4851000025STPWS61L072021-01-012021-12-314851000025STPWS61L072021-12-31iso4217:EUR4851000025STPWS61L072020-12-314851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31iso4217:EURxbrli:shares4851000025STPWS61L072019-12-314851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:CapitalReserveMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember4851000025STPWS61L072020-12-31salus:OtherProfitReservesMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember4851000025STPWS61L072020-12-31salus:ProfitCFMember4851000025STPWS61L072020-12-31salus:ProfitCYMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:CapitalReserveMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072020-12-31salus:OtherProfitReservesMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072020-12-31salus:ProfitCFMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072020-12-31salus:ProfitCYMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember4851000025STPWS61L072021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember4851000025STPWS61L072021-01-012021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember4851000025STPWS61L072021-01-012021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember4851000025STPWS61L072021-01-012021-12-31salus:OtherProfitReservesMember4851000025STPWS61L072021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember4851000025STPWS61L072021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember4851000025STPWS61L072021-01-012021-12-31salus:ProfitCFMember4851000025STPWS61L072021-01-012021-12-31salus:ProfitCYMember4851000025STPWS61L072021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember4851000025STPWS61L072021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember4851000025STPWS61L072021-01-012021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember4851000025STPWS61L072021-01-012021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember4851000025STPWS61L072021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember4851000025STPWS61L072021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember4851000025STPWS61L072021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember4851000025STPWS61L072021-12-31salus:OtherProfitReservesMember4851000025STPWS61L072021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember4851000025STPWS61L072021-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember4851000025STPWS61L072021-12-31salus:ProfitCFMember4851000025STPWS61L072021-12-31salus:ProfitCYMember4851000025STPWS61L072021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember4851000025STPWS61L072021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:CapitalReserveMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072019-12-31salus:OtherProfitReservesMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072019-12-31salus:ProfitCFMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072019-12-31salus:ProfitCYMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:CapitalReserveMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31salus:OtherProfitReservesMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31salus:ProfitCFMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31salus:ProfitCYMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember4851000025STPWS61L072019-12-31salus:OtherProfitReservesMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember4851000025STPWS61L072019-12-31salus:ProfitCFMember4851000025STPWS61L072019-12-31salus:ProfitCYMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31salus:OtherProfitReservesMember4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31salus:ProfitCFMember4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31salus:ProfitCYMember4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember

Konsolidirano

LETNO POROČILO

SKUPINE SALUS

in delniške družbe

SALUS, Ljubljana, d.d.

za leto

2021

Ljubljana, marec 2022

Slika 1Slika 1

KAZALO

IZJAVA O ODGOVORNOSTI UPRAVE

NAGOVOR UPRAVE

POROČILO NADZORNEGA SVETA

I. POSLOVNO POROČILO

1 SESTAVA SKUPINE SALUS

2 STRATEŠKE USMERITVE IN PLAN POSLOVANJA

3 IZJAVA O UPRAVLJANJU DRUŽBE

3.1 Sklicevanje na veljavni kodeks upravljanja

3.2 Odstopanja od določil Kodeksa

3.3 Podatki po 6. odstavku 70. člena ZGD-1

3.4 Notranje kontrole in upravljanje tveganj v povezavi z računovodskim poročanjem

3.5 Podatki o delovanju skupščine družbe

3.6 Podatki o sestavi in delovanju organov vodenja ali nadzora

4 ANALIZA POSLOVANJA V LETU 2021

4.1 Pojasnila izračunov finančnih kazalnikov

4.2 Trg v letu 2021

4.3 Poslovni izid

4.4 Finančni položaj

4.5 Denarni tokovi

5 POMEMBNEJŠI POSLOVNI DOGODKI V LETU 2021

6 SODNI IN UPRAVNI POSTOPKI

7 UPRAVLJANJE TVEGANJ

8 Tveganja poslovanja

9 Finančna tveganja

10 DELNICA DRUŽBE

10.1 Knjigovodska vrednost delnice in čisti dobiček na delnico

10.2 Tečaji delnice in promet

10.3 Dividenda

11 DEJAVNOSTI NA PODROČJU RAZISKAV IN RAZVOJA

12 TRAJNOSTNI RAZVOJ

12.1 Poslujemo odgovorno

12.2 Poslujemo povezovalno

12.3 Poslujemo okolju prijazno

12.4 O trajnostnem poročanju

12.5 Kazalniki standardov GRI

13 POMEMBNI DOGODKI PO KONCU OBRAČUNSKEGA OBDOBJA

II. RAČUNOVODSKO POROČILO

1 POROČILO NEODVISNEGA REVIZORJA

2 REVIDIRANI LOČENI IN KONOSLIDIRANI RAČUNOVODSKI IZKAZI

3 Računovodske usmeritve

3.1 Poročajoča družba

3.2 Podlaga za sestavitev ločenih in konsolidiranih računovodskih izkazov

3.3 Podlaga za konsolidacijo (uskupinjevanje)

3.4 Nepremičnine, naprave in oprema

3.5 Neopredmetena sredstva

3.6 Naložbene nepremičnine

3.7 Finančna sredstva

3.8 Nekratkoročna sredstva, namenjena prodaji

3.9 Zaloge

3.10 Oslabitev sredstev

3.11 Kapital

3.12 Obveznosti

3.13 Rezervacije

3.14 Najemi

3.15 Prihodki

3.16 Poslovni odhodki

3.17 Finančni prihodki in odhodki

3.18 Davek od dobička in odloženi davki

3.19 Čisti dobiček na delnico

3.20 Izkaz denarnih tokov

4 POJASNILA K RAČUNOVODSKIM IZKAZOM

4.1Neopredmetena sredstva

4.2 Opredmetena osnovna sredstva

4.3 Naložbene nepremičnine

4.4 Finančne naložbe

4.5 Nekratkoročna sredstva, namenjena prodaji

4.6 Zaloge

4.7 Kratkoročne poslovne terjatve in terjatve za davek od dohodka

4.8 Denar in denarni ustrezniki

4.9 Sredstva na podlagi pogodb s kupci

4.10 Predujmi in druga kratkoročna sredstva

4.11 Kapital

4.12 Finančne obveznosti

4.13 Rezervacije

4.14 Kratkoročne obveznosti iz poslovanja in obveznosti za davek od dohodka

4.15 Obveznosti na podlagi pogodb s kupci

4.16 Druge kratkoročne obveznosti

4.17 Davek od dohodka in odloženi davki

4.18 Prihodki od prodaje

4.19 Stroški po naravnih vrstah

4.20 Najemi

4.21 Znesek, porabljen za revizorja

4.22 Drugi poslovni prihodki

4.23 Drugi poslovni odhodki

4.24 Prihodki iz financiranja

4.25 Odhodki iz financiranja

4.26 Čisti dobiček na delnico

4.27 Pogojne obveznosti

4.28 Poročanje po odsekih

4.29 Finančni instrumenti in obvladovanje tveganj

4.30 Posli s povezanimi osebami

4.31 Dogodki po koncu obračunskega obdobja

5 PRILOGE

IZJAVA O ODGOVORNOSTI UPRAVE

Uprava sprejema in potrjuje letno poročilo Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. za leto 2021.

Uprava zagotavlja, da je letno poročilo Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. za leto 2021 z vsemi sestavnimi deli sestavljeno in objavljeno v skladu z Zakonom o gospodarskih družbah, Zakonom o trgu finančnih instrumentov in Mednarodnimi standardi računovodskega poročanja, kot jih je sprejela Evropska Unija (v nadaljevanju: »MSRP, kot jih je sprejela EU«).

Uprava izjavlja:

da so računovodski izkazi, skupaj s pojasnili, izdelani na podlagi predpostavke o nadaljnjem poslovanju Skupine / družbe;

da so bile pri izdelavi računovodskih izkazov Skupine / družbe dosledno uporabljene ustrezne računovodske usmeritve in da so bile računovodske ocene izdelane po načelu poštene vrednosti, previdnosti in dobrega gospodarjenja;

da predstavljajo računovodski izkazi Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. resničen in pošten prikaz premoženjskega stanja Skupine / družbe in izidov njunega poslovanja za leto 2021;

da vključuje poslovno poročilo Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. za leto 2021 pošten prikaz razvoja in izidov poslovanja družbe ter njenega finančnega položaja, vključno z opisom bistvenih vrst tveganj, ki so jim družba in druge družbe, vključene v konsolidacijo, kot celota izpostavljene.

Uprava je odgovorna za ustrezno vodenje računovodstva, za sprejem ustreznih ukrepov za zavarovanje in ohranjanje vrednosti premoženja Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in za preprečevanje in odkrivanje prevar ter drugih nepravilnosti oziroma nezakonitosti.

Davčne oblasti lahko v petih letih po poteku leta, v katerem je bilo treba odmeriti davek, kadarkoli preverijo poslovanje družbe. To bi lahko povzročilo morebitne dodatne obveznosti za plačilo davka, zamudnih obresti in kazni iz naslova davka od dohodkov pravnih oseb (»DDPO«) ali drugih davkov in dajatev. Uprava družbe ni seznanjena z okoliščinami, ki bi lahko povzročile pomembno obveznost iz tega naslova.

Datum: 4.3.2022

mag. Žiga Hieng, CFA,predsednik uprave   Gregor Jenko, univ. dipl. ekon., član uprave

     Slika 1   

NAGOVOR UPRAVE

Za nami je še eno turbuletno in dinamično leto, v katerem smo krmarili med izzivi nove realnosti, življenja s pandemijo virusa SARS-Cov-2, in zavzetim izpolnjevanjem našega poslanstva, biti vitalni člen v oskrbi z zdravili, medicinskimi pripomočki in kakovostnimi ter inovativnimi storitvami, ki prinašajo zdravje in dobro počutje ljudi.

Doseženi rezultati nam kažejo, da smo bili pri tem več kot uspešni, saj smo dosegli rekordne rezultate. Skupina SALUS je v letu 2021 realizirala čiste prihodke od prodaje v višini 458.281.575 EUR. Poslovni izid iz rednega poslovanja je znašal 15.279.916 EUR, poslovni izid iz rednega poslovanja pred amortizacijo (redni EBITDA) pa je znašal 19.673.460 EUR. Čisti poslovni izid obračunskega obdobja je znašal 13.005.742 EUR. Na zadnji dan leta 2021 je Skupina zaposlovala več kot 460 sodelavcev v petih državah.

Družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. je bila tudi v letu 2021 glavni deležnik pri oskrbi zdravstvenega sistema v kritičnem obdobju. Kakovostno, učinkovito in nemoteno smo vršili oskrbo z zdravili in medicinskimi pripomočki ter drugimi zdravstvenimi izdelki ter poskrbeli tudi za dobave izdelkov, kot so zaščitna oprema in hitri antigenski testi na SARS-CoV-19, ki jih je bilo zaradi visokega povpraševanja praktično nemogoče zagotoviti v zadostnih količinah. V skrbi za zdravje ljudi smo postali tudi družba, ki ji je Nacionalni inštitut za javno zdravje zaupal skladiščenje in distribucijo cepiv proti COVID-19. Zagotovili smo, da so bila cepiva hranjena v ustreznih pogojih in dostavljena na cepilna mesta pravočasno in v zadostnih količinah. Poskrbeli smo tudi za odvoz vial in igel po cepljenju. Izredno smo ponosni, da smo s tem prispevali svoj delež v boju proti pandemiji, s katero se svet sooča že dve leti, in pripomogli k zaščiti slovenskega prebivalstva. Pospešeno smo z delom nadaljevali tudi na področju optimizacije poslovnih procesov in digitalizacije, saj smo implementirali nov dokumentni sistem, projekt širitve skladiščnih kapacitet pa smo pripeljali skoraj do konca. Nove prostore bomo predvidoma začeli uporabljati v prvem četrtletju leta 2022.

Vrednote PEZ – Povezani in Zavzeti zaposleni in Enostaven pristop so v družbi SANOLABOR, d.d. v letu 2021 delovale na vsakem koraku, saj je navkljub težkim in negotovim razmeram dosegla odlične poslovne rezultate in nemoteno zagotavljala dostop do blaga vsem kupcem. Družba je v preteklem letu začela s projektom dobrodelnosti, v katerem so sodelovali prav vsi zaposleni, postavila je Sanolaborjevo akademijo znanja, v kateri je bilo opravljenih več kot 2.000 ur posameznih izobraževanj ter prenovila koncept postavitve maloprodajnih enot. Odprta je bila že 31. specializirana prodajalna. Pred poletjem je družba spremenila koncept kataloga »Svet zdravja« ter povečala njegovo naklado, tako da se katalog zdaj dostavlja v več kot 300.000 slovenskih gospodinjstev. Prenovljena spletna trgovina je postala uporabnikom še bolj privlačna, s čimer je družba postala prepoznavnejša tudi na področju spletne prodaje prehranskih dopolnil v Sloveniji. Sodelovanje z dobavitelji je družba še poglobila in pridobila zastopstva novih svetovno znanih multinacionalk, kar bo skupaj z vrednotami PEZ družbi prineslo rast tudi v prihodnosti. Preteklo leto je bilo uspešno tudi za Sanolaborjeve tuje trge. V drugi polovici leta je hčerinska družba SANOL-H na hrvaškem trgu pridobila dovoljenje za prodajo zdravil.

Tudi za družbami pod skupnim imenom CARSO pharm, ki aktivno nastopajo na področju zastopanja inovativnih mednarodnih farmacevtskih podjetij, proizvajalcev medicinske opreme in prehranskih dopolnil, je pestro leto. Poleg Slovenije, Hrvaške, Severne Makedonije in Srbije je bila na novo ustanovljena družba tudi v Črni Gori, preko pogodbenega partnerja pa so družbe CARSO pharm svojo prisotnost okrepile tudi na trgih Romunije in Bolgarije. Z ustanovitvijo podjetja v Litvi, ki je v načrtu za začetek leta 2022, je predviden vstop na območje Baltskih držav. V celoti smo prenovili spletno trgovino carso.si, CARSO Klub je dobil novo, za kupce prijaznejšo podobo ter posodobljeno vsebino, postavljena pa je bila tudi spletna stran za prehranska dopolnila proizvajalca Jamieson. Na področju zastopstev zdravil je CARSO pharm podaljšal pogodbo za komercializacijo Organon portfelja v Sloveniji ter sodelovanje z Organonom razširil z regijsko pogodbo za  storitve dostopa zdravil na trg za devet držav. Pridobili smo zastopstvo za komercializacijo zdravila za Parkinsonovo bolezen v Sloveniji, na Hrvaškem, v Severni Makedoniji ter Albaniji ter zastopstvo proizvajalca zdravila za redko nevrološko motnjo za celotno Jugovzhodno Evropo. Kot enega izmed ključnih uspehov v preteklem letu štejemo sklenitev pogodbe za zastopanje zdravila za zdravljenje redke bolezni v nevrologiji za področje Baltika in pridobitev zastopstva za celoten portfelj medicinskih pripomočkov proizvajalca Karl-Storz v Črni gori in Severni Makedoniji. V Severni Makedoniji je družba CARSO pharm kot prva tudi registrirala cefalosporinski antibiotik pete generacije ter omogočila pacientom dostopno terapijo zdravljenja z zdravilom za amiloidno kardiomiopatijo.

V letu 2021 smo stopili na novo pot v zdravstveni dejavnosti. Januarja je družba SALUS, Ljubljana, d.d. ustanovila družbo MediSal d.o.o., katere ustanovitev je skladna s strategijo Skupine SALUS glede širitve nabora storitev, ki bodo dolgoročno pripomogle k večji prepoznavnosti Skupine ter krepitvi sodelovanja z obstoječimi in novimi poslovnimi partnerji, predvsem farmacevtskimi multinacionalkami. Družba MediSal d.o.o. se osredotoča predvsem na segment preventivnih zdravstvenih storitev s poudarkom na sodobni individualni obravnavi uporabnika in tako omogoča končnim uporabnikom lažji dostop do teh storitev.

Kot vedno, tudi v leto 2022 vstopamo z ambicioznimi načrti. Načrtujemo čiste prihodke od prodaje v višini približno 449 milijonov EUR, redni poslovni izid iz poslovanja pred amortizacijo v višini 19,2 milijona EUR ter čisti poslovni izid v višini 12,7 milijona EUR. Leto 2022 je tudi zadnje leto strategije Skupine SALUS, ki je bila postavljena za obdobje 2018-2022. Čaka nas razburljivo snovanje nove, prenovljene strategije, katere obrisi se že kažejo z začrtano potjo internacionalizacije in pospešenega pridobivanja regijskih zastopstev. Pri tem pa nas ne bodo vodili samo finančni cilji, ampak bomo veliko pozornost namenili tudi načelom trajnosti, ki jih že dlje časa vgrajujemo v vse aspekte našega poslovanja. Prvič naše trajnostne cilje in zaveze predstavljamo tudi v tem letnem poročilu.

Na koncu se želiva zahvaliti delničarjem, kupcem in dobaviteljem za naklonjeno zaupanje in odlično sodelovanje. Največja zahvala pa gre ponovno vsem zaposlenim za izjemen trud, pripadnost in nezadržno energijo, ki jo vsak dan vlagajo v naš skupen podvig – Skupino SALUS.

mag. Žiga Hieng, CFA,     Gregor Jenko, univ. dipl. ekon.,

predsednik uprave     član uprave

     Slika 1   

POROČILO NADZORNEGA SVETA

Nadzorni svet je v letu 2021 poslovanje delniške družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS nadziral v okviru pooblastil in pristojnosti, določenih z Zakonom o gospodarskih družbah, statutom družbe, Poslovnikom o delu Nadzornega sveta in Slovenskim kodeksom upravljanja javnih delniških družb. Način in organizacijo dela Nadzornega sveta opredeljuje Poslovnik o delu Nadzornega sveta.

Nadzorni svet je svoje naloge opravljal tako, da je bil v pomoč upravi predvsem pri izvajanju aktivnosti za doseganje ciljev iz strategije Skupine in njenem razvoju. Rezultati poslovanja kot posledica optimiranja tekočega poslovanja, uvajanja novih programov in prodaje na novih trgih potrjujejo, da se strategija uspešno izvaja.

Sestava Nadzornega sveta je bila v letu 2021 naslednja:

Boris Šefman, predsednik

Bogomir Kos, namestnik predsednika

Peter Jenčič, član

Matjaž Petelin, član

Damir Darmanović, član

Nadzorni svet se je v letu 2021 sestal na petih rednih sejah, na katerih ga je uprava seznanila s četrtletnimi in polletnimi rezultati poslovanja Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d., s problematiko tekočega poslovanja in aktivnostmi pri uresničevanju strategije. Nadzorni svet je izvedel tudi dve korespondenčni seji. Delo nadzornega sveta so vsebinsko učinkovito podpirali predlogi Revizijske komisije Nadzornega sveta.

Sestava Nadzornega sveta je bila raznovrstna glede na strokovno znanje, izkušnje, osebnostne značilnosti in kompetence, kar je omogočalo učinkovito komunikacijo tako z upravo družbe kot tudi znotraj samega Nadzornega sveta, konstruktivno izmenjavo stališč ter posledično tudi kompetentno sprejemanje odločitev Nadzornega sveta kot celote.

Nadzorni svet stremi k učinkovitemu delovanju prek:

zadostnega števila sej, ki omogočajo podrobno spoznavanje poslovanja družbe in Skupine ter smeri njunega razvoja v prihodnosti;

redne udeležbe članov na sejah, temeljite priprave na seje in proaktivnosti v sodelovanju vsakega posameznega člana na sejah;

spoštovanja dogovorjenih pravil in usmeritev, določenih s Poslovnikom o delu Nadzornega sveta,

udejanjanja dobrih praks korporativnega upravljanja ter

zagotavljanja transparentnosti delovanja v odnosu do uprave in vseh deležnikov.

Nadzorni svet se sproti seznanja o nastopu dejstev, ki bi lahko vplivala na neodvisnost njegovih članov. V letu 2021 relevantna nasprotja interesov niso bila ugotovljena.

Nadzorni svet ocenjuje svoje delovanje v letu 2021 kot uspešno, sodelovanje z upravo pa ponovno kot odlično. Ocena temelji na splošnih merilih, kot jih določa standardizirana matrika za samoocenjevanje nadzornih svetov, ki je sestavni del Priročnika za vrednotenje učinkovitosti nadzornih svetov (v nadaljevanju: »Priročnik«). Celotnega samoocenjevanja, kot ga določa Priročnik, pa Nadzorni svet še ne izvaja.

Najpomembnejše teme sej Nadzornega sveta

Seje Nadzornega sveta v letu 2021 so bile posvečene spremljanju rednega poslovanja Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d., njunemu razvoju skladno s sprejeto strategijo za obdobje 2018 – 2022 in obvladovanju tveganj poslovanja. Nadzorni svet je obravnaval tudi vse druge pomembne poslovne dogodke, o katerih ga je uprava tekom poslovnega leta redno, sproti in celovito obveščala.

Nadzorni svet je v letu 2021 na svojih sejah spremljal, obravnaval, se seznanil in sprejemal odločitve na predlog uprave pri naslednjih temah:

sprejetje izvedbenega načrta poslovanja za leto 2021 v skladu s strategijo Skupine ter aktivnosti pri prilagajanju dinamike izvedbe strategije glede na razmere v okolju;

obravnava revidiranega letnega poročila Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. za leto 2020;

obravnava in potrjevanje polletnega in četrtletnih poročil o poslovanju Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. za leto 2021;

sprejetje plana poslovanja Skupine SALUS za leto 2022 po posameznih družbah v Skupini SALUS;

sprejemanje ustreznih ukrepov za vzdrževanje zadostne likvidnosti Skupine SALUS;

obravnava in potrditev predloga o prodaji skladiščnih prostorov na lokaciji Ljubljana-Bežigrad;

spremljanje parametrov poslovanja veletrgovske dejavnosti v Sloveniji, gibanja razlike v ceni (RVC) po prodajnih kanalih in stroškov poslovanja;

spremljanje poslovanja vseh družb v Skupini SALUS v letu 2021;

oblikovanje in sprejemanje notranjih dokumentov družbe skupaj z upravo (Pravilnik o računovodstvu Skupine SALUS in Pravilnik o delovnih razmerjih);

seznanjanje z naložbami, ki ne potrebujejo soglasja nadzornega sveta, ter seznanjanje z izsledki analiz posameznih segmentov poslovanja;

predlog uporabe bilančnega dobička;

izplačilo dividend.

Delo Revizijske komisije

Revizijska komisija, ki jo je Nadzorni svet imenoval na svoji 3. redni seji dne 14.5.2018, je tudi v letu 2021 delovala v sestavi:

Boris Šefman, predsednik

Peter Jenčič, član

Janez Lipnik, neodvisni strokovnjak na področju revidiranja in računovodenja

Revizijska komisija se je v letu 2021 sestala na štirih rednih sejah. Prva je bila namenjena obravnavi letnega poročila za leto 2020, na ostalih sejah pa je Revizijska komisija obravnavala kvartalna poročila o poslovanju Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. v letu 2021. Na četrti redni seji je Revizijska komisija tudi izvedla razgovor o poteku predrevizije za leto 2021 s predstavniki revizijske družbe Deloitte revizija d.o.o. Revizijska komisija je obravnavala tudi obvladovanje tveganj v Skupini SALUS, ugotovitev obstoja morebitnih poslov med člani Nadzornega sveta ter družbami, ki jih vodijo ali so v njihovem lastništvu, in družbo SALUS, Ljubljana, d.d., postopke računovodskega poročanja in nadzorovanja neoporečnosti informacij ter obravnavala in predlagala Nadzornemu svetu v potrditev Pravilnik o računovodstvu Skupine SALUS.

Nadzorni svet se je na rednih sejah seznanjal s poročili Revizijske komisije in potrdil uspešno opravljeno delo komisije.

Potrditev letnega poročila

Računovodske izkaze Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. za leto 2021 je preverila revizijska družba Deloitte revizija d.o.o., ki je podala pozitivno mnenje ter ocenila, da so računovodski izkazi resničen in pošten prikaz finančnega položaja na dan 31.12.2021 ter njenega poslovnega izida in denarnih tokov za končano leto. Predstavniki revizijske družbe so se tudi sestali s člani Revizijske komisije in podrobneje predstavili potek zaključne revizije za leto 2021, s čimer je komisija seznanila tudi Nadzorni svet. Nadzorni svet se je strinjal z revizorjevim poročilom in na njegovo mnenje k letnemu poročilu ni imel pripomb.

Nadzorni svet je obravnaval Revidirano letno poročilo Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. za leto 2021, vključno z izjavo o upravljanju ter predlogom uporabe bilančnega dobička, ki ga je predložila uprava. Člani Nadzornega sveta so od uprave dobili vse odgovore na vprašanja v zvezi z letnim poročilom. Nadzorni svet je ugotovil, da je Revidirano letno poročilo Skupine Salus in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. sestavljeno pregledno, temeljito in v skladu z določili Zakona o gospodarskih družbah in MSRP, kot jih je sprejela EU, ter da izkazuje resničen in pošten izkaz poslovanja Skupine in družbe v letu 2021. Nadzorni svet je potrdil Revidirano letno poročilo za leto 2021 ter hkrati sprejel sklep, da se strinja s predlogom uprave glede delitve bilančnega dobička.

To poročilo je Nadzorni svet izdelal v skladu z določbami 282. člena Zakona o gospodarskih družbah in je namenjeno skupščini delničarjev.

Ljubljana, marec 2022

Slika 1

I.POSLOVNO POROČILO

1SESTAVA SKUPINE SALUS

Skupina SALUS predstavlja vitalni člen v oskrbi z zdravili, prehranskimi dodatki, medicinskimi pripomočki in kakovostnimi ter inovativnimi storitvami, ki prinašajo zdravje in dobro počutje ljudi, saj je specializirana za ponudbo celostne storitve distribucije, promocije in aktivne prodaje ter spremljajočih storitev, da zdravilo ali medicinski pripomoček pride na trg.

Skupino SALUS so na dan 31.12.2021 sestavljale naslednje družbe:

SALUS, Ljubljana, d.d., Litostrojska cesta 46 A, Ljubljana, Slovenija, kot obvladujoča družba,

SALUS, Veletrgovina, d.o.o., Litostrojska cesta 46 A, Ljubljana, Slovenija, kot odvisna družba,

CARSO pharm d.o.o., Litostrojska cesta 46 A, Ljubljana, Slovenija, kot odvisna družba,

CARSO pharm d.o.o., Ulica Grada Vukovara 284, Zagreb, Hrvaška, kot odvisna družba,

CARSO pharm DOOEL Ilinden, Ulica 34 br. 5 a, 1041 Ilinden, Skopje, Severna Makedonija, kot odvisna družba,

CARSO pharm d.o.o., Beograd-Palilula, Vlade Ilića 1, Beograd, Srbija, kot odvisna družba,

CARSO pharm d.o.o. Podgorica, Bulevar Džordža Vašingtona 98, The Capital Plaza VIII sprat, ME-81000 Podgorica, Črna Gora, kot odvisna družba,

MediSal d.o.o., Litostrojska cesta 46 A, Ljubljana, kot odvisna družba,

SANOLABOR, d.d., Leskoškova 4, Ljubljana, Slovenija, kot odvisna družba,

SANOL H d.o.o., Franje Lučića 32, Zagreb, Hrvaška, kot odvisna družba odvisne družbe SANOLABOR, d.d.,

SANOL S d.o.o., Bulevar Mihajla Pupina 10d/III PP32, Beograd, Srbija, kot odvisna družba odvisne družbe SANOLABOR, d.d.

Na dan 31.12.2021 sta s Skupino SALUS povezani pridruženi družbi:

NENSI d.o.o., Cesta na Brdo 100, Ljubljana, kot pridružena družba odvisne družbe SALUS, Veletrgovina, d.o.o.,

ASW d.o.o., Leskoškova cesta 4, Ljubljana, kot pridružena družba odvisne družbe SANOLABOR, d.d.

2STRATEŠKE USMERITVE IN PLAN POSLOVANJA

Poslanstvo, vizija in vrednote

POSLANSTVO

Vitalni člen v oskrbi z zdravili, medicinskimi pripomočki in kakovostnimi ter inovativnimi storitvami, ki prinašajo zdravje in dobro počutje ljudi.

VIZIJA

Biti prva izbira za distribucijo farmacevtskih izdelkov in storitev v regiji JV Evrope!

VREDNOTE

Zdravje: Pri delu nas vodi naš slogan – Dobro ljudi je najvišji zakon.
Proaktivnost: Pri delu smo proaktivni, prevzemamo pobudo, predvidevamo in se pripravljamo na pričakovane poslovne dogodke.
Odgovornost: Z veseljem prevzemamo nove naloge in jih izvajamo v skladu z dogovorom. Kar obljubimo, to izpolnimo.
Poštenost: Pošteni, etični in odprti smo pri medsebojnih odnosih s strankami, dobavitelji, partnerji in zaposlenimi.
Družina: Verjamemo v ravnotežje med zasebnim in poslovnim življenjem.
Pripadnost: Spoštujemo in cenimo avtentičnost posameznika in se zavedamo, da smo ravno zaradi osebnostnih razlik, različnih talentov in sposobnosti skupaj nepremagljivi.

Strategija Skupine SALUS za obdobje 2018-2022

V letu 2018 je Skupina SALUS sprejela strategijo poslovanja za obdobje 2018 – 2022, ki temelji na ambiciozni rasti prek povečevanja distribucije farmacevtskih izdelkov in prodaje storitev v Sloveniji in regiji jugovzhodne Evrope. Kot glavni elementi rasti so bili opredeljeni kakovostna in stroškovno učinkovita izvedba, digitalizacija in zavzeti zaposleni.

Plan za leto 2022

Za poslovno leto 2022 Skupina SALUS načrtuje:

čiste prihodke od prodaje v višini približno 449,4 milijone EUR,

poslovni izid iz rednega poslovanja v višini 15 milijonov EUR,

poslovni izid iz rednega poslovanja pred amortizacijo (redni EBITDA) v višini 19,2 milijona EUR,

čisti poslovni izid v višini 12,7 milijonov EUR.

Odnos z deležniki

Naše vrednote in poslanstvo lahko živimo in dosegamo le v tesnem sozvočju z našimi deležniki. Družba SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupina SALUS gradita odkrito in dvostransko komunikacijo z vsemi deležniki. S prepoznavanjem in usklajevanjem različnih stališč, interesov, vplivov in mnenj deležnikov znotraj in zunaj Skupine SALUS oblikujemo in udejanjamo našo trajnostno strategijo. Zavedamo se, da so vplivi obojestranski, saj ekonomska, okoljska in družbena dogajanja vplivajo na naše poslovanje, hkrati pa tudi mi s svojimi dejanji vplivamo na trajnostni razvoj širše družbe.

Za prepoznana področja komuniciranja s specifičnimi deležniškimi skupinami uporabljamo širok nabor komunikacijskih kanalov in orodij.

Skupina deležnikov

Vsebina komunikacij

Komunikacijski kanali in orodja

Delničarji, vlagatelji

Pomembne informacije za uresničevanje njihovih pravic: upravljanje, skladnost poslovanja in tveganja, vzdržnost v kriznih razmerah (npr.: epidemija Covid-19)

• javne objave na SEONetu
• spletna stran
• skupščina

Kupci: lekarne, bolnišnice, specializirane in veterinarske ambulante, zdravstveni domovi, pacienti in drugi končni uporabniki

Pravočasna, kakovostna in varna oskrba z zdravili, medicinskimi pripomočki in drugimi izdelki,
visoka raven zaupanja, hitra in strokovna odzivnost,
odprt dialog,
sodelovanje v postopkih javnih naročil

• osebni kontakti strokovnih sodelavcev
• telefon, e-pošta, video in telekonference
• oglasne digitalne table
• portal za naročanje
• strokovne revije in katalogi
• B2B orodja
• spletna stran
• portal javnega naročanja, portal eJN

Dobavitelji

Varno skladiščenje in rokovanje z izdelki, korektni poslovni odnosi

• osebni kontakti strokovnih sodelavcev (telefon, e-pošta)
• telefon, e-pošta, video in telekonference
• B2B orodja
• letno poročilo

Zaposleni

Delovno–pravni odnos z zaposlenimi in odnosi med zaposlenimi: pripadni, zavzeti, zadovoljni in motivirani sodelavci,
osebni in karierni razvoj zaposlenih, zdravje in varnost, dobro počutje, spoštovanje človekovih pravic na delovnem mestu, enake možnosti, pravični zaslužek, usklajevanje poslovnega in osebnega življenja

• interni spletni portal
• interni sestanki skupin
• digitalne oglasne deske
• nabiralnik
• zbor delavcev
• razgovori z vodji
• dnevi odprtih vrat uprave
• kvartalna srečanja uprave z zaposlenimi
• mesečni Mentimeter: vprašaj upravo / podaj mnenje
• anketa o zadovoljstvu zaposlenih
• družabni dogodki, teambuildingi in dogodki, povezani s promocijo zdravja na delovnem mestu

Odvisne družbe

Uspešno upravljanje, obvladovanje tveganj, skladnost poslovanja, doseganje poslovnih ciljev

• obdobni sestanki z vodstvi odvisnih družb
• mesečno poročanje
• skupščine

Državne institucije in regulatorni organi

Obveščanje glede skladnosti z zahtevami zakonodaje (administrativni in drugi postopki),
sodelovanje v postopkih javnih naročil in natečajev

• javne objave na SeoNetu
• pošta
• vložišče
• portali (npr. javnega naročanja, e-JN, eRevizija)

Mediji

Odgovori na novinarska vprašanja, objava informacij o poslovanju

• e-pošta
• javne objave na SEONetu
• spletna stran

Strokovna združenja

Zastopanje interesov družbe in sodelovanje ter podajanje predlogov

• osebno udejstvovanje (okrogle mize, srečanja idr.)
• e-pošta
• portali

Ostala zainteresirana javnost

Pomembnejše informacije o skladnosti poslovanja, oskrbi trga in drugih družbeno odgovornih temah

• javne objave na SEONetu
• spletna stran
• sponzorstva in donacije

3IZJAVA O UPRAVLJANJU DRUŽBE

3.1Sklicevanje na veljavni kodeks upravljanja

Za obvladujočo družbo SALUS, Ljubljana, d.d. je za obdobje od 1.1.2021 do 31.12.2021 veljal Kodeks upravljanja javnih delniških družb, sprejet 27.10.2016, s pričetkom uporabe z dnem 1.1.2017 (v nadaljevanju: »Kodeks«). Kodeks je javno dostopen v slovenskem jeziku na spletnih straneh Ljubljanske borze, d.d., Ljubljana na naslovu:

https://ljse.si/UserDocsImages/datoteke/Pravila,%20Navodila,%20Priročniki/113_Nov%20Kodeks%20CG_priloga.pdf

Nadzorni svet in uprava družbe SALUS, Ljubljana, d.d. sta na 5. redni seji nadzornega sveta v letu 2019 dne 19.12.2019 sprejela posodobljeno Politiko upravljanja delniške družbe SALUS, Ljubljana, d.d., ki je bila 23.12.2019 objavljena v borznem informacijskem sistemu SEOnet Ljubljanske borze.

Družba SALUS, Ljubljana, d.d. pri svojem poslovanju upošteva veljavno zakonodajo, predpise in druge zakonske in podzakonske akte ter interne pravilnike in navodila. Sistem vodenja in upravljanja družbe zagotavlja okvir za postavljanje, doseganje in spremljanje uresničevanja poslovnih ciljev, s čimer je zagotovljeno usmerjanje družbe, postavlja vrednote, načela in standarde poštenega in odgovornega odločanja ter ravnanja, določa razdelitev pravic in odgovornosti med organi vodenja in nadzora in postavlja pravila in postopke za odločanje glede korporativnih zadev.

3.2Odstopanja od določil Kodeksa

Družba v največji meri sledi določbam Kodeksa, od določenih določil Kodeksa pa odstopa, kot je to obrazloženo v nadaljevanju:

Določilo Kodeksa 4.2, 4.3

Družba ima sprejeto Politiko raznolikosti, vendar ne določa razmerja obeh spolov v organih, saj dopušča različna razmerja med spoloma, pri čemer pri izbiri kandidata za člana organa upošteva tudi druga merila.

Določilo Kodeksa 5.7  

Družba pri presoji ustreznosti izjave o upravljanju ne uporablja zunanje neodvisne institucije, saj izjavo pregleda več služb znotraj družbe (finančna služba, pravna služba in uprava), poleg tega pa ustreznost izjave pregledajo svetovalci in periodično tudi odvetniška družba, z njo pa se seznani tudi zunanja revizijska hiša.

Določilo Kodeksa 6.1, 6.2  

Družba v celoti sledi prvemu odstavku določila 6 Kodeksa. Družba je javna delniška družba, katere delnice se glasijo na prinosnika. Delniško knjigo vodi KDD, družba pa ima šele od avgusta 2021 možnost pridobiti podatke o lastnikih delnic. Družba vse delničarje enakovredno in istočasno obvešča o vseh pomembnejših dogodkih preko spletne strani in portala SEOnet. Delničarji so tako pravočasno povabljeni in obveščeni o datumih skupščin, na katerih lahko izvršujejo svoje pravice, družba pa se na delničarje posamično ne obrača, saj pričakuje, da se delničarji zavedajo svojih pravic, ki izvirajo iz lastništva delnic. Edini večji delničar družbe ima 10,55% delnic, pri čemer je njegov družbenik istočasno tudi član uprave družbe. Drugih večjih delničarjev ni.

Določilo Kodeksa 8.1, 8.2

Delnice družbe se glasijo na prinosnika, katerih lastništvo javnosti ni znano. Družba do sedaj ni zabeležila pobude institucije ali posameznika za zbiranje obvestil, zato take objave še ni izvedla, posledično pa niso nastali stroški. Družba v povabilu na skupščini delničarjem omogoča, da se skupščine udeleži pooblaščenec delničarja, pri čemer delničar predhodno posreduje pooblastilo družbi. Vzorca prijave na skupščino družba ne zagotavlja, saj so vse informacije navedene že v samem sklicu skupščine in obrazložitvi sklepov.

Določilo Kodeksa 10.1  

Pri presoji ustreznosti kandidata za člana nadzornega sveta se v največji meri upoštevajo cilji Politike raznolikosti in pogoji za delo v nadzornem svetu, pri čemer v večini primerov pretehtajo celovito poslovno znanje in ustrezne delovne izkušnje, tudi če kateri od kandidatov nima listine, s katero bi dokazoval specializirano usposobljenost za članstvo v nadzornem svetu.

Določilo Kodeksa 11  

Družba ima oblikovan nadzorni svet, ki ga sestavljajo 3 predstavniki delničarjev in 2 predstavnika delavcev. Vsi člani so podpisali izjavo o neodvisnosti, pri čemer pri enem članu obstaja potencialno nasprotje interesov, in sicer je v istem nadzornem svetu več kot 3 mandate. V zvezi s tem se je član nadzornega sveta v izjavi opredelil, da nasprotje interesov ni trajno in relevantno, saj v ničemer ne vpliva na objektivno presojo uprave in poslovanje družbe, prav tako pa vse dosedanje odločitve in ravnanja niso v ničemer izkazovala nasprotja interesov. Zaradi varstva osebnih podatkov (podpisi) družba izjav ne objavlja na spletni strani.

Določilo Kodeksa 12.4   

Predstavniki delavcev niso oblikovali sveta delavcev, zato se nadzorni svet do poročil ne more opredeljevati. Delavci uresničujejo svoje pravice preko reprezentativnega sindikata.

Določilo Kodeksa 12.8 

Komuniciranje z javnostjo ne poteka preko predsednika nadzornega sveta, saj vse pomembne informacije javnosti sporoči družba brez odlašanja in bi poročanje nadzornega sveta pomenilo podvajanje informacij.

Določilo Kodeksa 12.9

Družba nima vzpostavljenih procesov za naročanje zunanjih storitev, potrebnih za delo nadzornega sveta, ločeno za storitve, pri katerih družbo zastopa uprava, in storitve, pri katerih družbo zastopa predsednik nadzornega sveta, saj potrebe nadzornega sveta po zunanjih storitvah niso pogoste in se do sedaj ni izkazala potreba po vzpostavitvi ločenih procesov.

Določilo Kodeksa 12.11  

Nadzorni svet pripravi poročilo, ki vsebuje vse zakonske vsebine. V poročilu navede ustrezne informacije o reševanju nasprotij interesov le v primeru, ko prejme informacijo o njegovem obstoju. Nadzorni svet poda o svojem delu splošno oceno, ki temelji na splošnih merilih, samoocenjevanja, kot ga določa Priročnik za vrednotenje učinkovitosti nadzornih svetov, pa zaradi nizke dodane vrednosti še ne izvaja. Poleg tega člane nadzornega sveta ocenjujejo delničarji oziroma delavci na podlagi opravljenega dela in poročila nadzornega sveta.

