Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-1-
VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 20
20
TOMA, a.s.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-2-
OBSAH
ÚVOD
..........................................................................................................................
3
A. ZÁKLADNÍ ÚDAJE O EMITENTOVI
.......................................................................
5
B.
SAMOSTATNÁ ČÁST PODLE
§ 118 ODST. 4 PÍSM. J), ZÁKONA
Č. 256 / 2004 SB. , O
PODNIKÁNÍ NA KAPITÁLOVÉM
TRHU
...................................
6
C
. ÚDAJE O ČINNOSTI
............................................................................................
28
D
. ÚDAJE O MAJETKU A FINANČNÍ SITUACI EMITENTA
.....................................
38
E.
ÚČETNÍ ZÁVĚRKA
EMITENTA ZA ROK 2020
.....................................................
70
PŘÍLOHA K ÚČETNÍ ZÁVĚRCE E
MITENTA ZA ROK 2020
...............................
75
F
. OSTATNÍ INFORMACE
......................................................................................
108
PROHLÁŠENÍ
OSOB
ODPOVĚDNÝCH ZA VÝROČNÍ ZPRÁVU 20
20
.................
110
ZPRÁVA O VZTAZÍCH MEZI PROPOJENÝMI OSOBAMI
......................................
111
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-3-
ÚVOD
TOMA, a.s. (
T
ovárna
O
buvnických
MA
teriálů) vznikla dne 29.03. 1991 delimitací ze
státního podniku Svit Zlín. V
roce 1993 byla společnost zprivatizována formou
kuponové privatizace. Součástí privatizačního procesu byl přímý prodej samostatných
výrobních jednotek (koželužská, papírenská, textilní, strojírenská a chemická výroba)
s
tím, že se společnost TOMA, a.s. stala příjemcem splátek za prodej těchto jednotek
a současně správcem průmyslového areálu. Z
toho důvodu zůstaly ve vlastnictví
společnosti areálové komunikace, energetické rozvody, železniční vlečka, budovy a
pozemky s
touto činností související. Postupně nabyla společnost zpět část prodaného
movitého a nemovitého majetku, který nebyl splacen, popř. investovala do dalšího
vhodného majetku.
Svou činností, organizací, pracovními postupy a podnikatelským jednáním navazuje
společnost TOMA, a.s. na Baťovy pomocné závody, které zahájily v
r. 1935 v
areálu
průmyslovou výrobu. V celém průmyslovém areálu je obtištěn vizionářský duch
Tomáše Bati a nachází se zde i místo, kde významný český podnikatel našel při
leteckém neštěstí svou smrt. V průmyslovém areálu podniká okolo 130 firem, ve
kterých je zaměstnáno cca 2
000 pracovníků.
Nejvýznamnější službou je nákup, výroba a rozvod elektrické energie
.
Dále pak
distribuce pitné a užitkové vody
,
odvádění
a
čištění odpadních vod,
zpracování
odpadů,
pronájem nemovitostí
,
poskytování finančních služeb
a provoz akreditované
laboratoře.
T
yto činnosti jsou zaměřeny především na průmyslový areál
y TOMA a
Moravan v
Otrokovicích, kde společnost vlastní inženýrské sítě, komunikace, některé
pozemky a budovy. Společnost provozuje průmyslovou čistírnu odpadních vod
v
Otrokovicích s
kapacitou 250,000 ekvivalentních obyvatel.
Společnost dále vlastní
nemovitosti ve Zlíně a Hulíně, které
pronajímá.
Průměrný přepočtený počet
zaměstnanců společnosti v
roce 2020 byl 105.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-4-
UPOZORNĚNÍ
Společnost TOMA, a.s. je v
textu této výroční zprávy rovněž uváděna pod označením
“společnost“, „podnik“ nebo „emitent“.
Za pojem „současná doba“ lze
v textu v
ýroční zprávy dosadit
duben 2021.
Od roku
2005 společnost TOMA, a.s. sestavuje roční účetní závěrku a roční
konsolidova
nou účetní závěrku v
souladu s M
ezinárodními standardy účetního
výkaznictví
ve znění přijatém EU
(International Accounting Standards
–
IAS a
International Financial Reporting Standards
–
IFRS). V textu
výroční zprávy jsou za
rok 2020
uváděny údaje, které jsou v
souladu s metodikou IAS / IFRS. Vzhledem
k
tomu, že příloha účetní závěrky obsahuje některé údaje, jež mají být rovněž uvedeny
v textu výroční zprávy a z
důvodu omezení
duplicity
uváděných informací, je v
takovém
případě v
textu výroční zprávy uveden pouze odkaz na přílohu účetní závěrky za rok
2020
případně na ostatní přílohy této výroční zprávy.
Společnost
TOMA, a.s. sestavuje za rok 2020
mimo
individuální
rovněž
konsolidovanou účetní závěrku v
souladu s metodikou IAS / IFRS a konsolidovanou
výroční zprávu. Konsolidovaná výroční zpráva za rok
2020
, jejíž součástí je i
konsolidovaná účetní závěrka a příloha konsolidované účetní závěrky, tvoří nedílnou
součást této výroční zprávy.
V souvislosti s
ustanovením 118 odst. 9
Zákona o podnikání na kapitálovém trhu
(dále
ZPKT) zakládajícím povinnost předložit souhrnnou vysvětlující zprávu akcionářům na
valné hromadě sděluje
vedení společnosti následující: Na základě doporučení ČNB
společnost samostatnou souhrnnou zprávu nevypracovává a informace podle § 118
odst. 5
písm.
a
) až
k) podle Informace jsou
obsaženy v
samostatné
te
xtové části této
výroční zprávy.
Veškeré veřejně přístupné informace, materiály a dokumenty týkající se společnosti
jsou k
nahlédnutí v
sídle společnosti. Významné informace jsou rovněž uveřejňovány
na internetové adrese společnost
i.
Nově je celá zpráva auditora vyjadřující se
k
individuální i
ke
konsolidované části
zprávy umístěna
na konec tohoto dokumentu.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-5-
A. ZÁKLADNÍ ÚDAJE O EMITENTOVI
Obchodní firma (název):
TOMA, a.s.
Sídlo:
Ulice
tř. Tomáše
Bati 1566
Obec
Otrokovice
PSČ
76502
Země
Česká republika
Telefon
+420 577 662 001
IČ:
18152813
DIČ:
CZ18152813
LEI:
315700ZU845ROXQMFL76
Bankovní spojení:
17424213 / 0300
ČSOB, a.s., České Budějovice
181367070 / 0600 MONETA Money Bank, a.s.,
Kroměříž
5014502020 /
5500 Raiffeisenbank, a.s., Zlín
Internetová adresa:
Datum zápisu do
OR:
29.3.1991
Právní forma:
akciová společnost
Doba trvání společnosti:
doba neurčitá
Společnost zapsaná:
v
obchodním rejstříku vedeného Krajským obchodním
soudem v
Brně, spisová značka oddíl B vložka 464
Založení:
zakladatelským plánem Obuvnického průmyslu Svit, a.s.
Zlín ze dne
18. 3. 1991
ve smyslu §§15,25,62 a
dalších
ustanovení
zákona
č.
104/1990
Sb.
O
akciových
společnostech
Základní kapitál:
1.477.266 tis.Kč
Právní předpisy:
emitent se řídí platnými právními předpisy České r
epubliky
Předmět podnikání emitenta:
•
Vodoinstalatérství, topenářství
•
Poskytování technických služeb k ochraně majetku a osob
•
Z
ámečnictví, nástrojařství
•
Ostraha majetku a osob
•
Opravy silničních vozidel
•
Technicko-
organizační činnost v oblasti požární ochrany
•
Silniční motorová doprava
-
nákladní vnitrostátní provozovaná vozidly o
největší povolené hmotnosti do 3,5 tuny včetně,
-
nákladní vnitrostátní
provozovaná vozidly o největší povolené hmotnosti nad 3,5 tuny,
-
nákladní
mezinárodní provozovaná vozidly o největší povolené hmotnosti do 3,5 tuny
včetně,
-
nákladní mezinárodní provozovaná vozidly o největší povolené
hmotnosti nad 3,5 tuny
•
Opravy ostatních dopravních prostředků a pracovních strojů
•
Montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení
•
Podnikání v oblasti nakládání s nebezpečnými odpady
•
Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského
zákona
•
Distribuce elektřiny
•
Distribuce plynu
•
Rozvod tepelné energie
•
Obchod s
elektřinou
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-6-
F. SAMOSTATNÁ ČÁST PODLE § 118 ODST. 4 PÍSM.
J), ZÁKONA Č. 256 / 2004
SB. , O PODNIKÁNÍ NA KAPITÁLOVÉM TRHU
Na
základě upozornění ČNB a v
souladu s § 118 odst. 4. písm. b), c), e), j) a § 118
odst. 5 zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu uvádí společnost
všechny podle uvedených ustanovení zákona požadované a ostatní relevantní
informace v
této samostatné části výroční zprávy.
Kodex řízení a správy společnosti, etický kodex a politika rozmanitosti
Společnost TOMA, a.s. nemá závazný kodex správy
a řízení
společnosti. Do
výkonných a dozorčích orgánů, managementu, podnikových výborů a komisí jsou
voleny nebo jmenovány osoby s
dostatečnou kvalifikací a vzděláním. Osoby
s
dostatečnými pracovními i osobními zkušenostmi, osoby bezúhonné a čestné.
Členové orgánů, management, vedoucí pracovníci a zaměstnanci společnosti dodržují
obecně akceptované zásady obchodní etiky a morálky. Je zajištěno efektivní řízení
společnosti s
ohledem na zájmy akcionářů, nejsou nikterak omezována práva
akcionářů a důraz je kladen na spravedlivé zacházení s
akcionáři. Při řízení
společnosti je brán ohled na zájmy všechny zainteresovaných stran, důraz je kladen
na informovanost těchto stran a celkovou průhlednost řízení společnosti. Průhlednost
je zajišťována zejména zveřejňováním všech
podstatných skutečností o činnosti
podniku na internetových stránkách společnosti a řádným plněním informačních
povinností vůči dotčeným orgánům.
Lze konstatovat, že vedoucí osoby se při výkonu svých pracovních povinností a
uplatňování svých pravomocí de facto řídí převážnou většinou ustanovení Kodexu
správy a řízení
ČR
(2018
). Formální byť dobrovolné přijetí
k
odexu správy
a řízení
společnosti bude emitentem zvažováno.
V
květnu 2017 byl společností dobrovolně přijat etický kodex. Představuje souhrn
morálních požadavků, pravidel, principů a ideálů, podle kterých by se měl řídit každý
zaměstnanec i orgány společnosti, a to ve vztahu k externímu i internímu prostředí.
Popisuje možné porušení, poskytuje návod při identifikaci a řešení etických problémů
a vysvětluje, jak je třeba hlásit porušení etických zásad. Etický kodex je nástrojem,
který zvyšuje standart chování zaměstnanců, podporuje rozvoj etiky a firemní kultury,
napomáhá ke zlepšení mezilidských vztahů na pracovištích a přispívá také ke zlepšení
dobrého jména společností. Do etického kodexu je možné
nahlédnout v
sídle
společnosti.
Spo
lečnost nemá stanovenu vlastní politiku rozmanitosti uplatňovanou na statutární
orgán
(představenstvo),
dozorčí radu
ani jiné orgány, výbory a podnikové komise
. Do
těchto orgánů
byli a
jsou navrhováni lidé bez rozdílu pohlaví, věku a
vzdělání
.
Vedení
společnosti akcionáře a ostatní zainteresované strany
ujišťuje o tom,
že při výběru
navrhovaných č
l
enů těchto orgánů nikdy nedocházelo k
jakémukoliv
z
nevýhodňování
nebo naopak protěžování
některých skupin
osob z hlediska jejich
věku, pohlaví,
vzdělání nebo odborných znalostí a zkušeností
. Z
těchto důvodu vedení společnosti
nepovažuje za nutné ani potřebné
vlastní
politiku rozmanitosti implementovat.
Informace o přístupu k
rizikům procesu účetního výkaznictví
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-7-
Společnost TOMA, a.s. a její dceřiné společnosti vedou účetnictví v
souladu se
zákonem o účetnictví,
účetním rámcem jsou mezinárodního standardy účetního
výkaznictví, podle znění přijatým EU
(IF
RS). Mimo zákona o účetnictví a IFRS se
vedení evidence řídí další platnou legislativou zejména zákonem o DPH, zákonem o
dani z
příjmu, občanským
zákoníkem atd.
Účetnictví společnosti a jejích dcer je vedeno průběžně a nepřetržitě. Vedení účetnictví
a so
uvisející procesy je metodicky popsáno ve vnitropodnikových směrnicích
(směrnice o vedení účetnictví, směrnice o oběhu účetních dokladů, podpisový a
organizační řád atd.). Každý měsíc do 15. dne probíhá uzávěrka předešlého měsíce.
Měsíční závěrku zajišťuje
hlavní účetní společnosti a pověření účetní dceřiných
podniků. Na celý proces vedení účetnictví a daní společnosti a jejích dcer dohlíží
ekonomický ředitel společnosti TOMA, a.s.
a odborně garantuje metodik daní
účetnictví TOMA, a.s..
Společnost dále spol
upracuje s auditorskou firmou a
odpovědným auditorem. Auditor v
průběhu účetního období dohlíží na správnost
vedení účetnictví společnosti. Auditor mimo jiné ověřuje individuální účetní závěrku a
konsolidovanou účetní závěrku. Roční účetní závěrky dceřiných podniků jsou rovněž
ověřovány auditory. Seznam auditorů, jež ověřují účetní závěrky, je uveden
v
konsolidované výroční zprávě.
Společnost má jako
vnitřní
kontrolní orgán dále zřízen auditingovou komisi, která dle
pokynů managementu provádí vnitřní audit vedení účetnictví
a podkladů pro účetnictví
na jednotlivých podnikových odborech a
vybraných dceřiných společnostech
. Pro
vedení společnosti jsou z
těchto auditů zpracovávány auditingové zprávy, které
popisují zjištěné nedostatky a navrhují opatření k
nápravě.
Společnost má zřízen výbor
pro audit
, který
také dohlíží na správnost vedení účetnictví.
Všechny výše popsané skutečnosti dávají dostatečné záruky, že společnost a její
dceřiné podniky využívají dostatek nástrojů a odborné pomoci, aby maximálně
předešly rizikům ve vztahu k
procesu účetního výkaznictví.
Ustanovení stanov společnosti k vedení účetnictví:
1)
Účetním obdobím je kalendářní rok, nestanoví
-
li zákon v
konkrétním případě jinak.
2)
Společnost je povinna zajišťovat řádné vedení účetní evidence v souladu s
obecně
závaznými předpisy.
3)
Po skončení účetního období sestavuje společnost účetní závěrku podle obecně
závazných předpisů.
4)
Řádná, mimořádná, konsolidovaná a mezitímní účetní závěrka musí být sestavena
způsobem odpovídajícím obecně závazným právním předpisům a
účetním
předpisům
tak, aby ve všech významných ohledech věrně zobrazovala majetek,
závazky, vlastní kapitál společnosti
a výsledek hospodaření.
Pozn.: Další informace o rizicích, jež společnost podstupuje v
souvislosti
se svým
účetním výkaznictvím, jsou uvedeny v
přílohách individuální i konsolidované účetní
závěrky.
Postupy rozhodování statutárních a dozorčích orgánů, výbor pro audit a
podnikové komise
Společnost TOMA, a.s. má představenstvo a dozorčí radu, jejíž členové jsou řádně
zvolení valnou hromadou akcionářů. Postavení a působnost členů představenstva a
dozorčí rady je popsána ve stanovách společnosti a také v
této části výroční zprávy.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-8-
V
případech, které stanovy neřeší, se postupuje v
souladu s platnou legislativou ,
zejména zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „občanský zákoník“), a
zákonem č. 90/2012 Sb., zákon o obchodních společnostech a družstvech (zákon o
obchodních korporacích), dále jen „zákon o obchodních korporacích“.
Rozhodování představenstva (ze stanov společnosti):
1)
Představenstvo je způsobilé se usnášet, je
-
li na jeho zasedání přítomna
nadpoloviční většina jeho členů.
2)
K přijetí rozhodnutí ve všech záležitostech projednávaných na zasedání
představenstva je zapotřebí, aby pro ně hlasovala nadpoloviční většina všech
členů představenstva.
3)
Jestliže s tím souhlasí všichni členové představenstva, může představenstvo učinit
rozhodnutí i mimo zasedání (per rollam). V takovém případě se však k návrhu
rozhodnutí musí písemně vyjádřit všichni členové představenstva a rozhodnutí
musí být přijato jednomyslně
.
4)
Rozhodnutí učiněné mimo zasedání musí být uvedeno v zápisu z
nejblíže
následujícího zasedání představenstva.
5)
Veškerou organizační činnost spojenou s rozhodováním mimo zasedání
představenstva zajišťuje předseda představenstva, v době jeho nepřítomnosti
místopředseda představenstva
nebo jiný předsedou nebo místopředsedou
představenstva pověřený člen představenstva
Rozhodování dozorčí rady (ze stanov společnosti)
:
1)
Dozorčí rada je způsobilá rozhodovat, je
-
li na jejím zasedání osobně přítomna
nadpoloviční většina jejích členů.
2)
K přijetí rozhodnutí ve všech záležitostech projednávaných dozorčí radou je
zapotřebí, aby pro ně hlasovala
nadpoloviční většina všech členů dozorčí rady.
3)
Jestliže s tím souhlasí všichni členové dozorčí rady, může dozorčí rada učinit
rozhodnutí i mimo zasedání. V takovém případě se však k návrhu rozhodnutí musí
vyjádřit písemně všichni členové dozorčí rady a rozhodnutí musí být přijato
jednomyslně.
4)
Rozhodnutí učiněné mimo zasedání musí být uvedeno v zápisu z nejbližšího
zasedání dozorčí rady.
5)
Veškerou organizační činnost spojenou s rozhodováním mimo zasedání dozorčí
rady zajišťuje předseda dozorčí rady.
Vrcholový management společnosti se skládá
z
člena představenstva pověřeného
řízením společnosti, ekonomického ředitel
e,
technického ředitele
a ředitele pro
akvizice
. Členové managementu jsou do svých funkcí jmenování představenstvem
společnosti. Kompetence a rozhodovací pravomoci členů managementu se řídí
organizačním a podpisovým řádem společnosti. Obecně se nijak významně neliší od
ustanovení platné legislativy a obvyklých zvyklostí (jejich postavení a působnost je
popsána dále).
Výbor pro audit
Výbor pro audit není orgánem společnosti. Výbor pro audit vykonává rovněž další
působnost, která případně vyplývá z
právních předpisů. Působností výboru pro audit
není dotčena působnost jiných orgánů společnosti podle právních předpisů a stanov.
Pravomoc
i a povinnosti výboru pro audit:
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-9-
1)
sleduje postup sestavování účetní závěrky a konsolidované účetní závěrky,
2)
sleduje účinnost vnitřní kontroly společnosti, systému řízení rizik a vnitřního auditu,
je-li funkce
vnitřního
auditu zřízena,
3) sleduje proces povi
nného auditu účetní závěrky a konsolidované účetní závěrky,
4)
posuzuje nezávislost statutárního auditora a auditorské společnosti a zejména
poskytování doplňkových služeb auditované osobě,
5)
doporučuje auditora kontrolnímu orgánu s
tím, že toto doporučení řádně odůvodní.
Valná hromada společnosti konaná dne 26.6.2015 zvolil
a
následující členy výboru pro
audit
: Ing. Vladimír Hladiš, Ing. Hana Sazovská a
p.
Zdeněk Kašlík.
Dále má společnost vnitropodnikovými směrnicemi zřízeno několik komisí, která činí
věcná rozhodnutí. Jde o komisi pro výběrová řízení, komisi pro inventury majetku a
dokladové inventury, komisi pro schvalování leasingového financování, komisi pro
výběrová řízení
na investice
, komisi pro auditing, škodní a likvidační komis
i.
Vnitropodniko
vá směrnice určuje postupy rozhodování a složení těchto komisí. Komise
jsou nejméně tříčlenné a osoby do nich jmenované jsou vybírány vedením společnosti
podle odbornosti a organizační příslušnosti. Rozhodnutí jsou přijímaná hlasováním,
kdy každý člen komise má jeden hlas o stejné váze. V
případě vyrovnaných stavů
rozhoduje hlas předsedy příslušné komise.
Obecně je možné akcionáře a další zainteresované strany ujistit o skutečnosti, že
postupy rozhodování zmíněných orgánů a komisí se nijak zásadně neliší od obecně
akceptovaných zvyklostí a jsou plně v
souladu s
ustanoveními příslušné legislativy
.
Postupy rozhodování, jež se ve společnosti dějí, jsou koncipovány tak, aby byla
přijímána efektivní rozhodnutí směřující k
zvyšování dlouhodobé hodnoty svěřeného
a
kcionářského majetku podniku. Systém podnikových směrnic je koncipován tak, aby
se předešlo možným zneužitím kompetencí a pravomocí. Podstatná rozhodnutí jsou
obvykle přijímána více pracovníky a podléhají kontrole ze strany vedení podniku,
představenstva, dozorčí rady popř. valné hromady.
Postupy rozhodování a rozsah působnosti valné hromady
Nejvyšším orgánem společnosti je valná hromada akcionářů, která se schází nejméně
jedenkrát ročně (obvykle v
červnu). Rozhodování na valné hromadě se děje veřejným
hlasováním přítomných akcionářů. S
jednou akcií je spojen jeden hlas, každý hlas má
stejnou
váhu.
Do působnosti valné hromady náleží
1)
rozhodování o změně stanov, určí
-
li tak stanovy nebo zákon, nejde
-
li o změnu v
důsledku zvýšení základního kapitálu pověřeným představenstvem nebo o změnu,
ke které došlo na základě jiných právních skutečností,
2) r
ozhodování o změně výše základního kapitálu a o pověření představenstva ke
zvýšení základního kapitálu,
3)
rozhodování o možnosti započtení peněžité pohledávky vůči společnosti proti
pohledávce na splacení emisního kursu,
4)
rozhodování o vydání vyměnitelných nebo prioritních dluhopisů,
5)
volba a odvolání členů představenstva,
6)
volba a odvolání členů dozorčí a jiných orgánů určených stanovami,
7)
schválení řádné, mimořádné nebo konsolidované účetní závěrky a v případech,
kdy její vyhotovení stanoví jiný právní předpis, i mezitímní účetní závěrky,
8)
rozhodnutí o rozdělení zisku nebo jiných vlastních zdrojů, nebo o úhradě ztráty,
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-10-
9)
rozhodování o podání žádosti k přijetí účastnických cenných papírů společnosti k
obchodování na evropském regulovaném trhu nebo o vyřazení těchto cenných
papírů z obchodování na evropském regulovaném trhu,
10)
rozhodnutí o zrušení společnosti s likvidací,
11)
jmenování a odvolání likvidátora
12)
schválení návrhu rozdělení likvidačního zůstatku,
13)
schválení převodu nebo zastavení závodu nebo takové jeho části, která by
znamenala podstatnou změnu dosavadní struktury závodu nebo podstatnou
změnu v předmětu podnikání nebo činnosti společnosti,
14)
rozhodnutí o převzetí účinků jednání učiněných za společnost před jejím vznikem,
15)
schválení smlouvy o tichém společenství, včetně schválení jejích změn a jejího
zrušení
16)
další rozhodnutí, která zákon o obchodních korporacích nebo stanovy svěřují do
působnosti valné hromady.
Valná hromada si nemůže vyhradit rozhodování případů, které do její působnosti
nesvěřuje zákon o obchodních korporacích nebo stanovy.
Stanovy svěřují do působnosti valné hromady též rozhodování o:
1)
rozhodování o pachtu závodu společnosti nebo jeho části tvořící samostatnou
organizační složku,
2)
udělování pokynů představenstvu; valná hromada může zejména zakázat
členu
představenstva určité právní jednání, je
-li to v
zájmu společnosti,
3)
schvalování smlouvy o výkonu funkce a plnění podle § 61 zákona o obchodních
korporacích;
4)
záležitostech svěřených k
rozhodnutí valné hromadě jiným právním předpisem;
Rozhodování valné hromady (ze stanov společnosti):
1)
Při uplatňování návrhů a protinávrhů souvisejících s pořadem jednání valné
hromady se nejdříve hlasuje o návrhu představenstva. Není
-
li tento návrh přijat,
hlasuje se o protinávrzích ke každému předloženému návrhu v pořadí, v jakém
byly předloženy do té doby, než je předkládaný návrh nebo protinávrh schválen.
2)
Veškeré návrhy přítomných akcionářů musí být podány do začátku hlasování o
tom bodu pořadu jednání, kterého se týkají, avšak mimo protinávrhů k
návrhů
m,
jejichž obsah byl uveden v
oznámení o konání valné hromady, nebo v
případě, že
o rozhodnutí valné hromady musí být pořízen notářský zápis. V
tomto případě je
akcionář povinen doručit písemné znění svého návrhu nebo protinávrhu
společnosti nejméně pět pracovních dnů přede dnem konání valné hromady. To
neplatí, jde
-
li o návrhy na volbu konkrétních osob do orgánů společnosti.
3)
Valná hromada rozhoduje většinou hlasů přítomných akcionářů, nevyžaduje
-li
zákon o obchodních korporacích nebo tyto stanovy k
přijetí
určitého usnesení
většinu jinou.
4)
O rozhodnutích, kde zákon o obchodních korporacích vyžaduje sepsání
notářského zápisu, musí být pořízen notářský zápis. Notářský zápis o rozhodnutí
o změně stanov musí obsahovat též schválený text změny stanov.
5) Tyto stanov
y nepřipouštějí rozhodování valné hromady per rollam.
Složení statutárních a dozorčích orgánů a vedení emitenta
Charakteristiky
manažerských
a
odborných
znalostí
a
zkušeností
vyplývají
z
uvedeného dosaženého vzdělání jednotlivých osob a jejich dosavadní praxe. Každý
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-11-
z
členů statutárních, dozorčích orgánů a vedení (výkonní ředitelé)
společnosti (tj.
osoby s
řídící
pravomocí)
disponuje
dostatečnou
kvalifikací
a
zkušenostmi
odpovídající požadavkům na výkon jejich funkcí pro společnost TOMA, a.s.. Pokud
ne
ní jednotlivých osob a funkcí uvedeno jinak, platí že uvedené osoby jsou stále členy
orgánů uvedených společností.
Nejsou žádná zvláštní pravidla pro volbu a odvolání členů představenstva a změnu
stanov společnosti. Tyto záležitosti se řídí platnou legislativou a stanovami společnosti.
Členové
představenstva
nemají
vyjma
skutečností
popsaných
v
následující
samostatné části věnované postavení, působnosti a činnosti představenstva žádné
další zvláštní pravomoci ani působnosti ani podle zákona upravujícího právní poměry
obchodních společností a družstev.
Představenstvo emitenta k
31.12.2020:
doc. Ing. Miroslav Ševčík, CSc.
předseda představenstva
desetileté funkční období od 28.8.2015
bytem Praha 2, Dřevná 382/2
datum narození: 15.6.1958
dosažené vzdělání: vysokoškolské
praxe: děkan, proděkan NF VŠE, vedoucí katedry hospodářské a sociální politiky NF
VŠE,
přednáší ekonomii, makroekonomii a hospodářskou politiku
členství v orgánech společností:
S.P.M.B. a.s. (místopředseda představenstva), Rybářství Přerov, a.s. (předseda
představenstva), Memoriál Josefa Odložila, s.r.o. (jednatel, společník), Lyžař, s.r.o.,
(jednatel a společník), ŠAKAL, s.r.o. v likvidaci (jednatel
,
společník
a
likvidátor),
VIRIBUS UNITIS -
investiční poradenství, s.r.o. (společník), PROTON, spol. s r.o.
(předseda představenstva), LIALVM, s.r.o. (jednatel a společník), Liberální akademie,
z.s. (předseda), Memoriál J. Odložila z.s. (předseda spolku).
Doc. Ing.Miroslav Ševčík, CSc. nebyl odsouzen za podvodné
trestné činy, jeho osoba
není spojována s konkurzními řízeními, správou a likvidací
(vyjma uvedené společnosti
ŠAKAL, s.r.o.)
a nebylo proti němu vydáno veřejné obvinění a sankce ze strany
statutárních nebo regulatorních orgánů. Jmenovaný má uzavřeny smlo
uvy o
podmínkách výkonu funkcí orgánů společností TOMA, a.s., S.P.M.B. a.s., Rybářství
Přerov, a.s.. Prohlašujeme, že doc. Ing. Miroslav Ševčík, CSc. nemá s emitentem a
jeho dceřinými společnostmi uzavřenu jinou smlouvu ani neexistují výhody v
souvislosti
s ukončením zaměstnání a neexistují možné střety zájmů.
Ing. Miroslav Kurka
místopředseda představenstva
desetileté funkční období od 28.8.2015
bytem Praha 4, Nusle,
Bělehradská 7/13
datum narození: 16.2.1961
dosažené vzdělání: vysokoškolské
praxe: řízení investiční společnosti, řízení holdingu zahrnujícího řadu podniků
z
různých oblastí průmyslu a služeb
členství v
orgánech společností:
KAROSERIA a.s. (předseda představenstva), České vinařské závody a.s. (předseda
představenstva),TESLA KARLÍN, a.s. (předseda představenstva), KDYNIUM a.s.
(předseda představenstva), MATE, a.s. (předseda představenstva), S.P.M.B. a.s.
(předseda představenstva), ALMET, a.s. (předseda dozorčí rady), ETOMA INVEST
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-12-
spol.
s
r.o.
(jednatel
a
společník),
PROSPERITA
holding,
a.s.
(předseda
představenstva a akcionář), ŘEMPO LYRA, s.r.o. (společník), ŘEMPO VEGA, s.r.o.
(společník), BROUK s.r.o. (společník), AKCIA TRADE, spol. s
r.o. (společník), KF
Development, a.s. (předseda dozorčí rady a akcionář), ŘEMPO lípa, s.r.o. (společník),
Davina
systém
a.s.
(jediný
akcionář),
Rezidence
Novolíšeňská
(společník),
AUTOMEDIA s.r.o. (společník), TOMA GERMANY, a.s. (člen dozorčí rady a akcionář),
RD Houbařská s.r.o. (společník), Terasy Novolíšeňská (společník), LESS&TIMB
ER,
a.s.
(člen
dozorčí
rady),
ENERGOAQUA,
a.s.
(předseda
představenstva),
PROSPERITA investiční společnost, a.s. (generální ředitel
-
funkce skončila v
9/2020),
Sentinel Capital, a.s. (předseda představenstva
-
vymazáno
5. května 2020
), Sentinel
Credit,
a.s. (předseda představenstva
-
vymazáno
5. května 2020
),
Paneurópská
vysoká škola n.o. (předseda správní rady).
Ing. Miroslav Kurka nebyl odsouzen za
podvodné trestné činy, jeho osoba není spojována s
konkurzními řízeními, správou a
likvidací a nebylo proti
němu vydáno veřejné obvinění a sankce ze strany statutárních
nebo regulatorních orgánů. Jmenovaný má uzavřeny smlouvy o podmínkách výkonu
funkcí orgánů společností TOMA, a.s., S.P.M.B. a.s. a ve společnosti ETOMA INVEST
spol. s
r.o. jako jednatel společnosti má uzavřenu pracovní smlouvu. Prohlašujeme, že
Ing. Miroslav Kurka nemá s
emitentem a jeho dceřinými společnostmi uzavřenu jinou
smlouvu ani neexistují výhody v
souvislosti s
ukončením zaměstnání a neexistují
možné střety zájmů.
Ing. Vladimír Kurka
člen představenstva
desetileté funkční období od 20.2.2015
bytem Ostrava, Náměstí biskupa Bruna 3347/1
datum narození : 30.12.1984
dosažené vzdělání : vysokoškolské
praxe :
řízení podniků z
různých oblastí průmyslu a služeb
členství v
orgánech společností :
PROSPERITA holding, a.s. (člen představenstva), ENERGOAQUA (člen dozorčí
rady), TESLA KARLÍN, a.s. (člen představenstva), Byty Hloubalova, s.r.o. (jednatel –
zánik členství 3.11.2018), ALMET, a.s. (člen dozorčí rady –
zánik členství 20.12.2016),
VINIUM a.s. (předseda představenstva), Měšťanský pivovar Olomouc, a.s. (předseda
představenstva), KF Development, a.s. (místopředseda představenstva), Řempo CB,
a.s. (místopředseda představenstva), KAROSERIA a.s. (člen představenstva),
Rezidence Hloubalova, s.r.o. (jednatel
–
zánik členství 19.10.2018), České vinařské
závody a.s. (předseda dozorčí rady), Bělehradská Invest, a.s. (předseda dozorčí rady),
Vysoká škola obchodní v
Praze,
nadační fond
(člen správní rady), Davina systém a.s.
(člen představenstva), Rezidence Novolíšeňská (jednatel), Vysoká škola podnikání a
práva, a.s. (předseda dozorčí rady), AUTOMEDIA s.r.o. (jednatel), TOMA GERMANY
a.s. (člen představenstva), RD Houbařská s.r.o. (jednatel), HABRECOL, s.r.o.
(jednatel),
LESS&ENERGY
s.r.o.
(jednatel),
LESS&TIMBER,
a.s.
(člen
představenstva), LESS&BIOMAC PELLETS s.r.o. (zastupuje jednatele), Terasy
Novolíšeňská (jednatel), ANDRATA s.r.o. (jednatel), Studentská Residence Slezská,
a.s.
(člen
představenstva),
KDYNIUM
(zastupuje
předsedu
dozorčí
rady),
CONCENTRA a.s. (místopředseda představenstva), Akademická aliance, a.s.
(předseda představenstsva). Ing. Vladimír Kurka nebyl odsouzen za podvodné trestné
činy, jeho osoba není spojována s
konkurzními řízeními, správou a likvidací a nebylo
proti němu vydáno veřejné obvinění a sankce ze strany statutárních nebo
regulatorních orgánů. Jmenovaný má uzavřenu smlouvu o podmínkách výkonu funkce
orgánu společností TOMA, a.s.. Prohlašujeme, že Ing. Vladimír Kurka nemá
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-13-
s
emitentem a jeho dceřinými společnostmi uzavřenu jinou smlouvu ani neexistují
výhody v
souvislosti s
ukončením zaměstnání a neexistují možné střety zájmů.
Ing. Radek Heger, Ph.D.
člen představenstva
desetileté funkční období od 28.8.2015
bytem Kroměříž, Moravcova 250/8
datum narození: 21.12.1966
dosažené vzdělání: vysokoškolské
praxe:
člen představenstva pověřený řízením společnosti TOMA, a.s.
členství v
orgánech společností :
LEPOT s.r.o. (jednat
el), MORAVIAKONCERT, s.r.o. (jednatel), PRŮMYSLOVÁ ČOV,
a.s. (předseda představenstva), H O S, spol. s
r.o. v
likvidaci (jednatel a společník),
TOMA rezidenční Prostějov, s.r.o. (jednatel), TOMA rezidenční Kroměříž, s.r.o.
(jednatel), MA Investment s.r.o.
(jednatel), TOMA úverová a leasingová, a.s. (člen
představenstva), 1. Kroměřížská investiční a.s. (jediný akcionář), EnergoSave
Leasing, a.s. (předseda dozorčí rady), PROTON, a.s. (člen představenstva), Rybářství
Přerov, a.s. (člen představenstva), TOMA RECYCLING a.s. (místopředseda
představenstva), ROLLEON a.s. (předseda představenstva), ENERGZET, a.s. (člen
dozorčí rady), Společenství vlastníků jednotek Eduarda Světlíka 1350 (člen výboru),
TOMA GERMANY, a.s. (předseda představenstva), AMADEUS SICAV
a.s.
(
člen
dozorčí rady). Ing. Radek Heger, Ph.D. nebyl odsouzen za podvodné trestné činy, jeho
osoba není spojována s
konkurzními řízeními, správou a likvidací a nebylo proti němu
vydáno veřejné obvinění a sankce ze strany statutárních nebo regulatorních orgánů
.
Jmenovaný má uzavřenu smlouvu o podmínkách výkonu funkce orgánu společností
TOMA, a.s., PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s., LEPOT s.r.o., TOMA rezidenční Kroměříž,
s.r.o., TOMA úverová a leasingová, a.s., Rybářství Přerov, a.s.. ., TOMA Recycling,
a.s., ROLLEON a.s. a ENERGZET, a.s., EUROPACK a.s.
(předseda představenstva)
.
Uvedený má se společností TOMA, a.s. dále uzavřenu smlouvu o používání
služebního osobního vozidla v
souvislosti s
výkonem funkce člena představenstva
pověřeného řízením společnosti. Prohlašujeme, že Ing. Radek Heger, Ph.D. nemá
s
emitentem a jeho dceřinými společnostmi uzavřenu jinou smlouvu ani neexistují
výhody v
souvislosti s
ukončením zaměstnání a neexistují možné střety zájmů.
PROSPERITA finance, s.r.o.
člen představenstva
IČ
29388163
desetileté funkční období od 4.8. 2020
Nádražní 213/10, Moravská Ostrava
702 00 Ostrava
Při výkonu funkce zastupuje:
Ing. Bc. Tomáš Holec
bytem 739 53 Dolní Tošanovice, č.p. 100
datum narození: 10.7.1982
dosažené vzdělání : vysokoškolské
členství v
orgánech společností :
Karvinská finanční, a.s. (člen dozorčí rady), ENERGOAQUA, a.s. (zastupuje
místopředsedu dozorčí rady), S.P.M.B. a.s. (zastupuje člena představenstva),
PROSPERITA finance, s.r.o. (jednatel), TESLA KARLÍN, a.s. (zastupuje člena
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-14-
představenstva), Niťárna Česká Třebová s.r.o. (zastupuje člena dozorčí rady),
CONSEIL servis s.r.o. (jednatel a společník), ALMET, a.s. (zastupuje člena dozorčí
rady), EA Invest, spol. s
r.o. (zastupuje člena dozorčí rady), PRŮMYSLOVÁ ČO
V, a.s.
(místopředseda
dozorčí
rady),
KDYNIUM
a.s.
(zastupuje
místopředsedu
představenstva), Rybářství Přerov, a.s. (zastupuje předsedu dozorčí rady), HIKOR
Písek, a.s. (člen dozorčí rady).
Ing. Tomáš Holec
nebyl odsouzen za podvodné trestné činy, jeho osoba není
spojována s
konkurzními řízeními, správou a likvidací a nebylo proti němu vydáno
veřejné obvinění a sankce ze strany statutárních nebo regulatorních orgánů.
Jmenovaný má uzavřenu smlouvu o podmínkách výkonu funkce orgánu společnosti
TOMA, a.s.. Pr
ohlašujeme, že Ing. Tomáš Holec
nemá s
emitentem a jeho dceřinými
společnostmi uzavřenu jinou smlouvu ani neexistují výhody v
souvislosti s
ukončením
zaměstnání a neexistují možné střety zájmů.
Dozorčí rada emitenta k
31.12.2020:
Mgr. Ing.
Miroslav Ševčík
předseda dozorčí rady
desetileté funkční období od 20.2.2015
bytem Praha, Na Kampě 496/4
datum narození: 7.8.1979
dosažené vzdělání : vysokoškolské
praxe :
řízení podniků z
různých oblastí průmyslu a služeb
členství v
orgánech společností :
VIRIBUS UNITIS
–
investiční poradenství, s.r.o. (jednatel), dD consulting s.r.o.
(jednatel a společník), Jeseník Industrial Park a.s. (předseda představenstva), SKI M,
s.r.o. (zastupuje jednatele,
společník),
ROLLEON a.s.
(člen představenstva –
členství
zaniklo v
5/2019), ENERGZET, a.s. (předseda dozorčí rady), funSTORE s.r.o.
(zastoupení právnické osoby ve statutárním orgánu), Jeseník Industrial Park II, s.r.o.
(zastoupení právnické osoby ve statutárním orgánu), CH
-14 dev
elopment a.s. (člen
správní rady a statutární ředitel), TOMA RECYCLING (předseda představenstva),
ALMET, a.s. (předseda představenstva –
zánik funkce 6/2019). Mgr. Ing. Miroslav
Ševčík nebyl odsouzen za podvodné trestné činy, jeho osoba není spojována
s ko
nkurzními řízeními, správou a likvidací a nebylo proti němu vydáno veřejné
obvinění a sankce ze strany statutárních nebo regulatorních orgánů. Jmenovaný má
uzavřenu smlouvu o podmínkách výkonu funkce orgánu společností TOMA, a.s. a
TOMA Recycling, a.s.. Mg
r. Ing. Miroslav Ševčík nemá s
emitentem uzavřenu jinou
smlouvu ani neexistují výhody v
souvislosti s
ukončením zaměstnání a neexistují
možné střety zájmů. Mgr. Ing. Miroslav Ševčík má s dceřinými společnostmi emitenta
uzavřeny tyto smlouvy na výkon interi
m managementu; Agreement on advisory and
consulting activities -
Project support agreement se společností Krailling Oils
Development GmbH. Veškeré výše uvedené smlouvy byly uzavřeny za podmínek
obvyklých v obchodním styku a z těchto smluv nevznikla společnosti žádná újma. Z
uzavřených smluv neplynou Společnosti žádné zvláštní výhody nebo nevýhody a ani
dodatečná rizika. Protiplněním z výše uvedených smluv je úhrada sjednané ceny za
plnění poskytnuté smluvní stranou, která je předmětem obchodního tajemství.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-15-
Ing. Martin Ciežák
člen dozorčí rady
desetileté funkční období od 28.8.2015
bytem Šenov –
Lapačka, Řadová 91
datum narození: 8. 5.1970
dosažené vzdělání: vysokoškolské
praxe: PROSPERITA investiční společnost, a.s.
-
provozní a marketingový manažer,
portfolio manažer
členství v
orgánech společností:
PROSPERITA holding, a.s. (předseda dozorčí rady), PROSPERITA finance, s.r.o.
(jednatel
–
funkční období skončilo v
r. 2016), Pavlovín spol. s
r.o. (jednatel), Víno
Dambořice, s.r.o.
(jednatel
–
společnost vymazána 11/2019), Davina systém a.s. (člen
dozorčí rady), PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s. (předseda dozorčí rady), Vysoká škola
podnikání a práva (člen dozorčí rady), ENERGOAQUA, a.s. (manager)
.
Ing. Martin
Ciežák
nebyl odsouzen za podvodné trestné činy, jeho osoba není spojována
s
konkurzními řízeními, správou a likvidací a nebylo proti němu vydáno veřejné
obvinění a sankce ze strany statutárních nebo regulatorních orgánů. Jmenovaný má
uzavřenu smlouvu o podmínkách výkonu funkce orgánu společnosti TOMA, a.s..
Prohlašujeme, že Ing. Martin Ciežák
nemá s
emitentem a jeho dceřinými společnostmi
uzavřenu jinou smlouvu ani neexistují výhody v
souvislosti s
ukončením zaměstnání a
neexistují možné střety zájmů.
PROSPERITA holding, a.s.
člen dozorčí rady
IČ 25820192
desetileté funkční období od 4.8. 2020
Nádražní 213/10, Moravská Ostrava
702 00 Ostrava
Při výkonu funkce zastupuje:
Ing. Miroslav Kučera
bytem 735 71 Dětmarovice, č.p. 809
datum narození: 25.3.1962
dosažené vzdělání : vysokoškolské
členství v
orgánech společností:
LESS & TIMBER, a.s. (člen představenstva), Akademická aliance, a.s. (předseda
dozorčí rady), PULCO,a.s. (místopředseda dozorčí rady), PROSPERITA holding, a.s.
(člen představenstva), ENERGOAQUA, a.s. (zastoupení právnické osoby v dozorčí
radě), CONCENTRA a.s. (člen představenstva), PROSPERITA finance, s.r.o.
(jednatel), Vysoká škola obchodní v Praze, nadační fond (člen dozorčí rady
-
zánik
funkce 14.1.2019), PROSPERITA proxy, a.s. (člen dozorčí rady
-
zánik funkce
30.10.2020), ALMET, a. s. (zastoupení právnické osoby ve statutárním orgánu), EA
Invest, spol. s r.o. (Jednatel), KDYNIUM a. s. (místopředseda dozorčí rady), HIKOR
Písek, a.s. (člen představenstva). Ing. Miroslav Kučera nebyl odsouzen za podvodné
trestné činy, jeho osoba není spojována s
konkurzními řízeními, správou a likvidací a
nebylo proti němu vydáno veřejné obvinění a sankce ze strany statutárních nebo
regulatorních orgánů. Jmenovaný má uzavřenu smlouvu o podmínkách výkonu funkce
orgánu společnosti TOMA, a.s.. Prohlašujeme, že Ing. Miroslav Kučera nemá
s
emitentem a jeho dceřinými společnostmi uzavřenu jinou smlouvu ani neexistují
výhody v
souvislosti s
ukončením zaměstnání a neexistují možné střety zájmů.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-16-
Výkonné vedení TOMA, a.s. jmenované představ
enstvem k 31.12.2020 :
Ing. Radek Heger, Ph.D.
člen představenstva pověřený řízením
společnosti
funkční období od 1.7.2014
(ostatní údaje
viz. členové představenstva
)
Ing. Pavel Ratiborský
technický ředitel
funkční období od
1.12.2009
bytem Dr. Beneše 731, Napajedla 763 61
datum narození: 27.9.1962
dosažené vzdělání: vysokoškolské
praxe: technický ředitel TOMA, a.s.
členství v
orgánech společností:
EnergoSave Leasing, a.s. (
člen
představenstva), ROLLEON a.s. (člen dozorčí rady –
zánik členství 5/2019), ENERGZET, a.s. (člen představenstva), PRŮMYSLOVÁ ČOV
(člen DR), Moravan –
komunikace z.s. (předseda výboru).
Ing. Pavel Ratiborský nebyl odsouzen za podvodné trestné činy, jeho osoba není
spojována s
konkurzními řízeními, správou a likvidací a nebylo proti němu vydáno
veřejné obvinění a sankce ze strany statutárních nebo regulatorních orgánů.
Jmenovaný měl uzavřenu smlouvu o podmínkách výkonu funkce orgánu společnosti
TOMA, a.s. a
má uzavřenu smlouvu o podmínkách výkonu funkce orgánu společnosti
EnergoSave Leasing
, a.s., ENERGZET, a.s. a dále
manažerskou pracovní smlouvu
se společností TOMA, a.s..
Jmenovaný má se společností TOMA, a.s. dále uzavřenu
smlouvu o svěření motorového vozidla do používání pro služební i soukromé účely
v souvislosti s
výkonem funkce technického ředitele. Prohlašujeme, že Ing. Pavel
Ratiborský nemá s
emitentem a jeho dceřinými společnostmi uzavřenu jinou smlouvu
ani neexistují výhody v
souvislosti s
ukončením zaměstnání a neexistují možné střety
zájmů.
Ing. Rostislav Kolařík, Ph.D.
ekonomický ředitel
funkční období od 1.10.2015
bytem Staré Město, Velkomoravská 737
datum narození: 6.5.1975
dosažené vzdělání: vysokoškolské
praxe:
ekonomický ředitel TOMA, a.s
členství v
orgánech společností:
TOMA úverová a leasingová, a.s. (člen představenstva), REÚSS Energetika, a.s.
(předseda dozorčí rady a jediný akcionář), EnergoSave Leasing, a.s. (člen
představenstva), ROLLEON a.s. (člen dozorčí rady), ENERGZET, a.s. (člen dozorčí
rady). Ing. Rostislav Kolařík, Ph.D. nebyl odsouzen za podvodné trestné činy, jeho
osoba není spojována s
konkurzními řízeními, správou a likvidací a nebylo proti němu
vydáno veřejné obvinění a sankce ze strany statutárních nebo regulatorních orgánů.
Jmenovaný má uzavřenu smlouvu o podmínkách výkonu funkce orgánu společností
EnergoSave Leasing, a.s.., TOMA úverová a leasingová, a.s.,
ENERGZET, a.s. a
ROLLEON a.s.
a dále manažerskou pracovní smlouvu se společností
TOMA, a.s..
Jmenovaný má se společností TOMA, a.s. dále uzavřenu smlouvu o svěření
motorového vozidla do používání pro služební i soukromé účely v
souvislosti
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-17-
s
výkonem funkce ekonomického ředitele. Prohlašujeme, že Ing. Rostislav Kolařík,
Ph.D. nemá s
emi
tentem a jeho dceřinými společnostmi uzavřenu jinou smlouvu ani
neexistují výhody v
souvislosti s
ukončením zaměstnání a neexistují možné střety
zájmů.
Ing. Radek Tyl, MBA
ředitel pro akvizice
funkční období od 1.11.2019
bytem Míškovice, č.p.
213
datum narození : 11.8.1979
dosažené vzdělání : vysokoškolské
praxe : ředitel pro akvizice TOMA, a.s.
členství v
orgánech společností :
Průmyslová ČOV, a.s. (člen představenstva)
,
EUROPACK a.s. (člen představenstva).
Ing. Radek Tyl, MBA nebyl
odsouzen za podvodné trestné činy, jeho osoba není
spojována s
konkurzními řízeními, správou a likvidací a nebylo proti němu vydáno
veřejné obvinění a sankce ze strany statutárních nebo regulatorních orgánů.
Jmenovaný má uzavřenu smlouvu o podmínkách výkonu funkce orgánu společnosti
Průmyslová ČOV, a.s. a dále manažerskou pracovní smlouvu se společností TOMA,
a.s..
Jmenovaný má se společností TOMA, a.s. dále uzavřenu smlouvu o svěření
motorového vozidla do používání pro služební i soukromé účely v
souvislosti
s
výkonem funkce ředitele pro akvizice. Prohlašujeme, že Ing. Radek Tyl, MBA nemá
s
emitentem a jeho dceřinými společnostmi uzavřenu jinou smlouvu ani neexistují
výhody v
souvislosti s
ukončením zaměstnání a neexistují možné střety zájmů.
Žádná z
výše uvedených osob (představenstvo, dozorčí rada, management) nebyla
zbavena způsobilosti
k
výkonu funkce správních, řídících, nebo dozorčích orgánů či
manažerské funkce kteréhokoliv emitenta nejméně v
posl. 5 letech.
Členové představenstva, dozorčí rady a vedení TOMA, a.s. nemají účast v
obchodech
pro TOMA, a.s. neobvyklých z
hlediska jejich formy, povahy, podmínek nebo předmětu
v
průběhu běžného a posledního ukončeného účetního období ani z
předcházejících
účetních období, které by dosud nebyly vypořádány. Společnost nemá vůči těmto
osobám také žádné pohledávky z
nesplacených úvěrů nebo půjček a ani jim
neposkytuje žádné ručení a jiná zajištění či plnění, která by za ně převzala.
Příbuzenské vztahy
-
doc. Ing. Miroslav Ševčík, CSc. je otcem Mgr. Ing. Miroslav
a
Ševčíka
-
Ing. Miroslav Kurka je otcem Ing. Vladimír
a Kurky
Přehled smluv členů představenstva, dozorčí rady a managementu uzavřených
se společností TOMA, a.s. (stav k
31.12.2020)
Jméno
Typ smlouvy
Předmět smlouvy
Datum
uzavření
Doba platnosti
Ing.
Miroslav Ševčík,CS.c.
smlouva o
výkonu
funkce
práva, povinnosti, odpovědnost a
odměňování člena představenstva
28.08.2015
po dobu
funkčního
období
Ing. Miroslav Kurka
smlouva o
výkonu
funkce
práva, povinnosti, odpovědnost a
odměňování člena představenstva
28.08.2015
po dobu
funkčního
období
Ing. Vladimír Kurka
smlouva o
výkonu
funkce
práva, povinnosti, odpovědnost a
odměňování člena představenstva
20.02.2015
po dobu
funkčního
období
Ing. Radek Heger, Ph.D.
smlouva o
výkonu
funkce
práva, povinnosti, odpovědnost a
odměňování člena představenstva
28.08.2015
po dobu
funkčního
období
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-18-
smlouva o
výkonu
funkce
práva, povinnosti, odpovědnost a
odměňování člena představenstva
pověřeného vedením společnosti
28.08.2015
není určena
smlouva o svěření
motorového vozidla
do užívání
podmínky užívání motorového
vozidla pro služební i soukromé
účely
01.01.2016
není určena
Mgr. Ing. Miroslav Ševčík
smlouva o
výkonu
funkce
práva, povinnosti, odpovědnost a
odměňování člena dozorčí rady
20.02.2015
po dobu
funkčního
období
Ing. Martin Ciežák
smlouva o
výkonu
funkce
práva, povinnosti, odpovědnost a
odměňování člena dozorčí rady
28.08.2015
po dobu
funkčního
období
Ing. Pavel Ratiborský
manažerská smlouva
práva, povinnosti, odpovědnost a
odměňování technického ředitele
30.10.2009
není určena
smlouva o svěření
motorového vozidla
do užívání
podmínky užívání motorového
vozidla pro služební i soukromé
účely
22.04.2014
není určena
Ing. Rostislav
Kolařík, Ph.D
.
manažerská smlouva
práva, povinnosti, odpovědnost a
odměňování ekonomického ředitele
01.10.2015
není určena
smlouva o svěření
motorového vozidla
do užívání
podmínky užívání motorového
vozidla pro služební i soukromé
účely
21.08.2015
není určena
Ing. Radek Tyl, MBA
manažerská smlouva
práva, povinnosti, odpovědnost a
odměňování ředitele pro akvizice
8.11.2019
není určena
smlouva o svěření
motorového vozidla
do užívání
podmínky užívání motorového
vozidla pro služební i soukromé
účely
8.11.2019
není určena
PROSPERITA finance, s.r.o.
smlouva o výkonu
funkce
práva, povinnosti, odpovědnost a
odměňování člena představenstva
4.8.2020
není určena
PROSPERITA holding, a.s.
smlouva o výkonu
funkce
práva, povinnosti, odpovědnost a
odměňování člena dozorčí rady
4.8.2020
není určena
Z
uvedených smluv neplynou pro uvedené osoby žádné výhody při jejich ukončení.
Postavení, působnost a činnost představenstva
(vybraná ustanovení stanov společnosti)
Statutárním orgánem společnosti je představenstvo. Představenstvu přísluší obchodní
vedení společnosti. Nikdo není oprávněn udělovat představenstvu pokyny týkající se
obchodního vedení; tím není dotčen
§ 51
zákona o obchodních korporacích.
Představenstvo zajišťuje řádné vedení účetnictví, předkládá valné hromadě ke
schválení řádnou, mimořádnou, konsolidovanou, případně mezitímní účetní závěrku a
v souladu se
stanovami také návrh na rozdělení zisku nebo úhradu ztráty.
Představenstvo rozhoduje o všech záležitostech společnosti, pokud nejsou zákonem
o obchodních korporacích nebo těmito stanovami svěřeny do působnosti jiného orgánu
nebo člena představenstva
.
Představenstvo se při své činnosti řídí platnými obecně
závaznými právními předpisy, těmito stanovami a usneseními valné hromady.
Představenstvu přísluší zejména:
1)
zabezpečovat obchodní vedení, včetně řádného vedení účetnictví společnosti,
2)
rozhodovat o koncepčních a strategických otázkách společnosti, zejména v
oblasti
finanční, obchodní a investiční politiky, o výši investic včetně nákupu a prodeje
cenných papírů,
3)
udělovat a odnímat prokuru,
4)
svolávat valnou hromadu a organizačně ji zabezpečovat,
5)
zajistit zpracování a předkládat valné hromadě ke schválení:
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-19-
-
zprávu o podnikatelské činnosti společnosti a o stavu jejího majetku; tato zpráva
je vždy součástí výroční zprávy zpracovávané podle zvláštního právního
předpisu,
-
řádnou, mimořádnou a konsolidovanou, popřípadě též i mezitímní účetní
závěrku a návrh na rozdělení zisku nebo úhradu ztráty společnosti vzniklé v
uplynulém účetním období, případně návrh na úhradu neuhrazených ztrát
minulých let,
-
strategii dalšího rozvoje společnosti, požádá
-li o
její zpracování kvalifikovaný
akcionář,
6)
vykonávat rozhodnutí valné hromady, pokud jsou v
souladu s
právními předpisy a
stanovami společnosti;
7)
Představenstvo je oprávněno pověřit zaměstnance společnosti určitou činností
vnitřním předpisem nebo písemným pověřením.
Pověřený zaměstnanec je tímto
společností zmocněn ke všem právním úkonům, k
nimž při této činností obvykle
dochází.
Postavení, působnost a činnost dozorčí rady
(vybraná ustanovení stanov společnosti)
1)
Dozorčí rada dohlíží na výkon působnosti představenstva a na činnost společnosti.
2)
Dozorčí rada se řídí zásadami schválenými valnou hromadou, ledaže jsou v
rozporu se zákonem o obchodních korporacích nebo těmito stanovami. Porušení
těchto zásad nemá účinky vůči třetím osobám. Nikdo není oprávněn udělovat
dozorčí radě pokyny týkající se její zákonné povinnosti kontroly působnosti
představenstva.
3)
Dozorčí rada je oprávněna nahlížet do všech dokladů a záznamů týkajících se
činnosti společnosti a kontrolovat, zda jsou účetní zápisy vedeny řádně a v soula
du
se skutečností a zda se podnikatelská či jiná činnost společnosti děje v souladu s
jinými právními předpisy a stanovami. Toto oprávnění mohou členové dozorčí rady
využívat jen na základě rozhodnutí dozorčí rady, ledaže dozorčí rada není schopna
plnit sv
é funkce.
4)
Dozorčí rada přezkoumává řádnou, mimořádnou, konsolidovanou, popřípadě také
mezitímní účetní závěrku a návrh na rozdělení zisku nebo na úhradu ztráty a
předkládá svá vyjádření valné hromadě. Dozorčí rada určí svého člena, který
zastupuje společnost v řízení před soudy a jinými orgány proti členu
představenstva.
5)
Dozorčí rada předkládá valné hromadě i představenstvu svá vyjádření, doporučení
a návrhy. Pověří svého člena řízením valné hromady do doby zvolení jejího
předsedy a to tehdy, byla
-
li valná
hromada svolána dozorčí radou a valnou
hromadu nezahájil pověřený člen představenstva.
6)
Vyžadují
-
li to zájmy společnosti, je dozorčí rada oprávněna požadovat, aby na
pořad jednání valné hromady svolávané představenstvem byly zařazeny záležitosti
navržené dozorčí radou. Dozorčí rada je však povinna předložit tento požadavek
představenstvu v
takovém předstihu, aby záležitosti navrhované na pořad jednání
mohly být součástí uveřejněného oznámení o konání valné hromady.
Postavení, působnost a činnost člena představenstva pověřeného řízením
společn
osti (
pověřený člen představenstva
-
PČP
)
(vybraná ustanovení organizačního řádu společnosti)
PČP je povinen s odbornou péčí plnit:
a)
všechny povinnosti vedoucího zaměstnance a zaměstnance plynoucí ze
zákoníku práce a organizačního řádu,
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-20-
b)
úkoly, jež mu budou v souladu s obecně závaznými právními předpisy stanoveny
představenstvem společnosti,
c)
povinnosti plynoucí ze stanov, tohoto organizačního řádu a jiných vnitřních
předpisů společ
nosti,
d)
povinnosti spojené s operativním řízením společnosti a to buď osobně nebo
delegováním pravomocí na své podřízené v rozsahu stanoveném tímto
organizačním řádem,
e)
povinnosti spojené s přímým a metodickým řízením ekonomických záležitostí
společnosti a to buď osobně nebo delegováním pravomocí na své podřízené,
f)
jednání za společnost v souladu se zněním § 430
ob
čanského
zákoníku a v
rozsahu zmocnění, uděleného představenstvem společnosti,
g)
zastupování představenstva společnosti v zaměstnavatelských vztazích,
h)
potřebné úkony k tomu, aby podnikatelská činnost společnosti byla realizována
v souladu s právními předpisy,
i)
opatrování a spravování majetku společnosti. Tím se rozumí majetek evidovaný
v účetní evidenci, know
-
how a veškerá práva společnosti. PČP je oprávněn
přenést opatrování a správu vybraného majetku na jiné osoby. Podmínkou pro
takový
převod
je
uzavření
dohody
o
hmotné
odpovědnosti
a stanovení odpovědnosti za svěřený hmotný i nehmotný majetek,
j)
potřebné úkony k tomu, aby činnost společnosti byla realizována v souladu s
příslušnými předpisy,
k)
správné vyčíslování závazků vůči finančním úřadům, okresním správám
sociálního zabezpečení a pojišťovnám a jejich včasné finanční vypořádání,
l)
řádné vypořádání převzatých smluvních závazků a všech povinností a závazků
plynoucích ze zákonných ustanovení a obecně platných předpisů,
m)
takové kroky, aby prostředky společnosti vynakládané na investice, modernizace
a opravy byly vynakládané účelně, úsporně, a pokud je to jejich účelem, aby
přinesly společnosti příslušný efekt,
n)
vydávání příkazů, směrnic a sdělení v rámci společnosti,
o)
vyřizování eventuálních stížností,
p)
podepisování smluv za společnost v rozsahu svěřených pravomocí.
PČP předkládá představenstvu k projednání a schválení návrhy, které výrazně
ovlivňují činnost a výsledky společnosti. Jedná se zejména o:
a)
hlavní podnikatelské záměry a cíle společnosti,
b)
investiční záměry společnosti a návrhy plánu oprav,
c)
návrhy smluv k zakládání společných podniků, ke kapitálovým účastem na jiných
společnostech, návrhy k ručení či poskytování úvěrů,
d)
návrhy k uzavírání smluv o nájmu na dobu určitou delší než pět let a na dobu
neurčitou s výpovědní lhůtou delší než šest měsíců,
e)
prodej hmotného a nehmotného investičního majetku, jehož zůstatková cena je
vyšší než 1 milion Kč (slovy jeden milion korun českých),
f)
ekonomické rozbory navazující na hlavní podnikatelské záměry a cíle společnosti
g)
rozbory ekonomické situace společnosti,
h)
prognózy finančních toků ve společnosti a návrhy k vyrovnání přebytků či
schodků v
likviditě,
i)
dlouhodo
bé a krátkodobé plány ekonomického hospodaření společnosti,
j)
podklady pro případné úvěrové smlouvy s finančními ústavy,
k)
měsíční účetní závěrky s
komentářem odchylek od záměrů
l)
podklady dle požadavků představenstva a dozorčí rady společnosti,
m)
principy cenové a obchodní politiky společnosti,
n)
zásady odměňování zaměstnanců,
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-21-
o)
organizační změny uvnitř společnosti,
PČP zabezpečuje:
a)
správu daní a poplatků za společnost tak, aby bylo v rámci legálního chování
dosahováno co nejnižšího finančního zatížení společnosti,
b)
t
akové chování ekonomického útvaru, aby výrok auditora roční účetní závěrky
zněl “bez výhrad”,
c)
operativní styk s peněžními ústavy,
d)
podklady pro audit účetní závěrky.
PČP vynakládá veškeré úsilí na prosazování a ochranu zájmů zaměstnavatele a
rozhodujících akcionářů společnosti. PČP má v důsledku svého postavení ve
společnosti přístup k obchodnímu tajemství společnosti, které je cennou majetkovou
hodnotou společnosti a jeho zneužití nebo neoprávněné poskytnutí třetím osobám
může způsobit značné škody společnosti i jejím obchodním partnerům.
Postavení, působnost a činnost technického ředitele (TŘ)
(vybraná ustanovení organizačního řádu společnosti)
TŘ je povinen s odbornou péčí plnit:
a)
všechny povinnosti zaměstnance a vedoucího zaměstnance plynoucí ze
zákoníku práce a předpisů
souvisejících,
b)
úkoly, jež mu budou v souladu s obecně závaznými právními předpisy stanoveny
představenstvem a pověřeným členem představenstv
a,
c)
povinnosti plynoucí ze stanov, tohoto organizačního řádu a jiných vnitřních
předpisů společnosti,
d)
povinnosti spojené s přímým a metodickým řízením zaměstnanců společnosti a
to buď osobně nebo delegováním pravomocí,
e)
jednání za společnost v rozsahu zmocnění, uděleném mu představenstvem
společnosti,
f)
předkládání návrhů personálního složení svého útvaru k vyjádření a schválení
pověřenému členu představenstva
,
g)
potřebné úkony k tomu, aby činnost jím řízeného úseku byla realizována v
souladu s příslušnými předpi
sy,
h)
opatrování a spravování majetku společnosti, svěřeného úseku do užívání,
i)
takové kroky, aby prostředky společnosti vynakládané na investice, modernizace
a opravy byly vynakládané účelně, úsporně, a pokud je to jejich účelem, aby
přinesly společnosti příslušný efekt.
TŘ předkládá pověřenému členu představenstva
k projednání a schválení:
a)
návrhy plánu investic,
b)
návrhy organizačních změn uvnitř úseku a prostřednictvím personálně mzdového
oddělení návrhy organizačních změn v
rámci celé společnosti,
c)
podklady
dle požadavků představenstva a dozorčí rady společnosti,
d)
návrhy na zcizování nemovitého majetku,
e)
návrhy na pořízení majetku nad rámec plánu,
f)
návrhy na poskytování odměn pro své podřízené při jejich životních jubileích, za
zlepšovací návrhy a
mimořádné ekonomické přínosy pro společnost,
g)
návrhy smluv s
obchodními partnery, které přesahují kompetence TŘ.
TŘ zajišťuje nákup a distribuci energií pro smluvní odběratele. Odpovídá za provoz,
technický stav a údržbu energetických zařízení rozvodů elektrické energie, páry, plynu,
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-22-
užitkové a pitné vody, výrobu stlačeného vzduchu. Odpovídá za nákup, distribuci a
pr
odej elektrické energie, tepla, zemního plynu, užitkové a pitné vody, stlačeného
vzduchu. Odpovídá za efektivní provoz kogeneračních jednotek. Sleduje pohledávky
ze smluv a ve spolupráci s
EÚ a právním odd. řeší případy prodlení. Řídí, kontroluje a
odpovídá za činnost svých podřízených v
souladu se zájmy společnosti.
Postavení, působnost a činnost ekonomického ředitele (EŘ)
(vybraná ustanovení organizačního řádu společnosti)
EŘ je povinen s odbornou péčí plnit:
a)
všechny povinnosti zaměstnance a vedoucího zaměstnance plynoucí ze
zákoníku práce a předpisů souvisejících,
b)
úkoly, jež mu budou v souladu s obecně závaznými právními předpisy stanoveny
představenstvem a pověřeným členem představenstva
,
c)
povinnosti plynoucí ze stanov, tohoto organizačního řádu a jiných vnitřních
předpisů společnosti,
d)
povinnosti spojené s přímým a metodickým řízením zaměstnanců společnosti a
to buď osobně, nebo delegováním pravomocí,
e)
jednání za společnost v rozsahu zmocnění, uděleném mu představenstvem
společnosti,
f)
předkládání návrhů personálního složení svého útvaru k vyjádření a schválení
pověřeným členem představenstva
,
g)
potřebné úkony k tomu, aby činnost jím řízeného úseku byla realizována v
souladu s příslušnými předpisy,
h)
opatrování a spravování majetku společnosti, svěřeného úseku do užívání,
i)
takové kroky, aby prostředky společnosti vynakládané na investice, modernizace
a opravy byly vynakládané účelně, úsporně, a pokud je to jejich účelem, aby
přinesly společnosti příslušný efekt.
EŘ předkládá pověřenému členu představenstva
k proj
ednání a schválení:
a)
roční (popř. mezitímní) individuální a konsolidované účetní závěrky
b)
výroční zprávy společnosti a zprávy o vztazích mezi propojenými osobami
c)
měsíční hodnocení plnění finančního plánu a plánu investic oprav
d)
finanční plány a plány investic a oprav
e)
návrhy organizačních změn uvnitř úseku a prostřednictvím personálně mzdového
oddělení návrhy organizačních změn v
rámci celé společnosti,
f)
podklady dle požadavků představenstva a dozorčí rady společnosti,
g)
návrhy na poskytování odměn pro své podřízené při jejich životních jubileích, za
zlepšovací návrhy a
mimořádné ekonomické přínosy pro společnost,
h)
návrhy smluv s
obchodními partnery, které přesahují kompetence EŘ.
EŘ zabezpečuje
a)
kompletní vedení účetní a daňové agendy společnosti včetně příslušného
výkaznictví a daňových přiznání
b)
metodické řízení dceřiných společností v
rámci přípravy podkladů pro zpracování
konsolidované účetní závěrky
c)
tvorbu celopodnikové ekonomiky včetně jednotlivých středisek
d)
komunikaci s bankam
i a řízení cash
-
flow společnosti
e)
komunikaci s
finančním úřadem, správou sociálního zabezpečení a zdravotními
pojišťovnami
f)
řízení veškeré ekonomické a účetní agendy související s
poskytování dotací,
včetně archivace, kontrol, a komunikace s
příslušnými orgány státní správy
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-23-
g)
archivaci dokladů v
souladu s
příslušnými předpisy
h)
návrhy
na
aktualizaci
strategie
rozvoje
společnosti
přijímané
jejím
představenstvem,
i)
plnění informačních povinností z
titulů emitenta cenného papíru, příjemce
dotačního titulu, příjemce bankovního úvěru
Postavení, působnost a činnost ředitele pro akvizice (ŘA)
(vybraná ustanovení organizačního řádu společnosti)
ŘA je povinen s odbornou péčí plnit:
a)
všechny povinnosti zaměstnance a vedoucího zaměstnance plynoucí ze
zákoníku práce a předpisů souvisejících,
b)
úkoly, jež mu budou v souladu s obecně závaznými právními předpisy stanoveny
představenstvem a pověřeným členem představenstva,
c)
povinnosti plynoucí ze stanov, tohoto organizačního řádu a jiných vnitřních
předpisů společnosti,
d)
povinn
osti spojené s přímým a metodickým řízením zaměstnanců společnosti a
to buď osobně, nebo delegováním pravomocí,
e)
jednání za společnost v rozsahu zmocnění, uděleném mu představenstvem
společnosti,
f)
potřebné úkony k tomu, aby činnost jím řízeného úseku byla realizována v
souladu s příslušnými předpisy,
g)
opatrování a spravování majetku společnosti, svěřeného úseku do užívání,
h)
takové kroky, aby prostředky společnosti vynakládané na investice, modernizace
a opravy byly vynakládané účelně, úsporně, a pokud je to jejich účelem, aby
přinesly společnosti příslušný efekt.
