1
FuturAqua Ásványvíztermelő és Vagyonkezelő
Nyilvánosan Működő Részvénytársaság
7011 Alap, Dózsa György út 81-83.
Éves Jelentés
a 2022. december 31-ével
zárult üzleti évről
2023. április 27.
2
Tartalom
Az Európai Unió által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási
Standardok („IFRS”) alapján elkészített 2022. évi konszolidált pénzügyi
kimutatások
Az Európai Unió által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási
Standardok („IFRS”) alapján elkészített 2022. évi egyedi (anyavállalati)
pénzügyi kimutatások
Vezetőségi (üzleti) jelentés
Konszolidált vezetőségi (üzleti) jelentés
Felelősségvállaló nyilatkozat
3
FuturAqua Nyrt.
és leányvállalatai
Konszolidált pénzügyi kimutatások
az Európai Unió által befogadott
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok
(IFRS) szerint
a2022. december 31-vel
végződő pénzügyi évre
vonatkozóan
2023. április 27.
4
1. Konszolidált pénzügyi kimutatások
1.1. Konszolidált mérleg
Konszolidált mérleg (ezer Ft)
Megjegyzés
2022.12.31
2021.12.31
2020.12.31
ESZKÖZÖK
FORGÓESZKÖZÖK
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
4.1.
16 089
1 790
1 583
Vevő és egyéb követelések*
4.2., 4.20
377 819
41 412
27 866
Készletek
4.3.
42 511
44 776
22 979
Egyéb forgóeszközök és aktív időbeli elhatárolások
4.4.
114
132
474
Forgóeszközök összesen
436 533
88 110
52 902
BEFEKTETETT ESZKÖZÖK
Gépek, berendezések
4.5., 4.8.
6 607
8 422
10 706
Ingatlanok*
4.6., 4.8.,
4.20
177 792
185 906
194 018
Üzembe nem helyezett tárgyi eszközök*
4.7., 4.20.
14 560
14 560
14 560
Immateriális eszközök*
4.8.
1 671
2 273
36 575
Befektetett eszközök összesen
200 630
211 161
255 859
ESZKÖZÖK ÖSSZESEN
637 163
299 271
308 761
SAJÁT TŐKE ÉS KÖTELEZETTSÉGEK
RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK
Szállítók
4.10.
15 161
14 068
37 981
Passzív időbeli elhatárolások
4.11.
14 990
17 090
4 505
Egyéb kötelezettségek
4.12.
337 836
363 060
5 207
Halasztott bevételek Token értékesítésből
4.13.
96 667
96 667
84 667
Céltartalékok
4.14.
47 784
22 538
0
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen
512 438
513 423
132 360
HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK
Halasztott adó kötelezettségek*
4.9., 4.20.
3 643
3 643
3 643
Hosszú lejáratú kölcsönök
4.15.
0
0
5 000
Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen
3 643
3 643
8 643
SAJÁT TŐKE
Jegyzett tőke
4.16.
202 675
122 500
120 000
Tőketartalék
4.17.
656 025
313 106
275 606
Átértékelési többlet
4.18., 4.20
37 023
37 023
37 023
Eredménytartalék
4.19, 4.20
-774 641
-690 424
-264 871
Az anyavállalat tulajdonosaira jutó saját tőke
121 082
-217 795
167 758
Nem ellenőrző részesedésekre jutó saját tőke
0
0
0
Saját tőke összesen
121 082
-217 795
167 758
SAJÁT TŐKE ÉS KÖTELEZETTSÉGEK
ÖSSZESEN
637 163
299 271
308 761
A * szimbólummal jelölt kimutatás sorokban a bázis évvel kapcsolatban újramegállapítás
történt. Az újramegállapítással kapcsolatos információk a hivatkozott pontoknál találhatók.
5
1.2. Konszolidált átfogó eredménykimutatás
Konszolidált átfogó
eredménykimutatás (ezer Ft)
Megjegyzés
2022.12.31
2021.12.31
Árbevétel
5.1.
1 673
9 000
Egyéb bevételek
5.1.
316
1 328
Összes bevételek
1 989
10 328
Anyagköltség
5.2.
3 228
12 217
Igénybe vett szolgáltatások értéke
5.2.
35 584
70 797
Eladott áruk beszerzési értéke
5.2.
24
284
Anyagjellegű ráfordítások
5.2.
38 836
83 298
Személyi jellegű ráfordítások
5.3.
4 545
8 726
Értékcsökkenési leírás és amortizáció*
5.4., 4.20.
10 453
11 552
Egyéb ráfordítások*
5.5., 4.20
32 624
331 952
Tevékenység eredménye
-84 469
-425 200
Pénzügyi műveletek
bevételei/ráfordításai
5.6.
288
-302
Adózás előtti eredmény
-84 181
-425 502
Nyereségadó ráfordítás
5.7.
36
51
Adott időszaki nyereség
(veszteség)
-84 217
-425 553
Egyéb átfogó eredmény
0
0
Átfogó eredmény
-84 217
-425 553
-84 217
-425 553
0
0
EPS alapérték*
5.8.
-3,458
-18,023
Higított EPS*
5.8.
-3,458
-18,023
A * szimbólummal jelölt kimutatás sorokban a bázis évvel kapcsolatban újramegállapítás
történt. Az újramegállapítással kapcsolatos információk a hivatkozott pontoknál találhatók.
6
1.3. Konszolidált cash flow-kimutatás
Konszolidált cash-flow kimutatás, ezer Ft
Megjegyzés
2022.01.01-
2022.12.31
2021.01.01-
2021.12.31
ADÓZÁS ELŐTTI EREDMÉNY (+/-)
-84 181
-425 502
Értékcsökkenés (+) *
5.4., 4.20
10 453
11 552
Elszámolt értékvesztés +
5.5.
0
2 045
Kivezetett eszközök eredményhatása
4.20
0
279 182
Céltartalék képzés
4.14.
25 246
22 538
Befektetett eszközök értékesítésének eredménye (+/-)
5.1.
0
-36
Szállítói tartozások változása (+/-)
4.10.
1 493
-23 913
Egyéb rövidlejáratú kötelezettségek változása (+/-)
4.11.
306
112 643
Vevők állományváltozása (+/-)*
4.2., 4.20
-115
1 612
Egyéb forgóeszköz és aktív időbeli elhatárolás változása (+/-)*
4.2., 4.3., 4.4.
-4 009
-36 708
Passzív időbeli elhatárolás változása
4.11., 4.13.
-2 100
24 585
Fizetett, fizetendő adó
5.7.
-36
-51
Egyéb változások (+/-)*
5.1., 5.5., 5.6.
-322
0
MŰKÖDÉSI TEVÉKENYSÉGBŐL SZÁRMAZÓ PÉNZESZKÖZ
VÁLTOZÁSOK
-53 265
-32 053
Befektetett eszközök beszerzése
4.2.
-330 000
-2 776
Befektetett eszközök értékesítése
5.1.
0
36
BEFEKTETETÉSI TEVÉKENYSÉG EREDMÉNYE (+/-)
-330 000
-2 740
Részvénykibocsátás eredménye (+)
4.16.
365 000
40 000
Hitel és kölcsön felvétele (+)
4.11.
38 585
0
Hitel és kölcsöntörlesztés (-)
4.15.
-6 021
-5 000
PÉNZÜGYI MŰVELETEK PÉNZESZKÖZ VÁLTOZÁSA
397 564
35 000
PÉNZESZKÖZÖK VÁLTOZÁSA (+/-)
14 299
207
PÉNZESZKÖZÖK AZ IDŐSZAK ELEJÉN
1 790
1 583
PÉNZESZKÖZÖK AZ IDŐSZAK VÉGÉN
16 089
1 790
A * szimbólummal jelölt kimutatás sorokban a bázis évvel kapcsolatban újramegállapítás
történt. Az újramegállapítással kapcsolatos információk a hivatkozott pontoknál találhatók.
7
1.4. Konszolidált saját tőke változás kimutatás
ezer Ft
JEGYZETT
TŐKE
TŐKE-
TARTALÉK
EREDMÉNY-
TARTALÉK*
ÁTÉRTÉKELÉSI
TÖBBLET*
ANYAVÁLLALAT
TULAJDONOSAIRA
JUTÓ SAJÁT TŐKE
NEM
ELLENŐRZŐ
RÉSZESEDÉSRE
JUTÓ SAJÁT
TŐKE
ÖSSZESEN
Megjegyzés
4.16.
4.17.
4.19, 4.20.
4.18, 4.20.
2021.JANUÁR 1.
120 000
275 606
-270 599
0
125 007
0
125 007
Hibajavítás hatása
5 728
5 728
0
5 728
Számviteli politika
változás hatása
37 023
37 023
0
37 023
2021.JANUÁR 1.
újramegállapítva
120 000
275 606
-264 871
37 023
167 758
0
167 758
TŐKEEMELÉS
2 500
37 500
40 000
0
40 000
SAJÁT RÉSZVÉNY
VISSZAVÁSÁRLÁS
0
0
0
Hibajavítás hatása
-284 259
-284 259
0
-284 259
Számviteli politika
változás hatása
-2 836
-2 836
0
-2 836
TÁRGYÉVI ÁTFOGÓ
EREDMÉNY*
-138 458
-138 458
0
-138 458
2021.DECEMBER 31.
122 500
313 106
-690 424
37 023
-217 795
0
-217 795
TŐKEEMELÉS
80 175
342 919
423 094
0
423 094
SAJÁT RÉSZVÉNY
VISSZAVÁSÁRLÁS
0
0
0
TÁRGYÉVI ÁTFOGÓ
EREDMÉNY
-84 217
0
-84 217
0
-84 217
2022.DECEMBER 31.
202 675
656 025
-774 641
37 023
121 082
0
121 082
A * szimbólummal jelölt kimutatás sorokban a bázis évvel kapcsolatban újramegállapítás
történt. Az újramegállapítással kapcsolatos információk a hivatkozott pontoknál találhatók.
8
2. Általános információ
2.1. A Csoport Anyavállalatának bemutatása
A Csoport Anyavállalata aFuturAqua Ásványvíztermelő és Vagyonkezelő Nyilvánosan
Működő Részvénytársaság (székhelye: Magyarország, 7011 Alap, Dózsa Gy. út 81–83.) 2011.
január 30-án alakult zártkörűen működő részvénytársaságként Pécsett, a Társaságot a
Cégnyilvántartásba 2011. február 23-án jegyezték be. A Társaság a működési formáját 2011.
április 9-én tartott rendkívüli közgyűlésén változtatta nyilvánosan működő
részvénytársaságra, amely változást a cégbíróság 2011. június 28-án jegyezte be. A Társaság
cégjegyzékszáma 07-10-001537-re változott a Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága 2019.
szeptember 10-ei bejegyzése szerint.
A Társaság hatályos alapszabályának kelte: 2022. december 15.
A Társaság rövidített cégneve: FuturAqua Nyrt.
A Társaság jegyzett tőkéje:2022. december 31-én 202.675.000.- HUF, azaz
Kettőszázkétmillió-hatszázhetvenötezer HUF
A FuturAqua Nyrt. internetes honlapjának címe, elérhetősége: https://futuraqua.eu/
A Társaság vezető tisztségviselői 2022. november 9. napjáig:
- Hajnal Zsolt András (született: Debrecen, 1974. március 09., anyja neve: Nyíri
Margit) 2019.04.30-tól határozatlan ideig
- Kis-Benedek Róbert Ferenc (született: Gyöngyös, 1972. december 30., anyja neve:
Boldog Mária) 2019.04.30-tól határozatlan ideig
- Szabó Ádám (született: Győr, 1974. október 25., anyja neve:Locsmándi Mária Edit
)2021. április 15-től 2022. június 16-ig
- Dr. Gulyás Tibor (született: Budapest, 1955.április 28., anyja neve: Keszthelyi Sára
lakcím: 1118 Budapest, Kaptárkő utca 8.) 2022. június 16 napjától 2022. november 09-ig
2022.november 09. napjától a Társaság Alapszabálya az alábbiak szerint módosult:
A társaság ügyvezető szerve a minimum 5 (öt), maximum 11 (tizenegy) tagú Igazgatótanács.
Az Igazgatótanács tagjai 2022. november 09-től határozatlan ideig
- Hajnal Zsolt András (született: Debrecen, 1974. március 9., anyja neve: Nyíri
Margit, lakcíme: 2600 Vác, Erzsébet utca 64.)
- Kis-Benedek Róbert Ferenc (született: Gyöngyös, 1972. december 30., anyja
neve: Boldog Mária, lakcíme: 3231 Gyöngyössolymos, Virág út 21.)
- File Szabolcs(született: Miskolc, 1981. augusztus 17., anyja neve: Csoma Éva
lakcím: 1161 Budapest, Nap utca 29.)
- Csereklei Gábor Sándor (született: Budapest, 1982. december 17., anyja neve:
Ijjas Erzsébet lakcím: 1141 Budapest, Gvadányi utca 13. 5. épület 1. emelet 1.)
- Dr. Kopros Dóra (született: Budapest, 1985. augusztus 29., anyja neve: Gánoczi-
Keczkés Erika lakcím: 1028 Budapest, Kő utca 39.)
A Társaság igazgatótanácsánakelnöke Hajnal Zsolt András 2022. november 14-től.
9
A Társaság állandó könyvvizsgálója:
A Társaság állandó könyvvizsgálója 2020. november 03. napjától 2023. szeptember 30-
ig:UNIKONTO Számvitelkutatási Kft.
1093 Budapest, Fővám tér 8.; Cg.: 01-09- 073167, adószáma: 10491252-2-43; kamarai
regisztrációs sz.: 001724; könyvvizsgálói feladatok ellátásáért felelős személy: Dr. Adorján
Csaba Imre – kamarai tagság igazolvány száma: 001089
A könyvvizsgáló díjazása 2022-es üzleti évben:
- a Társaság egyedi pénzügyi kimutatásainak könyvvizsgálata nettó egymillió forint
- a Társaság konszolidált pénzügyi kimutatásainak könyvvizsgálata nettó kettőmillió forint
A könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladatok irányításáért, vezetéséért és az IFRS
szerintikonszolidált pénzügyi adatok összeállításáértfelelős személy adatai:
Nagy Barbara, IFRS Mérlegképes könyvelő, 182284
Az anyavállalat pénzügyi kimutatások fordulónapján a részvények darabszáma és a
részvényekhez kapcsolódó szavazati jogok száma
Az alaptőke nagysága 2022. december 31. napra vonatkozóan
Jegyzett tőke: 202.675.000.- HUF, azaz Kétszázkétmillió-hatszázhetvenötezer HUF
A Társaság alaptőkéjének összetétele 2022. december 31. napra vonatkozóan
Névérték
(Ft/db)
Kibocsátott
darabszám
Össznévérték
(Ft)
Részvények
fajtája, osztálya
FuturAqua „A”
sorozatú
törzsrészvény
5 HUF
28.135.000
140.675.000 Ft
törzsrészvény
FuturAqua „B”
sorozatú
osztalékelsőbbségi
részvény
5 HUF
12.400.000
62.000.000 Ft
osztalékelsőbbségi
részvény
Részvények
összesen
5 HUF
40.535.000
202.675.000 Ft
A részvényekhez kapcsolódó szavazati jogok száma 2022. december 31.
Kibocsátott
darabszám
Szavazati jogra
nem jogosító -
saját
részvények
száma
Szavazati jogra
jogosító
részvények
Részvényenkénti
szavazati jog
Összes
szavazati jog
FuturAqua „A”
sorozatú
törzsrészvény
590.650
27.544.350
1
27.544.350
FuturAqua „B”
sorozatú
osztalékelsőbbségi
részvény
0
12.400.000
0,5
6.200.000
Szavazatok
száma
590.650
39.944.350
33.744.350
10
A zártkörű alaptőke-emelés miatti cégadatváltozásokat (az alaptőke összegének változása, a
részvények darabszámának növekedése, illetve az alapszabály módosítása) a Székesfehérvári
Törvényszék Cégbírósága 2022. decemberében a cégjegyzékbe bejegyezte, a fenti táblázatok
a Cégbíróságon bejegyzett értékeket tartalmazzák, azonban a részvények keletkeztetésére
2023. januárjában került sor.
Tárgyévi tőkeemelések:
A tárgyévben az alábbi két tőkeemelés történt:
Társaság 2022. július 28. napján döntött az alaptőkéjének zárt körben, új részvények forgalomba
hozatalával történő felemeléséről. A Társaság alaptőkéjét a Kis-Benedek Róbert Ferenc és Hajnal
Zsolt András, mint apportőrök által a társaság rendelkezésére bocsátott nem pénzbeli vagyoni
hozzájárulással, új részvények forgalomba hozatalával, zártkörűen megemeli. Jelen döntés alapján
az alaptőke-emelés során alkalmazott kibocsátási érték 40,-HUF/részvény. Az tőkeemelésről
szóló igazgatósági határozat értelmében mindösszesen 1.435.000 db darab törzsrészvény került
kibocsátásra zárt körben (Kis-Benedek Róbert Ferenc: 722.500 db, Hajnal Zsolt András: 712.500
db), 40,-HUF/db kibocsátási árfolyamon nem pénzbeli hozzájárulás szolgáltatása ellenében.
A Társaság 2022. november 14. napján döntött az alaptőkéjének zárt körben, új részvények
forgalomba hozatalával történő felemeléséről, melynek során pénzbeli hozzájárulás ellenében
szvényenként 25 Ft kibocsátási értéken kibocsátásra került 2.200.000 darab egyenként 5 Ft
névértékű és részvényenként 1 szavazati jogot megtestesítő „A” sorozatú törzsrészvény,
valamint 12.400.000 darab egyenként 5 Ft névértékű és részvényenként 0,5 szavazati jogot
megtestesítő „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvény.
A részvények darabszámának változását az alábbi mozgástáblák mutatják:
Részvény darabszámra vonatkozó mozgástábla - 2022. évre vonatozóan
Részvény- sorozat neve
Nyitó érték (kibocsátott
darabszám 2022. január 1.
napján)
2022. évi tőkeemelések miatt
kibocsátott új részvények
Záró érték (kibocsátott
darabszám 2022. december
31. napján)
FuturAqua „A” sorozatú
törzsrészvény
24 500 000
3 635 000
28 135 000
FuturAqua „B” sorozatú
osztalékelsőbbségi
részvény
0
12 400 000
12 400 000
Összesen
24 500 000
16 035 000
40 535 000
Részvény darabszámra vonatkozó mozgástábla - 2021. évre vonatozóan
Részvény- sorozat neve
Nyitó érték (kibocsátott
darabszám 2021. január 1.
napján)
2021. évi tőkeemelések miatt
kibocsátott új részvények
Záró érték (kibocsátott
darabszám 2021. december
31. napján)
FuturAqua „A” sorozatú
törzsrészvény
24 000 000
500 000
24 500 000
FuturAqua „B” sorozatú
osztalékelsőbbségi
részvény
0
0
0
Összesen
24 000 000
500 000
24 500 000
11
Az anyavállalat saját értékpapírra vonatkozó ügyletei
A beszámolási időszak során 2022. január 1-től 2022. december 31-ig –a Társaság nem
vásárolt saját részvényeket.
A Társaság saját részvény állománya 2022. december 31-én 590.650 darab, mely megegyezik
az előző időszak végi saját részvény állománnyal.
2.2. Csoport összetétele
A Csoport Anyavállalatból és két leányvállalatból áll.
Társaság
Cím
Fő tevékenység
FuturAqua Nyrt.
(anyavállalat)
7011 Alap, Dózsa György út 81–
83.
Üdítőital, ásványvíz gyártása
OlupAqua Kft.
(leányvállalat)
7011 Alap, Dózsa György út 81–
83.
Üdítőital, ásványvíz gyártása
Watereum-Invest Zrt.
(leányvállalat)
7011 Alap, Dózsa György út 81–
83.
Vagyonkezelés
A társaságokkal kapcsolatos lényeges adatok:
Társaság
Jegyzett
tőke
2022.12.31.
(eFt)
Részesedés
mértéke
2022.12.31
Jegyzett
tőke
2021.12.31.
(eFt)
Részesedés
mértéke
2021.12.31
Minősítés
FuturAqua Nyrt.
202 675
122 500
Anya
OlupAqua Kft.
4 000
100%
3 000
100%
Leány
Watereum-Invest Zrt
340 000
100%
10 000
100%
Leány
Mindegyik cég közzéteszi egyedi pénzügyi kimutatásait nyilvánosan.
A FuturAqua Nyrt. a leányvállalatok közvetlen anyavállalata, illetve csoport végső anyavállalata.
Tulajdonosi szerkezet 2021.12.31-én:
- Kis-Benedek Róbert 6,99%
- Közkézhányad: 93,01%
Tulajdonosi szerkezet 2022.12.31-én:
- Kis-Benedek Róbert 9,49%
- Közkézhányad: 90,51%
A Csoportban nincs strukturált entitás, a kontroll megállapítása problémamentes volt.
A Csoport egyes tagjainak főbb adatai a következők:
2.2.1. OlupAqua Ásványvíztermelő Kft.
Cégneve: OlupAqua Ásványvíztermelő Korlátolt Felelősségű Társaság
Rövidített neve: OlupAqua Kft.
Székhelye: 7011 Alap, Dózsa György út 81–83.
Cégbejegyzésének helye, időpontja: Baranya Megyei Bíróság, mint Cégbíróság, Pécs, 2009.
február 11.
Hatályos létesítő okiratának bejegyzése: 2016. április 5.
12
Cégjegyzékszáma: 07-09-030475
Tevékenységének időtartama: határozatlan
Jogi formája: korlátolt felelősségű társaság
Irányadó jog: magyar jog
Jegyzett tőkéje: 4.000.000.- Ft (négymillió forint)
A cég statisztikai számjele: 14654327-1107-113-02
Az összevont (konszolidált) éves beszámoló készítésére vonatkozó adatok: a cég összevont
éves beszámolóba bevont leányvállalat
Az összevont (konszolidált) éves beszámoló készítésébe bevont többi cég adatai: FuturAqua
Ásványvíztermelő és Vagyonkezelő Nyrt.
A képviseletre jogosul(tak) adatai: Kis-Benedek Róbert Ferenc ügyvezető (a képviselet
módja: önálló)
Fő tevékenysége: Üdítőital, ásványvíz gyártása
Üzleti éve: a naptári évvel megegyező
Könyvvizsgáló: UNIKONTO Számvitelkutatási Kft. 1093 Budapest, Fővám tér 8.; Cg.: 01-
09- 073167, adószáma: 10491252-2-43; kamarai regisztrációs sz.: 001724; könyvvizsgálói
feladatok ellátásáért felelős személy: Dr. Adorján Csaba Imre – kamarai tagság igazolvány
száma: 001089
Hirdetmények közzétételének helye: Cégközlöny
Az OlupAqua Ásványvíztermelő Kft. a FuturAqua Nyrt. 100%-os tulajdonában álló
leányvállalata a beszámolási időszakban az Alap 1. Ásványvízüzem Projekt keretében
szerepel a jelentésben.
2.2.2. WatereumInvest Vagyon- és Ingatlankezelő Zrt.
Az 1/2019 (IX.9.) számú igazgatósági határozat értelmében a FuturAqua Ásványvíztermelő és
Vagyonkezelő Nyilvánosan Működő Részvénytársaság létrehozta a WatereumInvest Vagyon-
és Ingatlankezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság nevű leányvállalatát, a stratégiai
céljainak megvalósítása érdekében.
A Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága 2019. szeptember 23-án bejegyezte a Cg. 07-10-
001539 számú cégjegyzékbe. A Társaság székhelye a 7011 Alap, Dózsa György út 81–83.
szám alatt található. Egyedüli részvényese a FuturAqua Ásványvíztermelő és Vagyonkezelő
Nyilvánosan Működő Részvénytársaság. Alaptőkéje 340.000.000,- Ft, azaz háromszáz-
negyvenmillió forint.
2022. november 18-án az anyavállalat elhatározta, hogy 100%-os tulajdonában lévő
leányvállalatában, a WatereumInvest Zrt.-ben (székhelye: 7011 Alap, Dózsa György út 81-
83., cégjegyzékszáma: 07-10- 001539, nyilvántartó bíróság: Székesfehérvári Törvényszék
Cégbírósága) 330.000.000 Ft összegű pénzbeli vagyoni hozzájárulással alaptőkét emel.
A Társaság könyvvizsgálatát az UNIKONTO Számvitelkutatási Kft. 1093 Budapest, Fővám
tér 8.; Cg.: 01-09- 073167, adószáma: 10491252-2-43; kamarai regisztrációs sz.: 001724;
könyvvizsgálói feladatok ellátásáért felelős személy: Dr. Adorján Csaba Imre kamarai
tagság igazolvány száma: 001089 látja el.
2022. évben a Társaságnál nem történt érdemi tevékenység. A tulajdonában lévő ingatlanok
állagmegóvását, vagyonkezelését folytatta.
13
3. Magyarázatok a konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz
3.1. A számviteli politikák meghatározó elemei, a pénzügyi kimutatások elkészítésének
alapja
3.1.1. A pénzügyi kimutatások elkészítésének az alapja és a vállalkozás
folytatása
Nyilatkozat az IFRS-eknek való megfelelésről
A Társaság kijelenti, hogy a konszolidált pénzügyi kimutatások az Európai Unió által
befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokkal összhangban készültek. A
Társaság e nyilatkozatát felelőssége tudatában tette meg.
A pénzügyi kimutatások tartalma
E pénzügyi kimutatások a Futuraqua csoport, mint konszolidált entitás pénzügyi pozícióját,
teljesítményét és pénzügyi helyzetét mutatják be. E pénzügyi kimutatásokat konszolidáltnak
nevezi a Társaság.
A vállalkozás folytatása
A pénzügyi kimutatások elkészítése során a Vezetés megítélte a Futuraqua csoporthoz tartozó
vállalkozások tevékenység folytatására vonatkozó képességét. A pénzügyi kimutatásokat a
vállalkozási tevékenység folytatását feltételezve készítettük el, a vezetésnek nem áll
szándékában megszüntetni a vállalkozásokat vagy beszüntetni a tevékenységet. A vezetésnek
a mérlegelés során olyan, eseményekkel vagy eltételekkel kapcsolatos lényeges
bizonytalanságokról nincs tudomása, amelyek jelentős kétséget támasztanak a Futuraqua
csoporthoz tartozó társaságok vállalkozás folytatására vonatkozó képességével kapcsolatban,
figyelembe véve a folyamatban lévő hatósági eljárásokat is.
A Csoport vezetőségének nyilatkozatát a vállalkozás folytatásának elvéről a Konszolidált
pénzügyi kimutatások 7. fejezete tartalmazza.
A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja, az alkalmazott szabályrendszer és a
mögöttes feltételezések, értékelési filozófia
A pénzügyi kimutatások az International Accounting Standard Board (IASB) által
megalkotott International Financial Reporting Standard (IFRS) alapján készültek. Az IFRS-
eket úgy alkalmazta a Csoport, ahogyan azokat az Európai Unió befogadta.
A Futuraqua csoport menedzsmentje megállapította, hogy a vállalkozás folytatásának
követelménye teljesül, nincsen olyan közvetlen jel, amely arra utalna, hogy a Csoporthoz
tartozó vállalkozások működését a következő éven belül megszünteti vagy lényegesen
csökkenti. A vállalkozások folytatásának képességével kapcsolatos bizonytalanságot
hordoznak a függő kötelezettségek, amelyekkel kapcsolatos információkat a kiegészítő
megjegyzések 6.3. pontja tartalmazza.
A Futuraqua csoport általában a múltbeli bekerülési érték alapján értékeli eszközeit, kivéve
azokat a helyzeteket, amelynél az IFRS-ek alapján az adott elemet valós értéken kell
értékelniés a Csoport ingatlanjait, amiknél az IAS 16.31 átértékelési modellt alkalmazza a
2022-es üzleti évtől kezdődően.
A Csoport először 2017-ben tett közzé az IFRS-ek alapján készülő konszolidált pénzügyi
kimutatásokat. A pénzügyi kimutatások egymással összehasonlíthatóak, azok azonos elvek
alapján készültek, kivéve azokat a helyzeteket, ahol a változásokat külön jeleztük.A Csoport a
14
2022-es évtől kezdődően az ingatlanjait IAS 16 átértékelési modell szerint értékeli. Az
ingatlanok esetében az összehasonlíthatóságot a bekerülési érték modell szerinti értékek
bemutatása szolgálja a 4.6. és 4.8 pontnál.
3.1.2. Működési szegmensek
A Társaság tőzsdén jegyzett vállalkozás, így az IFRS 8. standard szerint szegmens
információk bemutatására köteles.
Akkor lehet működési szegmensként azonosítani a gazdálkodó egység komponensét, ha az
alábbi három feltételt teljesíti (IFRS 8.5):
1. Bevételekkel és ráfordításokkal rendelkező üzleti tevékenységet folytat
2. A tevékenység rendszeresen felül van vizsgálva az adott szegmens döntéshozója által,
ez alapján döntéseket hoz a szegmenssel kapcsolatban
3. Különálló pénzügyi információ áll rendelkezésre az adott szegmenssel kapcsolatban
A működési szegmensek megbontása tevékenységek szerint lehetséges.A gazdálkodó egység
nem minden része szükségszerűen működési szegmens vagy működési szegmens része.
Csoportszinten 2022 évben a menedzsment kétműködési szegmenst különböztetett meg. Ezek
az alábbiak:
1. Termelő és kereskedelmi tevékenység, amely az ásványvíz kitermelésével, palackozásával,
illetve az ásványvíz és üdítőital értékesítésével foglalkozik. Ez a működési szegmens foglalja
magában az OlupAqua Kft. tevékenységét.
2. Központi, vagyonkezelési tevékenység. Ez a működési szegmens foglalja magában a
Társaság, mint anyavállalat központi tevékenységét, illetve a WatereumInvest Zrt.
tevékenységét, mely tevékenység a fenti cégek saját vagyonának kezeléséből állt.
3.2. A konszolidáláshoz kapcsolódó számviteli politikák
3.2.1. A konszolidáció alapja
A konszolidált pénzügyi kimutatások a Csoport és a Csoport által kontrollált gazdálkodók (a
Csoport leányvállalatai) pénzügyi kimutatásait (értékeit) tartalmazzák. A 2014. január 1-jétől
kezdődő üzleti évtől a kontroll fogalmat az IFRS 10 standard fogalmazza meg. E standard
szerint, a befektető akkor rendelkezik kontrollal a befektetést élvező cég felett, amennyiben
jogosult ez utóbbi által megtermelt, változó természetű pozitív hozamra, illetve viseli a
negatív hozam következményeit és képes döntéseivel (hatalmával) a működést irányítani, így
e hozamokat befolyásolni. Az irányítási képesség, így a kontroll is jogokból fakad.
A kontrollt elsősorban tulajdonosi részesedés, más tulajdonosokkal kötött megállapodás, vagy
egyedi piaci helyzet (pl. monopolhelyzet) folytán lehet elérni.
E pénzügyi kimutatásban szereplő vállalkozások felett az anyavállalat a kontrollt kivétel
nélkül – tulajdonosi részesedése folytán érte el.
Az év folyamán megszerzett, illetve eladott leányvállalatok bevételeit, illetve ráfordításait a
konszolidált átfogó eredménykimutatás tartalmazza a megszerzés tényleges dátumától az
eladás tényleges dátumáig.
15
A leányvállalatok teljes átfogó eredménye a Csoport és a nem kontrolláló részesedések
tulajdonosait illetik meg. Az átfogó eredmény összegét akkor is hozzá kell rendeli a nem
kontrolláló érdekeltséghez, ha az negatív lesz.
Szükség esetén a leányvállalatok pénzügyi kimutatásai módosításra kerülnek, annak
érdekében, hogy számviteli politikáik megfeleljenek a Csoport többi tagja által alkalmazott
számviteli politikáknak.
A konszolidáció időpontjában teljeskörűen kiszűrésre kerülnek a csoporton belüli tranzakciók,
egyenlegek, bevételek és ráfordítások, akkor is, ha a létrejövő eredmény egy eszköz értékében
jelenik meg.
3.2.2. A nem kontrolláló érdekeltség
A konszolidált pénzügyi kimutatásokban ezen leányvállat nettó eszközeit (eszközeit és
kötelezettségeit) az anyavállalat teljes egészében megjeleníti. A konszolidált saját tőkének
azonban csak a megszerzés utáni és csoportra jutó részét jeleníti meg anyavállalatra jutó saját
tőkeként a Csoport.
A leányvállalati nettó eszközök nem kontrolláló részesedésre jutó értékét (ideértve az
akvizíciókor meglévő, az akvizíció után keletkező és az akvizíciós valós érték módosítások
hatásait is) elkülönítve egyetlen soron jeleníti meg a Csoport nem kontrolláló érdekeltség néven.
A nem kontrolláló érdekeltség a saját tőke nem anyavállalat tulajdonosaira jutó része. A
nem kontrolláló érdekeltséget a Csoport a nettó eszközök arányában jeleníti meg (könyv szerinti
értéken) az egyes fordulónapokon, azt nem értékeli valós értékre az egyes üzleti évek végén.
Abban az esetben, ha egy korábban megszerzett leányvállalatbeli részesedés megváltozik, de
az a tranzakció után is leányvállalatnak minősül, a megszerzett nettó eszköz és a fizetett
ellenérték közötti különbözetet a saját tőke növekedéseként vagy csökkenéseként kezeli a
Csoport (goodwill vagy negatív goodwill már ezen nem keletkezik).
3.2.3. A konszolidáció szabályai
Az üzleti kombinációk kezelése
Üzleti kombinációnak minősül az a helyzet, amikor a Csoport egy új társaság fölött kontrollt
szerez és az akvizíció célja a felvásárolt üzleti tevékenységének a megszerzése volt és nem
csak a felvásárolt gazdálkodó eszközeinek megszerzésére irányult a tranzakció. Amennyiben
nem egyértelműen eldönthető a kérdés, a Csoport 2020-tól alkalmazza az IFRS 3.B7A-C-ben
foglalt eszköz koncentrációs tesztet. Amennyiben a koncentrációs teszt teljesül, az ügyletet
eszköz akvizícióként (assetdeal) kell elszámolni. A kontroll megszerzését attól a naptól kell
megállapítani, amely nappal a leányvállalattá minősítéshez szükséges bármely helyzet
teljesült.
Az üzleti kombináció napjára meg kell határozni a goodwill/negatív goodwill értékét. Ez a
részesedésért átadott eszközök valós értékének (ellenérték) és a megszerzett nettó eszközök
valós értékének különbözete (arányosan). Az ellenérték meghatározása során a korábbi
részesedés értékét figyelembe kell venni.
Az ellenértékbe bele kell számítani:
a megfizetett vagy járó pénzt;
a kombináció kapcsán a felvásárló által kibocsátott részvények valós értékét (a valós
érték a kibocsátás napján érvényes részvényárból származtatandó);
16
az átadott egyéb eszközök valós értékét (csökkentve az esetleg átadott
kötelezettségekkel);
a függő ellenértékek valós értékét, vagyis az ellenértéknek azt a részét, amelyet bizonyos
jövőbeli események bekövetkezésekor (be nem következésekor) kell átadni vagy jár
vissza.
Amennyiben a függő ellenérték becsült értékétől a ténylegesen átadott (visszakapott) érték
eltér, akkor ezt a különbözetet az eredmény terhére vagy javára számolja el a Csoport abban
az időszakban, amikor a különbözet értéke számíthatóvá vált.
Megszerzett nettó eszközök meghatározása
Az üzleti kombináció keretében megszerzett eszközöket és kötelezettségeket az üzleti
kombináció napján érvényes valós értéken kell értékelni. Az értékelés során fel kell venni a
mérlegbe azokat az eszközöket és kötelezettségeket is, amelyek nem szerepelnek a felvásárolt
gazdálkodó egyedi pénzügyi kimutatásaiban, de a megjelenítésüket a standardok előírják.
Különösen ide tartoznak a felvásárolt gazdálkodónál meglévő belső előállítású immateriális
eszközök, illetve a kötelezettségek között meg kell jeleníteni valós értéken azokat a függő
kötelezettségeket, amelyek a felvásároltat terhelték az üzleti kombináció napján, függetlenül
attól, hogy az IAS 37 szerint ezek nem jeleníthetőek meg kötelezettségként az egyedi
pénzügyi kimutatásokban.
Goodwill
Azt az értéket, amely az üzleti kombináció során megszerzett leányvállalatért adott ellenérték
és a leányvállalat megszerzéskori nettó eszköz értékének különbségéből adódik goodwillként
azonosítható és mutatható be a Csoport eszközei között, ha a különbözet pozitív előjelű.
A negatív különbözetet az eredmény javára kell elszámolni, mint a Csoport szempontjából
előnyös vételen elért eredményt. A nyereséget a felvásárlóhoz kell rendelni.
Goodwill csak akkor keletkezhet, amikor a kontroll megszerzésre kerül, a későbbi tranzakciók
a tőkében kerülnek elszámolásra.
Az értékelési időszak
Ha egy üzleti kombináció kezdeti elszámolása nem teljes annak a beszámolási időszaknak a
végén, amelynek során a kombináció történt, a felvásárlónak saját pénzügyi kimutatásaiban
ideiglenes összegeket kell szerepeltetnie azokra a tételekre, amelyekre az elszámolás nem
teljes.
Az értékelési időszak folyamán a felvásárlónak visszamenőlegesen módosítania kell az
akvizíció időpontjára vonatkozóan a megjelenített ideiglenes összegeket, hogy tükrözze az
akvizíció időpontjában fennálló tényekre és körülményekre vonatkozó új információkat,
amelyek amennyiben ismertek lettek volna hatással lettek volna az abban az időpontban
megjelenített összegek értékelésére.
Az értékelési időszak folyamán a felvásárlónak meg kell jelenítenie további eszközöket vagy
kötelezettségeket is, ha az akvizíció időpontjában fennálló tényekre és körülményekre
vonatkozó új információkat szerzett be, amelyek amennyiben ismertek lettek volna
azoknak az eszközöknek és kötelezettségeknek abban az időpontban történő megjelenítését
eredményezték volna.
Az értékelési időszak véget ér, amint a felvásárló megkapja az akvizíció időpontjában
fennálló tényekre és körülményekre vonatkozó, általa keresett információkat vagy megtudja,
hogy további információ nem szerezhető be.
Az értékelési időszak nem haladhatja meg az akvizíció időpontjától számított egy évet.
17
Eszköz vétel kezelése (assetdeal)
Abban a helyzetben, ha eszköz vételt valósít meg egy akvizíció, goodwillt nem keletkezik,
hanem a fizetség és a nettó eszközök közötti különbözetet meg kell kísérelni hozzárendelni a
nettó eszközökhöz, figyelve az esetleges halasztott adó hatásra. Egyebekben az akvizíciós
számvitel szabályait kell megfelelően alkalmazni.
3.2.4. Más gazdálkodó egységben lévő érdekeltségek miatti közzétételek
A Csoportnak a fordulónapon kizárólag leányvállalati vannak, társult vállalkozása vagy közös
szerveződése a Csoportnak nincs.
A Csoportnak egyik vállalkozása kapcsán sem kell szembenéznie olyan korlátozással, amely a
nettó eszközökhöz, az eredményhez vagy a cash flowhoz való hozzáférést érintené.
A Csoportnak nincsenek olyan konszolidált vagy nem konszolidált érdekeltségei, amelyben a
kontrollt nem a szavazati jogok alapján lehet megállapítani vagy ahol a szavazati jogok nem a
kontrollhoz vezető releváns tevékenységek irányítására szolgálnak (strukturált gazdálkodók).
A Csoport egyik tagja sem minősül befektetési társaságnak vagy ilyenben nem részesedik. Az
összes vállalkozás közzéteszi különálló pénzügyi kimutatásait a reá vonatkozó jog szerint.
3.2.5. A pénzügyi kimutatások prezentálása
A Futuraqua csoport konszolidált pénzügyi kimutatásokat tesz közzé (továbbiakban: pénzügyi
kimutatások). A Csoport pénzügyi kimutatásai a következőket foglalja magában (részek),:
- konszolidált mérleg;
- konszolidált átfogó eredmény kimutatás;
- konszolidált saját tőke-változás kimutatás;
- konszolidált cash-flow kimutatás;
- kiegészítő megjegyzések a konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz.
A Csoport úgy döntött, hogy az átfogó eredmény kimutatást egy konszolidált kimutatásban
szerepelteti, úgy, hogy az egyéb átfogó eredményhez kapcsolódó tételeket azonos
kimutatásban, az időszak nettó nyeresége (vesztesége) után jogcímenként jeleníti meg.
Egyéb átfogó eredménynek tekintjük azokat a tételeket, amelyek a nettó eszközöket (vagyis
az eszközök és kötelezettségek különbségét) növelik vagy csökkentik és ezt a csökkenést sem
eszközzel, sem kötelezettséggel, sem az eredménnyel szemben nem szabad elszámolni, hanem
az egyéb átfogó eredményen keresztül közvetlenül a saját tőke egy elemét változtatják a
csoport tágan értelmezett teljesítményével összefüggésben. Nem minősül többek között
egyéb átfogó eredménynek az a tőketranzakció, amely a rendelkezésre bocsátott tőkét
változtatja meg, illetve azok a tranzakciók sem, amelyeket a csoport a tulajdonossal,
tulajdonosi minőségében végez.
3.2.6. A prezentálással kapcsolatos lényegesebb döntések
A Futuraqua csoport az IFRS szerinti teljes konszolidált pénzügyi kimutatását legutóbbi
alkalommal (e kimutatást megelőzően) a 2021-es üzleti évre készítette el, a 2020-as
összehasonlító adatokkal. A pénzügyi kimutatásokat a tőzsdei jelenlét által megkövetelt
transzparencia és összehasonlíthatóság jegyében készítette el a Csoport.
A konszolidált pénzügyi kimutatásokat magyar forintban teszi közzé a Csoport. Ez a
prezentálás pénzneme. A konszolidált pénzügyi kimutatások egy naptári évet fognak át. A
konszolidált pénzügyi kimutatások fordulónapja minden évben a naptári év utolsó napja,
18
december 31. A csoport a tőzsdei előírásoknak megfelelően félévente tesz közzé pénzügyi
adatokat. Az évközi pénzügyi kimutatásokra az IAS 34 szabályait kell alkalmazni, azok nem
tartalmaznak minden IAS 1 által megkövetelt közzétételt, illetve az adatokat tömörített
formában tartalmazzák. Az évközi pénzügyi kimutatásokat nem kellett auditálni.
A konszolidált pénzügyi kimutatások egy összehasonlító adatot tartalmaznak, kivéve, ha egy
időszakot újra meg kell állapítani vagy számviteli politikát kellett változtatni. Ebben a
helyzetben bemutatjuk az összehasonlító időszak nyitó mérlegértékeit is. 2022-ben előző
időszakra vonatkozóan újramegállapításra volt szükség, így a pénzügyi kimutatások nyitó
értékét módosítani kellett. Emiatt a Csoport bemutatja az összehasonlító időszak nyitó
mérlegértékeit is. A pénzügyi kimutatások egyes sorainál külön jelölésre kerültek a
módosított sorok, valamint a kiegészítő információknál részletesen bemutatásra kerültek a
hibák (4.20.)
Abban a helyzetben, ha a prezentálás érdekében szükségessé válik az, hogy egy tételt
átsoroljanak egy másik kategóriába (például új pénzügyi kimutatás sor miatt), akkor az előző
évi adatokat úgy korrigálja a csoport, hogy az összehasonlíthatóság
megvalósuljon.Átsorolásokra nem került sor sem a tárgyévben, sem az azt megelőző
időszakban.
A Csoport a működési szegmensekkel kapcsolatos adatokat csak a konszolidált pénzügyi
kimutatásokban teszi közzé. Ugyanígy az EPS mutatót is csak a konszolidált pénzügyi
kimutatások tartalmazzák.
A pénzügyi kimutatások közzétételéről az anyavállalat menedzsmentje gondoskodik, a
vonatkozó szabályok (jogszabályok, tőzsdei rend) szerint.
19
3.3. Az eredménykimutatáshoz kapcsolódó számviteli politikák
A bevételeket akkor kell elszámolni, ha azokat a Csoport realizálta.
Árbevételek
A Csoport árbevételeit akkor számolja el, ha a teljesítési kötelmek amelyek a szerződésből
fakadnak – teljesítésre kerültek a vevők részére. Az elszámolás során a Csoport az IFRS 15 öt
lépés modelljét követi.
A Csoport egy meglehetősen komplex ügylete az értékesített vízvételezési jog, amelyet
tokenizált. Ez azt jelenti, hogy maga a jogosultság átadásra került a víz átvételére, amelyet a
későbbiekben a token vevője lehívhat. A token vevője előre fizet és a kapott vételár nem
visszatéríthető. A Csoport megítélése szerint két teljesítési kötelem (PO) került átadásra.
Egyfelől egy jogosultságot ruháztak át, másfelől pedig magának a kitermelt víznek a
tulajdonjogát.
A Csoport által átadott jog és a vízzel kapcsolatos átadás is folyamatosan teljesített PO-nak
minősül a Vezetés álláspontja szerint, a vissza nem térítendő díj fel nem használt része pedig
a ki nem használt szolgáltatások mintájára számolandó el.
Az előre megfizetett összeget azonban majd akkor kell elszámolni, amikor az abból származó
hasznokat átruházzák a vevőkre. Amíg ez nem történik meg, az átvett összeget halasztott
bevételként kell megjeleníteni a mérlegben, ha a lejáratát nem lehet egyértelműen bizonyítani,
akkor rövid lejáratú tételként.
A Csoport álláspontja szerint ez a tranzakció rendkívül újszerű és nem igazán azonosítható
példa az alkalmazására. Ezért a becslés készíteni mivel nincs releváns tapasztalat az
átruházás mintázatára, így annak megállapítására sem tud megbízhatóan sor kerülni, hogy a
ténylegesen felhasznált kitermelési egységek mekkora hányadát adták már át. Ezért az
árbevételnél előfordulhat, hogy olyan a Csoport később kénytelen lesz jelentős összegű
visszafordítást eszközölni, ha becslés alapján árbevételt számol el. Az árbevétel e
behatároltsága („constrained”) miatt a Csoport egyelőre nem jelenít meg árbevételt, azt majd
akkor fog, ha a tényleges lehívás megtörténik vagy már szilárd alapokon nyugvó becslés
készíthető.
Az árbevételbe a Csoport kizárólag a főtevékenységből származó közvetlen hozamokat
sorolja. Az eseti tevékenységek ellenértékeit a Csoport az egyéb tételek között jeleníti meg.
A működéshez kapcsolódó ráfordítások
A ráfordításokat a Csoport fajtánként (költségnemenként) bontja. Az egyes költségnemek tartama
az elnevezésükből következik, bonyolult besorolási kérdéssel nem szembesült a Csoport.
Egyéb bevételek, egyéb ráfordítások
Az egyéb bevételek között jeleníti meg a Csoport az árbevételként nem besorolható
értékesítések ellenértékét és minden olyan bevételt, amelyet nem lehet pénzügyi bevételnek
vagy az egyéb átfogó eredményt növelő témának tekinteni. Az egyéb ráfordítások azok a
ráfordítások, amelyek a működéshez közvetve kapcsolódnak és nem minősülnek pénzügyi
ráfordításnak vagy nem az egyéb átfogó eredményt csökkentik. Az egyéb bevételeket és az
egyéb ráfordításokat bruttó módon jeleníti meg a Csoport az eredmény kimutatásában.
Pénzügyi bevételek és ráfordítások
A kamatbevételeket pénzügyi bevételként kell kimutatni. A kamatbevételeket időarányosan
kell elszámolni. A kamatráfordításokat az effektív kamatláb módszer segítségével kell
kiszámítani és a pénzügyi ráfordítások kategóriába sorolni. A Csoport a devizás tételek
árfolyam különbözetét (ha az IAS 21 Átváltási árfolyamok hatásai standard alapján nem az
20
egyéb átfogó eredmény része) a pénzügyi eredményben jeleníti meg. A pénzügyi eredményt
az eredmény kimutatásban nettósítva állítja be a Csoport.
Nettósítás
A Csoport a pénzügyi kimutatásokban az IFRS tételes előírásain túlmenően akkor jeleníti
meg egy tranzakció hatását nettó módon, ha a tranzakció természete az ilyen kimutatást
megköveteli és az üzleti tevékenység szempontjából az adott tétel nem releváns (pl. használt
eszköz értékesítés az üzleti tevékenységen kívül).
3.4. A mérleghez kapcsolódó számviteli politikák, az eszközök és kötelezettségek
megjelenítése és értékelése
A Csoport a mérleg elkészítésekor úgy döntött, hogy a likviditási sorrend szerinti bemutatást
választja, azzal, hogy e sorrenden belül megkülönbözteti a hosszú és a rövid lejáratú tételeket
(így külön nem szükséges e bontást már megadnia).
Ingatlanok, illetve gépek és berendezések
Az ingatlanok, gépek és berendezések közé a Csoport csak olyan eszközöket sorol, amelyek
szolgáltatási célt vagy adminisztratív célt látnak el és használatba vételüket követően legalább
egy évig hasznosítják az eszközt.
Az eszköz kezdeti könyv szerinti értékébe tartozik minden olyan tétel, amely az adott eszköz
megvásárlásához vagy létrehozásához kapcsolódik, hozzávéve a hitelfelvételi költségeket
(lásd részletesen: hitelfelvételi költségekkel kapcsolatos számviteli politika).
A Csoport nem rendelkezik egy olyan eszközzel sem, amelyet élettartamának végén (vagy ha
már nem szükséges az adott eszköz, azt eladják, vagy már nem használják) el kell távolítani
vagy le kell bontani.
A Csoport komponens megközelítést alkalmazza, vagyis elsősorban az ingatlan esetében
különválasztja a fizikailag egységes eszközön belüli azonos hasznos élettartamú főbb
részeket.
A tárgyi eszközöket a bekerülési érték modell szabályai szerint kell értékelni a bekerülést
követően (kezdeti érték, csökkentve a halmozott értékcsökkenéssel és a halmozott
értékvesztéssel), kivéve az ingatlanok esetében, amiknél az átértékelési modellt alkalmazza a
Társaság a 2022-es üzleti évtől kezdődően.
Az ingatlanok tekintetében a Csoport az átértékelési modellt alkalmazza, melynek keretében
az eszközöket valós értéken értékeli. (A valós érték csak akkor állapítható meg, ha az eszköz
értéke az átértékelés időpontjában megbízhatóan mérhető). A követő értékelésnél mindig az
egyéb átfogó jövedelemmel szemben kell elvégezni az átértékelést, amelynek így a halasztott
adóra is hatása lesz. Az átértékelés nettó módon történik, melynek lényege, hogy átértékelés
előtt az eszköz "nettósításra" kerül (tehát összevezetésre kerül az eddig elszámolt
amortizációja a bruttó értékével), és erre kerül ráterhelésre az átértékelési különbözet. Az így
keletkező átértékelési különbözetet az egyéb átfogó eredményben kell megjeleníteni és saját
tőkében külön soron kell halmozni "átértékelési tartalék" névvel.A keletkezett átértékelési
többletet az eszköz kivezetésekor át kell vezetni eredménytartalékba.
Az értékcsökkenthető összeg a kezdeti bekerülési érték, csökkentve a maradványértékkel. A
maradványértéket akkor kell meghatározni, ha annak összege jelentős. A maradványérték az
eszköz használatból való kivonása után realizálható bevétellel egyezik meg, csökkentve az
értékesítési költségekkel. Az értékcsökkenést az értékcsökkenthető összegre vetítve kell
megállapítani, komponensenként. A Csoport ezen eszközök esetén lineáris értékcsökkenési
módszerrel számol.
A következő értékcsökkenési kulcsokat alkalmazza eszközeire:
21
- Földterület nem értékcsökkenthető
- Ingatlanok 1-5%
- Számítástechnikai berendezések 20-33%
- Gépek, berendezések 14,5%
Az eszközök hasznos élettartamát elemenként felül kell vizsgálni és megállapítani, hogy a
hátralévő hasznos élettartam alatt az eszköz hasznosítható-e, illetve a maradványérték reális-e.
Ha nem, akkor az értékcsökkenthető összeget, illetve a maradványértéket a jövőre nézve
módosítani kell.
A tárgyi eszköz értékét növelik azok a nagyobb (érdemi kiadást jelentő) javítási munkák,
amelyek ugyan rendszeresen, de nem évente merülnek fel. Ezeket a munkákat az adott eszköz
egy komponensének tekinteni a Csoport.
Egy tárgyi eszköz értékesítéséből származó bevételt egyéb tételként kell megjeleníteni,
amelyből le kell vonni az eszköz fennmaradó könyv szerinti értékét. A tárgyi eszköz
selejtezéséből származó ráfordítást is az egyéb tételek között kell kimutatni. Ebben az esetben
nem keletkezik bevétel, csak ráfordítás.
Immateriális eszközök
A Csoport az immateriális eszközök közül megállapítja, hogy léteznek-e olyanok, amelyek
határozatlan élettartamúak.
A Csoport nem végez kutatási tevékenységet, nem állít elő szoftvert vagy egyéb immateriális
eszközt, amely megfelelne a megjelenítési követelményeknek. Ennek következtében jelenleg
belső előállítású immateriális javakat nem mutat ki a Csoport és nem határoz meg rájuk
számviteli politikát. Az immateriális javak kezdeti értékének meghatározása a tárgyi
eszközöknél leírt módon történik. A határozatlan élettartamú immateriális javakat
értékcsökkenteni nem szabad, ehelyett minden időszakban (vagy amikor jelzés van azonnal)
értékvesztési teszt alá kell őket vonni (lásd értékvesztések).
A többi immateriális eszköz kapcsán figyelembe kell venni, hogy van-e olyan szerződéses
időtartam, amely korlátozza e jog felhasználhatóságát. Ebben a helyzetben az értékcsökkenési
időszak nem lehet hosszabb, mint ez az időszak, azonban rövidebb lehet. Alaphelyzetben a
szerződéses időszakot kell elfogadni a hasznos élettartamnak.
A szoftvereknél és a hasonló immateriális eszközöknél 20-33% amortizációs kulcsot kell
alkalmazni.
Az immateriális eszközök bekerülést követő értékelésére egységesen a költségmodellt kell
alkalmazni. Az immateriális eszközök maradványértékét - ellenkező bizonyításig - nullának
kell tekinteni.
Lízingek
2019-től a lízingeket a Csoport a mérlegében megjeleníti (a korábbi operatív és pénzügyi
lízing kategória eltűnik a lízingbevevőnél). Egyfelől egy eszköz úgynevezett használati jog
eszköz (ROU) kerül felvételre, másfelől egy kötelezettség, amely a lízingdíj kifizetésére
vonatkozó kötelezettséget jelent.
A Csoport a lízing keretében hasznosított eszközeit használati jog eszközként mutatja ki a
mérlegben. A használati jog eszközeit a költségmodell szerint értékeli, az értékcsökkenés
elszámolása során elsősorban a szerződéses időtartamból indul ki. A használati jog
eszközöket a Csoport az IAS 36 szabályai szerint teszteli értékvesztésre. A használati jog
eszközöket a gazdálkodó azzal az eszközcsoporttal együtt mutatja ki, amelybe a mögöttes
eszköz tartozik. A használati jog eszközöket a kiegészítő megjegyzésekben különíti el.
22
Másfelől a Csoport a lízingekkel kapcsolatos fizetési kötelezettségeit jeleníti meg. Ez a
fizetett díjak jelenértéke, akként, hogy a jelenérték számolás során a lízing implicit
kamatlábával vagy inkrementális kamatlábbal számol. Mivel a Csoportnak nincsenek jelentős
lízingjei és az implicit kamatláb nem volt ésszerű erőfeszítések árán elérhető, így az
inkrementális kamatlábbal számolt.
Hitelfelvételi költségekkel kapcsolatos politika
Az IAS 23 szabályainak megfelelően a gazdálkodó egység aktiválja a hitelfelvétel költségeit,
ha minősített eszközhöz hasznosítja a hitelt. A dedikált hitelek esetében (ha egy konkrét
célhoz rendelik a hitelt), a hitel effektív kamatlábának segítségével kell meghatározni az
aktiválandó összeget. Általános célú hitelek esetében az aktiválási rátát meg kell állapítani.
Az aktiválási ráta az általános célú hitelek effektív kamatlábának a kifizetés ideje óta eltelt
idővel, vagy ha az később van, akkor az aktiválás megkezdésének ideje óta eltelt idővel és a
kifizetés összegével súlyozott átlaga.
A következő esetekben kell egy eszközt (projektet) minősített eszköznek (projektnek)
tekinteni:
- ha beruházási szerződésről van szó (amely hosszabb, mint hat hónap);
- ha olyan eszközről van szó, amelynek megépítése, elkészítése vagy átalakítása tovább
tart, mint fél év (függetlenül attól, hogy a Csoport vagy külső felek hozzák létre az
eszközt).
A megítélés során nem számít, hogy az adott eszköznek mekkora az értéke.
A hitelfelvételi költségek aktiválását akkor kell megkezdeni, ha az eszköz megszerzésére, a
projekt megvalósítására visszavonhatatlan elkötelezettség van vagy az valószínűsíthető. Egy
eszköz esetében ez, az az időpont, amikor az eszközzel kapcsolatos kiadások felmerülnek,
illetve egy projekt esetében a fizikai munkálatok megkezdése, vagy ha a tervezési munkát is a
Csoport végzi, akkor az engedélyezési eljárás alá vont terv elkészítésének a megkezdése.
Fel kell függeszteni a hitelfelvételi költségek aktiválását, ha a munkálatok a technológiailag
indokolt időnél hosszabb időre félbeszakadnak.
Be kell fejezni a hitelfelvételi költségek aktiválását, ha az eszköz elkészült, a projekttel
kapcsolatos (fizikai) munkálatokat befejezték, vagy ha az korábban van, a projekt kapcsán
létrehozott eszköz használatban van, használatát engedélyezték.
Állami támogatások elszámolása
A támogatásokat - szabály szerint bevételként számolja el a Csoport. A bevételt el kell
osztani azokra az időszakokra, amely idő alatt az eszköz használatára sor kerül. Az eredmény
javára ki nem mutatható rész a kötelezettségek között kerül megjelenítésre, mint halasztott
bevétel. Az eredmény javára elszámolandó tételt – ha megvalósítható – levonják a kapcsolódó
ráfordításból.
Amennyiben egy támogatás a ráfordításokhoz kapcsolódik, akkor azt elsősorban a
ráfordítások csökkentésével számolják el, ha ez nem lehetséges egyéb bevételként jelenítik
meg.
A támogatásokat akkor szabad elszámolni,
- ha lényegében biztos, hogy a támogatáshoz kötött feltételeket a Csoport teljesíti, és
- bizonyos, hogy megkapják a támogatást.
Ha a támogatást utólag vissza kell fizetni, akkor ennek világossá válásakor kötelezettséget
kell kimutatni, az eszköz értékének vagy a költség növelésével.
A Csoport az ingyenesen kapott eszközöket összhangban a fenti elvvel kimutatja eszközei
között akként, hogy az eszközzel szemben egy halasztott bevételt (kötelezettséget) vesz föl
23
(az államtól térítés nélkül kapott kibocsátási kvóták így az eszközök között valós értékükön
szerepelnek). A Csoport jelenleg nem mutat ki állami támogatással kapcsolatos tételeket.
Értékesítési céllal tartott eszközök
Értékesítésre tartott eszközök közé kell sorolni azokat a befektetett eszközöket, amelyek
értéke már nem folyamatos használat, hanem egy közeli értékesítési tranzakció keretében
térül majd meg. Értékesítési céllal tartottak azok az úgynevezett elidegenítési Csoportok is,
amelyek olyan eszközöket és hozzájuk szorosan kapcsolódó kötelezettségeket tartalmaznak,
amelyektől a későbbiekben egy tranzakció keretében válnak meg várhatóan (pl. egy
értékesítésre szánt leányvállalat).
E besorolás akkor alkalmazható, ha nagyon valószínű, hogy a szóban forgó értékesítés a
minősítéstől számított egy éven belül megtörténik és az eszköz vagy a Csoport jelenlegi
formájában készen is áll az értékesítésre, az értékesítés érdekében szükséges tevékenységek
folynak és az eszközt, elidegenítési Csoportot ésszerű áron kínálják.
A Csoportnak jelenleg nincs értékesítési céllal tartott eszköze.
Befektetések más vállalkozásokban
Az Anyavállalatnak a fordulónapon a következő befektetései vannak más társaságokban
(adatok ezer Ft-ban):
Cég neve
Részesedés
mértéke
Bekerülési
érték
2022.12.31-ig
elszámolt
értékvesztés
OlupAqua Kft.
100%
138 993
92 414
66,5 %
Watereum-Invest Zrt.
100%
340 000
5 530
1,6 %
Összesen
478 933
97 944
A különálló pénzügyi kimutatásokban a befektetéseket bekerülési értéken értékeli a Csoport a
szükséges értékvesztés elszámolása mellett. Az esetleges osztalékot akkor számolja el
bevételként, ha arról az osztalékot adó cég döntött.
Készletek
A készleteket a bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül a kisebbiken kell
megjeleníteni a pénzügyi kimutatásokban. A Csoport a készlet záró értékét az átlagos
bekerülési költség alapján határozza meg és minden olyan költséget hozzászámít a készlet
értékéhez, amely a készlet szándékolt módú és helyen történő hasznosítása megkövetel.
Pénzügyi instrumentumok kívüli eszközök értékvesztésének elszámolása, CGU-k
azonosítása
A Csoport eszközeit értékvesztés szempontjából minden évben teszteli. A tesztelés két
lépésből áll. Első lépésként megvizsgálja, hogy vannak-e olyan jelek, amelyek arra utalnak,
hogy az adott eszközök értékvesztettek.
A következő jelek utalhatnak arra, hogy egy adott eszköz értékvesztett:
- sérülés;
- bevételek visszaesése;
- piaci viszonyok kedvezőtlen változása, a kereslet visszaesése;
- piaci kamatlábak emelkedése.
Abban a helyzetben, ha jel mutatkozik arra, hogy egy eszköz értékvesztett, akkor második
lépésként el kell végezni azt a számítást, amely segítségével megállapítható az eszköz
24
megtérülő értéke. A megtérülő érték az eszköz értékesítési költségekkel csökkentett valós
értéke és a folyamatos használatból származó cash-flow jelenértéke közül a nagyobbik. Az
értékesítési költségeket pontosabb becslések hiányában 8%-ban kell megállapítani, a
korábbi tapasztalatok átlagából kiindulva.
Ha nem lehet megállapítani egy eszközcsoport használati értékét, mert önállóan nem termel
cash-flowt (nem hasznosítható), akkor a tesztelést pénztermelő egységre nézve (CGU) kell
elszámolni.
Amennyiben a használati értéket csak CGU-ra nézve lehetett megállapítani és értékvesztést
kellett elszámolni, az értékvesztést a következők szerint kell felosztani:
- elsőként a sérült eszközöket kell csökkenteni;
- második lépésként a goodwillt kell csökkenteni;
- harmadik lépésként a tárgyi eszközökre és az immateriális eszközökre kell felosztani a
fennmaradó értékvesztést az értékvesztés előtti könyv szerinti értékük arányában.
Egyik eszköz értéke sem csökkenhet az egyedi értékesítési költségekkel csökkentett valós
értéke alá.
Céltartalék
Céltartalékként csak olyan meglévő kötelezettséget szabad megjeleníteni, amely múltbéli
eseményen alapszik, csak összege és ütemezése bizonytalan. Nem lehet olyan kötelezettségre
céltartalékot elszámolni, amely nem jelenben fennálló jogi vagy vélelmezett kötelemmel függ
össze.
Ha egy kötelezettség létezése nem dönthető el egyértelműen, akkor csak abban az esetben
szabad céltartalékot megjeleníteni, ha inkább valószínű a céltartalék létezése, mint nem
(valószínű kötelem). Amennyiben ennél kisebb a valószínűség, akkor függő kötelezettséget
kell közzétenni (lehetséges kötelem). Ezt a mérlegben megjeleníteni nem szabad, hanem a
kiegészítő megjegyzésekben kell bemutatni az alakulását.
A céltartalékokat a kötelezettségek között kell szerepeltetni és föl kell osztani hosszú és rövid
vú kötelezettségekre. Ha a pénz időértéke egy céltartalék kapcsán jelentősnek minősül (mert
azt sokára kell megfizetni), akkor a várható cash-flowkat diszkontálni kell. A pénz időértékét
akkor kell jelentősnek tekinteni, ha éven túl jelentkeznek cash-flowk.
A céltartalékok között jellemzően a következő témák szerepelnek:
- peres ügyek kapcsán fizetendő kártérítések;
- kártalanítás, kompenzáció megállapodás alapján;
- eszköz leszerelési kötelezettségek;
- végkielégítések, átszervezések miatti költségek.
Ha egy konkrét kötelem kapcsán kell döntést hozni, akkor a céltartalék értéke az egyedileg
legvalószínűbb eset lesz azzal, hogy a többi kimenet hatását is ésszerű keretek között
figyelembe kell venni. Ha egy sokaság kapcsán kell megbecsülni a céltartalék értékét
(garancia, sok személyt érintő kifizetések), akkor a várható kimenetek valós értékét
valószínűségekkel súlyozott átlagát – kell a céltartalék értékének tekinteni.
Ha egy olyan szerződést kötött a Csoport, amelyből származó költségek meghaladják az abból
származó bevételeket, akkor a szerződés nem teljesítésének jogkövetkezményének és a
szerződés teljesítéséből származó veszteségek közül a kisebbre céltartalékot kell képezni
(terhes szerződések).