Določilo Kodeksa 13.1  

Člani nadzornega sveta se udeležujejo izobraževanj in usposabljanja v lastni oziroma zaposlitveni režiji, kar zadostuje za izvajanje njihovih funkcij, zato nadzorni svet ne sprejema letnega načrta usposabljanja članov nadzornega sveta. Člani nadzornega sveta pa kljub temu lahko podajo predlog za s funkcijo povezano izobraževanje, ki se krije iz namensko zagotovljenih sredstev družbe.

Določilo Kodeksa 14–14.4 

Nadzorni svet še nima vzpostavljenega posebnega vrednotenja dela nadzornega sveta in nima določene metodologije, saj svoje delo opravlja strokovno, objektivno in v dobro družbe. V primeru kakršnegakoli odstopanja ali zadržka, se le–ta predstavi na seji nadzornega sveta in se preuči ter poišče ustrezno rešitev. Člane nadzornega sveta ocenjujejo delničarji oziroma delavci na podlagi opravljenega dela in poročila nadzornega sveta, ki vsebuje tudi poročilo o reševanju nasprotij interesov. Prav tako nadzorni svet ne opravlja zunanje presoje, saj bi bile koristi le-te bistveno nižje od povzročenih stroškov. Treba pa je poudariti, da imajo člani ustrezna znanja za opravljanje funkcije članov nadzornega sveta in se udeležujejo tudi tovrstnih izobraževanj ter predloge za izboljšave predstavijo na seji nadzornega sveta.

Določilo Kodeksa 15.3  

Predsednik nadzornega sveta nastopa tudi v vlogi predsednika revizijske komisije, saj je s tem zagotovljena strokovnost, povezovanje, kontinuiteta in lažja koordinacija postopkov.

Določilo Kodeksa 18.1 

Nadzorni svet ima od aprila 2009 oblikovano revizijsko komisijo, komisije za imenovanja in/ali kadrovske komisije pa nima oblikovane, saj se to do sedaj ni izkazalo za potrebno. Naloge komisij, določene v Prilogi A Kodeksa, opravlja nadzorni svet.

Določilo Kodeksa 23  

Glede na predpostavke iz Priloge B3 in B4 Kodeksa pri enem članu nadzornega obstaja potencialno nasprotje interesov, in sicer v točki, ki določa, da v istem nadzornem svetu ne sme biti več kot 3 mandate. Delničarji prosto odločajo, koga bodo imenovali na mesto člana nadzornega sveta in za koliko mandatov bodo posameznega člana imenovali. To potencialno nasprotje interesov ni trajno, saj je vezano na časovno opredeljen mandat in ni relevantno, saj v ničemer ne vpliva na objektivno presojo uprave in poslovanje družbe, prav tako pa vse dosedanje odločitve in ravnanja niso v ničemer izkazovala nasprotja interesov.

Določilo Kodeksa 25.3 

Družbo že deseto in hkrati zadnje leto revidira revizijska družba Deloitte revizija d.o.o. V teku je postopek izbire revizijske družbe za naslednje triletno obdobje. Revizijska družba Deloitte revizija d.o.o. je ves čas sodelovanja izvajala neodvisno in nepristransko revizijo računovodskih izkazov družbe. V času trajanja sodelovanja so se večkrat zamenjali pooblaščeni partner, podpisnik revizijskega mnenja ter celotna zadolžena revizijska ekipa.

Določilo Kodeksa 26.2–26.4 

Družba nima vzpostavljenega posebnega oddelka notranje revizije, saj se do sedaj ni izkazala potreba po tem. Družba spremlja poslovanje preko drugih oddelkov in z drugimi mehanizmi in vzvodi notranjih kontrol.

Določilo Kodeksa 28.3   

Družba objavlja pomembne informacije na svoji spletni strani in straneh Ljubljanske borze v slovenskem jeziku, saj je uvrščena samo v trgovanje na borznem trgu, za kar zahteva po objavah v tujem jeziku ni predpisana. Družba o pomembnih informacijah obvešča tuje partnerje po elektronski pošti.

Določilo Kodeksa 29.9  

Družba ima sprejete poslovnike svojih organov, vendar jih zaradi določenih specifičnih določil o načinu poslovanja in varovanja zaupnih informacij ne objavlja na spletni strani, so pa dostopni vsem, ki jih za svoje delo potrebujejo.

Določilo Kodeksa 30  

Družba izjave o upravljanju ne objavlja ločeno, saj je le-ta vključena v letno poročilo, kar je skladno z določbo ZGD--1. Vsebina pa je prav tako vključena v izjavo o skladnosti s Kodeksom.

3.3Podatki po 6. odstavku 70. člena ZGD-1

Struktura osnovnega kapitala družbe

Vse delnice družbe so navadne kosovne delnice z glasovalno pravico, ki se glasijo na prinosnika in s katerimi se trguje na organiziranem trgu z oznako SALR. Delnice dajejo njihovim imetnikom pravico do udeležbe pri upravljanju družbe, pravico do glasovanja na skupščini, pravico do sorazmernega dela dobička (dividende) in pravico do ustreznega dela preostalega premoženja po likvidaciji ali stečaju družbe. Vse delnice tvorijo en razred.

Delniško knjigo družbe vodi KDD. Z dnem 24.8.2021, ko je stopil v veljavo 235.a člen Zakona o gospodarskih družbah (»ZGD-1«), je družba pridobila pravico, da identificira svoje delničarje, tj. pravico pridobiti podatke o lastnikih delnic, ki glasijo na prinosnika. Noben izmed lastnikov družbe nima prevladujočega vpliva.

Osnovni kapital družbe znaša 435.549,94 EUR in je razdeljen na 104.375 navadnih kosovnih delnic na prinosnika.

Po podatkih s skupščine delničarjev z dne 16.4.2021 je bilo od skupnega števila 104.375 kosovnih delnic z glasovalno pravico prisotnih 32.056 delnic, za katere je potrdila KDD kot izkazane papirje za glasovanje z delnicami na prinosnika predložilo deset oseb:

10 oseb

Število delnic

Odstotek

7 fizičnih oseb

28.780

27,57%

Matis d.o.o.

1.032

0,99%

Envestor d.o.o.

1.002

0,96%

Studio V d.o.o.

811

0,78%

Prisotni člani uprave in nadzornega sveta so na skupščini predložili potrdila KDD kot izkazane papirje za glasovanje z naslednjim številom delnic:

Število delnic

Odstotek

Žiga Hieng, predsednik uprave

5.250

5,03%

Gregor Jenko, član uprave

16.528

15,84%

Boris Šefman, predsednik nadzornega sveta

4.084

3,91%

Peter Jenčič, član nadzornega sveta

230

0,22%

Navzkrižne lastniške povezanosti z drugimi družbami v Skupini SALUS ni.

Omejitve prenosa delnic

Vse delnice družbe so prosto prenosljive.

Kvalificirani deleži po ZPre–1

Po podatkih, ki jih je pridobila družba do 31.12.2021 na podlagi Zakona o prevzemih (glede doseganja kvalificiranega deleža), dosega kvalificiran delež družba JENFIN d.o.o., Štihova ulica 20, Ljubljana, ki je imetnica 11.010 nematerializiranih navadnih kosovnih delnic na prinosnika z oznako SALR, kar predstavlja 10,55 % osnovnega kapitala družbe.

Imetniki vrednostnih papirjev, ki zagotavljajo posebne kontrolne pravice

Družba ni izdala vrednostnih papirjev, ki bi zagotavljali posebne kontrolne pravice.

Delniška shema za delavce

Družba nima delniške sheme za delavce.

Omejitev glasovalnih pravic

Omejitev glasovalnih pravic ni.

Dogovori med delničarji, ki lahko povzročijo omejitev prenosa delnic ali glasovalnih pravic

Družbi tovrstni dogovori niso znani.

Pravila družbe

o imenovanju in zamenjavi članov organov vodenja ali nadzora

Predsednika uprave in druge člane uprave imenuje in odpokliče nadzorni svet skladno z določbami ZGD–1. Mandat članov uprave traja pet let z možnostjo ponovnega imenovanja. Nadzorni svet družbe je sestavljen iz petih članov, pri čemer so trije člani predstavniki delničarjev, dva pa predstavnika delavcev. Mandat članov nadzornega sveta traja štiri leta z možnostjo ponovne izvolitve. Člane nadzornega sveta, predstavnike delničarjev, izvolijo delničarji na skupščini z večino glasov navzočih delničarjev, predčasno pa jih lahko odpokličejo na skupščini s tričetrtinsko večino prisotnih glasov delničarjev. Člana nadzornega sveta, predstavnika delavcev, izvoli ali odpokliče zbor delavcev z večino glasov delavcev, ki imajo v času glasovanja aktivno volilno pravico.

o spremembah statuta

Skupščina s tričetrtinsko večino pri sklepanju zastopanega osnovnega kapitala odloča o spremembah statuta.

Pooblastila članov poslovodstva, zlasti glede lastnih delnic

Uprava nima posebnih pooblastil v zvezi z izdajo ali nakupom lastnih delnic.

Pomembni dogovori, ki začnejo učinkovati, se spremenijo ali prenehajo na podlagi spremembe kontrole v družbi, ki je posledica javne prevzemne ponudbe

Družbi takšni dogovori niso znani.

Dogovori med družbo in člani njenega organa vodenja ali nadzora ali delavci, ki predvidevajo nadomestilo, če ti zaradi ponudbe, kot jo določa zakon, ki ureja prevzeme, odstopijo, so odpuščeni brez utemeljenega razloga ali njihovo delovno razmerje preneha

Družba nima dogovorov, na podlagi katerih bi člani vodenja ali nadzora ali delavci prejeli nadomestilo, če bi zaradi ponudbe, ki jo določa zakon, ki ureja prevzeme, odstopili, bili odpuščeni brez utemeljenega razloga ali bi jim delovno razmerje prenehalo.

V primeru odstopa člani uprave niso upravičeni do odpravnine, v primeru odpoklica in odpovedi pogodbe o zaposlitvi brez utemeljenega razloga pa so člani uprave do odpravnine upravičeni v skladu z individualno sklenjenimi poslovodnimi pogodbami.

Podružnice

Vezano na četrto alinejo tretjega odstavka 70. člena ZGD-1 družba SALUS, Ljubljana, d.d. nima ustanovljenih podružnic.

3.4 Notranje kontrole in upravljanje tveganj v povezavi z računovodskim poročanjem

Sistem upravljanja tveganj v zvezi z računovodskim poročanjem je vzpostavljen tako, da zagotavlja prepoznavanje in oceno pomembnih tveganj, opredelitev ukrepov za obvladovanje tveganj ter poročanje o tveganjih. Sistem notranjih kontrol med drugim zagotavlja, da so načrtovani cilji doseženi in da se obvladujejo ključna tveganja v zvezi z računovodskim poročanjem. Za vzpostavitev delovanja sistema notranjih kontrol je odgovorna uprava družbe. Kontrole so vgrajene v poslovne procese in sisteme.

Cilji delovanja notranjih kontrol so poslovanje, skladno z zakonodajo in drugimi predpisi, s standardi, pogodbami in z internimi akti družbe, zagotavljanje zanesljivih in neoporečnih računovodskih informacij, varovanje premoženja, doseganje učinkovitosti in uspešnosti poslovanja ter doseganje zastavljenih strateških ciljev.

Z namenom zagotovitve učinkovitega in hkrati stroškovno sprejemljivega sistema notranjih kontrol ima družba zastavljene jasne in enotne računovodske usmeritve (na podlagi MSRP, kot jih je sprejela EU), ki se dosledno uporabljajo v celotni Skupini SALUS za namene izdelave konsolidiranih računovodskih izkazov, ter učinkovito organizirano računovodsko funkcijo znotraj posameznih družb v Skupini in na ravni Skupine.

Delovanje sistema notranjih kontrol spremljajo poslovodstvo, zunanji revizorji in drugi neodvisni presojevalci. Nadzor vrši tudi revizijska komisija nadzornega sveta, ki spremlja učinkovitost in pravilnost računovodskega poročanja v povezavi s celotnim sistemom družbe za obvladovanje tveganj. Notranje revizije družba nima.

3.5 Podatki o delovanju skupščine družbe

Skupščina delničarjev je najvišji organ družbe. Svoje upravljalske pravice in pristojnosti delničarji uresničujejo na skupščini delničarjev, kjer sprejemajo odločitve. Skupščina poteka v skladu z veljavno zakonodajo in veljavnim statutom družbe SALUS, Ljubljana, d.d. Skupščina delničarjev se skliče na pobudo uprave, nadzornega sveta ali imetnikov navadnih delnic, katerih delnice predstavljajo najmanj 5% osnovnega kapitala. Sklic skupščine je najmanj mesec dni pred zasedanjem in je objavljen na spletnih straneh Ljubljanske borze in družbe ter v časniku Finance. Pravico do udeležbe in glasovanja na skupščini imajo vsi delničarji z delnicami na prinosnika, ki se izkažejo s potrdilom na presečni dan in so svojo udeležbo prijavili najkasneje konec četrtega dne pred skupščino. Morebitni nasprotni predlogi delničarjev morajo biti vloženi pisno najpozneje 7 dni po objavi sklica skupščine.

Na 36. redni skupščini delničarjev, ki je bila dne 16.4.2021, so se delničarji seznanili z letnim poročilom družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in konsolidiranim letnim poročilom Skupine SALUS, mnenjem revizorja k računovodskim izkazom ter s prejemki uprave in nadzornega sveta za leto 2020. Delničarji so sprejeli sklep o delitvi bilančnega dobička, podelitvi razrešnice upravi in nadzornemu svetu ter plačilu nagrade članom Nadzornega sveta, določili pa so tudi sejnino za člane Nadzornega sveta, ki so člani Revizijske komisije.

3.6 Podatki o sestavi in delovanju organov vodenja ali nadzora

Družba ima dvotirni sistem upravljanja. Družbo vodi dvočlanska uprava, nadzoruje pa jo nadzorni svet. Organi družbe so skupščina delničarjev, nadzorni svet in uprava. Revizijska komisija deluje v okviru nadzornega sveta kot posvetovalno telo. Drugih komisij družba nima.

Uprava

Družbo vodi uprava družbe. Pristojna in odgovorna je za sprejem in izvrševanje vseh upravljalskih odločitev. Uprava družbe je dvočlanska: sestavljata jo predsednik in član uprave, ki zastopata družbo samostojno in brez omejitev. Upravo imenuje in razrešuje nadzorni svet. Uprava deluje v okviru sej uprave, poleg formalnih sej uprave pa izvršuje pristojnosti in odgovornosti v dnevnem poslovanju ter pristojnosti in odgovornosti do skupščine, kot jih opredeljuje ZGD–1.

Uprava je imenovana za obdobje petih let in je lahko ponovno imenovana. Družba nima posebnih pravil o imenovanju in zamenjavi članov organov vodenja in nadzora. Slednje se izvaja skladno z veljavno zakonodajo.

Uprava je v letu 2021 delovala v sestavi:

Žiga Hieng, predsednik uprave

Gregor Jenko, član uprave

Nadzorni svet

Družba ima petčlanski nadzorni svet. Tri člane nadzornega sveta imenuje in izvoli skupščina delničarjev. Dva člana sta predstavnika zaposlenih in ju izvolijo zaposleni. Nadzorni svet izmed svojih članov izvoli predsednika in namestnika predsednika nadzornega sveta. Delo nadzornega sveta poteka v skladu z veljavno zakonodajo, statutom in Poslovnikom dela nadzornega sveta. Člani nadzornega sveta ob nastopu mandata podpišejo izjavo o neodvisnosti.

Nadzorni svet je v letu 2021 deloval v sestavi:

Boris Šefman, predsednik nadzornega sveta

Bogomir Kos, namestnik predsednika nadzornega sveta

Peter Jenčič, član nadzornega sveta

Matjaž Petelin, član nadzornega sveta

Damir Darmanović, član nadzornega sveta

Revizijska komisija

Nadzorni svet imenuje revizijsko komisijo, ki jo sestavljajo 3 člani. Predsednika in enega člana revizijske komisije imenuje nadzorni svet izmed svojih članov, tretji član pa je neodvisen strokovnjak, usposobljen za revizijo in računovodstvo. Revizijska komisija deluje skladno z določbami ZGD–1.

Revizijska komisija nadzornega sveta je v letu 2021 delovala v sestavi:

Boris Šefman, predsednik revizijske komisije

Peter Jenčič, član revizijske komisije

Janez Lipnik, strokovni zunanji sodelavec

Politika raznolikosti

Družba in nadzorni svet družbe SALUS, Ljubljana, d.d. sta dne 19.12.2019 sprejela Politiko raznolikosti z namenom opredelitve elementov raznolikosti, ki se upoštevajo v zvezi z zastopanostjo v organih vodenja in nadzora družbe s ciljem njenega učinkovitega upravljanja. S to politiko je bil postavljen okvir zastopanosti v organih vodenja in nadzora družbe ter zagotavljanja enakih možnosti vsem, ne glede na narodnost, raso, spol, starost, vero, prepričanje, gmotno stanje in druge osebne lastnosti. Cilj Politike raznolikosti je spodbuditi raznoliko sestavo organa vodenja in nadzora z namenom doseči njegovo večjo učinkovitost in zagotoviti tak nabor strokovnih znanj in izkušenj, da bo zagotovljeno dolgoročno uspešno poslovanje družbe. V letu 2021 je bilo načelo raznolikosti večinoma realizirano, razen zastopanosti z vidika spola, saj se nobenemu izmed članov uprave ali nadzornega sveta v tem letu ni iztekel mandat.

C.1.: Sestava uprave v poslovnem letu 2021

Ime in priimek, funkcija
(spol, državljanstvo, letnica rojstva)

Področje dela v upravi

Prvo imenovanje na funkcijo / Zaključek funkcije

Izobrazba

Strokovni profil

Članstvo v organih nadzora z družbo nepovezanih družb

Žiga Hieng
predsednik uprave
(moški, slovensko, 1980)

komerciala, logistika, kakovost, kadrovske zadeve

1.1.2018 / v teku

mag., CFA

kompetence iz vseh segmentov poslovodenja

ne

Gregor Jenko
član uprave
(moški, slovensko, 1981)

finance, pravne zadeve, razvoj poslovanja, informatika

1.1.2018 / v teku

univ.dipl.ekon.

kompetence iz vseh segmentov poslovodenja

ne

C.2.: Sestava nadzornega sveta in komisij v poslovnem letu 2021

Ime in priimek, funkcija
(spol, državljanstvo, letnica rojstva)

Prvo imenovanje na funkcijo / Zaključek funkcije

Predstavnik kapitala / zaposlenih

Udeležba na sejah / skupno število sej nadzornega sveta

Izobrazba

Strokovni profil

Neodvisnost po 23. členu Kodeksa

Obstoj nasprotja interesa v poslovnem letu

Članstvo v organih nadzora z družbo nepovezanih družb

Članstvo v komisijah nadzornega sveta

Udeležba na sejah / skupno število sej komisij

Boris Šefman
predsednik nadzornega sveta
(moški, slovensko, 1951)

25.4.2002 / v teku

kapitala

5/5

univ. dipl. ekon.

ekonomist

ne*

da*

ne

predsednik revizijske komisije

4/4

Bogomir Kos
namestnik predsednika nadzornega sveta
(moški, slovensko, 1951)

22.5.2010 / v teku

kapitala

5/5

univ. dipl. ekon.

ekonomist

da

ne

ne

ne

/

Peter Jenčič
član nadzornega sveta
(moški, slovensko, 1981)

27.4.2018 / v teku

kapitala

5/5

univ. dipl. ekon.

odnosi z vlagatelji

da

ne

ne

član revizijske komisije

4/4

Matjaž Petelin
član nadzornega sveta
(moški, slovensko, 1980)

26.4.2018 / v teku

zaposlenih

5/5

strojni tehnik

referent v logistiki

da

ne

ne

ne

/

Damir Darmanović
član nadzornega sveta
(moški, slovensko, 1975)

1.10.2018 / v teku

zaposlenih

5/5

referent v logistiki

da

ne

ne

ne

/

* Član več kot 3 mandate, vendar ta okoliščina ni trajna in relevantna.

Zunanji člani v komisijah nadzornega sveta

Ime in priimek, funkcija
(spol, državljanstvo, letnica rojstva)

Komisija

Udeležba na sejah / skupno število sej komisij nadzornega sveta

Izobrazba

Strokovni profil

Članstvo v organih nadzora z družbo nepovezanih družb

Janez Lipnik
(moški, slovensko, 1951)

revizijska komisija

4/4

univ.dipl.ekon.

ekonomist

ne

C.3.: Sestava in višina prejemkov članov uprave družbe SALUS, Ljubljana, d.d. v poslovnem letu 2021

Ime in priimek, funkcija

Fiksni prejemki (bruto)

Variabilni prejemki (bruto) - kvantitativna merila

Variabilni prejemki (bruto) - kvalitativna merila

Variabilni prejemki (bruto) - skupaj

Odloženi prejemki

Odpravnine

Bonitete

Vračilo izplačane nagrade

Skupaj bruto

Skupaj neto

Žiga Hieng
predsednik uprave/direktor

243.315,95

149.921,88

49.973,96

199.895,84

0,00

0,00

11.931,48

0,00

455.143,27

239.484,09

Gregor Jenko
član uprave/direktor

181.060,96

125.201,17

41.733,72

166.934,89

0,00

0,00

7.881,96

0,00

363.759,77

201.749,99

C.4.: Sestava in višina prejemkov članov nadzornega sveta in komisij družbe SALUS, Ljubljana, d.d. v poslovnem letu 2021

Ime in priimek, funkcija

Plačilo za opravljanje funkcije – bruto letno

Sejnine nadzornega sveta in komisij – bruto letno

Skupaj bruto

Skupaj neto

Potni stroški

Boris Šefman
predsednik nadzornega sveta

12.800,00

6.867,30

19.667,30

14.172,89

0,00

Bogomir Kos
namestnik predsednika nadzornega sveta

10.050,00

2.986,84

13.036,84

9.350,56

0,00

Peter Jenčič
član nadzornega sveta

10.050,00

4.363,16

14.413,16

10.351,54

0,00

Matjaž Petelin
član nadzornega sveta

6.400,00

2.806,57

9.206,57

6.695,92

0,00

Damir Darmanović
član nadzornega sveta

6.400,00

2.806,57

9.206,57

6.695,92

0,00

Janez Lipnik
član revizijske komisije

5.000,00

3.200,00

8.200,00

5.963,86

0,00

4ANALIZA POSLOVANJA V LETU 2021

4.1Pojasnila izračunov finančnih kazalnikov

Skupina SALUS meri uspešnost poslovanja z uporabo vrste meril, ki najbolje odražajo njene strateške prioritete rasti, učinkovitosti in donosov za delničarje. Uporaba teh meril, katerih namen ni nadomestiti merila, ki izhajajo iz MSRP, daje dodatne koristne informacije o poslovanju Skupine vsem deležnikom. Ta t.i. alternativna merila uspešnosti poslovanja (»v nadaljevanju: »APM«) se v Skupini SALUS uporabljajo tudi pri načrtovanju bodočega poslovanja, internem poročanju ter pri postavljanju ciljev in s tem povezanim sistemom nagrajevanja zaposlenih. Ključni APM so: poslovni izid iz rednega poslovanja, redni EBITDA, neto dolg in neto obratna sredstva.

V nadaljevanju pojasnjujemo izračun in namen uporabe posameznih APM.

Redni EBITDA in poslovni izid iz rednega poslovanja

Definicija

Namen uporabe

Poslovni izid iz rednega poslovanja:
poslovni izid iz poslovanja minus drugi odhodki plus drugi prihodki

Skupina SALUS uporablja prilagojeni poslovni izid iz poslovanja za spremljanje uspešnosti poslovanja pred izrednimi, neobičajnimi oziroma enkratnimi postavkami, ki so zajete v kategorji drugih prihodkov in odhodkov. Uprava meni, da je ta kazalnik uporaben, ker daje indikacijo o dobičkonosnosti rednega poslovanja Skupine SALUS brez upoštevanja vplivov pomembnih dogodkov in/ali odločitev, ki se dogajajo manj pogosto.

Redni EBITDA:
poslovni izid iz rednega poslovanja, povečan za amortizacijo

EBITDA je s strani investitorjev in analitikov pogosto uporabljen kazalnik za ovrednotenje uspešnosti poslovanja podjetij. Skupina SALUS uporablja prilagojeni EBITDA, ki ne zajema izrednih, neobičajnih oziroma enkratnih postavk, vključenih v kategorji drugih prihodkov in odhodkov. Skupina uporablja EBITDA, ker kazalnik zagotavlja dober približek denarnega toka iz rednega poslovanja ter daje uporabno informacijo o sposobnosti Skupine za odplačevanje dolgov in financiranje naložb.

Spodnja tabela prikazuje prevedbo rednega EBITDA Skupine SALUS v poslovni izid iz poslovanja po MSRP:

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

Redni EBITDA

-910.875

-601.832

19.673.460

16.156.798

Amortizacija

-232.097

-233.564

-4.393.544

-3.899.610

Poslovni izid iz rednega poslovanja

-1.142.972

-835.396

15.279.916

12.257.188

Drugi prihodki

10.040

14.274

292.780

799.977

Drugi odhodki

-1

0

-386.868

-518.765

Poslovni izid iz poslovanja

-1.132.933

-821.122

15.185.828

12.538.400

Kosmati poslovni izid

Definicija

Namen uporabe

Kosmati poslovni izid:
prihodki od prodaje blaga in storitev minus nabavna vrednost prodanega blaga

Kosmati poslovni izid je za Skupino SALUS pomemben pokazatelj uspešnosti poslovanja, saj neposredno odraža pokritje, ki ga Skupina dosega pri izvajanju svoje osnovne dejavnosti, torej presežek, ustvarjen pri prodaji blaga in storitev nad nabavno vrednostjo prodanega blaga.

Izračun kosmatega poslovnega izida je prikazan v izkazu poslovnega izida.

Neto dolg

Definicija

Namen uporabe

Neto dolg:
dolgoročne finančne obveznosti plus kratkoročne finančne obveznosti minus denarna sredstva in denarni ustrezniki minus kratkoročne finančne naložbe

Neto dolg je mera zadolženosti Skupine, ki neposredno odraža njeno zmožnost poplačati svoje dolgove. Skupina SALUS to mero redno spremlja tudi iz razloga, da so nanjo vezane bančne zaveze po posojilni pogodbi.

Skupina SALUS izračunava neto dolg, kot sledi:

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Dolgoročne finančne obveznosti

5.689.140

7.734.576

9.262.235

9.568.109

Kratkoročne finančne obveznosti

2.093.101

2.111.149

3.253.980

3.598.842

Kratkoročne finančne naložbe

-100.087

-5.769

-21.667

-43.824

Denar in denarni ustrezniki

-1.810.648

-1.309.098

-17.652.227

-8.821.103

Neto dolg

5.871.506

8.530.858

-5.157.679

4.302.024

Neto obratna sredstva

Definicija

Namen uporabe

Neto obratna sredstva:
kratkoročne poslovne terjatve plus zaloge minus kratkoročne poslovne obveznosti

Neto obratna sredstva so za Skupino SALUS pomemben kazalnik, ki je ključen za finančno stabilnost in poslovno uspešnost. Uprava meni, da je dober pokazatelj sposobnosti Skupine uporabiti obratna sredstva za ohranjanje ravnotežja med rastjo, dobičkonosnostjo in likvidnostjo. Pri izračunu Skupina SALUS ne vključuje drugih terjatev in drugih kratkoročnih sredstev ter rezervacij in odloženih davkov, saj je osrednja dejavnost Skupine prodaja blaga in nudenje storitev, na kar navedene postavke ne vplivajo pomembneje.

Skupina SALUS izračunava neto obratna sredstva, kot sledi v spodnji tabeli.

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Kratkoročne poslovne terjatve

54.833

58.153

55.725.346

52.034.681

Zaloge

0

0

43.431.501

38.737.401

Kratkoročne poslovne obveznosti

-93.655

-32.666

-82.495.807

-68.303.468

Neto obratna sredstva

-38.822

25.487

16.661.040

22.468.614

4.2Trg v letu 2021

V letu 2021 je na območju Republike Slovenije trg zdravil, zdravil brez recepta in prehranskih dopolnil, na katerem pretežno poslujejo družbe Skupine SALUS, vrednostno dosegel rast, ki je po internih podatkih iz baze IMS znašala 5,99% glede na leto 2020. V tem obdobju je bilo v Sloveniji prodanih za 916,8 milijonov EUR zdravil, zdravil brez recepta in prehranskih dopolnil (2020: 864,9 milijonov EUR). Glede na prodane količine je trg zdravil, zdravil brez recepta in prehranskih dopolnil v letu 2021 rahlo rastel v primerjavi z letom 2020, saj je bilo prodanih za 0,36% več kosov zdravil, zdravil brez recepta in prehranskih dopolnil. Vzrok, da trg vrednostno raste veliko hitreje kot pa količinsko, je posledica dejstva, da se v strukturi prodanih zdravil na slovenskem trgu povečuje delež relativno dražjih zdravil.

Vrednost prodanih zdravil lekarnam je letu 2021 znašala 677,55 milijonov EUR, kar pomeni 6,83% več kot v letu 2020, pri čemer je bila prodana količina zdravil manjša za 0,14%.

Vrednost prodanih zdravil bolnišnicam je v letu 2021 znašala 226,63 milijonov EUR, kar pomeni 3,19% več kot v letu 2020, pri čemer je bila prodana količina zdravil večja za 3,06%.

4.3Poslovni izid

Skupina SALUS je v letu 2021 ustvarila za 458.281.575 EUR (2020: 400.668.529 EUR) prihodkov iz poslovanja, kar je 57.613.046 EUR več kot leto poprej. V strukturi ustvarjenih prihodkov imajo najpomembnejši delež prihodki iz prodaje blaga na slovenskem trgu, ki so v letu 2021 znašali 423.800.239 EUR (2020: 368.841.677 EUR). Skupina SALUS je v letu 2021 ustvarila tudi 393.094 EUR (2020: 391.314 EUR) prihodkov iz naslova najemnin.

V letu 2021 je Skupina SALUS ustvarila kosmati poslovni izid v višini 53.510.536 EUR (2020: 45.319.735 EUR), kar je za 8.190.801 EUR več kot leto prej.

Stroški iz poslovanja Skupine SALUS so v letu 2021 znašali 38.136.532 EUR (2020: 33.343.759 EUR). V strukturi stroškov poslovanja skupine predstavljajo stroški plač absolutno in relativno najpomembnejši strošek (53,1%), sledijo stroški storitev (31,5%) in stroški amortizacije (11,5%).

Drugi poslovni odhodki so v letu 2021 presegli druge poslovne prihodke, predvsem iz naslova slabitev obratnih sredstev.

Skupina SALUS je v letu 2021 realizirala poslovni izid iz rednega poslovanja v višini 15.279.916 EUR (2020: 12.257.188 EUR) in redni EBITDA v višini 19.673.460 EUR (2020: 16.156.798 EUR).

Finančni izid kot razlika med prihodki in odhodki iz financiranja je bil v letu 2021 pozitiven v višini 552.409 EUR (2020: 327.928 EUR).

Čisti poslovni izid poslovnega leta 2021 je bil dosežen v višini 13.005.742 EUR (2020: 10.130.643 EUR).

4.4Finančni položaj

Bilančna vsota Skupine SALUS na dan 31.12.2021 je znašala 169.116.984 EUR (31.12.2020: 146.341.970 EUR).

Konsolidirana dolgoročna sredstva so na dan 31.12.2021 znašala 45.731.748 EUR (31.12.2020: 43.549.895 EUR). Opredmetena osnovna sredstva so se v primerjavi s preteklim letom povečala predvsem zaradi naložb v širitev skladiščnih kapacitet in informacijsko infrastrukturo. Naložbene nepremičnine so se v primerjavi s preteklim letom znižale za 1.102.099 EUR iz naslova redne amortizacije in prerazporeditve ene nepremičnine med sredstva za prodajo. Neopredmetena sredstva so se znižala za 272.152 EUR, kar je posledica redne amortizacije.

Neto obratna sredstva Skupine SALUS so na dan 31.12.2021 znašala 16.661.040 EUR, kar predstavlja padec v primerjavi z letom poprej (2020: 22.468.614 EUR). Do znižanja je prišlo predvsem zaradi povečanja poslovnih obveznosti, vezanih na večji obseg prodaje (porast za 14.192.339 EUR).

Obveznosti iz financiranja Skupine SALUS na dan 31.12.2021 so znašale 12.516.215 EUR, od tega dolgoročni del 9.262.235 EUR in kratkoročni del 3.253.980 EUR (31.12.2020: 9.568.109 EUR za dolgoročni del, 3.598.842 EUR za kratkoročni del). Obveznosti so se zmanjšale zaradi odplačil.

4.5Denarni tokovi

Denarni tokovi, ustvarjeni pri poslovanju, so v Skupini SALUS v letu 2021 znašali 22.899.140 EUR, kar predstavlja porast v primerjavi z letom poprej (2020: 5.297.631 EUR. Ustvarjena lastna sredstva je Skupina SALUS uporabila za naložbene aktivnosti, izplačilo dividend in vračanje posojil.

5POMEMBNEJŠI POSLOVNI DOGODKI V LETU 2021

Vrhovno sodišče Republike Slovenije (v nadaljevanju: »VS RS«) je v zadevi zaradi povratne cesije in plačila 508.533,88 EUR in 76.264,37 EUR s pripadki pod opr. št. II Ips 16/2020 dne 23.10.2020 izdalo sodbo in sklep, s katerima je izpodbijano sodbo Višjega sodišča v Ljubljani, opr. št. II Cp 1548/2018 z dne 29.5.2019, v zvezi s sodbo Okrožnega sodišča v Ljubljani, opr. št. II P 2713/2013 z dne 19.12.2017, spremenilo tako, da je razveljavilo I. točko izpodbijane sodbe, tako da je tožbeni zahtevek, s katerim je bilo družbi SALUS, Ljubljana, d.d. naloženo plačilo zneska 508.533,88 EUR z obrestmi, v celoti zavrnilo, v preostalem delu pa revizijo zavrnilo. Na podlagi sodbe in sklepa VS RS je družba SALUS, Ljubljana, d.d. s Stašo Marijo Kastelic – Moja Lekarna – v stečaju (v nadaljevanju: »dolžnik«) dne 6.1.2021 podpisala sporazum o realizaciji sodbe (v nadaljevanju: »Sporazum«), s katerim sta se stranki dogovorili, da dolžnik vrne prejeti znesek v višini 751.800,27 EUR. Dolžnik je obveznost po Sporazumu izpolnil dne 12.1.2021, družba SALUS, Ljubljana, d.d. pa je skladno z Dogovorom vsa plačila nakazala družbi SALUS, Veletrgovina, d.o.o., saj je bila predmetna zadeva del delitvenega načrta izčlenitve z dne 22.3.2013.

Družba SALUS, Ljubljana d.d. je v januarju 2021 ustanovila novo družbo MediSal, zasebna splošna zunajbolnišnična zdravstvena dejavnost, d.o.o., s sedežem na naslovu Litostrojska cesta 46A, 1000 Ljubljana, s skrajšanim imenom MediSal d.o.o., ki je bila vpisana v sodni register s sklepom z dne 21.1.2021 in katere edini družbenik je družba SALUS, Ljubljana, d.d. Ustanovitev nove družbe je skladna s strategijo Skupine SALUS glede širitve nabora storitev, ki bodo dolgoročno pripomogle k večji prepoznavnosti Skupine SALUS ter krepitvi sodelovanja z obstoječimi in novimi poslovnimi partnerji, predvsem farmacevtskimi multinacionalkami. Z vstopom na novo področje izvajanja dejavnosti se bo družba MediSal d.o.o. v začetni fazi osredotočala na segment preventivnih zdravstvenih storitev s poudarkom na sodobni individualni obravnavi uporabnika in tako omogočala končnim uporabnikom lažji dostop do teh storitev. Družba je začela poslovati aprila 2021.

Januarja 2021 je Državni zbor Republike Slovenije sprejel novelo Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1K), ki izhaja iz uskladitve z Direktivo (EU) 2017/828 z dne 17. maja 2017 o spremembi direktive 2007/36/ES glede nove ureditve štirih sklopov vprašanj glede pravic delničarjev in spodbujanja dolgoročnega sodelovanja delničarjev. Novela na poslovanje Skupine SALUS ne bo imela bistvenega vpliva.

Dne 10.5.2021 je Lekarniška zbornica Slovenije na portalu javnih naročil objavila skupno javno naročilo št. JN002961/2021-B01 za dobavo zdravil za potrebe javnih lekarniških zavodov (razen Javnega zdravstvenega zavoda Mariborske lekarne) za obdobje 48 mesecev. Zoper razpisno dokumentacijo so bili vloženi štirje zahtevki za revizijo, o katerih je dne 4.10.2021 Državna revizijska komisija sprejela naslednje odločitve: dva zahtevka za revizijo je zavrnila kot neutemeljena, enemu zahtevku za revizijo je ugodila in skupno javno naročilo v celoti razveljavila ter potrdila utemeljenost četrtega zahtevka za revizijo, saj je bilo s prejšnjo odločitvijo javno naročilo že v celoti razveljavljeno.

Družba SALUS, Ljubljana, d.d. je ustanovila novo družbo CARSO Pharm d.o.o. Podgorica s sedežem na naslovu Bulevar Džordža Vašingtona 98, The Capital Plaza VIII sprat, Podgorica, ki je bila vpisana v sodni register Črne Gore na dan 18.8.2021 in katere edini družbenik je družba SALUS, Ljubljana, d.d. Ustanovitev nove družbe je skladna s strategijo Skupine SALUS glede širitve nabora storitev in prisotnosti v regiji JV Evrope, kar bo dolgoročno pripomoglo k večji prepoznavnosti Skupine.

Dne 13.10.2021 je družba SALUS, Ljubljana, d.d. sklenila Prodajno pogodbo za prodajo naložbene nepremičnine na lokaciji Ljubljana-Bežigrad za vrednost 3.150.000 EUR z realizacijo posla v letu 2022.

Na seji dne 20.10.2021 je Državni zbor sprejel predlog novele Zakona o lekarniški dejavnosti (ZLD-1C), ki ponovno dovoljuje vertikalno povezovanje v lekarniški dejavnosti, če veledrogerista ustanavljata javna lekarna oz. občina. Državni svet je dne 27.10.2021 izglasoval veto na novelo ZLD-1C, dne 5.11.2021 pa jo je obravnaval tudi Odbor Državnega zbora za zdravstvo in ugotovil, da ni ustrezna. Državni zbor je zato o noveli glasoval še enkrat dne 18.11.2021 in jo potrdil.

6SODNI IN UPRAVNI POSTOPKI

Družba SALUS, Ljubljana, d.d. nastopa kot tožena stranka v naslednjih pomembnejših sodnih in upravnih postopkih:

Javna agencija Republike Slovenije za varstvo konkurence (v nadaljevanju: »Agencija«) je v upravnem postopku dne 14.10.2013 izdala odločbo št. 306–45/2010–224, dne 3.6.2014 pa uvedla prekrškovni postopek, v katerem še ni bila izdana nobena odločitev. V odločbi, izdani v upravnem postopku, je Agencija navedla ugotovitev, da je družba SALUS, Ljubljana, d.d. skupaj z drugimi strankami postopka kršila 6. člen Zakona o preprečevanju omejevanja konkurence (»ZPOmK–1«) in 101. člen Pogodbe o delovanju Evropske unije (»PDEU«). Agencija vsem strankam v postopku očita, da so se pri prodaji zdravil za uporabo v humani medicini na debelo z javnimi lekarniškimi zavodi v Republiki Sloveniji (v nadaljevanju: »RS«) dogovarjale oziroma usklajeno ravnale glede določanja cen zdravil, delitve trga oziroma javnih naročil za dobavo zdravil za uporabo v humani medicini javnim lekarniškim zavodom in oddaje prikrojenih ponudb v postopkih javnega naročanja naročnikov javnih zavodov, katerega cilj je preprečevanje, oviranje ali izkrivljanje konkurence. Družba SALUS, Ljubljana, d.d. je ves čas trajanja upravnega in sodnega postopka odločno zavračala vsa očitana dejanja. Zoper odločitev Agencije je tako najprej vložila tožbo na Upravno sodišče RS, ki jo je zavrnilo, nato revizijo na Vrhovno sodišče RS, ki je prav tako potrdilo odločitev Agencije, in ustavno pritožbo na Ustavno sodišče RS.  V letu 2016 je družba SALUS, Ljubljana, d.d. prejela sklep Ustavnega sodišča, s katerim je odločilo, da ustavne pritožbe zoper sodbo Vrhovnega sodišča RS v postopku sodnega varstva zoper odločitev Agencije ne sprejme v obravnavo, ker niso izpolnjeni pogoji iz 55.b člena Zakona o Ustavnem sodišču. Pojasnilo Ustavnega sodišča, skladno z določbo 55.c člena Zakona o Ustavnem sodišču je, da Ustavno sodišče ni dolžno obrazložiti svoje odločitve. S tem so v Sloveniji izčrpane vse pravne možnosti v zvezi z omenjenim postopkom, kljub temu pa družba SALUS, Ljubljana, d.d. še vedno zavrača vsa očitana dejanja.

