Kazalo vsebine
PISMO PREDSEDNIKA UPRAVE ................................................................................................................................. 1
1. PREDSTAVITEV DRUŽBE IN SKUPINE TERME ČATEŽ ................................................................................... 2
1.1 OSEBNA IZKAZNICA .................................................................................................................................... 2
1.2 SESTAVA SKUPINE TERME ČATEŽ ............................................................................................................... 2
1.3 NAJPOMEMBNEJŠI DOGODKI V POSLOVANJU ........................................................................................... 3
1.4 KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE ................................................................................................................. 6
1.5 DELNICA DRUŽBE TERME ČATEŽ, D.D. ....................................................................................................... 8
2. POSLOVNO POROČILO ............................................................................................................................... 9
2.1. PRODAJA IN TRŽENJE ................................................................................................................................. 9
2.1.1 Turistična gibanja v Sloveniji in Termah Čatež ........................................................................................... 9
2.1.2 Gibanje prihodkov od prodaje v Termah Čatež ......................................................................................... 9
2.1.3 Prenočitve .................................................................................................................................................. 9
2.1.4 Kopalci……….. ........................................................................................................................................... 10
2.2. PRODAJNE IN TRŽENJSKE AKTIVNOSTI V LETU 2025 IN PLAN ZA LETO 2026 ........................................... 11
2.2.1 Prodajne in trženjske aktivnosti v letu 2025 ............................................................................................ 11
2.2.2 Načrtovane prodajne in trženjske aktivnosti v letu 2026 ........................................................................ 12
3. ANALIZA POSLOVANJA ............................................................................................................................. 13
3.1. BILANČNI IZKAZI DRUŽBE TERME ČATEŽ, D.D. ......................................................................................... 13
3.1.1 Izkaz poslovnega izida družbe Terme Čatež, d.d. ................................................................................... 13
3.1.2 Izkaz finančnega položaja družbe Terme Čatež, d.d. ............................................................................... 13
3.1.3 Izkaz sprememb lastniškega kapitala in izkaz denarnih tokov družbe Terme Čatež, d.d. ........................ 14
3.2. BILANČNI IZKAZI SKUPINE TERME ČATEŽ ................................................................................................. 14
3.2.1 Izkaz poslovnega izida Skupine Terme Čatež ........................................................................................... 14
3.2.2 Izkaz finančnega položaja Skupine Terme Čatež ...................................................................................... 15
3.2.3 Izkaz sprememb lastniškega kapitala in izkaz denarnih tokov Skupine Terme Čatež .............................. 16
3.3. DELUJOČE PODJETJE ................................................................................................................................ 16
3.4. KADRI IN KADROVSKA POLITIKA .............................................................................................................. 16
3.5. INFORMATIKA .......................................................................................................................................... 17
3.6. KUPCI IN DOBAVITELJI .............................................................................................................................. 18
3.7. ODGOVORNOST DO OKOLJA, DO OŽJE IN ŠIRŠE DRUŽBENE SKUPNOSTI ................................................ 18
3.8. TVEGANJA ................................................................................................................................................ 19
3.9. VPLIV RUSKO-UKRAJINSKE VOJNE NA POSLOVANJE DRUŽBE .................................................................. 21
3.10. NAČRTI V LETU 2026 ................................................................................................................................ 22
3.11. POMEMBNEJŠI DOGODKI PO DATUMU BILANCE STANJA ....................................................................... 23
3.12. DODATNA RAZKRITJA GLEDE POROČANJA IZVEN RAČUNOVODSKEGA POROČILA ................................. 24
3.13. IZJAVA O UPRAVLJANJU IN SKLADNOSTI Z DOLOČBAMI KODEKSA UPRAVLJANJA JAVNIH DELNIŠKIH
DRUŽB……………. ................................................................................................................................................... 24
4. RAČUNOVODSKO POROČILO ................................................................................................................... 29
4.1 RAČUNOVODSKI IZKAZI S POJASNILI ........................................................................................................ 29
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
1
PISMO PREDSEDNIKA UPRAVE
Spoštovani delničarji, poslovni partnerji in sodelavci!
Družba Terme Čatež d.d. je na vseh lokacijah Term Čatež, tako v Čatežu, na Mokricah kot v Žusterni, v letu 2025
uspešno sledila zastavljenim ciljem in tako dosegla odlične poslovne rezultate.
Družba Terme Čatež, d.d. je v letu 2025 ustvarila 39.037.830 EUR čistih prihodkov od prodaje; glede na preteklo
leto je bila zabeležena 6,7 % rast, kar predstavlja porast za 2.461.937 EUR. Tudi pri poslovnih prihodkih so rezultati
odlični. Le-ti so bili višji za 5,7 % oziroma za kar 2.197.458 EUR kot v preteklem letu. Poslovni izid iz poslovanja je
v letu 2025 znašal 4.444.227 EUR. EBITDA (dobiček iz poslovanja + amortizacija) je v letu 2025 znašala 8.576.708
EUR. Čisti poslovni izid obračunskega obdobja je znašal 1.968.500 EUR.
Družba Terme Čatež d.d. je ustvarila 661.673 prenočitev, pri čemer so gosti na lokaciji Čatež ob Savi v letu 2025
ustvarili 649.565 prenočitev, kar je 7,2 % več kot v enakem obdobju leta 2024. V letu 2025 smo ponovno zaznali
rast povpraševanja, predvsem na tujih trgih, kjer je število prenočitev naraslo za 7,6 %.
V letu 2025 smo uspešno zaključili načrtovane investicije: prenovo depandanse Hotela Toplice v družinski Hotel
Toplice Family Inn, prenovo Hotela Žusterna, novi tobogan Kong ter ureditev okolice gostinskega objekta
Cabana Lounge & Play.
Skupina Terme Čatež je v letu 2025 realizirala 41,1 milijona EUR poslovnih prihodkov (kar je za 2,1 mio EUR več
kot v predhodnem letu), 4,4 milijona EUR dobička iz poslovanja, 8,6 milijona EUR dobička iz poslovanja +
amortizacije (EBITDA) in čisti dobiček v višini 1,9 milijona EUR.
Leto 2025 je bilo ‘naše’ leto!
Sto let po tem, ko so topli termalni vrelci prvič privabili goste, danes na teh temeljih gradimo sodobno in
samozavestno zgodbo.
S še enim novim igralom, osvežitvijo bazenov Termalne riviere, prenovljenim prvim družinskim slovenskim
hotelom Toplice Family Inn, z nadgradnjo dveh wellness centrov - smo razkošje ponudbe povzdignili na novo
raven.
Raznoliki produkti, storitve in doživetja nagovarjajo posameznika 365 dni. V tem letu smo ponovno gostili domača
in mednarodna športna tekmovanja, različne poslovne skupine in vse smo navdušili.
Trajnost, zapisano že od prve uporabe termalne vode, smo dodatno potrdili z dvema okoljskima certifikatoma.
V središču ostajajo ljudje; zaposleni, ki se nenehno izobražujejo za uporabo novih, digitalnih orodij in gostje - novi
in tisti, ki se z veseljem vračajo.
Terme Čatež pa tako ne ostajamo le tovarna nepozabnih spominov. Ostajamo tudi vodilna gospodarska družba v
panogi, z jasno vlogo in ugledom ne le v Sloveniji, temveč tudi na evropskem in svetovnem zemljevidu.
Bojan Petan
predsednik uprave
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
2
1. PREDSTAVITEV DRUŽBE IN SKUPINE TERME ČATEŽ
1.1 OSEBNA IZKAZNICA
Ime podjetja: Terme Čatež d.d.
Dejavnost: 55.100
Matična številka: 5004896000
Davčna številka: SI 55444946
Vložna številka: 10080100
Datum vpisa v sodni register: 23.11.1995
Osnovni kapital družbe: 12.444.216,32 EUR
Sedež podjetja: Čatež ob Savi
Naslov registriranega sedeža
podjetja: Čatež ob Savi, Topliška cesta 35, 8250 Brežice
Država ustanovitve: Slovenija
Pravna oblika podjetja: Delniška družba d.d.
Število izdanih delnic: 497.022
Nominalna vrednost delnice: kosovne delnice
Kotacija delnic: Ljubljanska borza d.d., standardna kotacija, oznaka delnice TCRG
Uprava: Bojan Petan
Predsednik nadzornega sveta: Robert Krajnik
Družba Terme Čatd.d. opravlja različne dejavnosti: hotelirstvo, gostinstvo, zdraviliška dejavnost, trgovina,
šport, rekreacija in druge.
Na podlagi Zakona o zdravilnih sredstvih in o naravnih zdraviliščih (Ur.l.SRS št. 36/1964, s spremembami) je
ugotovljeno, da termalna voda, kadri, oprema in prostori Term Čatež ustrezajo zahtevam zgoraj navedenega
zakona in na tej podlagi so Terme Čatež d.d. leta 1964 pridobile status oz. registracijo "naravnega zdravilišča".
Pisni podatki potrjujejo obstoj zdravilišča že iz leta 1886, ko so koristili tople vrelce. Prvi hotel je bil zgrajen v letu
1926 in še vedno stoji v prenovljeni obliki kot hotel Toplice. Danes so Terme Čatež obvladujoče podjetje skupine
povezanih podjetij, ki poslujejo v Republiki Sloveniji. Terme Čatež so eno od 12-ih slovenskih naravnih zdravilišč
v Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč, po svojih rezultatih pa spadajo v sam vrh slovenskega turizma.
Delnica družbe Term Čatež, d.d. je bila kot prva delnica iz turistične panoge sprejeta dne 7.6.1993 na borzni trg
Ljubljanske borze.
1.2 SESTAVA SKUPINE TERME ČATEŽ
Skupino Terme Čatež sestavljajo obvladujoča družba Terme Čatež d.d. in hčerinska družba Del Naložbe, d.d., v
kateri ima obvladujoča družba večinski lastniški delež in s tem tudi večino glasovalnih pravic.
Družba, ki je vključena v Skupino Terme Čatež:
Del Naložbe, d.d., Čatež ob Savi 35, Brežice.
Kapitalska naložba v hčerinsko družbo
Tabela 1: Naložba v hčerinsko družbo na dan 31.12.2025
HČERINSKA DRUŽBA IN SEDEŽ DRUŽBE VRSTA KAPITALSKE NALOŽBE
DELEŽ TERM ČATEŽ D.D. (v%) V
KAPITALU ODVISNE DRUŽBE
Del Naložbe d.d., Čatež ob Savi delnice 95,31
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
3
1.3 NAJPOMEMBNEJŠI DOGODKI V POSLOVANJU
a) Fizični kazalci
Družba Terme Čatež d.d. je v letu 2025 uspela realizirati odlične rezultate. V Termah Čatež, d.d. so gosti na lokaciji
Čatež ob Savi v letu 2025 ustvarili 649.565 prenočitev oz. 7,2% več kot v enakem obdobju leta 2024.
Obisk v termalnih bazenih, merjen s številom kopalcev, je na lokaciji Čatež ob Savi znašal 821.493 kopalcev, kar
je za 8,7% več kot predhodno leto. Enodnevnim kopalcem na lokaciji Čatež ob Savi je bilo v letu 2025 prodanih
171.928 kopaliških vstopnic, s čimer je bila zabeležena kar 14,5% rast glede na predhodno leto. Celotni kompleks
Žusterna je bil zaradi celovite prenove zaprt do 5.6.2025 in od 28 9.2025 do konca leta 2025.
b) Pomembnejše investicije
Prenova depandanse Hotela Toplice v družinski hotel:
Objekt je v celoti prenovljen z najkakovostnejšimi materiali in vsebinami.
Hotel je premišljeno prenovljen z mislijo na mlade družine: notranjost
navdihuje narava in toplina lesa, zasnovana kot simbolna rast drevesa
korenine (pritličje), deblo (prvo nadstropje), krošnja in nebo (mansarda),
otroške sobe so ustvarjalne in inspirativne, ki med drugim vključujejo igrala,
animacijo in igralnico v hotelu. Na voljo so soba z video igrami (PlayStation)
in razni družinski kotički. Zunanjost objekta oziroma okolica je bila prav tako
deležna skrbne prenove: restavriran je kultni kostanjev drevored,
vzpostavljeni so elegantni zunanji prostori (dvignjena terasa z
bioklimatskimi pergolami, lounge Cabana) in poletni kino za družinsko
preživljanje prostega časa.
Cabana lounge & play:
Novozgrajen objekt je v celoti zaključen in predan v uporabo, vsa dela tako
v notranjosti kot zunanjosti objekta so končana. V začetku leta 2025 so bile
urejene tudi zunanje površine: vzpostavljena je bila dvignjena terasa z
bioklimatskimi pergolami, restavriran je bil kostanjev drevored,
hortikulturno so bile urejene javne površine okoli lokala, zgrajeno je bilo
novo parkirišče z obračališčem, izvedeno je bilo tlakovanje površin ter
zgrajena nova tlakovana promenada z domiselno zasnovanim sistemom
senčnic in gugalnic. Notranjost je bila zasnovana z mislijo na sproščeno
dnevno preživljanje časa in prijetna večerna druženja: prostor so
dopolnjevali veliki udobni naslanjači, tople ambientalne barve in velike
steklene površine z razgledi v naravo. Ponudbo so obogatile raznolike
zabavne vsebine, vključno z biljardom, namiznimi igrami in večernim
mešanjem koktajlov, vse skupaj pa je dopolnjevala nežna ambientalna
svetloba in glasba.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
4
Novi tobogan Kong: V tretji kupoli zimske Termalne riviere smo
odstranili obstoječi tobogan, saj nenehno sledimo razvoju in
nadgrajujemo ponudbo z novimi, atraktivnimi vsebinami.
Nadomestili smo ga z novim toboganom Kong, ki predstavlja
edinstveno pridobitev v slovenskem prostoru. Tobogan Kong je
postal najdaljši tobogan v pokritih bazenskih kompleksih v Sloveniji
kar 77 metrov neprekinjenega adrenalina, dinamičnih zavojev in
osupljivih svetlobnih efektov, ki ustvarjajo nepozabno doživetje za
vse generacije. Za njegovo postavitev smo izvedli zahtevna gradbena
dela: zgrajeni so bili novi armiranobetonski temelji, na katere so bili
nameščeni jekleni nosilni stebri. Sledila je natančna montaža
toboganskih segmentov ter njihova povezava z obstoječim
bazenskim sistemom. Investicija je pomembno obogatila ponudbo
zimske Termalne riviere ter dvignila raven doživetja za obiskovalce
vseh starosti. Hkrati utrjuje položaj Term Čatež kot vodilnega in
inovativnega termalnega kompleksa v Sloveniji.
Izgradnja nove čistilne naprave: V oktobru 2025 je bilo pridobljeno gradbeno dovoljenje. Novembra so se pričela
izvajati dela-ureditev dostopnih poti okoli gradbišča, ureditev začasne deponije za gradbeni material, poleg
lokacije čistilne naprave ter priprava gradbišča. Trenutno se na lokaciji obstoječe čistilne naprave izvajajo
rušitvena dela dveh obstoječih bazenov z biodiski, izkopi terena za izvedbo novega bazena -SBR, zabijanje zagatnic
za varovanje obstoječih stavb (objekt Telekom, ter obstoječi bazen z biodiski, kateri je še v funkciji). Izvajajo se
gradbena dela za izvedbo vhodnega črpališča na novo čistilno napravo.
PRIDOBITEV CERTIFIKATA GREEN KEY:
V podjetju Terme Čatež smo decembra 2024 pridobili certifikat Zeleni ključ (Green Key) za Hotel Terme, s čimer
smo potrdili našo zavezanost trajnostnemu delovanju in odgovornemu upravljanju turističnih storitev. Zeleni
ključ je vodilni standard odličnosti na področju okoljske odgovornosti in trajnostnega delovanja v turistični
industriji, s katerim smo se zavezali spoštovati stroge kriterije Mednarodne fundacije za okoljsko vzgojo FEE.
Certifikat smo leta 2025 tudi uspešno podaljšali, kar potrjuje, da dosledno izpolnjujemo visoke okoljske standarde
in jih nadgrajujemo z nenehnimi izboljšavami.
V letu 2025 smo certifikat Zeleni ključ pridobili še za Hotel Toplice, s čimer smo trajnostne prakse razširili na
dodatni del naše hotelske ponudbe.
Trajnost je ena izmed ključnih vrednot našega podjetja. Na sistemski ravni izvajamo številne okoljske,
organizacijske in ozaveščevalne ukrepe, usmerjene v zmanjševanje vplivov na okolje, učinkovito rabo energije in
vode, odgovorno ravnanje z odpadki ter spodbujanje trajnostnega vedenja zaposlenih in gostov. Poseben
poudarek namenjamo zmanjševanju porabe virov, ločevanju odpadkov ter sodelovanju z lokalnim okoljem.
Prejeli smo tudi plaketo odličnosti o zmanjšanju vpliva na okolje v letu 2024, saj smo prihranili več kot 15 ton CO
2
s predelavo organskih odpadkov v obnovljivi vir energije s strani partnerskega podjetja. S celostnim pristopom
družba dokazuje, da je trajnostno poslovanje sestavni del njenega dolgoročnega razvoja in odgovornega odnosa
do okolja ter širše družbene skupnosti.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
5
c) Poslovni izid
Družba Terme Čatež d.d. je v letu 2025 realizirala:
40,8 milijona EUR poslovnih prihodkov;
4,4 milijona EUR dobička iz poslovanja;
8,6 milijona EUR dobička iz poslovanja + amortizacije (EBITDA);
čisti dobiček v višini 2,0 milijona EUR.
Skupina Terme Čatež je v letu 2025 realizirala:
41,1 milijona EUR poslovnih prihodkov;
4,4 milijona EUR dobička iz poslovanja;
8,6 milijona EUR dobička iz poslovanja + amortizacije (EBITDA);
čisti dobiček v višini 1,9 milijona EUR.
Tako družba Terme Čatež d.d. kot Skupina Terme Čatež, sta v letu 2025 uspela doseči odlične poslovne rezultate.
d) Zaposleni
V Skupini Terme Čatež je bilo na dan 31.12.2025 skupaj 354 zaposlenih, in sicer:
Terme Čatež d.d.: 350 oseb;
Del Naložbe d.d.: 4 osebe.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
6
1.4 KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE
Upravljanje družbe Terme Čatež d.d. in družb v Skupini Terme Čatež poteka po sistemu dvotirnega upravljanja.
SKUPŠČINA DELNIČARJEV
Skupščina delničarjev je najvišji organ upravljanja družbe, kjer delničarji uresničujejo svoje pravice v zvezi z
delovanjem družbe.
V letu 2025 je bila skupščina delničarjev družbe dne 26.8.2025. Skupščinski sklepi so objavljeni v sistemu
elektronskega obveščanja Ljubljanske borze vrednostnih papirjev (SEOnet) in na spletni strani družbe.
NADZORNI SVET
Nadzorni svet šteje 9 članov, od tega je 6 članov predstavnikov kapitala in so izvoljeni na skupščini družbe, tri
člane pa imenuje svet delavcev v skladu z Zakonom o sodelovanju delavcev pri upravljanju.
Člani nadzornega sveta Term Čatež, d.d.:
mag. Robert Krajnik predsednik;
Ada De Costa Petan namestnica predsednika;
Samo Roš – član;
Mitja Grum član;
Rok Gorjup član;
Goranka Volf članica do 25.8.2025;
Tina Vizjak Špec– članica od 26.8.2025;
Tomislav Kolarek član;
Damjan Krulc član;
Benjamin Bukovinski član.
Nadzorni svet je tekom leta redno obravnaval in spremljal poslovanje in finančni položaj družbe in skupine.
PREDSTAVNIKI NADZORNIH SVETOV DRUŽB V SKUPINI TERME ČATEŽ
Člani nadzornega sveta Del Naložbe, d.d.:
Blaž De Costa – predsednik;
Vito Petan namestnik predsednika;
Nevenka Deržič – članica.
REVIZIJSKA KOMISIJA
V skladu z določbami Zakona o gospodarskih družbah ima družba tričlansko revizijsko komisijo. Revizijska komisija
pripravlja predloge sklepov nadzornega sveta, skrbi za njihovo uresničitev in opravlja druge strokovne naloge v
skladu z določbami Zakona o gospodarskih družbah. Revizijska komisija se je osredotočala predvsem na
računovodsko poročanje, spremljanje učinkovitosti in uspešnosti notranje kontrole v družbi ter sistemov za
obvladovanje tveganja, sodelovala v postopku revizije letnih in konsolidiranih računovodskih izkazov ter
opravljala ostale naloge, skladno z 280. členom ZGD-1.
Člani revizijske komisije nadzornega sveta družbe Terme Čatež d.d.:
mag. Robert Krajnik, predsednik;
Ada de Costa Petan, namestnica predsednika;
Tamara Groznik, članica.
POSLOVODSTVO DRUŽBE TERME ČATEŽ IN DRUŽB V SKUPINI TERME ČATEŽ
Terme Čatež d.d. predstavlja in vodi generalni direktor Bojan Petan.
Del Naložbe, d.d. predstavlja in vodi direktor mag. Jože Hočevar.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
7
POROČANJE PO MSRP
Računovodski izkazi družb v Skupini Terme Čatež so izkazani po Mednarodnih standardih računovodskega
poročanja (MSRP), kot jih je sprejela EU.
REVIZIJA
Zunanja revizija
Za revidiranje računovodskih izkazov družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež se za leta 2025, 2026 in
2027 imenuje revizijska družba Grant Thornton Audit d.o.o., Linhartova 11a, SI-1000 Ljubljana.
Notranja revizija
V cilju povečevanja poslovne uspešnosti je v okviru obvladujoče družbe v službi kontrolinga organizirana notranja
revizija kot pomoč poslovodstvu z namenom povečevanja poslovne uspešnosti, dviga kakovosti storitev,
gospodarnosti in učinkovitosti poslovanja, obvladovanja tveganj ter razvijanja in preverjanja delovanja notranjih
kontrol.
POJASNILO GLEDE POVEZANIH DRUŽB SKLADNO S 530. ČLENOM ZGD-1
Družba Terme Čatež d.d. ni povezana z družbo DZS, d.d. v smislu 1. alineje prvega odstavka 530. člena ZGD-1
(dejanski koncern).
Družbi lahko opredelimo kot povezani v smislu dejanskega koncerna v primeru, da sta izpolnjena dva pogoja v
skladu z zakonskimi določbami in pravno teorijo.
Prvi pogoj je, da ima obvladujoča družba v drugi odvisni družbi večinski lastniški delež.
Drugi pogoj je, da sta obvladujoča in odvisna družba povezani pod enotnim vodstvom obvladujoče družbe. Glede
na pravno teorijo enotno vodstvo pomeni, da se v interesu obvladujoče družbe odvisne družbe podrejajo volji in
vplivom obvladujoče družbe. Pri tem ne zadostuje samo možnost enotnega vodstva, temveč je treba enotno
vodstvo dejansko tudi izvajati in mora zajeti vse koncernske družbe, vključno z obvladujočo. Bistveno za koncern
je, da družbe vključene v koncern zasledujejo določene skupne cilje, pri čemer lahko obvladujoča po svoji volji
usmerja npr. investicije, finance, proizvodnjo in druga strateška področja vodenja, svoj vpliv pa lahko uporabi za
usmerjanje le enega od področij vodenja. Koncern je mogoče primerjati z enotnim organizmom, v katerem so
pravno samostojne družbe organi, delovanje katerih usmerja obvladujoča družba. Koncern je okvir ali določena
pravna oblika, prek katere se pojavljajo posamezne družbe v pravnem prometu. Gre za več samostojnih pravnih
subjektov, ki imajo »skupno podjetje pri večjem številu družb«, pri čemer je bistveno, da se podjetniško
načrtovanje opravlja skupaj, čeprav podjetja posameznih koncernskih družb opravljajo svojo dejavnost. Za
koncern torej ni bistvena samo lastniška povezanost med obvladujočo in odvisno družbo, temveč tudi
vsestranska različna povezava med vsemi ali samo nekaterimi članicami koncerna.
Glede na vse navedeno je razvidno, da med družbama Terme Čatež d.d. in DZS, d.d. ni takšne povezanosti, ki bi
izkazovala kakršnokoli obliko koncerna. Družba DZS, d.d. v družbi Terme Čatež d.d. nima večinskega lastniškega
deleža, saj je njen delež 45,79%, več kot 54% delež družbe pa je v lastništvu drugih lastnikov. Družbi nadalje tudi
nimata sklenjene pogodbe o obvladovanju, niti se v navedenih družbah ne izvaja enotnega vodstva skupine
povezanih podjetij, ampak sta podjetji v svojih odločitvah popolnoma samostojni, saj se odločitve sprejemajo za
vsako družbo posebej in se pri tem tudi upoštevajo koristi vsake družbe posebej. Prav tako v družbah DZS, d.d. in
Terme Čatež d.d. ni vzpostavljeno skupno usmerjanje npr. investicij, financ, proizvodnje.., tudi podjetniško
načrtovanje se v družbah DZS, d.d. in Terme Čatež d.d. ne upravlja skupaj.
Na podlagi zgoraj navedenega ugotavljamo, da družba Terme Čatež d.d. ni povezana z družbo DZS, d.d. v smislu
1. alineje prvega odstavka 530. člena ZGD-1 (dejanski koncern), zato družba Terme Čatež d.d. ne pripravlja
poročila o razmerjih s povezanimi družbami v smislu 545. člena ZGD-1.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
8
1.5 DELNICA DRUŽBE TERME ČATEŽ, D.D.
31.12.2025 je bilo v delniško knjigo Term Čatež, d.d. pri KDD, d.d. vpisanih 518 delničarjev. Družba ima izdanih
497.022 navadnih imenskih delnic istega razreda. Vse delnice kotirajo na Ljubljanski borzi pod oznako TCRG.
Družba ali katerakoli tretja družba za račun družbe na dan 31.12.2025 nima v zastavi lastnih delnic.
Odvisna družba Del Naložbe, d.d. ima na dan 31.12.2025 v lasti 6.840 delnic Term Čatež.
Družba Terme Čatež d.d. nima sprejetega sklepa o pogojnem povečanju osnovnega kapitala oz. sklepa o
odobrenem kapitalu.
Tabela 2: Ključni podatki o delnici Terme Čatež d.d. na dan 31.12.2025
Knjigovodska vrednost delnice na dan 31.12.2025 je izračunana iz razmerja med višino kapitala in številom
izdanih delnic in znaša 208,76 EUR; knjigovodska vrednost delnice na dan 31.12.2025 (brez lastnih delnic) znaša
211,68 EUR.
Čisti poslovni izid na delnico na dan 31.12.2025, izračunan iz razmerja med doseženim čistim poslovnim izidom
obračunskega obdobja in številom izdanih delnic, znaša 3,96 EUR; čist poslovni izid na delnico (brez lastnih delnic)
znaša 4,02 EUR.
31.12.2025
Število delnic 497.022
Knjigovodska vrednost delnice na dan 31.12. 208,76
Čisti poslovni izid na delnico 3,96
Število delnic (brez lastnih delnic verinskih družbah)
490.182
Knjigovodska vrednost delnice na dan 31.12. (brez lastnih delnic)
211,68
Čisti poslovni izid na delnico (brez lastnih delnic) 4,02
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
9
2. POSLOVNO POROČILO
2.1. PRODAJA IN TRŽENJE
2.1.1 Turistična gibanja v Sloveniji in Termah Čatež
V letu 2025 je bilo v Sloveniji v turističnih nastanitvenih objektih evidentiranih 6.993.930 prihodov turistov, kar
je za 6,2% v kot v preteklem letu. Skupaj je bilo ustvarjeno 17.843.311 prenočitev, kar je za 5,9% več kot v
preteklem letu. Domači turisti so v letu 2025 ustvarili za 0,5% manj prihodov in za 0,3% manj prenočitev, tuji
turisti pa so ustvarili za 8,3% več prihodov in za 8,1% več prenočitev kot v letu 2024 (vir:
https://www.slovenia.info/sl/poslovne-strani/raziskave-in-analize/turizem-v-stevilkah ).
V slovenskih naravnih zdraviliščih je bilo v letu 2025 realiziranih 2.776.471 prenočitev, od tega 1.472.322
prenočitev domačih gostov in 1.304.149 prenočitev tujih gostov. V primerjavi z letom 2024 so se prenočitve
domačih gostov povečale za 0,9%, prenočitve tujih gostov pa so se povečale za 6,9%. (vir: SSNZ).
Gosti so v Termah Čatež, d.d. v letu 2025 realizirali 3,7% vseh prenočitev v Sloveniji in 23,8% vseh prenočitev
v slovenskih naravnih zdraviliščih, kar je največ med vsemi slovenskimi naravnimi zdravilišči.
2.1.2 Gibanje prihodkov od prodaje v Termah Čatež
Družba Terme Čatež, d.d. je v letu 2025 realizirala skupno 39,0 milijona EUR čistih prihodkov od prodaje.
Slika 1: Prihodki od prodaje po poslovnih segmentih v letu 2025
Največji delež v strukturi prihodkov izhaja iz poslovanja hotelske (in kamp) dejavnosti, sledijo vodni programi,
trgovska dejavnost, zdravstvo ter ostali prihodki.
2.1.3 Prenočitve
Družba Terme Čatež d.d., je v letošnjem letu uspela realizirati zelo dobre poslovne rezultate.
Gosti so na lokaciji Čatež ob Savi v letu 2025 ustvarili 649.565 prenočitev, kar je 7,2 % več kot v enakem obdobju
leta 2024. V Termah Čatež, d.d. so gosti v letu 2025 ustvarili 661.673 prenočitev, kar predstavlja 2,0% več kot v
letu 2024 (kljub zaprtju celotnega kompleksa Žusterna do 5.6.2025 in od 28 9.2025 do konca leta zaradi celovite
renovacije), število tujih prenočitev se je povečalo za 7,6%, število domačih prenočitev pa se je zmanjšalo za 5,7%
(vpliv zaprtja hotela Žusterna je bil bolj zaznan pri domačih gostih).
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
10
Slika 2: Struktura prenočitev po namestitvenih objektih v letu 2025
Tabela 3: Prenočitve po ključnih trgih
2.1.4 Kopalci
Na lokaciji Čatež ob Savi je znašal obisk, merjen s številom kopalcev, 821.493, kar je 8,7% več kot v enakem
obdobju preteklega leta. Obisk v vseh bazenih je znašal 844.110 kopalcev, kar je za 0,9% več kot predhodno leto
(kljub zaprtju celotnega kompleksa Žusterna do 5.6.2025 in od 28 9.2025 do konca leta zaradi celovite
renovacije). Enodnevnim kopalcem je bilo na lokaciji Čatež ob Savi v letu 2025 prodanih 171.928 kopaliških
vstopnic, kar je za 14,5% več kot predhodno leto. Enodnevnim kopalcem je bilo v letu 2025 na vseh lokacijah
prodanih 182.437 kopaliških vstopnic, kar je za 2,6% manj kot predhodno leto.
Slika 3: Struktura prodaje kopaliških vstopnic (enodnevnim kopalcem) v letu 2025
DRŽAVA / LETO
Nočitve
2025
Nočitve
2024
INDEKS
25/24
SLOVENIJA
258.215
273.857
94,3
HRVAŠKA
72.161
65.630
110,0
NIZOZEMSKA
54.800
44.427
123,3
ITALIJA
53.106
51.698
102,7
AVSTRIJA
37.768
34.597
109,2
NEMČIJA
32.054
31.965
100,3
SRBIJA
21.353
21.831
97,8
POLJSKA
19.568
21.025
93,1
DANSKA
15.259
17.090
89,3
OSTALE DRŽAVE
97.389
86.816
112,2
SKUPAJ
661.673
648.936
102,0
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
11
2.2. PRODAJNE IN TRŽENJSKE AKTIVNOSTI V LETU 2025 IN PLAN ZA LETO 2026
2.2.1 Prodajne in trženjske aktivnosti v letu 2025
V eno najpomembnejših let v zgodovini Term Čatež smo vstopili zelo aktivno in z dobrimi poslovnimi rezultati.
Zastavljene cilje smo pričeli uresničevati z intenzivno promocijo na predstavitvah na ključnih tujih trgih ter z obiski
tujih novinarjev in vplivnežev. V sodelovanju s slovenskimi in hrvaškimi TV-hišami smo snemali vsebine za najbolj
gledane oddaje, pri čemer sta Grad Mokrice in razkošje Grand Spa Term predstavljala izjemno kuliso.
Na športnih površinah smo gostili številne nogometne klube, akademije, priprave, igre ter mednarodna
tekmovanja šahistov in lokostrelcev.
Trajnost ostaja doma v Termah Čatež, tako z dolgoletno uporabo geotermalne energije, kot novo pridobitvijo
certifikata Zeleni ključ za hotel Toplice.
Pomemben razvojni korak smo naredili na področju digitalizacije, kjer virtualni asistent Chaty sedaj 24/7 gostom
omogoča hitrejši dostop do informacij in rezervacij v sklopu spletne strani.
Osrednji dogodek leta 2025 pa je bilo izjemno praznovanje. 100-letnica izgradnje prvega hotela, 100-letnica
začetkov turizma. V odličnem sodelovanju z Občino Brežice in lokalnimi partnerji je povezovanje preraslo okvire
podjetja; tako danes obiskovalce na cestnem krožišču pred Termami Čatež pozdravlja simbolna številka 100.
Ponazarja zgodovinsko vlogo Term Čatež za temelje slovenskega termalnega turizma ter splošni razvoj turizma
na teh koncih. Jubilejno leto in dogodek smo nadgradili tudi z arhivskimi razstavami in podcasti.
V okviru jubileja smo odprli popolnoma prenovljeni hotel Toplice Family Inn. Prvi slovenski družinski hotel,
katerega ključne novosti so celostno prilagojena ponudba za družine - povezava z bazeni, butično družinsko
doživetje, zunanja ureditev sprehajališča, vrta.
Ponovno smo bili del lokalnih in mednarodno odmevnih festivalov, kot sta otroški pevski in filmski festival, ki sta
s svojo udeležbo in prepoznavnostjo že zdaleč presegla slovenske meje.
Posebno pozornost smo namenili najmlajšim gostom, za katere smo ustvarili Pobarvanko, v kateri s škratom
Čatežem spoznavajo Termalno riviero skozi igro in video vsebine.
Jeseni 2025 smo Terme Čatež prejele občinsko oktobrsko nagrado, kot priznanje za dolgoletni prispevek k razvoju
turizma, gospodarstva in prepoznavnosti občine ter širše regije.
Leto smo zaključili v praznično pravljičnem vzdušju čarobnega čateškega Adventa ter v 101. leto vstopili z
analitičnim, sistematičnim in proaktivnim pristopom k promociji in prodaji.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
12
2.2.2 Načrtovane prodajne in trženjske aktivnosti v letu 2026
V letu 2026 bodo ključni poudarki digitalna nadgradnja, inovativnost, povezovanje, proaktivna prodaja ter večja
dodana vrednost na gosta. Prodajne in promocijske aktivnosti bodo usklajene za destinaciji Čatež in Mokrice, s
prilagojenimi pristopi za domači, balkanski, germanski, romanski in višegrajski trg, skladno s smernicami STO in
Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč.
Osrednji produkti ostajajo:
Termalna riviera kot temelj ponudbe za družine in pare (enodnevni in nastanitveni gostje),
wellness z razvojem Grand Spa Terme in Wellness Riviere za individualne in korporativne goste,
MICE in incentive turizem z osebnim pristopom in sistematičnim načrtovanjem,
športni turizem v sodelovanju s klubi, reprezentancami in zvezami,
enodnevni gosti s poudarkom na lokalnem in zagrebškem trgu ter bogati gastronomski ponudbi.
V ospredju bo digitalna transformacija: delujoč chatbot Chaty (24/7 podpora), nadgradnja komunikacije s
sistemom Chatwoot ter močna digitalna promocija (ciljno oglaševanje, vsebinski in video marketing, influencerji,
družbena omrežja), podprta s klasičnimi promocijskimi kanali. Personalizirani e-novičniki bodo krepili odnose z
gosti in povečevali rezervacije.
Nadaljevali bomo sodelovanja z lokalnim okoljem in partnerji ter razvijali skupne tematske projekte. Pomemben
del strategije družbe ostaja trajnostni razvoj, ozaveščanje gostov in zaposlenih, ki so naša ključna prednost, saj
lahko le z vlaganjem v znanje, inovativnost in sodelovanje zagotavljamo vrhunsko izkušnjo gosta.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
13
3. ANALIZA POSLOVANJA
3.1. BILANČNI IZKAZI DRUŽBE TERME ČATEŽ, D.D.
3.1.1 Izkaz poslovnega izida družbe Terme Čatež, d.d.
Družba Terme Čatež d.d. je v letu 2025 uspela realizirati zelo dobre poslovne rezultate.
Družba Terme Čatež d.d. je v letu 2025 realizirala 40,8 milijona EUR poslovnih prihodkov, 4,4 milijona EUR dobička
iz poslovanja, 8,6 milijona EUR dobička iz poslovanja + amortizacije (EBITDA) in čisti dobiček v višini 2,0 milijona
EUR.
Slika 4: Struktura prihodkov v letu 2025
Poslovni prihodki so temeljni prihodki v dejavnosti družbe; v letu 2025 so ti predstavljali 99,5% vseh prihodkov
družbe, finančni prihodki so predstavljali 0,5% vseh prihodkov. Upoštevajoč 61,0% prenočitev tujih gostov
pomeni zajeten delež posrednega izvoza storitev.
Slika 5: Struktura odhodkov v letu 2025
Stroški blaga, materiala in storitev imajo prevladujoč delež v strukturi odhodkov, saj so predstavljali 51,5 % vseh
odhodkov. Zelo pomemben je tudi delež stroškov dela, ki so predstavljali 28,3 % vseh odhodkov. Odpisi vrednosti
(amortizacija in prevrednotovalni poslovni odhodki) so predstavljali 13,3% vseh odhodkov, drugi in finančni
odhodki pa skupaj 6,9%.
3.1.2 Izkaz finančnega položaja družbe Terme Čatež, d.d.
Vrednost sredstev družbe na dan 31.12.2025 znaša 149 milijona EUR. Dolgoročna sredstva prevladujejo z
deležem 94,2%, kratkoročna sredstva pa predstavljajo delež 5,8%.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
14
Slika 6: Struktura sredstev v letu 2025
Slika 7: Struktura virov sredstev v letu 2025
3.1.3 Izkaz sprememb lastniškega kapitala in izkaz denarnih tokov družbe Terme Čatež, d.d.
Izkaz denarnih tokov prikazuje premike (prilive in odlive) finančnih sredstev na posameznih področjih, kot so
poslovanje, financiranje in investiranje. Narejen je na podlagi posredne metode. Premiki v kapitalu in premiki v
ali iz kapitala so razvidni iz izkaza gibanja kapitala.
3.2. BILANČNI IZKAZI SKUPINE TERME ČATEŽ
Pri sestavljanju konsolidiranih računovodskih izkazov so učinki vseh transakcij med povezanimi podjetji v celoti
izločeni.
3.2.1 Izkaz poslovnega izida Skupine Terme Čatež
Skupina Terme Čatež je v letu 2025 uspela realizirati zelo dobre poslovne rezultate. Skupina Terme Čatež je v letu
2025 realizirala 41,1 milijona EUR poslovnih prihodkov, 4,4 milijona EUR dobička iz poslovanja, 8,6 milijona EUR
dobička iz poslovanja + amortizacije (EBITDA) in čisti dobiček v višini 1,9 milijona EUR.
Bilančni dobiček Skupine Terme Čatež znaša 31,6 milijona EUR in ni odvisen od predlogov oblikovanja višine
bilančnih dobičkov posameznih družb v Skupini Terme Čatež, ki pa se oblikujejo po predlogu uprav družb in so
predmet skupščinskih razprav, vezanih na sprejem letnega poročila in delitve dobička.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
15
Slika 8: Struktura prihodkov Skupine Terme Čatež v letu 2025
Poslovni prihodki od prodaje blaga in storitev so temeljni prihodki v dejavnosti Skupine Terme Čatež; v letu 2025
so predstavljali 99,5% vseh prihodkov Skupine Terme Čatež.
Slika 9: Struktura odhodkov Skupine Terme Čatež v letu 2025
Stroški blaga, materiala in storitev imajo prevladujoč delež v strukturi odhodkov, saj predstavljajo 51,3% vseh
odhodkov. Zelo pomemben je tudi delež stroška dela, saj predstavlja 28,4% vseh odhodkov. Odpisi vrednosti
(amortizacija in prevrednotovalni poslovni odhodki) predstavljajo 13,3% vseh odhodkov. Stroški finančnih in
drugih odhodkov predstavljajo 7,0% vseh odhodkov.
3.2.2 Izkaz finančnega položaja Skupine Terme Čatež
Pri pripravi skupinskih računovodskih izkazov Skupine Terme Čatež se uporablja metoda enotnega podjetja. Po
tej metodi vsa sredstva in obveznosti obvladujoče družbe ter vseh odvisnih družb pripadajo skupini, manjšinski
deleži pa so izkazani kot del lastniškega kapitala Skupine. Čisti dobiček ali izguba poslovnega leta se razdeli na
čisti dobiček oz. izgubo večinskega lastnika in čisti dobiček ali izgubo manjšinskih lastnikov.
Vrednost sredstev Skupine Terme Čatež na dan 31.12.2025 znaša 146,9 milijona EUR. Dolgoročna sredstva
prevladujejo z deležem 93,9%, kratkoročna sredstva pa predstavljajo delež 6,1%.
Slika 10: Struktura sredstev Skupine Terme Čatež v letu 2025
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
16
Slika 11: Struktura virov sredstev Skupine Terme Čatež v letu 2025
3.2.3 Izkaz sprememb lastniškega kapitala in izkaz denarnih tokov Skupine Terme Čatež
Izkaz denarnih tokov prikazuje premike (prilive in odlive) finančnih sredstev na posameznih področjih, kot so
poslovanje, financiranje in investiranje. Izdelan je na podlagi posredne metode. Premiki v kapitalu in premiki v ali
iz kapitala so razvidni iz izkaza lastniškega kapitala; čisti dobiček skupine kapital povečuje.
3.3. DELUJOČE PODJETJE
Družba vseskozi skrbno spremlja stanje likvidnosti in sprejema ukrepe za njeno zagotavljanje. Družba sprejema
tudi ukrepe za optimalno racionalizacijo poslovanja in jih tudi nenehno prilagaja trenutnim razmeram, išče
alternativne vire s strani državnih spodbud. Družba je kljub dodatni negotovosti povezani z razmerami na trgu
električne energije in surovin, sposobna sprejeti vse potrebne ukrepe za zagotovitev pogojev za nadaljevanje
poslovanja.
3.4. KADRI IN KADROVSKA POLITIKA
Zaposleni v družbah Skupine Terme Čatež so naše premoženje. Izpolnjujejo naša pričakovanja, saj zagotavljajo
kakovost storitev, ki jih ponujajo družbe. Za njih ustvarjamo stimulativno delovno okolje, ki jih spodbuja k
nenehnemu osebnemu razvoju in dodatnemu izobraževanju in usposabljanju. Zavedamo se, da je uspeh podjetja
odvisen od znanja, ustvarjalnosti in odgovornosti vsakega zaposlenega.
STRUKTURA ZAPOSLENIH
Skupina Terme Čatež
V Skupini Terme Čatež je bilo na dan 31.12.2025 skupaj 354 zaposlenih, in sicer:
Terme Čatež, d.d.: 350 oseb;
Del Naložbe, d.d.: 4 osebe.
Terme Čatež, d. d.
V letu 2025 smo v družbi Terme Čatež d.d. na novo zaposlili 90 oseb, 102 oseb pa je iz družbe odšlo. Povprečno
število zaposlenih na podlagi delovnih ur v letu 2025 je bilo 314,27.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
17
Slika 12: Struktura zaposlenih po delovnem razmerju na 31.12.2025
Slika 13: Struktura zaposlenih po spolu na 31.12.2025
V družbi Terme Čatež d.d. so zaposleni tudi invalidi. Na dan 31.12.2025 je bilo zaposlenih 24 invalidov, kar
predstavlja več kot 6,8% vseh zaposlenih: 96% je invalidov III. kategorije in 4% je invalidov II. kategorije.
3.5. INFORMATIKA
V preteklem poslovnem letu je oddelek za informacijske tehnologije uspešno uresničil več strateško pomembnih
ciljev in pobud, usmerjenih v dvig operativne učinkovitosti ter pospeševanje načrtovane digitalne transformacije
poslovnih procesov in celotnega poslovanja. S sistematičnim pristopom, skrbnim načrtovanjem in učinkovito
izvedbo smo dodatno okrepili stabilnost, varnost in zmogljivost informacijske podpore poslovanju. Med ključne
dosežke štejemo uspešno načrtovanje, izvedbo in implementacijo naslednjih projektov:
- zasnova in izvedba infrastrukture v sklopu investicije ''Izgradnja gostinskega objekta PUB CABANA''
(izvedba univerzalnega razvoda, koaksialni razvod, mrežna stikališča, brezžična povezljivost, video
nadzor, dobava in vgradnja nove aktivne opreme),
- zasnova in izvedba infrastrukture v sklopu investicije Prenova depandanse hotela Toplice v družinski
hotel Family Inn'' (izvedba univerzalnega razvoda, koaksialni razvod, mrežna stikališča, brezžična
povezljivost, video nadzor, dobava in vgradnja nove aktivne opreme, dobava in vgradnja kontrole
pristopa),
- zasnova in izvedba nadgradnje obstoječega primarnega razvoda optičnega omrežja, pri čemer smo vse
dislocirane lokacije oziroma mrežna stikala redundantno (dvojno) povezali neposredno z jedrnim
stikališčem za zagotavljanje delovanja ob izpadu posamezne linije ter hkrati povečali kapaciteto
povezljivosti iz 1 Gbit/s na 10 Gbit/s. S tem smo pridobili bistveno večjo zanesljivost delovanja omrežja
ter občutno večjo pasovno širino, kar omogoča hitrejši prenos podatkov in boljše delovanje storitev,
- zasnova in izvedba investicije v nabavo in vgradnjo dveh novih jedrnih (core) optičnih stikal, povezanih
v sklad (stack), z 10 Gbit/s povezljivostjo na port, s čimer smo dosegli bistveno večjo prepustnost
omrežja, večjo zanesljivost delovanja, boljšo razpoložljivost storitev ter večjo pripravljenost na nadaljnjo
rast in nadgradnje omrežne infrastrukture,
- zasnova in izvedba investicije v nabavo in vgradnjo novega požarnega zidu, ki je povezan v sklad (stack),
s čimer smo zagotovili višjo stopnjo kibernetske varnosti, redundančno delovanje v primeru izpada
posamezne naprave, večjo zmogljivost obdelave prometa ter zanesljivejše in stabilnejše delovanje
celotnega informacijskega sistema,
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
18
- zasnova in izvedba investicije v nabavo in vgradnjo sistema za zagotavljanje redundančne internetne
povezljivosti z uporabo radiofrekvenčnih povezav med lokacijama Terme Čatež - Krško, s čimer smo
zagotovili dodatno (alternativno) pot do interneta, povečali razpoložljivost in odpornost povezljivosti v
primeru izpada primarnih vodov ter izboljšali fleksibilnost in pokritost omrežne infrastrukture,
- zasnova in izvedba infrastrukture v sklopu širitve avtokampa (izvedba optičnega, univerzalnega in
koaksialnega razvoda, dobava in montaža aktivne opreme, vzpostavitev wi-fi omrežja),
- nadgradnja sistema za brezprekinitveno napajanje (UPS),
- nudenje celovite in zanesljive IKT podpore na vseh preostalih tržnih segmentih družbe, kot so kongresna
dejavnost, športni, kulturni in glasbeni dogodki ter drugi sorodni projekti, pri čemer zagotavljamo
stabilno delovanje sistemov, visoko razpoložljivost storitev ter kakovostno tehnično podporo za
nemoteno izvedbo dogodkov,
- redno vzdrževanje, posodabljanje in nadgradnja delovnih postaj ter ključnih informacijskih in
komunikacijskih sistemov, vključno s telefonsko centralo in klicnim centrom, sistemom videonadzora,
tiskalniško infrastrukturo ter drugimi podpornimi informacijskimi sistemi, s ciljem zagotavljanja
zanesljivega, varnega in nemotenega delovanja celotnega IT okolja.
Oddelek za informacijsko tehnologijo nenehno analizira in optimizira lastne procese in procese storitev, kar se
odraža na zmanjšanju odzivnih časov pri izdanih zahtevkih za podporo, kar posledično povečuje zadovoljstvo,
operativnost in produktivnost zaposlenih.
Posebno pozornost namenjamo celovitemu obvladovanju tveganj, povezanih s kibernetskimi grožnjami in
napadi. Informacijska varnost temelji na sprejeti in redno posodabljani varnostni politiki ter na večnivojski zaščiti
na ravni omrežne infrastrukture in aktivne opreme Term Čatež. Za zaščito pred programskimi virusi, izsiljevalsko
programsko opremo in drugo zlonamerno kodo uporabljamo sodobne protivirusne in napredne varnostne
rešitve, nameščene tako na strežniški infrastrukturi kot tudi na uporabniških odjemalcih. Sistemi delujejo pod
stalnim nadzorom zunanjega varnostno-nadzornega centra (SOC), ki zagotavlja neprekinjeno spremljanje,
zaznavanje varnostnih incidentov ter hitro odzivanje vse dni v letu, kar bistveno prispeva k večji odpornosti,
zanesljivosti in varnosti informacijskega okolja.
3.6. KUPCI IN DOBAVITELJI
Blagovna znamka Terme Čat je prepoznavna tako v Sloveniji kot v tujini, predvsem na področju držav
balkanskega polotoka in držav, ki mejijo na Slovenijo. Komunikacija s kupci poteka preko medijev, v zadnjem času
pa vse več preko spletnih strani in družbenih omrežij ter chatbota Chatyija. Zadovoljstvo in skrb za kupca je ena
od temeljnih usmeritev družbe. Zadovoljstvo kupcev merimo s pomočjo anket in ostalih pridobljenih informacij,
prav tako tedensko izvajamo ukrepe za izboljšanje kakovosti. S ključnimi dobavitelji imamo sklenjene letne
pogodbe predvsem zaradi pravočasnosti dobav, nižjih cen in bolj ustreznih plačilnih ter ostalih pogojev. Pri izbiri
dobaviteljev sta ključna pogoja kakovost in cena.
3.7. ODGOVORNOST DO OKOLJA, DO OŽJE IN ŠIRŠE DRUŽBENE SKUPNOSTI
Temeljni cilji na področju okoljevarstva so: gospodarno ravnanje z energijo in vodo, ločeno zbiranje odpadkov ter
preprečevanje onesnaževanja okolja. V ta namen potekajo usposabljanja in izobraževanja zaposlenih. Družba ima
urejeno področje prečiščevanja odpadnih vod, kar ji daje prednost pred ostalimi v regiji. V letu 2020 je družba
Terme Čatež d.d. uredila prečrpavanje tehnološke bazenske vode in komunalne odpadne vode v reko Savo.
