
1)2024 enligt styrelsens förslag.
2) Baserad på slutkurs i A-aktien. Justerat resultat per aktie 2022 var 22,38 kr.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202416
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI   RÖRELSESEGMENT
Marknad och strategi
SSAB är en liten aktör på den globala stålmarknaden
men är marknadsledande inom exempelvis seghärdat stål
och avancerade höghållfasta stål,
samt ledande i industrins gröna omställning.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202417
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
Marknad
Globala trender som påverkar stålindustrin
Stålmarknadens dynamik
1. Klimat.png
2.Digitalisering.png
3.Bro.png
4.Urbanisering.png
5. Efterfrågan.png
6.Kapacitet.png
7. Marknad.png
8.Traktor.png
Klimatförändringar och
knappa resurser
Digitalisering
Förändrade globala
marknads-
förutsättningar
Befolkningstillväxt och
urbanisering
Marknadsdynamik
Efterfrågan och
kapacitet
Konkurrens
Handel
Efterfrågan på stål
med lågt
klimatavtryck ökar
Ökade kostnader för
koldioxidutsläpp men
också högre
kostnader för att
minska utsläppen
Utveckling av mer
resurs- och
koldioxideffektiva
produkter och
processer
Ett förändrat klimat
kan påverka
produktion och
leverantörskedjor
Digitala tjänster ger
ökad tillgång till
effektiva styrsystem
och ökad transparens
i värdekedjan
Marknadsdynamiken
påverkas av e-handel
och digitala
plattformar
Regionala marknader
får större vikt till följd
av ökad
protektionism och
handelspolitiska
restriktioner
Förstärkt trend av 
ökad regionalisering,
bland annat
hänförligt till
Rysslands invasion
av Ukraina och Covid-
pandemin
Ökad efterfrågan på
stål i utvecklings-
ekonomier
Ökad efterfrågan på
stål inom byggnation,
infrastruktur och
energi
Ökad efterfrågan på
hållbara och
energieffektiva
byggnader och
trafiklösningar
Efterfrågan på
applikationer med
högre produktivitet
och lägre vikt
Leveranskedjorna blir
mer regionala
Fortsatt intresse för
stål med låga CO2-
utsläpp
Ökat intresse för stål
producerat av
återvunnet stålskrot
Hög volatilitet på
efterfrågan och priser
för standard-
produkter
Globalt
kapacitetsutnyttjande
på förhållandevis god
nivå
Osäkerhet kring den
ekonomiska
utvecklingen
Fortsatt volatila
stålpriser
Olika
omställningsprojekt i
Europa, även
nystartade bolag
Kapacitetsökning i
USA
Kapaciteten för
skrotbaserad
stålproduktion ökar
Exporten av stål från
Asien ökar
Olika
protektionistiska
åtgärder fortsätter
EU:s gränsjusterings-
mekanism för
koldioxidavtryck
(CBAM) väntas
påverka den
europeiska
stålindustrin
SSAB ÅRSREDOVISNING 202418
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
SSABs position
Marknaden under 2024
Svagare efterfrågan
Efterfrågan på SSABs huvudmarknader, Europa
och Nordamerika, försvagades kontinuerligt under
året och stålpriserna hade en negativ trend. Bland
annat var aktiviteten inom byggsektorn i Europa
fortsatt låg. Samtidigt var importvolymerna till
Europa på en hög nivå och importvolymerna till
USA ökade. Marknaden för höghållfasta stål var
mer stabil än den för standardprodukter, men
påverkades av den svaga Europamarknaden.
Efterfrågan på tillväxtmarknaderna var mer stabil i
flera segment.   
Enligt World Steel Association uppgick den globala
råstålsproduktionen under 2024 till 1 839 miljoner
ton, 3 % lägre jämfört med 2023. Stålproduktionen
i Kina minskade med 2 % och i Nordamerika med
4 %, medan den ökade med 3 % i EU.
Page 18_Lower.png
Stålrullar från SSABs anläggning
i Tavastehus.
Marknadssegment
SSAB verkar inom så kallade platta kolstål (stål
med en viss kolhalt) som valsas till plåt av
varierande tjocklek. Med en årlig
produktionskapacitet på cirka 8,8 miljoner ton
råstål är SSAB en mindre aktör på den globala
marknaden, men har ledande positioner inom
fyra segment: Specialstål (Advanced High-
Strength Steel, AHSS, och seghärdat stål),
premiumstål för fordon (AHSS), platta stål och
rör i Norden samt grovplåt i Nordamerika. SSAB
är även återförsäljare av stål och andra metaller
via dotterbolaget Tibnor, samt erbjuder
stålbaserade byggprodukter via dotterbolaget
Ruukki Construction. 
Kundsegment
Kundsegmenten omfattar tunga transporter,
11544872091895
bygg och infrastruktur, fordonsindustri, 
industriapplikationer, bygg- och
anläggningsmaskiner (inklusive lyftkranar) samt
energi- och materialhantering (inklusive
gruvdrift). På hemmamarknaderna Norden och
Nordamerika säljs standardstål i viss
utsträckning via servicecenter och distributörer.
SSAB har egna säljkanaler i 50 länder. 
SSABs kundsegment
Andel av totala leveranser under 2024
SSAB ÅRSREDOVISNING 202419
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
Vi bygger ett ännu starkare stålföretag
Page 19_lower.png
SSABs strategi innebär att leverera en hållbar och branschledande
lönsamhet genom att stärka och utveckla produkter som ökar
mervärdet för kunderna.
Ledande position på våra hemmamarknader
SSAB är marknadsledande på
hemmamarknaderna platta produkter samt rör
i Norden och grovplåt i Nordamerika. Närheten till
kunderna har genom åren byggt upp partnerskap
som hela tiden fortsätter att utvecklas. Det är
centralt för kunden att få god leveranssäkerhet
av stål med hög kvalitet samt korta ledtider.
SSAB har en konkurrensfördel genom att
produktionen sker relativt nära kunderna, vilket
också underlättar produktutveckling. Den
ledande positionen på hemmamarknaderna
skapar en stabil bas för att fortsätta utveckla
SSABs erbjudande.
Globalt ledarskap inom special- och
premiumstål
SSAB har ett brett erbjudande inom premiumstål
och är globalt marknadsledande inom seghärdat
stål (Q&T) och avancerade höghållfasta stål.
Dessa stål skapar stora värden för SSABs kunder,
exempelvis genom ökad livslängd av
produkterna, lättare produkter som förbrukar
mindre energi i användningen och ökad
produktivitet. De unika specialprodukterna har
högre marginaler och en mer stabil intjäning över
konjunkturcykeln jämfört med standardstål.
Strategin är att fortsätta öka försäljningen av 
special- och premiumstål genom att uppgradera
kunder från standardstål till höghållfasta
premiumalternativ, samt genom etablering på
nya marknader och segment. Genom att
kombinera tillväxten för dessa produkter och
samtidigt ha en mer stabil utveckling för
standardprodukter förbättras SSABs produktmix. 
Leder stålindustrins gröna omställning
Leder stålindustrins gröna omställning
Flera av SSABs kunder och andra aktörer på
Globalt ledarskap inom special- och premiumstål
Marknadsledare i Norden
Marknadsledare grovplåt i USA
marknaden har satt ambitiösa mål för att minska
sitt klimatavtryck från material, inte minst inom
fordons-, bygg och maskinindustrin. Stål utgör i
många fall en ansenlig del av CO2-utsläppen
relaterat till material och tillverkning av dessa
produkter. Genom att erbjuda stål med låga CO2-
utsläpp möjliggör SSAB för dessa företag att nå
sina klimatmål, och i sin tur sälja produkter och
applikationer med lägre CO2-utsläpp.
Utvecklingen av stål med lägre klimatavtryck
skapar därför stora värden hos kunderna och
adderar ytterligare en dimension till SSABs
erbjudande inom premiumprodukter. Redan
under 2023 introducerade SSAB ett unikt stål,
SSAB Zero, baserat på återvunnet stålskrot och
fossilfri energi. Genom det flexibla
produktionssystemet kan SSAB erbjuda SSAB
Zero inom flertalet produktkategorier och på flera
marknader i Europa och Nordamerika.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202420
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
SSABs omställning möjliggör utökat
sortiment av premiumprodukter
Oxelösund_ny.png
SSAB har beslutat om en ambitiös omställnings-
Knowledge.png
Utveckling av stål som används i krockskydd.
agenda för att stärka ledarskapet inom de
strategiska områdena. SSAB planerar investeringar
i modern, kostnadseffektiv och nästan utsläppsfri
produktionsteknik på flera av anläggningarna.
Genom dessa investeringar breddar SSAB utbudet
av premiumprodukter och möjliggör en ökad
försäljning av stål med lågt klimatavtryck.
Omställningen stärker också SSABs konkurrens-
kraft genom att sänka kostnader, omvandla fasta
kostnader till rörliga, samt inte minst genom att
undvika framtida kostnader för CO2-utsläpp till följd
av utfasningen av den fria tilldelningen till bland
annat stålindustrin inom EU:s
utsläppshandelssystem (EU ETS).
Oxelösund först ut
Först ut att ställas om är SSABs anläggning i
SSABs stål med låga CO2-utsläpp
I takt med att SSAB ställer om
ståltillverkningen har två unika stål med
låga CO2-utsläpp lanserats. SSAB Zero,
tillverkat av återvunnet stål och fossilfri
energi, finns på marknaden i kommersiell
skala redan idag. Under 2024 levererade
SSAB över 50 000 ton till kunder. Under
året fortsatte SSAB också att leverera
små mängder stål producerat med
fossilfri järnsvamp som framställts
genom HYBRIT-tekniken. Det fossilfria
stålet är ett koncepttest och
pilotleveranser görs för att partners ska
kunna testa de strikta
kvalitetsstandarderna. 
SSABs anläggning i Oxelösund.
Oxelösund som drivs av SSAB Special Steels. Här
ska de två masugnarna samt koksverket stängas
och en ny ljusbågsugn håller på att byggas.
Valsverket och de olika processerna för
vidareförädling, inklusive fyra härdningslinjer, är
mycket konkurrenskraftiga och kommer således
inte att beröras. Projektet har påbörjats och
merparten av investeringarna förväntas
genomföras under 2024–2026. 2023 fattade
SSABs styrelse beslut om att investera
6,2 miljarder kronor i den nya ljusbågsugnen med
tillhörande råvaruhantering. Därutöver tillkommer
investering i den framtida kraftledningen. När den
nya ljusbågsugnen är i drift kommer fossilfri
järnsvamp framställd med HYBRIT-tekniken att 
användas som råvara. Produkter från SSAB
Oxelösund kommer fortsatt vara höghållfasta
specialstål där SSAB är marknadsledande, men
med ett ytterligare värde för kunderna i form av ett
unikt lågt koldioxidavtryck. SSABs flexibilitet gör
det också möjligt för SSAB Europes anläggning i
Borlänge att producera volymer av stål med lägre
klimat-påverkan av de stålämnen som kommer att
levereras från Oxelösund.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202421
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
Nytt stålverk i Luleå
Vid SSABs anläggning i Luleå, som drivs av SSAB
Luleå_Lower.png
SSABs anläggning i Luleå.
Europe, kommer masugnen, koksverket och
stålverket att stängas och ersättas med en så
kallad mini-mill (integrerat elektrostålverk). Det
nya stålverket medför högre effektivitet, lägre
andel fasta kostnader och drastiskt minskade
CO2-utsläpp. Som exempel transporteras för
närvarande alla stålämnen via tåg till SSABs
anläggning i Borlänge för valsning och förädling,
medan det nya stålverket med integrerad
valsning möjliggör vidareförädling av stålet direkt
på plats i Luleå. Genom investeringen utökar
SSAB kapaciteten för avancerade höghållfasta
stål och förbättrar produktmixen.
Från Luleå kommer en del av den producerade
volymen levereras direkt till kunder, och en del
transporteras till Borlänge och de avancerade
anläggningarna för kallvalsning och anlöpning
som finns idag. Det nya stålverket i Luleå
kommer att bestå av två ljusbågsugnar, ett
varmvalsverk och en kallvalsanläggning med
kapacitet inom galvanisering och höghållfasta
stål. Anläggningen kommer att använda en
flexibel mix av råvara bestående av återvunnet
stål och fossilfri järnsvamp tillverkad med
HYBRIT-tekniken. Investeringen beräknas ha en
positiv effekt på SSABs EBITDA om över 5 Mdkr
årligen, jämfört med alternativet att återinvestera
i och driva dagens system vidare.
Investeringsramen för Luleå är 4,5 miljarder euro
och merparten av investeringarna förväntas
genomföras 20252028.
Montpelier_Lower.png
SSABs anläggning i Montpelier.
Effektiviseringar och förbättringar på samtliga
anläggningar
På anläggningarna i Montpelier och Mobile i USA
producerar SSAB stål i elektrostålverk redan idag.
Här är återvunnet stål den huvudsakliga råvaran,
och i Montpelier har produktionen av SSAB Zero
pågått sedan 2023. Vad gäller anläggningen i
Brahestad planeras att konvertera den till
elektrostålverk, men inget investeringsbeslut är
fattat än. 
SSAB arbetar kontinuerligt med att effektivisera
och förbättra samtliga anläggningar för att
fortsatt leverera på strategin. Underhålls-
investeringar genomförs årligen för att bibehålla
och stärka konkurrenskraften, samt även andra
strategiska investeringar för att möta kunders
behov och stärka vår position på marknaden.
HYBRIT
Patenterad teknik som utvecklats i
samriskbolaget Hybrit Development AB.
Tekniken innebär att vätgas, som
framställts med fossilfri elektricitet,
används för att reducera järnmalm till
fossilfri järnsvamp. Istället för CO2 som
restprodukt, som vid konventionell
reduktion av järnmalm, bildas vatten.
HYBRIT-tekniken utvecklas vid
pilotanläggninen i Luleå och en
demonstrationsanläggning i LKAB:s regi
med kapacitet för 1,2 miljoner ton fossilfri
järnsvamp planeras i Gällivare.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202422
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
SSABs värdekedja
Illustration över hur de olika komponenterna i SSABs nordiska produktionssystem kommer att förändras.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202423
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
Rörelsesegment
SSAB är indelat i tre divisioner: SSAB Special Steels,
SSAB Europe och SSAB Americas, samt två dotterbolag:
Tibnor och Ruukki Construction.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202424
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
SSAB Special Steels
SSAB Special Steel.png
Medarbetare vid valsverket på SSABs
anläggning i Oxelösund.
SSAB Special Steels är en global stålleverantör och servicepartner
för seghärdade och avancerade höghållfasta stål.
SSAB Special Steels har två huvudsakliga
produktionsanläggningar, i Oxelösund, Sverige,
och Mobile, USA. Dessutom tillverkas en del av
produkterna vid SSAB Europes anläggningar.
SSAB Special Steels är den största tillverkaren av
höghållfasta stål globalt med en uppskattad
marknadsandel på 25 %. Några av de främsta
konkurrenterna är ArcelorMittal, Dillinger,
Voestalpine, Nucor, Nippon Steel, JFE och NLMK
Clabeq.
SSAB Special Steels har en bred portfölj av unika
höghållfasta stål som används i flera olika
segment, industrier och applikationer, till
exempel Hardox (hög slitstyrka), Strenx
(avancerat konstruktionsstål), Armox (skyddstål)
och Toolox (teknik- och verktygsstål). SSAB
Special Steels unika produkter tillför betydande
kundvärde i form av ökad produktivitet och
hållbarhetsprestanda. Detta skapar
förutsättningar för stabila priser över
konjunkturcykeln.
SSAB Special Steels har under lång tid byggt upp
ett unikt försäljnings- och supportnätverk som
kan serva kunder i hela världen, även mindre
bolag i små kundsegment. Detta gör SSAB
Special Steels mindre beroende av ett fåtal större
kunder, vilket ger en mer stabil försäljning över
konjunkturcykeln. Dotterbolagen i Abraservice
Group och Hardox Wearparts nätverk är
fristående aktörer som erbjuder slitdelar och
reparationstjänster som stärker SSAB Special
Steels position på marknaden genom att leverera
vidareförädlade produkter som baseras på
framförallt Hardox.
Marknaden för höghållfast stål växer strukturellt
och strategin är att driva tillväxten genom att
kontinuerligt uppgradera produktportföljen för att
hålla avstånd till konkurrenter och tillsammans
med kunderna utveckla applikationer för att
uppgradera från standardstål till höghållfasta
stål.
SSAB Special Steels bidrar till SSABs strategi
genom att: 
Öka andelen av höghållfasta stål i koncernen
Bidra med stabila intäkter över
konjunkturcykeln
Utveckla fler kanaler till marknaden inklusive
nedströmsaktiviteter 
Leda omställningen mot fossilfri
stålproduktion genom byggnation av
ljusbågsugn i Oxelösund
SSAB ÅRSREDOVISNING 202425
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
SSAB Special Steels nyckeltal
2024
2023
Intäkter (Mkr)
28 788
32 145
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA (Mkr)
6 765
8 010
Rörelseresultat (Mkr)
5 297
6 752
Operativt kassaflöde (Mkr)
6 214
7 755
Råstålsproduktion (kton)
2 130
2 252
Plåtproduktion (kton)
1 603
1 620
Plåtleveranser (kton)
1 227
1 304
Antal anställda vid periodens slut
4 043
4 056
Under 2024 var efterfrågan i Europa svag. I
Nordamerika blev marknaden mer avvaktande
mot slutet av året, medan övriga  marknader var
mer stabila. 
Råstålsproduktionen var 5 % lägre och
plåtproduktionen var 1 % lägre jämfört med 2023.
De externa plåtleveranserna för 2024 var 6 %
lägre jämfört med 2023.
Intäkterna var 10 % lägre jämfört med 2023 och
uppgick till 28 788 (32 145) Mkr. Lägre
leveranser påverkade negativt med 6
procentenheter och lägre priser med 4
procentenheter. Rörelseresultatet för 2024
uppgick till 5 297 (6 752) Mkr, vilket var 1 455
Mkr lägre jämfört med 2023. Minskningen var
främst relaterad till lägre leveranser och något
lägre priser.
Tågvagnar.png
Det operativa kassaflödet för 2024 uppgick till
Aurubis AD Bulgarien använder
järnvägsvagnar tillverkade av Transwagon
AD för att transportera kopparkoncentrat
från Burgas hamn vid Svarta havet till
fabriken i Pirdop, Bulgarien.
Slitaget på vagnarna uppstår i form av både
nötning och korrosion. SSAB fick i uppdrag
att undersöka möjligheterna att öka
vagnarnas livslängd och därmed
produktiviteten. Tester visade att SSABs
produkt Hardox HiAce skulle åstadkomma
en sex gånger längre livslängd jämfört med
den ursprungliga lösningen.
Uppgradering ger ökad livslängd och lägre miljöpåverkan
För kunden har uppgraderingen till Hardox
HiAce flera fördelar:
Den minskade tjockleken på de nya
järnvägsvagnarna medför en lättare
stålkonstruktion. Detta resulterar i stora
energi- och CO2-besparingar och således
lägre kostnad per transporterat ton.
Vagnarna förväntas även hålla längre,
trots den minskade vikten, vilket ger lägre
drift- och underhållskostnader.
SSAB kunde även erbjuda en lösning för att
böja stålkomponenterna med hög
precision. Detta innebar en möjlighet att
bygga en mer avancerad sidovägg, vilket
minskade behovet av svetsning och därmed
resulterade i en mer tillförlitlig konstruktion.
De första vagnarna tillverkade av Hardox
HiAce är redan i drift hos kunden.
Högre nyttolast och längre livslängd leder
till lägre kostnader och CO2-utsläpp.
6 214 (7 755) Mkr. Minskningen var främst
hänförlig till det lägre resultatet. Investeringarna
under 2024 uppgick till 2 846 (2 033) Mkr varav
1 933 (1 259) Mkr avsåg strategiska
investeringar.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202426
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
SSAB Europe
SSAB Europe.png
Lisette Mikaelsson, plats-
och produktionschef på
SSABs anläggning i Luleå.
SSAB Europe är en ledande nordisk producent av premiumprodukter
som högkvalitativa tunnplåts-, grovplåts- och rörprodukter.
SSAB Europe ansvarar för försäljning av
produkter inom tunnplåt, grovplåt och rör i
Europa, samt den globala affären för
höghållfasta stål till kunder inom Automotive.
SSAB Europes produktionsanläggningar för
tunnplåt och grovplåt ligger i Brahestad och
Tavastehus, Finland, och i Luleå och Borlänge,
Sverige. Rörtillverkning bedrivs i bland annat
Tavastehus. 
SSAB Europe fokuserar på att förbättra
produktmixen och att ha den bästa kvaliteten och
leveranssäkerheten. En högre andel
premiumprodukter ger bättre och mer stabil
lönsamhet över konjunkturcykeln.
Premiumprodukterna består av avancerade
höghållfasta stål (AHSS) till fordonssegmentet
och övriga specialiserade produkter. 
SSAB Europe har en stark position inom flera
fordonstillämpningar med de mest avancerade
produkterna på marknaden för ultrahöghållfasta
stål. Efterfrågan växer snabbare än standardstål
och drivs av biltillverkarnas behov av lägre vikt
och ökad säkerhetsprestanda. Produkterna säljs
framförallt under varumärket Docol. SSABs
ledande position i stålindustrins gröna
omställning och etablerade partnerskap öppnar
möjligheter att nå nya kunder inom
fordonssegmentet. Inom övriga
premiumprodukter finns färgbelagda produkter,
stål för effektiv laserskärning samt
korrosionsbeständigt stål med varumärken som 
Greencoat, Laser och Weathering. De främsta
konkurrenterna är ArcelorMittal, Dillinger,
Salzgitter, ThyssenKrupp, Tata Steel Europe, U.S.
Steel och Voestalpine.
Strategin är att kontinuerligt öka volymerna av 
premiumprodukter och Automotive AHSS-
produkter. Samtidigt kommer leveranserna av
standardprodukter att minska, särskilt utanför
hemmamarknaden.
SSAB Europe bidrar till SSABs strategi
genom att:
Bygga nytt integrerat elektrostålverk,
så kallade mini mill, med elektriska
ljusbågsugnar, integrerad valsning
och vidareförädling i Luleå, vilket ökar
koncernens kapacitet av
premiumprodukter
Stärka positionen på SSABs
hemmamarknad (Norden)
SSAB ÅRSREDOVISNING 202427
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
SSAB Europe nyckeltal
2024
2023
Intäkter (Mkr)
41 791
46 227
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA (Mkr)
2 696
2 906
Rörelseresultat (Mkr)
714
1 183
Operativt kassaflöde (Mkr)
2 058
3 906
Råstålsproduktion (kton)
4 165
4 367
Plåtproduktion (kton)
4 057
4 402
Plåtleveranser (kton)
3 194
3 354
Antal anställda vid periodens slut
6 854
6 802
Efterfrågan var svag under 2023, bland annat
inom kundsegmentet Construction. Tack vare en
stark marknadsposition nådde leveranserna av
höghållfasta stål (AHSS) till Automotive-
segmentet rekordnivå.
Råstålsproduktionen under 2024 minskade med
5 % och plåtproduktionen minskade med 8 %
jämfört med 2023. Under 2024 var de externa
leveranserna av plåt 5 % lägre jämfört med 2023.
Intäkterna minskade med 10 % jämfört med 2023
och uppgick till 41 791 (46 227) Mkr. Lägre priser
påverkade med en negativ effekt på 4 procent-
enheter och lägre leveranser svarade för en
negativ effekt på 5 procentenheter.
Rörelseresultatet för 2024 minskade till 714
(1 183) Mkr, en minskning med 469 Mkr jämfört
med 2023. Minskningen var främst relaterad till
lägre priser och lägre leveranser.
SSAB Europe case.png
SV_FundedbytheEU_RGB_POS.png
Det operativa kassaflödet för 2024 uppgick till
2 058 (3 906) Mkr. Minskningen var främst
hänförlig till frigörande av rörelsekapital jämfört
med föregående år. Investeringarna under 2024
uppgick till 1 800 (1 706) Mkr varav
403 (349) Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB Europe och Kuljettava Oy har ett
gemensamt projekt för att elektrifiera tunga
industritransporter. SSAB Tavastehus har
installerat laddstationer för tunga fordon
och Kuljettava Oy har investerat i två
helelektriska trailerkombinationer, som i
början av 2025 började leverera
stålprodukter till SSABs kunder inom en
radie på upp till 100 kilometer från SSAB
Tavastehus.
Lokala leveranser med eldrivna lastbilar
SSAB ingår i First Movers Coalition, som
grundades av World Economic Forum 2021.
SSAB har åtagit sig att använda
utsläppsfria transporttjänster senast 2030.
Det finska Trafikverket har beviljat stöd till
projektet och insamlade data kommer att
användas i ett forskningsprojekt som syftar
till att främja elektrifiering av tung trafik.
Laddstationer för
tunga fordon vid
SSABs anläggning
i Tavastehus.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202428
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
SSAB Americas
SSAB Americas_LOW.png
Anställda vid SSAB Americas
fyller ljusbågsugnens gjutform. 
SSAB Americas är den största producenten av
grovplåt i Nordamerika och har en stark position
genom hög kostnadseffektivitet och kvalitet.
Under 2024 fortsatte produktionen av
SSAB Zero, samtidigt som tester med att
producera stål baserat på fossilfri järnsvamp
inleddes.
SSAB Americas ansvarar för försäljningen av
grovplåt i Nordamerika samt ansvarar för den
skrotbaserade stål- och plåtproduktionen i
Montpelier, USA. SSAB Americas fokuserar på en
hög nivå av kundservice och kvalitet samt att
behålla den ledande kostnadspositionen. Vidare
är målet att ha den mest flexibla
produktionsstrukturen på marknaden.
SSAB Americas har en balans mellan försäljning
via distributörer och slutanvändare. Fokus ligger
också på att öka tillväxten av premiumprodukter
för energi-. och infrastruktursegmenten samt
tunga transporter, vilket bland annat innefattar
järnvägsvagnar och skeppsbyggande. 
De främsta konkurrenterna är amerikanska
SSAB Americas bidrar till SSABs
strategi genom att:
Öka andelen premiumprodukter
Bibehålla en ledande position på
SSABs hemmamarknad Nordamerika
stålproducenter som Nucor, Cleveland-Cliffs,
EVRAZ, Algoma Steel samt importerade
produkter.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202429
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
SSAB Americas nyckeltal
2024
2023
Intäkter (Mkr)
22 708
29 775
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA (Mkr)
3 150
9 874
Rörelseresultat (Mkr)
2 883
9 651
Operativt kassaflöde (Mkr)
3 284
9 509
Råstålsproduktion (kton)
1 054
1 159
Plåtproduktion (kton)
998
1 100
Plåtleveranser (kton)
1 713
1 803
Antal anställda vid periodens slut
713
691
Efterfrågan och priserna på den
nordamerikanska grovplåtsmarknaden
försvagades under 2024. Kunderna inom
ståldistributörer var avvaktande och efterfrågan
inom bygg- och anläggningsmaskiner
försvagades.
Såväl råstålsproduktionen som plåtproduktionen
minskade med 9 % jämfört med 2023. De externa
leveranserna av plåt ökade med 3 % jämfört med
2023.
Intäkterna minskade med 24 % jämfört med 2023
och uppgick till 22 708 (29 775) Mkr. Lägre priser
påverkade negativt med 19 procentenheter och
lägre leveranser med 5 procentenheter.
Rörelseresultatet uppgick till 2 883 (9 651) Mkr,
en minskning med 6 768 Mkr jämfört med 2023.
Det lägre resultatet var i huvudsak relaterat till
lägre priser.
Vindkraft_LOW.png
Vindkraftverk tillverkade av GE Vernova.
Det operativa kassaflödet för 2024 uppgick till
3 284 (9 509) Mkr. Kassaflödet påverkades
negativt av det lägre resultatet. Investeringarna
under 2024 uppgick till 260 (320) Mkr varav 13
(36) Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB Americas utökade samarbetet med
GE Vernova Onshore Wind med leveranser
av SSAB Zero stål för landbaserade
vindkraftverk i Nordamerika. Genom att
använda SSAB Zero kommer GE Vernova
kunna tillverka vindkraftverk med det lägsta
koldioxidavtrycket i industrin, samtidigt
som man behåller den höga stålkvaliteten
som krävs för att uppfylla alla krav.
SSAB Zero sänker koldioxidavtryck i vindkraftverk
Genom partnerskapet fick SSAB
utmärkelsen ”Sustainability Breakthrough
Award” av GE Vernova. Precis som SSAB är
GE Vernova med i First Movers Coalition
och har åtagit sig att köpa in minst 10 %
stål med lågt CO2-avtryck till 2030.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202430
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
Tibnor
Tibnor.png
Kylsystem för flygplan vid gate, tillverkat
av komponenter gjorda av SSAB Zero.
Tibnor är Nordens ledande distributör av stål, metaller
och bearbetningstjänster.
Tibnor bidrar till SSABs strategi
genom att: 
Stärka positionen på den nordiska
hemmamarknaden genom fokus på
små och medelstora kunder
Nära samarbete med SSABs divisioner
främjar stabilitet över konjunkturcykeln
Marknadsföra SSABs premium- och
serviceerbjudanden, inklusive fossilfritt
stål
Ökat värdeskapandet genom att
utveckla komponenttillverkning och
annan bearbetning
Tibnor är koncernens fullsortimentsdistributör av
stål och metaller i Norden och Baltikum. Tibnor
köper och säljer material, producerat både av
SSAB och andra leverantörer, och spelar en viktig
roll när det gäller att säkra SSABs ledarskap på
den nordiska hemmamarknaden. Fokus ligger på
ökad tillväxt inom utvalda områden, exempelvis
komponenter, genom ökad onlineförsäljning och
en stark lokal närvaro. Tibnor har ett nära
samarbete med många leverantörer och partners
för att skapa bättre lösningar för kunderna som
verkar i den nordiska industrin.
Tibnors främsta konkurrenter är BE Group, Stena
Stål, Norsk Stål, Lemvigh Muller och Kontino
samt ett antal nationella, lokala företag och
nischaktörer.
Nyckeltal
2024
2023
Intäkter (Mkr)
12 065
13 691
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA (Mkr)
293
-13
Rörelseresultat (Mkr)
81
-220
Operativt kassaflöde (Mkr)
360
1 025
Plåtleveranser (kton)
794
820
Antal anställda vid periodens slut
1 046
1 059
Marknaden under 2024 var relativt svag.
Intäkterna för 2024 minskade med 12 % jämfört
med 2023 och uppgick till 12 065 (13 691) Mkr.
Minskningen var hänförlig lägre priser och lägre
leveranser. Rörelseresultatet för 2024 uppgick till
81 (-220) Mkr, en ökning med 301 Mkr jämfört
med 2023. Det högre resultatet var främst
hänförligt till minskade lagerförluster och
åtgärder för att sänka kostnaderna.
Det operativa kassaflödet för 2024 uppgick till
JPBC och Tibnors
samarbete för minskat
klimatavtryck
Det danska företaget JPBC, specialist på
plåt- och rörbearbetning, samarbetade
med Tibnor i ett projekt för att ta fram
komponenter till flygindustrin.Genom att
använda SSAB Zero, ett stål tillverkat av
återvunnet stål och fossilfri energi, kunde
JPBC leverera komponenter till sin kund,
ITW GSE, som i sin tur bidrar till att
minska klimatavtrycket på de flygplatser
där utrustningen används. Detta
partnerskap är ett exempel på den
växande efterfrågan på stålprodukter med
låga utsläpp.
360 (1 025) Mkr. Minskningen var hänförlig till
mindre frigörande av rörelsekapital.
Investeringarna under 2024 uppgick till 133 (141)
Mkr varav 52 (69) Mkr avsåg strategiska
investeringar.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202431
OM SSAB  RAPPORTER
INTRODUKTION    MARKNAD OCH STRATEGI    RÖRELSESEGMENT
Ruukki Construction
RukkiB_Edit.png
Den nya produktionslinjen kommer
bland annat att producera Ruukki
Classic LowCarbon-tak.
Ruukki Construction tillverkar och säljer energieffektiva
byggnadslösningar, med fokus på norra och östra Europa.
Ruukki Construction bidrar till SSABs
strategi genom att:
Stärka positionen på den nordiska
hemmamarknaden genom fokus på
byggsegmentet
Ha stark kompetens inom
stålbaserade byggprodukter, som
grund för fortsatt produktutveckling
inom SSAB
Utveckla ett erbjudande med låga CO2-
utsläpp inom byggsegmentet
Ruukki Construction erbjuder kompletta
stålbaserade tak- och vägglösningar för
byggnader. Detta inkluderar produkter, design
och teknisk support med SSAB som huvudsaklig
stålleverantör. Under de senaste åren har Ruukki
Construction genom en rad omstruktureringar
skapat en solid grund för att uppnå hållbar
tillväxt. De viktigaste affärsområdena innefattar
tak och byggnadsskal i Norden, Baltikum samt
centrala Östeuropa.
Ruukki Constructions främsta konkurrenter är
andra leverantörer av stålbaserade byggvaror
som Kingspan, Lindab och Areco.
Nyckeltal
2024
2023
Intäkter (Mkr)
5 508
5 810
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA (Mkr)
279
201
Rörelseresultat (Mkr)
50
-6
Operativt kassaflöde (Mkr)
108
412
Antal anställda vid periodens slut
1 349
1 410
Efterfrågan var fortsatt svag under 2024,
framförallt nybyggandet av bostäder i Norden.
Intäkterna för 2024 minskade med 5 % jämfört
med 2023 och uppgick till 5 508 (5 810) Mkr.
Rörelseresultatet för 2024 uppgick till 50 (-6) Mkr,
en ökning med 56 Mkr jämfört med 2023.
Förbättringen jämfört med 2023 berodde främst
på åtgärder för att sänka kostnaderna.
Det operativa kassaflödet för 2024 uppgick till
Ny, effektiv produktionslinje
för hållbara takprofiler
Som en del av sitt fleråriga
investeringsprogram invigde Ruukki en ny
produktionslinje för takprofiler i Vimpeli,
Finland. Den nya linjen innebär bättre och
mer hållbara takprodukter samt en
effektivare produktion. Den nästan 100
meter långa profileringslinjen är bland de
mest avancerade i världen och fördubblar
produktionskapaciteten för anläggningens
klickprofiler. Kunderna kommer att få
både nya och uppgraderade produkter
snabbare, och mängden avfall kommer att
minskas. Produktens hållbarhetsprofil
kommer också att förbättras tack vare
energieffektiviseringar vid anläggningen,
såsom övergången till fossilfri el och
användning av återvunnet
förpackningsmaterial i produktionen.
108 (412) Mkr. Kassaflödet påverkades främst
av en ökning av rörelsekapital. Investeringarna
under 2024 uppgick till 307 (248) Mkr varav 201
(175) Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202432
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Rapporter
Den här delen av SSABs
Årsredovisning innehåller
Bolagsstyrningsrapporten,
Ersättningsrapporten,
Förvaltningsberättelsen
Hållbarhetsrapporten samt
Finansiella rapporter. 
SSAB ÅRSREDOVISNING 202433
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Bolagsstyrningsrapport 2024
SSAB är noterat på Nasdaq Stockholm och lyder under dess
regelverk samt tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning
(bolagskoden). SSAB är även noterat på Nasdaq Helsinki.
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och bolagskoden som en separat rapport
som är skild från förvaltningsberättelsen.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202434
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Bolagsstyrningsrapport
Viktiga externa och interna regelverk och
policyer som påverkar bolagsstyrningen:
Väsentliga interna regelverk och policyer
Bolagsordning
Styrelsens arbetsordning inkl. vd-instruktion
och instruktioner till styrelseutskotten
Uppförandekod
Väsentliga externa regelverk
Svensk aktiebolagslag
Svensk bokföringslag
Svensk årsredovisningslag
Regelverk för Nasdaq Stockholm och
Nasdaq Helsinki
Svensk kod för bolagsstyrning
Organisation_SWE_NY_24.svg
Organisation per 31 december 2024
SSABs organisation utmärks av ett
decentraliserat arbetssätt
där en stor del av ansvar och befogenheter
delegerats till respektive division och
dotterbolag. SSAB har tre divisioner: SSAB
Special Steels, SSAB Europe och SSAB Americas
samt två större helägda dotterbolag: Tibnor och
Ruukki Construction. De två sistnämnda styrs
som självständiga dotterbolag.
Avvikelser från bolagskoden
Det finns inga avvikelser från Svensk kod för
bolagsstyrning att rapportera om för 2024.
Aktieägare
Ägare den 31 december 2024
% av
rösterna
% av
kapitalet
LKAB
16,5
10,9
Finska staten
8,3
6,5
Folksam
5,8
2,1
Vanguard
3,3
3,3
Norges Bank
2,3
2,8
BlackRock
1,6
2,1
Goldman Sachs Asset
management
1,2
1,6
Allianz Global Investors
1,2
0,7
Avanza Pension
0,9
1,6
Dimensional Fund Advisors
0,8
1,0
Övriga aktieägare
58,1
67,4
Summa
100,0
100,0
Varav utlandsregistrerade
aktieägare 1)
36,5
30,3
1) Inkluderar aktieägare utanför Sverige och Finland.
Källa: Modular Finance
Aktiekapitalet i SSAB består av A- och B-aktier,
där A-aktien ger en röst medan B-aktien ger en
tiondels röst. Båda aktieslagen ger samma rätt
till andel av bolagets tillgångar och resultat.
Per den 31 december 2024 uppgick antalet
aktieägare till 268 527. Ovanstående tabell
presenterar de tio röstmässigt största ägarna
vilka sammanlagt ägde 41,9 % av rösterna och
32,6 % av aktiekapitalet. Ägare utanför Sverige
och Finland kontrollerade 36,5 % av rösterna och
30,3 % av kapitalet. För ytterligare information
kring ägarstrukturen, se avsnittet Aktier och
aktieägare.
Bolagsstämma
Bolagets högsta beslutande organ är
bolagsstämman, där aktieägarnas inflytande i
bolaget utövas. På årsstämman (ordinarie
bolagsstämma) beslutar aktieägarna bland annat
om följande:
Fastställelse av årsredovisning och
koncernredovisning
Disposition av bolagets resultat
Ansvarsfrihet för styrelsen och verkställande
direktören
Val av och ersättning till styrelsen, dess
ordförande och revisorer
Hur valberedningen ska utses
(i förekommande fall)
Riktlinjer för ersättning till verkställande
direktören och övriga ledande
befattningshavare (i förekommande fall)
Beslut om godkännande av ersättningsrapport
I enlighet med SSABs bolagsordning sker kallelse
till bolagsstämma genom annonsering i Post-
och Inrikes Tidningar och genom att kallelsen
hålls tillgänglig på SSABs webbplats. Att kallelse
har skett ska samtidigt annonseras i Dagens
Nyheter och Svenska Dagbladet.
Årsstämma 2024
Årsstämman 2024 genomfördes i Stockholm.
Aktieägare kunde även utöva sin rösträtt på
stämman genom poströstning i enlighet med
föreskrifterna i SSABs bolagsordning.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202435
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Årsstämman fastställde den av styrelsen och vd
avlämnade årsredovisningen och
koncernredovisningen för 2023, beslutade om
disposition av bolagets resultat samt beviljade
styrelsens ledamöter och vd ansvarsfrihet.
Stämman beslutade om ersättningar till styrelse
och revisor i enlighet med valberedningens
förslag. Det beslutades vidare att styrelsen ska
bestå av nio ledamöter. Till styrelseledamöter
omvaldes Petra Einarsson, Lennart Evrell
(omvald ordförande i styrelsen), Bernard Fontana,
Marie Grönborg, Martin Lindqvist (dåvarande vd
och koncernchef), Mikael Mäkinen och Maija
Strandberg samt nyvaldes Kerstin Enochsson
och Pierre Heeroma.
Det beslutades på förslag av valberedningen
bolagets revisorer skulle vara ett registrerat
revisionsbolag och att Ernst & Young AB skulle
omväljas som revisor i bolaget till och med
årsstämman 2025.
Stämman beslutade i enlighet med styrelsens, av
revisorn tillstyrkta, förslag att vinstutdelning för
räkenskapsåret 2023 ska uppgå till 5,00 kr per
aktie och att återstoden av vinstmedlen
balanseras i ny räkning.
Stämman beslutade i enlighet med styrelsens
förslag att godkänna det långfristiga
incitamentsprogrammet för 2024, dra in egna
aktier som förvärvats med stöd av
bemyndigande från årsstämman 2023 samt
bemyndiga styrelsen att besluta om förvärv av
egna aktier. Förslagen hade funnits tillgängliga
hos SSAB och på bolagets webbplats sedan den
15 mars 2024.
Stämman beslutade att godkänna styrelsens
ersättningsrapport, som funnits tillgänglig hos
SSAB och på bolagets webbplats sedan den 18 
mars 2024.
Se årsstämmoprotokoll på www.ssab.com.
Valberedning
Valberedningens uppdrag
Valberedningens uppdrag är bland annat att inför
årsstämman föreslå styrelseordförande,
styrelseledamöter, revisor, ordförande vid
årsstämman, arvode till styrelsen och arvode till
revisorn.
Procedur för tillsättning av valberedningen
Det sammanlagda antalet ledamöter ska inte
uppgå till mer än sex. Ordförande i
valberedningen ska vara den ledamot som
utsetts av den röstmässigt största aktieägaren.
Valberedningens sammansättning tillkännagavs
på bolagets hemsida, www.ssab.com, den 16
september 2024.
Aktieägare kunde fram till den 31 december 2024
lämna förslag till valberedningen.
Valberedningens förslag offentliggörs senast i
samband med kallelsen till årsstämman. I
anslutning till att kallelsen till årsstämman
utfärdas kommer valberedningen på
www.ssab.com att lämna ett motiverat yttrande
beträffande sitt förslag till styrelse.
Valberedningens mångfaldspolicy
SSAB arbetar aktivt med att söka främja
mångfald i bolaget. Som ett led i det arbetet
tillämpar valberedningen regel 4.1 i Svensk kod
för bolagsstyrning (bolagskoden) som
mångfaldspolicy. I enlighet med denna regel ska
styrelsen ha en med hänsyn till bolagets
verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden i
övrigt ändamålsenlig sammansättning, präglad
av mångsidighet och bredd avseende de
bolagsstämmovalda ledamöternas kompetens,
erfarenhet och bakgrund. En jämn könsfördelning
i styrelsen ska också eftersträvas.
Målsättningen med mångfaldspolicyn är att
tillgodose vikten av tillräcklig mångfald i
styrelsen i syfte att främja oberoende åsikter och
ett kritiskt förhållningssätt för att bidra till ett
effektivt styrelsearbete i bolaget.
Under 2024 har valberedningens
mångfaldspolicy beaktats i samband med
valberedningens arbete inför årsstämmorna
2024 och 2025. Det har resulterat i en mångsidig
och ändamålsenlig styrelsesammansättning med
ledamöter som besitter erforderlig kompetens
och erfarenhet inom för styrelsen viktiga
ansvarsområden, som till exempel internationell
industri, global försäljning, energi, omställning
och genomförande av stora investeringsprojekt.
Valberedningens arbete inför årsstämman 2025
Valberedningen utsågs i september 2024 och har
under hösten sammanträtt 4 gånger. Ytterligare
sammanträden är planerade under första
kvartalet 2025, före årsstämman. Vid ett möte i
oktober fick valberedningen ta del av styrelsens
utvärderingsprocess och dess utfall.
Valberedningen har diskuterat styrelsens
sammansättning och enats om de huvudsakliga
krav som bör ställas på styrelseledamöterna
inbegripet kravet på oberoende ledamöter.
Valberedningen har i sitt styrelseförslag särskilt
beaktat mångsidighet och bredd avseende
ledamöternas kompetens, erfarenhet och
bakgrund samt strävan efter en jämn
könsfördelning och kompetens och erfarenhet
inom de för bolaget viktigaste områdena.
Valberedningen arbetar kontinuerligt med att
identifiera och utvärdera potentiella nya
styrelseledamöter. Valberedningen har vid
framtagandet av förslag till arvoden för styrelsen
och dess utskott bland annat gjort en översyn av
nivåerna för styrelsearvoden i liknande bolag.
Inför valet av revisor vid årsstämman 2025
presenterades revisionsutskottets utvärdering av
revisorsinsatsen för valberedningen vid dess
möte i december tillsammans med utskottets
rekommendation vad gäller både val av revisor
och arvodering. Valberedningen följde
revisionsutskottets rekommendation i dess
förslag till årsstämman 2025.
Valberedningen inför årsstämman 2025
Namn, utsedd av
Andel i procent av
rösterna, per 31
december 2024
Niklas Johansson, LKAB
(ordförande i
valberedningen)1)
16,5
Jukka Ohtola, finska staten
8,3
Emilie Westholm, Folksam
5,8
Lennart Evrell
(styrelseordförande)
1) Niklas Johansson ersatte Stefan Loréhn som LKAB:s
representant i valberedningen och var tillika valberedningens
ordförande från och med den 4 oktober 2024.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202436
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Styrelse
Styrelsens ansvar
Styrelsen har som övergripande uppgift att
förvalta bolagets angelägenheter i bolagets och
samtliga aktieägares gemensamma intresse.
Styrelsen ska fortlöpande bedöma koncernens
ekonomiska situation samt utvärdera den
operativa ledningen. I styrelsen avgörs bland
annat frågor avseende koncernens strategiska
inriktning och organisation samt beslutas om
väsentliga investeringar (överstigande 100 Mkr).
Styrelsen är också ytterst ansvarig för koncernens
hållbarhetsarbete (för mer information se avsnittet
Styrelsens ansvar för hållbarhetsarbetet).
Styrelsen ska i förekommande fall upprätta
förslag till riktlinjer för bestämmande av lön och
annan ersättning till verkställande direktören och
andra personer i bolagets ledning för beslut vid
årsstämman.
Styrelsens ansvar för hållbarhetsarbetet
(GOV-1 § 22 c & d, GOV-2 § 26 a)
SSABs styrelse är ytterst ansvarig för bolagets
hållbarhetsarbete vilket bland annat inkluderar att
bedriva verksamheten ansvarsfullt och på
strategisk nivå hantera risker och möjligheter
relaterade till hållbarhet (för mer information om
identifierade konsekvenser, risker och
möjligheter på hållbarhetsområdet, se
Hållbarhetsrapporten, avsnitt Processen för
bedömning av väsentlig påverkan, risker och
möjligheter (IRO-1). Exempelvis godkänner
styrelsen uppförandekoden, hållbarhetsstrategin
samt strategi och investeringar kopplade till
omställningen till fossilfri stålproduktion.
På koncernledningsmötena rapporteras
utvecklingen av SSABs hållbarhetsarbete 
regelbundet till vd av medlemmarna i
koncernledningen i enlighet med deras respektive
ansvarsområde (för mer information se avsnittet
Koncernledningens ansvar för
hållbarhetsarbetet), vilket konsolideras och
rapporteras till styrelsen. Styrelsen informeras,
om det bedöms nödvändigt vid förändringar av
koncerndirektiv och -instruktioner till följd av
exempelvis regelverksförändring eller utifrån
intern utvärdering.
Styrelsen uppdateras minst kvartalsvis om
utvecklingen av SSABs hållbarhetsarbete inom
bolagets väsentliga områden. Styrelsen
uppdateras genom information i interna
rapporter eller andra underlag och presentationer
som tillhandahålls inför och presenteras vid
styrelsemöten. För de områden som har
fastställda mål tar styrelsen del av aktuellt utfall i
relation till dessa. Information om koncernens
säkerhetsarbete och SSABs omställning till
fossilfri ståltillverkning ges vid varje ordinarie
möte. Eftersom hållbarhets- och klimatfrågor,
framförallt omställningen mot en fossilfri
verksamhet, är en integrerad del av SSABs
affärsstrategi så har inte styrelsen något särskilt
hållbarhetsutskott. Hållbarhetsredovisningen
behandlas i revisionsutskottet som en del av
Årsredovisningen.
Styrelsen följer de viktigaste intressenternas
synpunkter avseende SSABs hållbarhetsarbete,
exempelvis ingår arbetstagarrepresentanter i
styrelsen vilket ger de anställda möjlighet till
inflytande i de frågor som avhandlas i styrelsen.
Vidare har styrelsen även kontakt med
exempelvis aktieägare, framför allt i samband
med årsstämman, samt myndigheter och
politiker. I övrigt har styrelsen delegerat
intressentdialogerna till koncernledningens
medlemmar, inom respektive ansvarsområde (för
mer information kring koncernledningens
ansvarsområden, se avsnittet Koncernledningens
ansvar för hållbarhetsarbetet). Vid behov eller
större förändringar informeras styrelsen.
Styrelsens arbetsordning
(GOV-1 § 22b)
Styrelsen fastställer årligen en arbetsordning
inkluderande en vd-instruktion som bland annat
reglerar arbetsfördelningen mellan styrelsen och
verkställande direktören.
Arbetsordningen reglerar vidare hur ofta
styrelsen ska sammanträda och hur arbetet ska
fördelas på styrelseutskotten. Arbetsordningen
anger att det ska finnas ett ersättningsutskott
och ett revisionsutskott. Inför varje styrelsemöte
erhåller styrelseledamöterna en skriftlig
dagordning och ett fullödigt beslutsunderlag. Vid
varje styrelsemöte sker en genomgång av
olycksfallsstatistiken, hållbarhetsmål inklusive
väsentliga konsekvenser, risker och möjligheter
kopplade till hållbarhetsfrågor, aktuellt
affärsläge, koncernens resultat och finansiella
ställning samt verksamheten (för mer
information om styrelsens och
koncernledningens ansvar inom
hållbarhetsarbetet se avsnitten Styrelsens ansvar
för hållbarhetsarbetet samt Koncernledningens
ansvar för hållbarhetsarbetet). Övriga frågor som
behandlas är bland annat konkurrens- och
marknadssituationen.
Styrelsens ordförande
Styrelseordföranden leder styrelsens arbete,
företräder bolaget i ägarfrågor samt ansvarar för
utvärderingen av styrelsens arbete. Dessutom
ansvarar ordföranden för den löpande kontakten
med vd samt för att styrelsen fullgör sina plikter.
Styrelsens sammansättning
Enligt bolagsordningen ska styrelsen bestå av
minst fem och högst tio bolagsstämmovalda
ledamöter. Styrelsen är beslutför om mer än
hälften av alla styrelseledamöterna är
närvarande. Styrelsen ska ha en med hänsyn till
bolagets verksamhet, utvecklingsskede och
förhållanden i övrigt ändamålsenlig
sammansättning, präglad av mångsidighet och
bredd avseende ledamöternas kompetens,
erfarenhet och bakgrund. Nya styrelseledamöter
genomgår en introduktionsutbildning för att
snabbt erhålla den kunskap som förväntas för att
på bästa sätt tillvarata bolagets och aktieägarnas
intressen.
Styrelsens arbete 2024
(GOV-1 § 21, GOV-2 § 26 b & c)
Under 2024 hölls 12 protokollförda
sammanträden och styrelsen var alltid beslutför.
Sekreterare i styrelsen var SSABs chefsjurist,
som inte är ledamot i styrelsen. Styrelsen har
under räkenskapsåret 2024 bestått av sju
bolagsstämmovalda ledamöter under perioden
1 januari 2024–24 april 2024, nio
bolagsstämmovalda ledamöter under perioden
24 april 2024–28 oktober 2024 och åtta
bolagsstämmovalda ledamöter under perioden
28 oktober 2024–31 december 2024. Styrelsen
per den 31 december 2024 bestod av fyra kvinnor
och fyra män (motsvarande en kvot avseende
kvinnliga/manliga ledamöter om 50 %/50 %). 
SSAB ÅRSREDOVISNING 202437
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Därutöver har styrelsen under räkenskapsåret
2024 bestått av tre arbetstagarrepresentanter
jämte tre suppleanter. Samtliga av de
bolagsstämmovalda ledamöterna under
räkenskapsåret 2024 har varit icke-verkställande
ledamöter med undantag för Martin Lindqvist
som utgjort verkställande ledamot i egenskap av
vd och koncernchef under perioden 1 januari
2024–28 oktober 2024. Samtliga (100 %) av de
icke-verkställande ledamöterna i styrelsen
bedöms vara oberoende både i förhållande till
både bolaget och bolagsledningen samt bolagets
större aktieägare.
Styrelsen har under året bevakat
omvärldsutvecklingen och hur bolaget hanterat
dess effekter. På bolagets huvudmarknader,
Europa och Nordamerika, försämrades
efterfrågan och priser kontinuerligt under året.
För att möta en svagare marknad vidtogs
åtgärder för att anpassa produktionen, kostnader
och bemanning. Efterfrågan på höghållfasta
stålprodukter var fortsatt relativt god på
marknader utanför Europa.
Styrelsen har ägnat mycket tid åt frågor kopplade
till omställningen till fossilfri ståltillverkning och
har under året besökt SSABs anläggningar i Luleå
och Brahestad, Finland.
Bolagets väsentliga konsekvenser, risker och
möjligheter på hållbarhetsområdet delges
styrelsen i samband med den årliga strategi- och
risköversynen och är en central del av det
underlag som styrelsen beaktat vid strategiska
beslut och överväganden under räkenskapsåret,
som exempelvis styrelsens beslut att gå vidare
med nästa steg i SSABs omställning genom att
bygga ett toppmodernt stålverk i Luleå för
produktion av premiumprodukter med låga CO2-
utsläpp.
Styrelsen har under året särskilt behandlat
följande hållbarhetsfrågor:
Omställning av verksamheten till fossilfri
ståltillverkning,
Säkerhetsarbetet i koncernen.
Styrelsens erfarenhet och kompetens inom
bolagets sektorer, produkter, geografiska
platser samt hållbarhet
(GOV-1 § 23)
Styrelsen utvärderas årligen för att säkerställa att
styrelsen har en erforderlig samlad erfarenhet
och kompetens för SSABs verksamhet, vilket
inkluderar bolagets produkter, de sektorer och
geografiska platser där SSAB bedriver sin
verksamhet samt väsentliga hållbarhetsområden.
Utvärderingen för 2024 administrerades av en
extern part, och utgjordes av ett omfattande
frågeformulär som besvarades enskilt av
ledamöterna samt enskilda intervjuer med
ledamöterna. Frågorna rörde huvudsakligen
styrelsens effektivitet och samlade kompetens
att hantera styrelseansvaret i förhållande till de
för bolaget viktigaste områdena. Svaren
sammanställdes och redovisades anonymt till
styrelsen samt till valberedningen inför deras
framtagande av förslag till val av
styrelseledamöter (för mer information om
valberedningens arbete se avsnittet
Valberedning). Slutsatsen från
styrelseutvärderingen som utfördes under 2024
var att styrelsens ledamöter bedömdes inneha
lämplig erfarenhet och kompetens för bolagets
verksamhet.
Ett särskilt hållbarhetsfokus för
styrelseutvärderingen var att säkerställa att
styrelsen har erforderlig kompetens för
genomförandet av bolagets omställning till
fossilfri ståltillverkning, vilket bland annat
omfattat kompetens och erfarenhet inom tung
processindustri, internationell marknadsföring
och försäljning, större investeringsprojekt, finans,
IT och digitalisering samt ansvarsfullt
företagande.
Utöver den kompetens som styrelsen besitter
inom hållbarhetsområdet har styrelsen även
tillgång till ytterligare kompetens vid behov,
framförallt genom specialiserade medarbetare
inom koncernen.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202438
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Styrelse utsedda av årsstämman
Lennart Evrell.png
Petra Einarsson.png
Bernard Fontana.png
Marie Grönborg.png
Kerstin.png
Pierre.png
Lennart Evrell
Petra Einarsson
Kerstin Enochsson
Bernard Fontana
Marie Grönborg
Pierre Heeroma
Svensk. Född 1954.
Styrelseordförande.
Invald 2021.
Svensk. Född 1967.
Styrelseledamot.
Invald 2014.
Tysk och svensk. Född 1975.
Styrelseledamot.
Invald 2024.
Fransk. Född 1961.
Styrelseledamot.
Invald 2022.
Svensk. Född 1970.
Styrelseledamot.
Invald 2019.
Nederländsk. Född 1957.
Styrelseledamot.
Invald 2024.
Utbildning
Utbildning
Utbildning
Utbildning
Utbildning
Utbildning
Civilingenjör Maskinteknik, Kungliga
Tekniska Högskolan; Civilekonom,
Uppsala Universitet.
Civilekonom, Uppsala Universitet.
Master of Laws, Freie Universität
Berlin; MBA, ESCP Business School
Paris
Civilingenjör, Ecole Polytechnique och
Ecole Nationale Supérieure des
Techniques Avancée Paris.
Civilingenjör Kemiteknik, Chalmers
tekniska högskola och Imperial
Collage London.
B. Sc. geologi mineralogi och
tektonik, Uppsala Universitet.
Övriga nuvarande uppdrag
Övriga nuvarande uppdrag
Övriga nuvarande uppdrag
Övriga nuvarande uppdrag
Övriga nuvarande uppdrag
Övriga nuvarande uppdrag
Styrelseledamot: Svenska Cellulosa
Aktiebolaget SCA och Epiroc AB.
Styrelseledamot: Alimak Group.
Chef: affärsområdet Automotive i 
SKF AB.
Vd och koncernchef: Framatome.
Styrelseordförande och vd: Arabelle
Solutions. Styrelseordförande:
Jeumont Electric. Styrelseledamot:
Thales Group och GIFEN Services.
Styrelseledamot: Lantmännen,
Bioextrax AB (publ), Eolus Vind AB
(publ) och Aduro Clean Technologies
Inc.
Vd: Scandinavian Ferrous and Non-
Ferrous Metal Discovery AB.
Styrelseledamot: Vanadis Battery
Metals AB och Nordic Iron Ore AB.
Tidigare befattningar
Tidigare befattningar
Tidigare befattningar
Tidigare befattningar
Tidigare befattningar
Tidigare befattningar
Vd och koncernchef: Boliden AB,
Sapa och Munters. Styrelseledamot:
ICA Gruppen AB, Svenskt Näringsliv
och Industriarbetsgivarna.
Vd och koncernchef: BillerudKorsnäs
AB. EVP: Sandvik AB. Seniora poster:
Sandvik AB. Styrelseledamot: Biokraft
AB, Norsk Hydro, Svenska Aerogel AB,
Svenskt Näringsliv, Industri-
arbetsgivarna och Jernkontoret.
Inköpschef och VP Strategy & Project
office: Volvo Car Group. Global
Director Parts: Volvo Construction
Equipment.
Vd och koncernchef: Holcim Group.
Seniora positioner inom Aperam och
ArcelorMittal.
Vd och koncernchef: TreeToTextile AB,
Purac AB,  EVP Perstorp Group,
Business Area Specialities &
Solutions. Seniora positioner: Perstorp
Group och Formox AB.
SVP Business Development,
Exploration and Strategic Projects:
LKAB AB. SVP Strategy and Business
Development: Boliden AB.
Aktieinnehav
(inkl. närståendes aktier)1)
Aktieinnehav
(inkl. närståendes aktier) 1)
Aktieinnehav
(inkl. närståendes aktier) 1)
Aktieinnehav
(inkl. närståendes aktier) 1)
Aktieinnehav
(inkl. närståendes aktier) 1)
Aktieinnehav
(inkl. närståendes aktier) 1)
50 000 B-aktier
21 000 B-aktier
2 000 B-aktier
3 914 B-aktier
13 250 B-aktier
1 000 B-aktier
Oberoende i förhållande till bolaget
och ledningen
Oberoende i förhållande till bolaget
och ledningen
Oberoende i förhållande till bolaget
och ledningen
Oberoende i förhållande till bolaget
och ledningen
Oberoende i förhållande till bolaget
och ledningen
Oberoende i förhållande till bolaget
och ledningen
Ja
Ja
Ja
Ja
Ja
Ja
Oberoende i förhållande till större
aktieägare
Oberoende i förhållande till större
aktieägare
Oberoende i förhållande till större
aktieägare
Oberoende i förhållande till större
aktieägare
Oberoende i förhållande till större
aktieägare
Oberoende i förhållande till större
aktieägare
Ja
Ja
Ja
Ja
Ja
Ja
1) Aktieinnehav för styrelsen redovisas per 28 februari 2025.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202439
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Styrelse – utsedda av årsstämman
Styrelse – utsedda av anställda
Mikael Mäkinen.png
Maija Strandberg.png
Tomas Karlsson.png
Mikael Henriksson.png
Tomas Jansson.png
Mikael Mäkinen
Maija Strandberg
Finsk. Född 1956.
Styrelseledamot.
Invald 2022.
Finsk. Född 1969.
Styrelseledamot.
Invald 2021.
Utbildning
Utbildning
Civilingenjör Marinarkitektur, Helsingfors
Tekiniska Universitet.
Masterexamen ekonomi, Åbo University.
Övriga nuvarande uppdrag
Övriga nuvarande uppdrag
Styrelseordförande: Valmet, Aker Arctic Oyj
och Corvus Energy Holdings AS.
Styrelseledamot i Finnlines
Generaldirektör: ägarstyrningsenheten, finska
statsministerns kansli. Ordförande i
nomineringskommittén: Neste Oyi, Finnair Oyj
och Fortum Oyj. Medlem i nominerings-
kommittén: Municipality Finance Plc och
Neova Oyj.
Tidigare befattningar
Tidigare befattningar
Vd och koncernchef: Cargotec. Vd: MacGregor
och Rolls-Royce Marine. Styrelseledamot:
Stora Enso Oyj.
Senior finansrådgivare ägarstyrningsenheten,
finska statsministerns kansli. CFO: Uponor Oyj,
VP Finance Valmet. Styrelseledamot: Neova
Oy, Nordic Morning Group, Dustin Group,
Danske Bank Oyj, Finnair Oyj, Fortum Oyj.
Seniora positioner: ALSO, John Deere,
Timberjack, Huhtamäki.
Aktieinnehav
(inkl. närståendes aktier) 1)
Aktieinnehav
(inkl. närståendes aktier) 1)
10 000 B-aktier
10 000 B-aktier
Oberoende i förhållande till bolaget och
ledningen
Oberoende i förhållande till bolaget och
ledningen
Ja
Ja
Oberoende i förhållande till större aktieägare
Oberoende i förhållande till större aktieägare
Ja
Ja (anställd av finska staten som
representerar 8 % av rösterna)
1) Aktieinnehav för styrelsen redovisas per 28 februari 2025.
Robert Holmström
Född 1962.
Assistent, SSAB Europe.
Suppleant (arbetstagar-
representant) sedan 2023.
Tomas Jansson
Född 1966.
Säljkoordinator, SSAB Europe.
Arbetstagarrepresentant
sedan 2014.
Patrick Sjöholm
Född 1965.
Systemkonstruktör,
SSAB Special Steels.
Suppleant (arbetstagar-
representant) sedan 2011.
Mikael Henriksson
Född 1961.
Masugnsoperatör,
SSAB Special Steels.
Arbetstagarrepresentant
sedan 2017.
Sven-Erik Rosén
Född 1965.
Truckförare, SSAB Europe.
Suppleant (arbetstagar-
representant) sedan 2021.
Tomas Karlsson
Född 1962
.Underhållsmekaniker,
SSAB Europe.
Arbetstagarrepresentant
sedan 2015.
Sven-Erik Rosen.png
Robert Holmström new.png
Suppleanter
Patrick Sjöholm.png
SSAB ÅRSREDOVISNING 202440
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Revisionsutskott
Arbetsuppgifter
(GOV-1 § 22 b)
Bland revisionsutskottets ledamöter ska en
ordförande utses. Revisionsutskottets ledamöter
ska utses bland styrelseledamöter som inte är
anställda av bolaget. Minst en av utskottets
ledamöter ska ha redovisnings- eller
revisionskompetens.
Revisionsutskottets arbetsuppgifter anges i
styrelsens arbetsordning. Ordföranden i
revisionsutskottet ansvarar för att styrelsen i sin
helhet fortlöpande hålls informerad om
utskottets arbete samt, vid behov, förelägger
styrelsen ärenden för beslut.
Revisionsutskottets huvuduppgift är att stödja
styrelsen i arbetet med att kvalitetssäkra den
finansiella rapporteringen samt
hållbarhetsrapporteringen.
Revisionsutskottet övervakar bolagets interna
kontroll och riskhantering avseende både den
finansiella rapporteringen och
hållbarhetsrapporteringen. Revisionsutskottet
biträder även valberedningen vid upprättande av
förslag till bolagsstämmans beslut om
revisorsval.
Revisionsutskottet träffar fortlöpande bolagets
revisorer, utvärderar revisionsinsatserna samt
fastställer riktlinjer för vilka tilläggstjänster
bolaget får upphandla från bolagets revisor.
Sådana tilläggstjänster upp till maximalt 100 Tkr
per uppdrag ska förhandsgodkännas av bolagets
ekonomi- och finansdirektör. Uppdrag som
överstiger 100 Tkr ska förhandsgodkännas av
revisionsutskottets ordförande. Alla
tilläggstjänster ska redovisas för
revisionsutskottet varje kvartal.
Det finns en etablerad riskhanteringsprocess
inom SSAB. Revisionsutskottet tar del av och
beaktar de riskområden som identifierats i
processen (både affärsrisker och risker för fel i
den finansiella rapporteringen samt
hållbarhetsrapporteringen). Baserat på utfallet i
den interna och externa riskbedömningen
analyserar utskottet löpande revisionens
inriktning och omfattning med bolagets externa
och interna revisorer.
Revisionsutskottet fastställer årligen en
internrevisionsplan som bland annat är baserad
på de risker som framkommit i
riskhanteringsprocessen. Revisionsplanen
diskuteras med de externa revisorerna för att
effektivisera och kvalitetsförbättra det löpande
revisionsarbetet. Chefen för internrevision
presenterar genomförda revisioner och ärenden
som rapporterats via visselblåsarfunktionen.
Utskottet analyserar och belyser dessutom
väsentliga redovisningsfrågor som koncernen
påverkas av.
Arbetet 2024
Under 2024 har fokus för revisionsutskottets
arbete varit bland annat stymodellen för de olika
omställningsinvesteringsprojekten.
Revisionsutskottet tog del av, och analyserade
tillsammans med de externa revisorerna, den
riskanalys och revisionsplan som revisorerna
upprättat som underlag för den lagstadgade
revisionen. Utskottet har även följt
förberedelserna för finansiering av
omställningsprojekten. Revisionsutskottet har
arbetat med IT-säkerhet och revidering av planer
för förnyelse av IT-systemlandskapet.
