Kazalo vsebine
PISMO PREDSEDNIKA UPRAVE ................................................................................................................................. 1
1. PREDSTAVITEV DRUŽBE IN SKUPINE TERME ČATEŽ ................................................................................... 2
1.1 OSEBNA IZKAZNICA .................................................................................................................................... 2
1.2 SESTAVA SKUPINE TERME ČATEŽ ............................................................................................................... 2
1.3 NAJPOMEMBNEJŠI DOGODKI V POSLOVANJU ........................................................................................... 3
1.4 KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE ................................................................................................................. 5
1.5 DELNICA DRUŽBE TERME ČATEŽ, D.D. ....................................................................................................... 7
2. POSLOVNO POROČILO ............................................................................................................................... 8
2.1. PRODAJA IN TRŽENJE ................................................................................................................................. 8
2.1.1 Turistična gibanja v Sloveniji in Termah Čat........................................................................................... 8
2.1.2 Gibanje prihodkov od prodaje v Termah Čatež ......................................................................................... 8
2.1.3 Prenočitve .................................................................................................................................................. 8
2.1.4 Kopalci…. .................................................................................................................................................... 9
2.2. PRODAJNE IN TRŽENJSKE AKTIVNOSTI V LETU 2023 IN PLAN ZA LETO 2024 ........................................... 10
2.2.1 Prodajne in trženjske aktivnosti v letu 2023 ............................................................................................ 10
2.2.2 Načrtovane prodajne in trženjske aktivnosti v letu 2024 ........................................................................ 10
3. ANALIZA POSLOVANJA ............................................................................................................................. 12
3.1. BILANČNI IZKAZI DRUŽBE TERME ČATEŽ, D.D. ......................................................................................... 12
3.1.1 Izkaz poslovnega izida družbe Terme Čatež, d.d. ................................................................................... 12
3.1.2 Izkaz finančnega položaja družbe Terme Čatež, d.d. ............................................................................... 12
3.1.3 Izkaz sprememb lastniškega kapitala in izkaz denarnih tokov družbe Terme Čatež, d.d. ........................ 13
3.2. BILANČNI IZKAZI SKUPINE TERME ČATEŽ ................................................................................................. 13
3.2.1 Izkaz poslovnega izida Skupine Terme Čatež ........................................................................................... 13
3.2.2 Izkaz finančnega položaja Skupine Terme Čat...................................................................................... 14
3.2.3 Izkaz sprememb lastniškega kapitala in izkaz denarnih tokov Skupine Terme Čatež .............................. 15
3.3. DELUJOČE PODJETJE ................................................................................................................................ 15
3.4. KADRI IN KADROVSKA POLITIKA .............................................................................................................. 15
3.5. INFORMATIKA .......................................................................................................................................... 17
3.6. KUPCI IN DOBAVITELJI .............................................................................................................................. 17
3.7. ODGOVORNOST DO OKOLJA, DO OŽJE IN ŠIRŠE DRUŽBENE SKUPNOSTI ................................................ 17
3.8. TVEGANJA ................................................................................................................................................ 18
3.9. VPLIV RUSKO-UKRAJINSKE VOJNE NA POSLOVANJE DRUŽBE .................................................................. 21
3.10. NAČRTI V LETU 2024 ................................................................................................................................ 21
3.11. POMEMBNEJŠI DOGODKI PO DATUMU BILANCE STANJA ....................................................................... 23
3.12. DODATNA RAZKRITJA GLEDE POROČANJA IZVEN RAČUNOVODSKEGA POROČILA ................................. 23
3.13. IZJAVA O UPRAVLJANJU IN SKLADNOSTI Z DOLOČBAMI KODEKSA UPRAVLJANJA JAVNIH DELNIŠKIH
DRUŽB…………………………………….. ............................................................................................................................ 23
4. RAČUNOVODSKO POROČILO ................................................................................................................... 28
4.1 RAČUNOVODSKI IZKAZI S POJASNILI ........................................................................................................ 28
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
1
PISMO PREDSEDNIKA UPRAVE
Spoštovani delničarji, poslovni partnerji in sodelavci!
Družba Terme Čatež d.d. je na vseh lokacijah Term Čatež, tako v Čatežu, na Mokricah kot v Žusterni, v letu 2023
uspešno sledila zastavljenim ciljem. Kljub izrednim dogodkom v avgustu 2023, ko so družbo prizadele poplave, je
uspela realizirati zelo dobre poslovne rezultate.
Družba Terme Čatež d.d. je v letu 2023 realizirala 37,4 milijona EUR poslovnih prihodkov (kar je za 4,7 mio EUR
več kot v predhodnem letu), 4,1 milijona EUR dobička iz poslovanja (kar je za več kot 78% več kot v predhodnem
letu), 8,1 milijona EUR dobička iz poslovanja + amortizacije (EBITDA), kar je za skoraj 28% več kot v letu 2022, in
čisti dobiček v višini 2,1 milijona EUR, kar je več kot dvainpolkrat več kot v letu 2022. Družba Terme Čatež d.d. je
ustvarila 650.433 prenočitev. V letu 2023 smo beležili ponovno povečanje povpraševanja predvsem iz tujih trgov,
pri čemer velja izpostaviti 9,7% rast števila prenočitev tujih prenočitev.
V letu 2023 smo uspešno zaključili načrtovane investicije: prenovo savna parka v zimski Termalni rivieri, prenovo
kongresnih dvoran, izgradnjo krožne športno – rekreativne poti okoli kompleksa Terme Čatež ter pričeli s prenovo
savna parka v hotelu Terme. Družba Terme Čatež d.d. je konec leta 2023 uspešno zaključila postopek prodaje
Tenis centra Portorož Občini Piran.
Skupina Terme Čatež je v letu 2023 realizirala 37,8 milijona EUR poslovnih prihodkov (kar je za 4,7 mio EUR več
kot v predhodnem letu), 4,2 milijona EUR dobička iz poslovanja (kar je za 77% več kot v predhodnem letu), 8,1
milijona EUR dobička iz poslovanja + amortizacije (EBITDA), kar je za skoraj 28% več kot v letu 2022, in čisti dobiček
v višini 2,1 milijona EUR, kar je za več kot dvakrat več kot v letu 2022.
V leto 2024 smo vstopili optimistično; povpraševanje in rezervacije kažejo rast na vseh geografskih prodajnih
področjih. S skrbno premišljenimi investicijami v vsebino in infrastrukturo naše ponudbe si bomo v letu 2024
ponovno prizadevali za dvig prihodkov in nočitev v vseh segmentih poslovanja podjetja.
Nadgradnja digitalnih procesov in vsebin ter dodatno povečanje promocije in prodaje preko digitalnih platform
ostaja eden izmed primarnih fokusov podjetja. Skladno s tem bomo v letu 2024 težili tudi k dodatnim aktivnostim
na temo trajnostnega in družbeno–odgovornega razvoja. Z vsakodnevnimi procesi v družbi si bomo v letu 2024
tako nenehno prizadevali za ohranitev ugleda in odlične pozicije Term Čatež na turističnem/gospodarskem
zemljevidu.
Bojan Petan
predsednik uprave
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
2
1. PREDSTAVITEV DRUŽBE IN SKUPINE TERME ČATEŽ
1.1 OSEBNA IZKAZNICA
Ime podjetja: Terme Čatež d.d.
Dejavnost: 55.100
Matična številka: 5004896000
Davčna številka: SI 55444946
Vložna številka: 10080100
Datum vpisa v sodni register: 23.11.1995
Osnovni kapital družbe: 12.444.216,32 EUR
Sedež podjetja: Čatež ob Savi
Naslov registriranega sedeža
podjetja: Čatež ob Savi, Topliška cesta 35, 8250 Brežice
Država ustanovitve: Slovenija
Pravna oblika podjetja: Delniška družba d.d.
Število izdanih delnic: 497.022
Nominalna vrednost delnice: kosovne delnice
Kotacija delnic: Ljubljanska borza d.d., standardna kotacija, oznaka delnice TCRG
Uprava: Bojan Petan
Predsednik nadzornega sveta: Robert Krajnik
Družba Terme Čatež d.d. opravlja različne dejavnosti: hotelirstvo, gostinstvo, zdraviliška dejavnost, trgovina,
šport, rekreacija in druge.
Na podlagi Zakona o zdravilnih sredstvih in o naravnih zdraviliščih (Ur.l.SRS št. 36/1964) je ugotovljeno, da
termalna voda, kadri, oprema in prostori Term Čatež ustrezajo zahtevam zgoraj navedenega zakona in na tej
podlagi so Terme Čatež d.d. leta 1964 pridobile status oz. registracijo "naravnega zdravilišča".
Pisni podatki potrjujejo obstoj zdravilišča že iz leta 1886, ko so koristili tople vrelce. Prvi hotel je bil zgrajen v letu
1926 in še vedno stoji v prenovljeni obliki kot hotel Toplice. Danes so Terme Čatež obvladujoče podjetje skupine
povezanih podjetij, ki poslujejo v Republiki Sloveniji. Terme Čatež so eno od 14-ih slovenskih naravnih zdravilišč,
po svojih rezultatih pa spadajo v sam vrh slovenskega turizma.
Delnica družbe Term Čatež, d.d. je bila kot prva delnica iz turistične panoge sprejeta dne 7.6.1993 na borzni trg
Ljubljanske borze.
1.2 SESTAVA SKUPINE TERME ČATEŽ
Skupino Terme Čatež sestavljajo obvladujoča družba Terme Čatež d.d. in hčerinska družba Del Naložbe, d.d., v
kateri ima obvladujoča družba večinski lastniški delež in s tem tudi večino glasovalnih pravic.
Družba, ki je vključena v Skupino Terme Čatež:
Del Naložbe, d.d., Čatež ob Savi 35, Brežice.
Kapitalska naložba v hčerinsko družbo
Tabela 1: Naložba v hčerinsko družbo na dan 31.12.2023
HČERINSKA DRUŽBA IN SEDEŽ DRUŽBE VRSTA KAPITALSKE NALOŽBE
DELEŽ TERM ČATD.D. (v%)
V KAPITALU ODVISNE DRUŽBE
DEL NALOŽBE, d.d., Čatež ob Savi delnice 95,31
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
3
1.3 NAJPOMEMBNEJŠI DOGODKI V POSLOVANJU
a) Fizični kazalci
V Termah Čatež, d.d. so gosti v letu 2023
ustvarili 650.433 prenočitev (družbo so v avgustu 2023 prizadele
poplave, kar je povzročilo izpad nočitev samo v avgustu 2023 za več kot 20.000 glede na avgust preteklega leta),
število tujih prenočitev se je povečalo za 9,7%, število domačih prenočitev pa se je zmanjšalo za 16,9% (dodatni
razlog upada domačih nočitev je zaznan tudi zaradi koriščenja turističnih bonov in visokega deleža domačih
gostov v letu 2022).
Obisk v termalnih bazenih, merjen s številom kopalcev, je znašal 823.789 kopalcev.
b) Pomembnejše investicije
LOKACIJA TERME ČATEŽ
PRENOVA SAVNA PARKA V ZIMSKI TERMALNI RIVIERI: Wellness riviera je
prostorno in elegantno zasnovan wellness center, ki se razprostira na 932 m²,
vključno s 632 m²notranjih in 300 m²zunanjih površin.
Gostje se razvajajo v solni parni, turški parni, ekstremni in veliki finski savni ter
IR savni, v relaksariju, intimnih separejih z ogrevanimi klopmi, hladni in topli
kopeli za noge ter prostoru ob notranjem kurišču. Wellness riviera ponuja tudi
različne bazene - whirlpool, ohlajevalni bazen in velik topli masažni /
sprostitveni bazen. Na zunanji terasi goste pričakuje še biozeliščna finska
savna, zeliščni zen vrt s prostorom za počitek. Prostori nudijo harmonijo v
lounge kotičku ali na vodnih posteljah, na voljo je osvežitev v ledeni fontani in
kotiček za čaje in pilinge. Wellness riviera je edinstvena oaza sprostitve in
regeneracije za vrhunsko wellness izkušnjo.
IZGRADNJA VEČNAMENSKE POTI V TERMAH ČATEŽ: Izvedena je
krožno športno rekreativna pot okoli kompleksa Terme Čatež, ki
omogoča neposreden dostop na javno prometno infrastrukturo občine
Brežice in hkrati navezavo na omrežje predvidenih večnamenskih poti
ob akumulacijskem bazenu HE Mokrice. Pot je grajena v maksimalni
širini 3m, na katero je umeščena kolesarsko - sprehajalna pot. Pot v
dolžino meri približno 4 km in je v celoti neprekinjeno krožno
povezana. Na pot je mogoče vstopiti z različnih vnaprej določenih
lokacij.
PRENOVA KONGRESNIH DVORAN: Izvedena je bila temeljita sanacija in
prenova kongresnih dvoran v sklopu kongresnega centra Hotela Terme.
Kongresni center obsega štiri kongresne dvorane, dve združljivi v eno, eno
manjšo in veliko. V sklopu prenove je bilo izvedeno: odstranitev obstoječega
inventarja in drobnega inventarja, odstranitev talne obloge, dobava in
polaganje nove talne obloge, beljenje površin, izvedba dekorativnih lesenih
stenskih oblog, delna zamenjava stavbnega pohištva, zamenjava razsvetljave s
tehnologijo LED, sanacija prezračevalnega sistema, dobava novega drobnega
inventarja (kongresne mize, avdio/video tehnika, ipd.).
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
4
PRENOVA SAVNA PARKA V HOTELU TERME: V sklopu Centra zdravja
in lepote v Hotelu Terme je gostom oziroma obiskovalcem na cca
2.000 m²površin na voljo veliko raznih wellness vsebin (rimsko-irske
kopeli, masažni center, wellness programi, savne, kopeli, itd.).
Investicija predstavlja, skladno z izdelanim projektom, celovito
prenovo Centra zdravja in lepote v Hotelu Terme, kar med drugim
vključuje:
- odstranitev inventarja;
- rušitev obstoječe talne in stenske keramike;
- rušitev in odstranitev obstoječih inštalacij ter izvedba novih (strojne,
elektro);
- izgradnja novih savn;
- prenova obstoječih bazenov;
- izgradnja novih sanitarij;
- izgradnja novih garderob;
- menjava stavbnega pohištva;
- sanacija prezračevalnega sistema;
- vgradnja nove keramike;
- vgradnja novega inventarja;
- prenova fitnesa.
Investicija je razdeljena na 6 izvedbenih faz. Zaključeni sta 1. in 2. faza
(prenova stopnišča, garderob s sanitarijami pri fitnesu, tušev in
sanitarij pri bazenski ploščadi).
INVESTICIJSKO VZDRŽEVANJE: Investicijsko vzdrževanje je obsegalo
načrtovana oziroma redna kakor tudi izredna letna vzdrževalna in
sanacijska dela na površinah in objektih v lasti družbe Terme Čatež d.d.
c) Poslovni izid
Družba Terme Čatež d.d. je v letu 2023 realizirala:
37,4 milijona EUR poslovnih prihodkov;
4,1 milijona EUR dobička iz poslovanja;
8,1 milijona EUR dobička iz poslovanja + amortizacije (EBITDA);
čisti dobiček v višini 2,1 milijona EUR.
Družba Terme Čatež d.d., je v letošnjem letu, kljub izrednim dogodkom v avgustu 2023, ko so družbo prizadele
poplave, uspela realizirati zelo dobre poslovne rezultate.
Skupina Terme Čatež je v letu 2023 realizirala:
37,8 milijona EUR poslovnih prihodkov;
4,2 milijona EUR dobička iz poslovanja;
8,1 milijona EUR dobička iz poslovanja + amortizacije (EBITDA);
čisti dobiček v višini 2,1 milijona EUR.
d) Zaposleni
V Skupini Terme Čatež je bilo na dan 31.12.2023 skupaj 369 zaposlenih, in sicer:
Terme Čatež d.d.: 365 oseb;
Del Naložbe d.d.: 4 osebe.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
5
1.4 KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE
Upravljanje družbe Terme Čatež d.d. in družb v Skupini Terme Čatež poteka po sistemu dvotirnega upravljanja.
SKUPŠČINA DELNIČARJEV
Skupščina delničarjev je najvišji organ upravljanja družbe, kjer delničarji uresničujejo svoje pravice v zvezi z
delovanjem družbe.
V letu 2023 je bila skupščina delničarjev družbe dne 30.8.2023. Skupščinski sklepi so objavljeni v sistemu
elektronskega obveščanja Ljubljanske borze vrednostnih papirjev (SEOnet) in na spletni strani družbe.
NADZORNI SVET
Nadzorni svet šteje 9 članov, od tega je 6 članov predstavnikov kapitala in so izvoljeni na skupščini družbe, tri
člane pa imenuje svet delavcev v skladu z Zakonom o sodelovanju delavcev pri upravljanju.
Člani nadzornega sveta Term Čatež, d.d.:
mag. Robert Krajnik – predsednik;
Ada De Costa Petan – namestnica predsednika;
Samo Roš – član;
Mitja Grum – član;
Rok Gorjup – član;
Goranka Volf – članica;
Tomislav Kolarek – član;
Damjan Krulc – član;
Benjamin Bukovinski – član.
Nadzorni svet je tekom leta redno obravnaval in spremljal poslovanje in finančni položaj družbe in skupine.
PREDSTAVNIKI NADZORNIH SVETOV DRUŽB V SKUPINI TERME ČATEŽ
Člani nadzornega sveta Del Naložbe, d.d.:
Blaž De Costa – predsednik;
Vito Petan – namestnik predsednika;
Nevenka Deržič – članica.
REVIZIJSKA KOMISIJA
V skladu z določbami Zakona o gospodarskih družbah ima družba tričlansko revizijsko komisijo. Revizijska komisija
pripravlja predloge sklepov nadzornega sveta, skrbi za njihovo uresničitev in opravlja druge strokovne naloge v
skladu z določbami Zakona o gospodarskih družbah. Revizijska komisija se je osredotočala predvsem na
računovodsko poročanje, spremljanje učinkovitosti in uspešnosti notranje kontrole v družbi ter sistemov za
obvladovanje tveganja, sodelovala v postopku revizije letnih in konsolidiranih računovodskih izkazov ter
opravljala ostale naloge, skladno z 280. členom ZGD-1.
Člani revizijske komisije nadzornega sveta družbe Terme Čatež d.d.:
mag. Robert Krajnik, predsednik;
Ada de Costa Petan, namestnica predsednika;
Tamara Groznik, članica.
POSLOVODSTVO DRUŽBE TERME ČATEŽ IN DRUŽB V SKUPINI TERME ČATEŽ
Terme Čatež d.d. predstavlja in vodi generalni direktor Bojan Petan.
Del Naložbe, d.d. predstavlja in vodi direktor mag. Jože Hočevar.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
6
POROČANJE PO MSRP
Računovodski izkazi družb v Skupini Terme Čatež so izkazani po Mednarodnih standardih računovodskega
poročanja (MSRP), kot jih je sprejela EU.
REVIZIJA
Zunanja revizija
Za revidiranje računovodskih izkazov družbe Terme Čatež d.d. in skupine Terme Čatež za leta 2022, 2023 in 2024
je skupščina imenovala revizijsko družbo MAZARS, družba za revizijo, d.o.o., Verovškova ulica 55a, 1000 Ljubljana.
Notranja revizija
V cilju povečevanja poslovne uspešnosti je v okviru obvladujoče družbe v službi kontrolinga organizirana notranja
revizija kot pomoč poslovodstvu z namenom povečevanja poslovne uspešnosti, dviga kakovosti storitev,
gospodarnosti in učinkovitosti poslovanja, obvladovanja tveganj ter razvijanja in preverjanja delovanja notranjih
kontrol.
POJASNILO GLEDE POVEZANIH DRUŽB SKLADNO S 530. ČLENOM ZGD-1
Družba Terme Čatež d.d. ni povezana z družbo DZS, d.d. v smislu 1. alineje prvega odstavka 530. člena ZGD-1
(dejanski koncern).
Družbi lahko opredelimo kot povezani v smislu dejanskega koncerna v primeru, da sta izpolnjena dva pogoja v
skladu z zakonskimi določbami in pravno teorijo.
Prvi pogoj je, da ima obvladujoča družba v drugi odvisni družbi večinski lastniški delež.
Drugi pogoj je, da sta obvladujoča in odvisna družba povezani pod enotnim vodstvom obvladujoče družbe. Glede
na pravno teorijo enotno vodstvo pomeni, da se v interesu obvladujoče družbe odvisne družbe podrejajo volji in
vplivom obvladujoče družbe. Pri tem ne zadostuje samo možnost enotnega vodstva, temveč je treba enotno
vodstvo dejansko tudi izvajati in mora zajeti vse koncernske družbe, vključno z obvladujočo. Bistveno za koncern
je, da družbe vključene v koncern zasledujejo določene skupne cilje, pri čemer lahko obvladujoča po svoji volji
usmerja npr. investicije, finance, proizvodnjo in druga strateška področja vodenja, svoj vpliv pa lahko uporabi za
usmerjanje le enega od področij vodenja. Koncern je mogoče primerjati z enotnim organizmom, v katerem so
pravno samostojne družbe organi, delovanje katerih usmerja obvladujoča družba. Koncern je okvir ali določena
pravna oblika, prek katere se pojavljajo posamezne družbe v pravnem prometu. Gre za več samostojnih pravnih
subjektov, ki imajo »skupno podjetje pri večjem številu družb«, pri čemer je bistveno, da se podjetniško
načrtovanje opravlja skupaj, čeprav podjetja posameznih koncernskih družb opravljajo svojo dejavnost. Za
koncern torej ni bistvena samo lastniška povezanost med obvladujočo in odvisno družbo, temveč tudi
vsestranska različna povezava med vsemi ali samo nekaterimi članicami koncerna.
Glede na vse navedeno je razvidno, da med družbama Terme Čatež d.d. in DZS, d.d. ni takšne povezanosti, ki bi
izkazovala kakršnokoli obliko koncerna. Družba DZS, d.d. v družbi Terme Čatež d.d. nima večinskega lastniškega
deleža, saj je njen delež 45,79%, več kot 54% delež družbe pa je v lastništvu drugih lastnikov. Družbi nadalje tudi
nimata sklenjene pogodbe o obvladovanju, niti se v navedenih družbah ne izvaja enotnega vodstva skupine
povezanih podjetij, ampak sta podjetji v svojih odločitvah popolnoma samostojni, saj se odločitve sprejemajo za
vsako družbo posebej in se pri tem tudi upoštevajo koristi vsake družbe posebej. Prav tako v družbah DZS, d.d. in
Terme Čatež d.d. ni vzpostavljeno skupno usmerjanje npr. investicij, financ, proizvodnje.., tudi podjetniško
načrtovanje se v družbah DZS, d.d. in Terme Čatež d.d. ne upravlja skupaj.
Na podlagi zgoraj navedenega ugotavljamo, da družba Terme Čatež d.d. ni povezana z družbo DZS, d.d. v smislu
1. alineje prvega odstavka 530. člena ZGD-1 (dejanski koncern), zato družba Terme Čatež d.d. ne pripravlja
poročila o razmerjih s povezanimi družbami v smislu 545. člena ZGD-1.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
7
1.5 DELNICA DRUŽBE TERME ČATEŽ, D.D.
31.12.2023 je bilo v delniško knjigo Term Čatež, d.d. pri KDD, d.d. vpisanih 545 delničarjev. Družba ima izdanih
497.022 navadnih imenskih delnic istega razreda. Vse delnice kotirajo na Ljubljanski borzi pod oznako TCRG.
Družba ali katerakoli tretja družba za račun družbe na dan 31.12.2023 nima v zastavi lastnih delnic.
Odvisna družba Del Naložbe, d.d. ima na dan 31.12.2023 v lasti 6.840 delnic Term Čatež.
Družba Terme Čatež d.d. nima sprejetega sklepa o pogojnem povečanju osnovnega kapitala oz. sklepa o
odobrenem kapitalu.
Tabela 2: Ključni podatki o delnici Terme Čatež d.d. na dan 31.12.2023
Knjigovodska vrednost delnice na dan 31.12.2023 je izračunana iz razmerja med višino kapitala in številom
izdanih delnic in znaša 198,12 EUR; knjigovodska vrednost delnice na dan 31.12.2023 (brez lastnih delnic) znaša
200,88 EUR.
Čisti poslovni izid na delnico na dan 31.12.2023, izračunan iz razmerja med doseženim čistim poslovnim izidom
obračunskega obdobja in številom izdanih delnic, znaša 4,15 EUR; čist poslovni izid na delnico (brez lastnih delnic)
znaša 4,21 EUR.
31.12.2023
Število delnic 497.022
Knjigovodska vrednost delnice na dan 31.12. 198,12
Čisti poslovni izid na delnico 4,15
Število delnic (brez lastnih delnic v hčerinskih družbah)
490.182
Knjigovodska vrednost delnice na dan 31.12. (brez lastnih
delnic)
200,88
Čisti poslovni izid na delnico (brez lastnih delnic) 4,21
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
8
2. POSLOVNO POROČILO
2.1. PRODAJA IN TRŽENJE
2.1.1 Turistična gibanja v Sloveniji in Termah Čatež
V letu 2023 je bilo v Sloveniji v turističnih nastanitvenih objektih evidentiranih 6.192.804 prihodov turistov, kar
je za 5,5% vkot v preteklem letu. Skupaj je bilo ustvarjeno 16.125.027 prenočitev, kar je za 3,5% vkot v
preteklem letu. Domači turisti so v letu 2023 ustvarili za 10,6% manj prihodov in za 17,0% manj prenočitev, tuji
turisti pa so ustvarili za 18,4% v prihodov in za 14,7% več prenočitev kot v letu 2022 (vir:
https://www.slovenia.info/sl/poslovne-strani/raziskave-in-analize/turizem-v-stevilkah ).
V slovenskih naravnih zdraviliščih je bilo v letu 2023 realiziranih 2.621.394 prenočitev, od tega 1.466.461
prenočitev domačih gostov in 1.154.933 prenočitev tujih gostov. V primerjavi z letom 2022 so se prenočitve
domačih gostov zmanjšale za 8,6%, prenočitve tujih gostov pa so se povečale za 13,2%. (vir: SSNZ).
Gosti so v Termah Čatež, d.d. v letu 2023 realizirali 4,0% vseh prenočitev v Sloveniji in 22,8% vseh prenočitev
v slovenskih naravnih zdraviliščih, kar je največ med vsemi slovenskimi naravnimi zdravilišči.
2.1.2 Gibanje prihodkov od prodaje v Termah Čatež
Družba Terme Čatež, d.d. je v letu 2023 realizirala skupno 33,3 milijona EUR čistih prihodkov od prodaje.
Slika 1: Prihodki od prodaje po poslovnih segmentih v letu 2023
Največji delež v strukturi prihodkov izhaja iz poslovanja hotelske (in kamp) dejavnosti, sledijo vodni programi,
trgovska dejavnost, zdravstvo ter ostali prihodki.
2.1.3 Prenočitve
Družba Terme Čatež d.d., je v letošnjem letu, kljub izrednim dogodkom v avgustu 2023, ko so družbo prizadele
poplave, uspela realizirati zelo dobre poslovne rezultate.
V Termah Čatež, d.d. so gosti v letu 2023 ustvarili 650.433 prenočitev, kar predstavlja 4,1% manj kot v letu 2022
(družbo so v avgustu 2023 prizadele poplave, kar je povzročilo izpad nočitev samo v avgustu 2023 za vkot
20.000 glede na avgust preteklega leta), število tujih prenočitev se je povečalo za 9,7%, število domačih
prenočitev pa se je zmanjšalo za 16,9% (dodatni razlog upada domačih nočitev je zaznan tudi zaradi koriščenja
turističnih bonov in visokega deleža domačih gostov v letu 2022).
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
9
Slika 2: Struktura prenočitev po namestitvenih objektih v letu 2023
Tabela 3: Prenočitve po ključnih trgih
2.1.4 Kopalci
Obisk v termalnih bazenih, merjen s številom kopalcev, je znašal 823.789 kopalcev, kar je za 2,0% manj kot
predhodno leto (družbo so v avgustu 2023 prizadele poplave, kar je povzročilo izpad kopalcev samo v avgustu
2023 za več kot 20.000 glede na avgust preteklega leta). Enodnevnim kopalcem je bilo v letu 2023 prodanih
173.356 kopaliških vstopnic, kar je za 6,9% več kot predhodno leto.
Slika 3: Struktura prodaje kopaliških vstopnic (enodnevnim kopalcem) v letu 2023
DRŽAVA / LETO
2023
Nočitve
2022
SLOVENIJA
293.415
353.074
HRVAŠKA
55.691
38.356
ITALIJA
54.816
45.508
NIZOZEMSKA
42.456
52.203
AVSTRIJA
30.186
25.253
NEMČIJA
25.386
25.572
POLJSKA
24.258
20.689
SRBIJA
22.976
21.643
DANSKA
15.414
13.866
OSTALE DRŽAVE
85.835
82.260
SKUPAJ 650.433
678.424
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
10
2.2. PRODAJNE IN TRŽENJSKE AKTIVNOSTI V LETU 2023 IN PLAN ZA LETO 2024
2.2.1 Prodajne in trženjske aktivnosti v letu 2023
V začetku leta smo s krovno Slovensko turistično organizacijo (STO) predstavljali našo ponudbo na različnih
predstavitvah po Evropi. V sklopu nastopa RRA/ZPTM Brežice in 'Gradov Posavja' smo se predstavljali na
februarskem turističnem sejmu v Ljubljani. S STO smo vse leto sodelovali pri globalni digitalni kampanji z
družinskim in wellness paketom. Katalog 'Family World' smo dopolnili s katalogom prestižne lokacije Mokric, s
SSNZ smo sodelovali pri nastanku kataloga slovenskih naravnih zdravilišč. Prenovili in osvežili smo MICE katalog
in informacijski katalog ponudbe Term Čatna lokaciji Čatež, ki se nahaja v vseh naših bivalnih enotah Term
Čatež d.d. (lokaciji Čatež in Mokrice). Posebno pozornost smo posvetili profesionalnim in amaterskim športnim
ekipam - domačim in tujim ter aktivno pristopili k izvedbi poslovnih dogodkov v prenovljenem poslovnem centru.
Za vse goste v Čatežu smo v poletnih mesecih ponovno pripravili vodič za zabavo, animacijo, gastronomijo ter
dodali tudi možnost izletov v bližnjo okolico z brodom preko reke Save in v mesto Brežice. Pred vrhuncem
sezone smo gostom ponudili novost – enostaven in hiter nakup dnevne vstopnice za kopanje preko aplikacije na
spletni strani po NAJ ceni, brez gneče in čakanja za notranje, zunanje ali vse bazene Termalne riviere. Premierno
v Sloveniji smo gostom ponudili tudi on-line nakup vrednostnega bona, katerega je možno koristiti že takoj po
opravljenem nakupu. Z realizacijo teh vsebin se je pričela tudi celostna prenova spletne strani Term Čatež, ki bo
zaključena v letu 2024.
Po januarski nagradi za (že 15. zapored) najboljši slovenski kamp združenja ADAC, smo v sredini leta - edini iz
Slovenije - prejeli še eno nagrado, in sicer za najboljši slovenski kamp po ocenah gostov združenja ACSI iz celotne
Evrope.
Jeseni smo skladno z menjavo letnega časa največ pozornosti posvetili oglaševanju in različnim predstavitvam na
vseh prodajnih tržiščih novosti leta 2023 - Wellness rivieri – novi oazi savn. S STO smo se predstavljali po izbranih
evropskih državah in potrdili skupen predlog aktivnosti za vse trge za leto 2024. Pospešeno smo se pripravljali na
prihodnje leto, in sicer predvsem v dogovorih s poslovnimi partnerji za organizirane skupine (turistične, športne,
incentive/MICE). Spet smo bili izbrani v družbo NAJboljših - prejeli smo nagrado NAJkopališča – s Termalno riviero
in Aquaparkom v Žusterni. Izvedli smo oglaševalske 'wellness' kampanje na slovenskem in na izbranih tujih trgih,
usmerjali smo se na digitalno in outdoor promocijo (mobilne in statične opcije) ter na TV oglaševanje v izbranih
tujih državah oz. regijah. Novost smo predstavljali tudi po različnih kanalih STO, SSNZ in RRA-ja.
Zaradi spremenjenega vstopnega režima na slovensko-hrvaški meji, smo ob pričetku novega šolskega leta
pospešili prodajne aktivnosti za program Šole v naravi tudi na bližnjem hrvaškem trgu in ustvarili novo digitalno
brošuro za tovrstno prodajo.
V času jesenskih šolskih počitnic smo pripravili novo animacijsko ponudbo mini-golfa, ki smo jo kasneje v
decembru spremenili v drsališče.
Leto 2023 smo uspešno zaključili v času božično novoletnih praznikov, ko smo gostom poleg organiziranega
silvestrovanja v hotelu prvponudili tudi možnost silvestrovanja v Termalni rivieri, ponudbo pa smo dopolnili z
nočnim kopanjem in obiskom Wellness riviere. V sodelovanju z lokalnim ZPTM smo za vse goste Term Čat
organizirali tudi božično–novoletno tržnico, na kateri so se predstavili lokalni ponudniki in Terme Čatež.
2.2.2 Načrtovane prodajne in trženjske aktivnosti v letu 2024
Prodajne in promocijske aktivnosti se bodo vsakodnevno izvajale na primarnem slovenskem in določenih tujih
trgih ter se usklajevale hkrati s strategijo in aktivnostmi krovne Slovenske turistične organizacije oz. Skupnostjo
slovenskih naravnih zdravilišč za leto 2024. Povezovali se bomo tudi z različnimi lokalnimi ustanovami in združenji
(Občina Brežice, Fakulteta za turizem Brežice, Zavod za podjetništvo in turizem Brežice, Regionalna razvojna
agencija Posavje, Gradovi Posavja).
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
11
Glavni atribut in rdeča nit ponudbe ostaja termalna voda unikatna Termalna riviera in z njo povezane eno ali
več dnevne aktivnosti. Najpomembnejšo ciljno skupino, t.j. družine z otroki, bomo v marketinško prodajnih
aktivnostih nagovarjali tako enodnevnih obiskovalcev, kot tudi večdnevnega obiska in bivanja v naših
kapacitetah.
Wellness riviero, novo oazo savn, bomo predvsem v zimskem, spomladanskem in jesenskem času aktivno
umeščali v različne prodajno-marketinške aktivnosti.
Športniki ostajajo ena izmed ključnih ciljnih skupin. Nogometne ekipe so stalnica zaradi dobrih referenc preteklih
bivanj in sodelovanja z UEFA-o. Stalnice v športni ponudbi ostajajo unikatno golf igrišče na Mokricah, teniški
tereni in igrišče za odbojko primerni in aktualna za različne amaterske in profesionalne turnirje ali za
individualne športne izzive.
V sklopu največjega vodnega razkošja v osrednji Evropi – Termalne riviere – si bomo v 2024 še naprej prizadevali
nadgrajevati vsebine s posodabljanjem kulinarične ponudbe, z vsebinsko novimi zgodbami in animacijami. V letu
2024 si bomo prizadevali, da ime / blagovna znamka 'Terme Čatež' še naprej predstavlja pestrost ponudbe za
zelo različne ciljne skupine gostov, a ima hkrati tudi oseben pristop do prav vsakega. Še naprej si bomo prizadevali
tudi za vsakodnevne in nenehne izboljšave vsebine storitev in kvalitete izvedbe le-teh. Z aktivnostmi bomo težili
k odgovornemu in trajnostnemu razvoju – poslovnega, družbenega in naravnega okolja.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
12
3. ANALIZA POSLOVANJA
3.1. BILANČNI IZKAZI DRUŽBE TERME ČATEŽ, D.D.
3.1.1 Izkaz poslovnega izida družbe Terme Čatež, d.d.
Družba Terme Čatež d.d. je v letu 2023, kljub izrednim dogodkom v avgustu (kar je povzročilo izpad nočitev samo
v avgustu 2023 za več kot 20.000 glede na avgust preteklega leta), ko so družbo prizadele poplave, uspela
realizirati zelo dobre poslovne rezultate.
Družba Terme Čatež d.d. je v letu 2023 realizirala 37,4 milijona EUR poslovnih prihodkov, 4,1 milijona EUR dobička
iz poslovanja, 8,1 milijona EUR dobička iz poslovanja + amortizacije (EBITDA) in čisti dobiček v višini 2,1 milijona
EUR.
Slika 4: Struktura prihodkov v letu 2023
Poslovni prihodki so temeljni prihodki v dejavnosti družbe; v letu 2023 so ti predstavljali 99,7% vseh prihodkov
družbe, finančni prihodki so predstavljali 0,3% vseh prihodkov. Upoštevajoč 54,9% prenočitev tujih gostov
pomeni zajeten delež posrednega izvoza storitev.
Slika 5: Struktura odhodkov v letu 2023
Stroški blaga, materiala in storitev imajo prevladujoč delež v strukturi odhodkov, saj so predstavljali 52,4 % vseh
odhodkov. Zelo pomemben je tudi delež stroškov dela, ki so predstavljali 27,8 % vseh odhodkov. Odpisi vrednosti
(amortizacija in prevrednotovalni poslovni odhodki) so predstavljali 12,2% vseh odhodkov, drugi in finančni
odhodki pa skupaj 7,6%.
3.1.2 Izkaz finančnega položaja družbe Terme Čatež, d.d.
Vrednost sredstev družbe na dan 31.12.2023 znaša 148 milijona EUR. Dolgoročna sredstva prevladujejo z
deležem 93,4%, kratkoročna sredstva pa predstavljajo delež 6,6%.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
13
Slika 6: Struktura sredstev v letu 2023
Slika 7: Struktura virov sredstev v letu 2023
3.1.3 Izkaz sprememb lastniškega kapitala in izkaz denarnih tokov družbe Terme Čatež, d.d.
Izkaz denarnih tokov prikazuje premike (prilive in odlive) finančnih sredstev na posameznih področjih, kot so
poslovanje, financiranje in investiranje. Narejen je na podlagi posredne metode. Premiki v kapitalu in premiki v
ali iz kapitala so razvidni iz izkaza gibanja kapitala.
3.2. BILANČNI IZKAZI SKUPINE TERME ČATEŽ
Pri sestavljanju konsolidiranih računovodskih izkazov so učinki vseh transakcij med povezanimi podjetji v celoti
izločeni.
3.2.1 Izkaz poslovnega izida Skupine Terme Čatež
Skupina Terme Čatež je v letu 2023, kljub izrednim dogodkom v avgustu, ko so jo prizadele posledice poplav,
uspela realizirati zelo dobre poslovne rezultate. Skupina Terme Čatež je v letu 2023 realizirala 37,8 milijona EUR
poslovnih prihodkov, 4,2 milijona EUR dobička iz poslovanja, 8,1 milijona EUR dobička iz poslovanja + amortizacije
(EBITDA) in čisti dobiček v višini 2,1 milijona EUR.
Bilančni dobiček Skupine Terme Čatež znaša 24,8 milijona EUR in ni odvisen od predlogov oblikovanja višine
bilančnih dobičkov posameznih družb v Skupini Terme Čatež, ki pa se oblikujejo po predlogu uprav družb in so
predmet skupščinskih razprav, vezanih na sprejem letnega poročila in delitve dobička.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
14
Slika 8: Struktura prihodkov Skupine Terme Čatež v letu 2023
Poslovni prihodki od prodaje blaga in storitev so temeljni prihodki v dejavnosti Skupine Terme Čatež; v letu 2023
so predstavljali 99,8% vseh prihodkov Skupine Terme Čatež.
Slika 9: Struktura odhodkov Skupine Terme Čatež v letu 2023
Stroški blaga, materiala in storitev imajo prevladujoč delež v strukturi odhodkov, saj predstavljajo 52,2% vseh
odhodkov. Zelo pomemben je tudi delež stroška dela, saj predstavlja 27,9% vseh odhodkov. Odpisi vrednosti
(amortizacija in prevrednotovalni poslovni odhodki) predstavljajo 12,1% vseh odhodkov. Stroški finančnih in
drugih odhodkov predstavljajo 7,8% vseh odhodkov.
3.2.2 Izkaz finančnega položaja Skupine Terme Čatež
Pri pripravi skupinskih računovodskih izkazov Skupine Terme Čatež se uporablja metoda enotnega podjetja. Po
tej metodi vsa sredstva in obveznosti obvladujoče družbe ter vseh odvisnih družb pripadajo skupini, manjšinski
deleži pa so izkazani kot del lastniškega kapitala Skupine. Čisti dobiček ali izguba poslovnega leta se razdeli na
čisti dobiček oz. izgubo večinskega lastnika in čisti dobiček ali izgubo manjšinskih lastnikov.
Vrednost sredstev Skupine Terme Čat na dan 31.12.2023 znaša 146,2 milijona EUR. Dolgoročna sredstva
prevladujejo z deležem 93,2%, kratkoročna sredstva pa predstavljajo delež 6,8%.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
15
Slika 10: Struktura sredstev Skupine Terme Čatež v letu 2023
Slika 11: Struktura virov sredstev Skupine Terme Čatež v letu 2023
3.2.3 Izkaz sprememb lastniškega kapitala in izkaz denarnih tokov Skupine Terme Čatež
Izkaz denarnih tokov prikazuje premike (prilive in odlive) finančnih sredstev na posameznih področjih, kot so
poslovanje, financiranje in investiranje. Izdelan je na podlagi posredne metode. Premiki v kapitalu in premiki v ali
iz kapitala so razvidni iz izkaza lastniškega kapitala; čisti dobiček skupine kapital povečuje.
3.3. DELUJOČE PODJETJE
Družba vseskozi skrbno spremlja stanje likvidnosti, sprejema nove ukrepe za njeno zagotavljanje, družba se je s
finančnimi upniki dogovorila za podaljšanje ročnosti finančnih obveznosti za obdobje trajanja moratorija v času
epidemije. Družba sprejema ukrepe za optimalno racionalizacijo poslovanja in jih tudi nenehno prilagaja
trenutnim razmeram, išče alternativne vire s strani državnih spodbud. Družba je kljub dodatni negotovosti
povezani z razmerami na trgu električne energije in surovin, sposobna sprejeti vse potrebne ukrepe za
zagotovitev pogojev za nadaljevanje poslovanja.
3.4. KADRI IN KADROVSKA POLITIKA
Zaposleni v družbah Skupine Terme Čatež so naše premoženje. Izpolnjujejo naša pričakovanja, saj zagotavljajo
kakovost storitev, ki jih ponujajo družbe. Za njih ustvarjamo stimulativno delovno okolje, ki jih spodbuja k
nenehnemu osebnemu razvoju in dodatnemu izobraževanju in usposabljanju. Zavedamo se, da je uspeh podjetja
odvisen od znanja, ustvarjalnosti in odgovornosti vsakega zaposlenega.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
16
STRUKTURA ZAPOSLENIH
Skupina Terme Čatež
V Skupini Terme Čatež je bilo na dan 31.12.2023 skupaj 369 zaposlenih, in sicer:
Terme Čatež, d.d.: 365 oseb;
Del Naložbe, d.d.: 4 osebe.
Terme Čatež, d. d.
V letu 2023 smo v družbi Terme Čatež d.d. na novo zaposlili 91 oseb, 87 oseb pa je iz družbe odšlo. Povprečno
število zaposlenih na podlagi delovnih ur v letu 2023 je bilo 332,59.
Slika 12: Struktura zaposlenih po delovnem razmerju na 31.12.2023
Slika 13: Struktura zaposlenih po spolu na 31.12.2023
V družbi Terme Čatež d.d. so zaposleni tudi invalidi. Na dan 31.12.2023 je bilo zaposlenih 28 invalidov, kar
predstavlja več kot 7% vseh zaposlenih: 89% je invalidov III. kategorije in 11% je invalidov II. kategorije.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
17
3.5. INFORMATIKA
V letu 2023 smo v oddelku za informacijske tehnologije izvedli naslednje projekte:
- zasnova in izvedba menjave kontrole pristopa na recepciji zimske Termalne riviere (nova kontrola
pristopa omogoča neposreden vstop na kopališče z uporabo spletne vstopnice preko čitalca QR kode),
- zasnova in izvedba infrastrukture v sklopu investicije ''Prenova savna parka v zimski Termalni rivieri''
(izvedba univerzalnega razvoda, mrežna stikališča, video nadzor, dobava in vgradnja nove aktivne
opreme, dobava in vgradnja nove kontrole pristopa),
- zasnova in izvedba infrastrukture v sklopu širitve avtokampa (izvedba optičnega, univerzalnega in
koaksialnega razvoda, dobava in montaža aktivne opreme, vzpostavitev wi-fi omrežja),
- zasnova in implementacija nove spletne trgovine za prodajo spletnih vstopnic za Termalno riviero
(celostna grafična posodobitev, vzpostavitev naprednega sistema za upravljanje z vsebinami, uvedba
dinamičnih cenikov, napredna povezljivost s preostalimi sistemi),
- zasnova in izvedba menjave telefonske centrale v hotelu Aquapark Žusterna (analiza obstoječega
omrežja, projektiranje novega omrežja s prehodom na digitalno telefonijo, dobava in montaža nove
aktivne opreme),
- zasnova in uvedba programske opreme za celovito zaščito celotnega IKT okolja pred kibernetskimi
napadi in ostalimi kibernetskimi grožnjami z aktivno podporo zunanjega nadzornega centra v realnem
času,
- analiza in uvedba novih naročniških paketov mobilne telefonije za zaposlene,
- nudenje IKT podpore na vseh preostalih tržnih segmentih družbe, kot npr. kongresi, športni dogodki,
kulturni dogodki, glasbeni dogodki, ipd.,
- redno vzdrževanje in nadgradnja delovnih postaj, sistema za videonadzor, tiskalnikov, ostalo splošno
vzdrževanje in nadgradnja sistemov.
Posebno pozornost posvečamo obvladovanju tveganj kibernetskih napadov. Varnost je omogočena na podlagi
sprejete varnostne politike in na ravni infrastrukture omrežja in aktivne opreme Term Čatež. Obvarovanje pred
programskimi virusi in drugo zlonamerno programsko opremo omogoča sodobna protivirusna programska
oprema, nameščena tako na strežniškem segmentu kot lokalno na odjemalcih z aktivno podporo zunanjega
nadzornega centra vse dni v letu.
3.6. KUPCI IN DOBAVITELJI
Blagovna znamka Terme Čat je prepoznavna tako v Sloveniji kot v tujini, predvsem na področju držav
balkanskega polotoka in držav, ki mejijo na Slovenijo. Komunikacija s kupci poteka preko medijev, v zadnjem času
pa vse vpreko spletnih strani. Zadovoljstvo in skrb za kupca je ena od temeljnih usmeritev družbe. Zadovoljstvo
kupcev merimo s pomočjo anket in ostalih pridobljenih informacij, prav tako tedensko izvajamo ukrepe za
izboljšanje kakovosti. S ključnimi dobavitelji imamo sklenjene letne pogodbe predvsem zaradi pravočasnosti
dobav, nižjih cen in bolj ustreznih plačilnih ter ostalih pogojev. Pri izbiri dobaviteljev sta ključna pogoja kakovost
in cena.
3.7. ODGOVORNOST DO OKOLJA, DO OŽJE IN ŠIRŠE DRUŽBENE SKUPNOSTI
Temeljni cilji na področju okoljevarstva so: gospodarno ravnanje z energijo in vodo, ločeno zbiranje odpadkov ter
preprečevanje onesnaževanja okolja. V ta namen potekajo usposabljanja in izobraževanja zaposlenih. Družba ima
urejeno področje prečiščevanja odpadnih vod, kar ji daje prednost pred ostalimi v regiji. V letu 2020 je družba
Terme Čatež d.d. uredila prečrpavanje tehnološke bazenske vode in komunalne odpadne vode v reko Savo.
Spoštljiv odnos do okolja je vpeljan v vse naše dejavnosti, saj lahko le-tako vplivamo na zdrav način življenja, ki
je tudi sestavni del trženja naših storitev. Racionalna uporaba energentov in koriščenje okolju prijazne energije
je pod stalnim notranjim nadzorom. Na podlagi spremljanja zakonskih in drugih zahtev (na področju odpadkov
in odpadne vode, hrupa, embalaže, energentov, kemikalij, graditve objektov, varstva pred nesrečami) glede
varstva okolja in na podlagi odločb inšpekcijskih organov ocenjujemo, da je delovanje družbe Terme Čatd.d.
usklajeno z zakonskimi zahtevami ter smernicami EU.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
18
Pospešeno gospodarsko rast in razvoj spremlja tudi povečan pritisk na okolje s povečanjem emisij, kar se izraža
v neizogibnih podnebnih spremembah, ki močno vplivajo na kakovost okolja. Na splošno je v dejavnosti turizma
odgovornost do okolja izjemnega pomena. Družba Terme Čatež d.d. s svojimi vpeljanimi sodobnimi tehnološkimi
procesi odraža pozitiven vpliv na okolje in s tem prispeva k trajnostnemu razvoju turizma, pri čemer poseben
poudarek namenjamo zagotavljanju čim manjšega ogljičnega odtisa. Skladno z zastavljeno strategijo in cilji je
družba med drugim uspešno implementirala zagotavljanje deleža električne energije z uporabo sončne
elektrarne, vsi objekti so ogrevani z reciklirano bazensko odpadno termalno vodo, prav tako pa družba upravlja
z več lastnimi vrtinami pitne vode (vodnjaki), s katero oskrbuje vse namestitvene obrate in proizvodnjo. Družba
razpolaga z veliko zelenih površin, ki jih redno vzdržuje in nenehno povečuje športne površine (nogometna
igrišča) za aktivno rekreacijo.
Lokalni in širši skupnosti pomagamo v obliki sponzorstva in donatorstva. Na ta način omogočamo lažje preživetje
določenim kulturnim in športnim zanesenjakom in dejavnostim, kot so šolstvo, kultura, dejavnosti različnih
društev, zdravstvo in humanitarne dejavnosti ter ostale. Prispevki so posebej namenjeni tudi izvajanju določenih
kulturnih in športnih dogodkov.