Parlamentarna komisija, ustanovljena s strani državnega zbora v letu 2016, je vodila preiskavo ugotavljanja zlorab v slovenskem zdravstvu na področju žilnih opornic za obdobje od 2007 do 2016, v katerem je žilne opornice ponudila in dobavljala tudi družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. Po potrditvi Vmesnega poročila v državnem zboru se je preiskava nadaljevala in dne 10.4.2018 s potrditvijo Končnega poročila na izredni seji v Državnem zboru tudi zaključila. Parlamentarna komisija je ugotovitveni organ in je na podlagi svojih zaključkov državnim institucijam predlagala naj sprožijo ustrezne postopke. Do oddaje tega poročila družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. ni prejela nobene informacije o morebitnih nadaljnjih postopkih.

Družba SALUS, Ljubljana, d.d. ne nastopa kot tožeča stranka v pomembnejših sodnih postopkih.

V primeru bistvenih sprememb v zvezi z odprtimi sodnimi in upravnimi postopki bo družba vse deležnike in zainteresirano javnost obveščala na spletnih straneh Ljubljanske borze (SEOnet) in na svoji spletni strani.

7UPRAVLJANJE TVEGANJ

Skupina SALUS redno spremlja izpostavljenost tveganjem in sprejema ukrepe za njihovo obvladovanje. Obvladovanje tveganj je v skladu z zakonodajo in dobro prakso odgovornost uprave, ki o tveganjih ter sprejetih ukrepih poroča revizijski komisiji in nadzornemu svetu. Obvladovanje tveganj je vključeno v vse poslovne procese, pri čemer se Skupina SALUS naslanja na vrsto standardnih operativnih postopkov in drugih internih navodil, ki vključujejo z aktivnostmi posameznih procesov povezane kontrole za zagotavljanje nemotenega poslovanja in minimiziranja tveganj.

Tveganja Skupina SALUS deli na dve večji kategoriji: tveganja poslovanja in finančna tveganja.

8Tveganja poslovanja

Med tveganji poslovanja Skupina SALUS spremlja tveganja zunanjega okolja, tveganja dobavnih poti in logistične infrastrukture, tveganja upravljanja človeških virov, tveganja prevar in skladnosti poslovanja, tveganja zagotavljanja kakovosti, tveganja informacijskih sistemov in tveganja prekinitve poslovanja.

Tveganja zunanjega okolja

Med tveganji zunanjega okolja Skupina SALUS spremlja tveganja zakonodaje in regulative ter komercialno-tržna tveganja. V to skupino sodijo tudi tveganja katastrof in podnebnih sprememb.

Proti tveganjem zakonodaje in regulative se Skupina SALUS varuje s sistematičnim spremljanjem dogajanj in takojšnjim odzivom nanje. Skupina proaktivno sodeluje v interesnih združenjih, kot je Trgovinska zbornica Slovenije, preko katerih lahko podaja mnenja in poskuša doseči spreminjanje relevantne zakonodaje. Vplive predlogov relevantnih novih zakonov Skupina nemudoma analizira, da ugotovi njihove morebitne učinke na poslovanje.

Glavno regulatorno tveganje za Skupino predstavlja spreminjanje zakonodaje, vezane na trg zdravil in dejavnost veletrgovcev z zdravili in medicinskimi pripomočki. Zaenkrat še vedno ni sprejetih pravilnikov, vezanih na Zakon o zdravilih (v nadaljevanju: »ZZdr-2«), ki naj bi podrobno opredelili okvir delovanja veletrgovcev s polnim obsegom opravljanja dejavnosti, kamor sodi SALUS, Veletrgovina, d.o.o., ter veletrgovcev s kontaktno omejenim in produktno omejenim obsegom opravljanja dejavnosti, kamor spada družba SANOLABOR, d.d. Ne pričakujemo, da bi sprejem pravilnikov poslabšal položaj družb, je pa tveganje v zmernem obsegu prisotno.

Dne 1.12.2021 je bila uveljavljena novela Zakona o lekarniški dejavnosti (ZLD-1C), ki ponovno dovoljuje vertikalno povezovanje v lekarniški dejavnosti, če veledrogerista ustanavljata javna lekarna oz. občina. Za družbo SALUS, Veletrgovina, d.o.o. poslovno sodelovanje z vertikalno integriranimi veletrgovci predstavlja poslovno tveganje, saj vertikalna integracija vodi v neenakopraven položaj na trgu v odnosu do ostalih veletrgovcev. Družba omenjena tveganja obvladuje s konkurenčnim nastopom na trgu in nenehnimi izboljšavami kakovosti storitev.

Na področju komercialno-tržnih tveganj družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. zaznava padanje prodanih količin zdravil na določenih segmentih slovenskega trga zdravil in spremembo strukture prodanih zdravil v korist dražjih zdravil. Posledica tega je padec razlike v ceni za določen segment trga, saj je veletrgovska marža regulirana (in od leta 2010 ni bila spremenjena niti za vpliv inflacijskih gibanj), na obseg in višino te marže pa v večjem delu vpliva količina prodanih zdravil, v manjšem pa cena prodanih zdravil. Omenjeno tveganje družba obvladuje s širitvijo nabora ponujenih storitev, z geografsko diverzifikacijo izvajanja obstoječih storitev in obvladovanjem prodanih količin zdravil. Ravno tako se pojavlja tudi tveganje »nezaveze« naročnikov, da razpisane količine blaga po javnem naročanju tudi naročijo oz. kupijo. Določeno tveganje je prisotno tudi pri pričakovani izvedbi skupnega javnega naročila vseh lekarniških javnih zavodov. V zvezi z izstopom Združenega kraljestva iz Evropske Unije (BREXIT) pa Skupina SALUS ne pričakuje večjih vplivov na poslovanje.

Tveganja katastrof imajo nizko pojavnost, so pa pomembna. Leti 2020 in 2021 je zaznamoval pojav virusa SARS-CoV-2. Skupina je izrednim razmeram navkljub vseskozi delovala nemoteno, saj ima postavljene trdne temelje in uveljavljene postopke odzivnih ukrepov, ki ji omogočajo takojšnjo reakcijo na vsako spreminjanje razmer.

Preučili smo tudi tveganja, ki bi jih za našo dejavnost prinesle morebitne naravne katastrofe kot posledice podnebnih sprememb (večje poplave, hujša neurja ipd.). Ta tveganja obvladujemo z upravljanjem dobavne poti in logistične infrastrukture ter zagotavljanjem neprekinjenega poslovanja (opisano v nadaljevanju).

Tveganja dobavnih poti in logistične infrastrukture

Med tveganja logistične infrastrukture Skupina uvršča tveganja na področju oskrbe z energijo ter zanesljivost delovanja in razpoložljivosti tehničnih sistemov. Za primer izpada električne energije ima Skupina na voljo oskrbo z dizelskimi električnimi generatorji. Tveganje zanesljivosti delovanja in razpoložljivosti tehničnih sistemov se zmanjšuje s stalnim nadzorom delovanja z ekipo usposobljenih vzdrževalcev, rednimi pregledi in servisi ter nadgradnjami opreme.

Skupina SALUS posveča veliko pozornost načrtovanju zalog. Z optimalnim naročanjem, ki poteka v veliki meri prek sistema umetne inteligence in strojnega učenja, vzdrževanjem varnostnih zalog in širitvijo nabora dobaviteljev se zagotavlja stalen dostop do blaga, ki ga Skupina ponuja na trgu.

Tveganja upravljanja človeških virov

Pomembnosti človeških virov za uspešnost poslovanja se v Skupini SALUS močno zavedamo. Posebno pozornost namenjamo ključnim kadrom in mladim talentom, ki so pomembni za doseganje zastavljenih ciljev Skupine.

Tveganje upravljanja človeških virov Skupina SALUS obvladuje z rednim merjenjem zadovoljstva in prek sistema osebnih poslovnih načrtov, ki predvidevajo redno izmenjavo informacij o delu in dosežkih posameznega zaposlenega. Izobraževanje in razvoj zaposlenih načrtujemo in redno spremljamo, hkrati pa povečujemo njihovo odgovornost ter spodbujamo prevzemanje novih zadolžitev. Skupaj z drugimi motivacijskimi ukrepi zagotavljamo njihovo pripadnost in s tem zmanjšujemo možnost njihovega odhoda.

Na področju varnosti in zdravja pri delu tveganja ocenjujemo periodično in jih s primernimi varstvenimi ukrepi ohranjamo na sprejemljivi ravni.

Tveganja prevar in skladnosti poslovanja

Med tveganja prevar in neskladnega poslovanja sodijo med drugim kakršne koli prevare poslovodstva, poneverbe, izsiljevanja, goljufije, podkupovanja, nezakonita dejanja, odtujitve, zlorabe zaposlenih in tretjih oseb, nepooblaščena uporaba različnih virov, namerna poškodovanja, ogrožanje varnosti in okolja in nasilna nezakonita dejanja. Upravljanje tveganj prevar zahteva neprekinjen nadzor in kontrolo, ki je vgrajena v vse poslovne procese Skupine SALUS.

Na osnovi Kodeksa ravnanja delniške družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS (v nadaljevanju: »Kodeks«), Politike preprečevanja podkupovanja delniške družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS in vseh drugih politik in postopkov, sprejetih za namen preprečevanja neskladnega poslovanja, Skupina SALUS sledi poslovni etiki, ohranjanju dolgoletne tradicije integritete in kredibilnosti ter izvaja politiko ničelne tolerance, ko gre za kakršna koli dejanja posameznikov, ki bi lahko negativno vplivala na ugled Skupine SALUS ali so nedopustna s pravnega, etičnega ali moralnega vidika.

Skupina SALUS ima tudi komisijo za skladnost poslovanja, katere vloga je nepristransko, samostojno in neodvisno spremljanje izvajanja Kodeksa, pripadajočih politik in postopkov ter njihovo redno preverjanje in posodabljanje. Komisija prejema prijave sumov domnevnih kršitev in jih ustrezno obravnava. Ima tudi svetovalno vlogo na področju skladnosti poslovanja.

Tveganja zagotavljanja kakovosti

V Skupini SALUS je obvladovanje tveganj pomemben del učinkovitega sistema upravljanja kakovosti. Tveganja vrednotimo z vidika ohranjanja kakovosti izdelkov in storitev v procesih proizvodnje in prometa z zdravili in medicinskimi pripomočki na debelo. Obvladovanje tveganj je zasnovano na smernici ICH Q9 »Obvladovanje tveganj na področju kakovosti«.

Za zagotavljanje kakovosti izdelkov in storitev Skupina SALUS vpeljuje tehnološko podprte procese z vgrajenimi mehanizmi nadzora. Sistem kakovosti se redno preverja, nadgrajuje in izboljšuje, spremembe pa obvladujemo skladno s pravili dobrih praks in veljavno zakonodajo.

Za vse procese periodično izvajamo oceno tveganj in vpeljujemo preventivne oz. korektivne ukrepe, kadar je to potrebno. Dodatno se učinkovitost sistema kakovosti preverja s strani regulatornega organa in s presojami pogodbenih partnerjev. Na ta način preverjamo učinkovitost vzpostavljenega sistema kakovosti, uvajamo potrebne izboljšave in učinkovito obvladujemo tveganja na področju izdelkov in storitev.

Tveganja informacijskih virov

Tveganja informacijskih virov zajemajo tveganja neustrezne vzpostavitve informacijskih sistemov, nepravilnosti/prekinitev v delovanju ter napak pri zbiranju/obdelavi podatkov. Ta tveganja Skupina SALUS naslavlja z rednimi pregledi delovanja informacijskih sistemov in s projekti informacijske prenove.

Tveganja na področju informacijske varnosti Skupina SALUS obvladuje skladno s sprejeto Varnostno politiko, ki temelji na metodologiji sistema vodenja varovanja informacij po standardu ISO 27001. Skupina SALUS ima tudi pooblaščenca za informacijsko varnost. Kritičnost informacijskih virov (sistemov oziroma storitev) se določa prek ocene kritičnosti poslovnih procesov in informacijskega vira, ki poslovni proces podpira. Na letnem nivoju se izvaja celovit varnostni pregled informacijskih sistemov, v okviru katerega se pripravi poročilo s predlaganimi ukrepi za odpravo morebitnih ranljivosti. Tveganja informacijske varnosti Skupina zmanjšuje tudi z zagotovitvijo varnostnega kopiranja vseh kritičnih podatkov in z uporabo sodobnih orodij za zaščito pred kibernetskimi grožnjami in tveganji.

Posebna pozornost je namenjena tudi varovanju osebnih podatkov. Pooblaščenci za varstvo osebnih podatkov zagotavljajo, da se osebni podatki varujejo v skladu s predpisi EU oziroma z veljavno lokalno zakonodajo.

Tveganja prekinitve poslovanja

Skupina SALUS ima vzpostavljeno Politiko neprekinjenega poslovanja, ki določa vodenje in izvajanje celovitega sistema upravljanja neprekinjenega poslovanja z vzpostavljeno strategijo in postopki neprekinjenega poslovanja ter načrti okrevanja, ki temeljijo na analizi vpliva na poslovanje, vse z namenom nemotenega delovanja in čim hitrejše ponovne vzpostavitve poslovnih procesov po incidentih večjih razsežnosti.

Strategija neprekinjenega poslovanja je razdeljena na štiri različne scenarije, ki se razlikujejo po pojavni obliki incidentov večjih razsežnosti, za vsakega od njih pa so opredeljeni postopki za zagotovitev neprekinjenega poslovanja, ukrepi za reševanje in zmanjšanje neposredne škode, načrti za delovanje v izrednih razmerah do vrnitve v normalno poslovanje in načrt okrevanja.

Pooblaščenec za informacijsko varnost ima med drugim nalogo, da izvaja letno oceno tveganj, jih obravnava in koordinira implementacijo korekcij za odpravo pomanjkljivosti.

9Finančna tveganja

Najpomembnejša in najverjetnejša finančna tveganja za Skupino SALUS so kreditna in likvidnostna tveganja, medtem ko so valutna in obrestna tveganja manj izpostavljena.

Preučili smo tudi finančna tveganja z vidika nadaljnje rasti cen energentov tudi zaradi rasti cene emisijskih kuponov. Zaradi narave naše dejavnosti smo srednje velik porabnik energije, zato ta rast cen ne pomeni pomembnega finančnega tveganja. Kljub temu skrbno upravljamo z energijo in povečujemo energetsko učinkovitost lastne dejavnosti, hkrati pa smo že investirali v proizvodnjo lastne energije iz sonca. Glede na razmere na trgu bomo tudi preučili nadaljnje investicije v ta segment.

Podrobnejše informacije o izpostavljenosti posameznemu finančnemu tveganju in razkritja v zvezi s finančnimi instrumenti in tveganji se nahajajo v računovodskem poročilu.

Kreditna tveganja

Skupina SALUS je najbolj izpostavljena kreditnemu tveganju pri prodaji blaga in storitev.

Kreditno tveganje Skupina obvladuje s sistemom upravljanja s terjatvami, ki je dvofazen. Prva faza zajema temeljito preverbo potencialnih novih kupcev, da se ugotovi njihova kreditna sposobnost in se določi dovoljeni kreditni limit. Nekatere terjatve Skupina dodatno zavaruje z bančnimi garancijami in/ali kreditnim zavarovanjem. Za obstoječe kupce se kreditna sposobnost periodično ponovno preverja.

Druga faza pa zajema spremljanje obstoječih terjatev do kupcev in aktivno izterjavo, ki se izvaja dnevno, tako da je možen takojšen odziv na poslabšanje kreditne situacije z namenom, da se izpostavljenost slabim terjatvam ohranja na nizki ravni. Sistem nadzora nad kreditnim tveganjem Skupina stalno izpopolnjuje. Ocenjujemo, da Skupina SALUS zadovoljivo obvladuje kreditno tveganje, kar se kaže tudi v nizkem odstotku odpisov in slabitev terjatev. Kljub vsemu pa se v celoti ni mogoče izogniti posledicam stečajev in prisilnih poravnav.

Likvidnostna tveganja

Skupina SALUS med poslovnimi partnerji velja za zanesljivega partnerja, znanega po plačilni disciplini, majhni zadolženosti in stabilnih denarnih tokovih. Likvidnost Skupina SALUS zagotavlja z enotnim pristopom do bank in prek kratko, srednje in dolgoročnih načrtov denarnih tokov, s čimer lahko pravočasno napove morebitne likvidnostne presežke oziroma primanjkljaje in jih optimalno upravlja.

Družbi SALUS, Veletrgovina, d.o.o. in SANOLABOR, d.d. sta v letu 2021 ponovno beležili povečano likvidnostno tveganje zaradi zamud plačil slovenskih bolnišnic, na katere je dodatno vplival pojav virusa SARS-CoV-2. Z ustreznimi ukrepi zagotavljanja zadostne likvidnosti, kar jima omogoča prebroditev kratkoročnih likvidnostnih vrzeli, družbi to tveganje obvladujeta.

Skupina presežke denarnih sredstev plasira v bančne depozite in likvidne vrednostne papirje.

Valutna tveganja

Skupina SALUS je izpostavljena tveganju sprememb deviznih tečajev na nekaterih prodajnih in nabavnih trgih, ki izhaja iz različne vrednosti sredstev in obveznosti v posamezni valuti v izkazu finančnega položaja Skupine ter različne višine poslovnih prihodkov in odhodkov, ki jih Skupina ustvarja v posameznih valutah.

Ključni kategoriji, ki tvorita valutno pozicijo, sta terjatve do kupcev in obveznosti do dobaviteljev. Skupina večino blaga kupuje na evropskem trgu v EUR. Nabava v drugih valutah ni pomembna z vidika valutnega tveganja v primerjavi s celotnim obsegom nabav. Prodaja se vrši pretežno v lokalnih valutah družb v Skupini, kjer največji delež predstavlja evro, deleži hrvaške kune, makedonskega denarja in srbskega dinarja pa so nizki, poleg tega pa so te valute v razmerju do evra relativno stabilne. Glede na nizek obseg izpostavljenosti v tujih valutah in zgodovinska nihanja tečajev tujih valut v primerjavi z evrom Skupina SALUS valutno tveganje ocenjuje kot nizko in se tudi ne poslužuje instrumentov zavarovanja valutnega tveganja.

Obrestna tveganja

Tveganje sprememb obrestnih mer je v Skupini SALUS opredeljeno kot nevarnost, da Skupina zaradi spremenjenih referenčnih tržnih obrestnih mer utrpi zvišanje stroškov financiranja iz naslova dolgoročnih finančnih virov ali znižanje prihodkov iz naslova dolgoročnih finančnih naložb. Tveganje sprememb obrestnih mer pri kratkoročnih finančnih virih in kratkoročnih finančnih naložbah se obvladuje v okviru likvidnostnih tveganj.

Skupina je obrestnemu tveganju izpostavljena v zanemarljivem deležu. Skupina ima dva zunanja vira dolgoročnega financiranja, pri čemer je dolgoročno posojilo v znesku 13.700.000 EUR, ki ga je najela družba SALUS, Ljubljana, d.d. za nakup družbe SANOLABOR, d.d. sklenjeno s fiksno obrestno mero. Drugo najeto posojilo v znesku 205.000 EUR pa je sklenjeno z variabilno obrestno mero, ki temelji na EURIBORju. Sprememba poslovnega izida zaradi spremembe referenčne mere ne bi imela pomembnega vpliva na poslovanje Skupine.

Tudi dolgoročne finančne naložbe Skupine niso vezane na referenčne tržne obrestne mere.   

10DELNICA DRUŽBE

10.1Knjigovodska vrednost delnice in čisti dobiček na delnico

Čisti dobiček na delnico

Osnovni in popravljeni čisti dobiček na delnico družbe SALUS, Ljubljana, d.d. je na dan 31.12.2021 znašal 58,31 EUR (31.12.2020: 45,71 EUR), osnovni in popravljeni čisti dobiček na delnico Skupine SALUS pa je na dan 31.12.2021 znašal 124,61 EUR (31.12.2020: 97,06 EUR).

Knjigovodska vrednost delnice

Knjigovodska vrednost delnice družbe SALUS, Ljubljana, d.d. je na dan 31.12.2021 znašala 466,13 EUR (31.12.2020: 462,64 EUR). Knjigovodska vrednost delnice Skupine SALUS je na dan 31.12.2021 znašala 645,13 EUR (31.12.2020: 575,18 EUR).

Število delnic

Število izdanih delnic na dan 31.12.2021 je bilo 104.375 (31.12.2020: 104.375), od katerih so vse v celoti vplačane.

10.2Tečaji delnice in promet

Iz spodnjega grafa je razvidno, da je bilo gibanje vrednosti delnice družbe SALUS, Ljubljana, d.d. (SALR) v letu 2021 skladno z gibanjem vrednosti osrednjega slovenskega borznega indeksa SBITOP. Oba sta skozi leto zložno rastla. Nominalno je vrednost delnice družbe SALUS, Ljubljana, d.d. v letu 2021 dosegla rast (z 900 EUR dne 31.12.2020 na 1.420 EUR na dan 31.12.2021).

Gibanje tečaja delnice družbe SALUS, Ljubljana, d.d. v primerjavi z gibanjem vrednosti osrednjega slovenskega borznega indeksa SBITOP v letu 2021

Vir: Ljubljanska borza

Kapitalska donosnost delnice, izračunana iz primerjave tečaja delnice konec leta 2021 s tečajem delnice konec leta 2020, je bila 57,78% (2020: 30,43%), pri čemer pa je bila rast vrednosti delnic družb, ki sestavljajo osrednji borzni indeks SBITOP, v enakem obdobju 35,92% (2020: -2,78%).

Vrednost vseh poslov, opravljenih z delnico družbe SALUS, Ljubljana, d.d. na Ljubljanski borzi, je v letu 2021 znašala 2.397.255 EUR (2020: 2.002.385 EUR).

10.3Dividenda

Družba SALUS, Ljubljana, d.d. je v mesecu januarju 2021 izplačala vmesno dividendo za leto 2020 v bruto znesku 25,00 EUR na delnico. V mesecu aprilu 2021 pa je družba izplačala še preostalo dividendo za leto 2020 v višini 30 EUR na delnico, skupaj torej bruto 55 EUR na delnico, kar predstavlja porast glede na preteklo leto, ko je bila skupna izplačana dividenda za leto 2019 bruto 45 EUR na delnico.

Dividendna donosnost delnice, izračunana kot razmerje med izplačano dividendo v letu 2021 in tečajem delnice na izbrani dan, je na dan 31.12.2021 znašala 3,9% (31.12.2020: 5,0%).  

11DEJAVNOSTI NA PODROČJU RAZISKAV IN RAZVOJA

Družba SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupina SALUS na področju raziskav in razvoja ne delujeta.

12TRAJNOSTNI RAZVOJ

Spoštovani,

pred vami je prvo trajnostno poročilo Skupine SALUS, ki je del poslovnega poročila za leto 2021. Zamisel o pripravi tega poročila je zorela že nekaj časa. Še eno dinamično leto hitrega razvoja, negotovosti in nepredvidljivih dogodkov, ki ga je zaznamovalo nadaljevanje zdravstvene krize, pa nas je opomnilo, da je čas, da naša prizadevanja, ki jih živimo in udejanjamo že mnogo let, strukturirano zapišemo in predstavimo še v okviru trajnostnega poročila.

Na preteklo opravljeno delo smo izredno ponosni, a ključno se nam zdi, da bomo te uspehe znali preslikati tudi na danes in jutri. Želimo si kontinuirane rasti tudi v prihodnje, zato smo si cilje in zaveze zastavili ambiciozno, ta ambicioznost pa se odraža tudi na področju odgovornosti do našega planeta in družbe. Prvo poročilo s področja trajnosti je naš prvi »uraden« korak na poti v še boljšo in predvsem trajnostno prihodnost.

Skupina SALUS je sestavljena iz enajstih družb, ki poslujejo v Sloveniji, na Hrvaškem, v Srbiji, Črni Gori in Severni Makedoniji. Zaradi velike raznolikosti trgov in poslovnih modelov in s ciljem poskrbeti za kvaliteto in ne kvantiteto poročila, se v prvem trajnostnem poročilu osredotočamo na družbe, ki delujejo na lokaciji Litostrojska cesta 46a v Ljubljani. To so največja družba v Skupini, SALUS, Veletrgovina, d.o.o., ter družbi SALUS, Ljubljana, d.d. in CARSO pharm d.o.o. (v nadaljevanju: »poročujoče družbe«). V prihodnosti bomo poročilo dopolnjevali in postopoma razširjali tudi na vse druge družbe v Skupini.

Ker so prvi koraki vedno najtežji, smo prvo trajnostno poročilo pripravili skupaj s svetovalno družbo Fitmedia d.o.o., ki ima bogate izkušnje in znanje na tem področju. Predstavili so nam vidike in izzive drugih sektorjev in dejavnosti, ki jih drugače morda sploh ne bi vzeli v obzir, poleg tega pa so aktivno izzivali naša stališča in nas s tem prisilili, da smo stvari pogledali skozi drugačno prizmo. Naš pogled na področje trajnosti je zdaj jasen, vemo, kaj si želimo, zakaj si to želimo in kako bomo to dosegli.

V Skupini SALUS smo zavezani k poslovanju za boljšo prihodnost, zadovoljenju potreb družbe in k odgovornosti za naš planet. S kombinacijo ciljev v poslovanje impliciramo elemente trajnosti z namenom ustvarjanja dodane vrednosti in gradnje zaupanja v našo Skupino. Le tako se bomo lahko uspešno spopadali z izzivi sodobnega časa. To je naša odgovornost in hkrati poslovna priložnost.

Pri pripravi trajnostne strategije so nam bile v pomoč smernice, ki smo jih opredelili v Kodeksu ravnanja. Ta Kodeks zaobjema vrednote, načela, standarde in pravila obnašanja in je naša »Biblija«, saj velja za vse zaposlene kakor tudi za pogodbene partnerje. Dosledno upoštevanje Kodeksa je ključnega pomena za nemoteno opravljanje dejavnosti in ugled Skupine SALUS.

Pri pripravi trajnostne strategije je bil Kodeks ravnanja torej osnovno vodilo, z interno analizo in prek odprtega in transparentnega dialoga z deležniki pa smo opredelili stebre trajnostnega razvoja, ki so za nas in naše deležnike najpomembnejša. To so področja, na katerih lahko za družbo in planet postorimo največ dobrega.

Naši stebri trajnosti so:

poslovati odgovorno,

poslovati povezovalno in

poslovati okolju prijazno.

 Slika 1

Ti stebri trajnostnega razvoja so vpeti tudi v naše poslovne načrte in strategijo, povezuje pa jih prav vodilo Skupine SALUS, ki se že od ustanovitve leta 1969 glasi: »Dobro ljudi je najvišji zakon«. Naš namen je delovati tako za dobro slehernega posameznika, za družbo kot celoto in za naš skupni planet. Naša zaveza je biti transparenten in odgovoren poslovni partner, kot vitalni člen v verigi delovati povezovalno in zagotavljati varno, kakovostno in pravočasno oskrbo z zdravili in medicinskimi pripomočki ter v celotni verigi vrednosti skrbeti za okolju prijazen način poslovanja.

Petletna strategija Skupine SALUS, postavljena leta 2018, se z letom 2022 zaključi. Trajnostne prioritete, predstavljene v tem poročilu, bomo kot ključni sestavni del vključili v snovanje naše nove strategije za obdobje 2023-2028. Merjenju in poročanju o finančnih ciljih bomo dodali merjenje in poročanje o naših trajnostnih zavezah.

Zavedamo se, da je področje trajnosti izredno kompleksno, polno izzivov in da nas tisto pravo delo šele čaka. Ponosni smo, da so prvi koraki za nami. Na pot se odpravljamo pripravljeni in z zavedanjem, da se bomo morali še marsikaj naučiti in se novim izzivom in trendom vseskozi prilagajati.

Trajnost pa je tudi partnerski proces. Delovati moramo povezano, saj napori posameznih deležnikov niso dovolj za razvoj družbe v bolj trajnostno prihodnost. Strategijo trajnosti bomo redno posodabljali in prilagajali v sodelovanju z notranjimi in zunanjimi deležniki, njihovimi idejami in predlogi. S povezovanjem in sodelovanjem postaja trajnost tudi motor inovacij, kar so z aktivnim sodelovanjem pri pripravi prvega trajnostnega poročila Skupine SALUS dokazali naši zaposleni. Njihove zamisli, iniciative in predlogi ter mnenja so za nas izrednega pomena, saj s tem postavljajo izzive samim sebi in vsem skupaj, da smo lahko boljši. Trajnostno usmerjeni zaposleni tudi pomembno prispevajo k dviganju ozaveščenosti o trajnostni strategiji, tako znotraj kot zunaj Skupine, in h grajenju trajnostne miselnosti.

Trajnost ni več izbira, je nuja. Vgrajevanje načel trajnostnega razvoja v vsa področja našega delovanja zagotavlja, da bo naše poslovanje rezistentno na vse spremembe, ki jih prinaša prihodnost. Le na ta način bomo lahko še naprej izpolnjevali naše poslanstvo in vizijo, biti vitalni člen v oskrbi z zdravili, medicinskimi pripomočki in kakovostnimi ter inovativnimi storitvami, ki prinašajo zdravje in dobro počutje ljudi.

mag. Žiga Hieng, CFA,     Gregor Jenko, univ. dipl. ekon.,

predsednik uprave     član uprave

     Slika 1


12.1Poslujemo odgovorno

Zaveze

Poslujemo transparentno, etično in skladno z zakonodajo.

Skladnost poslovanja je odgovornost vodij in vseh zaposlenih. Spoštujemo zakonodajo in notranja pravila. Zahtevamo ničelno toleranco do neskladnih in neetičnih poslov.

Osredotočeni smo na osebni in karierni razvoj zaposlenih, njihovo dobro počutje, varnost in zdravje.

Vzpostavljamo organizacijsko kulturo s trajnim sistemom vrednot, ki so skupne vsem zaposlenim. Skrbimo za izobraževanje zaposlenih, njihov razvoj in realizacijo potencialov ter ustvarjamo prijetno delovno okolje s poudarkom na ravnovesju med poslovnim in zasebnim življenjem.

Gradniki in cilji

Gradniki

Cilji do leta 2028

Slika 5 

Kultura transparentnosti, etičnosti, skladnosti in odprtega dialoga

Poznavanje Kodeksa ravnanja: 100 % zaposlenih, vsaj 50 % poslovnih partnerjev

Ničelna toleranca do neskladnosti s Kodeksom: 0 kršitev

Vsaj 2 organizirani aktivnosti letno, vezani na spodbujanje kulture odprtega dialoga ter etičnega in skladnega ravnanja

Slika 2 

Zdrav način življenja

Preprečevanje stresa: 0 % odsotnosti zaradi izgorelosti

Omogočanje dela od doma: odobrenih vsaj 95% vlog za delo od doma

Povečanje sezonske / eko ponudbe sadja na delovnem mestu (za 20% letno)

Športni programi za zaposlene: 20 % več sredstev

Slika 3 

Vseživljenjsko učenje in enake možnosti

Povečanje povprečnega števila izobraževalnih ur za 10 %

Dvig kompetenc zaposlenih v povprečju za 1 nivo

Ohranjanje enakih možnosti za zaposlene pri delovnih procesih in postopkih (ne glede na starost, spol, invalidnost, raso, narodnost, poreklo, vero, ekonomski ali drugi status)

Slika 4 

Varno delovno okolje

Povišanje kritja PDPZ in vključenosti zaposlenih v zavarovanje za 10 %

Zagotavljanje kolektivnega zavarovanja za specialistične preglede

Omogočanje programov zdravstvenih storitev za zaposlene (1 na leto)

COVID-19 ukrepi

Prispevek k trajnostnim ciljem ZN do leta 2030


12.1.1Odgovorno upravljanje

Upravljanje trajnostnega razvoja

Za trajnostno upravljanje je v Skupini SALUS odgovorna uprava obvladujoče družbe SALUS, Ljubljana, d.d., ki je tudi preverila in odobrila trajnostne zaveze, ki so del pričujočega trajnostnega poročila. Zavezala se je uresničevanje in doseganje zastavljenega preverjati enkrat letno in o tem poročati nadzornemu svetu družbe.

Za operativno izvajanje zavez trajnosti je odgovoren kolegij direktorjev, ki ga sestavljajo predstavniki vseh poročujočih družb, vsak na svojem področju delovanja. Kolegij direktorjev kot ključni organ predlaga strateške zaveze in priložnosti trajnostnega razvoja poroča upravi.

Vodja skladnosti poslovanja je odgovoren za celostno izvajanje strategije trajnostnega razvoja, vključno s spremljavo napredka pri doseganju zavez in sodelovanje z upravo pri zagotavljanju, da je strategija usklajena s poslovnimi prioritetami.

Vrednote, standardi, pravila vedenja

Skupina SALUS že več kot 50 let sledi poslovni etiki, integriteti in kredibilnosti ter najvišjim moralnim in etičnim standardom. Izvaja politiko ničelne tolerance, ko gre za kakršnakoli neskladna ravnanja, dejanja ali vedenja posameznikov, ki bi lahko negativno vplivala na ugled Skupine ali posamezne družbe, ali so nedopustna s pravnega, etičnega ali moralnega vidika. Mednje spadajo predvsem, a ne izključno, vse oblike korupcije, kot so podkupovanja, izsiljevanja, poneverbe, goljufije in nepotizem.

Vrednote, načela, standarde in pravila etičnega ravnanja ter dobrih poslovnih običajev, ki veljajo za vse zaposlene kakor tudi za zunanje pogodbene partnerje, ki delujejo kot naša podaljšana roka, imamo zapisana v Kodeksu ravnanja SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS in Politiki preprečevanja podkupovanja in korupcije.

Navedeni politiki temeljita na transparentnosti, poštenem in spoštljivem sodelovanju brez neresničnih ali zavajajočih izjav, formalnih ali neformalnih dogovorov v zvezi s prodajnimi pogoji, usklajevanja ponudb, razporejanja strank, programov in podobno, če je to v nasprotju z veljavno zakonodajo, in sicer z vsemi, s katerimi sodelujemo, bodisi z javnim ali zasebnim sektorjem.

Ker skladnosti poslovanja namenjamo veliko pozornost, redno spremljamo tako predmetno zakonodajo kakor tudi smernice stanovskih združenj (EFPIA, MedTech, GIRP itd.) ter politike redno posodabljamo. Kodeks ravnanja in Politika preprečevanja podkupovanja in korupcije, ki smo ju posodobili v letu 2021, ne dopuščata nobenih odstopanj od zapisanega.

Spoštovanje človekovih pravic

Zavezani smo ravnanju v skladu z veljavnimi predpisi, kar vključuje tudi spoštovanje z Ustavo in mednarodnimi akti zagotovljenih človekovih pravic. Za nas kot delodajalce je pri tem pomembno predvsem zagotavljati ustrezno delovno okolje, v katerem so pravice zaposlenih varovane, kar uresničujemo na podlagi sprejetih pravilnikov o delovnih razmerjih.

Mehanizmi za preprečevanje neskladnega poslovanja

Med tveganja prevar in neskladnega poslovanja sodijo med drugim kakršnekoli prevare poslovodstva, poneverbe, izsiljevanja, goljufije, podkupovanja, nezakonita dejanja, odtujitve, nepooblaščena uporaba različnih virov, namerna poškodovanja, ogrožanje varnosti in okolja, nasilna nezakonita dejanja ali druga vedenja, ki lahko rušijo naše vrednote. Sem sodijo tudi vplivanje ali spodbujanje k neetičnim in neskladnim dejanjem, ki bi lahko privedla do kakršnekoli neupravičene koristi ali prednosti, tako finančne kot katerekoli druge.

Tovrstna tveganja imajo pomemben vpliv na naš ugled in kredibilnost, zato upravljanje z njimi zahteva neprekinjen nadzor, ki je vgrajen v vse naše poslovne procese. Ključno vlogo imajo vodstva poročujočih družb, ki so s svojimi dejanji in ozaveščanjem zgled zaposlenim. Z odprto komunikacijo in dialogom, medsebojnim spoštovanjem, zaupanjem v posameznika in njegov prispevek k uspehu poročujočih družb se zaposleni zavedajo svoje vloge in odgovornosti pri obvladovanju tveganj neskladnega poslovanja in načela skladnosti vgrajujejo v svoje vsakodnevne odločitve.

Zaposleni so o spremembah in novostih obveščeni preko sistema, ki ga uporabljamo v ta namen, in prek internetnega portala, kjer je dostopna tudi anonimna številka za opozarjanje in prijavo morebitnih kršitev. Prav tako se informacije o skladnosti poslovanja pojavljajo na digitalnih tablah, ki se nahajajo na več mestih v naših poslovnih prostorih. Nadalje zavedanje o pomenu etičnega in skladnega poslovanja na vseh področjih in ravneh dela in poslovanja krepimo tudi z izobraževanjem o skladnosti poslovanja, ki je organizirano periodično, vsaj enkrat ne leto.

Prijava neskladnosti poslovanja

Za namen prijav zaznanih morebitnih nepravilnosti ali kršitev imamo vzpostavljene mehanizme poročanja. Na voljo so anonimna telefonska številka, elektronski naslov, zaklenjen predalčnik v poslovnih prostorih ali pisemska pošta, ki mora biti naslovljena na Komisijo za skladnost poslovanja. Vsako prejeto prijavo domnevne kršitve, ne glede na način, na katerega je bila podana, obravnava in o kršitvi poda mnenje Komisija za skladnost poslovanja. To je neodvisna, nepristranska in avtonomna komisija, ki je bila ustanovljena izključno za namen spremljanja skladnosti poslovanja, implementacije in spremljanje izvajanja Kodeksa ravnanja in drugih tozadevnih politik. Vsakemu prijavitelju so zagotovljene popolna anonimnost, zaupnost in varnost.

Do sedaj nismo prejeli namiga ali prijave domnevne kršitve, vezane na skladnost poslovanja. Tudi v bodoče upamo, da prijav ne bo. Pri vsakdanjem delu nas vodijo načela zakonitosti in poštenosti, saj se vsi zavedamo pomembnosti skladnega poslovanja.

12.1.2Odgovornost do zaposlenih

Zgodbe o uspešni rasti in razvoju nam ne bi uspelo pisati brez naših zaposlenih. Vsak dan se zavzeto trudimo za dolgoročno rast in razvoj ter soustvarjanje pozitivnega delovnega okolja. Stranka na prvem mestu, usmerjenost k doseganju ciljev, zavezanost k stalnemu izboljševanju, skladnost poslovanja in razvoj zaposlenih so principi dela, ki zaznamujejo naš vsakdan. Število zaposlenih raste skladno s širitvijo poslovanja. Temelji našega delovanja pri delu z zaposlenimi so zaupanje, fleksibilnost in opolnomočenje, saj le tako lahko pridejo do izraza sposobnosti in kompetence vsakega posameznega zaposlenega.

Vzpostavljamo organizacijsko kulturo s trajnim sistemom vrednot, ki so skupne vsem zaposlenim, te pa so: zdravje, proaktivnost, odgovornost, poštenost, družina in pripadnost. Vrednote so rdeča nit, ki nas vodi pri vseh elementih delovanja, od postavljanja ciljev in njihove realizacije do sprejemanja odločitev in medsebojnega sodelovanja.

Tabela: Povprečno število zaposlenih po delovnih urah v letih 2019-2021

Leto

SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

SALUS, Ljubljana, d.d.

CARSO pharm d.o.o.

2019

140,93

1,00

9,69

2020

142,45

1,17

11,28

2021

147,40

0,98

11,25

Vsi zaposleni so zaposleni za polni delovni čas. V primeru izkazane želje sodelavca po krajšem delovnem času namesto polnega gremo sodelavcu nasproti in tovrstno obliko zaposlitve omogočimo.

Tabela: Število zaposlenih na dan 31.12.2021 in delež zaposlitev za določen čas

SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

SALUS, Ljubljana, d.d.

CARSO pharm d.o.o.

Leto

Število zaposlenih

% zaposlitev za določen čas

Število zaposlenih

% zaposlitev za določen čas

Število zaposlenih

% zaposlitev za določen čas

2019

151,00

1,30

1,00

0,00

10,00

0,00

2020

154,00

5,90

1,00

0,00

13,00

0,00

2021

156,00

5,10

1,00

0,00

11,00

0,00

Na dan 31.12.2021 je bilo 23 zaposlenih s statusom vodja, od tega 52,2% moških in 47,8% žensk. Podobno, kot je razmerje med moškimi in ženskimi z nazivi vodja, je tudi zastopanost v najožjem kolegiju po spolu zelo uravnotežena: 55,6 % moških in 44,4 % žensk. Povprečna starost zaposlenih v poročujočih družbah je v letu 2021 znašala 43,9 leta.