Revisionsutskottet har även följt
implementeringen av EU:s Corporate
Sustainability Reporting Directive (CSRD) och
bolagets arbete med att sammanställa och
kvalitetssäkra de uppgifter som krävs för de
utökade rapporteringskraven enligt CSRD som
SSAB valt att i vissa delar frivilligt tillämpa redan
för hållbarhetsrapporten 2024.
Revisionsutskottets ledamöter utgjordes sedan
det konstituerande styrelsemötet den 24 april
2024 av Petra Einarsson (ordförande), Lennart
Evrell och Maija Strandberg.
Under 2024 hade revisionsutskottet sex
Närvarostatistik 2024
Namn på styrelseledamot
Invald i
styrelsen
Styrelsemöten
Ersättnings-
utskott
Revisions-
utskott
Bolagsstämmovalda1)
Lennart Evrell, ordförande
2021
12
10
6
Petra Einarsson
2014
12
10
6
Kerstin Enochsson
2024
6
Bernard Fontana
2022
12
9
Marie Grönborg
2019
12
Pierre Heeroma
2024
7
Mikael Mäkinen
2022
11
Maija Strandberg
2021
12
6
Martin Lindqvist2)
2011
11
Arbetstagarrepresentanter
Mikael Henriksson
2017
12
Tomas Jansson
2014
11
Tomas Karlsson
2015
12
Suppleanter
Robert Holmström
2023
12
Sven-Erik Rosén
2021
12
Patrick Sjöholm
2011
12
1) Information om arvoden finns i not B.4 i Finansiella rapporter.
2) Martin Lindqvist utträdde ur styrelsen den 28 oktober 2024.
protokollförda sammanträden.
Ersättningsutskott
Arbetsuppgifter
(GOV-1 § 22 b)
Jämte styrelsens ordförande ska
ersättningsutskottet bestå av en eller flera av
bolagsstämman valda styrelseledamöter, vilka
ska vara oberoende i förhållande till bolaget och
bolagsledningen. Bland ersättningsutskottets
ledamöter ska erforderlig kunskap och erfarenhet
i frågor om ersättningar till ledande
befattningshavare finnas. Ersättningsutskottets
arbetsuppgifter anges i styrelsens arbetsordning.
Verkställande direktören ska i egenskap av
föredragande närvara vid utskottets
sammanträden.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202441
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Ersättningsutskottet lämnar förslag till styrelsen
om verkställande direktörens lön och övriga
anställningsvillkor, fastställer löner och
anställningsvillkor för övriga koncernledningen
samt ger ramar för löner och anställningsvillkor
för övriga högre befattningshavare. Bland
ersättningsutskottets uppgifter ingår i övrigt att
bereda styrelsens beslut i frågor om
ersättningsprinciper, att bereda styrelsens
förslag till riktlinjer för bestämmande av lön och
annan ersättning till verkställande direktören och
övriga bolagsledningen, vilket inkluderar
utvärdering om i vilken utsträckning ersättning
ska baseras på hållbarhetsrelaterade mål, samt
att följa och utvärdera­tillämpningen av dessa.
Ersättningsutskottet ska också följa och
utvärdera program för rörliga ersättningar till
bolagsledningen.
Arbetet 2024
Under 2024 hade ersättningsutskottet tio
protokollförda sammanträden och arbetet bestod
bland annat i att bistå i rekryteringsprocessen av
ny vd och koncernchef. Ersättnings-utskottet
utgjordes av Lennart Evrell (ordförande), Bernard
Fontana och Petra Einarsson. Vd är adjungerad
till utskottet men deltar inte vid behandlingen av
egen lön och egna anställningsvillkor.
Koncernledning
Koncernledningens arbete och ansvar
(GOV-1 § 21)
Koncernledningen ansvarar för att utforma och
genomföra koncernens övergripande strategier
samt behandlar frågor som till exempel förvärv
och avyttringar. Sådana frågor samt större
investeringar (överstigande 100 Mkr) bereds av
koncernledningen för beslut av
moderbolagsstyrelsen.
Vd ansvarar för den löpande förvaltningen av
bolaget enligt styrelsens anvisningar och
riktlinjer. Koncernledningen bestod per den 31
december 2024 utöver vd av divisionscheferna
för SSAB Europe, SSAB Americas och SSAB
Special Steels, ekonomi- och finansdirektören,
chefen för juridik och företagstransaktioner,
tekniska direktören, chefen för organisation,
kultur och kommunikation, chefen för forskning
och innovation, chefen för strategi och
digitalisering samt chefen för hållbarhet.
Koncernledningen har möten månadsvis för att
följa upp koncernens samt divisionernas resultat,
finansiella ställning och hållbarhetsarbete.
Koncernledningen ansvarar för den strategiska
inriktningen för hållbarhetsarbetet och följer
regelbundet upp koncernens hållbarhetsarbete
(för mer information se avsnittet
Koncernledningens ansvar för
hållbarhetsarbetet). Övriga frågor som behandlas
på koncernledningsmöten är bland annat
strategifrågor.
Respektive divisionschef ansvarar för respektive
divisions resultat och balansräkning. Den
övergripande operativa styrningen av
divisionerna sker via kvartalsvisa
uppföljningsmöten. Moderbolagets vd är också i
de flesta fall ordförande i de större direktägda
dotterbolagens styrelser, till exempel Tibnor och
Ruukki Construction, där det även ingår andra
ledamöter från koncernledningen samt
arbetstagarrepresentanter. Parallellt med de
kvartalsvisa uppföljningsmötena övervakar
dotterbolagsstyrelserna den löpande
verksamheten samt fastställer respektive
strategier och budgetar. Arbetet har under året
bland annat bestått i en kostnadsöversyn,
förbättringar i produktmixen samt planering av
investeringar.
Koncernledningen har under året särskilt
behandlat följande hållbarhetsfrågor:
Omställning av verksamheten till fossilfri
ståltillverkning samt säkerhetsarbetet i
koncernen.
Koncernledningens ansvar för
hållbarhetsarbetet
(GOV-1 § 22 c & d, GOV-2 § 26 a-c)
SSABs koncernledning ansvarar för den
strategiska inriktningen för hållbarhetsarbetet, att
fastställa den dubbla väsentlighetsanalysen
samt bedöma risker och möjligheter kopplade till
klimatförändringarna. Koncernledningen följer
regelbundet utvecklingen av hållbarhetsarbetet
samt ansvarar för att processer finns på plats för
att förhindra, identifiera och åtgärda negativ
påverkan som SSABs verksamhet kan orsaka
eller bidra till inom hållbarhetsområdet.
Ansvaret för hållbarhetsarbetet omfattar
samtliga medlemmar av koncernledningen, där
vd har det yttersta ansvaret gentemot styrelsen.
Varje medlem ansvarar för olika delar av
hållbarhetsarbetet och informerar vd och
koncernledningen om utvecklingen inom
respektive väsentligt område vid behov i
samband med ordinarie möten. Information om
koncernens säkerhetsarbete och SSABs
omställning till fossilfri ståltillverkning
presenteras vanligtvis vid varje ordinarie möte.
Ansvarsområdena är fördelade enligt nedan:
Hållbarhetschefen ansvarar för framtagning av
den dubbla väsentlighetsanalysen,
hållbarhetsstrategin, samordning av
hållbarhetsfrågor på koncernnivå, SSABs
hållbara erbjudande, koncernens hälso- och
säkerhetsarbete samt affärsetik inklusive
mänskliga rättigheter.
Den tekniska direktören ansvarar för
miljöfrågor och sitter i styrelsen för
samriskbolaget Hybrit Development AB.
Ekonomi- och finansdirektören har
övergripande ansvar för Årsredovisningen,
finansiella frågor och investeringar med
koppling till SSABs omställning mot fossilfri
stålproduktion, samt även koordinering av
SSABs riskhanteringsprocess där klimat- och
hållbarhetsrisker ingår.
Chefen för organisation, kultur och
kommunikation ansvarar för
kompetensförsörjning och -utveckling i
samband med omställningen, SSABs arbete
inom inkludering och mångfald samt för SSABs
kommunikation och marknadsföring med
koppling till hållbarhet.
Divisionscheferna ansvarar för att driva
hållbarhets- och klimatarbete i linje med den
övergripande affärs- och hållbarhetsstrategin
samt att följa de direktiv och instruktioner som
koncernledningen utfärdar för olika
hållbarhetsområden.
SSABs omställning mot fossilfri stålproduktion
leds av ett särskilt Transformation office.
Chefen för Transformation Office rapporterar
direkt till vd.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202442
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Koncernledning
Olavi Huhtala.png
Charles Schmitt.png
Johnny Sjöström.png
Leena Crelius.png
Christina Friborg_NY.png
Maria Långberg.png
Per_Elfgren.png
Johnny Sjöström
Per Elfgren
Olavi Huhtala1)
Charles Schmitt
Leena Craelius
Christina Friborg
Maria Långberg
Svensk. Född 1974.
Vd och koncernchef.
Medlem i koncernledningen
sedan 2019. Anställd i SSAB 
2012–2014 samt sedan 2019.
Svensk. Född 1971.
Divisionschef SSAB Special
Steels.
Medlem i koncernledningen
sedan 2024. Anställd i SSAB
1996-2009 samt sedan 2012.
Finsk. Född 1962.
Divisionschef SSAB Europe.
Medlem i koncernledningen
sedan 2014. Anställd i
Rautarukki/SSAB sedan 1987.
Amerikansk. Född 1959.
Divisionschef SSAB Americas.
Medlem i koncernledningen
sedan 2011. Anställd i IPSCO/
SSAB sedan 1990.
Finsk. Född 1971.
Ekonomi- och finansdirektör.
Medlem i koncernledningen
sedan 2021. Anställd i
Rautaruukki/SSAB sedan 2005.
Svensk. Född 1969.
EVP Hållbarhet, etik och
regelefterlevnad, hälsa och
säkerhet.
Medlem i koncernledningen
sedan 2018. Anställd i SSAB
sedan 2018.
Svensk. Född 1970.
EVP Organisation, kultur och
kommunikation.
Medlem i koncernledningen
sedan 2016. Anställd i SSAB
sedan 2013.
Utbildning
Utbildning
Utbildning
Utbildning
Utbildning
Utbildning
Utbildning
Magisterexamen i Fysik och
doktorsexamen i Materialteknik,
Karlstads Universitet; docent
Luleå Tekniska Universitet samt
EMBA, Handelshögskolan i
Stockholm
Civilingenjör Materialfysik,
Uppsala Universitet.
Civilingenjör
Civilekonom, University of
Texas. Tvåårigt stålstipendium
på American Iron and Steel
Institute.
MBA, Handelshögskolan
Helsingfors.
Juristexamen, Uppsala
universitet.
Civilekonom, Uppsala
Universitet. MBA,
Handelshögskolan Stockholm.
Övriga nuvarande uppdrag
Övriga nuvarande uppdrag
Övriga nuvarande uppdrag
Övriga nuvarande uppdrag
Övriga nuvarande uppdrag
Övriga nuvarande uppdrag
Övriga nuvarande uppdrag
Styrelseledamot och medlem i
revisionsutskottet: Metsä Board
Corporation.
Tidigare befattningar
Tidigare befattningar
Tidigare befattningar
Tidigare befattningar
Tidigare befattningar
Tidigare befattningar
Tidigare befattningar
Vd: Uddeholms AB, Scana
Leshan (Kina), Teknik- och
marknadsutvecklingsansvarig:
SSAB APAC. Produktchef:
Outokumpu. Teknik- och
kvalitetschef: Outokumpu.
Marknadsutvecklingschef och
chef: Abraservice (helägt
dotterbolag). Ledande
befattningar inom SSAB Special
Steels. Försäljningschef: Lapp
Miltronic AB.
EVP: Ruukki Metals. Chef
Ruukki Fabrication. Ledande
befattningar inom försäljning
och produktion: Rautaruukki
Metform.
Befattningar inom US Steel
Corporation. Ansvarig för
verksamheten i Latinamerika
inom SSAB Americas.
Ekonomichef: SSAB Europe.
Controllerchef för försäljning:
SSAB Special Steels, Chef för
operations controlling: Ruukki
Metals Division.
Head of Sustainable Business:
Sandvik. Grundare och partner:
Ethos International. Olika
befattningar på Sida, UNHCR
och OSCE
Vd: Merox. Hållbarhetsdirektör:
SSAB. Kommunikationsdirektör:
SSAB och Gambro. Seniorkonsult:
JKL.
Aktieinnehav
(inkl. närståendes aktier)
Aktieinnehav
(inkl. närståendes aktier)
Aktieinnehav
(inkl. närståendes aktier)
Aktieinnehav
(inkl. närståendes aktier)
Aktieinnehav
(inkl. närståendes aktier)
Aktieinnehav
(inkl. närståendes aktier)
Aktieinnehav
(inkl. närståendes aktier)
35 966 A-aktier
2 034 B-aktier
17 578 A-aktier
77 873 B-aktier
0
9 955 B-aktier
12 010 B-aktier
32 713 B-aktier
1) Olavi Huhtala lämnade rollen som divisionschef för SSAB Europe och medlem av SSABs koncernledning den 31 januari 2025, och efterträddes från och med den 1 februari 2025 av Tony Harris. 
SSAB ÅRSREDOVISNING 202443
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Koncernledning
Martin Pei.png
Eva Petursson.png
Martin Pei
Eva Petursson
Lars Sjöbring
Viktor Strömberg
Svensk. Född 1963.
EVP och teknisk direktör.
Medlem i koncernledningen
sedan 2007. Anställd i SSAB
sedan 2001.
Svensk. Född 1968.
EVP Forskning och innovation.
Medlem i koncernledningen
sedan 2018. Anställd i SSAB
sedan 2005.
Svensk och amerikansk. Född
1967. EVP Juridik och M&A.
Medlem i koncernledningen
sedan 2023. Anställd i SSAB
sedan 2023.
Svensk. Född 1973.
EVP Strategi och digitalisering.
Medlem i koncernledningen
sedan 2018. Anställd i SSAB
sedan 2011.
Utbildning
Utbildning
Utbildning
Utbildning
Tekn. dr. Metallurgi och
Materialvetenskap, Kungliga
Tekniska Högskolan
Civilingenjör och Tekn. Dr. Luleå
Tekniska Universitet
Juristexamen Lunds universitet,
Amsterdam universitet,
Fordham University
M. Sc Industrial
Engineering & management,
MBA, INSEAD
Övriga nuvarande uppdrag
Övriga nuvarande uppdrag
Övriga nuvarande uppdrag
Övriga nuvarande uppdrag
Styrelseordförande: HYBRIT
Development AB och SWERIM
AB. Styrelseledamot:
Metallurgiska
Forskningsbolaget i Luleå AB.
Styrelseledamot SWERIM AB.
Styrelsesuppleant HYBRIT
Development AB.
Tidigare befattningar
Tidigare befattningar
Tidigare befattningar
Tidigare befattningar
Affärsområdeschef: SSAB
APAC. Teknisk direktör: SSAB.
Chef för forskning och
utveckling: SSAB Plate. Chef för
stålämnesproduktionen: SSAB
Plate.
Designspecialist och
forskningsledare: SSAB
Knowledge Service Center.
Strategisk forskningschef:
SSAB. Lektor i Stålbyggnad:
Luleå Tekniska Universitet.
Chefsjurist: Veoneer, Autoliv
och Transocean. Jurist på
advokatbyrån: Skadden Arps.
Strategichef: SSAB AB.
Associate Partner: McKinsey &
Company. Produktchef: SAP.
Konsult: IBM.
Aktieinnehav
(inkl. närståendes aktier)
Aktieinnehav
(inkl. närståendes aktier)
Aktieinnehav
(inkl. närståendes aktier)
Aktieinnehav
(inkl. närståendes aktier)
1 000 A-aktier
9 000 B-aktier
165 A-aktier
6 500 B-aktier
20 000 A-aktier
8 000 B-aktier
Viktor Strömberg.png
Lars Sjöbring_Ny.png
Koncernledningens erfarenhet och kompetens
inom bolagets sektorer, produkter, geografiska
platser samt hållbarhet
(GOV-1 § 23, G1-GOV-1)
Koncernledningen utvärderas årligen för att
säkerställa att den har en erforderlig samlad
erfarenhet och kompetens för SSABs
verksamhet.
Koncernledningen bedöms inneha en lämplig
erfarenhet och kompetens för bolagets
verksamhet, vilket inkluderar bolagets produkter,
de sektorer och geografiska områden där SSAB
bedriver sin verksamhet samt väsentliga
hållbarhetsområden. Denna kompetens omfattar
bland annat tung processindustri, internationell
marknadsföring och försäljning, större
investeringsprojekt, finans, IT och digitalisering
samt ansvarsfullt företagande, vilket bolaget
identifierat som sina mest väsentliga områden i
ljuset av bolagets pågående omställning till
fossilfri ståltillverkning.
Koncernledningen innehar även ytterligare
kompetens inom hållbarhet, vilket bland annat
omfattar arbetsmiljö, affärsetik och miljöfrågor,
vilket bedöms omfatta de områden där bolaget
identifierat väsentliga konsekvenser, risker och
möjligheter på hållbarhetsområdet.
Vad gäller affärsetik ingår vd, finansdirektör,
chefsjurist, hållbarhetschef samt
divisionscheferna i rådet för ansvarsfullt
företagande, som sammankallas vid behov för
att diskutera aktuella affärsetiska
frågeställningar. Samtliga i koncernledningen har
SSAB ÅRSREDOVISNING 202444
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
genomgått utbildning i uppförandekoden, anti-
korruption och konkurrensrätt.
Utöver den kompetens som koncernledningen
besitter inom hållbarhetsområdet har de även
tillgång till ytterligare kompetens vid behov,
framförallt genom specialiserade medarbetare
inom koncernen.
Koncernens operativa ledningsstruktur
1) Medlem av koncernledningen
Ledningsstruktur_SWE_24.svg
Incitamentsprogram för ledande
befattningshavare
Ett långfristigt incitamentsprogram omfattar
maximalt 160 nyckelpersoner, däribland bolagets
vd och övriga ledande befattningshavare, och
löper i rullande treårsperioder. Syftet med
programmet är att driva bolagets långsiktiga
utveckling samt att främja bolagets förmåga att
rekrytera och behålla särskilt viktiga
medarbetare. Årsstämman 2024 godkände
programmet för innevarande räkenskapsår,
kopplat till totalavkastningen på SSAB-aktien i
förhållande till en referensportfölj samt total
försäljning av stål utan fossila CO2-utsläpp. För
närmare information se not B.4 i Finansiella
rapporter.
Intern kontroll
Syftet med intern kontroll är att i rimlig grad
säkerställa att bolagets operativa strategier och
mål följs upp och att ägarnas investering
skyddas. Den interna kontrollen ska tillse att den
interna och externa rapporteringen, med rimlig
säkerhet, är tillförlitlig. Den ska även tillse att
verksamheten bedrivs i enlighet med tillämpliga
lagar och förordningar, samt att kraven på
noterade bolag efterlevs. Intern kontroll är det
samlade begreppet för den organisation och de
system, processer och rutiner som bidrar till att
upprätthålla kontrollen i dessa avseenden.
Riskhantering
Koncernen förebygger att risker förverkligas
samt minimerar följderna av inträffade
skadehändelser genom olika åtgärder. Som en
integrerad del av den årliga strategiprocessen
genomförs en riskkartläggning av koncernens
interna och externa risker. Resultatet av arbetet
rapporteras till revisionsutskottet och styrelsen.
Både arbetet med att aktivt förebygga att skada
överhuvudtaget uppstår och arbetet med att
minimera effekter av skada som trots allt
uppstår, övervakas och följs upp av koncernens
ansvariga Grupp funktioner. Det är ytterst
divisionernas och dotterbolagens ansvar att
aktivt bedriva skadeförebyggande arbete.
Styrelsens beskrivning av intern kontroll och
riskhantering avseende den finansiella
rapporteringen
Styrelsen för SSAB ansvarar, enligt den svenska
aktiebolagslagen och Svensk kod för
bolagsstyrning, för den interna kontrollen.
Beskrivningen av intern kontroll och riskhantering
avseende den finansiella rapporteringen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen.
Ramverk för intern kontroll avseende den
finansiella rapporteringen
SSABs interna kontroll tar sin utgångspunkt i
COSO-ramverket, som är utgivet av The
Committee of Sponsoring Organizations of the
Treadway Commission (COSO). Ramverket
baseras på fem komponenter: kontrollmiljö,
riskbedömning, kontrollaktiviteter, information
och kommunikation samt uppföljning.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön präglas av
organisationsstrukturen, ledningens arbetssätt
och värderingar samt övriga roller och ansvar
inom organisationen. Revisionsutskottet bistår
styrelsen i redovisningsfrågor som är väsentliga
för koncernen samt följer upp den interna
kontrollen av den finansiella rapporteringen. För
att upprätthålla en effektiv kontrollmiljö och en
god intern kontroll har styrelsen delegerat det
praktiska ansvaret till verkställande direktören,
som i sin tur fördelat ansvaret till övriga i
koncernledningen samt till dotterbolagschefer.
Kontrollmiljön för den finansiella rapporteringen
säkerställs via olika styrande dokument, t.ex.
direktiv och instruktioner. Det finns bland annat
ett koncerngemensamt direktiv för redovisning,
direktiv för finansiella risker och investeringar,
attestinstruktioner samt uppförandekoden. De
styrande dokumenten uppdateras regelbundet
vid ändringar i lagstiftning och standarder.
Arbetet med att informera om koncernens
uppförandekod fortsatte under året och i slutet
av 2024 hade 85 (76) % av alla nyanställda
påbörjat introduktionsprocessen som bland
annat omfattar att genomgå utbildningen om
uppförandekoden.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202445
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Riskbedömning
Process_SWE.svg
Risker i samband med den finansiella
rapporteringen rör framförallt fel i redovisningen
vid värderingar av tillgångar och skulder, intäkter
och kostnader samt avvikelser från
upplysningskrav. Vidare är bedrägeri, förlust/
förskingring av tillgångar samt brister i affärsetik
risker som utvärderas och hanteras för att i
rimligaste mån säkra god intern kontroll över den
finansiella rapporteringen. SSABs verksamhet
karaktäriseras av väl inarbetade processer,
rutiner och system.
De övergripande riskbedömningarna på
koncernnivå utgör en integrerad del i den löpande
rapporteringen till koncernledningen och
styrelsen samt utgör grunden för bedömningen
av risker för fel i den finansiella rapporteringen.
Finansiella risker såsom valuta-, refinansierings-
och motpartsrisker samt ränte- och kreditrisker
hanteras huvudsakligen av moderbolagets
ekonomi- och finansfunktion i enlighet med
koncernens direktiv för finansiella risker (se not
D.1 och D.3). 
Kontrollaktiviteter
Det främsta syftet med kontrollaktiviteter är att
förebygga och på ett tidigt stadium upptäcka
väsentliga fel i den finansiella rapporteringen så
att de kan hanteras och åtgärdas.
Kontrollaktiviteter finns på olika nivåer inom
koncernen och är av både manuell och
automatiserad karaktär. Detta innefattar även
rutiner och aktiviteter för att hantera och åtgärda
väsentliga risker som är relaterade till den
finansiella rapporteringen och som identifierats i
riskanalysen. Beroende på kontrollaktivitetens
karaktär och tillhörighet sker korrigerande
åtgärder, implementering, dokumentation samt
kvalitetssäkring på koncern-, dotterbolags- eller
processnivå. Liksom för övriga processer
ansvarar respektive chef för
kontrollaktiviteternas fullständighet och riktighet.
Därutöver existerar ett systematiskt arbetssätt
för att identifiera finansiella risker men även
risker av annan karaktär samt för att
dokumentera kontroller för att förebygga sådana
risker. Identifierade kontroller utgör koncernens
ramverk för intern kontroll och finns
dokumenterade i ett koncerngemensamt system.
Kontrollerna bedöms av verksamheten genom
självutvärdering, kompletterat med uppföljning
och utvalda granskningar.
Kontrollaktiviteter utförs på samtliga nivåer i
koncernen där det är lämpligt. Ett exempel på
detta är analys och uppföljning av finansiella
rapporter där den initiala uppföljningen görs på
bolags- och divisionsnivå. Koncernledningens
uppföljning sker bland annat genom regelbundna
möten med divisions- och dotterbolagscheferna
beträffande verksamheten, dess ekonomiska
ställning och resultat samt finansiella och
operativa nyckeltal. Styrelsen i sin tur analyserar
löpande bland annat koncernledningens
verksamhetsrapporter om affärsutveckling samt
koncernens ekonomiska ställning och resultat.
Väsentliga fluktuationer och avvikelser följs
därmed upp på flera nivåer, vilket minimerar
riskerna för fel i den finansiella rapporteringen.
Information och kommunikation
SSAB har väl inarbetade informations- och
kommunikationsrutiner för att säkerställa
fullständighet och riktighet i den finansiella
rapporteringen. Uppdateringar om finansiella
direktiv och instruktioner kommuniceras
kontinuerligt av moderbolaget till berörd
personal. Därutöver sker regelbundna
koncerngemensamma ekonomimöten där
centrala finansfunktioner tillsammans med
divisionernas finansfunktioner bland annat
behandlar information om nyheter och
förändringar av redovisningsprinciper och
upplysningskrav samt uppdateringar inom intern
kontroll. Företagets intranät är ytterligare en
viktig informationskanal där information
uppdateras kontinuerligt för att säkerställa att
senaste direktiv och instruktioner alltid finns
tillgängliga.
Företagets visselblåsarfunktion (Ethics line) kan
bland annat användas för att rapportera
överträdelser rörande redovisning och intern
kontroll.
Finansiell information om koncernen får endast
lämnas av följande: styrelsens ordförande,
koncernchefen, koncernens ekonomi- och
finansdirektör, kommunikationsdirektören samt
chefen för Investor Relations. Divisionerna får
endast sprida ekonomisk information om sin
verksamhet först efter det att koncernen
publicerat motsvarande information.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202446
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Uppföljning
Styrelsens uppföljning av den interna kontrollen
avseende den finansiella rapporteringen sker
främst genom revisionsutskottet. Företagets
process för intern kontroll innefattar regelbundna
självutvärderingar och systematisk uppföljning
av riskanalyser och kontrollaktiviteter. Därutöver
genomför företagets internrevision utvalda
granskningar av intern kontroll. Uppföljningen av
intern kontroll sker även inom ramen för den
lagstadgade externa revisionen.
Revisionsutskottet följer upp den ekonomiska
redovisningen och tar del av rapporteringar från
de interna och externa revisorerna.
Hållbarhetsredovisningen
(GOV-5)
Som en del av förberedelserna för CSRD har
koncernen påbörjat ett arbete där identifiering av
risker samt implementering och dokumentation
av mitigerande kontroller kopplade till
hållbarhetsredovisningen också innefattas av
samma processer som de som gäller för den
finansiella rapporteringen.
Identifiering av risker kopplade till hållbarhet är
numera del av den årliga riskkartläggningen på
koncern- och divisionsnivå. Resultatet av arbetet
rapporteras till revisionsutskottet och styrelsen. 
Därutöver finns ett systematiskt arbetssätt för att
identifiera risker kopplade till
hållbarhetsredovisningen. Det sker bland annat
en riskbedömning av rapportering av
hållbarhetsinformation av respektive
koncernfunktion vars ansvarsområde omfattas
av CSRD. Funktionen för intern kontroll stöttar
med denna riskidentifiering samt dokumentation
av identifierade risker och mitigerande kontroller.
Identifierade risker och kontroller utgör del av
koncernens ramverk för intern kontroll som är
dokumenterat i ett koncerngemensamt system.
Exempel på identifierade risker är risk för att
kraven i CSRD-ramverket inte efterlevs samt att
informationen som utgör del av
hållbarhetsredovisningen inte är fullständig och/
eller tillförlitlig. I syfte att säkerställa efterlevnad
har koncernen tagit fram ett direktiv för
hållbarhetsrapportering med tillhörande
instruktion. För att säkerställa tillförlitlighet och/
eller fullständighet ligger fokus på identifierade
kontroller initialt på avstämning, analys och
rimlighetsbedömning av både kvantitativ och
kvalitativ data. Kontrollerna utförs av koncernens
gruppfunktioner. Nästa steg i detta arbete är att
identifiera och dokumentera motsvarande
kontrollaktiviteter på divisions- och bolagsnivå.
Uppdateringar i hållbarhetsrapporterings-
direktivet samt berörda instruktioner sker enligt
samma rutin som för den finansiella
rapporteringen. Uppdateringar kommuniceras av
koncernansvarig för hållbarhetsredovisningen
genom regelbundna möten eller vid behov.
Direktivet och instruktionen finns även tillgänglig
på koncernens intranät.
Styrelsens uppföljning av intern kontroll
avseende hållbarhetsredovisningen sker främst
genom revisionsutskottet. I övrigt omfattas
kontrollerna av samma utvärderingsrutiner som
kontroller för den finansiella rapporteringen, det
vill säga regelbundna självutvärderingar samt
systematisk uppföljning av riskanalyser och
kontrollaktiviteter. Kontrollerna är även föremål
för revision av både externa och interna revisorer.
Hållbarhetsredovisningen avser SSAB-koncernen
enligt den konsoliderade finansiella
redovisningen. Intressebolag, samriskbolag eller
underleverantörer ingår inte, om inte annat
anges.
Internrevision
SSABs funktion för internrevision rapporterar
direkt till revisionsutskottet och är funktionellt
underställd ekonomi- och finansdirektören.
Internrevisionens verksamhet är att stödja
värdeskapandet i koncernen genom att
identifiera riskområden, utföra interna revisioner
och därefter rekommendera förbättringar inom
dessa områden. Internrevisorn deltar vid möten
i revisionsutskottet.
Internrevisionen är organiserad
koncernövergripande med en revisionsplan
utarbetad för hela koncernen.
Revisionsaktiviteterna planeras av chefen för
internrevision och beslutas av revisionsutskottet.
Arbetet utgörs av revisioner enligt revisionsplan
samt specifika revisioner och uppföljning av
självutvärderingar av intern kontroll. Funktionen
genomför även granskningar på uppdrag av
ledning eller av andra uppkomna anledningar.
Revisionerna utförs enligt en framtagen och
beslutad revisionsprocess som kontinuerligt
utvecklas för att optimera arbetssätt och
mervärdesskapande rapportering. Observationer,
rekommendationer och förbättringsområden
som följer av revisionerna syftar till att stärka och
effektivisera riskhanteringen och den interna
kontrollen. 
Internrevisionen genomförde under 2024
löpande, oberoende och objektiva granskningar
av koncernens bolagsstyrning, internkontroll och
riskhantering enligt revisionsplanen.
Granskningarna har utförts enligt beslutad
revisionsprocess som avslutas formellt med en
rapport och en planerad uppföljning av vidtagna
åtgärder och status på genomförandet.
Resultatet har löpande presenterats till
divisionschefer och revisionsutskottet.
Under året genomförde internrevisionen även ett
antal revisioner av dotterbolag där revision av
risker för bedrägeri och korruption var en del i
revisionsarbetets omfattning. Revisionerna
påvisade inte några konkreta oegentligheter, men
möjligheter att reducera risker identifierades.
Dessa förbättringsmöjligheterna implementeras i
enlighet med framtagna handlingsplaner.
Chefen för internrevision informerar även
kvartalsvis revisionsutskott om samtliga Ethics
Line-rapporter, inklusive sammanfattningar av
pågående utredningar.
Revisorer
Enligt bolagsordningen ska SSAB ha en eller två
revisorer eller ett eller två registrerade
revisionsbolag. Det beslutades på årsstämman
2024 att Ernst & Young AB skulle omväljas som
revisor i bolaget till och med årsstämman 2025.
Det upplystes om att Rickard Andersson kommer
att vara huvudansvarig revisor.
Den externa revisionen av moderbolagets och
koncernens räkenskaper samt av styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning utförs enligt
International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige. Bolagets huvudansvariga
revisor deltar vid samtliga möten i
revisionsutskottet. Vid åtminstone ett
SSAB ÅRSREDOVISNING 202447
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
styrelsemöte per år deltar revisorn och går
igenom årets revision samt för en diskussion
med styrelseledamöterna utan närvaro av den
verkställande direktören och övriga personer i
bolagets ledning.
Arvode till revisorerna redogörs för i not B.3. i
Finansiella rapporter.
Övriga obligatoriska upplysningar
enligt 6 kap 6 § Årsredovisningslagen
Med anledning av kraven i 6 kap 6 §
Årsredovisningslagen beträffande vissa särskilda
upplysningar som ska lämnas i
bolagsstyrningsrapporten upplyses om följande:
Av bolagets aktieägare har LKAB, direkt eller
indirekt ett aktieinnehav, som representerar
minst en tiondel av röstetalet för samtliga
aktier i bolaget. LKAB:s innehav uppgick per
31 december 2024 till 16,5 % av det totala
röstetalet och 10,9 % av det totala antalet
aktier.
Det finns inga begränsningar i fråga om hur
många röster varje aktieägare kan avge vid en
bolagsstämma.
Bolagsordningen innehåller inte några
bestämmelser om entledigande av
styrelseledamöter eller om ändring av
bolagsordningen.
Bolagsstämman har lämnat bemyndigande till
styrelsen att besluta att bolaget ska förvärva
egna aktier.
Ytterligare information
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Till bolagsstämman i SSAB AB (publ), org. nr 556016-3429
Ytterligare information om bolagsstyrningen i
SSAB återfinns på www.ssab.com med bland
annat följande information:
Rutiner för årsstämman:
– när och var årsstämman ska hållas
– hur aktieägare kallas och anmäler sig
– vilka beslut som ska fattas på årsstämman
Information från SSABs tidigare årsstämmor,
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för
bolagsstyrningsrapporten för år 2024 på sidorna
33–47 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs
rekommendation RevR 16 Revisorns granskning
av bolagsstyrnings­rapporten. Detta innebär att
vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har
en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats.
Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra
stycket punkterna 2–6 årsredovisnings­lagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är
förenliga med årsredovisningen och
koncernredovisningen samt är i överens­
stämmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm 11 mars 2025
Ernst & Young AB
Rickard Andersson
Auktoriserad revisor
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för
bolagsstyrningsrapporten för år 2024 på sidorna
33–47 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs
rekommendation RevR 16 Revisorns granskning
av bolagsstyrnings­rapporten. Detta innebär att
vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har
en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats.
Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra
stycket punkterna 2–6 årsredovisnings­lagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är
förenliga med årsredovisningen och
koncernredovisningen samt är i överens­
stämmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm 11 mars 2025
Ernst & Young AB
Rickard Andersson
Auktoriserad revisor
vilket generellt inkluderar kallelser, protokoll,
verkställande direktörens anföranden och
kommunikéer
Bolagsordning
Tidigare års bolagsstyrningsrapporter
Information om valberedningen
SSAB ÅRSREDOVISNING 202448
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Ersättningsrapport 2024
SSAB ÅRSREDOVISNING 202449
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Ersättningsrapport 2024
Denna rapport beskriver hur riktlinjerna för ersättning till ledande
befattningshavare för SSAB AB, antagna av årsstämman 2022,
tillämpades under år 2024. Rapporten innehåller även information
om ersättning till verkställande direktören. Rapporten har
upprättats i enlighet med aktiebolagslagen och Kollegiets för
svensk bolagsstyrning Regler om ersättningar till ledande
befattningshavare.
Ytterligare information om ersättningar till
ledande befattningshavare finns i not B.4 till
koncernredovisningen i årsredovisningen för
2024. Information om ersättningsutskottets
arbete under 2024 finns i bolagsstyrnings-
rapporten i avsnittet Ersättningsutskott i
årsredovisningen för 2024.
Styrelsearvode omfattas inte av denna rapport.
Sådant arvode beslutas årligen av årsstämman
och redovisas i not B.4 i årsredovisningen för
2024.
Utveckling under 2024
Verkställande direktören sammanfattar bolagets
övergripande resultat i sin redogörelse på
sidorna 6–7 i årsredovisningen 2024.
Bolagets ersättningsriktlinjer:
tillämpningsområde, ändamål och avvikelser
SSABs strategi innebär att leverera en hållbar och
branschledande lönsamhet genom att stärka och
utveckla produkter som ökar mervärdet för
kunderna. SSAB har som uttalad målsättning att
bli det säkraste stålbolaget i världen att arbeta i,
och ska därutöver följa höga miljöstandarder
samt vara en ansvarsfull partner gentemot alla
intressenter. En mer utförlig beskrivning av
affärsstrategin finns i Årsredovisningen för 2024
i avsnittet Marknad och strategi.
En framgångsrik implementering av bolagets
affärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets
långsiktiga intressen, förutsätter att bolaget kan
rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare.
För detta krävs att bolaget kan erbjuda
konkurrenskraftig ersättning. Bolagets
ersättningsriktlinjer syftar till att erbjuda ledande
befattningshavare en konkurrenskraftig
totalersättning vilket i sin tur främjar bolagets
affärsstrategi, långsiktiga intressen och
hållbarhet. Enligt ersättningsriktlinjerna ska
ersättningen vara marknadsmässig och får bestå
av följande komponenter: fast kontantlön, rörlig
kontantersättning bestående av en kortfristig
rörlig del (STI) och en långfristig rörlig del
(LTI), pensionsförmåner och andra förmåner.
Riktlinjerna finns i förvaltningsberättelsen i
årsredovisningen för 2024. Bolaget har under
2024 följt de tillämpliga ersättningsriktlinjerna
som antagits av bolagsstämman. Inga avsteg
från riktlinjerna har beslutats och inga undantag
har gjorts från den beslutsprocess som enligt
riktlinjerna ska tillämpas för att fastställa
ersättningen.
Revisorns yttrande över bolagets efterlevnad av
riktlinjerna finns tillgänglig på https://
www.ssab.com/company/investors/corporate-
governance/remuneration-policy.
Ingen ersättning har krävts tillbaka.
Tabell 1 Totalersättning till verkställande direktören under 20241)
Tkr
Fast lön 2)
Andra förmåner 3)
Kortfristig
rörlig lön (STI) 4)
Långfristig
rörlig lön (LTI) 4)
Kostnad pensionsförmån 5)
Total ersättning
Relation mellan fast och
rörlig ersättning 
Johnny Sjöström (vd)
1 954
25
1 449
99
579
4 106
62 % / 38 %
Martin Lindqvist (vd)
11 830
154
8 551
4 281
5 409
30 225
58 % / 42 %
1) Johnny Sjöström från 28 oktober till 31 december 2024 och Martin Lindqvist från 1 Januari till 27 Oktober 2024.
2) Inklusive semesterersättning om 270 Tkr och kostnadsersättning för tjänstebostad om 44 Tkr för Martin Lindqvist.
3) Avser huvudsakligen bostads- och bilförmån.
4) STI redogör för prestationsperioden 2024 (för utbetalning 2025). LTI redogör för prestationsperioden 20222024 (för utbetalning 2025).
5) Pensionskostnaden baseras i sin helhet på den fasta lönen och är premiebaserad. Pensionskostnaden ingår därför i beräkning av fast ersättning i tabellens redogörelse för relationen mellan fast och rörlig ersättning.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202450
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
STI-ersättning för verkställande direktören 2024
STI mäts under en period om ett år och avser
helåret 2024. STI får uppgå till högst 75 % av den
fasta lönen för 2024. Prestations-kriterierna för
vd:s STI består av 100 % koncernmål.
Det finns tre koncernmål vilka samtliga mäts i
förhållande till förutbestämda målnivåer; 1)
EBITDA-marginal i förhållande till en
jämförelsegrupp1), 2) Operativt kassaflöde i
förhållande till justerat rörelseresultat före
avskrivningar, och 3) Ett hållbarhetsmål som
mäter olycksfallsfrekvensen med frånvaro mer
än en dag (LTIF).
STI-målen har utformats för att bidra till
företagets affärsstrategi och långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhetsarbete,
genom att vara tydligt kopplade till
affärsstrategin och ökat värdeskapande för
företaget.
En förutsättning för STI-utbetalning är att
koncernen uppvisar ett positivt justerat
rörelseresultat (exklusive jämförelsestörande
poster). Detta tröskelvärde uppnåddes för 2024
och STI-utfallet fördelar sig enligt följande. 1)
SSABs EBITDA-marginal översteg
jämförelsegruppens genomsnittliga EBITDA
marginal med 5,7 procentenheter, vilket innebär
maximalt utfall. 2) Det operativa kassaflödet i
förhållande till justerat rörelseresultat uppgick till
89 % vilket innebär 95 % utfall. 3)
Olycksfallsfrekvensen (LTIF) mättes till 0,75, och
innebär därmed maximalt utfall.
För ytterligare information om STI-ersättning för
verkställande direktören, se tabell 2(a).
LTI-ersättning för verkställande direktören 2024
LTI är kontantbaserat och har mätts under en
period av tre år (20222024). Utfallet är
begränsat till högst 35 % av årslön per den 31
december 2021. Vd:s LTI är till 100 % kopplad till
den relativa totalavkastningen på Bolagets aktier
(TSR) under räkenskapsåren 2022, 2023 samt
2024 i förhållande till ett referensvärde som till
70 % består av genomsnittlig totalavkastning för
en jämförelsegrupp bestående av andra bolag2)
och till 30 % av index OMX30.
Målen för LTI syftar till att skapa ett för
bolagsledningen och aktieägarna gemensamt
intresse att driva verksamheten mot långsiktigt
god aktieavkastning samt främja bolagets
förmåga att rekrytera och behålla viktiga
medarbetare.
SSAB överträffade referensvärdet med 70,4
procentenheter vilket innebär maximalt utfall
som betalas under 2025.
För ytterligare information om LTI-ersättning för
verkställande direktören, se tabell 2(b).
1) Arcelor Mittal Europe, BE Group, JFE , Kingspan, Klöckner,
Lindab, Nucor, Salzgitter, Tata Steel Europe, US Steel and
Voestalpine
2) Arcelor Mittal, JFE, Nucor, Salzgitter, ThyssenKrupp, US Steel,
Voestalpine
Tillämpning av prestationskriterier
Prestationskriterierna för den verkställande
direktörens rörliga ersättning har valts för att
förverkliga bolagets strategi och för att främja
agerande som ligger i bolagets långsiktiga
intresse. Vid valet av prestationskriterier har de
strategiska målen samt kort- och långsiktiga
affärsprioriteringar beaktats. De icke-finansiella
prestationskriterierna bidrar vidare till
hållbarhetsinriktningen samt bolagets
värderingar.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202451
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Tabell 2(a) Verkställande direktörens mål och utfall under det rapporterade räkenskapsåret: STI-ersättning 1)
Beskrivning av prestationsmål 
Viktning avseende prestationsmål
Uppmätt resultat
Måluppfyllnad 2)
Utbetalning
Johnny Sjöström (vd)
EBITDA-marginal i förhållande till jämförelsegrupp 2024 
70 %
5,7 %-enheter
100 %
1 024 597 kr
Operativt kassaflöde i förhållande till justerat
rörelseresultat före avskrivningar 2024
20 %
89 %
95 %
278 105 kr
Olycksfallsfrekvens (LTIF) 2024
10 %
0,75
100 %
146 371 kr
Martin Lindqvist (vd)
EBITDA-marginal i förhållande till jämförelsegrupp 2024
70 %
5,7 %-enheter
100 %
6 045 968 kr
Operativt kassaflöde i förhållande till justerat
rörelseresultat före avskrivningar 2024
20 %
89 %
95 %
1 641 048 kr
Olycksfallsfrekvens (LTIF) 2024
10 %
0,75
100 %
863 710 kr
1) Johnny Sjöström från 28 oktober till 31 december 2024 och Martin Lindqvist från 1 Januari till 27 Oktober 2024.
2) Procent av maximalt utfall per prestationsmål.
Tabell 2(b) Verkställande direktörens mål och utfall under det rapporterade räkenskapsåret: LTI-ersättning 1)
Beskrivning av prestationsmål 
Viktning avseende prestationsmål
Uppmätt resultat
Måluppfyllnad 2)
Utbetalning
Johnny Sjöström (vd)
Totalavkastningen på SSAB-aktien i förhållande till en
referensportfölj 2022–2024 
100 %
+70,4 %-enheter
100 %
99 355 kr
Martin Lindqvist (vd)
4 280 914 kr
1) Proraterad beräkning för Johnny Sjöström från 28 oktober till 31 december 2024 och Martin Lindqvist från 1 Januari 2022 till 27 Oktober 2024.
2) Procent av maximalt utfall per prestationsmål.
Aktiebaserad ersättning
SSAB hade inga aktiebaserade ersättningsprogram för utbetalning under 2024.
Information om ersättning och bolagets resultat
Tabell 3 – Ersättning och bolagets resultat under det rapporterade räkenskapsåret
Tkr
2024
2023
2022
2021
2020
Vd total ersättning 1)
34 331
33 566
29 818
26 116
18 358
Justerat rörelseresultat
7 860 000
16 467 000
29 283 000
18 837 000
-325 000
Genomsnittlig total ersättning avseende heltidsekvivalenter för
anställda i moderbolaget 2)
1 252
1 238
1 180
1 080
1 008
1) Johnny Sjöström från 28 oktober till 31 december 2024 och Martin Lindqvist från 1 Januari till 27 Oktober 2024.
2) Exkluderat medlemmar i koncernledningen.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202452
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE     HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse 2024
SSAB ÅRSREDOVISNING 202453
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse
SSAB AB (publ), organisationsnummer 556016-3429, är ett Norden-
och USA-baserat stålföretag som bygger en starkare, lättare och
mer hållbar värld genom förädlade stålprodukter och tjänster. SSAB
har anställda i över 50 länder och produktionsanläggningar i Sverige,
Finland och USA. SSAB är börsnoterat på Nasdaq Stockholm och
Nasdaq Helsinki.
Nyckeltal
Mkr
2024
2023
Intäkter
103 418
119 489
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA
12 069
20 141
Rörelseresultat
7 860
16 467
Resultat före skatt
8 313
16 716
Periodens resultat
6 527
13 038
Resultat per aktie (kr)
6,54
12,67
Operativt kassaflöde
10 692
21 524
Nettoskuld (+) / Nettokassa (-)
-17 777
-18 206
Nettoskuldsättningsgrad (%)
-25
-27
Affärsöversikt 2024
Marknaden 
Enligt World Steel Association uppgick den globala råstålsproduktionen under 2024 till 1 839 (1 888)
miljoner ton, 3 % lägre jämfört med 2023. Stålproduktionen i Kina minskade med 2 %. I Nordamerika
minskade produktionen med 4 %, medan den ökade med 3 % i EU.
Efterfrågan på SSABs huvudmarknader, Europa och Nordamerika, försvagades under året och
stålpriserna hade en negativ trend. Bland annat aktiviteten inom byggsektorn i Europa fortsatt låg.
Samtidigt var importvolymerna till Europa på en hög nivå. Importvolymerna till USA ökade.
Marknaden för höghållfasta stål var mer stabil än den för standardprodukter, men påverkades av den
svaga efterfrågan i Europa. Efterfrågan på tillväxtmarknaderna var mer stabil i flera segment.
Intäkter och rörelseresultat
Intäkterna för 2024 uppgick till 103 418 (119 489) Mkr, en minskning med -16 071 Mkr eller 13 %
jämfört med 2023. Minskningen var främst hänförlig till lägre priser i SSAB Europe och SSAB
Americas.   
Rörelseresultatet för 2024 uppgick till 7 860 (16 467) Mkr, en minskning med 8 607 Mkr jämfört med
2023. Nedgången var främst relaterad till att priserna för SSAB Americas produkter minskade.
Externa intäkter på de största marknaderna
Mkr
2024
Andel, %
2023
Andel, %
Sverige
14 129
14
15 634
13
Finland
8 206
8
9 773
8
Övriga Europa
38 452
37
42 698
36
USA
30 026
29
37 080
31
Övriga världen
12 604
12
14 304
12
Summa
103 418
100
119 489
100
SSAB ÅRSREDOVISNING 202454
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
1
13
Andel av externa intäkter 2024
Andel av EBITDA 2024
Intäkter och rörelseresultat per rörelsesegment
Intäkter
Rörelseresultat
Mkr
2024
2023
Förändring
2024
2023
Förändring
SSAB Special Steels
28 788
32 145
-3 357
5 297
6 752
-1 455
SSAB Europe
41 791
46 227
-4 437
714
1 183
-469
SSAB Americas
22 708
29 775
-7 066
2 883
9 651
-6 768
Tibnor
12 065
13 691
-1 625
81
-220
301
Ruukki Construction
5 508
5 810
-301
50
-6
57
Övrigt
-1 164
-891
-273
Koncernjusteringar
-7 442
-8 158
716
Summa
103 418
119 489
-16 071
7 860
16 467
-8 607
Analys av total förändring i intäkter och rörelseresultat1)
Intäkter
Rörelseresultat
Förändring jmf
med 2023, %
Förändring jmf
med 2023, Mkr
Volymer
-5
Volymer
-1 710
Pris
-7
Pris och produktmix
-9 480
Produktmix
0
Rörliga kostnader
3 270
Valutaeffekter
-1
Fasta kostnader
-40
Övrig intäkter
0
Kapacitetsutnyttjande
-610
Valutaeffekter
182
Övrigt
-220
Summa
-13
Summa
-8 607
1) Beräknad förändring, siffrorna i tabellen är avrundade.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202455
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Resultat före skatt
Finansnettot för 2024 uppgick till 452 (248) Mkr. Resultatet före skatt uppgick till 8 313 (16 716) Mkr.
Årets resultat och resultat per aktie
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare för 2024 uppgick till 6 522 (13 029) Mkr,
motsvarande 6,54 (12,67) kronor per aktie. Kostnaden för inkomstskatt uppgick till 1 786 (3 677) Mkr. 
Råmaterial
SSAB köper i huvudsak järnmalm från LKAB, Sverige, och priserna är länkade till marknadsindex. Inköp
av kokskol görs från Australien, USA och Kanada, normalt med årliga leveranskontrakt och månatliga
priser. Den amerikanska verksamheten använder återvunnet stålmaterial och köper skrot på
spotmarknaden. Kombinationen av ledtider och kontraktsvillkor för järnmalm gör att resultatet
påverkas med ungefär ett kvartals eftersläpning medan kokskol har en ledtid på cirka ett och ett halvt
kvartal. Skrotpriserna har en ledtid på cirka en månad. Tabellen nedan visar SSABs inköpspriser.
Förändring i SSABs genomsnittliga inköpspriser 2024
Jämfört med 2023
%-förändring
USD
SEK
Järnmalm
-11%
-11%
Kokskol
-11%
-11%
Skrot
-7%
-8%
25
37
49
61
EBITDA
Resultat före skatt
Koncernens kostnadsstruktur
Insatsvaror
SSAB ÅRSREDOVISNING 202456
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Större underhållsstopp
Tabellen nedan visar samtliga större genomförda underhållsstopp under 2024 och 2023. Siffrorna
avser summan av den direkta underhållskostnaden och kostnaden för sämre kapacitetsutnyttjande
(underabsorption), dock inkluderas inte utebliven marginal.   
Större underhållsstopp 2024 och 2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Mkr
Kv 1
Kv 1
Kv 2
Kv 2
Kv 3
Kv 3
Kv 4
Kv 4
Helår
Helår
SSAB Special Steels
0
0
0
0
110
75
420
550
530
625
SSAB Europe
0
0
0
0
390
325
270
210
660
535
SSAB Americas
0
0
0
0
450
0
0
320
450
320
Summa
0
0
0
0
950
400
690
1 080
1 640
1 480
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen var 6 % lägre och plåtproduktionen var 7 % lägre under 2024 jämfört med 2023.
SSABs plåtleveranser uppgick till 6 134 (6 460) kton, en minskning med 5 % jämfört med 2023.
Produktion och leveranser
kton
2024
2023
Råstålsproduktion
7 349
7 778
Plåtproduktion
6 658
7 122
Plåtleveranser
6 134
6 460
Omställning till fossilfritt stål
Konverteringen av stålverket i Oxelösund som möjliggör fossilfri produktion med byggnationen av den
nya ljusbågsugnen löper enligt plan.
Under 2024 fattade SSAB beslut om att bygga ett högeffektivt stålverk i Luleå, en så kallad mini-mill.
Kapaciteten uppgår till 2,5 miljoner ton per år med två ljusbågsugnar, avancerad skänkmetallurgi med
integrerat valsverk. Investeringen omfattar även en anläggning för att öka utbudet av
premiumprodukter.
Transformationsprojektet i Luleå är i startfasen och investeringen väntas uppgå till EUR 4,5 miljarder.
Projektet syftar till att sänka kostnaderna, korta ledtiderna, förbättra produktmixen och i stort sett ta
bort koldioxidutsläppen. De nya stålverken kan använda en flexibel mix av råmaterial, bland annat
fossilfri järnsvamp, tackjärn och återvunnet skrot.
Jämfört med alternativet att fortsätta investera i det nuvarande systemet, väntas investeringsplanen
förbättra EBITDA-resultatet med mer än 5 Mdkr på årsbasis och SSAB undviker runt EUR 2 miljarder i
underhållsinvesteringar.
Omställningen av Luleå, tillsammans med projektet i Oxelösund, möjliggör för SSAB att minska  direkta
koldioxidutsläpp med runt 50 %. SSAB tilldelades 1,45 miljarder kronor inom ramen för Fonden för en
rättvis omställning, en EU-fond som bland annat ger stöd till stålindustrins omställning i Norrbotten.
Under det fjärde kvartalet 2024 erhöll SSAB miljötillståndet för projektet i Luleå. Tillståndsbeslutet har
överklagats men SSAB bedömer att projektet kan fortsätta enligt plan.
Under 2024 godkändes SSABs mål för att reducera utsläppen av växthusgaser av organisationen
Science Based Targets initiative (SBTi). Godkännandet innebär att målen är vetenskapligt förankrade
och i linje med SBTi:s skärpta krav på företag om att sätta mål som är förenliga med en begränsning
av den globala uppvärmningen till 1,5°C. I samband med detta lanserade SSAB ett nytt kombinerat
ramverk för gröna och hållbarhetslänkade finansiella instrument.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202457
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Kassaflöde, finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet för 2024 minskade till 10 692 (21 524) Mkr, framförallt hänförligt till det
lägre resultatet. Nettokassaflödet uppgick, efter utdelning om 4 983 (8 960) Mkr och återköp av egna
aktier om 1 215 (1 292) Mkr, till -964 (5 922) Mkr. Nettokassan uppgick per den 31 december 2024 till
17 777 (18 206) Mkr. Likvida medel uppgick till 27 810 (28 916) Mkr och outnyttjade kreditlöften till
8 500 (8 239) Mkr, vilket sammantaget motsvarar 35 (31) % av helårets intäkter. Den genomsnittliga
löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 31 december till 6,5 (6,2) år med en
genomsnittlig räntebindningstid på 1,1 (1,4) år.
Investeringar
Investeringsutbetalningarna under 2024 uppgick till 5 375 (4 474) Mkr, varav 2 601 (1 889) Mkr avsåg
strategiska investeringar. Av de totala strategiska investeringarna avsåg 1 648 Mkr projektet i
Oxelösund för att ställa om till fossilfri stålproduktion, medan 186 Mkr var relaterat till investeringen i
det nya stålverket i Luleå, som var i en tidig fas. För 2025 bedöms investeringarna att uppgå till cirka
10 Mdkr, ökningen under 2025 är främst hänförlig till investeringen i Luleå.
Förvärv och avyttringar
Under 2024 förvärvade Ruukki Construction 100 % av aktierna i ett svenskt fastighetsbolag, Buskåker
Industrifastigheter AB. Koncernens likvida medel påverkades med -38 Mkr. Under 2024 förvärvades
även minoritetens andelar av aktierna i Dala-profil AB för 39 Mkr samt i Vimpelin Listapalvelu Oy för 8
Mkr.
Tillgångar som innehas för försäljning
SSAB Special Steels planerar att avyttra bergsbultenheten i Virsbo, som har 66 anställda.
Tillverkningen av bergsbultar är inte en del av SSABs kärnverksamhet då det i dagsläget inte finns
någon marknad för bergsbultar med höghållfasta stål, som SSAB Special Steels fokuserar på.
I de finansiella rapporterna 2024, redovisas tillgångar samt relaterade skulder i Virsbo som tillgångar
som innehas för försäljning. Tillgångarna som innehas för försäljning uppgick till 120 Mkr och består
av materiella anläggningstillgångar om 57 Mkr samt varulager om 62 Mkr. Skulderna hänförliga till
tillgångar som innehas för försäljning uppgick till 8 Mkr och består av upplupna personalkostnader.
Operativt kassaflöde och nettoskuld
Mkr
2024
2023
Rörelseresultat före avskrivningar
12 069
20 141
Förändring rörelsekapital
2 470
4 836
Underhållsinvesteringar
-2 773
-2 585
Övrigt 1)
-1 074
-867
Operativt kassaflöde
10 692
21 524
Finansiella poster
461
437
Inkomstskatter
-3 230
-3 879
Rörelsens kassaflöde
7 923
18 082
Strategiska investeringar i anläggningar
-2 601
-1 889
Förvärv rörelser och andelar
-38
-52
Förvärv/tillskott intressebolag och joint venture
-20
Avyttringar rörelser och andelar
61
Kassaflöde före utdelning
5 284
16 182
Utdelning till moderbolagets aktieägare
-4 983
-8 960
Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande
-4
-8
Förvärv egna aktier
-1 215
-1 292
Förvärv andelar av innehav utan bestämmande inflytande
-47
Nettokassaflöde
-964
5 922
Nettokassa (+)/Nettoskuld (-) vid periodens början
18 206
14 287
Nettokassaflöde
-964
5 922
Övrigt 2)
535
-2 003
Nettokassa (+)/Nettoskuld (-) vid periodens slut
17 777
18 206
1) Under 2024 uppgick nettoinköp av utsläppsrätter till -1 207 (-842) Mkr.
2) I huvudsak värdeförändringar på derivat och omvärderingar av övriga finansiella tillgångar och skulder i utländsk valuta.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202458
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Räntabilitet på sysselsatt kapital och eget kapital
Räntabiliteten på sysselsatt kapital för 2024 uppgick till 13 (22) % och räntabilitet på eget kapital
uppgick till 9 (19) %.
Eget kapital
Med ett resultat på 6 522 (13 029) Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av
omräkningsdifferenser) på 2 734 (-1 977) Mkr hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgick det
egna kapitalet för moderbolagets aktieägare till 70 966 (67 872) Mkr, vilket motsvarade 71,21 (65,91)
kronor per aktie.
Återköp och indragning av egna aktier
Årsstämman 2023 bemyndigade styrelsen att vid ett eller flera tillfällen före nästa årsstämma 2024
besluta om förvärv av egna aktier av serie A och/eller B på Nasdaq Stockholm och/eller Nasdaq
Helsinki. I oktober 2023 beslutade SSABs styrelse att genomföra ett återköpsprogram till ett värde om
sammanlagt högst 2,5 Mdkr. Syftet med återköpsprogrammet var att justera bolagets kapitalstruktur
för att skapa ökat värde för aktieägare.
Återköpsprogrammet avslutades under mars 2024. Antalet aktier som återköpts under programmet
uppgick 33 217 659 aktier, varav 8 216 940 serie A-aktier och 25 000 719 serie B-aktier. Värdet på egna
aktier uppgick till 2 507 Mkr. Transaktionskostnader relaterade till återköpsprogrammet uppgick 7 Mkr,
varav 1 Mkr redovisades under 2023 och 6 Mkr under 2024. Årsstämman beslutade den 24 april 2024
om indragningen av de aktier som återköpts under programmet.
Bemyndigandet från årsstämman 2024 att besluta om förvärv av egna aktier utnyttjades inte.
Efter indragningen innehar SSAB inga egna aktier. Det totala antalet aktier i SSAB uppgår till
996 617 667 aktier, varav 295 966 330 aktier av serie A och 700 651 337 aktier av serie B. Det totala
antalet röster uppgår till 366 031 463,7, varav A-aktierna motsvarar 295 966 330 röster och B-aktierna
motsvarar 70 065 133,7 röster.
Aktiekapitalet om 9 063 Mkr förblev oförändrat eftersom det samtidigt med beslutet om indragning av
återköpta aktier, beslutades att öka aktiekapitalet genom en överföring från fritt eget kapital till
aktiekapitalet (fondemission). Detta skedde utan att några nya aktier emitterats.
Utdelning och vinstdisposition
Utdelningen föreslås uppgå till 2,60 (5,00) kronor per aktie för verksamhetsåret 2024. Avsnittet
Överväganden vid förslag till vinstdisposition i not D.6 och Förslag till vinstdisposition på sida 189 är
en del av förvaltningsberättelsen.
Rörelsesegment
Koncernen är organiserad i fem rapporterbara rörelsesegment vilka har ett tydligt resultatansvar.
Rörelsesegmenten består av de tre divisionerna SSAB Special Steels, SSAB Europe och SSAB
Americas samt de helägda dotterbolagen Tibnor och Ruukki Construction. Tibnor och Ruukki
Construction styrs som självständiga dotterbolag genom respektive styrelse. För övrig information om
rörelsesegmenten, se avsnittet Rörelsesegment i denna årsredovisning och not B.1 i Finansiella
rapporter.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202459
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Forskning och utveckling
Arbetet inom forskning och utveckling syftar till att stärka SSABs lönsamhet. Nära samarbeten med
strategiska kunder och kundsegment ger förutsättningar för en marknadsdriven produktutveckling
som skapar ökat värde  även för slutanvändarna. Detta är speciellt tydligt för SSABs höghållfasta stål
där också det tekniska kundstödet är en viktig del av forskning och utvecklingsarbete. Kontinuerligt
arbete bedrivs även med utveckling av de egna processerna för en ökad kostnadseffektivitet, hållbara
processer och energihushållning. Under 2024 uppgick forsknings- och utvecklingssatsningarna till 488
(387) Mkr. Under 2024 har SSAB beställt forskning från Hybrit Development AB, kostnaderna har
redovisats som forsknings- och utvecklingskostnader. Fram till och med 2023 rapporterades dessa
kostnader direkt i Hybrit Development AB, vilka finansierades via bland annat aktieägartillskott.
Miljö
Ståltillverkning är en energiintensiv process som påverkar miljön, bland annat genom koldioxidutsläpp.
SSABs masugnar är bland de mest koldioxideffektiva i världen men i Sverige och Finland tillhör SSABs
masugnar ändå respektive lands största utsläppskällor för koldioxid. Den lokala miljöpåverkan runt
SSABs anläggningar har minskat väsentligt under de senaste decennierna. Teknisk utveckling och
skärpta krav styr verksamheten mot kontinuerliga förbättringar.
De viktigaste miljöaspekterna för SSAB är:
Minskade utsläpp av koldioxid, kväveoxider, svaveloxider och stoft till luften
Minskade utsläpp av kväve och suspenderade ämnen till vatten 
Effektiv råvaru- och energianvändning
Minskat processavfall till deponi 
SSABs verksamhet omfattas av miljötillstånd med hundratals miljövillkor som bland annat reglerar
produktionsnivåer, utsläpp till luft och vatten, bullernivåer och regler för deponier.
Tillåten produktion vid de svenska verksamhetsorterna1)
kton
Ort
Tillåten
produktion
Produktion
2024
Produktion
2023
Koks
Luleå
800
665
647
Oxelösund
530
328
333
Råjärn
Luleå2)
0
1 823
1 989
Oxelösund
2 000
848
929
Stålämnen
Luleå
2 500
1 715
1 866
Oxelösund
1 900
852
968
Varmvalsad plåt
Borlänge
3 200
1 834
2 047
Oxelösund3)
1 000
517
513
Betad plåt
Borlänge
2 500
1 220
1 319
Kallvalsad plåt
Borlänge
1 400
723
700
Glödgad plåt
Borlänge
900
601
603
Målade produkter
Köping
30
15
20
Finspång4)
40
23
22
Stålrör
Virsbo
125
11
11
1) I Nordamerika bestäms de tillåtna produktionsnivåerna genom begränsningar av maximal tillåten produktionsvolym per timme, medan
det i Finland inte finns begränsningar i produktionsvolymer.
2)Ej reglerat.
3)Levererad plåt.
4) Produktionen mäts i miljoner m².
Hållbarhetsrapport
I enlighet med ÅRL har SSAB upprättat en lagstadgade hållbarhetsrapport. Hållbarhetsrapporten är
upprättad av SSAB AB (publ) och omfattar koncernen som helhet. För hållbarhetsupplysningar om
affärsmodell, miljöfrågor, sociala förhållanden och personal samt respekt för mänskliga rättigheter
och motverkande av korruption, se sidhänvisningar nedan. För SSABs redovisning enligt EU:s
taxonomiförordning, se sida 98102.
Affärsmodell
Miljöfrågor
Sociala förhållanden
och personal
Respekt för
mänskliga rättigheter
Motverkande av
korruption
74–75
85–102
103–113
103–113
114–118
SSAB ÅRSREDOVISNING 202460
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Personal
Antalet anställda (exklusive visstidsanställda) uppgick per den 31 december 2024 till 14 618 (14 565).
Årets ersättningar till anställda, inklusive sociala kostnader och pensioner, uppgick till 12 887 (12 974)
Mkr. För ytterligare information om ersättningar till anställda, se not B.4.
Antal anställda vid årets slut, per rörelsesegment
2024
2023
SSAB Special Steels
4 043
4 056
SSAB Europe
6 854
6 802
SSAB Americas
713
691
Tibnor
1 046
1 059
Ruukki Construction
1 349
1 410
Övrigt
613
547
Summa
14 618
14 565
Aktien, aktiekapital och egna aktier
SSABs aktier är noterade på Nasdaq Stockholm och på Nasdaq Helsinki. Per den 31 december 2024
fanns det sammanlagt 996 617 667 aktier i SSAB, varav 295 966 330 A-aktier, motsvarande
295 966 330 röster, och 700 651 337 B-aktier, motsvarande 70 065 133,7 röster, totalt motsvarande
366 031 463,7 röster. Varje A-aktie ger en röst och varje B-aktie en tiondels röst. SSABs aktiekapital
uppgår till 9 063 Mkr och det nominella värdet per aktie uppgår till 9,09 kr. SSAB innehar inga egna
aktier per den 31 december 2024 (18 276 773 aktier, varav 4 489 777 serie A-aktier och 13 786 996
serie B-aktier).