3.8. TVEGANJA
Poslovna dejavnost na lokacijah znotraj Republike Slovenije, predvsem pa delovanje zunaj meja, zahteva od
poslovodstev prepoznavanje določenih tveganj in ukrepanje v smeri preprečevanja negativnih učinkov v primeru
nastanka škodljivih dogodkov na poslovanje Skupine. Tako smo na področju družbe Terme Čatež d.d. evidentirali
tveganja, katerim je družba lahko izpostavljena in prepoznali ključna tveganja, ki so pod posebnim nadzorom
zaradi večje izpostavljenosti verjetnosti nastanka dogodka, obenem pa sprejemali ukrepe za preprečevanje
nastanka škodljivih dogodkov in zniževanje posledic v primeru nastanka škodljivih dogodkov. Pri tem je potrebno
opozoriti, da se je družba primerno zavarovala za primer nastanka notranjih tveganj, pri zunanjih tveganjih pa
smo z ustreznimi ukrepi poskušali čim bolj omiliti posledice. Tveganja so podana v tem poglavju in tudi poglavjih
računovodskega poročila za družbo Terme Čatež d.d. in računovodskega poročila za Skupino Terme Čatež.
A) TVEGANJA DELOVANJA
Kot ključna tveganja delovanja smo opredelili:
izpolnjevanje zahtev gostov;
zagotavljanje surovin in materiala ter optimalno stanje zalog;
nabavna politika in optimiranje cen vhodnih artiklov;
ustrezna cenovna politika pri prodaji in konkurenčnost;
zagotovitev ustreznih poslovodnih in ostalih kadrov;
spremljanje in izvajanje zakonodajnih sprememb;
vzdrževanje objektov in opreme;
investicije v nove zmogljivosti;
razvoj informacijske tehnologije in infrastrukture ter varovanje podatkov;
kontroling;
tveganje izgube premoženja in zavarovanje;
tveganje vsled terorističnih aktivnosti;
možne epidemije ali pandemije;
radioaktivno sevanje.
Uvedli smo poenotene postopke za izvajanje, spremljanje in nadzor vseh poslovnih dogodkov, ki vodijo do
sprememb gospodarskih koristi, poleg tega pa omogočajo redno in podrobno načrtovanje in nadziranje delovanja
ter poslovnih učinkov.
Preučujemo tveganja, povezana z obvladovanjem nepričakovanih sprememb cen vhodnih surovin, materialov in
storitev. V primeru izgube ali spremembe plačilnih in cenovnih pogojev dobavitelja imamo v vsakem trenutku
možnost vključitve novega dobavitelja, ki je pripravljen sodelovati pod enakimi pogoji kot prejšnji. Tovrstna
tveganja so zavarovana z dolgoročnimi pogodbenimi razmerji z dobavitelji.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
19
Prodajna tveganja so povezana s konkurenčnostjo pri prodaji primerljivih storitev s konkurenco na posameznih
trgih. Prodajna tveganja se zmanjšujejo z ustreznimi trženjskimi aktivnostmi ter s stalnim razvojem ponudbe
novih storitev ali kakovostnim dopolnjevanjem obstoječih storitev. Izpostavljenost tveganju delovanja notranje
konkurence je zmerno.
Terme Čatež d.d. imajo enotno politiko zavarovanja premoženja in oseb z namenom, da bi omejili različna
tveganja, ki bi lahko ogrozila delovanje podjetja, povzročila večjo materialno škodo oz. ogrozila varnost
zaposlenih.
Z zavarovalno družbo je sklenjeno premoženjsko zavarovanje, ki med drugim vključuje požarno, vlomno,
strojelomno zavarovanje, zavarovanje za nevarnost poplave, vdora meteorne vode, vandalizma, nevarnost teže
snega, zavarovanje odgovornosti, zavarovanje objektov, strojev, računalnikov, zalog in drugih sredstev ter
zavarovanje obratovalnega zastoja.
Temeljni cilj politike zavarovanja je zagotovitev stroškovno učinkovitega zavarovanja pred različnimi vrstami
tveganj ob upoštevanju analiz izpostavljenosti tveganjem, preteklih izkušenj ter izvajanja preventivnih ukrepov.
Ocenjujemo, da celovito zavarovanje premoženja, premoženjskih interesov in oseb dodatno zmanjšuje finančna
in poslovna tveganja ter tveganja delovanja. Tovrstna tveganja so zmerna do visoka.
Dolgoročne finančne naložbe zajemajo naložbe v vrednostne papirje povezanih podjetij izkazane po nabavni
vrednosti in pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa , naložbe v obveznice ter dolgoročno dana
posojila po odplačni vrednosti. Z vpeljanimi standardi vodenja terjatev, ki so del finančne politike, in z rednim
preverjanjem zalog zagotavljamo tekočo plačilno sposobnost.
Naložbena politika je bila usmerjena v projekte, katerih pričakovani donosi so najmanj takšni, kot jih sedaj že
dosegamo. Pogoj za sprejem naložbene odločitve je zagotavljanje zahtevanega donosa na podlagi naložbene
študije ali pa sanacija stanja. Ekonomika naložb, pravočasno aktiviranje teh naložb ter nadzorovanje investicijskih
učinkov zagotavljajo zmanjšanje naložbenega tveganja. Posebna pozornost je namenjena varovanju naravne in
kulturne dediščine oz. okoljevarstveni dejavnosti, ki je tudi sestavni del vsake nove investicije. Urejanje okolja,
ravnanje z odpadki (ločeno zbiranje odpadkov, itd.) in racionalna raba energije so komplementarni s temeljnimi
cilji našega delovanja.
Izbor strokovno usposobljenih kadrov in motivacija zaposlenih občutno zmanjšuje tovrstno tveganje. Posebno
pozornost posvečamo možnosti izgube ključnih kadrov in iskanju strokovno usposobljenih kadrov za delo v
turistični dejavnosti. Redno skrbimo za obveščanje delavcev preko orodij notranjega komuniciranja ter
komunikacijo s svetom delavcev ter sindikatom. Nenehno usposabljanje delavcev, skrb za varstvo pri delu, letni
razgovori s ključnimi kadri ter ustrezni sistemi nagrajevanja delavcev zmanjšujejo tovrstno tveganje. Sistematično
spremljanje delavcev skozi izvajanje zdravstvenih pregledov in razne oblike motivacije zmanjšujejo tveganje
neprisotnosti pri delu. Tveganje izgube ključnih kadrov, predvsem pa pomanjkanje strokovnih kadrov s področja
naše dejavnosti, je zmerno.
Trenutna razpoložljivost informacijskega sistema, varnost podatkov ter neprekinjeno delovanje zagotavljajo
operacijski sistemi Navision, ROS in Metra. Stalni razvoj in nadgradnja informacijskega sistema, dostopnost do
navodil v primeru motenj v delovanju, redno vzdrževanje in ustrezno usposobljen kader, ki informacijski sistem
uporablja, zagotavljajo zmanjšanje tveganja s tega področja. Informacijska tehnologija in programska oprema
omogočata tekoči in strokovni nadzor nad funkcijami v podjetju. Informacijska tehnologija je opremljena z
zaščitnimi funkcijami pred vdorom tujega operaterja v sistem.
Vsa poslovna tveganja so istočasno tudi finančna in lahko vplivajo na likvidnost družbe kot celote. Med poslovna
tveganja uvrščamo sposobnost ustvarjanja prihodkov v določenih časovnih okvirih, obvladovanje stroškov,
ohranjanje vrednosti bilančne vsote ter obvladovanje poslovnih in finančnih obveznosti. Zunanja tveganja, ki
vplivajo na poslovanje Term Čatež, d.d. so predvsem politična tveganja.
Tveganje zastaranja, uničenja ali drugačnega zmanjšanja vrednosti poslovnih sredstev je nizko do zmerno. Vsa
pomembna sredstva so primerno zavarovana. Požarna tveganja omejujemo z rednim ocenjevanjem požarne
ogroženosti, vsi ključni objekti pa so opremljeni z ustreznimi sistemi protipožarne zaščite, zato je tovrstno
tveganje zmerno.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
20
Tveganje neizpolnitve nasprotne stranke znižujemo s sprotnimi bonitetnimi informacijami o kupcih. Pri
sodelovanju z dobavitelji imamo že vpeljano poslovno prakso, da nam izvajalci naložbenih del in dobavitelji
opreme posredujejo jamstvo za dani avans in dobro izvedbo del, pri drugih dobaviteljih pa poteka plačilo šele po
dobavi.
B) FINANČNA TVEGANJA
Izpostavljenost finančnim tveganjem pomeni možnost sprememb poštene vrednosti tveganju izpostavljenih
postavk (oslabitev sredstev ali okrepitev dolgov), ki imajo neposredni vpliv na poslovni izid in denarni tok
podjetja. Finančna tveganja obvladujemo s stabilnim poslovanjem, izboljševanjem bonitete in ostalimi
dejavnostmi. Izvajamo aktivnosti na poslovnem, finančnem in naložbenem področju. Tveganja, kot so valutno
tveganje, obrestno tveganje z izračunom izpostavljenosti glede na zadolženost, kreditno tveganje z izdelano
analizo občutljivosti, je posebej podano v računovodskem poročilu.
Tveganje plačilne sposobnosti
Likvidnostno tveganje je tveganje, da družba ne bo zmožna poravnati svojih finančnih obveznosti ob njihovi
dospelosti.
Likvidnost smo zagotavljali s planiranjem denarnega toka na dnevni, mesečni in letni ravni. V družbi smo veliko
pozornosti posvetili usklajevanju z bankami kreditodajalkami. Družba koristi razpoložljive državne vzpodbude,
povezane z visokimi cenami električne energije.
Družba Terme Čatež d.d. je konec leta 2023 uspešno izvedla postopek refinanciranja sindiciranega posojila v višini
6,5 mio eur z eno izmed obstoječih bank, s čimer je v celoti poplačala predhodno posojilo. Družba je z novim
posojilom dosegla bistveno ugodnejšo obrestno mero, podaljšanje ročnosti ter možnost dodatnega črpanja
sredstev za financiranje investicij v višini 3,5 mio eur, kar še dodatno prispeva k finančni stabilnosti družbe ter
možnosti financiranja nadaljnje rasti in razvoja.
Tveganje dolgoročne plačilne sposobnosti je sicer prisotno, vendar ocenjujemo, da je ta zaradi ustrezne
kapitalske sestave družbe, učinkovitega gospodarjenja s sredstvi, sposobnosti ustvarjanja denarnih tokov iz
poslovanja tudi v bodoče, zmerno. Uprava izvaja aktivnosti za zmanjšanje plačilnosposobnostnega tveganja.
Inflacijsko tveganje
Izpostavljenost inflacijskemu tveganju je zmerna. Izhodne cene praviloma usklajujemo z inflacijskimi gibanji,
razen v primerih, ko to ne dopušča konkurenca. V tem primeru iščemo notranje rezerve.
C) OSTALA TVEGANJA
Tveganja, kot so vojna nevarnost, politični dogodki, praviloma ne vplivajo na poslovanje družbe, razen v primeru
nevarnosti vojne ali nevarnosti terorističnih napadov v neposredni bližini. Ocenjujemo, da regija, v kateri
delujemo in poslujemo, trenutno ni izpostavljena temu riziku.
Med ostala tveganja štejemo tudi izbruh epidemij ali virusov in bakterij, ki se razmnožujejo v vodi ali so hitro
prenosljivi s človeka na človeka. Različne oblike grip so med nevarnostmi, ki bi v primeru epidemije večjih
razsežnosti lahko negativno vplivale na turistični obisk. Tudi možnost okvare v jedrski elektrarni v Krškem štejemo
kot eno od tveganj, kakor tudi možne teroristične dejavnosti posameznikov ali organiziranih združb.
Poplavno tveganje je sicer prisotno v manjši meri, posledice visokega vodostaja v daljšem obdobju pa lahko
načnejo obrambni nasip ob Savi.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
21
3.9. VPLIV RUSKO-UKRAJINSKE VOJNE NA POSLOVANJE DRUŽBE
Družba Terme Čatež d.d. in družbe v Skupini Terme Čatež glede na strukturo kupcev zaenkrat ne evidentirajo
posebnih posledic na poslovanje povezanih z vplivom rusko-ukrajinske vojne, saj predstavlja delež gostov iz Rusije
in Ukrajine minimalni strukturni delež. Vsekakor pa so posledice omenjene vojne bolj globalne narave in so
zaznane tudi na drugih segmentih poslovanja družbe, predvsem na strani vhodnih elementov (rast cen
energentov in prehrambnih izdelkov ter posledično višji inflacijski pritisk). Družba posledično še dodatno usmerja
pozornost na vhodno-izhodne parametre poslovnega procesa ter sprejema vse potrebne ukrepe za zagotovitev
optimalnega poslovanja.
3.10. NAČRTI V LETU 2024
V letu 2024 v družbi Terme Čatež d.d. načrtujemo naslednje investicije:
Slika 14: Načrtovane investicije v letu 2024
- PRENOVA VHODA, AVLE IN RECEPCIJE HOTELA
TERME:
Skladno z zaključkom izvedbe 3. faze prenove Hotela
Terme, je v zadnjem sklopu predvidena prenova
vhoda, avle in recepcije. V avli je predvidena celovita
prenova vhoda, vhodnih vrat, talnih oblog, stenskih in
stropnih površin ter recepcije z zalednimi pisarnami.
Končni izgled bo ponujal skladno visoko arhitekturo s
predhodnimi faznimi prenovami in bo gostu oziroma
obiskovalcu ponujal sodoben interier in temu
ustrezno izkušnjo.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
22
PRENOVA SAVNA PARKA V HOTELU
TERME: Nadaljevanje izvajanja
investicije iz leta 2023.
- IZGRADNJA GOSTINSKEGA OBJEKTA PUB CABANA:
Predvidena je izgradnja novega modernega gostinskega obrata s tematskim vrtom. Gostinski
lokal bo obsegal moderno zasnovan interier v bistro stilu ter zunanji vrt z možnostjo ustvarjanja
oziroma prirejanja različnih tematsko obarvanih vsebin. Objekt bo snovan po zadnjih
arhitekturnih smernicah in se bo skladal s preostalo okoliško arhitekturo. Gostom bo v
dopoldanskem in popoldanskem času nudil pestro izbiro toplih in hladnih napitkov, hladne in
tople prigrizke in ponudbo za najmlajše. V večernih urah ima obrat zmožnost organiziranja
klubskih večerov z DJ-jem in ponudbo pijač. Objekt bo možno najeti tudi za zaključene družbe
v sklopu poslovnega turizma, prirejati razne delavnice, team buildinge, ipd. Vrt objekta bo
urbanistično moderno snovan s poudarkom na naravnih elementih (hortikultura, ipd.) in z
zmožnostjo uporabe v različne namene. Organizirati bo možno dnevne otroške delavnice,
praznovanja rojstnih dni, sprejeti zaključene družbe, organizirati večje dogodke z gostinsko
spremljavo, ipd.
Posebno pozornost bomo v letu 2024 posvetili naslednjim področjem:
- uravnavanje likvidnosti in zagotavljanje dolgoročne plačilne sposobnosti;
- izvajanje prodajno raziskovalno-tržnih aktivnosti v skladu z zastavljenimi cilji in aktivnejša prodaja na
tujih trgih;
- dopolnjevanje informacijskega sistema;
- področje organizacije in nadzora;
- področje standardizacije poslovanja;
- enotni sistem poslovnega načrtovanja in poročanja za celotno Skupino Terme Čatež;
- dopolnjevanje sistema motivacije zaposlenih;
- celovita poslovna integracija s povezanimi družbami s ciljem zmanjševanja stroškov;
- skrb za okolje na lokacijah družbe;
- večanje prepoznavnosti Term Čatež, d.d. in družb Skupine Terme Čatež;
- racionalna raba energije.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
23
3.11. POMEMBNEJŠI DOGODKI PO DATUMU BILANCE STANJA
Vsi dogodki, ki bi kakorkoli vplivali na bilanco stanja leta 2023, so bili že upoštevani v sami bilanci stanja na
31.12.2023.
Družba Terme Čatež d.d. je v aprilu 2024 z zavarovalnico dosegla poravnavo za obratovalni zastoj iz naslova
poplav avgusta 2023 in prejeta sredstva iz tega naslova pripoznala med drugimi poslovnimi prihodki leta 2024.
3.12. DODATNA RAZKRITJA GLEDE POROČANJA IZVEN RAČUNOVODSKEGA POROČILA
Družba Terme Čatež d.d. in družbe v skupini razkrivajo nefinančne informacije s poudarkom na razkritjih
povezanih z okoljskimi zadevami ter klimatskimi spremembami, v točki 3.7 letnega poročila, ki govori o odnosu
do okolja.
Družba ne navaja kazalnikov alternativnih meril uspešnosti poslovanja.
3.13. IZJAVA O UPRAVLJANJU IN SKLADNOSTI Z DOLOČBAMI KODEKSA UPRAVLJANJA JAVNIH DELNIŠKIH
DRUŽB
IZJAVA O SPOŠTOVANJU DOLOČB KODEKSA UPRAVLJANJA JAVNIH DELNIŠKIH DRUŽB
Družba Terme Čatež d.d., posluje skladno z določili Zakona o gospodarskih družbah ter upošteva določila Zakona
o trgu finančnih instrumentov in na njihovi podlagi sprejetih podzakonskih aktov. Spoštuje tudi Pravila Ljubljanske
borze ter druge predpise regulatorjev trga vrednostnih papirjev. Družba ni sprejela lastnega kodeksa upravljanja,
zato je za družbo v letu 2022 veljal Kodeks upravljanja javnih delniških družb (v nadaljevanju: Kodeks) sprejet dne
9.12.2021, ki je stopil v veljavo s 1.1.2022. Kodeks je na vpogled na spletnih straneh Ljubljanske borze,
www.ljse.si, v sklopu sistema elektronskega obveščanja SEOnet.
Družba Terme Čatež d.d. v letno poročilo, skladno s 70. členom ZGD-1 vključuje izjavo, da spoštuje standarde
upravljanja in vodenja javnih delniških družb, vsebovane v Kodeksu s spodaj navedenimi odstopanji:
- Družba nima sprejete Politike upravljanja družbe, pri svojem poslovanju upošteva veljavno zakonodajo,
predpise, druge zakonske in podzakonske akte ter interne pravilnike (točka 2).
- Družba v sklopu rednega letnega poročanja ne poroča o odnosih z deležniki (točka 3.3).
- Družba nima sprejete Politike raznolikosti, vendar zasleduje smernice politike raznolikosti (točka 4, 11.4).
- Družba v izjavi o upravljanju ne razkriva poimensko sestavo uprave in nadzornega sveta v preglednicah, ki
sta priloga C1 in C2 Kodeksa, zaradi zagotavljanja varstva osebnih podatkov družbe, poimenska sestava
uprave in nadzornega sveta ter drugi podatki pa so razkriti v drugih delih letnega poročila. Družba v izjavi
o upravljanju razkrije sestavo in višino prejemkov uprave in nadzornega sveta v lastnih preglednicah v
drugih delih letnega poročila. Družba v letnem poročilu v izjavi o upravljanju tudi ne razkriva članstva v
organih upravljanja ali nadzora nepovezanih družb, ki jih zasedajo člani uprave in člani nadzornega sveta
(točka 5.5). Družba pri presoji ustreznosti Izjave o upravljanju ne uporablja zunanje neodvisne institucije,
saj izjavo pripravi in pregleda več služb znotraj družbe, z njo pa se seznani tudi zunanja revizijska hiša.
Družba zato meni, da v tem trenutku zunanja presoja ustreznosti izjave o upravljanju ni potrebna (točka
5.6).
- Družba ni oblikovala Politike trajnostnega poslovanja, a si prizadeva za doseganje ciljev trajnostnega
poslovanja (točka 7).
- Družba ne spodbuja vseh večjih delničarjev, predvsem pa institucionalnih vlagateljev in države, da javnost
seznanijo s Politiko upravljanja naložbe v družbi, saj meni, da je to v pristojnosti posameznega delničarja
(točka 8.2).
- Družba v utemeljitvi predlogov za člane nadzornega sveta ne navaja ocene morebitnega nasprotja
interesov kandidata skladno s kriteriji, navedenimi v prilogi B Kodeksa (točka 10.10). Skupščina o podelitvi
razrešnice organom vodenja in nadzora ne odloča z ločenim sklepom za vsak organ (točka 10.12).
- Pri presoji ustreznosti kandidata za člana nadzornega sveta družba ne bo zahtevala listine o strokovni
usposobljenosti, temveč pri presoji pretehtajo celovito poslovno znanje in ustrezne delovne izkušnje(točka
12.1). Postopek izbire kandidatov za člane nadzornega sveta sledi utečenim notranjim postopkom in
praksam (točka 12.3).
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
24
- Člani nadzornega sveta enkrat letno ne podpisujejo izjave o izpolnjevanju kriterija neodvisnosti in
podpisanih izjav se ne objavlja na spletnih straneh družbe (točka 13.1).
- Nadzorni svet v Poslovniku o svojem delu ni opredelil natančnejših kriterijev za presojo nasprotja interesov
članov nadzornega sveta in postopkov v primeru potencialnih nasprotij interesov (točka 14.2). V
Poslovniku tudi ni natančneje opredelil rokov rednega obveščanja s strani uprave. Nadzorni svet v
Poslovniku o delu nadzornega sveta ne določa rokov, ki jih pri rednem obveščanju upošteva uprava, saj je
Poslovnik temeljna podlaga za delo nadzornega sveta, roki pa so operativne narave (točka 14.3). Nadzorni
svet se enkrat letno ne opredeli do poročila sveta delavcev (točka 14.4). Poslovnik nadzornega sveta nima
določenega načina komuniciranja z javnostjo glede odločitev, sprejetih na seji. Družba o sklepih, sprejetih
na seji redno obvešča javnost (točka 14.9).
- Člani nadzornega sveta se udeležujejo izobraževanj in usposabljanja v lastni oziroma zaposlitveni režiji, kar
zadostuje za izvajanje njihovih funkcij, zato nadzorni svet ne sprejema letnega načrta usposabljanja članov
nadzornega sveta. Člani nadzornega sveta pa kljub temu lahko podajo predlog za s funkcijo povezano
izobraževanje (točka 15.1).
- Nadzorni svet ne ocenjuje delovanja posameznih članov in nadzornega sveta kot celote. Nadzorni svet
deluje kot celota in se sestaja v celoti ter skupaj sprejema odločitve, pri čemer je težko ločiti prispevke
posameznega člana. Zato družba meni, da ocena dela posamičnih članov nadzornega sveta ni potrebna
(točka 16).
- Predsednik nadzornega sveta nastopa tudi v vlogi predsednika revizijske komisije, saj je s tem zagotovljena
strokovnost, povezovanje, kontinuiteta in lažja koordinacija postopkov (točka 17.3). V skladu s
Poslovnikom nadzornega sveta se osnutek zapisnika seje posreduje članom do sklica naslednje seje
nadzornega sveta (točka 17.6). Predsednik nadzornega sveta družbe na skupščini ne predstavlja dela
nadzornega sveta (točka 17.8).
- Nadzorni svet ne bo imenoval kadrovske komisije in komisije za imenovanja, te naloge bo opravljal sam
(točka 18).
- Nadzorni svet nima imenovanega sekretarja nadzornega sveta (točka 20).
- Uprava ni sprejela kodeksa ravnanja ali etičnega kodeksa, a z lastnim zgledom promovira etično ravnanje
(točka 21.1).
- Družba bo imela enočlansko upravo (točka 22).
- V Poslovniku nadzornega sveta ni opredeljen postopek za oceno posla s povezanimi osebami, nadzorni
svet upošteva postopke določene po Zakonu o gospodarskih družbah (točka 26.1).
- Družba se za zavarovanje odškodninske odgovornosti članov organa vodenja in nadzora zaenkrat še ni
odločila (točka 27).
- Za revizorja računovodskih izkazov letnega poročila ni sestavljeno letno poročilo notranje revizije, vendar
je o vseh pomembnih informacijah na področju notranje revizije sproti obveščen (točka 29.8).
- Glede na število članov organov vodenja in nadzora poseben pravilnik strategija komuniciranja družbe
ni potreben (točka 30.2). Družba upošteva zakonska določila, posebna pravila o omejitvah trgovanja z
delnicami niso potrebna (točka 30.3). Družba finančnega koledarja ne objavlja na spletnih straneh družbe
(točka 30.4).
- Družba iz razloga racionalnosti, pretežnega domačega lastništva in majhnega prometa z njenimi delnicami,
ne bo zagotavljala javnih objav in letnih poročil tudi v jeziku, ki se običajno uporablja v mednarodnih
finančnih krogih (točka 31.3).
- Družba ima sprejete poslovnike svojih organov, vendar jih zaradi določenih specifičnih določil o načinu
poslovanja in varovanja zaupnih informacij ne objavlja na spletni strani, so pa dostopni vsem, ki jih za svoje
delo potrebujejo (točka 32.7).
OPIS GLAVNIH ZNAČILNOSTI SISTEMOV NOTRANJIH KONTROL IN UPRAVLJANJA TVEGANJ V DRUŽBI V
POVEZAVI S POSTOPKOM RAČUNOVODSKEGA POROČANJA
Usmeritve in postopki, s katerimi se izvaja notranja kontrola, je družba Terme Čatež d.d. vzpostavila in jih izvaja
na vseh ravneh, da bi obvladovala tveganja, povezana z računovodskim poročanjem. Z notranjimi kontrolami je
zagotovljena zanesljivost računovodskega poročanja in skladnost z veljavno zakonodajo ter drugimi zunanjimi in
notranjimi predpisi. Računovodsko kontroliranje temelji na načelih resničnosti, kontroli izvajanja poslov,
ažurnosti evidenc, usklajenosti stanja, izkazanega v poslovnih knjigah, in dejanskega stanja, ter ločenosti
evidence od izvajanja poslov, in je tesno povezano s kontrolami na področju informacijskih tehnologij, ki med
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
25
drugim zagotavljajo omejitve in nadzor dostopov do omrežja, podatkov in aplikacij ter popolnost in točnost
zajemanja in obdelovanja podatkov.
PODATKI PO 6. ODSTAVKU 70. ČLENA ZGD-1
Vse delnice družbe Terme Čatež d.d. so navadne imenske kosovne delnice, ki dajejo njihovim imetnikom pravico
do udeležbe pri upravljanju družbe, pravico do dela dobička (dividenda) in pravico do ustreznega dela preostalega
premoženja po likvidaciji ali stečaju družbe. Drugih vrednostnih papirjev, ki jih določa Zakon o prevzemih oz. ki
niso uvrščeni na organiziran trg vrednostnih papirjev, družba ni izdala. Vse delnice družbe Terme Čatd.d. so
prosto prenosljive.
Imetniki delnic družbe Terme Čatd.d. na dan 31.12.2023, v smislu doseganja kvalificiranega deleža, kot ga
določa zakon, ki ureja prevzeme, so:
Nihče izmed imetnikov delnic družbe nima posebnih kontrolnih pravic, niti ne obstajajo omejitve glasovalnih
pravic. Družbi niso znani nobeni dogovori med delničarji, ki lahko povzročijo omejitev prenosa vrednostnih
papirjev ali glasovalnih pravic. Ne obstajajo nobeni dogovori, katerih stranka je družba in ki pričnejo učinkovati,
se spremenijo ali prenehajo na podlagi spremembe kontrole v družbi, ki je posledica ponudbe, kot jo določa
zakon, ki ureja prevzeme. Prav tako ne obstajajo nobeni dogovori med družbo in člani uprave, člani nadzornega
sveta ali delavci, ki predvidevajo nadomestilo, če ti zaradi ponudbe, kot jo določa zakon, ki ureja prevzeme,
odstopijo, so odpuščeni brez utemeljenega razloga ali njihovo delovno razmerje preneha. Družba nima delniške
sheme za delavce. Upravi in nadzornemu svetu niso podeljene pravice do pridobitve ali nakupa delnic izdajatelja.
Družba nima oblikovane sheme udeležbe zaposlenih v kapitalu izdajatelja. Uprava, nadzorni svet in zaposleni
lahko pridobijo delnice pod enakimi pogoji, kot jih imajo ostali udeleženci trga kapitala.
Upravo družbe Terme Čatež d.d. predstavlja generalni direktor. Mandat člana uprave traja največ pet let,
računajoč od dneva imenovanja, z možnostjo ponovnega imenovanja. Nadzorni svet odpokliče upravo v skladu z
določili ZGD-1.
Nadzorni svet družbe Terme Čatež , d.d. ima devet članov. Sestavlja ga šest predstavnikov delničarjev, ki ju izvoli
skupščina in trije predstavniki delavcev, ki jih izvoli svet delavcev. Predsednika in namestnika predsednika izvoli
nadzorni svet izmed predstavnikov delničarjev. Mandat članov traja 4 leta, računajoč od dneva, ki ga določa sklep
o izvolitvi. Člani nadzornega sveta, predstavniki delničarjev so lahko odpoklicani s tričetrtinsko večino oddanih
glasov na skupščini, predstavnik delavcev pa v skladu s poslovnikom sveta delavcev.
O spremembah statuta odloča skupščina delničarjev s tričetrtinsko večino oddanih glasov.
PODATKI O DELOVANJU SKUPŠČINE
Skupščina je v skladu z ZGD-1 najvišji organ družbe. Svoje upravljavske pravice v zadevah družbe izvršujejo
delničarji na skupščini delničarjev družbe, kjer sprejemajo temeljne in statutarne odločitve. Pristojnosti skupščine
so določene v ZGD-1 in statutu družbe. Vsaka delnica daje po en glas. Delničarji uresničujejo svoje pravice z
glasovanjem. Način predčasnega glasovanja na skupščini je urejen v statutu družbe.
Sklic skupščine delničarjev je urejen s statutom družbe v skladu z veljavno zakonodajo. Skupščino delničarjev
skliče uprava na lastno pobudo, na zahtevo nadzornega sveta ali na zahtevo delničarjev družbe, katerih skupni
deleži dosegajo dvajsetino osnovnega kapitala družbe. Uprava skliče zasedanje skupščine delničarjev družbe vsaj
30 dni pred dnem zasedanja skupščine na spletni strani družbe in v časopisu Dnevnik. Sklic se objavi tudi na
spletnih straneh Ljubljanske borze (SEOnet).
DELNIČAR ŠTEVILO DELNIC ODSTOTEK LASTNIŠTVA
DZS, d.d. 227.586 45,79
KAPITALSKA DRUŽBA, d.d. 118.262 23,79
DELO PRODAJA, d.d. 45.463 9,15
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
26
Pravico do udeležbe na skupščini delničarjev družbe imajo vsi delničarji, ki so kot imetniki delnic vpisani v delniški
knjigi družbe konec sedmega dne pred zasedanjem skupščine delničarjev, ter njihovi zastopniki in pooblaščenci,
in ki svojo udeležbo prijavijo družbi najpozneje konec sedmega dne pred zasedanjem skupščine delničarjev.
Delničarji imajo v skladu z ZGD-1 pravico do informacij, pravico, da so jim informacije zagotovljene, pravico
predlagati dopolnitev dnevnega reda in vlagati predloge, na kar bodo ob samem sklicu skupščine posebej
opozorjeni.
Na skupščini družbe, ki je bila dne 30.8.2023, so bili delničarji seznanjeni z letnim poročilom družbe in
konsolidiranim letnim poročilom za leto 2022, mnenjem revizorja k letnima poročiloma in poročilom nadzornega
sveta k letnima poročiloma; nadalje, da bilančna izguba za leto 2022 znaša 3.337.906,27 EUR in da kot izkazana
bilančna izguba ostane nepokrita. Skupščina je potrdila poročilo o prejemkih organov vodenja in nadzora za leto
2022. Skupščina je imenovala člane nadzornega sveta in podelila razrešnico upravi ter nadzornemu svetu za delo
v poslovnem letu 2022.
PODATKI O SESTAVI IN DELOVANJU ORGANOV VODENJA IN NADZORA TER NJIHOVIH KOMISIJ
Družba Terme Čatež d.d. ima dvotirni sistem upravljanja. Organi družbe so skupščina delničarjev, nadzorni svet
in uprava.
Uprava: Družbo Terme Čatež d.d. vodi enočlanska uprava. Upravo imenuje in razrešuje nadzorni svet. Generalni
direktor družbe je Bojan Petan.
Nadzorni svet družbe Terme Čatež d.d. je devetčlanski. Šest članov izvoli skupščina delničarjev, tri člane pa izvoli
svet delavcev družbe. Nadzorni svet izmed svojih članov izvoli predsednika in namestnika predsednika
nadzornega sveta. Člani nadzornega sveta so izvoljeni za obdobje štirih let in so lahko ponovno izvoljeni. Delo
nadzornega sveta poteka v skladu z veljavno zakonodajo, statutom in poslovnikom o delu nadzornega sveta. Člani
nadzornega sveta družbe Terme Čatež, d.d.: mag. Robert Krajnik – predsednik; Ada De Costa Petan namestnica
predsednika; Samo Roš – član; Mitja Grum član; Rok Gorjup član; Goranka Volf – članica; Tomislav Kolarek
član, Damjan Krulc – član, Benjamin Bukovinski – član. Nadzorni svet je tekom leta redno obravnaval in spremljal
poslovanje in finančni položaj družbe in skupine.
REVIZIJSKA KOMISIJA
V skladu z določbami ZGD-1 ima družba Terme Čatež d.d. tričlansko revizijsko komisijo. Revizijska komisija
pripravlja predloge sklepov nadzornega sveta, skrbi za njihovo uresničitev in opravlja druge strokovne naloge v
skladu z določbami ZGD-1.
Člani revizijske komisije nadzornega sveta družbe Terme Čatež, d.d.: mag. Robert Krajnik, predsednik, Ada de
Costa Petan, namestnica predsednika, Tamara Groznik, članica. Predsednik revizijske komisije je predsednik
nadzornega sveta. Revizijska komisija nadzornega sveta je v letu 2023 obravnavala revidirano letno poročilo za
leto 2022 in podala predlog nadzornemu svetu, da ga potrdi. Poleg tega je revizijska komisija obravnavala tudi
neodvisnost revizorja letnega poročila.
OPIS POLITIKE RAZNOLIKOSTI
Družba Terme Čatež d.d. in družbe v Skupini Terme Čatež zaenkrat še nimajo formalno sprejete Politike
raznolikosti v obliki posebnega internega akta. Vendar pa je družba Terme Čatd.d. v zvezi z zastopanostjo v
organih vodenja in nadzora družbe glede vidikov, kot so spol, starost, izobrazba ter poklicne izkušnje seznanjena
s smernicami, kot izhajajo iz Pobude Združenja nadzornikov Slovenije (Pobuda 40/33/2026) ter z predvidenimi
spremembami zakonodaje na tem področju. Interes družbe je namreč, da je v organih vodenja in nadzora čim
večja raznolikost, in sicer tako na področju spola, starosti, kakor tudi izobrazbe, saj le-to nedvomno privede k
večji učinkovitosti delovanja teh organov.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
27
Organe vodenja in nadzora v družbi Terme Čatež d.d., predstavljata uprava in nadzorni svet. Uprava družbe je
enočlanska (generalni direktor), medtem ko je nadzorni svet družbe Terme Čatež d.d. devetčlanski. Skupaj organe
vodenja in nadzora družbe tako predstavlja deset članov. V nadzornem svetu sta dve ženski, od katerih je ena
tudi namestnica predsednika nadzornega sveta. Zastopanost žensk skupaj v organih vodenja in nadzora družbe
je tako 20%. Interes družbe na tem področju je nedvomno, da si bo v prihodnje prizadevala k še večji
uravnoteženosti med spoloma.
Družba z vidika izobrazbene strukture ter generacijske raznolikosti članov organov vodenja in nadzora že sedaj
zagotavlja precejšnjo raznolikost, ki se kaže predvsem v tem, da navedena organa sestavljajo tako univ. dipl.
pravnik, magister znanosti, univ. dipl. inž. gradbeništva, univ. dipl. ekonomist, univ. dipl. politolog, dipl. inženir
elektrotehnike, avtomehanik in prodajalec. Interes družbe je tudi na tem področju zagotavljati primerno
interdisciplinarnost med člani, prav tako pa je pomembno, da člani dobro poznajo poslovanje ter dejavnost
družbe. Glede same generacijske raznolikosti znotraj navedenih organov, starostni razpon članov obeh organov
sega od 47 let (najmlajši) do 63 let (najstarejši). Generacijska raznolikost pomeni tudi pomembno razliko v
izkušnjah članov. Družba si prizadeva tudi za ustrezno kontinuiteto članov vodenja in nadzora, s čimer se med
njim zagotavlja tudi prenos izkušenj in znanja.
Razlike v znanju, izkušnjah, starosti in spolu in drugih vidikih članov uprave in nadzornega sveta zagotavljajo
pomembno izmenjavo različnih mnenj in pogledov, kar pripomore k dolgoročno uspešnem in trajnostno
naravnanem poslovanju družbe.
Čatež ob Savi, 29.4.2024 Uprava družbe Terme Čatež d.d.
Bojan Petan
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
28
4. RAČUNOVODSKO POROČILO
4.1 RAČUNOVODSKI IZKAZI S POJASNILI
Uvodna pojasnila k pripravi računovodskih izkazov
Računovodski del letnega poročila sestavljata dve vsebinsko zaokroženi poglavji.
V prvem poglavju so objavljeni računovodski izkazi s pojasnili družbe Terme Čatež d.d., v drugem poglavju pa
konsolidirani računovodski izkazi s pojasnili Skupine Terme Čatež. Vsi izkazi so pripravljeni v skladu z
Mednarodnimi standardi računovodskega poročanja (v nadaljevanju MSRP), kot jih je sprejela EU.
Revizijska družba MAZARS d.o.o., Verovškova ulica 55A, 1000 Ljubljana, je revidirala vsak sklop izkazov posebej
in pripravila dve ločeni poročili, ki sta vključeni vsaka v svoje poglavje.
Terme Čatež d.d. je odvisna družba od družbe DZS, d.d., ki je večinska lastnica s 45,79% delnic družbe Terme
Čatež d.d. Konsolidirane računovodske izkaze, v katere so vključeni tudi računovodski izkazi Skupine Terme Čatež,
je mogoče pridobiti na sedežu družbe DZS, d.d. v Ljubljani.
Izjava o odgovornosti uprave
Uprava družbe Terme Čatež d.d. v skladu s 60.a členom Zakona o gospodarskih družbah zagotavlja, da je Letno
poročilo družbe Terme Čatež d.d. za leto 2023, vključno z izjavo o upravljanju, sestavljeno in objavljeno v skladu
z veljavno zakonodajo.
Uprava družbe Terme Čat d.d. v skladu s 134. členom Zakona o trgu finančnih instrumentov-1 izjavlja po
njenem najboljšem vedenju, da je računovodsko poročilo družbe Terme Čatež d.d. za leto 2023 sestavljeno v
skladu z ustreznim okvirom računovodskega poročanja ter da izkazuje resničen in pošten prikaz sredstev in
obveznosti, finančnega položaja in poslovnega izida družbe Terme Čatež d.d. Poslovno poročilo družbe za leto
2023 vključuje pošten prikaz razvoja in izidov poslovanja družbe ter njenega finančnega položaja, vključno z
opisom bistvenih vrst tveganj, ki jim je družba izpostavljena.
Uprava potrjuje, da so bili računovodski izkazi izdelani v skladu z veljavno zakonodajo in Mednarodnimi standardi
računovodskega poročanja, ki jih je sprejela EU.
Davčne oblasti lahko kadarkoli v roku 5 let po poteku leta, v katerem je bilo potrebno davek odmeriti, preverijo
poslovanje družbe, kar lahko posledično povzroči nastanek dodatne obveznosti plačila davka, zamudnih obresti
in kazni iz naslova davka od dohodka pravnih oseb ali drugih dajatev. Poslovodstvo družbe ni seznanjeno z
okoliščinami, ki bi lahko povzročile morebitno pomembno obveznost iz tega naslova.
Čatež ob Savi, 29.4.2024 Uprava družbe Terme Čatež d.d.
Bojan Petan
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
29
I. Revidirani nekonsolidirani računovodski izkazi družbe Terme Čatež d.d. v skladu z Mednarodnimi standardi
računovodskega poročanja
IZKAZ FINANČNEGA POLOŽAJA
(v EUR) Pojasnilo 31.12.2023 31.12.2022
SREDSTVA
Nekratkoročna (dolgoročna) sredstva
Neopredmetena sredstva 13. 16.663 13.642
Opredmetena osnovna sredstva 11. 110.529.886 118.354.477
Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe 14. - -
Naložbene nepremičnine 12. 345.163 430.566
Finančne naložbe 15. 18.603.122 17.603.122
Terjatve 16. 1.772.374 1.736.464
Odložene terjatve za davek 17. 7.009.610 6.981.288
138.276.818 145.119.558
Kratkoročna sredstva
Sredstva za prodajo - -
Zaloge 18. 570.021 520.573
Finančne naložbe 19. 2.835.059 3.735.891
Poslovne terjatve 20. 2.417.602 2.487.800
Terjatve za davek od dohodka - 28.691
Predujmi in druga sredstva 21. 168.835 85.306
Denar in denarni ustrezniki 22. 3.736.763 1.121.842
9.728.281 7.980.103
SKUPAJ SREDSTVA 148.005.100 153.099.661
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
30
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
IZKAZ FINANČNEGA POLOŽAJA - NADALJEVANJE
(v EUR) Pojasnilo 31.12.2023 31.12.2022
OBVEZNOSTI DO VIROV SREDSTEV
Kapital
Vpoklicani kapital 23. 12.444.216 12.444.216
Kapitalske rezerve 23. 57.335.012 57.335.012
Zakonske rezerve 23. 1.689.962 1.689.962
Rezerve za lastne delnice in lastne poslovne deleže - -
Lastne delnice in lastni poslovni deli (odbitna postavka) - -
Statutarne rezerve - -
Druge rezerve iz dobička - -
Rezerve za pošteno vrednost 23. 26.553.910 32.176.791
Zadržani poslovni izid 23. (1.617.425) (4.143.284)
Čisti poslovni izid poslovnega leta 23. 2.064.528 805.378
98.470.203 100.308.075
Nekratkoročne obveznosti
Rezervacije 24. 1.056.918 930.572
Dolgorno odloženi prihodki 24. 2.266.088 2.604.415
Finančne obveznosti 25. 15.708.662 17.315.551
Obveznosti iz najema - -
Poslovne obveznosti 27. 632.003 758.403
Odložene obveznosti za davek 26. 7.560.198 8.860.926
27.223.869 30.469.867
Kratkoročne obveznosti
Finančne obveznosti 25. 14.718.523 17.145.308
Obveznosti iz najema - -
Poslovne obveznosti 28. 7.176.348 4.989.312
Obveznosti za davek od dohodka 29. 211.895 -
Druge obveznosti 30. 204.262 187.099
22.311.028 22.321.719
SKUPAJ OBVEZNOSTI DO VIROV SREDSTEV 148.005.100 153.099.661
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
31
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
IZKAZ POSLOVNEGA IZIDA
(v EUR) Pojasnilo 2023 2022
Čisti prihodki od prodaje 5. 33.339.882 31.446.925
Sprememba vrednosti zalog proizvodov in nedokončane proizvodnje - -
Drugi poslovni prihodki (s prevrednotovalnimi poslovnimi prihodki) 6. 4.108.466 1.341.621
Usredstveni lastni proizvodi - -
Stroški blaga, materiala in storitev 7. (18.422.791) (17.328.403)
Stroški dela 7. (9.798.238) (8.544.411)
Amortizacija 7. (3.942.082) (4.000.473)
Prevrednotovalni poslovni odhodki 7. (367.250) (63.782)
Drugi poslovni odhodki 7. (782.450) (532.702)
Poslovni izid iz poslovanja 4.135.536 2.318.776
Finančni prihodki 8. 114.453 114.567
Finančni odhodki 9. (1.898.962) (1.449.937)
Neto finančni izid (1.784.509) (1.335.369)
Čisti poslovni izid pred obdavčitvijo 2.351.027 983.407
Obračunan davek 10. (305.459) (102.069)
Odloženi davek 17.,26. 18.960 (75.959)
Čisti poslovni izid obračunskega obdobja 2.064.528 805.378
Izkaz drugega vseobsegajočega donosa
(v EUR) 2023 2022
Čisti poslovni izid obrunskega obdobja 2.064.528 805.378
Postavke, ki pozneje ne bodo prerazvrščene v poslovni izid (5.622.881) (358.922)
Aktuarski dobički/izgube (85.831) 289.865
Sprememba poštene vrednosti zemljišč (6.845.931) 452.735
Čista sprememba poštene vrednosti naložb v kapitalske instrumente (1.219.710)
Davek od dobička od drugega vseobsegajega donosa 1.308.881 118.188
Postavke, ki bodo lahko pozneje prerazvrščene v poslovni izid - -
Čista sprememba poštene vrednosti naložb v dolžniške instrumente - -
Sprememba v efektivnem delu dobičkov in izgub iz instrumentov za
varovanje pred tveganjem varovanja denarnih tokov pred tveganjem
- -
Sprememba v efektivnem delu dobičkov in izgub iz instrumentov za
varovanje pred tveganjem varovanja denarnih tokov pred tveganjem,
prenesena v poslovni izid
- -
Davek od dobička od drugega vseobsegajega donosa - -
Postavke, prerazvrščene v preneseni poslovni izid 1.720.482 (146.539)
Celotni vseobsegajoči donos obrunskega obdobja (1.837.872) 299.917
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
32
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
IZKAZ DENARNIH TOKOV
(v EUR) 2023 2022
Denarni tokovi pri poslovanju
Poslovni izid poslovnega leta 2.064.528 805.378
Prilagoditve za:
3.768.101
5.394.629
- amortizacijo 3.942.082 4.000.473
- neto tečajne razlike - -
- prihodke od nalbenja (1.939.531) (17.172)
- odhodke od naložbenja - -
- odhodke z obresti in ostale finančne odhodke 1.898.962 1.449.937
- finane prihodke (114.453) (114.567)
- odhodke za davke (18.960) 75.959
Denarni tok iz poslovanja pred spremembami čistih obratnih sredstev 5.832.629 6.200.007
Sprememba stanja poslovnih in drugih terjatev (48.873) (133.049)
Sprememba stanja zalog (49.448) (103.734)
Sprememba stanja rezervacij 143.509 (101.118)
Sprememba stanja poslovnih in drugih obveznosti 1.149.431 (388.071)
Plačani davek iz dobička (305.459) (102.069)
Čisti denarni tok iz poslovanja 6.721.789 5.371.966
Denarni tokovi pri naložbenju
Prejete obresti 455 7.490
Prejemki iz prodaje naložb - -
Prejete dividende - -
Prejemki od odtujitve nepremičnin, naprav in opreme 4.653.818 -
Pridobitev neopredmetenih sredstev - -
Nakup nepremičnin, naprav in opreme (2.833.663) (3.517.995)
Nakup odvisnih družbe brez pridobljenih finančnih sredstev - -
Dana posojila - -
Prejeta odplačila danih posojil - -
Izdatki za pridobitev finanih naložb - -
Prejemki za pridobitev finanih naložb - -
Izdatki/prejemki iz nasova finančnih naložb in posojil - -
Izdatki iz naslova izvedenih finančnih instrumentov - -
Prejemki iz naslova izvedenih finančnih instrumentov - -
Čisti denarni tok iz naložbenja 1.820.610 (3.510.505)
Denarni tokovi pri financiranju
Izdatki za odplačila posojil (12.605.724) (2.872.023)
Prejemki za pridobitev posojil 8.047.889 1.553.775
Izdatki za odplačila obveznosti iz najema - -
Izdatki za izdane obveznice - -
Izdatki za dane obresti (1.369.642) (891.403)
Izdatki za izplačila dividend in drugih deležev v dobičku - -
Nakup lastnih delnic - -
Čisti denarni tok iz financiranja (5.927.478) (2.209.651)
Čisto povečanje/zmajšanje denarnih sredstev in njihovih ustreznikov 2.614.922 (348.190)
Denarna sredstva in njihovi ustrezniki na začetu leta 1.121.841 1.470.031
Denarna sredstva in njihovi ustrezniki na koncu leta 3.736.763 1.121.841
* Vsi izdatki so v izkazu denarnih tokov izkazani kot negativne postavke
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
IZKAZ SPREMEMB LASTNIŠKEGA KAPITALA
TEKOČE LETO
(v EUR)
Vpoklicani
kapital
Osnovni
kaptial
Kapitalske
rezerve
Rezerve iz
dobička
Zakonske
rezerve
Rezerve za
pošteno
vrednost
Zadržani
poslovni izid
Zadržani
dobiček
Zadržana izguba
Čisti poslovni izid
poslovnega leta
Čisti dobiček
poslovnega
leta
Čista izguba
poslovnega
leta
Kapital skupaj
Stanje 31. december 2022 12.444.216 12.444.216 57.335.012 1.689.962 1.689.962 32.176.791 (4.143.284) 7.546.081 (11.689.365) 805.378 805.378 - 100.308.075
Preračuni za nazaj (odprava napak) - - - - - - - - - - - - -
Prilagoditve za nazaj (spremembe računovodskih usmeritev) - - - - - - - - - - - - -
Stanje 1. januar 2023 12.444.216 12.444.216 57.335.012 1.689.962 1.689.962 32.176.791 (4.143.284) 7.546.081 (11.689.365) 805.378 805.378 - 100.308.075
Celotni vseobsegaji donos poročevalskega obdobja
Vnos čistega poslovnega izida poročevalskega obdobja - - - - - - - - - 2.064.528 2.064.528 2.064.528
Aktuarski dobički in izgube
-
-
-
-
-
(130.729)
(4.265)
(4.265)
-
-
-
-
(134.995)
Druge sestavine vseobsegajega donosa porevalskega obdobja - - - - - (3.668.220) (99.185) (99.185) - - - - (3.767.405)
- - - - - (3.798.949) (103.450) (103.450) - 2.064.528 2.064.528 - (1.837.871)
Spremembe v kapitalu
Poravnava izgube kot odbitne sestavine kapitala - - - - - - 805.378 805.378 - (805.378) (805.378) - -
Druge spremembe v kapitalu - - - - - (1.823.932) 1.823.932 1.823.932 - - - - (0)
- - - - - (1.823.932) 2.629.310 2.629.310 - (805.378) (805.378) - (0)
Stanje 31. december 2023 12.444.216 12.444.216 57.335.012 1.689.962 1.689.962 26.553.910 (1.617.425) 10.071.940 (11.689.365) 2.064.528 2.064.528 - 98.470.203
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
IZKAZ SPREMEMB LASTNKEGA KAPITALA
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Vpoklicani
kapital
Osnovni
kaptial
Kapitalske
rezerve
Rezerve iz
dobička
Zakonske
rezerve
Rezerve za
pošteno
vrednost
Zadržani
poslovni izid
Zadržani
dobiček
Zadržana izguba
Čisti poslovni izid
poslovnega leta
Čisti dobiček
poslovnega
leta
Kapital skupaj
Stanje 31. december 2021 12.444.216 12.444.216 57.335.012 1.689.962 1.689.962 32.535.713 (9.487.827) 2.201.538 (11.689.365) 5.491.082 5.491.082 100.008.157
- -
Preračuni za nazaj (odprava napak) - - - - - - - - - - - -
Prilagoditve za nazaj (spremembe računovodskih usmeritev) - - - - - - - - - - - -
Stanje 1. januar 2022 12.444.216 12.444.216 57.335.012 1.689.962 1.689.962 32.535.713 (9.487.827) 2.201.538 (11.689.365) 5.491.082 5.491.082 100.008.157
Celotni vseobsegajoči donos poročevalskega obdobja
Vnos čistega poslovnega izida poročevalskega obdobja - - - - - - - - - 805.378 805.378 805.378
Prenos rezerv za pošteno vrednost med prenesene dobičke - - - - - 53.995 (53.995) (53.995) - -
Sprememba ptene vrednosti zemljišč prek drugega vseobsegajega
donosa
-
- -
-
- 373.781 - -
-
-
373.781
Sprememba ptene vrednosti finančnih naložb prek drugega
vseobsegajočega donosa
- - - - - (987.965) - - - - - (987.965)
Aktuarski dobički in izgube - - - - -
201.266
(6.410) (6.410) - - - 194.857
Druge sestavine vseobsegajega donosa porevalskega obdobja - - - - - - (86.134) (86.134) - - - (86.134)
- - - - - (358.922) (146.539) (146.539) - 805.378 805.378 299.917
Spremembe v kapitalu
Poravnava izgube kot odbitne sestavine kapitala - - - - - - 5.491.082 5.491.082 - (5.491.082) (5.491.082)
-
- - - - - - 5.491.082 5.491.082 - (5.491.082) (5.491.082) -
Stanje 31. december 2022 12.444.216 12.444.216 57.335.012 1.689.962 1.689.962 32.176.791 (4.143.284) 7.546.081 (11.689.365) 805.378 805.378 100.308.075
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
35
Pojasnila k nekonsolidiranim računovodskim izkazom družbe Terme Čatež d.d. v skladu z Mednarodnimi
standardi računovodskega poročanja
1. Poročajoča družba
Terme Čatež d.d. (v nadaljevanju »družba«) je podjetje s sedežem v Republiki Sloveniji. Naslov registriranega
sedeža je Čatob Savi, Topliška cesta 35, 8250 Brežice. Računovodski izkazi Term Čatež, d.d. so sestavljeni za
leto, ki se je končalo dne 31. decembra 2023. Družba sestavlja ločene računovodske izkaze, kot jih definira MRS
27 »konsolidirani in ločeni računovodski izkazi« in kot zahteva slovenska zakonodaja. Za Skupino Terme Čatež se
sestavljajo konsolidirani izkazi, ki so dostopni na sedežu matične družbe.