ŘA předkládá pověřenému členu představenstva k projednání a schválení:
a)
investiční záměry společnosti
b)
návrhy smluv k zakládání společných podniků, ke kapitálovým účastem na
jiných společnostech, návrhy
k ručení či poskytování úvěrů,
c)
ekonomické rozbory navazující na hlavní podnikatelské záměry a cíle
společnosti
d)
podklady dle požadavků představenstva a dozorčí rady společnosti
e)
rozbory ekonomické situace společnosti
f)
návrhy organizačních změn uvnitř úseku a prostřednictvím personálně
mzdového oddělení návrhy organizačních změn v
rámci celé společnosti,
g)
návrhy na pořízení majetku nad rámec plánu,
ŘA zabezpečuje:
a)
metodické řízení dceřiných společností
b)
archivaci dokladů v
souladu s
příslušnými předpisy dceřiných společností
c)
návrhy
na
aktualizaci
strategie
rozvoje
společnosti
přijímané
jejím
představenstvem
d)
opatrování a spravování majetku společnosti, svěřeného úseku do užívání
,
Pracovní adresy všech výše uvedených osob jsou v
sídle společnosti TOMA, a.s.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-24-
V
minulosti uvádějí informace o odměnách a principech odměňování členů
představenstva, dozorčí rady emitenta jsou nyní uvedeny v
samostatné Zprávě o
odměňování, která bude součástí podkladů pro schválení na řádné valné hromadě
sp
olečnosti a následně bude řádně zveřejněna.
Cenné papíry společnosti
Druh:
kmenové registrované akcie
Forma:
na majitele
Podoba:
zaknihované
Nominální hodnota:
1.000,-
Kč
Počet kusů:
1.477.266 ks
Připojené kupóny:
žádné
ISIN:
CZ 0005088559
Název emise:
TOMA
Celková jmenovitá hodnota emise:
1.477.266 tis.Kč
V
průběhu existence společnosti nedošlo k
vydání akcií společnosti TOMA, a.s.
v
souvislosti se splynutím, sloučením nebo rozdělením společnosti, s
převodem
podniku nebo jeho části, s
nabídkou převzetí nebo jako protiplnění nepeněžitých
vkladů. Společnost neemitovala žádné cenné papíry. Společnost má pouze jeden druh
akcií, který je popsán výše. Vyjma výše uvedených akcií není TOMA, a.s. emitentem
žádných
dluhopisů,
cenných
papírů
zastupujících
akcie,
zatímních
listů,
převoditelných cenných papírů, vyměnitelných cenných papírů nebo cenných papírů
s
opčními listy.
P
řevoditelnost akcií ze strany společnosti nijak omezena. Emitentovi nejsou známy
žádné smlouvy mezi akcionáři, které mohou mít za následek ztížení převoditelnosti
akcií nebo hlasovacích práv. Není určena banka ani finanční instituce, jejímž
prostřednictvím
mohou
akcionáři
vykonávat
svá
majetková
práva
a
jejímž
prostřednictvím jsou vypláceny výnosy. Akcionář má právo na přednostní úpis akcií.
Toto právo není nijak omezeno ani vyloučeno
.
Akcie jsou kotované (veřejně obchodovatelné) na regulovaných trzích v České
republice. Všechny akcie jsou přijaty k
obc
hodování
na oficiálním volném trhu Burzy
cenných papírů Praha, a.s.
(Standard Market)
a na oficiálním regulovaném trhu RM
-
SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.
a to ode dne 1.3.1995. Akcie nejsou
obchodovány na zahraničních trzích. Emise akcií TOMA, a.s.
není umístěna v jiném
státě než v
České Republice.
Neprobíhá ani se nepřipravuje emise nových akcií. TOMA, a.s. nemá akcie, které by
měly být současně s
přijetím k
obchodování na regulovaný (veřejný) trh veřejně nebo
neveřejně upisovány nebo umísťovány ani nemá nesplacené akcie. TOMA, a.s. není
emitentem listinných cenných papírů. Vzhledem k
tomu, že neprobíhá ani se neplánuje
vydání dalších akcií, nezvažuje se ani možnost vydání zatímních listů či jiných cenných
papírů.
Od roku 2002
nedošlo k veřejným návrhům na koupi nebo směnu (nabídkám převzetí)
akcií TOMA, a.s., ISIN CZ0005088559. Ze strany TOMA, a.s. nebyla činěna nabídka
převzetí akcií jiných společností.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-25-
Nejsou žádné smlouvy, ve kterých by byl společnost TOMA, a.s. smluvní stranou a
které by nabyly účinnosti, změnily by se nebo zanikly v
případě změny ovládání
emitenta v
důsledku nabídky převzetí a účincích z
nich vyplývajících.
Nejsou žádné smlouvy mezi společností TOMA, a.s. a členy jeho představenstva nebo
zaměstnanci, kterými by byl emitent
zavázán k
plnění pro případ skončení jejich funkce
nebo zaměstnání v
souvislosti s
nabídkou převzetí.
TOMA, a.s. dosud
nevyplácela dividendy. Pro případ, že by k
tomu v budoucnu došlo,
platí způsob zdaňování výnosů z
cenných papírů (akcií), který se řídí ustanoveními
zákona č. 586/1992 Sb., o daních z
příjmů.
TOMA, a.s. drží k
31.12.2020
vlastní účastnické cenné papíry zakládající podíl na
základním kapitálu a na hlasovacích právech ve výši 9,82%, prostřednictvím
společnosti Rybářství Přerov, a.s., na které má nepřímý podíl prostřednictvím dceřiné
společnosti PROTON,
a.s.
. Jedná se o 145.000ks akcií o celkové jmenovité hodnotě
145.000 tis. Kč, tento podíl je evidován v
účetnictví společnosti Rybářství Přerov, a.s.
v
účetní hodnotě k
31.12.2020
v částce
181.250
tis.Kč. Společnost TOMA, a.s. o tomto
nepřímém podílu neúčtuje.
Společnost TOMA, a.s. k
31.12.2020 ani v
průběhu roku
2020
nevlastnila přímo vlastní
akcie nebo zatímní listy ani akcie nebo zatímní listy ovládající osoby.
Společnost
TOMA, a.s. neposkytuje zvláštní možnost zaměstnancům účastnit se na základním
kapitálu společnosti odlišnou od možností ostatních investorů. Nejsou žádná ujednání
o účasti zaměstnanců na kapitálu emitenta. Neexistují žádné programy, na jejichž
základě by bylo zaměstnancům a členům představenstva společnosti umožněno
nabývat účastnické cenné papíry společnosti, opce na tyto cenné papíry či jiná práv
a
k
nim za zvýhodněných podmínek.
Akcie společnosti jsou v zaknihované (elektronické) podobě a jejich evidenci vede
Centrální depozitář cenných papírů, a.s.. Emitent za tuto službu platí ročně cca 183
tis.Kč.
Informace o právech a povinnostech vztahující
ch se k
akciím jsou uvedeny v
příloze
individuální a konsolidované účetní závěrky
.
Vlastní kapitál společnosti
Struktura
vlastního kapitálu ve výši
2.010.674
tis.Kč je k
31.12.2020
následující:
•
1.477.266 tis.Kč (základní kapitál)
Kmenové akcie
v
počtu 1.477.266Ks a nominální hodnotě 1000Kč/ks.
•
15.001 tis.Kč
Zákonný rezervní fond.
•
518.167
tis.Kč
Nerozdělený
zisk.
•
240 tis.Kč
Oceňovací rozdíly
Údaje o základním kapitálu
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-26-
Základní kapitál společnosti je tvořen kmenovými registrovanými akciemi na majitele
v
nominální
hodnotě 1.000,
-
Kč a v
počtu 1.477.266 ks. Akcie jsou obchodovány na
oficiálním volném trhu
(Standard Market)
Burzy cenných papírů Praha, a.s. a na
oficiálním regulovaném trhu
RM-
SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.
Základní kapitál společnosti je 1.477.266 tis.Kč. Společnost nemá nesplacenou část
základního kapitálu ani jiné nesplacené účastnické cenné papíry nebo podíly. Během
posledních tří let nedošlo ke změnám v
základním kapitálu společnosti TOMA, a.
s.,
ani v
počtu nebo druhu akcií, do kterých je rozložen. TOMA, a.s. v
současné době
nemá povoleno ani podmíněno zvýšení základního kapitálu. Společnost nemá akcie,
které nezakládají podíl na základním kapitálu nebo opravňují k
uplatnění práva na
výměnu za
jiné cenné papíry nebo na přednostní úpis jiných cenných papírů.
Významné podíly na hlasovacích právech emitenta včetně identifikace majitelů jsou
uvedeny dále. Vzhledem ke skutečnosti, že akcie společnosti jsou na majitele a v
zaknihované podobě, společnost zjišťuje majitele akcií pouze k
rozhodnému dni pro
konání valné hromady, tak jak jí to ukládá příslušná legislativa. Společnost má téměř
11 tisíc drobných akcionářů, kteří drží cca
27
% akcií (dle údajů ke dni
28.7.2020).
Žádný z
vlastníků nedisponuje zvláštními právy.
Akcie společnosti jsou rozmístěny následovně:
•
73,04%
mezi osoby držící více jak 3% podíl na ZK
•
26,96%
mezi veřejnost tvořenou drobnými akcionáři
Mezi veřejnost
tvořenou drobnými akcionáři
je rozmístěno
398.377
akcií, na které
připadá základní kapitál ve výši
398.377.000,-
Kč.
Přehled majitelů akcií společnosti, kteří přímo vlastní větší jak 3% podíl na základním
kapitálu (ZK) a jsou společnosti známy včetně uvedení výše jejich podílu, který je
opravňuje k hlasování:
IČ
Název
Podíl na ZK
25820192
PROSPERITA holding, a.s.
50,43%
47675756
Rybářství Přerov, a.s.
9,82%
25392697
EA Invest, spol. s r.o.
4,78%
Martin Steiner
4,26%
Ing.
Zdeněk
Štěrba
3,75%
CELKEM
73,04%
Údaje ke dni
28.7.2020
(rozhodný den –
valná hromada akcionářů dne
4.8.2020)
O
vládající osoby
emitenta je pan Ing. Miroslav Kurka, kte
rý
ovládá
celkový nepřímý
podíl na společnosti ve výši 6
5,03%.
Hlavní akcionáři nemají odlišná hlasovací práva.
Společnost TOMA, a.s. má kvalifikovaný kontrolní orgán –
dozorčí radu která se schází
na pravidelných poradách týkajících se podstatných záležitostí společnosti. Vedení
společnosti řádně a včas dodržuje veškeré informační povinnosti, které jí ukládá
příslušná legislativa. Každoročně se schází řádná valná hromada společnosti, o které
jsou řádně a včas informování akcionáři společnosti a ostatní veřejnost, a na které
mohou akcionáři uplatnit svá akcionářská práva. Hospodaření společnosti a jeho
účetnictví je průběžně kontrolováno auditorskou společností s
příslušným oprávněním
Komory auditorů ČR. Vedení společnosti je svěřeno kvalifikovaným, manažersky
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-27-
zkušeným a bezúhonným osobám. Všechny tyto skutečnosti mají mimo snahy o
dosahování
hlavních
dlouhodobých
cílů
v
podobě
zhodnocování
svěřeného
akcionářského majetku také zabránit resp. vyloučit možné zneužití kontroly společnosti
výše uvedenými právnickými osobami.
TOMA, a.s. nemá přísnější podmínky stanovené v
zakládacích dokumentech pro
změny výše základního kapitálu a práv vyplývajících z
akcií, než podmínky stanovené
zákonem.
TOMA, a.s. je součástí skupiny
podniků, popis její struktury a vzájemných smluvních
vztahů je obsažen ve zprávě o vztazích mezi propojenými osobami a konsolidované
výroční zprávě, které jsou nedílnou součástí této výroční zprávy.
Společnost TOMA, a.s. není činná v
oblastech těžby nerostných surovin nebo ropy.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-28-
C
. ÚDAJE O ČINNOSTI
Hlavní výrobky a služby
Hlavní
služby
, které společnost
poskytuje, jsou:
•
nákup, výroba a rozvod energetických médií (elektrická energie, voda, filtrovaná
voda,
stlačený vzduch, zemní plyn)
•
odvádění a čištění odpadních vod
•
pronájem a správa nemovitostí (vč. bytových i nebytových prostor)
•
poskytování finančních služeb (
leasing
, obchodní úvěry, financování)
•
služby akreditované laboratoře
Hlavní
výrobky
společnosti jsou:
•
el. energie vyráběná v
kogeneračních jednotkách
a fotovoltaické elektrárně
•
stlačený vzduch
Nové výrobky a služby
V 2020
společnost neuvedla na trh žádné nové výrobky ani služby.
Užitné vzory a patenty
Společnost
je k 31.12.2020
držitelem užitného vzoru Způsob anaerobní fermentace
odpadové papíroviny č. 8584 registrovaného u Úřadu průmyslového vlastnictví
Slovenské repub
liky.
Segmenty
V souladu s
mezinárodními standardy účetního
výkaznictví (
IAS/IFRS) a v souladu
s
potřebami konsolidované účetní závěrky byla podnikatelská činnost společnosti
evidenčně rozdělena do níže uvedených segmentů:
•
Pronájem majetku
•
Finanční služby
•
Prodej energií
•
Zpracování a likvidace odpadů
•
Ostatní činnosti
Pozn.:
Podrobnější informace o segmentech jsou uvedeny v
příloze účetní závěrky
emitenta za rok 2020.
Údaje o tržbách podle
charakteru v
posledních
3
letech (v tis.Kč):
Hlavní činnosti
2020
2019
2018
Pronájem majetku
54 710
53 465
48 506
Finanční činnost (služby)
9 743
8 935
8 537
Prodej energií
160 600
167 051
152 390
Zpracování a likvidace odpadů
117 860
121 372
117 507
Ostatní činnosti
6 509
5 197
10 634
CELKEM
349 422
356 020
337 574
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-29-
Pozn.: Ve výkazu Výsledovka podle IAS/ IFRS jsou celkové tržby nižší o částku uvedenou u finančních
činností, která je zahrnuta ve finančních výnosech.
Všechny výše uvedené tržby byly realizovány na
tuzemském trhu
České republiky
.
Součástí výnosů z
finančních služeb společnosti jsou také finanční výnosy (úroky
)
z
poskytnutého financování dceřiných společností na Slove
nsku a
přidružených
podniků ve spolkové republice Německo.
Sídlo TOMA, a.s. se nachází
na adrese
tř.
T
omáše
Bati 1566, Otrokovice, PSČ 765 02. Společnost nemá organizační složky,
jejichž podíl na tržbách by byl vyšší než 10%, se sídlem mimo průmyslový
areál
TOMA.
Významné smlouvy
Pro
podnikatelskou činnost, ziskovost a finanční situaci společnosti mají podstatný
význam následující smlouvy
:
•
Smlouva
o
nájmu
nemovitostí
k
provozování
čistírny
odpadních
vod
v
Otrokovicích
ze
dne
1.5.1998,
kde
pronajímatelem
je
společnost
PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s.. a nájemcem (na základě cese nájemní smlouvy ze
dne 30.12.2002)
společnost TOMA, a.s.
•
Odběratelská
smlouva
na
poskytování služeb
spojených
s
odváděním
odpadních a srážkových vod uzavřená dle zákona č. 274/2001 Sb. o
vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu mezi TOMA, a.s. IČ 18152813
a ZLÍNSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. (nyní MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s.) IČ
27076288 s
účinností od 1.1.2003 na dobu neurčitou.
•
Odběratelská
smlouva
na
poskytování služeb
spojených
s
odváděním
odpadních a srážkových vod uzavřená dle zákona č. 274/2001 Sb. o
vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu mezi TOMA, a.s. IČ 18152813
a BARUM CONTINENTAL, spol. s r.o.
IČ 45788235 s
účinností od 1.1.2005 na
dobu neurčitou.
•
Smlouva o revolvingovém úvěru reg. č. 759 06 2606 uzavřená mezi společností
TOMA, a.s. a MONETA
Money Bank, a.s. dne 1.12.2006, jejímž předmětem je
poskytnutí peněžních prostředků pro opakované čerpání ve výši 60 mil. Kč.
•
Zástavní smlouva k
nemovitostem uzavřená mezi společností TOMA, a.s. jako
zástavcem a
MONETA
Money Bank, a.s. jako zástavním věřitelem ze dne
1.12.2006, jejímž předmětem je zajištění pohledávek zástavního věřitele
vyplývajících ze Smlouvy o revolvingovém úvěru reg. Č. 759 06 2606 zástavním
právem k
nemovitostem zapsaným na LV č. 6833 pro k.ú. a obec Zlín.
•
Smlouva o úvěru č. 0308/08/00240 uzavřená mezi společností TOMA, a.s. a
Československá obchodní banka, a.s. dne 5.9.2008, jejímž předmětem je
poskytnutí peněžních prostředků formou kontokorentního úvěru do výše
úvěrového limitu 25 mil. Kč.
•
Zástavní smlouva k
nemovitostem uzavřená mezi společností TOMA, a.s. jako
zástavcem a
MONETA Money Bank, a.s. jako
zástavním věřitelem ze dne
21.12.2009, jejímž předmětem je zajištění pohledávek zástavního věřitele
vyplývajících ze Smlouvy o revolvingovém úvěru reg. Č. 759 06 2606 zástavním
právem k
nemovitostem zapsaným na LV č. 2598 pro k.ú. a obec Otrokovice.
•
Smlou
va o zřízení zástavního práva k
nemovitostem č. 1047/10/00240
uzavřená mezi společností TOMA, a.s. jako zástavcem a Československá
obchodní banka, a.s. jako zástavním věřitelem dne 2.8.2010, jejímž předmětem
je zajištění pohledávek zástavního věřitele vyplývajících ze smlouvy o úvěru č.
0308/08/00240 zástavním právem k
některým nemovitostem zapsaným na LV
č. 614 pro k.ú. a obec Zlín.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-30-
•
Smlouva o zřízení zástavního práva k
nemovitostem č. 1046/10/00240
uzavřená mezi společností TOMA, a.s. jako zástavcem a Československá
obchodní banka, a.s. jako zástavním věřitelem dne 2.8.2010, jejímž předmětem
je zajištění pohledávek zástavního věřitele vyplývajících ze smlouvy o úvěru č.
0308/08/00240 zástavním právem k
některým nemovitostem zapsaným na LV
č. 2598 pro k.ú.
a obec Otrokovice.
•
Pojistná smlouva č. 2734308463 uzavřená mezi společností TOMA, a.s. jako
pojistníkem a společností UNIQA pojišťovna, a.s. jako pojišťovnou dne
29.10.2010 o komplexním pojištění fotovoltaické elektrárny.
•
Odběratelská smlouva o distribuci elektřiny zákazníkovi s
měřením typu A nebo
B č. 95507080926 uzavřená dne 28.8.2015 mezi E.ON Distribuce, a.s. , IČ
28085400 a TOMA, a.s. IČ 18152813 na dobu neurčitou.
•
Smlouva o pachtu tepelných rozvodů č. TOT OS 11500124 uzavřená dne
29.9.2015.mezi TOMA
, a.s. jako propachtovatelem
a Teplárna Otrokovice a.s.
jako pachtýřem, jejímž předmětem je užívání a požívání teplovodní sítě
k
distribuci a dodávkám tepelné energie propachtovateli a třetím osobám
v
areálu TOMA Otrokovice.
•
Smlouva o poskytování servisních služeb uzavřená
dne 29.9.2015 mezi TOMA,
a.s. jako poskytovatelem na straně jedné a Teplárna Otrokovice a.s. jako
objednatelem na straně druhé, jejíž předmětem je poskytování technických
služeb souvisejících se zajištěním provozu teplovodní sítě.
•
Poji
stná smlouva č. 706
-56566-
14 uzavřená mezi společností TOMA, a.s. jako
pojistníkem a společností Česká pojišťovna a.s. jako pojišťovnou dne
17.12.2010 s
účinností od 1.1.2011 (revize původní smlouvy z
25.1.2008) o
pojištění majetku podnikatelů (pojištění živelní).
•
Smlouva o úvěru č. NDP/01/CINV/01/18152813 uzavřená mezi společností
TOMA, a.s. a Raiffeisenbank a.s., a.s. dne 26.12.2011, jejímž předmětem je
poskytnutí peněžních prostředků formou investičního úvěru ve výši 20 mil. Kč.
•
Smlouva
o
zřízení
zástavního
práva
k
nemovitostem
č.
NDP/02/CINV/01/18152813 uzavřená mezi společností TOMA, a.s. jako
zástavcem a Raiffeisenbank a.s. jako zástavním věřitelem dne 28.12.2011,
jejímž předmětem je zajištění pohledávek zástavního věřitele vyplývajících ze
smlouvy o úvěru č. NDP/01/CINV/01/18152813 zástavním právem k
některým
nemovitostem (bytům a nebytovému prostoru) zapsaným na LV č. 11736 a
11756 pro k.ú. a obec Hulín (
úvěr je rovněž zajištěn zástavním právem
k
pohledávkám z
pronájmu pronajímaných bytů a nebytového
prostoru
)
•
Smlouva o půjčce uzavřená mezi TOMA, a.s. jako věřitelem a dceřinou
společností MA Investment s.r.o. dne 15.6.2009. Předmětem bylo poskytnutí
finančních
prostředků
potřebných
k
realizaci
developerského
projektu
(
neuhrazená jistina k
31.12.2020 by
la 17 mil.Kč
)
•
Rámcová smlouva o poskytnutí finančních prostředků
uzavřená mezi TOMA,
a.s. jako věřitelem a dceřinou společností TOMA rezidenční Kroměříž s.r.o. dne
2.6.2009. Předmětem bylo poskytnutí finančních
prostředků potřebných
k
realizaci developerského projektu (
neuhrazená jistina k
31.12.2020 byla 10,6
mil.Kč
)
•
Smlouva o úvěru č. NDP/01/CINV/02/18152813 uzavřená mezi společností
TOMA, a.s. a Raiffeisenbank a.s., a.s. dne 4.10.2012, jejímž předmětem je
poskytnutí peněžních prostředků formou investičního úvěru ve výši 30 mil. Kč
•
Zástavní smlouva k
nemovitostem uza
vřená mezi společností TOMA, a.s. jako
zástavcem a
MONETA
Money Bank, a.s. jako zástavním věřitelem ze dne
6.12.2012, jejímž předmětem je zajištění pohledávek zástavního věřitele
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-31-
vyplývajících ze Smlouvy o úvěru reg. č. 759 06 2606 zástavním právem
k nemov
itostem zapsaným na LV č. 2598 pro k.ú. a obec Otrokovice
•
Rámcová smlouva o poskytnutí finančních prostředků
uzavřená mezi TOMA,
a.s. jako věřitelem a dceřinou společností ČOV Senica s.r.o. dne 26.10.2011.
Předmětem bylo poskytnutí finančních prostředků potřebných k
dokončení
modernizace ČOV
a Smlouva o poskytnutí finančních prostředků
uzavřená
mezi TOMA, a.s. jako věřitelem a dceřinou společností ČOV Senica s.r.o. dne
8.7.2014. Předmětem bylo poskytnutí finančních prostředků potřebných ke
koupi zařízení
ČOV Kúty.
(celková neuhrazená jistina z
obou smluv
k 31.12.2020 byla 1.596 tis.Eur
)
•
Smlouva
o
zřízení
zástavního
práva
k
nemovitostem
č.
NDP/07/CINV/05/18152813 uzavřená mezi společností TOMA, a.s. jako
zástavcem a Raiffeisenbank a.s. jako zástavním věřitelem dne 8.11.2013,
jejímž předmětem je zajištění pohledávek zástavního věřitele vyplývajících ze
smlouvy
o
úvěru
č.
NDP/01/CINV/02/18152813
zástavním
právem
k
nemovitostem (pozemek a budova) zapsaným na na LV č. 2598 pro k.ú. a
obec Otrokovice (
úvěr je rovněž zajištěn zástavním právem k
pohledávkám
z
pronájmu
)
•
Smlouva o úvěru č. 2269/14/00240 uzavřená mezi společností TOMA, a.s. a
Československá obchodní banka, a.s. dne 31.10.2014, jejímž předmětem je
poskytnutí peněžních prostředků formou investičního úvěru ve výši 38 mil. Kč.
•
Smlouva o zřízení zástavního práva k
pohledávkám č. 2272/14/00240 uzavřená
mezi společností TOMA, a.s. jako zástavcem a Československá obchodní
banka, a.s. jako zástavním věřitelem dne 31.10.2014, jejímž předmětem je
z
ajištění pohledávek zástavního věřitele vyplývajících ze smluv o úvěru
č.0308/08/00240
a
2269/14/00240
zástavním
právem
k
pohledávkám
z
obchodního styku zástavce.
•
Rámcová smlouva o poskytnutí finančních prostředků
uzavřená mezi TOMA,
a.s. jako věřitelem a
dceřinou společností TOMA úverová a leasingová, a.s. dne
28.4.2014. Předmětem je poskytnutí finančních prostředků pro provozní
financování (
neuhrazená jistina k
31.12.2020 byla 409 tis.Eur
)
•
Smlouva o úvěru č. 2321/15/00240 uzavřená mezi společností TOMA,
a.s. a
Československá obchodní banka, a.s. dne 23.11.2015, jejímž předmětem je
poskytnutí peněžních prostředků formou investičního úvěru ve výši 45 mil. Kč.
•
Smlouva o zřízení zástavního práva k
nemovitostem č. 2337/15/00240
uzavřená mezi společností TOMA, a.s. jako zástavcem a Československá
obchodní banka, a.s. jako zástavním věřitelem dne 23.11.2015, jejímž
předmětem je zajištění pohledávek zástavního věřitele vyplývajících ze smlouvy
o úvěru č. 2321/15/00240 zástavním právem k
některým nemovitostem
zapsa
ným na LV č. 2598 pro k.ú. a obec Otrokovice.
•
Smlouva o zřízení zástavního práva k
nemovitostem č. 2336/15/00240
uzavřená mezi společností TOMA, a.s. jako zástavcem a Československá
obchodní banka, a.s. jako zástavním věřitelem dne 23.11.2015, jejímž
předmětem je zajištění pohledávek zástavního věřitele vyplývajících ze smlouvy
o úvěru č. 2321/15/00240 zástavním právem k
některým nemovitostem
zapsaným na LV č. 636 pro k.ú. Zlín.
•
Smlouva o úvěru č. NDP/0001/CINV/01/18152813 uzavřená mezi společností
TOMA, a.
s. a Raiffeisenbank a.s., a.s. dne 30.11.2015, jejímž předmětem je
poskytnutí peněžních prostředků formou investičního úvěru ve výši 20 mil. Kč.
•
Smlouva
o
zřízení
zástavního
práva
k
nemovitostem
č.
NDP/0004/CINV/01/18152813 uzavřená mezi společností TOMA,
a.s. jako
zástavcem a Raiffeisenbank a.s. jako zástavním věřitelem dne 7.3.2016, jejímž
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-32-
předmětem je zajištění pohledávek zástavního věřitele vyplývajících ze smlouvy
o úvěru č. NDP/0001/CINV/01/18152813 zástavním právem k
nemovitostem
(pozemek a budova) z
apsaným na na LV č. 2598 pro k.ú. a obec Otrokovice.
•
Smlouva o investičním úvěru reg. č. 087 16 001592 uzavřená mezi společností
TOMA, a.s. a MONETA Money Bank, a.s. dne 19.7.2016, jejímž předmětem je
poskytnutí
peněžních
prostředků
k
refinancování
nákupu
100%
akcií
společnosti ROLLEON a.s. ve výši 96 mil. Kč.
•
Zástavní smlouva k
nemovitostem uzavřená mezi společností TOMA, a.s. jako
zástavcem a MONETA Money Bank, a.s. jako zástavním věřitelem ze dne
19.7.2016, jejímž předmětem je zajištění pohledávek zástavního věřitele
vyplývajících ze Smlouvy o úvěru reg. č. 087 16 001592 zástavním právem
k
nemovitostem zapsaným na LV č. 6833 pro k.ú. a obec Zlín.
•
Smlouva o úvěru č. 0442/17/00240 uzavřená mezi společností TOMA, a.s. a
Československá obchodní banka, a.s. dne 16.3.2017, jejímž předmětem je
poskytnutí peněžních prostředků formou investičního úvěru ve výši
1,85 mil.
Eur.
•
Smlouva o zřízení zástavního práva k
nemovitostem č. 1940/16/00240
uzavřená mezi společností TOMA, a.s. jako zástavcem a Československá
obch
odní banka, a.s. jako zástavním věřitelem dne 16.3.2017, jejímž
předmětem je zajištění pohledávek zástavního věřitele vyplývajících ze smlouvy
o úvěru č. 1934/16/00240 (úvěrová linka –
čerpaný úvěr 0442/17/00240)
zástavním právem k
některým nemovitostem zapsaným na LV č. 636 pro k.ú.
Zlín.
•
Smlouva o zřízení zástavního práva k
nemovitostem č. 1953/17/00240
uzavřená mezi společností TOMA, a.s. jako zástavcem a Československá
obchodní banka, a.s. jako zástavním věřitelem dne 16.3.2017, jejímž
předmětem je zajištění pohledávek zástavního věřitele vyplývajících ze smlouvy
o úvěru č. 1934/16/00240 (úvěrová linka –
čerpaný úvěr 0442/17/00240)
zástavním právem k
některým nemovitostem zapsaným na č. 2598 pro k.ú. a
obec Otrokovice.
•
Smlouva
o
úvěru
č.
NDP/0001/NCTÚV/01/18152813
uzavřená
mezi
společností TOMA, a.s. a Raiffeisenbank a.s., a.s. dne 31.3.2017, jejímž
předmětem je poskytnutí peněžních prostředků formou investičního úvěru ve
výši 1,9 mil. EUR.
•
Smlouva
o
zřízení
zástavního
práva
k
nemovitostem
č.
ZN/0006/NCTÚV/01/18152813 uzavřená mezi společností TOMA, a.s. jako
zástavcem a Raiffeisenbank a.s. jako zástavním věřitelem dne 31.3.2017,
jejímž předmětem je zajištění pohledávek zástavního věřitele vyplývajících ze
smlouvy o úvěru č. NDP/0001/NCTÚV/01/18152813 zástavním právem
k
některým nemovitostem zapsaným na LV č. 6833 pro k.ú. Zlín.
•
Smlouva o postoupení pohledávky uzavřená
mezi TOMA, a.s. jako
postupníkem a EA Invest spol. s
r.o. jako postupitelem dne 31.3.2017.
Postoupena byla pohledávka z
obc
hodního úvěru za společností TOMA
úverová a leasingová, a.s..
(
neuhrazená jistina k
31.12.2020 byla 728 tis. Eur
)
•
Smlouva o úvěru uzavřená dne 27.6.2018 mezi TOMA, a.s. jako úvěrujícím a
společností
G1 Krailling Real Estate GmBH
jako úvěrovaným.
(
neuhrazen
á
jistina k 31.12.2020 byla 6.620 tis.Eur
).
•
Společnost TOMA, a.s. jako úvěrující má se společností G1 Krailling Real
Estate GmBH jako úvěrovaným uzavřeno
9
smluv o úvěru
u
zavřených v
průběhu
let 2017 a
ž
2020
(neuhrazená jistina k
31.12.2020 byla 2.370 tis.EUR)
•
Smlouva o zápůjčce
uzavřená mezi TOMA, a.s. jako zapůjčitelem a dceřinou
společností TOMA úverová a leasingová, a.s. jako vydlužitelem
ze dne
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-33-
13.12.2018. Předmětem je poskytnutí finančních prostředků. (
neuhrazená
jistina k 31.12.2020 byla 11.340
tis. Kč
)
•
Smlouva o dodávce elektřiny pro hladinu VN a VVN uzavřená mezi TOMA, a.s.
jako
zákazníkem
a
Amper
Market,
a.s.
jako
obchodníkem
ze
dne
21.8.2017.
(Dne 25.1.2021 byla uzavřena nová smlouva
na rok 2021 s
platností
od 1.1.2021).
•
Smlouva o zápůjčce
uzavřená mezi TOMA, a.s. jako vydlužitelem a dceřinou
společností ROLLEON a.s. jako zapůjčitelem ze dne 8.3.2019. Předmětem je
poskytnutí finančních prostředků do výše 45 mil.Kč (
neuhrazená jistina
k 31.12.2020
byla 43.500 tis. Kč
)
•
Smlouva o
zápůjčce
uzavřená mezi TOMA, a.s. jako vydlužitelem a společností
ENERGZET, a.s. jako zapůjčitelem ze dne 17.9.2019. Předmětem je poskytnutí
finančních prostředků do výše 10 mil.Kč (
neuhrazená jistina k
31.12.2020 byla
10.000 tis. Kč
)
•
Smlouva o zápůjčce
uzavřená mezi TOMA, a.s. jako zapůjčitele a dceřinou
společností
TOMA GERMANY,
a.s. jako vydlužitelem ze dne
6.11.2019.
Předmětem je poskytnutí finančních prostředků do výše
40
mil.Kč (
neuhrazená
jistina k 31.12.2020 byla 30
.500 tis. Kč
)
•
Smlouva o úvěru č.
SU/0001/NCINV/02/18152813 uzavřená mezi společností
TOMA, a.s. a Raiffeisenbank a.s., a.s. dne 25.1.2019, jejímž předmětem je
poskytnutí peněžních prostředků formou investičního úvěru ve výši 1,34 mil.
EUR na refinancování výstavby supermarketu Billa.
•
Sml
ouva
o
zřízení
zástavního
práva
k
nemovitostem
č.
ZN/0001/NCINV/02/18152813 uzavřená mezi společností TOMA, a.s. jako
zástavcem a Raiffeisenbank a.s. jako zástavním věřitelem dne 13.8.2019,
jejímž předmětem je zajištění pohledávek zástavního věřitele vyplývajících ze
smlouvy
o
úvěru
č.
SU/0001/NCINV/02/18152813
zástavním
právem
k
některým nemovitostem zapsaným na LV č. 2598 pro k.ú. Otrokovice.
•
Smlouva o úvěru č. SU/0001/NCINV/03/18152813 uzavřená mezi společností
TOMA, a.s. a Raiffeisenbank a.s., a.s. dne 13.8
.2019, jejímž předmětem je
poskytnutí peněžních prostředků formou investičního úvěru ve výši 1,3 mil. EUR
na výstavby provozní haly k pronájmu
.
•
Smlouvy o převodu akcií ze dne 11.12.2019 kdy společnost TOMA, a.s.
koupila
od fyzických osob 62,5% akcií společnosti Europack a.s. (IČO 31102611) se
sídlem Velkoblahovská 680, Dunajská Streda 929 01, Slovenská republika.
•
Smlouva o úvěru č. 2020011190 uzavřená mezi společností TOMA, a.s. a
Československá obchodní banka, a.s. dne 2.7.2020, jejímž předmětem je
p
oskytnutí peněžních prostředků formou investičního úvěru ve výši 31 mil. Kč.
Společnost je držitelem
těchto licencí
:
Název licence
číslo
platnost
do
Obchod s
elektřinou
141432730
6. 6. 2024
Distribuce elektřiny
120102842
23. 2. 2027
Výroba elektřiny
111017411
4. 11. 2035
Rozvod tepelné energie
320102845
26. 2. 2027
Distribuce plynu
220102841
2. 3. 2027
Činnost společnosti není závislá na patentech, licencích, průmyslových, obchodních
nebo finančních smlouvách nebo výrobních postupech,
které by měly zásadní význam
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-34-
pro její podnikatelskou činnost nebo ziskovost, vyjma
výše
uveden
ých smluv
.
Uvedené
licence jsou podstatné pro energetickou oblast podnikání společnosti.
Vyjma výše uvedených smluv, smluv uvedených ve zprávě o vztazích a významných
smluv dceřiných podniků, zmíněných v
konsolidovaná výroční
zprávě
, nejsou emitentu
známy žádné další významné smlouvy, ve kterých je emitent nebo člen skupiny
smluvní stranou.
Emitentu také nejsou známy žádné
další
smlouvy mimo běžné
podnikání, které by uzavřel kterýkoliv člen „
skupiny
“ (
viz. informace o skupině jsou
uvedeny v konsol
idační výroční zprávě za rok 20
20,
která je součástí této výroční
zprávy
)
a které by obsahovaly jakékoliv ustanovení, podle kterého by měl kterýkoliv
člen skupiny jakýkoliv závazek nebo nárok, které by byli ke konci účetního období pro
skupinu podstat
né
.
Informace o státních, soudních nebo rozhodčích řízeních, která mohou neb
o
mohla v
nedávné minulosti mít významný vliv na finanční situaci nebo ziskovost
emitenta nebo jeho skupiny
Popis soudních sporů
je uveden v
příloze individuální účetní závěrky a konsolidované
účetní závěrky.
TOMA, a.s.
ani její dceřiné společnosti nebyly
v
uplynulém účetním období
ani
v
současné době účastníkem dalších správních, soudních nebo rozhodčích řízení,
která by měla nebo mohla mít významný vliv na její finanční situaci, ziskovost emitenta
nebo jeho skupiny.
Investiční činnost
emitenta
Číselné údaje o hlavních investicích uskutečněných v
uplynulých třech letech včetně
investic do nemovitostí a
finančních investic (v souladu s
metodikou IAS / IFRS):
Typ investice (v tis.Kč)
2020
2019
2018
Pozemky
2 619
323
1 359
Budovy
44 561
46 459
21 530
Zařízení
10 844
20 770
2 857
Nedokončené investice (
k 31.12.
)
27 811
46 881
45 755
Nehmotná aktiva
0
505
181
Nedokončené nehmotné investice
(k 31.12.)
129
129
634
Finanční investice *
0
135 870
196 796
* v roce 2018
poskytnutí 4 dlouhodobých úvěrů v EUR přidruženému podniku
G1 Krailling Real Estate
GmBH v
EUR (přičemž částku 170.300 tis.Kč tvoří úvěr, jež nahradil pohledávku z
postoupení vzniklou
roce 2017), v
roce 2019 došlo ke koupi 62,5% akciového podílu se společnosti EUROPACK akciová
spoločnosť
(117.178 tis.Kč),
příplatk
u
do VK mimo ZK u spol. AUTOMEDIA s.r.o. (10.458 tis.Kč),
poskytnutí 2 dlouhodobých úvěrů v EUR přidruženému podniku G1 Krailling Rea
l Estate GmBH v EUR
(8.234 tis.Kč)
Vyjma finančních investic do společností sídlících ve Slovenské republice a ve
Spolkové republice Německo byly všechny
výše uvedené
investice
realizovány
v
České republice.
Informace o developerských projektech
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-35-
U
developerských projektů realizovaných prostřednictvím dceřiných společností jež
byly dokončeny nebo jejich realizace zastavena v
minulých letech lze nalézt detailní
informace v
minulých výročních zprávách. Vzhledem k
tomu, že se v
posledních letech
situace
u těchto projektů podstatně nemění, jsou zde uvedeny jen stručné informace
k aktuální situaci:
•
Výstavba bytů Prostějově „Rezidence Florián“
–
zbývají k
prodeji 2 nebytové
prostory (prodáno do TOMA, a.s.)
•
Rezidence Čápka,
Kroměříž (dceřiná spol. TOMA rezidenční Kroměříž, s.r.o.)
–
byly dokončeny práce na změně projektu
a
celý
projekt
je
nabízen
k
prodeji developerům.
(Vydáno ÚR
2021/02, zatím nenabylo právní moci)
•
Bytový dům „Sladovny“ v
Kroměříži (dceřiná spol.
MA Investment, s.r.o.
-
v
současné době zbývají k
prodeji 2 skladovací prostory a 4 venkovní parkovací
stání.
•
Rezidence Floriánka
v Prostějově (dceřiná spol.
MA Investment, s.r.o.)
-
prodáno v
prosinci 2020
Informace o investičních akcích
Stavba provozní haly k
pronájmu V
•
tuzemská
investice
•
celkové investiční náklady: 3
5.584 tis.
•
způsob financování: investiční úvěr
•
termín zahájení: II. čtvrtletí 201
9
•
termín dokončení: I. čtvrtletí 20
20
•
investice do staveb
•
v roce 2020
proinvestováno
: 29.124
tis.Kč
•
míra dokončení: 100%
Společnost TOMA, a.s. se po jednáních s nájemcem rozhodla pro stavbu další
provozní haly (rozšíření) ve svém areálu. První hala byla úspěšně realizována v
létě
2009, její první přístavba v
roce 2011,
třetí část v
roce 2013
a čtvrtá v
roce 2015.
Nájemce bude užívat i další provozní část ke zpracování plastů. Celý projekt byl
dokončen v
prvním čtvrtletí roku
2020.
Nájemní smlouva byla uzavřena po kolaudaci
od února 2020.
Všechny projekty jsou pečlivě ekonomicky vyhodnoceny tak, aby přinášely zisk a
směřovaly
ke zvyšování hodnoty podniku a svěřeného akcionářského majetku.
Podrobnější a aktuální informace lze průběžně nalézt na internetových stránkách
společnosti.
Údaje o hlavních budoucích a potenciálních investicích
V
současné době není plánován ani připravován významný projekt spočívající
v
investici do staveb nebo technologií.
Podle schváleného plánu investic a oprav jsou
naplánovány běžné každoroční udržovací
a regenerační investice do majetku
společnosti.
Vedení společnosti se v současnosti zaměřuje a vyhledává a jedná o
vhodných akvizičních příležitostech zejména v
oblasti energetiky a odpadového
hospodářství.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-36-
Zaměstnanci
Průměrný počet zaměstnanců dle hlavních činností (segmentů) v
posledních třech
letech:
Segmenty
2020
2019
2018
Pronájem majetku
14
15
15
Finanční činnost (leasing)
1
1
1
Čištění odpadních vod
32
31
34
Prodej energií
40
38
38
Developerská činnost
0
0
0
Ostatní činnosti
18
20
22
CELKEM
105
105
110
Informace o aktivitách v
oblasti výzkumu a vývoje
Žádné
výzkumné projekty neprobíhají
Informace o aktivitách v
oblasti ochrany životního prostředí a pracovně právních
vztazích
IPPC
Ze zákona (č.76/2002 Sb. Zákon o integrované prevenci) musí mít integrované
povolení
tímto
zákonem
specifikovaní
provozovatelé
(znečišťovatelé).
Toto
integrova
né povolení k
provozu (IPPC) se týká areálu ČOV (čistírna odpadních vod)
Otrokovice, z důvodu provozování střediska likvidace kapalných odpadů. Nahrazuje
veškerá dílčí povolení k provozu jednotlivých zařízení v celém areálu ČOV, tj. např.
povolení k vypouštění odpadních vod do Moravy, vypouštění emisních látek do
ovzduší (kogenerační jednotky), vypouštění předčištěných vod z likvidace kapalných
odpadů. V neposlední řadě se v rámci integrovaného povolení žádá o schválení
jednotlivých provozních řádů a předpisů v oblasti ochrany zdraví a bezpečnosti při
práci v areálu ČOV. Samotné integrované povolení nahradí veškerá dosud platná
rozhodnutí, vyjádření a souhlasy vyžadovaná pro dosavadní provoz středisek v areálu
ČOV. Integrované povolení k
provozu (IPPC) bylo
vydáno 16.04. 2007 a je stále
v platnosti. V
roce 2011 došlo k
rozšíření IPPC o provoz zpracování biologicky
rozložitelných odpadů, provoz parního kotle, povolení ke zprovoznění čtvrté
kogenerační jednotky. Dne 7.3.2013 došlo k nabytí právní moci další podstatné změny
integrovaného povolení v
souvislosti se záměrem instalovat 5. KGJ a sušárnu kalů.
V
prosinci 2014 byl povolen trvalý provoz 5. KGJ. Další změnu povolení vyžadovala
taktéž III. etapa modernizace ČOV (rekonstrukce mechanického předčištění, která
byla
dokončena v
říjnu 2014. Další změnou bylo nové povolení k
vypouštění odpadních vod
udělené v
prosinci 2014. Zatím poslední změnou
bylo v
prosinci 2016 ukončení
provozu BRO a změna (zpřísnění) limitů na vypouštění vyčištěných odpadních vod
z
ČOV. V
r
oce 2018 bylo vydáno rozhodnutí o změně Integrovaného povolení (IP)
s
tím, že stávající IP přejde na dceřinou společnost TOMA odpady
, s.r.o., k
čemuž
došlo 7.3.2019. Provoz
ČOV dne 24.3.2020 získal složkové povolení pro vypouštění
z
ČOV a dne 9.12.2020 složkové povolení jako zdroje znečišťování ovzduší.
Důvodem
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-37-
bylo
,,zjednodušení“ posuzování samotné ČOV vůči orgánům státní správy a dalším
kontrolním úřadům.
Kolektivní smlouva
V
oblasti pracovně právních vztahů je důležité zmínit kolektivní smlouvu
mezi TOMA,
a.s. a Podnikovou organizací Odborového svazu pracovníků textilního, oděvního a
kožedělného průmyslu Čech a Moravy ze dne 20.12.2018 Účelem této smlouvy mimo
jiné je zaručit všem zaměstnancům stejná práva v
oblasti odměňování, BOZP,
pracovně
-
právní a sociální. Kolektivní smlouva je uzavřena na léta 2019 –
2022.
Podnikání společnosti nebylo od jejího vzniku přerušeno a společnost nemá
provozovnu, pobočku ani žádnou jinou složku v
zahraničí, vyjma uvedených dceřiných
společnosti ve Slovenské republice a přidruženého podniku ve Spolkové republice
Německo.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-38-
D
. ÚDAJE O MAJETKU A FINANČNÍ SITUACI EMITENTA
TOMA, a.s. je součástí průmyslového areálu o výměře cca 98 ha. Vlastní výměra
pozemků TOMA, a.s. v
uvedeném areálu pak činí 407 tis m². Dále je společnost
vlastníkem pozemků v přilehlém areálu „Na Chemické“, kde vlastní 301 m²
zastavěných ploch a v
areálu MORAVAN, kde je vlastníkem 42
tis m²
ploch
zastavěných a manipulačních a 3 tis m² vodní plochy
V
areálech v Otrokovicích vlastní společnost 49 objektů v
následujícím členění:
•
39 výrobních, skladovacích a pomocných objektů v
průmyslovém areálu
TOMA
•
2 administrativní objekty v
průmyslovém areálu TOMA
•
2 objekty v
areálu „Na Chemické“
•
6 objektů v
areálu MORAVAN.
TOMA, a.s. vlastní v
průmyslovém areálu cca 11 km vozovek a téměř 15 km železniční
vlečky zasahující i do přilehlého areálu “Na Chemické”, dále 7.462 m tepelných kanálů
a 2.500 m energo-
kanálů, které jsou zčásti situovány rovněž v
přilehlém areálu “Na
Chem
ické”.
Mimo uvedené areály vlastní společnost 19,5 tis m
2
zastavěných ploch (především
kalová pole ČOV) a 32 tis m
2
pozemků, přičemž se jedná hlavně o nezastavěné plochy
a ostatní zeleň v
různých částech města Otrokovice. Dále je vlastníkem pozemků ve
strategické části Zlína –
v
Loukách o rozloze 7 tis m
2
v
lokalitě, která je územním
plánem určena k
vybudování obchodní sítě.
Mimo areál jsou ve vlastnictví TOMA, a.s. zejména nemovitosti: polyfunkční objekt na
ulici Kvítková ve Zlíně se 180 byty, Prodejní pasáž ve Zlíně
-
Loukách, bytový dům
v
Hulíně, nebytové jednotky v Prostějově, objekt ve Zlatých Horách. Nebytové p
rostory
jsou nabízeny k
prodeji, pronajímány k
prodejní činnosti a poskytování služeb.
(viz.
také informace o pronajímaných nemovitostech, informace o investičních akcích,
informace o prodeji a nákupu nemovitostí)
Při koupi nebo výstavbě nemovitého majetku je vždy zvažováno jeho budoucí využití
vzhledem ke strategickému rozvoji areálu a především scelování ploch k
budoucímu
využití novými vlastníky nebo nájemci.
Společnost TOMA, a.s. prodala v
roce 2020 pozemky:
-
společnosti Enigma
ČR
a.s. pozemky se souhrnnou
výměrou 244
m
2
(směnná
smlouva)
-
pozemky o celkové výměře 741
m
2
společnosti Ekotrend Ludky s.r.o. (kupní
smlouva)
Společnost TOMA, a.s. koupila v
roce 2020 pozemky:
-
od společnosti Enigma
ČR
a.s. pozemky se souhrnnou
výměrou 244
m
2
(směnná smlouva)
-
od
společnosti Ekotrend Ludky s.r.o. pozemky o celkové výměře 2522 m
2
(kupní
smlouva)
Podstatná část nemovitého majetku společnosti (budovy cca 50%, pozemky cca 20%)
je pronajímána jiným podnikatelským subjektům a nájemné tvoří významný zdroj
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-39-
příjmů společností. Část nemovitého majetku je společností využívána k
zajišťování
ostatních činností a menší část majetku je postupně odprodávána. Celkový objem
vlastněného nemovitého majetku je vzhledem k
dosahovaným tržbám vysoká a
vzhledem ke stáří budov klade vysoké finanční nároky na údržbu a opravy. Vedení
společnosti aktivně usiluje o maximální pronájem budov a pozemků. Mimo nezbytnou
údržbu jsou investice do vlastněných budov podmíněny ekonomickou efektivností
vynaložených nákladů v
podobě získání dodatečných příjmů.
Popis nejvýznamnějších pronajímaných nemovitostí
Areál TOMA (k.ú. Otrokovice, LV 2598)
Administrativní objekty
•
č.p. 332 –
3 podlažní objekt, zastavěná plocha 1.
486 m
2
, dvě podlaží jako kanceláře,
v přízemí obchody a jídelna, obsazenost se pohybuje okolo
7
5 %, průměrná cena
za nájem je cca 1.200,
-
Kč za 1 m² a rok nájmu
•
č.p. 1566 –
3 podlažní objekt, zastavěná plocha 1.60
7 m
2
, jedno podlaží
kancelářské, jedno prodejní a
přízemí je pronajímáno lékařům jako zdravotní
středisko, průměrná obsazenost je 80 %, nájem cca
700,-
Kč za 1 m² a rok nájmu
Skladovací a výrobní objekty
•
budova 46
–
přízemní skladovací hala o výměře 3.500 m² rozdělená na pronajímané
části, obsazenost 100%, cena za nájem cca 450,
-
Kč za 1 m² a rok nájmu
•
budova 45a
–
pětipatrová skladovací a výrobní budova o pronajímatelné ploše cca
5.000 m², pronajímané prostory od 50 do 700 m², cena za nájem cca 430,
-
Kč za 1
m² a rok nájmu, obsazenost cca
75 %
•
budova a
pozemky REMAQ I až V –
pronajímáno celé pro zpracování plastů
•
budova 38a,b, c
–
přízemní skladovací budova o výměře 6.000 m², nabyto v
dražbě,
neudržováno, bez zázemí, obsazenost 60%, cena za nájem cca 160,
-
Kč za 1 m² a
rok nájmu
Kvítková 80 (k.ú. Zlín
, LV 6833)
Polyfunkční objekt na ulici Kvítková ve Zlíně se 180 byty (zastavěná plocha
884 m
2
),
spolu s
nebytovými prostory o výměře 1199 m
2
.
Část polyfunkčního objektu je
pronajímána jako obchodní prostory o výměře 1000 m² s
dlouhodobými pronájmy,
nájemné se pohybuje okolo 3.000,
-
Kč za 1 m² a rok nájmu. Obsazenost těchto prostor
je trvale 80
%. Většinu objektu tvoří bytové jednotky (180 bytů, z
toho 160 garsoniér o
výměře 26 m² a 20 dvoupokojových bytů o výměře 54,70 m²). Obsazenost bytových
jednotek je
téměř
90 %. Průměrný nájem v bytech po ukončení regulace nájemného
je 4.000,-
Kč měsíčně.
Eduarda Světlíka 1350 (k.ú. Hulín , LV 11736)
Třípodlažní bytový dům v
Hulíně s 39 byty a jedním nebytovým prostorem o zastavěné
ploše 1.223
m². TOMA, a.s. je členem SVJ a vlastní a pronajímá 35 bytů a 1 nebytový
prostor . Obsazenost těchto prostor je 100%. Průměrný nájem v bytech po ukončení
regulace nájemného je 5.100,
-
Kč měsíčně.
Prodejní pasáž Louky (k.ú. Louky nad Dřevnicí, LV 614)
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-40-
Ve dvoupodlažním objektu Prodejní pasáže ve Zlíně –
Loukách je k
dispozici 2.290 m²
obchodních prostor k
pronájmu. Většinou jde o obchody s
nábytkem, sport,
spotřebním zbožím, služby apod. o výměře od 25 m² do 350 m². Doba pronájmu se
pohybuje od 1 do 5 let za průměrnou
cenu cca 2.000,-
Kč za 1 m² a rok nájmu.
Zástavní práva k nemovitostem
(Údaje dle výpisů z
katastru nemovitostí,
6
. leden 2021)
Popis zástav k
nemovitému majetku je uveden v
příloze individuální a konsolidované
účetní závěrky.
Věcná břemena k
nemovitostem
(Údaje z
výpisů z
katastru nemovitostí,
6
. leden 2021)
Společnost TOMA, a.s. má k
svému nemovitému majetku následující věcná břemena
(
dále jen VB
):
1.
VB právo vedení plynové přípojky a vstupu za účelem údržby dle
geometrického
plánu č. 1904 (pvz 371/2000) ze dne 20.9.1999 pro společnost
FORCHEM, s.r.o. (IČ 46905367) k
parcele 430/30 k. ú. Otrokovice (LV 2598).
2.
VB vstupu a výstupu, vjezdu a výjezdu nezbytnými mechanizmy dle
geometrického plánu č. 1807 ze dne 19.7.2000 pro společnost Teplárna
Otrokovice a.s. (IČ 46347089) k
parcele 334/9, 334/39, 334/10, 334/16 k. ú.
Otrokovice (LV 2598).
3.
VB chůze a jízdy za účelem provádění obsluhy, údržby, kontroly, opravy,
případně odstranění energetického zařízení vybudovaného v
mezích a
hrani
cích dle geometrického plánu č. 3092
-2001/2005 ze dne 7.9.2005 pro
společnost Teplárna Otrokovice a.s. (IČ 46347089) k
parcele 334/10 k. ú.
Otrokovice (LV 2598).
4.
VB břemeno zřizování a provozování vedení plynárenského zařízení dle GP č.
4617-6/2013 k
p.č.
430/5 pro RWE GasNet, s.r.o. dle smlouvy ze dne
29.4.2014 v
k.ú. Otrokovice (LV 2598)
5.
VB zřizování a provozování vedení plynárenského zařízení a právo vstupu a
vjezdu
v
souvislosti
se
zřízením,
stavebními
úpravami,
opravami,
provozováním a odstraněním plynárenského zařízení dle GPL č. 4908
-
573/2016 k
p.č. 430/5 pro GasNet, s.r.o. dle smlouvy o zřízení věcného
břemene –
úplatné č.j. 7700070654
-1/VS ze dne 22.6.2018 (LV 2598)
6.
VB zřizování a provozování vedení plynárenského zařízení a právo vstupu a
vjezdu
v
souvislosti
se
zřízením,
stavebními
úpravami,
opravami,
provozováním a odstraněním plynárenského zařízení v rozsahu dle GPL
č.
4919-573/2016 k
p.č. 430/5 pro GasNet, s.r.o. dle smlouvy o zřízení věcného
břemene
-
úplatné č.j. 7700070654
-1/VS ze dne 22.06.2018 (LV 2598)
7.
VB břemeno chůze a jízdy dle ZPM 1351 ze dne 7.12.1995 pro Otrokovické
papírny a.s. k
p.č. 458/147 k.ú. Otrokovice (LV2598)
8.
VB břemeno chůze a jízdy dle GP 2757
-167/2003
ze dne 8.1.2004 pro
SOMAT, s.r.o. k
p.č. 458/147 k.ú. Otrokovice (LV25
98)
9.
VB břemeno chůze a jízdy dle GP 2220
-
611/2001 ze dne 28.8.2001 pro Kolář
Alois ing. k
p.č. 458/
59
k.ú. Otrokovice (LV2598)
10.
VB služebnosti energ. Zařízení na pozemek 458/19 podle GP 4757
-494/2015
ze dne 14.10.2015 vše k.ú. Otrokovice (LV2598)
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-41-
11. VB
služebnosti vstupu a vjezdu pro
parcelu 447/58
-
povinné parcely
komunikace TOMA 447/1, 447/24, 447/3, 448/319, 458/2, 458/85, vklad ke dni
10.3.2016
vše k.ú. Otrokovice (LV2598)
12.
VB služebnosti vstupu a vjezdu pro parcelu 448/12
-
povinné parcely
komunikace TOMA 447/1, 447/24, 447/3, 448/319, 458/2, 458/85, vklad ke dni
10.3.2016
vše k.ú. Otrokovice (LV2598)
13.
změna VB z
roku 1998 původně na pro pozemek 3417, nově pro pozemky
3417/1, 3417/2 (pozemek byl rozdělen)
-
povinný pozemek v
majetku TOMA,
a.s. čísl
o 3485,3487
vše k.ú. Otrokovice (LV2598)
14.
VB cesty a stezky pro pozemky 458/210, st.2648, 458/83 povinné parcely
447/24,447/3,458/2,458/85
dle
smlouvy
o
zřízení
věcného
břemene
z 19.1.2017, vklad 23.1.2017
vše k.ú. Otrokovice (LV2598)
15.
VB chůze a jízdy pro RH Vending, s.r.o., vše k
nemovitostem čp. 1849
(Centrum obchodu a služeb) , čtyři zápisy věcných břemen k
jednotlivým
jednotkám povinné parcely 447/30, 447/53, dle smlouvy kupní ze dne
28.6.2017, vklad ke dni 3.7.2017
vše k.ú. Otrokovice (LV2598)
16.
VB spočívající v povinnosti strpět vybudování a provozování stezky pro cyklisty
a strpět přístup oprávněného –
město Otrokovice, povinný pozemek p.č. 438/1,
dle smlouvy o zřízení věcného břemene
-
bezúplatné z
4.1.2018 a GP č. 4151
-
176/2011, vklad ke dni 23.1.2018,k
.ú. Otrokovice (LV2598)
17.
VB chůze a jízdy
-
oprávněný pozemek p.č. st. 2517, povinný pozemek p.č.
4784, dle smlouvy kupní a smlouvy o zřízení věcného břemene –
bezúplatné
ze dne 22.6.2018, vklad ke dni 14.9.2018, k.ú. Otrokovice (LV2598)
18.
VB chůze a jízdy
-
rozšíření VB
-
povinný pozemek parc. č. 3554/10 dle kupní
smlouvy ze dne 4.5.2018 (prodávající DEZA, a.s.), oprávněné pozemky parc.
č. 3424/1, p.č. 3424/2, p.č. 3424/3,
parc. č. st. 1108, st. 765, p.č. 3416, p.č.
3417/1, p.č. 3417/2, parc. č. st. 770, p.č. 3411/1, p.č. 3411/2, p.č. 3500, parc.
č. st. 3183, p.č. st. 3304, p.č. 3461,
p. č. 3447/1, 3447/2, par.č. st. 766, p.č.
3441.Vklad ke dni 5.6.2018, k.ú. Otrokovice (LV2598)
19.
VB pro město Otrokovice spočívající v
právu zřízení, provozování, údržby
obnov
y a odstranění veřejného osvětlení v
rozsahu dle GP 5091-35/2019
k
pozemkům 430/5 vklad ke dni 24.6.2019.
Budova č. p. 419 Prodejní pasáž je postavena na pozemcích, které patří společnosti
Jednota, spotřební družstvo ve Zlíně. Na základě této skutečnosti b
yla mezi
společností TOMA, a.s. jako oprávněný a Jednota, spotřební družstvo ve Zlíně jako
povinný dne 20.9.2007 (právní účinky vkladu 17.10.2007) uzavřena smlouva o zřízení
věcného břemene k parcele 670/35 a St. 729, k. ú. Louky nad Dřevnicí (LV 636)
následující věcná břemena na dobu 20 let:
1.
VB užívání za účelem jímání vody v
rozsahu dle geom. plánu č.811
-35/2007
část C (stavba č. p. 419 a parcela 670/35)
2.
VB chůze a jízdy (stavba č. p. 419 a parcela 670/35)
3.
VB umístění trafostanice v
rozsahu dle geom. plánu č.811
-
35/2007 část E
(stavba č. p. 419 a parcela 670/35)
4.
VB užívání a stavby v
rozsahu dle geom. plánu č.811
-
35/2007 část A (stavba
č. p. 419 a parcela St. 729)
5.
VB užívání a stavby v
rozsahu dle geom. plánu č.811
-
35/2007 část B (stavba
č. p. 419 a parce
la St. 729)
6.
VB užívání v
rozsahu dle geom. plánu č.811
-
35/2007 část D (stavba č. p. 419
a parcela 670/35)
7.
VB užívání v
rozsahu dle geom. plánu č.811
-
35/2007 část D (stavba č. p. 419
a parcela St. 729)
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-42-
Na pozemcích určených k
budoucí výstavbě v
k.ú. Louky nad Dřevnicí byla uzavřena
smlouva o zřízení věcného břemene ke zřizování a provozování distribuční soustavy
s
E.ON Distribuce, a.s. jako oprávněným úplatně na tyto pozemky dle geom. plánu č.
983-
074_10/2010 pro pozemky: p.č. 670/47, 670/178, 670/36,
670/57, vše k.ú. Louky
nad Dřevnicí.
V
roce 2017 byla zapsána služebnost umístění distribuční soustavy pro
E.ON Distribuce ,a.s., povinný pozemek
670/57 dle smlouvy o zřízení věcného
břemene z
24.2.2017, vklad 15.3.2017.
V
roce 2009 společnost TOMA, a.s. odkoupila části pozemků v k. ú. Otrokovice (LV
2598) pod mostním křídlem za účelem převodu silničního mostu na Kraj Zlín a tyto
parcely č. 3485 a č. 3487 jsou zatíženy těmito věcnými břemeny:
1.
VB chůze a jízdy ze dne 8.3.2001 pro p. č. 3447 k
tíži pozemků p.č. 3485 a
3487 došlo ke změně oprávněných pozemků, a to z
důvodu zániku p.č. 3447 a
vzniku dvou nových parcel č. 3447/1 a 3447/2
2.
VB chůze a jízdy ze dne 9.6.1998 (právní účinky vkladu ke dni 9.6.1998) pro p.
St. 765 na základě smlouvy o VB V3 3345/199
8
3.
VB chůze a jízdy ze dne 9.6.1998 (právní účinky vkladu ke dni 9.6.1998) pro p.
St. 1108 na základě smlouvy o VB V3 3345/1998
4.
VB chůze a jízdy ze dne 9.6.1998 (právní účinky vkladu ke dni 9.6.1998) pro p.
3416 na základě smlouvy o VB V3 3345/1998
5.
VB chůze
a jízdy ze dne 9.6.1998 (právní účinky vkladu ke dni 9.6.1998) pro p.
3417/1 a 3417/2 na základě smlouvy o VB V3 3345/1998
6.
VB chůze a jízdy ze dne 3.10.1997 (právní účinky vkladu ke dni 6.10.1997)
pro p. 3411 na základě smlouvy o VB V3 7105/1997 došlo ke změně
oprávněných pozemků, a to z důvodu zániku p.č. 3411 a vzniku dvou nových
parcel č. 3411/1 a 3411/2
7.
VB chůze a jízdy ze dne 3.10.1997 (právní účinky vkladu ke dni 6.10.1997) pro
p. St. 770 na základě smlouvy o VB V3 7105/1997
8.
VB chůze a jízdy ze dne 3.10.1997 (právní účinky vkladu ke dni 6.10.1997) pro
p. 3500 na základě smlouvy o VB V3 7105/1997
9.
VB
cesty,
příchodu
a
odchodu,
příjezdu
a
odjezdu
dopravními
a
mechanizačními prostředky v
potřebném rozsahu ze dne 4.11.1999 (právní
účinky kladu ke dni 17.1.2000) pro Krištof Milan Ing., na základě smlouvy o VB
V3 346/2000
10.
VB cesty a dále dle smlouvy ze dne 4.11.2000 (právní účin
ky vkladu ke dni
17.1.2000) pro SG spol. s
r.o., IČ: 25301101 na základě smlouvy o VB
V3 347/2000
11.
VB
cesty,
příchodu
a
odchodu,
příjezdu
a
odjezdu
dopravními
a
mechanizačními prostředky v
potřebném rozsahu ze dne 23.6.2000 (právní
účinky kladu ke dni 26.6.2000) pro SOKOLA s.r.o., Masarykovo náměstí 65,
763 61 Napajedla, IČ: 25519972 na základě smlouvy o VB V3
4601/2000
12.
VB cesty ze dne 18.5.2001 (právní účinky vkladu ke dni 31.5.2001) pro p.
3461/1 a 3461/2
na základě smlouvy o zřízení VB
13. VB cesty ze dne 18
.5.2001 (právní účinky vkladu ke dni 31.5.2001) pro p. 3183
na základě smlouvy o zřízení VB –
úplatné
14.
VB cesty ze dne 18.5.2001 (právní účinky vkladu ke dni 31.5.2001) pro p. 3304
na základě smlouvy o zřízení VB –
úplatné
15.
VB služebnost průchodu a průjezdu ze dne 21.10.1997 (právní účinky vkladu
ke dni 27.11.1997) pro WICTOR ZLÍN, s.r.o., tř. T. Bati, budova 103, 765 02
Otrokovice, IČ: 25344811 na základě smlouvy o VB V3 8329/1997
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-43-
16. VB cesty v
rozsahu dle smlouvy ze dne 13.4.2000 (právní účinky vkladu
ke dni
24.7.2000) pro p. 3424/1 na základě smlouvy o VB V3 5300/2000
17. VB cesty v
rozsahu dle smlouvy ze dne 13.4.2000 (právní účinky vkladu ke dni
24.7.2000) pro p. 3424/2 na základě smlouvy o VB V3 5300/2000
18. VB cesty v rozsahu dle smlouvy ze dne 13.4.2000
(právní účinky vkladu ke dni
24.7.2000) pro p. st. 3853
na základě smlouvy o VB V3 5300/2000
V
roce 2009 společnost TOMA, a.s. dokončila výstavbu Centra obchodu a služeb
v
k.ú. Otrokovice za účelem prodeje nebytových prostor jednotlivým majitelům.
Pozemk
y v okolí stavby vlastní společnost TOMA, a.s., proto byla zřízena VB chůze a
jízdy pro jednotlivé majitele nebytových prostor na pozemcích 447/30 a 447/53:
1.
VB chůze a jízdy v
rozsahu dle GP č. 3674
-16/2009 pro jednotku 1845/1 na
základě smlouvy o zřízení
VB
–
úplatné ze dne 20.4.2009 (právní účinky
vkladu práva ke dni 23.7.2009).
2.
VB chůze a jízdy v
rozsahu dle GP č. 3674
-16/2009 pro jednotku 1845/2 na
základě smlouvy o zřízení VB –
úplatné ze dne 20.4.2009 (právní účinky
vkladu práva ke dni 23.7.2009).
3. V
B chůze a jízdy v
rozsahu dle GP č. 3674
-16/2009 pro jednotku 1846/1 na
základě smlouvy o zřízení VB –
úplatné ze dne 20.4.2009 (právní účinky
vkladu práva ke dni 23.7.2009).
4.
VB chůze a jízdy v
rozsahu dle GP č. 3674
-16/2009 pro jednotku 1846/2 na
základě smlouvy o zřízení VB –
úplatné ze dne 20.4.2009 (právní účinky
vkladu práva ke dni 23.7.2009).
5.
VB chůze a jízdy pro jednotku 1845/1 na základě smlouvy o zřízení VB –
úplatné ze dne 20.4.2009 (právní účinky vkladu práva ke dni 23.7.2009).
6.
VB chůze a jízdy pro jednotku 1845/2 na základě smlouvy o zřízení VB –
úplatné ze dne 20.4.2009 (právní účinky vkladu práva ke dni 23.7.2009).
7.
VB chůze a jízdy pro jednotku 1846/1 na základě smlouvy o zřízení VB –
úplatné ze dne 20.4.2009 (právní účinky vkladu práva ke dni
23.7.2009).
8.
VB chůze a jízdy pro jednotku 1846/2 na základě smlouvy o zřízení VB –
úplatné ze dne 20.4.2009 (právní účinky vkladu práva ke dni 23.7.2009).
9.
VB chůze a jízdy v
rozsahu dle GP č. 3674
-16/2009 pro jednotku 1852/1 na
základě smlouvy o zřízení VB
–
úplatné ze dne 1.10.2009 (právní účinky
vkladu práva ke dni 6.10.2009).
10.
VB chůze a jízdy v
rozsahu dle GP č. 3674
-16/2009 pro jednotku 1852/2 na
základě smlouvy o zřízení VB –
úplatné ze dne 1.10.2009 (právní účinky
vkladu práva ke dni 6.10.2009).
11. VB ch
ůze a jízdy pro jednotku 1852/1 na základě smlouvy o zřízení VB –
úplatné ze dne 1.10.2009 (právní účinky vkladu práva ke dni 6.10.2009).
12.
VB chůze a jízdy pro jednotku 1852/2 na základě smlouvy o zřízení VB –
úplatné ze dne 1.10.2009 (právní účinky vkladu práva ke dni 6.10.2009).
13.
VB chůze a jízdy pro jednotku 1848/1 na základě smlouvy o zřízení VB –
úplatné ze dne 9.6.2009 (právní účinky vkladu práva ke dni 7.12.2009).
14.
VB chůze a jízdy pro jednotku 1848/2 na základě smlouvy o zřízení VB –
úplatné ze dne 9.6.2009 (právní účinky vkladu práva ke dni 7.12.2009).
15.
VB chůze a jízdy v
rozsahu dle GP č. 3674
-16/2009 pro jednotku 1848/1 na
základě smlouvy o zřízení VB –
úplatné ze dne 9.6.2009 (právní účinky vkladu
práva ke dni 7.12.2009).
16.
VB chůze a jízdy v
rozsah
u dle GP č. 3674
-16/2009 pro jednotku 1848/2 na
základě smlouvy o zřízení VB –
úplatné ze dne 9.6.2009 (právní účinky vkladu
práva ke dni 7.12.2009).
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-44-
17.
VB chůze a jízdy pro jednotku 1847/1 a 1847/2 na základě smlouvy o zřízení
VB
–
úplatné ze dne 8.4.2015 (právní účinky vkladu práva ke dni 15.4.2015).
18.
VB chůze a jízdy v
rozsahu dle GP 3674-16/2009 pro jednotku 1847/1 a
1847/2 na základě smlouvy o zřízení VB –
úplatné ze dne 8.4.2015 (právní
účinky vkladu práva ke dni 15.4.2015).
19.
VB právo umístění stavby a právo vstupu a vjezdu pro provoz, údržbu, opravy
a rekonstrukce stavby dráhy vlečky a TZ dle GP 3975
-
245/2010 (právní účinky
vkladu práva ke dni 4.10.2010).