Ägarstruktur
I slutet av 2024 hade SSAB 268 527 aktieägare. SSABs tre största ägare enligt antal röster var i slutet
av 2024 LKAB (16,5 %), Finska staten (8,3 %) och Folksam (5,8 %).
De tio största identifierade aktieägarna avseende röster ägde sammanlagt cirka 41,9 % av rösterna
och 32,6 % av aktiekapitalet i slutet av 2024. Ägare registrerade utanför Sverige och Finland
kontrollerade 36,5 % (21,9 % i slutet av 2023) av rösterna. Mer information i avsnittet Aktie och
aktieägare i denna årsredovisning.
Bolagsstyrningsrapport 
Bolagsstyrningsrapporten har upprättats som en separat rapport som är skild från förvaltnings-
berättelsen. Bolagsstyrningsrapporten tillsammans med revisorernas yttrande om denna finns
separat i denna årsredovisning.
Utsikter för första kvartalet 2025
Efterfrågan på SSABs hemmamarknader, Europa och Nordamerika bedöms bli fortsatt svag under
första kvartalet 2025, men med säsongsmässigt bättre leveranser.
Jämfört med fjärde kvartalet 2024 bedöms SSAB Special Steels leveranser bli väsentligt högre under
första kvartalet 2025, medan priserna bedöms bli något lägre. SSAB Europes leveranser bedöms bli
väsentligt högre, medan priserna väntas bli lägre under det första kvartalet 2025, jämfört med fjärde
kvartalet 2024. Leveranserna för SSAB Americas bedöms bli något högre, medan priserna väntas bli
något lägre.
Kostnaderna för råmaterial för SSAB Special Steels och SSAB Europe väntas vara stabila jämfört med
det föregående kvartalet, medan de väntas bli något högre för SSAB Americas.
Större planerade underhållsstopp 2025
Totalt väntas koncernens underhållskostnader uppgå till 1 520 (1 640) Mkr under 2025. Tabellen
nedan visar de förväntade kostnaderna för de större planerade underhållsstoppen för 2025 samt den
faktiska kostnaden under 2024 och 2023. Siffrorna avser summan av den direkta underhållskostnaden
och kostnaden för sämre kapacitetsutnyttjande, men utebliven marginal inkluderas inte.
Större planerade underhållsstopp 2025
2025
2025
2025
2025
2025
2024
2023
Mkr
Kv 1
Kv 2
Kv 3
Kv 4
Helår
Helår
Helår
SSAB Special Steels
90
580
670
530
625
SSAB Europe
290
230
520
660
535
SSAB Americas
330
330
450
320
Summa
380
1 140
1 520
1 640
1 480
SSAB ÅRSREDOVISNING 202461
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Riskhantering
SSABs resultat och finansiella ställning påverkas av många faktorer som kan påverka företaget
positivt eller negativt. Många av faktorerna ligger utanför SSABs kontroll. Klok riskhantering stöder
uppnåendet av SSABs strategiska mål, och säkerställer verksamhetens kontinuitet även under
förändrade omständigheter.
Riskstyrning och riskhanteringsprocess
Ansvaret för den långsiktiga och övergripande hanteringen av strategiska risker följer koncernens
delegeringsordning, från styrelse, till vd och vidare till divisions- och dotterbolagschefer. Divisioner och
dotterbolag har det huvudsakliga ansvaret för hanteringen av de operativa riskerna i koncernen.
SSABs Enterprise Risk Management (ERM)-process är integrerad i den årliga strategiprocessen och
koordineras av ekonomi- och finansdirektören. Syftet med processen är att säkerställa att SSAB kan
uppfylla strategi och mål, samt säkerställa affärskontinuitet även vid stora fluktuationer på den globala 
stålmarknaden. Den inkluderar en årlig riskbedömning som utförs av divisions- och
dotterbolagscheferna som en del av deras strategiprocess. Resultatet av koncernens riskbedömning
rapporteras till revisionsutskottet och styrelsen. 
SSABs försäkringsfunktion har till uppgift att upphandla koncerngemensamt skydd för de
försäkringsbara riskerna. Koncernens finansavdelning hanterar finansiella risker centralt. SSABs
internkontrollfunktion stöder divisionerna i identifieringen av riskområden och etableringen av
kontrollprocesser för att minska identifierade risker. SSABs internrevision genomför revisioner av
SSABs verksamhet, inklusive interna kontroller och processer, och rekommenderar förbättringar. För
mer information om koncernens interna kontroll och internrevision, se Bolagsstyrningsrapporten.
Finansiell påverkan och/eller påverkan på SSABs varumärke (ryktesrisk) från hållbarhetsfaktorer är
integrerad i ERM-processen sedan flera år och bedöms av alla divisioner, medan bedömning av
hållbarhetsrisker (risk för negativ påverkan på människor och miljö) är ny för 2024. Se avsnitt IRO-1 i
Hållbarhetsrapporten för beskrivning av processen samt avsnitt SBM-3 för en sammanställning.
Riskbedömning
Risknivån för en viss risk bedöms utifrån den uppskattade effekten (finansiell påverkan/ryktesskada)
och sannolikheten att risken inträffar.
Riskanalys_sve.svg
SSAB ÅRSREDOVISNING 202462
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Operativa risker
SSABs största operativa risker återfinns nedan. För riskbedömning, se illustration på föregående sida. 
ID
Risk
Beskrivning
Åtgärd
Variation i efterfrågan och
stålpriser
Stålindustrin påverkas av konjunkturutvecklingen. Förändringar i efterfrågan i kombination
med relativt fast produktionskapacitet kan leda till snabba förändringar av marknadspriset. 
SSABs strategi är att fokusera på hemmamarknaderna, samt segmenten för höghållfasta stål
globalt, där efterfrågan är mer stabil. Genom att fokusera på att utveckla specialprodukter
och högklassiga nischprodukter kan SSAB behålla och stärka marknadspositionen i
förhållande till våra konkurrenter. En stark finansiell ställning gör SSAB även mer
motståndskraftig mot eventuella konjunkturnedgångar.
Försening i omställningen till
fossilfri ståltillverkning 
SSAB har påbörjat arbetet med att ställa om till fossilfri ståltillverkning, att ersätta masugnar
med elektriska ljusbågsugnar. På grund av långa och oförutsägbara tillståndsprocesser finns
det risk för att omställningen fördröjs om miljötillstånd inte kan erhållas i tid och stabil
tillgång till fossilfri el inte kan garanteras.
SSABs tillståndsansökningar bygger på omfattande analyser, ofta i samarbete med externa
experter. SSAB har ett nära samarbete med viktiga leverantörer och andra intressenter samt
för en aktiv dialog med representanter för de lokala samhällena för att få en god förståelse av
förutsättningarna.
Olika inställningar till
statsstöd
Det har förekommit stora statliga stöd i exempelvis Tyskland och Frankrike, för att stödja
omställningen inom den nationella stålindustrin.
SSAB har en aktiv dialog med den svenska regeringen och EU med syfte att få till stånd
konkurrens på lika villkor.
Utvecklingen av priset på CO2
Inom EU sätts priset för CO2 -utsläpp genom ETS-systemet och kostnaden för stålindustrin
beräknas öka i takt med att den fria tilldelningen av utsläppsrätter gradvis minskar. Andra
regioner har generellt lägre kostnader för CO2-utsläpp, vilket kan leda till sämre
konkurrenskraft för europeiska ståltillverkare.
SSAB har en av de mest CO2-effektiva masugnarna i Europa. Dessutom har SSAB regelbundet
köpt utsläppsrätter på marknaden sedan 2018. SSAB arbetar aktivt med att främja ett globalt
pris för CO2-utsläpp.
Ökad konkurrens
Stålmarknaden präglas av hög konkurrens. SSAB kan påverkas av att konkurrenter utvecklar
nya produktionstekniker, produkter, tjänster och kunderbjudanden.
För att behålla konkurrenskraften investerar SSAB i ny produktionsteknik och FoU för att
stimulera utvecklingen av nya produkter. Dessutom fortsätter SSAB driva strategin med fokus
på hemmamarknaderna och höghållfasta stål men arbetar även med intressebolag och
företagsförvärv nedströms.
Ökad påverkan och förekomst
av extrema väderhändelser
Extrema väderhändelser, till exempel orkaner och översvämningar, kan ha negativ påverkan
på SSABs verksamhet och på efterfrågan på SSABs produkter.
SSAB tar hänsyn till fysiska klimatrisker vid till exempel nya investeringsbeslut,
processutveckling och produktionsplanering. SSAB arbetar även med att öka flexibiliteten
inom transport- och logistiklösningar för att minska väderberoendet.
Större produktionsavbrott 
Stålproduktion är beroende av kontinuerlig drift av viktig produktionsutrustning. Driftstopp i
produktionen kan inträffa på grund av oförutsedda maskinella fel eller andra händelser.
Störningar i produktionsprocessen kan ha en väsentlig negativ effekt på SSABs verksamhet
och kundservice.
SSAB arbetar med förebyggande riskbedömningar av utrustning och system, samt lagerhåller
reservdelar för att minska driftstopp. SSAB lagerhåller även nödvändiga råvaror, varor under
tillverkning och färdiga varor samt analyserar leverantörer och inkommande flöden. SSAB har
även kontinuitetsplaner, egendomsskadeförsäkring och avbrottsförsäkring.
Kontinuitetsplanerna omfattar åtgärder för att skydda personal inom kritiska funktioner, till
exempel under en pandemi.
A
B
C
D
E
F
G
SSAB ÅRSREDOVISNING 202463
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Operativa risker forts.
ID
Risk
Beskrivning
Åtgärd
IT-säkerhetsintrång och/eller
driftstopp
SSAB är beroende av en effektiv IT-infrastruktur för att undvika skador relaterade till
cyberbrott såsom dataintrång, datastöld, obehörig åtkomst eller hacking.
SSAB har ett cybersäkerhetsprogram på plats, inklusive riskbedömningar för äldre system,
utbildning och aktiviteter för att öka medvetenheten om IT-säkerhetsrisker.
Förlust av viktiga kund- och
marknadsandelar
SSABs kunder kan uppleva problem, till exempel på grund av en konjunkturnedgång, vilket
kan leda till färre affärer för SSAB eller att kunden väljer en konkurrent.
SSABs försäljningsorganisation arbetar med kundmix och segment samt upprätthåller ett
nära samarbete med kunder för att förstå utvecklingen av efterfrågan.
Genomförande av
omställningsprogram och
investeringar misslyckas
Om SSABs omställning till fossilfri stålproduktion inte genomförs eller blir försenad så finns
det en risk att SSAB förlorar marknadsandelar och/eller att produktionskostnaderna ökar.
SSAB har en ledande position i stålindustrins omställning och har redan levererat fossilfritt
stål till kunder samt lanserat ett nytt stål utan fossila koldioxidutsläpp under 2023. 
Svårigheter att attrahera och
behålla erforderlig kompetens
SSABs förmåga att fortsätta upprätthålla och utöka sin verksamhet samt erbjuda produkter
av hög kvalitet är beroende av motiverade och kvalificerade medarbetare i hela koncernen.
SSAB genomför flera program för att stärka attraktionskraften som arbetsgivare, till exempel
samarbeten med universitet, värna om talanger genom långsiktig karriärplanering, aktiv
successionsplanering samt långfristiga incitamentsprogram för nyckelpersoner.
Allvarliga säkerhetsrisker och
personalolyckor
Som tillverkningsföretag föreligger för SSAB risker kopplade till industriolyckor som kan leda
till produktionsstopp, förlust av viktiga tillgångar och anställda, leverantörer och
underleverantörer eller skador på personer som bor i närheten av berörda platser.
SSABs direktiv och instruktioner för hälsa och säkerhet implementeras i hela koncernen,
liksom det personliga säkerhetslöftet från alla anställda. Grundläggande säkerhetsåtgärder
vidtas kontinuerligt, till exempel riskbedömningar och förebyggande utbildning av anställda
och entreprenörer och utvecklingen av säkerhetsarbetet följs noga av styrelsen och
koncernledningen.
Globala leveranskedja och
tillgänglighet av råmaterial
Stålproduktion kräver betydande mängder råmaterial, inklusive järnmalm, metallskrot,
metallurgiskt kol, injektionskol, koks och legeringar. Om inte tillgången till råmaterial är
säkrad kan det ha en negativ effekt på SSABs resultat.
SSABs inköpsfunktion arbetar för att diversifiera råvaruinköpen samt för att säkra
råmaterialen som kommer att behövas för de framtida elektriska stålverken i Norden.
Otillräcklig leveransförmåga
Ledtiden till kunderna är i hög grad beroende av att ståltillverkningsprocessen går smidigt.
Produktionsstörningar kan påverka leveransförmågan till kunder.
SSAB har vidtagit flera åtgärder, som att förbättra produktionsstabiliteten och
prognostiseringen, förbättra orderhanteringen, öka flexibiliteten mellan stålverken samt
logistikplanering.
Ökade etiska krav och andra
regelverk
Att inte leva upp till krav för att motverka korruption, mutor och andra affärsetiska
förväntningar kan få negativa konsekvenser för SSAB både vad gäller både resultat och
varumärke.
SSABs uppförandekod omfattar affärsetiska frågor och arbete mot korruption. SSAB har
implementerat styrdokument, kontinuerlig utbildning, intern styrning och pågående arbete för
att säkerställa att överträdelser av uppförandekoden och andra styrdokument rapporteras
och utreds ordentligt.
H
I
J
K
L
M
N
O
SSAB ÅRSREDOVISNING 202464
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Finansiella risker och känslighetsanalys
SSABs finansiella risker presenteras närmare i noter D.1 och D.3 till de finansiella rapporterna. 
ID
Risk
Beskrivning
Åtgärd
Refinansieringsrisk
/likviditetsrisk
Risken att SSAB inte kan betala sina förpliktelser på
grund av otillräcklig likviditet eller svårigheter att få ny
finansiering.
Lånestrategin fokuserar på säkring av koncernens behov av lånefinansiering avseende långfristiga lån och SSABs dagliga betalningsförpliktelser till
sina långivare och leverantörer. Upplåning sker främst genom moderbolaget med beaktande av koncernens finansiella mål. För att minska
likviditets-/refinansieringsrisker har SSAB tillräckligt med likvida medel och garanterade kreditlöften på plats. Refinansieringsrisken minimeras
genom att diversifiera finansieringskällorna med målet att långfristiga lån ska ha en jämn löptid och en genomsnittlig löptid överstigande tre år.
Likviditetsbufferten (dvs. icke utnyttjade bindande kreditfaciliteter samt likvida medel) ska, beroende på nettoskuldsättningsgrad, överstiga 5–10 %
av koncernens intäkter.
Kreditrisk
Risken för förluster på grund av att koncernens kunder
eller motparter i finansiella kontrakt inte kan fullgöra sina
betalningsförpliktelser.
Finansiella motparter väljs baserat på Standard & Poor’s och Moody’s aktuella kreditbetyg för långfristig upplåning och med beaktande av
koncernens ömsesidiga affärsrelationer med relevant motpart. Lägsta godtagbara kreditbetyg för finansiella instrument är A– från Standard &
Poor’s eller A3 från Moody’s. Kreditrisker i kundfordringar och andra fordringar hanteras inom respektive division och dotterbolag med beaktande av
koncernens kreditdirektiv. Kreditförsäkring täcker merparten av kreditrisken. Om en kreditförsäkring ej är tillgänglig kan SSAB kräva en remburs, en
bankgaranti eller en förskottsbetalning för att säkra kreditrisken.
Marknadsrisk
Risk för att koncernens resultat eller finansiella ställning
påverkas av förändringar i marknadspriser, såsom råvaru-
och energipriser, räntor och valutakurser.
Råvaru- och energiprisrisker: Råvaror och energi prissätts på marknaden och priserna varierar i allmänhet beroende på tillgången på råvaror och
energi samt efterfrågan på stål. För att begränsa dessa risker har SSAB som mål att utveckla råvaruförsörjningen, inklusive olika skrotkvaliteter, och
att säkerställa dubbla försörjningskällor där så är möjligt. Inköp av järnmalm prissäkras i begränsad omfattning. Merparten av prisrisken för el
säkras genom derivat och fysisk leverans.
Ränterisker: Koncernens ränterisker hänför sig till förändringar i marknadsräntor och deras påverkan på skuldportföljen. Den genomsnittliga
räntebindningstiden i den totala skuldportföljen bör vara cirka 1 år men tillåts variera mellan 0,5 och 2,5 år.
Valutaflöden 2024
Valutarisker: SSABs valutaexponering, relaterad till omräkningsexponering, avser till stor del  omräkningsrisken avseende utländska dotterbolags
nettotillgångar. Denna exponering valutasäkras delvis genom upplåning i utländsk valuta. Målet är att minimera valutapåverkan på
nettoskuldsättningsgraden. Som en konsekvens av det starka kassaflödet som resulterar i den positiva nettokassapositionen, finns det för
närvarande inga nettoskuldsäkringar. I händelse av en förändring i nettoskuldpositionen kommer säkringarna att återinföras, i enlighet med de
finansiella instruktionerna. För att hantera transaktionsrisken valutasäkras kontrakterade kommersiella valutaflöden. Större investeringar och projekt
som beslutas i utländsk valuta kan säkras baserat på ledningens beslut. Koncernens viktigaste valutaflöden framgår av vidstående diagram.
1
R
P
Q
Känslighetsanalys
Den beräknade helårseffekten på resultatet före skatt och resultat per aktie av förändringar av väsentliga faktorer framgår av nedanstående känslighetsanalys.
Förändring, %
Effekt på resultat före skatt, Mkr
Effekt på resultat per aktie, kr2)
Effekt på eget kapital, Mkr2)
Plåtpris – stålrörelsen
+/-10
+/-8 520
+/-6,75
+/-6 731
Volym – stålrörelsen1)
+/-10
+/-1 840
+/-1,46
+/-1 454
Malmpriser
+/-10
+/-990
+/-0,78
+/-782
Kolpriser
+/-10
+/-720
+/-0,57
+/-569
Skrotpriser
+/-10
+/-1 080
+/-0,86
+/-853
Räntesats
+/-1%-enhet
+/-190
+/-0,15
+/-150
Svensk krona3)
+/-5
+/-970
+/-0,77
+/-766
1) Exklusive påverkan av lägre kapacitetsutnyttjande (underabsorption).
2) Räknat på 21 % skatt.
3) Beräknat på SSABs exponering utan valutasäkringar. Om kronan försvagas innebär detta en positiv effekt.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202465
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Dessa riktlinjer omfattar verkställande direktören och övriga personer i bolagsledningen. Riktlinjerna
ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar,
efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2022. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som
beslutas av bolagsstämman.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet 
SSABs affärsstrategi syftar till att etablera bolaget som branschledande både vad gäller lönsamhet
och hållbarhet bland jämförbara företag. SSAB har som uttalad målsättning att bli det säkraste
stålbolaget i världen att arbeta i och ska därutöver följa höga miljöstandarder samt vara en ansvarsfull
partner gentemot alla intressenter. En mer utförlig beskrivning av affärsstrategin finns beskriven på
bolagets hemsida. 
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets
långsiktiga intressen, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare. För
detta krävs att bolaget kan erbjuda konkurrenskraftig ersättning på den arbetsmarknad
befattningshavaren verkar. Dessa riktlinjer syftar till att kunna erbjuda ledande befattningshavare en
konkurrenskraftig totalersättning vilket i sin tur främjar bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen
och hållbarhet.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen ska vara marknadsmässig och får bestå av följande komponenter: fast kontantlön, rörlig
kontantersättning bestående av en kortfristig rörlig del (”STI”) och en långfristig rörlig del (”LTI”),
pensionsförmåner och andra förmåner.
Bolagsstämman kan därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om andra ersättningar
eller incitamentsprogram, såsom aktie- eller aktiekursrelaterade ersättningar. 
STI-ersättning ska vara kopplad till förutbestämda och mätbara mål med ettårig mätperiod. Målen ska
vara utformade så att de främjar bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive hållbarhet.
STI-ersättning får uppgå till högst 75 % av den fasta årliga kontantlönen för verkställande direktören
och högst 50 % för övriga ledande befattningshavare.
LTI-ersättning ska vara aktie- eller aktiekursrelaterad och således godkännas av bolagsstämman.
Målen för LTI ska syfta till att skapa ett för bolagsledningen och aktieägarna gemensamt intresse att
driva verksamheten mot långsiktigt god aktieavkastning samt främja bolagets förmåga att rekrytera
och behålla viktiga medarbetare. 
Pensionsförmåner ska för verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare vara
premiebestämda med undantag för de fall där det följer av reglerna i en generell pensionsplan (till
exempel den svenska ITP2-planen).
Pensionsålder ska sättas individuellt, dock aldrig lägre än 62 år. Vid avgång före pensionsåldern ska
befattningshavaren erhålla fribrev på intjänad pension. Rörlig kontantersättning ska inte vara
pensionsgrundande med undantag för de fall där det följer av reglerna i en generell pensionsplan.
Pensionspremierna ska uppgå till högst 50 % av den årliga pensionsgrundande lönen. 
Andra förmåner får innefatta bland annat sjukförsäkring, sjukvårdsförsäkring och bilförmån. Premier
och andra kostnader i anledning av sådana förmåner får sammanlagt uppgå till högst 10 % av den
fasta årliga kontantlönen.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra regler än svenska får vederbörliga
anpassningar ske för att följa tvingande sådana regler eller lokal marknadspraxis, varvid dessa
riktlinjers övergripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Upphörande av anställning
Vid anställningens upphörande får uppsägningstiden vara högst tolv månader. Fast lön under
uppsägningstiden och avgångsvederlag får sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den
fasta lönen under 24 månader för verkställande direktören och 18 månader för övriga ledande
befattningshavare. Vid uppsägning från befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst sex
månader, utan rätt till avgångsvederlag.
För ledande befattningshavare utanför Sverige kan uppsägningstid och avgångsvederlag avvika från
det ovanstående på grund av lagstiftning eller lokal marknadspraxis.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202466
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Kriterier för rörlig kontantersättning m.m.
Kriterierna för STI sätts årligen och ska bestå av koncernmål, enhetsmål (dvs. mål relaterade till viss
division, visst dotterbolag eller viss funktion) och/eller individuella mål, med fördelning enligt nedan. 
Koncernmålen kan vara finansiella och icke finansiella. De finansiella målen ska utgöra minst 60 % av
koncernmålen och ska vara kopplade till EBITDA-marginaler i förhållande till en jämförelsegrupp av
bolagets konkurrenter, egen EBITDA-nivå eller marginal, avkastning på sysselsatt kapital, bolagets
kassaflöde eller bolagets lageromsättning. De icke-finansiella koncernmålen ska vara kopplade till
hållbarhet.
Enhetsmålen kan vara olika för olika enheter. För enheter med tydligt resultatansvar ska enhetsmålen
till minst 50 % utgöras av finansiella mål som ska vara kopplade till omsättning, volym, rörelseresultat,
rörelsemarginaler, kostnadsbesparingar, avkastning på sysselsatt kapital eller kassaflöden.
Resterande del av enhetsmålen ska utgöras av operationella mål som ska vara kopplade till hållbarhet
och uppfyllande av enhetens strategiska plan. För övriga enheter ska enhetsmålen vara utformade så
att de på ett tydligt sätt bidrar till uppfyllelsen av respektive enhets strategi inklusive hållbarhet.
STI ska för verkställande direktören bestå till minst 85 % av koncernmål och till resterande del av
kvantitativa eller kvalitativa individuella mål syftande till ökat värdeskapande för bolaget. För ledande
befattningshavare med eget tydligt resultatansvar ska STI bestå till minst 45 % av enhetsmål och till
resterande del av koncernmål. För övriga ledande befattningshavare ska STI bestå till minst 70 % av
koncernmål och till resterande del av enhetsmål.
Program för rörlig kontantersättning ska utformas så att styrelsen, om exceptionella förhållanden
råder, har möjlighet att begränsa eller underlåta utbetalning av rörlig kontantersättning om en sådan
åtgärd bedöms som rimlig och förenlig med bolagets ansvar gentemot aktieägare, anställda och
övriga intressenter. 
När mätperioden för rörlig kontantersättning avslutats ska bedömas i vilken utsträckning målen
uppfyllts. Styrelsen ansvarar för sådan bedömning såvitt avser rörlig kontantersättning till
verkställande direktören efter förslag av ersättningsutskottet. Såvitt avser rörlig kontantersättning till
övriga ledande befattningshavare ansvarar ersättningsutskottet för bedömningen efter samråd med
verkställande direktören. När styrelsen bedömer hur de finansiella målen har uppfyllts ska detta göras
mot den senaste offentliggjorda finansiella informationen med de eventuella justeringar som styrelsen
anser nödvändiga eller lämpliga.
Innan utbetalning av rörlig kontantersättning verkställs ska styrelsen verifiera att målen kopplade till
ersättningen har uppfyllts och att ersättningen har beräknats på korrekt sätt.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för
bolagets anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens
komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid utgjort en del av styrelsens och
ersättningsutskottets beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de
begränsningar som följer av dessa. 
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut
om förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Ersättningsutskottet ska även följa
och utvärdera program för rörliga ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i
bolaget. Vid styrelsens och ersättningsutskottets behandling av och beslut i ersättningsrelaterade
frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra personer i bolagsledningen, i den mån de
berörs av frågorna. 
Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för
beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns
särskilda skäl för det och ett avsteg är motiverat för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan
ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket även
innefattar beredning av beslut om avsteg från riktlinjerna.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202467
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Fem år i sammandrag
Nyckeltal
2024
2023
2022
2021
2020
Intäkter, Mkr
103 418
119 489
128 745
95 891
65 396
Rörelseresultat, Mkr
7 860
16 467
-4 355
18 837
-325
Rörelsemarginal, % *
8
14
-3
20
0
Justerat rörelseresultat, Mkr *
7 860
16 467
29 283
18 837
-325
Rörelseresultat före avskrivningar, Mkr *
12 069
20 141
32 340
22 094
3 364
Resultat före skatt, Mkr
8 313
16 716
-4 641
18 416
-802
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, Mkr
6 522
13 029
-10 886
14 662
-510
Investeringar, Mkr *1)
5 375
4 474
4 148
2 888
2 910
Operativt kassaflöde, Mkr *
10 692
21 524
22 693
15 296
3 460
Nettokassaflöde, Mkr *
-964
5 922
8 748
12 434
2 180
Nettoskuld (+) / Nettokassa (-), Mkr *
-17 777
-18 206
-14 287
-2 346
10 278
Balansomslutning, Mkr
110 728
107 839
109 711
112 019
88 601
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % *
13
22
-1
27
2
Räntabilitet på eget kapital, % *
9
19
-12
23
-1
Soliditet, % *
64
63
61
66
61
Nettoskuldsättningsgrad, % *
-25
-27
-21
-3
19
Utdelning per aktie, kr; 2024 – förslag
2,60
5,00
8,70
5,25
0,00
Resultat per aktie, kr
6,54
12,67
-10,57
14,24
-0,50
Medelantalet anställda
15 626
15 754
15 799
15 255
15 121
Råstålsproduktion, kton
7 349
7 778
7 293
8 179
7 535
Plåtproduktion, kton
6 658
7 122
6 727
7 568
6 937
Plåtleveranser, kton
6 134
6 460
6 341
6 921
6 560
Olycksfallsfrekvens (LTIF) 2)
0,75
0,87
1,06
1,80
3,70
Total registrerbar skadefrekvens (TRIF) 3)
6,7
6,2
7,8
9,2
9,7
CO2e-utsläpp från produktionen (Scope 1), kton
9 483
9 947
9 844
10 641
9 471
Indirekta CO2e-utsläpp (Scope 2), kton
1 260
1 157
1 179
1 029
1 339
1)Från och med 2023 rapporteras som underhållsinvesteringar och strategiska investeringar. Jämförande information har uppdaterats.
2) Antal olyckor som resulterat i frånvaro i mer än en dag per miljon arbetade timmar (LTIF, Lost Time Injury Frequency), egna anställda och underleverantörer.
3) Antal skador som resulterat i frånvaro, medicinsk behandling och alternativa arbetsuppgifter, per miljon arbetade timmar (TRIF, Total Recordable Injury Frequency), egna anställda och underleverantörer, exklusive skador med medicinsk behandling och fall med alternativa
arbetsuppgifter för underleverantörer i USA.
*  Alternativt nyckeltal, se not A.3 för mer information.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202468
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT     FINANSIELLA RAPPORTER
Hållbarhetsrapport 2024
Allt vi gör syftar till att skapa en starkare, lättare och mer
hållbar värld. Hållbarhet är en central drivkraft både för
oss och våra kunder. Vi leder stålindustrins gröna omställning
och planerar att i stort sett ta bort koldioxidutsläppen från
vår egen verksamhet.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202469
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Intro Stor.png
Allmän
information
Grund för upprättande
Hållbarhetsstyrning
Påverkan från SSABs
verksamhet, nu och i
framtiden
Strategi, affärsmodell
och värdekedja
Väsentlig påverkan,
risker och möjligheter
Hållbarhetsupplysningar presenteras i ovan avsnitt med tillhörande noter. I respektive not finns,
om relevant, upplysningar om policy och styrdokument, mål och utfall, redovisningsprinciper samt
viktiga uppskattningar och bedömningar för respektive område.
Miljö-
information
Klimatförändringar (E1)
Miljöföroreningar (E2)
Resursanvändning och
cirkulär ekonomi (E5)
Upplysningar enligt
EU:s taxonomi
Samhälls-
ansvars-
information
Egen arbetskraft (S1)
Arbetstagare i
värdekedjan (S2)
Bolags-
styrnings-
information
Ansvarsfullt
företagande (G1)
Övrig
hållbarhets-
information
Resurseffektivitet
Vatten
Biologisk mångfald
Kollektivavtal
Klimatpolitiskt
engagemang
SSAB ÅRSREDOVISNING 202470
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Allmän information
SSABs hållbarhetsarbete utgår
från bolagets hållbarhets-
åtaganden, dialoger med
intressenter och den strategiska
ambitionen att vara först på
marknaden med fossilfritt stål.
SSABs hållbarhetsarbete
fokuserar främst på åtta av FN:s
mål för hållbar utveckling.
Allmän
information
Grund för upprättande
Hållbarhetsstyrning
Påverkan från SSABs verksamhet, nu och i
framtiden
Strategi, affärsmodell och värdekedja
Väsentlig påverkan, risker och möjligheter
Mål 3 God hälsa och välbefinnande
GlobalMål_Ikon_Färg_Mål3.svg
Vårt mål är att bli världens säkraste
stålföretag och att förebygga alla
arbetsrelaterade olyckor och sjukdomar.
Mål 5 Jämställdhet
GlobalMål_Ikon_Färg_Mål5.svg
Vi har nolltolerans mot all form av
diskriminering och arbetar aktivt för
att skapa en inkluderande arbetsmiljö där alla
känner sig uppskattade.
Mål 9 Hållbar industri, innovationer
GlobalMål_Ikon_Färg_Mål9.svg
och infrastruktur
Vi utvecklar en fossilfri värdekedja för
stål tillsammans med våra samarbetspartners
och kunder.
Mål 12 Hållbar konsumtion och
GlobalMål_Ikon_Färg_Mål12.svg
produktion
Vi arbetar med att förbättra
resurseffektiviteten och minska användningen
av råmaterial och naturresurser.
Mål 13 Bekämpa
GlobalMål_Ikon_Färg_Mål13.svg
klimatförändringarna
Vår ambition är att i stort sett ta bort
koldioxidutsläppen i vår egen verksamhet till
omkring 2030, vilket kan minska Sveriges
koldioxidutsläpp med cirka 10 % och Finlands
med cirka 7 %.
Mål 16 Fredliga och inkluderande
GlobalMål_Ikon_Färg_Mål16.svg
samhällen
Vi har nolltolerans mot mutbrott och
korruption, höga krav inom affärsetik och arbetar
aktivt för att stärka mänskliga rättigheter i vår
verksamhet och hos våra leverantörer.
Mål 17 Genomförande och globalt
GlobalMål_Ikon_Färg_Mål17.svg
partnerskap
Samarbete är en viktig del av att
förändra samhället i mer hållbar riktning. Vi
samarbetar med andra aktörer, till exempel inom 
First Movers’ Coalition, och arbetar nära våra
kunder vad gäller utveckling av det fossilfria
erbjudandet.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202471
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Grund för upprättande
SSABs hållbarhetsrapport har, utöver obligatorisk
revision av taxonomin, frivilligt granskats av
valda revisorer. För utfall av granskning se
revisorsrapport på sida 122.
Grunder för upprättande av
Hållbarhetsrapporten (BP-1)
SSABs hållbarhetsförklaring har upprättats på
konsoliderad grund. Omfattningen av hållbarhets-
rapporten är densamma som för de finansiella
rapporterna. Om inte annat anges inkluderas inte
intressebolag, joint ventures eller
underleverantörer.
Rapportering av miljödata omfattar följande
produktionsorter:
SSAB Special Steels: Oxelösund och Virsbo,
Sverige; Mobile, Alabama, USA.
SSAB Europe: Luleå, Borlänge och Finspång,
Sverige; Brahestad, Tavastehus, Kankaanpää,
Oulainen, Pulkkila och Toijala, Finland.
SSAB Americas: Montpelier, USA.
Ruukki Construction: Järnforsen, Sverige,
Oborniki, Polen.
Tibnor: Köping, Sverige.
Dessa produktionsorter omfattar tillsammans
följande verksamheter: alla stålverk, alla valsverk,
all ytbeläggning och alla rörverk. Klipplinjer är
inkluderade om de är lokaliserade på dessa
anläggningar.
Inget av SSABs dotterbolag som ingår i
konsolideringen är skyldigt att utarbeta
hållbarhetsförklaring på individuell eller
konsoliderad grund och därför har inget av dem
använt sig av undantaget i artiklarna 19a(9) eller
29a(8) i EU:s direktiv 2013/34.
SSABs hållbarhetsförklaring inkluderar
information om värdekedjan i tidigare och senare
led. Informationen om värdekedjans tidigare led
avser SSABs leverantörer och ingår i alla SSABs
väsentliga hållbarhetsområden förutom cirkulär
ekonomi. Informationen om det senare ledet av
värdekedjan avser SSABs kunder och de
slutprodukter där SSABs stål används.
Värdekedjans senare led betraktas som
väsentligt vad gäller klimatförändringar och
ansvarsfullt företagande.
För närvarande klassificeras biologisk mångfald
och vatten och marina resurser som områden
under väsentlighetströskeln i SSABs verksamhet
och värdekedja och ligger därför utanför den
formella hållbarhetsförklaringen (i avsnittet Övrig
hållbarhetsinformation). 
SSAB har inte använt sig av alternativet att
utelämna viss information som gäller
immateriella rättigheter, know-how eller resultat
av innovation. SSAB har inte heller utnyttjat
undantaget från upplysning av förestående
utveckling eller frågor som är under förhandling.
Upplysningar med avseende på
särskilda omständigheter (BP-2)
Särskilda omständigheter (tidshorisonter,
uppskattning av värdekedjan, källor till osäkerhet
i uppskattning och utfall, ändringar av hur
hållbarhetsinformation utarbetas eller
presenteras, fel i rapportering under tidigare
perioder) presenteras i samband med det avsnitt
där det är relevant under rubrikerna
Redovisningsprinciper eller Uppskattningar och
bedömningar i noter till respektive standard.
SSAB har tillämpat de tidshorisonter som
definieras av ESRS 1. Om andra tidshorisonter
används beskrivs detta i respektive noter. Scope
3-utsläppen inkluderar uppgifter om värdekedjan
som uppskattas med hjälp av indirekta källor.
Grunden för utarbetandet av måttet,
resulterandegraden av noggrannhet samt de
planerade åtgärderna för att förbättra
noggrannheten i framtiden beskrivs i not E1.
Scope 3-utsläppen är även ett mått med en hög
grad av mätosäkerhet. Källorna till mätosäkerhet
samt de antaganden och bedömningar som
använts vid värderingen beskrivs i not E1.
Upplysningskrav enligt MDR-P, MDR-A, MDR-M och MDR-T för SSABs väsentliga hållbarhetsfrågor
återfinns under respektive standard.
Översikt över referenser till upplysningar om policyer, åtgärder, mål och mått
ESRS standard
Policy
Åtgärder
Mål
Mått
Klimatförändringar (E1)
E1-2
E1-3
E1-4
Noter om klimatförändringar
Miljöföroreningar (E2)
E2-1
E2-2
E2-3
Noter om föroreningar
Resursanvändning och
cirkulär ekonomi (E5)
E5-1
E5-2
E5-3
Noter om resurseffektivitet och
cirkulär ekonomi
Egen arbetskraft (S1)
S1-1
S1-4
S1-5
Noter om egen arbetskraft
Arbetstagare i
värdekedjan (S2)
S2-1
S2-4
S2-5
Noter om personal i värdekedjan
Ansvarsfullt
företagande (G1)
G1-1, G1-2, G1-3
G1-1, G1-2, G1-3
Noter om
ansvarsfullt
företagande
Noter om ansvarsfullt företagande
SSAB har delvis tillämpat Global Reporting
Initiative (GRI) Standards i sin
hållbarhetsrapportering. Miljöinformationen i
SSABs hållbarhetsförklaring har upprättats i
enlighet med följande GRI-standarder: GRI 301:
Material, GRI 302: Energi, GRI 305 Utsläpp och
GRI 306: Avlopp och avfall. SSABs
hållbarhetsförklaring inkluderar även
hållbarhetsrapportering i enlighet med
Årsredovisningslagen enligt lydelsen före
1 juli 2024.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202472
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Hållbarhetsstyrning
Upplysningar om SSABs hållbarhetsstyrning finns
till största delen i Bolagsstyrningsrapporten men
även i not B.4 vad gäller integration av hållbarhet
i incitamentssystemen.
Due diligence avseende hållbarhet
(GOV-4)
SSABs due diligence-process avseende
hållbarhet består av ett antal delprocesser och
börjar med policyer och åtaganden, där
exempelvis uppförandekoden och
uppförandekoden för leverantörer är centrala.
Utbildning ges för både uppförandekoder och
övriga relevanta direktiv och instruktioner.
Hållbarhetsområden kartläggs, bedöms och
prioriteras i den dubbla väsentlighetsanalysen.
Väsentlighetsanalysen görs genom en serie
interna workshops, inklusive riskbedömningar
och hantering, samt externa intressentdialoger.
Detta utgör grunden för hållbarhetsstrategin
inklusive mål och delmål. Koncernens
hållbarhetsfunktion övervakar och samordnar
genomförande som utförs av divisioner och
dotterbolag. Mål, delmål och KPI:er rapporteras
till SSAB-koncernen på månads-, kvartals- och
årsbasis. Internkontroller är upprättade inom
vissa områden men ännu inte alla. Resultaten
kommuniceras genom kvartals- och
årsredovisningar samt på SSABs hemsida.
Delprocess
Exempel på innehåll (sidhänvisning)
Policyer och åtaganden
Uppförandekod (G1-1)
Uppförandekod för leverantörer (G1-2)
Övriga direktiv och instruktioner (MDR-P för respektive standard)
Identifiering av hållbarhetsrisker
Väsentlighetsanalysen (SBM-3, IRO-1)
Intressentdialoger (SBM-2)
Hållbarhetsstrategi (SBM-1)
Implementering av strategi, aktiviteter och åtgärder
Genomförande (MDR-A för respektive standard)
Uppföljning
Uppföljning på månads-, kvartals- och årsbasis (GOV-2)
Internkontroller (GOV-5)
Kommunicera och rapportera
Års- och delårsrapporter
Hemsida
SSAB ÅRSREDOVISNING 202473
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Påverkan från SSABs verksamhet nu och i framtiden
SSABs värdekedja har idag olika grad av påverkan på omvärlden. SSAB arbetar för att hantera
och minimera påverkan på ett ansvarsfullt sätt. Genom ny teknik och omställning av verksamheten
kommer SSABs påverkan, främst inom miljö, minska avsevärt under den närmaste tioårsperioden.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202474
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Strategi, affärsmodell och värdekedja
Strategi, affärsmodell och värdekedja
(SBM-1)
Affärsmodell
SSAB är en nischad aktör på stålmarknaden med
verksamhet i främst Norden och USA.
Affärsmodellen bygger på SSABs unika
kunnande, särskilt inom så kallade specialstål.
Centralt i affärsmodellen är att öka andelen
premiumprodukter och höghållfasta stål, vilket
även omfattar stålsorter med låga
koldioxidutsläpp. 
SSAB levererar kundvärde genom produkter med
hög kvalitet och leveranssäkerhet, höghållfasta
stål som förbättrar prestandan i maskiner och
annan utrustning samt stål med låga
koldioxidutsläpp som sänker klimatavtrycket i
kundernas produkter och applikationer. SSABs
affärsmodell, med fokus på premiumprodukter,
bidrar till en mer stabil intjäning, vilket skapar
värde för investerare och andra intressenter. 
SSAB har anställda i över 50 länder och
produktionsanläggningar i Sverige, Finland och
USA och är en betydande arbetsgivare på flera
orter. Antalet anställda per land redovisas i not
B.4.
SSAB är organiserat i fem rörelsesegment: de tre
divisionerna SSAB Special Steels, SSAB Europe
och SSAB Americas samt de helägda
dotterbolagen Tibnor och Ruukki Construction.
För finansiella upplysningar per segment se not
B.1. SSAB har inga intäkter relaterade till
verksamheter som nämns i SBM-1 40 d.
Uppströms värdekedja
SSABs inköp sker främst från Sverige, Finland
samt andra europeiska länder (59 % av inköpen
sker från Europa), men även USA (31 %). Endast
en mindre andel kommer från övriga länder, och
då främst Australien. Under 2024 köpte SSAB in
produkter, material och tjänster till ett värde av
cirka 77 (76) miljarder kronor. Järnmalm är den
största inköpskategorin, följt av kol och koks och
skrot. Dessa tre kategorier uppgick till omkring
34 % av koncernens totala kostnader. Skrot köps
på spotmarknaden. Järnmalm köps i huvudsak
från LKAB, Sverige, och priserna är länkade till
marknadsindex. Inköp av kokskol görs från
Australien, USA och Kanada, normalt med årliga
leveranskontrakt och månatliga priser.
Utvecklingen av fossilfri järnsvamp, som
tillsammans med skrot och fossilfri el kommer
att vara insatsvaror för de planerade elektriska
stålverken i Norden, sker i Hybrit Development
AB:s pilotanläggning i Luleå. Hybrit Development
AB är ett intressebolag som ägs till lika delar av
SSAB, LKAB och Vattenfall. Den planerade
demonstrationsanläggningen i Gällivare, som blir
den första i industriell skala, kommer att ägas
och drivas av LKAB.
Nedströms värdekedja
SSABs kunder omfattar bland annat företag inom
tunga transporter, byggindustrin,
fordonsindustrin och bygg- och
anläggningsmaskiner. På hemmamarknaderna
Norden och Nordamerika säljs standardstål i viss
utsträckning via servicecenter och distributörer.
SSAB är även återförsäljare av stål och
andra metaller via Tibnor samt erbjuder
stålbaserade byggprodukter via Ruukki
Construction. Tibnor och
Ruukki Construction köper stål från SSAB men
även från andra stålleverantörer.
Hållbarhetsstrategi
SSAB är medlem i FN:s Global Compact och
står bakom de tio principerna inom
mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö och
antikorruption. SSAB har också åtagit sig att
bedriva verksamheten i linje med FN:s
globala mål för hållbar utveckling och
Parisavtalet.
SSAB stödjer även International Bill of
Human Rights, Internationella
Arbetsorganisationens (ILO:s)
kärnkonventioner, OECD:s riktlinjer för
multinationella företag samt FN:s
vägledande principer för företag och
mänskliga rättigheter. SSAB har regelbunden
kontakt med intressenter (se SBM-2).
SSABs hållbarhetsarbete är integrerat i
affärsstrategin och omfattar alla divisioner och
dotterbolag. Hållbarhetsstrategin utgår från 
väsentlighetsanalysen (se SBM-3) och inkluderar
även det fossilfria kunderbjudandet. SSAB vill
vara ledande inom hållbarhet, vilket omfattar
ambitionen att bli världens säkraste stålföretag
och att i stort sett ta bort koldioxidutsläppen från
den egna verksamheten till omkring 2030. Detta
innebär att SSAB avser att ställa om hela
produktportföljen till produkter med lågt
koldioxidavtryck.
SSABs övergripande hållbarhetsmål:
Utsläpp av växthusgaser: Minskning med 48 %
till 2033 jämfört med 2018.
Säkerhet: Olycksfallsfrekvens (LTIF) under 1,0
och total registrerbar skadefrekvens under 5,5
(avseende 2024).
Leveranser av utsläppsfritt stål (SSAB Zero):
Leveranser av 100 000 ton av stålet SSAB Zero
2025.
Hållbart erbjudande
SSABs erbjudande till kund omfattar
hållbarhetsaspekter. Några exempel är:
SSABs masugnsbaserade produktion är redan
idag bland den mest CO2-effektiva i världen och
minskar därmed koldioxidavtrycket från SSABs
egna produkter såväl som i kunders produkter.
SSAB är världsledande inom höghållfast stål
vilket hjälper kunder att uppgradera sina
produkter och använda starkare stål för att
spara vikt och material.
SSAB Zero, ett stål producerat av återvunnet
stål och fossilfri energi, lanserades under 2023.
SSABs kunder från till exempel gruv- och
transportindustrin använder redan SSAB Zero i
sina produkter.
SSAB har lanserat världens första stålpulver
utan fossila koldioxidutsläpp för kommersiella
leveranser. Pulvret kombinerar egenskaperna
hos SSABs höghållfasta stål med de lätta
strukturer som är möjliga med 3D-printing.
Pilotleveranser av stål producerat med fossilfri
järnsvamp som råvara fortsätter. Den fossilfria
järnsvampen är utvecklad med HYBRIT-tekniken
som för närvarande produceras i pilotskala i
Hybrit Development AB:s anläggning i Luleå.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202475
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
SSABs partnerskap med kunder samt
Nyckelintressenter
Typ av engagemang
Syfte med engagemang
Inställning till SSABs
affärsmodell och strategi
Aktieägare, investerare och
finansiärer
Möten, konferenser
Få insikt i finansmarknadens
perspektiv på olika aspekter
av SSAB
Stödjande
Befintliga och nya
leverantörer
Möten, konferenser,
mässor
Ta del av leverantörers
erbjudanden och få insikt i
deras hållbarhetsinsatser,
inklusive deras arbete för att
motverka
klimatförändringar.
Stödjande
Befintliga och nya kunder
Möten, konferenser,
mässor
Förstå kunders behov och
deras mål för hållbarhet
Stödjande
Lokalsamhällen nära
SSABs
produktionsanläggningar
Offentliga samråd, möten
med lokala aktörer som
exempelvis kommuner,
företag eller representanter
för ursprungsbefolkning
Lyssna på perspektiv från
samhällsaktörer och
invånare nära SSAB
Till största del stödjande
Myndigheter och andra
offentliga organisationer
Offentliga eller enskilda
möten
För att uppnå bättre
ömsesidig förståelse i frågor
som rör SSABs verksamhet
och omställning, såsom
tillgång till fossilfri el och
olika tillståndsprocesser
Stödjande
Befintliga och nya
anställda
Interna och externa möten
Förstå anställdas syn på
olika frågor bättre och
identifiera framtida
rekryteringsmöjligheter
Stödjande
Nyckelintressenter
Typ av engagemang
Syfte med engagemang
Inställning till SSABs
affärsmodell och strategi
Aktieägare, investerare och
finansiärer
Möten, konferenser
Få insikt i finansmarknadens
perspektiv på olika aspekter
av SSAB
Stödjande
Befintliga och nya
leverantörer
Möten, konferenser,
mässor
Ta del av leverantörers
erbjudanden och få insikt i
deras hållbarhetsinsatser,
inklusive deras arbete för att
motverka
klimatförändringar.
Stödjande
Befintliga och nya kunder
Möten, konferenser,
mässor
Förstå kunders behov och
deras mål för hållbarhet
Stödjande
Lokalsamhällen nära
SSABs
produktionsanläggningar
Offentliga samråd, möten
med lokala aktörer som
exempelvis kommuner,
företag eller representanter
för ursprungsbefolkning
Lyssna på perspektiv från
samhällsaktörer och
invånare nära SSAB
Till största del stödjande
Myndigheter och andra
offentliga organisationer
Offentliga eller enskilda
möten
För att uppnå bättre
ömsesidig förståelse i frågor
som rör SSABs verksamhet
och omställning, såsom
tillgång till fossilfri el och
olika tillståndsprocesser
Stödjande
Befintliga och nya
anställda
Interna och externa möten
Förstå anställdas syn på
olika frågor bättre och
identifiera framtida
rekryteringsmöjligheter
Stödjande
leveranser av utsläppsfritt stål sker främst till
industriella kunder på hemmamarknaderna
Norden och USA. 
Intressentdialoger (SBM-2)
SSAB har regelbunden kontakt med intressenter
och arbetar för en öppen dialog för att öka
förståelsen för deras perspektiv.
Intressentdialogerna anpassas för att tillgodose
intressenternas behov, och kan ske exempelvis
genom enskilda eller offentliga möten.
Intressentdialoger sker i stor utsträckning på
lokal nivå i anslutning till
produktionsanläggningar, exempelvis med
boende i närområdet och övriga lokalsamhället,
men beroende på frågeställningar även på
koncernnivå. Styrelse och koncernledning
informeras årligen om viktiga intressenters
synpunkter och intressen med avseende på
SSABs hållbarhetspåverkan. Övriga
beslutsfattare inom SSAB informeras om
resultatet av relevanta intressentdialoger och
dessa tas i beaktande för både dagliga och
strategiska frågor.
Intressenternas synpunkter kan påverka den
strategiska inriktningen, som till exempelvis 2022
när SSABs styrelse beslutade att tidigarelägga
omställningen av det nordiska
produktionssystemet till följd av en hög
efterfrågan från kunder på utsläppsfritt stål.
Intressentdialoger hölls som en integrerad del av
bedömningen av SSABs väsentliga områden.
SSAB bedömer att intressenterna stödjer både
analysen av de viktiga områdena och företagets
strategi och omställning.
Väsentlig påverkan, risker och
möjligheter i förhållande till strategi
och affärsmodell (SBM-3)
Hållbarhet är integrerat i SSABs affärsmodell och
strategi (se SBM-1).
Hållbarhetspåverkan
Vad gäller klimat vill SSAB angripa grunden till
problemet med de höga CO2-utsläppen inom
stålindustrin, nämligen reduktion av råvaran
järnmalm med hjälp av koks. Övriga väsentliga
hållbarhetsområden följer till stor del av att SSAB
är ett bolag inom tung industri (till exempel
säkerhetsfrågor och jämställdhet), och har en
global värdekedja (till exempel arbete med
affärsetik, anti-korruption samt hållbarhet i
leverantörsledet). SSAB har idag genom sin
verksamhet negativ påverkan på människor och
miljö, men genom den av styrelsen beslutade
inriktningen mot fossilfri ståltillverkning kan
miljöpåverkan minska väsentligt och även driva
resten av stålbranschen i en mer miljövänlig
riktning. Det kontinuerliga arbetet med övriga
hållbarhetsområden kan också ge positiva
långsiktiga effekter inom exempelvis arbetsmiljö
och jämställdhet.
Finansiell påverkan
Klimat är det område som sammantaget har
störst finansiell påverkan på SSAB, genom att
den fria tilldelningen av utsläppsrätter minskas
stegvis och planeras att upphöra i mitten av
nästa årtionde. Läs mer om SSABs förbrukning
av samt kostnad för utsläppsrätter i not C.1.
Samtidigt investerar SSAB för att ställa om till
fossilfri stålproduktion. Läs mer under avsnitt E1
samt om kapitalutgiftsplan i avsnittet
Upplysningar enligt EU:s taxonomi. SSAB avser
att finansiera omställningen med egen
balansräkning och publicerade exempelvis under
2024 ett nytt ramverk för gröna och
hållbarhetslänkade obligationer. Under 2023
lanserade SSAB det unika stålet SSAB Zero, som
har under 0,05 kg koldioxidekvivalenter per kg
stål. Produkten säljs till ett högre marknadspris
jämfört med konventionellt tillverkat stål, då den
tillför värde genom att stödja kundernas arbete
att minska koldioxidavtrycket i sina produkter. 
Övriga hållbarhetsområden bedöms i nuläget inte
ha signifikant påverkan på SSABs finansiella
ställning, investeringar eller driftskostnader.
Väsentliga hållbarhetsområden
SSABs väsentliga hållbarhetsområden, villken del
av värdekedja som omfattas samt enligt vilken
ESRS standard de redovisas finns i översikten på
nästa sida. Här sammanfattas även SSABs
åtgärder inom respektive område samt om
påverkan främst är av hållbarhetsrelaterad eller
finansiell karaktär.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202476
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Tidshorisont
SSABs omställning till fossilfri ståltillverkning
planeras för de närmaste tio åren, och kommer
väsentligt att minska SSABs CO2-utsläpp och
övriga utsläpp. I samband med omställningen
genomförs relevant kompetensutveckling och
utbildning för SSABs medarbetare.
Bedömning av övriga hållbarhetsområden är att
de kommer behöva hanteras löpande som en
konsekvens av verksamheten inom en
överskådlig framtid.
Väsentliga hållbarhetsområden
Hållbarhetsområde
Omfattning
Område och delområde enligt ESRS
SSABs åtgärder i korthet
Väsentlig hållbarhetspåverkan/finansiell
påverkan
CO2-utsläpp
Leverantörer, ståltillverkning, kunder
Klimatförändringar (E1): Anpassning till
klimatförändringar, begränsning av
klimatförändringar, energi
Strategi att ställa om till fossilfri ståltillverkning
Utveckling av en fossilfri värdekedja
Hållbarhetspåverkan samt finansiell påverkan
Föroreningar
Leverantörer, ståltillverkning
Föroreningar (E2): Miljöförorening av luft och
vatten
Strategi att ställa om till fossilfri ståltillverkning
Hållbarhetspåverkan
Cirkularitet
Egen verksamhet
Resursanvändning och cirkulär ekonomi (E5):
Resursinflöden, inklusive resursanvändning;
resursutflöden relaterade till produkter och
tjänster; avfall
Användning av stålskrot som råmaterial
Återanvändning av restprodukter
Hållbarhetspåverkan
Säkerhet
Leverantörer, egen verksamhet
Egen arbetskraft (S1): Arbetsvillkor
Säkerhetslöfte
Säkerhetskultur
Utbildning
Riskbedömningar
Hållbarhetspåverkan
Inkludering och mångfald
Egen verksamhet
Egen arbetskraft (S1): Likabehandling och lika
möjligheter för alla
Jämställd rekrytering
Utbildning
Stötta olika initiativ i samhället för inkludering
och mångfald
Hållbarhetspåverkan
Kompetensutveckling
Egen verksamhet
Egen arbetskraft (S1): Likabehandling och lika
möjligheter för alla
Utbildning
Initiativ för att vara en attraktiv arbetsplats
Hållbarhetspåverkan
Ansvarsfulla inköp
Leverantörer
Klimatförändringar (E1): Begränsning av
klimatförändringar; Egen arbetskraft (S1):
Arbetsvillkor, Arbetstagare i värdekedjan (S2):
Arbetsvillkor, lika behandling och lika möjligheter
för alla, övriga arbetsrelaterade rättigheter
Leverantörskod
Bedömning av hållbarhetsrisker
Hållbarhetspåverkan
Affärsetik och anti-korruption
Leverantörer, egen verksamhet, kunder
Affärsetik (G1): Företagskultur, förbindelser med
leverantörer, korruption och mutor
Uppförandekod
Utbildningar
Riskbedömningar
Hållbarhetspåverkan samt möjlig finansiell
påverkan vid eventuellt brott mot regelverk
Resiliensanalys av strategi och affärsmodell
SSAB anser att företagets strategi och
affärsmodell inte bara hanterar de olika
väsentliga riskerna relaterade till hållbarhet utan
även direkt adresserar kärnan i
klimatproblematiken, särskilt de höga utsläppen
från masugnsbaserad ståltillverkning.
Därför menar SSAB att strategin och
affärsmodellen på ett adekvat och resilient sätt
behandlar de kritiska frågorna inom hållbarhet.
SSABs hållbarhetsstrategi och rapportering
bygger på områden där bolaget har stor inverkan
på människor, miljö och/eller områden med stor
finansiell påverkan på SSAB, antingen  där denna
påverkan redan sker eller är mycket sannolik att
den kan komma att ske. Se även kompletterande
upplysningar till SBM-3 avseende
klimatförändringar under E1.
 
SSAB ÅRSREDOVISNING 202477
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Väsentlig påverkan, risker och möjligheter
Processen för bedömning av väsentlig
påverkan, risker och möjligheter
(IRO-1)
Det här avsnittet innehåller en beskrivning av
processen för att komma fram till de områden
som har väsentlig påverkan, risker och
möjligheter och som presenteras i SBM-3.
Processen för bedömning av finansiella risker är
etablerad sedan flera år, medan bedömning av
påverkansrisker är ny för 2024.
Metodbeskrivning
SSABs bedömning av påverkan, risker och
möjligheter avseende människor och miljö
grundar sig främst på uppskattningar av SSABs
interna hållbarhetsexperter. Uppskattningarna
bygger i sin tur på olika antaganden, exempelvis
att det är möjligt att rangordna olika typer av
hållbarhetspåverkan på samma skala.
Ambitionen har varit att resultatet som helhet ska
vara överensstämmande med SSABs och
intressenternas uppfattning. Resultatet har
stämts av med olika intressentgrupper,
exempelvis aktieägare, kunder och fackliga
företrädare, som har haft möjlighet att i olika
möten lämna synpunkter. SSAB bedömer att
intressenterna delar SSABs analys av de
väsentliga områdena och inga synpunkter på
förändring av väsentlighetsanalysen framfördes.
Bedömningarna har gjorts både för SSABs egen
verksamhet men även för koncernens påverkan
genom affärsrelationer med leverantörer och
kunder. Bedömningarna har inte fokuserat på
några särskilda verksamheter eller geografiska
områden. Störst vikt har lagts på att bedöma
nuvarande och framtida negativa konsekvenser av
verksamheten. I många fall är SSABs hantering av
en negativ konsekvens samtidigt en möjlighet
såväl för SSAB, SSABs intressenter, och samhället
i stort liksom för miljön. Till exempel har SSAB en
hög miljöpåverkan idag, men har samtidigt en
tydlig strategi för att minska CO2-utsläppen vilket
motsvarar ungefär 10 % av Sveriges totala utsläpp
och 7 % av Finlands.
Bedömning av risker och möjligheter
Bedömning av påverkan, risker och möjligheter
avseende människor och miljö har gjorts med
utgångspunkt i metodiken enligt ESRS 1 3-5.
SSAB har utvecklat ett internt index för
hållbarhetspåverkan där påverkan bedöms
utifrån omfattning (både allvarlighetsgrad och
hur omfattande påverkan är), möjlighet till
återställande samt sannolikhet.
Bedömning av finansiella effekter från
hållbarhetsrelaterad påverkan, risker och
möjligheter har gjorts enligt en intern skala där
den finansiella effekten mäts i kronor. Skalan för
sannolikhet är densamma som i bedömningen av
hållbarhetsrelaterade risker. I processen har
SSAB särskilt beaktat den koppling som finns
mellan SSABs påverkan på människor och miljö
och den finansiella påverkan på SSAB av dessa
områden, vilket tydligt framgår av området
klimatförändringar
Båda bedömningarna görs i samband med den
årliga strategi- och riskprocessen. Alla divisioner
samt dotterbolagen Tibnor och Ruukki
Construction gör egna bedömningar vilka sedan
ingår i en helhetsbedömning för koncernen.
Denna valideras av EVP Hållbarhet, Ekonomi- och
finansdirektören och EVP Strategi samt interna
experter på koncernnivå. Bedömningen har
rapporterats till styrelsen i samband med den
årliga strategi- och risköversynen. Avsikten med
processen är att identifiera risker på koncernnivå
samt ge underlag till SSABs strategiska
prioriteringar och hållbarhetsrapportering.
SSAB har ingen särskild process för att
identifiera hållbarhetsrelaterade möjligheter utan
bedömningen av dessa ingår som en del av både
den ordinarie strategiprocessen och den  löpande
verksamheten. SSABs hållbarhetsrelaterade
affärsmässiga möjligheter ligger främst inom
klimatområdet, exempelvis minskat
koldioxidavtryck i kundernas produkter samt
partnerskap inom fossilfritt stål.
Kompletterande upplysningar
avseende klimatförändringar
Som framgår av upplysningarna i SBM-3 är
klimatförändringar ett av de områden där SSAB
har störst påverkan och även störst framtida
risker. Bedömningen baseras på SSABs utsläpp
av koldioxid och den påverkan på människor och
miljö som uppstår som en konsekvens, samt
även den potentiella finansiella påverkan men
också affärsmöjligheten genom att ställa om till
fossilfri stålproduktion.
SSAB har ingen specifik process för att bedöma
påverkan på människor och miljö som en
konsekvens av utsläpp av växthusgaser från
stålproduktionen.
Processen för klimatrelaterade fysiska risker
Bedömning av klimatrelaterade fysiska risker för
de närmaste tre åren ingår i den årliga
koncernövergripande riskprocessen för
finansiella risker. Andra bedömningar, som kan
vara på längre sikt, sker för närvarande genom
att inhämta olika typer av expertbedömningar vid
behov. Exempelvis lät SSAB under 2022 SMHI
analysera potentiella fysiska klimatrisker vid
SSABs produktionsanläggningar utifrån två olika
klimatscenarier. På lokal nivå ses eventuella
fysiska klimatrisker över kontinuerligt,
exempelvis genom skyfallskartläggningar.
Hänsyn tas till dessa vid såväl
underhållsplanering som genomförande av
nybyggnation, exempelvis i samband med
uppförandet den nya ljusbågsugnen i Oxelösund.
På lokal nivå har även mer ingående analys av
specifika klimatfaktorer gjorts.
Bedömning av klimatrelaterade fysiska risker i
värdekedjan görs vid behov av ansvarig division
(SSAB har ingen formaliserad
koncernövergripande process).
Oavsett klimatscenario förväntas ett varmare
klimat med ökad nederbörd för SSABs
anläggningar, främst i Norden. Se
sammanställning i E1. För de närmaste tre åren
så bedöms den sammantagna risken av ett
förändrat klimat vara låg för koncernen som
helhet.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202478
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Processen för omställningsrisker och
-möjligheter
Bedömning av omställningsrisker och
möjligheter för de närmaste tre åren görs
framförallt i den årliga strategi- och
riskprocessen men även löpande i divisioner och
dotterbolag. SSAB inledde redan 2016 arbetet
med att utveckla fossilfri stålproduktion, till följd
av en bedömning av ökade omställningsrisker
genom exempelvis ökad reglering och kostnader
rörande koldioxidutsläpp, men också en ökad
efterfrågan på fossilfria produkter. SSABs
strategi att ställa om till fossilfri stålproduktion
utvecklas kontinuerligt, exempelvis i början av
2022 när styrelsen tog ett policybeslut att
tidigarelägga omställningen av det nordiska
produktionssystemet med cirka 15 år, tack vare
en ökad kundefterfrågan på produkter med lågt
koldioxidavtryck.
Bedömning av klimatrelaterade
omställningsrisker i värdekedjan görs vid behov
av ansvarig division (SSAB har ingen
formaliserad koncernövergripande process).
Eftersom beslutet att ställa om verksamheten
redan är fattat (avser inriktningsbeslut samt
separata investeringsbeslut för Oxelösund och
Luleå) bedömer SSAB det som mer relevant att
fokusera på bolagets förmåga att leverera på
strategin enligt den uppsatta tidsplanen, och
risker förknippade med utförandet.
Vid behov görs också bedömningar av SSABs
omställningsstrategi utifrån olika
klimatscenarier. En sådan genomfördes 2022 där
två klimatscenarier med låga respektive höga
framtida nivåer av globala koldioxidutsläpp
användes, med en tidshorisont på ungefär 20–25
år. Slutsatsen blev att SSABs strategi att ställa
om till fossilfri ståltillverkning och stänga ner
masugnarna i Sverige och Finland och som
första stålbolag lansera fossilfritt stål på
marknaden är väl positionerad i dessa två
klimatscenarier. Oavsett scenario bedöms det
finnas en marknad för stål med lågt
koldioxidavtryck, även om marginalerna kommer
att variera. Se översikt i E1.
Resultat av bedömningen på medellång sikt
(1–5 år)
Följande är exempel på klimatrelaterade risker
och möjligheter som SSAB identifierat utifrån
processen som beskrivs ovan. Se Riskavsnittet
för en fullständig rapportering om SSABs risker
och riskhantering.
Överensstämmelse med den finansiella
rapporteringen
Klimatrelaterade överväganden ingår i den
löpande översynen av exempelvis
avskrivningstakt samt tillgångsvärde. Se not A.2
för allmänna upplysningar och not C.1 för
nyttjandeperioder för materiella
anläggningstillgångar och
nedskrivningsprövning. Not C.1 innehåller
upplysningar om hur SSABs omställning och
tillhörande investeringsbeslut påverkar
uppskattningar av återstående nyttjandeperioder
för de tillgångar som kommer att ersättas.
Exempel på klimatrelaterade risker och möjligheter
Produkter och
tjänster
Politik och reglering
Politik och reglering
Teknik
Risk /
möjlighet
Att bli först på
marknaden med
fossilfritt stål
Utvecklingen av priset
för CO2
Försening i
omställningen till
fossilfri ståltillverkning 
Genomförande av
omställningsprogram
och investeringar
misslyckas
Beskrivning
SSABs mål är att bli det
första stålföretaget
som lanserar fossilfritt
stål på marknaden.
Inom EU sätts priset
för CO 2-utsläpp
genom ETS-systemet
och kostnaden för
stålindustrin beräknas
öka i takt med att den
fria tilldelningen av
utsläppsrätter
minskar. Andra
regioner har generellt
lägre kostnader för
CO2-utsläpp, vilket
kan leda till sämre
konkurrenskraft för
europeiska tillverkare.
SSAB har påbörjat
arbetet med att ställa
om till fossilfri
ståltillverkning. På
grund av långa och
oförutsägbara
tillståndsprocesser
finns det risk för att
omställningen fördröjs
om tillstånd inte kan
erhållas i tid och stabil
tillgång till fossilfri el
inte kan garanteras.