Átszervezésre (pl. végkielégítés) akkor szabad céltartalékot képezni, ha az átszervezésről
formális terv van, amelyet jóváhagytak és azt az érintettek körével közölték. Csak a
megszüntetett tevékenységekkel összefüggő költségekre képezhető céltartalék. A folytatandó
tevékenységekkel kapcsolatos tételekre nem (pl.: átképzés, áthelyezés költségei).
25
Nem szabad céltartalékot képezni:
- jövőbeli működési veszteségekre;
- „biztonsági céllal”, jövőbeli nem látható veszteségek fedezetére;
- leírásokra (pl. követelések, készletek leírására) ezek az érintett eszköz értékét
csökkentik.
Függő kötelezettségek, függő követelések
A függő kötelezettségeket a Társaság nem jeleníti meg kötelezettségként vagy egyéb tételként
a mérlegben. A függő kötelezettség egy múltbeli eseményből adódó lehetséges kötelezettség,
amelyet egy vagy több, a társaság által nem teljesen ellenőrzött, bizonytalan jövőbeli esemény
bekövetkezése vagy elmaradása igazol. Függő kötelezettség az a múltbeli eseményből adódó
jelen kötelezettség is, amelyet azért nem ismerünk el, mert nem valószínű, hogy a
kötelezettség rendezése gazdasági értéket megtestesítő források kiáramlását igényli, vagy a
kötelezettség összege nem becsülhető meg megbízhatóan. Függő kötelezettségek lehetnek.:
nem lezárt peres ügyek, opciós ügyletek. Függő követelések lehetnek: kapott fedezetek,
biztosíkok, zálogtárgyak, óvadékok, kapott garanciák, kezességek, opciós ügyletekkel
kapcsolatos követelések. A függő tételeket is ugyanúgy értékelni, követni és kezelni kell, mint
a céltartalékokat, de megjeleníteni nem szabad, csak a kiegészítő megjegyzésekben kell
bemutatni.
Munkavállalói juttatások
A Csoport túlnyomórészt rövid távú munkavállalói juttatásokat biztosít munkavállalóinak.
Ezeket akkor számolja el a Csoport az eredmény terhére, ha azok megszolgálttá válnak.
A munkavállalói jutalmakat, bónuszokat és egyéb, hasonló természetű tételeket akkor kell a
mérlegben megjeleníteni, ha kötelezettséghez vezetnek, vagyis
- ha szerződéses feltételhez vannak kötve, és e szerződéses feltétel bekövetkezett (pl.: az
adott árbevétel szintet elérték); ekkor nem a szerződéses feltétel bekövetkezésének
megállapításának időszakában kell elszámolni a tételt, hanem amikor a feltétel teljesült
(tehát a munkavállaló a szolgáltatását nyújtja).
- ha nem szerződéses feltétel, hanem vezetői döntés keletkeztet ilyen tételt, akkor azt e
döntés - érintett Csoport által - ismertté válásakor szabad kimutatni (vélelmezett
kötelem).
A Csoport olyan jogi környezetben dolgozik, ahol a munkavállalókat fizetett szabadság illeti
meg. Amennyiben a Csoportban van olyan jogi lehetőség vagy munkavállalói munkáltatói
megállapodás, hogy a ki nem vett szabadságot tovább lehet vinni a következő évekre, akkor
az év végén felhalmozódott, ki nem vett szabadságra kötelezettséget kell képezni, a
munkavállalói juttatások egyidejű terhelésével.
Pénzügyi eszközök
Besorolás
A Csoport a pénzügyi eszközöket a kapcsolódó, 2018. január 1.-je óta érvényben lévő
változásokkal összhangban az alábbi kategóriákba sorolja:
- valós értéken (az egyéb összevont jövedelemmel [OCI], vagy eredmény kimutatással
szemben) nyilvántartásba vett, és
- amortizált bekerülési értéken nyilvántartásba vett eszközök csoportjába.
26
A Csoportnak pénzügyi eszközként csak pénzeszköze, követelése, illetve kölcsöne van.
Valamennyi pénzügyi eszközt amortizált bekerülési értéken értékeli, nincsen valós értéken
értékelt pénzügyi instrumentuma.
Megjelenítés és értékelés
Pénzügyi eszköz vásárlása vagy értékesítése a tranzakció teljesítésének napján kerül
elszámolásra, vagyis azon a napon, amelyen a Csoport kötelezettséget vállal az eszköz
megvásárlására vagy értékesítésére. A befektetések kezdetben a tranzakciós költségekkel
növelt valós értéken kerülnek megjelenítésre minden olyan pénzügyi eszköz esetében, amely
nem eredménnyel szemben valós értéken van nyilvántartva. Pénzügyi eszközök kivezetésére
akkor kerül sor, amikor a Csoportnak az adott tételből származó cash-flow-ra való joga lejárt
vagy átruházásra került, és a Csoport egyben átruházta a tulajdonláshoz kapcsolódó lényeges
kockázatokat és hasznokat is.
Pénzügyi instrumentumok nettósítása
A pénzügyi eszközök és kötelezettségek akkor kerülnek nettósításra és a mérlegben nettó
összegként kimutatásra, ha a megjelenített összegek nettó elszámolása jogilag megengedett és
a Csoport az összegeket nettó módon kívánja rendezni vagy egyidejűleg kívánja az eszközt
realizálni és a kötelezettséget rendezni.
Pénzügyi eszközök értékvesztése
Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott eszközök
Az IFRS 9 egy három szakaszra tagolt értékvesztés modellt vezet be, amely a követelés
minőségének változásához köti az értékvesztés mértékét és megjelenítését:
- Teljesítő (kezdeti megjelenítés) – 12 havi várható hitelezési veszteség megjelenítése
- Alulteljesítő (jelentős romlás a hitelminőségben a kezdeti megjelenítés óta)
élettartam alatt várható hitelezési veszteség megjelenítése
- Nemteljesítő (tényleges hitelezési veszteség felmerült) élettartam alatt várható
hitelezési veszteség megjelenítése
„Hitelezési veszteség” a standard alapján a szerződéses pénzáramok és a várható pénzáramok
jelenértékének különbözete (az eredeti effektív kamatlábbal diszkontálva). A „várható
hitelezési veszteség” a várhatóan felmerülő veszteségek súlyozott átlaga. A várható veszteség
becslése során a Csoport figyelembe vesz minden rendelkezésre álló információt – legyen az a
Csoporton belül elérhető, vagy külső, illetve múltbeli tapasztalat vagy jövőbetekintő
előrejelzés.
A hitelezési kockázat becslése során a Csoport a belső kockázat elemzési politikájának
megfelelő fizetésképtelenség („defaultevent”) definíciót alkalmazza és a becslés során a
fizetés és nem fizetés valószínűségét, valamint a pénzáramok várható időbeliségét is
meghatározza.
A Csoport él az IFRS 9 által biztosított gyakorlati könnyítésekkel. Ezek a következők:
- A jelentős finanszírozási komponenst nem tartalmazó vevőkövetelésekre és
szerződéses eszközökre a 12 havi várható hitelezési veszteség helyett a Csoport az
élettartam alatt várható hitelezési veszteséget számolja el megjelenítéskor.
- A finanszírozási komponenst tartalmazó lízing követelések esetén a Csoport választása
szerint szintén az élettartam alatt várható hitelezési veszteséget számolja el
megjelenítéskor (ilyen tétel jelenleg nincsen).
Az azonos kockázatú vevő követelések esetén a fenti becslést a Csoport csoportosan végzi el.
27
A Csoport az amortizált bekerülési értéken és az egyéb átfogó eredménnyel szemben valósan
értékelt pénzügyi eszközökre, illetve azok csoportjaira vonatkozóan minden
mérlegfordulónapon értékvesztés-vizsgálatot végez.
Általános megközelítésként a gazdálkodó egységnek értékvesztést kell megjelenítenie a
várható hitelezési veszteségre az alábbiak szerint:
- 12 havi várható hitelezési veszteség (azon várható hitelezési veszteség, amely a
pénzügyi instrumentummal kapcsolatos, a beszámoló fordulónapja után 12 hónapon
belül lehetséges nemteljesítési eseményekből ered), vagy
- Teljes élettaramra várható hitelezési veszteség (a pénzügyi instrumentum várható
élettartama alatt lehetséges nemteljesítési eseményekből eredő várható hitelezési
veszteség).
A gazdálkodó egységnek minden beszámolási fordulónapon értékelnie kell, hogy a pénzügyi
eszköz hitelkockázata jelentősen nőtt-e a kezdeti megjelenítés óta. Amennyiben a pénzügyi
instrumentum hitelezési kockázata alacsony a beszámolási fordulónapon, feltételezhető, hogy
a pénzügyi eszköz hitelkockázata nem nőtt meg jelentősen és 12 havi várható hitelezési
veszteség alkalmazható. A Csoport a hitelkockázat jelentős növekedését az
adósságinstrumentumok esetében hitelminősítő intézetek besorolásai alapján határozza meg.
Megcáfolható vélelem áll fenn arra az esetre, ha valamely pénzügyi eszköz hitelkockázata
jelentősen megnőtt a kezdeti megjelenítés óta, amennyiben a szerződés szerinti kifizetések
több mint 30 napja késedelmesek, ezért eseti alapon kell értékelni, hogy a pénzügyi eszköz
hitelkockázata jelentősen megnőtt-e ilyen esemény bekövetkezésekor.
Emellett, a Csoport bekerüléstől kezdve a teljes élettartamra várható hitelezési veszteséggel
számol a vevőkövetelések, IFRS 15 szerződéses eszközök és lízingkövetelések esetében.
Minden egyéb pénzügyi eszköz esetében az általános megközelítést alkalmazza a Csoport.
Vevőkövetelésekre a Csoport a várható hitelezési veszteséget az elmúlt három év múltbeli
veszteségi ráta átlagának és az előretekintő elemnek a szorzataként számolja. A többi
pénzügyi eszköz esetében a várható hitelezési veszteséget az instrumentum nemteljesítésének
valószínűsége és az alapértelmezett veszteségi ráta szorzataként határozza meg.
A gazdálkodó egységnek az eredményben értékvesztés miatti nyereségként vagy
veszteségként kell megjelenítenie a várható hitelezési veszteségek (vagy visszaírás) azon
összegét, amellyel a beszámoló fordulónapján ki kell igazítani az elszámolt veszteséget.
A fent megnevezett két megközelítéstől függetlenül, értékvesztés kerül elszámolásra, ha az
értékvesztés fennállására egyértelmű bizonyíték létezik, amely lényegesen befolyásolja a
pénzügyi eszköz vagy az eszközök csoportjának várható jövőbeli pénzáramait. Az ilyen
eseteket egyesével kell értékelni. A Csoport által elszámolt maximális értékvesztés ezen
pénzügyi eszközök esetében a nem fedezett rész 100%-a. Az értékvesztés összegét az
eredményben kell elszámolni.
Amennyiben egy későbbi időszakban az értékvesztés összege csökken, és a csökkenés az
értékvesztés elszámolását követő időszakban bekövetkezett eseményből származik, a
korábban elszámolt értékvesztés visszaírandó. Az eredménykimutatásban elszámolt
értékvesztés visszaírását olyan mértékig lehet elszámolni, hogy az eszköz könyv szerinti
28
értéke ne haladja meg az eszköz visszaírás időpontjára vonatkozó amortizált bekerülési
értékét.
Jelentős számviteli becslések és feltételezések
A pénzügyi instrumentumok valós értékének meghatározása során a menedzsment becsléseket
alkalmaz a valós értékre jelentős hatást gyakorló tényezők jövőbeli alakulásával kapcsolatban
(beleértve többek között a hozamgörbéket, árfolyamokat, a kockázatmentes kamatlábakat).
A pénzügyi eszközök várható hitelezési vesztesége a nemteljesítés kockázatára és a várható
veszteség arányára vonatkozó feltételezéseken alapul. A Csoport saját megítélését használta a
feltételezések meghatározásakor és az értékvesztés számításhoz használt alapadatok
kiválasztásakor, múltbeli tapasztalata és a meglévő piaci viszonyok alapján, valamint minden
jelentési időszak végén az előremutató becslések alapján.
Pénzügyi eszközök kivezetése
A Csoport egy adott pénzügyi eszközt csak akkor vezet ki a könyveiből, ha az eszközből
származó pénzáramokra vonatkozó szerződéses jogok közgazdasági értelemben megszűnnek
(pl. elévülnek), illetve, ha a Csoport a pénzügyi eszközt, valamint az eszköz birtoklásából
eredő lényegében összes kockázatot és hasznot egy másik gazdálkodóra ruházza át. Ha a
Csoport a birtoklásból eredő lényegében összes kockázatot és hasznot nem ruházza át, de nem
is tartja meg, és továbbra is a Csoport ellenőrzi az átadott eszközt, akkor a Csoport az eszköz
kapcsán egy részt elszámolja a megtartott érdekeltségét, másrészt elszámol egy kapcsolódó
kötelezettséget az esetlegesen fizetendő összegekre. Ha a Csoport egy átadott pénzügyi
eszköz birtoklásából eredő lényegében összes kockázatot és hasznot megtartja, akkor a
Csoport továbbra is megjeleníti az adott pénzügyi eszközt, a kapott bevételt pedig egy
fedezettel biztosított hitelként számolja el, kötelezettségként.
Egy pénzügyi eszköz teljes egészében történő kivezetése esetén, az eszközök könyvszerinti
értékének és a kapott, illetve kapható ellenérték, valamint a kumulált nyereség vagy veszteség
egyéb átfogó eredményben elszámolt és saját tőkében halmozott egyenlegei összegének
különbözete az eredményben kerül elszámolásra.
Pénzügyi kötelezettségek és tőkeinstrumentumok
Besorolás kötelezettségként vagy tőkeként
A Csoporthoz tartozó gazdálkodók által kibocsátott hitel-, illetve tőkeinstrumentumok
pénzügyi kötelezettségként vagy tőkeként kerülnek besorolásra a szerződéses megállapodás
tartalmának, valamint a pénzügyi kötelezettségek és tőkeinstrumentumok definíciójának
figyelembevételével.
Tőkeinstrumentumok
A tőkeinstrumentum bármely szerződés, amely egy gazdálkodó összes kötelezettségének a
levonása után a vállalkozás eszközeiben meglévő maradványérdekeltséget testesít meg. A
Csoport által kibocsátott tőkeinstrumentumok a kapott összeg értékében számolandók el, a
közvetlen kibocsátási költségekkel csökkentve.
Amikor a Csoport visszavásárolja a saját tőkeinstrumentumait, akkor ezt közvetlenül a saját
tőkében kell elszámolnia, abból levonnia. A Csoport saját tőkeinstrumentumainak vásárlása,
eladása, kibocsátása és megszüntetése során nem keletkezik eredményben elszámolt nyereség
vagy veszteség. A Csoport a visszavásárolt saját részvényeket a tőkén belül, mint negatív
tételként jeleníti meg a visszavásárlás értékén, a mérleg külön során.
Pénzügyi kötelezettségek
29
A pénzügyi kötelezettségek vagy az "eredménnyel szemben valós értéken értékelt" pénzügyi
kötelezettségek (fair valuethrough profit orloss; "FVTPL"), vagy az "egyéb pénzügyi
kötelezettségek" kategóriába kerülnek besorolásra.
Egy pénzügyi kötelezettség az FVTPL kategóriába kerül besorolásra, ha a kereskedési célú,
vagy eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi kötelezettségként lett megjelölve.
Egy olyan pénzügyi kötelezettséget, amely nem minősül kereskedési célú pénzügyi
kötelezettségnek, akkor lehet eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi
kötelezettségként megjelölni, ha:
- az ilyen besorolás megszüntet vagy jelentősen csökkent egy olyan értékelési vagy
elszámolási inkonzisztenciát, amely egyébként felmerülne; vagy
- ha a pénzügyi kötelezettség egy menedzselt pénzügyi eszközökből, pénzügyi
kötelezettségekből vagy mindkettőből álló csoport részét képezi, amelynek a kezelése
és teljesítményértékelése valós érték alapon történik, a Csoport dokumentált
kockázatkezelési vagy befektetési stratégiájának megfelelően, és a csoportosításra
vonatkozó belső információkat is ezen az alapon biztosítják; vagy
- egy vagy több beágyazott derivatívát tartalmazó szerződés részét képezi, és az IFRS 9
Pénzügyi instrumentumok: Megjelenítés és értékelés standard lehetővé teszi, hogy a
teljes szerződés (eszköz vagy kötelezettség) az FVTPL kategóriába tartozóként
kerüljön megjelölésre.
Az FVTPL kategóriába tartozó pénzügyi kötelezettségek valós értéken kerülnek értékelésre,
és az átértékelés során keletkező nyereség vagy veszteség az eredménnyel szemben kerül
elszámolásra.
Egyéb pénzügyi kötelezettségek
Az egyéb pénzügyi kötelezettségeket (beleértve a felvett hiteleket, a szállítói és egyéb
kötelezettségeket) amortizált bekerülési értéken kell értékelni, az effektív kamatláb módszer
alkalmazásával (a módszer az eszközöknél ismertetésre került).
Pénzügyi kötelezettségek kivezetése
A Csoport akkor és csak akkor vezet ki egy adott pénzügyi kötelezettséget a könyveiből, ha a
kötelezettség teljesítésre kerül, azt elengedik, vagy pedig lejár. A kivezetett pénzügyi
kötelezettség könyv szerinti értékének és fizetett vagy fizetendő ellenértékek különbözetét az
eredményben kell elszámolni.
Tényleges és halasztott nyereségadó
A Csoport minden, az adott tagra vonatkozó adószabályok szerint számítja ki a tárgyévi
tényleges nyereségadót, amelyet a rövid lejáratú kötelezettségek (esetleg követelések) között
jelenít meg. Emellett megbecsüli a halasztott adót is, amely a hosszú lejáratú kötelezettségek
vagy a befektetett eszközök között szerepel. A halasztott adót a mérleg szerinti módszerrel
dolgozza ki, a későbbi kulcsváltozások hatásának figyelembe vételével. A halasztott adó
eszközt csak akkor mutatja ki, ha bizonyítani lehet, hogy az adott tétel realizálható
(megfordul). A halasztott adó meghatározása a várható megforduláskor érvényes kulcson
történik.
3.5. A cash-flowhoz kapcsolódó általános számviteli politikák
30
A Társaság a cash flow-kimutatását az operatív cashflowig, az indirekt módszerre építi. A
befektetési és a finanszírozási cash flow direkt módszerrel készül. A folyószámlahiteleket
pénzeszköz egyenértékesnek kell tekinteni, ellenkező bizonyításáig.
Az idegen pénznem
Az idegen pénznemben kifejezett tranzakciók
A Csoport a konszolidált pénzügyi kimutatásait forintban prezentálja. A Csoporton belül
minden gazdálkodó egység megállapítja, hogy mi a funkcionális pénzneme. A funkcionális
pénznem az a pénznem, amely az adott cég működését leginkább jellemzi.
A döntési pontok a következők:
- melyik az a deviza, amelyben az adott cég a bevételeit döntően szerzi;
- mi az a pénznem, amiben az adott gazdálkodó költségei felmerülnek;
- mi a finanszírozás fő devizaneme.
Ezek a szempontok fontossági sorrendben szerepelnek.
Egy adott gazdálkodó egységnek csak idegen pénznemen keletkezhet átváltási árfolyam
különbözete.
A Csoport minden gazdálkodó egysége megosztja eszközeit és kötelezettségeit monetáris és
nem monetáris eszközökre. A monetáris elemek azok az elemek, amelyek kiegyenlítése vagy
befolyása pénzmozgással jár, illetve monetáris elemnek minősül maga a pénz. Nem
minősülnek monetáris elemnek azok a követelés-kötelezettség tartalmú tételek, amelyek nem
járnak pénzmozgással (pl.: szolgáltatásokra, készletekre adott előlegek).
Az idegen pénznemben kifejezett monetáris elemeket minden fordulónapon át kell értékelni a
fordulónapi azonnali (spot) árfolyamra. A gazdálkodó egység a Magyar Nemzeti Bank
fordulónapi közzé tett árfolyamát alkalmazza az átváltáskor.
3.6. A pénzügyi kimutatások elkészítésekor alkalmazott lényeges becslések és a
bizonytalanságok egyéb forrásai
A Csoport pénzügyi kimutatásai elkészítése során a következő témák kapcsán készített
jelentős becsléseket, amelyek így bizonytalanságok forrása.
Lényeges bizonytalanság a Csoport által elszámolandó bevétel mértéke, mivel annak becslése
okszerű adatok hiányában nem megvalósítható. A bizonytalanság abban a tekintetben
korlátozott, hogy a Csoport nem számolt el árbevételt ebben az időszakban.
A Csoport befektetett eszközei kapcsán lényeges bizonytalanságot hordoz a maradványérték
és a hasznos élettartam meghatározása.
A vevői értékvesztések és leányvállalati kölcsönök értékvesztésének számszerűsítése során a
menedzsment megítélése kulcsfontosságú, eredményre közvetlenül ható döntés.
Az Aqua IT Kft. és a FuturAqua Nyrt. között 2019. november 27. napján megkötött
vállalkozási szerződés alapján az Aqua IT Kft. vállalta, hogy informatikai szolgáltatást nyújt,
illetve hardver eszközöket szerez be a FuturAqua Nyrt. megrendelő részére. Ezen munka
ellenértékeként került sor a kötelezettségvállalási nyilatkozat kibocsátására (részletesen lásd
7.3-as magyarázat). A kötelezettség megjelenítésre került a 2021-es pénzügyi
kimutatásokban. A létrehozott eszközök (279 182 eFt értékben) feletti kontrollt a Társaság
nem tudta biztosítani, emiatt azok eszközök közötti megjelenítésére nem kerülhetett sor. Ezen
eszközök miatti követelését a Csoport továbbra is fenntartja. Igényét jogi eszközökkel
próbálja érvényesíteni. A kontroll felülvizsgálata során megállapította a Csoport, hogy ezen
eszközök kimutatására nincs lehetőség, így a 2021-es pénzügyi kimutatások ide vonatkozó
részei újramegállapításra kerültek. Ezen eszközöket a Csoport sem 2021.12.31-én, sem
2022.12.31-én nem mutatja ki a mérlegben. Az újramegállapítással kapcsolatos részletes
információk a 4.20. pont alatt találhatók.
A nem számlázott kötelezettségek között az Aqua IT Kft.-vel (9372 Csapod, Ciráki u. 11.)
szembeni kötelezettségek kerültek kimutatásra a Csoport anyavállalatának egyoldalú
kötelezettségvállalási nyilatkozata alapján.
31
3.6.1. Az IFRS standardok 2022. január 1-jétől érvényes dosuló
szabályainak illetve új standardok bevezetésének hatása a pénzügyi
kimutatásra
A jelen beszámolási időszaktól hatályba lépő, az IASB által közzétett és az EU által
elfogadott új és módosított standardok és értelmezések:
- IFRS 3 “Üzleti kombinációk”; IAS 16 “Ingatlanok, gépek és berendezések”; IAS
37 “Céltartalékok, függő kötelezettségek és függő követelések” standardok
módosításai Éves fejlesztések (hatályba lép 2022. január 1-jével, illetve az azt
követően kezdődő beszámolási időszakokban).
A Csoport úgy véli, hogy jelen standardoknak elfogadása és a meglévő standardok módosítása
nem lesz jelentős hatással a Csoport pénzügyi kimutatásaira.
3.6.2. Az IASB által kibocsátott és az EU által elfogadott, de még nem
hatályos új és módosított standardok és értelmezések
- IFRS 17 “Biztosítási szerződések” standard, beleértve az IFRS 17 standard
módosításait (hatályba lép a 2023. január 1-jével, illetve az azt követően kezdődő
beszámolási időszakokban),
- IAS 8 “Számviteli politikák, a számviteli becslések változásai és hibák”
standardok módosításai Számviteli becslések definíciója (hatályba lép a 2023.
január 1-jével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban),
- IAS 1 „Pénzügyi kimutatások prezentálása” standard módosításai és IFRS
PracticeStatement 2 Számviteli politikák közzététele (hatályba lép a 2023. január
1-jével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban).
3.6.3. Az IASB által kibocsátott és az EU által nem elfogadott standardok
és értelmezések
Az EU által elfogadott IFRS-ek jelenleg nem különböznek jelentősen a Nemzetközi
Számviteli Standard Testület (IASB) által elfogadott rendeletektől, kivéve az alábbi új
standardokat, a meglévő standardok módosításait és új értelmezéseket, amelyeket az EU-ban
még nem fogadtak be a pénzügyi kimutatások közzétételének napjával:
- IAS 1 „Pénzügyi kimutatások prezentálása” standard módosításai A rövid és
hosszú lejáratú kötelezettségek besorolása (hatályba lép a 2023. január 1-jével, illetve
az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban),
- IAS 12 „Nyereségadók” standard módosításai - Egyetlen ügyletből származó
eszközökhöz és kötelezettségekhez kapcsolódó halasztott adó (hatályba lép a 2023.
január 1-jével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban)
- IFRS 17 “Biztosítási szerződések” standard módosításai – az IFRS 17 és az IFRS
9 kezdeti alkalmazása Összehasonlító információk (hatályba lép a 2023. január 1-
jével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban),
- IFRS 10 ”Konszolidált pénzügyi kimutatások” és IAS 28 “Társult
vállalkozásokban és közös vállalkozásokban lévő befektetések” standardok
módosításai Eszközök eladása, illetve átadása a befektető és annak társult vagy
közös vezetésű vállalkozása között (a hatálybalépés időpontját bizonytalan időre
elhalasztották, amíg a kutatási projekt konklúzióra jut a tőkemódszerrel kapcsolatban),
32
- IFRS 14 “Szabályozói elhatárolások” standard (hatályba lép a 2016. január 1-
jével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban) az Európai
Bizottság döntést hozott, mely értelmében a jóváhagyás folyamatot a jelenlegi köztes
standardra nem fogja alkalmazni, és megvárja a végső standardot.
Ezek a módosítások, új standardok és értelmezések implementációja nem befolyásolná
számottevően a Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásait.
4. Kiegészítő információk a konszolidált mérleghez
Az átváltási árfolyamok változásainak hatásai
A FuturAqua Csoport funkcionális pénzneme a forint, minden egyes tagvállalata forintban
vezeti a könyveit. Az anyavállalat pénznemére történő átváltás során ezért devizaárfolyam-
különbözet nem keletkezett.
A konszolidációs körbe tartozó vállalatok exporttevékenységet nem végeztek, ilyen
tevékenység, vagy devizában felvett bankhitelek esetén funkcionális pénznemre váltásból
származó árfolyam-különbözetek elszámolásra kerülnének (IAS 21).
A konszolidált pénzügyi kimutatás készítésének alapjai
A FuturAqua Ásványvíztermelő és Vagyonkezelő Nyilvánosan Működő Részvénytársaság
leányvállalatai, az OlupAqua Kft. és a WatereumInvest Zrt. (az anyavállalat és a
leányvállalatok együtt: FuturAqua Csoport) könyveiket a Magyarországon általánosan
elfogadott számviteli elvek szerint vezetik és készítik el éves beszámolóikat.
A FuturAqua Nyrt. mint tőzsdére bevezetett társaság az Európai Parlament és Tanács
1606/2002 EK rendelet 4. cikke és a számvitelről szóló törvény 10. § (2) bekezdése alapján
2011-től (a tőkepiaci bevezetés évétől) a nemzetközi számviteli standardoknak (IFRS)
megfelelően összeállított összevont (konszolidált) éves beszámoló készítésére kötelezett.
A mellékelt konszolidált pénzügyi kimutatások elsősorban a tőzsdei cégekre vonatkozó
előírások miatt lettek összeállítva, ezért olyan átsorolásokat és módosításokat tartalmaznak,
amelyek következtében megfelelnek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardoknak
(IFRS).
A konszolidált pénzügyi kimutatások az Európai Unió (EU) által elfogadott Nemzetközi
Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készültek és a pénzügyi adatokat magyar forintban
tartalmazzák.
A pénzügyi kimutatások a bekerülési elv alapján és a vállalkozás folytatásának elve
figyelembevételével készültek.
A konszolidáció alapja
A konszolidált pénzügyi kimutatás a FuturAqua Ásványvíztermelő és Vagyonkezelő
Nyilvánosan Működő Részvénytársaság és a kizárólagos (100%-os) tulajdonában lévő
leányvállalata, az OlupAqua Ásványvíztermelő Korlátolt Felelősségű Társaság és a szintén
100%-ban tulajdonoltWatereumInvest Vagyon- és Ingatlankezelő Zártkörűen Működő
Részvénytársaság éves beszámolóinak a FuturAqua Csoporton belüli egyenlegeinek kiszűrése
utáni tételeit tartalmazza.
Az elmúlt időszakban hatályba lépett, az IASB és IFRIC által kibocsátott standardokban és
értelmezésekben megtalálható előírásokat a FuturAqua Csoport és az anyavállalat Nyrt. a
2022-es üzleti évről szóló konszolidált pénzügyi kimutatásaiban figyelembe vette. Ezen
módosítások és új standardok alkalmazása nem volt hatással a Csoport konszolidált pénzügyi
kimutatásaira.
33
A leányvállalatok konszolidációba történő bevonására könyv szerinti értéken került sor,
tekintettel arra, hogy az eszközök és források természete miatt ezek az értékek azonosak a
piaci értékekkel.
Az IFRS szerint elkészített konszolidált pénzügyi kimutatások
Az Európai Parlament és a Tanács 1606/2002/EK rendelete a tőkepiac hatékony működésének
megteremtése érdekében előírta, hogy a nyilvánosan működő társaságok összevont
(konszolidált) éves beszámolójukat a 2005. január 1-jén, vagy az azt követően kezdődő üzleti
évről a Nemzetközi Számviteli Standardok szerint állítsák össze. A
FuturAquaÁsványvíztermelő és Vagyonkezelő Nyilvánosan Működő Részvénytársaság 2011.
február 23-án alakult, részvényeit 2011. november 28-án vezették be a Budapesti
Értéktőzsdére. Ezért konszolidált beszámoló-készítési kötelezettségének az Európai Unió
hivatalos lapjában rendeleti formában kihirdetett Nemzetközi Számviteli Standardoknak
megfelelően állítja össze összevont (konszolidált) éves beszámolóját.
Konszolidáció
A FuturAqua Nyrt.-nek az IAS 1 szerinti pénzügyi kimutatásait az IAS 27 Konszolidált és
egyedi pénzügyi kimutatások (2013. január 1-jétől IFRS 10 Konszolidált kimutatások)
előírásai alapján kell elkészítenie. Ezek alapján meg kell állapítania, hogy melyek azok a
másik gazdálkodók, amelyek leányvállalatnak minősülnek.
Ennek keretében a FuturAqua Nyrt. minden üzleti évben vizsgálja, hogy
- a befektetés tárgyát képező gazdálkodót tulajdoni hányada alapján irányítja-e,
- megilleti-e a befektetésből származó változó hozamokhoz való jog,
- a befektetés tárgyát képező gazdálkodó feletti ellenőrzési joga fennáll-e.
Fentiek alapján a FuturAqua Nyrt. leányvállalatai 2022.12.31-én:
- OlupAqua Ásványvíztermelő Kft.
- WatereumInvest Vagyon- és Ingatlankezelő Zrt.
ALKALMAZOTT ÉRTÉKELÉSI ELJÁRÁSOK
1. A konszolidált pénzügyi kimutatásainkban a konszolidációba bevont vállalatok
vagyoni, pénzügyi, jövedelmi helyzetét úgy kell bemutatni, mintha ezek a vállalatok egyetlen
vállalatként működnének. Ennek érdekében az összevont (konszolidált) éves beszámolóban az
eszközök és források, a bevételek és ráfordítások, a nyereség és a veszteség értékéből az
anyavállalat és a hozzá tartozó leányvállalatok, illetve az utóbbiak egymás közötti
kapcsolataiból adódó – a halmozódásokat ki kell szűrni.
2. A FuturAqua Csoport gazdálkodási célkitűzése, hogy a tulajdonosok által
rendelkezésre bocsátott vagyon hosszú távon gazdaságosan működjön. Az anyavállalat és a
konszolidálásba bevont leányvállalatok könyvvezetésük és beszámolójuk elkészítése során
abból indultak ki, hogy a belátható jövőben is fenn akarják tartani működésüket, folytatni
akarják tevékenységüket.
3. A nemzetközi számviteli standardokkal (IFRS) összhangban történő bemutatás
érdekében a magyar törvényes előírások szerinti kimutatások megfelelő módosítását,
átsorolását, bizonyos tárgyi eszközök (ingatlanok) vonatkozásában átértékelését el kell
végezni.
4. Valamennyi leány- és társult vállalkozás könyvvezetése a kettős könyvvitel keretében
történik, és december 31-i fordulónappal készítenek éves beszámolót. A mérlegkészítés
időpontja február 28.
34
A beszámolási időszakban a számviteli politika rendelkezései módosultak, miszerint a
Csoport ingatlanjait az IAS 16 átértékelési modell alapján értékeli a 2022-es évtől kezdődően.
Az összehasonlíthatóságot a 4.8. pontnál lévő tárgyi eszköz mozgástáblák biztosítják.
4.1. Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Pénztár
452
395
Bankbetétek
15 637
1 395
Pénzeszközök összesen
16 089
1 790
A pénzeszközök a társasági házipénztár, a banki folyószámlák, valamint az egyéb
bankszámlák egyenlegét tartalmazza. Valuta- és devizakészletek nincsenek. A fordulónapon
sem a tárgyévben, sem az előző évben pénzeszköz-egyenértékesnek minősülő eszközzel nem
rendelkezett. A 2022. december 31-i fordulónapon a FuturAqua Csoport 16 089 eFt
pénzeszközzel rendelkezett, szemben az előző év végi 1 790 eFt-tal.
A pénzeszközökre vonatkozó várható hitelezési veszteség:
ezer Ft
Tárgyév
Előző év
rható hitelezési veszteség
elszámolása pénzeszközön
0
0
Az erre az időszakra vonatkozó, márfelmerült események hatását tartalmazniakell az
értékvesztés számításának.Ehhez a becsléshez aBasel II rendszerében
számszerűsítettnemteljesítési valószínűségi ráta (PD) ésa nemteljesítéskori veszteségráta
(LPD) alkalmazható,melyek segítségével az alábbiak szerinttudjuk meghatározni az IFRS
szerint elszámolandóértékvesztést.
Portfól-értékvesztés =Kitettség × PD × LGD × LIP.
A veszteségetokozó esemény és a veszteségfelmerüléséről való értesülés közötteltelik
bizonyos időszak a veszteségazonosítási időszak (LIP).
A bankbetétek összege mind a tárgyév fordulónapján, mind a megelőző év fordulónapján
magyar bankban tartott bankszámlapénz volt, melynek teljes összegére kiterjedt az Országos
Betétbiztosítási Alap (OBA) betétbiztosításának összege.
A tárgyévben és az előző évben is a pénzeszközökre vonatkozó várható hitelezési veszteség
értéke elhanyagolható volt.
4.2. Vevő és egyéb követelések
Vevő korosított kimutatás
Az alábbi tábla a Csoport vevőkövetelésit mutatja be lejárati idő szerinti megbontásban. A
mérlegben a vevőkövetelések értékvesztéssel csökkentett értékkel kerültek bemutatásra.
35
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Nem lejárt kintlévőség
209
94
90 napon túli kintlévőség
208
1 éven túli kintlévőség
208
értékvesztés
208
Nettó vevőkövetelés
209
94
Összes nettó vevőkövetelés
209
94
Egyéb követelések
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
újra-
megállapított
2020.12.31
Kaució
13 854
13 854
6 854
Beruházással kapcsolatos következő időszaki
áfa követelés
0
0
11 364
Általános forgalmi adó követelés
30 890
26 945
8 259
Környezetvédelmi termékdíj
0
0
913
Iparűzési adó
182
144
208
Társasági adó
15
7
24
Egyéb követelések
2 669
368
243
Letét, részvényvásárlásra fizetett előleg
330 000
0
0
Összes egyéb követelés
377 610
41 318
27 866
A Társaság pénzügyi eszközeit amortizált bekerülési értéken értékeli.
A Társaság újra felülvizsgálta a beruházással kapcsolatosan következő időszakra átvihető áfa
követelés összegét, amely a 2020-as évből származik. A Társaság nem lát reális esélyt a
11 364 eFt áfa összegének visszaigénylésére, így a 2021-es évben leírásra került. Ezzel az
összeggel csökkent az az eredetileg kimutatott Egyéb követelések összege. Az
újramegállapítással kapcsolatban részletesen információk találhatók a 4.20. pontnál.
A Letét, részvényvásárlásra fizetett előleg soron 200 millió Ft ügyvédi letét (2023-ban
megvalósuló tranzakcióra), 130 millió Ft részvényvásárlásra fizetett előleg szerepel.
4.3. Készletek
A Csoporton belül az OlupAqua Kft. és a FuturAqua Nyrt. rendelkezik készletekkel. A
FuturAqua Nyrt. a készletei között a legenerált, de még nem értékesített Watereumtokeneket
mutatja ki. A Csoport készleteinek megoszlását az alábbi táblázat tartalmazza:
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Anyagok
161
183
Késztermékek
16
125
Áruk
24 563
26 692
Tokenek
17 771
17 776
Összesen
42 511
44 776
A Csoport az Anyagok között mutatja ki az ásványvíz bag-in-box csomagolásához szükséges
segédanyagait. Az állományváltozás 57 eFt anyagbeszerzéshez, valamint 79 eFt értékű
felhasználáshoz kapcsolódik.
36
A Csoport a Késztermékek között mutatja ki a palackozott ásványvizeket. A Késztermékek
értéke 2022.12.31-én 16 eFt-ra csökkent, ami teljes egészében ásványvíz értékesítéshez
köthető.
A Csoport az Áruk között mutatja ki a csomagolóanyagokat, és a betétdíjas göngyölegeket.
2022-ben a csomagolóanyagok értéke 4 193 eFt, ami az előző évi 4 271 eFt-hoz képest a
csomagolóanyagok felhasználása miatt csökkent. A betétdíjas göngyölegek tárgyévi értéke
20 368 eFt, ami az előző évi 22 421 eFt-hoz képest értékesítésből eredően csökkent.
A Csoport a Tokenek között mutatja ki a legenerált, de még nem értékesített
Watereumtokeneket. 2021.12.31-én 17 776 eFt, 2022.12.31-én 17 771 eFt értékben mutat ki
Tokeneket a pénzügyi kimutatásaiban. A tárgyévben 5 eFt-tal csökkent a Tokenek értéke,
amely térítés nélküli átadáshoz kapcsolódóan került elszámolásra egyéb ráfordításként.
Egyéb változás a Készletekben nem történt a tárgyév során. A Társaság nem rendelkezik
kötelezettségek biztosítékaként lekötött készletekkel.
4.4. Egyéb forgóeszközök és aktív időbeli elhatárolások
A mérlegsor mindkét évben csak az aktív időbeli elhatárolásokat tartalmazza.
A 2022-es évben 114 ezer Ft volt az aktív időbeli elhatárolások értéke, amely szerver
használati díjból, előfizetési díjból és a KGFB elhatárolt összegéből adódik.
A 2021-es évben 132 eFt volt az aktív időbeli elhatárolások értéke, amely az e-szigno
szolgáltatáson kívül a biztosítási díj, valamint a domain megújítási díj elhatárolt összegéből
áll.
4.5. Gépek, berendezések
Az eszközök bekerülési értéken kerülnek a pénzügyi kimutatásokba, majd üzembe
helyezésüktől kezdődően amortizáció elszámolására kerül sor.
A telkek, földterületek esetén amortizáció nincs, az ingatlanokra évi 2-3%, a bérelt
ingatlanokra évi 6% a leírási kulcs. A gépek, berendezések esetén, azok fajtájától és az
igénybevétel intenzitásától függően 14,5-33% amortizáció számolható el. Az eszközök
használhatósági foka minden év végén kontroll alá kerül, a leírási kulcs a feltételek
megváltozása esetén módosulhat. Az amortizáció költségként kerül elszámolásra az átfogó
jövedelem kimutatásban és része a működési eredménynek.
Az ingatlan, a gép és a berendezés értékesítésén realizált nyereség, vagy veszteség mértéke az
értékesítési bevétel és az eszköz nyilvántartási értéke közötti különbségként kerül
meghatározásra és a működési eredményben kerül kimutatásra.
A FuturAqua Csoport 2022. évi IFRS szerinti pénzügyi kimutatás készítésének fordulónapján
6 607 eFt ide sorolandó eszközzel rendelkezett.
Az előző évben a gépek, berendezések értéke 8 422 eFt volt.
A Gépek, berendezésekhez tartozó tárgyi eszköz mozgástábla a 4.8. pontban található.
4.6. Ingatlanok
A Csoport tulajdonában lévő ingatlanok az átértékelési modell alapján értékeltek a 2022-es
évtől kezdődően, hogy valósabb és pontosabb képet adhasson a Csoport az ingatlanjainak
értékéről. A besorolási szempont a hosszabb távú tőkenyereség elérése, nem a szokásos
értékesítési tevékenység, vagy bérbeadási cél.
Az elmúlt 3 évben jelentős beruházás folyt ezen ingatlanokon, melyből 122.719 eFt beruházás
került aktiválásra a 2020. évben.
37
A Csoport független értékbecslővel összevontan felülvizsgálta a tulajdonában álló ingatlanjait
az átértékelési modellre való áttérés keretében. Az értékelés fordulónapja 2022.12.23.
Az Ingatlanok mérlegsoron kimutatandó könyv szerinti érték, amelyet akkor jelenített volna
meg a Csoport, amennyiben a bekerülési érték modell szerint tartaná nyilván az ingatlanjait, a
következő lett volna 2022.12.31-én: 142 780 eFt. A tárgyévben kimutatandó Ingatlan
mérlegsor értéke 177 792eFt. Az átértékeléssel kapcsolatosan a bekerülési érték modell,
valamint az átértékelési modell szerinti mozgástábla a 4.8. pont végén található.
A Csoport nem rendelkezik értékvesztett vagy átmenetileg használaton kívüli ingatlannal,
géppel és berendezéssel.
A Csoport az átértékelési modellre való áttérés keretében végzett értékbecslés során feltárta,
hogy bizonyos ingatlanok nem helyes megbontásban szerepeltek a Csoport anyavállalatának
könyvelésében, ami az értékcsökkenés összegében is változást eredményezett.
Az Ingatlanok mérlegsor értékénél újramegállapításra volt szükség a 2021-es üzletiévre
vonatkozóan közzétett pénzügyi kimutatásaiban, erről a 4.20. pont alatt található további
információ.
4.7. Üzembe nem helyezett tárgyi eszközök
Az elmúlt időszakban végrehajtott beruházások még használatba nem vett része került
kimutatásra ezen a mérlegtételen.
A Csoport újraértékelte az Aqua IT Kft. részére tett egyoldalú kötelezettségvállalási
nyilatkozatát, valamint az ezzel kapcsolatos Aqua IT Kft. által indított végrehajtási eljárást (a
végrehajtási eljárás a 6.8. pont alatt részletesen kifejtésre került). Megállapította, hogy a 2021-
es évben eredetileg Üzembe nem helyezett tárgyi eszközök soron, valamint az Immateriális
javak mérlegsoron kimutatott értékek tévesen lettek kimutatva, mert a Csoport nem
rendelkezett kontrollal a beruházásokkal kapcsolatban a 2021-es évben. Emiatt a 2021-es évi
pénzügyi kimutatásokadatai újramegállapításra kerültek, amiről a 4.20. pont alatt található
részletes információ.
4.8. Immateriális javak
Az immateriális javak között a Watereum elnevezésű, Ethereum ERC-20 blockchain-
technológián alapuló digitális kereskedési rendszer webfelületének fejlesztésével kapcsolatos
tételek és aktivált vagyoni jogok (védjegyek) szerepelnek.
A Csoport az Immateriális eszközök mérlegsor összegét a 2021-es évre vonatkozóan újra
megállapította. Erről részletes információ a 4.7. pontban olvasható.
A Csoport tárgyi eszközeinek és immateriális javainak mozgását 2021-ben és 2022-ben az
alábbi táblázatok foglalják össze.
38
A 2021-es mozgástábla az alábbiak szerint alakulna, amennyiben a bekerülési érték modellt
alkalmazná a Társaság továbbra is:
2021.12.31., ezer Ft
Immateriális
javak
Tárgyi eszközök
Ingatlanok
Gépek,
berendezések
Összesen
Bruttó nyitó
37 779
189 868
160 926
28 942
227 647
Bruttó növ.
220 629
2 580
0
2 580
223 209
Bruttó csökk.
254 602
14 989
0
14 989
269 591
Bruttó átsorolás
196
0
0
0
196
Bruttó záró
4 002
177 459
160 926
16 533
181 461
Écs. nyitó
1 204
25 827
7 591
18 236
27 031
Écs. növ.
525
8 191
5 277
2 914
8 716
Écs. csökk.
0
13 038
0
13 038
13 038
Écs. átsorolás
0
0
0
0
0
Écs. záró
1 729
20 979
12 868
8 111
22 708
Nettó érték 2021.12.31
2 273
156 480
148 058
8 422
158 753
A 2021-es mozgástábla az alábbiak szerint alakul az átértékelési modell szerint értékelt
Ingatlanokkal:
2021.12.31., ezer Ft
Immateriális
javak
Tárgyi eszközök
Ingatlanok
Gépek,
berendezések
Összesen
Bruttó nyitó
37 779
223 309
194 367
28 942
261 088
Bruttó növ.
220 629
2 580
0
2 580
223 209
Bruttó csökk.
254 602
14 989
0
14 989
269 591
Bruttó átsorolás
196
0
0
0
196
Bruttó záró
4 002
210 900
194 367
16 533
214 903
Écs. nyitó
1 204
18 584
348
18 236
19 788
Écs. növ.
525
11 027
8 113
2 914
11 552
Écs. csökk.
0
13 038
0
13 038
13 038
Écs. átsorolás
0
0
0
0
0
Écs. záró
1 729
16 572
8 461
8 111
18 301
Nettó érték 2021.12.31
2 273
194 328
185 906
8 422
196 601
A 2022-es mozgástábla az alábbiak szerint alakulna, amennyiben a bekerülési érték modellt
alkalmazná a Társaság továbbra is:
2022.12.31., ezer Ft
Immateriális
javak
Tárgyi eszközök
Ingatlanok
Gépek,
berendezések
Összesen
Bruttó nyitó
4 002
177 459
160 926
16 533
181 461
Bruttó növ.
0
0
0
0
0
Bruttó csökk.
77
0
0
0
77
Bruttó átsorolás
0
0
0
0
0
Bruttó záró
3 925
177 459
160 926
16 533
181 384
Écs. nyitó
1 729
20 979
12 868
8 111
22 708
Écs. növ.
525
7 092
5 277
1 815
7 617
Écs. csökk.
0
0
0
0
0
Écs. átsorolás
0
0
0
0
0
Écs. záró
2 254
28 071
18 145
9 926
30 325
Nettó érték 2022.12.31
1 671
149 388
142 780
6 607
151 059
39
A 2022-es mozgástábla az alábbiak szerint alakul az átértékelési modell szerint értékelt
Ingatlanokkal:
2022.12.31., ezer Ft
Immateriális
javak
Tárgyi eszközök
Ingatlanok
Gépek,
berendezések
Összesen
Bruttó nyitó
4 002
210 900
194 367
16 533
214 903
Bruttó növ.
0
0
0
0
0
Bruttó csökk.
77
0
0
0
77
Bruttó átsorolás
0
0
0
0
0
Bruttó záró
3 925
210 900
194 367
16 533
214 826
Écs. nyitó
1 729
16 572
8 461
8 111
18 301
Écs. növ.
525
9 928
8 113
1 815
10 453
Écs. csökk.
0
0
0
0
0
Écs. átsorolás
0
0
0
0
0
Écs. záró
2 254
26 500
16 574
9 926
28 754
Nettó érték 2022.12.31
1 671
184 399
177 792
6 607
186 070
4.9. Halasztott adókövetelések, adókötelezettségek
A tárgyévben az előző évhez képest nem változott a halasztott adóköveteléseinek összege,
amely 19 eFt.
Az Ingatlanok átértékelési modell keretében történő átértékelése során a Csoport összesen
3 662 eFt halasztott adókötelezettséget képzett.
Így nettó módon összesen 3 643 eFt halasztott adókötelezettség került kimutatásra a
2022.12.31-én.
Egyéb változás a halasztott adókövetelések és -kötelezettségek tekintetében nem történt a
tárgyévben.
4.10. Szállítók
Az alábbi tábla a Csoport szállítói kötelezettségeit mutatja be lejárati idő szerinti
megbontásban.
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
1 éven túli
894
894
180 napon túli
10 558
10 543
90-180 nap közötti
17
622
60-90 nap közötti
6
3
30-60 nap közötti
29
10
30 napon belüli
534
99
még nem esedékes
3 123
1 896
Összes szállító kötelezettség
15 161
14 068
A szállítók egyenlege 2022.12.31-én 15 161 eFt.
4.11. Passzív időbeli elhatárolások
40
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Könyvvizsgálati díj
2 500
4 000
Ügyvédi díj
0
400
Könyvelési díj
817
1 035
Késedelmi kamat
11 653
11 653
Egyéb tételek
20
2
Passzív időbeli elhatárolások összesen
14 990
17 090
A késedelmi kamat jogcímen elhatárolt összeg az Aqua IT Kft. által a Csoport
anyavállalatával szemben indított végrehajtási eljárással kapcsolatos. A végrehajtási eljárás
részletesen a 6.8. pontban található.
4.12. Egyéb kötelezettségek
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Kapott kölcsön
52 786
78 494
Bér
478
Járulékok
9
50
Nem számlázott kötelezettségek
283 958
283 958
Egyéb tételek
1 083
80
Kötelezettségek összesen
337 836
363 060
A számviteli politika rendelkezései szerint a pénzügyi helyzet kimutatásának ezen sorában
azok a tartozások kerülnek beállításra, amelyek nem termékbeszerzésből, szolgáltatás
vásárlásából származnak, illetve nem pénzügyi intézménnyel szembeni kötelezettségek.
2021.12.31-én a kapott kölcsönök sor értékéből 28 500 eFt Hajnal Zsolt András által nyújtott,
illetve 28 449 eFt Kis-Benedek Róbert által nyújtott kölcsön. Ezen kölcsönöket az
Anyavállalat vette igénybe. A kölcsönök között került kimutatásra továbbá a két
leányvállalatnak adott kölcsön 5 365 eFt értékben Kis-Benedek Róberttől, valamint
15 000 eFt értékben Hajnal Zsolt Andrástól.
A 2022-es év során Hajnal Zsolt András által az Anyavállalatnak nyújtott kölcsön 28 500 eFt-
tal, Kis-Benedek Róbert által az Anyavállalatnak nyújtott kölcsön 29 594 eFt-tal csökkent
alaptőke emeléssel kapcsolatban. Az alaptőke emeléssel kapcsolatos részletes információk a
4.16. pont alatt találhatók.
A 2022-es év során Kis-Benedek Róbert további 10 350 eFt kölcsönt nyújtott a Csoport
anyavállalata részére, az Anyavállalat 6 000 eFt-ot törlesztett a tárgyévben.
A 2022-es év során Hajnal Zsolt a Watereum Zrt. részére további 25 600 eFt kölcsönt
nyújtott, Kis-Benedek Róbert 12,5 eFt-ot. Kis-Benedek Róbert a 2022-es évben az OlupAqua
Kft-nek is nyújtott kölcsönt 2 621,5 eFt értékben, amiből a tárgyévben 20,5 eFt visszafizetésre
került.
A nem számlázott kötelezettségek között az Aqua IT Kft.-vel (9372 Csapod, Ciráki u. 11.)
szembeni kötelezettségek kerültek kimutatásra a Csoport anyavállalatának egyoldalú
kötelezettségvállalási nyilatkozata alapján. Ennek összege nem változott az előző évhez
képest (részletesen lásd a 6.8-as pontban).
Ezeknek a kötelezettségeknek a valós értéke megegyezik azok könyv szerinti értékével.
41
4.13. Halasztott bevételek Token értékesítésből
A 2020. évben a Csoport Anyavállalata elindította a Watereumtoken kibocsátását, melynek
keretében 84 667 eFtpénzbevétele származott. Az IFRS 15 Bevételek standard alapján ezen
jövőben teljesítendő több PO-val rendelkező szerződésének kimenetelét (a szerződés
lefutását) nem tudja megbízhatóan mérni. Ezért az IFRS 15 szabályozásnak megfelelően
nem számol el árbevételt. A megkapott összeget, mint halasztott bevétel jeleníti meg a
mérlegben, kötelezettségként. A 2021.12.31-én a Watereumtoken kibocsátásával kapcsolatban
96 667 eFt halasztott bevételt mutat ki a Csoport. Ezeknek a bevételeknek az elszámolására a
következő években kerül sor. 2022.12.31-én a halasztott bevétel összege változatlan az előző
évben kimutatotthoz képest.
4.14. Céltartalékok
A Csoport 2022. április 6-án tájékoztatta a befektetőket, hogy az Aqua IT Kft. (akkori
székhelye: 9372 Csapod, Ciráki u. 11.) végrehajtási eljárást indított a Csoport Anyavállalata
ellen, vállalkozási szerződésből fakadó, álláspontjuk szerint őket megillető 318 092 eFt
vállalkozói díj érvényesítésére. Az Csoport a követelés jogosságát, mértékét és az intézkedés
jogszerűségét vitatta. A végrehajtásról a 6.8. pontban további információ található.
A végrehajtási eljárás során követelt összegből a 4.11-es pontban részletezett, Aqua IT Kft-
vel szembeni 283 958 eFt összegű kötelezettség feletti részre céltartalékot képzett a Csoport a
2021-es évben, amelynek összege 22 538 eFt.
A Csoport a tárgyévben további 41 599 eFt céltartalékot képzett a végrehajtással kapcsolatos
kalkulált késedelmi kamatra vonatkozóan.
A Csoport a tárgyévben 16 353 eFt céltartalékot megszűntetett az Aqua IT Kft-től kapott
egyenlegközlő alapján.
Egyéb mozgás a céltartalékok tekintetében nem történt a tárgyévben.
A leírtakat az alábbi mozgástábla foglalja össze.
ezer Ft
Aqua IT
végrehajtás
2021.01.01
0
Céltartalék képzés
22 538
Céltartalék feloldás
0
2021.12.31
22 538
Céltartalék képzés
41 599
Céltartalék feloldás
16 353
2022.12.31
47 784
A Csoport sem a tárgyévben, sem az előző évben nem rendelkezett jelentős mérlegen kívüli
függő kötelezettséggel.
4.15. Hosszú lejáratú kölcsönök
2020-ban Hajnal Zsolt András az igazgatóság elnöke által a Futuraqua Nyrt.-nek nyújtott
kölcsön szerepel a kimutatásban 5 millió Ft összegben. A kapott kölcsön kamat mentesen
került folyósításra. A kölcsön 2021-es évben rövid lejáratú kötelezettségek közé lett sorolva,
és az Egyéb kötelezettségek mérlegsoron került kimutatásra. 2022.12.31-én nem került
kimutatásra hosszú lejáratú kölcsön.
42
4.16. Jegyzett tőke
A jegyzett tőkén a konszolidáció szabályaiból adódóan az anyavállalat cégbíróságon
bejegyzett jegyzett tőkéje szerepel a fordulónapi állapotnak megfelelően. Az anyavállalat
jegyzett tőkéje 2022.12.31-én 202 675 eFt, amely 28.135.000 darab 5 Ft/db névértékű
törzsrészvényből és 12.400.000 darab 5 Ft/db névértékű osztalékelsőbbségi részvényből áll.
Az anyavállalat jegyzett tőkéje 2021.12.31-én 122 500 eFt volt, amely 24 500 000 darab 5
Ft/db névértékű törzsrészvényből állt.
1/2022. (VI. 28.) számú határozatával az igazgatóság úgy döntött, hogy a társaság alaptőkéjét
a Kis-Benedek Róbert Ferenc és Hajnal Zsolt András, mint apportőrök által a társaság
rendelkezésére bocsátott nem pénzbeli vagyoni hozzájárulással, új részvények forgalomba
hozatalával, zártkörűen megemeli. Jelen döntés alapján az alaptőke-emelés során alkalmazott
kibocsátási érték 40,-HUF/részvény. Az igazgatósági határozat értelmében most
mindösszesen 1.435.000 db, azaz egymillió-négyszázharmincötezer darab részvény (a
korábban kibocsátott részvényekkel mindenben megegyező, és teljes évi osztalékra
jogosító,HU0000107362 ISIN azonosítójú törzsrészvény) került kibocsátásra zárt körben
(Kis-Benedek Róbert Ferenc: 722.500 db, Hajnal Zsolt András: 712.500 db), 40,-HUF/db
kibocsátási árfolyamon nem pénzbeli hozzájárulás szolgáltatása ellenében, amely a Futuraqua
Nyrt. részvényeit illetően a 180 napos súlyozott tőzsdei átlagár alapján került meghatározásra.
A Társaság jegyzett tőkéje az alaptőke-emelés után 129.675.000 Ft, amely 25.935.000 darab
részvényből áll.
A Társaság 2022. november 14. napján döntött az alaptőkéjének zárt körben, új részvények
forgalomba hozatalával történő felemeléséről, melynek során kibocsátásra került 2.200.000
darab egyenként 5 Ft névértékű és részvényenként 1 szavazati jogot megtestesítő „A”
sorozatú törzsrészvény, valamint 12.400.000 darab egyenként 5 Ft névértékű és
részvényenként 0,5 szavazati jogot megtestesítő „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvény.
A Társaság jegyzett tőkéje az alaptőke-emelés után 202.675.000 Ft, amely 28.135.000 darab
törzsrészvényből és 12.400.000 db osztalékelsőbbségi részvényből áll.
4.17. Tőketartalék
A 4.16. pontban részletezett alaptőke emelések révén a tőketartalék összege először 50 919
eFt-tal, majd 292 000 eFt-tal nőtt, így 2022.12.31-én 656 025 eFt-ra nőtt a mérlegértéke az
előző évi 313 106 eFt-tal szemben.
4.18. Átértékelési többlet
Az Egyéb átfogó eredmény összege teljes mértékben a 4.6. pontban tárgyalt Ingatlanok
átértékelésével kapcsolatosan átértékelési többletként (korrigálva a kapcsolódó halasztott adó
összegével) került kimutatásra, ami közvetlenül átvezethető az eredménybe.
4.19. Eredménytartalék
Az Eredménytartalék mérlegsoron a korábbi évek, valamint a tárgyév adózott eredményének
halmozott értéke kerül kimutatásra.
A 4.20. pontnál kifejtésre került előző évi hibákból, valamint a számviteli politika változásból
adódóan az Eredménytartalék összege a 2021-es és a 2020-as évben újra megállapításra
került. Az eredménytartalék változását és módosításait az alábbi táblázat foglalja össze.
43
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
újra-
megállapított
2021.12.31
közzétett
2020.12.31
újra-
megállapított
2020.12.31
közzétett
2019.12.31
Eredmény-
tartalék
-774 641
-690 424
-409 151
-264 871
-270 599
-188 818
A tárgyévben az Eredménytartalék –774 641 eFt-ra csökkent, amely csökkenés teljes
egészében a tárgyévi –84 217eFt adózott eredménynek tudható be.
4.20. Előző év újramegállapítása
A Csoport a 2021-es évben közzétett adatait újra megállapította a 2022-es évben azonosított
hibák hibahatásainak javítása miatt, valamint az ingatlanok értékelésében bekövetkezett
számviteli politika változások miatt.
Előző évi hibákból eredő módosulások
A Csoport újra felülvizsgálta az anyavállalat által kimutatott beruházással kapcsolatosan
következő időszakra átvihető áfa követelés összegét, amely a 2020-as évből származik. A
Csoport nem lát reális esélyt a 11 364 eFt áfa összegének visszaigénylésére, így a 2021-es
évben kivezetésre került. Ezzel az összeggel csökkent az az eredetileg kimutatott Egyéb
követelések összege.
A Csoport újraértékelte az Aqua IT Kft. részére, az Anyavállalat által tett egyoldalú
kötelezettségvállalási nyilatkozatát, valamint az ezzel kapcsolatos Aqua IT Kft. által indított
végrehajtási eljárást (a végrehajtási eljárás a 6.8. pont alatt részletesen kifejtésre került).
Megállapította, hogy a 2021-es évben eredetileg Üzembe nem helyezett tárgyi eszközök
soron, valamint az Immateriális javak mérlegsoron kimutatott értékek tévesen lettek
kimutatva, mert a Csoport nem rendelkezett kontrollal a beruházásokkal kapcsolatban a 2021-
es évben. Emiatt a 2021-es évi pénzügyi kimutatások adatait a következők szerint
módosította: az Üzembe nem helyezett tárgyi eszközök mérlegsor összegéből 24 580 eFt, az
Immateriális eszközök mérlegsor összegéből 254 602 eFt összeg kivezetésre került egyéb
ráfordításként.
A 2021-es beszámolóban adminisztrációs hibából adódóan 2021.12.31-én 2 045 eFt
értékvesztés került kimutatásra. A helyes összeg 1 951 eFt.
A 2021-es év újramegállapításával kapcsolatban az értékváltozásokat az alábbi táblázat
tartalmazza:
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
újra-
megállapítva
2021.12.31
közzétett
2020.12.31
Beruházással kapcs. következő időszaki áfa
követelés
0
0
11 364
11 364
Vevőkövetelések
209
94
0
0
Üzembe nem helyezett tárgyi eszközök
14 560
14 560
39 140
14 560
Immateriális eszközök
1 671
2 273
256 875
36 575
Egyéb ráfordítások
32 624
331 952
41 500
23 226
Ebből:
Áfa követelés kivezetése
11 364
Üzembe nem helyezett tárgyi eszközök
kivezetése
24 580
Immateriális eszközök kivezetése
254 602
Adminisztrációs hiba értékvesztéssel
kapcsolatban
-94
44
Ingatlanokkal kapcsolatos újramegállapítás
Az Ingatlanok tekintetében két okból eredően volt szükség újramegállapításra.
A Csoport az átértékelési modellre való áttérés keretében végzett értékbecslés során feltárta,
hogy bizonyos ingatlanok nem helyes megbontásban szerepeltek az Anyavállalat
könyvelésében, ami az értékcsökkenés összegében is változást eredményezett.
A helytelen besorolásból eredően a 2020-as évben 5 728 eFt-tal, a 2021-es évben 6 287 eFt-
tal több értékcsökkenés lett eredetileg elszámolva az ingatlanokkal kapcsolatban.
A Csoport választása alapján az Ingatlanok esetében az átértékelési modellt követi a 2022-es
évtől kezdődően, hogy valósabb és pontosabb képet adhasson a Társaság ingatlanjainak
értékéről. Ebből adódóan szükség volt az előző év újramegállapítására. Az átértékelési
modellre történő áttérés miatt az Ingatlanok nettó értéke 40 684 eFt-tal nőtt. Az átértékeléshez
kapcsolódóan 3 643 eFt halasztott adó kötelezettség került kimutatásra, valamint 37 023 eFt
átértékelési többlet. A 2021-es évben 2 836 eFt értékkel nőtt az Ingatlanokhoz kapcsolódó
értékcsökkenés összege.
Az Ingatlanokkal kapcsolatos változásokat az alábbi táblázat foglalja össze.
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
újra-
megállapítva
2021.12.31
közzétett
2020.12.31
újra-
megállapítva
2020.12.31
közzétett
2019.12.31
Értékcsökkenés
10 453
11 552
15 003
4 981
10 709
2 560
Ebből:
Előző évi hibahatás
javítása
-6 287
-5 728
Számviteli politika
változás hatása
2 836
Ingatlanok
177 792
185 906
136 042
194 018
147 606
31 729
Előző évi hibahatás
javítása
6 287
5 728
Számviteli politika
változás hatása
37 848
40 684
Halasztott adó követelés
0
0
19
0
19
19
Számviteli politika
változás hatása
-19
-19
Halasztott adó
kötelezettség
3 643
3 643
0
3 643
0
0
Számviteli politika
változás hatása
3 643
3 643
Átértékelési többlet
37 023
37 023
0
37 023
0
0
Számviteli politika
változás hatása
37 023
37 023
45
5. Kiegészítő információk az átfogó jövedelem
kimutatáshoz
5.1. Árbevétel, egyéb bevételek
A Csoport a 2022-es év során 1 673 eFt árbevételt realizált az előző évi 9 000 eFt árbevétellel
szemben. Az árbevétel teljes összege belföldi értékesítésből származik. Az árbevétel jelentős
csökkenése a Csoport anyavállalatával szemben indított végrehajtási eljárással van
összefüggésben, ami a 6.8. pont alatt került bemutatásra.
Az egyéb bevételek összege a 2022-es évben 316 eFt-ot tett ki, ami legnagyobb részt
elengedett követelésből áll.
Az egyéb bevételek összege a 2021-es évben 1 328 eFt-ot tesz. Ennek a legnagyobb része,
1 291 eFt az OlupAqua Kft. által kapott GINOP és TOP bértámogatásból ered. Az egyéb
bevételből 36 eFt az Anyavállalat egyik tárgyi eszközének értékesítéséből származott.
5.2. Anyagjellegű ráfordítások
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Anyagköltség
3 228
12 217
Igénybe vett szolgáltatások értéke
35 584
70 797
Eladott áruk beszerzési értéke
24
284
Anyagjellegű ráfordítások összesen
38 836
83 298
A Csoport anyagjellegű ráfordításai jelentősen csökkentek az előző évhez képest. Ennek oka a
Csoport anyavállalatával szemben indított végrehajtási eljárással van összefüggésben, ami a
6.8. pont alatt került bemutatásra.