Spoštljiv odnos do okolja je vpeljan v vse naše dejavnosti, saj lahko le-tako vplivamo na zdrav način življenja, ki
je tudi sestavni del trženja naših storitev. Racionalna uporaba energentov in koriščenje okolju prijazne energije
je pod stalnim notranjim nadzorom. Na podlagi spremljanja zakonskih in drugih zahtev (na področju odpadkov
in odpadne vode, hrupa, embalaže, energentov, kemikalij, graditve objektov, varstva pred nesrečami) glede
varstva okolja in na podlagi odločb inšpekcijskih organov ocenjujemo, da je delovanje družbe Terme Čatež d.d.
usklajeno z zakonskimi zahtevami ter smernicami EU. Družba je v letu 2024 prejela tudi certifikat Green Key za
Hotel Terme in v letu 2025 še za Hotel Toplice.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
19
Pospešeno gospodarsko rast in razvoj spremlja tudi povečan pritisk na okolje s povečanjem emisij, kar se izraža
v neizogibnih podnebnih spremembah, ki močno vplivajo na kakovost okolja. Na splošno je v dejavnosti turizma
odgovornost do okolja izjemnega pomena. Družba Terme Čatež d.d. s svojimi vpeljanimi sodobnimi tehnološkimi
procesi odraža pozitiven vpliv na okolje in s tem prispeva k trajnostnemu razvoju turizma, pri čemer poseben
poudarek namenjamo zagotavljanju čim manjšega ogljičnega odtisa. Skladno z zastavljeno strategijo in cilji je
družba med drugim uspešno implementirala zagotavljanje deleža električne energije z uporabo sončne
elektrarne, vsi objekti so ogrevani z reciklirano bazensko odpadno termalno vodo, prav tako pa družba upravlja
z več lastnimi vrtinami pitne vode (vodnjaki), s katero oskrbuje vse namestitvene obrate in proizvodnjo. Družba
razpolaga z veliko zelenih površin, ki jih redno vzdržuje in nenehno povečuje športne površine (nogometna
igrišča) za aktivno rekreacijo.
Lokalni in širši skupnosti pomagamo v obliki sponzorstva in donatorstva. Na ta način omogočamo lažje preživetje
določenim kulturnim in športnim zanesenjakom in dejavnostim, kot so šolstvo, kultura, dejavnosti različnih
društev, zdravstvo in humanitarne dejavnosti ter ostale. Prispevki so posebej namenjeni tudi izvajanju določenih
kulturnih in športnih dogodkov.
3.8. TVEGANJA
Poslovna dejavnost na lokacijah znotraj Republike Slovenije, predvsem pa delovanje zunaj meja, zahteva od
poslovodstev prepoznavanje določenih tveganj in ukrepanje v smeri preprečevanja negativnih učinkov v primeru
nastanka škodljivih dogodkov na poslovanje Skupine. Tako smo na področju družbe Terme Čatež d.d. evidentirali
tveganja, katerim je družba lahko izpostavljena in prepoznali ključna tveganja, ki so pod posebnim nadzorom
zaradi večje izpostavljenosti verjetnosti nastanka dogodka, obenem pa sprejemali ukrepe za preprečevanje
nastanka škodljivih dogodkov in zniževanje posledic v primeru nastanka škodljivih dogodkov. Pri tem je potrebno
opozoriti, da se je družba primerno zavarovala za primer nastanka notranjih tveganj, pri zunanjih tveganjih pa
smo z ustreznimi ukrepi poskušali čim bolj omiliti posledice. Tveganja so podana v tem poglavju in tudi poglavjih
računovodskega poročila za družbo Terme Čatež d.d. in računovodskega poročila za Skupino Terme Čatež.
A) TVEGANJA DELOVANJA
Kot ključna tveganja delovanja smo opredelili:
izpolnjevanje zahtev gostov;
zagotavljanje surovin in materiala ter optimalno stanje zalog;
nabavna politika in optimiranje cen vhodnih artiklov;
ustrezna cenovna politika pri prodaji in konkurenčnost;
zagotovitev ustreznih poslovodnih in ostalih kadrov;
spremljanje in izvajanje zakonodajnih sprememb;
vzdrževanje objektov in opreme;
investicije v nove zmogljivosti;
razvoj informacijske tehnologije in infrastrukture ter varovanje podatkov;
kontroling;
tveganje izgube premoženja in zavarovanje;
tveganje vsled terorističnih aktivnosti;
možne epidemije ali pandemije;
radioaktivno sevanje.
Uvedli smo poenotene postopke za izvajanje, spremljanje in nadzor vseh poslovnih dogodkov, ki vodijo do
sprememb gospodarskih koristi, poleg tega pa omogočajo redno in podrobno načrtovanje in nadziranje delovanja
ter poslovnih učinkov.
Preučujemo tveganja, povezana z obvladovanjem nepričakovanih sprememb cen vhodnih surovin, materialov in
storitev. V primeru izgube ali spremembe plačilnih in cenovnih pogojev dobavitelja imamo v vsakem trenutku
možnost vključitve novega dobavitelja, ki je pripravljen sodelovati pod enakimi pogoji kot prejšnji. Tovrstna
tveganja so zavarovana z dolgoročnimi pogodbenimi razmerji z dobavitelji.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
20
Prodajna tveganja so povezana s konkurenčnostjo pri prodaji primerljivih storitev s konkurenco na posameznih
trgih. Prodajna tveganja se zmanjšujejo z ustreznimi trženjskimi aktivnostmi ter s stalnim razvojem ponudbe
novih storitev ali kakovostnim dopolnjevanjem obstoječih storitev. Izpostavljenost tveganju delovanja notranje
konkurence je zmerno.
Terme Čatež d.d. imajo enotno politiko zavarovanja premoženja in oseb z namenom, da bi omejili različna
tveganja, ki bi lahko ogrozila delovanje podjetja, povzročila večjo materialno škodo oz. ogrozila varnost
zaposlenih.
Z zavarovalno družbo je sklenjeno premoženjsko zavarovanje, ki med drugim vključuje požarno, vlomno,
strojelomno zavarovanje, zavarovanje za nevarnost poplave, vdora meteorne vode, vandalizma, nevarnost teže
snega, zavarovanje odgovornosti, zavarovanje objektov, strojev, računalnikov, zalog in drugih sredstev ter
zavarovanje obratovalnega zastoja.
Temeljni cilj politike zavarovanja je zagotovitev stroškovno učinkovitega zavarovanja pred različnimi vrstami
tveganj ob upoštevanju analiz izpostavljenosti tveganjem, preteklih izkušenj ter izvajanja preventivnih ukrepov.
Ocenjujemo, da celovito zavarovanje premoženja, premoženjskih interesov in oseb dodatno zmanjšuje finančna
in poslovna tveganja ter tveganja delovanja. Tovrstna tveganja so zmerna do visoka.
Dolgoročne finančne naložbe zajemajo naložbe v vrednostne papirje povezanih podjetij izkazane po nabavni
vrednosti in pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa , naložbe v obveznice ter dolgoročno dana
posojila po odplačni vrednosti. Z vpeljanimi standardi vodenja terjatev, ki so del finančne politike, in z rednim
preverjanjem zalog zagotavljamo tekočo plačilno sposobnost.
Naložbena politika je bila usmerjena v projekte, katerih pričakovani donosi so najmanj takšni, kot jih sedaj že
dosegamo. Pogoj za sprejem naložbene odločitve je zagotavljanje zahtevanega donosa na podlagi naložbene
študije ali pa sanacija stanja. Ekonomika naložb, pravočasno aktiviranje teh naložb ter nadzorovanje investicijskih
učinkov zagotavljajo zmanjšanje naložbenega tveganja. Posebna pozornost je namenjena varovanju naravne in
kulturne dediščine oz. okoljevarstveni dejavnosti, ki je tudi sestavni del vsake nove investicije. Urejanje okolja,
ravnanje z odpadki (ločeno zbiranje odpadkov, itd.) in racionalna raba energije so komplementarni s temeljnimi
cilji našega delovanja.
Izbor strokovno usposobljenih kadrov in motivacija zaposlenih občutno zmanjšuje tovrstno tveganje. Posebno
pozornost posvečamo možnosti izgube ključnih kadrov in iskanju strokovno usposobljenih kadrov za delo v
turistični dejavnosti. Redno skrbimo za obveščanje delavcev preko orodij notranjega komuniciranja ter
komunikacijo s svetom delavcev ter sindikatom. Nenehno usposabljanje delavcev, skrb za varstvo pri delu, letni
razgovori s ključnimi kadri ter ustrezni sistemi nagrajevanja delavcev zmanjšujejo tovrstno tveganje. Sistematično
spremljanje delavcev skozi izvajanje zdravstvenih pregledov in razne oblike motivacije zmanjšujejo tveganje
neprisotnosti pri delu. Tveganje izgube ključnih kadrov, predvsem pa pomanjkanje strokovnih kadrov s področja
naše dejavnosti, je zmerno.
Trenutna razpoložljivost informacijskega sistema, varnost podatkov ter neprekinjeno delovanje zagotavljajo
operacijski sistemi Navision, ROS in Metra. Stalni razvoj in nadgradnja informacijskega sistema, dostopnost do
navodil v primeru motenj v delovanju, redno vzdrževanje in ustrezno usposobljen kader, ki informacijski sistem
uporablja, zagotavljajo zmanjšanje tveganja s tega področja. Informacijska tehnologija in programska oprema
omogočata tekoči in strokovni nadzor nad funkcijami v podjetju. Informacijska tehnologija je opremljena z
zaščitnimi funkcijami pred vdorom tujega operaterja v sistem.
Vsa poslovna tveganja so istočasno tudi finančna in lahko vplivajo na likvidnost družbe kot celote. Med poslovna
tveganja uvrščamo sposobnost ustvarjanja prihodkov v določenih časovnih okvirih, obvladovanje stroškov,
ohranjanje vrednosti bilančne vsote ter obvladovanje poslovnih in finančnih obveznosti. Zunanja tveganja, ki
vplivajo na poslovanje Term Čatež, d.d. so predvsem politična tveganja.
Tveganje zastaranja, uničenja ali drugačnega zmanjšanja vrednosti poslovnih sredstev je nizko do zmerno. Vsa
pomembna sredstva so primerno zavarovana. Požarna tveganja omejujemo z rednim ocenjevanjem požarne
ogroženosti, vsi ključni objekti pa so opremljeni z ustreznimi sistemi protipožarne zaščite, zato je tovrstno
tveganje zmerno.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
21
Tveganje neizpolnitve nasprotne stranke znižujemo s sprotnimi bonitetnimi informacijami o kupcih. Pri
sodelovanju z dobavitelji imamo že vpeljano poslovno prakso, da nam izvajalci naložbenih del in dobavitelji
opreme posredujejo jamstvo za dani avans in dobro izvedbo del, pri drugih dobaviteljih pa poteka plačilo šele po
dobavi.
B) FINANČNA TVEGANJA
Izpostavljenost finančnim tveganjem pomeni možnost sprememb poštene vrednosti tveganju izpostavljenih
postavk (oslabitev sredstev ali okrepitev dolgov), ki imajo neposredni vpliv na poslovni izid in denarni tok
podjetja. Finančna tveganja obvladujemo s stabilnim poslovanjem, izboljševanjem bonitete in ostalimi
dejavnostmi. Izvajamo aktivnosti na poslovnem, finančnem in naložbenem področju. Tveganja, kot so valutno
tveganje, obrestno tveganje z izračunom izpostavljenosti glede na zadolženost, kreditno tveganje z izdelano
analizo občutljivosti, je posebej podano v računovodskem poročilu.
Tveganje plačilne sposobnosti
Likvidnostno tveganje je tveganje, da družba ne bo zmožna poravnati svojih finančnih obveznosti ob njihovi
dospelosti.
Likvidnost smo zagotavljali s planiranjem denarnega toka na dnevni, mesečni in letni ravni. V družbi smo veliko
pozornosti posvetili usklajevanju z bankami kreditodajalkami.
Družba koristi razpoložljive državne vzpodbude v primeru nastanka izrednih okoliščin poslovanja.
Tveganje dolgoročne plačilne sposobnosti je sicer prisotno, vendar ocenjujemo, da je ta zaradi ustrezne
kapitalske sestave družbe, učinkovitega gospodarjenja s sredstvi, sposobnosti ustvarjanja denarnih tokov iz
poslovanja tudi v bodoče, zmerno. Uprava izvaja aktivnosti za zmanjšanje plačilnosposobnostnega tveganja.
Inflacijsko tveganje
Izpostavljenost inflacijskemu tveganju je zmerna. Izhodne cene praviloma usklajujemo z inflacijskimi gibanji,
razen v primerih, ko to ne dopušča konkurenca. V tem primeru iščemo notranje rezerve.
C) OSTALA TVEGANJA
Tveganja, kot so vojna nevarnost, politični dogodki, praviloma ne vplivajo na poslovanje družbe, razen v primeru
nevarnosti vojne ali nevarnosti terorističnih napadov v neposredni bližini. Ocenjujemo, da regija, v kateri
delujemo in poslujemo, trenutno ni izpostavljena temu riziku.
Med ostala tveganja štejemo tudi izbruh epidemij ali virusov in bakterij, ki se razmnožujejo v vodi ali so hitro
prenosljivi s človeka na človeka. Različne oblike grip so med nevarnostmi, ki bi v primeru epidemije večjih
razsežnosti lahko negativno vplivale na turistični obisk. Tudi možnost okvare v jedrski elektrarni v Krškem štejemo
kot eno od tveganj, kakor tudi možne teroristične dejavnosti posameznikov ali organiziranih združb.
Poplavno tveganje je sicer prisotno v manjši meri, posledice visokega vodostaja v daljšem obdobju pa lahko
načnejo obrambni nasip ob Savi.
3.9. VPLIV RUSKO-UKRAJINSKE VOJNE NA POSLOVANJE DRUŽBE
Družba Terme Čatež d.d. in družbe v Skupini Terme Čatež glede na strukturo kupcev zaenkrat ne evidentirajo
posebnih posledic na poslovanje povezanih z vplivom rusko-ukrajinske vojne, saj predstavlja delež gostov iz Rusije
in Ukrajine minimalni strukturni delež. Vsekakor pa so posledice omenjene vojne bolj globalne narave in so
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
22
zaznane tudi na drugih segmentih poslovanja družbe, predvsem na strani vhodnih elementov (rast cen
energentov in prehrambnih izdelkov ter posledično višji inflacijski pritisk). Družba posledično še dodatno usmerja
pozornost na vhodno-izhodne parametre poslovnega procesa ter sprejema vse potrebne ukrepe za zagotovitev
optimalnega poslovanja.
3.10. NAČRTI V LETU 2026
V letu 2026 v družbi Terme Čatež d.d. načrtujemo naslednje investicije:
Slika 14: Načrtovane investicije v letu 2026
PRIPRAVA PRENOVE VHODA, AVLE IN RECEPCIJE HOTELA
TERME:
Skladno z zaključkom izvedbe 3. faze prenove Hotela Terme,
je v zadnjem sklopu predvidena priprava prenove vhoda, avle
in recepcije. V avli je predvidena celovita prenova vhoda,
vhodnih vrat, talnih oblog, stenskih in stropnih površin ter
recepcije z zalednimi pisarnami. Predvidena je tudi širitev
aperitiv bara oziroma kavarne, pri čemer se izvede prizidava
obstoječega objekta. Dostopna cesta se razširi, izvede se nov
rondo oziroma obračališče skupaj z novo klančino z vhodno
ploščadjo pod novim nadstreškom. Končni izgled bo ponujal
skladno visoko arhitekturo s predhodnimi faznimi prenovami
in bo gostu oziroma obiskovalcu ponujal sodoben interier in
temu ustrezno izkušnjo.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
23
IZGRADNJA NOVE ČISTILNE NAPRAVE:
Za razširitev in celovito rekonstrukcijo čistilne naprave
Terme Čatež je predvidena umestitev nove naprave na
območju obstoječe infrastrukture, kar omogoča optimalno
rabo prostora in racionalno izvedbo investicije. Gradnja bo
potekala fazno, ob stalnem zagotavljanju nemotenega
delovanja obstoječega sistema, s čimer bo zagotovljeno
neprekinjeno čiščenje odpadnih voda in izpolnjevanje
okoljskih zahtev.
Projekt vključuje uvedbo sodobne tipske čistilne naprave z
MBR (membransko bioreaktorsko) tehnologijo, ki združuje
biološko čiščenje in membransko filtracijo ter omogoča zelo
visoko stopnjo odstranjevanja onesnaževal. Nova naprava bo
zasnovana za kapaciteto 1.200 m³ odpadne vode dnevno,
kar ustreza obremenitvi približno 8.000 populacijskih enot in
zagotavlja dovolj rezerve za prihodnjo rast turističnih
zmogljivosti.
Poskusno obratovanje je predvideno julija 2026, redno
obratovanje pa januarja 2027. Investicija bo pomembno
prispevala k izboljšanju okoljske učinkovitosti in
trajnostnemu upravljanju odpadnih voda.
ŠIRITEV IN TEHNOLOŠKA NADGRADNJA KAMPA TERME
VILLAGE:
Načrtovana je investicija v razširitev in tehnološko nadgradnjo
kampa Terme Village, katere cilj je povečanje kapacitet,
izboljšanje kakovosti bivanja gostov ter uvedba sodobnih
digitalnih rešitev. Projekt vključuje širitev obstoječega kampa s
pripravo terena za postavitev 30 novih mobilnih hišic, pri čemer
bodo izvedena potrebna zemeljska dela, utrditev površin ter
krajinska ureditev, skladna z obstoječim okoljem.
Pomemben del investicije predstavlja izgradnja nove komunalne
in energetske infrastrukture, ki bo zagotavljala nemoteno
delovanje razširjenega območja. Povečanje kapacitet bo
omogočilo večjo zasedenost skozi celotno sezono in prispevalo k
večji konkurenčnosti kampa.
V okviru digitalne nadgradnje bo izvedena posodobitev
optičnega omrežja na 10 Gbit povezljivost ter celovita prenova
brezžičnega omrežja z novimi dostopnimi točkami. To bo
zagotovilo boljšo povezljivost, večjo stabilnost in višjo kakovost
uporabniške izkušnje za goste.
3.11. POMEMBNEJŠI DOGODKI PO DATUMU BILANCE STANJA
Družba Terme Čatež d.d. je podpisala pogodbo o dolgoročnem posojilu z Evropsko banko za obnovo in razvoj
(EBRD) v višini 15 milijonov EUR, s katero je vzpostavila pomembno sodelovanje z eno vodilnih mednarodnih
finančnih institucij. Sredstva bodo namenjena financiranju investicijskih projektov za obnovo in razširitev
kapacitet družbe Terme Čatd.d., vključno s pomembnimi naložbami v ohranjanje okolja, kjer velja izpostaviti
predvsem izgradnjo nove čistilne naprave. Partnerstvo z EBRD predstavlja močno podporo našim razvojnim
načrtom ter pomemben korak k še hitrejši rasti, modernizaciji in trajnostnemu razvoju družbe, z jasnim
poudarkom na izboljšanju infrastrukture in dolgoročni kakovosti za goste, zaposlene in lokalno okolje.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
24
Družba je v prvem kvartalu leta 2026 sklenila pogodbo o sprostitvi poroštev in garancij na podlagi katere se
vrednost danih garancij povezanim osebam za zavarovanje kreditov, ki jih družba izkazuje v izvenbilančni
evidenci, zniža za 5.041.427 EUR.
Prav tako je družba v prvem kvartalu leta 2026 podpisala kreditno pogodbo z Gorenjsko banko d.d. za dolgoročno
posojilo v višini 9,5 milijonov EUR, s katerim je v prvem kvartalu leta 2026 refinancirala obstoječe posojilo pri OTP
banki d.d., preostali del je namenjen financiranju investicijskih projektov.
Višje sodišče v Ljubljani je dne 5.11.2025 s sklepom potrdilo Sporazum o finančnem prestrukturiranju družbe
DZS, založništvo in trgovina, d.d. Družba je na podlagi sporazuma na dan 31.12.2025 oblikovala slabitve finančne
naložbe po odplačni vrednosti. Sporazum je postal pravnomočen dne 7.1.2026.
3.12. DODATNA RAZKRITJA GLEDE POROČANJA IZVEN RAČUNOVODSKEGA POROČILA
Družba Terme Čatež d.d. in družbe v skupini razkrivajo nefinančne informacije s poudarkom na razkritjih
povezanih z okoljskimi zadevami ter klimatskimi spremembami, v točki 3.7 letnega poročila, ki govori o odnosu
do okolja.
Družba ne navaja kazalnikov alternativnih meril uspešnosti poslovanja.
3.13. IZJAVA O UPRAVLJANJU IN SKLADNOSTI Z DOLOČBAMI KODEKSA UPRAVLJANJA JAVNIH DELNIŠKIH
DRUŽB
IZJAVA O SPOŠTOVANJU DOLOČB KODEKSA UPRAVLJANJA JAVNIH DELNIŠKIH DRUŽB
Družba Terme Čatež d.d., posluje skladno z določili Zakona o gospodarskih družbah ter upošteva določila Zakona
o trgu finančnih instrumentov in na njihovi podlagi sprejetih podzakonskih aktov. Spoštuje tudi Pravila Ljubljanske
borze ter druge predpise regulatorjev trga vrednostnih papirjev. Družba ni sprejela lastnega kodeksa upravljanja,
zato je za družbo v letu 2022 veljal Kodeks upravljanja javnih delniških družb (v nadaljevanju: Kodeks) sprejet dne
9.12.2021, ki je stopil v veljavo s 1.1.2022. Kodeks je na vpogled na spletnih straneh Ljubljanske borze,
www.ljse.si, v sklopu sistema elektronskega obveščanja SEOnet.
Družba Terme Čatež d.d. v letno poročilo, skladno s 70. členom ZGD-1 vključuje izjavo, da spoštuje standarde
upravljanja in vodenja javnih delniških družb, vsebovane v Kodeksu s spodaj navedenimi odstopanji:
- Družba nima sprejete Politike upravljanja družbe, pri svojem poslovanju upošteva veljavno zakonodajo,
predpise, druge zakonske in podzakonske akte ter interne pravilnike (točka 2).
- Družba v sklopu rednega letnega poročanja ne poroča o odnosih z deležniki (točka 3.3).
- Družba nima sprejete Politike raznolikosti, vendar zasleduje smernice politike raznolikosti (točka 4, 11.4).
- Družba v izjavi o upravljanju ne razkriva poimensko sestavo uprave in nadzornega sveta v preglednicah, ki
sta priloga C1 in C2 Kodeksa, zaradi zagotavljanja varstva osebnih podatkov družbe, poimenska sestava
uprave in nadzornega sveta ter drugi podatki pa so razkriti v drugih delih letnega poročila. Družba v izjavi
o upravljanju razkrije sestavo in višino prejemkov uprave in nadzornega sveta v lastnih preglednicah v
drugih delih letnega poročila. Družba v letnem poročilu v izjavi o upravljanju tudi ne razkriva članstva v
organih upravljanja ali nadzora nepovezanih družb, ki jih zasedajo člani uprave in člani nadzornega sveta
(točka 5.5). Družba pri presoji ustreznosti Izjave o upravljanju ne uporablja zunanje neodvisne institucije,
saj izjavo pripravi in pregleda več služb znotraj družbe, z njo pa se seznani tudi zunanja revizijska hiša.
Družba zato meni, da v tem trenutku zunanja presoja ustreznosti izjave o upravljanju ni potrebna (točka
5.6).
- Družba ni oblikovala Politike trajnostnega poslovanja, a si prizadeva za doseganje ciljev trajnostnega
poslovanja (točka 7).
- Družba ne spodbuja vseh večjih delničarjev, predvsem pa institucionalnih vlagateljev in države, da javnost
seznanijo s Politiko upravljanja naložbe v družbi, saj meni, da je to v pristojnosti posameznega delničarja
(točka 8.2).
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
25
- Družba v utemeljitvi predlogov za člane nadzornega sveta ne navaja ocene morebitnega nasprotja
interesov kandidata skladno s kriteriji, navedenimi v prilogi B Kodeksa (točka 10.10). Skupščina o podelitvi
razrešnice organom vodenja in nadzora ne odloča z ločenim sklepom za vsak organ (točka 10.12).
- Pri presoji ustreznosti kandidata za člana nadzornega sveta družba ne bo zahtevala listine o strokovni
usposobljenosti, temveč pri presoji pretehtajo celovito poslovno znanje in ustrezne delovne izkušnje(točka
12.1). Postopek izbire kandidatov za člane nadzornega sveta sledi utečenim notranjim postopkom in
praksam (točka 12.3).
- Člani nadzornega sveta enkrat letno ne podpisujejo izjave o izpolnjevanju kriterija neodvisnosti in
podpisanih izjav se ne objavlja na spletnih straneh družbe (točka 13.1).
- Nadzorni svet v Poslovniku o svojem delu ni opredelil natančnejših kriterijev za presojo nasprotja interesov
članov nadzornega sveta in postopkov v primeru potencialnih nasprotij interesov (točka 14.2). V
Poslovniku tudi ni natančneje opredelil rokov rednega obveščanja s strani uprave. Nadzorni svet v
Poslovniku o delu nadzornega sveta ne določa rokov, ki jih pri rednem obveščanju upošteva uprava, saj je
Poslovnik temeljna podlaga za delo nadzornega sveta, roki pa so operativne narave (točka 14.3). Nadzorni
svet se enkrat letno ne opredeli do poročila sveta delavcev (točka 14.4). Poslovnik nadzornega sveta nima
določenega načina komuniciranja z javnostjo glede odločitev, sprejetih na seji. Družba o sklepih, sprejetih
na seji redno obvešča javnost (točka 14.9).
- Člani nadzornega sveta se udeležujejo izobraževanj in usposabljanja v lastni oziroma zaposlitveni režiji, kar
zadostuje za izvajanje njihovih funkcij, zato nadzorni svet ne sprejema letnega načrta usposabljanja članov
nadzornega sveta. Člani nadzornega sveta pa kljub temu lahko podajo predlog za s funkcijo povezano
izobraževanje (točka 15.1).
- Nadzorni svet ne ocenjuje delovanja posameznih članov in nadzornega sveta kot celote. Nadzorni svet
deluje kot celota in se sestaja v celoti ter skupaj sprejema odločitve, pri čemer je težko ločiti prispevke
posameznega člana. Zato družba meni, da ocena dela posamičnih članov nadzornega sveta ni potrebna
(točka 16).
- Predsednik nadzornega sveta nastopa tudi v vlogi predsednika revizijske komisije, saj je s tem zagotovljena
strokovnost, povezovanje, kontinuiteta in lažja koordinacija postopkov (točka 17.3). V skladu s
Poslovnikom nadzornega sveta se osnutek zapisnika seje posreduje članom do sklica naslednje seje
nadzornega sveta (točka 17.6). Predsednik nadzornega sveta družbe na skupščini ne predstavlja dela
nadzornega sveta (točka 17.8).
- Nadzorni svet ne bo imenoval kadrovske komisije in komisije za imenovanja, te naloge bo opravljal sam
(točka 18).
- Nadzorni svet nima imenovanega sekretarja nadzornega sveta (točka 20).
- Uprava ni sprejela kodeksa ravnanja ali etičnega kodeksa, a z lastnim zgledom promovira etično ravnanje
(točka 21.1).
- Družba bo imela enočlansko upravo (točka 22).
- V Poslovniku nadzornega sveta ni opredeljen postopek za oceno posla s povezanimi osebami, nadzorni
svet upošteva postopke določene po Zakonu o gospodarskih družbah (točka 26.1).
- Družba se za zavarovanje odškodninske odgovornosti članov organa vodenja in nadzora zaenkrat še ni
odločila (točka 27).
- Za revizorja računovodskih izkazov letnega poročila ni sestavljeno letno poročilo notranje revizije, vendar
je o vseh pomembnih informacijah na področju notranje revizije sproti obveščen (točka 29.8).
- Glede na število članov organov vodenja in nadzora poseben pravilnik strategija komuniciranja družbe
ni potreben (točka 30.2). Družba upošteva zakonska določila, posebna pravila o omejitvah trgovanja z
delnicami niso potrebna (točka 30.3). Družba finančnega koledarja ne objavlja na spletnih straneh družbe
(točka 30.4).
- Družba iz razloga racionalnosti, pretežnega domačega lastništva in majhnega prometa z njenimi delnicami,
ne bo zagotavljala javnih objav in letnih poročil tudi v jeziku, ki se običajno uporablja v mednarodnih
finančnih krogih (točka 31.3).
- Družba ima sprejete poslovnike svojih organov, vendar jih zaradi določenih specifičnih določil o načinu
poslovanja in varovanja zaupnih informacij ne objavlja na spletni strani, so pa dostopni vsem, ki jih za svoje
delo potrebujejo (točka 32.7).
- Družba ima sprejete poslovnike svojih organov, vendar jih zaradi določenih specifičnih določil o načinu
poslovanja in varovanja zaupnih informacij ne objavlja na spletni strani, so pa dostopni vsem, ki jih za svoje
delo potrebujejo (točka 32.7).
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
26
OPIS GLAVNIH ZNAČILNOSTI SISTEMOV NOTRANJIH KONTROL IN UPRAVLJANJA TVEGANJ V DRUŽBI V
POVEZAVI S POSTOPKOM RAČUNOVODSKEGA POROČANJA
Usmeritve in postopki, s katerimi se izvaja notranja kontrola, je družba Terme Čatež d.d. vzpostavila in jih izvaja
na vseh ravneh, da bi obvladovala tveganja, povezana z računovodskim poročanjem. Z notranjimi kontrolami je
zagotovljena zanesljivost računovodskega poročanja in skladnost z veljavno zakonodajo ter drugimi zunanjimi in
notranjimi predpisi. Računovodsko kontroliranje temelji na načelih resničnosti, kontroli izvajanja poslov,
ažurnosti evidenc, usklajenosti stanja, izkazanega v poslovnih knjigah, in dejanskega stanja, ter ločenosti
evidence od izvajanja poslov, in je tesno povezano s kontrolami na področju informacijskih tehnologij, ki med
drugim zagotavljajo omejitve in nadzor dostopov do omrežja, podatkov in aplikacij ter popolnost in točnost
zajemanja in obdelovanja podatkov.
PODATKI PO 8. ODSTAVKU 70. ČLENA ZGD-1
Vse delnice družbe Terme Čatež d.d. so navadne imenske kosovne delnice, ki dajejo njihovim imetnikom pravico
do udeležbe pri upravljanju družbe, pravico do dela dobička (dividenda) in pravico do ustreznega dela preostalega
premoženja po likvidaciji ali stečaju družbe. Drugih vrednostnih papirjev, ki jih določa Zakon o prevzemih oz. ki
niso uvrščeni na organiziran trg vrednostnih papirjev, družba ni izdala. Vse delnice družbe Terme Čatd.d. so
prosto prenosljive.
Imetniki delnic družbe Terme Čatež d.d. na dan 31.12.2025, v smislu doseganja kvalificiranega deleža, kot ga
določa zakon, ki ureja prevzeme, so:
Nihče izmed imetnikov delnic družbe nima posebnih kontrolnih pravic, niti ne obstajajo omejitve glasovalnih
pravic. Družbi niso znani nobeni dogovori med delničarji, ki lahko povzročijo omejitev prenosa vrednostnih
papirjev ali glasovalnih pravic. Ne obstajajo nobeni dogovori, katerih stranka je družba in ki pričnejo učinkovati,
se spremenijo ali prenehajo na podlagi spremembe kontrole v družbi, ki je posledica ponudbe, kot jo določa
zakon, ki ureja prevzeme. Prav tako ne obstajajo nobeni dogovori med družbo in člani uprave, člani nadzornega
sveta ali delavci, ki predvidevajo nadomestilo, če ti zaradi ponudbe, kot jo določa zakon, ki ureja prevzeme,
odstopijo, so odpuščeni brez utemeljenega razloga ali njihovo delovno razmerje preneha. Družba nima delniške
sheme za delavce. Upravi in nadzornemu svetu niso podeljene pravice do pridobitve ali nakupa delnic izdajatelja.
Družba nima oblikovane sheme udeležbe zaposlenih v kapitalu izdajatelja. Uprava, nadzorni svet in zaposleni
lahko pridobijo delnice pod enakimi pogoji, kot jih imajo ostali udeleženci trga kapitala.
Upravo družbe Terme Čatež d.d. predstavlja generalni direktor. Mandat člana uprave traja največ pet let,
računajoč od dneva imenovanja, z možnostjo ponovnega imenovanja. Nadzorni svet odpokliče upravo v skladu z
določili ZGD-1.
Nadzorni svet družbe Terme Čatež , d.d. ima devet članov. Sestavlja ga šest predstavnikov delničarjev, ki ju izvoli
skupščina in trije predstavniki delavcev, ki jih izvoli svet delavcev. Predsednika in namestnika predsednika izvoli
nadzorni svet izmed predstavnikov delničarjev. Mandat članov traja 4 leta, računajoč od dneva, ki ga določa sklep
o izvolitvi. Člani nadzornega sveta, predstavniki delničarjev so lahko odpoklicani s tričetrtinsko večino oddanih
glasov na skupščini, predstavnik delavcev pa v skladu s poslovnikom sveta delavcev.
O spremembah statuta odloča skupščina delničarjev s tričetrtinsko večino oddanih glasov.
PODATKI O DELOVANJU SKUPŠČINE
Skupščina je v skladu z ZGD-1 najvišji organ družbe. Svoje upravljavske pravice v zadevah družbe izvršujejo
delničarji na skupščini delničarjev družbe, kjer sprejemajo temeljne in statutarne odločitve. Pristojnosti skupščine
DELNIČAR ŠTEVILO DELNIC ODSTOTEK LASTNIŠTVA
DZS, d.o.o. 227.586 45,79
KAPITALSKA DRBA, d.d. 118.262 23,79
DELO PRODAJA, d.o.o. 45.463 9,15
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
27
so določene v ZGD-1 in statutu družbe. Vsaka delnica daje po en glas. Delničarji uresničujejo svoje pravice z
glasovanjem. Način predčasnega glasovanja na skupščini je urejen v statutu družbe.
Sklic skupščine delničarjev je urejen s statutom družbe v skladu z veljavno zakonodajo. Skupščino delničarjev
skliče uprava na lastno pobudo, na zahtevo nadzornega sveta ali na zahtevo delničarjev družbe, katerih skupni
deleži dosegajo dvajsetino osnovnega kapitala družbe. Uprava skliče zasedanje skupščine delničarjev družbe vsaj
30 dni pred dnem zasedanja skupščine na spletni strani družbe in v časopisu Dnevnik. Sklic se objavi tudi na
spletnih straneh Ljubljanske borze (SEOnet).
Pravico do udeležbe na skupščini delničarjev družbe imajo vsi delničarji, ki so kot imetniki delnic vpisani v delniški
knjigi družbe konec sedmega dne pred zasedanjem skupščine delničarjev, ter njihovi zastopniki in pooblaščenci,
in ki svojo udeležbo prijavijo družbi najpozneje konec sedmega dne pred zasedanjem skupščine delničarjev.
Delničarji imajo v skladu z ZGD-1 pravico do informacij, pravico, da so jim informacije zagotovljene, pravico
predlagati dopolnitev dnevnega reda in vlagati predloge, na kar so ob samem sklicu skupščine posebej
opozorjeni.
Na skupščini družbe, ki je bila dne 26.8.2025, so bili delničarji seznanjeni z letnim poročilom družbe in
konsolidiranim letnim poročilom za leto 2024, mnenjem revizorja k letnima poročiloma in poročilom nadzornega
sveta k letnima poročiloma ter sprejeli sklep: bilančni dobiček za leto 2024 v višini 4.410.886,29 EUR se uporabi:
del bilančnega dobička se uporabi za izplačilo dividend v bruto vrednosti 1,01 EUR na delnico, preostali del
bilančnega dobička se razporedi v preneseni dobiček družbe. Skupščina je potrdila poročilo o prejemkih organov
vodenja in nadzora za leto 2024 in podelila razrešnico upravi ter nadzornemu svetu za delo v poslovnem letu
2024. Skupščina za članico nadzornega sveta imenuje go. Tino Vizjak Špec, za mandatno obdobje do dne 29. 1.
2028, ki začne teči z dnem 26. 8. 2025. Za revidiranje računovodskih izkazov družbe Terme Čatež d.d. in Skupine
Terme Čatež se za leta 2025, 2026 in 2027 imenuje revizijska družba Grant Thornton Audit d.o.o., Linhartova 11a,
SI-1000 Ljubljana.
PODATKI O SESTAVI IN DELOVANJU ORGANOV VODENJA IN NADZORA TER NJIHOVIH KOMISIJ
Družba Terme Čatd.d. ima dvotirni sistem upravljanja. Organi družbe so skupščina delničarjev, nadzorni svet
in uprava.
Uprava: Družbo Terme Čatež d.d. vodi enočlanska ali dvočlanska uprava. Upravo imenuje in razrešuje nadzorni
svet. Generalni direktor družbe je Bojan Petan.
Nadzorni svet družbe Terme Čatež d.d. je devetčlanski. Šest članov izvoli skupščina delničarjev, tri člane pa izvoli
svet delavcev družbe. Nadzorni svet izmed svojih članov izvoli predsednika in namestnika predsednika
nadzornega sveta. Člani nadzornega sveta so izvoljeni za obdobje štirih let in so lahko ponovno izvoljeni. Delo
nadzornega sveta poteka v skladu z veljavno zakonodajo, statutom in poslovnikom o delu nadzornega sveta. Člani
nadzornega sveta družbe Terme Čatež, d.d.: mag. Robert Krajnik – predsednik; Ada De Costa Petan namestnica
predsednika; Samo Roš član; Mitja Grum član; Rok Gorjup član; Goranka Volf članica do 25.8.2025; Tina
Vizjak Špec– članica od 26.8.2025; Tomislav Kolarek član; Damjan Krulc član; Benjamin Bukovinski član.
Nadzorni svet je tekom leta redno obravnaval in spremljal poslovanje in finančni položaj družbe in skupine.
REVIZIJSKA KOMISIJA
V skladu z določbami ZGD-1 ima družba Terme Čatež d.d. tričlansko revizijsko komisijo. Revizijska komisija
pripravlja predloge sklepov nadzornega sveta, skrbi za njihovo uresničitev in opravlja druge strokovne naloge v
skladu z določbami ZGD-1.
Člani revizijske komisije nadzornega sveta družbe Terme Čatež, d.d.: mag. Robert Krajnik, predsednik, Ada de
Costa Petan, namestnica predsednika, Tamara Groznik, članica. Predsednik revizijske komisije je predsednik
nadzornega sveta. Revizijska komisija nadzornega sveta je v letu 2025 obravnavala revidirano letno poročilo za
leto 2024 in podala predlog nadzornemu svetu, da ga potrdi. Poleg tega je revizijska komisija obravnavala tudi
neodvisnost revizorja letnega poročila.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
28
OPIS POLITIKE RAZNOLIKOSTI
Družba Terme Čatež d.d. in družbe v Skupini Terme Čatež zaenkrat še nimajo formalno sprejete Politike
raznolikosti v obliki posebnega internega akta. Vendar pa je družba Terme Čatež d.d. v zvezi z zastopanostjo v
organih vodenja in nadzora družbe glede vidikov, kot so spol, starost, izobrazba ter poklicne izkušnje seznanjena
s smernicami, kot izhajajo iz Pobude Združenja nadzornikov Slovenije (Pobuda 40/33/2026) ter z predvidenimi
spremembami zakonodaje na tem področju. Interes družbe je namreč, da je v organih vodenja in nadzora čim
večja raznolikost, in sicer tako na področju spola, starosti, kakor tudi izobrazbe, saj le-to nedvomno privede k
večji učinkovitosti delovanja teh organov.
Organe vodenja in nadzora v družbi Terme Čatež d.d., predstavljata uprava in nadzorni svet. Uprava družbe je
enočlanska (generalni direktor), medtem ko je nadzorni svet družbe Terme Čatež d.d. devetčlanski. Skupaj organe
vodenja in nadzora družbe tako predstavlja deset članov. V nadzornem svetu sta dve ženski, od katerih je ena
tudi namestnica predsednika nadzornega sveta. Zastopanost žensk skupaj v organih vodenja in nadzora družbe
je tako 20%. Interes družbe na tem področju je nedvomno, da si bo v prihodnje prizadevala k še večji
uravnoteženosti med spoloma.
Družba z vidika izobrazbene strukture ter generacijske raznolikosti članov organov vodenja in nadzora že sedaj
zagotavlja precejšnjo raznolikost, ki se kaže predvsem v tem, da navedena organa sestavljajo tako univ. dipl.
pravnik, magister znanosti, univ. dipl. inž. gradbeništva, univ. dipl. ekonomist, univ. dipl. politolog, dipl. inženir
elektrotehnike, avtomehanik in prodajalec. Interes družbe je tudi na tem področju zagotavljati primerno
interdisciplinarnost med člani, prav tako pa je pomembno, da člani dobro poznajo poslovanje ter dejavnost
družbe. Glede same generacijske raznolikosti znotraj navedenih organov, starostni razpon članov obeh organov
sega od 49 let (najmlajši) do 65 let (najstarejši). Generacijska raznolikost pomeni tudi pomembno razliko v
izkušnjah članov. Družba si prizadeva tudi za ustrezno kontinuiteto članov vodenja in nadzora, s čimer se med
njim zagotavlja tudi prenos izkušenj in znanja.
Razlike v znanju, izkušnjah, starosti in spolu in drugih vidikih članov uprave in nadzornega sveta zagotavljajo
pomembno izmenjavo različnih mnenj in pogledov, kar pripomore k dolgoročno uspešnem in trajnostno
naravnanem poslovanju družbe.
Čatež ob Savi, 30.4.2026 Uprava družbe Terme Čatež d.d.
Bojan Petan
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
29
4. RAČUNOVODSKO POROČILO
4.1 RAČUNOVODSKI IZKAZI S POJASNILI
Uvodna pojasnila k pripravi računovodskih izkazov
Računovodski del letnega poročila sestavljata dve vsebinsko zaokroženi poglavji.
V prvem poglavju so objavljeni računovodski izkazi s pojasnili družbe Terme Čatež d.d., v drugem poglavju pa
konsolidirani računovodski izkazi s pojasnili Skupine Terme Čatež. Vsi izkazi so pripravljeni v skladu z
Mednarodnimi standardi računovodskega poročanja (v nadaljevanju MSRP), kot jih je sprejela EU.
Revizijska družba Grant Thornton Audit d.o.o., Linhartova 11a, SI-1000 Ljubljana, je revidirala vsak sklop izkazov
posebej in pripravila dve ločeni poročili, ki sta vključeni vsaka v svoje poglavje.
Terme Čatež d.d. je odvisna družba od družbe DZS, d.d., ki je večinska lastnica s 45,79% delnic družbe Terme
Čatež d.d. Konsolidirane računovodske izkaze, v katere so vključeni tudi računovodski izkazi Skupine Terme Čatež,
je mogoče pridobiti na sedežu družbe DZS, d.d. v Ljubljani.
Izjava o odgovornosti uprave
Uprava družbe Terme Čatd.d. v skladu s 60.a členom Zakona o gospodarskih družbah zagotavlja, da je Letno
poročilo družbe Terme Čatež d.d. za leto 2025, vključno z izjavo o upravljanju, sestavljeno in objavljeno v skladu
z veljavno zakonodajo.
Uprava družbe Terme Čatež d.d. v skladu s 134. členom Zakona o trgu finančnih instrumentov (ZTFI -1) izjavlja po
njenem najboljšem vedenju, da je računovodsko poročilo družbe Terme Čatež d.d. za leto 2025 sestavljeno v
skladu z ustreznim okvirom računovodskega poročanja ter da izkazuje resničen in pošten prikaz sredstev in
obveznosti, finančnega položaja in poslovnega izida družbe Terme Čatež d.d. Poslovno poročilo družbe za leto
2025 vključuje pošten prikaz razvoja in izidov poslovanja družbe ter njenega finančnega položaja, vključno z
opisom bistvenih vrst tveganj, ki jim je družba izpostavljena.
Uprava potrjuje, da so bili računovodski izkazi izdelani v skladu z veljavno zakonodajo in Mednarodnimi standardi
računovodskega poročanja, ki jih je sprejela EU.
Davčne oblasti lahko kadarkoli v roku 5 let po poteku leta, v katerem je bilo potrebno davek odmeriti, preverijo
poslovanje družbe, kar lahko posledično povzroči nastanek dodatne obveznosti plačila davka, zamudnih obresti
in kazni iz naslova davka od dohodka pravnih oseb ali drugih dajatev. Poslovodstvo družbe ni seznanjeno z
okoliščinami, ki bi lahko povzročile morebitno pomembno obveznost iz tega naslova.
Čatež ob Savi, 30.4.2026 Uprava družbe Terme Čatež d.d.
Bojan Petan
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
30
I. Revidirani posamični računovodski izkazi družbe Terme Čatež d.d. v skladu z Mednarodnimi standardi
računovodskega poročanja
IZKAZ FINANČNEGA POLOŽAJA
(v EUR) Pojasnilo 31.12.2025 31.12.2024
SREDSTVA
Nekratkorna (dolgoročna) sredstva
Neopredmetena sredstva 13. 14.622 10.050
Opredmetena osnovna sredstva 11. 101.152.987 109.629.262
Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe 14. 1.258.963 -
Naložbene nepremičnine 12. 262.045 330.452
Finane naložbe 15. 29.390.073 16.902.423
Terjatve 16. 1.843.889 1.805.792
Odložene terjatve za davek 17. 6.205.274 6.704.599
140.127.851 135.382.578
Kratkorna sredstva
Sredstva za prodajo - -
Zaloge 18. 724.947 638.421
Finane naložbe 19. 2.902.762 2.949.512
Poslovne terjatve 20. 2.486.245 2.642.837
Terjatve za davek od dohodka - -
Predujmi in druga sredstva 21. 1.684.168 4.254.044
Denar in denarni ustrezniki 22. 786.966 1.143.599
8.585.088 11.628.414
SKUPAJ SREDSTVA 148.712.940 147.010.993
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
31
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
(v EUR) Pojasnilo 31.12.2025 31.12.2024
OBVEZNOSTI DO VIROV SREDSTEV
Kapital 23.
Vpoklicani kapital 12.444.216 12.444.216
Kapitalske rezerve 57.335.012 57.335.012
Zakonske rezerve 1.689.962 1.689.962
Rezerve za lastne delnice in lastne poslovne deleže - -
Lastne delnice in lastni poslovni deleži (odbitna postavka) - -
Statutarne rezerve - -
Druge rezerve iz dobička - -
Rezerve za pošteno vrednost 24.940.217 23.909.384
Zadržani poslovni izid 5.381.525 1.915.225
Čisti poslovni izid poslovnega leta 1.968.500 2.495.661
103.759.432 99.789.460
Nekratkorne obveznosti
Rezervacije 24. 1.025.643 1.018.099
Dolgorno odloženi prihodki 24. 1.528.200 1.927.761
Finane obveznosti 25. 16.549.794 14.882.004
Obveznosti iz najema 96.366 -
Poslovne obveznosti 27. 379.202 505.602
Odložene obveznosti za davek 26. 7.499.068 7.256.434
27.078.271 25.589.899
Kratkorne obveznosti
Finane obveznosti 25. 6.180.536 15.631.049
Obveznosti iz najema 1.128.388 -
Poslovne obveznosti 28. 10.314.008 5.663.932
Obveznosti za davek od dohodka 29. 20.288 112.799
Druge obveznosti 30. 232.015 223.854
17.875.237 21.631.634
SKUPAJ OBVEZNOSTI DO VIROV SREDSTEV 148.712.940 147.010.993
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
32
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
IZKAZ POSLOVNEGA IZIDA
(v EUR) Pojasnilo 2025 2024
Čisti prihodki od prodaje 5. 39.037.830 36.575.893
Sprememba vrednosti zalog proizvodov in nedokončane proizvodnje - -
Drugi poslovni prihodki (s prevrednotovalnimi poslovnimi prihodki) 6. 1.796.804 2.061.283
Usredstveni lastni proizvodi - -
Stroški blaga, materiala in storitev 7. (19.647.827) (18.054.410)
Stroški dela 7. (10.811.158) (10.385.577)
Amortizacija 7. (4.132.481) (3.980.837)
Prevrednotovalni poslovni odhodki 7. (933.025) (99.135)
Drugi poslovni odhodki 7. (865.916) (1.043.157)
Poslovni izid iz poslovanja 4.444.227 5.074.059
Finančni prihodki 8. 214.819 135.870
Finančni odhodki 9. (1.769.964) (1.652.054)
Neto finani izid (1.555.145) (1.516.184)
Čisti poslovni izid pred obdavčitvijo 2.889.082 3.557.875
Obračunan davek 10. (420.884) (437.014)
Odloženi davek (499.698) (625.201)
Čisti poslovni izid obračunskega obdobja 1.968.500 2.495.661
Izkaz drugega vseobsegajočega donosa
(v EUR) 2025 2024
Čisti poslovni izid obračunskega obdobja 1.968.500 2.495.661
Postavke, ki pozneje ne bodo prerazvrščene v poslovni izid 2.503.464 (1.176.404)
Aktuarski dobički/izgube (75.586) (49.484)
Sprememba poštene vrednosti zemljišč 2.815.094 -
Čista sprememba poštene vrednosti naložb v kapitalske instrumente (1.377.566)
Davek od dobička od drugega vseobsegajega donosa (236.044) 250.646
Postavke, ki bodo lahko pozneje prerazvrščene v poslovni izid - -
Čista sprememba poštene vrednosti naložb v dolžniške instrumente - -
Sprememba v efektivnem delu dobičkov in izgub iz instrumentov za
varovanje pred tveganjem varovanja denarnih tokov pred tveganjem
- -
Sprememba v efektivnem delu dobičkov in izgub iz instrumentov za
varovanje pred tveganjem varovanja denarnih tokov pred tveganjem,
prenesena v poslovni izid
- -
Davek od dobička od drugega vseobsegajega donosa - -
Postavke, prerazvrščene v preneseni poslovni izid -
Celotni vseobsegajoči donos obrunskega obdobja 4.471.964 1.319.257
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
33
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
IZKAZ DENARNIH TOKOV
(v EUR) 2025 2024
Denarni tokovi pri poslovanju
Poslovni izid poslovnega leta 1.968.500 2.495.661
Prilagoditve za: 5.118.111 5.013.672
- amortizacijo 4.132.481 3.980.837
- neto tečajne razlike - -
- prihodke od naložbenja (410.497) (920.362)
- odhodke od naložbenja - -
- odhodke z obresti in ostale finane odhodke 1.190.061 1.652.054
- finane prihodke (214.819) (135.870)
- odhodke za davke 420.884 437.014
Denarni tok iz poslovanja pred spremembami čistih obratnih sredstev 7.086.611 7.509.333
Sprememba stanja poslovnih in drugih terjatev 2.688.373 (4.343.862)
Sprememba stanja zalog (86.526) (68.400)
Sprememba stanja rezervacij 18.480 (18.765)
Sprememba stanja poslovnih in drugih obveznosti 4.439.327 (1.718.321)
Plačani davek iz dobička (678.759) (424.773)
Čisti denarni tok iz poslovanja 13.467.504 935.213
Denarni tokovi pri naložbenju
Prejete obresti 7.412 25.339
Prejemki iz prodaje naložb 3.100.000 4.000.000
Prejete dividende - -
Prejemki od odtujitve nepremičnin, naprav in opreme 18.433.417 2.745.000
Pridobitev neopredmetenih sredstev (23.775) -
Nakup nepremičnin, naprav in opreme (9.810.796) (4.732.523)
Nakup odvisnih družbe brez pridobljenih finanih sredstev (6.775.000) -
Dana posojila (4.037.650) -
Prejeta odplačila danih posojil - -
Izdatki za pridobitev finanih naložb (3.100.000) (4.000.000)
Prejemki za pridobitev finanih naložb - -
Izdatki/prejemki iz nasova finanih naložb in posojil - -
Izdatki iz naslova izvedenih finančnih instrumentov - -
Prejemki iz naslova izvedenih finančnih instrumentov - -
Čisti denarni tok iz naložbenja (2.206.392) (1.962.185)
Denarni tokovi pri financiranju
Izdatki za odplačila posojil (12.907.891) (2.129.933)
Prejemki za pridobitev posojil 5.878.543 1.621.457
Izdatki za odplačila obveznosti iz najema (153.672) -
Izdatki za izdane obveznice - -
Izdatki za dane obresti (3.932.732) (1.057.717)
Izdatki za izplačila dividend in drugih delev v dobiku (501.992) -
Nakup lastnih delnic - -
Čisti denarni tok iz financiranja (11.617.745) (1.566.192)
Čisto povečanje/zmajšanje denarnih sredstev in njihovih ustreznikov (356.633) (2.593.164)
Denarna sredstva in njihovi ustrezniki na začetu leta 1.143.599 3.736.763
Denarna sredstva in njihovi ustrezniki na koncu leta 786.966 1.143.599
* Vsi izdatki so v izkazu denarnih tokov izkazani kot negativne postavke
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
IZKAZ SPREMEMB LASTNIŠKEGA KAPITALA
TEKOČE LETO
(v EUR)
Vpoklicani
kapital
Osnovni
kaptial
Kapitalske
rezerve
Rezerve iz
dobička
Zakonske
rezerve
Rezerve za
pošteno
vrednost
Zadržani
poslovni izid
Zadržani
dobiček
Zadržana izguba
Čisti poslovni izid
poslovnega leta
Kapital skupaj
Stanje 31. december 2024 12.444.216 12.444.216 57.335.012 1.689.962 1.689.962 23.909.384 1.915.225 13.604.590 (11.689.365) 2.495.661 99.789.460
Preračuni za nazaj (odprava napak) - - - - - - - - - - -
Prilagoditve za nazaj (spremembe računovodskih usmeritev) - - - - - - - - - - -
Stanje 1. januar 2025 12.444.216 12.444.216 57.335.012 1.689.962 1.689.962 23.909.384 1.915.225 13.604.590 (11.689.365) 2.495.661 99.789.460
Spremembe lastniškega kapitala - transakcije z lastniki
Izplačilo dividend - - - - - - (501.992) (501.992) - - (501.992)
- - - - - - (501.992) (501.992) - - (501.992)
Celotni vseobsegajoči donos poročevalskega obdobja
Vnos čistega poslovnega izida porevalskega obdobja - - - - - - - - - 1.968.500 1.968.500
Sprememba poštene vrednosti zemljišč prek drugega vseobsegajega
donosa
-
- - - -
2.524.089 (301.065) (301.065)
-
- 2.223.024
Aktuarski dobički in izgube - - - - - (69.369) (6.217) (6.217) - - (75.586)
Druge sestavine vseobsegajega donosa porevalskega obdobja - - - - - 356.026 - - - 356.026
- - - - - 2.810.746 (307.282) (307.282) - 1.968.500 4.471.964
Spremembe v kapitalu
Razporeditev preostalega dela čistega dobička primerjalnega
porevalskega obdobja na druge sestavine kapitala
- - - - - - 2.495.661 2.495.661 - (2.495.661)
-
Druge spremembe v kapitalu - - - - - (1.779.914) 1.779.914 1.779.914 - - -
- - - - - (1.779.914) 4.275.574 4.275.574 - (2.495.661) -
Stanje 31. december 2025 12.444.216 12.444.216 57.335.012 1.689.962 1.689.962 24.940.217 5.381.525 17.070.890 (11.689.365) 1.968.500 103.759.432
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
IZKAZ SPREMEMB LASTNIŠKEGA KAPITALA
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Vpoklicani
kapital
Osnovni
kaptial
Kapitalske
rezerve
Rezerve iz
dobička
Zakonske
rezerve
Rezerve za
pošteno
vrednost
Zadržani
poslovni izid
Zadržani
dobiček
Zadržana izguba
Čisti poslovni izid
poslovnega leta
Kapital skupaj
Stanje 31. december 2023 12.444.216 12.444.216 57.335.012 1.689.962 1.689.962 26.553.910 (1.617.425) 10.071.940 (11.689.365) 2.064.528 98.470.203
- -
Preračuni za nazaj (odprava napak) - - - - - - - - - - -
Prilagoditve za nazaj (spremembe računovodskih usmeritev) - - - - - - - - - - -
Stanje 1. januar 2024 12.444.216 12.444.216 57.335.012 1.689.962 1.689.962 26.553.910 (1.617.425) 10.071.940 (11.689.365) 2.064.528 98.470.203
Celotni vseobsegajoči donos poročevalskega obdobja
Vnos čistega poslovnega izida porevalskega obdobja - - - - - - - - -
2.495.661 2.495.661
Sprememba poštene vrednosti finanih naložb prek drugega
vseobsegajega donosa
- - - - - (1.377.566) - - - - (1.377.566)
Aktuarski dobički in izgube -
- - - -
(42.503) (6.981) (6.981)
-
- (49.484)
Druge sestavine vseobsegajega donosa porevalskega obdobja - - - - - 307.803 (57.157) (57.157) - - 250.646
- - - - - (1.112.266) (64.138) (64.138) - 2.495.661 1.319.257
Spremembe v kapitalu
Razporeditev preostalega dela čistega dobička primerjalnega
porevalskega obdobja na druge sestavine kapitala
- - - - - - 2.064.528 2.064.528 - (2.064.528)
-
Druge spremembe v kapitalu - - - - - (1.532.259) 1.532.259 1.532.259 - - -
- - - - - (1.532.259) 3.596.787 3.596.787 - (2.064.528) -
Stanje 31. december 2024 12.444.216 12.444.216 57.335.012 1.689.962 1.689.962 23.909.384 1.915.225 13.604.590 (11.689.365) 2.495.661 99.789.460
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
36
Pojasnila k posamičnim računovodskim izkazom družbe Terme Čatež d.d. v skladu z Mednarodnimi standardi
računovodskega poročanja
1. Poročajoča družba
Terme Čatež d.d. (v nadaljevanju »družba«) je podjetje s sedežem v Republiki Sloveniji. Naslov registriranega
sedeža je Čatež ob Savi, Topliška cesta 35, 8250 Brežice. Računovodski izkazi Term Čatež, d.d. so sestavljeni za
leto, ki se je končalo dne 31. decembra 2025. Družba sestavlja ločene računovodske izkaze, kot jih definira MRS
27 »posamični računovodski izkazi« in kot zahteva slovenska zakonodaja.
