315700RJSU856JJMHO642021-01-012021-12-31iso4217:RON315700RJSU856JJMHO642020-01-012020-12-31iso4217:RONxbrli:shares315700RJSU856JJMHO642021-12-31315700RJSU856JJMHO642020-12-31315700RJSU856JJMHO642021-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember315700RJSU856JJMHO642021-01-01ifrs-full:SharePremiumMember315700RJSU856JJMHO642021-01-01ifrs-full:RevaluationSurplusMember315700RJSU856JJMHO642021-01-01romcarbonsa:LegalOtherReservesMember315700RJSU856JJMHO642021-01-01ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember315700RJSU856JJMHO642021-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember315700RJSU856JJMHO642021-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember315700RJSU856JJMHO642021-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember315700RJSU856JJMHO642021-01-01315700RJSU856JJMHO642021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember315700RJSU856JJMHO642021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember315700RJSU856JJMHO642021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember315700RJSU856JJMHO642021-01-012021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember315700RJSU856JJMHO642021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember315700RJSU856JJMHO642021-01-012021-12-31romcarbonsa:LegalOtherReservesMember315700RJSU856JJMHO642021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember315700RJSU856JJMHO642021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember315700RJSU856JJMHO642021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember315700RJSU856JJMHO642021-12-31romcarbonsa:LegalOtherReservesMember315700RJSU856JJMHO642021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember315700RJSU856JJMHO642021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember315700RJSU856JJMHO642021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember315700RJSU856JJMHO642021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember315700RJSU856JJMHO642020-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember315700RJSU856JJMHO642020-01-01ifrs-full:SharePremiumMember315700RJSU856JJMHO642020-01-01ifrs-full:RevaluationSurplusMember315700RJSU856JJMHO642020-01-01romcarbonsa:LegalOtherReservesMember315700RJSU856JJMHO642020-01-01ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember315700RJSU856JJMHO642020-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember315700RJSU856JJMHO642020-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember315700RJSU856JJMHO642020-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember315700RJSU856JJMHO642020-01-01315700RJSU856JJMHO642020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember315700RJSU856JJMHO642020-01-012020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember315700RJSU856JJMHO642020-01-012020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember315700RJSU856JJMHO642020-01-012020-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember315700RJSU856JJMHO642020-01-012020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember315700RJSU856JJMHO642020-01-012020-12-31romcarbonsa:LegalOtherReservesMember315700RJSU856JJMHO642020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember315700RJSU856JJMHO642020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember315700RJSU856JJMHO642020-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember315700RJSU856JJMHO642020-12-31romcarbonsa:LegalOtherReservesMember315700RJSU856JJMHO642020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember315700RJSU856JJMHO642020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember315700RJSU856JJMHO642020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember315700RJSU856JJMHO642020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
ROMCARBON S.A. ȘI FILIALELE SALE
SITUAŢII FINANCIARE CONSOLIDATE AUDITATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
Întocmite în conformitate cu Ordinul Ministrului Finanțelor Publice nr. 2844/2016 pentru
aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu Standardele Internaționale de Raportare
Financiară adoptate de Uniunea Europeană cu modificările ulterioare
SITUATII FINANCIARE CONSOLIDATE
CUPRINS
PAGINA
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A VENITURILOR SI CHELTUIELILOR
1
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A REZULTATULUI GLOBAL SI A ALTOR ELEMENTE ALE REZULTATULUI
GLOBAL
2
SITUATIA CONSOLIDATĂ A POZITIEI FINANCIARE
3 - 4
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A MODIFICARILOR CAPITALURILOR PROPRII
5 - 6
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A FLUXURILOR DE TREZORERIE
7 - 8
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
9 - 64
RAPORTUL ADMINISTRATORILOR ATAȘAT SITUAȚIILOR FINANCIARE CONSOLIDATE
1 - 18
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare
1
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A VENITURILOR ȘI CHELTUIELILOR
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
SITUATIA CONSOLIDATA A REZULTATULUI GLOBAL
Anul încheiat la
31 Decembrie
2021
Anul încheiat la
31 Decembrie
2020
RON
RON
Venituri
338.977.704
256.049.673
Alte venituri
6.632.773
5.197.601
Variatia stocurilor de produse finite si produse in curs
de executie
4.710.209
(1.549.135)
Materii prime si consumabile utilizate
(235.396.370)
(150.122.594)
Cheltuieli cu beneficiile angajatilor
(73.746.328)
(70.282.433)
Cheltuieli cu amortizarea
(14.897.799)
(15.272.031)
Alte cheltuieli
(21.382.633)
(18.739.100)
Alte câştiguri (pierderi)
1.936.380
802.760
Profit (pierdere) din activitati de exploatare
6.833.936
6.084.741
Venituri financiare
85.170
89.608
Cheltuieli financiare
(3.054.857)
(3.426.116)
Ponderea de profit(pierdere) a asociatilor si
investițiilor cu influență semnificativă
(1.144.985)
(2.564.549)
Profit / (pierdere) înainte de impozitare
2.719.264
183.684
Cheltuiala cu impozitul pe profit
(928.652)
(267.650)
Profit / (pierdere) din operatiuni
1.790.612
(83.966)
Profit / (pierdere) din activitati discontinue
-
-
Profit / (pierdere)
1.790.612
(83.966)
Atribuibil:
Deţinătorilor de capital propriu ai societăţii mamă
1.793.730
(86.803)
Interese care nu controleaza
(3.118)
2.837
Din operatiuni de baza:
RON ( pe actiune)
0,0068
(0,0003)
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare
2
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A VENITURILOR ȘI CHELTUIELILOR
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
Note
Anul încheiat la
31 Decembrie
2021
Anul încheiat la
31 Decembrie
2020
RON
RON
Profit (pierdere)
1.790.612
(83.966)
Componentele altor elemente ale rezultatului
global care nu vor fi reclasificate la profit sau
pierdere, înainte de impozitare
Alte elemente ale rezultatului global, înainte de
impozitare, câștigurile (pierderile) din reevaluare
-
-
Total alte componente ale rezultatului global
care nu vor fi reclasificate la profit sau
pierdere, înainte de impozitare
-
-
Componentele altor elemente ale rezultatului
global care vor fi reclasificate la profit sau
pierdere, înainte de impozitare
Câștiguri (pierderi) din diferențele de curs valutar
provenite din conversie, înainte de impozitare
115
12.170
Total alte componente ale rezultatului global
care vor fi reclasificate la profit sau pierdere,
înainte de impozitare
115
12.170
Total alte elemente ale rezultatului global,
înainte de impozitare
115
12.170
Impozitul aferent modificărilor rezervelor din
reevaluare incluse in alte elemente ale rezultatului
global
12
21.017
289.186
Total alte elemente ale rezultatului global
21.132
301.356
Total rezultat global
1.811.744
217.390
Atribuibil:
Deţinătorilor de capital propriu ai societăţii mamă
1.814.862
214.553
Interese care nu controleaza
(3.118)
2.837
Situaţiile financiare consolidate anuale au fost autorizate de către Consiliul de Administratie pentru a fi
emise la 28 Martie 2022.