Anyagköltség összetétele
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Termelés anyagköltsége
210
7 492
Egy éven belül elhasználódó eszközök
2 049
1 681
Nyomtatvány, irodaszer
0
23
Üzemanyagköltség
32
603
Energiaköltség
767
1 450
Egyéb költség
170
968
Anyagköltség összesen
3 228
12 217
46
Igénybe vett szolgáltatások összetétele
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Szállítási költségek
1
1 349
Karbantartási költségek
10
775
Propaganda költségek
0
3 023
Postai szolgáltatások költségei
113
148
Könyvvizsgálói díj, könyvelési díj
10 390
9 352
BÉT-szolgáltatás költségei
3 000
3 000
Ügyvédi díjak
6 775
5 610
Bérleti díjak
202
1 592
Internet, sávszélesség üzemeltetési díj
11 133
22 554
Kommunikációs tanácsadás
0
45
Vízvizsgálat
0
2 141
Tanácsadás, oktatás
0
4 261
Egyéb fel nem sorolt szolgáltatások
2 595
6 646
Hatósági díjak
258
9 021
Bankköltségek
1 065
1 277
Gépjármű biztosítások
42
3
Igénybe vett szolgáltatások összesen
35 584
70 797
Eladott áruk beszerzési értéke
Az eladott áruk beszerzési értékéből származó ráfordítás 24 eFt volt a tárgyévben szemben az
előző évi 284 eFt-tal.
5.3. Személyi jellegű ráfordítások
A Csoport személyi jellegű ráfordításinak tárgyévi értéke 4 545 eFt. Ez az összeg teljes
mértékben az egyik leányvállalat, az OlupAqua Kft.-ből származik.
A FuturAqua Nyrt. 2022-ben nem foglalkoztatott munkavállalókat. A Társaság 2019-ben
létrehozott leányvállalatában, a WatereumInvest Vagyon- és Ingatlankezelő Zrt.-ben nem volt
foglalkoztatott. A Társaság ásványvíztermelő üzletágában az OlupAqua Kft.-ben 2022-ben
2 főt foglalkoztatott.
A személyi jellegű ráfordítások összetétele
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Bérköltség
4 155
6 067
Személyi jellegű egyéb kifizetések
102
53
Bérjárulékok
288
716
Személyi jellegű ráfordítások
4 545
8 726
5.4. Értékcsökkenési leírás és amortizáció
A Csoportnál a tárgyi eszközök és az immateriális javak értékcsökkenése 2022-ben 10 453eFt
volt, amelynek részletezése a 4.20. pont alatti magyarázatnál található részletesen.
A Csoport az átértékelési modellre való áttérés keretében végzett értékbecslés során feltárta,
hogy bizonyos ingatlanok nem helyes megbontásban szerepeltek a könyvelésben, ami az
értékcsökkenés összegében is változást eredményezett. Az átértékelésre való áttéréssel
47
kapcsolatos számviteli politika módosítás miatt is változás következett be az értékcsökkenés
összegében a 2021-es évben. Ez részletesen kifejtésre került szintén a 4.20. pont alatt.
5.5. Egyéb ráfordítások
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
újra-
megállapított
Bírságok, késedelmi pótlékok
5 385
34 566
Engedményezett követelések
-
-
Elengedett követelések könyv szerinti
értéke
122
148
Le nem vonható áfa
-
-
Eszközök értékvesztése
-
1 951
Céltartalék képzés
25 246
4 453
Előző év módosítása
290 546
Egyéb fel nem sorolt ráfordítások
1 871
288
Egyéb ráfordítások összesen
32 624
331 952
A bírságok, késedelmi pótlékok összege legnagyobb részt a 4.12., 4.14. és 6.8. pontokban
részletezett végrehajtáshoz kapcsolódik.
A 2021-es évvel kapcsolatosan korábban közzétett adatok módosítására volt szükség. Az
Előző év módosítása sor összegéből 279 182 eFt a 4.20. pontban részletezett Üzembe nem
helyezett tárgyi eszközök és Immateriális eszközök kivezetéséhez kapcsolódik. A fennmaradó
11 364 eFt a beruházással kapcsolatban korábban kimutatott áfa követelés kivezetéséhez
kapcsolódik, ami a 4.20. pontban kifejtésre került. A 2021-es beszámolóban adminisztrációs
hibából adódóan 2 045eFt értékvesztés került kimutatásra. A helyes összeg 1 951 eFt.
5.6. Pénzügyi tevékenység eredménye
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Kapott kamatok
0
0
Árfolyamnyereségek
327
0
Pénzügyi bevételek
327
0
Fizetett kamatok
39
39
Árfolyamveszteségek
0
263
Pénzügyi ráfordítások
39
302
Pénzügyi eredmény összesen
288
-302
A fizetett kamatok pénzügyi teljesítése még nem történt meg.
5.7. Nyereségadó ráfordítás
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Társasági adó
11
27
Helyi iparűzési adó
25
24
Nyereségadó ráfordítás összesen
36
51
48
A számviteli eredményből a következő módon vezethető le az adóráfordítás:
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Adózás előtti eredmény
-84 181
-425 502
Elméleti adó (9%)
-7 576
-38 295
Adókorrekciók hatása a társasági adóra
1 583
29 699
Tényleges társasági adó
11
27
Helyi iparűzési adó
25
24
Halasztott adó
0
0
Eredménykimutatásban szereplő adó
36
51
A Társaság a társasági adó összegét a nyereségminimum alapján kalkulálja, így nem lehet
egyeztetni a ténylegesen fizetendő adó összegét az elméleti adó összegével.
A Társaság az elhatárolt veszteségből adódóan nem mutat ki halasztott adó követelést, mert
nem becsülhető meg megbízhatóan, hogy mikor lesz a Társaságnak akkora adóköteles
nyeresége, aminél érvényesíteni lehetne az elhatárolt vesztségből adódó adóalap csökkentő
tételt.
Az anyavállalat adó összegeinek levezetése:
Helyi iparűzési adó levezetése:
A Társaságnak a 2022-es évben 2 520 eFt árbevétele keletkezett, valamint 22 eFt levonható
anyagköltsége. Egyéb adóalap módosító tételt nem azonosított a Társaság, így az adóalap
2 498 eFt, az adókulcs 1%, így az iparűzési adó tárgyévi összege 25 eFt.
A Társaságnak a 2021-es évben 2 532 eFt árbevétele keletkezett, valamint 173 eFt levonható
anyagköltsége. Egyéb adóalap módosító tételt nem azonosított a Társaság, így az adóalap 2
359 eFt, az adókulcs 1%, így az iparűzési adó tárgyévi összege 24 eFt.
Társasági adó levezetése:
Megnevezés (ezer Ft)
2022
2021 újra-
megállapított
IPA nélküli adózás előtti eredmény
- 113 504
- 421 598
Éves IPA kalkuláció szerint
25
24
Módosítás előtti adóalap
- 113 529
- 421 622
Adóalap módosító tételek:
Adó trv szerinti ÉCS és TE kivezetésnél az Adó trv
szerinti nyilvántart érték (Tao. 7§ (1) d))
3 071
15 182
ÖSSZES CSÖKKENTŐ
3 071
15 182
Képzett céltartalék (Tao tv. 8§ (1) a))
25 246
22 538
Sz.tv szerinti ÉCS és TE kivezetéskor a Sz.tv szerinti
nyilv. érték (Tao tv. 8§ (1) b))
7 238
10 305
Jogerős határozatban megállapított bírság + TB
jogköv. adódó kötelezettség ráfordításként elsz.
Része (Tao tv. 8§ (1) e)
5 186
7
Követelések értékvesztése (Tao tv. 8§ (1) gy)
9 535
15 060
Egyéb növelő tételek (5.5. pont)
290 546
ÖSSZES NÖVELŐ
47 205
338 456
49
Adóalap
- 69 395
- 98 348
Számított Tadó
- 6 246
- 8 851
Jövedelem- (nyereség-) minimum adóalap és adó
meghatározása:
Összes bevétel
4 156
4 263
Jövedelemminimum:
83
85
Számított Tadó
7
8
A társaság a jövedelem-minimum szerint állapítja
meg TAO kötelezettségét?
igen
igen
Társasági adó
7
8
KKV adókedvezmény (tárgyi eszköz beszerzéséhez
igénybe vett hitelre fizetett kamat 100 %-a)
-
-
22/B § Fejlesztési adókedvezmény
-
-
Egyéb adókedvezmény
-
-
TAO
7
8
A WatereumInvest Vagyon- és Ingatlankezelő Zrt. adó összegeinek levezetése:
Helyi iparűzési adó levezetése:
A Társaságnak nem volt árbevétele a 2022-es évben, így helyi iparűzési adó kötelezettsége
sem keletkezett.
Társasági adó levezetése:
Megnevezés
Tárgyév eFt
Adózás előtti eredmény
- 1 609
TAO alapot növelő tételek
-
TAO alapot csökkentő tételek
-
Adóalap
-
Minimumadó alapja
6
Társasági adó
1
Adózott eredmény
- 1 610
50
OlupAqua Ásványvíztermelő Kft. adó összegeinek levezetése
Helyi iparűzési adó levezetése:
A Társaságnak a 2022-es év során 1 673 eFt árbevétele keletkezett, valamint 2 960 eFt az
adóalapból levonható anyagköltsége. Egyéb adóalap módosító tétele nem keletkezett. Így
fizetendő iparűzési adó kötelezettsége sem keletkezett.
Társasági adó levezetése:
Megnevezés
Tárgyév eFt
Adózás előtti eredmény
- 13 694
TAO alapot növelő tételek
998
TAO alapot csökkentő
tételek
379
Adóalap
-13 075
Minimumadó alapja
33
Társasági adó
3
Adózott eredmény
- 13 697
Adómérleg 2022.12.31-ére vonatkozóan:
Számviteli
érték
Adóérték
Különbözet
Kimutatott
halasztott adó
Ingatlanok
177 792
137 108
40 684
3 662
Veszteségelhatárolás
0
-386 531
386 531
34 788
Egyéb tételek
0
-211
211
19
Halasztott adókövetelés
34 807
Halasztott adókötelezettség
3 643
A Csoport az elhatárolt veszteségből adódóan nem mutat ki halasztott adó követelést, mert
nem becsülhető meg megbízhatóan, hogy mikor lesz a Csoportnak akkora adóköteles
nyeresége, aminél érvényesíteni lehetne az elhatárolt vesztségből adódó adóalap csökkentő
tételt.
5.8. EPS mutató
A Csoport az egy részvényre jutó eredményt (EPS mutatót) a Csoport tárgyévi adózott átfogó
eredménye és a tárgyévi törzsrészvények súlyozott átlagos darabszámának hányadosaként
számítja ki.
A törzsrészvények csak minden egyéb részvénytípus, például az elsőbbségi részvények után
részesülnek az időszak nyereségéből.
A Csoport 2022-es és 2021-es évi EPS mutató értékeket az alábbi táblázat tartalmazza.
2022.12.31
2021.12.31 újra-
megállapított
2020.12.31 újra-
megállapított
Törzsrészvények tulajdonosaira jutó adózott eredmény (Ft)
84 217 000
425 553 000
81 781 000
Törzsrészvények súlyozott átlagos db száma
24 357 542
23 612 090
21 398 348
EPS mutató
3,458
18,023
3,822
51
Az EPS mutató hígítása az egy részvényre jutó eredmény csökkentése vagy az egy részvényre
jutó veszteség növelése abból a feltételezésből fakadóan, hogy átváltható instrumentumokat
váltottak át, opciókat vagy warrantokat hívtak le, vagy bizonyos feltételek teljesülése esetén
új törzsrészvényeket bocsátottak ki. A Csoport esetében ilyen tényezők nem álltak fenn, így a
higított EPS mutató nem tért el a tárgyévben és az azt megelőző évben az alap EPS mutatótól.
Az Anyavállalatnál felmerülő, 4.20. pontban kifejtésre kerülő előző évi hibákból kifolyólag
(értékcsökkenés összegének helytelensége miatt, illetve a helytelenül kimutatott Üzembe nem
helyezett tárgyi eszközök és Immateriális eszközök), valamint a 4.2. pontban kifejtésre kerülő
hibából (beruházással kapcsolatosan következő időszakra átvihető áfa követelés) adódóan az
adózott eredmény összege a 2021-es és a 2020-as évben újra megállapításra került. Ebből
adódóan ezekre az évekre az EPS mutatók is újra kalkulálásra kerültek.
5.9. Pénzügyi eszközök értékvesztése
A Csoport pénzügyi eszközei amortizált bekerülési értéken vannak nyilvántartva. A pénzügyi
eszközök közé sorolandók az alábbi tételek:
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
Vevő- és egyéb követelések
A Csoport az amortizált bekerülési értéken értékelt pénzügyi eszközeire vonatkozóan minden
mérlegfordulónapon értékvesztés vizsgálatot végez. Az értékvesztés mértéke a hitelkockázat
változásától függ az IFRS 9 értékvesztés modellje alapján:
1. A jól teljesítő követelésekre vonatkozóan a 12 havi várható hitelezési veszteség
alapján kell meghatározni az értékvesztés mértékét.
2. Amennyiben az eszköz hitelkockázata jelentősen nőtt a fordulónapig, élettartami
várható hitelezési veszteséget kell értékvesztésként megjeleníteni.
3. Az értékvesztetté vált eszközökre vonatkozóan élettartami várható hitelezési
veszteséget kell megjeleníteni az amortizált bekerülési érték alapján.
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
A pénzeszközök közé tartozik a házipénztár, a bankban elhelyezett pénz és minden más olyan,
nagymértékben likvid betét és értékpapír, amelynek eredeti lejárata nem haladja meg a három
hónapot, de nem tartozik ide a folyószámlahitel.
Ha egy pénzeszköz esetében értékvesztés következne be, úgy az az éves eredmény (Egyéb
pénzügyi költségek – nettó) terhére lenne elszámolva.
A 3 hónapon túli bankbetétek közé tartoznak a 3 hónapon túli lejárattal rendelkező
bankbetétek és egyéb likvid betétek és értékpapírok.
Ha egy 3 hónapon túli bankbetét esetében értékvesztés következne be, úgy az az éves
eredmény (Egyéb pénzügyi költségek – nettó) terhére lenne elszámolva.
Vevők és egyéb követelések
A vevők és egyéb követelések a Csoport által ügyfeleinek nyújtott termékértékesítés és
szolgáltatásaiért járó követeléseit, míg az egyéb követelések jellemzően más vállalkozásnak
nyújtott követelést és aktív elhatárolásokat tartalmaznak.
A Csoport először felméri, hogy az egyedileg jelentős pénzügyi eszközökre vonatkozóan
egyedileg, továbbá az egyedileg nem jelentős pénzügyi eszközök csoportjára egyedileg vagy
összevontan fennáll-e objektív bizonyíték az értékvesztésre. Amennyiben nincs objektív
52
bizonyíték valamely egyedileg értékelt pénzügyi eszköz értékvesztésére, akár jelentős az
eszköz, akár nem, az adott eszközt a Csoport felveszi egy hasonló hitelkockázati jellemzőkkel
rendelkező csoportba, és azokat együttesen teszteli értékvesztés szempontjából. Az
értékvesztés szempontjából egyedileg megvizsgált eszközök, amelyekre értékvesztés kerül
elszámolásra, nem kerülnek bevonásra a csoportos értékvesztési vizsgálatba.
A követelések értékvesztése akkor kerül megállapításra, ha bizonyos, hogy a Csoport nem
fogja tudni beszedni összes kintlévőségét a követelések eredeti lejáratának megfelelően. Ilyen
bizonyosságra utalhatnak az adós jelentős pénzügyi nehézségei, az adós valószínűsíthető
csődeljárása vagy pénzügyi átalakítása, fizetések elmulasztása vagy korábbi beszedési tapasztalatok.
Amennyiben objektív bizonyíték van arra, hogy az amortizált bekerülési értéken nyilvántartott
kölcsönökön és követeléseken értékvesztés miatti veszteség keletkezett, a veszteség összegét
az eszköz könyv szerinti értéke, valamint a becsült jövőbeni cash flow-knak (figyelembe nem
véve a jövőbeni hitelezési veszteségeket, amelyek még nem merültek fel) a pénzügyi eszköz
eredeti effektív kamatlábával (azaz a bekerüléskor kiszámított effektív kamatlábbal)
diszkontált jelenértéke közötti különbözetként kell meghatározni. Az eszköz könyv szerinti
értékét egy értékvesztési számla alkalmazásával csökkentjük. A veszteség összegét az éves
eredményben (Közvetlen költségek – követelések értékvesztése) számoljuk el.
Egyedi értékelésre kerül sor a felszámolás, csődeljárás, illetve éven túli lejárt követeléssel
bíró vállalkozás összes követelése esetén, valamint – sajátos körülmények fennállása esetén
olyan kiemelt ügyfelek követelései után, amelyek speciális hitelezési kockázattal
rendelkeznek.
Ha egy követelést behajthatatlannak minősítünk, akkor az az eredménykimutatással szemben
kerül leírásra a közvetlen költségek között az addig elszámolt értékvesztés egyidejű
feloldásával együtt (Követelések értékvesztése). Amennyiben korábban már leírt összegek
mégis megtérülnek, úgy azokat az eredménykimutatás ugyanezen során számoljuk el.
Ha egy későbbi időszakban az értékvesztés miatti veszteség csökken, és a csökkenést objektív
módon egy olyan eseményhez lehet kapcsolni, amely az értékvesztés elszámolása után
következett be (mint például az adós hitelképességi besorolásának javulása), az előzőleg
elszámolt értékvesztés miatti veszteséget vissza kell írni az értékvesztési számla
módosításával. A visszaírás eredményeként az eszköz könyv szerinti értéke nem haladhatja
meg azt az amortizált bekerülési értéket, amely a visszaírás időpontjában lenne akkor, ha
értékvesztés elszámolására korábban nem került volna sor. A visszaírt veszteség összegét az
éves eredményben a Közvetlen költségek (Követelések értékvesztése) csökkenéseként
számoljuk el.
A kölcsönök és egyéb követelések könyv szerinti értékére nem számolunk el értékvesztést, ha
az lejárt, de a feltételeit újratárgyaltuk, és az újratárgyalt cash flow-k behajthatóságát
biztosítottnak tartjuk.
Pénzügyi eszközök valós érték hierarchiája
Az eszköz vagy kötelezettség valós értékének megállapítására használt inputokat a valósérték-
hierarchián belül különböző szintekre lehet besorolni. Ezekben az esetekben a valós értéken
történő értékelés a valósérték-hierarchiának teljes egészében abba a szintjébe kerül
besorolásra, amelyben a teljes értékelés szempontjából jelentős legalacsonyabb szintű input
szerepel. Annak felméréséhez, hogy egy konkrét input mennyire jelentős a teljes értékelés
szempontjából mérlegelés szükséges, amely során figyelembe kell venni az eszközre vagy a
kötelezettségre vonatkozó tényezőket.
Értékelési szint 1: olyan jegyzett, általában tőzsdei árak homogén eszközök vagy
kötelezettségek aktív piacain, amelyekhez a Csoport az értékelés időpontjában hozzáférhet.
53
Értékelési szint 2: a jegyzett árakon kívüli, az eszköz vagy kötelezettség vonatkozásában akár
közvetlenül, akár közvetve megfigyelhető inputokat is tartalmazó mérés.
Értékelési szint 3: az eszköz vagy a kötelezettség értékét nem közvetlenül megfigyelhető
inputokat is felhasználó mérés.
A Csoport az alábbi pénzügyi eszközöket és kötelezettségeket birtokolja:
Pénzügyi eszközök
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Vevőkövetelések
209
94
Egyéb követelések
346 457
14 222
Pénzeszközök és egyenértékeseik
16 089
1 790
Pénzügyi kötelezettségek
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Szállítói tartozások
15 161
14 068
Egyéb kötelezettségek
337 008
363 010
Passzív időbeli elhatárolások
111 657
113 757
A valós érték hierarchiában a következő módon helyezkednek el az egyes instrumentumok:
2022.12.31, ezer Ft
Értékelési szint 1
Értékelési szint 2
Értékelési szint 3
Vevőkövetelések
209
Egyéb követelések
346 457
Pénzeszközök és egyenértékeseik
16 089
Pénzügyi eszközök
16 089
0
346 457
Szállítói tartozások
15 161
Egyéb kötelezettségek
337 008
Passzív időbeli elhatárolások
111 657
Pénzügyi kötelezettségek
0
0
463 826
2021.12.31, ezer Ft
Értékelési szint 1
Értékelési szint 2
Értékelési szint 3
Vevőkövetelések
94
Egyéb követelések
14 222
Pénzeszközök és egyenértékeseik
1 790
Pénzügyi eszközök
1 790
0
14 222
Szállítói tartozások
14 068
Egyéb kötelezettségek
363 010
Passzív időbeli elhatárolások
113 757
Pénzügyi kötelezettségek
0
0
490 835
6. Egyéb közzétételek
6.1. Kapcsolt felekkel folytatott ügyletek
Az Anyavállalat és az OlupAqua Kft. közötti ügyletek
54
AzAnyavállalat 2021.12.31-én az OlupAqua Kft.-vel szemben 91 554 eFt rövid lejáratú
kölcsön követelést mutat ki. A kölcsönnel kapcsolatban a 2021-es évben 8 472 eFt összegű
rövid lejáratú kamat követelést tart nyilván. A 2021-es évben kamatbevételként ebből a
kölcsönből adódóan 1 576 eFt-ot számolt el. AzAnyavállalat a 2021-ben 15 000 eFt
értékvesztést számolt el a kölcsönre. AzAnyavállalat az OlupAqua Kft-vel szemben
2022.12.31-én 15 069 eFt rövid lejáratú kölcsön követelést mutat ki, a kölcsönnel
kapcsolatban 9 566 eFt összegű rövid lejáratú kamat követelést tart nyilván. A 2022-es évben
kamatbevételként ebből a kölcsönből adódóan 994 eFt-ot számolt el. A tárgyévben
azAnyavállalat 5 110 eFt kölcsönt nyújtott az OlupAqua Kft-nek, és 81 594 eFt került
törlesztésre. A törlesztés összegéből 80 000 eFt az OlupAqua Kft-ben történő tőkeemeléskor
apportálásra került. A nyilvántartott kamatkövetelés a tőketartozás visszafizetésekor válik
esedékessé. Az Anyavállalatnak a tárgyévben összesen 2 520 eFt árbevétele származott az
OlupAqua Kft. részére bérbe adott ingatlanból és gépkocsiból.
Az Anyavállalat és a Watereum-Invest Zrt. közötti ügyletek
AzAnyavállalat 2021.12.31-én a Watereum-Invest Zrt.-vel szemben 3 eFt rövid lejáratú
kölcsön követelést mutat ki. A kölcsönnel kapcsolatban a 2021.12.31-én 239 eFt összegű
rövid lejáratú kamat követelést tart nyilván. A nyilvántartott kamatkövetelés a tőketartozás
visszafizetésekor válik esedékessé. A 2021-es évben kamatbevételként ebből a kölcsönből
adódóan 118 eFt-ot számolt el. A 2022-es évben a teljes tartozás visszafizetésre került, így
ezen jogcímen a Társaság nem mutat ki követelést a céggel szemben.
AzAnyavállalat a Watereum-Invest Zrt.-től a 2021-es évben 6 000 eFt összegű kölcsönt
kapott, amelyet a hosszú lejáratú kötelezettségek között mutat ki. A kölcsön kamatmentes. A
2022-es év során 25 673 eFt további kölcsön nyújtására került sor, valamint 2 245 eFt
kölcsöntartozás visszafizetésére. A 2022-es év során kapott kölcsönökkel kapcsolatban a
Társaság 300 eFt kölcsön tartozást és kamatráfordítást tart nyilván.
Az Anyavállalat és kulcsvezetői közötti ügyletek
AzAnyavállalat kulcsvezetői is kapcsolt feleknek minősülnek.
Az Anyavállalat 2022.12.31-én Kis-Benedek Róberttel szemben 3 205 000 Ft rövid lejáratú
kölcsön kötelezettséget tart nyilván.
Részletes kifejtése az ügyleteknek a 4.12. pont alatt található.
A leányvállalatok és kulcsvezetői közötti ügyletek
Az OlupAqua Kft. 2022.12.31-én Kis-Benedek Róberttel szemben 7 965 816 Ft rövid lejáratú
kölcsön kötelezettséget tart nyilván.
A Watereum-Invest Zrt. 2022.12.31-én Hajnal Zsolt Andrással szemben 40 600 000 Ft rövid
lejáratú kölcsön kötelezettséget tart nyilván.
Részletes kifejtése az ügyleteknek a 4.12. pont alatt található.
6.2. Kockázatkezelés
Árfolyamkockázat: a Csoport devizás eszközökkel, illetve forrásokkal a fordulónapon az
előévhez hasonlóan nem rendelkezett, ezért árfolyamkockázata e területen nem merült
fel. A Csoport a fordulónapon az előző évhez hasonlóan rendelkezett 0,892685 db
Ethereum (ETH) tokennel
55
Érzékenység vizsgálat
Az adózás előtti eredményre gyakorolt hatása (ezer Ft-ban)
Ethereumtoken értéke
Tárgyév
Előző év
+/- 1% értékváltozás
+4 / -4
+11 / 11
Kamatkockázat:
Hitelállomány sem a fordulónapon, sem az előző év fordulónapján nem volt. A Csoport
változókamatozású eszközökkel, vagy forrásokkal nem rendelkezett. Az egyéb
követelések/kötelezettségek sem vetettek fel kamatkockázatot.
Likviditási kockázat:
A Csoport pénzeszközeinek értéke a tárgyévben növekedett, azonban a kötelezettségek
mértéke a pénzeszközök és a követelések állományához képest továbbra is jelentősnek
mondható.
A Csoport konszolidált beszámolójában a fordulónapon a pénzeszközök értéke 16.089 ezer
forint volt, ami az előző év végi 1.790ezer forintos értékéhez képest 14.299 ezer Ft mértékű
növekedést mutat. Ugyanakkor a forgóeszközök között kimutatott vevő és egyéb követelések
értéke a fordulónapon csoportszinten 377.819 ezer forint volt, ami az előző év végi 41.411
ezer forintos értékhez képest 336.408 ezer Ft mértékű emelkedést mutat.
A főbb likviditási mutatók csoportszinten az alábbiak szerint alakultak:
MUTA
MEGNEVEZÉS
MUTA
SZÁMÍTÁSA
ELŐZŐ
ÉV
TÁRGY
ÉV
Likviditási mutató
Forgóeszközök
0,17
0,85
Rövid lejáratú köt.
Likviditási gyorsráta
Pénzeszközök +
értékpapírok + követelések
0,08
0,77
Rövid lejáratú köt.
Készpénzlikviditás
Pénzeszközök + értékpapírok
0,00
0,03
Rövid lejáratú köt.
56
Likviditási mérlegek a tárgyévre és az azt megelőző időszakra vonatkozóan:
2022.12.31, ezer Ft
Azonnal
likvid
1 éven
belül
esedékes
1-5 év
között
esedékes
5 éven túl
vagy bizonyos
helyzetekben
likvid
Összesen
Pénzeszközök és pénzeszköz
egyenértékesek
16 089
16 089
Vevő és egyéb követelések
333 948
43 871
377 819
Készletek
42 511
42 511
Egyéb forgóeszközök és aktív
időbeli elhatárolások
114
114
Gépek, berendezések
6 607
6 607
Ingatlanok
177 792
177 792
Üzembe nem helyezett tárgyi
eszközök
14 560
Immateriális eszközök
1 671
1 671
Eszközök összesen
16 089
334 062
0
287 012
637 163
Lejárt
1 éven
belül
esedékes
1-5 év
között
esedékes
5 éven túl
vagy bizonyos
helyzetekben
esedékes
Összesen
Szállítók
15 161
15 161
Passzív időbeli elhatárolások
14 990
14 990
Egyéb kötelezettségek
337 836
337 836
Halasztott bevételek Token
értékesítésből
96 667
96 667
Céltartalékok
47 784
47 784
Halasztott adó kötelezettségek
3 643
3 643
Jegyzett tőke
202 675
202 675
Tőketartalék
656 025
656 025
Átértékelési többlet
37 023
37 023
Eredménytartalék
-774 641
-774 641
Kötelezettségek összesen
0
367 987
0
269 176
637 163
Eszközök és kötelezettségek
halmozott különbözete
16 089
-17 836
-17 836
0
0
2021.12.31, ezer Ft
Azonnal
likvid
1 éven
belül
esedékes
1-5 év
között
esedékes
5 éven túl
vagy bizonyos
helyzetekben
likvid
Összesen
Pénzeszközök és pénzeszköz
egyenértékesek
1 790
1 790
Vevő és egyéb követelések
5 124
36 288
41 412
Készletek
44 776
44 776
Egyéb forgóeszközök és aktív
időbeli elhatárolások
132
132
Gépek, berendezések
8 422
8 422
Ingatlanok
185 906
185 906
Immateriális eszközök
14 560
14 560
57
Befektetések leányvállalatokba
2 273
2 273
Eszközök összesen
1 790
5 256
0
292 225
299 271
Lejárt
1 éven
belül
esedékes
1-5 év
között
esedékes
5 éven túl
vagy bizonyos
helyzetekben
esedékes
Összesen
Szállítók
14 068
14 068
Passzív időbeli elhatárolások
17 090
17 090
Egyéb kötelezettségek
363 060
363 060
Halasztott bevételek Token
értékesítésből
96 667
96 667
Céltartalékok
22 538
22 538
Halasztott adó kötelezettségek
3 643
3 643
Jegyzett tőke
122 500
122 500
Tőketartalék
313 106
313 106
Átértékelési többlet
37 023
37 023
Eredménytartalék
-690 424
-690 424
Kötelezettségek összesen
0
394 218
0
-94 947
299 271
Eszközök és kötelezettségek
halmozott különbözete
1 790
-387 172
-387 172
0
0
Hitelezési kockázat:
A Csoport hitelezési kockázata a követelésekkel kapcsolatban merülhet fel. A követelések
hitelezési kockázata folyamatos követelés menedzsment keretében kerül kezelésre. A
követelések hitelezési kockázata szigorú követelésmenedzsment szabályozással kerül
csökkentésre.
A hitelezési kockázat számszerűsítése: a konszolidált beszámolóban tartós lejárt és kétes
követeléssel a Csoport nem rendelkezik.
Piaci kockázat
A piaci kockázat annak kockázata, hogy a piaci árak változásai miatt a pénzügyi
instrumentumok valós értéke vagy jövőbeni cash-flow-i ingadozni fognak. A piaci
kockázatok a kockázatok három típusát tartalmazza: devizakockázat, kamatlábkockázat és
egyéb árkockázat. A kamatláb-, és a devizakockázat a korábbiakban bemutatásra került, az
egyéb árkockázat témakörében a legnagyobb kockázatként a Csoport ingatlanjainak
értékváltozása állhat, tekintettel arra, hogy a Csoport az ingatlanjait valós értéken értékeli.
Érzékenység vizsgálat
Az adózás előtti eredményre gyakorolt hatása (ezer Ft-ban)
Ingatlanok értéke
Tárgyév
Előző év
+/- 1% értékváltozás
+1 778 / -1 778
+1 481 / -1 481
Az ingatlanokhoz kapcsolódó értékváltozás kockázatának a Csoport eredményére gyakorolt
hatása jelentősnek tekinthető.
58
6.3. Jelentős függő kötelezettségek
A Csoport sem a tárgyévben, sem az előző évben nem rendelkezett mérlegen kívüli
kötelezettséggel.
6.4. Jelentős függő követelések
A Csoport anyavállalata részére az Aqua IT Kft. (9372 Csapod, Ciráki u. 11.) előzetes
kötelezettségvállalási nyilatkozatot tett. Ennek értelmében az Aqua IT Kft. kötelezettséget
vállalt a Társaság igazgatósága által 1.500.000 db, névre szóló, egyenként 5,-Ft névértékű
törzsrészvény zártkörű forgalomba hozatalával megvalósuló tőkeemelés során kibocsátandó
részvények teljes mennyiségének átvételére, 80,-Ft/db, mint kibocsátási ár alapján. A
Társaság ebből adóadóan 120 000 eFt függő követelést tart nyilván az Aqua IT Kft-vel
szemben.
Az Aqua IT Kft. és a FuturAqua Nyrt. között 2019. november 27. napján megkötött
vállalkozási szerződés alapján az Aqua IT Kft. vállalta, hogy informatikai szolgáltatást nyújt,
illetve hardver eszközöket szerez be a FuturAqua Nyrt. megrendelő részére. Ezen munka
ellenértékeként került sor a kötelezettségvállalási nyilatkozat kibocsátására (részletesen lásd
7.3-as magyarázat). A kötelezettség megjelenítésre került a 2021-es pénzügyi
kimutatásokban. A létrehozott eszközök (279 182 eFt értékben) feletti kontrollt a Társaság
nem tudta biztosítani, emiatt azok eszközök közötti megjelenítésére nem kerülhetett sor. Ezen
eszközök miatti követelését a Csoport továbbra is fenntartja. Igényét jogi eszközökkel
próbálja érvényesíteni. A kontroll felülvizsgálata során megállapította a Csoport, hogy ezen
eszközök kimutatására nincs lehetőség, így a 2021-es pénzügyi kimutatások ide vonatkozó
részei újramegállapításra kerültek. Ezen eszközöket a Csoport sem 2021.12.31-én, sem
2022.12.31-én nem mutatja ki a mérlegben. Az újramegállapítással kapcsolatos részletes
információk a 4.20. pont alatt találhatók.
6.5. Fordulónapot követő események
A pénzügyi kimutatásokat a Társaság Igazgatótanácsa 2023. április 27-én hagyta jóvá. A
fordulónap és pénzügyi kimutatások közzétételre történő engedélyezésének napja között
történt olyan esemény, amely a pénzügyi kimutatásokban módosítást igényelne, ennek
megfelelően az alábbi kijelentéseket tesszük:
1. Az Európát sújtó energia válság jelen pillanatban minimálisan gyakorol hatást az
elkészített pénzügyi kimutatásokra a Futuraqua Nyrt. tekintetében. Az OlupAqua Kft.
leányvállalatot érintő palackozói tevékenységében azonban lényegesen befolyásoló
tényező volt a horrorisztikus energia árak megjelenése.
2. A Társaság felmérte a 2022. február 24-én kezdődő háborús konfliktust Oroszország
és Ukrajna között, valamint az Oroszországgal szemben kiszabott szankciók hatását. A
Társaság üzletmenetére, valamint pénzügyi kimutatásaira nem gyakorol jelentős hatást
a konfliktus.
3. Jelentős káresemény a fordulónap és pénzügyi kimutatások közzétételre történő
engedélyezésének napja között nem volt.
4. A fordulónap és pénzügyi kimutatások közzétételre történő engedélyezésének napja
között nem történt jelentős eszközértékesítés.
5. A Társaságok működése során nem azonosítottunk jelentősebb hiányosságot.
59
6. A Társaság 2023. január 5. napján bejelentette, hogy a 2022. június 16. napján
megtartott megismételt rendkívüli közgyűlése által meghozott 16/2022. (VI. 16.)
számú közgyűlési határozat
1
szerint a Társaság 100%-os leányvállalatában, az
OlupAqua Kft-ben elhatározott ázsiós tőkeemelés miatti cégadatváltozásokat a
Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága a cégjegyzékbe bejegyezte.
7. A Társaság 100%-os tulajdonában lévő leányvállalata, a WatereumInvest Zrt. 2023.
január 16. napján tájékoztatta a Társaságot, hogy a WatereumInvest Zrt., mint vevő és
az RNT Holding Zrt., mint eladó között 2022. november 24. napján megkötött
részvény adásvételi szerződés
2
a fenti napon teljesült. Ennek megfelelően a
WatereumInvest Zrt. 2023. január 16. nappal megvásárolt az RNT Holding Zrt-től
5.200.000 darab, a FuturAqua Nyrt. által kibocsátott, egyenként 5 Ft névértékű „B”
sorozatú osztalékelsőbbségi részvényt (ISIN: HU0000203419).
A fenti tranzakció nyomán 2023. január 16. nappal az RNT Holding Zrt. részesedése a
FuturAqua Nyrt-ben 5.200.000 darab „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvénnyel csökkent,
míg a WatereumInvest Zrt. részesedése a FuturAqua Nyrt-ben ugyanezen részvény-
mennyiséggel emelkedett.
A WatereumInvest Zrt. a fenti részvényeket tőzsdén kívüli ügylet keretében, részvényenként
25 Ft ellenérték fejében szerezte meg.
A WatereumInvest Zrt. a tranzakciót megelőzően nem rendelkezett a FuturAqua Nyrt. által
kibocsátott részvényekkel, így a tranzakciót követően a WatereumInvest Zrt. 5.200.000
darab „B” sorozatú FuturAqua osztalékelsőbbségi részvényt birtokol.
Az ügyletet követően a FuturAqua Nyrt. által közvetett és közvetlen módon birtokolt saját
részvények száma 590.650 darabról (melyből 590.650 darab közvetlenül birtokolt „A”
sorozatú törzsrészvény) 5.790.650 darabra növekedett (melyből 590.650 darab közvetlenül
birtokolt „A” sorozatú törzsrészvény és 5.200.000 darab a WatereumInvest Zrt. leányvállalaton
keresztül közvetett módon birtokolt „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvény) (a szavazati jog
mértéke 7,71%).
8. 2023.01.17-én publikálásra került, a Társaság 100%-os tulajdonában lévő
leányvállalatában, a WatereumInvest Zrt.-ben (székhelye: 7011 Alap, Dózsa György
út 81-83., cégjegyzékszáma: 07-10-001539, nyilvántartó bíróság: Székesfehérvári
Törvényszék Cégbírósága) a Társaság által 2022. november 18. napján elhatározott
330.000.000 Ft összegű pénzbeli vagyoni hozzájárulással történő tőkeemelést a
Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága a cégjegyzékbe bejegyezte.
9. A Társaság 100%-os tulajdonában lévő leányvállalata, a WatereumInvest Zrt. 2023.
január 19. napján tájékoztatta a Társaságot, hogy az Aqua IT Kft. 60%-os
1
A közgyűlési határozat szövege az alábbi: „A közgyűlés 16/2022. (VI. 16.) határozatával, egyhangú szavazással
elhatározza az Olup Aqua Kft-ben végrehajtandó ázsiós tőkeemelést akként, hogy 80.000.000 Ft mértékű ázsiós
tőkeemelést hajt gre az Olup Aqua Kft-ben a törzstőkét 3.000.000 Ft-ról 4.000.000 Ft-ra emeli, további
79.000.000 Ft pedig a tőketartalékba kerül. A törzstőke emelés és az ázsió fedezete a FuturAqua Nyrt-nek az
Olup Aqua Kft-vel szemben fennálló kölcsönköveteléséből 80.000.000 Ft mértékű rész. Jelen határozattal a
közgyűlés felhatalmazza az igazgatóságot, hogy az Olup Aqua Kft. ázsiós tőkeemelése és az ezzel összefüggő
alapító okirat módosítás ügyében járjon el.”
2
A részvény adásvételi szerződésről a Társaság 2022. november 24. napján rendkívüli tájékoztatást tett közzé.
60
üzletrészének megszerzésére irányuló ügylet keretében 2023. január 19. nappal
transzferált (átvezetett) az üzletrész eladója részére 5.200.000 darab, a FuturAqua
Nyrt. által kibocsátott, egyenként 5 Ft névértékű „B” sorozatú osztalékelsőbbségi
részvényt (ISIN: HU0000203419).
A fenti tranzakció nyomán 2023. január 19. nappal a WatereumInvest Zrt. részesedése a
FuturAqua Nyrt-ben 5.200.000 darab „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvénnyel
csökkent,így a tranzakciót követően a WatereumInvest Zrt. nem rendelkezik a FuturAqua
Nyrt. által kibocsátott részvényekkel, részesedése, illetve befolyása a Társaságban 0,00%-ra
csökkent.
A WatereumInvest Zrt. a fenti részvényeket tőzsdén kívüli ügylet keretében ruházta át az
Aqua IT Kft. üzletrész ellenértékének részeként, a felek a részvényeket darabonként 25 Ft
ellenértékkel fogadták el.
Az ügyletet követően a FuturAqua Nyrt. által közvetett és közvetlen módon birtokolt saját
részvények száma 5.790.650 daraból (melyből 590.650 darab közvetlenül birtokolt „A”
sorozatú törzsrészvény és 5.200.000 darab a WatereumInvest Zrt. leányvállalaton keresztül
közvetett módon birtokolt „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvény) 590.650 darabra
csökkent (melyből 590.650 darab közvetlenül birtokolt „A” sorozatú törzsrészvény).
10. 2023.01.20-án, a korábban aláírt szerződésnek megfelelően a Társaság 100%-os
tulajdonában lévő leányvállalata, a WatereumInvest Zrt. tájékoztatta a Társaságot,
hogy az Aqua IT Kft. 60%-os üzletrészének megszerzésére irányuló ügylet azon a
napon eredményesen lezárásra került, így a WatereumInvest Zrt. 2023.01.20-
ánmegszerezte az Aqua IT Kft. 60%-os üzletrészét.
Ugyancsak 2023. január 20. napján az Aqua IT Kft. még a korábbi tulajdonosi körének
egyhangú határozata és a korábbi ügyvezetőjének döntése alapján jogi képviselője útján
kérte az általa a FuturAqua Nyrt-vel szemben korábban indított 088.V.0322/2022. szám alatt
folyamatban lévő végrehajtási eljárásnak a Vht. 55. § (1) bekezdés a) pontja
3
alapján történő
megszüntetését.
11. A Társaság Igazgatótanácsa 2023. február 6. napján döntött a Társaság alaptőkéjének
zárt körben történő felemeléséről az alábbiak szerint.
A Társaság Igazgatótanácsa a Társaság 2022. november 9. napján megtartott folytatólagos
rendkívüli közgyűlésének az Igazgatótanácsot az alaptőke zárt körben történő felemelésére
felhatalmazó határozata alapján elhatározta a Társaság alaptőkéjének új részvények
forgalomba hozatalával, zárt körben történő felemelését pénzbeli hozzájárulás ellenében,
összesen 126.250.000 Ft kibocsátási értékkel, részvényenként 25 Ft-os kibocsátási áron az
alábbiak szerint:
Az Igazgatótanács rögzíti, hogy a Társaság 2022. november 9. napján megtartott közgyűlése
az alábbi határozatot hozta:
„A Közgyűlés 3/2022. (XI. 09.) sz. egyhangú szavazással meghozott határozatával a Ptk.
3:294. § alapján felhatalmazza a Társaság Igazgatótanácsát az alaptőke felemelésére. A
jelen felhatalmazás alapján az Igazgatótanács a Társaság alaptőkéjét új részvények
forgalomba hozatalával, legfeljebb 2023. december 31. napjáig emelheti fel, egy vagy több
alkalommal.
3
A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 55. § (1) bekezdés a) pontja szerint a végrehajtást
foganatosító bíróság a végrehajtást köteles végzéssel megszüntetni, illetőleg korlátozni, ha ezt kívánta a
végrehajtást kérő, és a megszüntetés, illetőleg korlátozás másnak a jogát nem sérti.
61
Az új részvények kibocsátása során lehetőség van osztalékelsőbbségi, vagy
szavazatelsőbbségi részvények kibocsátására is. Ez esetben a részvényekhez kapcsolódó
részvényjellemzők, illetve a részvényekhez kapcsolódó jogok és kötelezettségek körét az
Igazgatótanács állapítja meg.
Az a legmagasabb összeg, amelyre az Igazgatótanács e felhatalmazás alapján az alaptőkét
felemelheti 450.000.000 Ft.”
Az Igazgatótanács megállapítja, hogy a részvényesek a Társaság korábban forgalomba
hozott valamennyi részvényének névértékét, illetve kibocsátási értékét befizették, és a nem
pénzbeli vagyoni hozzájárulást maradéktalanul a Társaság rendelkezésére bocsátották.
Az Igazgatótanács a közgyűlés fenti felhatalmazása alapján a Társaság alaptőkéjét zárt
körben, új részvények forgalomba hozatalával, összesen 25.250.000 Ft-tal (azaz
huszonötmillió-kétszázötvenezer forinttal) pénzbeli vagyoni hozzájárulás ellenében felemeli,
az alábbiak szerint. A kibocsátásra kerülő részvények kibocsátási értéke részvényenként 25
Ft (azaz huszonöt forint), a kibocsátandó részvények kibocsátási értéke összesen:
126.250.000 Ft (azaz százhuszonhatmillió-kétszázötvenezer forint).
A kibocsátandó részvények darabszáma, névértéke, fajtája és sorozata: 1.950.000 (azaz
egymillió-kilencszázötvenezer) darab egyenként 5 Ft (azaz öt forint) névértékű „A” sorozatú
törzsrészvény, valamint 3.100.000 (azaz hárommillió-egyszázezer) darab egyenként 5 Ft
(azaz öt forint) névértékű „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvény.
A kibocsátandó részvények fajtájához, részvényosztályához, részvénysorozatához
kapcsolódó jogok:
A kibocsátandó törzsrészvényekhez kapcsolódó jogok:
A Társaság közgyűlésein a névértéknek megfelelő mértékű szavazati jog
A névértéktől függő mértékben osztalékhoz való jog, figyelembe véve az
osztalékelsőbbségi részvényesekre vonatkozó kedvezményes rendelkezéseket
A névértéktől függő mértékben likvidációs hányadhoz való jog
A Ptk., illetve az Alapszabály rendelkezései szerint a törzsrészvények által
megtestesített egyéb jogok.
A kibocsátandó osztalékelsőbbségi részvényekhez kapcsolódó jogok:
A Társaság közgyűlésein a névértékhez képest korlátozott mértékű szavazati jog
(részvényenként fél szavazat)
Az osztalékelsőbbségi részvények tulajdonosait a részvényesek között felosztható
adózott eredményből a más részvényfajtába és részvényosztályba tartozó
részvényeknél részvényenként 30%-kal magasabb mértékű osztalék illeti meg, azzal,
hogy az azonos részvénysorozatba tartozó részvényesek között az adott
részvénysorozatra eső osztalék arányosan kerül szétosztásra
A névértéktől függő mértékben likvidációs hányadhoz való jog
A Ptk., illetve az Alapszabály rendelkezései szerint az osztalékelsőbbségi részvények
által megtestesített egyéb jogok.
A kibocsátandó törzsrészvények 5 Ft (azaz öt forint) dematerializált formában előállításra
kerülő törzsrészvények, melyek részvényenkénti kibocsátási értéke: 25 Ft (azaz huszonöt
forint).
A kibocsátandó osztalékelsőbbségi részvények 5 Ft (azaz öt forint) dematerializált formában
előállításra kerülő osztalékelsőbbségi részvények, melyek részvényenkénti kibocsátási
értéke: 25 Ft (azaz huszonöt forint).
A kibocsátandó részvények kibocsátási értéke összesen: 1.950.000 * 25 Ft + 3.100.000 * 25
62
Ft = 126.250.000 Ft (azaz százhuszonötmillió-kétszázötvenezer forint).
A kibocsátandó részvények kibocsátási értéke befizetésének módja: átutalással a Társaság
bankszámlájára, határideje: a pénzbeli hozzájárulás 25%-a erejéig a jelen határozat keltétől
számított 30 napon belül, de legkésőbb a tőkeemeléssel kapcsolatos cégbírósági
változásbejegyzési kérelem benyújtását megelőzően, míg a pénzbeli hozzájárulás
fennmaradó 75%-a erejéig a jelen határozat keltétől számított 60 napon belül, de legkésőbb a
kibocsátott részvények előállítását (keletkeztetését) megelőzően.
Az Igazgatótanács rögzíti, hogy a Társaság Alapszabályának 4.4. pontja az alábbiak szerint
rendelkezik:
„4.4. Amennyiben a társaság alaptőkéjének felemelésére pénzbeli hozzájárulás ellenében
kerül sor, a részvénytársaság részvényeseit jegyzési elsőbbségi jog, illetve a részvények
átvételére vonatkozó elsőbbségi jog nem illeti meg.”
A jelen zártkörű alaptőke-emelésben kibocsátásra kerülő valamennyi részvény átvételére és a
részvények ellenértékének szolgáltatására az RNT Holding Zártkörűen Működő
Részvénytársaság (székhelye: 1148 Budapest, Fogarasi út 64.) kerül kijelölésre.
A jelen zártkörű alaptőke-emeléssel a Társaság alaptőkéjét 30.085.000 darab egyenként 5 Ft
névértékű „A” sorozatú törzsrészvény és 15.500.000 darab egyenként 5 Ft névértékű „B”
sorozatú osztalékelsőbbségi részvény testesíti meg, így a Társaság alaptőkéje összesen
227.925.000 Ft-ra változik.
A Társaság 2023. február 6-i igazgatótanácsi határozatával elhatározott zártkörű alaptőke-
emelésben a kibocsátásra került részvények kibocsátási értéke maradéktalanul megfizetésre
került, a tőkeemelés miatti cégadatváltozásokat (az alaptőke összegének változása, a
részvények darabszámának növekedése, illetve az alapszabály módosítása) a Székesfehérvári
Törvényszék Cégbírósága a cégjegyzékbe bejegyezte.
12. A Csoport anyavállalatával kapcsolatos végrehajtás fordulónapot követő
eseményeinek bemutatására a 6.8-as pontban került sor.
6.6. Működési szegmensek
Az Anyavállalat tőzsdén jegyzett vállalkozás, ezért a szegmens információk közzétételére
kötelezett.
A működési szegmens a gazdálkodó egység olyan alkotóeleme:
a) amely bevételekkel és kiadásokkal (ideértve az ugyanazon gazdálkodó egység más
alkotóelemeivel folytatott ügyletekhez kapcsolódó bevételeket és kiadásokat is) járó üzleti
tevékenységet folytat;
b) amelynek működési eredményeit a gazdálkodó egység működési döntéshozója
rendszeresen felülvizsgálja annak érdekében, hogy döntést hozzon a szegmenshez
rendelendő forrásokról, és hogy értékelje teljesítményét; valamint
c) amelynek rendelkezésére állnak a vonatkozó pénzügyi információi.
A Csoport működése szempontjából stratégiai döntéseket az Igazgatóság tagjai hoznak, így a
szegmensek megállapítása szempontjából a menedzsment e pénzügyi kimutatás összeállítása
során a nekik készített kimutatásokat vette alapul.
63
A Csoport menedzsmentje 2022-től kezdve új üzleti szegmenseket alakított ki, az
összehasonlítható adatok az új szegmenseknek megfelelően átszámításra kerültek.
64
Konszolidált szegmensenkénti árbevétel és eredmény 2022.12.31-én a következő (adatok
ezer Ft-ban):
2022.12.31
Termelő és
kereskedelmi
tevékenység
Központi,
vagyonkezelési
tevékenység
Szegmensek
Összesen
Kiszűrések
Konszolidált
Árbevétel
1 673
2 520
4 193
-2 520
1 673
Anyag jellegű
ráfordítások
8 145
33 211
41 356
-2 520
38 836
Személyi jellegű
ráfordítások
4 355
190
4 545
4 545
Egyéb
bevételek/ráfordítások
nettó értéke
-1 495
-40 348
-41 843
9 535
-32 308
Értékcsökkenési
leírás
379
7 238
7 617
7 617
Pénzügyi műveletek
nettó
bevétele/ráfordítása
-993
-32 200
-33 193
33 481
288
Részesedés társult
vállalkozás
eredményéből
0
0
0
0
Adózás előtti
eredmény
-13 694
-110 667
-124 361
43 016
-81 345
Jövedelemadó
3
33
36
36
Tárgyévi eredmény
-13 697
-110 700
-124 397
43 016
-81 381
Megnevezés
Termelő és
kereskedelmi
tevékenység
Központi,
vagyonkezelési
tevékenység
Összesen
Árbevétel külső felektől
1 673
0
1 673
Árbevétel csoporton belül
0
2 520
2 520
Szegmens árbevétel
(szegmensek közöttivel)
0
2 520
2 520
Szegmens eredmény (adózás
előtt)
-13 694
-110 700
-124 394
A szegmensek üzleti eredménye tartalmazza a harmadik félnek, valamint más szegmensnek
történő értékesítésekből származó eredményt.
A központi, vagyonkezelési tevékenység szegmens 2022-ben egy ingatlant és egy autót adott
bérbe a termelő és kereskedelmi szegmens részére, amelyből származó árbevétel összege
2 520 eFt.
A Csoport minden felmerülő tételt hozzárendelt valamelyik szegmenshez, nincs olyan tétel,
ami nem lett szegmenshez rendelve.
A korábban bemutatott adatok újbóli megállapítása
A szegmensek azonosítása változott a 2021. évi pénzügyi kimutatásokban megállapított
szegmensekhez képest, az alábbiak szerint.
65
Konszolidált szegmensenkénti eredménykimutatás 2021.12.31-én a következő (adatok
ezer Ft-ban):
2021.12.31
Termelő és
kereskedelmi
tevékenység
Központi,
vagyonkezelési
tevékenység
Szegmensek
Összesen
Kiszűrések
Konszolidált
Árbevétel
8 988
2 532
11 520
-2 520
9 000
Anyag jellegű
ráfordítások
28 512
57 306
85 818
-2 520
83 298
Személyi jellegű
ráfordítások
8 726
0
8 726
8 726
Egyéb
bevételek/ráfordítások
nettó értéke
916
-346 540
-345 624
15 000
-330 624
Értékcsökkenési
leírás
362
8 354
8 716
8 716
Pénzügyi műveletek
nettó
bevétele/ráfordítása
-1 713
-9 155
-10 868
10 566
-302
Részesedés társult
vállalkozás
eredményéből
0
0
0
0
Adózás előtti
eredmény
-29 409
-418 823
-448 232
25 566
-422 666
Jövedelemadó
19
32
51
51
Tárgyévi eredmény
-29 428
-418 855
-448 283
25 566
-422 717
Megnevezés
Termelő és
kereskedelmi
tevékenység
Központi,
vagyonkezelési
tevékenység
Összesen
Árbevétel külső felektől
8 988
12
9 000
Árbevétel csoporton belül
0
2 520
2 520
Szegmens árbevétel
(szegmensek közöttivel)
0
2 520
2 520
Szegmens eredmény (adózás
előtt)
-29 409
-418 855
-448 264
A központi, vagyonkezelési tevékenység szegmens 2021-ben egy ingatlant és egy autót adott
bérbe a termelő és kereskedelmi szegmens részére, amelyből származó árbevétel összege
2 520 eFt.
A Csoport mellőzi a szegmens eszközök és kötelezettségek bemutatását, mert azt a CDO-k
nem követik figyelemmel folyamatosan.
A Csoport minden felmerülő tételt hozzárendelt valamelyik szegmenshez, nincs olyan tétel,
ami nem lett szegmenshez rendelve.
6.7. Főbb kockázati tényezők
Általános gazdasági kockázatok
66
A FuturAqua Csoport tevékenysége és eredményessége, gazdálkodása a 2022-es esztendőben
is ki volt, és a következő időszakban is ki lesz téve a magyarországi makrogazdasági helyzet
alakulásának. Ez a kitettség fokozottan jellemző a gazdasági növekedés és az ipari termelés
terén. A makrogazdasági környezet (az emelkedő infláció, illetve energiaárak) kedvezőtlen
alakulása negatívan hathat a Társaság, illetve leányvállalatai egyes tevékenységeinek
jövedelemtermelő képességére, ami kockázatokat és bizonytalanságokat rejthet magában.
A FuturAqua Nyrt. tervezett növekedésének kockázatai
A Csoport perspektivikus üzleti tervében ugyanakkor számos olyan tényező található (például
a Watereumtoken második sorozatának nemzetközi kibocsátása, alternatív
csomagolóanyagok), amelyek eddig még nem bizonyították működőképességüket a
gyakorlatban. A kialakult bizonytalan gazdasági és szabályozási környezet miatt nem lehet
pontosan előre látni az ezzel kapcsolatos kockázatokat.
6.8. A Csoport anyavállalatával szembeni végrehajtás
Az Aqua IT Kft.,mint végrehajtást kérő 2022. évben végrehajtási eljárást kezdeményezett a
FuturAqua Nyrt-vel szemben (a végrehajtás elrendelésének időpontja: 2022. március 31., a
végrehajtás ügyszáma: 14016/N/127/2022, a végrehajtást elrendelő megnevezése: dr. Ujvári
Tamás, a végrehajtást foganatosító megnevezése: dr. Berecz Judit, a végrehajtást foganatosító
címe: HU-7000 Sárbogárd, Ady Endre út 160/C). A végrehajtás összege 318 092 253 Ft.
Az Nyrt. a követelés jogosságát, mértékét és azintézkedés jogszerűségét vitatta.
A végrehajtás alapjául szolgáló ügylet az Aqua IT Kft. és a FuturAqua Nyrt. között 2019.
november 27. napján megkötött vállalkozási szerződés, melynek alapján az Aqua IT Kft.
vállalta, hogy informatikai szolgáltatást nyújt, illetve hardver eszközöket szerez be a
FuturAqua Nyrt. megrendelő részére.
2022. november 8. napján a FuturAqua Nyrt. 100%-os leányvállalata, a WatereumInvest Zrt.
(székhelye: 7011 Alap, Dózsa György út 81-83., adószáma: 27067248-2-07) üzletrész
átruházási szerződést írt alá az Aqua IT Kft. többségi tulajdonosával, az Aqua IT Kft. 60%-os
üzletrészének megszerzésére vonatkozóan.
A szerződés alapján amennyiben az abban foglalt zárási feltételek teljesülnek a
WatereumInvest Zrt. megszerzi az Aqua IT Kft. 60%-os üzletrészét és ezáltal az Aqua IT Kft.
a FuturAqua cégcsoport részévé válik.
A WatereumInvest Zrt. 2023. január 20. napjával tájékoztatta a Társaságot, hogy az Aqua IT
Kft. 60%-os üzletrészének megszerzésére irányuló ügylet a 2023. január 20. napján
eredményesen lezárásra került, így a WatereumInvest Zrt. a mai nappal megszerezte az Aqua
IT Kft. 60%-os üzletrészét.
Ugyancsak 2023. január 20. napján az Aqua IT Kft. még a korábbi tulajdonosi körének
egyhangú határozata és a korábbi ügyvezetőjének döntése alapján jogi képviselője útján
kérte az általa a FuturAqua Nyrt-vel szemben korábban indított 088.V.0322/2022. szám alatt
folyamatban lévő végrehajtási eljárásnak a Vht. 55. § (1) bekezdés a) pontja
4
alapján történő
megszüntetését.
4
A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 55. § (1) bekezdés a) pontja szerint a végrehajtást
foganatosító bíróság a végrehajtást köteles végzéssel megszüntetni, illetőleg korlátozni, ha ezt kívánta a
végrehajtást kérő, és a megszüntetés, illetőleg korlátozás másnak a jogát nem sérti.
67
A FuturAqua Nyrt. 2023. április 11. napján kézhez vette a Dr. Nótári, Dr. Berecz és Dr.
GulyásVégrehajtó IrodaDr. Berecz Judit önálló bírósági végrehajtó mai napon kelt
tájékoztatását arról, hogy az Aqua IT Kft., mint végrehajtást kérő által a FuturAqua Nyrt-vel
szemben 2022. évben indított 088.V.0322/2022. szám alatti végrehajtás a bírósági
végrehajtási ügyvitelről és pénzkezelésről szóló 1/2002.(I.17.) IM rendelet 33.§ alapján
befejezésre került.
7. Nyilatkozat a vállalkozás folytatásának elvéről
A FuturAqua Ásványvíztermelő és Vagyonkezelő Nyrt. és leányvállalatai (7011 Alap, Dózsa
Gy. u. 81-83.) 2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatásai, valamint a hozzá kapcsolódó
üzleti jelentés a mérleg fordulónapját követő 12 hónapot figyelembe véve, a vállalkozás
folytatása elvének érvényesülését feltételezve készültek el.
Az OlupAqua Kft. tekintetében a működéshez szükséges beruházásokból következő
veszteséges üzemeltetés, jelentős bizonytalanságot teremtett a FuturAquaCsoport működése
tekintetében.
A Csoport vezetősége elkötelezett a vállalkozás folytatásának elve mellett és minden
rendelkezése álló eszközt felhasznál ennek megvalósítása érdekében.
A Csoport vezetősége folyamatosan dolgozik azon, hogy a Csoport likviditását biztosítsa és a
tőkehelyzetét rendezze. Az Anyavállalat a saját tőkehelyzet rendezésén túl, a leányvállalata az
OlupAqua Kft. részére is biztosítani kívánja a stabilitást.
A Csoport vezetősége elkötelezett a stratégiai célok megvalósításának sikeres befejezésében.
8. Pénzügyi kimutatások közzétételre engedélyezése
Ezeket a konszolidált pénzügyi kimutatásokat az igazgatótanács 2023. április 27. napján
közzétételre engedélyezte.
Kelt: 2023. április 27.
Hajnal Zsolt András
az Igazgatótanács elnöke
Csereklei Gábor Sándor
az Igazgatótanács tagja
FuturAquaÁsványvíztermelő és Vagyonkezelő
Nyilvánosan Működő Részvénytársaság
68
FuturAqua Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások
az Európai Unió által befogadott
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok
(IFRS) szerint
a 2022. december 31-vel
végződő pénzügyi évre
vonatkozóan
2023. április 27.
69
1. Alapadatok
1.1. A Társaság bemutatása
A FuturAqua Ásványvíztermelő és Vagyonkezelő Nyilvánosan Működő Részvénytársaság (a
továbbiakban: Társaság) 2011. január 30-án alakult zártkörűen működő részvénytársaságként
Pécsett, a Társaságot a Cégnyilvántartásba 2011. február 23-án jegyezték be. A Társaság a
működési formáját 2011. április 9-én tartott rendkívüli közgyűlésén változtatta nyilvánosan
működő részvénytársaságra, amely változást a cégbíróság 2011. június 28-án jegyezte be. A
Társaság cégjegyzékszáma 07-10-001537-re változott a Székesfehérvári Törvényszék
Cégbírósága 2019. szeptember 10-ei bejegyzése szerint.
A Társaság rövidített cégneve: FuturAqua Nyrt.
A Társaság székhelye:7011 Alap, Dózsa György út 81-83.
A Társaság adószáma:23174586-2-07
A Társaság közösségi adószáma: HU23174586
A Társaság főtevékenysége (TEÁOR szerint): 1107 '08 Üdítőital, ásványvíz gyártása
A Társaság statisztikai számjele:23174586-1107-114-07
A Társaság LEI kódja: 5299001G3Y6HV6RQ4D54
A Társaság jegyzett tőkéje:2022. december 31-én 202.675.000.- HUF, azaz
Kettőszázkétmillió-hatszázhetvenötezer HUF
A Társaság internetes honlapjának címe, elérhetősége: https://futuraqua.eu/
A társaság ügyvezető szerve a minimum 5 (öt), maximum 11 (tizenegy) tagú Igazgatótanács.
Az Igazgatótanács tagjai 2022. november 09-től határozatlan ideig:
- Hajnal Zsolt András (született: Debrecen, 1974. március 9., anyja neve: Nyíri Margit,
lakcíme: 2600 Vác, Erzsébet utca 64.)
- Kis-Benedek Róbert Ferenc (született: Gyöngyös, 1972. december 30., anyja neve:
Boldog Mária, lakcíme: 3231 Gyöngyössolymos, Virág út 21.)
- File Szabolcs (született: Miskolc, 1981. augusztus 17., anyja neve: Csoma Éva lakcím:
1161 Budapest, Nap utca 29.)
- Csereklei Gábor Sándor (született: Budapest, 1982. december 17., anyja neve: Ijjas
Erzsébet lakcím: 1141 Budapest, Gvadányi utca 13. 5. épület 1. emelet 1.)
- Dr. Kopros Dóra (született: Budapest, 1985. augusztus 29., anyja neve: Gánoczi-
Keczkés Erika lakcím: 1028 Budapest, Kő utca 39.)
A Társaság igazgatótanácsának elnöke Hajnal Zsolt András 2022. november 14-től.
A Társaság állandó könyvvizsgálója 2020. november 03. napjától 2023. szeptember 30-ig:
UNIKONTO Számvitelkutatási Kft. (székhelye: 1093 Budapest, Fővám tér
8.;cégjegyzékszáma: 01-09- 073167, adószáma: 10491252-2-43; kamarai regisztrációs száma:
001724; a könyvvizsgálói feladatok ellátásáért felelős személy: Dr. Adorján Csaba Imre
kamarai tagság igazolvány száma: 001089)
A könyvvizsgáló díjazása 2022-as üzleti évben:
- a Társaság egyedi pénzügyi kimutatásainak könyvvizsgálata nettó egymillió forint
- a Társaság konszolidált pénzügyi kimutatásainak könyvvizsgálata nettó kettőmillió forint
A könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladatok irányításáért, vezetéséért és az IFRS
szerintikonszolidált pénzügyi adatok összeállításáértfelelős személy adatai:
Nagy Barbara, IFRS Mérlegképes könyvelő, 182284
70
1.2. A pénzügyi kimutatások fordulónapján a részvények darabszáma és a
részvényekhez kapcsolódó szavazati jogok száma
Az alaptőke nagysága 2022. december 31. napra vonatkozóan
Jegyzett tőke: 202.675.000.- HUF, azaz Kétszázkétmillió-hatszázhetvenötezer HUF
A Társaság alaptőkéjének összetétele 2022. december 31. napra vonatkozóan
Névérték
(Ft/db)
Kibocsátott
darabszám
Össznévérték
(Ft)
Részvények
fajtája, osztálya
FuturAqua „A”
sorozatú
törzsrészvény
5 HUF
28.135.000
140.675.000 Ft
törzsrészvény
FuturAqua „B”
sorozatú
osztalékelsőbbségi
részvény
5 HUF
12.400.000
62.000.000 Ft
osztalékelsőbbségi
részvény
Részvények
összesen
5 HUF
40.535.000
202.675.000 Ft
A részvényekhez kapcsolódó szavazati jogok száma 2022. december 31.