Na pozemcích v
průmyslovém areálu MORAVAN bylo ke dni 23.12.2011 zříze
no
věcné břemeno užívání k
průchodu a průjezdu osobními i nákladními automobily a
letadly bez omezení tonáže v
kteroukoliv denní i noční dobu, včetně jejich spočinutí.
Jedná se o věcné břemeno na komunikace areálu pro parcely: p.č. 3097/13, 3097/6,
3093, 3
097/9, 3095/3, 3097/7, 3115/37 dále pro st.p.č.
1395, 1425,1426, 1430, 2004
a dále pro stavby na bez čp/če na parc. st. 1395, 1430, 2004, 1426, 1425. Podrobnosti
viz LV č. 2598, k.ú. Otrokovice, odst. B1
-
jiná práva.
V roce 2017 zakoupila TOMA, a,s, pozemek v
k.ú. Zlaté Hory v
Jeseníkách 1028/14
vedený na LV 1775. Zároveň evidujeme na tomto LV 1775 zápisy:
1.
Věcné břemeno užívání plynového vedení a vstupu a vjezdu
pro GasNet,
s.r.o. ze smlouvy ze dne 2.8.2001, vklad 28.8.2001
2.
Věcné břemeno provozování vedení pro ČEZ Distribuce, a.s. ze smlouvy ze
dne 4.1.2012, vklad proveden 7.3.2012.
3.
VB na části nemovitosti v
rozsahu dle GP 1026-
566/2011 oprávněný TOMA,
a.s., povinnost k
p.č. 1028/14
Předkupní práva k
nemovitostem
(Údaje z
výpisů z
katastru nemovitostí,
6. leden 2021)
•
Na základě smlouvy o zřízení věcného předkupního práva ze dne 22.05.2009 (účinky
vkladu ke dni 8.7.2009) vzniklo předkupní právo ke čtyřem nemovitostem, stavbě
s
č.p. 1729 na st. parcele 3383, parcele
435/36, 435/38 zapsaným u Katastrálního
úřadu pro Zlínský kraj pro k. ú. Otrokovice (LV2598) pro stávajícího nájemce
nemovitostí
-
společnost zabývající se recyklací plastů
•
Na základě smlouvy o zřízení věcného předkupního práva ze dne 24.8.2012 (účinky
vkladu ke dni 19.9.2012) vzniklo předkupní právo ke dvěma nemovitostem,
parcele
435/40 a St. 3460/2 zapsaným u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k. ú.
Otrokovice (LV2598) pro
stávajícího nájemce nemovitostí
-
společnost zabývající se
recyklací plastů.
Charakteristika strojů,
zařízení a ostatního movitého majetku
Společnost TOMA, a.s. má vysoce diverzifikovaný předmět své činnosti. V
souvislosti
s
tím má také diverzifikovaný movitý majetek. Stroje, zařízení a další movitý majetek
podniku
slouží k zajišťování jeho činností,
mezi které patří
nákup, výroba a rozvod
energetických a jiných médií (voda, filtrovaná voda, pára, stlačený vzduch, elektrická
energie, zemní plyn), odvádění a čištění odpadních vod,
pronájem a správa
nemovitostí, finanční služby, drážní doprava
(provoz vlečky pronajat jinému subjektu
do ledna 2019)
a služby akreditované laboratoře.
Část movitého majetku (technologie
čistírny odpadních vod) je zastavena formou notářského zápisu za investiční úvěry ve
prospěch financující
banky
(ČSOB, a.s.).
M
ovitý majetek slouží k
zajišťování hlavních
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-45-
činností společnosti a nevykazuje žádné neobvyklé nebo jinak významné skutečnosti
a charakteristiky
, které by měly
zásadní význam pro posouzení ekonomické situace
emitenta a hodnoty jeho akci
í. Další informace o majetku podniku jsou uvedeny
v
jiných částech této výroční zprávy
a v
příloze účetní
závěrky společnosti za rok 20
20
kter
á
je
součástí této výroční zprávy.
Majetek pronajatý formou finančního leasingu
Společnost od poloviny 90. let poskytuje finanční leasing. Tato činnost byla v
minulosti
zvolena jako vhodná forma investování a zhodnocování volných peněžních prostředků
společnosti. V
posledních letech zájem o tuto formu financování zásadně opadl a
spole
čnost aktuálně tuto formu financování poskytuje zcela minimálně. Společnost
namísto finančního leasingu poskytuje obchodní úvěry bonitním klientům, které jsou
zastaveny nemovitostmi a zaručeny směnkami. Dále společnost poskytuje financování
dceřiným společ
nostem
a přidruženým podnikům.
Problémy z
oblasti životního prostředí, jež mohou ovlivnit využití hmotného
majetku
V průmyslovém areálu společnosti byla v
minulých dobách (30
-
80 léta. 20 století)
realizována ve značném rozsahu koželužská výroba (Baťovy závody, posléze Svit
n.p.). Při koželužském technologickém procesu se používala řada nebezpečných a
jedovatých chemikálií. V
průběhu let tak došlo na některých místech ke kontaminaci
budov a půdy těmito látkami. Na konci
90. let (po povodních 1997) profinancoval Fond
národního majetku rozsáhlou sanaci nemovitostí v
areálu a
odstranil tak tyto staré
ekologické zátěže.
V
průmyslovém areálu a v širším okolí byla a stále je realizována řada geologicko
-
průzkumných akcí. V r. 2012 bylo provedeno několik kontrolních půdních vrtů. Vrty
byly geologicky zdokumentovány a byly odebrány vzorky zeminy a podzemní vody pro
analýzu prioritních kontaminantů. Žádný ze sledovaných parametrů nepřekročil
hodnoty identifikátoru znečistění zemin pro průmyslová území. V současné době
nebyly prokázány negativní vlivy na vodní zdroje a ekosystémy. V
roce 2016 bylo
ukončeno tříleté monitorování podzemních vod, které bylo prováděno na základě
rozhodnutí ČIŽP (ze dne 17.12.2013).
Emitentovi nejsou známy další problémy z
oblasti životního prostředí, které by mohl
y
ovlivnit využití hmotných dlouhodobých aktiv ze strany emitenta.
Regulační prostředí
S
polečnost TOMA, a.s. podniká také v
regulačním prostředí, které může významně
ovlivnit její podnikatelskou činnost. Jedná se o
výnosy z
oblasti
energetiky a čištění
odpadních vod.
TOMA, a.s. je licencovaným podnikatelem v
energetice dle zákona 458/2000 S
b.
v
aktuálním znění a prováděcích vyhlášek. Společnost je příjemcem bonusů za výrobu
el. energie. Jedná se o zákonem podporovanou výrobu elektrické energie
z
obnovitelných zdrojů
(kogenerační výroba elektřiny a tepla z
kalových plynů –
příspěvek KVET, fotovoltaická výroba elektrické energie ze slunečního záření –
ZELENÝ BONUS)
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-46-
Společnost realizuje
distribuci el. energie v
lokálních distribučních soustavách, kde
výnosy jsou závislé na velikosti rozdílu nákupních a prodejních regulovaných cen
distribuce na
různých napěťových hladinách dodávky.
Velikost příspěvků na výrobu energie z
OZE a cena distribuce na jednotlivých
napěťových hladinách je každoročně vyhlašována „nezávislým regulátorem“
-
Energetickým
regulačním
úřadem,
prostřednictvím
cenových
rozhodnutí
na
následující období, zpravidla jednoho kalendářního roku.
TOMA, a.s. je licencovaným podnikatelem v
oblasti vodního hospodářství dle zákona
274/2001 Sb. v
aktuálním znění a prováděcích vyhlášek
.
Společnost
má výnosy (tržby)
za
odvádění a čištění odpadních a srážkových vod z
města Otrokovice, Zlína
-
Malenovic a obce Tlumačov, a to vč. průmyslových areálů. Výše cen za odvádění a
čištění těchto vod (stočné) je stanovena každoročně na základě oprávněných nákladů
provozovatele veřejné kanalizace a ČOV s
přiměřeným ziskem.
Nejsou další vládní, hospodářské, fiskální, měnové či obecné politiky nebo faktory,
které významně ovlivnily nebo by mohly ovlivnit přímo či nepřímo provoz emitenta.
Informace o bankovních úvěrech
a
dalších závazcích
Kontokorentní úvěr 25
mil. Kč
(krátkodobý zdroj kapitálu)
Č
SOB
Společnost TOMA, a.s. uzavřela dne
5.9.2008 s bankou
ČSOB, a.s. smlouvu
o
kontokorentním úvěru ve výši
maximálního úvěrového limitu 25
mil. Kč, který slouží
jako finanční rezerva ke krytí případných přechodných nedostatků peněžních
prostředků. Úroková sazba je stanovena jako součet referenční úrokové sazby
mezibankovního peněžního trhu
O/N PRIBOR
a marže v
pevné výši 1,
6
0 % p.a. Úvěr
je
zajištěný zástavním právem k
pohledávkám z
obchodního styku,
b
lankosměnkou
a
zástavním
právem k nemovitostem
.
Každá ze smluvních stran může smlouvu
vypovědět bez udání důvodu s
3-
měsíční výpovědní lhůtou.
Ke dni 31.12.2020 bylo
vyčerpáno
667
tis.Kč
.
Revolvingový úvěr
6
0 mil.Kč (krátkodobý zdroj kapitálu)
MONETA
Společnost TOMA, a.s. uzavřela dne 1.12.2006 s
MONETA Money Bank, a.s.,
smlouvu
o revolvingovém úvěru ve výši 50 mil. Kč.
Dodatkem ze dne 12.4.2012 byl
limit zvýšen na 60 mil.Kč.
Úvěr je poskytnut na provozní financování. Smlouva je
uzavřena na dobu neurčitou. Úroková sazba je stanovena jako pohyblivá
s
přechodnou měsíční fixací a skládá se ze součtu referenční úrokové sazby
mezibankovního peněžního trhu
PRIBOR 1-
měsíční
a marže v
pevné výši
1,6 % p.a.
Úroky jsou splatné měsíčně. Úvěr je zajištěný zástavním právem k
nemovitostem,
zástavním právem k
pohledávkám z
pojistného plnění a blankosměnkou.
Každá ze
smluvních stran může smlouvu vypovědět bez udání důvodu s
3-
měsíční výpovědní
lhůtou.
Ke dni 31.12.2020
bylo vyčerpáno
4
0 mil.Kč.
Kontokorentní úvěr
20
mil. Kč (krátkodobý zdroj kapitálu) RF
Společnost TOMA, a.s. uzavřela dne 5.9.2008 s bankou
Raiffeisenbank a.s. smlouvu
o kontokorentním úvěru ve výši maximálního
úvěrového limitu
20
mil. Kč
(limit navýšen
dodatkem v
září 2018), který slouží jako finanční rezerva ke krytí případných
přechodných nedostatků peněžních prostředků. Úroková sazba je stanovena jako
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-47-
součet referenční úrokové sazby mezibankovního peněžního trhu
O/N PRIBOR
a
marže v
pevné výši 1,10 % p.a. Úvěr je zajištěný zástavním právem k nemovitostem.
Ke dni 31.12.2020
úvěr nebyl čerpán.
Investiční úvěr 20 mil.Kč (dlouhodobý zdroj kapitálu) RF
Společnost TOMA, a.s. uzavřela dne
28.11.2011 s Raiffeisenbank a.s. smlouvu o
úvěru ve výši
20
mil. Kč. Úvěr byl poskytnut n
a re
financování výstavby bytového domu
POHODA v
Hulíně. Úvěr byl jednorázově
čerpán
v lednu 2012.
Úroková sazba je
stanovena jako pohyblivá s
úrokovým obdobím jeden den a skládá se ze součtu
referenční úrokové sazby mezibankovního peněžního trhu
O/N
PRIBOR
a marže
v
pevné výši 2,30
% p.a. Úvěr je
splácen od 31.3.2012
do 30.9.2021 v
pravidelných
měsíčních
splátkách. Úroky jsou splatné
čtvrtletně.
V
případě prodeje bytů ve
vlastnictví TOMA, a.s. třetí osobě bude celá kupní cena použita k
mimořádné splátce
úvěru a délka splácení bude adekvátně zkrácena.
Úvěr je zajištěn zástavním právem
k
bytům ve vlastnictví TOMA, a.s., zástavním právem k
pohledávkám z
pronájmu bytů
a vinkulací pojistného plnění
k
bytům ve vlastnictví TOMA, a.s.. Nesplacená část
úvěru
ke dni k 31.12.2020 byla 1.565
tis.Kč
.
Investiční úvěr 30 mil.Kč (dlouhodobý zdroj kapitálu) R
F
Společnost TOMA, a.s. uzavřela dne 4.10.2012 s
Raiffeisenbank a.s. smlouvu o úvěru
ve výši 30 mil. Kč. Úvěr byl poskytnut na financování výstavby haly k
pronájmu
(přístavba k
původní hale). Úvěr
byl
postupně
vy
čerpán, jak
probíhala
realizace
projektu. Úroková sazba je stanovena jako pohyblivá s
úrokovým obdobím jeden týden
a skládá se ze součtu referenční úrokové sazby mezibankovního peněžního trhu
W
PRIBOR
a marže v
pevné výši
1,62
% p.a. Úvěr
je
splácen od 3
1.8.2013 do 30.6.2022
v
pravidelných měsíčních
splátkách. Úroky jsou splatné rovněž měsíčně. Úvěr
je
zaji
štěn zástavním právem k
hale, zástavním právem k
pohledávkám z
pronájmu haly
a vinkulací pojistného plnění k
hale.
Nesplacená část úvěru
ke dni k 31.12.2020 byla
5.047
tis.Kč
.
Investiční úvěr 38 mil.Kč (dlouhodobý zdroj kapitálu) Č
SOB
Společnost TOMA, a.s. uzavřela dne
31.10.2014
s ČSOB, a.s. smlouvu o úvěru ve
výši
38
mil. Kč. Úvěr je poskytnut na financování projektů
rekonstrukce a optimalizace
parní tepelné sítě a pořízení technologie na využití odpadního tepla z
KGJ na sušení
kalů z
ČOV. Úroková sazba je stanovena jako pohyblivá s
přechodnou měsíční fixací
a skládá se ze součtu referenční úrokové sazby mezibankovního
peněžního trhu
PRIBOR 1-
měsíční
a marže v
pe
vné výši 1,60 % p.a. Úvěr bude
splácen od
30.11.2015 do 31.10.2024 v
pravidelných měsíčních splátkách. Úroky jsou splatné
měsíčně. Úvěr
je
zajištěný zástavním právem k
nemovitostem (ve vlastnictví TOMA,
a.s. a P
růmyslové ČOV, a.s.), zástavním právem k
movitým věcem (technologie
sušárny kalů), zástavním právem k
pohledávkám z
obchodního styku.
Nesplacen
á
část úvěru
ke dni k 31.12.2020 byla 16.176
tis.Kč
.
Investiční úvěr 45 mil.Kč (dlouhodobý zdroj kapitálu) Č
SOB
Společnost TOMA, a.s. uzavřela dne 23.11.2015 s ČSOB, a.s. smlouvu o úvěru ve
výši 45 mil. Kč. Úvěr je poskytnut na financování výstavby trafostanice VVN. Úroková
sazba je stanovena jako pohyblivá s
přechodnou měsíční fixací a skládá se ze součtu
referen
ční úrokové sazby mezibankovního peněžního trhu
PRIBOR 1-
měsíční
a marže
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-48-
v
pevné výši 0,99 % p.a. Úvěr bude splácen od
29.2.2016 do 31.10.2023
v
pravidelných měsíčních splátkách. Úroky jsou splatné měsíčně. Úvěr je zajištěný
zástavním právem k
nemovitostem a zástavním právem k
pohledávkám z
obchodního
styku. K
31.3.2017 byla jistina úvěru zkonvertována na EUR kurzem 27,00CZK/EUR
a
úroková sazba byla změněna na 1M Euribor + 1,31% p.a.
Nesplacená část úvěru
ke
dni k 31.12.2020 byla 611 tis.Eur.
Investiční úvěr 20 mil.Kč (dlouhodobý zdroj kapitálu) RF
Společnost TOMA, a.s. uzavřela dne
30.11.2015 s Raiffeisenbank a.s. smlouvu o
úvěru ve výši
2
0 mil. Kč. Úvěr byl poskytnut na financování výstavby haly k
pronájmu
(přístavba k
původní hale). Úroková sazba je stanovena jako pohyblivá s
úrokovým
obdobím jeden týden a skládá se ze součtu referenční úrokové sazby mezibankovního
peněžního tr
hu
W
PRIBOR
a marže v
pevné výši 1,2
0
% p.a. Úvěr
bude
splácen od
29.1.2016 do 30.12.2025 v
pravidelných měsíčních splátkách. Úroky jsou splatné
rovněž měsíčně. Úvěr je zajištěn zástavním právem k hale, zástavním právem
k
pohledávkám z
pronájmu haly a vinkulací pojistného plnění k
hale. Nesplacená část
úvěru
ke dni k 31.12.2020 byla 9.920 tis.
Kč
Investiční úvěr 96 mil.Kč (dlouhodobý zdroj kapitálu)
MONETA
Společnost TOMA, a.s. uzavřela dne
19.7.2016 s MONETA Money Bank, a.s.,
smlouvu o úvěru ve výši
96
mil. Kč. Úvěr je poskytnut na
re
financování nákladů
vynaložených v
souvislosti s
nákupem 100% akcií společnosti ROLLEON a.s.. Úvěr
byl postupně
zcela vy
čerpán. Úroková sazba je stanovena jako pohyblivá
s
přechodnou měsíční fixací a skládá se ze součtu referenční úrokové sazby
mezibankovního peněžního trhu
PRIBOR 1-
měsíční
a marže v
pevné výši
0,90 % p.a..
Úvěr je splácen od 20.
9.2016 do 20.12.2023 v
pravidelných měsíčních splátkách.
Úroky jsou splatné měsíčně. Úvěr je zajištěn zástavním právem k
nemovitostem (ve
vlastnictví TOMA, a.s.
). V lednu 2017
byla jistina úvěru zkonvertována na EUR kurzem
27,00CZK/EUR
a úroková sazba byla změněna na 1M
Eur Libor + 1,1% p.a
Nesplacená část úvěru
ke dni k 31.12.2020 byla 1.455 tis.Eur
Investiční úvěr 1,85 mil.Eur (dlouhodobý zdroj kapitálu) ČSOB
Společnost TOMA, a.s. uzavřela dne 16.3.2017 s ČSOB, a.s. smlouvu o úvěru ve výši
1,85 mil. Eur. Úvěr byl poskytnut na refinancování přijaté půjčky. Úroková sazba je
stanovena jako pohyblivá s
přechodnou měsíční fixací a skládá se ze součtu
referenční úrokové sazby mezibankovního peněžního trhu
1M Euribor
a marže
v
pevné výši 1,15 % p.a. Úvěr bude splácen od 31.
7.2017 do 16.3.2022 v
pravidelných
měsíčních splátkách. Úroky jsou splatné měsíčně. Úvěr je zajištěný zástavním právem
k
nemovitostem (ve vlastnictví TOMA, a.s. a Průmyslové ČOV, a.s.), zástavním
právem k
movitým věcem (technologie čistírny odpadních vod), zástavním právem
k
pohledávkám z
obchodního styku.
Nesplacená část úvěru
ke dni k 31.12.2020 byla
487 tis.Eur.
Investiční úvěr 1,9 mil.Eur (dlouhodobý zdroj kapitálu) RF
Společnost TOMA, a.s. uzavřela dne
31
.3.2017 s Raiffeisenbank a.s. smlouvu o úvěru
ve výši 1,
9
mil. Eur. Úvěr byl poskytnut na refinancování poskytnutého
financování
.
Úroková sazba je stanovena jako pohyblivá s
přechodnou měsíční fixací a skládá se
ze součtu referenční úrokové sazby mezibankovního peněžního trhu
1M Euribor
a
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-49-
marže v
pevné výši 1,
05
% p.a. Úvěr bude splácen od 3
0.4.2017 do 30.3.2022
v
pravidelných měsíčních splátkách. Úroky jsou splatné měsíčně. Úvěr je zajištěný
zástavním právem k
nemovitostem a
vinkulací pojistného plnění k
zastaveným
nemovitostem
. Nesplacená část úvěru
ke dni k 31.12.2020 byla 474 tis.Eur.
Investiční úvěr 1,34 mil.Eur (dlouhodobý zdroj kapitálu) RF
Společnost TOMA, a.s. uzavřela dne 25.1.2019 s Raiffeisenbank a.s. smlouvu o úvěru
ve výši 1,34 mil. Eur. Úvěr byl poskytnut na refinancování investičních nákladů na
výstavbu
supermarketu
Billa.
Úroková
sazba
je
stanovena
jako
pohyblivá
s
přechodnou měsíční fixací a skládá se ze součtu referenční úrokové sazby
mezibankovního peněžního trhu
1M Euribor
a marže v
pevné výši 0,98 % p.a. Úvěr
bude splácen od 31.7.2019 do 30.6.2029 v
pravidelných měsíčních splátkách. Úroky
jsou splatné měsíčně. Úvěr je zajištěný zástavním právem k
nemovitostem,
pohledávkám a
vinkulací pojistného plnění k
zastaveným nemovitostem. Nesplacená
část úvěru
ke dni k 31.12.2020 byla 1.138 tis.Eur.
Investiční úvěr 1,3 mil.Eur (dlouhodobý zdroj kapitálu) RF
Společnost TOMA, a.s. uzavřela
dne 13.8.2019 s Raiffeisenbank a.s. smlouvu o úvěru
ve výši 1,3 mil. Eur. Úvěr byl poskytnut na refinancování investičních nákladů na
výstavbu provozní haly k pronájmu. Úroková sazba je stanovena jako pohyblivá
s
přechodnou měsíční fixací a skládá se ze součtu referenční úrokové sazby
mezibankovního peněžního trhu
1M Euribor
a marže v
pevné výši 1,2 % p.a. Úvěr
bude splácen od 30.4.2020 do 29.3.2030 v
pravidelných měsíčních splátkách. Úroky
jsou splatné měsíčně. Úvěr bude zajištěný zástavním právem k
nemovitostem,
pohledávkám a
vinkulací pojistného plnění k
zastaveným nemovitostem. Nesplacená
část úvěru
ke dni k 31.12.2020 byla 1.202 tis.Eur.
Zápůjčka 45 mil.Kč (krátkodobý zdroj kapitálu)
Společnost TOMA, a.s. uzavřela dne 8.3.2019 se společností ROLLEON
a.s. smlouvu
o bezúročné zápůjčce v maximální výši 45 mil. Kč. Zápůjčka je splatná na výzvu
věřitele a není zajištěna. Nesplacená část zápůjčky k
31.12
.2020 byla 43.500 tis.Kč.
Zápůjčka 10 mil.Kč (krátkodobý zdroj kapitálu)
Společnost TOMA, a.s. uzavřela dne 17.9. 2019 se společností ENERGZET, a.s.
a.s.
smlouvu o bezúročné zápůjčce v maximální výši 10 mil. Kč. Zápůjčka je splatná
na výzvu věřitele a není zajištěna. Nesplacená část zápůjčky k
31.12.2020 byla 10.000
tis.Kč.
Investiční úvěr 31 mil.Kč (dlouhodobý zdroj kapitálu) ČSOB
Společnost TOMA, a.s. uzavřela dne
2.7.2020
s ČSOB, a.s. smlouvu o úvěru ve výši
31 mil.
Kč. Úvěr byl poskytnut na refinancování
investic z let 2018-2020
. Úroková
sazba je stanovena jako pohyblivá s
přechodnou měsíční fixací a skládá se ze součtu
referenční úrokové sazby mezibankovního peněžního trhu
1M Pribor
a marže v
pevné
výši 1,15 % p.a. Úvěr bude splácen od 31.7.20
20 do 30.6.2025 v
pravidelných
měsíčních splátkách. Úroky jsou splatné měsíčně. Úvěr je zajištěný zástavním právem
k
nemovitostem (ve vlastnictví TOMA, a.s. a Průmyslové ČOV, a.s.), zástavním
právem k
movitým věcem (technologie čistírny odpadních vod), zástavním právem
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-50-
k
pohledávkám z
obchod
ního styku. Nesplacená část úvěru
ke dni k 31.12.2020 byla
27.900 tis.
Kč
.
Zajišťovací provázanost
Popis vzájemných ručení
je uveden v
příloze individuální a konsolidované účetní
závěrky.
Úvěry
a půjčky
společnost čerpala v
souvislosti s
realizací investičních projektů a také
v souvislosti s
celkovou vyšší investiční a provozní aktivitou společnosti.
Všechny
úvěry jsou dostatečně zajištěny a řádně spláceny podle dohodnutých splátkových
kalendářů. Do budoucna nejsou očekávány žádné problémy
,
jež by mohly
ovlivnit nebo
ohrozit splácení bankovních úvěrů a finanční situaci emitenta.
Další závazky společnosti TOMA, a.s. tvoří krátkodobé závazky
z
běžného
obchodního styku v
celkové výši
28.457 tis.
Kč
ke dni 31.12.2020
, přičemž více jak 30
dní
po splatnosti z
této částky bylo
jen 3.231
tis.Kč.
Drtivá většina závazků je ve
splatnosti. Z
ávazky které
jsou
více jak
30 dnů po splatnosti
, jsou
tvořeny fakturací
od
dodavatelů
, a jejich
úhrada je pozastavena
z
důvodu nedodělků
, reklamace
, soudního
sporu
nebo připravovaného zápočtu
apod.
Část závazků (
cca 10
mil.Kč) je vůči
dceřiným společnostem
.
Společnost TOMA, a.s.
byla a je
schopná řádně a včas dostát svým závazkům. Pakliže
existují závazky po splatnosti je to z
jiných důvodů než, že by to značilo problémy se
solventností. Většinou se jedná o zdržení úhrad z
důvodu zápočtu nebo nesplnění
závazku ze strany dodavatele.
Mimo běžný obchodní styk
a uvedených úvěrů
a půjček
nemá společnost žádné podstatné závazky, které by mohly ovlivnit její finanční situaci.
Společnost ručí podmíněně za závazek
ČOV Senica, s.r.o.
a za závazky z
úvěru
spol.
TOMA RECYCLING, a.s. jinak s
polečnost nemá žádné podmíněné závazky.
Nejpodstatnějším zdrojem kapitálu společnosti
je
vlastní kapitál jako
dlouhodobý zdroj
financování
, z
cizích zdrojů jsou to pak
bankovní úvěry (krátkodobé i dlouhodobé)
.
Nejsou žádná významná omezení využití zdrojů kapitálu, která by podstatně ovlivnila
nebo mohla ovlivnit provoz emitenta a to i nepřímo.
Popis finanční struktury,
finanční situace
a peněžních toků
Společnost
TOMA, a.s.
není významně zadlužena
. K 31.12.2020
tvoří
celkové
závazky cca
16,8%
celkového kapitálu (z toho dlouhodobé úvěry
6,5%).
Meziročně
podíl závazků společnosti na celkovém kapitálu se snížil
.
Krátkodobé závazky
společnosti meziročně
klesly o 66
mil.Kč.
Z
ávazky z
obchodního styku
se snížily
o
více jak 14 mil.Kč, významný vliv mělo zúčtování přijaté zálohy 10 mil.Kč na koupi
nemovitosti ve Zlíně.
Snížila se
hodnota krátkodobých úvěrů
a půjček
a to jednak
splacením přijatých nebankovních půjček ve výši 26 mil.Kč, splacením
části
revolvingového
úvěru ve výši 20 mil.Kč a
postupn
ým
splacení
m
vyčerpané části
obou
kontokorentních úvěrů společnosti (ČSOB, Raiffeisenbank
).
Ostatní krátkodobé
závazky doznaly jen menší
změny.
Celkové dlouhodobé závazky
se meziročně snížily
o 17,5
mil.Kč
. V
uplynulém roce byl
čerpán nový
investiční úvěr
ve výši 31 mil.Kč
od
ČSOB, a.s.
na refinancování
investičních nákladů vynaložených v
letech 2018-2020.
Čerpání jistin
y
úvěr
u, resp.
dlouhodobá část tohoto úvěru,
tak z
podstatné části kompenzovalo řá
dn
é
splá
tky
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-51-
investičních úvěrů, které činily
v
uplynulém roce cca
60,5
mil.Kč.
U ostatních závazků
se snížila hodnota odloženého daňového závazku a naopak zvýšila hodnota rezerv.
I
nvestiční projekty, které jsou financovány z
dlouhodobých investičních úvěrů, jsou
k
oncipovány tak, aby cash flow z
nich plynoucí bylo dostatečné na krytí všech
souvisejících nákladů tak i splátek úvěrů a nedocházelo k
podkapitalizování.
Vedení
společnosti
zvolenou
finanční politikou (financování investičních projektů
čerpáním
bankovních úvěrů) směřuje k
optimální finanční
struktuře, která
mimo jiné i
vlivem
pozitivního efektu daňového štítu nákladových úroků snižuje celkové náklady na
podnikový kapitál a přispívá k
tvorbě ekonomické přidané hodnoty.
Mimo běžné investiční projekty společnost významně financuje také některé dceřiné
společnosti a přidružený podnik a to zejména v
situacích, kdy je pro tyto společnosti
obtížné, zdlouhavé nebo nákladné zajistit si bankovní financování. Rizika spojená
s
tímto financováním jsou eliminována skutečností, že řízení těchto podniků podléhá
kontrole ze strany společnosti. Jednak skutečností, že společnost ovládá více jak 50%
podíl na základním kapitálu těchto
společností (vyjma přidružených podniků) a také
skutečností
že
v
řídících
orgánech
těchto
společností
jsou
obvykle
osoby
z managementu nebo
orgánů společnosti T
OMA, a.s. V
případě přidružených podniků
pak dohodou společníků, která
zásadně
omezuje konání majoritních
vlastníků bez
souhlasu ostatních vlastníků.
Vedení podniku vynakládá veškerou odbornou péči při řízení finanční
struktury
zejména s
ohledem na riziko růstu nákladů finanční tísně, jež se zvyšují s
růstem
zadlužení
podniku.
Prostřednictvím odpovědného
plánování a řízení cash flow
společnost nemá problémy se splácením čerpaných úvěrů ani takové problémy
v
budoucnu neočekává.
Finanční situace emitenta je stabilizovaná.
Do budoucna bude
vedení společnosti pokračovat v
politice v
yužívání cizího kapitálu jako levnějšího
zdroje financování.
Nízká h
odnota
některých
úrokových sazeb mezibankovního trhu
(EURIBOR,
EURLIBOR
)
pozitivně
ovlivňuje
finanční
výsledek
hospodaření
společnosti, protože úrokové sazby některý
ch
čerpaných úvěrů
(v měně EUR)
jsou na
tyto pohyblivé sazby přímo
vázány.
Od roku 2016
společnost poskytla významné financování v
EUR
a došlo tak ke vzniku
významných pohledávek v
EUR.
Společnost
postupným čerpáním investičních úvěrů
v
měně EUR
vytvořila
oproti pohledávkám závazky a tím významně
snížila kurzová
rizika. Vzhledem k
vývoji kurzu
CZK/EUR v
průběhu roku 20
20 (
nárůst
kurzu 25,41 na
26,245) a v
důsledku skutečnosti
,
že pohledávky v
EUR převyšují závazky v
EUR,
dosáhla společnost celkového kurzového
zisku 3,9 mil.
Kč. V
průběhu
roku 2020 byla
do
čerpána
zbylá
nevyčerpaná
část
investiční
ho
úvěr
y
v
EUR,
což
zčásti
kompenzovalo
nárůst rozdílu mezi pohledávkami a závazky
v EUR
, který
se
v
důsledku řádných splátek úvěrů v
průběhu
roku 2020
zvýšil
.
V roce 2020
dosáhla společnost
čistého výsledku hospodaření ve výši
71.865
tis.Kč
a
tržeb ve výši
340
mil.Kč.
Oproti
minulému období
se
tržby
z
prodeje energií
a ze
zprac
ování a likvidace odpadů
mírně snížily. Naopak tržby z
nájmů a ostatních činností
mírně vzrostly
. Produkce bioplynu z
čistírenských kalů je stabilizována a probíhala
bez
komplikací
.
Výroba el. energie ze solárních panelů probíhala
také
bez komplikací
stejně jako výroba
el. en
ergie z kogeneračních jednotek
. V
hlavních činnostech
podniku
nedošlo v
průběhu roku ani při srovnání s
minulým obdobím k
podstatným
změnám
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-52-
V
položkách
ostatn
ích provozních výnosů
a nákladů se
kladně
projevil prodej
nemovitosti ve Zlíně na ul Lorencova
(41 mil.Kč). Při srovnání s
loňským
rokem je
zřejmý podstatný pokles
položkách ostatních provozních nákladů
, kde
se zásadně
projevil odpis pohledávek za společností Otrokovické papírny, a.s.
z
důvodu skončení
konkurzu společnosti. Pohledávky byly plně kryty opravnými položkami.
Podstatně
se
zvýšily
finanční výnosy
. V
položkách finančních výnosů se
stejně jako
vloni
projevila přijatá dividenda od dceřiné společnosti S.P.M.B., a.s. ve výši 20 mil.Kč.
V
položkách finančních
výnosů a
nákladů se opět
projevilo
kurzové přecenění
pohledáv
ek
a závazků v
EUR k
rozvahovému dni, které vyústilo ve
výše zmíněný
kurzov
ý
zisk
. Nákladové a výnosové úroky dosáhly srovnatelných hodnot jako
v
předešlém roce.
Kladný
dopad do hospodaření měly
výnosy z
přidružených podniků
ve výši
786 tis
.Kč.
Jedná se o účetní operace, které neznamenaly příjem nebo výdej finančních
prostředků
,
ani neměly žádný vliv na podnikatelskou činnost podniku.
Ve sledovaném období byly realizovány investice do hmotného majetku
společnosti
v
celkovém objemu cca
39,9 mil.
Kč
(vč. investic k
rozvahovému dni nedokončených)
.
Z
nich největší byly rekonstrukce denitrifikační nádrže ČOV (8,8 mil.Kč), výstavba
neutralizační stanice ČOV (4,3 mil.Kč), vybudování rozvaděče měření el. sítě (3,1
mil.Kč), vybudování kioskové trafostanice (2,8 mil.Kč), vybudování rozvodny nízkého
napětí (2,6 mil.Kč), vybudování nového vjezdového systému pro výběr mýtného (2,3
mil.Kč), výměna transformátorů (2 mil.Kč) a další především regenerační
investice do
provozovaných technologií (čištění odpadních vod, energetické rozvodné sítě)
.
Celkové cash flow společnosti v
roce 2020
vyústilo v
celkov
é
minimální snížení
peněžních prostředků
o 0,5 mil.
Kč. Při stanovení peněžních toků nepřímou metodou
jsou patrné následující skutečnosti. V
provozním cash flow se kladně projevil zisk a
odpisy a po vyloučení zisků
z
investiční a finanční činnosti dosáhlo provozní cash flow
před zohlednění změn pracovního kapitálu +
59,7 mil.
Kč. Ve změnách pracovního
kapitálu
se nejvýrazněji záporně
projevilo
zvýšení
objemu pohledávek
-13,1 mil
.Kč
a
snížení stavu závazků
-
12,4 mil.Kč
.
Další záporné
toky se projevily
zejména
v
placen
ých
úrocích
a da
ních
. Tedy p
o zohlednění
změny závazků, zásob,
pohledávek
a
placených úroků
a da
ně
z
příjmu
, pak
dosáhl čistý
provozní cash flow
hodnoty +17,4
mil
.Kč. U investiční činnosti
mělo negativní vliv na cash flow pořízení dlouhodobého
hmotného
majetku (- 39 mil.
Kč)
.
Kladně se projevily
příjmy z
dividendy od S.P.M.B.
a.s. (+20 mil.Kč),
příjmy z prodeje dlouhodobého majetku (+
35,9
mil.Kč)
a
přijaté úroky
(+ 2,7 mil.
Kč)
.
Celkové cash flow z
investiční činnosti pak dosáhlo
+21,7 mil
.Kč. Ve
finanční činnost
i se projevilo
čerpání (+
40,9
mil.Kč) a
s
plácení
(-80,1
mil.Kč)
úvěrů
a
půjček.
V
přehledu
cash flow
uplynulého roku je zřejmé, že kladné
cash flow
z
provozní
a investiční
činnosti
pokrylo záporné toky
z
finančních činnosti
resp. splátky
úvěrů a půjček.
C
o se týče vývoje finanční situace, tvorby tržeb a z
is
ku podniku nedošlo v
roce 2020
k
dalším
mimořádným nebo významným faktorům
nebo vlivům, které by bylo
nutné
samostatně
komentovat.
Hospodaření společnosti dosáhlo zisku
. V roce 2021 se
očekává
zachování
stávajícího
trendu
provozního
hospodaření
společnosti.
V
hospodaření (resp. cash
-
flow) společnosti se zejména v
prvním
pololetí letošního
roku
podstatně
projeví
jednak
úhrada
veškerých
pohledávek
plynoucích
z
poskytnutých úvěrů a souvisejících úroků společnosti G1 Krailling Real Estat
e GmBH
(cca 9,3 mil.EUR), dále zisk z
prodeje akciového podílu dceřiné společnosti TOMA
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-53-
Germany, a.s. na úrovni cca 4,1 mil.EUR a také dividenda od dceřiné společnosti
Europack akciová spoločnosť
ve výši cca 1,1 mil.EUR.
Pro rok 2021 nejsou
plánovány ani očekávány žádné
další
skutečnosti se zásadním
dopadem do výše tržeb, výsledků hospodaření nebo finanční situace společnosti.
Další
informace jsou součástí účetní
závěrky společnosti za rok
2020, kter
á
jsou
součástí této výroční zprávy.
Hlavn
í rizikové faktory ve finančním řízení společnosti
Společnost nemá definované cíle a metody řízení rizik ani stanovenou politiku pro
zajištění všech hlavních plánovaných transakcí. Jednotlivá rozhodnutí ve vztahu
k
řízení a eliminaci podstupovaného rizika se dějí v
závislosti na konkrétních situacích
a základě odborného úsudku kompetentních zaměstnanců a vedení společnosti.
Informace k
jednotlivým rizikovým faktorům finančního řízení jako jsou zajišťovací
směnky, finanční riziko, cenové riziko, měnové riziko,
úrokové riziko, úvěrové
riziko a
zástavní práva, podpory podnikání
a riziko likvidity jsou pops
ány v
příloze individuální
účetní závěrky a konsolidované účetní závěrky.
Společnost nepoužívá další investiční instrumenty nebo další obdobná aktiva a pasiva
v
takovém rozsahu, který by měl význam pro posouzení majetku a jiných aktiv,
závazků a jiných pasiv, finanční situace a výsledku hospodaření.
Obchodní podíly a další informace
Společnost TOMA, a.s. má přímé i nepřímé podíly v
dalších společnostech (dceřiné
společnosti
a přidružené podniky). Podstatnou část majetku společnosti tvoří investice
do dceřiných podniků. Jedná
se
o strategické (portfoliové) investice, které nejsou
(vyjma s
polečnosti PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s. a TOMA Odpady, s.r.o.
)
podstatně
p
ropojeny s běžnou
činností společnosti.
Popis dceřiných společností
a přidružených podniků
je uveden níže a další informace
o skupině a postavení společnosti TOMA, a.s. ve skupině jsou součástí konsolidované
výroční zprávy za rok 20
20
a zprávy o vztazích mezi propojenými osobami, které jsou
nedílnou součástí této výroční zprávy.
Společnost TOMA, a.s. měl
a k 31.12.2020
tyto přímé obchodní podíly v následujících
společnostech
, p
odíl na hlasovacích právech je totožný s
podílem na ZK dceřiné
společnosti. Výše hospodářského výsledku je uvedena
v souladu s IAS/IFRS (
viz.
další informace v
konsolidované výroční zprávě za rok 20
20
).
AUTOMEDIA s.
r.o. se sídlem Okružní 732/5, Lesná, 6
3800 Brno
IČ 48532649
•
Předmět podnikání
-
Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
•
Výše upsaného základního kapitálu
4 000 tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv
0 tis. Kč
•
Výše
zisku za rok 2020
2.709
tis. Kč
•
Výše podílu TOMA, a.s. na ZK
1 162
tis. Kč
tj. 29,05%
•
Účetní hodnota podílu
33 177
tis. Kč
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-54-
•
Výše nesplaceného podílu TOMA, a.s.
0 tis. Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
786
tis. Kč
ČOV Senica, s.r.o. se sídlem Železničná 362/122, Senica
905 01, Slovenská
republika
IČO 46196200 (Obchodní registr okresního soudu v
Trnavě, Slovenská republika)
•
Předmět podnikání
-
čistenie kanalizačných systémov
-
podnikanie v oblasti nakladania s iným ako nebezpečným odpadom
-
kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným
prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)
-
sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu
-
sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb
-
sprostredkovateľská činnosť v oblasti výroby
-
prevádzkovanie verejných kanalizácií I. kategórie
•
Výše upsaného základního kapitálu
5 000 EUR
•
Výše a druhy rezerv (ostatní)
1 720 EUR
•
Výše ztráty za rok 20
20
-
152 246 EUR
•
Výše podílu TOMA, a.s. na ZK
5 000 EUR
tj. 100,00%
•
Účetní hodnota podílu
258 tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu TOMA, a.s.
0 EUR
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0 tis. Kč
ČOV s
er
vis s.r.o. se sídlem Železničná 362/122, Senica 905 01, Slovenská republika
IČO 50350099 (Obchodní registr okresního soudu v
Trnavě, Slovenská republika)
•
Předmět podnikání
-
čistenie kanalizačných systémov
-
podnikanie v oblasti nakladania s iným ako nebezpečným odpadom
-
kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným
prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)
-
sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu
-
sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb
-
diagnostika kanalizačných potrubí
-
prípravné práce k realizácii stavby
-
uskutočňovanie stavieb a ich zmien
-
dokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriérov a interiérov
-
sprostredkovateľská činnosť v oblasti výroby
•
Výše upsaného základního kapitálu
5 000 EUR
•
Výše a druhy rezerv
(ostatní)
1 217 EUR
•
Výše
zisku za rok 2020
19 678 EUR
•
Výše podílu TOMA, a.s. na ZK
5 000 EUR
tj. 100,00%
•
Účetní hodnota podílu
135 tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu TOMA, a.s.
0 EUR
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0 tis. Kč
EnergoSave Leasing, a.s. se sídlem tř. Tomáše Bati 332, 765 02 Otrokovice
IČ 02389169
•
Předmět podnikání
-
Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
•
Výše upsaného základního kapitálu
2 000 tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv
0 tis
. Kč
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-55-
•
Výše ztráty
za rok 2020
- 185
tis. Kč
•
Výše podílu TOMA, a.s. na ZK
1 900 tis. Kč
tj. 95,00%
•
Účetní hodnota podílu
1 900 tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu TOMA, a.s.
0 tis. Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0 tis. Kč
ETOMA INVEST spol. s
r.o. se sídlem U Centrumu 751, Orlová
-
Lutyně 735 14
IČ 63469138
•
Předmět podnikání
-
Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
•
Výše upsaného základního kapitálu
170 020 tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv
0 tis. Kč
•
V
ýše
zisku za rok 2020
119 225
tis. Kč
•
Výše podílu TOMA, a.s. na ZK
135 000 tis. Kč
tj. 79,40%
•
Účetní hodnota podílu
135 000
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu TOMA, a.s.
0 tis. Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0 tis. Kč
EUROPACK
akciová spoločnosť, a.s. se sídlem Veľkoblahovská 680, 929 01
Dunajská Streda Slovenská republika
IČO 31102611 (Obchodní registr okresního soudu v
Trnavě, Slovenská republika)
•
Předmět podnikání
-
sprostredkovateľská a obstarávateľská činnosť v súvislosti s predmetom činnosti
-
poradenská, konzultačná a expertízna činnosť v súvislosti s predmetom činnosti
-
obchodná činnosť /s tovarom, na ktorý sa vyžaduje osobitné povolenie
-
oprávnenie môže sa
obchodovať len s týmto povolením oprávnením/
-
reklamná a propagačná činnosť
-
faktoring a forfaiting
-
sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľnej živnosti
-
leasing priemyselného tovaru a motorových vozidiel
-
výroba obalov a obalových materiálov
-
polygrafická výroba, sadzba a konečná úprava tlačovín
-
výroba jednoduchých výrobkov z
kovu
-
výroba strojov pre hospodárske odvetvia
-
oprava a údržba potrieb pre domácnosť, športových potrieb a výrobkov jemnej mechaniky
-
skladovanie
-
čistiace a upratovacie služby
-
kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému
spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným
prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)
-
prenájom nehnuteľností spojený s poskytovaním iných než základných služieb spojených
s
prenájmom
-
prenájom hnuteľných vecí
•
Výše upsaného základního kapitálu
3 840 000 EUR
•
Výše a druhy rezerv
0 tis. Kč
•
Výše
zisku za rok 2020
1 979 445 EUR
•
Výše podílu TOMA, a.s. na ZK
2 400 000 EUR
tj. 62,50%
•
Účetní hodnota podílu
117 785
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu TOMA, a.s.
0 EUR
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
1 113 tis.EUR
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-56-
Krailling
Oils Development GmBH se sídlem Dr. Carl von Linde Str. 2, 82049 Pullach,
Spolková republika Německo
číslo spol. HRB 226055
•
Předmět podnikání
-
Provozovatel areálu ke skladování pohonných hmot
•
Výše upsaného základního kapitálu
25 000 EUR
•
Výše a druhy rezerv
0 tis. Kč
•
Výše
zisku za rok 2020
538 tis. EUR
•
Výše podílu TOMA, a.s. na ZK
6 250 EUR
tj. 25,00%
•
Účetní hodnota podílu
0
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu TOMA, a.s.
0 tis. Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0
tis. Kč
LEPOT s.r.o. se sídlem tř. T.Bati 1566, Otrokovice 765
02
IČ 60696958
•
Předmět podnikání
-
Koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej
•
Výše upsaného
základního kapitálu
5 000
tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv
0 tis. Kč
•
Výše ztráty
za rok 2020
-2 672 tis.
Kč
•
Výše podílu TOMA, a.s. na ZK
4 980
tis. Kč
tj. 99,60%
•
Účetní hodnota podílu
32 610
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu TOMA, a.s.
0 tis. Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0 tis. Kč
MA Investment
s.r.o. se sídlem
t
ř. Tomáše
Bati 332, Otrokovice 765 02
IČ
27688941
•
Předmět podnikání
-
provádění staveb, jejich změn a
odstraňování
-
Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
•
Výše upsaného základního kapitálu
200 tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv
0 tis. Kč
•
Výše
zisku za rok 2020
78
tis. Kč
•
Výše podílu TOMA, a.s. na ZK
200
tis. Kč
tj. 100%
•
Účetní hodnota podíl
u
400
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu TOMA, a.s.
0 tis. Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0 tis. Kč
MORAVIAKONCERT, s.r.o. se sídlem tř. T.Bati 1566, Otrokovice 7
65 02
IČ 25570838
•
Předmět podnikání
-
Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
•
Výše upsaného základního kapitálu
100 tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv
0 tis. Kč
•
Výše ztráty
za rok 2020
0
tis. Kč
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-57-
•
Výše podílu TOMA, a.s. na ZK
70 tis. Kč
tj. 70%
•
Účetní hodnota podílu
70
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu TOMA, a.s.
0 tis. Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok
2020
0 tis. Kč
PROTON, a.s.
se sídlem
Braunova 902/11,
Smíchov
, 150 00 Praha 5
IČ 63488388
•
Předmět podnikání
-
Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
•
Výše upsaného základního kapitálu
170 020 tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv
0 tis. Kč
•
V
ýše zisku po zdanění za r
ok 2020
639
tis. Kč
•
Výše podílu TOMA, a.s. na ZK
135 000 tis. Kč
tj. 79,40%
•
Účetní hodnota podílu
135 000
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu TOMA, a.s.
0 tis. Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok
2020
0 tis. Kč
PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s. se sídlem Objízdná 1576, Otrokovice 765 02
IČ 25342665
•
Předmět podnikání
-
Podnikání v
oblasti nakládání s
nebezpečnými odpady
-
Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
•
Výše upsaného základního kapitálu
2
39 363 tis. Kč
•
Výše a
druhy rezerv
0 tis. Kč
•
Výše
zisku
po zdanění
za rok 2020
646
tis. Kč
•
Výše podílu TOMA, a
.s. na ZK
214 363 tis.
Kč
tj. 89,56%
•
Účetní hodnota podílu
60 500
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu TOMA, a.s.
0 tis. Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0
tis. Kč
Pozn.: V
hospodářském výsledku jsou zohledněny výnosy z
pronájmu společnosti TOMA, a.s. ve výši
15,6 mil.Kč.
ROLLEON a.s.
se sídlem tř. Tomáše Bati 332, 765 02 Otrokovice
IČ 27867412
•
Předmět podnikání
-
Pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor bez poskytování jiných než základních služeb
zajišťujících řádný provoz nemovitostí, bytů a nebytových prostor
•
Výše upsaného základního kapitálu
2 000 tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv
0 tis. Kč
•
Výše ztráty
za rok 2020
-83
tis. Kč
•
Výše podílu TOMA, a.s. na ZK
2 000 tis. Kč
tj. 100%
•
Účetní hodnota podílu
96 650 tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu TOMA, a.s.
0 tis. Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0 tis. Kč
S.P
.M.B. a.s. se sídlem Řípská 1153/20a
, Slatina, 627 00 Brno
IČ 46347178
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-58-
•
Předmět podnikání
-
Vodoinstalatérství
-
Izolatérství
-
Zámečnictví, nástrojařství
-
Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
•
Výše upsaného základního kapitálu
243 000 tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv
0
tis. Kč
•
Výše zisku po zdanění za rok 20
20
84 481
tis. Kč
•
Výše podílu TOMA, a.s. na ZK
243 000 tis. Kč
tj. 100%
•
Účetní hodnota podílu
280 773
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu TOMA,
a.s.
0 tis. Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
20.000
tis. Kč
TOMA GERMANY,
a.s. se sídlem tř. Tomáše Bati 332, 765 02 Otrokovice
IČ 05548519
•
Předmět podnikání
-
výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona:
-
zprostředkování obchodu a služeb
-
realitní činnost, správa a údržba nemovitostí
-
reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení
-
služby v oblasti administrativní správy a služby organizačně hospodářské povahy
-
výroba, obchod a služby jinde nezařazené
•
Výše upsaného základního kapitálu
2
000 tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv
0 tis. Kč
•
Výše
zisku za rok 2020
12 375
tis. Kč
•
Výše podílu TOMA, a.s. na ZK
1 396
tis. Kč
tj. 69,80%
•
Účetní hodnota podílu
1 396
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu TOMA, a.s.
0 tis. Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0 tis. Kč
TOMA RECYCLING
a.s. se sídlem tř. Tomáše Bati 332, 765 02 Otrokovice
IČ 04074157
•
Předmět podnikání
-
Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
•
Výše upsaného základního kapitálu
6
0 000 tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv
(ostatní)
200
tis. Kč
•
Výše
zisku za rok 2020
3 904
tis. Kč
•
Výše podílu TOMA, a.s. na ZK
60 0
00 tis. Kč
tj. 100%
•
Účetní hodnota podílu
60 495
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu TOMA, a.s.
0 tis. Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0 tis. Kč
TOMA úverová a leasingová, a.s. se sídlem Májová 1319, Čadca 0
22
01, Slovenská
republika
IČ
O 36 664
090 (Obchodní registr okresního soudu v
Žilině, Slovenská republika)
•
Předmět podnikání
-
kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) v rozsahu voľnej
živnosti
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-59-
-
kúpa tovaru na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod) v rozsahu
voľnej živnosti
-
sprostredkovanie obchodu a služieb v rozsahu voľnej živnosti
-
administratívne a kancelárske služby v rozsahu voľnej živnosti
-
činnosť podnikateľských, finančných, organizačných a ekonomických poradcov v roz
sahu
voľnej živnosti
-
reklamná činnosť a marketing v rozsahu voľnej živnosti
-
poskytovanie pôžičiek a úverov z vlastných zdrojov nebankovým spôsobom v rozsahu voľnej
živnosti
-
prenájom a požičiavanie hnuteľných vecí v rozsahu voľnej živnosti
-
podnika
teľské poradenstvo
-
sprostredkovanie obchodu
-
organizovanie kurzov a školení
-
finančný leasing
-
zabezpečovanie služieb potrebných na prevádzku objektov, zariadení a budov
-
sprostredkovanie predaja,
prenájmu a kúpy nehnuteľností
-
realitná činnosť
•
Výše upsaného základního kapitálu
66 400 EUR
•
Výše a druhy r
ezerv
0 tis. Kč
•
Výše ztráty
za rok 2020
- 145 710 EUR
•
Výše podílu T
OMA, a.s. na ZK
49 800 EUR
tj. 75,00%
•
Účetní hodnota podílu
1 115
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu TOMA, a.s.
0 EUR
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0 tis. Kč
TOMA rezidenční Kroměříž
, s.r.o.
se sídlem tř. Tomáše
Bati 1566, Otrokovice 765 02
IČ
28333012
•
Předmět podnikání
-
Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
•
Výše upsaného základního kapitálu
28 600
tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv
0
tis. Kč
•
Výše ztráty
za rok 2020
- 209
tis. Kč
•
Výše podílu TOMA,
a.s. na ZK
28 600
tis. Kč
tj. 100%
•
Účetní hodnota podílu
28 415
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu TOMA, a.s.
0 tis. Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0 tis. Kč
TOMA odpady, s.r.o. se
sídlem tř.Tomáše
Bati 1566, Otrokovice PSČ 765 02
IČ 28306376
•
Předmět podnikání
-
P
odnikání v
oblasti nakládání s
nebezpečnými odpady
-
silniční motorová doprava
-
nákladní vnitrostátní provozovaná vozidly o největší povolené
hmotnosti do 3, 5 tuny
včetně,
-
nákladní vnitrostátní provozovaná vozidly o největší povolené
hmotnosti nad 3, 5 tuny
-
Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
•
Výše upsaného základního kapitálu
200 tis.Kč
•
Výše a druhy rezerv
(ostatní)
1 720 tis.
Kč
•
V
ýše zisku po zdanění za rok 20
20
7 785 tis.
Kč
•
Výše podílu TOMA, a.s. na ZK
140 tis.Kč
tj. 70,00%
•
Účetní hodnota podílu
140 tis
Kč
•
Výše nesplaceného podílu
TOMA, a.s.
0 Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0 Kč
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-60-
Společnost
TOMA,
a.s.
má
nepřímé
podíly
prostřednictvím
společnosti
PRŮMYSLOVÁ ČOV , a.s.
ve společnosti:
Pozn.: Příslušné údaje o účetní hodnotě podílu, výši nesplaceného podílu a výši výnosu z
podílu jsou
uved
eny ve vztahu
ke společnosti PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s. a vychází z její
účetní evidence. Podíl na
hlasovacích právech je totožný s
podílem na ZK dceřiné společnosti.
Pokud není uvedeno
jinak jsou
údaje v
souladu s IFRS.
LEPOT s.r.o. se sídlem tř. T.Bati 1566,
Otrokovice 765 82
IČ 60696958
•
Výše podílu PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s.. na ZK
20
tis. Kč
tj. 0,40%
•
Účetní hodnota podílu
20
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s.
0
tis. Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0 tis. Kč
Pozn
.: Ostatní údaje o společnosti
již byly uvedeny výše.
Společnost TOMA, a.s. má nepřímé podíly prostřednictvím společnosti
LEPOT
s. r.o.
ve společnosti:
Pozn.: Příslušné údaje o účetní hodnotě podílu, výši nesplaceného podílu a výši výnosu z
podílu jsou
uvedeny ve vztahu
ke společnosti LEPOT s.
r.o. a vychází z její
účetní evidence. Podíl na hlasovacích
právech je totožný s
podílem na ZK dceřiné společnosti.
Pokud není uvedeno jinak jsou údaje v
souladu
s IFRS.
TOMA rezidenční Prostějov, s.r.o.
se sídlem tř. Tomáše
Bati 1566,
Otrokovice 765 02,
IČ 27728269
•
Předmět podnikání
-
Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
•
Výše upsaného základního kapitálu
200 tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv
0 tis. Kč
•
Výše
zisku za rok 2020
93
tis. Kč
•
Výše podílu LEPOT s.r.o. na ZK
200
tis. Kč
tj. 100%
•
Účetní hodnota podílu
7 102
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu LEPOT s.r.o.
0 tis. Kč
•
V
ýše výnosu z
podílu za rok 20
20
0
tis. Kč
Společnost TOMA, a.s. má nepřímé podíly prostřednictvím společnosti
ROLLEON a.s.
ve společnosti:
Pozn.: Příslušné údaje o účetní hodnotě podílu, výši nesplaceného podílu a výši výnosu z
podílu jsou
uvedeny ve vztahu
ke společnosti ROLLEON a.s.. a vychází z její
účetní evidence. Podíl na hlasovacích
právech je totožný s
podílem na ZK dceřiné společnosti. Pokud není uvedeno jinak jsou údaj
e v souladu
s IFRS.
ENERGZET a.s. se
se sídlem tř. Tomáše Bati 332, 765 02 Otrokovice
IČ
63483823
•
Předmět podnikání
-
Výroba elektřiny
-
Obchod s
elektřinou
-
Distribuce elektřiny
-
Výroba, instalace, opravy elektrických strojů a přístrojů, elektronických komunikačních zařízení
-
Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
•
Výše upsaného základního kapitálu
98 000
tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv
(ostatní)
4 780
tis. Kč
•
Výše zisku po zdanění
za rok 2020
9 333
tis. Kč
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-61-
•
Výše podílu ROLLEON a.s., a.s. na ZK
98 000
tis. Kč
tj. 100%
•
Účetní hodnota podílu
6 248
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu ROLLEON a.s.
0 tis. Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0 tis. Kč
Společnost TOMA, a.s. má nepřímé podíly prostřednictvím společnosti
TOMA
GERMANY, a.s.
ve společnosti:
Pozn.: Příslušné údaje o účetní hodnotě podílu, výši nesplaceného podílu a výši výnosu z
podílu jsou
uvedeny ve vztahu
ke společnosti TOMA GERMANY,a.s. a vychází z její
účetní evidence. Podíl na
hlasovacích právech je totožný s
podílem na ZK dceřiné společnosti. Pokud není uveden
o jinak jsou
údaje v
souladu s IFRS.
G1 Krailing
Real Estate GmBH se sídlem Germeringer Str.1, 82152
Krailling,
Landkreis Starnberg,
Spolková republika Německo
číslo spol. HRB 230037
•
Předmět podnikání
-
Provozovatel areálu ke skladování pohonných hmot
•
Výše upsaného základního kapitálu
25 000 EUR
•
Výše a druhy rezerv
0 tis. Kč
•
Výše
HV za rok 2020
- 477 tis. EUR
•
Výše podílu TOMA
GERMANY, a.s. na ZK
7 500 EUR
tj. 30,00%
•
Účetní hodnota podílu
0
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu TOMA
GERMANY,
a.s.
0 tis. Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0
tis. Kč
Společnost TOMA, a.s. má nepřímé podíly prostřednictvím společnosti
PROTON,
spol. s r.o.
ve společnosti:
Pozn.: Příslušné údaje o účetní hodnotě podílu, výši nesplaceného podílu a výši výnosu z
podílu jsou
uvedeny ve vztahu
ke společnosti PROTON, spol. s
r.o. a vychází z její
účetní evidence. Podíl na
hlasovacích právech je totožný s
podílem na ZK dceřiné společnosti. Pokud není uvedeno jinak jsou
údaje v
souladu s IFRS.
Rybářství Přerov, a.s. se sídlem gen. Štefánka 5, Přerov
IČ 47675756
•
Předmět podnikání
-
Využívání rybníků, speciálních rybochovných zařízení a jiných vodních ploch k produkci
plůdků, násadových, tržních a generačních ryb
-
Zarybňování vybraných údolních nádrží násadovými rybami a provádění hospodářské těžby
ryb v určených nádržích
-
Chov kachen a hus, produkce násadových vajec, líhnutí mláďat vodní drůbeže a provádění
výkrmu jatečních kachen, hus a výkrm hrabavé drůbeže
-
Zpracování sladkovodních ryb a drůbeže
-
Zab
ezpečování investiční výstavby, modernizací i rekonstrukcí a provádění oprav a údržby
základních prostředků včetně meliorací a zúrodňování rybničních ploch
-
Provádění odbahňování rybničních ploch
-
Zajišťování sportovního rybolov v povolených rybářských revír
ech
-
Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
•
Výše upsaného základního kapitálu
66 780 tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv (na opravy rybníků)
0
tis. Kč
•
Výše zisku za rok 2
020
81
tis. Kč
•
Výše podílu PROTON, spol. s
r.o. na ZK
40
523 tis. Kč
tj. 60,68%
•
Účetní hodnota podílu
170 407
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu PROTON, spol. s
r.o.
0 tis. Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0 tis. Kč
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-62-
Společnost TOMA, a.s. má nepřímé podíly prostřednictvím společnosti
ETOMA
INVEST, spol. s r.o.
ve společnostech
Pozn.: Příslušné údaje o účetní hodnotě podílu, výši nesplaceného podílu a výši výnosu z
podílu jsou
uvedeny ve vztahu
ke společnosti ETOMA INVEST, spol. s
r.o. a
vychází z její
účetní evidence. Podíl
na hlasovacích právech je totožný s
podílem na ZK dceřiné společnosti.
Pokud není uvedeno
jinak jsou
údaje v
souladu s CAS.
ALMET, a.s. se sídlem
Ležáky 668/3, Kukleny, 500 04 Hradec Králové
IČ 46505156
•
Předmět podnikání
-
kovoobrábění
-
slévání železných i neželezných obecných kovů
-
velkoobchod
•
Výše upsaného základního kapitálu
63
119 tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv
0 tis. Kč
•
Výše zisku za rok 2020
30 331 tis. Kč
•
Výše podílu ETOMA INVEST, spol. s
r.o. na ZK
10
621 tis. Kč
tj. 16,83%
•
Účetní hodnota podílu
35 755 tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu ETOMA INVEST, spol. s
r.o.
0 Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 2020
ke dni zprávy údaj není
České vinařské závody a.s. se sídlem Praha 4 Nusle, Bělehradská č.p. 7/13 PSČ 140
16
IČ 60193182
•
Předmět podnikání
-
výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
-
hostinská činnost
•
Výše upsaného základního kapitálu
321
673 tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv –
na daň z příjmu
146 990 tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv –
ostatní
575
340 tis. Kč
•
Výše zisku za rok 2020
16 833 tis. Kč
•
Výše podílu ETOMA INVEST, spol. s
r.o. na ZK
29 750 tis. Kč
tj. 9,25%
•
Účetní hodnota podílu
35 295 tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu ETOMA INVEST, spol. s
r.o.
0 Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 2020
0 Kč
ENERGOAQUA, a.s. se sídlem 1. máje 823, Rožnov pod Radhoštěm, PSČ 756 61
IČ 15503461
(hodnoty v souladu s IAS)
•
Předmět podnikání
-
rozvod tepelné energie
-
výroba tepelné energie
-
distribuce plynu
-
obchod s
elektřinou
-
distribuce elektřiny
-
obchod s plynem
-
montáž, opravy, revize a
zkoušky elektrických zařízení
-
vodoinstalatérství, topenářství
-
montáž, opravy, revize a
zkoušky plynových zařízení, plnění nádob plyny
-
obráběčství
-
pokrývačství, tesařství
-
podnikání v
oblasti s
nebezpečnými odp
ady
-
montáž, opravy, revize a
zkoušky tlakových zařízení a
nádob na plyny
-
výroba, obchod a
služby neuvedené v
přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-63-
-
výroba, instalace, opravy elektrických strojů a
přístrojů, elektronických a
telekomunikačních
zařízení
-
poskytování telekomunikačních služeb
•
Výše upsaného základního kapitálu
703
075 tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv
-
ostatní
2 6
76 tis. Kč
•
Výše zisku za rok 2020
240 212 tis. Kč
•
Výše podílu ETOMA INVEST, spol. s
r.o. na ZK
142 091 tis. Kč
tj. 20,21 %
•
Účetní hodnota podílu
453 027 tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu ETOMA INVEST, spol. s
r.o.
0 Kč
•
Výše výnosu z
p
odílu za rok 2020
ke
dni zprávy údaj není
MATE, a.s. se sídlem Havránkova 30/11, Dolní Heršpice, Brno, PSČ 619 00
IČ 46900322
•
Předmět podnikání
-
opravy silničních vozidel
-
hostinská činnost
-
obráběčství
-
zámečnictví, nástrojařství
-
výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
-
opravy ostatních dopravních prostředků a pracovních strojů
•
Výše upsaného základního kapitálu
119
460 tis.Kč
•
Výše zisku za rok
2020
4 204 tis.Kč
•
Výše podílu ETOMA INVEST, spol. s
r.o. na ZK
2
433 tis. Kč
tj. 2,04%
•
Účetní hodnota podílu
2 523 tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu ETOMA INVEST, spol. s
r.o.
0 Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 2020
0 Kč
PRIMONA, a.s. se sídlem Dr.E.Beneše 125, Parník, Česká Třebová, PSČ 560 02
IČ 00174181,
v konkurzu
•
Předmět podnikání
-
koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej
-
Výroba elektřiny
-
Rozvod elektřiny
-
Výroba tepla
-
Rozvod tepla
-
Barvení a chemická úprava textilií
-
Výroba textilních vláken a tkanin
-
Ubytovací služby
-
Správa a údržba nemovitostí
-
Realitní činnost
-
Činnost účetních poradců, vedení účetnictví
-
Služby v oblasti administrativní správy a služby organizačně hospodářské povahy u
fyzických
a právnických osob
-
Instalace a opravy elektrických strojů a přístrojů
-
Zámečnictví
-
Kovoobráběčství
-
Nástrojařství
-
Silniční motorová doprava osobní příležitostná neveřejná vnitrostátní
-
Silniční motorová doprava nákladní
•
Výše upsaného základního kapitálu
178 841 tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv
0 Kč
•
Výše zisku po zdanění za rok 2020
0 Kč
•
Výše podílu ETOMA INVEST, spol. s
r.o. na ZK
19
245 tis. Kč
tj. 10,76%
•
Účetní hodnota podílu
0 Kč
•
Výše nesplaceného podílu ETOMA INVEST, spol. s
r.o.
0 Kč
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-64-
•
Výše výnosu z
podílu za rok 2020
0 Kč
Společnost ETOMA INVEST, spol. s
r.o. vlastní podílové listy PROSPERITA investiční
společnost a.s., otevřený podílový fond globální v nominální hodnotě 95
570 tis.Kč a
v
účetní hodnotě k
31.12.2020 v částce 206 556 tis.Kč.
TESLA KARLÍN, a.s. se sídlem V
Chotejně 1307/9, Praha 10, PSČ 102 00
IČ 45273758
•
Předmět podnikání
-
pronájem nemovitostí a nebytových prostor
-
výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
-
zámečnictví, nástrojářství
•
Výše upsaného základního kapitálu
400 231 tis. Kč
•
Výše a druhy rezerv
0 tis. Kč
•
Výše zisku za rok 2020
(dle IFRS 9.097 tis.Kč)
7 098 tis. Kč
•
Výše podílu ETOMA INVEST, spol. s
r.o. na ZK
140 019 tis. Kč
tj. 34,98%
•
Účetní hodnota podílu
(dle IFRS 180.882 tis.Kč)
123
217 tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu ETOMA INVEST, spol. s
r.o.
0 Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 2020
0 Kč
Společnost TOMA, a.s. má dále nepřímé podíly prostřednictvím společnosti
S.P.M.B.
a.s.
ve společnostech:
Pozn.: Příslušné údaje o účetní hodnotě podílu, výši nesplaceného podílu a výši výnosu z
podílu jsou
uvedeny ve vztahu
ke společnosti S.P.M.B a.s. a vychází z její
účetní evidence. Podíl na hlasovacích
právech je totožný s
podílem na ZK dceřiné společnosti.
Pokud není uvedeno jinak jsou údaje v
souladu
s CAS.
AKB CZECH s.r.o. se sídlem 619 00 Brno, Heršpická 758/13
IČ 60321164
•
Předmět podnikání
-
vodoinstalatérství, topenářství
-
montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení
-
provádění staveb, jejich změn a odstraňování
-
výroba, obchod a služby neuvedené v
přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
•
Výše upsaného základního kapitálu
600
tis.Kč
•
Výše a druhy rezerv
0 Kč
•
Výše
zisku za rok 2020
47
tis. Kč
•
Výše podílu S.P.M.B. a.s. na ZK
360 tis. Kč
tj. 60%
•
Účetní hodnota podílu
700
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu S.P.M.B. a.s.
0 Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
108 tis. Kč
AUTOMEDIA s.
r.o. se sídlem Okružní 732/5, Lesná, 63800 Brno
IČ 48532649
•
Výše podílu S.P.M.B. a.s. na ZK
2 238
tis. Kč
•
Podíl na hlasovacích právech
55,95%
•
Účetní hodnota podílu
31 139
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu S.P.M.B. a.s.
0 tis. Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0 tis. Kč
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-65-
Pozn.: Ostatní údaje o společnosti již byly uvedeny výše.
EA Invest, spol. s
r.o. se sídlem U Centrumu 751, Orlová
-
Lutyně
IČ 25392697
•
Předmět podnikání
-
výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
•
Výše upsaného základního kapitálu
160 000 tis.Kč
•
Výše a druhy rezerv
0 Kč
•
Výše zisku za rok 20
20
3 474
tis. Kč
•
Výše podílu S.P.M.B. a.s. na ZK
5 000 tis. Kč
tj. 3,12%
•
Účetní hodnota podílu
11 817
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu S.P.M.B. a.s.
0 Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0 Kč
Bělehradská Invest, a.s. se sídlem Praha 4
-
Nusle, Bělehradská 7/13, PSČ 140 16
IČ 27193331
•
Předmět podnikání
-
výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
•
Výše upsaného základního kapitálu
173
750 tis.Kč
•
Výše a dr
uhy rezerv
0
tis. Kč
•
Výše
zisku za rok 2020
5 816
tis. Kč
•
Výše podílu S.P.M.B. a.s. na ZK
30 980 tis. Kč
tj. 17,83%
•
Účetní hodnota podílu
44 754
tis.Kč
•
Výše nesplaceného podílu S.P.M.B. a.s.
0
Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0 Kč
Společnost S.P.M.B. a.s. vlastní podílové listy PROSPERITA investiční společnost
a.s., otevřený podílový fond globální v nominální hodnotě
63 568
tis.Kč a v
účetní
hodnotě k
31.12.2020
v částce
127 960
tis.Kč.