2. Podlaga za sestavitev
Izjava o skladnosti
Računovodski izkazi so sestavljeni v skladu z MSRP, kot jih je sprejela EU. Uporabljene so računovodske in
poročevalske zahteve MSRP in zahteve Zakona o gospodarskih družbah.
Pri izbiri računovodskih usmeritev in odločanju o njihovi uporabi ter pri pripravi teh računovodskih izkazov je
Družba Terme Čatež, d.d, upoštevala naslednje tri zahteve:
- računovodski izkazi so razumljivi, če jih njihovi uporabniki razumejo brez težav,
- informacije so primerne, če uporabniku pomagajo pri sprejemanju ekonomskih odločitev,
- informacije so bistvene, če bi njihov izpust ali neresnično podajanje lahko vplival/vplivalo na ekonomske
odločitve uporabnikov.
Uporaba novih in prenovljenih MSRP ter pojasnil OPMSRP
Standardi/dopolnila, ki veljajo za letna obdobja z začetkom 1. januarja 2024 ali pozneje
1. Spremembe MRS 1 Razvrščanje obveznosti na kratkoročne in dolgoročne
Spremembe pojasnjujejo, da se razvrščanje obveznosti na kratkoročne ali dolgoročne določa izključno na
podlagi pravic podjetja do odloga poravnave na datum poročanja, ne glede na pričakovanja poslovodstva.
Dodatna pojasnila se nanašajo na vpliv posojilnih pogojev (kovenantov) ter obveznosti, ki se lahko poravnajo z
lastniškimi instrumenti podjetja. Spremembe se uporabljajo za nazaj in lahko pomembno vplivajo na prikaz
zadolženosti ter ključne finančne kazalnike.
2. Spremembe MRS 1 Dolgoročne obveznosti z zavezami
Te spremembe pojasnjujejo, kako pogoji, ki jih mora podjetje izpolnjevati znotraj dvanajstih mesecev po
poročevalskem obdobju, vplivajo na razvrstitev obveznosti. Namen sprememb je tudi izboljšanje informacij, ki
jih podjetje zagotavlja v zvezi z obveznostmi v skladu s temi pogoji.
3. Sprememba MSRP 16 Prodaja in povratni najem
Te spremembe vključujejo zahteve za transakcije prodaje in povratnega najema v MSRP 16, da pojasni, kako
podjetje obračunava prodajo in povratni najem po datumu transakcije. Najverjetneje bo vplival na transakcije
prodaje in povratnega najema, pri katerih so nekatera ali vsa plačila (delni ali celotni zakup) spremenljiva plačila
zakupa, ki niso odvisna od indeksa ali obrestne mere.
4. Sprememba MRS 7 in MSRP 7 Financiranje dobaviteljev
Te spremembe zahtevajo razkritja za večjo preglednost finančnih dogovorov z dobavitelji in njihovih učinkov na
obveznosti, denarne tokove in izpostavljenost likvidnostnemu tveganju. Zahteve po razkritju so odgovor IASB
na pomisleke vlagateljev, da finančni dogovori nekaterih podjetij z dobavitelji niso dovolj vidna, kar ovira
analizo vlagateljev.
Standardi/dopolnila, ki veljajo za letna obdobja z začetkom 1. januarja 2025 ali kasneje
1. Spremembe MRS 21 Pomanjkanje zamenljivosti
Spremembe zadevajo subjekt, ko ima transakcijo ali operacijo v tuji valuti, ki ni zamenljiva v drugo valuto na
datum merjenja za določen namen. Valuta je zamenljiva, kadar obstaja zmožnost pridobitve druge valute (z
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
37
običajno administrativno zamudo) in bi transakcija potekala prek tržnega ali menjalnega mehanizma, ki ustvarja
izvršljive pravice in obveznosti.
Standardi/dopolnila, ki veljajo za letna obdobja z začetkom 1. januarja 2026 ali kasneje
1. Spremembe MSRP 9 in MSRP 7 Spremembe klasifikacije in merjenja finančnih instrumentov
Spremembe:
- vključujejo pojasnilo zahtev za časovno razporeditev prepoznanja in odprave prepoznanja nekaterih
finančnih sredstev in obveznosti, z novo izjemo za nekatere finančne obveznosti, poravnane prek
sistema elektronskih denarnih nakazil;
- pojasnijo in dodajo nadaljnje smernice za ocenjevanje, ali finančno sredstvo izpolnjuje merilo izključno
plačilo glavnice in obresti (SPPI);
- vključujejo nova razkritja za nekatere instrumente s pogodbenimi pogoji, ki lahko spremenijo denarne
tokove (kot so nekateri instrumenti s funkcijami, povezanimi z doseganjem okoljskih, socialnih in
upravljavskih ciljev (ESG);
- posodabljajo razkritja za kapitalske instrumente, ocenjene po pošteni vrednosti skozi drug
vseobsegajoči donos (FVOCI).
2. Letne izboljšave MSRP 11
Letne izboljšave so omejene na spremembe, ki pojasnjujejo besedilo v računovodskem standardu ali
popravljajo relativno manjše nenamerne posledice, spreglede ali nasprotja na podlagi zahtev v računovodskih
standardih. Spremembe iz leta 2024 ustrezajo naslednjim standardom:
- MSRP 1 Prva uporaba mednarodnih standardov računovodskega poročanja;
- MSRP 7 Finančni instrumenti: razkritja in priložena navodila za izvajanje MSRP 7;
- MSRP 9 Finančni instrumenti;
- MSRP 10 Konsolidirani računovodski izkazi; in
- MRS 7 Izkaz denarnih tokov.
3. Spremembe MSRP 9 in MSRP 7 - Pogodbe, ki se nanašajo na proizvodnjo električne energije, odvisno
od naravnih dejavnikov
Spremembe uvajajo nove zahteve glede razkritij za pogodbe, ki se nanašajo na električno energijo, proizvedeno
iz naravno odvisnih virov (npr. pogodbe o nakupu električne energije), zlasti glede izpostavljenosti količinski
spremenljivosti, nepriznanih obveznosti in vpliva na poslovni izid. Hkrati zagotavljajo dodatna pojasnila za
uporabo varovalnega računovodstva v skladu z IFRS 9. Spremembe se uporabljajo od 1. januarja 2026,
retrospektivno za določitev obsega pogodb in prospektivno za nova varovalna razmerja.
Standardi/dopolnila, ki veljajo za letna obdobja z začetkom 1. januarja 2027 ali kasneje
1. MSRP 18 - "Predstavitev in razkritje v računovodskih izkazih"
To je nov standard o predstavitvi in razkritju v računovodskih izkazih, s poudarkom na posodobitvah izkaza
poslovnega izida. Ključni novi koncepti, uvedeni v MSRP 18, se nanašajo na:
- strukturo izkaza poslovnega izida;
- zahtevana razkritja v računovodskih izkazih za določene mere uspešnosti dobička ali izgube, o katerih
se poroča zunaj računovodskih izkazov podjetja (to so merila uspešnosti, ki jih določi poslovodstvo); in
- okrepljena načela o združevanju in razčlenjevanju, ki veljajo za primarne računovodske izkaze in
pojasnila na splošno.
2. MSRP 19 - "Odvisne družbe brez javne odgovornosti: razkritja" (vključno s spremembami MSRP 19)
Ta novi standard deluje skupaj z drugimi računovodskimi standardi MSRP. Odvisno podjetje uporablja zahteve
iz drugih računovodskih standardov MSRP, razen zahtev po razkritju, in namesto tega uporablja zmanjšane
zahteve glede razkritja iz MSRP 19. Zmanjšane zahteve glede razkritja v skladu z MSRP 19, uravnotežijo
informacijske potrebe uporabnikov ustreznih računovodskih izkazov odvisnih podjetij z zmanjšanjem stroškov
za pripravljavce. MSRP 19 je prostovoljni standard za odvisna podjetja. Hčerinsko podjetje je ustrezno, če:
- nima javne odgovornosti;
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
38
- ima končno ali vmesno obvladujoče podjetje, ki pripravlja konsolidirane računovodske izkaze, ki so na
voljo za javno uporabo in so v skladu z računovodskimi standardi MSRP.
3. MSRP za Mala in srednja podjetja (MSP) tretja izdaja
Tretja izdaja standarda IFRS za MSP predstavlja celovito posodobitev standarda, vključno z bistvenimi
spremembami na področju pripoznavanja prihodkov v skladu z IFRS 15, uvedbo novega samostojnega poglavja
o merjenju po pošteni vrednosti ter večjo uskladitvijo poslovnih združitev z zahtevami IFRS 3. Spremembe
povečujejo kompleksnost računovodenja in bodo od MSP zahtevale uvedbo novih postopkov, zlasti pri
prihodkih in prevzemih. Standard se uporablja za obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2027 ali pozneje, in se
uporablja retrospektivno, ob možnosti predčasne uporabe.
4. Spremembe MRS 21 Prevedba v poročevalsko valuto v hiperinflacijskem gospodarstvu
Spremembe pojasnjujejo način prevajanja računovodskih izkazov, kadar ima podjetje funkcionalno valuto v
nehiperinflacijskem gospodarstvu, poročevalsko valuto pa v hiperinflacijskem, pri čemer se vse postavke
preračunajo po zaključnem tečaju za zagotovitev primerljivosti in doslednosti. Dodatna pojasnila se nanašajo na
prevajanje tujih poslov v skladu z IAS 29 ter uvajajo nove zahteve glede razkritij. Spremembe se uporabljajo za
obračunska obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2027 ali pozneje, ob možnosti predčasne uporabe.
Družba predvideva, da uvedbe novih standardov in spremembe obstoječih standardov v obdobju začetne
uporabe ne bo imela pomembnega vpliva na računovodske izkaze družbe.
Standard Opis standarda oz. interpretacija
Učinkuje za poročevalska
obdobja z začetkom ali
kasneje
Predčasna uporaba
Zaključek
poslovnega leta 31.
marec 2025
zaključek
poslovnega lea 30.
junij 2025
zaključek
poslovnega leta 31.
septmeber 2025
zaključek
poslovnega leta 31.
december 2025
zaključek
poslovnega leta 31.
marec 2026
MRS 1
Razvrščanje obveznosti na kratkoročne in
dolgoročne
1. januar 2024
MRS 1 Dolgoročne obveznosti z zavezami 1. januar 2024
MSRP 16 Prodaja in povratni najem 1. januar 2024
MRS 7 in
MSRP 7
Financiranje dobaviteljev 1. januar 2024
MRS 21 Pomanjkanje zamenljivosti 1. januar 2025
MSRP 9 in
MSRP 7
Spremembe klasifikacije in merjenja
finančnih instrumentov
1. januar 2026
različni
standardi
Letne izboljšave MSRP (izvod 11) 1. januar 2026
MSRP 9 in
MSRP 7
Pogodbe, ki se nanašajo na proizvodnjo
električne energije, odvisno od naravnih
dejavnikov
1. januar 2026
MSRP 18
Predstavitev in razkritje v računovodskih
izkazih
1. januar 2027
MSRP 19
Odvisne družbe brez javne odgovornosti:
razkritja
1. januar 2027
MSRP 19
Dopolnitve MSRP 19 "Odvisne družbe brez
javne odgovornosti: razkritja"
1. januar 2027
MSRP 19
MSRP za Mala in srednja podjetja (MSP) –
tretja izdaja
1. januar 2027
MRS 21
Prevedba v poročevalsko valuto v
hiperinflacijskem gospodarstvu
1. januar 2027
Revidirana izjava o izvajanju MSRP,
komentar poslovodstva
Brez datuma začetka
veljavnosti kot
neobvezujoče smernice
N/A
MRS 36, MSRP
18, MRS 1,
MRS 37, MRS
8 in MSRP 7
Razkritja o negotovostih v računovodskih
izkazih – ilustrativni primeri
brez datuma začetka
veljavnosti kot
spremljevalni obstoječi
računovodski standard
MSRP
N/A
N/A
N/A
Še ne učinkuje
Prvo učinkovnje
Še ne učinkuje
Še ne učinkuje
Še ne učinkuje
Še ne učinkuje
Še ne učinkuje
Prvo učinkovanje
Prvo učinkovanje
Prvo učinkovanje
Že obvezno velja
Že obvezno velja
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
39
3. Pomembne računovodske ocene, usmeritve, primerljivost računovodskih izkazov in popravki napak
Računovodske ocene
Priprava računovodskih izkazov temelji tudi na določenih ocenah in predpostavkah uprave družbe, ki vplivajo
tako na neodpisano vrednost sredstev in obveznosti družbe kot tudi na izkazane prihodke in odhodke
obračunskega obdobja. Podatki o pomembnih ocenah negotovosti in odločilnih presojah, ki jih je uprava družbe
pripravila v procesu izvajanja računovodskih usmeritev in ki najbolj vplivajo na zneske v računovodskih izkazih,
so opisani v pojasnilih. Ocena med drugim vključuje:
- določitev poštene vrednosti nepremičnin (Pojasnilo 11);
- pošteno vrednost naložb (Pojasnilo 15);
- presojo indikatorjev oslabitve denar ustvarjajočih enot (Pojasnilo 11);
- presojo terjatev in obveznosti za odloženi davek (Pojasnilo 17 in 26);
- predpostavke, pomembne za aktuarski izračun v zvezi z določenimi zaslužki zaposlenih (Pojasnilo 24);
- vrednotenje terjatev do kupcev (Pojasnilo 20).
V letu 2025 ni prišlo do spremembe računovodskih usmeritev glede na preteklo leto, prav tako se pristop za
izdelavo računovodskih ocen ni spremenil glede na preteklo leto.
Popravki napak
Bistvene napake v računovodskih izkazih se popravijo v primerjalnih informacijah, ki so predstavljene v
računovodskih izkazih za obdobje, ko se napaka odpravi. Družba v letu 2025 ni odkrila napak, ki bi se popravljale
s preračunom primerjalnih zneskov iz predstavljenega predpreteklega in preteklega obdobja, v katerem se je
napaka pojavila, v skladu z MRS 8 (Računovodske usmeritve, spremembe računovodskih ocen in napake) in ki so
posledica napačne uporabe računovodskih usmeritev.
Tuja valuta
Posli v tuji valuti
V tuji valuti izraženi posli se preračunajo v ustrezno funkcijsko valuto družbe po referenčnem tečaju ECB na dan
posla. Denarna sredstva in obveznosti izražena v tuji valuti na dan bilance stanja se preračunajo v funkcijsko
valuto po referenčnem tečaju ECB, veljavnem na zadnji dan obračunskega obdobja. Pozitivne ali negativne
tečajne razlike so razlike med odplačno vrednostjo v funkcijski valuti na začetku obdobja, popravljeno za višino
efektivnih obresti in plačil med obdobjem, kot tudi odplačno vrednost v tuji valuti preračunano po srednjem
tečaju na koncu obdobja. Nedenarna sredstva in obveznosti izražena v tuji valuti in izmerjena po pošteni
vrednosti se pretvorijo v funkcijsko valuto po referenčnem tečaju ECB na dan, ko je določena višina poštene
vrednosti. Tečajne razlike se pripoznajo v izkazu poslovnega izida, kar pa ne velja za razlike, ki nastanejo pri
preračunu kapitalskih instrumentov razvrščenih kot instrumenti po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa.
Naložbe v odvisne družbe
Dolgoročne finančne naložbe v kapital odvisnih družb se vrednotijo po nabavni vrednosti. Udeležba v dobičku
odvisne družbe je pripoznana v poslovnem izidu obvladujoče družbe, ko le-ta pridobi pravico do izplačila udeležbe.
V primeru, da je zaradi izgube odvisne družbe potrebna oslabitev naložbe, se znesek izgube zaradi oslabitve izmeri
kot razlika med knjigovodsko vrednostjo naložbe in sedanjo vrednostjo pričakovanih bodočih denarnih tokov.
Finančni instrumenti
1) Finančna sredstva
Družba pripozna finančno sredstvo kadar postane stranka v pogodbenih določilih finančnega instrumenta.
Družba odpravi pripoznanje finančnega sredstva, ko potečejo pogodbene pravice do denarnih tokov iz tega
sredstva ali ko Družba prenese pravice do pogodbenih denarnih tokov iz finančnega sredstva na podlagi posla, v
katerem se vsa tveganja in koristi iz lastništva finančnega sredstva prenesejo.
Razvrščanje in merjenje finančnih sredstev
Družba ima naslednje vrste finančnih sredstev, ki sodijo v okvir MSRP 9:
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
40
denar in denarni ustrezniki,
terjatve in posojila,
finančne naložbe.
Razen terjatev do kupcev, je potrebno pri začetnem pripoznanju finančno sredstvo izmeriti po pošteni vrednosti
in, če gre za finančno sredstvo, ki ni izmerjeno po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, prišteti ali odšteti tudi
transakcijske stroške, ki neposredno izhajajo iz pridobitve ali izdaje finančnega sredstva. Ob začetnem
pripoznanju terjatev do kupcev, ki nimajo pomembne sestavine financiranja, jih je potrebno meriti po
transakcijski ceni.
a) Denar in denarni ustrezniki
Denarna sredstva in njihovi ustrezniki zajemajo gotovino, bančne depozite do treh mesecev in druge kratkoročne,
hitro unovčljive naložbe s prvotno dospelostjo treh mesecev ali manj.
b) Terjatve in posojila
Posojila in terjatve družba meri po odplačni vrednosti. Glede na zapadlost jih razvršča med kratkoročna finančna
sredstva (zapadlost do 12 mesecev po datumu izkaza finančnega položaja) ali dolgoročna finančna sredstva
(zapadlost nad 12 mesecev po datumu izkaza finančnega položaja). Posojila in terjatve so na začetku pripoznana
po pošteni vrednosti, povečani za neposredne stroške posla. Po začetnem pripoznanju se izmerijo po odplačni
vrednosti po metodi veljavne obrestne mere, zmanjšani za izgube zaradi oslabitve. Dobički in izgube se pripoznajo
v poslovnem izidu ob odpravi, spremembi ali oslabitvi.
c) Finančne naložbe
Med finančnimi naložbami družba izkazuje naložbe v odvisne družbe, pridružene družbe, skupaj obvladovane
družbe in naložbe v finančne inštrumente.
c1) Naložbe v družbe v skupini, pridružene in skupaj obvladovane družbe
Naložbe v družbe v skupini, pridružene družbe in skupaj obvladovane družbe so merjene po izvirni vrednosti,
zmanjšani za nabrano izgubo zaradi oslabitve.
c2) Finančni inštrumenti
Družba razvrsti finančne instrumente na podlagi poslovnega modela za upravljanje s finančnimi sredstvi in
značilnosti njegovih pogodbenih denarnih tokov, kot pozneje merjene po:
odplačni vrednosti;
pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa;
pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Finančni inštrumenti po odplačni vrednosti
Finančni inštrument se meri po odplačni vrednosti, če je posedovan v okviru poslovnega modela, katerega cilj je
posedovanje z namenom prejemanja pogodbenih denarnih tokov in v skladu s pogodbenimi pogoji na določene
datume prihaja do denarnih tokov, ki so izključno odplačila glavnice in obresti na neporavnano glavnico. Med
finančnimi inštrumenti, ki so merjeni po odplačni vrednosti družba izkazuje predvsem obveznice, s katerimi nima
namena trgovati.
Finančni inštrumenti po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa
Finančni inštrument se meri po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa, če ga družba poseduje
v okviru poslovnega modela, katerega cilj se dosega s prejemanjem pogodbenih denarnih tokov in prodajo in v
skladu s pogodbenimi pogoji na določene datume prihaja do denarnih tokov, ki so izključno odplačila glavnice in
obresti na neporavnano glavnico.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
41
Dolžniški inštrumenti
Družba ima v posesti dolžniške instrumente po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega donosa, ki
vključujejo naložbe v obveznice, ki kotirajo na borzi in so pripoznani med drugimi finančnimi naložbami. Za
dolžniške instrumente, ki so pripoznani po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega donosa, se prihodki
od obresti, tečajne razlike in izgube zaradi oslabitve ali razveljavitve pripoznajo v izkazu poslovnega izida in
obračunajo na enak način kot pri finančnih sredstvih po odplačni vrednosti. Vse ostale spremembe poštene
vrednosti se pripoznajo v izkazu drugega vseobsegajočega donosa. Po odpravi pripoznanja se kumulativna
sprememba poštene vrednosti, ki je pripoznana v drugem vseobsegajočem donosu, prerazporedi v izkaz
poslovnega izida.
Kapitalski inštrumenti
Finančna sredstva pripoznana po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega donosa, ki imajo naravo
kapitalskega instrumenta, so tista finančna sredstva, za katera se družba odloči za nepreklicno razvrstitev v
skupino kapitalskih instrumentov po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega donosa ter jih ne
poseduje za namen trgovanja. Razvrstitev se določi po posameznem finančnem instrumentu. Dobički in izgube iz
naslova teh finančnih sredstev se nikoli ne prerazporedijo v izkaz poslovnega izida. Dividende iz naslova
kapitalskih instrumentov se pripoznajo kot prihodki v izkazu poslovnega izida ob vzpostavitvi pravice družbe do
plačila.
Finančni inštrumenti po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida
Finančni inštrument se meri po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, razen če se meri po odplačni vrednosti
ali po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa.
2) Finančne obveznosti
Finančne obveznosti so merjene po odplačni vrednosti z uporabo metode efektivnih obresti.
Oslabitve finančnih sredstev
Družba skladno z MSRP 9 uporablja model pričakovanih izgub, v skladu s katerim družba pripoznava ne samo
nastale izgube, temveč tudi izgube, za katere se pričakuje, da bodo nastale v prihodnosti. Za finančno sredstvo
se šteje, da je oslabljeno, če obstajajo objektivni dokazi, iz katerih je razvidno, da je zaradi enega ali vdogodkov
prišlo do zmanjšanja pričakovanih prihodnjih denarnih tokov iz naslova tega sredstva, in ki jih je mogoče
zanesljivo izmeriti.
a) Posojila in terjatve
Družba oceni dokaze o oslabitvi posojil posebej za vsako pomembno posojilo.
Družba oceni dokaze o oslabitvi terjatev posebej ali skupno. Vse pomembne terjatve se posamezno izmerijo za
namen posebne oslabitve. Če se oceni, da knjigovodska vrednost terjatve presega njeno pošteno, to je
udenarljivo vrednost, se terjatev slabi. Ocena slabitev temelji na pričakovanih individualnih kreditnih izgubah,
povezanih z verjetnostjo neplačil terjatev in posojil v naslednjih 12 mesecih, razen če se je kreditno tveganje
bistveno povečalo od začetnega pripoznanja. V teh primerih ocena slabitev temelji na verjetnosti neplačila v
obdobju celotnega trajanja finančnega sredstva. Pričakovane kreditne izgube predstavljajo razliko med
pogodbenimi denarnimi tokovi, ki so zapadli po pogodbi in vsemi denarnimi tokovi, za katere družba pričakuje,
da jih bo prejela.
Izguba zaradi oslabitve v zvezi s finančnim sredstvom, izkazanim po odplačni vrednosti (posojila in terjatve), se
izračuna kot razlika med neodpisano vrednostjo sredstva in pričakovanimi bodočimi denarnimi tokovi,
razobrestenimi po izvirni efektivni obrestni meri. Izgube se pripoznajo v poslovnem izidu in izkažejo na kontu
popravka vrednosti posojil in terjatev oziroma vrednostnih papirjev. Tako se obresti od oslabljenega sredstva še
nadalje pripoznavajo. Ko se zaradi kasnejših dogodkov znesek izgube zaradi oslabitve zmanjša, se to zmanjšanje
odpravi skozi poslovni izid.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
42
b) Finančne naložbe
b1) Naložbe v družbe v skupini, pridružene in skupaj obvladovane družbe
Družba na dan vsakega poročanja oceni, ali je kako znamenje, da utegne biti sredstvo oslabljeno. Če je kakršnokoli
tako znamenje, mora družba oceniti nadomestljivo vrednost sredstva. Kot nadomestljiva vrednost se šteje
poštena vrednost, zmanjšana za stroške prodaje ali vrednost pri uporabi, odvisno od tega, katera je večja.
Ocenjevanje vrednosti pri uporabi obsega ocenjevanje prejemkov in izdatkov, ki bodo izhajali iz nadaljnje
uporabe sredstva in njegove končne odtujitve, ter uporabo ustrezne razobrestovalne (diskontne) mere pri teh
prihodnjih denarnih tokovih. Samo če je nadomestljiva vrednost sredstva manjša od njegove knjigovodske
vrednosti, se njegova knjigovodska vrednost zmanjša na njegovo nadomestljivo vrednost. Takšno zmanjšanje je
izguba zaradi oslabitve. Izgube zaradi oslabitve, ki je pripoznana za finančno naložbo, ki je merjena po izvirni
vrednosti, ni mogoče odpraviti.
b2) Naložbe v finančne inštrumente
Dolžniški instrumenti po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega donosa zajemajo obveznice, ki
kotirajo na borzi in so razvrščeni v skupino naložb z nizkim kreditnim tveganjem. Na podlagi izbrane usmeritve
družba enkrat letno izmeri pričakovane kreditne izgube od teh instrumentov. V primeru, da je od pripoznanja
prišlo do bistvenega povečanja kreditnega tveganja, družba pripozna popravek vrednosti v celotni življenjski dobi
pričakovane kreditne izgube.
Osnovni kapital
Navadne imenske delnice
Navadne imenske delnice so sestavni del osnovnega kapitala. Dodatni stroški, ki jih je mogoče neposredno
pripisati izdaji navadnih delnic, so izkazani kot znižanje kapitala, pri čemer se ne upoštevajo učinki na kapital.
Odkup lastnih delnic
Ob odkupu lastnih delnic ali deležev, ki se izkazujejo kot del osnovnega kapitala, se znesek plačanega nadomestila
vključno s stroški, ki se neposredno nanašajo na odkup, brez morebitnih davčnih učinkov pripozna kot
sprememba v kapitalu. Odkupljene delnice se izkazujejo kot delnice družbe Terme Čatež d.d. in se odštejejo od
kapitala. Ob prodaji lastnih delnic ali njihovi naknadni ponovni izdaji se prejeti znesek izkaže kot povečanje
kapitala in tako dobljeni presežek ali manko pri transakciji se prenese na zadržani dobiček oz. na kapitalske
rezerve.
Dividende
Dividende se pripoznajo med obveznostmi in se izkazujejo ob nastanku poslovnega dogodka.
Nepremičnine, naprave in oprema
Izkazovanje in merjenje
Nepremičnine, naprave in oprema družbe (razen zemljišč) so izkazane po svoji nabavni vrednosti, zmanjšani za
amortizacijski popravek vrednosti in nabrano izgubo zaradi oslabitve. Nabavna vrednost zajema stroške, ki se
neposredno pripisujejo nabavi sredstev. Tako jo sestavljajo nakupna cena, uvozne in nevračljive nakupne dajatve
ter stroški, ki jih je bilo mogoče pripisati neposredno usposobitvi in (po potrebi) začetno oceno stroškov
razgradnje in odstranitve sredstva ter obnovitev mesta, na katerem se je to sredstvo nahajalo. Nabavna vrednost
nepremičnine, naprave ali opreme je povečana s stroški, ki povečujejo bodoče koristi sredstva. Stroški, ki
omogočajo podaljšanje dobe koristnosti sredstva, se izkazujejo kot zmanjšanje popravka vrednosti omenjenega
sredstva.
Za vrednotenje zemljišč družba uporablja model prevrednotenja. Če se knjigovodska vrednost sredstva poveča
zaradi prevrednotenja, se mora povečanje priznati neposredno lastniškemu kapitalu kot rezerve za pošteno
vrednost iz prevrednotenja nepremičnin. Povečanje pa se mora pripoznati v poslovnem izidu, v kolikor odpravi
zmanjšanje iz prevrednotenja istega sredstva, ki je bilo prej pripoznano v poslovnem izidu. Če se knjigovodska
vrednost sredstev zmanjša zaradi prevrednotenja, se mora zmanjšanje pripoznati v poslovnem izidu. Zmanjšanje
pa bremeni neposredno lastniški kapital pod rubriko rezerve za pošteno vrednost do višine stanja v dobro rezerv
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
43
za pošteno vrednost od prevrednotenj nepremičnin. Ko je sredstvo odtujeno, se rezerva za pošteno vrednost
tega sredstva prenese neposredno v zadržani dobiček.
Dobiček oziroma izguba ob odsvojitvi nepremičnine, naprave ali opreme se določi kot razlika med prihodki iz
odsvojitve sredstva z njegovo knjigovodsko vrednostjo in izkaže v izkazu poslovnega izida med »drugimi
poslovnimi prihodki« oziroma »drugimi poslovnimi odhodki« (če je izguba).
Prerazporeditve k naložbenim nepremičninam
Nepremičnine, ki so zgrajene oziroma se gradijo ali so razvite oziroma se razvijajo za prihodnjo uporabo kot
naložbene nepremičnine, so obravnavane kot naložbene nepremičnine v pridobivanju in izkazane po njihovi
nabavni vrednosti do datuma dokončanja gradnje.
Če se lastniško uporabljena nepremičnina spremeni v naložbeno nepremičnino, se ta nepremičnina prerazporedi
k naložbenim nepremičninam.
Kasnejši stroški
Stroški zamenjave nekega dela nepremičnine, naprave ali opreme se pripoznajo v knjigovodski vrednosti tega
sredstva, če je verjetno, da bodo bodoče gospodarske koristi, povezane z delom tega sredstva, pritekale v družbo
ter če je nabavno vrednost mogoče zanesljivo izmeriti. Pripoznanje knjigovodske vrednosti zamenjanega dela se
odpravi. Vsi ostali stroški (kot npr. dnevno servisiranje) so pripoznani v poslovnem izidu kot odhodki, takoj
oziroma v obdobju ko do njih pride.
Amortizacija
Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti
vsakega posameznega sredstva. Najeta sredstva se amortizirajo ob upoštevanju trajanja najema in dobe
koristnosti, razen če je precej gotovo, da bo družba do konca trajanja najema postala lastnica najetega sredstva.
Zemljišča se ne amortizirajo.
Kot začetek obračunavanja amortizacije nepremičnine, naprave in opreme se upošteva dan, ko je sredstvo
razpoložljivo za uporabo.
Uporabljene letne amortizacijske stopnje so naslednje:
-
gradbeni objekti in deli gradbenih objektov 1% - 6%
-
pohištvo in oprema 5% - 33%
-
nasadi 5%
-
drobni inventar 50%
-
vlaganja v tuja OS 3% 5%
Metode amortiziranja, dobe koristnosti in preostale vrednosti se ponovno pregledajo na dan poročanja.
Stroški izposojanja
Družba stroškov financiranj pridobitve nepremičnin, naprav in opreme do njihove usposobitve za uporabo ne
usredstvuje.
Neopredmetena sredstva
Neopredmetena sredstva družba vodi po nabavni vrednosti, zmanjšani za amortizacijo in morebitno izgubo
zaradi oslabitve sredstva. Med neopredmetenimi dolgoročnimi sredstvi izkazuje programske pravice.
Kasnejši stroški
Kasnejši izdatki v zvezi z neopredmetenimi sredstvi so usredstveni le v primerih, ko povečujejo bodoče
gospodarske koristi, ki izhajajo iz sredstva, na katero se izdatki nanašajo. Vsi ostali stroški, vključno z znotraj
družbe ustvarjenim dobrim imenom in blagovnimi znamkami, so pripoznani v poslovnem izidu kot odhodki, takoj
ko do njih pride.
Amortizacija
Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
44
neopredmetenih sredstev in se začne, ko je sredstvo razpoložljivo za uporabo. Uporabljene letne amortizacijske
stopnje so naslednje:
-
programske licence 30% - 33%
-
programska oprema 25% - 50%
Naložbene nepremičnine
Naložbene nepremičnine so nepremičnine, posedovane z namenom, da bi prinašale najemnino ali povečevale
vrednost dolgoročne naložbe ali oboje, ne pa za prodajo v rednem poslovanju, uporabo v proizvodnji ali pri
dobavi blaga ali storitev za pisarniške namene. Naložbene nepremičnine so izkazane po nabavni vrednosti,
zmanjšanih za amortizacijski popravek vrednosti in nabrano izgubo zaradi oslabitve. Obračunana amortizacija je
izkazana med stroški amortizacije, slabitve ali izgube pri prodaji pa kot prevrednotovalni poslovni odhodki.
Ocenjena doba koristnosti naložbenih nepremičnin se giblje od 20 do 55 let. Amortizacija se obračunava po
metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti posamezne naložbene
nepremičnine. Stopnja amortizacije naložbenih nepremičnin in delov naložbenih nepremičnin znaša od 1,8% do
5%. Zemljišča se ne amortizirajo. Dobe koristnosti naložbenih nepremičnin so enake kot za istovrstne
nepremičnine.
Najemi
Družba ob sklenitvi pogodbe oceni, ali gre za najemno pogodbo oziramo ali pogodba vsebuje najem. Pogodba je
najemna pogodba oziroma vsebuje najem, če se z njo prenaša pravica do obvladovanja uporabe določenega
sredstva za določeno obdobje v zameno za nadomestilo.
Družba na datum začetka najema pripozna sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe in obveznost iz najema.
Sredstvo se meri po nabavni vrednost, ki predstavlja sedanjo vrednost najemnin, ki na datum pripoznanja še niso
plačane, plačila najemnin, ki so bila izvedena na datum začetka merjenja ali pred njim, zmanjšana za prejete
spodbude za najem, začetne neposredne stroške ter ocenjene stroške, ki bodo nastali najemniku pri demontaži
ali odstranitvi sredstva, obnovitvi mesta, na katerem se predmet najema nahaja ali vrnitvi sredstva v stanje, kot
ga zahtevajo pogoji najema.
Trajanje najema je določeno kot obdobje, v katerem najema ni mogoče odpovedati skupaj z upoštevanjem
obdobij, za katera velja možnost podaljšanja najema, če je precej gotovo, da bo družba to možnost izrabila in z
upoštevanjem obdobij, za katera velja možnost odpovedi najema, če je precej gotovo, da družba te možnosti ne
bo izrabila. Družba upošteva vsa pomembna dejstva in okoliščine, s katerimi dobi ekonomsko spodbudo, da izrabi
možnost ali ne, vključno s pričakovanimi spremembami dejstev in okoliščin od datuma začetka najema do
izvršitvenega datuma možnosti.
Družba na datum začetka najema izmeri obveznost iz najema po sedanji vrednosti najemnin, ki na ta datum še
niso plačane. Najemnine se diskontirajo po obrestni meri, prejeti pri najemu, če je to obrestno mero mogoče
takoj ugotoviti. Če obrestne mere ni mogoče takoj ugotoviti, se uporabi predpostavljeno obrestno mero za
izposojanje.
Po datumu začetka najema družba meri sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe, z uporabo modela nabavne
vrednosti. Pravico do uporabe izkazuje po nabavni vrednosti zmanjšani za nabrano amortizacijo in nabrane
izgube zaradi oslabitve sredstev in popravljeno za ponovno merjenje obveznosti iz najema.
Pri amortiziranju sredstev, ki predstavljajo pravico do uporabe se uporabljajo usmeritve za amortizacijo drugih
podobnih opredmetenih osnovnih sredstev. Če se do konca trajanja najema lastništvo sredstva, ki je predmet
najema, z najemom prenese na najemnika ali če vrednost sredstva, ki predstavlja pravico do uporabe, odraža, da
bo družba izrabila možnost nakupa, družba amortizira sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe od datuma
začetka najema do konca dobe koristnosti sredstva. V nasprotnem primeru sredstvo, ki predstavlja pravico do
uporabe, amortizira od datuma začetka najema do konca njegove dobe koristnosti oziroma do konca trajanja
najema, če je krajše od dobe koristnosti sredstva.
Po datumu začetka najema se ponovno izmeri obveznost iz najema tako, da slednja odraža spremembe v
najemnini. Znesek ponovnega merjenja obveznosti iz najema se pripozna kot prilagoditev vrednosti sredstva, ki
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
45
predstavlja pravico do uporabe. Obveznosti iz najema se ponovno izmerijo tako, da se spremenjene najemnine
diskontira z uporabo spremenjene diskontne mere, če se je spremenilo trajanje najema ali se je spremenila ocena
možnosti nakupa sredstva, ki je predmet najema, v primeru spremembe pričakovanih plačil iz naslova jamstva za
preostalo vrednost, spremenjenih prihodnjih najemnin zaradi spremembe indeksa ali stopnje, ki se uporablja za
določanje plačil, spremembe spremenljivih obrestnih mer. Spremenjene najemnine odražajo spremembo v
zneskih, ki jih je treba plačati v okviru možnosti nakupa.
Razlika med vrednostjo ob odtujitvi in knjigovodsko vrednostjo odtujenega sredstva se prenese med druge
poslovne prihodke oziroma med prevrednotovalne poslovne odhodke.
Kratkoročnih najemov in najemov, pri katerih je sredstvo, ki je predmet najema majhne vrednosti, se ne pripozna
kot sredstvo, ampak se pripozna najemnine, povezane s temi najemi, kot odhodke na podlagi enakomerne
časovne metode skozi celotno trajanje najema.
Zaloge
Zaloge se vrednotijo po izvirni vrednosti ali čisti iztržljivi vrednosti, in sicer po manjši izmed njiju. Stroški zalog
vsebujejo nabavno vrednost, stroške izdelave in pretvarjanja in druge stroške, ki se pojavljajo pri spravljanju zalog
na njihovo sedanje mesto in v njihovo sedanje stanje. Stroški zalog lahko vključujejo tudi prenose iz kapitala
morebitnih dobičkov oz. izgub iz naslova varovanja denarnega toka pred tveganjem ob nakupih zalog z uporabo
tujih valut.
Družba za zmanjševanje količin materiala, proizvodov in polproizvodov, trgovskega blaga v zalogi
uporablja metodo zaporednih cen FIFO. Čista iztržljiva vrednost je ocenjena prodajna cena, dosežena v rednem
poslovanju, zmanjšana za ocenjene stroške dokončanja in ocenjene stroške prodaje. Prevrednotenje zalog je
sprememba njihove knjigovodske vrednosti. Vrednost zalog ni v celoti nadomestljiva, če so zaloge poškodovane,
če so v celoti ali delno zastarele ali če se njihove prodajne cene znižajo. Vrednost zalog tudi ni nadomestljiva, če
se povečajo ocenjeni stroški dokončanja ali ocenjeni stroški v zvezi s prodajo. Če knjigovodska vrednost, vključno
s tisto po zadnjih dejanskih nabavnih cenah oz. stroškovnih cenah, presega njihovo čisto iztržljivo vrednost, jo je
treba znižati do čiste iztržljive vrednosti. Vrednost zalog je treba znižati pri vsaki postavki ali skupini podobnih
postavk zalog posebej. Družba izvaja politiko oblikovanja popravkov zalog na podlagi rezultatov rednih in izrednih
popisov zalog.
Oslabitev nefinančnih sredstev
Družba ob vsakem datumu poročanja preveri preostalo knjigovodsko vrednost nefinančnih sredstev družbe,
razen naložbenih nepremičnin, zalog in odloženih terjatev za davke z namenom, da ugotovi, ali so prisotni znaki
oslabitve. Če takšni znaki obstajajo, se oceni nadomestljiva vrednost sredstva. Ocena oslabitve neopredmetenih
sredstev z nedoločeno dobo koristnosti, ki še niso na voljo za uporabo, se izvede vsakič na datum poročanja.
Nadomestljiva vrednost sredstva ali denar ustvarjajoče enote je njena vrednost pri uporabi ali poštena vrednost,
zmanjšana za stroške prodaje, in sicer tista, ki je višja. Pri določanju vrednosti sredstva pri uporabi se pričakovani
prihodnji denarni tokovi diskontirajo na njihovo sedanjo vrednost z uporabo diskontne mere pred obdavčitvijo,
ki odraža sprotne tržne ocene časovne vrednosti denarja in tveganja, ki so značilna za sredstvo. Za namene
preizkusa oslabitve se sredstva združijo v najmanjše skupine sredstev, ki ustvarjajo denarne pritoke iz trajne
uporabe, v veliki meri neodvisnih od tistih iz drugih sredstev ali skupin sredstev (»denar ustvarjajoče enote«).
Oslabitev sredstva ali denar ustvarjajoče enote se pripozna v primeru, ko njegova knjigovodska vrednost presega
njegovo nadomestljivo vrednost. Slabitev se izkaže v poslovnem izidu. Družba izgube zaradi oslabitve v preteklih
obdobjih na datum bilance stanja ovrednoti in tako ugotovi, če je prišlo do zmanjšanja izgube ali ta celo več ne
obstaja. Izguba zaradi oslabitve se odpravi, če je prišlo do spremembe ocen, na podlagi katerih družba določi
nadomestljivo vrednost sredstva. Izguba zaradi oslabitve sredstva se odpravi do višine, do katere povečana
knjigovodska vrednost sredstva ne preseže knjigovodske vrednosti, ki bi bila ugotovljena po odštetju
amortizacijskega odpisa, če pri sredstvu v prejšnjih letih ne bi bila pripoznana izguba zaradi oslabitve.
Zaslužki zaposlenih
Drugi dolgoročni zaslužki zaposlenih rezervacije za odpravnine in jubilejne nagrade
Čista obveznost družbe, ki nastane v zvezi z dolgoročnimi zaslužki zaposlenih, je seštevek prihodnjih zaslužkov, ki
so jih zaposleni pridobili v zameno za njihovo delo, ki ga opravijo v tekočem in prejšnjih obdobjih. Tako dobljeni
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
46
znesek zaslužkov se diskontira, s čimer se določi njegova sedanja vrednost in nato zmanjša za pošteno vrednost
vseh povezanih sredstev. Diskontna stopnja je na datum poročanja evidentirani donos obveznic bonitetnega
razreda AA, katerih zapadlost je približno enaka zapadlosti obveznosti družbe. Izračun se izdela z uporabo metode
predvidene pomembnosti enot. Morebitni aktuarski dobički in izgube se pripoznajo v poslovnem izidu v obdobju
njihovega nastanka. Družba je v skladu z zakonskimi predpisi, kolektivno pogodbo in internim pravilnikom
zavezana k plačilu jubilejnih nagrad zaposlencem ter odpravnin ob njihovi upokojitvi, za kar so oblikovane
dolgoročne rezervacije. Druge pokojninske obveznosti ne obstajajo. Rezervacije so oblikovane v višini ocenjenih
bodočih izplačil za odpravnine in jubilejne nagrade, diskontirane na dan bilance stanja na podlagi projekcije
obveznosti. Izračun s strani pooblaščenega aktuarja je bil narejen na dan 31.12.2025 za vsakega zaposlenega
tako, da je upošteval stroške odpravnin ob upokojitvi ter stroške vseh pričakovanih jubilejnih nagrad do
upokojitve. Izračun je z uporabo metode projecirane enote pripravil pooblaščeni aktuar.
Rezervacije
Rezervacije se pripoznajo, če ima družba zaradi preteklega dogodka pravne ali posredne obveze, ki jih je mogoče
zanesljivo oceniti in je verjetno, da bo pri poravnavi obveze potreben odtok dejavnikov, ki omogočajo
gospodarske koristi. Možne obveznosti v računovodskih izkazih niso pripoznane, ker bo njihov dejanski obstoj
potrjen z nastopom ali nenastopom dogodkov šele v nenapovedljivi prihodnosti, na kar pa družba ne more
vplivati. Poslovodstvo družbe redno preverja ali je za poravnavo možne obveznosti verjeten odliv sredstev, ki
omogočajo ekonomske koristi. V primeru, da postane verjeten, se možna obveznost prerazporedi tako, da se v
računovodskih izkazih zanjo oblikuje rezervacija v trenutku, ko se spremeni stopnja verjetnosti.
Časovne razmejitve
Aktivne časovne razmejitve in pasivne časovne razmejitve se v knjigovodskih razvidih pripoznajo, če se sme
predpostavljati, da bodo v času, za katerega so oblikovane, zares nastali takšni prihodki in stroški oz. odhodki.
Realnost postavk aktivnih časovnih razmejitev mora biti na dan izkaza finančnega položaja utemeljena, postavke
pasivnih časovnih razmejitev pa ne smejo skrivati rezerv.
Prihodki
V skladu z MSRP 15 se prihodki pripoznajo, ko pride do prenosa kontrole na kupca in izpolnitve izvršitvene obveze.
Prenos kontrole se lahko zgodi v določenem trenutku ali postopoma v določenem obdobju. Prihodki se
pripoznajo v znesku, ki odraža nadomestilo, ki ga podjetje upravičeno pričakuje v zameno za prenos proizvodov,
blaga ali storitev na kupca.
Prihodki iz pogodb s kupci so vključeni med čistimi prihodki iz prodaje in vključujejo pretežno prihodke od prodaje
proizvodov, trgovskega blaga in storitev, pri katerih pride do prenosa kontrole na kupca in izvršitve naše
obveznosti v trenutku odpreme ali prevzema blaga s strani kupca oziroma ko so storitve opravljene. Znesek
pripoznanih prihodkov je odvisen od ocene pričakovanih poplačil, ki jih družba pričakuje v zameno za svoje blago
ali storitve. V primeru, ko pogodba vsebuje več izvršitvenih obvez, je znesek poplačila razporejen na posamezno
izvršitveno obvezo na podlagi prodajne cene posamične izvršitvene obveze.
Poplačilo, ki ga družba prejema v zameno za svoje blago in storitve, je lahko fiksno ali spremenljivo. V primeru
spremenljivega plačila se prihodki pripoznajo samo, kadar je zelo verjetno, da ne bo prišlo do znatnega preobrata
glede pričakovanih spremenljivih poplačil. Najpogostejši elementi spremenljivega plačila so predvsem bonusi ob
doseženem letnem prometu. Ti so evidentirani kot znižanje povezanih prihodkov v izkazu poslovnega izida ter
kot razmejitev v izkazu finančnega položaja. Izračunani so na osnovi preteklih izkušenj in specifičnih pogojev v
posameznih pogodbah. Razmejitve, ki nastanejo kot posledica takšnega znižanja prihodkov, se prilagodijo za
dejansko realizirane bonuse. Omenjene razmejitve predstavljajo ocenjene obveznosti skupine iz naslova
bonusov, kar zahteva uporabo presoje pri oceni zneska takšnih znižanj prihodkov.