Om SSABs omställning
till fossilfri
stålproduktion inte
genomförs eller blir
försenad så finns det
en risk att SSAB
förlorar
marknadsandelar och/
eller produktions-
kostnaderna ökar.
Möjlig finansiell
påverkan
Att genomföra
omställningen kommer
att innebära ökade
investeringskostnader.
Fossilfritt stål kommer
vara en
premiumprodukt och
efterfrågan beräknas
vara god.
I takt med att den fria
tilldelningen upphör
kommer SSABs
kostnader för
utsläppsrätter att öka.
Ett CO2 -pris på 100
EUR/ton skulle
innebära omkring 10
miljarder kronor i
ökade kostnader.
Samtidigt medför ett
högt CO2-pris ett
högre värde på
fossilfritt stål.
En försening av SSABs
omställning skulle
innebära att SSABs
försprång i industrins
omställning skulle
minska samtidigt som 
kostnader för
utsläppsrätter inte kan
undvikas i samma
utsträckning, eftersom
den traditionella
järnmalmsbaserade
stålproduktionen
behöver fortsätta
längre än planerat.
Beroende på när
tillräckliga mängder av
fossilfri järnsvamp från
demonstrations-
anläggningen finns
tillgängliga, kan SSAB
behöva använda den
planerade
ljusbågsugnen i
Oxelösund med enbart
återvunnet stål som
råmaterial under en
viss tid, vilket skulle
öka SSABs beroende
av skrotmarknaden.
Merkostnaden för
detta bedöms inte bli
väsentlig för
koncernen som helhet.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202479
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Kompletterande upplysningar
avseende föroreningar
På koncernnivå anser SSAB att miljöföroreningar
till luft och vatten är väsentliga områden där
SSAB har en påverkan idag. 
SSAB har de miljötillstånd som krävs för
verksamheten i respektive land och uppfyller
kraven vad gäller miljöföroreningar. Respektive
miljötillstånd för verksamheten hanterar även
övriga frågor relaterade till miljöföroreningar och
användningen av olika ämnen. Inom ramen för
respektive miljötillståndsprocess har det
genomförts samråd med bland andra allmänhet,
kommun, myndigheter, närliggande verksamheter
och särskilt berörda, exempelvis boende i
närområdet. SSAB har inte genomfört någon
ytterligare miljöriskanalys eller granskning som
går utanför kraven i miljötillstånden.
SSAB arbetar med att sätta upp en process för
riskbedömning av olika hållbarhetsområden, i
värdekedjan. Eftersom arbetet pågår avser
upplysningarna enligt E2 enbart SSABs
verksamhet.
Kompletterande upplysningar
avseende resursanvändning och
cirkulär ekonomi
SSAB har de miljötillstånd som krävs för
verksamheten i respektive land och uppfyller
kraven vad gäller material- och avfallshantering.
Inom ramen för respektive miljötillståndsprocess
har det genomförts samråd med bland andra
allmänhet, kommun, myndigheter, närliggande
verksamheter och särskilt berörda, exempelvis
boende i närområdet. SSAB har inte genomfört
någon ytterligare riskanalys eller granskning som
går utanför kraven i aktuell lagstiftning eller
gällande miljötillstånd.
Upplysningarna enligt E5 avser enbart SSABs
verksamhet.
Kompletterande upplysningar
avseende ansvarsfullt företagande
Affärsetiska risker identifieras genom den årliga
självutvärdering som Internkontroll genomför och
som omfattar majoriteten av de legala enheter
där SSAB äger minst 50 %. Frågorna avser
kännedom om SSABs uppförandekod samt
styrdokument för affärsetik och anti-korruption
samt upprättade visselblåsarsystem och
därutöver information om att inte enheten eller
personer i ledande ställning åtalats eller dömts
för korruptions- eller mutbrott.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202480
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Upplysningskrav som omfattas av Hållbarhetsrapporten (IRO-2)
Följande tabell avser index enligt IRO-2 som syftar till att redogöra för vilka upplysningskrav enligt ESRS (European Sustainability Reporting Standards) som är inkluderade i SSABs hållbarhetsförklaring 2024.
Om upplysningskrav ej är inkluderade, finns en motivering till varför (ej väsentligt, ej tillämpligt, infasningsmöjlighet eller att SSAB rapporterar området enligt GRI). Vidare innehåller tabellen även hänvisning till
annan EU-lagstiftning för berörda paragrafer inom upplysningskraven.
Upplysningskrav enligt ESRS
Referens i förordningen om
hållbarhetsupplysningar
Referens i
tredje pelaren
Referens i referensvärdes-
förordningen
EU:s klimatlag
Inkluderad i hållbarhetsrapporten
Sida
ESRS 2 BP-1
Inkluderad
71
ESRS 2 BP-2
Inkluderad
71
ESRS 2 GOV-1
Bolagsstyrningsrapporten
36, 37, 40, 41, 43
ESRS 2 GOV-2
Bolagsstyrningsrapporten
36, 41
ESRS 2 GOV-1 21d
Bolagsstyrningsrapporten
36
ESRS 2 GOV-1 21e
Bolagsstyrningsrapporten
36
ESRS 2 GOV-3
Inkluderad
139
ESRS 2 GOV-4
Inkluderad
72
ESRS 2 GOV-4 30
Inkluderad
72
ESRS 2 GOV-5
Inkluderad
46
ESRS 2 SBM-1
Inkluderad
74
ESRS 2 SBM-1 40d i
Inkluderad
74
ESRS 2 SBM-1 40d ii och iii
Inkluderad
74
ESRS 2 SBM-1 40d iv
Inkluderad
74
ESRS 2 SBM-2
Inkluderad
75
ESRS 2 SBM-3
Inkluderad
75
ESRS 2 IRO-1
Inkluderad
77
ESRS 2 IRO-2
Inkluderad
80
ESRS 2 MDR-P
Inkluderad
71 (förteckning)
ESRS 2 MDR-A
Inkluderad
71 (förteckning)
ESRS 2 MDR-M
Inkluderad
71 (förteckning)
ESRS 2 MDR-T
Inkluderad
71 (förteckning)
ESRS E1 GOV-3
Inkluderad
139
ESRS E1-1
Inkluderad
86
ESRS E1-1 14
Inkluderad
86
ESRS E1-1 16g
Inkluderad
86
ESRS E1 SBM-3
Inkluderad
88
ESRS E1 IRO-1
Inkluderad
77
ESRS E1-2
Inkluderad
86
ESRS E1-3
Inkluderad
87
ESRS E1-4
Inkluderad
88
SSAB ÅRSREDOVISNING 202481
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Upplysningskrav enligt ESRS
Referens i förordningen om
hållbarhetsupplysningar
Referens i
tredje pelaren
Referens i referensvärdes-
förordningen
EU:s klimatlag
Inkluderad i hållbarhetsrapporten
Sida
ESRS E1-4 34
Inkluderad
88, 93
ESRS E1-5
Ej inkluderad (GRI 302-1)
ESRS E1-5 37
Ej inkluderad (se GRI referens E1-5)
ESRS E1-5 38
Ej inkluderad (se GRI referens E1-5)
ESRS E1-5 40-43
Ej inkluderad (se GRI referens E1-5)
ESRS E1-6
Ej inkluderad (GRI 305-1, 305-2, 305-3, 305-4)
ESRS E1-6 44
Ej inkluderad (se GRI referens E1-6)
ESRS E1-6 53-55
Ej inkluderad (se GRI referens E1-6)
ESRS E1-7
Ej inkluderad (ej tillämplig)
ESRS E1-7 56
Ej inkluderad (ej tillämplig)
ESRS E1-8
Ej inkluderad (ej tillämplig)
ESRS E1-9
Ej inkluderad (infasningsmöjlighet)
ESRS E1-9 66
Ej inkluderad (infasningsmöjlighet)
ESRS E1-9 66a
Ej inkluderad (infasningsmöjlighet)
ESRS E1-9 66c
Ej inkluderad (infasningsmöjlighet)
ESRS E1-9 67c
Ej inkluderad (infasningsmöjlighet)
ESRS E1-9 69
Ej inkluderad (infasningsmöjlighet)
ESRS E2 IRO-1
Inkluderad
79
ESRS E2-1
Inkluderad
84
ESRS E2-2
Inkluderad
94
ESRS E2-3
Inkluderad
95
ESRS E2-4
Ej inkluderad (GRI 305-7)
ESRS E2-4 28
Ej inkluderad (se GRI referens E2-4)
ESRS E2-5
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E2-6
Ej inkluderad (infasningsmöjlighet)
ESRS E3 IRO-1
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E3-1
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E3-1 9
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E3-1 13
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E3-1 14
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E3-3
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E3-4
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E3-4 28c
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E3-4 29
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E3-5
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E4-1
Ej inkluderad (ej väsentlig)
SSAB ÅRSREDOVISNING 202482
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Upplysningskrav enligt ESRS
Referens i förordningen om
hållbarhetsupplysningar
Referens i
tredje pelaren
Referens i referensvärdes-
förordningen
EU:s klimatlag
Inkluderad i hållbarhetsrapporten
Sida
ESRS E4 SBM-3
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E4 SBM-3 16a i
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E4 SBM-3 16b
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E4 SBM-3 16c
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E4 IRO-1
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E4-2
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E4-2 24b
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E4-2 24c
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E4-2 24d
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E4-3
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E4-4
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E4-5
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E4-6
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS E5 IRO-1
Inkluderad
79
ESRS E5-1
Inkluderad
96
ESRS E5-2
Inkluderad
96
ESRS E5-3
Inkluderad
96
ESRS E5-4
Ej inkluderad (GRI 301-1)
ESRS E5-5
Ej inkluderad (306-3)
ESRS E5-5 37d
Ej inkluderad (se GRI referens E5-5)
ESRS E5-5 39
Ej inkluderad (se GRI referens E5-5)
ESRS E5-6
Ej inkluderad (infasningsmöjlighet)
ESRS S1 SBM-2
Inkluderad
107
ESRS S1 SBM-3
Inkluderad
107
ESRS S1 SBM-3 14f
Inkluderad
107
ESRS S1 SBM-3 14g
Inkluderad
107
ESRS S1-1
Inkluderad
104
ESRS S1-1 20
Inkluderad
104
ESRS S1-1 21
Inkluderad
104
ESRS S1-1 22
Inkluderad
104
ESRS S1-1 23
Inkluderad
104
ESRS S1-2
Inkluderad
105
ESRS S1-3
Inkluderad
105, 115
ESRS S1-3 32c
Inkluderad
104
ESRS S1-4
Inkluderad
105
ESRS S1-5
Inkluderad
106
SSAB ÅRSREDOVISNING 202483
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Upplysningskrav enligt ESRS
Referens i förordningen om
hållbarhetsupplysningar
Referens i
tredje pelaren
Referens i referensvärdes-
förordningen
EU:s klimatlag
Inkluderad i hållbarhetsrapporten
Sida
ESRS S1-6
Inkluderad
106
ESRS S1-7
Inkluderad
106
ESRS S1-8
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S1-9
Inkluderad
106
ESRS S1-10
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S1-11
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S1-12
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S1-13
Inkluderad
107
ESRS S1-14
Inkluderad
107
ESRS S1-14 88b och c
Inkluderad
107
ESRS S1-14 88e
Inkluderad
107
ESRS S1-15
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S1-16
Inkluderad
107
ESRS S1-16 97a
Inkluderad
107
ESRS S1-16 97b
Inkluderad
51
ESRS S1-17
Inkluderad
107
ESRS S1-17 103a
Inkluderad
107
ESRS S1-17 104a
Inkluderad
107
ESRS S2 SBM-2
Inkluderad
113
ESRS S2 SBM-3
Inkluderad
113
ESRS S2 SBM-3 11b
Inkluderad
113
ESRS S2-1
Inkluderad
112
ESRS S2-1 17
Inkluderad
112
ESRS S2-1 18
Inkluderad
112
ESRS S2-1 19
Inkluderad
112
ESRS S2-2
Inkluderad
112
ESRS S2-3
Inkluderad
112
ESRS S2-4
Inkluderad
ESRS S2-4 36
Ej inkluderad (ej tillämplig)
113
ESRS S2-5
Inkluderad
ESRS S3 SBM-2
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S3 SBM-3
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S3-1
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S3-1 16
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S3-1 17
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S3-2
Ej inkluderad (ej väsentlig)
SSAB ÅRSREDOVISNING 202484
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Upplysningskrav enligt ESRS
Referens i förordningen om
hållbarhetsupplysningar
Referens i
tredje pelaren
Referens i referensvärdes-
förordningen
EU:s klimatlag
Inkluderad i hållbarhetsrapporten
Sida
ESRS S3-3
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S3-4
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S3-4 36
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S3-5
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S4 SBM-2
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S4 SBM-3
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S4-1
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S4-1 16
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S4-1 17
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S4-2
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S4-3
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S4-4
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S4-4 35
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS S4-5
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS G1 GOV-1
Inkluderad
43
ESRS G1 IRO-1
Inkluderad
79
ESRS G1-1
Inkluderad
115
ESRS G1-1 10b
Ej inkluderad (ej tillämplig)
ESRS G1-1 10d
Ej inkluderad (ej tillämplig)
ESRS G1-2
Inkluderad
115
ESRS G1-3
Inkluderad
115
ESRS G1-4
Inkluderad
115
ESRS G1-4 24a
Inkluderad
115
ESRS G1-4 24b
Ej inkluderad (ej tillämplig)
ESRS G1-5
Ej inkluderad (ej väsentlig)
ESRS G1-6
Ej inkluderad (ej väsentlig)
SSAB ÅRSREDOVISNING 202485
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Miljöinformation
SSAB har åtagit sig att minimera
verksamhetens negativa
miljöpåverkan och i stort sett ta
bort koldioxidutsläppen från den
egna verksamheten.
39
Växthusgasintensitet
1099511627925
Scope 1 och 2 utsläpp per land (kton)
Miljö-
information
Klimatförändringar (E1)
Miljöföroreningar (E2)
Resursanvändning och cirkulär ekonomi (E5)
Upplysningar enligt EU:s taxonomi
Inköpt elkraft
Inköpt elkraft
1099511628337
Minskning av CO2-utsläpp
(Scope 1, 2 och Scope 3,
2024 jämfört med 2018)
7,1 %
SSAB ÅRSREDOVISNING 202486
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Klimatförändringar (E1)
Merparten av SSABs direkta utsläpp av
växthusgaser (Scope 1) kommer från den
nordiska järnmalmsbaserade stålproduktionen
och härrör från användningen av koks och kol
som reduktionsmedel vid ståltillverkningen.
SSABs nordiska anläggningar hör till de mest
CO2-effektiva i världen, framför allt beroende på
användningen av högvärdiga järnmalmspellets
och högkvalitativ koks. Det finns dock
begränsade möjligheter att ytterligare minska
utsläppen från nuvarande processer och innan
den planerade omställningen är genomförd
kommer de direkta utsläppen i hög grad att följa
variationen i producerad mängd stål.
De indirekta koldioxidutsläppen av växthusgaser
från inköpt energi (Scope 2) kommer främst från
den elektricitet som används för ljusbågsugnarna
vid anläggningarna i USA, men också från
användningen av el för valsning av stål i både
USA och Norden. SSAB köper främst in el och
värme utifrån den energimix som finns tillgänglig
på respektive lokal marknad, men till
anläggningen i Montpelier, USA, ger
elleverantören lokal industri förtur till förnybar el,
till största delen vindkraft. I Sverige och Finland
köper SSAB även en del fossilfri el genom så
kallade ursprungsgarantier.
De övriga indirekta utsläppen av växthusgaser
(Scope 3) omfattar främst utsläpp från inköpta
råmaterial och produkter, transporter och frakt
från leverantörer och/eller till kunder samt
bearbetning av sålda produkter.
SSABs produktionsprocesser är energiintensiva.
El är den största energikällan och står för cirka
50 % av den totala energianvändningen. El
används främst till att driva de elektriska
ljusbågsugnarna vid de amerikanska
anläggningarna. Naturgas, propan och
eldningsolja används främst för olika värmnings-
och värmebehandlingsprocesser.
Omställningsplan (E1-1)
SSAB inledde redan 2016 arbetet med att
Linjering med Parisavtalet
SSABs klimatmål (se E1-4) är validerade
av Science Based Targets initative, som
har klassificerat målen för Scope 1 och
2 att vara i linje med ambitionsnivån för
en 1,5°C-bana enligt Parisavtalet. Målen
bygger på SSABs strategi att ställa om
det nordiska masugnsbaserade
produktionssystemet till fossilfria
elektrostålverk och därmed till stor del
eliminera koldioxidutsläppen från den
egna verksamheten.
utveckla fossilfri stålproduktion och har under
de senaste åren noga följt olika risker till följd av
den globala uppvärmningen, exempelvis ökad
reglering rörande klimatfrågor och
koldioxidutsläpp, men även möjligheter genom
en ökad efterfrågan på stål med låga
klimatavtryck. SSABs omställning till fossilfri
stålproduktion utgör en central del i både
affärsmodellen och strategin. De främsta
drivkrafterna för omställningen kommer från
kundernas efterfrågan på produkter med låga
fossila utsläpp samt ökade kostnader för
utsläpp genom exempelvis EU ETS. De största
åtgärderna som SSAB planerar att genomföra
de kommande åren beskrivs nedan under
rubriken Åtgärder. SSABs planer för omställning
till fossilfri stålproduktion, inklusive
investeringsram, är beslutade av styrelsen.
Styrelsen följer upp planerna vid varje möte.
Omställningen till fossilfri stålproduktion pågår
enligt plan. 
Finansiering
SSAB avser finansiera omställningen av det
nordiska produktionssystemet med egen
balansräkning. Under 2024 publicerade SSAB ett
nytt ramverk för både gröna och
hållbarhetslänkade obligationer. Styrelsen har
godkänt investeringen av en ny ljusbågsugn och
tillhörande råvaruhantering i Oxelösund (6,2
miljarder kronor, exklusive kraftledning) samt
investering av omställningen i Luleå (4,5 miljarder
euro). 
Undvikande av inlåsningseffekter
Genomförandet av SSABs omställning är
nödvändigt för att klimatmålen ska uppnås och
för att undvika så kallad inlåsning av utsläpp av
växthusgaser. Om inte SSABs omställning
genomförs medför det att det masugnsbaserade
produktionssystemet skulle fortsätta vara i drift,
vilket skulle innebära ökade kostnader i form av
utsläppsrätter, fortsatta utsläpp av växthusgaser
motsvarande dagens nivåer samt på sikt även
behov av kostsamma underhållsinvesteringar i
masugnar och koksverk.
Övrig information
SSAB har inga verksamhetsmål kopplade till EU:s
taxonomi för miljömässigt hållbara
verksamheter, men SSAB bedömer att
ståltillverkningen i de nya, planerade
produktionsanläggningarna kommer att vara i
överensstämmelse med taxonomins kriterier
(aligned). För information om kapitalutgiftsplan,
se Upplysningar om EU:s taxonomi. SSAB hade
under året inga signifikanta investeringar i kol-,
olja- eller gasrelaterade verksamheter. Vad SSAB
kunnat bedöma, är bolaget inte principiellt
uteslutet från något aktieindex som följer EU:s
benchmarkförordning gällande Parisavtalet.
Policy och styrande dokument (E1-2)
Arbetet med att hantera klimatfrågor styrs av
SSABs koncerndirektiv och -instruktion för miljö.
Dessa styrdokument inkluderar SSABs åtagande
att arbeta med kontinuerliga förbättringar inom
miljöområdet samt minskning av koncernens
miljöpåverkan, exempelvis vad gäller utsläpp av
växthusgaser, men även på andra sätt motverka
och begränsa effekterna av klimatförändringar.
I instruktionen för miljöarbetet framgår att SSABs
miljöarbete ska drivas i enlighet med ISO 14001.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202487
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Energifrågor styrs av SSABs koncerndirektiv och
SSAB_AR24_nyckelåtgärder.png
-instruktion för energi, som inkluderar SSABs
åtagande att arbeta med kontinuerliga
förbättringar inom energiområdet och därigenom
förbättra koncernens energieffektivitet och stödja
arbetet med att minska utsläppen av växthusgaser
genom användande av fossilfri energi.
Instruktionen specificerar särskilt att elektrifiering
av processer ska prioriteras. Om elektrifiering ej är
genomförbar så ska SSAB sträva efter att använda
förnybara eller fossilfria bränslen.
Både koncerndirektivet för miljö och
koncerndirektivet för energi beslutas av SSABs
koncernledning och ses över minst årligen.
Styrdokumenten omfattar SSABs verksamhet
samt arbetet med dessa frågor tillsammans med
leverantörer och kunder. Styrdokumenten
innehåller inga målformuleringar utan mål för
respektive område tas fram i separat process.
Intressenternas synpunkter har beaktats inom
ramen för väsentlighetsanalysen men de har inte
varit direkt involverade i framtagande av
styrdokumenten. Dokumenten finns tillgängliga
på SSABs hemsida.
Arbetet med klimatfrågan i leverantörsledet
omfattas av SSABs leverantörskod, som beskrivs
närmare under Ansvarsfullt företagande, avsnitt
G1-2. 
Åtgärder (E1-3)
De främsta nyckelåtgärderna som SSAB planerar
omfattar att upphöra med traditionell
masugnsbaserad stålproduktion, där kol och koks
används som reduktionsmedel för järnmalmen vid
framställning av råjärn. Ungefär 90 % av SSABs
direkta koldioxidutsläpp kan härledas till den
nordiska ståltillverkningen i sammanlagt fem
masugnar. Masugnarna planeras att bytas ut mot
elektriska ljusbågsugnar. Omställningen till fossilfri
stålproduktion med avveckling av såväl masugnar
som koksverk utgör därmed de huvudsakliga
aktiviteterna för att nå klimatmålen (se E1-4).
Resterande 10 % av de direkta utsläppen härrör
från fossila bränslen och de kommer att minskas
genom elektrifiering av processer samt
användning av fossilfria bränslen som till exempel
biogas.
De indirekta utsläppen från inköpt energi (Scope 2),
främst elektricitet, kommer att vara relativt
neutrala i förhållande till uppsatta utsläppsmål.
Övergång till fossilfri elektricitet kommer att
minska utsläppsintensiteten för den elektricitet
som används men samtidigt kommer utfasningen
av fossila bränslen genom elektrifiering att öka
användningen av elektricitet. Sammantaget
bedöms dessa i stort sett ta ut varandra för den
aktuella målperioden. SSABs  bedömning är att
minskningen av Scope 1-utsläppen kommer att
uppfylla den målsatta utsläppsreduktionen för
både Scope 1 och Scope 2 sammantaget. För
SSAB ÅRSREDOVISNING 202488
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Scope 3 pågår fortfarande ett arbete för att
identifiera potentialen i olika typer av åtgärder.
Vad gäller energieffektivisering och -återvinning
sker ett systematiskt arbete på alla anläggningar,
liksom med elproduktion från processgaser i
stålverken, för att säkerställa en hög
systemverkningsgrad och begränsa de totala
utsläppen. Genom att återta processgaser och
värmeenergi vid koksverk, masugnar och stålverk
kan SSAB dels använda energin för eget bruk,
dels producera el och fjärrvärme som säljs
externt.
Mål (E1-4)
Genom att införa ambitiösa mål för Scope 1, 2
och 3 i SSABs verksamhetsstyrning drivs
verksamheten mot minskade CO2-utsläpp på ett
effektivt sätt.
Linjering med Parisavtalet
Klimatmålen är godkända av Science Based
Targets initiative (SBTi) vilket säkerställer att
målen följer Parisavtalets ambition samt minskar
omställningsriskerna. SSAB blev under 2024 ett
av de första stålbolagen i världen att få
validerade vetenskapliga mål för
utsläppsminskning av växthusgaser enligt SBTi:s
specifika riktlinjer för stålindustrin. SSAB har valt
att applicera den metodik som medför mål för
absoluta utsläppsnivåer.
SSABs klimatmål är i överensstämmelse med
Parisavtalets ambition om 1,5°C både för netto-
nollmålet (Scope 1, 2 och 3) och målet på kort
sikt (Scope 1 och 2). Målet för andra indirekta
utsläpp (Scope 3) är i linje med ambitionsnivån
”well below 2°C” för målåret 2033. Detta är i linje
med SBTi:s standard för stålindustrin.
Bland intressenter har framförallt aktie- och
kreditanalytiker samt kunder, men även anställda,
varit stödjande till SSABs beslut att ta fram
vetenskapligt baserade klimatmål. Ur ett
samhällsperspektiv kommer uppfyllande av
SSABs klimatmål att ge ett betydande bidrag till
de nationella klimatmålen i Sverige och Finland
och det leder även till en teknikutveckling som
kan påskynda den globala omställningen inom
hela stålindustrin.
Teknologiskt fokuserar SSAB på vätgasbaserad
Målöversikt:
Mål på kort sikt:
SSAB åtar sig att minska de absoluta
utsläppen av växthusgaser i Scope 1, 2
samt Scope 3 med 47,9 % till 2033.
Mål på lång sikt:
SSAB åtar sig att minska utsläppen av
absoluta växthusgaser i Scope 1, 2 och
3 med 93 % till 2045 från basåret 2018.
Netto-nollmål:
SSAB åtar sig att nå netto-nollutsläpp
av växthusgaser genom hela
värdekedjan till 2045.
Fler detaljer om SSABs klimatmål samt
utfall finns i noter.
direktreduktion (DRI) för järnframställning. Den
utvecklas i samriskbolaget Hybrit Development
AB, och vätgasen framställs med hjälp av fossilfri
elektricitet. SSAB fokuserar även på att stänga
ner masugnarna och ersätta dessa med
elektriska ljusbågsugnar för ståltillverkningen.
Därutöver sker även ett skifte till fossilfria
energikällor i hela SSABs verksamhet. Med
denna omställning av verksamheten bedömer
SSAB att bolaget även möter de politiska
ambitioner som kommunicerats såväl globalt
som i de länder där SSAB har ståltillverkning.
Basår och metod
Basåret för de nya, uppdaterade klimatmålen
(2018) är detsamma som för det tidigare
klimatmålet för att underlätta jämförelse.
Processen för SBTi-godkännandet omfattade
även en bedömning av att basåret är relevant och
representativt för hela SSABs verksamhet och för
de indirekta utsläpp som genereras uppströms
och nedströms i värdekedjan. Processen
inkluderade också att säkerställa att gränserna
för inventering av utsläppen av växthusgaser
enligt GHG-protokollet följs.
Vägen mot att nå klimatmålen kommer att följa
en stegvis reduktionskurva, där de största
bidragen till måluppfyllnad kommer från
omställningen av den masugnsbaserade
ståltillverkningen i Sverige och Finland. Se ovan
under Åtgärder för tidplanen för de olika
nyckelåtgärderna.
Väsentlig påverkan, risker och
möjligheter och hur de förhåller sig till
strategi och affärsmodell
(Kompletterande upplysningar relaterat till ESRS
2 SBM-3)
Exempel på identifierade klimatrelaterade risker
och möjligheter finns under IRO-1, där tabellen på
kommande sida visar klimatrelaterade
omställningsrisker och möjligheter.
Som redovisas under SBM-3 anser SSAB att
nuvarande strategi och affärsmodell direkt
adresserar kärnan i klimatproblematiken för
ståltillverkning, särskilt de höga
koldioxidutsläppen från masugnsbaserad
ståltillverkning. Upplysningar om hur
resiliensanalysen har utförts finns under IRO-1
och tabellen Analys av klimatscenarier nedan
innehåller information om analysen. SSAB anser
att strategin är väl positionerad i de två
klimatscenarierna. Det förväntas finnas en
marknad för stål med lågt koldioxidavtryck
oavsett scenario, men med varierande
marginaler. Scenarioanalysen kan även användas
som stöd i uppföljning och utvärdering av
omställningsstrategin för att säkerställa framtida
beslut och identifiera eventuella justeringsbehov.
Klimatförändringar tas även i beaktande på lokal
nivå, till exempelvis genom flexibla
inköpsstrategier och förmågan att ställa om
leveransrutter vid behov. Klimatförändringar tas
även hänsyn till vid utvärdering av befintliga
tillgångar. Ett exempel på beslut som tagits som
resultat av sådan utvärdering är de förändrade
nyttjandeperioderna på de tillgångar som
kommer att ersättas i det nya
produktionssystemet i samband med
omställningen.
Förväntade finansiella effekter (E1-9)
SSAB har valt att inte rapportera på E1-9 för 2024
men finansiella upplysningar kopplade till klimat
finns beskrivna i not A.2 samt C.1. Prissäkring av
elförbrukningen genom fysisk leverans och
finansiella instrument finns beskrivet i not D.1.
Elpriserna i USA är reglerade i respektive delstat.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202489
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Analys av klimatscenarier
De två scenarierna utgår från IPCC:s
klimatscenarier RCP 2.6 och RCP 8.5, samt
beskrivningar i SSP1 och SSP5. Tidshorisonten
motiveras av en uppskattning av
anläggningarnas livslängd. SSAB gav också i
uppdrag till SMHI att analysera potentiella
fysiska effekter av framtida klimatförändringar
vid SSABs största produktionsanläggningar.
Även denna analys utgick från RCP 2.6 och RCP
8.5. I den fysiska klimatanalysen ingick de
klimatfaktorer som SSAB ansåg vara mest
väsentliga: temperatur, nederbörd, vindstyrka och
tillförsel av vatten. Totalt sett analyserades 10
olika indikatorer. I analysen användes tre olika
tidsperioder: kort sikt (fram till 2040), medellång
sikt (20402070) och lång sikt (20702100).
Tidshorisonterna skiljer sig jämfört med vad som
anges i ESRS 1 på grund av att det krävs långa
tidshorisonter för att modellera förändringar av
klimatet (för att undvika att dessa inte bara
återspeglar naturligt fluktuerande
väderförhållanden). Tidshorisonterna, även den
korta, är längre än vad som normalt ingår i SSABs
strategiska och finansiella planering. I tabellen
nedan har det medellånga perspektivet använts.
  Möjliga framtidsscenarier
  för omkring år 2050
Samhället i stort
Stålindustrin
SSABs marknadsposition
Klimat vid SSABs anläggningar
  Scenario 1: Låga framtida
  utsläpp
Den globala temperaturhöjningen har
begränsats till under 2 grader och
koldioxidutsläppen är negativa vid
århundradets slut. Globala överenskommelser
har resulterat i en strikt internationell
klimatpolitik och höga kostnader förknippat
med CO2 -utsläpp. Hög efterfrågan på hållbara
produkter och högt regulatoriskt tryck har
bidragit till att samtliga industrier har ställt om
till lågt klimatavtryck.
Stora stålbolag har ställt om till fossilfri
stålproduktion eller produktion med låga CO2-
utsläpp, bland annat på grund av en stark
efterfrågan. Stål med lågt CO2-avtryck har
utvecklats över tid och blivit en
standardprodukt. Förmågan att snabbt ställa
om och anpassa verksamheten har varit en
konkurrensfördel.
Stål med lågt CO2-avtryck är på väg att bli det
nya normala. Under en övergångsperiod kan
fossilfritt stål sannolikt motivera ett högre
mervärde för kunden jämfört med
standardstål. Denna prispremie bedöms dock
vara mindre sannolik när hela industrin ställt
om.
Medeltemperaturen har ökat vid de flesta
av SSABs produktionsanläggningar.
Lokalt har även nederbördsmängderna
ökat, exempelvis vid anläggningen i Luleå.
Medeltemperaturen i Östersjön har stigit
något.
  Scenario 2: Höga framtida 
  utsläpp
Den globala temperaturhöjningen har ökat till
4 grader vid århundradets slut och
koldioxidutsläppen är 3 gånger så höga som
idag. Globala överenskommelser om
klimatpolitik och bindande åtaganden om
utsläppsminskningar har inte kommit till
stånd. Befolkningens resursintensiva livsstil
fortsätter och även om vissa industrier ställer
om mot lägre klimatavtryck, fortsätter andra
oförändrat med höga utsläpp.
Många stålproducenter har fortsatt använda
koldioxidintensiva produktionsmetoder men
ett mindre antal har valt att ställa om och ta en
nischad position med stål med låga utsläpp av
CO2.
Det finns en efterfrågan på fossilfritt stål, men
sannolikt i mindre omfattning än i scenariot
ovan. Den möjliga prispremien för fossilfritt
stål bedöms inte vara lika uttalad, men kan
troligen realiseras över en längre tidsperiod.
Medeltemperaturen har ökat vid alla
SSABs produktionsanläggningar. Även
nederbördsmängderna har ökat, både
sommar och vintertid, särskilt vid
anläggningarna i Norden.
Medeltemperaturen i Östersjön har stigit
något och mängden vatten i vattendrag
har ökat.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202490
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Noter om klimatförändringar (E1)
Rapportering av data om miljöföroreningar görs i enlighet med GRI (se Upplysningar om särskilda
omständigheter, BP-2).
Utsläpp av växthusgaser
kton
2024
2023
2022
2021
2020
Scope 1-utsläpp av växthusgaser
Scope 1-utsläpp av växthusgaser, brutto
9 483
9 947
9 844
10 641
9 471
Andel av scope 1 som regleras av
utsläppshandelssystem för växthusgaser, %
92
94
94
93
92
Scope 2-utsläpp av växthusgaser
Scope 2 utsläpp av växthusgaser,
marknadsbaserade, brutto
1 260
1 157
1 179
1 029
1 339
Scope 3-utsläpp av växthusgaser
Kategori 1: Köpta varor och tjänster
5 966
6 277
6 741
n/a
n/a
Kategori 2: Kapitalvaror
78
103
116
n/a
n/a
Kategori 3: Bränsle- och energirelaterade
verksamheter
381
367
496
n/a
n/a
Kategori 4: Uppströms transporter och distribution
2 557
2 420
2 255
n/a
n/a
Kategori 5: Avfall från verksamheten
195
182
189
n/a
n/a
Kategori 6: Tjänsteresor
11
5
4
n/a
n/a
Kategori 7: Anställdas resor till/från arbetet
12
12
11
n/a
n/a
Kategori 8: Uppströms tillgångar som leasas
23
25
41
n/a
n/a
Kategori 10: Bearbetning av sålda produkter
981
1 053
1 499
n/a
n/a
Summa Scope 3-utsläpp av växthusgaser
10 204
10 444
11 352
n/a
n/a
Summa utsläpp av växthusgaser
20 947
21 547
22 375
RP
Uppskattningar & bedömningar
U&B
Scope 1: Scope 1-utsläppen för Norden för år 2024 är preliminära. Pågående verifieringsprocess
inom EU ETS för utsläppsrapporter för växthusgaser kan medföra mindre justeringar. Värden för
2023 har uppdaterats jämfört med tidigare rapportering av samma anledning.
Scope 3: Scope 3-utsläppen är beräknade av en extern part: Metodiken för beräkningen bygger på
en hybridmetod, där både generella emissionsfaktorer och aktivitetsdata har använts. Metodiken
bygger på riktlinjer i Science Based Targets initiative Steel sector guidance. Där det är möjligt har
beräkningar baserade på vikt eller tonkilometer använts. I övriga fall har utgifter för inköp använts.
Beräkningarna är baserade på antaganden och schablonvärden som kan komma att uppdateras,
även för historiska värden. SSAB arbetar aktivt med datakvalitet för att minska beroendet av
schablondata. Under året har arbetet resulterat i en högre andel viktbaserad data. Förbättringen
av kvaliteten av data anses dock inte medföra problem avseende jämförbarhet gentemot tidigare
rapporteringsår då metoden för beräkning är densamma.
Policy och styrande dokument
P
• Koncerndirektiv och -instruktion för miljö
• Koncerndirektiv och -instruktion för energi
Redovisningsprinciper
Koldioxidekvivalenter, CO2e: SSABs utsläpp av växthusgaser består främst av koldioxid men även
andra växthusgaser som till exempel metan. Koldioxidekvivalenter innebär att man anger hur
mycket koldioxidutsläpp som motsvaras av en specifik växthusgas för att ge samma påverkan på
klimatet. När koldioxid eller CO2 omnämns i löptext i redovisningen  avses koldioxidekvivalenter.
Scope 1: Direkta utsläpp av växthusgaser (CO2e) från SSABs verksamhet. Beräknas i enlighet med
instruktionerna i WBSCD GHG Protocol samt ytterligare riktlinjer från EU och nationella
myndigheter. Biogena CO2-utsläpp har inte bedömts relevanta och ingår inte i rapporteringen.
Scope 2: Indirekta utsläpp av växthusgaser (CO2e) från produktion av inköpt el och värme som
förbrukas av SSAB. För el är indirekta CO2e-utsläpp beräknade med hjälp av marknadsbaserade
emissionsfaktorer för den totala elkonsumtionen utan avdrag för egenproducerad elektricitet.
Generiska emissionsfaktorer används för beräkningen av indirekta utsläpp från inköpt värme.
Scope 3: Övriga indirekta utsläpp av växthusgaser (CO2e), ej inkluderade i Scope 2, som sker i
SSABs värdekedja, uppströms och nedströms. Scope 3 är beräknat i enlighet med Greenhouse
Gas Protocol Corporate Value chain (Scope 3) Accounting and Reporting standard (WRI & WBCSD
2011). Följande Scope 3-kategorier rapporteras ej: 9, 11, 12, 13, 14 och 15.
Växthusgasintensitet per ton stål motsvarar CO2e Scope 1 och 2 dividerat med total volym råstål
(ton). Total volym råstål återfinns i Förvaltningsberättelsen under rubriken Produktion.
Växthusgasintensitet per omsättningskrona motsvarar CO2e Scope 1 och 2 dividerat med
koncernens nettoomsättning (not B.2 Intäkter).
SSAB ÅRSREDOVISNING 202491
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Energiredovisningen omfattar användningen av elektricitet, inköpta bränslen och inköpt värme.
Användningen av elektricitet inkluderar externa bolag inom industriområdena.
Energiintensitet motsvarar total energianvändning (elektricitet, inköpta bränslen och inköpt
värme) i kWh dividerat med total volym råstål.
Utsläpp av växthusgaser (GRI 305-1)
kton
2024
2023
2022
2021
2020
Utsläpp från produktionen, Scope 1
Malmbaserad stålproduktion i Norden
8 757
9 328
9 226
9 916
8 697
  Sverige
4 805
5 302
5 331
5 335
5 076
  Finland
3 952
4 026
3 895
4 581
3 621
Skrotbaserad stålproduktion i USA
713
604
602
706
757
Övriga rapporterade anläggningar
14
14
16
19
17
Summa
9 483
9 947
9 844
10 641
9 471
Utsläpp av växthusgaser (GRI 305-2)
kton
2024
2023
2022
2021
2020
Indirekta utsläpp från framställningen av
inköpt elkraft och värme, Scope 2
Malmbaserad stålproduktion i Norden
624
539
442
380
332
  Sverige
99
58
113
34
32
  Finland
524
480
329
346
300
Skrotbaserad stålproduktion i USA
622
605
725
636
990
Övriga rapporterade anläggningar
14
13
13
13
17
Summa
1 260
1 157
1 179
1 029
1 339
Växthusgasintensitet (GRI 305-4)
Ton CO2e-utsläpp/ton råstål (genomsnitt)
2024
2023
2022
2021
2020
Malmbaserad stålproduktion i Norden
1,85
1,83
1,95
1,80
1,79
Skrotbaserad stålproduktion i USA
0,59
0,51
0,57
0,55
0,70
Genomsnitt
1,46
1,42
1,51
1,42
1,43
Ton CO2e-utsläpp/omsättningskrona, Mkr
103,88
92,92
85,62
121,70
165,30
Direkta utsläpp av växthusgaser, Scope 1, per produktionsort
kton
2024
2023
SSAB Brahestad
3 884
3 963
SSAB Luleå
3 027
3 384
SSAB Oxelösund
1 558
1 683
SSAB Montpelier
292
291
SSAB Mobile
421
313
SSAB Borlänge
220
235
SSAB Tavastehus
68
63
SSAB Finspång
8
9
SSAB Kankaanpää
4
4
Indirekta utsläpp från framställningen av inköpt elkraft och värme, Scope 2, per produktionsort
kton
2024
2023
SSAB Brahestad
425
389
SSAB Luleå
36
21
SSAB Oxelösund
36
21
SSAB Montpelier
202
204
SSAB Mobile
420
401
SSAB Borlänge
27
16
SSAB Tavastehus
100
91
SSAB Finspång
1
1
SSAB Kankaanpää
4
3
Klimatrelaterade förkortningar
SBTi
Science Based Targets
initiative
Organisation som tillhandahåller standarder för företags klimatmål som
verifierar att planerna för att minska koldioxidutsläppen motsvarar samma
ambitionsnivå som Parisavtalet. Organisationen är ett partnerskap mellan
CDP, Global compact, World Resources Institute och Världsnaturfonden.
IPCC
Interngovernmental Panel
of Climate Change
FN:s klimatpanel som sammanfattar och bedömer vetenskapen relaterat till
den globala uppvärmningen.
RCP
Representative
Concentration Pathway
Scenario för framtida utsläpp av växthusgaser framtaget av IPCC. Det finns
fyra scenarier som är lika möjliga och beror på mängden växthusgaser som
kommer att släppas ut.
SSP
Shared Socioeconomic
Pathway
Scenario för framtida socioekonomiska utvecklingar som används i
klimatmodeller.
SMHI
Sveriges Meteorologiska
och Hydrologiska Institut
Statlig myndighet med uppdrag att vara ett expertorgan inom meteorologi,
hydrologi, oceanografi och klimatologi.
NACE-
koder
Europeiska gemenskapens
statistiska nomenklatur
över ekonomiska aktiviteter
Klassificiering av branscher inom EU som används vid rapportering av
upplysningar enligt EU:s taxonomi.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202492
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
4947802325190
Den totala energianvändningen (inklusive elektricitet, inköpta bränslen och inköpt värme) var 8 927
(9 142) GWh och energiintensiteten uppgick till 1 215 (1 175) kWh/ton råstål.
Energianvändning och mix (GRI 302-1)
GWh
2024
2023
2022
2021
2020
Användning av fossil energi
Naturgas
3 112
3 206
3 255
3 680
3 708
Gasol
1 055
1 053
932
815
684
Olja
164
200
187
163
214
Summa användning av fossil energi
4 331
4 459
4 374
4 658
4 606
Andel fossil energi av total energianvändning, %
49
49
49
50
51
Användning av förnybar energi
Biogas
11
8
Biodiesel
40
40
Summa användning av förnybar energi
51
48
Andel förnybar energi av total energianvändning, %
1
1
Användning av el och värme
Inköpt elkraft
3 640
3 495
3 532
3 357
3 271
Elkraft som producerats från processgaser
884
1 121
1 037
1 342
1 184
Inköpt värme
20
19
18
18
21
Summa användning av el och värme
4 545
4 635
4 587
4 717
4 476
Andel el och värme av total energianvändning, %
51
51
51
50
49
Såld elkraft och värme
Såld värme
981
1 161
1 095
1 193
1 098
Summa såld elkraft och värme
981
1 161
1 095
1 193
1 098
Summa energianvändning, brutto
8 927
9 142
8 961
9 375
9 082
Summa energianvändning, netto (avdrag för såld
värme)
7 946
7 981
7 866
8 182
7 984
Elkonsumtion per energikälla, 2024
Energianvändning och mix, per region 2024
GWh
Norden
USA
Övrigt
Användning av fossil energi
Naturgas
1 061
2 049
2
Gasol
1 000
55
Olja
164
1
Summa användning av fossil energi
2 225
2 049
57
Andel fossil energi av total energianvändning, %
45
53
49
Användning av förnybar energi
Biogas
9
1
Biodiesel
38
2
1
Summa användning av förnybar energi
47
4
1
Andel förnybar energi av total energianvändning, %
1
0
0
Användning av el och värme
Inköpt elkraft
1 778
1 823
39
Elkraft som producerats från processgaser
884
Inköpt värme
20
Summa användning av el och värme
2 662
1 823
60
Andel el och värme av total energianvändning, %
54
47
51
Såld elkraft och värme
Såld värme
969
13
Summa såld elkraft och värme
969
13
Summa energianvändning, brutto
4 934
3 876
118
Summa energianvändning, netto (avdrag för såld värme)
3 965
3 876
105
SSAB ÅRSREDOVISNING 202493
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Mål och utfall
M
Science Based Targets initative har validerat att reduktionsmålen för växthusgasutsläpp som
lämnats in av SSAB överensstämmer med SBTi Critieria and Recommendations (Criteria version
5.1) samt SBTi Corporate Net Zero Standard.
SSAB åtar sig att minska utsläppen av absoluta växthusgaser i Scope 1, 2 och 3 (kategorierna
inköpta varor och tjänster, bränsle- och energirelaterade aktiviteter samt uppströms transport och
distribution) med 47,9 % till 2033 jämfört med basåret 2018. SSAB tillämpar en sektorspecifik
avkarboniseringsväg för de utsläpp som ligger inom systemgränsen för kärnverksamheten enligt
SBTi:s vägledning för stålindustrin. För utsläpp utanför denna systemgräns tillämpas absolut
kontraktionsmetod.
Det övergripande absoluta målet är ett vägt genomsnitt av följande tre delmål: SSAB åtar sig att
minska sina absoluta utsläpp i Scope 1, 2 och 3 för kärnverksamheten med 55,1 % till 2033
jämfört med basåret 2018. SSAB åtar sig också att minska alla andra absoluta utsläpp av
växthusgaser i Scope 1 och 2 med 63,0 % inom samma tidsram. SSAB åtar sig vidare att minska
alla andra absoluta utsläpp av växthusgaser i Scope 3 från inköpta varor och tjänster, bränsle- och
energirelaterade aktiviteter och uppströms transport och distribution med 37,5 % inom samma
tidsram. Det finns också ett intensitetsmål att minska utsläppen med 56,8 % per ton varmvalsat
stål omfattande Scope 1, 2 och 3 för kärnverksamheten, samt en gräns för den maximala tillåtna
skrotandelen (63 %). 2024 uppgick minskningen av utsläppen per ton varmvalsat stål till 1,1 % och
skrotandelen för koncernen till 39 %. För det övergripande målet på kort sikt ger SSAB även en
årlig prognos, se nedan. Prognosen ingår i SSABs ramverk för grön och hållbar upplåning (Green
and Sustainability-linked Finance Framework).
Mål på kort sikt (minskning av Scope 1, 2 och 3)
Basår
Utfall
Mål prognos
Mål år
2018
2024
2024
2025
2026
2027
2028
2029
2030
2031
2032
2033
Absolut nivå, miljoner ton
21,1
19,6
20,1
20,1
20,1
19,8
18,8
17,9
15,6
15,6
14,4
11,0
Förändring jämfört med basåret, miljoner ton
-1,5
-1,0
-1,0
-1,0
-1,3
-2,3
-3,2
-5,5
-5,5
-6,7
-10,1
Minskning jämfört med basåret, %
7,1
5,0
5,0
5,0
6,0
11,0
15,0
26,0
26,0
32,0
47,9
Basår
Utfall
Mål
2018
2024
2033
kton
%
%
Mål på kort sikt (minskning av Scope 1, 2 och 3
jämfört med basåret)
21 130
7,1
47,9
Delmål: Absolut mål, minskning av Scope 1, 2 och
3, för kärnverksamheten, dvs varmvalsning och
uppströms
12 201
10,9
55,1
Delmål: Absolut mål, minskning av Scope 1 och 2,
utanför kärnverksamheten, dvs nedströms efter
från varmvalsning
222
-7,2
63,0
Delmål: Absolut mål, minskning av Scope 3,
utanför kärnverksamheten, dvs uppströms och
nedströms i värdekedjan
8 707
2,0
37,5
Summa
21 130
SSAB har även åtagit sig att minska utsläppen av absoluta växthusgaser i Scope 1, 2 och 3 med
93 % till 2045 jämfört med basåret 2018 (mål på lång sikt), samt att uppnå netto-nollutsläpp av
växthusgaser i hela värdekedjan senast 2045. Värdet för basåret är 22 821 kton för båda målen.
Jämfört med det övergripande målet på kort sikt inkluderar målen på lång sikt och netto-nollmålet
även Scope 3, kategori 10 (bearbetning av sålda produkter). Eftersom metodutveckling pågår för
beräkning av denna kategori, rapporterar SSAB för närvarande inte utfallet för dessa långsiktiga
mål.
SSABs reduktionsmål är likställda med kravnivån för 1,5°C och därför skulle ett referensmålvärde
för 1,5°C bli det samma som SSABs målvärden.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202494
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Miljöföroreningar (E2)
Stålproduktion och vidareförädling av stålämnen
genererar förutom utsläpp av koldioxid också
andra betydande utsläpp till luft från olika
förbränningsprocesser samt utsläpp till vatten
via kylvatten och förorenat processvatten.
Sammantaget sker utsläpp till både luft, vatten
och mark från SSABs verksamhet, varav utsläpp
till luft (förutom koldioxid även till exempel
kväveoxider, svaveloxider och stoft) och vatten
(till exempel utsläpp av kväve och suspenderade
ämnen) anses vara väsentliga för samtliga
produktionsorter inom SSAB Special Steels,
SSAB Europe och SSAB Americas (se lista under
BP-1). 
Policy och styrande dokument (E2-1)
Arbetet med att hantera frågor om föroreningar
från verksamheten styrs ytterst av SSABs
koncerndirektiv och -instruktion för miljö. Dessa
styrdokument inkluderar SSABs åtagande att
arbeta systematiskt med kontinuerliga
förbättringar inom miljöområdet samt minskning
av koncernens miljöpåverkan, exempelvis vad
gäller föroreningar till luft och vatten.
Instruktionen för miljöarbetet inkluderar att
SSABs miljöarbete ska drivas i enlighet med ISO
14001. Koncerndirektivet och -instruktionen för
miljö beslutas av SSABs koncernledning och ses
över minst årligen. De omfattar SSABs
verksamhet och finns tillgängliga på SSABs
hemsida. Intressenternas synpunkter har
beaktats inom ramen för väsentlighetsanalysen
men de har inte varit direkt involverade i
framtagande av styrdokumenten.
Samtliga divisioner och dotterbolag är ansvariga
för att bedriva verksamheten i linje med
koncerndirektiv och -instruktioner samt
säkerställa att utsläppen hålls inom ramen för
utsläppsvillkor och andra krav från
miljömyndigheterna. Inom varje division och
dotterbolag finns särskilda miljöfunktioner med
ansvar för att bevaka lagar och krav, handlägga
tillståndsansökningar samt genomföra
mätningar av utsläpp och rapportering av dessa.
Koncernens styrdokument för miljöarbetet
innehåller inga explicita krav eller styrmedel för
begränsning av föroreningar till luft, vatten eller
mark, utan dessa hanteras av varje division eller
dotterbolag och deras lokala anläggningar.
Styrdokumenten på koncernnivå innehåller inte
heller några krav på utfasning eller minimering av
särskilt utpekade ämnen i till exempel kemikalier,
utan även dessa frågor hanteras lokalt (se nedan
under Åtgärder).
På lokal nivå finns styrdokument och
instruktioner för hur incidenter och
nödsituationer kopplade till miljöföroreningar kan
undvikas (del av respektive
miljöledningssystem). Sammantaget gäller att i
händelse av en miljöolycka ska alltid en
omedelbar korrigerande åtgärd göras samt
rapportering i enlighet med tillämpliga interna
rutiner. Beroende på platsen och händelsens
allvarlighetsgrad kan ytterligare rapportering till
lokala myndigheter vara nödvändig.
De lokala styrdokumenten och instruktionerna är
inte publika men anläggningarnas miljötillstånd
och miljörapporter till myndigheterna är
offentliga handlingar (dock kan vissa delar vara
sekretessbelagda för att skydda känslig
affärsinformation). De lokala styrdokumenten
beslutas av orts- eller divisionsledningen.
Leverantörskod
Genom SSABs leverantörskod uppmanas
leverantörer att vidta åtgärder för att minska
miljöpåverkan samt arbeta för att exempelvis
förbättra kvaliteten på luft, vatten och mark.
Positiva effekter av SSABs omställning 
SSABs omställning, som omfattar
stängning av masugnar i Sverige och
Finland, kommer inte bara innebära att
koldioxidutsläppen minskar, utan även
att utsläpp av stoft, som exempel
koldamm, och svaveldioxid kommer att
minska kraftigt. Även utsläpp av
kväveoxider beräknas minska.
Åtgärder (E2-2)
SSAB prioriterar att minska miljöpåverkan från
verksamheten och att förbättra kvaliteten på luft,
vatten och mark. SSAB tillämpar en
begränsningshierarki för föroreningar som kan
exemplifieras enligt följande:
Förebyggande av miljöförorening vid källan
SSAB strävar efter att eliminera potentiella
miljöföroreningar vid källan, exempelvis genom
kriterier vid inköp av kemikalier för att undvika
skadliga ämnen och därmed minimera negativ
inverkan på miljön och människors hälsa.
Detta arbetssätt omfattar hela SSABs
verksamhet och alla inköp av råvaror,
insatsvaror och kemikalier.
SSAB arbetar utifrån det övergripande
åtagandet om ständiga förbättringar. Vid
förändringar i lagstiftning eller krav från
myndigheter anpassas både handlingsplaner
och tidplaner för att möta dessa krav som
miniminivå.
Genom omställningen till fossilfri
stålproduktion minskar inte bara utsläppen av
koldioxid utan även många andra föroreningar.
Minska utsläppen av miljöföroreningar
SSAB strävar efter att ersätta betänkliga
kemikalier med alternativ som har mindre
negativ påverkan.
Dessa åtgärder genomförs ofta som en del av
större investeringar som till exempel val av
produktionsteknisk utrustning. Därutöver sker
ett löpande förbättringsarbete genom
förebyggande underhållsinsatser, egenkontroll,
avvikelserapportering och tillhörande
korrigerande åtgärder och förbättringar.
Inom gällande miljötillstånd tas hänsyn till valet
av bästa möjliga teknik och efterlevnaden av de
föreskrivna miljökraven, såsom
utsläppsgränser.
Även här arbetar SSAB utifrån åtagande om
ständiga förbättringar enligt
miljöledningssystemet (ISO 14001), med
policyer, rutiner och arbetssätt som omfattar
hela verksamheten för att uppfylla eller
överträffa lagar och krav.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202495
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Återställa miljöförorening
SSAB arbetar både med löpande
förbättringsarbete och akuta insatser om
miljöolyckor skulle inträffa. 
I händelse av en miljöolycka görs alltid en
omedelbar korrigerande åtgärd och
avvikelserapportering. Inga allvarliga
miljöolyckor har inträffat under året.
Behovet av sanering undersöks även för
tidigare verksamheter som äldre
industriområden, gruvor och deponier när det
finns misstanke om betydande miljö- eller
hälsorisker.
SSABs bedömning är att REACH Annex XVII
(Begränsningslistan) är uppfylld. SSABs
kemikalieanvändning omfattar dock vissa ämnen
på Begränsningslistan men användningen av
dessa strider inte mot de aktuella kraven.
Ämnen enligt REACH Artikel 59
(Kandidatförteckningen) eller andra ämnen som
uppfyller kriterierna enligt REACH Artikel 57 kan
finnas i de kemikalier som SSAB använder.
Mål (E2-3)
SSAB arbetar brett med miljörelaterade frågor på
divisions- och anläggningsnivå. Miljöarbetet sker
i första hand inom ramen för ISO 14001-
standarden och alla produktionsanläggningar är
certifierade enligt denna standard.
Miljöledningssystemet omfattar arbete med
policy, rutiner och arbetssätt i syfte att möta eller
överträffa lagar och andra krav. Inom ramen för
miljöledningssystemet identifieras den lokala
verksamhetens miljöaspekter med hänsyn till den
lokala och regionala miljön.
Utifrån de miljöaspekter som bedöms vara
betydande sätts lokala miljömål. Detta är ett
frivilligt arbete som sker utöver det arbete som
sker för att möta miljölagstiftning och andra krav
som ålagts verksamheterna från respektive
miljömyndighet (exempelvis att utsläpp till luft
och vatten håller sig inom de gränsvärden som
satts upp i respektive miljötillstånd). SSAB har
givet detta omfattande arbete på lokal nivå inget
mål för föroreningar på koncernnivå.
Förväntade finansiella effekter (E2-6)
SSAB har valt att inte redovisa E2-6 för 2024,
men upplysningar om finansiella effekter av
framtida återställning av miljö finns i not C.5.
Noter om miljöförorening (E2)
P
Rapportering av data om miljöföroreningar görs i enlighet med GRI (se Upplysningar om särskilda
omständigheter, BP-2).
Andra betydande utsläpp till luft (GRI 305-7)
Ton
2024
2023
2022
2021
2020
Utsläpp av stoft (PM)
628
576
531
595
510
Utsläpp av svaveldioxid (SOx)
2 695
3 578
2 393
3 492
2 549
Utsläpp av kväveoxider (NOx)
3 643
3 426
3 484
3 135
3 274
M
Utsläpp till vatten
Ton
2024
2023
2022
2021
2020
Suspenderade ämnen
269
353
302
164
76
Mineralolja
1
2
2
1
2
Policy
Koncerndirektiv och -instruktion för miljö.
Mål och utfall
SSAB har inga övergripande koncernmål avseende miljöföroreningar.
SSAB ÅRSREDOVISNING 202496
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Resursanvändning och cirkulär ekonomi (E5)
I stålproduktionen används flera olika material
som insatsvaror, exempelvis järnmalmspellets,
reduktionsmedel som kol och koks samt skrot.
Material som inte kan återcirkuleras internt
vidareförädlas till biprodukter och säljs vidare
externt. Biprodukter som slagg används i olika
industrier, till exempel inom vägkonstruktion och
som ersättning för cement.
Policy och styrande dokument (E5-1)
SSAB har ingen koncernövergripande policy för
resursanvändning, vare sig vad gäller
materialanvändning eller hantering av avfall och
restprodukter men ser över behovet av en sådan
under kommande år. Relevanta
arbetsinstruktioner finns på lokal nivå.
Samtliga SSABs anläggningar har egna
övervaknings- och datainsamlingssystem som
uppfyller myndigheternas krav. SSAB arbetar
löpande med att minska avfallsmängderna och
öka användningen av restprodukter.
Åtgärder (E5-2)
Användning av material och insatsvaror
SSABs omställning till fossilfri stålproduktion
kommer att innebära en förändring av vilka
råmaterial som används för ståltillverkningen,
framförallt i de nordiska anläggningarna, där
användningen av kol och koks kommer att
upphöra och användningen av skrot och fossilfria
järnmalmspellets kommer att öka. Detta beskrivs
översiktligt i illustrationen av SSABs påverkan
under Allmän information. Redan idag arbetar
SSAB med att minska behovet av material och
insatsvaror, exempelvis genom värmeåtervinning
och användning av processgaser, vilket minskar
behovet av inköpta bränslen och el. När det är
möjligt återvinner SSAB restmaterial i
ståltillverkningsprocesserna för att utvinna mer
värde, minska förbrukningen av jungfruliga
råvaror och minimera mängden avfall som
deponeras. Exempelvis kan användningen av
skrot optimeras i ståltillverkningen, för att minska
behovet av järnmalm som insatsvara.
I de amerikanska anläggningarna används nära
100 % stålskrot som råvara, och även de
nordiska, järnmalmsbaserade anläggningarna
använder ungefär 20 % skrot som råvara. För
2024 var utfallet 97,5 % respektive 18,5 %.Totalt
inom SSAB uppgick skrotanvändningen under
året till 3,5 (3,7) miljoner ton.
Användning av restprodukter
Ståltillverkning ger upphov till olika restprodukter
och SSAB eftersträvar en effektiv och ökad
användning av egna restprodukter som
insatsmaterial i den egna produktionen. Till
exempel kan järnhaltigt material återföras till
ståltillverkningen vilket minskar behovet av
jungfruliga råvaror. Detta minskar i sin tur även
uppkomsten av avfall. Material som inte kan
återanvändas internt kan vidareförädlas till
biprodukter och säljas externt för att ersätta
naturresurser i andra branscher. Resultatet av
arbetet med användning av restprodukter visas i
tabellen Restprodukter i noterna.
I den nordiska verksamheten arbetar SSAB med
återcirkulering av material till den egna
produktionen, bearbetning och försäljning av
biprodukter som slagg samt hantering av avfall
som inte har någon miljömässigt eller
ekonomiskt försvarbar avsättning. Ett av SSABs
fokusområden för den egna verksamheten
kopplat till cirkulär ekonomi är nyttjandet av
slagg. Den totala efterfrågan på slaggbaserade
produkter har ökat och nya tillämpningar för
slagg skapar också nya intäktsströmmar för
SSAB.
Där det inte finns något miljömässigt eller
ekonomiskt försvarbart alternativ för användning
uppstår ett avfall som antingen måste skickas till
egna deponier eller till godkända externa
avfallsmottagare. På de stora anläggningarna i
Norden har SSAB egna deponier, för exempelvis
stoft och slam från järn- och stålproduktionen.
Dessa deponier drivs i enlighet med erforderliga
tillstånd och efterlevnaden övervakas av
tillsynsmyndigheter. I USA har SSAB inga egna
deponianläggningar eller transporter för avfall.
Materialet som skickas till deponi provtas av en
tredjepartsleverantör och klassificeras före
leverans.
Mål (E5-3)
Målet för resursanvändning omfattar den
nordiska verksamheten och innebär att hela den
årliga slaggproduktionen ska komma till
användning internt eller externt. Målet mäts
genom att sätta årets slagganvändning i relation
till slaggproduktionen (basår saknas). Utfallet för
2024 var 88 (120) %. Intressenter har inte varit
involverade i beslutsprocessen rörande målet.
Målet relaterar till resursutflöde och mer specifikt
ökning av cirkulär materialanvändning och
minimering av primära råvaror. Vad gäller
avfallshierarkin och dess olika nivåer avser målet
materialåtervinning. Målet är satt på frivillig basis
av SSAB och driver förbättringsarbetet längre än
de legala kraven. Målet är inte kopplat till de
lokala arbetsinstruktionerna.
Förväntade finansiella effekter (E5-6)
SSAB har valt att inte redovisa E5-6 för 2024.
Användning av restprodukter i SSABs
verksamhet 
Restprodukter som innehåller järn
återförs i produktionsprocesserna för
att ersätta järnmalm
Stålslagg används i masugnarna för att
ersätta kalksten
Masugnsslagg används i
cementindustrin för att ersätta kalksten
Slagg säljs till vägbyggen för att minska
användningen av jungfrulig ballast
Vissa sorters slagg används som
jordförbättringsmedel inom jordbruket
Bensen, svavel och stenkolstjära
används inom kemisk industri som
råvara
SSAB ÅRSREDOVISNING 202497
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Noter om resursanvändning och cirkulär ekonomi (E5)
Rapportering av data om resursanvändning görs i enlighet med GRI (se Upplysningar om särskilda
omständigheter, BP-2).
P
Policy
SSAB har ingen koncernövergripande policy för resursanvändning.
Materialanvändning (GRI 301-1)
kton
2024
2023
2022
2021
2020
Järnmalmspellets
6 551
6 980
6 483
7 601
6 417
Reduktionsmedel1)
2 330
2 427
2 299
2 594
2 309
Skrot (externt + internt)
3 513
3 658
3 705
3 828
3 689
Återvunnet material
795
776
717
973
823
Slaggbildare2)
637
666
717
789
661
Legeringar
100
107
110
122
101
Metall- och färgbeläggningar
46
45
46
61
57
Summa icke förnybara material
13 972
14 660
14 077
15 968
14 057
1) Koks, kol och andra reduktionsmedel såsom olja.
2) Kalksten, bänd kalk, dolomit, karbid, etc.
M
RP
Restprodukter (306-3)
kton
2024
2023
2022
2021
2020
Restprodukter från malmbaserad stålproduktion
3 664
3 284
2 932
3 888
3 897
  Använts internt eller externt
3 217
3 364
2 440
3 294
3 578
Restprodukter från skrotbaserat stålproduktion
835
819
754
713
762
  Använts internt eller externt
758
751
685
642
685
Summa restprodukter
4 498
4 103
3 686
4 601
4 659
  Använts internt eller externt
3 975
4 116
3 125
3 936
4 263
Avfall, total mängd
kton
2024
2023
2022
2021
2020
Industriavfall till deponi
300
274
333
369
331
Farligt avfall
47
50
48
54
51
Icke farligt avfall
69
61
58
79
63
Summa mängd
416
385
439
502
445
Upplysningar om farligt avfall för år 2023 har justerats jämfört med tidigare rapportering. 
Redovisningsprinciper
Slagganvändning definieras som andel slagg som använts i förhållande till mängden slagg som
uppstått under året. Detta avser slagg från stålproduktion inom verksamheten i Sverige och
Finland.
Mål och utfall
Mål och utfall: Resursanvändning
%
2024
2023
Mål 2025
Mål 2030
Slagganvändning
88
120
100
105
SSAB ÅRSREDOVISNING 202498
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Upplysningar enligt EU:s taxonomi
U&B
SSABs stålproduktion ingår i EU:s taxonomi i
kategorin för järn- och ståltillverkning (delegerad
akt för klimat). Stålproduktionen inkluderar alla
ekono miska aktiviteter som ingår i divisionerna
SSAB Special Steels, SSAB Europe och SSAB
Americas. Dessa aktiviteter motsvarar i princip
100 % av SSABs koldioxidutsläpp (Scope 1).
SSABs definition av ekonomiska aktiviteter
framgår nedan under Redovisningsprinciper.
Externa intäkter, investeringar och driftsutgifter
förklaras i anslutning till respektive tabell.
SSAB har inga andra verksamheter som bedömts
som väsentliga i relation till koncernens intäkter,
investeringar och driftsutgifter, eller som
omfattas av de delegerade akterna för övriga
miljömål.
Förändring jämfört med föregående år
Intäkterna från SSABs skrotbaserade stålproduktion
minskade relativt sett mer än övriga intäkter under
året. Kapitalutgifter i verksamhet som ej är
taxonomiförenlig ökade relativt sett på grund av
bland annat inköp av utsläppsrätter. Driftsutgifter
för de  taxonomiförenliga verksamheterna
minskade relativt sett mer än de övriga
driftsutgifterna under året.
Finansiering i linje med taxonomin
SSAB har under året publicerat ett uppdaterat
ramverk för gröna och hållbarhetslänkade
obligationer. Inga obligationer gavs ut under
ramverket 2024.