Tabela: Število zaposlenih na dan 31.12.2021 glede na spol

Spol

SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

SALUS, Ljubljana, d.d.

CARSO pharm d.o.o.

ženske

99,00

1,00

5,00

moški

57,00

0,00

6,00

Med zaposlenimi prevladuje višje in visoko izobražen kader.

Tabela: Struktura zaposlenih na dan 31.12.2021 po izobrazbi

Izobrazba

Stopnja strokovne izobrazbe

SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

SALUS, Ljubljana, d.d.

CARSO pharm d.o.o.

Nižja izobrazba

do 4

14,00

0,00

0,00

Srednja izobrazba

5

64,00

0,00

1,00

Višja izobrazba

6

32,00

0,00

2,00

Visoka izobrazba

7

41,00

1,00

6,00

Magisterij/doktorat

8

5,00

0,00

2,00

Skupaj

156,00

1,00

11,00

V zadnjih letih smo naredili velik korak naprej v smeri povezovanja s študenti in dijaki. Tudi v letu 2021 smo nudili možnost študentskih praks in kadrovskih štipendij.

Fluktuacija

V letu 2021 se je poročujočim družbam pridružilo 9 novih sodelavcev, odšlo pa je 8 sodelavcev. V primerjavi z letom poprej so številke nekoliko nižje, saj se je v letu 2020 na novo zaposlilo 22 sodelavcev, 21 pa jih je odšlo.

Minimalni odpovedni roki ob operativnih spremembah

Odpovedni roki so zakonsko določeni in jih spoštujemo. V primeru izrednih situacij, takšnih v zadnjih letih nismo imeli, vedno iščemo kompromis med zaposlenim in delodajalcem, s ciljem in namenom obojestranskega zadovoljstva.

Kadrovski portal

Že od leta 2016 imamo v poročujočih družbah zbir osebnih podatkov zaposlenih na kadrovskem portalu. Namenjen je tako Službi za razvoj kadrov, ki na ta način vzdržuje potrebno in z zakonom določeno kadrovsko evidenco, kot tudi zaposlenim. Vsak zaposleni ima lasten dostop do svojega profila na portalu, kjer so zbrana tudi vsa njegova potrdila z izobraževanj, pretekle in veljavne pogodbe, odločbe za letne dopuste, druga obvestila in dokumenti ipd. Prek portala zaposlenim od leta 2019 dalje uspešno vročamo plačilne liste, ki jih zadnja tri leta ne izdajamo več v fizični obliki, s čimer prispevamo k bolj skrbni porabi papirja.

Izobraževanje in usposabljanje

Zavedamo se, da je področje izobraževanja in razvoja zaposlenih eno ključnih za ustvarjanje dolgoročne rasti in pozitivnega delovnega okolja. S programom izobraževanj in usposabljanj zaposlenim nudimo stalno strokovno podporo. Vsem zaposlenim omogočamo poglabljanje in nadgradnjo znanj, ki jih pri svojem delu potrebujejo danes oz. jih bodo potrebovali v prihodnje. V izobraževanja in razvoj zaposlenih iz leta v leto vlagamo več energije, časa in sredstev.

Tabela: Višina sredstev, porabljenih za izobraževanje v letih 2019-2021

SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

SALUS, Ljubljana, d.d.

CARSO pharm d.o.o.

Leto

Skupaj

Na zaposlenega

Skupaj

Na zaposlenega

Skupaj

Na zaposlenega

2019

46.847,00

332,41

4.171,00

4.171,00

8.708,00

873,51

2020

64.885,00

455,49

421,00

359,83

1.060,00

93,97

2021

73.105,00

495,96

0,00

0,00

2.419,00

215,02

Prehodi zaposlenih in upravljanje s talenti ter ključnimi kadri

Poleg programa izobraževanj in usposabljanj, s katerim skrbimo za nadgradnjo veščin, imamo vzpostavljen tudi programa definiranja in vzgoje nasledstev ter prepoznavanja in razvoja ključnih kadrov ter mladih talentov.

V program upravljanja s ključnimi kadri in mladimi talenti vključujemo zaposlene, ki izkazujejo dodaten potencial, da bi v prihodnje postali vodstven kader oz. strokovnjaki na svojem področju, ali pa so to že postali in so za nas nepogrešljivi in ključni. Cilj programa talentov je usmerjati razvoj njihove karierne poti, cilj razvoja ključnih kadrov pa je utrjevanje in dopolnjevanje njihovih ključnih znanj in kompetenc ter skrb za spodbujanje njihove motivacije, zavzetosti in zadovoljstva. Seznam vključenih v programe posodobimo enkrat letno.

Z roko v roki z omenjenim programom spremljamo in planiramo tudi potrebe po nasledstvih, ravno tako pa imamo vzpostavljen sistem napredovanj zaposlenih.

Komuniciranje z zaposlenimi

Verjamemo, da je odkrita, jasna, redna in transparentna komunikacija z zaposlenimi ključna pri reševanju izzivov, s katerimi se srečujemo, saj oblikuje našo kulturo in pozitivno delovno okolje danes in jutri. Redno komunikacijo spodbujamo prek različnih komunikacijskih kanalov, ki smo jih navedli v deležniški matriki.

Usmerjevalni pogovori

Polletni usmerjevalni pogovori pomenijo sistematično spremljanje delovne uspešnosti zaposlenih in izvajanje vodenja s cilji. Usmerjevalni kvartalni pogovor se izvede med vodjo in zaposlenim dvakrat letno. Po vnaprej določenih ciljih in merilih vodja za obdobje polletja oceni tudi individualno uspešnost zaposlenega, ki se poračuna pri izplačilu plače in velja za obdobje naslednjega polletja. V ta sistem ocenjevanja delovne uspešnosti in polletnih pogovorov so bili v letu 2021 vključeni vsi redno zaposleni. S pogovori spodbujamo jasno, odkrito in redno komunikacijo, namen ciljev pa je zagotavljanje stalnega napredka in dolgoročne rasti, v prvi vrsti posameznika, posledično pa tudi delodajalca.

Prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje

Ker želimo, da bi zaposleni v tretjem življenjskem obdobju živeli kakovostno in varno, nudimo možnost plačevanja premije prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja vsem zaposlenim, pri čemer participirata tako družba kot zaposleni sam.

Promocija zdravja na delovnem mestu

Poleg periodičnih usposabljanj zaposlene o pomenu preventive in skrbi za zdravje vseskozi obveščamo tudi prek intranetne strani oz. digitalnih tabel, ki so nameščene v naših poslovnih prostorih. Namen posredovanih vsebin je zaposlene ozaveščati in spodbujati o pomenu zdravja na delovnem mestu ter o pomenu zdravja nasploh.

V letu 2021 smo prek digitalnih tabel začeli tudi s promocijo aktivnih odmorov, ki so namenjeni predvsem sodelavcem, ki večino svojega delovnega časa presedijo za ekrani.

Za organizacijo aktivnosti s področja promocije zdravja na delovnem mestu skrbi skupina zaposlenih iz poročujočih družb, ki s skupnimi močmi za sodelavce organizira različne dogodke, aktivnosti, predavanja idr.

Pozitivno delovno okolje

Dobremu počutju na delovnem mestu pripisujemo velik pomen. Vseskozi se trudimo, da z različnimi aktivnostmi, pristopi, akcijami, izobraževanji ipd. skrbimo za ohranjanje in nadgradnjo razmer, ki ustvarjajo pozitivno, spodbudno in povezovalno delovno okolje.

Zaposlenim, ki jim delovni proces to omogoča, omogočamo fleksibilen prihod in odhod z delovnega mesta.

Zaposlenim je na voljo naše lastno parkirišče. Notranje prostore in opremo vseskozi posodabljamo. V sklopu promocije zdravja (podrobneje opisano v nadaljevanju) skrbimo za organizacijo različnih aktivnosti, ki spodbujajo zdrav in aktiven življenjski slog.

Sistem upravljanja varnosti in zdravja pri delu

Periodično izvajamo teoretična in praktična usposabljanja s področja varnosti in zdravja pri delu, saj verjamemo, da je prav visoka usposobljenost in ozaveščenost zaposlenih ključnega pomena za zagotavljanje učinkovitega sistema varnosti in zdravja. Velik poudarek namenjamo ergonomiji na delovnem mestu, požarni varnosti, varstvu okolja in nudenju prve pomoči.

V letu 2021 smo predvsem zaradi razmer, povezanih z virusom SARS-CoV-2, področju varnosti in zdravja pri delu namenili še dodatno pozornost. Za zaposlene smo organizirali možnost cepljenja, vseskozi smo na delovnem mestu nudili tudi storitev hitrega testiranja, opozarjali na preventivne ukrepe za preprečevanje širjenja virusa ter merili telesno temperaturo ob prihodu na delovno mesto.

Ob vseh izzivih, ki jih je prinesel COVID-19, nismo pozabili tudi na druge vidike zdravja. Organizirali smo možnost brezplačnega cepljenja proti klopnemu meningoencefalitisu in sezonski gripi.

V sodelovanju z zunanjim izvajalcem imamo urejene redne periodične obdobne zdravniške preglede za vse zaposlene, hkrati za vse nove sodelavce organiziramo tudi predhodne zdravniške preglede. Obdobne zdravniške preglede smo kljub epidemiji izvajali nemoteno. V 2021 je obdobni pregled opravilo 39 sodelavcev. V primerih, ko zdravniški pregled pokaže potrebo po dodatnih pregledih, to zaposlenemu omogočimo. Če se pojavi potreba po prilagoditvi delovnega mesta in narave dela, nemudoma pristopimo k rešitvi in poskrbimo, da se stvari uredijo na način, ki je za zdravje zaposlenega najbolj primeren.

Z zaposlenimi se posvetujemo in jih vključimo v delovne skupine, ko se na novo kreirajo oz. preoblikujejo že veljavne politike, ki se nanašajo na področje varnosti in zdravja pri delu.

V 2021 smo na lokaciji poročujočih družb organizirali tudi požarno vajo, katere analiza je pokazala, da smo na tovrstne situacije dobro pripravljeni.

Vpliv COVID-19 na delo v letu 2021

Tudi leto 2021 je bilo v veliki meri zaznamovano z virusom SARS-CoV-2. Na zaposlene smo zelo ponosni, saj smo tudi v teh težkih časih ostali povezani in delovali nemoteno. S skupnimi močmi smo se trudili, da je delovni proces tekel in da je bilo delovno okolje vseskozi varno.

Zaposlenim smo izplačali krizni dodatek v prvem in drugem valu epidemije, zagotovili smo ustrezna nadomestila za odsotnost iz naslova višje sile, karantene in čakanja na delo.

Omogočili smo izrabo in nadomestila za kratkotrajne bolniške odsotnosti ter zaposlene redno informirali o možnostih in pravicah v okviru zakonodaje.

Za zaposlene, ki so prihajali na delo, smo poskrbeli, da je bilo delovno okolje varno. Uspelo nam je zajeziti množičen izbruh COVID-19 na delovnem mestu, kar je uspeh celotnega kolektiva. Posameznike, ki so bili okuženi, smo s hitrimi testiranji še pred vstopom na delovno mesto identificirali in jih napotili k osebnim zdravnikom. Varnost in zdravje pri delu sta bila že pred virusom SARS-CoV-2 ena naših glavnih prioritet, nove razmere pa so pokazale, da je za zdravje in varnost pri delu pri nas odlično poskrbljeno, kar nam je tudi omogočilo hiter in enoten odziv na krizne razmere.


Identifikacija nevarnosti, ocena tveganja in nesreč

Pri zagotavljanju varnega delovnega okolja sodelujemo z zunanjim izvajalcem. Periodično pregledujemo delovno okolje in analiziramo morebitne nove nevarnosti. Po potrebi posodabljamo oceno tveganja in sprejemamo dodatne ukrepe, da do teh nevarnosti ne prihaja.

Absentizem, poškodbe pri delu in bolezni, povezane z delom

V letu 2021 je bilo v primerjavi s preteklim letom zaznati povečanje boleznin v breme poročujočih družb in ZZZS. Povečale so se tudi odsotnosti za starševske dopuste. Kot v 2020 je prihajalo tudi do odsotnosti, kot so bile uveljavljene zaradi pojava virusa SARS-CoV-2 (višja sila, karantena idr.).

Tabela: Odsotnosti po vrstah v letih 2019-2021

SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

SALUS, Ljubljana, d.d.

CARSO pharm d.o.o

Leto

Tip odsotnosti

% celotne mase ur

% celotne mase ur

% celotne mase ur

2019

boleznine v breme podjetja

2,98%

0,00%

1,70%

boleznine v breme ZZZS

2,21%

0,00%

0,55%

poškodbe pri delu

0,00%

0,00%

0,00%

starševski dopust

2,97%

0,00%

0,00%

druge odsotnosti

0,00%

0,00%

0,00%

2020

boleznine v breme podjetja

2,35%

0,00%

1,25%

boleznine v breme ZZZS

3,64%

0,00%

0,18%

poškodbe pri delu

0,02%

0,00%

0,00%

starševski dopust

0,69%

0,00%

0,00%

druge odsotnosti

0,19%

0,00%

0,00%

2021

boleznine v breme podjetja

2,11%

0,00%

2,09%

boleznine v breme ZZZS

4,20%

1,92%

0,47%

poškodbe pri delu

0,00%

0,00%

0,00%

starševski dopust

1,62%

0,00%

0,00%

druge odsotnosti

0,17%

0,00%

0,00%

V zadnjih letih smo beležili 1 kratkotrajno odsotnost zaradi poškodbe pri delu oziroma bolezen, povezano z delom (vezano na COVID-19).

Nediskriminacija

Vsem zaposlenim in kandidatom za zaposlitev omogočamo enake možnosti, ne glede na spol, raso, vero, narodno pripadnost ali druge kulturne razlike.

Zagotavljamo spoštovanje osebnih pravic in osebnosti zaposlenih, varovanje osebnih podatkov, humano in spoštljivo komunikacijo, sporazumno reševanje nesoglasij, prepoved vseh oblik diskriminacije in plačilo za delo, opravljeno skladno s standardi delovne zakonodaje.

Sledimo politiki odprtih vrat. Vsi zaposleni so pozvani, da opozarjajo na pomisleke v zvezi z neustreznimi praksami oz. neskladnim ravnanjem ali na sume domnevnih kršitev, tudi o domnevni diskriminaciji. Ob tem jim zagotavljamo popolno zaščito. Zavezani smo ustrezno raziskati vsako prijavo domnevne kršitve. V letu 2021 ni bilo prijav diskriminacije, zato ni bilo potrebno sprejeti dodatnih, na to vezanih ukrepov.


12.2Poslujemo povezovalno

Zaveze

S povezovanjem in ozaveščanjem gradimo odgovorno verigo vrednosti.

Kot vitalni povezovalni člen v verigi vrednosti med proizvajalci, kupci in končnimi potrošniki si prizadevamo za dolgoročno in odgovorno partnersko sodelovanje z namenom zagotoviti varne, učinkovite in kakovostne proizvode in storitve, katerih življenjski krog je zaokrožen.

V sinergiji s partnerji dvigujemo vrednost širšemu družbenemu okolju.

Poročujoče družbe pri svojem poslovanju skrbimo za vračanje lokalnemu okolju, predvsem (a ne izključno) na področju zdravja ljudi.

Gradniki in cilji

Gradniki

Cilji do leta 2028

Slika 8  

Od dobavitelja do pacienta: varno, pravočasno in kakovostno

Zamude pri dostavi (cilj: pod 4%)

Delež ponovljenih neskladnosti pri presojah in inšpekcijskih pregledih (cilj: 0%)

Pravočasna in celovita izvedba odpoklicev (cilj: 95%)

Reklamacije na kakovost storitve (cilj: pod 0,15%)

Pravočasno posredovanje poročil o neželenih učinkih zdravil, zapletih z medicinskimi pripomočki in reklamacijah na kakovost izdelkov dobaviteljem (cilj: 95%)

Slika 23  

Programi ozaveščanja deležnikov

V preglede dobaviteljev dodamo sklop, ki se navezuje na trajnost

V reviji SALUS+ redno naslavljamo trajnostne teme​​

Na dogodke za kupce vključimo vsaj 1 predavanje na temo trajnostnega razvoja​​

Ena podana iniciativa letno na temo trajnosti v enem od združenj (AmCham, Trgovinska zbornica, Lekarniška zbornica, Združenje Manager)

Slika 24  

Družbena odgovornost in korporativno prostovoljstvo

Vsaj 50 % sredstev za donacije usmerimo v zdravstvene storitve

Izvedemo vsaj 2 organizirani akciji korporativnega prostovoljstva na leto

Prispevek k trajnostnim ciljem ZN do leta 2030


12.2.1Kupci, dobavitelji in interesna združenja

Zasebnost strank in njihovi podatki

Zavedamo se pomena varstva osebnih podatkov in si prizadevamo ravnati skladno z veljavno zakonodajo na tem področju. Sprejete imamo postopke in ukrepe za varovanje zbirk osebnih podatkov pri njihovem zbiranju, obdelovanju, shranjevanju, posredovanju in uporabi.

V letu 2021 nismo prejeli pritožb glede kršitev zasebnosti strank ali izgube njihovih podatkov.

Varovanje informacij in neprekinjeno poslovanje

Krovna politika varovanja informacij in neprekinjenega poslovanja skupaj s področnimi politikami in pravilniki določa postopke varovanja informacij in neprekinjenega poslovanja poročujočih družb. Vsi postopki so skladni z zakonodajnimi določili in zahtevami sistema upravljanja varovanja informacij in sistema upravljanja neprekinjenega poslovanja.

Cilj varovanja informacij in neprekinjenega poslovanja je stalno izboljševanje kakovosti varnega upravljanja z informacijami in preprečevanje oziroma zmanjšanje posledic varnostnih incidentov na najmanjšo možno mero. Namen politike varovanja informacij je določiti pomembnost informacij za ustrezno delovanje dejavnosti in jih ustrezno zaščititi. Strategija neprekinjenega poslovanja temelji na zahtevi po ponovni vzpostavitvi poslovanja najkasneje v 2 urah po izpadu in največji dopustni izgubi podatkov do 8 ur pred izpadom.

Sistem kakovosti

Obvladovanje tveganj je pomemben del učinkovitega sistema upravljanja kakovosti. Tveganja vrednotimo z vidika ohranjanja kakovosti izdelkov in storitev v procesih proizvodnje in prometa z zdravili in medicinskimi pripomočki na debelo. Sistem kakovosti se redno preverja, nadgrajuje in izboljšuje, spremembe pa obvladujemo skladno s pravili dobrih praks in veljavno zakonodajo. Za vse procese periodično izvajamo oceno tveganj in vpeljujemo preventivne oz. korektivne ukrepe, kadar je to potrebno.

Učinkovitost sistema kakovosti se v družbi SALUS, Veletrgovina, d.o.o. preverja tudi z inšpekcijskimi nadzori regulatornih organov. Vsako leto se izvede tudi med deset in dvajset presoj s strani pogodbenih partnerjev na sami lokaciji ali on-line, v zadnjem letu pa se je povečajo število preverjanj učinkovitosti našega sistema kakovosti preko izpolnjevanj vprašalnikov. Pri tem v letu 2021 ni bilo zaznanih večjih ali kritičnih neskladnosti.

V letu 2021 smo bili presojani tudi s strani SIQ Ljubljana in prejeli nov certifikat kakovosti ISO 9001:2015.

Osrednjega pomena za zagotavljanje kakovosti je tudi dvosmerna komunikacija s kupci. Pozorni smo na predloge za izboljšave in rezultate ankete o zadovoljstvu kupcev z našimi storitvami, na podlagi katerih preverjamo in izboljšujemo kakovost našega poslovanja.

Varnost izdelkov

Družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. kot vitalni člen v oskrbi z zdravili in medicinskimi pripomočki posluje skladno s farmakovigilančno in regulatorno zakonodajo. V letu 2021 nismo imeli farmakovigilančnega nadzora s strani Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP), sodelovali smo le pri farmakovigilačnem nadzoru pri našem poslovnem partnerju, kjer ni bilo zaznanega nespoštovanja zakonodaje.

Varnost kupcev zagotavljamo z odprtim dialogom in pravočasnim prepoznavanjem, upravljanjem in poročanjem o tveganjih, povezanih z izdelki.

Reševanje reklamacij

Kupcem družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. omogoča kar se da hitro reševanje reklamacij prek krovne reklamacijske službe, ki pokriva vse oddelke v komerciali, izvaja pa tudi aktivnosti za CARSO pharm d.o.o. Proces reševanja reklamacij je celosten, kar pomeni, da so vanj vključena področja kakovosti, nabave, prodaje, logistike, finančno-računovodska služba in seveda dobavitelji.

Kupec lahko poda reklamacijo ustno, pisno ali elektronsko prek internetnega portala. S slednjim zasledujemo cilje digitalizacije, brezpapirnega poslovanja in kupcem omogočamo samostojnost pri pregledu in vodenju evidenc.

Del postopka reklamacij je lahko tudi odpoklic izdelka. Vse kupce smo o odpoklicu izdelka dolžni obvestiti v najkrajšem možnem času po elektronski pošti in če je potrebno tudi po telefonu.

Trženje in označevanje izdelkov

Družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. ima v ponudbi veliko različnih izdelkov, ki jih morajo proizvajalci, uradni distributerji oziroma mi sami, če nastopamo v tej vlogi, ustrezno označiti. Izvajamo naslednje aktivnosti prepakiranja (za slovenski trg in tudi tuje trge): deklariranje izdelkov, vstavljanje navodil za uporabo oz. prilaganje navodil za uporabo, zamenjava navodil za uporabo, pakiranje izdelka v primarni ovojnini v zunanjo ovojnino, zamenjava zunanje ovojnine, pakiranje izdelkov ter priprava promocijskih pakiranj. Sledljivost celotnega procesa je elektronsko evidentirana.

Oddelek regulative pripravi besedilo tiskanih materialov (navodilo za uporabo, deklaracija) za opremljanje zdravil, kozmetike, prehranskih dopolnil in medicinskih pripomočkov, ki se prodajajo v tujejezični ovojnini, pripravi specifikacije tiskanih materialov in načrt opremljanja ter jih objavi v internem informacijskem sistemu DNA. Sodelovanje s tiskarji oziroma grafičnimi oblikovalci, ki pripravijo barvni osnutek tiskovine, poteka elektronsko s shranjevanjem dokumentov izključno v elektronski obliki. Sistem DNA omogoča transparentno sledljivost vsem verzijam tiskanih materialov tekom življenjskega cikla izdelka. Specifikacije tiskanih materialov in artikel sta povezana preko dveh informacijskih sistemov, DNA in MS Dynamics NAV.

Trditve na izdelkih so v domeni proizvajalcev in uradnih distributerjev, od katerih zahtevamo dosledno spoštovanje veljavne zakonodaje, kar imamo opredeljeno tudi v medsebojnih pogodbah. V letu 2021 nismo zabeležili primerov nespoštovanja v zvezi s trditvami na izdelkih.

Izdelke, ki se oglašujejo v naši reviji Salus+ in na digitalnih prikazovalnikih v lekarnah, predhodno pregledamo z regulatornega vidika. Odgovornost za tržno komunikacijo preko naših oglaševalskih medijev je tako na naši kot na strani naročnikov, od katerih pričakujemo in zahtevamo dosledno spoštovanje veljavne zakonodaje. Tržne komunikacije ne smejo biti v nasprotju z etičnimi in moralnimi načeli, kodeksi, pravili konkurenčnega prava, avtorskega prava ali prava intelektualne lastnine, tudi ne v nasprotju z oglaševalskimi standardi, Pravilnikom o oglaševanju zdravil in ostalimi veljavnimi pravili. V letu 2021 ni bilo zabeleženih primerov nespoštovanja v zvezi s tržnimi komunikacijami.

Preskrba z zdravili v izrednih razmerah

Skladno s pravili dobre distribucijske prakse je družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. dolžna v primeru izrednih razmer zagotavljati preskrbo z zdravili tudi izven rednega delovnega časa. Za ta namen imamo vzpostavljeno varnostno službo, ki je dosegljiva 24/7. Ob klicu se obvezno zabeležijo osnovni kontaktni podatki klicatelja, za katero zdravilo gre, količina in obrazložitev nujne nabave zdravila. Skrbnik kupca oceni, kako hitro je treba naročilo realizirati. Skladno s tem se aktivirajo ustrezne službe, da se dobava izvrši v čim krajšem roku.

Izdelki v hladni verigi

Izdelke hladne verige družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. shranjuje v prostorih, ki ves čas zagotavljajo ustrezno temperaturo. Za nadzor temperature uporabljamo centralni nadzorni sistem. Izdelke transportiramo pri zahtevani temperaturi, za kar uporabljamo namenska vozila in validirane pasivne ali aktivne termo zaboje. Vozila so opremljena z umerjenimi merilniki za spremljanje temperature in izpisovalcem temperature.

Inovativna zdravila

Družbi SALUS, Veletrgovina, d.o.o. in CARSO pharm d.o.o. ves čas tudi stremita k iskanju novih registriranih in neregistriranih inovativnih zdravil za ključna terapevtska področja, kot so bolezni srca in ožilja, bolezni prebavil, bolezni osrednjega živčevja in lajšanje bolečin ter za druga področja, kot so onkološke bolezni, sladkorne bolezni, bolezni kože in podkožnega tkiva, bolezni sečil idr.

Informacije o novih zdravilih na trgu lahko pridobimo od obstoječega dobavitelja, ki namerava zdravilo tržiti, ali pa od kupca (bolnišnice ali zunanje lekarne) prejmemo povpraševanje po novi učinkovini/novem zdravilu.

Leta 2020 smo uspeli na slovensko tržišče pripeljati zdravilo za cistično fibrozo, leta 2021 pa zdravilo za bolezni kože in podkožnega tkiva.

Socialna in okoljska ocena dobaviteljev

Družbi SALUS, Veletrgovina, d.o.o. in CARSO pharm d.o.o. upravljata z razvejano mrežo približno 1.500 dobaviteljev, ki nam dobavljajo okoli 50.000 artiklov. V področnih smernicah in predpisih imamo natančno opredeljene nabavne procese. Pogodbene obveznosti do dobaviteljev v celoti spoštujemo.

Večino nabave blaga, v letu 2021 več kot 70%, izvedemo od slovenskih podjetij oz. slovenskih predstavništev tujih podjetij.

Tabela: Delež nabave v letih 2019-2021 glede na poreklo izdelkov

SALUS, Veletrgovina, d.o.o. in CARSO pharm d.o.o.

Leto

Slovenija %

EU %

Tretje države %

2019

72,50

27,00

0,50

2020

72,00

26,50

1,50

2021

67,75

31,70

0,55

Največjih 15 podjetij, s katerimi sodelujemo, redno objavlja trajnostna poročila, v katerih so razkriti njihovi socialni in družbeni vplivi. Doslej zato nismo imeli potrebe po dodatnem preverjanju socialnih in okoljskih vplivov naših dobaviteljev. S primeri negativnih družbenih ali okoljskih vplivov ali neskladnosti z zakonodajo v dobavni verigi se še nismo srečali.

Članstva v združenjih

Prisotnost v strokovnih in stanovskih združenjih prepoznavamo kot pomemben dejavnik pri sooblikovanju stališč do aktualnih vsebin in kot podporni člen v oblikovanju dobrih poslovnih praks, vselej s ciljem zagotavljati varno in učinkovito preskrbo prebivalstva s proizvodi, ki zagotavljajo zdravje in dobro počutje slehernega posameznika. Zato aktivno sodelujemo z nacionalnimi in mednarodnimi institucijami.

SALUS, Veletrgovina, d.o.o. je dolgoletni član Trgovinske zbornice Slovenije (»TZS«), in sicer sekcije veletrgovcev z zdravili, pri kateri dejavno sodeluje s svojimi mnenji ter prispeva k oblikovanju stališč sekcije glede predlogov za spremembe in dopolnitve relevantne zakonodaje, ki bi lahko posegala na področje veletrgovske dejavnosti in vplivala tudi na širšo družbo. Preko TZS ta družba sodeluje tudi s krovno evropsko organizacijo veletrgovcev z zdravili s polnim obsegom »GIRP« (»Groupement International de la Répartition Pharmaceutique«), ki deluje kot svetovalno telo in veletrgovcem zagotavlja dodatno podporo pri zagotavljanju varne, nemotene in učinkovite dobavne verige izdelkov od proizvajalcev do pacientov. Oddelek regulative je vključen v regulatorno sekcijo Slovenskega farmacevtskega društva (»SFD«) in Združenje za prehranska dopolnila pri Gospodarski zbornici Slovenije, kjer z aktivno udeležbo podaja svoje predloge in sodeluje pri spreminjanju zakonodaje ter sledi sodobnim trendom in spremembam z regulatornega področja.

Z željo po izboljšanju poslovnega okolja se je družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. v letu 2021 pridružila največji in najmočnejši povezavi gospodarstva v Sloveniji, Gospodarski zbornici Slovenije (»GZS«), saj se zavedamo pomena pretoka znanja in idej, povezovanja in tako pospeševanja razvoja dejavnosti.

Zavedamo se, da z našim dejavnim članstvom v različnih organizacijah lahko pripomoremo tudi k razvoju poslovne odličnosti generacij, ki šele vstopajo na trg dela. V okviru članstva v eni najbolj aktivnih mednarodnih poslovnih skupnosti v Sloveniji, AmCham Slovenija, ki je organizirana v okviru Ameriške gospodarske zbornice, družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. dejavno sodeluje v programu »Prvi mentor«, v katerem naši sodelavci s svojim znanjem in izkušnjami pomagajo mladim, ki šele začenjajo s karierno potjo oz. razmišljajo o lastni poslovni poti. Preko AmCham Slovenija smo vključeni tudi v program AmCham Young ProfessionalsTM, s katerim sodelavcem mlajše generacije omogočamo dodatni osebni in karierni razvoj.

12.2.2LOKALNO OKOLJE

Donacije, sponzorstva in partnerstva

V poročujočih družbah se zavedamo pomena družbene odgovornosti, zato podpiramo povezovanje tako z lokalnimi kakor tudi z drugimi organizacijami in društvi, ki se ukvarjajo s športnimi, kulturnimi, izobraževalnimi in drugimi vsebinami. Pomagamo pri akcijah, ki so v dobrobit lokalne in širše družbene skupnosti. S sredstvi podpiramo tudi napredek znanstvenega in zdravstvenega znanja, izobraževanje in delovanje združenj bolnikov.

K podajanju družbeno odgovornih pobud in prostovoljstvu aktivno spodbujamo tudi naše zaposlene, ki so nepresahljiv vir energije, idej in družbeno odgovornih ravnanj.

Kot vsako leto do sedaj smo se tudi v letu 2021 odzvali številnim pobudam in prošnjam. Z dobrodelnimi prispevki in donacijami smo podprli več organizacij in društev ter akcij, ki so bile namenjene izboljšanju življenja ljudi. Za donacije in dobrodelnost smo namenili 13.558 EUR.

Med drugimi smo v letu 2021 podprli vseslovensko akcijo zbiranja finančnih sredstev, s katerimi smo otrokom, katerih starši si tega ne morejo privoščiti, omogočili počitnice na morju.

Društvu slepih in slabovidnih smo na njihovo prošnjo prispevali sredstva za nakup športne opreme za slepega člana parakolesarske reprezentance za udeležbo na paralimpijskih igrah »Tokyo 2020«.

Pomagali smo prostovoljcem pri izvajanju programa psihosocialne pomoči invalidom, ki deluje že od začetka pandemije. Prostovoljci invalide obiskujejo na domu, saj je osebni stik in pomoč v času pandemije prav za ljudi, ki so gibalno ovirani, še kako pomemben.

Naši prispevki so namenjeni napredku znanosti, tako denimo raziskavam in razvoju genske terapije in genskega zdravila za otroke, ki imajo redko gensko bolezen CTNNB1.

Pomagali smo pri obnovi dotrajanega košarkarskega igrišča v slovenskem Primorju, ki ga uporabljajo pretežno otroci s posebnimi potrebami. Kot sponzor smo podprli Košarkarsko zvezo Slovenije v prizadevanju, da niza uspehe tudi v prihodnje ter tako mlade spodbuja k športnemu udejstvovanju ter zdravemu načinu življenja.

Finančna sredstva smo namenili za podporo realizacije programa 24-urne paliativne oskrbe hudo bolnim v zadnjem obdobju življenja.

Z namenom, da bodo otroci še bolj kvalitetno preživeli čas v klimatskih in podobnih zdraviliščih, smo prispevali denarna sredstva za nakup opreme, igral in terapije s konji za dve zdravilišči.

Zvezi slovenskih društev za boj proti raku smo pomagali s sredstvi za nakup opreme, ki pomaga pri boljši obravnavi bolnikov z rakom, predvsem tiste opreme, ki izboljša pravočasno odkrivanje predrakavih in rakavih sprememb v presejalnih programih ZORA, DORA in SVIT.

Podpiramo tudi umetniško udejstvovanje širše skupnosti, saj slikarjem, fotografom in rokodelcem omogočamo, da svoja umetniška dela razstavljajo v avli na lokaciji poročujočih družb in jih tako na ogled postavijo širšemu občinstvu. Umetniki se izmenjujejo in razstavljajo vse leto, razstave pa so javne in brezplačno dostopne ne le zaposlenim, našim obiskovalcem in poslovnim partnerjem ter vsem drugim, ki si jih želijo ogledati.

Matična družba SALUS, Ljubljana, d.d. tudi aktivno spodbuja zagonska podjetja na področju zdravja. Tako je z naložbo v poslovni delež podprla družbi SmartOptomety d.o.o., ki razvija digitalne rešitve za očesno nego, in Medifit d.o.o., ki ponuja tehnološke rešitve zavarovalnicam, ki tržijo dodatna zdravstvena zavarovanja, kot tudi izvajalcem zdravstvenih storitev in pacientom.

Vplivi na zunanje okolje

V zadnjih letih nismo beležili dejanskih in potencialnih negativnih vplivov na zunanje okolje oz. lokalno skupnost. V letu 2021 smo ponovno preventivno izvedli meritve svetlobnega sevanja poslovne stavbe v Ljubljani, ki je bilo zanemarljivo in daleč pod dovoljenimi mejami. Zunanja razsvetljava naše poslovne stavbe je kombinacija led in metal halogenih luči, ki je primerno senčena in s svetlobo ne onesnažuje okolja.


12.3Poslujemo okolju prijazno

Zaveze

Zmanjšujemo emisije toplogrednih plinov in prispevamo k neto ničogljični družbi.

S svojo dejavnostjo neposredno ne vplivamo na visoke izpuste CO₂, ampak jih celo zmanjšujemo z optimiziranjem distribucijskih poti, uvedbo zelenih transportnih sredstev ter večanjem lastne proizvodnje elektrike iz sonca. Zeleni SALUS za zeleno prihodnost.

Povečujemo snovno učinkovitost in krožno gospodarstvo.

Posebno pozornost namenjamo učinkovitemu ravnanju s snovmi s poudarkom na preprečevanju nastajanja odpadkov in uvajanju trajnostne embalaže.

Gradniki in cilji

Gradniki

Cilji do leta 2028

 Slika 35  

Energetska učinkovitost in obnovljivi viri energije

Povečanje samooskrbe z zeleno energijo na eno tretjino

Prehod na sistem ogrevanja voda-voda

Prehod na LED razsvetljavo (15% letna rast)

   Slika 40

Trajnostna mobilnost

Postavimo dve polnilnici za električna vozila

Zagotovimo vsaj tri električna službena vozila (za terensko delo)

Zagotovimo vsaj eno električno vozilo za razvoz zdravil

   Slika 41

Snovna učinkovitost in krožno gospodarstvo

Uvedba vračljivih palet

Prehod na eko higienski material (WC papir, brisačke in čistila), zmanjševanje porabe za 10 %

Zbiranje gumic za spenjanje izdelkov: zmanjšanje količine porabe gumic na 1/3, ukinitev do leta 2028

Brezpapirno poslovanje s kupci

Prispevek k trajnostnim ciljem ZN do leta 2030


12.3.1RABA RESURSOV IN SNOVI TER RAVNANJE Z ODPADKI

Upravljanje energije

Poročujoče družbe za delovanje uporabljamo dva energenta, in sicer elektriko za delovanje vseh sistemov in energijo toplovoda za ogrevanje prostorov. Na strehi poslovnega objekta imamo sončno elektrarno moči 375 kW, katere energijo porabljamo v delovnem procesu, del (okoli 18 %) pa jo oddamo v omrežje.

Tabela: Upravljanje z električno energijo v letih 2019-2021

Objekt Litostrojska

Leto

Proizvedena energija iz sončne elektrarne (KWh)

Porabljena energija iz sončne elektrarne (KWh)
(a)

Energija sončne elektrarne, oddana v omrežje (KWh)

Kupljena električna energija (KWh)
(b)

Skupna porabljena električna energija (KWh) (a+b)

Poraba KWh/kos

2019

411.569

347.513

64.056

933.494

1.281.007

0,0557

2020

432.484

361.595

70.889

927.355

1.288.950

0,0495

2021

421.637

369.218

52.419

1.037.044

1.406.262

0,0402

Tabela: Porabljena energija toplovoda za ogrevanje prostorov v letih 2019-2021

Objekt Litostrojska

Leto

MWh

MWh/kos

2019

327

0,0000142

2020

326

0,0000125

2021

413

0,0000121

Energetsko intenzivnost znižujemo z natančno regulacijo energetskih porabnikov (klimatizacija, luči idr.) ter s stalnim izboljševanjem in nadgrajevanjem funkcionalnosti skladiščnega sistema kot največjega porabnika energije v stavbi. V skladišču stremimo k optimizaciji, kar pomeni polnejše zaboje, ki tečejo po najkrajši možni poti transportnih trakov. S tem manj obremenjujemo tehniko in znižujemo porabo energije.

Upravljanje z vodo

Poslovni objekt na Litostrojski cesti 46a v Ljubljani je priključen na javno vodovodno omrežje. Vode ne porabljamo v proizvodne namene, ampak izključno za osebno uporabo. V zadnjih letih se kaže pozitiven trend racionalne porabe vode.

Tabela: Poraba vode v letih 2019-2021

Objekt Litostrojska

Poraba vode (m3)

Poraba m3/osebo

2019

1.740

10,20

2020

1.250

10,00

2021

1.560

9,75

Objekt je priključen na ljubljansko kanalizacijsko omrežje, v katerega se odvajajo le fekalne vode, usmerjene v čiščenje na centralno čistilno napravo. Vsa meteorna voda z objekta se zliva v več ponikovalnic. Prav tako se v ponikovalnice preko oljnega lovilca zliva tudi voda z asfaltnih površin.

Upravljanje materialov

Največ materiala se porabi v družbi SALUS, Veletrgovina, d.o.o., in sicer za embalažo izdelkov. Dobavo blaga kupcem izvajamo s povratno plastično embalažo (zaboji). V procesu prepakiranja pa uporabljamo sestavljivo kartonsko embalažo in ovijalno folijo. Količine uporabljenega materiala so odvisne od količin prodanih izdelkov. V zadnjih treh letih beležimo 30% dvig količin prodanega in 70% dvig opremljenega blaga.

Tabela: Raba materiala za embalažo v letih 2019-2021

SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

Leto

Kartonska embalaža (kg)

Folija (kg)

2019

1.229

1.100

2020

1.629

1.200

2021

1.450

1.200

Navedene so količine embalaže, ki jo zagotovimo sami. V določenih primerih po pogodbah o izvajanju storitev farmacevtske ovojnine embalažo (papir, folija) zagotovi dobavitelj oziroma proizvajalec izdelka, družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. pa samo izvede storitev z zagotovljeno embalažo. Trenutno ne uporabljamo recikliranih vhodnih materialov.

Ravnanje z odpadki

Z odpadki upravljamo skladno s hierarhijo ravnanja z odpadki, pri čemer dajemo velik poudarek zmanjševanju nastanka in ločenemu zbiranju posameznih frakcij. Daleč največji delež predstavljajo papirna in kartonska embalaža ter embalaža iz lepenke, ki so reciklabilne. Na drugem mestu je plastična embalaža. Količine posameznih kategorij rastejo zaradi rasti obsega poslovanja (povečanje količin). Kosovni odpadki in drugi odpadki nastajajo občasno, vezano na določene poslovne dogodke, kot so manjše adaptacije ipd.