Prihodki od najemnin
Prihodki od najemnin iz naložbenih nepremičnin se pripoznajo med prihodki enakomerno med trajanjem najema.
Podeljene vzpodbude v zvezi z najemom se pripoznajo kot sestavni del skupnih prihodkov od najemnin.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
47
Med drugimi poslovnimi prihodki so izkazani tudi finančnih prihodki iz poslovnih terjatev in drugi prihodki.
Državne podpore
Državne podpore za investicije se v začetku pripoznajo v računovodskih izkazih kot odloženi prihodki, ko obstaja
sprejemljivo zagotovilo, da bo družba podpore prejela in da bo izpolnila pogoje v zvezi z njimi. S sredstvi povezane
državne podpore se v izkazu poslovnega izida pripoznavajo strogo dosledno med drugimi prihodki iz poslovanja
v dobi koristnosti posameznega sredstva. Državne podpore, prejete za kritje stroškov, se pripoznavajo strogo
dosledno kot drugi prihodki iz poslovanja v obdobjih, v katerih nastajajo zadevni stroški, ki naj bi jih le-te
nadomestile.
Finančni prihodki
Finančni prihodki obsegajo prihodke od obresti od naložb, prihodke od dividend, prihodke od odsvojitve za
prodajo razpoložljivih finančnih sredstev, spremembe poštene vrednosti finančnih sredstev po pošteni vrednosti
skozi poslovni izid. Prihodki iz obresti se pripoznajo v poslovnem izidu ob njihovem nastanku z uporabo metode
efektivne obrestne mere. Prihodki od dividend se v izkazu poslovnega izida pripoznajo na dan, ko je uveljavljena
delničarjeva pravica do plačila, kar je pri podjetjih, ki kotirajo na borzi, praviloma datum, ko pravica do tekoče
dividende preneha biti povezana z delnico.
Finančni odhodki
Finančni odhodki so odhodki iz financiranja in odhodki iz investiranja. Prve sestavljajo predvsem obresti, drugi pa
imajo predvsem naravo prevrednotovalnih finančnih odhodkov. Prevrednotovalni finančni odhodki se pojavljajo
v zvezi s finančnimi naložbami zaradi njihove oslabitve, če zmanjšanje njihove vrednosti ni krito z rezervami zaradi
vrednotenja po pošteni vrednosti in zaradi padca njihove poštene vrednosti, če se merijo po pošteni vrednosti
preko poslovnega izida. Prevrednotovalni finančni odhodki se pripoznavajo tudi pri prodaji ali drugačni odtujitvi
ali odpravi pripoznavanja finančnih naložb ali prodaje terjatev, kot negativna razlika med prodajno ter
knjigovodsko vrednostjo, popravljeno za morebitno rezervo, nastalo iz vrednotenja po pošteni vrednosti.
Poslovni odhodki
Poslovni odhodki so v načelu enaki obračunanim stroškom v obračunskem obdobju, povečanim za stroške, ki se
zadržujejo v začetnih zalogah proizvodov in nedokončane proizvodnje, ter zmanjšanim za stroške, ki se zadržujejo
v končnih zalogah proizvodov in nedokončane proizvodnje. V trgovinskih organizacijah, kjer se stroški ne
zadržujejo v zalogah, je treba pri ugotavljanju poslovnih odhodkov všteti še nabavno vrednost prodanega
trgovskega blaga. Prevrednotovalni poslovni odhodki se pojavljajo v zvezi z opredmetenimi osnovnimi sredstvi,
neopredmetenimi sredstvi in obratnimi sredstvi zaradi njihovega prevrednotenja na nižjo vrednost, če
zmanjšanje njihove vrednosti ni krito z revalorizacijskimi rezervami iz njihovega predhodnega prevrednotenja na
višjo vrednost. Med prevrednotovalnimi poslovnimi odhodki se izkazuje tudi razlika med prodajno ter
knjigovodsko vrednostjo pri prodaji ali drugačni odtujitvi ali odpravi pripoznavanja opredmetenih osnovnih
sredstev, nekratkoročnih sredstev za prodajo, neopredmetenih sredstev ter naložbenih nepremičnin. Finančni
odhodki iz poslovnih obveznosti in drugi odhodki so v izkazu poslovnega izida izkazani med drugimi poslovnimi
odhodki.
Davek iz dobička
Davek iz dobička oz. izgube poslovnega leta obsega odmerjeni in odloženi davek. Davek iz dobička se izkaže v
izkazu poslovnega izida, razen v tistem delu, v katerem se nanaša na postavke, ki se izkazujejo neposredno v
kapitalu in se zato izkazuje med kapitalom. Odmerjeni davek je davek, za katerega se pričakuje, da bo plačan od
obdavčljivega dobička za poslovno leto, ob uporabi davčnih stopenj, uveljavljenih ali v bistvu uveljavljenih na
datum poročanja, in morebitne prilagoditve davčnih obveznosti v povezavi s preteklimi poslovnimi leti. Odloženi
davek se izkazuje po metodi obveznosti po bilanci stanja, pri čemer se upoštevajo začasne razlike med
knjigovodsko vrednostjo sredstev in obveznosti za potrebe finančnega poročanja in zneski za potrebe davčnega
poročanja. Naslednje začasne razlike niso upoštevane: začetno pripoznanje sredstev ali obveznosti v poslu, kjer
ne gre za poslovne združitve in ki ne vpliva niti na računovodski niti na obdavčljivi dobiček in razlike v zvezi z
naložbami v odvisna podjetja in skupaj obvladovana podjetja v tisti višini, za katero obstaja verjetnost, da ne
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
48
bodo odpravljene v predvidljivi prihodnosti. Nadalje se odloženi davek ne izkaže v primeru obdavčljivih začasnih
razlik ob začetnem pripoznanju dobrega imena. Odloženi davek se izkaže v višini, v kateri se pričakuje, da ga bo
potrebno plačati ob odpravi začasnih razlik, na podlagi zakonov, uveljavljenih ali v bistvu uveljavljenih na datum
poročanja. Družba odložene terjatve in obveznosti za davek izkazuje v nepobotanih zneskih tudi, če ima zakonsko
izvršljivo pravico pobotati pripoznane odmerjene terjatve in obveznosti za davek in če se nanašajo na davek iz
dobička, ki pripada isti davčni oblasti v zvezi z isto obdavčljivo enoto; ali različnimi obdavčljivimi enotami, ki
nameravajo bodisi poravnati odmerjene obveznosti za davek in terjatve za davek z razliko bodisi hkrati povrniti
terjatve in poravnati obveznosti. Odložena terjatev za davek se pripozna v obsegu, za katerega obstaja verjetnost,
da bo na razpolago prihodnji obdavčljivi dobiček, v breme katerega bo v prihodnje mogoče uporabiti odloženo
terjatev. Odložene terjatve za davek se zmanjšajo za znesek, za katerega ni več verjetno, da bo mogoče uveljaviti
davčno olajšavo, povezano s sredstvom.
Čisti dobiček na delnico (EPS)
Delniški kapital družbe je razdeljen na navadne delnice, zato družba prikazuje osnovno dobičkonosnost delnice.
Osnovna dobičkonosnost delnice se izračuna tako, da delimo dobiček oz. izgubo, ki pripada navadnim
delničarjem, s tehtanim povprečnim številom navadnih delnic (brez lastnih delnic) v poslovnem letu.
Popravljeni čisti dobiček na delnico
Popravljeni čisti dobiček na delnico je enak osnovnemu čistemu dobičku na delnico, ker družba nima prednostnih
delnic in zamenljivih obveznic.
Poročanje po segmentih
Segment je prepoznavni sestavni del skupine, ki se ukvarja s proizvodi ali storitvami ali proizvodi in storitvami v
posebnem gospodarskem okolju (območni odsek) ter je predmet tveganj in donosov, drugačnih od tistih v drugih
odsekih. Družba Terme Čatež ustvarja prihodke v celoti v Republiki Sloveniji, zato podrobnejšega poročila po
območnih odsekih ne vodi. Družba v glavnini opravlja hotelsko gostinsko dejavnost, katere tveganja in donosi
med posameznimi področji poslovanja se bistveno ne razlikujejo, zato družba po ločenih področnih odsekih ne
poroča.
Finančne in poslovne obveznosti
Finančne in poslovne obveznosti se v začetku izkažejo z zneski, ki izhajajo iz ustreznih listin o nastanku dolga.
Kasneje se lahko povečajo s pripisanimi donosi, drugimi nadomestili, če za to obstaja sporazum z upnikom.
Obveznosti, ki se obrestujejo in pri katerih se dejanska oz. dogovorjena obrestna mera ne razlikuje pomembno
od efektivne obrestne mere, se v bilanci stanja izkažejo po začetni pripoznani vrednosti, zmanjšani za odplačila.
Dogovorjena obrestna mera se ne razlikuje pomembno od efektivne obrestne mere, če razlika ni večja od 1%
vrednosti kredita. Dolgovi pomembnih vrednosti, ki se ne obrestujejo, se v bilanci stanja izkazujejo po diskontirani
vrednosti, pri čemer se upošteva povprečna obrestna mera, ki jo v primerljivih poslih dosega družba. Kot dolgove
pomembnih vrednosti družba opredeli tiste, katerih vrednost presega s sklepom uprave določen odstotek
vrednosti vseh dolgov. Obveznosti izražene v tuji valuti, se na dan bilance stanja preračunajo v domačo valuto.
4. Določanje poštene vrednosti
Glede na računovodske usmeritve družbe in razčlenitve je v številnih primerih potrebna določitev poštene
vrednosti tako finančnih kot tudi nefinančnih sredstev in obveznosti. Poštene vrednosti posameznih skupin
sredstev za potrebe merjenja oziroma poročanja je družba določila z uporabo hierarhije, ki je opisana v
nadaljevanju. Kjer so potrebna dodatna pojasnila v zvezi s predpostavkami za določitev poštenih vrednosti, so ta
navedena v razčlenitvah k posameznim postavkam sredstev oziroma obveznosti družbe.
Poštena vrednost se določi na podlagi podatkov, ki so razvrščeni v tri ravni hierarhije:
Raven 1: kotirane cene (neprilagojene) na delujočih trgih za enaka sredstva ali obveznosti, do katerih lahko
družba dostopa na datum mnenja.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
49
Raven 2: vhodni podatki, ki niso kotirane cene in ki jih je mogoče neposredno ali posredno opaziti za sredstva in
obveznosti. Družba za vhodne podatke na tej ravni uporablja kotirane cene za podobna sredstva ali obveznosti
na delujočih trgih.
Raven 3: vhodni podatki, ki jih ni mogoče opaziti za sredstva ali obveznosti. Družba na tej ravni uporablja vhodne
podatke, kot so finančne napovedi (npr. denarni tokovi ali poslovni izid), ki jih je družba pripravila z uporabo
lastnih podatkov, če ni na voljo informacije, ki bi kazala, da bi udeleženci na trgu uporabili različne predpostavke.
Hierarhija poštene vrednosti
(v EUR) 1. raven 2. raven 3. raven Skupaj
Sredstva, merjena po pošteni vrednosti
Neopredmetena sredstva - - 14.622 14.622
Opredmetena osnovna sredstva - - 102.411.949 102.411.949
Naložbene nepremičnine - - 262.045 262.045
Nekratkorne finane naložbe - - 29.390.073 29.390.073
Nekratkorne terjatve - - 1.843.889 1.843.889
Odložene terjatve za davek - - 6.205.274 6.205.274
Sredstva za prodajo - - - -
Zaloge - - 724.947 724.947
Kratkorne finane naložbe - - 2.902.762 2.902.762
Kratkorne poslovne terjatve - - 2.486.245 2.486.245
Terjatve za davek od dohodka - - - -
Predujmi in druga sredstva - - 1.684.168 1.684.168
Denar in denarni ustrezniki - - 786.966 786.966
Skupaj - - 148.712.940 148.712.940
31.12.2025
(v EUR) 1. raven 2. raven 3. raven Skupaj
Sredstva, merjena po pošteni vrednosti
Neopredmetena sredstva - - 10.050 10.050
Opredmetena osnovna sredstva - - 109.629.262 109.629.262
Naložbene nepremičnine - - 330.452 330.452
Nekratkorne finane naložbe - - 16.902.423 16.902.423
Nekratkorne terjatve - - 1.805.792 1.805.792
Odložene terjatve za davek - - 6.704.599 6.704.599
Sredstva za prodajo - - - -
Zaloge - - 638.421 638.421
Kratkorne finane naložbe - - 2.949.512 2.949.512
Kratkorne poslovne terjatve - - 2.642.837 2.642.837
Terjatve za davek od dohodka - - - -
Predujmi in druga sredstva - - 4.254.044 4.254.044
Denar in denarni ustrezniki - - 1.143.599 1.143.599
Skupaj - - 147.010.993 147.010.993
31.12.2024
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
50
Zemljišča
Zunanji, neodvisni cenilec, ki ima priznano in ustrezno poklicno usposobljenost oceni pošteno vrednost zemljišč
za namen računovodskega poročanja najmanj na 5 let in pri sestavi letnih računovodskih izkazov, če poslovodstvo
oceni, da so v tekočem letu nastale okoliščine, ki bi lahko pomembno vplivale na spremembo poštene vrednosti
zemljišč, se lahko poštena vrednost ugotavlja tudi pred potekom 5 let.
Naložbe v lastniške in dolžniške vrednostne papirje
Poštena vrednost finančnih sredstev po pošteni vrednosti skozi poslovni izid se določa glede na kotirane borzne
cene. Poštena vrednost finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa se določa
glede na kotirane borzne cene oziroma ustrezen model določanja poštene vrednosti. Finančna sredstva iz naslova
naložbe v odvisno družbo so merjena po nabavni vrednosti, zmanjšani za nabrano izgubo zaradi oslabitve.
Poslovne in druge terjatve
Poštena vrednost poslovnih in drugih terjatev se izračuna kot sedanja vrednost prihodnjih denarnih tokov,
razobrestenih po tržni obrestni meri na datum poročanja. Kratkoročne poslovne terjatve družbe niso
diskontirane zaradi kratkoročnosti, so pa upoštevane slabitve (popravki vrednosti) na pošteno vrednost.
Neizpeljane finančne obveznosti
Poštena vrednost se za potrebe poročanja izračuna na podlagi sedanje vrednosti bodočih izplačil glavnice in
obresti, diskontirane po tržni obrestni meri na datum poročanja. Skladno s preteklimi podatki in izračuni smo
prišli do zaključka, da stroški vodenja in najema finančnih obveznosti zanemarljivo vplivajo na veljavno obrestno
mero, kar pomeni, da je efektivna obrestna mera enaka pogodbeni obrestni meri.
(v EUR) 1. raven 2. raven 3. raven Skupaj
Obveznosti, merjene po pošteni vrednosti
Rezervacije - - 1.025.643 1.025.643
Dolgoročno odloženi prihodki - - 1.528.200 1.528.200
Nekratkorne finane obveznosti - - 16.646.160 16.646.160
Nekratkorne poslovne obveznosti - - 379.202 379.202
Odložene obveznosti za davek - - 8.028.740 8.028.740
Kratkorne finane obveznosti - - 7.308.925 7.308.925
Kratkorne poslovne obveznosti - - 10.314.008 10.314.008
Obveznosti za davek od dohodka - - 20.288 20.288
Kratkorne druge obveznosti - - 232.015 232.015
Skupaj - - 45.483.180 45.483.180
31.12.2025
(v EUR) 1. raven 2. raven 3. raven Skupaj
Obveznosti, merjene po pošteni vrednosti
Rezervacije - - 1.018.099 1.018.099
Dolgorno odloženi prihodki - - 1.927.761 1.927.761
Nekratkorne finane obveznosti - - 14.882.004 14.882.004
Nekratkorne poslovne obveznosti - - 505.602 505.602
Odložene obveznosti za davek - - 7.256.434 7.256.434
Kratkorne finane obveznosti - - 15.631.049 15.631.049
Kratkorne poslovne obveznosti - - 5.663.932 5.663.932
Obveznosti za davek od dohodka - - 112.799 112.799
Kratkorne druge obveznosti - - 223.854 223.854
Skupaj - - 47.221.533 47.221.533
31.12.2024
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
51
Izkaz denarnih tokov
Izkaz denarnih tokov družba sestavlja po posredni metodi. Podatki za posamezne postavke v izkazu denarnih
tokov izhajajo iz postavk bilance stanja, postavk iz izkaza poslovnega izida in drugih podatkov o nedenarnih
spremembah sredstev in obveznosti.
5. Poslovni prihodki
6. Drugi poslovni prihodki
Med drugimi poslovni prihodki družba v letu 2025 izkazuje tudi prejeta sredstva iz naslova sklada RS za obnovo
zaradi poplav v višini 795 tisoč EUR.
ČISTI PRIHODKI OD PRODAJE
(v EUR) 2025 2024
Prihodki od prodaje proizvodov in storitev na domačem trgu 36.783.591 34.565.765
Prihodki od prodaje proizvodov in storitev na tujih trgih - -
Prihodki od prodaje trgovskega blaga in materiala na domačem trgu 1.823.624 1.595.192
Prihodki od prodaje trgovskega blaga in materiala na tujih trgih - -
Prihodki od najemnin 430.615 414.936
Skupaj 39.037.830 36.575.893
DRUGI POSLOVNI PRIHODKI
(v EUR) 2025 2024
Prihodki od odprave in porabe rezervacij 410.497 358.381
Drugi prihodki povezani s poslovnimi inki 1.171.995 190.585
Izterjane odpisane terjatve 61.408 94.256
Prodaja opredmetenih osnovnih sredstev in neopredmetenih sredstev - 561.981
Finani prihodki iz poslovnih terjatev do drugih 6.015 16.705
Okodnine, ki niso povezane s poslovnimi inki 106.255 814.321
Ostali prihodki, ki niso povezani s poslovnimi inki 40.634 25.054
Skupaj 1.796.804 2.061.283
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
52
7. Stroški materiala, storitev in dela
Stroški blaga, materiala in storitev
(v EUR) 2025 2024
Nabavna vrednost prodanega blaga in materiala 1.338.141 1.136.197
Stroški porabljenega materiala 6.555.115 6.776.879
Stroški storitev 11.754.571 10.141.333
Skupaj 19.647.827 18.054.410
Stroški dela
(v EUR) 2025 2024
Stroški plač 7.388.648 7.451.206
Stroški socialnih zavarovanj 1.235.066 1.199.099
- od tega pokojninskih zavarovanj - -
Stroški dodatnih pokojninskih zavarovanj 113.935 111.347
Drugi stroški dela 2.073.508 1.623.925
Skupaj 10.811.158 10.385.577
Odpisi vrednosti
(v EUR) 2025 2024
Amortizacija 4.132.481 3.980.837
Prevrednotovalni poslovni odhodki pri neopredmetenih, opredmetenih
osnovnih sredstvih in naložbenih nepremičninah
33.494 4.673
Prevrednotovalni poslovni odhodki v zvezi s kratkornimi sredstvi,
razen s finanimi naložbami in naložbenimi nepremičninami
899.531 94.463
Skupaj 5.065.506 4.079.973
Drugi odhodki
(v EUR) 2025 2024
Drugi stroški 830.522 964.969
Ostali odhodki 1.861 3.709
Finani odhodki iz obveznosti do dobaviteljev 2.249 1.839
Finani odhodki iz drugih poslovnih obveznosti 31.283 72.640
Skupaj 865.916 1.043.157
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
53
8. Finančni prihodki
9. Finančni odhodki
Stroški po funkcionalnih skupinah
Stroški
Proizvajalni Stroški splošnih
(v EUR) stroški prodajanja dejavnosti Skupaj
Stroški blaga, materiala in storitev
Nabavna vrednost prodanih blaga in materiala 1.338.141 1.338.141
Stroški porabljenega materiala 6.478.947 21.098 55.071 6.555.115
Stroški storitev 9.193.185 982.548 1.578.839 11.754.571
Stroški dela 8.978.362 376.769 1.456.027 10.811.158
Odpisi vrednosti
Amortizacija 3.996.937 27.766 107.779 4.132.481
Prevrednotovalni poslovni odhodki pri neopredmetenih, opredmetenih
osnovnih sredstvih in naložbenimi nepremičninami 33.494 - 33.494
Prevrednotovalni poslovni odhodki v zvezi s kratkoročnimi sredstvi,
razen s finanimi naložbami in naložbenimi nepremičninami 886.278 - 13.253 899.531
Drugi poslovni odhodki 683.858 359 181.700 865.916
Skupaj v letu 2025 30.251.059 2.746.680 3.392.668 36.390.408
Skupaj v letu 2024 28.488.226 2.376.116 2.698.776 33.563.117
Od tega nabavna vrednost prodanega blaga v letu 2024 1.136.197
FINANČNI PRIHODKI
(v EUR) 2025 2024
Finančni prihodki iz deležev
Finančni prihodki iz drugih naložb 6.667 21.417
Finančni prihodki iz danih posojil
Finančni prihodki iz posojil, danih organizacijam v skupini 25.000 25.000
Finančni prihodki iz posojil, danih povezanim osebam 183.152 89.453
Skupaj 214.819 135.870
FINANČNI ODHODKI
(v EUR) 2025 2024
Finani odhodki iz finanih naložb 579.903 -
Finani odhodki iz finanih obveznosti
Finani odhodki iz posojil, prejetih od povezanih oseb 357.978 564.190
Finani odhodki iz posojil, prejetih od bank 692.741 889.710
Finani odhodki iz drugih finančnih obveznosti 128.114 198.154
Finani odhodki iz obveznosti iz najema 11.228 -
Skupaj 1.769.964 1.652.054
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
54
10. Davek od dobička
DAVEK IZ DOBIČKA
(v EUR) 2025 2024
Poslovni izid pred obdaitvijo 2.889.082 3.557.875
Davek po obračunu davka od dohodkov pravnih oseb 420.884 437.014
Odloženi davki (499.698) (625.201)
Efektivna stopnja obdaitve po danem obračunu 15% 12%
Efektivna stopnja obdaitve po odhodkih za davek 32% 30%
(v EUR) 2025 2024
Prihodki, ugotovljeni po računovodskih predpisih 41.049.453 38.773.046
Odhodki, ugotovljeni po računovodskih predpisih (38.160.371) (35.215.171)
Računovodski dobiček ali izguba 2.889.082 3.557.875
Zmanjšanje davčne osnove in olajšave (3.415.027) (3.528.170)
Povečanje davčne osnove 2.439.056 1.956.721
Osnova za davek 1.913.110 1.986.425
Davek od dohodka pravnih oseb 22% 420.884 377.421
(v EUR) 2025 2024
Dane olajšave:
- iz naslova vlaganj v neopredmetena sredstva in opremo 215.167 242.953
- olajšava za razasikave in razvoj - -
- iz naslova zaposlovanja invalidnih oseb 211.170 213.808
- iz naslova prostovoljnega dod. pokojninskega zavarovanja 114.185 111.654
- drugo 2.350 2.020
Skupaj 542.873 570.436
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
55
11. Nepremičnine, naprave in oprema
Obveznosti do dobaviteljev osnovnih sredstev na dan 31.12.2025 znašajo 2.554.035 EUR, na dan 31.12.2024
870.693 EUR .
Družba je v letu 2025 uspešno zaključila postopek prodaje dela poslovno nepotrebnega premoženja.
OPREDMETENA OSNOVNA SREDSTVA
TEKOČE LETO
(v EUR)
Zemljišča
Gradbeni
objekti
Večletni
nasadi
Oprema
Vlaganja v tuja
osnovna
sredstva
Osnovna
sredstva v
pridobivanju
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2024 63.644.695 128.948.235 52.096 20.442.685 32.742 1.396.249 214.516.702
Prilagoditve - - - - - - -
Stanje 1. januar 2025 63.644.695 128.948.235 52.096 20.442.685 32.742 1.396.249 214.516.702
Pridobitve - - - - - 9.810.796 9.810.796
Prenos z investicij v teku 23.863 9.425.510 - 1.129.651 (10.579.024) -
Povečanja zaradi pripojitve - - - - - - -
Odtujitve (5.617.327) (16.738.264) - (2.861.666) - (25.217.257)
Prevrednotenje 1.277.021 - - - - - 1.277.021
Stanje 31. december 2025 59.328.252 121.635.481 52.096 18.710.671 32.742 628.020 200.387.262
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2024 - 87.239.037 52.096 17.578.208 18.098 - 104.887.439
Prilagoditve - - - - - - -
Stanje 1. januar 2025 - 87.239.037 52.096 17.578.208 18.098 - 104.887.439
Amortizacija v letu - 3.264.494 716.643 1.389 - 3.982.526
Povečanja zaradi pripojitve - - - - - - -
Odtujitve - (6.798.878) - (2.836.813) - (9.635.691)
Stanje 31. december 2025 - 83.704.654 52.096 15.458.039 19.487 - 99.234.275
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2024 63.644.695 41.709.198 0 2.864.477 14.644 1.396.249 109.629.262
Stanje 1. januar 2025 63.644.695 41.709.198 0 2.864.477 14.644 1.396.249 109.629.262
Stanje 31. december 2025 59.328.252 37.930.828 0 3.252.632 13.255 628.020 101.152.987
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
56
Družba je v letu 2025 pristopila k oceni poštene vrednosti zemljišč. Učinek prevrednotenja je razviden iz tabele
gibanja v letu 2025. Družba je v letu 2025 uspešno zaključila postopek prodaje dela poslovno nepotrebnega
premoženja.
Cenitve zemljišč za namen računovodskega poročanja je pripravil pooblaščeni ocenjevalec vrednosti nepremičnin
po stanju na 31.12.2025. Cenitve so bile opravljene na podlagi tržne vrednosti z uporabo metode primerljivih
transakcij, ki se uvršča na drugo raven glede načina ugotavljanja poštene vrednosti ali z uporabo metode na
donosu zasnovanem načinu diskontiranih denarnih tokov (kjer je bilo to primernejše), ki se uvršča na tretjo raven
glede načina ugotavljanja poštene vrednosti. Poštena vrednost zemljišč je ocenjena v skladu z Mednarodnimi
standardi ocenjevanja vrednosti (MSOV). Pri oceni vrednosti zemljišč je upoštevana metoda primerljivih prodaj,
ki so po svoji lokaciji in možnosti izgradnje najbolj podobna obravnavanim nepremičninam. Za vsako posamezno
lokacijo je cenilec izbral najbolj primerljive transakcije in na njih opravil odstotne prilagoditve glede makro in
mikrolokacije, velikosti zemljišča, konfiguracije terena ter dostopa. Prav tako je upoštevan časovni odmik od
realizirane prodaje nepremičnin
Pri sestavi računovodskih izkazov za poslovno leto 2025 je družba, ponovno z namenom presoje indikatorjev
slabitve denar ustvarjajočih enot za namen računovodskega poročanja na dan 31.12.2025, pooblaščenemu
ocenjevalcu vrednosti nepremičnin posredovala vse podatke vezano na poslovanje družbe kot celote in
posameznih denar ustvarjajočih enot v letu 2025 (DUE: Kompleks Čatež ob Savi, Mokrice).
Pooblaščeni ocenjevalec vrednosti nepremičnin je preveril Poročilo o oceni vrednosti turističnega kompleksa
Term Čatež na dan 31.12.2022 ter Poročilo o oceni vrednosti turističnega kompleksa Mokrice na dan 31.12.2024
in presodil ali obstajajo kakšne spremenjene okoliščine, ki bi povzročile pomembno nižje vrednosti na dan 31. 12.
2025. Pri primerjavi podatkov s trga nepremičnin in podatkov uporabljenih v osnovnih cenitvenih poročilih, ter
na podlagi podatkov o poslovanju turističnih kapacitet v lasti Term Čatež za leto 2025 ni ugotovil odstopanj, ki bi
jih bilo potrebno upoštevati na dan 31.12.2025, na podlagi česar je pooblaščeni ocenjevalec vrednosti
nepremičnin podal izjavo, da se nadomestljiva vrednost denar ustvarjajočih enot Kompleksa Čatež ob Savi in
OPREDMETENA OSNOVNA SREDSTVA
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Zemljišča
Gradbeni
objekti
Večletni
nasadi
Oprema
Vlaganja v tuja
osnovna sredstva
Osnovna
sredstva v
pridobivanju
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2023 65.281.259 125.913.607 52.096 20.043.018 32.742 873.907 212.196.629
Prilagoditve - - - - - - -
Stanje 1. januar 2024 65.281.259 125.913.607 52.096 20.043.018 32.742 873.907 212.196.629
Pridobitve - - - - - 4.732.523 4.732.523
Prenos z investicij v teku 59.200 3.266.498 - 884.483 (4.210.181) -
Povečanja zaradi pripojitve - - - - - - -
Odtujitve (97.001) (231.870) - (484.816) - (813.687)
Prevrednotenje (1.598.763) - - - - - (1.598.763)
Stanje 31. december 2024 63.644.695 128.948.235 52.096 20.442.685 32.742 1.396.249 214.516.702
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2023 - 84.227.100 52.096 17.370.839 16.708 - 101.666.743
Prilagoditve - - - - - - -
Stanje 1. januar 2024 - 84.227.100 52.096 17.370.839 16.708 - 101.666.743
Amortizacija v letu - 3.243.807 687.513 1.389 - 3.932.710
Povečanja zaradi pripojitve - - - - - - -
Odtujitve - (231.870) - (480.143) - (712.013)
Stanje 31. december 2024 - 87.239.037 52.096 17.578.208 18.098 - 104.887.439
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2023 65.281.259 41.686.507 0 2.672.179 16.034 873.907 110.529.886
Stanje 1. januar 2024 65.281.259 41.686.507 0 2.672.179 16.034 873.907 110.529.886
Stanje 31. december 2024 63.644.695 41.709.198 0 2.864.477 14.644 1.396.249 109.629.262
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
57
Mokric od datuma cenitve (31.12.2022 in 31.12.2024 ) do 31.12.2025, niso spremenila in ostajajo na podobnih
ravneh.
Knjigovodska vrednost zastavljenih nepremičnin na dan 31.12.2025 znaša 74.474.599 EUR, na dan 31.12.2024 pa
67.178.296 EUR.
Nabavna vrednost opredmetenih osnovnih sredstev, katerih je knjigovodska vrednost na dan 31.12.2025 enaka
nič, znaša 35.484.411 EUR. Delež odpisanosti opredmetenih osnovnih sredstev v celotnih sredstvih za leto 2025
znaša 49,5% in za leto 2024 48,9%.
12. Naložbene nepremičnine
NALOŽBENE NEPREMIČNINE
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Naložbene nepremnine:
Zemljišča 253.227 253.227
Zgradbe 8.818 77.225
Naložbene nepremičnine v gradnji - -
Skupaj 262.045 330.452
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
58
TABELA GIBANJA NALOŽBENIH NEPREMIČNIN
(merjenih po modelu nabavne vrednosti)
TEKOČE LETO
(v EUR)
Naložbene
nepremnine
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2024 1.739.423 1.739.423
Prilagoditve - -
Stanje 1. januar 2025 1.739.423 1.739.423
Pridobitve -
Odtujitve (88.452) (88.452)
Stanje 31. december 2025 1.650.971 1.650.971
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2024 1.408.970 1.408.970
Prilagoditve - -
Stanje 1. januar 2025 1.408.970 1.408.970
Amortizacija v letu 11.288 11.288
Odtujitve (31.333) (31.333)
Stanje 31. december 2025 1.388.925 1.388.925
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2024 330.452 330.452
Stanje 1. januar 2025 330.452 330.452
Stanje 31. december 2025 262.046 262.046
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
59
Prihodki od najemnin, ki jih prinašajo naložbene nepremičnine v letu 2025 znašajo 112.203 EUR, v letu 2024 pa
93.350 EUR. Neposredni odhodki naložbenih nepremičnin, ki prinašajo najemnine, v letu 2025 znašajo 24.536
EUR, v letu 2024 pa 95.411 EUR.
Knjigovodska vrednost zastavljenih naložbenih nepremičnin na dan 31.12.2025, znaša 262.045 EUR, na dan
31.12.2024 pa 271.873 EUR
Poslovodstvo družbe ocenjuje, da knjigovodska vrednost naložbenih nepremičnin v vseh pomembnih pogledih
odraža njihovo pošteno vrednost na dan 31.12.2025.
Družba na dan 31.12.2025 nima naložbenih nepremičnin, katerih knjigovodska vrednost je enaka nič. Delež
odpisanosti naložbenih nepremičnin za leto 2025 znaša 84,13 % in za leto 2024 81%.
TABELA GIBANJA NALOŽBENIH NEPREMIČNIN
(merjenih po modelu nabavne vrednosti)
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Naložbene
nepremnine
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2023 1.714.278 1.714.278
Prilagoditve - -
Stanje 1. januar 2024 1.714.278 1.714.278
Pridobitve 25.145 25.145
Odtujitve -
Stanje 31. december 2024 1.739.423 1.739.423
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2023 1.369.115 1.369.115
Prilagoditve - -
Stanje 1. januar 2024 1.369.115 1.369.115
Amortizacija v letu 39.856 39.856
Odtujitve - -
Stanje 31. december 2024 1.408.970 1.408.970
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2023 345.163 345.163
Stanje 1. januar 2024 345.163 345.163
Stanje 31. december 2024 330.452 330.452
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
60
13. Neopredmetena sredstva
NEOPREDMETENA SREDSTVA
TEKOČE LETO
(v EUR)
Nekratkorne
premoženjske
pravice
Neopredmetena
sredstva v
pridobivanju
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2024 548.700 (1.994) 546.707
Prilagoditve - - -
Stanje 1. januar 2025 548.700 (1.994) 546.707
Pridobitve - 23.775 23.775
Povečanja zaradi pripojitve - - -
Prenos z investicij v teku 23.775 (23.775) -
Odtujitve -
Stanje 31. december 2025 572.476 (1.994) 570.482
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2024 538.650 (1.994) 536.657
Prilagoditve - - -
Stanje 1. januar 2025 538.650 (1.994) 536.657
Amortizacija v letu 19.204 - 19.204
Odtujitve -
Stanje 31. december 2025 557.854 (1.994) 555.860
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2024 10.050 (0) 10.050
Stanje 1. januar 2025 10.050 (0) 10.050
Stanje 31. december 2025 14.622 (0) 14.622
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
61
Vsa neopredmetena sredstva imajo določeno dobo koristnosti in nimajo omejene lastninske pravice. Sredstva
niso dana kot poroštva za obveznosti in niso bila pridobljena z državno podporo. Družba nima pogodbenih zavez
za nakup neopredmetenih sredstev.
NEOPREDMETENA SREDSTVA
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Nekratkorne
premoženjske
pravice
Neopredmetena
sredstva v
pridobivanju
Investicije v
teku
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2023 536.992 - 10.051 547.042
Prilagoditve - - - -
Stanje 1. januar 2024 536.992 - 10.051 547.042
Pridobitve - 11.709 (10.051) 1.658
Povečanja zaradi pripojitve - - - -
Prenos z investicij v teku 11.709 (11.709) -
Odtujitve (1.994) - (1.994)
Stanje 31. december 2024 548.700 (1.994) - 546.707
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2023 530.379 - - 530.379
Prilagoditve - - - -
Stanje 1. januar 2024 530.379 - - 530.379
Amortizacija v letu 8.271 - - 8.271
Odtujitve (1.994) - (1.994)
Stanje 31. december 2024 538.650 (1.994) - 536.657
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2023 6.613 - 10.051 16.663
Stanje 1. januar 2024 6.613 - 10.051 16.663
Stanje 31. december 2024 10.050 (0) - 10.050
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
62
14. Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe
Družba ima skladno z MSRP16 pripoznano pravico do uporabe sredstva v dolgoročnem najemu (za hotelski
kompleks Žusterna, veljavnost do junija 2027), ki se obrestuje z letno obrestno mero 5%. Stroški obresti za
obdobje od 1.1.2025 do 31.12.2025 znašajo 11.228 EUR. Družba je v letu 2025 zabeležila 59.979 EUR stroškov
najemnin iz naslova najemov manjših vrednosti.
SREDSTVA, KI PREDSTAVLJAJO PRAVICO DO UPORABE
TEKOČE LETO
(v EUR)
Gradbeni
objekti
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2024 - -
Prilagoditve - -
Stanje 1. januar 2025 - -
Pridobitve 1.378.426 1.378.426
Stanje 31. december 2025 1.378.426 1.378.426
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2024 - -
Prilagoditve - -
Stanje 1. januar 2025 - -
Amortizacija v letu 119.464 119.464
Stanje 31. december 2025 119.464 119.464
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2024 - -
Stanje 1. januar 2025 - -
Stanje 31. december 2025 1.258.963 1.258.963
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
63
15. Nekratkoročne finančne naložbe
NEKRATKOROČNE FINANČNE NALOŽBE
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Nekratkoročne finane naložbe:
Nekratkoročne finane naložbe, razen posojil
Delnice in deleži v organizacijah v skupini 669.650 669.650
Delnice in deleži v pridruženih organizacijah 8.775.000 -
Druge delnice in deleži 15.232.773 15.232.773
Nekratkoročna posojila
Nekratkoročna posojila organizacijam v skupini 1.000.000 1.000.000
Nekratkoročna posojila drugim 3.712.650 -
Skupaj 29.390.073 16.902.423
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Nekratkoročne finane naložbe:
Finančne naložbe po odplačni vrednosti 4.712.650 1.000.000
Finančne naložbe v odvisne, pridružene in skupaj obvladovane družbe 9.444.650 669.650
Finančne naložbe prek drugega vseobsegajočega donosa 15.232.773 15.232.773
Skupaj 29.390.073 16.902.423
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
64
Nekratkoročne finančne naložbe v družbe v skupini so v ločenih računovodskih izkazih merjene po izvirni
vrednosti zmanjšani za nabrano izgubo zaradi slabitve. Pri sestavi letnih računovodskih izkazov se za posamezno
finančno naložbo v družbo v skupini presoja, ali obstajajo indikatorji njene morebitne oslabljenosti oziroma ali so
v poslovnem letu nastale okoliščine, ki bi lahko vplivale na spremembo poštene vrednosti naložbe.
Vrednosti finančnih naložb primerljivega leta temeljijo na cenitvenem poročilu na dan 31.12.2024, saj
poslovodstvo na osnovi analize občutljivosti in presoje indikatorjev oslabljenosti naložbe v povezano družbo ni
identificiralo indikatorjev slabitev naložb v odvisno družbo in ni zaznalo okoliščin, ki bi lahko pomembno vplivale
na spremembo poštene vrednosti finančne naložbe v obvladujočo družbo.
Družba je pri pripravi računovodskih izkazov za poslovno leto 2024 za namen računovodskega poročanja pridobila
cenitve naložb. Cenilec je za naložbo v odvisno družbo uporabil metodo diskontiranega denarnega toka in
metodo seštevanja (neto vrednosti sredstev). Na podlagi Poročila o oceni vrednosti lastniškega kapitala odvisne
družbe za namen računovodskega poročanja na dan 31.12.2024 tako niso bila zaznana odstopanja, ki bi jih bilo
potrebno upoštevati v računovodskih izkazih na ta dan.
Poslovodstvo družbe vrednoti naložbo v povezano družbo po pošteni vrednosti preko izkaza drugega
vseobsegajočega donosa. V ta namen je pooblaščeni ocenjevalec vrednosti podjetij, z licenco Slovenskega
inštituta za revizijo, pripravil oceno poštene vrednosti v skladu z Mednarodnimi standardi računovodskega
poročanja 13 Merjenje poštene vrednosti in Mednarodnimi standardi ocenjevanja vrednosti na dan 31.12.2024.
V cenitvi je bila uporabljena metoda diskontiranega denarnega toka. Pri določanju ocene vrednosti lastniškega
kapitala družbe je cenilec uporabil na donosu zasnovan način ocenjevanja vrednosti. Le-ta vsebuje vse elemente
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Posojila
Nekratkorna posojila dana organizacijam v skupini 1.000.000 1.000.000
Nekratkorna posojila, dana drugim, tudi dani finani najem 3.712.650 -
Skupaj 4.712.650 1.000.000
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Finane naložbe v odvisne, pridružene in skupaj obvladovane družbe
Naložbe v organizacije v skupini izmerjene po nabavni vrednosti 2.565.236 2.565.236
Naložbe v pridružene organizacije izmerjene po nabavni
vrednosti
8.775.000 -
Oslabitve (1.895.586) (1.895.586)
- v delnice in dele organizacij v skupini (1.895.586) (1.895.586)
Skupaj 9.444.650 669.650
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Finane naložbe prek drugega vseobsegajočega donosa
Druge nekratkorne finane naložbe
- naložbe v delnice in deleže 26.770.752 26.770.752
Oslabitve (11.537.979) (11.537.979)
- v delnice in dele drugih organizacij (11.537.979) (11.537.979)
Skupaj 15.232.773 15.232.773
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
65
pričakovanj in tveganj, ki so značilni za ocenjevano podjetje in so ključni dejavniki določanja vrednosti lastniškega
kapitala družbe. Glavna pomanjkljivost te metode je negotovost glede napovedi bodočega poslovanja in element
subjektivnosti pri izdelavi napovedi. V cenitvi je bila uporabljena metoda sedanje vrednosti pričakovanih prostih
denarnih tokov (3. raven v skladu z MSRP 13). Upoštevana je zahtevana stopnja donosa celotnega kapitala
(WACC) v višini 10,3% oz. 10,4% za obdobje pet let, dolgoročno pa je upoštevan 8,9%. Diskont za netržnost je
upoštevan v višini 13%, diskont za pomanjkanje obvladovanja pa 4,5%. Vrednotenje temelji na prihodnji oceni
poslovanja za pet let, diskontirana z 10,3% oz. 10,4% stopnjo, v daljši prihodnosti pa je poslovanje normalizirano
z uporabo 8,9% diskontne stopnje in upoštevano 2% rast pri EBITDA marži 5,9%. Pomembno vrednost skupine
predstavlja tudi poštena vrednost presežnih sredstev družb v skupini DZS. Občutljivost vrednosti finančne
naložbe v povezano družbo v odvisnosti na vrednost EBITDA marže in WACC z razponom +/-1% - vrednost
finančne naložbe v povezano družbo je lahko višja za največ za 9,8% oziroma nižja največ za 7,4% vrednosti
finančne naložbe. Na podlagi Poročila o oceni poštene vrednosti lastniškega deleža povezane družbe za namen
računovodskega poročanja je bila na 31.12.2024 opravljena slabitev naložbe v povezano družbo v višini 1.701
tisoč EUR.
Kot jamstvo za dolgove ima družba zastavljene lastniške deleže finančnih naložb, katerih knjigovodska vrednost
na dan 31.12.2025 znaša 8.775.000 EUR.Kot jamstvo za nekratkoročna posojila dana drugim v višini 3.712.650
EUR ima družba vzpostavljeno zavarovanje na vrednostnih papirjih.
GIBANJE NEKRATKOROČNIH FINANČNIH NALOŽB
TEKOČE LETO
(v EUR)
Finane naložbe v
odvisne, pridružene
in skupaj
obvladovane družbe
Finane naložbe
po pošteni
vrednosti prek
drugega
vseobsegajega
donosa
Finane naložbe
po odplačni
vrednosti
Skupaj
Bruto vrednost
Stanje 31. december 2024 2.565.235 23.850.343 1.000.000 27.415.578
Prerazvrstitve - - - -
Stanje 1. januar 2025 2.565.235 23.850.343 1.000.000 27.415.578
Pridobitve 8.775.000 - 3.712.650 12.487.650
Stanje 31. december 2025 11.340.235 23.850.343 4.712.650 39.903.228
Popravek vrednosti
Stanje 31. december 2024 1.895.585 8.617.570 - 10.513.155
Prerazvrstitve - - - -
Stanje 1. januar 2025 1.895.585 8.617.570 - 10.513.155
Stanje 31. december 2025 1.895.585 8.617.570 - 10.513.155
Čista vrednost 31.12.2024 669.650 15.232.773 1.000.000 16.902.423
Čista vrednost 1.1.2024 669.650 15.232.773 1.000.000 16.902.423
Čista vrednost 31.12.2025 9.444.650 15.232.773 4.712.650 29.390.073
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
66
Pregled kapitala in čistega poslovnega izida v letu 2025 za podjetja v Skupini
16. Nekratkoročne terjatve
GIBANJE NEKRATKOROČNIH FINANČNIH NALOŽB
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Finane naložbe v
odvisne, pridružene
in skupaj
obvladovane družbe
Finane naložbe po
pošteni vrednosti
prek drugega
vseobsegajega
donosa
Finane naložbe po
odplačni vrednosti
Skupaj
Bruto vrednost
Stanje 31. december 2023 2.565.235 25.551.042 1.000.000 29.116.277
Prilagoditve - - - -
Stanje 1. januar 2024 2.565.235 25.551.042 1.000.000 29.116.277
Uskladitev s pošteno vrednostjo - (1.700.699) - (1.700.699)
Stanje 31. december 2024 2.565.235 23.850.343 1.000.000 27.415.578
Popravek vrednosti
Stanje 31. december 2023 1.895.585 8.617.570 0 10.513.155
Prilagoditve - - - -
Stanje 1. januar 2024 1.895.585 8.617.570 0 10.513.155
Stanje 31. december 2024 1.895.585 8.617.570 0 10.513.155
Čista vrednost 31.12.2024 669.650 16.933.472 1.000.000 18.603.122
Čista vrednost 1.1.2024 669.650 16.933.472 1.000.000 18.603.122
Čista vrednost 31.12.2024 669.650 15.232.773 1.000.000 16.902.423
HČERINSKA DRUŽBA IN SEDEŽ DRUŽBE VRSTA KAPITALSKE NALOŽBE
DELEŽ TERM ČAT D.D. (v%)
V KAPITALU ODVISNE DRUŽBE
ŠTEVILO DELNIC V LASTI
TERM ČATEŽ, D.D.
SKUPO ŠTEVILO
DELNIC
DEL NALOŽBE, d.d., Čatež ob Savi delnice 95,31 53.671 56.314
HČERINSKA DRUŽBA IN SEDEŽ DRUŽBE VIŠINA KAPITALA
POSLOVNI IZID
TEKOČEGA LETA
PRIHODKI
Del Naložbe, d.d., Čatež ob Savi 229.532 (94.864) 319.601
NEKRATKOROČNE TERJATVE
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Nekratkoročne poslovne terjatve do družb v skupini 572.407 534.311
Druge nekratkoročne poslovne terjatve 1.271.481 1.271.481
Skupaj 1.843.889 1.805.792
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
67
Med nekratkoročnimi poslovnimi terjatvami družba izkazuje nekratkoročne poslovne terjatve do odvisne družbe
in druge nekratkoročne terjatve, ki so v največji meri vezane na prevzem dolgoročnih poslovnih obveznosti.
17. Terjatve za odloženi davek
Največji del odloženih terjatev za davek družba izkazuje iz naslova prenesenih neizrabljenih davčnih izgub, za
katere je prepričana, da jih bo lahko koristila v prihodnjih letih z razpoložljivimi obdavčljivimi dobički iz naslova
rednega poslovanja in prodaje poslovno nepotrebnega premoženja. Družba je v letu 2025 iz naslova koriščenja
prenesene davčne izgube zmanjšala odložene terjatve za davek v višini 540.316 EUR. Družba ima na dan
31.12.2025 še neizrabljenih davčnih izgub v višini 7.658.237 EUR.
STAROSTNA STRUKTURA NEKRATKOROČNIH TERJATEV
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Zapadlo čez:
- 1 leto - -
- 2 leti 7.476 7.476
- 3 leta 572.407 -
- 4 leta - 534.311
- 5 let - -
- nad 5 let 1.264.005 1.264.005
Skupaj 1.843.889 1.805.792
ODLOŽENE TERJATVE ZA DAVEK
TEKOČE LETO
(v EUR) 31.12.2024
Odloženi davki
prek
poslovnega
izida
Odloženi davki
preko drugega
vseobsegajega
donosa
31.12.2025
Prevrednotenje oziroma oslabitev finanih naložb 2.227.394 110.181 2.337.575
Prevrednotenje oziroma oslabitev finanih naložb - negativna
rezerva za vrednotenje po pošteni vrednosti
1.873.681
1.873.681
Oslabitve poslovnih terjatev 332.333 (54.145) 278.188
Rezervacije za stroške in odhodke 39.704 (15.418) 373 24.660
Neizrabljene prenesene davčne izgube 2.231.487 (540.316) 1.691.171
Skupaj 6.704.599 (499.698) 373 6.205.274
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
68
18. Zaloge
Zaloge materiala se nanašajo na zaloge živil, alkoholnih in brezalkoholnih pijač, drobnega inventarja in podobno.
Pri letnem popisu zalog brezalkoholnih in alkoholnih pijač ter trgovskega blaga v gostinstvu smo ugotovili za
7.595 EUR viškov in za 6 EUR mankov. Pri letnem popisu trgovskega blaga trgovine pa je bil ugotovljen inventurni
manko v višini 6.530 EUR. Družba izračunava višino dovoljenega kala po posameznih skupinah artiklov v skladu s
Pravilnikom o stopnjah dovoljenega kala, od katerega ni potrebno obračunati DDV. Tako je ugotovljen in
poknjižen kalo v višini 6.530 EUR manka. Zaloge niso zastavljene.
ODLOŽENE TERJATVE ZA DAVEK
PRETEKLO LETO
(v EUR) 31.12.2023
Odloženi davki
prek
poslovnega
izida
Odloženi davki
preko drugega
vseobsegajega
donosa
31.12.2024
Prevrednotenje oziroma oslabitev finanih naložb 2.227.394 2.227.394
Prevrednotenje oziroma oslabitev finanih naložb - negativna
rezerva za vrednotenje po pošteni vrednosti
1.550.548 - 323.133 1.873.681
Oslabitve poslovnih terjatev 378.669 (46.336) 332.333
Rezervacije za stroške in odhodke 59.003 (16.355) (2.943) 39.704
Neizrabljene prenesene davčne izgube 2.793.996 (562.509) 2.231.487
Skupaj 7.009.610 (625.201) 320.190 6.704.599
ZALOGE
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Material in surovine 566.976 476.411
Trgovsko blago 157.971 162.010
Skupaj 724.947 638.421
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
69
19. Kratkoročne finančne naložbe
Družba med kratkoročnimi finančnimi naložbami izkazuje obveznice, ki se obrestujejo po fiksni obrestni meri 5%.
KRATKOROČNE FINANČNE NALOŽBE
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Kratkoročne finančne naložbe:
Kratkorna posojila
Kratkorna posojila povezanim osebam 2.827.762 2.899.513
Kratkorna posojila dana organizacijam v skupini 75.000 50.000
Skupaj 2.902.762 2.949.512
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Kratkoročne finančne naložbe:
Finane naložbe po odplačni vrednosti 2.902.762 2.949.513
Skupaj 2.902.762 2.949.512
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Finane naložbe po odplačni vrednosti
Kratkorna posojila dana z odkupom obveznic od povezanih oseb 1.713.250 1.713.250
Terjatve za obresti posojil 1.155.665 1.070.003
- danih povezanim osebam 1.155.665 1.070.003
Oslabitev naložb v posesti do zapadlosti (556.651) -
- danih povezanim osebam (556.651) -
Skupaj 2.312.265 2.783.253
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Posojila
Kratkorna posojila dana povezanim osebam 425.810 75.810
Kratkorna posojila, dana drugim, tudi dani finani najem - 342.858
Terjatve za obresti posojil 187.940 90.450
- danih organizacijam v skupini 75.000 50.000
- danih povezanim osebam 112.940 40.450
Oslabitev kratkorno danih posojil (23.252) (342.858)
- danih povezanim osebam (23.252) -
- danih drugim - (342.858)
Skupaj 590.498 166.260
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
70
Dana posojila v višini 410.648 EUR se obrestujejo s fiksno 5%-10% obrestno mero. Dano posojilo v višini 60.648
EUR je zavarovano z menicami.