2. Podlaga za sestavitev
Izjava o skladnosti
Računovodski izkazi so sestavljeni v skladu z MSRP, kot jih je sprejela EU. Uporabljene so računovodske in
poročevalske zahteve MSRP in zahteve Zakona o gospodarskih družbah.
Pri izbiri računovodskih usmeritev in odločanju o njihovi uporabi ter pri pripravi teh računovodskih izkazov je
Družba Terme Čatež, d.d, upoštevala naslednje tri zahteve:
računovodski izkazi so razumljivi, če jih njihovi uporabniki razumejo brez težav,
informacije so primerne, če uporabniku pomagajo pri sprejemanju ekonomskih odločitev,
informacije so bistvene, če bi njihov izpust ali neresnično podajanje lahko vplival/vplivalo na ekonomske
odločitve uporabnikov.
Uporaba novih in prenovljenih MSRP ter pojasnil OPMSRP
Standardi in dopolnitve, ki veljajo od 1.1.2023
Z dnem 1.1.2023 veljajo naslednji novi standard, spremembe obstoječih standardov in nova pojasnila, ki jih je
izdal Upravni odbor za mednarodne računovodske standarde (UOMRS) ter sprejela EU:
MSRP 17 Zavarovalne pogodbe: MSRP 17 je uvedel mednarodno usklajen pristop k obračunavanju
zavarovalnih pogodb. Pred sprejetjem MSRP 17 je bilo v svetu veliko raznolikosti pri obračunavanju in
razkrivanju zavarovalnih pogodb, pri čemer je MSRP 4 dovoljeval, da se še naprej uporabljajo številni prejšnji
računovodski pristopi (ki niso bili v skladu z MSRP). MSRP 17 bo za mnoge zavarovalnice pomenil pomembne
spremembe, ki bodo zahtevale prilagoditve obstoječih sistemov in procesov. Novi standard zavzema stališče,
da zavarovalne pogodbe združujejo značilnosti finančnega instrumenta in storitvene pogodbe ter da mnoge
ustvarjajo denarne tokove, ki se s časom bistveno spreminjajo.
Razkritje računovodskih usmeritev (sprememba MRS 1 in Izjava o praksi MSRP 2): UOMRS je februarja
2021 izdal spremembe MRS 1, ki spreminjajo zahteve po razkritju v zvezi z računovodskimi usmeritvami, in
sicer iz "pomembnih računovodskih usmeritev" v "pomembne informacije o računovodskih usmeritvah".
Spremembe vsebujejo navodila, kdaj se informacije o računovodskih usmeritvah verjetno štejejo za bistvene.
Spremembe MRS 1 veljajo za letna poročevalska obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2023 ali pozneje, pri
čemer je dovoljena zgodnejša uporaba. Ker so Praktična stališča MSRP neobvezna navodila, za spremembe
Praktičnega stališča MSRP 2 ni bil določen obvezen datum začetka veljavnosti.
Opredelitev računovodskih ocen (sprememba MRS 8 - Računovodske usmeritve, spremembe
računovodskih ocen in napake): Februarja 2021 je UOMRS izdal spremembe MRS 8, ki so dodale opredelitev
računovodskih ocen v MRS 8. Spremembe so tudi pojasnile, da so učinki spremembe vhodnih podatkov ali
tehnike merjenja spremembe računovodskih ocen, razen če so posledica popravka napak iz prejšnjih
obdobij. Spremembe MRS 8 veljajo za letna poročevalska obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2023 ali pozneje,
pri čemer je dovoljena zgodnejša uporaba.
Odloženi davek v zvezi s terjatvami in obveznostmi, ki izhajajo iz ene transakcije (spremembe MRS 12):
Maja 2021 je UOMRS izdal spremembe MRS 12, ki pojasnjujejo, ali izjema od začetnega pripoznanja velja za
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
36
tiste transakcije, ki imajo za posledico hkratno pripoznanje sredstva in obveznosti (npr. najem v okviru MSRP
16). Spremembe uvajajo dodatno sodilo za izvzetje iz začetnega pripoznanja po MRS 12.15, po katerem
izvzetje ne velja za začetno pripoznanje sredstva ali obveznosti, ki v času transakcije povzroči enake
obdavčljive in odbitne začasne razlike.
Mednarodna davčna reforma - vzorčna pravila drugega stebra (spremembe MRS 12): Decembra 2021 je
Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) objavila dokument Davčni izzivi, ki izhajajo iz
digitalizacije gospodarstva - globalna vzorčna pravila proti eroziji davčne osnove (drugi steber): Vključujoč
okvir za BEPS (modelska pravila drugega stebra). Marca 2022 je OECD objavil komentarje in ilustrativne
primere, ki podrobneje pojasnjujejo uporabo in delovanje pravil ter pojasnjujejo nekatere izraze.
Zainteresirane strani so pri IASB izrazile pomisleke glede morebitnih posledic za obračunavanje davka od
dobička, zlasti obračunavanje odloženih davkov, ki izhajajo iz vzorčnih pravil drugega stebra. Kot odgovor na
pomisleke zainteresiranih strani je IASB 23. maja 2023 izdal končne spremembe Mednarodna davčna
reforma - modelska pravila drugega stebra. Spremembe uvajajo začasno izjemo za podjetja pri pripoznavanju
in razkrivanju informacij o odloženih terjatvah in obveznostih za davek, povezanih z modelskimi pravili
drugega stebra. Spremembe določajo tudi dodatne zahteve po razkritju v zvezi z izpostavljenostjo podjetja
davkom iz dobička iz drugega stebra.
Standardi, dopolnitve in pojasnila, ki veljajo od 1.1.2023 niso privedle do pomembnih sprememb računovodskih
izkazov.
Standardi in spremembe obstoječih standardov, ki jih je izdal UOMRS in sprejela EU, vendar še niso v veljavi
Na datum odobritve teh računovodskih izkazov je UOMRS izdal naslednje spremembe obstoječih standardov, ki
jih je sprejela EU, a še niso stopili v veljavo:
Obveznost najema pri prodaji in povratnem najemu (sprememba MSRP 16): Spremembe uvajajo zahtevo,
da mora prodajalec-najemnik določiti "plačila za najem" ali "popravljena plačila za najem" tako, da
prodajalec-najemnik ne bi pripoznal nobenega zneska dobička ali izgube, ki se nanaša na pravico do uporabe,
ki jo obdrži prodajalec-najemnik.
Novi standardi in spremembe obstoječih standardov, ki jih je izdal UOMRS, vendar jih EU še ni sprejela
Trenutno se MSRP, kot jih je sprejela EU, bistveno ne razlikujejo od predpisov, ki jih je sprejel Upravni odbor za
mednarodne računovodske standarde (UOMRS) z izjemo naslednjih novih standardov in sprememb obstoječih
standardov:
Razvrstitev obveznosti med kratkoročne ali dolgoročne (Sprememba MRS 1): UOMRS je januarja 2020 izdal
spremembe MRS 1 - Razvrščanje obveznosti kot kratkoročnih ali nekratkoročnih, ki so bile dodatno delno
spremenjene s spremembami Nekratkoročne obveznosti s pogodbami, izdanimi oktobra 2022. Spremembe
zahtevajo, da mora biti pravica podjetja do odložitve poravnave obveznosti za najmanj dvanajst mesecev po
poročevalskem obdobju vsebinska in mora obstajati na koncu poročevalskega obdobja. Na razvrstitev
obveznosti ne vpliva verjetnost, da bo podjetje uveljavilo svojo pravico do odložitve poravnave za najmanj
dvanajst mesecev po poročevalskem obdobju. Zaradi pandemije COVID-19 je Odbor odložil datum začetka
veljavnosti sprememb za eno leto na letna poročevalska obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2024 ali pozneje.
Sprememba - Dolgoročne obveznosti s pogodbami (sprememba MRS 1): Po objavi sprememb MRS 1
Razvrščanje obveznosti kot kratkoročnih ali nekratkoročnih je UOMRS oktobra 2022 dodatno spremenil MRS
1. Če je pravica podjetja do odloga odvisna od izpolnjevanja določenih pogojev, takšni pogoji vplivajo na to,
ali ta pravica obstaja ob koncu poročevalskega obdobja, če mora podjetje izpolniti pogoj ob koncu
poročevalskega obdobja ali pred njim, in ne, če mora podjetje izpolniti pogoje po koncu poročevalskega
obdobja. Spremembe pojasnjujejo tudi pomen pojma "poravnava" za namen razvrstitve obveznosti med
kratkoročne ali nekratkoročne.
Finančni dogovori dobaviteljev (Sprememba MRS 7 in MSRP 7): UOMRS je 25. maja 2023 izdal dokument
Finančni dogovori dobaviteljev, ki spreminja MRS 7 Izkaz denarnih tokov in MSRP 7 Finani instrumenti:
Razkritja (spremembe). Te spremembe so nastale kot posledica vloge, ki jo je prejel Odbor za pojasnjevanje
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
37
MSRP in se nanaša na predstavitev obveznosti in z njimi povezanih denarnih tokov, ki izhajajo iz dogovorov
o financiranju dobaviteljev, ter s tem povezanih razkritij. Kot odziv na te povratne informacije je IASB izvedel
ozko področje določanja standardov, kar je privedlo do sprememb. Spremembe zahtevajo, da podjetja
zagotovijo posebna razkritja (kvalitativna in kvantitativna), povezana z dogovori o financiranju dobaviteljev.
Spremembe dajejo tudi napotke o značilnostih dogovorov o financiranju dobaviteljev.
Neizmenljivost (sprememba MRS 21): UOMRS je 15. avgusta 2023 izdal dokument »neizmenljivost (ang.
Lack of Exchangeability), ki spreminja MRS 21 Učinki sprememb deviznih tečajev. Spremembe so nastale kot
posledica vloge, ki jo je prejel Odbor za pojasnjevanje MSRP, o določitvi menjalnega tečaja v primeru
dolgoročne nezmožnosti zamenjave. MRS 21 pred spremembami ni vseboval izrecnih zahtev za določitev
menjalnega tečaja, kadar valuta ni zamenljiva za drugo valuto, kar je v praksi povzročilo raznolikost.
Spremembe uvajajo zahteve za presojo, kdaj je valuta zamenljiva v drugo valuto in kdaj ne. Spremembe
zahtevajo, da podjetje oceni promptni menjalni tečaj, če ugotovi, da valuta ni zamenljiva v drugo valuto.
Spremembe veljajo za letna poročevalska obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2025 ali pozneje, pri čemer je
dovoljena zgodnejša uporaba.
Družba predvideva, da uvedbe novih standardov in spremembe obstoječih standardov v obdobju začetne
uporabe ne bo imela pomembnega vpliva na računovodske izkaze družbe.
3. Pomembne računovodske usmeritve, primerljivost računovodskih izkazov in popravki napak
Popravki napak
Bistvene napake v računovodskih izkazih se popravijo v primerjalnih informacijah, ki so predstavljene v
računovodskih izkazih za obdobje, ko se napaka odpravi. Družba v letu 2023 ni odkrila napak, ki bi se popravljale
s preračunom primerjalnih zneskov iz predstavljenega predpreteklega in preteklega obdobja, v katerem se je
napaka pojavila, v skladu z MRS 8 (Računovodske usmeritve, spremembe računovodskih ocen in napake) in ki so
posledica napačne uporabe računovodskih usmeritev.
Tuja valuta
Posli v tuji valuti
V tuji valuti izraženi posli se preračunajo v ustrezno funkcijsko valuto družbe po referenčnem tečaju ECB na dan
posla. Denarna sredstva in obveznosti izražena v tuji valuti na dan bilance stanja se preračunajo v funkcijsko
valuto po referenčnem tečaju ECB, veljavnem na zadnji dan obračunskega obdobja. Pozitivne ali negativne
tečajne razlike so razlike med odplačno vrednostjo v funkcijski valuti na začetku obdobja, popravljeno za višino
efektivnih obresti in plačil med obdobjem, kot tudi odplačno vrednost v tuji valuti preračunano po srednjem
tečaju na koncu obdobja. Nedenarna sredstva in obveznosti izražena v tuji valuti in izmerjena po pošteni
vrednosti se pretvorijo v funkcijsko valuto po referenčnem tečaju ECB na dan, ko je določena višina poštene
vrednosti. Tečajne razlike se pripoznajo v izkazu poslovnega izida, kar pa ne velja za razlike, ki nastanejo pri
preračunu kapitalskih instrumentov razvrščenih kot instrumenti po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa.
Podjetja v tujini
Sredstva in obveznosti podjetij v tujini, vključno z dobrim imenom in popravkom poštene vrednosti ob pridobitvi,
se preračunajo v EUR po referenčnem tečaju ECB, ki velja na dan bilance stanja.
Naložbe v odvisne družbe
Dolgoročne finančne naložbe v kapital odvisnih družb, ki so vključene v konsolidirane računovodske izkaze, se
vrednotijo po nabavni vrednosti. Udeležba v dobičku odvisne družbe je pripoznana v poslovnem izidu obvladujoče
družbe, ko le-ta pridobi pravico do izplačila udeležbe. V primeru, da je zaradi izgube odvisne družbe potrebna
oslabitev naložbe, se znesek izgube zaradi oslabitve izmeri kot razlika med knjigovodsko vrednostjo naložbe in
sedanjo vrednostjo pričakovanih bodočih denarnih tokov.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
38
Finančni instrumenti
1) Finančna sredstva
Družba pripozna finančno sredstvo kadar postane stranka v pogodbenih določilih finančnega instrumenta.
Družba odpravi pripoznanje finančnega sredstva, ko potečejo pogodbene pravice do denarnih tokov iz tega
sredstva ali ko Družba prenese pravice do pogodbenih denarnih tokov iz finančnega sredstva na podlagi posla, v
katerem se vsa tveganja in koristi iz lastništva finančnega sredstva prenesejo.
Razvrščanje in merjenje finančnih sredstev
Družba ima naslednje vrste finančnih sredstev, ki sodijo v okvir MSRP 9:
denar in denarni ustrezniki,
terjatve in posojila,
finančne naložbe.
Razen terjatev do kupcev, je potrebno pri začetnem pripoznanju finančno sredstvo izmeriti po pošteni vrednosti
in, če gre za finančno sredstvo, ki ni izmerjeno po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, prišteti ali odšteti tudi
transakcijske stroške, ki neposredno izhajajo iz pridobitve ali izdaje finančnega sredstva. Ob začetnem
pripoznanju terjatev do kupcev, ki nimajo pomembne sestavine financiranja, jih je potrebno meriti po
transakcijski ceni.
a) Denar in denarni ustrezniki
Denarna sredstva in njihovi ustrezniki zajemajo gotovino, bančne depozite do treh mesecev in druge kratkoročne,
hitro unovčljive naložbe s prvotno dospelostjo treh mesecev ali manj.
b) Terjatve in posojila
Posojila in terjatve družba meri po odplačni vrednosti. Glede na zapadlost jih razvršča med kratkoročna finančna
sredstva (zapadlost do 12 mesecev po datumu izkaza finančnega položaja) ali dolgoročna finančna sredstva
(zapadlost nad 12 mesecev po datumu izkaza finančnega položaja). Posojila in terjatve so na začetku pripoznana
po pošteni vrednosti, povečani za neposredne stroške posla. Po začetnem pripoznanju se izmerijo po odplačni
vrednosti po metodi veljavne obrestne mere, zmanjšani za izgube zaradi oslabitve. Dobički in izgube se pripoznajo
v poslovnem izidu ob odpravi, spremembi ali oslabitvi.
c) Finančne naložbe
Med finančnimi naložbami družba izkazuje naložbe v odvisne družbe, pridružene družbe, skupaj obvladovane
družbe in naložbe v finančne inštrumente.
c1) Naložbe v družbe v skupini, pridružene in skupaj obvladovane družbe
Naložbe v družbe v skupini, pridružene družbe in skupaj obvladovane družbe so merjene po izvirni vrednosti,
zmanjšani za nabrano izgubo zaradi oslabitve.
c2) Finančni inštrumenti
Družba razvrsti finančne instrumente na podlagi poslovnega modela za upravljanje s finančnimi sredstvi in
značilnosti njegovih pogodbenih denarnih tokov, kot pozneje merjene po:
odplačni vrednosti;
pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa;
pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Finančni inštrumenti po odplačni vrednosti
Finančni inštrument se meri po odplačni vrednosti, če je posedovan v okviru poslovnega modela, katerega cilj je
posedovanje z namenom prejemanja pogodbenih denarnih tokov in v skladu s pogodbenimi pogoji na določene
datume prihaja do denarnih tokov, ki so izključno odplačila glavnice in obresti na neporavnano glavnico. Med
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
39
finančnimi inštrumenti, ki so merjeni po odplačni vrednosti družba izkazuje predvsem obveznice, s katerimi nima
namena trgovati.
Finančni inštrumenti po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa
Finančni inštrument se meri po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa, če ga družba poseduje
v okviru poslovnega modela, katerega cilj se dosega s prejemanjem pogodbenih denarnih tokov in prodajo in v
skladu s pogodbenimi pogoji na določene datume prihaja do denarnih tokov, ki so izključno odplačila glavnice in
obresti na neporavnano glavnico.
Dolžniški inštrumenti
Družba ima v posesti dolžniške instrumente po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega donosa, ki
vključujejo naložbe v obveznice, ki kotirajo na borzi in so pripoznani med drugimi finančnimi naložbami. Za
dolžniške instrumente, ki so pripoznani po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega donosa, se prihodki
od obresti, tečajne razlike in izgube zaradi oslabitve ali razveljavitve pripoznajo v izkazu poslovnega izida in
obračunajo na enak način kot pri finančnih sredstvih po odplačni vrednosti. Vse ostale spremembe poštene
vrednosti se pripoznajo v izkazu drugega vseobsegajočega donosa. Po odpravi pripoznanja se kumulativna
sprememba poštene vrednosti, ki je pripoznana v drugem vseobsegajočem donosu, prerazporedi v izkaz
poslovnega izida.
Kapitalski inštrumenti
Finančna sredstva pripoznana po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega donosa, ki imajo naravo
kapitalskega instrumenta, so tista finančna sredstva, za katera se družba odloči za nepreklicno razvrstitev v
skupino kapitalskih instrumentov po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega donosa ter jih ne
poseduje za namen trgovanja. Razvrstitev se določi po posameznem finančnem instrumentu. Dobički in izgube iz
naslova teh finančnih sredstev se nikoli ne prerazporedijo v izkaz poslovnega izida. Dividende iz naslova
kapitalskih instrumentov se pripoznajo kot prihodki v izkazu poslovnega izida ob vzpostavitvi pravice družbe do
plačila.
Finančni inštrumenti po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida
Finančni inštrument se meri po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, razen če se meri po odplačni vrednosti
ali po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa.
2) Finančne obveznosti
Finančne obveznosti so merjene po odplačni vrednosti z uporabo metode efektivnih obresti.
Oslabitve finančnih sredstev
Družba skladno z MSRP 9 uporablja model pričakovanih izgub, v skladu s katerim družba pripoznava ne samo
nastale izgube, temveč tudi izgube, za katere se pričakuje, da bodo nastale v prihodnosti. Za finančno sredstvo
se šteje, da je oslabljeno, če obstajajo objektivni dokazi, iz katerih je razvidno, da je zaradi enega ali vdogodkov
prišlo do zmanjšanja pričakovanih prihodnjih denarnih tokov iz naslova tega sredstva, in ki jih je mogoče
zanesljivo izmeriti.
a) Posojila in terjatve
Družba oceni dokaze o oslabitvi posojil posebej za vsako pomembno posojilo.
Družba oceni dokaze o oslabitvi terjatev posebej ali skupno. Vse pomembne terjatve se posamezno izmerijo za
namen posebne oslabitve. Če se oceni, da knjigovodska vrednost terjatve presega njeno pošteno, to je
udenarljivo vrednost, se terjatev slabi. Ocena slabitev temelji na pričakovanih individualnih kreditnih izgubah,
povezanih z verjetnostjo neplačil terjatev in posojil v naslednjih 12 mesecih, razen če se je kreditno tveganje
bistveno povečalo od začetnega pripoznanja. V teh primerih ocena slabitev temelji na verjetnosti neplačila v
obdobju celotnega trajanja finančnega sredstva. Pričakovane kreditne izgube predstavljajo razliko med
pogodbenimi denarnimi tokovi, ki so zapadli po pogodbi in vsemi denarnimi tokovi, za katere družba pričakuje,
da jih bo prejela.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
40
Izguba zaradi oslabitve v zvezi s finančnim sredstvom, izkazanim po odplačni vrednosti (posojila in terjatve), se
izračuna kot razlika med neodpisano vrednostjo sredstva in pričakovanimi bodočimi denarnimi tokovi,
razobrestenimi po izvirni efektivni obrestni meri. Izgube se pripoznajo v poslovnem izidu in izkažejo na kontu
popravka vrednosti posojil in terjatev oziroma vrednostnih papirjev. Tako se obresti od oslabljenega sredstva še
nadalje pripoznavajo. Ko se zaradi kasnejših dogodkov znesek izgube zaradi oslabitve zmanjša, se to zmanjšanje
odpravi skozi poslovni izid.
b) Finančne naložbe
b1) Naložbe v družbe v skupini, pridružene in skupaj obvladovane družbe
Družba na dan vsakega poročanja oceni, ali je kako znamenje, da utegne biti sredstvo oslabljeno. Če je kakršnokoli
tako znamenje, mora družba oceniti nadomestljivo vrednost sredstva. Kot nadomestljiva vrednost se šteje
poštena vrednost, zmanjšana za stroške prodaje ali vrednost pri uporabi, odvisno od tega, katera je večja.
Ocenjevanje vrednosti pri uporabi obsega ocenjevanje prejemkov in izdatkov, ki bodo izhajali iz nadaljnje
uporabe sredstva in njegove končne odtujitve, ter uporabo ustrezne razobrestovalne (diskontne) mere pri teh
prihodnjih denarnih tokovih. Samo če je nadomestljiva vrednost sredstva manjša od njegove knjigovodske
vrednosti, se njegova knjigovodska vrednost zmanjša na njegovo nadomestljivo vrednost. Takšno zmanjšanje je
izguba zaradi oslabitve. Izgube zaradi oslabitve, ki je pripoznana za finančno naložbo, ki je merjena po izvirni
vrednosti, ni mogoče odpraviti.
b2) Naložbe v finančne inštrumente
Dolžniški instrumenti po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega donosa zajemajo obveznice, ki
kotirajo na borzi in so razvrščeni v skupino naložb z nizkim kreditnim tveganjem. Na podlagi izbrane usmeritve
družba enkrat letno izmeri pričakovane kreditne izgube od teh instrumentov. V primeru, da je od pripoznanja
prišlo do bistvenega povečanja kreditnega tveganja, družba pripozna popravek vrednosti v celotni življenjski dobi
pričakovane kreditne izgube.
Osnovni kapital
Navadne imenske delnice
Navadne imenske delnice so sestavni del osnovnega kapitala. Dodatni stroški, ki jih je mogoče neposredno
pripisati izdaji navadnih delnic, so izkazani kot znižanje kapitala, pri čemer se ne upoštevajo učinki na kapital.
Odkup lastnih delnic
Ob odkupu lastnih delnic ali deležev, ki se izkazujejo kot del osnovnega kapitala, se znesek plačanega nadomestila
vključno s stroški, ki se neposredno nanašajo na odkup, brez morebitnih davčnih učinkov pripozna kot
sprememba v kapitalu. Odkupljene delnice se izkazujejo kot delnice družbe Terme Čatež d.d. in se odštejejo od
kapitala. Ob prodaji lastnih delnic ali njihovi naknadni ponovni izdaji se prejeti znesek izkaže kot povečanje
kapitala in tako dobljeni presežek ali manko pri transakciji se prenese na zadržani dobiček oz. na kapitalske
rezerve.
Dividende
Dividende se pripoznajo med obveznostmi in se izkazujejo ob nastanku poslovnega dogodka.
Nepremičnine, naprave in oprema
Izkazovanje in merjenje
Nepremičnine, naprave in oprema družbe (razen zemljišč) so izkazane po svoji nabavni vrednosti, zmanjšani za
amortizacijski popravek vrednosti in nabrano izgubo zaradi oslabitve. Nabavna vrednost zajema stroške, ki se
neposredno pripisujejo nabavi sredstev. Tako jo sestavljajo nakupna cena, uvozne in nevračljive nakupne dajatve
ter stroški, ki jih je bilo mogoče pripisati neposredno usposobitvi in (po potrebi) začetno oceno stroškov
razgradnje in odstranitve sredstva ter obnovitev mesta, na katerem se je to sredstvo nahajalo. Nabavna vrednost
nepremičnine, naprave ali opreme je povečana s stroški, ki povečujejo bodoče koristi sredstva. Stroški, ki
omogočajo podaljšanje dobe koristnosti sredstva, se izkazujejo kot zmanjšanje popravka vrednosti omenjenega
sredstva.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
41
Za vrednotenje zemljišč družba uporablja model prevrednotenja. Če se knjigovodska vrednost sredstva poveča
zaradi prevrednotenja, se mora povečanje priznati neposredno lastniškemu kapitalu kot rezerve za pošteno
vrednost iz prevrednotenja nepremičnin. Povečanje pa se mora pripoznati v poslovnem izidu, v kolikor odpravi
zmanjšanje iz prevrednotenja istega sredstva, ki je bilo prej pripoznano v poslovnem izidu. Če se knjigovodska
vrednost sredstev zmanjša zaradi prevrednotenja, se mora zmanjšanje pripoznati v poslovnem izidu. Zmanjšanje
pa bremeni neposredno lastniški kapital pod rubriko rezerve za pošteno vrednost do višine stanja v dobro rezerv
za pošteno vrednost od prevrednotenj nepremičnin. Ko je sredstvo odtujeno, se rezerva za pošteno vrednost
tega sredstva prenese neposredno v zadržani dobiček.
Dobiček oziroma izguba ob odsvojitvi nepremičnine, naprave ali opreme se določi kot razlika med prihodki iz
odsvojitve sredstva z njegovo knjigovodsko vrednostjo in izkaže v izkazu poslovnega izida med »drugimi
poslovnimi prihodki« oziroma »drugimi poslovnimi odhodki« (če je izguba).
Prerazporeditve k naložbenim nepremičninam
Nepremičnine, ki so zgrajene oziroma se gradijo ali so razvite oziroma se razvijajo za prihodnjo uporabo kot
naložbene nepremičnine, so obravnavane kot naložbene nepremičnine v pridobivanju in izkazane po njihovi
nabavni vrednosti do datuma dokončanja gradnje.
Če se lastniško uporabljena nepremičnina spremeni v naložbeno nepremičnino, se ta nepremičnina prerazporedi
k naložbenim nepremičninam.
Kasnejši stroški
Stroški zamenjave nekega dela nepremičnine, naprave ali opreme se pripoznajo v knjigovodski vrednosti tega
sredstva, če je verjetno, da bodo bodoče gospodarske koristi, povezane z delom tega sredstva, pritekale v družbo
ter če je nabavno vrednost mogoče zanesljivo izmeriti. Pripoznanje knjigovodske vrednosti zamenjanega dela se
odpravi. Vsi ostali stroški (kot npr. dnevno servisiranje) so pripoznani v poslovnem izidu kot odhodki, takoj
oziroma v obdobju ko do njih pride.
Amortizacija
Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti
vsakega posameznega sredstva. Najeta sredstva se amortizirajo ob upoštevanju trajanja najema in dobe
koristnosti, razen če je precej gotovo, da bo družba do konca trajanja najema postala lastnica najetega sredstva.
Zemljišča se ne amortizirajo.
Kot začetek obračunavanja amortizacije nepremičnine, naprave in opreme se upošteva dan, ko je sredstvo
razpoložljivo za uporabo.
Uporabljene letne amortizacijske stopnje so naslednje:
gradbeni objekti in deli gradbenih objektov 1% - 6%
pohištvo in oprema 5% - 33%
nasadi 5%
drobni inventar 50%
vlaganja v tuja OS 3% – 5%
Metode amortiziranja, dobe koristnosti in preostale vrednosti se ponovno pregledajo na dan poročanja.
Stroški izposojanja
Družba stroškov financiranj pridobitve nepremičnin, naprav in opreme do njihove usposobitve za uporabo ne
usredstvuje.
Neopredmetena sredstva
Neopredmetena sredstva družba vodi po nabavni vrednosti, zmanjšani za amortizacijo in morebitno izgubo
zaradi oslabitve sredstva. Med neopredmetenimi dolgoročnimi sredstvi izkazuje programske pravice.
Kasnejši stroški
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
42
Kasnejši izdatki v zvezi z neopredmetenimi sredstvi so usredstveni le v primerih, ko povečujejo bodoče
gospodarske koristi, ki izhajajo iz sredstva, na katero se izdatki nanašajo. Vsi ostali stroški, vključno z znotraj
družbe ustvarjenim dobrim imenom in blagovnimi znamkami, so pripoznani v poslovnem izidu kot odhodki, takoj
ko do njih pride.
Amortizacija
Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti
neopredmetenih sredstev in se začne, ko je sredstvo razpoložljivo za uporabo. Uporabljene letne amortizacijske
stopnje so naslednje:
programske licence 30% - 33%
programska oprema 25% - 50%
Naložbene nepremičnine
Naložbene nepremičnine so nepremičnine, posedovane z namenom, da bi prinašale najemnino ali povečevale
vrednost dolgoročne naložbe ali oboje, ne pa za prodajo v rednem poslovanju, uporabo v proizvodnji ali pri
dobavi blaga ali storitev za pisarniške namene. Naložbene nepremičnine so izkazane po nabavni vrednosti,
zmanjšanih za amortizacijski popravek vrednosti in nabrano izgubo zaradi oslabitve. Obračunana amortizacija je
izkazana med stroški amortizacije, slabitve ali izgube pri prodaji pa kot prevrednotovalni poslovni odhodki.
Ocenjena doba koristnosti naložbenih nepremičnin se giblje od 20 do 55 let. Amortizacija se obračunava po
metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti posamezne naložbene
nepremičnine. Stopnja amortizacije naložbenih nepremičnin in delov naložbenih nepremičnin znaša od 1,8% do
5%. Zemljišča se ne amortizirajo. Dobe koristnosti naložbenih nepremičnin so enake kot za istovrstne
nepremičnine.
Najemi
Družba ob sklenitvi pogodbe oceni, ali gre za najemno pogodbo oziramo ali pogodba vsebuje najem. Pogodba je
najemna pogodba oziroma vsebuje najem, če se z njo prenaša pravica do obvladovanja uporabe določenega
sredstva za določeno obdobje v zameno za nadomestilo.
Družba na datum začetka najema pripozna sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe in obveznost iz najema.
Sredstvo se meri po nabavni vrednost, ki predstavlja sedanjo vrednost najemnin, ki na datum pripoznanja še niso
plačane, plačila najemnin, ki so bila izvedena na datum začetka merjenja ali pred njim, zmanjšana za prejete
spodbude za najem, začetne neposredne stroške ter ocenjene stroške, ki bodo nastali najemniku pri demontaži
ali odstranitvi sredstva, obnovitvi mesta, na katerem se predmet najema nahaja ali vrnitvi sredstva v stanje, kot
ga zahtevajo pogoji najema.
Trajanje najema je določeno kot obdobje, v katerem najema ni mogoče odpovedati skupaj z upoštevanjem
obdobij, za katera velja možnost podaljšanja najema, če je precej gotovo, da bo družba to možnost izrabila in z
upoštevanjem obdobij, za katera velja možnost odpovedi najema, če je precej gotovo, da družba te možnosti ne
bo izrabila. Družba upošteva vsa pomembna dejstva in okoliščine, s katerimi dobi ekonomsko spodbudo, da izrabi
možnost ali ne, vključno s pričakovanimi spremembami dejstev in okoliščin od datuma začetka najema do
izvršitvenega datuma možnosti.
Družba na datum začetka najema izmeri obveznost iz najema po sedanji vrednosti najemnin, ki na ta datum še
niso plačane. Najemnine se diskontirajo po obrestni meri, prejeti pri najemu, če je to obrestno mero mogoče
takoj ugotoviti. Če obrestne mere ni mogoče takoj ugotoviti, se uporabi predpostavljeno obrestno mero za
izposojanje.
Po datumu začetka najema družba meri sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe, z uporabo modela nabavne
vrednosti. Pravico do uporabe izkazuje po nabavni vrednosti zmanjšani za nabrano amortizacijo in nabrane
izgube zaradi oslabitve sredstev in popravljeno za ponovno merjenje obveznosti iz najema.
Pri amortiziranju sredstev, ki predstavljajo pravico do uporabe se uporabljajo usmeritve za amortizacijo drugih
podobnih opredmetenih osnovnih sredstev. Če se do konca trajanja najema lastništvo sredstva, ki je predmet
najema, z najemom prenese na najemnika ali če vrednost sredstva, ki predstavlja pravico do uporabe, odraža, da
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
43
bo družba izrabila možnost nakupa, družba amortizira sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe od datuma
začetka najema do konca dobe koristnosti sredstva. V nasprotnem primeru sredstvo, ki predstavlja pravico do
uporabe, amortizira od datuma začetka najema do konca njegove dobe koristnosti oziroma do konca trajanja
najema, če je krajše od dobe koristnosti sredstva.
Po datumu začetka najema se ponovno izmeri obveznost iz najema tako, da slednja odraža spremembe v
najemnini. Znesek ponovnega merjenja obveznosti iz najema se pripozna kot prilagoditev vrednosti sredstva, ki
predstavlja pravico do uporabe. Obveznosti iz najema se ponovno izmerijo tako, da se spremenjene najemnine
diskontira z uporabo spremenjene diskontne mere, če se je spremenilo trajanje najema ali se je spremenila ocena
možnosti nakupa sredstva, ki je predmet najema, v primeru spremembe pričakovanih plačil iz naslova jamstva za
preostalo vrednost, spremenjenih prihodnjih najemnin zaradi spremembe indeksa ali stopnje, ki se uporablja za
določanje plačil, spremembe spremenljivih obrestnih mer. Spremenjene najemnine odražajo spremembo v
zneskih, ki jih je treba plačati v okviru možnosti nakupa.
Razlika med vrednostjo ob odtujitvi in knjigovodsko vrednostjo odtujenega sredstva se prenese med druge
poslovne prihodke oziroma med prevrednotovalne poslovne odhodke.
Kratkoročnih najemov in najemov, pri katerih je sredstvo, ki je predmet najema majhne vrednosti, se ne pripozna
kot sredstvo, ampak se pripozna najemnine, povezane s temi najemi, kot odhodke na podlagi enakomerne
časovne metode skozi celotno trajanje najema.
Zaloge
Zaloge se vrednotijo po izvirni vrednosti ali čisti iztržljivi vrednosti, in sicer po manjši izmed njiju. Stroški zalog
vsebujejo nabavno vrednost, stroške izdelave in pretvarjanja in druge stroške, ki se pojavljajo pri spravljanju zalog
na njihovo sedanje mesto in v njihovo sedanje stanje. Stroški zalog lahko vključujejo tudi prenose iz kapitala
morebitnih dobičkov oz. izgub iz naslova varovanja denarnega toka pred tveganjem ob nakupih zalog z uporabo
tujih valut.
Družba za zmanjševanje količin materiala, proizvodov in polproizvodov, trgovskega blaga v zalogi
uporablja metodo zaporednih cen – FIFO. Čista iztržljiva vrednost je ocenjena prodajna cena, dosežena v rednem
poslovanju, zmanjšana za ocenjene stroške dokončanja in ocenjene stroške prodaje. Prevrednotenje zalog je
sprememba njihove knjigovodske vrednosti. Vrednost zalog ni v celoti nadomestljiva, če so zaloge poškodovane,
če so v celoti ali delno zastarele ali če se njihove prodajne cene znižajo. Vrednost zalog tudi ni nadomestljiva, če
se povečajo ocenjeni stroški dokončanja ali ocenjeni stroški v zvezi s prodajo. Če knjigovodska vrednost, vključno
s tisto po zadnjih dejanskih nabavnih cenah oz. stroškovnih cenah, presega njihovo čisto iztržljivo vrednost, jo je
treba znižati do čiste iztržljive vrednosti. Vrednost zalog je treba znižati pri vsaki postavki ali skupini podobnih
postavk zalog posebej. Družba izvaja politiko oblikovanja popravkov zalog na podlagi rezultatov rednih in izrednih
popisov zalog.
Oslabitev nefinančnih sredstev
Družba ob vsakem datumu poročanja preveri preostalo knjigovodsko vrednost nefinančnih sredstev družbe,
razen naložbenih nepremičnin, zalog in odloženih terjatev za davke z namenom, da ugotovi, ali so prisotni znaki
oslabitve. Če takšni znaki obstajajo, se oceni nadomestljiva vrednost sredstva. Ocena oslabitve neopredmetenih
sredstev z nedoločeno dobo koristnosti, ki še niso na voljo za uporabo, se izvede vsakič na datum poročanja.
Nadomestljiva vrednost sredstva ali denar ustvarjajoče enote je njena vrednost pri uporabi ali poštena vrednost,
zmanjšana za stroške prodaje, in sicer tista, ki je višja. Pri določanju vrednosti sredstva pri uporabi se pričakovani
prihodnji denarni tokovi diskontirajo na njihovo sedanjo vrednost z uporabo diskontne mere pred obdavčitvijo,
ki odraža sprotne tržne ocene časovne vrednosti denarja in tveganja, ki so značilna za sredstvo. Za namene
preizkusa oslabitve se sredstva združijo v najmanjše skupine sredstev, ki ustvarjajo denarne pritoke iz trajne
uporabe, v veliki meri neodvisnih od tistih iz drugih sredstev ali skupin sredstev denar ustvarjajoče enote«).
Oslabitev sredstva ali denar ustvarjajoče enote se pripozna v primeru, ko njegova knjigovodska vrednost presega
njegovo nadomestljivo vrednost. Slabitev se izkaže v poslovnem izidu. Družba izgube zaradi oslabitve v preteklih
obdobjih na datum bilance stanja ovrednoti in tako ugotovi, če je prišlo do zmanjšanja izgube ali ta celo vne
obstaja. Izguba zaradi oslabitve se odpravi, če je prišlo do spremembe ocen, na podlagi katerih družba določi
nadomestljivo vrednost sredstva. Izguba zaradi oslabitve sredstva se odpravi do višine, do katere povečana
knjigovodska vrednost sredstva ne preseže knjigovodske vrednosti, ki bi bila ugotovljena po odštetju
amortizacijskega odpisa, če pri sredstvu v prejšnjih letih ne bi bila pripoznana izguba zaradi oslabitve.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
44
Zaslužki zaposlenih
Drugi dolgoročni zaslužki zaposlenih – rezervacije za odpravnine in jubilejne nagrade
Čista obveznost družbe, ki nastane v zvezi z dolgoročnimi zaslužki zaposlenih, je seštevek prihodnjih zaslužkov, ki
so jih zaposleni pridobili v zameno za njihovo delo, ki ga opravijo v tekočem in prejšnjih obdobjih. Tako dobljeni
znesek zaslužkov se diskontira, s čimer se določi njegova sedanja vrednost in nato zmanjša za pošteno vrednost
vseh povezanih sredstev. Diskontna stopnja je na datum poročanja evidentirani donos obveznic bonitetnega
razreda AA, katerih zapadlost je približno enaka zapadlosti obveznosti družbe. Izračun se izdela z uporabo metode
predvidene pomembnosti enot. Morebitni aktuarski dobički in izgube se pripoznajo v poslovnem izidu v obdobju
njihovega nastanka. Družba je v skladu z zakonskimi predpisi, kolektivno pogodbo in internim pravilnikom
zavezana k plačilu jubilejnih nagrad zaposlencem ter odpravnin ob njihovi upokojitvi, za kar so oblikovane
dolgoročne rezervacije. Druge pokojninske obveznosti ne obstajajo. Rezervacije so oblikovane v višini ocenjenih
bodočih izplačil za odpravnine in jubilejne nagrade, diskontirane na dan bilance stanja na podlagi projekcije
obveznosti. Izračun s strani pooblaščenega aktuarja je bil narejen na dan 31.12.2023 za vsakega zaposlenega
tako, da je upošteval stroške odpravnin ob upokojitvi ter stroške vseh pričakovanih jubilejnih nagrad do
upokojitve. Izračun je z uporabo metode projecirane enote pripravil pooblaščeni aktuar.
Rezervacije
Rezervacije se pripoznajo, če ima družba zaradi preteklega dogodka pravne ali posredne obveze, ki jih je mogoče
zanesljivo oceniti in je verjetno, da bo pri poravnavi obveze potreben odtok dejavnikov, ki omogočajo
gospodarske koristi. Možne obveznosti v računovodskih izkazih niso pripoznane, ker bo njihov dejanski obstoj
potrjen z nastopom ali nenastopom dogodkov šele v nenapovedljivi prihodnosti, na kar pa družba ne more
vplivati. Poslovodstvo družbe redno preverja ali je za poravnavo možne obveznosti verjeten odliv sredstev, ki
omogočajo ekonomske koristi. V primeru, da postane verjeten, se možna obveznost prerazporedi tako, da se v
računovodskih izkazih zanjo oblikuje rezervacija v trenutku, ko se spremeni stopnja verjetnosti.
Časovne razmejitve
Aktivne časovne razmejitve in pasivne časovne razmejitve se v knjigovodskih razvidih pripoznajo, če se sme
predpostavljati, da bodo v času, za katerega so oblikovane, zares nastali takšni prihodki in stroški oz. odhodki.
Realnost postavk aktivnih časovnih razmejitev mora biti na dan izkaza finančnega položaja utemeljena, postavke
pasivnih časovnih razmejitev pa ne smejo skrivati rezerv.
Prihodki
V skladu z MSRP 15 se prihodki pripoznajo, ko pride do prenosa kontrole na kupca in izpolnitve izvršitvene obveze.
Prenos kontrole se lahko zgodi v določenem trenutku ali postopoma v določenem obdobju. Prihodki se
pripoznajo v znesku, ki odraža nadomestilo, ki ga podjetje upravičeno pričakuje v zameno za prenos proizvodov,
blaga ali storitev na kupca.
Prihodki iz pogodb s kupci so vključeni med čistimi prihodki iz prodaje in vključujejo pretežno prihodke od prodaje
proizvodov, trgovskega blaga in storitev, pri katerih pride do prenosa kontrole na kupca in izvršitve naše
obveznosti v trenutku odpreme ali prevzema blaga s strani kupca oziroma ko so storitve opravljene. Znesek
pripoznanih prihodkov je odvisen od ocene pričakovanih poplačil, ki jih družba pričakuje v zameno za svoje blago
ali storitve. V primeru, ko pogodba vsebuje več izvršitvenih obvez, je znesek poplačila razporejen na posamezno
izvršitveno obvezo na podlagi prodajne cene posamične izvršitvene obveze.
Poplačilo, ki ga družba prejema v zameno za svoje blago in storitve, je lahko fiksno ali spremenljivo. V primeru
spremenljivega plačila se prihodki pripoznajo samo, kadar je zelo verjetno, da ne bo prišlo do znatnega preobrata
glede pričakovanih spremenljivih poplačil. Najpogostejši elementi spremenljivega plačila so predvsem bonusi ob
doseženem letnem prometu. Ti so evidentirani kot znižanje povezanih prihodkov v izkazu poslovnega izida ter
kot razmejitev v izkazu finančnega položaja. Izračunani so na osnovi preteklih izkušenj in specifičnih pogojev v
posameznih pogodbah. Razmejitve, ki nastanejo kot posledica takšnega znižanja prihodkov, se prilagodijo za
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
45
dejansko realizirane bonuse. Omenjene razmejitve predstavljajo ocenjene obveznosti skupine iz naslova
bonusov, kar zahteva uporabo presoje pri oceni zneska takšnih znižanj prihodkov.
Prihodki od najemnin
Prihodki od najemnin iz naložbenih nepremičnin se pripoznajo med prihodki enakomerno med trajanjem najema.
Podeljene vzpodbude v zvezi z najemom se pripoznajo kot sestavni del skupnih prihodkov od najemnin.
Med drugimi poslovnimi prihodki so izkazani tudi finančnih prihodki iz poslovnih terjatev in drugi prihodki.
Državne podpore
Državne podpore se v začetku pripoznajo v računovodskih izkazih kot odloženi prihodki, ko obstaja sprejemljivo
zagotovilo, da bo družba podpore prejela in da bo izpolnila pogoje v zvezi z njimi. Državne podpore, prejete za
kritje stroškov, se pripoznavajo strogo dosledno kot drugi prihodki iz poslovanja v obdobjih, v katerih nastajajo
zadevni stroški, ki naj bi jih le-te nadomestile. S sredstvi povezane državne podpore se v izkazu poslovnega izida
pripoznavajo strogo dosledno med drugimi prihodki iz poslovanja v dobi koristnosti posameznega sredstva.
Finančni prihodki
Finančni prihodki obsegajo prihodke od obresti od naložb, prihodke od dividend, prihodke od odsvojitve za
prodajo razpoložljivih finančnih sredstev, spremembe poštene vrednosti finančnih sredstev po pošteni vrednosti
skozi poslovni izid. Prihodki iz obresti se pripoznajo v poslovnem izidu ob njihovem nastanku z uporabo metode
efektivne obrestne mere. Prihodki od dividend se v izkazu poslovnega izida pripoznajo na dan, ko je uveljavljena
delničarjeva pravica do plačila, kar je pri podjetjih, ki kotirajo na borzi, praviloma datum, ko pravica do tekoče
dividende preneha biti povezana z delnico.