ÎNTOCMIT,
HUANG LIANG NENG,
VIORICA ZAINESCU,
CARMEN MANAILA,
Presedinte CA si
Director General
Director Financiar
Director General Adjunct
Administrativ
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare
3
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A POZIȚIEI FINANCIARE
LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
SITUATIA POZITIEI FINANCIARE
Not
e
31
Decembrie
2021
31
Decembrie
2020
RON
RON
ACTIVE
Active pe termen lung
Imobilizări corporale
13
132.497.914
144.756.736
Investiții imobiliare
14
10.894.586
11.885.346
Fond comercial
15
143.461
143.461
Imobilizari necorporale, altele decat fondul comercial
16
298.466
323.176
Titluri puse in echivalenta
17
23.324.617
24.469.503
Actiuni detinute la entitatile afiliate, la entitatile asociate sau la
entitatile controlate in comun
196.974
196.964
Alte active financiare pe termen lung
0
100.000
Total active pe termen lung
167.356.018
181.875.186
Active curente
Stocuri curente
18
54.803.659
39.267.786
Creanţe comerciale şi alte creanţe curente
19
52.981.338
36.158.571
Alte active curente financiare
20
617.902
181.047
Alte active curente
21
4.621.551
1.236.391
Numerar şi conturi bancare
22
17.596.893
20.704.632
Total active curente, altele decat activele necurente sau
grupurile de cedare clasificate ca detinute pentru vanzare
sau ca detinute pentru distribuire catre proprietari
130.621.343
97.548.427
Active imobilizate sau grupuri de cedare clasificate ca fiind detinute
pentru vanzare sau detinute pentru distribuire catre proprietari
23
3.760.155
70.845
Total active curente
134.381.498
97.619.272
TOTAL ACTIVE
301.737.516
279.494.458
CAPITAL PROPRIU ŞI DATORII
Capital şi rezerve
Capital emis
24
26.412.210
26.412.210
Rezultat reportat
25
49.182.732
49.238.098
Prime de emisiune
2.182.283
2.182.283
Rezerve
26
60.227.360
60.969.077
Capital propriu atribuibil deţinătorilor de capital propriu ai
societăţii mamă
138.004.585
138.801.668
Interese minoritare
27
915.581
909.941
Total capital propriu
138.920.166
139.711.609
Datorii pe termen lung
Alte datorii privind provizioane pe termen lung
659.623
446.038
Total alte datorii privind provizioanele pe termen lung
659.623
446.038
Datorii cu impozitul amânat
8.012.574
7.852.871
Alte datorii financiare pe termen lung
28
7.623.547
17.856.699
Alte datorii nefinanciare pe termen lung
30
16.015.575
19.761.267
Total datorii pe termen lung
32.311.319
45.916.875
Datorii curente
Datorii comerciale şi alte datorii
29
55.224.665
33.374.994
Alte datorii financiare curente
28
67.635.179
52.867.565
Alte datorii nefinanciare curente
30
7.646.187
7.623.415
Total datorii curente, altele decat pasivele incluse in
grupurile de cedare clasificate drept detinute pentru vanzare
130.506.031
93.865.974
Datorii incluse in grupurile de cedare clasificate drept detinute
pentru vanzare
0
0
Total datorii curente
130.506.031
93.865.974
Total datorii
162.817.350
139.782.849
TOTAL CAPITAL PROPRIU ȘI DATORII
301.737.516
279.494.458
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare
4
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A POZIȚIEI FINANCIARE
LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
Situaţiile financiare consolidate anuale au fost autorizate de către Consiliul de Administratie pentru a fi
emise la 28 Martie 2022.
ÎNTOCMIT,
HUANG LIANG NENG,
VIORICA ZAINESCU,
CARMEN MANAILA,
Presedinte CA si
Director General
Director Financiar
Director General Adjunct
Administrativ
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare
5
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A MODIFICĂRILOR CAPITALURILOR PROPRII
PENTRU PERIOADA ÎNCHEIATĂ LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
2021
Capital
social
Prime de
capital
Rezerve
din
reevaluare
Rezerve
legale si
Alte
rezerve
Rezerve din
diferente
de schimb
valutar
Rezultat
reportat
Atribuibil
deţinătorilor
de capitaluri
proprii ai
societăţii
mamă
Interese
minoritare
Total
Capitaluri
Capitaluri la inceputul perioadei
26.412.210
2.182.283
39.577.007
22.454.150
(1.062.080)
49.238.098
138.801.668
909.941
139.711.609
Profit (Pierdere)
0
0
0
0
0
1.793.730
1.793.730
(3.118)
1.790.612
Alte elemente ale rezultatului global
0
0
21.017
0
115
0
21.132
0
21.132
Total rezultat global
0
0
21.017
0
115
1.793.730
1.814.862
(3.118)
1.811.744
Emisiunea de actiuni
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Dividende platite actionarilor
0
0
0
0
0
(2.641.221)
(2.641.221)
0
(2.641.221)
Crestere/descrestere prin alte
elemente de capital
0
0
(945.405)
182.454
102
792.125
29.276
8.758
38.034
Capitaluri la sfarsitul perioadei
26.412.210
2.182.283
38.652.619
22.636.604
(1.061.863)
49.182.732
138.004.585
915.581
138.920.166
Prin Hotararea Adunarii Generale Ordinara a Actionarilor din data de 28.04.2021 a fost aprobata distribuirea de dividende in valoare de 2.641.221 lei. Suma a
fost transferata integral catre Depozitarul Central in vederea platii dividendelor cuvenite actionarilor.
SITUATIA CONSOLIDATA A MODIFICARILOR CAPITALURILOR
ÎNTOCMIT,
HUANG LIANG NENG,
VIORICA ZAINESCU,
CARMEN MANAILA,
Presedinte CA si Director General
Director Financiar
Director General Adjunct Administrativ
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare
6
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A MODIFICĂRILOR CAPITALURILOR PROPRII
PENTRU PERIOADA ÎNCHEIATĂ LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
2020
Capital
social
Prime de
capital
Rezerve
din
reevaluare
Rezerve
legale si
Alte
rezerve
Rezerve din
diferente de
schimb
valutar
Rezultat
reportat
Atribuibil
deţinătorilor
de capitaluri
proprii ai
societăţii
mamă
Interese
minoritare
Total
Capitaluri
Capitaluri la inceputul perioadei
26.412.210
2.182.283
39.823.384
22.410.695
(1.074.249)
48.899.710
138.654.033
907.104
139.561.137
Profit (Pierdere)
0
0
0
0
0
(86.803)
(86.803)
2.837
(83.966)
Alte elemente ale rezultatului global
0
0
289.187
0
12.169
0
301.356
0
301.356
Total rezultat global
0
0
289.187
0
12.169
(86.803)
214.553
2.837
217.390
Emisiunea de actiuni
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Dividende platite actionarilor
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Crestere/descrestere prin alte
elemente de capital
0
0
(535.564)
43.455
0
425.191
(66.919)
0
(66.919)
Capitaluri la sfarsitul perioadei
26.412.210
2.182.283
39.577.007
22.454.150
(1.062.080)
49.238.098
138.801.668
909.941
139.711.609
Situaţiile financiare consolidate anuale au fost autorizate de către Consiliul de Administratie pentru a fi emise la 28 Martie 2022.
ÎNTOCMIT,
HUANG LIANG NENG,
VIORICA ZAINESCU,
CARMEN MANAILA,
Presedinte CA si Director General
Director Financiar
Director General Adjunct Administrativ
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare
7
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A FLUXURILOR DE TREZORERIE
PENTRU PERIOADA ÎNCHEIATĂ LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
SITUATIA FLUXURILOR DE NUMERAR
31
Decembrie
2021
31
Decembrie
2020
Fluxurile de trezorerie provenite din (folosite în) activitățile de
exploatare
Profit (pierdere)
1.790.612
(83.966)
Ajustări pentru reconcilierea profitului (pierderii)
Cheltuieli / (Venit) cu impozitul pe profit
928.652
267.650
Cheltuieli financiare recunoscute în profit
2.009.061
3.417.671
(Câştig) / Pierdere din vânzarea sau cedarea de mijloace fixe
3.462
42.000
(Câştig) / Pierdere din vânzarea sau cedarea de investiții imobiliare
(411.233)
69.662
(Câştig) / Pierdere din vânzarea sau cedarea de active deținute în vederea
nzării
0
(228.608)
Câștig din construirea internă a Mijloacelor Fixe
(1.207.153)
0
Venituri din dobânzi
(85.170)
(89.608)
Pierderi din deprecierea stocurilor
280.404
285.673
Pierderi din deprecierea creanţelor comerciale
0
28.645
Pierderi din creanțe prescrise
80.859
22.272
Amortizarea activelor pe termen lung
14.897.799
15.276.908
(Câștig) / Pierdere net din schimb valutar
1.037.861
1.309.826
(Câștiguri) / Pierderi din reevaluarea investițiilor imobiliare
(1.377.918)
278.663
(Câștiguri) / Pierderi din ponderea de profit a asociaților
1.144.985
2.564.549
(Creștere) / Descreștere provizioane
213.585
200.000
Creșteri / (Descreșteri) privind subvențiile
(3.745.692)
(3.781.951)
Mişcări în capitalul circulant:
(Creştere) / Descreştere creanţe comerciale şi alte creanţe
(16.895.040)
(2.028.629)
(Creştere) / Descreștere stocuri
(15.816.276)
6.363.889
(Creştere) / Descreştere alte active
(3.722.015)
2.554.638
Creştere / (Descrestere) datorii comerciale şi alte datorii
21.849.670
(3.338.685)
Creştere / (Descreştere) alte datorii
27.434
(564.208)
Total ajustări pentru reconcilierea profitului (pierderii)
(786.725)
22.650.357
Dobânzi plătite
(1.657.222)
(1.789.198)
Impozit pe profit plătit
(773.611)
(489.622)
Comisioane bancare plătite
(351.839)
(318.647)
Numerar net generat din activităţi operaţionale
(1.778.785)
19.968.924
Fluxurile de trezorerie provenite din (folosite în) activitățile de investiție
Plăţi aferente imobilizărilor corporale
(2.328.207)
(2.775.018)
Plati aferente activelor detinute spre vanzare
(3.164.051)
0
Plăţi aferente imobilizărilor necorporale
(124.275)
(285.438)
Încasări din vânzarea de imobilizări corporale
492.998
31.090
Încasări din vânzarea de investitii imobiliare
2.862.616
0
Încasări din vânzarea de active detinute in vederea vanzarii
0
7.041.341
Dobânzi primite
85.170
89.608
Numerar net generat / (utilizat) în activităîi de investiții
(2.175.749)
4.101.583
Fluxuri de trezorerie provenite din (folosite în) activități de finanțare
Încasări din împrumuturi
16.482.163
6.993.267
Rambursări de împrumuturi
(12.984.408)
(20.208.312)
Plăţi de leasing
(9.739)
0
Dividende platite
(2.641.221)
0
Numerar net generat / (utilizat) în activitatea financiară
846.795
(13.215.045)
Creșterea / (Descreșterea) netă a numerarului şi a echivalentelor de
numerar înainte de efectul diferențelor de conversie
(3.107.739)
10.855.462
Efectul diferențelor de conversie asupra numerarului şi a echivalentelor de
numerar
0
0
Cresterea / (Descresterea) netă a numerarului şi a echivalentelor de
numerar
(3.107.739)
10.855.462
Numerar şi echivalente de numerar la începutul anului financiar
20.704.632
9.849.170
Numerar şi echivalente de numerar la sfârşitul anului financiar
17.596.893
20.704.632
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare
8
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A FLUXURILOR DE TREZORERIE
PENTRU PERIOADA ÎNCHEIATĂ LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
Situaţiile financiare consolidate anuale au fost autorizate de către Consiliul de Administratie pentru a fi
emise la 28 Martie 2022.