Kärnenergirelaterade verksamheter
Företaget utför, finansierar eller är exponerat
mot forskning, utveckling, demonstration och
utbyggnad av innovativa elproduktions-
anläggningar som producerar energi från
kärnenergiprocesser med minimalt avfall från
bränslecykeln.
NEJ
Företaget utför, finansierar eller är exponerat
mot uppförande och säker drift av nya
kärntekniska anläggningar för produktion av el
eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme
eller industriella processer, som
vätgasproduktion, samt för säkerhets-
uppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa
tillgängliga teknik.
NEJ
Företaget utför, finansierar eller är exponerat
mot säker drift av befintliga kärntekniska
anläggningar som producerar el eller
processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller
industriella processer, såsom
vätgasproduktion från kärnenergi, samt
säkerhetsuppgraderingar av dessa.
NEJ
Fossilgasrelaterade verksamheter
Företaget utför, finansierar eller är exponerat
mot uppförande eller drift av
elproduktionsanläggningar som producerar el
med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
Företaget utför, finansierar eller är exponerat
mot uppförande, renovering och drift av
anläggningar för kombinerad produktion av
värme/kyla och el med hjälp av fossila
gasformiga bränslen.
NEJ
Företaget utför, finansierar eller är exponerat
mot uppförande, renovering och drift av
värmeproduktions-anläggningar som
producerar värme/kyla med hjälp av fossila
gasformiga bränslen.
NEJ
Uppskattningar och bedömningar
Gränsvärde för klimat                                       
EU:s taxonomi omfattar gränsvärden för hur
ekonomiska aktiviteter kan anses bidra väsentligt
till att klimat-förändringarna begränsas.
• SSABs skrotbaserade ståltillverkning i elektriska
ljusbågsugnar använder mer än 90 % återvunnet
stål och uppfyller därmed gränsvärdet. 
• De planerade nya anläggningarna i Oxelösund
och Luleå beräknas, oavsett råvara, klara
klimatkriteriet 0,209 tCO2e/ton stål.
• Inget av SSABs stålverk som producerar
järnmalmsbaserat stål i masugn klarar
gränsvärdena för framställning av råjärn eller
koks.
Kriterier för att inte orsaka betydande skada
Analysen av SSABs skrotbaserade ståltillverkning
i USA utgår från SSABs bedömning av syftet med
regleringen samt utifrån ett väsentlighets-
perspektiv. Den bedöms inte orsaka betydande
skada: 
• Klimatanpassning: Klimatriskanalys har
genomförts med vedertagna modeller. Inga
väsentliga risker har identifierats för
anläggningarna i USA.
• Vatten och marina resurser: SSABs
skrotbaserade anläggningar har erforderliga
tillstånd för uttag av vatten, utsläpp av kylvatten,
processavloppsvatten och dagvatten. Båda
anläggningarna har fastställda rutiner och
processer för att förhindra utsläpp. Båda
anläggningarna finns i områden med låg
vattenstress. SSAB bedömer att anläggningarna
uppfyller kriterierna.
• Föroreningar: SSAB bedömer att
anläggningarna uppfyller kriterierna, genom att
till exempel de skrotbaserade anläggningarna har
de miljötillstånd som krävs samt att
ståltillverkning i USA kan räknas som en
samhällsviktig funktion.
• Biologisk mångfald: SSAB bedömer att
anläggningarna uppfyller kriterierna. Risker för
biologisk mångfald till följd av utsläpp till luft,
vatten eller mark hanteras inom ramen för de
miljötillstånd som finns för verksamheterna.
Erforderliga försiktighetsmått har vidtagits och
riskerna bedöms därmed inte som betydande.
Anläggningarna ligger inte heller nära (inom 50
km) något område som bedöms vara särskilt
känsligt, som till exempel Natura 2000-områden.
Minimiskyddsåtgärder
SSAB bedömer att arbetet som bedrivs inom
bland annat affärsetik, antikorruption, hälsa och
säkerhet, anställda samt ansvarsfulla inköp
motsvarar sådana processer och adresserar
identifierade risker.
Kapitalutgiftsplan
Enligt CSRD måste alla företag ange en
kapitalutgiftsplan som omfattar alla
kapitalutgifter enligt definitionen i EU:s taxonomi,
både kapitalutgifter och rörelsekostnader som
har uppkommit under räkenskapsåret samt de
som förväntas uppkomma under de kommande
fem åren. SSABs kapitalutgiftsplan omfattar de
planerade investeringarna i Oxelösund och Luleå
(se E1-3). SSAB har erhållit tredjepartsverifiering
som intygar möjlig taxonomiförenlighet för båda
anläggningarna. Eftersom anläggningarna är
under uppförande har exempelvis inte
SSAB ÅRSREDOVISNING 202499
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
klimatanpassningsåtgärder genomförts fullt ut
än. Rörelsekostnader är inte inkluderade i
kapitalutgiftsplanen eftersom färdigställandet av
anläggningarna ligger i slutet av den definierade
femårsperioden och är därför är svåra att
bedöma. 
RP
Redovisningsprinciper
För SSABs redovisning av intäkter, investeringar
och driftsutgifter är följande NACE-koder
relevanta:
• C19.10 Tillverkning av koksugnsprodukter
• C24.10 Tillverkning av enklare järn och stål
samt av ferrolegeringar
• C24.20 Tillverkning av rör, hålprofiler och
tillhörande beslag, av stål
• C24.32 Kallvalsning av smal bandplåt
• C24.52 Gjutning av stål
• C25.61 Behandling och beläggning av metaller
Vidare inkluderar SSAB verksamheter utan
specifika NACE-koder som betning, glödgning,
spaltning, formatklippning och emballering. samt
stödjande eller kompletterande aktiviteter såsom
vattenanvändning, reningsverk, återvinning av
restprodukter, deponier, kraftverk, produktion av
vätgas och syre.
SSAB har noterat att detta inte är i linje med den
s.k. Draft Commission Notice (FAQ) från
November 2024 men har valt att rapportera enligt
tidigare år för att behålla jämförbarheten tills
dess att regelverket formaliserats.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024100
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Omsättning
2024
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande
skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Omsättning (3)
Andel av omsättningen, år 2024 (4)
Begränsningar av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med taxonomikraven
(A.1) eller som omfattas av taxonomi
kraven (A.2)  Omsättning, år 2023 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
Mkr
%
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
%
E
T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Skrotbaserad stålproduktion
CCM 3.9.
29 228
28
J
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
J
J
J
J
J
J
32
T
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas omsättning (A.1)
29 228
28
28
J
J
J
J
J
J
32
Varav möjliggörande verksamheter
E
Varav omställningsverksamheter
29 228
28
28
J
J
J
J
J
J
32
T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej  taxonomiförenliga)
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
Järnmalmsbaserad stålproduktion
CCM 3.9.
56 763
55
EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
52
Omsättningen hos de verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
56 763
55
55
52
A. Omsättning för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
85 990
83
83
84
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättning hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin
17 428
17
TOTALT (A + B)
103 418
100
Taxonomi (externa intäkter) motsvarar not B.2 Intäkter. Ovan tabell redogör för att 28 % av intäkterna är taxonomiförenliga 2024, dessa är hänförliga till skrotbaserad stålproduktion.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024101
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Kapitalutgifter
2024
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Kapitalutgifter (3)
Andel av kapitalutgifterna år 2024 (4)
Begränsningar av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med taxonomikraven
(A.1) eller som omfattas av taxonomi
kraven (A.2)  Kapitalutgifter, år 2023 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
Mkr
%
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
%
E
T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Skrotbaserad stålproduktion
CCM 3.9.
832
9
J
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
J
J
J
J
J
J
12
T
Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheterna
(A.1)
832
9
9
J
J
J
J
J
J
12
Varav möjliggörande verksamheter
E
Varav omställningsverksamheter
832
9
9
J
J
J
J
J
J
12
T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
Järnmalmsbaserad stålproduktion
CCM 3.9.
7 501
84
EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
81
Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
7 501
84
84
81
A. Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
8 333
93
93
93
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifterna hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin
636
7
TOTALT (A + B)
8 969
100
Taxonomi (investeringar) motsvarar summa investeringar i materiella
och immateriella tillgångar samt nyttjanderättstillgångar. Beloppet
överensstämmer med summa Inköp under året enligt not C.1
Immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar och
tillkommande nyttjanderätter enligt not C.2 Leasing.
Kapitalutgiftsplan – kapitalutgifter
Mkr
2024
Taxonomiförenliga kapitalutgifter för räkenskapsåret
1 834
Potentiellt taxonomiförenliga kapitalutgifter de kommande fem åren1)
55 818
Summa
57 652
1) Potentiellt taxonomiförenliga kapitalutgifter motsvarar investeringsbeslut för Oxelösund (ny ljusbågsugn och tillhörande
råvaruhantering, exklusive kraftledning) om 6,2 miljarder kronor  samt investeringsbeslut för Luleå om 4,5 miljarder euro
minus kapitalutgifterna för räkenskapsåret  (EUR omräknat till SEK med kursen 11,43). 
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024102
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Driftsutgifter
2024
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Driftsutgifter (3)
Andel av driftsutgifterna år 2024 (4)
Begränsningar av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med taxonomikraven
(A.1) eller som omfattas av taxonomi
kraven  (A.2)  Driftsutgifter, år 2023 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
Mkr
%
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
%
E
T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Skrotbaserad stålproduktion
CCM 3.9.
863
14
J
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
J
J
J
J
J
J
21
T
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheterna
(A.1)
863
14
14
J
J
J
J
J
J
21
Varav möjliggörande verksamheter
E
Varav omställningsverksamheter
863
14
14
J
J
J
J
J
J
21
T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
Järnmalmsbaserad stålproduktion
CCM 3.9.
4 876
80
EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
75
Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
4 876
80
80
75
A. Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
5 739
94
94
95
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter för  verksamheter som inte omfattas av taxonomin
349
6
TOTALT (A + B)
6 088
100
Taxonomi (driftsutgifter) motsvarar fasta kostnader för underhåll, fast egendom samt forskning och utveckling. De fasta
kostnaderna enligt definitionen i taxonomin uppgår till cirka 6 % av rörelsens totala kostnader enligt not B.3 Rörelsens kostnader.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024103
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Samhällsansvarsinformation
SSAB vill vara det säkraste
stålföretaget i världen och
erbjuda en trygg och
inkluderande arbetsplats för
både anställda och
entreprenörer.
Fast anställda
1099511627910
1099511628018
Olycksfallsfrekvens
Samhälls-
ansvars-
information
Egen arbetskraft (S1)
Arbetstagare i värdekedjan (S2)
Könsfördelning
1099511628043
Andel kvinnor, linjechefer:
22 %
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024104
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Egen arbetskraft (S1)
SSAB strävar efter att få medarbetarna delaktiga,
engagerade och motiverade att växa
professionellt inom organisationen, samt vara en
trygg och välkomnande arbetsplats där balansen
mellan arbete och fritid är viktig.
SSAB hade vid slutet av året 15 263 anställda, en
ökning med 137 jämfört med föregående år.
SSAB har flest anställda i Sverige, följt av Finland
och USA. 96 % är tillsvidareanställda. 21 % av
personalstyrkan är kvinnor. Personal-
omsättningen uppgick till 6 (8) % och under året
anställdes 677 (709) nya medarbetare.
Policy och styrande dokument (S1-1)
Alla SSABs anställda i Sverige och Finland
omfattas av kollektivavtal som är förenliga med
internationellt erkända instrument och reglerar
bland annat löner, arbetstid och övriga
anställningsvillkor för arbetstagare.
Arbetsgivarorganisationer och fackföreningar
förhandlar gemensamt löner och
anställningsvillkor. Genom kollektivavtalen kan
reglerna om anställningsvillkor bli bättre än enligt
lag. Majoriteten av de anställda i Sverige och
Finland är representerade av fackföreningar. För
de anställda i USA, samt övriga länder, finns det
olika engagemang enligt praxis och
arbetslagstiftning i respektive land.
SSABs uppförandekod
SSABs uppförandekod fastställer SSABs
principer för ansvarsfullt företagande. Den är
koncernens etiska kompass och ger vägledning i
hur alla anställda ska agera. SSAB tillåter inte
någon form av diskriminering, och inkludering
och mångfald är viktiga frågor. Det råder
nolltolerans för trakasserier och inga former av
barnarbete, tvångsarbete, slavarbete eller olagligt
arbete, inklusive trafficking och andra former av
modernt slaveri, får förekomma. SSAB har åtagit
sig att implementera processer för att förhindra,
identifiera och åtgärda negativ påverkan på
mänskliga rättigheter som verksamheten kan
orsaka eller bidra till.
Uppförandekoden baseras på SSABs stöd
för FN:s Global Compacts principer samt
International Bill of Human Rights,
Internationella Arbetsorganisationens
(ILO:s) kärnkonventioner, OECD:s riktlinjer
för multinationella företag och FN:s
vägledande principer för företag och
mänskliga rättigheter. Uppförandekoden
omfattar områden som hälsa och
säkerhet, miljö, mänskliga rättigheter och
affärsetik och är grunden för SSABs
åtaganden och styrande dokument inom
dessa områden. Läs mer om
uppförandekoden i avsnitt G1-1.
Av uppförandekoden framgår även att SSAB
erkänner och respekterar medarbetares rätt till
föreningsfrihet och kollektiva förhandlingar, att
SSAB följer tillämpliga lagar, branschstandarder
och kollektivavtal om arbetstid, inklusive övertid
och övertidsersättning, säkerställer tillräcklig tid
för vila och fritid och har åtagit sig att betala
rättvisa löner. SSAB respekterar de anställdas
rättigheter att organisera sig i enlighet med
nationella lagar och bestämmelser.
Flera processer och aktiviteter används för att
övervaka efterlevnad. Uppförandekoden
kompletteras med en guide för att tydliggöra
ytterligare SSABs grundläggande principer.
Överträdelser av uppförandekoden kan
rapporteras och följas upp i kanaler för
rapportering och visselblåsning (se avsnitt G1-1).
Den obligatoriska utbildningen om
uppförandekoden inkluderar även
arbetsförhållanden samt mänskliga rättigheter
(se avsnitt G1-1). Respektive HR-avdelning
övervakar efterlevnad i samråd med
ledningsgrupperna och de fackliga
organisationerna i enlighet med gällande
kollektivavtal.
För att förebygga människorättsrisker följer
SSAB lokal lagstiftning och internationella
normer för mänskliga rättigheter. Förutom
uppförandekoden så ger styrdokument på
koncernnivå ytterligare vägledning inom
exempelvis inkludering och mångfald där även
förbud mot trakasserier ingår.
SSAB följer gällande nationella lagar och regler,
exempelvis kollektivavtal, avseende eventuell
gottgörelse för överträdelse av individers
mänskliga rättigheter.
Styrdokument för hälsa och säkerhet
Utöver uppförandekoden finns det ytterligare
styrdokument för att hantera de främsta
hållbarhetsriskerna inom den egna arbetskraften.
SSABs arbete för en säker arbetsmiljö styrs av
koncerndirektivet och -instruktionen för hälsa och
säkerhet. Dessa dokument inkluderar SSABs
målsättning att vara det säkraste stålföretaget i
världen, att ha noll arbetsplatsolyckor och
sjukdomar samt påtalar vikten av att
säkerhetsarbetet inte är kompromissbart och det
individuella ansvaret för att arbeta på ett säkert
sätt. Säkerhetsarbetet ska vara en del av det
integrerade ledningssystemet. Koncerndirektivet
för hälsa och säkerhet beslutas av
koncernledningen och ses över minst årligen. Det
omfattar SSABs anställda och underleverantörer
på SSABs anläggningar och finns tillgängligt på
SSABs hemsida.
Styrdokument för inkludering och mångfald
Arbetet med inkludering och mångfald styrs av
ett koncerndirektiv och -instruktion, som är ett
ramverk för hur SSAB arbetar med att skapa en
inkluderande arbetsplats där alla anställda har
lika möjligheter att delta och vara involverade i
SSABs verksamhet, säkerställa lika villkor för alla
anställda och motverka diskriminering.
Styrdokumentet adresserar nio
diskrimineringsgrunder (kön, könsöverskridande
identitet, etnisk eller nationell tillhörighet, religion,
funktionsnedsättning, ålder, sexuell läggning,
civilstånd eller föräldrastatus, politisk åskådning
eller medlemskap i fackförening).
Koncerndirektivet omfattar SSABs verksamhet,
beslutas av koncernledningen och ses över minst
årligen. Direktivet och instruktionen kompletteras
av en medarbetarhandbok och olika
utbildningstillfällen. Inkludering, mångfald och en
icke-diskriminerande företagskultur ingår även i
den obligatoriska utbildningen om
uppförandekoden. SSABs visselblåsarsystem
Ethics Line är en viktig kanal för att säkerställa
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024105
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
nolltolerans mot diskriminering och SSABs
medarbetarundersökning är ett viktigt instrument
för att följa upp att policy och arbete med
inkludering och mångfald främjas generellt.
Styrdokument för rättvis omställning
SSABs uppförandekod är utgångspunkt för
personalfrågor kopplade till den strategiska
omställningen till fossilfri stålproduktion.
Dialoger med anställda och
arbetstagarrepresentanter (S1-2)
SSAB säkerställer samverkan med den egna
arbetskraften angående eventuell negativ
påverkan både genom direkt kontakt och genom
arbetstagarrepresentanter. Den direkta kontakten
sker genom årliga medarbetarundersökningar,
arbetsplatsträffar samt medarbetardialoger som
hålls årligen mellan medarbetare och chef.
Information om tillgängliga kanaler tillhandahålls
via intranätet och av HR-organisationen.
SSAB har även kontinuerlig kontakt med den
egna arbetskraften genom
arbetstagarrepresentanter. Dessa kontakter
regleras av lokal lagstiftning samt lokala
kollektivavtal. HR-organisationen har det
övergripande ansvaret för kontakten med
arbetstagarrepresentanter. I Finland och Sverige
finns även särskilda roller med övergripande
ansvar för fackliga relationer. Samverkan med
arbetstagarrepresentanter sker med syfte att
informera om utvecklingen i verksamheten samt
inhämta synpunkter. I vissa situationer finns
också krav på formella förhandlingar med
arbetstagarrepresentanterna genom lokal
lagstiftning.
Avtal med de fackliga organisationerna
säkerställer att dialoger och informationsutbyte
sker på ett strukturerat sätt. Enligt detta avtal
sker samverkan genom bland annat:
Group Works Council där delar av
koncernledningen kvartalsvis träffar
arbetstagarrepresentanter för medarbetare i
Sverige och Finland.
Division Works Council där ledningen för
divisionen träffar arbetstagarrepresentanter
åtta gånger per år.
Local Works Council där ledningen för varje
anläggning träffar lokala
arbetstagarrepresentanter.
På SSAB finns även ett europeiskt företagsråd
(European Works Council) vilket är reglerat
genom ett särskilt avtal. Det innebär att
arbetstagarrepresentanter för SSABs verksamhet
i samtliga länder i Europa (med fler än 75
anställda) träffar SSABs ledning en gång om året.
Ledningen informerar om frågor som är av
betydelse för de anställda.
Rutiner för gottgörelse och kanaler för
att uppmärksamma problem (S1-3)
De olika kanalerna som SSAB tillhandahåller
(mekanismer för klagomålshantering, rutiner
samt uppföljning) finns beskrivna i G1-1. SSAB
följer gällande nationella lagar och regler,
exempelvis kollektivavtal, avseende eventuell
gottgörelse.
Åtgärder (S1-4)
Säkerhet
Inom SSABs verksamhet finns risk för olyckor
och skador för anställda och entreprenörer,
främst i produktionsanläggningarna. De
vanligaste olyckorna är sår- och klämskador,
stukningar, sträckningar, frakturer och
hjärnskakningar.
SSABs ambition inom hälsa och säkerhet
är att förebygga arbetsrelaterade olyckor
och sjukdomar och att vara världens
säkraste stålföretag. Alla anställda och
entreprenörer har rätt till en hälsosam
arbetsmiljö utan olycksfall.
För att uppnå detta arbetar SSAB utifrån
följande principer:
Samtliga skador och arbetsrelaterade
sjukdomar kan och ska förhindras
Medarbetarengagemang och utbildning
är en förutsättning för ett framgångsrikt
säkerhetsarbete
Att arbeta säkert är en förutsättning för
anställning hos SSAB
Ett bra arbete inom hälsa och säkerhet
ger även bra affärsresultat
Hälsa och säkerhetsfrågor ska
integreras i affärsprocessen
Alla SSABs anställda och entreprenörer är
inkluderade i säkerhetsarbetet och har både
möjlighet och ansvar att rapportera avvikelser,
tillbud och potentiella faror på arbetsplatsen.
Medarbetarna deltar också i
säkerhetsronderingar för att identifiera risker och
förbättra arbetsmiljön. Alla olyckor och
identifierade risker utvärderas. Grundorsakerna
till incidenter identifieras och åtgärdas i syfte att
förhindra att de inträffar igen. Alla anställda och
entreprenörer uppmuntras också att ge förslag
på hur arbetssätt kan förbättras för att
möjliggöra en säkrare arbetsmiljö. Alla anställda
och entreprenörer har tillgång till nödvändiga
instruktioner samt utbildning och utrustning för
att kunna arbeta på ett säkert sätt.
Divisioner och dotterbolag är ansvariga för
säkerhetsarbetet och leder många aktiviteter och
projekt relaterade till området. Under året har
bland annat följande aktiviteter genomförts:
SSAB Special Steels: Arbete med att stärka
säkerhetskulturen genom att förbättra sättet
dialoger kring säkerhet förs på, samt att stärka
riskmedvetenheten genom användandet av
Säkerhets Kaizen-teams. 
SSAB Europe: Utvecklad process i Luleå för att
säkerställa en säker arbetsmiljö för gravida och
ammande kvinnor och genomförande av en
särskild säkerhetsintroduktion för
semestervikarier i Borlänge. SSAB Europe har
sedan tidigare etablerat en två veckors
säkerhetsutbildning för alla anställda inom
divisionen. Utbildningen innehåller
riskmedvetenhet, att skapa tillit i gruppen,
säkra beteendemönster och hur medarbetare
kan stötta varandra att göra rätt och att arbeta
säkert.
SSAB Americas: Utveckling av ett arbetssätt för
att göra det tydligt vilka olika dimensioner som
utgör en bra säkerhetskultur, till exempel en bra
känslomässig kontakt med medarbetare och
att förstå vikten av att ledare föregår med gott
exempel.
Inkludering och mångfald
SSABs arbete inom inkludering och mångfald
syftar till att säkerställa ett inkluderande
arbetssätt i koncernen och att alla anställdas
kompetens tas tillvara, samt att motverka
diskriminering i alla former. Arbetet är också
viktigt för att SSAB ska kunna attrahera och
behålla medarbetare i framtiden. Inom mångfald
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024106
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
är jämställdhet mellan kvinnor och män ett viktigt
område. Metall- och gruvindustrin har generellt
en skev könsfördelning bland anställda, något
som även präglar SSABs
personalsammansättning.
SSAB deltar sedan tidigare i flera olika nätverk
som syftar till att öka mångfalden i
stålbranschen, till exempel Female Leader
Engineer och Tekniksprånget i Sverige, Women in
Tech och Inklusiiv i Finland och Association of
Women in the Metal Industries i USA.
HR-funktionen på koncernnivå ansvarar för
koncernövergripande styrning av inkludering och
mångfald, samt att ta fram mål och definitioner.
SSAB arbetar fortsatt med den interna och
externa kommunikationen för att stärka
kunskapen om inkludering och mångfald.
Divisionerna och dotterbolag ansvarar för att ta
fram lämpliga åtgärder och initiativ på lokal nivå.
Under året har exempelvis SSAB Special Steels
arbetat med aktiviteter för att motverka
omedvetna fördomar vid rekrytering. Ett annat
exempel är omställningen av SSABs anläggning i
Luleå. När den nya produktionsanläggningen
planeras är målsättningen att förbättra
arbetsmiljön genom att exempelvis minska
arbetsmoment med tunga lyft. Inom SSAB
Americas genomfördes fortsatta
utbildningsinsatser riktade mot chefer kring hur
de kan stödja och utveckla en inkluderande
arbetsmiljö.
Arbetet inom inkludering och mångfald är
långsiktigt och givet den skeva könsfördelningen
i branschen tar det tid innan aktiviteter får effekt.
Rättvis omställning
SSABs omställning till fossilfri stålproduktion
innebär att nya nyckelkompetenser och nya
arbetssätt kommer att behövas. Dessa frågor
hanteras lokalt på respektive anläggning, men
det finns en övergripande styrning på
koncernnivå för att säkerställa en enhetlig
strategi.
Under året har arbetet med SSAB
Academy i Luleå fortsatt. SSAB har fått
stöd från EU:s fond för en rättvis
omställning för att kompetensutveckla
medarbetare i enlighet med företagets
behov i och med omställningen till fossilfri
stålproduktion. Flera utbildningsinsatser
genomfördes: en utbildning för
industrielektriker, en ledarskapsutbildning,
en pilotutbildning inom automation för
elektriker samt utbildningsinsatser för att
stärka medarbetarnas kunskap om Luleås
omställning.
Inför starten av nya utbildningar genomförs alltid
en kartläggning av kompetensbehov. I samband
med detta ingår även dialoger med deltagare och
personer med kompetens inom aktuellt område.
Under året har också en insats som kallas
medarbetardrivna utbildningsinsatser
implementerats som en viktig del i SSAB
Academy. Detta är utbildningar som
medarbetarna själva tar initiativ till och som
syftar till att utveckla deras kompetens och bidra
till SSABs omställning. Detta har hittills resulterat
i flera utbildningsinsatser, till exempel avseende
underhåll, materiallära och lastning och lossning.
SSAB samarbetar nära de fackliga parterna och
har bland annat diskuterat kommande behov och
olika sätt att nå ut till medarbetare. Detta
inkluderar intervjuer för att kartlägga behov samt
delaktighet i planering av upplägg och innehåll.
Fackliga parter ingår även i styrgruppen för SSAB
Academy. För att säkerställa spridning av
utbildningsinsatser samarbetar SSAB Academy
med den koncernövergripande HR-
organisationen som sitter med i arbetsgrupper
och styrgruppen, och säkerställer på så sätt att
utvecklande arbetssätt och utbildningar sprids till
en bredare målgrupp.
Mål (S1-5)
Mål och utfall finns presenterade i tabeller under
noter.
Säkerhet
SSAB följer främst upp säkerhetsarbetet genom
olycksfallsfrekvens (LTIF) och total registrerbar
skadefrekvens (TRIF) per miljon arbetade
timmar. De tillhörande målsättningarna
inkluderar egna anställda och entreprenörer.
Koncernmålen beslutas av koncernledningen.
Alla divisioner och dotterbolag har årliga mål på
LTIF och TRIF och utfallet rapporteras månadsvis
till koncernledningen. Relevanta intressenter
(representanter för anställda och entreprenörer)
involveras i processen för att sätta mål. I
processen ingår även utvärdering av tidigare
utfall och mål. Styrdokumenten innehåller inga
målformuleringar utan mål för respektive område
sätts i en separat process.
Inkludering och mångfald
Arbetet inom inkludering och mångfald följs upp
genom flera nyckeltal, varav andelen kvinnliga
chefer redovisas under noter. Mål inom området
finns inom alla divisioner och dotterbolag. SSAB
har ingen specifik process för hur anställda
involveras i framtagandet av målen utöver de
regelbundna dialogerna med de fackliga
företrädarna. Styrdokumenten innehåller inga
målformuleringar, utan mål för respektive
område sätts i en separat process.
Rättvis omställning
Arbetet för att kompetensutveckla medarbetare i
samband med SSABs omställning omfattas inte
av några mål.
Uppgifter om anställda (S1-6)
För upplysningar om anställda, se nedan under
noter samt redovisningsprinciper. Antalet
anställda per land redovisas i not B.4.
Uppgifter om icke-anställda (S1-7)
På SSAB utförs arbete av olika entreprenörer,
samarbetspartners och externa konsulter inom
alla delar av organisationen och inom olika typer
av arbetsområden, exempelvis städning av
lokaler, underhållsarbete på
produktionsanläggningarna och olika typer av IT-
tjänster. SSAB har ingen central uppföljning av de
olika externa resurserna utan det hanteras på
lokal nivå.
Mångfaldsindikatorer (S1-9)
För upplysningar om mångfald, se nedan under
noter.
Mått för utbildning och
kompetensutveckling (S1-13)
SSAB har flera interna utvecklingsprogram för
olika nivåer av organisationen, exempelvis ett
internt affärsutvecklingsprogram och utbildning
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024107
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
av mellanchefer. SSAB har även traineeprogram,
exempelvis med fokus på teknik och ledarskap.
En viktig del av de anställdas
kompetensutveckling är de årliga
utvecklingssamtalen där fokus läggs på
medarbetarens individuella utvecklingsplan.
Beroende på SSABs strategi och framtida behov
utvecklas kompetenshöjande insatser för att
säkerställa att medarbetare får rätt
förutsättningar för kompetensutveckling. Under
2024 hade 92 (92) % av tjänstemännen
utvecklingssamtal.
Mått för arbetsmiljö (S1-14)
Ledningssystemet för säkerhet uppfyller kraven
enligt ISO 45001 och är implementerat på alla
anläggningar. Se noter för kvantitativa
upplysningar samt redovisningsprinciper.
Ersättningsmått (löneskillnader och
total ersättning) (S1-16)
SSAB redovisar för närvarande inte lönegap
mellan könen på koncernnivå. Arbete pågår med
att definiera löneskillnadsbegrepp och ta fram
kvalitativt underlag med hänsyn taget till det EU-
direktiv om transparens avseende lön som gäller
från och med 2026. Ersättningen för den högst
betalda personen samt genomsnittet av den
totala ersättningen för alla anställda framgår av
Ersättningsrapporten.
Incidenter, anmälningar och allvarliga
inverkningar på mänskliga rättigheter
(S1-17)
Antalet klagomål som lämnats in genom kanaler
för rapportering och visselblåsning framgår
under G1-1. Inga klagomål har rapporterats
genom nationella kontaktpunkter för
multinationella företag inom OECD. Inte heller
utdömdes några sanktioner eller skadestånd.
Inga upptäckta fall av allvarliga konsekvenser
och incidenter relaterade till mänskliga
rättigheter inträffade under perioden.
För övriga upplysningar under S1-17, se G1-1.
Intressenter
(Kompletterande upplysningar till ESRS2
SBM-2)
SSABs anställda är en viktig intressentgrupp och
deras intressen och åsikter är en viktig del av
SSABs uppförandekod och andra relevanta
styrdokument inom koncernen. SSAB har
regelbundna möten med anställda i syfte att
informera om den planerade omställningen av
SSABs anläggningar och ge medarbetarna
möjlighet att ställa frågor. SSAB har även dialog
med de fackliga företrädarna om
kompetensutveckling, exempelvis i samband
med omställningen, samt medarbetarnas
arbetsmiljö.
Påverkan, risker och möjligheter
(Kompletterande upplysningar till ESRS2
SBM-3)
SSABs påverkan rör främst egna anställda men
även entreprenörer som utför arbete på SSABs
anläggningar. Även anställda i övriga delar av
leverantörsledet kan påverkas indirekt av SSABs
verksamhet. Den främsta negativa inverkan
anser SSAB komma från risker relaterade till
skador och olyckor på SSABs anläggningar.
Olycksfallsfrekvensen har minskat markant under
de senaste åren. SSABs omställning till fossilfri
ståltillverkning kan innebära att arbetsuppgifter
på anläggningarna förändras, när till exempel
masugnar och koksverk stängs ner. SSAB arbetar
aktivt med utveckling av nya nyckelkompetenser
och utbildning inom nya arbetssätt för berörd
personal, exempelvis på anläggningen i Luleå.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024108
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Noter om den egna arbetskraften (S1)
Policy och styrande dokument
P
SSABs uppförandekod och tillhörande Guide.
• Koncerndirektiv och -instruktion för säkerhet.
• Koncerndirektiv och -instruktion för inkludering och mångfald.
Mål och utfall
M
Mål och utfall: Inkludering och mångfald
%
Utfall 2024
Mål 2024
Mål 2025
Andel kvinnor, linjechefer
22
23
24
Mål och utfall: Hälsa och säkerhet
Utfall 2024
Mål 2024
Mål 2025
Mål 2026
Antal dödsolyckor
LTIF
0,75
< 1,0
< 1,0
< 1,0
TRIF
6,7
5,5
5,0
4,5
RP
Redovisningsprinciper
Säkerhet
SSAB har ingen strukturerad rapportering på arbetsrelaterad ohälsa. Upplysningarna i rapporten
omfattar endast arbetsrelaterade skador.
Skada med frånvaro (LTI, Lost Time Injury) avser arbetsrelaterad skada som resulterar i att
medarbetaren inte kan återgå till arbetet följande kalenderdag. Återgång till arbetet med
begränsad arbetsförmåga utgör inte en skada med frånvaro. Måttet inkluderar entreprenörer om
inget annat anges.
Olycksfallsfrekvens (LTIF) avser antalet rapporterade skador med minst en dags frånvaro per
miljon arbetade timmar. Inkluderar entreprenörer om inget annat anges.
Total registrerbar skadefrekvens avser totalt registrerbara skador per miljon arbetade timmar.
Registrerbar skada innebär skador med rapporterad frånvaro, skador med medicinsk behandling
och fall med alternativa arbetsuppgifter. I de fall entreprenörer räknas med, ingår ej uppgifter om
skador med medicinsk behandling och fall med alternativa arbetsuppgifter för verksamheten i
USA.
Allvarlig LTI avser skada som medarbetaren inte kan eller förväntas återhämta sig från inom 6
månader.
Anställda
Total personalstyrka avser totala antalet anställda vid årets slut och inkluderar både
tillsvidareanställda och visstidsanställda.
Personalomsättning omfattar tillsvidareanställda och beräknas till totala antalet anställda som
slutat dividerat med genomsnittet av antal anställda under året (vid varje kvartal).
Visstidsanställda omfattar olika tidsbegränsade anställningar som exempelvis semestervikarier
och studenter. Avser vid årets slut.
Deltidsanställda omfattar anställda som arbetar mindre än 100 %. Avser vid årets slut.
Linjechefer avser tillsvidareanställda tjänstemän med direktrapporterande personal.
Nyanställda avser antal nya, tillsvidareanställda medarbetare under året.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024109
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Uppgifter om anställda (S1-6)
Fast anställda
2024
2023
2022
Fast anställda
14 618
14 565
14 568
Land
Sverige
6 302
6 209
6 135
Finland
4 580
4 581
4 551
USA
1 518
1 481
1 405
Kön
Kvinnor
3 060
2 974
2 902
Män
11 558
11 591
11 666
Visstidsanställda
2024
2023
2022
Visstidsanställda
645
561
758
Land
Sverige
345
291
379
Finland
197
150
258
USA
17
19
8
Kön
Kvinnor
199
196
264
Män
446
365
494
Antal heltidsanställda
2024
2023
2022
Heltidsanställda
14 811
14 715
14 921
Land
Sverige
6 373
6 243
6 276
Finland
4 662
4 620
4 679
USA
1 535
1 500
1 413
Kön
Kvinnor, %
21
21
20
Män, %
79
79
80
Total personalstyrka
2024
2023
2022
Anställningskategori
Total personalstyrka
15 263
15 126
15 326
Tillsvidareanställda, %
96
96
95
Visstidsanställda, %
4
4
5
Heltidsanställda, %
97
97
97
Deltidsanställda, %
3
3
3
Land
Sverige
6 647
6 500
6 507
Finland
4 777
4 731
4 809
USA
1 535
1 500
1 413
Kön
Kvinnor, %
21
21
20
Män, %
79
79
80
Nyanställda och personalomsättning
2024
2023
2022
Nyanställda, totalt
677
709
990
Land
Sverige
286
252
366
Finland
115
134
188
USA
160
204
218
Kön
Kvinnor, %
25
22
23
Män, %
75
78
77
Personalomsättning, total, %
6
8
8
Land
Sverige, %
6
7
7
Finland, %
5
5
6
USA, %
10
11
12
Kön
Kvinnor, %
6
7
8
Män, %
7
8
8
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024110
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Mått för arbetsmiljö (S1-14)
Arbetsrelaterade personskador
2024
2023
2022
2021
2020
Totalt
LTI:er
21
25
30
48
101
LTIF
0,75
0,87
1,06
1,8
3,7
TRIF
6,7
6,2
7,8
9,2
9,7
Anställda
Dödsolyckor
Allvarliga LTI:er
1
2
2
9
Totala LTI:er
16
18
17
37
73
LTIF
0,65
0,72
0,69
1,6
3,2
TRIF
6,5
5,8
7,5
9,3
9,7
Arbetade timmar
24 716 355
25 153 659
24 521 439
23 585 560
22 767 926
Underleverantörer
Dödsolyckor
Allvarliga LTI:er
4
Total LTI:er
5
7
13
10
28
LTIF
1,58
1,96
3,50
3,2
7,7
Arbetade timmar
3 168 028
3 564 809
3 740 095
3 166 893
3 654 969
LTIF efter land/region (anställda och underleverantörer)
2024
2023
2022
2021
2020
Sverige
0,77
1,02
1,38
2,6
3,3
Finland
0,49
0,69
1,3
5,5
USA
0,91
1,36
1,41
0,5
1,9
Övriga Europa
1,33
2,20
0,72
1,8
3,2
Övriga länder
2,4
2,4
TRIF efter land/region (anställda)
2024
2023
2022
2021
2020
Sverige
6,6
7,8
8,1
9,0
10,6
Finland
5,7
4,1
7,8
12,8
12,6
USA
8,4
5,0
5,4
4,7
4,0
Övriga Europa
6,1
4,8
7,2
6,2
5,4
Övriga länder
5,8
3,7
5,6
7,2
8,7
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024111
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Mångfaldsindikatorer (S1-9)
 
Ledning och anställda, per kön, personalkategori och åldersgrupp
Styrelse1)
2024
2023
2022
2021
Totalt antal
8
7
8
7
Kvinnor
4
3
3
3
Män
4
4
5
4
< 30 år
30–50 år
1
> 50 år
7
7
8
7
1) Medlemmar utsedda av anställda (6) är inte inkluderade.
Koncernledning
2024
2023
2022
2021
Totalt antal
11
11
11
11
Kvinnor
4
4
4
4
Kvinnor, %
36
36
36
36
Män
7
7
7
7
Män, %
64
64
64
64
< 30 år
< 30 år, %
30–50 år
1
2
2
30–50 år, %
9
18
18
> 50 år
11
10
9
9
> 50 år, %
100
91
82
82
Anställda
%
2024
2023
2022
2021
Kvinnor
21
21
21
20
Män
79
79
79
80
< 30 år
14
13
14
14
30–50 år
52
52
52
52
> 50 år
35
35
34
34
Arbetare
%
2024
2023
2022
2021
Kvinnor
13
13
13
12
Män
87
87
87
88
< 30 år
18
17
18
18
30–50 år
49
49
49
49
> 50 år
33
34
33
33
Tjänstemän
%
2024
2023
2022
2021
Kvinnor
34
34
33
33
Män
66
66
67
67
< 30 år
8
7
7
7
30–50 år
56
56
57
57
> 50 år
37
37
36
36
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024112
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Arbetstagare i värdekedjan (S2)
Policyer och styrande dokument (S2-1)
SSABs uppförandekod för leverantörer
Koncerndirektivet för inköp slår fast att alla inköp
inom SSAB ska ske i linje med uppförandekoden
för leverantörer. Den utgör grunden för
miljömässiga och sociala krav gentemot
leverantörer. Till stöd för medarbetare med
inköpsansvar finns även instruktioner och
rutinbeskrivningar för hållbarhetsuppföljning av
leverantörer.
Uppförandekoden för leverantörer
baseras på SSABs uppförandekod samt
internationella konventioner och
standarder som FN Global Compacts
principer samt International Bill of Human
Rights, Internationella
Arbetsorganisationens (ILO:s)
kärnkonventioner, OECD:s riktlinjer för
multinationella företag och FN:s
vägledande principer för företag och
mänskliga rättigheter.
Leverantörskoden omfattar SSABs leverantörer
både uppströms och nedströms, ses över årligen
och beslutas av koncernledningen. Den finns
tillgänglig på SSABs hemsida.
I uppförandekoden för leverantörer beskrivs
bland annat vilka krav SSAB har vad gäller
mänskliga rättigheter. För varje krav finns även
exempel för att underlätta för leverantören.
Leverantörskoden innehåller bland annat:
SSAB tolererar varken barnarbete eller
tvångsarbete, inklusive modern slavhandel
Leverantörerna ska tillhandahålla säkra och
hälsosamma arbetsförhållanden och behandla
anställda med rättvisa, värdighet och respekt
Leverantörer får inte tolerera någon form av
diskriminering
Leverantörerna ska betala rättvisa löner och
förmåner, relevanta för marknaden och i
överensstämmelse med branschstandarder där
de är verksamma
Anställda hos leverantörerna ska ha rätt att
lagligt, frivilligt och utan inblandning, etablera
och gå med i fackliga organisationer och
förhandla kollektivt i enlighet med lokal
lagstiftning och internationella konventioner
Alla leverantörer måste vara rättmätiga och
lagliga ägare eller användare av den egendom
de är verksamma på
Leverantörer är skyldiga att respektera, främja
och skydda ursprungsbefolkningar och deras
rättigheter
Leverantörer ska inte ägna sig åt markrofferi
Säker arbetsmiljö på SSABs anläggningar
Arbetet med en säker arbetsmiljö för
underleverantörer på SSABs anläggningar styrs
av koncerndirektivet för hälsa och säkerhet som
beskrivs utförligt i S1-1. Underleverantörer har
samma rätt till en säker arbetsplats som SSABs
egna anställda.
SSAB följer gällande nationella lagar och regler,
exempelvis kollektivavtal, avseende eventuell
gottgörelse.
Dialoger med arbetstagare i
värdekedjan (S2-2)
Säkerhet på SSABs anläggningar
Det generella säkerhetsarbetet som även
omfattar entreprenörer beskrivs i S1. 
SSAB har en väl utbyggd dialog med
entreprenörer på anläggningarna. SSAB ställer
krav på att alla entreprenörers medarbetare
genomgår säkerhetsutbildningar, både generella
och lokala kurser för den specifika anläggningen
där de ska arbeta. Entreprenörer har möjlighet att
göra säkerhetsobservationer antingen via en
arbetsledare eller direkt via ett verktyg. Alla
riskobservationer, tillbud, olycksfall och
kränkningar och diskrimineringar som
rapporteras i verktyget av entreprenörer följs upp
bland annat av inköpsorganisationen som skapar
åtgärdslistor och handlingsplaner.
Entreprenörerna deltar också i utredningar av
olyckor och allvarliga tillbud om deras personal
har varit inblandad. Alla utredningsrapporter är
tillgängliga för entreprenörer. Separata
säkerhetsevenemang har ordnats för
entreprenörer för att diskutera aktuella
säkerhetsfrågor. I förekommande fall kan
entreprenörens medarbetare kontaktas, till
exempel vid revision.
Utöver det som beskrivits ovan avseende
säkerhet på SSABs anläggningar har inte SSAB
några systematiska rutiner för kontakter med
arbetstagare i värdekedjan.
Rutiner för gottgörelse och kanaler för
att uppmärksamma problem (S2-3)
SSAB följer gällande nationella lagar och regler,
exempelvis kollektivavtal, avseende eventuell
gottgörelse. SSABs visselblåsarsystem är även
öppet för personer utanför SSAB att rapportera
misstänkta överträdelser av SSABs
uppförandekod och lag. Se G1-1 för mer
information. Eftersom visselblåsarsystemet är
tillgängligt på hemsidan har SSAB inga särskilda
rutiner för att se till att anställda hos leverantörer
eller kunder har tillgång till det. SSAB undersöker
inte särskilt huruvida arbetstagarna i värdekedjan
känner till SSABs visselblåsarsystem. SSABs
leverantörskod uttrycker förväntningar på
leverantörer att dessa ska ha eller etablera egna
kanaler för visselblåsarärenden eller rapportering
av problem, samt att de anställda ska kunna
använda dessa kanaler utan risk för repressalier.
Åtgärder (S2-4)
SSAB riskbedömer leverantörer utifrån bland
annat risker relaterade till miljö, arbetsvillkor,
mänskliga rättigheter och korruption.
Bedömningen görs med hjälp av ett externt
verktyg. Varje leverantör har en riskprofil baserad
på land- och branschrisk. Leverantörer som
bedöms som medel eller hög risk måste antingen
svara på ytterligare frågor om miljö, arbetsrätt,
mänskliga rättigheter, etik och hållbar
upphandling eller dela med sig av en
hållbarhetsutvärdering gjord i det externa
verktyget. Baserat på resultatet av dessa
utvärderingar vidtar SSAB eventuella åtgärder.
Dessa åtgärder kan vara förslag på
förbättringsåtgärder med uppföljning och/eller en
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024113
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
revision. Revisioner sker även planerat hos
leverantörer som är klassade som kvalitets- eller
säkerhetskritiska (som till exempel entreprenörer
på SSABs anläggningar).
SSAB kommer att fortsätta utveckla metoderna
för att fastställa risker för anställda i värdekedjan
under kommande år. I detta arbete ingår också
att vidta lämpliga åtgärder och införa en
systematisk uppföljning. Aktiviteter pågår dock
redan nu och under året har SSAB prövat en ny
typ av tredjepartsrevision för arbetsplatskontroll
på en byggarbetsplats på SSABs område. Bland
annat kontrollerades att alla arbetare hade
korrekt identitet och rätt säkerhetsträning och
-utrustning. Om de var utlandsstationerade
kontrollerades även att detta var korrekt
registrerat. Revisioner som dessa bidrar till en
säker arbetsmiljö för entreprenörers medarbetare
samt säkerställer att deras mänskliga rättigheter
inte kränks.
Mål (S2-5)
SSAB följer upp och målsätter
olycksfallsfrekvens (LTIF) och total registrerbar
skadefrekvens (TRIF) för entreprenörer, se S1-5.
SSAB har för närvarande inga övriga mål
avseende arbetstagare i värdekedjan, utan
arbetar systematiskt med den övergripande
hållbarhetsrisken i leverantörsledet, se G1-2.
Intressenter
(Kompletterande upplysningar till ESRS2
SBM-2)
Anställda i SSABs värdekedja, särskilt
entreprenörer som utför arbete på SSABs
anläggningar, är en viktig intressentgrupp, och
deras intressen och åsikter är en viktig del av
SSABs uppförandekod och andra relevanta
styrdokument inom koncernen.
Processen för bedömning av väsentlig
påverkan, risker och möjligheter
(Kompletterande upplysningar till ESRS2
SBM-3)
Med anställda i värdekedjan avser SSAB främst
entreprenörer som utför arbete på SSABs
anläggningar, anställda uppströms i värdekedjan
inom exempelvis brytning av järnmalm och kol,
samt anställda nedströms i värdekedjan som
exempelvis arbetare inom logistik och
transporter som nyttjas av SSAB. Dessa grupper
bedömer SSAB har högst risk för negativ
påverkan rörande arbetsmiljö och mänskliga
rättigheter. Bedömningen grundar sig på SSABs
erfarenheter av säkerhetsarbete för
entreprenörer på de egna anläggningarna samt
riskutvärdering av leverantörskedjan.
SSAB kommer att fortsätta utveckla metoderna
för att fastställa risker för anställda i värdekedjan
under de närmaste åren.
Noter om arbetstagare i värdekedjan (S2)
P
Policy och andra styrande dokument
Koncerndirektiv för inköp
• Koncerndirektiv och -instruktion för säkerhet
• SSABs uppförandekod för leverantörer.
M
Mål och utfall
Entreprenörer ingår i SSABs koncernövergripande mål för LTIF och TRIF, se S1-5.
RP
Redovisningsprinciper
För definitioner av nyckeltal om säkerhetsarbetet på SSABs anläggningar, se noter om den egna
arbetskraften (S1).
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024114
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Bolagsstyrningsinformation
SSABs arbete med ansvarsfullt
företagande omfattar bland
annat mänskliga rättigheter,
affärsetik och antikorruption
samt ansvarsfulla inköp.
15
Andel av nya leverantörer som
utvärderats avseende hållbarhet
Bolags-
styrnings-
information
Ansvarsfullt företagande (G1)
39
Antal audits av leverantörer
Andel nyanställda som
genomgått utbildning i
uppförandekoden:
85 %
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024115
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Ansvarsfullt företagande (G1)
Policyer och styrande dokument samt
företagskultur (G1-1)
Företagskultur
SSABs företagskultur sammanfattas av
plattformen SSAB Way, som beskriver vad SSAB
erbjuder och vad som förväntas av de anställda.
SSAB Way innehåller bland annat vision och
värderingar, förväntningar på anställda genom
SSABs uppförandekod samt verktyg och kriterier
för chefer och anställda i arbetet mot SSABs
olika mål. SSAB Way är utgångspunkt för de
årliga utvecklingssamtalen och
medarbetarundersökningen. I den senare får
medarbetare möjlighet att anonymt skicka in
kommentarer, vilket ger möjlighet för SSAB att
identifiera potentiella områden för förbättringar
av exempelvis företagskulturen. I
medarbetarundersökningen ingår en fråga om
man känner till rutinerna för att rapportera
problem.
Uppförandekoden och övriga styrdokument
Grunden för SSABs arbete inom ansvarsfullt
företagande är uppförandekoden. Den är SSABs
etiska kompass som anger hur medarbetare
förväntas bete sig i förhållande till intressenter
och på marknaden genom att översätta SSABs
värderingar till riktlinjer för agerande.
Uppförandekoden omfattar områden som hälsa
och säkerhet, miljö, mänskliga rättigheter och
affärsetik och är grund för SSABs åtaganden
inom dessa områden. Uppförandekoden baseras
på SSABs stöd för FN:s Global compacts
principer samt International Bill of Human Rights,
Internationella Arbetsorganisationens (ILO:s)
kärnkonventioner, OECD:s riktlinjer för
multinationella företag och FN:s vägledande
principer för företag och mänskliga rättigheter.
Uppförandekoden kompletteras med en guide för
att tydliggöra SSABs affärsetiska principer.
Uppförandekoden ses över minst en gång årligen
och beslutas av styrelsen. Både
uppförandekoden och guiden finns tillgängliga på
SSABs hemsida.
Övriga styrdokument inom ansvarsfullt
företagande är koncerndirektiv och -instruktion
om anti-korruptionsarbete samt koncerndirektiv
och -instruktion om korruptionsriskbedömning av
affärspartners. Dokumenten syftar till att slå fast
SSABs nolltolerans mot korruption och mutor.
Dokumenten ses över minst en gång årligen och
beslutas av koncernledningen. Koncerndirektiv
och -instruktion om anti-korruptionsarbete finns
tillgängliga på SSABs hemsida. SSAB har även
ett koncerndirektiv och -instruktion gällande
Ethics Line och interna rapporteringskanaler för
visselblåsarärenden, för att säkerställa att SSAB
agerar i enlighet med EU:s direktiv 2019/1937.
Det ses över minst årligen och beslutas av
revisionsutskottet.
På koncernnivå ansvarar Etik & Compliance-
funktionen för det strategiska arbetet samt
implementering av ny lagstiftning inom affärsetik
och anti-korruption. Ansvaret för efterlevnad av
instruktionerna ligger på linjeorganisationen.
Samordning sker inom ett koncernövergripande
etikråd.
Kanaler för rapportering och visselblåsning
SSAB uppmanar medarbetare att rapportera
eventuella överträdelser av lagar och
uppförandekoden. I koden slås fast att ingen
person som på rimliga grunder rapporterar
oegentligheter får utsättas för repressalier eller
trakasserier. Rapportering kan ske till exempelvis
närmaste chef eller HR-representant. Dessa
ärenden följs upp regelbundet inom
linjeorganisationen med stöd av
personalavdelningen, juristfunktionen och
internrevision. Det finns ingen
koncernövergripande instruktion eller process för
hur dessa utredningar ska bedrivas inom
linjeorganisationen. Medarbetare inom EU kan
även rapportera via lokala interna
rapporteringskanaler för visselblåsning, inrättade
i enlighet med implementering av EU:s direktiv
2019/1937.
Vid rapportering via dessa kanaler kommer
utredningen att hanteras av lokalt utsedda
personer. Information om de interna
rapporteringskanalerna och hur de fungerar finns
tillgänglig på SSABs intranät och hemsida och
omnämns även i den obligatoriska utbildningen
om uppförandekoden. I policyn för de interna
rapporteringskanalerna och uppförandekoden
framgår uttryckligen att visselblåsare skyddas
och inte får utsättas för repressalier på grund av
rapporteringen. SSAB har påbörjat utbildning för
de personer som är behöriga att ta emot och
utreda rapporter från rapporteringskanalerna.
Rapportering kan även ske genom SSABs globala
visselblåsarsystem, Ethics Line. Information om
Ethics Line finns tillgänglig på SSABs intranät
och hemsida och både interna och externa
intressenter kan lämna in rapporter. Information
om Ethics Line ingår även i den obligatoriska
utbildningen om uppförandekoden.
Ethics Line tillhandahålls av en oberoende
leverantör och rapporterna vidarebefordras till en
intern styrgrupp för ärendehantering som tillser
att ärenden (inbegripet eventuella korruptions-
och mutbrott) utreds snabbt, oberoende och
objektivt. Av instruktionen för
visselblåsarsystemet Ethics Line framgår att
styrgruppen ska vara objektiv från dem som är
inblandade i ärendet och att det inte får hänvisas
till någon som omfattas av rapporten eller på
annat sätt är olämplig att delta i utredningen.
Processen beskrivs i instruktionen och det
framgår även att visselblåsare inte får utsättas
för repressalier på grund av rapporteringen.
SSAB Ethics Line
SSABs globala visselblåsarsystem, Ethics
Line, finns tillgängligt i nästan alla länder
där SSAB har verksamhet. Rapportering
kan ske på 13 språk. Via Ethics Line är
det möjligt att rapportera anonymt dygnet
runt, antingen online eller via telefon.
Anställda som inte har tillgång till Ethics
Line har andra rapporteringskanaler.
Styrgruppen består av SSABs chef för
internrevision, chefen för Etik & Compliance samt
chefen för HR Compliance. Chefen för
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024116
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
internrevision informerar kvartalsvis SSABs
revisionsutskott om samtliga Ethics Line-
rapporter, inklusive sammanfattningar av
pågående utredningar, utan att delge
personuppgifter. Chefen för internrevision
rapporterar direkt till revisionsutskottet och är
funktionellt underställd ekonomi- och
finansdirektören.
Under 2024 rapporterades 37 (39) incidenter via
Ethics Line och efter utredning konstaterades 5
ärenden vara inom ramen för Ethics Line och
åtgärder vidtogs i 2 ärenden (relaterade till
regelefterlevnad). 4 ärenden är fortfarande under
utredning och 28 ärenden bedömdes inte vara
inom ramen för visselblåsarärenden och
rapportören hänvisades till andra
rapporteringskanaler. Antalet rapporter i Ethics
Line påvisar att medarbetare känner till och litar
på strukturerna för rapportering. Inga
diskrimineringsärenden inkom som avsåg
könstillhörighet, etnisk tillhörighet, nationalitet,
religion eller trosuppfattning eller 
funktionsnedsättning. Inga rapporter om
överträdelser av mänskliga rättigheter inkom.
Inte heller utdömdes några sanktioner eller
skadestånd för ärenden som rapporterats in till
Ethics Line.
Om en korruptionsöverträdelse skulle identifieras
vidtas olika åtgärder beroende på situation men
följande åtgärder kan förekomma: Efter en intern
utredning, beslutas om ärendet ska
polisanmälas. Därutöver kan anställda bli
föremål för disciplinära åtgärder, inklusive
uppsägning, beroende på omständigheter i varje
enskilt fall, vilket beslutas av ansvariga chefer
tillsammans med personalavdelningen. Även
förebyggande arbete initieras för att undvika att
situationen upprepas.
Utbildningar
SSABs utbildning om uppförandekoden, som
även inkluderar arbetsförhållanden och
mänskliga rättigheter och arbete mot korruption
samt hur avvikelser rapporteras, är obligatorisk
för alla medarbetare. Utbildningen finns på tio
språk och måste göras om vart tredje år. Under
2024 genomförde 85 % av alla nyanställda
utbildning i uppförandekoden.
Aktiviteter under året
Under 2023 lanserades en ny intern utbildning
om uppförandekoden. Lanseringsaktiviteterna
fortsatte under 2024 och en större grupp
medarbetare, både nyanställda och medarbetare
som genomgått den tidigare utbildningen i
affärsetik, bjöds in för att genomgå utbildningen.
Aktiviteterna syftar till att uppnå SSABs
koncernmål avseende utbildning i
uppförandekoden.
SSAB fortsatte även arbetet med att etablera nya
interna kanaler inom EU för att rapportera
missförhållanden där ärenden hanteras av lokalt
utsedda personer. SSAB påbörjade utbildning för
de personer som är behöriga att ta emot och
utreda rapporter från de interna
rapporteringskanalerna. Aktiviteterna är en del i
SSABs arbete med att säkerställa att
medarbetare har information om och tillgång till
de interna rapporteringskanalerna och Ethics
Line. SSAB planerar fortsätta med liknande
aktiviteter under de närmaste åren.
Mål för ansvarsfullt företagande
SSAB följer upp arbetet genom mål för att
säkerställa att nya medarbetare har fått
utbildning om uppförandekoden samt att
medarbetare har tillgång till Ethics Line (se
noter). Alla medlemmar av koncernledningen har
genomfört utbildningen. SSAB har inte involverat
intressenter i framtagandet av målen. 
Ansvarsfulla inköp (G1-2)
Arbetet med hållbarhet i leverantörsledet
omfattar både SSABs direkta leverantörer och i
ökad omfattning deras underleverantörer, i vissa
fall i flera led. Det omfattar även SSABs anställda
med inköpsansvar, i form av utbildningar och
instruktioner. I SSABs leverantörskedja kan
framförallt risk för negativ miljöpåverkan uppstå,
exempelvis föroreningar till luft, vatten och mark,
negativ påverkan på biologisk mångfald samt
utsläpp av växthusgaser. Hälsa och säkerhet och
mänskliga rättigheter är också viktiga frågor.
SSABs mål för arbetet med ansvarsfulla inköp
finns under noter. SSAB har inte involverat
intressenter i framtagandet av målen.
Uppförandekod för leverantörer
Koncerndirektivet för inköp slår fast att alla inköp
inom SSAB ska ske i linje med uppförandekoden
för leverantörer. Den utgör grunden för
miljömässiga och sociala krav gentemot
leverantörer. Till stöd för medarbetare med
inköpsansvar finns även instruktioner och
rutinbeskrivningar för hållbarhetsuppföljningar av
leverantörer. Uppförandekoden för leverantörer
baseras på SSABs uppförandekod samt
internationella konventioner och standarder som
FN:s Global Compacts principer, OECD:s riktlinjer
för multinationella företag, International Bill of
Human Rights, Internationella
Arbetsorganisationens (ILO:s) kärnkonventioner,
OCED:s riktlinjer för multinationella företag och
FN:s vägledande principer för företag och
mänskliga rättigheter. Leverantörer måste
respektera internationellt erkända mänskliga
rättigheter. Leverantörskoden omfattar SSABs
leverantörer både uppströms och nedströms, ses
över årligen och beslutas av koncernledningen.
Den finns tillgänglig på SSABs hemsida.
Styrdokumenten innehåller inga
målformuleringar utan målen sätts i en separat
process.
SSAB har ingen särskild policy för att förhindra
försenade betalningar till leverantörer.
Identifiering och bedömning av
leverantörsrisker
SSAB riskbedömer leverantörer utifrån bland
annat risker relaterade till miljö, arbetsvillkor,
mänskliga rättigheter, korruption samt
sanktioner. Bedömningen görs med hjälp av
ett externt verktyg. Varje leverantör har en
riskprofil baserad på land- och branschrisk.
Leverantörer som bedöms som medel eller
hög risk måste svara på ytterligare frågor om
bolagsstyrning, sociala villkor och miljöarbete,
och utifrån det vidtar SSAB eventuella
åtgärder som exempelvis närmare uppföljning
eller revision. Det kan också innebära att
SSAB avstår från att ingå avtal med nya
leverantörer eller förnya avtal med befintliga
leverantörer.
Riskutvärdering och revisioner
I den årliga revisionsplanen slås fast hos vilka
leverantörer riskutvärdering eller
tredjepartsrevision ska genomföras. Urvalet
baseras bland annat på en bedömning av
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024117
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
leverantörernas hållbarhetsarbete (inklusive
hälsa och säkerhet).
Arbete mot modern slavhandel
SSAB stödjer och respekterar internationellt
fastställda mänskliga rättigheter och har vidtagit
flera åtgärder för att förhindra att barnarbete,
tvångsarbete, slaveri och människohandel
förekommer i leverantörskedjan. Åtgärderna
omfattar uppdatering av SSABs leverantörskod,
riskutvärderingar och revisioner och utbildning av
SSABs anställda.
Inga konfliktmineraler
SSAB använder inte så kallade
konfliktmineraler (guld, tenn, volfram och
tantal) och på begäran lämnas intyg som
bekräftar detta till kunderna. När de gäller de
utökade konfliktmineralerna (kobolt och
glimmer), används inte kobolt i slutprodukter
från SSABs stålproduktion. Naturligt glimmer
kan förekomma i färgbeläggning av stål, men
köps inte från så kallade konfliktområden. 
Aktiviteter under året
Förutom det ordinarie arbetet med
riskbedömning av leverantörer som beskrivs
ovan, påbörjades en rad strategiska initiativ
under året. Bland annat inkluderades SSAB
Scope 3-utsläpp i det nya koncernövergripande
klimatmålet (beskrivs närmare i E1).
Hållbarhetsfunktionen inom Inköp leder arbetet
med insamling av data samt även att utveckla
lämplig styrning för att nå det uppsatta målet.
SSAB påbörjade också processen för att närmare
identifiera risker i leverantörsledet, särskilt vad
gäller arbetstagare i leverantörsledet, men också
vad gäller miljöfrågor. Även olika initiativ för
förbättring av systemstöd pågick. SSAB planerar
fortsätta med liknande aktiviteter under de
närmaste åren.
Arbete mot korruption och mutor
(G1-3)
SSAB arbetar med att förebygga och upptäcka
korruption genom direktivet och instruktionen om
anti-korruption (tillgänglig på 11 språk) med
tillhörande utbildning samt handbok i affärsetik
som finns tillgänglig på intranätet.
Styrdokumenten innehåller information om hur
SSAB definierar muta och otillbörliga förmåner
samt hur medarbetare förväntas agera vid sina
kontakter med leverantörer, kunder och andra
affärspartners. SSAB har även en instruktion för
affärsetisk granskning som främst omfattar
agenter och distributörer i högriskområden för
korruption. Instruktionen innebär att SSAB inte
får ingå avtal med affärspartners som företräder
SSAB innan en första bedömning visar att dessa
respekterar SSABs affärsetiska regler.
Revision av risker för bedrägeri och korruption
ingår även vid revisionsgranskningar av
dotterbolag. Revisionerna har inte påvisat några
konkreta oegentligheter men möjlighet att
reducera risker har identifierats. Dessa
förbättringsmöjligheter åtgärdas i enlighet med
framtagna handlingsplaner. SSAB uppmuntrar
även medarbetare och externa intressenter att
rapportera eventuella korruptionsincidenter
genom rapporteringskanalerna.
Aktiviteter under året
SSAB genomför regelbundet utbildning i
affärsetik, främst riktad mot chefer och
medarbetare inom försäljning och inköp, som
löper större risk att utsättas för korruption i sitt
dagliga arbete. SSAB tillhandahåller även en
intern utbildning i konkurrensrätt och anti-
korruption. Den senare baseras på instruktionen
om anti-korruption och fokuserar på hur man kan
förebygga och upptäcka korruption samt hantera
intressekonflikter. Utbildningarna innehåller även
dilemma-diskussioner samt ett kunskapstest.
Under året har utbildningsinsatser pågått med
målet att öka medvetenheten om SSABs anti-
korruptionsarbete och nolltolerans mot
korruption och mutor. SSAB planerar fortsätta
med liknande aktiviteter under de närmaste åren.
Utbildningar
Vid slutet av året hade 97 (94) % av målgruppen
genomfört utbildningen i konkurrensrätt och 94
(90) % utbildningen i anti-korruption. Alla
medlemmar av koncernledningen har sedan
tidigare genomgått dessa utbildningar.
Fall av korruption eller mutor (G1-4)
Under året fanns inga korruptionsincidenter att
rapportera enligt gällande regelverk.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024118
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Noter om ansvarsfullt företagande (G1)
Policy och styrande dokument
RP
P
SSABs uppförandekod och tillhörande guide
• Koncerndirektiv och -instruktion om anti-korruptionsarbete
• Koncerndirektiv och -instruktion om korruptionsriskbedömning av affärspartners
• SSABs uppförandekod för leverantörer
M
  Mål och utfall
Mål och utfall: Ansvarsfullt företagande
%
Mål 2025
2024
2023
2022
Andel aktiva nyanställda som
genomgått utbildning i
uppförandekoden
100
85
76
89
Andel medarbetare som har
tillgång till Ethics Line
95
96
96
90
Mål och utfall: Ansvarsfulla inköp
Mål 2025
Mål 2030
2024
2023
2022
Andel av nya leverantörer som
utvärderats avseende hållbarhet
100 %
100 %
99 %
88 %
91 %
Andel av totala utgifter som
utvärderats avseende hållbarhet
96 %
98 %
53 %
20 %
97 %
Antal audits/riskbedömningar
100
100
144
111
80
Redovisningsprinciper
Andel nyanställda som genomgått utbildning i uppförandekoden avser andelen aktiva nyanställda
som slutfört den nya utbildningen i uppförandekoden. Från och med 2024 omfattar utfallet enbart
den nya utbildningen i uppförandekoden. 2023 omfattade målet endast nyanställda medan
utfallet för 2023 omfattade nyanställda som hade slutfört tidigare utbildning i affärsetik eller den
nya utbildningen i uppförandekoden.
Målet rörande andel medarbetare som har tillgång till Ethics Line är satt efter vad SSAB anser
vara en lämplig nivå utifrån bland annat vilka länder SSAB är verksamt i, hur personalfördelningen
ser ut i respektive land samt att det i vissa länder finns legala begränsningar för hur Ethics Line
kan implementeras. De medarbetare som inte har tillgång till Ethics Line har andra
rapporteringsvägar.