Finančni odhodki
Finančni odhodki so odhodki iz financiranja in odhodki iz investiranja. Prve sestavljajo predvsem obresti, drugi pa
imajo predvsem naravo prevrednotovalnih finančnih odhodkov. Prevrednotovalni finančni odhodki se pojavljajo
v zvezi s finančnimi naložbami zaradi njihove oslabitve, če zmanjšanje njihove vrednosti ni krito z rezervami zaradi
vrednotenja po pošteni vrednosti in zaradi padca njihove poštene vrednosti, če se merijo po pošteni vrednosti
preko poslovnega izida. Prevrednotovalni finančni odhodki se pripoznavajo tudi pri prodaji ali drugačni odtujitvi
ali odpravi pripoznavanja finančnih naložb ali prodaje terjatev, kot negativna razlika med prodajno ter
knjigovodsko vrednostjo, popravljeno za morebitno rezervo, nastalo iz vrednotenja po pošteni vrednosti.
Poslovni odhodki
Poslovni odhodki so v načelu enaki obračunanim stroškom v obračunskem obdobju, povečanim za stroške, ki se
zadržujejo v začetnih zalogah proizvodov in nedokončane proizvodnje, ter zmanjšanim za stroške, ki se zadržujejo
v končnih zalogah proizvodov in nedokončane proizvodnje. V trgovinskih organizacijah, kjer se stroški ne
zadržujejo v zalogah, je treba pri ugotavljanju poslovnih odhodkov všteti še nabavno vrednost prodanega
trgovskega blaga. Prevrednotovalni poslovni odhodki se pojavljajo v zvezi z opredmetenimi osnovnimi sredstvi,
neopredmetenimi sredstvi in obratnimi sredstvi zaradi njihovega prevrednotenja na nižjo vrednost, če
zmanjšanje njihove vrednosti ni krito z revalorizacijskimi rezervami iz njihovega predhodnega prevrednotenja na
višjo vrednost. Med prevrednotovalnimi poslovnimi odhodki se izkazuje tudi razlika med prodajno ter
knjigovodsko vrednostjo pri prodaji ali drugačni odtujitvi ali odpravi pripoznavanja opredmetenih osnovnih
sredstev, nekratkoročnih sredstev za prodajo, neopredmetenih sredstev ter naložbenih nepremičnin. Finančni
odhodki iz poslovnih obveznosti in drugi odhodki so v izkazu poslovnega izida izkazani med drugimi poslovnimi
odhodki.
Davek iz dobička
Davek iz dobička oz. izgube poslovnega leta obsega odmerjeni in odloženi davek. Davek iz dobička se izkaže v
izkazu poslovnega izida, razen v tistem delu, v katerem se nanaša na postavke, ki se izkazujejo neposredno v
kapitalu in se zato izkazuje med kapitalom. Odmerjeni davek je davek, za katerega se pričakuje, da bo plačan od
obdavčljivega dobička za poslovno leto, ob uporabi davčnih stopenj, uveljavljenih ali v bistvu uveljavljenih na
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
46
datum poročanja, in morebitne prilagoditve davčnih obveznosti v povezavi s preteklimi poslovnimi leti. Odloženi
davek se izkazuje po metodi obveznosti po bilanci stanja, pri čemer se upoštevajo začasne razlike med
knjigovodsko vrednostjo sredstev in obveznosti za potrebe finančnega poročanja in zneski za potrebe davčnega
poročanja. Naslednje začasne razlike niso upoštevane: začetno pripoznanje sredstev ali obveznosti v poslu, kjer
ne gre za poslovne združitve in ki ne vpliva niti na računovodski niti na obdavčljivi dobiček in razlike v zvezi z
naložbami v odvisna podjetja in skupaj obvladovana podjetja v tisti višini, za katero obstaja verjetnost, da ne
bodo odpravljene v predvidljivi prihodnosti. Nadalje se odloženi davek ne izkaže v primeru obdavčljivih začasnih
razlik ob začetnem pripoznanju dobrega imena. Odloženi davek se izkaže v višini, v kateri se pričakuje, da ga bo
potrebno plačati ob odpravi začasnih razlik, na podlagi zakonov, uveljavljenih ali v bistvu uveljavljenih na datum
poročanja. Družba odložene terjatve in obveznosti za davek izkazuje v nepobotanih zneskih tudi, če ima zakonsko
izvršljivo pravico pobotati pripoznane odmerjene terjatve in obveznosti za davek in če se nanašajo na davek iz
dobička, ki pripada isti davčni oblasti v zvezi z isto obdavčljivo enoto; ali različnimi obdavčljivimi enotami, ki
nameravajo bodisi poravnati odmerjene obveznosti za davek in terjatve za davek z razliko bodisi hkrati povrniti
terjatve in poravnati obveznosti. Odložena terjatev za davek se pripozna v obsegu, za katerega obstaja verjetnost,
da bo na razpolago prihodnji obdavčljivi dobiček, v breme katerega bo v prihodnje mogoče uporabiti odloženo
terjatev. Odložene terjatve za davek se zmanjšajo za znesek, za katerega ni več verjetno, da bo mogoče uveljaviti
davčno olajšavo, povezano s sredstvom.
Čisti dobiček na delnico (EPS)
Delniški kapital družbe je razdeljen na navadne delnice, zato družba prikazuje osnovno dobičkonosnost delnice.
Osnovna dobičkonosnost delnice se izračuna tako, da delimo dobiček oz. izgubo, ki pripada navadnim
delničarjem, s tehtanim povprečnim številom navadnih delnic v poslovnem letu.
Popravljeni čisti dobiček na delnico
Popravljeni čisti dobiček na delnico je enak osnovnemu čistemu dobičku na delnico, ker družba nima prednostnih
delnic in zamenljivih obveznic.
Poročanje po segmentih
Segment je prepoznavni sestavni del skupine, ki se ukvarja s proizvodi ali storitvami ali proizvodi in storitvami v
posebnem gospodarskem okolju (območni odsek) ter je predmet tveganj in donosov, drugačnih od tistih v drugih
odsekih. Družba Terme Čatež ustvarja prihodke v celoti v Republiki Sloveniji, zato podrobnejšega poročila po
območnih odsekih ne vodi. Družba v glavnini opravlja hotelsko gostinsko dejavnost, katere tveganja in donosi
med posameznimi področji poslovanja se bistveno ne razlikujejo, zato družba po ločenih področnih odsekih ne
poroča. Področne odseke razkrivamo v konsolidiranem letnem poročilu na nivoju Skupine Term Čatež.
Finančne in poslovne obveznosti
Finančne in poslovne obveznosti se v začetku izkažejo z zneski, ki izhajajo iz ustreznih listin o nastanku dolga.
Kasneje se lahko povečajo s pripisanimi donosi, drugimi nadomestili, če za to obstaja sporazum z upnikom.
Obveznosti, ki se obrestujejo in pri katerih se dejanska oz. dogovorjena obrestna mera ne razlikuje pomembno
od efektivne obrestne mere, se v bilanci stanja izkažejo po začetni pripoznani vrednosti, zmanjšani za odplačila.
Dogovorjena obrestna mera se ne razlikuje pomembno od efektivne obrestne mere, če razlika ni večja od 1%
vrednosti kredita. Dolgovi pomembnih vrednosti, ki se ne obrestujejo, se v bilanci stanja izkazujejo po diskontirani
vrednosti, pri čemer se upošteva povprečna obrestna mera, ki jo v primerljivih poslih dosega družba. Kot dolgove
pomembnih vrednosti družba opredeli tiste, katerih vrednost presega s sklepom uprave določen odstotek
vrednosti vseh dolgov. Obveznosti izražene v tuji valuti, se na dan bilance stanja preračunajo v domačo valuto.
4. Določanje poštene vrednosti
Glede na računovodske usmeritve družbe in razčlenitve je v številnih primerih potrebna določitev poštene
vrednosti tako finančnih kot tudi nefinančnih sredstev in obveznosti. Poštene vrednosti posameznih skupin
sredstev za potrebe merjenja oziroma poročanja je družba določila z uporabo hierarhije, ki je opisana v
nadaljevanju. Kjer so potrebna dodatna pojasnila v zvezi s predpostavkami za določitev poštenih vrednosti, so ta
navedena v razčlenitvah k posameznim postavkam sredstev oziroma obveznosti družbe.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
47
Poštena vrednost se določi na podlagi podatkov, ki so razvrščeni v tri ravni hierarhije:
Raven 1: kotirane cene (neprilagojene) na delujočih trgih za enaka sredstva ali obveznosti, do katerih lahko
družba dostopa na datum mnenja.
Raven 2: vhodni podatki, ki niso kotirane cene in ki jih je mogoče neposredno ali posredno opaziti za sredstva in
obveznosti. Družba za vhodne podatke na tej ravni uporablja kotirane cene za podobna sredstva ali obveznosti
na delujočih trgih.
Raven 3: vhodni podatki, ki jih ni mogoče opaziti za sredstva ali obveznosti. Družba na tej ravni uporablja vhodne
podatke, kot so finančne napovedi (npr. denarni tokovi ali poslovni izid), ki jih je družba pripravila z uporabo
lastnih podatkov, če ni na voljo informacije, ki bi kazala, da bi udeleženci na trgu uporabili različne predpostavke.
Hierarhija poštene vrednosti
(v EUR) 1. raven 2. raven 3. raven Skupaj
Sredstva, merjena po pošteni vrednosti
Neopredmetena sredstva - - 16.663 16.663
Opredmetena osnovna sredstva - - 110.529.886 110.529.886
Naložbene nepremičnine - - 345.163 345.163
Nekratkoročne finane naložbe - - 18.603.122 18.603.122
Nekratkoročne terjatve - - 1.772.374 1.772.374
Odložene terjatve za davek - - 7.009.610 7.009.610
Sredstva za prodajo - - - -
Zaloge - - 570.021 570.021
Kratkoročne finane naložbe - - 2.835.059 2.835.059
Kratkoročne poslovne terjatve - - 2.417.602 2.417.602
Terjatve za davek od dohodka - - - -
Predujmi in druga sredstva - - 168.835 168.835
Denar in denarni ustrezniki - - 3.736.763 3.736.763
Skupaj - - 148.005.100 148.005.100
31.12.2023
(v EUR) 1. raven 2. raven 3. raven Skupaj
Sredstva, merjena po pošteni vrednosti
Neopredmetena sredstva - - 13.642 13.642
Opredmetena osnovna sredstva - - 118.354.477 118.354.477
Naložbene nepremičnine - - 430.566 430.566
Nekratkorne finane naložbe - - 17.603.122 17.603.122
Nekratkorne terjatve - - 1.736.464 1.736.464
Odložene terjatve za davek - - 6.981.288 6.981.288
Sredstva za prodajo - - - -
Zaloge - - 520.573 520.573
Kratkoročne finane naložbe - - 3.735.891 3.735.891
Kratkoročne poslovne terjatve - - 2.487.800 2.487.800
Terjatve za davek od dohodka - - 28.691 28.691
Predujmi in druga sredstva - - 85.306 85.306
Denar in denarni ustrezniki - - 1.121.842 1.121.842
Skupaj - - 153.099.660 153.099.660
31.12.2022
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
48
Zemljišča
Zunanji, neodvisni cenilec, ki ima priznano in ustrezno poklicno usposobljenost oceni pošteno vrednost zemljišč
za namen računovodskega poročanja najmanj na 5 let in pri sestavi letnih računovodskih izkazov, če poslovodstvo
oceni, da so v tekočem letu nastale okoliščine, ki bi lahko pomembno vplivale na spremembo poštene vrednosti
zemljišč, se lahko poštena vrednost ugotavlja tudi pred potekom 5 let.
Naložbe v lastniške in dolžniške vrednostne papirje
Poštena vrednost finančnih sredstev po pošteni vrednosti skozi poslovni izid se določa glede na kotirane borzne
cene. Poštena vrednost finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa se določa
glede na kotirane borzne cene oziroma ustrezen model določanja poštene vrednosti. Finančna sredstva iz naslova
naložbe v odvisno družbo so merjena po nabavni vrednosti, zmanjšani za nabrano izgubo zaradi oslabitve.
Poslovne in druge terjatve
Poštena vrednost poslovnih in drugih terjatev se izračuna kot sedanja vrednost prihodnjih denarnih tokov,
razobrestenih po tržni obrestni meri na datum poročanja. Kratkoročne poslovne terjatve družbe niso
diskontirane zaradi kratkoročnosti, so pa upoštevane slabitve (popravki vrednosti) na pošteno vrednost.
Neizpeljane finančne obveznosti
(v EUR) 1. raven 2. raven 3. raven Skupaj
Obveznosti, merjene po pošteni vrednosti
Rezervacije - - 1.056.918 1.056.918
Dolgoročno odloženi prihodki - - 2.266.088 2.266.088
Nekratkorne finančne obveznosti - - 15.708.662 15.708.662
Nekratkorne poslovne obveznosti - - 632.003 632.003
Odložene obveznosti za davek - - 7.560.198 7.560.198
Kratkorne finančne obveznosti - - 14.718.523 14.718.523
Kratkorne poslovne obveznosti - - 7.176.348 7.176.348
Obveznosti za davek od dohodka - - 211.895 211.895
Kratkorne druge obveznosti - - 204.262 204.262
Skupaj - - 49.534.897 49.534.897
31.12.2023
(v EUR) 1. raven 2. raven 3. raven Skupaj
Obveznosti, merjene po pošteni vrednosti
Rezervacije - - 930.572 930.572
Dolgoročno odloženi prihodki - - 2.604.415 2.604.415
Nekratkorne finane obveznosti - - 17.315.551 17.315.551
Nekratkorne poslovne obveznosti - - 758.403 758.403
Odložene obveznosti za davek - - 8.860.926 8.860.926
Kratkorne finančne obveznosti - - 17.145.308 17.145.308
Kratkorne poslovne obveznosti - - 4.989.312 4.989.312
Obveznosti za davek od dohodka - - - -
Kratkorne druge obveznosti - - 187.099 187.099
Skupaj - - 52.791.586 52.791.586
31.12.2022
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
49
Poštena vrednost se za potrebe poročanja izračuna na podlagi sedanje vrednosti bodočih izplačil glavnice in
obresti, diskontirane po tržni obrestni meri na datum poročanja. Skladno s preteklimi podatki in izračuni smo
prišli do zaključka, da stroški vodenja in najema finančnih obveznosti zanemarljivo vplivajo na veljavno obrestno
mero, kar pomeni, da je efektivna obrestna mera enaka pogodbeni obrestni meri.
5. Poslovni prihodki
6. Drugi poslovni prihodki
Med drugimi poslovni prihodki družba v letu 2023 izkazuje tudi prejete državne pomoči zaradi dviga cene
električne energije v skupni višini 726 tisoč EUR in 225 tisoč EUR s strani države prejete akontacije za sanacijo
škode po poplavi.
Prihodki iz naslova prodaje opredmetenih osnovnih sredstev se v glavnini nanašajo na učinke prodaje poslovno
nepotrebnega premoženja.
ČISTI PRIHODKI OD PRODAJE
(v EUR) 2023 2022
Prihodki od prodaje proizvodov in storitev na domačem trgu 31.380.501 29.690.409
Prihodki od prodaje trgovskega blaga in materiala na domačem trgu 1.563.244 1.363.176
Prihodki od najemnin 396.137 393.339
Skupaj 33.339.882 31.446.925
DRUGI POSLOVNI PRIHODKI
(v EUR) 2023 2022
Prihodki od odprave in porabe rezervacij 338.327 373.444
Drugi prihodki povezani s poslovnimiinki 1.226.175 732.724
Izterjane odpisane terjatve 52.502 43.034
Prodaja opredmetenih osnovnih sredstev in neopredmetenih sredstev 1.939.531 17.172
Finani prihodki iz poslovnih terjatev do drugih 7.403 7.247
Odškodnine, ki niso povezane s poslovnimi učinki 540.883 162.991
Ostali prihodki, ki niso povezani s poslovnimi učinki 3.644 5.009
Skupaj 4.108.466 1.341.621
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
50
7. Stroški materiala, storitev in dela
(v EUR) 2023 2022
Nabavna vrednost prodanega blaga in materiala 1.131.269 994.124
Strki porabljenega materiala 7.725.318 8.142.315
Strki storitev 9.566.205 8.191.964
Skupaj 18.422.791 17.328.403
Strki dela
(v EUR) 2023 2022
Strki plač 6.959.984 6.019.597
Strki socialnih zavarovanj 1.118.657 982.357
- od tega pokojninskih zavarovanj - -
Strki dodatnih pokojninskih zavarovanj 105.323 103.200
Drugi stroški dela 1.614.274 1.439.257
Skupaj 9.798.238 8.544.411
Odpisi vrednosti
(v EUR) 2023 2022
Amortizacija 3.942.082 4.000.473
Prevrednotovalni poslovni odhodki pri neopredmetenih, opredmetenih
osnovnih sredstvih in naložbenih nepremičninah
3 8.150
Prevrednotovalni poslovni odhodki v zvezi s kratkornimi sredstvi,
razen s finanimi naložbami in nalbenimi nepremičninami
367.246 55.631
Skupaj 4.309.332 4.064.254
Drugi odhodki
(v EUR) 2023 2022
Drugi stroški 741.233 515.814
Ostali odhodki 990 5.637
Finani odhodki iz obveznosti do dobaviteljev 3.577 540
Finani odhodki iz drugih poslovnih obveznosti 36.650 10.711
Skupaj 782.450 532.702
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
51
8. Finančni prihodki
9. Finančni odhodki
Stroški po funkcionalnih skupinah
Stroški
Proizvajalni Stroški splošnih
(v EUR) stroški prodajanja dejavnosti Skupaj
Stroški blaga, materiala in storitev
Nabavna vrednost prodanih blaga in materiala 1.131.269 1.131.269
Strki porabljenega materiala 7.644.092 8.821 72.405 7.725.318
Strki storitev 8.120.265 683.035 762.905 9.566.205
Stroški dela 7.940.320 334.341 1.523.577 9.798.238
Odpisi vrednosti
Amortizacija 3.820.836 15.235 106.011 3.942.082
Prevrednotovalni poslovni odhodki pri neopredmetenih, opredmetenih
osnovnih sredstvih in naložbenimi nepremičninami 3 - 3
Prevrednotovalni poslovni odhodki v zvezi s kratkornimi sredstvi,
razen s finanimi naložbami in naložbenimi nepremičninami 354.907 - 12.340 367.246
Drugi poslovni odhodki 592.527 9.122 180.801 782.450
Skupaj v letu 2023 28.472.950 2.181.823 2.658.038 33.312.811
Skupaj v letu 2022 26.294.359 1.833.252 2.342.159 30.469.770
Od tega nabavna vrednost prodanega blaga v letu 2022 994.124
FINANČNI PRIHODKI
(v EUR) 2023 2022
Finani prihodki iz deležev
Finani prihodki iz deležev v drugih organizacijah - 531
Finani prihodki iz danih posojil
Finani prihodki iz posojil, danih organizacijam v skupini 25.000 15.285
Finani prihodki iz posojil, danih povezanim osebam 89.453 98.751
Skupaj 114.453 114.567
FINANČNI ODHODKI
(v EUR) 2023 2022
Finančni odhodki iz finančnih naložb - 198.475
Finančni odhodki iz finančnih obveznosti
Finančni odhodki iz posojil, prejetih od povezanih oseb 546.754 339.622
Finančni odhodki iz posojil, prejetih od bank 1.154.881 717.601
Finančni odhodki iz drugih finanih obveznosti 197.328 194.239
Skupaj
1.898.962
1.449.937
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
52
10. Davek od dobička
(v EUR) 2023 2022
Poslovni izid pred obdaitvijo 2.351.027 983.407
Davek po obračunu davka od dohodkov pravnih oseb 305.459 102.069
Odloženi davki 18.960 (75.959)
Efektivna stopnja obdaitve po danem obračunu 13% 10%
Efektivna stopnja obdaitve po odhodkih za davek 14% 3%
(v EUR) 2023 2022
Prihodki, ugotovljeni po računovodskih predpisih 37.562.800 32.903.113
Odhodki, ugotovljeni po računovodskih predpisih (35.211.773) (31.919.706)
Računovodski dobiček ali izguba 2.351.027 983.407
Zmanjšanje dane osnove in olajšave (2.744.129) (1.030.045)
Povečanje dane osnove 2.000.778 583.846
Osnova za davek 1.607.677 537.207
Davek od dohodka pravnih oseb 19% (2021; 19%)
305.459
102.069
(v EUR) 2023 2022
Davčne olajšave:
- iz naslova vlaganj v neopredmetena sredstva in opremo 179.024 76.784
- olajšava za razasikave in razvoj - -
- iz naslova zaposlovanja invalidnih oseb 211.576 211.317
- iz naslova prostovoljnega dod. pokojninskega zavarovanja
103.920
103.680
- drugo 500 1.000
Skupaj
495.020
392.781
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
53
11. Nepremičnine, naprave in oprema
Družba je v letu 2023 pred sklenitvijo prodajnega posla zemljišč Tenis centra Portorož ponovno pristopila k oceni
poštene vrednosti predmetnih zemljišč. Zaradi odločitve poslovodstva glede nadaljnjih vlaganj v predmetne
nepremičnine, je prišlo do spremenjenih okoliščin, ki vplivajo na prodajno vrednost zemljišč. Učinek
prevrednotenja je razviden iz tabele gibanja v letu 2023.
Družba je konec leta 2023 uspešno zaključila postopek prodaje dela poslovno nepotrebnega premoženja.
OPREDMETENA OSNOVNA SREDSTVA
TEKOČE LETO
(v EUR)
Zemljišča
Gradbeni
objekti
Večletni
nasadi
Oprema
Vlaganja v tuja
osnovna
sredstva
Osnovna
sredstva v
pridobivanju
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2022 72.651.294 124.242.574 52.096 19.726.400 32.742 713.206 217.418.312
Prilagoditve - - - - - - -
Stanje 1. januar 2023 72.651.294 124.242.574 52.096 19.726.400 32.742 713.206 217.418.312
Pridobitve - - - - - 3.721.194 3.721.194
Prenos z investicij v teku 41.271 2.750.179 - 769.043 (3.560.493) -
Odtujitve (2.428.731) (1.079.146) - (452.425) - (3.960.302)
Prevrednotenje (4.982.575) - - - - - (4.982.575)
Stanje 31. december 2023 65.281.259 125.913.607 52.096 20.043.018 32.742 873.907 212.196.629
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2022 - 81.794.749 51.905 17.201.862 15.319 - 99.063.835
Prilagoditve - - - - - - -
Stanje 1. januar 2023 - 81.794.749 51.905 17.201.862 15.319 - 99.063.835
Amortizacija v letu - 3.223.531 190 621.399 1.389 - 3.846.509
Odtujitve - (791.180) - (452.422) - (1.243.602)
Stanje 31. december 2023 - 84.227.100 52.096 17.370.839 16.708 - 101.666.743
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2022 72.651.294 42.447.825 191 2.524.538 17.423 713.206 118.354.477
Stanje 1. januar 2023 72.651.294 42.447.825 191 2.524.538 17.423 713.206 118.354.477
Stanje 31. december 2023 65.281.259 41.686.507 0 2.672.179 16.034 873.907 110.529.886
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
54
Obveznosti do dobaviteljev osnovnih sredstev na dan 31.12.2023 znašajo 1.152.290 EUR, na dan 31.12.2022 pa
174.722 EUR .
Družba je pri sestavi računovodskih izkazov za poslovno leto 2022 pridobila cenitev zemljišč za namen
računovodskega poročanja, ki jo je pripravil pooblaščeni ocenjevalec vrednosti nepremičnin po stanju na
31.12.2022. Cenitve so bile opravljene na podlagi tržne vrednosti z uporabo metode primerljivih transakcij, ki se
uvršča na drugo raven glede načina ugotavljanja poštene vrednosti ali z uporabo metode na donosu zasnovanem
načinu diskontiranih denarnih tokov (kjer je bilo to primernejše), ki se uvršča na tretjo raven glede načina
ugotavljanja poštene vrednosti. Poštena vrednost zemljišč je ocenjena v skladu z Mednarodnimi standardi
ocenjevanja vrednosti (MSOV). Pri oceni vrednosti zemljišč je upoštevana metoda primerljivih prodaj, ki so po
svoji lokaciji in možnosti izgradnje najbolj podobna obravnavanim nepremičninam. Za vsako posamezno lokacijo
je cenilec izbral najbolj primerljive transakcije in na njih opravil odstotne prilagoditve glede makro in
mikrolokacije, velikosti zemljišča, konfiguracije terena ter dostopa. Prav tako je upoštevan časovni odmik od
realizirane prodaje nepremičnin.
Družba je presojala indikatorje slabitve zemljišč za namen računovodskega poročanja na dan 31.12.2023. Ob
pregledu predpostavk iz obstoječih cenitev pooblaščeni ocenjevalec vrednosti nepremičnin ni ugotovil
odstopanj, ki bi jih bilo potrebno upoštevati na dan 31.12.2023, na podlagi česar je podal tudi izjavo, da so
vrednosti z dne 31.12.2022 za posamezne sklope nepremičnin v sistemu družbe Terme Čatež d.d. vse, ki niso bile
dezinvestirane, še vedno ustrezne tudi na dan 31.12.2023.
Družba je presojala indikatorje slabitve opredmetenih osnovnih sredstev za namen računovodskega poročanja
na dan 31.12.2023. Pooblaščeni ocenjevalec vrednosti nepremičnin je preveril cenitev nepremičnin preteklega
leta in presodil, ali obstajajo kakšne spremenjene okoliščine, ki bi povzročile pomembno nižje vrednosti. Ob
pregledu predpostavk iz obstoječih cenitev ni ugotovil odstopanj, ki bi jih bilo potrebno upoštevati na dan
31.12.2023, na podlagi česar je pooblaščeni ocenjevalec vrednosti nepremičnin podal izjavo, da so vrednosti z
dne 31.12.2022 za posamezne sklope nepremičnin v sistemu družbe Terme Čatež d.d. vse, ki niso bile
dezinvestirane, še vedno ustrezne tudi na dan 31.12.2023.
OPREDMETENA OSNOVNA SREDSTVA
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Zemljišča
Gradbeni
objekti
Večletni
nasadi
Oprema
Vlaganja v tuja
osnovna sredstva
Osnovna
sredstva v
pridobivanju
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2021 72.129.380 121.086.689 52.096 19.620.193 32.742 1.328.159 214.249.258
Prilagoditve - - - - - - -
Stanje 1. januar 2022 72.129.380 121.086.689 52.096 19.620.193 32.742 1.328.159 214.249.258
Pridobitve - - - - - 3.209.300 3.209.300
Prenos z investicij v teku 72.583 3.155.885 - 595.783 (3.824.252) -
Odtujitve (12.129) - (489.576) - (501.705)
Prevrednotenje 461.459 - - - - - 461.459
Stanje 31. december 2022 72.651.294 124.242.574 52.096 19.726.400 32.742 713.206 217.418.312
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2021 - 78.501.710 50.743 17.077.183 13.930 - 95.643.566
Prilagoditve - - - - - - -
Stanje 1. januar 2022 - 78.501.710 50.743 17.077.183 13.930 - 95.643.566
Amortizacija v letu - 3.293.039 1.162 606.065 1.389 - 3.901.655
Odtujitve - - (481.386) - (481.386)
Stanje 31. december 2022 - 81.794.749 51.905 17.201.862 15.319 - 99.063.835
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2021 72.129.380 42.584.979 1.353 2.543.009 18.812 1.328.159 118.605.692
Stanje 1. januar 2022 72.129.380 42.584.979 1.353 2.543.009 18.812 1.328.159 118.605.692
Stanje 31. december 2022 72.651.294 42.447.825 191 2.524.538 17.423 713.206 118.354.477
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
55
Knjigovodska vrednost zastavljenih nepremičnin na dan 31.12.2023 znaša 66.859.729 EUR, na dan 31.12.2022 pa
107.626.144 EUR. Družba je konec leta 2023 uspešno izvedla postopek refinanciranja sindiciranega posojila z
novim posojilom, zaradi česar se je zmanjšal obseg in s tem tudi knjigovodska vrednost zastavljenih nepremičnin.
Nabavna vrednost opredmetenih osnovnih sredstev, katerih je knjigovodska vrednost na dan 31.12.2023 enaka
nič, znaša 35.879.563 EUR. Delež odpisanosti opredmetenih osnovnih sredstev v celotnih sredstvih za leto 2023
znaša 47,9% in za leto 2022 45,6%.
12. Naložbene nepremičnine
NALOŽBENE NEPREMIČNINE
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Naložbene nepremnine:
Zemljišča 253.227 253.227
Zgradbe 91.936 177.338
Skupaj
345.163
430.566
TABELA GIBANJA NALOŽBENIH NEPREMIČNIN
(merjenih po modelu nabavne vrednosti)
TEKOČE LETO
(v EUR)
Naložbene
nepremnine
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2022 1.712.533 1.712.533
Stanje 1. januar 2023 1.712.533 1.712.533
Pridobitve 1.745 1.745
Stanje 31. december 2023 1.714.278 1.714.278
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2022 1.281.967 1.281.967
Stanje 1. januar 2023 1.281.967 1.281.967
Amortizacija v letu 87.148 87.148
Stanje 31. december 2023 1.369.115 1.369.115
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2022 430.566 430.566
Stanje 1. januar 2023 430.566 430.566
Stanje 31. december 2023 345.163 345.163
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
56
Prihodki od najemnin, ki jih prinašajo naložbene nepremičnine v letu 2023 znašajo 101.777 EUR, v letu 2022 pa
98.331 EUR. Neposredni odhodki naložbenih nepremičnin, ki prinašajo najemnine, v letu 2023 znašajo 97.227
EUR, v letu 2022 pa 92.693 EUR.
Knjigovodska vrednost zastavljenih naložbenih nepremičnin na dan 31.12.2023, znaša 284.992 EUR, na dan
31.12.2022 pa 430.566 EUR.
Poslovodstvo družbe ocenjuje, da knjigovodska vrednost naložbenih nepremičnin v vseh pomembnih pogledih
odraža njihovo pošteno vrednost na dan 31.12.2023.
Družba na dan 31.12.2023 nima naložbenih nepremičnin, katerih knjigovodska vrednost je enaka nič. Delež
odpisanosti naložbenih nepremičnin za leto 2023 znaša 79,9% in za leto 2022 74,9%.
TABELA GIBANJA NALOŽBENIH NEPREMIČNIN
(merjenih po modelu nabavne vrednosti)
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Naložbene
nepremnine
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2021 1.712.946 1.712.946
Stanje 1. januar 2022 1.712.946 1.712.946
Odtujitve (413) (413)
Stanje 31. december 2022 1.712.533 1.712.533
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2021 1.194.861 1.194.861
Stanje 1. januar 2022 1.194.861 1.194.861
Amortizacija v letu 87.105 87.105
Stanje 31. december 2022 1.281.967 1.281.967
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2021 518.084 518.084
Stanje 1. januar 2022 518.084 518.084
Stanje 31. december 2022 430.566 430.566
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
57
13. Neopredmetena sredstva
NEOPREDMETENA SREDSTVA
TEKOČE LETO
(v EUR)
Nekratkoročne
premoženjske
pravice
Neopredmetena
sredstva v
pridobivanju
Investicije v
teku
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2022 535.596 - - 535.596
Stanje 1. januar 2023 535.596 - - 535.596
Pridobitve - 1.395 10.051 11.446
Prenos z investicij v teku 1.395 (1.395) -
Stanje 31. december 2023 536.992 - 10.051 547.042
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2022 521.954 - - 521.954
Stanje 1. januar 2023 521.954 - - 521.954
Amortizacija v letu 8.425 - - 8.425
Stanje 31. december 2023 530.379 - - 530.379
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2022 13.642 - - 13.642
Stanje 1. januar 2023 13.642 - - 13.642
Stanje 31. december 2023 6.613 - 10.051 16.663
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
58
Vsa neopredmetena sredstva imajo določeno dobo koristnosti in nimajo omejene lastninske pravice. Sredstva
niso dana kot poroštva za obveznosti in niso bila pridobljena z državno podporo.
14. Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe
Na podlagi presoj najemnih pogodb v letu 2023 noben najem po pogodbi ne izpolnjuje kriterijev za izkazovanje
kot pravico do uporabe sredstev. Vsi najemi se izkazujejo neposredno med odhodki najemnin. Družba je v letu
2023 zabeležila 59.751 EUR stroškov najemnin iz naslova najemov manjših vrednosti.
NEOPREDMETENA SREDSTVA
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Nekratkoročne
premoženjske
pravice
Neopredmetena
sredstva v
pridobivanju
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2021 546.531 - 546.531
Stanje 1. januar 2022 546.531 - 546.531
Pridobitve - 85 85
Prenos z investicij v teku 85 (85) -
Odtujitve (11.020) - (11.020)
Stanje 31. december 2022 535.596 - 535.596
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2021 521.262 - 521.262
Stanje 1. januar 2022 521.262 - 521.262
Amortizacija v letu 11.712 - 11.712
Stanje 31. december 2022 521.954 - 521.954
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2021 25.269 - 25.269
Stanje 1. januar 2022 25.269 - 25.269
Stanje 31. december 2022 13.642 - 13.642
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
59
15. Nekratkoročne finančne naložbe
NEKRATKOROČNE FINANČNE NALOŽBE
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Nekratkoročne finančne naložbe:
Nekratkoročne finane naložbe, razen posojil
Delnice in deli v organizacijah v skupini 669.650 669.650
Druge delnice in deli 16.933.472 16.933.472
Nekratkoročna posojila
Nekratkoročna posojila organizacijam v skupini 1.000.000 -
Skupaj 18.603.122 17.603.122
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Nekratkoročne finančne naložbe:
Finančne naložbe po odplačni vrednosti 1.000.000 -
Finančne naložbe v odvisne, pridružene in skupaj obvladovane družbe 669.650 669.650
Finančne naložbe prek drugega vseobsegajega donosa 16.933.472 16.933.472
Skupaj 18.603.122 17.603.122
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Posojila
Nekratkoročna posojila dana organizacijam v skupini 1.000.000 -
Skupaj 1.000.000 -
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Finane naložbe v odvisne, pridružene in skupaj obvladovane družbe
Naložbe v organizacije v skupini izmerjene po nabavni vrednosti
2.565.236
2.565.236
Oslabitve (1.895.586) (1.895.586)
- v delnice in deleže organizacij v skupini (1.895.586) (1.895.586)
Skupaj 669.650 669.650
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Finane naložbe prek drugega vseobsegajega donosa
Druge nekratkorne finančne naložbe
- naložbe v delnice in deleže 26.770.752 26.770.752
Oslabitve (9.837.280) (9.837.280)
- v delnice in deleže drugih organizacij (9.837.280) (9.837.280)
Skupaj 16.933.472 16.933.472
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
60
Družba je v letu 2023 naložbo v kratkoročno posojilo odvisni družbi, zaradi sklenitve aneksa k pogodbi o
kratkoročnem danem posojilu, s čimer je podaljšala rok vračila do 01.10.2028, prerazvrstila iz kratkoročnega
posojila na dolgoročno posojilo.
Nekratkoročne finančne naložbe v družbe v skupini so v ločenih računovodskih izkazih merjene po izvirni
vrednosti zmanjšani za nabrano izgubo zaradi slabitve. Pri sestavi letnih računovodskih izkazov se za posamezno
finančno naložbo v družbo v skupini presoja, ali obstajajo indikatorji njene morebitne oslabljenosti oziroma ali so
v poslovnem letu nastale okoliščine, ki bi lahko vplivale na njeno morebitno oslabitev.
Vrednosti finančnih naložb primerljivega leta temeljijo na cenitvenem poročilu na dan 31.12.2022, saj
poslovodstvo na osnovi analize občutljivosti in presoje indikatorjev oslabljenosti naložbe v povezano družbo ni
identificiralo indikatorjev slabitev naložb v odvisno družbo in ni zaznalo okoliščin, ki bi lahko pomembno vplivale
na spremembo poštene vrednosti finančne naložbe v obvladujočo družbo.
Družba je pri pripravi računovodskih izkazov za poslovno leto 2022 pridobila cenitev naložb. Cenilec je za naložbo
v odvisno družbo pripravil oceno nadomestljive vrednosti oslabljenih finančnih naložb, kjer je uporabil metodo
kapitalizacije normalnega prostega denarnega toka in metodo seštevanja (neto sredstev). Na podlagi ocene je
bila opravljena slabitev naložbe v odvisno družbo v višini 198 tisoč EUR na podlagi metode seštevanja (neto
sredstva), saj vrednost po tej metodi presega vrednost po metodi kapitalizacije normalnega prostega denarnega
toka (uporabljena diskontna stopnja za pet let 13,4%, dolgoročno 12,4%, upoštevana rast v preostali dobi 2%).
Poslovodstvo družbe vrednoti naložbo v povezano družbo po pošteni vrednosti. V ta namen je pooblaščeni
ocenjevalec vrednosti podjetij, z licenco Slovenskega inštituta za revizijo, pripravil oceno poštene vrednosti v
skladu z Mednarodnimi standardi računovodskega poročanja 13 Merjenje poštene vrednosti in Mednarodnimi
standardi ocenjevanja vrednosti na dan 31.12.2022. V cenitvi je bila uporabljena metoda sedanje vrednosti
pričakovanih prostih denarnih tokov (3. raven v skladu z MSRP 13). Upoštevana je zahtevana stopnja donosa
celotnega kapitala (WACC) v višini 10,2% za obdobje pet let, dolgoročno pa je upoštevana 8%. Diskont za
pomanjkanje likvidnosti je upoštevan 11,7%, diskont za pomanjkanje obvladovanja pa 4,5%. Vrednotenje temelji
na prihodnji oceni poslovanja za pet let, diskontirana z 10,2% stopnjo, v daljši prihodnosti pa je poslovanje
normalizirana z uporabo 8% diskontne stopnje in upoštevano 2% rast pri EBITDA marži 5,4%. Pomembno
vrednost skupine predstavlja tudi poštena vrednost presežnih sredstev družb v skupini DZS. Občutljivost naložbe
na EBITDA maržo in WACC z razponom +-0,5% je vrednost naložbe višja največ za 5,9% oziroma nižja najvza
5,1%. Ker je vrednost naložbe soodvisna od vrednosti drugih naložb v skupini ocenjene družbe, je v primeru
upoštevanja občutljivostne analize vseh družb v skupini višja in sicer občutljivost naložbe na EBITDA maržo in
WACC z razponom +-0,5% je vrednost naložbe višja največ za 17,7% oziroma nižja največ za 14,5%.
Nekratkoročne finančne naložbe niso zastavljene.
Okrožno sodišče v Ljubljani je dne 24.3.2023 na predlog družbe DZS, d.d. izdalo sklep o začetku postopka
preventivnega prestrukturiranja nad družbo DZS, d.d., ki je postal pravnomočen dne 13.4.2023. Dne 21.11.2023
je družba DZS, d.d. v okviru postopka preventivnega prestrukturiranja sklenila Sporazum o finančnem
prestrukturiranju. Sodišče je dne 30.11.2023 izdalo sklep o potrditvi tega sporazuma o finančnem
prestrukturiranju, ki na 31.12.2023 še ni postal pravnomočen. Iz sporazuma izhaja, da bodo finančni upniki
družbe v celoti poplačani, vendar se njihove terjatve prestrukturirajo na način, da se v obdobju prestrukturiranja
ne štejejo kot zapadle. Terjatve bodo poplačane ob prodaji poslovno nepotrebnega premoženja oziroma ob
prejemu dividend oziroma donosa iz finančnih naložb. Družba Terme Čatež na osnovi sporazuma ni identificirala
indikatorjev slabitev naložb v povezano družbo in ni zaznala okoliščin, ki bi lahko pomembno vplivale na
spremembo poštene vrednosti finančne naložbe v povezano družbo. Družba Terme Čatež na osnovi sporazuma
ni identificirala indikatorjev slabitev naložb v izdane obveznice družbe DZS in ni zaznala okoliščin, ki bi lahko
pomembno vplivale na spremembo poštene vrednosti finančne naložbe v obveznice družbe DZS. Pojasnilo je
relevantno tudi za kratkoročne finančne naložbe pod točko 19.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
61
GIBANJE NEKRATKORNIH FINANČNIH NALOŽB
TEKOČE LETO
(v EUR)
Finane naložbe v
odvisne, pridružene
in skupaj
obvladovane družbe
Finane naložbe po
pošteni vrednosti prek
drugega vseobsegajočega
donosa
Finane naložbe
po odplačni
vrednosti
Skupaj
Bruto vrednost
Stanje 31. december 2022 2.565.235 25.551.042 - 28.116.277
Prerazvrstitve - - - -
Stanje 1. januar 2023 2.565.235 25.551.042 - 28.116.277
Prenos iz kratkornih naložb - - 1.000.000 1.000.000
Odtujitve in odprava - - -
Stanje 31. december 2023 2.565.235 25.551.042 1.000.000 29.116.277
Popravek vrednosti
Stanje 31. december 2022 1.895.585 8.617.570 - 10.513.155
Prerazvrstitve - - - -
Stanje 1. januar 2023 1.895.585 8.617.570 - 10.513.155
Stanje 31. december 2023 1.895.585 8.617.570 - 10.513.155
Čista vrednost 31.12.2022 669.650 16.933.472 - 17.603.122
Čista vrednost 1.1.2022 669.650 16.933.472 - 17.603.122
Čista vrednost 31.12.2023 669.650 16.933.472 1.000.000 18.603.122
GIBANJE NEKRATKOROČNIH FINANČNIH NALOŽB
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Finančne naložbe v
odvisne, pridružene
in skupaj
obvladovane družbe
Finančne naložbe po
pošteni vrednosti
prek drugega
vseobsegajočega
donosa
Finančne naložbe po
odplačni vrednosti
Skupaj
Bruto vrednost
Stanje 31. december 2021 2.565.235 26.770.752 2.516.968 31.852.954
Prilagoditve - - - -
Stanje 1. januar 2022 2.565.235 26.770.752 2.516.968 31.852.954
Pripojitev
Uskladitev s pteno vrednostjo - (1.219.710) - (1.219.710)
Pripis obresti - - 85.663 85.663
Prenos - - (2.602.630) (2.602.630)
Stanje 31. december 2022 2.565.235 25.551.042 0 28.116.277
Popravek vrednosti
Stanje 31. december 2021 1.697.235 8.617.570 0 10.314.805
Prilagoditve - - - -
Stanje 1. januar 2022 1.697.235 8.617.570 0 10.314.805
Stanje 31. december 2022 1.895.585 8.617.570 0 10.513.155
Čista vrednost 31.12.2022 868.000 18.153.182 2.516.967 21.538.149
Čista vrednost 1.1.2022 868.000 18.153.182 2.516.967 21.538.149
Čista vrednost 31.12.2022 669.650 16.933.472 (0) 17.603.122
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
62
Pregled kapitala in čistega poslovnega izida v letu 2023 za podjetja v Skupini
16. Nekratkoročne terjatve
Med nekratkoročnimi poslovnimi terjatvami družba izkazuje nekratkoročne poslovne terjatve do odvisne družbe
in druge nekratkoročne terjatve, ki so v največji meri vezane na prevzem dolgoročnih poslovnih obveznosti.
17. Terjatve za odloženi davek
HČERINSKA DRUŽBA IN SEDEŽ DRUŽBE VRSTA KAPITALSKE NALOŽBE
DELEŽ TERM ČATEŽ D.D. (v%)
V KAPITALU ODVISNE DRUŽBE
ŠTEVILO DELNIC V LASTI
TERM ČATEŽ, D.D.
SKUPO ŠTEVILO
DELNIC
DEL NALOŽBE, d.d., Čatež ob Savi delnice 95,31 53.671 56.314
HČERINSKA DRUŽBA IN SEDEŽ DRUŽBE
VIŠINA
KAPITALA
POSLOVNI IZID
TEKOČEGA LETA
PRIHODKI
Del Naložbe, d.d., Čatež ob Savi
295.956
(43.716)
367.000
NEKRATKOROČNE TERJATVE
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Nekratkoročne poslovne terjatve do družb v skupini 500.893 466.822
Druge nekratkoročne poslovne terjatve 1.271.481 1.269.642
Skupaj 1.772.374 1.736.464
STAROSTNA STRUKTURA NEKRATKOROČNIH TERJATEV
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Zapadlo čez:
- 1 leto - -
- 2 leti 508.369 472.459
- 3 leta - -
- 4 leta - -
- 5 let - -
- nad 5 let 1.264.005 1.264.005
Skupaj 1.772.374 1.736.464
ODLOŽENE TERJATVE ZA DAVEK
TEKOČE LETO
(v EUR) 31.12.2022
Odloženi davki
prek
poslovnega
izida
Odloženi davki prek
rezerv za pošteno
vrednost
31.12.2023
Prevrednotenje oziroma oslabitev finanih naložb 2.227.394 - 2.227.394
Prevrednotenje oziroma oslabitev finanih naložb -
negativna rezerva za vrednotenje po pošteni
vrednosti
1.550.548 -
1.550.548
Oslabitve poslovnih terjatev 329.540 49.130 378.669
Rezervacije za stroške in odhodke 61.297 (10.448) 8.154 59.003
Neizrabljene prenesene davčne izgube 2.812.510 (18.513) 2.793.996
Skupaj 6.981.288 20.169 8.154 7.009.610
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
63
Največji del odloženih terjatev za davek družba izkazuje iz naslova prenesenih neizrabljenih davčnih izgub, za
katere je prepričana, da jih bo lahko koristila v prihodnjih letih z razpoložljivimi obdavčljivimi dobički iz naslova
rednega poslovanja in prodaje poslovno nepotrebnega premoženja. Družba je na 31.12.2023 preračunala
odložene terjatve za davek iz naslova prenesenih neizrabljenih davčnih izgub zaradi spremembe stopnje davka
od dohodka pravnih oseb in pripoznala povečanje le-teh v višini 444.080 EUR. Iz naslova koriščenja prenesene
davčne izgube v letu 2023 pa je zmanjšala odložene terjatve za davek v višini 462.593 EUR. Družba ima na dan
31.12.2023 še neizrabljenih davčnih izgub v višini 12.671.081 EUR.
18. Zaloge
Zaloge materiala se nanašajo na zaloge živil, alkoholnih in brezalkoholnih pijač, drobnega inventarja in podobno.
Vrednost zalog je v gostinski dejavnosti zanemarljiva.
Pri letnem popisu zalog brezalkoholnih in alkoholnih pijač ter trgovskega blaga v gostinstvu smo ugotovili za 1.868
EUR viškov in za 251 EUR mankov. Pri letnem popisu trgovskega blaga trgovine pa je bil ugotovljen inventurni
manko v višini 1.932 EUR. Družba izračunava višino dovoljenega kala po posameznih skupinah artiklov v skladu s
Pravilnikom o stopnjah dovoljenega kala, od katerega ni potrebno obračunati DDV. Tako je ugotovljen in
poknjižen kalo v višini 1.932 EUR manka. Zaloge niso zastavljene.
ODLOŽENE TERJATVE ZA DAVEK
PRETEKLO LETO
(v EUR) 31.12.2021
Odloženi davki
prek
poslovnega
izida
Odloženi davki prek
rezerv za pošteno
vrednost
31.12.2022
Prevrednotenje oziroma oslabitev finanih naložb 2.189.707 37.687 2.227.394
Prevrednotenje oziroma oslabitev finanih naložb -
negativna rezerva za vrednotenje po pteni vrednosti
1.318.803 - 231.745 1.550.548
Oslabitve poslovnih terjatev 333.508 (3.969) 329.540
Rezervacije za strke in odhodke 101.003 (12.169) (27.537) 61.297
Neizrabljene prenesene davčne izgube 2.911.675 (99.165) 2.812.510
Skupaj 6.854.697 (77.617) 204.208 6.981.288
ZALOGE
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Material in surovine 406.919 384.561
Trgovsko blago 163.102 136.013
Skupaj 570.021 520.573
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
64
19. Kratkoročne finančne naložbe
Družba med kratkoročnimi finančnimi naložbami izkazuje obveznice, ki se obrestujejo po fiksni obrestni meri 5%.
KRATKOROČNE FINANČNE NALOŽBE
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Kratkoročne finančne naložbe:
Kratkoročna posojila
Kratkoročna posojila povezanim osebam 2.810.059 3.703.023
Kratkoročna posojila dana organizacijam v skupini 25.000 32.869
Skupaj 2.835.059 3.735.891
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Kratkoročne finančne naložbe:
Finančne naložbe po odplačni vrednosti 2.835.059 3.735.891
Skupaj 2.835.059 3.735.891
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Finane naložbe po odplačni vrednosti
Kratkorna posojila dana z odkupom obveznic od povezanih oseb
1.713.250
1.713.250
Terjatve za obresti posojil 984.340 898.678
- danih povezanim osebam 984.340 898.678
Skupaj 2.697.590 2.611.928
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Posojila
Kratkorna posojila dana povezanim osebam 75.810 1.075.810
Kratkorna posojila, dana drugim, tudi dani finančni najem 342.858 342.858
Terjatve za obresti posojil 61.659 48.154
- danih organizacijam v skupini 25.000 15.285
- danih povezanim osebam
36.659
32.869
Oslabitev kratkorno danih posojil (342.858) (342.858)
- danih drugim (342.858) (342.858)
Skupaj 137.469 1.123.963
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Finane naložbe prek drugega vseobsegajega donosa
Druge kratkoročne naložbe
- naložbe v delnice in deleže 120.515 120.515
- druge finane naložbe (0) (0)
Oslabitve (120.515) (120.515)
- delnic in delev drugih organizacij (120.515) (120.515)
- drugih naložb 0 0
Skupaj (0) (0)
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
65
Posojilo v skupni vrednosti 75.810 EUR je dano povezani osebi in se obrestuje s fiksno 5% obrestno mero. Dano
posojilo organizaciji v skupini je zavarovano z menicami. Na dan 31.12.2023 znaša vrednost nezavarovanih posojil
danih drugim 342.858 EUR.
Družba na dan 31.12.2023 nima zastavljenih kratkoročnih vrednostnih papirjev, prav tako jih ni imela na dan
31.12.2022.