ÎNTOCMIT,
HUANG LIANG NENG,
VIORICA ZAINESCU,
CARMEN MANAILA,
Presedinte CA si Director
General
Director Financiar
Director General Adjunct
Administrativ
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
9
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
1. INFORMATII GENERALE
Societatea ROMCARBON SA, („Societatea mamă”) are sediul principal în Romania şi adresa Buzău, Str.
Transilvaniei, nr. 132, este organizată ca societate pe acţiuni şi are următoarele date de identificare: număr
de înregistrare la Registrul Comerţului J10/83/1991, cod fiscal RO1158050. Țara de înregistrare este
România. Acţiunile Societăţii erau tranzacţionate pe B.V.B. la data de 31 Decembrie 2021, iar principalii
acţionari ai Societăţii la 31 Decembrie 2021 sunt: Living Plastic Industry S.R.L., Joyful River Limited Loc.
Nicosia CYP, Toderiță Ștefan Alexandru. Entitatea raportoare a grupului e Romcarbon S.A.
NOTE SITUATII CONSOLIDATE
Principalul domeniu de activitate al Societăţii este fabricarea articolelor de ambalaj din material plastic, cod
CAEN 2222. În perioada de raportare nu a fost schimbată denumirea societății-mamă și nici domeniul de
activitate.
La 31 Decembrie 2021 Societatea mama detinea direct sau prin intermediul altor filiale, interese de
participare in urmatoarele entitati, formand astfel Grupul Romcarbon:
RC ENERGO INSTALL SRL este o societate infiintata in 2005 detinuta integral de Romcarbon SA. Sediul
societatii este in Buzau,Str. Transilvaniei, nr.132. Societatea a fost infiintata prin externalizarea activitatilor
de intretinere si de reparatii a instalatiilor de apa, canalizare, a statiilor Trafo; obiectul principal de activitate
il reprezinta lucrari de instalatii sanitare, de incalzire si de aer conditionat(cod CAEN 4322).
LIVINGJUMBO INDUSTRY S.A este o societate infiintata in 2002 in capitalul careia Romcarbon SA detine
un procent de 99,86% restul fiind detinut de persoane jurdice. Sediul societatii este in Buzau,Str.
Transilvaniei, nr.132. Societatea are ca obiect principal de activitate fabricarea articolelor de ambalaj din
material plastic (cod CAEN 2222).
INFO TECH SOLUTIONS SRL este o societate infiintata in 2005 in capitalul careia Romcarbon SA detine
99,50%, restul fiind detinut de persoane fizice. Sediul societatii este in Buzau,Str. Transilvaniei, nr.132.
Societatea a fost infiintata prin externalizarea activitatii de IT, obiectul principal de activitate il reprezinta
prelucrarea datelor, administrarea de pagini web si activitati conexe(cod CAEN 6311) sau Activităţi de
consultanţă în tehnologia informaţiei (cod CAEN 6202)
YENKI SRL este o societate infiintata in 2007 in capitalul careia Romcarbon SA detine 33,34%, restul fiind
detinut de persoane fizice si juridice romane. Sediul societatii este in Soseaua Nordului, DN.2, Buzau.
Societatea are ca obiect principal de activitate activitati ale bazelor sportive(cod CAEN 9311).
GRINFILD UCRAINA este o societate infiintata in 2007 in capitalul careia Romcarbon SA detine 62,62%,
restul fiind detinut de persoane juridice straine. Sediul societatii este in Ucraina,Reg.Odessa,
Loc.Krijianivka, Str.Mikolayevska,Bl.2. Societatea are ca obiect principal de activitate comertul cu ridicata.
Societatea nu isi mai desfasoara activitatea din 2012.
GRINRUH LLC UCRAINA este o societate infiintata in 2007, din care SC Romcarbon SA detine indirect
62,62%. Sediul societatii este in Ucraina, Reg.Odessa, Loc.Krijianivka, Str.Mikolayevska,Bl.2. Societatea
are ca obiect principal de activitate executarea de constructii si alte tipuri de comert cu ridicata. Societatea
nu isi mai desfasoara activitatea din 2012.
ECO PACK MANAGEMENT SA este o societate infiintata in 2010 in capitalul careia Romcarbon SA detine
direct 25,36% si 74,62% indirect prin intermediul Livingjumbo Industry SA, restul fiind detinut de persoane
juridice romane.
Sediul societatii este in Buzau, str. Transilvaniei, nr.132. hala Granule, camera nr.7, et.2. Societatea are
ca obiect principal de activitate - 8299 - Alte activitati de servicii suport pentru intreprinderi nca. Incepand
cu data 10.12.2021 activitatea societatii a fost suspendata pe o perioada de 3 ani.
RECYPLAT LTD este o societate infiintata in anul 2011, detinuta integral de Romcarbon SA. Sediul societatii
e in Akropoleos, 59-61,3rd floor, Nicosia, Cipru. Societatea are ca obiect de activitate exercitarea de
activitati si de afaceri a consultantilor, expertilor in problemele stiintifice de toate tipurile, financiare,
administrative sau altfel, in legatura cu crearea, functionarea, dezvoltarea si imbunatatirea oricarei afaceri,
industrii, societati, parteneriat sau alta organizatie.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
10
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
1. INFORMATII GENERALE (continuare)
Denumire
Activitatea de bază
Locul
înfiinţării şi
al
operaţiunilor
Interes
detinut
31-dec-21
31-dec-20
%
RON
RON
RECYPLAT LTD CIPRU
Exercitarea de activitati si de afaceri a consultantilor
Nicosia
100,00%
20.261.120
20.261.120
RC ENERGO INSTALL SRL
Lucrari de instalatii sanitare, de incalzire si de aer (cod CAEN
4322)
Buzau
100,00%
15.112
15.112
INFO TECH SOLUTIONS SRL
Alte activitati de servicii privind tehnologia informatiei (cod
CAEN 6209)
Buzau
99,00%
1.990
1.980
LIVINGJUMBO INDUSTRY SA
Fabricarea articolelor de ambalaj din material plastic (cod
CAEN 2222)
Buzau
99,86%
6.477.632
6.477.632
GRINFILD LTD
Comertul cu ridicata
Odessa
62,62%
2.687.755
2.687.755
GRINRUH LTD
Comertul cu ridicata
Odessa
62,62%
4.426.809
4.426.809
ECO PACK MANAGEMENT SA
Alte activitati de servicii suport pentru intreprinderi nca (cod
CAEN 8299)
Bucuresti
99,88%
2.619.254
2.619.254
YENKI SRL
Activitati ale bazelor sportive(cod CAEN 9311)
Buzau
33,34%
100.000
100.000
KANG YANG BIOTECHNOLOGY CO.
LTD
Fabricarea de produse benefice sanatatii omului
Taiwan
4,81%
203.963
203.963
Registrul Miorita SA
Alte intermedieri financiare n.c.a.(cod CAEN 6499)
Cluj
3,79%
5.000
5.000
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
11
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
1. INFORMATII GENERALE (continuare)
Detineri indirecte prin intermediul Recyplat LTD
Denumire
Activitatea de bază
Locul
înfiinţării şi al
operaţiunilor
Interes
detinut
(%)
ROMGREEN UNIVERSAL LTD
Exercitarea de activitati si de afaceri a consultantilor
Nicosia
17,59%
GREENTECH SA
Recuperarea materialelor reciclabile sortate (cod CAEN 3832)
Buzau
17,59%
GREENFIBER INTERNATIONAL SA
Fabricarea fibrelor sintetice si artificiale(cod CAEN 2060)
Buzau
17,59%
GREENWEEE INTERNATIONAL SA
Demontarea de masini si echipamente scoase din uz pentru recuperare material
(cod CAEN 3831)
Buzau
17,59%
GREENGLASS RECYCLING SA
Recuperarea materialelor reciclabile sortate (cod CAEN 3832)
Ilfov
12,31%
GREEN RESOURCES MANAGEMENT SA
Alte activitati de servicii suport pentru intreprinderi n.c.a. (cod CAEN 8299)
Bucuresti
11,73%
GREENTECH BALTIC UAB LITUANIA
Desfasurarea de activitati comerciale, economice, finananciare si industriale
Lituania
17,59%
GREENTECH SLOVAKIA S.R.O.
