4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-314851000025STPWS61L072020-12-31iso4217:EUR4851000025STPWS61L072019-12-314851000025STPWS61L072019-01-012019-12-31iso4217:EURxbrli:shares4851000025STPWS61L072020-12-312020-12-314851000025STPWS61L072018-12-314851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:CapitalReserveMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember4851000025STPWS61L072019-12-31salus:OtherProfitReservesMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember4851000025STPWS61L072019-12-31salus:ProfitCFMember4851000025STPWS61L072019-12-31salus:ProfitCYMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:CapitalReserveMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31salus:OtherProfitReservesMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31salus:ProfitCFMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31salus:ProfitCYMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072019-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31salus:OtherProfitReservesMember4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31salus:ProfitCFMember4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31salus:ProfitCYMember4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember4851000025STPWS61L072020-01-012020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember4851000025STPWS61L072020-12-31salus:OtherProfitReservesMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember4851000025STPWS61L072020-12-31salus:ProfitCFMember4851000025STPWS61L072020-12-31salus:ProfitCYMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember4851000025STPWS61L072020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:CapitalReserveMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072018-12-31salus:OtherProfitReservesMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072018-12-31salus:ProfitCFMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072018-12-31salus:ProfitCYMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:CapitalReserveMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072018-12-31salus:OtherProfitReservesMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072018-12-31salus:ProfitCFMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072018-12-31salus:ProfitCYMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember4851000025STPWS61L072018-12-31salus:OtherProfitReservesMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember4851000025STPWS61L072018-12-31salus:ProfitCFMember4851000025STPWS61L072018-12-31salus:ProfitCYMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember4851000025STPWS61L072018-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember4851000025STPWS61L072019-01-012019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember4851000025STPWS61L072019-01-012019-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember4851000025STPWS61L072019-01-012019-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember4851000025STPWS61L072019-01-012019-12-31salus:OtherProfitReservesMember4851000025STPWS61L072019-01-012019-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember4851000025STPWS61L072019-01-012019-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember4851000025STPWS61L072019-01-012019-12-31salus:ProfitCFMember4851000025STPWS61L072019-01-012019-12-31salus:ProfitCYMember4851000025STPWS61L072019-01-012019-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember4851000025STPWS61L072019-01-012019-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember

Konsolidirano

LETNO POROČILO

SKUPINE SALUS

in delniške družbe

SALUS, Ljubljana, d.d.

za leto

2020

Ljubljana, marec 2021

Slika 1Slika 1

KAZALO

IZJAVA O ODGOVORNOSTI UPRAVE

NAGOVOR UPRAVE

POROČILO NADZORNEGA SVETA

1SESTAVA SKUPINE SALUS

2STRATEŠKE USMERITVE IN PLAN POSLOVANJA

3IZJAVA O UPRAVLJANJU DRUŽBE

3.1Sklicevanje na veljavni kodeks upravljanja

3.2Odstopanja od določil Kodeksa

3.3Podatki po 6. odstavku 70. člena ZGD-1

3.4Notranje kontrole in upravljanje tveganj v povezavi z računovodskim poročanjem

3.5Podatki o delovanju skupščine družbe

3.6Podatki o sestavi in delovanju organov vodenja ali nadzora

4ANALIZA POSLOVANJA V LETU 2020

4.1Pojasnila izračunov finančnih kazalnikov

4.2Trg v letu 2020

4.3Poslovni izid

4.4Finančni položaj

4.5Denarni tokovi

5POMEMBNEJŠI POSLOVNI DOGODKI V LETU 2020

6SODNI IN UPRAVNI POSTOPKI

7UPRAVLJANJE TVEGANJ

8Tveganja poslovanja

9Finančna tveganja

10DELNICA DRUŽBE

10.1Knjigovodska vrednost delnice in čisti dobiček na delnico

10.2Tečaji delnice in promet

10.3Dividenda

11DEJAVNOSTI NA PODROČJU RAZISKAV IN RAZVOJA

12NEFINANČNO POSLOVANJE

12.1Zaposleni in varstvo človekovih pravic

12.2Varovanje okolja

12.3Boj proti korupciji in podkupovanju

13POMEMBNI DOGODKI PO KONCU OBRAČUNSKEGA OBDOBJA

1POROČILO NEODVISNEGA REVIZORJA

2REVIDIRANI RAČUNOVODSKI IZKAZI

3Računovodske usmeritve

3.1Poročajoča družba

3.2Podlaga za sestavitev računovodskih izkazov

3.3Podlaga za konsolidacijo (uskupinjevanje)

3.4Nepremičnine, naprave in oprema

3.5Neopredmetena sredstva

3.6Naložbene nepremičnine

3.7Finančna sredstva

3.8Zaloge

3.9Oslabitev sredstev

3.10Kapital

3.11Obveznosti

3.12Rezervacije

3.13Najemi

3.14Prihodki

3.15Poslovni odhodki

3.16Finančni prihodki in odhodki

3.17Davek od dobička in odloženi davki

3.18Čisti dobiček na delnico

3.19Izkaz denarnih tokov

4POJASNILA K RAČUNOVODSKIM IZKAZOM

4.1Poslovne združitve

4.2Neopredmetena sredstva

4.3Opredmetena osnovna sredstva

4.4Naložbene nepremičnine

4.5Finančne naložbe

4.6Zaloge

4.7Kratkoročne poslovne terjatve

4.8Denar in denarni ustrezniki

4.9Sredstva na podlagi pogodb s kupci

4.10Predujmi in druga kratkoročna sredstva

4.11Kapital

4.12Finančne obveznosti

4.13Rezervacije

4.14Kratkoročne obveznosti iz poslovanja

4.15Obveznosti na podlagi pogodb s kupci

4.16Druge kratkoročne obveznosti

4.17Davek od dohodka in odloženi davki

4.18Prihodki od prodaje

4.19Stroški po naravnih vrstah

4.20Najemi

4.21Znesek, porabljen za revizorja

4.22Drugi poslovni prihodki

4.23Drugi poslovni odhodki

4.24Prihodki iz financiranja

4.25Odhodki iz financiranja

4.26Čisti dobiček na delnico

4.27Pogojne obveznosti

4.28Poročanje po odsekih

4.29Finančni instrumenti in obvladovanje tveganj

4.30Posli s povezanimi osebami

4.31Dogodki po koncu obračunskega obdobja

5PRILOGE

IZJAVA O ODGOVORNOSTI UPRAVE

Uprava sprejema in potrjuje letno poročilo Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. za leto 2020.

Uprava zagotavlja, da je letno poročilo Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. za leto 2020 z vsemi sestavnimi deli sestavljeno in objavljeno v skladu z Zakonom o gospodarskih družbah, Zakonom o trgu finančnih instrumentov in Mednarodnimi standardi računovodskega poročanja, kot jih je sprejela Evropska Unija (v nadaljevanju: »MSRP, kot jih je sprejela EU«).

Uprava izjavlja:

da so računovodski izkazi, skupaj s pojasnili, izdelani na podlagi predpostavke o nadaljnjem poslovanju Skupine / družbe;

da so bile pri izdelavi računovodskih izkazov Skupine / družbe dosledno uporabljene ustrezne računovodske usmeritve in da so bile računovodske ocene izdelane po načelu poštene vrednosti, previdnosti in dobrega gospodarjenja;

da predstavljajo računovodski izkazi Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. resničen in pošten prikaz premoženjskega stanja Skupine / družbe in izidov njunega poslovanja za leto 2020;

da vključuje poslovno poročilo Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. za leto 2020 pošten prikaz razvoja in izidov poslovanja družbe ter njenega finančnega položaja, vključno z opisom bistvenih vrst tveganj, ki so jim družba in druge družbe, vključene v konsolidacijo, kot celota izpostavljene.

Uprava je odgovorna za ustrezno vodenje računovodstva, za sprejem ustreznih ukrepov za zavarovanje in ohranjanje vrednosti premoženja Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in za preprečevanje in odkrivanje prevar ter drugih nepravilnosti oziroma nezakonitosti.

Davčne oblasti lahko v petih letih po poteku leta, v katerem je bilo treba odmeriti davek, kadarkoli preverijo poslovanje družbe. To lahko povzroči dodatne obveznosti za plačilo davka, zamudnih obresti in kazni iz naslova davka od dohodkov pravnih oseb (»DDPO«) ali drugih davkov in dajatev. Uprava družbe ni seznanjena z okoliščinami, ki bi lahko povzročile morebitno pomembno obveznost iz tega naslova.

Datum: 5.3.2021

mag. Žiga Hieng, CFA,predsednik uprave   Gregor Jenko, univ. dipl. ekon., član uprave

     Slika 1 

NAGOVOR UPRAVE

Salus populi suprema lex.

Da je zdravje ljudi res najvišji zakon, nam je pokazalo leto 2020, ki je bilo v celoti zaznamovano s pandemijo virusa COVID-19. Odprle so se nam povsem nove dimenzije realnosti, ki jih do danes še nismo poznali, in nas postavile pred velik izziv.

Ob izbruhu pandemije smo morali odreagirati hitro. Glavna skrb je bilo vseskozi zdravje naših zaposlenih, zato smo večini omogočili delo od doma. Za zaposlene, ki jim delovni proces dela od doma ne dopušča, pa smo vzpostavili ustrezne higienske standarde in jim zagotovili vso razpoložljivo zaščito. Ob tem smo zagotovili, da so se brez večjih pretresov nadaljevale aktivnosti na začetih razvojnih projektih. Kot vsaka krizna situacija je tudi ta prinesla nov pogled na naše poslovanje, saj smo iz drugega zornega kota uvideli naše prednosti ter predvsem priložnosti za izboljšave, ki smo jih vgradili v kratkoročne in tudi dolgoročne cilje.

Epidemija je še okrepila naše zavedanje o pomembnosti nemotene dostopnosti in celovite oskrbe trga z zdravili, medicinskimi pripomočki in drugimi zdravstvenimi izdelki. Glavna pozornost in dodatna sredstva v letu 2020 so bila zato namenjena zagotavljanju neprekinjenega delovanja in ustreznih pogojev shranjevanja blaga, kar zagotavlja njegovo ustrezno kakovost.

Da smo bili pri tem uspešni, dokazujejo tudi doseženi rezultati.

Skupina SALUS je v letu 2020 realizirala čiste prihodke od prodaje v višini 400.668.529 EUR. Poslovni izid iz rednega poslovanja je znašal 12.257.188 EUR, poslovni izid iz rednega poslovanja pred amortizacijo (redni EBITDA) pa je znašal 16.156.798 EUR. Čisti poslovni izid obračunskega obdobja je znašal 10.130.643 EUR. Na zadnji dan leta 2020 je Skupina SALUS zaposlovala 442 sodelavcev v štirih državah.

Družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. je tudi v težkih in negotovih razmerah, ki smo jim bili priča v kriznem letu 2020, zagotavljala kakovostno, učinkovito in nemoteno oskrbo lekarn, bolnišnic, zdravstvenih domov, domov za starejše, veterinarskih ustanov in ostalih kupcev z zdravili in medicinskimi pripomočki ter drugimi zdravstvenimi izdelki. Z zavedanjem, da je naše poslanstvo zdravje ljudi in ne zgolj običajna prodaja izdelkov in storitev, je družba kljub zaustavitvi plačil s strani javnega zdravstva v mesecih po začetku epidemije dobave opravljala v polnem obsegu, kakovostno in brezhibno. Realiziranih je bilo tudi nekaj poslovnih priložnosti, s katerimi je družba slovenskemu trgu ponudila razširjeno paleto visokokakovostnih izdelkov. Najbolj pa smo ponosni na to, da je družba na slovenski trg pripeljala novo, inovativno zdravilo za cistično fibrozo, ki je izboljšalo življenje marsikaterega pacienta. V luči optimizacije poslovnih procesov in digitalizacije je družba nadgradila in razširila poslovno-skladiščno-logistični center z nakupom dodatnega karuselnega zalogovnika, izgradnjo šotora za skladiščenje manj občutljivih izdelkov ter vpeljavo modula za spremljavo in nadzor transportnih poti.

Družba SANOLABOR, d.d. je v tem posebnem letu 2020 obeležila častitljivih 70 let delovanja in jih okronala z odličnimi poslovnimi rezultati, kar je nedvomno spoštovanja vreden dosežek. Z začetkom februarja 2020 je mandat nastopilo novo vodstvo in prineslo nov, svež veter v jadra. Družba je osvežila svoje poslanstvo in vizijo ter izbrala vrednote za prihodnost: POVEZANI in ZAVZETI zaposleni ter ENOSTAVEN pristop k poslu so ključni faktorji in gonilo njihovega delovanja. Kljub epidemiji je družba nemoteno zagotavljala dostop do blaga stalnim veleprodajnim kupcem, obenem pa je pridobila nove kupce, ki so se v teh težkih trenutkih obrnili na SANOLABOR, d.d. kot zanesljivega in trdnega partnerja. Tudi na področju maloprodaje je bilo leto dinamično. Že pred poletjem je bil lansiran nov prodajni katalog »Svet zdravja«, ki najde pot v več kot 200.000 slovenskih gospodinjstev, družba pa je poglobila sodelovanje z dobavitelji in pridobila zastopstva več svetovno znanih multinacionalk, kar ji bo omogočalo rast v prihodnjih letih. Leto 2020 je SANOLABOR zaključil z odprtjem že 29. specializirane prodajalne. Odvisni družbi družbe SANOLABOR, d.d., SANOL-H d.o.o. na Hrvaškem in SANOL-S d.o.o. v Srbiji, se uspešno razvijata, povečali sta obseg poslovanja in dosegli dvomestno rast prodaje. Posebej velja izpostaviti začetek prodaje zdravil na hrvaškem trgu v drugi polovici leta.

Dinamičen in inovativen del Skupine SALUS so družbe pod skupnim imenom CARSO pharm, ki so specializirane za zastopanje farmacevtskih podjetij na področju regulatornih storitev, vstopa na trge, medicinskih znanosti, farmacevtskega marketinga, promocije ter distribucije. Družbe CARSO pharm so prisotne v Sloveniji, na Hrvaškem, Severni Makedoniji ter od leta 2020 tudi v Srbiji. V letu 2020 je bila osvežena grafična podoba CARSO pharm družb, ki zdaj nastopajo pod enakim imenom v vseh državah (razen Severne Makedonije, kjer je postopek preimenovanja še v teku). Hkrati sta bili lansirani tudi nova korporativna spletna stran in spletna trgovina, specializirana za zdravila brez recepta in prehranska dopolnila. Za farmacevtske proizvajalce predstavljajo družbe CARSO pharm zanesljivega partnerja z ekipo visoko strokovno usposobljenih sodelavcev, ki skladnost poslovanja ter etične in moralne standarde postavljajo na prvo mesto. V ta namen je bil v letu 2020 uveden multifunkcijski, večnivojski in interaktiven proces odobritve vseh sodelovanj z zdravstvenimi delavci in ustanovami na nivoju regije. Dokaz za odlično storitev družbe CARSO pharm so zadovoljni partnerji, v letu 2020 pridobljena nova regijska zastopstva in rast vrednosti celotnega portfelja. Kot poseben dosežek velja omeniti, da je bila v Severni Makedoniji zagotovljena prva biološka terapija v obliki tablet za bolnike s kroničnimi vnetnimi črevesnimi boleznimi, obstoječi program cepljenja s pnevmokoknim konjugiranim cepivom pa je bil razširjen za vse hude kronične bolnike ter za celotno kohorto prebivalstva nad 65 let.

Tudi v letu 2020 smo nadaljevali z vlaganji v domača zagonska podjetja, ki snujejo inovativne rešitve za zdravje ljudi. V maju 2020 je družba SALUS, Ljubljana, d.d. pridobila poslovni delež v družbi MEDIFIT d.o.o., ki razvija tehnološko platformo kot okvir integriranega zdravstvenega sistema samoplačniških zdravstvenih storitev, vključno z razvojem storitev na področju virtualne oskrbe pacientov (telemedicina).

Temeljni gradnik naših dosežkov in odličnosti našega delovanja so naši zaposleni, ki jim gre na tem mestu posebna zahvala za vloženi trud, zavzetost, ideje in energijo. V letu 2020 smo delili solze in smeh, strahove in upanje. Uspeh Skupine SALUS je uspeh vseh vas.

Tudi v leto 2021 vstopamo v znamenju pandemije, a luč na koncu tunela je že vidna. V Skupini SALUS smo pripravljeni na obdobje, ko se bodo omejitve spet sprostile. V letu 2021 bomo veliko pozornosti namenili skrbi za zaposlene, digitalizaciji ter zagotavljanju kakovostnih in inovativnih storitev, ki prinašajo zdravje in dobro počutje ljudi.

Cilji, ki smo si jih zastavili, so ambiciozni, a uresničljivi. Načrtujemo čiste prihodke od prodaje v višini približno 415 milijonov EUR, redni poslovni izid iz poslovanja pred amortizacijo v višini 15,2 milijona EUR ter čisti poslovni izid v višini 8,8 milijona EUR.

Veseliva se novih izzivov in prepričana sva, da nam bo uspelo.

mag. Žiga Hieng, CFA,     Gregor Jenko, univ. dipl. ekon.,

predsednik uprave     član uprave

    Slika 1 

POROČILO NADZORNEGA SVETA

Nadzorni svet je v letu 2020 poslovanje delniške družbe SALUS, Ljubljana, d.d. nadziral v okviru pooblastil in pristojnosti, določenih z zakonskimi predpisi in statutom družbe. Sestal se je na šestih rednih sejah, na katerih ga je uprava seznanila s četrtletnimi in polletnimi rezultati poslovanja Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d., s problematiko tekočega poslovanja in aktivnostmi pri uresničevanju strategije. Nadzorni svet je izvedel tudi tri korespondenčne seje.

Nadzorni svet je skušal svojo vlogo in posledično svoje naloge opravljati tako, da je bil v pomoč upravi predvsem pri izvajanju aktivnosti za doseganje ciljev iz strategije Skupine in njenem razvoju. Rezultati poslovanja kot posledica optimiranja tekočega poslovanja, uvajanja novih programov in prodaje na novih trgih potrjujejo, da se strategija uspešno izvaja.

Sestava Nadzornega sveta je bila v letu 2020 naslednja:

Boris Šefman, predsednik

Bogomir Kos, namestnik predsednika

Peter Jenčič, član

Matjaž Petelin, član

Damir Darmanović, član

Člani Nadzornega sveta so se med seboj dopolnjevali po strokovnem znanju, izkušnjah in kompetencah, kar je omogočalo učinkovito komunikacijo, izmenjavo stališč in s tem delo Nadzornega sveta kot celote. Nadzorni svet stremi k učinkovitemu delovanju prek redne udeležbe članov na vseh sejah, spoštovanja dogovorjenih pravil in usmeritev, določenih s Poslovnikom o delu nadzornega sveta, udejanjanja dobrih praks korporativnega upravljanja ter zagotavljanja transparentnosti delovanja v odnosu do vseh deležnikov.

Nadzorni svet se sproti seznanja o nastopu dejstev, ki bi lahko vplivala na neodvisnost njegovih članov. V letu 2020 relevantna nasprotja interesov niso bila ugotovljena.

Nadzorni svet ocenjuje svoje delovanje v letu 2020 kot uspešno, sodelovanje z upravo pa odlično. Ocena temelji na splošnih merilih, kot jih določa standardizirana matrika za samoocenjevanje nadzornih svetov, ki je sestavni del Priročnika za vrednotenje učinkovitosti nadzornih svetov (v nadaljevanju: »Priročnik«). Celotnega samoocenjevanja, kot ga določa Priročnik, pa Nadzorni svet še ne izvaja.

Najpomembnejše teme sej Nadzornega sveta

Največ pozornosti je Nadzorni svet v preteklem letu posvečal spremljanju rednega poslovanja Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. ter njunemu razvoju, skladno s sprejeto strategijo za obdobje 2018 – 2022. Nadzorni svet je obravnaval tudi vse druge pomembne poslovne dogodke, o katerih ga je uprava tekom poslovnega leta redno, sproti in celovito obveščala.

Nadzorni svet je v letu 2020 na svojih sejah spremljal, obravnaval, se seznanil in sprejemal odločitve na predlog uprave pri naslednjih temah:

sprejetje izvedbenega načrta poslovanja za leto 2020 v skladu s strategijo Skupine ter aktivnosti pri prilagajanju dinamike izvedbe strategije glede na razmere v okolju;

obravnava revidiranega letnega poročila Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. za leto 2019;

obravnava in potrjevanje polletnega in četrtletnih poročil o poslovanju Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. za leto 2020;

sprejetje plana poslovanja Skupine SALUS za leto 2021 po posameznih družbah v Skupini SALUS;

seznanjanje z in potrjevanje ukrepov za omejevanje posledic epidemije COVID-19 ter sprejemanje ustreznih ukrepov za vzdrževanje zadostne likvidnosti Skupine SALUS;

spremljanje parametrov poslovanja veletrgovske dejavnosti v Sloveniji;

spremljanje stroškov poslovanja in gibanja razlike v ceni (RVC) po prodajnih kanalih;

spremljanje poslovanja vseh družb v Skupini SALUS v letu 2020;

oblikovanje in sprejemanje notranjih dokumentov družbe skupaj z upravo (Pravilnik o računovodstvu Skupine SALUS in Pravilnik o delovnih razmerjih);

seznanjanje z naložbami, ki ne potrebujejo soglasja nadzornega sveta, ter seznanjanje z izsledki analiz posameznih segmentov poslovanja;

predlog uporabe bilančnega dobička;

izplačilo dividend.

Delo Revizijske komisije

Revizijska komisija, ki jo je Nadzorni svet imenoval na svoji 3. redni seji dne 14.5.2018, je tudi v letu 2020 delovala v sestavi:

Boris Šefman, predsednik

Peter Jenčič, član

Janez Lipnik, neodvisni strokovnjak na področju revidiranja in računovodenja

Revizijska komisija se je v letu 2020 sestala na štirih rednih sejah. Prva je bila namenjena obravnavi letnega poročila za leto 2019, na ostalih sejah pa je Revizijska komisija obravnavala kvartalna poročila o poslovanju Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. v letu 2020. Na četrti redni seji je Revizijska komisija tudi izvedla razgovor o poteku predrevizije za leto 2020 s predstavniki revizijske družbe Deloitte revizija d.o.o. Nadalje je Revizijska komisija obravnavala tudi obvladovanje tveganj v Skupini SALUS, ugotovitev obstoja morebitnih poslov med člani Nadzornega sveta ter družbami, ki jih vodijo ali so v lastništvu članov Nadzornega sveta in družbo SALUS, Ljubljana, d.d., postopke računovodskega poročanja in nadzorovanja neoporečnosti informacij, ter obravnavala in predlagala Nadzornemu svetu v potrditev Pravilnik o računovodstvu Skupine SALUS.

Nadzorni svet se je na rednih sejah seznanjal s poročili Revizijske komisije in potrdil uspešno opravljeno delo komisije.

Potrditev letnega poročila

Računovodske izkaze Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. za leto 2020 je preverila revizijska družba Deloitte revizija d.o.o., ki je podala pozitivno mnenje ter ocenila, da so računovodski izkazi resničen in pošten prikaz finančnega položaja na dan 31.12.2020 ter njenega poslovnega izida in denarnih tokov za končano leto. Predstavniki revizijske družbe so se tudi sestali s člani Revizijske komisije in podrobneje predstavili potek zaključne revizije za leto 2020, s čimer je komisija seznanila tudi Nadzorni svet. Nadzorni svet se je strinjal z revizorjevim poročilom in na njegovo mnenje k letnemu poročilu ni imel pripomb.

Nadzorni svet je obravnaval Revidirano letno poročilo Skupine SALUS in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. za leto 2020, vključno z izjavo o upravljanju ter predlogom za uporabo bilančnega dobička, ki ga je predložila uprava. Člani Nadzornega sveta so od uprave dobili vse odgovore na vprašanja v zvezi z letnim poročilom. Nadzorni svet je ugotovil, da je Revidirano letno poročilo Skupine Salus in družbe SALUS, Ljubljana, d.d. sestavljeno pregledno, temeljito in v skladu z določili Zakona o gospodarskih družbah in MSRP, kot jih je sprejela EU, ter da izkazuje resničen in pošten izkaz poslovanja Skupine in družbe v letu 2020. Nadzorni svet je potrdil Revidirano letno poročilo za leto 2020 ter hkrati sprejel sklep, da se strinja s predlogom uprave glede delitve bilančnega dobička.

To poročilo je Nadzorni svet izdelal v skladu z določbami 282. člena Zakona o gospodarskih družbah in je namenjeno skupščini delničarjev.

Ljubljana, marec 2021

Slika 1

I.POSLOVNO POROČILO

1SESTAVA SKUPINE SALUS

Skupina SALUS predstavlja vitalni člen v oskrbi z zdravili, prehranskimi dodatki, medicinskimi pripomočki in kakovostnimi ter inovativnimi storitvami, ki prinašajo zdravje in dobro počutje ljudi, saj je specializirana za ponudbo celostne storitve distribucije, promocije in aktivne prodaje ter spremljajočih storitev, da zdravilo ali medicinski pripomoček pride na trg.

Skupino SALUS so na dan 31.12.2020 sestavljale naslednje družbe:

SALUS, Ljubljana, d.d., Litostrojska cesta 46 A, Ljubljana, Slovenija, kot obvladujoča družba,

SALUS, Veletrgovina, d.o.o., Litostrojska cesta 46 A, Ljubljana, Slovenija, kot odvisna družba,

CARSO pharm d.o.o., Litostrojska cesta 46 A, Ljubljana, Slovenija, kot odvisna družba,

CARSO pharm d.o.o., Ulica Grada Vukovara 284, Zagreb, Hrvaška, kot odvisna družba,

CARSO Internacional DOOEL Ilinden, Ulica 34 br. 5 naselba Ilinden, 1041 Ilinden, Skopje, Severna Makedonija, kot odvisna družba,

CARSO pharm d.o.o., Beograd-Palilula, Vlade Ilića 1, Beograd, Srbija, kot odvisna družba,

SANOLABOR, d.d., Leskoškova 4, Ljubljana, Slovenija, kot odvisna družba,

SANOL H d.o.o., Franje Lučića 32, Zagreb, Hrvaška, kot odvisna družba odvisne družbe SANOLABOR, d.d.,

SANOL S d.o.o., Bulevar Mihajla Pupina 10d/III PP32, Beograd, Srbija, kot odvisna družba odvisne družbe SANOLABOR, d.d.

Na dan 31.12.2020 sta s Skupino SALUS povezani pridruženi družbi:

NENSI d.o.o., Cesta na Brdo 100, Ljubljana, kot pridružena družba odvisne družbe SALUS, Veletrgovina, d.o.o.,

ASW d.o.o., Leskoškova cesta 4, Ljubljana, kot pridružena družba odvisne družbe SANOLABOR, d.d.

2STRATEŠKE USMERITVE IN PLAN POSLOVANJA

Poslanstvo, vizija in vrednote

POSLANSTVO

Vitalni člen v oskrbi z zdravili, medicinskimi pripomočki in kakovostnimi ter inovativnimi storitvami, ki prinašajo zdravje in dobro počutje ljudi.

VIZIJA

Biti prva izbira za distribucijo farmacevtskih izdelkov in storitev v regiji JV Evrope!

VREDNOTE

Zdravje: Pri delu nas vodi naš slogan – Dobro ljudi je najvišji zakon.
Proaktivnost: Pri delu smo proaktivni, prevzemamo pobudo, predvidevamo in se pripravljamo na pričakovane poslovne dogodke.
Odgovornost: Z veseljem prevzemamo nove naloge in jih izvajamo v skladu z dogovorom. Kar obljubimo, to izpolnimo.
Poštenost: Pošteni, etični in odprti smo pri medsebojnih odnosih s strankami, dobavitelji, partnerji in zaposlenimi.
Družina: Verjamemo v ravnotežje med zasebnim in poslovnim življenjem.
Pripadnost: Spoštujemo in cenimo avtentičnost posameznika in se zavedamo, da smo ravno zaradi osebnostnih razlik, različnih talentov in sposobnosti skupaj nepremagljivi.

Strategija Skupine SALUS za obdobje 2018-2022

V letu 2018 je Skupina SALUS sprejela strategijo poslovanja za obdobje 2018 – 2022, ki temelji na ambiciozni rasti prek povečevanja distribucije farmacevtskih izdelkov in prodaje storitev v Sloveniji in regiji jugovzhodne Evrope. Rast namerava Skupina doseči s kakovostno in stroškovno učinkovito izvedbo, digitalizacijo in zavzetimi zaposlenimi.

Plan za leto 2021

Za poslovno leto 2021 Skupina SALUS načrtuje:

čiste prihodke od prodaje v višini približno 415 milijonov EUR,

poslovni izid iz rednega poslovanja v višini 10,8 milijone EUR,

poslovni izid iz rednega poslovanja pred amortizacijo (redni EBITDA) v višini 15,2 milijona EUR,

čisti poslovni izid v višini 8,8 milijonov EUR.

Odnos z deležniki

Družba SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupina SALUS gradita odkrito komunikacijo v razmerjih z vsemi deležniki, namen katere je obveščanje posameznih skupin deležnikov in pridobivanje povratnih informacij, kar pripomore k hitrejšemu prilagajanju razmeram v okolju, v katerem družba in Skupina poslujeta.

Skupina deležnikov

Vsebina in način komunikacije

Delničarji

Informiranje o vseh pomembnih informacijah, ki jim omogočajo uresničevanje njihovih pravic: SEOnet, spletna stran, skupščina

Kupci in dobavitelji

Medsebojni poslovni odnosi: telefon, e-pošta, B2B orodja, video in telekonference

Zaposleni

Delovno–pravni odnos z zaposlenimi in odnosi med zaposlenimi: interni spletni portal, interni sestanki skupin, oglasna deska, nabiralnik, obdobni sestanki z upravo, dnevi odprtih vrat uprave, zbor delavcev, letna družabna srečanja

Odvisne družbe

Upravljanje in poslovanje: obdobni sestanki z vodstvi odvisnih družb, skupščina

Državne institucije in regulatorni organi

Obveščanje glede skladnosti z zahtevami zakonodaje (administrativni in drugi postopki): pošta, vložišče, portali (npr. e-JN)

Mediji

Odgovori na novinarska vprašanja, objava informacij o poslovanju: e-pošta, SEOnet, spletna stran

Strokovna združenja

Zastopanje interesov družbe in sodelovanje ter podajanje predlogov: osebno udejstvovanje, e-pošta, portali

Ostala zainteresirana javnost

Vse pomembnejše informacije: SEOnet, spletna stran

3IZJAVA O UPRAVLJANJU DRUŽBE

3.1Sklicevanje na veljavni kodeks upravljanja

Za obvladujočo družbo SALUS, Ljubljana, d.d. je za obdobje od 1.1.2020 do 31.12.2020 veljal Kodeks upravljanja javnih delniških družb, sprejet 27.10.2016, s pričetkom uporabe z dnem 1.1.2017 (v nadaljevanju: »Kodeks«). Kodeks je javno dostopen v slovenskem jeziku na spletnih straneh Ljubljanske borze, d.d., Ljubljana na naslovu:

https://ljse.si/UserDocsImages/datoteke/Pravila,%20Navodila,%20Priročniki/113_Nov%20Kodeks%20CG_priloga.pdf

Nadzorni svet in uprava družbe SALUS, Ljubljana, d.d. sta na 5. redni seji nadzornega sveta v letu 2019 dne 19.12.2019 sprejela posodobljeno Politiko upravljanja delniške družbe SALUS, Ljubljana, d.d., ki je bila 23.12.2019 objavljena v borznem informacijskem sistemu SEOnet Ljubljanske borze.

Družba SALUS, Ljubljana, d.d. pri svojem poslovanju upošteva veljavno zakonodajo, predpise in druge zakonske in podzakonske akte ter interne pravilnike in navodila. Sistem vodenja in upravljanja družbe zagotavlja usmerjanje in omogoča nadzor nad družbo, določa razdelitev pravic in odgovornosti med organi vodenja in nadzora, postavlja pravila in postopke za odločanje glede korporativnih zadev, zagotavlja okvir za postavljanje, doseganje in spremljanje uresničevanja poslovnih ciljev, postavlja vrednote, načela in standarde poštenega in odgovornega odločanja ter ravnanja.

3.2Odstopanja od določil Kodeksa

Družba v največji meri sledi določbam Kodeksa, od določenih določil Kodeksa pa odstopa, kot je to obrazloženo v nadaljevanju:

Določilo Kodeksa 4.2, 4.3

Družba ima sprejeto Politiko raznolikosti, vendar ne določa razmerja obeh spolov v organih. Dopušča različna razmerja med spoloma, pri čemer pri izbiri kandidata za člana organa upošteva tudi druga merila.