Družba na dan 31.12.2025 nima zastavljenih kratkoročnih vrednostnih papirjev, prav tako jih ni imela na dan
31.12.2024.
Družba je na podlagi Sporazuma o finančnem prestrukturiranju družbe DZS d.d. oblikovala slabitve finančnih
naložb po odplačni vrednosti.
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Finane naložbe prek drugega vseobsegajega donosa
Druge kratkoročne naložbe
- naložbe v delnice in deleže 120.515 120.515
- druge finančne naložbe (0) (0)
Oslabitve (120.515) (120.515)
- delnic in deležev drugih organizacij (120.515) (120.515)
- drugih naložb 0 0
Skupaj (0) (0)
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
71
20. Kratkoročne poslovne terjatve
Terjatve do kupcev niso zavarovane in niso zastavljene za zavarovanje dolgov. Družba na dan 31.12.2025 ne
izkazuje terjatev do članov poslovodstva ali nadzornega sveta. Med drugimi kratkoročnimi terjatvami družba
izkazuje predvsem terjatve iz naslova prodaje kratkoročne finančne naložbe, zahtevke do države iz naslova vračila
DDV in terjatve iz naslova prometa s plačilnimi karticami.
GIBANJE KRATKOROČNIH FINANČNIH NALOŽB
(v EUR)
Finane naložbe
po odplačni
vrednosti
Skupaj
Bruto vrednost
Stanje 31. december 2024 3.292.370 3.292.370
Prerazvrstitve - -
Stanje 1. januar 2025 3.292.370 3.292.370
Pridobitve 350.000 350.000
Uskladitev s pošteno vrednostjo - -
Pripis obresti 183.152 183.152
Prenos -
Odtujitve in odprava (342.858) (342.858)
Stanje 31. december 2025 3.482.665 3.482.665
Popravek vrednosti
Stanje 31. december 2024 342.858 342.858
Prilagoditve - -
Stanje 1. januar 2025 342.858 342.858
Prenos - -
Oblikovanje 579.903 579.903
Odtujitve in odprava (342.858) (342.858)
Stanje 31. december 2025 579.903 579.903
Čista vrednost 31.12.2024 2.949.512 2.949.512
Čista vrednost 1.1.2024 2.949.512 2.949.512
Čista vrednost 31.12.2025 2.902.762 2.902.762
KRATKOROČNE POSLOVNE TERJATVE
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Kratkorne terjatve do kupcev v državi 1.519.689 2.006.327
Kratkorne terjatve do kupcev v tujini 555.801 616.925
Kratkorne poslovne terjatve do povezanih oseb 3.496 12.223
Druge kratkorne terjatve 1.356.047 1.384.593
Oslabitve terjatev (948.789) (1.377.231)
Skupaj 2.486.245 2.642.837
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
72
21. Predujmi in druga sredstva
Družba na 31.12.2025 med danimi kratkoročnimi predujmi izkazuje predujme dane dobaviteljem za opravljene
storitve, ki še niso v celoti zaključene in zaračunane ter predujme vezane na pogodbo o ustanovitvi opcije, kar je
pojasnjeno v točki 33.
Popravki vrednosti kratkornih terjatev
(v EUR) 2025 2024
Stanje 1. januarja 1.377.231 1.737.692
Povečanja
Oblikovanje popravkov vrednosti v letu 50.049 70.918
Zmanjšanja
Izterjane odpisane terjatve (61.408) (94.256)
Dokončen odpis terjatev (417.083) (337.123)
Stanje 31. decembra 948.789 1.377.231
Starostna struktura terjatev
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Nezapadlo 2.294.725 2.358.455
Zapadlo do:
- 30 dni 107.601 147.859
- 60 dni 27.581 49.561
- 90 dni 20.800 22.165
- 180 dni 20.619 39.563
- 360 dni 17.933 24.943
- nad 360 dni (3.013) 291
Skupaj 2.486.245 2.642.837
PREDUJMI IN DRUGA SREDSTVA
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Predujmi za neopredmetena sredstva - 313.716
Drugi dani kratkorni predujmi in preplačila 1.581.517 3.826.399
Oslabitev vrednosti danih kratkornih predujmov, preplačil in varščin
Kratkorno odloženi stroški oz. odhodki 15.165 27.297
Kratkorno nezaračunani prihodki 7.282
DDV od prejetih predujmov 87.486 79.351
Skupaj 1.684.168 4.254.044
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
73
22. Denar in denarni ustrezniki
23. Kapital
Vpoklicani kapital in vplačani presežek kapitala
Vpoklicani kapital družbe znaša 12.444.216 EUR in je razdeljen na 497.022 navadnih kosovnih delnic. Vrednost
kosovne delnice znaša 25,04 EUR. Vse delnice so istega razreda in prinašajo delničarjem pravice iz ZGD-1.
Dividende
Dividendna politika je posledica kapitalske sestave družbe, pričakovanj lastnikov, investicijske politike, davčnih
vidikov in doseženih in pričakovanih poslovnih rezultatov. Skupščina družbe je na seji dne 26.8.2025 sprejela
sklep, da se bilančni dobiček za leto 2024 v višini 4.410.886,29 EUR uporabi za izplačilu dividend v višini 1,01EUR
na delnico, preostali del bilančnega dobička pa se razporedi v preneseni dobiček družbe.
Rezerve
Rezerve na dan 31.12.2025 znašajo 83.965.191 EUR in jih sestavljajo:
5. kapitalske rezerve v višini 57.335.012 EUR;
6. zakonske rezerve v višini 1.689.962 EUR;
7. rezerve zaradi vrednotenja po pošteni vrednosti na dan 31.12.2025 znašajo 24.940.217 EUR. Predstavljajo
rezerve iz naslova prevrednotenja zemljišč v višini 31.279.369 EUR. Rezerve zaradi vrednotenja po pošteni
vrednosti zmanjšujejo učinki sprememb poštene vrednosti finančnih naložb vrednotenih po pošteni
vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa, zmanjšanih za odloženo obveznost za davek, ki se nanaša
na te učinke v znesku 5.897.023 EUR ter aktuarski primanjkljaj, ki se nanaša na odpravnine ob upokojitvi v
znesku 442.129 EUR..
Rezerve, nastale zaradi vrednotenja po pošteni vrednosti
DENAR in DENARNI USTREZNIKI
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Denarna sredstva v blagajni, razen deviznih 93.070 107.570
Denar na poti 112.790 97.009
Denarna sredstva na računih, razen deviznih 566.399 924.313
Kratkorni depoziti oz. depoziti na odpoklic, razen deviznih 14.707 14.707
Skupaj 786.966 1.143.599
GIBANJE REZERV, NASTALIH ZARADI VREDNOTENJA PO POŠTENI VREDNOSTI
TEKOČE LETO
(v EUR)
Zemljšča in
zgradbe
Finančne
naložbe
Pozaposlitveni
zaslužki
Skupaj
Stanje 31. december 2024 30.244.982 (5.897.023) (438.575) 23.909.384
Prilagoditve - - - -
Stanje 1. januar 2025 30.244.982 (5.897.023) (438.575) 23.909.384
Povečanje
Uskladitve s pošteno vrednostjo 2.271.445 - (62.779) 2.208.666
Bruto vrednost 2.804.253 (69.369) 2.734.884
Vpliv odloženih davkov (532.808) 6.590 (526.218)
Odprava v preneseni izid (1.237.058) - 59.224 (1.177.833)
Bruto vrednost (1.527.232) 65.441 (1.461.791)
Vpliv odloženih davkov 290.174 (6.217) 283.957
Stanje 31. december 2025 31.279.369 (5.897.023) (442.129) 24.940.217
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
74
Celotni vseobsegajoči donos na delnico (brez lastnih delnic) v letu 2025 znaša 9,12 EUR, v letu 2024 je znašal
2,69 EUR. Čisti dobiček na delnico (brez lastnih delnic) v letu 2025 znaša 4,02 EUR, v letu 2024 pa je znašal 5,09
EUR.
Popravljeni čisti dobiček na delnico je enak čistemu dobičku na delnico.
Bilančni dobiček
Bilančni dobiček na dan 31.12.2025 znaša 7.350.025 EUR. Bilančni dobiček je na dan 31.12.2024 znašal 4.410.886
EUR. Bilančni dobiček na datum potrditve letnega poročila še ni bil predmet obravnave.
GIBANJE REZERV, NASTALIH ZARADI VREDNOTENJA PO POŠTENI VREDNOSTI
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Zemljšča in zgradbe
Finane
naložbe
Pozaposlitveni
zaslužki
Skupaj
Stanje 31. december 2023 31.539.980 (4.519.457) (466.613) 26.553.910
Prilagoditve - - - -
31.539.980 (4.519.457) (466.613) 26.553.910
Povečanje
Uskladitve s pošteno vrednostjo - (1.377.566) (38.465) (1.416.031)
Bruto vrednost (1.700.699) (42.503) (1.743.202)
Vpliv odloženih davkov 323.133 4.038 327.171
Odprava v preneseni izid (1.294.998) - 66.504 (1.228.494)
Bruto vrednost (1.598.763) 73.485 (1.525.278)
Vpliv odloženih davkov 303.765 (6.981) 296.784
Stanje 31. december 2024 30.244.982 (5.897.023) (438.575) 23.909.384
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Vplačani presežek kapitala 11.914.806 11.914.806
Vplačani presežek kapitala pridobljen s pripojitvijo 27.492.317 27.492.317
Poenostavljeno zmanjšanje osnovnega kapitala z umikom delnic 3.755.679 3.755.679
Splni prevrednotovalni popravek kapitala 14.172.211 14.172.211
Skupaj 57.335.012 57.335.012
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
75
24. Rezervacije
Dolgoročno odloženi prihodki iz naslova subvencij ter dotacij evropskih strukturnih skladov so se v letu 2025
porabili v skladu z obračunano amortizacijo.
Rezervacije za obveznosti do zaposlencev se zmanjšujejo za dejansko izplačane odpravnine in jubilejne nagrade
in povečujejo za obveznosti do novo zaposlenih. Rezervacije za obveznosti do zaposlencev so oblikovane na
podlagi aktuarskega izračuna, na dan 31.12.2025, ob upoštevanju smernic za izdelavo aktuarskih izračunov in
uporabljenih naslednjih aktuarskih predpostavkah:
- diskontna obrestna mera 3,89 % letno,
- dolgoročna rast plač 2,9 % letno,
- tablice smrtnosti za leto 2007,
GIBANJE REZERVACIJ IN DOLGOROČNO ODLOŽENI PRIHODKI
TEKOČE LETO
(v EUR)
Rezervacije
za kočljive
pogodbe
Rezervacije za
pozaposlitvene
zaslužke
Prejete
dotacije
Skupaj
Stanje 31. december 2024 11.428 1.006.671 1.927.761 2.945.860
Prilagoditve - - - -
Stanje 1. januar 2025 11.428 1.006.671 1.927.761 2.945.860
Oblikovanje - 86.276 - 86.276
Poraba - (107.728) (399.561) (507.289)
Odprava - (54.567) - (54.567)
Aktuarski dobički in izgube - 83.563 - 83.563
Diskontiranje - - - -
Stanje 31. december 2025 11.428 1.014.215 1.528.200 2.553.843
GIBANJE REZERVACIJ IN DOLGOROČNO ODLOŽENI PRIHODKI
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Rezervacije
za kočljive
pogodbe
Rezervacije za
pozaposlitvene
zaslužke
Prejete
dotacije
Skupaj
Stanje 31. december 2023 11.428 1.045.490 2.266.088 3.323.006
Prilagoditve - - - -
Stanje 1. januar 2024 11.428 1.045.490 2.266.088 3.323.006
Oblikovanje - 77.416 - 77.416
Poraba - (103.716) (338.327) (442.044)
Odprava - (68.445) - (68.445)
Aktuarski dobički in izgube - 55.926 - 55.926
Diskontiranje - - - -
Stanje 31. december 2024 11.428 1.006.671 1.927.761 2.945.860
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
76
- fluktuacija zaposlenih po posameznih starostnih razredih.
Rezervacije za obveznosti do zaposlencev se zmanjšujejo za dejansko izplačane odpravnine in jubilejne nagrade
in povečujejo za obveznosti do novo zaposlenih. Rezervacije za obveznosti do zaposlencev so oblikovane na
podlagi aktuarskega izračuna, na dan 31.12.2024, ob upoštevanju smernic za izdelavo aktuarskih izračunov in
uporabljenih naslednjih aktuarskih predpostavkah:
- diskontna obrestna mera 3,52 % letno,
- dolgoročna rast plač 2,6% letno,
- tablice smrtnosti za leto 2007,
- fluktuacija zaposlenih po posameznih starostnih razredih.
Rezervacije so oblikovane v višini ocenjenih bodočih izplačil za odpravnine in jubilejne nagrade, diskontirane na
dan bilance stanja na podlagi projekcije obveznosti. Izračun s strani pooblaščenega aktuarja je bil narejen na dan
31.12.2025 za vsakega zaposlenega tako, da je upošteval stroške odpravnin ob upokojitvi ter stroške vseh
pričakovanih jubilejnih nagrad do upokojitve.
Analiza občutljivosti
25. Finančne obveznosti
KRATKOROČNE FINANČNE OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Kratkoročna posojila, dobljena pri povezanih osebah - 10.348.664
Kratkorne obveznosti v zvezi z razdelitvijo poslovnega izida 15.922 15.922
Druge kratkorne finančne obveznosti 2.000.000 -
Obveznosti za obresti 64.973 2.818.347
Kratkorni del nekratkornih finanih obveznosti 5.228.029 2.448.115
Skupaj 7.308.925 15.631.049
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
77
Družba med kratkoročnimi finančnimi obveznostmi izkazuje kratkoročni del dolgoročno dobljenih posojil.
Vrednost kratkoročnih finančnih obveznosti, ki so zavarovane s hipotekami na nepremičninah znaša 4.164.600
EUR. Vrednost nezavarovanih obveznosti znaša 15.922 EUR. Ostala kratkoročna posojila so zavarovana z
menicami ali poroštvom.
Družba na 31.12.2025 izpolnjuje vse finančne zaveze do bank.
Družba na dan 31.12.2025 ne izkazuje finančnih obveznosti do članov poslovodstva in članov nadzornega sveta.
Kot jamstvo za dolgove ima družba zastavljene lastniške deleže finančnih naložb, katerih knjigovodska vrednost
na dan 31.12.2025 znaša 8.775.000 EUR.
GIBANJE KRATKOROČNIH FINANČNIH OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2024
Nova posojila Odplačila v letu 31.12.2025
Posojilodajalec
Banke
Prenos iz dolgoročnega dela 2.448.115 4.099.641 (2.448.115) 4.099.641
Skupaj banke 2.448.115 4.099.641 (2.448.115) 4.099.641
Povezane osebe 10.348.664 - (10.348.664) -
Prenos iz dolgoročnega dela - - - -
Skupaj organizacije v skupini 10.348.664 - (10.348.664) -
Obveznosti iz najema - - - -
Prenos iz dolgoročnega dela - 1.128.388 1.128.388
Skupaj obveznosti iz najema - 1.128.388 - 1.128.388
Drugi posojilodajalci 15.922 2.000.000 2.015.922
Prenos iz dolgoročnega dela - - - -
Skupaj drugi posojilodajalci 15.922 2.000.000 - 2.015.922
Obveznost za obresti 31.12. 2.818.347 64.973
Kratkorna posojila skupaj 15.631.049 7.228.029 (12.796.779) 7.308.925
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
78
Odplačila kratkoročnega dela nekratkoročnih finančnih obveznosti so razvidna v tabeli gibanja kratkoročnih
finančnih obveznosti.
Obrestna mera nekratkoročnih posojil za leto 2025 znaša 6M EURIBOR +0,68% in + 2,10 % in 3M EURIBOR + 2,25
%, v primeru pozitivne vrednosti EURIBOR-ja, v primeru negativne vrednosti EURIBOR-ja pa je obrestna mera
enaka pribitku oz. marži.
Obrestna mera nekratkoročnih posojil za leto 2024 znaša 6M EURIBOR +0,68% in 3M EURIBOR + 2,25 %, v primeru
pozitivne vrednosti EURIBOR-ja, v primeru negativne vrednosti EURIBOR-ja pa je obrestna mera enaka pribitku
oz. marži.
Skupna vrednost nekratkoročnih posojil, za katere je predloženo hipotekarno zavarovanje v korist
kreditodajalcev znaša 16.549.794 EUR, v letu 2024 pa je znašala 14.882.004 EUR. Zadnji obrok nekratkoročnih
finančnih obveznosti zapade v letu 2035.
NEKRATKOROČNE FINANČNE OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Nekratkorna posojila, dobljena pri bankah 20.649.435 17.330.119
Nekratkorne obveznosti iz najema 1.224.754
Kratkorni del nekratkornih finančnih obveznosti (5.228.029) (2.448.115)
Skupaj 16.646.160 14.882.004
GIBANJE NEKRATKOROČNIH FINANČNIH OBVEZNOSTI
TEKOČE LETO
(v EUR) 31.12.2024
Nova
posojila
Odplačila
v letu
31.12.2025
Del ki zapade
prihodnje
leto
Nekratkoročni
del
Posojilodajalec
Banke 14.882.004 5.878.543 (111.112) 20.649.435 (4.099.641) 16.549.794
Obveznosti iz najema - 1.378.426 (153.672) 1.224.754 (1.128.388) 96.366
Nekratkoročna posojila skupaj 14.882.004 7.256.969 (264.784) 21.874.189 (5.228.029) 16.646.160
GIBANJE NEKRATKOROČNIH FINANČNIH OBVEZNOSTI
PRETEKLO LETO
(v EUR) 31.12.2024
Nova
posojila
31.12.2024
Del ki zapade
prihodnje
leto
Nekratkoročni
del
Posojilodajalec
Banke 15.708.662 1.621.457 17.330.119 (2.448.115) 14.882.004
Nekratkorna posojila skupaj 15.708.662 1.621.457 17.330.119 (2.448.115) 14.882.004
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
79
26. Odložene obveznosti za davek
27. Nekratkoročne poslovne obveznosti
Družba na dan 31.12.2025 med nekratkoročnimi poslovnimi obveznostmi izkazuje obveznost iz naslova prevzema
nekratkoročnih obveznosti.
GIBANJE ODLOŽENIH OBVEZNOSTI ZA DAVEK
TEKOČE LETO
(v EUR) 31.12.2024
Odloženi davki prek
rezerv za pošteno
vrednost
31.12.2025
Prevrednotenje opredmetenih osnovnih sredstev na pošteno vrednost 6.984.395 242.634 7.227.029
Razlika med dano in knjigovodsko vrednostjo prevzetih sredstev in obveznosti
(prevzemi)
272.039 272.039
Skupaj 7.256.434 242.634 7.499.068
GIBANJE ODLOŽENIH OBVEZNOSTI ZA DAVEK
PRETEKLO LETO
(v EUR) 31.12.2023
Odloženi davki prek
rezerv za pošteno
vrednost
31.12.2024
Prevrednotenje opredmetenih osnovnih sredstev na pošteno vrednost 7.288.159 (303.765) 6.984.395
Razlika med dano in knjigovodsko vrednostjo prevzetih sredstev in obveznosti
(prevzemi)
272.039 272.039
Skupaj 7.560.198 (303.765) 7.256.434
NEKRATKOROČNE POSLOVNE OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Druge nekratkoročne poslovne obveznosti 379.202 505.602
Skupaj 379.202 505.602
ROČNOST NEKRATKOROČNIH POSLOVNIH OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Zapadlost od 1 do 2 let 126.401 126.401
Zapadlost od 2 do 3 let 126.401 126.401
Zapadlost od 3 do 4 let 126.400 126.401
Zapadlost od 4 do 5 let 126.400
Zapadlost nad 5 let
Skupaj 379.202 505.602
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
80
28. Kratkoročne poslovne obveznosti
29. Obveznosti za davek od dohodka
30. Druge obveznosti
31. Finančni instrumenti
Ob uporabi finančnih instrumentov družba zaznava naslednja tveganja:
kreditno tveganje
likvidnostno tveganje
tržno tveganje
valutno tveganje
obrestno tveganje
tveganje poštene vrednosti.
Ta točka obravnava družbo in njeno izpostavljenost posameznim omenjenim tveganjem, njene cilje, usmeritve
in postopke za merjenje in obvladovanje tveganj ter njeno ravnanje s kapitalom. Druga kvantitativna razkritja so
zajeta v pojasnilih k računovodskim izkazom. Poslovodstvo je v celoti odgovorno za vzpostavitev okvirnega
upravljanja družbe s tveganji. Usmeritve za upravljanje s tveganji so oblikovane z namenom opredelitve in analize
tveganj, katerim je družba izpostavljena, na podlagi česar se določijo ustrezne omejitve in kontrole ter spremljajo
POSLOVNE OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Kratkorne obveznosti do povezanih oseb 49.054 55.517
Kratkorne obveznosti do dobaviteljev v državi 7.311.858 3.116.250
Kratkorne obveznosti do dobaviteljev v tujini 227.513 178.738
Kratkorne obveznosti na podlagi predujmov, varščin 1.282.677 940.492
Kratkorne obveznosti iz poslovanja za tuj račun 76.470 68.306
Kratkorne obveznosti za plače 1.050.731 1.039.500
Kratkorne obveznosti do države in drugih ititucij 286.530 237.534
Druge kratkorne poslovne obveznosti 29.176 27.595
Skupaj 10.314.008 5.663.932
OBVEZNOSTI ZA DAVEK OD DOHODKA
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Obveznosti za davek od dohodka 20.288 112.799
Skupaj 20.288 112.799
DRUGE OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Vračunani stroški 180 180
Kratkorno odloženi prihodki 231.835 223.674
Skupaj 232.015 223.854
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
81
tveganja in upoštevanje omejitev. Usmeritve in sistemi upravljanja s tveganji se redno preverjajo in tako sproti
posredujejo informacije o spremenjenih tržnih razmerah ter dejavnostih družbe. Z izobraževanjem kot tudi s
standardi in postopki upravljanja s tveganji si družba prizadeva razviti disciplinirano in konstruktivno okolje, v
katerem se vsi zaposleni zavedajo svoje vloge in svojih obveznosti.
1. Kreditno tveganje
Kreditno tveganje je tveganje, da bo družba utrpela finančno izgubo, če stranka ali pogodbenica vključena v
pogodbo o finančnem instrumentu ne izpolni pogodbenih obveznosti. Kreditno tveganje nastane predvsem iz
naslova terjatev družbe do strank in naložbenih vrednostnic. Družba aktivno izvaja politiko komuniciranja s
svojimi strankami in tekoče vsebinsko ter pravno-formalno usklajuje zahteve in pričakovanja svojih strank z
namenom nadaljevanja trenda uspešnega poslovanja tudi v prihodnje.
2. Poslovne in druge terjatve
Izpostavljenost družbe kreditnemu tveganju je odvisna zlasti od značilnosti posameznih strank. Demografija baze
strank družbe, kot tudi plačilno tveganje z vidika panoge ali države, v kateri stranka posluje, nima tolikšnega vpliva
na kreditno tveganje. Z geografskega vidika, koncentracija kreditnega tveganja v Sloveniji ne obstaja. Pri
spremljanju kreditnega tveganja so stranke razdeljene v skupine skladno z njihovimi kreditnimi značilnostmi, med
drugim tudi glede na to ali gre za posamezno družbo ali skupino družb, za veleprodajo, maloprodajo ali končnega
porabnika, glede na geografski položaj, panogo, starostno strukturo terjatev, dospelost ter obstoj predhodnih
finančnih težav. Stranke, pri katerih je tveganje ocenjeno kot “visoko”, se vnesejo v seznam strank, s katerimi je
poslovanje omejeno, prihodnje prodaje pa se izvedejo le na podlagi predplačil. Družba oblikuje popravek za
vrednost oslabitve, ki predstavlja višino ocenjenih izgub iz naslova poslovnih in drugih terjatev ter naložb. Glavna
elementa tega popravka sta posebni del izgube, ki se nanaša na posamezna pomembna tveganja, in skupni del
izgube, ki se oblikuje za skupine podobnih sredstev zaradi izgub, ki so nastale, a še niso opredeljene. Popravek za
skupni znesek izgube se določi ob upoštevanju podatkov iz preteklosti, ki se nanašajo na statistiko plačila
podobnih finančnih sredstev.
3. Likvidnostno tveganje
Likvidnostno tveganje je tveganje, da družba ne bo zmožna poravnati svojih finančnih obveznosti ob njihovi
dospelosti. Likvidnost smo zagotavljali s planiranjem denarnega toka na dnevni, mesečni in letni ravni. Tveganje
dolgoročne plačilne sposobnosti (presežek kratkoročnih obveznosti nad sredstvi) je sicer prisotno, vendar
ocenjujemo, da je ta zaradi ustrezne kapitalske sestave družbe, učinkovitega gospodarjenja s sredstvi,
sposobnosti ustvarjanja denarnih tokov iz poslovanja tudi v bodoče, zmerno. Uprava izvaja aktivnosti za
zmanjšanje plačilnosposobnostnega tveganja. Družba bo v prihodnje likvidnostno tveganje zmanjševala tudi s
prodajo poslovno nepotrebnega premoženja.
V družbi smo veliko pozornosti posvetili usklajevanju z bankami kreditodajalkami. Družba bo poleg najvišje
stopnje racionalizacije poslovanja tudi v prihodnje spremljala in koristila morebitne druge državne spodbude ter
sprejemala vse potrebne ukrepe za nadaljevanje uspešnega trenda rasti poslovanja družbe s ciljem zasledovanja
dolgoročne vizije razvoja družbe.
4. Tržno tveganje
Tržno tveganje je tveganje, da bodo spremembe v tržnih cenah, kot so devizni tečaji, obrestne mere in lastniški
instrumenti, vplivale na prihodke družbe ali na vrednost finančnih instrumentov. Cilj obvladovanja tržnega
tveganja je obvladovanje in nadzor nad izpostavljenostjo tržnim tveganjem v razumnih mejah ob hkratni
optimizaciji dobička. Družba prodajna tveganja zmanjšuje z ustreznimi trženjskimi aktivnostmi ter s stalnim
razvojem ponudbe novih storitev ali kvalitativnim dopolnjevanjem obstoječih storitev ter s koriščenjem lastne
prodajne mreže pri prodaji storitev. Tveganje zaradi vpliva konkurence in pojava novih storitev na trgu sicer
obstaja, vendar je po oceni poslovodstva zmerno. Pričakujemo tveganja, povezana z obvladovanjem
nepričakovanih sprememb cen vhodnih surovin, materialov in storitev. V primeru izgube ali spremembe plačilnih
in cenovnih pogojev dobavitelja ima družba v vsakem trenutku možnost zamenjave dobavitelja z drugim, ki je
pripravljen sodelovati pod enakimi pogoji kot prejšnji. Tovrstna tveganja ima družba zavarovana s pogodbenimi
razmerji z dobavitelji. Družba je z zakupom električne energije za leto 2025 odpravila tveganje iz naslova
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
82
spremembe cen materiala in surovin. Družba nudi pretežno storitve, v strukturi prihodkov iz poslovanja stroški
porabljenega materiala in energije v letu 2025 predstavljajo 16,8%, medtem ko so v letu 2024 predstavljali 18,5%.
5. Valutno tveganje
Družba ni izpostavljena valutnemu tveganju saj ima sklenjene pogodbe s partnerji izključno v EUR.
6. Tveganje spremembe obrestne mere
Obrestno tveganje ima v družbi najpomembnejši vpliv na poslovanje. Dolgoročni in kratkoročni krediti pri bankah
so najeti na osnovi variabilne in fiksne obrestne mere. Tovrstno tveganje je zmerno.
Analiza občutljivosti na finančna tveganja
a) Občutljivost na spremembo obrestne mere
Pri finančnih tveganjih je družba najbolj občutljiva na spremembo obrestne mere, ker temelji dolgoročna
zadolžitev na variabilni obrestni meri. Vsaka odstotna točka povečanja te obrestne mere ob nespremenjeni
zadolženosti na dan 31.12.2025 poviša letni strošek za obresti v znesku 288.673 EUR.
Obrestno tveganje
(v EUR)
Knjigovodska vrednost
Finani inštrumenti po fiksni obrestni meri
Finana sredstva 2.431.248
Finani inštrumenti po spremenljivi obrestni meri
Finane obveznosti (brez obveznosti za obresti) 20.649.436
Sprememba odhodkov Prilagojeni odhodki
(v EUR) za obresti za obresti
Povečanje tehtane povprečne obrestne mere za 1 odstotno točko 288.673 1.478.734
Povečanje tehtane povprečne obrestne mere za 1,5 odstotno točko 433.010 1.623.071
Zmanjšanje tehtane povprečne obrestne mera za 1 odstotno točko (288.673) 901.388
Zmanjšanje tehtane povprečne obrestne mere za 1,5 odstotno točko (433.010) 757.052
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
83
Občutljivost na spremembo poštene vrednosti
Občutljivost vrednosti finančne naložbe v povezano družbo v odvisnosti na vrednost EBITDA marže in WACC z
razponom +/-1% - vrednost finančne naložbe v povezano družbo je lahko višja za največ za 9,8% oziroma nižja
največ za 7,4% vrednosti finančne naložbe.
b) Občutljivost na spremembo valutnega tečaja
Ker poteka večinski del plačilnega prometa (tudi s tujimi poslovnimi partnerji) v domači valuti (EUR), na
spremembe valutnega tečaja družba ni občutljiva.
Občutljivost na povišanje zadolženosti
V primeru, da se družba Terme Čatež, d.d. dodatno zadolži za 1 milijon evrov, bi se ob upoštevanju tehtane
povprečne obrestne mere, ki velja v družbi na dan 31.12.2025, povečale letne obresti za 36 tisoč EUR.
c) Občutljivost na zapadlost plačil
Pogodbena vrednost finančnih in poslovnih obveznosti je enaka knjigovodski vrednosti.
32. Poročanje po segmentih
Odsek je prepoznavni sestavni del družbe, ki se ukvarja s proizvodi ali storitvami (področni odsek) ali proizvodi in
Finančne naložbe Razlika - vpliv na rezerve Razlika - vpliv na
Poštena vrednost Razlika - vpliv
nastale zaradi vrednotenja
obveznost za
(v EUR) 31.12.2025 na vrednost FN po pošteni vrednosti odloženi davek
Poštena vrednost 15.232.773
Povečanje poštene vrednosti za 10 % 16.756.050 1.523.277 1.233.855 289.423
Povečanje poštene vrednosti za 20 % 18.279.328 3.046.555 2.467.709 578.845
Povečanje poštene vrednosti za 30 % 19.802.605 4.569.832 3.701.564 868.268
Zmanjšanje poštene vrednosti za 10 % 13.709.496 (1.523.277) (1.233.855) (289.423)
Zmanjšanje poštene vrednosti za 20 % 12.186.218 (3.046.555) (2.467.709) (578.845)
Zmanjšanje poštene vrednosti za 30 % 10.662.941 (4.569.832) (3.701.564) (868.268)
Zemljišča Razlika - vpliv na rezerve Razlika - vpliv na
Poštena vrednost Razlika - vpliv
nastale zaradi vrednotenja
obveznost za
(v EUR) 31.12.2025 na vrednost zemljišč po pošteni vrednosti odloženi davek
Poštena vrednost 59.328.252
Povečanje poštene vrednosti za 10 % 65.261.077 5.932.825 4.805.588 1.127.237
Povečanje poštene vrednosti za 20 % 71.193.903 11.865.650 9.611.177 2.254.474
Povečanje poštene vrednosti za 30 % 77.126.728 17.798.476 14.416.765 3.381.710
Zmanjšanje poštene vrednosti za 10 % 53.395.427 (5.932.825) (4.805.588) (1.127.237)
Zmanjšanje poštene vrednosti za 20 % 47.462.602 (11.865.650) (9.611.177) (2.254.474)
Zmanjšanje poštene vrednosti za 30 % 41.529.776 (17.798.476) (14.416.765) (3.381.710)
Tveganje spremembe poštene vrednosti
Tveganje spremembe poštene vrednosti
Likvidnostno tveganje
Knjigovodska Zapadlost Zapadlost Zapadlost
(v EUR) vrednost do 1 leta od 1 do 5 let nad 5 let
Prejeta posojila in obresti 22.730.330 6.180.536 13.620.731 2.929.063
Posojila, dobljena pri drugih organizacijah 2.015.922 2.015.922 - -
Posojila, dobljena pri bankah 20.649.435 4.099.641 13.620.731 2.929.063
Obveznosti za obresti posojil 64.973 64.973 - -
Obveznosti iz najema 1.224.754 1.128.388 96.366 -
Obveznosti do dobaviteljev 10.314.008 10.314.008 - -
Druge obveznosti 631.505 125.901 505.604 -
Skupaj 34.900.598 17.748.834 14.222.700 2.929.063
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
84
storitvami v posebnem gospodarskem okolju (območni odsek) ter je predmet tveganj in donosov, drugačnih od
tistih v drugih odsekih. Terme Čatež d.d. več kot 99% vseh prihodkov ustvarja v Republiki Sloveniji, zato poročila
po območnih odsekih ne vodi. Družba v glavnini opravlja hotelsko gostinsko dejavnost, katere tveganja in donosi
med posameznimi področji poslovanja se bistveno ne razlikujejo, zato družba po ločenih področnih odsekih ne
poroča.
33. Izvenbilančna evidenca
V izvenbilančni evidenci sredstev in obveznosti vodi podjetje vrednost danih garancij povezanim osebam za
zavarovanje kreditov. Višina izvenbilančnih sredstev in obveznosti iz tega naslova na dan 31.12.2025 znaša
6.164.197 EUR. V izvenbilančni evidenci sredstev in obveznosti vodi družba tudi vrednost kupnine po sklenjeni
pogodbi o ustanovitvi opcije, zmanjšani za plačane mesečne obroke. Višina na dan 31.12.2025 znaša 10.304.967
EUR, celotna pogodbena vrednost na ta dan znaša 11.597.283 EUR, datum zapadlosti opcije je 31.3.2027. V
primeru uveljavljanja te opcije, družba ne bi več imela izvenbilančnih obveznosti na podlagi danih poroštev za
posojila družbe povezanim osebam. Za zavarovanje plačila kupnine iz naslova opcijske pogodbe je vzpostavljeno
zavarovanje na nepremičninah družbe, katerih knjigovodska vrednost na dan 31.12.2025 znaša 27.861.848 EUR.
34. Povezane stranke
Medsebojno poslovanje s povezanimi družbami
IZVENBILANČNE POSTAVKE
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Dane garancije in jamstva 16.469.164 6.669.326
Skupaj 16.469.164 6.669.326
PRODAJA POVEZANIM DRUŽBAM
(v EUR) 2025 2024
Povezane družbe:
Del Naložbe d.d. 63.096 33.418
Dnevnik Mediji d.o.o. 4.452 3.729
Dnevnik d.d. - 8.391
Suprima 33 1.786
DZS d.d. 7.424 8.503
DELO PRODAJA, d.o.o. 7.540
DZS INVESTICIJE, d.o.o. 2.628
Skupaj 85.173 55.827
NABAVA PRI POVEZANIH DRUŽBAH
(v EUR) 2025 2024
Povezane družbe:
Dnevnik Mediji d.o.o. 4.098 1.735
Dnevnik d.d. 128.114 204.010
Suprima 462.454 385.542
DZS d.d. 398.785 623.736
Skupaj 993.450 1.215.023
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
85
Med povezanimi strankami razkrivamo samo pomembne posle.
Izplačila upravi v zadnjem poslovnem letu
Gospod Bojan Petan je v letu 2025 prejel skupno 144.000 EUR (bruto plača fiksni del) oz. neto 101.413 EUR (neto
plača fiksni del). Družba je imela do uprave na dan 31.12.2025 še odprte obveznosti za opravljeno delo v
decembru 2025 v višini 12.000 EUR bruto, kar je bilo izplačano v januarju 2026.
TERJATVE IZ POSLOVANJA DO POVEZANIH DRUŽB
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Povezane družbe:
Del Naložbe d.d. 572.407 534.311
Dnevnik Mediji d.o.o. 2.785 11.218
Suprima - 12.561
DZS d.d. 711 3.713.655
Skupaj 575.904 4.271.744
OBVEZNOSTI IZ POSLOVANJA DO POVEZANIH DRUŽB
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Povezane družbe:
Dnevnik Mediji d.o.o. 274 10.620
Suprima 37.147 30.063
DZS d.d. 11.632 14.834
Skupaj 49.054 55.517
POSOJILA, PRIDOBLJENA OD POVEZANIH DRUŽB
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Povezane družbe:
DZS d.d. - 9.364.230
Dnevnik d.d. - 3.733.965
Skupaj - 13.098.194
POSOJILA, DANA POVEZANIM DRUŽBAM
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Povezane družbe:
Del Naložbe d.d. 1.075.000 1.000.000
DZS d.d. 96.799 116.260
DZS d.d. 2.312.265 2.783.253
DELO PRODAJA, d.o.o. 416.071 -
DZS INVESTICIJE, d.o.o. 3.715.278 -
Skupaj 7.615.413 3.899.512
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
86
Izplačila članom nadzornega sveta v zadnjem poslovnem letu
Nadzorni svet prejema sejnino v neto višini 166,92 EUR za člane in 250,38 EUR za predsednika nadzornega sveta.
Istočasno so prejemali člani nadzornega sveta tudi mesečno nadomestilo za delo v nadzornem svetu, ki znaša za
predsednika bruto 2.681 EUR in za člana bruto 1.341 EUR. Poleg tega prejemajo člani nadzornega sveta, ki so
predstavniki revizijske komisije, mesečno nadomestilo v višini 50% nadomestila za delo v nadzornem svetu.
Preglednica bruto prejemkov članov nadzornega sveta Terme Čatež d.d. v letu 2025:
Preglednica bruto prejemkov članov nadzornega sveta Terme Čatež d.d. v letu 2024:
Član Sejnina, kilometrina
Nadomestilo za delo v
nadzornem svetu
Skupaj
Robert Krajnik 2.040,08 32.088,11 34.128,19
Ada Petan de Costa 1.435,60 16.044,03 17.479,63
Mitja Grum 1.435,60 16.044,03 17.479,63
Rok Gorjup 1.165,28 16.044,03 17.209,31
Samo Roš 1.078,36 16.044,03 17.122,39
Benjamin Bukovinski 916,28 16.044,03 16.960,31
Damjan Krulc 916,28 16.044,03 16.960,31
Tomislav Kolarek 916,28 16.044,03 16.960,31
Goranka Volf 330,81 11.751,17 12.081,98
Tina Vizjak Špec 983,65 4.032,69 5.016,34
SKUPAJ 11.218,22 160.180,18 171.398,40
Član Sejnina, kilometrina
Nadomestilo za delo v
nadzornem svetu
Skupaj
Robert Krajnik 2.030,64 31.981,62 34.012,26
Ada Petan de Costa 1.428,94 15.990,81 17.419,75
Samo Roš 1.428,92 15.990,81 17.419,73
Goranka Volf 1.323,21 15.990,81 17.314,02
Mitja Grum 1.071,71 15.990,81 17.062,52
Benjamin Bukovinski 912,04 15.990,81 16.902,85
Tomislav Kolarek 912,04 15.990,81 16.902,85
Rok Gorjup 912,04 15.990,81 16.902,85
Damjan Krulc 684,03 15.990,81 16.674,84
SKUPAJ 10.703,57 159.908,10 170.611,67
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
87
Preglednica neto prejemkov članov nadzornega sveta Terme Čatež d.d. v letu 2025:
Preglednica neto prejemkov članov nadzornega sveta Terme Čatež d.d. v letu 2024:
Posebne pravice in ugodnosti, ki pripadajo članom uprave in nadzornega sveta
Drugih ugodnosti in pravic člani uprave in nadzornega sveta nimajo. Članom uprave in managementa oziroma
delavcem po individualnih pogodbah družba ni odobrila posojil, niti odobrila poroštva ali predujmov.
Prejemki po individualnih pogodbah
Po individualnih pogodbah je na dan 31.12.2025 zaposlenih 17 delavcev. V letu 2025 so zaposleni po individualnih
pogodbah za leto 2025 prejeli skupaj 843.942,64 EUR bruto prejemkov oziroma neto 531.297,13 EUR. Družba je
imela do delavcev po individualnih pogodbah na dan 31.12.2025 še odprte obveznosti za opravljeno delo v
decembru 2025 v višini 62.197,24 EUR bruto, kar je bilo izplačano v januarju 2026.
Lastniški delež članov nadzornega sveta in uprave
Predsednik uprave je lastnik 41 delnic družbe, namestnica predsednika nadzornega sveta pa ima v lasti, skupaj z
družbo katere lastnica je, 3.246 delnic. Drugi člani nadzornega sveta nimajo lastniških deležev v družbi.
Član Sejnina, kilometrina
Nadomestilo za delo v
nadzornem svetu
Skupaj
Robert Krajnik 1.486,56 23.400,00 24.886,56
Ada Petan de Costa 1.046,08 11.700,00 12.746,08
Mitja Grum 1.046,08 11.700,00 12.746,08
Rok Gorjup 848,28 11.700,00 12.548,28
Samo Roš 784,56 11.700,00 12.484,56
Benjamin Bukovinski 667,68 11.700,00 12.367,68
Damjan Krulc 667,68 11.700,00 12.367,68
Tomislav Kolarek 667,68 11.700,00 12.367,68
Goranka Volf 242,17 8.586,29 8.828,46
Tina Vizjak Špec 713,45 3.113,71 3.827,16
SKUPAJ 8.170,22 117.000,00 125.170,22
Član Sejnina, kilometrina
Nadomestilo za delo v
nadzornem svetu
Skupaj
Robert Krajnik 1.486,56 23.400,00 24.886,56
Ada Petan de Costa 1.046,06 11.700,00 12.746,06
Samo Roš 1.046,07 11.700,00 12.746,07
Goranka Volf 968,67 11.700,00 12.668,67
Mitja Grum 784,56 11.700,00 12.484,56
Benjamin Bukovinski 667,68 11.700,00 12.367,68
Tomislav Kolarek 667,68 11.700,00 12.367,68
Rok Gorjup 667,68 11.700,00 12.367,68
Damjan Krulc 500,76 11.700,00 12.200,76
SKUPAJ 7.835,72 117.000,00 124.835,72
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
88
35. Dogodki po bilanci stanja
Vsi dogodki, ki bi kakorkoli vplivali na bilanco stanja leta 2025, so bili že upoštevani v sami bilanci stanja na
31.12.2025.
Družba Terme Čatež d.d. je podpisala pogodbo o dolgoročnem posojilu z Evropsko banko za obnovo in razvoj
(EBRD) v višini 15 milijonov EUR, s katero je vzpostavila pomembno sodelovanje z eno vodilnih mednarodnih
finančnih institucij. Sredstva bodo namenjena financiranju investicijskih projektov za obnovo in razširitev
kapacitet družbe Terme Čatd.d., vključno s pomembnimi naložbami v ohranjanje okolja, kjer velja izpostaviti
predvsem izgradnjo nove čistilne naprave. Partnerstvo z EBRD predstavlja močno podporo našim razvojnim
načrtom ter pomemben korak k še hitrejši rasti, modernizaciji in trajnostnemu razvoju družbe - z jasnim
poudarkom na izboljšanju infrastrukture in dolgoročni kakovosti za goste, zaposlene in lokalno okolje.
Družba Terme Čatež d.d. je dne 20.02.2026 sklenila pogodbo o sprostitvi poroštev in garancij na podlagi katere
se vrednost danih garancij povezanim osebam za zavarovanje kreditov, ki jih družba izkazuje v izvenbilančni
evidenci zniža za 5.041.427 EUR.
Prav tako je družba v prvem kvartalu leta 2026 podpisala kreditno pogodbo z Gorenjsko banko d.d. za dolgoročno
posojilo v višini 9,5 milijonov EUR, s katerim je v prvem kvartalu leta 2026 refinancirala obstoječe posojilo pri OTP
banki d.d., preostali del je namenjen financiranju investicijskih projektov.
Višje sodišče v Ljubljani je dne 5.11.2025 s sklepom potrdilo Sporazum o finančnem prestrukturiranju družbe
DZS, založništvo in trgovina, d.d. Družba je na podlagi Sporazuma na dan 31.12.2025 oblikovala slabitve finančne
naložbe po odplačni vrednosti. Sklep je postal pravnomočen dne 7.1.2026.
36. Stroški revidiranja in davčnega svetovanja
Za leto 2025 so stroški revidiranja računovodskih izkazov znašali 44.500 EUR, od tega za revidiranje
računovodskih izkazov družbe Terme Čatež d.d. 36.500 EUR in za revidiranje računovodskih izkazov Skupine
Terme Čatež 8.000 EUR, stroški revidiranja pravilnosti elektronske oblike konsolidiranih računovodskih izkazov
so za leto 2025 znašali 6.000 EUR. Druge dovoljene nerevizijske storitve so v letu 2025 znašale 4.099 EUR.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
89
Poročilo neodvisnega revizorja za družbo Terme Čatež, d.d.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
90
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
91
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
92
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
93
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
94
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
95
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
96
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
97
II. Revidirani konsolidirani računovodski izkazi Skupine Terme Čatež v skladu z Mednarodnimi standardi
računovodskega poročanja
Izjava o odgovornosti uprave
Uprava v skladu s 60.a členom Zakona o gospodarskih družbah zagotavlja, da je Letno poročilo Skupine Terme
Čatež za leto 2025, vključno z izjavo o upravljanju, sestavljeno in objavljeno v skladu z veljavno zakonodajo.
Uprava v skladu s 134. členom Zakona o trgu finančnih instrumentov (ZTFI -1) izjavlja po njenem najboljšem
vedenju, da je računovodsko poročilo Skupine Terme Čatež za leto 2025 sestavljeno v skladu z ustreznim okvirom
računovodskega poročanja ter da izkazuje resničen in pošten prikaz sredstev in obveznosti, finančnega položaja
in poslovnega izida Skupine Terme Čatež. Poslovno poročilo Skupine Terme Čatež vključuje pošten prikaz razvoja
in izidov poslovanja skupine ter njenega finančnega položaja, vključno z opisom bistvenih vrst tveganj, ki jim je
skupina izpostavljena.
Uprava potrjuje, da so bili računovodski izkazi skupine izdelani v skladu z veljavno zakonodajo in Mednarodnimi
standardi računovodskega poročanja, ki jih je sprejela EU.
Davčne oblasti lahko kadarkoli v roku 5 let po poteku leta, v katerem je bilo potrebno davek odmeriti, preverijo
poslovanje skupine, kar lahko posledično povzroči nastanek dodatne obveznosti plačila davka, zamudnih obresti
in kazni iz naslova davka od dohodka pravnih oseb ali drugih dajatev. Poslovodstvo skupine ni seznanjeno z
okoliščinami, ki bi lahko povzročile morebitno pomembno obveznost iz tega naslova.
Čatež ob Savi, 30.4.2026 Uprava družbe Terme Čatež d.d.
Bojan Petan
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
98
Sestava Skupine Terme Čatež
Skupino sestavlja matično podjetje in od njega odvisno podjetje zaradi deleža v kapitalu, ki znaša več kot 50%.
Med družbe, ki na dan 31.12.2025 sestavljajo Skupino Terme Čatež, spadajo:
- Terme Čatež, d.d., Topliška cesta 35, 8250 Brežice;
- Del Naložbe, d.d., Topliška cesta 35, 8250 Brežice;
Pri postopku priprave konsolidiranih računovodskih izkazov je bila s pripadajočim kapitalom izločena dolgoročna
finančna naložba v odvisno družbo v znesku 669.650 EUR ter pravica do uporabe imena Terme Čatež v odvisni
družbi v višini 350.000 EUR. Finančna naložba odvisne družbe v delnice obvladujoče družbe v nabavni vrednosti
834.877 EUR je v konsolidiranih računovodskih izkazih evidentirana kot odbitna postavka kapitala obvladujočega
lastnika. Pri pripravi konsolidiranih računovodskih izkazov na dan 31.12.2025 so bile med družbami v skupini
izločene dolgoročne poslovne terjatve oziroma obveznosti v višini 572.407 EUR ter za 1.075.000 EUR finančnih
obveznosti oziroma terjatev iz naslova danega oziroma prejetega dolgoročnega posojila med družbama v skupini.