Kibocsátott
darabszám
Szavazati jogra
nem jogosító -
saját
részvények
száma
Szavazati jogra
jogosító
részvények
Részvényenkénti
szavazati jog
Összes
szavazati jog
FuturAqua „A”
sorozatú
rzsrészvény
590.650
27.544.350
1
27.544.350
FuturAqua „B”
sorozatú
osztalékelsőbbségi
részvény
0
12.400.000
0,5
6.200.000
Szavazatok
száma
590.650
39.944.350
33.744.350
A 2022. november 14-én elhatározott zártkörű alaptőke-emelés miatti cégadatváltozásokat (az
alaptőke összegének változása, a részvények darabszámának növekedése, illetve az
alapszabály módosítása) a Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága 2022. decemberében a
cégjegyzékbe bejegyezte, a fenti táblázatok a Cégbíróságon bejegyzett értékeket tartalmazzák,
azonban a részvények keletkeztetésére 2023. januárjában került sor.
Tárgyévi tőkeemelések:
A tárgyévben az alábbi két tőkeemelés történt:
71
Társaság 2022. július 28. napján döntött az alaptőkéjének zárt körben, új részvények forgalomba
hozatalával történő felemeléséről. A Társaság alaptőkéjét a Kis-Benedek Róbert Ferenc és Hajnal
Zsolt András, mint apportőrök által a társaság rendelkezésére bocsátott nem pénzbeli vagyoni
hozzájárulással, új részvények forgalomba hozatalával, zártkörűen megemeli. Jelen döntés alapján
az alaptőke-emelés során alkalmazott kibocsátási érték 40,-HUF/részvény. Az tőkeemelésről
szóló igazgatósági határozat értelmében mindösszesen 1.435.000 db darab törzsrészvény került
kibocsátásra zárt körben (Kis-Benedek Róbert Ferenc: 722.500 db, Hajnal Zsolt András: 712.500
db), 40,-HUF/db kibocsátási árfolyamon nem pénzbeli hozzájárulás szolgáltatása ellenében.
A Társaság 2022. november 14. napján döntött az alaptőkéjének zárt rben, új részvények
forgalomba hozatalával történő felemeléséről, melynek során pénzbeli hozzájárulás ellenében
részvényenként 25 Ft kibocsátási értéken kibocsátásra került 2.200.000 darab egyenként 5 Ft
névértékű és részvényenként 1 szavazati jogot megtestesítő „A” sorozatú törzsrészvény,
valamint 12.400.000 darab egyenként 5 Ft névértékű és részvényenként 0,5 szavazati jogot
megtestesítő „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvény.
A részvények darabszámának változását az alábbi mozgástáblák mutatják:
Részvény darabszámra vonatkozó mozgástábla - 2022. évre vonatozóan
Részvény- sorozat neve
Nyitó érték (kibocsátott
darabszám 2022. január 1.
napján)
2022. évi tőkeemelések miatt
kibocsátott új részvények
Záró érték (kibocsátott
darabszám 2022. december
31. napján)
FuturAqua „A” sorozatú
törzsrészvény
24 500 000
3 635 000
28 135 000
FuturAqua „B” sorozatú
osztalékelsőbbségi
részvény
0
12 400 000
12 400 000
Összesen
24 500 000
16 035 000
40 535 000
Részvény darabszámra vonatkozó mozgástábla - 2021. évre vonatozóan
Részvény- sorozat neve
Nyitó érték (kibocsátott
darabszám 2021. január 1.
napján)
2021. évi tőkeemelések miatt
kibocsátott új részvények
Záró érték (kibocsátott
darabszám 2021. december
31. napján)
FuturAqua „A” sorozatú
törzsrészvény
24 000 000
500 000
24 500 000
FuturAqua „B” sorozatú
osztalékelsőbbségi
részvény
0
0
0
Összesen
24 000 000
500 000
24 500 000
1.3. A Társaság saját értékpapírra vonatkozó ügyletei
A beszámolási időszak során 2022. január 1-től 2022. december 31-ig –a Társaság nem
vásárolt saját részvényeket.
A Társaság saját részvény állománya 2022. december 31-én 590.650 darab, mely megegyezik
az előző időszak végi saját részvény állománnyal.
72
2. Pénzügyi kimutatások
2.1. Egyedi mérleg ezer Ft-ban
Mérlegtételek
Megjegyzés
2022.12.31
2021.12.31
újra-
megállapítva
2020.12.31
újra-
megállapítva
ESZKÖZÖK
FORGÓESZKÖZÖK
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
4.1.
15 750
428
1 435
Vevő és egyéb követelések*
4.2., 4.19.
45 687
122 004
94 890
Készletek
4.3.
17 772
17 776
0
Egyéb forgóeszközök és aktív időbeli elhatárolások
4.4.
98
116
58
Forgóeszközök összesen
79 307
140 324
96 383
BEFEKTETETT ESZKÖZÖK
0
Gépek, berendezések
4.5.
5 498
6 992
10 706
Ingatlanok*
4.5., 4.19.
176 977
185 032
193 087
Üzembe nem helyezett tárgyi eszközök*
4.5., 4.19.
0
0
0
Immateriális eszközök*
4.5., 4.19.
1 671
2 273
36 575
Befektetések leányvállalatokba
4.6.
380 989
6 080
18 066
Leányvállalatnak adott kölcsönök
4.7.
0
0
5 000
Halasztott adókövetelések*
4.8., 4.19.
0
0
0
Befektetett eszközök összesen
565 135
200 377
263 434
ESZKÖZÖK ÖSSZESEN
644 442
340 701
359 817
SAJÁT TŐKE ÉS KÖTELEZETTSÉGEK
RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK
Szállítók
4.9.
14 043
13 078
36 807
Passzív időbeli elhatárolások
4.10.
13 830
15 878
3 500
Egyéb kötelezettségek
4.11.
288 428
342 136
3 809
Halasztott bevételek Token értékesítésből
4.12.
96 667
96 667
84 667
Céltartalékok
4.13.
47 784
22 538
0
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen
460 752
490 297
128 783
HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK
Halasztott adó kötelezettségek*
4.8., 4.19.
3 643
3 643
3 643
Hosszú lejáratú kölcsönök
4.14.
29 728
6 000
5 000
Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen
33 371
9 643
8 643
SAJÁT TŐKE
Jegyzett tőke
4.15.
202 675
122 500
120 000
Tőketartalék
4.16.
656 025
313 106
275 606
Átértékelési többlet
4.17., 4.19.
37 023
37 023
37 023
Eredménytartalék
4.18., 4.19.
-745 404
-631 868
-210 238
Saját tőke összesen
150 319
-159 239
222 391
SAJÁT TŐKE ÉS KÖTELEZETTSÉGEK ÖSSZESEN
644 442
340 701
359 817
A * szimbólummal jelölt mérlegsorokban a bázis évvel kapcsolatban újramegállapítás történt.
Az újramegállapítással kapcsolatos információk a hivatkozott pontoknál találhatók.
73
2.2. Átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás ezer Ft-ban
Egyedi átfogó eredménykimutatás
Megjegyzés
2022.12.31
2021.12.31
újra-
megállapítva
Árbevétel
5.1.
2 520
2 532
Egyéb bevételek
5.1.
316
37
Összes bevételek
2 836
2 569
Anyagköltség
5.2.
22
173
Igénybe vett szolgáltatások értéke
5.2.
31 307
55 771
Eladott áruk beszerzési értéke
5.2.
0
0
Anyagjellegű ráfordítások
5.2.
31 329
55 944
Személyi jellegű ráfordítások
5.3.
190
0
Értékcsökkenési leírás és amortizáció*
5.4., 4.19
10 074
11 190
Egyéb ráfordítások*
5.5., 4.19
40 637
346 576
Működési eredménye
-79 394
-411 141
Pénzügyi műveletek
bevételei/ráfordításai
5.6.
-34 110
-10 457
Adózás előtti eredmény
-113 504
-421 598
Nyereségadó ráfordítás
5.7.
32
32
Adózás utáni eredmény
-113 536
-421 630
Egyéb átfogó eredmény
0
0
Átfogó eredmény
-113 536
-421 630
A * szimbólummal jelölt eredménykimutatás sorokban a bázis évvel kapcsolatban
újramegállapítás történt. Az újramegállapítással kapcsolatos információk a hivatkozott
pontoknál találhatók.
74
2.3. Cash flow-kimutatás ezer Ft-ban
Egyedi cash-flow kimutatás
Megjegyzés
2022.01.01-
2022.12.31
2021.01.01-
2021.12.31
ADÓZÁS ELŐTTI EREDMÉNY (+/-)
-113 504
-421 598
Értékcsökkenés (+) *
5.4., 4.19
10 074
11 190
Elszámolt értékvesztés +
4.2., 4.6,
5.5, 5.6
44 626
28 997
Kivezetett eszközök eredményhatása
4.5., 5.6.,
4.19
0
279 182
Céltartalék képzés
4.13
25 246
22 537
Befektetett eszközök értékesítésének eredménye
(+/-)
5.1.
0
-36
Szállítói tartozások változása (+/-)
4.9.
1 365
-23 729
Egyéb rövidlejáratú kötelezettségek változása (+/-)
4.11.
36
93 118
Vevők állományváltozása (+/-)
4.2.
0
1 800
Egyéb forgóeszközök változása (+/-) *
4.2., 4.3.,
5.6., 4.19
-13 336
-56 750
Aktív időbeli elhatárolás változása
4.4.
18
-58
Passzív időbeli elhatárolás változása
4.10., 4.11
-2 048
24 378
Fizetett, fizetendő adó
5.7.
-32
-32
Egyéb változások (+/-) *
4.5., 5.1.,
5.5.
99
0
MŰKÖDÉSI TEVÉKENYSÉGBŐL SZÁRMAZÓ
PÉNZESZKÖZ VÁLTOZÁSOK
-47 456
-41 001
Befektetett eszközök beszerzése
4.6.
-330 000
-1 042
Befektetett eszközök értékesítése
4.4.
0
36
BEFEKTETETÉSI TEVÉKENYSÉG EREDMÉNYE
(+/-)
-330 000
-1 006
Részvénykibocsátás eredménye (+)
4.15., 4.16.
365 000
40 000
Hitel és kölcsön felvétele (+)
4.4., 4.11.
36 023
6 000
Hitel és kölcsöntörlesztés (-)
4.4., 4.11.
-8 245
-5 000
PÉNZÜGYI MŰVELETEK PÉNZESZKÖZ
VÁLTOZÁSA
392 778
41 000
PÉNZESZKÖZÖK VÁLTOZÁSA (+/-)
15 322
-1 007
PÉNZESZKÖZÖK AZ IDŐSZAK ELEJÉN
428
1 435
PÉNZESZKÖZÖK AZ IDŐSZAK VÉGÉN
15 750
428
A * szimbólummal jelölt cash flow kimutatás sorokban a bázis évvel kapcsolatban
újramegállapítás történt. Az újramegállapítással kapcsolatos információk a hivatkozott
pontoknál találhatók.
75
2.4. Saját tőke változás kimutatás ezer Ft-ban
JEGYZETT
TŐKE
TŐKE-
TARTALÉK
EREDMÉNY-
TARTALÉK*
ÁTÉRTÉKELÉSI
TÖBBLET
ÖSSZESEN
Megjegyzés
4.15.
4.16.
4.18., 4.19
4.17.
2021.JANUÁR 1.
120 000
275 606
-215 966
0
179 640
Hibajavítás hatása
5 728
5 728
Számviteli politika változás hatása
37 023
37 023
2021.JANUÁR 1. újramegállapítva
120 000
275 606
-210 238
37 023
222 391
TŐKEEMELÉS
2 500
37 500
40 000
SAJÁT RÉSZVÉNY VISSZAVÁSÁRLÁS
0
Hibajavítás hatása
-284 259
-284 259
Számviteli politika változás hatása
-2 836
-2 836
TÁRGYÉVI ÁTFOGÓ EREDMÉNY
-134 535
-134 535
2021.DECEMBER 31. újramegállapítva
122 500
313 106
-631 868
37 023
-159 239
TŐKEEMELÉS
80 175
342 919
423 094
SAJÁT RÉSZVÉNY VISSZAVÁSÁRLÁS
0
TÁRGYÉVI ÁTFOGÓ EREDMÉNY
-113 536
-113 536
2022.DECEMBER 31.
202 675
656 025
-745 404
37 023
150 319
A * szimbólummal jelölt saját tőke változás kimutatás sorokban a bázis évvel kapcsolatban
újramegállapítás történt. Az újramegállapítással kapcsolatos információk a hivatkozott
pontoknál találhatók.
76
3. Magyarázatok azegyedi pénzügyi kimutatásokhoz
3.1. A számviteli politikák meghatározó elemei, a pénzügyi kimutatások elkészítésének
alapja
3.1.1. A pénzügyi kimutatások elkészítésének az alapja és a vállalkozás
folytatása
Nyilatkozat az IFRS-eknek való megfelelésről
A Társaság kijelenti, hogy ezek a pénzügyi kimutatások az Európai Unió által befogadott
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokkal összhangban készültek. A Társaság e
nyilatkozatát felelőssége tudatában tette meg.
A pénzügyi kimutatások tartalma
E pénzügyi kimutatások a Társaság, mint egyedi entitás pénzügyi pozícióját, teljesítményét és
pénzügyi helyzetét mutatják be
A vállalkozás folytatása
A pénzügyi kimutatások elkészítése során a Vezetés megítélte a Társaság vállalkozás
folytatására vonatkozó képességét. A pénzügyi kimutatásokat a vállalkozás folytatását
feltételezve készítettük el, a vezetésnek nem áll szándékában megszüntetni a vállalkozást
vagy beszüntetni a tevékenységet. A vezetésnek a mérlegelés során olyan, eseményekkel vagy
feltételekkel kapcsolatos lényeges bizonytalanságokról nincs tudomása, amelyek jelentős
kétséget támasztanak a gazdálkodó egységnek a vállalkozás folytatására vonatkozó
képességével kapcsolatban, figyelembe véve a folyamatban lévő hatósági eljárásokat is.
A Társaság vezetőségének részletes véleményét a vállalkozás folytatásának elvéről a
Pénzügyi kimutatások 8. fejezete tartalmazza.
A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja, az alkalmazott szabályrendszer és a
mögöttes feltételezések, értékelési filozófia
A pénzügyi kimutatások az International Accounting Standard Board (IASB) által
megalkotott International Financial Reporting Standard (IFRS) alapján készültek. Az IFRS-
eket úgy alkalmazta a Társaság, ahogyan azokat az Európai Unió befogadta.
Az Társaság menedzsmentje megállapította, hogy a vállalkozás folytatásának követelménye
teljesül, nincsen olyan közvetlen jel, amely arra utalna, hogy a Társaság a működését a
következő éven belül megszünteti vagy lényegesen csökkenti. A vállalkozás folytatásának
hosszú távú képességével kapcsolatos bizonytalanságot hordoznak a függő kötelezettségek,
amelyekkel kapcsolatos információkat a kiegészítő megjegyzések 5.10. pontja tartalmazza.
A Társaság általában a múltbeli bekerülési érték alapján értékeli eszközeit, kivéve azokat a
helyzeteket, amelynél az IFRS-ek alapján az adott elemet valós értéken kell értékelni és a
Társaság ingatlanjait, amiknél az IAS 16.31 átértékelési modellt alkalmazza a 2022-es üzleti
évtől kezdődően.
A Társaság először 2017-ben tett közzé az IFRS-ek alapján készülő egyedi pénzügyi
kimutatásokat. A pénzügyi kimutatások egymással összehasonlíthatóak, azok azonos elvek
alapján készültek, kivéve azokat a helyzeteket, ahol a változásokat külön jeleztük. A Társaság
a 2022-es évtől kezdődően az ingatlanjait IAS 16 átértékelési modell szerint értékeli. Az
ingatlanok esetében az összehasonlíthatóságot a bekerülési érték modell szerinti értékek
bemutatása szolgálja a 4.5. pontnál.
77
3.1.2. Számviteli politikák lényeges elemei
A pénzügyi kimutatások prezentálása
A Társaság egyedi pénzügyi kimutatásokat tesz közzé (továbbiakban: pénzügyi kimutatások).
A Társaság pénzügyi kimutatásai a következőket foglalja magában (részek), amelyek mind
egyedi kimutatások:
mérleg;
átfogó eredménykimutatás;
saját tőke-változás kimutatás;
cash-flow kimutatás;
kiegészítő megjegyzések a pénzügyi kimutatásokhoz.
A Társaság úgy dönt, hogy az átfogó eredmény kimutatást egy önálló kimutatásban
szerepelteti, úgy, hogy az egyéb átfogó eredményhez kapcsolódó tételeket azonos
kimutatásban, az időszak nettó nyeresége (vesztesége) után jogcímenként jeleníti meg.
Egyéb átfogó eredménynek tekintjük azokat a tételeket, amelyek a nettó eszközöket (vagyis
az eszközök és kötelezettségek különbségét) növelik vagy csökkentik és ezt a csökkenést sem
eszközzel, sem kötelezettséggel, sem az eredménnyel szemben nem szabad elszámolni, hanem
az egyéb átfogó eredményen keresztül közvetlenül a saját tőke egy elemét változtatják a
Társaság tágan értelmezett teljesítményével összefüggésben. Nem minősül többek között
egyéb átfogó eredménynek az a tőketranzakció, amely a rendelkezésre bocsátott tőkét
változtatja meg, illetve azok a tranzakciók sem, amelyeket a Társaság a tulajdonossal,
tulajdonosi minőségében végez.
A prezentálással kapcsolatos lényegesebb döntések
A Társaság az IFRS szerinti teljes egyedi pénzügyi kimutatását legutóbbi alkalommal (e
kimutatást megelőzően) a 2021-es üzleti évre készítette el, a 2020-as összehasonlító
adatokkal. A pénzügyi kimutatásokat a tőzsdei jelenlét által megkövetelt transzparencia és
összehasonlíthatóság jegyében készítette el a Társaság.
Az egyedi pénzügyi kimutatásokat magyar forintban teszi közzé a Társaság. Ez a prezentálás
pénzneme. Az egyedi pénzügyi kimutatások egy naptári évet fognak át. Az egyedi pénzügyi
kimutatások fordulónapja minden évben a naptári év utolsó napja, december 31. A Társaság a
tőzsdei előírásoknak megfelelően félévente tesz közzé pénzügyi adatokat. Az évközi pénzügyi
kimutatásokra az IAS 34 szabályait kell alkalmazni, azok nem tartalmaznak minden IAS 1
által megkövetelt közzétételt, illetve az adatokat tömörített formában tartalmazzák. Az évközi
pénzügyi kimutatásokat nem kellett auditálni.
Az egyedi pénzügyi kimutatások egy összehasonlító adatot tartalmaznak, kivéve, ha egy
időszakot újra meg kell állapítani vagy számviteli politikát kellett változtatni. Ebben a
helyzetben bemutatjuk az összehasonlító időszak nyitó mérlegértékeit is. 2022-ben előző
időszakra vonatkozóan újramegállapításra volt szükség, így a pénzügyi kimutatások nyitó
értékét módosítani kellett. Emiatt a Társaság bemutatja az összehasonlító időszak nyitó
mérlegértékeit is. A pénzügyi kimutatások egyes sorainál külön jelölésre kerültek a
módosított sorok * szimbólummal, valamint a kiegészítő információknál részletesen
bemutatásra kerültek a hibák (4.2., 4.5., 4.18, 4.19, 5.4, 5.5. pontoknál).
Abban a helyzetben, ha a prezentálás érdekében szükségessé válik az, hogy egy tételt
átsoroljanak egy másik kategóriába (például új pénzügyi kimutatás sor miatt), akkor az előző
évi adatokat úgy korrigálja a Társaság, hogy az összehasonlíthatóság megvalósuljon.
Átsorolásokra nem került sor sem a tárgyévben, sem az azt megelőző időszakban.
78
A Társaság a működési szegmensekkel kapcsolatos adatokat csak a konszolidált pénzügyi
kimutatásokban teszi közzé. Ugyanígy az EPS mutatót is csak a konszolidált pénzügyi
kimutatások tartalmazzák.
A pénzügyi kimutatások közzétételéről a Társaság menedzsmentje gondoskodik, a vonatkozó
szabályok (jogszabályok, tőzsdei rend) szerint.
3.2. Az eredmény kimutatásához kapcsolódó számviteli politikák
A bevételeket akkor kell elszámolni, ha azokat a Társaság realizálta.
Árbevételek
A Társaság árbevételeit akkor számolja el, ha a teljesítési kötelmek – amelyek a szerződésből
fakadnak teljesítésre kerültek a vevők részére. Az elszámolás során a Társaság az IFRS 15
öt lépés modelljét követi.
A Társaság egy meglehetősen komplex ügylete az értékesített vízvételezési jog, amelyet
tokenizált. Ez azt jelenti, hogy maga a jogosultság átadásra került a víz átvételére, amelyet a
későbbiekben a token vevője lehívhat. A token vevője előre fizet és a kapott vételár nem
visszatéríthető. A Társaság megítélése szerint két teljesítési kötelem (PO) került átadásra.
Egyfelől egy jogosultságot ruháztak át, másfelől pedig magának a kitermelt víznek a
tulajdonjogát.
A Társaság által átadott jog és a vízzel kapcsolatos átadás is folyamatosan teljesített PO-nak
minősül a Vezetés álláspontja szerint, a vissza nem térítendő díj fel nem használt része pedig
a ki nem használt szolgáltatások mintájára számolandó el.
Az előre megfizetett összeget azonban majd akkor kell elszámolni árbevételként, amikor az
abból származó hasznokat átruházzák a vevőkre. Amíg ez nem történik meg, az átvett
összeget halasztott bevételként kell megjeleníteni a mérlegben, ha a lejáratát nem lehet
egyértelműen bizonyítani, akkor rövid lejáratú tételként.
A Társaság álláspontja szerint ez a tranzakció rendkívül újszerű és nem igazán azonosítható
példa az alkalmazására. Ezért a becslés készíteni mivel nincs releváns tapasztalat az
átruházás mintázatára, így annak megállapítására sem tud megbízhatóan sor kerülni, hogy a
ténylegesen felhasznált kitermelési egységek mekkora hányadát adták már át. Ezért az
árbevételnél előfordulhat, hogy olyan a Társaság később kénytelen lesz jelentős összegű
visszafordítást eszközölni, ha becslés alapján árbevételt számol el. Az árbevétel e
behatároltsága („constrained”) miatt a Társaság egyelőre nem jelenít meg árbevételt, azt majd
akkor fog, ha a tényleges lehívás megtörténik vagy már szilárd alapokon nyugvó becslés
készíthető.
Az árbevételek közé a Társaság kizárólag a főtevékenységből származó közvetlen hozamokat
sorolja. Az eseti tevékenységek ellenértékeit a Társaság az egyéb tételek között jeleníti meg.
A működéshez kapcsolódó ráfordítások
A ráfordításokat a Társaság fajtánként (költségnemenként) bontja. Az egyes költségnemek
tartama az elnevezésükből következik, bonyolult besorolási kérdéssel nem szembesült a
Társaság.
Egyéb bevételek, egyéb ráfordítások
Az egyéb bevételek között jeleníti meg a társaság az árbevételként nem besorolható
értékesítések ellenértékét és minden olyan bevételt, amelyet nem lehet pénzügyi bevételnek
vagy az egyéb átfogó eredményt növelő témának tekinteni.
Az egyéb ráfordítások azok a ráfordítások, amelyek a működéshez közvetve kapcsolódnak és
nem minősülnek pénzügyi ráfordításnak vagy nem az egyéb átfogó eredményt csökkentik. Az
79
egyéb bevételeket és az egyéb ráfordításokat bruttó módon jeleníti meg a Társaság az
eredmény kimutatásában.
Pénzügyi bevételek és ráfordítások
A kamatbevételeket pénzügyi bevételként kell kimutatni. A kamatbevételeket időarányosan
kell elszámolni. A kamatráfordításokat az effektív kamatláb módszer segítségével kell
kiszámítani és a pénzügyi ráfordítások kategóriába sorolni. A Társaság a devizás tételek
árfolyam különbözetét (ha az IAS 21 Átváltási árfolyamok hatásai standard alapján nem az
egyéb átfogó eredmény része) a pénzügyi eredményben jeleníti meg. A pénzügyi eredményt
az eredmény kimutatásban nettósítva állítja be a Társaság.
Nettósítás
A Társaság a pénzügyi kimutatásokban – az IFRS tételes előírásain túlmenően – akkor jeleníti
meg egy tranzakció hatását nettó módon, ha a tranzakció természete az ilyen kimutatást
megköveteli és az üzleti tevékenység szempontjából az adott tétel nem releváns (pl. használt
eszköz értékesítés az üzleti tevékenységen kívül).
3.3. A mérleghez kapcsolódó számviteli politikák, az eszközök és kötelezettségek
megjelenítése és értékelése
A Csoport a mérleg elkészítésekor úgy döntött, hogy a likviditási sorrend szerinti bemutatást
választja, azzal, hogy e sorrenden belül megkülönbözteti a hosszú és a rövid lejáratú tételeket
(így külön nem szükséges e bontást már megadnia).
Ingatlanok, illetve gépek és berendezések
Az ingatlanok, gépek és berendezések közé a Társaság csak olyan eszközöket sorol, amelyek
szolgáltatási célt vagy adminisztratív célt látnak el és használatba vételüket követően legalább
egy évig hasznosítják az eszközt.
Az eszköz kezdeti könyv szerinti értékébe tartozik minden olyan tétel, amely az adott eszköz
megvásárlásához vagy létrehozásához kapcsolódik, hozzávéve a hitelfelvételi költségeket
(lásd részletesen: hitelfelvételi költségekkel kapcsolatos számviteli politika).
A Társaság nem rendelkezik egy olyan eszközzel sem, amelyet élettartamának végén (vagy ha
már nem szükséges az adott eszköz, azt eladják, vagy már nem használják) el kell távolítani
vagy le kell bontani.
A Társaság komponens megközelítést alkalmazza, vagyis elsősorban az ingatlan esetében
különválasztja a fizikailag egységes eszközön belüli azonos hasznos élettartamú főbb
részeket.
A tárgyi eszközöket a bekerülési érték modell szabályai szerint kell értékelni a bekerülést
követően (kezdeti érték, csökkentve a halmozott értékcsökkenéssel és a halmozott
értékvesztéssel), kivéve az ingatlanok esetében, amiknél az átértékelési modellt alkalmazza a
Társaság a 2022-es üzleti évtől kezdődően.
Az ingatlanok tekintetében a Társaság az átértékelési modellt alkalmazza, melynek keretében
az eszközöket valós értéken értékeli. (A valós érték csak akkor állapítható meg, ha az eszköz
értéke az átértékelés időpontjában megbízhatóan mérhető). A követő értékelésnél mindig az
egyéb átfogó jövedelemmel szemben kell elvégezni az átértékelést, amelynek így a halasztott
adóra is hatása lesz. Az átértékelés nettó módon történik, melynek lényege, hogy átértékelés
előtt az eszköz "nettósításra" kerül (tehát összevezetésre kerül az eddig elszámolt
amortizációja a bruttó értékével), és erre kerül ráterhelésre az átértékelési különbözet. Az így
keletkező átértékelési különbözetet az egyéb átfogó eredményben kell megjeleníteni és saját
tőkében külön soron kell halmozni "átértékelési tartalék" névvel. A keletkezett átértékelési
80
többletet az eszköz kivezetésekor át kell vezetni eredménytartalékba, évente nem vezeti át a
megtérült részt az eredménytartalékba a Társaság (IAS 16.41).
Az értékcsökkenthető összeg a kezdeti bekerülési érték, csökkentve a maradványértékkel. A
maradványértéket akkor kell meghatározni, ha annak összege jelentős. A maradványérték az
eszköz használatból való kivonása után realizálható bevétellel egyezik meg, csökkentve az
értékesítési költségekkel. Az értékcsökkenést az értékcsökkenthető összegre vetítve kell
megállapítani, komponensenként. A Társaság ezen eszközök esetén lineáris értékcsökkenési
módszerrel számol.
A következő értékcsökkenési kulcsokat alkalmazza eszközeire:
Ø Földterület nem értékcsökkenthető
Ø Ingatlanok 1-5%
Ø Számítástechnikai berendezések 20-33%
Ø Gépek, berendezések 14,5%
Az eszközök hasznos élettartamát elemenként felül kell vizsgálni és megállapítani, hogy a
hátralévő hasznos élettartam alatt az eszköz hasznosítható-e, illetve a maradványérték reális-e.
Ha nem, akkor az értékcsökkenthető összeget, illetve a maradványértéket a jövőre nézve
módosítani kell.
A tárgyi eszköz értékét növelik azok a nagyobb (érdemi kiadást jelentő) javítási munkák,
amelyek ugyan rendszeresen, de nem évente merülnek fel. Ezeket a munkákat az adott eszköz
egy komponensének tekinteni a Társaság.
Ha egy tárgyi eszköz átértékelésre került (átértékelési modell), akkor az értékcsökkenést az
átértékelt értékre kell vetíteni.
Egy tárgyi eszköz értékesítéséből származó bevételt egyéb tételként kell megjeleníteni,
amelyből le kell vonni az eszköz fennmaradó könyv szerinti értékét. A tárgyi eszköz
selejtezéséből származó ráfordítást is az egyéb tételek között kell kimutatni. Ebben az esetben
nem keletkezik bevétel, csak ráfordítás.
Immateriális eszközök
A Társaság az immateriális eszközök közül megállapítja, hogy léteznek-e olyanok, amelyek
határozatlan élettartamúak.
A Társaság nem végez kutatási tevékenységet, nem állít elő szoftvert vagy egyéb immateriális
eszközt, amely megfelelne a megjelenítési követelményeknek. Ennek következtében jelenleg
belső előállítású immateriális javakat nem mutat ki a Társaság és nem határoz meg rájuk
számviteli politikát. Az immateriális javak kezdeti értékének meghatározása a tárgyi
eszközöknél leírt módon történik. A határozatlan élettartamú immateriális javakat
értékcsökkenteni nem szabad, ehelyett minden időszakban (vagy amikor jelzés van azonnal)
értékvesztési teszt alá kell őket vonni (lásd értékvesztések).
A többi immateriális eszköz kapcsán figyelembe kell venni, hogy van-e olyan szerződéses
időtartam, amely korlátozza e jog felhasználhatóságát. Ebben a helyzetben az értékcsökkenési
időszak nem lehet hosszabb, mint ez az időszak, azonban rövidebb lehet. Alaphelyzetben a
szerződéses időszakot kell elfogadni a hasznos élettartamnak.
A szoftvereknél és a hasonló immateriális eszközöknél 20-33% amortizációs kulcsot kell
alkalmazni.
Az immateriális eszközök bekerülést követő értékelésére egységesen a költségmodellt kell
alkalmazni. Az immateriális eszközök maradványértékét - ellenkező bizonyításig - nullának
kell tekinteni.
Lízingek
81
2019-től a lízingeket a Társaság a mérlegében megjeleníti (a korábbi operatív és pénzügyi
lízing kategória eltűnik a lízingbevevőnél). Egyfelől egy eszköz úgynevezett használati jog
eszköz (ROU) kerül felvételre, másfelől egy kötelezettség, amely a lízingdíj kifizetésére
vonatkozó kötelezettséget jelent.
A Társaság a lízing keretében hasznosított eszközeit használati jog eszközként mutatja ki a
mérlegben. A használati jog eszközeit a költségmodell szerint értékeli, az értékcsökkenés
elszámolása során elsősorban a szerződéses időtartamból indul ki. A használati jog
eszközöket a Társaság az IAS 36 szabályai szerint teszteli értékvesztésre. A használati jog
eszközöket a gazdálkodó azzal az eszközcsoporttal együtt mutatja ki, amelybe a mögöttes
eszköz tartozik. A használati jog eszközöket a kiegészítő megjegyzésekben különíti el.
Másfelől a társaság a lízingekkel kapcsolatos fizetési kötelezettségeit jeleníti meg. Ez a
fizetett díjak jelenértéke, akként, hogy a jelenérték számolás során a lízing implicit
kamatlábával vagy inkrementális kamatlábbal számol. Mivel a Társaságnak nincsenek
jelentős lízingjei és az implicit kamatláb nem volt ésszerű erőfeszítések árán elérhető, így az
inkrementális kamatlábbal számolt.
Hitelfelvételi költségekkel kapcsolatos politika
Az IAS 23 szabályainak megfelelően a gazdálkodó egység aktiválja a hitelfelvétel költségeit,
ha minősített eszközhöz hasznosítja a hitelt. A dedikált hitelek esetében (ha egy konkrét
célhoz rendelik a hitelt), a hitel effektív kamatlábának segítségével kell meghatározni az
aktiválandó összeget. Általános célú hitelek esetében az aktiválási rátát meg kell állapítani.
Az aktiválási ráta az általános célú hitelek effektív kamatlábának a kifizetés ideje óta eltelt
idővel, vagy ha az később van, akkor az aktiválás megkezdésének ideje óta eltelt idővel és a
kifizetés összegével súlyozott átlaga.
A következő esetekben kell egy eszközt (projektet) minősített eszköznek (projektnek)
tekinteni:
ha beruházási szerződésről van szó (amely hosszabb, mint hat hónap);
ha olyan eszközről van szó, amelynek megépítése, elkészítése vagy átalakítása tovább
tart, mint fél év (függetlenül attól, hogy a Társaság vagy külső felek hozzák létre az
eszközt).
A megítélés során nem számít, hogy az adott eszköznek mekkora az értéke.
A hitelfelvételi költségek aktiválását akkor kell megkezdeni, ha az eszköz megszerzésére, a
projekt megvalósítására visszavonhatatlan elkötelezettség van vagy az valószínűsíthető. Egy
eszköz esetében ez, az az időpont, amikor az eszközzel kapcsolatos kiadások felmerülnek,
illetve egy projekt esetében a fizikai munkálatok megkezdése, vagy ha a tervezési munkát is a
Társaság végzi, akkor az engedélyezési eljárás alá vont terv elkészítésének a megkezdése.
Fel kell függeszteni a hitelfelvételi költségek aktiválását, ha a munkálatok a technológiailag
indokolt időnél hosszabb időre félbeszakadnak.
Be kell fejezni a hitelfelvételi költségek aktiválását, ha az eszköz elkészült, a projekttel
kapcsolatos (fizikai) munkálatokat befejezték, vagy ha az korábban van, a projekt kapcsán
létrehozott eszköz használatban van, használatát engedélyezték.
Állami támogatások elszámolása
A támogatásokat - szabály szerint bevételként számolja el a társaság. A bevételt el kell
osztani azokra az időszakokra, amely idő alatt az eszköz használatára sor kerül. Az eredmény
javára ki nem mutatható rész a kötelezettségek között kerül megjelenítésre, mint halasztott
bevétel. Az eredmény javára elszámolandó tételt – ha megvalósítható – levonják a kapcsolódó
ráfordításból.
82
Amennyiben egy támogatás a ráfordításokhoz kapcsolódik, akkor azt elsősorban a
ráfordítások csökkentésével számolják el, ha ez nem lehetséges egyéb bevételként jelenítik
meg.
A támogatásokat akkor szabad elszámolni,
ha lényegében biztos, hogy a támogatáshoz kötött feltételeket a Társaság teljesíti, és
bizonyos, hogy megkapják a támogatást.
Ha a támogatást utólag vissza kell fizetni, akkor ennek világossá válásakor kötelezettséget
kell kimutatni, az eszköz értékének vagy a költség növelésével.
A Társaság az ingyenesen kapott eszközöket összhangban a fenti elvvel kimutatja
eszközei között akként, hogy az eszközzel szemben egy halasztott bevételt (kötelezettséget)
vesz föl (az államtól térítés nélkül kapott kibocsátási kvóták így az eszközök között valós
értékükön szerepelnek). A Társaság jelenleg nem mutat ki állami támogatással kapcsolatos
tételeket.
Értékesítési céllal tartott eszközök
Értékesítésre tartott eszközök közé kell sorolni azokat a befektetett eszközöket, amelyek
értéke már nem folyamatos használat, hanem egy közeli értékesítési tranzakció keretében
térül majd meg. Értékesítési céllal tartottak azok az úgynevezett elidegenítési társaságok is,
amelyek olyan eszközöket és hozzájuk szorosan kapcsolódó kötelezettségeket tartalmaznak,
amelyektől a későbbiekben egy tranzakció keretében válnak meg várhatóan (pl. egy
értékesítésre szánt leányvállalat).
E besorolás akkor alkalmazható, ha nagyon valószínű, hogy a szóban forgó értékesítés a
minősítéstől számított egy éven belül megtörténik és az eszköz vagy a társaság jelenlegi
formájában készen is áll az értékesítésre, az értékesítés érdekében szükséges tevékenységek
folynak és az eszközt, elidegenítési társaságot ésszerű áron kínálják.
A Társaságnak jelenleg nincs értékesítési céllal tartott eszköze.
Befektetések más vállalkozásokban
A Társaságnak a fordulónapon a következő befektetései vannak más Társaságokban (adatok
ezer Ft-ban):
Cég neve
Részesedés
mértéke
Berekülési
érték
2022.12.31-ig
elszámolt
értékvesztés
OlupAqua Kft.
100%
138 993
92 414
66,5%
WatereumInvest Zrt.
100%
340 000
5 530
1,6%
Összesen
478 933
97 944
A Társaság a következő táblázatban szereplő befektetéseit 2020.06.30. nappal értékesítette
(adatok ezer Ft-ban).
Cég neve
Részesedés
mértéke
Bekerülési
érték
Értékvesztés
Könyv
szerinti érték
EcoPay Zrt.
100%
10 000
10 000
0
HUMAN GOODS Kft.
24,95%
4 300
4 300
0
Összesen
14 300
14 300
0
83
Azegyedi pénzügyi kimutatásokban a befektetéseket bekerülési értéken értékeli a Társaság a
szükséges értékvesztés elszámolása mellett. Az esetleges osztalékot akkor számolja el
bevételként, ha arról az osztalékot adó cég döntött.
Készletek
A készleteket a bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül a kisebbiken kell
megjeleníteni a pénzügyi kimutatásokban. A Társaság a készletek bekerülési értékét a
közvetlen előállítási költség alapján határozza meg. A Társaság a készlet záró értékét az
átlagos bekerülési költség alapján határozza meg és minden olyan költséget hozzászámít a
készlet értékéhez, amely a készlet szándékolt módú és helyen történő hasznosítása
megkövetel.
Pénzügyi instrumentumok kívüli eszközök értékvesztésének elszámolása, CGU-k
azonosítása
A Társaság eszközeit értékvesztés szempontjából minden évben teszteli. A tesztelés két
lépésből áll. Első lépésként megvizsgálja, hogy vannak-e olyan jelek, amelyek arra utalnak,
hogy az adott eszközök értékvesztettek.
A következő jelek utalhatnak arra, hogy egy adott eszköz értékvesztett:
sérülés;
bevételek visszaesése;
piaci viszonyok kedvezőtlen változása, a kereslet visszaesése;
piaci kamatlábak emelkedése.
Abban a helyzetben, ha jel mutatkozik arra, hogy egy eszköz értékvesztett, akkor második
lépésként el kell végezni azt a számítást, amely segítségével megállapítható az eszköz
megtérülő értéke. A megtérülő érték az eszköz értékesítési költségekkel csökkentett valós
értéke és a folyamatos használatból származó cash-flow jelenértéke közül a nagyobbik. Az
értékesítési költségeket pontosabb becslések hiányában 8%-ban kell megállapítani, a
korábbi tapasztalatok átlagából kiindulva.
Ha nem lehet megállapítani egy eszköz használati értékét, mert önállóan nem termel cash-
flowt (nem hasznosítható), akkor a tesztelést pénztermelő egységre nézve (CGU) kell
elszámolni.
Amennyiben a használati értéket csak CGU-ra nézve lehetett megállapítani és értékvesztést
kellett elszámolni, az értékvesztést a következők szerint kell felosztani:
elsőként a sérült eszközöket kell csökkenteni;
második lépésként a goodwillt kell csökkenteni;
harmadik lépésként a tárgyi eszközökre és az immateriális eszközökre kell felosztani a
fennmaradó értékvesztést az értékvesztés előtti könyv szerinti értékük arányában.
Egyik eszköz értéke sem csökkenhet az egyedi értékesítési költségekkel csökkentett valós
értéke alá.
84
Céltartalék
Céltartalékként csak olyan meglévő kötelezettséget szabad megjeleníteni, amely múltbéli
eseményen alapszik, csak összege és ütemezése bizonytalan. Nem lehet olyan kötelezettségre
céltartalékot elszámolni, amely nem jelenben fennálló jogi vagy vélelmezett kötelemmel függ
össze.
Ha egy kötelezettség létezése nem dönthető el egyértelműen, akkor csak abban az esetben
szabad céltartalékot megjeleníteni, ha inkább valószínű a céltartalék létezése, mint nem
(valószínű kötelem). Amennyiben ennél kisebb a valószínűség, akkor függő kötelezettséget
kell közzétenni (lehetséges kötelem). Ezt a mérlegben megjeleníteni nem szabad, hanem a
kiegészítő megjegyzésekben kell bemutatni az alakulását.
A céltartalékokat a kötelezettségek között kell szerepeltetni és föl kell osztani hosszú és rövid
távú kötelezettségekre. Ha a pénz időértéke egy céltartalék kapcsán jelentősnek minősül (mert
azt sokára kell megfizetni), akkor a várható cash-flowkat diszkontálni kell. A pénz időértékét
akkor kell jelentősnek tekinteni, ha éven túl jelentkeznek cash-flowk.
A céltartalékok között jellemzően a következő témák szerepelnek:
peres ügyek kapcsán fizetendő kártérítések;
kártalanítás, kompenzáció megállapodás alapján;
eszköz leszerelési kötelezettségek;
végkielégítések, átszervezések miatti költségek.
Ha egy konkrét kötelem kapcsán kell döntést hozni, akkor a céltartalék értéke az egyedileg
legvalószínűbb eset lesz azzal, hogy a többi kimenet hatását is ésszerű keretek között
figyelembe kell venni. Ha egy sokaság kapcsán kell megbecsülni a céltartalék értékét
(garancia, sok személyt érintő kifizetések), akkor a várható kimenetek valós értékét
valószínűségekkel súlyozott átlagát – kell a céltartalék értékének tekinteni.
Ha egy olyan szerződést kötött a Társaság, amelyből származó költségek meghaladják az
abból származó bevételeket, akkor a szerződés nem teljesítésének jogkövetkezményének és a
szerződés teljesítéséből származó veszteségek közül a kisebbre céltartalékot kell képezni
(terhes szerződések).
Átszervezésre (pl. végkielégítés) akkor szabad céltartalékot képezni, ha az átszervezésről
formális terv van, amelyet jóváhagytak és azt az érintettek körével közölték. Csak a
megszüntetett tevékenységekkel összefüggő költségekre képezhető céltartalék. A folytatandó
tevékenységekkel kapcsolatos tételekre nem (pl.: átképzés, áthelyezés költségei).
Nem szabad céltartalékot képezni:
jövőbeli működési veszteségekre;
„biztonsági céllal”, jövőbeli nem látható veszteségek fedezetére;
leírásokra (pl. követelések, készletek leírására) ezek az érintett eszköz értékét
csökkentik.
Függő kötelezettségek, függő követelések
A függő kötelezettségeket a Társaság nem jeleníti meg kötelezettségként vagy egyéb tételként
a mérlegben. A függő kötelezettség egy múltbeli eseményből adódó lehetséges kötelezettség,
amelyet egy vagy több, a társaság által nem teljesen ellenőrzött, bizonytalan jövőbeli esemény
bekövetkezése vagy elmaradása igazol. Függő kötelezettség az a múltbeli eseményből adódó
jelen kötelezettség is, amelyet azért nem ismerünk el, mert nem valószínű, hogy a
kötelezettség rendezése gazdasági értéket megtestesítő források kiáramlását igényli, vagy a
kötelezettség összege nem becsülhető meg megbízhatóan. Függő kötelezettségek lehetnek.:
nem lezárt peres ügyek, opciós ügyletek. Függő követelések lehetnek: kapott fedezetek,
biztosíkok, zálogtárgyak, óvadékok, kapott garanciák, kezességek, opciós ügyletekkel
kapcsolatos követelések. A függő tételeket is ugyanúgy értékelni, követni és kezelni kell, mint
85
a céltartalékokat, de megjeleníteni nem szabad, csak a kiegészítő megjegyzésekben kell
bemutatni.
Munkavállalói juttatások
A Társaság túlnyomórészt rövid távú munkavállalói juttatásokat biztosít munkavállalóinak.
Ezeket akkor számolja el a Társaság az eredmény terhére, ha azok megszolgálttá válnak.
A munkavállalói jutalmakat, bónuszokat és egyéb, hasonló természetű tételeket akkor kell a
mérlegben megjeleníteni, ha kötelezettséghez vezetnek, vagyis
ha szerződéses feltételhez vannak kötve, és e szerződéses feltétel bekövetkezett (pl.: az
adott árbevétel szintet elérték); ekkor nem a szerződéses feltétel bekövetkezésének
megállapításának időszakában kell elszámolni a tételt, hanem amikor a feltétel teljesült
(tehát a munkavállaló a szolgáltatását nyújtja).
ha nem szerződéses feltétel, hanem vezetői döntés keletkeztet ilyen tételt, akkor azt e
döntés - érintett társaság által - ismertté válásakor szabad kimutatni (vélelmezett kötelem).
A Társaság olyan jogi környezetben dolgozik, ahol a munkavállalókat fizetett szabadság illeti
meg. Amennyiben a Társaságban van olyan jogi lehetőség vagy munkavállalói munkáltatói
megállapodás, hogy a ki nem vett szabadságot tovább lehet vinni a következő évekre, akkor
az év végén felhalmozódott, ki nem vett szabadságra kötelezettséget kell képezni, a
munkavállalói juttatások egyidejű terhelésével.
Pénzügyieszközök
Besorolás
A Társaság a pénzügyieszközöket a kapcsolódó, 2018. január 1.-je óta érvényben lévő
változásokkal összhangban az alábbi kategóriákba sorolja:
valós értéken (az egyéb összevont jövedelemmel [OCI], vagy eredmény kimutatással
szemben) nyilvántartásba vett, és
amortizált bekerülési értéken nyilvántartásba vett eszközök csoportjába.
A Társaságnak pénzügyi eszközként csak pénzeszköze, követelése, illetve kölcsöne van.
Valamennyi pénzügyi eszközt amortizált bekerülési értéken értékeli, nincsen valós értéken
értékelt pénzügyi instrumentuma.
Megjelenítés és értékelés
Pénzügyi eszköz vásárlása vagy értékesítése a tranzakció teljesítésének napján kerül
elszámolásra, vagyis azon a napon, amelyen a Társaság kötelezettséget vállal az eszköz
megvásárlására vagy értékesítésére. A befektetések kezdetben a tranzakciós költségekkel
növelt valós értéken kerülnek megjelenítésre minden olyan pénzügyi eszköz esetében, amely
nem eredménnyel szemben valós értéken van nyilvántartva. Pénzügyi eszközök kivezetésére
akkor kerül sor, amikor a Társaságnak az adott tételből származó cash-flow-ra való joga lejárt
vagy átruházásra került, és a Társaság egyben átruházta a tulajdonláshoz kapcsolódó lényeges
kockázatokat és hasznokat is.
Pénzügyi instrumentumok nettósítása
A pénzügyi eszközök és kötelezettségek akkor kerülnek nettósításra és a mérlegben nettó
összegként kimutatásra, ha a megjelenített összegek nettó elszámolása jogilag megengedett és
a Társaság az összegeket nettó módon kívánja rendezni vagy egyidejűleg kívánja az eszközt
realizálni és a kötelezettséget rendezni.
86
Pénzügyi eszközök értékvesztése
Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott eszközök
Az IFRS 9 egy három szakaszra tagolt értékvesztés modellt vezet be, amely a követelés
minőségének változásához köti az értékvesztés mértékét:
„Hitelezési veszteség” a standard alapján a szerződéses pénzáramok és a várható pénzáramok
jelenértékének különbözete (az eredeti effektív kamatlábbal diszkontálva). A „várható
hitelezési veszteség” a várhatóan felmerülő veszteségek súlyozott átlaga. A várható veszteség
becslése során a Társaság figyelembe vesz minden rendelkezésre álló információt legyen az
a társaságon belül elérhető, vagy külső, illetve múltbeli tapasztalat vagy jövőbetekintő
előrejelzés.
A hitelezési kockázat becslése során a Társaság a belső kockázat elemzési politikájának
megfelelő fizetésképtelenség („defaultevent”) definíciót alkalmazza és a becslés során a
fizetés és nem fizetés valószínűségét, valamint a pénzáramok várható időbeliségét is
meghatározza.
A Társaság él az IFRS 9 által biztosított gyakorlati könnyítésekkel. Ezek a következők:
A jelentős finanszírozási komponenst nem tartalmazó vevőkövetelésekre és
szerződéses eszközökre a 12 havi várható hitelezési veszteség helyett a Társaság az
élettartam alatt várható hitelezési veszteséget számolja el megjelenítéskor.
A finanszírozási komponenst tartalmazó lízing követelések esetén a Társaság
választása szerint szintén az élettartam alatt várható hitelezési veszteséget számolja el
megjelenítéskor (ilyen tétel jelenleg nincsen).
Az azonos kockázatú vevő követelések esetén a fenti becslést a Társaság csoportosan végzi el.
A Társaság az amortizált bekerülési értéken és az egyéb átfogó eredménnyel szemben valósan
értékelt pénzügyi eszközökre, illetve azok csoportjaira vonatkozóan minden
mérlegfordulónapon értékvesztés-vizsgálatot végez.
Általános megközelítésként a gazdálkodó egységnek értékvesztést kell megjelenítenie a
várható hitelezési veszteségre az alábbiak szerint:
12 havi várható hitelezési veszteség (azon várható hitelezési veszteség, amely a pénzügyi
instrumentummal kapcsolatos, a beszámoló fordulónapja után 12 hónapon belül lehetséges
nemteljesítési eseményekből ered), vagy
87
Teljes élettaramra várható hitelezési veszteség (a pénzügyi instrumentum várható
élettartama alatt lehetséges nemteljesítési eseményekből eredő várható hitelezési
veszteség).
A gazdálkodó egységnek minden beszámolási fordulónapon értékelnie kell, hogy a pénzügyi
eszköz hitelkockázata jelentősen nőtt-e a kezdeti megjelenítés óta. Amennyiben a pénzügyi
instrumentum hitelezési kockázata alacsony a beszámolási fordulónapon, feltételezhető, hogy
a pénzügyi eszköz hitelkockázata nem nőtt meg jelentősen és 12 havi várható hitelezési
veszteség alkalmazható. A Társaság a hitelkockázat jelentős növekedését az
adósságinstrumentumok esetében hitelminősítő intézetek besorolásai alapján határozza meg.
Megcáfolható vélelem áll fenn arra az esetre, ha valamely pénzügyi eszköz hitelkockázata
jelentősen megnőtt a kezdeti megjelenítés óta, amennyiben a szerződés szerinti kifizetések
több mint 30 napja késedelmesek, ezért eseti alapon kell értékelni, hogy a pénzügyi eszköz
hitelkockázata jelentősen megnőtt-e ilyen esemény bekövetkezésekor.
Emellett, a Társaság bekerüléstől kezdve a teljes élettartamra várható hitelezési veszteséggel
számol a vevőkövetelések, IFRS 15 szerződéses eszközök és lízingkövetelések esetében.
Minden egyéb pénzügyi eszköz esetében az általános megközelítést alkalmazza a Társaság.
Vevőkövetelésekre a Társaság a várható hitelezési veszteséget az elmúlt három év múltbeli
veszteségi ráta átlagának és az előretekintő elemnek a szorzataként számolja. A többi
pénzügyi eszköz esetében a várható hitelezési veszteséget az instrumentum nemteljesítésének
valószínűsége és az alapértelmezett veszteségi ráta szorzataként határozza meg.
A gazdálkodó egységnek az eredményben értékvesztés miatti nyereségként vagy
veszteségként kell megjelenítenie a várható hitelezési veszteségek (vagy visszaírás) azon
összegét, amellyel a beszámoló fordulónapján ki kell igazítani az elszámolt veszteséget.
A fent megnevezett két megközelítéstől függetlenül, értékvesztés kerül elszámolásra, ha az
értékvesztés fennállására egyértelmű bizonyíték létezik, amely lényegesen befolyásolja a
pénzügyi eszköz vagy az eszközök csoportjának várható jövőbeli pénzáramait. Az ilyen
eseteket egyesével kell értékelni. A Társaság által elszámolt maximális értékvesztés ezen
pénzügyi eszközök esetében a nem fedezett rész 100%-a. Az értékvesztés összegét az
eredményben kell elszámolni.
Amennyiben egy későbbi időszakban az értékvesztés összege csökken, és a csökkenés az
értékvesztés elszámolását követő időszakban bekövetkezett eseményből származik, a
korábban elszámolt értékvesztés visszaírandó. Az eredménykimutatásban elszámolt
értékvesztés visszaírását olyan mértékig lehet elszámolni, hogy az eszköz könyv szerinti
értéke ne haladja meg az eszköz visszaírás időpontjára vonatkozó amortizált bekerülési
értékét.
Jelentős számviteli becslések és feltételezések
A pénzügyi instrumentumok valós értékének meghatározása során a menedzsment becsléseket
alkalmaz a valós értékre jelentős hatást gyakorló tényezők jövőbeli alakulásával kapcsolatban
(beleértve többek között a hozamgörbéket, árfolyamokat, a kockázatmentes kamatlábakat).
A pénzügyi eszközök várható hitelezési vesztesége a nemteljesítés kockázatára és a várható
veszteség arányára vonatkozó feltételezéseken alapul. A Társaság saját megítélését használta
a feltételezések meghatározásakor és az értékvesztés számításhoz használt alapadatok
88
kiválasztásakor, múltbeli tapasztalata és a meglévő piaci viszonyok alapján, valamint minden
jelentési időszak végén az előremutató becslések alapján.
Pénzügyi eszközök kivezetése
A Társaság egy adott pénzügyi eszközt csak akkor vezet ki a könyveiből, ha az eszközből
származó pénzáramokra vonatkozó szerződéses jogok közgazdasági értelemben megszűnnek
(pl. elévülnek), illetve, ha a Társaság a pénzügyi eszközt, valamint az eszköz birtoklásából
eredő lényegében összes kockázatot és hasznot egy másik gazdálkodóra ruházza át. Ha a
Társaság a birtoklásból eredő lényegében összes kockázatot és hasznot nem ruházza át, de
nem is tartja meg, és továbbra is a Társaság ellenőrzi az átadott eszközt, akkor a Társaság az
eszköz kapcsán egy részt elszámolja a megtartott érdekeltségét, másrészt elszámol egy
kapcsolódó kötelezettséget az esetlegesen fizetendő összegekre. Ha a Társaság egy átadott
pénzügyi eszköz birtoklásából eredő lényegében összes kockázatot és hasznot megtartja,
akkor a Társaság továbbra is megjeleníti az adott pénzügyi eszközt, a kapott bevételt pedig
egy fedezettel biztosított hitelként számolja el, kötelezettségként.
Egy pénzügyi eszköz teljes egészében történő kivezetése esetén, az eszközök könyvszerinti
értékének és a kapott, illetve kapható ellenérték, valamint a kumulált nyereség vagy veszteség
egyéb átfogó eredményben elszámolt és saját tőkében halmozott egyenlegei összegének
különbözete az eredményben kerül elszámolásra.
Pénzügyi kötelezettségek és tőkeinstrumentumok
Besorolás kötelezettségként vagy tőkeként
A Társasághoz tartozó gazdálkodók által kibocsátott hitel-, illetve tőkeinstrumentumok
pénzügyi kötelezettségként vagy tőkeként kerülnek besorolásra a szerződéses megállapodás
tartalmának, valamint a pénzügyi kötelezettségek és tőkeinstrumentumok definíciójának
figyelembevételével.
Tőkeinstrumentumok
A tőkeinstrumentum bármely szerződés, amely egy gazdálkodó összes kötelezettségének a
levonása után a vállalkozás eszközeiben meglévő maradványérdekeltséget testesít meg. A
Társaság által kibocsátott tőkeinstrumentumok a kapott összeg értékében számolandók el, a
közvetlen kibocsátási költségekkel csökkentve.
Amikor a Társaság visszavásárolja a saját tőkeinstrumentumait, akkor ezt közvetlenül a saját
tőkében kell elszámolnia, abból levonnia. A Társaság saját tőkeinstrumentumainak vásárlása,
eladása, kibocsátása és megszüntetése során nem keletkezik eredményben elszámolt nyereség
vagy veszteség. A Társaság a visszavásárolt sajátrészvényeket a tőkén belül, mint negatív
tételként jeleníti meg a visszavásárlás értékén, a mérlegkülönsorán.
Pénzügyi kötelezettségek
A pénzügyi kötelezettségek vagy az "eredménnyel szemben valós értéken értékelt" pénzügyi
kötelezettségek (fair valuethrough profit orloss; "FVTPL"), vagy az "egyéb pénzügyi
kötelezettségek" kategóriába kerülnek besorolásra.
Egy pénzügyi kötelezettség az FVTPL kategóriába kerül besorolásra, ha a kereskedési célú,
vagy eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi kötelezettségként lett megjelölve.
Egy olyan pénzügyi kötelezettséget, amely nem minősül kereskedési célú pénzügyi
kötelezettségnek, akkor lehet eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi
kötelezettségként megjelölni, ha:
az ilyen besorolás megszüntet vagy jelentősen csökkent egy olyan értékelési vagy
elszámolási inkonzisztenciát, amely egyébként felmerülne; vagy
89
ha a pénzügyi kötelezettség egy menedzselt pénzügyi eszközökből, pénzügyi
kötelezettségekből vagy mindkettőből álló csoport részét képezi, amelynek a kezelése és
teljesítményértékelése valós érték alapon történik, a Társaság dokumentált
kockázatkezelési vagy befektetési stratégiájának megfelelően, és a csoportosításra
vonatkozó belső információkat is ezen az alapon biztosítják; vagy
egy vagy több beágyazott derivatívát tartalmazó szerződés részét képezi, és az IFRS 9
Pénzügyi instrumentumok: Megjelenítés és értékelés standard lehetővé teszi, hogy a
teljes szerződés (eszköz vagy kötelezettség) az FVTPL kategóriába tartozóként kerüljön
megjelölésre.
Az FVTPL kategóriába tartozó pénzügyi kötelezettségek valós értéken kerülnek értékelésre,
és az átértékelés során keletkező nyereség vagy veszteség az eredménnyel szemben kerül
elszámolásra.
Egyéb pénzügyi kötelezettségek
Az egyéb pénzügyi kötelezettségeket (beleértve a felvett hiteleket, a szállítói és egyéb
kötelezettségeket) amortizált bekerülési értéken kell értékelni, az effektív kamatláb módszer
alkalmazásával (a módszer az eszközöknél ismertetésre került).
Pénzügyi kötelezettségek kivezetése
A Társaság akkor és csak akkor vezet ki egy adott pénzügyi kötelezettséget a könyveiből, ha a
kötelezettség teljesítésre kerül, azt elengedik, vagy pedig lejár. A kivezetett pénzügyi
kötelezettség könyv szerinti értékének és fizetett vagy fizetendő ellenértékek különbözetét az
eredményben kell elszámolni.
Tényleges és halasztott nyereségadó
A Társaság minden, az adott tagra vonatkozó adószabályok szerint számítja ki a tárgyévi
tényleges nyereségadót, amelyet a rövid lejáratú kötelezettségek (esetleg követelések) között
jelenít meg. Emellett megbecsüli a halasztott adót is, amely a hosszú lejáratú kötelezettségek
vagy a befektetett eszközök között szerepel. A halasztott adót a mérleg szerinti módszerrel
dolgozza ki, a későbbi kulcsváltozások hatásának figyelembevételével. A halasztott adó
eszközt csak akkor mutatja ki, ha bizonyítani lehet, hogy az adott tétel realizálható
(megfordul). A halasztott adó meghatározása a várható megforduláskor érvényes kulcson
történik.
3.4. A cash-flowhoz kapcsolódó általános számviteli politikák
A Társaság a cash flow kimutatását az operatív cash-flowig, az indirekt módszerre építi. A
befektetési és a finanszírozási cash flow direkt módszerrel készül. A folyószámlahiteleket
pénzeszköz egyenértékesnek kell tekinteni, ellenkező bizonyításáig.
Az idegen pénznem
Az idegen pénznemben kifejezett tranzakciók
A Társaság a konszolidált pénzügyi kimutatásait forintban prezentálja. A társaságon belül
minden gazdálkodó egység megállapítja, hogy mi a funkcionális pénzneme. A funkcionális
pénznem az a pénznem, amely az adott cég működését leginkább jellemzi.
A döntési pontok a következők:
melyik az a deviza, amelyben az adott cég a bevételeit döntően szerzi;
mi az a pénznem, amiben az adott gazdálkodó költségei felmerülnek;
mi a finanszírozás fő devizaneme.
90
Ezek a szempontok fontossági sorrendben szerepelnek.
Egy adott gazdálkodó egységnek csak idegen pénznemen keletkezhet átváltási árfolyam
különbözete.
A Társaság minden gazdálkodó egysége megosztja eszközeit és kötelezettségeit monetáris és
nem monetáris eszközökre. A monetáris elemek azok az elemek, amelyek kiegyenlítése vagy
befolyása pénzmozgással jár, illetve monetáris elemnek minősül maga a pénz. Nem
minősülnek monetáris elemnek azok a követelés-kötelezettség tartalmú tételek, amelyek nem
járnak pénzmozgással (pl.: szolgáltatásokra, készletekre adott előlegek).
Az idegen pénznemben kifejezett monetáris elemeket minden fordulónapon át kell értékelni a
fordulónapi azonnali (spot) árfolyamra. A gazdálkodó egység a Magyar Nemzeti Bank
fordulónapi közzé tett árfolyamát alkalmazza az átváltáskor.
3.5. A pénzügyi kimutatások elkészítésekor alkalmazott lényeges becslések és a
bizonytalanságok egyéb forrásai
A Társaság pénzügyi kimutatásai elkészítése során a következő témák kapcsán készített
jelentős becsléseket, amelyek így bizonytalanságok forrása.
Lényeges bizonytalanság a Társaság által elszámolandó bevétel mértéke, mivel annak
becslése okszerű adatok hiányában nem megvalósítható. A bizonytalanság abban a
tekintetben korlátozott, hogy a Társaság nem számolt el árbevételt ebben az időszakban.
A Társaság befektetett eszközei kapcsán lényeges bizonytalanságot hordoz a maradványérték
és a hasznos élettartam meghatározása.
A vevői értékvesztések és leányvállalati kölcsönök értékvesztésének számszerűsítése során a
menedzsment megítélése kulcsfontosságú, eredményre közvetlenül ható döntés.
3.5.1. Az IFRS standardok 2022. január 1-jétől érvényes módosuló
szabályainak, illetve új standardok bevezetésének hatása a pénzügyi
kimutatásra
A jelen beszámolási időszaktól hatályba lépő, az IASB által közzétett és az EU által
elfogadott új és módosított standardok és értelmezések:
IFRS 3 “Üzleti kombinációk”; IAS 16 “Ingatlanok, gépek és berendezések”; IAS
37 “Céltartalékok, függő kötelezettségek és függő követelések” standardok
módosításai Éves fejlesztések (hatályba lép 2022. január 1-jével, illetve az azt
követően kezdődő beszámolási időszakokban).
A Társaság úgy véli, hogy jelen standardoknak elfogadása és a meglévő standardok
módosítása nem lesz jelentős hatással a Társaság pénzügyi kimutatásaira.
3.5.2. Az IASB által kibocsátott és az EU által elfogadott, de még nem
hatályos új és módosított standardok és értelmezések
IFRS 17 “Biztosítási szerződések” standard, beleértve az IFRS 17 standard
módosításait (hatályba lép a 2023. január 1-jével, illetve az azt követően kezdődő
beszámolási időszakokban),
IAS 8 “Számviteli politikák, a számviteli becslések változásai és hibák”
standardok módosításai Számviteli becslések definíciója (hatályba lép a 2023.
január 1-jével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban),
91
IAS 1 „Pénzügyi kimutatások prezentálása” standard módosításai és IFRS
PracticeStatement 2 Számviteli politikák közzététele (hatályba lép a 2023. január
1-jével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban).