Tabela: Odpadki po vrstah v letih 2019-2021

SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

Leto

Papirna, kartonska embalaža in embalaža iz lepenke

Plastična embalaža

Mešana embalaža

Kosovni odpadki

Plastika

Steklena embalaža

Trdni odpadki, ki niso navedeni v 07 05 13

Odpadki, ki niso navedeni drugje

2019

73.046

7.190

7.610

-

-

-

900

4.633

2020

90.136

12.390

1.250

-

-

860

-

3.378

2021

103.160

12.280

6.170

-

-

4.840

-

7.657

Družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. ima sklenjeno Pogodbo o prenosu obveznosti ravnanja z embalažo in odpadno embalažo z družbo Recikel d.o.o., s katero na le-to prenaša svoje obveznosti ravnanja z odpadno embalažo, dano v promet v Sloveniji. Pogodbeni partner organizira zbiranje, transport, reciklažo, predelavo, skladiščenje in odstranjevanje odpadne embalaže, skladno z zahtevami Uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo.

Družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. je kot veletrgovec zavezana k prevzemanju odpadnih zdravil iz poslovnih enot, ki jih oskrbuje (lekarne, bolnišnice). Skrbimo za varno ravnanje in ustrezno odstranjevanje odpadnih zdravil. Odstranjevanje odpadnih zdravil izvajajo le osebe, ki imajo okoljevarstveno dovoljenje za odstranjevanje odpadkov v skladu z veljavnimi predpisi.

Tabela: Odpadna zdravila, predana v sežig v letih 2019-2021

SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

Leto

kg

2019

3.081

2020

2.601

2021

5.198

Pri količinah odpadnih zdravilih smo odvisni od vzorcev poslovanja naših poslovnih partnerjev in ravnanja končnih uporabnikov, zato med leti lahko prihaja do precejšnjih nihanj.

Transporta nevarnih odpadkov ne izvajamo.

Okoljska zakonodaja in predpisi

V letu 2021 ne beležimo kršitev okoljske zakonodaje in predpisov. Redni inšpekcijski postopek glede poročanja o ravnanju z odpadno električno in elektronsko opremo, izveden v 2021, ni pokazal večjih nepravilnosti.

12.3.2TRAJNOSTNI TRANSPORT

Transport izdelkov

Transport izdelkov je družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. v celoti zaupala šestim pogodbenim izvajalcem, ki razvoz opravljajo s 23 kombi vozili. Vsa vozila so na dieselski pogon. Ker pa razpolagamo z lastno zeleno energijo iz sonca, bomo ta vozila postopoma deloma nadomestili z vozili na električni pogon. Žal trenutno trg na tem področju (razen enega proizvajalca) še ne ponuja prave alternative električnega kombi vozila.

Transport izdelkov po Sloveniji je organiziran po načinu fiksnih prog, ker kupci zahtevajo dostave ob točno določenih urah in to večkrat dnevno. Transport smo pilotno poizkusili organizirati s pomočjo orodja za optimalno planiranje transportnih poti, vendar ta način za naše kupce žal ni sprejemljiv, saj zaradi specifičnih faktorjev (nočne dostave pod ključem se izvajajo le določenim kupcem), optimiziranja poti in naklad, kupec nima točne informacije, kdaj dostavo lahko pričakuje. Projekt je bil zato opuščen.

Statistika prevozov kaže pozitiven trend na račun vedno večje zasedenosti in izkoriščenosti vozil.

Tabela: Kazalniki transporta v letih 2019-2021

SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

Leto

Število vozil

Prevoženi km

km/vozilo

Izdani artikli (kom)

Prepeljani artikli/vozilo

2019

22

1.280.000

58.182

23.000.000

1.045.455

2020

23

1.350.000

58.696

26.000.000

1.130.435

2021

24

1.501.449

62.560

35.000.000

1.458.333

Transport zaposlenih

Sedež poročujočih družb se nahaja na Litostrojski cesti 46a v Ljubljani. Lokacija je dostopna tako z osebnim prevozom in mestnim avtobusnim prevozom, v bližini sta tudi postaja vlaka in postajališče BicikeLJ za izposojo koles. Velik del zaposlenih (42%) biva v ljubljanskem obroču, preostali del se na lokacijo vozi iz bližnjih občin.

V letu 2021 smo od doma delali skupno 7.929 dni. S tem smo prispevali k zmanjšanju števila prevozov na delo in z dela ter posledično nižji obremenitvi okolja s CO2. V zadnjih dveh letih so nas v delo od doma deloma prisilile razmere zaradi izbruha virusa SARS-CoV-2, v prihodnje pa je naš cilj, da delo od doma postane stalna praksa.

12.4O trajnostnem poročanju

Skupina SALUS o svojem trajnostnem razvoju poroča prvič v okviru poslovnega poročila, in sicer za največjo družbo v Skupini, SALUS, Veletrgovina, d.o.o., ter družbi SALUS, Ljubljana, d.d. in CARSO pharm d.o.o. Poročilo je pripravljeno v skladu s Standardi GRI Global Reporting Initiative«) – osnovna verzija. V naslednjih letih bomo nadaljevali z letnim poročanjem o trajnostnem razvoju, ki ga bomo dopolnjevali in postopoma razširjali tudi na vse ostale družbe v Skupini SALUS.

Na podlagi prepoznanih vplivov, matrike ključnih deležnikov in trajnostnih zavez poročujočih družb do leta 2028, ki jih prvič javno objavljamo, smo opredelili bistvena trajnostna področja.

V proces priprave trajnostnega poročila so bili aktivno vključeni vso oddelki poročujočih družb, vključno z vodstvom.

Naše poročanje je transparentno in vsebuje podatke, s katerimi v poročujočih družbah Skupine SALUS trenutno razpolagamo. Pri izbiri vsebine so ključni naslednji atributi: bistvenost, vključenost deležnikov in trajnostni kontekst. Pri podajanju vsebine smo se trudili za uravnoteženost, primerljivost, točnost, jasnost in zanesljivost podatkov.

V trajnostnem poročilu poročamo o vseh kazalnikih, ki smo jih opredelili kot bistvene, nebistvenih ne navajamo in o njih ne poročamo.

Odgovorna oseba poročanja o trajnostnem razvoju je član uprave obvladujoče družbe Gregor Jenko (gregor.jenko@salus.si).

12.5Kazalniki standardov GRI

Organizacijski profil

Stran

102-1

Ime organizacije

 19

102-2

Dejavnosti, izdelki, storitve

 10

102-3

Sedež skupine SALUS

 10

102-4

Lokacije dejavnosti

 10

102-5

Lastništvo in pravna oblika

 10

102-6

Trgi, na katerih skupina SALUS izvaja dejavnosti

 10

102-7

Obseg skupine

 10

102-8

Informacije o zaposlenih in drugih delavcih

 44

102-9

Dobaviteljska veriga

 53

102-13

Članstvo v združenjih

54

Strategija

Stran

102-14

Izjava predsednika uprave

39

102-15

Ključni vplivi, tveganja in priložnosti

 31

Etika in integriteta

Stran

102-16

Vrednote, načela, standardi, norme obnašanja

43

102-17

Mehanizmi za reševanje etičnih vprašanj

43

Upravljanje

Stran

102-18

Upravljavska struktura

43

102-19

Prenos pooblastil

43

102-20

Odgovornost na izvršni ravni za trajnostni razvoj

43

102-21

Posvetovanje z deležniki o ekonomskih, okoljskih in družbenih temah

 11

102-22

Sestava najvišjega organa upravljanja

 21

102-23

Predsednik najvišjega organa upravljanja

 19

102-24

Izbor in imenovanje najvišjega organa upravljanja

 17

102-27

Kolektivno znanje najvišjega organa upravljanja

 21

102-28

Vrednotenje delovanja najvišjega organa upravljanja

 7

102-29

Prepoznavanje in upravljanje ekonomskih, okoljskih in družbenih vplivov

 43

102-30

Učinkovitost procesov upravljanja s tveganji

 33

102-31

Pregled ekonomskih, okoljskih in družbenih področij/tem

 39

102-32

Vloga najvišjega organa upravljanja pri trajnostnem poročanju

 43

102-35

Politika prejemkov

 22

Vključevanje deležnikov

Stran

102-40

Seznam deležniških skupin

 11

102-42

Prepoznavanje in izbor deležniških skupin

11

102-43

Pristop k vključevanju deležnikov

 11

Poročevalska praksa

Stran

102-45

Subjekti, vključeni v konsolidirani računovodski izkaz

 10

102-46

Opredelitev vsebine poročila in meje poročanja za posamezne teme

 39

102-47

Seznam bistvenih tem/ področij

 39

102-50

Poročevalsko obdobje

 39

102-51

Datum zadnjega poročila

 39

102-52

Cikel poročanja

 1

102-53

Kontaktna oseba za vprašanja glede poročila

60

102-54

Poročevalski sklic v skladu z GRI standardom

60

102-55

GRI kazalo vsebine

60

Upravljavski pristop

Stran

103-1

Razlaga bistvenih področij/ tem

 10

103-2

Upravljavski pristop in njegove sestavine

 19

103-3

Evalvacija upravljavskega pristopa

 19

Ekonomska uspešnost

Stran

201-1

Ustvarjena in porazdeljena neposredna ekonomska vrednost

 24

201-3

Načrt dodatnega pokojninskega zavarovanja in druge dodatne bonitete

 47

Prisotnost na trgu

Stran

202-1

Delež najvišjega vodstva iz lokalnega (nacionalnega) okolja

 19

Prakse naročil

Stran

204-1

Odstotek vseh naročil, ki jih dobavijo lokalni dobavitelji

53

Protikorupcija

Stran

205-1

Dejavnosti s tveganji, povezanimi s korupcijo

43

205-2

Komuniciranje in usposabljanje o politikah in postopkih za boj proti korupciji

44

205-3

Potrjeni dogodki korupcije in sprejetih ukrepih

44

Materiali

Stran

301-1

Uporabljeni materiali

58

301-2

Uporabljeni reciklirani vhodni materiali

58

Energija

Stran

302-1

Poraba energije znotraj organizacije

 57

302-2

Poraba energije zunaj organizacije

59

302-3

Energetska intenzivnost

 57

302-5

Zmanjšanje energetskih potreb za izdelke in storitve

 57

Voda in odpadne vode

Stran

303-1

Odnos do vode kot skupnega vira

 57

303-2

Upravljanje vplivov, povezanih z odvajanjem vode

 59

303-4

Izpust vode

57

303-5

Poraba vode

57

Odplake in odpadki

Stran

306-1

Odvajanje vode po kakovosti in namembnosti

 57

306-2

Odpadki glede na vrsto in metodo odstranjevanja

58

306-4

Prevoz nevarnih odpadkov

58

Okoljska skladnost

Stran

307-1

Neupoštevanje okoljske zakonodaje in predpisov

59

Okoljska ocena dobaviteljev

Stran

308-2

Negativni vplivi na okolje v dobavni verigi in sprejeti ukrepi

53

Zaposlovanje

Stran

401-1

Novi zaposleni in fluktuacija zaposlenih

 46

401-3

Starševski dopust

49

Odnosi med delojemalci in menedžmentom

Stran

402-1

Minimalni odpovedni roki ob operativnih spremembah

46

Varnost in zdravje pri delu

Stran

403-1

Sistem upravljanja varnosti in zdravja pri delu

48

403-2

Identifikacija nevarnosti, ocena tveganja in nesreč

 49

403-3

Storitve zdravja pri delu

48

403-5

Usposabljanje delavcev s področja varnosti in zdravja pri delu

48

403-6

Promocija zdravja delavcev

47

403-7

Preprečevanje in ublažitev vplivov na zdravje in varnost pri delu, ki so neposredno povezani s poslovnimi odnosi

47

403-9

Poškodbe pri delu

49

403-10

Bolezni, povezane z delom

49

Usposabljanje in izobraževanje

Stran

404-1

Povprečno število ur usposabljanja na leto na zaposlenega

46

404-2

Programi za nadgradnjo veščin in prehodov zaposlenih

46

404-3

Odstotek zaposlenih, ki redno delajo

45

Raznolikost in enake možnosti

Stran

405-1

Raznolikost organov upravljanja in zaposlenih

 20

Nediskriminacija

Stran

406-1

Primeri diskriminacije in sprejeti popravni ukrepi

49

Ocena človekovih pravic

Stran

412-1

Dejavnosti, ki so bile predmet pregledov s področja človekovih pravic

43

Lokalne skupnosti

Stran

413-1

Dejavnosti z vključevanjem lokalne skupnosti, vpliv

54

413-2

Dejavnosti s pomembnimi dejanskimi in potencialnimi negativnimi vplivi na lokalne skupnosti

55

Družbena ocena dobaviteljev

Stran

414-1

Novi dobavitelji, ki so bili pregledani z uporabo socialnih meril

53

414-2

Negativni družbeni učinki v dobavni verigi in sprejeti ukrepi

53

Zdravje in varnost kupcev

Stran

416-1

Spoštovanje v zvezi s kategorijami zdravstvenih in varnostnih storitev

51

416-2

Spoštovanje v zvezi z vplivi proizvodov in storitev na zdravje in varnost

51

Marketing in označevanje

Stran

417-1

Zahteve za informacije o izdelkih in storitvah ter označevanje

52

417-2

Spoštovanje v zvezi z izdelkom in storitvijo

52

417-3

Spoštovanje v zvezi s tržnimi komunikacijami

52

Zasebnost strank

Stran

418-1

Utemeljene pritožbe glede kršitev zasebnosti strank in izgube njihovih podatkov

51

13POMEMBNI DOGODKI PO KONCU OBRAČUNSKEGA OBDOBJA

Dne 7.1.2022 so družba SALUS, Ljubljana, d.d. kot kupec, ter družbenika družbe MEDICOENGINEERING d.o.o., Prevale 1, 1236 Trzin (v nadaljevanju: »MEDICOENGINEERING«), kot prodajalca, sklenili Pogodbo o prodaji in nakupu poslovnih deležev v družbi. Predmet nakupa je 75% poslovni delež v družbi MEDICOENGINEERING, za katerega bo družba SALUS, Ljubljana, d.d. plačala fiksni del kupnine v višini 2,72 mio EUR in variabilni del kupnine, ki bo odvisen od poslovanja v prihodnjih dveh poslovnih letih. Variabilni del kupnine v nobenem primeru ne bo višji kot 1,391 mio EUR. Prodajna pogodba predvideva tudi ustanovitev opcijske pravice za nakup oz. prodajo preostalega, 25% poslovnega deleža v družbi MEDICOENGINEERING, pri čemer bo kupnina za ta delež prav tako vezana na uspešnost poslovanja te družbe v prihodnjih poslovnih letih. Prodajna pogodba je sklenjena pod določenimi odložnimi pogoji, ki med drugim vključujejo soglasje pristojnega organa za varstvo konkurence. Potencialni nakup poslovnih deležev v družbi MEDICOENGINEERING je skladen z razvojno strategijo Skupine SALUS, s katero želi skozi zadane strateške cilje, z inovativnim pristopom in na stroškovno učinkovit način, utrditi svojo vlogo enega od vitalnih členov v oskrbi s produkti in storitvami na področju zdravstva na trgih jugovzhodne Evrope. Z nameravanimi prevzemnimi aktivnostmi Skupina sledi zavezanosti k ustvarjanju dodane vrednosti za vse deležnike poslovnega procesa in s tem nadaljevanju svoje več kot 50 letne tradicije.

Dne 1.2.2022 je družba SALUS, Ljubljana, d.d. pridobila 100% delež v družbi SANOL S, d.o.o., Beograd, ki je bila pred dnem prenosa lastništva v lasti odvisne družbe SANOLABOR, d.d.

Dne 4.2.2022 je Javni zavod Kraške lekarne Ilirska Bistrica v imenu 5 javnih zavodov (Javni zavod Kraške lekarne Ilirska Bistrica, Lekarna Sevnica, Goriška lekarna Nova Gorica, Lekarna Ajdovščina in Zasavske lekarne Trbovlje) na portalu eJN povabil zainteresirane ponudnike k oddaji ponudb za javno naročilo JN-10753 »Dobava zdravil na recept«. Naročniki kot priložnostno skupno javno naročilo izvajajo po postopku s pogajanji brez predhodne objave s sklenitvijo okvirnega sporazuma na podlagi 46. člena v zvezi z 48. členom ZJN-3. Naročnik je dne 14.2.2022 na podlagi 1. odstavka 90. člena ZJN-3 ustavil postopek oddaje javnega naročila.

Skupina pozorno spremlja vojno situacijo v Ukrajini in ocenjuje tveganja, ki bi lahko izhajala iz tega. Posebno pozornost je Skupina namenila dodatni zaščiti pred tveganji kibernetskih napadov in osveščanju zaposlenih na tem področju, ravno tako pa spremljamo likvidnostno situacijo naših partnerjev v posledici blokade ruskih bank. Kupcev z ruskega trga Skupina nima. Tveganja morebitnih zamud v dobavni verigi ali pomanjkanja blaga za prodajo trenutno ni zaznati, saj so naši poglavitni partnerji s področja zahodne Evrope.

Drugih pomembnejših poslovnih dogodkov po datumu poročanja ni bilo.

II.RAČUNOVODSKO POROČILO

1POROČILO NEODVISNEGA REVIZORJA

Slika 1

Slika 2

Slika 3


Slika 4


Slika 5


Slika 6

2REVIDIRANI LOČENI IN KONOSLIDIRANI RAČUNOVODSKI IZKAZI

Revidiran izkaz finančnega položaja družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS

Pojasnila

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Dobro ime

4.1

0

0

1.870.087

1.870.087

Druga neopredmetena sredstva

4.1

4.033

5.133

7.263.865

7.536.017

Opredmetena osnovna sredstva

4.2

301.898

354.264

33.279.879

29.651.606

Naložbene nepremičnine

4.3

1.664.024

2.766.123

1.664.024

2.766.123

Naložbe v odvisne družbe

4.4

53.065.504

53.008.004

0

0

Naložbe v pridružene družbe

4.4

0

0

52.526

43.128

Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida

4.4

996.442

897.704

1.187.330

1.026.542

Finančna sredstva po odplačni vrednosti

4.4

0

0

33.099

54.758

Dolgoročne poslovne terjatve

10.421

7.425

12.349

95.482

Terjatve za odloženi davek

4.17

201.215

201.215

303.685

446.962

Druga dolgoročna sredstva

13.126

13.126

64.904

59.190

Skupaj dolgoročna sredstva

56.256.663

57.252.994

45.731.748

43.549.895

Nekratkoročna sredstva, namenjena prodaji

4.5

947.587

0

947.587

0

Zaloge

4.6

0

0

43.431.501

38.737.401

Kratkoročne finančne naložbe

4.4

100.087

5.769

21.667

43.824

Kratkoročne poslovne terjatve

4.7

54.833

58.153

55.708.719

52.015.796

Terjatve za davek od dohodka

4.7

0

0

16.627

18.885

Denarna sredstva in denarni ustrezniki

4.8

1.810.648

1.309.098

17.652.227

8.821.103

Sredstva na podlagi pogodb s kupci

4.9

0

0

2.081.347

251.434

Dani predujmi in druga kratkoročna sredstva

4.10

17.540

14.546

3.525.561

2.903.632

Skupaj kratkoročna sredstva

2.930.695

1.387.566

123.385.236

102.792.075

Skupaj sredstva

59.187.358

58.640.560

169.116.984

146.341.970

Osnovni kapital

4.11

435.550

435.550

435.550

435.550

Rezerve

4.11

9.273.155

9.273.155

9.388.202

9.373.134

Rezerva za pošteno vrednost

4.11

0

0

119.524

131.988

Prevedbena rezerva

4.11

0

0

11.305

15.601

Dobiček preteklih let

4.11

32.857.377

33.808.485

44.651.476

40.252.345

Dobiček tekočega leta

4.11

6.085.901

4.770.628

12.990.675

10.120.866

Skupaj kapital

48.651.983

48.287.818

67.335.074

60.034.306

Dolgoročne poslovne obveznosti

0

0

0

0

Dolgoročne finančne obveznosti

4.12

5.689.140

7.734.576

9.262.235

9.568.109

Rezervacije

4.13

0

0

1.084.947

1.130.105

Druge dolgoročne obveznosti

0

0

7.607

41.551

Skupaj dolgoročne obveznosti

5.689.140

7.734.576

10.354.789

10.739.765

Kratkoročne poslovne obveznosti

4.14

93.655

32.666

81.792.634

67.068.113

Obveznosti za davek od dohodka

4.14

0

0

703.173

1.235.355

Kratkoročne finančne obveznosti

4.12

2.093.101

2.111.149

3.253.980

3.598.842

Obveznosti na podlagi pogodb s kupci

4.15

1.641.537

11.537

2.193.945

1.308.605

Druge kratkoročne obveznosti

4.16

1.017.942

462.814

3.483.389

2.356.984

Skupaj kratkoročne obveznosti

4.846.235

2.618.166

91.427.121

75.567.899

Skupaj obveznosti in kapital

59.187.358

58.640.560

169.116.984

146.341.970

Revidiran izkaz poslovnega izida družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS

Pojasnila

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

Čisti prihodki od prodaje

4.18

597.040

586.120

458.281.575

400.668.529

Nabavna vrednost prodanega blaga

0

0

-404.771.039

-355.348.794

Kosmati poslovni izid

597.040

586.120

53.510.536

45.319.735

Stroški prodajanja

4.19

–397.787

–326.307

-26.433.646

-23.656.773

Stroški splošnih dejavnosti

4.19

–1.352.264

–1.109.483

-11.702.886

-9.686.986

Drugi poslovni prihodki

4.22

10.040

14.274

292.780

799.977

Drugi poslovni odhodki

4.23

–1

0

-386.868

-518.765

Poslovni izid iz rednega poslovanja

-1.142.972

-835.396

15.279.916

12.257.188

Prihodki iz financiranja

4.24

7.368.554

6.014.491

869.936

960.025

Odhodki iz financiranja

4.25

–134.681

–411.580

-317.527

-632.097

Poslovni izid po financiranju

6.090.901

4.767.515

15.832.325

12.585.116

Drugi prihodki

0

3.115

555.028

14.362

Drugi odhodki

–5.000

–2

-14.022

-2.718

Poslovni izid pred davki

6.085.901

4.770.628

16.373.331

12.596.760

Davek iz dobička

4.17

0

0

-3.222.335

-2.571.504

Odloženi davki

4.17

0

0

-145.254

105.387

Čisti dobiček / (izguba) poslovnega leta

6.085.901

4.770.628

13.005.742

10.130.643

Osnovni in popravljeni dobiček na delnico

4.26

58,31

45,71

124,61

97,06

Revidiran izkaz drugega vseobsegajočega donosa družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

Čisti dobiček/(izguba) poslovnega leta

6.085.901

4.770.628

13.005.742

10.130.643

Tečajne razlike

0

0

4.297

15.601

Spremembe rezerve za pošteno vrednost

0

0

12.464

37.984

Druge spremembe v drugem vseobsegajočem donosu

0

0

0

0

Celotni vseobsegajoči donos obračunskega obdobja

6.085.901

4.770.628

13.022.503

10.077.058

Revidiran izkaz denarnih tokov družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

DENARNI TOKOVI PRI POSLOVANJU

Čisti poslovni izid

6.085.901

4.770.628

13.005.742

10.130.643

Davki od dobička in odloženi davki

0

0

3.367.589

2.466.117

Amortizacija osnovnih sredstev in naložbenih nepremičnin

230.997

233.197

3.506.295

3.089.192

Amortizacija neopredmetenih sredstev

1.100

367

887.249

810.790

Prevrednotovalni izid obratnih sredstev

0

-722

298.344

451.095

(Dobiček)/izguba pri prodaji osnovnih sredstev in naložbenih nepremičnin

-10.000

-6.014

-51.722

-19.858

Neto sprememba rezervacij

0

0

-32.694

-170.824

Neto finančni (prihodki)/odhodki

114.794

150.136

230.017

27.471

Slabitev naložb

0

230.709

0

266.088

Prevrednotovalni izid finančnih naložb

-98.738

-50.698

-170.552

-41.836

Finančni prihodki iz prejetih dividend odvisnih družb

-7.249.929

-5.932.685

0

0

Denarni tok iz poslovanja pred spremembo obratnega kapitala

-925.875

-605.082

21.040.268

17.008.878

Sprememba poslovnih in drugih terjatev ter sredstev na podlagi pogodb s kupci

-2.672

-6.688

-6.357.436

-9.995.024

Sprememba zalog

0

0

-4.702.355

-6.225.549

Sprememba poslovnih in drugih obveznosti ter obveznosti na podlagi pogodb s kupci

2.246.117

396.013

16.517.617

5.830.172

Spremembe poslovnih sredstev in obveznosti

2.243.445

389.325

5.457.826

-10.390.401

Izdatki za davek iz dobička

0

0

-3.598.954

-1.320.846

Čisti denarni tok iz poslovanja

1.317.570

-215.757

22.899.140

5.297.631

DENARNI TOKOVI PRI NALOŽBENJU

Izdatki za nakup neopredmetenih sredstev

0

-5.500

-615.097

-409.307

Izdatki za nakup opredmetenih sredstev in naložbenih nepremičnin

0

-1.999

-4.050.420

-3.254.617

Izdatki za pridobitev finančnih naložb

0

-241.176

0

-241.176

Izdatki za dana posojila

0

-7.250.000

0

-17.011

Prejemki od odtujitve opredmetenih sredstev in naložbenih nepremičnin

10.000

25.134

118.634

203.760

Prejemki od odtujitve finančnih naložb

0

0

0

162.928

Prejemki od danih posojil

-151.818

7.273.453

44.182

14.353

Denarna sredstva iz poslovne združitve

0

0

0

18.264

Prejemki za obresti

432

4.349

1.427

3.985

Prejete dividende

7.269.383

5.946.158

24.666

15.286

Čisti denarni tok iz naložbenja

7.127.997

5.750.419

-4.476.608

-3.503.535

DENARNI TOKOVI PRI FINANCIRANJU

Izdatki iz finančnih obveznosti

-3.260.762

-2.056.621

-46.053.881

-24.592.218

Izdatki za nakup nekontrolnega deleža

0

0

0

0

Izdatki za obresti iz finančnih obveznosti

-133.926

-166.977

-148.134

-185.621

Izdatki za najeme

-7.949

-2.082

-1.079.492

-928.141

Izdatki za obresti pri najemih

-755

-5.739

-69.115

-65.408

Prejemki iz finančnih obveznosti

1.200.000

0

43.495.543

23.166.269

Plačane dividende

-5.740.625

-4.696.875

-5.740.625

-4.696.875

Prejemki iz vplačanega kapitala

0

0

0

0

Čisti denarni tok iz financiranja

-7.944.017

-6.928.294

-9.595.704

-7.301.994

ZAČETNO STANJE DENARNIH SREDSTEV

1.309.098

2.702.730

8.821.103

14.337.438

Tečajne razlike

0

0

4.296

-8.437

DENARNI IZID V OBDOBJU

501.550

-1.393.632

8.826.828

-5.507.898

KONČNO STANJE DENARNIH SREDSTEV

1.810.648

1.309.098

17.652.227

8.821.103

Izdatki za nakup nekontrolnega deleža v primerjalnih podatkih so bili prerazporejeni med denarne tokove pri financiranju.

Revidiran izkaz gibanja lastniškega kapitala za družbo SALUS, Ljubljana, d.d. za leto 2021

2021

Osnovni kapital

Kapitalske
rezerve

Zakonske
rezerve

Druge rezerve iz
dobička

Rezerve za pošteno vrednost

Preneseni čisti
dobiček

Čisti dobiček
poslovnega leta

Skupaj kapital

Stanje 1.1.

435.550

8.380.201

56.335

836.619

0

33.808.485

4.770.628

48.287.818

Transakcije z lastniki

0

0

0

0

0

-5.721.736

0

-5.721.736

Povečanje osnovnega kapitala

0

0

0

0

0

0

0

0

Izplačilo dividend

0

0

0

0

0

–5.740.625

0

–5.740.625

Druge spremembe lastniškega kapitala

0

0

0

0

0

18.889

0

18.889

Spremembe v celotnem vseobsegajočem donosu poročevalskega obdobja

0

0

0

0

0

0

6.085.901

6.085.901

Čisti poslovni izid obdobja

0

0

0

0

0

0

6.085.901

6.085.901

Spremembe v kapitalu

0

0

0

0

0

4.770.628

-4.770.628

0

Prenos preostalega dela čistega dobička primerjalnega obdobja

0

0

0

0

0

4.770.628

–4.770.628

0

Prenos preostalega dela čistega dobička tekočega obdobja

0

0

0

0

0

0

0

0

Stanje 31.12.

435.550

8.380.201

56.335

836.619

0

32.857.377

6.085.901

48.651.983

Revidiran izkaz gibanja lastniškega kapitala za družbo SALUS, Ljubljana, d.d. za leto 2020

2020

Osnovni kapital

Kapitalske
rezerve

Zakonske
rezerve

Druge rezerve iz
dobička

Rezerve za pošteno vrednost

Preneseni čisti
dobiček

Čisti dobiček
poslovnega leta

Skupaj kapital

Stanje 1.1.

435.550

8.380.201

56.335

836.619

0

34.056.278

4.388.042

48.153.025

Transakcije z lastniki

0

0

0

0

0

-4.635.835

0

-4.635.835

Povečanje osnovnega kapitala

0

0

0

0

0

0

0

0

Izplačilo dividend

0

0

0

0

0

–4.696.875

0

–4.696.875

Druge spremembe lastniškega kapitala

0

0

0

0

0

61.040

0

61.040

Spremembe v celotnem vseobsegajočem donosu poročevalskega obdobja

0

0

0

0

0

0

4.770.628

4.770.628

Čisti poslovni izid obdobja

0

0

0

0

0

0

4.770.628

4.770.628

Spremembe v kapitalu

0

0

0

0

0

4.388.042

-4.388.042

0

Prenos preostalega dela čistega dobička primerjalnega obdobja

0

0

0

0

0

4.388.042

–4.388.042

0

Prenos preostalega dela čistega dobička tekočega obdobja

0

0

0

0

0

0

0

0

Stanje 31.12.

435.550

8.380.201

56.335

836.619

0

33.808.485

4.770.628

48.287.818

Revidiran izkaz gibanja lastniškega kapitala za Skupino SALUS za leto 2021

2021

Osnovni kapital

Kapitalske rezerve

Zakonske rezerve

Druge rezerve iz dobička

Prevedbena razlika

Rezerve za pošteno vrednost

Preneseni čisti dobiček

Čisti dobiček poslovnega leta

Skupaj

Kapital manjšinskih lastnikov

Skupaj kapital

Stanje 31.12. preteklega leta

435.550

8.380.201

156.314

836.619

-15.601

-131.988

40.252.345

10.120.866

60.034.306

0

60.034.306

Popravki napak preteklih let

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Stanje 31.12. preteklega leta po popravku

435.550

8.380.201

156.314

836.619

-15.601

-131.988

40.252.345

10.120.866

60.034.306

0

60.034.306

Transakcije z lastniki

0

0

0

0

0

0

-5.721.735

0

-5.721.735

0

-5.721.735

Izplačilo dividend

0

0

0

0

0

0

5.740.625

0

5.740.625

0

5.740.625

Transakcije z manjšinskimi lastniki

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Povečanje osnovnega kapitala

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Druge spremembe v kapitalu

0

0

0

0

0

0

18.890

0

18.890

0

18.890

Spremembe v celotnem vseobsegajočem donosu poročevalskega obdobja

0

0

0

0

4.297

12.464

0

13.005.742

13.022.503

0

13.022.503

Čisti poslovni izid obdobja

0

0

0

0

0

0

0

13.005.742

13.005.742

0

13.005.742

Spremembe prevedbene rezerve

0

0

0

0

4.297

0

0

0

4.297

0

4.297

Sprememba rezerve za pošteno vrednost

0

0

0

0

0

12.464

0

0

12.464

0

12.464

Druge spremembe v drugem vseobsegajočem donosu

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Spremembe v kapitalu

0

0

15.067

0

0

0

10.120.866

-10.135.933

0

0

0

Prenos preostalega dela čistega dobička primerjalnega obdobja

0

0

0

0

0

0

10.120.866

-10.120.866

0

0

0

Prenos preostalega dela čistega dobička tekočega obdobja

0

0

15.067

0

0

0

0

15.067

0

0

0

Stanje 31.12.

435.550

8.380.201

171.381

836.619

-11.304

-119.524

44.651.476

12.990.675

67.335.074

0

67.335.074

Revidiran izkaz gibanja lastniškega kapitala za Skupino SALUS za leto 2020

2020

Osnovni kapital

Kapitalske rezerve

Zakonske rezerve

Druge rezerve iz dobička

Prevedbena razlika

Rezerve za pošteno vrednost

Preneseni čisti dobiček

Čisti dobiček poslovnega leta

Skupaj

Kapital manjšinskih lastnikov

Skupaj kapital

Stanje 31.12. preteklega leta

435.550

8.380.201

146.537

836.619

0

-94.004

38.999.398

5.888.781

54.593.082

0

54.593.082

Popravki napak preteklih let

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Stanje 31.12. preteklega leta po popravku

435.550

8.380.201

146.537

836.619

0

-94.004

38.999.398

5.888.781

54.593.082

0

54.593.082

Transakcije z lastniki

0

0

0

0

0

0

-4.635.834

0

-4.635.834

0

-4.635.834

Izplačilo dividend

0

0

0

0

0

0

4.696.875

0

4.696.875

0

4.696.875

Transakcije z manjšinjskimi lastniki

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Povečanje osnovnega kapitala

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Druge spremembe v kapitalu

0

0

0

0

0

0

61.041

0

61.041

0

61.041

Spremembe v celotnem vseobsegajočem donosu poročevalskega obdobja

0

0

0

0

-15.601

-37.984

0

10.130.643

10.077.058

0

10.077.058

Čisti poslovni izid obdobja

0

0

0

0

0

0

0

10.130.643

10.130.643

0

10.130.643

Spremembe prevedbene rezerve

0

0

0

0

15.601

0

0

0

15.601

0

15.601

Sprememba rezerve za pošteno vrednost

0

0

0

0

0

37.984

0

0

37.984

0

37.984

Druge spremembe v drugem vseobsegajočem donosu

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Spremembe v kapitalu

0

0

9.777

0

0

0

5.888.781

-5.898.558

0

0

0

Prenos preostalega dela čistega dobička primerjalnega obdobja

0

0

0

0

0

0

5.888.781

-5.888.781

0

0

0

Prenos preostalega dela čistega dobička tekočega obdobja

0

0

9.777

0

0

0

0

9.777

0

0

0

Stanje 31.12.

435.550

8.380.201

156.314

836.619

-15.601

-131.988

40.252.345

10.120.866

60.034.306

0

60.034.306

3Računovodske usmeritve

3.1Poročajoča družba

SALUS, Ljubljana, d.d. (v nadaljevanju »družba«) je delniška družba s sedežem v Sloveniji. Naslov registriranega sedeža je Litostrojska cesta 46 A, Ljubljana.

Konsolidirani računovodski izkazi Skupine SALUS za obdobje od 1.1.2021 do 31.12.2021, ki vključujejo obvladujočo družbo SALUS, Ljubljana, d.d. in njena odvisna podjetja, so dostopni na sedežu obvladujoče družbe.

3.2Podlaga za sestavitev ločenih in konsolidiranih računovodskih izkazov

Računovodski izkazi so pripravljeni na podlagi predpostavke o delujočem podjetju, kar pomeni, da se sredstva pridobivajo in prodajajo in da se obveznosti poravnavajo v pogojih normalnega poslovanja.

3.2.1Izjava o skladnosti

Uprava družbe je računovodske izkaze družbe in konsolidirane računovodske izkaze Skupine SALUS potrdila dne 4.3.2022.

Računovodski izkazi družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in konsolidirani računovodski izkazi Skupine SALUS so sestavljeni v skladu z zahtevami MSRP, kot jih je sprejela EU, ter s pojasnili, ki jih sprejema Odbor za mednarodne računovodske standarde (UOMRS) in jih je sprejela tudi Evropska unija, in v skladu z določili Zakona o gospodarskih družbah (ZGD–1).

V tekočem poročevalskem obdobju veljajo naslednje spremembe obstoječih standardov, ki jih je izdal UOMRS in jih je sprejela EU:

Spremembe MSRP 4: Zavarovalne pogodbe – Podaljšanje začasne oprostitve od uporabe MSRP 9, ki jih je EU sprejela 16.12.2020 (datum prenehanja veljavnosti začasne oprostitve je bil podaljšan s 1.1.2021 na letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2023 ali pozneje);

Spremembe MSRP 9: Finančni instrumenti, MRS 39: Finančni instrumenti – Pripoznavanje in merjenje, MSRP 7: Finančni instrumenti – Razkritja, MSRP 4: Zavarovalne pogodbe in MSRP 16: Najemi – Reforma referenčnih obrestnih mer – 2. faza, ki jih je EU sprejela 13.1.2021 (veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2021 ali pozneje),

Spremembe MSRP 16: Najemi – Prilagoditve najemnin v zvezi s COVID-19 po 30. juniju 2021, ki jih je EU sprejela 30.8.2021 (veljajo od 1.4.2021 za poslovna leta, ki se začnejo 1.1.2021 ali pozneje).

Sprejetje navedenih sprememb k obstoječim standardom ni privedlo do pomembnih sprememb računovodskih izkazov družbe in Skupine SALUS.

Na datum odobritve teh računovodskih izkazov naslednje spremembe obstoječih standardov, ki jih je izdal UOMRS in jih je sprejela EU, še niso stopili v veljavo:

MSRP 17: Zavarovalne pogodbe, vključno s spremembami MSRP 17, ki jih je EU sprejela 19.11.2021 (velja za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2023 ali pozneje),

Spremembe MRS 16: Opredmetena osnovna sredstva – Dobički pred nameravano uporabo, ki jih je EU sprejela 28.6.2021 (veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2022 ali pozneje),

Spremembe MRS 37: Rezervacije, pogojne obveznosti in pogojna sredstva – Kočljive pogodbe – Stroški izpolnjevanja pogodbe, ki jih je EU sprejela 28.6.2021 (veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2022 ali pozneje),

Spremembe MSRP 3: Poslovne združitve – Sklicevanja na temeljni okvir s spremembami MSRP 3, ki jih je EU sprejela 28.6.2021 (veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2022 ali pozneje);

Spremembe različnih standardov zaradi izboljšav MSRP (cikel 2018–2020), ki izhajajo iz letnega projekta za izboljšanje MSRP (MSRP 1, MSRP 9, MSRP 16 in MRS 41), predvsem z namenom odpravljanja neskladnosti in razlage besedila, in ki jih je EU sprejela 28.6.2021 (spremembe MSRP 1, MSRP 9 in MRS 41 veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2022 ali pozneje; sprememba MSRP 16 se nanaša samo na ponazorilni zgled, zato datum začetka veljavnosti ni naveden).

Skupina SALUS se je odločila, da ne uporabi sprememb pred datumom njihove veljavnosti.

Na datum odobritve teh računovodskih izkazov so bili že izdani, vendar še niso stopili v veljavo naslednji novi standardi in spremembe obstoječih standardov, ki jih je izdal UOMRS, a jih EU še ni sprejela:

MSRP 14: Zakonsko predpisani odlog plačila računov (velja za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2016 ali pozneje) – Evropska komisija je sklenila, da ne bo pričela postopka potrjevanja tega vmesnega standarda ter da bo počakala na izdajo njegove končne verzije;

Spremembe MRS 1: Predstavljanje računovodskih izkazov – Razvrščanje obveznosti na kratkoročne in dolgoročne (veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2023 ali pozneje);

Spremembe MRS 1: Predstavljanje računovodskih izkazov – Razkritje računovodskih usmeritev (veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2023 ali pozneje);

Spremembe MRS 8: Računovodske usmeritve, spremembe računovodskih ocen in napake – Opredelitev računovodskih ocen (veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2023 ali pozneje);

Spremembe MRS 12: Davek iz dobička – Odloženi davki, povezan s sredstvi in obveznostmi, ki izhajajo iz posamične transakcije (veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2023 ali pozneje):

Spremembe MSRP 10: Konsolidirani računovodski izkazi in MRS 28: Naložbe v pridružena podjetja in skupne podvige – Prodaja ali prispevanje sredstev med vlagateljem in njegovim pridruženi podjetjem oz. skupnim podvigom, ter nadaljnje spremembe (datum pričetka veljavnosti je odložen za nedoločen čas do zaključka raziskovalnega projekta v zvezi s kapitalsko metodo);

Spremembe MSRP 17: Zavarovalne pogodbe – Začetna uporaba MSRP 17 in MSRP 9 – Primerjalne informacije (veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2023 ali pozneje).

Družba in Skupina predvidevata, da uvedba teh novih standardov in sprememb obstoječih standardov v obdobju začetne uporabe ne bo imela pomembnega vpliva na računovodske izkaze.