20. Kratkoročne poslovne terjatve
Terjatve do kupcev niso zavarovane in niso zastavljene za zavarovanje dolgov. Družba na dan 31.12.2023 ne
izkazuje terjatev do članov poslovodstva ali nadzornega sveta. Med drugimi kratkoročnimi terjatvami družba
izkazuje predvsem terjatve iz naslova prodaje kratkoročne finančne naložbe, zahtevke do države iz naslova vračila
DDV in terjatve iz naslova prometa s plačilnimi karticami. Družba oblikuje popravke terjatev z individualno
presojo izterljivosti posamezne terjatve, pri čemer ni prišlo do prilagoditev metodologije.
GIBANJE KRATKOROČNIH FINANČNIH NALOŽB
(v EUR)
Finane naložbe
po odplačni
vrednosti
Skupaj
Bruto vrednost
Stanje 31. december 2022 4.078.749 4.078.749
Prerazvrstitve - -
Stanje 1. januar 2023 4.078.749 4.078.749
Pripis obresti 114.453 114.453
Prenos (1.000.000) (1.000.000)
Odtujitve (15.285) (15.285)
Stanje 31. december 2023 3.177.917 3.177.917
Popravek vrednosti
Stanje 31. december 2022 342.858 342.858
Prilagoditve - -
Stanje 1. januar 2023 342.858 342.858
Stanje 31. december 2023 342.858 342.858
Čista vrednost 31.12.2022 3.735.891 3.735.891
Čista vrednost 1.1.2022 3.735.891 3.735.891
Čista vrednost 31.12.2023 2.835.059 2.835.059
KRATKOROČNE POSLOVNE TERJATVE
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Kratkoročne terjatve do kupcev v državi 2.192.300 2.233.694
Kratkoročne terjatve do kupcev v tujini 653.437 495.316
Kratkoročne poslovne terjatve do povezanih oseb 6.319 39.058
Druge kratkoročne terjatve 1.303.238 1.230.194
Oslabitve terjatev (1.737.692) (1.510.462)
Skupaj 2.417.602 2.487.800
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
66
21. Predujmi in druga sredstva
Družba na 31.12.2023 med danimi kratkoročnimi predujmi izkazuje predujme dane dobaviteljem za opravljene
storitve, ki še niso v celoti zaključene in zaračunane.
22. Denar in denarni ustrezniki
Popravki vrednosti kratkoročnih terjatev
(v EUR) 2023 2022
Stanje 1. januarja 1.510.462 1.541.349
Povečanja
Oblikovanje popravkov vrednosti v letu 350.003 30.405
Zmanjšanja
Izterjane odpisane terjatve (52.502) (43.034)
Dokoen odpis terjatev (70.270) (18.259)
Stanje 31. decembra
1.737.692
1.510.462
Starostna struktura terjatev
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Nezapadlo 2.008.951 2.128.867
Zapadlo do:
- 30 dni 223.061 116.225
- 60 dni 31.273 18.319
- 90 dni 58.765 31.189
- 180 dni 41.386 77.122
- 360 dni 28.210 50.737
- nad 360 dni 25.957 65.341
Skupaj 2.417.602 2.487.800
PREDUJMI IN DRUGA SREDSTVA
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Drugi dani kratkoročni predujmi in preplačila 384.421 355.260
Oslabitev vrednosti danih kratkoročnih predujmov, preplačil in varščin (292.800) (292.800)
Kratkoročno odloženi strki oz. odhodki 22.846
DDV od prejetih predujmov 77.214 -
Skupaj 168.835 85.306
DENAR in DENARNI USTREZNIKI
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Denarna sredstva v blagajni, razen deviznih 103.970 70.740
Denar na poti 189.625 139.376
Denarna sredstva na računih, razen deviznih 3.328.461 447.026
Devizna sredstva na računih
Kratkoročni depoziti oz. depoziti na odpoklic, razen deviznih 114.707 464.700
Skupaj 3.736.763 1.121.842
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
67
23. Kapital
Vpoklicani kapital in vplačani presežek kapitala
Vpoklicani kapital družbe znaša 12.444.216 EUR in je razdeljen na 497.022 navadnih kosovnih delnic. Vrednost
kosovne delnice znaša 25,04 EUR. Vse delnice so istega razreda in prinašajo delničarjem pravice iz ZGD-1.
Dividende
Dividendna politika je posledica kapitalske sestave družbe, pričakovanj lastnikov, investicijske politike, davčnih
vidikov in doseženih in pričakovanih poslovnih rezultatov. Skupščina družbe se je na seji dne 30.8.2023 seznanila
z višino in nepokrivanjem bilančne izgube.
Rezerve
Rezerve na dan 31.12.2023 znajo 85.578.884 EUR in jih sestavljajo:
kapitalske rezerve v višini 57.335.012 EUR;
zakonske rezerve v višini 1.689.962 EUR;
rezerve zaradi vrednotenja po pošteni vrednosti na dan 31.12.2023 znašajo 26.553.910 EUR. Predstavljajo
rezerve iz naslova prevrednotenja zemljišč v višini 31.539.980 EUR. Rezerve zaradi vrednotenja po pošteni
vrednosti zmanjšujejo učinki sprememb poštene vrednosti finančnih naložb vrednotenih po pošteni
vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa, zmanjšanih za odloženo obveznost za davek, ki se nanaša
na te učinke v znesku 4.519.457 EUR ter aktuarski primanjkljaj, ki se nanaša na odpravnine ob upokojitvi v
znesku 466.614 EUR.
Rezerve, nastale zaradi vrednotenja po pošteni vrednosti
GIBANJE REZERV, NASTALIH ZARADI VREDNOTENJA PO POŠTENI VREDNOSTI
TEKOČE LETO
(v EUR)
Zemljšča in
zgradbe
Finančne
naložbe
Pozaposlitveni
zaslužki
Skupaj
Stanje 31. december 2022 37.085.184 (4.519.457) (388.936) 32.176.791
Prilagoditve - - - -
Stanje 1. januar 2023 37.085.184 (4.519.457) (388.936) 32.176.791
Povečanje
Uskladitve s pošteno vrednostjo - - (118.310) (118.310)
Bruto vrednost (130.729) (130.729)
Vpliv odloženih davkov - - 12.419 12.419
Odprava ob odtujitvi sredstev (4.086.823) - (4.086.823)
Bruto vrednost (4.976.212) - (4.976.212)
Vpliv odloženih davkov 889.389 - 889.389
Odprava v breme prenesenih dobičkov (1.458.381) - 40.633 40.633
Bruto vrednost (1.869.719) 44.898 44.898
Vpliv odloženih davkov 411.338 (4.265) (4.265)
Stanje 31. december 2023
31.539.980
(4.519.457)
(466.613)
26.553.910
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
68
Celotni vseobsegajoči donos na delnico v letu 2023 znaša -3,75 EUR, v letu 2022 znaša 0,61 EUR. Čisti dobiček
na delnico v letu 2023 znaša 4,21 EUR, v letu 2022 pa je čisti dobiček na delnico znašal 1,64 EUR.
Popravljeni čisti dobiček na delnico je enak čistemu dobičku na delnico.
Bilančna izguba
Bilančni dobiček na dan 31.12.2023 znaša 447.103 EUR. Bilančna izguba je na dan 31.12.2022 znašala 3.337.906
EUR. Bilančni dobiček na datum potrditve letnega poročila še ni bil predmet obravnave.
24. Rezervacije
GIBANJE REZERV, NASTALIH ZARADI VREDNOTENJA PO POŠTENI VREDNOSTI
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Zemljšča in zgradbe
Finančne
naložbe
Pozaposlitveni
zaslužki
Skupaj
Stanje 31. december 2021 36.718.468 (3.531.492) (651.264) 32.535.713
Prilagoditve - - - -
Stanje 1. januar 2022 36.718.468 (3.531.492) (651.264) 32.535.713
Povečanje
Uskladitve s pošteno vrednostjo 373.781 (987.965) 201.266 (412.917)
Bruto vrednost 461.459 (1.219.710) 222.394 (535.857)
Vpliv odloženih davkov (87.677) 231.745 (21.127) 122.940
Pripojitev - - -
Bruto vrednost -
Vpliv odloženih davkov -
Odprava ob odtujitvi sredstev (7.066) - (7.066)
Bruto vrednost (8.723) - (8.723)
Vpliv odloženih davkov 1.657 - 1.657
Odprava v breme prenesenih dobičkov 61.061 61.061
Bruto vrednost 67.471 67.471
Vpliv odloženih davkov (6.410) (6.410)
Stanje 31. december 2022
37.085.184
(4.519.457)
(388.936)
32.176.791
RAZČLENITEV KAPITALSKIH REZERV
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Vplačani presežek kapitala 11.914.806 11.914.806
Vplačani presežek kapitala pridobljen s pripojitvijo 27.492.317 27.492.317
Poenostavljeno zmanjšanje osnovnega kapitala z umikom delnic 3.755.679 3.755.679
Splni prevrednotovalni popravek kapitala 14.172.211 14.172.211
Skupaj
57.335.012
57.335.012
GIBANJE REZERVACIJ IN DOLGOROČNO ODLOŽENI PRIHODKI
TEKOČE LETO
(v EUR)
Rezervacije
za kočljive
pogodbe
Rezervacije za
pozaposlitvene
zaslužke
Prejete
dotacije
Skupaj
Stanje 31. december 2022 11.428 919.144 2.604.415 3.534.987
Prilagoditve - - - -
Stanje 1. januar 2023 11.428 919.144 2.604.415 3.534.987
Oblikovanje - 77.087 - 77.087
Poraba - (72.469) (338.327) (410.796)
Odprava - (37.507) - (37.507)
Aktuarski dobički in izgube - 159.235 - 159.235
Diskontiranje - - - -
Stanje 31. december 2023 11.428 1.045.490 2.266.088 3.323.006
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
69
Dolgoročno odloženi prihodki iz naslova subvencij ter dotacij evropskih strukturnih skladov so se v letu 2023
porabili v skladu z obračunano amortizacijo.
Rezervacije za obveznosti do zaposlencev se zmanjšujejo za dejansko izplačane odpravnine in jubilejne nagrade
in povečujejo za obveznosti do novo zaposlenih. Rezervacije za obveznosti do zaposlencev so oblikovane na
podlagi aktuarskega izračuna, na dan 31.12.2023, ob upoštevanju smernic za izdelavo aktuarskih izračunov in
uporabljenih naslednjih aktuarskih predpostavkah:
- diskontna obrestna mera 3,51 % letno,
- dolgoročna rast plač 2% letno,
- tablice smrtnosti za leto 2007,
- fluktuacija zaposlenih po posameznih starostnih razredih.
Rezervacije za obveznosti do zaposlencev za leto 2022 so bile oblikovane na podlagi aktuarskega izračuna, na dan
31.12.2022, ob upoštevanju smernic za izdelavo aktuarskih izračunov in uporabljenih naslednjih aktuarskih
predpostavkah:
- diskontna obrestna mera 4,41% letno,
- dolgoročna rast plač 2% letno,
- tablice smrtnosti za leto 2007,
- fluktuacija zaposlenih po posameznih starostnih razredih.
Rezervacije so oblikovane v višini ocenjenih bodočih izplačil za odpravnine in jubilejne nagrade, diskontirane na
dan bilance stanja na podlagi projekcije obveznosti. Izračun s strani pooblaščenega aktuarja je bil narejen na dan
31.12.2023 za vsakega zaposlenega tako, da je upošteval stroške odpravnin ob upokojitvi ter stroške vseh
pričakovanih jubilejnih nagrad do upokojitve.
Analiza občutljivosti
GIBANJE REZERVACIJ IN DOLGOROČNO ODLOŽENI PRIHODKI
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Rezervacije
za kočljive
pogodbe
Rezervacije za
pozaposlitvene
zaslužke
Prejete
dotacije
Skupaj
Stanje 31. december 2021 11.428 1.181.583 2.942.743 4.135.754
Prilagoditve - - - -
Stanje 1. januar 2022 11.428 1.181.583 2.942.743 4.135.754
Oblikovanje - 69.069 - 69.069
Poraba - (92.981) (338.327) (431.308)
Odprava - (35.117) - (35.117)
Aktuarski dobički in izgube - (203.410) - (203.410)
Diskontiranje - - - -
Stanje 31. december 2022 11.428 919.144 2.604.415 3.534.987
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
70
25. Finančne obveznosti
Obrestna mera kratkoročno dobljenih posojil s spremenljivo obrestno mero znaša od 1M EURIBOR do 3 M
EURIBOR s pribitki od 1% do 5%. Obrestna mera kratkoročnih posojilih z nespremenljivo obrestno mero znaša
5,25%.
Vrednost kratkoročnih finančnih obveznosti, ki so zavarovane s hipotekami na nepremičninah znaša 5.600.934
EUR. Vrednost nezavarovanih obveznosti znaša 15.922 EUR. Ostala kratkoročna posojila so zavarovana z
menicami ali poroštvom.
Družba na 31.12.2023 izpolnjuje vse finančne zaveze do bank.
Družba na dan 31.12.2023 ne izkazuje finančnih obveznosti do članov poslovodstva in članov nadzornega sveta.
KRATKOROČNE FINANČNE OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Kratkoročna posojila, dobljena pri povezanih osebah 10.348.664 10.348.664
Kratkoročna posojila, dobljena pri bankah - 2.850.843
Kratkoročne obveznosti v zvezi z razdelitvijo poslovnega izida 15.922 15.922
Obveznosti za obresti 2.224.003 1.699.842
Kratkoročni del nekratkoročnih finančnih obveznosti 2.129.933 2.230.037
Skupaj 14.718.523 17.145.308
GIBANJE KRATKOROČNIH FINANČNIH OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2022
Nova posojila
Odplačila v letu
31.12.2023
Posojilodajalec
Banke 2.850.842 - (2.850.843) (0)
Prenos iz dolgornega dela 2.230.037 2.129.933 (2.230.037) 2.129.933
Skupaj banke 5.080.879 2.129.933 (5.080.880) 2.129.933
Povezane osebe 10.348.665 - - 10.348.665
Skupaj povezane osebe 10.348.665 - - 10.348.665
Drugi posojilodajalci 15.922 - 15.922
Skupaj drugi posojilodajalci 15.922 - - 15.922
Obveznost za obresti 31.12. 1.699.842 2.224.003
Kratkorna posojila skupaj 17.145.308 2.129.933 (5.080.880) 14.718.523
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
71
Družba Terme Čatež d.d. je konec leta 2023 uspešno izvedla postopek refinanciranja sindiciranega posojila v višini
6,5 mio eur z eno izmed obstoječih bank, s čimer je v celoti poplačala predhodno posojilo. Družba je z novim
posojilom dosegla bistveno ugodnejšo obrestno mero, podaljšanje ročnosti ter možnost dodatnega črpanja
sredstev za financiranje investicij v višini 3,5 mio eur, kar še dodatno prispeva k finančni stabilnosti družbe ter
možnosti financiranja nadaljnje rasti in razvoja.
Obrestna mera nekratkoročnih posojil za leto 2023 znaša 6M EURIBOR +0,68% in 3M EURIBOR + 2,25 %, v primeru
pozitivne vrednosti EURIBOR-ja, v primeru negativne vrednosti EURIBOR-ja pa je obrestna mera enaka pribitku
oz. marži.
Obrestna mera nekratkoročnih posojil je za leto 2022 znašala 6M EURIBOR +0,68% do + 2,3% in 3M EURIBOR +
4,75%, v primeru pozitivne vrednosti EURIBOR-ja, v primeru negativne vrednosti EURIBOR-ja pa je obrestna mera
enaka pribitku oz. marži.
Skupna vrednost nekratkoročnih posojil, za katere je predloženo hipotekarno zavarovanje v korist
kreditodajalcev znaša 15.708.662 EUR, v letu 2022 pa je znala 17.315.551 EUR. Zadnji obrok nekratkoročnih
finančnih obveznosti zapade v letu 2035.
NEKRATKOROČNE FINANČNE OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Nekratkorna posojila, dobljena pri bankah 17.838.595 19.545.587
Kratkorni del nekratkornih finančnih obveznosti (2.129.933) (2.230.037)
Skupaj 15.708.662 17.315.551
GIBANJE NEKRATKOROČNIH FINANČNIH OBVEZNOSTI
TEKOČE LETO
(v EUR) 31.12.2022
Nova
posojila
Odplačila v
letu
31.12.2023
Del ki zapade
prihodnje
leto
Nekratkoročni
del
Posojilodajalec
Banke 17.315.550 8.047.889 (7.524.845) 17.838.595 (2.129.933) 15.708.662
Nekratkoročna posojila skupaj 17.315.550 8.047.889 (7.524.845) 17.838.595 (2.129.933) 15.708.662
GIBANJE NEKRATKOROČNIH FINANČNIH OBVEZNOSTI
PRETEKLO LETO
(v EUR) 31.12.2021
Nova
posojila
Prerazvrstitve
31.12.2022
Del ki zapade
prihodnje
leto
Nekratkorni
del
Posojilodajalec
Banke 11.563.242 1.553.775 6.428.571 19.545.587 (2.230.037) 17.315.550
Nekratkorna posojila skupaj 11.563.242 1.553.775 6.428.571 19.545.587 (2.230.037) 17.315.550
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
72
26. Odložene obveznosti za davek
27. Nekratkoročne poslovne obveznosti
Družba na dan 31.12.2023 med nekratkoročnimi poslovnimi obveznostmi izkazuje obveznost iz naslova prevzema
nekratkoročnih obveznosti.
GIBANJE ODLOŽENIH OBVEZNOSTI ZA DAVEK
TEKOČE LETO
(v EUR) 31.12.2022
Odloženi davki
prek poslovnega
izida
Odloženi davki prek
rezerv za pošteno
vrednost
31.12.2023
Prevrednotenje opredmetenih osnovnih sredstev na pošteno vrednost 8.588.887 1.209 (1.301.936) 7.288.159
Razlika med dano in knjigovodsko vrednostjo prevzetih sredstev in
obveznosti (prevzemi)
272.039 - 272.039
Skupaj 8.860.926 1.209 (1.301.936) 7.560.198
GIBANJE ODLOŽENIH OBVEZNOSTI ZA DAVEK
PRETEKLO LETO
(v EUR) 31. 12. 2021
Odloženi davki
prek poslovnega
izida
Odloženi davki prek
rezerv za pošteno
vrednost
31.12.2022
Prevrednotenje opredmetenih osnovnih sredstev na pošteno vrednost 8.502.867 (1.657) 87.677 8.588.887
Razlika med dano in knjigovodsko vrednostjo prevzetih sredstev in
obveznosti (prevzemi)
272.039
- 272.039
Skupaj 8.774.906 (1.657) 87.677 8.860.926
NEKRATKOROČNE POSLOVNE OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Druge nekratkorne poslovne obveznosti 632.003 758.403
Skupaj 632.003 758.403
ROČNOST NEKRATKOROČNIH POSLOVNIH OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Zapadlost od 1 do 2 let 126.401 126.401
Zapadlost od 2 do 3 let 126.401 126.401
Zapadlost od 3 do 4 let 126.401 126.401
Zapadlost od 4 do 5 let 126.401 126.401
Zapadlost nad 5 let 126.399 252.799
Skupaj 632.003 758.403
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
73
28. Kratkoročne poslovne obveznosti
29. Obveznosti za davek od dohodka
30. Druge obveznosti
Vnaprej vračunani stroški v letu 2023 v višini 2.578 EUR se nanašajo na vnaprej vračunan strošek koncesije za
rabo termalne vode.
31. Finančni instrumenti
Ob uporabi finančnih instrumentov družba zaznava naslednja tveganja:
kreditno tveganje
likvidnostno tveganje
tržno tveganje
valutno tveganje
obrestno tveganje
tveganje poštene vrednosti.
Ta točka obravnava družbo in njeno izpostavljenost posameznim omenjenim tveganjem, njene cilje, usmeritve
in postopke za merjenje in obvladovanje tveganj ter njeno ravnanje s kapitalom. Druga kvantitativna razkritja so
zajeta v pojasnilih k računovodskim izkazom. Poslovodstvo je v celoti odgovorno za vzpostavitev okvirnega
upravljanja družbe s tveganji. Usmeritve za upravljanje s tveganji so oblikovane z namenom opredelitve in analize
tveganj, katerim je družba izpostavljena, na podlagi česar se določijo ustrezne omejitve in kontrole ter spremljajo
tveganja in upoštevanje omejitev. Usmeritve in sistemi upravljanja s tveganji se redno preverjajo in tako sproti
posredujejo informacije o spremenjenih tržnih razmerah ter dejavnostih družbe. Z izobraževanjem kot tudi s
standardi in postopki upravljanja s tveganji si družba prizadeva razviti disciplinirano in konstruktivno okolje, v
katerem se vsi zaposleni zavedajo svoje vloge in svojih obveznosti.
POSLOVNE OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Kratkoročne obveznosti do povezanih oseb 41.846 20.627
Kratkoročne obveznosti do dobaviteljev v državi 4.560.261 2.501.124
Kratkoročne obveznosti do dobaviteljev v tujini 240.897 98.582
Kratkoročne obveznosti na podlagi predujmov, varščin 1.029.086 1.142.341
Kratkoročne obveznosti iz poslovanja za tuj račun 80.755 66.515
Kratkoročne obveznosti za plače 981.984 887.038
Kratkoročne obveznosti do države in drugih inštitucij 213.467 245.698
Druge kratkoročne poslovne obveznosti 28.051 27.388
Skupaj 7.176.348 4.989.312
OBVEZNOSTI ZA DAVEK OD DOHODKA
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Obveznosti za davek od dohodka 211.895 (0)
Skupaj 211.895 (0)
DRUGE OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Vračunani stroški 2.578 8.414
Kratkorno odloženi prihodki 201.685 178.685
Skupaj 204.262 187.099
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
74
1. Kreditno tveganje
Kreditno tveganje je tveganje, da bo družba utrpela finančno izgubo, če stranka ali pogodbenica vključena v
pogodbo o finančnem instrumentu ne izpolni pogodbenih obveznosti. Kreditno tveganje nastane predvsem iz
naslova terjatev družbe do strank in naložbenih vrednostnic. Družba aktivno izvaja politiko komuniciranja s
svojimi strankami in tekoče vsebinsko ter pravno-formalno usklajuje zahteve in pričakovanja svojih strank z
namenom nadaljevanja trenda uspešnega poslovanja tudi v prihodnje.
2. Poslovne in druge terjatve
Izpostavljenost družbe kreditnemu tveganju je odvisna zlasti od značilnosti posameznih strank. Demografija baze
strank družbe, kot tudi plačilno tveganje z vidika panoge ali države, v kateri stranka posluje, nima tolikšnega vpliva
na kreditno tveganje. Z geografskega vidika, koncentracija kreditnega tveganja v Sloveniji ne obstaja. Pri
spremljanju kreditnega tveganja so stranke razdeljene v skupine skladno z njihovimi kreditnimi značilnostmi, med
drugim tudi glede na to ali gre za posamezno družbo ali skupino družb, za veleprodajo, maloprodajo ali končnega
porabnika, glede na geografski položaj, panogo, starostno strukturo terjatev, dospelost ter obstoj predhodnih
finančnih težav. Stranke, pri katerih je tveganje ocenjeno kot “visoko”, se vnesejo v seznam strank, s katerimi je
poslovanje omejeno, prihodnje prodaje pa se izvedejo le na podlagi predplačil. Družba oblikuje popravek za
vrednost oslabitve, ki predstavlja višino ocenjenih izgub iz naslova poslovnih in drugih terjatev ter naložb. Glavna
elementa tega popravka sta posebni del izgube, ki se nanaša na posamezna pomembna tveganja, in skupni del
izgube, ki se oblikuje za skupine podobnih sredstev zaradi izgub, ki so nastale, a še niso opredeljene. Popravek za
skupni znesek izgube se določi ob upoštevanju podatkov iz preteklosti, ki se nanašajo na statistiko plačila
podobnih finančnih sredstev.
3. Likvidnostno tveganje
Likvidnostno tveganje je tveganje, da družba ne bo zmožna poravnati svojih finančnih obveznosti ob njihovi
dospelosti. Likvidnost smo zagotavljali s planiranjem denarnega toka na dnevni, mesečni in letni ravni. Tveganje
dolgoročne plačilne sposobnosti (presežek kratkoročnih obveznosti nad sredstvi) je sicer prisotno, vendar
ocenjujemo, da je ta zaradi ustrezne kapitalske sestave družbe, učinkovitega gospodarjenja s sredstvi,
sposobnosti ustvarjanja denarnih tokov iz poslovanja tudi v bodoče, zmerno. Uprava izvaja aktivnosti za
zmanjšanje plačilnosposobnostnega tveganja. Družba bo v prihodnje likvidnostno tveganje zmanjševala tudi s
prodajo poslovno nepotrebnega premoženja.
V družbi smo veliko pozornosti posvetili usklajevanju z bankami kreditodajalkami. Družba bo poleg najvišje
stopnje racionalizacije poslovanja tudi v prihodnje spremljala in koristila morebitne druge državne spodbude
predvsem z naslova sofinanciranja visokih stroškov električne energije ter sprejemala vse potrebne ukrepe za
nadaljevanje uspešnega trenda rasti poslovanja družbe s ciljem zasledovanja dolgoročne vizije razvoja družbe.
4. Tržno tveganje
Tržno tveganje je tveganje, da bodo spremembe v tržnih cenah, kot so devizni tečaji, obrestne mere in lastniški
instrumenti, vplivale na prihodke družbe ali na vrednost finančnih instrumentov. Cilj obvladovanja tržnega
tveganja je obvladovanje in nadzor nad izpostavljenostjo tržnim tveganjem v razumnih mejah ob hkratni
optimizaciji dobička. Družba prodajna tveganja zmanjšuje z ustreznimi trženjskimi aktivnostmi ter s stalnim
razvojem ponudbe novih storitev ali kvalitativnim dopolnjevanjem obstoječih storitev ter s koriščenjem lastne
prodajne mreže pri prodaji storitev. Tveganje zaradi vpliva konkurence in pojava novih storitev na trgu sicer
obstaja, vendar je po oceni poslovodstva zmerno. Pričakujemo tveganja, povezana z obvladovanjem
nepričakovanih sprememb cen vhodnih surovin, materialov in storitev. V primeru izgube ali spremembe plačilnih
in cenovnih pogojev dobavitelja ima družba v vsakem trenutku možnost zamenjave dobavitelja z drugim, ki je
pripravljen sodelovati pod enakimi pogoji kot prejšnji. Tovrstna tveganja ima družba zavarovana s pogodbenimi
razmerji z dobavitelji. Tveganja v zvezi s spremembo cen materiala in surovin so tudi v letu 2023 visoka predvsem
iz naslova cene električne energije. Družba nudi pretežno storitve, v strukturi prihodkov iz poslovanja stroški
porabljenega materiala in energije v letu 2023 predstavljajo 23,2%, medtem ko so v letu 2022 predstavljali 25,9%.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
75
5. Valutno tveganje
Ob prevzemu evra kot funkcijske valute se je valutno tveganje družbe ob že tako nizkem tveganju še zmanjšalo.
Valutno tveganje zmanjšuje tudi dejstvo, da imamo sklenjene pogodbe s partnerji izključno v EUR.
6. Tveganje spremembe obrestne mere
Obrestno tveganje ima v družbi najpomembnejši vpliv na poslovanje. Dolgoročni in kratkoročni krediti pri bankah
so najeti na osnovi variabilne in fiksne obrestne mere. Tovrstno tveganje je zmerno.
Analiza občutljivosti na finančna tveganja
a) Občutljivost na spremembo obrestne mere
Pri finančnih tveganjih je družba najbolj občutljiva na spremembo obrestne mere, ker temelji dolgoročna
zadolžitev na variabilni obrestni meri. Vsaka odstotna točka povečanja te obrestne mere ob nespremenjeni
zadolženosti na dan 31.12.2023 poviša letni strošek za obresti v znesku 253.704 EUR.
Občutljivost na spremembo poštene vrednosti
Obrestno tveganje
(v EUR)
Knjigovodska vrednost
Finančni inštrumenti po fiksni obrestni meri
Finančna sredstva 2.789.061
Finančne obveznosti (brez obveznosti za obresti) 3.600.000
Finančni inštrumenti po spremenljivi obrestni meri
Finančne obveznosti (brez obveznosti za obresti) 24.587.260
Sprememba odhodkov Prilagojeni odhodki
(v EUR) za obresti za obresti
Povečanje tehtane povprečne obrestne mere za 1 odstotno točko 275.800 2.174.763
Povečanje tehtane povprečne obrestne mere za 1,5 odstotno točko 413.701 2.312.663
Zmanjšanje tehtane povprečne obrestne mera za 1 odstotno točko (275.800) 1.623.162
Zmanjšanje tehtane povprečne obrestne mere za 1,5 odstotno točko (413.701) 1.485.262
Finančne naložbe Razlika - vpliv na rezerve Razlika - vpliv na
Poštena vrednost Razlika - vpliv
nastale zaradi vrednotenja
obveznost za
(v EUR) 31.12.2023 na vrednost FN po pošteni vrednosti odloženi davek
Poštena vrednost 16.933.472
Povečanje poštene vrednosti za 10 % 18.626.819 1.693.347 1.371.611 321.736
Povečanje poštene vrednosti za 20 % 20.320.166 3.386.694 2.743.222 643.472
Povečanje poštene vrednosti za 30 % 22.013.514 5.080.042 4.114.834 965.208
Zmanjšanje poštene vrednosti za 10 % 15.240.125 (1.693.347) (1.371.611) (321.736)
Zmanjšanje poštene vrednosti za 20 % 13.546.778 (3.386.694) (2.743.222) (643.472)
Zmanjšanje poštene vrednosti za 30 % 11.853.430 (5.080.042) (4.114.834) (965.208)
Zemljišča Razlika - vpliv na rezerve Razlika - vpliv na
Poštena vrednost Razlika - vpliv
nastale zaradi vrednotenja
obveznost za
(v EUR) 31.12.2023 na vrednost zemljišč po pošteni vrednosti odloženi davek
Poštena vrednost 65.281.259
Povečanje poštene vrednosti za 10 % 71.809.385 6.528.126 5.287.782 1.240.344
Povečanje poštene vrednosti za 20 % 78.337.511 13.056.252 10.575.564 2.480.688
Povečanje poštene vrednosti za 30 % 84.865.637 19.584.378 15.863.346 3.721.032
Zmanjšanje poštene vrednosti za 10 % 58.753.133 (6.528.126) (5.287.782) (1.240.344)
Zmanjšanje poštene vrednosti za 20 % 52.225.007 (13.056.252) (10.575.564) (2.480.688)
Zmanjšanje poštene vrednosti za 30 % 45.696.881 (19.584.378) (15.863.346) (3.721.032)
Tveganje spremembe poštene vrednosti
Tveganje spremembe poštene vrednosti
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
76
b) Občutljivost na spremembo valutnega tečaja
Ker poteka večinski del plačilnega prometa (tudi s tujimi poslovnimi partnerji) v domači valuti (EUR), na
spremembe valutnega tečaja družba ni občutljiva.
Občutljivost na povišanje zadolženosti
V primeru, da se družba Terme Čatež, d.d. dodatno zadolži za 1 milijon evrov, bi se ob upoštevanju tehtane
povprečne obrestne mere, ki velja v družbi na dan 31.12.2023, povečale letne obresti za 62 tisoč EUR.
c) Občutljivost na zapadlost plačil
32. Poročanje po segmentih
Odsek je prepoznavni sestavni del družbe, ki se ukvarja s proizvodi ali storitvami (področni odsek) ali proizvodi in
storitvami v posebnem gospodarskem okolju (območni odsek) ter je predmet tveganj in donosov, drugačnih od
tistih v drugih odsekih. Terme Čatež d.d. več kot 99% vseh prihodkov ustvarja v Republiki Sloveniji, zato poročila
po območnih odsekih ne vodi.
Glavna dejavnost družbe je opravljanje turističnih storitev v celoti, po področnih odsekih pa ločeno vodi zdravstvo
in ostalo dejavnost.
Likvidnostno tveganje
Knjigovodska Zapadlost Zapadlost Zapadlost
(v EUR) vrednost do 1 leta od 1 do 5 let nad 5 let
Prejeta posojila in obresti 30.427.185 14.718.523 8.519.732 7.188.929
Posojila, dobljena pri povezanih osebah 10.348.665 10.348.665 - -
Posojila, dobljena pri drugih organizacijah 15.922 15.922 - -
Posojila, dobljena pri bankah 17.838.594 2.129.933 8.519.732 7.188.929
Obveznosti za obresti posojil 2.224.003 2.224.003 - -
Obveznosti do dobaviteljev 7.176.348 7.176.348 - -
Druge obveznosti 1.048.160 416.157 505.604 126.399
Skupaj 38.651.692 22.311.028 9.025.336 7.315.328
Področni odseki
2023
(v EUR) Zdravstvo Ostalo Skupaj
Izkaz poslovnega izida
Prihodki iz poslovanja 2.110.506 35.337.841 37.448.347
Odhodki iz poslovanja (1.608.885) (31.703.926) (33.312.811)
Poslovni izid odseka iz poslovanja 501.621 3.633.915 4.135.536
Nerazporejeni strki -
Čisti poslovni izdi pred davki 4.135.536
Čisti finani prihodki / (odhodki) (1.784.509)
Davki iz dobička (286.499)
Čisti poslovni izid poslovnega leta 2.064.528
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
77
33. Pogojne obveznosti
Terme Čatež d.d. imajo na dan 31.12.2023 vse pogojne obveznosti vključene v razkritjih.
34. Izvenbilančna evidenca
V izvenbilančni evidenci sredstev in obveznosti vodi podjetje vrednost danih garancij povezanim osebam za
zavarovanje kreditov. Višina izvenbilančnih sredstev in obveznosti na dan 31.12.2023 znaša 7.091.040 EUR.
35. Povezane stranke
Medsebojno poslovanje s povezanimi družbami
Področni odseki
2022
(v EUR) Zdravstvo Ostalo Skupaj
Izkaz poslovnega izida
Prihodki iz poslovanja 2.027.181 30.761.365 32.788.546
Odhodki iz poslovanja (1.540.221) (28.929.548) (30.469.770)
Poslovni izid odseka iz poslovanja 486.960 1.831.816 2.318.776
Nerazporejeni stroški -
Čisti poslovni izdi pred davki 2.318.776
Čisti finančni prihodki / (odhodki) (1.335.369)
Davki iz dobička (178.029)
Čisti poslovni izid poslovnega leta 805.378
IZVENBILANČNE POSTAVKE
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Dane garancije in jamstva 7.091.040 7.092.831
Skupaj 7.091.040 7.092.831
PRODAJA POVEZANIM DRUŽBAM
(v EUR) 2023 2022
Povezane družbe:
Del Naložbe d.d. 34.071 31.507
Dnevnik d.d. 18.073 28.934
Suprima 1.582 1.430
DZS d.d. 5.141 4.691
Skupaj 58.865 66.562
NABAVA PRI POVEZANIH DRUŽBAH
(v EUR) 2023 2022
Povezane družbe:
Dnevnik d.d. 227.120 199.107
Suprima 271.358 294.651
DZS d.d. 600.915 397.945
Skupaj 1.099.394 891.704
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
78
Med povezanimi strankami razkrivamo samo pomembne posle.
Izplačila upravi v zadnjem poslovnem letu
Gospod Bojan Petan je v letu 2023 prejel skupno 144.000 EUR (bruto plača fiksni del) oz. neto 101.131 EUR (neto
plača fiksni del). Družba je imela do uprave na dan 31.12.2023 še odprte obveznosti za opravljeno delo v
decembru 2023 v višini 12.000 EUR bruto, kar je bilo izplačano v januarju 2024.
TERJATVE IZ POSLOVANJA DO POVEZANIH DRUŽB
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Povezane družbe:
Del Naložbe d.d. 500.893 466.822
Dnevnik d.d. 6.319 38.808
Suprima - 238
DZS d.d. - 250
Skupaj 507.212 506.118
OBVEZNOSTI IZ POSLOVANJA DO POVEZANIH DRUŽB
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Povezane družbe:
Dnevnik d.d. 5.817 (8.275)
Suprima 24.568 18.646
DZS d.d. 11.462 10.256
Skupaj 41.846 20.627
POSOJILA, PRIDOBLJENA OD POVEZANIH DRUŽB
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Povezane družbe:
DZS d.d. 8.800.040 8.253.286
Dnevnik d.d. 3.716.788 3.716.644
Skupaj 12.516.828 11.969.930
POSOJILA, DANA POVEZANIM DRUŽBAM
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Povezane družbe:
Del Naložbe d.d. 1.000.000 1.000.000
DZS d.d. 112.469 108.679
DZS d.d. 2.697.590 2.611.928
Skupaj 3.810.059 3.720.607
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
79
Izplačila članom nadzornega sveta v zadnjem poslovnem letu
Nadzorni svet prejema sejnino v neto višini 166,92 EUR za člane in 250,38 EUR za predsednika nadzornega sveta.
Istočasno so prejemali člani nadzornega sveta tudi mesečno nadomestilo za delo v nadzornem svetu, ki znaša za
predsednika bruto 2.681 EUR in za člana bruto 1.341 EUR. Poleg tega prejemajo člani nadzornega sveta, ki so
predstavniki revizijske komisije, mesečno nadomestilo v višini 50% nadomestila za delo v nadzornem svetu.
Preglednica bruto prejemkov članov nadzornega sveta Terme Čatež d.d. v letu 2023:
Preglednica bruto prejemkov članov nadzornega sveta Terme Čatež d.d. v letu 2022:
Preglednica neto prejemkov članov nadzornega sveta Terme Čatež d.d. v letu 2023:
Član Sejnina, kilometrina
Nadomestilo za delo v
nadzornem svetu
Skupaj
Robert Krajnik 1.532,97 32.173,68 33.706,65
Ada Petan de Costa 1.078,74 16.086,84 17.165,58
Mitja Grum 1.078,74 16.086,84 17.165,58
Samo Roš 1.078,74 16.086,84 17.165,58
Benjamin Bukovinski 688,53 16.086,84 16.775,37
Damjan Krulc 688,53 16.086,84 16.775,37
Rok Gorjup 688,53 16.086,84 16.775,37
Tomislav Kolarek 688,53 16.086,84 16.775,37
Goranka Volf 665,94 16.086,84 16.752,78
SKUPAJ 8.189,25 160.868,40 169.057,65
Član Sejnina, kilometrina
Nadomestilo za delo v
nadzornem svetu
Skupaj
Robert Krajnik 1.463,16 32.173,68 33.636,84
Samo Roš 1.024,29 16.086,84 17.111,13
Ada Petan - de Costa 1.024,29 16.086,84 17.111,13
Mitja Grum 1.024,29 16.086,84 17.111,13
Goranka Volf 955,58 16.086,84 17.042,42
Rok Gorjup 688,53 16.086,84 16.775,37
Benjamin Bukovinski 688,53 16.086,84 16.775,37
Damjan Krulc 688,53 16.086,84 16.775,37
Tomislav Kolarek 688,53 16.086,84 16.775,37
SKUPAJ 8.245,73 160.868,40 169.114,13
Član Sejnina, kilometrina
Nadomestilo za delo v
nadzornem svetu
Skupaj
Robert Krajnik 1.114,92 23.400,00 24.514,92
Ada Petan de Costa 784,56 11.700,00 12.484,56
Mitja Grum 784,56 11.700,00 12.484,56
Samo Roš 784,56 11.700,00 12.484,56
Benjamin Bukovinski 500,76 11.700,00 12.200,76
Damjan Krulc 500,76 11.700,00 12.200,76
Rok Gorjup 500,76 11.700,00 12.200,76
Tomislav Kolarek 500,76 11.700,00 12.200,76
Goranka Volf 484,34 11.700,00 12.184,34
SKUPAJ 5.955,98 117.000,00 122.955,98
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
80
Preglednica neto prejemkov članov nadzornega sveta Terme Čatež d.d. v letu 2022:
Posebne pravice in ugodnosti, ki pripadajo članom uprave in nadzornega sveta
Drugih ugodnosti in pravic člani uprave in nadzornega sveta nimajo. Članom uprave in managementa oziroma
delavcem po individualnih pogodbah družba ni odobrila posojil, niti odobrila poroštva ali predujmov.
Prejemki po individualnih pogodbah
Po individualnih pogodbah je na dan 31.12.2023 zaposlenih 19 delavcev. V letu 2023 so zaposleni po individualnih
pogodbah za leto 2023 prejeli skupaj 792.330,16 EUR bruto prejemkov oziroma neto 499.184,63 EUR. Družba je
imela do delavcev po individualnih pogodbah na dan 31.12.2023 še odprte obveznosti za opravljeno delo v
decembru 2023 v višini 69.195,38 EUR bruto, kar je bilo izplačano v januarju 2024.
Lastniški delež članov nadzornega sveta in uprave
Predsednik uprave je lastnik 41 delnic družbe, namestnica predsednika nadzornega sveta pa ima v lasti, skupaj z
družbo katere lastnica je, 3.246 delnic. Drugi člani nadzornega sveta nimajo lastniških deležev v družbi.
36. Dogodki po bilanci stanja
Vsi dogodki, ki bi kakorkoli vplivali na bilanco stanja leta 2023, so bili že upoštevani v sami bilanci stanja na
31.12.2023.
Družba Terme Čatež d.d. je v aprilu 2024 z zavarovalnico dosegla poravnavo za obratovalni zastoj iz naslova
poplav avgusta 2023 in prejeta sredstva iz tega naslova pripoznala med drugimi poslovnimi prihodki leta 2024.
37. Stroški revidiranja in davčnega svetovanja
Za leto 2023 so stroški revidiranja računovodskih izkazov znašali 53.899 EUR, od tega za revidiranje
računovodskih izkazov družbe Terme Čatd.d. 42.176 EUR in za revidiranje računovodskih izkazov Skupine
Terme Čatež 11.723 EUR, stroški revidiranja pravilnosti elektronske oblike konsolidiranih računovodskih izkazov
so za leto 2023 znašali 6.896 EUR. Druge dovoljene nerevizijske storitve so v letu 2023 znašale 3.861 EUR.
Član Sejnina, kilometrina
Nadomestilo za delo v
nadzornem svetu
Skupaj
Robert Krajnik 1.064,16 23.400,00 24.464,16
Samo Roš 744,96 11.700,00 12.444,96
Ada Petan - de Costa 744,96 11.700,00 12.444,96
Mitja Grum 744,96 11.700,00 12.444,96
Goranka Volf 694,62 11.700,00 12.394,62
Rok Gorjup 500,76 11.700,00 12.200,76
Benjamin Bukovinski 500,76 11.700,00 12.200,76
Damjan Krulc 500,76 11.700,00 12.200,76
Tomislav Kolarek 500,76 11.700,00 12.200,76
SKUPAJ 5.996,70 117.000,00 122.996,70
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
81
Poročilo neodvisnega revizorja za družbo Terme Čatež, d.d.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
82
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
83
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
84
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
85
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
86
II. Revidirani konsolidirani računovodski izkazi Skupine Terme Čatež v skladu z Mednarodnimi standardi
računovodskega poročanja
Izjava o odgovornosti uprave
Uprava v skladu s 60.a členom Zakona o gospodarskih družbah zagotavlja, da je Letno poročilo Skupine Terme
Čatež za leto 2023, vključno z izjavo o upravljanju, sestavljeno in objavljeno v skladu z veljavno zakonodajo.
Uprava v skladu s 134. členom Zakona o trgu finančnih instrumentov-1 izjavlja po njenem najboljšem vedenju,
da je računovodsko poročilo Skupine Terme Čatež za leto 2023 sestavljeno v skladu z ustreznim okvirom
računovodskega poročanja ter da izkazuje resničen in pošten prikaz sredstev in obveznosti, finančnega položaja
in poslovnega izida Skupine Terme Čatež. Poslovno poročilo Skupine Terme Čatež vključuje pošten prikaz razvoja
in izidov poslovanja skupine ter njenega finančnega položaja, vključno z opisom bistvenih vrst tveganj, ki jim je
skupina izpostavljena.
Uprava potrjuje, da so bili računovodski izkazi skupine izdelani v skladu z veljavno zakonodajo in Mednarodnimi
standardi računovodskega poročanja, ki jih je sprejela EU.
Davčne oblasti lahko kadarkoli v roku 5 let po poteku leta, v katerem je bilo potrebno davek odmeriti, preverijo
poslovanje skupine, kar lahko posledično povzroči nastanek dodatne obveznosti plačila davka, zamudnih obresti
in kazni iz naslova davka od dohodka pravnih oseb ali drugih dajatev. Poslovodstvo skupine ni seznanjeno z
okoliščinami, ki bi lahko povzročile morebitno pomembno obveznost iz tega naslova.
Čatež ob Savi, 29.4.2024 Uprava družbe Terme Čatež d.d.
Bojan Petan
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
87
Sestava Skupine Terme Čatež
Skupino sestavlja matično podjetje in od njega odvisno podjetje zaradi deleža v kapitalu, ki znaša več kot 50%.