3.5.3. Az IASB által kibocsátott és az EU által nem elfogadott standardok
és értelmezések
Az EU által elfogadott IFRS-ek jelenleg nem különböznek jelentősen a Nemzetközi
Számviteli Standard Testület (IASB) által elfogadott rendeletektől, kivéve az alábbi új
standardokat, a meglévő standardok módosításait és új értelmezéseket, amelyeket az EU-ban
még nem fogadtak be a pénzügyi kimutatások közzétételének napjával:
IAS 1 „Pénzügyi kimutatások prezentálása” standard módosításai A rövid és
hosszú lejáratú kötelezettségek besorolása (hatályba lép a 2023. január 1-jével, illetve
az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban),
IAS 12 „Nyereségadók” standard módosításai - Egyetlen ügyletből származó
eszközökhöz és kötelezettségekhez kapcsolódó halasztott adó (hatályba lép a 2023.
január 1-jével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban)
IFRS 17 “Biztosítási szerződések” standard módosításai az IFRS 17 és az IFRS
9 kezdeti alkalmazása Összehasonlító információk (hatályba lép a 2023. január 1-
jével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban),
IFRS 10 ”Konszolidált pénzügyi kimutatások” és IAS 28 “Társult
vállalkozásokban és közös vállalkozásokban lévő befektetések” standardok
módosításai Eszközök eladása, illetve átadása a befektető és annak társult vagy
közös vezetésű vállalkozása között (a hatálybalépés időpontját bizonytalan időre
elhalasztották, amíg a kutatási projekt konklúzióra jut a tőkemódszerrel kapcsolatban),
IFRS 14 “Szabályozói elhatárolások” standard (hatályba lép a 2016. január 1-
jével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban) az Európai
Bizottság döntést hozott, mely értelmében a jóváhagyás folyamatot a jelenlegi köztes
standardra nem fogja alkalmazni, és megvárja a végső standardot.
Ezek a módosítások, új standardok és értelmezések implementációja nem befolyásolná
számottevően a Társaság egyedi pénzügyi kimutatásait.
92
4. Kiegészítő információk azegyedi mérleghez
4.1. Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Pénztár
208
224
Bankbetétek
15 542
204
Pénzeszközök összesen
15 750
428
A pénzeszközök a társasági házipénztár, a banki folyószámlák, valamint az egyéb
bankszámlák egyenlegét tartalmazza. Valuta- és devizakészletek nincsenek. A fordulónapon
sem a tárgyévben, sem az előző évben pénzeszköz-egyenértékesnek minősülő eszközzel nem
rendelkezett. A 2022. december 31-i fordulónapon a FuturAqua Nyrt. 15 750 eFt
pénzeszközzel rendelkezett szemben az előző év végi 428 eFt-tal.
A pénzeszközökre vonatkozó várható hitelezési veszteség:
ezer Ft
Tárgyév
Előző év
rható hitelezési veszteség
elszámolása pénzeszközön
0
0
Az erre az időszakra vonatkozó, márfelmerült események hatását tartalmazniakell az
értékvesztés számításának.Ehhez a becsléshez aBasel II rendszerében
számszerűsítettnemteljesítési valószínűségi ráta (PD) ésa nemteljesítéskori veszteségráta
(LPD) alkalmazható,melyek segítségével az alábbiak szerinttudjuk meghatározni az IFRS
szerint elszámolandóértékvesztést.
Portfólió-értékvesztés =Kitettség × PD × LGD × LIP.
A veszteségetokozó esemény és a veszteségfelmerüléséről való értesülés közötteltelik
bizonyos időszak a veszteségazonosítási időszak (LIP).
A bankbetétek összege mind a tárgyév fordulónapján, mind a megelőző év fordulónapján
magyar bankban tartott bankszámlapénz volt, melynek teljes összegére kiterjedt az Országos
Betétbiztosítási Alap (OBA) betétbiztosításának összege.
A tárgyévben és az előző évben is a pénzeszközökre vonatkozó várható hitelezési veszteség
értéke elhanyagolható volt.
4.2. Vevő és egyéb követelések
Vevő korosított kimutatás
Az alábbi tábla a Társaság vevőkövetelésit mutatja be lejárati idő szerinti megbontásban. A
mérlegben a vevőkövetelések értékvesztéssel csökkentett értékkel kerültek bemutatásra.
2022-es év során kivezetésre kerültek az előző évben kimutatott vevőkövetelések, valamint a
nyilvántartott kapcsolódó értékvesztések.
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
90 napon túli kintlévőség
-
208
1 éven túli kintlévőség
-
208
értékvesztés
-
208
Nettó vevőkövetelés
-
-
Összes nettó vevőkövetelés
-
-
93
Egyéb követelések
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
újra-
megállapított
2020.12.31
Leányvállalatoknak adott kölcsönök
15 069
91 557
61 584
OlupAqua Kft
15 069
91 554
60 245
OlupAqua Kft. - értékvesztés
-15 069
-15 000
0
Watereum-Invest Zrt.
0
3
1 339
Leányvállalatoknak adott kölcsönök
kamatai
9 466
8 712
7 018
OlupAqua Kft. kölcsön kamat -
értékvesztés
-9 466
Kaució
13 854
13 854
6 854
Beruházással kapcsolatos következő
időszaki áfa követelés
0
0
11 364
Általános forgalmi adó követelés
30 017
22 434
5 076
Halasztott áfa követelés
60
254
0
Környezetvédelmi termékdíj
0
0
721
Iparűzési adó
181
144
207
Társasági adó
9
7
24
Egyéb követelések
1 566
43
242
Összes egyéb követelés
45 687
122 004
93 090
A Társaság pénzügyi eszközeit amortizált bekerülési értéken értékeli.
A Társaság újra felülvizsgálta a beruházással kapcsolatosan következő időszakra átvihető áfa
követelés összegét, amely a 2020-as évből származik. A Társaság nem lát reális esélyt a
11 364 eFt áfa összegének visszaigénylésére, így a 2021-es évben kivezetésre került. Ezzel az
összeggel csökkent az eredetileg kimutatott Egyéb követelések összege. Az
újramegállapítással kapcsolatban részletesen információk találhatók a 4.19. pontnál.
4.3. Készletek
A Társaság a készletei között mutatja ki a legenerált, de még nem értékesített
Watereumtokeneket. A Társaság 2021.12.31-én 17 776 eFt, 2022.12.31-én 17 772eFt
értékben mutat ki készletet a pénzügyi kimutatásaiban. A tárgyévben 6eFt-tal csökkent a
készletek értéke, amely térítés nélküli átadáshoz kapcsolódóan került elszámolásra egyéb
ráfordításként. Egyéb változás a készletekben nem történt a tárgyév során. A Társaság nem
rendelkezik kötelezettségek biztosítékaként lekötött készletekkel.
4.4. Egyéb forgóeszközök és aktív időbeli elhatárolások
A mérlegsor mindkét évben csak az aktív időbeli elhatárolásokat tartalmazza. A 2021-es
évben 116 eFt volt az aktív időbeli elhatárolások értéke, amely az e-szigno szolgáltatáson
kívül a biztosítási díj, valamint a domain megújítási díj elhatárolt összegéből áll. A 2022-es
évben 98 eFt volt az aktív időbeli elhatárolások értéke, amely szerver használati díj és a
KGFB elhatárolt összegéből adódik.
4.5. Ingatlanok, gépek berendezések, immateriális eszközök
A Gépek, berendezések és az Ingatlanok mérlegsorokon a Társaság azokat az eszközöket
mutatja ki, amelyek tartósan szolgálják a Társaság tevékenységét. A Társaság a Gépek,
berendezések mérlegsoron lévő eszközöket a bekerülési érték modell szerint értékeli, az
94
Ingatlanokat esetében az átértékelési modellt követi a 2022-es évtől kezdődően, hogy
valósabb és pontosabb képet adhasson a Társaság ingatlanjainak értékéről.
A Társaság független értékbecslővel felülvizsgálta a tulajdonában álló ingatlanjait az
átértékelési modellre való áttérés keretében. Az értékelés fordulónapja 2022.12.23.
Az Ingatlanok mérlegsoron kimutatandó könyv szerinti érték, amelyet akkor jelenített volna
meg a Társaság, amennyiben a bekerülési érték modell szerint tartaná nyilván az ingatlanjait,
a következő lett volna 2022.12.31-én: 136 746 eFt. A tárgyévben kimutatandó Ingatlan
mérlegsor értéke 176 977 eFt. Az átértékeléssel kapcsolatosan a bekerülési érték modell,
valamint az átértékelési modell szerinti mozgástábla ezen pont végén található.
A Társaság nem rendelkezik értékvesztett vagy átmenetileg használaton kívüli ingatlannal,
géppel és berendezéssel.
Az immateriális javak között a Watereum elnevezésű, Ethereum ERC-20
blockchaintechnológián alapuló digitális kereskedési rendszer webfelületének fejlesztésével
kapcsolatos tételek és aktivált vagyoni jogok (védjegyek) szerepelnek.
Az elmúlt időszakban végrehajtott beruházások még használatba nem vett része került
kimutatásra az Üzembe nem helyezett tárgyi eszközök mérlegtételen.
A Társaság tárgyi eszközeinek és immateriális javainak mozgását 2021-ben és 2022-ben az
alábbi táblázatok foglalják össze.
95
A 2021-es mozgástábla az alábbiak szerint alakulna, amennyiben a bekerülési érték modellt
alkalmazná a Társaság továbbra is:
A 2021-es mozgástábla az alábbiak szerint alakul az átértékelési modell szerint értékelt
Ingatlanokkal:
A 2022-es mozgástábla az alábbiak szerint alakulna, amennyiben a bekerülési érték modellt
alkalmazná a Társaság továbbra is:
2022.12.31., ezer Ft
Immateriális
javak
Tárgyi
eszközök
Ingatlanok
Gépek,
berendezések
Összesen
Bruttó nyitó
4 002
174 446
159 647
14 799
178 448
Bruttó növ.
0
0
0
0
0
Bruttó csökk.
77
0
0
0
77
Bruttó átsorolás
0
0
0
0
0
Bruttó záró
3 925
174 446
159 647
14 799
178 371
Écs. nyitó
1 729
25 489
17 682
7 807
27 218
Écs. növ.
525
6 713
5 219
1 494
7 238
Écs. csökk.
0
0
0
0
0
Écs. átsorolás
0
0
0
0
0
Écs. záró
2 254
32 202
22 901
9 301
34 456
Nettó érték 2022.12.31
1 671
142 244
136 746
5 498
143 915
2021.12.31., ezer Ft
Immateriális
javak
rgyi
eszkök
Ingatlanok
Gépek,
berendezések
Összesen
Bruttó nyitó 37 779 188 589 159 647 28 942 226 368
Bruttóv. 220 629 846 0 846 221 475
Bruttó csökk. 254 602 14 989 0 14 989 269 591
Bruttó átsorolás
196 0 0 0 196
Bruttó záró 4 002 174 446 159 647 14 799 178 448
Écs. nyitó 1 204 30 699 12 463 18 235 31 903
Écs. növ. 525 7 829 5 219 2 610 8 354
Écs. csökk. 0 13 038 0 13 038 13 038
Écs. átsorolás 0 0 0 0 0
Écs. záró 1 729 25 490 17 682 7 807 27 219
Nettó érk 2021.12.31 2 273 148 957 141 965 6 992 151 230
2021.12.31., ezer Ft
Immateriális
javak
rgyi
eszkök
Ingatlanok
Gépek,
berendezések
Összesen
Bruttó nyitó 37 779 222 029 193 087 28 942 259 808
Bruttóv. 220 629 846 0 846 221 475
Bruttó csökk. 254 602 14 989 0 14 989 269 591
Bruttó átsorolás 196 0 0 0 196
Bruttó záró 4 002 207 886 193 087 14 799 211 888
Écs. nyitó 1 204 18 236 0 18 235 19 440
Écs. növ. 525 10 665 8 055 2 610 11 190
Écs. csökk. 0 13 038 0 13 038 13 038
Écs. átsorolás 0 0 0 0 0
Écs. záró 1 729 15 863 8 055 7 807 17 592
Nettó érk 2021.12.31 2 273 192 024 185 032 6 992 194 297
96
A 2022-es mozgástábla az alábbiak szerint alakul az átértékelési modell szerint értékelt
Ingatlanokkal:
2022.12.31., ezer Ft
Immateriális
javak
Tárgyi
eszközök
Ingatlanok
Gépek,
berendezések
Összesen
Bruttó nyitó
4 002
207 886
193 087
14 799
211 888
Bruttó növ.
0
0
0
0
0
Bruttó csökk.
77
0
0
0
77
Bruttó átsorolás
0
0
0
0
0
Bruttó záró
3 925
207 886
193 087
14 799
211 811
Écs. nyitó
1 729
15 862
8 055
7 807
17 591
Écs. növ.
525
9 549
8 055
1 494
10 074
Écs. csökk.
0
0
Écs. átsorolás
0
0
0
0
0
Écs. záró
2 254
25 411
16 110
9 301
27 665
Nettó érték 2022.12.31
1 671
182 475
176 977
5 498
184 146
4.6. Befektetések leányvállalatokba
A Társaság 2021.12.31-én és 2022.12.31-én az alábbi befektetésekkel rendelkezik:
ezer Ft
Részesedés
mértéke
2022.12.31
2021.12.31
OlupAqua Kft. bekerülési érték
100%
138 933
58 933
elszámolt értékvesztés
92 414
58 933
Összesen
46 519
0
ezer Ft
Részesedés
mértéke
2022.12.31
2021.12.31
Watereum-Invest Zrt. bekerülési érték
100%
340 000
10 000
elszámolt értékvesztés
5 530
3 920
Összesen
334 470
6 080
A Társaság a befektetéseit bekerülési érték modell alapján értékeli. A Társaság minden
fordulónapra vonatkozóan elvégzi az értékvesztés tesztet a leányvállalatokban lévő
részesedéseivel kapcsolatban. Amennyiben a várható megtérülés nem éri el a részesedés
könyv szerinti értékét, akkor értékvesztés kerül elszámolásra.
A tárgyévben az OlupAqua Kft.-ben lévő befektetésére 80 000 eFt, a Watereum-Invest Zrt-
ben lévő befektetésére pedig további 330 000 eFt tőkeemelést hajtottak végre.
Értékvesztést a tárgyév folyamán 33 481 eFt összegben számoltak el az OlupAqua Kft.-ben
lévő befektetésre, valamint 1 610 eFt értékben a Watereum-Invest Zrt.-ben lévő befektetésre.
Az értékvesztéshez figyelembe vett megtérülő értéket a Társaság a leányvállalatok saját tőkéje
alapján határozta meg.
4.7. Leányvállalatnak adott kölcsönök
A Társaság sem a tárgyévben, sem az azt megelőző évben nem mutat ki követelést
leányvállalatnak adott kölcsön jogcímen.
4.8. Halasztott adókövetelések, adókötelezettségek
A Társaság a halasztott adóköveteléseket és adókötelezettségeket nettó módon mutatja ki.
97
A tárgyévben az előző évhez képest nem változott a halasztott adóköveteléseinek összege,
amely 19 eFt.
Az Ingatlanok átértékelési modell keretében történő átértékelése során a Társaság összesen
3 661 eFt halasztott adókötelezettséget képzett.
Így nettó módon összesen 3 643 eFt halasztott adókötelezettség került kimutatásra a
2022.12.31-én.
Egyéb változás a halasztott adókövetelések és -kötelezettségek tekintetében nem történt a
tárgyévben.
A nyereségadók levezetése az 5.7. pontnál található.
4.9. Szállítók
Szállítók korosított kimutatása
Az alábbi tábla a Társaság szállítói kötelezettségeit mutatja be lejárati idő szerinti
megbontásban.
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
180 napon túli
10 558
10 567
90-180 nap közötti
20
622
60-90 nap közötti
6
-
30-60 nap közötti
29
10
30 napon belüli
316
17
még nem esedékes
3 114
1 862
Összes szállító kötelezettség
14 043
13 078
A szállítók egyenlege 2021.12.31-én 13 078 eFt, 2022.12.31-én 14 043 eFt. Tranzakciók
leányvállalatokkal nem voltak a 2022-es és 2021-es évben, így az egyenleg nem tartalmaz
leányvállalatokkal szembeni tartozást.
4.10. Passzív időbeli elhatárolások
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Könyvvizsgálati díj
1 500
3 000
Ügyvédi díj
0
400
Könyvelési díj
677
825
Késedelmi kamat
11 653
11 653
Passzív időbeli elhatárolások összesen
13 830
15 878
A késedelmi kamat jogcímen elhatárolt összeg az Aqua IT Kft. által indított végrehajtási
eljárással kapcsolatos. A végrehajtási eljárással kapcsolatos tájékoztatás részletesen a 7.3.
pontban található.
98
4.11. Egyéb kötelezettségek
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Kapott kölcsön
4 207
58 129
Adókötelezettségek
0
0
Nem számlázott kötelezettségek
283 958
283 958
Egyéb tételek
263
49
Kötelezettségek összesen
288 428
342 136
A számviteli politika rendelkezései szerint a mérleg ezen sorában azok a tartozások kerülnek
beállításra, amelyek nem termékbeszerzésből, szolgáltatás vásárlásából származnak, illetve
nem pénzügyi intézménnyel szembeni kötelezettségek.
A kapott kölcsönök sor értékéből 2021.12.31-én 28 500 eFt Hajnal Zsolt András által nyújtott,
illetve 28 449 eFt Kis-Benedek Róbert által nyújtott kölcsön. A 2022-as év során Hajnal Zsolt
András által nyújtott kölcsön 28 500 eFt-tal, Kis-Benedek Róbert által nyújtott kölcsön
29 594 eFt-tal csökkent alaptőke emeléssel kapcsolatban. Az alaptőke emeléssel kapcsolatos
részletes információk a 4.15. pont alatt találhatók.
A 2022-es év során Kis-Benedek Róbert további 10 350 eFt kölcsönt nyújtott a Társaság
részére, amelyből a Társaság 6 000 eFt-ot törlesztett a tárgyévben.
A nem számlázott kötelezettségek között az Aqua IT Kft.-vel (9372 Csapod, Ciráki u. 11.)
szembeni kötelezettségek kerültek kimutatásra a Társaság egyoldalú kötelezettségvállalási
nyilatkozata alapján. Ennek az összege a tárgyévben sem változott. Ezzel kapcsolatban
végrehajtási eljárás is indult a Társasággal szemben, amivel kapcsolatban céltartalék
kimutatására került sor. Erről a 4.13. pont alatt található további információ. A végrehajtással
kapcsolatban a 7.3. pont alatt található bővebb információ.
Ezeknek a kötelezettségeknek a valós értéke megegyezik azok könyv szerinti értékével.
4.12. Halasztott bevételek Token értékesítésből
A 2020. évben az Nyrt. elindította a Watereumtoken kibocsátását, melynek keretében
84 667 eFt bevétele származott. Az IFRS 15 Bevételek standard alapján ezen jövőben
teljesítendő több PO-val rendelkező szerződésének kimenetelét (a szerződés lefutását) nem
tudja megbízhatóan mérni a Társaság. Ezért – az IFRS 15 szabályozásnak megfelelően – nem
számol el árbevételt. A megkapott összeget, mint halasztott bevétel jeleníti meg a mérlegben,
kötelezettségként. A 2021.12.31-én a Watereumtoken kibocsátásával kapcsolatban 96 667 eFt
halasztott bevételt mutat ki a Társaság. Ezeknek a bevételeknek az elszámolására a következő
években kerül sor. 2022.12.31-én a halasztott bevétel összege nem változott az előző évben
kimutatotthoz képest.
99
4.13. Céltartalékok
A Társaság 2022. április 6-án tájékoztatta a befektetőket, hogy az Aqua IT Kft. (akkori
székhelye: 9372 Csapod, Ciráki u. 11.) végrehajtási eljárást indított a Társaság ellen,
vállalkozási szerződésből fakadó, álláspontjuk szerint őket megillető 318 092 eFt vállalkozói
díj érvényesítésére. Az Nyrt. a követelés jogosságát, mértékét és az intézkedés jogszerűségét
vitatta. A végrehajtásról részletesen a 7.3. pontban foglaltuk össze az információkat.
A végrehajtási eljárás során követelt összegből a 4.11-es pontban részletezett, Aqua IT Kft-
vel szembeni 283 958 eFt összegű kötelezettség feletti részre céltartalékot képzett a Társaság
a 2021-es évben, amelynek összege 22 538 eFt.
A Társaság a tárgyévben további 41 599 eFt céltartalékot képzett a végrehajtással kapcsolatos
kalkulált késedelmi kamatra vonatkozóan.
A Társaság a tárgyévben 16 353 eFt céltartalékot megszüntetett az Aqua IT Kft-től kapott
egyenlegközlő alapján.
Egyéb mozgás a céltartalékok tekintetében nem történt a tárgyévben.
A leírtakat az alábbi mozgástábla foglalja össze.
ezer Ft
Aqua IT
végrehajtás
2021.01.01
0
Céltartalék képzés
22 538
Céltartalék feloldás
0
2021.12.31
22 538
Céltartalék képzés
41 599
Céltartalék feloldás
16 353
2022.12.31
47 784
A társaság sem a tárgyévben, sem az előző évben nem rendelkezett jelentős mérlegen kívüli
függő kötelezettséggel.
4.14. Hosszú lejáratú kölcsönök
A tárgyévben a Hosszú lejáratú kölcsönök összege 29 728 eFt, ami teljes egészében a
Watereum-Invest Zrt. leányvállalattól származik. A tárgyévben a leányvállalat további
25 673 eFt kölcsönt folyósított a Társaság részére, a Társaság a tárgyévben 2 245 eFt-ot
fizetett vissza. Az előző évben kimutatott kötelezettség összege 6 000 eFt.
4.15. Jegyzett tőke
A FuturAqua Nyrt. Közgyűlése 5/2019. (VII. 29.) határozatával felhatalmazta a Társaság
Igazgatóságát arra, hogy a FuturAqua Nyrt. alaptőkéjét legfeljebb 6.000.000 db (Hatmillió
darab) 5 HUF névértékű részvény kibocsátásával névértéken legfeljebb 30.000.000 HUF
(Harmincmillió Ft) összeggel, bármely módon megemelje. A felhatalmazás 2019. augusztus
8-tól számított 3 (három) évre szól. Az alaptőke-emelés során a részvények kibocsátási értéke
nem lehet kevesebb, mint a FuturAqua részvényeknek (ISIN Kód: HU0000107362) a döntést
megelőző 180 napos időszakban a Budapesti Értéktőzsdén elért átlagárfolyama. Jelen döntés
alapján az alaptőke-emelés során alkalmazott kibocsátási érték 80,-HUF/részvény.
A FuturaAqua Nyrt. Igazgatósága a fenti felhatalmazás alapján 2021. február 16-án 1/2021.
(II.16.) számú határozatával döntött a FuturAuqa Nyrt. alaptőkéjének megemeléséről. A
határozat értelmében 500.000 db (ötszázezer db) részvény (a korábban kibocsátott
100
részvényekkel mindenben megegyező, és teljes évi osztalékra jogosító, HU0000107362 ISIN
azonosítójú törzsrészvény) került kibocsátásra zárt körben 80 Ft/db-os kibocsátási
árfolyamon. A FuturAqua Nyrt. a tőkeemelés összegét a vállalati stratégiai terv végrehajtására
kívánja fordítani. A Társaság jegyzett tőkéje az alaptőke-emelés után 122.500.000 Ft, amely
24.500.000 darab részvényből áll.
A fenti felhatalmazás birtokában az 1/2022. (VI. 28.) számú határozatával az Igazgatóság úgy
döntött, hogy a társaság alaptőkéjét a Kis-Benedek Róbert Ferenc és Hajnal Zsolt András,
mint apportőrök által a társaság rendelkezésére bocsátott nem pénzbeli vagyoni
hozzájárulással, új részvények forgalomba hozatalával, zártkörűen megemeli. Jelen döntés
alapján az alaptőke-emelés során alkalmazott kibocsátási érték 40,-HUF/részvény. Az
igazgatósági határozat értelmében most mindösszesen 1.435.000 db, azaz egymillió-
négyszázharmincötezer darab részvény (a korábban kibocsátott részvényekkel mindenben
megegyező, és teljes évi osztalékra jogosító,HU0000107362 ISIN azonosítójú törzsrészvény)
került kibocsátásra zárt körben (Kis-Benedek Róbert Ferenc: 722.500 db, Hajnal Zsolt
András: 712.500 db), 40,-HUF/db kibocsátási árfolyamon nem pénzbeli hozzájárulás
szolgáltatása ellenében, amely a Futuraqua Nyrt. részvényeit illetően a 180 napos súlyozott
tőzsdei átlagár alapján került meghatározásra.A Társaság jegyzett tőkéje az alaptőke-
emelésután 129.675.000 Ft, amely 25.935.000 darab részvényből állt. A tőkeemelést a
Cégbíróság 2022. július 27. napján kelt végzésével jegyezte be a cégjegyzékbe.
A Társaság 2022. november 14. napján döntött az alaptőkéjének zárt körben, új részvények
forgalomba hozatalával történő felemeléséről, melynek során kibocsátásra került 2.200.000
darab egyenként 5 Ft névértékű és részvényenként 1 szavazati jogot megtestesítő „A”
sorozatú törzsrészvény, valamint 12.400.000 darab egyenként 5 Ft névértékű és
részvényenként 0,5 szavazati jogot megtestesítő „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvény.
A Társaság jegyzett tőkéje az alaptőke-emelés után 202.675.000 Ft-ra változott, amely
28.135.000 darab törzsrészvényből és 12.400.000 db osztalékelsőbbségi részvényből áll. A
tőkeemelést a Cégbíróság 2022. december 12. napján kelt végzésével jegyezte be a
cégjegyzékbe.
4.16. Tőketartalék
Az előző pontban tárgyalt 2021. évi tőkeemelés révén 37 500 eFt került a tőketartalékba,
amelynek egyenlege így 313 106 eFt-ra nőtt 2021. december 31-re.
A 2022-es alaptőke emelések révén a tőketartalék összege először 50 919 eFt-tal, majd
292 000 eFt-tal nőtt, így 2022. december 31-én 656 025 eFt a mérlegértéke.
4.17 Egyéb átfogó eredmény
Az Egyéb átfogó eredmény a 4.5. pontban tárgyalt Ingatlanok átértékelésével kapcsolatos
átértékelési többletként (korrigálva a kapcsolódó halasztott adó összegével) került kimutatásra
a 2020-as évre vonatkozóan, mivel a számviteli politika változás miatt újramegállapításra volt
szükség.
4.18. Eredménytartalék
Az Eredménytartalék mérlegsoron a korábbi évek, valamint a tárgyév adózott eredményének
halmozott értéke kerül kimutatásra.
101
A 4.19. pontban kifejtésre került előző évi hibákból, valamint a számviteli politika
változásbóladódóan az Eredménytartalék összege a 2021-es és a 2020-as évben újra
megállapításra került. Az eredménytartalék változását és módosításait az alábbi táblázat
foglalja össze.
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
újra-
megállapított
2021.12.31
közzétett
2020.12.31
újra-
megállapított
2020.12.31
közzétett
2019.12.31
Eredmény-
tartalék
-745 404
-631 868
-350 501
-210 238
-215 966
-188 818
A tárgyévben az Eredménytartalék –745 404 eFt-ra csökkent, amely csökkenés teljes
egészében a tárgyévi –113 536eFt adózott eredménynek tudható be.
Osztalék jóváhagyására nem kerül sor a 2022-es üzleti évhez kapcsolódóan.
4.19. Előző év újramegállapítása
A Társaság a 2021-es évben közzétett adatait újra megállapította a 2022-es évben azonosított
hibák hibahatásainak javítása miatt, valamint az ingatlanok értékelésében bekövetkezett
számviteli politika változások miatt.
Előző évi hibákból eredő módosulások
A Társaság újra felülvizsgálta a beruházással kapcsolatosan következő időszakra átvihető áfa
követelés összegét, amely a 2020-as évből származik. A Társaság nem lát reális esélyt a
11 364 eFt áfa összegének visszaigénylésére, így a 2021-es évben kivezetésre került. Ezzel az
összeggel csökkent az az eredetileg kimutatott Egyéb követelések összege.
A Társaság újraértékelte az Aqua IT Kft. részére tett egyoldalú kötelezettségvállalási
nyilatkozatát, valamint az ezzel kapcsolatos Aqua IT Kft. által indított végrehajtási eljárást (a
végrehajtási eljárás a 7.3. pont alatt részletesen kifejtésre került). Megállapította, hogy a 2021-
es évben eredetileg Üzembe nem helyezett tárgyi eszközök soron, valamint az Immateriális
javak mérlegsoron kimutatott értékek tévesen lettek kimutatva, mert a Csoport nem
rendelkezett kontrollal a beruházásokkal kapcsolatban a 2021-es évben. Emiatt a 2021-es évi
pénzügyi kimutatások adatait a következők szerint módosította: az Üzembe nem helyezett
tárgyi eszközök mérlegsor összegéből 24 580 eFt, az Immateriális eszközök mérlegsor
összegéből 254 602 eFt összeg kivezetésre került egyéb ráfordításként.
A 2021-es év újramegállapításával kapcsolatban az értékváltozásokat az alábbi táblázat
tartalmazza. A táblázat nem tartalmazza az ingatlanokkal kapcsolatos újramegállapítások
hatását, az külön táblázatban található.
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
újra-
megállapítva
2021.12.31
közzétett
2020.12.31
Beruházással kapcs. következő időszaki áfa
követelés
0
0
11 364
11 364
Üzembe nem helyezett tárgyi eszközök
0
0
24 580
0
Immateriális eszközök
1 671
2 273
256 875
36 575
Egyéb ráfordítások
40 637
346 576
56 030
21 980
Ebből:
Áfa követelés kivezetése
11 364
Üzembe nem helyezett tárgyi eszközök
kivezetése
24 580
102
Immateriális eszközök kivezetése
254 602
Ingatlanokkal kapcsolatos újramegállapítás
Az Ingatlanok tekintetében két okból eredően volt szükség újramegállapításra.
A Társaság az átértékelési modellre való áttérés keretében végzett értékbecslés során feltárta,
hogy bizonyos ingatlanok nem helyes megbontásban szerepeltek a könyvelésben, ami az
értékcsökkenés összegében is változást eredményezett.
A helytelen besorolásból eredően a 2020-as évben 5 728 eFt-tal, a 2021-es évben 6 287 eFt-
tal több értékcsökkenés lett eredetileg elszámolva az ingatlanokkal kapcsolatban.
A Társaság választása alapján az Ingatlanok esetében az átértékelési modellt követi a 2022-es
évtől kezdődően, hogy valósabb és pontosabb képet adhasson a Társaság ingatlanjainak
értékéről. Ebből adódóan szükség volt az előző év újramegállapítására. Az átértékelési
modellre történő áttérés miatt az Ingatlanok nettó értéke 40 684 ezer Ft-tal nőtt. Az
átértékeléshez kapcsolódóan 3 643 ezer Ft halasztott adó kötelezettség került kimutatásra,
valamint 37 023 eFt átértékelési többlet. A 2021-es évben 2 836 eFt értékkel nőtt az
Ingatlanokhoz kapcsolódó értékcsökkenés összege az átértékelési modellre történő áttérés
miatt.
Az Ingatlanokkal kapcsolatos változásokat az alábbi táblázat foglalja össze.
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
újra-
megállapítva
2021.12.31
közzétett
2020.12.31
újra-
megállapítva
2020.12.31
közzétett
2019.12.31
Tárgyévi értékcsökkenés
10 074
11 190
14 641
4 870
10 598
2 560
Ebből:
Előző évi hibahatás
javítása
-6 287
-5 728
Számviteli politika
változás hatása
2 836
Ingatlanok nettó értéke
176 977
185 032
135 168
193 087
146 675
31 729
Előző évi hibahatás
javítása
6 287
5 728
Számviteli politika
változás hatása
37 848
40 684
Halasztott adó követelés
0
0
19
0
19
19
Számviteli politika
változás hatása
-19
-19
Halasztott adó
kötelezettség
3 643
3 643
0
3 643
0
0
Számviteli politika
változás hatása
3 643
3 643
Átértékelési többlet
37 023
37 023
0
37 023
0
0
Számviteli politika
változás hatása
37 023
37 023
5. Kiegészítő információk az átfogó jövedelem
kimutatáshoz
5.1. Árbevétel, egyéb bevételek
Árbevétel összetétele
103
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Árbevétel
0
12
Ingatlan bérleti díj
2 520
2 520
Árbevétel összesen
2 520
2 532
Az árbevételek teljes összege belföldi értékesítésből származik.
Egyéb bevétel összetétele
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Elengedett követelés
254
0
Egyéb bevétel
62
37
Egyéb bevételek összesen
316
37
A 2022-es évben az egyéb bevételek összege legnagyobb részt elengedett követelésből áll.
2021-es évben az egyéb bevételek összege 37 eFt volt, amelyből 36 eFt az értékesített tárgyi
eszközből származik.
5.2. Anyagjellegű ráfordítások
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Anyagköltség
22
173
Igénybe vett szolgáltatások értéke
31 307
55 771
Anyagjellegű ráfordítások
összesen
31 329
55 944
Anyagköltség összetétele
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Egy éven belül elhasználódó eszközök
0
31
Nyomtatvány, irodaszer
0
1
Üzemanyagköltség
16
8
Energiaköltség
6
7
Egyéb anyagköltség
0
126
Anyagköltség összesen
22
173
104
Igénybe vett szolgáltatások összetétele
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Karbantartási költségek
10
131
Propaganda költségek
0
3 023
Postai szolgáltatások költségei
1
36
Könyvvizsgálói díj, könyvelési díj
8 213
7 307
BÉT-szolgáltatás költségei
3 000
3 000
Ügyvédi díjak
6 776
5 963
Internet, sávszélesség üzemeltetési díj
11 135
22 554
Kommunikációs tanácsadás
0
45
Egyéb fel nem sorolt szolgáltatások
1 558
3 949
Hatósági díjak
166
8 947
Bankköltségek
407
813
Gépjármű biztosítások
42
3
Igénybe vett szolgáltatások összesen
31 307
55 771
5.3. Személyi jellegű ráfordítások
A tárgyévben 190 eFt személyi jellegű ráfordítás lett elszámolva, ami az ingyenes átadott
tokenekhez kapcsolódik.
5.4. Értékcsökkenési leírás és amortizáció
A tárgyi eszközök és immateriális javak értékcsökkenése a 2022-es évben 10 074 eFt volt,
amelynek részletezése a 4.5. pont alatti magyarázatnál található részletesen.
A Társaság az átértékelési modellre való áttérés keretében végzett értékbecslés során feltárta,
hogy bizonyos ingatlanok nem helyes megbontásban szerepeltek a könyvelésben, ami az
értékcsökkenés összegében is változást eredményezett. Ez részletesen kifejtésre került szintén
a 4.5. pont alatt.
5.5. Egyéb ráfordítások
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
újra-
megállapított
Bírságok, késedelmi pótlékok
5 245
34 553
Elengedett követelések könyv szerinti értéke
122
60
Eszközök értékvesztése
0
1 951
OlupAqua Kft-nek adott kölcsön értékvesztése
9 535
15 000
Céltartalék képzés
25 246
4 453
Előző év módosítása
0
290 546
Egyéb fel nem sorolt ráfordítások
489
13
Egyéb ráfordítások összesen
40 637
346 576
A bírságok, késedelmi pótlékok összege legnagyobb részt a 4.11. és 4.13. pontokban
részletezett végrehajtáshoz kapcsolódik.
A céltartalék képzés a 4.13. pontban részletezett végrehajtáshoz kapcsolódik.
A 2021-es évvel kapcsolatosan korábban közzétett adatok módosítására volt szükség. Az
Előző év módosítása sor összegéből 279 182 eFt a 4.19. pontban részletezett Üzembe nem
helyezett tárgyi eszközök és Immateriális eszközök kivezetéséhez kapcsolódik. A fennmaradó
105
11 364 eFta beruházással kapcsolatban korábban kimutatott áfa követelés kivezetéséhez
kapcsolódik, ami a 4.19. pontban kifejtésre került.
Az OlupAqua Kft-vel szemben nyilvántartott rövid lejáratú követeléssel kapcsolatban
elszámolt értékvesztés egyeztetése (ezer Ft-ban):
Értékvesztés 2021.12.31-én
15 000
Értékvesztés képzés
9 535
Értékvesztés visszaírás
0
Értékvesztés 2022.12.31-én
24 535
5.6. Pénzügyi tevékenység eredménye
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Kapott kamatok
994
1 694
Árfolyamnyereségek
326
0
Pénzügyi bevételek
1 320
1 694
Fizetett kamatok
339
39
Árfolyamveszteségek
0
126
Tulajdoni részesedést jelentő befektetések értékvesztése
35 091
11 986
Pénzügyi ráfordítások
35 430
12 151
Pénzügyi eredmény összesen
-34 110
-10 457
A kapott kamatok a leányvállalatoktól származnak. A kapott és fizetett kamatok pénzügyi
teljesítése nem történt meg. A tulajdoni részesedést jelentő befektetések értékvesztése az
OlupAqua Kft.-ben és a Watereum-Invest Zrt.-ben lévő részesedésekre lett elszámolva.
5.7. Nyereségadó ráfordítás
A Társaság társasági adót és iparűzési adót mutat ki ezen eredménysoron.
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Társasági adó
7
8
Helyi iparűzési adó
25
24
Nyereségadó ráfordítás összesen
32
32
Helyi iparűzési adó levezetése:
A Társaságnak a 2022-es évben 2 520 eFt árbevétele keletkezett, valamint 22 eFt levonható
anyagköltsége. Egyéb adóalap módosító tételt nem azonosított a Társaság, így az adóalap
2 498 eFt, az adókulcs 1%, így az iparűzési adó tárgyévi összege 25 eFt.
A Társaságnak a 2021-es évben 2 532 eFt árbevétele keletkezett, valamint 173 eFt levonható
anyagköltsége. Egyéb adóalap módosító tételt nem azonosított a Társaság, így az adóalap 2
359 eFt, az adókulcs 1%, így az iparűzési adó előző évi összege 24 eFt.
A számviteli eredményből a következő módon vezethető le az adóráfordítás:
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Adózás előtti eredmény
-112 719
-421 513
Elméleti adó (9%)
-10 145
-37 936
Adókorrekciók hatása a társasági adóra
3 970
29 093
Tényleges társasági adó
7
8
Helyi iparűzési adó
25
24
Halasztott adó
0
0
Eredménykimutatásban szereplő adó
25
24
106
A Társaság a társasági adó összegét a nyereségminimum alapján kalkulálja, így nem lehet
egyeztetni a ténylegesen fizetendő adó összegét az elméleti adó összegével.
A Társaság az elhatárolt veszteségből adódóan nem mutat ki halasztott adó követelést, mert
nem becsülhető meg megbízhatóan, hogy mikor lesz a Társaságnak akkora adóköteles
nyeresége, aminél érvényesíteni lehetne az elhatárolt vesztségből adódó adóalap csökkentő
tételt.
Társasági adó levezetése:
Megnevezés (ezer Ft)
2022
2021 újra-
megállapított
IPA nélküli adózás előtti eredmény
- 113
504
- 421 598
Éves IPA kalkuláció szerint
25
24
Módosítás előtti adóalap
- 113
529
- 421 622
Adóalap módosító tételek:
Adó trv szerinti ÉCS és TE kivezetésnél az Adó trv
szerinti nyilvántart érték (Tao. 7§ (1) d))
3 071
15 182
ÖSSZES CSÖKKENTŐ
3 071
15 182
Képzett céltartalék (Tao tv. 8§ (1) a))
25 246
22 538
Sz.tv szerinti ÉCS és TE kivezetéskor a Sz.tv szerinti
nyilv. érték (Tao tv. 8§ (1) b))
7 238
10 305
Jogerős határozatban megállapított bírság + TB jogköv.
adódó kötelezettség ráfordításként elsz. Része (Tao tv.
8§ (1) e)
5 186
7
Követelések értékvesztése (Tao tv. 8§ (1) gy)
9 535
15 060
Egyéb növelő tételek (5.5. pont)
290 546
ÖSSZES NÖVELŐ
47 205
338 456
Adóalap
- 69 395
- 98 348
Számított Tadó
- 6 246
- 8 851
107
Jövedelem- (nyereség-) minimum adóalap és adó
meghatározása:
Összes bevétel
4 156
4 263
Jövedelemminimum:
83
85
Számított Tadó
7
8
A társaság a jövedelem-minimum szerint állapítja meg
TAO kötelezettségét?
igen
igen
Társasági adó
7
8
KKV adókedvezmény (tárgyi eszköz beszerzéséhez
igénybe vett hitelre fizetett kamat 100 %-a)
-
-
22/B § Fejlesztési adókedvezmény
-
-
Egyéb adókedvezmény
-
-
TAO
7
8
A Társaság a 2022-es évben jövedelem minimum alapján határozza meg a fizetendő társasági
adó összegét. A tárgyévi összes bevétele 4 156 eFt, ami alapján a jövedelem minimum 83 eFt
(a Társaságnak nem volt jövedelem minimumot módosító tétele, így a jövedelem minimum az
összes bevétel 2%-a). A társasági adókulcs 9%, így a társasági adó tárgyévi összege 7 eFt.
A Társaság a 2021-es évben jövedelem minimum alapján határozza meg a fizetendő társasági
adó összegét. A tárgyévi összes bevétele 4 263 eFt, ami alapján a jövedelem minimum 85 eFt
(a Társaságnak nem volt jövedelem minimumot módosító tétele, így a jövedelem minimum az
összes bevétel 2%-a). A társasági adókulcs 9%, így a társasági adó tárgyévi összege 8 eFt.
5.8. EPS mutató
A Társaság az IAS 33.4 alapján az EPS mutatót csak a konszolidált adatok alapján számítja.
5.9. Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók
A FuturAqua Nyrt. és a leányvállalatai között a hitelezési kapcsolat áll fenn. Ezek
bemutatásra kerültek 4.2. pontban. Az átfogó jövedelem kimutatásban szerepel a járó kamatok
elszámolása, részletezése az 5.6. pont alatt található.
A Társaság 2021.12.31-én az OlupAqua Kft.-vel szemben 91 554 eFt rövid lejáratú kölcsön
követelést mutat ki. A kölcsönnel kapcsolatban a 2021-es évben 8 472 eFt összegű rövid
lejáratú kamat követelést tart nyilván. A 2021-es évben kamatbevételként ebből a kölcsönből
adódóan 1 576 eFt-ot számolt el. A Társaság a 2021-ben 15 000 eFt értékvesztést számolt el a
kölcsönre.
A Társaság az OlupAqua Kft-vel szemben 2022.12.31-én 15 069 eFt rövid lejáratú kölcsön
követelést mutat ki, a kölcsönnel kapcsolatban 9 466 eFt összegű rövid lejáratú kamat
követelést tart nyilván. A 2022-es évben kamatbevételként ebből a kölcsönből adódóan
994 eFt-ot számolt el. A tárgyévben a Társaság 5 110 eFt kölcsönt nyújtott az OlupAqua Kft-
nek, és 81 594 eFt került törlesztésre. A törlesztés összegéből 80 000 eFt az OlupAqua Kft-
ben történő tőkeemeléskor apportálásra került. A nyilvántartott kamatkövetelés a tőketartozás
visszafizetésekor válik esedékessé.
A Társaság 2021.12.31-én a Watereum-Invest Zrt.-vel szemben 3 eFt rövid lejáratú kölcsön
követelést mutat ki. A kölcsönnel kapcsolatban a 2021.12.31-én 239 eFt összegű rövid
108
lejáratú kamat követelést tart nyilván. A nyilvántartott kamatkövetelés a tőketartozás
visszafizetésekor válik esedékessé. A 2021-es évben kamatbevételként ebből a kölcsönből
adódóan 118 eFt-ot számolt el.
A 2022-es évben a teljes tartozás visszafizetésre került, így ezen jogcímen a Társaság nem
mutat ki követelést a céggel szemben.
A Társaság a Watereum-Invest Zrt.-től a 2021-es évben 6 000 eFt összegű kölcsönt kapott,
amelyet a hosszú lejáratú kötelezettségek között mutat ki. A 2022-es év során 25 673 eFt
további kölcsön nyújtására került sor, valamint 2 245 eFt kölcsöntartozás visszafizetésére.
A 2022-es év során kapott kölcsönökkel kapcsolatban a Társaság 300 eFtkamat tartozást és
kamatráfordítást mutat ki.
Ezen túl a Futuraqua Nyrt-nek csak az OlupAqua Kft.-től származott ingatlan bérleti díj,
valamint gépkocsi bérleti díj bevétele összesen 2 520 eFt értékben a 2022-es és a 2021-es
évben. Más tevékenységből eredő kötelezettségek és követelések nem keletkeztek.
A Társaság kulcsvezetői is kapcsolt feleknek minősülnek, melyek közül Hajnal Zsolt András
és Kis-Benedek Róbert által folyósított kölcsönök bemutatásra kerültek a 4.11. pontban.
5.10. Kockázatkezelés
Árfolyamkockázat: a Társaság devizás eszközökkel, illetve forrásokkal a fordulónapon az
előző évhez hasonlóan nem rendelkezett, ezért árfolyamkockázata e területen nem merült
fel. A Társaság a fordulónapon az előző évhez hasonlóan rendelkezett 0,892685 db
Ethereum (ETH) tokennel
Érzékenység vizsgálat
Az adózás előtti eredményre gyakorolt hatása (ezer Ft-ban)
Ethereumtoken értéke
Tárgyév
Előző év
+/- 1% értékváltozás
+4 / -4
+11 / 11
Kamatkockázat:
Hitelállomány sem a fordulónapon, sem az előző év fordulónapján nem volt. A Társaság
változó kamatozású eszközökkel vagy forrásokkal nem rendelkezett. A kapcsolt felek közti,
illetve a Csoporton belüli követelések/kötelezettségek sem vetettek fel kamatkockázatot.
Likviditási kockázat:
A Társaság pénzeszközeinek értéke a tárgyévben növekedett, azonban a kötelezettségek
mértéke a pénzeszközök és a követelések állományához képest továbbra is jelentősnek
mondható.
A Társaság egyedi pénzügyi kimutatásaiban a fordulónapon a pénzeszközök értéke 15.750 eFt
volt, ami az előző év végi 428 eFt-os értékéhez képest 15.322 eFt mértékű növekedést mutat.
Ugyanakkor a forgóeszközök között kimutatott vevő és egyéb követelések értéke a
fordulónapon 45.687 eFt volt, ami az előző év végi 122.004 eFt-os értékhez képest 76.316 eFt
mértékű csökkenést mutat.
A főbb likviditási mutatók az alábbiak szerint alakultak:
109
MUTA
MEGNEVEZÉS
MUTA
SZÁMÍTÁSA
ELŐZŐ
ÉV
TÁRGY
ÉV
Likviditási mutató
Forgóeszközök
0,29
0,17
Rövid lejáratú köt.
Likviditási gyorsráta
Pénzeszközök +
értékpapírok+ követelések
0,25
0,13
Rövid lejáratú köt.
Készpénzlikviditás
Pénzeszközök + értékpapírok
0,00
0,03
Rövid lejáratú köt.
Likviditási mérlegek tárgyévre és az azt megelőző időszakra vonatkozóan:
2022.12.31
, ezer Ft
Azonnal
likvid
1 éven belül
esedékes
1-5 év
között
esedékes
5 éven túl vagy
bizonyos
helyzetekben
likvid
Összesen
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek 15 750 15 750
Vevő és egyéb követelések 1 816 43 871 45 687
Készletek 17 772 17 772
Egyéb forgóeszközök és aktív időbeli elhatárolások 98 98
pek, berendezések 5 498 5 498
Ingatlanok 176 977 176 977
Immateriális eszközök 1 671 1 671
Befektetések leányvállalatokba 380 989 380 989
Eszközök összesen 15 750 1 914 0 626 778 644 442
Lejárt
1 éven belül
esedékes
1-5 év
között
esedékes
5 éven túl vagy
bizonyos
helyzetekben
esedékes
Összesen
Szállítók 14 043 14 043
Passzív időbeli elhatárolások 13 830 13 830
Egyéb kötelezettségek 288 428 288 428
Halasztott betelek Token értékesítésl 96 667 96 667
Céltartalékok 47 784 47 784
Halasztott adó kötelezettségek 3 643 3 643
Hosszú leratú kölcsönök 29 728 29 728
Jegyzett tőke 202 675 202 675
ketartak 656 025 656 025
Átértékelési többlet 37 023 37 023
Eredménytartalék -745 404 -745 404
Kötelezettségek összesen 0 316 301 29 728 298 413 644 442
Eszközök és kötelezettgek halmozott
különbözete
15 750 -298 637 -328 365 0 0
110
Hitelezési kockázat:
A Társaság hitelezési kockázata a követelésekkel kapcsolatban merülhet fel. A követelések
hitelezési kockázata folyamatos követelés menedzsment keretében kerül kezelésre. A
követelések hitelezési kockázata szigorú követelésmenedzsment szabályozással kerül
csökkentésre.
A hitelezési kockázat számszerűsítése: tartós lejárt és kétes követeléssel a Társaság nem
rendelkezik.
Piaci kockázat, illetve egyéb kockázatok
A piaci kockázat annak kockázata, hogy a piaci árak változásai miatt a pénzügyi
instrumentumok valós értéke vagy jövőbeni cash-flow-i ingadozni fognak. A piaci kockázatok
a kockázatok három típusát tartalmazza: devizakockázat, kamatlábkockázat és egyéb
árkockázat. A kamatláb-, és a devizakockázat a korábbiakban bemutatásra került, az egyéb
árkockázat témakörében a legnagyobb kockázatként a leányvállalatokban meglévő
részesedéssel kapcsolatban esetlegesen elszámolandó értékvesztés, illetve a Társaság
ingatlanjai értékváltozásának kockázata tekinthető, tekintettel arra, hogy a Társaság az
ingatlanjait valós értéken értékeli.
2021.12.31
, ezer Ft
Azonnal
likvid
1 éven belül
esedékes
1-5 év
között
esedékes
5 éven túl vagy
bizonyos
helyzetekben
likvid
Összesen
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek 428 428
Vevő és egyéb követelések 85 716 36 288 122 004
Készletek 17 776 17 776
Egyéb forgóeszközök és aktív időbeli elhatárolások 116 116
pek, berendezések 6 992 6 992
Ingatlanok 185 032 185 032
Immateriális eszközök 2 273 2 273
Befektetések leányvállalatokba 6 080 6 080
Eszközök összesen 428 85 832 0 254 441 340 701
Lejárt
1 éven belül
esedékes
1-5 év
között
esedékes
5 éven túl vagy
bizonyos
helyzetekben
esedékes
Összesen
Szállítók 13 078 13 078
Passzív időbeli elhatárolások 15 878 15 878
Egyéb kötelezettségek 342 136 342 136
Halasztott betelek Token értékesítésl 96 667 96 667
Céltartalékok 22 538 22 538
Halasztott adó kötelezettségek 3 643 3 643
Hosszú leratú kölcsönök 6 000 6 000
Jegyzett tőke 122 500 122 500
ketartak 313 106 313 106
Átértékelési többlet 37 023 37 023
Eredménytartalék -631 868 -631 868
Kötelezettségek összesen 0 371 092 6 000 -36 391 340 701
Eszközök és kötelezettgek halmozott
különbözete
428 -284 832 -290 832 0 0
111
Érzékenység vizsgálat
Az adózás előtti eredményre gyakorolt hatása (ezer Ft-ban)
OlupAqua Kft. részesedés
Tárgyév
Előző év
+/- 1% értékváltozás
+465 / -465
+0 / -0
WatereumInvest Zrt. részesedés
Tárgyév
Előző év
+/- 1% értékváltozás
+3 345 / -3 345
+61 / -61
A részesedésekhez kapcsolódó értékvesztés kockázatának a Társaság eredményére gyakorolt
hatása jelentősnek tekinthető.
Érzékenység vizsgálat
Az adózás előtti eredményre gyakorolt hatása (ezer Ft-ban)
Ingatlanok értéke
Tárgyév
Előző év
+/- 1% értékváltozás
+1 769 / -1 769
+1 472 / -1 472
Az ingatlanokhoz kapcsolódó értékváltozás kockázatának a Társaság eredményére gyakorolt
hatása jelentősnek tekinthető.
5.11. Jelentős függő kötelezettségek
A társaság sem a tárgyévben, sem az előző évben nem rendelkezett mérlegen kívüli
kötelezettséggel.
5.12. Jelentős függő követelések
A Társaság részére az Aqua IT Kft. (9372 Csapod, Ciráki u. 11.) előzetes
kötelezettségvállalási nyilatkozatot tett. Ennek értelmében az Aqua IT Kft. kötelezettséget
vállalt a Társaság igazgatósága által 1.500.000 db, névre szóló, egyenként 5,-Ft névértékű
törzsrészvény zártkörű forgalomba hozatalával megvalósuló tőkeemelés során kibocsátandó
részvények teljes mennyiségének átvételére, 80,-Ft/db, mint kibocsátási ár alapján. A
Társaság ebből adóadóan 120 000 eFt függő követelést tart nyilván az Aqua IT Kft.-vel
szemben.
Az Aqua IT Kft. és a FuturAqua Nyrt. között 2019. november 27. napján megkötött
vállalkozási szerződés alapján az Aqua IT Kft. vállalta, hogy informatikai szolgáltatást nyújt,
illetve hardver eszközöket szerez be a FuturAqua Nyrt. megrendelő részére. Ezen munka
ellenértékeként került sor a kötelezettségvállalási nyilatkozat kibocsátására (részletesen lásd
7.3-as magyarázat). A kötelezettség megjelenítésre került a 2021-es pénzügyi
kimutatásokban. A létrehozott eszközök (279 182 eFt értékben) feletti kontrollt a Társaság
nem tudta biztosítani, emiatt azok eszközök közötti megjelenítésére nem kerülhetett sor. Ezen
eszközök miatti követelését a Társaság továbbra is fenntartja. Igényét jogi eszközökkel
próbálja érvényesíteni.
112
5.13. Saját tőke megfeleltetési tábla
A számviteli törvény 114/B paragrafusa előírja, hogy az IFRS-ek alapján jelentő társaság
tegye közzé a saját tőke megfeleltetési tábláját minden időszakra vonatkozóan.
Saját tőke megfeleltetési tábla 2022.12.31. (ezer Ft)
Sztv. 114/B § (4) IFRS-ek szerinti saját tőke
2022.12.31
2021.12.31
Jegyzett tőke
202 675
122 500
Tőketartalék
656 025
313 106
Átértékelési többlet
37 023
37 023
Eredménytartalék
-745 404
-631 868
Saját tőke összesen
150 319
-159 239
Kapott pótbefizetés
0
0
Fizetett pótbefizetés
0
0
Jogszabály alapján tőketartalékba helyezendő pénzeszközök
0
0
Átvett eszközök értékéből halasztott bevételként kimutatott összeg
0
0
Tőkeinstrumnak minősülő tőkeemelés miatt, tulajdonosokkal szemben
kimutatott követelés
0
0
IFRS szerinti Saját tőke Sztv. 114/B § (4) a)
150 319
-159 239
Létesítő okiratban meghatározott jegyzett tőke, amennyiben az
tőkeinstrumentumnak minősül
202 675
122 500
Jegyzett tőke IFRS-ek szerinti értéke Sztv. 114/B § (4) b)
202 675
122 500
Jegyzett, de be nem fizetett tőke Sztv. 114/B § (4) c)
0
0
Tőketartalék Sztv. 114/B § (4) d)
656 025
313 106
Az IFRS-ek szerinti éves beszámolóban kimutatott, korábbi évek
halmozott - és a tulajdonosok részére még ki nem osztott - adózott
eredmény, továbbá az IFRS-ek szerint közvetlenül a felhalmozott
eredmény javára vagy terhére elszámolt összegek, a jegyzett tőkéből
vagy a tőketartalékból a veszteségek fedezetére átvezetett összeg, az
egyéb tartalékokból átvezetett bármely olyan összeg, amelynek
átvezetését az IFRS-ek előírják vagy megengedik.
-631 868
-210 238
Fizetett pótbefizetés
0
0
Fel nem használt fejlesztési tartalék
0
0
Halasztott adó IAS 12
0
0
Eredménytartalék Sztv. 114/B § (4) e)
-631 868
-210 238
Értékelési tartalék Sztv. 114/B § (4) f)
37 023
37 023
Adózott eredmény Sztv. 114/B § (4) g)
-113 536
-421 630
Lekötött tartalék Sztv. 114/B § (4) h)
0
0
113
Sztv. 114/B § (5) b) Osztalékfizetésre rendelkezésre álló eredménytartalék (ezer Ft)
2022.12.31
2021.12.31
Utolsó beszámolóval lezárt üzleti év tárgyévi adózott eredményét is
magában foglaló eredménytartalék
-745 404
-631 868
IAS 40 Befektetési célú ingatlanok című standard szerinti befektetési
célú ingatlanok valós érték növekedése miatti elszámolt - halmozott -
nem realizált nyereség összege
0
0
Kapcsolódó IAS 12 Nyereségadók című standard alapján elszámolt
nyereségadó halmozott összeg
0
0
Osztalékfizetésre rendelkezésre álló eredménytartalék Sztv. 114/B §
(5) b)
-745 404
-631 868
5.14. Pénzügyi eszközök értékvesztése
A Társaság pénzügyi eszközei amortizált bekerülési értéken vannak nyilvántartva. A pénzügyi
eszközök közé sorolandók az alábbi tételek:
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
Vevő- és egyéb követelések
A Társaság az amortizált bekerülési értéken értékelt pénzügyi eszközeire vonatkozóan minden
mérlegfordulónapon értékvesztés vizsgálatot végez. Az értékvesztés mértéke a hitelkockázat
változásától függ az IFRS 9 értékvesztés modellje alapján:
1. A jól teljesítő követelésekre vonatkozóan a 12 havi várható hitelezési veszteség
alapján kell meghatározni az értékvesztés mértékét.
2. Amennyiben az eszköz hitelkockázata jelentősen nőtt a fordulónapig, élettartami
várható hitelezési veszteséget kell értékvesztésként megjeleníteni.
3. Az értékvesztetté vált eszközökre vonatkozóan élettartami várható hitelezési
veszteséget kell megjeleníteni az amortizált bekerülési érték alapján.
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
A pénzeszközök közé tartozik a házipénztár, a bankban elhelyezett pénz és minden más olyan,
nagymértékben likvid betét és értékpapír, amelynek eredeti lejárata nem haladja meg a három
hónapot, de nem tartozik ide a folyószámlahitel.
Ha egy pénzeszköz esetében értékvesztés következne be, úgy az az éves eredmény (Egyéb
pénzügyi költségek – nettó) terhére lenne elszámolva.
A 3 hónapon túli bankbetétek közé tartoznak a 3 hónapon túli lejárattal rendelkező
bankbetétek és egyéb likvid betétek és értékpapírok.
Ha egy 3 hónapon túli bankbetét esetében értékvesztés következne be, úgy az az éves
eredmény (Egyéb pénzügyi költségek – nettó) terhére lenne elszámolva.
Vevők és egyéb követelések
A vevők és egyéb követelések a Társaság által ügyfeleinek nyújtott termékértékesítés és
szolgáltatásaiért járó követeléseit, míg az egyéb követelések jellemzően más vállalkozásnak
nyújtott követelést és aktív elhatárolásokat tartalmaznak.
A Társaság először felméri, hogy az egyedileg jelentős pénzügyi eszközökre vonatkozóan
egyedileg, továbbá az egyedileg nem jelentős pénzügyi eszközök csoportját az egyedileg vagy
összevontan fennáll-e objektív bizonyíték az értékvesztésre.
114
Amennyiben nincs objektív bizonyíték valamely egyedileg értékelt pénzügyi eszköz
értékvesztésére, akár jelentős az eszköz, akár nem, az adott eszközt a Társaság felveszi egy
hasonló hitelkockázati jellemzőkkel rendelkező csoportba, és azokat együttesen teszteli
értékvesztés szempontjából. Az értékvesztés szempontjából egyedileg megvizsgált eszközök,
amelyekre értékvesztés kerül elszámolásra, nem kerülnek bevonásra a csoportos értékvesztési
vizsgálatba.
A követelések értékvesztése akkor kerül megállapításra, ha bizonyos, hogy a Társaság nem
fogja tudni beszedni összes kintlévőségét a követelések eredeti lejáratának megfelelően. Ilyen
bizonyosságra utalhatnak az adós jelentős pénzügyi nehézségei, az adós valószínűsíthető
csődeljárása vagy pénzügyi átalakítása, fizetések elmulasztása vagy korábbi beszedési
tapasztalatok.
Amennyiben objektív bizonyíték van arra, hogy az amortizált bekerülési értéken nyilvántartott
kölcsönökön és követeléseken értékvesztés miatti veszteség keletkezett, a veszteség összegét
az eszköz könyv szerinti értéke, valamint a becsült jövőbeni cash flow-knak (figyelembe nem
véve a jövőbeni hitelezési veszteségeket, amelyek még nem merültek fel) a pénzügyi eszköz
eredeti effektív kamatlábával (azaz a bekerüléskor kiszámított effektív kamatlábbal)
diszkontált jelenértéke közötti különbözetként kell meghatározni. Az eszköz könyv szerinti
értékét egy értékvesztési számla alkalmazásával csökkentjük. A veszteség összegét az éves
eredményben (Közvetlen költségek – követelések értékvesztése) számoljuk el.
Egyedi értékelésre kerül sor a felszámolás, csődeljárás, illetve éven túli lejárt követeléssel
bíró vállalkozás összes követelése esetén, valamint sajátos körülmények fennállása esetén
olyan kiemelt ügyfelek követelései után, amelyek speciális hitelezési kockázattal
rendelkeznek.
Ha egy követelést behajthatatlannak minősítünk, akkor az az eredménykimutatással szemben
kerül leírásra a közvetlen költségek között az addig elszámolt értékvesztés egyidejű
feloldásával együtt (Követelések értékvesztése). Amennyiben korábban már leírt összegek
mégis megtérülnek, úgy azokat az eredménykimutatás ugyanezen során számoljuk el.
Ha egy későbbi időszakban az értékvesztés miatti veszteség csökken, és a csökkenést objektív
módon egy olyan eseményhez lehet kapcsolni, amely az értékvesztés elszámolása után
következett be (mint például az adós hitelképességi besorolásának javulása), az előzőleg
elszámolt értékvesztés miatti veszteséget vissza kell írni az értékvesztési számla
módosításával. A visszaírás eredményeként az eszköz könyv szerinti értéke nem haladhatja
meg azt az amortizált bekerülési értéket, amely a visszaírás időpontjában lenne akkor, ha
értékvesztés elszámolására korábban nem került volna sor. A visszaírt veszteség összegét az
éves eredményben a Közvetlen költségek (Követelések értékvesztése) csökkenéseként
számoljuk el.
A Társaság vevőköveteléseinél elszámolt élettartam alatti várható hitelezési veszteség alapján
korábban elszámolt értékvesztés összegében nem történt változás, ennek részletezése a 4.2.
pont alatt található.
A kölcsönök és egyéb követelések könyv szerinti értékére nem számolunk el értékvesztést, ha
az lejárt, de a feltételeit újratárgyaltuk, és az újratárgyalt cash flow-k behajthatóságát
biztosítottnak tartjuk. Az OlupAqua Kft. részére nyújtott kölcsön követelés esetében a
hitelkockázat a Kft. tárgyévi eredményéből fakadóan jelentősen nőtt, így a menedzsment
megítélése alapján további 9 535 eFt értékvesztés került elszámolásra az előző évben képzett
15 000 eFt értékvesztésen felül.
Pénzügyi eszközök valós érték hierarchiája
115
Az eszköz vagy kötelezettség valós értékének megállapítására használt inputokat a valósérték-
hierarchián belül különböző szintekre lehet besorolni. Ezekben az esetekben a valós értéken
történő értékelés a valósérték-hierarchiának teljes egészében abba a szintjébe kerül
besorolásra, amelyben a teljes értékelés szempontjából jelentős legalacsonyabb szintű input
szerepel. Annak felméréséhez, hogy egy konkrét input mennyire jelentős a teljes értékelés
szempontjából mérlegelés szükséges, amely során figyelembe kell venni az eszközre vagy a
kötelezettségre vonatkozó tényezőket.
Értékelési szint 1: olyan jegyzett, általában tőzsdei árak homogén eszközök vagy
kötelezettségek aktív piacain, amelyekhez a Csoport az értékelés időpontjában hozzáférhet.
Értékelési szint 2: a jegyzett árakon kívüli, az eszköz vagy kötelezettség vonatkozásában akár
közvetlenül, akár közvetve megfigyelhető inputokat is tartalmazó mérés.
Értékelési szint 3: az eszköz vagy a kötelezettség értékét nem közvetlenül megfigyelhető
inputokat is felhasználó mérés. A Társaság az alábbi pénzügyi eszközöket és
kötelezettségeket birtokolja:
Pénzügyi eszközök
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Vevőkövetelések
0
0
Egyéb követelések
15 518
99 281
Pénzeszközök és egyenértékeseik
15 750
428
Pénzügyi kötelezettségek
ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
Szállítói tartozások
14 043
13 078
Egyéb kötelezettségek
288 384
342 094
Passzív időbeli elhatárolások
13 830
15 878
A valós érték hierarchiában a következő módon helyezkednek el az egyes instrumentumok:
2022.12.31, ezer Ft
Értékelési
szint 1
Értékelési
szint 2
Értékelési
szint 3
Egyéb követelések
15 518
Pénzeszközök és egyenértékeseik
15 750
Pénzügyi eszközök
15 750
0
15 518
Szállítói tartozások
14 043
Egyéb kötelezettségek
288 384
Passzív időbeli elhatárolások
13 830
Pénzügyi kötelezettségek
0
0
316 257
2021.12.31, ezer Ft
Értékelési
szint 1
Értékelési
szint 2
Értékelési
szint 3
Egyéb követelések
99 281
Pénzeszközök és egyenértékeseik
428
Pénzügyi eszközök
428
0
99 281
Szállítói tartozások
13 078
Egyéb kötelezettségek
342 094
Passzív időbeli elhatárolások
15 878
Pénzügyi kötelezettségek
0
0
371 050
116
6. Futuraqua Nyrt. leányvállalatai
6.1. Ásványvíztermelő társaságunk, az OlupAqua Kft.
Cégneve: OlupAqua Ásványvíztermelő Korlátolt Felelősségű Társaság
Rövidített neve: OlupAqua Kft.