Določilo Kodeksa 5.7  

Družba pri presoji ustreznosti izjave o upravljanju ne uporablja zunanje neodvisne institucije, saj izjavo pregleda več služb znotraj družbe (finančna služba, pravna služba in uprava), poleg tega pa ustreznost izjave pregledajo svetovalci in periodično tudi odvetniška družba, z njo pa se seznani tudi zunanja revizijska hiša.

Določilo Kodeksa 6.1, 6.2  

Družba je javna delniška družba, katere delnice se glasijo na prinosnika. Delniško knjigo vodi KDD, vendar družba nima podatkov o lastnikih delnic, razen za posamezne delničarje, ki so skladno z zakonodajo dolžni obvestiti družbo o višini deleža. Po informacijah, ki jih družba ima, večjih delničarjev ni, zato delničarjev ne more spodbujati k aktivnostim, določenim v Kodeksu, pri čemer pa v celoti sledi prvemu odstavku določila 6 Kodeksa.

Določilo Kodeksa 8.1 

Delnice družbe se glasijo na prinosnika, katerih lastništvo ni znano, zato organizirano zbiranje pooblastil in objava stroškov v zvezi s tem ni mogoče.

Določilo Kodeksa 10.1  

Pri presoji ustreznosti kandidata za člana nadzornega sveta se v največji meri upoštevajo cilji Politike raznolikosti in pogoji za delo v nadzornem svetu, pri čemer v večini primerov pretehtajo celovito poslovno znanje in ustrezne delovne izkušnje, tudi če kateri od kandidatov nima listine, s katero bi dokazoval specializirano usposobljenost za članstvo v nadzornem svetu.

Določilo Kodeksa 11  

Družba ima oblikovan nadzorni svet, ki ga sestavljajo 3 predstavniki delničarjev in 2 predstavnika delavcev. Vsi člani so podpisali izjavo o neodvisnosti, pri čemer pri enem članu obstaja potencialno nasprotje interesov, in sicer je v istem nadzornem svetu več kot 3 mandate. V zvezi s tem se je član nadzornega sveta v izjavi opredelil, da nasprotje interesov ni trajno in relevantno, saj v ničemer ne vpliva na objektivno presojo uprave in poslovanje družbe, prav tako pa vse dosedanje odločitve in ravnanja niso v ničemer izkazovala nasprotja interesov. Zaradi varstva osebnih podatkov (podpisi) družba izjav ne objavlja na spletni strani.

Določilo Kodeksa 12.4   

Predstavniki delavcev niso oblikovali sveta delavcev, zato se nadzorni svet do poročil ne more opredeljevati. Delavci uresničujejo svoje pravice preko reprezentativnega sindikata.

Določilo Kodeksa 12.8  

Komuniciranje z javnostjo ne poteka preko predsednika nadzornega sveta, saj vse pomembne informacije javnosti sporoči družba brez odlašanja in bi poročanje nadzornega sveta pomenilo podvajanje informacij.

Določilo Kodeksa 12.9  

Družba nima vzpostavljenih procesov za naročanje zunanjih storitev, potrebnih za delo nadzornega sveta, ločeno za storitve, pri katerih družbo zastopa uprava, in storitve, pri katerih družbo zastopa predsednik nadzornega sveta, saj potrebe nadzornega sveta po zunanjih storitvah niso pogoste in se do sedaj ni izkazala potreba po vzpostavitvi ločenih procesov.

Določilo Kodeksa 12.11  

Nadzorni svet pripravi poročilo, ki vsebuje vse zakonske vsebine. V poročilu navede ustrezne informacije o reševanju nasprotij interesov le v primeru, ko prejme informacijo o tem, ne navaja pa rezultatov samoocenjevanja. Nadzorni svet poda o svojem delu splošno oceno, ki temelji na splošnih merilih, vendar samoocenjevanja, kot ga določa Priročnik za vrednotenje učinkovitosti nadzornih svetov, zaradi nizke dodane vrednosti še ne izvaja. Poleg tega člane nadzornega sveta ocenjujejo delničarji oziroma delavci na podlagi opravljenega dela in poročila nadzornega sveta.

Določilo Kodeksa 13.1  

Člani nadzornega sveta se udeležujejo izobraževanj in usposabljanja v lastni oziroma zaposlitveni režiji, kar zadostuje za izvajanje njihovih funkcij, zato nadzorni svet ne sprejema letnega načrta usposabljanja članov nadzornega sveta. Člani nadzornega sveta pa kljub temu lahko podajo predlog za s funkcijo povezano izobraževanje, ki se krije iz namensko zagotovljenih sredstev družbe.

Določilo Kodeksa 14–14.4 

Nadzorni svet še nima vzpostavljenega posebnega vrednotenja dela nadzornega sveta in nima določene metodologije, saj svoje delo opravlja strokovno, objektivno in v dobro družbe. V primeru kakršnegakoli odstopanja ali zadržka, se le–ta predstavi na seji nadzornega sveta in se preuči ter poišče ustrezno rešitev. Člane nadzornega sveta ocenjujejo delničarji oziroma delavci na podlagi opravljenega dela in poročila nadzornega sveta, ki vsebuje tudi poročilo o reševanju nasprotij interesov. Prav tako nadzorni svet ne opravlja zunanje presoje, saj bi bile koristi le-te bistveno nižje od povzročenih stroškov. Pri tem pa je treba poudariti, da imajo člani ustrezna znanja za opravljanje dela nadzornega sveta in se udeležujejo tudi tovrstnih izobraževanj ter predloge za izboljšave predstavijo na seji nadzornega sveta.

Določilo Kodeksa 15.3  

Predsednik nadzornega sveta nastopa tudi v vlogi predsednika revizijske komisije, saj je s tem zagotovljena strokovnost, povezovanje, kontinuiteta in lažja koordinacija postopkov.

Določilo Kodeksa 18.1 

Nadzorni svet ima od aprila 2009 oblikovano revizijsko komisijo, komisije za imenovanja in/ali kadrovske komisije pa nima oblikovane, saj se to do sedaj ni izkazalo za potrebno. Naloge komisij, določene v Prilogi A Kodeksa, opravlja nadzorni svet.

Določilo Kodeksa 23  

Glede na predpostavke iz Priloge B3 in B4 Kodeksa pri enem članu nadzornega obstaja potencialno nasprotje interesov, in sicer v točki, ki določa, da v istem nadzornem svetu ne sme biti več kot 3 mandate. Delničarji prosto odločajo, koga bodo imenovali na mesto člana nadzornega sveta in za koliko mandatov bodo posameznega člana imenovali. To potencialno nasprotje interesov ni trajno, saj je vezano na časovno opredeljen mandat in ni relevantno, saj v ničemer ne vpliva na objektivno presojo uprave in poslovanje družbe, prav tako pa vse dosedanje odločitve in ravnanja niso v ničemer izkazovala nasprotja interesov.

Določilo Kodeksa 25.3 

Družbo že deveto leto revidira revizijska družba Deloitte revizija d.o.o. Izveden je bil postopek zbiranja ponudb, v katerem je bila ponudba revizijske družbe Deloitte revizija d.o.o. najbolj ugodna glede na vnaprej postavljene kriterije, zato je bila predlagana kot revizor za leta 2019, 2020 in 2021. Revizijska družba Deloitte revizija d.o.o. je ves čas sodelovanja izvajala neodvisno in nepristransko revizijo računovodskih izkazov družbe. Poleg tega so se v času trajanja sodelovanja zamenjali pooblaščeni partner, podpisnik revizijskega mnenja ter celotna zadolžena revizijska ekipa.

Določilo Kodeksa 26.2–26.4 

Družba nima vzpostavljenega posebnega oddelka notranje revizije, saj se do sedaj ni izkazala potreba po tem. Družba spremlja poslovanje preko drugih oddelkov in z drugimi mehanizmi in vzvodi notranjih kontrol.

Določilo Kodeksa 28.3   

Družba objavlja pomembne informacije na svoji spletni strani in straneh Ljubljanske borze v slovenskem jeziku, saj je uvrščena samo v trgovanje na borznem trgu, za kar zahteva po objavah v tujem jeziku ni predpisana. Družba o pomembnih informacijah obvešča tuje partnerje po elektronski pošti.

Določilo Kodeksa 29.2  

Družba/Skupina ima manj kot 500 zaposlenih, zato ni zavezana k podaji trajnostnega poročila. Ne glede na to družba/Skupina deluje družbeno odgovorno in se v določenih poglavjih letnega poročila opredeli tudi do družbenega okolja.

Določilo Kodeksa 29.9  

Družba ima sprejete poslovnike svojih organov, vendar jih zaradi določenih specifičnih določil o načinu poslovanja in varovanja zaupnih informacij ne objavlja na spletni strani, so pa dostopni vsem, ki jih za svoje delo potrebujejo.

Določilo Kodeksa 30  

Družba izjave o upravljanju ne objavlja ločeno, saj je le–ta vključena v letno poročilo, kar je skladno z določbo ZGD–1.

3.3 Podatki po 6. odstavku 70. člena ZGD-1

Struktura osnovnega kapitala družbe

Vse delnice družbe so navadne kosovne delnice z glasovalno pravico, ki se glasijo na prinosnika in s katerimi se trguje na organiziranem trgu z oznako SALR. Delnice dajejo njihovim imetnikom pravico do udeležbe pri upravljanju družbe, pravico do glasovanja na skupščini, pravico do sorazmernega dela dobička (dividende) in pravico do ustreznega dela preostalega premoženja po likvidaciji ali stečaju družbe. Vse delnice tvorijo en razred.

Po družbi SALUS, Ljubljana, d.d. dostopnih podatkih noben izmed lastnikov družbe nima prevladujočega vpliva. Delniško knjigo družbe vodi KDD, vendar družba nima podatkov o lastnikih delnic, ki glasijo na prinosnika.

Osnovni kapital družbe znaša 435.549,94 EUR in je razdeljen na 104.375 navadnih kosovnih delnic na prinosnika.

Po podatkih skupščine delničarjev z dne 17.4.2020 je bilo od skupnega števila 104.375 kosovnih delnic z glasovalno pravico prisotnih 30.448 delnic, za katere je potrdila KDD kot izkazane papirje za glasovanje z delnicami na prinosnika predložilo deset oseb:

10 oseb

Število delnic

Odstotek

7 fizičnih oseb

28.565

27,37%

Matis d.o.o.

1.032

0,99%

Studio V d.o.o.

531

0,51%

Clarinos d.o.o.

320

0,31%

Prisotni člani uprave in nadzornega sveta so na skupščini predložili potrdila KDD kot izkazane papirje za glasovanje z naslednjim številom delnic:

Število delnic

Odstotek

Žiga Hieng, predsednik uprave

5.215

5,00%

Gregor Jenko, član uprave

17.779

17,03%

Boris Šefman, predsednik nadzornega sveta

3.500

3,35%

Peter Jenčič, član nadzornega sveta

617

0,59%

Navzkrižne lastniške povezanosti z drugimi družbami v Skupini SALUS ni.

Omejitve prenosa delnic

Vse delnice družbe so prosto prenosljive.

Kvalificirani deleži po ZPre–1

Po podatkih, ki jih je pridobila družba do 31.12.2020 na podlagi Zakona o prevzemih (glede doseganja kvalificiranega deleža), dosega kvalificiran delež družba JENFIN d.o.o., Štihova ulica 20, Ljubljana, ki je imetnica 11.010 nematerializiranih navadnih kosovnih delnic na prinosnika z oznako SALR, kar predstavlja 10,55 % osnovnega kapitala družbe.

Imetniki vrednostnih papirjev, ki zagotavljajo posebne kontrolne pravice

Družba ni izdala vrednostnih papirjev, ki bi zagotavljali posebne kontrolne pravice.

Delniška shema za delavce

Družba nima delniške sheme za delavce.

Omejitev glasovalnih pravic

Omejitev glasovalnih pravic ni.

Dogovori med delničarji, ki lahko povzročijo omejitev prenosa delnic ali glasovalnih pravic

Družbi tovrstni dogovori niso znani.

Pravila družbe

o imenovanju in zamenjavi članov organov vodenja ali nadzora

Predsednika uprave in druge člane uprave imenuje in odpokliče nadzorni svet, skladno z določbami ZGD–1. Mandat članov uprave traja pet let z možnostjo ponovnega imenovanja. Nadzorni svet družbe je sestavljen iz petih članov, pri čemer so trije člani predstavniki delničarjev, dva pa predstavnika delavcev. Mandat članov nadzornega sveta traja štiri leta z možnostjo ponovne izvolitve. Člane nadzornega sveta, predstavnike delničarjev, izvolijo delničarji na skupščini z večino glasov navzočih delničarjev, predčasno pa jih lahko odpokličejo na skupščini s tričetrtinsko večino prisotnih glasov delničarjev. Člana nadzornega sveta, predstavnika delavcev, izvoli ali odpokliče zbor delavcev z večino glasov delavcev, ki imajo v času glasovanja aktivno volilno pravico.

o spremembah statuta

Skupščina s tričetrtinsko večino pri sklepanju zastopanega osnovnega kapitala odloča o spremembah statuta.

Pooblastila članov poslovodstva, zlasti glede lastnih delnic

Uprava nima posebnih pooblastil v zvezi z izdajo ali nakupom lastnih delnic.

Pomembni dogovori, ki začnejo učinkovati, se spremenijo ali prenehajo na podlagi spremembe kontrole v družbi, ki je posledica javne prevzemne ponudbe

Družbi takšni dogovori niso znani.

Dogovori med družbo in člani njenega organa vodenja ali nadzora ali delavci, ki predvidevajo nadomestilo, če ti zaradi ponudbe, kot jo določa zakon, ki ureja prevzeme, odstopijo, so odpuščeni brez utemeljenega razloga ali njihovo delovno razmerje preneha

Družba nima dogovorov, na podlagi katerih bi člani vodenja ali nadzora ali delavci prejeli nadomestilo, če bi zaradi ponudbe, ki jo določa zakon, ki ureja prevzeme, odstopili, bili odpuščeni brez utemeljenega razloga ali bi jim delovno razmerje prenehalo.

V primeru odstopa člani uprave niso upravičeni do odpravnine, v primeru odpoklica in odpovedi pogodbe o zaposlitvi brez utemeljenega razloga pa so člani uprave do odpravnine upravičeni v skladu z individualno sklenjenimi pogodbami o zaposlitvi.

Podružnice

V skladu s četrto alinejo tretjega odstavka 70. člena ZGD-1 družba SALUS, Ljubljana, d.d. nima ustanovljenih podružnic.

3.4 Notranje kontrole in upravljanje tveganj v povezavi z računovodskim poročanjem

Sistem upravljanja tveganj v zvezi z računovodskim poročanjem je vzpostavljen tako, da zagotavlja prepoznavanje in oceno pomembnih tveganj, opredelitev ukrepov za obvladovanje tveganj ter poročanje o tveganjih. Sistem notranjih kontrol med drugim zagotavlja, da so načrtovani cilji doseženi in da se obvladujejo ključna tveganja v zvezi z računovodskim poročanjem. Za vzpostavitev delovanja sistema notranjih kontrol je odgovorna uprava družbe. Kontrole so vgrajene v poslovne procese in sisteme.

Cilji delovanja notranjih kontrol so zagotavljanje skladnosti delovanja z zakonodajo in drugimi predpisi, s standardi, pogodbami in z internimi akti družbe, zagotavljanje zanesljivih in neoporečnih računovodskih informacij, varovanje premoženja, doseganje učinkovitosti in uspešnosti poslovanja ter doseganje zastavljenih strateških ciljev.

Z namenom zagotovitve učinkovitega in hkrati stroškovno sprejemljivega sistema notranjih kontrol ima družba zastavljene jasne in enotne računovodske usmeritve (na podlagi MSRP, kot jih je sprejela EU), ki se dosledno uporabljajo v celotni Skupini SALUS za namene izdelave konsolidiranih računovodskih izkazov, ter učinkovito organizirano računovodsko funkcijo znotraj posameznih družb v Skupini.

Delovanje sistema notranjih kontrol spremljajo poslovodstvo, zunanji revizorji in drugi neodvisni presojevalci. Nadzor vrši tudi revizijska komisija nadzornega sveta, ki spremlja učinkovitost in pravilnost računovodskega poročanja v povezavi s celotnim sistemom družbe za obvladovanje tveganj. Notranje revizije družba nima.

3.5 Podatki o delovanju skupščine družbe

Skupščina delničarjev je najvišji organ družbe. Svoje upravljalske pravice in pristojnosti delničarji uresničujejo na skupščini delničarjev, kjer sprejemajo odločitve. Skupščina poteka v skladu z veljavno zakonodajo in veljavnim statutom družbe SALUS, Ljubljana, d.d. Skupščina delničarjev se skliče na pobudo uprave, nadzornega sveta ali imetnikov navadnih delnic, katerih delnice predstavljajo najmanj 5% osnovnega kapitala. Sklic skupščine je najmanj mesec dni pred zasedanjem in je objavljen na spletnih straneh Ljubljanske borze in družbe ter v časniku Finance. Pravico do udeležbe in glasovanja na skupščini imajo vsi delničarji z delnicami na prinosnika, ki se izkažejo s potrdilom na presečni dan in so svojo udeležbo prijavili najkasneje 3 dni pred skupščino. Morebitni nasprotni predlogi delničarjev morajo biti vloženi pisno najpozneje 7 dni po objavi sklica skupščine.

Na 35. redni skupščini delničarjev, ki je bila dne 17.4.2020, so se delničarji seznanili z letnim poročilom družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in konsolidiranim letnim poročilom Skupine SALUS, mnenjem revizorja k računovodskim izkazom ter s prejemki uprave in nadzornega sveta za leto 2019. Delničarji so sprejeli sklep o delitvi bilančnega dobička, podelitvi razrešnice upravi in nadzornemu svetu, določili pa so tudi sejnino za člane Nadzornega sveta, ki so člani Revizijske komisije.

3.6 Podatki o sestavi in delovanju organov vodenja ali nadzora

Družba ima dvotirni sistem upravljanja. Družbo vodi dvočlanska uprava, nadzoruje pa jo nadzorni svet. Organi družbe so skupščina delničarjev, nadzorni svet in uprava. Revizijska komisija deluje v okviru nadzornega sveta kot posvetovalno telo. Drugih komisij družba nima.

Uprava

Družbo vodi uprava družbe. Pristojna in odgovorna je za vse upravljalske odločitve, za sprejem in izvrševanje odločitev. Uprava družbe je dvočlanska: sestavljata jo predsednik in član uprave, ki zastopata družbo samostojno in brez omejitev. Upravo imenuje in razrešuje nadzorni svet. Uprava deluje v okviru sej uprave, poleg formalnih sej uprave pa izvršuje pristojnosti in odgovornosti v dnevnem poslovanju ter pristojnosti in odgovornosti do skupščine, kot jih opredeljuje ZGD–1.

Uprava je imenovana za obdobje petih let in je lahko ponovno imenovana. Družba nima posebnih pravil o imenovanju in zamenjavi članov organov vodenja in nadzora. Slednje se izvaja skladno z veljavno zakonodajo.

Uprava je v letu 2020 delovala v sestavi:

Žiga Hieng, predsednik uprave

Gregor Jenko, član uprave

Nadzorni svet

Družba ima petčlanski nadzorni svet. Tri člane nadzornega sveta imenuje in izvoli skupščina delničarjev. Dva člana sta predstavnika zaposlenih in ju izvolijo zaposleni. Nadzorni svet izmed svojih članov izvoli predsednika in namestnika predsednika nadzornega sveta. Delo nadzornega sveta poteka v skladu z veljavno zakonodajo, statutom in Poslovnikom dela nadzornega sveta. Člani nadzornega sveta ob nastopu mandata podpišejo izjavo o neodvisnosti.

Nadzorni svet je v letu 2020 deloval v sestavi:

Boris Šefman, predsednik nadzornega sveta

Bogomir Kos, namestnik predsednika nadzornega sveta

Peter Jenčič, član nadzornega sveta

Matjaž Petelin, član nadzornega sveta

Damir Darmanović, član nadzornega sveta

Revizijska komisija

Nadzorni svet imenuje revizijsko komisijo, ki jo sestavljajo 3 člani. Predsednika in enega člana revizijske komisije imenuje nadzorni svet izmed svojih članov, tretji član pa je neodvisen strokovnjak, usposobljen za revizijo in računovodstvo. Revizijska komisija deluje skladno z določbami ZGD–1.

Revizijska komisija nadzornega sveta je v letu 2020 delovala v sestavi:

Boris Šefman, predsednik revizijske komisije

Peter Jenčič, član revizijske komisije

Janez Lipnik, strokovni zunanji sodelavec

Politika raznolikosti

Družba in nadzorni svet družbe SALUS, Ljubljana, d.d. sta dne 19.12.2019 sprejela Politiko raznolikosti z namenom opredelitve elementov raznolikosti, ki se upoštevajo v zvezi z zastopanostjo v organih vodenja in nadzora družbe s ciljem njenega učinkovitega upravljanja. S to politiko je bil postavljen okvir zastopanosti v organih vodenja in nadzora družbe ter zagotavljanja enakih možnosti vsem, ne glede na narodnost, raso, spol, starost, vero, prepričanje, gmotno stanje in druge osebne lastnosti. Cilj Politike raznolikosti je spodbuditi raznoliko sestavo organa vodenja in nadzora z namenom doseči njegovo večjo učinkovitost in zagotoviti tak nabor strokovnih znanj in izkušenj, da bo zagotovljeno dolgoročno uspešno poslovanje družbe. V letu 2020 je bilo načelo raznolikosti večinoma realizirano, razen zastopanosti z vidika spola, saj se nobenemu izmed članov uprave ali nadzornega sveta v tem letu ni iztekel mandat.

C.1.: Sestava uprave v poslovnem letu 2020

Ime in priimek, funkcija
(spol, državljanstvo, letnica rojstva)

Področje dela v upravi

Prvo imenovanje na funkcijo / Zaključek funkcije

Izobrazba

Strokovni profil

Članstvo v organih nadzora z družbo nepovezanih družb

Žiga Hieng
predsednik uprave
(moški, slovensko, 1980)

komerciala, logistika, kakovost, kadrovske zadeve

1.1.2018 / v teku

mag., CFA

kompetence iz vseh segmentov poslovodenja

ne

Gregor Jenko
član uprave
(moški, slovensko, 1981)

finance, pravne zadeve, razvoj poslovanja, informatika

1.1.2018 / v teku

univ.dipl.ekon.

kompetence iz vseh segmentov poslovodenja

ne

C.2.: Sestava nadzornega sveta in komisij v poslovnem letu 2020

Ime in priimek, funkcija
(spol, državljanstvo, letnica rojstva)

Prvo imenovanje na funkcijo / Zaključek funkcije

Predstavnik kapitala / zaposlenih

Udeležba na sejah / skupno število sej nadzornega sveta

Izobrazba

Strokovni profil

Neodvisnost po 23. členu Kodeksa

Obstoj nasprotja interesa v poslovnem letu

Članstvo v organih nadzora z družbo nepovezanih družb

Članstvo v komisijah nadzornega sveta

Udeležba na sejah / skupno število sej komisij

Boris Šefman
predsednik nadzornega sveta
(moški, slovensko, 1951)

25.4.2002 / v teku

kapitala

6/6

univ. dipl. ekon.

ekonomist

ne*

da*

ne

predsednik revizijske komisije

4/4

Bogomir Kos
namestnik predsednika nadzornega sveta
(moški, slovensko, 1951)

22.5.2010 / v teku

kapitala

6/6

univ. dipl. ekon.

ekonomist

da

ne

ne

ne

/

Peter Jenčič
član nadzornega sveta
(moški, slovensko, 1981)

27.4.2018 / v teku

kapitala

6/6

univ. dipl. ekon.

odnosi z vlagatelji

da

ne

ne

član revizijske komisije

4/4

Matjaž Petelin
član nadzornega sveta
(moški, slovensko, 1980)

26.4.2018 / v teku

zaposlenih

6/6

strojni tehnik

referent v logistiki

da

ne

ne

ne

/

Damir Darmanović
član nadzornega sveta
(moški, slovensko, 1975)

1.10.2018 / v teku

zaposlenih

6/6

referent v logistiki

da

ne

ne

ne

/

* Član več kot 3 mandate, vendar ta okoliščina ni trajna in relevantna.

Zunanji člani v komisijah nadzornega sveta

Ime in priimek, funkcija
(spol, državljanstvo, letnica rojstva)

Komisija

Udeležba na sejah / skupno število sej komisij nadzornega sveta

Izobrazba

Strokovni profil

Članstvo v organih nadzora z družbo nepovezanih družb

Janez Lipnik
(moški, slovensko, 1951)

revizijska komisija

4/4

univ.dipl.ekon.

ekonomist

ne

C.3.: Sestava in višina prejemkov članov uprave družbe SALUS, Ljubljana, d.d. v letu 2020

Ime in priimek, funkcija

Fiksni prejemki (bruto)

Variabilni prejemki (bruto) - kvantitativna merila

Variabilni prejemki (bruto) - kvalitativna merila

Variabilni prejemki (bruto) - skupaj

Odloženi prejemki

Odpravnine

Bonitete

Vračilo izplačane nagrade

Skupaj bruto

Skupaj neto

Žiga Hieng
predsednik uprave/direktor

201.194,52

0,00

179.038,45

179.038,45

0,00

0,00

13.853,15

0,00

394.086,12

218.034,12

Gregor Jenko
član uprave/direktor

168.233,57

0,00

137.620,95

137.620,95

0,00

0,00

9.803,15

0,00

315.657,67

179.600,35

C.4.: Sestava in višina prejemkov članov nadzornega sveta in komisij družbe SALUS, Ljubljana, d.d. v letu 2020

Ime in priimek, funkcija

Plačilo za opravljanje funkcije – bruto letno

Sejnine nadzornega sveta in komisij – bruto letno

Skupaj bruto

Skupaj neto

Potni stroški

Boris Šefman
predsednik nadzornega sveta

12.799,00

7.219,04

20.018,04

14.455,48

0,00

Bogomir Kos
namestnik predsednika nadzornega sveta

10.056,00

3.508,92

13.564,92

9.762,13

0,00

Peter Jenčič
član nadzornega sveta

10.057,00

4.575,24

14.632,24

10.538,41

0,00

Matjaž Petelin
član nadzornega sveta

6.400,00

3.366,44

9.766,44

7.103,12

0,00

Damir Darmanović
član nadzornega sveta

6.400,00

3.366,44

9.766,44

7.103,12

0,00

Janez Lipnik
član revizijske komisije

5.000,00

3.200,00

8.200,00

5.963,86

0,00

4ANALIZA POSLOVANJA V LETU 2020

4.1Pojasnila izračunov finančnih kazalnikov

Skupina SALUS meri uspešnost poslovanja z uporabo vrste meril, ki najbolje odražajo njene strateške prioritete rasti, učinkovitosti in donosov za delničarje. Uporaba teh meril, katerih namen ni nadomestiti merila, ki izhajajo iz MSRP, daje dodatne koristne informacije o poslovanju Skupine vsem deležnikom. Ta t.i. alternativna merila uspešnosti poslovanja (»v nadaljevanju: »APM«) se v Skupini SALUS uporabljajo tudi pri načrtovanju bodočega poslovanja, internem poročanju ter pri postavljanju ciljev in s tem povezanim sistemom nagrajevanja zaposlenih. Ključni APM so: poslovni izid iz rednega poslovanja, redni EBITDA, neto dolg in neto obratna sredstva.

V nadaljevanju pojasnjujemo izračun in namen uporabe posameznih APM.

Redni EBITDA in poslovni izid iz rednega poslovanja

Definicija

Namen uporabe

Poslovni izid iz rednega poslovanja:
poslovni izid iz poslovanja minus drugi odhodki plus drugi prihodki

Skupina SALUS uporablja prilagojeni poslovni izid iz poslovanja za spremljanje uspešnosti poslovanja pred izrednimi, neobičajnimi oziroma enkratnimi postavkami, ki so zajete v kategorji drugih prihodkov in odhodkov. Uprava meni, da je ta kazalnik uporaben, ker daje indikacijo o dobičkonosnosti rednega poslovanja Skupine SALUS brez upoštevanja vplivov pomembnih dogodkov in/ali odločitev, ki se dogajajo manj pogosto.

Redni EBITDA:
poslovni izid iz rednega poslovanja, povečan za amortizacijo

EBITDA je s strani investitorjev in analitikov pogosto uporabljen kazalnik za ovrednotenje uspešnosti poslovanja podjetij. Skupina SALUS uporablja prilagojeni EBITDA, ki ne zajema izrednih, neobičajnih oziroma enkratnih postavk, vključenih v kategorji drugih prihodkov in odhodkov. Skupina uporablja EBITDA, ker kazalnik zagotavlja dober približek denarnega toka iz rednega poslovanja ter daje uporabno informacijo o sposobnosti Skupine za odplačevanje dolgov in financiranje naložb.

Spodnja tabela prikazuje prevedbo rednega EBITDA Skupine SALUS v poslovni izid iz poslovanja po MSRP:

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2020

2019

2020

2019

Redni EBITDA

-601.832

-172.239

16.156.798

11.637.727

Amortizacija

-233.564

-258.685

-3.899.610

-3.707.903

Poslovni izid iz rednega poslovanja

-835.396

-430.924

12.257.188

7.929.824

Drugi prihodki

14.274

58.869

799.977

116.079

Drugi odhodki

0

-3.738

-518.765

-360.889

Poslovni izid iz poslovanja

-821.122

-375.793

12.538.400

7.685.014

Kosmati poslovni izid

Definicija

Namen uporabe

Kosmati poslovni izid:
prihodki od prodaje blaga in storitev minus nabavna vrednost prodanega blaga

Kosmati poslovni izid je za Skupino SALUS pomemben pokazatelj uspešnosti poslovanja, saj neposredno odraža pokritje, ki ga Skupina dosega pri izvajanju svoje osnovne dejavnosti, torej presežek, ustvarjen pri prodaji blaga in storitev nad nabavno vrednostjo prodanega blaga.

Izračun kosmatega poslovnega izida je prikazan v izkazu poslovnega izida.

Neto dolg

Definicija

Namen uporabe

Neto dolg:
dolgoročne finančne obveznosti plus kratkoročne finančne obveznosti minus denarna sredstva in denarni ustrezniki minus kratkoročne finančne naložbe

Neto dolg je mera zadolženosti Skupine, ki neposredno odraža njeno zmožnost poplačati svoje dolgove. Skupina SALUS to mero redno spremlja tudi iz razloga, da so nanjo vezane bančne zaveze po posojilni pogodbi.

Skupina SALUS izračunava neto dolg, kot sledi:

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Dolgoročne finančne obveznosti

7.734.576

9.791.197

9.568.109

12.099.886

Kratkoročne finančne obveznosti

2.111.149

2.175.446

3.598.842

3.165.490

Kratkoročne finančne naložbe

-5.769

-32.223

-43.824

-80.895

Denar in denarni ustrezniki

-1.309.098

-2.702.730

-8.821.103

-14.337.438

Neto dolg

8.530.858

9.231.690

4.302.024

847.043

Neto obratna sredstva

Definicija

Namen uporabe

Neto obratna sredstva:
kratkoročne poslovne terjatve plus zaloge minus kratkoročne poslovne obveznosti

Neto obratna sredstva so za Skupino SALUS pomemben kazalnik, ki je ključen za finančno stabilnost in poslovno uspešnost. Uprava meni, da je dober pokazatelj sposobnosti Skupine uporabiti obratna sredstva za ohranjanje ravnotežja med rastjo, dobičkonosnostjo in likvidnostjo. Pri izračunu Skupina SALUS ne vključuje drugih terjatev in drugih kratkoročnih sredstev ter rezervacij in odloženih davkov, saj je osrednja dejavnost Skupine prodaja blaga in nudenje storitev, na kar navedene postavke ne vplivajo pomembneje.

Skupina SALUS izračunava neto obratna sredstva, kot sledi v spodnji tabeli. Zaradi izčlenitve določenih postavk med sredstva in obveznosti na podlagi pogodb s kupci, se primerjalni podatki za leto 2019 razlikujejo od podatkov, objavljenih v Konsolidiranem letnem poročilu za leto 2019.

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Kratkoročne poslovne terjatve

58.153

54.329

52.034.681

43.302.841

Zaloge

0

0

38.737.401

32.912.922

Kratkoročne poslovne obveznosti

-32.666

-46.167

-68.303.468

-63.156.340

Neto obratna sredstva

25.487

8.162

22.468.614

13.059.423

4.2Trg v letu 2020

V letu 2020 je na območju Republike Slovenije trg zdravil, zdravil brez recepta in prehranskih dopolnil, na katerem pretežno poslujejo družbe Skupine SALUS, dosegel rast, ki je po internih podatkih iz baze IMS znašala 9,03% glede na leto 2019. V tem obdobju je bilo v Sloveniji prodanih za 865,33 milijonov EUR zdravil, zdravil brez recepta in prehranskih dopolnil (2019: 793,68 milijonov EUR). Glede na prodane količine je trg zdravil, zdravil brez recepta in prehranskih dopolnil v letu 2020 rahlo padal v primerjavi z letom 2019, saj je bilo prodanih za 0,44% manj kosov zdravil, zdravil brez recepta in prehranskih dopolnil. Vzrok, da trg vrednostno raste veliko hitreje kot pa količinsko, je posledica dejstva, da se v strukturi prodanih zdravil na slovenskem trgu povečuje delež relativno dražjih zdravil.