Colectarea deseurilor nepericuloase (cod CAEN 3811)
Slovacia
14,07%
ELTEX RECYCLING SRL
Tratarea si eliminarea deseurilor nepericuloase (cod CAEN 3821)
Oradea
17,59%
ASOCIATIA ECOLOGICA GREENLIFE (Non-
Profit Organization)
Scopul asociatiei e de a reprezenta, promova si sustine interesele patronale si
profesionale ale membrilor sai
Buzau
17,59%
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
12
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE
Declaraţia de conformitate
Situaţiile financiare consolidate ale Societății au fost întocmite în conformitate cu Standardele
Internaţionale de Raportare Financiară adoptate de Uniunea Europeana („IFRS") în vigoare la data de
raportare a Societăţii, respectiv 31 decembrie 2021 şi în conformitate cu prevederile Ordinului
Ministrului Finanțelor Publice nr. 2844/2016, pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu
Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori
mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată, cu modificările şi clarificările ulterioare.
Aceste prevederi corespund cerinţelor Standardelor Internaţionale de Raportare Financiară, adoptate de
către Uniunea Europeană.
Bazele contabilizării
Situaţiile financiare au fost pregătite pe baza principiului continuităţii activităţii, conform convenţiei
costului istoric ajustat la efectele hiperinflaţiei până la 31 decembrie 2003 pentru activele fixe, capital
social si rezerve. Situaţiile financiare consolidate inetrimare condensate sunt pregătite pe baza
evidenţelor contabile statutare ţinute în conformitate cu principiile contabile româneşti, ajustate pentru
conformitate cu IFRS.
Bazele consolidării situatiilor
Situaţiile financiare consolidate încorporează situaţiile financiare ale Societăţii și ale filialelor. Controlul
este obţinut atunci când Societatea are puterea de a guverna politicile financiare şi operaţionale ale unei
entităţi pentru a obţine beneficii din activităţile acesteia din urmă.
Considerând Regulamentul delegat al Comisiei (EU) 2018/815 (denumit în continuare RTS privind ESEF)
care specifică formatul unic de raportare electronică (ESEF) în care se întocmesc toate rapoartele
financiare, Grupul a considerat necesar alinierea prezentării rezultatului global și a poziției financiare în
conformitatea cu taxonomia ESEF.
Profitul filialei achiziţionate in cursul anului este inclus in contul de profit si pierdere consolidat de la
data achiziţiei.
Acolo unde este necesar, sunt efectuate corecţii asupra situaţiilor financiare ale filialei pentru a aduce
politicile contabile ale acesteia în conformitate cu cele utilizate de Societate.
Toate tranzacţiile in cadrul grupului, soldurile, veniturile şi cheltuielile sunt eliminate complet din
consolidare.
Interesele minoritare în activele nete (exclusiv fondul comercial) ale filialei sunt identificate separat de
capitalul propriu al Grupului. Interesele minoritare constau din suma acelor interese la data combinării
originare de întreprinderi (vezi mai jos) şi din partea minoritară din modificările în capitalul propriu
începând cu data consolidării. Pierderile aferente minorităţii si care depăşesc interesul minoritar deţinut
in capitalul propriu al filialei sunt alocate comparativ cu interesele Grupului, cu excepţia cazului în care
minoritatea are o obligaţie şi este în măsură să facă investiţii suplimentare pentru a acoperi pierderile.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
13
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Aplicarea inițială a noilor modificări la standardele existente în vigoare pentru perioada de
raportare curentă
Următoarele amendamente și interpretări ale standardele existente emise de Consiliul pentru Standarde
Internaționale de Contabilitate (IASB) si adoptate de UE se aplică pentru perioada curentă de raportare:
Amendamente la IFRS 9 „Instrumente financiare”, IAS 39 „Instrumente financiare:
recunoaștere și evaluare”, IFRS 7 „Instrumente financiare: informații de prezentat”, IFRS
4 „Contracte de asigurare” și IFRS 16 “Contracte de închiriere” Reforma indicelui de
referință a ratei dobânzii Faza a doua adoptate de UE în 13 ianuarie 2021 (aplicabile pentru
perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2021),
Amendamente la IFRS 16 „Contracte de leasing” - Concesii la chirii ca urmare a Covid-19 după
data de 30 iunie 2021 adoptate de UE în data de 30 august 2021 (aplicabile începând cu 1 aprilie
2021 pentru exercițiile financiare începând cu, cel mai târziu, 1 ianuarie 2021 sau după această
dată),
Amendamente la IFRS 4 „Contracte de asigurare” Prelungirea scutirii temporare de la
aplicarea IFRS 9 adoptate de UE în 16 decembrie 2020 (data expirării scutirii temporare de la
aplicarea IFRS 9 a fost prelungită la 1 ianuarie 2021 pentru perioadele anuale începând cu sau după
1 ianuarie 2023).
Adoptarea acestor amendamente la standardele existente nu a dus la modificări semnificative în
situațiile financiare consolidate ale Grupului.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
14
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
La data aprobării acestor situații financiare consolidate, următoarele amendamente la standardele
existente au fost emise de IASB și adoptate de UE, dar nu sunt încă în vigoare:
Amendamente la IAS 16 „Imobilizări corporale” Încasări înainte de utilizarea preconizată
adoptate de UE în 28 iunie 2021 (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1
ianuarie 2022),
Amendamente la IAS 37 “Provizioane, datorii contingente și active contingente” -
Contracte oneroase Costul cu executarea contractului adoptate de UE în 28 iunie 2021 (aplicabile
pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2022),
Amendamente la IFRS 3 „Combinări de întreprinderi” Definiția cadrului conceptual cu
amendamente la IFRS 3 adoptate de UE în 28 iunie 2021 (aplicabile pentru perioadele anuale
începând cu sau după 1 ianuarie 2022),
IFRS 17 „Contracte de asigurare” inclusiv amendamente la IFRS 17 emise de IASB în data de 25
iunie 2020 - adoptate de UE în data de 19 noiembrie 2021 (aplicabile pentru perioadele anuale
începând cu sau după 1 ianuarie 2023),
Amendamente la diverse standarde datorită „Îmbunătățirilor IFRS (ciclul 2018-2020)”
care rezultă din proiectul anual de îmbunătățire a IFRS (IFRS 1, IFRS 9, IFRS 16 și IAS 41) cu
scopul principal de a elimina inconsecvențele și de a clarifica anumite formulări adoptate de UE în
28 iunie 2021 (amendamentele la IFRS 1, IFRS 9 și IAS 41 sunt aplicabile pentru perioadele anuale
începând cu sau după 1 ianuarie 2022. Amendamentul la IFRS 16 se referă numai la un exemplu
ilustrativ, astfel încât nu este menționată o dată de intrare în vigoare).
Standarde noi și amendamente la standardele existente emise de IASB, dar care nu au fost
încă adoptate de UE
În prezent, IFRS astfel cum au fost adoptate de UE nu diferă semnificativ de reglementările adoptate de
Consiliul pentru Standarde Internaționale de Contabilitate (IASB), cu excepția următoarelor standarde
noi, amendamente la standardele existente și interpretări noi, care nu au fost aprobate pentru utilizare
în UE la data publicării situațiilor financiare consolidate (datele de intrare în vigoare menționate mai jos
sunt pentru standardele IFRS emise de IASB):
IFRS 14 „Conturi de amânare aferente activităților reglementate” (aplicabil pentru perioadele
anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2016) Comisia Europeană a decis să nu emită procesul de
aprobare a acestui standard interimar și să aștepte standardul final,
Amendamente la IAS 1 „Prezentarea situațiilor financiare” Clasificarea datoriilor în datorii
pe termen scurt și datorii pe termen lung (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după
1 ianuarie 2023),
Amendamente la IAS 1 „Prezentarea situațiilor financiare Prezentarea politicilor contabile
(aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023),
Amendamente la IAS 8 „Politici contabile, modificări ale estimărilor contabile și erori”
Definiția estimărilor contabile (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie
2023),
Amendamente la IAS 12 „Impozit pe profit” Impozit amânat aferent creanțelor și datoriilor
care decurg dintr-o singură tranzacție (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1
ianuarie 2023),
Amendamente la IFRS 10 „Situații financiare consolidate” și IAS 28 „Investiții în entități
asociate și asocieri în participație”- Vânzarea de sau contribuția cu active între un investitor şi
entitățile asociate sau asocierile în participație ale acestuia și amendamentele ulterioare (data intrării
în vigoare a fost amânată pe perioadă nedeterminată, până când se va finaliza proiectul de cercetare
privind metoda punerii în echivalență),
Amendamente la IFRS 17 „Contracte de asigurare Aplicarea inițială a IFRS 17 și IFRS 9
Informații comparative (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023)
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
15
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Grupul anticipează că adoptarea acestor standarde noi și amendamente la standardele existente nu va
avea un impact semnificativ asupra situațiilor financiare consolidate ale Grupului în perioada de
aplicare inițială.