Rezidence Novolíšeňská, s
r.o. se sídlem 602 00 Brno, tř. Kpt. Jaroše 1844/28
IČ 03922359
•
Předmět podnikání
-
správa vlastního majetku
•
Výše upsaného základního kapitálu
22
000 tis.Kč
•
Výše a druhy rezerv
0 Kč
•
Výše ztráty za rok 20
20
-5 697
tis. Kč
•
Výše podílu S.P.M.B. a.s. na ZK
+582
0 přípl.VK
12 420
tis. Kč tj. 30%
•
Účetní hodnota podílu
5 002
tis. Kč
•
Výše nesplaceného podílu S.P.M.B. a.s.
0 Kč
•
Výše výnosu z
podílu za rok 20
20
0
Kč
Výše výnosů z
p
odílu ve společnostech
Název podniku
Výše podílu
S.P.M.B.a.s
na ZK (%)
Nominální
hodnota
podílu
Účetní hodnota
podílu
Výše
nesplaceného
podílu
Výše výnosu z
podílu
PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s.
10,44%
20 050 tis.Kč
12 944
tis.Kč
0
0
ETOMA INVEST, s.r.o.
20,59%
35
000 tis.Kč
255 200
tis.Kč
0
0
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-66-
PROTON, spol. s r.o.
20,59%
35
000 tis.Kč
56 650
tis.Kč
0
0
ALMET, a.s.
7,32%
4 620 tis. Kč
15 720
tis.Kč
0
0
ENERGOAQUA, a.s.
15,74%
110 630 tis. Kč
269 937
tis.Kč
0
12 169
tis. Kč
Pozn.:
Ostatní údaje o společnostech již byly uvedeny výše
Společnost TOMA, a.s. má vůči výše uvedeným osobám
(a přidruženým podnikům)
ke dni 31.12.2020
následující
celkové
pohledávky a závazky
:
1
) ČOV Senica, s.r.o.
Pohledávky:
55.680
tis.Kč
(
z toho 2.028.221,-Eur
)
Závazky:
0 tis.Kč
2) ČOV Servis, s.r.o.
Pohledávky:
3.176
tis.Kč
(
z toho 56.784,-Eur
)
Závazky:
0 tis.Kč
3) ENERGZET, a.s.
Pohledávky:
0 tis.Kč
Závazky:
10.000 tis.Kč
4) Krailling Oils Development GmBH
Pohledávky:
2.445
tis.Kč
(
z toho 93.153,70Eur
)
Závazky:
0 tis.Kč
5) LEPOT s.r.o.
Pohledávky:
1.086
tis.Kč
Závazky:
0 tis.Kč
6) MA Investment, s.r.o.
Pohledávky:
20.508
tis.Kč
Závazky:
0 tis.Kč
7
) PRŮMYSLOVÁ ČOV,
a.s.
Pohledávky:
0
tis.Kč
Závazky:
4 719
tis.Kč
8) EnergoSave Leasing, a.s.
Pohledávky:
61
tis.Kč
Závazky:
0
tis.Kč
9) ROLLEON
a.s.
Pohledávky:
0
tis.Kč
Závazky:
43.500
tis.Kč
10) TOMA Germany, a.s.
Pohledávky:
31.415
tis.Kč
Závazky:
0 tis.Kč
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-67-
11) TOMA odpady, s.r.o.
Pohledávky:
450
tis.Kč
Závazky:
3.619
tis.Kč
12) TOMA RECYCLING, a.s.
Pohledávky:
496
tis.Kč
(
z toho 18.848,-Eur
)
Závazky:
0
tis.Kč
13
) TOMA rezidenční Kroměříž, s.r.o.
Pohledávky:
11 349
tis.Kč
Závazky:
0
tis.Kč
14) TOMA rezidenční Prostějov, s.r.o.
Pohledávky:
0
tis.Kč
Závazky:
1.578
tis.Kč
16
) TOMA úverová a leasingová, a.s.
Pohledávky:
51.731
tis.Kč
(
z toho 1.514.294,-Eur)
Závazky:
0
tis.Kč
17) G1 Krailling Real Estate GmBH
Pohledávky:
241.744
tis.Kč
(
z toho 9.211.059,-Eur)
Závazky:
0 tis.Kč
(Popis podstatných nákladů a výnosů ve spojitosti s
dceřinými a přidruženými
podniky
je uveden v
příloze individuální účetní závěrky)
Výsledek hospodaření, konsolidovaný výsledek hospodaření a dividendy
HV TOMA, a.s.
Konsolidovaný
HV
2020
2019
2020
2019
Počet akcií
1 477 266
1 477 266
1 332 266
1 332 266
HV z
běžné činnosti po zdanění
(tis.K
č)
71 865
69 868
337 461
197 177
HV
na 1 akcii (Kč)
48,65
47,30
253,30
148,00
Pozn.:
Počet akcií u konsolidovaného celku je snížen o akcie společnosti TOMA, a.s., které drží
společnost Rybářství Přerov, a.s.
.
Hospodářský výsledek je před snížením o menšinové podíly.
2020
2019
2018
Dividenda na 1 akcii (Kč)
0
0
0
Dividendová politika
Společnost nemá stanovenu dividendovou politiku
a řídí se pouze příslušnými
ustanoveními zákona o obchodních korporacích
. Ani
po úhradě ztráty z
minulých let
akcionáři na valných hromadách
dosud
neschválili výplatu dividend a dosahovaný
zisk
je využíván
k
regeneraci a investicím v
rámci podnikového majetku.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-68-
Další informace k
finančnímu vývoji, finanční a hospodářské situaci emitenta jsou
v
příloze účetní
závěrky společnosti za rok 20
20.
Ukazatel EBITDA
Při hodnocení výkonnosti společnosti TOMA, a.s je využíván ukazatel EBITDA. Na
plnění
stanovené
hodnoty
tohoto
ukazatele
je
pak
navázáno
odměňování
managementu a členů orgánů společnosti. Důvodem je skutečnost, že výsledek
hospodaření, který může být podstatně ovlivněn odpisy, úroky, daněmi v
souvislosti se
strukturou a stářím majetku, objemem cizích zdrojů a daňovou optimalizací daného
podniku, hůře vyjadřuje skutečnou finanční výkonnost podniku.
Výpočet ukazatele:
Pro výpočet ukazatele EBITDA je použit vzorec:
EBITD
A = výsledek hospodaření před zdaněním + odpisy + nákladové úroky
Hodnoty výsledku hospodaření před zdaněním a odpisů jsou uvedeny přímo v
Individuálním výkazu celkového souhrnného výsledku hospodaření. Hodnota
nákladových úroků je uvedena v příloze účetní závěrky bod. 5 tabulka: Rozpis hlavních
složek finančních nákladů.
Význam ukazatele:
Tento finanční ukazatel výkonnosti byl zvolen místo tradičního výsledku hospodaření,
protože má oproti němu tyto výhody:
•
více se blíží skutečnému společností generovanému finančnímu toku
•
není ovlivněn strukturou majetku společnosti, jeho stářím a mírou odepsanosti,
nemotivuje management k
omezování investic jak udržovacích tak rozvojových
•
není ovlivněn velikostí úročených závazků, tedy nemotivuje management
k
upřednostňování dražšího vlastního kapitálu a nevyužívání efektu finanční
páky
•
není ovlivněn mírou zdanění a daňovou optimalizací
•
snadno se spočítá přímo z
výkazů účetní závěrky
2020
2019
2018
Hospodářský výsledek před zdaněním
81 203
80 089
57 435
Odpisy
37 170
35 576
33 568
Úroky
5 131
5 547
5 467
EBITDA
123 504
121 212
96 470
Pozn: Při stanovování odměn členů orgánů společnosti odvíjejících se od hodnoty
ukazatele EBITDA je hodnota ukazatele upravena o hodnotu výnosů z
přidružených
podniků, které neznamenaly příjem nebo výdaj. V
rámci účetní závěrky ovlivňují
dosažené hospodářské výsledky přidružených podniků hospodářský výsledek
emitenta (Výsledovka řádek Výnosy z
přidružených podniků). Pokud však tento „podíl
na zisku/ztrátě“ přidruženého podniku neznamenal příjem nebo výdej peněžních
prostředků (výplata podílu na zisku/ úhrada ztráty) je vliv této hodnoty eliminován. Také
je vyloučena přijatá dividenda.
(v r. 2019 a 2020
se hodnotě EBITDA projevila přijatá
dividenda 20 mil.Kč od dceřiného podniku S.P.M.B. a.s.)
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-69-
BREXIT, COVID-19
A KLIMATICKÉ ZMĚNY
V souvislosti s odchodem Velk
é Británie z
EU společnost TOMA, a.s. ani její dceřiné
podniky
zatím
neočekávají žádné významné dopady do
majetku a jiných aktiv,
závazků a jiných pasiv, finanční situace a výsledku hospodaření
, které mohly nebo
mohou významně ovlivňovat hodnocení skupiny, její finanční situace a ceny jejích
akcií.
V souvislosti s
pandemií COVID
-
19 společnost TOMA, a.s. ani její dceřiné podniky
zatím neočekávají žádné významné dopady do
majetku a jiných aktiv, závazků a
jiných pasiv, finanční situace a výsledku hospodaření
, které mohly nebo mohou
významně ovlivňovat
hodnocení skupiny, její finanční situace a ceny jejích akcií.
Podnikatelská činnost společnosti TOMA, a.s. a jejích dceřiných podniků nemá
podstatný vliv na změnu klimatu.
V souvislosti s
změnou klimatu společnost TOMA,
a.s. ani její dceřiné podniky zatím neočekávají žádné významné dopady do
majetku a
jiných aktiv, závazků a jiných pasiv, finanční situace a výsledku hospodaření
, které
mohly nebo mohou významně ovlivňovat hodnocení skupiny, její finanční situace a
ceny jejích akcií.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-70-
E.
ÚČETNÍ ZÁVĚRKA EM
ITENTA ZA ROK 2020
TOMA, a.s.
Individuální účetní závěrka
za rok končící 31. prosincem 2020
(Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví
)
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-71-
TOMA, a.s.
Individuální výkaz finanční pozice (rozvaha) za rok končící 31. 12. 2020
(Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví)
Rozvaha (v tis. Kč)
Bod
31.12.2020
31.12.2019
AKTIVA
2 417 310
2 430 953
Dlouhodobá aktiva
2 119 542
2 223 574
Pozemky, budovy a zařízení
7
574 433
587 877
Investice do nemovitostí
8
349 071
365 482
Nehmotná aktiva
9
613
761
Investice do dceřiných podniků
10
952 644
952 036
Investice do přidružených podniků
11
33 177
32 391
Finanční investice
12
209 173
202 518
Dlouhodobé pohledávky (bez části splatné do 1 roku)
13
431
82 509
Odložená daňová pohledávka
6
0
0
Krátkodobá aktiva
297 768
207 379
Zásoby
14
3 893
4 628
Pohledávky
15
277 902
184 808
Daň z příjmu splatná
6
0
1 509
Peníze a peněžní ekvivalenty
16
15 508
16 015
Aktiva určena k obchodování
17
0
0
Jiná krátkodobá aktiva
18
465
419
VLASTNÍ KAPITÁL, MEN. PODÍLY A ZÁVAZKY
2 417 310
2 430 953
Vlastní kapitál
19
2 010 674
1 940 809
Základní kapitál
1 477 266
1 477 266
Nerozdělené zisky
518 167
448 302
Ostatní složky vlastního kapitálu
15 241
15 241
Menšinové podíly
0
0
Dlouhodobé závazky
201 623
219 105
Dlouhodobé závazky (bez části splatné do 1 roku)
20
1 304
0
Dlouhodobé úvěry a půjčky (bez části splatné do 1 roku)
21
138 069
158 450
Dlouhodobé rezervy
22
7 494
2 656
Odložený daňový závazek
6
54 756
57 999
Krátkodobé závazky
205 013
271 039
Závazky
23
41 382
55 107
Daň z příjmu splatná
6
4 691
0
Úvěry a půjčky
24
157 567
214 885
Jiná krátkodobá pasiva
25
1 373
1 047
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-72-
TOMA, a.s.
Individuální výkaz celkového souhrnného výsledku hospodaření za rok
končící 31. 12. 2020
(Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví)
Výsledovka (v tis. Kč)
Bod
31.12.2020
31.12.2019
Tržby
4
339 679
347 085
Ostatní provozní výnosy
4
18 515
4 786
Změna stavu zásob hotových výrobků a nedokončené výroby
5
0
0
Práce prováděné podnikem a aktivované
0
139
Výkonová spotřeba
5
182 895
183 617
Osobní náklady
5
73 163
74 090
Odpisy
37 170
35 576
Změna stavu rezerv a opravných položek v provozní oblasti
5
-2 551
-65 039
Ostatní provozní náklady
5
10 880
68 876
Výsledek hospodaření z provozní činnosti
56 637
54 890
Finanční výnosy
4
41 297
31 032
Finanční náklady
5
12 517
11 266
Změna stavu rezerv a opravných položek ve finanční oblasti
5
5 000
-4 000
Výnosy z přidružených podniků
786
1 433
Výsledek hospodaření před zdaněním
81 203
80 089
Daň z příjmu
6
9 338
10 221
Čistý výsledek hospodaření před menšinovým podílem
71 865
69 868
Menšinový podíl
0
0
Čistý výsledek hospodaření
71 865
69 868
Ostatní souhrnný výsledek hospodaření
Kursové rozdíly z přepočtu zahraničních činností
Finanční aktiva určená k prodeji
Zisky ze zajištění peněžních toků
Přírůstky z přecenění majetku
Podíl na OSVH přidružených podniků
Daň z příjmu vztahující se k položkám ostatního SVH
Ostatní čistý souhrnný výsledek hospodaření
0
0
Celkový souhrnný výsledek hospodaření
71 865
69 868
Zisk na akcii (v Kč)
Základní zisk na akcii
26
48,65
47,30
Zředěný zisk na akcii
26
48,65
47,30
Všechny položky ostatního souhrnného výsledku hospodaření mohou mít v budoucnu
vliv na výsledek hospodaření podniku.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-73-
TOMA, a.s.
Individuální výkaz peněžních toků za rok končící 31. 12. 2020
(Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví)
Výkaz peněžních toků (v tis. Kč)
31.12.2020
31.12.2019
Peněžní tok z provozní činnosti
Čistý zisk před zdaněním
81 203
80 089
Odpisy
37 170
35 576
Zisk/ztráta
z prodej dlouhodobého majetku
-15 314
-445
Finanční náklady
-24 822
-2 550
Změna stavu OP, rezerv
2 449
-68 679
Vliv kurzových zisků / ztrát
-3 958
3 394
Ostatní nepeněžní příjmy a výdaje
-17 075
40 299
Peněžní tok z provozní činnosti před změnami pracovního kapitálu
59 653
87 684
Změna stavu pohledávek
-13 094
13 900
Změna stavu zásob
735
-139
Změna stavu závazků
-12 421
1 359
Změna stavu ostatních aktiv
-46
122
Změna stavu ostatních pasiv
326
-471
Peněžní tok z provozní činnosti
35 153
102 455
Placené úroky
-5 131
-5 547
Placená daň z příjmů
-12 582
-9 841
Čistý tok z provozní činnosti
17 440
87 067
Pořízení dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku
-38 954
-76 953
Pořízení
finančních investic
0
-135 870
Příjmy z prodeje dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku
35 873
2 979
Příjmy z prodeje
dlouhodobých finančních aktiv
0
4 569
Příjmy z prodeje realizovatelných finančních aktiv
0
0
Změna stavu dlouhodobých pohledávek
2 078
-34
Přijaté úroky
2 743
1 992
Přijaté dividendy
20 000
20 000
Čistý peněžní tok z investiční činnosti
21 740
-183 317
Příjmy z titulu zvýšení základní kapitálu upsáním akcií
0
0
Čerpání úvěrů a půjček
40 882
164 531
Splátky úvěrů a půjček
-80 569
-62 267
Vyplacené dividendy
0
0
Čistý
peněžní tok z finanční činnosti
-39 687
102 264
Čisté zvýšení/snížení peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů
-507
6 014
Peněžní prostředky
a peněžní ekvivalenty na začátku účetního období
16 015
10 001
Peněžní prostředky
a peněžní ekvivalenty na konci účetního období
15 508
16 015
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-74-
TOMA, a.s.
Individuální výkaz změn vlastního kapitálu za rok končící 31. 12. 2020
(Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví)
Výkaz změn vlastního kapitálu ( v tis. Kč.)
Základní
Fondy
Nerozdělený
Kurzové
Zajištění
Oceňovací
Celkem
Menšinové
Vl. Kapitál
kapitál
zisk
rozdíly
peněž. toků
rozdíly
podíly
celkem
Konečný zůstatek k 31.12.2018
1 477 266
15 001
380 433
0
0
0
1 872 700
1 872 700
Změna v účetních pravidlech
0
0
Přepočtený zůstatek
1 477 266
15 001
380 433
0
0
0
1 872 700
0
1 872 700
Zvýšení základního kapitálu
0
0
Dividendy
0
0
Celkový souhrnný výsledek hospodaření za rok
69 868
69 868
69 868
Převody nerozděleného zisku, použití fondů
-2 000
-2 000
-2 000
Ostatní změny
1
240
241
241
Konečný zůstatek k 31.12.2019
1 477 266
15 001
448 302
0
0
240
1 940 809
0
1 940 809
Výkaz změn vlastního kapitálu ( v tis. Kč.)
Základní
Fondy
Nerozdělený
Kurzové
Zajištění
Oceňovací
Celkem
Menšinové
Vl. Kapitál
kapitál
zisk
rozdíly
peněž. toků
rozdíly
podíly
celkem
Konečný zůstatek k 31.12.2019
1 477 266
15 001
448 302
0
0
240
1 940 809
1 940 809
Změna v účetních pravidlech
0
0
Přepočtený zůstatek
1 477 266
15 001
448 302
0
0
240
1 940 809
0
1 940 809
Zvýšení základního kapitálu
0
0
Dividendy
0
0
Celkový souhrnný výsledek hospodaření za rok
71 865
71 865
71 865
Převody nerozděleného zisku, použití fondů
-2 000
-2 000
-2 000
Ostatní změny
0
0
Konečný zůstatek k 31.12.2020
1 477 266
15 001
518 167
0
0
240
2 010 674
0
2 010 674
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-75-
Příloha k individuální účetní závěrce
společnosti TOMA, a.s.
k 31. 12. 2020
(Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví)
1.
Základní informace o společnosti
TOMA, a.s. se sídlem tř. T. Bati 1566, 765 02 Otrokovice vznikla dne 29. března 1991
zápisem do Obchodního rejstříku, vedeného Krajským obchodním soudem v Brně,
spisová značka oddíl B, vložka 464. Hlavním předmětem činnosti je nákup a prodej
energetických médií, zpracování a likvidace odpadů, pronájem nebytových prostor a
bytů, činnost finančních služeb (leasing, obchodní úvěry a další formy financování) a
developerství.
Akcionáři společnosti k 31. 12. 2020 podílející se více než 20 procenty na jejím
základním kapitálu:
PROSPERITA holding, a.s.
50,43%
Ovládající osobou je Ing. Miroslav Kurka, který vlastní 100% podíl na společnost
PROSPERITA holding, a.s. Společnost TOMA, a.s. je zahrnuta do konsolidované účetní
závěrky této společnosti.
Složení představenstva společnosti k 31. 12. 2020:
Doc. Ing. Miroslav Ševčík, CSc.
předseda představenstva
Ing. Miroslav Kurka
místopředseda představenstva
Ing. Radek Heger Ph. D.
člen představenstva
Ing. Vladimír Kurka
člen představenstva
PROSPERITA finance, s.r.o.
člen představenstva
2.
Používané účetní metody, obecné účetní zásady a způsoby oceňování
a)
Základní zásady vedení účetnictví
Individuální účetní závěrka (dále účetní závěrka) společnosti TOMA, a.s. (dále podniku)
byla sestavena v souladu s mezinárodními standardy účetního výkaznictví, ve znění
přijatém EU (International Financial Reporting Standards – IFRS). Účetní závěrka
podniku byla sestavena na základě ocenění v pořizovacích cenách s výjimkou
dluhových finančních nástrojů, kapitálových finančních aktiv a všech smlouvách o
derivátech, které se přeceňují reálnou hodnotou, pokud je možné tuto spolehlivě
stanovit. Účetní závěrka je sestavena na bázi historického ocenění a na předpokladu
pokračujícího podniku, pokud není stanoveno jinak. Základní účetní pravidla jsou
přiblížena dále. Účetní závěrka je vyjádřena v tisících korun českých (tis. Kč).
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-76-
Při sestavení účetní závěrky podle IFRS je nutné provádět odhady a stanovovat
předpoklady, které ovlivňují vykázanou výši aktiv a závazků a popisují podmíněná
aktiva a závazky k datu sestavení účetní závěrky a vykazované objemy výnosů a
nákladů během vykazovaného období. Přestože jsou tyto odhady založeny na
nejlepších možných odhadech managementu založených na současně známých
skutečnostech, konečné výsledky se mohou odlišovat od těchto předpokladů.
ba)
Aplikace nových účetních standardů IFRS
Individuální účetní závěrka byla sestavena za použití stejných účetních zásad, které
byly uplatněny v účetní závěrce k 31.12.2019. Z hlediska činnosti podniku nebyly
v roce 2020 přijaty nové nebo novelizované standardy a interpretace schválené EU.
bb) Nové standardy IFRS a interpretace IFRIC, jež dosud nejsou
závazné, resp. nebyly schváleny EU
Podnik v současné době vyhodnocuje potenciální dopady nových a novelizovaných
standardů a interpretací, které budou závazné, resp. budou schváleny EU k 1. 1.
2021 nebo po tomto datu. Z hlediska činnosti podniku mají největší význam
následující standardy a interpretace:
Novely IFRS 10 a IAS 28 Prodej nebo vklad aktiv mezi investorem a jeho přidruženým
či společným podnikem
Novely řeší existující rozpor mezi požadavky IFRS 10 a IAS 28 týkající se účtování ztráty
kontroly nad dceřinou společností v případě jejího prodeje nebo vkladu do
přidruženého či společného podniku. Hlavním důsledkem novely je, že pokud aktiva,
která jsou předmětem transakce, představují podnik (bez ohledu na to, zda je součástí
dceřiné společnosti, či nikoli), bude se související zisk nebo ztráta vykazovat v plné
výši. Naproti tomu, pokud jsou předmětem transakce aktiva, která nepředstavují
podnik (i když jsou součástí dceřiné společnosti), účetní jednotka zaúčtuje pouze
částečný zisk nebo ztrátu. V prosinci 2015 IASB odložila termín závazné platnosti novel
na neurčito, jeho stanovení bude záviset na výsledku výzkumného projektu
věnovaného metodě ekvivalence. Novely zatím nebyly schváleny Evropskou unií.
Neočekává se, že by tyto novely měly na účetní závěrku společnosti významný vliv.
Novela IAS 1 Sestavování a zveřejňování účetní závěrky: Klasifikace závazků jako
krátkodobé, resp. dlouhodobé
Tato novela je závazná od řádného účetního období začínajícího 1. 1. 2022, účetní
jednotky ji ale mohou uplatnit již před tímto datem. Cílem novely je zajistit
konzistentnější uplatňování ustanovení tohoto standardu tím, že účetní jednotky budou
díky ní schopné lépe určit, zda mají závazky s neurčitým termínem vypořádání ve
výkazu o finanční situaci zařadit jako krátkodobé, nebo jako dlouhodobé. Novela bude
mít dopad na vykazování závazků ve výkazu o finanční situaci, nijak ale nemění
stávající požadavky týkající se oceňování aktiv, závazků, příjmů či výdajů, termín jejich
zaúčtování ani informace, které účetní jednotky o těchto položkách uvádějí v účetní
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-77-
závěrce. Kromě toho zpřesňuje požadavky na klasifikaci závazků, které účetní jednotka
může vypořádat emisí vlastních kapitálových nástrojů.
Tato novela zatím nebyla schválena Evropskou unií. Neočekává se, že by novela měla
na účetní závěrku společnosti významný vliv.
IFRS 17 Pojistné smlouvy
Standard IFRS 17 obsahuje nové požadavky na vykazování a oceňování závazků z
pojistných smluv. Tento standard nahradí aktuálně platný standard IFRS 4. Účinnost
standardu IFRS 17 je stanovena pro účetní období začínající 1. ledna 2021 a
následující.
Podnik nepředpokládá, že některé z výše uvedených standardů, revizí nebo
novel uplatní před termínem jejich závazné platnosti.
c)
Reálná hodnota
Reálná hodnota finančního nástroje představuje hodnotu, za kterou může být aktivum
směněno nebo závazek vypořádán mezi obeznámenými smluvními stranami za
běžných tržních podmínek. Finanční nástroje klasifikované jako finanční nástroje
k obchodování nebo k prodeji jsou oceňovány reálnou hodnotu s použitím kótovaných
tržních cen, jestliže je publikovaná cena kótovaná na aktivním veřejném trhu. U
finančních nástrojů, které nejsou obchodovány na aktivních veřejných trzích nebo
nejsou obchodovány na žádném regulovaném trhu, jsou jejich reálné hodnoty
stanoveny s použitím modelů oceňování kótovaných cen nástrojů s podobnými
charakteristikami nebo diskontovaných peněžních toků. Tyto metody odhadu reálné
hodnoty jsou značně ovlivněny předpoklady používanými podnikem včetně diskontní
sazby a odhadu budoucích peněžních toků. Proto prezentované reálné hodnoty
nemusejí být při okamžitém vypořádání finančního nástroje realizovány.
d)
Zaúčtování a odúčtování finančních nástrojů
Finanční aktiva a závazky jsou zachyceny v rozvaze, vstoupí-li podnik do smluvního
vztahu týkajícího se finančního nástroje, s výjimkou nákupů a prodejů finančních aktiv
s obvyklým termínem dodání (viz. dále). Finanční aktivum je odúčtováno z rozvahy,
když podnik ztratí kontrolu nad smluvními právy, které se vztahují k tomuto aktivu
(nebo k části tohoto aktiva). Finanční závazek je odúčtován z rozvahy, když je
povinnost uvedená ve smlouvě splněna, zrušena nebo skončí její platnost.
Nákup nebo prodej finančního aktiva s obvyklým termínem dodání je transakce
provedená v časovém rámci obecně stanoveném směrnicí nebo konvencí konkrétního
trhu. U všech kategorií finančních aktiv podnik vykazuje nákupy a prodeje s obvyklým
termínem dodání k datu vypořádání. Při použití data vypořádání je finanční aktivum
v rozvaze zaúčtováno nebo odúčtováno ke dni, kdy je fyzicky převedeno na podnik
nebo z podniku („datum vypořádání“). Datum, ke kterému podnik vstupuje do
smluvního vztahu v rámci nákupu finančního aktiva nebo datum, ke kterému podnik
ztrácí kontrolu nad smluvními právy na základě prodeje tohoto aktiva, se obecně
nazývá „datum uskutečnění obchodu“. Pro finanční aktiva určená k obchodování a
k prodeji se pohyby reálné hodnoty mezi „datem uskutečnění obchodu“ a „datem
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-78-
vypořádání“ v souvislosti s nákupy a prodeji vykazují v Čistém zisku z obchodování a
Kumulovaných ziscích / ztrátách nevykázaných ve výkazu zisku a ztráty. Ke dni
vypořádání je výsledné finanční aktivum nebo závazek vykázán v rozvaze v reálné
hodnotě poskytnutého nebo přijatého protiplnění.
Realizovatelná finanční aktiva jsou nederivátová finanční aktiva, která jsou buď
označena jako realizovatelná, nebo nejsou klasifikována jako a) úvěry a pohledávky,
b) investice držené do splatnosti nebo c) finanční aktiva v reálné hodnotě vykázané do
zisku nebo ztráty.
Skupina vlastní také investice do nekotovaných akcií, které nejsou obchodovány na
aktivním trhu, ale jsou také klasifikovány jako realizovatelná finanční aktiva a
vykazována v reálné hodnotě ke konci každého účetního období.
Změny zůstatkové hodnoty realizovatelných finančních aktiv se vykazují v ostatním
úplném výsledku a jsou kumulovány ve fondu z přecenění investic. V případě prodeje
investic nebo snížení jejich hodnoty se zisk nebo ztráta kumulované v minulém období
ve fondu z přecenění investic reklasifikují do hospodářského výsledku. Dividendy z
realizovatelných kapitálových nástrojů se účtují do hospodářského výsledku, když
skupina získá právo obdržet dividendy.
Reálná hodnota finančních investic, které jsou veřejně obchodovány na aktivním trhu,
je založena na jejich kotované tržní ceně. U těch finančních investic, pro které není
kotovaná tržní cena k dispozici, Skupina posuzovala použití oceňovacího modelu. Z
důvodu velkého rozpětí reálných hodnot a množství použitých odhadů, bylo
rozhodnuto, že u nekotovaných finančních investic bude použito jejich účetní ocenění
jako reálná hodnota.
Reálná hodnota realizovatelných peněžních aktiv denominovaných v cizí měně se
určuje v dané cizí měně a přepočítává se za použití spotového kurzu ke konci účetního
období. Kurzové zisky a ztráty, které jsou vykázány v hospodářském výsledku, se určují
na základě zůstatkové hodnoty peněžních aktiv. Ostatní kurzové zisky a ztráty se
vykazují v ostatním úplném výsledku.
Realizovatelné investice do kapitálových nástrojů, které nemají kotovanou tržní cenu
na aktivním trhu a jejichž reálná hodnota nemůže být spolehlivě určena, a deriváty,
které souvisejí s takovými nekotovanými kapitálovými nástroji a musejí být vypořádány
dodáním těchto nástrojů, se oceňují pořizovací cenou sníženou o všechny
identifikované ztráty ze snížení hodnoty ke konci každého účetního období.
Struktura finančních nástrojů podle způsobu stanovení reálné hodnoty:
Skupina používá a zveřejňuje finanční nástroje v následující struktuře podle způsobu
stanovení reálné hodnoty:
Úroveň 1: ocenění reálnou hodnotou za použití tržních cen identických aktiv a závazků
kotovaných na aktivních trzích
Úroveň 2: ocenění reálnou hodnotou za použití metod, u kterých jsou významná
vstupní data přímo či nepřímo odvozená z informací pozorovatelných na aktivních trzích
Úroveň 3: ocenění reálnou hodnotou za použití metod, u kterých nejsou významná
vstupní data odvozená z informací pozorovatelných na aktivních trzích.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-79-
e)
Cizí měny
Účetní závěrka je prezentována v korunách českých (Kč), které jsou funkční a
prezentační měnou společnosti. Transakce v cizích měnách jsou přepočteny do
příslušné funkční měny v kurzu platném ke dni transakce. Kurzové rozdíly vzniklé z
vypořádání takovýchto transakcí a v důsledku přepočtů aktiv a pasiv peněžního
charakteru v cizích měnách jsou zaúčtovány do výsledku hospodaření s výjimkou
případů, kdy kurzové rozdíly vznikají v souvislosti se závazkem, který je klasifikován
jako efektivní zajištění peněžních toků. Takové kurzové rozdíly jsou vykázány přímo ve
vlastním kapitálu. Kurzové rozdíly z dluhových cenných papírů a ostatních finančních
aktiv peněžního charakteru přepočtených na reálnou hodnotu jsou účtovány jako
kurzové zisky a ztráty. Kurzové rozdíly z nepeněžních položek, jako jsou majetkové
cenné papíry určené k obchodování, jsou zahrnuty v ziscích a ztrátách z přecenění.
Kurzové rozdíly z majetkových cenných papírů klasifikovaných jako realizovatelná
finanční aktiva jsou obsaženy ve vlastním kapitálu.
f)
Pozemky, budovy a zařízení
Pozemky, budovy a zařízení (dále jen hmotný majetek) se oceňují pořizovací cenou
nebo vlastními náklady sníženými o oprávky a případný pokles hodnoty. Vlastní
náklady, jimiž se oceňuje majetek vyrobený v podniku, zahrnují materiálové náklady,
přímé mzdové náklady a příslušnou část výrobních režijních nákladů.
Výměny nebo zhodnocení, které prodlouží dobu použitelnosti majetku nebo významně
zlepší jeho stav, se zahrnují do jeho pořizovací ceny. Náklady na údržbu a opravy se
účtují do nákladů období, v němž byly vynaloženy.
Odpisy jsou vypočteny rovnoměrnou metodou, vyjma pozemků, které se neodpisují,
na základě předpokládané doby použitelnosti majetku, která je stanovena takto:
Hmotný majetek
počet let
Budovy
30-50
Stroje, přístroje a zařízení
4-20
Dopravní prostředky
4-10
Inventář
2-12
Při likvidaci nebo vyřazení majetku se jeho pořizovací cena a oprávky vyloučí
z účetnictví. Čistý zisk nebo ztráta se zahrne do ostatních provozních výnosů nebo do
ostatních provozních nákladů.
Účetní hodnota majetku se prověřuje z hlediska možného snížení v případě, že události
nebo změna skutečností naznačují, že účetní hodnota majetku je vyšší než jeho
realizovatelná hodnota. Pokud existují skutečnosti svědčící o tom, že došlo ke snížení
hodnoty majetku, a jakmile účetní hodnota majetku převýší jeho odhadovanou
realizovatelnou hodnotu, sníží se účetní hodnota majetku nebo penězotvorné
majetkové jednotky na realizovatelnou hodnotu. Realizovatelná hodnota majetku se
rovná jeho čisté prodejní ceně nebo hodnotě z užívání, podle toho, která z obou hodnot
je vyšší. Při stanovení hodnoty z užívání se očekávané peněžní toky diskontují na
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-80-
současnou hodnotu sazbou před zdaněním, která odráží aktuální tržní hodnocení
časové hodnoty peněz a rizika specifická pro daný majetek. V případě majetku, který
nevytváří do značné míry nezávislé peněžní prostředky, se realizovatelná hodnota
stanoví pro penězotvornou majetkovou jednotku, do které daný majetek náleží.
Případné ztráty ze snížení hodnoty majetku se vykazují ve výsledovce.
Majetek, který je pořízen v ocenění do 40 tis. Kč, považuje podnik za nevýznamný a
při pořízení je účtován přímo do spotřeby, resp. nákladů ovlivňující hospodaření
podniku. Tento majetek je veden v operativní evidenci a jeho hodnota je v pořizovací
ceně uvedena v bodu 28.
g)
Investice do nemovitostí
Investice do nemovitostí je nemovitost (pozemek nebo budova) držená za účelem
příjmu z nájemného nebo kapitálového zhodnocení.
Pro účetní pravidla podnik používá
obecná účetní pravidla uvedená v bodu f) Pozemky, budovy a zařízení, přičemž při
ocenění navazující na výchozí uznání podnik používá model pořizovací ceny.
Převody nemovitostí z a na investice do nemovitostí jsou provedeny jen tehdy, pokud
došlo k prokázané změně v užívání. Zisky nebo ztráty vzniklé z odstavení nebo vyřazení
investice do nemovitostí se určí jako rozdíl mezi hodnotu vedenou v účetnictví a čistým
výtěžkem z vyřazení a vykáže se jako provozní výnos nebo provozní náklad ve
výsledovce.
h)
Nehmotná aktiva
Samostatně pořízená nehmotná aktiva se oceňují pořizovací cenou. Nehmotná aktiva
vytvořená vlastní činností nejsou aktivována a související výdaje se účtují do nákladů
období, v němž byly vynaloženy.
Účetní hodnota nehmotných aktiv se prověřuje z hlediska možného snížení v případě,
že události nebo změna skutečností naznačují, že jejich účetní hodnota je vyšší než
jejich realizovatelná hodnota.
Nehmotná aktiva zahrnují zejména software, patenty, licence a jiná ocenitelná práva
a odpisují se rovnoměrně po předpokládanou dobu použitelnosti. Nehmotná aktiva
zřízena na dobu neurčitou se odpisují rovnoměrně po dobu 99 let.
Nehmotná aktiva, která jsou pořízena v ocenění do 60 tis. Kč, považuje skupina za
nevýznamná a při pořízení jsou účtována přímo do spotřeby resp. nákladů ovlivňující
hospodaření skupiny. Tato nehmotná aktiva jsou vedena v operativní evidenci a její
hodnota je v pořizovací ceně uvedena v bodu 28.
i) Výdaje na výzkum a vývoj
Výdaje na výzkum a vývoj se účtují přímo do nákladů v období, v němž byly
vynaloženy. Výdaje na vývoj, které byly vynaloženy v souvislosti s konkrétním
projektem, se převádějí (jako aktivum) do dalších let v případě, že jejich budoucí
návratnost lze považovat za téměř jistou. Výdaje, které byly aktivovány, se odpisují po
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-81-
dobu, po kterou podnik bude podle předpokladu inkasovat tržby z prodeje výsledku
konkrétního projektu.
Vývojové náklady jsou obvykle účtovány přímo do nákladů v období, v němž byly
vynaloženy, neboť kritéria pro jejich aktivaci jsou splněna až v posledním stádiu
projektů a jejich případná kapitalizace je nevýznamná.
j) Zásoby
Zásoby jsou oceněny pořizovací cenou nebo realizovatelnou hodnotou, je-li nižší. Při
stanovení nákladů při spotřebě nebo prodeji zásob se používá metoda „vážený
aritmetický průměr“.
Když jsou zásoby prodány, je jejich účetní hodnota uznána jako
náklad ovlivňující zisk, a to v období, v němž jsou uznány související výnosy.
Snížení hodnoty na čistou realizovatelnou hodnotu a odpis všech ztrát jsou uznány jako
náklady ovlivňující zisk v období, kdy se snížení ocenění nebo ztráta projeví. Veškerá
snížení opravných položek, vznikající na základě zvýšení čisté realizovatelné hodnoty,
jsou uznána jako snížení nákladů ovlivňující zisk, a to v období, v němž k tomuto
snížení dojde.
Zásoby, které tvoří část jiného aktiva (např. jako součást pozemků, budov a zařízení),
nebo které lze přiřadit k jinému aktivu (náhradní díly), se odepisují do nákladů během
doby životnosti tohoto aktiva.
k) Pohledávky z finančního leasingu
Pohledávky z finančního leasingu jsou vykazovány v celkové hodnotě nesplacených
leasingových splátek zvýšených o očekávanou zbytkovou hodnotu pronajímaného
majetku, snížených o výnosy příštích období a opravné položky. Výnosy příštích období
jsou rozpouštěny po dobu trvání leasingu metodou čisté investice. Úrokový výnos je
vykazován za použití metody efektivní úrokové míry na základě zpětně získatelné
hodnoty. Opravné položky k pohledávkám z finančního leasingu jsou účtovány ve výši
100% z nesplacené výše pohledávky, po splatnosti více jak 90 dnů.
l) Závazky z finančního leasingu
Finanční leasing, tj. leasing převádějící na skupinu v podstatě všechna rizika i užitky
spojené s vlastnictvím najatého majetku, vykazuje skupina ve svém majetku k datu
zahájení leasingu v ocenění reálnou hodnotou najatého majetku nebo současnou
hodnotu minimálních leasingových splátek, je-li nižší. Leasingové splátky se rozvrhnou
mezi finanční náklady a snížení leasingového závazku tak, aby byla u zbývajícího
zůstatku závazku dosažena konstantní úroková míra. Finanční výdaje se účtují přímo
do nákladů.
Najatý majetek zařazený do majetku skupiny se odpisuje po předpokládanou dobu své
použitelnosti. Leasing, u něhož si pronajímatel ponechává v podstatě všechna rizika i
užitky spojené s vlastnictvím majetku, je klasifikován jako operativní leasing. Splátky
operativního leasingu se vykazují ve výkazu zisku a ztráty jako náklad účtovaný
rovnoměrně po dobu trvání nájmu.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-82-
m) Peníze a peněžní ekvivalenty
Peníze a peněžní ekvivalenty zahrnují peníze na bankovních účtech a v hotovosti a
ceniny nahrazující peníze.
n) Úvěry a půjčky
Úvěry a půjčky se při prvotním zaúčtování oceňují pořizovací cenou, která se rovná
reálné hodnotě přijatého plnění snížené o náklady spojené s poskytnutím úvěru nebo
půjčky.
Úročené úvěry a půjčky se následně přeceňují zůstatkovou hodnotou, a to s použitím
metody efektivní úrokové sazby. Zůstatková hodnota zahrnuje veškeré náklady na
poskytnutí úvěru nebo půjčky a diskont nebo prémii při jejich poskytnutí.
Finanční náklady jsou běžně účtovány do nákladů období, v němž byly vynaloženy.
Zahrnují nákladové úroky a další náklady, které skupina v souvislosti s úvěry a půjčky
vznikly včetně případného odpisů diskontu, prémie nebo nákladů na poskytnutí úvěru
a půjčky.
o) Rezervy
O rezervách se účtuje tehdy, jestliže je stávající závazek podniku (smluvní nebo
mimosmluvní)
důsledkem
skutečnosti,
k níž
došlo
v minulosti,
a
jestliže
je
pravděpodobné, že podnik bude nucen ke splnění tohoto závazku čerpat zdroje, pokud
je možné spolehlivě odhadnout výši tohoto závazku. Jestliže podnik očekává, že
v budoucnu dojde k náhradě škody, ke které byla vytvořena rezerva, např. na základě
pojistného plnění, zaúčtuje se v rozvaze aktivum v odpovídající výši, avšak pouze
v případě, že náhrada je vysoce pravděpodobná. V případech, kdy je významným
faktorem časové hodnota peněz, se výše rezervy stanoví metodou diskontování
očekávaných budoucích peněžních toků sazbou před zdaněním, která odráží aktuální
tržní hodnocení časové hodnoty peněz, případně též rizika specifická pro daný závazek.
Pokud je použito diskontování, nárůst výše rezervy v průběhu doby se vykazuje jako
nákladový úrok.
p) Podmíněné závazky a podmíněná aktiva
Podmíněné závazky nejsou v účetních výkazech uvedeny. Zveřejní se o nich pouze
informace v příloze k účetní závěrce, avšak jen v případě, že je pravděpodobné, že
v souvislosti s nimi může dojít v dohledné budoucnosti k čerpání zdrojů v podniku.
Podmíněná aktiva nejsou v účetních výkazech uvedena. Zveřejní se o nich pouze
informace v příloze k účetní závěrce, avšak jen v případě, že je pravděpodobné, že
v souvislosti s nimi poplyne do podniku ekonomický přínos.
q) Snížení hodnoty majetku
Vždy k rozvahovému dni se prověřuje, zda účetní hodnota majetku nepřevyšuje jeho
realizovatelnou hodnotu. Realizovatelná hodnota majetku se rovná jeho čisté prodejní
ceně nebo hodnotě z užívání, podle toho, která z obou hodnot je vyšší. Jakmile účetní
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-83-
hodnota majetku převýší jeho odhadovanou realizovatelnou hodnotu, sníží se účetní
hodnota majetku na realizovatelnou hodnotu.
r) Náklady a výnosy
Výnosy jsou zvýšením ekonomického prospěchu, k němuž došlo za účetní období. O
výnosech se účtuje v rozsahu, v jakém je pravděpodobné, že podniku poplyne
z transakce budoucí ekonomický přínos, pokud významná rizika i užitky spojené
s vlastnictvím byla převedena na kupujícího a je možné výnosy spolehlivě vyčíslit.
Uznání výnosů
Výnosy jsou oceňovány v reálné hodnotě obdržené nebo nárokované protihodnoty a
představují částky nárokované za zboží, výroby a služby poskytnuté v běžné
podnikatelské činnosti. Výnosy jsou sníženy o odhadované slevy, daň z přidané
hodnoty a jiné s tržbami související daně. Pro vykazování a oceňování běžných výnosů
jsou uplatňovány zásady standardu IFRS 15. V běžném účetním období TOMA dosáhla
žádných výnosů, které by podléhali regulaci IFRS 15.
Výnosy z přijatých podílů na zisku
Výnosy z přijatých podílů na zisku jsou vykázány v období vzniku nároku Společnosti
na výplatu podílu na zisku.
Účetní jednotka se při vykázání výnosů řídí pravidly tzv. 5-step model obsaženém ve
standardu IFRS 15. Při oceňování a vykazování výnosů aplikuje zjednodušení dle
standardu IFRS 15 na pohledávky vzniklé z vykázání výnosů o splatnosti kratší 12
měsíců – z ocenění výnosů z takových kontraktů není vyjmuta finanční komponenta.
Dále náklady na získání zakázky nejsou vykazovány a amortizovány samostatně, je-li
zakázka krátkodobá
Náklady jsou snížením ekonomického prospěchu, k němuž došlo za účetní období.
s) Daň z příjmů
Daň z příjmů má dvě složky: splatnou daň a odloženou daň. Splatná daň z příjmů
představuje částku, která má být zaplacena nebo refundována v rámci daně z příjmů
za příslušné období. Odložené daňové pohledávky a závazky vznikají vzhledem
k rozdílnému ocenění aktiv a závazků dle zákona o dani z příjmů a jejich účetní hodnotě
v účetní závěrce. Změna odložené daňové pohledávky nebo závazku oproti minulému
účetnímu období se ve výkazu zisku a ztráty zachycuje jako odložený daňový náklad
nebo výnos.
Všechny odložené daňové pohledávky jsou zachyceny ve výši, kterou bude
pravděpodobně
možné
realizovat
proti
očekávaným
zdanitelným
ziskům
v budoucnosti. Odložené daňové pohledávky a závazky jsou vzájemně započítávány a
uveden je výsledný rozdíl.
Odložené daňové pohledávky a závazky se oceňují sazbami daně, které by měly podle
předpokladů platit pro období, v němž bude realizována pohledávka nebo uhrazen
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-84-
závazek, přičemž se vychází ze sazeb (a daňové legislativy), které byly k rozvahovému
dni přijaty zákonem.
t) Zaměstnanecké výhody
Podnik neprovozuje žádný soukromý penzijní plán ani plán požitků po skončení
pracovního poměru, a proto nemá žádný smluvní ani mimosmluvní závazek platit do
fondů tohoto typu příspěvky.
Podnik vybraným zaměstnancům poskytuje především příspěvek na penzijní a životní
připojištění. Podnik má vytvořený víceúčelový sociální fond.
u) Zisk na akcii
Základní zisk na akcii se vypočítá na základě váženého průměru počtu akcií v oběhu
během daného období, z nichž jsou vyloučeny akcie, které společnost drží jako vlastní.
Plně zředěný zisk na akcii se vypočítá na základě váženého průměru počtu akcií
v oběhu (stanoveného shodně jako v případě základního zisku na akcii) upraveného o
vliv předpokládané emise všech potenciálních ředících cenných papírů.
v) Informace o segmentech
Podnik v účetní závěrce neuvádí informace podle územních segmentů, protože podnik
působí pouze na tuzemském území.
Informace o oborových segmentech uvádí podnik podle jednotlivých výrobků nebo
služeb, nebo skupiny příbuzných výrobků či služeb a zároveň čelí rizikům a dosahuje
výnosnosti, které jsou odlišné od rizik výnosnosti jiných oborů činnosti.
Výnosy a náklady segmentu jsou takové výnosy a náklady vykazované ve výsledovce,
které jsou přímo přiřaditelné danému segmentu, a relevantní část výnosů a nákladů,
které jsou k tomuto segmentu přiřaditelné na racionálním základě. Jedná se o výnosy
a náklady související s prodejem externím odběratelům a transakcemi s jinými
segmenty v podniku. Výsledek segmentu je rozdíl mezi výnosy a náklady daného
segmentu.
Aktiva segmentu představují provozní aktiva podniku, která jsou využívána daným
segmentem k provozní činnosti a jsou k segmentu buď přímo, nebo nepřímo, na
racionálním základě, přiřaditelná. Aktiva segmentu jsou vymezena po odečtení
příslušných korekci, jako jsou například opravné položky k pohledávkám. Aktiva, která
jsou současně používána více segmenty, jsou k těmto segmentům přiřazena pouze
v případě, kdy jsou náklady nebo výnosy související s těmito aktivy rovněž přiřazena
k těmto segmentům.
w) Státní dotace
Státní dotace představují podporu státu ve formě převodu prostředků podniku
výměnou za minulé nebo budoucí splnění určitých podmínek týkajících se provozních
činností podniku. Státní dotace jsou vykázány pouze za předpokladu, že podnik bude
plnit s nimi spojené podmínky, a že dotace budou přijaty. Státní dotace vztahující se
k aktivům se vykazují v rozvaze odečtením dotace z účetní hodnoty aktiva. Státní
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-85-
dotace vztahující se k nákladům se uvádějí ve výsledovce jako zvýšení „ostatních
provozních výnosů“.
3.
Informace o segmentech
Podnik vykazuje informace o segmentech podle hlavních ekonomických činností.
Územní segmenty u podniku nejsou vykazovány, protože podnik působí pouze na
tuzemském území.
Definice segmentů podle ekonomických činností:
Prodej energií: představuje činnost nákupu a prodeje energetických médií, tj. elektrická
energie, užitková a pitná voda a stlačený vzduch odběratelům působících
v průmyslovém areálu podniku. Pronajímána je tepelná parní síť.
Zpracování a likvidace odpadů: činnost je realizována prostřednictvím provozování
čistírny odpadních vod umístěné v lokalitě areálu dceřiného podniku PRŮMYSLOVÁ
ČOV, a.s. Otrokovice. Technologické zařízení vlastní podnik, přičemž nemovitý majetek
je pronajímán uvedenou dceřinou společností v ceně obvyklé.
Pronájem majetku: představuje především pronájem majetku určeného k podnikání
situovaného v průmyslovém areálu podniku (areály TOMA a Moravan), pronájem
nebytových a bytových prostor v bytovém domě na ulici Kvítková v lokalitě centru
Zlína, pronájem prodejních prostor obchodní pasáže Zlín-Louky a bytů v městě Hulín.
Finanční činnost: zahrnuje finanční leasing s obvyklou dobou nájmu obvykle 60 měsíců
(shodně s dobou daňového odpisování příslušného předmětu leasingu). Dále jsou
poskytovány obchodní úvěry a další formy financování jak třetím subjektům, tak
dceřiným a přidruženým podnikům.
Developerská činnost: představuje zajištění a realizaci developerských projektů
spočívající především v investorském zajištění výstavby staveb určených k bydlení a od
r. 2020 je součástí ostatní činnosti.
Ostatní: zahrnují méně významné ekonomické činnosti podniku poskytované
v souvislosti s pronájmem v průmyslovém areálu podniku, jako jsou vybírání poplatků
za vjezd motorových vozidel do průmyslového areálu, pronájem drážní vlečky v areálu
a akreditované laboratoře. Součástí tohoto segmentu jsou rovněž vnitropodnikové
výkony správních oddělení podniku.
Informace o oborových segmentech k 31. 12. 2020
VÝNOSY
Pronájem
Prodej
Zpr. a likv.
Finanční
Výroba
Ostatní
Správa
Celkem
majetku
energií
odpadů
činnost
obalů
činnosti
Vyloučen
í
Externí výnosy
47 173
165 280
120 559
10 522
25 099
30 858
399 491
Mezisegmentové výnosy
6 938
27 242
39 399
-73 579
0
Výnosy celkem
54 111
192 522
159 958
10 522
0
25 099
-42 721
399 491
VÝSLEDEK
Výsledek segmentu
22 423
28 574
5 475
4 629
-1 039
20 355
80 417
Nerozdělené výnosy
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
0
Nerozdělené náklady
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
0
Výnos z přidr.podniků
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
786
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-86-
Daň ze zisku
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
9 338
Čistý zisk před men.pod.
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
71 865
DALŠÍ INFORMACE
Nezařaz.
Aktiva segmentu
406 390
265 285
166 181
27 905
70 178
1 481 371
2 417 310
Odpisy segmentu
9 951
13 111
10 820
1 156
2 132
37 170
Ostatní nepeněžní
náklady
0
Do nezařazených činností patří především výnosy a aktiva z majetkových podílů
v dceřiných společnostech a dále podniková správa, která byla v minulosti začleněna
do odboru energií. Informační systémy podniku nejsou nastaveny tak, aby rozdělily
závazky do segmentů, a proto hodnoty nejsou uvedeny
Informace o oborových segmentech k 31. 12. 2019
VÝNOSY
Pronájem
Prodej
Zpr. a
likv.
Finanční
Develop.
Ostatní
Správa
Celkem
majetku
energií
odpadů
činnost
činnost
činnosti
Vyloučení
Externí výnosy
49 444
170 673
123 939
8 935
4 058
3 649
22 205
382 903
Mezisegmentové výnosy
6 644
25 618
45 159
2 475
-79 896
0
Výnosy celkem
56 088
196 291
169 098
8 935
4 058
6 124
-57 691
382 903
VÝSLEDEK
Výsledek segmentu
9 646
28 749
13 921
2 850
-1 988
401
25 077
78 656
Nerozdělené výnosy
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
0
Nerozdělené náklady
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
0
Výnos z přidr.podniků
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
1 433
Daň ze zisku
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
10 221
Čistý zisk před men.pod.
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
69 868
DALŠÍ INFORMACE
Nezařaz.
Aktiva segmentu
435 891
269 581
159 009
19 570
63 642
7 095
1 476 165
2 430 953
Odpisy segmentu
9 211
12 929
10 399
912
275
1 850
35 576
Ostatní nepeněžní
náklady
0
4.
Výnosy
Rozpis hlavních tržeb podle jejich charakteru.
Tržby z prodeje výrobků a služeb
31.12.2020
31.12.2019
Tržby z prodeje energetických médií
160 600
167 051
Tržby ze zpracování a likvidace odpadů
117 860
121 372
Tržby z pronájmu investic do nemovitostí
54 710
53 465
Tržby z prodeje plastových obalů
0
Jiné výrobky a služby
6 509
5 197
Tržby celkem
339 679
347 085
Výnosy z pronájmu tvoří především čisté tržby z pronájmu nemovitostí umístěných v
průmyslovém areálu podniku, pronájmu bytových a nebytových jednotek bytového
domu ve Zlíně a Hulíně a pronájem obchodního centra ve Zlíně – Louky. Výnosy
z prodeje energetických médií jsou dosahovány prodejem médií pro společnosti
působící v průmyslovém areálu. Výnosy ze zpracování a likvidace odpadů představují
výnosy dosažené provozováním čistírny odpadních vod.
Jiné výnosy představují především tržby z vedlejších činností podniku, kterými jsou
činnosti související s pronájmem nemovitostí v průmyslovém areálu podniku, jako jsou
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-87-
vybírání poplatků za vjezd motorových vozidel do průmyslového areálu a služby
akreditované laboratoře.
Rozpis ostatních provozních výnosů
Ostatní provozní výnosy
31.12.2020
31.12.2019
Tržby z prodeje hmotných aktiv
45 873
2 979
Zůstatková cena prodaných hmotných aktiv
-30 559
-2 534
Zisk/(ztráta) z prodeje majetku
15 314
445
Výnosy z odepsaných pohledávek
52
476
Jiné provozní výnosy
3 149
3 865
Ostatní provozní výnosy celkem
18 515
4 786
Tržby z prodeje hmotných aktiv zahrnují především tržby z prodeje nemovitostí
umístěných v průmyslovém areálu podniku. Nejvýznamnější hodnotu však tvoří prodej
administrativní budovy ve Zlíně na ulici Lorencova ve výši 41 000 tis. Kč.
Rozpis hlavních složek finančních výnosů
Finanční výnosy
31.12.2020
31.12.2019
Tržby z prodeje finančních aktiv
Zůstatková cena prodaných finančních aktiv
Zisk/ztráta z prodeje finančních aktiv
0
0
Výnosy z finančních investic
29 743
28 360
Jiné finanční výnosy
11 554
2 672
Finanční výnosy celkem
41 297
31 032
Výnosy z finančních investic, představují čisté finanční výnosy, tj. úroky z poskytnutého
práva užívat majetek s následným právem jeho koupě tzv. leasing a úroky z dalších
forem financování. Předmětem leasingových smluv jsou především stroje a zařízení.
Podnik však nemá uzavřené žádné významné leasingové smlouvy. Jiné finanční výnosy
tvoří především kurzové zisky. Nejvýznamnější částkou finančních investic je přijatá
dividenda od dceřiné společnosti S.P.M.B. a.s. ve výši 20 mil.Kč.
5.
Náklady
Rozpis výkonové spotřeby podle charakteru nákladů
Spotřeba materiálu, energie a služeb
31.12.2020
31.12.2019
Spotřeba materiálu
25 623
22 501
Spotřeba energie
95 201
98 475
Služby
51 080
50 715
Opravy a udržování
10 823
11 633
Ostatní spotřeba
168
293
Výkonová spotřeba celkem
182 895
183 617
Spotřeba energie představuje nákup energií, které jsou prodávány společnostem
působících v průmyslovém areálu (viz. bod č. 5). Opravy a udržování zahrnují
především běžné opravy na majetku v hodnotách do 500 tis. Kč a opravy vozovky
v průmyslovém areálu. Významnou položkou služeb představuje nájem pozemků a
nebytových prostor k provozování čistírny odpadních vod ve výši 15 600 tis. Kč, jejímž
pronajímatelem je dceřiná společnost PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-88-
Rozpis složek ostatních provozních nákladů
Ostatní provozní náklady
31.12.2020
31.12.2019
Daně a poplatky
5 476
4 830
Jiné provozní náklady
5 404
64 046
Ostatní provozní náklady celkem
10 880
68 876
Mezi jiné provozní náklady dále patří zejména různé typy podnikového pojištění.
Rozpis hlavních složek osobních nákladů
Osobní náklady
31.12.2020
31.12.2019
Mzdové náklady a odměny
52 886
53 861
Sociální a zdravotní zabezpečení
17 596
17 559
Ostatní osobní náklady
2 681
2 670
Osobní náklady celkem
73 163
74 090
Průměrný stav zaměstnanců
105
105
Podnik vybraným zaměstnancům poskytuje příspěvek na penzijní a životní připojištění.
Informace o osobních nákladech vedení podniku a členů statutárních orgánů jsou
uvedeny v bodu č. 25.
Rozpis hlavních složek finančních nákladů
Finanční náklady
31.12.2020
31.12.2019
Nákladové úroky
5 131
5 547
Jiné finanční náklady
7 386
5 719
Finanční náklady celkem
12 517
11 266
Hlavní položkou nákladových úroků jsou úroky z přijatých dlouhodobých bankovních
úvěrů, jejichž přehled je uveden v bodu č. 20. Jiné finanční náklady tvoří především
kurzové ztráty
Rozpis ostatních složek nákladů
Změna stavu rezerv a opravných položek v provozní oblasti
31.12.2020
31.12.2019
Změna stavu rezerv
69
-1 418
Změna stavu opravných položek
-2 620
-63 621
Změna stavu rezerv a opravných položek celkem
-2 551
-65 039
Změna stavu rezerv a opravných položek ve finanční oblasti
31.12.2020
31.12.2019
Změna stavu rezerv
5 000
-4 000
Změna stavu opravných položek
Změna stavu rezerv a opravných položek celkem
5 000
-4 000
6.
Daně
Náklad na daň z příjmu vykázaný ve výsledovce
Daň z příjmu
31.12.2020
31.12.2019
splatná
12 582
6 610
odložená
-3 244
3 611
Daň z příjmu celkem
9 338
10 221
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-89-
Následující přehled shrnuje rozdíly mezi nákladem na daň z příjmů a účetním ziskem
před zdaněním vynásobeným platnou daňovou sazbou.
Sesouhlasení celkového nákladu daně ze zisku s účetním ziskem
31.12.2020
31.12.2019
Výsledek hospodaření před zdaněním
81 203
80 089
Zákonná sazba daně z příjmu
19%
19%
Předpokládaný náklad na daň z příjmu
15 429
15 217
Vliv rozdílných výnosů mezi CAS a IFRS
92
-211
Vliv rozdílných nákladů mezi CAS a IFRS
-86
-899
Vliv výnosů osvobozených od daně
-3 904
-3 800
Vliv daňově neuznatelných nákladů
1 484
116
Rozdíl mezi účetními a daňovými odpisy
-1 669
-1 951
Uplatněné daňové ztráty z minulých let
Vliv ostatních případů upravující základ daně
1 236
-1 862
Vliv rozdílných národních daňových sazeb
Vliv přechodných rozdílů z odložené daně
-3 244
3 611
Daň z příjmu vykázaná ve výsledku hospodaření
9 338
10 221
Odložená daň z příjmu je vypočtena u všech jednotlivých přechodných rozdílů při
použití závazkové metody s uplatněním základní daňové sazby ve výši 19% uzákoněné
pro rok 2021.
Hlavní složky odložené daně vykázané v rozvaze
Odlož.daň. pohledávka/závazek
Pohledávka
Závazek
Pohledávka
Závazek
31.12.2020
31.12.2020
31.12.2019
31.12.2019
Přechodné rozdíly mezi účetní a
daňovou
xxx
xxx
xxx
xxx
zůstatkovou hodnotou dlouhob. aktiv
56 131
58 637
Opravné položky k pohledávkám
49
279
Opravné položky k zásobám
Rezervy
1 326
418
Neuplatněná daňová ztráta
Náklady daňově uznatelné v př.období
Výnosy zdaněné v příštích období
59
Zdaněné výnosy, zaučt. v př. období
Ostatní úpravy
Celkem odlož.daň.pohledávka/závazek
1 375
56 131
697
58 696
Výsledná odložená daň
0
54 756
0
57 999
Odložené daňové pohledávky a závazky byly vzájemně započteny, přičemž v účetní
závěrce je vykázána výsledná hodnota.
7.
Pozemky, budovy a zařízení
Přehled přírůstků, úbytků, přecenění a odpisů pozemků, budov a zařízení.
Pořizovací cena
Pozemky
Budovy
Zařízení
Nedokon.inv.
Celkem
Hodnota k 31.12.2019
51 468
392 140
383 275
46 881
873 764
Pořízení
1 444
24 449
10 844
39 920
76 657
Vyřazení
-264
-950
-6 421
-58 990
-66 625
Ostatní změny
0
Hodnota k 31.12.2020
52 648
415 639
387 698
27 811
883 796
Oprávky
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
Hodnota k 31.12.2019
0
93 054
192 833
0
285 887
Odpisy za běžné období
12 275
18 572
30 847
Úbytky majetku
-950
-6 421
-7 371
Ostatní změny
0
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-90-
Hodnota k 31.12.2020
0
104 379
204 984
0
309 363
Účetní zůstatková hodnota
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
Hodnota k 31.12.2019
51 468
299 086
190 442
46 881
587 877
Hodnota k 31.12.2020
52 648
311 260
182 714
27 811
574 433
Významné položky zařazeného majetku v roce 2020:
Výstavba průmyslové haly ve výši 30 192 tis. Kč
Trafostanice k provozovně OC Billa ve výši 2 535 tis. Kč
Vjezdový systém CROSS ve výši 2 446 tis. Kč
Významné položky nedokončených investic k 31.12.2020:
Rekonstrukce denitrifikační stanice v hodnotě 8 757 tis. Kč
Technické zhodnocení kalového hospodářství v hodnotě 3 681 tis. Kč
Výstavba neutralizační stanice na síření barev v hodnotě 4 298 tis. Kč
Ke konci rozvahového dne podnik neměl žádné významné položky majetku, který nebyl
používán.
Přehled údajů za minulé období:
Pořizovací cena
Pozemky
Budovy
Zařízení
Nedokon.inv.
Celkem
Hodnota k 31.12.2018
51 906
364 565
366 411
45 755
828 637
Pořízení
323
28 899
20 770
70 021
120 013
Vyřazení
-761
-1 324
-3 906
-68 895
-74 886
Ostatní změny
0
Hodnota k 31.12.2019
51 468
392 140
383 275
46 881
873 764
Oprávky
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
Hodnota k 31.12.2018
0
82 745
179 930
0
262 675
Odpisy za běžné období
0
10 716
16 631
0
27 347
Úbytky majetku
0
-407
-3 728
0
-4 135
Ostatní změny
0
0
0
Hodnota k 31.12.2019
0
93 054
192 833
0
285 887
Účetní zůstatková hodnota
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
Hodnota k 31.12.2018
51 906
281 820
186 481
45 755
565 962
Hodnota k 31.12.2019
51 468
299 086
190 442
46 881
587 877
8. Investice do nemovitostí
Přehled přírůstků, úbytků, přecenění a odpisů pronajímaných pozemků a budov.
Pořizovací cena
Pozemky
Budovy
Celkem
Hodnota k 31.12.2019
23 878
427 709
451 587
Pořízení
1 175
20 112
21 287
Vyřazení
-2 553
-38 009
-40 562
Ostatní změny
0
Hodnota k 31.12.2020
22 500
409 812
432 312
Oprávky
xxx
xxx
xxx
Hodnota k 31.12.2019
0
86 105
86 105
Odpisy za běžné období
35 145
35 145
Úbytky majetku
-38 009
-38 009
Ostatní změny
0
Hodnota k 31.12.2020
0
83 241
83 241
Reálná hodnota
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-91-
Účetní zůstatková hodnota
xxx
xxx
xxx
Pozemky
Budovy
Celkem
Hodnota k 31.12.2019
23 878
341 604
365 482
23 680
340 620
364 300
Hodnota k 31.12.2020
22 500
326 571
349 071
22 500
326 571
349 071
Reálná hodnota investice do nemovitostí vychází z vlastního odborného posouzení,
nikoliv z ocenění kvalifikovaného znalce, přičemž podnik nemá žádné omezení
realizovatelnosti svých investic do nemovitostí.
Významné položky zařazeného majetku v roce 2020:
Hala určená k pronájmu ve výši 18 928 tis. Kč.
Částky zahrnuté do výsledovky v roce 2020:
Nájemné ve výši 54 710 tis. Kč.
Přímé provozní náklady k investicím do nemovitostí podnik nesleduje.
Přehled údajů za minulé období:
Pořizovací cena
Pozemky
Budovy
Celkem
Hodnota k 31.12.2018
23 878
411 262
435 140
Pořízení
17 560
17 560
Vyřazení
-1 113
-1 113
Ostatní změny
0
Hodnota k 31.12.2019
23 878
427 709
451 587
Oprávky
xxx
xxx
xxx
Hodnota k 31.12.2018
0
78 294
78 294
Odpisy za běžné období
7 937
7 937
Úbytky majetku
-126
-126
Ostatní změny
0
Hodnota k 31.12.2019
0
86 105
86 105
Reálná hodnota
Účetní zůstatková hodnota
xxx
xxx
xxx
Pozemky
Budovy
Celkem
Hodnota k 31.12.2018
23 878
332 968
356 846
23 878
332 968
356 846
Hodnota k 31.12.2019
23 878
341 604
365 482
23 680
340 620
364 300
9. Nehmotná aktiva
Přehled přírůstků, úbytků, přecenění a odpisů nehmotných aktiv.
Pořizovací cena
Software
Ocenit.práva
Nedokon.inv.
Celkem
Hodnota k 31.12.2019
2 214
703
129
3 046
Pořízení
0
Vyřazení
0
Ostatní změny
0
Hodnota k 31.12.2020
2 214
703
129
3 046
Oprávky
xxx
xxx
xxx
xxx
Hodnota k 31.12.2019
2 055
230
0
2 285
Odpisy za běžné období
18
130
148
Úbytky majetku
0
Ostatní změny
0
Hodnota k 31.12.2020
2 073
360
0
2 433
Účetní zůstatková hodnota
xxx
xxx
xxx
xxx
Hodnota k 31.12.2019
159
473
129
761
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-92-
Hodnota k 31.12.2020
141
343
129
613
Podnik neaktivoval žádná nehmotná aktiva vytvořená vlastní činností.
Přehled údajů za minulé období:
Pořizovací cena
Software
Ocenit.práva
Nedokon.inv.
Celkem
Hodnota k 31.12.2018
2 214
198
634
3 046
Pořízení
505
505
Vyřazení
-505
-505
Ostatní změny
0
Hodnota k 31.12.2019
2 214
703
129
3 046
Oprávky
xxx
xxx
xxx
xxx
Hodnota k 31.12.2018
2 037
198
0
2 235
Odpisy za běžné období
18
32
50
Úbytky majetku
0
Ostatní změny
0
Hodnota k 31.12.2019
2 055
230
0
2 285
Účetní zůstatková hodnota
xxx
xxx
xxx
xxx
Hodnota k 31.12.2018
177
0
634
811
Hodnota k 31.12.2019
159
473
129
761
10. Investice do dceřiných podniků
Přehled investic do dceřiných podniků.
Investice do dceřiných podniků k 31. 12. 2020
Název a sídlo
Výše
podílu
Pořizovací
Opravná
Účetní
Hodnota
Zisk/Ztráta
podniku
na ZK
cena
položka
hodnota
VK
za období
PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s.
Objízdná 1576, Otrokovice
89,55%
60 500
60 500
161 368
646
S.P.M.B. a.s.
Řípská 1153/20a, Brno
100%
280 773
280 773
1 529 887
84 481
ETOMA INVEST, s.r.o.
U Centrumu 751, Orlová-Lutyně
79,40%
135 000
135 000
1 295 987
119 225
PROTON, a.s.
Myslíkova 257/6, Praha
79,40%
135 000
135 000
278 671
639
LEPOT s.r.o.
tř. T. Bati 1566, Otrokovice
99,60%
32 610
32 610
14 450
366
TOMA úverová a leasingová, a.s.
Májová 1319, Čadca
75,00%
1 115
1 115
16 417
-3 825
ČOV Senica, s.r.o.
Želečničná 362/122, Senica
100%
258
258
-30 594
-3 996
TOMA rezidenční Kroměříž, s.r.o.
tř. T. Bati 1566, Otrokovice
100%
28 416
28 416
24 566
-209
TOMA odpady s.r.o.
tř. Tomáše Bati 1566, Otrokovice
70,00%
140
140
49 099
7 785
MA Investment, s.r.o.
Otrokovice, tř. Tomáše Bati 332
100%
400
400
3 267
78
MORAVIAKONCERT, s.r.o.
tř. T. Bati 1566, Otrokovice
70,00 %
70
70
-2 510
0
EnergoSave Leasing, a.s.
tř. Tomáše Bati 332, Otrokovice
95,00 %
1 900
1 900
4 566
-185
TOMA RECYCLING a.s.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-93-
tř. T. Bati 332, Otrokovice
100%
60 495
60 495
92 973
3 904
ČOV Servis s.r.o.
100%
Želečničná 362/122, Senica
135
135
264
517
TOMA GERMANY a.s.
69,80%
tř. T. Bati 332, Otrokovice
1 396
1 396
13 720
12 375
ROLLEON a.s.
tř. Tomáše Bati 332, Otrokovice
100%
96 650
96 650
6 637
-83
EUROPACK, a.s.
Veľkoblahovská 680, Dunaská Streda
62,50%
117 786
117 786
176 932
51 950
Celkem
xxx
952 644
0
952 644
xxx
xxx
Obchodní podíly jsou oceněny historickou pořizovací cenou s případnou tvorbou
opravné položky.