Målgruppen för utbildningar i konkurrensrätt och anti-korruption avser i första hand medarbetare
inom försäljning och inköp som löper större risk att utsättas för korruption i sitt dagliga arbete
och denna målgrupp får förebyggande utbildning. Fler medarbetare än dem som ingår i riskgrupp
genomgår dock utbildningarna och ingår i målgruppen. Målgruppen för utbildningen i
konkurrensrätt (2 630 medarbetare) utgör 17 % av den totala personalstyrkan och målgruppen för
utbildning i anti-korruption (2 563 medarbetare) utgör 17 %. 
Utvärdering av hållbarhet avser miljöpåverkan, arbetsvillkor och mänskliga rättigheter, affärsetik
och hållbar upphandling, samt en riskprofil baserad på land och branschrisk.
 
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024119
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Övrig hållbarhetsinformation
I det här avsnittet presenteras
hållbarhetsinformation som
bedömts ligga under
väsentlighetsgränsen.
Övrig
hållbarhets-
information
Resurseffektivitet
Vatten
Biologisk mångfald
Kollektivavtal
Klimatpolitiskt engagemang
39
Vattenanvändning
Insparad volym stål
(tusen ton)
1 043
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024120
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Resurseffektivitet
Miljömässiga fördelar med SSABs stål
SSAB erbjuder ett brett sortiment av höghållfasta
och slitstarka stål utvecklade för att ge lägre vikt
och högre kapacitet i kundernas slutprodukter.
Dessa stål ger också väsentliga miljömässiga
fördelar i användningsfasen av produkterna.
Under 2024 uppnådde kunder, som uppgraderade
till SSABs höghållfasta stål en total
viktminskning om 1 043 tusen ton, jämfört med
praxis i respektive kundsegment. Praxis för
respektive tillämpning baseras på kunskap och
erfarenheter av SSABs tekniska experter inom
respektive område.
Mål: Resurseffektivitet
kton
2024
Mål
2024
Mål
2025
Mål
2030
Insparad volym stål
1 043
1 095
1 110
1 290
Vatten
Ansvar och styrning
Uttag av vatten och utsläpp till vatten är reglerat
enligt beslut från respektive miljömyndighet. På
varje anläggning finns lokala instruktioner för
exempelvis skötsel av reningsanläggningar och
kontroller av utsläpp till vatten. I Sverige och
Finland sker även samordnad kontroll av
vattenkvaliteten i de vattenförekomster där
utsläpp sker. Kontrollerna finansieras
gemensamt med andra verksamheter som
belastar samma recipient.
Uttag av ytvatten (sötvatten)
SSAB tar in kylvatten från floder, älvar, sjöar och
åar, exempelvis Lule älv (anläggningen i Luleå),
Dalälven (Borlänge), Nyköpingsån (Oxelösund),
Kuljunlahti-sjön (Brahestad) och Vanajavesi-sjön
(Tavastehus). Anläggningen i Iowa tar in vatten
från Mississippifloden. Anläggningen i Alabama
använder grundvatten vilket motsvarar mindre än
1 % av SSABs totala sötvattenuttag.
Uttag av ytvatten (salt-/bräckt vatten)
För anläggningarna i Luleå, Brahestad och
Total vattenanvändning per källa
Miljon m3
2024
2023
2022
2021
2020
Ytvatten (sötvatten)
185
193
190
196
180
Ytvatten (saltvatten)
199
204
196
205
198
Kommunalt vatten
1
2
2
1
1
Summa vattenanvändning
386
398
388
402
379
Oxelösund tar SSAB även in kylvatten från
Östersjön.
Områden med vattenstress 
Enligt WRI:s kartläggning av områden med
vattenstress ligger SSABs samtliga stålverk i
områden med låg risk för vattenstress, med
undantag för Oxelösund, som ligger i ett område
med medel till hög risk på grund av låga
grundvattennivåer. SSAB använder dock inte
grundvatten som kylvatten i Oxelösund och
behovet av ytvatten i form av sötvatten kommer
att minska när anläggningen ställs om till
elektrostålverk. Den planerade ljusbågsugnen
kommer att kylas med havsvatten.
Vatten viktigt för ståltillverkning
Stålindustrin behöver stora mängder
vatten för sina processer. Alla SSABs
anläggningar ligger därför på platser
med god förekomst av vatten. Vatten
används främst för att kyla stålet, till
exempel vid härdning. Vatten används
också för att rena processgaser och
som smörjmedel, samt som skölj- och
spolvatten vid exempelvis betning.
Biologisk mångfald
SSAB strävar efter att integrera
ekosystemtjänster i verksamheten och att främja
den biologiska mångfalden. Det är ett långsiktigt
arbete som innebär en bredd av aktiviteter; från
att beakta ekosystemtjänster vid planering och
utveckling av verksamheten, till att bevara och
underhålla den flora och fauna som redan finns.
Det kan också handla om att nyttja vegetation
inom industriområdena i syfte att minska
spridning av damm och binda luftföroreningar
eller att skapa rekreationsområden för
allmänheten. Ekosystemtjänster är ett begrepp
som omfattar alla produkter och tjänster som
naturens ekosystem ger och som bidrar till
människans välfärd och livskvalitet.
Lokala initiativ
Vidare finns det flera exempel på lokala
överenskommelser med kommuner, länsstyrelser
eller intresseorganisationer, där SSAB samverkar
med biologer från myndigheter eller andra
organisationer för att till exempel bevara död ved
för att skapa faunadepåer, planera för
fågelholkar eller naturlig växtetablering och
ängsmark, exempelvis vid avslutning av deponier.
Exempel från tidigare år:
Inventering av bland annat naturvärden och
häckande fåglar inom industriområdena i både
Luleå och Brahestad
Överenskommelse med Borlänge kommun om
att bevara ett värdefullt rekreationsområde i
Islingbyholen med unik miljö och stora natur-
och kulturvärden samt att hålla det tillgängligt
för allmänheten. Vidare har SSAB anpassat
mark och vegetation vid en befintlig bullervall i
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024121
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
syfte att skapa ett så kallat insektshotell i
större skala tillsammans med kommunen.
Restaurering av våtmark uppströms
Biologisk mångfald i Luleå
SSAB har tagit fram en plan för att
stärka den biologiska mångfalden på
Svartön där SSABs anläggning i Luleå
ligger. Detta är ett led i ambitionen att
öka den biologiska mångfalden i
samband med omställningen mot en
fossilfri verksamhet. Utgångspunkten
är främst att gynna de rödlistade och
redan etablerade fågelarter som finns
inom området. Planen omfattar bland
annat åtgärder för att skapa och
förstärka lämpliga livsmiljöer, boplatser
och födosöksområden genom att till
exempel bevara vegetation, skapa
dammar, diken och våtmarker och
öppna gräsytor. Planen kommer att
uppdateras till högre detaljeringsgrad i
takt med att omställningen vid
anläggningen i Luleå fortskrider. Med
de åtgärder som föreslås kommer den
biologiska mångfalden inom området
på sikt att öka.
Biologisk mångfald i Luleå
SSAB har tagit fram en plan för att
stärka den biologiska mångfalden på
Svartön där SSABs anläggning i Luleå
ligger. Detta är ett led i ambitionen att
öka den biologiska mångfalden i
samband med omställningen mot en
fossilfri verksamhet. Utgångspunkten
är främst att gynna de rödlistade och
redan etablerade fågelarter som finns
inom området. Planen omfattar bland
annat åtgärder för att skapa och
förstärka lämpliga livsmiljöer, boplatser
och födosöksområden genom att till
exempel bevara vegetation, skapa
dammar, diken och våtmarker och
öppna gräsytor. Planen kommer att
uppdateras till högre detaljeringsgrad i
takt med att omställningen vid
anläggningen i Luleå fortskrider. Med
de åtgärder som föreslås kommer den
biologiska mångfalden inom området
på sikt att öka.
anläggningen i Oxelösund i samverkan med
Sportfiskarna och markägare i området.
Våtmarken medför en återskapad lekplats för
gädda i Långsjön i Sörmland i syfte att lokalt
stabilisera ekosystemet, minska tillförseln av
näringsämnen i Östersjön och att på sikt
minska algblomningen.
Kollektivavtal
Alla SSABs anställda i Sverige och Finland
omfattas av kollektivavtal. För anställda i USA
samt övriga länder finns det olika arrangemang
enligt praxis och arbetslagstiftning i respektive
land.
Anställda som omfattas av kollektivavtal,
%
2024
Sverige
100
Finland
100
USA
1
Klimatpolitiskt
engagemang
SSABs samarbete med politiska beslutsfattare,
på global, europeisk och nationell nivå syftar till
att informera om möjligheter och utmaningar
kopplade till stålindustrins minskning av
koldioxidutsläpp. Klimatpolitik, energipolitik och
industripolitik är särskilt intressanta områden för
SSAB, samt frågor relaterade till offentlig
finansiering och effektiva tillståndsprocesser.
SSAB driver exempelvis följande frågor:
Klimatpolitik: SSAB stödjer EU:s Gröna giv och
klimatlag, inklusive målet om 55 % minskning
av växthusgaser till 2030 och klimatneutralitet
till 2050. För det kommande EU 2040-målet
efterlyser SSAB ett ambitiöst mål på minst
90 % nettominskning jämfört med 1990 års
nivå. 
Energipolitik: Industrins omställning är
beroende av tillgång till fossilfria
energiinsatser, särskilt elektrifiering. Snabbare
utbyggnad av fossilfri elproduktion, tilldelning
av elkapacitet och tillgång till transmissionsnät
är viktiga frågor för SSAB.
EU ETS och CBAM: SSAB stödjer effektivt
genomförande av det reviderade EU ETS och
införandet av en gränsjusteringsmekanism för
koldioxid, CBAM, vilket SSAB stödjer, kommer
att vara viktigt. Med det sagt, CBAM håller på
att införas och dess fortsatta design,
implementering och tillämpning kommer att
påverka hur effektiv den blir.
Offentlig finansiering: SSAB förespråkar
försiktighet vad gäller statligt stöd, det kan lätt
snedvrida EU:s inre marknad och öka
kostnaderna för den teknik som behövs för
omställningen. Om subventioner används bör
de fokusera på forskning och utveckling och
uppskalning av ny teknik, inte på att
subventionera redan kommersiellt tillgänglig
teknik.
Industri och konkurrenskraft: Det är viktigt att
säkerställa lika villkor på EU:s interna marknad
samt globalt. Det finns ett behov av tydliga
standarder och definitioner som stödjer
stålmarknadens omställning, samt en tydlig
inriktning på politiska styrmedel för efterfrågan
av clean-tech-lösningar.
SSABs klimatpolitiska engagemang är beslutat
av vd och utgår från företagsstrategin,
uppförandekoden och SSABs stöd för målen
i Parisavtalet. För påverkansaktiviteter i EU är
SSAB registrerat i EU Transparency Register med
nummer 835967332819-32.
Under 2024 gjordes en kartläggning av de
branschorganisationer och medlems-
organisationer, där SSAB är medlemmar,
företräder klimatrelaterade ståndpunkter som
SSAB står bakom och/eller är i linje med
Parisavtalets mål. Kartläggningen visade att
samtliga medlemsorganisationer uppfyller
SSABs förväntningar. 
Medlemskap i organisationer och
påverkansorganisationer
Globalt
Leadership Group for Industry
Transmission (LeadIT), Energy
Transitions Commission (ETC), First
Movers Coalition
Europa
Eurofer, European Corporate
Leadership Group (CLG Europe)
Sverige
Jernkontoret, Svenskt Näringsliv,
SKGS – Skogen, Kemin, Gruvorna
och Stålet, Fossilfritt Sverige
Finland
Finska metallproducenter, Stora
finska elkonsumenter, Finska teknik-
industrifederationen
Nordamerika
American Iron and Steel Institute
(AISI), National Association of
Manufacturers (NAM), Steel
Manufactures Association (SMA)
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024122
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Revisors rapport över översiktlig granskning av hållbarhetsredovisning
samt yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten för SSAB AB
(publ)
Till SSAB AB (publ), org nr 556016-3429
Inledning
Vi har fått i uppdrag av styrelsen i SSAB AB (publ)
att översiktligt granska hållbarhetsredovisningen
för SSAB AB (publ) för år 2024. Företaget har
definierat hållbarhetsredovisningens omfattning
på sidorna 80–84. Den lagstadgade
hållbarhetsrapporten definieras på sidan 59.
Styrelsens och företagsledningens ansvar för
hållbarhetsredovisningen
Det är styrelsen och företagsledningen som har
ansvaret för att upprätta hållbarhetsredo­
visningen inklusive den lagstadgade
hållbarhetsrapporten i enlighet med tillämpliga
kriterier respektive årsredovisningslagen, enligt
den äldre lydelsen i årsredovisningslagen som
gällde före den 1 juli 2024. Kriterierna framgår på
sidan 59 i hållbarhetsredovisningen, och utgörs
av de delar av ramverket för hållbarhetsredo­
visning utgivna av European Sustainability
Reporting Standards (ESRS) och The Global
Reporting Initiative (GRI) som är tillämpliga för
hållbarhetsredovisningen, samt av företagets
egna framtagna redovisnings- och beräknings­
principer. Detta ansvar innefattar även den
interna kontroll som bedöms nödvändig för att
upprätta en hållbarhetsredovisning som inte
innehåller väsentliga fel, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller på fel.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om
hållbarhetsredovisningen grundad på vår
översiktliga granskning och lämna ett yttrande
avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Vårt uppdrag är begränsat till informationen i
detta dokument och den historiska information
som redovisas och omfattar således inte
framtidsorienterade uppgifter.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet
med ISAE 3000 (omarbetad) Andra bestyrkande­
uppdrag än revisioner och översiktliga
granskningar av historisk finansiell information.
En översiktlig granskning består av att göra
förfrågningar, i första hand till personer som är
ansvariga för upprättandet av hållbarhets-
redovisningen, att utföra analytisk granskning
och att vidta andra översiktliga gransknings-
åtgärder. Vi har utfört vår granskning avseende
den lagstadgade hållbarhetsrapporten i enlighet
med FARs rekommendation RevR 12 Revisorns
yttrande om den lagstadgade hållbarhets-
rapporten. En översiktlig granskning och en
granskning enligt RevR 12 har en annan inriktning
och en betydligt mindre omfattning jämfört med
den inriktning och omfattning som en revision
enligt IAASB:s standarder för revision och
kvalitetskontroll i övrigt har.
Revisionsföretaget tillämpar International
Standard on Quality Management 1, som kräver
att företaget utformar, implementerar och
hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive
riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av
yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen
och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar. Vi är oberoende i förhållande till
SSAB AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en
översiktlig granskning och granskning enligt
RevR 12 gör det inte möjligt för oss att skaffa oss
en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla
viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit
identifierade om en revision utförts. Den uttalade
slutsatsen grundad på en översiktlig granskning
och granskning enligt RevR 12 har därför inte den
säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en
revision har.
Vår granskning utgår från de av styrelsen och
företagsledningen valda kriterier, som definieras
ovan. Vi anser att dessa kriterier är lämpliga för
upprättande av hållbarhetsredovisningen. Vi
anser att de bevis som vi skaffat under vår
granskning är tillräckliga och ända­målsenliga i
syfte att ge oss grund för vårt uttalande nedan.
Uttalande
Grundat på vår översiktliga granskning har det
inte kommit fram några omständigheter som ger
oss anledning att anse att
hållbarhetsredovisningen inte, i allt väsentligt, är
upprättad i enlighet med de ovan av styrelsen
och företagsledningen angivna kriterierna.
En lagstadgad hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 11 mars 2025
Ernst & Young AB
Rickard Andersson
Auktoriserad revisor
Outi Alestalo
Specialistmedlem i FAR
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024123
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Finansiella rapporter 2024
SSABs rörelseresultat för 2024 uppgick till 7,9 Mdkr,
och styrelsen föreslår en utdelning om 2,60 kronor
per aktie för verksamhetsåret 2024.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024124
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Koncernens räkenskaper
Koncernens rapport över resultatet
Mkr
Not
2024
2023
Intäkter
B.2
103 418
119 489
Kostnad för sålda varor
B.3
-88 926
-96 936
Bruttoresultat
14 492
22 553
Försäljningskostnader
B.3
-2 932
-2 951
Administrationskostnader
B.3
-3 546
-3 097
Övriga rörelseintäkter
B.5
1 503
1 189
Övriga rörelsekostnader
B.3, B.5
-1 651
-1 197
Andelar i intressebolag och joint ventures resultat efter skatt
B.6
-4
-29
Rörelseresultat
7 860
16 467
Finansiella intäkter
D.5
2 485
1 428
Finansiella kostnader
D.5
-2 033
-1 179
Resultat före skatt
8 313
16 716
Inkomstskatt
E.1
-1 786
-3 677
Årets resultat
6 527
13 038
Varav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
6 522
13 029
Innehav utan bestämmande inflytande
4
9
Resultat per aktie, kr1)
D.6
6,54
12,67
Utdelning per aktie, 2024 – förslag, kr
D.6
2,60
5,00
1) Det finns inga utestående aktieinstrument vilket innebär att det inte finns någon utspädning.
Koncernens rapport över totalresultat
Mkr
Not
2024
2023
Årets resultat
6 527
13 038
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till resultatet
Omräkningsdifferenser
D.6
2 851
-1 454
Omvärderingseffekter avseende hyperinflation, efter skatt
107
80
Kassaflödessäkringar
D.6
-268
-1 072
Inkomstskatt på kassaflödessäkringar
E.1
54
215
Säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet
D.6
-35
267
Inkomstskatt på säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet
E.1
7
-55
Summa poster som kan komma att omklassificeras till resultatet
2 716
-2 019
Poster som inte kommer att omklassificeras till resultatet
Omvärderingseffekter i nettopensionsförpliktelsen
D.7
22
50
Inkomstskatt på omvärderingseffekter i nettopensionsförpliktelsen
E.1
-4
-10
Summa poster som inte kommer att omklassificeras till resultatet
19
40
Summa övrigt totalresultat, netto efter skatt
2 735
-1 978
Summa totalresultat
9 261
11 060
Varav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
9 256
11 053
Innehav utan bestämmande inflytande
6
7
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024125
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Koncernens rapport över finansiell ställning
Mkr
Not
31 Dec 2024
31 Dec 2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar
C.1
1 520
1 496
Materiella anläggningstillgångar
C.1
30 343
27 341
Nyttjanderättstillgångar
C.2
2 896
2 701
Andelar i intressebolag och joint venture
B.6
969
959
Uppskjutna skattefordringar
E.1
534
548
Långfristiga derivattillgångar
D.1
88
187
Övriga långfristiga tillgångar
D.4
349
317
Summa anläggningstillgångar
36 698
33 548
Omsättningstillgångar
Varulager
C.3
31 780
32 485
Kundfordringar
C.4
9 696
10 673
Aktuella skattefordringar
2 087
733
Kortfristiga derivattillgångar
D.1
550
232
Övriga korta räntebärande fordringar
D.3
21
41
Övriga kortfristiga fordringar
C.4
1 967
1 212
Likvida medel
D.3
27 810
28 916
Summa omsättningstillgångar
73 910
74 291
Tillgångar som innehas för försäljning
E.2
120
SUMMA TILLGÅNGAR
110 728
107 839
Mkr
Not
31 Dec 2024
31 Dec 2023
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital
9 063
9 063
Övrigt tillskjutet kapital
23 022
23 022
Reserver
16 401
13 793
Balanserat resultat, inkl. årets resultat
22 481
21 993
Summa eget kapital för moderbolagets aktieägare
D.6
70 966
67 872
Innehav utan bestämmande inflytande
49
76
SUMMA EGET KAPITAL
71 015
67 948
Långfristiga skulder
Uppskjutna skatteskulder
E.1
2 757
2 887
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser
D.7
336
343
Långfristiga avsättningar
C.5
227
223
Långfristiga derivatskulder
D.1
43
43
Långfristiga räntebärande skulder
D.3
6 501
6 282
Långfristiga leasingskulder
C.2
2 340
2 148
Övriga långfristiga skulder
C.4
217
192
Summa långfristiga skulder
12 421
12 119
Kortfristiga skulder
Kortfristiga avsättningar
C.5
305
207
Leverantörsskulder
C.4
18 852
17 001
Aktuella skatteskulder
1 148
1 135
Kortfristiga derivatskulder
D.1
136
319
Kortfristiga räntebärande skulder
D.3
495
1 428
Kortfristiga leasingskulder
C.2
816
764
Övriga kortfristiga skulder
C.4
5 531
6 920
Summa kortfristiga skulder
27 284
27 773
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning
E.2
8
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
110 728
107 839
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024126
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital
2024
2023
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Mkr
Not
Aktie-
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Reserver
Balanserat
resultat,
inkl. årets
resultat
Summa
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Summa
eget
kapital
Aktie-
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Reserver
Balanserat
resultat,
inkl. årets
resultat
Summa
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Summa
eget
kapital
Eget kapital 1 januari
9 063
23 022
13 793
21 993
67 872
76
67 948
9 063
23 022
15 891
19 149
67 124
66
67 191
Omräkningsdifferens
D.6
2 849
2 849
1
2 851
-1 452
-1 452
-2
-1 454
Kassaflödessäkringar, efter skatt
D.6
-215
-215
-215
-857
-857
-857
Säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet,
efter skatt
D.6
-27
-27
-27
212
212
212
Omvärderingseffekter i
nettopensionsförpliktelsen, efter skatt
D.7
19
19
19
40
40
40
Omvärderingseffekter avseende hyperinflation,
efter skatt
107
107
107
80
80
80
Summa övrigt totalresultat
2 607
126
2 734
1
2 735
-2 097
121
-1 977
-2
-1 978
Årets resultat
6 522
6 522
4
6 527
13 029
13 029
9
13 038
Summa totalresultat
2 607
6 648
9 256
6
9 261
-2 097
13 150
11 053
7
11 060
Innehav utan bestämmande inflytande vid
rörelseförvärv
11
11
Förvärv innehav utan bestämmande inflytande
-19
-19
-29
-48
Utdelning, moderbolagets aktieägare
-4 983
-4 983
-4 983
-8 960
-8 960
-8 960
Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande
-4
-4
-8
-8
Förvärv egna aktier
D.6
-1 160
-1 160
-1 160
-1 347
-1 347
-1 347
Indragning av egna aktier
D.6
-292
292
Fondemission
D.6
292
-292
Eget kapital 31 december
9 063
23 022
16 401
22 481
70 966
49
71 015
9 063
23 022
13 793
21 993
67 872
76
67 948
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024127
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Koncernens rapport över kassaflöden
Mkr
Not
2024
2023
KASSAFLÖDE FRÅN LÖPANDE VERKSAMHET
Rörelseresultat
7 860
16 467
Poster som inte påverkar kassaflödet:
Ej utdelade andelar i intressebolags resultat
4
29
Avskrivningar/nedskrivningar på anläggningstillgångar
C.1, C.2
4 208
3 674
Resultat vid försäljning av immateriella och materiella anläggningstillgångar
9
9
Resultat vid försäljning av rörelser och andelar
8
-38
Förändring avsättningar
86
-43
Övriga återföringar
17
-17
Erhållna räntor
1 315
1 213
Betalda räntor
-854
-776
Betald skatt
-3 230
-3 879
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring i
rörelsekapital
9 425
16 637
Förändring i rörelsekapital
Varulager
1 399
5 131
Kundfordringar
1 313
1 157
Leverantörsskulder
1 223
-2 536
Övriga kortfristiga fordringar
-769
1 086
Övriga kortfristiga skulder
-695
-3
Kassaflöde från förändring i rörelsekapital
2 470
4 836
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
11 896
21 473
Mkr
Not
2024
2023
KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHET
Investeringar i immateriella och materiella anläggningstillgångar 1)
C.1
-8 215
-6 567
Försäljning av immateriella och materiella anläggningstillgångar 1)
C.1
1 646
1 264
Förvärv av rörelser och andelar
E.2
-38
-52
Förvärv/tillskott intressebolag och joint venture
-20
Avyttrade rörelser och andelar
E.2
61
Övrig investeringsverksamhet
-5
23
KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHETEN
-6 611
-5 291
KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHET
Utdelning till moderbolagets aktieägare
D.6
-4 983
-8 960
Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande
-4
-8
Förvärv egna aktier
D.6
-1 215
-1 292
Förvärv innehav utan bestämmande inflytande
-47
Nya lån
D.3
2 232
Återbetalning/amortering av lån
D.3
-1 198
-2 788
Övrig finansiering
2 245
-1 948
KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
-5 203
-12 765
LIKVIDA MEDEL
Behållning den 1 januari
28 916
24 900
Kassaflöde från den löpande verksamheten
11 896
21 473
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-6 611
-5 291
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-5 203
-12 765
Omräkningsdifferenser, likvida medel
-1 188
599
LIKVIDA MEDEL den 31 december
27 810
28 916
Avtalad, ej utnyttjad bankkredit
8 500
8 239
DISPONIBLA LIKVIDA MEDEL (inkl. outnyttjade bankkrediter)
36 311
37 155
1) Under 2024 uppgick nettoinköp av utsläppsrätter till -1 207 (-842) Mkr, inköp och försäljning presenteras separat på de refererade
poster.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024128
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Noter till koncernredovisningen
Intro Stor.png
A.
Grund för
rapportering
A.1
Allmän information
A.2
Grunder för rapportens
upprättande
A.3
Alternativa nyckeltal
B.
Rörelse-
resultat
B.1
Rörelsesegment
B.2
Intäkter
B.3
Rörelsens kostnader
B.4
Ersättningar till anställda
B.5
Övriga rörelseintäkter/
-kostnader
B.6
Intressebolag, joint
venture och
närståendetransaktioner
C.
Operativa
tillgångar och
skulder
C.1
Immateriella tillgångar
och materiella
anläggningstillgångar
C.2
Leasing
C.3
Varulager
C.4
Kundfordringar,
leverantörsskulder och
övriga fordringar och
skulder
C.5
Avsättningar
D.
Finansiell
riskhantering
D.1
Finansiell riskhantering
D.2
Värdering finansiella
tillgångar och skulder
D.3
Nettoskuld/Nettokassa
D.4
Övriga långfristiga
tillgångar
D.5
Finansiella intäkter och
kostnader
D.6
Eget kapital
D.7
Pensioner
E.
Övriga noter
E.1
Inkomstskatt
E.2
Förvärv, avyttringar och
tillgångar som innehas för
försäljning
E.3
SSABs dotterbolag
E.4
Ställda säkerheter och
eventualförpliktelser
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024129
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Noter till koncernredovisningen, forts.
Noter presenteras i sektionerna A–E.
I respektive not finns, om relevant,
upplysningar om redovisningsprinciper,
viktiga uppskattningar och bedömningar
samt risker. Tabellen till höger visar noter i
vilka dessa upplysningar kan återfinnas och
följande symboler markerar dessa
upplysningar i noterna.
RPRedovisningsprinciper
U&BUppskattningar och bedömningar
RRisker
Noter
1. Redovisnings-
principer
2. Uppskattningar och
bedömningar
3. Risker
A. Grund för rapportering
A.1 Allmän information
-
-
-
A.2 Grunder för rapportens upprättande
A.3 Alternativa nyckeltal
-
-
-
B. Rörelseresultat
B.1 Rörelsesegment
-
-
B.2 Intäkter
-
-
B.3 Rörelsens kostnader
-
-
B.4 Ersättningar till anställda
-
-
-
B.5 Övriga rörelseintäkter/-kostnader
-
-
B.6 Intressebolag, joint venture och närståendetransaktioner
-
-
C. Operativa tillgångar och skulder
C.1 Immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar
-
C.2 Leasing
-
-
C.3 Varulager
-
C.4 Kundfordringar, leverantörsskulder och övriga fordringar och
skulder
-
C.5 Avsättningar
-
D. Finansiell riskhantering
D.1 Finansiell riskhantering
-
D.2 Värdering finansiella tillgångar och skulder
-
-
D.3 Nettoskuld/Nettokassa
-
-
D.4 Övriga långfristiga tillgångar
-
-
D.5 Finansiella intäkter och kostnader
-
-
D.6 Eget kapital
-
-
D.7 Pensioner
E. Övriga noter
E.1 Inkomstskatt
-
E.2 Förvärv, avyttringar och tillgångar som innehas för försäljning
-
-
-
E.3 SSABs dotterbolag
-
-
-
E.4 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
-
-
-
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024130
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
A.1 Allmän information
SSAB AB (publ) är ett aktiebolag med säte i Stockholm, Sverige och produktionsanläggningar i
Sverige, Finland och USA. Moderbolaget är börsnoterat på Nasdaq Stockholm och Nasdaq Helsinki.
SSAB är ett Norden- och USA-baserat stålföretag som bygger en starkare, lättare och mer hållbar värld
genom förädlade stålprodukter och tjänster. SSAB är organiserat i fem rörelsesegment: de tre
ståldivisionerna SSAB Special Steels, SSAB Europe och SSAB Americas samt de helägda
dotterbolagen Tibnor och Ruukki Construction. SSAB har cirka 15 000 anställda i över 50 länder.
Företagsinformation
Företagsnamn
SSAB AB (publ)
Organisationsnummer
556016-3429
Bolagsform
Aktiebolag
Registreringsland
Sverige
Företagsadress
Box 70, 101 21 Stockholm
A.2 Grunder för rapportens
upprättande
RP    SSABs koncernredovisning för räkenskapsåret 2024 som omfattar perioden 1 januari till 31
december 2024 har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen (1995:1554) samt IFRS
Redovisningsstandarder utgivna av International Accounting Standards Board (IASB) i den form
de antagits av EU. Vidare har Rådet för hållbarhets- och finansiell rapporterings rekommendation
RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats. I koncernredovisningen ingår
även lagstadgad Hållbarhetsrapport, för vidare beskrivning se avsnitt Grund för upprättande i
Hållbarhetsrapporten. SSABs Årsredovisning enligt ESEF-regelverket publiceras i XHTML-format
på koncernens hemsida, www.ssab.com.
Koncernredovisningen presenteras i miljoner svenska kronor om inget annat anges. Alla siffror är
avrundade och därmed kan summan av enskilda siffror avvika från den presenterade aggregerade
siffran. Nyckeltal har beräknats med exakta siffror.
Redovisningsprinciper för koncernredovisningen
Koncernredovisningen upprättas i enlighet med koncernens redovisningsprinciper, och omfattar
redovisningen för moderbolaget, SSAB AB (publ) och samtliga koncernbolag. Dotterbolagen
konsolideras enligt förvärvsmetoden och utgörs av samtliga enheter över vilka SSAB har kontroll.
För varje enskilt förvärv avgör koncernen om alla innehav utan bestämmande inflytande i det
förvärvade bolaget redovisats till verkligt värde eller till innehavets proportionella andel av det
förvärvade företagets nettotillgångar. Förvärvsrelaterade utgifter kostnadsförs när de inträffar
och redovisas som administrationskostnader eller övriga rörelsekostnader beroende på karaktär.
Transaktioner i utländsk valuta
Koncernredovisningen presenteras i svenska kronor, som är moderbolagets funktionella valuta
och rapportvaluta. Transaktioner i utländsk valuta redovisas till den valutakurs som rådde på
transaktionsdagen. I vissa fall approximeras den faktiska kursen till den genomsnittliga kursen
under en månad. Valutakursdifferenser hänförliga till rörelsen redovisas i rörelseresultatet under
övriga rörelseintäkter och -kostnader medan differenser hänförliga till finansiering redovisas i
finansiella intäkter och kostnader.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024131
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
RP
De utländska dotterbolagens resultaträkningar och kassaflöden räknas om till svenska kronor
efter årets genomsnittliga valutakurser medan deras balansräkningar räknas om efter
balansdagens kurser. Omräkningsdifferenser redovisas i koncernens övriga totalresultat och
redovisas i omräkningsreserv i eget kapital.
Goodwill och justeringar av tillgångar och skulder till verkligt värde i samband med förvärv av
utländska dotterbolag rapporteras som tillgångar och skulder i utlandsverksamheten och
omräknas således till balansdagens kurser.
Förändringar i IFRS Redovisningsstandarder
Standarder, ändringar och tolkningar som trätt i kraft 2024 och som är relevanta för koncernen
ÄNDRINGAR AV IAS 7 och IFRS 7, LEVERANTÖRSFINANSIERING. Dessa ändringar gäller från och
U&B
med 1 januari 2024. Ändringarna kräver att företag lämnar ytterligare upplysningar om
leverantörsfinansieringsarrangemang för att bedöma effekter som dessa arrangemang har på
företagets skulder, kassaflöden och likviditetsrisk. Koncernen har tillämpat dessa ändringar från
och med 1 januari 2024 och de har påverkat upplysningar i koncernens finansiella rapporter.
ÄNDRINGAR AV IAS 1, KLASSIFICERING AV SKULDER SOM KORT- ELLER LÅNGFRISTIGA OCH
LÅNGFRISTIGA SKULDER MED KOVENANTER. Dessa ändringar gäller från och med 1 januari
2024. Ändringarna förtydligar IAS 1-kriteriet för att klassificera en skuld som långfristig; företaget
måste på balansdagen ha rätt att senarelägga reglering av en skuld i minst 12 månader; och
förtydligar upplysningskrav när företagets rätt att senarelägga regleringen är föremål för att
uppfylla kovenanter. Koncernen har tillämpat ändringarna från och med den 1 januari 2024, dessa
ändringar har ej haft någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter.
ÄNDRING AV IFRS 16, LEASINGSKULD VID EN SALE AND LEASEBACK-TRANSAKTION. Denna
ändring gäller från och med 1 januari 2024. Ändringen lägger till efterföljande värderingskrav för
sale and leaseback-transaktioner i IFRS 16. Koncernen har tillämpat denna ändring från och med
1 januari 2024 och den har ej haft någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter.
Standarder, ändringar och tolkningar som är relevanta för koncernen men som ännu inte trätt i kraft och inte
har tillämpats av koncernen i förtid
ÄNDRING AV IAS 21, AVSAKNAD AV VÄXLINGSBARHET. Dessa ändringar gäller från och med 1
januari 2025. Ändringen klargör hur ett företag ska bedöma om en valuta är växlingsbar till en
annan valuta och, om en valuta inte är växlingsbar, för att bestämma vilken växlingskurs som
används och vilka upplysningar som lämnas. Koncernen kommer att tillämpa dessa ändringar
från och med 1 januari 2025. Denna ändring förväntas ej ha någon väsentlig påverkan på
koncernens framtida finansiella rapporter.
IFRS 18 – PRESENTATION AND DISCLOSURE IN FINANCIAL STATEMENTS. Denna standard
gäller från och med 1 januari 2027, men har ännu inte antagits av EU. IFRS 18 inför nya krav på
presentation och upplysningar av intäkter och kostnader, och definierade delsummeringar i
resultaträkningen. Standarden inför även krav på upplysningar om ledningens resultatmått.
Ändringarna innebär även att några nuvarande valmöjligheter vad gäller presentation av
kassaflöden tas bort. Koncernen kommer att tillämpa IFRS 18 när standarden antas av EU,
tidigast från och med 1 januari 2027. Standarden kommer att påverka presentationen av
koncernens primära finansiella rapporter och relaterade upplysningar samt upplysningar om
resultatmått.
Kritiska uppskattningar och bedömningar
För redovisningsändamål krävs uppskattningar och antaganden om framtiden vid upprättandet av
de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS Redovisningsstandarder. Dessutom måste
ledningen göra vissa bedömningar vid tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper. De
tillämpade bedömningarna utvärderas och revideras för att återspegla förändringar i koncernens
verksamhet och övriga omständigheter. Uppskattningarna och bedömningarna är baserade på
ledningens bästa förmåga, dessa kan komma att avvika från det faktiska utfallet.
Kritiska uppskattningar och bedömningar är inkluderade i de noter där komplex bedömning krävs
eller där uppskattningarna och bedömningarna är av väsentlig betydelse. Tabellen i början av
noterna till koncernredovisningen beskriver dessa noter.
Granskning av SSABs årsredovisning för 2022
Nämnden för svensk redovisningstillsyn (Nämnden) har genomfört en granskning av SSABs
årsredovisning för 2022 och ifrågasatt den nedskrivning av goodwill om 33,3 Mdkr som
rapporterades 2022. SSAB har lämnat kompletterande upplysningar i en dialog med Nämnden.
Nämnden har lämnat över ärendet till Finansinspektionen. Det är SSABs bestämda uppfattning att
nedskrivningen, som har reviderats av bolagets revisor, var i enlighet med IFRS Redovisnings-
standarder. En eventuell revidering kommer att redovisas som en jämförelsestörande post och
påverkar inte det underliggande resultatet, kassaflödet eller förmågan att följa policyn för
aktieutdelning.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024132
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
R      Klimatrelaterade risker
SSAB har analyserat klimatrelaterade risker och möjligheter genom två alternativa scenarier, ett
scenario med låga framtida utsläpp och ett scenario med höga framtida utsläpp. SSABs
affärsstrategi, att övergå till fossilfri ståltillverkning, är väl positionerad i båda scenarierna.
Förväntade fysiska klimatförändringar som påverkar SSAB omfattar stigande temperaturer och
nederbördsnivåer på de flesta av SSABs produktionsorter, men eventuellt ökade kostnader för att
hantera detta förväntas ej vara betydande. 
Följaktligen är de största riskerna relaterade till koncernens omställning till fossilfri
ståltillverkning. Omställningen är även en betydande möjlighet för koncernen, men riskerna
inkluderar förseningar av politiska och regulatoriska skäl samt misslyckat genomförande av
omställningsprogram och investeringar. Det finns även osäkerhet i prisutvecklingen för
utsläppsrätter. För mer information, se upplysningarna IRO-1 och E1 i Hållbarhetsrapport.
Omställningen till fossilfri ståltillverkning kommer att påverka SSABs finansiella rapportering.
Återstående nyttjandeperioder för tillgångar i Sverige och Finland, som kommer att ersättas i
omställningen, följs upp regelbundet. I april 2024 fattade SSABs styrelse beslut om att gå vidare
med SSABs omställning genom att bygga ett toppmodernt stålverk i Luleå. När det är klart
kommer SSAB att avveckla det nuvarande masugnsbaserade produktionssystemet. Det nya
stålverket väntas vara i bruk mot slutet av 2028 och nå full kapacitet ett år senare. Till följd av
investeringsbeslutet har SSAB reviderat uppskattningarna av den återstående nyttjandeperioden
för de tillgångar som kommer att ersättas i det nya produktionssystemet. Dessa tillgångar
kommer att skrivas av till sina restvärden i slutet av 2028. Från och med april 2024 ökade bolaget
de årliga avskrivningarna med cirka 300 Mkr. Klimatrisker har beaktats i
nyttjandevärdesberäkningarna för nedskrivningsprövning, i den mån de kunnat estimeras.
Framtida investeringar och övriga kassaflöden avseende SSABs omställning till fossilfri
ståltillverkning har ej inkluderats i beräkningarna. Mer information om nyttjandeperioder för
materiella anläggningstillgångar och nedskrivningsprövning finns i not C.1.
A.3 Alternativa nyckeltal
SSAB presenterar i sin årsredovisning vissa nyckeltal som inte är definierade enligt IFRS Redovisnings-
standarder och applicerar därför riktlinjerna från ESMA (European Securities and Markets Authority)
om alternativa nyckeltal. Dessa nyckeltal ger kompletterande information om bolagets resultat,
finansiella ställning och kassaflöden och används regelbundet av koncernledningen. Eftersom dessa
nyckeltal inte definieras enligt IFRS Redovisningsstandarder är de inte alltid direkt jämförbara med de
finansiella mått som används av andra företag, inklusive de i samma bransch. Dessa alternativa
nyckeltal ska inte bedömas isolerat från, eller som ersättning för, finansiell information i enlighet med
IFRS Redovisningsstandarder.
Mkr
Nyckeltal
Definition / källa i Finansiella rapporter
2024
2023
Justerat rörelseresultat
Kompletterande mått till Rörelseresultat som exkluderar jämförelsestörande poster
och påverkar jämförbarheten mellan perioder
Rörelseresultat
Koncernens rapport över resultatet
7 860
16 467
Jämförelsestörande poster
Justerat rörelseresultat
Rörelseresultat – Jämförelsestörande poster
7 860
16 467
Rörelsemarginal (%)
Kompletterande lönsamhetsmått för att presentera rörelseresultatet i förhållande till
intäkter
Rörelseresultat
Koncernens rapport över resultatet
7 860
16 467
Intäkter
Koncernens rapport över resultatet
103 418
119 489
Rörelsemarginal (%)
Rörelseresultat / Intäkter
8
14
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA
Kompletterande, mer likviditetsbaserat mått än rörelseresultat
Rörelseresultat
Koncernens rapport över resultatet
7 860
16 467
Avskrivningar
Not B.3 Rörelsens kostnader
4 208
3 674
Nedskrivningar
Not B.3 Rörelsens kostnader
Rörelseresultat före avskrivningar,
EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar och
nedskrivningar
12 069
20 141
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024133
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Mkr
Nyckeltal
Definition / källa i Finansiella rapporter
2024
2023
Justerat rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA
Kompletterande, mer likviditetsbaserat mått än rörelseresultatet, som exkluderar
jämförelsestörande poster mellan perioder
Rörelseresultat före avskrivningar
Definieras tidigare i denna not
12 069
20 141
Jämförelsestörande poster
Justerat rörelseresultat före
avskrivningar, EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar –
jämförelsestörande poster
12 069
20 141
Räntabilitet på sysselsatt kapital (%)
Mått för det värde koncernen genererar på investerat kapital, investerat i
verksamheten. Beräknas på rullande 12 månader
Totalt rörelseresultat och
finansiella intäkter
Definieras nedan
10 346
17 895
Genomsnittligt sysselsatt kapital,
senaste 12 månaderna
Definieras nedan
80 108
80 790
Räntabilitet på sysselsatt kapital
(%)
Totalt rörelseresultat och finansiella intäkter /
Genomsnittligt sysselsatt kapital
13
22
Totalt rörelseresultat och finansiella intäkter
Rörelseresultat
Koncernens rapport över resultatet
7 860
16 467
Finansiella intäkter
Koncernens rapport över resultatet
2 485
1 428
Totalt rörelseresultat och
finansiella intäkter
Summa
10 346
17 895
Genomsnittligt sysselsatt kapital, senaste 12 månader
Summa tillgångar
Koncernens rapport över finansiell ställning
110 728
107 839
Skulder i sysselsatt kapital:
Uppskjutna skatteskulder
Koncernens rapport över finansiell ställning
2 757
2 887
Övriga långfristiga skulder
Koncernens rapport över finansiell ställning
217
192
Leverantörsskulder
Koncernens rapport över finansiell ställning
18 852
17 001
Aktuella skatteskulder
Koncernens rapport över finansiell ställning
1 148
1 135
Övriga kortfristiga skulder
Koncernens rapport över finansiell ställning
5 531
6 920
Avsättningar
Not C.5 Avsättningar
532
429
Sysselsatt kapital, 31 Dec
Summa tillgångar – Skulder i sysselsatt kapital
81 690
79 275
Genomsnittligt sysselsatt kapital,
senaste 12 månaderna
Sysselsatt kapital, i genomsnitt 12 månader
80 108
80 790
Mkr
Nyckeltal
Definition / källa i Finansiella rapporter
2024
2023
Räntabilitet på eget kapital (%)
Mått för det värde koncernen genererar på ägarnas investerade kapital
Årets resultat
Koncernens rapport över resultatet
6 527
13 038
Genomsnittligt eget kapital,
senaste 12 månader
Summa eget kapital från rapport över finansiell
ställning, i genomsnitt 12 månader
69 313
68 603
Räntabilitet på eget kapital (%)
Årets resultat / Genomsnittligt eget kapital
9
19
Operativt kassaflöde
Kassaflödesmått för verksamheten, inklusive underhållsinvesteringar, men exklusive
räntor och skatter
Kassaflöde från den löpande
verksamheten
Koncernens rapport över kassaflöden
11 896
21 473
Återläggning erhållna räntor
Koncernens rapport över kassaflöden
-1 315
-1 213
Återläggning betalda räntor
Koncernens rapport över kassaflöden
854
776
Återläggning betald skatt
Koncernens rapport över kassaflöden
3 230
3 879
Kassaflöde från
investeringsverksamheten
Koncernens rapport över kassaflöden
-6 611
-5 291
Återläggning strategiska
investeringar
Not B.1 Rörelsesegment
2 601
1 889
Återläggning förvärv av rörelser
och andelar
Koncernens rapport över kassaflöden
38
52
Återläggning förvärv/tillskott
intressebolag och joint venture
Koncernens rapport över kassaflöden
20
Återläggning avyttringar rörelser
och andelar
Koncernens rapport över kassaflöden
-61
Operativt kassaflöde
Summa
10 692
21 524
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024134
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Mkr
Nyckeltal
Definition / källa i Finansiella rapporter
2024
2023
Nettokassaflöde
Kassaflödesmått, exklusive kassaflöde hänförligt till nettoskuld/-kassa
Kassaflöde från den löpande
verksamheten
Koncernens rapport över kassaflöden
11 896
21 473
Kassaflöde från
investeringsverksamheten
Koncernens rapport över kassaflöden
-6 611
-5 291
Utdelning till moderbolagets
aktieägare
Koncernens rapport över kassaflöden
-4 983
-8 960
Utdelning till innehav utan
bestämmande inflytande
Koncernens rapport över kassaflöden
-4
-8
Förvärv egna aktier
Koncernens rapport över kassaflöden
-1 215
-1 292
Förvärv innehav utan
bestämmande inflytande
Koncernens rapport över kassaflöden
-47
Nettokassaflöde
Summa
-964
5 922
Investeringar
Mått för totala investeringar i anläggningstillgångar
Underhållsinvesteringar
Not B.1 Rörelsesegment
2 773
2 585
Strategiska investeringar
Not B.1 Rörelsesegment
2 601
1 889
Investeringar
Summa
5 375
4 474
Mkr
Nyckeltal
Definition / källa i Finansiella rapporter
2024
2023
Nettoskuld (+) / Nettokassa (–)
Mått för koncernens finansiering, skuld/likvida medel
Summa skulder nettoskuld/
-kassa
Not D.3 Nettoskuld / Nettokassa
10 548
11 059
Summa tillgångar i nettoskuld/
-kassa
Not D.3 Nettoskuld / Nettokassa
28 324
29 265
Nettoskuld (+) / Nettokassa (–)
Summa skulder i nettoskuld eller -kassa –
Summa tillgångar i nettoskuld eller -kassa
-17 777
-18 206
Nettoskuldsättningsgrad (%)
Mått för Koncernens skuldsättning och indikator eller finansiell risk. Negativ som
en följd av nettokassa.
Nettoskuld (+) / Nettokassa (–)
Definieras tidigare i denna not
-17 777
-18 206
Summa eget kapital
Koncernens rapport över finansiell ställning
71 015
67 948
Nettoskuldsättningsgrad (%)
Nettoskuld (+) eller nettokassa (–) / Summa
eget kapital
-25
-27
Soliditet (%)
Mått på Koncernens totala tillgångar, finansierade med eget kapital och en
indikator på finansiell risk
Summa eget kapital för
moderbolagets aktieägare
Koncernens rapport över finansiell ställning
70 966
67 872
Summa tillgångar
Koncernens rapport över finansiell ställning
110 728
107 839
Soliditet (%)
Summa eget kapital för moderbolagets
aktieägare / Summa tillgångar
64
63
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024135
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
B. Rörelseresultat
SSABs rörelseresultat för 2024
minskade jämfört med fjolåret
främst relaterat till att priserna
för standardprodukter minskade.
B.
15
Intäkter
Rörelseresultat
B.1
Rörelsesegment
B.2
Intäkter
B.3
Rörelsens kostnader
Resultat per aktie
B.4
77
Ersättningar till anställda
B.5
Övriga rörelseintäkter/-kostnader
B.6
Intressebolag, joint venture och
närståendetransaktioner
39
Rörelseresultat
Rörelseresultat, Mkr
7 860
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024136
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
B.1 Rörelsesegment
Koncernen är organiserad i fem rörelsesegment med ett tydligt resultatansvar. Rörelsesegmenten
består av de tre divisionerna SSAB Special Steels, SSAB Europe, SSAB Americas samt dotterbolagen
Tibnor och Ruukki Construction. Tibnor och Ruukki Construction styrs som självständiga dotterbolag
genom respektive styrelse och verkar med armlängds avstånd i förhållande till resten av SSAB.
Ytterligare information finns i avsnittet Rörelsesegment i denna årsredovisning.
Utöver dessa finns andra rörelsesegment som ej är rapporterbara eftersom de inte uppnår
tröskelvärden i IFRS 8 samt att de inte följs upp separat av koncernledningen. De ingår i Övrigt.
För mer information om externa intäkter per rörelsesegment, se not B.2 och information om
anläggningstillgångar per geografiskt område, se not C.1.
Rörelsesegment
2024
Mkr
SSAB
Special Steels
SSAB
Europe
SSAB
Americas
Tibnor
Ruukki
Construction
Övrigt
Koncern-
justeringar
Summa
Externa intäkter
28 147
35 560
22 284
11 927
5 501
103 418
Interna intäkter
641
6 231
424
139
7
-7 442
Summa intäkter
28 788
41 791
22 708
12 065
5 508
-7 442
103 418
Rörelseresultat
5 297
714
2 883
81
50
-1 164
7 860
Finansnetto
452
Resultat före skatt
8 313
Väsentliga kostnadsposter
Råvaror, inklusive förändring av varulager
15 797
19 604
5 980
-6
14
-66
41 323
Övriga material, varor och tjänster, inklusive förändring av varulager
-2 126
5 620
9 556
10 318
3 749
42
-7 818
19 341
Personalkostnader
3 625
5 885
943
802
845
787
12 887
Avskrivningar och nedskrivningar
-1 468
-1 982
-267
-212
-229
-50
-4 208
Underhållsinvesteringar
913
1 397
247
81
107
31
-2
2 773
Strategiska investeringar
1 933
403
13
52
201
2 601
Summa investeringar
2 846
1 800
260
133
307
31
-2
5 375
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024137
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
B.1 Rörelsesegment forts.
Rörelsesegment
2023
Mkr
SSAB
Special Steels
SSAB
Europe
SSAB
Americas
Tibnor
Ruukki
Construction
Övrigt
Koncern-
justeringar
Summa
Externa intäkter
31 443
39 300
29 389
13 557
5 799
119 489
Interna intäkter
702
6 927
385
133
11
-8 158
Summa intäkter
32 145
46 227
29 775
13 691
5 810
-8 158
119 489
Rörelseresultat
6 752
1 183
9 651
-220
-6
-891
16 467
Finansnetto
248
Resultat före skatt
16 716
Väsentliga kostnadsposter
Råvaror, inklusive förändring av varulager
18 130
23 069
6 953
-6
11
-191
47 966
Övriga material, varor och tjänster, inklusive förändring av varulager
-2 752
5 673
9 084
12 133
3 959
-61
-8 246
19 789
Personalkostnader
3 704
5 898
966
876
882
649
12 974
Avskrivningar och nedskrivningar
1 260
1 723
223
208
208
51
3 674
Underhållsinvesteringar
774
1 357
284
72
73
25
2 585
Strategiska investeringar
1 259
349
36
69
175
1 889
Summa investeringar
2 033
1 706
320
141
248
25
4 474
RP    Segmentrapportering
SSABs definition av segment baseras främst på stålkvalitet och typ av stålprodukter, men även
på geografiska områden samt affärsmodell. Koncernledningen är den högsta verkställande
beslutsfattaren med ansvar för bedömning av rörelsesegmentens resultat och tilldelning av
resurser. Segmentrapporteringen sker på ett sätt som överensstämmer med den interna
rapporteringen till koncernledningen.
Rörelsesegmentens resultat bedöms främst på justerat rörelseresultatet, exklusive
jämförelsestörande poster. Justerat rörelseresultat är ett alternativt resultatmått och mer
information finns i not A.3. SSAB rapporterade inga jämförelsestörande poster under 2024 eller
2023, vilket innebär att det justerade rörelseresultatet var detsamma som rörelseresultatet enligt
IFRS Redovisningsstandarder.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024138
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
B.2 Intäkter
Externa intäkter
2024
2023
Mkr
SSAB
Special Steels
SSAB
Europe
SSAB
Americas
Tibnor
Ruukki
Construction
Summa
SSAB
Special Steels
SSAB
Europe
SSAB
Americas
Tibnor
Ruukki
Construction
Summa
Geografiska områden
Sverige
628
7 762
4 327
1 412
14 129
735
8 412
4 914
1 573
15 634
Finland
406
4 407
1 935
1 458
8 206
428
5 411
2 435
1 499
9 773
Övriga Europa
10 877
19 292
25
5 639
2 619
38 452
11 855
21 750
181
6 196
2 716
42 698
USA
6 250
2 689
21 084
3
30 026
7 521
2 271
27 285
3
37 080
Övriga världen
9 986
1 409
1 175
25
9
12 604
10 904
1 456
1 923
13
8
14 304
Summa
28 147
35 560
22 284
11 927
5 501
103 418
31 443
39 300
29 389
13 557
5 799
119 489
Produktområde
Stålprodukter
27 427
33 161
22 284
82 872
30 845
36 639
29 389
96 874
Handelsverksamhet
11 927
11 927
13 557
13 557
Ruukki Constructions verksamhet
5 501
5 501
5 799
5 799
Stålämnen, biprodukter och skrot
584
2 351
2 935
393
2 625
3 018
Övrigt
136
47
183
205
36
241
Summa
28 147
35 560
22 284
11 927
5 501
103 418
31 443
39 300
29 389
13 557
5 799
119 489
RP     Intäkter från avtal med kunder
SSAB genererar intäkter främst från försäljning av producerat stål och stålprodukter samt
distribution av stål och andra metaller. Prestationsåtaganden för dessa varor är uppfyllda och
intäkter redovisade vid en tidpunkt när kunden har erhållit kontroll över de sålda varorna.
Vid försäljning av stål och stålprodukter samt distribution av stål och andra metaller överförs
kontrollen till köparen när de sålda varorna levereras till kunden och ingen dispositionsrätt eller
möjlighet till faktisk kontroll över varorna kvarstår för koncernen, samt när det ej finns några
ouppfyllda åtaganden som kan påverka kundens godkännande av varorna. I praktiken redovisas
vanligtvis intäkter vid leverans av varorna till kunden i enlighet med avtalade leveransvillkor.
Intäkter redovisas till transaktionspris efter avdrag för mervärdeskatt. Rörliga intäktskomponenter
omfattar volymrabatter, andra bonusar och återbetalningar i samband med reklamationer. Dessa
poster uppskattas baserat på prognostiserade volymer och redovisas som en minskning av
intäkter och kundfordringar. Om en ersättningsprodukt levereras till kunden istället för en
återbetalning, redovisas de tillhörande kostnaderna i kostnaden för sålda varor och kortfristiga
avsättningar. I skulder avseende avtal med kunder ingår upplupna rabatter, bonusar och
reklamationer samt mottagna förskottsbetalningar som presenteras i not C.4.
Kontrakterade intäkter från avtal som löper längre än tolv månader är inte väsentliga, varför
upplysningar ej lämnas. SSAB har inga större kunder enligt definitionen i IFRS 8.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024139
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
B.3 Rörelsens kostnader
Rörelsens kostnader per kostnadsslag
Mkr
2024
2023
Råvaror, inklusive förändring av råvarulager
41 323
47 966
Förbrukningsmaterial och övriga insatsvaror
2 809
2 830
Köpta produkter i handelsrörelsen
5 269
6 310
Köpta produkter i stålrörelsen
799
928
Energi
5 228
6 252
Lagerförändring produkter i arbete och färdigvarulager
347
-774
Personalkostnader
12 887
12 974
Material, tjänster och underhåll
10 118
10 495
Avskrivningar
4 208
3 674
Frakt
8 636
8 902
Övrigt
5 434
4 624
Summa
97 057
104 181
Arvoden och ersättningar till revisionsbolag
Mkr
2024
2023
Ernst & Young
Revisionsuppdrag
27
24
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
4
1
Skatterådgivning
0
Övriga tjänster
2
3
Summa Ernst & Young
33
28
Övriga
Revisionsuppdrag
8
12
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
4
4
Skatterådgivning
8
8
Övriga tjänster
4
4
Summa övriga
24
29
Under året har EY Sverige fakturerat 16 (14) Mkr avseende revisionsuppdrag. EY Sveriges arvoden för
andra tjänster än revision uppgår till 12 (14) % jämfört med EY Sveriges arvoden för revision. EY-
nätverkets arvoden för andra tjänster än revision uppgår till 6 (11) % jämfört med EY-nätverkets
arvoden för revision. 
Rörelsens kostnader har minskat med följande statliga stöd och andra bidrag
Mkr
2024
2023
Personalrelaterade stöd
5
Elstöd
35
Summa
5
35
RP    Statliga stöd
Statliga stöd och bidrag som avser kostnadstäckning periodiseras och redovisas i rapporten över
resultatet över samma period som de kostnader som bidragen är avsedda att kompensera för.
Dessa bidrag redovisas antingen som minskning av relevant kostnadspost eller som övriga
rörelseintäkter. Bidrag relaterade till tillgångar redovisas i balansräkningen genom reduktion av
tillgångens redovisade värde.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024140
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
B.4 Ersättningar till anställda
Ersättningar till anställda
Mkr
2024
2023
Löner och andra ersättningar
10 156
10 307
Sociala kostnader
1 577
1 612
Pensionskostnader
1 155
1 055
Summa
12 887
12 974
Mer information om pensioner finns in not D.7.
Ersättningar och förmåner till koncernledningen1)
Vd2)
Övrig koncernledning3)
Mkr
2024
2023
2024
2023
Fast lön4)
13,8
14,1
44,0
45,7
Övriga förmåner5)
0,2
0,4
2,1
1,6
Kortfristig rörlig lönedel, utbetald6)
10,1
7,1
26,3
21,6
Långfristig rörlig lönedel, utbetald6)
2,7
2,6
9,9
10,9
Summa ersättningar, före sociala kostnader och
pensionskostnader
26,8
24,2
82,3
79,8
Sociala kostnader
8,5
7,6
13,7
13,5
Pensionskostnader
6,0
6,3
14,5
14,1
Summa
41,3
38,1
110,5
107,4
1) Omfattar ersättning till 11 (11 ) koncernledningsmedlemmar för hela räkenskapsåret.
2) Inkluderar Johnny Sjöström från 28 oktober till 31 december 2024 och Martin Lindqvist från 1 Januari till 27 Oktober 2024.
3) Inkluderar Johnny Sjöström från 1 Januari till 27 Oktober 2024.
4) Ingår utbetalning till vd avseende semesterersättning med 0,3 (0,3) Mkr samt kostnadsersättning för tjänstebostad med 0,1 (0,3) Mkr.
5) Avser främst bostadsförmån samt bilförmån.
6) Utbetalningarna avser ersättning som intjänats tidigare år. Bokförda rörliga lönedelar för 2024 för hela koncernledningen uppgick till
53,1 (56,2) Mkr.
Ersättningar till koncernledningen
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare finns i förvaltningsberättelsen. Ersättningen till
vd behandlas vidare i Ersättningsrapporten. Vd:s och övriga koncernledningens ersättning bestod av
fast lön, en kortfristig rörlig lönedel samt en långfristig rörlig lönedel.
Kortfristig rörlig ersättning
Den kortfristiga rörliga lönedelen för 2023 (utbetalad under 2024) relaterades till: A) tre koncernmål:
1. EBITDA-marginal i förhållande till en jämförelsegrupp (Arcelor Mittal Europe, BE Group, JFE,
Kingspan, Klöckner, Lindab, Nucor, Salzgitter, Tata Steel Europe, US Steel and Voestalpine),
2. Operativt kassaflöde i förhållande till justerat rörelseresultat före avskrivningar och 3. ett
hållbarhetsmål med fokus på säkerhet, vilket mäts genom olycksfallsfrekvens kombinerat med B)
divisionsmål som kan vara finansiella och operationella.
För vd och gruppfunktionscheferna står koncernmålen för 100 % och för divisionscheferna består 40 %
av koncernmål samt 60 % av divisionsmål.
Den kortfristiga rörliga lönedelen är maximerad till 75 % av årslön för vd och 50 % för övriga utom för
divisionschefen för SSAB Americas som har en rörlig ersättning som är konkurrenskraftig på den
lokala marknaden. Målutfallet är 60 % av årslön men kan vid starka resultat uppgå till maximalt 180 %.
Utfallet av den utbetalda kortsiktiga rörliga ersättningen under 2024 i förhållande till årslön var 75 
(54,5) % för vd och i genomsnitt 60,2 (49,0) % för de övriga koncernledningen.
Med hänvisning till hållbarhetsfrågor kopplat till ersättning (GOV-4) så omfattas alla anställda som har
kortfristig rörlig ersättning i enlighet med globala instruktioner (cirka 2 100 anställda) av gruppmålet
hållbarhet med fokus på säkerhet. Utöver det kan divisioner och dotterbolag ha ytterligare
hållbarhetsmål på enhetsnivå. Detaljer avseende vd:s mål och utfall presenteras i
Ersättningsrapporten.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024141
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
B.4 Ersättningar till anställda, forts.
Långfristig rörlig ersättning
Ett koncerngemensamt, långfristigt incitamentsprogram omfattar vissa nyckelpersoner, däribland
bolagets vd och övriga ledande befattningshavare. Programmets syfte är att främja bolagets förmåga
att rekrytera och behålla viktiga medarbetare. Med hänvisning till hållbarhetsfrågor kopplade till
ersättning (GOV-4) har SSAB för närvarande ingen direkt koppling mellan ersättningsprogrammen och
målen för minskning av växthusgasutsläpp eftersom de stora effekterna av omställningsplanen inte
förväntas ske förrän om några år. I de nu aktiva långsiktiga incitamentsprogrammen är ett av målen
försäljning av utsläppsfria produkter, se nedan tabell. Målnivåerna beslutas av årsstämman, se
respektive kallelse.
Långfristiga incitamentsprogram
Program
2024–2026
2023–2025
2022–2024
2021–2023
Maximalt antal deltagare
160
160
150
150
Utbetalas
Kontant 2027
Kontant 2026
Kontant 2025
Kontant 2024
Resultatkriterier 1) 2) 3)
Totalavkastningen
på SSAB-aktien i
förhållande till en
referensportfölj
samt total
försäljning av stål
utan fossila
koldioxidutsläpp
Totalavkastningen
på SSAB-aktien i
förhållande till en
referensportfölj
samt total
försäljning av
utsläppsfria
produkter
Totalavkastningen
på SSAB-aktien i
förhållande till en
referensportfölj
SSAB-aktien i
förhållande till en
jämförelsegrupp
av bolagets
konkurrenter samt
avkastning på
sysselsatt kapital
Maximalt utfall, ledande
befattningshavare 4)
40 % av årslön
40 % av årslön
35 % av årslön
25 % av årslön
Maximalt utfall, andra deltagare 4)
30 %–20 % av
årslön
30 %–20 % av
årslön
30 %–20 % av
årslön
20 %–15 % av
årslön
Beräknad maximal årlig kostnad,
inklusive sociala kostnader, Mkr 5)
166
160
120
79
Realiserad utbetalning vid
programslut 6)
n/a
n/a
n/a
92,5 %
1) Jämförelsegruppen omfattar ArcelorMittal, Nucor, Salzgitter, ThyssenKrupp och US Steel för program 2021.
2) Jämförelsegruppen omfattar 70 % av ståljämförelsegruppens genomsnitt ArcelorMittal, JFE, Nucor, Salzgitter, ThyssenKrupp,
Voestalpine, US Steel och 30 % av Stockholm OMX30 Index för program 2022.
3) Jämförelsegruppen omfattar 70 % av ståljämförelsegruppens genomsnitt ArcelorMittal, Nucor, Salzgitter, ThyssenKrupp, US Steel,
Voestalpine och 30 % av Stockholm OMX30 Index för program 2023 och 2024.
4) För deltagare i Nordamerika är programmen också kopplat till SSAB Americas resultat samt räntabilitet av sysselsatt kapital och
utfallet maximerat till 20 %–90 % av den fasta lönen för program 2021 och 24 %–108 % av den fasta lönen för program 2022,  2023
och 2024.
5) Årlig periodisering av kostnader är baserat på en kontinuerlig bedömning av utfallet för treårsperioden.
6) För deltagare i Nordamerika var utbetalningen 111,7 % för 2021-års program.
Uppsägning av anställning och pensionering
För vd och den övriga koncernledningen gäller en uppsägningstid om 12 månader från företagets sida.
Därutöver utgår i en sådan situation avgångsvederlag motsvarande 6 månadslöner. Vid egen
uppsägning från vd eller den övriga koncernledningen är uppsägningstiden 6 månader och det finns
ingen rätt till avgångsvederlag. Rörliga lönedelar intjänas under uppsägningstiden endast om vd
kvarstår i aktiv tjänst.
Vd:s pensionsålder är 65 år. Pensionen är premiebestämd och år 2024 uppgick kostnaden till
30 (45) % av den fasta lönen. Intjänad pension är oantastbar men premiebetalningarna upphör vid
anställningens upphörande. Tidigaste pensionsålder för den övriga koncernledningen är 62 år och
pensionerna är avgiftsbaserade förutom Olavi Huhtala som omfattas av det förmånsbaserade
pensionssystemet via Rautaruukin Eläkesäätiö med en möjlighet att gå i pension vid 60 års ålder, samt
Charles Schmitt, vars pension är i enlighet med amerikansk lagstiftning och praxis.
Styrelsearvoden1)
2024
2023
Tkr2)
Invald
Befattning
Styrelse-
arvode
Utskotts-
arvode
Styrelse-
arvode
Utskotts-
arvode
Lennart Evrell
2021
Ordförande/
Ledamot
2 055
349
1 978
343
Petra Einarsson
2014
Ledamot
685
403
664
391
Kerstin Enochsson
2024
Ledamot
518
Bernard Fontana
2022
Ledamot
685
125
664
124
Marie Grönborg
2019
Ledamot
685
664
Pierre Heeroma
2024
Ledamot
518
Mikael Mäkinen
2022
Ledamot
685
664
Maija Strandberg
2021
Ledamot
685
154
644
149
Bo Annvik
2019
Ledamot
161
30
1) Årsstämman har beslutat om följande styrelsearvoden för perioden framtill nästa årsstämma: 2 075 Tkr till ordförande, 690 Tkr till
ledamöter (exkl. vd), 155 Tkr till ledamot i revisionsutskottet, 125 Tkr till ledamot i ersättningsutskottet, 280 Tkr till ordförande i
revisionsutskottet och 195 Tkr till ordförande i ersättningsutskottet. Totalt erhöll styrelsen 7 545 (6 494) Tkr i arvode. Vd och
arbetstagarrepresentanter uppbär inga arvoden för sin roll i styrelsen.