Contabilitatea de acoperire împotriva riscurilor pentru un portofoliu de active și pasive financiare ale
cărei principii nu au fost adoptate de UE rămâne nereglementată.
Conform estimărilor Grupului folosirea contabilității de acoperire împotriva riscurilor unui portofoliu de
active și pasive financiare conform IFRS 9: „Instrumente financiare: recunoaștere și evaluare” nu ar
afecta semnificativ situațiile financiare consolidate, dacă este aplicată la data bilanțului.
Informații suplimentare cu privire la anumite standarde, amendamente la standardele
existente și interpretări care pot fi folosite când este cazul:
IFRS 14 „Conturi de amânare aferente activităților reglementate emis de IASB în 30
ianuarie 2014. Acest standard are scopul de a permite entităților care adoptă pentru prima dată IFRS,
și care recunosc în prezent conturile de amânare aferente activităților reglementate conform politicilor
contabile general acceptate anterioare, să continue să facă acest lucru la trecerea la IFRS.
IFRS 17 „Contracte de asigurareemis de IASB în 18 mai 2017. Noul standard prevede
obligațiile de asigurare trebuie să fie evaluate la o valoare actuală de realizare și oferă o abordare de
evaluare și prezentare mai uniformă pentru toate contractele de asigurare. Aceste cerințe au rolul de
a obține o contabilizare a contractelor de asigurare consecventă, bazată pe principii. IFRS 17
prevalează asupra IFRS 4 „Contracte de asigurare” și a interpretărilor aferente când este aplicat.
Amendamentele la IFRS 17 „Contracte de asigurare” emise de IASB în 25 iunie 2020 amână data
aplicării inițiale a IFRS 17 cu doi ani pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023.
În plus, amendamentele emise în data de 25 iunie 2020 introduc simplificări și clarificări la anumite
cerințe din standard și prevăd facilități suplimentare la aplicarea inițială a IFRS 17.
Amendamente la IFRS 3 „Combinări de întreprinderi” Referințe la Cadrul Conceptual cu
amendamente la IFRS 3, emise de IASB în 14 mai 2020. Amendamentele: (a) actualizează IFRS 3
astfel încât să facă referire la Cadrul Conceptual din 2018 în loc de Cadrul din 1989; (b) adaugă o
cerință suplimentară la IFRS 3 conform căreia, pentru tranzacții și alte evenimente care fac obiectul
IAS 37 sau IFRIC 21, un dobânditor va aplica IAS 37 sau IFRIC 21 (și nu Cadrul Conceptual) pentru
a identifica datoriile pe care și le-a asumat într-o combinare de întreprinderi; și (c) adaugă o
mențiune explicită la IFRS 3 conform căreia un dobânditor nu va recunoaște activele contingente
dobândite într-o combinare de întreprinderi.
Amendamente la IFRS 4 „Contracte de asigurare” Prelungirea scutirii temporare de la
aplicarea IFRS 9, emise de IASB în 25 iunie 2020. Amendamentele modifică data fixă de expirare a
scutirii temporare din IFRS 4 Contracte de asigurare de la aplicarea IFRS 9 Instrumente financiare,
astfel încât entitățile să aplice IFRS 9 pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie
2023.
Amendamente la IFRS 9 „Instrumente financiare”, IAS 39 „Instrumente financiare:
recunoaștere și evaluare”, IFRS 7 „Instrumente financiare: informații de prezentat”, IFRS
4 „Contracte de asigurare” și IFRS 16 „Contracte de leasing” Reforma indicelui de referință
a ratei dobânzii Faza a doua, emise de IASB în 27 august 2020. Schimbările se referă la modificări
privind activele financiare, datoriile financiare și datoriile de leasing, anumite cerințe privind
contabilitatea de acoperire împotriva riscurilor, precum și cerințe privind prezentările de informații
care aplică IFRS 7 pentru a însoți amendamentele cu privire la modificări și contabilitatea de
acoperire împotriva riscurilor:
a) Modificări privind activele financiare, datoriile financiare și datoriile de leasing - IASB
introduce un avantaj practic pentru modificările pe care le implică reforma (modificări care vin ca
o consecință directă a reformei IBOR și operate pe o bază echivalentă din punct de vedere
economic). Aceste modificări sunt contabilizate prin actualizarea ratei dobânzii efective. Toate
celelalte modificări sunt contabilitate aplicând cerințele actuale ale IFRS. Un avantaj practic
similar este propus pentru contabilitatea locatarului care aplică IFRS 16.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
16
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Informații suplimentare cu privire la anumite standarde, amendamente la standardele
existente și interpretări care pot fi folosite când este cazul: (continuare)
b) Cerințe privind contabilitatea de acoperire împotriva riscurilor conform
amendamentelor, contabilitatea de acoperire nu este întreruptă doar ca urmare a reformei IBOR.
Relațiile de acoperire împotriva riscurilor (și documentația aferentă) trebuie modificate pentru a
reflecta schimbările la elementul acoperit, instrumentul de acoperire și riscul acoperit. Relațiile
modificate de acoperire împotriva riscurilor trebuie să îndeplinească toate criteriile de calificare
pentru aplicarea contabilității de acoperire, inclusiv cerințele de eficiență.
c) Prezentările de informații – pentru ca utilizatorii să înțeleagă natura și anvergura riscurilor
care decurg din reforma IBOR la care este expusă entitatea, modul în care entitatea gestionează
astfel de riscuri, progresul entității în trecerea de la indicii IBOR la alte rate de referință, precum
și modul în care entitatea gestionează această trecere, amendamentele prevăd că entitatea
trebuie să prezinte informații cu privire la:
modul în care este gestionată trecerea de la indicii de referință bazați pe rata dobânzii la alte
rate de referință, progresul înregistrat la data raportării și riscurile care decurg din tranziție;
informațiile cantitative privind activele financiare nederivate, datoriile financiare nederivate și
instrumentele derivate care continuă să folosească indicii de referință ai ratei dobânzii care
fac obiectul reformei, împărțite în funcție de indicii de referință semnificativi ai ratei dobânzii;
în măsura în care reforma IBOR a determinat schimbări în strategia de gestionare a riscurilor
implementată de entitate, o descriere a acestor schimbări și modul în care entitatea
gestionează aceste riscuri.
d) IASB a amendat de asemenea IFRS 4 în sensul că asigurătorii care aplică scutirea temporară de
la IFRS 9 să aplice amendamentele în contabilitate pentru modificările impuse direct de reforma
IBOR.
Amendamente la IFRS 10 „Situații financiare consolidate” și IAS 28 „Investiții în entități
asociate și asocieri în participație”- Vânzarea de sau contribuția cu active între un
investitor şi entitățile asociate sau asocierile în participație ale acestuia, emise de IASB în
11 septembrie 2014 (în 17 decembrie 2015, IASB a amânat data intrării în vigoare pe termen
nedefinit). Amendamentele soluționează contradicția dintre cerințele IAS 28 și IFRS 10 și clarifică
faptul că într-o tranzacție care implică o entitate asociată sau asociere în participație, câștigurile sau
pierderile sunt recunoscute atunci când activele vândute sau aduse drept contribuție reprezintă o
întreprindere.
Amendamente la IFRS 16 “Contracte de leasing” Concesii la chirii ca urmare a Covid-19,
emise de IASB în 28 mai 2020. Amendamentele scutesc locatarii de la a lua în considerare fiecare
contract de leasing atunci când stabilesc dacă concesiile la chirii care apar ca efect direct al
pandemiei de covid-19 constituie modificări de leasing și permit locatarilorcontabilizeze astfel de
concesii la chirie ca și cum nu ar constitui modificări de leasing. Se aplică concesiilor la chirii ca
urmare a covid-19 care reduc plățile de leasing datorate la sau înainte de 30 iunie 2021.
Amendamente la IFRS 16 „Contracte de leasing” Concesii la chirii ca urmare a Covid-19 după
30 iunie 2021 emise de IASB în 31 martie 2021. Amendamentele prelungesc cu un an perioada de
aplicare a avantajului practic din IFRS 16. Înlesnirea a fost prelungită cu un an pentru a acoperi
concesiile la chirii care reduc doar plățile de leasing datorate la sau înainte de 30 iunie 2022.