Změny ve struktuře investic do dceřiných podniků
Ve sledovaném období došlo k menšímu navýšení hodnoty investice obchodního podílu
ve slovenské firmě EUROPACK, a.s.
Investice do dceřiných podniků k 31. 12. 2019
Název a sídlo
Výše
podílu
Pořizovací
Opravná
Účetní
Hodnota
Zisk/Ztráta
podniku
na ZK
cena
položka
hodnota
VK
za období
PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s.
Objízdná 1576, Otrokovice
89,55%
60 500
60 500
160 722
844
S.P.M.B. a.s.
Řípská 1153/20a, Brno
100%
280 773
280 773
1 430 167
67 804
ETOMA INVEST, s.r.o.
U Centrumu 751, Orlová-Lutyně
79,40%
135 000
135 000
1 204 624
71 652
PROTON, a.s.
Myslíkova 257/6, Praha
79,40%
135 000
135 000
259 528
12 948
LEPOT s.r.o.
tř. T. Bati 1566, Otrokovice
99,60%
32 610
32 610
14 084
5 704
TOMA úverová a leasingová, a.s.
Májová 1319, Čadca
75,00%
1 115
1 115
19 599
-1 572
ČOV Senica, s.r.o.
Želečničná 362/122, Senica
100%
258
258
-25 752
-3 906
TOMA rezidenční Kroměříž, s.r.o.
tř. T. Bati 1566, Otrokovice
100%
28 416
28 416
24 775
-199
TOMA odpady s.r.o.
tř. Tomáše Bati 1566, Otrokovice
70,00%
140
140
41 301
4 462
MA Investment, s.r.o.
Otrokovice, tř. Tomáše Bati 332
100%
400
400
3 549
-3 635
MORAVIAKONCERT, s.r.o.
tř. T. Bati 1566, Otrokovice
70,00 %
70
70
-2 510
0
EnergoSave Leasing, a.s.
tř. Tomáše Bati 332, Otrokovice
95,00 %
1 900
1 900
4 751
45
TOMA RECYCLING a.s.
tř. T. Bati 332, Otrokovice
100%
60 495
60 495
93 020
-361
ČOV Servis s.r.o.
Želečničná 362/122, Senica
100%
135
135
-245
70
TOMA GERMANY a.s.
tř. T. Bati 332, Otrokovice
68,80%
1 396
1 396
1 153
-2 090
ROLLEON a.s.
tř. Tomáše Bati 332, Otrokovice
100%
96 650
96 650
6 720
-214
EUROPACK, a.s.
Veľkoblahovská 680, Dunajská Streda
62,50%
117 178
117 178
121 839
-3 185
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-94-
Celkem
xxx
952 036
0
952 036
xxx
xxx
V minulém období došlo k pořízení obchodního podílu ve slovenské firmě EUROPACK,
a.s., a to včetně pořízení opce na nákup zbylého podílu a dále ke snížení ZK spol.
LEPOT s její výplatou, čímž defacto došlo ke snížení pořizovací ceny na obchodním
podílu.
11. Investice do přidružených podniků
Přehled o investicích do přidružených podniků.
Název podniku
Majetkový
Účetní
hodnota
Bilanční
suma
Vlastní
kapitál
Výnosy
Hospodářský
Tržní
31.12.2020
podíl
(ekvivalence)
(rozvaha)
výsledek
ocenění
Krailling Oils Development
25,00%
0
75 446
49 825
120 542
14 131
xxx
AUTOMEDIA s.r.o.
29,05%
33 177
493 178
47 746
41 893
2 709
xxx
Investice do PP celkem
xxx
33 177
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
Přidružený podnik je takový podnik, v němž má podnik podstatný vliv, jež znamená
pravomoc účastnit se rozhodování o provozních a finančních politikách podniku, do
nějž bylo investováno, ale není to ovládání takových politik podnikem. Pro vykázání
investice v přidruženém podniku byla pořizovací cena investice pomocí ekvivalenční
metody změněna na účetní hodnotu odrážející podíl podniku na čistých aktivech
přidruženého podniku.
Uváděné hodnoty za společnost Krailling Oils Development GmbH vychází z předběžné
neauditované účetní závěrky.
Přehled údajů za minulé období:
Název podniku
Majetkový
Účetní
hodnota
Bilanční
suma
Vlastní
kapitál
Výnosy
Hospodářský
Tržní
31.12.2019
podíl
(ekvivalence)
(rozvaha)
výsledek
ocenění
Krailling Oils Development
25,00%
0
56 836
34 559
53 717
520
xxx
AUTOMEDIA s.r.o.
29,05%
32 391
412 380
44 959
9 767
4 486
xxx
Investice do PP celkem
xxx
32 391
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
Podnik v minulém období podnik provedl příplatek do VK spol. AUTOMEDIA s.r.o. mimo
ZK ve výši 10.458.000 Kč. Uváděné hodnoty za společnost Krailling Oils Development
GmbH vychází z předběžné neauditované účetní závěrky.
12. Finanční investice
Přehled o finančních investicích.
Realizovatelná finanční
Účetní
hodnota
Nákupy
Prodeje
Změna
Ostatní
Účetní
hodnota
aktiva v reálné hodnotě
31.12.2019
reálné hodnoty
31.12.2020
Akcie
0
0
Jiné majetkové podíly
0
0
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-95-
Ostatní realizovatelná FA
0
0
Ostatní finanční aktiva
Účetní
hodnota
Přírůstky
Úbytky
Snížení
Ostatní
Účetní
hodnota
s amortizací
31.12.2019
hodnoty
31.12.2020
Poskytnuté úvěry a pohledávky
202 518
6 655
209 173
FI držené do splatnosti
0
0
Finanční investice celkem
202 518
0
0
0
6 655
209 173
Položku poskytnutých úvěrů a pohledávek představují dlouhodobé úvěry poskytnuté
společnosti G1 Krailling Real Estate GmbH. K těmto úvěrům není tvořena žádná
opravná položka i přes to, že příjmy dané společnosti za rok 2020 jsou ve srovnání
s výší dané pohledávky marginální. Důvodem je skutečnost, že společnost TOMA je
prostřednictvím svého dceřiného podniku 30 % společníkem dané společnosti a
společnost disponuje dostatečným množstvím jiných aktiv, která by v případě potřeby
mohla být prodána.
13. Dlouhodobé pohledávky
Přehled o dlouhodobých pohledávkách.
Dlouhodobé pohledávky
krát.část
dlouh.část
Celkem
krát.část
dlouh.část
Celkem
31.12.2020
31.12.2020
31.12.2020
31.12.2019
31.12.2019
31.12.2019
Finanční leasing
1 318
346
1 664
1 318
346
1 664
Pohledávky z obchod. styku
85
85
2 782
2 782
Ostatní dlouh. pohledávky
0
79 381
79 381
Opravná položka
0
0
Dlouhod.pohledávky netto
1 318
431
1 749
1 318
82 509
83 827
Položku finančního leasingu představují aktiva tvořená v rámci poskytování finančního
leasingu (pronajímání majetku). Pohledávky z finančního leasingu jsou diskontovány.
Podrobnější informace ukazuje následující přehled. Ostatní dlouhodobé pohledávky
přestavují především financování dceřiných společností s dobou splatnosti delší než 12
měsíců.
Informace o poskytování finančního leasingu
31.12.2020
31.12.2019
Hrubá investice do leasingu
3 017
2 335
Současná hodnota pohledávek z leasingových plateb
2 371
2 154
- do 1 roku
1 589
1 604
- od 1 roku do 5 let
782
550
- na 5 let
Rozdíl mezi hrubou investicí a současnou hodnotou pohledávek
646
181
Nerealizované finanční výnosy
100
100
Nerealizované daně (dph)
231
145
Čisté finanční investice do leasingu
2 725
1 909
Opravné položky k pohledávkám
0
Čisté finanční investice snížené o opravné položky
2 725
1 909
Podmíněné nájemné uznané jako výnos daného období
0
0
Nezaručené zbytkové hodnoty přirostlé ve prospěch pronajímatele
0
0
Činnost finančního leasingu se však postupně významně utlumuje.
14. Zásoby
Přehled zásob podle jejich charakteru.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-96-
Zásoby
31.12.2020
31.12.2019
Materiál
3 592
4 327
Nedokončená výroba
Výrobky
301
301
Zboží
Opravná položka
Zásoby netto
3 893
4 628
15. Pohledávky
Přehled o krátkodobých pohledávkách.
Pohledávky
31.12.2020
31.12.2019
Pohledávky z obchodního styku
98 368
87 364
Dlouh. pohledávky splané do 1 roku
1 318
1 318
Daně a poplatky mimo daň z příjmu
482
610
Dohadné účty aktivní
1 191
1 190
Ostatní pohledávky
198 362
118 685
Opravná položka
-21 819
-24 359
Pohledávky netto
277 902
184 808
Pohledávky z obchodního styku zahrnují neuhrazenou fakturaci z běžného obchodního
styku a poskytnuté zálohy vůči dodavatelům v běžném obchodním styku. Podnik
vytváří v zásadě k pohledávkám, které jsou více než 3 měsíce po splatnosti, opravnou
položku ve výši 100%.
Ostatní pohledávky zahrnují zejména poskytnuté krátkodobé financování dceřiným a
přidruženým podnikům. Dále také obchodní případy, které nejsou fakturovány jako
např. smlouvy o postoupení pohledávek, přijatá plnění za účelem přeúčtování, dále
poskytnuté zálohy, dohadné účty aktivní.
16. Peníze a peněžní ekvivalenty
Přehled o položkách peněz a peněžních ekvivalentů.
Peníze a peněžní ekvivalenty
31.12.2020
31.12.2019
Peníze v hotovosti
267
485
Peníze na bankovních účtech
15 241
15 530
Peněžní prostředky celkem
15 508
16 015
17. Aktiva určená k obchodování
Podnik nedrží žádná aktiva určená k obchodování.
18. Jiná krátkodobá aktiva
Přehled o položkách jiných krátkodobých aktiv.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-97-
Jiná krátkodobá aktiva
31.12.2020
31.12.2019
Náklady příštích období
465
419
Příjmy příštích období
Jiná krátkodobá aktiva celkem
465
419
19. Vlastní kapitál
Základní kapitál
společnosti zapsaný v obchodním rejstříku činí 1 477 266 000 Kč.
Skládá se z 1 477 266 ks kmenových akcií o nominální hodnotě 1 000 Kč. Veškeré akcie
jsou plně splaceny, mají zaknihovanou podobu, znějí na majitele a jsou kotovány.
Podnik nemá v držení vlastní akcie. Prioritní akcie podnikem vydané nebyly.
Konečný zůstatek
nerozděleného zisku
tvoří kumulované výsledky hospodaření.
Informace o vyplacených dividendách jsou uvedeny v bodu 27.
Položku
ostatní složky vlastního kapitálu
tvoří výlučně vytvořený rezervní fond.
S vlastnictvím akcie jsou spojena běžná práva dle obecně závazných právních předpisů,
tzn. účastnit se valné hromady, hlasovat na ní, požadovat a dostat na ní vysvětlení
záležitostí týkajících se společnosti, které jsou předmětem jednání valné hromady a
uplatňovat návrhy a protinávrhy. Hlasovací právo je spojeno s akcií. Na každou akcii o
jmenovité hodnotě 1.000,-Kč připadá jeden hlas. Každý hlas má stejnou váhu.
Hlasovací práva nejsou nijak omezena. Akcionář má právo na podíl ze zisku společnosti
(dividendu), který valná hromada schválila k rozdělení. Tento podíl se určuje poměrem
jmenovité hodnoty akcií k jmenovité hodnotě akcií všech akcionářů. Nárok na
dividendu vzniká k rozhodnému dni, tj. sedmý kalendářní den před konáním valné
hromady, která o výplatě dividend rozhodla. Dividenda je vyplácena na náklady a
nebezpečí akcionáře, na jeho adresu vedenou u Centrálního depozitáře cenných
papírů, a.s., nerozhodne-li valná hromada jinak. Právo na likvidační zůstatek a veškerá
ostatní práva a povinnosti akcionáře, včetně přednostních práv, se řídí obecně
závaznými právními předpisy, především zák. č. 90/2012 Sb., o obchodních
společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích) a dále Stanovami
společnosti.
20. Dlouhodobé závazky
Přehled o dlouhodobých závazcích.
Dlouhodobé závazky
krát.část
dlouh.část
Celkem
krát.část
dlouh.část
Celkem
31.12.2020
31.12.2020
31.12.2020
31.12.2019
31.12.2019
31.12.2019
Závazky z obchodního styku
0
0
Zaměstnanci - sociální fond
1 000
1 304
2304
1 034
1034
Dlouhodobé závazky celkem
1 000
1 304
2 304
1 034
0
1 034
Podnik má vytvořený sociální fond k poskytnutí finančních prostředků zaměstnancům
na příspěvek na dovolenou. Čerpání a tvorba příspěvků se řídí vnitropodnikovou
směrnicí. Dlouhodobé závazky z obchodního styku jsou diskontovány.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-98-
21. Dlouhodobé úvěry a půjčky
Přehled o dlouhodobých úvěrech a půjčkách.
Dlouhodobé úvěry a půjčky
krát.část
dlouh.část
Celkem
krát.část
dlouh.část
Celkem
31.12.2020
31.12.2020
31.12.2020
31.12.2019
31.12.2019
31.12.2019
Bankovní úvěry
103 401
138 069
241 470
116 485
158 450
274935
Ostatní úvěry a půjčky
0
0
Dlohodob. úvěry a půjčky celkem
103 401
138 069
241 470
116 485
158 450
274 935
Úvěry jsou úročeny pohyblivou úrokovou sazbou, jejíž vážený průměr se pohybuje
mírně nad
2 % p.a.. Majetkové zajištění uvedených úvěrů je popsáno v bodu 29.
Všechny úvěry jsou řádně spláceny
.
22. Dlouhodobé rezervy
Přehled o dlouhodobých rezervách.
Dlouhodobé rezervy
31.12.2020
31.12.2019
Rezerva na restituce
Ostatní rezervy
7 494
2 656
Dlouhodobé rezervy celkem
7 494
2 656
Část ostatních rezerv tvoří rezervy na odměny představenstva
23. Závazky
Přehled o stavu krátkodobých závazků.
Krátkodobé závazky
31.12.2020
31.12.2019
Závazky z obchodního styku
28 457
42 720
Dlouh. závazky splatné do 1 roku
1 000
1 034
Mzdy a sociální zabezpečení
4 658
4 351
Daně a poplatky mimo daň z příjmu
1 735
1 849
Dohadné účty pasivní
5 245
5 143
Ostatní závazky
287
10
Krátkodobé závazky celkem
41 382
55 107
Podnik nemá žádné neuhrazené závazky po splatnosti vůči orgánům státní správy ani
k zaměstnancům. Podnik nemá ani jiné významné závazky po splatnosti.
24. Úvěry a půjčky
Přehled o krátkodobých úvěrech a půjčkách.
Úvěry a půjčky
31.12.2020
31.12.2019
Krátkodobé úvěry a půjčky
54 166
98 400
Dlouh. úvěry a půjčky splatné do 1 roku
103 401
116 485
Úvěry a půjčky celkem
157 567
214 885
Přijaté úvěry a půjčky jsou poskytnuty převážně od dceřiných společností.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-99-
25. Jiná krátkodobá pasiva
Přehled o ostatních složkách krátkodobých závazků.
Jiná krátkodobá pasiva
31.12.2020
31.12.2019
Výnosy příštích období
1 373
1 047
Výdaje příštích období
Jiná krátkodobá pasiva celkem
1 373
1 047
26. Informace o spřízněných stranách
Druh plnění
Ovládající osoby
Dceřiné podniky
Řídící osoby
Jiné spřízněné strany
31.12.2020
31.12.2019
31.12.2020
31.12.2019
31.12.2020
31.12.2019
31.12.2020
31.12.2019
Prodeje aktiv
305
Nákupy aktiv
1 092
Poskytování služeb
39 318
40 839
2 412
2 146
Přijímání služeb
27 038
26 863
2 166
671
Pohledávky
35 120
35 276
8 247
5 651
Závazky
9 916
5 201
109
32
Poskytnuté půjčky a úvěry
140 831
145 837
235 943
215 731
Přijaté půjčky a úvěry
53 500
53 500
Poskytnuté záruky a
ručení
39 368
38 115
Přijaté záruky a ručení
56 857
42 673
Mzdové náklady
xxx
xxx
xxx
xxx
13 269
15 201
Jiné osobní náklady
xxx
xxx
xxx
xxx
283
183
Celkový počet osob
xxx
xxx
xxx
xxx
9
11
Významnými položkami poskytnutých služeb jsou:
-
výnos v podobě dividendy od dceřiné společnosti S.P.M.B. a.s. ve výši 20 mil.Kč
-
výnos v podobě platby za služby a materiál (pronájem zařízení, dodávky energií,
stočné, služby akreditované laboratoře) od dceřiné společnosti TOMA odpady,
s.r.o. v celkové výši cca 8,4 mil. Kč
-
výnos z prodeje el. energie a vyúčtované úroky z poskytnutého financování
dceřiné společnosti TOMA RECYCLING, a.s. ve výši cca 5,9 mil.Kč
-
výnos v podobě úroků z poskytnutého financování dceřiné společnosti TOMA
úverová a leasingová, a.s. ve výši cca 1,7 mil. Kč
-
výnos v podobě úroků z poskytnutého financování společnosti G1 Krailling Real
Estate GmBH ve výši cca 2,4 mil. Kč
-
výnos v podobě úroků z poskytnutého financování a výnos z poskytnutých
služeb (čištění kanalizace) od dceřiné společnosti ČOV Senica, s.r.o. v celkové
výši 1,9 mil. Kč
Významnými položkami přijatých služeb jsou:
-
náklad v podobě nájemného, které společnost TOMA, a.s. platí dceřiné
společnosti PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s. za nájem nemovitého majetku v areálu
čistírny odpadních vod v celkové výši cca 15,6 mil. Kč
-
náklad v podobě platby za služby – odstranění a přeprava odpadu dceřiné
společnosti TOMA odpady, s.r.o. v celkové výši 11,4 mil. Kč
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-100-
Významnými položkami poskytnutých úvěrů a půjček jsou:
-
půjčka a úvěr za spol. G1 Krailling Real Estate GmbH ve výši 235 943 tis. Kč
-
půjčka a úvěr za spol. ČOV Senica, s.r.o. ve výši 40 554 tis. Kč
-
půjčka a úvěr za spol. TOMA úverová a leasingová, a.s. ve výši 41 176 tis. Kč
-
půjčka a úvěr za spol. TOMA Germany a.s. ve výši 30 500 tis. Kč
Významnými položkami přijatých úvěrů a půjček jsou:
-
půjčka a úvěr od spol. ROLLEON a.s. ve výši 43 500 tis. Kč
-
půjčka a úvěr od spol. ENERGZET, a.s. ve výši 10 000 tis. Kč
27. Zisk na akcii
V následující tabulce jsou uvedeny údaje o zisku a akciích použité pro výpočet
základního a zředěného zisku na akcii:
Zisk na akcii
31.12.2020
31.12.2019
Vážený průměr počtu emitovaných
kmenových akcií
1 477 266
1 477 266
Minus: vlastní akcie
0
0
Dopad dělení akcií
0
0
Průměrný počet kmenových akcií
po úpravě o dělení akcií
1 477 266
1 477 266
Čistý zisk připadající na akcionáře
71 865
69 868
Minus: zisk připadající na prioritní akcie
0
0
Čistý zisk připadající na akcionáře
vlastnící kmenové akcie
71 865
69 868
Základní zisk na akcii
48,65
47,30
Zředěný zisk na akcii
48,65
47,30
Mezi rozvahovým dnem a datem sestavení této účetní závěrky nedošlo k žádným
transakcím s existujícími či potencionálními akciemi.
28. Dividendy
Doposud nebyly schváleny k výplatě žádné dividendy.
29. Majetek a závazky nevykázané v rozvaze
Souhrnná výše majetku neuvedeného v rozvaze
Souhrnná výše majetku neuvedeného v rozvaze, jedná se o drobný hmotný majetek a
drobný nehmotný majetek vedený v operativní evidenci, představuje hodnotu 14 045
tis. Kč.
Zástavní právo
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-101-
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva ze dne 1.12.2006 (účinky vkladu
11.12.2006) vzniklo ve prospěch MONETA Money Bank, a.s. zástavní právo
k nemovitostem zapsaným u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k. ú. Zlín
(LV6833) ve výši až do 100 mil. Kč v souvislosti s revolvingovým úvěrem ve výši
50 mil. Kč (viz. popis úvěrů emitenta). Jedná se o následující budovu a pozemek pod
touto budovou:
•
Budova č. p. 80, ul. Kvítková, Zlín – bytový objekt mimo průmyslový areál. Ve
dvou podlažích jsou prodejní prostory nad nimi 10 obytných podlaží
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práv dle obč.z. č. 08716001592.1 ze dne
19.7.2016 (účinky vkladu 20.7.2016) vzniklo ve prospěch MONETA Money Bank, a.s.
zástavní právo k nemovitostem zapsaným u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro
k. ú. Zlín (LV6833) ve výši dluhů až do 96 mil. Kč které budou vznikat do 31.12.2030
(viz. popis úvěrů emitenta). Jedná se o následující budovu a pozemek pod touto
budovou:
•
Budova č. p. 80, ul. Kvítková, Zlín – bytový objekt mimo průmyslový areál. Ve
dvou podlažích jsou prodejní prostory nad nimi 10 obytných podlaží
•
st. 3024, st. 780, 447/24,447/3,458/12,458/2 zapsaných u Katastrálního úřadu
pro Zlínský kraj pro k. ú. Otrokovice (LV2598) (budova 46, komunikace v areálu)
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva ze dne 2.8.2010 (účinky vkladu
18.8.2010) k úvěru 25 mil. Kč (viz. popis úvěrů emitenta) vzniklo zástavní právo
k nemovitosti stavba:
•
Louky č. p. 419 (Prodejní pasáž) zapsané u Katastrálního úřadu pro Zlínský
kraj pro k. ú. Zlín (LV614) ve prospěch ČSOB, a.s. v celkové výši 25 mil. Kč.
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva podle obč. z. ze dne 23.11.2015.
(účinky vkladu 24.11.2015) k dluhu 45 mil. Kč, dluhů do výše 45 mil. Vzniklých do
30.11.2035 (viz. popis úvěrů emitenta) vzniklo zástavní právo k nemovitosti stavba:
•
Louky č. p. 419 (Prodejní pasáž) zapsané u Katastrálního úřadu pro Zlínský
kraj pro k. ú. Zlín (LV614) ve prospěch ČSOB, a.s.
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva ze dne 21.12.2009 (účinky vkladu
29.12.2009) vzniklo ve prospěch MONETA Money Bank, a.s. zástavní právo
k nemovitostem zapsaným u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k. ú. Otrokovice
(LV 2598) ve výši 50 mil. Kč (revolvingový úvěr 50 mil. Kč, viz. popis úvěrů emitenta).
Jedná se o následující budovy a pozemky pod těmito budovami:
•
Budova č. 46, st.p.č. 780 jednopodlažní objekt
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva podle obč.z. ze dne 2.8.2010 (účinky
vkladu 18.8.2010) vzniklo ve prospěch ČSOB, a.s. zástavní právo k zajištění
pohledávky k nemovitostem zapsaným u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k.
ú. Otrokovice (LV 2598) ve výši 25 mil. Kč Jedná se o následující budovy a pozemky
pod těmito budovami:
•
St. 578, st. 970 (budova čp 1566, čp 332)
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-102-
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva podle obč. z. ze dne 28.12.2011
(účinky vkladu práva ke dni 4.1.2012) k úvěru (úvěr ve výši 20 mil.Kč, viz. popis
úvěrů emitenta) do celkové výše 21 mil. Kč, které budou vznikat do 30.12.2021,
vzniklo ve prospěch Raiffeisenbank a.s.
zástavní právo k nemovitostem a to
konkrétně 35 bytům a jednomu nebytovému prostoru ve vlastnictví TOMA, a.s.
včetně spoluvlastnického podílu na společných částech budovy a pozemcích
zapsaných u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k. ú. Hulín (LV11756). Jedná se
o bytový dům POHODA v Hulíně. Zastavené byty jsou pronajímány. Jedná se o
pozemky 2717/10 až 2717/24 a byty č. 1350/1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13,
14, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 39
a nebytový prostor č. 1350/40.
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva ze dne 6.12.2012 (účinky vkladu
17.12.2012) vzniklo ve prospěch MONETA Money Bank, a.s. zástavní právo
k nemovitostem zapsaným u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k. ú. Otrokovice
(LV 2598) ve výši 60 mil. Kč a budoucí pohledávky do výše 100 mil. Kč vzniklé do
31.12.2040 (revolvingový úvěr 60 mil.Kč, viz. popis úvěrů emitenta). Jedná se o
následující pozemky pod komunikacemi:
•
447/24, 447/3, 458/2
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva podle obč. z. ze dne 8.11.2013 (účinky
vkladu práva ke dni 13.11.2013) k zajištění pohledávky ve výši 30 mil. Kč a budoucí
pohledávky do celkové výše 31,5 mil. Kč (úvěr ve výši 30 mil.Kč, viz. popis úvěrů
emitenta), které budou vznikat do 30.9.2022, vzniklo ve prospěch Raiffeisenbank a.s.
zástavní právo budově a pozemku:
•
budově bez čp/če na pozemku p.č. St. 3679 pozemku p.č. St. 3383
•
pozemku p.č. St. 3679 zapsaným u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k.
ú. Otrokovice (LV2598). Jde o budovu a pozemek s dlouhodobým pronájmem
firmě zabývající se recyklací plastů.
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva podle obč. z. ze dne 12.12.2014
(účinky vkladu práva ke dni 9.1.2015) k zajištění budoucích dluhů ve výši 8,4 mil. Kč
které budou vznikat do 31.12.2018 , vzniklo ve prospěch Raiffeisenbank a.s.
zástavní
právo budově a pozemku:
•
Parcele st.3383, st.3460/2, 435/36, /435/38, /435/39, 435/40 zapsaných u
Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k. ú. Otrokovice (LV2598).
•
budovy čp.1729 Jde o budovu a pozemek s dlouhodobým pronájmem firmě
zabývající se recyklací plastů.
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva podle obč. z. ze dne 16.12.2015
(účinky vkladu práva ke dni 24.11.2015) k zajištění dluhů ve výši 45 mil. Kč , dluhů
do výše 45 mil. Kč které budou vznikat do 30.11.2035 , vzniklo ve prospěch ČSOB
a.s.
zástavní právo k budovám a pozemku:
•
Parcele st.578, st.970 zapsaných u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k.ú.
Otrokovice (LV2598).
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-103-
•
Na
základě
Smlouvy
o
zřízení
zástavního
práva
podle
obč.
z.NDP/0004/NCINV/01/18152813 ze dne 7.3.2016 (účinky vkladu práva ke dni
6.4.2016) k zajištění dluhů ve výši 20 mil. Kč , dluhů do výše 21 mil. Kč které budou
vznikat do 31.3.2026 , vzniklo ve prospěch Raiffeisenbank a.s. zástavní právo k
budovám a pozemku:
•
Parcele st.3383, st.3460/2, st.3679, st.3723 435/36, 435/38, 435/39, 435/40,
435/48, 435/52, 435/54, 435/55 zapsaných u Katastrálního úřadu pro Zlínský
kraj pro k. ú. Otrokovice (LV2598).
•
budovy čp.1729 Jde o budovu a pozemky s dlouhodobým pronájmem firmě
zabývající se recyklací plastů.
•
Na základě Smlouvy o zřízení zástavního práva podle obč. z.č.1953/16/00240
k zajištění dluhů na splacení jistiny úvěru ve výši 50 mil. Kč , budoucích dluhů do
výše 50 mil. Kč, ostatních dluhů do výše 200 mil. Kč, budoucích dluhů do výše 200
mil. Kč které budou vznikat do 31.3.2037 , vzniklo zástavní právo smluvní pro
Československá obchodní banka, a.s. (vklad 22.3.2017) dle smlouvy ze dne
16.3.2017
•
na parcely st.578, st.970 (budovy čp.332 a čp. 1566 (LV 2598 k.ú. Otrokovice)
•
Na základě Smlouvy o zřízení zástavního práva podle obč. z.č.1940/16/00240
k zajištění dluhů na splacení jistiny úvěru ve výši 50 mil. Kč , budoucích dluhů do
výše 50 mil. Kč, ostatních dluhů do výše 200 mil. Kč, budoucích dluhů do výše 200
mil. Kč které budou vznikat do 31.3.2037 vzniklo Zástavní právo smluvní pro
Československá obchodní banka, a.s. (vklad 22.3.2017) dle smlouvy ze dne
16.3.2017 na
•
stavbu čp. 419 (Prodejní pasáž LV 614 k.ú. Louky nad Dřevnicí)
•
Na
základě
Smlouvy
o
zřízení
zástavního
práva
podle
obč. z. č.
ZN/02/NCKTK/01/18152813 ze dne 25.9.2018 k zajištění budoucí pohledávky do
výše 22.000.000,- Kč vzniklé do 31.12.2022 vzniklo zástavní právo smluvní pro
Raiffeisenbank a.s. (vklad 27.9.2018):
•
povinná parcela v majetku TOMA a.s. st. 3383/2, 3460/2, 435/36, 435/38,
435/39, 435/40, 435/52 a budova č.p.1729 na parc. č. st. 33836, 3460/1 a
3460/2 včetně závazku nezajistit zástavu ve výhodnějším pořadí, závazku
neumožnit zápis nového zást. práva místo starého a zákaz zcizení a zatížení (LV
2598, k.ú. Otrokovice).
•
435/52 zapsané u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k. ú. Otrokovice
(LV 2598).
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva podle obč. z. ze dne 25.9.2018
(účinky vkladu práva ke dni 27.9.2018) k úvěru do celkové výše 13,6 mil Kč (viz.
popis úvěrů emitenta), které budou vznikat do 31.12.2018, vzniklo ve prospěch
Raiffeisenbank a.s. zástavní právo k nemovitostem:
•
stavbě bez čp/če na parcele 3383 a
•
st. parcele 3383, st.3460/2, parcela 435/36, 435/38, 435/39, 435/40 zapsaným
u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k.ú. Otrokovice (LV 2598). Jde o
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-104-
budovu a pozemky s dlouhodobým pronájmem firmě zabývající se recyklací
plastů.
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva ze dne 13.8.2019 (účinky vkladu
20.8.2019) vzniklo zástavní právo k nemovitostem zapsaným u Katastrálního úřadu
pro Zlínský kraj pro k.ú. Otrokovice (LV 2598) ve prospěch Raiffeisenbank a.s. (úvěr
1.012.400,- EUR a budoucích pohledávek do výše 1.316.120,- EUR, viz. popis úvěrů
emitenta jedná se o neuhrazenou jistinu úvěru 1,9 mil.EUR). Jedná se o následující
budovy a pozemky pod těmito budovami:
•
St.3820, St.3822, 438/1 (budova obchodního střediska a pozemek kolem něj)
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva ze dne 13.8.2019 (účinky vkladu
20.8.2019) vzniklo zástavní právo k nemovitostem zapsaným u Katastrálního úřadu
pro Zlínský kraj pro k.ú. Otrokovice (LV 2598) ve prospěch Raiffeisenbank a.s. (úvěr
1.340.000,- EUR a budoucích pohledávek do výše 1.474.000,- EUR, viz.popis úvěrů
emitenta). Jedná se o následující budovy a pozemky pod těmito budovami:
St.3820, St.3822, 438/1 (budova obchodního střediska a pozemek kolem něj
Poskytnuté záruky
V souvislosti s čerpanými úvěry k financování projektů sušárny čistírenských kalů,
modernizace tepelné parní sítě, refinancování přijaté zápůjčky a refinancování
provozních investic z let 2018-2020, kdy společnost TOMA, a.s. čerpala investiční úvěry
od ČSOB, a.s.
společnost Průmyslová ČOV, a.s. poskytla zajištění za úvěry společnosti
TOMA, a.s. (do celkové výše 116 mil.Kč, ke konci roku 2020 částka 56.857 tis.Kč)
v podobě zástavního práva k nemovitostem.
Společnost ČOV Senica, s.r.o. v říjnu 2011 koupila průmyslovou čistírnu odpadních vod
od společností SLOVKORD, a.s. a Kordservice SK, a.s.. Čistírna se skládá ze dvou částí.
První část je modernizovaná (modernizaci dokončila v letošním roce společnost ČOV
Senica, s.r.o.) a slouží k čištění odpadních vod z průmyslového areálu a přilehlých
nemovitostí. Druhou část je možno využít pro další alternativní činnosti v odpadářském
podnikání (neutralizační či deemulgační stanice apod.). Koupeny byly obě části
s rozvazovací podmínkou, jejíž podstatou je povinnost společnosti ČOV Senica, s.r.o.
vrátit první modernizovanou část čistírny v případě, že do deseti let od podpisu kupní
smlouvy projeví potenciální kupec průmyslového areálu zájem i o tuto část čistírny
odpadních vod, přičemž společnosti ČOV Senica, s.r.o. by byla zpět vrácena kupní cena
a finanční prostředky investované do této části ČOV úročené sazbou 10% p.a.. Dále
byla smluvena sankce pro případ, že by ČOV Senica v tomto případě odmítla vrátit
předmětnou část ČOV nebo ji zatížila zástavním či jiným právem omezujícím její
využívání, ve výši 2 mil. EUR současně s tím, že majitel této společnosti je povinen se
v tomto případě zaručit za plnění ČOV Senica, s.r.o. Společnost TOMA, a.s. po schválení
valnou hromadou akcionářů (červen 2012) tento ručitelský závazek převzala.
Společnost TOMA, a.s. jako výstavce vystavila společnosti UniCredit Bank Czech
Republic and Slovakia, a.s. jako věřiteli finanční záruku za veškeré dluhy které má vůči
věřiteli společnost TOMA RECYCLING a.s. z titulu smlouvy o úvěru do celkové výše 1,5
mil. EUR.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-105-
Soudní spory
Podnik nevede žádné soudní spory, jejíž důsledky by mohly významně ovlivnit
ekonomickou situaci podniku.
Podpory podnikání
V případech, kdy podnik čerpá různé formy podpory podnikání (podpora zelené
energie, příspěvky na politiku zaměstnanosti, dotace apod.) je riziko řízeno
prostřednictvím řádného dodržování všech podmínek pro poskytování podpory a
pečlivou přípravou, realizací a řízením podporovaných projektů a činností.
Životní prostředí
Vedení podniku je přesvědčeno, že dodržuje platné předpisy o ochraně životního
prostředí a že dopady případných závazků podniku související s porušováním těchto
předpisů by byly nevýznamné.
Řízení kapitálové struktury
Hlavním cílem podniku při řízení kapitálové struktury je dosahovat vhodného poměru
mezi vlastním a cizím kapitálem. Podnik sleduje kapitálovou strukturu a provádí její
změny na základě hodnocení vlastní výkonnosti i s ohledem na vnější podnikatelské
prostředí a sledování stability cash flow podniku.
Prioritním nástrojem pro optimalizaci kapitálové struktury je tvorba vyvážené
majetkové struktury a jejího efektivního využívání a zhodnocování, čímž se zároveň
maximalizuje hodnota pro akcionáře. Současně se podnik zaměřuje na maximalizaci
hospodářských výsledků podniku s plněním stanového ukazatele EBITDA, který zajistí
plánovanou rentabilitu obhospodařovaných aktiv. Při výpočtu obhospodařovaných
aktiv se vychází z objemu celkových aktiv společnosti, který je snížen jednak o aktiva,
která jsou z přímého vlivu managementu vyňata představenstvem společnosti a dále
o strategická aktiva, která negenerují výnosy, ale jejichž držení je pro společnost
významné.
Finanční rizika
V souvislosti se svou činností podnik není významným způsobem vystaven finančním
rizikům. Program, který podnik realizuje v oblasti řízení rizik, se zaměřuje na
nepředvídatelnost finančních trhů a snaží se minimalizovat potenciální negativní
dopady na finanční výsledky podniku.
Zajišťovací směnky – společnost využívá ke snížení finančních rizik spojených
s poskytováním finančního leasingu zajišťovací směnky. O těchto směnkách vede
společnost podrozvahovou evidenci.
Finanční riziko – v souvislosti se svou činností není společnost významným způsobem
vystavena finančním rizikům, vyjma potencionálního finančního rizika představujícího
změny v reálných hodnotách finančních investic. Riziko je řízeno účtováním o
finančním majetku v reálném ocenění a případnou tvorbou nedaňových opravných
položek k finančním investicím.
Cenové riziko – při své podnikatelské činnosti podstupuje společnost obvyklé cenové
riziko, a to jak ze strany dodavatelů, tak i odběratelů.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-106-
Měnové riziko – společnosti má významné pohledávky v měně EUR z titulu
poskytnutého financování dceřiným spol. na Slovensku a přidruženému podniku ve
Spolkové republice Německo. S ohledem na riziko změny kurzy CZK/EUR společnost
v minulosti i aktuálně čerpá nové úvěry v měně EUR a tak vytváří závazky v EUR a tím
významně snižuje kurzové riziko.
Úrokové riziko – v souvislosti s čerpanými úvěry podstupuje společnost úrokové riziko
spočívající v možných změnách pohyblivé části úrokové sazby (
PRIBOR, EURIBOR a
EURLIBOR
) u jednotlivých úvěrů. Vzhledem k dosavadnímu vývoji úrokových sazeb a
vzhledem k budoucímu očekávání, vedení společnosti nepředpokládá v příštích letech
takovou změnu úrokových sazeb, která by mohla mít vliv na majetek a jiná aktiva,
závazky a jiná pasiva, finanční situaci a výsledek hospodaření.
Úvěrové riziko a zástavní práva – společnost není vystavena zásadní koncentraci
úvěrového rizika. V souladu s interními postupy a zásadami jsou výrobky i služby
poskytovány
jen
odběratelům
s náležitou
úvěrovou
historií.
V souvislosti
s kontokorentním a revolvingovým úvěrem a investičními úvěry má společnost zatížen
zástavním právem vůči bance některý nemovitý a movitý majetek, pohledávky
z obchodního styku a blankosměnky. Ručí také za případné dluhy společnosti TOMA
RECYCLING, a.s
z titulu smlouvy o úvěru a za potencionální závazek společnosti ĆOV
Senica, s.r.o. Řízení tohoto úvěrového a zástavního rizika spočívá mimo pečlivého řízení
likvidity především v úspěšné realizaci úvěry financovaných projektů, dosažení
plánovaných ekonomických efektů těchto projektů a v řádném dodržování sjednaných
splátkových kalendářů čerpaných úvěrů a řádným pojištěním movitého a nemovitého
majetku.
Riziko likvidity – předpokladem obezřetného řízení likvidity je mít k dispozici dostatek
finančních prostředků, které zajišťují, aby společnost měla dostatek finančních
prostředků k zajištění svých platebních potřeb. Společnost řídí svoji likviditu především
efektivním řízením nákladů a důsledným vymáháním pohledávek z obchodního styku.
Dalším nástrojem ke snížení rizika likvidity je možnost čerpání kontokorentního a
revolvingového úvěru.
Společnost nepoužívá další investiční instrumenty nebo další obdobná aktiva a pasiva
v takovém rozsahu, který by měl význam pro posouzení majetku a jiných aktiv, závazků
a jiných pasiv, finanční situace a výsledku hospodaření.
30. Významné události po datu účetní závěrky
Po dni, ke kterému je sestavena účetní závěrka společnosti (tj. 31.12.2020) nastaly
mimo již zmíněné také tyto další významné skutečnosti:
â–ª
V únoru a březnu splatila dceřiná společnost MA Investment, s.r.o. společnosti
TOMA, a.s. všechny přijaté prostředky ze smlouvy o zápůjčce a smlouvy o
rámcovém financování v celkové výši 18 mil.Kč.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-107-
â–ª
V březnu poskytla společnost TOMA, a.s. zápůjčku společnosti S.P.M.B. a.s. ve výši
35 mil.Kč.
â–ª
V březnu poskytla společnost TOMA, a.s. zápůjčku společnosti AUTOMEDIA s.r.o.
ve výši 11 mil.Kč.
â–ª
Společnost TOMA, a.s. a ostatní akcionáři společnosti TOMA GERMANY, a.s.
uzavřeli dne 26.2.2021 Smlouvu o smlouvě budoucí o převodu cenných papírů.
Budoucí kupující převzal touto smlouvou závazek zaplatit v termínu do 30. 06. 2021
za 100% akcií emitenta s firmou TOMA GERMANY, a.s. dohodnutou kupní cenu ve
výši 6 mil. EUR. Po úplném zaplacení kupní ceny a splnění další podmínky, budou
akcie emitenta s firmou TOMA GERMANY, a.s. převedeny do vlastnictví kupujícího.
â–ª
Společnosti G1 Krailling Real Estate GmBH, která měla závazek vůči společnosti
TOMA, a.s. ve výši 9.323.452,- EUR plynoucí z jistin a úroků poskytnutých úvěrů.
Tento závazek byl počátkem dubna plně splacen.
â–ª
Řádná valná hromada je plánována na červen 2021. Akcionáři a ostatní
zainteresované strany budou řádně a včas informováni.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-108-
F
. OSTATNÍ INFORMACE
S
polečnost zahájila datem 1.1.200
5
účtování podle IAS / IFRS, a to způsobem
odděleného tzn. samostatného vedení účetnictví podle IAS / IFRS a samostatného
vedení účetnictví podle českých účetních předpisů
pro potřeby stanovení základu daně
z příjmu. Obojí oddělené účetnictví je prováděno s
využitím jediného účetního
software. Účetní závěrka emitenta a konsolidovaná účetní závěrka k
31.12.2020 jsou
sestaveny v souladu s metodikou IAS /
IFRS a dávají věrný a poctivý obraz o majetku
a finanční situaci emitenta a konsolidačního celku.
Ověření účetní závěrky, zprávy o vztazích mezi propojenými osobami, výroční zprávy,
konsolidované účetní závěrky a konsolidované výroční zprávy provedla za účetní
období 2014
-
2018 společnost BDO CA s.r.o. se sídlem Marie Steyskalové 14, Brno
-
Žabovřesky, PSČ 616 00, IČ 25535269, auditorské oprávnění č. 305, za účetní
období 2019 pak společnost BDO Audit s.r.o., se sídlem V parku 2316/12, Chodov,
148 00 Praha 4, IČ 45314381, auditorské oprávnění č. 018 (nástupnická společnost
společnosti BDO CA s.r.o. dle projektu rozdělní odštěpením se sloučením).
Za účetní
období 2014 až 2015 byl odpovědným auditorem Ing. Jiří Kadlec auditorské oprávnění
č.1246. Za účetní období 2016 až 2019 pak Ing. Lukáš Musil auditorské oprávnění
č.2276.
Ověření účetní závěrky, zprávy o vztazích mezi propojenými osobami, výroční zprávy,
konsolidované účetní závěrky a konsolidované výroční zprávy provedla za účetní
období 2020 společnost Finaudit Třinec, s.r.o. se sídlem Zámecké nám. 1263, Frýdek
-
Místek, PSČ 738 01, IČ 60319283, auditorské
oprávnění č. 100.
Za účetní období
2020 byl odpovědným auditorem Ing. Lumír Ivánek auditorské oprávnění č. 2369.
Společnost podepsala dne
2. 11. 2020 s auditorskou firmou
Finaudit Třinec, s.r.o.
smlouvu o ověření účetní závěrky, konsolidované účetní závěrky, výroční zprávy,
konsolidované výroční zprávy a zprávy o vztazích mezi propojenými osobami za účetní
období roku
2020.
Celkové náklady na audit emitenta za účetní období roku
2020
dosáhly částky
270.000,-
Kč bez DPH. V
tomto členění:
•
ověření účetní závěrky
190.000,-
Kč
•
ověření výroční zprávy
10.000,-
Kč
•
ověření konsolidované účetní závěrky
60.000,-
Kč
•
ověření konsolidované výroční zprávy
10.000,-
Kč
Osoby odpovědné za tuto výroční zprávu čestně prohlašují, že účetní závěrky za
poslední tři účetní období byly ověřeny auditorem a výroky auditora, které byly součástí
výročních zpráv odpovídají skutečnosti.
Výbor pro audi
t
Akcionáři na valné hromadě
konané
dne 20.6.20
15 za přítomnosti notáře schválili
změnu stanov související se zřízením výboru pro audit. Dále byli schváleni 3 členové
výboru pro audit a to
p
. Zdeněk Kašlík, Ing. Hana Sazovská a Ing. Vladimír Hladiš.
Také bylo projednáno a schváleno odměňování členů výb
oru pro audit a smlouvy o
výkonu funkce člena výboru pro audit v
navrhovaném znění. Členové výboru pro audit
mají za svoji činnost jednorázovou roční odměna ve výši 12.000 Kč, která zahrnuje i
veškeré vedlejší náklady (cestovné, stravné, apod.). Výši
odměn
y navrhuje
představenstvo a schvaluj
e ji
valná hromada společnosti.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-109-
Informace o
významných skutečnostech, které nastaly po rozvahovém dni
Popis významných skutečností, které nastaly po rozvahovém dni je uveden v Příloze
k
účetní závěrce (bod. 30). I
nformace týkající se událostí po rozvahovém dni ve vztahu
k emitentu a jeho dceřiným podnikům jsou uvedeny v
konsolidované části výroční
zprávy
.
Po rozvahovém dni nenastaly vyjma uvedených
skutečností a informací uvedených
v
ostatních částech výroční zprávy
žádné další významné skutečnosti, které by mohli
mít významný vliv na posouzení ekonomické situace emitenta a ceny jeho akcií
.
Důležité faktory, rizika a nejistoty, které ovlivnily finanční situaci, podnikatelskou
činnost a výsledky hospodaření emitenta jsou uvedeny jednotlivých částech této
výroční zprávy zabývajících se hospodařením emitenta a také v příloze individuální
účetní závěrky. Mimo uvedené skutečnosti neovlivnily finanční situaci, podnikatelskou
činnost nebo výsledky hospodaření emitenta žádné podstatné faktory, rizika či
nejistoty, které by bylo nutné samostatně komentovat.
Informace o předpokládaném vývoji účetní jednotky a o očekávané hospodářské
a finanční
situaci v roce 2021
V roce 2021
se očekává zachování stávajícího
trendu
provozního hospodaření
společnosti
. V
hospodaření (resp. cash
-
flow) společnosti se zejména v
prvním
pololetí
letošního roku podstatně projeví jednak úhrada veškerých pohledávek
plynoucích
z
poskytnutých
úvěrů a souvisejících úroků
společnosti
G1 Krailling Real Estate GmBH
(cca 9,3 mil.EUR
), dále zisk z
prodeje akciového podílu dceřiné společ
nosti TOMA
Germany, a.s. na úrovni cc
a 4,1
mil.EUR a také
dividenda od
dceřiné
společnosti
Europack akciová spoločnosť
ve výši ca 1,1 mil.EUR. Proběhnou
p
lánované
investice
do majetku společnosti
v
souladu se schváleným plánem investic a oprav.
V roce 2021
n
ejsou očekávány
žádné významné problémy
s provozováním všech hlavních činností
podniku a se
splácením bankovních
úvěrů
. I
nvestiční
projekty
jsou pečlivě ekonomicky
vyhodnocovány
tak, aby měly pozitivní ekonomický přínos pro podnik, který se
v
konečném výsledku projeví
v
dosažení vyšších tržeb,
zisku
a růstu hodnoty podniku.
Aktuálně se vedení společnosti soustředí na vyhledávání vhodných akvizičních
příležitostí zejména v
oblastech energetiky a odpadového hospodářství.
Významné
skutečnosti, které nastaly v
letošním
roce až do okamžiku zpracování této zprávy jsou
uvedeny výše.
Společnost neplánuje ani neočekává v
roce 2021
takové změny v
hospodářské či
finanční situaci, které by mohly významně
ovlivnit hospodářskou nebo finanční situaci
emitenta a cenu jeho akcií, vyjma skutečností uvedených v
této výroční zprávě
.
Konání
řádné valné hromady je předběžně plánováno na
červen
2021,
přičemž přesný termín
bude řádně a včas zveřejněn. Všechny významné informace jsou a budou průběžně
zveřejňovány
na internetových stránkách společnosti. Vedení společnosti očekává i
v
dalších letech zachování tvorby zisku, zvyšování rentability a zhodnocování
svěřeného akcionářského majetku.
V souvislosti s
událostmi BREXIT a COVID –
19
dosud nedochází k
podstatným skutečnostem s
dopadem do hospodaření a finanční
situace společnosti. Vedení situaci sleduje, s
nejvýznamnějšími odběrateli a
dodavateli stejně jako dlužníky a věřiteli jedná a situaci průběžně vyhodnocuje. Pokud
by nastaly skutečnosti s
podstatným dopadem do hospodaření podniku a jeho finanční
situace budou všechny zainteresované strany neprodleně informovány.
Výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-110-
PROHLÁŠENÍ
OSOB ODPOVĚDNÝCH ZA VÝROČNÍ ZPRÁVU
Za zpracování a obsah Výroční zprávy společnosti TOMA, a.s. je odpovědné
představenstvo společnosti
TOMA, a.s..
Výroční zpráva podává věrný a poctivý obraz o finanční situaci, podnikatelské činnosti
a výsledcích hospodaření emitenta a jeho konsolidačního celku za uplynulé účetní
období a o vyhlídkách budoucího vývoje finanční situace, podnikatelské čin
nosti a
výsledků hospodaření.
P
ři zpracování této Výroční zprávy byla vynaložena veškerá přiměřená odborná péče
a Výroční zpráva byla zpracována podle našeho nejlepšího vědomí. Údaje uvedené
v
této Výroční zprávě jsou správné a odpovídají skutečnosti a nebyly vynechány žádné
údaje, které by mohly změnit význam Výroční zprávy nebo ovlivnit přesné a správné
posouzení emitenta
nebo jeho konsolidačního celku
.
V
Otrokovicích
27.4.2021
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
Zpráva o vztazích
podle § 82 zákona č. 90/2012 Sb.
Společnosti
TOMA, a.s.
za účetní období
2020
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
OBSAH
1.
Ovládaná osoba
2.
Ovládající osoba
3.
Osoby ovládané stejnou ovládající osobou "Propojené
osoby"
4.
Struktura vztahů, úloha ovládané osoby, způsob a prostředky
ovládání
5.
Přehled
jednání učiněných na popud nebo v zájmu ovládající
osoby nebo propojených osob
6.
Přehled vzájemných smluv uzavřených s ovládající osobou
nebo propojenými osobami
7.
Přidružené podniky v zahraničí
8.
Posouzení vzniku újmy ovládané osobě a její vyrovnání
9.
Zhodnocení výhod a nevýhod ze vztahů s
ovládající osobou a
s propojenými osobami, včetně případných rizik
10.
Důvěrnost informací
11.
Závěr
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
Představenstvo společnosti TOMA, a.s. se sídlem třída Tomáše Bati 1566, 765 02
Otrokovice, IČ 18152813, jako statutární orgán ovládané osoby, vypracovalo podle §
82 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o
obchodních korporacích, dále také „ZOK“) následující zprávu o vztazích mezi
ovládající osobou a společností TOMA, a.s. jako ovládanou osobou a osobami
ovládanými stejnou ovládající osobou (dále jen „Propojené osoby“), a to za účetní
období roku 2020, tedy za období od 1. ledna 2020 do 31.
prosince 2020 (dále jen
„Rozhodné období“).
1.
Ovládaná
osoba
Společnost s obchodní firmou
TOMA, a.s.
se sídlem:
tř. Tomáše Bati 1566, 765 02 Otrokovice
IČ:
18 15 28 13
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl B,
vložka 464
(dále jen ”Ovládaná osoba”).
2.
Ovládající osoba
Pan
Ing. Miroslav Kurka
, nar. 16.2.1961, bytem Bělehradská 7/13, Nusle, 140
00 Praha 4
(dále jen ”Ovládající osoba”).
3.
Osoby ovládané stejnou ovládající osobou
-
"Propojené osoby"
3.1.
Společnost s
obchodní firmou
Akademická aliance, a.s.
se sídlem:
Michálkovická 1810/181, Slezská Ostrava, 710 00
Ostrava
IČ:
033 44 339
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl B,
vložka 10606
společnost ovládána od:
29.11.2018
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.1.”).
3.2.
Společnost s
obch
odní firmou
AKB CZECH s.r.o.
se sídlem:
Heršpická 758/13, Štýřice, 619 00 Brno
IČ:
603 21 164
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl C,
vložka 42003
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.2.”).
3.3.
Společnost s obchodní firmou
AKCIA TRADE, spol. s r.o.
se sídlem:
U Centrumu 751, Lutyně, 735 14 Orlová
IČ:
633 21 351
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C,
vložka 8275
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.3.”).
3.4.
Společ
nost s
obchodní firmou
ALMET, a.s.
se sídlem:
Ležáky 668/3, Kukleny, 500 04 Hradec Králové
IČ:
465 05 156
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v
Hradci Králové,
oddíl B, vložka 673
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.4.”).
3.5.
Společnost
s
obchodní firmou
ANDRATA s.r.o.
se sídlem:
Praha 1, Spálená 76/14, PSČ 11000
IČ:
281 70 351
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C,
vložka 130302
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.5.”).
3.6.
Společnost s
obchodní firmou
ASTRA 99, s.r.o.
se sídlem:
Tematínska 10, Bratislava 851 05, Slovenská
republika
IČ:
357 61 661
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Okresním soudem v
Bratislavě I, oddíl
Sro, vložka
18638/B
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.6.”).
3.7.
Společnost s
obchodní firmou
AUTOMEDIA s.r.o.
se sídlem:
Okružní 732/5, Lesná, 638 00 Brno
IČ:
485 32 649
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl C,
vložka 10893
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.7.”)
3.8.
Společnost s
obchod
ní firmou
AV-TRADE, spol. s r.o.
se sídlem:
Tematínska 10, Bratislava 851 05, Slovenská
republika
IČ:
357 89 182
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Okresním soudem v
Bratislavě I, oddíl
Sro, vložka
21816/B
společnost ovládána od:
29.11.2018
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.8.”).
3.9.
Společnost s
obchodní firmou
Bělehradská Invest, a.s.
se sídlem:
Praha 4 -
Nusle, Bělehradská 7/13, PSČ 14016
IČ:
271 93 331
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v
Praze, oddíl B,
vložka 9647
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.9.”).
3.10.
Společnost s
obchodní firmou
Byty u zámku s.r.o.
se sídlem:
Bělehradská 7/13, Nusle, 140 00 Praha 4
IČ:
049 26 366
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C,
vložka 255535
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.10.”).
3.11.
Společnost s
obchodní firmou
CONCENTRA a.s.
se sídlem:
U Centrumu 751, Lutyně, 735 14 Orlová
IČ:
607 11 302
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B,
vložka 1796
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.11.”).
3.12.
Společnost s
obchodní firmou
České vinařské závody a.s.
se sídlem:
Praha 4 -
Nusle, Bělehradská čp. 7/13, PSČ
14016
IČ:
601 93 182
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B,
vložka 2357
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.12.”).
3.13.
Společnost s
obchodní firmou
ČOV Senica, s.r.o.
se sídlem:
Železničná 362/122, Senica 905 01, Slovenská
republika
IČ:
461 96 200
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Okresním soudem v
Trnavě, oddíl Sro,
vložka
28219/T
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.13.”).
3.14.
Společnost s
obchodní firmou
ČOV servis s.r.o.
se sídlem:
Železničná 122/362, Senica 905 01, Slovenská
republika
IČ:
503 50 099
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Okresním soudem v
Trnavě, oddíl Sro
,
vložka 37928/T
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.14.”).
3.15.
Společnost s
obchodní firmou
Dům seniorů Žamberk, s.r.o.
se sídlem:
Bělehradská 7/13, Nusle, 140 00 Praha 4
IČ:
049 03 340
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddí
l C,
vložka 255399
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.15.”).
3.16.
S
polečnost s
obchodní firmou
EA alfa, s.r.o.
se sídlem:
1. máje 823, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm
IČ:
277 73 663
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C,
vlo
žka 29344
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.16.”).
3.17.
Společnost s
obchodní firmou
EA beta, s.r.o.
se sídlem:
1. máje 823, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm
IČ:
277 73 761
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C,
vložka
51417
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.17.”).
3.18.
Společnost s
obchodní firmou
EA Invest, spol. s r.o.
se sídlem:
U Centrumu 751, Lutyně, 735 14 Orlová
IČ:
253 92 697
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C,
vložka 16970
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.18.”).
3.19.
Společnost s
obchodní firmou
ENERGOAQUA, a.s.
se sídlem:
1. máje 823, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm
IČ:
155 03 461
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl B,
vložka 3
34
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.19.”).
3.20.
Společnost s
obchodní firmou
EnergoSave Leasing, a.s.
se sídlem:
tř. Tomáše Bati 332, 765 02 Otrokovice
IČ:
023 89 169
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl B,
vložka 7877
dále
jen ”Propojená osoba č. 3.20.”).
3.21.
Společnost s
obchodní firmou
ENERGZET, a.s.
se sídlem:
tř. Tomáše Bati 332, 765 02 Otrokovice
IČ:
634 83 823
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl B,
vložka 1761
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.21.”).
3.22.
Společnost s
obchodní firmou
ETOMA INVEST spol. s r.o.
se sídlem:
U Centrumu 751, Lutyně, 735 14 Orlová
IČ:
634 69 138
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C,
vložka 16196
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.22.”).
3.23.
Společnost s
obchodní firmou
EUROPACK akciová spoločnosť
se sídlem:
Veľkoblahovská 680, 929 01 Dunajská Streda
IČ:
311 02 611
Vedená v obchodném registre Okresného súdu v Trnave, oddíl Sa, vložka 85T
Společnost ovládána od:
11.12.2019
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.23.”).
3.24.
Společnost s
obchodní firmou
GLOBAL plus, s.r.o.
se sídlem:
Tomášikova 20, Bratislava 821 02, Slovenská
republika
IČ:
357 56 195
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Okresní
m soudem v
Bratislavě I, oddíl
Sro, vložka 18168/B
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.24.”).
3.25.
Společnost s
obchodní firmou
HIKOR Písek, a.s.
se sídlem:
U Centrumu 751, Lutyně, 735 14 Orlová
IČ:
466 78 336
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v
Ostravě, oddíl B,
vložka 10710
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.25.”).
3.26.
Společnost s
obchodní firmou
HSP CZ s.r.o.
se sídlem:
U Centrumu 751, Lutyně, 735 14 Orlová
IČ:
268 21 826
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem
v
Ostravě, oddíl C,
vložka 26727
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.26.”).
3.27.
Společnost s
obchodní firmou
KAROSERIA a.s.
se sídlem:
Heršpická 758/13, Štýřice, 619 00 Brno
IČ:
463 47 453
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl B,
vložka 776
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.27.”).
3.28.
Společnost s
obchodní firmou
Karvinská finanční, a.s.
se sídlem:
U Centrumu 751, Lutyně, 735 14 Orlová
IČ:
451 92 146
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě,
oddíl B,
vložka 374
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.28.”).
3.29.
Společnost s
obchodní firmou
KDYNIUM a. s.
se sídlem:
Nádražní 104, 345 06 Kdyně
IČ:
453 57 293
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Plzni, oddíl B,
vložka 220
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.29.”).
3.30.
Společnost s
obchodní firmou
KDYNIUM Service, s.r.o.
se sídlem:
Nádražní 723, 345 06 Kdyně
IČ:
291 21 361
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Plzni, oddíl C,
vložka 26597
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.30.”).
3.31.
Společnost s
obchodní firmou
LEPOT s.r.o.
se sídlem:
tř. Tomáše Bati 1566, 765 02 Otrokovice
IČ:
606 96 958
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl C,
vložka 14286
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.31.”).
3.32.
Společnost s
obchodní firmou
LESS & TIMBER, a.s.
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
se sídlem:
Chrudimská 1882, Čáslav
-
Nové Město, 286 01
Čáslav
IČ:
292 32 007
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B,
vložka 20426
společnost ovládána od:
26.6.2018
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.32.”).
3.33.
Společnost s
obchodní firmou
LESS & ENERGY s.r.o.
se sídlem:
Chrudimská 1882, Čáslav
-
Nové Město, 286 01
Čáslav
IČ:
271 18 509
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C,
vložka 97645
společnost ovládána od:
26.6.2018
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.33.”).
3.34.
Společnost s
obchodní firmou
LIFT UP, s.r.o.
se sídlem:
Heršpická 758/13, Štýřice, 619 00 Brno
IČ:
035 94 262
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl C,
vložka 85681
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.34.”).
3.35.
Společnost s
obchodní firmou
MA Investment s.r.o.
se sídlem:
tř. Tomáše Bati 332, 765 02 Otrokovice
IČ:
276 88 941
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl C,
vložka 52039
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.35.”).
3.36.
Společnost s
obchodní firmou
MATE, a.s.
se sídlem:
Havránkova 30/11, Dolní Heršpice, 619 00 Brno
IČ:
469 00 322
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl B,
vložka 829
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.36.”).
3.37.
Společnost s
obchodní firmou
MATE SLOVAKIA spol. s r.o.
se sídlem:
Záruby 6, Bratislava 831 01, Slovenská republika
IČ:
314 48 682
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Okresním
soudem v
Bratislavě I, oddíl
Sro, vložka 14818/B
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.37.”).
3.38.
Společnost s
obchodní firmou
MORAVIAKONCERT, s.r.o.
se sídlem:
tř. Tomáše Bati 1566, 765 02 Otrokovice
IČ:
255 70 838
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v
Brně, oddíl C,
vložka 34212
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.38”).
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
3.39.
Společnost s
obchodní firmou
Moravskoslezská obchodní akademie, s.r.o.
se sídlem:
Michálkovická 1810/181, Slezská Ostrava, 710 00
Ostrava
IČ:
253 80 087
zapsaná v
obc
hodním rejstříku vedeném Krajským soudem v
Ostravě, oddíl C,
vložka 16197
společnost ovládána od:
29.11.2018
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.39.”).
3.40.
Nadační fond:
Nadační fond podnikavostí k prosperitě
se sídlem:
U Centrumu 751, Lutyně, 735 14 Orlová
IČ:
278 11 484
zapsaný v
nadačním rejstříku vedeném Krajským soudem v
Ostravě, oddíl N,
vložka 273
vstup od:
29.11.2018
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.40.”).
3.41.
Společnost s
obchodní firmou
Nadační fond UNINOVA
se sídlem:
Spálená 76/14, Nové Město, 110 00 Praha 1
IČ:
285 21 994
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Městského soudu v Praze, oddíl
N,
vložka
1836
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.41.”).
3.42.
Společnost s
obchodní firmou
Niťárna Česká Třebová s.r.o.
se sídlem:
Dr. E.
Beneše 116, Parník, 560 02 Česká Třebová
IČ:
648 24 136
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v
Hradci Králové,
oddíl C, vložka 8648
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.42.”).
3.43.
Společnost s
obchodní firmou
PROSPERITA proxy, a.s.
se sídle
m:
Nádražní 213/10, Moravská Ostrava, 702 00
Ostrava
IČ:
632 17 171
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v
Ostravě, oddíl B,
vložka 4059
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.43”).
3.44.
Organizace
Paneurópska vysoká škola n.o.
se
sídlem:
Tomášikova 20, 821 02 Bratislava, Slovenská
republika
IČ:
360 77 429
zapsaná rejstříkovým úřadem vedeným Okresním úřadem Bratislava
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.44.”).
3.45.
Společnost s
obchodní firmou
Pavlovín, spol. s
r.o.
se sídlem:
Hlavn
í 666/2, 691 06 Velké Pavlovice
IČ:
634 84 633
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v
Brně, oddíl C,
vložka 21226
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.45.”).
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
3.46.
Společnost s
obchodní firmou
PRIMONA, a.s.
se sídlem:
Dr. E. Beneše 125, Parník, 560 02 Česká Třebová
IČ:
001 74 181
Stav:
V konkursu
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v
Hradci Králové,
oddíl B, vložka 82
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.46.”).
3.47.
Společnost s
obchodní firmou
PROSPERITA finance, s.r.o.
se sídlem:
Nádražní 213/10, Moravská Ostrava, 702 00
Ostrava
IČ:
293 88 163
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C,
vložka 38208
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.47.”).
3.48.
Společnost s
obchodní firmou
PROSPERITA holding, a.s.
se sídlem:
Nádražní 213/10, Moravská Ostrava, 702 00
Ostrava
IČ:
258 20 192
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl B,
vložka 1884
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.48.”).
3.49.
Společnost s
obchodní firmou
PROTON, a.s.
se sídlem:
Braunova 902/11, Smíchov, 150 00 Praha 5
IČ:
634 88 388
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B,
vložka 22265
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.49.”).
3.50.
Společno
st s
obchodní firmou
PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s.
se sídlem:
Objízdná 1576, 765 02 Otrokovice
IČ:
253 42 665
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl B,
vložka 2371
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.50.”).
3.51
.
Společnost s
obchodní firmou
PULCO, a.s.
se sídlem:
Heršpická 758/13, Štýřice, 619 00 Brno
IČ:
262 79 843
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl B,
vložka 3701
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.51.”).
3.52.
Společnost s
obchod
ní firmou
ROLLEON a.s.
se sídlem:
tř. Tomáše Bati 332, 765 02 Otrokovice
IČ:
278 67 412
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl B,
vložka 8209
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.52.”).
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
3.53.
Společnost s
obchodní firmou
Rourovna s.r.o.
se sídlem:
Nádražní 732, Budějovické Předměstí, 397 01
Písek
IČ:
060 98 371
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Českých
Budějovicích, oddíl C,
vložka 26244
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.53.”).
3.54.
Společnost s
obchodní f
irmou
Rybářství Přerov, a.s.
se sídlem:
Gen. Štefánika 1149/5, Přerov I
-
Město, 750 02
Přerov
IČ:
476 75 756
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl B,
vložka 751
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.54.”).
3.55.
Společnost s
obchodní firmou
SOAROS service s.r.o
.
se sídlem:
Brněnská 1027, 665 01 Rosice
IČ:
055 09 335
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl C,
vložka 95801
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.55.”).
3.56.
Společnost s
obchod
ní firmou
S.P.M.B. a.s.
se sídlem:
Řípská 1153/20a, Slatina, 627 00 Brno
IČ:
463 47 178
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl B,
vložka 768
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.56.”).
3.57.
Společnost s
obchodní firmou
Soukromá vyšší odborná škola podnikatelská,
s.r.o.
se sídlem:
Ostrava, Michálkovická 1810/181, PSČ 71000
IČ:
253 75 172
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C,
vložka 15808
společnost ovládána od:
29.11.2018
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.57.”).
3.58.
Společnost s
obchodní firmou
Studentská Residence Slezská, a.s.
se sídlem:
Michálkovická 1810/181, Slezská Ostrava, 710 00
Ostrava
IČ:
278 10 038
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl B,
vložka 3292
společnost ovládána od:
29.11.2018
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.58”).
3.59.
Společnost s
obchodní firmou
TESLA KARLÍN, a.s.
se sídlem:
V Chotejně 1307/9, Hostivař, 102 00 Praha 10
IČ:
452 73 758
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B,
vložka 1520
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.59.”).
3.60.
Společnost s
obchodní firmou
TK GALVANOSERVIS s.r.o.
se sídlem:
V Chotejně 1307/9, Hostivař, 102 00 Praha 10
IČ:
256 08 738
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C,
vložka 54468
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.60.”).
3.61.
Společnost s
obchodní firmou
TOMA GERMANY, a.s.
se sídlem:
tř. Tomáše Bati 332, 765 02 Otrokovice
IČ:
055 48 519
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem
v Brně, oddíl B,
vložka 7608
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.61.”).
3.62.
Společnost s
obchodní firmou
TOMA odpady, s.r.o.
se sídlem:
tř. Tomáše Bati 1566, 765 02 Otrokovice
IČ:
283 06 376
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl C,
vložka 60075
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.62.”).
3.63.
Společnost s
obchodní firmou
TOMA RECYCLING a.s.
se sídlem:
tř. Tomáše Bati 332, 765 02 Otrokovice
IČ:
040 74 157
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v
Brně, oddíl
B,
vložka 7296
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.63.”).
3.64.
Společnost s
obchodní firmou
TOMA rezidenční Kroměříž, s.r.o.
se sídlem:
tř. Tomáše Bati 1566, 765 02 Otrokovice
IČ:
283 33 012
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v
Brně, oddíl C,
vložka 61910
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.64.”).
3.65.
Společnost s
obchodní firmou
TOMA rezidenční Prostějov, s.r.o.
se sídlem:
tř. Tomáše Bati 1566, 765 02 Otrokovice
IČ:
277 28 269
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v
Brně, oddíl C,
vložka 55083
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.65.”).
3.66.
Společnost s
obchodní firmou
TOMA úverová a leasingová, a.s.
se sídlem:
Májová 1319, Čadca 022 01, Slovenská republika
IČ:
366 64 090
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Okresním soudem v
Žilině, oddíl Sa,
vložka 10541/L
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.66.”).
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
3.67.
Společnost s
obchodní firmou
TZP, a.s.
se sídlem:
Třebízského 92, 539 01 Hlinsko
IČ:
481 71 581
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem
v
Hradci Králové,
oddíl B, vložka 958
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.67.”).
3.68.
Společnost s
obchodní firmou
Vinice Vnorovy, s.r.o.
se sídlem:
Hlavní 666/2, 691 06 Velké Pavlovice
IČ:
292 91 151
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v
Brně, oddíl C,
vložka 71612
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.68.”).
3.69.
Společnost s
obchodní firmou
VINIUM a.s.
se sídlem:
Hlavní 666/2, 691 06 Velké Pavlovice
IČ:
469 00 195
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v
Brně, oddíl B,
vložka 823
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.69.”).
3.70.
Společnost s
obchodní firmou
VINIUM Pezinok, s.r.o.
se sídlem:
Zámocká 30, Bratislava 811 01, Slovenská
republika
IČ:
358 68 317
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Okresním soudem v
Bratislavě I,
oddíl
Sro, vložka 29918/B
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.70.”).
3.71.
Společnost s
obchodní firmou
Víno Hodonín, s.r.o.
se sídlem:
Hlavní 666/2, 691 06 Velké Pavlovice
IČ:
267 68 828
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v
Brně, oddíl C
,
vložka 47589
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.71.”).
3.72.
Společnost s
obchodní firmou
VOS a.s.
se sídlem:
Nádražní 732, Budějovické Předměstí, 397 01
Písek
IČ:
466 78 034
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v
Českých
Budějovicích, oddíl B, vložka 494
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.72.”).
3.73.