Vrednost realiziranih prihodkov od prodaje, ki so bili pri pripravi konsolidiranih računovodskih izkazov za leto
2025 izločeni s stroški storitev in stroški porabljenega materiala, znaša 25.759 EUR. Znesek izločenih finančnih
prihodkov in odhodkov iz posojil med družbami v skupini znaša 25.000 EUR.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
99
IZKAZ FINANČNEGA POLOŽAJA
(v EUR) Pojasnilo 31.12.2025 31.12.2024
SREDSTVA
Nekratkorna (dolgoročna) sredstva
Neopredmetena sredstva 12. 124.926 131.619
Opredmetena osnovna sredstva 10. 101.254.736 109.712.457
Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe 13. 1.273.187 19.397
Naložbene nepremičnine 11. 405.100 486.059
Finane naložbe 14. 27.720.423 15.232.773
Terjatve 15. 1.272.941 1.273.775
Odložene terjatve za davek 16. 5.909.421 6.413.495
137.960.734 133.269.575
Kratkorna sredstva
Zaloge 17. 726.620 639.582
Finane naložbe 18. 2.828.192 2.899.942
Poslovne terjatve 19. 2.492.989 2.650.434
Terjatve za davek od dohodka 2.729 -
Predujmi in druga sredstva 20. 1.685.002 4.254.878
Denar in denarni ustrezniki 21. 1.195.062 1.556.980
8.930.595 12.001.817
SKUPAJ SREDSTVA 146.891.329 145.271.393
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
100
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
OBVEZNOSTI DO VIROV SREDSTEV
Kapital
Vpoklicani kapital 22. 12.444.216 12.444.216
Kapitalske rezerve 22. 29.842.696 29.842.696
Zakonske rezerve 22. 1.689.962 1.689.962
Lastne delnice in lastni poslovni deleži (odbitna postavka) 22. (834.877) (834.877)
Druge rezerve iz dobička 22. 2.140.385 2.140.385
Rezerve za pošteno vrednost 22. 24.940.217 23.909.384
Zadržani poslovni izid 22. 29.744.541 26.229.551
Čisti poslovni izid poslovnega leta 22. 1.893.886 2.544.350
Kapital neobvladujih lastnikov 22. - -
101.861.026 97.965.668
Nekratkorne obveznosti
Rezervacije 23. 1.025.642 1.018.099
Dolgorno odloženi prihodki 23. 1.528.200 1.927.761
Finane obveznosti 24. 16.549.794 14.882.004
Obveznosti iz najema 24. 106.310 15.176
Poslovne obveznosti 25. 379.202 505.602
Odložene obveznosti za davek 26. 7.499.067 7.256.433
27.088.215 25.605.074
Kratkorne obveznosti
Finane obveznosti 24. 6.180.536 15.631.049
Obveznosti iz najema 24. 1.133.620 4.928
Poslovne obveznosti 27. 10.375.627 5.725.043
Obveznosti za davek od dohodka 20.288 115.776
Druge obveznosti 28. 232.015 223.854
17.942.087 21.700.650
SKUPAJ OBVEZNOSTI DO VIROV SREDSTEV 146.891.329 145.271.393
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
101
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
IZKAZ POSLOVNEGA IZIDA
(v EUR) Pojasnilo 2025 2024
Čisti prihodki od prodaje 5. 39.331.316 36.865.522
Drugi poslovni prihodki (s prevrednotovalnimi poslovnimi prihodki) 6. 1.797.160 2.184.859
Stroški blaga, materiala in storitev 7. (19.757.469) (18.164.152)
Stroški dela 7. (10.942.119) (10.500.771)
Amortizacija 7. (4.170.695) (4.019.714)
Prevrednotovalni poslovni odhodki 7. (933.025) (99.136)
Drugi poslovni odhodki 7. (936.033) (1.112.573)
Poslovni izid iz poslovanja 4.389.136 5.154.034
Finani prihodki 8. 201.119 113.669
Finani odhodki 9. (1.771.037) (1.653.412)
Neto finani izid (1.569.918) (1.539.743)
Čisti poslovni izid pred obdavčitvijo 2.819.218 3.614.291
Obračunan davek (420.884) (439.991)
Odloženi davek 16., 26. (504.448) (629.951)
Čisti poslovni izid obračunskega obdobja 1.893.886 2.544.350
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
102
IZKAZ DRUGEGA VSEOBSEGAJOČEGA DONOSA
(v EUR)
2025
2024
Čisti poslovni izid obračunskega obdobja
1.893.886
2.544.350
Postavke, ki pozneje ne bodo prerazvrščene v poslovni izid
2.503.464
(1.176.404)
Aktuarski dobički/izgube
(75.586)
(49.484)
Sprememba poštene vrednosti zemljišč
2.815.094
-
Čista sprememba poštene vrednosti naložb v kapitalske instrumente
-
(1.377.566)
Davek od dobička, ki se nanaša na sestavine drugega vseobsegajočega
donosa, ki se ne bodo prerazvrstile v poslovni izid
(236.044)
250.646
Vpliv izločitve rezerv za pošteno vrednost ob prodaji družbe v skupini
-
-
Postavke, ki bodo lahko pozneje prerazvrščene v poslovni izid
-
-
Čista sprememba poštene vrednosti naložb v dolžniške instrumente
-
-
Sprememba v efektivnem delu dobičkov in izgub iz instrumentov za
varovanje pred tveganjem varovanja denarnih tokov pred tveganjem
-
-
Sprememba v efektivnem delu dobičkov in izgub iz instrumentov za
varovanje pred tveganjem varovanja denarnih tokov pred tveganjem,
prenesena v poslovni izid
-
-
Davek od dobička od drugega vseobsegajočega donosa
-
-
Prevedbena razlika - tečajne razlike
-
-
Postavke, prerazvrščene v preneseni poslovni izid
-
-
Celotni vseobsegajoči donos obračunskega obdobja
4.397.350
1.367.946
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
103
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
IZKAZ DENARNIH TOKOV
(v EUR) 2025 2024
Denarni tokovi pri poslovanju
Poslovni izid poslovnega leta 1.893.886 2.544.350
Prilagoditve za: 5.175.848 4.961.532
- amortizacijo 4.170.695 4.019.714
- neto tečajne razlike - -
- prihodke od naložbenja (410.497) (1.042.666)
- odhodke od naložbenja - -
- odhodke za obresti in ostale finančne odhodke 1.191.134 1.653.412
- finane prihodke (201.119) (113.668)
- odhodke za davke 425.634 444.741
Denarni tok iz poslovanja pred spremembami čistih obratnih sredstev 7.069.734 7.505.882
Sprememba stanja poslovnih in drugih terjatev 2.626.964 (4.281.445)
Sprememba stanja zalog (87.038) (68.330)
Sprememba stanja rezervacij 18.480 (18.765)
Sprememba stanja poslovnih in drugih obveznosti 4.541.027 (1.750.544)
Plačani davek iz dobička (684.465) (424.773)
Čisti denarni tok iz poslovanja 13.484.699 962.026
Denarni tokovi pri naložbenju
Prejete obresti 11.804 28.137
Prejemki iz prodaje naložb 3.630.000 4.500.000
Prejete dividende - -
Prejemki od odtujitve nepremičnin, naprav in opreme 18.433.417 2.906.700
Pridobitev neopredmetenih sredstev (23.775) -
Nakup nepremičnin, naprav in opreme (9.838.576) (4.784.007)
Nakup odvisnih družbe brez pridobljenih finanih sredstev (6.775.000) -
Dana posojila (4.037.650) -
Prejeta odplačila danih posojil - -
Izdatki za pridobitev finanih naložb (3.630.000) (4.500.000)
Prejemki za pridobitev finanih naložb - -
Izdatki/prejemki iz naslova finanih naložb in posojil - -
Izdatki iz naslova izvedenih finančnih instrumentov - -
Prejemki iz naslova izvedenih finanih instrumentov - -
Čisti denarni tok iz naložbenja (2.229.780) (1.849.170)
Denarni tokovi pri financiranju
Izdatki za odplačila posojil (12.907.891) (2.129.933)
Prejemki za pridobitev posojil 5.878.543 1.621.457
Izdatki za odplačila obveznosti iz najema (158.600) (4.642)
Izdatki za izdane obveznice - -
Izdatki za dane obresti (3.933.804) (1.059.075)
Izdatki za izplačila dividend in drugih deležev v dobiku (495.084) -
Nakup lastnih delnic - -
Čisti denarni tok iz financiranja (11.616.837) (1.572.191)
Čisto povečanje/zmanjšanje denarnih sredstev in njihovih ustreznikov (361.918) (2.459.335)
Denarna sredstva in njihovi ustrezniki na začetku leta 1.556.980 4.016.315
Denarna sredstva in njihovi ustrezniki na koncu leta 1.195.062 1.556.980
* Vsi izdatki so v izkazu denarnih tokov izkazani kot negativne postavke
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
IZKAZ SPREMEMB LASTNIŠKEGA KAPITALA
TEKOČE LETO
(v EUR)
Osnovni
kapital
Kapitalske
rezerve
Zakonske
rezerve
Lastne
delnice
Druge
rezerve iz
dobička
Rezerve za pošteno
vrednost
Zadržani poslovni
izid
Čisti poslovni izid
poslovnega leta
Kapital skupaj
Stanje 31. december 2024 12.444.216 29.842.696 1.689.962 (834.877) 2.140.385 23.909.384 26.229.551 2.544.350 97.965.668
Stanje 1. januar 2025 12.444.216 29.842.696 1.689.962 (834.877) 2.140.385 23.909.384 26.229.551 2.544.350 97.965.668
Spremembe lastniškega kapitala - transakcije z lastniki
Izplačilo dividend - - - - - - (501.992) - (501.992)
Celotni vseobsegajoči donos porevalskega obdobja
Vnos čistega poslovnega izida porevalskega obdobja - - - - - - - 1.893.886 1.893.886
Prenos rezerv za pteno vrednost med prenesene dobičke - - - - - - - - -
Sprememba poštene vrednosti zemljišč prek drugega vseobsegajega
donosa
- - - - - 2.524.089 (301.065) - 2.223.024
Sprememba poštene vrednosti finanih naložb prek drugega
vseobsegajočega donosa
- - - - - - - - -
Akutarski dobički in izgube - - - - - (69.369) (6.217) - (75.586)
Druge sestavine vseobsegajega donosa porevalskega obdobja - - - - - 356.026 - - 356.026
- - - - - 2.810.746 (307.282) 1.893.886 4.397.350
Spremembe v kapitalu
Razporeditev preostalega dela čistega dobička primerjalnega
porevalskega obdobja na druge sestavine kapitala
- - - - - - 2.544.350
(2.544.350) -
Druge spremembe v kapitalu - - - - - (1.779.914) 1.779.914 -
-
- - - - - (1.779.914) 4.324.264 (2.544.350)
-
Stanje 31. december 2025 12.444.216 29.842.696 1.689.962 (834.877) 2.140.385 24.940.217 29.744.541 1.893.886 101.861.026
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Osnovni
kaptial
Kapitalske
rezerve
Zakonske
rezerve
Lastne
delnice
Druge
rezerve iz
dobička
Rezerve za pošteno
vrednost
Zadržani poslovni
izid
Čisti poslovni izid
poslovnega leta
Kapital skupaj
Stanje 31. december 2023 12.444.216 29.842.696 1.689.962 (834.877) 2.140.385 26.553.910 22.678.945 2.082.485 96.597.722
Stanje 1. januar 2024 12.444.216 29.842.696 1.689.962 (834.877) 2.140.385 26.553.910 22.678.945 2.082.485 96.597.722
Spremembe lastniškega kapitala - transakcije z lastniki
Izplačilo dividend - - - - - - - - -
Celotni vseobsegajoči donos porevalskega obdobja
Vnos čistega poslovnega izida porevalskega obdobja - - - - - - - 2.544.350 2.544.350
Prenos rezerv za pteno vrednost med prenesene dobičke - - - - - - - - -
Sprememba poštene vrednosti zemljišč - - - - - - - - -
Sprememba poštene vrednosti finanih naložb - - - - - (1.377.566) - - (1.377.566)
Akutarski dobički in izgube - - - - - (42.503) (6.981) - (49.484)
Druge sestavine vseobsegajega donosa porevalskega obdobja - - - - - 307.803 (57.157) - 250.646
- - - - - (1.112.266) (64.138) 2.544.350 1.367.946
Spremembe v kapitalu
Razporeditev preostalega dela čistega dobička primerjalnega
porevalskega obdobja na druge sestavine kapitala
- - - - - - 2.082.485 (2.082.485)
-
Druge spremembe v kapitalu - - - - - (1.532.259) 1.532.259 -
-
- - - - - (1.532.259) 3.614.744 (2.082.485)
-
Stanje 31. december 2024 12.444.216 29.842.696 1.689.962 (834.877) 2.140.385 23.909.384 26.229.551 2.544.350 97.965.668
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
106
Pojasnila h konsolidiranim računovodskim izkazom Skupine Terme Čatež v skladu z Mednarodnimi standardi
računovodskega poročanja
1. Poročajoča družba
Terme Čatež d.d. (v nadaljevanju »družba«) je podjetje s sedežem v Republiki Sloveniji. Naslov registriranega
sedeža je Čatež ob Savi, Topliška cesta 35, 8250 Brežice. Konsolidirani računovodski izkazi Skupine Terme Čatež
za leto, ki se je končalo dne 31. decembra 2025, vključujejo družbo in njene odvisne družbe (v nadaljevanju
»Skupina«).
2. Podlaga za sestavitev
Izjava o skladnosti
Računovodski izkazi so sestavljeni v skladu z MSRP, kot jih je sprejela EU. Uporabljene so računovodske in
poročevalske zahteve MSRP in zahteve Zakona o gospodarskih družbah.
Pri izbiri računovodskih usmeritev in odločanju o njihovi uporabi ter pri pripravi teh računovodskih izkazov je
Skupina Terme Čatež upoštevala naslednje tri zahteve:
- računovodski izkazi so razumljivi, če jih njihovi uporabniki razumejo brez težav,
- informacije so primerne, če uporabniku pomagajo pri sprejemanju ekonomskih odločitev,
- informacije so bistvene, če bi njihov izpust ali neresnično podajanje lahko vplival/vplivalo na ekonomske
odločitve uporabnikov.
Uporaba novih in prenovljenih MSRP ter pojasnil OPMSRP
Standardi/dopolnila, ki veljajo za letna obdobja z začetkom 1. januarja 2024 ali pozneje
1. Spremembe MRS 1 Razvrščanje obveznosti na kratkoročne in dolgoročne
Spremembe pojasnjujejo, da se razvrščanje obveznosti na kratkoročne ali dolgoročne določa izključno na
podlagi pravic podjetja do odloga poravnave na datum poročanja, ne glede na pričakovanja poslovodstva.
Dodatna pojasnila se nanašajo na vpliv posojilnih pogojev (kovenantov) ter obveznosti, ki se lahko poravnajo z
lastniškimi instrumenti podjetja. Spremembe se uporabljajo za nazaj in lahko pomembno vplivajo na prikaz
zadolženosti ter ključne finančne kazalnike.
2. Spremembe MRS 1 Dolgoročne obveznosti z zavezami
Te spremembe pojasnjujejo, kako pogoji, ki jih mora podjetje izpolnjevati znotraj dvanajstih mesecev po
poročevalskem obdobju, vplivajo na razvrstitev obveznosti. Namen sprememb je tudi izboljšanje informacij, ki
jih podjetje zagotavlja v zvezi z obveznostmi v skladu s temi pogoji.
3. Sprememba MSRP 16 Prodaja in povratni najem
Te spremembe vključujejo zahteve za transakcije prodaje in povratnega najema v MSRP 16, da pojasni, kako
podjetje obračunava prodajo in povratni najem po datumu transakcije. Najverjetneje bo vplival na transakcije
prodaje in povratnega najema, pri katerih so nekatera ali vsa plačila (delni ali celotni zakup) spremenljiva plačila
zakupa, ki niso odvisna od indeksa ali obrestne mere.
4. Sprememba MRS 7 in MSRP 7 Financiranje dobaviteljev
Te spremembe zahtevajo razkritja za večjo preglednost finančnih dogovorov z dobavitelji in njihovih učinkov na
obveznosti, denarne tokove in izpostavljenost likvidnostnemu tveganju. Zahteve po razkritju so odgovor IASB
na pomisleke vlagateljev, da finančni dogovori nekaterih podjetij z dobavitelji niso dovolj vidna, kar ovira
analizo vlagateljev.
Standardi/dopolnila, ki veljajo za letna obdobja z začetkom 1. januarja 2025 ali kasneje
1. Spremembe MRS 21 Pomanjkanje zamenljivosti
Spremembe zadevajo subjekt, ko ima transakcijo ali operacijo v tuji valuti, ki ni zamenljiva v drugo valuto na
datum merjenja za določen namen. Valuta je zamenljiva, kadar obstaja zmožnost pridobitve druge valute (z
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
107
običajno administrativno zamudo) in bi transakcija potekala prek tržnega ali menjalnega mehanizma, ki ustvarja
izvršljive pravice in obveznosti.
Standardi/dopolnila, ki veljajo za letna obdobja z začetkom 1. januarja 2026 ali kasneje
1. Spremembe MSRP 9 in MSRP 7 Spremembe klasifikacije in merjenja finančnih instrumentov
Spremembe:
- vključujejo pojasnilo zahtev za časovno razporeditev prepoznanja in odprave prepoznanja nekaterih
finančnih sredstev in obveznosti, z novo izjemo za nekatere finančne obveznosti, poravnane prek
sistema elektronskih denarnih nakazil;
- pojasnijo in dodajo nadaljnje smernice za ocenjevanje, ali finančno sredstvo izpolnjuje merilo izključno
plačilo glavnice in obresti (SPPI);
- vključujejo nova razkritja za nekatere instrumente s pogodbenimi pogoji, ki lahko spremenijo denarne
tokove (kot so nekateri instrumenti s funkcijami, povezanimi z doseganjem okoljskih, socialnih in
upravljavskih ciljev (ESG);
- posodabljajo razkritja za kapitalske instrumente, ocenjene po pošteni vrednosti skozi drug
vseobsegajoči donos (FVOCI).
2. Letne izboljšave MSRP 11
Letne izboljšave so omejene na spremembe, ki pojasnjujejo besedilo v računovodskem standardu ali
popravljajo relativno manjše nenamerne posledice, spreglede ali nasprotja na podlagi zahtev v računovodskih
standardih. Spremembe iz leta 2024 ustrezajo naslednjim standardom:
- MSRP 1 Prva uporaba mednarodnih standardov računovodskega poročanja;
- MSRP 7 Finančni instrumenti: razkritja in priložena navodila za izvajanje MSRP 7;
- MSRP 9 Finančni instrumenti;
- MSRP 10 Konsolidirani računovodski izkazi; in
- MRS 7 Izkaz denarnih tokov.
3. Spremembe MSRP 9 in MSRP 7 - Pogodbe, ki se nanašajo na proizvodnjo električne energije, odvisno
od naravnih dejavnikov
Spremembe uvajajo nove zahteve glede razkritij za pogodbe, ki se nanašajo na električno energijo, proizvedeno
iz naravno odvisnih virov (npr. pogodbe o nakupu električne energije), zlasti glede izpostavljenosti količinski
spremenljivosti, nepriznanih obveznosti in vpliva na poslovni izid. Hkrati zagotavljajo dodatna pojasnila za
uporabo varovalnega računovodstva v skladu z IFRS 9. Spremembe se uporabljajo od 1. januarja 2026,
retrospektivno za določitev obsega pogodb in prospektivno za nova varovalna razmerja.
Standardi/dopolnila, ki veljajo za letna obdobja z začetkom 1. januarja 2027 ali kasneje
1. MSRP 18 - "Predstavitev in razkritje v računovodskih izkazih"
To je nov standard o predstavitvi in razkritju v računovodskih izkazih, s poudarkom na posodobitvah izkaza
poslovnega izida. Ključni novi koncepti, uvedeni v MSRP 18, se nanašajo na:
- strukturo izkaza poslovnega izida;
- zahtevana razkritja v računovodskih izkazih za določene mere uspešnosti dobička ali izgube, o katerih
se poroča zunaj računovodskih izkazov podjetja (to so merila uspešnosti, ki jih določi poslovodstvo); in
- okrepljena načela o združevanju in razčlenjevanju, ki veljajo za primarne računovodske izkaze in
pojasnila na splošno.
2. MSRP 19 - "Odvisne družbe brez javne odgovornosti: razkritja" (vključno s spremembami MSRP 19)
Ta novi standard deluje skupaj z drugimi računovodskimi standardi MSRP. Odvisno podjetje uporablja zahteve
iz drugih računovodskih standardov MSRP, razen zahtev po razkritju, in namesto tega uporablja zmanjšane
zahteve glede razkritja iz MSRP 19. Zmanjšane zahteve glede razkritja v skladu z MSRP 19, uravnotežijo
informacijske potrebe uporabnikov ustreznih računovodskih izkazov odvisnih podjetij z zmanjšanjem stroškov
za pripravljavce. MSRP 19 je prostovoljni standard za odvisna podjetja. Hčerinsko podjetje je ustrezno, če:
- nima javne odgovornosti;
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
108
- ima končno ali vmesno obvladujoče podjetje, ki pripravlja konsolidirane računovodske izkaze, ki so na
voljo za javno uporabo in so v skladu z računovodskimi standardi MSRP.
3. MSRP za Mala in srednja podjetja (MSP) tretja izdaja
Tretja izdaja standarda IFRS za MSP predstavlja celovito posodobitev standarda, vključno z bistvenimi
spremembami na področju pripoznavanja prihodkov v skladu z IFRS 15, uvedbo novega samostojnega poglavja
o merjenju po pošteni vrednosti ter večjo uskladitvijo poslovnih združitev z zahtevami IFRS 3. Spremembe
povečujejo kompleksnost računovodenja in bodo od MSP zahtevale uvedbo novih postopkov, zlasti pri
prihodkih in prevzemih. Standard se uporablja za obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2027 ali pozneje, in se
uporablja retrospektivno, ob možnosti predčasne uporabe.
4. Spremembe MRS 21 Prevedba v poročevalsko valuto v hiperinflacijskem gospodarstvu
Spremembe pojasnjujejo način prevajanja računovodskih izkazov, kadar ima podjetje funkcionalno valuto v
nehiperinflacijskem gospodarstvu, poročevalsko valuto pa v hiperinflacijskem, pri čemer se vse postavke
preračunajo po zaključnem tečaju za zagotovitev primerljivosti in doslednosti. Dodatna pojasnila se nanašajo na
prevajanje tujih poslov v skladu z IAS 29 ter uvajajo nove zahteve glede razkritij. Spremembe se uporabljajo za
obračunska obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2027 ali pozneje, ob možnosti predčasne uporabe.
Skupina predvideva, da uvedbe novih standardov in spremembe obstoječih standardov v obdobju začetne
uporabe ne bo imela pomembnega vpliva na računovodske izkaze skupine.
Standard Opis standarda oz. interpretacija
Učinkuje za poročevalska
obdobja z začetkom ali
kasneje
Predčasna uporaba
Zaključek
poslovnega leta 31.
marec 2025
zaključek
poslovnega lea 30.
junij 2025
zaključek
poslovnega leta 31.
septmeber 2025
zaključek
poslovnega leta 31.
december 2025
zaključek
poslovnega leta 31.
marec 2026
MRS 1
Razvrščanje obveznosti na kratkoročne in
dolgoročne
1. januar 2024
MRS 1 Dolgoročne obveznosti z zavezami 1. januar 2024
MSRP 16 Prodaja in povratni najem 1. januar 2024
MRS 7 in
MSRP 7
Financiranje dobaviteljev 1. januar 2024
MRS 21 Pomanjkanje zamenljivosti 1. januar 2025
MSRP 9 in
MSRP 7
Spremembe klasifikacije in merjenja
finančnih instrumentov
1. januar 2026
različni
standardi
Letne izboljšave MSRP (izvod 11) 1. januar 2026
MSRP 9 in
MSRP 7
Pogodbe, ki se nanašajo na proizvodnjo
električne energije, odvisno od naravnih
dejavnikov
1. januar 2026
MSRP 18
Predstavitev in razkritje v računovodskih
izkazih
1. januar 2027
MSRP 19
Odvisne družbe brez javne odgovornosti:
razkritja
1. januar 2027
MSRP 19
Dopolnitve MSRP 19 "Odvisne družbe brez
javne odgovornosti: razkritja"
1. januar 2027
MSRP 19
MSRP za Mala in srednja podjetja (MSP) –
tretja izdaja
1. januar 2027
MRS 21
Prevedba v poročevalsko valuto v
hiperinflacijskem gospodarstvu
1. januar 2027
Revidirana izjava o izvajanju MSRP,
komentar poslovodstva
Brez datuma začetka
veljavnosti kot
neobvezujoče smernice
N/A
MRS 36, MSRP
18, MRS 1,
MRS 37, MRS
8 in MSRP 7
Razkritja o negotovostih v računovodskih
izkazih – ilustrativni primeri
brez datuma začetka
veljavnosti kot
spremljevalni obstoječi
računovodski standard
MSRP
N/A
N/A
N/A
Še ne učinkuje
Prvo učinkovnje
Še ne učinkuje
Še ne učinkuje
Še ne učinkuje
Še ne učinkuje
Še ne učinkuje
Prvo učinkovanje
Prvo učinkovanje
Prvo učinkovanje
Že obvezno velja
Že obvezno velja
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
109
3. Pomembne računovodske ocene, usmeritve, primerljivost računovodskih izkazov in popravki napak
Spremembe računovodskih usmeritev
Skupina je v letu 2025 dopolnila veljavne računovodske usmeritve in obravnavanje poslovnih dogodkov ter
njihovo izkazovanje v računovodskih izkazih, v skladu z zahtevami sprememb MSRP, ki so stopili v veljavo v letu
2025.
Računovodske ocene
Priprava računovodskih izkazov temelji tudi na določenih ocenah in predpostavkah uprave skupine, ki vplivajo
tako na neodpisano vrednost sredstev in obveznosti skupine kot tudi na izkazane prihodke in odhodke
obračunskega obdobja. Podatki o pomembnih ocenah negotovosti in odločilnih presojah, ki jih je uprava skupine
pripravila v procesu izvajanja računovodskih usmeritev in ki najbolj vplivajo na zneske v računovodskih izkazih,
so opisani v pojasnilih. Ocena med drugim vključuje:
- določitev poštene vrednosti nepremičnin (Pojasnilo 10);
- pošteno vrednost naložb (Pojasnilo 14);
- presojo indikatorjev oslabitve denar ustvarjajočih enot (Pojasnilo 10);
- presojo terjatev in obveznosti za odloženi davek (Pojasnilo 16 in 26);
- predpostavke, pomembne za aktuarski izračun v zvezi z določenimi zaslužki zaposlenih (Pojasnilo 23);
- vrednotenje terjatev do kupcev (Pojasnilo 19).
V letu 2025 ni prišlo do spremembe računovodskih usmeritev glede na preteklo leto, prav tako se pristop za
izdelavo računovodskih ocen ni spremenil glede na preteklo leto.
Popravki napak
Bistvene napake v računovodskih izkazih se popravijo v primerjalnih informacijah, ki so predstavljene v
računovodskih izkazih za obdobje, ko se napaka odpravi. Skupina v letu 2025 ni odkrila napak ki bi se popravljale
s preračunom primerjalnih zneskov iz predstavljenega predpreteklega in preteklega obdobja v katerem se je
napaka pojavila, v skladu z MRS 8 (Računovodske usmeritve, spremembe računovodskih ocen in napake) in ki so
posledica napačne uporabe računovodskih usmeritev.
Podlaga za konsolidacijo
Odvisne družbe
Odvisne družbe so podjetja, ki jih obvladuje družba Terme Čatež d.d. Obvladovanje obstaja, ko ima matično
podjetje zmožnost odločati o finančnih in poslovnih usmeritvah podjetja za pridobivanje koristi iz njegovega
delovanja. Pri ocenjevanju vpliva se upošteva obstoj in učinek potencialnih glasovalnih pravic, ki jih je trenutno
moč uveljaviti ali zamenjati. Računovodski izkazi odvisnih družb so vključeni v konsolidirane računovodske izkaze
od datuma, ko se obvladovanje začne, do datuma, ko se preneha. Računovodske usmeritve odvisnih družb so
bile po potrebi spremenjene oz. prilagojene usmeritvam skupine.
Posli izvzeti iz konsolidacije
Stanja, nerealizirani dobički in izgube, ki izhajajo iz poslov znotraj Skupine Terme Čatež, so pri sestavi
konsolidiranih računovodskih izkazov izločena.
Tuja valuta
Posli v tuji valuti
V tuji valuti izraženi posli se preračunajo v ustrezno funkcijsko valuto družb znotraj Skupine Terme Čatež po
referenčnem tečaju ECB na dan posla. Denarna sredstva in obveznosti izražena v tuji valuti na dan bilance stanja
se preračunajo v funkcijsko valuto po referenčnem tečaju ECB, veljavnem na zadnji dan obračunskega obdobja.
Pozitivne ali negativne tečajne razlike so razlike med odplačno vrednostjo v funkcijski valuti na začetku obdobja,
popravljeno za višino efektivnih obresti in plačil med obdobjem, kot tudi odplačno vrednost v tuji valuti,
preračunano po srednjem tečaju na koncu obdobja. Nedenarna sredstva in obveznosti izražena v tuji valuti in
izmerjena po pošteni vrednosti se pretvorijo v funkcijsko valuto po referenčnem tečaju ECB na dan, ko je
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
110
določena višina poštene vrednosti. Tečajne razlike se pripoznajo v izkazu poslovnega izida, kar pa ne velja za
razlike, ki nastanejo pri preračunu kapitalskih instrumentov razvrščenih kot inštrumenti po pošteni vrednosti prek
drugega vseobsegajočega donosa.
Naložbe v odvisne družbe
Dolgoročne finančne naložbe v kapital odvisnih družb, ki so vključene v konsolidirane računovodske izkaze, se
vrednotijo po nabavni vrednosti. Udeležba v dobičku odvisne družbe je pripoznana v poslovnem izidu obvladujoče
družbe, ko le-ta pridobi pravico do izplačila udeležbe. V primeru, da je zaradi izgube odvisne družbe potrebna
oslabitev naložbe, se znesek izgube zaradi oslabitve izmeri kot razlika med knjigovodsko vrednostjo naložbe in
sedanjo vrednostjo pričakovanih bodočih denarnih tokov.
Finančni instrumenti
1) Finančna sredstva
Skupina pripozna finančno sredstvo, kadar postane stranka v pogodbenih določilih finančnega instrumenta.
Skupina odpravi pripoznanje finančnega sredstva, ko potečejo pogodbene pravice do denarnih tokov iz tega
sredstva ali ko skupina prenese pravice do pogodbenih denarnih tokov iz finančnega sredstva na podlagi posla, v
katerem se vsa tveganja in koristi iz lastništva finančnega sredstva prenesejo.
Razvrščanje in merjenje finančnih sredstev
Skupina ima naslednje vrste finančnih sredstev, ki sodijo v okvir MSRP 9:
1. denar in denarni ustrezniki,
2. terjatve in posojila,
3. finančne naložbe.
Razen terjatev do kupcev, je potrebno pri začetnem pripoznanju finančno sredstvo izmeriti po pošteni vrednosti
in, če gre za finančno sredstvo, ki ni izmerjeno po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, prišteti ali odšteti tudi
transakcijske stroške, ki neposredno izhajajo iz pridobitve ali izdaje finančnega sredstva. Ob začetnem
pripoznanju terjatev do kupcev, ki nimajo pomembne sestavine financiranja, jih je potrebno meriti po
transakcijski ceni.
a) Denar in denarni ustrezniki
Denarna sredstva in njihovi ustrezniki zajemajo gotovino, bančne depozite do treh mesecev in druge kratkoročne,
hitro unovčljive naložbe s prvotno dospelostjo treh mesecev ali manj.
b) Terjatve in posojila
Posojila in terjatve skupina meri po odplačni vrednosti. Glede na zapadlost jih razvršča med kratkoročna finančna
sredstva (zapadlost do 12 mesecev po datumu izkaza finančnega položaja) ali dolgoročna finančna sredstva
(zapadlost nad 12 mesecev po datumu izkaza finančnega položaja). Posojila in terjatve so na začetku pripoznana
po pošteni vrednosti, povečani za neposredne stroške posla. Po začetnem pripoznanju se izmerijo po odplačni
vrednosti po metodi veljavne obrestne mere, zmanjšani za izgube zaradi oslabitve. Dobički in izgube se pripoznajo
v poslovnem izidu ob odpravi, spremembi ali oslabitvi.
c) Finančne naložbe
Med finančnimi naložbami skupina izkazuje naložbe v odvisne družbe, pridružene družbe, skupaj obvladovane
družbe in naložbe v finančne inštrumente.
c1) Naložbe v družbe v skupini, pridružene in skupaj obvladovane družbe
Naložbe v družbe v skupini so merjene po izvirni vrednosti, zmanjšani za nabrano izgubo zaradi oslabitve.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
111
c2) Finančni inštrumenti
Skupina razvrsti finančne instrumente na podlagi poslovnega modela za upravljanje s finančnimi sredstvi in
značilnosti njegovih pogodbenih denarnih tokov, kot pozneje merjene po:
1. odplačni vrednosti;
2. pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa;
3. pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Finančni inštrumenti po odplačni vrednosti
Finančni inštrument se meri po odplačni vrednosti, če je posedovan v okviru poslovnega modela, katerega cilj je
posedovanje z namenom prejemanja pogodbenih denarnih tokov in v skladu s pogodbenimi pogoji na določene
datume prihaja do denarnih tokov, ki so izključno odplačila glavnice in obresti na neporavnano glavnico. Med
finančnimi inštrumenti, ki so merjeni po odplačni vrednosti skupina izkazuje predvsem obveznice, s katerimi nima
namena trgovati.
Finančni inštrumenti po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa
Finančni inštrument se meri po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa, če ga skupina poseduje
v okviru poslovnega modela, katerega cilj se dosega s prejemanjem pogodbenih denarnih tokov in prodajo in v
skladu s pogodbenimi pogoji na določene datume prihaja do denarnih tokov, ki so izključno odplačila glavnice in
obresti na neporavnano glavnico.
Dolžniški inštrumenti
Skupina ima v posesti dolžniške instrumente po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega donosa, ki
vključujejo naložbe v obveznice, ki kotirajo na borzi in so pripoznani med drugimi nekratkoročnimi finančnimi
naložbami. Za dolžniške instrumente, ki so pripoznani po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega
donosa, se prihodki od obresti, tečajne razlike in izgube zaradi oslabitve ali razveljavitve pripoznajo v izkazu
poslovnega izida in obračunajo na enak način, kot pri finančnih sredstvih po odplačni vrednosti. Vse ostale
spremembe poštene vrednosti se pripoznajo v izkazu drugega vseobsegajočega donosa. Po odpravi pripoznanja
se kumulativna sprememba poštene vrednosti, ki je pripoznana v drugem vseobsegajočem donosu, prerazporedi
v izkaz poslovnega izida.
Kapitalski inštrumenti
Finančna sredstva, pripoznana po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega donosa, ki imajo naravo
kapitalskega instrumenta, so tista finančna sredstva, za katera se skupina odloči za nepreklicno razvrstitev v
skupino kapitalskih instrumentov po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega donosa ter jih ne
poseduje za namen trgovanja. Razvrstitev se določi po posameznem finančnem instrumentu. Dobički in izgube iz
naslova teh finančnih sredstev se nikoli ne prerazporedijo v izkaz poslovnega izida. Dividende iz naslova
kapitalskih instrumentov se pripoznajo kot prihodki v izkazu poslovnega izida ob vzpostavitvi pravice skupine do
plačila.
Finančni inštrumenti po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida
Finančni inštrument se meri po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, razen če se meri po odplačni vrednosti
ali po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa.
2) Finančne obveznosti
Finančne obveznosti so merjene po odplačni vrednosti z uporabo metode efektivnih obresti.
Oslabitve finančnih sredstev
Skupina skladno z MSRP 9 uporablja model pričakovanih izgub, pri čemer pripoznava ne samo nastale izgube,
temveč tudi izgube, za katere se pričakuje, da bodo nastale v prihodnosti. Za finančno sredstvo se šteje, da je
oslabljeno, če obstajajo objektivni dokazi, iz katerih je razvidno, da je zaradi enega ali več dogodkov prišlo do
zmanjšanja pričakovanih prihodnjih denarnih tokov iz naslova tega sredstva, in ki jih je mogoče zanesljivo izmeriti.
a) Posojila in terjatve
Skupina oceni dokaze o oslabitvi posojil posebej za vsako pomembno posojilo.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
112
Skupina oceni dokaze o oslabitvi terjatev posebej ali skupno. Vse pomembne terjatve se posamezno
izmerijo za namen posebne oslabitve. Če se oceni, da knjigovodska vrednost terjatve presega njeno
pošteno, to je udenarljivo vrednost, se terjatev slabi. Ocena slabitev temelji na pričakovanih
individualnih kreditnih izgubah, povezanih z verjetnostjo neplačil terjatev in posojil v naslednjih 12
mesecih, razen če se je kreditno tveganje bistveno povečalo od začetnega pripoznanja. V teh primerih
ocena slabitev temelji na verjetnosti neplačila v obdobju celotnega trajanja finančnega sredstva.
Pričakovane kreditne izgube predstavljajo razliko med pogodbenimi denarnimi tokovi, ki so zapadli po
pogodbi in vsemi denarnimi tokovi, za katere skupina pričakuje, da jih bo prejela.
Izguba zaradi oslabitve v zvezi s finančnim sredstvom, izkazanim po odplačni vrednosti (posojila in
terjatve), se izračuna kot razlika med neodpisano vrednostjo sredstva in pričakovanimi bodočimi
denarnimi tokovi, razobrestenimi po izvirni efektivni obrestni meri. Izgube se pripoznajo v poslovnem
izidu in izkažejo na kontu popravka vrednosti posojil in terjatev oziroma vrednostnih papirjev. Tako se
obresti od oslabljenega sredstva še nadalje pripoznavajo. Ko se zaradi kasnejših dogodkov znesek izgube
zaradi oslabitve zmanjša, se to zmanjšanje odpravi skozi poslovni izid.
b) Finančne naložbe
b1) Naložbe v družbe v skupini
Skupina na dan vsakega poročanja oceni, ali je kako znamenje, da utegne biti sredstvo oslabljeno. Če je
kakršnokoli tako znamenje, mora skupina oceniti nadomestljivo vrednost sredstva. Kot nadomestljiva
vrednost se šteje poštena vrednost, zmanjšana za stroške prodaje ali vrednost pri uporabi, odvisno od
tega, katera je večja. Ocenjevanje vrednosti pri uporabi obsega ocenjevanje prejemkov in izdatkov, ki
bodo izhajali iz nadaljnje uporabe sredstva in njegove končne odtujitve, ter uporabo ustrezne
razobrestovalne (diskontne) mere pri teh prihodnjih denarnih tokovih. Samo če je nadomestljiva
vrednost sredstva manjša od njegove knjigovodske vrednosti, se njegova knjigovodska vrednost zmanjša
na njegovo nadomestljivo vrednost. Takšno zmanjšanje je izguba zaradi oslabitve. Izgube zaradi
oslabitve, ki je pripoznana za finančno naložbo, ki je merjena po izvirni vrednosti, ni mogoče odpraviti.
b2) Naložbe v finančne inštrumente
Dolžniški instrumenti po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega donosa zajemajo obveznice,
ki kotirajo na borzi in so razvrščeni v skupino naložb z nizkim kreditnim tveganjem. Na podlagi izbrane
usmeritve skupina enkrat letno izmeri pričakovane kreditne izgube od teh instrumentov. V primeru, da
je od pripoznanja prišlo do bistvenega povečanja kreditnega tveganja, skupina pripozna popravek
vrednosti v celotni življenjski dobi pričakovane kreditne izgube.
Osnovni kapital
Navadne imenske delnice
Navadne imenske delnice so sestavni del osnovnega kapitala. Dodatni stroški, ki jih je mogoče neposredno
pripisati izdaji navadnih delnic, so izkazani kot znižanje kapitala, pri čemer se ne upoštevajo učinki na kapital.
Odkup lastnih delnic
Ob odkupu lastnih delnic ali deležev, ki se izkazujejo kot del osnovnega kapitala, se znesek plačanega nadomestila
vključno s stroški, ki se neposredno nanašajo na odkup, brez morebitnih davčnih učinkov pripozna kot
sprememba v kapitalu. Odkupljene delnice se izkazujejo kot delnice družbe Terme Čatd.d. in se odštejejo od
kapitala. Ob prodaji lastnih delnic ali njihovi naknadni ponovni izdaji se prejeti znesek izkaže kot povečanje
kapitala in tako dobljeni presežek ali manko pri transakciji se prenese na zadržani dobiček oz. na kapitalske
rezerve.
Dividende
Dividende se pripoznajo med obveznostmi in se izkazujejo ob nastanku poslovnega dogodka.
Nepremičnine, naprave in oprema
Izkazovanje in merjenje
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
113
Nepremičnine, naprave in oprema skupine (razen zemljišč) so izkazane po svoji nabavni vrednosti, zmanjšani za
amortizacijski popravek vrednosti in nabrano izgubo zaradi oslabitve. Nabavna vrednost zajema stroške, ki se
neposredno pripisujejo nabavi sredstev. Tako jo sestavljajo nakupna cena, uvozne in nevračljive nakupne dajatve
ter stroški, ki jih je bilo mogoče pripisati neposredno usposobitvi in (po potrebi) začetno oceno stroškov
razgradnje in odstranitve sredstva ter obnovitev mesta, na katerem se je to sredstvo nahajalo. Nabavna vrednost
nepremičnine, naprave ali opreme je povečana s stroški, ki povečujejo bodoče koristi sredstva. Stroški, ki
omogočajo podaljšanje dobe koristnosti sredstva, se izkazujejo kot zmanjšanje popravka vrednosti omenjenega
sredstva.
Za vrednotenje zemljišč skupina uporablja model prevrednotenja. Če se knjigovodska vrednost sredstva poveča
zaradi prevrednotenja, se mora povečanje priznati neposredno lastniškemu kapitalu kot rezerve za pošteno
vrednost iz prevrednotenja nepremičnin. Povečanje pa se mora pripoznati v poslovnem izidu, v kolikor odpravi
zmanjšanje iz prevrednotenja istega sredstva, ki je bilo prej pripoznano v poslovnem izidu. Če se knjigovodska
vrednost sredstev zmanjša zaradi prevrednotenja, se mora zmanjšanje pripoznati v poslovnem izidu. Zmanjšanje
pa bremeni neposredno lastniški kapital pod rubriko rezerve za pošteno vrednost do višine stanja v dobro rezerv
za pošteno vrednost od prevrednotenj nepremičnin. Ko je sredstvo odtujeno, se rezerva za pošteno vrednost
tega sredstva prenese neposredno v zadržani dobiček.
Dobiček oziroma izguba ob odsvojitvi nepremičnine, naprave ali opreme se določi kot razlika med prihodki iz
odsvojitve sredstva z njegovo knjigovodsko vrednostjo in izkaže v izkazu poslovnega izida med »drugimi
poslovnimi prihodki« oziroma »drugimi poslovnimi odhodki« (če je izguba).
Prerazporeditve k naložbenim nepremičninam
Nepremičnine, ki so zgrajene oziroma se gradijo ali razvite oziroma se razvijajo za prihodnjo uporabo kot
naložbene nepremičnine, so obravnavane kot naložbene nepremičnine v pridobivanju in izkazane po njihovi
nabavni vrednosti do datuma dokončanja gradnje.
Če se lastniško uporabljena nepremičnina spremeni v naložbeno nepremičnino, se ta nepremičnina prerazporedi
k naložbenim nepremičninam.
Kasnejši stroški
Stroški zamenjave nekega dela nepremičnine, naprave ali opreme se pripoznajo v knjigovodski vrednosti tega
sredstva, če je verjetno, da bodo bodoče gospodarske koristi, povezane z delom tega sredstva, pritekale v skupino
ter če je nabavno vrednost mogoče zanesljivo izmeriti. Pripoznanje knjigovodske vrednosti zamenjanega dela se
odpravi. Vsi ostali stroški (kot npr. dnevno servisiranje) so pripoznani v poslovnem izidu kot odhodki, takoj
oziroma v obdobju, ko do njih pride.
Amortizacija
Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti
vsakega posameznega sredstva. Najeta sredstva se amortizirajo ob upoštevanju trajanja najema in dobe
koristnosti, razen če je precej gotovo, da bo skupina do konca trajanja najema postala lastnica najetega sredstva.
Zemljišča se ne amortizirajo.
Kot začetek obračunavanja amortizacije nepremičnine, naprave in opreme se upošteva dan, ko je sredstvo
razpoložljivo za uporabo.
Uporabljene letne amortizacijske stopnje so naslednje:
1.
gradbeni objekti in deli gradbenih objektov 1% - 6%
2.
pohištvo in oprema 5% - 33%
3.
nasadi 5%
4.
drobni inventar 50%
5.
vlaganja v tuja OS 3% 5%
Metode amortiziranja, dobe koristnosti in preostale vrednosti se ponovno pregledajo na dan poročanja.
Stroški izposojanja
Skupina stroškov financiranj pridobitve nepremičnin, naprav in opreme do njihove usposobitve za uporabo ne
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
114
usredstvuje.
Neopredmetena sredstva
Neopredmetena sredstva skupina vodi po nabavni vrednosti, zmanjšani za amortizacijo in morebitno izgubo
zaradi oslabitve sredstva. Med neopredmetenimi dolgoročnimi sredstvi izkazuje programske pravice.
Kasnejši stroški
Kasnejši izdatki v zvezi z neopredmetenimi sredstvi so usredstveni le v primerih, ko povečujejo bodoče
gospodarske koristi, ki izhajajo iz sredstva, na katero se izdatki nanašajo. Vsi ostali stroški, vključno z znotraj
skupine ustvarjenim dobrim imenom in blagovnimi znamkami, so pripoznani v poslovnem izidu kot odhodki, takoj
ko do njih pride.
Amortizacija
Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti
neopredmetenih sredstev in se začne, ko je sredstvo razpoložljivo za uporabo. Uporabljene letne amortizacijske
stopnje so naslednje:
-
programske licence 30% - 33%
-
programska oprema 25% - 50%
Naložbene nepremičnine
Naložbene nepremičnine so nepremičnine, posedovane z namenom, da bi prinašale najemnino ali povečevale
vrednost dolgoročne naložbe ali oboje, ne pa za prodajo v rednem poslovanju, uporabo v proizvodnji ali pri
dobavi blaga ali storitev za pisarniške namene. Naložbene nepremičnine so izkazane po nabavni vrednosti,
zmanjšanih za amortizacijski popravek vrednosti in nabrano izgubo zaradi oslabitve. Obračunana amortizacija je
izkazana med stroški amortizacije, slabitve ali izgube pri prodaji pa kot prevrednotovalni poslovni odhodki.
Ocenjena doba koristnosti naložbenih nepremičnin se giblje od 20 do 55 let. Amortizacija se obračunava po
metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti posamezne naložbene
nepremičnine. Stopnja amortizacije naložbenih nepremičnin in delov naložbenih nepremičnin znaša od 1,8% do
5%. Zemljišča se ne amortizirajo. Dobe koristnosti naložbenih nepremičnin so enake kot za istovrstne
nepremičnine.
Najemi
Skupina ob sklenitvi pogodbe oceni, ali gre za najemno pogodbo oziramo ali pogodba vsebuje najem. Pogodba je
najemna pogodba oziroma vsebuje najem, če se z njo prenaša pravica do obvladovanja uporabe določenega
sredstva za določeno obdobje v zameno za nadomestilo.
Skupina na datum začetka najema pripozna sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe in obveznost iz najema.
Sredstvo se meri po nabavni vrednost, ki predstavlja sedanjo vrednost najemnin, ki na datum pripoznanja še niso
plačane, plačila najemnin, ki so bila izvedena na datum začetka merjenja ali pred njim, zmanjšana za prejete
spodbude za najem, začetne neposredne stroške ter ocenjene stroške, ki bodo nastali najemniku pri demontaži
ali odstranitvi sredstva, obnovitvi mesta, na katerem se predmet najema nahaja ali vrnitvi sredstva v stanje, kot
ga zahtevajo pogoji najema.
Trajanje najema je določeno kot obdobje, v katerem najema ni mogoče odpovedati skupaj z upoštevanjem
obdobij, za katera velja možnost podaljšanja najema, če je precej gotovo, da bo skupina to možnost izrabila in z
upoštevanjem obdobij, za katera velja možnost odpovedi najema, če je precej gotovo, da skupina te možnosti ne
bo izrabila. Skupina upošteva vsa pomembna dejstva in okoliščine, s katerimi dobi ekonomsko spodbudo, da
izrabi možnost ali ne, vključno s pričakovanimi spremembami dejstev in okoliščin od datuma začetka najema do
izvršitvenega datuma možnosti.
Skupina na datum začetka najema izmeri obveznost iz najema po sedanji vrednosti najemnin, ki na ta datum še
niso plačane. Najemnine se diskontirajo po obrestni meri, prejeti pri najemu, če je to obrestno mero mogoče
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
115
takoj ugotoviti. Če obrestne mere ni mogoče takoj ugotoviti se uporabi predpostavljeno obrestno mero za
izposojanje.
Po datumu začetka najema skupina meri sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe, z uporabo modela nabavne
vrednosti. Pravico do uporabe izkazuje po nabavni vrednosti zmanjšani za nabrano amortizacijo in nabrane
izgube zaradi oslabitve sredstev in popravljeno za ponovno merjenje obveznosti iz najema.
Pri amortiziranju sredstev, ki predstavljajo pravico do uporabe, se uporabljajo usmeritve za amortizacijo drugih
podobnih opredmetenih osnovnih sredstev. Če se do konca trajanja najema lastništvo sredstva, ki je predmet
najema, z najemom prenese na najemnika ali če vrednost sredstva, ki predstavlja pravico do uporabe, odraža, da
bo skupina izrabila možnost nakupa, skupina amortizira sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe od datuma
začetka najema do konca dobe koristnosti sredstva. V nasprotnem primeru sredstvo, ki predstavlja pravico do
uporabe, amortizira od datuma začetka najema do konca njegove dobe koristnosti oziroma do konca trajanja
najema, če je krajše od dobe koristnosti sredstva.
Po datumu začetka najema se ponovno izmeri obveznost iz najema tako, da slednja odraža spremembe v
najemnini. Znesek ponovnega merjenja obveznosti iz najema se pripozna kot prilagoditev vrednosti sredstva, ki
predstavlja pravico do uporabe. Obveznosti iz najema se ponovno izmerijo tako, da se spremenjene najemnine
diskontira z uporabo spremenjene diskontne mere, če se je spremenilo trajanje najema ali se je spremenila ocena
možnosti nakupa sredstva, ki je predmet najema, v primeru spremembe pričakovanih plačil iz naslova jamstva za
preostalo vrednost, spremenjenih prihodnjih najemnin zaradi spremembe indeksa ali stopnje, ki se uporablja za
določanje plačil, spremembe spremenljivih obrestnih mer. Spremenjene najemnine odražajo spremembo v
zneskih, ki jih je treba plačati v okviru možnosti nakupa.
Razlika med vrednostjo ob odtujitvi in knjigovodsko vrednostjo odtujenega sredstva se prenese med druge
poslovne prihodke oziroma med prevrednotovalne poslovne odhodke.
Kratkoročnih najemov in najemov, pri katerih je sredstvo, ki je predmet najema majhne vrednosti, se ne pripozna
kot sredstvo, ampak se pripozna najemnine, povezane s temi najemi, kot odhodke na podlagi enakomerne
časovne metode skozi celotno trajanje najema.
Zaloge
Zaloge se vrednotijo po izvirni vrednosti ali čisti iztržljivi vrednosti, in sicer po manjši izmed njiju. Stroški zalog
vsebujejo nabavno vrednost, stroške izdelave in pretvarjanja in druge stroške, ki se pojavljajo pri spravljanju zalog
na njihovo sedanje mesto in v njihovo sedanje stanje. Stroški zalog lahko vključujejo tudi prenose iz kapitala
morebitnih dobičkov oz. izgub iz naslova varovanja denarnega toka pred tveganjem ob nakupih zalog z uporabo
tujih valut.
Skupina za zmanjševanje količin materiala, proizvodov in polproizvodov, trgovskega blaga v zalogi
uporablja metodo zaporednih cen FIFO. Čista iztržljiva vrednost je ocenjena prodajna cena, dosežena v rednem
poslovanju, zmanjšana za ocenjene stroške dokončanja in ocenjene stroške prodaje. Prevrednotenje zalog je
sprememba njihove knjigovodske vrednosti. Vrednost zalog ni v celoti nadomestljiva, če so zaloge poškodovane,
če so v celoti ali delno zastarele ali če se njihove prodajne cene znižajo. Vrednost zalog tudi ni nadomestljiva, če
se povečajo ocenjeni stroški dokončanja ali ocenjeni stroški v zvezi s prodajo. Če knjigovodska vrednost, vključno
s tisto po zadnjih dejanskih nabavnih cenah oz. stroškovnih cenah, presega njihovo čisto iztržljivo vrednost, jo je
treba znižati do čiste iztržljive vrednosti. Vrednost zalog je treba znižati pri vsaki postavki ali skupini podobnih
postavk zalog posebej. Skupina izvaja politiko oblikovanja popravkov zalog na podlagi rezultatov rednih in
izrednih popisov zalog.
Oslabitev nefinančnih sredstev
Skupina ob vsakem datumu poročanja preveri preostalo knjigovodsko vrednost nefinančnih sredstev skupine
razen naložbenih nepremičnin, zalog in odloženih terjatev za davke z namenom, da ugotovi, ali so prisotni znaki
oslabitve. Če takšni znaki obstajajo, se oceni nadomestljiva vrednost sredstva. Ocena oslabitve neopredmetenih
sredstev z nedoločeno dobo koristnosti, ki še niso na voljo za uporabo, se izvede vsakič na datum poročanja.
Nadomestljiva vrednost sredstva ali denar ustvarjajoče enote je njena vrednost pri uporabi ali poštena vrednost,
zmanjšana za stroške prodaje, in sicer tista, ki je višja. Pri določanju vrednosti sredstva pri uporabi se pričakovani
prihodnji denarni tokovi diskontirajo na njihovo sedanjo vrednost z uporabo diskontne mere pred obdavčitvijo,
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
116
ki odraža sprotne tržne ocene časovne vrednosti denarja in tveganja, ki so značilna za sredstvo. Za namene
preizkusa oslabitve se sredstva združijo v najmanjše skupine sredstev, ki ustvarjajo denarne pritoke iz trajne
uporabe, v veliki meri neodvisnih od tistih iz drugih sredstev ali skupin sredstev (»denar ustvarjajoče enote«).