Amendamente la IFRS 17 „Contracte de asigurare” Aplicarea inițială a IFRS 17 și IFRS 9 –
Informații comparative emise de IASB în 9 decembrie 2021. Este un amendament cu sferă de
aplicare restrânsă la cerințele de tranziție ale IFRS 17 pentru entitățile care aplică pentru prima dată
IFRS 17 și IFRS 9 simultan.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
17
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Informații suplimentare cu privire la anumite standarde, amendamente la standardele
existente și interpretări care pot fi folosite când este cazul: (continuare)
Amendamente la IAS 1 „Prezentarea situațiilor financiare” - Clasificarea datoriilor în datorii
pe termen scurt și datorii pe termen lung, emise de IASB în 23 ianuarie 2020. Amendamentele oferă
o abordare mai generală la clasificarea datoriilor prevăzută de IAS 1 plecând de la acordurile
contractuale existente la data raportării. Amendamentele la IAS 1 emise de IASB în 15 iulie 2020
amână data intrării în vigoare cu un an pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie
2023.
Amendamente la IAS 1 „Prezentarea situațiilor financiare” Prezentarea politicilor contabile
emise de IASB în 12 februarie 2021. Amendamentele cer entităților-și prezinte mai degrabă
politicile contabile semnificative decât politicile contabile importante și să ofere îndrumări și exemple
pentru a ajuta autorii situațiilor financiare să decidă ce politici contabile să prezinte în situațiile
financiare.
Amendamente la IAS 8 „Politici contabile, modificări ale estimărilor contabile și erori”
Definiția estimărilor contabile emise de IASB în 12 februarie 2021. Amendamentele se concentrea
pe estimările contabile și oferă îndrumări despre distincția dintre politici contabile și estimări
contabile.
Amendamente la IAS 12 „Impozit pe profit” Impozit amânat aferent creanțelor și datoriilor
care decurg dintr-o singură tranzacție emise de IASB în 6 mai 2021. Conform amendamentelor,
scutirea de la recunoașterea inițială nu se aplică tranzacțiilor în care apar diferențe temporare atât
deductibile, cât și impozabile la recunoașterea inițială, care duc la recunoașterea de creanțe și
datorii cu impozitul amânat egale.
Amendamente la IAS 16 „Imobilizări corporale Încasări înainte de utilizarea preconizată,
emise de IASB în 14 mai 2020. Amendamentele interzic deducerea din costul unui element de
imobilizare corporală o oricăror încasări obținute din vânzarea de elemente produse în timpul
aducerii activului respectiv în locul și în starea necesare pentru a putea fi operat conform planificării
conducerii. În schimb, entitatea recunoaște încasările din vânzarea acestor elemente, și costul cu
producerea acestor elemente în contul de profit și pierdere.
Amendamente la IAS 37 „Provizioane, datorii contingente și active contingente -
Contracte oneroase Costul cu executarea contractului, emise de IASB în 14 mai 2020. Conform
amendamentelor „costul cu executarea” unui contract cuprinde „costurile direct legate de contract”.
Costurile direct legate de contract pot fi ori costuri incrementale de executare a contractului, ori o
alocare a altor costuri direct legate de executarea contractelor.
Amendamente la diverse standarde datorită „Îmbunătățirilor IFRS (ciclul 2018-2020)
emise de IASB în 14 mai 2020. Amendamente la diverse standarde care rezultă din proiectul anual
de îmbunătățire a IFRS (IFRS 1, IFRS 9, IFRS 16 și IAS 41 ) cu scopul principal de a elimina
inconsecvențele şi de a clarifica anumite formulări. Amendamentele: (a) clarifică faptul că filiala care
aplică paragraful D16(a) din IFRS 1 poate evalua cumulativ diferențele din schimbul valutar folosind
sumele raportate de societatea-mamă, în funcție de data tranziției societății-mamă la IFRS (IFRS 1);
(b) clarifică onorariile pe care le include o entitate atunci când aplică testul „10 la sută” din paragraful
B3.3.6 din IFRS 9 pentru a evalua dacă trebuie să scoată o datorie financiară din evidențe. O entitate
include numai onorariile plătite sau primite între entitate (împrumutat) și împrumutător, inclusiv
onorariile plătite sau primite fie de entitate, fie de împrumutător în numele celuilalt (IFRS 9); (c)
elimină din exemplu prezentarea rambursarea de către locator a cheltuielilor cu îmbunătățirile aduse
spațiului închiriat pentru a soluționa orice eventuală confuzie cu privire la tratamentul stimulentelor
de leasing care ar putea apărea din cauza modului în care sunt prezentate stimulentele de leasing în
respectivul exemplu (exemplul ilustrativ 13 atașat la IFRS 16); și (d) elimină cerința din paragraful
22 din IAS 41 pentru entități de a exclude fluxurile de numerar cu impozitarea atunci când evaluează
valoarea justă a unui activ biologic prin utilizarea unei tehnici a valorii actualizate (IAS 41).
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
18
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Recunoaşterea veniturilor
Conform IFRS 15, venitul este recunoscut atunci cand sau pe masura ce clientul obtine control asupra
bunurilor sau serviciilor, la valoarea care reflecta pretul la care Societatea se asteapta sa fie indreptatit
sa-l primeasca in schimbul acestor bunuri si servicii. Veniturile sunt recunoscute la valoarea justa a
serviciilor prestate sau bunurilor livrate, nete de TVA, accize si alte taxe aferente vanzarii.
IFRS 15 „Venituri din contractele cu clientii”
IFRS 15 „Venituri din contractele cu clientii” introduce un model cuprinzator pentru recunoasterea si
evaluarea veniturilor. Standardul inlocuieste criteriile existente de recunoastere a veniturilor, inlocuind
standardele IAS 18 „Venituri”, IAS 11 „Contracte de constructii” si IFRIC 13 „Programe de fidelizare a
clientilor”. Conform noului standard, venitul este recunoscut atunci cand sau pe masura ce clientul
obtine control asupra bunurilor sau serviciilor, la valoarea care reflecta pretul la care Grupul se asteapta
sa fie indreptatit sa-l primeasca in schimbul acestor bunuri si servicii.
Fiind permis de catre standard, Grupul a adoptat IFRS 15 de la 1 ianuarie 2018 utilizand metoda
retrospectiva modificata, cu ajustarile cumulate din aplicarea initiala recunoscute la 1 ianuarie 2018 in
capitalurile proprii si fara a modifica cifrele din perioadele anterioare.
Veniturile sunt măsurate la valoarea justă a sumelor încasate sau de încasat. Veniturile sunt reduse cu
valoarea retururilor, rabaturilor comerciale şi a altor costuri similare.
Vânzarea de bunuri
Veniturile din vânzarea de bunuri sunt recunoscute la un moment in timp, atunci când sunt satisfăcute
următoarele condiţii:
i. Grupul a transferat către cumpărător controlul asupra bunurilor;
ii. Grupul nu reţine nici o implicare managerială asociată de obicei dreptului de proprietate şi
nici controlul efectiv asupra bunurilor vândute;
iii. Suma veniturilor poate fi măsurată într-o manieră credibilă;
Venituri din dividende şi dobânzi
Veniturile din dividendele aferente investiţiilor sunt recunoscute când este stabilit dreptul acţionarilor
de a le încasa.
Tranzacţii in valuta
Grupul operează în România, iar moneda sa funcţională este leul românesc.
In pregătirea situaţiilor financiare ale entităţilor individuale şi ale Grupului, tranzacţiile în alte monede
decât moneda funcţională (valute) sunt înregistrate la rata de schimb în vigoare la data tranzacţiilor.
La data fiecărui bilanţ contabil, elementele monetare denominate în valută sunt convertite la cursurile
de schimb în vigoare la data bilanţului contabil.
Elementele nemonetare care sunt măsurate la cost istoric într-o monedă străină nu sunt reconvertite.
Diferenţele de schimb sunt recunoscute în contul de profit şi pierdere în perioada în care apar.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
19
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Tranzacţii in valuta (continuare)
Ratele de conversie oficiale folosite pentru transformarea posturilor bilantiere exprimate in valuta la
sfarsitul perioadelor de raporare au fost urmatoarele:
- 31 decembrie 2016: 4,3033 LEI/USD si 4,5411 LEI/EUR
- 31 decembrie 2017: 3,8915 LEI/USD si 4,6597 LEI/EUR
- 31 decembrie 2018: 4,0736 LEI/USD si 4,6639 LEI/EUR
- 31 decembrie 2019: 4,2608 LEI/USD si 4,7793 LEI/EUR
- 31 decembrie 2020: 3,9660 LEI/USD si 4,8694 LEI/EUR
- 31 decembrie 2021: 4,3707 LEI/USD si 4,9481LEI/EUR
Costurile aferente împrumuturilor pe termen lung
Costurile aferente împrumuturilor pe termen lung atribuibile direct achiziţiei, construcţiei sau producţiei
de active, care sunt active ce necesită o perioadă substanţială de timp pentru a putea fi folosite sau
pentru vânzare sunt adăugate costului acelor active, până în momentul în care activele respective sunt
gata de a fi folosite pentru scopul lor sau pentru vânzare.