Vrednost prodanih zdravil lekarnam je letu 2020 znašala 634,26 milijonov EUR, kar pomeni 4,97% več kot v letu 2019, pri čemer je bila prodana količina zdravil manjša za 0,47%.

Vrednost prodanih zdravil bolnišnicam je v letu 2020 znašala 218,11 milijonov EUR, kar pomeni 22,11% več kot v letu 2019, pri čemer je bila prodana količina zdravil manjša za 2,49%.

4.3Poslovni izid

Skupina SALUS je v letu 2020 ustvarila za 400.668.529 EUR (2019: 348.004.130 EUR) prihodkov iz poslovanja, kar je 52.664.399 EUR več kot leto poprej. V strukturi ustvarjenih prihodkov imajo najpomembnejši delež prihodki iz prodaje blaga na slovenskem trgu, ki so v letu 2020 znašali 373.032.640 EUR (2019: 319.303.921 EUR). Skupina SALUS je v letu 2020 ustvarila tudi 391.314 EUR (2019: 365.533 EUR) prihodkov iz naslova najemnin.

V letu 2020 je Skupina SALUS ustvarila kosmati poslovni izid v višini 45.319.735 EUR (2019: 37.067.645 EUR), kar je za 8.252.090 EUR več kot leto prej.

Stroški iz poslovanja Skupine SALUS so v letu 2020 znašali 33.343.759 EUR (2019: 28.893.011 EUR). V strukturi stroškov poslovanja skupine predstavljajo stroški plač absolutno in relativno najpomembnejši strošek (54,1%), sledijo stroški storitev (29,7%) in stroški amortizacije (11,7%).

Drugi poslovni prihodki so v letu 2020 presegli druge poslovne odhodke, predvsem iz naslova prejetih povračil in subvencij zaradi izbruha epidemije COVID-19.

Skupina SALUS je v letu 2020 realizirala poslovni izid iz rednega poslovanja v višini 12.257.188 EUR (2019: 7.929.825 EUR) in redni EBITDA v višini 16.156.798 EUR (2019: 11.637.728 EUR).

Finančni izid kot razlika med prihodki in odhodki iz financiranja je bil v letu 2020 pozitiven v višini 327.928 EUR (2019: 171.581 EUR).

Čisti poslovni izid poslovnega leta 2020 je bil dosežen v višini 10.130.643 EUR (2019: 5.902.591 EUR).

4.4Finančni položaj

Bilančna vsota Skupine SALUS na dan 31.12.2020 je znašala 146.341.970 EUR (31.12.2019: 136.129.038 EUR).

Konsolidirana dolgoročna sredstva so na dan 31.12.2020 znašala 43.549.896 EUR (31.12.2019: 43.328.443 EUR). Opredmetena osnovna sredstva so se v primerjavi s preteklim letom povečala za 406.533 EUR, kar je predvsem posledica naložb v širitev skladiščnih kapacitet in informacijsko infrastrukturo. Naložbene nepremičnine so se v primerjavi s preteklim letom znižale za 105.117 EUR, neopredmetena sredstva pa za 401.287 EUR, kar je posledica redne amortizacije.

Neto obratna sredstva Skupine SALUS so na dan 31.12.2020 znašala 22.468.614 EUR, kar je za 9.409.191 EUR več kot leto poprej predvsem zaradi višje vrednosti poslovnih terjatev (porast za 8.731.840 EUR) kot posledica slabše plačilne discipline bolnišničnega sektorja in povečanja zalog (porast za 5.824.479 EUR).

Obveznosti iz financiranja Skupine SALUS na dan 31.12.2020 so znašale 13.166.951 EUR, od tega dolgoročni del 9.568.109 EUR in kratkoročni del 3.598.842 EUR (31.12.2019: 12.099.886 EUR za dolgoročni del, 3.165.490 EUR za kratkoročni del). Obveznosti so se zmanjšale zaradi odplačil.

4.5Denarni tokovi

Denarni tokovi, ustvarjeni pri poslovanju, so v Skupini SALUS v letu 2020 znašali 5.297.631 EUR, kar je 1.101.259 EUR manj kot v enakem obdobju lani (2019: 6.398.890 EUR). Ustvarjena lastna sredstva je Skupina SALUS uporabila za naložbene aktivnosti, izplačilo dividend in vračanje posojil.

5POMEMBNEJŠI POSLOVNI DOGODKI V LETU 2020

Po velikem navalu na lekarne in povečanemu povpraševanju s strani bolnišničnega sektorja ob razglasitvi epidemije COVID-19 v marcu 2020 je družba v aprilu zaznala upad prodanih količin, predvsem zaradi sprejete Odredbe o omejitvi izdaje zdravil za uporabo v humani medicini pri izvajalcih lekarniške dejavnosti ter povečanju izdelave dezinfekcijskih sredstev za površine in roke (Uradni list 22/2020), sprejete s strani Ministrstva za zdravje, ki je izdajo zdravil za uporabo v humani medicini pri izvajalcih lekarniške dejavnosti pri zdravilih na recept omejila na količino, ki ustreza zdravljenju bolnika za obdobje enega meseca, pri zdravilih brez recepta pa na količino enega pakiranja na osebo, in zaradi skrajšanih odpiralnih časov lekarn. Ti ukrepi so bili konec maja 2020 v celoti odpravljeni. Skupina je skladno s situacijo v posamezni državi, kjer je prisotna, izkoristila možnosti, ki so bile zagotovljene za pomoč gospodarstvu. V Sloveniji, kot največjem trgu, na katerem posluje Skupina, je bil tako koriščen predvsem ukrep povračila prispevkov za pokojninsko zavarovanje delojemalca in delodajalca.

Družba SALUS, Ljubljana, d.d. je dne 12.5.2020 pridobila poslovni delež v družbi MEDIFIT, druge z informacijsko tehnologijo in računalniškimi storitvami povezane dejavnosti, d.o.o. (»MEDIFIT«) v skupni višini 10% osnovnega kapitala te družbe. MEDIFIT je slovensko zagonsko podjetje, ki ponuja svoje rešitve zavarovalnicam, ki tržijo dodatna zdravstvena zavarovanja, kot tudi izvajalcem zdravstvenih storitev in pacientom. Družba je osredotočena predvsem na razvoj tehnološke platforme, ki predstavlja okvir integriranega zdravstvenega sistema samoplačniških zdravstvenih storitev, vključno z razvojem storitev na področju virtualne oskrbe pacientov (telemedicina). S pridobitvijo deleža v družbi MEDIFIT Skupina SALUS sledi sprejeti strategiji za obdobje od 2018-2022.

Družba je v juliju 2020 na podlagi Pogodbe o prodaji in nakupu poslovnega deleža pridobila 100% delež v družbi BENIFARM d.o.o., Vlade Ilića 1, RS-11060 Beograd, Srbija (»BENIFARM«). Družba BENIFARM je bila ustanovljena leta 2011, njeno osrednjo dejavnost pa predstavljajo storitve raziskave trga, zastopanje farmacevtskih proizvajalcev na področju uvajanja zdravil na trg, storitev regulative ter farmakovigilance. Vedno bolj se uveljavlja tudi na področju izvajanja farmacevtskega marketinga, tržnih in strokovnih aktivnosti, vezanih na bolnišnična zdravila, zdravila na recept ter OTC zdravila. Poleg komunikacije z zdravstvenimi delavci ter farmacevtskimi podjetji ima ustaljene komunikacijske kanale z vsemi osrednjimi ustanovami v zdravstvenem sistemu. Najpomembnejši trg je Srbija, vendar družba izvaja storitve tudi na območju Bosne in Hercegovine ter Črne Gore. Z nakupom deleža v družbi BENIFARM Skupina SALUS sledi sprejeti strategiji za obdobje od 2018-2022. Pridobitev predmetnega poslovnega deleža ne bo imela pomembnega vpliva na poslovanje Skupine SALUS. Dne 18.9.2020 se je družba preimenovala v CARSO pharm d.o.o.

Dne 24.10.2020 je bil uveljavljen Zakon o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 – »PKP5«, ki je ne glede na 11. člen Zakona o preprečevanju zamud pri plačilih ter 9. in 20. člen Zakona o interventnih ukrepih za zagotovitev finančne stabilnosti javnih zdravstvenih zavodov, katerih ustanovitelj je Republika Slovenija, za javne zdravstvene zavode, razen za zavode s področja lekarniške dejavnosti, uveljavil plačilni rok 60 dni. Družbi SALUS, Veletrgovina, d.o.o. in SANOLABOR, d.d. sta imeli do spremembe z večjimi javnimi zdravstvenimi zavodi večinoma dogovorjen 60-dnevni plačilni rok, zato pomembnih vplivov iz tega naslova ne pričakujeta, ravno tako pa ni pričakovati, da bo ta sprememba bistveno vplivala na plačilne navade javnih zdravstvenih zavodov.

6SODNI IN UPRAVNI POSTOPKI

Družba SALUS, Ljubljana, d.d. nastopa kot tožena stranka v naslednjih pomembnejših sodnih in upravnih postopkih:

Javna agencija Republike Slovenije za varstvo konkurence (v nadaljevanju: »Agencija«) je v upravnem postopku dne 14.10.2013 izdala odločbo št. 306–45/2010–224, dne 3.6.2014 pa uvedla prekrškovni postopek, v katerem še ni bila izdana nobena odločitev. V odločbi, izdani v upravnem postopku, je Agencija navedla ugotovitev, da je družba SALUS, Ljubljana, d.d. skupaj z drugimi strankami postopka kršila 6. člen Zakona o preprečevanju omejevanja konkurence (»ZPOmK–1«) in 101. člen Pogodbe o delovanju Evropske unije (»PDEU«). Agencija vsem strankam v postopku očita, da so se pri prodaji zdravil za uporabo v humani medicini na debelo z javnimi lekarniškimi zavodi v Republiki Sloveniji (v nadaljevanju: »RS«) dogovarjale oziroma usklajeno ravnale glede določanja cen zdravil, delitve trga oziroma javnih naročil za dobavo zdravil za uporabo v humani medicini javnim lekarniškim zavodom in oddaje prikrojenih ponudb v postopkih javnega naročanja naročnikov javnih zavodov, katerega cilj je preprečevanje, oviranje ali izkrivljanje konkurence. Družba SALUS, Ljubljana, d.d. je ves čas trajanja upravnega in sodnega postopka odločno zavračala vsa očitana dejanja. Zoper odločitev Agencije je tako najprej vložila tožbo na Upravno sodišče RS, ki jo je zavrnilo, nato revizijo na Vrhovno sodišče RS, ki je prav tako potrdilo odločitev Agencije, in ustavno pritožbo na Ustavno sodišče RS.  V letu 2016 je družba SALUS, Ljubljana, d.d. prejela sklep Ustavnega sodišča, s katerim je odločilo, da ustavne pritožbe zoper sodbo Vrhovnega sodišča RS v postopku sodnega varstva zoper odločitev Agencije ne sprejme v obravnavo, ker niso izpolnjeni pogoji iz 55.b člena Zakona o Ustavnem sodišču. Pojasnilo Ustavnega sodišča, skladno z določbo 55.c člena Zakona o Ustavnem sodišču je, da Ustavno sodišče ni dolžno obrazložiti svoje odločitve. S tem so v Sloveniji izčrpane vse pravne možnosti v zvezi z omenjenim postopkom, kljub temu pa družba SALUS, Ljubljana, d.d. še vedno zavrača vsa očitana dejanja.

Družba SALUS, Ljubljana, d.d. je dne 26.6.2019 prejela sodbo Višjega sodišča v Ljubljani v zadevi pod opr. št. II P 2713/2013, s katero se je družbi naložilo plačilo (vračilo) zneska v višini 508.533,88 EUR skupaj s pripadajočimi zamudnimi obrestmi ter povratno cesijo odstopljenih terjatev, ki so bile dane v zavarovanje, vse v korist tožnice Staše Marije Kastelic – Moja Lekarna – v stečaju. Družba SALUS, Ljubljana, d.d. je v postavljenem roku poravnala vse naložene obveznosti s predmetno pravnomočno sodbo. Ker je bila predmetna zadeva del delitvenega načrta izčlenitve z dne 22.3.2013, je družba SALUS, Ljubljana, d.d. znesek plačila prenesla na družbo SALUS, Veletrgovina, d.o.o., slednja pa je ponovno vzpostavila terjatev do dolžnice v znesku, kot zanj domneva, da bo najverjetneje poplačan iz stečajne mase (terjatve obeh družb so v stečajni masi v celoti priznane), za razliko do celotnega zneska naloženih obveznosti pa je pripoznala druge odhodke. Družbi sta v predmetni zadevi na Vrhovno sodišče RS vložili zahtevo za dopustitev revizije, na Vrhovno državno tožilstvo pa pobudo za vložitev zahteve za varstvo zakonitosti. Slednje je pobudo preučilo in preizkusilo ter sklenilo, da ne bo postopalo v skladu s pobudo, Vrhovno sodišče pa je dne 28.11.2019 sprejelo sklep, s katerim je revizijo dopustilo. Družbi sta dne 19.12.2019 na Okrožno sodišče v Ljubljani vložili revizijo. Vrhovno sodišče je dne 23.10.2020 izdalo sodbo in sklep, s katerima je izpodbijano sodbo Višjega sodišča v Ljubljani, opr. št. II Cp 1548/2018 z dne 29.5.2019, v zvezi s sodbo Okrožnega sodišča v Ljubljani, opr. št. II P 2713/2013 z dne 19.12.2017 spremenilo tako, da je razveljavilo I. točko izpodbijane sodbe, tako da je tožbeni zahtevek, s katerim je bilo družbi SALUS, Ljubljana, d.d. naloženo plačilo zneska 508.533,88 EUR z obrestmi, v celoti zavrnilo, v preostalem delu pa revizijo zavrnilo. Družba je svojo obveznost po tedaj pravnomočni in izvršljivi sodbi dne 5.7.2019 v celoti izpolnila in si ob plačilu, za primer odpadle pravne podlage, pridržala pravico zahtevati vračilo celotnega plačanega zneska skupaj s pripadajočimi zakonskimi zamudnimi obrestmi. Družba SALUS, Ljubljana, d.d. je na podlagi pravnomočne sodbe in sklepa Vrhovnega sodišča tožnico pozvalo k vračilu plačanega zneska. Zaključek stečajnega postopka nad dolžnico se pričakuje v začetku leta 2021.

V izvršilni zadevi opr. št. VL 121605/2017 je Okrajno sodišče v Ljubljani izdalo sklep o izvršbi in družbi SALUS, Ljubljana, d.d. kot dolžniku naložilo plačilo terjatve v višini 6.042,50 EUR, ki izvira iz naslova obratovalnih stroškov poslovnega prostora v lasti družbe. Ker je plačilo terjatve obveznost najemnika, ki je predmet najema v času nastanka terjatve uporabljal, je družba/lastnica poslovnega prostora zoper sklep o izvršbi v roku vložila ugovor. Okrožno sodišče v Ljubljani je izdalo sodbo, s katero je odločilo, da sklep o izvršbi ostane v veljavi in je družba SALUS, Ljubljana, d.d. dolžna plačati dolgovani znesek. Na podlagi vložene pritožbe je Višje sodišče dne 13.5.2020 izdalo sodbo, s katero je ugodilo pritožbi družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in spremenilo sodbo sodišča prve stopnje tako, da je razveljavilo sklep o izvršbi in zavrnilo tožbeni zahtevek za plačilo. Tožnik je zoper sodbo Višjega sodišča vložil revizijo, o kateri Vrhovno sodišče še ni odločilo.

V pravdni zadevi je bila družbi SALUS, Ljubljana, d.d. dne 7.11.2018 vročena tožba za plačilo odškodnine v višini 500.000,00 EUR z zakonskimi zamudnimi obrestmi iz naslova materialne in nematerialne škode, pretrpljenih duševnih bolečin, strahu, posega v ugled in dobro ime ter časti in okrnitve osebnostnih pravic, ki izhajajo iz najemnega razmerja, ki je prenehalo z odpovedjo pogodbe s strani družbe zaradi neplačil obveznosti najemnice in se zaključilo s sodno deložacijo poslovnega prostora. Družba je v roku podala odgovor na tožbo. Okrožno sodišče v Ljubljani je dne 1.9.2020 izdalo sodbo, s katero je v celoti zavrnilo tožbeni zahtevek. Tožeča stranka je zoper sodbo vložila pritožbo, o kateri Višje sodišče še ni odločilo.

Parlamentarna komisija, ustanovljena s strani državnega zbora v letu 2016, je vodila preiskavo ugotavljanja zlorab v slovenskem zdravstvu na področju žilnih opornic za obdobje od 2007 do 2016, v katerem je žilne opornice ponudila in dobavljala tudi družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. Po potrditvi Vmesnega poročila v državnem zboru se je preiskava nadaljevala in dne 10.4.2018 s potrditvijo Končnega poročila na izredni seji v Državnem zboru tudi zaključila. Parlamentarna komisija je ugotovitveni organ in je na podlagi svojih zaključkov državnim institucijam predlagala naj sprožijo ustrezne postopke. Do oddaje tega poročila družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. ni prejela nobene informacije o morebitnih nadaljnjih postopkih.

Družba SALUS, Ljubljana, d.d. nastopa kot tožeča stranka v naslednjih pomembnejših sodnih postopkih:

Družba SALUS, Ljubljana, d.d. je zaradi neizpolnjevanja obveznosti po najemni pogodbi med družbo in dolžnico na Okrajno sodišče v Radovljici vložila predlog za izdajo naloga na izpraznitev poslovnih prostorov v lasti družbe. Na podlagi izdanega izpraznitvenega naloga s strani Okrajnega sodišča v Radovljici je bila v letu 2017 uspešno izvedena deložacija poslovnega prostora. Dolžnica družbi SALUS, Ljubljana, d.d. dolguje še plačilo izvršilnih stroškov.

V primeru bistvenih sprememb v zvezi z odprtimi sodnimi in upravnimi postopki bo družba vse deležnike in zainteresirano javnost obveščala na spletnih straneh Ljubljanske borze (SEOnet) in na svoji spletni strani.

7UPRAVLJANJE TVEGANJ

Skupina SALUS redno spremlja izpostavljenost tveganjem in sprejema ukrepe za njihovo obvladovanje. Obvladovanje tveganj je v skladu z zakonodajo in dobro prakso odgovornost uprave, ki o tveganjih ter sprejetih ukrepih poroča revizijski komisiji in nadzornemu svetu. Obvladovanje tveganj je vključeno v vse poslovne procese, pri čemer se Skupina SALUS naslanja na vrsto standardnih operativnih postopkov in drugih internih navodil, ki vključujejo z aktivnostmi posameznih procesov povezane kontrole za zagotavljanje nemotenega poslovanja in minimiranja tveganj.

Tveganja Skupina SALUS deli na dve večji kategoriji: tveganja poslovanja in finančna tveganja.

8Tveganja poslovanja

Med tveganji poslovanja Skupina SALUS spremlja tveganja zunanjega okolja, tveganja dobavnih poti in logistične infrastrukture, tveganja upravljanja človeških virov, tveganja prevar in skladnosti poslovanja, tveganja zagotavljanja kakovosti, tveganja informacijskih sistemov in tveganja prekinitve poslovanja.

Tveganja zunanjega okolja

Med tveganji zunanjega okolja Skupina SALUS spremlja tveganja zakonodaje in regulative in komercialno-tržna tveganja. V to skupino sodijo tudi tveganja katastrof.

Proti tveganjem zakonodaje in regulative se Skupina SALUS varuje s sistematičnim spremljanjem dogajanj in takojšnjim odzivom nanje. Skupina proaktivno sodeluje v interesnih združenjih, kot je Trgovinska zbornica Slovenije, preko katerih lahko podaja mnenja in poskuša doseči spreminjanje relevantne zakonodaje. Vplive predlogov relevantnih novih zakonov Skupina nemudoma analizira, da ugotovi njihove morebitne učinke na poslovanje.

Glavno regulatorno tveganje za Skupino predstavlja spreminjanje zakonodaje, vezane na trg zdravil in dejavnost veletrgovcev z zdravili in medicinskimi pripomočki. Zaenkrat še vedno ni sprejetih pravilnikov, vezanih na Zakon o zdravilih (v nadaljevanju: »ZZdr-2«), ki naj bi podrobno opredelili okvir delovanja veletrgovcev s polnim obsegom opravljanja dejavnosti, kamor sodi SALUS, Veletrgovina, d.o.o., ter veletrgovcev s kontaktno omejenim in produktno omejenim obsegom opravljanja dejavnosti, kamor spada družba SANOLABOR, d.d. Ne pričakujemo, da bi sprejem pravilnikov poslabšal položaj družb, je pa tveganje v zmernem obsegu prisotno.

V juniju 2019 je bil zavrnjen dne 26.4.2019 v Državni zbor Republike Slovenije podan predlog o spremembi Zakona o lekarniški dejavnosti (ZLD-1), v katerem je bila predlagana odprava prepovedi vertikalne integracije, uzakonjena leta 2016 z rokom za ureditev problematike do 31.12.2019. Državni zbor je nato na svoji 13. redni seji dne 26.11.2019 sprejel zakon o spremembi Zakona o lekarniški dejavnosti (ZLD-1B), s katerim se je dodatno podaljšalo prehodno obdobje, v katerem morajo izvajalci lekarniške dejavnosti uskladiti svojo dejavnost s 26. členom ZLD-1, in sicer do 31.12.2021. Za družbo SALUS, Veletrgovina, d.o.o. poslovno sodelovanje z vertikalno integriranimi veletrgovci predstavlja poslovno tveganje, saj vertikalna integracija vodi v neenakopraven položaj na trgu v odnosu do ostalih veletrgovcev. Družba omenjena tveganja obvladuje s konkurenčnim nastopom na trgu in nenehnimi izboljšavami kakovosti storitev.

Na področju komercialno-tržnih tveganj družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. zaznava padanje prodanih količin zdravil na določenih segmentih slovenskega trga zdravil in spremembo strukture prodanih zdravil v korist dražjih zdravil. Posledica tega je padec razlike v ceni za določen segment trga, saj je veletrgovska marža regulirana (in od leta 2010 ni bila spremenjena niti za vpliv inflacijskih gibanj), na obseg in višino te marže pa v večjem delu vpliva količina prodanih zdravil, v manjšem pa cena prodanih zdravil. Omenjeno tveganje družba obvladuje s širitvijo nabora ponujenih storitev, z geografsko diverzifikacijo izvajanja obstoječih storitev in obvladovanjem prodanih količin zdravil. Ravno tako se pojavlja tudi tveganje »nezaveze« naročnikov, da razpisane količine blaga po javnem naročanju tudi prevzamejo oz. kupijo. Eno od možnih tveganj bi lahko bilo tudi izvedeno skupno javno naročilo vseh lekarniških javnih zavodov. V zvezi z izstopom Združenega kraljestva iz Evropske Unije (BREXIT) pa Skupina SALUS ne pričakuje večjih vplivov na poslovanje.

Tveganja katastrof imajo nizko pojavnost, so pa pomembna. Leto 2020 je zaznamoval pojav virusa COVID-19. Skupina se je na situacijo nemudoma odzvala in je večini zaposlenih, ki jim delovni proces to omogoča, zagotovila delo od doma, zaposlenim v logistiki pa je z zaščitnimi ukrepi omogočila varno izvajanje dela na lokaciji družbe. Skupina je nadalje pristopila k zagotovitvi zadostne likvidnosti, stroškovni racionalizaciji in zaustavitvi vseh projektov in naložb, ki niso bili nujni za zagotavljanje neprekinjenega in varnega poslovanja. Skupina je tako vseskozi delovala nemoteno, hkrati pa je zagotovila trdne temelje in postavila postopke odzivnih ukrepov, ki ji omogočajo takojšnjo reakcijo na vsako spreminjanje razmer.

Tveganja dobavnih poti in logistične infrastrukture

Med tveganja logistične infrastrukture Skupina uvršča tveganja na področju oskrbe z energijo ter zanesljivost delovanja in razpoložljivosti tehničnih sistemov. Za primer izpada električne energije ima Skupina na voljo oskrbo z dizelskimi električnimi generatorji. Tveganje zanesljivosti delovanja in razpoložljivosti tehničnih sistemov se zmanjšuje s stalnim nadzorom delovanja z ekipo usposobljenih vzdrževalcev, rednimi pregledi in servisi ter nadgradnjami opreme.

Skupina SALUS posveča veliko pozornost načrtovanju zalog. Z optimalnim naročanjem, ki poteka v veliki meri prek sistema umetne inteligence in strojnega učenja, vzdrževanjem varnostnih zalog in širitvijo nabora dobaviteljev se zagotavlja stalen dostop do blaga, ki ga Skupina ponuja na trgu.

Tveganja upravljanja človeških virov

Pomembnosti človeških virov za uspešnost poslovanja se v Skupini SALUS močno zavedamo. Posebno pozornost namenjamo ključnim kadrom in mladim talentom, ki so pomembni za doseganje zastavljenih ciljev Skupine.

Tveganje upravljanja človeških virov Skupina SALUS obvladuje z rednim merjenjem zadovoljstva in prek sistema osebnih poslovnih načrtov, ki predvidevajo redno izmenjavo informacij o delu in dosežkih posameznega zaposlenega. Izobraževanje in razvoj zaposlenih načrtujemo in redno spremljamo, hkrati pa povečujemo njihovo odgovornost ter spodbujamo prevzemanje novih zadolžitev. Skupaj z drugimi motivacijskimi ukrepi zagotavljamo njihovo pripadnost in s tem zmanjšujemo možnost njihovega odhoda.

Na področju varnosti in zdravja pri delu tveganja ocenjujemo periodično in jih s primernimi varstvenimi ukrepi ohranjamo na sprejemljivi ravni.

Tveganja prevar in skladnosti poslovanja

Med tveganja prevar in neskladnega poslovanja sodijo med drugim kakršne koli prevare poslovodstva, poneverbe, izsiljevanja, goljufije, podkupovanja, nezakonita dejanja, odtujitve, zlorabe zaposlenih in tretjih oseb, nepooblaščena uporaba različnih virov, namerna poškodovanja, ogrožanje varnosti in okolja in nasilna nezakonita dejanja. Upravljanje tveganj prevar zahteva neprekinjen nadzor in kontrolo, ki je vgrajena v vse poslovne procese Skupine SALUS.

Na osnovi Kodeksa ravnanja delniške družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS (v nadaljevanju: »Kodeks«), Politike preprečevanja podkupovanja delniške družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS in vseh drugih politik in postopkov, sprejetih za namen preprečevanja neskladnega poslovanja, Skupina SALUS sledi poslovni etiki, ohranjanju dolgoletne tradicije integritete in kredibilnosti ter izvaja politiko ničelne tolerance, ko gre za kakršna koli dejanja posameznikov, ki bi lahko negativno vplivala na ugled Skupine SALUS ali so nedopustna s pravnega, etičnega ali moralnega vidika.

Skupina SALUS ima tudi komisijo za skladnost poslovanja, katere vloga je nepristransko, samostojno in neodvisno spremljanje izvajanja Kodeksa, pripadajočih politik in postopkov ter njihovo redno preverjanje in posodabljanje. Komisija prejema prijave sumov domnevnih kršitev in jih ustrezno obravnava. Ima tudi svetovalno vlogo na področju skladnosti poslovanja.

Tveganja zagotavljanja kakovosti

V Skupini SALUS je obvladovanje tveganj pomemben del učinkovitega sistema upravljanja kakovosti. Tveganja vrednotimo z vidika ohranjanja kakovosti izdelkov in storitev v procesih proizvodnje in prometa z zdravili in medicinskimi pripomočki na debelo. Obvladovanje tveganj je zasnovano na smernici ICH Q9 »Obvladovanje tveganj na področju kakovosti«.

Za zagotavljanje kakovosti izdelkov in storitev Skupina SALUS vpeljuje tehnološko podprte procese z vgrajenimi mehanizmi nadzora. Sistem kakovosti se redno preverja, nadgrajuje in izboljšuje, spremembe pa obvladujemo skladno s pravili dobrih praks in veljavno zakonodajo.

Za vse procese periodično izvajamo oceno tveganj in vpeljujemo preventivne oz. korektivne ukrepe, kadar je to potrebno. Dodatno Skupina SALUS učinkovitost sistema kakovosti preverja z inšpekcijskimi nadzori regulatornega organa in presojami pogodbenih partnerjev. Na ta način preverjamo učinkovitost vzpostavljenega sistema kakovosti, uvajamo potrebne izboljšave in učinkovito obvladujemo tveganja na področju izdelkov in storitev.

Tveganja informacijskih virov

Tveganja informacijskih virov zajemajo tveganja neustrezne vzpostavitve informacijskih sistemov, nepravilnosti/prekinitev v delovanju ter napak pri zbiranju/obdelavi podatkov. Ta tveganja Skupina SALUS naslavlja z rednimi pregledi delovanja informacijskih sistemov in s projekti informacijske prenove.

Tveganja na področju informacijske varnosti Skupina SALUS obvladuje skladno s sprejeto Varnostno politiko, ki temelji na metodologiji sistema vodenja varovanja informacij po standardu ISO 27001. Skupina SALUS ima tudi pooblaščenca za informacijsko varnost. Kritičnost informacijskih virov (sistemov oziroma storitev) se določa prek ocene kritičnosti poslovnih procesov in informacijskega vira, ki poslovni proces podpira. Na letnem nivoju se izvaja celovit varnostni pregled informacijskih sistemov, v okviru katerega se pripravi poročilo s predlaganimi ukrepi za odpravo morebitnih ranljivosti. Tveganja informacijske varnosti Skupina zmanjšuje tudi z zagotovitvijo varnostnega kopiranja vseh kritičnih podatkov in z uporabo sodobnih orodij za zaščito pred kibernetskimi grožnjami in tveganji.

Posebna pozornost je namenjena tudi varovanju osebnih podatkov. Pooblaščenci za varstvo osebnih podatkov zagotavljajo, da se osebni podatki varujejo v skladu s predpisi EU oziroma z veljavno lokalno zakonodajo.

Tveganja prekinitve poslovanja

Skupina SALUS ima vzpostavljeno Politiko neprekinjenega poslovanja, ki določa vodenje in izvajanje celovitega sistema upravljanja neprekinjenega poslovanja z vzpostavljeno strategijo in postopki neprekinjenega poslovanja ter načrti okrevanja, ki temeljijo na analizi vpliva na poslovanje, vse z namenom nemotenega delovanja in čim hitrejše ponovne vzpostavitve poslovnih procesov po incidentih večjih razsežnosti.

Strategija neprekinjenega poslovanja je razdeljena na štiri različne scenarije, ki se razlikujejo po pojavni obliki incidentov večjih razsežnosti, za vsakega od njih pa so opredeljeni postopki za zagotovitev neprekinjenega poslovanja, ukrepi za reševanje in zmanjšanje neposredne škode, načrti za delovanje v izrednih razmerah do vrnitve v normalno poslovanje in načrt okrevanja.

Pooblaščenec za informacijsko varnost ima med drugim nalogo, da izvaja letno oceno tveganj, jih obravnava in koordinira implementacijo korekcij za odpravo pomanjkljivosti.

9Finančna tveganja

Najpomembnejša in najverjetnejša finančna tveganja za Skupino SALUS so kreditna in likvidnostna tveganja, medtem ko so valutna in obrestna tveganja manj izpostavljena. Podrobnejše informacije o izpostavljenosti posameznemu finančnemu tveganju in razkritja v zvezi s finančnimi instrumenti in tveganji se nahajajo v računovodskem poročilu.

Kreditna tveganja

Skupina SALUS je najbolj izpostavljena kreditnemu tveganju pri prodaji blaga in storitev.

Kreditno tveganje Skupina obvladuje s sistemom upravljanja s terjatvami, ki je dvofazen. Prva faza zajema temeljito preverbo potencialnih novih kupcev, da se ugotovi njihova kreditna sposobnost in se določi dovoljeni kreditni limit. Nekatere terjatve Skupina dodatno zavaruje z bančnimi garancijami in/ali kreditnim zavarovanjem. Za obstoječe kupce se kreditna sposobnost periodično ponovno preverja.