Oslabitev sredstva ali denar ustvarjajoče enote se pripozna v primeru, ko njegova knjigovodska vrednost presega
njegovo nadomestljivo vrednost. Slabitev se izkaže v poslovnem izidu. Skupina izgube zaradi oslabitve v preteklih
obdobjih na datum bilance stanja ovrednoti in tako ugotovi, če je prišlo do zmanjšanja izgube ali ta celo več ne
obstaja. Izguba zaradi oslabitve se odpravi, če je prišlo do spremembe ocen, na podlagi katerih skupina določi
nadomestljivo vrednost sredstva. Izguba zaradi oslabitve sredstva se odpravi do višine, do katere povečana
knjigovodska vrednost sredstva ne preseže knjigovodske vrednosti, ki bi bila ugotovljena po odštetju
amortizacijskega odpisa, če pri sredstvu v prejšnjih letih ne bi bila pripoznana izguba zaradi oslabitve.
Zaslužki zaposlenih
Drugi dolgoročni zaslužki zaposlenih rezervacije za odpravnine in jubilejne nagrade
Čista obveznost skupine, ki nastane v zvezi z dolgoročnimi zaslužki zaposlenih, je seštevek prihodnjih zaslužkov,
ki so jih zaposleni pridobili v zameno za njihovo delo, ki ga opravijo v tekočem in prejšnjih obdobjih. Tako dobljeni
znesek zaslužkov se diskontira, s čimer se določi njegova sedanja vrednost in nato zmanjša za pošteno vrednost
vseh povezanih sredstev. Diskontna stopnja je na datum poročanja evidentirani donos obveznic bonitetnega
razreda AA, katerih zapadlost je približno enaka zapadlosti obveznosti skupine. Izračun se izdela z uporabo
metode predvidene pomembnosti enot. Morebitni aktuarski dobički in izgube se pripoznajo v poslovnem izidu v
obdobju njihovega nastanka. Skupina je v skladu z zakonskimi predpisi, kolektivno pogodbo in internim
pravilnikom zavezana k plačilu jubilejnih nagrad zaposlencem ter odpravnin ob njihovi upokojitvi, za kar so
oblikovane dolgoročne rezervacije. Druge pokojninske obveznosti ne obstajajo. Rezervacije so oblikovane v višini
ocenjenih bodočih izplačil za odpravnine in jubilejne nagrade, diskontirane na dan bilance stanja na podlagi
projekcije obveznosti. Izračun s strani pooblaščenega aktuarja je bil narejen na dan 31.12.2024 za vsakega
zaposlenega tako, da je upošteval stroške odpravnin ob upokojitvi ter stroške vseh pričakovanih jubilejnih nagrad
do upokojitve. Izračun je z uporabo metode projecirane enote pripravil pooblaščeni aktuar.
Rezervacije
Rezervacije se pripoznajo, če ima skupina zaradi preteklega dogodka pravne ali posredne obveze, ki jih je mogoče
zanesljivo oceniti in je verjetno, da bo pri poravnavi obveze potreben odtok dejavnikov, ki omogočajo
gospodarske koristi. Možne obveznosti v računovodskih izkazih niso pripoznane, ker bo njihov dejanski obstoj
potrjen z nastopom ali nenastopom dogodkov šele v nenapovedljivi prihodnosti, na kar pa skupina ne more
vplivati. Poslovodstvo družb v skupini redno preverja ali je za poravnavo možne obveznosti verjeten odliv
sredstev, ki omogočajo ekonomske koristi. V primeru, da postane verjeten, se možna obveznost prerazporedi
tako, da se v računovodskih izkazih zanjo oblikuje rezervacija v trenutku, ko se spremeni stopnja verjetnosti.
Časovne razmejitve
Aktivne časovne razmejitve in pasivne časovne razmejitve se v knjigovodskih razvidih pripoznajo, če se sme
predpostavljati, da bodo v času, za katerega so oblikovane, zares nastali takšni prihodki in stroški oz. odhodki.
Realnost postavk aktivnih časovnih razmejitev mora biti na dan izkaza finančnega položaja utemeljena, postavke
pasivnih časovnih razmejitev pa ne smejo skrivati rezerv.
Prihodki
V skladu z MSRP 15 se prihodki pripoznajo, ko pride do prenosa kontrole na kupca in izpolnitve izvršitvene obveze.
Prenos kontrole se lahko zgodi v določenem trenutku ali postopoma v določenem obdobju. Prihodki se
pripoznajo v znesku, ki odraža nadomestilo, ki ga podjetje upravičeno pričakuje v zameno za prenos proizvodov,
blaga ali storitev na kupca.
Prihodki iz pogodb s kupci so vključeni med čistimi prihodki iz prodaje in vključujejo pretežno prihodke od prodaje
proizvodov, trgovskega blaga in storitev, pri katerih pride do prenosa kontrole na kupca in izvršitve naše
obveznosti v trenutku odpreme ali prevzema blaga s strani kupca oziroma ko so storitve opravljene. Znesek
pripoznanih prihodkov je odvisen od ocene pričakovanih poplačil, ki jih skupina pričakuje v zameno za svoje blago
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
117
ali storitve. V primeru, ko pogodba vsebuje več izvršitvenih obvez, je znesek poplačila razporejen na posamezno
izvršitveno obvezo na podlagi prodajne cene posamične izvršitvene obveze.
Poplačilo, ki ga skupina prejema v zameno za svoje blago in storitve, je lahko fiksno ali spremenljivo. V primeru
spremenljivega plačila se prihodki pripoznajo samo, kadar je zelo verjetno, da ne bo prišlo do znatnega preobrata
glede pričakovanih spremenljivih poplačil. Najpogostejši elementi spremenljivega plačila so predvsem bonusi ob
doseženem letnem prometu. Ti so evidentirani kot znižanje povezanih prihodkov v izkazu poslovnega izida ter
kot razmejitev v izkazu finančnega položaja. Izračunani so na osnovi preteklih izkušenj in specifičnih pogojev v
posameznih pogodbah. Razmejitve, ki nastanejo kot posledica takšnega znižanja prihodkov, se prilagodijo za
dejansko realizirane bonuse. Omenjene razmejitve predstavljajo ocenjene obveznosti skupine iz naslova
bonusov, kar zahteva uporabo presoje pri oceni zneska takšnih znižanj prihodkov.
Prihodki od najemnin
Prihodki od najemnin iz naložbenih nepremičnin se pripoznajo med prihodki enakomerno med trajanjem najema.
Podeljene vzpodbude v zvezi z najemom se pripoznajo kot sestavni del skupnih prihodkov od najemnin.
Med drugimi poslovnimi prihodki so izkazani tudi finančnih prihodki iz poslovnih terjatev in drugi prihodki.
Državne podpore
Državne podpore za investicije se v začetku pripoznajo v računovodskih izkazih kot odloženi prihodki, ko obstaja
sprejemljivo zagotovilo, da bo skupina podpore prejela in da bo izpolnila pogoje v zvezi z njimi. S sredstvi
povezane državne podpore se v izkazu poslovnega izida pripoznavajo strogo dosledno med drugimi prihodki iz
poslovanja v dobi koristnosti posameznega sredstva. Državne podpore, prejete za kritje stroškov, se pripoznavajo
strogo dosledno kot drugi prihodki iz poslovanja v obdobjih, v katerih nastajajo zadevni stroški, ki naj bi jih le-te
nadomestile.
Finančni prihodki
Finančni prihodki obsegajo prihodke od obresti od naložb, prihodke od dividend, prihodke od odsvojitve za
prodajo razpoložljivih finančnih sredstev, spremembe poštene vrednosti finančnih sredstev po pošteni vrednosti
skozi poslovni izid. Prihodki iz obresti se pripoznajo v poslovnem izidu ob njihovem nastanku z uporabo metode
efektivne obrestne mere. Prihodki od dividend se v izkazu poslovnega izida pripoznajo na dan, ko je uveljavljena
delničarjeva pravica do plačila, kar je pri podjetjih, ki kotirajo na borzi, praviloma datum, ko pravica do tekoče
dividende preneha biti povezana z delnico.
Finančni odhodki
Finančni odhodki so odhodki iz financiranja in odhodki iz investiranja. Prve sestavljajo predvsem obresti, drugi pa
imajo predvsem naravo prevrednotovalnih finančnih odhodkov. Prevrednotovalni finančni odhodki se pojavljajo
v zvezi s finančnimi naložbami zaradi njihove oslabitve, če zmanjšanje njihove vrednosti ni krito z rezervami zaradi
vrednotenja po pošteni vrednosti in zaradi padca njihove poštene vrednosti, če se merijo po pošteni vrednosti
preko poslovnega izida. Prevrednotovalni finančni odhodki se pripoznavajo tudi pri prodaji ali drugačni odtujitvi
ali odpravi pripoznavanja finančnih naložb ali prodaje terjatev, kot negativna razlika med prodajno ter
knjigovodsko vrednostjo, popravljeno za morebitno rezervo, nastalo iz vrednotenja po pošteni vrednosti.
Poslovni odhodki
Poslovni odhodki so v načelu enaki obračunanim stroškom v obračunskem obdobju, povečanim za stroške, ki se
zadržujejo v začetnih zalogah proizvodov in nedokončane proizvodnje, ter zmanjšanim za stroške, ki se zadržujejo
v končnih zalogah proizvodov in nedokončane proizvodnje. V trgovinskih organizacijah, kjer se stroški ne
zadržujejo v zalogah, je treba pri ugotavljanju poslovnih odhodkov všteti še nabavno vrednost prodanega
trgovskega blaga. Prevrednotovalni poslovni odhodki se pojavljajo v zvezi z opredmetenimi osnovnimi sredstvi,
neopredmetenimi sredstvi in obratnimi sredstvi zaradi njihovega prevrednotenja na nižjo vrednost, če
zmanjšanje njihove vrednosti ni krito z revalorizacijskimi rezervami iz njihovega predhodnega prevrednotenja na
višjo vrednost. Med prevrednotovalnimi poslovnimi odhodki se izkazuje tudi razlika med prodajno ter
knjigovodsko vrednostjo pri prodaji ali drugačni odtujitvi ali odpravi pripoznavanja opredmetenih osnovnih
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
118
sredstev, nekratkoročnih sredstev za prodajo, neopredmetenih sredstev ter naložbenih nepremičnin. Finančni
odhodki iz poslovnih obveznosti in drugi odhodki so v izkazu poslovnega izida izkazani med drugimi poslovnimi
odhodki.
Davek iz dobička
Davek iz dobička oz. izgube poslovnega leta obsega odmerjeni in odloženi davek. Davek iz dobička se izkaže v
izkazu poslovnega izida, razen v tistem delu, v katerem se nanaša na postavke, ki se izkazujejo neposredno v
kapitalu in se zato izkazuje med kapitalom. Odmerjeni davek je davek, za katerega se pričakuje, da bo plačan od
obdavčljivega dobička za poslovno leto, ob uporabi davčnih stopenj, uveljavljenih ali v bistvu uveljavljenih na
datum poročanja, in morebitne prilagoditve davčnih obveznosti v povezavi s preteklimi poslovnimi leti. Odloženi
davek se izkazuje po metodi obveznosti po bilanci stanja, pri čemer se upoštevajo začasne razlike med
knjigovodsko vrednostjo sredstev in obveznosti za potrebe finančnega poročanja in zneski za potrebe davčnega
poročanja. Naslednje začasne razlike niso upoštevane: začetno pripoznanje sredstev ali obveznosti v poslu, kjer
ne gre za poslovne združitve in ki ne vpliva niti na računovodski niti na obdavčljivi dobiček in razlike v zvezi z
naložbami v odvisna podjetja in skupaj obvladovana podjetja v tisti višini, za katero obstaja verjetnost, da ne
bodo odpravljene v predvidljivi prihodnosti. Nadalje se odloženi davek ne izkaže v primeru obdavčljivih začasnih
razlik ob začetnem pripoznanju dobrega imena. Odloženi davek se izkaže v višini, v kateri se pričakuje, da ga bo
potrebno plačati ob odpravi začasnih razlik, na podlagi zakonov, uveljavljenih ali v bistvu uveljavljenih na datum
poročanja. Skupina odložene terjatve in obveznosti za davek izkazuje v nepobotanih zneskih tudi, če ima
zakonsko izvršljivo pravico pobotati pripoznane odmerjene terjatve in obveznosti za davek in če se nanašajo na
davek iz dobička, ki pripada isti davčni oblasti v zvezi z isto obdavčljivo enoto; ali različnimi obdavčljivimi enotami,
ki nameravajo bodisi poravnati odmerjene obveznosti za davek in terjatve za davek z razliko bodisi hkrati povrniti
terjatve in poravnati obveznosti. Odložena terjatev za davek se pripozna v obsegu, za katerega obstaja verjetnost,
da bo na razpolago prihodnji obdavčljivi dobiček, v breme katerega bo v prihodnje mogoče uporabiti odloženo
terjatev. Odložene terjatve za davek se zmanjšajo za znesek, za katerega ni več verjetno, da bo mogoče uveljaviti
davčno olajšavo, povezano s sredstvom.
Čisti dobiček na delnico (EPS)
Delniški kapital skupine je razdeljen na navadne delnice, zato skupina prikazuje osnovno dobičkonosnost delnice.
Osnovna dobičkonosnost delnice se izračuna tako, da delimo dobiček oz. izgubo, ki pripada navadnim
delničarjem, s tehtanim povprečnim številom navadnih delnic v poslovnem letu.
Popravljeni čisti dobiček na delnico
Popravljeni čisti dobiček na delnico je enak osnovnemu čistemu dobičku na delnico, ker skupina nima
prednostnih delnic in zamenljivih obveznic.
Poročanje po segmentih
Segment je prepoznavni sestavni del skupine, ki se ukvarja s proizvodi ali storitvami ali proizvodi in storitvami v
posebnem gospodarskem okolju (območni odsek) ter je predmet tveganj in donosov, drugačnih od tistih v drugih
odsekih. Skupina Terme Čatež ustvarja prihodke v celoti v Republiki Sloveniji, zato podrobnejšega poročila po
območnih odsekih ne vodi.
Finančne in poslovne obveznosti
Finančne in poslovne obveznosti se v začetku izkažejo z zneski, ki izhajajo iz ustreznih listin o nastanku dolga.
Kasneje se lahko povečajo s pripisanimi donosi, drugimi nadomestili, če za to obstaja sporazum z upnikom.
Obveznosti, ki se obrestujejo in pri katerih se dejanska oz. dogovorjena obrestna mera ne razlikuje pomembno
od efektivne obrestne mere, se v bilanci stanja izkažejo po začetni pripoznani vrednosti, zmanjšani za odplačila.
Dogovorjena obrestna mera se ne razlikuje pomembno od efektivne obrestne mere, če razlika ni večja od 1%
vrednosti kredita. Dolgovi pomembnih vrednosti, ki se ne obrestujejo, se v bilanci stanja izkazujejo po diskontirani
vrednosti, pri čemer se upošteva povprečna obrestna mera, ki jo v primerljivih poslih dosega skupina. Kot dolgove
pomembnih vrednosti skupina opredeli tiste, katerih vrednost presega s sklepom uprave določen odstotek
vrednosti vseh dolgov. Obveznosti izražene v tuji valuti, se na dan bilance stanja preračunajo v domačo valuto.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
119
4. Določanje poštene vrednosti
Glede na računovodske usmeritve Skupine in razčlenitve je v številnih primerih potrebna določitev poštene
vrednosti tako finančnih kot tudi nefinančnih sredstev in obveznosti. Poštene vrednosti posameznih skupin
sredstev za potrebe merjenja oziroma poročanja je Skupina določila z uporabo hierarhije, ki je opisana v
nadaljevanju. Kjer so potrebna dodatna pojasnila v zvezi s predpostavkami za določitev poštenih vrednosti, so ta
navedena v razčlenitvah k posameznim postavkam sredstev oziroma obveznosti Skupine.
Poštena vrednost se določi na podlagi podatkov, ki so razvrščeni v tri ravni hierarhije:
Raven 1: kotirane cene (neprilagojene) na delujočih trgih za enaka sredstva ali obveznosti, do katerih lahko
družba dostopa na datum mnenja.
Raven 2: vhodni podatki, ki niso kotirane cene, in ki jih je mogoče neposredno ali posredno opaziti za sredstva in
obveznosti. Skupina za vhodne podatke na tej ravni uporablja kotirane cene za podobna sredstva ali obveznosti
na delujočih trgih.
Raven 3: vhodni podatki, ki jih ni mogoče opaziti za sredstva ali obveznosti. Skupina na tej ravni uporablja vhodne
podatke, kot so finančne napovedi (npr. denarni tokovi ali poslovni izid), ki jih je Skupina pripravila z uporabo
lastnih podatkov, če ni na voljo informacije, ki bi kazala, da bi udeleženci na trgu uporabili različne predpostavke.
Hierarhija poštene vrednosti
(v EUR) 1. raven 2. raven 3. raven Skupaj 1. raven 2. raven 3. raven Skupaj
Sredstva, merjena po pošteni vrednosti
Neopredmetena sredstva - - 124.926 124.926 - - 131.619 131.619
Opredmetena osnovna sredstva - - 101.254.736 101.254.736 - - 109.712.457 109.712.457
Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe 1.273.187 1.273.187 19.397 19.397
Naložbene nepremičnine - - 405.100 405.100 - - 486.059 486.059
Nekratkoročne finane naložbe - - 27.720.423 27.720.423 - 15.232.773 15.232.773
Nekratkoročne terjatve - - 1.272.941 1.272.941 - - 1.273.775 1.273.775
Odložene terjatve za davek - - 5.909.421 5.909.421 - - 6.413.495 6.413.495
Sredstva za prodajo - - - - - - - -
Zaloge - - 726.620 726.620 - - 639.582 639.582
Kratkorne finane naložbe - - 2.828.192 2.828.192 - - 2.899.942 2.899.942
Kratkorne poslovne terjatve - - 2.492.989 2.492.989 - - 2.650.434 2.650.434
Terjatve za davek od dohodka - - 2.729 2.729 - - - -
Predujmi in druga sredstva - - 1.685.002 1.685.002 - - 4.254.878 4.254.878
Denar in denarni ustrezniki - - 1.195.062 1.195.062 - - 1.556.980 1.556.980
Skupaj - - 146.891.328 146.891.328 - - 145.271.393 145.271.393
(v EUR) 1. raven 2. raven 3. raven Skupaj 1. raven 2. raven 3. raven Skupaj
Obveznosti, merjene po pošteni vrednosti
Rezervacije - - 1.025.642 1.025.642 - - 1.018.099 1.018.099
Dolgorno odloženi prihodki - - 1.528.200 1.528.200 - - 1.927.761 1.927.761
Nekratkoročne finane obveznosti - - 16.549.794 16.549.794 - - 14.882.004 14.882.004
Nekratkoročne obveznosti iz najema 106.310 106.310 15.176 15.176
Nekratkoročne poslovne obveznosti - - 379.202 379.202 - - 505.602 505.602
Odložene obveznosti za davek - - 7.499.067 7.499.067 - - 7.256.433 7.256.433
Obveznosti za odtujitev - - - -
Kratkorne finane obveznosti - - 6.180.536 6.180.536 - - 15.631.049 15.631.049
Kratkorne obveznosti iz najema 1.133.620 1.133.620 4.928 4.928
Kratkorne poslovne obveznosti - - 10.375.627 10.375.627 - - 5.725.043 5.725.043
Obveznosti za davek od dohodka - - 20.288 20.288 - - 115.776 115.776
Kratkorne druge obveznosti - - 232.015 232.015 - - 223.854 223.854
Skupaj - - 45.030.301 45.030.301 - - 47.305.725 47.305.725
31.12.2025
31.12.2024
31.12.2025
31.12.2024
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
120
Zemljišča
Zunanji, neodvisni cenilec, ki ima priznano in ustrezno poklicno usposobljenost oceni pošteno vrednost zemljišč
za namen računovodskega poročanja najmanj na 5 let in pri sestavi letnih računovodskih izkazov, če poslovodstvo
oceni, da so v tekočem letu nastale okoliščine, ki bi lahko pomembno vplivale na spremembo poštene vrednosti
zemljišč, se lahko poštena vrednost ugotavlja tudi pred potekom 5 let.
Naložbe v lastniške in dolžniške vrednostne papirje
Poštena vrednost finančnih sredstev po pošteni vrednosti skozi poslovni izid se določa glede na kotirane borzne
cene. Poštena vrednost finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa se določa
glede na kotirane borzne cene oziroma ustrezen model določanja poštene vrednosti.
Poslovne in druge terjatve
Poštena vrednost poslovnih in drugih terjatev se izračuna kot sedanja vrednost prihodnjih denarnih tokov,
razobrestenih po tržni obrestni meri na datum poročanja. Kratkoročne poslovne terjatve skupine niso
diskontirane zaradi kratkoročnosti, so pa upoštevane slabitve (popravki vrednosti) na pošteno vrednost.
Neizpeljane finančne obveznosti
Poštena vrednost se za potrebe poročanja izračuna na podlagi sedanje vrednosti bodočih izplačil glavnice in
obresti, diskontirani po tržni obrestni meri na datum poročanja. Skladno s preteklimi podatki in izračuni smo prišli
do zaključka, da stroški vodenja in najema finančnih obveznosti zanemarljivo vplivajo na veljavno obrestno mero,
kar pomeni, da je efektivna obrestna mera enaka pogodbeni obrestni meri.
Izkaz denarnih tokov
Izkaz denarnih tokov skupina sestavlja po posredni metodi. Podatki za posamezne postavke v izkazu denarnih
tokov izhajajo iz postavk bilance stanja, postavk iz izkaza poslovnega izida in drugih podatkov o nedenarnih
spremembah sredstev in obveznosti.
5. Poslovni prihodki
ČISTI PRIHODKI OD PRODAJE
(v EUR) 2025 2024
Prihodki od prodaje proizvodov in storitev na domačem trgu 37.046.341 34.824.747
Prihodki od prodaje trgovskega blaga in materiala na domačem trgu 1.823.624 1.595.192
Prihodki od najemnin 461.352 445.583
Skupaj 39.331.316 36.865.522
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
121
6. Drugi poslovni prihodki
Med drugimi poslovni prihodki skupina v letu 2025 izkazuje tudi prejeta sredstva iz naslova sklada RS za obnovo
zaradi poplav v višini 795 tisoč EUR.
7. Stroški materiala, storitev in dela
DRUGI POSLOVNI PRIHODKI
(v EUR) 2025 2024
Prihodki od odprave in porabe rezervacij 410.497 358.381
Drugi prihodki povezani s poslovnimi inki 1.172.315 191.676
Izterjane odpisane terjatve 61.408 94.256
Prodaja opredmetenih osnovnih sredstev in neopredmetenih sredstev - 561.981
Prodaja naložbenih nepremičnin - 122.304
Finani prihodki iz poslovnih terjatev do drugih 6.015 16.750
Okodnine, ki niso povezane s poslovnimiinki 106.255 814.321
Pozitivne evrske izravnave 36 136
Ostali prihodki, ki niso povezani s poslovnimiinki 40.634 25.054
Skupaj 1.797.160 2.184.859
Analiza stroškov
Strki blaga, materiala in storitev
(v EUR) 2025 2024
Nabavna vrednost prodanega blaga in materiala 1.338.141 1.136.197
Strki porabljenega materiala 6.556.762 6.779.033
Strki storitev 11.862.566 10.248.922
Skupaj 19.757.469 18.164.152
Stroški dela
(v EUR) 2025 2024
Stroški plač 7.484.915 7.538.455
Stroški socialnih zavarovanj 1.251.072 1.213.146
- od tega pokojninskih zavarovanj
Stroški dodatnih pokojninskih zavarovanj 113.935 111.347
Drugi stroški dela 2.092.196 1.637.823
Skupaj 10.942.119 10.500.771
Odpisi vrednosti
(v EUR) 2025 2024
Amortizacija 4.051.232 4.019.714
Prevrednotovalni poslovni odhodki pri neopredmetenih, opredmetenih
osnovnih sredstvih in naložbenih nepremičninah
33.494 4.673
Prevrednotovalni poslovni odhodki v zvezi s kratkoročnimi sredstvi, razen s
finančnimi naložbami in naložbenimi nepremičninami
1.292.667 94.464
Skupaj 5.377.393 4.118.851
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
122
8. Finančni prihodki
9. Finančni odhodki
Odpisi vrednosti
(v EUR) 2025 2024
Amortizacija 4.170.695 4.019.714
Prevrednotovalni poslovni odhodki pri neopredmetenih, opredmetenih
osnovnih sredstvih in naložbenih nepremičninah
33.494 4.673
Prevrednotovalni poslovni odhodki v zvezi s kratkornimi sredstvi, razen s
finanimi naložbami in naložbenimi nepremičninami
899.531 94.464
Skupaj 5.103.720 4.118.851
Drugi odhodki
(v EUR) 2025 2024
Drugi stroški 900.639 1.034.385
Ostali odhodki 1.861 3.709
Finani odhodki iz obveznosti do dobaviteljev 2.249 1.839
Finani odhodki iz drugih poslovnih obveznosti 31.283 72.640
Skupaj 936.033 1.112.573
FINANČNI PRIHODKI
(v EUR) 2025 2024
Finančni prihodki iz deležev
Finančni prihodki iz deležev v organizacijah v skupini 6.908 -
Finančni prihodki iz drugih naložb 11.059 24.216
Finančni prihodki iz danih posojil
Finančni prihodki iz posojil, danih povezanim osebam 183.152 89.453
Skupaj 201.119 113.669
FINANČNI ODHODKI
(v EUR) 2025 2024
Finani odhodki iz finanih naložb 579.903 -
Finani odhodki iz finanih obveznosti
Finani odhodki iz posojil, prejetih od povezanih oseb 357.978 564.190
Finani odhodki iz posojil, prejetih od bank 692.741 889.710
Finani odhodki iz drugih finančnih obveznosti 128.114 198.154
Finani odhodki iz obveznosti iz najema 12.301 1.358
Skupaj 1.771.037 1.653.412
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
123
Skupina v letu 2025 nima finančnih odhodkov iz naslova slabitve finančnih naložb. Slabitev nekratkoročne
finančne naložbe, ki se vrednoti preko kapitala, je razkrita pod točko 14. Skupni finančni odhodki skupine za
obresti v letu 2025 znašajo 1.771.037 EUR, medtem ko so v letu 2024 znašali 1.653.412 EUR.
10. Nepremičnine, naprave in oprema
OPREDMETENA OSNOVNA SREDSTVA
TEKOČE LETO
(v EUR)
Zemljišča
Gradbeni
objekti
Proizvajalne
naprave in
stroji
Oprema
Osnovna
sredstva v
pridobivanju
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2024 63.659.989 128.999.269 - 21.075.941 1.396.249 215.131.448
Stanje 1. januar 2025 63.659.989 128.999.269 - 21.075.941 1.396.249 215.131.448
109.712.457
Pridobitve - - - 27.780 9.810.796 9.838.576
Prenos z investicij v teku 23.863 9.425.510 1.129.651 (10.579.024) -
Povečanja zaradi pripojitve - - - - - -
Odtujitve (5.617.327) (16.738.264) - (2.863.778) - (25.219.369)
Prevrednotenje 1.277.021 - - - - 1.277.021
Stanje 31. december 2025 59.343.546 121.686.515 - 19.369.594 628.020 201.027.676
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2024 - 87.289.425 - 18.129.566 - 105.418.991
Stanje 1. januar 2025 - 87.289.425 - 18.129.566 - 105.418.991
Amortizacija v letu - 3.265.139 - 726.613 - 3.991.751
Odtujitve - (6.798.878) (2.838.925) - (9.637.803)
Stanje 31. december 2025 - 83.755.686 - 16.017.253 - 99.772.939
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2024 63.659.989 41.709.844 - 2.946.375 1.396.249 109.712.457
Stanje 1. januar 2025 63.659.989 41.709.844 - 2.946.375 1.396.249 109.712.457
Stanje 31. december 2025 59.343.546 37.930.829 - 3.352.341 628.020 101.254.736
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
124
Obveznosti do dobaviteljev osnovnih sredstev na dan 31.12.2025 znašajo 2.577.689 EUR, na dan 31.12.2024 pa
900.778 EUR.
Pri sestavi računovodskih izkazov za poslovno leto 2025 je obvladujoča družba pristopila k oceni poštene
vrednosti zemljišč. Učinek prevrednotenja je razviden iz tabele gibanja v letu 2025. Obvladujoča družba je v letu
2025 uspešno zaključila postopek prodaje dela poslovno nepotrebnega premoženja.
Cenitve zemljišč za namen računovodskega poročanja je pripravil pooblaščeni ocenjevalec vrednosti nepremičnin
po stanju na 31.12.2025. Cenitve so bile opravljene na podlagi tržne vrednosti z uporabo metode primerljivih
transakcij, ki se uvršča na drugo raven glede načina ugotavljanja poštene vrednosti ali z uporabo metode na
donosu zasnovanem načinu diskontiranih denarnih tokov (kjer je bilo to primernejše), ki se uvršča na tretjo raven
glede načina ugotavljanja poštene vrednosti. Poštena vrednost zemljišč je ocenjena v skladu z Mednarodnimi
standardi ocenjevanja vrednosti (MSOV). Pri oceni vrednosti zemljišč je upoštevana metoda primerljivih prodaj,
ki so po svoji lokaciji in možnosti izgradnje najbolj podobna obravnavanim nepremičninam. Za vsako posamezno
lokacijo je cenilec izbral najbolj primerljive transakcije in na njih opravil odstotne prilagoditve glede makro in
mikrolokacije, velikosti zemljišča, konfiguracije terena ter dostopa. Prav tako je upoštevan časovni odmik od
realizirane prodaje nepremičnin.
Pri sestavi računovodskih izkazov za poslovno leto 2025 je obvladujoča družba, ponovno z namenom presoje
indikatorjev slabitve denar ustvarjajočih enot za namen računovodskega poročanja na dan 31.12.2025,
pooblaščenemu ocenjevalcu vrednosti nepremičnin posredovala vse podatke vezano na poslovanje obvladujoče
družbe kot celote in posameznih denar ustvarjajočih enot v letu 2025 (DUE: Kompleks Čatež ob Savi, Mokrice).
OPREDMETENA OSNOVNA SREDSTVA
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Zemljišča
Gradbeni
objekti
Oprema
Osnovna
sredstva v
pridobivanju
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2023 65.296.553 125.964.641 20.624.790 873.907 212.759.890
Stanje 1. januar 2024 65.296.553 125.964.641 20.624.790 873.907 212.759.890
Pridobitve - - 51.484 4.732.523 4.784.007
Pridobitve - lastna izdelava 59.200 3.266.498 884.483 (4.210.181) -
Povečanja zaradi pripojitve (97.001) (231.870) (484.816) - (813.687)
Oslabitve (1.598.763) - - - (1.598.763)
Druge spremembe
Stanje 31. december 2024 63.659.989 128.999.269 21.075.941 1.396.249 215.131.448
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2023 - 84.273.680 17.913.681 - 102.187.361
Prilagoditve - - - - -
Stanje 1. januar 2024 - 84.273.680 17.913.681 - 102.187.361
Amortizacija v letu - 3.247.614 696.029 - 3.943.643
Odtujitve - (231.870) (480.143) - (712.013)
Stanje 31. december 2024 - 87.289.425 18.129.566 - 105.418.991
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2023 65.296.553 41.690.961 2.711.109 873.907 110.572.529
Stanje 1. januar 2024 65.296.553 41.690.961 2.711.109 873.907 110.572.529
Stanje 31. december 2024 63.659.989 41.709.844 2.946.375 1.396.249 109.712.457
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
125
Pooblaščeni ocenjevalec vrednosti nepremičnin je preveril Poročilo o oceni vrednosti turističnega kompleksa
Term Čatež na dan 31.12.2022 ter Poročilo o oceni vrednosti turističnega kompleksa Mokrice na dan 31.12.2024
in presodil ali obstajajo kakšne spremenjene okoliščine, ki bi povzročile pomembno nižje vrednosti na dan 31. 12.
2025. Pri primerjavi podatkov s trga nepremičnin in podatkov uporabljenih v osnovnih cenitvenih poročilih, ter
na podlagi podatkov o poslovanju turističnih kapacitet v lasti Term Čatež za leto 2025 ni ugotovil odstopanj, ki bi
jih bilo potrebno upoštevati na dan 31.12.2025, na podlagi česar je pooblaščeni ocenjevalec vrednosti
nepremičnin podal izjavo, da se nadomestljiva vrednost denar ustvarjajočih enot Kompleksa Čatež ob Savi in
Mokric od datuma cenitve (31.12.2022 in 31.12.2024 ) do 31.12.2025, niso spremenila in ostajajo na podobnih
ravneh.
Knjigovodska vrednost zastavljenih nepremičnin skupine na dan 31.12.2025 znaša 74.474.599 EUR, na dan
31.12.2024 je znašala 67.178.296 EUR.
Nabavna vrednost opredmetenih osnovnih sredstev skupine, katerih je knjigovodska vrednost na dan 31.12.2025
enaka nič, znaša 35.882.308 EUR. Delež odpisanosti opredmetenih osnovnih sredstev v celotnih sredstvih za leto
2025 znaša 49,63%, za leto 2024 pa je znašala 49,00%.
11. Naložbene nepremičnine
NALOŽBENE NEPREMIČNINE
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Naložbene nepremnine:
Zemljišča 290.300 290.300
Zgradbe 114.800 195.759
Skupaj 405.100 486.059
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
126
TABELA GIBANJA NALOŽBENIH NEPREMIČNIN
(merjenih po modelu nabavne vrednosti)
TEKOČE LETO
(v EUR)
Naložbene
nepremnine
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2024 1.618.402 1.618.402
Stanje 1. januar 2025 1.618.402 1.618.402
Odtujitve (88.452) (88.452)
Stanje 31. december 2025 1.529.950 1.529.950
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2024 1.132.342 1.132.342
Stanje 1. januar 2025 1.132.342 1.132.342
Amortizacija v letu 23.840 23.840
Pridobitve in pripojitve - -
Odtujitve (31.333) (31.333)
Stanje 31. december 2025 1.124.849 1.124.849
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2024 486.059 486.059
Stanje 1. januar 2025 486.059 486.059
Stanje 31. december 2025 405.100 405.100
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
127
Prihodki naložbenih nepremičnin v letu 2025 znašajo 142.940 EUR, v letu 2024 so znašali 123.997 EUR.
Neposredni odhodki naložbenih nepremičnin, ki prinašajo najemnine v letu 2025 znašajo 57.876 EUR, v letu 2024
pa so znašali 130.706 EUR.
Knjigovodska vrednost zastavljenih naložbenih nepremičnin na dan 31.12.2025 znaša 246.750 EUR, na dan
31.12.2024 pa je znašala 405.400 EUR.
Poslovodstvo ocenjuje, da knjigovodska vrednost naložbenih nepremičnin v znesku 405.100 EUR v lasti družb v
skupini, v vseh pomembnih pogledih odraža njihovo pošteno vrednost na dan 31.12.2025.
Nabavna vrednost naložbenih nepremičnin Skupine, katerih je knjigovodska vrednost na dan 31.12.2025 enaka
nič, znaša 455.261 EUR. Delež odpisanosti naložbenih nepremičnin Skupine za leto 2025 znaša 73,5%, za leto
2024 pa je znašala 70,0%.
TABELA GIBANJA NALOŽBENIH NEPREMIČNIN
(merjenih po modelu nabavne vrednosti)
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Naložbene
nepremnine
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2023 1.707.119 1.707.119
Stanje 1. januar 2024 1.707.119 1.707.119
Pridobitve 25.145 25.145
Odtujitve (113.862) (113.862)
Stanje 31. december 2024 1.618.402 1.618.402
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2023 1.155.445 1.155.445
Stanje 1. januar 2024 1.155.445 1.155.445
Amortizacija v letu 51.363 51.363
Odtujitve (74.466) (74.466)
Stanje 31. december 2024 1.132.342 1.132.342
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2023 551.673 551.673
Stanje 1. januar 2024 551.673 551.673
Stanje 31. december 2024 486.059 486.059
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
128
12. Neopredmetena sredstva
NEOPREDMETENA SREDSTVA
TEKOČE LETO
(v EUR)
Nekratkorne
premoženjske
pravice
Neopredmeten
a sredstva v
pridobivanju
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2024 715.718 (1.994) 713.724
Stanje 1. januar 2025 715.718 (1.994) 713.724
Pridobitve 0 23.775 23.775
Povečanja zaradi pripojitve -
Prenos z investicij v teku 23.775 (23.775) -
Stanje 31. december 2025 739.493 (1.994) 737.499
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2024 584.098 (1.994) 582.104
Amortizacija v letu 30.469 - 30.469
Stanje 31. december 2025 614.567 (1.994) 612.573
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2024 131.619 0 131.619
Stanje 1. januar 2025 131.619 0 131.620
Stanje 31. december 2025 124.926 0 124.926
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
129
NEOPREDMETENA SREDSTVA
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Nekratkorne
premoženjske
pravice
Neopredmetena
sredstva v
pridobivanju
Investicije
v teku
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2023 704.009 0 10.051 714.060
Stanje 1. januar 2024 704.009 0 10.051 714.060
Pridobitve 0 11.709 (10.051) 1.658
Povečanja zaradi pripojitve -
Prenos z investicij v teku 11.709 (11.709) 0 -
Odtujitve 0 (1.994) 0 (1.994)
Stanje 31. december 2024 715.718 (1.994) 0 713.724
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2023 564.563 0 0 564.563
Stanje 1. januar 2024 564.563 0 0 564.563
Amortizacija v letu 19.535 0 0 19.535
Odtujitve 0 (1.994) 0 (1.994)
Stanje 31. december 2024 584.098 (1.994) 0 582.104
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2023 139.447 0 10.051 149.497
Stanje 1. januar 2024 139.447 0 10.051 149.497
Stanje 31. december 2024 131.619 0 0 131.619
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
130
13. Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe
SREDSTVA, KI PREDSTAVLJAJO PRAVICO DO UPORABE
TEKOČE LETO
(v EUR)
Gradbeni
objekti
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2024 25.863 25.863
Stanje 1. januar 2025 25.863 25.863
Pridobitve 1.378.426 1.378.426
Stanje 31. december 2025 1.404.289 1.404.289
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2024 6.466 6.466
Stanje 1. januar 2025 6.466 6.466
Amortizacija v letu 124.637 124.637
Stanje 31. december 2025 131.103 131.103
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2024 19.397 19.397
Stanje 1. januar 2025 19.397 19.397
Stanje 31. december 2025 1.273.187 1.273.187
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
131
Skupina med sredstvi izkazuje pravico do uporabe sredstva v dolgoročnem najemu, od katerega obračunava
amortizacijo skladno z amortizacijskim načrtom bodočih najemnin. Iz tega naslova so v letu 2025 nastali finančni
odhodki v višini 12.301 EUR in izdatki za odplačila obveznosti iz najema 158.600 EUR.
Skupina je v letu 2025 zabeležila 60.745 EUR stroškov najemnin iz naslova najemov manjših vrednosti.
14. Nekratkoročne finančne naložbe
Nekratkoročne finančne naložbe v družbe v skupini so v ločenih računovodskih izkazih merjene po izvirni
vrednosti zmanjšani za nabrano izgubo zaradi slabitve. Pri sestavi letnih računovodskih izkazov se za posamezno
finančno naložbo v družbo v skupini presoja, ali obstajajo indikatorji njene morebitne oslabljenosti oziroma ali so
v poslovnem letu nastale okoliščine, ki bi lahko vplivale na spremembo poštene vrednosti naložbe.
SREDSTVA, KI PREDSTAVLJAJO PRAVICO DO UPORABE
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Gradbeni
objekti
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2023 25.863 25.863
Stanje 1. januar 2024 25.863 25.863
Stanje 31. december 2024 25.863 25.863
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2023 1.293 1.293
Stanje 1. januar 2024 1.293 1.293
Amortizacija v letu 5.173 5.173
Stanje 31. december 2024 6.466 6.466
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2023 24.570 24.570
Stanje 1. januar 2024 24.570 24.570
Stanje 31. december 2024 19.397 19.397
NEKRATKOROČNE FINANČNE NALOŽBE
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Nekratkoročne finančne naložbe:
Nekratkorne finane naložbe, razen posojil
Delnice in deli v pridruženih organizacijah 8.775.000 -
Druge delnice in deli 15.232.773 15.232.773
Nekratkorna posojila drugim 3.712.650 -
Skupaj 27.720.423 15.232.773
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
132
Vrednosti finančnih naložb primerljivega leta temeljijo na cenitvenem poročilu na dan 31.12.2024, saj
poslovodstvo na osnovi analize občutljivosti in presoje indikatorjev oslabljenosti naložbe v obvladujočo družbo
ni identificiralo indikatorjev slabitev naložb v odvisno družbo in ni zaznalo okoliščin, ki bi lahko pomembno
vplivale na spremembo poštene vrednosti finančne naložbe v obvladujočo družbo.
Obvladujoča družba je pri pripravi računovodskih izkazov za poslovno leto 2024 za namen računovodskega
poročanja pridobila cenitve naložb. Cenilec je za naložbo v odvisno družbo uporabil metodo diskontiranega
denarnega toka in metodo seštevanja (neto vrednosti sredstev). Na podlagi Poročila o oceni vrednosti
lastniškega kapitala odvisne družbe za namen računovodskega poročanja na dan 31.12.2024 tako niso bila
zaznana odstopanja, ki bi jih bilo potrebno upoštevati v računovodskih izkazih na ta dan.
Poslovodstvo matične družbe vrednoti naložbo v obvladujočo družbo po pošteni vrednosti preko izkaza drugega
vseobsegajočega donosa. V ta namen je pooblaščeni ocenjevalec vrednosti podjetij, z licenco Slovenskega
inštituta za revizijo, pripravil oceno poštene vrednosti v skladu z Mednarodnimi standardi računovodskega
poročanja 13 Merjenje poštene vrednosti in Mednarodnimi standardi ocenjevanja vrednosti na dan 31.12.2024.
V cenitvi je bila uporabljena metoda diskontiranega denarnega toka. Pri določanju ocene vrednosti lastniškega
kapitala družbe je cenilec uporabil na donosu zasnovan način ocenjevanja vrednosti. Le-ta vsebuje vse elemente
pričakovanj in tveganj, ki so značilni za ocenjevano podjetje in so ključni dejavniki določanja vrednosti lastniškega
kapitala družbe. Glavna pomanjkljivost te metode je negotovost glede napovedi bodočega poslovanja in element
subjektivnosti pri izdelavi napovedi. V cenitvi je bila uporabljena metoda sedanje vrednosti pričakovanih prostih
denarnih tokov (3. raven v skladu z MSRP 13). Upoštevana je zahtevana stopnja donosa celotnega kapitala
(WACC) v višini 10,3% oz. 10,4% za obdobje pet let, dolgoročno pa je upoštevan 8,9%. Diskont za netržnost je
upoštevan v višini 13%, diskont za pomanjkanje obvladovanja pa 4,5%. Vrednotenje temelji na prihodnji oceni
poslovanja za pet let, diskontirana z 10,3% oz. 10,4% stopnjo, v daljši prihodnosti pa je poslovanje normalizirano
z uporabo 8,9% diskontne stopnje in upoštevano 2% rast pri EBITDA marži 5,9%. Pomembno vrednost skupine
predstavlja tudi poštena vrednost presežnih sredstev družb v skupini DZS. Občutljivost vrednosti finančne
naložbe v povezano družbo v odvisnosti na vrednost EBITDA marže in WACC z razponom +/-1% - vrednost
finančne naložbe v povezano družbo je lahko višja za največ za 9,8% oziroma nižja največ za 7,4% vrednosti
finančne naložbe. Na podlagi Poročila o oceni poštene vrednosti lastniškega deleža obvladujoče družbe za namen
računovodskega poročanja je bila na 31.12.2024 opravljena slabitev naložbe v obvladujočo družbo v višini 1.701
tisoč EUR.
Kot jamstvo za dolgove ima skupina zastavljene lastniške deleže finančnih naložb, katerih knjigovodska vrednost
na dan 31.12.2025 znaša 8.775.000 EUR. Kot jamstvo za nekratkoročna posojila dana drugim v višini 3.712.650
EUR ima skupina vzpostavljeno zavarovanje na vrednostnih papirjih.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
133
GIBANJE NEKRATKOROČNIH FINANČNIH NALOŽB
TEKOČE LETO
(v EUR)
Finane naložbe v
odvisne, pridružene
in skupaj
obvladovane družbe
Finane naložbe
po pošteni
vrednosti prek
drugega
vseobsegajega
donosa
Finane naložbe
po odplačni
vrednosti
Skupaj
Bruto vrednost
Stanje 31. december 2024 23.850.344 - 23.850.344
Prerazvrstitve - - - -
Stanje 1. januar 2025 - 23.850.344 - 23.850.344
Pridobitve 8.775.000 - 3.712.650 12.487.650
Stanje 31. december 2025 8.775.000 23.850.344 3.712.650 36.337.994
Popravek vrednosti
Stanje 31. december 2024 - 8.617.571 - 8.617.571
Prerazvrstitve - - - -
Stanje 1. januar 2025 - 8.617.571 - 8.617.571
Stanje 31. december 2025 - 8.617.571 - 8.617.571
Čista vrednost 31.12.2024 - 15.232.773 - 15.232.773
Čista vrednost 1.1.2025 - 15.232.773 - 15.232.773
Čista vrednost 31.12.2025 8.775.000 15.232.773 3.712.650 27.720.423
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
134
15. Nekratkoročne terjatve
GIBANJE NEKRATKOROČNIH FINANČNIH NALOŽB
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Finane naložbe po pošteni
vrednosti prek drugega
vseobsegajega donosa
Skupaj
Bruto vrednost
Stanje 31. december 2023 25.551.043 25.551.043
Prilagoditve - -
Stanje 1. januar 2024 25.551.043 25.551.043
Uskladitev s pošteno vrednostjo (1.700.699) (1.700.699)
Stanje 31. december 2024 23.850.344 23.850.344
Popravek vrednosti
Stanje 31. december 2023 8.617.571 8.617.571
Prilagoditve - -
Stanje 1. januar 2024 8.617.571 8.617.571
Stanje 31. december 2024 8.617.571 8.617.571
Čista vrednost 31.12.2023 16.933.472 16.933.472
Čista vrednost 1.1.2024 16.933.472 16.933.472
Čista vrednost 31.12.2024 15.232.773 15.232.773
NEKRATKOROČNE TERJATVE
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Druge nekratkoročne poslovne terjatve 1.271.481 1.271.481
Nekratkoročno odloženi strki oz. odhodki 1.460 2.294
Skupaj 1.272.941 1.273.775
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
135
Med drugimi nekratkoročnimi poslovnimi terjatvami skupina izkazuje nekratkoročne poslovne terjatve, ki so v
največji meri vezane na prevzem dolgoročnih poslovnih obveznosti.
16. Terjatve za odloženi davek
Terjatve za odloženi davek v skupinskih računovodskih izkazih na dan 31.12.2025 znašajo 5.909.421 EUR.
Obračunane so iz naslova rezervacij za odpravnine, jubilejne nagrade zaposlencev, neizrabljenih davčnih izgub,
popravka vrednosti terjatev, slabitve finančnih naložb ter zaradi pri uskupinjevanju zmanjšanega dobička pri
prodaji nepremičnin. Skupina je v letu 2025 iz naslova koriščenja prenesene davčne izgube zmanjšala odložene
terjatve za davek v višini 504.448 EUR. Skupina ima na dan 31.12.2025 še neizrabljenih davčnih izgub v višini
7.658.237 EUR.
17. Zaloge
Pri letnem popisu zalog brezalkoholnih in alkoholnih pijač ter trgovskega blaga v gostinstvu smo ugotovili za
7.893 EUR viškov in za 677 EUR mankov. Pri letnem popisu trgovskega blaga trgovine pa je bil ugotovljen
inventurni manko v višini 6.530 EUR. Skupina izračunava višino dovoljenega kala po posameznih skupinah artiklov
v skladu s Pravilnikom o stopnjah dovoljenega kala, od katerega ni potrebno obračunati DDV. Tako je ugotovljen
in poknjižen kalo v višini 6.530 EUR manka. Zaloge niso zastavljene.
STAROSTNA STRUKTURA NEKRATKOROČNIH TERJATEV
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Zapadlo čez:
- 1 leto - -
- 2 leti 8.310 8.310
- 3 leta 626 834
- 4 leta - 626
- 5 let - -
- nad 5 let 1.264.005 1.264.005
Skupaj 1.272.941 1.273.775
TEKOČE LETO
(v EUR)
31.12.2024
Odloženi davki
prek
poslovnega
izida
Odloženi
davki preko
drugega
vseobsegaj
ega donosa
31.12.2025
Prevrednotenje oziroma oslabitev opredmetenih osnovnih sredstev 2.559 - - 2.559
Prevrednotenje oziroma oslabitev finančnih naložb 1.956.773 110.181 - 2.066.954
Prevrednotenje oziroma oslabitev finančnih naložb - negativna rezerva za
vrednotenje po pošteni vrednosti
1.873.679 - - 1.873.679
Oslabitve poslovnih terjatev 332.334 (54.145) - 278.188
Rezervacije za stroške in odhodke 39.499 (15.418) 373 24.454
Neizrabljeni davčni dobropisi oziroma olajšave 4.583 - - 4.583
Neizrabljene prenesene dane izgube 2.227.109 (540.316) - 1.686.793
Konsolidacijske prilagoditve (23.040) (4.750) - (27.790)
Skupaj 6.413.495 (504.448) 373 5.909.421
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
136
18. Kratkoročne finančne naložbe
KRATKOROČNE FINANČNE NALOŽBE
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Kratkoročne finane naložbe:
Kratkorne finane naložbe, razen posojil
Druge delnice in deli 430 430
Kratkorna posojila
Kratkorna posojila povezanim osebam 2.827.762 2.899.513
Skupaj 2.828.192 2.899.942
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Kratkoročne finančne naložbe:
Finančne naložbe po odplačni vrednosti 2.827.762 2.899.513
Finančne naložbe prek drugega vseobsegajega donosa 430 430
Skupaj 2.828.192 2.899.942
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Finane naložbe po odplačni vrednosti:
Kratkorna posojila dana z odkupom obveznic od povezanih oseb 1.713.250 1.713.250
Terjatve za obresti posojil 1.155.665 1.070.003
- danih povezanim osebam 1.155.665 1.070.003
Oslabitev naložb v posesti do zapadlosti (556.651) -
- danih organizacijam v skupini (556.651) -
Skupaj 2.312.265 2.783.253
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Posojila:
Kratkorna posojila dana povezanim osebam 425.810 75.810
Kratkorna posojila, dana drugim, tudi dani finani najem - 342.858
Terjatve za obresti posojil 112.940 40.450
- danih povezanim osebam 112.940 40.450
Oslabitev kratkoročno danih posojil (23.252) (342.858)
- danih organizacijam v skupini (23.252) -
- danih drugim - (342.858)
Skupaj 515.498 116.260
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
137
Med drugimi delnicami in deleži so izkazane naložbe v vrednostne papirje, ki so merjeni po pošteni vrednosti
prek drugega vseobsegajočega donosa.
Stanje kratkoročnih finančnih naložb po odplačni vrednosti se nanaša na posojilo dano z odkupom obveznic v
višini 1.148.510 EUR, ki se obrestujejo po fiksni obrestni meri 5%, terjatve za obresti v znesku 1.268.604 EUR in
dana posojila v višini 410.648 EUR, ki se obrestujejo s fiksno 5% - 10% obrestno mero. Dano posojilo v višini
60.648 EUR je zavarovano z menicami.
Skupina je na podlagi Sporazuma o finančnem prestrukturiranju družbe DZS d.d. oblikovala slabitve finančnih
naložb po odplačni vrednosti.