Med družbe, ki na dan 31.12.2023 sestavljajo Skupino Terme Čatež, spadajo:
Terme Čatež, d.d., Topliška cesta 35, 8250 Brežice;
Del Naložbe, d.d., Topliška cesta 35, 8250 Brežice;
Pri postopku priprave konsolidiranih računovodskih izkazov so bile s pripadajočim kapitalom izločene dolgoročne
finančne naložbe v odvisno družbo v skupnem znesku 669.650 EUR. Finančna naložba odvisne družbe v delnice
obvladujoče družbe v nabavni vrednosti 834.877 EUR je v konsolidiranih računovodskih izkazih evidentirana kot
odbitna postavka kapitala obvladujočega lastnika. Pri pripravi konsolidiranih računovodskih izkazov na dan
31.12.2023 so bile med družbami v skupini izločene dolgoročne poslovne terjatve oziroma obveznosti v višini
500.893 EUR ter za 1.025.000 EUR kratkoročnih finančnih obveznosti oziroma terjatev iz naslova danega oziroma
prejetega kratkoročnega posojila med družbama v skupini. Vrednost realiziranih prihodkov od prodaje, ki so bili
pri pripravi konsolidiranih računovodskih izkazov izločeni s stroški storitev in stroški porabljenega materiala,
znaša 25.428 EUR. Znesek izločenih finančnih prihodkov in odhodkov iz posojil med družbami v skupini znaša
25.000 EUR.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
88
IZKAZ FINANČNEGA POLOŽAJA
(v EUR) Pojasnilo 31.12.2023 31.12.2022
SREDSTVA
Nekratkoročna (dolgoročna) sredstva
Neopredmetena sredstva 12. 149.497 101.642
Opredmetena osnovna sredstva 10. 110.572.529 118.403.288
Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe 13. 24.570 14.736
Naložbene nepremičnine 11. 551.673 599.260
Finančne naložbe 14. 16.933.472 16.933.472
Terjatve 15. 1.274.626 1.269.642
Odložene terjatve za davek 16. 6.723.257 6.709.401
136.229.624 144.031.441
Kratkoročna sredstva
Zaloge 17. 571.252 521.433
Finančne naložbe 18. 2.810.489 2.721.036
Poslovne terjatve 19. 2.428.347 2.500.207
Terjatve za davek od dohodka - 28.691
Predujmi in druga sredstva 20. 169.669 85.932
Denar in denarni ustrezniki 21. 4.016.315 1.367.359
9.996.073 7.224.658
SKUPAJ SREDSTVA 146.225.697 151.256.099
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
89
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
IZKAZ FINANČNEGA POLOŽAJA - NADALJEVANJE
(v EUR) Pojasnilo 31.12.2023 31.12.2022
OBVEZNOSTI DO VIROV SREDSTEV
Kapital
Vpoklicani kapital 22. 12.444.216 12.444.216
Kapitalske rezerve 22. 29.842.696 29.842.696
Zakonske rezerve 22. 1.689.962 1.689.962
Lastne delnice in lastni poslovni deli (odbitna postavka) 22. (834.877) (834.877)
Druge rezerve iz dobička 22. 2.140.385 2.140.385
Rezerve za pteno vrednost 22. 26.553.910 32.176.791
Zadržani poslovni izid 22. 22.678.945 19.972.416
Čisti poslovni izid poslovnega leta 22. 2.082.485 986.047
Kapital neobvladujih lastnikov 22. - -
96.597.722 98.417.636
Nekratkoročne obveznosti
Rezervacije 23. 1.056.918 930.572
Dolgorno odloženi prihodki 23. 2.266.088 2.604.415
Finančne obveznosti 24. 15.708.662 17.315.551
Obveznosti iz najema 24. 20.104 -
Poslovne obveznosti 25. 632.003 758.403
Odložene obveznosti za davek 26. 7.560.197 8.860.925
27.243.971 30.469.866
Kratkoročne obveznosti
Finančne obveznosti 24. 14.718.522 17.145.308
Obveznosti iz najema 24. 4.642 8.815
Poslovne obveznosti 27. 7.244.682 5.027.373
Obveznosti za davek od dohodka 211.895 (0)
Druge obveznosti 28. 204.262 187.099
22.384.003 22.368.596
SKUPAJ OBVEZNOSTI DO VIROV SREDSTEV 146.225.697 151.256.099
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
90
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
IZKAZ POSLOVNEGA IZIDA
(v EUR) Pojasnilo 2023 2022
Čisti prihodki od prodaje 5. 33.681.282 31.756.204
Drugi poslovni prihodki (s prevrednotovalnimi poslovnimi prihodki) 6. 4.108.638 1.347.795
Stroški blaga, materiala in storitev 7. (18.524.992) (17.201.711)
Stroški dela 7. (9.908.166) (8.866.141)
Amortizacija 7. (3.931.480) (3.996.596)
Prevrednotovalni poslovni odhodki 7. (367.250) (63.782)
Drugi poslovni odhodki 7. (864.505) (606.489)
Poslovni izid iz poslovanja 4.193.526 2.369.281
Finani prihodki 8. 89.453 99.282
Finani odhodki 9. (1.899.529) (1.252.335)
Neto finančni izid (1.810.076) (1.153.052)
Čisti poslovni izid pred obdavčitvijo 2.383.450 1.216.229
Obračunan davek (305.459) (102.069)
Odloženi davek 16., 26. 4.494 (128.112)
Čisti poslovni izid obračunskega obdobja 2.082.485 986.047
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
91
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
IZKAZ DRUGEGA VSEOBSEGAJOČEGA DONOSA
(v EUR) 2023 2022
Čisti poslovni izid obračunskega obdobja 2.082.485 986.047
Postavke, ki pozneje ne bodo prerazvrščene v poslovni izid (5.622.881) (358.922)
Aktuarski dobički/izgube (85.831) 289.865
Sprememba ptene vrednosti zemljišč (6.845.931) 452.735
Čista sprememba poštene vrednosti naložb v kapitalske instrumente
-
(1.219.710)
Davek od dobička od drugega vseobsegajega donosa
1.308.881 118.188
Vpliv izločitve rezerv za pošteno vrednost ob prodaji družbe v skupini
- -
Postavke, ki bodo lahko pozneje prerazvrščene v poslovni izid
- -
Čista sprememba poštene vrednosti naložb v dolžniške instrumente
- -
Sprememba v efektivnem delu dobičkov in izgub iz instrumentov za
- -
varovanje pred tveganjem varovanja denarnih tokov pred tveganjem
Sprememba v efektivnem delu dobičkov in izgub iz instrumentov za - -
varovanje pred tveganjem varovanja denarnih tokov pred tveganjem,
prenesena v poslovni izid
Davek od dobička od drugega vseobsegajega donosa
- -
Prevedbena razlika - tečajne razlike
- -
Postavke, prerazvrščene v preneseni poslovni izid
1.720.482
(146.542)
Celotni vseobsegajoči donos obračunskega obdobja (1.819.914) 480.584
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
92
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
IZKAZ DENARNIH TOKOV
(v EUR)
2023 2022
Denarni tokovi pri poslovanju
Poslovni izid poslovnega leta
2.082.485 986.047
Prilagoditve za:
3.797.532 5.260.588
- amortizacijo
3.931.480 3.996.596
- neto tečajne razlike
- -
- prihodke od naložbenja
(1.939.531) (17.172)
- odhodke od naložbenja
- -
- odhodke za obresti in ostale finane odhodke
1.899.529 1.252.335
- finančne prihodke
(89.453) (99.282)
- odhodke za davke
(4.494) 128.112
Denarni tok iz poslovanja pred spremembami čistih obratnih sredstev
5.880.017 6.246.635
Sprememba stanja poslovnih in drugih terjatev
(94.142) (172.383)
Sprememba stanja zalog
(49.819) (103.459)
Sprememba stanja rezervacij
143.301 (100.910)
Sprememba stanja poslovnih in drugih obveznosti
1.267.276 (313.909)
Plačani davek iz dobička
(305.459) (102.069)
Čisti denarni tok iz poslovanja
6.841.174 5.453.905
Denarni tokovi pri naložbenju
Prejete obresti
455 7.490
Prejemki iz prodaje naložb
- -
Prejete dividende
- -
Prejemki od odtujitve nepremičnin, naprav in opreme
4.653.818 -
Pridobitev neopredmetenih sredstev
(51.435) -
Nakup nepremičnin, naprav in opreme
(2.862.441) (3.518.958)
Nakup odvisnih družbe brez pridobljenih finančnih sredstev
- -
Dana posojila
- -
Prejeta odplačila danih posojil
- -
Izdatki za pridobitev finančnih naložb
- -
Prejemki za pridobitev finanih naložb
- -
Izdatki/prejemki iz naslova finančnih naložb in posojil
- -
Izdatki iz naslova izvedenih finančnih instrumentov
- -
Prejemki iz naslova izvedenih finanih instrumentov
- -
Čisti denarni tok iz naložbenja
1.740.397 (3.511.468)
Denarni tokovi pri financiranju
Izdatki za odplila posojil
(12.605.724) (2.872.023)
Prejemki za pridobitev posojil
8.073.752 1.563.470
Izdatki za odplila obveznosti iz najema
(5.433) (5.252)
Izdatki za izdane obveznice
- -
Izdatki za dane obresti
(1.395.209) (907.436)
Izdatki za izplačila dividend in drugih deležev v dobiku
- -
Nakup lastnih delnic
- -
Čisti denarni tok iz financiranja
(5.932.615) (2.221.241)
Čisto povečanje/zmanjšanje denarnih sredstev in njihovih ustreznikov
2.648.956 (278.803)
Denarna sredstva in njihovi ustrezniki na začetku leta
1.367.359 1.646.162
Denarna sredstva in njihovi ustrezniki na koncu leta
4.016.315 1.367.359
* Vsi izdatki so v izkazu denarnih tokov izkazani kot negativne postavke
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
IZKAZ SPREMEMB LASTNIŠKEGA KAPITALA
TEKOČE LETO
(v EUR)
Osnovni
kapital
Kapitalske
rezerve
Zakonske
rezerve
Lastne
delnice
Druge
rezerve iz
dobička
Rezerve za pošteno
vrednost
Zadržani poslovni
izid
Čisti poslovni izid
poslovnega leta
Kapital skupaj
Stanje 31. december 2022 12.444.216 29.842.696 1.689.962 (834.877) 2.140.385 32.176.791 19.972.416 986.047 98.417.636
Stanje 1. januar 2023 12.444.216 29.842.696 1.689.962 (834.877) 2.140.385 32.176.791 19.972.416 986.047 98.417.636
Spremembe lastniškega kapitala - transakcije z lastniki
Izplačilo dividend - - - - - - - - -
Celotni vseobsegaji donos poročevalskega obdobja
Vnos čistega poslovnega izida porevalskega obdobja - - - - - - - 2.082.485 2.082.485
Akutarski dobički in izgube
-
-
-
-
-
(130.729)
(4.265)
-
(134.995)
Druge sestavine vseobsegajega donosa porevalskega obdobja - - - - - (3.668.219) (99.185) - (3.767.405)
- - - - - (3.798.949) (103.450) 2.082.485 (1.819.914)
Spremembe v kapitalu
Razporeditev preostalega dela čistega dobička primerjalnega
poročevalskega obdobja na druge sestavine kapitala
- - - - - - 986.047 (986.047) -
Druge spremembe v kapitalu - - - - - (1.823.932) 1.823.932 -
-
- - - - - (1.823.932) 2.809.979 (986.047) -
Stanje 31. december 2023 12.444.216 29.842.696 1.689.962 (834.877) 2.140.385 26.553.910 22.678.945 2.082.485 96.597.722
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
Računovodske izkaze je potrebno brati skupaj s pojasnili k računovodskim izkazom.
IZKAZ SPREMEMB LASTNIŠKEGA KAPITALA
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Osnovni
kaptial
Kapitalske
rezerve
Zakonske
rezerve
Lastne
delnice
Druge
rezerve iz
dobička
Rezerve za pošteno
vrednost
Zadržani poslovni
izid
Čisti poslovni izid
poslovnega leta
Kapital skupaj
Stanje 31. december 2021 12.444.216 29.842.696 1.689.962 (834.877) 2.140.385 32.535.712 12.243.873 7.875.085 97.937.052
Stanje 1. januar 2022 12.444.216 29.842.696 1.689.962 (834.877) 2.140.385 32.535.712 12.243.873 7.875.085 97.937.052
Spremembe lastniškega kapitala - transakcije z lastniki
Izplačilo dividend - - - - - - - - -
Celotni vseobsegaji donos poročevalskega obdobja
Vnos čistega poslovnega izida porevalskega obdobja - - - - - - - 986.047 986.047
Prenos rezerv za pteno vrednost med prenesene dobičke
-
-
-
-
-
53.995
(53.995)
-
-
Sprememba poštene vrednosti zemljišč
-
-
-
-
-
373.781
-
-
373.781
Sprememba poštene vrednosti finanih naložb
-
-
-
-
-
(987.965)
-
-
(987.965)
Akutarski dobički in izgube
-
-
-
-
-
201.266
(6.410)
-
194.857
Druge sestavine vseobsegajega donosa porevalskega obdobja - - - - - - (86.137) - (86.137)
- - - - - (358.922) (146.542) 986.047 480.584
Spremembe v kapitalu
Razporeditev preostalega dela čistega dobička primerjalnega
poročevalskega obdobja na druge sestavine kapitala
- - - - - - 7.875.085 (7.875.085) -
- - - - - - 7.875.085 (7.875.085) -
Stanje 31. december 2022 12.444.216 29.842.696 1.689.962 (834.877) 2.140.385 32.176.791 19.972.416 986.047 98.417.636
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
95
Pojasnila h konsolidiranim računovodskim izkazom Skupine Terme Čatež v skladu z Mednarodnimi standardi
računovodskega poročanja
1. Poročajoča družba
Terme Čatež d.d. (v nadaljevanju »družba«) je podjetje s sedežem v Republiki Sloveniji. Naslov registriranega
sedeža je Čatež ob Savi, Topliška cesta 35, 8250 Brežice. Konsolidirani računovodski izkazi Skupine Terme Čatež
za leto, ki se je končalo dne 31. decembra 2023, vključujejo družbo in njene odvisne družbe (v nadaljevanju
»Skupina«).
2. Podlaga za sestavitev
Izjava o skladnosti
Računovodski izkazi so sestavljeni v skladu z MSRP, kot jih je sprejela EU. Uporabljene so računovodske in
poročevalske zahteve MSRP in zahteve Zakona o gospodarskih družbah.
Pri izbiri računovodskih usmeritev in odločanju o njihovi uporabi ter pri pripravi teh računovodskih izkazov je
Skupina Terme Čatež upoštevala naslednje tri zahteve:
računovodski izkazi so razumljivi, če jih njihovi uporabniki razumejo brez težav,
informacije so primerne, če uporabniku pomagajo pri sprejemanju ekonomskih odločitev,
informacije so bistvene, če bi njihov izpust ali neresnično podajanje lahko vplival/vplivalo na ekonomske
odločitve uporabnikov.
Uporaba novih in prenovljenih MSRP ter pojasnil OPMSRP
Standardi in dopolnitve, ki veljajo od 1.1.2023
Z dnem 1.1.2023 veljajo naslednji novi standard, spremembe obstoječih standardov in nova pojasnila, ki jih je
izdal Upravni odbor za mednarodne računovodske standarde (UOMRS) ter sprejela EU:
MSRP 17 Zavarovalne pogodbe: MSRP 17 je uvedel mednarodno usklajen pristop k obračunavanju
zavarovalnih pogodb. Pred sprejetjem MSRP 17 je bilo v svetu veliko raznolikosti pri obračunavanju in razkrivanju
zavarovalnih pogodb, pri čemer je MSRP 4 dovoljeval, da se še naprej uporabljajo številni prejšnji računovodski
pristopi (ki niso bili v skladu z MSRP). MSRP 17 bo za mnoge zavarovalnice pomenil pomembne spremembe, ki
bodo zahtevale prilagoditve obstoječih sistemov in procesov. Novi standard zavzema stališče, da zavarovalne
pogodbe združujejo značilnosti finančnega instrumenta in storitvene pogodbe ter da mnoge ustvarjajo denarne
tokove, ki se s časom bistveno spreminjajo.
Razkritje računovodskih usmeritev (sprememba MRS 1 in Izjava o praksi MSRP 2): UOMRS je februarja
2021 izdal spremembe MRS 1, ki spreminjajo zahteve po razkritju v zvezi z računovodskimi usmeritvami, in sicer
iz "pomembnih računovodskih usmeritev" v "pomembne informacije o računovodskih usmeritvah". Spremembe
vsebujejo navodila, kdaj se informacije o računovodskih usmeritvah verjetno štejejo za bistvene. Spremembe
MRS 1 veljajo za letna poročevalska obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2023 ali pozneje, pri čemer je dovoljena
zgodnejša uporaba. Ker so Praktična stališča MSRP neobvezna navodila, za spremembe Praktičnega stališča MSRP
2 ni bil določen obvezen datum začetka veljavnosti.
Opredelitev računovodskih ocen (sprememba MRS 8 - Računovodske usmeritve, spremembe
računovodskih ocen in napake): Februarja 2021 je UOMRS izdal spremembe MRS 8, ki so dodale opredelitev
računovodskih ocen v MRS 8. Spremembe so tudi pojasnile, da so učinki spremembe vhodnih podatkov ali
tehnike merjenja spremembe računovodskih ocen, razen če so posledica popravka napak iz prejšnjih obdobij.
Spremembe MRS 8 veljajo za letna poročevalska obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2023 ali pozneje, pri čemer je
dovoljena zgodnejša uporaba.
Odloženi davek v zvezi s terjatvami in obveznostmi, ki izhajajo iz ene transakcije (spremembe MRS 12):
Maja 2021 je UOMRS izdal spremembe MRS 12, ki pojasnjujejo, ali izjema od začetnega pripoznanja velja za tiste
transakcije, ki imajo za posledico hkratno pripoznanje sredstva in obveznosti (npr. najem v okviru MSRP 16).
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
96
Spremembe uvajajo dodatno sodilo za izvzetje iz začetnega pripoznanja po MRS 12.15, po katerem izvzetje ne
velja za začetno pripoznanje sredstva ali obveznosti, ki v času transakcije povzroči enake obdavčljive in odbitne
začasne razlike.
Mednarodna davčna reforma - vzorčna pravila drugega stebra (spremembe MRS 12): Decembra 2021 je
Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) objavila dokument Davčni izzivi, ki izhajajo iz
digitalizacije gospodarstva - globalna vzorčna pravila proti eroziji davčne osnove (drugi steber): Vključujoč okvir
za BEPS (modelska pravila drugega stebra). Marca 2022 je OECD objavil komentarje in ilustrativne primere, ki
podrobneje pojasnjujejo uporabo in delovanje pravil ter pojasnjujejo nekatere izraze. Zainteresirane strani so pri
IASB izrazile pomisleke glede morebitnih posledic za obračunavanje davka od dobička, zlasti obračunavanje
odloženih davkov, ki izhajajo iz vzorčnih pravil drugega stebra. Kot odgovor na pomisleke zainteresiranih strani
je IASB 23. maja 2023 izdal končne spremembe Mednarodna davčna reforma - modelska pravila drugega stebra.
Spremembe uvajajo začasno izjemo za podjetja pri pripoznavanju in razkrivanju informacij o odloženih terjatvah
in obveznostih za davek, povezanih z modelskimi pravili drugega stebra. Spremembe določajo tudi dodatne
zahteve po razkritju v zvezi z izpostavljenostjo podjetja davkom iz dobička iz drugega stebra.
Standardi, dopolnitve in pojasnila, ki veljajo od 1.1.2023 niso privedle do pomembnih sprememb računovodskih
izkazov.
Standardi in spremembe obstoječih standardov, ki jih je izdal UOMRS in sprejela EU, vendar še niso v veljavi
Na datum odobritve teh računovodskih izkazov je UOMRS izdal naslednje spremembe obstoječih standardov, ki
jih je sprejela EU, a še niso stopili v veljavo:
Obveznost najema pri prodaji in povratnem najemu (sprememba MSRP 16): Spremembe uvajajo
zahtevo, da mora prodajalec-najemnik določiti "plačila za najem" ali "popravljena plačila za najem" tako, da
prodajalec-najemnik ne bi pripoznal nobenega zneska dobička ali izgube, ki se nanaša na pravico do uporabe, ki
jo obdrži prodajalec-najemnik.
Novi standardi in spremembe obstoječih standardov, ki jih je izdal UOMRS, vendar jih EU še ni sprejela
Trenutno se MSRP, kot jih je sprejela EU, bistveno ne razlikujejo od predpisov, ki jih je sprejel Upravni odbor za
mednarodne računovodske standarde (UOMRS) z izjemo naslednjih novih standardov in sprememb obstoječih
standardov:
Razvrstitev obveznosti med kratkoročne ali dolgoročne (Sprememba MRS 1): UOMRS je januarja 2020
izdal spremembe MRS 1 - Razvrščanje obveznosti kot kratkoročnih ali nekratkoročnih, ki so bile dodatno delno
spremenjene s spremembami Nekratkoročne obveznosti s pogodbami, izdanimi oktobra 2022. Spremembe
zahtevajo, da mora biti pravica podjetja do odložitve poravnave obveznosti za najmanj dvanajst mesecev po
poročevalskem obdobju vsebinska in mora obstajati na koncu poročevalskega obdobja. Na razvrstitev obveznosti
ne vpliva verjetnost, da bo podjetje uveljavilo svojo pravico do odložitve poravnave za najmanj dvanajst mesecev
po poročevalskem obdobju. Zaradi pandemije COVID-19 je Odbor odložil datum začetka veljavnosti sprememb
za eno leto na letna poročevalska obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2024 ali pozneje.
Sprememba - Dolgoročne obveznosti s pogodbami (sprememba MRS 1): Po objavi sprememb MRS 1
Razvrščanje obveznosti kot kratkoročnih ali nekratkoročnih je UOMRS oktobra 2022 dodatno spremenil MRS 1.
Če je pravica podjetja do odloga odvisna od izpolnjevanja določenih pogojev, takšni pogoji vplivajo na to, ali ta
pravica obstaja ob koncu poročevalskega obdobja, če mora podjetje izpolniti pogoj ob koncu poročevalskega
obdobja ali pred njim, in ne, če mora podjetje izpolniti pogoje po koncu poročevalskega obdobja. Spremembe
pojasnjujejo tudi pomen pojma "poravnava" za namen razvrstitve obveznosti med kratkoročne ali
nekratkoročne.
Finančni dogovori dobaviteljev (Sprememba MRS 7 in MSRP 7): UOMRS je 25. maja 2023 izdal dokument
Finančni dogovori dobaviteljev, ki spreminja MRS 7 Izkaz denarnih tokov in MSRP 7 Finančni instrumenti: Razkritja
(spremembe). Te spremembe so nastale kot posledica vloge, ki jo je prejel Odbor za pojasnjevanje MSRP in se
nanaša na predstavitev obveznosti in z njimi povezanih denarnih tokov, ki izhajajo iz dogovorov o financiranju
dobaviteljev, ter s tem povezanih razkritij. Kot odziv na te povratne informacije je IASB izvedel ozko področje
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
97
določanja standardov, kar je privedlo do sprememb. Spremembe zahtevajo, da podjetja zagotovijo posebna
razkritja (kvalitativna in kvantitativna), povezana z dogovori o financiranju dobaviteljev. Spremembe dajejo tudi
napotke o značilnostih dogovorov o financiranju dobaviteljev.
Neizmenljivost (sprememba MRS 21): UOMRS je 15. avgusta 2023 izdal dokument »neizmenljivost (ang.
Lack of Exchangeability), ki spreminja MRS 21 Učinki sprememb deviznih tečajev. Spremembe so nastale kot
posledica vloge, ki jo je prejel Odbor za pojasnjevanje MSRP, o določitvi menjalnega tečaja v primeru dolgoročne
nezmožnosti zamenjave. MRS 21 pred spremembami ni vseboval izrecnih zahtev za določitev menjalnega tečaja,
kadar valuta ni zamenljiva za drugo valuto, kar je v praksi povzročilo raznolikost. Spremembe uvajajo zahteve za
presojo, kdaj je valuta zamenljiva v drugo valuto in kdaj ne. Spremembe zahtevajo, da podjetje oceni promptni
menjalni tečaj, če ugotovi, da valuta ni zamenljiva v drugo valuto. Spremembe veljajo za letna poročevalska
obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2025 ali pozneje, pri čemer je dovoljena zgodnejša uporaba.
Skupina predvideva, da uvedbe novih standardov in spremembe obstoječih standardov v obdobju začetne
uporabe ne bo imela pomembnega vpliva na računovodske izkaze skupine.
3. Pomembne računovodske usmeritve, primerljivost računovodskih izkazov in popravki napak
Spremembe računovodskih usmeritev
Skupina je v letu 2023 dopolnila veljavne računovodske usmeritve in obravnavanje poslovnih dogodkov ter
njihovo izkazovanje v računovodskih izkazih, v skladu z zahtevami sprememb MSRP, ki so stopili v veljavo v letu
2023.
Popravki napak
Bistvene napake v računovodskih izkazih se popravijo v primerjalnih informacijah, ki so predstavljene v
računovodskih izkazih za obdobje, ko se napaka odpravi. Skupina v letu 2023 ni odkrila napak ki bi se popravljale
s preračunom primerjalnih zneskov iz predstavljenega predpreteklega in preteklega obdobja v katerem se je
napaka pojavila, v skladu z MRS 8 (Računovodske usmeritve, spremembe računovodskih ocen in napake) in ki so
posledica napačne uporabe računovodskih usmeritev.
Podlaga za konsolidacijo
Odvisne družbe
Odvisne družbe so podjetja, ki jih obvladuje družba Terme Čatež d.d. Obvladovanje obstaja, ko ima matično
podjetje zmožnost odločati o finančnih in poslovnih usmeritvah podjetja za pridobivanje koristi iz njegovega
delovanja. Pri ocenjevanju vpliva se upošteva obstoj in učinek potencialnih glasovalnih pravic, ki jih je trenutno
moč uveljaviti ali zamenjati. Računovodski izkazi odvisnih družb so vključeni v konsolidirane računovodske izkaze
od datuma, ko se obvladovanje začne, do datuma, ko se preneha. Računovodske usmeritve odvisnih družb so
bile po potrebi spremenjene oz. prilagojene usmeritvam skupine.
Posli izvzeti iz konsolidacije
Stanja, nerealizirani dobički in izgube, ki izhajajo iz poslov znotraj Skupine Terme Čatež, so pri sestavi
konsolidiranih računovodskih izkazov izločena.
Tuja valuta
Posli v tuji valuti
V tuji valuti izraženi posli se preračunajo v ustrezno funkcijsko valuto družb znotraj Skupine Terme Čatež po
referenčnem tečaju ECB na dan posla. Denarna sredstva in obveznosti izražena v tuji valuti na dan bilance stanja
se preračunajo v funkcijsko valuto po referenčnem tečaju ECB, veljavnem na zadnji dan obračunskega obdobja.
Pozitivne ali negativne tečajne razlike so razlike med odplačno vrednostjo v funkcijski valuti na začetku obdobja,
popravljeno za višino efektivnih obresti in plačil med obdobjem, kot tudi odplačno vrednost v tuji valuti,
preračunano po srednjem tečaju na koncu obdobja. Nedenarna sredstva in obveznosti izražena v tuji valuti in
izmerjena po pošteni vrednosti se pretvorijo v funkcijsko valuto po referenčnem tečaju ECB na dan, ko je
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
98
določena višina poštene vrednosti. Tečajne razlike se pripoznajo v izkazu poslovnega izida, kar pa ne velja za
razlike, ki nastanejo pri preračunu kapitalskih instrumentov razvrščenih kot inštrumenti po pošteni vrednosti prek
drugega vseobsegajočega donosa.
Podjetja v tujini
Sredstva in obveznosti podjetij v tujini, vključno z dobrim imenom in popravkom poštene vrednosti ob pridobitvi,
se preračunajo v EUR po referenčnem tečaju ECB, ki velja na dan bilance stanja.
Naložbe v odvisne družbe
Dolgoročne finančne naložbe v kapital odvisnih družb, ki so vključene v konsolidirane računovodske izkaze, se
vrednotijo po nabavni vrednosti. Udeležba v dobičku odvisne družbe je pripoznana v poslovnem izidu obvladujoče
družbe, ko le-ta pridobi pravico do izplačila udeležbe. V primeru, da je zaradi izgube odvisne družbe potrebna
oslabitev naložbe, se znesek izgube zaradi oslabitve izmeri kot razlika med knjigovodsko vrednostjo naložbe in
sedanjo vrednostjo pričakovanih bodočih denarnih tokov.
Finančni instrumenti
1) Finančna sredstva
Skupina pripozna finančno sredstvo, kadar postane stranka v pogodbenih določilih finančnega instrumenta.
Skupina odpravi pripoznanje finančnega sredstva, ko potečejo pogodbene pravice do denarnih tokov iz tega
sredstva ali ko skupina prenese pravice do pogodbenih denarnih tokov iz finančnega sredstva na podlagi posla, v
katerem se vsa tveganja in koristi iz lastništva finančnega sredstva prenesejo.
Razvrščanje in merjenje finančnih sredstev
Skupina ima naslednje vrste finančnih sredstev, ki sodijo v okvir MSRP 9:
denar in denarni ustrezniki,
terjatve in posojila,
finančne naložbe.
Razen terjatev do kupcev, je potrebno pri začetnem pripoznanju finančno sredstvo izmeriti po pošteni vrednosti
in, če gre za finančno sredstvo, ki ni izmerjeno po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, prišteti ali odšteti tudi
transakcijske stroške, ki neposredno izhajajo iz pridobitve ali izdaje finančnega sredstva. Ob začetnem
pripoznanju terjatev do kupcev, ki nimajo pomembne sestavine financiranja, jih je potrebno meriti po
transakcijski ceni.
a) Denar in denarni ustrezniki
Denarna sredstva in njihovi ustrezniki zajemajo gotovino, bančne depozite do treh mesecev in druge kratkoročne,
hitro unovčljive naložbe s prvotno dospelostjo treh mesecev ali manj.
b) Terjatve in posojila
Posojila in terjatve skupina meri po odplačni vrednosti. Glede na zapadlost jih razvršča med kratkoročna finančna
sredstva (zapadlost do 12 mesecev po datumu izkaza finančnega položaja) ali dolgoročna finančna sredstva
(zapadlost nad 12 mesecev po datumu izkaza finančnega položaja). Posojila in terjatve so na začetku pripoznana
po pošteni vrednosti, povečani za neposredne stroške posla. Po začetnem pripoznanju se izmerijo po odplačni
vrednosti po metodi veljavne obrestne mere, zmanjšani za izgube zaradi oslabitve. Dobički in izgube se pripoznajo
v poslovnem izidu ob odpravi, spremembi ali oslabitvi.
c) Finančne naložbe
Med finančnimi naložbami skupina izkazuje naložbe v odvisne družbe, pridružene družbe, skupaj obvladovane
družbe in naložbe v finančne inštrumente.
c1) Naložbe v družbe v skupini, pridružene in skupaj obvladovane družbe
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
99
Naložbe v družbe v skupini so merjene po izvirni vrednosti, zmanjšani za nabrano izgubo zaradi oslabitve.
c2) Finančni inštrumenti
Skupina razvrsti finančne instrumente na podlagi poslovnega modela za upravljanje s finančnimi sredstvi in
značilnosti njegovih pogodbenih denarnih tokov, kot pozneje merjene po:
odplačni vrednosti;
pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa;
pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Finančni inštrumenti po odplačni vrednosti
Finančni inštrument se meri po odplačni vrednosti, če je posedovan v okviru poslovnega modela, katerega cilj je
posedovanje z namenom prejemanja pogodbenih denarnih tokov in v skladu s pogodbenimi pogoji na določene
datume prihaja do denarnih tokov, ki so izključno odplačila glavnice in obresti na neporavnano glavnico. Med
finančnimi inštrumenti, ki so merjeni po odplačni vrednosti skupina izkazuje predvsem obveznice, s katerimi nima
namena trgovati.
Finančni inštrumenti po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa
Finančni inštrument se meri po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa, če ga skupina poseduje
v okviru poslovnega modela, katerega cilj se dosega s prejemanjem pogodbenih denarnih tokov in prodajo in v
skladu s pogodbenimi pogoji na določene datume prihaja do denarnih tokov, ki so izključno odplačila glavnice in
obresti na neporavnano glavnico.
Dolžniški inštrumenti
Skupina ima v posesti dolžniške instrumente po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega donosa, ki
vključujejo naložbe v obveznice, ki kotirajo na borzi in so pripoznani med drugimi nekratkoročnimi finančnimi
naložbami. Za dolžniške instrumente, ki so pripoznani po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega
donosa, se prihodki od obresti, tečajne razlike in izgube zaradi oslabitve ali razveljavitve pripoznajo v izkazu
poslovnega izida in obračunajo na enak način, kot pri finančnih sredstvih po odplačni vrednosti. Vse ostale
spremembe poštene vrednosti se pripoznajo v izkazu drugega vseobsegajočega donosa. Po odpravi pripoznanja
se kumulativna sprememba poštene vrednosti, ki je pripoznana v drugem vseobsegajočem donosu, prerazporedi
v izkaz poslovnega izida.
Kapitalski inštrumenti
Finančna sredstva, pripoznana po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega donosa, ki imajo naravo
kapitalskega instrumenta, so tista finančna sredstva, za katera se skupina odloči za nepreklicno razvrstitev v
skupino kapitalskih instrumentov po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega donosa ter jih ne
poseduje za namen trgovanja. Razvrstitev se določi po posameznem finančnem instrumentu. Dobički in izgube iz
naslova teh finančnih sredstev se nikoli ne prerazporedijo v izkaz poslovnega izida. Dividende iz naslova
kapitalskih instrumentov se pripoznajo kot prihodki v izkazu poslovnega izida ob vzpostavitvi pravice skupine do
plačila.
Finančni inštrumenti po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida
Finančni inštrument se meri po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, razen če se meri po odplačni vrednosti
ali po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa.
2) Finančne obveznosti
Finančne obveznosti so merjene po odplačni vrednosti z uporabo metode efektivnih obresti.
Oslabitve finančnih sredstev
Skupina skladno z MSRP 9 uporablja model pričakovanih izgub, pri čemer pripoznava ne samo nastale izgube,
temveč tudi izgube, za katere se pričakuje, da bodo nastale v prihodnosti. Za finančno sredstvo se šteje, da je
oslabljeno, če obstajajo objektivni dokazi, iz katerih je razvidno, da je zaradi enega ali več dogodkov prišlo do
zmanjšanja pričakovanih prihodnjih denarnih tokov iz naslova tega sredstva, in ki jih je mogoče zanesljivo izmeriti.
a) Posojila in terjatve
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
100
Skupina oceni dokaze o oslabitvi posojil posebej za vsako pomembno posojilo.
Skupina oceni dokaze o oslabitvi terjatev posebej ali skupno. Vse pomembne terjatve se posamezno
izmerijo za namen posebne oslabitve. Če se oceni, da knjigovodska vrednost terjatve presega njeno
pošteno, to je udenarljivo vrednost, se terjatev slabi. Ocena slabitev temelji na pričakovanih
individualnih kreditnih izgubah, povezanih z verjetnostjo neplačil terjatev in posojil v naslednjih 12
mesecih, razen če se je kreditno tveganje bistveno povečalo od začetnega pripoznanja. V teh primerih
ocena slabitev temelji na verjetnosti neplačila v obdobju celotnega trajanja finančnega sredstva.
Pričakovane kreditne izgube predstavljajo razliko med pogodbenimi denarnimi tokovi, ki so zapadli po
pogodbi in vsemi denarnimi tokovi, za katere skupina pričakuje, da jih bo prejela.
Izguba zaradi oslabitve v zvezi s finančnim sredstvom, izkazanim po odplačni vrednosti (posojila in
terjatve), se izračuna kot razlika med neodpisano vrednostjo sredstva in pričakovanimi bodočimi
denarnimi tokovi, razobrestenimi po izvirni efektivni obrestni meri. Izgube se pripoznajo v poslovnem
izidu in izkažejo na kontu popravka vrednosti posojil in terjatev oziroma vrednostnih papirjev. Tako se
obresti od oslabljenega sredstva še nadalje pripoznavajo. Ko se zaradi kasnejših dogodkov znesek izgube
zaradi oslabitve zmanjša, se to zmanjšanje odpravi skozi poslovni izid.
b) Finančne naložbe
b1) Naložbe v družbe v skupini
Skupina na dan vsakega poročanja oceni, ali je kako znamenje, da utegne biti sredstvo oslabljeno. Če je
kakršnokoli tako znamenje, mora skupina oceniti nadomestljivo vrednost sredstva. Kot nadomestljiva
vrednost se šteje poštena vrednost, zmanjšana za stroške prodaje ali vrednost pri uporabi, odvisno od
tega, katera je večja. Ocenjevanje vrednosti pri uporabi obsega ocenjevanje prejemkov in izdatkov, ki
bodo izhajali iz nadaljnje uporabe sredstva in njegove končne odtujitve, ter uporabo ustrezne
razobrestovalne (diskontne) mere pri teh prihodnjih denarnih tokovih. Samo če je nadomestljiva
vrednost sredstva manjša od njegove knjigovodske vrednosti, se njegova knjigovodska vrednost zmanjša
na njegovo nadomestljivo vrednost. Takšno zmanjšanje je izguba zaradi oslabitve. Izgube zaradi
oslabitve, ki je pripoznana za finančno naložbo, ki je merjena po izvirni vrednosti, ni mogoče odpraviti.
b2) Naložbe v finančne inštrumente
Dolžniški instrumenti po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega donosa zajemajo obveznice,
ki kotirajo na borzi in so razvrščeni v skupino naložb z nizkim kreditnim tveganjem. Na podlagi izbrane
usmeritve skupina enkrat letno izmeri pričakovane kreditne izgube od teh instrumentov. V primeru, da
je od pripoznanja prišlo do bistvenega povečanja kreditnega tveganja, skupina pripozna popravek
vrednosti v celotni življenjski dobi pričakovane kreditne izgube.
Osnovni kapital
Navadne imenske delnice
Navadne imenske delnice so sestavni del osnovnega kapitala. Dodatni stroški, ki jih je mogoče neposredno
pripisati izdaji navadnih delnic, so izkazani kot znižanje kapitala, pri čemer se ne upoštevajo učinki na kapital.
Odkup lastnih delnic
Ob odkupu lastnih delnic ali deležev, ki se izkazujejo kot del osnovnega kapitala, se znesek plačanega nadomestila
vključno s stroški, ki se neposredno nanašajo na odkup, brez morebitnih davčnih učinkov pripozna kot
sprememba v kapitalu. Odkupljene delnice se izkazujejo kot delnice družbe Terme Čatež d.d. in se odštejejo od
kapitala. Ob prodaji lastnih delnic ali njihovi naknadni ponovni izdaji se prejeti znesek izkaže kot povečanje
kapitala in tako dobljeni presežek ali manko pri transakciji se prenese na zadržani dobiček oz. na kapitalske
rezerve.
Dividende
Dividende se pripoznajo med obveznostmi in se izkazujejo ob nastanku poslovnega dogodka.
Nepremičnine, naprave in oprema
Izkazovanje in merjenje
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
101
Nepremičnine, naprave in oprema skupine (razen zemljišč) so izkazane po svoji nabavni vrednosti, zmanjšani za
amortizacijski popravek vrednosti in nabrano izgubo zaradi oslabitve. Nabavna vrednost zajema stroške, ki se
neposredno pripisujejo nabavi sredstev. Tako jo sestavljajo nakupna cena, uvozne in nevračljive nakupne dajatve
ter stroški, ki jih je bilo mogoče pripisati neposredno usposobitvi in (po potrebi) začetno oceno stroškov
razgradnje in odstranitve sredstva ter obnovitev mesta, na katerem se je to sredstvo nahajalo. Nabavna vrednost
nepremičnine, naprave ali opreme je povečana s stroški, ki povečujejo bodoče koristi sredstva. Stroški, ki
omogočajo podaljšanje dobe koristnosti sredstva, se izkazujejo kot zmanjšanje popravka vrednosti omenjenega
sredstva.
Za vrednotenje zemljišč skupina uporablja model prevrednotenja. Če se knjigovodska vrednost sredstva poveča
zaradi prevrednotenja, se mora povečanje priznati neposredno lastniškemu kapitalu kot rezerve za pošteno
vrednost iz prevrednotenja nepremičnin. Povečanje pa se mora pripoznati v poslovnem izidu, v kolikor odpravi
zmanjšanje iz prevrednotenja istega sredstva, ki je bilo prej pripoznano v poslovnem izidu. Če se knjigovodska
vrednost sredstev zmanjša zaradi prevrednotenja, se mora zmanjšanje pripoznati v poslovnem izidu. Zmanjšanje
pa bremeni neposredno lastniški kapital pod rubriko rezerve za pošteno vrednost do višine stanja v dobro rezerv
za pošteno vrednost od prevrednotenj nepremičnin. Ko je sredstvo odtujeno, se rezerva za pošteno vrednost
tega sredstva prenese neposredno v zadržani dobiček.
Dobiček oziroma izguba ob odsvojitvi nepremičnine, naprave ali opreme se določi kot razlika med prihodki iz
odsvojitve sredstva z njegovo knjigovodsko vrednostjo in izkaže v izkazu poslovnega izida med »drugimi
poslovnimi prihodki« oziroma »drugimi poslovnimi odhodki« (če je izguba).
Prerazporeditve k naložbenim nepremičninam
Nepremičnine, ki so zgrajene oziroma se gradijo ali razvite oziroma se razvijajo za prihodnjo uporabo kot
naložbene nepremičnine, so obravnavane kot naložbene nepremičnine v pridobivanju in izkazane po njihovi
nabavni vrednosti do datuma dokončanja gradnje.
Če se lastniško uporabljena nepremičnina spremeni v naložbeno nepremičnino, se ta nepremičnina prerazporedi
k naložbenim nepremičninam.
Kasnejši stroški
Stroški zamenjave nekega dela nepremičnine, naprave ali opreme se pripoznajo v knjigovodski vrednosti tega
sredstva, če je verjetno, da bodo bodoče gospodarske koristi, povezane z delom tega sredstva, pritekale v skupino
ter če je nabavno vrednost mogoče zanesljivo izmeriti. Pripoznanje knjigovodske vrednosti zamenjanega dela se
odpravi. Vsi ostali stroški (kot npr. dnevno servisiranje) so pripoznani v poslovnem izidu kot odhodki, takoj
oziroma v obdobju, ko do njih pride.
Amortizacija
Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti
vsakega posameznega sredstva. Najeta sredstva se amortizirajo ob upoštevanju trajanja najema in dobe
koristnosti, razen če je precej gotovo, da bo skupina do konca trajanja najema postala lastnica najetega sredstva.
Zemljišča se ne amortizirajo.
Kot začetek obračunavanja amortizacije nepremičnine, naprave in opreme se upošteva dan, ko je sredstvo
razpoložljivo za uporabo.
Uporabljene letne amortizacijske stopnje so naslednje:
gradbeni objekti in deli gradbenih objektov 1% - 6%
pohištvo in oprema 5% - 33%
nasadi 5%
drobni inventar 50%
vlaganja v tuja OS 3% – 5%
Metode amortiziranja, dobe koristnosti in preostale vrednosti se ponovno pregledajo na dan poročanja.
Stroški izposojanja
Skupina stroškov financiranj pridobitve nepremičnin, naprav in opreme do njihove usposobitve za uporabo ne
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
102
usredstvuje.
Neopredmetena sredstva
Neopredmetena sredstva skupina vodi po nabavni vrednosti, zmanjšani za amortizacijo in morebitno izgubo
zaradi oslabitve sredstva. Med neopredmetenimi dolgoročnimi sredstvi izkazuje programske pravice.
Kasnejši stroški
Kasnejši izdatki v zvezi z neopredmetenimi sredstvi so usredstveni le v primerih, ko povečujejo bodoče
gospodarske koristi, ki izhajajo iz sredstva, na katero se izdatki nanašajo. Vsi ostali stroški, vključno z znotraj
skupine ustvarjenim dobrim imenom in blagovnimi znamkami, so pripoznani v poslovnem izidu kot odhodki, takoj
ko do njih pride.
Amortizacija
Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti
neopredmetenih sredstev in se začne, ko je sredstvo razpoložljivo za uporabo. Uporabljene letne amortizacijske
stopnje so naslednje:
programske licence 30% - 33%
programska oprema 25% - 50%
Naložbene nepremičnine
Naložbene nepremičnine so nepremičnine, posedovane z namenom, da bi prinašale najemnino ali povečevale
vrednost dolgoročne naložbe ali oboje, ne pa za prodajo v rednem poslovanju, uporabo v proizvodnji ali pri
dobavi blaga ali storitev za pisarniške namene. Naložbene nepremičnine so izkazane po nabavni vrednosti,
zmanjšanih za amortizacijski popravek vrednosti in nabrano izgubo zaradi oslabitve. Obračunana amortizacija je
izkazana med stroški amortizacije, slabitve ali izgube pri prodaji pa kot prevrednotovalni poslovni odhodki.
Ocenjena doba koristnosti naložbenih nepremičnin se giblje od 20 do 55 let. Amortizacija se obračunava po
metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti posamezne naložbene
nepremičnine. Stopnja amortizacije naložbenih nepremičnin in delov naložbenih nepremičnin znaša od 1,8% do
5%. Zemljišča se ne amortizirajo. Dobe koristnosti naložbenih nepremičnin so enake kot za istovrstne
nepremičnine.
Najemi
Skupina ob sklenitvi pogodbe oceni, ali gre za najemno pogodbo oziramo ali pogodba vsebuje najem. Pogodba je
najemna pogodba oziroma vsebuje najem, če se z njo prenaša pravica do obvladovanja uporabe določenega
sredstva za določeno obdobje v zameno za nadomestilo.
Skupina na datum začetka najema pripozna sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe in obveznost iz najema.
Sredstvo se meri po nabavni vrednost, ki predstavlja sedanjo vrednost najemnin, ki na datum pripoznanja še niso
plačane, plačila najemnin, ki so bila izvedena na datum začetka merjenja ali pred njim, zmanjšana za prejete
spodbude za najem, začetne neposredne stroške ter ocenjene stroške, ki bodo nastali najemniku pri demontaži
ali odstranitvi sredstva, obnovitvi mesta, na katerem se predmet najema nahaja ali vrnitvi sredstva v stanje, kot
ga zahtevajo pogoji najema.
Trajanje najema je določeno kot obdobje, v katerem najema ni mogoče odpovedati skupaj z upoštevanjem
obdobij, za katera velja možnost podaljšanja najema, če je precej gotovo, da bo skupina to možnost izrabila in z
upoštevanjem obdobij, za katera velja možnost odpovedi najema, če je precej gotovo, da skupina te možnosti ne
bo izrabila. Skupina upošteva vsa pomembna dejstva in okoliščine, s katerimi dobi ekonomsko spodbudo, da
izrabi možnost ali ne, vključno s pričakovanimi spremembami dejstev in okoliščin od datuma začetka najema do
izvršitvenega datuma možnosti.
Skupina na datum začetka najema izmeri obveznost iz najema po sedanji vrednosti najemnin, ki na ta datum še
niso plačane. Najemnine se diskontirajo po obrestni meri, prejeti pri najemu, če je to obrestno mero mogoče
takoj ugotoviti. Če obrestne mere ni mogoče takoj ugotoviti se uporabi predpostavljeno obrestno mero za
izposojanje.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
103
Po datumu začetka najema skupina meri sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe, z uporabo modela nabavne
vrednosti. Pravico do uporabe izkazuje po nabavni vrednosti zmanjšani za nabrano amortizacijo in nabrane
izgube zaradi oslabitve sredstev in popravljeno za ponovno merjenje obveznosti iz najema.
Pri amortiziranju sredstev, ki predstavljajo pravico do uporabe, se uporabljajo usmeritve za amortizacijo drugih
podobnih opredmetenih osnovnih sredstev. Če se do konca trajanja najema lastništvo sredstva, ki je predmet
najema, z najemom prenese na najemnika ali če vrednost sredstva, ki predstavlja pravico do uporabe, odraža, da
bo skupina izrabila možnost nakupa, skupina amortizira sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe od datuma
začetka najema do konca dobe koristnosti sredstva. V nasprotnem primeru sredstvo, ki predstavlja pravico do
uporabe, amortizira od datuma začetka najema do konca njegove dobe koristnosti oziroma do konca trajanja
najema, če je krajše od dobe koristnosti sredstva.
Po datumu začetka najema se ponovno izmeri obveznost iz najema tako, da slednja odraža spremembe v
najemnini. Znesek ponovnega merjenja obveznosti iz najema se pripozna kot prilagoditev vrednosti sredstva, ki
predstavlja pravico do uporabe. Obveznosti iz najema se ponovno izmerijo tako, da se spremenjene najemnine
diskontira z uporabo spremenjene diskontne mere, če se je spremenilo trajanje najema ali se je spremenila ocena
možnosti nakupa sredstva, ki je predmet najema, v primeru spremembe pričakovanih plačil iz naslova jamstva za
preostalo vrednost, spremenjenih prihodnjih najemnin zaradi spremembe indeksa ali stopnje, ki se uporablja za
določanje plačil, spremembe spremenljivih obrestnih mer. Spremenjene najemnine odražajo spremembo v
zneskih, ki jih je treba plačati v okviru možnosti nakupa.
Razlika med vrednostjo ob odtujitvi in knjigovodsko vrednostjo odtujenega sredstva se prenese med druge
poslovne prihodke oziroma med prevrednotovalne poslovne odhodke.
Kratkoročnih najemov in najemov, pri katerih je sredstvo, ki je predmet najema majhne vrednosti, se ne pripozna
kot sredstvo, ampak se pripozna najemnine, povezane s temi najemi, kot odhodke na podlagi enakomerne
časovne metode skozi celotno trajanje najema.
Zaloge
Zaloge se vrednotijo po izvirni vrednosti ali čisti iztržljivi vrednosti, in sicer po manjši izmed njiju. Stroški zalog
vsebujejo nabavno vrednost, stroške izdelave in pretvarjanja in druge stroške, ki se pojavljajo pri spravljanju zalog
na njihovo sedanje mesto in v njihovo sedanje stanje. Stroški zalog lahko vključujejo tudi prenose iz kapitala
morebitnih dobičkov oz. izgub iz naslova varovanja denarnega toka pred tveganjem ob nakupih zalog z uporabo
tujih valut.
Skupina za zmanjševanje količin materiala, proizvodov in polproizvodov, trgovskega blaga v zalogi
uporablja metodo zaporednih cen – FIFO. Čista iztržljiva vrednost je ocenjena prodajna cena, dosežena v rednem
poslovanju, zmanjšana za ocenjene stroške dokončanja in ocenjene stroške prodaje. Prevrednotenje zalog je
sprememba njihove knjigovodske vrednosti. Vrednost zalog ni v celoti nadomestljiva, če so zaloge poškodovane,
če so v celoti ali delno zastarele ali če se njihove prodajne cene znižajo. Vrednost zalog tudi ni nadomestljiva, če
se povečajo ocenjeni stroški dokončanja ali ocenjeni stroški v zvezi s prodajo. Če knjigovodska vrednost, vključno
s tisto po zadnjih dejanskih nabavnih cenah oz. stroškovnih cenah, presega njihovo čisto iztržljivo vrednost, jo je
treba znižati do čiste iztržljive vrednosti. Vrednost zalog je treba znižati pri vsaki postavki ali skupini podobnih
postavk zalog posebej. Skupina izvaja politiko oblikovanja popravkov zalog na podlagi rezultatov rednih in
izrednih popisov zalog.
Oslabitev nefinančnih sredstev
Skupina ob vsakem datumu poročanja preveri preostalo knjigovodsko vrednost nefinančnih sredstev skupine
razen naložbenih nepremičnin, zalog in odloženih terjatev za davke z namenom, da ugotovi, ali so prisotni znaki
oslabitve. Če takšni znaki obstajajo, se oceni nadomestljiva vrednost sredstva. Ocena oslabitve neopredmetenih
sredstev z nedoločeno dobo koristnosti, ki še niso na voljo za uporabo, se izvede vsakič na datum poročanja.
Nadomestljiva vrednost sredstva ali denar ustvarjajoče enote je njena vrednost pri uporabi ali poštena vrednost,
zmanjšana za stroške prodaje, in sicer tista, ki je višja. Pri določanju vrednosti sredstva pri uporabi se pričakovani
prihodnji denarni tokovi diskontirajo na njihovo sedanjo vrednost z uporabo diskontne mere pred obdavčitvijo,
ki odraža sprotne tržne ocene časovne vrednosti denarja in tveganja, ki so značilna za sredstvo. Za namene
preizkusa oslabitve se sredstva združijo v najmanjše skupine sredstev, ki ustvarjajo denarne pritoke iz trajne
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
104
uporabe, v veliki meri neodvisnih od tistih iz drugih sredstev ali skupin sredstev denar ustvarjajoče enote«).
Oslabitev sredstva ali denar ustvarjajoče enote se pripozna v primeru, ko njegova knjigovodska vrednost presega
njegovo nadomestljivo vrednost. Slabitev se izkaže v poslovnem izidu. Skupina izgube zaradi oslabitve v preteklih
obdobjih na datum bilance stanja ovrednoti in tako ugotovi, če je prišlo do zmanjšanja izgube ali ta celo vne
obstaja. Izguba zaradi oslabitve se odpravi, če je prišlo do spremembe ocen, na podlagi katerih skupina določi
nadomestljivo vrednost sredstva. Izguba zaradi oslabitve sredstva se odpravi do višine, do katere povečana
knjigovodska vrednost sredstva ne preseže knjigovodske vrednosti, ki bi bila ugotovljena po odštetju
amortizacijskega odpisa, če pri sredstvu v prejšnjih letih ne bi bila pripoznana izguba zaradi oslabitve.
Zaslužki zaposlenih
Drugi dolgoročni zaslužki zaposlenih – rezervacije za odpravnine in jubilejne nagrade
Čista obveznost skupine, ki nastane v zvezi z dolgoročnimi zaslužki zaposlenih, je seštevek prihodnjih zaslužkov,
ki so jih zaposleni pridobili v zameno za njihovo delo, ki ga opravijo v tekočem in prejšnjih obdobjih. Tako dobljeni
znesek zaslužkov se diskontira, s čimer se določi njegova sedanja vrednost in nato zmanjša za pošteno vrednost
vseh povezanih sredstev. Diskontna stopnja je na datum poročanja evidentirani donos obveznic bonitetnega
razreda AA, katerih zapadlost je približno enaka zapadlosti obveznosti skupine. Izračun se izdela z uporabo
metode predvidene pomembnosti enot. Morebitni aktuarski dobički in izgube se pripoznajo v poslovnem izidu v
obdobju njihovega nastanka. Skupina je v skladu z zakonskimi predpisi, kolektivno pogodbo in internim
pravilnikom zavezana k plačilu jubilejnih nagrad zaposlencem ter odpravnin ob njihovi upokojitvi, za kar so
oblikovane dolgoročne rezervacije. Druge pokojninske obveznosti ne obstajajo. Rezervacije so oblikovane v višini
ocenjenih bodočih izplačil za odpravnine in jubilejne nagrade, diskontirane na dan bilance stanja na podlagi
projekcije obveznosti. Izračun s strani pooblaščenega aktuarja je bil narejen na dan 31.12.2023 za vsakega
zaposlenega tako, da je upošteval stroške odpravnin ob upokojitvi ter stroške vseh pričakovanih jubilejnih nagrad
do upokojitve. Izračun je z uporabo metode projecirane enote pripravil pooblaščeni aktuar.