Druga faza pa zajema spremljanje obstoječih terjatev do kupcev in aktivno izterjavo, ki se izvaja dnevno, tako da je možen takojšen odziv na poslabšanje kreditne situacije z namenom, da se izpostavljenost slabim terjatvam ohranja na nizki ravni. Sistem nadzora nad kreditnim tveganjem Skupina stalno izpopolnjuje. Ocenjujemo, da Skupina SALUS zadovoljivo obvladuje kreditno tveganje, kar se kaže tudi v nizkem odstotku odpisov in slabitev terjatev. Kljub vsemu pa se v celoti ni mogoče izogniti posledicam stečajev in prisilnih poravnav.

Likvidnostna tveganja

Skupina SALUS med poslovnimi partnerji velja za zanesljivega partnerja, znanega po plačilni disciplini, majhni zadolženosti in stabilnih denarnih tokovih. Likvidnost Skupina SALUS zagotavlja z enotnim pristopom do bank in prek kratko, srednje in dolgoročnih načrtov denarnih tokov, s čimer lahko pravočasno napove morebitne likvidnostne presežke oziroma primanjkljaje in jih optimalno upravlja.

Družbi SALUS, Veletrgovina, d.o.o. in SANOLABOR, d.d. sta v letu 2020 ponovno beležili povečano likvidnostno tveganje zaradi zamud plačil slovenskih bolnišnic, na katere je dodatno vplival pojav virusa COVID-19. Nekatere bolnišnice so ob najavi vlade o dodatnem izplačilu zaposlenim v kriznih razmerah popolnoma zaustavile plačila dobaviteljem, kar je ustvarilo likvidnostno vrzel in s čimer so bili le-ti primorani financirati javno zdravstvo, saj na strani dobaviteljev (farmacevtskih proizvajalcev) večinoma ni bilo posluha za podaljšanje plačilnih rokov. Deloma so bolnišnice dolgove poplačale v septembru in decembru 2020 po prejemu sredstev, zagotovljenih z interventnimi ukrepi, vendar pa so tako dolgovi kot tudi zamude bolnišnic s plačili še vedno povečani v primerjavi s stanjem pred pojavom COVID-19. Dne 24.10.2020 je bil uveljavljen Zakon o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 – »PKP5«, ki je ne glede na 11. člen Zakona o preprečevanju zamud pri plačilih ter 9. in 20. člen Zakona o interventnih ukrepih za zagotovitev finančne stabilnosti javnih zdravstvenih zavodov, katerih ustanovitelj je Republika Slovenija, za javne zdravstvene zavode, razen za zavode s področja lekarniške dejavnosti, uveljavil plačilni rok 60 dni. Družbi SALUS, Veletrgovina, d.o.o. in SANOLABOR, d.d. sta imeli že do spremembe z večjimi javnimi zdravstvenimi zavodi večinoma dogovorjen 60-dnevni plačilni rok, zato pomembnih vplivov iz tega naslova ne pričakujeta, ravno tako pa ni pričakovati, da bo ta sprememba bistveno vplivala na plačilne navade javnih zdravstvenih zavodov.

Skupina presežke denarnih sredstev plasira v bančne depozite in likvidne vrednostne papirje. Največji družbi v Skupini, SALUS, Veletrgovina, d.o.o. in SANOLABOR, d.d., imata možnost samodejne zadolžitve na transakcijskem računu, kar jima omogoča prebroditev kratkoročnih likvidnostnih vrzeli.

Valutna tveganja

Skupina SALUS je izpostavljena tveganju sprememb deviznih tečajev na nekaterih prodajnih in nabavnih trgih, ki izhaja iz različne vrednosti sredstev in obveznosti v posamezni valuti v izkazu finančnega položaja Skupine ter različne višine poslovnih prihodkov in odhodkov, ki jih Skupina ustvarja v posameznih valutah.

Ključni kategoriji, ki tvorita valutno pozicijo, sta terjatve do kupcev in obveznosti do dobaviteljev. Skupina večino blaga kupuje na evropskem trgu v EUR. Nabava v drugih valutah ni pomembna z vidika valutnega tveganja v primerjavi s celotnim obsegom nabav. Prodaja se vrši pretežno v lokalnih valutah družb v Skupini, kjer največji delež predstavlja evro, deleži hrvaške kune, makedonskega denarja in srbskega dinarja pa so nizki, poleg tega pa so te valute v razmerju do evra relativno stabilne. Glede na nizek obseg izpostavljenosti v tujih valutah in zgodovinska nihanja tečajev tujih valut v primerjavi z evrom Skupina SALUS valutno tveganje ocenjuje kot nizko in se tudi ne poslužuje instrumentov zavarovanja valutnega tveganja.

Obrestna tveganja

Tveganje sprememb obrestnih mer je v Skupini SALUS opredeljeno kot nevarnost, da Skupina zaradi spremenjenih referenčnih tržnih obrestnih mer utrpi zvišanje stroškov financiranja iz naslova dolgoročnih finančnih virov ali znižanje prihodkov iz naslova dolgoročnih finančnih naložb. Tveganje sprememb obrestnih mer pri kratkoročnih finančnih virih in kratkoročnih finančnih naložbah se obvladuje v okviru likvidnostnih tveganj.

Skupina je obrestnemu tveganju izpostavljena v zanemarljivem deležu. Skupina ima dva zunanja vira dolgoročnega financiranja, pri čemer je dolgoročno posojilo v znesku 13.700.000 EUR, ki ga je najela družba SALUS, Ljubljana, d.d. za nakup družbe SANOLABOR, d.d. sklenjeno s fiksno obrestno mero. Drugo najeto posojilo v znesku 205.000 EUR pa je sklenjeno z variabilno obrestno mero, ki temelji na EURIBORju. Sprememba poslovnega izida zaradi spremembe referenčne mere ne bi imela pomembnega vpliva na poslovanje Skupine.

Tudi dolgoročne finančne naložbe Skupine niso vezane na referenčne tržne obrestne mere.

10DELNICA DRUŽBE

10.1Knjigovodska vrednost delnice in čisti dobiček na delnico

Čisti dobiček na delnico

Osnovni in popravljeni čisti dobiček na delnico družbe SALUS, Ljubljana, d.d. je na dan 31.12.2020 znašal 45,71 EUR (31.12.2019: 42,04 EUR), osnovni in popravljeni čisti dobiček na delnico Skupine SALUS pa je na dan 31.12.2020 znašal 97,06 EUR (31.12.2019: 56,55 EUR).

Knjigovodska vrednost delnice

Knjigovodska vrednost delnice družbe SALUS, Ljubljana, d.d. je na dan 31.12.2020 znašala 462,64 EUR (31.12.2019: 461,35 EUR). Knjigovodska vrednost delnice Skupine SALUS je na dan 31.12.2020 znašala 575,18 EUR (31.12.2019: 523,05 EUR).

Število delnic

Število izdanih delnic na dan 31.12.2020 je bilo 104.375 (31.12.2019: 104.375), od katerih so vse v celoti vplačane.

10.2Tečaji delnice in promet

Iz spodnjega grafa je razvidno, da je bilo gibanje vrednosti delnice družbe SALUS, Ljubljana, d.d. (SALR) v letu 2020 skladno z gibanjem vrednosti osrednjega slovenskega borznega indeksa SBITOP. Oba sta zaznala padec v marcu po izbruhu virusa COVID-19, proti koncu leta pa sta oba rasla. Nominalno je vrednost delnice družbe SALUS, Ljubljana, d.d. v letu 2020 dosegla rast (s 690 EUR dne 31.12.2019 na 900 EUR na dan 31.12.2020).

Gibanje tečaja delnice družbe SALUS, Ljubljana, d.d. v primerjavi z gibanjem vrednosti osrednjega slovenskega borznega indeksa SBITOP v letu 2020

SNEID_ed84600f09db4fe280b81ae1b487c77c

Vir: Ljubljanska borza

Kapitalska donosnost delnice, izračunana iz primerjave tečaja delnice konec leta 2020 s tečajem delnice konec leta 2019, je bila 30,43% (2019: 15%), pri čemer pa je s splošna rast vrednosti delnic družb, ki sestavljajo osrednji borzni indeks SBITOP v enakem obdobju rahlo negativna v višini -2,78% (2019: 15,03%).

Vrednost vseh poslov, opravljenih z delnico družbe SALUS, Ljubljana, d.d. na Ljubljanski borzi, je v letu 2020 znašala 2.002.385 EUR (2019: 1.436.900 EUR).

10.3Dividenda

Družba SALUS, Ljubljana, d.d. je v mesecu januarju 2020 izplačala vmesno dividendo za leto 2019 v bruto znesku 20,00 EUR na delnico. V mesecu maju 2020 pa je družba izplačala še preostalo dividendo za leto 2019 v višini 25 EUR na delnico, skupaj torej bruto 45 EUR na delnico, kar predstavlja porast glede na preteklo leto, ko je bila skupna izplačana dividenda za leto 2018 bruto 37 EUR na delnico.

Dividendna donosnost delnice, izračunana kot razmerje med izplačano dividendo v letu 2020 in tečajem delnice na izbrani dan, je na dan 31.12.2020 znašala 5,00% (31.12.2019: 5,36%).

11DEJAVNOSTI NA PODROČJU RAZISKAV IN RAZVOJA

Družba SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupina SALUS na področju raziskav in razvoja ne delujeta.

12NEFINANČNO POSLOVANJE

Skupina SALUS ima manj kot 500 zaposlenih, zato ni zavezana k nefinančnemu poročanju, vendar ne glede na to razkriva določene glavne poudarke, ki so bistveni za razumevanje razvoja, uspešnosti in položaja Skupine ter učinka njenih dejavnosti.

12.1Zaposleni in varstvo človekovih pravic

Uspeh Skupine SALUS je odvisen od zavzetih in zadovoljnih zaposlenih. Skupina SALUS ustvarja delovno okolje, ki zaposlenim zagotavlja varne in zdrave delovne pogoje ter spodbuja njihov strokovni in osebni razvoj. Temelji našega delovanja pri delu z zaposlenimi so zaupanje, delegiranje, fleksibilnost in opolnomočenje, saj le tako lahko pridejo do izraza sposobnosti in kompetence vsakega posameznega zaposlenega.

Vzpostavljamo organizacijsko kulturo s trajnim sistemom vrednot, ki so skupne vsem zaposlenim v Skupini SALUS, te pa so: zdravje, proaktivnost, odgovornost, poštenost, družina in pripadnost. Za približevanje vrednot vsem zaposlenim skrbimo z interno komunikacijo. Vrednote so rdeča nit, ki nas vodi pri vseh elementih našega delovanja, od postavljanja ciljev in njihove realizacije do sprejemanja odločitev in medsebojnega sodelovanja.

Izobrazbena struktura zaposlenih v Skupini SALUS na dan 31.12.2020:

Izobrazba

Skupina SALUS

Stopnja strokovne izobrazbe

Število zaposlenih 31.12.2020

Število zaposlenih 31.12.2019

Nižja izobrazba

do 4

28

28

Srednja izobrazba

5

219

203

Višja izobrazba

6

55

47

Visoka izobrazba

7

123

130

Magisterij/Doktorat

8

17

13

Skupaj

442

421

V Skupini SALUS se je v letu 2020 zaposlilo 65 novih sodelavcev, 40 zaposlenim pa je prenehala pogodba o zaposlitvi, tako da je število zaposlenih na dan 31.12.2020 znašalo 442 (31.12.2019: 421), od tega je bilo 30,5% moških in 69,5% žensk. 6 oseb je spadalo v kategorijo invalidnosti. Povprečna starost zaposlenih je bila 43 let. Povprečno število zaposlenih v letu 2020 na podlagi delovnih ur je znašalo 404 (2019: 397,3).

V poslovnem letu 2020 je Skupina SALUS za izobraževanje namenila 166.679 EUR, kar znaša 413 EUR na posameznega zaposlenega.

Skupina SALUS zaposlenim zagotavlja varno delovno okolje. Že ob prvih obvestilih o pojavu virusa COVID-19 v sosednjih državah je Skupina nemudoma uvedla prve preventivne ukrepe, kot so ozaveščanje zaposlenih, uporaba razkužil in zaščitnih mask, pripravljena so bila navodila glede potovanj v tujino, dopolnjen je bil protokol sprejemanja zunanjih strank, sestanki (tudi interni) pa so bili omejeni na določeno število ljudi. Ukrepi so se nato vseskozi prilagajali razmeram. Še pred prvim večjim izbruhom virusa je bilo zaposlenim, katerih narava dela to dopušča, omogočeno delo od doma. Za zaposlene v maloprodaji in logistiki pa je Skupina sprejela maksimalne ukrepe za preprečitev širjenja okužb. Zaposlenim so bila zagotovljena zaščitna sredstva (maske, vizirji, razkužila in rokavice), uvedeno je bilo redno razkuževanje kljuk v poslovnih prostorih in razkuževanje prevoznih sredstev, kasneje pa je Skupina ob prihodu na delo pričela tudi z merjenjem telesne temperature. Vsi sestanki so bili organizirani na daljavo s pomočjo informacijskih rešitev, prav tako pa so bila izobraževanja prestavljena na spletne platforme. Zaradi pravočasnih in striktnih ukrepov Skupina v letu 2020 ni zabeležila večjega števila okužb med zaposlenimi. Tisti zaposleni, ki pa so se z virusom COVID-19 okužili, so se še pravočasno umaknili v samoizolacijo.  

Skupina nadalje skrbi za zdravje in varstvo zaposlenih pri delu z izvajanjem preventivnih in obdobnih zdravniških pregledov, aktivno pa se izvaja tudi ukrepe promocije zdravja na delovnem mestu.

Skupina SALUS vsem zaposlenim in kandidatom za zaposlitev omogoča enake možnosti, ne glede na spol, raso, vero, narodno pripadnost ali druge kulturne razlike. Zagotavljamo spoštovanje osebnih pravic in osebnosti, varovanje osebnih podatkov, prepoved vseh oblik diskriminacije, plačilo za delo, opravljeno skladno s standardi delovne zakonodaje, humano komunikacijo in sporazumno reševanje nesoglasij. Skupaj ustvarjamo in negujemo kulturo podjetij, kjer se vsak počuti sprejetega tak, kot je. Spoštujemo in cenimo avtentičnost posameznika in se zavedamo, da smo ravno zaradi osebnostnih razlik, različnih talentov in sposobnosti skupaj nepremagljivi. V vseh državah, kjer smo prisotni, upoštevamo zakonske predpise in standarde s področja človekovih pravic, vključno z deklaracijo Združenih narodov o človekovih pravicah.

12.2Varovanje okolja

Skupina SALUS deluje družbeno odgovorno, sledi visokim etičnim standardom upravljanja in zagotavlja visoko stopnjo ozaveščenosti glede varovanja okolja. S svojo dejavnostjo neposredno ne vpliva na visoke izpuste CO oziroma jih celo zmanjšuje z racionalnostjo pri snovanju in optimiranju distribucijskih poti.

Družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. sodeluje pri projektu zbiranja in odstranjevanja odpadnih zdravil, pri čemer lekarne in bolnišnice zbirajo odpadna zdravila v ločenih zabojnikih, namenjenih odvozu na uničenje.

Družba SALUS, Ljubljana, d.d. je svojo visoko stopnjo ozaveščenosti glede varovanja okolja uresničila tudi z naložbo v obnovljive vire energije (pridobivanje električne energije s pomočjo sončne energije). Družba tako prispeva k hitrejšemu doseganju zavez Slovenije, ki izvirajo iz Kjotskega sporazuma.

12.3Boj proti korupciji in podkupovanju

Skupina SALUS posluje pošteno in spoštljivo ter pričakuje enako tudi od strank in dobaviteljev. Pri poslovanju vedno dosledno upoštevamo etične vidike ter varujemo in podpiramo moralno držo svojih strank in dobaviteljev.

Zavezani smo spoštovanju poštene konkurence ter ne izvajamo nepoštene in zavajajoče poslovne prakse. Izvajamo politiko ničelne tolerance, ko gre za kakršno koli obliko korupcije.

Kodeks ravnanja družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS določa načela in pravila etičnega ravnanja ter dobrih poslovnih običajev in standardov ravnanja, ki so zavezujoča za vse zaposlene. Zaposleni v Skupini SALUS se redno izobražujejo tudi na tem področju.

13POMEMBNI DOGODKI PO KONCU OBRAČUNSKEGA OBDOBJA

Na podlagi sodbe in sklepa Vrhovnega sodišča Republike Slovenije (v nadaljevanju: »VS RS«) pod opr. št. II Ips 16/2020 z dne 23.10.2020 je družba SALUS, Ljubljana, d.d. dne 6.1.2021 podpisala Sporazum s Stašo Marijo Kastelic – Moja Lekarna – v stečaju (v nadaljevanju: »dolžnik«). VS RS je s predmetno sodbo delno ugodilo reviziji družbe zoper sodbo Višjega sodišča v Ljubljani pod opr. št. II Cp 1548/2018 v zvezi s sodbo Okrožnega sodišča v Ljubljani pod opr. št. II P 2713/2013 in je izpodbijani sodbi spremenilo tako, da je razveljavilo I. točko izpodbijane sodbe, s katero je sodišče prve stopnje zavrglo pobotni ugovor družbe ter zavrnilo tožbeni zahtevek, s katerim je bilo družbi naloženo, da mora tožnici plačati znesek 508.533,88 EUR z obrestmi (prvi odstavek II/1. točke izreka). V preostalem delu je bila revizija zavrnjena. S Sporazumom sta stranki dogovorili, da dolžnik vrne prejeti znesek v višini 751.800,27 €. Dolžnik je obveznost po Sporazumu izpolnil dne 12.1.2021, družba SALUS, Ljubljana, d.d. pa je skladno z Dogovorom vsa plačila nakazala družbi SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

Družba SALUS, Ljubljana d.d., je v januarju 2021 ustanovila novo družbo MediSal, zasebna splošna zunajbolnišnična zdravstvena dejavnost, d.o.o., s sedežem na naslovu Litostrojska cesta 46A, 1000 Ljubljana, s skrajšanim imenom družbe MediSal d.o.o., ki je bila vpisana v sodni register s sklepom z dne 21.1.2021 in katere edini družbenik je družba SALUS, Ljubljana, d.d. Ustanovitev nove družbe je skladna s strategijo Skupine SALUS glede širitve nabora storitev, ki bodo dolgoročno pripomogle k večji prepoznavnosti Skupine SALUS ter krepitvi sodelovanja z obstoječimi in novimi poslovnimi partnerji, predvsem farmacevtskimi multinacionalkami. Z vstopom na novo področje izvajanja dejavnosti se bo družba MediSal d.o.o. v začetni fazi osredotočala na segment preventivnih zdravstvenih storitev s poudarkom na sodobni individualni obravnavi uporabnika in tako omogočala končnim uporabnikom lažji dostop do teh storitev.

Januarja 2021 je Državni zbor Republike Slovenije sprejel novelo Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1K), ki izhaja iz uskladitve z Direktivo (EU) 2017/828 z dne 17. maja 2017 o spremembi direktive 2007/36/ES glede nove ureditve štirih sklopov vprašanj glede pravic delničarjev in spodbujanja dolgoročnega sodelovanja delničarjev. Novela na poslovanje Skupine SALUS ne bo imela bistvenega vpliva.

Drugih pomembnejših poslovnih dogodkov po datumu poročanja ni bilo.

II.RAČUNOVODSKO POROČILO

1POROČILO NEODVISNEGA REVIZORJA

Slika 1


Slika 3


Slika 8


Slika 10


Slika 11


Slika 12

2REVIDIRANI RAČUNOVODSKI IZKAZI

Revidiran izkaz finančnega položaja družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS

Pojasnila

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Dobro ime

4.2

0

0

1.870.087

1.870.087

Druga neopredmetena sredstva

4.2

5.133

0

7.536.017

7.937.304

Opredmetena osnovna sredstva

4.3

354.264

432.921

29.651.606

29.181.494

Naložbene nepremičnine

4.4

2.766.123

2.934.819

2.766.123

2.934.819

Naložbe v odvisne družbe

4.5

53.008.004

52.966.828

0

0

Naložbe v pridružene družbe

4.5

0

0

43.128

42.249

Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida

4.5

897.704

647.006

1.026.542

700.362

Finančna sredstva po odplačni vrednosti

4.5

0

227.091

54.758

301.119

Dolgoročne poslovne terjatve

7.425

4.741

95.482

6.688

Terjatve za odloženi davek

4.17

201.215

201.215

446.962

341.194

Druga dolgoročna sredstva

13.126

13.126

59.190

13.126

Skupaj dolgoročna sredstva

57.252.994

57.427.747

43.549.895

43.328.442

Zaloge

4.6

0

0

38.737.401

32.912.922

Kratkoročne finančne naložbe

4.5

5.769

32.223

43.824

80.895

Kratkoročne poslovne terjatve

4.7

58.153

54.329

52.015.796

43.268.873

Terjatve za davek od dohodka

4.7

0

0

18.885

33.968

Denarna sredstva in denarni ustrezniki

4.8

1.309.098

2.702.730

8.821.103

14.337.438

Sredstva na podlagi pogodb s kupci

4.9

0

0

251.434

380.872

Dani predujmi in druga kratkoročna sredstva

4.10

14.546

13.642

2.903.632

1.785.626

Skupaj kratkoročna sredstva

1.387.566

2.802.924

102.792.075

92.800.594

Skupaj sredstva

58.640.560

60.230.671

146.341.970

136.129.036

Osnovni kapital

4.11

435.550

435.550

435.550

435.550

Rezerve

4.11

9.273.155

9.273.155

9.373.134

9.363.358

Rezerva za pošteno vrednost

4.11

0

0

131.988

94.004

Prevedbena rezerva

4.11

0

0

15.601

0

Dobiček preteklih let

4.11

33.808.485

34.056.277

40.252.345

38.999.399

Dobiček tekočega leta

4.11

4.770.628

4.388.042

10.120.866

5.888.780

Skupaj kapital

48.287.818

48.153.024

60.034.306

54.593.083

Dolgoročne poslovne obveznosti

0

0

0

0

Dolgoročne finančne obveznosti

4.12

7.734.576

9.791.197

9.568.109

12.099.886

Rezervacije

4.13

0

0

1.130.105

1.254.907

Druge dolgoročne obveznosti

0

0

41.551

159.951

Skupaj dolgoročne obveznosti

7.734.576

9.791.197

10.739.765

13.514.744

Kratkoročne poslovne obveznosti

4.14

32.666

46.167

67.068.113

63.038.283

Obveznosti za davek od dohodka

4.14

0

0

1.235.355

118.057

Kratkoročne finančne obveznosti

4.12

2.111.149

2.175.446

3.598.842

3.165.490

Obveznosti na podlagi pogodb s kupci

4.15

11.537

11.537

1.308.605

681.886

Druge kratkoročne obveznosti

4.16

462.814

53.300

2.356.984

1.017.493

Skupaj kratkoročne obveznosti

2.618.166

2.286.450

75.567.899

68.021.209

Skupaj obveznosti in kapital

58.640.560

60.230.671

146.341.970

136.129.036

Revidiran izkaz poslovnega izida družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS

Pojasnila

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2020

2019

2020

2019

Čisti prihodki od prodaje

4.18

586.120

475.873

400.668.529

348.004.130

Nabavna vrednost prodanega blaga

0

0

-355.348.794

-310.936.485

Kosmati poslovni izid

586.120

475.873

45.319.735

37.067.645

Stroški prodajanja z amortizacijo

4.19

–326.307

–297.117

-23.656.773

-20.506.673

Stroški splošnih dejavnosti

4.19

–1.109.483

–664.811

-9.686.986

-8.386.338

Drugi poslovni prihodki

4.22

14.274

58.869

799.977

116.079

Drugi poslovni odhodki

4.23

0

–3.738

-518.765

-360.889

Poslovni izid iz poslovanja

-835.396

-430.924

12.257.188

7.929.824

Prihodki iz financiranja

4.24

6.014.491

5.021.417

960.025

492.908

Odhodki iz financiranja

4.25

–411.580

–201.007

-632.097

-321.328

Poslovni izid po financiranju

4.767.515

4.389.486

12.585.116

8.101.404

Drugi prihodki

3.115

0

14.362

5.332

Drugi odhodki

–2

–1.444

-2.718

-632.658

Poslovni izid pred davki

4.770.628

4.388.042

12.596.760

7.474.078

Davek iz dobička

4.17

0

0

-2.571.504

-1.612.147

Odloženi davki

4.17

0

0

105.387

40.660

Čisti dobiček / (izguba) poslovnega leta

4.770.628

4.388.042

10.130.643

5.902.591

Osnovni in popravljeni dobiček na delnico

4.26

45,71

42,04

97,06

56,55

Revidiran izkaz drugega vseobsegajočega donosa družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2020

2019

2020

2019

Čisti dobiček/(izguba) poslovnega leta

4.770.628

4.388.042

10.130.643

5.902.591

Tečajne razlike

0

0

15.601

0

Spremembe rezerve za pošteno vrednost

0

0

37.984

81.205

Druge spremembe v drugem vseobsegajočem donosu

0

0

0

1.966

Celotni vseobsegajoči donos obračunskega obdobja

4.770.628

4.388.042

10.077.058

5.819.420

Revidiran izkaz denarnih tokov družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2020

2019

2020

2019

DENARNI TOKOVI PRI POSLOVANJU

Čisti poslovni izid

4.770.628

4.388.042

10.130.643

5.902.591

Davki od dobička in odloženi davki

0

0

2.466.117

1.571.487

Amortizacija osnovnih sredstev in naložbenih nepremičnin

233.197

258.685

3.089.192

3.032.528

Amortizacija neopredmetenih sredstev

367

0

810.790

675.375

Prevrednotovalni izid obratnih sredstev

-722

3.738

451.095

543.020

(Dobiček)/izguba pri prodaji osnovnih sredstev in naložbenih nepremičnin

-6.014

-58.867

-19.858

-64.945

Neto sprememba rezervacij

0

0

-170.824

-263.270

Neto finančni (prihodki)/odhodki

150.136

157.437

27.471

134.765

Slabitev naložb

230.709

0

266.088

3.160

Prevrednotovalni izid finančnih naložb

-50.698

-55.178

-41.836

-48.447

Finančni prihodki iz prejetih dividend odvisnih družb

-5.932.685

-4.922.379

0

0

Denarni tok iz poslovanja pred spremembo obratnega kapitala

-605.082

-228.522

17.008.878

11.486.264

Sprememba poslovnih in drugih terjatev ter sredstev na podlagi pogodb s kupci

-6.688

784.038

-9.995.024

-3.998.687

Sprememba zalog

0

42

-6.225.549

-752.088

Sprememba poslovnih in drugih obveznosti ter obveznosti na podlagi pogodb s kupci

396.013

-114.628

5.830.172

1.228.485

Spremembe poslovnih sredstev in obveznosti

389.325

669.452

-10.390.401

-3.522.290

Izdatki za davek iz dobička

0

0

-1.320.846

-1.565.084

Čisti denarni tok iz poslovanja

-215.757

440.930

5.297.631

6.398.890

DENARNI TOKOVI PRI NALOŽBENJU

Izdatki za nakup neopredmetenih sredstev

-5.500

0

-409.307

-337.454

Izdatki za nakup opredmetenih sredstev in naložbenih nepremičnin

-1.999

-13.975

-3.254.617

-1.207.610

Izdatki za pridobitev finančnih naložb

-241.176

-150.000

-241.176

-641.096

Izdatki za dana posojila

-7.250.000

0

-17.011

0

Prejemki od odtujitve opredmetenih sredstev in naložbenih nepremičnin

25.134

66.350

203.760

111.534

Prejemki od odtujitve finančnih naložb

0

22.510

162.928

539.943

Prejemki od danih posojil

7.273.453

0

14.353

0

Denarna sredstva iz poslovne združitve

0

0

18.264

0

Prejemki za obresti

4.349

0

3.985

2.063

Prejete dividende

5.946.158

4.959.683

15.286

15.444

Čisti denarni tok iz naložbenja

5.750.419

4.884.568

-3.503.535

-1.517.176

DENARNI TOKOVI PRI FINANCIRANJU

Izdatki iz finančnih obveznosti

-2.056.621

-1.548.205

-24.592.218

-10.412.047

Izdatki za nakup nekontrolnega deleža

0

-225.513

0

-225.513

Izdatki za obresti iz finančnih obveznosti

-166.977

-188.700

-185.621

-207.861

Izdatki za najeme

-2.082

-2.965

-928.141

-845.629

Izdatki za obresti pri najemih

-5.739

-5.739

-65.408

-69.140

Prejemki iz finančnih obveznosti

0

21.865

23.166.269

9.780.650

Plačane dividende

-4.696.875

-3.861.875

-4.696.875

-3.861.875

Prejemki iz vplačanega kapitala

0

2.073.600

0

2.073.600

Čisti denarni tok iz financiranja

-6.928.294

-3.737.532

-7.301.994

-3.767.815

ZAČETNO STANJE DENARNIH SREDSTEV

2.702.730

1.114.764

14.337.438

13.223.539

Tečajne razlike

0

0

-8.437

0

DENARNI IZID V OBDOBJU

-1.393.632

1.587.966

-5.507.898

1.113.899

KONČNO STANJE DENARNIH SREDSTEV

1.309.098

2.702.730

8.821.103

14.337.438

Izdatki za nakup nekontrolnega deleža v primerjalnih podatkih so bili prerazporejeni med denarne tokove pri financiranju.

Revidiran izkaz gibanja lastniškega kapitala za družbo SALUS, Ljubljana, d.d. za leto 2020

2020

Osnovni kapital

Kapitalske
rezerve

Zakonske
rezerve

Druge rezerve iz
dobička

Rezerve za pošteno vrednost

Preneseni čisti
dobiček

Čisti dobiček
poslovnega leta

Skupaj kapital

Stanje 1.1.

435.550

8.380.201

56.335

836.619

0

34.056.277

4.388.042

48.153.024

Transakcije z lastniki

0

0

0

0

0

-4.635.834

0

-4.635.834

Povečanje osnovnega kapitala

0

0

0

0

0

0

0

0

Izplačilo dividend

0

0

0

0

0

–4.696.875

0

–4.696.875

Druge spremembe lastniškega kapitala

0

0

0

0

0

61.041

0

61.041

Spremembe v celotnem vseobsegajočem donosu poročevalskega obdobja

0

0

0

0

0

0

4.770.628

4.770.628

Čisti poslovni izid obdobja

0

0

0

0

0

0

4.770.628

4.770.628

Spremembe v kapitalu

0

0

0

0

0

4.388.042

-4.388.042

0

Prenos preostalega dela čistega dobička primerjalnega obdobja

0

0

0

0

0

4.388.042

–4.388.042

0

Prenos preostalega dela čistega dobička tekočega obdobja

0

0

0

0

0

0

0

0

Stanje 31.12.

435.550

8.380.201

56.335

836.619

0

33.808.485

4.770.628

48.287.818


Revidiran izkaz gibanja lastniškega kapitala za družbo SALUS, Ljubljana, d.d. za leto 2019

2019

Osnovni kapital

Kapitalske
rezerve

Zakonske
rezerve

Druge rezerve iz
dobička

Rezerve za pošteno vrednost

Preneseni čisti
dobiček

Čisti dobiček
poslovnega leta

Skupaj kapital

Stanje 1.1.

421.128

6.321.023

56.335

836.619

0

34.282.172

3.463.885

45.381.162

Transakcije z lastniki

14.422

2.059.178

0

0

0

-3.689.780

0

-1.616.180

Povečanje osnovnega kapitala

14.422

2.059.178

0

0

0

0

0

2.073.600

Izplačilo dividend

0

0

0

0

0

–3.861.875

0

–3.861.875

Druge spremembe lastniškega kapitala

0

0

0

0

0

172.095

0

172.095

Spremembe v celotnem vseobsegajočem donosu poročevalskega obdobja

0

0

0

0

0

0

4.388.042

4.388.042

Čisti poslovni izid obdobja

0

0

0

0

0

0

4.388.042

4.388.042

Spremembe v kapitalu

0

0

0

0

0

3.463.885

-3.463.885

0

Prenos preostalega dela čistega dobička primerjalnega obdobja

0

0

0

0

0

3.463.885

–3.463.885

0

Prenos preostalega dela čistega dobička tekočega obdobja

0

0

0

0

0

0

0

0

Stanje 31.12.