Székhelye: 7011 Alap, Dózsa György út 81–83.
Cégbejegyzésének helye, időpontja: Baranya Megyei Bíróság, mint Cégbíróság, Pécs, 2009.
február 11.
Első létesítő okiratának bejegyzése: 2016. április 5.
Cégjegyzékszáma: 07-09-030475
Tevékenységének időtartama: határozatlan
Jogi formája: korlátolt felelősségű társaság
Irányadó jog: magyar jog
Jegyzett tőkéje: 4.000.000.- Ft (négymillió forint)
A cég statisztikai számjele:14654327-1107-113-02
Az összevont (konszolidált) éves beszámoló készítésére vonatkozó adatok: a cég összevont
éves beszámolóba bevont leányvállalat
Az összevont (konszolidált) éves beszámoló készítésébe bevont többi cég adatai: FuturAqua
Ásványvíztermelő és Vagyonkezelő Nyrt.
A képviseletre jogosult adatai: Kis-Benedek Róbert Ferenc ügyvezető (a képviselet módja:
önálló)
Fő tevékenysége: Üdítőital, ásványvíz gyártása
Üzleti éve: a naptári évvel megegyező
A Társaság könyvvizsgálója: UNIKONTO Számvitelkutatási Kft. (székhelye: 1093 Budapest,
Fővám tér 8.; Cg.: 01-09-073167, adószáma: 10491252-2-43; kamarai regisztrációs sz.:
001724; könyvvizsgálói feladatok ellátásáért felelős személy: Dr. Adorján Csaba Imre
kamarai tagság igazolvány száma: 001089)
Hirdetmények közzétételének helye: Cégközlöny
Gazdálkodási adatok
Az OlupAqua Ásványvíztermelő Kft. a FuturAqua Nyrt. 100%-os tulajdonában álló
leányvállalata a beszámolási időszakban az Alap 1. Ásványvízüzem Projekt keretében
szerepel a jelentésben.
A Társaság kitermelhető ásványvízvagyonát az alábbiakban mutatjuk be.
Az ásványvíz-kutak
Az Alap 214 hrsz. számú ingatlanon két ásványvízkút található. A sekélyebb 45 méter
talpmélységű, míg a mélyebb kút 82 méter talpmélységű.
Környezetvédelmi azonosítók (KTJ számok):
B-37. Kút: 101941094
B-38. Kút: 102012032
117
Jogi háttér:
1.Futuraqua-t
B-37-es Országos Kútkataszteri nyilvántartási számú ásványvízkút
Elnevezése: Futuraqua-kút, az itt nyert ásványvíz neve: Futuraqua Természetes Ásványvíz.
A 82 méter talpmélységű mélyfúrású ásványvízkút a 22994/2008. számú vízjogi létesítési
engedély alapján az Alap 214 hrsz-ú ingatlanon készült el. A kút 344/2008 számon
rendelkezik VITUKI Kht. által hitelesített Vízföldtani naplóval.
2. OlupAqua kút
B-38-as Országos Kútkataszteri nyilvántartási számú ásványvízkút
Elnevezése: OlupAqua kút. A palackozott ásványvíz megnevezése: Prémium Ásványvíz.
Korábban, még 2002-ben készült el ez a 45 méter talpmélységű kút, amely vízjogi
üzemeltetési engedéllyel is rendelkezik: 7184/13 iktatószámon. A kút 267/2009. számon
rendelkezik VITUKI Kht. által hitelesített Vízföldtani naplóval.
6.2. A WatereumInvest Vagyon- és Ingatlankezelő Zrt.
Az 1/2019 (IX.9.) számú igazgatósági határozat értelmében a Társaság létrehozta a
WatereumInvest Vagyon- és Ingatlankezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság nevű
leányvállalatát (a továbbiakban úgyis, mint WatereumInvest Zrt.)
A Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága 2019. szeptember 23-án bejegyezte a Cg. 07-10-
001539 számú cégjegyzékbe. A Társaság székhelye a 7011 Alap, Dózsa György út 81–83.
szám alatt található. Egyedüli részvényese a Társaság. Alaptőkéje 340.000 eFt, azaz
háromszáznegyvenmillió forint.
2022. november 18-án a Társaság elhatározta, hogy 100%-os tulajdonában lévő
leányvállalatában, a WatereumInvest Zrt.-ben (székhelye: 7011 Alap, Dózsa György út 81-
83., cégjegyzékszáma: 07-10- 001539, nyilvántartó bíróság: Székesfehérvári Törvényszék
Cégbírósága) 330.000.000 Ft összegű pénzbeli vagyoni hozzájárulással alaptőkét emel.
A Társaság könyvvizsgálója: UNIKONTO Számvitelkutatási Kft. 1093 Budapest, Fővám tér
8.; Cg.: 01-09-073167, adószáma: 10491252-2-43; kamarai regisztrációs sz.: 001724;
könyvvizsgálói feladatok ellátásáért felelős személy: Dr. Adorján Csaba Imre kamarai
tagság igazolvány száma: 001089
A Társaság 2022. évben érdemi kereskedelmi, szolgáltatási, vagy gyártási tevékenységet nem
végzett. A tulajdonában lévő ingatlanok állagmegóvását, vagyonkezelését folytatta.
2022. november 8. napján a FuturAqua Nyrt. 100%-os leányvállalata, a WatereumInvest Zrt.
(székhelye: 7011 Alap, Dózsa György út 81-83., adószáma: 27067248-2-07) üzletrész
átruházási szerződést írt alá az Aqua IT Kft. többségi tulajdonosával, az Aqua IT Kft. 60%-os
üzletrészének megszerzésére vonatkozóan.
A szerződés alapján amennyiben az abban foglalt zárási feltételek teljesülnek a
WatereumInvest Zrt. megszerzi az Aqua IT Kft. 60%-os üzletrészét és ezáltal az Aqua IT Kft.
a FuturAqua cégcsoport részévé válik.
A WatereumInvest Zrt. 2023. január 20. napjával tájékoztatta a Társaságot, hogy az Aqua IT
Kft. 60%-os üzletrészének megszerzésére irányuló ügylet a 2023. január 20. napján
eredményesen lezárásra került, így a WatereumInvest Zrt. 2023. január 20-ai nappal
megszerezte az Aqua IT Kft. 60%-os üzletrészét.
118
Ugyancsak 2023. január 20. napján az Aqua IT Kft. még a korábbi tulajdonosi körének
egyhangú határozata és a korábbi ügyvezetőjének döntése alapján jogi képviselője útján
kérte az általa a FuturAqua Nyrt-vel szemben korábban indított 088.V.0322/2022. szám alatt
folyamatban lévő végrehajtási eljárásnak a Vht. 55. § (1) bekezdés a) pontja
5
alapján történő
megszüntetését.
7. Egyéb közzétételek
7.1. A FuturAqua Nyrt. foglalkoztatáspolitikája
A FuturAqua Nyrt. 2022-ben nem foglalkoztatott munkavállalókat.ATársaság 2019-ben
létrehozott leányvállalatában, a WatereumInvest Vagyon- és Ingatlankezelő Zrt.-ben nem volt
foglalkoztatott. A Társaság ásványvíztermelő üzletágában az OlupAqua Kft.-ben 2022 első
félévben 3 főt foglalkoztatott, második félévben nem volt foglalkoztatott.
7.2. Főbb kockázati tényezők
Általános gazdasági kockázatok
A FuturAqua Csoport tevékenysége és eredményessége, gazdálkodása a 2022-es esztendőben
is ki volt, és a következő időszakban is ki lesz téve a magyarországi makrogazdasági helyzet
alakulásának. Ez a kitettség fokozottan jellemző a gazdasági növekedés és az ipari termelés
terén. A makrogazdasági környezet (az emelkedő infláció, illetve energiaárak) kedvezőtlen
alakulása negatívan hathat a Társaság, illetve leányvállalatai egyes tevékenységeinek
jövedelemtermelő képességére, ami kockázatokat és bizonytalanságokat rejthet magában.
A FuturAqua Nyrt. tervezett növekedésének kockázatai
A Társaság perspektivikus üzleti tervében ugyanakkor számos olyan tényező található
(például a Watereumtoken második sorozatának nemzetközi kibocsátása, alternatív
csomagolóanyagok), amelyek eddig még nem bizonyították működőképességüket a
gyakorlatban. A kialakult bizonytalan gazdasági és szabályozási környezet miatt nem lehet
pontosan előre látni az ezzel kapcsolatos kockázatokat.
7.3. A Társasággal szembeni végrehajtás
Az Aqua IT Kft.,mint végrehajtást kérő 2022. évben végrehajtási eljárást kezdeményezett a
FuturAqua Nyrt-vel szemben (a végrehajtás elrendelésének időpontja: 2022. március 31., a
végrehajtás ügyszáma: 14016/N/127/2022, a végrehajtást elrendelő megnevezése: dr. Ujvári
Tamás, a végrehajtást foganatosító megnevezése: dr. Berecz Judit, a végrehajtást foganatosító
címe: HU-7000 Sárbogárd, Ady Endre út 160/C). A végrehajtás összege 318 092 253 Ft.
Az Nyrt. a követelés jogosságát, mértékét és azintézkedés jogszerűségét vitatta.
A végrehajtás alapjául szolgáló ügylet az Aqua IT Kft. és a FuturAqua Nyrt. között 2019.
november 27. napján megkötött vállalkozási szerződés, melynek alapján az Aqua IT Kft.
5
A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 55. § (1) bekezdés a) pontja szerint a végrehajtást
foganatosító bíróság a végrehajtást köteles végzéssel megszüntetni, illetőleg korlátozni, ha ezt kívánta a
végrehajtást kérő, és a megszüntetés, illetőleg korlátozás másnak a jogát nem sérti.
119
vállalta, hogy informatikai szolgáltatást nyújt, illetve hardver eszközöket szerez be a
FuturAqua Nyrt. megrendelő részére.
2022. november 8. napján a FuturAqua Nyrt. 100%-os leányvállalata, a WatereumInvest Zrt.
(székhelye: 7011 Alap, Dózsa György út 81-83., adószáma: 27067248-2-07) üzletrész
átruházási szerződést írt alá az Aqua IT Kft. többségi tulajdonosával, az Aqua IT Kft. 60%-os
üzletrészének megszerzésére vonatkozóan.
A szerződés alapján amennyiben az abban foglalt zárási feltételek teljesülnek a
WatereumInvest Zrt. megszerzi az Aqua IT Kft. 60%-os üzletrészét és ezáltal az Aqua IT Kft.
a FuturAqua cégcsoport részévé válik.
A WatereumInvest Zrt. 2023. január 20. napjával tájékoztatta a Társaságot, hogy az Aqua IT
Kft. 60%-os üzletrészének megszerzésére irányuló ügylet 2023. január 20. napján
eredményesen lezárásra került, így a WatereumInvest Zrt. ezzel a nappal megszerezte az
Aqua IT Kft. 60%-os üzletrészét.
Ugyancsak 2023. január 20. napján az Aqua IT Kft. még a korábbi tulajdonosi körének
egyhangú határozata és a korábbi ügyvezetőjének döntése alapján jogi képviselője útján
kérte az általa a FuturAqua Nyrt-vel szemben korábban indított 088.V.0322/2022. szám alatt
folyamatban lévő végrehajtási eljárásnak a Vht. 55. § (1) bekezdés a) pontja
6
alapján történő
megszüntetését.
A Társaság 2023. április 11. napján kézhez vette a Dr. Nótári, Dr. Berecz és Dr.
GulyásVégrehajtó IrodaDr. Berecz Judit önálló bírósági végrehajtó mai napon kelt
tájékoztatását arról, hogy az Aqua IT Kft., mint végrehajtást kérő által a FuturAqua Nyrt-vel
szemben 2022. évben indított 088.V.0322/2022. szám alatti végrehajtás a bírósági
végrehajtási ügyvitelről és pénzkezelésről szóló 1/2002.(I.17.) IM rendelet 33.§ alapján
befejezésre került.
7.4. A mérleg fordulónapját követő lényeges események
1.
A Társaság 2023. január 5. napján bejelentette, hogy a 2022. június 16. napján megtartott
megismételt rendkívüli közgyűlése által meghozott 16/2022. (VI. 16.) számú közgyűlési
határozat
7
szerint a Társaság 100%-os leányvállalatában, az OlupAqua Kft-ben elhatározott ázsiós
tőkeemelés miatti cégadatváltozásokat a Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága a
cégjegyzékbe bejegyezte. Az OlupAqua Kft. vonatkozásában a végső anyavállalat a FuturAqua
Nyrt.
2.
6
A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 55. § (1) bekezdés a) pontja szerint a végrehajtást
foganatosító bíróság a végrehajtást köteles végzéssel megszüntetni, illetőleg korlátozni, ha ezt kívánta a
végrehajtást kérő, és a megszüntetés, illetőleg korlátozás másnak a jogát nem sérti.
7
A közgyűlési határozat szövege az alábbi: „A közgyűlés 16/2022. (VI. 16.) határozatával, egyhangú
szavazással elhatározza az Olup Aqua Kft-ben végrehajtandó ázsiós tőkeemelést akként, hogy 80.000.000 Ft
mértékű ázsiós tőkeemelést hajt végre az Olup Aqua Kft-ben a törzstőkét 3.000.000 Ft-ról 4.000.000 Ft-ra
emeli, további 79.000.000 Ft pedig a tőketartalékba kerül. A törzstőke emelés és az ázsió fedezete a FuturAqua
Nyrt-nek az Olup Aqua Kft-vel szemben fennálló kölcsönköveteléséből 80.000.000 Ft mértékű rész. Jelen
határozattal a közgyűlés felhatalmazza az igazgatóságot, hogy az Olup Aqua Kft. ázsiós tőkeemelése és az
ezzel összefüggő alapító okirat módosítás ügyében járjon el.”
120
A Társaság 100%-os tulajdonában lévő leányvállalata, a WatereumInvest Zrt. 2023. január 16.
napján tájékoztatta a Társaságot, hogy a WatereumInvest Zrt., mint vevő és az RNT Holding
Zrt., mint eladó között 2022. november 24. napján megkötött részvény adásvételi szerződés
8
a
fenti napon teljesült. Ennek megfelelően a WatereumInvest Zrt. 2023. január 16. nappal
megvásárolt az RNT Holding Zrt-től 5.200.000 darab, a FuturAqua Nyrt. által kibocsátott,
egyenként 5 Ft névértékű „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvényt (ISIN: HU0000203419).
A fenti tranzakció nyomán 2023. január 16. nappal az RNT Holding Zrt. részesedése a
FuturAqua Nyrt-ben 5.200.000 darab „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvénnyel csökkent,
míg a WatereumInvest Zrt. részesedése a FuturAqua Nyrt.-ben ugyanezen részvény-
mennyiséggel emelkedett. A WatereumInvest Zrt. vonatkozásában a végső anyavállalat a
FuturAqua Nyrt.
A WatereumInvest Zrt. a fenti részvényeket tőzsdén kívüli ügylet keretében, részvényenként
25 Ft ellenérték fejében szerezte meg.
A WatereumInvest Zrt. a tranzakciót megelőzően nem rendelkezett a FuturAqua Nyrt. által
kibocsátott részvényekkel, így a tranzakciót követően a WatereumInvest Zrt. 5.200.000 darab
„B” sorozatú FuturAqua osztalékelsőbbségi részvényt birtokol.
Az ügyletet követően a FuturAqua Nyrt. által közvetett és közvetlen módon birtokolt saját
részvények száma 590.650 darabról (melyből 590.650 darab közvetlenül birtokolt „A”
sorozatú törzsrészvény) 5.790.650 darabra növekedett (melyből 590.650 darab közvetlenül
birtokolt „A” sorozatú törzsrészvény és 5.200.000 darab a WatereumInvest Zrt.
leányvállalaton keresztül közvetett módon birtokolt „B” sorozatú osztalékelsőbbségi
részvény) (a szavazati jog mértéke 7,71%).
3.
A Társaság 2023. január 17. napján bejelentette, hogy a WatereumInvest Zrt.-ben a Társaság
által 2022. november 18. napján elhatározott 330.000.000 Ft összegű pénzbeli vagyoni
hozzájárulással történő tőkeemelést a Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága a
cégjegyzékbe bejegyezte.
4.
A WatereumInvest Zrt. 2023. január 19. napján tájékoztatta a Társaságot, hogy az Aqua IT
Kft. 60%-os üzletrészének megszerzésére irányuló ügylet keretében 2023. január 19. nappal
transzferált (átvezetett) az üzletrész eladója részére 5.200.000 darab, a FuturAqua Nyrt. által
kibocsátott, egyenként 5 Ft névértékű „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvényt (ISIN:
HU0000203419).
A fenti tranzakció nyomán 2023. január 19. nappal a WatereumInvest Zrt. részesedése a
FuturAqua Nyrt-ben 5.200.000 darab „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvénnyel
csökkent,így a tranzakciót követően a WatereumInvest Zrt. nem rendelkezik a FuturAqua
Nyrt. által kibocsátott részvényekkel, részesedése, illetve befolyása a Társaságban 0,00%-ra
csökkent.
8
A részvény adásvételi szerződésről a Társaság 2022. november 24. napján rendkívüli tájékoztatást tett közzé.
121
A WatereumInvest Zrt. a fenti részvényeket tőzsdén kívüli ügylet keretében ruházta át az
Aqua IT Kft. üzletrész ellenértékének részeként, a felek a részvényeket darabonként 25 Ft
ellenértékkel fogadták el.
Az ügyletet követően a FuturAqua Nyrt. által közvetett és közvetlen módon birtokolt saját
részvények száma 5.790.650 daraból (melyből 590.650 darab közvetlenül birtokolt „A” sorozatú
törzsrészvény és 5.200.000 darab a WatereumInvest Zrt. leányvállalaton keresztül közvetett
módon birtokolt „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvény) 590.650 darabra csökkent (melyből
590.650 darab közvetlenül birtokolt „A” sorozatú törzsrészvény).
5.
A WatereumInvest Zrt. 2023. január 20. napjával tájékoztatta a Társaságot, hogy az Aqua IT
Kft. 60%-os üzletrészének megszerzésére irányuló ügylet a 2023. január 20. napján
eredményesen lezárásra került, így a WatereumInvest Zrt. ezzel a nappal megszerezte az
Aqua IT Kft. 60%-os üzletrészét.
Ugyancsak 2023. január 20. napján az Aqua IT Kft. még a korábbi tulajdonosi körének
egyhangú határozata és a korábbi ügyvezetőjének döntése alapján jogi képviselője útján
kérte az általa a FuturAqua Nyrt-vel szemben korábban indított 088.V.0322/2022. szám alatt
folyamatban lévő végrehajtási eljárásnak a Vht. 55. § (1) bekezdés a) pontja
9
alapján történő
megszüntetését.
6.
A Társaság Igazgatótanácsa 2023. február 6. napján döntött a Társaság alaptőkéjének zárt
körben történő felemeléséről az alábbiak szerint.
Az Igazgatótanács a közgyűlés felhatalmazása alapján a Társaság alaptőkéjét zárt körben,
új részvények forgalomba hozatalával, összesen 25.250.000 Ft-tal (azaz huszonötmillió-
kétszázötvenezer forinttal) pénzbeli vagyoni hozzájárulás ellenében felemeli, az alábbiak
szerint. A kibocsátásra kerülő részvények kibocsátási értéke részvényenként 25 Ft (azaz
huszonöt forint), a kibocsátandó részvények kibocsátási értéke összesen: 126.250.000 Ft (azaz
százhuszonhatmillió-kétszázötvenezer forint).
A kibocsátandó részvények darabszáma, névértéke, fajtája és sorozata: 1.950.000 (azaz
egymillió-kilencszázötvenezer) darab egyenként 5 Ft (azaz öt forint) névértékű „A” sorozatú
törzsrészvény, valamint 3.100.000 (azaz hárommillió-egyszázezer) darab egyenként 5 Ft
(azaz öt forint) névértékű „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvény.
A kibocsátandó törzsrészvények 5 Ft (azaz öt forint) dematerializált formában előállításra
kerülő törzsrészvények, melyek részvényenkénti kibocsátási értéke: 25 Ft (azaz huszonöt
forint).
A kibocsátandó osztalékelsőbbségi részvények 5 Ft (azaz öt forint) dematerializált formában
előállításra kerülő osztalékelsőbbségi részvények, melyek részvényenkénti kibocsátási értéke:
25 Ft (azaz huszonöt forint).
9
A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 55. § (1) bekezdés a) pontja szerint a végrehajtást
foganatosító bíróság a végrehajtást köteles végzéssel megszüntetni, illetőleg korlátozni, ha ezt kívánta a
végrehajtást kérő, és a megszüntetés, illetőleg korlátozás másnak a jogát nem sérti.
122
A kibocsátandó részvények kibocsátási értéke összesen: 1.950.000 * 25 Ft + 3.100.000 * 25
Ft = 126.250.000 Ft (azaz százhuszonötmillió-kétszázötvenezer forint).
A kibocsátandó részvények kibocsátási értéke befizetésének módja: átutalással a Társaság
bankszámlájára, határideje: a pénzbeli hozzájárulás 25%-a erejéig a jelen határozat keltétől
számított 30 napon belül, de legkésőbb a tőkeemeléssel kapcsolatos cégbírósági
változásbejegyzési kérelem benyújtását megelőzően, míg a pénzbeli hozzájárulás fennmaradó
75%-a erejéig a jelen határozat keltétől számított 60 napon belül, de legkésőbb a kibocsátott
részvények előállítását (keletkeztetését) megelőzően.
A jelen zártkörű alaptőke-emelésben kibocsátásra kerülő valamennyi részvény átvételére és a
részvények ellenértékének szolgáltatására az RNT Holding Zártkörűen Működő
Részvénytársaság (székhelye: 1148 Budapest, Fogarasi út 64.) kerül kijelölésre.
A jelen zártkörű alaptőke-emeléssel a Társaság alaptőkéjét 30.085.000 darab egyenként 5 Ft
névértékű „A” sorozatú törzsrészvény és 15.500.000 darab egyenként 5 Ft névértékű „B”
sorozatú osztalékelsőbbségi részvény testesíti meg, így a Társaság alaptőkéje összesen
227.925.000 Ft-ra változik.
A Társaság 2023. február 6-i igazgatótanácsi határozatával elhatározott zártkörű alaptőke-
emelésben a kibocsátásra került részvények kibocsátási értéke maradéktalanul megfizetésre
került, a tőkeemelés miatti cégadatváltozásokat (az alaptőke összegének változása, a
részvények darabszámának növekedése, illetve az alapszabály módosítása) a Székesfehérvári
Törvényszék Cégbírósága a cégjegyzékbe bejegyezte.
7.
A Társaság 2023. április 11. napján kézhez vette a Dr. Nótári, Dr. Berecz és Dr.
GulyásVégrehajtó IrodaDr. Berecz Judit önálló bírósági végrehajtó mai napon kelt
tájékoztatását arról, hogy az Aqua IT Kft., mint végrehajtást kérő által a FuturAqua Nyrt-vel
szemben 2022. évben indított 088.V.0322/2022. szám alatti végrehajtás a bírósági
végrehajtási ügyvitelről és pénzkezelésről szóló 1/2002.(I.17.) IM rendelet 33.§ alapján
befejezésre került.
8. A vállalkozás folytatása
A Társaság 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásai, valamint a hozzá kapcsolódó üzleti
jelentés a mérleg fordulónapját követő 12 hónapot figyelembe véve a vállalkozás folytatása
elvének érvényesülését feltételezvekészültek el.
A koronavírus világjárvány utáni helyzet, az orosz-ukrán fegyveres konfliktus, az
megnövekedett infláció és az energiaárak jelentős növekedésének hatásaira is tekintettel a
Társaság felmérte és elkészítette az arra vonatkozó becsléseket, hogy fennáll-e lényeges
bizonytalanság a vállalkozás folytatására való képesség tekintetében, és arra jutott, hogy
helytálló a vállalkozás folytatását feltételezni a belátható jövőben, lényeges bizonytalanság
nem áll fenn.
A Társaság jövőbeli tervei alapján a vállalkozás működése biztosított. A Társaság
forgóeszközei a működési költségekre fedezetet biztosítanak.
9. Környezetvédelemmel kapcsolatos kérdések
123
A Társaság tevékenységét nem befolyásolták környezetvédelemmel kapcsolatos események.
A Társaság tevékenysége során figyelmet fordít a környezeti szempontok érvényesülésére. A
Társaság környezetvédelemmel kapcsolatos támogatásban nem részesült.
A Társaság nem rendelkezik a környezetvédelem területén történt, vagy várható
fejlesztésekkel, illetve ezzel összefüggő támogatásokkal. A Társaság a környezetvédelem
eszközei tekintetében alkalmazott saját politikával nem rendelkezik, ebben a kérdésben a
hatályos jogszabályokat tekinti irányadónak.
10. Egyéb kérdések
A Társaság zálogjoggal terhelt eszközökkel nem rendelkezik.
A Társaság megszűnő tevékenységekkel, ill. értékesítendő eszközcsoporttal sem a tárgyévben,
sem az azt megelőző évben nem rendelkezett.
A Társaság vezető testületeiben, Igazgatóságában, Felügyelő Bizottságában,
Igazgatótanácsában, illetve Audit Bizottságában a 2022. év folyamán tisztséget betöltő
személyek ezen tisztségük alapján juttatásban nem részesültek. Valamennyi testület tagjai
választott tisztségviselőként megbízási jogviszonyban látták el feladatukat.
11. Működési szegmensek
Az IFRS 8.4. alapján a Társaság az egyedi pénzügyi kimutatásaiban nem, csak a konszolidált
pénzügyi kimutatásaiban szerepelteti a működési szegmensekkel kapcsolatos információkat.
12. A pénzügyi kimutatások közzétételre való
engedélyezése
Ezeket a pénzügyi kimutatásokat az igazgatótanács 2023. április 27. napján közzétételre
engedélyezte.
Kelt: 2023. április 27.
Hajnal Zsolt András
az Igazgatótanács elnöke
Csereklei Gábor Sándor
az Igazgatótanács tagja
FuturAquaÁsványvíztermelő és Vagyonkezelő
Nyilvánosan Működő Részvénytársaság
124
Vezetőségi (Üzleti) Jelentés
2022.
125
A Társaság rövid bemutatása
A Társaság rövid bemutatása
Cégnév: FuturAqua Ásványvíztermelő és Vagyonkezelő
Nyilvánosan Működő Részvénytársaság
Rövidített cégnév: FuturAqua Nyrt.
Székhely: 7011 Alap, Dózsa György út 81-83.
Cégbejegyzés időpontja: 2011/02/23.
Bejegyző bíróság: Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága
Cégjegyzékszám: 07-10-001537
Cégjogi forma: Részvénytársaság
Adószám: 23174586-2-07
Statisztikai számjel: 23174586-1107-114-07
Főtevékenység: 1107 '08 Üdítőital, ásványvíz gyártása
A társaság időtartama: határozatlan
Üzleti év: megegyezik a naptári évvel
A Társaság honlapja: www.futuraqua.eu
Állandó könyvvizsgáló: UNIKONTO Számvitelkutatási Kft.
székhelye: 1093 Budapest, Fővám tér 8.
cégjegyzékszáma: Cg.: 01-09- 073167
adószáma: 10491252-2-43
kamarainyilvántartási száma: 001724;
könyvvizsgálói feladatok ellátásáért felelős személy:
Dr. Adorján Csaba Imre
lakcíme: lakcíme: 2083 Solymár, Árok utca 21/B,
kamarai tagsági száma: 001089
A FuturAqua Nyrt. (a továbbiakban úgy is, mint Társaság) hirdetményeit a Budapesti
Értéktőzsde Zrt. honlapján (www.bet.hu), a saját honlapján (www.futuraqua.eu), valamint a
Magyar Nemzeti Bank által üzemeltetett honlapon (kozzetetek.mnb.hu) teszi közzé.
A Társaság törzsrészvényei a Budapesti Értéktőzsde Zrt. által működtetett szabályozott piacra
bevezetésre kerültek.
126
A Társaság a fordulónapon két leányvállalattal rendelkezett, mindkettőnek 100%-os
tulajdonosa volt mind a tárgyévi fordulónapon (2022. december 31. napján), mind a megelőző
év fordulónapján (2021. december 31. napján).
A leányvállalatok társasági jogi alapadatai az alábbiak:
1. Az OlupAqua Ásványvíztermelő Korlátolt Felelősségű Társaság leányvállalat adatai:
Cégnév: OlupAqua Ásványvíztermelő Korlátolt Felelősségű
Társaság
Rövidített cégnév: OlupAquaKft..
Székhely: 7011 Alap, Dózsa György út 81-83.
Cégbejegyzés időpontja: 2009/02/11
Bejegyző bíróság: Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága
Cégjegyzékszám: 07-09-030475
Cégjogi forma: Korlátolt Felelősségű Társaság
Adószám: 14654327-2-07
Statisztikai számjel: 14654327-1107-113-07
Főtevékenység: 1107 '08 Üdítőital, ásványvíz gyártása
A társaság időtartama: határozatlan
Üzleti év: megegyezik a naptári évvel
Állandó könyvvizsgáló: UNIKONTO Számvitelkutatási Kft.
székhelye: 1093 Budapest, Fővám tér 8.
cégjegyzékszáma: Cg.: 01-09- 073167
adószáma: 10491252-2-43
kamarainyilvántartási száma: 001724;
könyvvizsgálói feladatok ellátásáért felelős személy:
Dr. Adorján Csaba Imre
lakcíme: lakcíme: 2083 Solymár, Árok utca 21/B,
kamarai tagsági száma: 001089
127
2.WatereumInvest Vagyon- és Ingatlankezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság
leányvállalat adatai:
Cégnév: WatereumInvest Vagyon- és Ingatlankezelő Zártkörűen
Működő Részvénytársaság
Rövidített cégnév: WatereumInvest Zrt.
Székhely: 7011 Alap, Dózsa György út 81-83.
Cégbejegyzés időpontja: 2019/09/23
Bejegyző bíróság: Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága
Cégjegyzékszám: 07-10-001539
Cégjogi forma: Részvénytársaság
Adószám: 27067248-2-07
Statisztikai számjel: 27067248-6420-114-07
Főtevékenység: 6420 ’08 Vagyonkezelés (holding)
A társaság időtartama: határozatlan
Üzleti év: megegyezik a naptári évvel
Állandó könyvvizsgáló: UNIKONTO Számvitelkutatási Kft.
székhelye: 1093 Budapest, Fővám tér 8.
cégjegyzékszáma: Cg.: 01-09- 073167
adószáma: 10491252-2-43
kamarainyilvántartási száma: 001724;
könyvvizsgálói feladatok ellátásáért felelős személy:
Dr. Adorján Csaba Imre
lakcíme: lakcíme: 2083 Solymár, Árok utca 21/B,
kamarai tagsági száma: 001089
A tárgyévi tevékenység, fontosabb tárgyévi események ismertetése
Történeti bemutatás
A Társaság megalakulása óta az ásványvízkincs felkutatásával, a vagyonkezelésébe tartozó
vízvagyon menedzselésével és hasznosításával foglalkozik. 2019. április 30-án az éves rendes
közgyűlésen a fenntarthatóság, illetve annak támogatása került a Társaság jövőképének a
középpontjába, a cég és leányvállalatai, vagyis a FuturAqua Csoport elkötelezetté vált a
klíma- és vízvédelem, valamint ökológiai lábnyoma minimalizálása iránt.
128
Az új stratégiai irányvonalak jegyében megújult a Társaság, illetve a Csoport addigi
célkitűzése az édesvíz stratégiai szerepének felértékelése –, valamint az a törekvése, hogy a
FuturAqua Nyrt. nemzetközi kereskedelmi kapcsolatokkal is rendelkező vízpiaci, pénzügyi és
élelmiszeripari vagyonkezelő társaság legyen.
A Társaság, illetve a Csoport további célkitűzése az édesvíz szélesebb körű gazdálkodási
perspektíváinak megnyitása, valamint platformjának a megteremtése. Ennek jegyében a
FuturAqua Nyrt. újragondolta és újrapozicionálta ásványvíz-kitermelését és termékeit, köztük
blockchain-technológián alapuló Watereumtokenjét.
A FuturAqua Nyrt. az ásványvíz kitermelésében és értékesítésében folytatott tevékenységi
körében közvetve, 100%-ban tulajdonolt leányvállalatán az OlupAqua Kft.-n keresztül
érdekelt.
A Társaság 2019-ben létrehozta új leányvállalatát, a WatereumInvest Vagyon- és
Ingatlankezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaságot.
A FuturAqua Nyrt. és két leányvállalata, az OlupAqua Kft. és a WatereumInvest Zrt. alkotják
a FuturAqua Nyrt. által vezetett cégcsoportot („Csoport”).
Tárgyévi tevékenység, fontosabb tárgyévi események
A Társaság 2022.04.06-án bejelentette, hogy az Aqua IT Kft. (akkori székhelye: 9372
Csapod, Cziráki u. 11.) végrehajtási eljárást indított társaságunk ellen vállalkozási
szerződésből fakadó, álláspontjuk szerint őket megillető 318.092.253Ft vállalkozói
díjérvényesítésére. A Társaság tájékoztatta Tisztelt Befektetőit, hogy a követelés jogosságát,
mértékét és az intézkedés jogszerűségét vitatja.
A Társaság 2022.06.16-én megtartott megismételt közgyűlésen új igazgatósági tag és új
felügyelőbizottsági tagok kerültek megválasztásra.
A Társaság igazgatósága 2022. június 28. napján úgy döntött, hogy a társaság alaptőkéjét a
Kis-Benedek Róbert Ferenc és Hajnal Zsolt András, mint apportőrök által a társaság
rendelkezésére bocsátott nem pénzbeli vagyoni hozzájárulással, új részvények forgalomba
hozatalával, zártkörűen megemeli. Jelen döntés alapján az alaptőke-emelés során alkalmazott
kibocsátási érték 40,-HUF/részvény. Az igazgatósági határozat értelmében most
mindösszesen 1.435.000 db, azaz egymillió-négyszázharmincötezer darab részvény (a
korábban kibocsátott részvényekkel mindenben megegyező, és teljes évi osztalékra
jogosító,HU0000107362 ISIN azonosítójú törzsrészvény) kerül kibocsátásra zárt körben (Kis-
Benedek Róbert Ferenc: 722.500 db, Hajnal Zsolt András: 712.500 db), 40,-HUF/db
kibocsátási árfolyamon nem pénzbeli hozzájárulás szolgáltatása ellenében, amely a Futuraqua
Nyrt. részvényeit illetően a 180 napos súlyozott tőzsdei átlagár alapján került meghatározásra
A Magyar Nemzeti Bank (1013 Budapest, Krisztina krt. 55.; telephely: 1122 Budapest,
Krisztina krt. 6.) társaságunkkal szemben meghozta a 2022. július 12. napján kelt, társaságunk
részére 2022. július 13. napján kézbesített, H--III-B-36/2022. számú határozatot. A
határozat rendelkező része a közleményben olvasható.
A Társaság 2022.11.08-án bejelentette, hogy a Társaság 100%-os leányvállalata, a
WatereumInvest Zrt. azon a napon üzletrész átruházási szerződést írt alá az Aqua IT Kft.
többségi tulajdonosával, az Aqua IT Kft. 60%-os üzletrészének megszerzésére vonatkozóan.
129
A Társaság 2022.11.09-i rendkívüli közgyűlése úgy döntött, hogy a Társaságnál igazgatóság
és felügyelőbizottság helyett egységes irányítási rendszert megvalósító igazgatótanács kerül
létrehozásra. A közgyűlés egyhangú szavazással meghozott határozatával Hajnal Zsolt
Andrást, Kis-Benedek Róbert Ferencet, File Szabolcsot, Csereklei Gábort és Dr. Kopros
Dórát határozatlan időre a társaság igazgatótanácsának tagjává megválasztotta. A Közgyűlés
egyhangú szavazással meghozott határozatával File Szabolcsot, Csereklei Gábort és Dr.
Kopros Dórát határozatlan időre a társaság audit bizottságának tagjává megválasztotta.
A Társaság Igazgatótanácsa 2022. november 14. napján a Társaság 2022. november 9.
napján megtartott folytatólagos rendkívüli közgyűlésének az Igazgatótanácsot az alaptőke zárt
körben történő felemelésére felhatalmazó határozata alapján elhatározta a Társaság
alaptőkéjének új részvények forgalomba hozatalával, zárt körben történő felemelését pénzbeli
hozzájárulás ellenében, összesen 365.000.000 Ft kibocsátási értékkel, részvényenként 25 Ft-
os kibocsátási áron az alábbiak szerint:
A Társaság Igazgatótanácsa 2022. november 14. napján úgy határozott, hogy a közgyűlés
fenti felhatalmazása alapján a Társaság alaptőkéjét zárt körben, új részvények forgalomba
hozatalával, összesen 73.000.000 Ft-tal (azaz hetvenhárommillió forinttal) pénzbeli vagyoni
hozzájárulás ellenében felemeli, az alábbiak szerint. A kibocsátásra kerülő részvények
kibocsátási értéke részvényenként 25 Ft (azaz huszonöt forint), a kibocsátandó részvények
kibocsátási értéke összesen: 365.000.000 Ft (azaz háromszázhatvanötmillió forint). A
kibocsátandó részvények darabszáma, névértéke, fajtája és sorozata: 2.200.000 (azaz
kétmillió-kétszázezer) darab egyenként 5 Ft (azaz öt forint) névértékű „A” sorozatú
törzsrészvény, valamint 12.400.000 (azaz tizenkétmillió-négyszázezer) darab egyenként 5 Ft
(azaz öt forint) névértékű „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvény.
A Társaság 2022.11.18-án elhatározta, hogy 100%-os tulajdonában lévő leányvállalatában, a
WatereumInvest Zrt.-ben 330.000.000 Ft összegű pénzbeli vagyoni hozzájárulással alaptőkét
emel.
A Társaság 100%-os tulajdonában lévő leányvállalata, a WatereumInvest Zrt. 2022.11.24-én
részvény adásvételi szerződést kötött az RNT Holding Zrt-vel, melynek keretében 2023.
január 16. napi hatállyal a WatereumInvest Zrt. megvásárol az RNT Holding Zrt-től
5.200.000 darab, a FuturAqua Nyrt. által a 2022. november 14-i döntésével kibocsátott,
egyenként 5 Ft névértékű „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvényt. Az adásvételi szerződés
teljesítésének feltétele, hogy a részvények keletkeztetése addig megtörténjen. Az ügylettel a
Watereum Zrt. célja, hogy a részvényeket az Aqua IT Kft. 60%-os üzletrészének megszerzése
során az üzletrész részbeni ellenértékeként használja fel
Az Aqua IT Kft. jogi képviselője 2022.11.25-én arról tájékoztatta a Társaságot, hogy az Aqua
IT Kft., mint végrehajtást kérő által a Társasággal szemben indított végrehajtási eljárásban a
Vht. 48. § (1) bekezdése alapján kérte a végrehajtási eljárás felfüggesztését. (A végrehajtás
végül 2023. áprilisában befejezésre került.)
Fordulónapot követő lényeges események
1.
A Társaság 2023. január 5. napján bejelentette, hogy a 2022. június 16. napján megtartott
megismételt rendkívüli közgyűlése által meghozott 16/2022. (VI. 16.) számú közgyűlési
130
határozat
10
szerint a Társaság 100%-os leányvállalatában, az OlupAqua Kft-ben elhatározott
ázsiós tőkeemelés miatti cégadatváltozásokat a Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága a
cégjegyzékbe bejegyezte. Az OlupAqua Kft. vonatkozásában a végső anyavállalat a
FuturAqua Nyrt.
2.
A Társaság 100%-os tulajdonában lévő leányvállalata, a WatereumInvest Zrt. 2023. január 16.
napján tájékoztatta a Társaságot, hogy a WatereumInvest Zrt., mint vevő és az RNT Holding
Zrt., mint eladó között 2022. november 24. napján megkötött részvény adásvételi szerződés
11
a fenti napon teljesült. Ennek megfelelően a WatereumInvest Zrt. 2023. január 16. nappal
megvásárolt az RNT Holding Zrt-től 5.200.000 darab, a FuturAqua Nyrt. által kibocsátott,
egyenként 5 Ft névértékű „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvényt (ISIN: HU0000203419).
A fenti tranzakció nyomán 2023. január 16. nappal az RNT Holding Zrt. részesedése a
FuturAqua Nyrt-ben 5.200.000 darab „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvénnyel csökkent,
míg a WatereumInvest Zrt. részesedése a FuturAqua Nyrt.-ben ugyanezen részvény-
mennyiséggel emelkedett. A WatereumInvest Zrt. vonatkozásában a végső anyavállalat a
FuturAqua Nyrt.
A WatereumInvest Zrt. a fenti részvényeket tőzsdén kívüli ügylet keretében, részvényenként
25 Ft ellenérték fejében szerezte meg.
A WatereumInvest Zrt. a tranzakciót megelőzően nem rendelkezett a FuturAqua Nyrt. által
kibocsátott részvényekkel, így a tranzakciót követően a WatereumInvest Zrt. 5.200.000 darab
„B” sorozatú FuturAqua osztalékelsőbbségi részvényt birtokol.
Az ügyletet követően a FuturAqua Nyrt. által közvetett és közvetlen módon birtokolt saját
részvények száma 590.650 darabról (melyből 590.650 darab közvetlenül birtokolt „A”
sorozatú törzsrészvény) 5.790.650 darabra növekedett (melyből 590.650 darab közvetlenül
birtokolt „A” sorozatú törzsrészvény és 5.200.000 darab a WatereumInvest Zrt.
leányvállalaton keresztül közvetett módon birtokolt „B” sorozatú osztalékelsőbbségi
részvény) (a szavazati jog mértéke 7,71%).
3.
A Társaság 2023. január 17. napján bejelentette, hogy a WatereumInvest Zrt.-ben a Társaság
által 2022. november 18. napján elhatározott 330.000.000 Ft összegű pénzbeli vagyoni
hozzájárulással történő tőkeemelést a Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága a
cégjegyzékbe bejegyezte.
4.
A WatereumInvest Zrt. 2023. január 19. napján tájékoztatta a Társaságot, hogy az Aqua IT
Kft. 60%-os üzletrészének megszerzésére irányuló ügylet keretében 2023. január 19. nappal
transzferált (átvezetett) az üzletrész eladója részére 5.200.000 darab, a FuturAqua Nyrt. által
10
A közgyűlési határozat szövege az alábbi: „A közgyűlés 16/2022. (VI. 16.) határozatával, egyhangú
szavazással elhatározza az Olup Aqua Kft-ben végrehajtandó ázsiós tőkeemelést akként, hogy 80.000.000 Ft
mértékű ázsiós tőkeemelést hajt végre az Olup Aqua Kft-ben a törzstőkét 3.000.000 Ft-ról 4.000.000 Ft-ra
emeli, további 79.000.000 Ft pedig a tőketartalékba kerül. A törzstőke emelés és az ázsió fedezete a FuturAqua
Nyrt-nek az Olup Aqua Kft-vel szemben fennálló kölcsönköveteléséből 80.000.000 Ft mértékű rész. Jelen
határozattal a közgyűlés felhatalmazza az igazgatóságot, hogy az Olup Aqua Kft. ázsiós tőkeemelése és az
ezzel összefüggő alapító okirat módosítás ügyében járjon el.”
11
A részvény adásvételi szerződésről a Társaság 2022. november 24. napján rendkívüli tájékoztatást tett közzé.
131
kibocsátott, egyenként 5 Ft névértékű „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvényt (ISIN:
HU0000203419).
A fenti tranzakció nyomán 2023. január 19. nappal a WatereumInvest Zrt. részesedése a
FuturAqua Nyrt-ben 5.200.000 darab „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvénnyel
csökkent,így a tranzakciót követően a WatereumInvest Zrt. nem rendelkezik a FuturAqua
Nyrt. által kibocsátott részvényekkel, részesedése, illetve befolyása a Társaságban 0,00%-ra
csökkent.
A WatereumInvest Zrt. a fenti részvényeket tőzsdén kívüli ügylet keretében ruházta át az
Aqua IT Kft. üzletrész ellenértékének részeként, a felek a részvényeket darabonként 25 Ft
ellenértékkel fogadták el.
Az ügyletet követően a FuturAqua Nyrt. által közvetett és közvetlen módon birtokolt saját
részvények száma 5.790.650 daraból (melyből 590.650 darab közvetlenül birtokolt „A” sorozatú
törzsrészvény és 5.200.000 darab a WatereumInvest Zrt. leányvállalaton keresztül közvetett
módon birtokolt „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvény) 590.650 darabra csökkent (melyből
590.650 darab közvetlenül birtokolt „A” sorozatú törzsrészvény).
5.
A WatereumInvest Zrt. 2023. január 20. napjával tájékoztatta a Társaságot, hogy az Aqua IT
Kft. 60%-os üzletrészének megszerzésére irányuló ügylet a 2023. január 20. napján
eredményesen lezárásra került, így a WatereumInvest Zrt. ezzel a nappal megszerezte az
Aqua IT Kft. 60%-os üzletrészét.
Ugyancsak 2023. január 20. napján az Aqua IT Kft. még a korábbi tulajdonosi körének
egyhangú határozata és a korábbi ügyvezetőjének döntése alapján jogi képviselője útján
kérte az általa a FuturAqua Nyrt-vel szemben korábban indított 088.V.0322/2022. szám alatt
folyamatban lévő végrehajtási eljárásnak a Vht. 55. § (1) bekezdés a) pontja
12
alapján történő
megszüntetését.
6.
A Társaság Igazgatótanácsa 2023. február 6. napján döntött a Társaság alaptőkéjének zárt
körben történő felemeléséről az alábbiak szerint.
Az Igazgatótanács a közgyűlés felhatalmazása alapján a Társaság alaptőkéjét zárt körben,
új részvények forgalomba hozatalával, összesen 25.250.000 Ft-tal (azaz huszonötmillió-
kétszázötvenezer forinttal) pénzbeli vagyoni hozzájárulás ellenében felemeli, az alábbiak
szerint. A kibocsátásra kerülő részvények kibocsátási értéke részvényenként 25 Ft (azaz
huszonöt forint), a kibocsátandó részvények kibocsátási értéke összesen: 126.250.000 Ft (azaz
százhuszonhatmillió-kétszázötvenezer forint).
A kibocsátandó részvények darabszáma, névértéke, fajtája és sorozata: 1.950.000 (azaz
egymillió-kilencszázötvenezer) darab egyenként 5 Ft (azaz öt forint) névértékű „A” sorozatú
törzsrészvény, valamint 3.100.000 (azaz hárommillió-egyszázezer) darab egyenként 5 Ft
(azaz öt forint) névértékű „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvény.
12
A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 55. § (1) bekezdés a) pontja szerint a végrehajtást
foganatosító bíróság a végrehajtást köteles végzéssel megszüntetni, illetőleg korlátozni, ha ezt kívánta a
végrehajtást kérő, és a megszüntetés, illetőleg korlátozás másnak a jogát nem sérti.
132
A kibocsátandó törzsrészvények 5 Ft (azaz öt forint) dematerializált formában előállításra
kerülő törzsrészvények, melyek részvényenkénti kibocsátási értéke: 25 Ft (azaz huszonöt
forint).
A kibocsátandó osztalékelsőbbségi részvények 5 Ft (azaz öt forint) dematerializált formában
előállításra kerülő osztalékelsőbbségi részvények, melyek részvényenkénti kibocsátási értéke:
25 Ft (azaz huszonöt forint).
A kibocsátandó részvények kibocsátási értéke összesen: 1.950.000 * 25 Ft + 3.100.000 * 25
Ft = 126.250.000 Ft (azaz százhuszonötmillió-kétszázötvenezer forint).
A kibocsátandó részvények kibocsátási értéke befizetésének módja: átutalással a Társaság
bankszámlájára, határideje: a pénzbeli hozzájárulás 25%-a erejéig a határozat keltétől (2023.
február 6-tól) számított 30 napon belül, de legkésőbb a tőkeemeléssel kapcsolatos cégbírósági
változásbejegyzési kérelem benyújtását megelőzően, míg a pénzbeli hozzájárulás fennmaradó
75%-a erejéig a határozat keltétől (2023. február 6-tól) számított 60 napon belül, de legkésőbb
a kibocsátott részvények előállítását (keletkeztetését) megelőzően.
A zártkörű alaptőke-emelésben kibocsátásra kerülő valamennyi részvény átvételére és a
részvények ellenértékének szolgáltatására az RNT Holding Zártkörűen Működő
Részvénytársaság (székhelye: 1148 Budapest, Fogarasi út 64.) kerül kijelölésre.
A zártkörű alaptőke-emeléssel a Társaság alaptőkéjét 30.085.000 darab egyenként 5 Ft
névértékű „A” sorozatú törzsrészvény és 15.500.000 darab egyenként 5 Ft névértékű „B”
sorozatú osztalékelsőbbségi részvény testesíti meg, így a Társaság alaptőkéje összesen
227.925.000 Ft-ra változik.
A Társaság 2023. február 6-i igazgatótanácsi határozatával elhatározott zártkörű alaptőke-
emelésben a kibocsátásra került részvények kibocsátási értéke maradéktalanul megfizetésre
került, a tőkeemelés miatti cégadatváltozásokat (az alaptőke összegének változása, a
részvények darabszámának növekedése, illetve az alapszabály módosítása) a Székesfehérvári
Törvényszék Cégbírósága a cégjegyzékbe bejegyezte.
7.
A Társaság 2023. április 11. napján kézhez vette a Dr. Nótári, Dr. Berecz és Dr.
GulyásVégrehajtó IrodaDr. Berecz Judit önálló bírósági végrehajtó mai napon kelt
tájékoztatását arról, hogy az Aqua IT Kft., mint végrehajtást kérő által a FuturAqua Nyrt-vel
szemben 2022. évben indított 088.V.0322/2022. szám alatti végrehajtás a bírósági
végrehajtási ügyvitelről és pénzkezelésről szóló 1/2002.(I.17.) IM rendelet 33.§ alapján
befejezésre került.
133
A Társaság részvényei
A pénzügyi kimutatások fordulónapján a részvények darabszáma és a részvényekhez
kapcsolódó szavazati jogok száma
Az alaptőke nagysága 2022. december 31. napra vonatkozóan
Jegyzett tőke: 202.675.000.- HUF, azaz Kétszázkétmillió-hatszázhetvenötezer HUF
A Társaság alaptőkéjének összetétele 2022. december 31. napra vonatkozóan
Névérték
(Ft/db)
Kibocsátott
darabszám
Össznévérték
(Ft)
Részvények
fajtája, osztálya
FuturAqua „A”
sorozatú
törzsrészvény
5 HUF
28.135.000
140.675.000 Ft
törzsrészvény
FuturAqua „B”
sorozatú
osztalékelsőbbségi
részvény
5 HUF
12.400.000
62.000.000 Ft
osztalékelsőbbségi
részvény
Részvények
összesen
5 HUF
40.535.000
202.675.000 Ft
A részvényekhez kapcsolódó szavazati jogok száma 2022. december 31.
Szavazati jogra
nem jogosító -
saját
részvények
száma
Szavazati jogra
jogosító
részvények
Részvényenkénti
szavazati jog
Összes
szavazati jog
FuturAqua „A”
sorozatú
törzsrészvény
590.650
27.544.350
1
27.544.350
FuturAqua „B”
sorozatú
osztalékelsőbbségi
részvény
0
12.400.000
0,5
6.200.000
Szavazatok
száma
590.650
39.944.350
33.744.350
A Társaság 2022. november 14. napján döntött az alaptőkéjének zárt körben, új részvények
forgalomba hozatalával történő felemeléséről, melynek során kibocsátásra került 2.200.000
darab egyenként 5 Ft névértékű és részvényenként 1 szavazati jogot megtestesítő „A”
sorozatú törzsrészvény, valamint 12.400.000 darab egyenként 5 Ft névértékű és
részvényenként 0,5 szavazati jogot megtestesítő „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvény.
A zártkörű alaptőke-emelés miatti cégadatváltozásokat (az alaptőke összegének változása, a
részvények darabszámának növekedése, illetve az alapszabály módosítása) a Székesfehérvári
Törvényszék Cégbírósága 2022. decemberében a cégjegyzékbe bejegyezte, a fenti táblázatok
134
a Cégbíróságon bejegyzett értékeket tartalmazzák, azonban a részvények keletkeztetésére
2023. januárjában került sor.
Tárgyévi tőkeemelések:
A tárgyévben az alábbi két tőkeemelés történt:
Társaság 2022. július 28. napján döntött az alaptőkéjének zárt körben, új részvények
forgalomba hozatalával történő felemeléséről. A Társaság alaptőkéjét a Kis-Benedek Róbert
Ferenc és Hajnal Zsolt András, mint apportőrök által a társaság rendelkezésére bocsátott nem
pénzbeli vagyoni hozzájárulással, új részvények forgalomba hozatalával, zártkörűen
megemeli. Jelen döntés alapján az alaptőke-emelés során alkalmazott kibocsátási érték 40,-
HUF/részvény. Az tőkeemelésről szóló igazgatósági határozat értelmében mindösszesen
1.435.000 db darab törzsrészvény került kibocsátásra zárt körben (Kis-Benedek Róbert
Ferenc: 722.500 db, Hajnal Zsolt András: 712.500 db), 40,-HUF/db kibocsátási árfolyamon
nem pénzbeli hozzájárulás szolgáltatása ellenében.
A Társaság 2022. november 14. napján döntött az alaptőkéjének zárt körben, új részvények
forgalomba hozatalával történő felemeléséről, melynek során pénzbeli hozzájárulás ellenében
részvényenként 25 Ft kibocsátási értéken kibocsátásra került 2.200.000 darab egyenként 5 Ft
névértékű és részvényenként 1 szavazati jogot megtestesítő „A” sorozatú törzsrészvény,
valamint 12.400.000 darab egyenként 5 Ft névértékű és részvényenként 0,5 szavazati jogot
megtestesítő „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvény.
A részvények darabszámának változását az alábbi mozgástáblák mutatják:
Részvény darabszámra vonatkozó mozgástábla - 2022. évre
vonatozóan
Részvény- sorozat neve
Nyitó érték
(kibocsátott
darabszám 2022.
január 1. napján)
2022. évi tőkeemelések
miatt kibocsátott új
részvények
Záró érték (kibocsátott
darabszám 2022.
december 31. napján)
FuturAqua „A” sorozatú
törzsrészvény
24 500 000
3 635 000
28 135 000
FuturAqua „B” sorozatú
osztalékelsőbbségi részvény
0
12 400 000
12 400 000
Összesen
24 500 000
16 035 000
40 535 000
Részvény darabszámra vonatkozó mozgástábla - 2021. évre
vonatozóan
Részvény- sorozat neve
Nyitó érték
(kibocsátott
darabszám 2021.
január 1. napján)
2021. évi tőkeemelések
miatt kibocsátott új
részvények
Záró érték (kibocsátott
darabszám 2021.
december 31. napján)
FuturAqua „A” sorozatú
törzsrészvény
24 000 000
500 000
24 500 000
FuturAqua „B” sorozatú
osztalékelsőbbségi részvény
0
0
0
Összesen
24 000 000
500 000
24 500 000
135
A várható fejlődés
A Társaság fejlődése döntően új akvizíciók megvalósításával, a meglévő befektetési portfólió
növekedésével, módosításával, fejlesztésével, illetve új tevékenységek megvalósítása útján
történhet. Ezek megvalósulása részben belső döntések függvénye, de természetes módon
kihatással van a gazdasági környezet ismert, illetve várható fejlődése. A fentiek miatt a
Társaság fejlődésével kapcsolatban kockázatok és bizonytalanságok állnak fenn.
Kutatás-fejlesztés
A Társaságnál a 2022-es évben kutatás-fejlesztési tevékenység nem történt.
Telephelyek, fióktelepek, saját tulajdonú ingatlanok
A Társaság székhelye és ásványvíztermeléssel kapcsolatos tevékenységének helyszíne az
Alap községben (irányítószám: 7011), a Dózsa György út 81–83. szám alatt található.
Alap község a Mezőföldön, Fejér megyében, a Sárbogárdi kistérségben fekszik, a hozzá
legközelebb elhelyezkedő város Sárbogárd (10 km), ahonnan Alapra mellékút is a 6223-as
közút– vezet. A község településszerkezetét tekintve síkvidéki útifalu, fejlett szőlőkultúrával
rendelkezik, lakói főleg mezőgazdasággal és állattenyésztéssel foglalkoznak.
A településre vonatkozó további alapadatok: régió: Közép-Dunántúl; a Sárbogárdi Kistérség
székhelye: Sárbogárd. Alap község teljes népessége a 2015. január 1-jei adatok szerint1907
fő;területnagysága:48,29 km².
Saját tulajdonú ingatlanok:
A Társaság az alábbi saját tulajdonú ingatlanokkal rendelkezik:
1. Alap 215 hrsz.-ú, kivett lakóház, udvar, gazdasági épület művelési ágú, 2231
négyzetméter térmértékű ingatlan, amely természetben Alap (Fejér megye), Dózsa
György út 83. szám alatt található. Az ingatlan közvetlenül szomszédos az Alap 214
hrsz.-ú ingatlannal. Ezen az ingatlanon épületek találhatók, a beépítettség jelenleg 143
négyzetméter. A társaság irodája, szociális helyiségek és két, a jövőben
ásványvíztöltésre, kezelésre szánt melléképület található itt. Az ingatlan tulajdonosa a
Társaság.
2. Alap 214 hrsz.-ú, 3448 négyzetméter térmértékű ingatlan, amely természetben Alap
(Fejér megye), Dózsa György út 81. szám alatt található, az Alap 1.
Ásványvízüzemnek ad helyet. Ezen az ingatlanon találhatók a B-37 és B-38-as OKK
számú törzskönyvezett ásványvíz kutak. A kutak és az üzem kizárólagos tulajdonosa a
FuturAqua Nyrt. A kutak hasznosítására a Társaság saját leányvállalatával, az
OlupAqua Kft.-vel kötött kúthasználati- és hasznosítási szerződést. Az ingatlan
tulajdonosa a Társaság.
3. Szekszárd külterület 0239/2 hrsz.-ú, összesen 89.697 négyzetméter térmértékű
„vízmű” megnevezésű ingatlan, amely az M6-os autópálya „Szekszárd Centrum”
lehajtójánál található, közvetlen, saját, aszfaltos útkapcsolattal. A vízműtelepen
összesen hét vízkút található. Ezek közül kettő mélyfúrású kút, amelyek talpmélysége
370-375 méter, szűrőzése 300 és 350 méter mélységben található. A területen található
öt darab sekély fúrású kút is. Az ingatlan tulajdonosa a Társaság.
136
4. Szekszárd külterület 0239/5 hrsz.-ú,3794 négyzetméter térmértékű „kivett
sajáthasználatú út” ingatlan, amely az 5. pontban írt vízműtelep megközelítését teszi
lehetővé. Az ingatlan tulajdonosa a Társaság.
A Társaság foglalkoztatáspolitikája
A Társaság 2022. évben nem foglalkoztatott munkavállalókat.
A Társaság környezetvédelmi politikája
A Társaság 2019. április 30-án megtartott éves rendes közgyűlésén a fenntarthatóság, illetve
annak támogatása került a FuturAqua Nyrt. jövőképének a középpontjába, a Társaság, illetve
a FuturAqua Csoport elkötelezetté vált a klíma- és vízvédelem, valamint ökológiai lábnyom
minimalizálása iránt.
Megújult stratégiájának részeként a FuturAqua Nyrt. aktív szerepet kíván vállalni a környezet
megóvásában, ezen belül is a víz környezeti fenntartásának, a felelős vízgazdálkodás
megteremtésének a megvalósításában, a felhasznált műanyagok keletkezésének és
felhalmozódásának a megelőzésében, ezáltal azok mennyiségének a csökkentésében, továbbá
a hulladékgazdálkodás további folyamataiban is részt kíván venni.
Ezen irányelvek víz- és hulladékgazdálkodásra épülő vezérfonalai összhangban állnak a 2022.
évben kiadott második Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia, a Klíma és Természetvédelmi
Akcióterv és az 5. Nemzeti Környezetvédelmi Program, többek között a 8. környezetvédelmi
cselekvési programban foglaltakkal.
Missziója megvalósítása érdekében a Társaság olyan innovációs megoldásokat és
programokat kíván támogatni, amelyek Magyarország édesvízkészletének, illetve
vízbázisainak megóvását, valamint fenntartható vízgazdálkodási rendszerének a kialakítását
mindezeken belül a mezőgazdaság területén elpazarolt vizek védelmét, speciális csaptelepek
felszerelésével az állami és közintézmények víztakarékossá telét, továbbá a nyári zenei
fesztiválokon takarításhoz, locsoláshoz az ipari szürkevíz hasznosításának a bevezetését
célozzák.
A Társaság egyúttal olyan globális rendszer kiépítésére törekszik, amely már a közeljövőben
az egész világon segítséget nyújthat a fenntartható vízgazdálkodás kialakításához, így az
ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljainak (SDGs) az eléréséhez. Éppen ezért az édesvíz
globálisan is kezelhető szélesebb körű gazdálkodási perspektíváit kívánja megnyitni, valamint
ezek platformját kívánja megteremteni.
Egyéb kérdések
A Társaságunk irányelve, hogy a részvényeseinknek és a piaci szereplőknek szóló
közzétételek pontos és teljes képet adjanak a Társaságról, illetve a Csoportról és minden
lényeges vonatkozásban tükrözzék a Társaság, illetve a Csoport pénzügyi helyzetét és
működési eredményét. Ezen közzétételek az alkalmazandó törvényeknek, előírásoknak és
szabályozásoknak megfelelő rendszerességgel készülnek. Annak érdekében, hogy ezen
céloknak megfeleljünk folyamatosan fejlesztjük kockázatkezelési irányelvünket.
137
Kockázatkezelési rendszerünk magában foglalja a kockázatok azonosítását, hatásuk
felmérését, szükséges intézkedési tervek kialakítását, valamint ezek hatékonyságának és
eredményeinek követését. A kockázatkezelési rendszer hatékony működtetése érdekében
biztosítanunk kell, hogy a vezetés valamennyi fontos kockázat ismeretében hozza meg üzleti
döntéseit.
Minden lényeges, a belső és külső tevékenységhez kapcsolódó kockázat, a pénzügyi és jogi
követelményeknek való megfeleléshez kapcsolódó, valamint számos egyéb kockázat
kiértékelésre és kezelésre kerül. A szervezet kis méretére tekintettel külön Kockázatkezelési
kézikönyv nem készült. A működésünkre ható kockázati tényezők rendszeresen
felülvizsgálatra kerülnek.
A Társaság a tárgyévben nem kötött fedezeti ügyletet. A Társaság külön írásba foglalt
fedezeti ügylet politikát nem alkalmaz, mivel azt atevékenysége nem teszi indokolttá,
ugyanakkor az esetlegesen a jövőben megkötött fedezeti ügyletek tekintetében a hatályos
jogszabályokban foglaltakat tekinti irányadónak.
A Társaságnál a tárgyévben nem működött olyan munkavállalói részvényesi rendszer által
előírt irányítási mechanizmus, amelyben az irányítási jogokat nem közvetlenül a
munkavállalók gyakorolják.
A Társaság részvényei a hatályos jogszabályoknak és az Alapszabály rendelkezései szerint
szabadon átruházhatók. A részvény átruházása a Társasággal szemben akkor hatályos, és a
részvényes a részvényesi jogait csak akkor gyakorolhatja, ha a részvénykönyvbe bejegyezték.
A Társaság alapszabályának módosításáról a közgyűlés, illetve egyes esetekben jogszabályi
felhatalmazás alapján az igazgatótanács dönthet. A leányvállalatok létesítő okiratának
módosításáról a Társaság, mint egyedüli tulajdonos dönthet.
A Társaság az ár-, hitel-, kamat-, likviditás- és cash-flow kockázatokat az alábbiak szerint
mutatja be. Emellett jogi, adózási, szabályozási, partner és egyéb kockázatok is felmerülnek.
A Társaságra vonatkozó (egyedi) kockázatok:
Árfolyamkockázat: a Társaság devizás eszközökkel, illetve forrásokkal a fordulónapon az
előző évhez hasonlóan nem rendelkezett, ezért árfolyamkockázata e területen nem merült
fel. A Társaság a fordulónapon az előző évhez hasonlóan rendelkezett 0,892685 db
Ethereum (ETH) tokennel
Érzékenység vizsgálat
Az adózás előtti eredményre gyakorolt hatása (ezer Ft-ban)
Ethereumtoken értéke
Tárgyév
Előző év
+/- 1% értékváltozás
+4 / -4
+11 / 11
Kamatkockázat:
Hitelállomány sem a fordulónapon, sem az előző év fordulónapján nem volt. A Társaság
változó kamatozású eszközökkel, vagy forrásokkal nem rendelkezett. A kapcsolt felek közti,
illetve a Csoporton belüli követelések/kötelezettségek sem vetettek fel kamatkockázatot.
138
Likviditási kockázat:
A Társaság pénzeszközeinek értéke a tárgyévben növekedett, azonban a kötelezettségek
mértéke a pénzeszközök és a követelések állományához képest továbbra is jelentősnek
mondható.
A Társaság egyedi pénzügyi kimutatásaiban a fordulónapon a pénzeszközök értéke 15.750 eFt
volt, ami az előző év végi 428 eFt-os értékéhez képest 15.322 eFt mértékű növekedést mutat.
Ugyanakkor a forgóeszközök között kimutatott vevő és egyéb követelések értéke a
fordulónapon 45.687 eFt volt, ami az előző év végi 122.003 eFt-os értékhez képest 76.316 eFt
mértékű csökkenést mutat.