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Finane naložbe prek drugega vseobsegajega donosa
Druge naložbe izmerjene po pošteni vrednosti prek kapitala 134.266 134.266
- naložbe v delnice in deleže 134.266 134.266
Oslabitve (133.836) (133.836)
- delnic in deležev drugih organizacij (133.836) (133.836)
Skupaj 430 430
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
138
19. Kratkoročne poslovne terjatve
Terjatve do kupcev niso zavarovane in niso zastavljene za zavarovanje dolgov. Skupina na dan 31.12.2025 ne
izkazuje terjatev do članov poslovodstva ali nadzornega sveta. Med drugimi kratkoročnimi terjatvami Skupina
izkazuje predvsem terjatve iz naslova prodaje kratkoročne finančne naložbe, zahtevke do države iz naslova vračila
DDV-ja in terjatve iz naslova prometa s plačilnimi karticami.
GIBANJE KRATKOROČNIH FINANČNIH NALOŽB
(v EUR)
Finane naložbe po
pošteni vrednosti
prek drugega
vseobsegajočega
donosa
Finane naložbe
po odplačni
vrednosti
Skupaj
Bruto vrednost
Stanje 31. december 2024 13.750 3.242.370 3.256.120
Prerazvrstitve - -
Stanje 1. januar 2025 13.750 3.242.370 3.256.120
Pridobitve - 350.000 350.000
Spremembe stanja terjatev za obresti - 158.152 158.152
Odtujitve in odprava - (342.858) (342.858)
Stanje 31. december 2025 13.750 3.407.664 3.421.414
Popravek vrednosti
Stanje 31. december 2024 13.320 342.858 356.178
Prilagoditve - - -
Stanje 1. januar 2025 13.320 342.858 356.178
Oblikovanje - 579.903 579.903
Odtujitve in odprava - (342.858) (342.858)
Stanje 31. december 2025 13.320 579.902 593.222
Čista vrednost 31.12.2024 430 2.899.512 2.899.942
Čista vrednost 1.1.2025 430 2.899.512 2.899.942
Čista vrednost 31.12.2025 430 2.827.762 2.828.192
KRATKOROČNE POSLOVNE TERJATVE
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Kratkorne terjatve do kupcev v državi 1.524.020 2.031.693
Kratkorne terjatve do kupcev v tujini 555.801 616.925
Kratkorne poslovne terjatve do povezanih oseb 3.496 12.223
Druge kratkorne terjatve 1.358.460 1.386.848
Oslabitve terjatev (948.789) (1.397.255)
Skupaj 2.492.989 2.650.434
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
139
20. Predujmi in druga sredstva
Skupina na 31.12.2025 med danimi kratkoročnimi predujmi izkazuje predujme dane dobaviteljem za opravljene
storitve, ki še niso v celoti zaključene in zaračunane ter predujme vezane na pogodbo o ustanovitvi opcije, kar je
pojasnjeno v točki 32.
Popravki vrednosti kratkornih terjatev
(v EUR) 2025 2024
Stanje 1. januarja 1.397.255 1.757.716
Povečanja
Oblikovanje popravkov vrednosti v letu 50.049 70.918
Zmanjšanja
Dokončen odpis terjatev (437.107) (337.123)
Izterjane odpisane terjatve (61.408) (94.256)
Stanje 31. decembra 948.788 1.397.255
Starostna struktura terjatev
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Nezapadlo 2.299.631 2.364.214
Zapadlo do:
- 30 dni 107.601 147.859
- 60 dni 27.581 49.561
- 90 dni 20.800 22.165
- 180 dni 20.619 39.563
- 360 dni 17.933 24.943
- nad 360 dni (1.175) 2.129
Skupaj 2.492.989 2.650.434
PREDUJMI IN DRUGA SREDSTVA
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Predujmi za neopredmetena sredstva - 313.716
Drugi dani kratkorni predujmi in preplačila 1.581.517 3.826.399
Kratkorno odloženi stroški oz. odhodki 15.999 28.131
Kratkorno nezaračunani prihodki - 7.282
DDV od prejetih predujmov 87.486 79.351
Skupaj 1.685.002 4.254.878
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
140
21. Denar in denarni ustrezniki
22. Kapital
Osnovni kapital
Število delnic v prometu
Vpoklicani kapital družbe Terme Čatd.d. znaša 12.444.216 EUR in je razdeljen na 497.022 navadnih kosovnih
delnic. Vrednost kosovne delnice znaša 25,04 EUR. Vse delnice so istega razreda.
Rezerve
Rezerve na dan 31.12.2025 znašajo 60.871.336 EUR in jih sestavljajo:
2. kapitalske rezerve v višini 29.842.696 EUR,
3. zakonske rezerve v višini 1.689.962 EUR,
4. druge rezerve v višini 2.140.385 EUR,
5. rezerve zaradi vrednotenja po pošteni vrednosti na dan 31.12.2025 znašajo 24.940.217 EUR.
Predstavljajo rezerve iz naslova prevrednotenja zemljišč v višini 31.279.369 EUR. Rezerve zaradi
vrednotenja po pošteni vrednosti zmanjšujejo učinki sprememb poštene vrednosti finančnih naložb
vrednotenih po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa, zmanjšanih za odloženo
obveznost za davek, ki se nanaša na te učinke v znesku 5.897.023 EUR ter aktuarski primanjkljaj, ki se
nanaša na odpravnine ob upokojitvi v znesku 442.129 EUR. obveznost za davek, ki se nanaša na te učinke
v znesku 5.897.023 EUR ter aktuarski primanjkljaj, ki se nanaša na odpravnine ob upokojitvi v znesku
442.129 EUR.
Kapitalske rezerve skupinskih računovodskih izkazov so nižje od izkazanih v posamičnih računovodskih izkazih
matične družbe na dan 31.12.2025 za 27.492.317 EUR zaradi premika učinka pripojitve M Kapitala in M Naložb v
letu 2017 v višini 24.701.671 EUR, kot posledice izločitve vrednosti finančnih naložb v odvisni družbi prevzemne
družbe s kapitalom prenosnih družb, iz kapitalskih rezerv na zadržani poslovni izid. Zaradi ustreznega prikaza
skupinskih računovodskih izkazov so se prav tako kapitalske rezerve skupine v višini 2.790.646 EUR, ki so bile
pridobljene na matični družbi s pripojitvijo oddeljenega dela Marine Portorož v letu 2019, v konsolidiranem izkazu
v letu 2019 prenesle na zadržani poslovni izid.
DENAR in DENARNI USTREZNIKI
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Denarna sredstva v blagajni, razen deviznih 213.469 213.625
Denar na poti 113.823 98.718
Denarna sredstva na računih, razen deviznih 852.802 1.229.914
Devizna sredstva na računih 261 16
Kratkorni depoziti oz. depoziti na odpoklic, razen deviznih 14.707 14.707
Skupaj 1.195.062 1.556.980
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
141
Bilančni dobiček
Bilančni dobiček skupine na dan 31.12.2025 znaša 31.638.427 EUR in vključuje prenesene dobičke prejšnjih let ter
čisti poslovni izid poslovnega leta. V letu 2025 je bil ustvarjen čisti poslovni izid v višini 1.893.886 EUR.
Čisti dobiček na delnico, ki pripada obvladujočemu lastniku, za leto 2025 znaša 3,86 EUR, medtem ko za leto 2024
znaša 5,19 EUR. Celotni vseobsegajoči donos na delnico, ki pripada obvladujočemu lastniku, za leto 2025 znaša
8,97 EUR, za leto 2024 znaša 2,79 EUR.
Bilančni dobiček skupine je na dan 31.12.2025 višji od izkazanega v matični družbi za 24.288.403 EUR zaradi že
opisanih premikov iz kapitalskih rezerv za 27.492.317 EUR, zmanjšan za prenos 2.140.385 EUR na druge rezerve
GIBANJE REZERV, NASTALIH ZARADI VREDNOTENJA PO POŠTENI VREDNOSTI
TEKOČE LETO
(v EUR)
Zemljšča
Finane
naložbe
Pozaposlitveni
zaslužki
Skupaj
Stanje 31. december 2024 30.244.982 (5.897.023) (438.574) 23.909.384
Prilagoditve
Stanje 1. januar 2025 30.244.982 (5.897.023) (438.574) 23.909.384
Povečanje
Uskladitve s pošteno vrednostjo 2.271.445 - (62.779) 2.208.666
Bruto vrednost 2.804.253 - (69.369) 2.734.884
Vpliv odloženih davkov (532.808) - 6.590 (526.218)
Odprava v preneseni izid (1.237.058) - 59.224 (1.177.833)
Bruto vrednost (1.527.232) - 65.441 (1.461.791)
Vpliv odloženih davkov 290.174 - (6.217) 283.957
Stanje 31. december 2025 31.279.369 (5.897.023) (442.129) 24.940.217
GIBANJE REZERV, NASTALIH ZARADI VREDNOTENJA PO POŠTENI VREDNOSTI
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Zemljšča
Finane
naložbe
Pozaposlitveni
zaslužki
Skupaj
Stanje 31. december 2023 31.539.980 (4.519.457) (466.613) 26.553.910
Prilagoditve
Stanje 1. januar 2024 31.539.980 (4.519.457) (466.613) 26.553.910
Povečanje
Uskladitve s pošteno vrednostjo - (1.377.566) (38.465) (1.416.031)
Bruto vrednost - (1.700.699) (42.503) (1.743.202)
Vpliv odloženih davkov - 323.133 4.038 327.171
Odprava v preneseni izid (1.294.998) - 66.504 (1.228.494)
Bruto vrednost (1.598.763) - 73.485 (1.525.278)
Vpliv odloženih davkov 303.765 - (6.981) 296.784
Stanje 31. december 2024 30.244.982 (5.897.023) (438.574) 23.909.384
2025
2024
Čisti dobek poslovnega leta
1.893.886 2.544.350
Tehtano povprno število navadnih delnic
490.182 490.182
Osnovni čisti dobiček na delnico (v EUR) 3,86 5,19
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
142
v letu 2008 in izločitve vseh učinkov medsebojnih poslov v skupini za 1.063.529 EUR.
Pregled kapitala in čistega poslovnega izida v letu 2025 za podjetja v Skupini (v €)
HČERINSKA DRUŽBA IN SEDEŽ DRUŽBE
VIŠINA KAPITALA
ČISTI POSLOVNI
IZID TEKOČEGA
LETA
PRIHODKI
Del Naložbe d.d., Čatež ob Savi
229.532
(94.864)
330.901
Pregled kapitala in čistega poslovnega izida v letu 2025 za pridruženo podjetje (v )
PRIDRUŽENA DRUŽBA IN SEDEŽ DRUŽBE
VIŠINA KAPITALA
ČISTI POSLOVNI
IZID TEKOČEGA
LETA
PRIHODKI
DELO PRODAJA, d.o.o, Ljubljana
25.572.590
133.768
359.025
23. Rezervacije
RAZČLENITEV KAPITALSKIH REZERV
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Vplačani presek kapitala 11.914.806 11.914.806
Poenostavljeno zmanjšanje osnovnega kapitala z umikom delnic 3.791.437 3.791.437
Splošni prevrednotovalni popravek kapitala 14.136.453 14.136.453
Skupaj 29.842.696 29.842.696
GIBANJE REZERVACIJ IN DOLGOROČNO ODLOŽENI PRIHODKI
TEKOČE LETO
(v EUR)
Rezervacije
za kočljive
pogodbe
Rezervacije za
pozaposlitvene
zaslužke
Prejete
dotacije
Skupaj
Stanje 31. december 2024 11.428 1.006.671 1.927.761 2.945.860
Spremembe v letu:
Oblikovanje - 86.276 - 86.276
Poraba - (107.728) (399.561) (507.289)
Odprava - (54.567) - (54.567)
Aktuarski dobički in izgube - 83.563 - 83.563
Stanje 31. december 2025 11.428 1.014.214 1.528.200 2.553.842
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
143
Rezervacije za obveznosti do zaposlencev se zmanjšujejo za dejansko izplačane odpravnine in jubilejne nagrade
in povečujejo za obveznosti do novo zaposlenih. Rezervacije za obveznosti do zaposlencev so oblikovane na
podlagi aktuarskega izračuna, na dan 31.12.2025, ob upoštevanju smernic za izdelavo aktuarskih izračunov in
uporabljenih naslednjih aktuarskih predpostavkah:
- diskontna obrestna mera 3,89 % letno,
- dolgoročna rast plač 2,9 % letno,
- tablice smrtnosti za leto 2007,
- fluktuacija zaposlenih po posameznih starostnih razredih.
Rezervacije za obveznosti do zaposlencev se zmanjšujejo za dejansko izplačane odpravnine in jubilejne nagrade
in povečujejo za obveznosti do novo zaposlenih. Rezervacije za obveznosti do zaposlencev so oblikovane na
podlagi aktuarskega izračuna, na dan 31.12.2024, ob upoštevanju smernic za izdelavo aktuarskih izračunov in
uporabljenih naslednjih aktuarskih predpostavkah:
- diskontna obrestna mera 3,52 % letno,
- dolgoročna rast plač 2,6% letno,
- tablice smrtnosti za leto 2007,
- fluktuacija zaposlenih po posameznih starostnih razredih.
Rezervacije so oblikovane v višini ocenjenih bodočih izplačil za odpravnine in jubilejne nagrade, diskontirane na
dan bilance stanja na podlagi projekcije obveznosti. Izračun s strani pooblaščenega aktuarja je bil narejen na dan
31.12.2025 za vsakega zaposlenega tako, da je upošteval stroške odpravnin ob upokojitvi ter stroške vseh
pričakovanih jubilejnih nagrad do upokojitve.
Analiza občutljivosti obvladujoče družbe:
GIBANJE REZERVACIJ IN DOLGOROČNO ODLOŽENI PRIHODKI
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Rezervacije
za kočljive
pogodbe
Rezervacije za
pozaposlitvene
zaslužke
Prejete
dotacije
Skupaj
Stanje 31. december 2023 11.428 1.045.490 2.266.088 3.323.006
Spremembe v letu:
Oblikovanje - 77.416 - 77.416
Poraba - (103.716) (338.327) (442.044)
Odprava - (68.445) - (68.445)
Aktuarski dobički in izgube - 55.926 - 55.926
Stanje 31. december 2024 11.428 1.006.671 1.927.761 2.945.860
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
144
24. Finančne obveznosti
To pojasnilo podaja informacije o obsegu in pogojih, ki veljajo za dobljena posojila. Več informacij o
izpostavljenosti Skupine obrestnemu in tečajnemu tveganju je podanih v točki »Finančni instrumenti«.
Obrestna mera nekratkoročnih posojil za leto 2025 znaša 6M EURIBOR +0,68% in + 2,10 % in 3M EURIBOR + 2,25
%, v primeru pozitivne vrednosti EURIBOR-ja, v primeru negativne vrednosti EURIBOR-ja pa je obrestna mera
enaka pribitku oz. marži.
Obrestna mera nekratkoročnih posojil za leto 2024 znaša 6M EURIBOR +0,68% in 3M EURIBOR + 2,25 %, v primeru
pozitivne vrednosti EURIBOR-ja, v primeru negativne vrednosti EURIBOR-ja pa je obrestna mera enaka pribitku
oz. marži.
Skupna vrednost nekratkoročnih posojil, za katere je predloženo hipotekarno zavarovanje v korist
kreditodajalcev znaša 16.549.794 EUR, v letu 2024 pa je znašala 14.882.004 EUR. Zadnji obrok nekratkoročnih
finančnih obveznosti zapade v letu 2035.
Odplačila kratkoročnega dela nekratkoročnih finančnih obveznosti so razvidna v tabeli gibanja kratkoročnih
finančnih obveznosti.
NEKRATKOROČNE FINANČNE OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Nekratkorna posojila, dobljena pri bankah 20.649.435 17.330.119
Nekratkorne obveznosti iz najema 1.239.930 20.104
Kratkorni del nekratkornih finančnih obveznosti (5.233.261) (2.453.043)
Skupaj 16.656.104 14.897.180
GIBANJE NEKRATKOROČNIH FINANČNIH OBVEZNOSTI
TEKOČE LETO
(v EUR) 31.12.2024
Nova posojila
Odplačila v
letu
31.12.2025
Del ki zapade
prihodnje
leto
Nekratkoročni
del
Posojilodajalec
Banke 14.882.004 5.878.543 (111.112) 20.649.434 (4.099.641) 16.549.794
Obveznosti iz najema 15.176 1.378.426 (153.672) 1.239.930 (1.133.620) 106.310
Nekratkoročna posojila skupaj 14.897.180 7.256.969 (264.784) 21.889.364 (5.233.261) 16.656.104
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
145
Skupina na 31.12.2025 izpolnjuje vse finančne zaveze do bank.
GIBANJE NEKRATKOROČNIH FINANČNIH OBVEZNOSTI -
PRETEKLO LETO
(v EUR) 31.12.2023
Nova posojila 31.12.2024
Del ki zapade
prihodnje
leto
Nekratkoročni
del
Posojilodajalec
Banke 15.708.662 1.621.457 17.330.119 (2.448.115) 14.882.004
Obveznosti iz najema 20.104 - 20.104 (4.928) 15.176
Nekratkoročna posojila skupaj 15.728.766 1.621.457 17.350.223 (2.453.043) 14.897.180
ROČNOST NEKRATKOROČNIH FINANČNIH OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Zapadlost od 1 do 2 let 4.201.561 2.453.348
Zapadlost od 2 do 3 let 3.992.887 2.381.760
Zapadlost od 3 do 4 let 2.766.297 2.380.596
Zapadlost od 4 do 5 let 2.766.297 2.376.206
Zapadlost nad 5 let 2.929.063 5.305.269
Skupaj 16.656.104 14.897.180
KRATKOROČNE FINANČNE OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Kratkoročna posojila, dobljena pri povezanih osebah - 10.348.664
Kratkorne obveznosti v zvezi z razdelitvijo poslovnega izida 15.922 15.922
Druge kratkorne finančne obveznosti 2.000.000 -
Obveznosti za obresti do povezanih oseb - 2.749.530
Obveznosti za obresti do bank 64.973 68.818
Kratkorni del nekratkornih finanih obveznosti 5.233.261 2.453.043
Skupaj 7.314.156 15.635.978
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
146
Skupina med kratkoročnimi finančnimi obveznostmi izkazuje kratkoročni del dolgoročno dobljenih posojil.
Skupna vrednost kratkoročnih finančnih obveznosti, za katere je predloženo hipotekarno zavarovanje v korist
kreditodajalcev, znaša 4.164.600 EUR. Knjigovodska vrednost zastavljenih nepremičnin znaša 74.474.599 EUR.
Vrednost nezavarovanih obveznosti znaša 21.154 EUR. Ostala kratkoročna posojila so zavarovana z menicami ali
poroštvom.
Skupina med kratkoročnimi finančnimi obveznostmi izkazuje kratkoročni del obveznosti iz naslova najema
sredstev v dolgoročnem najemu.
Skupina na dan 31.12.2025 ne izkazuje finančnih obveznosti do članov poslovodstva in članov nadzornega sveta.
Kot jamstvo za dolgove ima skupina zastavljene lastniške deleže finančnih naložb, katerih knjigovodska vrednost
na dan 31.12.2025 znaša 8.775.000 EUR.
GIBANJE KRATKOROČNIH FINANČNIH OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2024
Nova posojila
Odplačila v
letu
31.12.2025
Posojilodajalec
Banke (9.279.414) - - (9.279.414)
Prenos iz dolgornega dela 11.727.528 4.099.641 (2.448.115) 13.379.054
Skupaj banke 2.448.115 4.099.641 (2.448.115) 4.099.641
Povezane osebe 6.615.000 - (10.348.665) (3.733.665)
Prenos iz dolgornega dela 3.733.665 - - 3.733.665
Skupaj povezane osebe 10.348.665 - (10.348.665) -
Obveznosti iz najema - - - -
Prenos iz dolgornega dela 4.928 1.133.620 (4.928) 1.133.620
Skupaj obveznosti iz najema 4.928 1.133.620 (4.928) 1.133.620
Drugi posojilodajalci 15.922 2.000.000 - 2.015.922
Skupaj drugi posojilodajalci 15.922 2.000.000 - 2.015.922
Obveznost za obresti 31.12. 2.818.348 64.973
Kratkorna posojila skupaj 15.635.978 7.233.261 (12.801.708) 7.314.156
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
147
25. Nekratkoročne poslovne obveznosti
Skupina na dan 31.12.2025 med nekratkoročnimi poslovnimi obveznostmi izkazuje obveznost iz naslova
prevzema nekratkoročnih poslovnih obveznosti.
26. Odložene obveznosti za davek
NEKRATKOROČNE POSLOVNE OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Druge nekratkoročne poslovne obveznosti 379.202 505.602
Skupaj 379.202 505.602
GIBANJE ODLOŽENIH OBVEZNOSTI ZA DAVEK
TEKOČE LETO
(v EUR) 31.12.2024
Odloženi davki prek
rezerv za pošteno
vrednost
31.12.2025
Prevrednotenje opredmetenih osnovnih sredstev na pteno vrednost 6.984.394 242.634 7.227.028
Razlika med dano in knjigovodsko vrednostjo prevzetih sredstev in
obveznosti (prevzemi)
272.039
-
272.039
Skupaj 7.256.433 242.634 7.499.067
GIBANJE ODLOŽENIH OBVEZNOSTI ZA DAVEK
PRETEKLO LETO
(v EUR) 31. 12. 2023
Odloženi davki prek
rezerv za pošteno
vrednost
31.12.2024
Prevrednotenje opredmetenih osnovnih sredstev na pteno vrednost 7.288.158 (303.765) 6.984.394
Prevrednotenje finanih naložb na pošteno vrednost - - -
Razlika med dano in knjigovodsko vrednostjo prevzetih sredstev in
obveznosti (prevzemi)
272.039 - 272.039
Skupaj 7.560.197 (303.765) 7.256.433
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
148
27. Kratkoročne poslovne obveznosti
28. Druge obveznosti
29. Zunajbilančna evidenca
30. Finančni instrumenti
Knjigovodska vrednost finančnih sredstev in obveznosti je enaka pošteni vrednosti.
Ob uporabi finančnih instrumentov skupina zaznava naslednja tveganja:
-
kreditno tveganje;
-
likvidnostno tveganje;
-
tržno tveganje;
-
valutno tveganje;
-
obrestno tveganje.
Ta točka obravnava Skupino in njeno izpostavljenost posameznim omenjenim tveganjem, njene cilje, usmeritve
POSLOVNE OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Kratkorne obveznosti do povezanih oseb 49.054 55.517
Kratkorne obveznosti do dobaviteljev v državi 7.340.773 3.152.618
Kratkorne obveznosti do dobaviteljev v tujini 227.513 178.738
Kratkorne obveznosti na podlagi predujmov, varščin 1.288.736 945.842
Kratkorne obveznosti iz poslovanja za tuj račun 76.470 68.306
Kratkorne obveznosti za plače 1.059.003 1.046.909
Kratkorne obveznosti do države in drugih ititucij 303.053 247.981
Druge kratkorne poslovne obveznosti 31.026 29.132
Skupaj 10.375.627 5.725.043
DRUGE OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Vračunani stroški 180 180
Kratkorno odloženi prihodki 231.835 223.674
Skupaj 232.015 223.854
IZVENBILANČNE POSTAVKE
(v EUR) 31.12.2025 31.12.2024
Dane garancije in jamstva 16.469.164 6.669.326
Skupaj 16.469.164 6.669.326
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
149
in postopke za merjenje in obvladovanje tveganj ter njeno ravnanje s kapitalom. Druga kvantitativna razkritja so
zajeta v nadaljevanju pojasnil h konsolidiranim računovodskim izkazom. Uprava v družbah je v celoti odgovorna
za vzpostavitev okvirnega upravljanja Skupine s tveganji. Usmeritve za upravljanje s tveganji so oblikovane z
namenom opredeliti in analizirati tveganja, katerim je Skupina izpostavljena, na podlagi česar se določijo ustrezne
omejitve in kontrole ter spremljajo tveganja in upoštevanje omejitev. Usmeritve in sistemi upravljanja s tveganji
se redno preverjajo in tako sproti posredujejo informacije o spremenjenih tržnih razmerah ter dejavnostih
Skupine. Z izobraževanjem kot tudi s standardi in postopki upravljanja s tveganji si Skupina prizadeva razviti
disciplinirano in konstruktivno okolje, v katerem se vsi zaposleni zavedajo svoje vloge in svojih obveznosti.
1) Kreditno tveganje
Kreditno tveganje je tveganje, da bo skupina utrpela finančno izgubo, če stranka ali pogodbenica vključena v
pogodbo o finančnem instrumentu ne izpolni pogodbenih obveznosti. Kreditno tveganje nastane predvsem iz
naslova terjatev skupine do strank in naložbenih vrednostnic. Skupina aktivno izvaja politiko komuniciranja s
svojimi strankami in tekoče vsebinsko ter pravno-formalno usklajuje zahteve in pričakovanja svojih strank.
2) Poslovne in druge terjatve
Izpostavljenost skupine kreditnemu tveganju je odvisna zlasti od značilnosti posameznih strank. Demografija
baze strank Skupine, kot tudi plačilno tveganje z vidika panoge ali države, v kateri stranka posluje, nima tolikšnega
vpliva na kreditno tveganje. Z geografskega vidika, koncentracija kreditnega tveganja ne obstaja. Pri spremljanju
kreditnega tveganja so stranke razdeljene v skupine skladno z njihovimi kreditnimi značilnostmi, med drugim tudi
glede na to ali gre za posamezno družbo ali skupino družb, za veleprodajo, maloprodajo ali končnega porabnika,
glede na geografski položaj, panogo, starostno strukturo terjatev, dospelost ter obstoj predhodnih finančnih
težav. Stranke, pri katerih je tveganje ocenjeno kot “visoko”, se vnesejo v seznam strank, s katerimi je poslovanje
omejeno, prihodnje prodaje pa se izvedejo le na podlagi predplačil. Blago je prodano tako, da se zadrži lastništvo
do njegovega popolnega plačila; tako ima Skupina v primeru neplačila blaga zavarovano terjatev. V zvezi s
poslovnimi in drugimi terjatvami skupina ne zahteva varščine. Skupina oblikuje popravek za vrednost oslabitve,
ki predstavlja višino ocenjenih izgub iz naslova poslovnih in drugih terjatev ter naložb. Glavna elementa tega
popravka sta posebni del izgube, ki se nanaša na posamezna pomembna tveganja, in skupni del izgube, ki se
oblikuje za skupine podobnih sredstev zaradi izgub, ki so nastale, a še niso opredeljene. Popravek za skupni
znesek izgube se določi ob upoštevanju podatkov iz preteklosti, ki se nanašajo na statistiko plačila podobnih
finančnih sredstev. Terjatve zajemajo znesek neplačanih računov do kupcev doma in v tujini.
3) Likvidnostno tveganje
Likvidnostno tveganje je tveganje, da skupina ne bo zmožna poravnati svojih finančnih obveznosti ob njihovi
dospelosti. Likvidnost smo zagotavljali s planiranjem denarnega toka na dnevni, mesečni in letni ravni. Tveganje
dolgoročne plačilne sposobnosti (presežek kratkoročnih obveznosti nad sredstvi) je sicer prisotno, vendar
ocenjujemo, da je ta zaradi ustrezne kapitalske sestave skupine, učinkovitega gospodarjenja s sredstvi,
sposobnosti ustvarjanja denarnih tokov iz poslovanja tudi v bodoče, zmerno. Skupina izvaja aktivnosti za
zmanjšanje plačilnosposobnostnega tveganja. Skupina bo v prihodnje likvidnostno tveganje zmanjševala tudi z
odprodajo poslovno nepotrebnega premoženja.
V skupini smo veliko pozornosti posvetili usklajevanju z bankami kreditodajalkami. Skupina bo poleg najvišje
stopnje racionalizacije poslovanja tudi v prihodnje spremljala in koristila morebitne druge državne spodbude ter
sprejemala vse potrebne ukrepe za nadaljevanje uspešnega trenda rasti poslovanja skupine s ciljem zasledovanja
dolgoročne vizije razvoja skupine.
4) Tržno tveganje
Tržno tveganje je tveganje, da bodo spremembe v tržnih cenah, kot so devizni tečaji, obrestne mere in lastniški
instrumenti, vplivale na prihodke skupine ali na vrednost finančnih instrumentov. Cilj obvladovanja tržnega
tveganja je obvladovanje in nadzor nad izpostavljenostjo tržnim tveganjem v razumnih mejah ob hkratni
optimizaciji dobička. Skupina prodajna tveganja zmanjšuje z ustreznimi trženjskimi aktivnostmi ter s stalnim
razvojem ponudbe novih storitev ali kakovostnim dopolnjevanjem obstoječih storitev ter s koriščenjem lastne
prodajne mreže pri prodaji storitev. Tveganje zaradi vpliva konkurence in pojava novih storitev na trgu sicer
obstaja, vendar je po oceni poslovodstva zmerno. Pričakujemo tveganja, povezana z obvladovanjem
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
150
nepričakovanih sprememb cen vhodnih surovin, materialov in storitev. V primeru izgube ali spremembe plačilnih
in cenovnih pogojev dobavitelja ima Skupina v vsakem trenutku možnost zamenjave dobavitelja, ki je pripravljen
sodelovati pod enakimi pogoji kot prejšnji. Tovrstna tveganja ima Skupina zavarovana z dolgoročnimi
pogodbenimi razmerji z dobavitelji. Tveganja v zvezi s spremembo cen materiala in surovin so tudi v letu 2023
visoka predvsem iz naslova cene električne energije. Skupina nudi pretežno storitve, v strukturi prihodkov iz
poslovanja stroški porabljenega materiala in energije v letu 2025 predstavljajo 16,7%, medtem ko so v letu 2024
predstavljali 18,4%.
5) Valutno tveganje
Skupina ni izpostavljena valutnemu tveganju saj ima sklenjene pogodbe s partnerji izključno v EUR.
6) Tveganje spremembe obrestne mere
Obrestno tveganje ima v Skupini pomemben vpliv na poslovanje, saj je večina kreditov sklenjenih na podlagi
spremenljive obrestne mere (EURIBOR).
Upravljanje s kapitalom
Knjigovodska vrednost kapitala Skupine Terme Čatež na dan 31.12.2025 znaša 101.861.026 EUR. Nadzorni svet
spremlja kapitalski donos, ki ga je Skupina opredelila kot čiste prihodke iz poslovanja, deljene s celotnim
delničarskim kapitalom, brez manjšinskih deležev.
Analiza občutljivosti na finančna tveganja
Občutljivost na spremembo obrestne mere
Pri finančnih tveganjih je Skupina najbolj občutljiva na spremembo obrestne mere. Ker temelji dolgoročna
zadolžitev na variabilni obrestni meri - medbančni referenčni obrestni meri EURIBOR, je tudi najbolj občutljiva na
njeno spremembo. Vsaka odstotna točka povečanja tehtane povprečne obrestne mere ob nespremenjeni
zadolženosti na dan 31.12.2025 poviša letni strošek obresti v znesku 288.673 EUR.
Obrestno tveganje
Knjigovodska
(v EUR) vrednost
Finančni inštrumenti po fiksni obrestni meri
Finančna sredstva 1.431.248
Finančni inštrumenti po spremenljivi obrestni meri
Finančne obveznosti (brez obveznosti za obresti) 21.889.365
Sprememba odhodkov Prilagojeni odhodki
(v EUR) za obresti za obresti
Povečanje tehtane povprečne obrestne mere za 1 odstotno točko 288.673 1.479.807
Povečanje tehtane povprečne obrestne mere za 1,5 odstotno točko 433.010 1.624.144
Zmanjšanje tehtane povprečne obrestne mera za 1 odstotno točko (288.673) 902.461
Zmanjšanje tehtane povprečne obrestne mere za 1,5 odstotno tko (433.010) 758.125
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
151
Občutljivost na spremembo poštene vrednosti
Občutljivost vrednosti finančne naložbe v povezano družbo v odvisnosti na vrednost EBITDA marže in WACC z
razponom +/-1% - vrednost finančne naložbe v povezano družbo je lahko višja za največ za 9,8% oziroma nižja
največ za 7,4% vrednosti finančne naložbe.
Občutljivost na spremembo valutnega tečaja
Ker poteka večinski plačilni promet v domači valuti, Skupina na spremembe valutnega tečaja ni pomembno
občutljiva.
Občutljivost na povišanje zadolženosti
Če bi se Skupina Terme Čatež dodatno zadolžila za 1 milijon evrov, bi se ob upoštevanju tehtane povprečne
obrestne mere, ki velja v skupini na dan 31.12.2025, povečale letne obresti za 36 tisoč evrov.
Občutljivost na zapadlost plačil
Pogodbena vrednost finančnih in poslovnih obveznosti je enaka knjigovodski vrednosti.
Finančne naložbe
Razlika - vpliv na rezerve Razlika - vpliv na
Poštena vrednost Razlika - vpliv
nastale zaradi vrednotenja
obveznost za
(v EUR) 31.12.2025 na vrednost FN po pošteni vrednosti odloženi davek
Poštena vrednost 15.232.773
Povečanje poštene vrednosti za 10 % 16.756.050 1.523.277 1.233.855 289.423
Povečanje poštene vrednosti za 20 % 18.279.328 3.046.555 2.467.709 578.845
Povečanje poštene vrednosti za 30 % 19.802.605 4.569.832 3.701.564 868.268
Zmanjšanje poštene vrednosti za 10 % 13.709.496 (1.523.277) (1.233.855) (289.423)
Zmanjšanje poštene vrednosti za 20 % 12.186.218 (3.046.555) (2.467.709) (578.845)
Zmanjšanje poštene vrednosti za 30 % 10.662.941 (4.569.832) (3.701.564) (868.268)
Tveganje spremembe poštene vrednosti
Zemljišča
Razlika - vpliv na rezerve Razlika - vpliv na
Poštena vrednost Razlika - vpliv
nastale zaradi vrednotenja
obveznost za
(v EUR) 31.12.2025 na vrednost FN po pošteni vrednosti odloženi davek
Poštena vrednost 59.343.546
Povečanje poštene vrednosti za 10 % 65.277.901 5.934.355 4.806.827 1.127.527
Povečanje poštene vrednosti za 20 % 71.212.256 11.868.709 9.613.655 2.255.055
Povečanje poštene vrednosti za 30 % 77.146.610 17.803.064 14.420.482 3.382.582
Zmanjšanje poštene vrednosti za 10 % 53.409.192 (5.934.355) (4.806.827) (1.127.527)
Zmanjšanje poštene vrednosti za 20 % 47.474.837 (11.868.709) (9.613.655) (2.255.055)
Zmanjšanje poštene vrednosti za 30 % 41.540.482 (17.803.064) (14.420.482) (3.382.582)
Tveganje spremembe poštene vrednosti
Likvidnostno tveganje
Knjigovodska Zapadlost Zapadlost Zapadlost
(v EUR) vrednost do 1 leta od 1 do 5 let nad 5 let
Prejeta posojila in obresti 22.730.329 6.180.536 13.620.732 2.929.063
Posojila, dobljena pri drugih organizacijah 2.015.922 2.015.922 - -
Posojila, dobljena pri bankah 20.714.407 4.164.614 13.620.732 2.929.063
Obveznosti iz najema 1.239.930 1.133.620 106.310 -
Obveznosti do dobaviteljev 10.375.627 10.375.627 - -
Druge obveznosti 631.505 252.303 379.202 -
Skupaj 34.977.392 17.942.086 14.106.243 2.929.063
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
152
31. Poročanje po segmentih
Odsek je prepoznavni sestavni del družbe, ki se ukvarja s proizvodi ali storitvami (področni odsek) ali proizvodi in
storitvami v posebnem gospodarskem okolju (območni odsek) ter je predmet tveganj in donosov, drugačnih od
tistih v drugih odsekih. Skupina Terme Čatež več kot 99% vseh prihodkov ustvarja v Republiki Sloveniji, zato
poročila po območnih odsekih ne vodi. Skupina v glavnini opravlja hotelsko gostinsko dejavnost, katere tveganja
in donosi med posameznimi področji poslovanja se bistveno ne razlikujejo, zato družba po ločenih področnih
odsekih ne poroča.
32. Izvenbilančna evidenca
V izvenbilančni evidenci sredstev in obveznosti vodi skupina vrednost danih garancij povezanim osebam za
zavarovanje kreditov. Višina izvenbilančnih sredstev in obveznosti iz tega naslova na dan 31.12.2025 znaša
6.164.197 EUR. V izvenbilančni evidenci sredstev in obveznosti vodi skupina tudi vrednost kupnine po sklenjeni
pogodbi o ustanovitvi opcije, zmanjšani za plačane mesečne obroke. Višina na dan 31.12.2025 znaša 10.304.967
EUR, celotna pogodbena vrednost na ta dan znaša 11.597.283 EUR, datum zapadlosti opcije je 31.3.2027. V
primeru uveljavljanja te opcije, skupina ne bi več imela izvenbilančnih obveznosti na podlagi danih poroštev za
posojila povezanim osebam. Za zavarovanje plačila kupnine iz naslova opcijske pogodbe je vzpostavljeno
zavarovanje na nepremičninah skupine, katerih knjigovodska vrednost na dan 31.12.2025 znaša 27.870.208 EUR.
33. Povezane stranke
Družbe Skupine Terme Čatež so s povezanimi družbami poslovale na osnovi sklenjenih pogodb. Vse pogodbe med
povezanimi družbami so sklenjene v skladu z normalnimi tržnimi pogoji.
Medsebojno poslovanje z odvisnimi in pridruženimi podjetji
Pregled kapitala in čistega poslovnega izida v letu 2025 za podjetja v Skupini (v €)
HČERINSKA DRUŽBA IN SEDEŽ DRUŽBE
VIŠINA KAPITALA
ČISTI POSLOVNI
IZID TEKOČEGA
LETA
PRIHODKI
Del Naložbe d.d., Čatež ob Savi
229.532
(94.864)
330.901
Pregled kapitala in čistega poslovnega izida v letu 2025 za pridruženo podjetje (v )
PRIDRUŽENA DRUŽBA IN SEDEŽ DRUŽBE
VIŠINA KAPITALA
ČISTI POSLOVNI
IZID TEKOČEGA
LETA
PRIHODKI
DELO PRODAJA, d.o.o, Ljubljana
25.572.590
133.768
359.025
Naložba
Odprte terjatve na
dan 31.12.2025
Stanje danih
posojil na dan
31.12.2025
Odprte obveznosti
na dan 31.12.2025
Prihodki iz
poslovanja
Prihodki od obresti
Stroški
materiala
Ostali stroški
storitev
Odhodki za
obresti
Del Naložbe, d.d., Čatež ob Savi (odvisno podjetje) 572.407 1.075.000 0 25.759 25.000 0 0 0
DELO PRODAJA, d.o.o. (pridruženo podjetje) 0 416.071 0 0 7.540 0 0 0
Skupaj 572.407 1.491.071 0 25.759 32.540 0 0 0
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
153
34. Prejemki uprav in nadzornih svetov
Izplačila upravi skupine v zadnjem poslovnem letu
Uprava skupine Terme Čatež je v letu 2025 prejela skupno 168.053 EUR (bruto plača fiksni del) oz. neto 118.954
EUR (neto plača fiksni del). Skupina je imela do uprave na dan 31.12.2025 še odprte obveznosti za opravljeno
delo v decembru 2025 v višini 14.000 EUR bruto, kar je bilo izplačano v januarju 2026.
Izplačila članom nadzornih svetov skupine v zadnjem poslovnem letu
Nadzorni svet matične družbe prejema sejnino v neto višini 166,92 EUR za člane in 250,38 EUR za predsednika
nadzornega sveta. Istočasno so prejemali člani nadzornega sveta tudi mesečno nadomestilo za delo v nadzornem
svetu, ki znaša za predsednika bruto 2.681 EUR in za člana bruto 1.341 EUR. Poleg tega prejemajo člani
nadzornega sveta matične družbe, ki so predstavniki revizijske komisije, mesečno nadomestilo v višini 50%
nadomestila za delo v nadzornem svetu.
Nadzorni svet odvisne družbe prejema sejnino v neto višini 165,00 EUR za člane in 200,00 EUR za predsednika
nadzornega sveta.
Preglednica bruto prejemkov članov nadzornih svetov skupine Terme Čatež v letu 2025:
Član Sejnina, kilometrina
Nadomestilo za delo v
nadzornem svetu
Skupaj
Robert Krajnik 2.040,08 32.088,11 34.128,19
Ada Petan de Costa 1.435,60 16.044,03 17.479,63
Mitja Grum 1.435,60 16.044,03 17.479,63
Rok Gorjup 1.165,28 16.044,03 17.209,31
Samo Roš 1.078,36 16.044,03 17.122,39
Benjamin Bukovinski 916,28 16.044,03 16.960,31
Damjan Krulc 916,28 16.044,03 16.960,31
Tomislav Kolarek 916,28 16.044,03 16.960,31
Goranka Volf 330,81 11.751,17 12.081,98
Tina Vizjak Špec 983,65 4.032,69 5.016,34
Blaž De Costa 1.097,88 0,00 1.097,88
Vito Petan 905,76 0,00 905,76
Nevenka Deržič 905,76 0,00 905,76
SKUPAJ 14.127,62 160.180,18 174.307,80
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
154
Preglednica bruto prejemkov članov nadzornih svetov skupine Terme Čatež v letu 2024:
Preglednica neto prejemkov članov nadzornih svetov skupine Terme Čatež v letu 2025:
Član Sejnina, kilometrina
Nadomestilo za delo v
nadzornem svetu
Skupaj
Robert Krajnik 2.030,64 31.981,62 34.012,26
Ada Petan de Costa 1.428,94 15.990,81 17.419,75
Samo Roš 1.428,92 15.990,81 17.419,73
Goranka Volf 1.323,21 15.990,81 17.314,02
Mitja Grum 1.071,71 15.990,81 17.062,52
Benjamin Bukovinski 912,04 15.990,81 16.902,85
Tomislav Kolarek 912,04 15.990,81 16.902,85
Rok Gorjup 912,04 15.990,81 16.902,85
Damjan Krulc 684,03 15.990,81 16.674,84
Blaž De Costa 1.092,80 0,00 1.092,80
Vito Petan 901,56 0,00 901,56
Nevenka Deržič 901,56 0,00 901,56
SKUPAJ 13.599,49 159.908,10 173.507,59
Član Sejnina, kilometrina
Nadomestilo za delo v
nadzornem svetu
Skupaj
Robert Krajnik 1.486,56 23.400,00 24.886,56
Ada Petan de Costa 1.046,08 11.700,00 12.746,08
Mitja Grum 1.046,08 11.700,00 12.746,08
Rok Gorjup 848,28 11.700,00 12.548,28
Samo Roš 784,56 11.700,00 12.484,56
Benjamin Bukovinski 667,68 11.700,00 12.367,68
Damjan Krulc 667,68 11.700,00 12.367,68
Tomislav Kolarek 667,68 11.700,00 12.367,68
Goranka Volf 242,17 8.586,29 8.828,46
Tina Vizjak Špec 713,45 3.113,71 3.827,16
Blaž De Costa 800,00 0,00 800,00
Vito Petan 660,00 0,00 660,00
Nevenka Deržič 660,00 0,00 660,00
SKUPAJ 10.290,22 117.000,00 127.290,22
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
155
Preglednica neto prejemkov članov nadzornih svetov skupine Terme Čatež v letu 2024:
Posebne pravice in ugodnosti, ki pripadajo članom uprave in nadzornega sveta
Drugih ugodnosti in pravic člani uprav in nadzornih svetov nimajo. Članom uprav in managementa oziroma
delavcem po individualnih pogodbah skupina ni odobrila posojil, niti odobrila poroštva ali predujmov.
35. Prejemki po individualnih pogodbah
Skupina je imela do delavcev po individualnih pogodbah na dan 31.12.2025 še odprte obveznosti za opravljeno
delo v decembru 2025 v višini 62.197 EUR bruto, kar je bilo izplačano v januarju 2026.
Član Sejnina, kilometrina
Nadomestilo za delo v
nadzornem svetu
Skupaj
Robert Krajnik 1.486,56 23.400,00 24.886,56
Ada Petan de Costa 1.046,08 11.700,00 12.746,08
Mitja Grum 784,56 11.700,00 12.484,56
Rok Gorjup 848,28 11.700,00 12.548,28
Samo Roš 784,56 11.700,00 12.484,56
Benjamin Bukovinski 667,68 11.700,00 12.367,68
Tomislav Kolarek 667,68 11.700,00 12.367,68
Damjan Krulc 500,76 11.700,00 12.200,76
Goranka Volf 242,17 8.586,29 8.828,46
Tina Vizjak Špec 713,45 3.113,71 3.827,16
Blaž De Costa 800,00 0,00 800,00
Vito Petan 660,00 0,00 660,00
Nevenka Deržič 660,00 0,00 660,00
SKUPAJ 9.861,78 117.000,00 126.861,78
Preglednica bruto prejemkov po individualnih pogodbah v Skupini Terme Čatež v letu 2025 za leto 2025
v EUR
Družba Bruto pla
Ostalo (nagrade,
bonitete, regres)
Skupaj bruto
prejemki
Terme Čatež d.d. 801.917 42.026 843.943
Del naložbe d.d. 0 0 0
SKUPAJ 801. 91 7 42.026 843.943
Preglednica bruto prejemkov po individualnih pogodbah v Skupini Terme Čatež v letu 2024 za leto 2024
v EUR
Družba Bruto plača
Ostalo (nagrade,
bonitete, regres)
Skupaj bruto
prejemki
Terme Čatež d.d. 835.382 43.409 878.791
Del naložbe d.d. 0 0 0
SKUPAJ 835.382 43.409 878.791
Preglednica neto prejemkov po individualnih pogodbah v Skupini Terme Čatež v letu 2025 za leto 2025
v EUR
Družba Neto pla
Ostalo (nagrade,
bonitete, regres)
Skupaj neto
prejemki
Terme Čatež d.d. 489.632 41.665 531.297
Del naložbe d.d. 0 0 0
SKUPAJ 489.632 41.665 531.297
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
156
36. Dogodki po bilanci stanja
Vsi dogodki, ki bi kakorkoli vplivali na bilanco stanja leta 2025, so bili že upoštevani v sami bilanci stanja na
31.12.2025.
Matična družba Skupine Terme Čatež je podpisala pogodbo o dolgoročnem posojilu z Evropsko banko za obnovo
in razvoj (EBRD) v višini 15 milijonov EUR, s katero je vzpostavila pomembno sodelovanje z eno vodilnih
mednarodnih finančnih institucij. Sredstva bodo namenjena financiranju investicijskih projektov za obnovo in
razširitev kapacitet družbe Terme Čatd.d., vključno s pomembnimi naložbami v ohranjanje okolja, kjer velja
izpostaviti predvsem izgradnjo nove čistilne naprave. Partnerstvo z EBRD predstavlja močno podporo našim
razvojnim načrtom ter pomemben korak k še hitrejši rasti, modernizaciji in trajnostnemu razvoju družbe - z jasnim
poudarkom na izboljšanju infrastrukture in dolgoročni kakovosti za goste, zaposlene in lokalno okolje.
Skupina je dne 20.02.2026 sklenila pogodbo o sprostitvi poroštev in garancij na podlagi katere se vrednost
danih garancij povezanim osebam za zavarovanje kreditov, ki jih družba izkazuje v izvenbilančni evidenci zniža za
5.041.427 EUR.
Prav tako je matična družba skupine v prvem kvartalu leta 2026 podpisala kreditno pogodbo z Gorenjsko banko
d.d. za dolgoročno posojilo v višini 9,5 milijonov EUR, s katerim je v prvem kvartalu leta 2026 refinancirala
obstoječe posojilo pri OTP banki d.d., preostali del je namenjen financiranju investicijskih projektov.
Višje sodišče v Ljubljani je dne 5.11.2025 s sklepom potrdilo Sporazum o finančnem prestrukturiranju družbe
DZS, založništvo in trgovina, d.d. Skupina je na podlagi Sporazuma na dan 31.12.2025 oblikovala slabitve finančne
naložbe po odplačni vrednosti. Sklep je postal pravnomočen dne 7.1.2026.
37. Stroški revidiranja
Stroški revidiranja računovodskih izkazov za leto 2025 družbe Terme Čatež, Skupine Terme Čatež in odvisne
družbe v skupini so znašali 50.500 EUR, stroški revidiranja pravilnosti elektronske oblike konsolidiranih
računovodskih izkazov so za leto 2025 znašali 6.000 EUR. Druge dovoljene nerevizijske storitve so v letu 2025
znašale 4.099 EUR.
Preglednica neto prejemkov po individualnih pogodbah v Skupini Terme Čatež v letu 2024 za leto 2024
v EUR
Družba Neto plača
Ostalo (nagrade,
bonitete, regres)
Skupaj neto
prejemki
Terme Čatež d.d. 516.775 40.624 557.399
Del naložbe d.d. 0 0 0
SKUPAJ 516.775 40.624 557.399
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
157
Poročilo neodvisnega revizorja za Skupino Terme Čatež
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
158
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
159
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
160
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
161
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
162
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
163
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2025
164
48510000B3IAQZ9WMI432025-12-3148510000B3IAQZ9WMI432024-12-3148510000B3IAQZ9WMI432025-01-012025-12-3148510000B3IAQZ9WMI432024-01-012024-12-3148510000B3IAQZ9WMI432023-12-3148510000B3IAQZ9WMI432024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember48510000B3IAQZ9WMI432025-01-012025-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember48510000B3IAQZ9WMI432025-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember48510000B3IAQZ9WMI432024-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember48510000B3IAQZ9WMI432025-01-012025-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember48510000B3IAQZ9WMI432025-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember48510000B3IAQZ9WMI432024-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember48510000B3IAQZ9WMI432025-01-012025-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember48510000B3IAQZ9WMI432025-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember48510000B3IAQZ9WMI432024-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember48510000B3IAQZ9WMI432025-01-012025-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember48510000B3IAQZ9WMI432025-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember48510000B3IAQZ9WMI432024-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember48510000B3IAQZ9WMI432025-01-012025-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember48510000B3IAQZ9WMI432025-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember48510000B3IAQZ9WMI432024-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember48510000B3IAQZ9WMI432025-01-012025-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember48510000B3IAQZ9WMI432025-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember48510000B3IAQZ9WMI432024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember48510000B3IAQZ9WMI432025-01-012025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember48510000B3IAQZ9WMI432025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember48510000B3IAQZ9WMI432024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember48510000B3IAQZ9WMI432025-01-012025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember48510000B3IAQZ9WMI432025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember48510000B3IAQZ9WMI432023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember48510000B3IAQZ9WMI432024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember48510000B3IAQZ9WMI432023-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember48510000B3IAQZ9WMI432024-01-012024-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember48510000B3IAQZ9WMI432023-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember48510000B3IAQZ9WMI432024-01-012024-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember48510000B3IAQZ9WMI432023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember48510000B3IAQZ9WMI432024-01-012024-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember48510000B3IAQZ9WMI432023-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember48510000B3IAQZ9WMI432024-01-012024-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember48510000B3IAQZ9WMI432023-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember48510000B3IAQZ9WMI432024-01-012024-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember48510000B3IAQZ9WMI432023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember48510000B3IAQZ9WMI432024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember48510000B3IAQZ9WMI432023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember48510000B3IAQZ9WMI432024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMemberiso4217:EUR