435.550

8.380.201

56.335

836.619

0

34.056.277

4.388.042

48.153.024

Revidiran izkaz gibanja lastniškega kapitala za Skupino SALUS za leto 2020

2020

Osnovni kapital

Kapitalske rezerve

Zakonske rezerve

Druge rezerve iz dobička

Prevedbena razlika

Rezerve za pošteno vrednost

Preneseni čisti dobiček

Čisti dobiček poslovnega leta

Skupaj

Kapital manjšinskih lastnikov

Skupaj kapital

Stanje 31.12. preteklega leta

435.550

8.380.201

146.537

836.619

0

-94.004

38.999.399

5.888.781

54.593.083

0

54.593.083

Popravki napak preteklih let

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Stanje 31.12. preteklega leta po popravku

435.550

8.380.201

146.537

836.619

0

-94.004

38.999.399

5.888.781

54.593.083

0

54.593.083

Transakcije z lastniki

0

0

0

0

0

0

-4.635.835

0

-4.635.835

0

-4.635.835

Izplačilo dividend

0

0

0

0

0

0

4.696.875

0

4.696.875

0

4.696.875

Transakcije z manjšinskimi lastniki

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Povečanje osnovnega kapitala

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Druge spremembe v kapitalu

0

0

0

0

0

0

61.040

0

61.040

0

61.040

Spremembe v celotnem vseobsegajočem donosu poročevalskega obdobja

0

0

0

0

-15.601

-37.984

0

10.130.643

10.077.058

0

10.077.058

Čisti poslovni izid obdobja

0

0

0

0

0

0

0

10.130.643

10.130.643

0

10.130.643

Spremembe prevedbene rezerve

0

0

0

0

15.601

0

0

0

15.601

0

15.601

Sprememba rezerve za pošteno vrednost

0

0

0

0

0

37.984

0

0

37.984

0

37.984

Druge spremembe v drugem vseobsegajočem donosu

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Spremembe v kapitalu

0

0

9.777

0

0

0

5.888.781

-5.898.558

0

0

0

Prenos preostalega dela čistega dobička primerjalnega obdobja

0

0

0

0

0

0

5.888.781

-5.888.781

0

0

0

Prenos preostalega dela čistega dobička tekočega obdobja

0

0

9.777

0

0

0

0

9.777

0

0

0

Stanje 31.12.

435.550

8.380.201

156.314

836.619

-15.601

-131.988

40.252.345

10.120.866

60.034.306

0

60.034.306

Revidiran izkaz gibanja lastniškega kapitala za Skupino SALUS za leto 2019

2019

Osnovni kapital

Kapitalske rezerve

Zakonske rezerve

Druge rezerve iz dobička

Prevedbena razlika

Rezerve za pošteno vrednost

Preneseni čisti dobiček

Čisti dobiček poslovnega leta

Skupaj

Kapital manjšinskih lastnikov

Skupaj kapital

Stanje 31.12. preteklega leta

421.128

6.321.524

88.903

836.619

0

-27.600

38.472.912

4.290.746

50.404.232

199.768

50.604.000

Popravki napak preteklih let

0

501

43.824

0

0

14.801

46.768

0

11.356

0

11.356

Stanje 31.12. preteklega leta po popravku

421.128

6.321.023

132.727

836.619

0

-12.799

38.426.144

4.290.746

50.415.588

199.768

50.615.356

Transakcije z lastniki

14.422

2.059.178

0

0

0

0

-3.715.525

0

-1.641.925

-199.768

-1.841.693

Izplačilo dividend

0

0

0

0

0

0

3.861.875

0

3.861.875

0

3.861.875

Transakcije z manjšinjskimi lastniki

0

0

0

0

0

0

25.746

0

25.746

199.768

225.514

Povečanje osnovnega kapitala

14.422

2.059.178

0

0

0

0

0

0

2.073.600

0

2.073.600

Druge spremembe v kapitalu

0

0

0

0

0

0

172.096

0

172.096

0

172.096

Spremembe v celotnem vseobsegajočem donosu poročevalskega obdobja

0

0

0

0

0

-81.205

-1.966

5.902.591

5.819.420

0

5.819.420

Čisti poslovni izid obdobja

0

0

0

0

0

0

0

5.902.591

5.902.591

0

5.902.591

Spremembe prevedbene rezerve

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Sprememba rezerve za pošteno vrednost

0

0

0

0

0

81.205

0

0

81.205

0

81.205

Druge spremembe v drugem vseobsegajočem donosu

0

0

0

0

0

0

1.966

0

1.966

0

1.966

Spremembe v kapitalu

0

0

13.810

0

0

0

4.290.746

-4.304.556

0

0

0

Prenos preostalega dela čistega dobička primerjalnega obdobja

0

0

0

0

0

0

4.290.746

-4.290.746

0

0

0

Prenos preostalega dela čistega dobička tekočega obdobja

0

0

13.810

0

0

0

0

13.810

0

0

0

Stanje 31.12.

435.550

8.380.201

146.537

836.619

0

-94.004

38.999.399

5.888.781

54.593.083

0

54.593.083

3Računovodske usmeritve

3.1Poročajoča družba

SALUS, Ljubljana, d.d. (v nadaljevanju »družba«) je delniška družba s sedežem v Sloveniji. Naslov registriranega sedeža je Litostrojska cesta 46 A, Ljubljana.

Konsolidirani računovodski izkazi Skupine SALUS za obdobje od 1.1.2020 do 31.12.2020, ki vključujejo obvladujočo družbo SALUS, Ljubljana, d.d. in njena odvisna podjetja, so dostopni na sedežu obvladujoče družbe.

3.2Podlaga za sestavitev računovodskih izkazov

Računovodski izkazi so pripravljeni na podlagi predpostavke o delujočem podjetju, kar pomeni, da se sredstva pridobivajo in prodajajo in da se obveznosti poravnavajo v pogojih normalnega poslovanja.

3.2.1Izjava o skladnosti

Uprava družbe je računovodske izkaze družbe in konsolidirane računovodske izkaze Skupine SALUS potrdila dne 5.3.2021.

Računovodski izkazi družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in konsolidirani računovodski izkazi Skupine SALUS so sestavljeni v skladu z zahtevami MSRP, kot jih je sprejela EU, ter s pojasnili, ki jih sprejema Odbor za mednarodne računovodske standarde (UOMRS) in jih je sprejela tudi Evropska unija, in v skladu z določili Zakona o gospodarskih družbah (ZGD–1).

V tekočem poročevalskem obdobju veljajo naslednje spremembe obstoječih standardov, ki jih je izdal UOMRS in jih je sprejela EU:

Spremembe sklicevanj na konceptualni okvir MSRP, ki jih je EU sprejela 29.11.2019 (veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2020 ali pozneje);

Spremembe MRS 1: Predstavljanje računovodskih izkazov in MRS 8: Računovodske usmeritve, spremembe računovodskih ocen in napake – Opredelitev pojma »bistven«, ki jih je EU sprejela 29.11.2019 (veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2020 ali pozneje);

Spremembe MSRP 9: Finančni inštrumenti, MRS 39: Finančni inštrumenti – Pripoznavanje in merjenje in MSRP 7: Finančni inštrumenti – Razkritja – Reforma referenčnih obrestnih mer, ki jih je EU sprejela 15.1.2020 (veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2020 ali pozneje);

Spremembe MSRP 3: Poslovne združitve – Opredelitev poslovnega subjekta, ki jih je EU sprejela 21.4.2020 (v veljavi za poslovne združitve, pri katerih je datum prevzema enak datumu začetka prvega letnega poročevalskega obdobja, ki se začne 1.1.2020 ali pozneje, in pridobitve sredstev, do katerih pride na začetku tega obdobja ali po njem);

Spremembe MSRP 16: Najemi – Oprostitve plačila najemnin v povezavi s COVID-19, ki jih je EU sprejela 9.10.2020 (veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1.6.2020 ali pozneje, za poslovna leta, ki se začnejo 1.1.2020 ali pozneje).

Sprejetje navedenih sprememb k obstoječim standardom ni privedlo do pomembnih sprememb računovodskih izkazov družbe in Skupine SALUS.

Na datum odobritve teh računovodskih izkazov naslednje spremembe obstoječih standardov, ki jih je izdal UOMRS in jih je sprejela EU še niso stopili v veljavo:

Spremembe MSRP 4: Zavarovalne pogodbe – Podaljšanje začasne oprostitve od uporabe MSRP 9, ki jih je EU sprejela 16.12.2020 (datum prenehanja veljavnosti začasne oprostitve je bil podaljšan za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2023 ali pozneje).

Skupina SALUS se je odločila, da ne uporabi sprememb pred datumom njihove veljavnosti.

Na datum odobritve teh računovodskih izkazov so bili že izdani, vendar še niso stopili v veljavo naslednji novi standardi in spremembe obstoječih standardov, ki jih je izdal UOMRS, a jih EU še ni sprejela:

MSRP 14: Zakonsko predpisani odlog plačila računov (velja za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2016 ali pozneje) – Evropska komisija je sklenila, da ne bo pričela postopka potrjevanja tega vmesnega standarda ter da bo počakala na izdajo njegove končne verzije;

MSRP 17: Zavarovalne pogodbe, vključno s spremembami MSRP 17 (velja za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2023 ali pozneje);

Spremembe MRS 1: Predstavljanje računovodskih izkazov – Razvrščanje obveznosti na kratkoročne in dolgoročne (veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2023 ali pozneje);

Spremembe MRS 16: Opredmetena osnovna sredstva – Dobički pred nameravano uporabo (veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2022 ali pozneje);

Spremembe MRS 37: Rezervacije, pogojne obveznosti in pogojna sredstva – Kočljive pogodbe: Stroški izpolnjevanja pogodbe (veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2022 ali pozneje);

Spremembe MSRP 3: Poslovne združitve – Sklicevanje na konceptualni okvir s spremembami MSRP 3 (veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2022 ali pozneje);

Spremembe MSRP 10: Konsolidirani računovodski izkazi in MRS 28: Naložbe v pridružena podjetja in skupne podvige – Prodaja ali prispevanje sredstev med vlagateljem in njegovim pridruženi podjetjem oz. skupnim podvigom, ter nadaljnje spremembe (datum pričetka veljavnosti je odložen za nedoločen čas do zaključka raziskovalnega projekta v zvezi s kapitalsko metodo);

Spremembe MSRP 9: Finančni inštrumenti, MRS 39: Finančni inštrumenti – Pripoznavanje in merjenje, MSRP 7: Finančni inštrumenti – Razkritja, MSRP 4: Zavarovalne pogodbe in MSRP 16: Najemi – Reforma referenčnih obrestnih mer – faza 2 (veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2021 ali pozneje);

Spremembe različnih standardov zaradi izboljšav MSRP (cikel 2018–2020), ki izhajajo iz letnega projekta za izboljšanje MSRP (MSRP 1, MSRP 9, MSRP 16 in MRS 41), predvsem z namenom odpravljanja neskladnosti in razlage besedila (Spremembe MSRP 1, MSRP 9 in MRS 41 veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1.1.2022 ali pozneje; sprememba MSRP 16 se nanaša samo na ponazorilni zgled, zato datum začetka veljavnosti ni naveden).

Družba in Skupina predvidevata, da uvedba teh novih standardov in sprememb obstoječih standardov v obdobju začetne uporabe ne bo imela pomembnega vpliva na računovodske izkaze.

Obračunavanje varovanja pred tveganjem v zvezi s portfeljem finančnih sredstev in obveznosti, katerega načel EU ni sprejela, ostaja še naprej neregulirano. Družba in Skupina ocenjujeta, da uporaba obračunavanja varovanja pred tveganji v zvezi s finančnimi sredstvi ter obveznostmi v skladu z MRS 39: Finančni instrumenti – Pripoznavanje in merjenje ne bi imela pomembnega vpliva na računovodske izkaze, če bi bila uporabljena na datum bilance stanja.

3.2.2Podlaga za merjenje

Računovodski izkazi so pripravljeni na osnovi izvirnih vrednosti, razen v primeru finančnih sredstev, vrednotenih po pošteni vrednosti. Metode, uporabljene pri merjenju poštene vrednosti, so opisane v nadaljevanju.

3.2.3Funkcionalna in predstavitvena valuta

Računovodski izkazi so sestavljeni v evrih (EUR) brez centov, evro pa je tudi funkcionalna valuta. Zaradi zaokroževanja lahko pri seštevanju prihaja do nepomembnih odstopanj v seštevkih v preglednicah (zaokrožitvene napake).

3.2.4Uporaba ocen ali presoj

Pri sestavi računovodskih izkazov mora poslovodstvo na podlagi predpostavk podati ocene oziroma izvesti presoje, ki vplivajo na izkazane vrednosti sredstev, obveznosti, prihodkov in odhodkov. Ocene, presoje in predpostavke se redno pregledujejo, najmanj enkrat letno ob zaključku poslovnega leta. Ker so ocene podvržene subjektivni presoji in določeni stopnji negotovosti, se poznejši dejanski rezultati lahko razlikujejo od ocen. Spremembe računovodskih ocen, presoj in predpostavk se pripoznajo v obdobju, v katerem so bile ocene spremenjene, če sprememba vpliva samo na to obdobje, ali v obdobju spremembe in v prihodnjih obdobjih, če sprememba vpliva na prihodnja obdobja.

Oblikovanje ocen ter izvedba presoj in s tem povezane predpostavke in negotovosti so razkrite v pojasnilih k posameznim postavkam.

Ocene in predpostavke so prisotne predvsem pri naslednjih presojah:

slabitev sredstev (Pojasnila 3.9),

pripoznavanje prihodkov iz pogodb s kupci (Pojasnilo 3.14),

poštena vrednost finančnih instrumentov (Pojasnilo 3.7),

rezervacije za jubilejne nagrade in odpravnine ob upokojitvi (Pojasnilo 3.12).

3.2.5Prevedba tujih valut

Posli v tuji valuti

Posli, izraženi v tuji valuti, so preračunani v funkcionalno valuto po menjalnem tečaju na dan posla. Denarna sredstva in obveznosti, izraženi v tuji valuti na dan bilance stanja, so preračunani v funkcionalno valuto po takrat veljavnem referenčnem tečaju Evropske centralne banke (»ECB«). Pozitivne ali negativne tečajne razlike so razlike med odplačno vrednostjo v funkcionalni valuti na začetku obdobja, popravljene za višino efektivnih obresti in plačil v obdobju, in odplačno vrednostjo v tuji valuti, preračunani po referenčnem tečaju ECB na koncu obdobja. Nedenarna sredstva in obveznosti, izražene v tuji valuti in izmerjene po pošteni vrednosti, se pretvorijo v funkcijsko valuto po menjalnem tečaju na dan, ko je določena višina poštene vrednosti. Nedenarne postavke, izražene v tuji valuti in izmerjene po izvirni vrednosti, se pretvorijo v funkcionalno valuto po menjalnem tečaju na dan posla. Tečajne razlike se pripoznajo v izkazu poslovnega izida.

Računovodski izkazi družb v tujini

Sredstva in obveznosti družb v tujini se preračunajo v evre po menjalnem tečaju, ki velja na datum poročanja. Prihodki in odhodki družb v tujini se preračunajo v evre po povprečnem letnem tečaju. Tečajne razlike, ki nastanejo pri preračunu, se neposredno pripoznajo v drugem vseobsegajočem donosu.

3.2.6Sprememba računovodskih usmeritev

Sprejete računovodske usmeritve so se uporabljale konsistentno v obeh poročevalskih obdobjih, predstavljenih v teh računovodskih izkazih.

3.3Podlaga za konsolidacijo (uskupinjevanje)

Skupinski računovodski izkazi so sestavljeni iz računovodskih izkazov obvladujoče družbe in njenih odvisnih družb.

3.3.1Poslovne združitve

Poslovne združitve se obračunajo z uporabo prevzemne metode na dan prevzema, ko prevzemnik pridobi obvladovanje, to je, ko je obvladujoča družba izpostavljena spremenljivemu donosu ali ima pravice do spremenljivega donosa iz svoje udeležbe v podjetju, v katero naloži, ter lahko preko svojega vpliva na to podjetje vpliva na ta donos.

Dobro ime se vrednoti po pošteni vrednosti prenesene kupnine, povečani za pripoznano vrednost neobvladujočega deleža v prevzeti družbi, povečano za pošteno vrednost morebitnega obstoječega deleža v kapitalu prevzete družbe (postopna združitev), zmanjšano za čisto pripoznano vrednost prevzetih sredstev in obveznosti, vrednotenih na dan prevzema. Če je presežek negativen, se razlika pripozna neposredno v izkazu poslovnega izida. Dobro ime se ne amortizira, se ga pa preizkuša zaradi oslabitve v sklopu denar ustvarjajoče enote, za katero se pričakuje, da bodo k njej pritekale koristi od poslovne združitve.

Nakupe neobvladujočih deležev, pri katerih ne prihaja do spremembe v obvladovanju družbe, Skupina obračunava kot posle z lastniki, zaradi česar se dobro ime ne pripozna. Sprememba neobvladujočih deležev temelji na sorazmernem deležu čistih sredstev odvisne družbe. Vsi presežki nad knjigovodsko vrednostjo sredstev se pripoznajo v kapitalu.

3.3.2Odvisne družbe

Odvisne družbe so podjetja, ki jih obvladuje obvladujoča družba. Obvladovanje obstaja, ko je obvladujoča družba izpostavljena spremenljivemu donosu ali ima pravice do spremenljivega donosa iz svoje udeležbe v podjetju, v katero naloži, ter lahko preko svojega vpliva na to podjetje vpliva na ta donos.

Računovodski izkazi odvisnih družb so vključeni v konsolidirane računovodske izkaze po metodi popolnega uskupinjevanja. Računovodski izkazi družb v skupini za namene konsolidacije so pripravljeni za isto poročevalsko obdobje kot računovodski izkazi obvladujoče družbe in z uporabo istih računovodskih usmeritev.

Kapital lastnikov neobvladujočega deleža je v izkazu finančnega položaja prikazan v posebni postavki, ločeno od kapitala lastnikov obvladujoče družbe.

Iz Skupine so odvisne družbe izključene v trenutku, ko preneha kontrolni vpliv obvladujoče družbe ali družbe v Skupini. Po izgubi obvladovanja Skupina odpravi pripoznanje sredstev in obveznosti odvisnega podjetja, neobvladujočih deležev ter tudi pripoznanje drugih sestavin kapitala, ki se nanašajo na odvisno podjetje. Presežki ali primanjkljaji, ki se pojavijo pri izgubi obvladovanja, se pripoznajo v poslovnem izidu. Če Skupina zadrži kakšen delež v prejšnji odvisni družbi, se ta delež izmeri po pošteni vrednosti na datum, ko se obvladovanje izgubi. Kasneje se ta delež obračuna kot naložba v pridruženo družbo po kapitalski metodi ali kot finančno sredstvo, vrednoteno prek izkaza poslovnega izida, odvisno od stopnje obvladovanja.

Spremembe deleža v lastniškem kapitalu obvladujočega podjetja v odvisnem podjetju, ki ne povzročijo izgube obvladovanja, se obračunajo kot transakcije z lastniki.

Primerjalni podatki se zaradi vključitve nove odvisne družbe v konsolidirane računovodske izkaze ne preračunajo.

3.3.3Pridružene družbe

Pridružene družbe so družbe, v katerih ima Skupina pomemben vpliv, jih pa ne obvladuje. Ob začetnem pripoznanju se merijo po nabavni vrednosti, nato pa se obračunavajo po kapitalski metodi. Če je delež Skupine v izgubah pridružene družbe večji od njenega deleža, se knjigovodska vrednost deleža Skupine zmanjša na nič, delež v nadaljnjih izgubah pa se preneha pripoznavati.

3.3.4Posli, izločeni v postopku uskupinjevanja

Pri sestavi konsolidiranih računovodskih izkazov so izločena medsebojna stanja, dobički in izgube, ki izhajajo iz poslov znotraj Skupine. Izločijo se nerealizirani dobički in izgube, ki izhajajo iz poslov znotraj Skupine in so pripoznani v sredstvih, če je njihov znesek pomemben.

Nerealizirani dobički iz poslov s pridruženimi podjetji (obračunani po kapitalski metodi) se izločijo le do obsega deleža Skupine v pridruženem podjetju. Pomembne nerealizirane izgube se izločijo na enak način kot dobički, pod pogojem, da ne obstaja dokaz o oslabitvi.

3.4Nepremičnine, naprave in oprema

Nepremičnine, naprave in oprema so osnovna sredstva, ki se uporabljajo za opravljanje dejavnosti v povezavi z ustvarjanjem prihodkov ter za administrativne namene.

Merjenje ob pripoznavanju

Ob začetnem pripoznanju se nepremičnine, naprave in oprema izmerijo po nabavni vrednosti, ki jo sestavljajo nakupna cena, uvozne in nevračljive nakupne dajatve ter stroški, ki jih je mogoče pripisati neposredno usposobitvi pripoznanja za nameravano uporabo. Nabavno vrednost sredstev, pri katerih je potreben daljši rok do usposobitve za uporabo, sestavljajo tudi stroški izposojanja (obresti) do usposobitve za uporabo.

Poznejši izdatki

Stroški zamenjave dela osnovnega sredstva se pripoznajo v knjigovodski vrednosti tega sredstva, če je verjetno, da bodo bodoče gospodarske koristi, povezane z delom tega sredstva, pritekale in če je nabavno vrednost mogoče zanesljivo izmeriti. Popravila ali vzdrževanje za obnavljanje ali ohranjanje vrednosti sredstva se na podlagi prvotno ocenjene stopnje učinkovitosti sredstev in dobe koristnosti izkazujejo kot stroški vzdrževanja v poslovnem izidu, ko nastanejo.

Kasnejše vrednotenje

Po začetnem pripoznavanju se nepremičnine, naprave in oprema izkazujejo po modelu nabavne vrednosti, zmanjšane za poznejše amortizacijske popravke vrednosti in nabrane izgube zaradi oslabitve (glej točko 3.9).

Amortizacija

Nepremičnine, naprave in oprema se začnejo amortizirati, ko so razpoložljiva za uporabo. Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti vsakega posameznega sredstva in se pripozna v izkazu poslovnega izida. V letu 2020 ni bilo sprememb amortizacijskih stopenj.

Ocenjene dobe koristnosti so naslednje:

Skupina nepremičnin, naprav in opreme

Doba koristnosti

Zgradbe

20 – 40 let

Zgradbe-pravica do uporabe

glede na trajanje najema oz 5 let

Oprema

5 – 15 let

Transportna sredstva

4 – 8 let

Strojna računalniška oprema

2 leti

Zemljišča in sredstva v gradnji oziroma pridobivanju se ne amortizirajo.

Amortizacijske metode, dobe koristnosti in preostale vrednosti se preverijo ob koncu vsakega poslovnega leta in po potrebi prilagodijo.

Odprava pripoznanja

Ko je pripoznanje sredstva odpravljeno (sredstvo je odtujeno ali izločeno iz uporabe, ker se ne pričakuje več nobena gospodarska korist iz njegove uporabe ali odtujitve), razlika med prodajno vrednostjo in knjigovodsko bremeni poslovni izid.

3.5Neopredmetena sredstva

Dobro ime

Dobro ime nastane ob poslovnih združitvah. Za usmeritve v zvezi z merjenjem dobrega imena ob začetnem pripoznanju glej točko 3.3.1.

Dobro ime je izkazano po nabavni vrednosti, zmanjšani za morebitno nabrano izgubo zaradi oslabitve (glej točko 3.9). V primeru naložb po kapitalski metodi se knjigovodska vrednost dobrega imena vključi v knjigovodsko vrednost naložbe, izguba zaradi oslabitve naložbe pa se ne pripiše nobenemu sredstvu.

Druga neopredmetena sredstva

Kot neopredmetena sredstva z omejeno dobo koristnosti se pripoznavajo nedenarna sredstva brez fizičnega obstoja, kot so na primer programska oprema in rešitve, patenti, licence in blagovne znamke.

Blagovna znamka Sanolabor je nastala ob razporeditvi kupnine na identificirana pridobljena sredstva iz naslova poslovnih povezav ob prevzemu družbe Sanolabor, d.d. na dan 31.12.2018. Blagovna znamka Sanolabor se nanaša na maloprodajno dejavnost in predstavlja pomemben element prihodnje poslovne strategije tega segmenta in gradnik pri realizaciji ciljev. Ovrednotena je bila po metodi presežnega donosa za dobo koristnosti 20 let.

Blagovna znamka Algea je bila pridobljena z nakupom in se amortizira v dobi koristnosti 10 let.

Neopredmetena sredstva so izkazana po nabavni vrednosti, zmanjšani za nabrano amortizacijo in nabrane izgube iz oslabitev. Nabavna vrednost vključuje stroške, ki se lahko neposredno pripišejo pridobitvi posameznega sredstva. Stroški izposojanja, ki se lahko pripišejo neposredno nakupu ali izdelavi sredstva v pripravi, se pripoznajo kot del nabavne vrednosti takega sredstva. Za poznejše merjenje neopredmetenih sredstev se uporablja model nabavne vrednosti.

Poznejši izdatki

Poznejši izdatki v zvezi z neopredmetenimi sredstvi se pripoznajo v knjigovodski vrednosti tega sredstva, če je verjetno, da bodo prihodnje gospodarske koristi, povezane z delom tega sredstva, pritekale v Skupino, in če je nabavno vrednost mogoče zanesljivo izmeriti. Vsi drugi izdatki so pripoznani v poslovnem izidu kot stroški, takoj ko nastanejo.

Amortizacija

Amortizacija neopredmetenih sredstev z določljivo dobo koristnosti se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti sredstev in se pripozna v izkazu poslovnega izida. Amortizacija neopredmetenih sredstev prične s prvim dnem naslednjega meseca, ko je sredstvo na razpolago za uporabo. V letu 2020 ni bilo sprememb amortizacijskih stopenj.

Ocenjene dobe koristnosti so naslednje:

Skupina neodpredmetenih sredstev

Doba koristnosti

Programska oprema

5 – 10 let

Blagovna znamka Algea

10 let

Blagovna znamka Sanolabor

20 let

Amortizacijske metode in dobe koristnosti se preverijo ob koncu vsakega poslovnega leta in po potrebi prilagodijo.

Odprava pripoznanja

Ko je pripoznanje sredstva odpravljeno (sredstvo je odtujeno ali izločeno iz uporabe, ker se ne pričakuje več nobena gospodarska korist iz njegove uporabe ali odtujitve), razlika med prodajno vrednostjo in knjigovodsko bremeni poslovni izid.

3.6Naložbene nepremičnine

Naložbene nepremičnine so nepremičnine, ki so v lasti Skupine zato, da bi prinašale najemnino, povečevale vrednost dolgoročne naložbe ali oboje.

Merjenje ob pripoznavanju

Naložbena nepremičnina se na začetku izmeri po nabavni vrednosti, sestavljeni iz nakupne cene in stroškov, ki jih je mogoče pripisati neposredno nakupu (stroški pravnih storitev, davki od prenosa nepremičnine in drugi stroški posla).

Kasnejše vrednotenje

Naložbene nepremičnine se po začetnem pripoznavanju izkazujejo po modelu nabavne vrednosti, ki se zmanjšuje za amortizacijo in potrebne oslabitve (glej točko 3.9).

Amortizacija

Amortizacija naložbenih nepremičnin se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti, ki se giblje med 14 in 50 leti.

Odprava pripoznanja

Ko je pripoznanje sredstva odpravljeno (sredstvo je odtujeno ali izločeno iz uporabe, ker se ne pričakuje več nobena gospodarska korist iz njegove uporabe ali odtujitve), razlika med prodajno vrednostjo in knjigovodsko bremeni poslovni izid.

3.7Finančna sredstva

Skupina ima naslednje vrste finančnih sredstev:

finančne naložbe (dana posojila, lastniški vrednostni papirji, dolžniški vrednostni papirji),

terjatve iz poslovanja,

denar in denarni ustrezniki.

Poleg zgoraj navedenih finančnih sredstev so v posamičnih računovodskih izkazih prikazane tudi naložbe v odvisne družbe, ki se računovodijo po nabavni vrednosti, zmanjšani za morebitne izgube zaradi oslabitve v skladu z MRS 27, in naložbe v pridružene družbe, ki se računovodijo po kapitalski metodi.

V skladu z MSRP 9 je razvrščanje in merjenje finančnih sredstev v računovodskih izkazih določeno s poslovnim modelom, v okviru katerega se finančna sredstva upravljajo, in značilnostmi njihovih pogodbenih denarnih tokov (ali le-ti izhajajo izključno iz naslova plačil glavnice in obresti od neporavnanega zneska glavnice). Ob začetnem pripoznanju se vsako finančno sredstvo razvrsti v enega izmed naslednjih poslovnih modelov:

model z namenom pridobivanja pogodbenih denarnih tokov (merjenje po odplačni vrednosti),

model z namenom prodaje in pridobivanja pogodbenih denarnih tokov (merjenje po pošteni vrednosti preko drugega vseobsegajočega donosa),

ostali modeli (merjenje po pošteni vrednosti preko izkaza poslovnega izida).

Do spremembe poslovnega modela lahko pride le v izjemnih primerih.

Ob začetnem pripoznanju lastniškega vrednostnega papirja, ki ni namenjeno trgovanju, lahko družba izbere nepreklicno opcijo in meri to sredstvo po pošteni vrednosti preko izkaza vseobsegajočega donosa. V tem primeru se samo prihodki iz dividend pripoznajo v izkazu poslovnega izida, vsi dobički in izgube, ki izhajajo iz sprememb poštene vrednosti ali prodaje teh sredstev, pa niso nikdar pripoznani v izkazu poslovnega izida.

Denar in denarni ustrezniki

Denar in denarni ustrezniki obsegajo gotovino, denar na transakcijskih računih in depozite na odpoklic.

Finančna sredstva po odplačni vrednosti

Med finančna sredstva po odplačni vrednosti Skupina razvršča finančna sredstva, ki jih poseduje v okviru poslovnega modela za pridobivanje pogodbenih denarnih tokov, če denarni tokovi predstavljajo izključno plačila glavnice in obresti od neporavnane glavnice.

Skupina med finančna sredstva po odplačni vrednosti razvršča posojila, terjatve in nekotirajoče dolžniške vrednostne papirje. Glede na zapadlost so razvrščena med kratkoročna (zapadlost do 12 mesecev po datumu izkaza finančnega položaja) ali dolgoročna finančna sredstva.

Finančna sredstva po odplačni vrednosti so na začetku pripoznana po pošteni vrednosti, povečani za neposredne stroške posla, razen terjatev iz poslovanja, ki ne vsebujejo pomembne komponente financiranja in se merijo po transakcijski ceni, skladno z MSRP 15. Po začetnem pripoznanju se izmerijo po odplačni vrednosti po metodi efektivne obrestne mere. Izkazana so v višini neodplačane glavnice, povečane za neodplačane obresti in nadomestila ter zmanjšane za znesek oslabitve.

Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa

Med finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa Skupina razvršča finančna sredstva, ki jih poseduje v okviru poslovnega modela za pridobivanje pogodbenih denarnih tokov in prodajo.

Skupina med finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa razvršča dolžniške finančne instrumente, katerih pogodbeni denarni tokovi predstavljajo izključno plačilo glavnice in obresti na glavnico ter (če to opcijo nepreklicno izbere) lastniške vrednostne papirje, ki niso namenjeni trgovanju.

Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa so na začetku pripoznana po pošteni vrednosti, povečani za neposredne stroške posla. Po začetnem pripoznanju se izmerijo po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa, ki temelji na objavljeni tržni ceni na datum poročanja, ki predstavlja najboljše povpraševanje oziroma, če to ni dostopno, na zaključnem tečaju. Po odpravi pripoznanja se kumulativna sprememba poštene vrednosti dolžniških instrumentov v tej kategoriji, ki je pripoznana v drugem vseobsegajočem donosu, prerazporedi v izkaz poslovnega izida, medtem ko se dobički in izgube iz naslova kapitalskih instrumentov v tej kategoriji nikoli ne prerazporedijo v izkaz poslovnega izida.

Skupina je opredelila, da je za kapitalske instrumente, ki ne kotirajo na borzi, nabavna vrednost dober približek poštene vrednosti v primeru, da so naložbe nepomembne oziroma stroški, pridobljeni s cenitvijo, presegajo uporabno vrednost določanja poštene vrednosti. V nasprotnem primeru se uporablja ena od tehnik določanja poštene vrednosti skladno z MSRP 13.

Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida

Skupina med finančna sredstva po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida razvršča sredstva, pridobljena za namen trgovanja, instrumente za varovanje pred tveganji, finančna sredstva, ki ustvarjajo denarne tokove, ki niso izključno plačila glavnice in obresti, ter lastniške vrednostne papirje, za katere ob začetnem pripoznanju ne izbere možnosti nepreklicne opcije merjenja preko drugega vseobsegajočega donosa.

Finančna sredstva, izmerjena po pošteni vrednosti skozi izkaz poslovnega izida, se začetno izmerijo po pošteni vrednosti, transakcijski stroški pa se ob nakupu izkažejo v izkazu poslovnega izida. Po začetnem pripoznanju se izmerijo po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida.

Skupina je opredelila, da je za kapitalske instrumente, ki ne kotirajo na borzi, nabavna vrednost dober približek poštene vrednosti v primeru, da so naložbe nepomembne oziroma stroški, pridobljeni s cenitvijo, presegajo uporabno vrednost določanja poštene vrednosti. V nasprotnem primeru se uporablja ena od tehnik določanja poštene vrednosti skladno z MSRP 13.