Společnost s
obchodní firmou
VŠP Ostrava, a.s.
se sídlem:
Michálkovická 1810/181, Slezská Ostrava, 710 00
Ostrava
IČ:
258 61 271
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v
Ostravě, oddíl B,
vložka 2363
společnost ovládána od:
29.11.2018
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.73.”).
3.74.
Obecně prospěšná společnost
Vysoká škola obchodní v Praze, nadační fond
se sídlem:
Praha 1 -
Nové Město, Spálená 76/14, PSČ 11
000
IČ:
264 41 021
zapsaná v rejstříku obecně prospěšných společností vedeném Městským
soudem v Praze, oddíl N, vložka 1869
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.74.”).
3.75.
Společnost s
obchodní firmou
Vysoká škola podnikání a práva, a.s.
se sídlem:
Vltavská
585/14, Smíchov, 150 00 Praha 5
IČ:
041 30 081
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B,
vložka 20678
společnost ovládána od:
29.11.2018
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.75.”).
3.76.
Společnost s
obchodní firmou
Měšťanský pivovar Olomouc, a.s.
se sídlem:
Lafayettova 41/12, 779 00 Olomouc
IČ:
278 01 802
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl
B,
vložka 3245
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.7
6
.”).
3.77.
Společnost
s
obchodní firmou
RD Houbařská s.r.o.
se sídlem:
Řípská 1153/20a, Slatina, 627 00 Brno
IČ:
056 33 605
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl
C,
vložka 97007
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.7
7
.”).
3.78.
Společnost s
obchodní
firmou
Řempo LYRA, s.r.o.
se sídlem:
Olomouc-
Pavlovičky,Roháče z
Dubé 1,PSČ772
11
IČ:
253 84 660
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl
C,
vložka 17258
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.7
8
.”).
3.79.
Společnost
s
obchodní firmou
Řempo CB, a.s.
se sídlem:
České Budějovice, Nemanická 5,
PSČ
370 10
IČ:
253 54 523
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v
Českých
Budějovicích, oddíl
B, vložka 825
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.
79
.”).
3.80.
Společnost s
obchodní firmou
ŘEMPO VEGA, s.r.o.
se sídlem:
Kroměříž, Skopalíkova 2354/47A, PSČ 76701
IČ:
253 84 686
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C,
vložka 31589
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.8
0
.”).
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
3.81.
Společnost s
obchodní firmou
ŘEMPO lípa s.r.o.
se sídlem:
Mánesova 2055, 470 01 Česká Lípa
IČ:
227 92 660
zapsaná v
obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem,
oddíl
C, vložka 31540
(dále jen ”Propojená osoba č. 3.8
1
.”).
4.
Struktura vzt
ahů, úloha ovládané osoby, způsob a prostředky ovládání
4.1.
Struktura vztahů
Ovládající osoba
nak
ládá se 100% akciových podílů na Propojené osobě
-
č.
3.48 společnosti PROSPERITA holding, a.s. Tato společnost může
v
Ovládané osobě i Propojených osobách uplatňovat přímo nebo nepřímo
rozhodující vliv ve smyslu § 74 a
§ 75 ZOK a s
těmito jako řídící osoba tvoří
koncern dle ust. § 79 ZOK.
4.2.
Úloha ovládané osoby
Ve vztahu k Ovládané osobě nakládá s
50,43% akciových podílů Propojená
osoba č. 3.48 –
s
polečnost PROSPERITA holding, a.s, s
4,78% akciových
podílů Propojená osoba č. 3.18. –
EA Invest, spol. s r. o., a s 9,82%
akciových podílů Propojená osoba č. 3.56.
-
Rybářství Přerov, a.s..
Podíly jsou uvedeny na základě posledního známého seznamu akcionářů ze
dne 28.7.2020.
Ovládaná osoba je dále prostředníkem ovládání Propojených osob č.3.2.
AKB CZECH s.r.o.; č. 3.7. AUTOMEDIA s.r.o.; č. 3.13.
-
ČOV Senica, s.r.o.,
č. 3.14. –
ČOV Servis s.r.o.; č. 3.20 EnergoSave leasing, a.s., č. 3.21
-
ENERGZET, a.s.
; č. 3.22.
-
ETOMA INVEST spol. s.r.o.; č. 3.23 –
EUROPACK akciová společnost, č. 3.31
-
LEPOT s.r.o.; č. 3.35. MA
Investment s.r.o.; 3.38. -
MORAVIAKONCERT, s.r.o.; č. 3.49
- PROTON,
spol. s r.o.; č. 3.50. –
PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s.; č. 3.52 –
ROLLEON a.s.;
č.
3.54. -
Rybářství Přerov, a.s.; č. 3.56. –
S.P.M.B. a.s.; č. 3.61. –
TOMA
GERMANY, a.s., č. 3.62. –
TOMA Odpady, s.r.o.; č. 3.63 –
TOMA
RECYCLING a.s.; č. 3.64. –
TOMA rezidenční Kroměříž, s.r.o.; č. 3.65. –
TOMA rezidenční Prostějov, s.r.o. a č. 3.66. –
TOMA úverová a leasingová,
a.s. a sama je objektem nepřímého ovládání.
4.3.
Způsob a prostředky ovládání
Ovládání je realizováno prostřednictvím Propojené osoby č. 3.48. –
společnost PROSPERITA holding, a.s., a to zejména přímým výkonem
hlasovacích práv na valné hromadě Ovládané osoby a udělováním řídících
pokynů v
rámci koncernu.
5.
Přehled jednání učiněných na popud nebo v zájmu ovládající osoby nebo
propojených osob
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
Na popud nebo v zájmu Ovládající osoby ani Propojených osob nebylo v
R
ozhodném období učiněno žádné jednání týkající se majetku přesahujícího
10% vlastního kapitálu Ovládané osoby.
6.
Přehled vzájemných smluv uzavřených s ovládající osobou nebo
propojenými osobami
6.1.
Smlouvy mezi Ovládanou osobou a Ovládající osobou
Mezi Ovládanou osobou a Ovládající osobou nebyly v rozhodném období
uzavřeny žádné smlouvy ani nejsou platné smlouvy uzavřené v minulých
obdobích ani v rozhodném období žádné smlouvy neskončily.
6.2.
Smlouvy mezi Ovládanou osobou a Propojenými osobami
Smlouv
y uzavřené v
rozhodném období
a)
Dne 31.12.2020 byla mezi TOMA, a.s. jako nájemcem a propojenou osobou
PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s. jako pronajímatelem uzavřena Smlouva o
odepisování technického zhodnocení pronajatého majetku. Na základě této
smlouvy je
nájemce oprávněn daňově odepisovat technické zhodnocení,
která provedl se souhlasem vlastníka
-
pronajímatele na vlastní náklady na
pronajaté nemovitosti. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy
újma.
b)
Dne 3.11.2020 byla mezi TOMA, a.s. jako kupujícím a propojenou osobou
TOMA rezidenční Prostějov, s.r.o. jako uzavřena Kupní smlouva o převodu
vlastnického práva k
nemovitostem (pozemky). Plněním byl převod
vlastnického práva k nemovitostem, protiplněním kupní cena. Žádné ze
smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
c)
Dne 23.4.2020
byla mezi TOMA, a.s. jako nájemcem a propojenou osobou
VINIUM a.s. jako pronajímatelem uzavřena Smlouva o nájmu nemovitosti.
Plněním je pronájem sladovací budovy a sklepa, protiplněním nájemné.
Nájemné je stanoveno v
obvy
klé výši. Smlouva je uzavřena do 31.12. 2020.
Žádné ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
d) Dne 24.1.2020
byla mezi TOMA, a.s. jako objednatelem a propojenou
osobou CONCENTRA a.s. jako poskytovatelem uzavřen dodatek č. 3 ke
Smlouvě
o
kontrolní
činnosti
a
poskytování
služeb
organizačně
ekonomického poradenství ze dne 19.3.2010. Předmětem dodatku bylo
zvýšení odměny za služby. Odměna byla stanovena v
obvyklé výši. Žádné
ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
Smlouvy zůstávající v
platnosti k poslednímu
rozvahovému dni
účetního období
a)
Dne 30.12.2002 byla uzavřena mezi TOMA, a.s. jako cesionářem
společností SPECO spol. s
r.o. jako cedentem a propojenou osobou
PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s. jako akceptantem Smlouva o cesi
. Touto
smlouvou přešla na společnost TOMA, a.s. jako nového nájemce Smlouva
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
o nájmu nebytových prostor ze dne 1.5.1998, kde pronajímatelem je
propojená osoba PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s.. Plněním je pronájem
nemovitostí
k
provozování
čistírny
odpadních
vod
v
Otro
kovicích,
protiplněním smluvní nájemné. Nájemné je v
obvyklé výši. Žádné ze
smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
b)
Dne 2.6.2009 byla mezi TOMA, a.s. jako věřitelem a propojenou
osobou
TOMA rezidenční Kroměříž, s.r.o) jako dlužníkem uzavřena Smlouva
o
poskytnutí finančních prostředků. Plněním je poskytnutí finančních
prostředků, protiplnění
není. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této
smlouvy újma
c)
Dne 15.6.2009 byla mezi TOMA, a.s. jako věřit
elem a propojenou osobou
MA Investment s.r.o.
jako dlužníkem uzavřena Smlouva o půjčce. Plněním
bylo poskytnutí půjčky, protiplnění není. Žádné ze smluvních stran nevznikla
z této smlouvy újma.
d)
Dne 1.2.2010 byla mezi TOMA, a.s. jako věřitelem a propojenou osobou
MA Investment s.r.o.
jako dlužníkem uzavřena Rámcová smlouva o
poskytnutí finančních prostředků. Plněním bylo poskytnutí finančních
prostředků, protiplnění není. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této
smlouvy újma.
e) Dne 19.3.2010 byla mezi TOMA, a.s. jako objednatelem a propojenou
osobou CONCENTRA a.s.
jako poskytovatelem uzavřena Smlouva o
kontrolní činnosti a poskytování služeb organizačně ekonomického
poradenství. Plněním jsou služby kontrolní činnosti (audit, vnitřní kontrola)
nad hospodářskými operacemi a činnostmi společnosti, služby organizačně
–
ekonomického poradenství, služby zprostředkovatelského charakteru,
protiplněním odměna za služby. Odměna byla stanovena v
obvyklé výši.
Žádné ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
f)
Dne 26.10.2011 byl mezi TOMA, a.s. jako věřitelem a propojenou
osobou
ČOV Senica, s.r.o. jako dlužníkem uzavřena Rámcová smlouva o
poskytnutí finančních prostředků. Plněním bylo poskytnutí finančních
prostředků až do výše 1,4 mil.EUR (dle znění pozdějších dodatků),
protiplněním smluvní úrok. Smluvní úrok byl stanoven
v
obvyklé výši. Žádné
ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
g) Dne 7.1.2014 byla mezi TOMA, a.s. jako poskytovatelem a propojenou
osobou TOMA odpady, s.r.o. jako odběratelem uzavřena Smlouva o
poskytování služby. Plněním je služba –
vážení nákladních vozidel při
vjezdu do areálu ĆOV, protiplněním smluvní cena. Cena za službu je
stanovena v
obvyklé výši. Smlouva je uzavřena na dobu neurčitou. Žádné
ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma
h)
Dne 28.4.2014 byla mezi TOMA, a.s. jako věřitelem a p
ropojenou osobou
TOMA úverová a leasingová, a.s. uzavřena Smlouva o rámcovém
financování až do výše 50 mil.Kč (v
roce 2017 byla dodatkem změněna
měna jistiny na EUR). Plněním je poskytnutí finančních prostředků,
protiplněním smluvní úrok. Úrok byl stanoven
v
obvyklé výši. Žádné ze
smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
i)
Dne 8.7.2014 byla mezi TOMA, a.s. jako věřitelem a propojenou osobou
ČOV Senica, s.r.o., a.s. jako dlužníkem uzavřena Smlouvu o poskytnutí
finančních prostředků ve výši 400 tis. EUR. Plněním je poskytnutí finančních
prostředků, protiplněním smluvní úrok. Úrok byl stanoven v
obvyklé výši.
Žádné ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma
j) Dne 12.2.2015 byla mezi TOMA, a.s. jako dodavatelem a propojenou
osobou TOMA odpady, s.r.o. jak
o odběratelem uzavřena Smlouva o odběru
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
odpadu. Plněním je odběr a zpracování odpadů, protiplněním smluvní cena.
Cena za odběr odpadů je stanovena v
obvyklé výši. Žádné ze smluvních
stran nevznikla z této smlouvy újma.
k) Dne 1.1 2016 byla mezi TOMA, a.s. jako dodavatelem a propojenou osobou
EnergoSave Leasing, a.s. jako objednatelem uzavřena Smlouva o
poskytování
administrativních
služeb.
Plněním
poskytování
administrativních služeb, protiplněním sjednaná roční odměna. Cena za
poskytované služby byla stanoven
a v
obvyklé výši s
ohledem na rozsah
administrativních činností. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této
smlouvy újma
l)
Dne 31.5.2016 byla mezi TOMA, a.s. jako pronajímatelem a propojenou
osobou TOMA odpady, s.r.o. jako nájemcem uzavřena Smlouva o nájmu
ne
movitosti. Plněním je pronájem budovy v
areálu ĆOV, protiplněním
nájemné. Nájemné je stanoveno v
obvyklé výši. Smlouva je uzavřena na
dobu neurčitou. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
m)Dne 15.9.2016 byla mezi TOMA, a.s. jako
vlastníkem objektu a propojenou
osobou TOMA odpady, s.r.o. jako stavebníkem uzavřena Smlouva právu
provést stavbu. Plněním je založení práva stavebníka provést stavební
úpravy na objektu ve vlastnictví spol. TOMA, a.s. a závazek vlastníka
stavební úpravy a
změnu užívání stavby strpět, protiplnění není. Žádné ze
smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
n)
Dne 31.3.2017 byla mezi TOMA, a.s. jako postupníkem a propojenou
osobou EA Invest spol. s
r.o. jako postupitelem uzavřena Smlouva o
postoupení
pohledávky
za
propojenou
osobou
TOMA
úverová
a
leasingová, a.s. Dne 31.3.2017 byla mezi TOMA, a.s. jako postupníkem a
propojenou osobou TOMA úverová a leasingová, a.s. jako dlužníkem
uzavřena Dohoda o změně měny postoupené pohledávky ze Smlouvy o
úvěru uzavřené dne
14.3.2013 mezi propojenou osobou EA Invest spol.
s
r.o. jako věřitelem a propojenou osobou TOMA úverová a leasingová, a.s.
dlužníkem. Plněním je poskytnutí obchodního úvěru, protiplněním smluvní
úrok. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma
.
o)
Dne 5.1.2018 byla mezi TOMA, a.s. jako stavebníkem a propojenou osobou
LEPOT s.r.o. jako vlastníkem objektu uzavřena Smlouva právu provést
stavbu. Plněním je založení práva stavebníka provést stavební úpravy na
objektu ve vlastnictví spol. LEPOT s.r.o. a
závazek vlastníka stavební
úpravy a změnu užívání stavby strpět, protiplnění není. Žádné ze smluvních
stran nevznikla z této smlouvy újma.
p)
Dne 1.3.2018 byla mezi TOMA, a.s. jako pronajímatelem a propojenou
osobou TOMA odpady, s.r.o. jako nájemcem uzavřena
Smlouva o nájmu
nemovitosti. Plněním je pronájem budovy a pozemků v
areálu TOMA,
protiplněním nájemné. Nájemné je stanoveno v
obvyklé výši. Smlouva je
uzavřena do roku 2028. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy
újma.
q) Dne 13.12.2018 byla mezi
TOMA, a.s. jako zapůjčitelem a propojenou
osobou TOMA úverová a leasingová, a.s. jako vydlužitelem uzavřena
Smlouva o zápůjčce ve výši 12,5 mil.Kč. Plněním bylo poskytnutí finančních
prostředků, protiplněním smluvní úrok v
obvyklé výši. Žádné ze smluvních
stran nevznikla z této smlouvy újma.
r) Dne 31.12 2018 byla mezi TOMA, a.s. jako postupitelem a propojenou
osobou LEPOT s.r.o. jako postupníkem uzavřena Smlouva o postoupení
pohledávky. Plněním je postoupení pohledávek plynoucích ze smluv o
finanční spolupráci a o půjčce uzavřené postupitelem s
propojenou osobou
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
MORAVIAKONCERT,
s.r.o
a
protiplněním
úplata
v
nominální
výši
postupované pohledávky. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této
smlouvy újma.
s) Dne 18.1.2019 byla mezi TOMA, a.s. jako provozovatelem a propojenou
osobou LEPOT s.r.o. jako odběratelem uzavřena Smlouva o odvádění
odpadních a srážkových vod. Plněním je poskytování uvedené služby,
protiplněním odměna za tyto služby (stočné). Žádné ze smluvních stran
nevznikla z této smlouvy újma.
t) Dne 31.1.2019 byl mezi TOMA, a.s. jako objednatelem a propojenou
osobou CONCENTRA a.s. jako poskytovatelem uzavřena Smlouva o
poskytování poradenských služeb. Plněním jsou služby Due diligence
týkající se akvizičního projektu, protiplněním odměna za služby. Odměna
byla stanovena v
obvyklé výši. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této
smlouvy újma.
u)
Dne 8.3.2019 byla mezi TOMA, a.s. jako vydlužitelem a propojenou osobou
ROLLEON a.s. jako zapůjčitelem uzavřena Smlouva o zápůjčce do výše 45
mil.Kč. Plněním bylo poskytnutí finančních prostředků, protiplnění není.
Žádné ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
v)
Dne 17.9.2019 byla mezi TOMA, a.s. jako vydlužitelem a propojenou
osobou ENERGZET, a.s. jako zapůjčitelem uzavřena Smlouva o zápůjčce
do výše 10 mil.Kč. Plněním
bylo poskytnutí finančních prostředků,
protiplnění není. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
w) Dne 22.10.2019 byla mezi TOMA, a.s. a propojenou osobou KDYNIUM a.s.
uzavřena Dohoda o užívání vozidla a přeúčtování nákladů. Plněním je
užívání osobního automobilu zaměstnanci spol. TOMA, a.s., protiplněním
přeúčtování nájemného operativního leasingu spol. KDYNIUM a.s.. Žádné
ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
x)
Dne 6.11.2019 byla mezi TOMA, a.s. jako zapůjčitelem a propojenou
osob
ou TOMA GERMANY, a.s. jako vydlužitelem uzavřena Smlouva o
zápůjčce do výše 40 mil.Kč. Plněním bylo poskytnutí finančních prostředků,
protiplněním smluvní úrok v
obvyklé výši. Žádné ze smluvních stran
nevznikla z této smlouvy újma.
y) Dne 1.12.2019 byla mezi TOMA, a.s. propojenou osobou TOMA
RECYCLING a.s. uzavřena Dohoda o úhradě za poskytnutí finanční záruky.
Plněním je poskytnutí finanční záruky společnosti UniCredit Bank za
závazky plynoucí ze smlouvy o úvěru do celkové výše 1,5 mil. EUR,
protiplněním je smluvní odměna. Smluvní odměna byla stanovena
v
obvyklé výši. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
Smlouvy ukončené v rozhodném období
a)
Dne 4.5.2015 byla mezi TOMA, a.s. jako věřitelem a propojenou osobou
PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s. jako dlužníkem uzavřena Dohoda o úhradě
závazku.
Předmětem
dohody
bylo
stanovení
způsobu
(postupné
započítávaní) jak bude uhrazen závazek ve výši 100 mil.Kč, který propojené
osobě vznikl vůči společnosti TOMA, a.s. v
souvislosti se snížením
základního kapitálu propojené osoby
úplatným vzetím akcií z
oběhu. Žádné
ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma. Závazek byl v
r. 2020
plně splacen.
b)
Dne 28.8.2015 byla mezi TOMA, a.s. jako věřitelem a propojenou osobou
TOMA RECYCLING a.s. jako dlužníkem uzavřena Smlouva o
zajišťovacím
převodu práva. Plněním je poskytnutí zajištění za závazky dlužníka
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
plynoucích ze smluv o zápůjčce výrobním zařízením ve vlastnictví dlužníka,
protiplnění poskytnutí zápůjček. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této
smlouvy újma. Závazky byl
y v
roce 2020 plně splaceny a Smlouva o
zajištění skončila.
c)
Dne 28.8.2015 byla mezi TOMA, a.s. jako zapůjčitelem a propojenou
osobou TOMA RECYCLING a.s. jako vydlužitelem uzavřena Smlouva o
zápůjčce. Plněním bylo poskytnutí finančních prostředků na provozní
financování až do výše 40 mil.Kč, protiplněním smluvní úrok. Smluvní úrok
byl stanoven v
obvyklé výši. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této
smlouvy újma. Zápůjčka byla v
r. 2020 zcela splacena.
6.3.
Jiné právní úkony vykonané v
rozhodném období nebo trvající
a) Dne 14.9.2012 v
zájmu propojené osoby ČOV Senica, s.r.o. společnost
TOMA, a.s. převzala ručitelský závazek, kterým se zavázala převzít ručení
za závazky této společnosti vyplývající z
Kupní smlouvy mezi ČOV Senica,
s.r.o. jako kupujícím a SLOVKORD Plus a.s. jako prodávajícím a za
závazky této společnosti vyplývající z
kupní smlouvy mezi ČOV Senica,
s.r.o. jako kupujícím a společnosti Slovenský hodváb PLUS s.r.o. jako
prodávajícím. Na základě tohoto právního úkonu nevznikla společnosti
TOMA, a.s.
v
účetním
období žádná újma.
b)
Dne 19.8.2019 ovládaná osoba TOMA, a.s. jako výstavce vystavila
společnosti UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s. jako věřiteli
finanční záruku za veškeré dluhy které má vůči věřiteli propojená osoba
TOMA RECYCLING a.s. z
titulu smlouvy o úvěru do celkové výše 1,5 mil.
EUR.
c)
Dne 18.9.2020 došlo k rozhodnutí jediného akcionáře při výkonu působnosti
valné hromady propojené osoby S.P.M.B. a.s. o výplatě dividendy jedinému
akcionáři společnosti TOMA, a.s. ve výši 20 mil. Kč.
Dividenda byla
vyplacena 25.9.2020.
7.
Přidružené podniky v
zahraničí
Ovládaná osoba vlastní přímé a nepřímé podíly v
těchto přidružených podnicích
se sídlem v zahraničí:
a)
Společnost s
obchodní firmou
Krailling Oils Development GmBH
se sídlem:
Dr. Carl von Linde Str. 2, 82049 Pullach
Spolková republika Německo
IČ:
HRB 226055
b)
Společnost s
obchodní firmou
G1 Krailling Real Estate GmBH
se sídlem:
Germeringer Str. 1, 82152 Krailling, Landkreis
Starnberg, Spolková republika Německo
IČ:
HRB 230037
7.1.
Smlouvy mezi Ovládanou osobou a Přidruženými podniky
a)
Dne 24.4.2017 byla mezi TOMA, a.s. jako zapůjčitelem a přidruženým
podnikem G1 Krailling Real Estate GmBH
jako vydlužitelem uzavřena
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
Smlouva o zápůjčce. Plněním bylo poskytnutí finančních prostředků ve výši
180 tis. EUR, protiplněním smluvní úrok. Smluvní úrok byl stanoven
v
obvyklé výši. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
b)
Dne 26.7.2017 byla mezi TOMA, a.s. jako zapůjčitelem a přidruženým
podnikem G1 Krailling Real Estate GmBH jako
vydlužitelem uzavřena
Smlouva o zápůjčce. Plněním bylo poskytnutí finančních prostředků ve výši
40 tis. EUR, protiplněním smluvní úrok. Smluvní úrok byl stanoven
v
obvyklé výši. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
c) Dne 28.2.2018 byla me
zi TOMA, a.s. jako zapůjčitelem a přidruženým
podnikem G1 Krailling Real Estate GmBH
jako vydlužitelem uzavřena
Smlouva o zápůjčce. Plněním bylo poskytnutí finančních prostředků ve výši
300 tis. EUR, protiplněním smluvní úrok. Smluvní úrok byl stanoven
v o
bvyklé výši. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
d)
Dne 20.4.2018 byla mezi TOMA, a.s. jako zapůjčitelem a přidruženým
podnikem G1 Krailling Real Estate GmBH
jako vydlužitelem uzavřena
Smlouva o zápůjčce. Plněním bylo poskytnutí finančních
prostředků ve výši
500 tis. EUR, protiplněním smluvní úrok. Smluvní úrok byl stanoven
v
obvyklé výši. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
e)
Dne 27.6.2018 byla mezi TOMA, a.s. jako zapůjčitelem a přidruženým
podnikem G1 Krailling Real Estate GmBH
jako vydlužitelem uzavřena
Smlouva o zápůjčce. Plněním bylo poskytnutí finančních prostředků ve výši
200 tis. EUR, protiplněním smluvní úrok. Smluvní úrok byl stanoven
v
obvyklé výši. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
f)
Dne 27.6.2018 byla mezi TOMA, a.s. jako úvěrujícím a přidruženým
podnikem G1 Krailling Real Estate GmBH
jako úvěrovaným uzavřena
Smlouva o úvěru. Plněním bylo poskytnutí finančních prostředků ve výši
6.620 tis. EUR, protiplněním smluvní úrok. Smluvní úrok
byl stanoven
v
obvyklé výši. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
Tento úvěr nebyl čerpán, ale uhradil pohledávku z
postoupení ve výši 6.620
tis.EUR na základě Smlouvy o postoupení pohledávky uzavřené dne
28.12.2017 mezi TOMA, a.s. jako
postupitelem a přidruženým podnikem
G1
Krailling Real Estate GmBH
jako postupníkem.
g)
Dne 27.8.2018 byla mezi TOMA, a.s. jako zapůjčitelem a přidruženým
podnikem G1 Krailling Real Estate GmBH jako vydlužitelem uzavřena
Smlouva o zápůjčce. Plněním bylo poskytnutí finančních prostředků ve výši
100 tis. EUR, protiplněním smluvní úrok. Smluvní úrok byl stanoven
v
obvyklé výši. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
h)
Dne 15.11.2018 byla mezi TOMA, a.s. jako úvěrujícím a přidruženým
podnikem G1 Krailling Real Estate GmBH
jako úvěrovaným uzavřena
Smlouva o úvěru. Plněním bylo poskytnutí finančních prostředků ve výši
500 tis. EUR, protiplněním smluvní úrok. Smluvní úrok byl stanoven
v
obvyklé výši. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma
.
i)
Dne 13.3.2019 byla mezi TOMA, a.s. jako úvěrujícím a přidruženým
podnikem G1 Krailling Real Estate GmBH
jako úvěrovaným uzavřena
Smlouva o úvěru. Plněním bylo poskytnutí finančních prostředků ve výši
150 tis. EUR, protiplněním smluvní úrok. Smluvní úrok
byl stanoven
v
obvyklé výši. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
j)
Dne 22.4.2020 byla mezi TOMA, a.s. jako úvěrujícím a přidruženým
podnikem G1 Krailling Real Estate GmBH
jako úvěrovaným uzavřena
Smlouva o úvěru. Plněním bylo poskytnutí finančních prostředků ve výši
500 tis. EUR, protiplněním smluvní úrok. Smluvní úrok byl stanoven
v
obvyklé výši. Žádné ze smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
k)
Dne 21.12.2020 byl mezi TOMA, a.s. jako zapůjčitelem a přidruženým
podnikem G1 Krailling Real Estate GmBH
jako vydlužitelem uzavřen
Dodatek č. 1 ke smlouvě o zápůjčce ze dne 24.4.2017. Dodatek posunul
splatnost na 31.12.2021. Ostatní ujednání zůstala beze změn. Žádné ze
smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
l) Dne 21.12.2020 byl mezi TO
MA, a.s. jako zapůjčitelem a přidruženým
podnikem G1 Krailling Real Estate GmBH
jako vydlužitelem uzavřen
Dodatek č. 1 ke smlouvě o zápůjčce ze dne 26.7.2017. Dodatek posunul
splatnost na 31.12.2021. Ostatní ujednání zůstala beze změn. Žádné ze
smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
m)
Dne 21.12.2020 byl mezi TOMA, a.s. jako zapůjčitelem a přidruženým
podnikem G1 Krailling Real Estate GmBH
jako vydlužitelem uzavřen
Dodatek č. 1 ke smlouvě o zápůjčce ze dne 28.2.2018. Dodatek posunul
splatnost na 31.12.
2021. Ostatní ujednání zůstala beze změn. Žádné ze
smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
n)
Dne 21.12.2020 byl mezi TOMA, a.s. jako zapůjčitelem a přidruženým
podnikem G1 Krailling Real Estate GmBH
jako vydlužitelem uzavřen
Dodatek č. 1 ke smlouvě o zápůjčce ze dne 20.4.2018. Dodatek posunul
splatnost na 31.12.2021. Ostatní ujednání zůstala beze změn. Žádné ze
smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
o)
Dne 21.12.2020 byl mezi TOMA, a.s. jako zapůjčitelem a přidruženým
podnikem G1 Krailling Real Estate GmBH
jako vydlužitelem uzavřen
Dodatek č. 1 ke smlouvě o zápůjčce ze dne 27.6.2018. Dodatek posunul
splatnost na 31.12.2021. Ostatní ujednání zůstala beze změn. Žádné ze
smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
p) Dne 21.12.2020 byl mezi TOMA, a.s.
jako úvěrujícím a přidruženým
podnikem G1 Krailling Real Estate GmBH
jako úvěrovaným uzavřen
Dodatek č. 1 ke smlouvě o úvěru ze dne 27.6.2018. Dodatek posunul
splatnost na 31.12.2021. Ostatní ujednání zůstala beze změn. Žádné ze
smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
q)
Dne 21.12.2020 byl mezi TOMA, a.s. jako úvěrujícím a přidruženým
podnikem G1 Krailling Real Estate GmBH
jako úvěrovaným uzavřen
Dodatek č. 1 ke smlouvě o úvěru ze dne 15.11.2018. Dodatek posunul
splatnost na 31.12.2021. Ostatní ujednání zůstala beze změn. Žádné ze
smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
r)
Dne 21.12.2020 byl mezi TOMA, a.s. jako úvěrujícím a přidruženým
podnikem G1 Krailling Real Estate GmBH
jako úvěrovaným uzavřen
Dodatek č. 1 ke smlouvě o úvěru ze dne 13.3.2019. D
odatek posunul
splatnost na 31.12.2021. Ostatní ujednání zůstala beze změn. Žádné ze
smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
s)
Dne 21.12.2020 byl mezi TOMA, a.s. jako úvěrujícím a přidruženým
podnikem G1 Krailling Real Estate GmBH
jako úvěrovaným uzavřen
Dodatek č. 1 ke smlouvě o úvěru ze dne 22.4.2020. Dodatek posunul
splatnost na 31.12.2021. Ostatní ujednání zůstala beze změn. Žádné ze
smluvních stran nevznikla z této smlouvy újma.
8.
Posouzení vzniku újmy ovládané osobě a její vyrovnání
Z
jednání na popud nebo v zájmu Ovládající osoby či Propojených osob, ani
z
uzavřených smluvních vztahů, nevznikla Ovládané osobě žádná újma.
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
9.
Zhodnocení výhod a nevýhod ze vztahů
s
ovládající osobou a s
propojenými osobami, včetně případných rizik
Ze vztahů s
Ovládající osobou i Propojenými osobami plynou zejména výhody,
a to vzhledem k silnému ekonomickému zázemí.
Z
těchto vztahů neplynou pro
Ovládanou osobu žádná rizika.
10.
Důvěrnost informací
Za důvěrné informace, které nelze veřejně zpřístupnit, jsou považovány
informace a skutečnosti, které jsou součástí obchodního tajemství Ovládající
osoby, Ovládané osoby a Propojených osob a také ty informace, které byly za
důvěrné jakoukoliv z
těchto osob označeny. Dále jsou to veškeré informace
z
obchodního styku, které by mohly být samy o sobě nebo v
souvislosti s
jinými
informacemi nebo skutečnostmi k újmě kterékoliv z
uv
edených osob.
11.
Závěr
11.1.Představenstvo společnosti TOMA, a.s. konstatuje, že vynaložilo péči řádného
hospodáře ke zjištění okruhu Propojených osob pro účely této zprávy o
vztazích, a to zejména tím, že se dotázalo Ovládající osoby na okruh osob,
které jsou touto osobou ovládány.
11.2.
Představenstvo společnosti TOMA, a.s. se domnívá, že peněžitá plnění, resp.
protiplnění, která byla poskytnuta na základě výše popsaných vztahů mezi
Propojenými osobami, byla v
obvyklé výši.
11.3.
Tato zpráva o vztazích byla zpracována statutárním orgánem Ovládané osoby,
společnosti TOMA a.s., dne 13.3. 2021
11.4.
Schváleno na zasedání představenstva společnosti TOMA a.s. dne 13.3. 2021.
Podpisy všech členů statutárního orgánu Ovládané osoby
Zpráva o vztazích
TOMA, a.s.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-1-
KONSOLID
OVANÁ VÝROČNÍ
ZPRÁVA ZA ROK 2
020
TOMA, a.s.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-2-
OBSAH
ÚVOD
.........................................................................................................................
3
A.
ÚDAJE O KONSOLIDAČNÍM CELKU
.....................................................................
4
B. SCHÉMA KONSOLIDAČNÍHO CELKU
(SKUPINY) S
PODÍLY
..............................
6
C. INFORMACE O PODNIKATELSKÉ ČINNOSTI A FINANČNÍ SITUACI
SKU
PINY ZA UPLYNULÉ ÚČETNÍ OBDOBÍ
.........................................................
7
D. KONSOLIDOVANÁ ÚČETNÍ ZÁVĚRK
A ZA ROK 2020
........................................
18
PŘÍLOHA KONSOLIDOVANÉ ÚČETNÍ ZÁVĚRKY ZA ROK 20
20
.....................
23
E. INFORMACE O PŘEDPOKLÁDANÉ HOSPODÁŘSKÉ A FINANČNÍ
SITUACI SKUPINY V
NÁSLEDUJÍCÍM ÚČETNÍM OBDOBÍ A
O BUDOUCÍCH VYHLÍDKÁCH
...........................................................................
59
PROHLÁŠENÍ OSOB ODPOVĚDNÝCH ZA KONSOLIDOVANOU
V
ÝROČNÍ ZPRÁVU 20
20
..........................................................................................
61
ZPRÁVY AUDITORA
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-3-
ÚVOD
Od roku 2005 společnost TOMA, a.s. sestavuje roční účetní závěrku a roční
konsolidovanou účetní závěrku v
souladu s
mezinárodními standardy účetního
výkaznictví
ve znění přijatém EU
(International Accounting Standards
–
IAS a
International Financial Reporting Standards
–
IFRS). V textu
výroční zprávy
jsou za
rok 2020
uváděny údaje, které jsou v
souladu s metodikou IAS / IFRS. Vzhledem
k
tomu, že příloha konsolidované účetní závěrky obsahuje některé údaje, jež mají být
rovněž uvedeny v textu konsolidované výroční zprávy a z
důvodu omezení
duplicity
uváděných informací, je v
takovém případě v
textu výroční zprávy uveden pouze odkaz
na přílohu konsolidované účetní závěrky za rok 20
20.
Tato konsolidovaná výroční zpráva je přílohou a nedílnou součástí výroční zprávy
emitenta kótovaného cenného papíru –
společnosti TOMA, a.s. (individuální výroční
zpráva). Značné množství informací sloužící k
naplnění účelu konsolidované výroční
zprávy, zejména pak informace o společnosti TOMA, a.s., ale i ostatních podniků
konsolidačního celku, jsou již uvedeny v
individuální výroční zprávě. Z
důvodu
omezení
duplicity
informací nejsou informace uvedené v
individuální výroční zprávě
opětovně uváděny v textu
této konsolidované výroční zprávy.
Konsolidační celek, který tvoří společnosti TOMA, a.s. a podniky, kde má společnost
přímý a nepřímý podíl, je v
textu konsolidované výroční zprávy označován jak
o
„skupina“. Pokud
není uvedeno jinak jsou číselné údaje za
jednotlivé podniky
v souladu s IAS/IFRS.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-4-
A. ÚDAJE O KONSOLIDAČNÍM CELKU
Konsolidační celek (skupinu) tvoří v
souladu s metodikou IAS / IFRS tyto podniky:
1.
TOMA, a.s.
se sídlem tř. Tomáše Bati 1566, 765 02 Otrokovice, IČ 18152813
(mateřský podnik)
2.
AKB Czech s.r.o.
se
sídlem Heršpická 758/13,Štýřice, 619 00 Brno, IČ 60321164
3.
AUTOMEDIA
s.r.o.
se sídlem Okružní 732/5, Lesná, 63800 Brno, IČ 48532649
4.
ČOV Senica, s.r.o.
se sídlem Železničná 362/122, Senica, IČ 46196200,
Slovenská republika (Obchodní registr okresního soudu Trnava, Slovenská
republika)
5.
ČOV servis s.r.o.
se sídlem Železničná 362/122, Senica 905 01, Slovenská
republika, IČ 50350099 (Obchodní registr okresního soudu v
Trnavě, Slovenská
republika)
6.
EnergoSave Leasing, a.s.
se sídlem tř. Tomáše Bati 332, 765 02 Otrokovice,
IČ
02389169
7.
ENERGZET, a.s.
se
sídlem
Otrokovice, tř. Tomáše Bati 332, PSČ 765 02, IČ
63483823
8.
ETOMA INVEST spol. s r.o.
se sídlem Orlová
-
Lutyně U Centrumu 751, PSČ 735
14, IČ 63469138
9.
EUROPACK akciová spoločnosť
se sídlem
Veľkoblahovská 680, Dunajská
Streda 929 01,
Slovenská republika, IČ 31102611, (Obchodní registr okresního
soudu v
Trnave, Slovenská republika)
10.
LEPOT s.r.o.
se sídlem Otrokovice, tř. T.Bati 1566, PSČ 765 02, IČ 60696958
11.
MORAVIAKONCERT, s.r.o.
se sídlem Otrokovice, tř. T.Bati 1566, PSČ 765 02, IČ
25570838
12.
MA Investment, s.r.o.
se sídlem Otrokovice, tř. Tomáše Bati 332, PSČ 765 02, IČ
27688941
13.
PROTON, a.s.
se sídlem se sídlem Braunova 902/11, Smíchov, 150 00 Praha 5
,
IČ 63488388
14.
PRŮMYSLOVÁ ČOV,
a.s.
se sídlem Otrokovice, Objízdná 1576, okres Zlín, PSČ
765 02, IČ 25342665
15.
ROLLEON a.s.
se sídlem Otrokovice, tř. Tomáše Bati 332, PSČ 765 02, IČ
27867412
16.
Rybářství Přerov, a.s.
se sídlem Přerov,
gen. Štefánika 5, IČ 47675756
17.
S.P.M.B. a.s.
se sídlem Brno,
Řípská 1153/20a, okres Brno
-
město, PSČ 627 00,
IČ 46347178
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-5-
18.
TOMA GERMANY, a.s.
se sídlem tř. Tomáše Bati 332, 765 02 Otrokovice IČ
05548519
19.
TOMA odpady, s.r.o.
se sídlem Otrokovice, tř. Tomáše Bati 1566, PSČ 765 02,
IČ283 06
376
20.
TOMA RECYCLING a.s.
se sídlem tř. Tomáše Bati 332, 765 02 Otrokovice
IČ 04074157
21.
TOMA rezidenční Prostějov, s.r.o.
se sídlem Otrokovice, tř. Tomáše Bati 1566,
PSČ 765 02, IĆ 27728269
22.
TOMA rezidenční Kroměříž, s.r.o.
se sídlem Otrokovice, tř. Tomáše Bat
i 1566,
PSČ 765 02, IČ 28333012
23.
TOMA úverová a leasingová, a.s.
se sídlem Májová 1319, Čadca 022 01,
Slovenská republika, IČ 36664090 (Obchodní registr okresního soudu v
Žilině,
Slovenská republika)
Pozn.: Další údaje o jednotlivých podnicích ve skupině js
ou uvedeny v
individuální
výroční zprávě.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-6-
B. SCHÉMA KONSOLIDAČNÍHO CELKU (SKUPINY) S PODÍLY
Pozn.: V závorkách je uveden celkový podíl (přímý + nepřímý) spol. TOMA, a.s. na daném podniku.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-7-
C. INFORMACE O PODNIKATELSKÉ ČINNOSTI A FINANČNÍ SITUACI
SKUPINY
ZA UPLYNULÉ ÚČETNÍ OBDOBÍ
Charakteristika
jednotlivých
podniků
skupiny,
jejich
majetku,
výsledků
hospodaření a budoucích vyhlídkách
Skupinu tvoří 2
3
podniků včetně TOMA, a.s. jako mateřského podniku. Podrobné
informace k
mateřskému podniku jsou obsaženy v
textu individ
uální výroční zprávy za
rok 2020.
AKB Czech s.r.o.
Jedná se o podnik, který provádí údržbu areálu ve vlastnictví společnosti S.P.M.B.
a.s.
v Brně. Majetek ve výši
1.639
tis.Kč je tvořen zařízením a převážně krátkodobými
aktivy (pohledávky a finanční prostředky).
Hod
nota vlastního kapitálu je 1.
167
tis.Kč.
Podnik má 1
1
zaměstnanců. Za sledované období dosáhly tržby společnosti
5,431
tis
.Kč a zisku
47
tis.Kč.
AUTOMEDIA s.r.o.
Společnost má
1
zaměstnanc
e. Na v
lastněné nemovitosti proběhla
finální fáze
rozsáhlé
rekonstrukce pro
novou podnikatelskou činnost
-
pronájem. Objem aktiv
podniku je 493.178
tis.Kč, majetek tvoří především
nedokončené
investice do
nemovitého majetku (rekonstrukce
budovy).
Hodnota vlastního kapitálu je
47.746
tis.Kč.
Ve sledovaném období
společnost dosáhla tržeb
41.615
tis.Kč a
zisku 2.709
tis.Kč. Společnost má načerpán od Oberbank AG investiční úvěr ve výši
215
mil.Kč
(rámec je 230 mil.Kč) a dále nebankovní půjčky a úvěry v
celkové výši cca
206
mil.Kč
(125
mil.Kč od společnosti S.P.M.B. a.s.). Tyto prostředky byly použity na rekonstrukci
nemovitosti k
pronájmu.
ČOV Senica, s.r.o.
Hlavní činností podniku je čištění odpadních vod z
napojeného průmyslového areálu a
několika nemovitostí mimo něj.
Objem aktiv podniku je
34.573
tis.Kč. Majetek podniku
tvoří především nemovitosti (pozemky, budovy a technologie) v
areálu průmyslové
čistírny odpadních vod v
Senici a v
nedaleké obci Kúty. Hodnota vlastního kapitálu je
–
30.594
tis.Kč. Společnost má aktuálně závazek vůči mateřskému podniku plynoucí
zejména z Rámcové smlouvy o poskytnutí finančních prostředků ve výši 5
5.680 tis.
Kč, které společnost čerpala v
souvislosti s dokončením
modernizace provozu čistírny
odpadních vod a koupě technologie ČOV Kúty. Společnost má 4 zaměstnance.
Náklady tvoří především výkonová spotřeba, odpisy a finanční náklady. Společnost
dosáhla ztráty –
3.996
tis.Kč při tržbách 5.
814
tis.Kč. Ztráta je zapříčiněna tím, že
stočné má stanovenu regulovanou cenu, která neodpovídá reálným nákladům na
čištění odpadních vod. Mateřský podnik v
roce 2012 převzal za tuto společnost
ručitelský závazek (bližší informace jsou v
příloze účetní závěrky). V
hospodaření
podniku se neprojevily žádné další významné skutečnosti a ani nejsou žádné
významné události s
vlivem na hospodaření podniku očekávány
ČOV Servis s.r.o.
Společnost poskytuje služby a zajišťuje servisní činnost pro provoz ČOV na
Slovensku. Zejména pro ČOV Senica a ČOV Kúty. Majetek společnosti tvoří nákladní
automobil a pohledávky. Hodnota aktiv je
5.163
tis.Kč a vlastního kapitálu 2
64
tis.Kč.
Společnost dosáhla tržby
1.954
tis.Kč a zisku
517
tis.Kč. Téměř všechny tržby jsou za
společností ČOV Senica, s.r.o. a v
rámci konsolidace jsou vyloučeny. Společnost má
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-8-
aktuálně závazek vůči mateřskému podniku ve výši 3.
176
tis. Kč (prodej automobilu,
poskytování služeb).
Společnost má 3 zaměstnance.
ENERGZET, a.s.
Společnost se zabývá provozováním lokální distribuční soustavy elektrické energie
(LDS) v
průmyslovém areálu ZETOR v
Brně. Objem aktiv podniku je
125.182
tis. Kč.
Majetek podniku tvoří především nemovitosti (pozemky, budovy a technologie).
Ho
dnota vlastního kapitálu je
114.741
tis.Kč. Součástí aktiv je i pohledávka za
společnosti ROLLEON a.s. ve výši cca 43
,1
mil.Kč. Společnost má 11 zaměstnanců.
Bylo dosaženo tržeb ve výši
56.688
tis.Kč a hospodářského výsledku
9.333
tis.Kč.
Náklady tvoří především výkonová spotřeba, osobní náklady a odpisy. Společnost má
pohledávku plynoucí ze smlouvy o zápůjčce za společností TOMA, a.s. ve výši 10
mil.Kč.
ETOMA INVEST, spol. s r.o.
Společnost se zabývá především správou finančních aktiv a obchodováním na
kapitálových trzích. Většinu majetku tvoří investice do přidružených a ostatních
podniků, dlouhodobé pohledávky (poskytnuté úvěry a půjčky)
a investice do
cenných
papírů. Společnost dosáhla celkových finančních výnosů ve výši
86.808
tis.Kč
(
zejména
HV z prodeje CP netto
a zčásti i výnosy z
finančních investic a jiné fin.
výnosy) a finančních nákladů
7.861
tis.Kč. Kladně se dále projevily
výnos
y
z
přidružených podniků (podíl na HV přidružených podniků) ve
výši
56.834
tis.Kč
. Bylo
dosaženo zis
ku 119.225
tis.Kč. Hodnota aktiv je 1.
368.897
tis.Kč a vlastního kapitálu
1.295.987
tis.Kč. Podnik má 2 zaměstnance
.
EUROPACK
akciová spoločnosť
Společnost EUROPACK akciová spoločnosť
se zabývá výrobou plastových obalů na
vajíčka a je jedním z
největších výrobců v
Evropě. Většinu své produkce exportuje do
celého světa. Objem aktiv podniku je
329.726
tis. Kč. Majetek podniku tvoří z
větší
části nemovitosti (především budovy a technologie). Podstatnou část majetku tvoří
zásoby (materiál, výrobky) a krátkodobé pohledávky (zejména z
obchodního styku).
Hodnota vlastního kapitálu je
176.932
tis.Kč. Společnost má
157
zaměstnanců.
V
uplynulém roce
bylo dos
aženo tržeb ve výši
676.943
tis.Kč a
zisku 51.950
tis.Kč.
Nejpodstatnější část
n
ákladů
tvoří především
materiál, služby a
osobní náklady.
Nesplacená jistina čerpaných úvěrů (investiční i kontokorentní) činila k 31.12.2020
částku 58 mil.Kč. Společnost v 1. pololetí letošního roku vyplatí mateřskému podniku
dividendu ve výši cca 1,1 mil.EUR.
Společnost je největším odběratelem produkce (PET granulátu) společnosti TOMA
RECYCLING a.s., dceřiné společnosti TOMA, a.s.. Cílem této akvizice je kromě
rozšíření
skupiny
a
diverzifikace
její
podnikatelské
činnosti,
také
dosažení
synergického přínosu z
propojení těchto společností.
LEPOT s.r.o.
Společnost nevykazuje podnikatelskou činnost. Nedosahuje tržeb a hospodaření
ovlivňují pouze správní náklady. Majetek je tvořen zejména pozemky v
areálu TOMA
v
Otrokovicích o rozloze 3ha a finanční investicí v
podobě 100% podílu na ZK
společnosti TOMA rezidenční Prostějov, s.r.o. Hodnota aktiv je
15.710
tis.Kč a hodnota
vlastního kapitálu je
14.450
tis.Kč. Společnost nemá zaměstnance. Společnost má
vůči mateřskému podniku závazek ve výši 1.08
6
tis.Kč. Jde
především
o neuhrazenou
část ceny
postoupeni pohledávky za společností MORAVIAKONCERT, s.r.o.
v
hodnotě 2
.511 tis
.Kč (postoupeno za nominální hodnotu pohledávky).
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-9-
MORAVIAKONCERT, s.r.o.
Společnost není podnikatelsky aktivní.
Hodnota majetku společnosti je 4
6
tis.Kč a
hodnota vlastního kapitálu je
-2.510
tis.Kč. Společnost nedosahuje tržeb a
hospodaření ovlivňují pouze správní náklady. Společnost nedosahuje tržeb a
hospodářského výsledku. Společnost má závazky vůči společnosti LEPOT s.r.o. ve
výši 2.511 tis.Kč především ze Smlouvy o finanční spolupráci, které byly postoupeny
od společnosti TOMA, a.s. Společnost nemá zaměstnance.
MA Investment, s.r.o.
Dceřiná společnost se zabývala realizací developerského projektu –
výstavby
bytového domu „Nové Sladovny“ v katastru města Kroměříž na pozemcích ve
vlastnict
ví této společnosti.
Hodnota majetku společnosti je 2
7.736
tis.Kč, přičemž
majetek tvořen především pohledávk
ami z prodeje
developerských produktů
(projekt
Rezidence Floriánka a
parkovací stání
a
) a nedokončená výroba. Hodnota vlastního
kapitálu je 3.
627
tis.Kč a je tvořen převážně nerozděleným ziskem. Společnost měla
k 31.12.2020
závazky vůči mateřskému podniku v celkové výši 20,5 mil.Kč v plynoucí
zejména se smlouvy o půjčce a smlouvy o rámcovém financování.
V
únoru a březnu
2021 byla z
těchto závazků uhrazena částka 18 mil.Kč. Za sledované období
společnost měla
tržby
16.997 tis.Kč
především
z prodeje projektu Rezidence
Floriánka. Jednalo se o projekt 102 bytových jednotek, 12 garáží, 104 garážových
stání a 2 komerční prostory, který byl ukončen pravomocným stavebním povolením a
ve sledovaném období prodán. V
nákladech se projevila změna stavu hotových
výrobků a bylo dosaženo z
isku 78
tis.Kč. Společnost nemá zaměstnance.
EnergoSave Leasing, a.s.
Jedná se společnost, která se zaměřovala na podnikání v
oblasti prodeje a zejména
finančního pronájmu energeticky měřících a úsporných zařízení. V
minulosti
společnost ukončila spolupráci jak s
výrobcem úsporných zařízení tak spolupracující
společností
-
obchodníkem s
energiemi. Nové smlouvy již nejsou uzavírány. Hodnota
majetku společnosti je 4.
768
tis.Kč, přičemž majetek je převážně tvořen dlouhodobými
pohledávkami před splatností z
pronájmu úsporných zařízení (v souladu s
IFRS).
Hodnota vlastního kapitálu je 4.
566
tis.Kč a je tvořen základním kapitálem a
nerozděleným ziskem. Společnost má finanční výnosy z
pronájmu v
celkové výši
117
tis.Kč a dosáhla ztráty
-185
tis.Kč.
V
nákladech a výnosech společnosti se projevil
odpis pohledávek a rozpuštění opravných položek k
těmto pohledávkám.
Společnost
ne
má zaměstnance.
PROTON, a.s.
Společnost se zabývá správou finančních aktiv a obchodováním na kapitálových
trzích. Účetní hodnota majetku podniku je celkem
280.540
tis.Kč. Dlouhodobý majetek
tvoří podíl v podniku konsolidačního celku Rybářství Přerov, a.s.
a jiné finanční
investice (CP určené k obchodování, půjčky a úvěry). Podnik nemá hmotný a
nehmotný dlouhodobý majetek a nevykazuje provozní činnost.
Společnost dosáhla
celkových finančních výnosů ve výši
2.164
tis.Kč (výnosy z
finančních investic) a
dosáhla zisku ve výši
639
tis.Kč. V
nákladech se projevily zejména daň příjmu, náklady
na služby a tvorba opravných položek.
Hodnota vlastního kapitálu je
278.671
tis.Kč.
Společnost má pohledávku v podobě zápůjček za společností TOMA odpady, s.r.o. v
celkové výši
1,3
mil.Kč. Podnik nemá zaměstnance.
PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s.
Majetek podniku tvoří především nemovitosti (pozemky, budovy a technologie) v
areálu průmyslové čistírny odpadních vod v Otrokovicích. Objem aktiv podniku je
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-10-
189.392
tis.Kč. Jedinou a hlavní činností podniku je pronájem nemovitostí společnosti
TOMA, a.s. jako provozovateli čistírny odpadních vod. Hodnota vlastního kapitálu je
161.368
tis.Kč. Společnost dosáhla tržeb ve výši 15.600 tis.Kč a zisku ve výši
646
tis.Kč. Veškeré tržby podniku jsou v rámci konsolidovaného celku vylučovány.
Společnost nemá zaměstnance. V hospodaření se neprojevily žádné další významné
skutečnosti a ani nejsou žádné významné události s vlivem na hospodaření podniku
očekávány.
ROLLEON a.s.
Hodnota majetku společnosti je 49.
785
tis.Kč.
Společnost není podnikatelsky aktivní.
Majetek je tvořen investicí v dceřiném podniku (ENERGZET, a.s.) a pohledávkou za
mateřskou společností. Hodnota vlastního kapitálu je 6.
637
tis.Kč (základní kapitál a
nerozdělený zisk). Společnost není podnikatelsky aktivní a nemá zaměstnance.
Společnost dosáhla ztráty
- 83
tis.Kč.
Společnost má závazek vůči dceřiné společnosti
ENERGZET, a.s. (z
e smlouvy o postoupení pohledávky
)
ve výši 43,1 mil.Kč
.
Společnost má
pohledávku plynoucí ze smlouvy o zápůjčce za společností TOMA, a.s.
ve výši 43,
5
mil.Kč.
Rybářství Přerov, a.s.
Společnost se zabývá zejména využíváním rybníků, speciálních rybochovných
zařízení a jiných vodních ploch k produkci plůdků, násadových, tržních a generačních
ryb. Hodnota aktiv je celkem 289.539
tis.Kč a je tvořen nemovitostmi (pozemky a
budovy) a akciemi mateřského podniku. Hodnota vlastního kapitálu je
280.823
tis.Kč
a společnost není zadlužená. Ve sledovaném období byl dosažen zisk ve výši
81
tis.Kč
při tržbách
14.895
tis.Kč. Společnost má 3 zaměstnance. V podnikatelské činnosti
podniku
se negativně projevily vysoké náklady na opravy hrází rybníků (5,
8
mil.Kč)
jinak
nedošlo k
žádným
dalším
podstatným skutečnostem s dopadem do hospodaření
podniku a jeho finanční situace.
S.P.M.B a.s.
Podnik s
e zabývá převážně pronájmem vlastních nebytových prostor a poskytováním
služeb v areálu Vlárská a Řípská 20 o celkové rozloze cca 12 ha s 28 objekty s
nebytovými prostory. Společnost dosáhla celkových tržeb ve výši
74.676
tis.Kč a zisku
ve výši
84.481 tis.
Kč.
Na tvorbě zisk se významnou měrou podílely finanční výnosy
(zisky z
prodeje finančních aktiv, úroky) a
výnosy z přidružených podniků –
podíl na
HV přidružených podniků (
cca 38
mil.Kč
- ENERGOAQUA a.s.).
Počet zaměstnanců
je 7. Účetní hodnota majetku byla 1.
565.303
tis.Kč a hodnota vlastního kapitálu
1.529.887
tis.Kč. Společnost je stabilizovaná a zisková. Společnost má pohledávku za
společností AUTOMEDIA s.r.o. především v podobě poskytnutého úvěru ve výši
126
mil.Kč. Nejsou očekávány žádné významné změny v hospodaření nebo finanční
situaci podniku a je plánováno dosažení zisku.
Dne 18.9.2020 došlo k rozhodnutí jediného akcionáře při výkonu působnosti valné
hromady propojené osoby S.P.M.B. a.s. o výplatě dividendy jedinému akcionáři
společnosti TOMA, a.s. ve výši 20 mil. Kč. Dividenda byla vyplacena 25.9.2020
TOMA GERMANY, a.s.
Jedná se o společnost, která se zabývá investičními projekty skupiny ve Spolkové
republice Německo. Majetek společnosti je tvořen 30% podílem ve společnosti G1
Krailling Real Estate GmBH a finančními prostředky. Hodnota aktiv je
50.262
tis.Kč a
vlastního kapitálu
13.720
tis.Kč. Společnost nakoupila zajištěné pohledávky pod
nominální hodnotou za společností podnikající v
oblasti recyklace plastů s
původně
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-11-
akvizičním úmyslem. Za tímto účelem načerpala od mateřského podniku zápůjčku ve
výši 30,5 mil.Kč. Společnost především vlivem výnosů
z postoupen
ých
pohledáv
ek
dosáhla zisku
12.375
tis.Kč. Společnost nemá zaměstnance.
TOMA odpady, s.r.o.
Tato dceřiná společnost pro mateřskou společnost provádí kompletní příjem,
zpracování a další nakládání s veškerými druhy
odpadů, provozuje a obchodně
zajišťuje všechna zařízení pro sběr, výkup, úpravu a zpracování kapalných
průmyslových odpadů. Společnost dosáhla tržeb ve výši
109.126
tis.Kč a zisku
7.785
tis.Kč. Hodnota aktiv je
66.087
tis.Kč (budovy, zařízení a pohledávky) a vlastního
kapitálu 4
9.099
tis.Kč. Společnost má závazek vůči společnosti PROTON spol. s r.o.
v podobě půjček v celkové výši
1,3
mil.Kč Společnost má 3
0
zaměstnanců. V
podnikatelské činnosti podniku jinak nedošlo k podstatným skutečnostem s dopadem
do hospodaření podniku a jeho finanční situace.
TOMA RECYCLING, a.s.
Společnost se zabývá recyklací a regranulací PET lahví v pronajatých prostorech v
Bohumíně. Hodnota majetku je
119.339
tis.Kč, přičemž majetek je tvořen především
technologií na recyklaci plastů. Významnou část majetku tvoří také zásoby (materiál,
hotové výrobky –
granulát) a pohledávky z obchodního styku. Hodnota vlastního
kapitálu je 9
2.973
tis.Kč.. Společnost dosáhla
zisku 3 904
tis.Kč při tržbách 2
32.737
tis.Kč. Společnost má 4
7
zaměstnanců. V podnikatelské činnosti podniku se negativně
projevily nízké ceny
primárního materiálu
(virgin PET)
, které tlačily tržní ceny recyklátu
(r-PET
) dolů a
snižovaly tak marži. V
letošním roce je očekáván
obdobný vývoj.
TOMA rezidenční Prostějov
, s.r.o.
Vlastněné nemovitosti postavené v rámci developerské činnosti podniku byly prodány.
Hodnota
majetku
společnosti
je
1
0.770
tis.Kč,
přičemž majetek
je
tvořen
pohledávk
ami
. Hodnota vlastního kapitálu je
2.075
tis.Kč. Společnost ve sledovaném
období dosáhla výnosů
110
tis.Kč (
prodej
parkovacího stání) a dosáhla
zisku 93
tis.Kč.
Mateřský podnik má závazek vůči této společnosti ve
výši cca 1,
6
mil.Kč (doplatek
kupní ceny za nebytové prostory a přefakturace energií). Společnost nemá
zaměstnance.
Společnost SYNER Morava, a. s. podala dne 11. 3. 2013 u Krajského soudu v Brně
žalobní návrh proti společnosti TOMA rezidenční Prostějov, s. r. o., kterým se domáhá
úhrady částky ve výši 59.646.107,
-
Kč s příslušenstvím. Společnost TOMA rezidenční
Prostějov, s. r. o. popírá oprávněnost nároku vzneseného žalobcem. Dne 25.2.2019
byl vydán mezitímní rozsudek, kterým bylo určeno, že smlouva o dílo je platná.
Žalobcem bylo podáno odvolání. V září 2019 rozhodl Vrchní soud na podkladě
odvolání žalobce, že mezitímní rozsudek se ruší a věc se vrací k projednání na Krajský
soud. Vzhledem k rozsáhlému dokazování s předpokladem nutnosti nechat
vypracovat
znalecké posudky se dá stěží odhadnout, kdy bude ve věci rozhodnuto. Žalobce vzal
svým podáním žalobu zčásti zpět co částky cca
10 929 tis.
Kč s
příslušenstvím. U
Krajského soudu nadále probíhá dokazování ve věci oprávněnosti nároku žalobce.
Vzhledem k
rozsáhlosti případu a doby realizace díla (doby vzniku tvrzeného nároku
žalobce) se neočekává rozhodnutí v
tomto kalendářním roce.
(viz. více informací v příloze konsolidované účetní závěrky).
TOMA rezidenční Kroměříž, s.r.o.
Tato dceřiná společnost se zabývá novým projektem pod názvem Rezidence Čápka.
V současné době je vypracována územní studie a dokumentace pro územní řízení a
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-12-
zábor ZPF (zemědělský půdní fond) a bylo vydáno pravomocné územní rozhodnutí a
na
stavbu
bylo
vydáno
pravomocné
stavební
povolení.
Pozemky
budou
rozparcelovány, zasíťovány a proběhne marketingová podpora tohoto projektu.
Hodnota majetku společnosti je 3
5.949
tis.Kč, přičemž majetek je výhradně tvořen
zásobami –
nedokončená výroba –
pozemky pod budoucími byty. Hodnota vlastního
kapitálu je 24.
566
tis.Kč. Společnost má celkové závazky vůči mateřskému podniku ve
výši 11.349 tis.Kč plynoucí především z Rámcové smlouvy o poskytnutí finančních
prostředků. Společnost dosáhla ztráty
-209
tis.Kč. Společnost nemá zaměstnance.
Společnost se zabývá pouze realizací zmíněného projektu.
TOMA úverová a leasingová, a.s.
Tato dceřiná společnost se v minulosti zabývala poskytováním hypoték na bydlení na
trhu Slovenské republiky.
N
yní již společnost neuzavírá žádné nové smlouvy a zabývá
se správou portfolia. Hodnota majetku společnosti dosáhla částky
69.249
tis.Kč.
Hodnota vlastního kapitálu je
16.417
tis.Kč. Majetek je tvořen dlouhodobými
pohledávkami –
poskytovanými hypotečními půjčkami. Všechny poskytnuté hypotéky
jsou kryty zástavou nemovitosti. Společnost dosáhla ztráty –
3.825
tis.Kč (služby,
osobní náklady
,
odpisy pohledávek, tvorba opravných položek). Společnost má
minim
ální tržby a hlavní příjmy jsou finanční výnosy (úroky z hypoték). Společnost
TOMA úverová a leasingová,a.s. má závazky jen vůči společnosti TOMA, a.s. a to v
celkové výši 5
1.731
tis.Kč plynoucí především z
e
Smlouvy o zápůjčce, Rámcové
smlouvy o financování a z postoupené Smlouvy o úvěru. Závazky jsou řádně spláceny.
Společnost má 2 zaměstnance.
Informace o majetku a hospodářských výsledcích skupiny
V
uplynulé
m roce se hodnota majetku skupiny
zvýšila
(cca o 218
mil.Kč)
. Hodnota
aktiv skupiny je k 31.12.2020 celkem 5.506
mil.Kč
a
hodnota vlastního kapitálu
4.247
mil. Kč. Většinu majetku skupiny tvoří dlouhodobá
aktiva a to v
celkové výši
4.655 mil.
Kč. Nejvýznamnější položkou dlouhodobého hmotného ma
jetku budovy (1.617
mil.Kč),
pozemky (248
mil.Kč)
a zařízení (
377
mil.Kč). Část tohoto majetku je přímo
využívána podniky skupiny, část je pronajímána. Významnou část dlouhodobých aktiv
tvoří
invest
ice do přidružených podniků (
1.064
mil.Kč) a finanční investice (
993
mil.Kč).
Investice do přidružených podniků tvoří majetkové podíly v
podnicích
Almet, a.s.,
ENERGOAQUA, a.s.,
TESLA Karlín, a.s.
, Krailling Oils Development GmBH a G1
Krailling Real Estate GmBH,
Rezidence Novolíšeňská, s.r.o.
jejich
ž
hodnota
meziročně
vzrostla
a to zejména
vlivem
podílu na výsledku hospodaření těchto
společností
(zejména ENERGOAQUA, a.s.
).
Finanční investice tvoří především cenné
papíry (zejména podílové
listy) k
obchodování
a poskytnuté úvěry a půjčky
.
Došlo
jak
ke splacení některých poskytnutých úvěrů tak i
k
poskytnutí nových
úvěrů
. N
a změnu
hodnoty finančních investic mělo
vliv
také
přecenění
realizovatelných finančních aktiv
k
rozvahovému dni
. C
elková hodnota finančních investic se
tak
meziročně mírně
snížila
.
Dlouhodobé pohledávky, které jsou součástí dlouhodobých a
ktiv skupiny
zaznamenaly
meziroční nárůst
a
dosáhly hodnoty
262
mil.Kč.
Hodnota pozemků budov a zařízení meziročně
klesla o cca - 436
mil.Kč
a naopak
hodnota investic do nemovitostí (pronajímané) vzrostla o 421 mil.Kč. Jedná se
především
o důsledek zařazení budovy sloužící k
pronájmu ve vlastnictví spol.
AUTOMEDIA s.r.o. z
nedokončených investic (cca
467
mil.Kč) do nemovitostí. Další
vliv měly jednak nově pořízený dlouhodobý majetek (nemovitostí
a zařízení) a proti
tomu řádné odpisy a prodeje těchto investic (zejména prodej
budov
y k pronájmu
ve
vlastnictví mateřského podniku). U ostatních položek dlouhodobých aktiv nedošlo
k
podstatným
změnám.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-13-
Krátkodobá aktiva skupiny
dosáhla v
roce 2020 hodnoty 851
mil.Kč (
cca 15% aktiv) a
oproti roku 2019 se
zvýšila
o 113
mil.Kč
.
Nejpodstatnější změnou
bylo
zvýšení hodnoty
krátkodobých pohledávek zčásti zapříčiněno i reklasifikací
části dlouhodobých
pohledávek tak jak se blíží jejich splatnost
.
Došlo také
zvýšení hodnoty aktiv určených
k
obchodování (cenné
papíry v
držení spol. ETOMA INVEST s.r.o.).
Naopak se s
nížila
se
hodnota finančních prostředků skupiny.
U
ostatních položek krátkodobých aktiv
nedošlo k podstatným změnám.
C
elkové závazky skupiny se snížily
o cca 73
mil.Kč. Zvýšila
se hodnota
dlouhodobých
úvěrů a půjček (
+44 mil
.Kč),
z
de se projevilo zejména
čerpání bankovních úvěrů
mateřským podnikem.
Vzrostla hodnota
dlouhodobých rezerv
a naopak se
snížila
hodnota
odloženého daňového závazku a mírně
klesly
také
ostatní dlouhodobé
závazky
.
Celkově tak dlouhodobé závazky zaznamenaly nárůst
ve výši
43
mil.Kč
.
K
rátkodobé závazky skupiny
se snížily
o 116
mil.Kč.
Nejvýraznější
pokles byl
v
položkách krátkodobých úvěrů a půjček (
- 98
mil.Kč), kde se jedná o důsledek
splácení
krátkodobých úvěrů
a půjček
čerpaných skupinou
.
Snížila se také hodnota
závazků z
obchodního styku skupiny (
-
53 mil.Kč).
Naopak vzrostla hodn
ota splatné
daně z
příjmu vedené položkách krátkodobých závazků skupiny. Meziročně se zvýšila
hodnota menšinových podílů, zde jedná zejména o vliv nového podniku skupiny
společnosti EUROPACK, a.s., kde skupina drží akciový podíl ve výši 62,5%
Celková hodnota vlastního kapitálu skupiny
vzrostla o 237
mil.Kč a to zejména
v
důsledku nárůstu nerozdělených zisků
(+309
mil.Kč
)
, který byl zčásti kompenzován
snížením
ostatních složek vlastního kapitálu fondů
vlivem
oceňovacích rozdílů
v
důsledku přecenění
(-72
mil.Kč).
Hodnota
odloženého daňového závazku
se
snížila téměř o
9 mil.
Kč
.
Jedná se o
důsledek rozdílného ocenění aktiv a závazků
dle zákona o dani z
příjmů a jejich účetní
hodnotě v
účetní závěrce dle IAS / IFRS. Odložené daňové pohledávky a závazky se
oceňují sazbami daně, které by měly podle předpokladů platit pro období, v
němž bude
realizována pohledávka nebo uhrazen závazek, přičemž se vychází ze sazeb (a
daňové legislativy), které byly k
rozvahovému dni přijaty zákonem.
Čistý
konsolidovaný výsledek hospodaření za rok
2020 je 315 mil.
Kč,
což je ve
srovnání s
rokem 2019
nárůst o
119
mil. Kč.
Největší
vliv na toto
zvýšení
hospodářského výsl
edku m
á
nově zahrnutá společnost EUROPACK, a.s. a nárůst
zisku u společnosti ETOMA INVEST s.r.o., kde se významně projevil
nárůst
finančních
výnosů
.
Hospodaření nově zařazené společnosti EUROPACK, a.s., která vyrábí
plastové obaly na vajíčka, se také významně projevilo v
meziročním zvýšení
provozních nákladů a výnosů. V
loňském roce totiž byla tato společnost součástí
skupiny pouze 21 dnů a do nákladů a výnosů
skupiny tak
byly zahrnuty jen položky za
toto období.
Celkové tržby
vzrostly o 455 mil.
Kč na
1.323
mil.Kč
. V
položkách tržeb se nově objevily
tržby z
prodeje plastových výrobků –
výrobky společnosti EUROPACK, a.s.
v
celkové
výši 677 mil.Kč. Meziročně se podstatně snížily tržby ze zpracování a likvidace
odpadů. Zde se projevila skutečnost, že společnost TOMA RECYCLING, a.s. většinu
své produkce prodává společnosti EUROPACK, a.s. a tyto tržby jsou v
rámci
konsolidačního celku vyloučeny. Tržby z
prodeje energií
zaznamenaly je
mírný nárůst
o 6
mil.Kč
. Vzrostly
tržby
z
pronájmu a to o téměř 23 mil.Kč
, zde se projevily
zejména
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-14-
nové pronájmy zrekonstruované budovy ve vlastnictví
společnosti
AUTOMEDIA, s.r.o..
Snížila se hodnota ostatní
ch
tržeb.