A főbb likviditási mutatók az alábbiak szerint alakultak:
MUTA
MEGNEVEZÉS
MUTA
SZÁMÍTÁSA
ELŐZŐ
ÉV
TÁRGY
ÉV
Likviditási mutató
Forgóeszközök
0,29
0,17
Rövid lejáratú köt.
Likviditási gyorsráta
Pénzeszközök +
értékpapírok+ követelések
0,25
0,13
Rövid lejáratú köt.
Készpénzlikviditás
Pénzeszközök + értékpapírok
0,00
0,03
Rövid lejáratú köt.
Hitelezési kockázat:
A Társaság hitelezési kockázata a követelésekkel kapcsolatban merülhet fel. A követelések
hitelezési kockázata folyamatos követelés menedzsment keretében kerül kezelésre. A
követelések hitelezési kockázata szigorú követelésmenedzsment szabályozással kerül
csökkentésre.
A hitelezési kockázat számszerűsítése: tartós lejárt és kétes követeléssel a Társaság nem
rendelkezik.
Piaci kockázat, illetve egyéb kockázatok
A piaci kockázat annak kockázata, hogy a piaci árak változásai miatt a pénzügyi
instrumentumok valós értéke vagy jövőbeni cash-flow-i ingadozni fognak. A piaci kockázatok
a kockázatok három típusát tartalmazza: devizakockázat, kamatlábkockázat és egyéb
árkockázat. A kamatláb-, és a devizakockázat a korábbiakban bemutatásra került, az egyéb
árkockázat témakörében a legnagyobb kockázatként a leányvállalatokban meglévő
részesedéssel kapcsolatban esetlegesen elszámolandó értékvesztés, illetve a Társaság
ingatlanjai értékváltozásának kockázata tekinthető, tekintettel arra, hogy a Társaság az
ingatlanjait valós értéken értékeli.
Érzékenység vizsgálat
Az adózás előtti eredményre gyakorolt hatása (ezer Ft-ban)
OlupAqua Kft. részesedés
Tárgyév
Előző év
+/- 1% értékváltozás
+465 / -465
+0 / -0
139
WatereumInvest Zrt. részesedés
Tárgyév
Előző év
+/- 1% értékváltozás
+3 345 / -3 345
+61 / -61
A részesedésekhez kapcsolódó értékvesztés kockázatának a Társaság eredményére gyakorolt
hatása jelentősnek tekinthető.
Érzékenység vizsgálat
Az adózás előtti eredményre gyakorolt hatása (ezer Ft-ban)
Ingatlanok értéke
Tárgyév
Előző év
+/- 1% értékváltozás
+1 769 / -1 769
+1 472 / -1 472
Az ingatlanokhoz kapcsolódó értékváltozás kockázatának a Társaság eredményére gyakorolt
hatása jelentősnek tekinthető.
Egyéb kérdések:
A Társaság eszközeinek, befektetéseinek értéke a jövőben változhat azok működésének,
gazdálkodásának, üzleti környezetük változásának eredményeképpen, ami szintén
bizonytalanságot hordoz magában. Kockázatot jelent, hogy inflációs környezetben a
pénzeszközök vásárlóereje csökken.
Bizonytalanságot jelent, hogy a Társaság a mindenkori készpénzállományából, illetve
vagyonából meg tudja e valósítani stratégiai elképzeléseit.
A Társaság belső ellenőrzési és kockázatkezelési rendszereit az igazgatótanács, illetve az
audit bizottság működteti külső partnerekkel együttműködésben. Az éves beszámoló
elkészítése megfelelő tapasztalattal és szakértelemmel rendelkező számviteli szolgáltató
közreműködése útján történik. A Pénzügyi kimutatások készítésével összefüggésben az
ellenőrzés független könyvvizsgáló közreműködésével is történik.
A Társaság bevételei és ráfordításai, eszközeinek és forrásainak értéke üzleti, piaci, jogi,
szabályozási, illetve egyéb tényezőktől függően változhatnak, ami befolyásolhatja a társaság
mindenkori eredményét, illetve szükségessé válhat a vállalat, illetve befektetései
működésének kiigazítása.
Üzleti döntéseknek, illetve a működési környezet hatására a befektetett eszközök köre, a
befektetések köre és összetétele megváltozhat, ami kockázatokat és bizonytalanságokat rejthet
magában.
Bizonytalanságot jelenthet továbbá a magyar és a világgazdaság (ideértve különösen a
Társaság, illetve befektetéseinek piacait) jelenlegi és jövőbeli helyzete miatti gazdasági és
egyéb kockázat, a koronavírus (COVID-19) járvány, illetve annak utóhatásai miatt kialakult
magyarországi és nemzetközi egészségügyi, társadalmi, illetve gazdasági helyzethez
kapcsolódó kockázat, az orosz-ukrán fegyveres konfliktus, illetve ennek gazdasági hatásai
miatti gazdasági, politikai és egyéb kockázat, a Társaság stratégiai elképzeléseinek
megvalósíthatóságával kapcsolatos kockázat, valamint az ezekkel is némileg összefüggő
finanszírozási kockázat, partnerkockázat, jogi, illetve szabályozói kockázat.
140
A vezető tisztségviselők hatásköre, különösen a részvénykibocsátásra és -
visszavásárlásra vonatkozó jogkörök és változásuk
A Társaság irányításával összefüggésben szükséges mindazon ügyekben amelyeket törvény
vagy az Alapszabály nem utal a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe az Igazgatótanács
jogosult és köteles dönteni és eljárni.
A Társaság ügyvezető szerve a minimum 3 (három), maximum 11 (tizenegy) tagú
Igazgatótanács. E grémium az alábbiak szerint jogosult részvénykibocsátásra és -
visszavásárlásra vonatkozó jogkörök gyakorlására.
Az Igazgatótanács jogosultsága az alaptőke felemelésére:
A Közgyűlés 3/2022. (XI. 09.) sz. egyhangú szavazással meghozott határozatával a Ptk.
3:294. § alapján felhatalmazza a Társaság Igazgatótanácsát az alaptőke felemelésére. A jelen
felhatalmazás alapján az Igazgatótanács a Társaság alaptőkéjét új részvények forgalomba
hozatalával, legfeljebb 2023. december 31. napjáig emelheti fel, egy vagy több alkalommal.
Az új részvények kibocsátása során lehetőség van osztalékelsőbbségi, vagy
szavazatelsőbbségi részvények kibocsátására is. Ez esetben a részvényekhez kapcsolódó
részvényjellemzők, illetve a részvényekhez kapcsolódó jogok és kötelezettségek körét az
Igazgatótanács állapítja meg. Az a legmagasabb összeg, amelyre az Igazgatótanács e
felhatalmazás alapján az alaptőkét felemelheti 450.000.000 Ft.
A Társaság saját értékpapírra vonatkozó ügyletei
A beszámolási időszak során 2022. január 1-től 2022. december 31-ig a Társaság nem
vásárolt saját részvényeket.
A Társaság saját részvény állománya 2022. december 31-én 590.650 darab. A 2022.
december 31-i fordulónapon a Társaság leányvállalatai nem rendelkeztek a Társaság által
kibocsátott értékpapírokkal.
llalatirányítási nyilatkozatFelelős Társaságirányítási Jelentés
A Társaság a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett részvénytársaság, törzsrészvényeivel történő
kereskedés a Budapesti Értéktőzsde által működtetetett szabályozott piacon engedélyezett. A
Budapesti Értéktőzsde 2020 évben megjelentette Felelős Társaságirányítási Ajánlásait
(Ajánlások), amely a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett társaságok társaságirányítási
gyakorlatára vonatkozóan tartalmazott ajánlásokat, illetve javaslatokat.
Az Ajánlások elérhetőek a Budapesti Értéktőzsde honlapján:
https://www.bet.hu/Kibocsatok/Ajanlasok-kibocsatoknak/Felelos-tarsasagiranyitas
A Társaság a Budapesti Értéktőzsde Felelős Társaságirányítási Ajánlásainak való
megfelelésről évente nyilatkozik, amelyet mind a Budapesti Értéktőzsde (www.bet.hu), mind
a Társaság honlapján (www.nutex.hu), a közgyűlési elfogadást követően közzétesz.
A társaság a Felelős Társaságirányítási Jelentés részeként táblázatok kitöltésével nyilatkozik
arról, hogy a Budapesti Értéktőzsde Zrt. által kiadott Felelős Társaságirányítási Ajánlások
141
(”FTA”) meghatározott pontjaiban megfogalmazott ajánlásokat, javaslatokat saját
társaságirányítási gyakorlata során milyen mértékben alkalmazta.
A Társaság a Budapesti Értéktőzsde által kialakított Felelős Társaságirányítási Ajánlás
alapján idén is elkészítette és a 2023. évi rendes Közgyűlés elé terjeszti, majd elfogadás után a
Budapesti Értéktőzsde honlapján (www.bet.hu) és a Társaság honlapján (www.futuraqua.eu)
közzéteszi a Társaság Felelős Társaságirányítási Jelentését.
A Társaság a működése során figyelembe vette a Budapesti Értéktőzsde Felelős
Társaságirányítási Ajánlásait.
Egyebek
A Társaság tokeneket, illetve ivóvízre váltható utalványokat 2022. évben nem bocsátott ki.
Megszűnő tevékenységek és értékesített eszközcsoportok
A Társaság megszűnő tevékenységekkel, ill. értékesítendő eszközcsoporttal nem rendelkezik.
A FuturAqua Nyrt. leányvállalatai és társult vállalkozásai
Ásványvíztermelő társaságunk, az OlupAqua Kft.
Cégneve: OlupAqua Ásványvíztermelő Korlátolt Felelősségű Társaság
Rövidített neve: OlupAqua Kft.
Székhelye: 7011 Alap, Dózsa György út 81–83.
Cégbejegyzésének helye, időpontja: Baranya Megyei Bíróság mint Cégbíróság, Pécs, 2009.
február 11.
Cégjegyzékszáma: 07-09-030475
Tevékenységének időtartama: határozatlan
Jogi formája: korlátolt felelősségű társaság
Irányadó jog: magyar jog
Jegyzett tőkéje: 4.000.000.- Ft (négymillió forint)
A cég statisztikai számjele:14654327-1107-113-02
Az összevont (konszolidált) éves beszámoló készítésére vonatkozó adatok: a cég összevont
éves beszámolóba bevont leányvállalat
A képviseletre jogosult adatai: Kis-Benedek Róbert Ferenc ügyvezető (a képviselet módja:
önálló)
Fő tevékenysége: Üdítőital, ásványvíz gyártása
Üzleti éve: a naptári évvel megegyező
A Társaság könyvvizsgálója: UNIKONTO Számvitelkutatási Kft. 1093 Budapest, Fővám tér
8.; Cg.: 01-09-073167, adószáma: 10491252-2-43; kamarai regisztrációs sz.: 001724;
könyvvizsgálói feladatok ellátásáért felelős személy: Dr. Adorján Csaba Imre kamarai
tagság igazolvány száma: 001089
Hirdetmények közzétételének helye: Cégközlöny
Gazdálkodási adatok
142
Az OlupAqua Kft. a FuturAqua Nyrt. 100%-os tulajdonában álló leányvállalata a beszámolási
időszakban az Alap 1. Ásványvízüzem Projekt keretében szerepel a jelentésben.
A Társaság kitermelhető ásványvízvagyonát az alábbiakban mutatjuk be.
Az ásványvíz-kutak
Az Alap 214 hrsz. számú ingatlanon két ásványvízkút található. A sekélyebb 45 méter
talpmélységű, míg a mélyebb kút 82 méter talpmélységű.
Környezetvédelmi azonosítók (KTJ számok):
B-37. Kút: 101941094
B-38. Kút: 102012032
Jogi háttér:
1.Futuraqua-kút
B-37-es Országos Kútkataszteri nyilvántartási számú ásványvízkút
A 82 méter talpmélységű mélyfúrású ásványvízkút a 22994/2008. számú vízjogi létesítési
engedély alapján az Alap 214 hrsz-ú ingatlanon készült el. A kút 344/2008 számon
rendelkezik VITUKI Kht. által hitelesített Vízföldtani naplóval.
2. OlupAqua kút
B-38-as Országos Kútkataszteri nyilvántartási számú ásványvízkút
Elnevezése: OlupAqua kút. A palackozott ásványvíz megnevezése: OlupAqua Prémium
Ásványvíz.
Korábban, még 2002-ben készült el ez a 45 méter talpmélységű kút, amely vízjogi
üzemeltetési engedéllyel is rendelkezik: 7184/13 iktatószámon. A kút 267/2009. számon
rendelkezik VITUKI Kht. által hitelesített Vízföldtani naplóval.
A WatereumInvest Zrt.
Az 1/2019 (IX.9.) számú igazgatósági határozat értelmében a FuturAqua Ásványvíztermelő és
Vagyonkezelő Nyilvánosan Működő Részvénytársaság létrehozta a WatereumInvest Vagyon-
és Ingatlankezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság nevű leányvállalatát.
A Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága 2019. szeptember 23-án bejegyezte
cégjegyzékbe. Cégjegyzékszáma: Cg. 07-10-001539, székhelye a 7011 Alap, Dózsa György
út 8183. szám alatt található. Egyedüli részvényese a FuturAqua Ásványvíztermelő és
Vagyonkezelő Nyilvánosan Működő Részvénytársaság. Alaptőkéje a fordulónapon
340.000 eFt forint volt.
A Társaság könyvvizsgálója: UNIKONTO Számvitelkutatási Kft. 1093 Budapest, Fővám tér
8.; Cg.: 01-09-073167, adószáma: 10491252-2-43; kamarai regisztrációs sz.: 001724;
könyvvizsgálói feladatok ellátásáért felelős személy: Dr. Adorján Csaba Imre kamarai
tagság igazolvány száma: 001089
A Társaság 2022.11.18-án elhatározta, hogy a WatereumInvest Zrt.-ben 330.000.000 Ft
összegű pénzbeli vagyoni hozzájárulással alaptőkét emel.
143
A WatereumInvest Zrt. 2022.11.24-én részvény adásvételi szerződést kötött az RNT Holding
Zrt-vel, melynek keretében 2023. január 16. napi hatállyal a WatereumInvest Zrt. megvásárol
az RNT Holding Zrt-től 5.200.000 darab, a FuturAqua Nyrt. által a 2022. november 14-i
döntésével kibocsátott, egyenként 5 Ft névértékű „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvényt.
Az adásvételi szerződés teljesítésének feltétele, hogy a részvények keletkeztetése addig
megtörténjen. Az ügylettel a Watereum Zrt. célja, hogy a részvényeket az Aqua IT Kft. 60%-
os üzletrészének megszerzése során az üzletrész részbeni ellenértékeként használja fel
Emellett 2022-ben a tulajdonában lévő ingatlanok vagyonkezelését folytatta.
Az üzleti jelentéshez kapcsolódó további adatok
A Társaság tulajdonosi szerkezete 2022. december 31-én
A saját tulajdonban lévő részvények (db) mennyiségének alakulása a tárgyévben
2021. január 1.
2021. december 31.
2022. december 31.
Társasági szinten
590.650 db
590.650 db
590.650 db
Leányvállalatok
1
Mindösszesen
590.650 db
590.650 db
590.650 db
1
A Tpt. vonatkozó szabályai értelmében leányvállalatnak minősülő, konszolidációba bevont társaságok.
A társaság leányvállalatai, főbb azonosító adataik 2022. december 31-én
Társaság neve
Székhelye
Részesedés
%-ban
Jegyzett tőke
összege Ft-ban
OlupAqua Kft.
7011 Alap, Dózsa György út 8183.
100%
4.000.000
WatereumInvestZrt.
7011 Alap,Dózsa György út 8183.
100%
340.000.000
Az 5%-nál nagyobb szavazati joggal rendelkező tulajdonosok felsorolása, bemutatása (az
időszak végén)
Név
Mennyiség (db)
Kis-Benedek Róbert Ferenc
2.463.806
Az igazgatótanács tagjainak részvényállománya 2022. december 31-én
Név
Mennyiség (db)
Részesedés (%)
Hajnal Zsolt András
937.500
3,61
Kis-Benedek Róbert Ferenc
2.463.806
9,49
Csereklei Gábor Sándor
0
0
File Szabolcs
0
0
Dr. Korpos Dóra
0
0
Javadalmazás
A Társaság Igazgatótanácsában, Igazgatóságában, Felügyelőbizottságában, illetve Audit
Bizottságában a 2022. év folyamán tisztséget betöltő személyek az előző pénzügyi évhez
hasonlóan – ezen tisztségük alapján juttatásban nem részesültek.
144
A Társaság által nyugdíj, öregségi nyugdíj vagy más hasonló juttatás kifizetése céljából
elhatárolt vagy felhalmozott összegek nem kerültek elkülönítésre.
Az adózott eredmény felhasználására vonatkozó javaslat
A Társaság Igazgatótanácsaaz javasolja a közgyűlésnek, hogy a Társaság a 2022-es adózás
utáni eredményét teljes egészében helyezze eredménytartalékba, osztalék ne kerüljön
megállapításra.
A környezet védelmét szolgáló intézkedések
A Társaságnál sem a tárgyévben, sem az előző évben veszélyes hulladék nem keletkezett, így
tárolása sem merült fel. Környezetvédelmet szolgáló tárgyi eszköz nem került beszerzésre.
Környezetvédelmi garanciális kötelezettségek fedezetére céltartalék képzésre a tárgyévben és
az előző üzleti évben sem volt szükség. Környezetvédelemmel kapcsolatos költségek sem a
tárgyévben, sem az előző üzleti évben nem kerültek elszámolásra.
A Társaság irodai tevékenysége során figyelmet fordít a környezeti szempontok
érvényesülésére. A Társaság környezetvédelemmel kapcsolatos támogatásban nem részesült.
A Társaság nem rendelkezik a környezetvédelem területén történt, vagy várható
fejlesztésekkel, illetve ezzel összefüggő támogatásokkal. A Társaság a környezetvédelem
eszközei tekintetében alkalmazott saját politikával nem rendelkezik, ebben a kérdésben a
hatályos jogszabályokat tekinti irányadónak.
A Társaság külföldi telephelyei
A Társaságnak nincs külföldi telephelye.
Nyilatkozat sokszínűségi politikáról
A Társaság testületei esetében alkalmazott, sokszínűséggel kapcsolatos politikával nem
rendelkezik, ilyet nem alkalmaz, mert a szervezet kis mérete azt nem indokolja.
Nyilatkozat vételi ajánlatról, esetleges megállapodásokról
A Társaságnak nincs tudomása a tulajdonosok közötti bármely megállapodásról, amely a
kibocsátott értékpapírok, részesedések, illetve a szavazati jogok átruházásának korlátozását
eredményezheti. A Társaság részvételével nincs olyan lényeges megállapodás, amely egy
nyilvános vételi ajánlatot követően a vállalkozó irányításában bekövetkezett változás miatt lép
hatályba, módosul vagy szűnik meg.
A Társaság üzleti környezete
A Társaság küldetése
A Társaság megalakulása óta az ásványvízkincs felkutatásával, a vagyonkezelésébe tartozó
vízvagyon menedzselésével és hasznosításával foglalkozik.
145
2019. április 30-án az éves rendes közgyűlésen a fenntarthatóság, illetve annak támogatása
került a Társaság jövőképének a középpontjába, a cég és leányvállalatai, vagyis a FuturAqua
Csoport elkötelezetté vált a klíma- és vízvédelem, valamint ökológiai lábnyoma
minimalizálása iránt.
A Társaság küldetése, hogy a Társaság, illetve a Csoport sikeres, nemzetközi kapcsolatokkal
is rendelkező vízpiaci, pénzügyi és élelmiszeripari vagyonkezelő vállalat(csoport) legyen
gyártói és kereskedelmi tevékenységgel, hagyományos és innovatív piaci aktivitással,
tőkepiaci jelenléttel.
A Társaság piacai
A Társaság Magyarországon bejegyzett társaság, így legfőbb üzleti környezete
Magyarországhoz, illetve Európához kapcsolódik.
Gazdasági környezet
Magyarország GDP-je 2022. első félévében dinamikusan növekedett, bár június második
felében már megjelentek a lassulás jelei. A 2022. februárjában megindult orosz-ukrán
fegyveres konfliktus és az energiahordozók árának jelentős emelkedése, illetve az ezekkel
összefüggő gazdasági, ellátási kihívások mind a magyar, mind az európai gazdaságban
éreztették a hatásukat. Magyarországon is jelentősen emelkedett az infláció és a magyar forint
is gyengült a vezető devizákhoz képest. A májusban megalakult új Kormány számos olyan
lépést jelentett be, melyek arra irányulnak, hogy 2022-ben a költségvetés GDP-arányos hiánya
ne haladja meg a 4,9%-os mértéket. Ennek érdekében szektorális extraprofit adók és egyéb
lényegi, a költségvetés bevételi és kiadási oldalát egyaránt érintő kiigazító lépések kerültek
bevezetésre. A korábbi évekhez viszonyítva a COVID-19 világjárvány miatt járványhelyzet
számottevően javult, az ezzel kapcsolatos korlátozások is jelentősen enyhültek.
2022 második negyedévében jellemzően lassult a gazdasági növekedés üteme a főbb
gazdaságokban: az EU 4,2, az euroövezet 4,1, Kína pedig 0,4 százalékos gazdasági
növekedést regisztrált az előző év azonos időszakához képest. Az Egyesült Államok
gazdasága 1,8 százalékkal növekedett éves bázison, ám a megelőző negyedévhez viszonyítva
már két negyedéve mérséklődik a GDP szintje. A nemzetközi bizalmi indikátorok
szeptemberben jellemzően tovább romlottak, a fogyasztói bizalom már historikusan alacsony
szinten tartózkodott.
Magyarországon az év eleji kedvező gazdasági folyamatokat követően a harmadik
negyedévben már alacsonyabb lehetett a növekedési ráta a valós idejű adatok szerint. 2022
augusztusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 713 ezer volt. A
június-augusztusi időszakban 52 ezerrel többen dolgoztak hazánkban, mint az előző év azonos
időszakában. A munkanélküliségi ráta 3,6 százalékon alakult augusztusban.
2022. negyedik negyedévben tovább lassult a gazdasági növekedés a főbb gazdaságokban,
ugyanakkor az európai uniós országok többségében a GDP bővülése a vártnál kedvezőbben
alakult. A nemzetközi bizalmi indikátorok januárban kismértékben javultak, azonban továbbra
is alacsony szinten állnak.
Az év eleji kedvező gazdasági folyamatokat követően a negyedik negyedévben 0,4 százalékra
lassult a hazai GDP növekedése, míg az előző negyedévhez képest 0,4 százalékos csökkenés
volt megfigyelhető. Az éves alapú növekedéshez leginkább az ipar és a piaci szolgáltatások
146
járultak hozzá, míg a mezőgazdaság fékezte a növekedést. 2022 egészében a hazai gazdasági
teljesítmény az európai uniós átlagot meghaladó mértékben, 4,6 százalékkal emelkedett. A
tavalyi év utolsó hónapjában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 704 ezer
volt. Az október-decemberi időszakban 15 ezerrel többen dolgoztak hazánkban, mint az
előző év azonos időszakában. A munkanélküliségi ráta 3,9 százalékon alakult decemberben.
A KSH adatai szerint tavaly decemberben a fogyasztói árak átlagosan 24,5 százalékkal
haladták meg az egy évvel korábbit. Az elmúlt egy évben a háztartási energia és az
élelmiszerek ára emelkedett a leginkább.
A Társaság céljai és stratégiája
A Társaság megalakulása óta az ásványvízkincs felkutatásával, a vagyonkezelésébe tartozó
vízvagyon menedzselésével és hasznosításával foglalkozik.
2019. április 30-án az éves rendes közgyűlésen a fenntarthatóság, illetve annak támogatása
került a Társaság jövőképének a középpontjába, a cég és leányvállalatai, vagyis a FuturAqua
Csoport elkötelezetté vált a klíma- és vízvédelem, valamint ökológiai lábnyoma
minimalizálása iránt.
A Társaság célkitűzése, hogy a Társaság, illetve a Csoport sikeres, nemzetközi kapcsolatokkal
is rendelkező vízpiaci, pénzügyi és élelmiszeripari vagyonkezelő vállalat legyen gyártói és
kereskedelmi tevékenységgel, hagyományos és innovatív piaci aktivitással, tőkepiaci
jelenléttel.
Mindezeknek megfelelően a Társaság megkezdte a Csoport termékeinek újragondolását,
valamint az ásványvíz-kitermelés újraindításának, az Alap 1. Ásványvízüzem újbóli
működésének az előkészítését. A Társaság, illetve a Csoport újrapozícionálásának egyik első
lépéseként a Társaság nevéből merítve megszületett a vállalat mottója: „FuturAqua A
víz jövője – A jövő vize”, illetve ennek alapján a logó és roll-up is.
Missziója megvalósítása érdekében a Társaság olyan innovációs megoldásokat és
programokat kíván támogatni, amelyek Magyarország édesvízkészletének, illetve
vízbázisainak megóvását, valamint fenntartható vízgazdálkodási rendszerének a kialakítását
mindezeken belül a mezőgazdaság területén elpazarolt vizek védelmét, speciális csaptelepek
felszerelésével az állami és közintézmények víztakarékossá telét, továbbá a nyári zenei
fesztiválokon takarításhoz, locsoláshoz az ipari szürkevíz hasznosításának a bevezetését
célozzák.
A Társaság egyúttal olyan rendszer kiépítésére törekszik, amely az egész világon segítséget
nyújthat a fenntartható vízgazdálkodás kialakításához, így az ENSZ Fenntartható Fejlődési
Céljainak (SDGs) az eléréséhez. Éppen ezért az édesvíz globálisan is kezelhető szélesebb
körű gazdálkodási perspektíváit kívánja megnyitni, valamint ezek platformját kívánja
megteremteni.
Fenntarthatósági célkitűzései megvalósítása érdekében a Csoport üvegpalackokban kívánja
forgalmazni magas oldott ásványianyag-tartalommal rendelkező FuturAqua ásványvizeit.
Küldetése égisze alatt a Társaság 2020 első félévében életre hívta termékét, a Watereumtokent
egy egységnyi Watereum egy liter ivóvízhez való hozzáférés jogát biztosítja a Társaság, a
rendelkezésre álló kutak édesvíz-készletéből.
147
A Társaság küldetése egyúttal a felelős vízgazdálkodás megteremtésére és a
műanyaghulladékok mennyiségének csökkentésére is irányul
A Társaság fontos célja, hogy vagyonát kezelje, a Társaság, illetve a Csoport
fenntarthatóságát biztosítsa, illetve a részvényesi értéket növelje. Ennek megfelelően
stratégiájában szerepel a Társaság, illetve leányvállalatai portfóliójába tartozó befektetések,
leányvállalatok körének további alakítása, akár új vállalatok alapításával, akár akvizíciók
útján, de sor kerülhet meglévő leányvállalatok, befektetések, részesedések átszervezésére,
csökkentésére, értékesítésére, realizálására is. A stratégia részét képezi a mindenkori
befektetései földrajzi terjeszkedésének előmozdítása, piacaik kedvezőbb átalakítása, új piacok
megszerzése.
A Társaság főbb erőforrásai és kockázatai, az ezekkel kapcsolatos
változások és bizonytalanságok
A Társaságra vonatkozó egyedi adatok elemzése
A Társaság főbb erőforrásait a Társaság eszközei jelentik.
Egyedi mérleg, ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
újra-
megállapítva
2020.12.31
újra-
megállapítva
ESZKÖZÖK
FORGÓESZKÖZÖK
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
15 750
428
1 435
Vevő és egyéb követelések*
45 687
122 004
94 890
Készletek
17 772
17 776
0
Egyéb forgóeszközök és aktív időbeli
elhatárolások
98
116
58
Forgóeszközök összesen
79 307
140 324
96 383
BEFEKTETETT ESZKÖZÖK
0
Gépek, berendezések
5 498
6 992
10 706
Ingatlanok*
176 977
185 032
193 087
Üzembe nem helyezett tárgyi eszközök*
0
0
0
Immateriális eszközök*
1 671
2 273
36 575
Befektetések leányvállalatokba
380 989
6 080
18 066
Leányvállalatnak adott kölcsönök
0
0
5 000
Halasztott adókövetelések*
0
0
0
Befektetett eszközök összesen
565 135
200 377
263 434
ESZKÖZÖK ÖSSZESEN
644 442
340 701
359 817
A * szimbólummal jelölt mérleg sorokban a bázis évvel kapcsolatban újramegállapítás történt.
A Társaság forgóeszközeinek összetételében a tárgyévben a pénzeszközök állománya kb. 15,3
millió Ft-tal emelkedett, míg a Vevő és egyéb követelések értéke kb. 76 millió Ft-tal
csökkent. A készletek szintje 4 ezer Ft-tal lett kevesebb, mint az előző év végi érték. Az egyéb
forgóeszközök és aktív időbeli elhatárolások szintje kb. 18 eFt-tal csökkent az előző év végi
értékhez képest.
148
Összességében a forgóeszközök szintje az előző év végi értékéhez képest kb. 61 millió
forinttal (kb. 43,5%-kal) csökkent
Kockázatot és bizonytalanságot jelent, hogy a Társaság a mindenkori forgóeszköz
állományából, illetve készpénzállományából meg tudja-e valósítani elképzeléseit, mindenkor
megfelelően tudja-e finanszírozni tevékenységét. Bizonytalanságot jelent, hogy a készletek a
jövőben értékesíthetők, felhasználhatók lesznek-e. Bizonytalanságot jelent a követelések
hasznosulása, illetve, hogy a Társaság forgóeszközei vonatkozásában a jövőben szükség lesz-
e esetleg értékvesztés elszámolására. Kockázatot és bizonytalanságot jelent, hogy a
forgóeszközök szintje és összetétele megfelelően tudja-e szolgálni a Társaság mindenkori
működését és céljainak elérését.
A Társaság befektetett eszközeinek összetételében a tárgyévben a gépek, berendezések értéke
kb. 1,5 millió Ft-tal csökkent, az üzembe nem helyezett tárgyi eszközök értéke azonban nem
változott az előző év végi értékhez képest. Az ingatlanok értéke kb. 177 millió Ft értékben
alakult a tárgyévben. Az immateriális eszközök értéke kb. 0,6 millió Ft-tal csökkent. A
befektetések leányvállalatokba értéke jelentősen, kb. 374,9 millió Ft-tal emelkedett,
alapvetően a Társaság által a WatereumInvest Zrt. leányvállalatban megvalósított alaptőke-
emelés következményeként.
A leányvállalatokba történő befektetések értékének alakulása kockázatokat és
bizonytalanságokat rejthet magában. A befektetések értéke a jövőben változhat a
működésének, gazdálkodásának, illetve külső tényezők eredményeképpen, ami szintén
kockázatokat és bizonytalanságokat hordoz magában. A Társaság részesedéseinek,
befektetéseinek összetétele szintén változhat, ami további bizonytalanságot jelenthet.
Összességében a befektetett eszközök szintje az előző év végi értékéhez képest kb. 364,8
millió Ft-tal (kb. 182%-kal) emelkedett. A befektetett eszközök állománya az előző évtől
eltérően legnagyobb részben a leányvállalatokba történt befektetések értékéből áll, második
legnagyobb helyen pedig az ingatlanok értékéből állt.
A tárgyi eszközök és az immateriális javak jövőbeli hasznosíthatósága kockázatokat és
bizonytalanságokat rejthet magában. Nem lehet kizárni, hogy a tárgyi eszközök, illetve az
immateriális javak eredményei a jövőben nem, vagy a korábbiakhoz képest kevésbé lesznek
hasznosíthatóak.
A befektetett eszközök értéke a jövőben változhat a Társaság működésének, gazdálkodásának,
illetve külső tényezők eredményeképpen, ami szintén kockázatokat és bizonytalanságokat
hordoz magában. A Társaság befektetett eszközeinek összetétele szintén változhat, ami
további bizonytalanságot jelenthet.
A Társaság eszközeinek értéke a tárgyidőszak végén mindösszesen kb. 303,7 millió forinttal
lett magasabb az előző év végi értékhez képest, mely kb. 89,2%-os emelkedésnek felel meg.
Az eszközök összetétele a tárgyidőszakban úgy változott, hogy a forgóeszközök értéke
csökkent, míg a befektetett eszközök szintje emelkedett, így az eszközökön belül a
forgóeszközök aránya csökkent, a befektetett eszközök aránya pedig emelkedettaz előző év
végi értékekhez viszonyítva. Kockázatot és bizonytalanságot jelent, hogy a Társaság
eszközeinek értéke változhat, illetve, hogy azok állománya, összetétele megfelelően tudja-e
szolgálni a Társaság működését és céljait.
149
Egyedi mérleg, ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
újra-
megállapítva
2020.12.31
újra-
megállapítva
SAJÁT TŐKE ÉS KÖTELEZETTSÉGEK
RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK
Szállítók
14 043
13 078
36 807
Passzív időbeli elhatárolások
13 830
15 878
3 500
Egyéb kötelezettségek
288 428
342 136
3 809
Halasztott bevételek Token értékesítésből
96 667
96 667
84 667
Céltartalékok
47 784
22 538
0
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen
460 752
490 297
128 783
HOSSZÚ LEJÁRATÚ
KÖTELEZETTSÉGEK
Halasztott adó kötelezettségek*
3 643
3 643
3 643
Hosszú lejáratú kölcsönök
29 728
6 000
5 000
Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen
33 371
9 643
8 643
SAJÁT TŐKE
Jegyzett tőke
202 675
122 500
120 000
Tőketartalék
656 025
313 106
275 606
Átértékelési többlet
37 023
37 023
37 023
Eredménytartalék
-745 404
-631 868
-210 238
Saját tőke összesen
150 319
-159 239
222 391
SAJÁT TŐKE ÉS KÖTELEZETTSÉGEK
ÖSSZESEN
644 442
340 701
359 817
A * szimbólummal jelölt mérleg sorokban a bázis évvel kapcsolatban újramegállapítás történt.
A rövid lejáratú kötelezettségek közül a szállítók állománya az előző évi értékhez képest kb.
1 millió Ft-tal (kb. 7,4%-kal) volt magasabb, míg a passzív időbeli elhatárolások szintje kb.
2 millió Ft-tal (kb. 12,9%-kal) csökkent az előző évi értékekhez viszonyítva. Az egyéb
kötelezettségek szintje kb. 53,7 millió Ft-tal (kb. 15,7%-kal) csökkent, míg a céltartalékok
értéke kb. 25,2 millió Ft-tal (kb. 112%-kal) emelkedett. A Halasztott bevételek szintje
azonban nem változott az előző időszakhoz képest.
A Társaság hosszú lejáratú kötelezettségeinek értéke kb. 23,7 millió Ft-tal emelkedett az
előző időszakhoz képest.
A Társaság saját tőkéje kb. 309,6 millió Ft-tal emelkedett az előző év végi értékhez képest, az
alábbiak szerint:
A jegyzett tőke értéke a tárgyidőszaki tőkeemelések hatására kb. 80,2 millió Ft-tal (kb.
65,5%-kal) emelkedett, a tőketartalék értéke szintén a tárgyidőszaki ázsiós tőkeemelések
következtében kb. 342,9 millió Ft-tal (kb. 109,5%-kal) emelkedett az előző időszakhoz
képest. Az átértékelési többlet nem változott, míg az eredménytartalék szintje az előző évi
értékhez képest kb. 113,5 millió Ft-tal csökkent. A Társaság mindenkori eredménytermelő
képessége üzleti, piaci, jogi, szabályozási, adózási és egyéb tényezők miatt kockázatokat és
bizonytalanságokat hordoz magában. Bizonytalanságot jelent, hogy a Társaság
osztalékpolitikája a jövőben változhat.
150
Az eszközök és források egyező végösszege a tárgyidőszak végén mindösszesen kb. kb. 303,7
millió forinttal lett magasabb az előző év végi értékhez képest, mely kb. 89,2%-os
emelkedésnek felel meg.
A Társaság eszközeinek és forrásainak értéke, azok összetétele, valamint a társaság
mindenkori működése és eredménytermelő képessége üzleti, piaci, jogi, szabályozási, adózási
és egyéb tényezők miatt kockázatokat és bizonytalanságokat hordoz magában.
Bizonytalanságot jelenthet továbbá a magyar és a világgazdaság (ideértve különösen a
Társaság, illetve befektetéseinek piacait) jelenlegi és jövőbeli helyzete miatti gazdasági és
egyéb kockázat, a post-covid helyzet miatt kialakult magyarországi és nemzetközi
egészségügyi, társadalmi, illetve gazdasági helyzethez kapcsolódó kockázat, az orosz-ukrán
fegyveres konfliktus miatti gazdasági, politikai és egyéb kockázat, a magyarországi, illetve az
európai gazdaságban kialakult inflációs, illetve gazdasági kockázat, a Társaság stratégiai
elképzeléseinek megvalósíthatóságával kapcsolatos kockázat, valamint az ezekkel is némileg
összefüggő finanszírozási kockázat, partnerkockázat, jogi, illetve szabályozói kockázat.
A Társaság beszámolási időszakban elért eredményei és kilátásai
A Társaságra vonatkozó egyedi adatok elemzése
A gazdálkodás eredménye
Egyedi átfogó eredménykimutatás, ezer Ft
2022.12.31
2021.12.31
újra-
megállapítva
Árbevétel
2 520
2 532
Egyéb bevételek
316
37
Összes bevételek
2 836
2 569
Anyagköltség
22
173
Igénybe vett szolgáltatások értéke
31 307
55 771
Eladott áruk beszerzési értéke
0
0
Anyagjellegű ráfordítások
31 329
55 944
Személyi jellegű ráfordítások
190
0
Értékcsökkenési leírás és amortizáció*
10 074
11 190
Egyéb ráfordítások*
40 637
346 576
Működési eredménye
-79 394
-411 141
Pénzügyi műveletek bevételei/ráfordításai
-34 110
-10 457
Adózás előtti eredmény
-113 504
-421 598
Nyereségadó ráfordítás
32
32
Adózás utáni eredmény
-113 536
-421 630
Egyéb átfogó eredmény
0
0
Átfogó eredmény
-113 536
-421 630
A * szimbólummal jelölt eredménykimutatás sorokban a bázis évvel kapcsolatban
újramegállapítás történt.
151
A Társaság árbevétele nem jelentős mértékben, 12 eFt-tal csökkent az előző évihez képest,
mely teljes egészében a belföldi értékesítés nettó árbevételének felel meg. Az egyéb bevételek
szintje 279 eFt-tal emelkedett. A fentiek eredményeképpen az összes bevétel szintje 267 eFt-
tal lett magasabb az előző évi értékhez képest.
Az anyagjellegű ráfordítások szintje a tárgyévben kb. 24,6 millió Ft-tal (kb. 44%-kal)
csökkent az előző év végi értékhez képest, mely döntően az igénybe vett szolgáltatások
értékének csökkenésével magyarázható.
A személyi jellegű ráfordítások kis mértékben, 190 eFt-tal emelkedett, míg az értékcsökkenési
leírás és amortizáció értéke kb. 1,1 millió Ft-tal csökkent az előző évi értékekhez képest. Az
egyéb ráfordítások szintje jelentős, 305,9 millió Ft-tal (kb. 88,3%-kal) csökkent a korábbi év
adatához viszonyítva.
Összességében a működési eredmény kb. 331,7 millió Ft-tal javult az előző évhez képest,
értéke kb. -79,4 millió Ft (veszteség).
A pénzügyi művelek bevételei / ráfordításai értéke kb. 23,6 millió Ft-tal csökkent az előző év
végi értékhez képest, így az adózás előtti eredmény az előző évhez képest kb. 308,1 millió Ft-
tal emelkedett értéke kb. -113,5 millió Ft (veszteség).
A nyereségadó ráfordítás nem változotta megelőző időszakhoz képest, a tárgyévi érték 32 eFt.
Mindezek hatására az adózott eredmény szintje az előző évi értékhez képest kb. 308,1 millió
Ft-tal emelkedett, értéke kb. -113,5 millió Ft (veszteség).
A Társaság jövőbeli árbevétel, illetve nyereségtermelő képessége, illetve annak rövid, illetve
hosszabb távú alakulása kockázatokat és bizonytalanságokat hordoz magában.
A teljesítmény mérésének mennyiségi és minőségi mutatói, illetve jelzői
(újramegállapított bázisidőszaki értékek esetén a mutatók az újramegállapított bázisidőszaki
adatokkal kerültek kiszámításra)
A Társaságra vonatkozó egyedi mutatók:
A pénzügyi helyzet rövid távú mutatói:
MUTATÓ
MEGNEVEZÉS
MUTATÓ
SZÁMÍTÁSA
TÁRGYÉV
ELŐZŐ ÉV
Likviditási mutató
Forgóeszközök
0,17
0,29
Rövid lejáratú kötelezettségek
Likviditási gyorsráta
Pénzeszközök + értékpapírok +
követelések
0,13
0,25
Rövid lejáratú kötelezettségek
Készpénzlikviditás
Pénzeszközök + értékpapírok
0,03
0,00
Rövid lejáratú kötelezettségek
Nettó működő tőke
Forgóeszközök
-381 445 eFt
-349 973 eFt
Rövid lejáratú kötelezettségek
152
Az eredmény és jövedelmezőség alakulásának mutatói:
MUTATÓ
MEGNEVEZÉS
MUTATÓ
SZÁMÍTÁSA
TÁRGYÉV
ELŐZŐ ÉV
Árbevétel arányos üzemi
eredmény
Működési eredménye
-31,51
-162,38
Értékesítés net
árbevétele
Tőkearányos adózott eredmény
Adózott eredmény
-0,76
2,65
Saját tőke
Eszközhatékonyság
Adózott eredmény
-0,18
-1,24
Teljes eszközállomány
A vagyoni helyzet és a tőkeszerkezet mutatói:
MUTATÓ MEGNEVEZÉS
MUTATÓ
SZÁMÍTÁSA
TÁRGYÉV
ELŐZŐ ÉV
Tőkeszerkezeti mutató
Saját tőke
0,30
-0,32
Kötelezettségek
Saját tőke - jegyzett tőke aránya
Saját tőke
0,74
-1,30
Jegyzett tőke
Befektetett eszközök
Saját tőke
0,27
-0,79
fedezettsége
Befektetett eszközök
Vagyonszerkezet
Befektetett eszközök
7,13
1,43
Forgóeszközök
Befektetett eszközök aránya
Befektetett eszköz
0,88
0,59
Teljes eszközállomány
Kelt: 2023. április 27.
FuturAqua Nyrt.
153
Konszolidált Vezetőségi
(Üzleti) Jelentés
2022.
154
A Csoport, illetve a Csoport Anyavállalatának rövid bemutatása
A Csoport Anyavállalatánakrövid bemutatása
Cégnév: FuturAqua Ásványvíztermelő és Vagyonkezelő
Nyilvánosan Működő Részvénytársaság
Rövidített cégnév: FuturAqua Nyrt.
Székhely: 7011 Alap, Dózsa György út 81-83.
Cégbejegyzés időpontja: 2011/02/23.
Bejegyző bíróság: Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága
Cégjegyzékszám: 07-10-001537
Cégjogi forma: Részvénytársaság
Adószám: 23174586-2-07
Statisztikai számjel: 23174586-1107-114-07
Főtevékenység: 1107 '08 Üdítőital, ásványvíz gyártása
A társaság időtartama: határozatlan
Üzleti év: megegyezik a naptári évvel
A Társaság honlapja: www.futuraqua.eu
Állandó könyvvizsgáló: UNIKONTO Számvitelkutatási Kft.
székhelye: 1093 Budapest, Fővám tér 8.
cégjegyzékszáma: Cg.: 01-09- 073167
adószáma: 10491252-2-43
kamarai nyilvántartási száma: 001724;
könyvvizsgálói feladatok ellátásáért felelős személy:
Dr. Adorján Csaba Imre
lakcíme: lakcíme: 2083 Solymár, Árok utca 21/B,
kamarai tagsági száma: 001089
A Csoport Anyavállalaltának a FuturAqua Nyrt.-nek (a továbbiakban úgy is, mint Társaság) a
hirdetményeit a Budapesti Értéktőzsde Zrt. honlapján (www.bet.hu), a saját honlapján
(www.futuraqua.eu), valamint a Magyar Nemzeti Bank által üzemeltetett honlapon
(kozzetetek.mnb.hu) teszi közzé.
A Társaság törzsrészvényei a Budapesti Értéktőzsde Zrt. által működtetett szabályozott piacra
bevezetésre kerültek.
155
A Csoport rövid bemutatása
A Csoporta fordulónapon két leányvállalattal rendelkezett, mindkettőnek 100%-os
tulajdonosa volt mind a tárgyévi fordulónapon (2022. december 31. napján), mind a megelőző
év fordulónapján (2021. december 31. napján).
A leányvállalatok társasági jogi alapadatai az alábbiak:
1. Az OlupAqua Ásványvíztermelő Korlátolt Felelősségű Társaság leányvállalat adatai:
Cégnév: OlupAqua Ásványvíztermelő Korlátolt Felelősségű
Társaság
Rövidített cégnév: OlupAqua Kft.
Székhely: 7011 Alap, Dózsa György út 81-83.
Cégbejegyzés időpontja: 2009/02/11
Bejegyző bíróság: Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága
Cégjegyzékszám: 07-09-030475
Cégjogi forma: Korlátolt Felelősségű Társaság
Adószám: 14654327-2-07
Statisztikai számjel: 14654327-1107-113-07
Főtevékenység: 1107 '08 Üdítőital, ásványvíz gyártása
A társaság időtartama: határozatlan
Üzleti év: megegyezik a naptári évvel
Állandó könyvvizsgáló: UNIKONTO Számvitelkutatási Kft.
székhelye: 1093 Budapest, Fővám tér 8.
cégjegyzékszáma: Cg.: 01-09- 073167
adószáma: 10491252-2-43
kamarai nyilvántartási száma: 001724;
könyvvizsgálói feladatok ellátásáért felelős személy:
Dr. Adorján Csaba Imre
lakcíme: lakcíme: 2083 Solymár, Árok utca 21/B,
kamarai tagsági száma: 001089
156
2.WatereumInvest Vagyon- és Ingatlankezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság
leányvállalat adatai:
Cégnév: WatereumInvest Vagyon- és Ingatlankezelő Zártkörűen
Működő Részvénytársaság
Rövidített cégnév: WatereumInvest Zrt.
Székhely: 7011 Alap, Dózsa György út 81-83.
Cégbejegyzés időpontja: 2019/09/23
Bejegyző bíróság: Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága
Cégjegyzékszám: 07-10-001539
Cégjogi forma: Részvénytársaság
Adószám: 27067248-2-07
Statisztikai számjel: 27067248-6420-114-07
Főtevékenység: 6420 ’08 Vagyonkezelés (holding)
A társaság időtartama: határozatlan
Üzleti év: megegyezik a naptári évvel
Állandó könyvvizsgáló: UNIKONTO Számvitelkutatási Kft.
székhelye: 1093 Budapest, Fővám tér 8.
cégjegyzékszáma: Cg.: 01-09- 073167
adószáma: 10491252-2-43
kamarai nyilvántartási száma: 001724;
könyvvizsgálói feladatok ellátásáért felelős személy:
Dr. Adorján Csaba Imre
lakcíme: lakcíme: 2083 Solymár, Árok utca 21/B,
kamarai tagsági száma: 001089
A tárgyévi tevékenység, fontosabb tárgyévi események ismertetése
A cégcsoport bemutatása
A Csoport megalakulása óta az ásványvízkincs felkutatásával, a vagyonkezelésébe tartozó
vízvagyon menedzselésével és hasznosításával foglalkozik. 2019. április 30-án az éves rendes
közgyűlésen a fenntarthatóság, illetve annak támogatása került a Csoport jövőképének a
középpontjába, a cég és leányvállalatai, vagyis a FuturAqua Csoport elkötelezetté vált a
klíma- és vízvédelem, valamint ökológiai lábnyoma minimalizálása iránt.
157
Az új stratégiai irányvonalak jegyében megújult a Csoport addigi célkitűzése az édesvíz
stratégiai szerepének felértékelése –, valamint az a törekvése, hogy a FuturAqua Nyrt.
nemzetközi kereskedelmi kapcsolatokkal is rendelkező vízpiaci, pénzügyi és élelmiszeripari
vagyonkezelő társaság legyen.
A Csoport további célkitűzése az édesvíz szélesebb körű gazdálkodási perspektíváinak
megnyitása, valamint platformjának a megteremtése. Ennek jegyében a FuturAqua Nyrt.
újragondolta és újrapozicionálta ásványvíz-kitermelését és termékeit, köztük blockchain-
technológián alapuló Watereumtokenjét.
A FuturAqua Nyrt. az ásványvíz kitermelésében és értékesítésében folytatott tevékenységi
körében közvetve, 100%-ban tulajdonolt leányvállalatán az OlupAqua Kft.-n keresztül
érdekelt.
A Csoport Anyavállalata 2019-ben létrehozta új leányvállalatát, a WatereumInvest Vagyon-
és Ingatlankezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaságot.
A FuturAqua Nyrt. és két leányvállalata, az OlupAqua Kft. és a WatereumInvest Zrt. alkotják
a FuturAqua Nyrt. által vezetett cégcsoportot („Csoport”).
Tárgyévi tevékenység, fontosabb tárgyévi események
A Csoport 2022.04.06-án bejelentette, hogy az Aqua IT Kft. (akkori székhelye: 9372 Csapod,
Cziráki u. 11.) végrehajtási eljárást indított társaságunk ellen vállalkozási szerződésből
fakadó, álláspontjuk szerint őket megillető 318.092.253Ft vállalkozói díjérvényesítésére. A
Társaság tájékoztatta Tisztelt Befektetőit, hogy a követelés jogosságát, mértékét és az
intézkedés jogszerűségét vitatja.
A Csoport Anyavállalatának 2022.06.16-én megtartott megismételt közgyűlésen új
igazgatósági tag és új felügyelőbizottsági tagok kerültek megválasztásra.
A Csoport Anyavállalatánakigazgatósága 2022. június 28. napján úgy döntött, hogy a társaság
alaptőkéjét a Kis-Benedek Róbert Ferenc és Hajnal Zsolt András, mint apportőrök által a
társaság rendelkezésére bocsátott nem pénzbeli vagyoni hozzájárulással, új részvények
forgalomba hozatalával, zártkörűen megemeli. Jelen döntés alapján az alaptőke-emelés során
alkalmazott kibocsátási érték 40,-HUF/részvény. Az igazgatósági határozat értelmében most
mindösszesen 1.435.000 db, azaz egymillió-négyszázharmincötezer darab részvény (a
korábban kibocsátott részvényekkel mindenben megegyező, és teljes évi osztalékra
jogosító,HU0000107362 ISIN azonosítójú törzsrészvény) kerül kibocsátásra zárt körben (Kis-
Benedek Róbert Ferenc: 722.500 db, Hajnal Zsolt András: 712.500 db), 40,-HUF/db
kibocsátási árfolyamon nem pénzbeli hozzájárulás szolgáltatása ellenében, amely a Futuraqua
Nyrt. részvényeit illetően a 180 napos súlyozott tőzsdei átlagár alapján került meghatározásra
A Magyar Nemzeti Bank (1013 Budapest, Krisztina krt. 55.; telephely: 1122 Budapest,
Krisztina krt. 6.) társaságunkkal szemben meghozta a 2022. július 12. napján kelt, társaságunk
részére 2022. július 13. napján kézbesített, H--III-B-36/2022. számú határozatot. A
határozat rendelkező része a közleményben olvasható.
A Csoport Anyavállalata 2022.11.08-án bejelentette, hogy 100%-os leányvállalata, a
WatereumInvest Zrt. azon a napon üzletrész átruházási szerződést írt alá az Aqua IT Kft.
többségi tulajdonosával, az Aqua IT Kft. 60%-os üzletrészének megszerzésére vonatkozóan.
158
A Csoport Anyavállalata2022.11.09-i rendkívüli közgyűlése úgy döntött, hogy a Társaságnál
igazgatóság és felügyelőbizottság helyett egységes irányítási rendszert megvalósító
igazgatótanács kerül létrehozásra. A közgyűlés egyhangú szavazással meghozott
határozatával Hajnal Zsolt Andrást, Kis-Benedek Róbert Ferencet, File Szabolcsot, Csereklei
Gábort és Dr. Kopros Dórát határozatlan időre a társaság igazgatótanácsának tagjává
megválasztotta. A Közgyűlés egyhangú szavazással meghozott határozatával File Szabolcsot,
Csereklei Gábort és Dr. Kopros Dórát határozatlan időre a társaság audit bizottságának
tagjává megválasztotta.
A Csoport Anyavállalatának Igazgatótanácsa 2022. november 14. napján a Társaság 2022.
november 9. napján megtartott folytatólagos rendkívüli közgyűlésének az Igazgatótanácsot az
alaptőke zárt körben történő felemelésére felhatalmazó határozata alapján elhatározta a
Társaság alaptőkéjének új részvények forgalomba hozatalával, zárt körben történő felemelését
pénzbeli hozzájárulás ellenében, összesen 365.000.000 Ft kibocsátási értékkel,
részvényenként 25 Ft-os kibocsátási áron az alábbiak szerint:
A Csoport Anyavállalatának Igazgatótanácsa 2022. november 14. napján úgy határozott, hogy
– a közgyűlés fenti felhatalmazása alapján a Társaság alaptőkéjét zárt körben, új részvények
forgalomba hozatalával, összesen 73.000.000 Ft-tal (azaz hetvenhárommillió forinttal)
pénzbeli vagyoni hozzájárulás ellenében felemeli, az alábbiak szerint. A kibocsátásra kerülő
részvények kibocsátási értéke részvényenként 25 Ft (azaz huszonöt forint), a kibocsátandó
részvények kibocsátási értéke összesen: 365.000.000 Ft (azaz háromszázhatvanötmillió
forint). A kibocsátandó részvények darabszáma, névértéke, fajtája és sorozata: 2.200.000
(azaz kétmillió-kétszázezer) darab egyenként 5 Ft (azaz öt forint) névértékű „A” sorozatú
törzsrészvény, valamint 12.400.000 (azaz tizenkétmillió-négyszázezer) darab egyenként 5 Ft
(azaz öt forint) névértékű „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvény.
A Csoport Anyavállalata 2022.11.18-án elhatározta, hogy 100%-os tulajdonában lévő
leányvállalatában, a WatereumInvest Zrt.-ben 330.000.000 Ft összegű pénzbeli vagyoni
hozzájárulással alaptőkét emel.
A Csoport Anyavállalata 100%-os tulajdonában lévő leányvállalata, a WatereumInvest Zrt.
2022.11.24-én részvény adásvételi szerződést kötött az RNT Holding Zrt-vel, melynek
keretében 2023. január 16. napi hatállyal a WatereumInvest Zrt. megvásárol az RNT Holding
Zrt-től 5.200.000 darab, a FuturAqua Nyrt. által a 2022. november 14-i döntésével
kibocsátott, egyenként 5 Ft névértékű „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvényt. Az
adásvételi szerződés teljesítésének feltétele, hogy a részvények keletkeztetése addig
megtörténjen. Az ügylettel a Watereum Zrt. célja, hogy a részvényeket az Aqua IT Kft. 60%-
os üzletrészének megszerzése során az üzletrész részbeni ellenértékeként használja fel
Az Aqua IT Kft. jogi képviselője 2022.11.25-én arról tájékoztatta a Csoportot, hogy az Aqua
IT Kft., mint végrehajtást kérő által a Csoporttal szemben indított végrehajtási eljárásban a
Vht. 48. § (1) bekezdése alapján kérte a végrehajtási eljárás felfüggesztését. (A végrehajtás
végül 2023. áprilisában befejezésre került.)
159
Fordulónapot követő lényeges események
1.
A Csoport Anyavállalata 2023. január 5. napján bejelentette, hogy a 2022. június 16. napján
megtartott megismételt rendkívüli közgyűlése által meghozott 16/2022. (VI. 16.) számú
közgyűlési határozat
13
szerint a Társaság 100%-os leányvállalatában, az OlupAqua Kft-ben
elhatározott ázsiós tőkeemelés miatti cégadatváltozásokat a Székesfehérvári Törvényszék
Cégbírósága a cégjegyzékbe bejegyezte. Az OlupAqua Kft. vonatkozásában a végső
anyavállalat a FuturAqua Nyrt.
2.
A Csoport Anyavállalatának100%-os tulajdonában lévő leányvállalata, a WatereumInvest Zrt.
2023. január 16. napján tájékoztatta a Társaságot, hogy a WatereumInvest Zrt., mint vevő és
az RNT Holding Zrt., mint eladó között 2022. november 24. napján megkötött részvény
adásvételi szerződés
14
a fenti napon teljesült. Ennek megfelelően a WatereumInvest Zrt. 2023.
január 16. nappal megvásárolt az RNT Holding Zrt-től 5.200.000 darab, a FuturAqua Nyrt.
által kibocsátott, egyenként 5 Ft névértékű „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvényt (ISIN:
HU0000203419).
A fenti tranzakció nyomán 2023. január 16. nappal az RNT Holding Zrt. részesedése a
FuturAqua Nyrt-ben 5.200.000 darab „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvénnyel csökkent,
míg a WatereumInvest Zrt. részesedése a FuturAqua Nyrt.-ben ugyanezen részvény-
mennyiséggel emelkedett. A WatereumInvest Zrt. vonatkozásában a végső anyavállalat a
FuturAqua Nyrt.
A WatereumInvest Zrt. a fenti részvényeket tőzsdén kívüli ügylet keretében, részvényenként
25 Ft ellenérték fejében szerezte meg.
A WatereumInvest Zrt. a tranzakciót megelőzően nem rendelkezett a FuturAqua Nyrt. által
kibocsátott részvényekkel, így a tranzakciót követően a WatereumInvest Zrt. 5.200.000 darab
„B” sorozatú FuturAqua osztalékelsőbbségi részvényt birtokol.
Az ügyletet követően a FuturAqua Nyrt. által közvetett és közvetlen módon birtokolt saját
részvények száma 590.650 darabról (melyből 590.650 darab közvetlenül birtokolt „A”
sorozatú törzsrészvény) 5.790.650 darabra növekedett (melyből 590.650 darab közvetlenül
birtokolt „A” sorozatú törzsrészvény és 5.200.000 darab a WatereumInvest Zrt.
leányvállalaton keresztül közvetett módon birtokolt „B” sorozatú osztalékelsőbbségi
részvény) (a szavazati jog mértéke 7,71%).
3.
A Csoport Anyavállalata 2023. január 17. napján bejelentette, hogy a WatereumInvest Zrt.-
ben a Társaság által 2022. november 18. napján elhatározott 330.000.000 Ft összegű pénzbeli
13
A közgyűlési határozat szövege az alábbi: „A közgyűlés 16/2022. (VI. 16.) határozatával, egyhangú
szavazással elhatározza az Olup Aqua Kft-ben végrehajtandó ázsiós tőkeemelést akként, hogy 80.000.000 Ft
mértékű ázsiós tőkeemelést hajt végre az Olup Aqua Kft-ben a törzstőkét 3.000.000 Ft-ról 4.000.000 Ft-ra
emeli, további 79.000.000 Ft pedig a tőketartalékba kerül. A törzstőke emelés és az ázsió fedezete a FuturAqua
Nyrt-nek az Olup Aqua Kft-vel szemben fennálló kölcsönköveteléséből 80.000.000 Ft mértékű rész. Jelen
határozattal a közgyűlés felhatalmazza az igazgatóságot, hogy az Olup Aqua Kft. ázsiós tőkeemelése és az
ezzel összefüggő alapító okirat módosítás ügyében járjon el.”
14
A részvény adásvételi szerződésről a Társaság 2022. november 24. napján rendkívüli tájékoztatást tett közzé.
160
vagyoni hozzájárulással történő tőkeemelést a Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága a
cégjegyzékbe bejegyezte.
4.
A WatereumInvest Zrt. 2023. január 19. napján tájékoztatta a Társaságot, hogy az Aqua IT
Kft. 60%-os üzletrészének megszerzésére irányuló ügylet keretében 2023. január 19. nappal
transzferált (átvezetett) az üzletrész eladója részére 5.200.000 darab, a FuturAqua Nyrt. által
kibocsátott, egyenként 5 Ft névértékű „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvényt (ISIN:
HU0000203419).
A fenti tranzakció nyomán 2023. január 19. nappal a WatereumInvest Zrt. részesedése a
FuturAqua Nyrt-ben 5.200.000 darab „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvénnyel
csökkent,így a tranzakciót követően a WatereumInvest Zrt. nem rendelkezik a FuturAqua
Nyrt. által kibocsátott részvényekkel, részesedése, illetve befolyása a Társaságban 0,00%-ra
csökkent.
A WatereumInvest Zrt. a fenti részvényeket tőzsdén kívüli ügylet keretében ruházta át az
Aqua IT Kft. üzletrész ellenértékének részeként, a felek a részvényeket darabonként 25 Ft
ellenértékkel fogadták el.
Az ügyletet követően a FuturAqua Nyrt. által közvetett és közvetlen módon birtokolt saját
részvények száma 5.790.650 daraból (melyből 590.650 darab közvetlenül birtokolt „A” sorozatú
törzsrészvény és 5.200.000 darab a WatereumInvest Zrt. leányvállalaton keresztül közvetett
módon birtokolt „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvény) 590.650 darabra csökkent (melyből
590.650 darab közvetlenül birtokolt „A” sorozatú törzsrészvény).
5.
A WatereumInvest Zrt. 2023. január 20. napjával tájékoztatta a Társaságot, hogy az Aqua IT
Kft. 60%-os üzletrészének megszerzésére irányuló ügylet a 2023. január 20. napján
eredményesen lezárásra került, így a WatereumInvest Zrt. ezzel a nappal megszerezte az
Aqua IT Kft. 60%-os üzletrészét.
Ugyancsak 2023. január 20. napján az Aqua IT Kft. még a korábbi tulajdonosi körének
egyhangú határozata és a korábbi ügyvezetőjének döntése alapján jogi képviselője útján
kérte az általa a FuturAqua Nyrt-vel szemben korábban indított 088.V.0322/2022. szám alatt
folyamatban lévő végrehajtási eljárásnak a Vht. 55. § (1) bekezdés a) pontja
15
alapján történő
megszüntetését.
6.
A Csoport Anyavállalatának Igazgatótanácsa 2023. február 6. napján döntött a Társaság
alaptőkéjének zárt körben történő felemeléséről az alábbiak szerint.
Az Igazgatótanács a közgyűlés felhatalmazása alapján a Társaság alaptőkéjét zárt körben,
új részvények forgalomba hozatalával, összesen 25.250.000 Ft-tal (azaz huszonötmillió-
kétszázötvenezer forinttal) pénzbeli vagyoni hozzájárulás ellenében felemeli, az alábbiak
szerint. A kibocsátásra kerülő részvények kibocsátási értéke részvényenként 25 Ft (azaz
15
A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 55. § (1) bekezdés a) pontja szerint a végrehajtást
foganatosító bíróság a végrehajtást köteles végzéssel megszüntetni, illetőleg korlátozni, ha ezt kívánta a
végrehajtást kérő, és a megszüntetés, illetőleg korlátozás másnak a jogát nem sérti.
161
huszonöt forint), a kibocsátandó részvények kibocsátási értéke összesen: 126.250.000 Ft (azaz
százhuszonhatmillió-kétszázötvenezer forint).
A kibocsátandó részvények darabszáma, névértéke, fajtája és sorozata: 1.950.000 (azaz
egymillió-kilencszázötvenezer) darab egyenként 5 Ft (azaz öt forint) névértékű „A” sorozatú
törzsrészvény, valamint 3.100.000 (azaz hárommillió-egyszázezer) darab egyenként 5 Ft
(azaz öt forint) névértékű „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvény.
A kibocsátandó törzsrészvények 5 Ft (azaz öt forint) dematerializált formában előállításra
kerülő törzsrészvények, melyek részvényenkénti kibocsátási értéke: 25 Ft (azaz huszonöt
forint).
A kibocsátandó osztalékelsőbbségi részvények 5 Ft (azaz öt forint) dematerializált formában
előállításra kerülő osztalékelsőbbségi részvények, melyek részvényenkénti kibocsátási értéke:
25 Ft (azaz huszonöt forint).
A kibocsátandó részvények kibocsátási értéke összesen: 1.950.000 * 25 Ft + 3.100.000 * 25
Ft = 126.250.000 Ft (azaz százhuszonötmillió-kétszázötvenezer forint).
A kibocsátandó részvények kibocsátási értéke befizetésének módja: átutalással a Társaság
bankszámlájára, határideje: a pénzbeli hozzájárulás 25%-a erejéig a határozat keltétől (2023.
február 6-tól) számított 30 napon belül, de legkésőbb a tőkeemeléssel kapcsolatos cégbírósági
változásbejegyzési kérelem benyújtását megelőzően, míg a pénzbeli hozzájárulás fennmaradó
75%-a erejéig a határozat keltétől (2023. február 6-tól) számított 60 napon belül, de legkésőbb
a kibocsátott részvények előállítását (keletkeztetését) megelőzően.
A zártkörű alaptőke-emelésben kibocsátásra kerülő valamennyi részvény átvételére és a
részvények ellenértékének szolgáltatására az RNT Holding Zártkörűen Működő
Részvénytársaság (székhelye: 1148 Budapest, Fogarasi út 64.) kerül kijelölésre.