Odprava pripoznanja

Skupina odpravi pripoznanje finančnega sredstva, ko ugasnejo pogodbene pravice do denarnih tokov iz tega sredstva ali ko Skupina prenese pravice do pogodbenih denarnih tokov iz finančnega sredstva na podlagi posla, v katerem se prenesejo vsa tveganja in koristi iz lastništva finančnega sredstva.

Določanje poštene vrednosti

Skupina pri določanju poštene vrednosti finančnih instrumentov upošteva naslednjo hierarhijo ravni določanja poštene vrednosti:

prva raven zajema kotirane cene na delujočih trgih za enaka sredstva ali obveznosti;

druga raven zajema vrednosti, ki niso enake kotiranim cenam v smislu prve ravni, a jih je klub temu mogoče pridobiti neposredno s trga (cene za enaka ali podobna sredstva ali obveznosti na manj aktivnih ali neaktivnih trgih) ali posredno (npr. vrednosti, ki so izpeljane iz kotiranih cen na aktivnem trgu, na podlagi obrestnih mer in krivulj donosa, implicitnih nestanovitnosti in kreditnih razponov);

tretja raven zajema vhodne podatke za sredstvo ali obveznost, ki ne temeljijo na zaznavnih tržnih podatkih, pri tem pa morajo neopazovani podatki izražati predpostavke, ki bi jih udeleženci na trgu uporabili pri določanju cene sredstva ali obveznosti, vključno s predpostavkami o tveganjih.

Kot osnovo za pošteno vrednost finančnih instrumentov Skupina uporablja kotirane cene. Če finančni instrument ne kotira na organiziranem trgu ali je trg nedelujoč, se uporabi vhodne podatke druge in tretje ravni.

3.8Zaloge

Zaloge trgovskega blaga in materiala se vrednotijo po nabavni vrednosti ali čisti iztržljivi vrednosti, in sicer po manjši izmed njiju.

Nabavno vrednost sestavljajo nakupna cena, zmanjšana za dobljene takojšnje ali naknadne popuste, uvozne dajatve in neposredni stroški nabave (prevozni stroški, stroški nakladanja, prekladanja in razkladanja in podobni stroški do prvega skladišča kupca).

Čista iztržljiva vrednost je ocenjena prodajna cena, dosežena v rednem poslovanju, zmanjšana za ocenjene stroške prodaje.

Na dan izkaza finančnega položaja Skupina preveri čisto iztržljivo vrednost zalog. Če je nižja od knjigovodske vrednosti zalog, se opravi slabitev zalog. Odpisi poškodovanih, pretečenih, neuporabnih zalog se opravljajo redno med letom ali ob inventuri po posameznih postavkah.

Skupina za zmanjševanje zalog trgovskega blaga in njegovo obračunavanje uporablja metodo zaporednih cen (»FIFO«). Ko so zaloge prodane, se njihova knjigovodska vrednost pripozna kot odhodek obdobja, v katerem je bil ustrezen prihodek obračunan.

Drobni inventar, dan v uporabo, se takoj prenese med stroške.

3.9Oslabitev sredstev

Finančna sredstva

V skladu z MSRP 9 Skupina uporablja model pričakovanih izgub, v skladu s katerim se pripoznava ne samo nastale kreditne izgube v zvezi s finančnim sredstvom, temveč tudi izgube, za katere se na podlagi primernih in dokazljivih informacij pričakuje, da bodo nastale v prihodnosti. Pričakovane kreditne izgube predstavljajo razliko med pogodbenimi denarnimi tokovi, ki so zapadli po pogodbi in vsemi denarnimi tokovi, za katere Skupina pričakuje, da jih bo prejela. Ta pristop Skupina uporablja za nekotirajoče dolžniške instrumente in posojila, če predstavljajo pomemben znesek.

Kreditne izgube se priznavajo v dveh fazah. Skupina ob začetnem pripoznanju oceni izgubo zaradi oslabitve z upoštevanjem kreditnih izgub, ki se pričakujejo v obdobju 12 mesecev ter nato spremlja, ali je prišlo do pomembnega povečanja kreditnega tveganja. Če pride do pomembnega povečanja kreditnega tveganja, Skupina prične ocenjevati izgube zaradi oslabitve z upoštevanjem pričakovanih kreditnih izgub v preostali življenjski dobi izpostavljenosti, ne glede na obdobje neplačila.

Kreditno tveganje sredstva se šteje za nizko, če je tveganje neplačila nizko, posojilojemalec pa ima dobro kratkoročno sposobnost za izpolnjevanje obveznosti iz naslova pogodbenih denarnih tokov. Do neplačila pride takrat, ko je finančno sredstvo v zaostanku s plačili 90 dni, razen če je mogoče dokazati, da nastopi neplačilo kasneje. Obstaja predpostavka, da se je kreditno tveganje finančnega sredstva od začetnega pripoznanja znatno povečalo, če pogodbena plačila zaostajajo za več kot 30 dni, ki pa se lahko ovrže z ustreznimi dokazi in informacijami.

Za terjatve iz poslovanja Skupina uporablja poenostavljen pristop za izračun pričakovane kreditne izgube. Skupina ne ugotavlja sprememb kreditnega tveganja, temveč pri oceni oslabitve upošteva vseživljenjske pričakovane izgube na dan poročanja. Podlaga za oblikovanje popravka vrednosti terjatev je matrika popravkov vrednosti po prodajnih kanalih, ki temelji na oceni neizpolnitve plačila s strani kupcev glede na pretekle izkušnje s kreditno izgubo, prilagojene za morebitne prihodnje dejavnike iz gospodarskega okolja. Podlaga za izračun popravka je enotna metodologija, ki velja za Skupino in temelji na verjetnosti oziroma oceni neizpolnitve kupca. Vse pomembne terjatve se za namen oslabitve izmeri posamezno, druge pa skupno po segmentih kupcev.

Izgube zaradi oslabitev so izkazane v izkazu poslovnega izida.

Nefinančna sredstva

Sredstvo je oslabljeno, če njegova knjigovodska vrednost presega nadomestljivo vrednost. Na datum poročanja Skupina preveri knjigovodsko vrednost pomembnih nefinančnih sredstev z namenom ugotoviti, ali so prisotni znaki slabitve. Če znaki slabitve obstajajo, se oceni nadomestljivo vrednost sredstva. Če ni mogoče oceniti oslabitve na nivoju posameznega osnovnega sredstva, se oceni oslabitev na ravni denar ustvarjajoče enote, ki ji sredstvo pripada (to je najmanjša skupina sredstev, ki ustvarjajo finančne pritoke, v veliki meri neodvisne od finančnih pritokov iz drugih sredstev ali skupin sredstev). Za potrebe preizkusa oslabitve se dobro ime, pridobljeno v poslovni združitvi, razporedi na denar ustvarjajoče enote, za katere se pričakuje, da bodo od združitve imele koristi.

Nadomestljiva vrednost je poštena vrednost, zmanjšana za stroške prodaje, ali vrednost v uporabi, in sicer tista, ki je višja. Vrednosti v uporabi se določi z diskoniranjem ocenjenih denarnih tokov na sedanjo vrednost z uporabo diskontne stopnje pred obdavčitvijo, ki odraža časovno vrednost denarja in tveganost sredstva.

Če je nadomestljiva vrednost nižja od knjigovodske vrednosti, se pripozna izguba zaradi slabitve v izkazu poslovnega izida. Izguba zaradi oslabitve pri denar ustvarjajoči enoti se razporedi tako, da se najprej zmanjša morebitna knjigovodska vrednost enoti pripisanega dobrega imena, nato pa na druga sredstva enote sorazmerno z njihovo knjigovodsko vrednostjo. Izguba zaradi oslabitve dobrega imena se ne odpravlja. Ko se nadomestljiva vrednost poveča, se knjigovodska vrednost sredstva poveča do nadomestljive vrednosti, ki ne sme presegati prvotne knjigovodske vrednosti (pred slabitvijo sredstva).

3.10Kapital

Celotni kapital je obveznost do lastnikov, ki zapade v plačilo, če Skupina/družba preneha delovati. Opredeljen je z zneski, ki so jih vložili lastniki, in z zneski, ki so se pojavili pri poslovanju in pripadajo lastnikom. Zmanjšujejo ga izguba pri poslovanju, odkupljene lastne delnice in dvigi (izplačila).

Celotni kapital sestavljajo osnovni kapital, kapitalske rezerve, rezerve iz dobička (zakonske in druge), preneseni čisti dobiček, dobiček tekočega leta in rezerve za pošteno vrednost, ki vsebujejo aktuarske dobičke in izgube, vezane na rezervacije za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke zaposlencev.

Dividende se pripoznajo kot obveznosti v obdobju, v katerem so bile odobrene na skupščini.

3.11Obveznosti

Med obveznosti Skupina vključuje prejeta posojila in obveznosti iz poslovanja.

Obveznosti iz poslovanja se ob začetnem pripoznanju ovrednotijo z zneski iz ustreznih listin o njihovem nastanku, ki pri poslovnih obveznostih dokazujejo prejem kakega proizvoda ali storitve ali opravljeno delo oziroma obračunani strošek, odhodek ali delež v poslovnem izidu. Merijo se po odplačni vrednosti z uporabo veljavne obrestne mere. Kratkoročne poslovne obveznosti se ne diskontirajo.

Prejeta posojila se merijo po odplačni vrednosti z uporabo veljavne obrestne mere. Glede na zapadlost so posojila razvrščena med kratkoročne (zapadlost do 12 mesecev po datumu izkaza finančnega položaja) ali dolgoročne finančne obveznosti. Vsi dobički in izgube se pripoznajo v izkazu poslovnega izida ob odpravi pripoznanja finančne obveznosti in v okviru amortizacije veljavne obrestne mere.

Skupina odpravi pripoznanje obveznosti, če so obveze, določene v pogodbi, izpolnjene, razveljavljene ali zastarane. Razlika med knjigovodsko vrednostjo obveznosti, za katero se odpravi pripoznanje in plačilom se pripozna v izkazu poslovnega izida.

3.12Rezervacije

Rezervacije se izkažejo, če ima Skupina/družba zaradi preteklega dogodka zdajšnjo pravno ali posredno obvezo, ki jo je mogoče zanesljivo izmeriti, in obstaja verjetnost, da bo za poravnavo te obveze potreben odtok dejavnikov, ki omogočajo gospodarske koristi.

Rezervacija je najboljši približek, ki bo potreben za poravnavo sedanje obveze na zadnji dan poročevalskega obdobja in upošteva vsa tveganja in negotovosti v povezavi z obvezo. V primeru, da se rezervacija meri kot ocenjeni denarni tok, potreben za poravnavo sedanje obveze, je knjigovodska vrednost pripoznana kot sedanja vrednost teh denarnih tokov (v kolikor je učinek časovne vrednosti denarno pomemben).

Kadar je pričakovati, da bo del ali celotna obveza, za katero je oblikovana rezervacija, poravnana s strani tretje družbe, se oblikuje terjatev, vendar zgolj v primeru, ko je mogoče z gotovostjo pričakovati poravnavo in je znesek mogoče zanesljivo izmeriti.

Rezervacije za odpravnine in jubilejne nagrade

Skupina je v skladu z zakonskimi predpisi in kolektivnimi pogodbami zavezana k izplačilu jubilejnih nagrad in odpravnin ob upokojitvi, za kar oblikuje dolgoročne rezervacije. Druge obveznosti iz pozaposlitvenih zaslužkov ne obstajajo.

Rezervacije so oblikovane v višini ocenjenih prihodnjih izplačil za odpravnine in jubilejne nagrade, diskontirane na konec poročevalskega obdobja. Izračun je narejen za vsakega zaposlenega tako, da upošteva stroške odpravnin ob upokojitvi in stroške pričakovanih jubilejnih nagrad do upokojitve. Izračun z uporabo projicirane enote pripravi pooblaščeni aktuar. Plačila za odpravnine ob upokojitvi in izplačila jubilejnih nagrad zmanjšujejo oblikovane rezervacije.

V izkazu poslovnega izida se pripoznajo stroški dela in stroški obresti, preračun pozaposlitvenih zaslužkov oziroma nerealiziranih aktuarskih dobičkov ali izgub iz naslova odpravnin pa se pripoznajo v drugem vseobsegajočem donosu.

Rezervacije za tožbe in druge verjetne obveze

Skupina izkazuje rezervacije za tožbe, v katerih nastopa kot tožena stranka. Vsako leto preveri potrebnost oblikovanja rezervacij glede na stanje spora in pričakovano rešitev spora.

Druge rezervacije

Skupina izkazuje tudi rezervacije za druge obveze, pri katerih obstaja verjetnost, da bo v prihodnosti prišlo do poravnave, in sicer iz naslova danih poroštev in podobno.

3.13Najemi

Skladno z MSRP 16 Skupina uporablja enoten model najema, ki od najemnikov zahteva pripoznavanje sredstev in obveznosti za vse najemne pogodbe. Skupina SALUS uporablja dve izjemi pri pripoznanju poslovnih najemov, in sicer za najeme sredstev s posamično vrednostjo, manjšo od 5.000 EUR, in za kratkoročne najeme s trajanjem do 12 mesecev. Najemnine pri najemih manjše vrednosti in kratkoročnih najemih Skupina izkazuje kot strošek obdobja, na katerega se najem nanaša.

Skupina ob sklenitvi pogodbe oceni, ali gre za najemno pogodbo oziroma ali pogodba vsebuje najem. Pogodba je najemna pogodba oziroma vsebuje najem, če se z njo prenaša pravica do obvladovanja uporabe identificiranega sredstva za določeno obdobje v zameno za nadomestilo.

Skupina SALUS je opredelila trajanje najema kot obdobje, navedeno v pogodbi, v katerem najema ni mogoče odpovedati, upoštevajoč obdobje, za katero velja možnost podaljšanja najema, in obdobje, za katero velja možnost odpovedi najema. Ob tem Skupina presoja verjetnost izrabe navedenih možnosti. Če trajanje najema ni določeno ali je najem sklenjen za nedoločen čas, Skupina SALUS obravnava kot trajanje najema obdobje 5 let z vsakoletnim podaljševanjem, razen če obstajajo pokazatelji, da bodo najemi krajši.

Skupina pripozna pravico do uporabe na dan začetka najema. Pravica do uporabe najetih sredstev se izmeri po nabavni vrednosti, zmanjšani za popravek vrednosti in izgubo zaradi oslabitve, s prilagoditvijo nabavne vrednosti ob vsakem ponovnem merjenju obveznosti iz najema. Nabavna vrednost pravice do uporabe najetih sredstev zajema znesek začetnega merjenja obveznosti iz najema, začetne neposredne stroške in plačila najemnine, ki so bila izvedena na datum začetka najema ali pred njim, zmanjšana za prejete spodbude za najem. Pravice do uporabe najetih sredstev se amortizirajo v času trajanja najema oziroma, če se ob zaključku najema lastništvo nad najetim sredstvom prenese na Skupino ali če Skupina izrabi opcijo nakupa, v ocenjeni dobi koristnosti najetega sredstva.

Obveznosti za najeta sredstva se pripoznajo v višini sedanje vrednosti preostalih najemnin v celotnem trajanju najemne pogodbe. Ta je izračunana kot diskontirana vrednost najemnin, ki jih bo Skupina v skladu z najemno pogodbo plačala v obdobju trajanja najema in upoštevajoč predpostavljeno obrestno mero Skupine. To je obrestna mera, po kateri se bi lahko obvladujoča družba dodatno zadolžila v trenutku sklenitve najema za ročnost, ki odraža čas trajanja najema (»osnovna obrestna mera«), povečano za pribitek za tveganost posamezne družbe v Skupini in povečano za pribitek za tveganost države, v kateri posamezna družba posluje. Osnovna obrestna mera se vsako leto ponovno preverja. Najemnine vključujejo nespremenljive najemnine, zmanjšane za vse terjatve za spodbude za najem in sprejemljive najemnine. V najemnine je vključena tudi izpolnitvena cena možnosti nakupa, če je precej gotovo, da bo Skupina izrabila to možnost, in plačila kazni za odpoved najema, če trajanje najema kaže, da bo Skupina izrabila možnost odpovedi najema.

Po datumu začetka najema se znesek obveznosti iz najema poveča za natečene obresti in zmanjša za vsa izvršena plačila najemnin. Obračunani stroški obresti bremenijo finančne odhodke obdobja.

Knjigovodska vrednost obveznosti iz najema se ponovno oceni v primeru prilagoditve ali spremembe obdobja trajanja najema, spremembe višine najemnine (npr. sprememba prihodnjih zneskov najemnine kot posledica spremembe indeksa ali stopnje za določanje višine najemnin) ali spremembe ocene opcije nakupa najetega sredstva.

3.14Prihodki

Prihodki iz pogodb s kupci

Skupina SALUS se ukvarja s prodajo zdravil, prehranskih dodatkov in medicinskih pripomočkov ter storitvami aktivne prodaje in promocije. Prihodki iz pogodb s kupci se pripoznajo, ko pride do prenosa obvladovanja blaga na kupca ali v trenutku pridobitve koristi iz opravljenih storitev s strani kupca, in sicer v znesku nadomestila, za katerega Skupina meni, da bo do njega v zameno upravičena.

Prodaja blaga se pripozna v odvisnosti od določil kupoprodajne pogodbe, praviloma pa pride do prenosa obvladovanja blaga na kupca v trenutku, ko kupec blago prevzame, izterljivost povezanih terjatev pa je razumno zagotovljena.

Prodaja storitev se pripozna v obračunskem obdobju, v katerem se storitve opravijo. Skupina SALUS je kot prednostno metodo za merjenje postopnega napredka v smeri popolne izpolnitve izvršitvene obveze izbrala metodo izložkov glede na kupcu dostavljene enote opravljene storitve. V primeru rutinskih oziroma ponavljajočih storitev, kot je na primer skladiščenje, kjer se prenos obvladovanja nad storitvijo na kupca prenaša takoj, ko je storitev opravljena, po enakem vzorcu in je nadomestilo za storitev za določeno časovno obdobje fiksno, Skupina pripoznava prihodke enakomerno v času trajanja pogodbe.

Plačilni roki so po distribucijskih kanalih in kupcih različni, običajni rok plačila je od 30 do 60 dni.

Če je poplačilo, ki ga Skupina prejema v zameno za svoje blago in storitve, spremenljivo, se prihodki pripoznajo samo, kadar je zelo verjetno, da ne bo prišlo do znatnega preobrata glede pričakovanih spremenljivih poplačil. Spremenljivo nadomestilo so predvsem prodajni bonusi na podlagi doseženega letnega prometa kupca na podlagi sklenjenih pogodb s kupci, ki so evidentirani kot znižanje povezanih prihodkov v izkazu poslovnega izida ter kot obveznost v izkazu finančnega položaja. Zneski prodajnih bonusov so ocenjeni z metodo najverjetnejšega zneska na osnovi preteklih izkušenj in specifičnih pogojev v posameznih pogodbah.

Sredstvo iz pogodbe je pravica do nadomestila v zameno za blago ali storitve, ki so prenesene na kupca. Med sredstvi iz pogodb Skupina izkazuje nezaračunane prihodke za dobavljeno blago in storitve kupcem. Terjatev predstavlja pravico Skupine do brezpogojnega zneska nadomestila, tj. nadomestilo, ki zapade v plačilo v določenem roku.

Obveznost iz pogodbe je obveznost prenosa blaga ali storitev na kupca v zameno za nadomestilo, ki ga je Skupina prejela od kupca. V okviru obveznosti iz pogodb s kupci Skupina izkazuje obveznosti za prejete predujme kupcev in odobrene popuste. Obveznosti iz pogodbe se pri poznajo kot prihodki, ko Skupina izpolni svojo izvršitveno obvezo po pogodbi.

Drugi poslovni prihodki

Drugi poslovni prihodki so prihodki, ki se pojavljajo ob odtujitvi nepremičnin, naprav, opreme in naložbenih nepremičnin kot presežki njihove prodajne vrednosti nad njihovo knjigovodsko vrednostjo.

3.15Poslovni odhodki

Poslovni odhodki zajemajo nabavno vrednost prodanega blaga, stroške prodajanja z amortizacijo in stroške splošnih dejavnosti (nabave in uprave s podpornimi dejavnostmi) z amortizacijo ter druge poslovne odhodke.

Stroški se po naravnih vrstah delijo na stroške materiala in stroške storitev (po računih dobaviteljev, zmanjšani za popuste ob prodaji ali pozneje), stroške dela (bruto plače zaposlencev, prispevke delodajalca in druge stroške dela) ter amortizacijo.

Drugi poslovni odhodki se pojavljajo v zvezi z oslabitvijo vrednosti ali odpisom sredstev ter pri odtujitvi nepremičnin, naprav, opreme in naložbenih nepremičnin zaradi izgube pri prodaji.

3.16Finančni prihodki in odhodki

Finančni prihodki

Finančni prihodki obsegajo prihodke iz obresti od naložb in poslovnih terjatev, pozitivne tečajne razlike, spremembe poštene vrednosti finančnih sredstev po pošteni vrednosti preko poslovnega izida, prihodke od dividend in prihodke od odsvojitve finančnih sredstev.

Prihodki iz obresti se pripoznajo v poslovnem izidu ob njihovem nastanku z uporabo metode efektivne obrestne mere. Prihodki od dividend se v izkazu poslovnega izida pripoznajo na dan, ko je uveljavljena delničarjeva pravica do plačila.

Finančni odhodki

Finančni odhodki obsegajo stroške izposojanja (če se ti ne usredstvijo), negativne tečajne razlike, spremembe poštene vrednosti finančnih sredstev po pošteni vrednosti preko poslovnega izida, izgube zaradi oslabitve vrednosti in odpisov finančnih sredstev.

Stroški izposojanja se pripoznajo v izkazu poslovnega izida ob obračunu ne glede na plačila, ki so povezana z njimi.

3.17Davek od dobička in odloženi davki

Davki vključujejo obveznosti za obračunani davek in odloženi davek. Davki se izkažejo v izkazu poslovnega izida, razen v tistem delu, kjer se nanaša na postavke, ki se izkazujejo neposredno v drugem vseobsegajočem donosu.

Odmerjeni davek je davek, ki bo plačan od obdavčljivega dobička za poslovno leto ob uporabi davčnih stopenj, uveljavljenih na dan poročanja, upoštevajoč morebitne prilagoditve davčnih obveznosti v povezavi s preteklimi poslovnimi leti. Obdavčljivi dobiček se razlikuje od čistega dobička, poročanega v izkazu poslovnega izida, ker izključuje postavke prihodkov ali odhodkov, ki so obdavčljive ali odbitne v drugih letih, in tudi postavke, ki nikoli niso obdavčljive ali odbitne.

Odloženi davek je izkazan z uporabo metode obveznosti po izkazu finančnega položaja za začasne razlike, ki nastajajo med davčnimi vrednostmi sredstev in obveznosti ter njihovimi knjigovodskimi vrednostmi v posamičnih računovodskih izkazih družb v Skupini. Odloženi davek se določi z uporabo davčnih stopenj (in zakonov), za katere se pričakuje, da bodo uporabljeni, ko se bo odložena terjatev za davek realizirala ali se bo odložena obveznost za davek poravnala.

Odložena terjatev za davek se pripozna v primeru verjetnega razpoložljivega prihodnjega čistega dobička, v breme katerega bo v prihodnje mogoče uporabiti odloženo terjatev.

Odložene terjatve za davek in odložene obveznosti za davek se pobotajo, če obstaja zakonska pravica pobotati odmerjene terjatve za davek in odmerjene obveznosti za davek od dohodka ter so odloženi davki vezani na isto obdavčljivo pravno osebo in isti davčni organ.

3.18Čisti dobiček na delnico

Skupina izkazuje osnovni in popravljeni dobiček na delnico. Osnovni dobiček na delnico se izračuna tako, da se dobiček oziroma izguba, ki pripada navadnim delničarjem, deli s tehtanim povprečnim številom navadnih delnic brez lastnih delnic v poslovnem letu. Popravljeni dobiček na delnico pa se izračuna s prilagoditvijo za učinek vseh možnostnih navadnih delnic, ki predstavljajo zamenljive obveznice in delniške opcije za zaposlene. Ker Skupina nima zamenljivih obveznic ali delniških opcij za zaposlene, je osnovni dobiček na delnico enak popravljenemu dobičku na delnico.

3.19Izkaz denarnih tokov

Izkaz denarnih tokov je sestavljen po posredni metodi iz podatkov izkaza finančnega položaja na dan 31.12.2020 in 31.12.2019, podatkov izkaza poslovnega izida za obdobje januar–december 2020 in dodatnih podatkov za prilagoditev denarnega toka.

4POJASNILA K RAČUNOVODSKIM IZKAZOM

4.1Poslovne združitve

CARSO pharm d.o.o. (SRB)

Na podlagi Pogodbe o prodaji in nakupu poslovnega deleža je Skupina SALUS v juliju 2020 pridobila 100% delež v srbski družbi BENIFARM d.o.o. (zdaj CARSO pharm d.o.o.). Ta se ukvarja s storitvami raziskav trga, zastopanjem farmacevtskih proizvajalcev na področju uvajanja zdravil na trg, storitvami regulative in farmakovigilance ter farmacevtskim marketingom na področju Srbije, Bosne in Hercegovine ter Črne Gore. Pogoji za pripoznanje sredstev v računovodskih izkazih Skupine in za njihovo obvladovanje so bili izpolnjeni 31.7.2020. S pridobitvijo deleža v družbi CARSO pharm d.o.o. Skupina SALUS sledi sprejeti strategiji za obdobje od 2018-2022. Izkazi družbe CARSO pharm d.o.o. kot odvisne družbe so vključeni v konsolidirane izkaze Skupine SALUS. Izkaz prevzetih sredstev na dan, ko je Skupina pridobila prevladujoč vpliv, je prikazan v tabeli:

CARSO pharm d.o.o. (SRB)

Poštena vrednost

Knjigovodska vrednost

Neopredmetena sredstva

199

199

Opredmetena osnovna sredstva

887

887

Poslovne terjatve

9.429

9.429

Predujmi in druga sredstva

5.217

5.217

Denar in denarni ustrezniki

18.314

18.314

Sredstva

34.046

34.046

Poslovne obveznosti

4.824

4.824

Obveznosti

4.824

4.824

Neto sredstva prevzema večinskega lastnika (100%)

29.222

0

Kupnina

41.176

0

Dobro ime

11.954

0

Zaradi nizke vrednosti naložbe na datum pridobitve obvladujočega vpliva preveritev poštene vrednosti pridobljenih neto sredstev ni bila opravljena. Obstoječa neto sredstva prevzete družbe je Skupina v konsolidiranih računovodskih izkazih pripoznala po knjigovodski vrednosti, za katero je predpostavila, da je enaka njihovi pošteni vrednosti. Presežek kupnine je bil pripoznan kot dobro ime, ki je bilo na dan 31.12.2020 v celoti oslabljeno. Slabitev je bila ugotovljena na podlagi sedanje vrednosti pričakovanih prostih denarnih tokov, izhajajočih iz plana poslovanja za leto 2021, nadgrajenega za obdobje 5 let s stopnjo rasti 0,5 odstotka ob uporabi zahtevane stopnje donosa pred davki 8 odstotkov.

V štirih mesecih od nakupa družbe je Skupina iz tega naslova ustvarila prihodke v višini 37.990 EUR, čisti poslovni izid pa je bil pozitiven v višini 1.911 EUR. Če bi do obvladovanja prišlo 1.1.2020, bi bili prihodki Skupine višji za 65.296 EUR, čisti poslovni izid v Skupini pa bi bil višji za 13.289 EUR.

4.2Neopredmetena sredstva

Neopredmetena sredstva po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Programska oprema

5.133

0

2.173.171

2.060.017

Blagovne znamke

0

0

5.334.776

5.672.479

Sredstva v pripravi

0

0

28.070

204.808

Dobro ime

0

0

1.870.087

1.870.087

Skupaj

5.133

0

9.406.104

9.807.391

Blagovne znamke zajemajo blagovno znamko ALGEA v vrednosti 743.876 EUR, ki je bila pridobljena kot del že obstoječih sredstev ob nakupu družbe CARSO trgovina d.o.o. (zdaj CARSO pharm d.o.o.), in blagovno znamko SANOLABOR v vrednosti 4.590.900 EUR, ki je nastala s prevzemom družbe SANOLABOR, d.d. Blagovna znamka ALGEA se amortizira v dobi koristnosti 10 let, blagovna znamka SANOLABOR pa v dobi koristnosti 20 let.

Programsko opremo predstavljajo premoženjske pravice za uporabo računalniških programov, ki jih Skupina amortizira glede na ocenjeno dobo koristnosti.

Dobro ime pri družbi SANOLABOR, d.d. je bilo na dan 31.12.2020 preizkušeno za morebitno oslabitev, pri čemer potreba po slabitvi ni bila ugotovljena. Kot denar ustvarjajoča enota je bila upoštevana družba SANOLABOR, d.d. kot celota. Uporabljena je bila metoda sedanje vrednosti pričakovanih prostih denarnih tokov in zahtevana stopnja donosa pred davki 8 odstotkov. Uporabljene predpostavke pri izračunu čistih denarnih tokov temeljijo na preteklem poslovanju družbe in planu poslovanja v letu 2021, nadgrajenim za obdobje 5 let s stopnjo rasti 0,5 odstotka. Razumna sprememba diskontne stopnje pred davki oziroma stopnje rasti preostalega prostega denarnega toka ne bi povzročila slabitve dobrega imena.

Neopredmetena sredstva Skupine niso zastavljena. Skupina nima obvez iz naslova nakupa neopredmetenih sredstev.

Gibanje neopredmetenih sredstev Skupine SALUS v letu 2020

2020

PROGRAMSKA OPREMA

BLAGOVNE ZNAMKE

DOBRO IME

V PRIPRAVI

PRESEŽEK NETO KUPNINE NAD PV NETO SREDSTEV

NABAVNA VREDNOST

Stanje 1.1.

5.081.749

6.019.366

1.870.087

204.807

0

Povečanja iz poslovne združitve

225

0

11.954

0

0

Popravek začetnega stanja

12.002

0

0

0

0

Nove pridobitve

26.187

0

0

383.126

0

Prenos iz priprave

559.864

0

0

-559.864

0

Zmanjšanja

0

0

-11.954

0

0

Tečajne razlike

-11

0

0

0

0

Stanje 31.12.

5.680.016

6.019.366

1.870.087

28.069

0

POPRAVEK VREDNOSTI

Stanje 1.1.

3.021.731

346.887

0

0

0

Povečanje iz poslovne združitve

26

0

0

0

0

Popravek začetnega stanja

12.002

0

0

0

0

Amortizacija

473.089

337.703

0

0

0

Zmanjšanja

0

0

0

0

0

Zmanjšanja

-4

0

0

0

0

Stanje 31.12.

3.506.844

684.590

0

0

0

NEODPISANA VREDNOST

Stanje 1.1.2020

2.060.018

5.672.479

1.870.087

204.807

0

Stanje 31.12.2020

2.173.172

5.334.776

1.870.087

28.069

0

Gibanje neopredmetenih sredstev Skupine SALUS v letu 2019

2019

PROGRAMSKA OPREMA

BLAGOVNE ZNAMKE

DOBRO IME

V PRIPRAVI

PRESEŽEK NETO KUPNINE NAD PV NETO SREDSTEV

SKUPAJ

NABAVNA VREDNOST

Stanje 31.12.2018

4.029.707

918.366

0

60.824

6.971.087

11.979.984

Popravek začetnega stanja - poslovna združitev

823.656

0

0

15.548

0

839.204

Dokončni obračun poslovne združitve

0

5.101.000

1.870.087

0

-6.971.087

0

Stanje 1.1.

4.853.363

6.019.366

1.870.087

76.372

0

12.819.188

Povečanja iz poslovne združitve

0

0

0

0

0

0

Nove pridobitve

0

0

0

356.821

0

356.821

Prenos iz priprave

228.386

0

0

-228.386

0

0

Zmanjšanja

0

0

0

0

0

0

Stanje 31.12.

5.081.749

6.019.366

1.870.087

204.807

0

13.176.009

POPRAVEK VREDNOSTI

Stanje 31.12.2018

1.762.203

91.837

0

0

0

1.854.040

Popravek začetnega stanja - poslovna združitev

839.205

0

0

0

0

839.205

Stanje 1.1.

2.601.408

91.837

0

0

0

2.693.245

Povečanja iz poslovne združitve

0

0

0

0

0

0

Amortizacija

420.323

255.050

0

0

0

675.373

Zmanjšanja

0

0

0

0

0

0

Stanje 31.12.