2) Avser utbetalda arvoden över hela räkenskapsåret.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024142
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
B.4 Ersättningar till anställda, forts.
Medelantal anställda och könsfördelning
Antal anställda
Andel kvinnor, %
2024
2023
2024
2023
Moderbolaget, Sverige
117
108
56
59
Dotterbolagen, Sverige
6 681
6 681
23
23
Finland
4 980
5 004
17
17
USA
1 522
1 483
15
14
Polen
663
695
33
33
Estland
173
186
26
26
Norge
145
156
27
28
Danmark
128
136
26
25
Kanada
103
105
17
20
Nederländerna
106
103
24
23
Frankrike
91
98
26
25
Kina
85
89
33
32
Tyskland
81
83
26
26
Italien
72
73
26
26
Storbritannien
69
69
24
23
Ukraina
68
74
19
19
Spanien
52
53
22
22
Litauen
52
52
29
26
Tjeckien
50
53
38
36
Turkiet
38
36
20
20
Chile
35
30
17
18
Brasilien
35
37
40
37
Lettland
32
35
25
22
Mexiko
28
27
43
35
Sydafrika
21
66
20
9
Australien
12
29
25
17
Övriga < 20 anställda
189
195
30
36
Summa
15 626
15 754
21
21
Medelantal anställda beräknas som ett genomsnitt av totalt antal anställda vid utgången av respektive kvartal under året.
Andelen kvinnor i koncernens alla bolagsstyrelser uppgick till 17 (16) % och andelen i moderbolagets
styrelse uppgick till 44 (43) %. Andelen kvinnor i koncernens ledningsgrupper (inklusive verkställande
direktörer) uppgick till 20 (22) %. Koncernledningen består av sju män och fyra kvinnor.
B.5 Övriga rörelseintäkter/-kostnader
Övriga rörelseintäkter
Mkr
2024
2023
Vidareförsäljning av köpt energi och media
275
308
Försäljning tjänster
32
30
Netto valutakursvinster
593
164
Vinst vid försäljning av rörelser och andelar
39
Vinst vid försäljning av anläggningstillgångar
10
36
Investeringsstöd/Statliga bidrag
151
68
Försäkringsersättning
172
290
Övrigt
269
253
Summa
1 503
1 189
Övriga rörelsekostnader
Mkr
2024
2023
Kostnad för såld energi och media
-372
-342
Netto valutakursförluster
-736
-490
Förlust vid försäljning av rörelser och andelar
-9
Förlust vid försäljning av anläggningstillgångar
-20
-45
Övrigt
-514
-319
Summa
-1 651
-1 197
RP    Övriga rörelseintäkter och -kostnader
Övriga rörelseintäkter inkluderar intäkter från försäljning av energi och tjänster. I vissa fall kan
även försäljning av energi redovisas som en kreditering av energikostnader. Vinster vid avyttring
av anläggningstillgångar eller verksamheter, försäkringsersättningar samt statliga bidrag i den
utsträckning som de inte krediteras utgifter eller tillgångar (se not B.3), redovisas som övriga
rörelseintäkter. Övriga rörelsekostnader omfattar inköp hänförliga till såld energi och tjänster när
motsvarande intäkter redovisas som övriga rörelseintäkter. Även förluster vid avyttring av
anläggningstillgångar eller verksamheter redovisas som övriga rörelsekostnader.
Om nettot av valutakursdifferenser från den löpande verksamheten och tillhörande icke
säkringsredovisade derivatinstrument, uppgår till en nettovinst, redovisas det som övriga
rörelseintäkter. Om det uppgår till en nettoförlust redovisas det som övriga rörelsekostnader.
Nettot av valutakursdifferenser som uppkommer från finansieringsverksamheten redovisas som
finansiella intäkter och kostnader.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024143
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
B.6 Intressebolag, joint venture och närståendetransaktioner
Bokfört värde i intressebolag och joint venture
Mkr
Säte
%1)
2024
2023
Joint venture
Hybrit Development AB*
Stockholm
33
557
557
Blastech Mobile LLC
USA
50
30
27
Intressebolag
Lulekraft AB*
Luleå
50
10
10
Oxelösunds Hamn AB
Oxelösund
50
6
6
Bet-Ker Oy
Finland
44
2
2
Manga LNG Oy
Finland
25
81
79
Raahen Voima Oy
Finland
75
288
279
Eliitti Holding Oy
Finland
40
0
0
Intressebolagens och joint ventures egna kapital
utöver bokförda värden i moderbolaget
-5
-1
Summa andelar i intressebolag och joint venture
969
959
* Aktier ägda direkt av moderbolaget
1) Procentsiffran anger kapitalandelen som överensstämmer med röstandelen förutom Raahen Voima, där ett aktieägaravtal begränsar
röstandelen till 50 %.
Fullständig specifikation av övriga aktier och andelar kan erhållas från SSABs koncernkontor i
Stockholm.
Förändring i intressebolag och joint venture
Mkr
2024
2023
Bokfört värde 1 januari
959
1 004
Investeringar/tillskott
20
Resultatandel efter skatt
-4
-29
Utdelning
-10
-31
Omräkningsdifferenser
25
-5
Bokfört värde 31 december
969
959
Resultatandel och andel av intäkter
Andel av årets resultat
Andel av intäkter
Mkr
2024
2023
2024
2023
Lulekraft AB
2
2
141
190
Oxelösunds Hamn AB
10
8
240
231
Blastech Mobile LLC (joint venture)
0
17
85
111
Bet-Ker Oy
13
12
82
83
Manga LNG Oy
10
11
255
210
Raahen Voima Oy
325
383
Hybrit Development AB (joint venture)
-38
-79
63
20
Eliitti Holding Oy
0
0
45
39
Summa
-4
-29
1 236
1 266
Andel av tillgångar och skulder
Andel av tillgångar
Andel av skulder
Mkr
2024
2023
2024
2023
Lulekraft AB
82
111
64
94
Oxelösunds Hamn AB
276
273
74
80
Blastech Mobile LLC (joint venture)
133
120
29
24
Bet-Ker Oy
80
73
17
16
Manga LNG Oy
271
281
129
153
Raahen Voima Oy
838
628
550
350
Hybrit Development AB (joint venture)
170
207
17
17
Eliitti Holding Oy
10
6
10
6
Summa
1 860
1 699
890
740
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024144
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
B.6 Intressebolag, joint venture och närståendetransaktioner, forts.
Finansiell information om väsentliga intressebolag och joint venture
Hybrit Development AB
Raahen Voima Oy
Manga LNG Oy
Mkr
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Rörelsens intäkter
191
59
434
511
1 018
839
Rörelsens kostnader
-307
-301
-425
-504
-958
-780
Finansiella poster och inkomstskatt
3
4
-9
-7
-12
-20
Årets resultat
-114
-237
48
40
Anläggningstillgångar
373
500
647
646
773
800
Omsättningstillgångar
136
122
472
192
311
323
Summa tillgångar
509
622
1 119
838
1 084
1 123
Eget kapital
458
572
384
372
598
525
Långfristiga skulder
697
386
291
299
Kortfristiga skulder
51
50
38
80
195
299
Summa eget kapital och skulder
509
622
1 119
838
1 084
1 123
Finansiell information är presenterad för Hybrit Development AB, ett joint venture för utveckling av
fossilfritt stål, samt energibolag Raahen Voima Oy och Manga LNG Oy. Raahen Voima Oy och Manga
LNG Oy anses vara av väsentlig storlek baserat på deras finansiella information i relation till övriga
intressebolag och joint ventures, medan Hybrit Development AB har en strategiskt viktig roll i SSABs
transformation till fossilfri ståltillverkning.
RP    Intressebolag och samarbetsarrangemang
SSABs intressebolag omfattar samtliga företag där koncernen har ett betydande men inte
bestämmande inflytande. SSAB definierar vanligtvis bestämmande inflytande baserat på andelen
röster som är mellan 20 % och 50 % av rösterna. Röstkraften är avgörande även om ägandet
överstiger 50 %. SSABs samarbetsarrangemang är klassificerade som joint venture vilket innebär
att SSAB och en eller flera andra parter har gemensamt bestämmande inflytande och har rätt till
nettotillgångarna.
Intressebolag och joint ventures redovisas enligt kapitalandelsmetoden. Andelar i intressebolags
och joint ventures resultat redovisas i rörelseresultatet då verksamheten i dessa bolag är
relaterad till SSABs verksamhet och anses vara av rörelsekaraktär.
Transaktioner och saldon med närstående
Mkr
2024
2023
Intäkter
Intressebolag
550
689
Joint venture
8
12
Kostnad för sålda varor
Intressebolag
-1 066
-1 089
Joint venture
-123
-89
Fordringar och skulder
Kundfordringar
34
117
Leverantörsskulder
95
99
Övriga kortfristiga skulder
422
113
Intäkter från närstående avser försäljning av gas och bränsle till energiproducerande företag samt
försäljning av tjänster. Inköp avser energi, material och tjänster och redovisas som kostnad för sålda
varor.
Ersättning till koncernledning och styrelseledamöter framgår av not B.4.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024145
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
C. Operativa tillgångar och skulder
Under 2024 fattade SSAB beslut
om att bygga ett högeffektivt
stålverk i Luleå. Projektet syftar
till att sänka kostnaderna, korta
ledtiderna, förbättra
produktmixen och i stort sett ta
bort koldioxid-utsläppen jämfört
med det nuvarande
produktionssystemet.
C.
Strategiska investeringar
Underhållsinvesteringar
Operativa
tillgångar och
skulder
15
40
C.1
Immateriella tillgångar och materiella
anläggningstillgångar
C.2
Leasing
C.3
Varulager
Räntabilitet på
sysselsatt kapital
13 %
C.4
Kundfordringar, leverantörsskulder och övriga
fordringar och skulder
C.5
Avsättningar
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024146
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
C.1 Immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar
2024
2023
Mkr
Kund-
relationer
Varu-
märken
Utsläpps-
rätter
Övriga
immateriella
tillgångar
Varumärke med
obestämbar
nyttjandeperiod
Goodwill
Summa
Kund-
relationer
Varu-
märken
Utsläpps-
rätter
Övriga
immateriella
tillgångar
Varumärke med
obestämbar
nyttjandeperiod
Goodwill
Summa
Anskaffningsvärde 1 januari
10 014
59
7
2 243
439
34 096
46 857
10 362
58
1 259
2 115
440
35 169
49 404
Inköp
2 840
139
2 980
2 093
148
2 241
Ökning genom rörelseförvärv
37
37
Minskning genom avyttring av verksamhet
-14
-3
-17
Avyttringar och utrangeringar
-2 348
-32
-2 380
-1 980
-31
-2 011
Omklassificeringar
-2
-2
2
-1 281
56
-1 223
Omräkningsdifferenser
959
1
-493
128
14
2 910
3 520
-373
0
-85
-44
-1
-1 070
-1 574
Anskaffningsvärde 31 december
10 973
59
6
2 475
453
37 007
50 974
10 014
59
7
2 243
439
34 096
46 857
Ackumulerade avskrivningar 1 januari
9 883
17
1 708
11 609
10 236
14
1 241
1 671
13 165
Avyttringar och utrangeringar
-31
-31
-20
-20
Årets avskrivningar
29
3
113
145
34
3
97
135
Minskning genom avyttring av verksamhet
-15
-15
Omklassificeringar
0
1
1
-1 281
-1 281
Omräkningsdifferenser
957
0
109
1 066
-374
0
39
-40
-375
Ackumulerade avskrivningar 31 december
10 869
21
1 901
12 790
9 883
17
1 708
11 609
Ackumulerade nedskrivningar 1 januari
6
33 747
33 753
6
34 817
34 823
Årets nedskrivningar
2
5
7
Minskning genom avyttring av verksamhet
0
-3
-3
Omräkningsdifferenser
0
0
2 904
2 904
-1 067
-1 067
Ackumulerade nedskrivningar 31 december
8
5
36 651
36 664
6
33 747
33 753
Bokfört värde 31 december
96
39
6
570
453
356
1 520
126
42
7
535
439
348
1 496
Årets avskrivningar och nedskrivningar ingår i rapport över resultatet med 97 (80) Mkr i kostnad för sålda varor, med 14 (15) Mkr i försäljningskostnader samt med 41 (40) Mkr i administrationskostnader.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024147
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
C.1 Immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar, forts.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill och övriga tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill och övriga tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
görs på rörelsesegmentnivå som är koncernens kassagenererande enheter, och den lägsta nivån som
dessa tillgångar följs upp på. Allokering av goodwill till rörelsesegment baseras på förväntade bidrag
från det förvärv som ger upphov till goodwillen.
Återvinningsbart belopp för en kassagenererande enhet baseras på beräkningar av nyttjandevärden
som baseras på bolagets budget och prognoser som löpande upprättas av ledningen. Kassaflöden
bortom en femårsperiod extrapoleras med en långsiktig tillväxttakt som inte överstiger den långfristiga
tillväxttakten för marknaden där dessa kassagenererande enheter är verksamma.
Den årliga nedskrivningsprövningen under 2024 eller 2023 resulterade inte i någon nedskrivning av
goodwill.
U&B    Bedömningar vid prövning av nedskrivningsbehov för goodwill och övriga immateriella
tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
När de kassagenererande enheternas återvinningsvärde beräknas, för att bedöma ett eventuellt
nedskrivningsbehov, görs flera antaganden och uppskattningar om framtida förhållanden.
Viktiga antaganden är diskonteringsränta (WACC), långsiktig tillväxttakt och utveckling av
volymer, försäljningspriser, kostnader och investeringar. Diskonteringsräntan definieras separat
för varje rörelsesegment för att återspegla specifika risker som gäller för segmentet och den
baseras på genomsnittliga långa räntor under november–december och anges före skatt. Den
långsiktiga tillväxttakten motsvarar de prognoser som baseras på ledningens strategiska
antaganden och kunskap om stålbranschen. De uppskattade bruttomarginalerna baseras på
historiska resultat och förväntad marknadsutveckling för respektive rörelsesegment. Klimatrisker
har beaktats, i den mån de kunnat estimeras. Framtida investeringar och kassaflöden avseende
SSABs transformation till fossilfri ståltillverkning har ej inkluderats i beräkningarna. En ökning av
diskonteringsräntan före skatt med 0,5 procentenheter och en minskning av marginalen med 0,5
procentenheter för Tibnor och Ruukki Construction skulle ej medföra något nedskrivningsbehov. 
Tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
Bokfört värde
Mkr
2024
2023
Goodwill
Tibnor
32
31
Ruukki Construction
324
318
Summa
356
349
Ruukki Construction (varumärket Rautaruukki)
453
439
Summa tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
809
787
Väsentliga antaganden som använts i beräkningar av nyttjandevärden
2024
Tibnor
Ruukki
Construction
Långsiktig tillväxttakt, %
2
2
Vägd genomsnittlig diskonteringsränta (WACC), före skatt, %
10,9
10,6
2023
Långsiktig tillväxttakt, %
2
2
Vägd genomsnittlig diskonteringsränta (WACC), före skatt, %
12,3
11,7
Utsläppsrätter
Beräknad förbrukning av utsläppsrätter 2024 uppgick till 8,3 (8,9) miljoner ton. De tilldelade rätterna
täckte inte förbrukningen och en upplupen kostnad på 260 (774) Mkr rapporterades i upplupna
kostnader (se not C.4). Under 2024 köpte SSAB 2,3 miljoner ton utsläppsrätter och sålde 1,2 miljoner
ton. Samma antal rätter som såldes köptes tillbaka med terminskontrakt. De sålda rätterna medförde
en förlust på 494 (123) Mkr och rapporterades som förutbetald intäkt (se not C.4). Värdet av framtida
leveranser av utsläppsrätter är rapporterat som ansvarsförbindelse (se not E.4). Vid årsskiftet ägde
koncernen utsläppsrätter till ett värde av 6 (7) Mkr. Erhållna utsläppsrätter redovisas till
anskaffningsvärdet noll kronor.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024148
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
C.1 Immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar, forts.
Materiella anläggningstillgångar
2024
2023
Mkr
Mark och mark-
anläggningar
Byggnader
Maskiner
Inventarier,
verktyg och
installationer
Pågående
nyanläggningar
och förskott till
leverantörer
Summa
Mark och mark-
anläggningar
Byggnader
Maskiner
Inventarier,
verktyg och
installationer
Pågående
nyanläggningar
och förskott till
leverantörer
Summa
Anskaffningsvärde 1 januari
1 327
9 869
52 860
4 894
6 527
75 477
1 266
9 408
51 535
4 040
6 077
72 325
Inköp
12
147
355
123
4 733
5 369
7
115
285
196
3 793
4 396
Ökning genom rörelseförvärv
1
35
4
-4
0
36
6
31
7
1
45
Avyttringar och utrangeringar
-4
-24
-688
-32
-749
-24
-312
-63
-399
Minskning genom avyttring av verksamhet
0
-14
-15
-29
Omklassificeringar
97
589
2 211
335
-3 454
-222
60
450
1 947
805
-3 315
-53
Omräkningsdifferenser
37
407
1 756
210
108
2 518
-12
-112
-588
-69
-28
-809
Anskaffningsvärde 31 december
1 469
11 023
56 497
5 526
7 914
82 429
1 327
9 869
52 860
4 894
6 527
75 477
Ackumulerade avskrivningar 1 januari
433
5 491
39 394
2 770
48 088
403
5 154
38 038
2 586
46 182
Avyttringar och utrangeringar
-4
-30
-679
-31
-744
-12
-295
-58
-364
Årets avskrivningar
38
430
2 540
287
3 295
33
400
2 117
262
2 812
Minskning genom avyttring av verksamhet
0
-12
-6
-18
Omklassificeringar
0
-21
-131
-11
-163
1
1
2
0
4
Omräkningsdifferenser
8
187
1 270
97
1 562
-3
-53
-457
-14
-528
Ackumulerade avskrivningar 31 december
475
6 058
42 394
3 111
52 038
433
5 491
39 394
2 770
48 088
Ackumulerade nedskrivningar 1 januari
4
6
35
2
47
5
11
38
2
56
Årets nedskrivningar
1
2
2
5
Reverserad nedskrivning tidigare år
-1
-1
-2
-6
-5
-13
Omräkningsdifferenser
0
0
0
0
1
0
0
-1
0
-1
Ackumulerade nedskrivningar 31 december
4
6
36
2
48
4
6
35
2
47
Bokfört värde 31 december
991
4 959
14 067
2 412
7 914
30 343
890
4 371
13 430
2 122
6 527
27 341
Årets avskrivningar och nedskrivningar ingår i rapport över resultatet med 3 234 (2 742) Mkr i kostnad för sålda varor, 28 (30) Mkr i försäljningskostnader och 33 (33) Mkr i administrationskostnader.
Under 2024 uppgick de låneutgifter som aktiverats i materiella anläggningstillgångar till 12 (6) Mkr och den genomsnittliga räntesats till 4,61 (4,20) %. Per balansdagen uppgick kontrakterade investeringar i
anläggningstillgångar till 4 806 (3 387) Mkr.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024149
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
C.1 Immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar, forts.
Anläggningstillgångar per land/region
Immateriella/materiella
anläggningstillgångar och
nyttjanderätter
Inköp av immateriella/materiella
anläggningstillgångar
Mkr
2024
%
2023
%
2024
%
2023
%
Sverige
15 034
43
12 477
40
6 731
81
4 736
71
Finland
9 890
28
9 892
31
849
10
1 017
15
Övriga Europa
1 586
5
1 466
5
162
2
119
2
USA
7 866
23
7 332
23
562
7
742
11
Övriga världen
383
1
372
1
45
1
22
0
Summa
34 759
100
31 538
100
8 349
100
6 637
100
U&B    Bedömningar avseende nyttjandeperioder för immateriella och materiella anläggningstillgångar
Nyttjandeperioder är viktiga antaganden som väsentligt påverkar värdet på immateriella och
materiella anläggningstillgångar, och dessa uppskattningar revideras när förändringar av tidigare
uppskattningar identifieras. Förändringar i tillämpade uppskattningar kan leda till väsentliga
skillnader i tillgångsvärdena inom följande räkenskapsår eller senare.
Nyttjandeperioden för koncernens tillgångar i Sverige och Finland är under regelbunden översyn,
till följd av koncernens strategiska planer på att ställa om till fossilfri stålproduktion i den
nordiska verksamheten. Koncernledningen har fastställt milstolpar eller omständigheter (t.ex. ett
investeringsbeslut) för att revidera uppskattningarna av den återstående nyttjandeperioden för de
tillgångar som kommer att ersättas av de kommande investeringarna. Faktorer som påverkar
bedömningen av återstående nyttjandeperiod inkluderar till exempel i vilken ordning bruken
kommer att omställas och längden på olika godkännandeprocesser.
I april 2024 fattade SSABs styrelse beslut om att gå vidare med SSABs omställning genom att
bygga ett toppmodernt stålverk i Luleå. När det är klart kommer SSAB att avveckla det nuvarande
masugnsbaserade produktionssystemet. Det nya stålverket väntas vara i bruk mot slutet av 2028
och nå full kapacitet ett år senare. Till följd av investeringsbeslutet har SSAB reviderat
uppskattningarna av den återstående nyttjandeperioden för de tillgångar som kommer att
ersättas i det nya produktionssystemet. Dessa tillgångar kommer att skrivas av till sina
restvärden i slutet av 2028. Från och med april 2024 ökade revisionen de årliga avskrivningarna
med cirka 300 Mkr.
RP    Immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärden
efter eventuella ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.
I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan hänföras till förvärvet av tillgången, för att
bringa den på plats och i skick för avsedd användning, såsom inköpspris, inklusive eventuella
tullavgifter, transportkostnader, utgifter för att ställa i ordning plats eller område för installation,
samt kostnader relaterade till installation, projektledning och testning. Kostnad för egen personal
som direkt bidrar till projektet ingår i anskaffningsvärdet. I väsentliga, långsiktiga
investeringsprojekt ingår lånekostnader i anskaffningskostnaden för tillgången. Om
kassaflödessäkringsredovisning tillämpas på investeringar, inkluderas även det realiserade
verkliga värdet på dessa derivat i tillgångens anskaffningsvärde. Återställningskostnader i
samband med utrangering av anläggningstillgångar inkluderas endast i anskaffningsvärdet om en
rimlig uppskattning av sådana utgifter kan göras. I sådana fall redovisas även en avsättning för
återställande. Se not C.5 för mer information om återställningskostnader och relaterade
avsättningar. Utgifter för väsentliga ersättande komponenter läggs till tillgångens värde eller
redovisas som en separat tillgång endast när komponenten förväntas användas längre än 3 år.
Alla andra former av reparationer och underhåll redovisas som kostnader under den period de
uppkommer.
I SSABs investeringsrapportering definieras strategiska investeringar som investeringar som ska
öka bolagets framtida kassaflöde genom förvärv av rörelser och investeringar i expansion av
anläggningar eller ny konkurrenskraftshöjande teknik. Underhållsinvesteringar definieras som
investeringar som utgörs av konkurrenskraftsbevarande investeringar av underhålls-,
rationaliserings-, eller ersättningskaraktär samt investeringar för att uppfylla regulatoriska krav.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024150
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
C.1 Immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar, forts.
RP    Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar och immateriella tillgångar med en bestämbar
nyttjandeperiod baseras på följande bedömd nyttjandeperiod:
Bedömd nyttjandeperiod
Materiella anläggningstillgångar
beräknat nyttjande, år
Fordon, kontorsinventarier och datorer
3–5
Lätta maskiner
5–12
Tunga maskiner
12–25
Markanläggningar
20
Byggnader
25–50
Immateriella tillgångar
beräknat nyttjande, år
Kundrelationer, varumärken och licenser
5–12
Programvara
3–5
Övriga immateriella tillgångar
5–15
Linjär avskrivningsmetod används för samtliga typer av materiella anläggningstillgångar och
immateriella tillgångar med en begränsad nyttjandeperiod. Mark förutsätts ha en oändlig
nyttjandeperiod och skrivs därför inte av.
Reavinster och reaförluster vid avyttring av materiella anläggningstillgångar redovisas som
skillnaden mellan försäljningsintäkten och tillgångens redovisade värde och i koncernens rapport
över resultatet som övriga rörelseintäkter eller kostnader.
Immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod omfattar goodwill och vissa varumärken.
Nedskrivningar av immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar med en obestämbar nyttjandeperiod (däribland goodwill) testas årligen för
eventuell värdenedgång eller i övrigt då det finns tecken på en värdenedgång. Tillgångar som
skrivs av bedöms med avseende på värdenedgång då det finns tecken på en värdenedgång.
Nedskrivningar redovisas som kostnad i rörelseresultatet.
Utsläppsrätter
Utsläppsrätter redovisas till anskaffningsvärden efter eventuella ackumulerade nedskrivningar.
Anskaffningsvärdet för rätter som erhållits utan kostnad är noll. Utsläppsrätter som inte har
bestämbar nyttjandeperiod testas kvartalsvis för att identifiera eventuellt nedskrivningsbehov. En
avsättning görs om ett underskott av utsläppsrätter identifierats mellan ägda rätter och de rätter
som ska levereras på grund av gjorda utsläpp. Vinster eller förluster vid avyttring av utsläppsrätter
är uppskjutna och redovisas som övriga rörelseintäkter eller -kostnader under samma perioder
som de relaterade utsläppskostnaderna.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024151
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
C.2 Leasing
Nyttjanderättstillgångar
2024
2023
Mkr
Byggnader
Mark och
anläggningar
Maskiner
Inventarier,
verktyg och
installationer
Fordon
Summa
Byggnader
Mark och
anläggningar
Maskiner
Inventarier,
verktyg och
installationer
Fordon
Summa
Redovisat belopp 1 januari
1 150
20
1 002
13
516
2 701
1 245
21
644
18
397
2 326
Redovisat belopp 31 december
1 428
29
936
17
485
2 896
1 150
20
1 002
13
516
2 701
Tillkommande nyttjanderätter under året
406
3
0
4
207
620
120
32
59
6
326
544
Årets avskrivningar på nyttjanderätter
351
5
139
7
259
761
348
7
146
11
222
734
Leasingskulder 31 december
Mkr
2024
2023
Kortfristiga leasingskulder
816
764
Långfristiga leasingskulder
2 340
2 148
Summa
3 156
2 912
Löptidsanalys av leasingskulder, odiskonterade belopp
Mkr
2024
2023
Inom ett år
935
788
År två
775
642
År tre
617
519
År fyra
440
396
År fem
375
288
År sex och senare
1 321
1 116
Summa
4 463
3 749
Belopp som redovisas i koncernens rapport över resultatet
Mkr
2024
2023
Kostnader för leasar av lågt värde
7
16
Kostnader för variabla leasingavgifter
14
16
Avskrivningar
761
734
Räntekostnader
197
204
Summa
979
970
Totalt kassautflöde för leasingavtal under året uppgick till 910 (865) Mkr.
RP    Leasing (Leasetagare)
Vid leasingperiodens början redovisas en nyttjanderättstillgång och leasingskuld. Leasingskulden
redovisas initialt till nuvärdet av framtida leasingavgifter. Om diskonteringsräntan ej framgår av
leasingavtalet, definierar koncernens finansavdelning en marginell låneränta per valuta med
hänsyn till leasingperioden och leasetagarens kreditrisk. När ett avtal innehåller både leasing- och
icke-leasingelement, eller fasta och rörliga element, utvärderas det från fall till fall baserat på
väsentlighet om leasingskulden endast omfattar de fasta leasingelementen eller om icke-
leasingelementen också ingår.
Nyttjanderättstillgången värderas till initialt värde med avdrag för ackumulerade avskrivningar,
eventuella ackumulerade nedskrivningar och med beaktande av eventuella omvärderingar. Om
tillgångens ägande övergår till SSAB vid leasingperiodens slut, bedöms tillgångens nyttjande-
period på samma sätt som för inköpta anläggningstillgångar. Förlängningsoptioner beaktas i
leasingperioden när det är högst sannolikt att optionen kommer att utnyttjas.
Koncernen tillämpar ett undantag från ovanstående principer för leasingkontrakt av mindre värde,
där ingen nyttjanderättstillgång eller leasingskuld redovisas. Dessa redovisas som hyres- och
leasingkostnader i rörelseresultatet linjärt över leasingperioden. Koncernen definierar
leasingkontrakt av mindre värde som kontorstillgångar, till exempel skrivare, kopieringsmaskiner,
kaffemaskiner samt andra tillgångar av ett värde i nyskick under cirka 50 Tkr. Ingen
nyttjanderättstillgång eller leasingskuld redovisas heller för leasingkontrakt med verkligt rörliga
leasingavgifter, vilka redovisas som kostnader i rörelseresultatet.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024152
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
C.3 Varulager
Varulager
Mkr
2024
2023
Råvaror och förbrukningsmaterial
11 498
12 333
Stålämnen
2 661
2 524
Halvfabrikat och produkter i arbete
4 523
4 817
Färdigvarulager
13 097
12 811
Summa
31 780
32 485
Av lagervärdet var 893 ( 825 ) Mkr värderat till nettoförsäljningsvärde. Den del av varulagret som
kostnadsförts under året uppgick till 88 926 (96 936) Mkr varav 294 (306) Mkr avser kostnad avseende
nedskrivning av varulager, främst hänförligt till minskade försäljningspriser för standardprodukter.
U&B    Varulagrets värde påverkas väsentligt av antaganden och bedömningar avseende produktkalkyler,
antaganden tillämpas vid beräkning av nettoförsäljningsvärdet och bedömningar av inkurans. Vid
värderingen av varulagret tillämpas antaganden såsom först-in, först-ut (FIFU). Att bestämma
kvantiteten av vissa råmaterial är komplext och kräver bedömningar och uppskattningar av
sådant som volym och vikt. Förändringar i tillämpade uppskattningar och bedömningar kan leda
till väsentliga skillnader i lagervärdet inom följande räkenskapsår eller senare.
RP    Varulager
Koncernen tillämpar vägt genomsnittsvärde-metoden eller FIFU-metoden (först in, först ut) för att
beräkna anskaffningsvärdet. SSAB Special Steels, SSAB Europe. SSAB Americas samt Ruukki
Construction tillämpar huvudsakligen vägt genomsnittsvärde-metoden, medan Tibnor tillämpar
huvudsakligen FIFU-metoden.
Nettoförsäljningsvärdet är beräknat som normalt försäljningspris med avdrag för färdigställande-
och försäljningskostnader. För produkter i handelsrörelsen används återanskaffningsvärdet med
tillägg för en beräknad bruttomarginal som det bästa måttet på nettoförsäljningsvärdet. För
råvaror används återanskaffningsvärdet som det bästa måttet på nettoförsäljningsvärdet.
Råvaror skrivs dock inte ner under anskaffningsvärdet om den slutprodukt i vilken de ingår
förväntas kunna säljas till ett pris som överstiger tillverkningskostnaden. Inkurans av lager
utvärderas och lagervärde skrivs ned enligt koncernens riktlinjer för olika material och produkter.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024153
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
C.4 Kundfordringar, leverantörsskulder och övriga fordringar och skulder
Kundfordringar och övriga fordringar
Mkr
2024
2023
Kortfristiga poster
Kundfordringar 1)
9 696
10 673
Momsfordran 1)
564
489
Upplupna rabatter, bonusar, licenser och dylikt
122
85
Levererade ej fakturerade varor och tjänster
69
71
Förutbetalda försäkringspremier
96
86
Upplupna ränteintäkter
77
54
Övriga fordringar 1), 2)
732
66
Övriga förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
306
360
Summa övriga kortfristiga fordringar
1 967
1 212
Summa
11 662
11 885
1) Ingår i valutauppdelningen, åldersanalysen och förväntade kreditförluster i följande tabeller.
2) Övriga fordringar 2024 består till största delen av svenska koncernbolags saldo på skattekontot i Skatteverket.
Kundfordringar och övriga kortfristiga fordringar per valuta
Mkr
2024
2023
SEK
1 658
1 023
USD
3 196
3 543
EUR
3 498
3 938
Övriga valutor
2 641
2 724
Summa
10 992
11 228
Åldersanalys över kortfristiga fordringar, före förväntade kreditförluster
Mkr
2024
2023
Ej förfallna
9 613
9 276
1–30 dagar
1 282
1 707
31–120 dagar
187
360
121–365 dagar
42
35
> 365 dagar
88
83
Summa
11 212
11 461
Förändring i förväntade kreditförluster
Mkr
2024
2023
Ingående balans 1 januari
-233
-244
Konstaterade kundförluster
27
31
Förändring av förväntade kundförluster
-12
-25
Omräkningsdifferenser
-2
5
Utgående balans 31 december
-220
-233
R      Kreditrisk
Kreditrisk i kundfordringar och övriga fordringar hanteras i respektive dotterbolag. Värdet på
dessa fordringar brutto före nedskrivning uppgick till 11 212 (11 461) Mkr. Förväntade
kreditförluster uppgick till 220 (233) Mkr, vilket utgjorde 2,0 (2,0) % av utestående kundfordringar
per 31 december 2024. Det finns inga koncentrationer av kreditrisk, eftersom risken är utspridd på
ett stort antal kunder som är spridda internationellt. Därtill sker individuell kreditprövning och
limiter sätts för respektive kund.
RP    Kundfordringar och övriga fordringar
Kundfordringar och övriga fordringar inkluderar finansiella tillgångar värderade till upplupet
anskaffningsvärde. Kundfordringar och övriga fordringar värderas med avdrag för ackumulerade
nedskrivningar. Koncernen tillämpar den förenklade metoden för beräkning av förväntade
kreditförluster där avsättningen motsvarar den förväntade förlusten över kundfordrans hela löptid.
Tidigare kreditförluster samt bedömning av nuvarande och framtida ekonomiska förhållanden
beaktas i analysen. Nedskrivningar av kundfordringar redovisas som försäljningskostnader i
koncernens rapport över resultatet.
Factoring av kundfordringar
Kundfordringar som omfattas av factoringavtal bokas bort från rapport över finansiell ställning
när risker och förmåner väsentligen har överförts till motparten i factoringtransaktionen. När
koncernen har tecknat en kreditförsäkring för dessa fordringar, redovisas ett belopp som
motsvarar självrisk i koncernens rapport över finansiell ställning som kundfordringar och övriga
kortfristiga skulder.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024154
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
C.4 Kundfordringar, leverantörsskulder och övriga fordringar och skulder, forts.
Leverantörsskulder och övriga skulder
Mkr
2024
2023
Långfristiga poster
Övriga långfristiga ersättningar till anställda
193
166
Investeringsstöd (Alabama tax credit)
19
20
Övriga poster
5
6
Summa övriga långfristiga skulder
217
192
Kortfristiga poster
Leverantörsskulder 1)
18 852
17 001
Upplupna personalkostnader
2 390
2 776
Skulder för personalskatter och sociala avgifter 1)
523
469
Förutbetalda intäkter från utsläppsrätter
376
881
Upplupna kostnader för utsläppsrätter
260
774
Momsskuld 1)
285
345
Erhållna ej fakturerade varor och tjänster
889
728
Mottagna förskottsbetalningar 1)
146
116
Upplupna rabatter, bonusar och reklamationer
288
363
Upplupna poster relaterade till sålda fordringar
74
77
Upplupna räntekostnader
63
66
Övriga skulder 1)
124
96
Övriga upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
113
229
Summa övriga kortfristiga skulder
5 531
6 920
Summa leverantörsskulder och övriga kortfristiga skulder
24 384
23 921
1) Ingår i valutauppdelningstabellen nedan.
Leverantörsskulder och övriga kortfristiga skulder per valuta
Mkr
2024
2023
SEK
2 592
5 764
USD
12 486
10 462
EUR
3 306
1 264
Övriga valutor
1 547
538
Summa
19 931
18 027
Avtalsskulder från avtal med kunder
Mottagna förskottsbetalningar samt upplupna rabatter, bonusar och reklamationer ingår i
avtalsskulder och presenteras i tabellen till vänster. Förskottsbetalningarna förväntas intäktsföras
under de kommande 3 månaderna.
Leverantörsfinansiering
SSAB har ett program för leverantörsfinansiering där leverantörer använder SSABs kreditprofil när de
oåterkalleligt säljer sina fordringar till en bank. Inom leverantörsfinansiering samarbetar SSAB med
banken som betalar till leverantören. Programmet stöds av faciliteter som tillhandahålls av banken för
att täcka SSABs betalningsrisk som banken tar när den köper leverantörers kundfordringar.
Beloppet för inköpsfakturor under programmet för leverantörsfinansiering uppgick den 31 december
2024 till 3 425 Mkr, varav 3 011 Mkr redan hade betalats till leverantörerna. Betalningsvillkoren för
inköpsfakturor som ingår i leverantörsfinansieringsprogrammet är 6090 dagar, medan
betalningsvillkoren för inköpsfakturor vanligtvis är 30 dagar. Skillnaden beror på generella variationer i
avtalsvillkor.
RP    Leverantörsskulder och övriga skulder 
Leverantörsskulder och övriga skulder inkluderar finansiella skulder värderade till upplupet
anskaffningsvärde.
Leverantörsfinansiering
Leverantörsfakturor avseende inköp som ingår i SSABs leverantörsfinansieringsprogram
redovisas som leverantörsskulder i koncernens rapport över finansiell ställning.
Utsläppsrätter
SSAB deltar i EU:s system för handel med utsläppsrätter. Om det finns ett underskott mellan den
fria tilldelningen av utsläppsrätter och de uppskattade utsläppen för perioden, redovisas
skillnaden som upplupna kostnader för perioden. Utsläppsrätterna redovisas som immateriella
tillgångar och värderas till anskaffningsvärde.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024155
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
C.5 Avsättningar
Avsättningar
2024
Mkr
Garanti-
åtaganden
Miljö-
avsättningar
Personal-
relaterade
avsättningar
Övriga
avsättningar
Summa
Garanti-
åtaganden
Miljö-
avsättningar
Personal-
relaterade
avsättningar
Övriga
avsättningar
Summa
Ingående balans 1 januari
40
55
174
159
429
33
56
170
200
460
Tillkommande avsättningar
0
92
119
211
70
100
22
191
Utnyttjat under året
-8
-79
-21
-107
-62
-97
-54
-213
Minskning genom avyttring av
verksamhet
-4
-4
Omklassificering
0
4
4
3
-4
-1
Omräkningsdifferens
1
2
5
-12
-4
0
0
-2
-1
-3
Utgående balans 31 december
33
57
192
250
532
40
55
174
159
429
Avsättningar i rapport över finansiell ställning
Mkr
2024
2023
Långfristiga avsättningar
227
223
Kortfristiga avsättningar
305
207
Summa
532
429
U&B     Framtida återställning av miljö
På ståldivisionernas olika anläggningsområden finns ett behov av framtida marksanering och
återställning. Sådana åtgärder kommer dock att bli aktuella först när SSAB upphör att bedriva
verksamhet på området och de nödvändiga utgifterna uppskattas vanligtvis när nedläggning av
verksamheten beslutas om. Vid omställning till fossilfri stålproduktion kommer i synnerhet
masugnarna och koksugnarna att avvecklas. Inga väsentliga kostnader avseende nedmontering
av dessa anläggningar har dock identifierats. Återställningen av dessa områden i Oxelösund eller
Luleå bedöms ännu inte vara aktuell eftersom verksamheten kommer att fortsätta på dessa
områden.
RP    Avsättningar
Avsättning för omstruktureringsåtgärder görs när en detaljerad, formell plan för åtgärderna finns
och välgrundade förväntningar skapas hos dem som kommer att beröras av åtgärden.
Avsättningar utvärderas under varje redovisningsperiod. Personalrelaterade avsättningar
innehåller mest avsättningar för bonusprogram som löper i rullande treårsperioder, se not B.4 för
ytterligare information.
Kostnader för återställande av miljö
Kostnader för miljöinsatser som sammanhänger med tidigare verksamhet och som inte bidrar till
nuvarande eller framtida intäkter kostnadsförs när de uppkommer. Avsättningen beräknas utifrån
tolkningar av gällande miljölagstiftningar och regleringar. Avsättningar görs vanligtvis inte till
marksanering och återställande av industriområden där verksamheten pågår, då det ej går att
göra en rimlig uppskattning för tidpunkten eller kostnaden för en sådan avsättning. 
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024156
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
D. Finansiell riskhantering
SSABs finansiella ställning var
fortsatt stark under 2024.
Återköpsprogram av egna aktier
avslutades under första kvartalet
2024 och styrelsen föreslår en
utdelning om 2,60 kronor per
aktie för verksamhetsåret 2024.
D.
27
Nettokassa(+)/Nettoskuld(-)
Nettoskuldsättningsgrad
Finansiell
riskhantering
15
D.1
Finansiell riskhantering
Mål: Nettoskuldsättningsgrad mellan -20 % och 20 %.
D.2
Värdering finansiella tillgångar och skulder
D.3
Nettoskuld/Nettokassa
Räntabilitet på eget kapital
D.4
39
Övriga långfristiga tillgångar
Nettoskuldsättningsgrad
-25 %
D.5
Finansiella intäkter och kostnader
D.6
Eget kapital
D.7
Pensioner
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024157
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
D.1 Finansiell riskhantering
R      SSAB är genom sin affärsverksamhet exponerad för diverse finansiella risker. Hanteringen av
finansiella risker regleras i koncernens direktiv för finansiella risker, som anger ansvar, processer
och andra principer för finansiell riskhantering. Målen för finansiell riskhantering är att minska
volatiliteten i koncernens resultat samt säkerställa tillräcklig likviditet för koncernens verksamhet.
Group Treasury är en centraliserad funktion inom koncernen som agerar som en motpart för
dotterbolag och är ansvarig för finansiering samt hantering av finansiell risk.
Finansiella risker inkluderar marknads- och kreditrisker samt likviditets- och refinansieringsrisker.
Som en global aktör är SSAB exponerad för förändringar i valuta- och räntekurser samt olika
marknadspriser, vilket kan ha en påverkan på koncernens resultat eller finansiella ställning. Dessa
marknadsrisker inkluderar ränte-, valuta- och råvarurisk, vilket hanteras av Group Treasury.
Kreditrisker relaterade till kundfordringar ingår i not C.4 medan likviditets- och refinansierings-
risker ingår i not D.3. För närmare beskrivning av koncernens finansiella risker, se avsnitt
Finansiella risker och känslighetsanalys i förvaltningsberättelsen.
Ränterisk och säkringar
SSAB är exponerad för ränterisk genom finansierings- och likviditetsrelaterade aktiviteter.
Fluktueringar i marknadsräntor kan leda till högre finansieringskostnader, påverkar avkastning av
finansiella investeringar samt värdering av finansiella poster i balansräkningen. SSAB hanterar
ränterisk i sin skuldportfölj genom att balansera fast och rörlig ränta samt kontrollera den
genomsnittliga räntedurationen. Likvida medel löper med kortfristiga räntor.
Per den 31 december 2024 uppgick koncernens räntebärande låneskulder till 6 995 (7 711) Mkr
varav 2 500 (3 218) Mkr var upptagna eller swappade till fast ränta. Inräknat ränteswappar,
uppgick den genomsnittliga räntebindningstiden till 1,1 (1,4) år. För nettolåneskulden vid
årsskiftet, inklusive räntesäkringar, skulle en förändring av marknadsräntan med 100 räntepunkter
(1 procentenhet) förändra årets resultat med cirka 150 (156) Mkr.
Vid årsskiftet uppgick värdet på ränteswappar från rörlig ränta till fast ränta (vilka ingåtts för att
säkra kassaflödet vid räntebetalningarna) till 28 (67) Mkr. Kassaflödessäkring tillämpas för dessa
swappar och ingen ineffektivitet har identifierats under året. De utestående räntederivaten hade
en genomsnittlig löptid på 17 (20) månader vid årsskiftet.
Koncernens räntebärande tillgångar uppgick till 28 324 (29 265) Mkr och utgjordes nästan
uteslutande av likvida och spärrade medel vilka löper med rörlig ränta.
Valutarisk och säkringar
SSAB är som en global koncern exponerad för valutakursrisker i olika valutor. Valutasäkring
används för att reducera risken förknippad med förändringar i valutakurser. Kontrakterade
kommersiella flöden i större valutor säkras med syfte att minska valutaeffekter i koncernens
resultat. Större investeringar och projekt i utländsk valuta kan säkras baserat på ledningens
beslut. Tillämpade säkringsinstrument är valutaterminer, valutaswappar och optioner.
Upplåning fördelat per valuta
Mkr
2024
2023
SEK
4 516
5 385
USD
2 406
2 190
EUR
1
-3
Övriga valutor
71
140
Summa
6 995
7 711
Derivat per valuta
Derivattillgångar
Derivatskulder
Mkr
2024
2023
2024
2023
SEK
28
67
0
0
USD
208
19
35
174
EUR
372
326
130
150
Övriga valutor
31
6
14
38
Summa
638
419
179
362
Fördelningen av kundfordringar och leverantörsskulder per valuta ingår i not C.4.
Under 2024 hade koncernen ett nettoinflöde av främmande valutor på 8 (20) Mdkr. Mest
väsentliga valutaflöden framgår av diagrammet i avsnittet Finansiella risker och
känslighetsanalys i förvaltningsberättelsen.
Fem procentenheters försvagning av den svenska kronan mot koncernens två viktigaste valutor
US-dollar och euro skulle, inklusive valutasäkringar, innebära en positiv effekt på årets resultat
med 190 (449) Mkr avseende US-dollarn och en positiv effekt på 85 (196) Mkr avseende euro.
Utöver detta skulle eget kapital påverkas positivt via omräkningseffekter i utländska dotterbolag,
netto efter säkringar av eget kapital, med 2 077 (1 921) Mkr. Under 2024, uppgick
nettokursdifferenser till -143 (-326) Mkr i rörelseresultatet och till -114 (-119) Mkr i finansnettot.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024158
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
D.1 Finansiell riskhantering, forts.
R      Omräkningsexponeringen i nettoinvesteringar säkras i första hand genom lån i samma valuta.
Följaktligen har upplåning i euro och US-dollar inte säkrats separat. I avsaknad av sådana skulder
kan valutaderivat användas istället. Per den 31 december 2024 uppgick dessa nettoinvesteringar
till 1 776 (1 768) MEUR respektive 2 140 (2 091) MUSD. Under 2024 tillämpade SSAB
nettoinvesteringssäkring endast i förhållande till investeringarna i US-dollar avseende en del av
investeringen avsedd att delas ut som utdelning till moderbolaget. Denna utdelning genomfördes
under fjärde kvartalet 2024, och säkringarna stängdes följaktligen. Den ackumulerade
förändringen av den verkliga värdereserven, före skatt, avseende säkring av nettoinvesteringar,
uppgick vid årsskiftet till -4 701 (-4 667) Mkr. Under 2024 har inte någon ineffektivitet identifierats.
Under 2024 användes kassaflödessäkring för att delvis säkra valutarisken vid investeringar i euro.
Vid årsskiftet uppgick det verkliga värdet på dessa derivat till 0 (-29) Mkr. Ingen ineffektivitet
förelåg per den 31 december 2024.
Säkring av verkligt värde tillämpas i samband med vissa inköp i euro. Vid årsskiftet uppgick
sådana inköpsorder till -1,7 (-1,7) Mdkr. Derivaten för säkring av verkligt värde hade vid utgången
av året ett verkligt värde netto på 25 (-9) Mkr medan säkringsredovisade inköpsorder och
leverantörsskulder hänförliga till säkrade inköpsorder bokförts till -25 (9) Mkr. vilket innebar att
ingen ineffektivitet förelåg vid bokslutstillfället.
Vid utgången av året uppgick det verkliga värdet netto av ej säkringsredovisade derivat till 364
(-253) Mkr varav 214 (-175) Mkr bokförts i rörelseresultatet i övriga rörelseintäkter och -kostnader
samt 151 (-78) Mkr i finansnettot. De utestående valutaderivaten vid årsskiftet hade en
genomsnittlig återstående löptid på 3 (5) månader.
Råvaru- och energiprisrisk och säkring
Information angående råvaru- och energiprisrisk kan hittas i avsnittet Finansiella risker och
känslighetsanalys i förvaltningsberättelsen. Kassaflödessäkring används vid säkring av prisrisken
i el och järnmalm.
Prisrisken på prognostiserad framtida elkonsumtion vid anläggningarna säkras delvis genom
derivatinstrument och delvis genom kontrakt med fysisk leverans. Vid årsskiftet uppgick volymen
av prognostiserade framtida inköp säkrade med elderivat till 3 048 (3 035) GWh och det verkliga
värdet på de relaterade derivatinstrumenten till 48 (275) Mkr. Ingen ineffektivitet förelåg vid
bokslutstillfället. De utestående elderivaten hade en genomsnittlig återstående löptid på 26 (23)
månader per den 31 december 2024.
Inköp av järnmalm prissäkras i viss utsträckning. Derivatet som används är swappar. Vid
årsskiftet uppgick de prognostiserade framtida inköpen säkrade med järnmalmsderivat till 77 100
(26 900) ton och det verkliga värdet på de relaterade derivatinstrumenten till -5 (6) Mkr. Ingen
ineffektivitet förelåg vid årsskiftet. De utestående järnmalmsderivaten hade en genomsnittlig
återstående löptid på 2 (0) månader vid årets slut.
Motpart kreditrisk
Finansiella motparter är varsamt selekterade baserat på tillgänglig extern rating samt analys av
affärsrelationen med berörd motpart. Limiterna mot SSABs enskilda motparter eller kunder
utvärderas löpande för att undvika förluster. Kreditrisk uppstår från kundfordringar liksom
finansiella derivat, depositioner och finansiella investeringar med finansiella institutioner.  För
derivattransaktioner använder SSAB ramverket från International Swaps and Derivative
Accosciation (ISDA) som riskhantering. Per den 31 december 2024 uppgick den totala
motpartsrisken till 28 270 (28 954) Mkr, varav derivat stod för 460 (38) Mkr och placeringar i
likvida medel för 27 810 (28 916) Mkr.
Förvaltning av kapital
Kapitalstrukturen förvaltas med syfte att bibehålla en effektiv kapitalstruktur, innefattande både
eget kapital och skulder, för att säkerställa att verksamheten kan drivas vidare och generera god
avkastning till aktieägarna. Kapitalstrukturen ses över regelbundet av koncernledningen samt av
styrelsen. Koncernens verksamhet är konjunkturberoende och målet är att hålla
nettoskuldsättningsgraden mellan -20 % och 20 %. Sedan 2021 har SSAB redovisat nettokassa,
och därmed en negativ nettoskuldsättningsgrad.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024159
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
D.1 Finansiell riskhantering, forts.
Säkringsredovisade derivat
2024
2023
Mkr
Säkrings-
instrumentets
nominella
belopp
Säkringsinstrumentets
redovisade belopp
Reserv för
verkliga
värden (före
skatt)
Verklig värde-
justering på
säkrad post
Förändring i
säkrings-
instrumentets
verkligt värde
(före skatt)
Säkrings-
instrumentets
nominella
belopp
Säkringsinstrumentets
redovisade belopp
Reserv för
verkliga
värden (före
skatt)
Verklig värde-
justering på
säkrad post
Förändring i
säkrings-
instrumentets
verkligt värde
(före skatt)
Tillgångar
Skulder
Tillgångar
Skulder
Tillgångar
Skulder
Tillgångar
Skulder
Kassaflödessäkringar
Råvarurisk
Terminer – el
3 048 GWh
133
85
48
-227
3 035 GWh
302
27
275
-967
Terminer – järnmalm
77 100 ton
5
-5
-11
26 900 ton
6
6
4
Valutarisk
Terminer – EUR
investeringar
1 152
6
6
-29
781
29
29
29
Ränterisk
Räntebetalningar, extern
skuld
1 000
28
28
-39
1 700
67
67
-62
Verkligt värde säkringar
Valutarisk
Inköp i EUR
1 718
27
3
25
34
1 739
9
9
-59
Säkring av utländska
nettoinvesteringar
Valutarisk
Eget kapital
-4 701
-35
-4 667
267
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024160
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
D.1 Finansiell riskhantering, forts.
RP    Derivatinstrument
Verkligt värde på ett derivatinstrument klassificeras som anläggningstillgång eller långfristig
skuld när den säkrade postens återstående löptid är längre än tolv månader, och som
omsättningstillgång eller kortfristig skuld när den säkrade postens återstående löptid understiger
tolv månader.
Vinster eller förluster relaterade till förändringar i verkligt värde rapporteras i rörelseresultatet när
derivatinstrumenten hänför sig till den löpande verksamheten och i finansnettot när
derivatinstrumenten hänför sig till finansieringsverksamheten.
Valutaterminer och swappar används för att säkra kursen på kontrakterade leverantörsskulder
och fordringar i större valutor, vid större investeringar av anläggningstillgångar i utländsk valuta,
för säkring av nettoinvestering i utländska dotterbolag samt för att säkra betalningsflödet i
utländska lån till svensk krona. Ränteswappar används för att säkra exponering för ränterisker.
Verkligt värde på valutaterminer och valutaswappar beräknas utifrån gällande terminskurser på
balansdagen, medan ränteswappar värderas med beräkning av framtida diskonterade
kassaflöden.
Säkringsredovisning
Säkringsredovisade derivatkontrakt kategoriseras som säkring av verkligt värde av en redovisad
tillgång eller skuld eller av en tecknad leveransorder (säkring av verkligt värde), säkring av en
planerad transaktion (kassaflödessäkring) eller säkring av en nettoinvestering i ett utländskt
bolag.
Vid säkring av verkligt värde redovisas förändringar i verkligt värde på derivat under kostnad för
sålda varor i resultaträkningen tillsammans med förändringar i verkligt värde på den tillgång, den
skuld eller den leveransorder som säkringen avser.
Vid kassaflödessäkring och säkring av nettoinvesteringar redovisas den effektiva delen av
förändringar i verkligt värde på derivatinstrument i övrigt totalresultat, medan vinst eller förlust
som hänför sig till den ineffektiva delen redovisas i resultaträkningen som finansiella poster. Om
kassaflödessäkringar avser investeringar, redovisas det realiserade verkliga värdet på derivaten i
tillgångens anskaffningsvärde.
Källor till säkringsineffektivitet under säkringsförhållandets löptid inkluderar väsentliga
förändringar i kreditrisk hos en av parterna samt, vid kassaflödessäkring, förändring av tidpunkt
för betalning av den säkrade posten, eller om faktiskt utfall skulle understiga säkrad volym.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024161
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
D.2 Värdering finansiella tillgångar och skulder
Finansiella tillgångar och skulder
2024
2023
Mkr
Upplupet
anskaffnings-
värde
Verkligt värde/
resultat
Verkligt
värde/övrigt
totalresultat
Bokfört värde
Verkligt värde
Upplupet
anskaffnings-
värde
Verkligt värde/
resultat
Verkligt
värde/övrigt
totalresultat
Bokfört värde
Verkligt värde
Finansiella tillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
135
135
135
128
128
128
Derivattillgångar
471
167
638
638
44
375
419
419
Kundfordringar
9 696
9 696
9 696
10 673
10 673
10 673
Övriga korta räntebärande fordringar
21
21
21
41
41
41
Likvida medel
27 810
27 810
27 810
28 916
28 916
28 916
Summa finansiella tillgångar
37 662
471
167
38 300
38 300
39 758
44
375
40 177
40 177
Finansiella skulder
Långfristiga räntebärande skulder
6 501
6 501
6 587
6 282
6 282
6 881
Kortfristiga räntebärande skulder
495
495
495
1 428
1 428
602
Derivatskulder
83
96
179
179
306
56
362
362
Leverantörsskulder
18 852
18 852
18 852
17 001
17 001
17 001
Summa finansiella skulder
25 847
83
96
26 026
26 113
24 711
306
56
25 073
24 845
Derivattillgångar och skulder
2024
2023
Mkr
Verkligt värde/
resultat
Verkligt
värde/övrigt
totalresultat
Bokfört värde
Verkligt värde
Verkligt värde/
resultat
Verkligt
värde/övrigt
totalresultat
Bokfört värde
Verkligt värde
Derivattillgångar
Kassaflödessäkringar
167
167
167
375
375
375
Verkligt värde-säkringar
27
27
27
Derivat som ej säkringsredovisas
444
444
444
44
44
44
Summa derivattillgångar
471
167
638
638
44
375
419
419
Derivatskulder
Kassaflödessäkringar
96
96
96
56
56
56
Verkligt värde-säkringar
3
3
3
9
9
9
Derivat som ej säkringsredovisas
80
80
80
297
297
297
Summa derivatskulder
83
96
179
179
306
56
362
362
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024162
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
D.2 Värdering finansiella tillgångar och skulder , forts.
Verkliga värden på finansiella instrument
Baserat på verkligt värde-hierarkin i tre nivåer klassificeras SSABs finansiella tillgångar och skulder i
nivå 1 och 2. El- och järnmalmsderivat, vilkas verkliga värde baseras på noterade marknadspriser,
klassificeras som nivå 1. Övriga finansiella instrument klassificeras som nivå 2 eftersom deras
verkliga värdering baseras på andra observerbara marknadsdata än noterade priser.
Verkligt värde på råvaruprisderivat beräknas utifrån marknadspriser på relevanta börser. Verkligt värde
på valutaderivat beräknas utifrån rådande terminspriser på rapporteringsdatumet. Verkligt värde på
räntederivat beräknas med hjälp av diskonterade kassaflödesmetoden.
Kundfordringar redovisas till det belopp som förväntas bli inbetalt efter bedömning av förväntade
kreditförluster. Övriga kortfristiga räntebärande fordringar innefattar spärrade medel med löptid
mindre än 12 månader medan likvida medel består av medel på bankkonton och placeringar i bank
med korta löptider. För båda dessa poster bedöms verkliga värden i allt väsentligt överensstämma
med de redovisade posterna.
Lång- och kortfristiga räntebärande skulder består främst av lån som värderats till upplupet
anskaffningsvärde. Verkliga värden har beräknats utifrån den ränta som gällde vid årsskiftet för
återstående löptider. Leverantörsskulder redovisas till det belopp som förväntas bli utbetalt och
värderas till anskaffningsvärde.
Kvittning av derivattillgångar och skulder
Om full kvittning enligt ISDA-avtal tillämpats hade derivaten bokförts till 460 (57) Mkr i finansiella
tillgångar och 0 (0) Mkr i finansiella skulder.
RP    Finansiella tillgångar och skulder till upplupet anskaffningsvärde
Placeringar, kundfordringar, övriga fordringar samt likvida medel är finansiella tillgångar som
återfinns i denna kategori. Likvida medel omfattar kassa, omedelbart tillgängliga
banktillgodohavanden samt övriga kortfristiga placeringar med ursprunglig löptid understigande
tre månader (kortfristiga placeringar). Checkräkningskredit redovisas i balansräkningen som
upplåning bland kortfristiga räntebärande skulder.
Förväntade kreditförluster bedöms för kundfordringar och övriga kortfristiga fordringar,
redovisningsprinciper framgår av not C.4.
Finansiella skulder i denna kategori inkluderar upplåning, leverantörsskulder och övriga skulder.
Låneskulder värderas initialt till verkligt värde, netto efter transaktionskostnader, och värderas
därefter till upplupet anskaffningsvärde baserat på den effektivränta som beräknades då skulden
togs upp. Avgifter för lånefaciliteter redovisas som transaktionskostnader för upplåningen i den
mån det är sannolikt att kreditutrymmet kommer att utnyttjas och redovisas under löptiden när
kreditutrymmet utnyttjas. I den mån utnyttjandet inte är sannolikt, redovisas avgiften som en
förskottsbetalning för likviditeten och fördelas över lånelöftets löptid.
Se not C.4 för redovisningsprinciper för leverantörsskulder och andra skulder.
Finansiella tillgångar och skulder till verkligt värde via övrigt totalresultat
Finansiella tillgångar och skulder i denna kategori inkluderar derivatinstrument för vilka
säkringsredovisning tillämpas, se not D.1 för redovisningsprinciper.
Finansiella tillgångar och skulder till verkligt värde via resultat
Finansiella tillgångar som förvaltas och utvärderas baserat på verkliga värden återfinns i denna
kategori. Även derivatinstrument som inte säkringsredovisas återfinns i denna kategori.
Värdeförändringar redovisas i resultaträkningen antingen i rörelseresultatet för derivat hänförliga
till affärsverksamheten eller i finansnettot för derivat relaterade till finansiell verksamhet. För mer
information om redovisningsprinciper relaterade till derivatinstrument och säkringsredovisning, se
not D.1.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024163
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
D.3 Nettoskuld/Nettokassa
Nettoskuld/nettokassa
Mkr
2024
2023
Tillgångar i nettoskuld/nettokassa
Likvida medel
27 810
28 916
Kortfristiga räntebärande fordringar
21
41
Förvaltningstillgångar, pensioner
214
188
Övriga långfristiga fordringar
41
37
Derivattillgångar i nettoskuld/nettokassa
239
84
Summa
28 324
29 265
Skulder i nettoskuld/nettokassa
Långfristiga räntebärande skulder
6 501
6 282
Kortfristiga räntebärande skulder
495
1 428
Leasingskulder
3 156
2 912
Avsättningar för pensioner
336
343
Derivatskulder i nettoskuld/nettokassa
60
93
Summa
10 548
11 059
Summa nettoskuld (+) / nettokassa (-)
-17 777
-18 206
Nettoskuld är ett alternativt nyckeltal. För mer information, se not A.3.
R      Likviditets- och refinansieringsrisk
SSAB hanterar upplåningen centralt och i samordning av Group Treasury. För att minska
likviditets- och refinansieringsrisker strävar koncernen efter att upprätthålla tillräckliga likvida
medel och bindande kreditlöften samt en balanserad förfalloprofil för sin långfristiga upplåning.
Likviditeten är på en ständigt tillräcklig nivå vilket säkerställs genom en effektiv
likviditetsförvaltning och bankkontostruktur. Finansieringsplaner ses över regelbundet baserat på
divisionernas och dotterbolagens kassaflödesprognoser.
Koncernens likvida beredskap, bestående av likvida medel, kortfristiga placeringar och
outnyttjade bindande kreditlöften, uppgick vid årsskiftet till 36 311 (37 155) Mkr vilket motsvarade
35 (31) % av omsättningen.
För långfristig upplåning, upp till tio års löptid, används ett europeiskt Medium Term Note-
program (EMTN) med en låneram uppgående till 2 000 MEUR. Den långfristiga upplåningen i
EMTN-programmet uppgick vid årets utgång till 4 095 (5 224) Mkr.
SSAB kan utnyttja ett 5 000 Mkr svenskt och ett 500 MEUR finskt certifikatprogram. Dessa förblev
outnyttjade vid årets utgång. Vidare kan SSAB även utnyttja en 700 MEUR revolverande
kreditfacilitiet med förfall under 2029. Denna förblev outnyttjad vid årets utgång.
I den mån överskottslikviditet uppstår försöker koncernen att amortera av lån eller placera likvida
medel i depositioner eller finansiella investeringar hos godkända motparter. Per den 31 december
2024, uppgick den totala låneskulden till 6 995 (7 711) Mkr, och hade en genomsnittlig
återstående löptid på 6,5 (6,2) år. Den långfristiga upplåningen uppgick till 6 501 (6 282) Mkr
huvudsakligen via kapitalmarknaden och befintliga obligationsprogram.
SSABs kreditbetyg är BBB– med stabil outlook från S&P Global Rating.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024164
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
D.3 Nettoskuld/Nettokassa, forts.
Långfristiga räntebärande skulder
Mkr
2024
2023
Kapitalmarknadslån
6 500
7 406
Övriga långfristiga räntebärande skulder
1
0
Summa
6 501
7 406
Avgår kortfristig del
-1 124
Summa
6 501
6 282
Kortfristiga räntebärande skulder
Mkr
2024
2023
Kortfristig del av långfristiga räntebärande skulder
1 124
Checkräkningskrediter
71
137
Övriga kortfristiga räntebärande skulder
424
167
Summa
495
1 428
Utestående långfristiga räntebärande skulder
Mkr
Räntesats
(nominell), %
2024
2023
Kapitalmarknadslån (fast ränta)
2019–2028 SEK
4,88
1 498
1 515
Summa kapitalmarknadslån (fast ränta)
1 498
1 515
Kapitalmarknadslån (rörlig ränta)
2019–2028 SEK
Stibor + 1,70–1,85
2 597
3 702
2010–2040 USD
0,11–3,73
2 405
2 189
Summa kapitalmarknadslån (rörlig ränta)
5 002
5 891
Summa
6 500
7 406
Kontraktuellt kassaflöde, 31 december 2024
Mkr
Bokfört värde
Kontraktuellt
kassaflöde
2025
2026
2027
2028
2029
Senare
Lån
Kapitalmarknadslån
6 500
8 197
278
2 232
188
2 272
89
3 138
Banklån
71
71
71
Övriga räntebärande skulder
425
423
423
Summa, lån
6 995
8 691
771
2 232
188
2 272
89
3 138
Leverantörsskulder
18 852
18 852
18 852
Derivat, nettoutflöde
179
179
136
23
13
7
1
Derivat, nettoinflöde, (–)
-638
-638
-550
-67
-20
-1
Summa, inklusive leverantörsskulder och derivat
25 388
27 083
19 209
2 187
181
2 278
90
3 138
Ränteflöden beräknas utifrån ränta och valutakurs vid årets utgång. Kontraktuellt kassaflöde från leasingavtal framgår av not C.2.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024165
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
D.3 Nettoskuld/Nettokassa, forts.