Obračunavanje varovanja pred tveganjem v zvezi s portfeljem finančnih sredstev in obveznosti, katerega načel EU ni sprejela, ostaja še naprej neregulirano. Družba in Skupina ocenjujeta, da uporaba obračunavanja varovanja pred tveganji v zvezi s finančnimi sredstvi ter obveznostmi v skladu z MRS 39: Finančni instrumenti – Pripoznavanje in merjenje ne bi imela pomembnega vpliva na računovodske izkaze, če bi bila uporabljena na datum bilance stanja.

3.2.2Podlaga za merjenje

Računovodski izkazi so pripravljeni na osnovi izvirnih vrednosti, razen v primeru finančnih sredstev, vrednotenih po pošteni vrednosti. Metode, uporabljene pri merjenju poštene vrednosti, so opisane v nadaljevanju.

3.2.3Funkcionalna in predstavitvena valuta

Računovodski izkazi so sestavljeni v evrih (EUR) brez centov, evro pa je tudi funkcionalna valuta. Zaradi zaokroževanja lahko pri seštevanju prihaja do nepomembnih odstopanj v seštevkih v preglednicah (zaokrožitvene napake).

3.2.4Uporaba ocen ali presoj

Pri sestavi računovodskih izkazov mora poslovodstvo na podlagi predpostavk podati ocene oziroma izvesti presoje, ki vplivajo na izkazane vrednosti sredstev, obveznosti, prihodkov in odhodkov. Ocene, presoje in predpostavke se redno pregledujejo, najmanj enkrat letno ob zaključku poslovnega leta. Ker so ocene podvržene subjektivni presoji in določeni stopnji negotovosti, se poznejši dejanski rezultati lahko razlikujejo od ocen. Spremembe računovodskih ocen, presoj in predpostavk se pripoznajo v obdobju, v katerem so bile ocene spremenjene, če sprememba vpliva samo na to obdobje, ali v obdobju spremembe in v prihodnjih obdobjih, če sprememba vpliva na prihodnja obdobja.

Oblikovanje ocen ter izvedba presoj in s tem povezane predpostavke in negotovosti so razkrite v pojasnilih k posameznim postavkam.

Ocene in predpostavke so prisotne predvsem pri naslednjih presojah:

slabitev sredstev (Pojasnila 3.10),

pripoznavanje prihodkov iz pogodb s kupci (Pojasnilo 3.15),

poštena vrednost finančnih instrumentov (Pojasnilo 3.7),

rezervacije za jubilejne nagrade in odpravnine ob upokojitvi (Pojasnilo 3.13).

3.2.5Prevedba tujih valut

Posli v tuji valuti

Posli, izraženi v tuji valuti, so preračunani v funkcionalno valuto po menjalnem tečaju na dan posla. Denarna sredstva in obveznosti, izraženi v tuji valuti na dan bilance stanja, so preračunani v funkcionalno valuto po takrat veljavnem referenčnem tečaju Evropske centralne banke (»ECB«). Pozitivne ali negativne tečajne razlike so razlike med odplačno vrednostjo v funkcionalni valuti na začetku obdobja, popravljene za višino efektivnih obresti in plačil v obdobju, in odplačno vrednostjo v tuji valuti, preračunani po referenčnem tečaju ECB na koncu obdobja. Nedenarna sredstva in obveznosti, izražene v tuji valuti in izmerjene po pošteni vrednosti, se pretvorijo v funkcijsko valuto po menjalnem tečaju na dan, ko je določena višina poštene vrednosti. Nedenarne postavke, izražene v tuji valuti in izmerjene po izvirni vrednosti, se pretvorijo v funkcionalno valuto po menjalnem tečaju na dan posla. Tečajne razlike se pripoznajo v izkazu poslovnega izida.

Računovodski izkazi družb v tujini

Sredstva in obveznosti družb v tujini se preračunajo v evre po menjalnem tečaju, ki velja na datum poročanja. Prihodki in odhodki družb v tujini se preračunajo v evre po povprečnem letnem tečaju. Tečajne razlike, ki nastanejo pri preračunu, se neposredno pripoznajo v drugem vseobsegajočem donosu.

3.2.6Sprememba računovodskih usmeritev

Sprejete računovodske usmeritve so se uporabljale konsistentno v obeh poročevalskih obdobjih, predstavljenih v teh računovodskih izkazih.

3.3Podlaga za konsolidacijo (uskupinjevanje)

Skupinski računovodski izkazi so sestavljeni iz računovodskih izkazov obvladujoče družbe in njenih odvisnih družb.

3.3.1Poslovne združitve

Poslovne združitve se obračunajo z uporabo prevzemne metode na dan prevzema, ko prevzemnik pridobi obvladovanje, to je, ko je obvladujoča družba izpostavljena spremenljivemu donosu ali ima pravice do spremenljivega donosa iz svoje udeležbe v podjetju, v katero naloži, ter lahko preko svojega vpliva na to podjetje vpliva na ta donos.

Dobro ime se vrednoti po pošteni vrednosti prenesene kupnine, povečani za pripoznano vrednost neobvladujočega deleža v prevzeti družbi, povečano za pošteno vrednost morebitnega obstoječega deleža v kapitalu prevzete družbe (postopna združitev), zmanjšano za čisto pripoznano vrednost prevzetih sredstev in obveznosti, vrednotenih na dan prevzema. Če je presežek negativen, se razlika pripozna neposredno v izkazu poslovnega izida. Dobro ime se ne amortizira, se ga pa preizkuša zaradi oslabitve v sklopu denar ustvarjajoče enote, za katero se pričakuje, da bodo k njej pritekale koristi od poslovne združitve.

Nakupe neobvladujočih deležev, pri katerih ne prihaja do spremembe v obvladovanju družbe, Skupina obračunava kot posle z lastniki, zaradi česar se dobro ime ne pripozna. Sprememba neobvladujočih deležev temelji na sorazmernem deležu čistih sredstev odvisne družbe. Vsi presežki nad knjigovodsko vrednostjo sredstev se pripoznajo v kapitalu.

3.3.2Odvisne družbe

Odvisne družbe so podjetja, ki jih obvladuje obvladujoča družba. Obvladovanje obstaja, ko je obvladujoča družba izpostavljena spremenljivemu donosu ali ima pravice do spremenljivega donosa iz svoje udeležbe v podjetju, v katero naloži, ter lahko preko svojega vpliva na to podjetje vpliva na ta donos.

Računovodski izkazi odvisnih družb so vključeni v konsolidirane računovodske izkaze po metodi popolnega uskupinjevanja. Računovodski izkazi družb v skupini za namene konsolidacije so pripravljeni za isto poročevalsko obdobje kot računovodski izkazi obvladujoče družbe in z uporabo istih računovodskih usmeritev.

Kapital lastnikov neobvladujočega deleža je v izkazu finančnega položaja prikazan v posebni postavki, ločeno od kapitala lastnikov obvladujoče družbe.

Iz Skupine so odvisne družbe izključene v trenutku, ko preneha kontrolni vpliv obvladujoče družbe ali družbe v Skupini. Po izgubi obvladovanja Skupina odpravi pripoznanje sredstev in obveznosti odvisnega podjetja, neobvladujočih deležev ter tudi pripoznanje drugih sestavin kapitala, ki se nanašajo na odvisno podjetje. Presežki ali primanjkljaji, ki se pojavijo pri izgubi obvladovanja, se pripoznajo v poslovnem izidu. Če Skupina zadrži kakšen delež v prejšnji odvisni družbi, se ta delež izmeri po pošteni vrednosti na datum, ko se obvladovanje izgubi. Kasneje se ta delež obračuna kot naložba v pridruženo družbo po kapitalski metodi ali kot finančno sredstvo, vrednoteno prek izkaza poslovnega izida, odvisno od stopnje obvladovanja.

Spremembe deleža v lastniškem kapitalu obvladujočega podjetja v odvisnem podjetju, ki ne povzročijo izgube obvladovanja, se obračunajo kot transakcije z lastniki.

Primerjalni podatki se zaradi vključitve nove odvisne družbe v konsolidirane računovodske izkaze ne preračunajo.

3.3.3Pridružene družbe

Pridružene družbe so družbe, v katerih ima Skupina pomemben vpliv, jih pa ne obvladuje. Ob začetnem pripoznanju se merijo po nabavni vrednosti, nato pa se obračunavajo po kapitalski metodi. Če je delež Skupine v izgubah pridružene družbe večji od njenega deleža, se knjigovodska vrednost deleža Skupine zmanjša na nič, delež v nadaljnjih izgubah pa se preneha pripoznavati.

3.3.4Posli, izločeni v postopku uskupinjevanja

Pri sestavi konsolidiranih računovodskih izkazov so izločena medsebojna stanja, dobički in izgube, ki izhajajo iz poslov znotraj Skupine. Izločijo se nerealizirani dobički in izgube, ki izhajajo iz poslov znotraj Skupine in so pripoznani v sredstvih, če je njihov znesek pomemben.

Nerealizirani dobički iz poslov s pridruženimi podjetji (obračunani po kapitalski metodi) se izločijo le do obsega deleža Skupine v pridruženem podjetju. Pomembne nerealizirane izgube se izločijo na enak način kot dobički, pod pogojem, da ne obstaja dokaz o oslabitvi.

3.4Nepremičnine, naprave in oprema

Nepremičnine, naprave in oprema so osnovna sredstva, ki se uporabljajo za opravljanje dejavnosti v povezavi z ustvarjanjem prihodkov ter za administrativne namene.

Merjenje ob pripoznavanju

Ob začetnem pripoznanju se nepremičnine, naprave in oprema izmerijo po nabavni vrednosti, ki jo sestavljajo nakupna cena, uvozne in nevračljive nakupne dajatve ter stroški, ki jih je mogoče pripisati neposredno usposobitvi sredstva za nameravano uporabo. Nabavno vrednost sredstev, pri katerih je potreben daljši rok do usposobitve za uporabo, sestavljajo tudi stroški izposojanja (obresti) do usposobitve za uporabo.

Poznejši izdatki

Stroški zamenjave dela osnovnega sredstva se pripoznajo v knjigovodski vrednosti tega sredstva, če je verjetno, da bodo bodoče gospodarske koristi, povezane z delom tega sredstva, pritekale in če je nabavno vrednost mogoče zanesljivo izmeriti. Popravila ali vzdrževanje za obnavljanje ali ohranjanje vrednosti sredstva se na podlagi prvotno ocenjene stopnje učinkovitosti sredstev in dobe koristnosti izkazujejo kot stroški vzdrževanja v poslovnem izidu, ko nastanejo.

Kasnejše vrednotenje

Po začetnem pripoznavanju se nepremičnine, naprave in oprema izkazujejo po modelu nabavne vrednosti, zmanjšane za poznejše amortizacijske popravke vrednosti in nabrane izgube zaradi oslabitve (glej točko 3.10).

Amortizacija

Nepremičnine, naprave in oprema se začnejo amortizirati, ko so razpoložljiva za uporabo. Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti vsakega posameznega sredstva in se pripozna v izkazu poslovnega izida. V letu 2021 ni bilo sprememb amortizacijskih stopenj.

Ocenjene dobe koristnosti so naslednje:

Skupina nepremičnin, naprav in opreme

Doba koristnosti

Zgradbe

20 – 40 let

Zgradbe-pravica do uporabe

glede na trajanje najema oz 5 let

Oprema

5 – 15 let

Transportna sredstva

4 – 8 let

Strojna računalniška oprema

2 leti

Zemljišča in sredstva v gradnji oziroma pridobivanju se ne amortizirajo.

Amortizacijske metode, dobe koristnosti in preostale vrednosti se preverijo ob koncu vsakega poslovnega leta in po potrebi prilagodijo.

Odprava pripoznanja

Ko je pripoznanje sredstva odpravljeno (sredstvo je odtujeno ali izločeno iz uporabe, ker se ne pričakuje več nobena gospodarska korist iz njegove uporabe ali odtujitve), razlika med prodajno vrednostjo in knjigovodsko bremeni poslovni izid.

3.5Neopredmetena sredstva

Dobro ime

Dobro ime nastane ob poslovnih združitvah. Za usmeritve v zvezi z merjenjem dobrega imena ob začetnem pripoznanju glej točko 3.3.1.

Dobro ime je izkazano po nabavni vrednosti, zmanjšani za morebitno nabrano izgubo zaradi oslabitve (glej točko 3.10). V primeru naložb po kapitalski metodi se knjigovodska vrednost dobrega imena vključi v knjigovodsko vrednost naložbe, izguba zaradi oslabitve naložbe pa se ne pripiše nobenemu sredstvu.

Druga neopredmetena sredstva

Kot neopredmetena sredstva z omejeno dobo koristnosti se pripoznavajo nedenarna sredstva brez fizičnega obstoja, kot so na primer programska oprema in rešitve, patenti, licence in blagovne znamke.

Blagovna znamka Sanolabor je nastala ob razporeditvi kupnine na identificirana pridobljena sredstva iz naslova poslovnih povezav ob prevzemu družbe SANOLABOR, d.d. na dan 31.12.2018. Blagovna znamka Sanolabor se nanaša na maloprodajno dejavnost in predstavlja pomemben element prihodnje poslovne strategije tega segmenta in gradnik pri realizaciji ciljev. Ovrednotena je bila po metodi presežnega donosa za dobo koristnosti 20 let.

Blagovna znamka Algea je bila pridobljena z nakupom in se amortizira v dobi koristnosti 10 let.

Neopredmetena sredstva so izkazana po nabavni vrednosti, zmanjšani za nabrano amortizacijo in nabrane izgube iz oslabitev. Nabavna vrednost vključuje stroške, ki se lahko neposredno pripišejo pridobitvi posameznega sredstva. Stroški izposojanja, ki se lahko pripišejo neposredno nakupu ali izdelavi sredstva v pripravi, se pripoznajo kot del nabavne vrednosti takega sredstva. Za poznejše merjenje neopredmetenih sredstev se uporablja model nabavne vrednosti.

Poznejši izdatki

Poznejši izdatki v zvezi z neopredmetenimi sredstvi se pripoznajo v knjigovodski vrednosti tega sredstva, če je verjetno, da bodo prihodnje gospodarske koristi, povezane z delom tega sredstva, pritekale v Skupino, in če je nabavno vrednost mogoče zanesljivo izmeriti. Vsi drugi izdatki so pripoznani v poslovnem izidu kot stroški, takoj ko nastanejo.

Amortizacija

Amortizacija neopredmetenih sredstev z določljivo dobo koristnosti se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti sredstev in se pripozna v izkazu poslovnega izida. Amortizacija neopredmetenih sredstev prične s prvim dnem naslednjega meseca, ko je sredstvo na razpolago za uporabo. V letu 2021 ni bilo sprememb amortizacijskih stopenj.

Ocenjene dobe koristnosti so naslednje:

Skupina neodpredmetenih sredstev

Doba koristnosti

Programska oprema

5 – 10 let

Blagovna znamka Algea

10 let

Blagovna znamka Sanolabor

20 let

Amortizacijske metode in dobe koristnosti se preverijo ob koncu vsakega poslovnega leta in po potrebi prilagodijo.

Odprava pripoznanja

Ko je pripoznanje sredstva odpravljeno (sredstvo je odtujeno ali izločeno iz uporabe, ker se ne pričakuje več nobena gospodarska korist iz njegove uporabe ali odtujitve), razlika med vrednostjo in knjigovodsko vrednostjo bremeni poslovni izid.

3.6Naložbene nepremičnine

Naložbene nepremičnine so nepremičnine, ki so v lasti Skupine zato, da bi prinašale najemnino, povečevale vrednost dolgoročne naložbe ali oboje.

Merjenje ob pripoznavanju

Naložbena nepremičnina se na začetku izmeri po nabavni vrednosti, sestavljeni iz nakupne cene in stroškov, ki jih je mogoče pripisati neposredno nakupu (stroški pravnih storitev, davki od prenosa nepremičnine in drugi stroški posla).

Kasnejše vrednotenje

Naložbene nepremičnine se po začetnem pripoznavanju izkazujejo po modelu nabavne vrednosti, ki se zmanjšuje za amortizacijo in potrebne oslabitve (glej točko 3.10).

Amortizacija

Amortizacija naložbenih nepremičnin se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti, ki se giblje med 14 in 50 leti.

Odprava pripoznanja

Ko je pripoznanje sredstva odpravljeno (sredstvo je odtujeno ali izločeno iz uporabe, ker se ne pričakuje več nobena gospodarska korist iz njegove uporabe ali odtujitve), razlika med prodajno vrednostjo in knjigovodsko bremeni poslovni izid.

3.7Finančna sredstva

Skupina ima naslednje vrste finančnih sredstev:

finančne naložbe (dana posojila, lastniški vrednostni papirji, dolžniški vrednostni papirji),

terjatve iz poslovanja,

denar in denarni ustrezniki.

Poleg zgoraj navedenih finančnih sredstev so v posamičnih računovodskih izkazih prikazane tudi naložbe v odvisne družbe, ki se računovodijo po nabavni vrednosti, zmanjšani za morebitne izgube zaradi oslabitve v skladu z MRS 27, in naložbe v pridružene družbe, ki se računovodijo po kapitalski metodi.

V skladu z MSRP 9 je razvrščanje in merjenje finančnih sredstev v računovodskih izkazih določeno s poslovnim modelom, v okviru katerega se finančna sredstva upravljajo, in značilnostmi njihovih pogodbenih denarnih tokov (ali le-ti izhajajo izključno iz naslova plačil glavnice in obresti od neporavnanega zneska glavnice). Ob začetnem pripoznanju se vsako finančno sredstvo razvrsti v enega izmed naslednjih poslovnih modelov:

model z namenom pridobivanja pogodbenih denarnih tokov (merjenje po odplačni vrednosti),

model z namenom prodaje in pridobivanja pogodbenih denarnih tokov (merjenje po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega donosa),

ostali modeli (merjenje po pošteni vrednosti preko izkaza poslovnega izida).

Do spremembe poslovnega modela lahko pride le v izjemnih primerih.

Ob začetnem pripoznanju lastniškega vrednostnega papirja, ki ni namenjeno trgovanju, lahko družba izbere nepreklicno opcijo in meri to sredstvo po pošteni vrednosti preko izkaza vseobsegajočega donosa. V tem primeru se samo prihodki iz dividend pripoznajo v izkazu poslovnega izida, vsi dobički in izgube, ki izhajajo iz sprememb poštene vrednosti ali prodaje teh sredstev, pa niso nikdar pripoznani v izkazu poslovnega izida.

Denar in denarni ustrezniki

Denar in denarni ustrezniki obsegajo gotovino, denar na transakcijskih računih in depozite na odpoklic.

Finančna sredstva po odplačni vrednosti

Med finančna sredstva po odplačni vrednosti Skupina razvršča finančna sredstva, ki jih poseduje v okviru poslovnega modela za pridobivanje pogodbenih denarnih tokov, če denarni tokovi predstavljajo izključno plačila glavnice in obresti od neporavnane glavnice.

Skupina med finančna sredstva po odplačni vrednosti razvršča posojila, terjatve in nekotirajoče dolžniške vrednostne papirje. Glede na zapadlost so razvrščena med kratkoročna (zapadlost do 12 mesecev po datumu izkaza finančnega položaja) ali dolgoročna finančna sredstva.

Finančna sredstva po odplačni vrednosti so na začetku pripoznana po pošteni vrednosti, povečani za neposredne stroške posla, razen terjatev iz poslovanja, ki ne vsebujejo pomembne komponente financiranja in se merijo po transakcijski ceni, skladno z MSRP 15. Po začetnem pripoznanju se izmerijo po odplačni vrednosti po metodi efektivne obrestne mere. Izkazana so v višini neodplačane glavnice, povečane za neodplačane obresti in nadomestila ter zmanjšane za znesek oslabitve.

Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa

Med finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa Skupina razvršča finančna sredstva, ki jih poseduje v okviru poslovnega modela za pridobivanje pogodbenih denarnih tokov in prodajo.

Skupina med finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa razvršča dolžniške finančne instrumente, katerih pogodbeni denarni tokovi predstavljajo izključno plačilo glavnice in obresti na glavnico ter (če to opcijo nepreklicno izbere) lastniške vrednostne papirje, ki niso namenjeni trgovanju.

Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa so na začetku pripoznana po pošteni vrednosti, povečani za neposredne stroške posla. Po začetnem pripoznanju se izmerijo po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa, ki temelji na objavljeni tržni ceni na delujočem trgu na datum poročanja. Po odpravi pripoznanja se kumulativna sprememba poštene vrednosti dolžniških instrumentov v tej kategoriji, ki je pripoznana v drugem vseobsegajočem donosu, prerazporedi v izkaz poslovnega izida, medtem ko se dobički in izgube iz naslova kapitalskih instrumentov v tej kategoriji nikoli ne prerazporedijo v izkaz poslovnega izida.

Skupina je opredelila, da je za kapitalske instrumente, ki ne kotirajo na borzi, nabavna vrednost dober približek poštene vrednosti v primeru, da so naložbe nepomembne oziroma stroški, pridobljeni s cenitvijo, presegajo uporabno vrednost določanja poštene vrednosti. V nasprotnem primeru se uporablja ena od tehnik določanja poštene vrednosti skladno z MSRP 13.

Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida

Skupina med finančna sredstva po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida razvršča sredstva, pridobljena za namen trgovanja, instrumente za varovanje pred tveganji, finančna sredstva, ki ustvarjajo denarne tokove, ki niso izključno plačila glavnice in obresti, ter lastniške vrednostne papirje, za katere ob začetnem pripoznanju ne izbere možnosti nepreklicne opcije merjenja preko drugega vseobsegajočega donosa.

Finančna sredstva, izmerjena po pošteni vrednosti skozi izkaz poslovnega izida, se začetno izmerijo po pošteni vrednosti, transakcijski stroški pa se ob nakupu izkažejo v izkazu poslovnega izida. Po začetnem pripoznanju se izmerijo po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida.

Skupina je opredelila, da je za kapitalske instrumente, ki ne kotirajo na borzi, nabavna vrednost dober približek poštene vrednosti v primeru, da so naložbe nepomembne oziroma stroški, pridobljeni s cenitvijo, presegajo uporabno vrednost določanja poštene vrednosti. V nasprotnem primeru se uporablja ena od tehnik določanja poštene vrednosti skladno z MSRP 13.

Odprava pripoznanja

Skupina odpravi pripoznanje finančnega sredstva, ko ugasnejo pogodbene pravice do denarnih tokov iz tega sredstva ali ko Skupina prenese pravice do pogodbenih denarnih tokov iz finančnega sredstva na podlagi posla, v katerem se prenesejo vsa tveganja in koristi iz lastništva finančnega sredstva.

Določanje poštene vrednosti

Skupina pri določanju poštene vrednosti finančnih instrumentov upošteva naslednjo hierarhijo ravni določanja poštene vrednosti:

prva raven zajema kotirane cene na delujočih trgih za enaka sredstva ali obveznosti;

druga raven zajema vrednosti, ki niso enake kotiranim cenam v smislu prve ravni, a jih je klub temu mogoče pridobiti neposredno s trga (cene za enaka ali podobna sredstva ali obveznosti na manj aktivnih ali neaktivnih trgih) ali posredno (npr. vrednosti, ki so izpeljane iz kotiranih cen na aktivnem trgu, na podlagi obrestnih mer in krivulj donosa, implicitnih nestanovitnosti in kreditnih razponov);

tretja raven zajema vhodne podatke za sredstvo ali obveznost, ki ne temeljijo na zaznavnih tržnih podatkih, pri tem pa morajo neopazovani podatki izražati predpostavke, ki bi jih udeleženci na trgu uporabili pri določanju cene sredstva ali obveznosti, vključno s predpostavkami o tveganjih.

Kot osnovo za pošteno vrednost finančnih instrumentov Skupina uporablja kotirane cene. Če finančni instrument ne kotira na organiziranem trgu ali je trg nedelujoč, se uporabi vhodne podatke druge in tretje ravni.

3.8Nekratkoročna sredstva, namenjena prodaji

Nekratkoročna sredstva, namenjena prodaji, so sredstva, za katera se pričakuje, da bo njihova vrednost poravnana s prodajo in ne z nadaljnjo uporabo.

Prodaja teh sredstev mora biti zelo verjetna in predvidena v naslednjih 12 mesecih. Prodaja je zelo verjetna v primeru, ko Skupina ali družba prejme zavezujočo ponudbo kupca za nakup sredstev.

Sredstva se prerazvrstijo med sredstva, namenjena prodaji, po knjigovodski vrednosti ali po pošteni vrednosti, zmanjšani za stroške prodaje, in sicer po tisti, ki je nižja. Ta sredstva se ne amortizirajo. Izguba zaradi oslabitve sredstev, namenjenih prodaji, se pripozna v izkazu poslovnega izida med drugimi odhodki poslovanja. Skupina/družba periodično preverja, ali sredstva še izpolnjujejo sodila za izkazovanje med sredstvi, namenjenimi prodaji. Če sodila niso izpolnjena, se sredstva prerazvrstijo nazaj v prvotno kategorijo in se izmerijo po nižji izmed naslednjih vrednosti:

knjigovodski vrednosti pred razvrstitvijo sredstva med sredstva, namenjena prodaji, prilagojeni za morebitno amortizacijo, ki bi bila pripoznana v primeru, da sredstvo ne bi bilo razvrščena med sredstva, namenjena prodaji, ali

nadomestljivi vrednosti na datum naknadne odločitve, da sredstvo ne bo odtujeno.

Prilagoditve knjigovodske vrednosti sredstev, ki ne spadajo več med sredstva, namenjena prodaji, se vključijo v poslovni izid v obdobju, v katerem ta sodila niso več izpolnjena.

3.9Zaloge

Zaloge trgovskega blaga in materiala se vrednotijo po nabavni vrednosti ali čisti iztržljivi vrednosti, in sicer po manjši izmed njiju.

Nabavno vrednost sestavljajo nakupna cena, zmanjšana za dobljene takojšnje ali naknadne popuste, uvozne dajatve in neposredni stroški nabave (prevozni stroški, stroški nakladanja, prekladanja in razkladanja in podobni stroški do prvega skladišča kupca).

Čista iztržljiva vrednost je ocenjena prodajna cena, dosežena v rednem poslovanju, zmanjšana za ocenjene stroške prodaje.

Na dan izkaza finančnega položaja Skupina preveri čisto iztržljivo vrednost zalog. Če je nižja od knjigovodske vrednosti zalog, se opravi slabitev zalog. Odpisi poškodovanih, pretečenih, neuporabnih zalog se opravljajo redno med letom ali ob inventuri po posameznih postavkah.

Skupina za zmanjševanje zalog trgovskega blaga in njegovo obračunavanje uporablja metodo zaporednih cen (»FIFO«). Ko so zaloge prodane, se njihova knjigovodska vrednost pripozna kot odhodek obdobja, v katerem je bil ustrezen prihodek obračunan.

Drobni inventar, dan v uporabo, se takoj prenese med stroške.

3.10Oslabitev sredstev

Finančna sredstva

V skladu z MSRP 9 Skupina uporablja model pričakovanih izgub, v skladu s katerim se pripoznava ne samo nastale kreditne izgube v zvezi s finančnim sredstvom, temveč tudi izgube, za katere se na podlagi primernih in dokazljivih informacij pričakuje, da bodo nastale v prihodnosti. Pričakovane kreditne izgube predstavljajo razliko med pogodbenimi denarnimi tokovi, ki so zapadli po pogodbi in vsemi denarnimi tokovi, za katere Skupina pričakuje, da jih bo prejela. Ta pristop Skupina uporablja za nekotirajoče dolžniške instrumente in posojila, če predstavljajo pomemben znesek.

Kreditne izgube se priznavajo v dveh fazah. Skupina ob začetnem pripoznanju oceni izgubo zaradi oslabitve z upoštevanjem kreditnih izgub, ki se pričakujejo v obdobju 12 mesecev ter nato spremlja, ali je prišlo do pomembnega povečanja kreditnega tveganja. Če pride do pomembnega povečanja kreditnega tveganja, Skupina prične ocenjevati izgube zaradi oslabitve z upoštevanjem pričakovanih kreditnih izgub v preostali življenjski dobi izpostavljenosti, ne glede na obdobje neplačila.

Kreditno tveganje sredstva se šteje za nizko, če je tveganje neplačila nizko, posojilojemalec pa ima dobro kratkoročno sposobnost za izpolnjevanje obveznosti iz naslova pogodbenih denarnih tokov. Do neplačila pride takrat, ko je finančno sredstvo v zaostanku s plačili 90 dni, razen če je mogoče dokazati, da nastopi neplačilo kasneje. Obstaja predpostavka, da se je kreditno tveganje finančnega sredstva od začetnega pripoznanja znatno povečalo, če pogodbena plačila zaostajajo za več kot 30 dni, ki pa se lahko ovrže z ustreznimi dokazi in informacijami.

Za terjatve iz poslovanja Skupina uporablja poenostavljen pristop za izračun pričakovane kreditne izgube. Skupina ne ugotavlja sprememb kreditnega tveganja, temveč pri oceni oslabitve upošteva vseživljenjske pričakovane izgube na dan poročanja. Podlaga za oblikovanje popravka vrednosti terjatev je matrika popravkov vrednosti po prodajnih kanalih, ki temelji na oceni neizpolnitve plačila s strani kupcev glede na pretekle izkušnje s kreditno izgubo, prilagojene za morebitne prihodnje dejavnike iz gospodarskega okolja. Podlaga za izračun popravka je enotna metodologija, ki velja za Skupino in temelji na verjetnosti oziroma oceni neizpolnitve kupca. Vse pomembne terjatve se za namen oslabitve izmeri posamezno, druge pa skupno po segmentih kupcev.

Izgube zaradi oslabitev so izkazane v izkazu poslovnega izida.

Nefinančna sredstva

Sredstvo je oslabljeno, če njegova knjigovodska vrednost presega nadomestljivo vrednost. Na datum poročanja Skupina preveri knjigovodsko vrednost pomembnih nefinančnih sredstev z namenom ugotoviti, ali so prisotni znaki slabitve. Če znaki slabitve obstajajo, se oceni nadomestljivo vrednost sredstva. Če ni mogoče oceniti oslabitve na nivoju posameznega osnovnega sredstva, se oceni oslabitev na ravni denar ustvarjajoče enote, ki ji sredstvo pripada (to je najmanjša skupina sredstev, ki ustvarjajo finančne pritoke, v veliki meri neodvisne od finančnih pritokov iz drugih sredstev ali skupin sredstev). Za potrebe preizkusa oslabitve se dobro ime, pridobljeno v poslovni združitvi, razporedi na denar ustvarjajoče enote, za katere se pričakuje, da bodo od združitve imele koristi.

Nadomestljiva vrednost je poštena vrednost, zmanjšana za stroške prodaje, ali vrednost v uporabi, in sicer tista, ki je višja. Vrednosti v uporabi se določi z diskoniranjem ocenjenih denarnih tokov na sedanjo vrednost z uporabo diskontne stopnje pred obdavčitvijo, ki odraža časovno vrednost denarja in tveganost sredstva.

Če je nadomestljiva vrednost nižja od knjigovodske vrednosti, se pripozna izguba zaradi slabitve v izkazu poslovnega izida. Izguba zaradi oslabitve pri denar ustvarjajoči enoti se razporedi tako, da se najprej zmanjša morebitna knjigovodska vrednost enoti pripisanega dobrega imena, nato pa na druga sredstva enote sorazmerno z njihovo knjigovodsko vrednostjo. Izguba zaradi oslabitve dobrega imena se ne odpravlja. Ko se nadomestljiva vrednost poveča, se knjigovodska vrednost sredstva poveča do nadomestljive vrednosti, ki ne sme presegati prvotne knjigovodske vrednosti (pred slabitvijo sredstva).

3.11Kapital

Celotni kapital je obveznost do lastnikov, ki zapade v plačilo, če Skupina/družba preneha delovati. Opredeljen je z zneski, ki so jih vložili lastniki, in z zneski, ki so se pojavili pri poslovanju in pripadajo lastnikom. Zmanjšujejo ga izguba pri poslovanju, odkupljene lastne delnice in dvigi (izplačila).

Celotni kapital sestavljajo osnovni kapital, kapitalske rezerve, rezerve iz dobička (zakonske in druge), preneseni čisti dobiček, dobiček tekočega leta in rezerve za pošteno vrednost, ki vsebujejo aktuarske dobičke in izgube, vezane na rezervacije za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke zaposlencev.

Dividende se pripoznajo kot obveznosti v obdobju, v katerem so bile odobrene na skupščini.

3.12Obveznosti

Med obveznosti Skupina vključuje prejeta posojila in obveznosti iz poslovanja.

Obveznosti iz poslovanja se ob začetnem pripoznanju ovrednotijo z zneski iz ustreznih listin o njihovem nastanku, ki pri poslovnih obveznostih dokazujejo prejem kakega proizvoda ali storitve ali opravljeno delo oziroma obračunani strošek, odhodek ali delež v poslovnem izidu. Merijo se po odplačni vrednosti z uporabo veljavne obrestne mere. Kratkoročne poslovne obveznosti se ne diskontirajo.

Prejeta posojila se merijo po odplačni vrednosti z uporabo veljavne obrestne mere. Glede na zapadlost so posojila razvrščena med kratkoročne (zapadlost do 12 mesecev po datumu izkaza finančnega položaja) ali dolgoročne finančne obveznosti. Vsi dobički in izgube se pripoznajo v izkazu poslovnega izida ob odpravi pripoznanja finančne obveznosti in v okviru amortizacije veljavne obrestne mere.

Skupina odpravi pripoznanje obveznosti, če so obveze, določene v pogodbi, izpolnjene, razveljavljene ali zastarane. Razlika med knjigovodsko vrednostjo obveznosti, za katero se odpravi pripoznanje in plačilom se pripozna v izkazu poslovnega izida.

3.13Rezervacije

Rezervacije se izkažejo, če ima Skupina/družba zaradi preteklega dogodka zdajšnjo pravno ali posredno obvezo, ki jo je mogoče zanesljivo izmeriti, in obstaja verjetnost, da bo za poravnavo te obveze potreben odtok dejavnikov, ki omogočajo gospodarske koristi.

Rezervacija je najboljši približek, ki bo potreben za poravnavo sedanje obveze na zadnji dan poročevalskega obdobja in upošteva vsa tveganja in negotovosti v povezavi z obvezo. V primeru, da se rezervacija meri kot ocenjeni denarni tok, potreben za poravnavo sedanje obveze, je knjigovodska vrednost pripoznana kot sedanja vrednost teh denarnih tokov (v kolikor je učinek časovne vrednosti denarno pomemben).

Kadar je pričakovati, da bo del ali celotna obveza, za katero je oblikovana rezervacija, poravnana s strani tretje družbe, se oblikuje terjatev, vendar zgolj v primeru, ko je mogoče z gotovostjo pričakovati poravnavo in je znesek mogoče zanesljivo izmeriti.

Rezervacije za odpravnine in jubilejne nagrade

Skupina je v skladu z zakonskimi predpisi in kolektivnimi pogodbami zavezana k izplačilu jubilejnih nagrad in odpravnin ob upokojitvi, za kar oblikuje dolgoročne rezervacije. Druge obveznosti iz pozaposlitvenih zaslužkov ne obstajajo.

Rezervacije so oblikovane v višini ocenjenih prihodnjih izplačil za odpravnine in jubilejne nagrade, diskontirane na konec poročevalskega obdobja. Izračun je narejen za vsakega zaposlenega tako, da upošteva stroške odpravnin ob upokojitvi in stroške pričakovanih jubilejnih nagrad do upokojitve. Izračun z uporabo projicirane enote pripravi pooblaščeni aktuar. Plačila za odpravnine ob upokojitvi in izplačila jubilejnih nagrad zmanjšujejo oblikovane rezervacije.

V izkazu poslovnega izida se pripoznajo stroški dela in stroški obresti, preračun pozaposlitvenih zaslužkov oziroma nerealiziranih aktuarskih dobičkov ali izgub iz naslova odpravnin pa se pripoznajo v drugem vseobsegajočem donosu.

Rezervacije za tožbe in druge verjetne obveze

Skupina izkazuje rezervacije za tožbe, v katerih nastopa kot tožena stranka. Vsako leto preveri potrebnost oblikovanja rezervacij glede na stanje spora in pričakovano rešitev spora.

Druge rezervacije

Skupina izkazuje tudi rezervacije za druge obveze, pri katerih obstaja verjetnost, da bo v prihodnosti prišlo do poravnave, in sicer iz naslova danih poroštev in podobno.

3.14Najemi

Skladno z MSRP 16 Skupina uporablja enoten model najema, ki od najemnikov zahteva pripoznavanje sredstev in obveznosti za vse najemne pogodbe. Skupina SALUS uporablja dve izjemi pri pripoznanju poslovnih najemov, in sicer za najeme sredstev s posamično vrednostjo, manjšo od 5.000 EUR, in za kratkoročne najeme s trajanjem do 12 mesecev. Najemnine pri najemih manjše vrednosti in kratkoročnih najemih Skupina izkazuje kot strošek obdobja, na katerega se najem nanaša.

Skupina ob sklenitvi pogodbe oceni, ali gre za najemno pogodbo oziroma ali pogodba vsebuje najem. Pogodba je najemna pogodba oziroma vsebuje najem, če se z njo prenaša pravica do obvladovanja uporabe identificiranega sredstva za določeno obdobje v zameno za nadomestilo.

Skupina SALUS je opredelila trajanje najema kot obdobje, navedeno v pogodbi, v katerem najema ni mogoče odpovedati, upoštevajoč obdobje, za katero velja možnost podaljšanja najema, in obdobje, za katero velja možnost odpovedi najema. Ob tem Skupina presoja verjetnost izrabe navedenih možnosti. Če trajanje najema ni določeno ali je najem sklenjen za nedoločen čas, Skupina SALUS obravnava kot trajanje najema obdobje 5 let z vsakoletnim podaljševanjem, razen če obstajajo pokazatelji, da bodo najemi krajši.

Skupina pripozna pravico do uporabe na dan začetka najema. Pravica do uporabe najetih sredstev se izmeri po nabavni vrednosti, zmanjšani za popravek vrednosti in izgubo zaradi oslabitve, s prilagoditvijo nabavne vrednosti ob vsakem ponovnem merjenju obveznosti iz najema. Nabavna vrednost pravice do uporabe najetih sredstev zajema znesek začetnega merjenja obveznosti iz najema, začetne neposredne stroške in plačila najemnine, ki so bila izvedena na datum začetka najema ali pred njim, zmanjšana za prejete spodbude za najem. Pravice do uporabe najetih sredstev se amortizirajo v času trajanja najema oziroma, če se ob zaključku najema lastništvo nad najetim sredstvom prenese na Skupino ali če Skupina izrabi opcijo nakupa, v ocenjeni dobi koristnosti najetega sredstva.

Obveznosti za najeta sredstva se pripoznajo v višini sedanje vrednosti preostalih najemnin v celotnem trajanju najemne pogodbe. Ta je izračunana kot diskontirana vrednost najemnin, ki jih bo Skupina v skladu z najemno pogodbo plačala v obdobju trajanja najema in upoštevajoč predpostavljeno obrestno mero Skupine. To je obrestna mera, po kateri se bi lahko obvladujoča družba dodatno zadolžila v trenutku sklenitve najema za ročnost, ki odraža čas trajanja najema (»osnovna obrestna mera«), povečano za pribitek za tveganost posamezne družbe v Skupini in povečano za pribitek za tveganost države, v kateri posamezna družba posluje. Osnovna obrestna mera se vsako leto ponovno preverja. Najemnine vključujejo nespremenljive najemnine, zmanjšane za vse terjatve za spodbude za najem in sprejemljive najemnine. V najemnine je vključena tudi izpolnitvena cena možnosti nakupa, če je precej gotovo, da bo Skupina izrabila to možnost, in plačila kazni za odpoved najema, če trajanje najema kaže, da bo Skupina izrabila možnost odpovedi najema.

Po datumu začetka najema se znesek obveznosti iz najema poveča za natečene obresti in zmanjša za vsa izvršena plačila najemnin. Obračunani stroški obresti bremenijo finančne odhodke obdobja.

Knjigovodska vrednost obveznosti iz najema se ponovno oceni v primeru prilagoditve ali spremembe obdobja trajanja najema, spremembe višine najemnine (npr. sprememba prihodnjih zneskov najemnine kot posledica spremembe indeksa ali stopnje za določanje višine najemnin) ali spremembe ocene opcije nakupa najetega sredstva.

3.15Prihodki

Prihodki iz pogodb s kupci

Skupina SALUS se ukvarja s prodajo zdravil, prehranskih dodatkov in medicinskih pripomočkov ter storitvami aktivne prodaje in promocije. Prihodki iz pogodb s kupci se pripoznajo, ko pride do prenosa obvladovanja blaga na kupca ali v trenutku pridobitve koristi iz opravljenih storitev s strani kupca, in sicer v znesku nadomestila, za katerega Skupina meni, da bo do njega v zameno upravičena.