3.021.731

346.887

0

0

0

3.368.618

NEODPISANA VREDNOST

Stanje 1.1.2019

2.251.955

5.927.529

1.870.087

76.372

0

10.125.943

Stanje 31.12.2019

2.060.018

5.672.479

1.870.087

204.807

0

9.807.391

4.3Opredmetena osnovna sredstva

Opredmetena osnovna sredstva po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Zemljišča

0

0

3.289.339

3.289.339

Zgradbe

0

0

16.070.091

16.303.399

Druge naprave in oprema

332.791

409.785

7.102.420

6.296.119

Pravica do uporabe sredstva

21.473

23.136

2.656.871

3.246.019

Osnovna sredstva v izgradnji ali pripravi

0

0

532.885

46.618

Skupaj

354.264

432.921

29.651.606

29.181.494

Gibanje opredmetenih osnovnih sredstev družbe SALUS, Ljubljana, d.d. v letu 2020

2020

DRUGE NAPRAVE IN OPREMA

PRAVICA DO UPORABE SREDSTVA

V PRIPRAVI

SKUPAJ

NABAVNA VREDNOST

Stanje 1.1.

1.352.072

28.179

0

1.380.251

Nove pridobitve

0

0

4.964

4.964

Prenos iz priprave

1.999

2.965

-4.964

0

Zmanjšanja

-36.000

0

0

-36.000

Stanje 31.12.

1.318.071

31.144

0

1.349.215

POPRAVEK VREDNOSTI

Stanje 1.1.

942.287

5.043

0

947.330

Amortizacija

59.874

4.627

0

64.501

Zmanjšanja

-16.880

0

0

-16.880

Stanje 31.12.

985.281

9.670

0

994.951

NEODPISANA VREDNOST

Stanje 1.1.2020

409.785

23.136

0

432.921

Stanje 31.12.2020

332.790

21.474

0

354.264

Gibanje opredmetenih osnovnih sredstev družbe SALUS, Ljubljana, d.d. v letu 2019

2019

DRUGE NAPRAVE IN OPREMA

PRAVICA DO UPORABE SREDSTVA

V PRIPRAVI

SKUPAJ

NABAVNA VREDNOST

Stanje 1.1.

1.475.886

0

0

1.475.886

Nove pridobitve

0

0

16.940

16.940

Uvedba MSRP 16

0

25.214

0

25.214

Prenos iz priprave

13.975

2.965

-16.940

0

Zmanjšanja

-137.789

0

0

-137.789

Stanje 31.12.

1.352.072

28.179

0

1.380.251

POPRAVEK VREDNOSTI

Stanje 1.1.

1.003.946

0

0

1.003.946

Amortizacija

76.130

5.043

0

81.173

Zmanjšanja

-137.789

0

0

-137.789

Stanje 31.12.

942.287

5.043

0

947.330

NEODPISANA VREDNOST

Stanje 1.1.2019

471.940

0

0

471.940

Stanje 31.12.2019

409.785

23.136

0

432.921

Gibanje opredmetenih osnovnih sredstev Skupine SALUS v letu 2020

2020

ZEMLJIŠČA

ZGRADBE

PRAVICA DO UPORABE SREDSTVA

DRUGE NAPRAVE IN OPREMA

V PRIPRAVI

SKUPAJ

NABAVNA VREDNOST

Stanje 1.1.

3.289.339

20.621.238

4.194.046

18.632.785

46.619

46.784.027

Povečanja iz poslovne združitve

0

0

0

1.004

0

1.004

Popravek začetnega stanja

0

0

0

-58.054

0

-58.054

Povečanja

0

60.006

365.405

0

3.194.274

3.619.685

Prenos iz priprave

0

240.369

0

2.467.638

-2.708.007

0

Zmanjšanja

0

0

0

-840.869

0

-840.869

Tečajne razlike

0

0

0

-1.567

0

-1.567

Stanje 31.12.

3.289.339

20.921.613

4.559.451

20.200.937

532.886

49.504.226

POPRAVEK VREDNOSTI

Stanje 1.1.

0

4.317.839

948.026

12.336.668

0

17.602.533

Povečanja iz poslovne združitve

0

0

0

117

0

117

Popravek začetnega stanja

0

0

0

-12.002

0

-12.002

Amortizacija

0

533.684

954.553

1.431.932

0

2.920.169

Zmanjšanja

0

0

0

-656.967

0

-656.967

Tečajne razlike

0

0

0

-1.230

0

-1.230

Stanje 31.12.

0

4.851.523

1.902.579

13.098.518

0

19.852.620

NEODPISANA VREDNOST

Stanje 1.1.2020

3.289.339

16.303.399

3.246.020

6.296.117

46.619

29.181.494

Stanje 31.12.2020

3.289.339

16.070.090

2.656.872

7.102.419

532.886

29.651.606

Gibanje opredmetenih osnovnih sredstev Skupine SALUS v letu 2019

2019

ZEMLJIŠČA

ZGRADBE

PRAVICA DO UPORABE SREDSTVA

DRUGE NAPRAVE IN OPREMA

V PRIPRAVI

SKUPAJ

NABAVNA VREDNOST

Stanje 1.1.

3.289.339

20.621.238

0

17.753.808

65.148

41.729.533

Povečanja iz poslovne združitve

0

0

0

0

0

0

Povečanja

0

0

0

1.347

2.097.465

2.098.812

Uvedba MSRP 16

0

0

3.326.365

0

0

3.326.365

Prenos iz priprave

0

0

885.841

1.230.154

-2.115.994

1

Zmanjšanja

0

0

-18.160

-352.524

0

-370.684

Stanje 31.12.

3.289.339

20.621.238

4.194.046

18.632.785

46.619

46.784.027

POPRAVEK VREDNOSTI

Stanje 1.1.

0

3.783.252

0

11.272.261

0

15.055.513

Povečanja iz poslovne združitve

0

0

0

0

0

0

Amortizacija

0

534.587

951.658

1.368.772

0

2.855.017

Zmanjšanja

0

0

-3.632

-304.365

0

-307.997

Stanje 31.12.

0

4.317.839

948.026

12.336.668

0

17.602.533

NEODPISANA VREDNOST

Stanje 1.1.2019

3.289.339

16.837.986

0

6.481.547

65.148

26.674.020

Stanje 31.12.2019

3.289.339

16.303.399

3.246.020

6.296.117

46.619

29.181.494

Družba in Skupina nimata zastavljenih opredmetenih osnovnih sredstev niti obvez za nakup opredmetenih osnovnih sredstev.

Poslovodstvo družbe je preverilo kriterije slabitve za osnovna sredstva in ugotovilo, da niso nastopili dejavniki, ki bi zahtevali slabitev.

4.4Naložbene nepremičnine

Naložbene nepremičnine po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Zemljišča

1.125.665

1.125.665

1.125.665

1.125.665

Zgradbe

1.640.458

1.809.154

1.640.458

1.809.154

Skupaj

2.766.123

2.934.819

2.766.123

2.934.819

Gibanje naložbenih nepremičnin družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS v letu 2020

2020

ZEMLJIŠČA

ZGRADBE

SKUPAJ

NABAVNA VREDNOST

Stanje 1.1.

1.125.665

4.634.026

5.759.691

Povečanja iz poslovne združitve

0

0

0

Nove pridobitve

0

0

0

Zmanjšanja

0

0

0

Stanje 31.12.

1.125.665

4.634.026

5.759.691

POPRAVEK VREDNOSTI

Stanje 1.1.

0

2.824.872

2.824.872

Povečanja iz poslovne združitve

0

0

0

Amortizacija

0

168.696

168.696

Zmanjšanja

0

0

0

Stanje 31.12.

0

2.993.568

2.993.568

NEODPISANA VREDNOST

Stanje 1.1.2020

1.125.665

1.809.154

2.934.819

Stanje 31.12.2020

1.125.665

1.640.458

2.766.123

Gibanje naložbenih nepremičnin družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS v letu 2019

2019

ZEMLJIŠČA

ZGRADBE

SKUPAJ

NABAVNA VREDNOST

Stanje 1.1.

1.133.149

4.880.374

6.013.523

Povečanja iz poslovne združitve

0

0

0

Nove pridobitve

0

0

0

Zmanjšanja

-7.484

-246.348

-253.832

Stanje 31.12.

1.125.665

4.634.026

5.759.691

POPRAVEK VREDNOSTI

Stanje 1.1.

0

2.893.707

2.893.707

Povečanja iz poslovne združitve

0

0

0

Amortizacija

0

177.513

177.513

Zmanjšanja

0

-246.348

-246.348

Stanje 31.12.

0

2.824.872

2.824.872

NEODPISANA VREDNOST

Stanje 1.1.2019

1.133.149

1.986.667

3.119.816

Stanje 31.12.2019

1.125.665

1.809.154

2.934.819

Prihodki in stroški naložbenih nepremičnin

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2020

2019

2020

2019

Prihodki od najemnin

345.575

345.575

288.455

288.455

Neposredni stroški iz naložbenih nepremičnin, ki ustvarjajo prihodke od najemnin

-179.109

-197.502

-179.109

-197.502

Skupaj

166.466

148.073

109.346

90.953

Minimalne najemnine

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2020

2019

2020

2019

V roku 1 leta

272.699

334.305

215.579

277.185

V roku 1 do 2 leti

157.551

248.280

100.431

191.160

V roku 2 do 5 let

466.990

449.998

295.630

278.638

Poštena vrednost naložbenih nepremičnin

Poslovodstvo družbe ocenjuje, da poštena vrednost naložbenih nepremičnin Skupine/družbe na dan 31.12.2020 znaša 3.750.878 EUR (31.12.2019: 3.717.366 EUR). Poštena vrednost je določena osnovi sedanje vrednosti prihodnjih najemnin, ki izhajajo iz sklenjenih najemnih pogodb oziroma pričakovanih najemnin v primeru, da naložbene nepremičnine nimajo najemnika. Uporabljena je bila diskontna stopnja med 7 % in 9 % ter stopnja rasti med –3 % in +3 %. Stopnja rasti višine najemnine je bila opredeljena glede na pričakovana obnašanja najemnikov glede bodočih najemnin.

Poštena vrednost naložbenih nepremičnin je izmerjena po hierarhiji ugotavljanja poštene vrednosti v nivoju 3.

Zastava

Naložbene nepremičnine niso zastavljene, Skupina tudi nima omejitve lastninske pravice.

4.5Finančne naložbe

Dolgoročne finančne naložbe po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Deleži v odvisnih podjetjih

53.008.004

52.966.828

0

0

Deleži v pridruženih podjetjih

0

0

43.128

42.249

Finančna sredstva po PV preko IPI

897.704

647.006

1.026.542

700.362

Finančna sredstva po odplačni vrednosti

0

227.091

54.758

301.119

Skupaj

53.905.708

53.840.925

1.124.428

1.043.730

Kratkoročne finančne naložbe predstavljajo kratkoročni del dolgoročno danih posojil, torej del, ki zapade v letu dni po bilanci stanja. Skupina na dan 31.12.2020 nima zapadlih kratkoročno danih posojil.

Pregled deležev v odvisnih in pridruženih družbah

Družba

Relacija do obvladujoče družbe SALUS, Ljubljana, d.d.

Delež v družbi 31.12.2020

Vrednost naložbe 31.12.2020

Poslovni izid 2020

Osnovni kapital 31.12.2020

Naložbe SALUS, Ljubljana, d.d.

SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

odvisna

100%

33.845.855

5.633.830

30.000.000

CARSO pharm, d.o.o. (SI)

odvisna

100%

1.298.786

195.546

1.082.549

CARSO Internacional DOOEL, Ilinden

odvisna

100%

75.000

229.818

75.000

CARSO pharm d.o.o. (HR)

odvisna

100%

10.122

74.405

10.122

CARSO pharm d.o.o. (SRB)

odvisna

100%

41.176

1.911

437

SANOLABOR, d.d.

odvisna

100%

17.737.065

4.884.048

470.833

Naložbe ostalih družb v Skupini

NENSI d.o.o.

pridružena družba SALUS, Veletrgovina, d.o.o. (35%)

35%

5.670

1.045

50.000

SANOL H d.o.o.

odvisna družba SANOLABOR, d.d. (100%)

100%

83.028

534.536

83.642

SANOL S d.o.o.

odvisna družba SANOLABOR, d.d. (100%)

100%

29.887

3.377

363

ASW d.o.o.

pridružena družba SANOLABOR, d.d. (50%)

50%

37.458

1.346

24.763

V letu 2020 je družba SALUS, Ljubljana, d.d. iz naslova dividend iz naložb v odvisne družbe prejela 5.932.685 EUR (2019: 4.922.379 EUR).

Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida

Med finančnimi naložbami po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida Skupina izkazuje naložbe v delnice družb, ki kotirajo v prvi kotaciji Ljubljanske borze in na Frankfurtski borzi vrednostnih papirjev, ter naložbe v druge delnice in deleže.

Stanje finančnih naložb po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Delnice podjetij - kotirajoče

353.338

302.640

472.121

344.731

Delnice podjetij - ostale

389.500

189.500

389.850

191.060

Deleži podjetij

154.866

154.866

164.571

164.571

Skupaj

897.704

647.006

1.026.542

700.362

Delnice družb, ki kotirajo na borzah, so vrednotene po objavljeni borzni ceni na dan 31.12.2020. Naložbe v druge delnice in deleže so vrednotene po nabavni vrednosti, za katero Skupina ocenjuje, da je dober približek poštene vrednosti.

Naložbe niso zastavljene, Skupina ima neomejeno razpolagalno pravico z njimi.

Gibanje finančnih naložb po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2020

2019

2020

2019

Stanje 1.1.

647.006

402.328

700.362

451.892

Povečanje iz poslovne združitve

0

0

0

0

Pridobitve

200.000

150.000

285.759

150.000

Slabitve

0

0

0

0

Odtujitve in odpisi

0

0

-1.209

0

Prevrednotenje

50.698

55.178

41.630

58.970

Prerazporeditve

0

39.500

0

39.500

Tečajne razlike

0

0

0

0

Stanje 31.12.

897.704

647.006

1.026.542

700.362

Prerazporeditev v letu 2019 se nanaša na naložbo, ki je bila predhodno evidentirana kot naložba v pridruženo družbo.

Prihodki in odhodki iz naložb po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2020

2019

2020

2019

Dividende

13.473

15.444

15.286

20.749

Odhodki iz oslabitve

0

0

0

0

Prevrednotovalni prihodki iz vrednotenja po pošteni vrednosti

50.698

55.178

41.630

58.970

Prevrednotovalni odhodki iz vrednotenja po pošteni vrednosti

-12.296

-6.568

-25.940

-9.728

Skupaj

51.875

64.054

30.976

69.991

Finančna sredstva po odplačni vrednosti

Med finančnimi sredstvi po odplačni vrednosti vodi Skupina naložbe v dolgoročno dana posojila.

Stanje finančnih sredstev po odplačni vrednosti po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Obveznice

0

222.000

0

222.000

Dana posojila (dolgoročni del)

0

5.091

54.758

79.119

Skupaj

0

227.091

54.758

301.119

Obveznice družbe Delo Prodaja, d.d. je družba v celoti oslabila, ker je bil septembra 2020 objavljen začetek prisilne poravnave nad dolžnikom, obveznice pa niso zavarovane.

Dolgoročna dana posojila so dana tretjim, nepovezanim osebam. Posojila so zavarovana s hipotekami.

V letu 2020 sta družba in Skupina v celoti slabili posojilo, dano dolžniku NUPO d.o.o. (Skupina v znesku 32.134 EUR, družba v znesku 8.709 EUR).

4.6Zaloge

Zaloge po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Material in surovine

0

0

336.567

339.838

Trgovsko blago

0

0

38.400.834

32.573.084

Skupaj

0

0

38.737.401

32.912.922

Skupina je v letu 2020 realizirala za 74.094 EUR manjkov in 28.569 EUR viškov (2019: 50.802 EUR manjkov in 21.211 EUR viškov). Popravki vrednosti zalog, ki so izkazani v poslovnih odhodkih, so znašali 294.380 EUR (2019: 332.993 EUR).

4.7Kratkoročne poslovne terjatve

Kratkoročne poslovne terjatve po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Kratkoročne terjatve do kupcev na domačem trgu

56.303

48.321

46.894.080

39.656.934

Kratkoročne terjatve do kupcev na tujih trgih

556

8.500

4.546.097

3.211.894

Terjatve za davek od dohodka

0

0

18.885

33.968

Druge kratkoročne terjatve

1.294

1.513

714.031

568.437

Popravek vrednosti terjatev

0

-4.005

-138.412

-168.392

Skupaj

58.153

54.329

52.034.681

43.302.841

4.8Denar in denarni ustrezniki

Denar in denarni ustrezniki po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Gotovina v blagajni

0

0

51.892

38.161

Denarna sredstva na računih

1.309.098

2.702.730

8.769.211

13.199.277

Kratkoročni depoziti na odpoklic

0

0

0

1.100.000

Skupaj

1.309.098

2.702.730

8.821.103

14.337.438

4.9Sredstva na podlagi pogodb s kupci

Sredstva na podlagi pogodb s kupci prestavljajo kratkoročno nezaračunane prihodke za trgovsko blago in storitve. Vrednost nezaračunanih prihodkov je na dan 31.12.2020 v Skupini SALUS znašala 251.434 EUR (31.12.2019: 380.872 EUR), družba pa ni imela nezaračunanih prihodkov na ta dan. Sredstva na podlagi pogodb s kupci niso bila slabljena.

4.10Predujmi in druga kratkoročna sredstva

Predujmi in druga kratkoročna sredstva po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Predujmi

0

0

1.602.600

885.235

Odloženi stroški

14.546

13.642

1.301.032

900.391

Skupaj

14.546

13.642

2.903.632

1.785.626

4.11Kapital

Vpoklicani kapital

Osnovni kapital družbe SALUS, Ljubljana, d.d. kot obvladujoče družbe znaša 435.550 EUR. Družba ima 104.375 kosovnih delnic, ki glasijo na prinosnika, zato družba nima podatkov o lastnikih delnic, delniško knjigo pa vodi KDD. Vse delnice so v celoti vplačane. Navadna delnica glasi na ime in daje imetniku pravico do:

udeležbe in enega glasu na skupščini,

sorazmerne dividende iz dobička, namenjenega izplačilu dividend,

v primeru prenehanja družbe sorazmernega deleža iz ostanka, ki ostane lastnikom.

Kapitalske rezerve

Kapitalske rezerve družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS se lahko uporabijo pod pogoji in za namene, kot jih določa zakon. Na dan 31.12.2020 so znašale 8.380.201 EUR in so vključevale:

vplačani presežek kapitala v višini 2.572.360 EUR;

vplačilo nad knjigovodsko vrednostjo odtujenih lastnih delnic v višini 1.184.404 EUR;

rezerve, nastale iz poenostavljenega zmanjšanja kapitala z umikom lastnih delnic v višini 3.123.444 EUR in

splošni prevrednotovalni popravek kapitala v višini 1.499.993 EUR.

V letu 2020 ni bilo gibanj v kapitalskih rezervah.

Rezerve iz dobička

Zakonske in druge rezerve iz dobička so zneski, ki so namensko zadržani iz dobička iz predhodnih let, predvsem za poravnavo potencialnih prihodnjih izgub. Na dan 31.12.2020 so zakonske rezerve Skupine SALUS znašale 156.314 EUR (31.12.2019: 146.536 EUR), družbe pa 56.335 EUR (31.12.2019: 56.335 EUR). Druge rezerve iz dobička so na dan 31.12.2020 znašale 836.619 EUR (31.12.2019: 836.619 EUR).

Druge rezerve

Druge rezerve so sestavljene iz:

iz prevedbene rezerve (Skupina SALUS) in

rezerve za pošteno vrednost.

Vrednost prevedbene rezerve je na dan 31.12.2020 znašala -15.601 EUR (31.12.2019: 0 EUR). Povečanje je posledica negativnih tečajnih razlik, ki so nastale pri preračunu posameznih postavk računovodskih izkazov odvisnih družb v tujini iz lokalnih valut v valuto poročanja.

Rezerva za pošteno vrednost se nanaša na aktuarske dobičke/izgube za pozaposlitvene zaslužke ob upokojitvi. Rezerva se je v primerjavi z letom 2019 povečala v posledici preračuna pozaposlitvenih zaslužkov in je 31.12.2020 znašala -131.988 EUR (31.12.2019: -94.004 EUR).

Dobiček na delnico

Osnovni dobiček na delnico družbe SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupine SALUS je enak popravljenemu dobičku na delnico.

Osnovni in popravljeni čisti dobiček na delnico družbe SALUS, Ljubljana, d.d. je na dan 31.12.2020 znašal 45,71 EUR (31.12.2019: 42,04 EUR), osnovni in popravljeni čisti dobiček na delnico Skupine SALUS pa je na dan 31.12.2020 znašal 97,06 EUR (31.12.2019: 56,55 EUR).

Knjigovodska vrednost delnice

Knjigovodska vrednost delnice družbe SALUS, Ljubljana, d.d. je na dan 31.12.2020 znašala 462,64 EUR (31.12. 2019: 461,35 EUR). Knjigovodska vrednost delnice Skupine SALUS je na dan 31.12.2020 znašala 575,19 EUR (31.12.2019: 523,05 EUR).

Ugotovitev bilančnega dobička družbe SALUS, Ljubljana, d.d. po ZGD-1

SALUS, Ljubljana, d.d.

31.12.2020

31.12.2019

Čisti poslovni izid poslovnega tekočega leta

4.770.628

4.388.042

Preneseni čisti dobiček in druge rezerve

34.645.104

34.892.896

Skupaj

39.415.732

39.280.938

4.12Finančne obveznosti

Dolgoročne finančne obveznosti po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Dolgoročno prejeto posojilo

7.712.327

9.768.948

7.861.734

9.768.948

Dolgoročne finančne obveznosti iz pravice do uporabe sredstev

22.249

22.249

1.706.375

2.330.938

Skupaj

7.734.576

9.791.197

9.568.109

12.099.886

Dolgoročno prejeto posojilo se večinoma nanaša na dolgoročni del bančnega posojila, ki je bilo najeto septembra 2018 z ročnostjo 7 let. Celotni znesek posojila je znašal 13.700.000 EUR. Posojilo je zavarovano z bianco menicami. V letu 2020 je družba/Skupina odplačala 2.056.521 EUR posojila, 2.056.521 EUR pa je bilo prenesenih na kratkoročni del.

Kratkoročne finančne obveznosti po vrstah

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Kratkoročno prejeto posojilo

2.077.309

2.081.451

2.579.026

2.134.652

Kratkoročne finančne obveznosti iz najemov

3.850

2.965

989.826

939.808

Obveznosti v zvezi z razdelitvijo izida

29.990

91.030

29.990

91.030

Skupaj

2.111.149

2.175.446

3.598.842

3.165.490

Tabela gibanja prejetih posojil

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2020

2019

2020

2019

Stanje 1.1.

11.850.398

13.368.034

11.903.601

13.397.817

Povečanje iz poslovne združitve

0

0

0

0

Povečanja

0

168.095

656.717

191.515

Odplačila

-2.060.763

-1.685.731

-2.119.550

-1.685.731

Tečajne razlike

0

0

-7

0

Stanje 31.12.

9.789.635

11.850.398

10.440.761

11.903.601

Tabela gibanja finančnih obveznosti iz pravice do uporabe sredstev

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2020

2019

2020

2019

Stanje 1.1.

25.215

0

3.270.745

0

Povečanje iz poslovne združitve

0

0

0

0

Uvedba MSRP 16

0

25.215

0

3.326.365

Povečanja

3.850

2.965

365.262

871.312

Odplačila

-8.704

-8.704

-1.005.219

-998.728

Obresti

5.739

5.739

65.412

71.796

Tečajne razlike

0

0

0

0

Stanje 31.12.

26.100

25.215

2.696.200

3.270.745

4.13Rezervacije

Rezervacije po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Rezervacije za pokojnine in jubilejne nagrade

0

0

1.129.725

1.254.907

Druge rezervacije

0

0

380

0

Skupaj

0

0

1.130.105

1.254.907

Skupina ima rezervacije oblikovane za izplačilo jubilejnih nagrad in odpravnin ob upokojitvi. Pri izračunu so bile uporabljene naslednje predpostavke:

fluktuacija zaposlenih je določena s podatki o številu zaposlenih na začetku leta in številu prenehanj delovnega razmerja po volji zaposlenega; giblje se med 6% in 0,5%;

rast plač letno je določena v višini 2,5% v letu 2021 in nadaljnjih letih;

izplačila so upoštevana v višini, kot je predvideno z Uredbo o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja;

smrtnost je upoštevana z uporabo tablic smrtnosti iz leta 2007;

diskontna obrestna mera znaša 0,75% letno, kolikor je novembra 2020 znašala donosnost 15–letnih podjetniških obveznic z visoko bonitetno oceno v euro območju.

Gibanje rezervacij za jubilejne nagrade in odpravnine ob upokojitvi

Skupina SALUS 2020

Skupina SALUS 2019

Odpravnine

Jubilejne nagrade

Skupaj

Odpravnine

Jubilejne nagrade

Skupaj

Stanje 1.1.

1.055.587

199.320

1.254.907

837.755

205.418

1.043.173

Popravek napake preteklih let

0

0

0

-36.052

0

-36.052

Povečanje iz poslovne združitve

0

0

0

0

0

0

Stroški sprotnega službovanja

132.604

26.320

158.924

181.902

18.363

200.265

Stroški obresti

6.884

1.647

8.531

10.619

2.764

13.383

Izplačani pozaposlitveni zaslužki

-271.375

-19.995

-291.370

-23.190

-24.589

-47.779

Aktuarski presežek/primanjkljaj

10.643

-11.910

-1.267

84.553

-2.636

81.917

Tečajne razlike

0

0

0

0

0

0

Stanje 31.12.

934.343

195.382

1.129.725

1.055.587

199.320

1.254.907

Analiza občutljivosti

Skupina SALUS

Diskontna stopnja

Rast plač

Sprememba v odstotnih točkah

+0,5

-0,5

+0,5

-0,5

Vpliv na stanje obveznosti (EUR)

-61.392

60.518

57.611

-51.822

Planirana izplačila

Odpravnine

Jubilejne nagrade

Skupaj

Do 1 leta

129.457

12.308

141.765

1 do 5 let

173.747

45.873

219.620

5 do 10 let

196.632

96.088

292.720

Več kot 10 let

778.694

163.472

942.166

Skupaj

1.278.530

317.741

1.596.271

4.14Kratkoročne obveznosti iz poslovanja

Kratkoročne obveznosti iz poslovanja po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Kratkoročne obveznosti do dobaviteljev na domačem trgu

9.040

31.366

27.487.823

27.525.428

Kratkoročne obveznosti do dobaviteljev na tujem trgu

9.378

0

35.608.058

32.265.354

Obveznosti do zaposlencev

5.866

7.228

1.718.946

1.688.788

Obveznosti za davek od dohodka

0

0

1.235.355

118.057

Druge obveznosti do države in drugih inštitucij

8.312

7.338

2.191.557

1.490.050

Druge kratkoročne poslovne obveznosti

70

235

61.729

68.663

Skupaj

32.666

46.167

68.303.468

63.156.340

4.15Obveznosti na podlagi pogodb s kupci

Obveznosti na podlagi pogodb s kupci po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Prejeti predujmi in varščine

11.537

11.537

323.307

496.600

Odloženi prihodki

0

0

985.298

185.286

Skupaj

11.537

11.537

1.308.605

681.886

4.16Druge kratkoročne obveznosti

Druge kratkoročne obveznosti prestavljajo kratkoročno vnaprej vračunane stroške, ki se nanašajo predvsem na vračunane neizkoriščene dopuste zaposlenih, okoljske dajatve, nagrade zaposlenim za poslovno uspešnost in druge vračunane stroške.

4.17Davek od dohodka in odloženi davki

Davek od dohodka pravnih oseb je izračunan po zakonski stopnji 19% za rezidente Republike Slovenije, 10% za rezidente Severne Makedonije, 15% za rezidente Srbije in 18% oz. 10% za rezidente Hrvaške.

Davek od dohodka SALUS, Ljubljana, d.d. in Skupina SALUS

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2020

2019

2020

2019

Poslovni izid pred davki

4.770.628

4.388.042

18.795.147

12.632.144

Izračunani davek po veljavni davčni stopnji

906.419

833.728

3.571.078

2.400.107

Davčni učinek povečanja priznanih odhodkov

-761

0

-51.545

-130.309

Davčni učinek nepriznanih odhodkov

117.159

60.648

386.264

214.998

Davčni učinek povečanja obdavčljivih prihodkov

0

0

1.870

54.048

Davčni učinek zmanjšanja obdavčljivih prihodkov

-1.129.770

-938.186

-1.032.229

-939.863

Davčni učinek olajšav

0

0

-254.989

0

Davčni učinek pokrivanja davčne izgube

0

0

-875

42.829

Učinek višje/nižje davčne stopnje družb v tujini

0

0

-48.070

-29.663

Davek

0

0

2.571.504

1.612.147

Efektivna davčna stopnja

0,00%

0,00%

13,68%

12,76%

Odloženi davek po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Iz naslova davčne izgube

201.215

201.215

201.215

201.215

Iz aktuarskih dobičkov/izgub za jubilejne nagrade in odpravnine ob upokojitvi

0

0

187.774

82.006

Iz drugih naslovov

0

0

57.973

57.973

Skupaj

201.215

201.215

446.962

341.194

Davčna izguba nastaja na matični družbi, SALUS, Ljubljana, d.d., ki posluje na območju Republike Slovenije in je podležena slovenskim davčnim predpisom. Prenos davčnih izgub ni časovno omejen.

Družba redno preverja in ocenjuje pozitivne in negativne dokaze z namenom oceniti, ali bodo na voljo dovoljšnji obdavčljivi dobički, v breme katerih bo mogoče uporabiti neizrabljene davčne izgube v znesku 1.111.334 EUR. Družba ima zgodovino davčnih izgub, saj je glavna dejavnost te družbe naložbenje, glavni vir prihodkov pa so dividende oziroma drugi deleži iz dobička, ki so skladno z Zakonom o davku o dohodku pravnih oseb (»ZDDPO-2«) izvzete iz davčnega obračuna oziroma se obdavči samo 5% teh prihodkov. Vendar pa ima družba na voljo široko paleto za prodajo razpoložljivih nestrateških naložb v delnice, deleže in naložbene nepremičnine, katerih tržna vrednost izkazuje izrazit trend krepitve in s prodajo katerih lahko nemudoma realizira zadostne obdavčljive dobičke za pokritje neizrabljenih davčnih izgub po stanju na dan 31.12.2018. Družba ni pripoznala odložene terjatve za davek iz naslova davčne izgube v letih 2019 in 2020 v skupnem znesku 793.492 EUR in tudi v bodoče teh terjatev ne bo več pripoznavala, v kolikor ne bo prišlo do sprememb poslovnega modela družbe, ki bi zagotavljal ustrezne obdavčljive dobičke.

4.18Prihodki od prodaje

Prihodki od prodaje po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2020

2019

2020

2019

Prihodki od prodaje blaga na domačem trgu

0

0

368.841.677

319.303.921

Prihodki od prodaje blaga na tujih trgih

0

0

25.666.596

22.910.201

Prihodki od prodaje storitev na domačem trgu

192.426

135.857

4.190.963

4.016.071

Prihodki od prodaje storitev na tujih trgih

49.176

8.500

1.577.979

1.408.404

Prihodki od najemnin

344.518

331.516

391.314

365.533

Skupaj

586.120

475.873

400.668.529

348.004.130

4.19Stroški po naravnih vrstah

Stroški po naravnih vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2020

2019

2020

2019

Stroški materiala

-29.092

-30.862

-820.708

-688.041

Stroški storitev

-996.761

-570.170

-9.909.283

-8.361.594

Stroški amortizacije

-233.564

-258.685

-3.899.610

-3.707.903

Stroški dela:

-156.432

-90.587

-18.041.334

-15.483.037

stroški plač

-79.568

-72.423

-13.060.263

-11.310.910

stroški pokojninskih zavarovanj

-7.169

-7.019

-1.261.001

-1.086.137

stroški drugih socialnih zavarovanj

-13.923

-5.750

-996.288

-797.624

drugi stroški dela

-55.772

-5.395

-2.723.782

-2.288.366

Drugi stroški

-19.941

-11.624

-672.824

-652.436

Skupaj

-1.435.790

-961.928

-33.343.759

-28.893.011

4.20Najemi

Povečanja pravice do uporabe, amortizacija in neodpisane vrednosti pravic do uporabe sredstev so razkriti v pojasnilu 3.2.

Med stroški najema Skupina/družba izkazuje stroške kratkoročnih najemov, stroške najemov sredstev majhne vrednosti in stroške najemov s spremenljivo najemnino. V letu 2020 so ti stroški so znašali 0 EUR (2019: 92 EUR) za družbo SALUS, Ljubljana, d,d. in 168.095 EUR (2019: 145.894 EUR) za Skupino SALUS.