Celkově se výkonová spotřeba meziročně zvýšila a to o
200
mil.Kč
. J
edná se
především
o důsl
e
dek nově zahrnuté společnosti EUROPACK, a.s. a pak také rostoucí
podnikatelské aktivity některých podniků skupiny, což se projevilo také ve zvýšení
tržeb skupiny.
Meziročně vzrostly všechny položky nákladů výkonové spotřeby
a
také
odpisové náklady a osobní
náklady skupiny.
Meziročně významně vzrostly
také
ostatní
provozní výnosy
a to v
souvislosti s prodejem nemovitosti mateřským podnikem.
Naopak m
eziročně významně
klesla hodnota
ostatních provozních nákladů,
zde se
v lo
ňském roce
projevil odpis pohledávek mateřského podniku.
Stejně tak významně
meziročně klesla hodnota změny stavu opravných položek (v
loňském roce se zde
projevilo rozpuštění opravných položek k
odepisovaným pohledávkám).
Nárůst celkových provozních nákladů byl však podstatně nižší
než nárůst dosažených
tržeb.
Pr
ovozní hospodářský výsledek
tak
dosáhl
hodnoty cca 194
mil.Kč a byl
ve
srovnání s
předchozím rokem
vyšší
o cca 101
mil.Kč
.
Ve finančním hospodaření skupina dosáhla
také
lepšího hospodářského výsledku.
F
inanční výnosy
se
meziročně zvýšily
o 66 mil.
Kč (na
148
mil.Kč)
. Jednalo se
především o kladný výsledek z
obchodování s
cennými papíry a jiné finanční výnosy
(zejména z
přecenění CP, kurzové zisky a dividendy). Finanční náklady rovněž
vzrostly
také
a to o 18 mil
.Kč (na
37
mil.Kč).
Na celkovém zisku skupiny se podstatnou
měrou
podíly na hospodářských výsledcích
přidružených podniků ve výši
95
mil.Kč
(
ocenění
ekvivalenční metodou
)
. Jednalo se zejména o
zisk podniku ENERGOAQUA,
a.s.. H
ospodářský výsl
edek skupiny
dosáhl
392
mil.Kč
před zdaněním
(v roce 2019 to
bylo 224
mil.Kč)
a po zdanění pak
337
mil.Kč
(před menšinovým podílem)
.
Daň
z
příjmu skupiny
se meziročně zvýšila
na
výsledných
cca 55
mil.Kč.
V
položkách ostatního souhrn
n
ého výsledku hospodaření se
záporně
projevila změna
reálné hodnoty finančních
aktiv (-7
mil.Kč)
a
podíl na ostatním souhr
n
ném výsledku
hosp
odaření přidružených podniků (
-4
mil.Kč) a
kladně pak přírůstky z
přecenění
majetku (+6 mil.Kč).
Po zohlednění změny odložené daně
v
důsledku těchto
uvedených operací (
+ 1,4
mil.Kč
),
dosáhl ostatní čistý souhrnný výsledek hospodaření
hodnoty -3,2
mil.Kč
. C
elkový
konsolidovaný
hospodářský výsledek
včetně souhrnného
výsledku hospodaření
je 334
mil.Kč
.
Cash flow skupiny v roce 2020 zaznamenalo
snížení
peněžních prostředků ve výši
112
mil.Kč. Při stanovení peněžních toků nepřímou metodou jsou patrné následující
skutečnosti. V
provozním cash flow se kladně projevil zisk a odpisy a po vyloučení
zisků z
investiční a finanční činnosti a vyloučení vlivu rozpuštění OP a odpisu
pohledávek
dos
áhlo provozní cash flow před zohlednění
m
změn pracovního kapitálu
+391
mil.Kč. Ve změnách pracovního kapitálu se kladně
projevilo
snížení zásob (+13
mil.Kč) a změna ostatních pasiv (+ 4 mil.Kč). Naopak záporně se projevilo zvýšení
stavu pohledávek (
-45 mil
.Kč), snížení závazků (
-
57 mil.Kč) a změny ostatních aktiv (
-
9 mil.Kč).
Po zohlednění placených úroků a daně z
příjmu dosáhl čistý provozní cash
flow + 227 mil.
Kč. U investiční činnosti mělo negativní vliv na cash flow
zejména
pořízení dlouhodobého majetku (
- 151 mil
.Kč)
,
nárůst dlouhodobých pohledávek (
-156
mil.Kč) a dále pak
pořízení finančních investic –
poskytnuté úvěry a půjčky (
-29
mil.Kč)
.
Naopak
pozitivní
vliv měly pak zejména
příjmy z
prodeje rea
lizovatelných
finančních
aktiv (+27
mil.Kč)
a hmotného majetku
(+41
mil.Kč)
, dividendy (+28
mil.Kč) a
přijaté
úroky
(+24 mil.
Kč)
.
Celkové cash flow z
investiční činnosti pak dosáhlo
-217 mil
.Kč.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-15-
Ve finanční činnosti se proj
evily
hlavně splátky úvěrů a půjček (
-162
mil.Kč), jež byl
y
zčásti kompenzovány čerpání
m
úvěrů
(+41 mil
.Kč)
. V cash flow
uplynulého roku je
zřejmé, že
kladné
cash flow z
provozní
pokrylo
záporné peněžní
toky
z investiční
činnosti. Záporné cash flow
z
finanční činnosti
však vyústilo v celkové
snížení
peněžních prostředků skupiny o
-112
mil.Kč.
(
viz. více informací k
majetku a hospodářským výsledkům skupiny je uvedeno
v
konsolidované účetní závěrce a její příloze
)
Významné skutečnosti za uplynulé účetní období skupiny
•
V
průběhu roku společnost TOMA úverová a leasingová, a.s. postupně splatila
120
tis.Kč ze svého závazku ze smlouvy o zápůjčce uzavřené společností
TOMA, a.s.
•
V
průběhu roku společnost TOMA úverová a leasingová, a.s. postupně splatila
210.000,-
Eur ze svého závazku ze smlouvy o rámcovém financování uzavřené
se společností
TOMA, a.s.
•
Na konci roku byl
pně splacen závazek z
nákupu vlastních akcií (snížení ZK), jež
má společnost PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s. vůči společnosti TOMA
, a.s.
zápočtem
vůči pohledávkám z
nájmu nemovitostí (nemovitosti ČOV).
•
Dne 18.9.2020
došlo k rozhodnutí jediného akcionáře při výkonu působnosti
valné hromady o výplatě dividendy jedinému akcionáři společnosti TOMA, a.s.
ve výši 20 mil. Kč. Dividenda byla vyplacena
25.9.2020.
•
Společnost PRŮMYSLOVÁ ĆOV, a.s. pronajímá veškerý svůj nemovitý
majetek
společnosti TOMA, a.s., která na něm provozuje čištění odpadních vod.
Nájemné, které je jediným výnosem této společnosti, činí 15,6 mil.Kč ročně.
•
Společnost AUTOMEDIA s.r.o. má načerpán od Oberbank AG investiční úvěr ve
výši cca 215 mil.Kč (rámec je 230 mil.Kč) a dále nebankovní půjčky a úvěry v
celkové výši cca 206 mil.Kč (125 mil.Kč od společnosti S.P.M.B. a.s.). Tyto
prostředky byly použity na rekonstrukci nemovitosti k pronájmu
•
V roce 2020 byla společnosti ETOMA INVEST spol. s r. o. vyplacena dividenda ze
společnosti ENERGOAQUA, a. s. ve výši 15 630 tis. Kč. Společnost má poskytnuté
úvěry a půjčky třetím osobám v celkové výši cca 247 mil. Kč (z toho 29 mil.Kč
přidruženému podniku Rezidence Novolíšeňská, s.r.o.).
•
Společnosti S.P.M.B. a.s. byla vyplacena dividenda ze spol. ENERGOAQUA a.s. ve
výši 12.169 tis. Kč a podíl na zisku od AKB CZECH s.r.o. 108 tis.Kč. Společnost
má poskytnuté úvěry a půjčky třetím osobám v celkové výši cca 215 mil. Kč.
•
Společnost EUROPACK akciová spoločnosť má načerpány kontokorentní a
investiční úvěry přijaté od UniCredit Bank. Nesplacená jistina činila k 31.12.2020
částku cca 58 mil.Kč.
•
Skupina má za ovládající osobou přijaté půjčky ve výši 21,6 mil. Kč.
•
Společnost TOMA RECYCLING, a.s. má načerpán krátkodobý úvěr
přijatý od
UniCredit Bank. Nesplacená jistina činila k 31.12.2020 částku cca 7,6 mil.Kč.
(
viz. další
informace o významných skutečnostech za mateřský podnik
TOMA, a.s., ale
i další podniky skupiny jsou uvedeny
v
individuální výroční zprávě
a zprávě o vztazích
)
Na hospodářských výsledcích a činnosti skupiny se
v roce 2020
neprojevily žádné
další významné změny a skutečnosti, které mohly nebo mohou významně ovlivnit
hodnocení skupiny a cenu jejích akcií.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-16-
Přehled auditorů podniků skupiny (účetní závěrka 20
20)
Spole
č
nost
Auditor
TOMA, a.s.
Finaudit Třinec, s.r.o.
S.P.M.B. a.s.
Finaudit Třinec, s.r.o.
PRŮMYSLOVÁ
Č
OV, a.s.
Finaudit Třinec, s.r.o.
Lepot s.r.o.
Finaudit Třinec, s.r.o.
TOMA úverová a leasingová, a.s.
Finaudit Třinec, s.r.o.
TOMA odpady, s.r.o.
Finaudit Třinec, s.r.o.
Moraviakoncert, s.r.o.
Finaudit Třinec, s.r.o.
TOMA rezidenční Prostějov, a.s.
Finaudit Třinec, s.r.o.
TOMA rezidenční Kroměříž, a.s.
Finaudit Třinec, s.r.o.
MA Investment s.r.o.
Finaudit Třinec, s.r.o.
PROTON, spol. s r.o.
Finaudit Třinec, s.r.o.
Rybá
ř
ství P
ř
erov, a.s.
Ing. Petr Skříšovský
ETOMA INVEST spol. s r.o.
Finaudit Třinec, s.r.o.
ČOV Senica, s.r.o.
Finaudit Třinec, s.r.o.
EnergoSave Leasing, a.s.
Finaudit Třinec, s.r.o.
TOMA RECYCLING a.s
Finaudit Třinec, s.r.o.
ROLLEON a.s.
Finaudit Třinec, s.r.o.
ENERGZET, a.s.
Finaudit Třinec, s.r.o.
AUTOMEDIA s.r.o.
Finaudit Třinec, s.r.o.
TOMA GERMANY, a.s.
Finaudit Třinec, s.r.o.
ČOV servis
s.r.o.
Finaudit Třinec, s.r.o.
AKB Czech, s.r.o.
Finaudit Třinec, s.r.o.
EUROPACK s.r.o.
Ing. Juraj Kello
Celkové náklady na audit skupiny (konsolidačního celku) za účetní období roku 20
20
dosáhly částky
1.089.960,- K
č
bez DPH.
V tomto
členění:
•
ověření účetních závěrek
759.960,-
Kč
•
ověření výročních zpráv
60.000,-
Kč
•
ověření konsolidované účetní závěrky
260.000,-
Kč
•
ověření konsolidované výroční zprávy
10.000,-
Kč
Náklady na audit pouze za mateřský podnik (emitenta) jsou uvedeny
v
individuální
části výroční zprávy.
Informace o významných skutečnostech, které nastaly po rozvahovém dni
Informace jsou uvedeny v
příloze Konsolidované účetní závěrky bod 29. Informace
týkající se událostí po rozvahovém dni ve vztahu k emitentu a jeho
dceřiným podnikům
jsou uvedeny v
individuální části výroční zprávy konkrétně v
příloze individuální účetní
závěrky bod. 29)
Po rozvahovém dni nenastaly žádné
významné skutečnosti, které mohly nebo mohou
významně ovlivňovat hodnocení skupiny, její finanční situace a ceny jejích akcií.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-17-
Důležité faktory, rizika a nejistoty, které ovlivnily finanční situaci, podnikatelskou
činnost a výsledky hospodaření
skupiny jsou uveden
y jednotlivých částech této
konsolidované výroční zprávy
zabývajících se hospodařením skupiny a také v příloze
konsolidované účetní závěrky.
Mimo uvedené skutečnosti neovlivnily finanční situaci,
podnikatelskou činnost nebo výsledky hospodaření skupiny žádné podstatné faktory,
rizika či nejistoty, které by bylo
nutné samostatně komentovat.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-18-
D. KONSOLIDOVANÁ ÚČETNÍ ZÁVĚRKA ZA ROK 2020
TOMA, a.s.
Konsolidovaná účetní závěrka
za rok končící 31. prosincem 2020
(Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví
)
|
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
|
TOMA, a.s.
|
TOMA, a.s.
Konsolidovaný výkaz finanční pozice (rozvaha) za rok končící 31. 12. 2020
(Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví)
|
Rozvaha
|
poznámka
|
31.12.2020
|
31.12.2019
|
|
AKTIVA
|
|
5 505 720
|
5 288 213
|
|
Dlouhodobá aktiva
|
|
4 654 823
|
4 550 699
|
|
Pozemky, budovy a zařízení
|
7
|
1 113 178
|
1 549 530
|
|
Investice do nemovitostí
|
8
|
1 173 948
|
752 949
|
|
Nehmotná aktiva
|
9
|
1 324
|
2 019
|
|
Goodwill
|
|
42 080
|
42 079
|
|
Investice do přidružených podniků
|
10
|
1 063 884
|
1 012 596
|
|
Finanční investice
|
11
|
993 373
|
1 000 813
|
|
Dlouhodobé pohledávky (bez části splatné do 1 roku)
|
12
|
262 066
|
185 834
|
|
Odložená daňová pohledávka
|
6
|
4 970
|
4 879
|
|
Krátkodobá aktiva
|
|
850 897
|
737 514
|
|
Zásoby
|
13
|
123 151
|
135 655
|
|
Pohledávky
|
14
|
392 891
|
268 080
|
|
Daň z příjmu splatná
|
|
3 896
|
3 570
|
|
Peníze a peněžní ekvivalenty
|
15
|
156 930
|
268 811
|
|
Aktiva určena k obchodování
|
16
|
158 625
|
54 616
|
|
Jiná krátkodobá aktiva
|
17
|
15 404
|
6 782
|
| |
|
|
|
|
VLASTNÍ KAPITÁL, MEN.PODÍLY A ZÁVAZKY
|
|
5 505 720
|
5 288 213
|
|
Vlastní kapitál
|
18
|
4 247 325
|
4 009 992
|
|
Základní kapitál
|
|
1 477 266
|
1 477 266
|
|
Nerozdělené zisky
|
|
2 429 789
|
2 120 761
|
|
Ostatní složky vlastního kapitálu
|
|
340 270
|
411 965
|
|
Menšinové podíly
|
|
232 535
|
179 111
|
|
Dlouhodobé závazky
|
|
655 653
|
612 964
|
|
Dlouhodobé závazky (bez části splatné do 1 roku)
|
19
|
5 508
|
9 181
|
|
Dlouhodobé úvěry a půjčky (bez části splatné do 1 roku)
|
20
|
444 291
|
400 087
|
|
Dlouhodobé rezervy
|
21
|
17 553
|
6 777
|
|
Odložený daňový závazek
|
6
|
188 301
|
196 919
|
|
Krátkodobé závazky
|
|
370 207
|
486 146
|
|
Závazky
|
22
|
97 382
|
150 332
|
|
Daň z příjmu splatná
|
|
36 345
|
4 961
|
|
Úvěry a půjčky
|
23
|
229 050
|
327 469
|
|
Jiná krátkodobá pasiva
|
24
|
7 430
|
3 384
|
-19-
-21-
|
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
|
TOMA, a.s.
|
TOMA, a.s.
Konsolidovaný výkaz celkového souhrnného výsledku hospodaření za rok
končící 31. 12. 2020
(Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví)
|
Výsledovka
|
poznámka
|
31.12.2020
|
31.12.2019
|
|
Tržby
|
4
|
1 323 174
|
868 391
|
|
Ostatní provozní výnosy
|
4
|
53 118
|
14 604
|
|
Změna stavu zásob hotových výrobků a nedokončené výroby
|
5
|
23 989
|
909
|
|
Práce prováděné podnikem a aktivované
|
|
733
|
9 097
|
|
Výkonová spotřeba
|
5
|
732 246
|
532 288
|
|
Osobní náklady
|
5
|
251 637
|
155 715
|
|
Odpisy
|
|
142 223
|
91 759
|
|
Změna stavu rezerv a opravných položek v provozní oblasti
|
5
|
-7 905
|
-60 853
|
|
Ostatní provozní náklady
|
5
|
40 849
|
79 549
|
|
Výsledek hospodaření z provozní činnosti
|
|
193 986
|
92 725
|
|
Finanční výnosy
|
4
|
147 687
|
81 891
|
|
Finanční náklady
|
5
|
37 193
|
19 407
|
|
Změna stavu rezerv a opravných položek ve finanční oblasti
|
5
|
7 545
|
-3 619
|
|
Výnosy z přidružených podniků
|
|
95 154
|
65 169
|
|
Výsledek hospodaření před zdaněním
|
|
392 089
|
223 997
|
|
Daň z příjmu
|
6
|
54 628
|
26 820
|
|
Čistý výsledek hospodaření před menšinovým podílem
|
|
337 461
|
197 177
|
|
Menšinový podíl
|
|
22 286
|
935
|
|
Čistý výsledek hospodaření bez MP
|
|
315 175
|
196 242
|
| |
|
|
|
|
Ostatní souhrnný výsledek hospodaření
|
|
|
|
|
Kursové rozdíly z přepočtu zahraničních činností
|
|
0
|
0
|
|
Finanční aktiva určená k prodeji
|
|
-6 734
|
126 760
|
|
Zisky ze zajištění peněžních toků
|
|
0
|
0
|
|
Přírůstky z přecenění majetku
|
|
5 800
|
0
|
|
Výnosy z přidružených podniků
|
|
-3 798
|
13 648
|
|
Daň z příjmu vztahující se k položkám ostatního SVH
|
|
1 437
|
-26 677
|
|
Ostatní čistý souhrnný výsledek hospodaření
|
|
-3 295
|
113 731
|
|
Celkový souhrnný výsledek hospodaření
|
|
334 166
|
310 908
|
|
Menšinový podíl k OSVH
|
|
1
|
6
|
|
Celkový souhrnný výsledek hospodaření bez MP
|
|
311 879
|
309 967
|
| |
|
|
|
|
Zisk na akcii (v Kč)
|
27
|
|
|
|
Základní zisk na akcii
|
|
253,30
|
148,00
|
|
Zředěný zisk na akcii
|
|
253,30
|
148,00
|
| |
|
|
|
Všechny položky ostatního souhrnného výsledku hospodaření mohou mít v budoucnu vliv na výsledek hospodaření podniku.
-20-
|
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
|
TOMA, a.s.
|
TOMA, a.s.
Konsolidovaný výkaz peněžních toků za rok končící 31. 12. 2020
(Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví)
|
Výkaz peněžních toků (v tis. Kč)
|
31.12.2020
|
31.12.2019
|
|
Peněžní tok z provozní činnosti
|
|
|
|
Čistý zisk před zdaněním
|
392 089
|
223 997
|
|
Odpisy
|
142 223
|
91 759
|
|
Zisk/ztráta z prodej dlouhodobého majetku
|
-12 020
|
-18 321
|
|
Finanční náklady
|
-106 536
|
-16 324
|
|
Změna stavu OP, rezerv
|
-360
|
-64 472
|
|
Vliv kurzových zisků / ztrát
|
-5 937
|
-7 676
|
|
Ostatní nepeněžní příjmy a výdaje
|
-18 528
|
-49 854
|
|
Peněžní tok z provozní činnosti před změnami pracovního kapitálu
|
390 931
|
159 109
|
|
Změna stavu pohledávek
|
-44 811
|
-12 986
|
|
Změna stavu zásob
|
12 504
|
-40 362
|
|
Změna stavu závazků
|
-56 623
|
82 181
|
|
Změna stavu ostatních aktiv
|
-8 622
|
91 226
|
|
Změna stavu ostatních pasiv
|
4 046
|
-13
|
|
Peněžní tok z provozní činnosti
|
297 425
|
279 155
|
|
Placené úroky
|
-12 898
|
-7 083
|
|
Placená daň z příjmů
|
-57 823
|
-24 316
|
|
Čistý tok z provozní činnosti
|
226 704
|
247 756
|
|
Pořízení dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku
|
-151 328
|
-524 404
|
|
Pořízení finančních investic
|
-29 449
|
-25 533
|
|
Příjmy z prodeje dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku
|
40 662
|
41 089
|
|
Příjmy z prodeje dlouhodobých finančních aktiv
|
0
|
0
|
|
Příjmy z prodeje realizovatelných finančních aktiv
|
27 072
|
39 580
|
|
Změna stavu dlouhodobých pohledávek
|
-156 232
|
-12 193
|
|
Přijaté úroky
|
24 104
|
23 407
|
|
Přijaté dividendy
|
27 799
|
17 690
|
|
Čistý peněžní tok z investiční činnosti
|
-217 372
|
-440 364
|
|
Příjmy z titulu zvýšení základní kapitálu upsáním akcií
|
0
|
0
|
|
Čerpání úvěrů a půjček
|
40 882
|
383 823
|
|
Splátky úvěrů a půjček
|
-162 095
|
-66 759
|
|
Vyplacené dividendy
|
0
|
0
|
|
Čistý peněžní tok z finanční činnosti
|
-121 213
|
317 064
|
|
Čisté zvýšení/snížení peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů
|
-111 881
|
124 456
|
|
Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty na začátku účetního období
|
268 811
|
144 355
|
|
Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty na konci účetního období
|
156 930
|
268 811
|
-21-
|
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
|
TOMA, a.s.
|
TOMA, a.s.
Konsolidovaný výkaz změn vlastního kapitálu za rok končící 31. 12. 2020
(Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví)
|
Výkaz změn vlastního kapitálu ( v tis. Kč.)
|
Základní kapitál
|
Fondy
|
Nerozdělený zisk
|
Kurzové rozdíly
|
Zajištění peněž. toků
|
Oceňovací rozdíly
|
Celkem
|
Menšinové podíly
|
Vl. Kapitál celkem
|
|
Konečný zůstatek k 31.12.2018
|
1 477 266
|
98 216
|
1 929 841
|
0
|
0
|
225 530
|
3 730 853
|
117 753
|
3 848 606
|
|
Změna v účetních pravidlech
|
|
|
|
|
|
|
0
|
|
0
|
|
Přepočtený zůstatek
|
1 477 266
|
98 216
|
1 929 841
|
0
|
0
|
225 530
|
3 730 853
|
117 753
|
3 848 606
|
|
Zvýšení základního kapitálu
|
|
|
|
|
|
|
0
|
|
0
|
|
Dividendy
|
|
|
|
|
|
|
0
|
|
0
|
|
Celkový souhrnný výsledek hospodaření za rok
|
|
|
196 242
|
|
|
113 725
|
309 967
|
941
|
310 908
|
|
Převody nerozděleného zisku, použití fondů
|
|
-44
|
-2 751
|
|
|
|
-2 795
|
|
-2 795
|
|
Ostatní změny
|
|
-2
|
-2 571
|
|
|
-25 460
|
-28 033
|
60 417
|
32 384
|
|
Konečný zůstatek k 31.12.2019
|
1 477 266
|
98 170
|
2 120 761
|
0
|
0
|
313 795
|
4 009 992
|
179 111
|
4 189 103
|
|
Výkaz změn vlastního kapitálu ( v tis. Kč.)
|
Základní kapitál
|
Fondy
|
Nerozdělený zisk
|
Kurzové rozdíly
|
Zajištění peněž. toků
|
Oceňovací rozdíly
|
Celkem
|
Menšinové podíly
|
Vl. Kapitál celkem
|
|
Konečný zůstatek k 31.12.2019
|
1 477 266
|
98 170
|
2 120 761
|
0
|
0
|
313 795
|
4 009 992
|
179 111
|
4 189 103
|
|
Změna v účetních pravidlech
|
|
|
|
|
|
|
0
|
|
0
|
|
Přepočtený zůstatek
|
1 477 266
|
98 170
|
2 120 761
|
0
|
0
|
313 795
|
4 009 992
|
179 111
|
4 189 103
|
|
Zvýšení základního kapitálu
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
0
|
|
Dividendy
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
0
|
|
Celkový souhrnný výsledek hospodaření za rok
|
0
|
0
|
315 175
|
0
|
0
|
-3 296
|
311 879
|
22 287
|
334 166
|
|
Převody nerozděleného zisku, použití fondů
|
0
|
323
|
-2 597
|
0
|
0
|
0
|
-2 274
|
|
-2 274
|
|
Ostatní změny
|
0
|
-2
|
-3 550
|
0
|
0
|
-68 720
|
-72 272
|
31 137
|
-41 135
|
|
Konečný zůstatek k 31.12.2020
|
1 477 266
|
98 491
|
2 429 789
|
0
|
0
|
241 779
|
4 247 325
|
232 535
|
4 479 860
|
-22-
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-23-
Příloha ke konsolidované účetní závěrce
společnosti TOMA, a.s.
k 31. 12. 2020
(Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví)
1. Základní informace o společnosti
TOMA, a.s. se sídlem tř. Tomáše Bati 1566, 765 02 Otrokovice vznikla dne 29. března
1991 zápisem do Obchodního rejstříku, vedeného Krajským obchodním soudem
v Brně, spisová značka oddíl B, vložka 464. TOMA, a.s. je mateřskou společností
skupiny TOMA (dále jen skupina), jejíž hlavním předmětem činnosti je pronájem
nebytových prostor a bytů, nákup a prodej energetických médií, zpracování a likvidace
odpadů, finanční činnost a činnost finančního pronájmu.
Akcionáři mateřské společnosti k 31. 12. 2020 podílející se více než 20 procenty na
jejím základním kapitálu:
PROSPERITA holding, a.s.
50,43%
Ovládající osobou je Ing. Miroslav Kurka, který vlastní 100% podíl na společnost
PROSPERITA holding, a.s. Společnost TOMA, a.s. je zahrnuta do konsolidované účetní
závěrky této společnosti.
Složení představenstva mateřské společnosti k 31. 12. 2020:
Doc. Ing. Miroslav Ševčík, CSc.
předseda představenstva
Ing. Miroslav Kurka
místopředseda představenstva
Ing. Radek Heger Ph. D.
člen představenstva
Ing. Vladimír Kurka
člen představenstva
PROSPERITA finance, s.r.o.
člen představenstva
Společnost zahrnula do konsolidace všechny své dceřiné podniky, jež jsou podrobněji
popsány v bodu 25.
2. Používané účetní metody, obecné účetní zásady a způsoby oceňování
a)
Základní zásady vedení účetnictví
Konsolidovaná účetní závěrka (dále účetní závěrka) zahrnuje účetní závěrky TOMA,
a.s. a všech jejich dceřiných podniků (dohromady skupina), které byly sestaveny
v souladu s Mezinárodními standardy účetního výkaznictví, ve znění přijatém EU
(International Financial Reporting Standards - IFRS). Účetní závěrka skupiny byla
sestavena na základě ocenění v pořizovacích cenách s výjimkou dluhových finančních
nástrojů, kapitálových finančních aktiv a všech smlouvách o derivátech, které se
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-24-
přeceňují reálnou hodnotou, pokud je možné tuto spolehlivě stanovit.
Účetní závěrka
je sestavena na bázi historického ocenění a na předpokladu pokračujícího podniku,
pokud není stanoveno jinak. Základní účetní pravidla jsou přiblížena dále. Účetní
závěrka je vyjádřena v tisících korun českých (tis. Kč).
Při sestavení účetní závěrky podle IFRS je nutné provádět odhady a stanovovat
předpoklady, které ovlivňují vykázanou výši aktiv a závazků a popisují podmíněná
aktiva a závazky k datu sestavení účetní závěrky a vykazované objemy výnosů a
nákladů během vykazovaného období. Přestože jsou tyto odhady založeny na
nejlepších možných odhadech managementu založených na současně známých
skutečnostech, konečné výsledky se mohou odlišovat od těchto předpokladů.
ba)
Aplikace nových účetních standardů IFRS
Konsolidovaná účetní závěrka byla sestavena za použití stejných účetních zásad,
které byly uplatněny v účetní závěrce k
31.12.2019.
Z hlediska činnosti skupiny nebyly
v roce 2020 přijaty nové nebo novelizované standardy a interpretace schválené EU.
bb) Nové standardy IFRS a interpretace IFRIC, jež dosud nejsou
závazné, resp. nebyly schváleny EU
Skupina v současné době vyhodnocuje potenciální dopady nových a novelizovaných
standardů a interpretací, které budou závazné, resp. budou schváleny EU k 1. 1. 2021
nebo po tomto datu. Z hlediska činnosti skupiny mají největší význam následující
standardy a interpretace:
Novely IFRS 10 a IAS 28 Prodej nebo vklad aktiv mezi investorem a jeho
přidruženým či společným podnikem
Novely řeší existující rozpor mezi požadavky IFRS 10 a IAS 28 týkající se účtování ztráty
kontroly nad dceřinou společností v případě jejího prodeje nebo vkladu do
přidruženého či společného podniku. Hlavním důsledkem novely je, že pokud aktiva,
která jsou předmětem transakce, představují podnik (bez ohledu na to, zda je součástí
dceřiné společnosti, či nikoli), bude se související zisk nebo ztráta vykazovat v plné
výši. Naproti tomu, pokud jsou předmětem transakce aktiva, která nepředstavují
podnik (i když jsou součástí dceřiné společnosti), účetní jednotka zaúčtuje pouze
částečný zisk nebo ztrátu. V prosinci 2015 IASB odložila termín závazné platnosti novel
na neurčito, jeho stanovení bude záviset na výsledku výzkumného projektu
věnovaného metodě ekvivalence. Novely zatím nebyly schváleny Evropskou unií.
Neočekává se, že by tyto novely měly na účetní závěrku skupiny významný vliv.
Novela IAS 1 Sestavování a zveřejňování účetní závěrky: Klasifikace závazků jako
krátkodobé, resp. dlouhodobé
Tato novela je závazná od řádného účetního období začínajícího 1. 1. 2022, účetní
jednotky ji ale mohou uplatnit již před tímto datem. Cílem novely je zajistit
konzistentnější uplatňování ustanovení tohoto standardu tím, že účetní jednotky budou
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-25-
díky ní schopné lépe určit, zda mají závazky s neurčitým termínem vypořádání ve
výkazu o finanční situaci zařadit jako krátkodobé, nebo jako dlouhodobé. Novela bude
mít dopad na vykazování závazků ve výkazu o finanční situaci, nijak ale nemění
stávající požadavky týkající se oceňování aktiv, závazků, příjmů či výdajů, termín jejich
zaúčtování ani informace, které účetní jednotky o těchto položkách uvádějí v účetní
závěrce. Kromě toho zpřesňuje požadavky na klasifikaci závazků, které účetní jednotka
může vypořádat emisí vlastních kapitálových nástrojů.
Tato novela zatím nebyla schválena Evropskou unií. Neočekává se, že by novela měla
na účetní závěrku skupiny významný vliv.
IFRS 17 Pojistné smlouvy
Standard IFRS 17 obsahuje nové požadavky na vykazování a oceňování závazků z
pojistných smluv. Tento standard nahradí aktuálně platný standard IFRS 4. Účinnost
standardu IFRS 17 je stanovena pro účetní období začínající 1. ledna 2021 a
následující.
Skupina nepředpokládá, že některé z výše uvedených standardů, revizí nebo
novel uplatní před termínem jejich závazné platnosti.
c)
Reálná hodnota
Reálná hodnota finančního nástroje představuje hodnotu, za kterou může být aktivum
směněno nebo závazek vypořádán mezi obeznámenými smluvními stranami za
běžných tržních podmínek. Finanční nástroje klasifikované jako finanční nástroje
k obchodování nebo k prodeji jsou oceňovány reálnou hodnotu s použitím kótovaných
tržních cen, jestliže je publikovaná cena kótovaná na aktivním veřejném trhu. U
finančních nástrojů, které nejsou obchodovány na aktivních veřejných trzích nebo
nejsou obchodovány na žádném uznávaném trhu, jsou jejich reálné hodnoty stanoveny
s použitím modelů oceňování kótovaných cen nástrojů s podobnými charakteristikami
nebo diskontovaných peněžních toků. Tyto metody odhadu reálné hodnoty jsou značně
ovlivněny předpoklady používanými skupinou včetně diskontní sazby a odhadu
budoucích peněžních toků. Proto prezentované reálné hodnoty nemusejí být při
okamžitém vypořádání finančního nástroje realizovány.
d)
Zaúčtování a odúčtování finančních nástrojů
Finanční aktiva a závazky jsou zachyceny v rozvaze, vstoupí-li skupina do smluvního
vztahu týkajícího se finančního nástroje, s výjimkou nákupů a prodejů finančních aktiv
s obvyklým termínem dodání (viz. dále). Finanční aktivum je odúčtováno z rozvahy,
když skupina ztratí kontrolu nad smluvními právy, které se vztahují k tomuto aktivu
(nebo k části tohoto aktiva). Finanční závazek je odúčtován z rozvahy, když je
povinnost uvedená ve smlouvě splněna, zrušena nebo skončí její platnost.
Nákup nebo prodej finančního aktiva s obvyklým termínem dodání je transakce
provedená v časovém rámci obecně stanoveném směrnicí nebo konvencí konkrétního
trhu. U všech kategorií finančních aktiv skupina vykazuje nákupy a prodeje s obvyklým
termínem dodání k datu vypořádání. Při použití data vypořádání je finanční aktivum
v rozvaze zaúčtováno nebo odúčtováno ke dni, kdy je fyzicky převedeno na podnik
nebo z podniku („datum vypořádání“). Datum, ke kterému skupina vstupuje do
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-26-
smluvního vztahu v rámci nákupu finančního aktiva nebo datum, ke kterému skupina
ztrácí kontrolu nad smluvními právy na základě prodeje tohoto aktiva, se obecně
nazývá „datum uskutečnění obchodu“. Pro finanční aktiva určená k obchodování a
k prodeji se pohyby reálné hodnoty mezi „datem uskutečnění obchodu“ a „datem
vypořádání“ v souvislosti s nákupy a prodeji vykazují v Čistém zisku z obchodování a
Kumulovaných ziscích / ztrátách nevykázaných ve výkazu zisku a ztráty. Ke dni
vypořádání je výsledné finanční aktivum nebo závazek vykázán v rozvaze v reálné
hodnotě poskytnutého nebo přijatého protiplnění.
Realizovatelná finanční aktiva jsou nederivátová finanční aktiva, která jsou buď
označena jako realizovatelná, nebo nejsou klasifikována jako a) úvěry a pohledávky,
b) investice držené do splatnosti nebo c) finanční aktiva v reálné hodnotě vykázané do
zisku nebo ztráty.
Skupina vlastní také investice do nekotovaných akcií, které nejsou obchodovány na
aktivním trhu, ale jsou také klasifikovány jako realizovatelná finanční aktiva a
vykazována v reálné hodnotě ke konci každého účetního období.
Změny zůstatkové hodnoty realizovatelných finančních aktiv se vykazují v ostatním
úplném výsledku a jsou kumulovány ve fondu z přecenění investic. V případě prodeje
investic nebo snížení jejich hodnoty se zisk nebo ztráta kumulované v minulém období
ve fondu z přecenění investic reklasifikují do hospodářského výsledku. Dividendy z
realizovatelných kapitálových nástrojů se účtují do hospodářského výsledku, když
skupina získá právo obdržet dividendy.
Reálná hodnota finančních investic, které jsou veřejně obchodovány na aktivním trhu,
je založena na jejich kotované tržní ceně. U těch finančních investic, pro které není
kotovaná tržní cena k dispozici, Skupina posuzovala použití oceňovacího modelu. Z
důvodu velkého rozpětí reálných hodnot a množství použitých odhadů, bylo
rozhodnuto, že u nekotovaných finančních investic bude použito jejich účetní ocenění
jako reálná hodnota.
Reálná hodnota realizovatelných peněžních aktiv denominovaných v cizí měně se
určuje v dané cizí měně a přepočítává se za použití spotového kurzu ke konci účetního
období. Kurzové zisky a ztráty, které jsou vykázány v hospodářském výsledku, se určují
na základě zůstatkové hodnoty peněžních aktiv. Ostatní kurzové zisky a ztráty se
vykazují v ostatním úplném výsledku.
Realizovatelné investice do kapitálových nástrojů, které nemají kotovanou tržní cenu
na aktivním trhu a jejichž reálná hodnota nemůže být spolehlivě určena, a deriváty,
které souvisejí s takovými nekotovanými kapitálovými nástroji a musejí být vypořádány
dodáním těchto nástrojů, se oceňují pořizovací cenou sníženou o všechny
identifikované ztráty ze snížení hodnoty ke konci každého účetního období.
Struktura finančních nástrojů podle způsobu stanovení reálné hodnoty:
Skupina používá a zveřejňuje finanční nástroje v následující struktuře podle způsobu
stanovení reálné hodnoty:
Úroveň 1: ocenění reálnou hodnotou za použití tržních cen identických aktiv a závazků
kotovaných na aktivních trzích
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-27-
Úroveň 2: ocenění reálnou hodnotou za použití metod, u kterých jsou významná
vstupní data přímo či nepřímo odvozená z informací pozorovatelných na aktivních trzích
Úroveň 3: ocenění reálnou hodnotou za použití metod, u kterých nejsou významná
vstupní data odvozená z informací pozorovatelných na aktivních trzích.
e)
Cizí měny
Účetní závěrka je prezentována v korunách českých (Kč), které jsou funkční a
prezentační měnou společnosti. Transakce v cizích měnách jsou přepočteny do
příslušné funkční měny v kurzu platném ke dni transakce. Kurzové rozdíly vzniklé z
vypořádání takovýchto transakcí a v důsledku přepočtů aktiv a pasiv peněžního
charakteru v cizích měnách jsou zaúčtovány do výsledku hospodaření s výjimkou
případů, kdy kurzové rozdíly vznikají v souvislosti se závazkem, který je klasifikován
jako efektivní zajištění peněžních toků. Takové kurzové rozdíly jsou vykázány přímo ve
vlastním kapitálu. Kurzové rozdíly z dluhových cenných papírů a ostatních finančních
aktiv peněžního charakteru přepočtených na reálnou hodnotu jsou účtovány jako
kurzové zisky a ztráty. Kurzové rozdíly z nepeněžních položek, jako jsou majetkové
cenné papíry určené k obchodování, jsou zahrnuty v ziscích a ztrátách z přecenění.
Kurzové rozdíly z majetkových cenných papírů klasifikovaných jako realizovatelná
finanční aktiva jsou obsaženy ve vlastním kapitálu
f)
Pozemky, budovy a zařízení
Pozemky, budovy a zařízení (dále jen hmotný majetek) se oceňují pořizovací cenou
nebo vlastními náklady sníženými o oprávky a případný pokles hodnoty. Vlastní
náklady, jimiž se oceňuje majetek vyrobený ve skupině zahrnující materiálové náklady,
přímé mzdové náklady a příslušnou část výrobních režijních nákladů.
Výměny nebo zhodnocení, které prodlouží dobu použitelnosti majetku nebo významně
zlepší jeho stav, se zahrnují do jeho pořizovací ceny. Náklady na údržbu a opravy se
účtují do nákladů období, v němž byly vynaloženy.
Odpisy jsou vypočteny rovnoměrnou metodou, vyjma pozemků, které se neodpisují,
na základě předpokládané doby použitelnosti majetku, která je stanovena takto :
Hmotný majetek
počet let
Budovy
30-50
Stroje, přístroje a zařízení
4-20
Dopravní prostředky
4-10
Inventář
2-12
Při likvidaci nebo vyřazení majetku se jeho pořizovací cena a oprávky vyloučí
z účetnictví. Čistý zisk nebo ztráta se zahrne do ostatních provozních výnosů nebo do
ostatních provozních nákladů.
Účetní hodnota majetku se prověřuje z hlediska možného snížení v případě, že události
nebo změna skutečností naznačují, že účetní hodnota majetku je vyšší než jeho
realizovatelná hodnota. Pokud existují skutečnosti svědčící o tom, že došlo ke snížení
hodnoty majetku, a jakmile účetní hodnota majetku převýší jeho odhadovanou
realizovatelnou hodnotu, sníží se účetní hodnota majetku nebo penězotvorné
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-28-
majetkové jednotky na realizovatelnou hodnotu. Realizovatelná hodnota majetku se
rovná jeho čisté prodejní ceně nebo hodnotě z užívání, podle toho, která z obou hodnot
je vyšší. Při stanovení hodnoty z užívání se očekávané peněžní toky diskontují na
současnou hodnotu sazbou před zdaněním, která odráží aktuální tržní hodnocení
časové hodnoty peněz a rizika specifická pro daný majetek. V případě majetku, který
nevytváří do značné míry nezávislé peněžní prostředky, se realizovatelná hodnota
stanoví pro penězotvornou majetkovou jednotku, do které daný majetek náleží.
Případné ztráty ze snížení hodnoty majetku se vykazují ve výkazu zisku a ztráty.
Majetek, který je pořízen v ocenění do 40 tis. Kč, považuje skupina za nevýznamný a
při pořízení je účtován přímo do spotřeby resp. nákladů ovlivňující hospodaření
skupiny. Tento majetek je veden v operativní evidenci a jeho hodnota je v pořizovací
ceně uvedena v bodu 29.
g)
Investice do nemovitostí
Investice do nemovitostí je nemovitost (pozemek nebo budova) držená za účelem
příjmu z nájemného nebo kapitálového zhodnocení.
Pro účetní pravidla skupina
používá obecná účetní pravidla uvedená v bodu f) Pozemky, budovy a zařízení, přičemž
při ocenění navazující na výchozí uznání skupina používá model pořizovací ceny.
Převody nemovitostí z a na investice do nemovitostí jsou provedeny jen tehdy, pokud
došlo k prokázané změně v užívání. Zisky nebo ztráty vzniklé z odstavení nebo vyřazení
investice do nemovitostí se určí jako rozdíl mezi hodnotu vedenou v účetnictví a čistým
výtěžkem z vyřazení a vykáže se jako provozní výnos nebo provozní náklad ve výkazu
zisku a ztráty.
h)
Nehmotná aktiva
Nehmotná aktiva se oceňují pořizovací cenou.
Účetní hodnota nehmotných aktiv se
prověřuje z hlediska možného snížení v případě, že události nebo změna skutečností
naznačují, že jejich účetní hodnota je vyšší než jejich realizovatelná hodnota.
Nehmotná aktiva zahrnují zejména software, patenty, licence a jiná ocenitelná práva
a odpisují se rovnoměrně po předpokládanou dobu použitelnosti. Nehmotná aktiva
zřízena na dobu neurčitou se každoročně testují na znehodnocení.
Nehmotná aktiva, která jsou pořízena v ocenění do 60 tis. Kč, považuje podnik za
nevýznamná a při pořízení jsou účtována přímo do spotřeby resp. nákladů ovlivňující
hospodaření podniku. Tato nehmotná aktiva jsou vedena v operativní evidenci a její
hodnota je v pořizovací ceně uvedena v bodu 30.
i) Výdaje na výzkum a vývoj
Výdaje na výzkum a vývoj se účtují přímo do nákladů v období, v němž byly
vynaloženy. Výdaje na vývoj, které byly vynaloženy v souvislosti s konkrétním
projektem, se převádějí (jako aktivum) do dalších let v případě, že jejich budoucí
návratnost lze považovat za téměř jistou. Výdaje, které byly aktivovány, se odpisují po
dobu, po kterou podnik bude podle předpokladu inkasovat tržby z prodeje výsledku
konkrétního projektu.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-29-
Vývojové náklady jsou obvykle účtovány přímo do nákladů v období, v němž byly
vynaloženy, neboť kritéria pro jejich aktivaci jsou splněna až v posledním stádiu
projektů a jejich případná kapitalizace je nevýznamná.
j) Zásoby
Zásoby jsou oceněny pořizovací cenou nebo realizovatelnou hodnotou, je-li nižší. Při
stanovení nákladů při spotřebě nebo prodeji zásob se používá metoda „vážený
aritmetický průměr“.
Když jsou zásoby prodány, je jejich účetní hodnota uznána jako
náklad ovlivňující zisk, a to v období, v němž jsou uznány související výnosy.
Snížení hodnoty na čistou realizovatelnou hodnotu a odpis všech ztrát jsou uznány jako
náklady ovlivňující zisk v období, kdy se snížení ocenění nebo ztráta projeví. Veškerá
snížení opravných položek, vznikající na základě zvýšení čisté realizovatelné hodnoty,
jsou uznána jako snížení nákladů ovlivňující zisk, a to v období, v němž k tomuto
snížení dojde.
Zásoby, které tvoří část jiného aktiva (např. jako součást pozemků, budov a zařízení),
nebo které lze přiřadit k jinému aktivu (náhradní díly), se odepisují do nákladů během
doby životnosti tohoto aktiva.
k) Pohledávky z finančního leasingu
Pohledávky z finančního leasingu jsou vykazovány v celkové hodnotě nesplacených
leasingových splátek zvýšených o očekávanou zbytkovou hodnotu pronajímaného
majetku, snížených o výnosy příštích období a opravné položky. Výnosy příštích období
jsou rozpouštěny po dobu trvání leasingu metodou čisté investice. Úrokový výnos je
vykazován za použití metody efektivní úrokové míry na základě zpětně získatelné
hodnoty. Opravné položky k pohledávkám z finančního leasingu jsou účtovány ve výši
50% z nesplacené výše pohledávky po splatnosti více jak 45 dnů a ve výši 100%
z nesplacené výše pohledávky, po splatnosti více jak 90 dnů.
l) Závazky z finančního leasingu
Finanční leasing, tj. leasing převádějící na skupinu v podstatě všechna rizika i užitky
spojené s vlastnictvím najatého majetku, vykazuje skupina ve svém majetku k datu
zahájení leasingu v ocenění reálnou hodnotou najatého majetku nebo současnou
hodnotu minimálních leasingových splátek, je-li nižší. Leasingové splátky se rozvrhnou
mezi finanční náklady a snížení leasingového závazku tak, aby byla u zbývajícího
zůstatku závazku dosažena konstantní úroková míra. Finanční výdaje se účtují přímo
do nákladů.
Najatý majetek zařazený do majetku skupiny se odpisuje po předpokládanou dobu své
použitelnosti. Leasing, u něhož si pronajímatel ponechává v podstatě všechna rizika i
užitky spojené s vlastnictvím majetku, je klasifikován jako operativní leasing. Splátky
operativního leasingu se vykazují ve výkazu zisku a ztráty jako náklad účtovaný
rovnoměrně po dobu trvání nájmu.
m) Peníze a peněžní ekvivalenty
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-30-
Peníze a peněžní ekvivalenty zahrnují peníze na bankovních účtech a v hotovosti a
ceniny nahrazující peníze.
n) Úvěry a půjčky
Úvěry a půjčky se při prvotním zaúčtování oceňují pořizovací cenou, která se rovná
reálné hodnotě přijatého plnění snížené o náklady spojené s poskytnutím úvěru nebo
půjčky.
Úročené úvěry a půjčky se následně přeceňují zůstatkovou hodnotou, a to s použitím
metody efektivní úrokové sazby. Zůstatková hodnota zahrnuje veškeré náklady na
poskytnutí úvěru nebo půjčky a diskont nebo prémii při jejich poskytnutí.
Finanční náklady jsou běžně účtovány do nákladů období, v němž byly vynaloženy.
Zahrnují nákladové úroky a další náklady, které skupina v souvislosti s úvěry a půjčky
vznikly včetně případného odpisů diskontu, prémie nebo nákladů na poskytnutí úvěru
a půjčky.
Finanční nástroje
V prezentovaném účetním období byly implementovány nové požadavky standardu
IFRS 9 na vykazování a oceňování finančních nástrojů. Dle těchto kritérií účetní
jednotka (resp. skupina) člení finanční nástroje do dvou kategorií:
§ finanční nástroje oceňované v reálné hodnotě (s dopadem do hospodářského
výsledku nebo do ostatního úplného výsledku hospodaření),
§ finanční nástroje oceňované v amortizovaných nákladech.
Účetní jednotka na konci prezentovaného účetního období držela pouze dluhové
finanční nástroje podléhající regulaci IFRS 9 a kapitálová finanční aktiva. Klasifikace
dluhových finančních nástrojů je závislá na obchodním modelu uplatňovaném pro
posuzované finanční nástroje, zejména se posuzuje splnění tzv. SPPI testu (test inkasa
výlučně jistiny a úroků) a úmysl budoucího nakládání s finančním nástrojem (držba do
splatnosti vs. prodej).
Na základě analýzy všech finančních nástrojů, které účetní jednotka (resp. skupina)
drží, dospělo vedení k závěru, že všechny dluhové finanční nástroje regulované
standardem IFRS 9 splňují kritéria SPPI testu a jsou držena s úmyslem držet je do
splatnosti. Na základě toho byly všechny finanční nástroje klasifikovány do portfolia
(kategorie) finančních nástrojů oceňovaných v amortizovaných nákladech.
Finanční aktiva a finanční závazky jsou uznány v rozvaze Společnosti v okamžiku, kdy
se Společnosti stane účastníkem smluvních podmínek finančního nástroje. Při prvním
vykázání jsou finanční aktiva oceněna v reálných hodnotách navýšených o související
transakční náklady.
Nová klasifikace finančních nástrojů (kategorie finančních nástrojů oceňovaných v
amortizovaných nákladech) je co do ocenění a vykázání obdobná původně užívané
kategorii standardu IAS 39 „Půjčky a pohledávky
Snížení hodnoty dluhových finančních aktiv
Finanční aktiva jsou ke každému rozvahovému dni testovány na případné snížení
hodnoty. Ke snížení jejich hodnoty dochází v souladu s požadavky tzv. 3-stage modelu
popsaného standardem IFRS 9, tzn. s výjimkou krátkodobých pohledávek z
obchodního styku je vykázáno snížení hodnoty v částce očekávané ztráty peněžních
toků v období bezprostředně následujících
12 měsíců (tj. stage 1). Dojde-li k
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-31-
významnému zvýšení rizika dobytnosti finančního aktiva, dochází k vykázání snížení
hodnoty v částce odpovídající očekávané ztrátě peněžních toků za celé období
„životnosti“ finančního aktiva, tedy do doby splatnosti (tzv. stage 2). Pro krátkodobé
pohledávky z obchodního styku je aplikováno zjednodušení umožněné standardem
IFRS 9, kdy je vždy vykázáno snížení hodnoty v částce odpovídající očekávané ztráty
peněžních toků v období celé životnosti finančního aktiva (tj. do splatnosti). Dojde-li k
potvrzení selhání dlužníka, je vykázáno snížení hodnoty finančního aktiva v částce
očekávané ztráty peněžních toků za celé období do splatnosti finančního nástroje a
tento nástroj již není nadále úročen (tzv. stage 3).
Snížení hodnoty dluhových finančních aktiv je zachyceno prostřednictvím účtu
opravných položek. Pokud dojde k identifikaci určité pohledávky jako nedobytné, je její
účetní hodnota plně odepsána proti vytvořené hodnotě opravných položek. Změny v
účetní hodnotě opravných položek jsou uznány ve výsledku hospodaření.
Pokud je v následném období identifikováno snížení částky dříve vykázané ztráty ze
snížení hodnoty a toto snížení lze objektivně přiřadit události vzniklé po uznání ztráty
ze snížení hodnoty, je původně zachycená ztráta ze snížení hodnoty zrušena s
dopadem na výsledek hospodaření. Ztrátu ze snížení hodnoty lze přitom zrušit
maximálně v rozsahu, který nezpůsobí nárůst účetní hodnoty finančního aktiva k datu
zrušení ztráty nad zůstatkovou hodnotu, která by byla prezentována, pokud by nebyla
uznána ztráta ze snížení hodnoty.
o) Rezervy
O rezervách se účtuje tehdy, jestliže je stávající závazek skupiny (smluvní nebo
mimosmluvní)
důsledkem
skutečnosti,
k níž
došlo
v minulosti,
a
jestliže
je
pravděpodobné, že skupina bude nucena ke splnění tohoto závazku čerpat zdroje, z níž
jí plyne ekonomický přínos, a pokud je možné spolehlivě odhadnout výši tohoto
závazku. Jestliže skupina očekává, že v budoucnu dojde k náhradě škody, ke které byla
vytvořena rezerva, např. na základě pojistného plnění, zaúčtuje se rozvaze aktivum
v odpovídající výši, avšak pouze v případě, že náhrada je vysoce pravděpodobná.
V případech, kdy je významným faktorem časové hodnota peněz, se výše rezervy
stanoví metodou diskontování očekávaných budoucích peněžních toků sazbou před
zdaněním, která odráží aktuální tržní hodnocení časové hodnoty peněz, případně též
rizika specifická pro daný závazek. Pokud je použito diskontování, nárůst výše rezervy
v průběhu doby se vykazuje jako nákladový úrok.
p) Podmíněné závazky a podmíněná aktiva
Podmíněné závazky nejsou v účetních výkazech uvedeny. Zveřejní se o nich pouze
informace v příloze k účetní závěrce, avšak jen v případě, že je pravděpodobné, že
v souvislosti s nimi může dojít v dohledné budoucnosti k čerpání zdrojů v podniku.
Podmíněná aktiva nejsou v účetních výkazech uvedena. Zveřejní se o nich pouze
informace v příloze k účetní závěrce, avšak jen v případě, že je pravděpodobné, že
v souvislosti s nimi poplyne do skupiny ekonomický přínos.
q) Snížení hodnoty majetku
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-32-
Vždy k rozvahovému dni se prověřuje, zda účetní hodnota majetku nepřevyšuje jeho
realizovatelnou hodnotu. Realizovatelná hodnota majetku se rovná jeho čisté prodejní
ceně nebo hodnotě z užívání, podle toho, která z obou hodnot je vyšší. Jakmile účetní
hodnota majetku převýší jeho odhadovanou realizovatelnou hodnotu, sníží se účetní
hodnota majetku na realizovatelnou hodnotu.
r) Náklady a výnosy
Výnosy jsou zvýšením ekonomického prospěchu, k němuž došlo za účetní období. O
výnosech se účtuje v rozsahu, v jakém je pravděpodobné, že skupině poplyne
z transakce budoucí ekonomický přínos, pokud významná rizika i užitky spojené
s vlastnictvím byla převedena na kupujícího a je možné výnosy spolehlivě vyčíslit.
Uznání výnosů
Výnosy jsou oceňovány v reálné hodnotě obdržené nebo nárokované protihodnoty a
představují částky nárokované za zboží, výroby a služby poskytnuté v běžné
podnikatelské činnosti. Výnosy jsou sníženy o odhadované slevy, daň z přidané
hodnoty a jiné s tržbami související daně.
Výnosy z přijatých podílů na zisku
Výnosy z přijatých podílů na zisku jsou vykázány v období vzniku nároku Společnosti
na výplatu podílu na zisku.
Účetní jednotka se při vykázání výnosů řídí pravidly tzv. 5-step model obsaženém ve
standardu IFRS 15. Při oceňování a vykazování výnosů aplikuje zjednodušení dle
standardu IFRS 15 na pohledávky vzniklé z vykázání výnosů o splatnosti kratší 12
měsíců – z ocenění výnosů z takových kontraktů není vyjmuta finanční komponenta.
Dále náklady na získání zakázky nejsou vykazovány a amortizovány samostatně, je-li
zakázka krátkodobá
Náklady jsou snížením ekonomického prospěchu, k němuž došlo za účetní období.
s) Daň z příjmů
Daň z příjmů má dvě složky: splatnou daň a odloženou daň. Splatná daň z příjmů
představuje částku, která má být zaplacena nebo refundována v rámci daně z příjmů
za příslušné období. Odložené daňové pohledávky a závazky vznikají vzhledem
k rozdílnému ocenění aktiv a závazků dle zákona o dani z příjmů a jejich účetní hodnotě
v účetní závěrce. Změna odložené daňové pohledávky nebo závazku oproti minulému
účetnímu období se ve výkazu zisku a ztráty zachycuje jako odložený daňový náklad
nebo výnos.
Všechny odložené daňové pohledávky jsou zachyceny ve výši, kterou bude
pravděpodobně
možné
realizovat
proti
očekávaným
zdanitelným
ziskům
v budoucnosti. Odložené daňové pohledávky a závazky nejsou vzájemně započítávány,
nestanoví-li IAS/IFRS jinak.
Odložené daňové pohledávky a závazky se oceňují sazbami daně, které by měly podle
předpokladů platit pro období, v němž bude realizována pohledávka nebo uhrazen
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-33-
závazek, přičemž se vychází ze sazeb (a daňové legislativy), které byly k rozvahovému
dni přijaty zákonem.
t) Zaměstnanecké výhody
Skupina neprovozuje žádný soukromý penzijní plán ani plán požitků po skončení
pracovního poměru, a proto nemá žádný smluvní ani mimosmluvní závazek platit do
fondů tohoto typu příspěvky.
Skupina vybraným zaměstnancům poskytuje především příspěvek na penzijní a životní
připojištění.
u) Zisk na akcii
Základní zisk na akcii se vypočítá na základě váženého průměru počtu akcií v oběhu
během daného období, z nichž jsou vyloučeny akcie, které skupina drží jako vlastní.
Plně zředěný zisk na akcii se vypočítá na základě váženého průměru počtu akcií
v oběhu (stanoveného shodně jako v případě základního zisku na akcii) upraveného o
vliv předpokládané emise všech potenciálních ředících cenných papírů.
v) Informace o segmentech
Skupina v účetní závěrce neuvádí informace podle územních segmentů, protože
skupina působí převážně na tuzemském území.
Informace o oborových segmentech uvádí skupina podle jednotlivých výrobků nebo
služeb, nebo skupiny příbuzných výrobků či služeb a zároveň čelí rizikům a dosahuje
výnosnosti, které jsou odlišné od rizik výnosnosti jiných oborů činnosti.
Výnosy a náklady segmentu jsou takové výnosy a náklady vykazované ve výsledovce,
které jsou přímo přiřaditelné danému segmentu, a relevantní část výnosů a nákladů,
které jsou k tomuto segmentu přiřaditelné na racionálním základě. Jedná se o výnosy
a náklady související s prodejem externím odběratelům a transakcemi s jinými
segmenty v podniku. Výsledek segmentu je rozdíl mezi výnosy a náklady daného
segmentu.
Aktiva segmentu představují provozní aktiva skupiny, která jsou využívána daným
segmentem k provozní činnosti a jsou k segmentu buď přímo, nebo nepřímo na
racionálním základě, přiřaditelná. Aktiva segmentu jsou vymezena po odečtení
příslušných korekci, jako jsou například opravné položky k pohledávkám. Aktiva, která
jsou současně používána více segmenty, jsou k těmto segmentům přiřazena pouze
v případě, kdy jsou náklady nebo výnosy související s těmito aktivy rovněž přiřazena
k těmto segmentům.
w) Státní dotace
Státní dotace představují podporu státu ve formě převodu prostředků podniku
výměnou za minulé nebo budoucí splnění určitých podmínek týkajících se provozních
činností podniku. Státní dotace jsou vykázány pouze za předpokladu, že podnik bude
plnit s nimi spojené podmínky, a že dotace budou přijaty. Státní dotace vztahující se
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-34-
k aktivům se vykazují v rozvaze odečtením dotace z účetní hodnoty aktiva. Státní
dotace vztahující se k nákladům se uvádějí ve výsledovce jako zvýšení „ostatních
provozních výnosů“.
3. Informace o segmentech
Skupina vykazuje informace o segmentech podle hlavních ekonomických činností.
Územní segmenty u skupiny nejsou významné.
Definice segmentů podle ekonomických činností:
Pronájem majetku: představuje především pronájem majetku situovaným v areálech
podniků TOMA, a.s. a S.P.M.B. a.s., pronájem chovných rybníků podniku Rybářství
Přerov, a.s. a dále pronájem bytových jednotek v bytovém domě na ulici Kvítková a
nebytových prostor v lokalitě centru Zlína, pronájem bytů v Hulíně
a pronájem
prodejních prostor obchodní pasáže Zlín-Louky.
Prodej energií: představuje činnost nákupu a prodeje energetických médií tj. elektrická
energie,
užitková a pitná voda odběratelům působících v průmyslovém areálu podniku
TOMA, a.s. a nákup a prodej el. energie v areálu ZETOR v Brně podnikem ENERGZET,
a.s..
Zpracování a likvidace odpadů: činnost je realizována prostřednictvím provozování
čistírny odpadních vod umístěné v lokalitě areálu dceřiného podniku PRŮMYSLOVÁ
ČOV, a.s. Otrokovice. Technologické zařízení vlastní podnik, přičemž nemovitý majetek
je pronajímán uvedenou dceřinou společností v ceně obvyklé. Prostřednictvím
společnosti
TOMA
odpady,
s.r.o.
tento
segment
dále
zahrnuje
zpracování
nebezpečných odpadů. Prostřednictví společnosti TOMA RECYCLING, a.s. tento
segment zahrnuje recyklaci plastů (recyklace a regranulace PET lahví).
Finanční činnost: zahrnuje nákup a prodej cenných papírů či finančních investic. Na
finanční činnosti se podílí významným způsobem především společnosti ETOMA
INVEST, spol. s r.o., PROTON spol. s r.o. a TOMA úverová a leasingová, a.s. Součástí
této činnosti jsou také finanční služby zahrnující rovněž
finanční leasing s obvyklou
dobou nájmu 60 měsíců (shodně s dobou daňového odpisování příslušného předmětu
leasingu). Dále jsou poskytovány obchodní úvěry a další formy financování jak třetím
subjektům tak dceřiným a přidruženým podnikům. Na poskytování těchto finančních
služeb se nejvíce podílí společnost TOMA, a.s., S.P.M.B. a.s. a EnergoSave Leasing,
a.s.
Výroba obalů: od roku 2020 nahradil již nevýznamný segment developerské činnosti,
představuje výrobu a prodej plastových obalů provozující firmou EUROPACK a.s (obaly
na vajíčka).
Ostatní: zahrnují méně významné ekonomické činnosti skupiny, jako jsou stavební
činnost, developerská činnost a činnosti poskytované v souvislosti s pronájmem
v areálu podniku TOMA, a.s., jako jsou vybírání poplatků za vjezd motorových vozidel
do průmyslového areálu. Součástí tohoto segmentu jsou rovněž vnitropodnikové
výkony správních oddělení skupiny.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-35-
Informační systémy skupiny nejsou nastaveny tak, aby rozdělily závazky do segmentů,
a proto hodnoty nejsou uvedeny.
Informace o oborových segmentech k 31. 12. 2020
VÝNOSY
Pronájem
Prodej
Zpr. a likv.
Finanční
Výroba
Ostatní
Správa
Celkem
majetku
energií
odpadů
činnost
obalů
činnosti
Vyloučení
Externí výnosy
146 987
216 522
253 198
108 589
691 464
94 001
13 218
1 523 979
Mezisegmentové výnosy
6 938
27 242
39 399
0
0
0
-73 579
0
Výnosy celkem
153 925
243 764
292 597
108 589
691 464
94 001
-60 361
1 523 979
VÝSLEDEK
Výsledek segmentu
63 809
41 374
16 234
89 909
63 852
17 912
3 845
296 935
Nerozdělené výnosy
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
0
Nerozdělené náklady
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
0
Výnos z přidr.podniků
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
95 154
Daň ze zisku
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
54 628
Čistý zisk před men.pod.
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
337 461
DALŠÍ INFORMACE
Nezařaz.
Aktiva segmentu
1 421 887
390 467
575 572
2 101 687
334 494
681 613
0
5 505 720
Odpisy segmentu
40 844
16 100
48 236
309
32 358
4 376
0
142 223
Ostatní nepeněžní
náklady
0
0
0
0
0
0
0
0
Informace o oborových segmentech k 31. 12. 2019
VÝNOSY
Pronájem
Prodej
Zpr. a
likv.
Finanční
Develop.
Ostatní
Vyloučení
Celkem
majetku
energií
odpadů
činnost
činnost
činnosti
Externí výnosy
128 900
208 546
490 079
67 457
4 455
65 449
0
964 886
Mezisegmentové výnosy
6 644
25 618
45 159
0
0
2 475
-79 896
0
Výnosy celkem
135 544
234 164
535 238
67 457
4 455
67 924
-79 896
964 886
VÝSLEDEK
Výsledek segmentu
54 626
36 334
16 827
62 227
-5 842
-5 344
0
158 828
Nerozdělené výnosy
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
0
Nerozdělené náklady
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
0
Výnos z přidr.podniků
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
65 169
Daň ze zisku
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
26 820
Čistý zisk před men.pod.
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
197 177
DALŠÍ INFORMACE
Nezařaz.
Aktiva segmentu
1 375 402
383 170
585 249
1 901 990
134 547
907 856
0
5 288 213
Odpisy segmentu
23 431
15 542
46 527
304
912
3 193
1 850
91 759
Ostatní nepeněžní
náklady
0
0
0
0
0
0
0
0
4. Výnosy
Rozpis hlavních tržeb podle jejich charakteru.
Tržby z prodeje výrobků a služeb
31.12.2020
31.12.2019
Tržby z prodeje energetických médií
210 612
204 678
Tržby ze zpracování a likvidace odpadů
236 425
458 273
Tržby z pronájmu investic do nemovitostí
154 247
131 339
Tržby z prodeje plastových obalů
676 943
0
Jiné výrobky a služby
44 947
74 101
Tržby celkem
1 323 174
868 391
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-36-
Výnosy z pronájmu tvoří především čisté tržby z pronájmu nemovitostí umístěných v
průmyslových
areálech
skupiny.
Výnosy
z prodeje
energetických
médií
jsou
dosahovány prodejem médií pro společnosti působící v průmyslovém areálu TOMA
v Otrokovicích a ZETOR v Brně. Výnosy ze zpracování a likvidace odpadů představují
výnosy dosažené provozováním čistírny odpadních vod, likvidací nebezpečných odpadů
a zpracováním plastových odpadů. Tržby z prodeje plastových obalů jsou realizovány
prostřednictvím společnosti EUROPACK a.s.
Jiné výrobky a služby představují především tržby z vedlejších činností skupiny, kterými
jsou stavební činnost, developerství a činnosti související s pronájmem nemovitostí
v průmyslovém areálu TOMA, jako jsou vybírání poplatků za vjezd motorových vozidel
do průmyslového areálu.
Rozpis ostatních provozních výnosů.
Ostatní provozní výnosy
31.12.2020
31.12.2019
Tržby z prodeje hmotných aktiv
50 662
41 089
Zůstatková cena prodaných hmotných aktiv
-38 642
-36 803
Zisk/(ztráta) z prodeje majetku
12 020
4 286
Výnosy z odepsaných pohledávek
84
476
Jiné provozní výnosy
41 014
9 842
Ostatní provozní výnosy celkem
53 118
14 604
Tržby z prodeje hmotných aktiv zahrnují především tržby z prodeje nemovitostí
umístěných v průmyslovém areálu podniku. Výnosy z odepsaných pohledávek
představují především výnosy z postoupených pohledávek kompenzované o jejich
nominální hodnotu.
Rozpis hlavních složek finančních výnosů.
Finanční výnosy
31.12.2020
31.12.2019
Tržby z prodeje finančních aktiv
123 653
199 754
Zůstatková cena prodaných finančních aktiv
-76 317
-161 270
Zisk/ztráta z prodeje finančních aktiv
47 336
38 484
Výnosy z finančních investic
24 104
23 407
Jiné finanční výnosy
76 247
20 000
Finanční výnosy celkem
147 687
81 891
Finanční výnosy zahrnují především výnosy z prodeje cenných papírů s rozlišením
podle účelu nákupu tzn. s úmyslem prodeje do jednoho roku, představují výnosy
z prodeje obchodovatelných cenných papírů a s úmyslem prodeje po více než jednom
roku (dlouhodobější zhodnocení) představují výnosy z prodeje finančních investic
(realizovatelné cenné papíry). Významnou část jiných finančních výnosů tvoří výnosy
z poskytnutých úvěrů a půjček a výnosy z přecenění obchodovatelných cenných papírů
a leasing technologického zařízení. Skupina nemá uzavřené žádné významné
leasingové smlouvy.
5. Náklady
Rozpis výkonové spotřeby podle charakteru nákladů.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-37-
Spotřeba materiálu, energie a služeb
31.12.2020
31.12.2019
Spotřeba materiálu
296 329
241 695
Spotřeba energie
173 705
144 655
Služby
207 192
110 526
Opravy a udržování
24 018
33 576
Ostatní spotřeba
31 002
1 836
Výkonová spotřeba celkem
732 246
532 288
Spotřeba energie představuje nákup energií, které jsou prodávány společnostem
působících v průmyslovém areálu TOMA a ZETOR (viz. bod 4). Opravy a udržování
tvoří především náklady na nemovitosti, které skupina pronajímá a nejedná se o běžné
opravy a udržování, které na svůj náklad zajišťují nájemci.
Přehled změny stavu zásob hotových výrobků a nedokončené výroby.
Změna stavu zásob hotových výrobků a nedokončené výroby
31.12.2020
31.12.2019
Náklady na prodané hotové výrobky a nedokončenou výrobu
282 336
7 380
Aktivace nákladů na hotové výrobky a nedokončenou výrobu
258 347
6 471
Změna stavu zásob hotových výrobků celkem
23 989
909
Rozpis složek ostatních provozních nákladů.
Ostatní provozní náklady
31.12.2020
31.12.2019
Daně a poplatky
9 265
6 679
Jiné provozní náklady
31 584
72 870
Ostatní provozní náklady celkem
40 849
79 549
Jiné provozní náklady zahrnují zejména různé typy podnikového pojištění.
Rozpis hlavních složek osobních nákladů.
Osobní náklady
31.12.2020
31.12.2019
Mzdové náklady a odměny
184 825
113 614
Sociální a zdravotní zabezpečení
60 177
37 382
Ostatní osobní náklady
6 635
4 719
Osobní náklady celkem
251 637
155 715
Průměrný stav zaměstnanců
383
392
Skupina vybraným zaměstnancům poskytuje příspěvek na penzijní a životní
připojištění. Informace o osobních nákladech vedení podniku a členů statutárních
orgánů jsou uvedeny v bodu 26.
Rozpis hlavních složek finančních nákladů.
Finanční náklady
31.12.2020
31.12.2019
Nákladové úroky
12 898
7 083
Jiné finanční náklady
24 295
12 324
Finanční náklady celkem
37 193
19 407
Hlavní položkou nákladových úroků jsou úroky z přijatých dlouhodobých bankovních
úvěrů, jejichž přehled je uveden v bodu č. 20.