Rezervacije
Rezervacije se pripoznajo, če ima skupina zaradi preteklega dogodka pravne ali posredne obveze, ki jih je mogoče
zanesljivo oceniti in je verjetno, da bo pri poravnavi obveze potreben odtok dejavnikov, ki omogočajo
gospodarske koristi. Možne obveznosti v računovodskih izkazih niso pripoznane, ker bo njihov dejanski obstoj
potrjen z nastopom ali nenastopom dogodkov šele v nenapovedljivi prihodnosti, na kar pa skupina ne more
vplivati. Poslovodstvo družb v skupini redno preverja ali je za poravnavo možne obveznosti verjeten odliv
sredstev, ki omogočajo ekonomske koristi. V primeru, da postane verjeten, se možna obveznost prerazporedi
tako, da se v računovodskih izkazih zanjo oblikuje rezervacija v trenutku, ko se spremeni stopnja verjetnosti.
Časovne razmejitve
Aktivne časovne razmejitve in pasivne časovne razmejitve se v knjigovodskih razvidih pripoznajo, če se sme
predpostavljati, da bodo v času, za katerega so oblikovane, zares nastali takšni prihodki in stroški oz. odhodki.
Realnost postavk aktivnih časovnih razmejitev mora biti na dan izkaza finančnega položaja utemeljena, postavke
pasivnih časovnih razmejitev pa ne smejo skrivati rezerv.
Prihodki
V skladu z MSRP 15 se prihodki pripoznajo, ko pride do prenosa kontrole na kupca in izpolnitve izvršitvene obveze.
Prenos kontrole se lahko zgodi v določenem trenutku ali postopoma v določenem obdobju. Prihodki se
pripoznajo v znesku, ki odraža nadomestilo, ki ga podjetje upravičeno pričakuje v zameno za prenos proizvodov,
blaga ali storitev na kupca.
Prihodki iz pogodb s kupci so vključeni med čistimi prihodki iz prodaje in vključujejo pretežno prihodke od prodaje
proizvodov, trgovskega blaga in storitev, pri katerih pride do prenosa kontrole na kupca in izvršitve naše
obveznosti v trenutku odpreme ali prevzema blaga s strani kupca oziroma ko so storitve opravljene. Znesek
pripoznanih prihodkov je odvisen od ocene pričakovanih poplačil, ki jih skupina pričakuje v zameno za svoje blago
ali storitve. V primeru, ko pogodba vsebuje več izvršitvenih obvez, je znesek poplačila razporejen na posamezno
izvršitveno obvezo na podlagi prodajne cene posamične izvršitvene obveze.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
105
Poplačilo, ki ga skupina prejema v zameno za svoje blago in storitve, je lahko fiksno ali spremenljivo. V primeru
spremenljivega plačila se prihodki pripoznajo samo, kadar je zelo verjetno, da ne bo prišlo do znatnega preobrata
glede pričakovanih spremenljivih poplačil. Najpogostejši elementi spremenljivega plačila so predvsem bonusi ob
doseženem letnem prometu. Ti so evidentirani kot znižanje povezanih prihodkov v izkazu poslovnega izida ter
kot razmejitev v izkazu finančnega položaja. Izračunani so na osnovi preteklih izkušenj in specifičnih pogojev v
posameznih pogodbah. Razmejitve, ki nastanejo kot posledica takšnega znižanja prihodkov, se prilagodijo za
dejansko realizirane bonuse. Omenjene razmejitve predstavljajo ocenjene obveznosti skupine iz naslova
bonusov, kar zahteva uporabo presoje pri oceni zneska takšnih znižanj prihodkov.
Prihodki od najemnin
Prihodki od najemnin iz naložbenih nepremičnin se pripoznajo med prihodki enakomerno med trajanjem najema.
Podeljene vzpodbude v zvezi z najemom se pripoznajo kot sestavni del skupnih prihodkov od najemnin.
Med drugimi poslovnimi prihodki so izkazani tudi finančnih prihodki iz poslovnih terjatev in drugi prihodki.
Državne podpore
Državne podpore se v začetku pripoznajo v računovodskih izkazih kot odloženi prihodki, ko obstaja sprejemljivo
zagotovilo, da bo skupina podpore prejela in da bo izpolnila pogoje v zvezi z njimi. Državne podpore, prejete za
kritje stroškov, se pripoznavajo strogo dosledno kot drugi prihodki iz poslovanja v obdobjih, v katerih nastajajo
zadevni stroški, ki naj bi jih le-te nadomestile. S sredstvi povezane državne podpore se v izkazu poslovnega izida
pripoznavajo strogo dosledno med drugimi prihodki iz poslovanja v dobi koristnosti posameznega sredstva.
Finančni prihodki
Finančni prihodki obsegajo prihodke od obresti od naložb, prihodke od dividend, prihodke od odsvojitve za
prodajo razpoložljivih finančnih sredstev, spremembe poštene vrednosti finančnih sredstev po pošteni vrednosti
skozi poslovni izid. Prihodki iz obresti se pripoznajo v poslovnem izidu ob njihovem nastanku z uporabo metode
efektivne obrestne mere. Prihodki od dividend se v izkazu poslovnega izida pripoznajo na dan, ko je uveljavljena
delničarjeva pravica do plačila, kar je pri podjetjih, ki kotirajo na borzi, praviloma datum, ko pravica do tekoče
dividende preneha biti povezana z delnico.
Finančni odhodki
Finančni odhodki so odhodki iz financiranja in odhodki iz investiranja. Prve sestavljajo predvsem obresti, drugi pa
imajo predvsem naravo prevrednotovalnih finančnih odhodkov. Prevrednotovalni finančni odhodki se pojavljajo
v zvezi s finančnimi naložbami zaradi njihove oslabitve, če zmanjšanje njihove vrednosti ni krito z rezervami zaradi
vrednotenja po pošteni vrednosti in zaradi padca njihove poštene vrednosti, če se merijo po pošteni vrednosti
preko poslovnega izida. Prevrednotovalni finančni odhodki se pripoznavajo tudi pri prodaji ali drugačni odtujitvi
ali odpravi pripoznavanja finančnih naložb ali prodaje terjatev, kot negativna razlika med prodajno ter
knjigovodsko vrednostjo, popravljeno za morebitno rezervo, nastalo iz vrednotenja po pošteni vrednosti.
Poslovni odhodki
Poslovni odhodki so v načelu enaki obračunanim stroškom v obračunskem obdobju, povečanim za stroške, ki se
zadržujejo v začetnih zalogah proizvodov in nedokončane proizvodnje, ter zmanjšanim za stroške, ki se zadržujejo
v končnih zalogah proizvodov in nedokončane proizvodnje. V trgovinskih organizacijah, kjer se stroški ne
zadržujejo v zalogah, je treba pri ugotavljanju poslovnih odhodkov všteti še nabavno vrednost prodanega
trgovskega blaga. Prevrednotovalni poslovni odhodki se pojavljajo v zvezi z opredmetenimi osnovnimi sredstvi,
neopredmetenimi sredstvi in obratnimi sredstvi zaradi njihovega prevrednotenja na nižjo vrednost, če
zmanjšanje njihove vrednosti ni krito z revalorizacijskimi rezervami iz njihovega predhodnega prevrednotenja na
višjo vrednost. Med prevrednotovalnimi poslovnimi odhodki se izkazuje tudi razlika med prodajno ter
knjigovodsko vrednostjo pri prodaji ali drugačni odtujitvi ali odpravi pripoznavanja opredmetenih osnovnih
sredstev, nekratkoročnih sredstev za prodajo, neopredmetenih sredstev ter naložbenih nepremičnin. Finančni
odhodki iz poslovnih obveznosti in drugi odhodki so v izkazu poslovnega izida izkazani med drugimi poslovnimi
odhodki.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
106
Davek iz dobička
Davek iz dobička oz. izgube poslovnega leta obsega odmerjeni in odloženi davek. Davek iz dobička se izkaže v
izkazu poslovnega izida, razen v tistem delu, v katerem se nanaša na postavke, ki se izkazujejo neposredno v
kapitalu in se zato izkazuje med kapitalom. Odmerjeni davek je davek, za katerega se pričakuje, da bo plačan od
obdavčljivega dobička za poslovno leto, ob uporabi davčnih stopenj, uveljavljenih ali v bistvu uveljavljenih na
datum poročanja, in morebitne prilagoditve davčnih obveznosti v povezavi s preteklimi poslovnimi leti. Odloženi
davek se izkazuje po metodi obveznosti po bilanci stanja, pri čemer se upoštevajo začasne razlike med
knjigovodsko vrednostjo sredstev in obveznosti za potrebe finančnega poročanja in zneski za potrebe davčnega
poročanja. Naslednje začasne razlike niso upoštevane: začetno pripoznanje sredstev ali obveznosti v poslu, kjer
ne gre za poslovne združitve in ki ne vpliva niti na računovodski niti na obdavčljivi dobiček in razlike v zvezi z
naložbami v odvisna podjetja in skupaj obvladovana podjetja v tisti višini, za katero obstaja verjetnost, da ne
bodo odpravljene v predvidljivi prihodnosti. Nadalje se odloženi davek ne izkaže v primeru obdavčljivih začasnih
razlik ob začetnem pripoznanju dobrega imena. Odloženi davek se izkaže v višini, v kateri se pričakuje, da ga bo
potrebno plačati ob odpravi začasnih razlik, na podlagi zakonov, uveljavljenih ali v bistvu uveljavljenih na datum
poročanja. Skupina odložene terjatve in obveznosti za davek izkazuje v nepobotanih zneskih tudi, če ima
zakonsko izvršljivo pravico pobotati pripoznane odmerjene terjatve in obveznosti za davek in če se nanašajo na
davek iz dobička, ki pripada isti davčni oblasti v zvezi z isto obdavčljivo enoto; ali različnimi obdavčljivimi enotami,
ki nameravajo bodisi poravnati odmerjene obveznosti za davek in terjatve za davek z razliko bodisi hkrati povrniti
terjatve in poravnati obveznosti. Odložena terjatev za davek se pripozna v obsegu, za katerega obstaja verjetnost,
da bo na razpolago prihodnji obdavčljivi dobiček, v breme katerega bo v prihodnje mogoče uporabiti odloženo
terjatev. Odložene terjatve za davek se zmanjšajo za znesek, za katerega ni več verjetno, da bo mogoče uveljaviti
davčno olajšavo, povezano s sredstvom.
Čisti dobiček na delnico (EPS)
Delniški kapital skupine je razdeljen na navadne delnice, zato skupina prikazuje osnovno dobičkonosnost delnice.
Osnovna dobičkonosnost delnice se izračuna tako, da delimo dobiček oz. izgubo, ki pripada navadnim
delničarjem, s tehtanim povprečnim številom navadnih delnic v poslovnem letu.
Popravljeni čisti dobiček na delnico
Popravljeni čisti dobiček na delnico je enak osnovnemu čistemu dobičku na delnico, ker skupina nima
prednostnih delnic in zamenljivih obveznic.
Poročanje po segmentih
Segment je prepoznavni sestavni del skupine, ki se ukvarja s proizvodi ali storitvami ali proizvodi in storitvami v
posebnem gospodarskem okolju (območni odsek) ter je predmet tveganj in donosov, drugačnih od tistih v drugih
odsekih. Skupina Terme Čatež ustvarja prihodke v celoti v Republiki Sloveniji, zato podrobnejšega poročila po
območnih odsekih ne vodi. Področne odseke razkrivamo v konsolidiranem letnem poročilu na nivoju Skupine
Term Čatež.
Finančne in poslovne obveznosti
Finančne in poslovne obveznosti se v začetku izkažejo z zneski, ki izhajajo iz ustreznih listin o nastanku dolga.
Kasneje se lahko povečajo s pripisanimi donosi, drugimi nadomestili, če za to obstaja sporazum z upnikom.
Obveznosti, ki se obrestujejo in pri katerih se dejanska oz. dogovorjena obrestna mera ne razlikuje pomembno
od efektivne obrestne mere, se v bilanci stanja izkažejo po začetni pripoznani vrednosti, zmanjšani za odplačila.
Dogovorjena obrestna mera se ne razlikuje pomembno od efektivne obrestne mere, če razlika ni večja od 1%
vrednosti kredita. Dolgovi pomembnih vrednosti, ki se ne obrestujejo, se v bilanci stanja izkazujejo po diskontirani
vrednosti, pri čemer se upošteva povprečna obrestna mera, ki jo v primerljivih poslih dosega skupina. Kot dolgove
pomembnih vrednosti skupina opredeli tiste, katerih vrednost presega s sklepom uprave določen odstotek
vrednosti vseh dolgov. Obveznosti izražene v tuji valuti, se na dan bilance stanja preračunajo v domačo valuto.
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
107
4. Določanje poštene vrednosti
Glede na računovodske usmeritve Skupine in razčlenitve je v številnih primerih potrebna določitev poštene
vrednosti tako finančnih kot tudi nefinančnih sredstev in obveznosti. Poštene vrednosti posameznih skupin
sredstev za potrebe merjenja oziroma poročanja je Skupina določila z uporabo hierarhije, ki je opisana v
nadaljevanju. Kjer so potrebna dodatna pojasnila v zvezi s predpostavkami za določitev poštenih vrednosti, so ta
navedena v razčlenitvah k posameznim postavkam sredstev oziroma obveznosti Skupine.
Poštena vrednost se določi na podlagi podatkov, ki so razvrščeni v tri ravni hierarhije:
Raven 1: kotirane cene (neprilagojene) na delujočih trgih za enaka sredstva ali obveznosti, do katerih lahko
družba dostopa na datum mnenja.
Raven 2: vhodni podatki, ki niso kotirane cene, in ki jih je mogoče neposredno ali posredno opaziti za sredstva in
obveznosti. Skupina za vhodne podatke na tej ravni uporablja kotirane cene za podobna sredstva ali obveznosti
na delujočih trgih.
Raven 3: vhodni podatki, ki jih ni mogoče opaziti za sredstva ali obveznosti. Skupina na tej ravni uporablja vhodne
podatke, kot so finančne napovedi (npr. denarni tokovi ali poslovni izid), ki jih je Skupina pripravila z uporabo
lastnih podatkov, če ni na voljo informacije, ki bi kazala, da bi udeleženci na trgu uporabili različne predpostavke.
Hierarhija poštene vrednosti
Zemljišča
Zunanji, neodvisni cenilec, ki ima priznano in ustrezno poklicno usposobljenost oceni pošteno vrednost zemljišč
za namen računovodskega poročanja najmanj na 5 let in pri sestavi letnih računovodskih izkazov, če poslovodstvo
oceni, da so v tekočem letu nastale okoliščine, ki bi lahko pomembno vplivale na spremembo poštene vrednosti
zemljišč, se lahko poštena vrednost ugotavlja tudi pred potekom 5 let.
(v EUR) 1. raven 2. raven 3. raven Skupaj 1. raven 2. raven 3. raven Skupaj
Sredstva, merjena po pošteni vrednosti
Neopredmetena sredstva - - 149.497 149.497 - - 101.642 101.642
Opredmetena osnovna sredstva - - 110.572.529 110.572.529 - - 118.403.288 118.403.288
Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe 24.570 24.570 14.736 14.736
Naložbene nepremičnine - - 551.673 551.673 - - 599.260 599.260
Nekratkorne finane naložbe - - 16.933.472 16.933.472 - 16.933.472 16.933.472
Nekratkorne terjatve - - 1.274.626 1.274.626 - - 1.269.642 1.269.642
Odložene terjatve za davek - - 6.723.257 6.723.257 - - 6.709.401 6.709.401
Sredstva za prodajo - - - - - - - -
Zaloge - - 571.252 571.252 - - 521.433 521.433
Kratkorne finančne naložbe - - 2.810.489 2.810.489 - - 2.721.036 2.721.036
Kratkorne poslovne terjatve - - 2.428.347 2.428.347 - - 2.500.207 2.500.207
Terjatve za davek od dohodka - - - - - - 28.691 28.691
Predujmi in druga sredstva - - 169.669 169.669 - - 85.932 85.932
Denar in denarni ustrezniki - - 4.016.315 4.016.315 - - 1.367.359 1.367.359
Skupaj - - 146.225.697 146.225.697 - - 151.256.099 151.256.099
(v EUR) 1. raven 2. raven 3. raven Skupaj 1. raven 2. raven 3. raven Skupaj
Obveznosti, merjene po pošteni vrednosti
Rezervacije - - 1.056.918 1.056.918 - - 930.572 930.572
Dolgorno odloženi prihodki - - 2.266.088 2.266.088 - - 2.604.415 2.604.415
Nekratkorne finane obveznosti - - 15.708.662 15.708.662 - - 17.315.551 17.315.551
Nekratkorne obveznosti iz najema 20.104 20.104 - -
Nekratkorne poslovne obveznosti - - 632.003 632.003 - - 758.403 758.403
Odložene obveznosti za davek - - 7.560.197 7.560.197 - - 8.860.925 8.860.925
Obveznosti za odtujitev - - - -
Kratkorne finančne obveznosti - - 14.718.522 14.718.522 - - 17.145.308 17.145.308
Kratkorne obveznosti iz najema 4.642 4.642 8.815 8.815
Kratkorne poslovne obveznosti - - 7.244.682 7.244.682 - - 5.027.373 5.027.373
Obveznosti za davek od dohodka - - 211.895 211.895 - - (0) (0)
Kratkorne druge obveznosti - - 204.262 204.262 - - 187.099 187.099
Skupaj - - 49.627.975 49.627.975 - - 52.838.463 52.838.463
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2023
31.12.2022
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
108
Naložbe v lastniške in dolžniške vrednostne papirje
Poštena vrednost finančnih sredstev po pošteni vrednosti skozi poslovni izid se določa glede na kotirane borzne
cene. Poštena vrednost finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa se določa
glede na kotirane borzne cene oziroma ustrezen model določanja poštene vrednosti.
Poslovne in druge terjatve
Poštena vrednost poslovnih in drugih terjatev se izračuna kot sedanja vrednost prihodnjih denarnih tokov,
razobrestenih po tržni obrestni meri na datum poročanja. Kratkoročne poslovne terjatve skupine niso
diskontirane zaradi kratkoročnosti, so pa upoštevane slabitve (popravki vrednosti) na pošteno vrednost.
Neizpeljane finančne obveznosti
Poštena vrednost se za potrebe poročanja izračuna na podlagi sedanje vrednosti bodočih izplačil glavnice in
obresti, diskontirani po tržni obrestni meri na datum poročanja. Skladno s preteklimi podatki in izračuni smo prišli
do zaključka, da stroški vodenja in najema finančnih obveznosti zanemarljivo vplivajo na veljavno obrestno mero,
kar pomeni, da je efektivna obrestna mera enaka pogodbeni obrestni meri.
5. Poslovni prihodki
6. Drugi poslovni prihodki
Med drugimi poslovni prihodki skupina v letu 2023 izkazuje tudi prejete državne pomoči matični družbi zaradi
dviga cene električne energije v skupni višini 726 tisoč EUR in 225 tisoč EUR s strani države prejete akontacije za
sanacijo škode po poplavi.
Prihodki iz naslova prodaje opredmetenih osnovnih sredstev se v glavnini nanašajo na učinke prodaje poslovno
nepotrebnega premoženja matične družbe.
ČISTI PRIHODKI OD PRODAJE
(v EUR) 2023 2022
Prihodki od prodaje proizvodov in storitev na domačem trgu 31.691.283 29.972.423
Prihodki od prodaje trgovskega blaga in materiala na domačem trgu 1.563.244 1.363.176
Prihodki od najemnin 426.755 420.604
Skupaj 33.681.282 31.756.204
DRUGI POSLOVNI PRIHODKI
(v EUR) 2023 2022
Prihodki od odprave in porabe rezervacij 338.327 373.444
Drugi prihodki povezani s poslovnimiinki 1.226.182 733.395
Izterjane odpisane terjatve 52.502 43.034
Prodaja opredmetenih osnovnih sredstev in neopredmetenih sredstev 1.939.531 17.172
Odpis obveznosti - -
Finančni prihodki iz poslovnih terjatev do drugih 7.403 7.247
Odškodnine, ki niso povezane s poslovnimi učinki 540.883 168.493
Pozitivne evrske izravnave 165 1
Ostali prihodki, ki niso povezani s poslovnimi učinki 3.644 5.009
Skupaj 4.108.638 1.347.795
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
109
7. Stroški materiala, storitev in dela
8. Finančni prihodki
Analiza strkov
Stroški blaga, materiala in storitev
(v EUR) 2023 2022
Nabavna vrednost prodanega blaga in materiala 1.131.269 994.124
Stroški porabljenega materiala 7.726.642 8.144.534
Stroški storitev 9.667.082 8.063.053
Skupaj 18.524.992 17.201.711
Stroški dela
(v EUR) 2023 2022
Stroški plač 7.042.811 6.095.096
Stroški socialnih zavarovanj 1.131.992 994.600
- od tega pokojninskih zavarovanj
Stroški dodatnih pokojninskih zavarovanj 105.323 103.200
Drugi strki dela 1.628.040 1.673.245
Skupaj 9.908.166 8.866.141
Odpisi vrednosti
(v EUR) 2023 2022
Amortizacija 3.931.480 3.996.596
Prevrednotovalni poslovni odhodki pri neopredmetenih, opredmetenih
osnovnih sredstvih in naložbenih nepremičninah
3 8.150
Prevrednotovalni poslovni odhodki v zvezi s kratkoročnimi sredstvi, razen s
finančnimi naložbami in naložbenimi nepremičninami
367.246 55.631
Skupaj 4.298.730 4.060.377
FINANČNI PRIHODKI
(v EUR) 2023 2022
Finančni prihodki iz deležev
Finančni prihodki iz deležev v drugih organizacijah - 531
Finančni prihodki iz danih posojil
Finančni prihodki iz posojil, danih povezanim osebam 89.453 98.751
Skupaj 89.453 99.282
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
110
9. Finančni odhodki
Skupina v letu 2023 nima finančnih odhodkov iz naslova slabitve finančnih naložb. Skupni finančni odhodki
skupine za obresti iz posojil v letu 2023 znašajo 1.899.529 EUR, medtem ko so v letu 2022 znašali 1.252.335 EUR.
10. Nepremičnine, naprave in oprema
FINANČNI ODHODKI
(v EUR) 2023 2022
Finančni odhodki iz finančnih naložb - 125
Finančni odhodki iz finančnih obveznosti
Finančni odhodki iz posojil, prejetih od povezanih oseb 546.754 339.622
Finančni odhodki iz posojil, prejetih od bank 1.154.881 717.601
Finančni odhodki iz drugih finanih obveznosti 197.328 194.239
Finančni odhodki iz obveznosti iz najema 567 748
Skupaj
1.899.529
1.252.335
OPREDMETENA OSNOVNA SREDSTVA
TEKOČE LETO
(v EUR)
Zemljišča
Gradbeni
objekti
Oprema
Osnovna
sredstva v
pridobivanju
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2022 72.666.588 124.291.863 20.305.257 713.206 217.976.914
Stanje 1. januar 2023 72.666.588 124.291.863 20.305.257 713.206 217.976.914
Pridobitve - - 2.915 3.721.194 3.724.109
Pridobitve - lastna izdelava -
Prenos z investicij v teku 41.271 2.751.924 769.043 (3.560.493) 1.745
Povečanja zaradi pripojitve - - - - -
Odtujitve (2.428.731) (1.079.146) (452.425) - (3.960.302)
Prevrednotenje (4.982.575) - - - (4.982.575)
Stanje 31. december 2023 65.296.553 125.964.641 20.624.790 873.907 212.759.890
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2022 - 81.837.170 17.736.455 - 99.573.626
Amortizacija v letu - 3.227.690 629.647 - 3.857.337
Amortizacija iz ustavljenega poslovanja - - - -
Odtujitve - (791.180) (452.422) - (1.243.602)
Prenos na sredstva za odtujitev - - - - -
Stanje 31. december 2023 - 84.273.680 17.913.681 - 102.187.361
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2022 72.666.588 42.454.692 2.568.801 713.206 118.403.288
Stanje 1. januar 2023 72.666.588 42.454.692 2.568.801 713.206 118.403.288
Stanje 31. december 2023 65.296.553 41.690.961 2.711.109 873.907 110.572.529
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
111
Obveznosti do dobaviteljev osnovnih sredstev na dan 31.12.2023 znašajo 1.173.890 EUR, na dan 31.12.2022 pa
174.722 EUR.
Skupina je v letu 2023 pred sklenitvijo prodajnega posla zemljišč Tenis centra Portorož ponovno pristopila k oceni
poštene vrednosti predmetnih zemljišč. Zaradi odločitve poslovodstva, glede nadaljnjih vlaganj v predmetne
nepremičnine, je prišlo do spremenjenih okoliščin, ki vplivajo na prodajno vrednost zemljišč. Učinek
prevrednotenja je razviden iz tabele gibanja v letu 2023.
Obvladujoča družba je pri sestavi računovodskih izkazov za poslovno leto 2022 pridobila cenitev zemljišč za
namen računovodskega poročanja, ki jo je pripravil pooblaščeni ocenjevalec vrednosti nepremičnin po stanju na
31.12.2022. Cenitve so bile opravljene na podlagi tržne vrednosti z uporabo metode primerljivih transakcij, ki se
uvršča na drugo raven glede načina ugotavljanja poštene vrednosti ali z uporabo metode na donosu zasnovanem
načinu diskontiranih denarnih tokov (kjer je bilo to primernejše), ki se uvršča na tretjo raven glede načina
ugotavljanja poštene vrednosti. Poštena vrednost zemljišč je ocenjena v skladu z Mednarodnimi standardi
ocenjevanja vrednosti (MSOV). Pri oceni vrednosti zemljišč je upoštevana metoda primerljivih prodaj, ki so po
svoji lokaciji in možnosti izgradnje najbolj podobna obravnavanim nepremičninam. Za vsako posamezno lokacijo
je cenilec izbral najbolj primerljive transakcije in na njih opravil odstotne prilagoditve glede makro in
mikrolokacije, velikosti zemljišča, konfiguracije terena ter dostopa. Prav tako je upoštevan časovni odmik od
realizirane prodaje nepremičnin.
Obvladujoča družba je presojala indikatorje slabitve zemljišč za namen računovodskega poročanja na dan
31.12.2023. Ob pregledu predpostavk iz obstoječih cenitev pooblaščeni ocenjevalec vrednosti nepremičnin ni
ugotovil odstopanj, ki bi jih bilo potrebno upoštevati na dan 31.12.2023, na podlagi česar je podal tudi izjavo, da
so vrednosti z dne 31.12.2022 za posamezne sklope nepremičnin v sistemu skupine, vse, ki niso bile
dezinvestirane, še vedno ustrezne tudi na dan 31.12.2023.
OPREDMETENA OSNOVNA SREDSTVA
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Zemljišča
Gradbeni
objekti
Oprema
Osnovna
sredstva v
pridobivanju
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2021 72.144.675 121.135.978 20.198.086 1.328.159 214.806.897
Prilagoditve - - - - -
Stanje 1. januar 2022 72.144.675 121.135.978 20.198.086 1.328.159 214.806.897
Pridobitve - - (5.005) 3.215.268 3.210.263
Pridobitve - lastna izdelava -
Prenos z investicij v teku 72.583 3.155.885 601.751 (3.830.220) -
Povečanja zaradi pripojitve - - - - -
Odtujitve (12.129) - (489.576) - (501.705)
Prevrednotenje 461.459 - - - 461.459
Stanje 31. december 2022 72.666.588 124.291.863 20.305.257 713.206 217.976.914
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2021 - 78.540.015 17.596.850 - 96.136.865
Stanje 1. januar 2022 - 78.540.015 17.596.850 - 96.136.865
Amortizacija v letu - 3.297.155 620.991 - 3.918.146
Odtujitve - - (481.386) - (481.386)
Stanje 31. december 2022 - 81.837.170 17.736.455 - 99.573.626
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2021 72.144.675 42.595.963 2.601.236 1.328.159 118.670.032
Stanje 1. januar 2022 72.144.675 42.595.963 2.601.236 1.328.159 118.670.032
Stanje 31. december 2022 72.666.588 42.454.692 2.568.801 713.206 118.403.288
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
112
Obvladujoča družba je presojala indikatorje slabitve opredmetenih osnovnih sredstev za namen računovodskega
poročanja na dan 31.12.2023. Pooblaščeni ocenjevalec vrednosti nepremičnin je preveril cenitev nepremičnin
preteklega leta in presodil ali obstajajo kakšne spremenjene okoliščine, ki bi povzročile pomembno nižje
vrednosti. Ob pregledu predpostavk iz obstoječih cenitev ni ugotovil odstopanj, ki bi jih bilo potrebno upoštevati
na dan 31.12.2023, na podlagi česar je pooblaščeni ocenjevalec vrednosti nepremičnin podal izjavo, da so
vrednosti z dne 31.12.2022 za posamezne sklope nepremičnin v sistemu skupine, vse, ki niso bile dezinvestirane,
še vedno ustrezne tudi na dan 31.12.2023.
Knjigovodska vrednost zastavljenih nepremičnin skupine na dan 31.12.2023 znaša 66.859.729 EUR, na dan
31.12.2022 je znašala 107.626.144 EUR. Matična družba je konec leta 2023 uspešno izvedla postopek
refinanciranja sindiciranega posojila z novim posojilom, zaradi česar se je zmanjšal obseg in s tem tudi
knjigovodska vrednost zastavljenih nepremičnin.
Nabavna vrednost opredmetenih osnovnih sredstev, katerih je knjigovodska vrednost na dan 31.12.2023 enaka
nič, znaša 36.265.556 EUR. Delež odpisanosti opredmetenih osnovnih sredstev v celotnih sredstvih za leto 2023
znaša 48,0%, za leto 2022 pa je znašala 45,7%.
11. Naložbene nepremičnine
NALOŽBENE NEPREMIČNINE
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Naložbene nepremnine:
Zemljišča 506.762 506.762
Zgradbe 44.911 92.498
Skupaj
551.673
599.260
TABELA GIBANJA NALOŽBENIH NEPREMIČNIN
(merjenih po modelu nabavne vrednosti)
TEKOČE LETO
(v EUR)
Naložbene
nepremnine
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2022 1.707.119 1.707.119
Stanje 31. december 2023 1.707.119 1.707.119
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2022 1.107.858 1.107.858
Amortizacija v letu 47.587 47.587
Stanje 31. december 2023 1.155.445 1.155.445
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2022 599.260 599.260
Stanje 1. januar 2023 599.260 599.260
Stanje 31. december 2023 551.673 551.673
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
113
Prihodki naložbenih nepremičnin v letu 2023 znašajo 132.395 EUR, v letu 2022 so znašali 125.596 EUR.
Neposredni odhodki naložbenih nepremičnin, ki prinašajo najemnine v letu 2023 znašajo 133.660 EUR, v letu
2022 pa so znašali 122.263 EUR.
Knjigovodska vrednost zastavljenih naložbenih nepremičnin na dan 31.12.2023 znaša 418.519 EUR, na dan
31.12.2022 pa je znašala 510.540 EUR.
Poslovodstvo ocenjuje, da knjigovodska vrednost naložbenih nepremičnin v znesku 551.673 EUR v lasti družb v
skupini, v vseh pomembnih pogledih odraža njihovo pošteno vrednost na dan 31.12.2023.
Nabavna vrednost naložbenih nepremičnin Skupine, katerih je knjigovodska vrednost na dan 31.12.2023 enaka
nič, znaša 455.621 EUR. Delež odpisanosti naložbenih nepremičnin Skupine za leto 2023 znaša 67,7%, za leto
2022 pa je znašala 64,9%.
TABELA GIBANJA NALOŽBENIH NEPREMIČNIN
(merjenih po modelu nabavne vrednosti)
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Naložbene
nepremnine
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2021 1.707.532 1.707.532
Odtujitve (413) (413)
Stanje 31. december 2022 1.707.119 1.707.119
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2021 1.060.270 1.060.270
Amortizacija v letu 47.588 47.588
Stanje 31. december 2022 1.107.858 1.107.858
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2021 647.262 647.262
Stanje 1. januar 2022 647.262 647.262
Stanje 31. december 2022 599.260 599.260
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
114
12. Neopredmetena sredstva
NEOPREDMETENA SREDSTVA
TEKOČE LETO
(v EUR)
Nekratkoročne
premoženjske
pravice
Neopredmetena
sredstva v
pridobivanju
Investicije v
teku
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2022 651.179 - - 651.179
Pridobitve 51.435 1.395 10.051 62.881
Prenos z investicij v teku 1.395 (1.395) - -
Stanje 31. december 2023 704.009 - 10.051 714.060
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2022 549.537 - - 549.537
-
Amortizacija v letu 15.026 - - 15.026
Stanje 31. december 2023 564.563 - - 564.563
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2022 101.642 - - 101.642
Stanje 1. januar 2023 101.642 - - 101.642
Stanje 31. december 2023 139.447 - 10.051 149.497
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
115
NEOPREDMETENA SREDSTVA
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Nekratkoročne
premoženjske
pravice
Neopredmetena
sredstva v
pridobivanju
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2021 662.114 - 662.114
Stanje 1. januar 2022 662.114 - 662.114
Pridobitve - 85 85
Povečanja zaradi pripojitve -
Prenos z investicij v teku 85 (85) -
Odtujitve (11.020) - (11.020)
Stanje 31. december 2022 651.179 - 651.179
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2021 543.345 - 543.345
Stanje 1. januar 2022 543.345 - 543.345
Amortizacija v letu 17.212 - 17.212
Odtujitve (11.020) - (11.020)
Stanje 31. december 2022 549.537 - 549.537
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2021 118.769 - 118.769
Stanje 1. januar 2022 118.769 - 118.769
Stanje 31. december 2022 101.642 - 101.642
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
116
13. Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe
SREDSTVA, KI PREDSTAVLJAJO PRAVICO DO UPORABE
TEKOČE LETO
(v EUR)
Gradbeni
objekti
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2022 93.331 93.331
Prilagoditve -
Stanje 1. januar 2023 93.331 93.331
Sprememba pogodbe 25.863 25.863
Odtujitve_iztek pogodbe (93.331) (93.331)
Stanje 31. december 2023 25.863 25.863
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2022 78.595 78.595
Stanje 1. januar 2023 78.595 78.595
Amortizacija v letu 16.029 16.029
Odtujitve_iztek pogodbe (93.331) (93.331)
Stanje 31. december 2023 1.293 1.293
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2022 14.736 14.736
Stanje 1. januar 2023 14.736 14.736
Stanje 31. december 2023 24.570 24.570
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
117
Skupina med sredstvi izkazuje pravico do uporabe sredstva v dolgoročnem najemu, od katerega obračunava
amortizacijo skladno z amortizacijskim načrtom bodočih najemnin. Iz tega naslova so v letu 2023 nastali finančni
odhodki v višini 567 EUR in izdatki za odplačila obveznosti iz najema 5.433 EUR.
Skupina je v letu 2023 zaradi izjemnih razmer pridobila oprostitev plačila najemnin v skupni višini 4.500 EUR. Ker
do drugih sprememb najemne pogodbe ni prišlo, je skupina skladno z dovoljeno poenostavitvijo po MSRP16
uporabila izjemo pri računovodski obravnavi sprememb najemnin in to obračunala kot negativno variabilno
najemnino preko izkaza poslovnega izida leta 2023.
Skupina je v letu 2023 zabeležila 60.007 EUR stroškov najemnin iz naslova najemov manjših vrednosti.
SREDSTVA, KI PREDSTAVLJAJO PRAVICO DO UPORABE
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Gradbeni
objekti
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 31. december 2021 93.331 93.331
Prilagoditve -
Stanje 1. januar 2022 93.331 93.331
Stanje 31. december 2022 93.331 93.331
Nabrani popravek vrednosti
Stanje 31. december 2021 58.946 58.946
Stanje 1. januar 2022 58.946 58.946
Amortizacija v letu 19.649 19.649
Stanje 31. december 2022 78.595 78.595
Knjigovodska vrednost
Stanje 31. december 2021 34.385 34.385
Stanje 1. januar 2022 34.385 34.385
Stanje 31. december 2022 14.736 14.736
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
118
14. Nekratkoročne finančne naložbe
Nekratkoročne finančne naložbe v družbe v skupini so v ločenih računovodskih izkazih merjene po izvirni
vrednosti zmanjšani, za nabrano izgubo zaradi slabitve. Pri sestavi letnih računovodskih izkazov se za posamezno
finančno naložbo v družbo v skupini presoja, ali obstajajo indikatorji njene morebitne oslabljenosti oziroma ali so
v poslovnem letu nastale okoliščine, ki bi lahko vplivale na njeno morebitno oslabitev.
Vrednosti finančnih naložb primerljivega leta temeljijo na cenitvenem poročilu na dan 31.12.2022, saj
poslovodstvo na osnovi analize občutljivosti in presoje indikatorjev oslabljenosti naložbe v obvladujočo družbo
ni identificiralo indikatorjev slabitev naložb v odvisno družbo in ni zaznalo okoliščin, ki bi lahko pomembno
vplivale na spremembo poštene vrednosti finančne naložbe v obvladujočo družbo.
Obvladujoča družba je pri pripravi računovodskih izkazov za poslovno leto 2022 pridobila cenitev naložb. Cenilec
je za naložbo v odvisno družbo pripravil oceno nadomestljive vrednosti oslabljenih finančnih naložb, kjer je
uporabil metodo kapitalizacije normalnega prostega denarnega toka in metodo seštevanja (neto sredstev). Na
podlagi ocene je bila opravljena slabitev naložbe v odvisno družbo v višini 198 tisoč EUR na podlagi metode
seštevanja (neto sredstva), saj vrednost po tej metodi presega vrednost po metodi kapitalizacije normalnega
prostega denarnega toka (uporabljena diskontna stopnja za pet let 13,4%, dolgoročno 12,4%, upoštevana rast v
preostali dobi 2%).
Poslovodstvo matične družbe vrednoti naložbo v obvladujočo družbo po pošteni vrednosti. V ta namen je
pooblaščeni ocenjevalec vrednosti podjetij, z licenco Slovenskega inštituta za revizijo, pripravil oceno poštene
vrednosti v skladu z Mednarodnimi standardi računovodskega poročanja 13 Merjenje poštene vrednosti in
Mednarodnimi standardi ocenjevanja vrednosti na dan 31.12.2022. V cenitvi je bila uporabljena metoda sedanje
vrednosti pričakovanih prostih denarnih tokov (3. raven v skladu z MSRP 13). Upoštevana je zahtevana stopnja
donosa celotnega kapitala (WACC) v višini 10,2% za obdobje pet let, dolgoročno pa je upoštevana 8%. Diskont za
pomanjkanje likvidnosti je upoštevan 11,7%, diskont za pomanjkanje obvladovanja pa 4,5%. Vrednotenje temelji
na prihodnji oceni poslovanja za pet let, diskontirana z 10,2% stopnjo, v daljši prihodnosti pa je poslovanje
normalizirana z uporabo 8% diskontne stopnje in upoštevano 2% rast pri EBITDA marži 5,4%. Pomembno
vrednost skupine predstavlja tudi poštena vrednost presežnih sredstev družb v skupini DZS. Občutljivost naložbe
na EBITDA maržo in WACC z razponom +-0,5% je vrednost naložbe višja največ za 5,9% oziroma nižja najvza
5,1%. Ker je vrednost naložbe soodvisna od vrednosti drugih naložb v skupini ocenjene družbe, je v primeru
upoštevanja občutljivostne analize vseh družb v skupini višja in sicer občutljivost naložbe na EBITDA maržo in
WACC z razponom +-0,5% je vrednost naložbe višja največ za 17,7% oziroma nižja največ za 14,5%.
Nekratkoročne finančne naložbe niso zastavljene.
Okrožno sodišče v Ljubljani je dne 24.3.2023 na predlog družbe DZS, d.d. izdalo sklep o začetku postopka
preventivnega prestrukturiranja nad družbo DZS, d.d., ki je postal pravnomočen dne 13.4.2023. Dne 21.11.2023
je družba DZS, d.d. v okviru postopka preventivnega prestrukturiranja sklenila Sporazum o finančnem
prestrukturiranju. Sodišče je dne 30.11.2023 izdalo sklep o potrditvi tega sporazuma o finančnem
prestrukturiranju, ki na 31.12.2023 še ni postal pravnomočen. Iz sporazuma izhaja, da bodo finančni upniki
skupine v celoti poplačani, vendar se njihove terjatve prestrukturirajo na način, da se v obdobju prestrukturiranja
ne štejejo kot zapadle. Terjatve bodo poplačane ob prodaji poslovno nepotrebnega premoženja oziroma ob
NEKRATKOROČNE FINANČNE NALOŽBE
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Nekratkoročne finančne naložbe:
Nekratkoročne finane naložbe, razen posojil
Druge delnice in deleži 16.933.472 16.933.472
Skupaj 16.933.472 16.933.472
16933472
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
119
prejemu dividend oziroma donosa iz finančnih naložb. Skupina na osnovi sporazuma ni identificirala indikatorjev
slabitev naložb v povezano družbo in ni zaznala okoliščin, ki bi lahko pomembno vplivale na spremembo poštene
vrednosti finančne naložbe v povezano družbo. Skupina na osnovi sporazuma ni identificirala indikatorjev slabitev
naložb v izdane obveznice družbe DZS in ni zaznala okoliščin, ki bi lahko pomembno vplivale na spremembo
poštene vrednosti finančne naložbe v obveznice družbe DZS. Pojasnilo je relevantno tudi za kratkoročne finančne
naložbe pod točko 18.
GIBANJE NEKRATKOROČNIH FINANČNIH NALOŽB
TEKOČE LETO
(v EUR)
Finančne naložbe po pošteni
vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa
Skupaj
Bruto vrednost
Stanje 31. december 2022 25.551.043 25.551.043
Prerazvrstitve - -
Stanje 1. januar 2023 25.551.043 25.551.043
Stanje 31. december 2023 25.551.043 25.551.043
Popravek vrednosti
Stanje 31. december 2022 8.617.571 8.617.571
Stanje 1. januar 2023 8.617.571 8.617.571
Stanje 31. december 2023 8.617.571 8.617.571
Čista vrednost 31.12.2022 16.933.472 16.933.472
Čista vrednost 1.1.2023 16.933.472 16.933.472
Čista vrednost 31.12.2023 16.933.472 16.933.472
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
120
15. Nekratkoročne terjatve
Med drugimi nekratkoročnimi poslovnimi terjatvami skupina izkazuje nekratkoročne poslovne terjatve, ki so v
največji meri vezane na prevzem dolgoročnih poslovnih obveznosti.
GIBANJE NEKRATKOROČNIH FINANČNIH NALOŽB
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Finane naložbe po pošteni
vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa
Finane naložbe
po odplačni
vrednosti
Skupaj
Bruto vrednost
Stanje 1. januar 2022 26.770.753 2.516.968 29.287.720
Uskladitev s pošteno vrednostjo (1.219.710) - (1.219.710)
Sprememba računovodske usmeritve - 85.663 85.663
Spremembe v kapitalu pridružene družbe -
Stanje 31. december 2022 25.551.043 - 25.551.043
Popravek vrednosti
Stanje 1. januar 2022 8.617.571 - 8.617.571
Stanje 31. december 2022 8.617.571 - 8.617.571
Čista vrednost 31.12.2021 18.153.182 2.516.967 20.670.149
Čista vrednost 1.1.2022 18.153.182 2.516.967 20.670.149
Čista vrednost 31.12.2022 16.933.472 - 16.933.472
NEKRATKOROČNE TERJATVE
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Druge nekratkoročne poslovne terjatve 1.271.498 1.269.642
Nekratkoročno odloženi stroški oz. odhodki 3.128 -
Skupaj 1.274.626 1.269.642
STAROSTNA STRUKTURA NEKRATKOROČNIH TERJATEV
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Zapadlo čez:
- 1 leto - -
- 2 leti 8.327 5.637
- 3 leta 834 -
- 4 leta 834 -
- 5 let 626 -
- nad 5 let 1.264.005 1.264.005
Skupaj 1.274.626 1.269.642
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
121
16. Terjatve za odloženi davek
Terjatve za odloženi davek v skupinskih računovodskih izkazih na dan 31.12.2023 znašajo 6.723.257 EUR.
Obračunane so iz naslova rezervacij za odpravnine, jubilejne nagrade zaposlencev, neizrabljenih davčnih izgub,
popravka vrednosti terjatev, slabitve finančnih naložb ter zaradi pri uskupinjevanju zmanjšanega dobička pri
prodaji nepremičnin. Skupina je na 31.12.2023 preračunala odložene terjatve za davek iz naslova prenesenih
neizrabljenih davčnih izgub zaradi spremembe stopnje davka od dohodka pravnih oseb in pripoznala povečanje
le-teh v višini 444.080 EUR ter zmanjšanje za 462.593 EUR iz naslova koriščenja prenesene davčne izgube v letu
2023. Skupina ima na dan 31.12.2023 še neizrabljenih davčnih izgub v višini 12.671.081 EUR, ki pripadajo matični
družbi.
ODLOŽENE TERJATVE ZA DAVEK
TEKOČE LETO
(v EUR)
31.12.2022
Odloženi davki
prek
poslovnega
izida
Odloženi
davki prek
rezerv za
pošteno
vrednost
31.12.2023
Prevrednotenje oziroma oslabitev opredmetenih osnovnih sredstev 2.559 - - 2.559
Prevrednotenje oziroma oslabitev finanih naložb 1.956.773 - - 1.956.773
Prevrednotenje oziroma oslabitev finanih naložb - negativna rezerva za
vrednotenje po pošteni vrednosti
1.550.546 - - 1.550.546
Oslabitve poslovnih terjatev 329.540 49.130 - 378.670
Rezervacije za stroške in odhodke 61.093 (10.448) 8.154 58.798
Neizrabljeni davčni dobropisi oziroma olajšave 4.583 - - 4.583
Neizrabljene prenesene davčne izgube 2.808.132 (18.513) - 2.789.618
Konsolidacijske prilagoditve (3.824) (14.466) (18.290)
Skupaj 6.709.401 5.703 8.154 6.723.257
ODLOŽENE TERJATVE ZA DAVEK
PRETEKLO LETO
(v EUR) 31.12.2021
Odloženi davki
prek
poslovnega
izida
Odloženi
davki prek
rezerv za
pošteno
vrednost
31.12.2022
Prevrednotenje oziroma oslabitev opredmetenih osnovnih sredstev 2.559 - - 2.559
Prevrednotenje oziroma oslabitev finanih naložb 1.919.086 37.687 - 1.956.773
Prevrednotenje oziroma oslabitev finanih naložb - negativna rezerva za
vrednotenje po pošteni vrednosti
1.318.801 - 231.745 1.550.546
Oslabitve poslovnih terjatev 333.509 (3.969) - 329.540
Rezervacije za stroške in odhodke 100.799 5.702 (27.537) 61.093
Neizrabljeni dani dobropisi oziroma olajšave 4.583 - - 4.583
Neizrabljene prenesene davčne izgube 2.907.297 (99.165) - 2.808.132
Konsolidacijske prilagoditve 48.330 (52.154) (3.824)
Skupaj 6.634.964 (129.771) 204.208 6.709.401
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
122
17. Zaloge
Zaloge materiala se nanašajo na zaloge živil, alkoholnih in brezalkoholnih pijač, drobnega inventarja in podobno.
Pri letnem popisu zalog brezalkoholnih in alkoholnih pijač ter trgovskega blaga v gostinstvu smo ugotovili za 2.092
EUR viškov in za 490 EUR mankov. Pri letnem popisu trgovskega blaga trgovine pa je bil ugotovljen inventurni
manko v višini 1.932 EUR. Skupina izračunava višino dovoljenega kala po posameznih skupinah artiklov v skladu
s Pravilnikom o stopnjah dovoljenega kala od katerega ni potrebno obračunati DDV. Tako je ugotovljen in
poknjižen kalo v višini 1.932 EUR manka. Zaloge niso zastavljene kot jamstvo za obveznosti.
18. Kratkoročne finančne naložbe
ZALOGE
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Material in surovine 408.150 385.421
Trgovsko blago 163.102 136.013
Skupaj 571.252 521.433
KRATKOROČNE FINANČNE NALOŽBE
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Kratkoročne finane naložbe:
Kratkoročne finane naložbe, razen posojil
Druge delnice in deli 430 430
Kratkoročna posojila
Kratkoročna posojila povezanim osebam 2.810.059 2.720.606
Skupaj 2.810.489 2.721.036
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Kratkoročne finančne naložbe:
Finančne naložbe po odplačni vrednosti 2.810.059 2.720.606
Finančne naložbe prek drugega vseobsegajočega donosa 430 430
Skupaj 2.810.489 2.721.036
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
123
Med drugimi delnicami in deleži so izkazane naložbe v vrednostne papirje, ki so merjeni po pošteni vrednosti
prek drugega vseobsegajočega donosa.