Prodaja blaga se pripozna v odvisnosti od določil kupoprodajne pogodbe, praviloma pa pride do prenosa obvladovanja blaga na kupca v trenutku, ko kupec blago prevzame, izterljivost povezanih terjatev pa je razumno zagotovljena.

Prodaja storitev se pripozna v obračunskem obdobju, v katerem se storitve opravijo. Skupina SALUS je kot prednostno metodo za merjenje postopnega napredka v smeri popolne izpolnitve izvršitvene obveze izbrala metodo izložkov glede na kupcu dostavljene enote opravljene storitve. V primeru rutinskih oziroma ponavljajočih storitev, kot je na primer skladiščenje, kjer se prenos obvladovanja nad storitvijo na kupca prenaša takoj, ko je storitev opravljena, po enakem vzorcu in je nadomestilo za storitev za določeno časovno obdobje fiksno, Skupina pripoznava prihodke enakomerno v času trajanja pogodbe.

Plačilni roki so po distribucijskih kanalih in kupcih različni, običajni rok plačila je od 30 do 60 dni.

Če je poplačilo, ki ga Skupina prejema v zameno za svoje blago in storitve, spremenljivo, se prihodki pripoznajo samo, kadar je zelo verjetno, da ne bo prišlo do znatnega preobrata glede pričakovanih spremenljivih poplačil. Spremenljivo nadomestilo so predvsem prodajni bonusi na podlagi doseženega letnega prometa kupca na podlagi sklenjenih pogodb s kupci, ki so evidentirani kot znižanje povezanih prihodkov v izkazu poslovnega izida ter kot obveznost v izkazu finančnega položaja. Zneski prodajnih bonusov so ocenjeni z metodo najverjetnejšega zneska na osnovi preteklih izkušenj in specifičnih pogojev v posameznih pogodbah.

Sredstvo iz pogodbe je pravica do nadomestila v zameno za blago ali storitve, ki so prenesene na kupca. Med sredstvi iz pogodb Skupina izkazuje nezaračunane prihodke za dobavljeno blago in storitve kupcem. Terjatev predstavlja pravico Skupine do brezpogojnega zneska nadomestila, tj. nadomestilo, ki zapade v plačilo v določenem roku.

Obveznost iz pogodbe je obveznost prenosa blaga ali storitev na kupca v zameno za nadomestilo, ki ga je Skupina prejela od kupca. V okviru obveznosti iz pogodb s kupci Skupina izkazuje obveznosti za prejete predujme kupcev in odobrene popuste. Obveznosti iz pogodbe se pri poznajo kot prihodki, ko Skupina izpolni svojo izvršitveno obvezo po pogodbi.

Drugi poslovni prihodki

Drugi poslovni prihodki so prihodki, ki se pojavljajo ob odtujitvi nepremičnin, naprav, opreme in naložbenih nepremičnin kot presežki njihove prodajne vrednosti nad njihovo knjigovodsko vrednostjo.

3.16Poslovni odhodki

Poslovni odhodki zajemajo nabavno vrednost prodanega blaga, stroške prodajanja z amortizacijo in stroške splošnih dejavnosti (nabave in uprave s podpornimi dejavnostmi) z amortizacijo ter druge poslovne odhodke.

Stroški se po naravnih vrstah delijo na stroške materiala in stroške storitev (po računih dobaviteljev, zmanjšani za popuste ob prodaji ali pozneje), stroške dela (bruto plače zaposlencev, prispevke delodajalca in druge stroške dela) ter amortizacijo.

Drugi poslovni odhodki se pojavljajo v zvezi z oslabitvijo vrednosti ali odpisom sredstev ter pri odtujitvi nepremičnin, naprav, opreme in naložbenih nepremičnin zaradi izgube pri prodaji.

3.17Finančni prihodki in odhodki

Finančni prihodki

Finančni prihodki obsegajo prihodke iz obresti od naložb in poslovnih terjatev, pozitivne tečajne razlike, spremembe poštene vrednosti finančnih sredstev po pošteni vrednosti preko poslovnega izida, prihodke od dividend in prihodke od odsvojitve finančnih sredstev.

Prihodki iz obresti se pripoznajo v poslovnem izidu ob njihovem nastanku z uporabo metode efektivne obrestne mere. Prihodki od dividend se v izkazu poslovnega izida pripoznajo na dan, ko je uveljavljena delničarjeva pravica do plačila.

Finančni odhodki

Finančni odhodki obsegajo stroške izposojanja (če se ti ne usredstvijo), negativne tečajne razlike, spremembe poštene vrednosti finančnih sredstev po pošteni vrednosti preko poslovnega izida, izgube zaradi oslabitve vrednosti in odpisov finančnih sredstev.

Stroški izposojanja se pripoznajo v izkazu poslovnega izida ob obračunu ne glede na plačila, ki so povezana z njimi.

3.18Davek od dobička in odloženi davki

Davki vključujejo obveznosti za obračunani davek in odloženi davek. Davki se izkažejo v izkazu poslovnega izida, razen v tistem delu, kjer se nanaša na postavke, ki se izkazujejo neposredno v drugem vseobsegajočem donosu.

Odmerjeni davek je davek, ki bo plačan od obdavčljivega dobička za poslovno leto ob uporabi davčnih stopenj, uveljavljenih na dan poročanja, upoštevajoč morebitne prilagoditve davčnih obveznosti v povezavi s preteklimi poslovnimi leti. Obdavčljivi dobiček se razlikuje od čistega dobička, poročanega v izkazu poslovnega izida, ker izključuje postavke prihodkov ali odhodkov, ki so obdavčljive ali odbitne v drugih letih, in tudi postavke, ki nikoli niso obdavčljive ali odbitne.

Odloženi davek je izkazan z uporabo metode obveznosti po izkazu finančnega položaja za začasne razlike, ki nastajajo med davčnimi vrednostmi sredstev in obveznosti ter njihovimi knjigovodskimi vrednostmi v posamičnih računovodskih izkazih družb v Skupini. Odloženi davek se določi z uporabo davčnih stopenj (in zakonov), za katere se pričakuje, da bodo uporabljeni, ko se bo odložena terjatev za davek realizirala ali se bo odložena obveznost za davek poravnala.

Odložena terjatev za davek se pripozna v primeru verjetnega razpoložljivega prihodnjega čistega dobička, v breme katerega bo v prihodnje mogoče uporabiti odloženo terjatev.

Odložene terjatve za davek in odložene obveznosti za davek se pobotajo, če obstaja zakonska pravica pobotati odmerjene terjatve za davek in odmerjene obveznosti za davek od dohodka ter so odloženi davki vezani na isto obdavčljivo pravno osebo in isti davčni organ.

3.19Čisti dobiček na delnico

Skupina izkazuje osnovni in popravljeni dobiček na delnico. Osnovni dobiček na delnico se izračuna tako, da se dobiček oziroma izguba, ki pripada navadnim delničarjem, deli s tehtanim povprečnim številom navadnih delnic brez lastnih delnic v poslovnem letu. Popravljeni dobiček na delnico pa se izračuna s prilagoditvijo za učinek vseh možnostnih navadnih delnic, ki predstavljajo zamenljive obveznice in delniške opcije za zaposlene. Ker Skupina nima zamenljivih obveznic ali delniških opcij za zaposlene, je osnovni dobiček na delnico enak popravljenemu dobičku na delnico.

3.20Izkaz denarnih tokov

Izkaz denarnih tokov je sestavljen po posredni metodi iz podatkov izkaza finančnega položaja na dan 31.12.2021 in 31.12.2020, podatkov izkaza poslovnega izida za obdobje januar–december 2021 in dodatnih podatkov za prilagoditev denarnega toka.

4POJASNILA K RAČUNOVODSKIM IZKAZOM

4.1Neopredmetena sredstva

Neopredmetena sredstva po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Programska oprema

4.033

5.133

2.196.243

2.173.171

Blagovne znamke

0

0

4.997.073

5.334.776

Sredstva v pripravi

0

0

70.549

28.070

Dobro ime

0

0

1.870.087

1.870.087

Skupaj

4.033

5.133

9.133.952

9.406.104

Blagovne znamke zajemajo blagovno znamko ALGEA v vrednosti 661.223 EUR, ki je bila pridobljena kot del že obstoječih sredstev ob nakupu družbe CARSO trgovina d.o.o. (zdaj CARSO pharm d.o.o., Slovenija), in blagovno znamko SANOLABOR v vrednosti 4.335.850 EUR, ki je nastala s prevzemom družbe SANOLABOR, d.d. Blagovna znamka ALGEA se amortizira v dobi koristnosti 10 let, blagovna znamka SANOLABOR pa v dobi koristnosti 20 let.

Programsko opremo predstavljajo premoženjske pravice za uporabo računalniških programov, ki jih Skupina amortizira glede na ocenjeno dobo koristnosti.

Dobro ime pri družbi SANOLABOR, d.d. je bilo na dan 31.12.2021 preizkušeno za morebitno oslabitev, pri čemer potreba po slabitvi ni bila ugotovljena. Kot denar ustvarjajoča enota je bila upoštevana družba SANOLABOR, d.d. kot celota. Uporabljena je bila metoda sedanje vrednosti pričakovanih prostih denarnih tokov in zahtevana stopnja donosa pred davki 8 odstotkov. Uporabljene predpostavke pri izračunu čistih denarnih tokov temeljijo na preteklem poslovanju družbe in planu poslovanja v letu 2022, nadgrajenim za obdobje 5 let s stopnjo rasti 0,5 odstotka. Razumna sprememba diskontne stopnje pred davki oziroma stopnje rasti preostalega prostega denarnega toka ne bi povzročila slabitve dobrega imena.

Neopredmetena sredstva Skupine niso zastavljena. Skupina nima obvez iz naslova nakupa neopredmetenih sredstev.

Gibanje neopredmetenih sredstev Skupine SALUS v letu 2021

2021

PROGRAMSKA OPREMA

BLAGOVNE ZNAMKE

DOBRO IME

V PRIPRAVI

SKUPAJ

NABAVNA VREDNOST

Stanje 1.1.

5.680.018

6.019.366

1.870.087

28.070

13.597.541

Povečanja iz poslovne združitve

0

0

0

0

0

Popravek začetnega stanja

-989

0

0

0

-989

Nove pridobitve

29.370

0

0

585.749

615.119

Prenos iz priprave

543.270

0

0

-543.270

0

Zmanjšanja

-73.418

0

0

0

-73.418

Tečajne razlike

7

0

0

0

7

Stanje 31.12.

6.178.258

6.019.366

1.870.087

70.549

14.138.260

POPRAVEK VREDNOSTI

Stanje 1.1.

3.506.847

684.590

0

0

4.191.437

Povečanje iz poslovne združitve

0

0

0

0

0

Popravek začetnega stanja

-989

0

0

0

-989

Amortizacija

549.549

337.703

0

0

887.252

Zmanjšanja

-73.394

0

0

0

-73.394

Tečajne razlike

2

0

0

0

2

Stanje 31.12.

3.982.015

1.022.293

0

0

5.004.308

NEODPISANA VREDNOST

Stanje 1.1.2021

2.173.171

5.334.776

1.870.087

28.070

9.406.104

Stanje 31.12.2021

2.196.243

4.997.073

1.870.087

70.549

9.133.952

Gibanje neopredmetenih sredstev Skupine SALUS v letu 2020

2020

PROGRAMSKA OPREMA

BLAGOVNE ZNAMKE

DOBRO IME

V PRIPRAVI

SKUPAJ

NABAVNA VREDNOST

Stanje 1.1.

5.081.751

6.019.366

1.870.087

204.808

13.176.012

Povečanja iz poslovne združitve

225

0

11.954

0

12.179

Popravek začetnega stanja

12.002

0

0

0

12.002

Nove pridobitve

26.187

0

0

383.126

409.313

Prenos iz priprave

559.864

0

0

-559.864

0

Zmanjšanja

0

0

-11.954

0

-11.954

Tečajne razlike

-11

0

0

0

-11

Stanje 31.12.

5.680.018

6.019.366

1.870.087

28.070

13.597.541

POPRAVEK VREDNOSTI

Stanje 1.1.

3.021.734

346.887

0

0

3.368.621

Povečanja iz poslovne združitve

26

0

0

0

26

Popravek začetnega stanja

12.002

0

0

0

12.002

Amortizacija

473.089

337.703

0

0

810.792

Zmanjšanja

0

0

0

0

0

Tečajne razlike

-4

0

0

0

-4

Stanje 31.12.

3.506.847

684.590

0

0

4.191.437

NEODPISANA VREDNOST

Stanje 1.1.2020

2.060.017

5.672.479

1.870.087

204.808

9.807.391

Stanje 31.12.2020

2.173.171

5.334.776

1.870.087

28.070

9.406.104

4.2Opredmetena osnovna sredstva

Opredmetena osnovna sredstva po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Zemljišča

0

0

3.295.339

3.289.339

Zgradbe

0

0

15.916.865

16.070.091

Druge naprave in oprema

267.530

332.790

7.102.082

7.102.419

Sredstva v finančnem najemu

0

0

45.745

0

Pravica do uporabe sredstva

34.368

21.474

4.545.320

2.656.871

Osnovna sredstva v izgradnji ali pripravi

0

0

2.374.528

532.886

Skupaj

301.898

354.264

33.279.879

29.651.606

Gibanje opredmetenih osnovnih sredstev družbe SALUS, Ljubljana, d.d. v letu 2021

2021

DRUGE NAPRAVE IN OPREMA

PRAVICA DO UPORABE SREDSTVA

V PRIPRAVI

SKUPAJ

NABAVNA VREDNOST

Stanje 1.1.

1.318.071

31.144

0

1.349.215

Nove pridobitve

0

0

0

0

Prenos iz priprave

0

24.118

0

24.118

Zmanjšanja

-238.174

0

0

-238.174

Stanje 31.12.

1.079.897

55.262

0

1.135.159

POPRAVEK VREDNOSTI

Stanje 1.1.

985.281

9.670

0

994.951

Amortizacija

56.133

11.224

0

67.357

Zmanjšanja

-229.047

0

0

-229.047

Stanje 31.12.

812.367

20.894

0

833.261

NEODPISANA VREDNOST

Stanje 1.1.2021

332.790

21.474

0

354.264

Stanje 31.12.2021

267.530

34.368

0

301.898

Gibanje opredmetenih osnovnih sredstev družbe SALUS, Ljubljana, d.d. v letu 2020

2020

DRUGE NAPRAVE IN OPREMA

PRAVICA DO UPORABE SREDSTVA

V PRIPRAVI

SKUPAJ

NABAVNA VREDNOST

Stanje 1.1.

1.352.072

28.179

0

1.380.251

Nove pridobitve

0

0

4.964

4.964

Prenos iz priprave

1.999

2.965

-4.964

0

Zmanjšanja

-36.000

0

0

-36.000

Stanje 31.12.

1.318.071

31.144

0

1.349.215

POPRAVEK VREDNOSTI

Stanje 1.1.

942.287

5.043

0

947.330

Amortizacija

59.874

4.627

0

64.501

Zmanjšanja

-16.880

0

0

-16.880

Stanje 31.12.

985.281

9.670

0

994.951

NEODPISANA VREDNOST

Stanje 1.1.2020

409.785

23.136

0

432.921

Stanje 31.12.2020

332.790

21.474

0

354.264

Gibanje opredmetenih osnovnih sredstev Skupine SALUS v letu 2021

2021

ZEMLJIŠČA

ZGRADBE

PRAVICA DO UPORABE SREDSTVA

SREDSTVA V FINANČNEM NAJEMU

DRUGE NAPRAVE IN OPREMA

V PRIPRAVI

SKUPAJ

NABAVNA VREDNOST

Stanje 1.1.

3.289.339

20.921.613

4.559.451

0

20.200.937

532.886

49.504.226

Povečanja iz poslovne združitve

0

0

0

0

0

0

0

Popravek začetnega stanja

0

0

0

56.282

-58.291

0

-2.009

Povečanja

6.000

149.701

2.994.507

17.436

0

3.894.720

7.062.364

Prenos iz priprave

0

256.254

0

0

1.796.824

-2.053.078

0

Zmanjšanja

0

-24.747

-88.566

0

-905.816

0

-1.019.129

Tečajne razlike

0

0

0

0

400

0

400

Stanje 31.12.

3.295.339

21.302.821

7.465.392

73.718

21.034.054

2.374.528

55.545.852

POPRAVEK VREDNOSTI

Stanje 1.1.

0

4.851.523

1.902.579

0

13.098.518

0

19.852.620

Povečanja iz poslovne združitve

0

0

0

0

0

0

0

Popravek začetnega stanja

0

0

0

15.560

-17.570

0

-2.010

Amortizacija

0

559.182

1.081.767

12.412

1.689.741

0

3.343.102

Zmanjšanja

0

-24.747

-64.275

0

-838.903

0

-927.925

Tečajne razlike

0

0

0

0

186

0

186

Stanje 31.12.

0

5.385.958

2.920.071

27.972

13.931.972

0

22.265.973

NEODPISANA VREDNOST

Stanje 1.1.2021

3.289.339

16.070.090

2.656.872

0

7.102.419

532.886

29.651.606

Stanje 31.12.2021

3.295.339

15.916.863

4.545.321

45.746

7.102.082

2.374.528

33.279.879

Gibanje opredmetenih osnovnih sredstev Skupine SALUS v letu 2020

2020

ZEMLJIŠČA

ZGRADBE

PRAVICA DO UPORABE SREDSTVA

SREDSTVA V FINANČNEM NAJEMU

DRUGE NAPRAVE IN OPREMA

V PRIPRAVI

SKUPAJ

NABAVNA VREDNOST

Stanje 1.1.

3.289.339

20.621.238

4.194.046

0

18.632.785

46.619

46.784.027

Povečanja iz poslovne združitve

0

0

0

0

1.004

0

1.004

Popravek začetnega stanja

0

0

0

0

-58.054

0

-58.054

Povečanja

0

60.006

365.405

0

0

3.194.274

3.619.685

Prva uporaba MSRP 16

0

0

0

0

0

0

0

Prenos iz priprave

0

240.369

0

0

2.467.638

-2.708.007

0

Zmanjšanja

0

0

0

0

-840.869

0

-840.869

Tečajne razlike

0

0

0

0

-1.567

0

-1.567

Stanje 31.12.

3.289.339

20.921.613

4.559.451

0

20.200.937

532.886

49.504.226

POPRAVEK VREDNOSTI

Stanje 1.1.

0

4.317.839

948.026

0

12.336.668

0

17.602.533

Povečanja iz poslovne združitve

0

0

0

0

117

0

117

Popravek začetnega stanja

0

0

0

0

-12.002

0

-12.002

Amortizacija

0

533.684

954.553

0

1.431.932

0

2.920.169

Zmanjšanja

0

0

0

0

-656.967

0

-656.967

Tečajne razlike

0

0

0

0

-1.230

0

-1.230

Stanje 31.12.

0

4.851.523

1.902.579

0

13.098.518

0

19.852.620

NEODPISANA VREDNOST

Stanje 1.1.2020

3.289.339

16.303.399

3.246.020

0

6.296.117

46.619

29.181.494

Stanje 31.12.2020

3.289.339

16.070.090

2.656.872

0

7.102.419

532.886

29.651.606

Družba in Skupina nimata zastavljenih opredmetenih osnovnih sredstev niti obvez za nakup opredmetenih osnovnih sredstev.

Poslovodstvo družbe je preverilo kriterije slabitve za osnovna sredstva in ugotovilo, da niso nastopili dejavniki, ki bi zahtevali slabitev.

4.3Naložbene nepremičnine

Naložbene nepremičnine po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Zemljišča

272.607

1.125.665

272.607

1.125.665

Zgradbe

1.391.417

1.640.458

1.391.417

1.640.458

Skupaj

1.664.024

2.766.123

1.664.024

2.766.123

Gibanje naložbenih nepremičnin družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS v letu 2021

2021

ZEMLJIŠČA

ZGRADBE

SKUPAJ

NABAVNA VREDNOST

Stanje 1.1.

1.125.665

4.634.026

5.759.691

Povečanja iz poslovne združitve

0

0

0

Nove pridobitve

0

0

0

Zmanjšanja

-853.058

-1.301.813

-2.154.871

Stanje 31.12.

272.607

3.332.213

3.604.820

POPRAVEK VREDNOSTI

Stanje 1.1.

0

2.993.568

2.993.568

Povečanja iz poslovne združitve

0

0

0

Amortizacija

0

163.639

163.639

Zmanjšanja

0

-1.216.411

-1.216.411

Stanje 31.12.

0

1.940.796

1.940.796

NEODPISANA VREDNOST

Stanje 1.1.2021

1.125.665

1.640.458

2.766.123

Stanje 31.12.2021

272.607

1.391.417

1.664.024

V letu 2021 je bila ena naložbena nepremičnina prerazporejena med sredstva, namenjena prodaji.

Gibanje naložbenih nepremičnin družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS v letu 2020

2020

ZEMLJIŠČA

ZGRADBE

SKUPAJ

NABAVNA VREDNOST

Stanje 1.1.

1.125.665

4.634.026

5.759.691

Povečanja iz poslovne združitve

0

0

0

Nove pridobitve

0

0

0

Zmanjšanja

0

0

0

Stanje 31.12.

1.125.665

4.634.026

5.759.691

POPRAVEK VREDNOSTI

Stanje 1.1.

0

2.824.872

2.824.872

Povečanja iz poslovne združitve

0

0

0

Amortizacija

0

168.696

168.696

Zmanjšanja

0

0

0

Stanje 31.12.

0

2.993.568

2.993.568

NEODPISANA VREDNOST

Stanje 1.1.2020

1.125.665

1.809.154

2.934.819

Stanje 31.12.2020

1.125.665

1.640.458

2.766.123

Prihodki in stroški naložbenih nepremičnin

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

Prihodki od najemnin

308.343

345.575

251.223

288.455

Neposredni stroški iz naložbenih nepremičnin, ki ustvarjajo prihodke od najemnin

-183.973

-179.109

-183.973

-179.109

Skupaj

124.370

166.466

67.250

109.346

Minimalne najemnine

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

V roku 1 leta

311.624

272.699

268.784

215.579

V roku 1 do 2 leti

163.269

157.551

163.269

100.431

V roku 2 do 5 let

489.808

466.990

489.808

295.630

Poštena vrednost naložbenih nepremičnin

Poslovodstvo družbe ocenjuje, da poštena vrednost naložbenih nepremičnin Skupine/družbe na dan 31.12.2021 znaša 2.163.587 EUR (31.12.2020: 3.750.878 EUR). Poštena vrednost je določena na osnovi sedanje vrednosti prihodnjih najemnin, ki izhajajo iz sklenjenih najemnih pogodb oziroma pričakovanih najemnin v primeru, da naložbene nepremičnine nimajo najemnika. Uporabljena je bila diskontna stopnja med 7 % in 9 % ter stopnja rasti med –3 % in +3 %. Stopnja rasti višine najemnine je bila opredeljena glede na pričakovana obnašanja najemnikov glede bodočih najemnin.

Poštena vrednost naložbenih nepremičnin je izmerjena po hierarhiji ugotavljanja poštene vrednosti v nivoju 3.

Zastava

Naložbene nepremičnine niso zastavljene, Skupina tudi nima omejitve lastninske pravice.

4.4Finančne naložbe

Dolgoročne finančne naložbe po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Deleži v odvisnih podjetjih

53.065.504

53.008.004

0

0

Deleži v pridruženih podjetjih

0

0

52.526

43.128

Finančna sredstva po PV preko IPI

996.442

897.704

1.187.330

1.026.542

Finančna sredstva po odplačni vrednosti

0

0

33.099

54.758

Skupaj

54.061.946

53.905.708

1.272.955

1.124.428

Kratkoročni del dolgoročno danih posojil, torej del, ki zapade v letu dni po bilanci stanja, je izkazan med kratkoročnimi finančnimi naložbami. Skupina na dan 31.12.2021 nima zapadlih kratkoročno danih posojil.

Pregled deležev v odvisnih in pridruženih družbah

Družba

Relacija do obvladujoče družbe SALUS, Ljubljana, d.d.

Delež v družbi 31.12.2021

Vrednost naložbe 31.12.2021

Poslovni izid 2021

Osnovni kapital 31.12.2021

Naložbe SALUS, Ljubljana, d.d.

SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

odvisna

100%

33.845.855

6.152.997

30.000.000

CARSO pharm, d.o.o. (SI)

odvisna

100%

1.298.786

303.621

1.082.549

CARSO pharm DOOEL (NMK)

odvisna

100%

75.000

288.259

75.000

CARSO pharm d.o.o. (HR)

odvisna

100%

10.122

87.532

10.122

CARSO pharm d.o.o. (SRB)

odvisna

100%

41.176

-46.280

437

CARSO pharm d.o.o. (ČG)

odvisna

100%

7.500

1.821

7.500

MediSal d.o.o.

odvisna

100%

50.000

-67.579

50.000

SANOLABOR, d.d.

odvisna

100%

17.737.065

7.316.770

470.833

Naložbe ostalih družb v Skupini

NENSI d.o.o.

pridružena družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. (35%)

35%

5.670

2.653

50.000

SANOL H d.o.o.

odvisna družba SANOLABOR, d.d. (100%)

100%

83.028

386.049

83.642

SANOL S d.o.o.

odvisna družba SANOLABOR, d.d. (100%)

100%

29.887

12.955

363

ASW d.o.o.

pridružena družba SANOLABOR, d.d. (50%)

50%

37.458

18.064

24.763

V letu 2021 je družba SALUS, Ljubljana, d.d. iz naslova dividend iz naložb v odvisne družbe prejela 7.249.929 EUR (2020: 5.932.685 EUR).

Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida

Med finančnimi naložbami po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida Skupina izkazuje naložbe v delnice družb, ki kotirajo v prvi kotaciji Ljubljanske borze in na Frankfurtski borzi vrednostnih papirjev, ter naložbe v druge delnice in deleže.

Stanje finančnih naložb po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Delnice podjetij - kotirajoče

452.076

353.338

632.909

472.121

Delnice podjetij - ostale

389.500

389.500

389.850

389.850

Deleži podjetij

154.866

154.866

164.571

164.571

Skupaj

996.442

897.704

1.187.330

1.026.542

Delnice družb, ki kotirajo na borzah, so vrednotene po objavljeni borzni ceni na dan 31.12.2021. Naložbe v druge delnice in deleže so vrednotene po nabavni vrednosti, za katero Skupina ocenjuje, da je dober približek poštene vrednosti.

Naložbe niso zastavljene, Skupina ima neomejeno razpolagalno pravico z njimi.

Gibanje finančnih naložb po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

Stanje 1.1.

897.704

647.006

1.026.542

700.362

Povečanje iz poslovne združitve

0

0

0

0

Pridobitve

0

200.000

0

285.759

Slabitve

0

0

0

0

Odtujitve in odpisi

0

0

0

-1.209

Prevrednotenje

98.738

50.698

160.788

41.630

Prerazporeditve

0

0

0

0

Tečajne razlike

0

0

0

0

Stanje 31.12.

996.442

897.704

1.187.330

1.026.542

Prihodki in odhodki iz naložb po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

Dividende

19.454

13.473

24.666

15.286

Odhodki iz oslabitve

0

0

0

0

Prevrednotovalni prihodki iz vrednotenja po pošteni vrednosti

98.738

62.994

160.788

67.570

Prevrednotovalni odhodki iz vrednotenja po pošteni vrednosti

0

-12.296

0

-25.940

Skupaj

118.192

64.171

185.454

56.916

Finančna sredstva po odplačni vrednosti

Med finančnimi sredstvi po odplačni vrednosti vodi Skupina naložbe v dolgoročno dana posojila.

Stanje finančnih sredstev po odplačni vrednosti po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Obveznice

0

0

0

0

Dana posojila (dolgoročni del)

0

0

33.099

54.758

Skupaj

0

0

33.099

54.758

Obveznice družbe Delo Prodaja, d.d. je družba v celoti oslabila, ker je bil septembra 2020 objavljen začetek prisilne poravnave nad dolžnikom, obveznice pa niso zavarovane.

Dolgoročna dana posojila so dana tretjim, nepovezanim osebam. Posojila so zavarovana s hipotekami.

V letu 2020 sta družba in Skupina v celoti slabili posojilo, dano dolžniku NUPO d.o.o. (Skupina v znesku 32.134 EUR, družba v znesku 8.709 EUR).

4.5Nekratkoročna sredstva, namenjena prodaji

Gibanje nekratkoročnih sredstev, namenjenih prodaji, družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS v letu 2021

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

Stanje 1.1.

0

0

0

0

Povečanje

947.587

0

947.587

0

Prodaja

0

0

0

0

Prenos na prvotno kategorijo

0

0

0

0

Stanje 31.12.

947.587

0

947.587

0

Družba SALUS, Ljubljana, d.d. je oktobra 2021 sklenila prodajno pogodbo za nepremičnine na lokaciji Ljubljana – Bežigrad. Na 31.12.2021 je bila opravljena presoja potrebe po prerazvrstitvi nepremičnine med nekratkoročna sredstva, namenjena prodaji. Glede na opredeljeno usmeritev in fazo prodajnega postopka so bili pogoji za prerazporeditev izpolnjeni, saj je bila sklenjena kupoprodajna pogodba. Realizacija posla se pričakuje v četrtem kvartalu 2022.

4.6Zaloge

Zaloge po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Material in surovine

0

0

339.298

336.567

Trgovsko blago

0

0

43.092.203

38.400.834

Skupaj

0

0

43.431.501

38.737.401

Skupina je v letu 2021 realizirala za 98.824 EUR manjkov in 80.233 EUR viškov (2020: 74.094 EUR manjkov in 28.569 EUR viškov).

4.7Kratkoročne poslovne terjatve in terjatve za davek od dohodka

Kratkoročne poslovne terjatve po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Kratkoročne terjatve do kupcev na domačem trgu

56.207

56.303

50.690.440

46.894.080

Kratkoročne terjatve do kupcev na tujih trgih

-3.301

556

4.614.359

4.546.097

Terjatve za davek od dohodka

0

0

16.627

18.885

Druge kratkoročne terjatve

1.927

1.294

737.852

714.031

Popravek vrednosti terjatev

0

0

-333.932

-138.412

Skupaj

54.833

58.153

55.725.346

52.034.681

4.8Denar in denarni ustrezniki

Denar in denarni ustrezniki po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Gotovina v blagajni

0

0

67.484

51.892

Denarna sredstva na računih

1.810.648

1.309.098

17.521.306

8.769.211

Kratkoročni depoziti na odpoklic

0

0

63.437

0

Skupaj

1.810.648

1.309.098

17.652.227

8.821.103

4.9Sredstva na podlagi pogodb s kupci

Sredstva na podlagi pogodb s kupci predstavljajo kratkoročno nezaračunane prihodke za trgovsko blago in storitve. Vrednost nezaračunanih prihodkov je na dan 31.12.2021 v Skupini SALUS znašala 2.081.347 EUR (31.12.2020: 251.434 EUR), družba pa ni imela nezaračunanih prihodkov na ta dan. Sredstva na podlagi pogodb s kupci niso bila slabljena.

4.10Predujmi in druga kratkoročna sredstva

Predujmi in druga kratkoročna sredstva po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Predujmi

0

0

2.114.220

1.602.600

Odloženi stroški

17.540

14.546

1.411.341

1.301.032

Skupaj

17.540

14.546

3.525.561

2.903.632

4.11Kapital

Vpoklicani kapital

Osnovni kapital družbe SALUS, Ljubljana, d.d. kot obvladujoče družbe znaša 435.550 EUR. Družba ima 104.375 kosovnih delnic, ki glasijo na prinosnika, zato družba nima podatkov o lastnikih delnic, delniško knjigo pa vodi KDD. Vse delnice so v celoti vplačane. Navadna delnica glasi na ime in daje imetniku pravico do:

udeležbe in enega glasu na skupščini,

sorazmerne dividende iz dobička, namenjenega izplačilu dividend,

v primeru prenehanja družbe sorazmernega deleža iz ostanka, ki ostane lastnikom.

Kapitalske rezerve

Kapitalske rezerve družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS se lahko uporabijo pod pogoji in za namene, kot jih določa zakon. Na dan 31.12.2021 so znašale 8.380.201 EUR in so vključevale:

vplačani presežek kapitala v višini 2.572.360 EUR;

vplačilo nad knjigovodsko vrednostjo odtujenih lastnih delnic v višini 1.184.404 EUR;

rezerve, nastale iz poenostavljenega zmanjšanja kapitala z umikom lastnih delnic v višini 3.123.444 EUR in

splošni prevrednotovalni popravek kapitala v višini 1.499.993 EUR.

V letu 2021 ni bilo gibanj v kapitalskih rezervah.

Rezerve iz dobička

Zakonske in druge rezerve iz dobička so zneski, ki so namensko zadržani iz dobička iz predhodnih let, predvsem za poravnavo potencialnih prihodnjih izgub. Na dan 31.12.2021 so zakonske rezerve Skupine SALUS znašale 171.381 EUR (31.12.2020: 156.314 EUR), družbe pa 56.335 EUR (31.12.2020: 56.335 EUR). Druge rezerve iz dobička so na dan 31.12.2021 znašale 836.619 EUR (31.12.2020: 836.619 EUR).

Druge rezerve

Druge rezerve so sestavljene iz:

iz prevedbene rezerve (Skupina SALUS) in

rezerve za pošteno vrednost.

Vrednost prevedbene rezerve Skupine SALUS je na dan 31.12.2021 znašala -11.304 EUR (31.12.2020: -15.601 EUR). Sprememba je posledica pozitivnega učinka tečajnih razlik, ki so nastale pri preračunu posameznih postavk računovodskih izkazov odvisnih družb v tujini iz lokalnih valut v valuto poročanja.

Rezerva za pošteno vrednost Skupine SALUS se nanaša na aktuarske dobičke/izgube za pozaposlitvene zaslužke ob upokojitvi. Rezerva se je v primerjavi z letom 2020 spremenila v posledici preračuna pozaposlitvenih zaslužkov in je 31.12.2021 znašala -119.524 EUR (31.12.2020: -131.988 EUR). V družbi rezerva za pošteno vrednost ni pripoznana.

Dobiček na delnico

Osnovni dobiček na delnico družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS je enak popravljenemu dobičku na delnico.

Osnovni in popravljeni čisti dobiček na delnico družbe SALUS, Ljubljana, d.d. je na dan 31.12.2021 znašal 58,31 EUR (31.12.2020: 45,71 EUR), osnovni in popravljeni čisti dobiček na delnico Skupine SALUS pa je na dan 31.12.2021 znašal 124,61 EUR (31.12.2020: 97,06 EUR).

Knjigovodska vrednost delnice

Knjigovodska vrednost delnice družbe SALUS, Ljubljana, d.d. je na dan 31.12.2021 znašala 466,13 EUR (31.12. 2020: 462,64 EUR). Knjigovodska vrednost delnice Skupine SALUS je na dan 31.12.2021 znašala 645,13 EUR (31.12.2020: 575,18 EUR).

Ugotovitev bilančnega dobička družbe SALUS, Ljubljana, d.d. po ZGD-1

SALUS, Ljubljana, d.d.

31.12.2021

31.12.2020

Čisti poslovni izid poslovnega tekočega leta

6.085.901

4.770.628

Preneseni čisti dobiček in druge rezerve

33.693.997

34.645.104

Skupaj

39.779.898

39.415.732

4.12Finančne obveznosti

Dolgoročne finančne obveznosti po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Dolgoročno prejeto posojilo

5.655.707

7.712.327

5.763.418

7.861.734

Dolgoročne finančne obveznosti iz pravice do uporabe sredstev

33.433

22.249

3.498.817

1.706.375

Skupaj

5.689.140

7.734.576

9.262.235

9.568.109

Dolgoročno prejeto posojilo se večinoma nanaša na dolgoročni del bančnega posojila, ki je bilo najeto septembra 2018 z ročnostjo 7 let. Celotni znesek posojila je znašal 13.700.000 EUR. Posojilo je zavarovano z bianco menicami. V letu 2021 je družba/Skupina odplačala 2.056.521 EUR glavnice posojila.

Kratkoročne finančne obveznosti po vrstah

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Kratkoročno prejeto posojilo

2.073.167

2.077.309

2.114.873

2.579.026

Kratkoročne finančne obveznosti iz najemov

8.834

3.850

1.128.007

989.826

Obveznosti v zvezi z razdelitvijo izida

11.100

29.990

11.100

29.990

Skupaj

2.093.101

2.111.149

3.253.980

3.598.842

Tabela gibanja prejetih posojil

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

Stanje 1.1.

9.789.635

11.850.398

10.440.761

11.903.601

Povečanje iz poslovne združitve

0

0

0

0

Povečanja

1.200.000

0

43.495.543

656.717

Odplačila

-3.260.763

-2.060.763

-46.058.012

-2.119.550

Tečajne razlike

0

0

0

-7

Stanje 31.12.

7.728.872

9.789.635

7.878.292

10.440.761

Tabela gibanja finančnih obveznosti iz pravice do uporabe sredstev

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

Stanje 1.1.

26.100

25.215

2.696.200

3.270.745

Povečanje iz poslovne združitve

0

0

0

0

Povečanja

24.118

3.850

3.015.925

365.262

Odplačila

-8.704

-8.704

-1.156.106

-1.005.219

Obresti

755

5.739

70.804

65.412

Tečajne razlike

0

0

0

0

Stanje 31.12.

42.269

26.100

4.626.823

2.696.200

4.13Rezervacije

Rezervacije po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Rezervacije za pokojnine in jubilejne nagrade

0

0

1.081.769

1.129.725

Druge rezervacije

0

0

3.178

380

Skupaj

0

0

1.084.947

1.130.105

Skupina ima rezervacije oblikovane za izplačilo jubilejnih nagrad in odpravnin ob upokojitvi. Pri izračunu so bile uporabljene naslednje predpostavke:

fluktuacija zaposlenih je določena s podatki o številu zaposlenih na začetku leta in številu prenehanj delovnega razmerja po volji zaposlenega; giblje se med 6% in 0%;

izplačila so upoštevana v višini, kot je predvideno z Uredbo o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja;

smrtnost je upoštevana z uporabo tablic smrtnosti iz leta 2007;

diskontna obrestna mera znaša 0,90% letno, kolikor je novembra 2021 znašala donosnost 10–letnih podjetniških obveznic z visoko bonitetno oceno v euro območju.

Gibanje rezervacij za jubilejne nagrade in odpravnine ob upokojitvi

Skupina SALUS 2021

Skupina SALUS 2020

Odpravnine

Jubilejne nagrade

Skupaj

Odpravnine

Jubilejne nagrade

Skupaj

Stanje 1.1.

934.343

195.382

1.129.725

1.055.587

199.320

1.254.907

Popravek napake preteklih let

0

0

0

0

0

0

Povečanje iz poslovne združitve

0

0

0

0

0

0

Stroški sprotnega službovanja

71.629

24.690

96.319

132.604

26.320

158.924

Stroški obresti

6.338

1.449

7.787

6.884

1.647

8.531

Izplačani pozaposlitveni zaslužki

-116.216

-13.095

-129.311

-271.375

-19.995

-291.370

Aktuarski presežek/primanjkljaj

-10.484

-12.267

-22.751

10.643

-11.910

-1.267

Tečajne razlike

0

0

0

0

0

0

Stanje 31.12.

885.610

196.159

1.081.769

934.343

195.382

1.129.725

Analiza občutljivosti

Skupina SALUS

Diskontna stopnja

Rast plač

Sprememba v odstotnih točkah

+0,5

-0,5

+0,5

-0,5

Vpliv na stanje obveznosti (EUR)

-62.422

61.915

60.057

-54.804

Planirana izplačila

Odpravnine

Jubilejne nagrade

Skupaj

Do 1 leta

38.974

9.281

48.255

1 do 5 let

185.720

53.804

239.524

5 do 10 let

195.995

96.928

292.923

Več kot 10 let

868.178

171.372

1.039.550

Skupaj

1.288.867

331.385

1.620.252

4.14Kratkoročne obveznosti iz poslovanja in obveznosti za davek od dohodka

Kratkoročne obveznosti iz poslovanja po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Kratkoročne obveznosti do dobaviteljev na domačem trgu

48.016

9.040

33.348.951

27.487.823

Kratkoročne obveznosti do dobaviteljev na tujem trgu

30.380

9.378

44.437.239

35.608.058

Obveznosti do zaposlencev

6.286

5.866

1.740.522

1.718.946

Obveznosti za davek od dohodka

0

0

703.173

1.235.355

Druge obveznosti do države in drugih inštitucij

8.903

8.312

2.201.464

2.191.557

Druge kratkoročne poslovne obveznosti

70

70

64.458

61.729

Skupaj

93.655

32.666

82.495.807

68.303.468

4.15Obveznosti na podlagi pogodb s kupci

Obveznosti na podlagi pogodb s kupci po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Prejeti predujmi in varščine

1.641.537

11.537

1.850.128

323.307

Odloženi prihodki

0

0

343.817

985.298

Skupaj

1.641.537

11.537

2.193.945

1.308.605

Prejeti predujmi so vezani na prodajo sredstva, namenjenega prodaji.