Rozpis ostatních složek nákladů
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-38-
Změna stavu rezerv a opravných položek v provozní oblasti
31.12.2020
31.12.2019
Změna stavu rezerv
69
-988
Změna stavu opravných položek
-7 974
-59 865
Změna stavu rezerv a opravných položek celkem
-7 905
-60 853
Změna stavu rezerv a opravných položek ve finanční oblasti
31.12.2020
31.12.2019
Změna stavu rezerv
7 700
-4 000
Změna stavu opravných položek
-155
381
Změna stavu rezerv a opravných položek celkem
7 545
-3 619
6. Daně
Náklad na daň z příjmu vykázaný v konsolidované výsledovce.
Daň z příjmu
31.12.2020
31.12.2019
splatná
57 823
24 316
odložená
-3 195
2 504
Daň z příjmu celkem
54 628
26 820
Odložená daň z příjmu je vypočtena u všech jednotlivých přechodných rozdílů při
použití závazkové metody s uplatněním základní daňové sazby ve výši 19% uzákoněné
pro rok 2021.
Hlavní složky odložené daně vykázané v konsolidované rozvaze.
Odlož.daň. pohledávka/závazek
Pohledávka
Závazek
Pohledávka
Závazek
31.12.2020
31.12.2020
31.12.2019
31.12.2019
Přechodné rozdíly mezi účetní a
daňovou
xxx
xxx
xxx
xxx
zůstatkovou hodnotou dlouhob. aktiv
24
110 621
36
112 831
Opravné položky k pohledávkám
1 365
0
1 945
0
Opravné položky k zásobám
13
0
32
0
Rezervy
3 568
0
1 767
0
Neuplatněná daňová ztráta
0
0
1 099
0
Náklady daňově uznatelné v př.období
0
-581
0
-1 036
Výnosy zdaněné v příštích období
0
540
0
722
Zdaněné výnosy, zaučt. v př. období
0
0
0
0
Ostatní úpravy
0
77 721
0
84 402
Celkem odlož.daň.pohledávka/závazek
4 970
188 301
4 879
196 919
V účetní závěrce nebyly odložené daňové pohledávky a závazky podniků
konsolidačního vzájemně započteny.
Následující přehled shrnuje rozdíly mezi nákladem na daň z příjmů a účetním ziskem
před zdaněním vynásobeným platnou daňovou sazbou.
Sesouhlasení celkového nákladu daně ze zisku s účetním ziskem
31.12.2020
31.12.2019
Výsledek hospodaření před zdaněním
403 562
223 997
Zákonná sazba daně z příjmu
19%
19%
Předpokládaný náklad na daň z příjmu
76 677
42 559
Vliv rozdílných výnosů mezi CAS a IFRS
-12 870
-9 052
Vliv rozdílných nákladů mezi CAS a IFRS
212
292
Vliv výnosů osvobozených od daně
-9 610
-9 089
Vliv daňově neuznatelných nákladů
3 873
1 181
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-39-
Rozdíl mezi účetními a daňovými odpisy
-507
-1 665
Uplatněné daňové ztráty z minulých let
404
-4 123
Vliv ostatních případů upravující základ daně
2 598
4 376
Vliv rozdílných národních daňových sazeb
0
-163
Vliv přechodných rozdílů z odložené daně
-6 150
2 504
Daň z příjmu vykázaná ve výsledku hospodaření
54 628
26 820
7. Pozemky, budovy a zařízení
Přehled přírůstků, úbytků, přecenění a odpisů pozemků, budov a zařízení.
Pořizovací cena
Pozemky
Budovy
Zařízení
Nedokon.inv.
Celkem
Hodnota k 31.12.2019
102 013
1 031 223
1 119 510
452 446
2 705 192
Pořízení
1 655
34 663
25 364
152 207
213 889
Vyřazení
-684
-1 790
-13 179
-552 003
-567 656
Ostatní změny
185
7 160
19 349
-8 100
18 594
Hodnota k 31.12.2020
103 169
1 071 256
1 151 044
44 550
2 370 019
Oprávky
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
Hodnota k 31.12.2019
0
445 577
710 085
0
1 155 662
Odpisy za běžné období
0
34 367
65 064
0
99 431
Úbytky majetku
0
-1 790
-13 180
0
-14 970
Ostatní změny
0
4 958
11 760
0
16 718
Hodnota k 31.12.2020
0
483 112
773 729
0
1 256 841
Účetní zůstatková hodnota
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
Hodnota k 31.12.2019
102 013
585 646
409 425
452 446
1 549 530
Hodnota k 31.12.2020
103 169
588 144
377 315
44 550
1 113 178
Významné položky zařazeného majetku v roce 2020:
Výstavba průmyslové haly ve výši 30 192 tis. Kč
Trafostanice k provozovně OC Billa ve výši 2 535 tis. Kč
Vjezdový systém CROSS ve výši 2 446 tis. Kč
Významné položky nedokončených investic k 31.12.2020:
Rekonstrukce denitrifikační stanice v hodnotě 8 757 tis. Kč
Technické zhodnocení kalového hospodářství v hodnotě 3 681 tis. Kč
Výstavba neutralizační stanice na síření barev v hodnotě 4 298 tis. Kč
Ke konci rozvahového dne skupina neměla žádné významné položky majetku, který
nebyl používán.
Přehled údajů za minulé období:
Pořizovací cena
Pozemky
Budovy
Zařízení
Nedokon.inv.
Celkem
Hodnota k 31.12.2018
108 845
928 701
617 731
263 342
1 918 619
Pořízení
947
31 816
35 919
290 611
359 293
Vyřazení
-761
-1 324
-8 596
-101 703
-112 384
Ostatní změny
-7 018
72 030
474 456
196
539 664
Hodnota k 31.12.2019
102 013
1 031 223
1 119 510
452 446
2 705 192
Oprávky
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
Hodnota k 31.12.2018
0
392 774
329 334
0
722 108
Odpisy za běžné období
0
26 341
45 676
0
72 017
Úbytky majetku
0
-407
-8 276
0
-8 683
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-40-
Ostatní změny
0
26 869
343 351
0
370 220
Hodnota k 31.12.2019
0
445 577
710 085
0
1 155 662
Účetní zůstatková hodnota
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
Hodnota k 31.12.2018
108 845
535 927
288 397
263 342
1 196 511
Hodnota k 31.12.2019
102 013
585 646
409 425
452 446
1 549 530
8. Investice do nemovitostí
Přehled přírůstků, úbytků, a odpisů pronajímaných pozemků a budov.
Pořizovací cena
Pozemky
Budovy
Celkem
Hodnota k 31.12.2019
146 246
969 983
1 116 229
Pořízení
1 331
488 111
489 442
Vyřazení
-2 553
-38 065
-40 618
Ostatní změny
0
0
Hodnota k 31.12.2020
145 024
1 420 029
1 565 053
Oprávky
xxx
xxx
xxx
Hodnota k 31.12.2019
0
363 280
363 280
Odpisy za běžné období
0
65 898
65 898
Úbytky majetku
0
-38 065
-38 065
Ostatní změny
0
-8
-8
Hodnota k 31.12.2020
0
391 105
391 105
Reálná hodnota
Účetní zůstatková hodnota
xxx
xxx
xxx
Pozemky
Budovy
Celkem
Hodnota k 31.12.2019
146 246
606 703
752 949
127 689
533 807
661 496
Hodnota k 31.12.2020
145 024
1 028 924
1 173 948
145 024
977 400
1 122 424
Reálná hodnota investice do nemovitostí vychází z vlastního odborného posouzení,
nikoliv z ocenění kvalifikovaného znalce, vyjma dále uvedeného, přičemž skupina nemá
žádné omezení realizovatelnosti svých investic do nemovitostí. V roce 2016 byla
přeceněna budova společnosti AUTOMEDIA s.r.o. na reálnou hodnotu stanovenou dle
znaleckého posudku.
Toto přecenění bylo na základě kvalifikovaného odhadu
aktualizováno v roce 2017.
Významné položky zařazeného majetku v roce 2020:
Rekonstrukce domu spol. AUTOMEDIA s.r.o. v hodnotě 466 548 tis. Kč
Hala určená k pronájmu ve výši 18 928 tis. Kč.
Částky zahrnuté do výsledovky v roce 2020:
Nájemné ve výši 154 247 tis. Kč.
Přímé provozní náklady k investicím do nemovitostí skupina nesleduje.
Přehled údajů za minulé období:
Pořizovací cena
Pozemky
Budovy
Celkem
Hodnota k 31.12.2018
145 397
945 888
1 091 285
Pořízení
849
26 101
26 950
Vyřazení
0
-1 875
-1 875
Ostatní změny
0
-131
-131
Hodnota k 31.12.2019
146 246
969 983
1 116 229
Oprávky
xxx
xxx
xxx
Hodnota k 31.12.2018
0
341 620
341 620
Odpisy za běžné období
0
21 786
21 786
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-41-
Úbytky majetku
0
-126
-126
Ostatní změny
0
0
0
Hodnota k 31.12.2019
0
363 280
363 280
Reálná hodnota
Účetní zůstatková hodnota
xxx
xxx
xxx
Pozemky
Budovy
Celkem
Hodnota k 31.12.2018
145 397
604 268
749 665
145 397
604 268
749 665
Hodnota k 31.12.2019
146 246
606 703
752 949
146 048
605 719
751 767
9. Nehmotná aktiva
Přehled přírůstků, úbytků, přecenění a odpisů nehmotných aktiv.
Pořizovací cena
Software
Ocenit.práva
Nedokon.inv.
Celkem
Hodnota k 31.12.2019
6 388
1 495
312
8 195
Pořízení
184
0
0
184
Vyřazení
0
0
-183
-183
Ostatní změny
102
3
0
105
Hodnota k 31.12.2020
6 674
1 498
129
8 301
Oprávky
xxx
xxx
xxx
xxx
Hodnota k 31.12.2019
5 805
371
0
6 176
Odpisy za běžné období
548
144
0
692
Úbytky majetku
0
0
0
0
Ostatní změny
106
3
0
109
Hodnota k 31.12.2020
6 459
518
0
6 977
Účetní zůstatková hodnota
xxx
xxx
xxx
xxx
Hodnota k 31.12.2019
583
1 124
312
2 019
Hodnota k 31.12.2020
215
980
129
1 324
Skupina neaktivovala žádná nehmotná aktiva vytvořená vlastní činností.
Přehled údajů za minulé období:
Pořizovací cena
Software
Ocenit.práva
Nedokon.inv.
Celkem
Hodnota k 31.12.2018
3 373
906
634
4 913
Pořízení
0
505
183
688
Vyřazení
0
0
-505
-505
Ostatní změny
3 015
84
0
3 099
Hodnota k 31.12.2019
6 388
1 495
312
8 195
Oprávky
xxx
xxx
xxx
xxx
Hodnota k 31.12.2018
3 155
240
0
3 395
Odpisy za běžné období
72
47
0
119
Úbytky majetku
0
0
0
0
Ostatní změny
2 578
84
0
2 662
Hodnota k 31.12.2019
5 805
371
0
6 176
Účetní zůstatková hodnota
xxx
xxx
xxx
xxx
Hodnota k 31.12.2018
218
666
634
1 518
Hodnota k 31.12.2019
583
1 124
312
2 019
10. Investice do přidružených podniků
Přehled investic do přidružených podniků.
Název podniku
Majetkový
Účetní
hodnota
Bilanční
suma
Vlastní
kapitál
Výnosy
Hospodářský
Tržní
31.12.2020
podíl
(ekvivalence)
(rozvaha)
výsledek
ocenění
Almet, a.s.
24,15%
51 306
243 572
212 450
149 590
30 331
xxx
ENERGOAQUA, a.s.
35,90%
826 755
2 644 394
2 241 600
874 048
240 212
616 639
TESLA Karlín, a.s.
34,93%
180 628
567 016
517 101
51 089
9 097
84 424
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-42-
Rezidence Novolíšeňská
30,00%
5 002
166 261
16 673
31
-5 697
xxx
Krailling Oils Development
25,00%
0
75 446
49 825
120 542
14 131
xxx
G1 Krailling Real Estate
GmbH
30,00%
193
616 682
-16 748
15 781
-12 514
xxx
Investice do PP celkem
xxx
1 063 884
xxx
xxx
xxx
xxx
701 063
Přidružený podnik je takový podnik, v němž má skupina podstatný vliv, jež znamená
pravomoc skupiny účastnit se rozhodování o provozních a finančních politikách
podniku, do nějž bylo investováno, ale není to ovládání takových politik skupinou. Pro
vykázání investice v přidruženém podniku byla pořizovací cena investice pomocí
ekvivalenční metody změněna na účetní hodnotu odrážející podíl skupiny na čistých
aktivech přidruženého podniku.
Uváděné hodnoty za společnosti Krailling Oils Development a G1 Krailling Real Estate
GmbH
vychází z předběžných neauditovaných účetních závěrek.
Přehled údajů za minulé období:
Název podniku
Majetkový
Účetní
hodnota
Bilanční
suma
Vlastní
kapitál
Výnosy
Hospodářský
Tržní
31.12.2019
podíl
(ekvivalence)
(rozvaha)
výsledek
ocenění
Almet, a.s.
24,15%
52 128
239 307
215 855
91 021
-1 493
xxx
ENERGOAQUA, a.s.
35,90%
776 322
2 496 040
2 055 921
652 321
183 262
626 748
TESLA Karlín, a.s.
34,93%
177 435
557 666
507 973
11 543
9 366
85 123
Rezidence Novolíšeňská
30,00%
6 711
166 425
22 370
0
-5 646
xxx
Krailling Oils Development
25,00%
0
56 836
34 559
53 717
520
xxx
G1 Krailling Real Estate
GmbH
30,00%
0
469 492
0
9 244
-6 870
xxx
Investice do PP celkem
xxx
1 012 596
xxx
xxx
xxx
xxx
711 871
11. Finanční investice
Přehled o finančních investicích.
Realizovatelná finanční
Účetní
hodnota
Nákupy
Prodeje
Změna
Ostatní
Účetní
hodnota
aktiva v reálné hodnotě
31.12.2019
reálné
hodnoty
31.12.2020
Akcie
85 941
0
-15 006
4 029
0
74 964
Jiné majetkové podíly
11 659
0
0
3 762
1 392
16 813
Ostatní realizovatelná FA
408 099
0
-48 299
-14 525
-4 962
340 313
Ostatní finanční aktiva
Účetní
hodnota
Přírůstky
Úbytky
Snížení
Ostatní
Účetní
hodnota
s amortizací
31.12.2019
hodnoty
31.12.2020
Poskytnuté úvěry a pohledávky
495 114
111 185
-18 431
-3 109
-23 476
561 283
FI držené do splatnosti
0
0
0
0
0
0
Finanční investice celkem
1 000 813
111 185
-81 736
-9 843
-27 046
993 373
Všechny půjčky podniků ve skupině, související opravné položky a podíly podniků
zahrnutých do konsolidačního celku byly z konsolidované účetní závěrky vyloučeny.
Významnou položku poskytnutých úvěrů a pohledávek představují dlouhodobé úvěry
poskytnuté společnosti
G1 Krailling Real Estate GmbH. K těmto úvěrům není tvořena
žádná opravná položka i přes to, že příjmy dané společnosti za rok 2020 jsou ve
srovnání s výš
í
dané pohledávky marginální. Důvodem je skutečnost, že společnost
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-43-
TOMA je prostřednictvím svého dceřiného podniku 30 % společníkem dané společnosti
a společnost disponuje dostatečným množstvím jiných aktiv, která by v případě
potřeby mohla být prodána.
Ke změně reálné hodnoty u Ostatních realizovaných FA došlo primárně na základě
navýšení ocenění držených podílových listů OPF.
12. Dlouhodobé pohledávky
Přehled o dlouhodobých pohledávkách.
Dlouhodobé pohledávky
krát.část
dlouh.část
Celkem
krát.část
dlouh.část
Celkem
31.12.2020
31.12.2020
31.12.2020
31.12.2019
31.12.2019
31.12.2019
Finanční leasing
6 291
532
6 823
10 008
532
10 540
Pohledávky z obchod. Styku
0
34 971
34 971
0
2 782
2 782
Ostatní dlouh. Pohledávky
30 000
227 600
257 600
5 000
183 557
188 557
Opravná položka
-1 522
-1 037
-2 559
-4 279
-1 037
-5 316
Dlouhod.pohledávky netto
34 769
262 066
296 835
10 729
185 834
196 563
Dlouhodobé pohledávky z velké části představují poskytnuté úvěry společností TOMA
úverová a leasingová a.s. (SK) fyzickým osobám na nákup nemovitostí. Tyto
dlouhodobé pohledávky jsou kryty zástavami nemovitostí. Dále pak jsou tvořeny
dlouhodobými půjčkami mimo skupinu TOMA.
Položku finančního leasingu představují aktiva tvořená v rámci poskytování finančního
leasingu (pronajímání majetku). Pohledávky z finančního leasingu jsou diskontovány.
Podrobnější informace ukazuje následující přehled.
Informace o poskytování finančního leasingu
31.12.2020
31.12.2019
Hrubá investice do leasingu
13 254
20 087
Současná hodnota pohledávek z
leasingových plateb
9 289
13 182
- do 1 roku
8 359
12 398
- od 1 roku do 5 let
930
784
- na 5 let
0
0
Rozdíl mezi hrubou investicí a současnou hodnotou pohledávek
3 965
6 905
Nerealizované finanční výnosy
746
864
Nerealizované daně (dph)
1 147
1 336
Čisté finanční investice do
leasingu
4 482
10 982
Opravné položky k
pohledávkám
-1 522
-4 279
Čisté finanční investice snížené o opravné položky
2 960
6 703
Podmíněné nájemné uznané jako výnos daného období
0
0
Nezaručené zbytkové hodnoty přirostlé ve prospěch pronajímatele
0
0
Činnost finančního leasingu se však postupně významně utlumuje.
13. Zásoby
Přehled zásob podle jejich charakteru.
Zásoby
31.12.2020
31.12.2019
Materiál
53 063
44 838
Nedokončená výroba
46 262
59 807
Výrobky
24 625
32 916
Zboží
2 797
1 785
Opravná položka
-3 596
-3 691
Zásoby netto
123 151
135 655
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-44-
Položka nedokončená výroba a výrobky představují převážně developerské projekty či
dokončená stavební díla určené k prodeji a dále obaly na vajíčka vyrábějící firmou
EUROPACK a.s..
14. Pohledávky
Přehled o krátkodobých pohledávkách.
Pohledávky
31.12.2020
31.12.2019
Pohledávky z obchodního styku
237 985
200 410
Dlouh. Pohledávky splané do 1 roku
34 769
10 729
Daně a poplatky mimo daň z příjmu
4 002
7 916
Dohadné účty aktivní
25 443
9 058
Ostatní pohledávky
131 654
88 922
Opravná položka
-40 962
-48 955
Pohledávky netto
392 891
268 080
Pohledávky z obchodního styku zahrnují neuhrazenou fakturaci z běžného obchodního
styku a poskytnuté zálohy vůči dodavatelům v běžném obchodním styku.
Ostatní daňové pohledávky se vztahují zejména k dani z přidané hodnoty, popř.
k ostatním nepřímým daním.
Ostatní pohledávky zahrnují obchodní případy, které nejsou fakturovány jako např.
smlouvy o postoupení pohledávek, přijatá plnění za účelem přeúčtování, dále
poskytnuté zálohy, dohadné účty aktivní a poskytnuté krátkodobé finanční půjčky.
15. Peníze a peněžní ekvivalenty
Přehled o položkách peněz a peněžních ekvivalentů.
Peníze a peněžní ekvivalenty
31.12.2020
31.12.2019
Peníze v hotovosti
2 326
2 456
Peníze na bankovních účtech
154 604
266 355
Peněžní prostředky celkem
156 930
268 811
16. Aktiva určená k obchodování
Přehled o aktivech určených k obchodování resp. k prodeji do jednoho roku.
Aktiva určena k obchodování
Reálná hodnota
Čistý zisk z obchodování
31.12.2020
31.12.2019
31.12.2020
31.12.2019
Akcie a jiné cenné papíry
158 625
54 616
27 072
9 257
Ostatní aktiva
0
0
0
0
Aktiva k obchodování celkem
158 625
54 616
27 072
9 257
17. Jiná krátkodobá aktiva
Přehled o položkách jiných krátkodobých aktiv.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-45-
Jiná krátkodobá aktiva
31.12.2020
31.12.2019
Náklady příštích období
1 739
1 314
Příjmy příštích období
13 665
5 468
Jiná krátkodobá aktiva celkem
15 404
6 782
18. Vlastní kapitál
Základní
kapitál
mateřské
společnosti
zapsaný
v obchodním
rejstříku
činí
1 477 266 000 Kč. Skládá se z 1 477 266 ks kmenových akcií o nominální hodnotě
1 000 Kč. Veškeré akcie jsou plně splaceny, mají zaknihovanou podobu, znějí na
majitele a jsou kotovány.
Skupina má prostřednictvím podniku Rybářství Přerov, a.s. v držení 145 tis. kusů
vlastních akcií, jejichž podíl činí 9,82% na základním kapitálu mateřského podniku resp.
skupiny. Vlastní akcie jsou v rozvaze vykázány v pořizovací ceně jako položka snižující
vlastní kapitál. Prioritní akcie vydány nebyly.
Konečný zůstatek
nerozděleného zisku
tvoří kumulované výsledky hospodaření.
Informace o dividendách jsou uvedeny v bodu 28.
Položku
ostatní složky vlastního kapitálu
tvoří
fondy
resp. pouze vytvořený
rezervní fond a
oceňovací rozdíly
, jež představují kumulované zisky a ztráty vznikající
při přecenění realizovatelných finančních aktiv, které byly vykázány v ostatním úplném
výsledku, bez částek reklasifikovaných do hospodářského výsledku v případě prodeje
přeceněných finančních aktiv nebo snížení jejich hodnoty.
Na řádku „Ostatní změny“ výkazu vlastního kapitálu je částečně zachycen podíl na
změně VK přidružených podniků a částečně je zachycen rozdíl mezi vlastním kapitálem
zjištěným z Rozvahy a vlastním kapitálem zjištěným postupem uvedeným v tomto
výkazu. Rozdíl vyplývá ze systematické chyby vyplývající z aplikace metody ekvivalence
podle aktuálně dostupných informací a to na úrovni konsolidovaných účetních jednotek
primárně vykazujících dle Českých účetních předpisů při sestavování tohoto výkazu.
Přesun mezi nerozděleným ziskem a menšinovým podílem je způsoben především
podílem menšinového akcionáře Rybářství Přerov na oceňovacím rozdílu vlastních akcií společnosti
TOMA.
S vlastnictvím akcie jsou spojena běžná práva dle obecně závazných právních předpisů,
tzn. účastnit se valné hromady, hlasovat na ní, požadovat a dostat na ní vysvětlení
záležitostí týkajících se společnosti, které jsou předmětem jednání valné hromady a
uplatňovat návrhy a protinávrhy. Hlasovací právo je spojeno s akcií. Na každou akcii o
jmenovité hodnotě 1.000,-Kč připadá jeden hlas. Každý hlas má stejnou váhu.
Hlasovací práva nejsou nijak omezena. Akcionář má právo na podíl ze zisku společnosti
(dividendu), který valná hromada schválila k rozdělení. Tento podíl se určuje poměrem
jmenovité hodnoty akcií k jmenovité hodnotě akcií všech akcionářů. Nárok na
dividendu vzniká k rozhodnému dni, tj. sedmý kalendářní den před konáním valné
hromady, která o výplatě dividend rozhodla. Dividenda je vyplácena na náklady a
nebezpečí akcionáře, na jeho adresu vedenou u Centrálního depozitáře cenných
papírů, a.s., nerozhodne-li valná hromada jinak. Právo na likvidační zůstatek a veškerá
ostatní práva a povinnosti akcionáře, včetně přednostních práv, se řídí obecně
závaznými právními předpisy, především zák. č. 90/2012 Sb., o obchodních
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-46-
společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích) a dále Stanovami
společnosti.
19. Dlouhodobé závazky
Přehled o dlouhodobých závazcích.
Dlouhodobé závazky
krát.část
dlouh.část
Celkem
krát.část
dlouh.část
Celkem
31.12.2020
31.12.2020
31.12.2020
31.12.2019
31.12.2019
31.12.2019
Závazky z obchodního styku
1 045
0
1045
1 016
4 911
5927
Zaměstnanci - sociální fond
1 041
5 508
6549
1 073
4 270
5343
Dlouhodobé závazky celkem
2 086
5 508
7 594
2 089
9 181
11 270
Skupina má vytvořený sociální fond k poskytnutí finančních prostředků zaměstnancům
na příspěvek na dovolenou. Čerpání příspěvku se řídí vnitropodnikovou směrnicí.
Dlouhodobé závazky z obchodního styku jsou diskontovány.
20. Dlouhodobé úvěry a půjčky
Přehled o dlouhodobých úvěrech a půjčkách.
Dlouhodobé úvěry a půjčky
krát.část
dlouh.část
Celkem
krát.část
dlouh.část
Celkem
31.12.2020
31.12.2020
31.12.2020
31.12.2019
31.12.2019
31.12.2019
Bankovní úvěry
110 199
354 670
464869
158 068
306 238
464306
Ostatní úvěry a půjčky
7 368
89 621
96989
67 379
93 849
161228
Dlohodob. úvěry a půjčky celkem
117 567
444 291
561 858
225 447
400 087
625 534
Úvěry jsou úročeny pohyblivou úrokovou sazbou, vážený průměr se pohybuje mírně nad
2 % p.a..
Majetkové zajištění uvedených úvěrů je popsáno v bodu 29. Všechny úvěry jsou řádně spláceny
21. Dlouhodobé rezervy
Přehled o vytvořených dlouhodobých rezervách.
Dlouhodobé rezervy
31.12.2020
31.12.2019
Rezerva na restituce
0
0
Ostatní rezervy
17 553
6 777
Dlouhodobé rezervy celkem
17 553
6 777
Část ostatních rezerv tvoří rezervy na odměny představenstva mateřského podniku.
22. Závazky
Přehled o stavu krátkodobých závazků.
Krátkodobé závazky
31.12.2020
31.12.2019
Závazky z obchodního styku
52 786
112 397
Dlouh. závazky splatné do 1 roku
2 086
2 089
Mzdy a sociální zabezpečení
17 931
18 007
Daně a poplatky mimo daň z příjmu
10 048
6 442
Dohadné účty pasivní
8 252
6 821
Ostatní závazky
6 279
4 576
Krátkodobé závazky celkem
97 382
150 332
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-47-
Skupina nemá žádné neuhrazené závazky po splatnosti vůči orgánům státní správy ani
k zaměstnancům. Skupina nemá ani jiné významné závazky po splatnosti.
23. Úvěry a půjčky
Přehled o krátkodobých úvěrech a půjčkách.
Úvěry a půjčky
31.12.2020
31.12.2019
Krátkodobé úvěry a půjčky
111 483
102 022
Dlouh. úvěry a půjčky splatné do 1 roku
117 567
225 447
Úvěry a půjčky celkem
229 050
327 469
24. Jiná krátkodobá pasiva
Přehled o ostatních složkách krátkodobých závazků.
Jiná krátkodobá pasiva
31.12.2020
31.12.2019
Výnosy příštích období
1 513
1 286
Výdaje příštích období
5 917
2 098
Jiná krátkodobá pasiva celkem
7 430
3 384
25. Dceřiné podniky zahrnuty do konsolidace
TOMA, a.s. zahrnula do konsolidace následující investice, v nichž měla k 31. 12. 2020
majetkovou účast s rozhodujícím vlivem prostřednictvím přímého či nepřímého
vlastnictví většinového podílu na hlasovacích právech a má nad těmito podniky moc,
je tedy schopna řídit relevantní činnosti a má právo na podíly na zisku a může tyto
zisky ovlivnit:
Název a sídlo
Země
Výše podílu na ZK
Výše podílu na ZK
podniku
k 31.12.2020
k 31.12.2019
PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s.
Česká republika
100%
100%
S.P.M.B. a.s
Česká republika
100%
100%
ETOMA INVEST, s.r.o.
Česká republika
99,99%
99,99%
PROTON, spol. s r.o.
Česká republika
99,99%
99,99%
LEPOT s.r.o.
Česká republika
100%
100%
MORAVIAKONCERT, s.r.o.
Česká republika
70,00%
70,00%
Rybářství Přerov, a.s.
Česká republika
60,68%
60,68%
TOMA odpady s.r.o.
Česká republika
70,00%
70,00%
TOMA úverová a leasingová a.s.
Slovenská republika
75,00%
75,00%
ČOV Senica, s.r.o.
Slovenská republika
100%
100%
EnergoSave Leasing, a.s.
Česká republika
95,00%
95,00%
TOMA rezidenční Prostějov, s.r.o.
Česká republika
100%
100%
TOMA rezidenční Kroměříž, s.r.o.
Česká republika
100%
100%
MA Investment, s.r.o.
Česká republika
100%
100%
ROLLEON a.s.
Česká republika
100%
100%
ENERGZET, a.s.
Česká republika
100%
100%
TOMA RECYCLING a.s.
Česká republika
100%
100%
AUTOMEDIA s.r.o.
Česká republika
85,00%
85,00%
TOMA Germany, a.s.
Česká republika
69,80%
69,80%
ČOV Servis, s.r.o.
Slovenská republika
100%
100%
AKB CZECH s.r.o.
Česká republika
60%
60%
EUROPACK, a.s.
Slovenská republika
62,50%
62,50%
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-48-
Dceřiné podniky zahrnuté do konsolidace skupiny jsou konsolidovány metodou plné
konsolidace, při níž jsou vyloučeny všechny významné zůstatky účtů a transakce mezi
podniky konsolidovaného celku. Vlastní kapitál a výsledek hospodaření připadající na
podíly menšinových akcionářů jsou v konsolidovaných účetních výkazech vykázány
samostatně. Účetní postupy dceřiných podniků byly v případě potřeby změněny tak,
aby byly v souladu s postupy, které přijala skupina.
Změny ve struktuře skupiny
Ve sledovaném období nedošlo k žádným změnám ve struktuře skupiny.
Změny ve struktuře skupiny v minulém období
V minulém období došlo k pořízení obchodního podílu ve slovenské firmě EUROPACK,
a.s., který je významným výrobcem platových obalů na vajíčka a dále ke snížení ZK
spol. LEPOT s její výplatou, čímž defacto došlo ke snížení pořizovací ceny na
obchodním podílu. V důsledku rozdělení společnosti ENERGZET, a.s. (k 1.1.2019) a
následně rozhodnutí jediného akcionáře (24.6.2019) došlo ke snížení jeho základního
kapitálu celkem o 85 mil. Kč.
26. Informace o spřízněných stranách
Druh plnění
Ovládající
osoby
Přidružené
podniky
Řídící
osoby
Jiné
spřízněné
strany
31.12.2020
31.12.2019
31.12.2020
31.12.2019
31.12.2020
31.12.2019
31.12.2020
31.12.2019
Prodeje aktiv
50
0
3 203
Nákupy aktiv
481
0
6
1 165
Poskytování služeb
44 960
6 798
0
4 040
8 437
Přijímání služeb
969
29 865
1 401
5 164
2 752
Pohledávky
37 061
16 240
0
326
413
Závazky
10 183
0
59
1 462
924
Poskytnuté půjčky a úvěry
294 331
319 128
0
335 000
190 921
Přijaté půjčky a úvěry
21 600
53 500
0
49 000
55 000
Poskytnuté záruky a
ručení
39 368
0
0
Přijaté záruky a ručení
181 357
74 397
0
117 000
99 921
Mzdové náklady
xxx
xxx
xxx
xxx
23 696
26 154
Jiné osobní náklady
xxx
xxx
xxx
xxx
758
693
Celkový počet osob
xxx
xxx
xxx
xxx
29
30
Významné transakce se spřízněnými stranami a další skutečnosti
•
Skupina má za přidruženými podniky půjčky v celkové výši 294 mil. Kč, přičemž
k významným změnám ve sledovaném období nijak nedošlo. Nejvýznamnější
položkou jsou půjčky poskytnuté firmou TOMA, a.s. společnosti G1 Krailling Real
Estate GmbH v celkové výši 254 mil. Kč.
•
Společnosti ETOMA INVEST spol. s.r.o. byla schválena a proplacena dividenda
ze společností ENERGOAQUA, a.s. ve výši 15 630 tis.Kč.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-49-
•
Společnosti S.P.M.B. a.s. byla schválena dividenda ze spol. ENERGOAQUA a.s.
ve výši 12 169 tis. Kč a podíl na zisku od AKB CZECH s.r.o. 108 tis.Kč.
•
Společnosti ETOMA INVEST spol. s r.o. a S.P.M.B. a.s. mají poskytnuté půjčky
jiným spřízněným stranám v celkové výši cca 335 mil. Kč, přičemž z toho nejvíce
vůči spol. Prosperita holding, a.s. ve výši 175 mil. Kč.
27. Zisk na akcii
V následující tabulce jsou uvedeny údaje o zisku a akciích použité pro výpočet
základního a zředěného zisku na akcii:
Zisk na akcii
31.12.2020
31.12.2019
Vážený průměr počtu emitovaných
kmenových akcií
1 477 266
1 477 266
Minus: vlastní akcie
145 000
145 000
Dopad dělení akcií
0
0
Průměrný počet kmenových akcií
po
úpravě o dělení akcií
1 332 266
1 332 266
Čistý zisk připadající na akcionáře
337 461
197 177
Minus: zisk připadající na prioritní akcie
0
0
Čistý zisk připadající na akcionáře
vlastnící kmenové akcie
337 461
197 177
Základní zisk na akcii
253,30
148,00
Zředěný zisk na akcii
253,30
148,00
Mezi rozvahovým dnem a datem sestavení této účetní závěrky nedošlo k žádným
transakcím s existujícími či potencionálními akciemi.
28. Dividendy
V rámci konsolidačního celku nebyly vyplaceny či schváleny žádné dividendy či jiné
požitky.
29. Majetek a závazky nevykázané v rozvaze
Souhrnná výše majetku neuvedeného v rozvaze
Souhrnná výše majetku neuvedeného v rozvaze, jedná se o drobný hmotný majetek a
drobný nehmotný majetek vedený v operativní evidenci, představuje hodnotu 17 352
tis. Kč.
Zástavní právo
Majetek TOMA, a.s.
Zástavní právo
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva ze dne 1.12.2006 (účinky vkladu
11.12.2006) vzniklo ve prospěch MONETA Money Bank, a.s. zástavní právo
k nemovitostem zapsaným u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k. ú. Zlín
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-50-
(LV6833) ve výši až do 100 mil. Kč v souvislosti s revolvingovým úvěrem ve výši
50 mil. Kč (viz. popis úvěrů emitenta). Jedná se o následující budovu a pozemek pod
touto budovou:
•
Budova č. p. 80, ul. Kvítková, Zlín – bytový objekt mimo průmyslový areál. Ve
dvou podlažích jsou prodejní prostory nad nimi 10 obytných podlaží
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práv dle obč.z. č. 08716001592.1 ze dne
19.7.2016 (účinky vkladu 20.7.2016) vzniklo ve prospěch MONETA Money Bank, a.s.
zástavní právo k nemovitostem zapsaným u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro
k. ú. Zlín (LV6833) ve výši dluhů až do 96 mil. Kč které budou vznikat do 31.12.2030
(viz. popis úvěrů emitenta). Jedná se o následující budovu a pozemek pod touto
budovou:
•
Budova č. p. 80, ul. Kvítková, Zlín – bytový objekt mimo průmyslový areál. Ve
dvou podlažích jsou prodejní prostory nad nimi 10 obytných podlaží
•
st. 3024, st. 780, 447/24,447/3,458/12,458/2 zapsaných u Katastrálního úřadu
pro Zlínský kraj pro k. ú. Otrokovice (LV2598) (budova 46, komunikace v areálu)
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva ze dne 2.8.2010 (účinky vkladu
18.8.2010) k úvěru 25 mil. Kč (viz. popis úvěrů emitenta) vzniklo zástavní právo
k nemovitosti stavba:
•
Louky č. p. 419 (Prodejní pasáž) zapsané u Katastrálního úřadu pro Zlínský
kraj pro k. ú. Zlín (LV614) ve prospěch ČSOB, a.s. v celkové výši 25 mil. Kč.
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva podle obč. z. ze dne 23.11.2015.
(účinky vkladu 24.11.2015) k dluhu 45 mil. Kč, dluhů do výše 45 mil. Vzniklých do
30.11.2035 (viz. popis úvěrů emitenta) vzniklo zástavní právo k nemovitosti stavba:
•
Louky č. p. 419 (Prodejní pasáž) zapsané u Katastrálního úřadu pro Zlínský
kraj pro k. ú. Zlín (LV614) ve prospěch ČSOB, a.s.
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva ze dne 21.12.2009 (účinky vkladu
29.12.2009) vzniklo ve prospěch MONETA Money Bank, a.s. zástavní právo
k nemovitostem zapsaným u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k. ú. Otrokovice
(LV 2598) ve výši 50 mil. Kč (revolvingový úvěr 50 mil. Kč, viz. popis úvěrů emitenta).
Jedná se o následující budovy a pozemky pod těmito budovami:
•
Budova č. 46, st.p.č. 780 jednopodlažní objekt
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva podle obč.z. ze dne 2.8.2010 (účinky
vkladu 18.8.2010) vzniklo ve prospěch ČSOB, a.s. zástavní právo k zajištění
pohledávky k nemovitostem zapsaným u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k.
ú. Otrokovice (LV 2598) ve výši 25 mil. Kč Jedná se o následující budovy a pozemky
pod těmito budovami:
•
St. 578, st. 970 (budova čp 1566, čp 332)
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva podle obč. z. ze dne 28.12.2011
(účinky vkladu práva ke dni 4.1.2012) k úvěru (úvěr ve výši 20 mil.Kč, viz. popis
úvěrů emitenta) do celkové výše 21 mil. Kč, které budou vznikat do 30.12.2021,
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-51-
vzniklo ve prospěch Raiffeisenbank a.s.
zástavní právo k nemovitostem a to
konkrétně 35 bytům a jednomu nebytovému prostoru ve vlastnictví TOMA, a.s.
včetně spoluvlastnického podílu na společných částech budovy a pozemcích
zapsaných u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k. ú. Hulín (LV11756). Jedná se
o bytový dům POHODA v Hulíně. Zastavené byty jsou pronajímány. Jedná se o
pozemky 2717/10 až 2717/24 a byty č. 1350/1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13,
14, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 39
a nebytový prostor č. 1350/40.
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva ze dne 6.12.2012 (účinky vkladu
17.12.2012) vzniklo ve prospěch MONETA Money Bank, a.s. zástavní právo
k nemovitostem zapsaným u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k. ú. Otrokovice
(LV 2598) ve výši 60 mil. Kč a budoucí pohledávky do výše 100 mil. Kč vzniklé do
31.12.2040 (revolvingový úvěr 60 mil.Kč, viz. popis úvěrů emitenta). Jedná se o
následující pozemky pod komunikacemi:
•
447/24, 447/3, 458/2
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva podle obč. z. ze dne 8.11.2013 (účinky
vkladu práva ke dni 13.11.2013) k zajištění pohledávky ve výši 30 mil. Kč a budoucí
pohledávky do celkové výše 31,5 mil. Kč (úvěr ve výši 30 mil.Kč, viz. popis úvěrů
emitenta), které budou vznikat do 30.9.2022, vzniklo ve prospěch Raiffeisenbank a.s.
zástavní právo budově a pozemku:
•
budově bez čp/če na pozemku p.č. St. 3679 pozemku p.č. St. 3383
•
pozemku p.č. St. 3679 zapsaným u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k.
ú. Otrokovice (LV2598). Jde o budovu a pozemek s dlouhodobým pronájmem
firmě zabývající se recyklací plastů.
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva podle obč. z. ze dne 12.12.2014
(účinky vkladu práva ke dni 9.1.2015) k zajištění budoucích dluhů ve výši 8,4 mil. Kč
které budou vznikat do 31.12.2018 , vzniklo ve prospěch Raiffeisenbank a.s.
zástavní
právo budově a pozemku:
•
Parcele st.3383, st.3460/2, 435/36, /435/38, /435/39, 435/40 zapsaných u
Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k. ú. Otrokovice (LV2598).
•
budovy čp.1729 Jde o budovu a pozemek s dlouhodobým pronájmem firmě
zabývající se recyklací plastů.
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva podle obč. z. ze dne 16.12.2015
(účinky vkladu práva ke dni 24.11.2015) k zajištění dluhů ve výši 45 mil. Kč , dluhů
do výše 45 mil. Kč které budou vznikat do 30.11.2035 , vzniklo ve prospěch ČSOB
a.s.
zástavní právo k budovám a pozemku:
•
Parcele st.578, st.970 zapsaných u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k.ú.
Otrokovice (LV2598).
•
Na
základě
Smlouvy
o
zřízení
zástavního
práva
podle
obč.
z.NDP/0004/NCINV/01/18152813 ze dne 7.3.2016 (účinky vkladu práva ke dni
6.4.2016) k zajištění dluhů ve výši 20 mil. Kč , dluhů do výše 21 mil. Kč které budou
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-52-
vznikat do 31.3.2026 , vzniklo ve prospěch Raiffeisenbank a.s. zástavní právo k
budovám a pozemku:
•
Parcele st.3383, st.3460/2, st.3679, st.3723 435/36, 435/38, 435/39, 435/40,
435/48, 435/52, 435/54, 435/55 zapsaných u Katastrálního úřadu pro Zlínský
kraj pro k. ú. Otrokovice (LV2598).
•
budovy čp.1729 Jde o budovu a pozemky s dlouhodobým pronájmem firmě
zabývající se recyklací plastů.
•
Na základě Smlouvy o zřízení zástavního práva podle obč. z.č.1953/16/00240
k zajištění dluhů na splacení jistiny úvěru ve výši 50 mil. Kč , budoucích dluhů do
výše 50 mil. Kč, ostatních dluhů do výše 200 mil. Kč, budoucích dluhů do výše 200
mil. Kč které budou vznikat do 31.3.2037 , vzniklo zástavní právo smluvní pro
Československá obchodní banka, a.s. (vklad 22.3.2017) dle smlouvy ze dne
16.3.2017
•
na parcely st.578, st.970 (budovy čp.332 a čp. 1566 (LV 2598 k.ú. Otrokovice)
•
Na základě Smlouvy o zřízení zástavního práva podle obč. z.č.1940/16/00240
k zajištění dluhů na splacení jistiny úvěru ve výši 50 mil. Kč , budoucích dluhů do
výše 50 mil. Kč, ostatních dluhů do výše 200 mil. Kč, budoucích dluhů do výše 200
mil. Kč které budou vznikat do 31.3.2037 vzniklo Zástavní právo smluvní pro
Československá obchodní banka, a.s. (vklad 22.3.2017) dle smlouvy ze dne
16.3.2017 na
•
stavbu čp. 419 (Prodejní pasáž LV 614 k.ú. Louky nad Dřevnicí)
•
Na
základě
Smlouvy
o
zřízení
zástavního
práva
podle
obč. z. č.
ZN/02/NCKTK/01/18152813 ze dne 25.9.2018 k zajištění budoucí pohledávky do
výše 22.000.000,- Kč vzniklé do 31.12.2022 vzniklo zástavní právo smluvní pro
Raiffeisenbank a.s. (vklad 27.9.2018):
•
povinná parcela v majetku TOMA a.s. st. 3383/2, 3460/2, 435/36, 435/38,
435/39, 435/40, 435/52 a budova č.p.1729 na parc. č. st. 33836, 3460/1 a
3460/2 včetně závazku nezajistit zástavu ve výhodnějším pořadí, závazku
neumožnit zápis nového zást. práva místo starého a zákaz zcizení a zatížení (LV
2598, k.ú. Otrokovice).
•
435/52 zapsané u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k. ú. Otrokovice
(LV 2598).
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva podle obč. z. ze dne 25.9.2018
(účinky vkladu práva ke dni 27.9.2018) k úvěru do celkové výše 13,6 mil Kč (viz.
popis úvěrů emitenta), které budou vznikat do 31.12.2018, vzniklo ve prospěch
Raiffeisenbank a.s. zástavní právo k nemovitostem:
•
stavbě bez čp/če na parcele 3383 a
•
st. parcele 3383, st.3460/2, parcela 435/36, 435/38, 435/39, 435/40 zapsaným
u Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj pro k.ú. Otrokovice (LV 2598). Jde o
budovu a pozemky s dlouhodobým pronájmem firmě zabývající se recyklací
plastů.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-53-
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva ze dne 13.8.2019 (účinky vkladu
20.8.2019) vzniklo zástavní právo k nemovitostem zapsaným u Katastrálního úřadu
pro Zlínský kraj pro k.ú. Otrokovice (LV 2598) ve prospěch Raiffeisenbank a.s. (úvěr
1.012.400,- EUR a budoucích pohledávek do výše 1.316.120,- EUR, viz. popis úvěrů
emitenta jedná se o neuhrazenou jistinu úvěru 1,9 mil.EUR). Jedná se o následující
budovy a pozemky pod těmito budovami:
•
St.3820, St.3822, 438/1 (budova obchodního střediska a pozemek kolem něj)
•
Na základě smlouvy o zřízení zástavního práva ze dne 13.8.2019 (účinky vkladu
20.8.2019) vzniklo zástavní právo k nemovitostem zapsaným u Katastrálního úřadu
pro Zlínský kraj pro k.ú. Otrokovice (LV 2598) ve prospěch Raiffeisenbank a.s. (úvěr
1.340.000,- EUR a budoucích pohledávek do výše 1.474.000,- EUR, viz. popis úvěrů
emitenta). Jedná se o následující budovy a pozemky pod těmito budovami:
•
St.3820, St.3822, 438/1 (budova obchodního střediska a pozemek kolem něj
Majetek PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s.
Společnost má všechen nemovitý majetek zatížený zástavním právem. Tento majetek
je zastaven ve prospěch úvěrů spol. TOMA, a.s. sml. č. č. 2269/14/00240
ve výši 38
mil.Kč (ČSOB, a.s.), sml. č. 1934/16/00240 ve výši 50 mil.Kč (ČSOB, a.s.).
Majetek AUTOMEDIA s.r.o.
Společnost má všechen nemovitý majetek zatížený zástavním právem. Tento majetek
je zastaven ve prospěch vlastního úvěru od Oberbank AG na základě Smlouvy o
úvěru uzavřené v říjnu 2018 ve výši 230 mil.Kč
Z této částky bylo k 31.12.2020
vyčerpáno 215 mil.Kč
Majetek EUROPACK akciová spoločnosť
Společnost má nemovitý majetek zatížený zástavním právem. Tento majetek je
zastaven ve prospěch vlastních kontokorentního a investičních úvěrů přijatých od
UniCredit Bank. Nesplacená jistina činila k 31.12.2020 částku 58 mil.Kč.
Majetek S.P.M.B. a.s.
Společnost má nemovitý majetek (pozemky) zatížený zástavním právem. Tento
majetek je zastaven ve prospěch vlastních úvěrů přijatých od UniCredit Bank.
K rozvahovému dni úvěr nebyl čerpán.
Poskytnuté záruky
V souvislosti s čerpanými úvěry k financování projektů sušárny čistírenských kalů,
modernizace tepelné parní sítě, refinancování přijaté zápůjčky a refinancování
provozních investic z let 2018-2020, kdy společnost TOMA, a.s. čerpala investiční úvěry
od ČSOB, a.s.
společnost Průmyslová ČOV, a.s. poskytla zajištění za úvěry společnosti
TOMA, a.s. (do celkové výše 116 mil.Kč, ke konci roku 2020 částka 56.857 tis.Kč)
v podobě zástavního práva k nemovitostem.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-54-
Společnost ČOV Senica, s.r.o. v říjnu 2011 koupila průmyslovou čistírnu odpadních vod
od společností SLOVKORD, a.s. a Kordservice SK, a.s.. Čistírna se skládá ze dvou částí.
První část je modernizovaná (modernizaci dokončila v letošním roce společnost ČOV
Senica, s.r.o.) a slouží k čištění odpadních vod z průmyslového areálu a přilehlých
nemovitostí. Druhou část je možno využít pro další alternativní činnosti v odpadářském
podnikání (neutralizační či deemulgační stanice apod.). Koupeny byly obě části
s rozvazovací podmínkou, jejíž podstatou je povinnost společnosti ČOV Senica, s.r.o.
vrátit první modernizovanou část čistírny v případě, že do deseti let od podpisu kupní
smlouvy projeví potenciální kupec průmyslového areálu zájem i o tuto část čistírny
odpadních vod, přičemž společnosti ČOV Senica, s.r.o. by byla zpět vrácena kupní cena
a finanční prostředky investované do této části ČOV úročené sazbou 10% p.a.. Dále
byla smluvena sankce pro případ, že by ČOV Senica v tomto případě odmítla vrátit
předmětnou část ČOV nebo ji zatížila zástavním či jiným právem omezujícím její
využívání, ve výši 2 mil. EUR současně s tím, že majitel této společnosti je povinen se
v tomto případě zaručit za plnění ČOV Senica, s.r.o. Společnost TOMA, a.s. po schválení
valnou hromadou akcionářů (červen 2012) tento ručitelský závazek převzala.
Společnost TOMA, a.s. jako výstavce vystavila společnosti UniCredit Bank Czech
Republic and Slovakia, a.s. jako věřiteli finanční záruku za veškeré dluhy které má vůči
věřiteli společnost TOMA RECYCLING a.s. z titulu smlouvy o úvěru do celkové výše 1,5
mil. EUR.
Skupina nemá další záruky poskytnuté jiným společnostem.
Zajišťovací účetnictví
Popis zajištění
Zajištění se týká zajištění peněžních toků (resp. měnového rizika), kdy byly uzavřeny
závazné přísliby, že bude v letech 2020
- 2025 směněno celkem 30 240 tis. EUR v
předem dohodnutém kurzu. Celkem bylo dohodnuto 72 závazných příslibů směny 440
tis. EUR (400 tis. EUR od roku 2023).
Maturity date jednotlivých směn nastává v
průběhu celého období 2020 – 2025.
Zajišťovací účetnictví na kurzové riziko
Od 1. května 2017 používá skupina zajišťování peněžních toků k eliminaci rizika
vyplývajícího z cizích měn (kurzové riziko). Toto zajištění je účtováno jako zajištění
peněžních toků. Většina příjmových transakcí společnosti TOMA RECYCLING je
denominována v cizích měnách, protože se jedná o transakce související s plánovaným
prodejem výrobků slovenskému zákazníkovi, přičemž je dohodnutá platba v měně EUR.
Co se týká celkové strategie řízení měnových rizik, společnost TOMA RECYCLING
minimalizuje svoji expozici vůči změnám v peněžních tocích ze stávajících i nových
prodejních kontraktů uzavíráním nákupních kontraktů v cizích měnách, resp. v EUR.
Zajištěné položky
Zajištěnými položkami jsou očekávané platby (příjem peněžních zůstatků) v EUR z
prodejních kontraktů uzavřených společností TOMA RECYCLING v EUR. V průběhu
platnosti současných prodejních kontraktů přijaté platby představují přijaté tržby za
výrobky. Vzhledem k tomu, že společnost TOMA RECYCLING hodlá pokračovat v
udržování prodejních kontraktů v EUR, očekávané budoucí prodejní kontrakty, které
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-55-
budou sjednány po vypršení platnosti stávajících, jsou také považovány za zajištěné
položky.
Zajišťovací nástroje
Společnost zajišťuje své budoucí pohledávky nominované v EUR prostřednictvím
forwardů FX FWD s část. opcí poskytnutých UniCredit Bank Czech Republic and
Slovakia, a.s. Zajištění proběhlo při forwardovém kurzu
v rozmezí od 26,50 až 27,20
CZK / EUR. Zajišťovací nástroj je nasmlouván na období do 12/2025. Reálná hodnota
přecenění těchto měnových derivátů k datu 31. 12. 2020 činí 5.798 tis. Kč
Soudní spory
Společnost SYNER Morava, a. s. podala dne 11. 3. 2013 u Krajského soudu v Brně
žalobní návrh proti společnosti TOMA rezidenční Prostějov, s. r. o., kterým se domáhá
úhrady částky ve výši 59.646.107 Kč s příslušenstvím. Žalobce tvrdí, že Smlouva o dílo
č. P1 10 002, uzavřená mezi spornými stranami dne 2. 12. 2010 na výstavbu bytového
domu „Rezidence Florián“ v Prostějově, je neplatným právním úkonem. Z toho titulu
spol. SYNER Morava, a. s. požaduje vydání bezdůvodného obohacení v rozsahu rozdílu
mezi tvrzenou hodnotou stavby a částkou, která byla dosud společnosti SYNER Morava,
a. s. uhrazena ze strany žalovaného. Společnost TOMA rezidenční Prostějov, s. r. o.
popírá oprávněnost nároku vzneseného žalobcem. Smlouvu o dílo č. P1 10 002
považuje za platně uzavřenou a doplatila cenu za dílo ve výši 60.000.000,- Kč (bez
DPH), vyjma smluvně sjednaných pozastávek garantujících případné záruční opravy.
Část smluvní ceny ve výši 5.820.000 Kč byla na základě návrhu společnosti TOMA
rezidenční Prostějov, s. r. o. a usnesení Okresního soudu v Liberci složena do soudní
úschovy z důvodu zástavy předmětných pohledávek třetí osobě a nejasnosti, zda je po
společnosti TOMA rezidenční Prostějov, s. r. o. požadováno plnění z „platné smlouvy“
či z titulu bezdůvodného obohacení. Na základě usnesení soudu byla částka ze soudní
úschovy vydána příjemci. Další pokusy společnosti SYNER Morava, a.s. dosáhnout
předběžného opatření zákazu nakládat s majetkem byly odvolacím soudem zamítnuty.
První jednání u Krajského soudu v Brně proběhlo v květnu 2015, kdy bylo vydáno
usnesení o zastavení řízení v částce 10.929.256,93 Kč. V říjnu 2017 vydal Krajský soud
v Brně usnesení, kterým vyhověl návrhu společnosti SYNER Morava, a.s., aby místo ní
do řízení vstoupila společnost S group holding, a.s., na kterou smluvně postoupila
pohledávku. Dne 25.2.2019 byl vydán mezitímní rozsudek, kterým bylo určeno, že
smlouva o dílo je platná. Žalobcem bylo podáno odvolání.
V září 2019 rozhodl Vrchní
soud na podkladě odvolání žalobce, že mezitímní rozsudek se ruší a věc se vrací k
projednání na Krajský soud. Vzhledem k rozsáhlému dokazování s předpokladem
nutnosti nechat vypracovat znalecké posudky se dá stěží odhadnout, kdy bude ve věci
rozhodnuto.
Žalobce vzal svým podáním žalobu zčásti zpět co částky cca 10 929 tis.
Kč s
příslušenstvím. U Krajského soudu nadále probíhá dokazování ve věci
oprávněnosti nároku žalobce. Vzhledem k
rozsáhlosti případu a doby realizace díla
(doby vzniku tvrzeného nároku žalobce) se neočekává rozhodnutí v
tomto
kalendářním roce.
Skupina nevede žádné další soudní spory, jejíž důsledky by mohly významně ovlivnit
ekonomickou situaci skupiny a jejích podniků.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-56-
Podpory podnikání
V případech kdy podniky skupiny čerpají různé formy podpory podnikání (podpora
zelené energie, příspěvky na politiku zaměstnanosti, dotace apod.) je riziko řízeno
prostřednictvím řádného dodržování všech podmínek pro poskytování podpory a
pečlivou přípravou, realizací a řízením podporovaných projektů a činností.
Životní prostředí
Vedení skupiny je přesvědčeno, že dodržuje platné předpisy o ochraně životního
prostředí a že dopady případných závazků podniku související s porušováním těchto
předpisů by byly nevýznamné.
Řízení kapitálové struktury
Hlavním cílem při řízení kapitálové struktury je dosahovat vhodného poměru mezi
vlastním a cizím kapitálem. Podnik sleduje kapitálovou strukturu a provádí její změny
na základě hodnocení vlastní výkonnosti i s ohledem na vnější podnikatelské prostředí
a sledování stability cash flow skupiny.
Prioritním nástrojem pro optimalizaci kapitálové struktury je tvorba vyvážené
majetkové struktury a jejího efektivního využívání a zhodnocování, čímž se zároveň
maximalizuje hodnota pro akcionáře. Současně se skupina zaměřuje na maximalizaci
hospodářských výsledků skupiny. Při výpočtu obhospodařovaných aktiv se vychází
z objemu celkových aktiv společnosti, který je snížen jednak o aktiva, která jsou
z přímého vlivu managementu vyňata představenstvem společnosti a dále o
strategická aktiva, která negenerují výnosy, ale jejichž držení je pro společnost
významné.
Finanční rizika
V souvislosti se svou činností skupina není významným způsobem vystavena finančním
rizikům. Program, který podnik realizuje v oblasti řízení rizik, se zaměřuje na
nepředvídatelnost finančních trhů a snaží se minimalizovat potenciální negativní
dopady na finanční výsledky skupiny.
Zajišťovací směnky – skupina někdy využívá ke snížení finančních rizik spojených
s poskytováním financování mimo zástav také zajišťovací směnky. Část těchto směnek
je rovněž avalována dalšími fyzickými nebo právnickými osobami a to v závislosti na
rizikovosti konkrétního případu a odborném posouzení kompetentních pracovníků. O
těchto směnkách vede podrozvahovou evidenci.
Finanční riziko - v souvislosti se svou činností není skupina významným způsobem
vystavena finančním rizikům, vyjma potencionálního finančního rizika představujícího
změny v reálných hodnotách finančních investic. Riziko je řízeno účtováním o
finančním majetku v reálném ocenění a případnou tvorbou nedaňových opravných
položek k finančním investicím.
Cenové riziko – v podnikatelské činnosti spol. TOMA RECYCLING, a.s. se negativně
projevily nízké ceny primárního materiálu (virgin PET), které tlačily tržní ceny recyklátu
(r-PET) dolů. Jinak skupina při své podnikatelské činnosti podstupuje skupina obvyklé
cenové riziko a to jak ze strany dodavatelů tak i odběratelů.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-57-
Měnové riziko – mateřský podnik má významné pohledávky v měně EUR z titulu
poskytnutého financování dceřiným spol. na Slovensku a přidruženému podniku ve
Spolkové republice Německo. S ohledem na riziko změny kurzy CZK/EUR společnost
v minulosti i aktuálně čerpá nové úvěry v měně EUR a tak vytváří závazky v EUR a tím
významně snižuje kurzové riziko. Skupina v menší míře také využívá v zajišťovací
účetnictví ve vztahu ke kurzu CZK/EUR, které je popsáno v příloze konsolidované
mezitímní účetní závěrky.
Úrokové riziko - v souvislosti s čerpanými úvěry podstupuje skupina úrokové riziko
spočívající v možných změnách pohyblivé části úrokové sazby (sazba mezibankovního
trhu
PRIBOR, EURIBOR a EURLIBOR)
u jednotlivých úvěrů. Vzhledem k dosavadnímu
vývoji úrokových sazeb na mezibankovním trhu ČR a EU a vzhledem k budoucímu
očekávání, vedení skupiny nepředpokládá v příštích obdobích takovou změnu
úrokových sazeb, která by mohla mít vliv na majetek a jiná aktiva, závazky a jiná
pasiva, finanční situaci a výsledek hospodaření.
Úvěrové riziko a zástavní práva – skupina není vystavena zásadní koncentraci
úvěrového rizika. V souladu s interními postupy a zásadami jsou výrobky i služby
poskytovány
jen
odběratelům
s náležitou
úvěrovou
historií.
V souvislosti
s kontokorentním a revolvingovým úvěrem a investičními úvěry má skupina zatížen
zástavním právem vůči bance některý nemovitý a movitý majetek, pohledávky
z obchodního styku a blankosměnky. Ručí za případné dluhy společnosti TOMA
RECYCLING, a.s
z titulu smlouvy o úvěru a za potencionální závazek společnosti ČOV
Senica, s.r.o.. Řízení tohoto úvěrového a zástavního rizika spočívá mimo pečlivého
řízení likvidity především v úspěšné realizaci úvěry financovaných projektů, dosažení
plánovaných ekonomických efektů těchto projektů a v řádném dodržování sjednaných
splátkových kalendářů čerpaných úvěrů a řádným pojištěním movitého a nemovitého
majetku.
Riziko likvidity - předpokladem obezřetného řízení likvidity je mít k dispozici dostatek
finančních prostředků, které zajišťují, aby skupina měla dostatek finančních prostředků
k zajištění svých platebních potřeb. Skupina řídí svoji likviditu především efektivním
řízením nákladů a důsledným vymáháním pohledávek z obchodního styku. Dalším
nástrojem ke snížení rizika likvidity je možnost čerpání kontokorentního a
revolvingového úvěru.
Ostatní informace
Skupina nepoužívá další investiční instrumenty nebo další obdobná aktiva a pasiva
v takovém rozsahu, který by měl význam pro posouzení majetku a jiných aktiv, závazků
a jiných pasiv, finanční situace a výsledku hospodaření.
Významné události po datu účetní závěrky
Po dni ke kterému je sestavena účetní závěrka skupiny (tj. 31.12.2020) nastaly mimo
již zmíněné také tyto další významné skutečnosti:
•
Ve vztahu k mateřskému podniku jsou významné informace uvedeny v příloze
jeho individuální účetní závěrky.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-58-
•
Nejvýznamnější událostí je splacení pohledávek za společností
G1 Krailling Real
Estate GmBH ve spolkové republice Německo a prodej akciového podílu ve
společnosti TOMA GERMANY, a.s.. Jak je popsáno v
příloze individuální účetní
závěrky mateřského podniku.
•
V souvislosti s událostmi Brexit a COVID-19 nejsou aktuálně (duben 2021)
předpokládány žádné zásadní dopady do hospodaření a finanční situace skupiny.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-59-
E. INFORMACE O PŘEDPOKLÁDANÉ HOSPODÁŘSKÉ A FINANČNÍ SITUACI
SKUPINY V
NÁSLEDUJÍCÍM ÚČETNÍM OBDOBÍ A O BUDOUCÍCH VYHLÍDKÁCH
Skupina očekává v
roce 2021
pokračování
v
dosavadním trendu hospodaření a
dosažení srovnatelných
hospodářských výsledků.
Informace o očekávaném vývoji
hospodaření mateřského podniku, který z pohledu tržeb a hodnoty majetku
nejvýznamnějším podnikem skupiny, jsou obsaženy individuální výroční zprávě.
Zatím
nejsou zřejmé podstatné dopady událostí BREXIT
a COVID-
19 na hospodaření
skupiny a finanční situaci jejich podniků
Nová společnost ve skupině EUROPACK
akciová spoločnosť bude pokračovat ve
výrobě plastových obalů na vajíčka, kterých je jedním z
největších výrobců v
Evropě.
Většinu své produkce exportuje do celého světa. Společnost dosahuje významných
tržeb a kladného výsledku hospodaření a podstatně tak přispěla ke zvýšení hodnot
položek konsolidované rozvahy a výsledovky. Hospodaření této společnosti je
v souladu s
očekáváním a v
budou
cím období se nepředpokládá podstatná změna
v
dosahovaných výsledcích.
Společnost TOMA Recycling, a.s. bude pokračovat ve zvyšování objemu komplexní
recyklaci PET lahví s
cílem o maximální využití kapacity recyklační a regranulační linky
a dosažení úspor z rozsahu. V podnikatelské činnosti se negativně projevují nízké
ceny primárního materiálu (virgin PET), které tlačí tržní ceny recyklátu (r
-
PET) dolů a
snižují tak marži. Společnost hledá nové akviziční či joint
-
venture příležitosti v
oblasti
recyklace pl
astů a to jak v
ČR, tak v
sousední Polské republice. Akvizice majoritního
podílu ve společnosti EUROPACK
akciová spoločnosť mateřským podnikem, je pro
podnikání této společnosti zásadní událostí a měla by mít do budoucna synergický
efekt, protože spol. EUROPACK
akciová spoločnosť je významným odběratelem
produkce společnosti TOMA Recycling, a.s.
Jediné výnosy, které podnik PRŮMYSLOVÁ ČOV, a.s. dosahuje, jsou z
pronájmu
majetku mateřskému podniku.
Společnost ENERGZET, a.s.
bude pokračovat ve své činnos
ti
–
dodávky el. energie
v
rámci LDS a areálu ZETOR v Brně.
Pro letošní rok je plánováno dosažení
srovnatelné
hodnoty zisku.
Společnost ČOV Servis, s.r.o. poskytuje služby v
oblasti odvádění a čištění odpadních
vod pro společnost ČOV Senica s.r.o. Pro letošní rok již nejsou plánovány významné
investiční náklady ani opravy. Bohužel stále je dosahována ztráta. Ztráta je
zapříčiněna také tím, že stočné má stanovenu regulovanou cenu, která neodpovídá
reálným nákladům na čištění odpadních vod. Probíhají jednání
s
příslušnými orgány
slovenské státní správy (URSO) o nastavení spravedlivé a ekonomicky reálné ceně za
čištění.
U činnosti developerských podniků MA Investment, s.r.o., TOMA rezidenční Kroměříž,
s.r.o. a TOMA rezidenční Prostějov, s.r.o. se neočekávají změny v
jejich činnosti. Ve
věci žaloby společnosti SYNER Morava, a.s. proti společnosti TOMA rezidenční
Prostějov,
s. r. o., dosavadní jednání dosud nepřinesla konkrétní výsledek. Projekt
Rezidence Floriánka, který připravila společnost MA Investment, s.r.o.,
byl na konci
loňského roku prodán. Developerské společnosti postupně ukončují svoji činnost a
dokončené nebo rozpracované projekty jsou postupně rozprodávány.
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-60-
Společnost EnergoSave Leasing, a.s. v minulosti končila uzavírání nových nájemních
smluv a nyní jen spravuje stávajícím kmen nájemních smluv. Společnost postupně
ukončuje svoji činnost tak jak dobíhají jednotlivé nájemní smlouvy.
Společnost AUTOMEDIA, s.r.o. by v
letošním roce měla zcela dokončit rozsáhlou
rekonstrukci na vlastněné nemovitosti pro
novou podnikatelskou činnost –
pronájem.
Prostory jsou již zčásti pronajaty a do konce roku se předpokládá plná obsazenost
objektu.
Společnost
TOMA GERMANY, a.s. se z
aměřuje
na investiční aktivity skupiny ve
Spolkové republice Německo, které zde
skupina
realizuje prostřednictvím společností
Krailling Oils Development GmBH a G1 Krailling Real Estate GmBH. V
únoru
letošního
roku
došlo k
uzavření smluv na základě kterých bude celý podíl v
této společnosti
prodán mimo skupinu. Současně budou uhrazeny veškeré pohledávky v
rámci skupiny
a to jak za touto společností tak za společnostmi Krailling Oils Development G
mBH a
G1 Krailling Real Estate GmBH. Podíl ve společnosti Krailling Oils Development
GmBH, který drží mateřský podnik bude rovněž prodán mimo skupinu. Celý převod by
měl být dokončen v
1. pololetí 2021.
Ekonomická situace všech nejvýznamnějších podniků skupiny je stabilní a vykazuje
dlouhodobě ziskové hospodaření. Tyto
podniky s
kupiny očekávají v
roce 2021
dosažení srovnatelných hospodářských výsledků
.
U menších podniků, které
nepřispívají
významně
k
majetku a
hospodaření
skupiny
nejsou
vyjma
již
komentovaných skutečností očekávány další zásadní změny.
Skupina by tak
v
letošním roce měla dosáhnout srovnatelné
výše
zisku.
Neplánují se ani nejsou
očekávány žádné skutečnosti, které by měly zásadní význam či vliv na
majetek
skupiny nebo její hospodářské výsledky. Vedení mateřského podniku v
budoucnu
očekává dosažení
kladného výsledku hospodaření a další zhodnocení svěřenéh
o
akcionářského majetku skupiny a i nadále
vyhledává vhodné akviziční příležitosti
v
oblastech energetiky a odpadového hospodářství.
O aktuálním vývoji a situaci budou akcionáři řádně a včas informováni v
dalších
pololetních a výročních zprávách
.
Průběžné významné informace o aktuální situaci
v
podnicích skupiny je možné nalézt na internetových stránkách těchto podniků stejně
jako
stránkách mateřského podniku
.
Všechny vnitřní informace
a
ostatní informační povinnosti
jsou řádně zveřejňovány v
souladu s platnou legislativou
na internetových stránkách mateřského podniku
i na stránkách internetového portálu
(sekce
Přehled zpráv / filtr Povinně zveřejňované informace)
Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2020
TOMA, a.s.
-61-
PROHLÁŠENÍ
OSOB
ODPOVĚDNÝCH
ZA
KONSOLIDOVANOU
VÝROČNÍ
ZPRÁVU
Za zpracování a obsah Konsolidované výroční zprávy společnosti TOMA, a.s. je
odpovědné představenstvo společnosti TOMA, a.s..
Konsolidova
ná výroční zpráva podává věrný a poctivý obraz o finanční situaci,
pod
nikatelské činnosti
a výsledcích hospodaření emitenta a jeho konsolidačního celku
za uplynulé účetní období a o vyhlídkách budoucího vývoje finanční situace,
podnikatelské činnosti a výsledků hospodaření.
P
ři zpracování této Konsolidované výroční zprávy byla vynaložena veškerá přiměřená
odborná péče a Konsolidovaná výroční zpráva byla zpracována podle našeho
nejlepšího vědomí. Údaje uvedené v
této Konsolidované výroční zprávě jsou správné
a odpovídají skutečnosti a nebyly vynechány žádné údaje, které by mohly změnit
význam Konsolidované výroční zprávy nebo ovlivnit přesné a správné posouzení
emitenta nebo
jeho konsolidačního celk
u.
V
Otrokovicích
27.4.2021
|
Identifikační údaje subjektu
|
|
Název vykazující účetní jednotky nebo jiný způsob identifikace
|
TOMA, a.s.
|
|
Vysvětlení změny názvu vykazující účetní jednotky nebo jiných způsobů identifikace od konce předchozího účetního období
|
N/A
|
|
Právní forma účetní jednotky
|
akciová společnost
|
|
Adresa sídla účetní jednotky
|
tř. Tomáše Bati 1566, 765 02 Otrokovice
|
|
Domicil účetní jednotky
|
Česká republika
|
|
Země založení
|
Česká republika
|
|
Hlavní místo podnikání
|
Česká republika
|
|
Popis povahy činností účetní jednotky a jejích základních činností
|
Nákup, výroba a rozvod elektrické energie. Distribuce pitné a užitkové vody, odvádění a čištění odpadních vod, zpracování odpadů, pronájem nemovitostí, poskytování finančních služeb, poštovní služby a provoz akreditované laboratoře.
|
|
Název mateřské účetní jednotky
|
PROSPERITA holding, a.s.
|
|
Název nejvyššího mateřského podniku ve skupině
|
PROSPERITA holding, a.s.
|