A zártkörű alaptőke-emeléssel azanyavállalatalaptőkéjét 30.085.000 darab egyenként 5 Ft
névértékű „A” sorozatú törzsrészvény és 15.500.000 darab egyenként 5 Ft névértékű „B”
sorozatú osztalékelsőbbségi részvény testesíti meg, így a Társaság alaptőkéje összesen
227.925.000 Ft-ra változik.
A Csoport Anyavállalata 2023. február 6-i igazgatótanácsi határozatával elhatározott zártkörű
alaptőke-emelésben a kibocsátásra került részvények kibocsátási értéke maradéktalanul
megfizetésre került, a tőkeemelés miatti cégadatváltozásokat (az alaptőke összegének
változása, a részvények darabszámának növekedése, illetve az alapszabály módosítása) a
Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága a cégjegyzékbe bejegyezte.
7.
A Csoport Anyavállalata 2023. április 11. napján kézhez vette a Dr. Nótári, Dr. Berecz és Dr.
GulyásVégrehajtó IrodaDr. Berecz Judit önálló bírósági végrehajtó mai napon kelt
tájékoztatását arról, hogy az Aqua IT Kft., mint végrehajtást kérő által a FuturAqua Nyrt-vel
szemben 2022. évben indított 088.V.0322/2022. szám alatti végrehajtás a bírósági
végrehajtási ügyvitelről és pénzkezelésről szóló 1/2002.(I.17.) IM rendelet 33.§ alapján
befejezésre került.
162
A Csoport Anyavállalatának részvényei
A pénzügyi kimutatások fordulónapján a részvények darabszáma és a részvényekhez
kapcsolódó szavazati jogok száma
Az alaptőke nagysága 2022. december 31. napra vonatkozóan
Jegyzett tőke: 202.675.000.- HUF, azaz Kétszázkétmillió-hatszázhetvenötezer HUF
A Csoport Anyavállalata alaptőkéjének összetétele 2022. december 31. napra vonatkozóan
Névérték
(Ft/db)
Kibocsátott
darabszám
Össznévérték
(Ft)
Részvények
fajtája, osztálya
FuturAqua „A”
sorozatú
törzsrészvény
5 HUF
28.135.000
140.675.000 Ft
törzsrészvény
FuturAqua „B”
sorozatú
osztalékelsőbbségi
részvény
5 HUF
12.400.000
62.000.000 Ft
osztalékelsőbbségi
részvény
Részvények
összesen
5 HUF
40.535.000
202.675.000 Ft
A részvényekhez kapcsolódó szavazati jogok száma 2022. december 31.
Szavazati jogra
nem jogosító -
saját
részvények
száma
Szavazati jogra
jogosító
részvények
Részvényenkénti
szavazati jog
Összes
szavazati jog
FuturAqua „A”
sorozatú
törzsrészvény
590.650
27.544.350
1
27.544.350
FuturAqua „B”
sorozatú
osztalékelsőbbségi
részvény
0
12.400.000
0,5
6.200.000
Szavazatok
száma
590.650
39.944.350
33.744.350
A Csoport Anyavállalata 2022. november 14. napján döntött az alaptőkéjének zárt körben, új
részvények forgalomba hozatalával történő felemeléséről, melynek során kibocsátásra került
2.200.000 darab egyenként 5 Ft névértékű és részvényenként 1 szavazati jogot megtestesítő
„A” sorozatú törzsrészvény, valamint 12.400.000 darab egyenként 5 Ft névértékű és
részvényenként 0,5 szavazati jogot megtestesítő „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvény.
A zártkörű alaptőke-emelés miatti cégadatváltozásokat (az alaptőke összegének változása, a
részvények darabszámának növekedése, illetve az alapszabály módosítása) a Székesfehérvári
163
Törvényszék Cégbírósága 2022. decemberében a cégjegyzékbe bejegyezte, a fenti táblázatok
a Cégbíróságon bejegyzett értékeket tartalmazzák, azonban a részvények keletkeztetésére
2023. januárjában került sor.
Tárgyévi tőkeemelések:
A tárgyévben az alábbi két tőkeemelés történt:
Csoport Anyavállalata 2022. július 28. napján döntött az alaptőkéjének zárt körben, új
részvények forgalomba hozatalával történő felemeléséről. A Társaság alaptőkéjét a Kis-
Benedek Róbert Ferenc és Hajnal Zsolt András, mint apportőrök által a társaság
rendelkezésére bocsátott nem pénzbeli vagyoni hozzájárulással, új részvények forgalomba
hozatalával, zártkörűen megemeli. Jelen döntés alapján az alaptőke-emelés során alkalmazott
kibocsátási érték 40,-HUF/részvény. Az tőkeemelésről szóló igazgatósági határozat
értelmében mindösszesen 1.435.000 db darab törzsrészvény került kibocsátásra zárt körben
(Kis-Benedek Róbert Ferenc: 722.500 db, Hajnal Zsolt András: 712.500 db), 40,-HUF/db
kibocsátási árfolyamon nem pénzbeli hozzájárulás szolgáltatása ellenében.
A Csoport Anyavállalata 2022. november 14. napján döntött az alaptőkéjének zárt körben, új
részvények forgalomba hozatalával történő felemeléséről, melynek során pénzbeli
hozzájárulás ellenében részvényenként 25 Ft kibocsátási értéken kibocsátásra került 2.200.000
darab egyenként 5 Ft névértékű és részvényenként 1 szavazati jogot megtestesítő „A”
sorozatú törzsrészvény, valamint 12.400.000 darab egyenként 5 Ft névértékű és
részvényenként 0,5 szavazati jogot megtestesítő „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvény.
A részvények darabszámának változását az alábbi mozgástáblák mutatják:
Részvény darabszámra vonatkozó mozgástábla - 2022. évre
vonatozóan
Részvény- sorozat neve
Nyitó érték
(kibocsátott
darabszám 2022.
január 1. napján)
2022. évi tőkeemelések
miatt kibocsátott új
részvények
Záró érték (kibocsátott
darabszám 2022.
december 31. napján)
FuturAqua „A” sorozatú
törzsrészvény
24 500 000
3 635 000
28 135 000
FuturAqua „B” sorozatú
osztalékelsőbbségi részvény
0
12 400 000
12 400 000
Összesen
24 500 000
16 035 000
40 535 000
Részvény darabszámra vonatkozó mozgástábla - 2021. évre
vonatozóan
Részvény- sorozat neve
Nyitó érték
(kibocsátott
darabszám 2021.
január 1. napján)
2021. évi tőkeemelések
miatt kibocsátott új
részvények
Záró érték (kibocsátott
darabszám 2021.
december 31. napján)
FuturAqua „A” sorozatú
törzsrészvény
24 000 000
500 000
24 500 000
FuturAqua „B” sorozatú
osztalékelsőbbségi részvény
0
0
0
Összesen
24 000 000
500 000
24 500 000
164
A várható fejlődés
A Csoport fejlődése döntően új akvizíciók megvalósításával, a meglévő befektetési portfólió
növekedésével, módosításával, fejlesztésével, illetve új tevékenységek megvalósítása útján
történhet. Ezek megvalósulása részben belső döntések függvénye, de természetes módon
kihatással van a gazdasági környezet ismert, illetve várható fejlődése. A fentiek miatt a
Csoport fejlődésével kapcsolatban kockázatok és bizonytalanságok állnak fenn.
Kutatás-fejlesztés
A Csoportnál a 2022-es évben kutatás-fejlesztési tevékenység nem történt.
Telephelyek, fióktelepek, saját tulajdonú ingatlanok
A Csoport Anyavállalatának székhelye és ásványvíztermeléssel kapcsolatos tevékenységének
helyszíne az Alap községben (irányítószám: 7011), a Dózsa György út 81–83. szám alatt
található. Az OlupAqua Kft. és a WatereumInvest Zrt. székhelye ugyancsak a fenti címen
található.
Alap község a Mezőföldön, Fejér megyében, a Sárbogárdi kistérségben fekszik, a hozzá
legközelebb elhelyezkedő város Sárbogárd (10 km), ahonnan Alapra mellékút is a 6223-as
közút– vezet. A község településszerkezetét tekintve síkvidéki útifalu, fejlett szőlőkultúrával
rendelkezik, lakói főleg mezőgazdasággal és állattenyésztéssel foglalkoznak.
A településre vonatkozó további alapadatok: régió: Közép-Dunántúl; a Sárbogárdi Kistérség
székhelye: Sárbogárd. Alap község teljes népessége a 2015. január 1-jei adatok szerint1907
fő;területnagysága:48,29 km².
Saját tulajdonú ingatlanok:
A Csoport az alábbi saját tulajdonú ingatlanokkal rendelkezik:
1. Alap 215 hrsz.-ú, kivett lakóház, udvar, gazdasági épület művelési ágú, 2231
négyzetméter térmértékű ingatlan, amely természetben Alap (Fejér megye), Dózsa
György út 83. szám alatt található. Az ingatlan közvetlenül szomszédos az Alap 214
hrsz.-ú ingatlannal. Ezen az ingatlanon épületek találhatók, a beépítettség jelenleg 143
négyzetméter. A társaság irodája, szociális helyiségek és két, a jövőben
ásványvíztöltésre, kezelésre szánt melléképület található itt. Az ingatlan tulajdonosa a
Társaság.
2. Alap 214 hrsz.-ú, 3448 négyzetméter térmértékű ingatlan, amely természetben Alap
(Fejér megye), Dózsa György út 81. szám alatt található, az Alap 1.
Ásványvízüzemnek ad helyet. Ezen az ingatlanon találhatók a B-37 és B-38-as OKK
számú törzskönyvezett ásványvíz kutak. A kutak és az üzem kizárólagos tulajdonosa a
FuturAqua Nyrt. A kutak hasznosítására a Társaság saját leányvállalatával, az
OlupAqua Kft.-vel kötött kúthasználati- és hasznosítási szerződést. Az ingatlan
tulajdonosa a Társaság.
3. Alap 213 hrsz.-ú,3928 négyzetméter térmértékű ingatlan, amely természetben Alap
(Fejér megye), Dózsa György út 79.szám alatt található. Az ingatlan közvetlenül
szomszédos az Alap 214 hrsz.-ú ingatlannal. Az ingatlan tulajdonosa a
WatereumInvest Zrt.
165
4. Alap 217 hrsz.-ú, 2257 négyzetméter térmértékű ingatlan, amely természetben Alap
(Fejér megye), Dózsa György út 85. szám alatt található. Az ingatlan közvetlenül
szomszédos az Alap 215 hrsz.-ú ingatlannal. Az ingatlan tulajdonosa a
WatereumInvest Zrt.
5. Szekszárd külterület 0239/2 hrsz.-ú, összesen 89.697 négyzetméter térmértékű
„vízmű” megnevezésű ingatlan, amely az M6-os autópálya „Szekszárd Centrum”
lehajtójánál található, közvetlen, saját, aszfaltos útkapcsolattal. A vízműtelepen
összesen hét vízkút található. Ezek közül kettő mélyfúrású kút, amelyek talpmélysége
370-375 méter, szűrőzése 300 és 350 méter mélységben található. A területen található
öt darab sekély fúrású kút is. Az ingatlan tulajdonosa a Társaság.
6. Szekszárd külterület 0239/5 hrsz.-ú,3794 négyzetméter térmértékű „kivett
sajáthasználatú út” ingatlan, amely az 5. pontban írt vízműtelep megközelítését teszi
lehetővé. Az ingatlan tulajdonosa a Társaság.
A Csoport foglalkoztatáspolitikája
A FuturAqua Nyrt. és a Watereum Zrt. 2022. évben nem foglalkoztatott munkavállalókat.
Az OlupAqua Kft.-ben 2022. első félévében 3 főt foglalkoztatott, míg a második félévtől nem
volt foglalkoztatott.
Összességében a Csoport 2022. első félévében 3 főt foglalkoztatott, míg 2022. második
félévében nem foglalkoztatott munkavállalókat.
A Csoport környezetvédelmi politikája
A Csoport Anyavállalatának 2019. április 30-án megtartott éves rendes közgyűlésén a
fenntarthatóság, illetve annak támogatása került a FuturAqua Nyrt. jövőképének a
középpontjába, a FuturAqua Csoport elkötelezetté vált a klíma- és vízvédelem, valamint
ökológiai lábnyom minimalizálása iránt.
Megújult stratégiájának részeként a FuturAqua Nyrt. aktív szerepet kíván vállalni a környezet
megóvásában, ezen belül is a víz környezeti fenntartásának, a felelős vízgazdálkodás
megteremtésének a megvalósításában, a felhasznált műanyagok keletkezésének és
felhalmozódásának a megelőzésében, ezáltal azok mennyiségének a csökkentésében, továbbá
a hulladékgazdálkodás további folyamataiban is részt kíván venni.
Ezen irányelvek víz- és hulladékgazdálkodásra épülő vezérfonalai összhangban állnak a 2022.
évben kiadott második Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia, a Klíma és Természetvédelmi
Akcióterv és az 5. Nemzeti Környezetvédelmi Program, többek között a 8. környezetvédelmi
cselekvési programban foglaltakkal.
Missziója megvalósítása érdekében a Társaság olyan innovációs megoldásokat és
programokat kíván támogatni, amelyek Magyarország édesvízkészletének, illetve
vízbázisainak megóvását, valamint fenntartható vízgazdálkodási rendszerének a kialakítását
mindezeken belül a mezőgazdaság területén elpazarolt vizek védelmét, speciális csaptelepek
felszerelésével az állami és közintézmények víztakarékossá telét, továbbá a nyári zenei
fesztiválokon takarításhoz, locsoláshoz az ipari szürkevíz hasznosításának a bevezetését
célozzák.
166
A Csoport Anyavállalata egyúttal olyan globális rendszer kiépítésére törekszik, amely már a
közeljövőben az egész világon segítséget nyújthat a fenntartható vízgazdálkodás
kialakításához, így az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljainak (SDGs) az eléréséhez. Éppen
ezért az édesvíz globálisan is kezelhető szélesebb körű gazdálkodási perspektíváit kívánja
megnyitni, valamint ezek platformját kívánja megteremteni.
Egyéb kérdések
A Csoport irányelve, hogy a részvényeseinknek és a piaci szereplőknek szóló közzétételek
pontos és teljes képet adjanak a Csoportról és minden lényeges vonatkozásban tükrözzék a
Csoport pénzügyi helyzetét és működési eredményét. Ezen közzétételek az alkalmazandó
törvényeknek, előírásoknak és szabályozásoknak megfelelő rendszerességgel készülnek.
Annak érdekében, hogy ezen céloknak megfeleljünk folyamatosan fejlesztjük
kockázatkezelési irányelvünket.
Kockázatkezelési rendszerünk magában foglalja a kockázatok azonosítását, hatásuk
felmérését, szükséges intézkedési tervek kialakítását, valamint ezek hatékonyságának és
eredményeinek követését. A kockázatkezelési rendszer hatékony működtetése érdekében
biztosítanunk kell, hogy a vezetés valamennyi fontos kockázat ismeretében hozza meg üzleti
döntéseit.
Minden lényeges, a belső és külső tevékenységhez kapcsolódó kockázat, a pénzügyi és jogi
követelményeknek való megfeleléshez kapcsolódó, valamint számos egyéb kockázat
kiértékelésre és kezelésre kerül. A szervezet kis méretére tekintettel külön Kockázatkezelési
kézikönyv nem készült. A működésünkre ható kockázati tényezők rendszeresen
felülvizsgálatra kerülnek.
Az anyavállalat, illetve leányvállalatai a tárgyévben nem kötöttek fedezeti ügyletet. Az
anyavállalat, illetve leányvállalatai külön írásba foglalt fedezeti ügylet politikát nem
alkalmaznak, mivel azt azok tevékenysége nem teszi indokolttá, ugyanakkor az esetlegesen a
jövőben megkötött fedezeti ügyletek tekintetében a hatályos jogszabályokban foglaltakat
tekintik irányadónak.
A Csoportnál a tárgyévben nem működött olyan munkavállalói részvényesi rendszer által
előírt irányítási mechanizmus, amelyben az irányítási jogokat nem közvetlenül a
munkavállalók gyakorolják.
A Csoport Anyavállalatának részvényei a hatályos jogszabályoknak és az Alapszabály
rendelkezései szerint szabadon átruházhatók. A részvény átruházása a Társasággal szemben
akkor hatályos, és a részvényes a részvényesi jogait csak akkor gyakorolhatja, ha a
részvénykönyvbe bejegyezték.
A Csoport Anyavállalata alapszabályának módosításáról a közgyűlés, illetve egyes esetekben
jogszabályi felhatalmazás alapján az igazgatótanács dönthet. A leányvállalatok létesítő
okiratának módosításáról az anyavállalat, mint egyedüli tulajdonos dönthet.
A Csoport az ár-, hitel-, kamat-, likviditás- és cash-flow kockázatokat az alábbiak szerint
mutatja be. Emellett jogi, adózási, szabályozási, partner és egyéb kockázatok is felmerülnek.
167
A Csoportra vonatkozó (a konszolidált beszámoló adataiból számított) kockázatok:
Árfolyamkockázat: a Csoport devizás eszközökkel, illetve forrásokkal a fordulónapon az
előző évhez hasonlóan nem rendelkezett, ezért árfolyamkockázata e területen nem merült
fel. A Csoport a fordulónapon az előző évhez hasonlóan rendelkezett 0,892685 db
Ethereum (ETH) tokennel
Érzékenység vizsgálat
Az adózás előtti eredményre gyakorolt hatása (ezer Ft-ban)
Ethereumtoken értéke
Tárgyév
Előző év
+/- 1% értékváltozás
+4 / -4
+11 / 11
Kamatkockázat:
Hitelállomány sem a fordulónapon, sem az előző év fordulónapján nem volt. A Csoport
változó kamatozású eszközökkel vagy forrásokkal nem rendelkezett. Az egyéb
követelések/kötelezettségek sem vetettek fel kamatkockázatot.
Likviditási kockázat:
A Csoport pénzeszközeinek értéke a tárgyévben növekedett, azonban a kötelezettségek
mértéke a pénzeszközök és a követelések állományához képest továbbra is jelentősnek
mondható.
A Csoport konszolidált beszámolójában a fordulónapon a pénzeszközök értéke 16.089 ezer
forint volt, ami az előző év végi 1.790ezer forintos értékéhez képest 14.299 ezer Ft mértékű
növekedést mutat. Ugyanakkor a forgóeszközök között kimutatott vevő és egyéb követelések
értéke a fordulónapon csoportszinten 377.819 ezer forint volt, ami az előző év végi 41.411
ezer forintos értékhez képest 336.408 ezer Ft mértékű emelkedést mutat.
A főbb likviditási mutatók csoportszinten az alábbiak szerint alakultak:
MUTATÓ
MEGNEVEZÉS
MUTATÓ
SZÁMÍTÁSA
ELŐZŐ
ÉV
TÁRGY
ÉV
Likviditási mutató
Forgóeszközök
0,17
0,85
Rövid lejáratú köt.
Likviditási gyorsráta
Pénzeszközök +
ért.pap.+követelések
0,08
0,77
Rövid lejáratú köt.
Készpénzlikviditás
Pénzeszközök + ért.pap.
0,00
0,03
Rövid lejáratú köt.
Hitelezési kockázat:
A Csoport hitelezési kockázata a követelésekkel kapcsolatban merülhet fel. A követelések
hitelezési kockázata folyamatos követelés menedzsment keretében kerül kezelésre. A
168
követelések hitelezési kockázata szigorú követelésmenedzsment szabályozással kerül
csökkentésre.
A hitelezési kockázat számszerűsítése: a konszolidált beszámolóban tartós lejárt és kétes
követeléssel a Csoport nem rendelkezik.
Piaci kockázat
A piaci kockázat annak kockázata, hogy a piaci árak változásai miatt a pénzügyi
instrumentumok valós értéke vagy jövőbeni cash-flow-i ingadozni fognak. A piaci
kockázatok a kockázatok három típusát tartalmazza: devizakockázat, kamatlábkockázat és
egyéb árkockázat. A kamatláb-, és a devizakockázat a korábbiakban bemutatásra került, az
egyéb árkockázat témakörében a legnagyobb kockázatként a Csoport ingatlanjainak
értékváltozása állhat, tekintettel arra, hogy a Csoport az ingatlanjait valós értéken értékeli.
Érzékenység vizsgálat
Az adózás előtti eredményre gyakorolt hatása (ezer Ft-ban)
Ingatlanok értéke
Tárgyév
Előző év
+/- 1% értékváltozás
+1778 / -1778
+1481 / -1481
Az ingatlanokhoz kapcsolódó értékváltozás kockázatának a Csoport eredményére gyakorolt
hatása jelentősnek tekinthető.
Egyéb kérdések:
A Csoport eszközeinek, befektetéseinek értéke a jövőben változhat azok működésének,
gazdálkodásának, üzleti környezetük változásának eredményeképpen, ami szintén
bizonytalanságot hordoz magában. Kockázatot jelent, hogy inflációs környezetben a
pénzeszközök vásárlóereje csökken.
Bizonytalanságot jelent, hogy a Csoport a mindenkori készpénzállományából, illetve
vagyonából meg tudja-e valósítani stratégiai elképzeléseit.
A Csoport belső ellenőrzési és kockázatkezelési rendszereit az igazgatótanács, illetve az audit
bizottság működteti külső partnerekkel együttműködésben. Az éves beszámoló elkészítése
megfelelő tapasztalattal és szakértelemmel rendelkező számviteli szolgáltató közreműködése
útján történik. A Pénzügyi kimutatások készítésével összefüggésben az ellenőrzés független
könyvvizsgáló közreműködésével is történik.
A z anyavállalat, illetve leányvállalatainak bevételei és ráfordításai, eszközeinek és
forrásainak értéke üzleti, piaci, jogi, szabályozási, illetve egyéb tényezőktől függően
változhatnak, ami befolyásolhatja a társaság mindenkori eredményét, illetve szükségessé
válhat a vállalat, illetve befektetései működésének kiigazítása.
Üzleti döntéseknek, illetve a működési környezet hatására a befektetett eszközök köre, a
befektetések köre és összetétele megváltozhat, ami kockázatokat és bizonytalanságokat rejthet
magában.
Bizonytalanságot jelenthet továbbá a magyar és a világgazdaság (ideértve különösen a
Társaság, illetve befektetéseinek piacait) jelenlegi és jövőbeli helyzete miatti gazdasági és
169
egyéb kockázat, a koronavírus (COVID-19) járvány, illetve annak utóhatásai miatt kialakult
magyarországi és nemzetközi egészségügyi, társadalmi, illetve gazdasági helyzethez
kapcsolódó kockázat, az orosz-ukrán fegyveres konfliktus, illetve ennek gazdasági hatásai
miatti gazdasági, politikai és egyéb kockázat, a Társaság stratégiai elképzeléseinek
megvalósíthatóságával kapcsolatos kockázat, valamint az ezekkel is némileg összefüggő
finanszírozási kockázat, partnerkockázat, jogi, illetve szabályozói kockázat.
A vezető tisztségviselők hatásköre, különösen a részvénykibocsátásra és -
visszavásárlásra vonatkozó jogkörök és változásuk
A Csoport Anyavállalata irányításával összefüggésben szükséges mindazon ügyekben
amelyeket törvény vagy az Alapszabály nem utal a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe az
Igazgatótanács jogosult és köteles dönteni és eljárni.
A Csoport Anyavállalata ügyvezető szerve a minimum 3 (három), maximum 11 (tizenegy)
tagú Igazgatótanács. E grémium az alábbiak szerint jogosult részvénykibocsátásra és -
visszavásárlásra vonatkozó jogkörök gyakorlására.
Az Igazgatótanács jogosultsága az alaptőke felemelésére:
A Közgyűlés 3/2022. (XI. 09.) sz. egyhangú szavazással meghozott határozatával a Ptk.
3:294. § alapján felhatalmazza a Társaság Igazgatótanácsát az alaptőke felemelésére. A jelen
felhatalmazás alapján az Igazgatótanács a Társaság alaptőkéjét új részvények forgalomba
hozatalával, legfeljebb 2023. december 31. napjáig emelheti fel, egy vagy több alkalommal.
Az új részvények kibocsátása során lehetőség van osztalékelsőbbségi, vagy
szavazatelsőbbségi részvények kibocsátására is. Ez esetben a részvényekhez kapcsolódó
részvényjellemzők, illetve a részvényekhez kapcsolódó jogok és kötelezettségek körét az
Igazgatótanács állapítja meg. Az a legmagasabb összeg, amelyre az Igazgatótanács e
felhatalmazás alapján az alaptőkét felemelheti 450.000.000 Ft.
A Csoport saját értékpapírra vonatkozó ügyletei
A beszámolási időszak során 2022. január 1-től 2022. december 31-ig a Csoport nem
vásárolt saját részvényeket.
A Csoport saját részvény állománya 2022. december 31-én 590.650 darab. A 2022. december
31-i fordulónapon a Csoport leányvállalatai nem rendelkeztek azAnyavállalat által kibocsátott
értékpapírokkal.
Vállalatirányítási nyilatkozatFelelős Társaságirányítási Jelentés
A Csoport anyavállalataa Budapesti Értéktőzsdén jegyzett részvénytársaság,
törzsrészvényeivel történő kereskedés a Budapesti Értéktőzsde által működtetetett
szabályozott piacon engedélyezett. A Budapesti Értéktőzsde 2020. évben megjelentette
Felelős Társaságirányítási Ajánlásait (Ajánlások), amely a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett
társaságok társaságirányítási gyakorlatára vonatkozóan tartalmazott ajánlásokat, illetve
javaslatokat.
Az Ajánlások elérhetőek a Budapesti Értéktőzsde honlapján:
https://www.bet.hu/Kibocsatok/Ajanlasok-kibocsatoknak/Felelos-tarsasagiranyitas
170
A Csoport a Budapesti Értéktőzsde Felelős Társaságirányítási Ajánlásainak való
megfelelésről évente nyilatkozik, amelyet mind a Budapesti Értéktőzsde (www.bet.hu), mind
a Társaság honlapján (www.nutex.hu), a közgyűlési elfogadást követően közzétesz.
A Csoport a Felelős Társaságirányítási Jelentés részeként táblázatok kitöltésével nyilatkozik
arról, hogy a Budapesti Értéktőzsde Zrt. által kiadott Felelős Társaságirányítási Ajánlások
(”FTA”) meghatározott pontjaiban megfogalmazott ajánlásokat, javaslatokat saját
társaságirányítási gyakorlata során milyen mértékben alkalmazta.
A Csoport a Budapesti Értéktőzsde által kialakított Felelős Társaságirányítási Ajánlás alapján
idén is elkészítette és a 2023. évi rendes Közgyűlés elé terjeszti, majd elfogadás után a
Budapesti Értéktőzsde honlapján (www.bet.hu) és a Társaság honlapján (www.futuraqua.eu)
közzéteszi a Társaság Felelős Társaságirányítási Jelentését.
A Csoport a működése során figyelembe vette a Budapesti Értéktőzsde Felelős
Társaságirányítási Ajánlásait.
Egyebek
A Csoport tokeneket, illetve ivóvízre váltható utalványokat 2022. évben nem bocsátott ki.
Megszűnő tevékenységek és értékesített eszközcsoportok
A Csoport megszűnő tevékenységekkel, ill. értékesítendő eszközcsoporttal nem rendelkezik.
A Csoport leányvállalatai és társult vállalkozásai
Ásványvíztermelő társaságunk, az OlupAqua Kft.
Cégneve: OlupAqua Ásványvíztermelő Korlátolt Felelősségű Társaság
Rövidített neve: OlupAqua Kft.
Székhelye: 7011 Alap, Dózsa György út 81–83.
Cégbejegyzésének helye, időpontja: Baranya Megyei Bíróság mint Cégbíróság, Pécs, 2009.
február 11.
Cégjegyzékszáma: 07-09-030475
Tevékenységének időtartama: határozatlan
Jogi formája: korlátolt felelősségű társaság
Irányadó jog: magyar jog
Jegyzett tőkéje: 4.000.000.- Ft (négymillió forint)
A cég statisztikai számjele:14654327-1107-113-02
Az összevont (konszolidált) éves beszámoló készítésére vonatkozó adatok: a cég összevont
éves beszámolóba bevont leányvállalat
A képviseletre jogosult adatai: Kis-Benedek Róbert Ferenc ügyvezető (a képviselet módja:
önálló)
Fő tevékenysége: Üdítőital, ásványvíz gyártása
Üzleti éve: a naptári évvel megegyező
171
A Társaság könyvvizsgálója: UNIKONTO Számvitelkutatási Kft. 1093 Budapest, Fővám tér
8.; Cg.: 01-09-073167, adószáma: 10491252-2-43; kamarai regisztrációs sz.: 001724;
könyvvizsgálói feladatok ellátásáért felelős személy: Dr. Adorján Csaba Imre kamarai
tagság igazolvány száma: 001089
Hirdetmények közzétételének helye: Cégközlöny
Gazdálkodási adatok
Az OlupAqua Kft. a FuturAqua Nyrt. 100%-os tulajdonában álló leányvállalata a beszámolási
időszakban az Alap 1. Ásványvízüzem Projekt keretében szerepel a jelentésben.
A Társaság kitermelhető ásványvízvagyonát az alábbiakban mutatjuk be.
Az ásványvíz-kutak
Az Alap 214 hrsz. számú ingatlanon két ásványvízkút található. A sekélyebb 45 méter
talpmélységű, míg a mélyebb kút 82 méter talpmélységű.
Környezetvédelmi azonosítók (KTJ számok):
B-37. Kút: 101941094
B-38. Kút: 102012032
Jogi háttér:
1.Futuraqua-kút
B-37-es Országos Kútkataszteri nyilvántartási számú ásványvízkút
A 82 méter talpmélységű mélyfúrású ásványvízkút a 22994/2008. számú vízjogi létesítési
engedély alapján az Alap 214 hrsz-ú ingatlanon készült el. A kút 344/2008 számon
rendelkezik VITUKI Kht. által hitelesített Vízföldtani naplóval.
2. OlupAqua kút
B-38-as Országos Kútkataszteri nyilvántartási számú ásványvízkút
Elnevezése: OlupAqua kút. A palackozott ásványvíz megnevezése: OlupAqua Prémium
Ásványvíz.
Korábban, még 2002-ben készült el ez a 45 méter talpmélységű kút, amely vízjogi
üzemeltetési engedéllyel is rendelkezik: 7184/13 iktatószámon. A kút 267/2009. számon
rendelkezik VITUKI Kht. által hitelesített Vízföldtani naplóval.
A WatereumInvest Zrt.
Az 1/2019 (IX.9.) számú igazgatósági határozat értelmében a FuturAqua Ásványvíztermelő és
Vagyonkezelő Nyilvánosan Működő Részvénytársaság létrehozta a WatereumInvest Vagyon-
és Ingatlankezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság nevű leányvállalatát.
A Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága 2019. szeptember 23-án bejegyezte
cégjegyzékbe. Cégjegyzékszáma: Cg. 07-10-001539, székhelye a 7011 Alap, Dózsa György
út 8183. szám alatt található. Egyedüli részvényese a FuturAqua Ásványvíztermelő és
Vagyonkezelő Nyilvánosan Működő Részvénytársaság. Alaptőkéje a fordulónapon
340.000 eFt forint volt.
172
A Társaság könyvvizsgálója: UNIKONTO Számvitelkutatási Kft. 1093 Budapest, Fővám tér
8.; Cg.: 01-09-073167, adószáma: 10491252-2-43; kamarai regisztrációs sz.: 001724;
könyvvizsgálói feladatok ellátásáért felelős személy: Dr. Adorján Csaba Imre kamarai
tagság igazolvány száma: 001089
A Társaság 2022.11.18-án elhatározta, hogy a WatereumInvest Zrt.-ben 330.000.000 Ft
összegű pénzbeli vagyoni hozzájárulással alaptőkét emel.
A WatereumInvest Zrt. 2022.11.24-én részvény adásvételi szerződést kötött az RNT Holding
Zrt-vel, melynek keretében 2023. január 16. napi hatállyal a WatereumInvest Zrt. megvásárol
az RNT Holding Zrt-től 5.200.000 darab, a FuturAqua Nyrt. által a 2022. november 14-i
döntésével kibocsátott, egyenként 5 Ft névértékű „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvényt.
Az adásvételi szerződés teljesítésének feltétele, hogy a részvények keletkeztetése addig
megtörténjen. Az ügylettel a Watereum Zrt. célja, hogy a részvényeket az Aqua IT Kft. 60%-
os üzletrészének megszerzése során az üzletrész részbeni ellenértékeként használja fel
Emellett 2022-ben a tulajdonában lévő ingatlanok vagyonkezelését folytatta.
Az üzleti jelentéshez kapcsolódó további adatok
A Csoport tulajdonosi szerkezete 2022. december 31-én
A saját tulajdonban lévő részvények (db) mennyiségének alakulása a tárgyévben
2021. január 1.
2021. december 31.
2022. december 31.
Társasági szinten
590.650 db
590.650 db
590.650 db
Leányvállalatok
1
Mindösszesen
590.650 db
590.650 db
590.650 db
1
A Tpt. vonatkozó szabályai értelmében leányvállalatnak minősülő, konszolidációba bevont társaságok.
A Csoport leányvállalatai, főbb azonosító adataik 2022. december 31-én
Társaság neve
Székhelye
Részesedés
%-ban
Jegyzett tőke
összege Ft-ban
OlupAqua Kft.
7011 Alap, Dózsa György út 8183.
100%
4.000.000
WatereumInvestZrt.
7011 Alap,Dózsa György út 8183.
100%
340.000.000
Az 5%-nál nagyobb szavazati joggal rendelkező tulajdonosok felsorolása, bemutatása (az
időszak végén)
Név
Mennyiség (db)
Kis-Benedek Róbert Ferenc
2.463.806
Az igazgatótanács tagjainak részvényállománya 2022. december 31-én
Név
Mennyiség (db)
Részesedés (%)
Hajnal Zsolt András
937.500
3,61
Kis-Benedek Róbert Ferenc
2.463.806
9,49
Csereklei Gábor Sándor
0
0
File Szabolcs
0
0
Dr. Korpos Dóra
0
0
173
Javadalmazás
A Csoport Anyavállalatának Igazgatótanácsában, Igazgatóságában, Felügyelőbizottságában,
illetve Audit Bizottságában a 2022. év folyamán tisztséget betöltő személyek az előző
pénzügyi évhez hasonlóan – ezen tisztségük alapján juttatásban nem részesültek.
A Csoport konszolidációs körébe tartozó leányvállalatainál, az OlupAqua Kft.-nél és a
WatereumInvest Zrt.-nél a vezető tisztségviselők nem részesültek, és jelenleg sem részesülnek
pénzbeli vagy természetbeni juttatásban.
Az Anyavállalat vagy leányvállalatai által nyugdíj, öregségi nyugdíj vagy más hasonló
juttatás kifizetése céljából elhatárolt vagy felhalmozott összegek nem kerültek elkülönítésre.
Az adózott eredmény felhasználására vonatkozó javaslat
A Csoport AnyavállalatánakIgazgatótanácsaaz javasolja a közgyűlésnek, hogy azanyavállalat
a 2022-es adózás utáni eredményét teljes egészében helyezze eredménytartalékba, osztalék ne
kerüljön megállapításra.
A környezet védelmét szolgáló intézkedések
A Csoportnál sem a tárgyévben, sem az előző évben veszélyes hulladék nem keletkezett, így
tárolása sem merült fel. Környezetvédelmet szolgáló tárgyi eszköz nem került beszerzésre.
Környezetvédelmi garanciális kötelezettségek fedezetére céltartalék képzésre a tárgyévben és
az előző üzleti évben sem volt szükség. Környezetvédelemmel kapcsolatos költségek sem a
tárgyévben, sem az előző üzleti évben nem kerültek elszámolásra.
Az OlupAqua Kft. Alap B-37 vízkútjainak hidrogeológiai védőidom kijelölése a Közép-
dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség előtt 33263/2009.
ügyszámon indult, és a 68850/2011. iktatószámon kiadott határozat alapján történt (az Alap,
B-37 kataszteri számú ásványvízkút hidrogeológiai „A” és „B” védőidomának kijelöléséről és
kialakításáról). A határozat bizonyos korlátozásokat vezet be a Társaság tulajdonában álló
ingatlanok vonatkozásában, ám ezek a korlátozások teljes egészében saját vízbázisunk
védelmét szolgálják. A hidrogeológiai „A” védőidom felszíni vetületén található ingatlanokra
(Alap 214 és 215 hrsz.) vonatkozó előírások és korlátozások:
Új létesítménynél, tevékenységnél tilos:
- a bányászat.
Új vagy meglévő létesítménynél, tevékenységnél a környezeti hatásvizsgálat vagy a
környezetvédelmi felülvizsgálat, illetve az ezeknek megfelelő tartalmú egyedi vizsgálat
eredményétől függően megengedhető:
- fúrás, új kút létesítése,
- a fedő vagy a vízvezető réteget érintő egyéb tevékenység.
A védőidomokkal érintett ingatlanok tulajdonosai a vízbázis védelme érdekében kötelesek
tűrni a védőidom kijelölését, kialakítását és a fentiekben felsorolt használati korlátozásokat.
174
A a Csoport irodai tevékenysége során figyelmet fordít a környezeti szempontok
érvényesülésére. A Társaság, illetve a Csoport környezetvédelemmel kapcsolatos
támogatásban nem részesült.
A Csoport nem rendelkezik a környezetvédelem területén történt, vagy várható
fejlesztésekkel, illetve ezzel összefüggő támogatásokkal. A Csoport a környezetvédelem
eszközei tekintetében alkalmazott saját politikával nem rendelkezik, ebben a kérdésben a
hatályos jogszabályokat tekinti irányadónak.
A Csoport tagjainak külföldi telephelyei
Sem Csoport tagjainak nincs külföldi telephelye.
Nyilatkozat sokszínűségi politikáról
A Csoport testületei esetében alkalmazott, sokszínűséggel kapcsolatos politikával nem
rendelkezik, ilyet nem alkalmaz, mert a szervezet kis mérete azt nem indokolja.
Nyilatkozat vételi ajánlatról, esetleges megállapodásokról
A Csoportnak nincs tudomása a tulajdonosok közötti bármely megállapodásról, amely a
kibocsátott értékpapírok, részesedések, illetve a szavazati jogok átruházásának korlátozását
eredményezheti. A Társaság részvételével nincs olyan lényeges megállapodás, amely egy
nyilvános vételi ajánlatot követően a vállalkozó irányításában bekövetkezett változás miatt lép
hatályba, módosul vagy szűnik meg.
A Csoport üzleti környezete
A Csoport küldetése
A Csoport Anyavállalatánakmegalakulása óta az ásványvízkincs felkutatásával, a
vagyonkezelésébe tartozó vízvagyon menedzselésével és hasznosításával foglalkozik.
A Csoport Anyavállalatának2019. április 30-aiéves rendes közgyűlésén a fenntarthatóság,
illetve annak támogatása került a Csoport jövőképének a középpontjába, vagyis a FuturAqua
Csoport elkötelezetté vált a klíma- és vízvédelem, valamint ökológiai lábnyoma
minimalizálása iránt.
A Csoportküldetése, hogy a Csoport sikeres, nemzetközi kapcsolatokkal is rendelkező
vízpiaci, pénzügyi és élelmiszeripari vagyonkezelő csoport legyen gyártói és kereskedelmi
tevékenységgel, hagyományos és innovatív piaci aktivitással, tőkepiaci jelenléttel.
A Csoport piacai
Az anyavállalatMagyarországon bejegyzett társaság, így legfőbb üzleti környezete
Magyarországhoz, illetve Európához kapcsolódik. A Csoport valamennyi vállalata
Magyarországon bejegyzett társaság, így legfőbb üzleti környezete Magyarországhoz, illetve
Európához kapcsolódik.
Gazdasági környezet
175
Magyarország GDP-je 2022. első félévében dinamikusan növekedett, bár június második
felében már megjelentek a lassulás jelei. A 2022. februárjában megindult orosz-ukrán
fegyveres konfliktus és az energiahordozók árának jelentős emelkedése, illetve az ezekkel
összefüggő gazdasági, ellátási kihívások mind a magyar, mind az európai gazdaságban
éreztették a hatásukat. Magyarországon is jelentősen emelkedett az infláció és a magyar forint
is gyengült a vezető devizákhoz képest. A májusban megalakult új Kormány számos olyan
lépést jelentett be, melyek arra irányulnak, hogy 2022-ben a költségvetés GDP-arányos hiánya
ne haladja meg a 4,9%-os mértéket. Ennek érdekében szektorális extraprofit adók és egyéb
lényegi, a költségvetés bevételi és kiadási oldalát egyaránt érintő kiigazító lépések kerültek
bevezetésre. A korábbi évekhez viszonyítva a COVID-19 világjárvány miatt járványhelyzet
számottevően javult, az ezzel kapcsolatos korlátozások is jelentősen enyhültek.
2022 második negyedévében jellemzően lassult a gazdasági növekedés üteme a főbb
gazdaságokban: az EU 4,2, az euroövezet 4,1, Kína pedig 0,4 százalékos gazdasági
növekedést regisztrált az előző év azonos időszakához képest. Az Egyesült Államok
gazdasága 1,8 százalékkal növekedett éves bázison, ám a megelőző negyedévhez viszonyítva
már két negyedéve mérséklődik a GDP szintje. A nemzetközi bizalmi indikátorok
szeptemberben jellemzően tovább romlottak, a fogyasztói bizalom már historikusan alacsony
szinten tartózkodott.
Magyarországon az év eleji kedvező gazdasági folyamatokat követően a harmadik
negyedévben már alacsonyabb lehetett a növekedési ráta a valós idejű adatok szerint. 2022
augusztusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 713 ezer volt. A
június-augusztusi időszakban 52 ezerrel többen dolgoztak hazánkban, mint az előző év azonos
időszakában. A munkanélküliségi ráta 3,6 százalékon alakult augusztusban.
2022. negyedik negyedévben tovább lassult a gazdasági növekedés a főbb gazdaságokban,
ugyanakkor az európai uniós országok többségében a GDP bővülése a vártnál kedvezőbben
alakult. A nemzetközi bizalmi indikátorok januárban kismértékben javultak, azonban továbbra
is alacsony szinten állnak.
Az év eleji kedvező gazdasági folyamatokat követően a negyedik negyedévben 0,4 százalékra
lassult a hazai GDP növekedése, míg az előző negyedévhez képest 0,4 százalékos csökkenés
volt megfigyelhető. Az éves alapú növekedéshez leginkább az ipar és a piaci szolgáltatások
járultak hozzá, míg a mezőgazdaság fékezte a növekedést. 2022 egészében a hazai gazdasági
teljesítmény az európai uniós átlagot meghaladó mértékben, 4,6 százalékkal emelkedett. A
tavalyi év utolsó hónapjában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 704 ezer
volt. Az október-decemberi időszakban 15 ezerrel többen dolgoztak hazánkban, mint az
előző év azonos időszakában. A munkanélküliségi ráta 3,9 százalékon alakult decemberben.
A KSH adatai szerint tavaly decemberben a fogyasztói árak átlagosan 24,5 százalékkal
haladták meg az egy évvel korábbit. Az elmúlt egy évben a háztartási energia és az
élelmiszerek ára emelkedett a leginkább.
A Csoport céljai és stratégiája
Az anyavállalatmegalakulása óta az ásványvízkincs felkutatásával, a vagyonkezelésébe
tartozó vízvagyon menedzselésével és hasznosításával foglalkozik.
176
2019. április 30-án az éves rendes közgyűlésen a fenntarthatóság, illetve annak támogatása
került a Csoport jövőképének a középpontjába, a FuturAqua Csoport elkötelezetté vált a
klíma- és vízvédelem, valamint ökológiai lábnyoma minimalizálása iránt.
A Csoport célkitűzése, hogy a Csoport sikeres, nemzetközi kapcsolatokkal is rendelkező
vízpiaci, pénzügyi és élelmiszeripari vagyonkezelő vállalat legyen gyártói és kereskedelmi
tevékenységgel, hagyományos és innovatív piaci aktivitással, tőkepiaci jelenléttel.
Mindezeknek megfelelően a Csoport megkezdte a termékeinek újragondolását, valamint az
ásványvíz-kitermelés újraindításának, az Alap 1. Ásványvízüzem újbóli működésének az
előkészítését. A Csoport újrapozícionálásának egyik első lépéseként a Csoport nevéből
merítve megszületett a vállalat mottója: „FuturAqua A víz jövője A jövő vize”, illetve
ennek alapján a logó és roll-up is.
Missziója megvalósítása érdekében a Csoport olyan innovációs megoldásokat és programokat
kíván támogatni, amelyek Magyarország édesvízkészletének, illetve vízbázisainak megóvását,
valamint fenntartható vízgazdálkodási rendszerének a kialakítását mindezeken belül a
mezőgazdaság területén elpazarolt vizek védelmét, speciális csaptelepek felszerelésével az
állami és közintézmények víztakarékossá tételét, továbbá a nyári zenei fesztiválokon
takarításhoz, locsoláshoz az ipari szürkevíz hasznosításának a bevezetését célozzák.
A Csoport egyúttal olyan rendszer kiépítésére törekszik, amely az egész világon segítséget
nyújthat a fenntartható vízgazdálkodás kialakításához, így az ENSZ Fenntartható Fejlődési
Céljainak (SDGs) az eléréséhez. Éppen ezért az édesvíz globálisan is kezelhető szélesebb
körű gazdálkodási perspektíváit kívánja megnyitni, valamint ezek platformját kívánja
megteremteni.
Fenntarthatósági célkitűzései megvalósítása érdekében a Csoport üvegpalackokban kívánja
forgalmazni magas oldott ásványianyag-tartalommal rendelkező FuturAqua ásványvizeit.
Küldetése égisze alatt a Csoport 2020 első félévében életre hívta termékét, a Watereumtokent
egy egységnyi Watereum egy liter ivóvízhez való hozzáférés jogát biztosítja a Csoport, a
rendelkezésre álló kutak édesvíz-készletéből.
A Csoport küldetése egyúttal a felelős vízgazdálkodás megteremtésére és a
műanyaghulladékok mennyiségének csökkentésére is irányul.
A Csoport fontos célja, hogy vagyonát kezelje, a Csoport fenntarthatóságát biztosítsa, illetve a
részvényesi értéket növelje. Ennek megfelelően stratégiájában szerepel az anyavállalat, illetve
leányvállalatai portfóliójába tartozó befektetések, leányvállalatok körének további alakítása,
akár új vállalatok alapításával, akár akvizíciók útján, de sor kerülhet meglévő leányvállalatok,
befektetések, részesedések átszervezésére, csökkentésére, értékesítésére, realizálására is. A
stratégia részét képezi a mindenkori befektetései földrajzi terjeszkedésének előmozdítása,
piacaik kedvezőbb átalakítása, új piacok megszerzése.
A Csoport főbb erőforrásai és kockázatai, az ezekkel kapcsolatos változások
és bizonytalanságok
A Csoportra vonatkozó konszolidált adatok elemzése
177
Konszolidált mérleg (ezer Ft)
2022.12.31
2021.12.31
újra-
megállapítva
2020.12.31
újra-
megállapítva
ESZKÖZÖK
FORGÓESZKÖZÖK
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
16 089
1 790
1 583
Vevő és egyéb követelések*
377 819
41 412
27 866
Készletek
42 511
44 776
22 979
Egyéb forgóeszközök és aktív időbeli
elhatárolások
114
132
474
Forgóeszközök összesen
436 533
88 110
52 902
BEFEKTETETT ESZKÖZÖK
Gépek, berendezések
6 607
8 422
10 706
Ingatlanok*
177 792
185 906
194 018
Üzembe nem helyezett tárgyi eszközök*
14 560
14 560
14 560
Immateriális eszközök*
1 671
2 273
36 575
Befektetett eszközök összesen
200 630
211 161
255 859
ESZKÖZÖK ÖSSZESEN
637 163
299 271
308 761
A * szimbólummal jelölt mérleg sorokban a bázis évvel kapcsolatban újramegállapítás történt.
A Csoport forgóeszközeinek összetételében a tárgyévben a pénzeszközök állománya kb.
14 millió Ft-tal emelkedett, míg a Vevő és egyéb követelések értéke kb. 336 millió Ft-tal
emelkedett. A készletek szintje kb. 2,2, millió Ft-tal lett kevesebb, mint az előző év végi érték.
Az egyéb forgóeszközök és aktív időbeli elhatárolások szintje nem lényeges mértékben, kb.
18 eFt-tal csökkent az előző év végi értékhez képest.
Összességében a forgóeszközök szintje az előző év végi értékéhez képest kb. 348,4 millió
forinttal (kb. 395%-kal) emelkedett.
Kockázatot és bizonytalanságot jelent, hogy a Csoport a mindenkori forgóeszköz
állományából, illetve készpénzállományából meg tudja-e valósítani elképzeléseit.
Bizonytalanságot jelent, hogy a készletek a jövőben értékesíthetők, felhasználhatók lesznek-e.
Bizonytalanságot jelent a követelések hasznosulása, illetve, hogy a Csoport forgóeszközei
vonatkozásában a jövőben szükség lesz-e esetleg értékvesztés elszámolására. Kockázatot és
bizonytalanságot jelent, hogy a forgóeszközök szintje és összetétele megfelelően tudja-e
szolgálni a Csoport mindenkori működését és céljainak elérését.
A Csoport befektetett eszközeinek összetételében a tárgyévben a gépek, berendezések értéke
kb. 1,8 millió Ft-tal csökkent, az üzembe nem helyezett tárgyi eszközök értéke azonban nem
változott az előző év végi értékhez képest. Az ingatlanok értéke 177,7 millió Ft értékben
alakult a tárgyévben. Az immateriális eszközök értéke kb. 0,6 millió Ft-tal csökkent.
Összességében a befektetett eszközök szintje az előző év végi értékéhez képest kb. 10,5 millió
Ft-tal (kb. 5%-kal) csökkent. A befektetett eszközök állománya az előző évhez hasonlóan a
tárgyév végén is legnagyobb részben az ingatlanok értékéből állt.
A tárgyi eszközök és az immateriális javak jövőbeli hasznosíthatósága kockázatokat és
bizonytalanságokat rejthet magában. Nem lehet kizárni, hogy a tárgyi eszközök, illetve az
178
immateriális javak eredményei a jövőben nem, vagy a korábbiakhoz képest kevésbé lesznek
hasznosíthatóak.
A befektetett eszközök értéke a jövőben változhat a Csoport működésének, gazdálkodásának,
illetve külső tényezők eredményeképpen, ami szintén kockázatokat és bizonytalanságokat
hordoz magában. A Csoport befektetett eszközeinek összetétele szintén változhat, ami további
bizonytalanságot jelenthet.
A Csoport eszközeinek értéke a tárgyidőszak végén mindösszesen kb. 337,8 millió forinttal
lett magasabb az előző év végi értékhez képest, mely kb. 113%-os emelkedésnek felel meg.
Az eszközök összetétele a tárgyidőszakban úgy változott, hogy a forgóeszközök értéke
nagyobb mértékben emelkedett, míg a befektetett eszközök szintje kisebb mértékben
csökkent, így az eszközökön belül a forgóeszközök aránya nőtt, a befektetett eszközök aránya
pedig csökkent az előző év végi értékekhez viszonyítva. Kockázatot és bizonytalanságot
jelent, hogy a Csoport eszközeinek értke változhat, illetve, hogy azok állománya, összetétele
megfelelően tudja-e szolgálni a Csoport működését és céljait.
Konszolidált mérleg (ezer Ft)
2022.12.31
2021.12.31
újra-
megállapítva
2020.12.31
újra-
megállapítva
SAJÁT TŐKE ÉS KÖTELEZETTSÉGEK
RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK
Szállítók
15 161
14 068
37 981
Passzív időbeli elhatárolások
14 990
17 090
4 505
Egyéb kötelezettségek
337 836
363 060
5 207
Halasztott bevételek Token értékesítésből
96 667
96 667
84 667
Céltartalékok
47 784
22 538
0
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen
512 438
513 423
132 360
HOSSZÚ LEJÁRATÚ
KÖTELEZETTSÉGEK
Halasztott adó kötelezettségek
3 643
3 643
3 643
Hosszú lejáratú kölcsönök
0
0
5 000
Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen
3 643
3 643
8 643
SAJÁT TŐKE
Jegyzett tőke
202 675
122 500
120 000
Tőketartalék
656 025
313 106
275 606
Átértékelési többlet
37 023
37 023
37 023
Eredménytartalék
-774 641
-690 424
-264 871
Az anyavállalat tulajdonosaira jutó saját tőke
121 082
-217 795
167 758
Nem ellenőrző részesedésekre jutó saját tőke
0
0
0
Saját tőke összesen
121 082
-217 795
167 758
SAJÁT TŐKE ÉS KÖTELEZETTSÉGEK
ÖSSZESEN
637 163
299 271
308 761
A * szimbólummal jelölt mérleg sorokban a bázis évvel kapcsolatban újramegállapítás történt.
A rövid lejáratú kötelezettségek közül a szállítók állománya az előző évi értékhez képest kb.
1 millió Ft-tal (kb. 8%-kal) volt magasabb, míg a passzív időbeli elhatárolások szintje kb.
179
2,1 millió Ft-tal (kb. 12%-kal) csökkent az előző évi értékekhez viszonyítva. Az egyéb
kötelezettségek szintje kb. 25,2 millió Ft-tal (kb. 7%-kal) csökkent, míg a céltartalékok értéke
kb. 25,2 millió Ft-tal (kb. 112%-kal) emelkedett. A Halasztott bevételek szintje azonban nem
változott az előző időszakhoz képest.
A Csoport hosszú lejáratú kötelezettségeinek értéke nem változott az előző időszakhoz képest,
állománya a halasztott adó kötelezettségek értékével egyezett meg.
A Csoport anyavállalatának saját tőkéje kb. 338,9 millió Ft-tal emelkedett az előző év végi
értékhez képest, az alábbiak szerint:
A jegyzett tőke értéke a tárgyidőszaki tőkeemelések hatására kb. 80,2 millió Ft-tal emelkedett,
a tőketartalék értéke szintén a tárgyidőszaki ázsiós tőkeemelések következtében kb.
342,9 millió Ft-tal emelkedett az előző időszakhoz képest. Az átértékelési többlet nem
változott, míg az eredménytartalék szintje az előző évi értékhez képest kb. 84,2 millió Ft-tal
csökkent. A Csoport mindenkori eredménytermelő képessége üzleti, piaci, jogi, szabályozási,
adózási és egyéb tényezők miatt kockázatokat és bizonytalanságokat hordoz magában.
Bizonytalanságot jelent, hogy a Társaság osztalékpolitikája a jövőben változhat.
Az eszközök és források egyező végösszege a tárgyidőszak végén mindösszesen kb.
337,8 millió forinttal lett magasabb az előző év végi értékhez képest, mely kb. 113%-os
emelkedésnek felel meg.
A tárgyi eszközök és az immateriális javak jövőbeli hasznosíthatósága kockázatokat és
bizonytalanságokat rejthet magában. Nem lehet kizárni, hogy a tárgyi eszközök, illetve az
immateriális javak a jövőben nem, vagy a korábbiakhoz képest kevésbe lesznek
hasznosíthatóak.
Bizonytalanságot jelent, hogy a társaság a mindenkori eszköz- és forrásállományából, illetve a
rendelkezésére álló készpénzállományából meg tudja-e valósítani stratégiai elképzeléseit,
mindenkor megfelelően tudja-e finanszírozni tevékenységét.
A befektetések értéke a jövőben változhat a működésnek, gazdálkodásnak, társasági
döntéseknek, illetve külső események eredményeképpen, ami szintén bizonytalanságot hordoz
magában. A Társaság befektetéseinek, részesedéseinek összetétele, a Csoport felépítése
szintén változhat, ami további bizonytalanságot jelenthet.
A Csoport eszközeinek és forrásainak értéke, azok összetétele, valamint a társaság mindenkori
működése és eredménytermelő képessége üzleti, piaci, jogi, szabályozási, adózási és egyéb
nyezők miatt kockázatokat és bizonytalanságokat hordoz magában.
Bizonytalanságot jelenthet továbbá a magyar és a világgazdaság (ideértve különösen a
Csoport piacait) jelenlegi és jövőbeli helyzete miatti gazdasági és egyéb kockázat, a post-
covid helyzet miatt kialakult magyarországi és nemzetközi egészségügyi, társadalmi, illetve
gazdasági helyzethez kapcsolódó kockázat, az orosz-ukrán fegyveres konfliktus miatti
gazdasági, politikai és egyéb kockázat, a magyarországi, illetve az európai gazdaságban
kialakult inflációs, illetve gazdasági kockázat, a Csoport stratégiai elképzeléseinek
megvalósíthatóságával kapcsolatos kockázat, valamint az ezekkel is némileg összefüggő
finanszírozási kockázat, partnerkockázat, jogi, illetve szabályozói kockázat.
180
A Csoport beszámolási időszakban elért eredményei és kilátásai
A Csoportra vonatkozó konszolidálteredménykimutatás adatok elemzése
Konszolidált átfogó eredménykimutatás (ezer Ft)
2022.12.31
2021.12.31
Árbevétel
1 673
9 000
Egyéb bevételek
316
1 328
Összes bevételek
1 989
10 328
Anyagköltség
3 228
12 217
Igénybe vett szolgáltatások értéke
35 584
70 797
Eladott áruk beszerzési értéke
24
284
Anyagjellegű ráfordítások
38 836
83 298
Személyi jellegű ráfordítások
4 545
8 726
Értékcsökkenési leírás és amortizáció*
10 453
11 552
Egyéb ráfordítások*
32 624
331 952
Tevékenység eredménye
-84 469
-425 200
Pénzügyi műveletek bevételei/ráfordításai
288
-302
Adózás előtti eredmény
-84 181
-425 502
Nyereségadó ráfordítás
36
51
Adott időszaki nyereség (veszteség)
-84 217
-425 553
Egyéb átfogó eredmény
0
0
Átfogó eredmény
-84 217
-425 553
A * szimbólummal jelölt eredménykimutatás sorokban a bázis évvel kapcsolatban
újramegállapítás történt.
A Csoport árbevétele kb. 7,3 millió Ft-tal csökkent az előző évihez képest, mely teljes
egészében a belföldi értékesítés nettó árbevételének változása miatt következett be. Az egyéb
bevételek szintje kb. 1 millió Ft-tal csökkent. A fentiek eredményeképpen az összes bevételek
szintje kb. 8,3 millió eFt-tal lett alacsonyabb az előző évi értékhez képest.
Az anyagjellegű ráfordítások szintje a tárgyévben kb. 44,5 millió Ft-tal (kb. 53%-kal)
csökkent az előző év végi értékhez képest, mely legnagyobb mértékben az igénybe vett
szolgáltatások értékének csökkenésével magyarázható.A személyi jellegű ráfordítások kb. 4,2
millió Ft-tal csökkentek, míg az értékcsökkenési leírás és amortizáció értéke kb. 1,1 millió Ft-
tal csökkent az előző évi értékekhez képest. Az egyéb ráfordítások szintje jelentős mértékben
kb. 299,3 millió Ft-tal (kb. 90%-kal) csökkent a korábbi év adatához viszonyítva.
Összességében a tevékenység eredménye kb. 340,7 millió Ft-tal javult az előző évhez képest,
értéke kb. -84,5 millió Ft (veszteség).
A pénzügyi művelek bevételei / ráfordításai értéke 590 e Ft-tal emelkedett az előző év végi
értékhez képest, így az adózás előtti eredmény az előző értékhez képest kb. 341,3 millió Ft-tal
emelkedett értéke kb. -84,2 millió Ft (veszteség).
A nyereségadó ráfordítás kismértékben, 15 eFt-tal csökkent a megelőző időszakhoz képest, a
tárgyévi érték 36eFt. Mindezek hatására az adózott eredmény szintje az előző évi értékhez
képest kb. 341,3 millió Ft-tal emelkedett, értéke kb. -84,2 millió Ft (veszteség).
181
A Csoport jövőbeli árbevétel, illetve nyereségtermelő képessége, illetve annak rövid, illetve
hosszabb távú alakulása kockázatokat és bizonytalanságokat hordoz magában.
A teljesítmény mérésének mennyiségi és minőségi mutatói, illetve jelzői
(újramegállapított bázisidőszaki értékek esetén a mutatók az újramegállapított bázisidőszaki
adatokkal kerültek kiszámításra)
A Csoportra vonatkozó konszolidált mutatók:
A pénzügyi helyzet rövid távú mutatói:
MUTATÓ
MEGNEVEZÉS
MUTATÓ
SZÁMÍTÁSA
TÁRGYÉV
ELŐZŐ ÉV
Likviditási mutató
Forgóeszközök
0,85
0,17
Rövid lejáratú kötelezettségek
Likviditási gyorsráta
Pénzeszközök + értékpapírok +
követelések
0,77
0,08
Rövid lejáratú kötelezettségek
Készpénzlikviditás
Pénzeszközök + értékpapírok
0,03
0,00
Rövid lejáratú kötelezettségek
Nettó működő tőke
Forgóeszközök
-75 905 eFt
-425 313 eFt
Rövid lejáratú kötelezettségek
Az eredmény és jövedelmezőség alakulásának mutatói:
MUTATÓ
MEGNEVEZÉS
MUTATÓ
SZÁMÍTÁSA
TÁRGYÉV
ELŐZŐ ÉV
Árbevétel arányos üzemi
eredmény
Tevékenység eredménye
-50,49
-47,24
Értékesítés net
árbevétele
Tőkearányos adózott eredmény
Adózott eredmény
-0,70
1,95
Saját tőke
Eszközhatékonyság
Adózott eredmény
-0,13
-1,42
Teljes eszközállomány
182
A vagyoni helyzet és a tőkeszerkezet mutatói:
MUTATÓ MEGNEVEZÉS
MUTATÓ
SZÁMÍTÁSA
TÁRGYÉV
ELŐZŐ ÉV
Tőkeszerkezeti mutató
Saját tőke
0,23
-0,42
Kötelezettségek
Saját tőke - jegyzett tőke aránya
Saját tőke
0,60
-1,7
Jegyzett tőke
Befektetett eszközök
Saját tőke
0,60
-1,03
fedezettsége
Befektetett eszközök
Vagyonszerkezet
Befektetett eszközök
0,46
2,40
Forgóeszközök
Befektetett eszközök aránya
Befektetett eszköz
0,31
0,71
Teljes eszközállomány
Kelt: 2023. április 27.
FuturAqua Nyrt.
183
Felelősségvállaló nyilatkozat
A FuturAqua Ásványvíztermelő és Vagyonkezelő Nyilvánosan Működő Részvénytársaság
(székhelye: 7011 Alap, Dózsa György út 81-83., cégjegyzékszáma 07-10-001537,
nyilvántartó bíróság: Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága), mint kibocsátó kijelenti,
hogy
- az alkalmazható számviteli előírások alapján, a legjobb tudásuk szerint elkészített
egyedi pénzügyi kimutatások valós és megbízható képet adnak a kibocsátó eszközeiről,
kötelezettségeiről, pénzügyi helyzetéről, valamint nyereségéről és veszteségéről,
továbbá a vezetőségi jelentés megbízható képet ad a kibocsátó helyzetéről, fejlődéséről
és teljesítményéről, ismertetve a főbb kockázatokat és bizonytalansági tényezőket,
valamint
- az alkalmazható számviteli előírások alapján, a legjobb tudásuk szerint elkészített
konszolidált pénzügyi kimutatások valós és megbízható képet adnak a kibocsátó és a
konszolidációba bevont vállalkozások eszközeiről, kötelezettségeiről, pénzügyi
helyzetéről, valamint nyereségéről és veszteségéről, továbbá a konszolidált vezetőségi
jelentés megbízható képet ad a kibocsátó és a konszolidációba bevont vállalkozások
helyzetéről, fejlődéséről és teljesítményéről, ismertetve a főbb kockázatokat és
bizonytalansági tényezőket.
Kelt: 2023. április 27.
Hajnal Zsolt András
az Igazgatótanács elnöke
Csereklei Gábor Sándor
az Igazgatótanács tagja
FuturAquaÁsványvíztermelő és Vagyonkezelő
Nyilvánosan Működő Részvénytársaság
5299001G3Y6HV6RQ4D542022-12-315299001G3Y6HV6RQ4D542021-12-315299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-315299001G3Y6HV6RQ4D542022-01-012022-12-315299001G3Y6HV6RQ4D542021-01-012021-12-315299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember5299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5299001G3Y6HV6RQ4D542021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5299001G3Y6HV6RQ4D542021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:CapitalReserveMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember5299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember5299001G3Y6HV6RQ4D542021-01-012021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember5299001G3Y6HV6RQ4D542021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember5299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember5299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember5299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5299001G3Y6HV6RQ4D542021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5299001G3Y6HV6RQ4D542021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember5299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMemberifrs-full:FinancialEffectOfChangesInAccountingPolicyMember5299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember5299001G3Y6HV6RQ4D542021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember5299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember5299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember5299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:FinancialEffectOfChangesInAccountingPolicyMember5299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5299001G3Y6HV6RQ4D542021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5299001G3Y6HV6RQ4D542021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember5299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember5299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:FinancialEffectOfChangesInAccountingPolicyMember5299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5299001G3Y6HV6RQ4D542021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5299001G3Y6HV6RQ4D542021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember5299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember5299001G3Y6HV6RQ4D542020-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfChangesInAccountingPolicyMember5299001G3Y6HV6RQ4D542022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5299001G3Y6HV6RQ4D542022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5299001G3Y6HV6RQ4D542022-01-012022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember5299001G3Y6HV6RQ4D542022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember5299001G3Y6HV6RQ4D542022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5299001G3Y6HV6RQ4D542022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5299001G3Y6HV6RQ4D542022-01-012022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember5299001G3Y6HV6RQ4D542022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember5299001G3Y6HV6RQ4D542022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5299001G3Y6HV6RQ4D542022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5299001G3Y6HV6RQ4D542022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5299001G3Y6HV6RQ4D542022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:HUFiso4217:HUFxbrli:shares