Förändring av skulder från finansieringsverksamheten
2024
2023
Mkr
Räntebärande
skulder
Leasing-
skulder
Övrigt
Summa
Räntebärande
skulder
Leasing-
skulder
Övrigt
Summa
Ingående balans 1 januari
7 711
2 912
93
10 715
8 173
2 504
65
10 741
Kassaflöden
-1 198
-725
-39
-1 962
-557
-692
31
-1 218
Förändring leasingavtal (ej kassaflödespåverkande)
971
971
1 102
1 102
Omvärderingar (ej kassaflödespåverkande)
483
-3
6
486
95
-2
-3
90
Utgående balans 31 december
6 995
3 156
60
10 211
7 711
2 912
93
10 715
Kortfristiga räntebärande fordringar
Mkr
2024
2023
Spärrade medel
6
15
Övriga korta räntebärande fordringar
15
26
Summa
21
41
Likvida medel
Mkr
2024
2023
Kassa och bank
14 165
17 051
Kortfristiga placeringar (löptid kortare än tre mån)
13 645
11 864
Summa
27 810
28 916
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024166
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
D.4 Övriga långfristiga tillgångar
Övriga långfristiga tillgångar
Mkr
2024
2023
Aktieinvesteringar
94
92
Fordringar på pensionsförpliktelser
214
188
Övriga långfristiga fordringar
41
37
Summa
349
317
Aktieinvesteringar
Mkr
2024
2023
Bokfört värde 1 januari
92
91
Investeringar
2
0
Avyttringar
-3
-1
Omklassificeringar
1
1
Omräkningsdifferenser
3
0
Bokfört värde 31 december
94
92
Under 2024 beviljade SSAB ett lån till Voimaosakeyhtiö SF om 7 (12) Mkr vilket skrevs ner till 0 (0) Mkr.
RP    Aktieinvesteringar
Aktieinvesteringar värderas till verkligt värde. För vissa onoterade egetkapitalinstrument kan
verkligt värde inte mätas på ett tillförlitligt sätt och anskaffningsvärdet kan användas som en
approximation av verkligt värde. För sådana instrument kan väsentlig minskning av verkligt värde
redovisas i form av en nedskrivning.
D.5 Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader
Mkr
2024
2023
Finansiella intäkter
Ränteintäkter på tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
1 218
1 068
Ränteintäkter på derivatinstrument
99
124
Valutakursdifferenser
1 146
222
Utdelningar
1
2
Övrigt
21
12
Summa
2 485
1 428
Finansiella kostnader
Räntekostnader på skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
-728
-759
Räntekostnader på derivatinstrument
-10
-31
Valutakursdifferenser
-1 260
-341
Övrigt
-35
-48
Summa
-2 033
-1 179
Summa finansnetto
452
248
RP     Valutakursdifferenser inkluderar valutakursvinster eller -förluster vid värdering av likvida medel,
skuld- och lånefordringar i utländsk valuta till balansdagens kurser samt vid förändringar i verkligt
värde av derivat relaterade till finansieringsverksamheten.
Räntekostnader på leasingskulder ingår i räntekostnader på skulder värderade till upplupet
anskaffningsvärde. Räntekostnader på leasing framgår av not C.2.
Övriga finansiella intäkter och kostnader inkluderar ränteintäkter och kostnader avseende
förmånsbaserade pensionsförpliktelser, avgifter avseende bindande kreditlöften och
leverantörsfinansiering samt räntor som aktiverats till värdet av immateriella och materiella
anläggningstillgångar.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024167
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
D.6 Eget kapital
Förändring reserver
2024
2023
Mkr
Reserv för säkring
av utlands-
verksamhet
Reserv för
kassaflödes-
säkringar
Omräknings-
reserv
Summa
Reserv för säkring
av utlands-
verksamhet
Reserv för
kassaflödes-
säkringar
Omräknings-
reserv
Summa
Reserver 1 januari
-3 706
184
17 315
13 793
-3 917
1 041
18 767
15 891
Omräkningsdifferenser under perioden
2 849
2 849
-1 452
-1 452
Verkligt värdeförändringar under perioden
-35
-1 150
-1 185
267
-157
110
Skatt hänförlig till verkligt värdeförändringar
7
195
202
-55
147
92
Poster omförda till resultat
882
882
-915
-915
Skatt hänförlig till poster som omförts till resultat
-141
-141
68
68
Reserver 31 december
-3 733
-30
20 165
16 401
-3 706
184
17 315
13 793
Resultat per aktie
2024
2023
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, Mkr
6 522
13 029
Antal aktier i genomsnitt, miljoner
997,7
1 028,0
Resultat per aktie, kr
6,54
12,67
Det finns inga utestående aktieinstrument vilket innebär att det inte finns någon utspädning.
Antal aktier/aktiekapital
2024
2023
Antal aktier, miljoner
996,6
1 029,8
Aktiekapital, Mkr
9 063
9 063
Aktier, aktiekapital och övriga tillskjutna medel
Aktiekapitalet består av 996,6 (1 029,8) miljoner aktier med ett kvotvärde på 9,09 (8,80) kr per aktie. Av
aktierna är 296,0 (304,2) miljoner av serie A och 700,7 (725,7) miljoner av serie B. Varje aktie av serie A
medför en röst och varje aktie av serie B en tiondels röst. Minskningen av antalet aktier föranleddes av
indragningen av 33,2 miljoner egna aktier (varav 8,2 miljoner aktier av serie A och 25,0 miljoner aktier
av serie B) som beslutades av årsstämman 2024. Aktiekapitalet om 9 063 miljoner kronor förblev
oförändrat eftersom det samtidigt med beslutet om indragning av egna aktier, beslutades att öka
aktiekapitalet genom en överföring från fritt eget kapital till aktiekapitalet (fondemission). Detta
skedde utan att några nya aktier emitterats. Genomsnittligt antal aktier uppgick till 997,7 (1 028,0)
miljoner. Övriga tillskjutna medel uppgår till 23 022 (23 022) Mkr och utgörs av medel som inbetalats
av aktieägarna i samband med nyemissioner utöver aktiens nominella värde.
Reserver
Till omräkningsreserven förs de kursdifferenser som uppkommer vid omräkning av nettoinvesteringen
i utländska dotterbolag till svenska kronor. Till reserven för säkring av utlandsverksamhet förs de
kursdifferenser som uppkommer vid omräkning av lån eller andra finansiella instrument som upptagits
för att kurssäkra nettotillgångar i utländska dotterbolag. Till reserven för kassaflödessäkringar förs
kursdifferenser från kassaflödessäkring av försäljning i utländsk valuta, prissäkring av vissa inköp
samt av räntesäkringar från rörlig till fast ränta.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024168
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
D.6 Eget kapital, forts.
Återköp av egna aktier
Årsstämman 2023 bemyndigade styrelsen att vid ett eller flera tillfällen före nästa årsstämma 2024
besluta om förvärv av egna aktier av serie A och/eller B. I oktober 2023 beslutade SSABs styrelse att
genomföra ett återköpsprogram till ett värde om sammanlagt högst 2,5 Mdkr. Syftet med
återköpsprogrammet var att justera SSABs kapitalstruktur för att skapa ökat värde för aktieägare.
Återköpsprogrammet avslutades under mars 2024. Antalet aktier som återköpts under programmet
uppgick till 33 217 659 aktier, varav 8 216 940 serie A-aktier och 25 000 719 serie B-aktier. Värdet på
egna aktier uppgick till 2 507 Mkr. Transaktionskostnader relaterade till återköpsprogrammet uppgick
till 7 Mkr, varav 1 Mkr redovisades under 2023 och 6 Mkr under 2024. Den 24 april 2024 beslutade
årsstämman om indragningen av de aktier som återköpts under programmet. Efter indragningen
innehar SSAB inga egna aktier.
SSABs utdelningspolicy
Koncernens policy är att dela ut 40 % av vinsten efter skatt.
Överväganden vid förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att utdelning ska utgå med 2,60 (5,00) krona per aktie för 2024, vilket motsvarar
2 591 (4 983) Mkr. Övriga vinstmedel balanseras i ny räkning. Beslut att godkänna eller avslå detta
förslag tas av aktieägarna på årsstämman 2025.
Den 31 december 2024 uppgick koncernens balanserade vinstmedel till 22 481 (21 993) Mkr och
moderbolagets fria egna kapital uppgick till 63 330 (65 193) Mkr. I det egna kapitalet finns
orealiserade vinster föranledda av att finansiella instrument redovisats till marknadsvärde uppgående
till 58 (59) Mkr. Den 31 december 2024 uppgick nettokassan till 17 777 (18 206) Mkr och
nettoskuldsättningsgraden uppgick till -25 (-27) %. Då koncernens verksamhet är konjunkturberoende
är målet att nettoskuldsättningsgraden ska vara mellan -20 % och 20 %. Årets resultat för koncernen
uppgick till 6 527 (13 038) Mkr.
SSABs styrelse fattade under 2022 ett inriktningsbeslut att bygga om det nordiska produktions-
systemet för tunnplåt i grunden, vilket är ett stort steg i SSABs gröna omställningsarbete för att bli det
första stålbolaget i världen att erbjuda fossilfritt stål på marknaden, och att i stort sett ta bort
koldioxidutsläppen från den egna verksamheten runt 2030. I juni 2023 fattade SSABs styrelse ett
investeringsbeslut för omställningen av Oxelösund, som är ett viktigt steg i SSABs omställning till
fossilfri stålproduktion. I april 2024 fattade SSABs styrelse ett beslut om att gå vidare med nästa steg i
SSABs omställning genom att bygga ett toppmodernt stålverk i Luleå. Dessa styrelsebeslut kommer
att innebära stora investeringar i den nordiska verksamheten under de kommande 10 åren. I sitt
utdelningsförslag har styrelsen tagit hänsyn till framtida investeringsbehov samt koncernens starka
finansiella ställning och nettokassa.
RP    Utdelning
Av styrelsen föreslagen utdelning reducerar inte eget kapital förrän utdelningen har fastslagits av
årsstämman.
Egna aktier
När moderbolaget eller något annat koncernbolag köper egna aktier, reduceras köppriset inklusive
transaktionskostnader från moderbolagets balanserade vinstmedel som egna aktier till dess att
aktierna är makulerade.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024169
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
D.7 Pensioner
Koncernens anställda, tidigare anställda och deras överlevande kan täckas av avgiftsbestämda och
förmånsbestämda planer avseende förmåner efter anställning. De förmånsbestämda planerna täcker
ålderspension och efterlevandepension.
Skuld på pensionsförpliktelsen som redovisas i balansräkningen härrör från de förmånsbestämda
planerna. Koncernens största pensionsplaner är Rautaruukkis finska pensionsstiftelse (A-säätiö),
Finska förmånsbestämda planer och den norska pensionsstiftelsen (CCB Pensionskasse) men det
finns också mindre planer i Sverige och i USA. Planerna täcks av en återförsäkrad avsättning i
balansräkningen och av pensionsförmånsplaner och fonder.
För de avgiftsbestämda planerna görs kontinuerliga betalningar till staten och till oberoende
institutioner som tar över skyldigheterna gentemot de anställda.
Sverige
Arbetare omfattas av SAF/LO-planen som är en avgiftsbestämd pensionsplan. Tjänstemän omfattas
av ITP-planen. Båda planerna bygger på kollektivavtal och omfattar flera arbetsgivare inom flera filialer.
ITP-planen har två delar, ITP1, en avgiftsbestämd pensionsplan som är giltig för anställda födda 1979
eller senare, samt ITP2, en avgiftsbestämd pensionsplan vilken gäller för anställda födda före 1979.
Huvuddelen av ITP2-planen hanteras av SSAB genom FPG/PRI-systemet. Finansieringen sker genom
en avsättning som skyddas av en kreditförsäkring i Försäkringsbolaget PRI-pensionsgaranti. En del av
ITP2-planen är skyddad genom en försäkring inom Alecta. I SSAB AB finns det förutom ovanstående
skyldigheter andra förmånsbestämda förpliktelser tillämpade på enskilda pensionsavtal till tidigare
anställda och pensioner till ledande befattningshavare.
Några tjänstemän i Sverige skyddas av ITP2-planerna, de förmånsbestämda pensionsåtagandena för
ålders- och familjepension (alternativ familjepension) genom en försäkring av Alecta. Enligt ett
uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, klassificeringen för ITP-planer, som finansieras
genom försäkring av Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För
räkenskapsåret 2024 (såväl som 2023) hade företaget inte tillgång till all information för att kunna
räkna ut sin proportionella andel av planens förpliktelse, tillgångar och administrationskostnader, vilket
resulterar i att det inte varit möjligt att redovisa planen som en förmånsplan. Pensionsplanen ITP2
som skyddas genom en försäkring av Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan. Förväntad
avgift för nästa rapporteringsperiod för ITP2-försäkringar som genomförs i Alecta uppgår till 54 Mkr.
Den kollektiva konsolideringsnivån består av marknadsvärdet på tillgångarna i Alecta, i procent av
försäkringsåtagandena beräknade i enlighet med försäkringstekniska metoder och antaganden från
Alecta, som inte motsvarar IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera
mellan 125 och 155 %. Om den kollektiva konsolideringsnivån i Alecta kommer att vara utanför dessa
trösklar ska åtgärder vidtas så att konsolideringsnivån återgår till det normala intervallet. På låg
konsolideringsnivå kan en åtgärd vara att höja den överenskomna avgiften för nya uttag och/eller
befintliga förmåner. På en hög konsolideringsnivå kan en åtgärd vara att genomföra
bidragsminskningar. I slutet av året var Alectas överskott, i form av en kollektiv konsolideringsnivå,
162 (157) %.
Pensionskostnader
Mkr
2024
2023
Avgifter för avgiftsbestämda planer
891
808
Avgifter för pensionsförsäkringar tecknade i Alecta
158
139
Pensionskostnader, förmånsbaserade planer
10
17
Särskild löneskatt
96
91
Övrigt
0
1
Summa pensionskostnader i rörelseresultatet
1 155
1 055
Netto räntekostnader, förmånsbaserade planer
4
4
Summa pensionskostnader i rapport över resultatet
1 159
1 060
Netto aktuariella vinster (-)/förluster (+) före skatt, förmånsbaserade planer
-22
-50
Summa pensionskostnader i totalresultat
1 136
1 010
Pensionsförpliktelser, netto i balansräkningen
Mkr
2024
2023
Avsättningar för pensioner
336
343
Finansiella anläggningstillgångar
214
188
Netto pensionsförpliktelser
122
155
Utbetalningar till de förmånsbestämda planerna under 2025 förväntas uppgå till 25 Mkr.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024170
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
D.7 Pensioner, forts.
Fördelning av pensionsförpliktelser per land
2024
2023
Mkr
Finland
Norge
USA och
Kanada
Sverige
Övriga
Summa
Finland
Norge
USA och
Kanada
Sverige
Övriga
Summa
Pensionsförpliktelser som fonderats
695
253
107
9
1 065
721
251
97
10
1
1 079
Förvaltningstillgångars verkliga värde
823
320
107
8
1 258
819
310
92
8
1
1 230
Pensionsförpliktelser minus förvaltningstillgångar
-128
-67
1
1
-193
-98
-59
4
2
-151
Pensionsförpliktelser som är ofonderade
96
12
88
41
78
315
97
13
80
39
76
306
Netto pensionsförpliktelser per land
-32
-55
89
43
78
122
-1
-46
85
41
76
155
Förändringar i den förmånsbestämda pensionsförpliktelsen, netto i balansräkningen
2024
2023
Mkr
Pensions-
förpliktelser
Förvaltnings
-tillgångar
Netto
pensions-
förpliktelser
Pensions-
förpliktelser
Förvaltnings
-tillgångar
Netto
pensions-
förpliktelser
Summa 1 januari
1 385
1 230
155
1 447
1 226
221
Förmåner intjänade under
året
34
34
31
31
Räntekostnader/intäkter
49
45
4
46
42
4
Aktuariella vinster/förluster
10
32
-22
-7
43
-50
Tillskjutna medel
54
-54
51
-51
Betalda förmåner
-128
-125
-3
-113
-110
-2
Omklassificeringar
4
4
0
Omräkningsdifferenser
30
22
8
-24
-26
2
Summa 31 december
1 380
1 258
122
1 385
1 230
155
Specifikation av förvaltningstillgångar
Fördelning, %
2024
2023
Egetkapitalinstrument
22
25
Obligationer
51
47
Fastigheter
11
12
Kassa
0
3
Investeringsfonder
15
13
Summa
100
100
R      Exponering av de mest signifikanta riskerna i förmånsbestämda planer
Tillgångarnas volatilitet
På lång sikt förväntas egetkapitalinstrument generellt överträffa obligationer som i sin tur
minskar volatiliteten och är mindre riskfyllda än aktier på kort sikt. Placeringsportföljen kan också
vara utsatt för risker såsom kreditrisk på obligationer och exponering mot fastighetsmarknaden.
Diskonteringsränta
Förmånsbestämda pensionsförpliktelser har beräknats med diskonteringsränta som baserar sig
på räntan för förstklassiga företagsobligationer. En minskning i obligationslåneräntan ökar
pensionsförpliktelserna även om det delvis kompenseras av en ökning i värdet av
förvaltningstillgångarna.
Inflationsrisk
Pensionsförpliktelserna är utsatta för inflation och en ökning av inflationen ökar
pensionsförpliktelserna.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024171
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
D.7 Pensioner, forts.
Väsentliga aktuariella antaganden
Finland
Norge
USA och Kanada
Sverige
%
2024
Diskonteringsränta
3,1
4,0
5,3
2,6
Inflation
2,0
2,0
Förväntad löneökning
3,0
3,8
3,4
Pensionsindexering
2,2
2,0
Förväntad återstående serviceperiod (år)
2
1
5
Dödlighetstabell/livslängd
Gompertz´
model (2015
parametrar)
K2013
PRI2012-MP2021/
CPM2014 Private Sector,
Projection Scale CPM-B
DUS23
Duration, år
9
17
14
5
2023
Diskonteringsränta
3,7
4,2
4,9
3,7
Inflation
2,4
2,0
Förväntad löneökning
2,5
3,5
3,4
Pensionsindexering
2,6
2,0
Förväntad återstående serviceperiod (år)
2
1
7
Dödlighetstabell/livslängd
Gompertz´
model (2015
parametrar)
K2013
PRI2012-MP2020/
CPM2014 Private Sector,
Projection Scale CPM-B
DUS23
Duration, år
9
13
18
4
Känslighet för de betydande aktuariella antagandena
Finland
Norge
USA och
Kanada
Sverige
Summa
Mkr
2024
Diskonteringsränta +0,5%
-30,1
-10,4
-18,9
-0,3
-59,7
Diskonteringsränta -0,5%
32,9
11,6
19,3
0,3
64,1
Förväntad ökad livslängd, +1 år
19,3
5,4
2,5
1,2
28,5
2023
Diskonteringsränta +0,5%
-30,1
-10,5
-16,4
-0,1
-57,1
Diskonteringsränta -0,5%
32,8
11,7
18,5
0,1
63,1
Förväntad ökad livslängd, +1 år
19,1
5,4
3,0
0,3
27,7
U&B    Uppskattningar relaterade till förmånsbaserade pensionsplaner
Värdet för de förmånsbestämda planerna är föremål för aktuariella antaganden såsom förväntad
livslängd, inflation och diskonteringsränta. Dessa antaganden används för att bestämma
åtagandets storlek och kostnad. Antagandena föreslås av externa oberoende aktuarier och
godkänns av ledningen.
En känslighetsanalys har gjorts på ovanstående aktuariella antaganden eftersom förändringar i
dessa kan påverka den förmånsbestämda förpliktelsen. Analysen har gjorts genom att beakta
förändringen i varje antagande separat och något samband mellan antagandena har inte tagits
hänsyn till. Med hänsyn till det totala beloppet av koncernens förmånsbestämda netto pensions-
förpliktelser förväntas rimliga förändringar i antagandena ej leda till någon väsentlig förändring av
netto pensionsförpliktelsen.
RP    Pensioner
Inom koncernen finns såväl avgiftsbestämda som förmånsbestämda pensionsplaner. Generellt
finansieras planerna genom inbetalningar till försäkringsbolag eller förvaltaradministrerade
fonder. I förmånsbestämda planer bär koncernen risken för att kostnaderna för de utfästa
ersättningarna blir högre än beräknat.
I koncernbalansräkningen redovisas nettot av beräknat nuvärde av de förmånsbestämda
förpliktelserna och verkligt värde på förvaltningstillgångarna som antingen en skuld på
pensionsförpliktelser eller en fordran i övriga långfristiga fordringar.
ITP2-planen, en kompletterande pension för tjänstemännen, är en kollektiv förmånsbestämd plan
som  finansieras genom tecknande av pensionsförsäkringar i det ömsesidiga försäkringsbolaget
Alecta. Det finns ingen tillgänglig information för att kunna redovisa denna plan som en
förmånsbestämd plan och därför redovisas planen som en avgiftsbestämd plan. Följaktligen
redovisas de premier som under året har betalats till Alecta som pensionskostnader.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024172
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
E. Övriga noter
E.
Inkomstskatt
Effektiv skattesats
Övriga noter
15
27
E.1
Inkomstskatt
E.2
Förvärv, avyttringar och tillgångar
som innehas för försäljning
E.3
SSABs dotterbolag
Inkomstskatt, Mkr
1 786
E.4
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024173
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
E.1 Inkomstskatt
Inkomstskatt
Mkr
2024
2023
Svensk inkomstskatt
0
382
Utländsk inkomstskatt
1 931
3 267
Summa aktuell skattekostnad
1 931
3 649
Uppskjuten skattekostnad (+) / inkomst (–)
-145
29
Summa skattekostnad i resultaträkningen
1 786
3 677
Summa skattekostnad (+) / inkomst (–) i övrigt totalresultat1)
-57
-150
1) Detaljerna framgår i Koncernens rapport över totalresultat.
Koncernen är omfattas av OECD:s Pelare 2-modellregler om global minimibeskattning. I december
2023 beslutade Sveriges riksdag att anta ett regelverk om global minibeskattning och tilläggsskatt,
även kallat Pelare 2, gällande från 31 december 2023 och för räkenskapsår med början från 1 januari
2024. Enligt regelverket är Koncernen skyldig att ta ut en tilläggsskatt motsvarande skillnaden mellan
den effektiva skattesatsen enligt en så kallad GloBE-uträkning och en miniskatt på 15 %. Koncernen
har ett dotterbolag på Irland, som har en statlig inkomstskatt på 12,5 %. För bolag som omfattas av
Pelare 2-regelverket tillämpas en höjning av den lokala skattesatsen med 2,5 % till 15 %. Detta får till
följd att skattekostnaden för året på Irland har ökat med 28 Mkr, vilket är inkluderat i gruppens totala
skattekostnad.
Avstämning av skattesats
%
2024
2023
Gällande skattesats i Sverige
20,6
20,6
Skatteeffekt av:
Icke avdragsgilla kostnader
2,0
1,5
Icke skattepliktiga intäkter
-2,6
-1,2
Ändringar i skattesats
0,1
0,1
Annan skattesats i utländska dotterbolag
0,8
0,5
Skatter avseende tidigare period
-0,2
0,3
Ej bokförda underskottsavdrag
0,6
0,0
Övriga skillnader
0,2
0,3
Effektiv skattesats
21,5
22,0
Uppskjutna skattefordringar och skulder
Mkr
2024
2023
Uppskjutna skattefordringar
- förfaller inom 12 månader
270
150
- förfaller efter mer än 12 månader
264
398
Summa
534
548
Uppskjutna skatteskulder
- förfaller inom 12 månader
43
-1 046
- förfaller efter mer än 12 månader
-2 801
-1 841
Summa
-2 757
-2 887
Uppskjutna skatteskulder, netto
-2 223
-2 339
Koncernen har inte redovisat uppskjutna skattefordringar avseende underskottsavdrag uppgående till
3 283 (3 587) Mkr. Av dessa underskottsavdrag förfaller 23 (30) Mkr inom 12 månader. Ingen
uppskjuten skatt redovisas på balanserade vinstmedel i dotter- och intressebolag eftersom överföring
av dessa vinstmedel till moderbolaget normalt är skattefri. I den mån överföringen inte är skattefri, kan
moderbolaget bestämma när dessa vinster överförs och sådana överföringar kommer inte att ske
inom överskådlig framtid.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024174
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
E.1 Inkomstskatt, forts.
Förändring uppskjuten skatt (fordran + / skuld -)
2024
2023
Mkr
Överavskrivning
på anläggnings-
tillgångar
Nyttjande-
rättstillgångar
Leasing-
skulder
Pensioner
Uppskjuten
skatt på
övervärden
Outnyttjade
underskotts-
avdrag
Övrigt
Summa
Överavskrivning
på anläggnings-
tillgångar
Nyttjande-
rättstillgångar
Leasing-
skulder
Pensioner
Uppskjuten
skatt på
övervärden
Outnyttjade
underskotts-
avdrag
Övrigt
Summa
Uppskjuten skatt 1 januari
-2 785
-575
615
237
-141
76
234
-2 339
-2 666
-499
536
248
-181
16
52
-2 494
Förändringar mot
resultatet
-47
-5
13
-6
80
9
102
145
-158
-93
97
-19
47
78
19
-29
Förändringar mot övrigt
totalresultat
5
53
57
9
141
150
Förändringar mot
investeringsstöd
0
0
10
10
Ökning genom
rörelseförvärv
-4
-4
-11
-11
Förändring genom
avyttring av bolag
-4
-12
-16
Omräkningsdifferens
-102
-6
7
11
-14
-1
38
-67
39
17
-18
4
-19
11
35
Uppskjuten skatt 31
december, netto
-2 934
-587
635
247
-83
71
427
-2 223
-2 785
-575
615
237
-141
76
234
-2 339
U&B    Uppskjuten skatt
Koncernen är verksam i flera länder vilket ökar komplexiten vid fastställande av uppskjuten
skattefordran och skatteskuld, och det krävs väsentliga bedömningar och antaganden för att
bestämma värdet på den uppskjutna skattefordran och skatteskulden på balansdagen. Bolaget
måste bedöma sannolikheten för att utnyttja de uppskjutna skattefordringarna mot framtida
beskattningsbara vinster. Framtida förändringar av skattelagstiftningar samt utvecklingen av
affärsklimat påverkar bolagets framtida skattemässiga vinster och därmed möjligheten att
utnyttja uppskjuten skattefordran på underskottsavdrag och på övriga temporära skillnader. En
förändrad bedömning av sannolikheten för framtida skattemässiga vinster kan således ge en
positiv eller negativ effekt på koncernens resultat. Väsentliga bedömningar och antaganden görs
även vad gäller redovisning av avsättningar och eventualförpliktelser avseende skatterisker.
Förändringar i tillämpade uppskattningar och bedömningar kan leda till väsentliga skillnader i
uppskjutna skattefordringar och skulder inom följande räkenskapsår eller senare.
Pelare 2
Den nuvarande bedömningen är att implementeringen av Pelare 2-regelverket kommer att ha en
liten påverkan på koncernens totala inkomstskattekostnad och effektiva skattesats. Det finns
dock komplexiteten i tillämpningen av lagstiftningen, och reglerna har ännu inte implementerats i
vissa jurisdiktioner. Koncernen fortsätter att noggrant övervaka implementeringen och effekterna
av Pelare 2-regelverket.
RP    Inkomstskatt
Koncernen utvärderar regelbundet de yrkanden som gjorts i inkomstdeklarationer avseende
situationer där tillämpliga skatteregler är föremål för tolkning och bedömer om det är troligt att en
skattemyndighet kommer att godta en osäker skattemässig behandling. Koncernen värderar sina
redovisade skatter antingen baserat på det mest sannolika beloppet eller det förväntade värdet,
beroende på vilken metod som bäst förutser utfallet av osäkerheten.
Uppskjuten skatt
Temporära skillnader som ger upphov till uppskjutna skattefordringar och -skulder består främst
av överavskrivningar på anläggningstillgångar, vinster från koncerninterna lagertransaktioner,
obeskattade reserver i form av periodiseringsfonder, leasingavtal, outnyttjade skattemässiga
underskottsavdrag samt verkligt värde justeringar vid rörelseförvärv. Koncernen tillämpar
undantaget i IAS 12 och redovisar inte och lämnar ingen information om uppskjuten skatt till följd
av Pelare 2-regelverket.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024175
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
E.2 Förvärv, avyttringar och tillgångar
som innehas för försäljning
Förvärv
Under 2024 förvärvade Ruukki Construction 100 % av aktierna i ett svenskt fastighetsbolag, Buskåker
Industrifastigheter AB. Köpeskillingen uppgick till 39 Mkr och verkligt värde på nettotillgångarna
uppgick till 39 Mkr. Koncernens likvida medel påverkades med 38 Mkr. Under 2024 förvärvades
minoritetens andel av aktierna i Dala-Profil AB för 39 Mkr samt i Vimpelin Listapalvelu Oy för 8 Mkr.
Under 2023 förvärvade Tibnor 100 % av aktierna i Stålshoppen i Örebro AB, Ruukki Construction 70 %
av aktierna i Designtak i Småland AB och SSAB Special Steels 100 % av aktierna i LaserTool i Blekinge
AB. Köpeskillingen för dessa bolag uppgick totalt till 65 Mkr och verkligt värde på nettotillgångarna
uppgick till 65 Mkr. Koncernens likvida medel påverkades med totalt 52 Mkr.
Avyttringar
Inga avyttringar har skett under 2024. Under 2023 avyttrade SSAB aktierna i G & G Mining Fabrication
Pty Ltd. i Australien. Försäljningspriset uppgick till 69 Mkr, och avyttrade nettotillgångar uppgick till 63
Mkr. Koncernens likvida medel påverkades med 61 Mkr.
Tillgångar som innehas för försäljning
SSAB Special Steels planerar att avyttra bergsbultenheten i Virsbo, som har 66 anställda.
Tillverkningen av bergsbultar är inte en del av SSABs kärnverksamhet då det i dagsläget inte finns
någon marknad för bergsbultar med höghållfasta stål, som SSAB Special Steels fokuserar på.
I de finansiella rapporterna 2024, redovisas tillgångar samt relaterade skulder i Virsbo som tillgångar
som innehas för försäljning. Tillgångarna som innehas för försäljning uppgick till 120 Mkr och består
av materiella anläggningstillgångar om 57 Mkr samt varulager om 62 Mkr. Skulderna hänförliga till
tillgångar som innehas för försäljning uppgick till 8 Mkr och består av upplupna personalkostnader.
E.3 SSABs dotterbolag
SSABs dotterbolag, direktägda av SSAB AB markerade med *
Namn
*
Säte
Innehav %
Askims Rostfria Stål AB
Sverige
100
BevakningsAB Företagsskydd
Sverige
100
Borlänge Handelsstål AB
Sverige
100
Buskåker Industrifastigheter AB
Sverige
100
Dala-Profil AB
Sverige
100
Designtak i Småland AB
Sverige
70
EO Stål AB
Sverige
90
Förvaltnings AB Tegelhögen
Sverige
100
Göteborgs Stål AB
Sverige
100
Handelsstålgruppen i Sverige AB
Sverige
100
Imero Stål & Metall AB
Sverige
100
LaserTool i Blekinge AB
Sverige
100
Linköpings Stål AB
Sverige
100
Mjölby Handelsstål AB
Sverige
100
Norrbotten Stål AB
Sverige
100
Norrköpings Handelsstål AB
Sverige
100
Plannja AB
*
Sverige
100
Plannja Steinwalls AB
Sverige
100
Plåtdepån i Borlänge AB
Sverige
100
Ruukki Sverige AB
Sverige
100
Skåne Stål AB
Sverige
100
Smålands Stål AB
Sverige
100
SSAB EMEA AB
*
Sverige
100
SSAB Europe SSC AB
Sverige
100
SSAB Nordic Steel AB
Sverige
100
SSAB Technology AB
*
Sverige
100
Stålshoppen i Örebro AB
Sverige
100
Sundsvalls Stål AB
Sverige
100
Swestål AB
Sverige
100
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024176
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Namn
*
Säte
Innehav %
Tappers Stål & Metaller AB
Sverige
100
Tibnor AB
*
Sverige
100
Tibnor Lanna AB
Sverige
100
Virsbo Bergbultar AB
Sverige
100
Virsbo Bergbultar Fastigheter AB
Sverige
100
SSAB Swedish Steel Lda
Angola
100
SSAB Argentina SRL
Argentina
100
SSAB Swedish Steel Pty Ltd.
Australien
100
Abraservice Belgium SA
Belgien
100
SSAB Swedish Steel Comércio Aço Ltda.
Brasilien
100
SSAB Bulgaria Ltd
Bulgarien
100
SSAB Swedish Steel Aceros de Chile Limitada
Chile
100
SSAB Colombia S.A.S.
Colombia
100
Plannja A/S
Danmark
100
SSAB Danmark A/S
Danmark
100
SSAB Holding Danmark A/S
Danmark
100
Tibnor AS
Danmark
100
SSAB Egypt LLC
Egypten
100
Rannila Uü
Estland
100
Rautaruukki Uü
Estland
100
Ruukki Products AS
Estland
100
SSAB Swedish Steel Eesti OU
Estland
100
Tibnor Estonia AS
Estland
100
SSAB Swedish Steel Philippines Inc
Filippinerna
100
Piristeel Oy
Finland
100
Poimukate Oy
Finland
100
Presteel Oy
Finland
80
Rautaruukki Oyj
*
Finland
100
Ruukki Construction Oy
Finland
100
SSAB Europe Oy
Finland
100
Tibnor Oy
Finland
100
TM Rauta Oy
Finland
100
Vimpelin Listapalvelu Oy
Finland
100
Abraservice France SAS
Frankrike
100
Abraservice Holding SAS
Frankrike
100
Namn
*
Säte
Innehav %
Foncière Saint-Marcel
Frankrike
100
SSAB Swedish Steel SAS
*
Frankrike
100
SSAB Swedish Steel FZE
Förenade Arabemiraten
100
SSAB Swedish Steel Mepe
Grekland
100
SSAB Swedish Steel, Hong Kong
Hong Kong
100
Ruukki Metals Trading & Marketing India Private Limited
Indien
100
SSAB Swedish Steel India PVT Ltd
Indien
100
SSAB Swedish Steel Indonesia
Indonesien
100
SSAB Finance Ireland DAC
*
Irland
100
SSAB Israel Ltd
Israel
100
Abraservice Italia SpA
Italien
100
SSAB Swedish Steel SpA
Italien
100
SSAB Swedish Steel, Japan
Japan
100
SSAB Central Inc.
*
Kanada
100
SSAB Swedish Steel Ltd
Kanada
100
Western Steel Ltd
Kanada
100
SSAB Swedish Steel LLP
Kazakhstan
100
SSAB Swedish Steel (China) Co., Ltd.
Kina
100
SSAB Swedish Steel International Trade (Kunshan) Co., Ltd.
Kina
100
SSAB Swedish Steel Ltd. Shanghai
Kina
100
SSAB Swedish Steel Ltd
Korea
100
SSAB Adriatic d.o.o.
Kroatien
100
Tibnor Latvia SIA
Lettland
100
UAB Tibnor
Litauen
100
SSAB Swedish Steel Sdn Bhd
Malaysia
100
SSAB Swedish Steel SARL
Marocko
100
Swedish Steel AB Mexico Sa De CV
Mexiko
100
Geha Beheer B.V.
Nederländerna
100
Geha Laverman B.V.
Nederländerna
100
SSAB Swedish Steel B.V.
Nederländerna
100
Plannja A/S
Norge
100
Ruukki Building Components AS
Norge
100
SSAB Svensk Stål AS
Norge
100
Tibnor AS
Norge
100
SSAB Swedish Steel Pakistan (Private) Limited
Pakistan
100
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024177
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Namn
*
Säte
Innehav %
SSAB EMEA AB Sucursal De Peru
Peru
100
Abraservice Polska Sp. z.o.o
Polen
100
Ruukki Polska Sp.zo.o.
Polen
100
SSAB Poland Sp.z.o.o
Polen
100
TM-Rauta Sp.z.o.o.
Polen
100
Abraservice Portugal LDA
Portugal
100
SSAB Swedish Steel Lda
Portugal
100
Ruukki Romania S.R.L.
Rumänien
100
SSAB Swedish Steel SRL
Rumänien
100
SSAB Swedish Steel CIS LLC
Ryssland
100
SSAB Saudi Factory LLC
Saudiarabien
100
SSAB Swedish Steel d.o.o.
Serbien
100
SSAB Swedish Steel Pte Ltd.
Singapore
100
Ruukki Slovakia s.r.o.
Slovakien
100
Abraservice Ibérica INT, SAU
Spanien
100
SSAB Swedish Steel S.L.
Spanien
100
Abraservice Scotland Ltd
Storbritannien
100
Abraservice UK
Storbritannien
100
Ruukki UK Ltd
Storbritannien
100
SSAB Swedish Steel Ltd. UK
Storbritannien
100
SSAB South Africa Pty Ltd
Sydafrika
100
SSAB Swedish Steel Taiwan Ltd.
Taiwan
100
SSAB Swedish Steel (Thailand) Co. Ltd.
Thailand
49
Abraservice CZ Sro
Tjeckien
100
Ruukki CZ s.r.o.
Tjeckien
100
SSAB Swedish Steel spol. s.r.o.
Tjeckien
100
Abraservice Özel Celik Ltd Si
Turkiet
100
SSAB Swedish Steel Celik Dıs Ticaret Ltd. Şti.
Turkiet
100
Abraservice Deutschland GmbH
Tyskland
100
SSAB Swedish Steel GmbH
*
Tyskland
100
Ruukki Investment LLC Ukraine
Ukraina
100
Ruukki Ukraine LLC
Ukraina
100
SSAB Swedish Steel LLC
Ukraina
100
SSAB Svéd Acél Kereskedelmi Kft. (SSAB Kft.)
Ungern
100
Abraservice US, LLC
USA
100
Namn
*
Säte
Innehav %
SSAB Alabama Inc.
USA
100
SSAB Construction Inc.
USA
100
SSAB Enterprises LLC
USA
100
SSAB Inc
USA
100
SSAB Iowa Inc.
USA
100
SSAB Minnesota Inc.
USA
100
SSAB Sales Inc.
USA
100
SSAB Texas Inc.
USA
100
SSAB US Holding Inc.
*
USA
100
SSAB Swedish Steel LLC
Uzbekistan
100
SSAB Swedish Steel LLC
Vietnam
100
SSAB Hardox Stahl GmbH
Österrike
100
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024178
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
E.4 Ställda säkerheter och
eventualförpliktelser
Ställda säkerheter
Mkr
2024
2023
Fastighetsinteckningar
30
30
Spärrade medel
6
15
Övriga ställda säkerheter
3
Summa
36
48
Övriga åtaganden och eventualförpliktelser
Mkr
2024
2023
Ansvarsförbindelser för dotterbolags förpliktelser
2 001
211
Övriga ansvarsförbindelser
723
605
Övriga åtaganden
4 672
4 546
Summa
7 396
5 362
Koncernens ansvarsförbindelser för dotterbolags förpliktelser avser främst bankgarantier samt
moderbolagsgarantier. Ökningen under 2024 är främst hänförlig till betalningsgarantier relaterade till
investeringen i Oxelösund. Koncernens övriga ansvarsförbindelser består främst av garantier
avseende skulder hos intresseföretag för vilka koncernen har enskilt ansvar samt ej bokförda
pensionsförpliktelser. Övriga åtaganden relaterar huvudsakligen till terminskontrakt på utsläppsrätter.
Förhållanden som ej föranlett redovisning som ansvarsförbindelse
Koncernen är involverad i ett fåtal rättstvister angående försäkrings- och garantiärenden samt
reklamationer. I bokföringen har hänsyn tagits till bedömt utfall av dessa.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024179
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Intro Moderbolaget_NY.png
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets rapport över resultatet
Mkr
Not
2024
2023
Bruttoresultat
Försäljning- och administrationskostnader
3
-868
-638
Övriga rörelseintäkter/kostnader
2, 3
491
370
Rörelseresultat
-376
-268
Resultat från andelar i dotterbolag- och intressebolag
5
3 686
9 123
Övriga finansiella resultatposter
5
891
1 042
Resultat efter finansnetto
4 201
9 897
Bokslutsdispositioner
6
115
65
Resultat före skatt
4 316
9 962
Inkomstskatt
7
-5
-16
Årets resultat
4 312
9 946
Moderbolagets rapport över totalresultat
Mkr
Not
2024
2023
Årets resultat
4 312
9 946
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen
Kassaflödessäkringar
-40
-61
Inkomstskatt hänförlig till kassaflödessäkringar
7
8
13
Övrigt totalresultat
-32
-49
Summa årets totalresultat
4 280
9 897
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024180
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Moderbolagets rapport över finansiell ställning
Mkr
Not
31 dec 2024
31 dec 2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
8
26
36
Materiella anläggningstillgångar
8
0
0
Aktier i dotterbolag och övriga bolag
9
66 500
66 552
Långfristiga fordringar på dotterbolag
10
6 722
9 677
Övriga långfristiga fordringar
10
92
187
Uppskjutna skattefordringar
7
4
6
Summa anläggningstillgångar
73 344
76 458
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar på dotterbolag
10
6 126
2 770
Aktuella skattefordringar
107
38
Övriga kortfristiga fordringar
10
552
292
Kassa och bank
11
26 694
27 398
Summa omsättningstillgångar
33 479
30 499
SUMMA TILLGÅNGAR
106 823
106 957
Mkr
Not
31 dec 2024
31 dec 2023
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
• Aktiekapital
12
9 063
9 063
• Reservfond
902
902
Fritt eget kapital
• Balanserad vinst
59 018
55 248
• Årets resultat
4 312
9 946
SUMMA EGET KAPITAL
73 294
75 157
Avsättningar
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser
2
4
Långfristiga avsättningar
13
62
61
Uppskjutna skatteskulder
7
6
14
Summa avsättningar
70
78
Långfristiga skulder
Skulder till dotterbolag
14
61
132
Övriga långfristiga skulder
14
4 138
4 136
Summa långfristiga skulder
4 199
4 268
Kortfristiga skulder
Kortfristiga avsättningar
13
22
15
Skulder till dotterbolag
14
28 473
25 629
Aktuella skatteskulder
1
94
Övriga kortfristiga skulder
14
764
1 715
Summa kortfristiga skulder
29 260
27 453
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
106 823
106 957
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024181
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Moderbolagets förändring i eget kapital
2024
2023
Bundet eget kapital
Fritt eget kapital
Bundet eget kapital
Fritt eget kapital
Mkr
Aktie-
kapital
Reservfond
Överkurs-
fond
Fond för
verkligt värde
Balanserat
resultat
Årets
resultat
Summa
Aktie-
kapital
Reservfond
Överkurs-
fond
Fond för
verkligt värde
Balanserat
resultat
Årets
resultat
Summa
Eget kapital 1 januari
9 063
902
22 469
54
32 725
9 946
75 157
9 063
902
22 469
103
26 330
16 702
75 567
Kassaflödessäkringar
-40
-40
-61
-61
Inkomstskatt på kassaflödessäkringar
8
8
13
13
Årets resultat
4 312
4 312
9 946
9 946
Summa årets totalresultat
-32
4 312
4 280
-49
9 946
9 897
Balansering av föregående års resultat
9 946
-9 946
16 702
-16 702
Utdelning till aktieägare
-4 983
-4 983
-8 960
-8 960
Förvärv egna aktier
-1 160
-1 160
-1 347
-1 347
Indragning av egna aktier
-292
292
Fondemission
292
-292
Eget kapital 31 december
9 063
902
22 469
22
36 528
4 312
73 294
9 063
902
22 469
54
32 725
9 946
75 157
Mer information om återköp och indragning av egna aktier samt fondemission finns i not D.6 till koncernredovisningen.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024182
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Moderbolagets rapport över kassaflöden
Mkr
Not
2024
2023
LÖPANDE VERKSAMHET
Rörelseresultat
-376
-268
Poster som inte påverkar kassaflödet:
Avskrivningar på materiella anläggningstillgångar
8
9
6
Resultat vid försäljning av rörelser och andelar
9
8
0
Förändring avsättningar
13
7
16
Övriga återföringar
1
0
Erhållna räntor
1 925
1 655
Betalda räntor
-1 491
-1 672
Betald inkomstskatt
-164
-67
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring i
rörelsekapital
-81
-329
Förändring i rörelsekapital
Kundfordringar
0
-2
Leverantörsskulder
12
-16
Övriga kortfristiga fordringar
-101
984
Övriga kortfristiga skulder
-131
-227
Kommersiella koncernmellanhavanden
176
-686
Kassaflöde från förändring i rörelsekapital
-44
53
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
-125
-275
Mkr
Not
2024
2023
INVESTERINGSVERKSAMHET
Investeringar i immateriella/materiella anläggningstillgångar
8
-4 474
-3 346
Försäljning av  immateriella/materiella anläggningstillgångar
8
4 474
3 345
Utdelning från dotterbolag
5
4 156
9 893
Erhållna/lämnade koncernbidrag
65
Förvärv/tillskott intressebolag och joint venture
9
-20
Övrig investeringsverksamhet
-3
1
KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHET
4 218
9 873
FINANSIERINGSVERKSAMHET
Utdelning till aktieägare
-4 983
-8 960
Förvärv egna aktier
-1 215
-1 292
Nya lån
14
2 095
Återbetalning/amortering av lån
14
-1 124
-2 657
Finansiella placeringar
4
-1
Finansiella koncernmellanhavanden
2 234
5 155
Övrig finansiering
1 468
-297
KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHET
-3 616
-5 956
LIKVIDA MEDEL
Behållning den 1 januari
27 398
23 026
Kassaflöde från den löpande verksamhet
-125
-275
Kassaflöde från investeringsverksamhet
4 218
9 873
Kassaflöde från finansieringsverksamhet
-3 616
-5 956
Valutaeffekter, likvida medel
-1 182
729
LIKVIDA MEDEL den 31 december
11
26 694
27 398
Avtalad, ej utnyttjad bankkredit
8 500
8 239
DISPONIBLA LIKVIDA MEDEL (inkl. outnyttjade bankkrediter)
35 194
35 637
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024183
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Moderbolagets noter
1. Redovisnings- och värderingsprinciper
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen, utom i de fall som anges nedan.
Dessa avvikelser mellan moderbolagets och koncernens principer föranleds av begränsningar att
tillämpa IFRS Redovisningsstandarder i moderbolaget till följd av Årsredovisningslagen och
Tryggandelagen samt i vissa fall av skatteskäl. Vidare har Rådet för hållbarhets- och finansiell
rapporterings rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer tillämpats.
Intressebolag och samarbetsarrangemang: I moderbolaget redovisas intressebolag och joint venture
enligt anskaffningsvärdemetoden.
Leasing – Leasetagare: I moderbolaget redovisas samtliga leasingavtal som en kostnad linjärt över
kontraktets löptid.
Pensioner: Moderbolaget redovisar förmånsbestämda pensionsplaner enligt lokala regler.
Utdelningar: Förväntad utdelning redovisas i de fall då moderbolaget har rätt att ensamt besluta om
utdelningens storlek och före balansdagen fattat beslut beträffande utdelningens storlek samt
säkerställt att utdelningen inte överstiger dotterbolagets utdelningskapacitet.
Koncernbidrag: Erhållna samt lämnade koncernbidrag från/till dotterföretag redovisas som en
bokslutsdisposition och skatteeffekten som en skattekostnad/-intäkt i resultaträkningen.
2. Övriga rörelseintäkter
Mkr
2024
2023
Statliga bidrag 1)
-3
6
Netto valutakursvinster
5
4
Övrigt
503
364
Summa
504
374
1) Under 2024 har SSAB AB återbetalat  bidrag som var relaterade till Covid-19 och som mottogs år 2020.
3. Rörelsens kostnader
Mkr
2024
2023
Personalkostnader
322
301
Tjänster
363
225
Avskrivningar
9
6
Övrigt
187
110
Summa
881
642
Arvoden och ersättningar till revisionsbolag
Mkr
2024
2023
Ernst & Young
Revisionsarvoden
7
7
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
3
1
Övriga tjänster
2
1
Summa
12
9
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024184
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
4. Ersättningar till anställda
Mkr
2024
2023
Löner och andra ersättningar
205
189
Sociala kostnader
71
65
Pensionskostnader
45
47
Summa
322
301
5. Finansiella intäkter och kostnader
Mkr
2024
2023
Resultat från andelar i dotter- och intressebolag
Utdelningar från dotterbolag
4 156
9 893
Utdelningar från intressebolag
1
1
Ränteintäkter från dotterbolag
745
602
Räntekostnader till dotterbolag
-1 216
-1 373
Summa resultat från andelar i dotter- och intressebolag
3 686
9 123
Övriga finansiella poster
Ränteintäkter på tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
1 118
994
Ränteintäkter på derivatinstrument
52
67
Räntekostnader på skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
-224
-246
Netto valutakursdifferenser
-46
255
Övrigt
-8
-29
Summa övriga finansiella poster
891
1 042
Summa finansiella intäkter och kostnader
4 578
10 165
6. Bokslutsdispositioner
Mkr
2024
2023
Erhållna koncernbidrag
115
65
Summa
115
65
7. Inkomstskatt
Mkr
2024
2023
Aktuell skattekostnad
3
5
Uppskjuten skattekostnad (+) / inkomst (–)
2
11
Summa skattekostnad i resultaträkningen
5
16
Summa skattekostnad (+) / inkomst (–) i övrigt totalresultat
-8
-13
Avstämning av skattesats
%
2024
2023
Gällande skattesats i Sverige
20,6
20,6
Skatteeffekt av:
Icke avdragsgilla kostnader
0,1
0,0
Icke skattepliktiga intäkter
-20,6
-20,5
Skatter avseende tidigare period
0,0
0,1
Effektiv skattesats
0,1
0,2
Förändring uppskjuten skatt (fordran + / skuld -)
Mkr
2024
Pensioner
Övriga poster1)
Summa
Uppskjuten skatt 1 januari
154
-162
-8
Förändring mot resultatet
-10
7
-2
Förändring mot övrigt totalresultat
8
8
Uppskjuten skatt 31 december, netto
144
-146
-2
2023
Uppskjuten skatt 1 januari
166
-174
-9
Förändring mot resultatet
-11
-11
Förändring mot övrigt totalresultat
13
13
Uppskjuten skatt 31 december, netto
154
-162
-8
1) Övriga poster avser främst värdering av derivat.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024185
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
8. Immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar
2024
2023
Mkr
Utsläppsrätter
Programvara
Summa
immateriella
tillgångar
Summa
materiella
anläggnings-
tillgångar
Utsläppsrätter
Programvara
Summa
immateriella
tillgångar
Summa
materiella
anläggnings-
tillgångar
Anskaffningsvärde 1 januari
46
46
12
45
45
12
Inköp
4 474
4 474
3 345
1
3 346
Avyttringar och utrangeringar
-4 474
-4 474
-3 345
-3 345
Anskaffningsvärde 31 december
46
46
12
46
46
12
Ackumulerade avskrivningar 1 januari
10
10
12
5
5
12
Årets avskrivningar
9
9
6
6
1
Ackumulerade avskrivningar 31 december
20
20
12
10
10
12
Bokfört värde 31 december
26
26
0
36
36
0
Materiella anläggningstillgångar består av inventarier, verktyg och installationer.
9. Aktier i dotterbolag och övriga bolag
2024
2023
Mkr
Aktier i
dotterbolag
Aktier i
intressebolag
Övriga aktier och
andelar
Summa
Aktier i
dotterbolag
Aktier i
intressebolag
Övriga aktier och
andelar
Summa
Bokfört värde 1 januari
65 977
567
8
66 552
65 978
547
8
66 533
Investeringar
20
20
Avyttringar
-50
-3
-52
-1
-1
Bokfört värde 31 december
65 928
567
6
66 500
65 977
567
8
66 552
Dotterbolag och intressebolag som är direktägda av moderbolaget framgår av noterna E.3 och B.5 till koncernredovisningen.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024186
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
10. Fordringar
Mkr
2024
2023
Långfristiga fordringar på dotterbolag
Lånefordringar
6 679
9 634
Derivattillgångar
43
43
Summa långfristiga fordringar på dotterbolag
6 722
9 677
Övriga långfristiga fordringar
Derivattillgångar
88
187
Övriga poster
3
1
Summa övriga långfristiga fordringar
92
187
Kortfristiga fordringar på dotterbolag
Lånefordringar
5 766
2 387
Koncernbidrag, fordringar
115
65
Upplupna ränteintäkter
29
43
Kundfordringar
139
47
Derivattillgångar
78
228
Summa kortfristiga fordringar på dotterbolag
6 126
2 770
Övriga kortfristiga fordringar
Kundfordringar och övriga fordringar
7
6
Upplupna intäkter och förutbetalda kostnader
127
103
Derivattillgångar
418
184
Summa övriga kortfristiga fordringar
552
292
11. Kassa och bank
Mkr
2024
2023
Kassa och bank
13 049
15 561
Kortfristiga placeringar (löptid kortare än 3 månader)
13 645
11 837
Summa
26 694
27 398
12. Eget kapital
Förändring av antalet aktier och aktiekapitalet sedan 1989
År
Förändring av antal
aktier
Antal aktier
Förändring av
aktiekapital,
Mkr
Aktiekapital,
Mkr
1989
Konvertering
15 000 000
26 500 000
150
2 650
1994
Konvertering
5 500 000
32 000 000
550
3 200
1995
Split 4:1
96 000 000
128 000 000
0
3 200
1998
Inlösen
-15 891 199
112 108 801
-397
2 803
2001
Nedsättning
-11 210 880
100 897 921
-281
2 522
2005
Inlösen
-9 968 861
90 929 060
-249
2 273
2006
Inlösen
-4 546 453
86 382 607
-114
2 159
2006
Fondemission
0
86 382 607
121
2 280
2006
Split 3:1
172 765 214
259 147 821
0
2 280
2007
Nyemission 1:4
64 786 954
323 934 775
571
2 851
2014
Nyemission
225 310 735
549 245 510
1 982
4 833
2016
Nyemission 8:7
480 589 816
1 029 835 326
4 229
9 063
2024
Indragning
-33 217 659
996 617 667
-292
8 771
2024
Fondemission
0
996 617 667
292
9 063
13. Avsättningar
Personalrelaterade avsättningar
Mkr
2024
2023
Ingående balans 1 januari
76
61
Tillkommande avsättningar
21
27
Utnyttjat under året
-13
-13
Utgående balans 31 december
84
76
Långfristiga avsättningar
62
61
Kortfristiga avsättningar
22
15
Summa
84
76
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024187
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
14. Skulder
Mkr
2024
2023
Långfristiga skulder på dotterbolag
Derivatskulder
61
132
Summa långfristiga skulder på dotterbolag
61
132
Övriga långfristiga skulder
Kapitalmarknadslån
4 095
4 093
Derivatskulder
43
43
Summa övriga långfristiga skulder
4 138
4 136
Kortfristiga skulder på dotterbolag
Räntebärande skulder
28 118
25 459
Leverantörsskulder
15
-4
Derivatskulder
340
174
Summa kortfristiga skulder
28 473
25 629
Övriga kortfristiga skulder
Kortfristig del av långfristiga kapitalmarknadslån
1 124
Leverantörsskulder och övriga skulder
469
205
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
169
153
Derivatskulder
125
234
Summa övriga kortfristiga skulder
764
1 715
Utestående räntebärande skulder
Mkr
Räntesats
nominell, %
2024
2023
Kapitalmarknadslån (fast ränta)
2019–2028 SEK
4,88
1 498
1 515
Summa kapitalmarknadslån (fast ränta)
1 498
1 515
Kapitalmarknadslån (rörlig ränta)
2019–2028 SEK
Stibor + 1,70–1,85
2 597
3 702
Summa kapitalmarknadslån (rörlig ränta)
2 597
3 702
Summa kapitalmarknadslån
4 095
5 217
Amorteringar av långfristiga räntebärande skulder
Mkr
2024
2023
inom 1 år
1 124
inom 1–2 år
1 999
inom 2–3 år
1 998
inom 3–4 år
2 096
inom 4–5 år
2 098
Summa
4 095
5 220
Upplåning fördelat per valuta
Mkr
2024
2023
SEK
4 095
5 217
Summa
4 095
5 217
Varav:
Kapitalmarknadslån
4 095
5 217
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024188
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
15. Finansiell riskhantering
SSABs affärsverksamhet exponerar koncernen och moderbolaget för diverse finansiella risker.
Hanteringen av finansiella risker regleras i koncernens direktiv för finansiella risker, som anger ansvar,
processer och andra principer för finansiell riskhantering. Målen för finansiell riskhantering är att
minska volatiliteten i koncernens resultat samt säkerställa tillräcklig likviditet för koncernens
verksamhet. Merparten av de finansiella transaktionerna sker genom moderbolagets finansfunktion
samt genom SSAB Finance Ireland på Irland. Ytterligare information om finansiell riskhantering
framgår av förvaltningsberättelsen och i noterna till koncernredovisningen: avseende marknadsrisker
och motpartsrisker i not D.1 och avseende likviditets- och refinansieringsrisk i not D.3.
Moderbolaget kan drabbas av kreditförluster på sina fordringar gentemot andra koncernbolag. Dessa
fordringar är huvudsakligen lånefordringar som hänför sig till moderbolagets roll att finansiera sina
dotterbolag, de analyseras för förväntade kreditförluster. Fordringar har inte skrivits ned under vare sig
2024 eller 2023 på grund av förväntade kreditförluster.
16. Leasing
Mkr
2024
2023
Leaseavgifter under året
30
29
Löptidsanalys av leasingskulder, odiskonterade
Mkr
2024
2023
inom 1 år
20
20
inom 1–2 år
1
17
Summa
21
37
17. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Mkr
2024
2023
Ansvarsförbindelser för dotterbolags förpliktelser
4 410
2 382
Övriga åtaganden och ansvarsförbindelser
4 443
4 297
Summa
8 853
6 679
Ansvarsförbindelser för dotterbolags förpliktelser avser främst garantier för dotterbolagslån och övriga förpliktelser.
Övriga åtaganden och ansvarsförbindelser består främst av terminskontrakt på utsläppsrätter och ej bokförda
pensionsförpliktelser.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024189
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande i SSAB AB (publ), org. nr. 556016-3429 står:
Balanserad vinst
59 018
Årets resultat
4 312
Mkr
63 330
Av detta utgör överkursfond 22 469 Mkr samt fond för verkligt värde på 22 Mkr.
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att vinstmedlen disponeras på följande sätt:
Till aktieägarna utdelas 2,60 kr per aktie
2 591
Till nästa år överförs
60 739
Mkr
63 330
Koncernens balanserade vinstmedel enligt upprättad koncernbalansräkning uppgick till 22 481
(21 993) Mkr.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet
med IFRS Redovisningsstandarder, sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av
koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed
och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för
koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och
moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och
osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Års- och hållbarhetsredovisningen samt koncernredovisningen har godkänts för publicering av
styrelsen den 11 mars 2025.
Årsredovisningen innehåller också koncernens och moderbolagets lagstadgade
hållbarhetsrapportering, se sida 122 för revisorns yttrande.
Stockholm den 11 mars 2025
Lennart Evrell
Ordförande
Petra Einarsson
Ledamot
Kerstin Enochsson
Ledamot
Bernard Fontana
Ledamot
Marie Grönborg
Ledamot
Pierre Heeroma
Ledamot
Mikael Henriksson
Ledamot
Tomas Jansson
Ledamot
Tomas Karlsson
Ledamot
Mikael Mäkinen
Ledamot
Maija Strandberg
Ledamot
Johnny Sjöström
Vd och koncernchef
Vår revisionsberättelse har avgivits den 11 mars 2025
Ernst & Young AB
Rickard Andersson
Auktoriserad revisor
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024190
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i SSAB AB (publ), org nr 556016-3429.
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för SSAB AB (publ) för år 2024.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 52–67 och 123–189 i detta
dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en
i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31
december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per 31 december 2024 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS
Redovisningsstandarder), så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för
moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är förenliga med
innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i
enlighet med Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige.
Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och över­
tygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har
tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess
kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning
var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt
ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga
separata uttalanden om dessa områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen genomfördes inom
dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar i vår rapport om
årsredovisningen också inom dessa områden. Därmed genomfördes revisionsåtgärder som utformats
för att beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Utfallet av vår granskning och de granskningsåtgärder som genomförts för att behandla de områden
som framgår nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024191
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
  Värdering av materiella anläggningstillgångar
Beskrivning av området
Hur detta område beaktades i revisionen
Materiella anläggningstillgångar uppgår per 31
december 2024 till 30 343 Mkr och utgör en betydande
del av SSAB’s koncernens totala tillgångar.
I enlighet med information i not C.1 redovisas materiella
anläggningstillgångar till anskaffningsvärde efter
eventuella ackumulerade avskrivningar och
nedskrivningar. Avskrivningar baseras på tillgångarnas
anskaffningsvärde och beräknad nyttjandeperiod.
Uppskattad nyttjandeperiod baseras i sin tur i hög grad
på antaganden vilka får väsentlig påverkan på materiella
anläggningstillgångars redovisade totalvärde samt
storleken på årliga av- och nedskrivningskostnader
kopplade till desamma.
SSAB befinner sig för närvarande i ett
omställningsarbete i norden vilket innebär att en
betydande del av bolagets befintliga materiella
anläggningstillgångar kommer successivt bytas ut.  En
betydande del av befintliga materiella
anläggningstillgångar kommer därmed successivt att
bytas ut. Omställningen kräver omfattande och
regelbunden översyn samt bedömningar gällande
nyttjandeperioder avseende bolagets nuvarande
materiella anläggningstillgångar, där ledningen har
fastställt milstolpar eller omständigheter (t.ex. ett
investeringsbeslut) för att revidera uppskattningar av
återstående nyttjandeperiod för de tillgångar som
kommer att ersättas av de kommande investeringarna,
samt identifiera eventuella nedskrivningsbehov.
Baserat på ovan har vi bedömt värdering av materiella
anläggningstillgångar som ett särskilt betydelsefullt
område i vår revision.
Vår granskning har bland annat omfattat följande
granskningsåtgärder;
Utvärdering av bolagets process avseende
fastställande av anskaffningsvärden, avskrivningar,
nedskrivningar och nyttjanderätter.
Granskning avseende under året anskaffade tillgångar.
Granskning av bedömda nyttjandeperioder på
existerande anläggningstillgångar i Norden.
Analys av klimatriskers påverkan på tillgångars
beräknade nyttjandeperiod och bolagets utvärdering
av desamma. 
Granskning av bolagets gjorda antaganden och
prognoser för upprättade nedskrivningstest.
Upprättande av egna känslighetsanalyser avseende
bolagets nedskrivningstest.
Analys avseende tillförlitligheten i tidigare prognoser
genom jämförelse av tidigare års prognoser mot
faktiskt utfall.
Granskning av lämnade tilläggsupplysningar
i årsredovisningen.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
och återfinns på sidorna  1–51 och 68–121. Den andra informationen består även av
ersättningsrapporten som vi inhämtade före datumet för denna revisionsberättelse. Det är styrelsen
och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information
och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa
den information som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är
oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla
väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den
andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget
att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och
koncernredovisningen upprättas och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och,
vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS Redovisningsstandarder så som de antagits av EU.
Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är
nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande
direktören för bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är
tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verk­
ställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något
realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland
annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024192
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en
hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen. 
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och
koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför
granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga
och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en
väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på
misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga
utelämnanden, felaktig infor­mation eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse för vår revision
för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för
att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder antagandet
om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en
slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor
som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets
förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig
osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i
årsredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga,
modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de
revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser
eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovisningen och
koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och koncern-
redovisningen återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en
rättvisande bild.
planerar och utför vi koncernrevisionen för att inhämta tillräckliga och ändamålsenliga
revisionsbevis avseende den finansiella informationen för företag eller affärsenheter inom
koncernen som grund för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för
styrning, övervakning och genomgång av det revisionsarbete som utförts för koncernrevisionens
syfte. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning samt
tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen,
däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta yrkesetiska krav
avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt
oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder
som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa områden som varit de
mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de
viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen
särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar
eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024193
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar 
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning av SSAB AB (publ) för år 2024 samt av förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och
beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig
med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på
storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning
i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta
innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att
tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets
ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska
sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de
åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och
för att medels­förvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att
inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller
bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och
därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt omdöme och har
en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och
förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av
räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella
bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på
sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och
överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade
beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande
om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen
för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024194
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en granskning av
att styrelsen och verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i
ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden för SSAB AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av Esef-
rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till SSAB AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i
enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta
Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett
format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval
av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att
Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en granskning som utförs
enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om
en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsföretag som utför revision och
översiktlig granskning av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande
tjänster och har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade
riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och
tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i
ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och
koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma
riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta
för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att
göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en
utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens
antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt
XHTML-format och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens resultat-, balans- och
egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet
med vad som följer av Esef-förordningen.
Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm, utsågs till SSAB ABs (publ) revisor av bolagsstämman
den 24 april 2024 och har varit bolagets revisor sedan 8 april 2019.
Stockholm den 11 mars 2025
Ernst & Young AB
Rickard Andersson
Auktoriserad revisor
SSAB ÅRSREDOVISNING 2024195
OM SSAB  RAPPORTER
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT    ERSÄTTNINGSRAPPORT    FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE    HÅLLBARHETSRAPPORT    FINANSIELLA RAPPORTER
Adresser
KONCERNKONTOR
SSAB AB
Box 70
101 21 Stockholm
Telefon: +46 8 45 45 700
Besöksadress: Klarabergsviadukten 70, D6
www.ssab.se
DIVISIONER
SSAB Special Steels
Box 70
101 21 Stockholm
Telefon: +46 8 45 45 700
Besöksadress: Klarabergsviadukten 70, D6
SSAB Europe
Harvialantie 420 FI-13300 Tavastehus, Finland
Telefon: +358 20 5911
SSAB Americas
SSAB Enterprises, LLC
12400 Highway 43 North Axis.
Alabama 36505, USA
Telefon: +1 251 662 4400
DOTTERBOLAG
Tibnor
Box 600 169 26 Solna
Telefon: +46 10 484 00 00
Besöksadress: Sundbybergsvägen 1
www.tibnor.se
Ruukki Construction
Panuvägen 11 FI-00620 Helsingfors, Finland
Telefon: +358 20 5911
www.ruukki.com
Produktion:
Narva Communications i samarbete med SSAB
Tryck:
Elanders, Stockholm 2025
FSC_Sve_Mix_liggande_sv-v_12mm hög_Elanders.png
SE_Svanen_D_print_POS_CMYK_Elanders_3041 0123.png
SSAB-logo.svg
SSAB AB
Box 70
SE-101 21 Stockholm
Tel. +46 8 454 5700
Fax. +46 8 454 5725
Besöksadress:
Klarabergsviadukten 70, D6
www.ssab.se