Toate celelalte costuri ale împrumutării sunt recunoscute în contul de profit şi pierdere în perioada în
care apar.
Subvenţii guvernamentale
Subvenţiile guvernamentale nu sunt recunoscute până când nu există o asigurare rezonabilă că Grupul
va respecta condiţiile aferente acestor subvenţii şi până când subvenţiile nu sunt primite.
Subvenţiile guvernamentale a căror condiţie principală este ca Grupul să achiziţioneze, construiască sau
să obţină în alt mod active pe termen lung sunt recunoscute ca venituri înregistrate în avans în bilanţul
contabil şi sunt transferate în contul de profit şi pierdere în mod sistematic si raţional de-a lungul
duratei de viaţă utilă a activelor respective.
Contribuţia pentru angajaţi
Impozitarea
Cheltuiala cu impozitul pe profit reprezintă suma impozitului curent şi a impozitului amânat.
Impozitul curent
Impozitul curent se bazează pe profitul impozabil al anului. Profitul impozabil diferă de profitul raportat
în contul de profit şi pierdere, deoarece exclude elementele de venituri ş cheltuieli care sunt impozitabile
sau deductibile în alţi ani şi exclude de asemenea elementele care nu sunt niciodată impozabile sau
deductibile. Datoria Grupului privind impozitul curent este calculată utilizând ratele de impozitare în
vigoare sau aflate în mod substanţial în vigoare la data bilanţului contabil.
Provizioane privind impozite şi taxe
La 31 decembrie 2021 situaţiile financiare consolidate ale Grupului includ rezerve din reevaluare. Pe
baza ultimelor precizări din legislaţia actuala aceste rezerve ar putea deveni impozabile in măsura în
care destinaţia acestora ar fi schimbată, prin utilizarea lor la acoperirea pierderilor contabile sau prin
lichidarea Grupului. Conducerea Grupului considera ca nu exista intenţia de a utiliza aceste rezerve la
acoperirea pierderilor contabile. In cazul in care aceste rezerve vor fi folosite la acoperirea pierderilor,
Grupul a înregistrat o datorie cu impozitul pe profit in legătură cu aceste rezerve.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
20
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Impozitarea (continuare)
Impozitul amânat
Impozitul amânat este recunoscut asupra diferenţelor dintre valoarea contabilă a activelor şi datoriilor
din situaţiile financiare şi bazele corespunzătoare de impozitare utilizate în calculul profitului impozabil şi
este determinat utilizând metoda pasivului bilanţier. Datoriile cu impozitul amânat sunt în general
recunoscute pentru toate diferenţele impozabile temporare, în măsura în care este probabil să existe
profituri impozabile asupra cărora să poată fi utilizate acele diferenţe temporare deductibile. Astfel de
active şi datorii nu sunt recunoscute dacă diferenţa temporară provine din fondul de comerţ sau din
recunoaşterea iniţială (alta decât dintr-o combinare de întreprinderi) a altor active şi datorii într-o
tranzacţie care nu afectează nici profitul impozabil şi nici profitul contabil.
Datoriile cu impozitul amânat sunt recunoscute pentru diferenţele temporare impozabile asociate cu
investiţiile în filiale şi asociaţi şi cu interesele în asociaţiile în participaţiune, cu excepţia cazurilor în care
Grupul este în măsură să controleze stornarea diferenţei temporare şi este probabil ca diferenţa
temporară să nu fie stornată în viitorul previzibil. Impozitul amânat activ provenit din diferenţele
temporare deductibile asociate cu astfel de investiţii şi interese sunt recunoscute numai în măsura în
care este probabil să existe suficiente profituri impozitabile asupra cărora să se utilizeze beneficiile
aferente diferenţelor temporare şi se estimează că vor fi reversate în viitorul apropiat.
Valoarea contabilă a activelor cu impozitului amânat este revizuită la data fiecărui bilanţ contabil şi este
redusă în măsura în care nu mai este probabil să existe suficiente profituri impozabile pentru a permite
recuperarea integrală sau parţială a activului.
Activele si datoriile cu impozitul amânat sunt măsurate la ratele de impozitare estimate a fi aplicate în
perioada în care datoria este decontată sau activul este realizat, pe baza ratelor de impozitare (şi a
legilor fiscale) în vigoare sau intrate în vigoare în mod substanţial până la data bilanţului contabil.
Măsurarea activelor si datoriilor cu impozitul amânat reflectă consecinţele fiscale ale modului în care
Grupul estimează, la data reportării, că va recupera sau va deconta valoarea contabilă a activelor şi
datoriilor sale.
Impozitul curent şi cel amânat aferente perioadei
Impozitul curent şi cel amânat sunt recunoscute drept cheltuială sau venit în contul de profit şi pierdere,
cu excepţia cazurilor în care se referă la elemente creditate sau debitate direct în capitalul propriu, caz
în care impozitul este de asemenea recunoscut direct în capitalul propriu sau a cazurilor în care provin
din contabilizarea iniţială a unei combinări de întreprinderi. În cazul unei combinări de întreprinderi
efectul fiscal este luat în calculul fondului comercial sau în determinarea valorii excedentare a intereselor
achizitorului în valoarea justă netă a activelor, datoriilor şi a datoriilor potenţiale identificabile ale
societatii achiziţionate asupra costului.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
21
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Imobilizări corporale
Terenurile şi clădirile deţinute pentru a fi folosite în producţia sau furnizarea de bunuri sau servicii sau
pentru scopuri administrative sunt înregistrate în bilanţul contabil la valoarea lor justa, diminuate cu
amortizarea acumulată ulterior şi alte pierderi de valoare.
Grupul efectueaza reevaluarile terenurilor si cladirilor in baza unui raport de evaluare emis de un
evaluator specializat, in vederea stabilirii valorii lor juste la data bilantului. Reevaluarile sunt efectuate
cu suficienta regularitate pentru a se asigura ca valoarea contabila nu difera semnificativ de ceea ce s-ar
fi determinat prin utilizarea valorii juste la finalul perioadei de raportare. Cresterile valorilor contabile ale
imobilizarilor corporale rezultate in urma reevaluarii sunt inregistrate in Rezerve din reevaluare in cadrul
capitalurilor proprii. Rezervele din reevaluare constituite după 2004 nu sunt deductibile fiscal.
Câştigul sau pierderea rezultata din vanzarea sau scoaterea din funcţiune a unui activ, este determinata
ca o diferenţă între veniturile obţinute de vânzarea activelor şi valoarea lor netă contabilă. Câştigurile
sau pierderile realizate sunt recunoscute în Contul de Profit şi Pierdere.
Amortizarea clădirilor este înregistrată în contul de profit şi pierdere.
Proprietăţile în curs de construcţie pentru scopuri de producţie, de închiriere, administrative sau pentru
scopuri nedeterminate încă sunt înregistrate la cost istoric. Amortizarea acestor active, pe aceeaşi bază
cu alte imobilizări corporale, începe când activele sunt gata pentru a fi utilizate.
Utilajele si instalaţiile sunt înregistrate în bilanţul contabil la valorile lor istorice ajustate la efectul
hiperinflaţiei până la 31 decembrie 2003, în conformitate cu IAS 29 Raportarea financiară în economiile
hiperinflaţioniste diminuate cu amortizarea acumulată ulterior şi alte pierderile de valoare.
Amortizarea este înregistrată in aşa fel încât să se diminueze costul, altul decât cel al terenurilor şi
proprietăţilor în curs de construcţie, de-a lungul duratei lor estimate de viaţă, utilizând metoda liniară.
Duratele estimate de viaţă utilă, valorile reziduale şi metoda de amortizare sunt revizuite la sfârşitul
fiecărui an, având ca efect modificări în estimările contabile viitoare.
Activele deţinute în leasing financiar sunt amortizate de-a lungul duratei de viaţă utilă, în mod similar
cu activele deţinute sau, în cazul în care durata leasingului este mai scurtă, pe termenul contractului
de leasing respectiv.
Pierderea sau câştigul provenit din vânzarea sau casarea unei imobilizări corporale sunt calculate ca
diferenţă între veniturile din vânzare şi valoarea neta contabilă a activului şi sunt recunoscute în contul
de profit şi pierdere.
În calculul amortizării sunt folosite următoarele durate de viaţă utilă:
Ani
Clădiri
5 45 ani
Utilaje şi echipamente
3 20 ani
Alte instalatii, echipamente de birou
3 30 ani
Vehicule în leasing financiar
5 6 ani
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
22
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Investitii imobiliare
Investiţie imobiliară, reprezintă proprietatea deţinută pentru venituri din chirii şi/sau pentru aprecierea
acestora viitor. Este evaluata iniţial la cost, inclusiv costurile de tranzacţionare. Ulterior recunoaşterii
iniţiale, investiţii imobiliare sunt evaluate la valoarea justă. Câştigurile şi pierderile rezultate din
modificările valorii juste a investiţiei imobiliare sunt incluse în profit sau pierdere în perioada în care
acestea apar.