Zneski spremenljivih najemnin, ki bi jim bila lahko družba/Skupina izpostavljeni in se ne odražajo v merjenju obveznosti iz najema, nimajo pomembnega vpliva na merjenje obveznosti iz najema.

Skupina ima dve zavezi v zvezi z najemi, ki so še niso začeli. Povratnih najemov Skupina/družba nimata.

4.21Znesek, porabljen za revizorja

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2020

2019

2020

2019

Revidiranje letnega poročila

-11.000

-11.000

-33.600

-30.000

Storitve dajanja zagotovil

0

0

-2.000

-2.000

Skupaj

-11.000

-11.000

-35.600

-32.000

4.22Drugi poslovni prihodki

Drugi poslovni prihodki po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2020

2019

2020

2019

Prevrednotovalni prihodki pri neopredmetenih sredstvih, opredmetenih osnovnih sredstvih in naložbenih nepremičninah

6.014

58.869

59.976

76.501

Drugi poslovni prihodki

8.260

0

740.001

39.578

Skupaj

14.274

58.869

799.977

116.079

Drugi poslovni prihodki Skupine SALUS se večinoma (v zneski 591.519 EUR) nanašajo na povračila prispevkov za pokojninsko zavarovanje, ki so bila v okviru pomoči slovenskemu gospodarstvu zagotovljena v času trajanja epidemije COVID-19, preostali znesek pa predstavljajo povračila in subvencije, ki so bila za namene blaženja posledic epidemije zagotovljena v drugih državah, v katerih posluje skupina.

4.23Drugi poslovni odhodki

Drugi poslovni odhodki po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2020

2019

2020

2019

Prevrednotovalni odhodki pri neopredmetenih sredstvih, opredmetenih osnovnih sredstvih in naložbenih nepremičninah

0

0

-40.119

-11.556

Prevrednotovalni odhodki pri obratnih sredstvih

0

-3.738

-383.637

-349.333

Drugi poslovni odhodki

0

0

-95.009

0

Skupaj

0

-3.738

-518.765

-360.889

4.24Prihodki iz financiranja

Prihodki iz financiranja po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2020

2019

2020

2019

Prihodki od dividend

5.946.158

4.937.823

15.286

20.749

Drugi prihodki iz financiranja

68.333

83.594

944.739

472.159

Skupaj

6.014.491

5.021.417

960.025

492.908

Družba SALUS, Ljubljana, d.d. je v letu 2020 prejela 5.946.158 EUR prihodkov od dividend (2019: 4.937.823 EUR). Znesek 5.932.685 EUR (2019: 4.922.379 EUR) je družba prejela od odvisnih družb (SALUS, Veletrgovina, d.o.o., CARSO pharm d.o.o. (SI) in SANOLABOR, d.d.), preostali znesek pa iz naslova naložb v delnice družb, ki kotirajo v prvi kotaciji Ljubljanske borze.

Drugi prihodki iz financiranja Skupine SALUS zajemajo zamudne obresti v znesku 545.664 EUR (2019: 259.855 EUR), prihodke iz vrednotenja finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida v znesku 67.776 EUR (2019: 61.746 EUR) in druge finančne prihodke.

Drugi prihodki iz financiranja družbe SALUS, Ljubljana, d.d. pa zajemajo prihodke iz vrednotenja finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida v znesku 62.994 EUR (2019: 61.746 EUR) in druge finančne prihodke.

4.25Odhodki iz financiranja

Odhodki iz financiranja po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2020

2019

2020

2019

Obresti za prejeta posojila

-162.835

-188.700

-167.039

-191.239

Obresti iz finančnega najema/pravice do uporabe

-5.740

-5.739

-65.412

-69.140

Drugi odhodki iz financiranja

-243.005

-6.568

-399.646

-60.949

Skupaj

-411.580

-201.007

-632.097

-321.328

Drugi odhodki iz financiranja zajemajo odhodke iz slabitve finančnih naložb v znesku 254.134 EUR (2019: 3.160 EUR), odhodke iz vrednotenja finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida v znesku 25.940 EUR (2019: 18.604 EUR) in druge finančne odhodke.

4.26Čisti dobiček na delnico

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2020

2019

2020

2019

Čisti dobiček

4.770.628

4.388.042

10.130.643

5.902.591

Število izdanih delnic

104.375

104.375

104.375

104.375

Število lastnih delnic

0

0

0

0

Tehtano povprečno število izdanih navadnih delnic

104.375

104.375

104.375

104.375

Popravljeno povprečno število izdanih navadnih delnic

104.375

104.375

104.375

104.375

Osnovni in popravljeni dobiček na delnico (EUR/delnico)

45,71

42,04

97,06

56,55

Osnovni dobiček na delnico je izračunan tako, da se čisti dobiček lastnikov deli s tehtanim povprečnim številom navadnih delnic, pri čemer se izključijo lastne delnice. Družba/Skupina nimata potencialnih popravljalnih navadnih delnic, zato sta osnovni in popravljeni dobiček na delnico enaka.

4.27Pogojne obveznosti

Pogojne obveznosti po vrstah

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Izdane bančne garancije (javni razpisi) in pisma o nameri izdaje garancij

0

0

5.865.459

4.932.271

Izdane menice (javni razpisi)

0

0

2.754.719

1.842.386

Ostalo

0

0

420.375

690.188

Skupaj

0

0

9.040.553

7.464.845

Možne obveznosti v računovodskih izkazih niso pripoznane, ker bo njihov dejanski obstoj potrjen z nastopom ali nenastopom dogodkov šele v nenapovedljivi prihodnosti, na kar pa Skupina ne more vplivati. Skupina redno preverja, ali je za poravnavo možne obveznosti verjeten odliv sredstev, ki omogočajo ekonomske koristi. Če postane verjeten, se možna obveznost prerazporedi tako, da se v računovodskih izkazih zanjo oblikuje rezervacija v trenutku, ko se spremeni stopnja verjetnosti.

Dane garancije se nanašajo predvsem na družbi SALUS, Veletrgovina, d.o.o. in SANOLABOR, d.d., ki sta za dobljene posle na podlagi javnih naročil dolžni predložiti bančne garancije za dobro izvedbo del.

Skupina navaja, da bi lahko obstajale tudi pogojne obveznosti v skladu s točko 6 poslovnega dela letnega poročila, ki jih ni možno zanesljivo izmeriti.

4.28Poročanje po odsekih

Odseki poročanja

Podatki, ki jih Skupina SALUS poroča upravi, ki sprejema odločitve, so ločeni v tri odseke, ki sestavljajo ločene računovodske izkaze odvisnih družb. Dejavnosti, s katerimi se ukvarjajo te družbe, so smiselno zaokrožene dejavnosti, ki jih zagotavlja Skupina, in sicer:

dejavnost holdinga in naložbenja (zajema oddajo nepremičnin v najem in upravljanje finančnih naložb),

dejavnost trgovine in storitev (zajema veleprodajo in maloprodaja zdravil in medicinskih pripomočkov),

dejavnost trženja (zajema storitve trženja in aktivne prodaje).

Ni razlike med poslovnimi odseki in odseki poročanja.

Računovodske usmeritve poročajočih poslovnih odsekov so enake, kot veljajo za Skupino SALUS.

Iz prevzema družbe SANOLABOR, d.d. izhajajoči učinki so izkazani ločeno med nerazporejenimi zneski.

Poslovni odseki Skupine SALUS za leto 2020

2020

Holding in naložbenje

Trgovina in storitve

Trženje

Izločitve v Skupini

Nerazporejeni zneski

Uskupinjeno

Prihodki od prodaje

586.120

399.510.551

6.712.846

-6.140.988

0

400.668.529

Poslovni izid iz rednega poslovanja

-835.396

12.759.183

632.941

-44.490

-255.050

12.257.188

od tega amortizacija

-233.564

-3.281.776

-164.585

35.365

-255.050

-3.899.610

Redni EBITDA

-601.832

16.040.959

797.526

-79.855

0

16.156.798

Finančni prihodki

6.014.491

881.691

2.586

-5.938.743

0

960.025

Finančni odhodki

-411.580

-232.752

-38.929

51.164

0

-632.097

Čisti poslovni izid

4.770.628

11.045.455

501.680

-5.932.070

-255.050

10.130.643

Sredstva odseka

58.640.560

131.679.776

4.626.188

-55.065.541

6.460.987

146.341.970

naložbe v opredmetena osnovna sredstva (brez učinka MSRP 16 in učinka poslovnih združitev)

1.999

3.101.398

150.884

0

0

3.254.281

Obveznosti odseka

10.352.742

75.841.332

2.086.493

-1.972.903

0

86.307.664

Poslovni odseki Skupine SALUS za leto 2019

2019

Holding in naložbenje

Trgovina in storitve

Trženje

Izločitve v Skupini

Nerazporejeni zneski

Uskupinjeno

Prihodki od prodaje

475.873

345.856.699

5.533.861

-3.862.303

0

348.004.130

Poslovni izid iz rednega poslovanja

-430.923

8.035.388

616.203

-35.794

-255.050

7.929.824

od tega amortizacija

-258.685

-3.173.648

-58.655

38.135

-255.050

-3.707.903

Redni EBITDA

-172.238

11.209.036

674.858

-73.929

0

11.637.727

Finančni prihodki

5.021.417

388.842

6.974

-4.924.325

0

492.908

Finančni odhodki

-201.007

-154.120

-11.563

45.362

0

-321.328

Čisti poslovni izid

4.388.042

6.202.017

547.961

-4.980.379

-255.050

5.902.591

Sredstva odseka

60.230.672

118.804.575

4.969.519

-54.617.513

6.741.783

136.129.036

naložbe v opredmetena osnovna sredstva (brez učinka MSRP 16 in učinka poslovnih združitev)

13.975

1.928.736

156.101

0

0

2.098.812

Obveznosti odseka

12.077.647

67.770.613

2.557.481

-869.788

0

81.535.953

Dodatni podatki glede na geografsko območje za Skupino SALUS

Prihodki od prodaje

Dolgoročna sredstva (brez finančnih naložb in odloženih terjatev za davek)

2020

2019

2020

2019

Slovenija

373.423.953

323.685.525

39.953.750

39.969.806

Druge države

27.244.576

24.318.605

154.668

103.625

V prikazu geografskih območij so prihodki območja določeni na osnovi geografske lokacije kupcev, medtem ko so sredstva določena na podlagi geografske lokacije sredstev.

4.29Finančni instrumenti in obvladovanje tveganj

Finančni instrumenti, ki jih Skupina uporablja, so denarna sredstva in denarni ustrezniki, terjatve in obveznosti iz poslovanja, prejeta bančna posojila, dani depoziti in dana posojila ter vrednostni papirji. Skupina ne uporablja izpeljanih finančnih instrumentov. Glavna tveganja, ki izvirajo iz finančnih instrumentov, so obrestno, valutno, cenovno, kreditno ter likvidnostno tveganje. Skupina ugotovi in vsako leto ponovno ocenjuje izpostavljenost posameznim tveganjem.

Obrestno tveganje

Tveganje sprememb obrestnih mer je v Skupini SALUS opredeljeno kot nevarnost, da Skupina zaradi spremenjenih referenčnih tržnih obrestnih mer utrpi zvišanje stroškov financiranja iz naslova dolgoročnih finančnih virov ali znižanje prihodkov iz naslova dolgoročnih finančnih naložb. Tveganje sprememb obrestnih mer pri kratkoročnih finančnih virih in kratkoročnih finančnih naložbah se obvladuje v okviru likvidnostnih tveganj.

Skupina je obrestnemu tveganju izpostavljena v zanemarljivem deležu. Skupina ima dva zunanja vira dolgoročnega financiranja, pri čemer je dolgoročno posojilo v znesku 13.700.000 EUR, ki ga je najela družba SALUS, Ljubljana, d.d. za nakup družbe SANOLABOR, d.d. sklenjeno s fiksno obrestno mero. Drugo najeto posojilo v znesku 205.000 EUR pa je sklenjeno z variabilno obrestno mero, ki temelji na EURIBORju. Sprememba poslovnega izida zaradi spremembe referenčne mere ne bi imela pomembnega vpliva na poslovanje Skupine. Dolgoročne finančne naložbe Skupine niso vezane na referenčne tržne obrestne mere.

Valutno tveganje

Skupina SALUS je izpostavljena tveganju sprememb deviznih tečajev na nekaterih prodajnih in nabavnih trgih, ki izhaja iz različne vrednosti sredstev in obveznosti v posamezni valuti v izkazu finančnega položaja Skupine ter različne višine poslovnih prihodkov in odhodkov, ki jih Skupina ustvarja v posameznih valutah.

Ključni kategoriji, ki tvorita valutno pozicijo, sta terjatve do kupcev in obveznosti do dobaviteljev. Skupina večino blaga kupuje na evropskem trgu v EUR. Nabava v drugih valutah (USD, GBP) ni pomembna z vidika valutnega tveganja v primerjavi s celotnim obsegom nabav. Prodaja se vrši pretežno v lokalnih valutah družb v Skupini. Skupina valutno tveganje zato ocenjuje kot nizko. Iz naslova tujih valut je Skupina ustvarila neto negativne tečajne razlike v vrednosti 27.224 EUR.

Izpostavljenost tveganju sprememb ključnih deviznih tečajev Skupine SALUS je predstavljena v spodnji tabeli. Zneski so preračunani v EUR po tečaju na na dan bilance stanja. Družba SALUS, Ljubljana, d.d. posluje samo v domači valuti in tveganju sprememb deviznih tečajev ni izpostavljena.

HRK

MKD

USD

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Kratkoročne poslovne terjatve do kupcev

1.003.408

430.108

1.268.417

185.018

0

0

Denar in denarni ustrezniki

337.425

131.045

72.074

1.143.362

0

0

Kratkoročne poslovne obveznosti do dobaviteljev

-180.343

-96.158

-36.990

-45.902

-541.252

0

Neto izpostavljenost

1.160.490

464.995

1.303.501

1.282.478

-541.252

0

Največji delež v valutni poziciji imata hrvaška kuna in severno-makedonski denar, kar izvira iz naslova terjatev do kupcev na teh dveh trgih. V nasprotju z ostalimi valutami izkazuje Skupina SALUS v ameriških dolarjih presežek obveznosti nad sredstvi, to je kratko valutno pozicijo.

Gibanje hrvaške kune je bilo v letu 2020 za Skupino neugodno, saj se je v prvem četrtletju njegova vrednost precej oslabila (vsled velikega povpraševanja po devizah in splošni paniki zaradi izbruha pandemije), v nadaljevanju pa se je rahlo krepila. Od začetka do konca leta se je vrednost hrvaške kune, izražena v evrih, znižala za 1,3%. Vrednost makedonskega denarja se je v letu 2020 gibala v stabilnem pasu okoli 61,5 MKD za 1 EUR, razen padca v marcu kot posledici razglasitve pandemije. Ameriški dolar je v letu 2020 padal v primerjavi z evrom.

Sprememba vrednosti navedenih valut za 1% glede na EUR na dan 31.12.2020 oziroma 31.12.2019 bi poslovni izid pred davki Skupine SALUS spremenila v vrednosti, navedene v tabeli v nadaljevanju:

Vpliv na poslovni izid pred davki

2020

2019

Sprememba valute za %

1%

-1%

1%

-1%

HRK

-11.490,0

11.490,0

-4.604,0

4.604,0

MKD

-12.609,0

12.609,0

-12.698,0

12.698,0

USD

5.359

-5.359

0

0

Analiza predpostavlja, da razen tečaja vse spremenljivke ostanejo nespremenjene. Pri izračunu vpliva je upoštevano stanje terjatev in obveznosti, ki so nominirane v lokalnih valutah.

Glede na nizek obseg izpostavljenosti v tujih valutah in zgodovinska nihanja tečajev tujih valut v primerjavi z evrom se Skupina SALUS ne poslužuje instrumentov zavarovanja.

Kreditno tveganje

Ključno kreditno tveganje finančnih sredstev Skupine SALUS izhaja iz nevarnosti neizpolnitve nasprotne stranke (t.j. da nasprotna stranka ne bi poravnala svojih obveznosti).

Maksimalno izpostavljenost kreditnemu tveganju predstavlja knjigovodska vrednost finančnih sredstev, kot sledi:

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek izkaza poslovnega izida

897.704

647.006

1.026.542

700.362

Obveznice

0

222.000

0

222.000

Kratkoročna posojila

5.769

32.223

43.824

80.895

Kratkoročne terjatve do kupcev

56.859

52.816

51.301.765

42.700.436

Druge kratkoročne poslovne terjatve

1.294

1.513

732.916

602.405

Dolgoročna posojila

0

5.091

54.758

79.119

Denar in denarni ustrezniki

1.309.098

2.702.730

8.821.103

14.337.438

Skupaj

2.270.724

3.663.379

61.980.908

58.722.655

Največji in kreditnemu tveganju najbolj izpostavljen del finančnih sredstev so terjatve do kupcev.

Skupina posluje le s priznanimi in kreditno sposobnimi kupci, pred izvedbo posla z odloženim plačilom pa preveri njihovo kreditno sposobnost ter jim dodeli ustrezen kreditni limit. Kreditni limit se vsaj enkrat letno revidira. Terjatve do kupca glede na zapadlost in interni kreditni limit se redno dnevno spremlja, tako da je možen takojšen odziv na poslabšanje kreditne situacije z namenom, da se izpostavljenost slabim terjatvam ohranja na nizki ravni. Nekatere terjatve so dodatno zavarovane z bančnimi garancijami in/ali kreditnim zavarovanjem. Sistem nadzora nad kreditnim tveganjem Skupina stalno izpopolnjuje. Rezultat procesa kreditne kontrole je majhen odstotek odpisov in slabitev terjatev v Skupini SALUS.

Kratkoročne terjatve do kupcev so se glede na konec leta 2019 v Skupini SALUS povišale za 8,64% odstotka. Razlog zvišanja terjatev je predvsem v višji prodaji oziroma fakturirani realizaciji v zadnjem kvartalu in s tem posledično višjih odprtih terjatvah ter tudi poslabšanju plačil bolnišničnega sektorja, ki je bilo prisotno tekom celotnega leta.

Skupina ima dva kupca, ki predstavljata pomemben obseg terjatev na dan 31.12.2020. Pomembno kopičenje kreditnega tveganja ni prisotno.

Zapadlost kratkoročnih terjatev do kupcev

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

nezapadle

55.169

43.471

40.965.421

32.031.227

do 30 dni

845

845

5.859.226

5.032.672

od 31–60 dni

845

8.500

3.329.581

3.047.744

od 61–90 dni

0

0

592.419

545.578

od 91–150 dni

0

0

270.393

958.887

nad 150 dni

0

0

284.725

1.084.328

Skupaj

56.859

52.816

51.301.765

42.700.436

Gibanje popravka vrednosti terjatev do kupcev

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

2020

2019

2020

2019

Stanje 1.1.

4.005

4.005

168.392

175.922

Popravek napake preteklih let

0

0

0

-11.829

Poplačila oslabljenih terjatev

0

0

-3.856

-3.719

Odpisi

-4.005

0

-27.331

-2.581

Dodatne oslavitve v letu

0

0

1.240

10.599

Tečajne razlike

0

0

-33

0

Stanje 31.12.

0

4.005

138.412

168.392

Manjši del finančnih sredstev predstavljajo denar in denarni ustrezniki (pri prvovrstnih bankah), obveznice, naložbe v kapitalske instrumente (kotirajoče in nekotirajoče) ter dana posojila tretjim osebam, ki so v celoti zavarovana s hipotekami.

Likvidnostno tveganje

Likvidnost se zagotavlja z enotnim pristopom do bank in prek kratko, srednje in dolgoročnih načrtov denarnih tokov, s čimer se lahko pravočasno napove morebitne likvidnostne presežke oziroma primanjkljaje in se jih optimalno upravlja. Skupina presežke denarnih sredstev plasira v bančne depozite in netvegane vrednostne papirje, ki so likvidni in jih je mogoče brez večjih stroškov spremeniti v likvidna sredstva. Največji družbi v Skupini, SALUS, Veletrgovina, d.o.o. in SANOLABOR, d.d., imata možnost samodejne zadolžitve na transakcijskem računu, kar jima omogoča prebroditev kratkoročnih likvidnostnih vrzeli.

Finančne obveznosti Skupine predstavlja v glavnini prejeto bančno posojilo, najeto septembra 2018 za namen financiranja transakcije nakupa delnic družbe SANOLABOR, d.d., v znesku 13.700.000 EUR z dobo zapadlosti 7 let. Posojilo se odplačuje v enakih kvartalnih obrokih. Zavarovano je s podpisanimi bianco menicami. Kreditna pogodba vključuje bančne zaveze, in sicer spoštovanje naslednjih kazalnikov:

neto dolg / EBITDA < 3,0 in

neto dolg / kapital < 0,6.

Finančne zaveze se preverjajo enkrat letno. Za leto 2020 je Skupina spoštovala bančne zaveze, in sicer sta kazalnika znašala:

neto dolg / EBITDA: 0,266

neto dolg / kapital: 0,072

Finančne obveznosti iz posojil po zapadlosti

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

do 1 meseca

20.689

0

20.689

279

od 1 do 3 mesecev

514.155

538.985

574.579

539.540

od 3 mesece do 1 leta

1.542.465

1.542.465

1.983.758

1.594.833

od 1 do 5 let

7.712.327

8.226.483

7.861.734

8.226.483

več kot 5 let

0

1.542.466

0

1.542.465

Skupaj

9.789.636

11.850.399

10.440.760

11.903.600

Finančne obveznosti iz najema po zapadlosti

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

do 1 meseca

1.106

221

82.485

78.318

od 1 do 3 mesecev

456

456

164.971

156.635

od 3 mesece do 1 leta

2.288

2.289

742.370

704.855

od 1 do 5 let

22.249

22.248

1.706.375

2.330.938

več kot 5 let

0

0

0

0

Skupaj

26.099

25.214

2.696.201

3.270.746

Tabeli sta pripravljeni na osnovi nediskontiranih denarnih tokov za finančne obveznosti in prikazuje prvi možni trenutek, ko lahko obveznosti zapadejo v plačilo.

Knjigovodske in poštene vrednosti finančnih instrumentov

Nivo poštene vrednosti

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

knjigovodska vrednost 31.12.2020

poštena vrednost 31.12.2020

knjigovodska vrednost 31.12.2020

poštena vrednost 31.12.2020

Finančna sredstva po odplačni vrednosti:

5.769

5.769

98.582

98.582

Obveznice

3

0

0

0

0

Posojila drugim (dolgoročni in kratkoročni del)

3

5.769

5.769

98.582

98.582

Finančna sredstva po pošteni vrednosti preko izkaza poslovnega izida:

637.464

637.464

681.972

681.972

Finančne naložbe – tržne

1

293.098

293.098

326.341

326.341

Finančne naložbe – netržne

3

344.366

344.366

355.631

355.631

Kratkoročne poslovne terjatve

3

58.153

58.153

52.034.681

52.034.681

Dolgoročne finančne obveznosti

3

7.734.576

7.734.576

9.568.109

9.568.109

Kratkoročne finančne obveznosti

3

2.111.149

2.111.149

3.598.842

3.598.842

Kratkoročne poslovne obveznosti

3

32.666

32.666

68.303.468

68.303.468

Nivo poštene vrednosti

SALUS, Ljubljana, d.d.

Skupina SALUS

knjigovodska vrednost 31.12.2019

poštena vrednost 31.12.2019

knjigovodska vrednost 31.12.2019

poštena vrednost 31.12.2019

Finančna sredstva po odplačni vrednosti:

259.314

259.314

382.014

382.014

Obveznice

3

222.000

222.000

222.000

222.000

Posojila drugim (dolgoročni in kratkoročni del)

3

37.314

37.314

160.014

160.014

Finančna sredstva po pošteni vrednosti preko izkaza poslovnega izida:

647.006

647.006

700.362

700.362

Finančne naložbe – tržne

1

302.640

302.640

344.731

344.731

Finančne naložbe – netržne

3

344.366

344.366

355.631

355.631

Kratkoročne poslovne terjatve

3

54.329

54.329

43.302.841

43.302.841

Dolgoročne finančne obveznosti

3

9.791.197

9.791.197

12.099.886

12.099.886

Kratkoročne finančne obveznosti

3

2.175.446

2.175.446

3.165.490

3.165.490

Kratkoročne poslovne obveznosti

3

46.167

46.167

63.156.340

63.156.340

Skupina SALUS ocenjuje, da poštena vrednost posojil drugim in obveznic ne odstopa pomembno od njihove knjigovodske vrednosti. Prav tako Skupina SALUS ocenjuje, da je poštena vrednost kratkoročnih terjatev in obveznosti zaradi njihove ročnosti in posledično nediskontiranja enaka njihovi knjigovodski vrednosti.

Skupina tudi ocenjuje, da je za kapitalske instrumente, ki ne kotirajo na borzi, njihova knjigovodska vrednost dober približek poštene vrednosti, saj gre za nepomembne zneske, do pomembnih sprememb njihovega finančnega položaja in trgov, na katerih poslujejo, pa ni prišlo.

Dolgoročne in kratkoročne finančne obveznosti predstavljata na trgu najeti bančni posojili. Ker se razmere na trgu in finančni položaj Skupine SALUS nista pomembno spremenila, Skupina ocenjuje, da je knjigovodska vrednost najboljša ocena njihove poštene vrednosti na dan 31.12.2020.

Upravljanje s kapitalsko ustreznostjo

Skupina SALUS kot kapital opredeljuje lastniški in dolžniški kapital. Skupina ni podvržena s strani tretjih naloženim kapitalskim zahtevam.

Primarni cilji upravljanja kapitala Skupine so zagotoviti kapitalsko ustreznost, finančno stabilnost in dolgoročno plačilno sposobnost za zagotovitev razvoja poslovanja in čim višje vrednosti za delničarje, ki se uresničuje prek rasti tečaja delnice in politike stabilnih dividend. Politika upravljanja s kapitalom se v letu 2020 ni spremenila glede na preteklo leto.

Finančno stabilnost dokazuje tudi pridobljena bonitetna odličnost AAA, ki jo izdaja družba BISNODE.

4.30Posli s povezanimi osebami

Obvladujoča družba SALUS, Ljubljana, d.d. ima nepomemben obseg poslovanja z družbami v Skupini, ravno tako pa je nepomemben tudi obseg poslov med posameznimi družbami v Skupini. Posli s povezanimi strankami so opravljeni pod primerljivimi tržnimi pogoji, ki jih družba sklepa s tretjimi, nepovezanimi osebami.

Posli z družbami v Skupini SALUS

2020

2019

Prihodki od prodaje

6.211.046

3.796.623

Odvisne družbe

6.185.775

3.796.478

Pridružene družbe

25.271

145

Nabavna vrednost prodanega blaga

4.166.166

2.507.714

Odvisne družbe

4.166.166

2.507.714

Pridružene družbe

0

0

Stroški poslovanja

2.106.851

1.450.204

Odvisne družbe

1.983.257

1.326.884

Pridružene družbe

123.594

123.320

Prihodki iz financiranja

5.938.743

4.924.341

Odvisne družbe

5.938.743

4.924.341

Pridružene družbe

0

0

Odhodki iz financiranja

51.519

45.763

Odvisne družbe

51.163

45.363

Pridružene družbe

356

400

Terjatve in obveznosti do družb v Skupini SALUS

31.12.2020

31.12.2019

Terjatve iz poslovanja

1.585.358

1.172.513

Odvisne družbe

1.581.551

1.169.170

Pridružene družbe

3.807

3.343

Obveznosti iz poslovanja

1.581.551

1.169.170

Odvisne družbe

1.581.551

1.169.170

Pridružene družbe

0

0

Dana posojila

200.000

168.054

Odvisne družbe

200.000

168.054

Pridružene družbe

0

0

Prejeta posojila

250.022

218.085

Odvisne družbe

200.000

168.054

Pridružene družbe

50.022

50.031

Sredstva iz poslovnega najema

162.394

174.963

Odvisne družbe

162.394

174.963

Pridružene družbe

0

0

Obveznosti iz poslovnega najema

197.368

190.676

Odvisne družbe

197.368

190.676

Pridružene družbe

0

0

Bruto prejemki skupin zaposlenih

2020

2019

Uprava

709.744

573.184

Nadzorni svet

75.948

51.892

V letu 2020 ni bilo odobrenih posojil ali danih predplačil upravi in nadzornemu svetu, niti prevzema obveznosti v njihovem imenu.

Strošek, povezan z delom uprave, je v letu 2020 znašal 1.201.016 EUR (2019: 651.298 EUR) in se v celoti nanaša na kratkoročne zaslužke zaposlencev. Znesek za leto 2020 vsebuje tako izplačila za leto 2019 kot tudi pričakovani strošek za leto 2020 v posledici posredne obveze iz tega naslova. Strošek nadzornega sveta je v letu 2020 znašal 81.179 EUR (2019: 73.874 EUR).

4.31Dogodki po koncu obračunskega obdobja

Po datumu poročanja ni bilo dogodkov, ki bi pomembno vplivali na računovodske izkaze za leto 2020 ali katere bi morali dodatno razkrivati.      

5PRILOGE

V skladu s tretjim odstavkom 10. člena Akta o ustanovitvi družbe SALUS, Veletrgovina, d.o.o. in sprejete zaveze družbe SALUS, Ljubljana, d.d. na 28. redni skupščini družbe dne 26.4.2013 poslovodstvo objavlja tudi računovodske izkaze odvisne družbe SALUS, Veletrgovina, d.o.o. Pojasnila k računovodskim izkazom so objavljena v letnem poročilu družbe SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

Izkaz poslovnega izida družbe SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

2020

2019

Čisti prihodki od prodaje

311.590.635

277.123.233

Nabavna vrednost prodanega blaga

–292.498.216

–259.743.342

Kosmati poslovni izid

19.092.419

17.379.891

Stroški prodajanja z amortizacijo

–6.767.157

–6.108.999

Stroški splošnih dejavnosti

–6.190.944

–5.568.526

Drugi poslovni prihodki

269.510

8.558

Drugi poslovni odhodki

–30.849

–52.913

Poslovni izid iz poslovanja

6.372.979

5.658.011

Prihodki iz financiranja

426.963

261.825

Odhodki iz financiranja

–50.189

–55.861

Poslovni izid po financiranju

6.749.753

5.863.975

Drugi prihodki

0

0

Drugi odhodki

–7

–555.814

Davek iz dobička

–1.127.252

–1.034.687

Odloženi davki

999

59.265

Čisti dobiček / (izguba) poslovnega leta

5.623.493

4.332.739

Izkaz finančnega položaja SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

SALUS, Veletrgovina, d.o.o.

31.12.2020

31.12.2019

Neopredmetena sredstva

1.936.184

2.023.537

Opredmetena osnovna sredstva

25.267.874

24.529.396

Naložbene nepremičnine

0

0

Naložbe v pridružene družbe

5.670

5.464

Finančne terjatve

52.361

74.028

Dolgoročne poslovne terjatve

0

0

Terjatve za odloženi davek

94.322

92.942

Druga dolgoročna sredstva

0

0

Skupaj dolgoročna sredstva

27.356.411

26.725.367

Zaloge

24.663.213

21.697.527

Kratkoročne finančne naložbe

21.667

21.667

Kratkoročne poslovne terjatve

35.438.842

33.039.304

Terjatve za davek od dohodka

0

0

Denarna sredstva in denarni ustrezniki

6.436.286

8.344.506

Sredstva na podlagi pogodb s kupci

0

0

Dani predujmi in druga sredstva

950.814

814.816

Skupaj kratkoročna sredstva

67.510.822

63.917.820

Skupaj sredstva

94.867.233

90.643.187

Osnovni kapital

30.000.000

30.000.000

Rezerve

3.845.855

3.845.855

Lastne delnice

0

0

Rezerva za pošteno vrednost

–30.905

–27.278

Dobiček preteklih let

0

0

Dobiček tekočega leta

5.623.493

4.332.739

Neobvladujoči delež

0

0

Skupaj kapital

39.438.443

38.151.316

Dolgoročne poslovne obveznosti

0

0

Dolgoročne finančne obveznosti

146.004

146.004

Rezervacije

382.621

368.096

Druge dolgoročne obveznosti

41.551

158.919

Skupaj dolgoročne obveznosti

570.176

673.019

Kratkoročne poslovne obveznosti

53.897.789

51.060.288

Obveznosti za davek od dohodka

265.013

2.937

Kratkoročne finančne obveznosti

25.943

19.458

Obveznosti na podlagi pogodb s kupci

43.955

72.089

Druge kratkoročne obveznosti

625.914

664.080

Skupaj kratkoročne obveznosti

54.858.614

51.818.852

Skupaj obveznosti in kapital

94.867.233

90.643.187