4.16Druge kratkoročne obveznosti

Druge kratkoročne obveznosti prestavljajo kratkoročno vnaprej vračunane stroške, ki se nanašajo predvsem na vračunane neizkoriščene dopuste zaposlenih, okoljske dajatve, nagrade zaposlenim za poslovno uspešnost in druge vračunane stroške.

4.17Davek od dohodka in odloženi davki

Davek od dohodka pravnih oseb je izračunan po zakonski stopnji 19% za rezidente Republike Slovenije, 10% za rezidente Severne Makedonije, 9% za rezidente Črne Gore, 15% za rezidente Srbije in 18% oz. 10% za rezidente Hrvaške.

Davek od dohodka SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupina SALUS

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

Poslovni izid pred davki

6.085.901

4.770.628

23.972.833

18.795.147

Izračunani davek po veljavni davčni stopnji

1.156.321

906.419

4.576.476

3.571.078

Davčni učinek povečanja priznanih odhodkov

0

-761

-185.940

-51.545

Davčni učinek nepriznanih odhodkov

126.958

117.159

361.930

386.264

Davčni učinek povečanja obdavčljivih prihodkov

0

0

0

1.870

Davčni učinek zmanjšanja obdavčljivih prihodkov

-1.283.279

-1.129.770

-1.288.231

-1.032.229

Davčni učinek olajšav

0

0

-184.406

-254.989

Davčni učinek pokrivanja davčne izgube

0

0

-2.451

-875

Učinek višje/nižje davčne stopnje družb v tujini

0

0

-55.043

-48.070

Davek

0

0

3.222.335

2.571.504

Efektivna davčna stopnja

0,00%

0,00%

13,44%

13,68%

Odloženi davek po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Iz naslova davčne izgube

201.215

201.215

201.215

201.215

Iz aktuarskih dobičkov/izgub za jubilejne nagrade in odpravnine ob upokojitvi

0

0

102.470

187.774

Iz drugih naslovov

0

0

0

57.973

Skupaj

201.215

201.215

303.685

446.962

Davčna izguba nastaja na matični družbi, SALUS, Ljubljana, d.d., ki posluje na območju Republike Slovenije in je podležena slovenskim davčnim predpisom. Prenos davčnih izgub ni časovno omejen.

Družba redno preverja in ocenjuje pozitivne in negativne dokaze z namenom oceniti, ali bodo na voljo dovoljšnji obdavčljivi dobički, v breme katerih bo mogoče uporabiti neizrabljene davčne izgube v znesku 1.111.334 EUR. Družba ima zgodovino davčnih izgub, saj je glavna dejavnost te družbe naložbenje, glavni vir prihodkov pa so dividende oziroma drugi deleži iz dobička, ki so skladno z Zakonom o davku o dohodku pravnih oseb (»ZDDPO-2«) izvzete iz davčnega obračuna oziroma se obdavči samo 5% teh prihodkov. Vendar pa ima družba na voljo široko paleto za prodajo razpoložljivih nestrateških naložb v delnice, deleže in naložbene nepremičnine, katerih tržna vrednost izkazuje izrazit trend krepitve in s prodajo katerih lahko nemudoma realizira zadostne obdavčljive dobičke za pokritje neizrabljenih davčnih izgub po stanju na dan 31.12.2018. Družba ni pripoznala odložene terjatve za davek iz naslova davčne izgube v letih 2019, 2020 in 2021 v skupnem znesku 1.308.775 EUR in tudi v bodoče teh terjatev ne bo več pripoznavala, v kolikor ne bo prišlo do sprememb poslovnega modela družbe, ki bi zagotavljal ustrezne obdavčljive dobičke.

4.18Prihodki od prodaje

Prihodki od prodaje po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

Prihodki od prodaje blaga na domačem trgu

0

0

423.800.239

368.841.677

Prihodki od prodaje blaga na tujih trgih

0

0

27.743.911

25.666.596

Prihodki od prodaje storitev na domačem trgu

211.252

192.426

4.444.741

4.190.963

Prihodki od prodaje storitev na tujih trgih

36.708

49.176

1.899.589

1.577.979

Prihodki od najemnin

349.080

344.518

393.095

391.314

Skupaj

597.040

586.120

458.281.575

400.668.529

4.19Stroški po naravnih vrstah

Stroški po naravnih vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

Stroški materiala

-34.013

-29.092

-825.074

-820.708

Stroški storitev

-1.365.244

-996.761

-12.028.588

-9.909.283

Stroški amortizacije

-232.097

-233.564

-4.393.544

-3.899.610

Stroški dela:

-83.882

-156.432

-20.234.138

-18.041.334

stroški plač

-66.400

-79.568

-14.617.888

-13.060.263

stroški pokojninskih zavarovanj

-5.874

-7.169

-1.453.714

-1.261.001

stroški drugih socialnih zavarovanj

-4.832

-13.923

-1.122.030

-996.288

drugi stroški dela

-6.776

-55.772

-3.040.506

-2.723.782

Drugi stroški

-34.815

-19.941

-655.188

-672.824

Skupaj

-1.750.051

-1.435.790

-38.136.532

-33.343.759

4.20Najemi

Povečanja pravice do uporabe, amortizacija in neodpisane vrednosti pravic do uporabe sredstev so razkriti v pojasnilu 4.2.

Med stroški najema Skupina/družba izkazuje stroške kratkoročnih najemov, stroške najemov sredstev majhne vrednosti in stroške najemov s spremenljivo najemnino. V letu 2021 so ti stroški so znašali EUR (2020: EUR) za družbo SALUS, Ljubljana, d,d. in 198.086 EUR (2020: 168.095 EUR) za Skupino SALUS.

Zneski spremenljivih najemnin, ki bi jim bila lahko družba/Skupina izpostavljeni in se ne odražajo v merjenju obveznosti iz najema, nimajo pomembnega vpliva na merjenje obveznosti iz najema.

Skupina nima zavez v zvezi z najemi, ki so še niso začeli. Povratnih najemov Skupina/družba nimata.

4.21Znesek, porabljen za revizorja

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

Revidiranje letnega poročila

-11.000

-11.000

-33.609

-33.600

Storitve dajanja zagotovil

-9.000

-5.500

-11.000

-7.500

Skupaj

-20.000

-16.500

-44.609

-41.100

Strošek družbe Deloitte Revizija d.o.o. je v letu 2021 predstavljal 41.000 EUR za Skupino SALUS (2020: 37.500 EUR), za družbo pa 20.000 EUR (2020: 16.500 EUR).

4.22Drugi poslovni prihodki

Drugi poslovni prihodki po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

Prevrednotovalni prihodki pri neopredmetenih sredstvih, opredmetenih osnovnih sredstvih in naložbenih nepremičninah

10.000

6.014

58.146

59.976

Drugi poslovni prihodki

40

8.260

234.634

740.001

Skupaj

10.040

14.274

292.780

799.977

Drugi poslovni prihodki Skupine SALUS se v obeh letih večinoma nanašajo na povračila in subvencije, ki so bila za namene blaženja posledic epidemije zagotovljena v državah, v katerih posluje Skupina.

4.23Drugi poslovni odhodki

Drugi poslovni odhodki po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

Prevrednotovalni odhodki pri neopredmetenih sredstvih, opredmetenih osnovnih sredstvih in naložbenih nepremičninah

0

0

-6.424

-40.119

Prevrednotovalni odhodki pri obratnih sredstvih

0

0

-298.344

-383.637

Drugi poslovni odhodki

-1

0

-82.100

-95.009

Skupaj

-1

0

-386.868

-518.765

4.24Prihodki iz financiranja

Prihodki iz financiranja po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

Prihodki od dividend

7.269.383

5.946.158

24.666

15.286

Drugi prihodki iz financiranja

99.171

68.333

845.270

944.739

Skupaj

7.368.554

6.014.491

869.936

960.025

Družba SALUS, Ljubljana, d.d. je v letu 2021 prejela 7.269.383 EUR prihodkov od dividend (2020: 5.946.158 EUR). Znesek 7.249.929 EUR (2020: 5.932.685 EUR) je družba prejela od odvisnih družb (SALUS, Veletrgovina, d.o.o., CARSO pharm d.o.o. (SI) in SANOLABOR, d.d.), preostali znesek pa iz naslova naložb v delnice družb, ki kotirajo v prvi kotaciji Ljubljanske borze.

Drugi prihodki iz financiranja Skupine SALUS zajemajo zamudne obresti v znesku 611.875 EUR (2020: 545.664 EUR), prihodke iz vrednotenja finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida v znesku 161.154 EUR (2020: 67.776 EUR) in druge finančne prihodke.

Drugi prihodki iz financiranja družbe SALUS, Ljubljana, d.d. pa zajemajo prihodke iz vrednotenja finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida v znesku 98.738 EUR (2020: 62.994 EUR) in druge finančne prihodke.

4.25Odhodki iz financiranja

Odhodki iz financiranja po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

Obresti za prejeta posojila

-132.124

-162.835

-137.599

-167.039

Obresti iz finančnega najema/pravice do uporabe

-755

-5.740

-68.506

-65.412

Drugi odhodki iz financiranja

-1.802

-243.005

-111.422

-399.646

Skupaj

-134.681

-411.580

-317.527

-632.097

Drugi odhodki iz financiranja zajemajo negativne tečajne razlike in druge finančne odhodke.

4.26Čisti dobiček na delnico

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

Čisti dobiček

6.085.901

4.770.628

13.005.742

10.130.643

Število izdanih delnic

104.375

104.375

104.375

104.375

Število lastnih delnic

0

0

0

0

Tehtano povprečno število izdanih navadnih delnic

104.375

104.375

104.375

104.375

Popravljeno povprečno število izdanih navadnih delnic

104.375

104.375

104.375

104.375

Osnovni in popravljeni dobiček na delnico (EUR/delnico)

58,31

45,71

124,61

97,06

Osnovni dobiček na delnico je izračunan tako, da se čisti dobiček lastnikov deli s tehtanim povprečnim številom navadnih delnic, pri čemer se izključijo lastne delnice. Družba/Skupina nimata potencialnih popravljalnih navadnih delnic, zato sta osnovni in popravljeni dobiček na delnico enaka.

4.27Pogojne obveznosti

Pogojne obveznosti po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Izdane bančne garancije (javni razpisi) in pisma o nameri izdaje garancij

0

0

7.674.122

5.865.459

Izdane menice (javni razpisi)

0

0

3.151.226

2.754.719

Ostalo

0

0

1.028.021

420.375

Skupaj

0

0

11.853.369

9.040.553

Možne obveznosti v računovodskih izkazih niso pripoznane, ker bo njihov dejanski obstoj potrjen z nastopom ali nenastopom dogodkov šele v nenapovedljivi prihodnosti, na kar pa Skupina ne more vplivati. Skupina redno preverja, ali je za poravnavo možne obveznosti verjeten odliv sredstev, ki omogočajo ekonomske koristi. Če postane verjeten, se možna obveznost prerazporedi tako, da se v računovodskih izkazih zanjo oblikuje rezervacija v trenutku, ko se spremeni stopnja verjetnosti.

Dane garancije se nanašajo predvsem na družbi SALUS, Veletrgovina, d.o.o. in SANOLABOR, d.d., ki sta za dobljene posle na podlagi javnih naročil dolžni predložiti bančne garancije za dobro izvedbo del.

Skupina navaja, da bi lahko obstajale tudi pogojne obveznosti v skladu s točko 6 poslovnega dela letnega poročila, ki jih ni možno zanesljivo izmeriti.

4.28Poročanje po odsekih

Odseki poročanja

Podatki, ki jih Skupina SALUS poroča upravi, ki sprejema odločitve, so ločeni v tri odseke, ki sestavljajo ločene računovodske izkaze odvisnih družb. Dejavnosti, s katerimi se ukvarjajo te družbe, so smiselno zaokrožene dejavnosti, ki jih zagotavlja Skupina, in sicer:

dejavnost holdinga in naložbenja (zajema oddajo nepremičnin v najem in upravljanje finančnih naložb),

dejavnost trgovine in storitev (zajema veleprodajo in maloprodajo zdravil in medicinskih pripomočkov),

dejavnost trženja (zajema storitve trženja in aktivne prodaje).

Ni razlike med poslovnimi odseki in odseki poročanja.

Računovodske usmeritve poročajočih poslovnih odsekov so enake, kot veljajo za Skupino SALUS.

Iz prevzema družbe SANOLABOR, d.d. izhajajoči učinki so izkazani ločeno med nerazporejenimi zneski.

Poslovni odseki Skupine SALUS za leto 2021

2021

Holding in naložbenje

Trgovina in storitve

Trženje

Izločitve v Skupini

Nerazporejeni zneski

Uskupinjeno

Prihodki od prodaje

597.040

457.541.266

7.743.874

-7.600.605

0

458.281.575

Poslovni izid iz rednega poslovanja

-1.142.972

15.994.737

703.829

-20.628

-255.050

15.279.916

od tega amortizacija

-232.097

-3.804.099

-187.180

84.882

-255.050

-4.393.544

Redni EBITDA

-910.875

19.798.836

891.009

-105.510

0

19.673.460

Finančni prihodki

7.368.554

748.866

6.363

-7.253.847

0

869.936

Finančni odhodki

-134.681

-182.132

-13.023

12.309

0

-317.527

Čisti poslovni izid

6.085.901

13.868.771

567.373

-7.261.253

-255.050

13.005.742

Sredstva odseka

59.187.359

153.460.622

5.034.107

-54.771.041

6.205.937

169.116.984

naložbe v opredmetena osnovna sredstva (brez učinka MSRP 16 in učinka poslovnih združitev)

0

4.012.732

37.688

0

0

4.050.420

Obveznosti odseka

10.535.376

90.735.867

2.120.249

-1.609.582

0

101.781.910

Poslovni odseki Skupine SALUS za leto 2020

2020

Holding in naložbenje

Trgovina in storitve

Trženje

Izločitve v Skupini

Nerazporejeni zneski

Uskupinjeno

Prihodki od prodaje

586.120

399.510.551

6.712.846

-6.140.988

0

400.668.529

Poslovni izid iz rednega poslovanja

-835.396

12.759.183

632.941

-44.490

-255.050

12.257.188

od tega amortizacija

-233.564

-3.281.776

-164.585

35.365

-255.050

-3.899.610

Redni EBITDA

-601.832

16.040.959

797.526

-79.855

0

16.156.798

Finančni prihodki

6.014.491

881.691

2.586

-5.938.743

0

960.025

Finančni odhodki

-411.580

-232.752

-38.929

51.164

0

-632.097

Čisti poslovni izid

4.770.628

11.045.455

501.680

-5.932.070

-255.050

10.130.643

Sredstva odseka

58.640.560

131.679.776

4.626.188

-55.065.541

6.460.987

146.341.970

naložbe v opredmetena osnovna sredstva (brez učinka MSRP 16 in učinka poslovnih združitev)

1.999

3.101.398

150.884

0

0

3.254.281

Obveznosti odseka

10.352.742

75.841.332

2.086.493

-1.972.903

0

86.307.664

Dodatni podatki glede na geografsko območje za Skupino SALUS

Prihodki od prodaje

Dolgoročna sredstva (brez finančnih naložb in odloženih terjatev za davek)

2021

2020

2021

2020

Slovenija

428.638.074

373.423.953

41.731.946

39.953.750

Druge države

29.643.501

27.244.576

553.075

154.668

V prikazu geografskih območij so prihodki območja določeni na osnovi geografske lokacije kupcev, medtem ko so sredstva določena na podlagi geografske lokacije sredstev.

4.29Finančni instrumenti in obvladovanje tveganj

Finančni instrumenti, ki jih Skupina uporablja, so denarna sredstva in denarni ustrezniki, terjatve in obveznosti iz poslovanja, prejeta bančna posojila, dani depoziti in dana posojila ter vrednostni papirji. Skupina ne uporablja izpeljanih finančnih instrumentov. Glavna tveganja, ki izvirajo iz finančnih instrumentov, so obrestno, valutno, cenovno, kreditno ter likvidnostno tveganje. Skupina ugotovi in vsako leto ponovno ocenjuje izpostavljenost posameznim tveganjem.

Obrestno tveganje

Tveganje sprememb obrestnih mer je v Skupini SALUS opredeljeno kot nevarnost, da Skupina zaradi spremenjenih referenčnih tržnih obrestnih mer utrpi zvišanje stroškov financiranja iz naslova dolgoročnih finančnih virov ali znižanje prihodkov iz naslova dolgoročnih finančnih naložb. Tveganje sprememb obrestnih mer pri kratkoročnih finančnih virih in kratkoročnih finančnih naložbah se obvladuje v okviru likvidnostnih tveganj.

Skupina je obrestnemu tveganju izpostavljena v zanemarljivem deležu. Skupina ima dva zunanja vira dolgoročnega financiranja, pri čemer je dolgoročno posojilo v znesku 13.700.000 EUR, ki ga je najela družba SALUS, Ljubljana, d.d. za nakup družbe SANOLABOR, d.d. sklenjeno s fiksno obrestno mero. Drugo najeto posojilo v znesku 205.000 EUR pa je sklenjeno z variabilno obrestno mero, ki temelji na EURIBORju. Sprememba poslovnega izida zaradi spremembe referenčne mere ne bi imela pomembnega vpliva na poslovanje Skupine. Dolgoročne finančne naložbe Skupine niso vezane na referenčne tržne obrestne mere.

Valutno tveganje

Skupina SALUS je izpostavljena tveganju sprememb deviznih tečajev na nekaterih prodajnih in nabavnih trgih, ki izhaja iz različne vrednosti sredstev in obveznosti v posamezni valuti v izkazu finančnega položaja Skupine ter različne višine poslovnih prihodkov in odhodkov, ki jih Skupina ustvarja v posameznih valutah.

Ključni kategoriji, ki tvorita valutno pozicijo, sta terjatve do kupcev in obveznosti do dobaviteljev. Skupina večino blaga kupuje na evropskem trgu v EUR. Nabava v drugih valutah (USD, GBP) ni pomembna z vidika valutnega tveganja v primerjavi s celotnim obsegom nabav. Prodaja se vrši pretežno v lokalnih valutah družb v Skupini. Skupina valutno tveganje zato ocenjuje kot nizko.

Izpostavljenost tveganju sprememb ključnih deviznih tečajev Skupine SALUS je predstavljena v spodnji tabeli. Zneski so preračunani v EUR po tečaju na dan bilance stanja. Družba SALUS, Ljubljana, d.d. posluje samo v domači valuti in tveganju sprememb deviznih tečajev ni izpostavljena.

HRK

MKD

USD

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Kratkoročne poslovne terjatve do kupcev

844.651

1.003.408

937.731

1.268.417

40

0

Denar in denarni ustrezniki

710.975

337.425

412.526

72.074

0

0

Kratkoročne poslovne obveznosti do dobaviteljev

-135.541

-180.343

-1.869

-36.990

-1.866.367

-541.252

Neto izpostavljenost

1.420.085

1.160.490

1.348.388

1.303.501

-1.866.327

-541.252

Največji delež v valutni poziciji imata hrvaška kuna in severno-makedonski denar, kar izvira iz naslova terjatev do kupcev na teh dveh trgih. V nasprotju z ostalimi valutami izkazuje Skupina SALUS v ameriških dolarjih presežek obveznosti nad sredstvi, to je kratko valutno pozicijo.

Gibanje hrvaške kune je bilo v letu 2021 za Skupino ugodno, saj se je po padcu začetek leta rahlo krepila. Od začetka do konca leta se je vrednost hrvaške kune, izražena v evrih, zvišala za 0,48%. Vrednost makedonskega denarja se je v letu 2021 gibala v stabilnem pasu okoli 61,5 MKD za 1 EUR, razen padca v marcu kot posledici razglasitve pandemije. Ameriški dolar je v letu 2021 padal v primerjavi z evrom.

Sprememba vrednosti navedenih valut za 1% glede na EUR na dan 31.12.2021 oziroma 31.12.2020 bi poslovni izid pred davki Skupine SALUS spremenila v vrednosti, navedene v tabeli v nadaljevanju:

Vpliv na poslovni izid pred davki

2021

2020

Sprememba valute za %

1%

-1%

1%

-1%

HRK

-14.060

14.060

-11.490

11.490

MKD

-13.350

13.350

-12.609

12.609

USD

18.478

-18.478

5.359

-5.359

Analiza predpostavlja, da razen tečaja vse spremenljivke ostanejo nespremenjene. Pri izračunu vpliva je upoštevano stanje terjatev in obveznosti, ki so nominirane v lokalnih valutah.

Glede na nizek obseg izpostavljenosti v tujih valutah in zgodovinska nihanja tečajev tujih valut v primerjavi z evrom se Skupina SALUS ne poslužuje instrumentov zavarovanja.

Kreditno tveganje

Ključno kreditno tveganje finančnih sredstev Skupine SALUS izhaja iz nevarnosti neizpolnitve nasprotne stranke (t.j. da nasprotna stranka ne bi poravnala svojih obveznosti).

Maksimalno izpostavljenost kreditnemu tveganju predstavlja knjigovodska vrednost finančnih sredstev, kot sledi:

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida

996.442

897.704

1.187.330

1.026.542

Obveznice

0

0

0

0

Kratkoročna posojila

100.087

5.769

21.667

43.824

Kratkoročne terjatve do kupcev

52.906

56.859

54.970.867

51.301.765

Druge kratkoročne poslovne terjatve

1.927

1.294

754.479

732.916

Dolgoročna posojila

0

0

33.099

54.758

Denar in denarni ustrezniki

1.810.648

1.309.098

17.652.227

8.821.103

Skupaj

2.962.010

2.270.724

74.619.669

61.980.908

Največji in kreditnemu tveganju najbolj izpostavljen del finančnih sredstev so terjatve do kupcev.

Skupina posluje le s priznanimi in kreditno sposobnimi kupci, pred izvedbo posla z odloženim plačilom pa preveri njihovo kreditno sposobnost ter jim dodeli ustrezen kreditni limit. Kreditni limit se vsaj enkrat letno revidira. Terjatve do kupca glede na zapadlost in interni kreditni limit se redno dnevno spremlja, tako da je možen takojšen odziv na poslabšanje kreditne situacije z namenom, da se izpostavljenost slabim terjatvam ohranja na nizki ravni. Nekatere terjatve so dodatno zavarovane z bančnimi garancijami in/ali kreditnim zavarovanjem. Sistem nadzora nad kreditnim tveganjem Skupina stalno izpopolnjuje. Rezultat procesa kreditne kontrole je majhen odstotek odpisov in slabitev terjatev v Skupini SALUS.

Kratkoročne terjatve do kupcev so se glede na konec leta 2020 v Skupini SALUS povišale za 16,67% odstotka. Razlog zvišanja terjatev je predvsem v višji prodaji oziroma fakturirani realizaciji v zadnjem kvartalu oziroma v letu nasploh.

Skupina ima dva kupca, ki predstavljata pomemben obseg terjatev na dan 31.12.2021. Pomembno kopičenje kreditnega tveganja ni prisotno.

Zapadlost kratkoročnih terjatev do kupcev

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

nezapadle

51.121

55.169

46.634.331

40.965.421

do 30 dni

845

845

5.389.331

5.859.226

od 31–60 dni

845

845

2.187.326

3.329.581

od 61–90 dni

95

0

65.395

592.419

od 91–150 dni

0

0

175.712

270.393

nad 150 dni

0

0

518.772

284.725

Skupaj

52.906

56.859

54.970.867

51.301.765

Gibanje popravka vrednosti terjatev do kupcev

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2021

2020

2021

2020

Stanje 1.1.

0

4.005

138.412

168.392

Popravek napake preteklih let

0

0

0

0

Poplačila oslabljenih terjatev

0

0

-741

-3.856

Odpisi

0

-4.005

-92.340

-27.331

Dodatne oslabitve v letu

0

0

288.601

1.240

Tečajne razlike

0

0

0

-33

Stanje 31.12.

0

0

333.932

138.412

Manjši del finančnih sredstev predstavljajo denar in denarni ustrezniki (pri prvovrstnih bankah), obveznice, naložbe v kapitalske instrumente (kotirajoče in nekotirajoče) ter dana posojila tretjim osebam, ki so v celoti zavarovana s hipotekami.

Likvidnostno tveganje

Likvidnost se zagotavlja z enotnim pristopom do bank in prek kratko, srednje in dolgoročnih načrtov denarnih tokov, s čimer se lahko pravočasno napove morebitne likvidnostne presežke oziroma primanjkljaje in se jih optimalno upravlja. Skupina presežke denarnih sredstev plasira v bančne depozite in netvegane vrednostne papirje, ki so likvidni in jih je mogoče brez večjih stroškov spremeniti v likvidna sredstva. Največji družbi v Skupini, SALUS, Veletrgovina, d.o.o. in SANOLABOR, d.d., imata možnost samodejne zadolžitve na transakcijskem računu, kar jima omogoča prebroditev kratkoročnih likvidnostnih vrzeli.

Finančne obveznosti Skupine predstavlja v glavnini prejeto bančno posojilo, najeto septembra 2018 za namen financiranja transakcije nakupa delnic družbe SANOLABOR, d.d., v znesku 13.700.000 EUR z dobo zapadlosti 7 let. Posojilo se odplačuje v enakih kvartalnih obrokih. Zavarovano je s podpisanimi bianco menicami. Kreditna pogodba vključuje bančne zaveze, in sicer spoštovanje naslednjih kazalnikov:

neto dolg / EBITDA < 3,0 in

neto dolg / kapital < 0,6.

Finančne zaveze se preverjajo enkrat letno. Za leto 2021 je Skupina spoštovala bančne zaveze, in sicer sta kazalnika znašala:

neto dolg / EBITDA: 0,262

neto dolg / kapital: 0,077

Finančne obveznosti iz posojil po zapadlosti

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

do 1 meseca

16.547

20.689

16.559

20.689

od 1 do 3 mesecev

514.155

514.155

524.579

574.579

od 3 mesece do 1 leta

1.542.465

1.542.465

1.573.736

1.983.758

od 1 do 5 let

5.655.707

7.712.327

5.763.417

7.861.734

več kot 5 let

0

0

0

0

Skupaj

7.728.874

9.789.636

7.878.291

10.440.760

Finančne obveznosti iz najema po zapadlosti

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

do 1 meseca

1.542

1.106

93.912

82.485

od 1 do 3 mesecev

1.316

456

187.864

164.971

od 3 mesece do 1 leta

5.977

2.288

846.231

742.370

od 1 do 5 let

33.432

22.249

3.498.817

1.706.375

več kot 5 let

0

0

0

0

Skupaj

42.267

26.099

4.626.824

2.696.201

Tabeli sta pripravljeni na osnovi nediskontiranih denarnih tokov za finančne obveznosti in prikazuje prvi možni trenutek, ko lahko obveznosti zapadejo v plačilo.

Knjigovodske in poštene vrednosti finančnih instrumentov

Nivo poštene vrednosti

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

knjigovodska vrednost 31.12.2021

poštena vrednost 31.12.2021

knjigovodska vrednost 31.12.2021

poštena vrednost 31.12.2021

Finančna sredstva po odplačni vrednosti:

100.087

100.087

54.766

54.766

Obveznice

3

0

0

0

0

Posojila drugim (dolgoročni in kratkoročni del)

3

100.087

100.087

54.766

54.766

Finančna sredstva po pošteni vrednosti preko izkaza poslovnega izida:

996.442

996.442

1.187.330

1.187.330

Finančne naložbe – tržne

1

452.076

452.076

632.909

632.909

Finančne naložbe – netržne

3

544.366

544.366

554.421

554.421

Kratkoročne poslovne terjatve

3

54.833

54.833

55.725.346

55.725.346

Dolgoročne finančne obveznosti

3

5.689.140

5.689.140

9.262.235

9.262.235

Kratkoročne finančne obveznosti

3

2.093.101

2.093.101

3.253.980

3.253.980

Kratkoročne poslovne obveznosti

3

93.655

93.655

82.495.808

82.495.808

Nivo poštene vrednosti

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

knjigovodska vrednost 31.12.2020

poštena vrednost 31.12.2020

knjigovodska vrednost 31.12.2020

poštena vrednost 31.12.2020

Finančna sredstva po odplačni vrednosti:

5.769

5.769

98.582

98.582

Obveznice

3

0

0

0

0

Posojila drugim (dolgoročni in kratkoročni del)

3

5.769

5.769

98.582

98.582

Finančna sredstva po pošteni vrednosti preko izkaza poslovnega izida:

897.704

897.704

1.026.542

1.026.542

Finančne naložbe – tržne

1

353.338

353.338

472.121

472.121

Finančne naložbe – netržne

3

544.366

544.366

554.421

554.421

Kratkoročne poslovne terjatve

3

58.153

58.153

52.034.681

52.034.681

Dolgoročne finančne obveznosti

3

7.734.576

7.734.576

9.568.109

9.568.109

Kratkoročne finančne obveznosti

3

2.111.149

2.111.149

3.598.842

3.598.842

Kratkoročne poslovne obveznosti

3

32.666

32.666

68.303.468

68.303.468

Skupina SALUS ocenjuje, da poštena vrednost posojil drugim in obveznic ne odstopa pomembno od njihove knjigovodske vrednosti. Prav tako Skupina SALUS ocenjuje, da je poštena vrednost kratkoročnih terjatev in obveznosti zaradi njihove ročnosti in posledično nediskontiranja enaka njihovi knjigovodski vrednosti.

Skupina tudi ocenjuje, da je za kapitalske instrumente, ki ne kotirajo na borzi, njihova knjigovodska vrednost dober približek poštene vrednosti, saj gre za nepomembne zneske, do pomembnih sprememb njihovega finančnega položaja in trgov, na katerih poslujejo, pa ni prišlo.

Dolgoročne in kratkoročne finančne obveznosti predstavljata na trgu najeti bančni posojili. Ker se razmere na trgu in finančni položaj Skupine SALUS nista pomembno spremenila, Skupina ocenjuje, da je knjigovodska vrednost najboljša ocena njihove poštene vrednosti na dan 31.12.2021.

Upravljanje s kapitalsko ustreznostjo

Skupina SALUS kot kapital opredeljuje lastniški in dolžniški kapital. Skupina ni podvržena s strani tretjih naloženim kapitalskim zahtevam.

Primarni cilji upravljanja kapitala Skupine so zagotoviti kapitalsko ustreznost, finančno stabilnost in dolgoročno plačilno sposobnost za zagotovitev razvoja poslovanja in čim višje vrednosti za delničarje, ki se uresničuje prek rasti tečaja delnice in politike stabilnih dividend. Politika upravljanja s kapitalom se v letu 2021 ni spremenila glede na preteklo leto.

Finančno stabilnost dokazuje tudi pridobljena bonitetna odličnost AAA, ki jo izdaja družba BISNODE.

4.30Posli s povezanimi osebami

Obvladujoča družba SALUS, Ljubljana, d.d. ima nepomemben obseg poslovanja z družbami v Skupini, ravno tako pa je nepomemben tudi obseg poslov med posameznimi družbami v Skupini. Posli s povezanimi strankami so opravljeni pod primerljivimi tržnimi pogoji, ki jih družba sklepa s tretjimi, nepovezanimi osebami.

Posli z družbami v Skupini SALUS

2021

2020

Prihodki od prodaje

6.121.112

6.185.913

Odvisne družbe

6.120.973

6.185.775

Pridružene družbe

139

138

Nabavna vrednost prodanega blaga

3.497.034

4.166.166

Odvisne družbe

3.497.034

4.166.166

Pridružene družbe

0

0

Stroški poslovanja

2.728.428

2.106.851

Odvisne družbe

2.607.195

1.983.257

Pridružene družbe

121.233

123.594

Prihodki iz financiranja

7.251.967

5.938.743

Odvisne družbe

7.251.967

5.938.743

Pridružene družbe

0

0

Odhodki iz financiranja

7.803

51.519

Odvisne družbe

7.747

51.163

Pridružene družbe

56

356

Terjatve in obveznosti do družb v Skupini SALUS

31.12.2021

31.12.2020

Terjatve iz poslovanja

1.036.503

1.585.358

Odvisne družbe

1.029.849

1.581.551

Pridružene družbe

6.654

3.807

Obveznosti iz poslovanja

1.029.849

1.581.551

Odvisne družbe

1.029.849

1.581.551

Pridružene družbe

0

0

Dana posojila

300.087

200.000

Odvisne družbe

300.087

200.000

Pridružene družbe

0

0

Prejeta posojila

300.087

250.022

Odvisne družbe

300.087

200.000

Pridružene družbe

0

50.022

Sredstva iz poslovnega najema

66.874

162.394

Odvisne družbe

66.874

162.394

Pridružene družbe

0

0

Obveznosti iz poslovnega najema

106.808

197.368

Odvisne družbe

106.808

197.368

Pridružene družbe

0

0

Bruto prejemki skupin zaposlenih

2021

2020

Uprava

818.903

709.744

Nadzorni svet

73.730

75.948

V letu 2021 ni bilo odobrenih posojil ali danih predplačil upravi in nadzornemu svetu, niti prevzema obveznosti v njihovem imenu.

Strošek, povezan z delom uprave, je v letu 2021 znašal 1.320.121 EUR (2020: 1.201.016 EUR) in se v celoti nanaša na kratkoročne zaslužke zaposlencev. Strošek nadzornega sveta je v letu 2021 znašal 87.782 EUR (2020: 81.179 EUR).

4.31Dogodki po koncu obračunskega obdobja

Dne 7.1.2022 so družba SALUS, Ljubljana, d.d. kot kupec, ter družbenika družbe MEDICOENGINEERING d.o.o., Prevale 1, 1236 Trzin (v nadaljevanju: »MEDICOENGINEERING«), kot prodajalca, sklenili Pogodbo o prodaji in nakupu poslovnih deležev v družbi. Predmet nakupa je 75% poslovni delež v družbi MEDICOENGINEERING, za katerega bo družba SALUS, Ljubljana, d.d. plačala fiksni del kupnine v višini 2,72 mio EUR in variabilni del kupnine, ki bo odvisen od poslovanja v prihodnjih dveh poslovnih letih. Variabilni del kupnine v nobenem primeru ne bo višji kot 1,391 mio EUR. Prodajna pogodba predvideva tudi ustanovitev opcijske pravice za nakup oz. prodajo preostalega, 25% poslovnega deleža v družbi MEDICOENGINEERING, pri čemer bo kupnina za ta delež prav tako vezana na uspešnost poslovanja te družbe v prihodnjih poslovnih letih. Prodajna pogodba je sklenjena pod določenimi odložnimi pogoji, ki med drugim vključujejo soglasje pristojnega organa za varstvo konkurence. Potencialni nakup poslovnih deležev v družbi MEDICOENGINEERING je skladen z razvojno strategijo Skupine SALUS, s katero želi skozi zadane strateške cilje, z inovativnim pristopom in na stroškovno učinkovit način, utrditi svojo vlogo enega od vitalnih členov v oskrbi s produkti in storitvami na področju zdravstva na trgih jugovzhodne Evrope. Z nameravanimi prevzemnimi aktivnostmi Skupina sledi zavezanosti k ustvarjanju dodane vrednosti za vse deležnike poslovnega procesa in s tem nadaljevanju svoje več kot 50 letne tradicije.

Dne 1.2.2022 je družba SALUS, Ljubljana, d.d. pridobila 100% delež v družbi SANOL S, d.o.o., Beograd, ki je bila pred dnem prenosa lastništva v lasti odvisne družbe SANOLABOR, d.d.

Dne 4.2.2022 je Javni zavod Kraške lekarne Ilirska Bistrica v imenu 5 javnih zavodov (Javni zavod Kraške lekarne Ilirska Bistrica, Lekarna Sevnica, Goriška lekarna Nova Gorica, Lekarna Ajdovščina in Zasavske lekarne Trbovlje) na portalu eJN povabil zainteresirane ponudnike k oddaji ponudb za javno naročilo JN-10753 »Dobava zdravil na recept«. Naročniki kot priložnostno skupno javno naročilo izvajajo po postopku s pogajanji brez predhodne objave s sklenitvijo okvirnega sporazuma na podlagi 46. člena v zvezi z 48. členom ZJN-3. Naročnik je dne 14.2.2022 na podlagi 1. odstavka 90. člena ZJN-3 ustavil postopek oddaje javnega naročila.

Skupina pozorno spremlja vojno situacijo v Ukrajini in ocenjuje morebitna tveganja, ki bi lahko izhajala iz tega. Posebno pozornost je Skupina namenila dodatni zaščiti pred tveganji kibernetskih napadov in osveščanju zaposlenih na tem področju, ravno tako pa spremljamo likvidnostno situacijo naših partnerjev v posledici blokade ruskih bank. Kupcev z ruskega trga Skupina nima. Tveganja morebitnih zamud v dobavni verigi ali pomanjkanja blaga za prodajo trenutno ni zaznati, saj so naši poglavitni partnerji s področja zahodne Evrope.

Po datumu poročanja ni bilo dogodkov, ki bi pomembno vplivali na računovodske izkaze za leto 2021 ali katere bi morali dodatno razkrivati.

5PRILOGE

V skladu s tretjim odstavkom 10. člena Akta o ustanovitvi družbe SALUS, Veletrgovina, d.o.o. in sprejete zaveze družbe SALUS, Ljubljana, d.d. na 28. redni skupščini družbe dne 26.4.2013 poslovodstvo objavlja tudi računovodske izkaze odvisne družbe SALUS, Veletrgovina, d.o.o. Pojasnila k računovodskim izkazom so objavljena v letnem poročilu družbe SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

Izkaz poslovnega izida družbe SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

2021

2020

Čisti prihodki od prodaje

347.495.003

311.590.635

Nabavna vrednost prodanega blaga

–326.207.151

–292.498.216

Kosmati poslovni izid

21.287.852

19.092.419

Stroški prodajanja z amortizacijo

–7.768.439

–6.767.157

Stroški splošnih dejavnosti

–7.056.826

–6.190.944

Drugi poslovni prihodki

107.123

269.510

Drugi poslovni odhodki

–17.363

–30.849

Poslovni izid iz poslovanja

6.552.347

6.372.979

Prihodki iz financiranja

485.188

426.963

Odhodki iz financiranja

–50.574

–50.189

Poslovni izid po financiranju

6.986.961

6.749.753

Drugi prihodki

548.387

0

Drugi odhodki

–152

–7

Davek iz dobička

–1.324.428

–1.127.252

Odloženi davki

–57.771

999

Čisti dobiček / (izguba) poslovnega leta

6.152.997

5.623.493

Izkaz finančnega položaja SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

31.12.2021

31.12.2020

Neopredmetena sredstva

2.004.960

1.936.184

Opredmetena osnovna sredstva

26.523.368

25.267.874

Naložbene nepremičnine

0

0

Naložbe v pridružene družbe

6.036

5.670

Finančne terjatve

30.694

52.361

Dolgoročne poslovne terjatve

0

0

Terjatve za odloženi davek

38.528

94.322

Druga dolgoročna sredstva

0

0

Skupaj dolgoročna sredstva

28.603.586

27.356.411

Zaloge

29.532.518

24.663.213

Kratkoročne finančne naložbe

21.667

21.667

Kratkoročne poslovne terjatve

35.077.066

35.438.842

Terjatve za davek od dohodka

0

0

Denarna sredstva in denarni ustrezniki

12.459.049

6.436.286

Sredstva na podlagi pogodb s kupci

1.640.325

0

Dani predujmi in druga sredstva

806.511

950.814

Skupaj kratkoročna sredstva

79.537.136

67.510.822

Skupaj sredstva

108.140.722

94.867.233

Osnovni kapital

30.000.000

30.000.000

Rezerve

3.845.855

3.845.855

Lastne delnice

0

0

Rezerva za pošteno vrednost

–49.736

–30.905

Dobiček preteklih let

1.123.493

0

Dobiček tekočega leta

6.152.997

5.623.493

Neobvladujoči delež

0

0

Skupaj kapital

41.072.609

39.438.443

Dolgoročne poslovne obveznosti

0

0

Dolgoročne finančne obveznosti

0

146.004

Rezervacije

405.555

382.621

Druge dolgoročne obveznosti

7.607

41.551

Skupaj dolgoročne obveznosti

413.162

570.176

Kratkoročne poslovne obveznosti

65.723.573

53.897.789

Obveznosti za davek od dohodka

196.213

265.013

Kratkoročne finančne obveznosti

48.292

25.943

Obveznosti na podlagi pogodb s kupci

26.279

43.955

Druge kratkoročne obveznosti

660.594

625.914

Skupaj kratkoročne obveznosti

66.654.951

54.858.614

Skupaj obveznosti in kapital

108.140.722

94.867.233