Stanje kratkoročnih finančnih naložb po odplačni vrednosti se nanaša na posojilo dano z odkupom obveznic v
višini 1.713.250 EUR, terjatve za obresti v znesku 1.020.999 EUR in dano posojilo povezani osebi v skupini v višini
75.810 EUR, ki se obrestuje s 5 % obrestno mero. Posojila niso zavarovana.
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Finane naložbe po odplačni vrednosti:
Kratkoročna posojila dana z odkupom obveznic od povezanih oseb
1.713.250
1.713.250
Terjatve za obresti posojil 984.340 898.678
- danih povezanim osebam 984.340 898.678
Skupaj 2.697.590 2.611.928
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Posojila:
Kratkoročna posojila dana povezanim osebam 75.810 75.810
Kratkoročna posojila, dana drugim, tudi dani finani najem 342.858 342.858
Terjatve za obresti posojil 36.659 32.869
- danih povezanim osebam
36.659
32.869
Oslabitev kratkoročno danih posojil (342.858) (342.858)
- danih drugim (342.858) (342.858)
Skupaj 112.469 108.678
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Finane naložbe prek drugega vseobsegajega donosa
Druge naložbe izmerjene po pteni vrednosti prek kapitala 134.266 134.266
- naložbe v delnice in deleže 134.266 134.266
Oslabitve (133.836) (133.836)
- delnic in deležev drugih organizacij (133.836) (133.836)
Skupaj 430 430
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
124
19. Kratkoročne poslovne terjatve
Terjatve do kupcev niso zavarovane in niso zastavljene za zavarovanje dolgov. Skupina na dan 31.12.2023 ne
izkazuje terjatev do članov poslovodstva ali nadzornega sveta. Med drugimi kratkoročnimi terjatvami Skupina
izkazuje predvsem terjatve iz naslova prodaje kratkoročne finančne naložbe, zahtevke do države iz naslova vračila
DDV-ja in terjatve iz naslova prometa s plačilnimi karticami. Skupina oblikuje popravke terjatev z individualno
presojo izterljivosti posamezne terjatve, pri čemer ni prišlo do prilagoditev metodologije.
GIBANJE KRATKOROČNIH FINANČNIH NALOŽB
(v EUR)
Finane naložbe po
pošteni vrednosti
prek drugega
vseobsegajočega
donosa
Finančne naložbe
po odplačni
vrednosti
Skupaj
Bruto vrednost
Stanje 31. december 2022 13.750 3.063.464 3.077.214
Prerazvrstitve - -
Stanje 1. januar 2023 13.750 3.063.464 3.077.214
Spremembe stanja terjatev za obresti - 89.453 89.453
Stanje 31. december 2023 13.750 3.152.917 3.166.667
Popravek vrednosti
Stanje 31. december 2022 13.320 342.858 356.178
Prilagoditve - - -
Stanje 1. januar 2023 13.320 342.858 356.178
Stanje 31. december 2023 13.320 342.858 356.178
Čista vrednost 31.12.2022 430 2.720.606 2.721.036
Čista vrednost 1.1.2023 430 2.720.606 2.721.036
Čista vrednost 31.12.2023 430 2.810.059 2.810.489
KRATKOROČNE POSLOVNE TERJATVE
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Kratkorne terjatve do kupcev v državi 2.221.922 2.262.774
Kratkorne terjatve do kupcev v tujini 653.437 495.316
Kratkorne poslovne terjatve do povezanih oseb 6.319 39.058
Druge kratkorne terjatve 1.304.385 1.233.545
Oslabitve terjatev (1.757.716) (1.530.486)
Skupaj 2.428.347 2.500.207
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
125
20. Predujmi in druga sredstva
Skupina na 31.12.2023 med danimi kratkoročnimi predujmi izkazuje predujme dane dobaviteljem za opravljene
storitve, ki še niso v celoti zaključene in zaračunane.
Popravki vrednosti kratkornih terjatev
(v EUR) 2023 2022
Stanje 1. januarja 1.530.486 1.561.374
Povečanja
Oblikovanje popravkov vrednosti v letu 350.003 30.405
Zmanjšanja
Dokoen odpis terjatev (70.270) (18.259)
Izterjane odpisane terjatve (52.502) (43.034)
Stanje 31. decembra 1.757.716 1.530.486
Starostna struktura terjatev
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Nezapadlo 2.014.278 2.134.811
Zapadlo do:
- 30 dni 223.258 116.340
- 60 dni 31.480 18.507
- 90 dni 59.004 31.366
- 180 dni 42.423 77.693
- 360 dni 29.684 52.073
- nad 360 dni 28.221 69.417
Skupaj 2.428.347 2.500.207
PREDUJMI IN DRUGA SREDSTVA
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Drugi dani kratkoročni predujmi in preplačila 384.421 355.260
Oslabitev vrednosti danih kratkoročnih predujmov, preplačil in varščin
(292.800) (292.800)
Kratkorno odloženi strki oz. odhodki 834 23.472
DDV od prejetih predujmov 77.214 -
Skupaj 169.669 85.932
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
126
21. Denar in denarni ustrezniki
22. Kapital
Osnovni kapital
Število delnic v prometu
Vpoklicani kapital družbe Terme Čatež d.d. znaša 12.444.216 EUR in je razdeljen na 497.022 navadnih kosovnih
delnic. Vrednost kosovne delnice znaša 25,04 EUR. Vse delnice so istega razreda.
Rezerve
Rezerve na dan 31.12.2023 znajo 60.226.953 EUR in jih sestavljajo:
kapitalske rezerve v višini 29.842.696 EUR,
zakonske rezerve v višini 1.689.962 EUR,
druge rezerve v višini 2.140.385 EUR,
rezerve zaradi vrednotenja po pošteni vrednosti na dan 31.12.2023 znašajo 26.553.910 EUR.
Predstavljajo rezerve iz naslova prevrednotenja zemljišč v višini 31.539.980 EUR. Rezerve zaradi
vrednotenja po pošteni vrednosti zmanjšujejo učinki sprememb poštene vrednosti finančnih naložb
vrednotenih po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa, zmanjšanih za odloženo
obveznost za davek, ki se nanaša na te učinke v znesku 4.519.457 EUR ter aktuarski primanjkljaj, ki se
nanaša na odpravnine ob upokojitvi v znesku 466.614 EUR.
Kapitalske rezerve skupinskih računovodskih izkazov so nižje od izkazanih v posamičnih računovodskih izkazih
matične družbe na dan 31.12.2023 za 27.492.317 EUR zaradi premika učinka pripojitve M Kapitala in M Naložb v
letu 2017 v višini 24.701.671 EUR, kot posledice izločitve vrednosti finančnih naložb v odvisni družbi prevzemne
družbe s kapitalom prenosnih družb, iz kapitalskih rezerv na zadržani poslovni izid. Zaradi ustreznega prikaza
skupinskih računovodskih izkazov so se prav tako kapitalske rezerve skupine v višini 2.790.646 EUR, ki so bile
pridobljene na matični družbi s pripojitvijo oddeljenega dela Marine Portorv letu 2019, v konsolidiranem izkazu
v letu 2019 prenesle na zadržani poslovni izid.
DENAR in DENARNI USTREZNIKI
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Denarna sredstva v blagajni, razen deviznih 252.544 205.620
Denar na poti 190.982 158.927
Denarna sredstva na računih, razen deviznih 3.458.076 538.102
Devizna sredstva na računih 6 10
Kratkorni depoziti oz. depoziti na odpoklic, razen deviznih 114.707 464.700
Skupaj 4.016.315 1.367.359
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
127
Bilančni dobiček
Bilančni dobiček skupine na dan 31.12.2023 znaša 24.761.430 EUR in vključuje prenesene dobičke prejšnjih let ter
čisti poslovni izid poslovnega leta. V letu 2023 je bil ustvarjen čisti poslovni izid v višini 2.082.485 EUR.
Čisti dobiček na delnico, ki pripada obvladujočemu lastniku, za leto 2023 znaša 4,25 EUR, medtem ko za leto 2022
znaša 2,01 EUR. Celotni vseobsegajoči donos na delnico, ki pripada obvladujočemu lastniku, za leto 2023 znaša -
3,71 EUR, za leto 2022 znaša 0,98 EUR.
GIBANJE REZERV, NASTALIH ZARADI VREDNOTENJA PO POŠTENI VREDNOSTI
TEKOČE LETO
(v EUR)
Zemljšča
Finane
naložbe
Pozaposlitveni
zaslužki
Skupaj
Stanje 31. december 2022 37.300.890 (4.725.972) (398.128) 32.176.790
Prilagoditve - - - -
Stanje 1. januar 2023 37.300.890 (4.725.972) (398.128) 32.176.790
Povečanje
Uskladitve s pošteno vrednostjo - - (118.310) (118.310)
Bruto vrednost - - (130.729) (130.729)
Vpliv odloženih davkov - - 12.419 12.419
Odprava ob odtujitvi sredstev (4.086.823) - - (4.086.823)
Bruto vrednost (4.976.212) - - (4.976.212)
Vpliv odloženih davkov 889.389 - - 889.389
Odprava v breme prenesenih dobičkov (1.458.381) - 40.633 (1.417.748)
Bruto vrednost (1.869.719) - 44.898 (1.824.821)
Vpliv odloženih davkov 411.338 - (4.265) 407.073
Stanje 31. december 2023
31.755.686
(4.725.972)
(475.805)
26.553.909
GIBANJE REZERV, NASTALIH ZARADI VREDNOTENJA PO POŠTENI VREDNOSTI
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Zemljšča
Finane
naložbe
Pozaposlitveni
zaslužki
Skupaj
Stanje 31. december 2021 36.934.174 (3.738.007) (660.455) 32.535.712
Sprememba računovodske usmeritve - - - -
Stanje 1. januar 2022 36.934.174 (3.738.007) (660.455) 32.535.712
Povečanje
Uskladitve s pteno vrednostjo 373.781 (987.965) 201.266 (412.917)
Bruto vrednost 461.459 (1.219.710) 222.394 (535.857)
Vpliv odloženih davkov (87.677) 231.745 (21.127) 122.940
Odprava ob odtujitvi sredstev (7.066) - - (7.066)
Bruto vrednost (8.723) - - (8.723)
Vpliv odloženih davkov 1.657 - - 1.657
Odprava v breme prenesenih dobičkov - - 61.061 61.061
Bruto vrednost - - 67.471 67.471
Vpliv odloženih davkov - - (6.410) (6.410)
Stanje 31. december 2022
37.300.890
(4.725.972)
(398.128)
32.176.791
2023 2022
Čisti dobiček poslovnega leta 2.082.485 986.047
Tehtano povprečno število navadnih delnic 490.182 490.182
Osnovni čisti dobiček na delnico (v EUR) 4,25 2,01
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
128
Bilančni dobiček skupine je na dan 31.12.2023 višji od izkazanega v matični družbi za 24.314.327 EUR zaradi že
opisanih premikov iz kapitalskih rezerv za 27.492.317 EUR, zmanjšan za prenos 2.140.385 EUR na druge rezerve
v letu 2008 in izločitve vseh učinkov medsebojnih poslov v skupini za 1.037.605 EUR.
Pregled kapitala in čistega poslovnega izida v letu 2023 za podjetja v Skupini
23. Rezervacije
RAZČLENITEV KAPITALSKIH REZERV
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Vplačani presežek kapitala 11.914.806 11.914.806
Poenostavljeno zmanjšanje osnovnega kapitala z umikom delnic 3.791.437 3.791.437
Splošni prevrednotovalni popravek kapitala 14.136.453 14.136.453
Skupaj
29.842.696
29.842.696
HČERINSKA DRUŽBA IN SEDEŽ DRUŽBE
VIŠINA
KAPITALA
POSLOVNI IZID
TEKOČEGA LETA
PRIHODKI
Del Naložbe, d.d., Čatež ob Savi
295.956
(43.716)
367.000
GIBANJE REZERVACIJ IN DOLGOROČNO ODLOŽENI PRIHODKI
TEKOČE LETO
(v EUR)
Rezervacije
za kljive
pogodbe
Rezervacije za
pozaposlitvene
zaslužke
Prejete
dotacije
Skupaj
Stanje 31. december 2022 11.428 919.144 2.604.415 3.534.987
Spremembe v letu:
Oblikovanje - 77.087 - 77.087
Poraba - (72.469) (338.327) (410.796)
Odprava - (37.507) - (37.507)
Aktuarski dobički in izgube - 159.235 - 159.235
Stanje 31. december 2023 11.428 1.045.490 2.266.088 3.323.006
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
129
Rezervacije za obveznosti do zaposlencev se zmanjšujejo za dejansko izplačane odpravnine in jubilejne nagrade
in povečujejo za obveznosti do novo zaposlenih. Rezervacije za obveznosti do zaposlencev so oblikovane na
podlagi aktuarskega izračuna, na dan 31.12.2023, ob upoštevanju smernic za izdelavo aktuarskih izračunov in
uporabljenih naslednjih aktuarskih predpostavkah:
- diskontna obrestna mera 3,51 % letno,
- dolgoročna rast plač 2% letno,
- tablice smrtnosti za leto 2007,
- fluktuacija zaposlenih po posameznih starostnih razredih.
Rezervacije za obveznosti do zaposlencev za leto 2022 so bile oblikovane na podlagi aktuarskega izračuna, na dan
31.12.2022, ob upoštevanju smernic za izdelavo aktuarskih izračunov in uporabljenih naslednjih aktuarskih
predpostavkah:
- diskontna obrestna mera 4,41% letno,
- dolgoročna rast plač 2% letno,
- tablice smrtnosti za leto 2007,
- fluktuacija zaposlenih po posameznih starostnih razredih.
Rezervacije so oblikovane v višini ocenjenih bodočih izplačil za odpravnine in jubilejne nagrade, diskontirane na
dan bilance stanja na podlagi projekcije obveznosti. Izračun s strani pooblaščenega aktuarja je bil narejen na dan
31.12.2023 za vsakega zaposlenega tako, da je upošteval stroške odpravnin ob upokojitvi ter stroške vseh
pričakovanih jubilejnih nagrad do upokojitve.
Analiza občutljivosti obvladujoče družbe:
GIBANJE REZERVACIJ IN DOLGOROČNO ODLOŽENI PRIHODKI
PRETEKLO LETO
(v EUR)
Rezervacije
za kljive
pogodbe
Rezervacije za
pozaposlitvene
zaslužke
Prejete
dotacije
Skupaj
Stanje 31. december 2021 11.428 1.181.583 2.942.743 4.135.754
Spremembe v letu:
Oblikovanje - 69.069 - 69.069
Poraba - (92.981) (338.327) (431.308)
Odprava - (35.117) - (35.117)
Aktuarski dobički in izgube - (203.410) - (203.410)
Stanje 31. december 2022 11.428 919.144 2.604.415 3.534.987
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
130
24. Finančne obveznosti
To pojasnilo podaja informacije o obsegu in pogojih, ki veljajo za dobljena posojila. Več informacij o
izpostavljenosti Skupine obrestnemu in tečajnemu tveganju je podanih v točki »Finančni instrumenti«.
Skupina je konec leta 2023 uspešno izvedla postopek refinanciranja sindiciranega posojila v višini 6,5 mio eur z
eno izmed obstoječih bank s čimer je v celoti poplačala predhodno posojilo. Skupina je z novim posojilom dosegla
bistveno ugodnejšo obrestno mero, podaljšanje ročnosti ter možnost dodatnega črpanja sredstev za financiranje
investicij v višini 3,5 mio eur, kar še dodatno prispeva k finančni stabilnosti skupine ter možnosti financiranja
nadaljnje rasti in razvoja.
Obrestna mera nekratkoročnih posojil za leto znaša 2023 3M EURIBOR +2,25% in 3M EURIBOR + 0,68%, v primeru
pozitivne vrednosti EURIBOR-ja, v primeru negativne vrednosti EURIBOR-ja pa je obrestna mera enaka pribitku
oz. marži.
Obrestna mera nekratkoročnih posojil je za leto 2022 znašala 6M EURIBOR +0,68% do + 2,3% in 3M EURIBOR +
4,75%, v primeru pozitivne vrednosti EURIBOR-ja, v primeru negativne vrednosti EURIBOR-ja pa je obrestna mera
enaka pribitku oz. marži.
Skupna vrednost nekratkoročnih posojil, za katere je predloženo hipotekarno zavarovanje v korist
kreditodajalcev znaša 15.708.662 EUR, v letu 2022 pa je znala 17.315.551 EUR. Zadnji obrok nekratkoročnih
finančnih obveznosti zapade v letu 2035.
Opis
stanje
razlika
stanje
razlika
stanje
razlika
stanje
razlika
Predpostavka Odmik Skupaj Odpravnine Jubilejne nagrade
Centralni scenarij 0,00% 1.045.490,12 859.611,59 185.878,53
40.248,05
34.453,76
5.794,29
Diskontna obrestna
mera
1.085.738,17 894.065,35 191.672,82
-0,50%
1.008.098,41
827.661,56
180.436,85
0,50%
-37.391,71 -31.950,03 -5.441,68
Rast plač
1.007.545,71 827.187,06 180.358,65
-0,50%
-37.944,41 -32.424,53 -5.519,88
1.085.966,89 894.264,44 191.702,45
0,50%
40.476,77 34.652,85 5.823,92
Trajanje (DBO) 7,7 8,0 6,3
NEKRATKOROČNE FINANČNE OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Nekratkorna posojila, dobljena pri bankah 17.838.595 19.545.587
Nekratkorne obveznosti iz najema 24.746 8.815
Kratkorni del nekratkornih finančnih obveznosti (2.134.575) (2.238.852)
Skupaj 15.728.766 17.315.551
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
131
Skupina na 31.12.2023 zpolnjuje vse finančne zaveze do bank.
GIBANJE NEKRATKOROČNIH FINANIH OBVEZNOSTI
TEKOČE LETO
(v EUR) 31.12.2022
Nova posojila
Prerazvrstitve
Odplačila v
letu
31.12.2023
Del ki zapade
prihodnje
leto
Nekratkoročni
del
Posojilodajalec
Banke 17.315.551 8.047.889 - (7.524.845) 17.838.595 (2.129.933) 15.708.662
Obveznosti iz najema - 25.863,00 - (1.117) 24.746 (4.642) 20.104
Nekratkorna posojila skupaj 17.315.551 8.073.752 - (7.525.962) 17.863.341 (2.134.575) 15.728.766
GIBANJE NEKRATKOROČNIH FINANIH OBVEZNOSTI
PRETEKLO LETO
(v EUR) 31.12.2021
Nova posojila
Prerazvrstitve
Odplačila v
letu
31.12.2022
Del ki zapade
prihodnje
leto
Nekratkoročni
del
Posojilodajalec
Banke 11.563.242 1.553.775 6.428.571 - 19.545.587 (2.230.037) 17.315.551
Obveznosti iz najema 8.815 - - - 8.815 (8.815) -
Nekratkorna posojila skupaj 11.572.057 1.553.775 6.428.571 - 19.554.402 (2.238.852) 17.315.551
ROČNOST NEKRATKOROČNIH FINANČNIH OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Zapadlost od 1 do 2 let 2.134.861 4.988.865
Zapadlost od 2 do 3 let 2.135.165 3.928.840
Zapadlost od 3 do 4 let 2.135.488 1.785.983
Zapadlost od 4 do 5 let 2.134.323 1.071.697
Zapadlost nad 5 let 7.188.929 5.540.165
Skupaj 15.728.766 17.315.551
KRATKOROČNE FINANČNE OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Kratkoročna posojila, dobljena pri povezanih osebah 10.348.664 10.348.664
Kratkoročna posojila, dobljena pri bankah - 2.850.843
Kratkoročne obveznosti v zvezi z razdelitvijo poslovnega izida 15.922 15.922
Obveznosti za obresti do povezanih oseb 2.168.163 1.621.266
Obveznosti za obresti do bank 55.840 78.576
Kratkoročni del nekratkoročnih finančnih obveznosti 2.134.575 2.238.852
Skupaj 14.723.165 17.154.123
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
132
Skupna vrednost vseh finančnih obveznosti, za katere je predloženo hipotekarno zavarovanje v korist
kreditodajalcev, znaša 14.702.601 EUR. Knjigovodska vrednost zastavljenih nepremičnin znaša 66.859.729 EUR.
Obrestna mera kratkoročno dobljenih posojil s spremenljivo obrestno mero znaša od 1M EURIBOR do 3 M
EURIBOR s pribitki od 1 % do 5 %. Obrestna mera kratkoročnih posojilih z nespremenljivo obrestno mero znaša
5,25%.
Vrednost kratkoročnih finančnih obveznosti, ki so zavarovane s hipotekami na nepremičninah, znaša 5.600.934
EUR. Vrednost nezavarovanih obveznosti znaša 20.564 EUR. Ostala kratkoročna posojila so zavarovana z
menicami ali poroštvom.
Skupina med kratkoročnimi finančnimi obveznostmi izkazuje kratkoročni del obveznosti iz naslova najema
sredstev v dolgoročnem najemu.
Skupina na dan 31.12.2023 ne izkazuje finančnih obveznosti do članov poslovodstva in članov nadzornega sveta.
GIBANJE KRATKOROČNIH FINANČNIH OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2022
Nova posojila
Prerazvrstitve
Odplačila v
letu
31.12.2023
Posojilodajalec
Banke (6.428.571) - - (2.850.843) (9.279.414)
Prenos iz dolgoročnega dela 11.509.450 2.129.933 (2.230.037) 11.409.346
Skupaj banke 5.080.879 2.129.933 - (5.080.880) 2.129.933
Povezane osebe 6.615.000 - - - 6.615.000
Prenos iz dolgoročnega dela 3.733.665 - - - 3.733.665
Skupaj povezane osebe 10.348.665 - - - 10.348.665
Obveznosti iz najema - - - - -
Prenos iz dolgoročnega dela 8.815 4.642 (4.500) (4.315) 4.642
Skupaj obveznosti iz najema 8.815 4.642 (4.500) (4.315) 4.642
Drugi posojilodajalci 15.922 - - 15.922
Skupaj drugi posojilodajalci 15.922 - - - 15.922
Obveznost za obresti 31.12. 1.699.842 2.224.003
Kratkoročna posojila skupaj 17.154.123 2.134.575 (4.500) (5.085.195) 14.723.165
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
133
25. Nekratkoročne poslovne obveznosti
Skupina na dan 31.12.2023 med nekratkoročnimi poslovnimi obveznostmi izkazuje obveznost iz naslova
prevzema nekratkoročnih poslovnih obveznosti.
26. Odložene obveznosti za davek
NEKRATKOROČNE POSLOVNE OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Druge nekratkorne poslovne obveznosti 632.003 758.403
Skupaj 632.003 758.403
GIBANJE ODLOŽENIH OBVEZNOSTI ZA DAVEK
TEKOČE LETO
(v EUR) 31.12.2022
Odloženi davki prek
poslovnega izida
31.12.2023
Prevrednotenje opredmetenih osnovnih sredstev na pošteno vrednost 8.588.886 1.209 7.288.158
Razlika med dano in knjigovodsko vrednostjo prevzetih sredstev in
obveznosti (prevzemi)
272.039
-
272.039
Skupaj 8.860.925 1.209 7.560.197
GIBANJE ODLOŽENIH OBVEZNOSTI ZA DAVEK
PRETEKLO LETO
(v EUR) 31. 12. 2021
Odloženi davki prek
poslovnega izida
31.12.2022
Prevrednotenje opredmetenih osnovnih sredstev na pošteno vrednost 8.502.867 (1.658) 8.588.886
Razlika med dano in knjigovodsko vrednostjo prevzetih sredstev in
obveznosti (prevzemi)
272.039 - 272.039
Skupaj 8.774.906 (1.658) 8.860.925
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
134
27. Kratkoročne poslovne obveznosti
28. Druge obveznosti
Vnaprej vračunani stroški v letu 2023 v višini 2.578 EUR se nanašajo na vnaprej vračunan strošek koncesije za
rabo termalne vode v obvladujoči družbi.
29. Zunajbilančna evidenca
30. Finančni instrumenti
Knjigovodska vrednost finančnih sredstev in obveznosti je enaka pošteni vrednosti.
Ob uporabi finančnih instrumentov skupina zaznava naslednja tveganja:
kreditno tveganje;
likvidnostno tveganje;
tržno tveganje;
valutno tveganje;
obrestno tveganje.
POSLOVNE OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Kratkorne obveznosti do povezanih oseb 41.846 20.627
Kratkorne obveznosti do dobaviteljev v državi 4.591.699 2.506.523
Kratkorne obveznosti do dobaviteljev v tujini 240.897 98.582
Kratkorne obveznosti na podlagi predujmov, vačin 1.038.137 1.149.525
Kratkorne obveznosti iz poslovanja za tuj račun 80.755 66.515
Kratkorne obveznosti za plače 989.373 893.705
Kratkorne obveznosti do države in drugih ititucij 232.468 263.054
Druge kratkorne poslovne obveznosti 29.506 28.843
Skupaj 7.244.682 5.027.373
DRUGE OBVEZNOSTI
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Vračunani stroški 2.578 8.414
Kratkorno odloženi prihodki 201.685 178.685
Skupaj 204.262 187.099
IZVENBILANČNE POSTAVKE
(v EUR) 31.12.2023 31.12.2022
Dane garancije in jamstva 7.091.040 7.092.831
Skupaj 7.091.040 7.092.831
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
135
Ta točka obravnava Skupino in njeno izpostavljenost posameznim omenjenim tveganjem, njene cilje, usmeritve
in postopke za merjenje in obvladovanje tveganj ter njeno ravnanje s kapitalom. Druga kvantitativna razkritja so
zajeta v nadaljevanju pojasnil h konsolidiranim računovodskim izkazom. Uprava v družbah je v celoti odgovorna
za vzpostavitev okvirnega upravljanja Skupine s tveganji. Usmeritve za upravljanje s tveganji so oblikovane z
namenom opredeliti in analizirati tveganja, katerim je Skupina izpostavljena, na podlagi česar se določijo ustrezne
omejitve in kontrole ter spremljajo tveganja in upoštevanje omejitev. Usmeritve in sistemi upravljanja s tveganji
se redno preverjajo in tako sproti posredujejo informacije o spremenjenih tržnih razmerah ter dejavnostih
Skupine. Z izobraževanjem kot tudi s standardi in postopki upravljanja s tveganji si Skupina prizadeva razviti
disciplinirano in konstruktivno okolje, v katerem se vsi zaposleni zavedajo svoje vloge in svojih obveznosti.
1. Kreditno tveganje
Kreditno tveganje je tveganje, da bo skupina utrpela finančno izgubo, če stranka ali pogodbenica vključena v
pogodbo o finančnem instrumentu ne izpolni pogodbenih obveznosti. Kreditno tveganje nastane predvsem iz
naslova terjatev skupine do strank in naložbenih vrednostnic. Skupina aktivno izvaja politiko komuniciranja s
svojimi strankami in tekoče vsebinsko ter pravno-formalno usklajuje zahteve in pričakovanja svojih strank.
2. Poslovne in druge terjatve
Izpostavljenost skupine kreditnemu tveganju je odvisna zlasti od značilnosti posameznih strank. Demografija
baze strank Skupine, kot tudi plačilno tveganje z vidika panoge ali države, v kateri stranka posluje, nima tolikšnega
vpliva na kreditno tveganje. Z geografskega vidika, koncentracija kreditnega tveganja ne obstaja. Pri spremljanju
kreditnega tveganja so stranke razdeljene v skupine skladno z njihovimi kreditnimi značilnostmi, med drugim tudi
glede na to ali gre za posamezno družbo ali skupino družb, za veleprodajo, maloprodajo ali končnega porabnika,
glede na geografski položaj, panogo, starostno strukturo terjatev, dospelost ter obstoj predhodnih finančnih
težav. Stranke, pri katerih je tveganje ocenjeno kot “visoko”, se vnesejo v seznam strank, s katerimi je poslovanje
omejeno, prihodnje prodaje pa se izvedejo le na podlagi predplačil. Blago je prodano tako, da se zadrži lastništvo
do njegovega popolnega plačila; tako ima Skupina v primeru neplačila blaga zavarovano terjatev. V zvezi s
poslovnimi in drugimi terjatvami skupina ne zahteva varščine. Skupina oblikuje popravek za vrednost oslabitve,
ki predstavlja višino ocenjenih izgub iz naslova poslovnih in drugih terjatev ter naložb. Glavna elementa tega
popravka sta posebni del izgube, ki se nanaša na posamezna pomembna tveganja, in skupni del izgube, ki se
oblikuje za skupine podobnih sredstev zaradi izgub, ki so nastale, a še niso opredeljene. Popravek za skupni
znesek izgube se določi ob upoštevanju podatkov iz preteklosti, ki se nanašajo na statistiko plačila podobnih
finančnih sredstev. Terjatve zajemajo znesek neplačanih računov do kupcev doma in v tujini.
3. Likvidnostno tveganje
Likvidnostno tveganje je tveganje, da skupina ne bo zmožna poravnati svojih finančnih obveznosti ob njihovi
dospelosti. Likvidnost smo zagotavljali s planiranjem denarnega toka na dnevni, mesečni in letni ravni. Tveganje
dolgoročne plačilne sposobnosti (presežek kratkoročnih obveznosti nad sredstvi) je sicer prisotno, vendar
ocenjujemo, da je ta zaradi ustrezne kapitalske sestave skupine, učinkovitega gospodarjenja s sredstvi,
sposobnosti ustvarjanja denarnih tokov iz poslovanja tudi v bodoče, zmerno. Skupina izvaja aktivnosti za
zmanjšanje plačilnosposobnostnega tveganja. Skupina bo v prihodnje likvidnostno tveganje zmanjševala tudi z
odprodajo poslovno nepotrebnega premoženja.
V skupini smo veliko pozornosti posvetili usklajevanju z bankami kreditodajalkami. Skupina bo poleg najvišje
stopnje racionalizacije poslovanja tudi v prihodnje spremljala in koristila morebitne druge državne spodbude
predvsem z naslova sofinanciranja visokih stroškov električne energije ter sprejemala vse potrebne ukrepe za
nadaljevanje uspešnega trenda rasti poslovanja skupine s ciljem zasledovanja dolgoročne vizije razvoja skupine.
4. Tržno tveganje
Tržno tveganje je tveganje, da bodo spremembe v tržnih cenah, kot so devizni tečaji, obrestne mere in lastniški
instrumenti, vplivale na prihodke skupine ali na vrednost finančnih instrumentov. Cilj obvladovanja tržnega
tveganja je obvladovanje in nadzor nad izpostavljenostjo tržnim tveganjem v razumnih mejah ob hkratni
optimizaciji dobička. Skupina prodajna tveganja zmanjšuje z ustreznimi trženjskimi aktivnostmi ter s stalnim
razvojem ponudbe novih storitev ali kakovostnim dopolnjevanjem obstoječih storitev ter s koriščenjem lastne
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
136
prodajne mreže pri prodaji storitev. Tveganje zaradi vpliva konkurence in pojava novih storitev na trgu sicer
obstaja, vendar je po oceni poslovodstva zmerno. Pričakujemo tveganja, povezana z obvladovanjem
nepričakovanih sprememb cen vhodnih surovin, materialov in storitev. V primeru izgube ali spremembe plačilnih
in cenovnih pogojev dobavitelja ima Skupina v vsakem trenutku možnost zamenjave dobavitelja, ki je pripravljen
sodelovati pod enakimi pogoji kot prejšnji. Tovrstna tveganja ima Skupina zavarovana z dolgoročnimi
pogodbenimi razmerji z dobavitelji. Tveganja v zvezi s spremembo cen materiala in surovin so tudi v letu 2023
visoka predvsem iz naslova cene električne energije. Skupina nudi pretežno storitve, v strukturi prihodkov iz
poslovanja stroški porabljenega materiala in energije v letu 2023 predstavljajo 22,9%, medtem ko so v letu 2022
predstavljali 25,6%.
5. Valutno tveganje
Ob prevzemu evra kot funkcijske valute družb v Skupini se je valutno tveganje Skupine ob že tako nizkem tveganju
še zmanjšalo. Valutno tveganje zmanjšuje tudi dejstvo, da tuji gosti plačujejo večinoma v evrih.
6. Tveganje spremembe obrestne mere
Obrestno tveganje ima v Skupini pomemben vpliv na poslovanje, saj je večina kreditov sklenjenih na podlagi
spremenljive obrestne mere (EURIBOR).
Upravljanje s kapitalom
Knjigovodska vrednost kapitala Skupine Terme Čatež na dan 31.12.2023 znaša 96.597.722 EUR. Nadzorni svet
spremlja kapitalski donos, ki ga je Skupina opredelila kot čiste prihodke iz poslovanja, deljene s celotnim
delničarskim kapitalom, brez manjšinskih deležev.
Analiza občutljivosti na finančna tveganja
Občutljivost na spremembo obrestne mere
Pri finančnih tveganjih je Skupina najbolj občutljiva na spremembo obrestne mere. Ker temelji dolgoročna
zadolžitev na variabilni obrestni meri - medbančni referenčni obrestni meri EURIBOR, je tudi najbolj občutljiva na
njeno spremembo. Vsaka odstotna točka povečanja povprečne obrestne mere ob nespremenjeni zadolženosti
na dan 31.12.2023 poviša letni strošek za obresti v znesku 245.793 EUR.
Obrestno tveganje
Knjigovodska
(v EUR) vrednost
Finančni inštrumenti po fiksni obrestni meri
Finančna sredstva 1.789.061
Finančne obveznosti (brez obveznosti za obresti) 3.600.000
Finančni inštrumenti po spremenljivi obrestni meri
Finančne obveznosti (brez obveznosti za obresti) 24.612.005
Sprememba odhodkov Prilagojeni odhodki
(v EUR) za obresti za obresti
Povečanje tehtane povprečne obrestne mere za 1 odstotno točko 267.201 2.166.163
Povečanje tehtane povprečne obrestne mere za 1,5 odstotno točko 400.801 2.299.763
Zmanjšanje tehtane povprečne obrestne mera za 1 odstotno točko (267.201) 1.631.761
Zmanjšanje tehtane povprečne obrestne mere za 1,5 odstotno točko (400.801) 1.498.161
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
137
Občutljivost na spremembo poštene vrednosti
Občutljivost na spremembo valutnega tečaja
Ker poteka večinski plačilni promet v domači valuti, Skupina na spremembe valutnega tečaja ni pomembno
občutljiva.
Občutljivost na povišanje zadolženosti
Če bi se Skupina Terme Čatež dodatno zadolžila za 1 milijon evrov, bi se ob upoštevanju tehtane povprečne
obrestne mere, ki velja v skupini na dan 31.12.2023, povečale letne obresti za 62,0 tisoč evrov.
Občutljivost na zapadlost plačil
31. Poročanje po segmentih
Odsek je prepoznavni sestavni del družbe, ki se ukvarja s proizvodi ali storitvami (področni odsek) ali proizvodi in
storitvami v posebnem gospodarskem okolju (območni odsek) ter je predmet tveganj in donosov, drugačnih od
tistih v drugih odsekih. Skupina Terme Čatež več kot 99% vseh prihodkov ustvarja v Republiki Sloveniji, zato
Finančne naložbe
Razlika - vpliv na rezerve Razlika - vpliv na
Poštena vrednost Razlika - vpliv
nastale zaradi vrednotenja
obveznost za
(v EUR) 31.12.2023 na vrednost FN po pošteni vrednosti odloženi davek
Poštena vrednost 16.933.472
Povečanje poštene vrednosti za 10 % 18.626.819 1.693.347 1.371.611 321.736
Povečanje poštene vrednosti za 20 % 20.320.166 3.386.694 2.743.222 643.472
Povečanje poštene vrednosti za 30 % 22.013.513 5.080.042 4.114.834 965.208
Zmanjšanje poštene vrednosti za 10 % 15.240.125 (1.693.347) (1.371.611) (321.736)
Zmanjšanje poštene vrednosti za 20 % 13.546.778 (3.386.694) (2.743.222) (643.472)
Zmanjšanje poštene vrednosti za 30 % 11.853.430 (5.080.042) (4.114.834) (965.208)
Tveganje spremembe poštene vrednosti
Zemljišča
Razlika - vpliv na rezerve Razlika - vpliv na
Poštena vrednost Razlika - vpliv
nastale zaradi vrednotenja
obveznost za
(v EUR) 31.12.2023 na vrednost FN po pošteni vrednosti odloženi davek
Poštena vrednost 65.296.553
Povečanje poštene vrednosti za 10 % 71.826.209 6.529.655 5.289.021 1.240.635
Povečanje poštene vrednosti za 20 % 78.355.864 13.059.311 10.578.042 2.481.269
Povečanje poštene vrednosti za 30 % 84.885.519 19.588.966 15.867.062 3.721.904
Zmanjšanje poštene vrednosti za 10 % 58.766.898 (6.529.655) (5.289.021) (1.240.635)
Zmanjšanje poštene vrednosti za 20 % 52.237.243 (13.059.311) (10.578.042) (2.481.269)
Zmanjšanje poštene vrednosti za 30 % 45.707.587 (19.588.966) (15.867.062) (3.721.904)
Tveganje spremembe poštene vrednosti
Likvidnostno tveganje
Knjigovodska Zapadlost Zapadlost Zapadlost
(v EUR) vrednost do 1 leta od 1 do 5 let nad 5 let
Prejeta posojila in obresti 30.427.184 14.718.523 8.539.837 7.188.929
Posojila, dobljena pri povezanih osebah 12.516.828 12.516.828 - -
Posojila, dobljena pri drugih organizacijah 15.922 15.922 - -
Posojila, dobljena pri bankah 17.894.434 2.185.773 8.539.837 7.188.929
Obveznosti iz najema 24.746 4.642 20.104 -
Obveznosti do dobaviteljev 7.244.682 7.244.682 - -
Druge obveznosti 1.048.160 416.157 505.602 252.801
Skupaj 38.744.772 22.384.004 9.065.543 7.441.730
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
138
poročila po območnih odsekih ne vodi.
Glavna dejavnost skupine je opravljanje turističnih storitev v celoti, po področnih odsekih pa ločeno vodi
zdravstvo in ostalo dejavnost.
32. Pogojne obveznosti
Skupina Terme Čatež ima na dan 31.12.2023 vse znane pogojne obveznosti vključene v razkritjih.
POROČANJE PO ODSEKIH
Področni odseki
2023
(v EUR) Zdravstvo Ostalo Skupaj
Izkaz poslovnega izida
Prihodki iz poslovanja 2.110.506 35.679.413 37.789.919
Odhodki iz poslovanja (1.608.885) (31.987.508) (33.596.393)
Poslovni izid odseka iz poslovanja 501.621 3.691.905 4.193.526
Čisti poslovni izdi pred davki 4.193.526
Čisti finani prihodki / (odhodki) (1.810.076)
Davki iz dobička (300.966)
Čisti poslovni izid poslovnega leta 2.082.484
Področni odseki
2022
(v EUR) Zdravstvo Ostalo Skupaj
Izkaz poslovnega izida
Prihodki iz poslovanja 2.027.181 31.100.371 33.127.552
Odhodki iz poslovanja (1.540.221) (29.218.049) (30.758.271)
Poslovni izid odseka iz poslovanja 486.960 1.882.321 2.369.281
Čisti poslovni izdi pred davki 2.369.281
Čisti finani prihodki / (odhodki) (1.153.052)
Davki iz dobička (230.182)
Čisti poslovni izid poslovnega leta 986.047
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
139
Dane hipoteke v zavarovanje prejetih posojil
V izvenbilančni evidenci sredstev in obveznosti vodi skupina vrednost danih garancij matične družbe povezanim
osebam za zavarovanje kreditov. Višina izvenbilančnih sredstev in obveznosti na dan 31.12.2023 znaša 7.091.040
EUR.
33. Povezane stranke
Družbe Skupine Terme Čatež so s povezanimi družbami poslovale na osnovi sklenjenih pogodb. Vse pogodbe med
povezanimi družbami so sklenjene v skladu z normalnimi tržnimi pogoji.
Medsebojno poslovanje z odvisnimi podjetji
Pregled kapitala in čistega poslovnega izida v letu 2023 za podjetja v Skupini
34. Prejemki uprav in nadzornih svetov
Skupina je imela do uprav na dan 31.12.2023 še odprte dolgove za opravljeno delo v decembru 2023 v višini
14.000 EUR bruto, kar je bilo izplačano v januarju 2024.
Medsebojno poslovanje z odvisnim podjetjem v 2023
Naložba
Odprte terjatve na
dan 31.12.2023
Stanje danih
posojil na dan
31.12.2023
Odprte obveznosti
na dan 31.12.2023
Prihodki iz
poslovanja
Prihodki od obresti
Stroški
materiala
Ostali stroški
storitev
Odhodki za
obresti
Del Naložbe, d.d., Čatež ob Savi 500.893 1.025.000 0 25.428 25.000 0 0 0
Skupaj 500.893 1.025.000 0 25.428 25.000 0 0 0
HČERINSKA DRUŽBA IN SEDEŽ DRUŽBE
VIŠINA
KAPITALA
POSLOVNI IZID
TEKOČEGA LETA
PRIHODKI
Del Naložbe, d.d., Čatež ob Savi
295.956
(43.716)
367.000
Preglednica bruto prejemkov uprav v Skupini Terme Čat v letu 2023
v EUR
Družba
Bruto plača
fiksni del
Bruto plača
variabilni del
Bonitete
Drugi prejemki
Skupaj bruto
prejemki
Terme Čat d.d. 144.000 0 0 0 144.000
Del naložbe d.d. 24.000 0 0 0 24.000
SKUPAJ 168.000 0 0 0 168.000
Preglednica bruto prejemkov uprav v Skupini Terme Čat v letu 2022
v EUR
Družba
Bruto plača
fiksni del
Bruto plača
variabilni del
Bonitete
Drugi prejemki
Skupaj bruto
prejemki
Terme Čatd.d. 144.000 0 0 0 144.000
Del naložbe d.d. 24.000 0 0 12 24.012
SKUPAJ 168.000 0 0 12 168.012
Preglednica neto prejemkov uprav v Skupini Terme Čatež v letu 2023
v EUR
Družba
Neto pla
fiksni del
Neto pla
variabilni del
Bonitete
Drugi prejemki
Skupaj neto
prejemki
Terme Čat d.d. 101.131 0 0 0 101.131
Del naložbe d.d. 17.455 0 0 0 17.455
SKUPAJ 118.586 0 0 0 118.586
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
140
Poimenski seznam predstavnikov uprav in nadzornih svetov družb v Skupini Terme Čatež so razvidni iz točke 1.4
(Korporacijsko upravljanje) letnega poročila družbe Terme Čatež d.d.
Preglednica neto prejemkov uprav v Skupini Terme Čatež v letu 2022
v EUR
Družba
Neto pla
fiksni del
Neto pla
variabilni del
Bonitete
Drugi prejemki
Skupaj neto
prejemki
Terme Čat d.d. 101.131 0 0 0 101.131
Del naložbe d.d. 17.455 0 0 9 17.464
SKUPAJ 118.586 0 0 9 118.595
Preglednica bruto prejemkov nadzornih svetov v Skupini Terme Čatež v letu 2023
v EUR
Družba
Sejnine in
prevozni
stroški
Nagrada po sklepu
Plilo za
opravljanje
funkcij
Skupaj bruto
prejemki
Terme Čatd.d. 8.189 0 160.868 169.058
Del naložbe d.d. 2.915 0 0 2.915
SKUPAJ 11.104 0 160.868 171.973
Preglednica bruto prejemkov nadzornih svetov v Skupini Terme Čatež v letu 2022
v EUR
Družba
Sejnine in
prevozni
stroški
Nagrada po sklepu
Plilo za
opravljanje
funkcij
Skupaj bruto
prejemki
Terme Čatd.d. 8.246 0 160.868 169.114
Del naložbe d.d. 2.915 0 0 2.915
SKUPAJ 11.161 0 160.868 172.029
Preglednica neto prejemkov nadzornih svetov v Skupini Terme Čatež v letu 2023
v EUR
Družba
Sejnine in
prevozni
stroški
Nagrada po sklepu
Plilo za
opravljanje
funkcij
Skupaj neto
prejemki
Terme Čatd.d. 5.956 0 117.000 122.956
Del naložbe d.d. 2.120 0 0 2.120
SKUPAJ 8.076 0 117.000 125.076
Preglednica neto prejemkov nadzornih svetov v Skupini Terme Čatež v letu 2022
v EUR
Družba
Sejnine in
prevozni
stroški
Nagrada po sklepu
Plilo za
opravljanje
funkcij
Skupaj neto
prejemki
Terme Čatd.d. 5.997 0 117.000 122.997
Del naložbe d.d. 2.120 0 0 2.120
SKUPAJ 8.117 0 117.000 125.117
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
141
35. Prejemki po individualnih pogodbah
Skupina je imela do delavcev po individualnih pogodbah na dan 31.12.2023 še odprte obveznosti za opravljeno
delo v decembru 2023 v višini 69.195 EUR bruto, kar je bilo izplačano v januarju 2024.
36. Dogodki po bilanci stanja
Vsi dogodki, ki bi kakorkoli vplivali na bilanco stanja leta 2023, so bili že upoštevani v sami bilanci stanja na
31.12.2023.
Skupina je v aprilu 2024 z zavarovalnico dosegla poravnavo za obratovalni zastoj iz naslova poplav avgusta 2023
in v letu 2024 prejeta sredstva pripoznala med drugimi poslovnimi prihodki leta 2024.
37. Stroški revidiranja
Stroški revidiranja računovodskih izkazov za leto 2023 družbe Terme Čatež, Skupine Terme Čatež in odvisne
družbe v skupini so znašali 59.186 EUR, od tega stroški revidiranja pravilnosti elektronske oblike konsolidiranih
računovodskih izkazov za leto 2023 predstavljajo 6.896 EUR. Druge dovoljene nerevizijske storitve so v letu 2023
znašale 3.861 EUR.
Preglednica bruto prejemkov po individualnih pogodbah v Skupini Terme Čatež v letu 2023 za leto 2023
v EUR
Družba
Bruto plača
Ostalo (nagrade,
bonitete, regres)
Skupaj bruto
prejemki
Terme Čatd.d. 792.330 42.792 835.123
Del naložbe d.d. 0 0 0
SKUPAJ 792.330 42.792 835.123
Preglednica bruto prejemkov po individualnih pogodbah v Skupini Terme Čatež v letu 2022 za leto 2022
v EUR
Družba
Bruto plača
Ostalo (nagrade,
bonitete, regres)
Skupaj bruto
prejemki
Terme Čatd.d. 747.921 37.873 785.795
Del naložbe d.d. 0 0 0
SKUPAJ 747.921 37.873 785.795
Preglednica neto prejemkov po individualnih pogodbah v Skupini Terme Čatež v letu 2023 za leto 2023
v EUR
Družba
Neto plača
Ostalo (nagrade,
bonitete, regres)
Skupaj neto
prejemki
Terme Čatd.d. 499.185 40.319 539.504
Del naložbe d.d. 0 0 0
SKUPAJ 499.185 40.319 539.504
Preglednica neto prejemkov po individualnih pogodbah v Skupini Terme Čatež v letu 2022 za leto 2022
v EUR
Družba
Neto plača
Ostalo (nagrade,
bonitete, regres)
Skupaj neto
prejemki
Terme Čatd.d. 468.202 35.297 503.498
Del naložbe d.d. 0 0 0
SKUPAJ 468.202 35.297 503.498
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
142
Poročilo neodvisnega revizorja za Skupino Terme Čatež
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
143
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
144
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
145
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
146
Letno poročilo družbe Terme Čatež d.d. in Skupine Terme Čatež za leto 2023
147
48510000B3IAQZ9WMI432023-12-3148510000B3IAQZ9WMI432022-12-3148510000B3IAQZ9WMI432023-01-012023-12-3148510000B3IAQZ9WMI432022-01-012022-12-3148510000B3IAQZ9WMI432021-12-3148510000B3IAQZ9WMI432022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember48510000B3IAQZ9WMI432023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember48510000B3IAQZ9WMI432023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember48510000B3IAQZ9WMI432022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember48510000B3IAQZ9WMI432023-01-012023-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember48510000B3IAQZ9WMI432023-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember48510000B3IAQZ9WMI432022-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember48510000B3IAQZ9WMI432023-01-012023-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember48510000B3IAQZ9WMI432023-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember48510000B3IAQZ9WMI432022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember48510000B3IAQZ9WMI432023-01-012023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember48510000B3IAQZ9WMI432023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember48510000B3IAQZ9WMI432022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember48510000B3IAQZ9WMI432023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember48510000B3IAQZ9WMI432023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember48510000B3IAQZ9WMI432022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember48510000B3IAQZ9WMI432023-01-012023-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember48510000B3IAQZ9WMI432023-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember48510000B3IAQZ9WMI432022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember48510000B3IAQZ9WMI432023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember48510000B3IAQZ9WMI432023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember48510000B3IAQZ9WMI432022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember48510000B3IAQZ9WMI432023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember48510000B3IAQZ9WMI432023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember48510000B3IAQZ9WMI432021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember48510000B3IAQZ9WMI432021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember48510000B3IAQZ9WMI432022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember48510000B3IAQZ9WMI432021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember48510000B3IAQZ9WMI432021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember48510000B3IAQZ9WMI432022-01-012022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember48510000B3IAQZ9WMI432021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember48510000B3IAQZ9WMI432021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember48510000B3IAQZ9WMI432022-01-012022-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember48510000B3IAQZ9WMI432021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember48510000B3IAQZ9WMI432021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember48510000B3IAQZ9WMI432022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember48510000B3IAQZ9WMI432021-12-31ifrs-full:OtherReservesMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember48510000B3IAQZ9WMI432021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember48510000B3IAQZ9WMI432022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember48510000B3IAQZ9WMI432021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember48510000B3IAQZ9WMI432021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember48510000B3IAQZ9WMI432022-01-012022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember48510000B3IAQZ9WMI432021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember48510000B3IAQZ9WMI432021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember48510000B3IAQZ9WMI432022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember48510000B3IAQZ9WMI432021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember48510000B3IAQZ9WMI432021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember48510000B3IAQZ9WMI432022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember48510000B3IAQZ9WMI432021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberiso4217:EUR