Imobilizări necorporale
Imobilizări necorporale achiziţionate separat
Imobilizările necorporale achiziţionate separat sunt raportate la cost minus amortizarea acumulată.
Amortizarea este calculată prin metoda liniară de-a lungul duratei de viaţă utilă. Durata de viaţă utilă
estimată şi metoda de amortizare sunt revizuite la sfârşitul fiecărei perioade de raportare, având ca
efect modificări în estimările contabile viitoare.
În calculul amortizării sunt folosite următoarele durate de viaţă utilă:
Ani
Licenţe 1 5 ani
Deprecierea imobilizărilor corporale şi necorporale, exclusiv a fondului comercial
La data fiecărui bilanţ contabil, Grupul revizuieşte valorile contabile ale imobilizărilor corporale şi
necorporale pentru a determina dacă există vreo indicaţie că acele active au suferit pierderi prin
depreciere. Dacă există o astfel de indicaţie, suma recuperabilă a activului este estimată pentru a
determina mărimea pierderii prin depreciere. Atunci când nu este posibilă estimarea sumei recuperabile
a unui activ individual, Grupul estimează valoarea recuperabilă a unităţii generatoare de numerar căruia
îi aparţine activul. Acolo unde poate fi identificată o bază de alocare consecventă, activele Societăţii sunt
de asemenea alocate unor unităţi individuale generatoare de numerar sau celui mai mic grup de unităţi
generatoare de numerar pentru care se poate identifica o bază de alocare consecventă.
Imobilizările necorporale cu durată de viaţă nedefinită şi imobilizările necorporale care nu sunt încă
disponibile pentru a fi utilizate sunt testate anual pentru depreciere şi ori de câte ori există o indicaţie că
este posibil ca activul să fie depreciat.
Suma recuperabilă este cea mai mare valoare dintre valoarea justă minus costurile de vânzare şi
valoarea de utilizare. In evaluarea valorii de utilizare, fluxurile viitoare estimate de numerar sunt
scontate la valoarea curentă utilizând o taxă de scont înainte de impozitare, care reflectă evaluările
curente de piaţă a valorii temporale a banilor şi riscurile specifice activului, pentru care fluxurile viitoare
de numerar nu au fost ajustate.
În cazul în care valoarea recuperabilă a unui activ (sau a unei unităţi generatoare de numerar) este
estimată ca fiind mai mică decât valoarea sa contabilă, valoarea contabilă a activului (a unităţii
generatoare de numerar) este redusă la valoarea recuperabilă. O pierdere prin depreciere este
recunoscută imediat în contul de profit şi pierdere, cu excepţia cazurilor în care activul relevant este
înregistrat la valoarea reevaluată, caz în care pierderea prin depreciere este tratată ca o descreştere
prin reevaluare.
În cazul în care o pierdere prin depreciere este reversata ulterior, valoarea contabilă a activului (a
unităţii generatoare de numerar) este crescută la estimarea revizuită a valorii sale recuperabile, dar
astfel încât valoarea contabilă revizuita nu depăşeşte valoarea contabilă care ar fi fost determinată dacă
nu ar fi fost recunoscută nici o pierdere prin depreciere pentru activul (unitatea generatoare de
numerar) respectiv în anii anteriori. O reversare a pierderii prin depreciere este recunoscută imediat în
contul de profit şi pierdere, cu excepţia cazurilor în care activul relevant este înregistrat la valoare
reevaluată, caz în care reversarea pierderii prin depreciere este tratată ca o creştere din reevaluare.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
23
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Stocuri
Stocurile sunt înregistrate la cea mai mică valoare dintre cost şi valoarea realizabilă netă. Costurile,
inclusiv o parte corespunzătoare cheltuielilor fixe şi variabile indirecte sunt alocate stocurilor deţinute
prin metoda cea mai potrivită clasei respective de stocuri, majoritatea fiind evaluate pe baza mediei
ponderate. Valoarea realizabilă netă reprezintă preţul de vânzare estimat pentru stocuri minus toate
costurile estimate pentru finalizare şi costurile aferente vânzării.
Active detinute in vederea vanzarii
Active detinute in vederea vanzarii reprezinta proprietati detinute de entitate care fac obiectul unui plan
de vanzare la data situatiilor financiare consolidate. Aceste active nu sunt amortizate si sunt evaluate la
valoarea cea mai mica dintre valoarea contabila si valoarea justa, minus costurile de vanzare si sunt
prezentate separat in situatiile financiare consolidate. Câştigurile şi pierderile rezultate sunt incluse în
contul de profit sau pierdere în perioada în care acestea apar.
Provizioane
Provizioanele sunt recunoscute atunci când Grupul are o obligaţie curentă (legală sau implicită) ca
rezultat al unui eveniment trecut, când este probabil ca Grupul să trebuiască să stingă obligaţia şi când
se poate face o estimare credibilă a sumei obligaţiei respective.
Suma recunoscută ca provizion este cea mai bună estimare a sumei necesare pentru a stinge obligaţia
curentă la data bilanţului contabil, luând în considerare riscurile şi incertitudinile aferente obligaţiei. În
cazul în care un provizion este măsurat utilizând fluxurile de trezorerie estimate pentru a stinge
obligaţia curentă, valoarea contabilă este valoarea curentă a fluxurilor respective de trezorerie.
Evaluarea la valoarea justa IFRS 13
Un număr de active și pasive incluse în situațiile financiare ale Societatii necesita măsurare și / sau
prezentare, la valoarea justă.
IFRS 13 Defineste valoarea justa drept pretul pentru care ar fi incasat pentru vanzarea unui activ sau
platit pentru transferul unei datorii intr-o tranzactie reglementata intre participantii de pe piata, la data
evaluarii (adica un pret de iesire). Definitia valorii juste accentueaza faptul ca valoarea justa este o
evaluare bazata pe piata, nu o valoare specifica Societatii.
IFRS 13 se aplica atunci cand un alt IFRS prevede sau permite evaluari la valoare justa sau prezentari
de informatii privind evaluarile la valoarea justa cu exceptia urmatoarelor cazuri:
a) Tranzactiile cu plata pe baza de actiuni care intra sub incidenta IFRS 2
b) Tranzactiile de leasing care intra sub incidenta IFRS 16
c) Evaluarile care sunt similare cu valoarea justa, dar care nu reprezinta valoare justa, cum ar fi
valoarea realizabila neta ce intra sub incidenta IAS 2
d) Activele planului evaluate la valoare justa in conformitate cu IAS 19
e) Investitii in planuri de pensii evaluate la valoare justa conform cu IAS 26
f) Activele a caror valoare recuperabila este valoare justa minus costurile asociate cedarii conform
IAS 36
Ierarhia Valorii Juste pentru a imbunatati consecventa si comparabilitatea evaluarilor la valoarea justa
si ale prezentarilor de informatii conexe, aceasta ierarhie se clasifica pe 3 niveluri:
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
24
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Active şi datorii financiare
Grupul aplica IFRS 9 Instrumente financiare care a intrat in vigoare incepand cu 1 ianuarie 2018 si
care foloseste pentru clasificarea activelor financiare, modelul de afaceri al entitatii si caracteristicile
fluxului de trezorerie ale activului financiar conform contractului.
Clasificarea activelor financiare
Conform IFRS 9 Instrumente financiare, activele financiare sunt calsificate in:
1. activ financiar evaluat la cost amortizat daca sunt indeplinite ambele conditii de mai jos:
activul financiar este detinut in cadrul unui model de afaceri al carui obiectiv este de a detine
activele financiare pentru a colecta fluxurile de trezorerie contractuale si
termenii contractuali ai activului financiar genereaza la anumite date, fluxuri de trezorerie
care sunt exclusiv plati ale principalului si ale dobanzii aferente valorii principalului datorat.
2. activ financiar evaluat la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global daca sunt
indeplinite ambele conditii de mai jos
activul financiar este detinut in cadrul unui model de afaceri al carui obiectiv este indeplinit
atat prin colectarea fluxurilor de trezorerie contractuale cat si vanzarea activelor financiare si
termenii contractuali ai activului financiar genereaza, la anumite date, fluxuri de trezorerie
care sunt exclusiv plati ale principalului si ale dobanzii aferente valorii principalului datorat
un activ financiar evaluat la valoarea justa prin profit sau pierdere cu exceptia cazului in care este
evaluat la cost amortizat in conformitate cu punct 1 sau la valoarea justa prin alte elemente ale
rezultatului global in conformitate cu punct 2.
Cu exceptia creantelor comerciale care intra sub incidenta IFRS 15, un activ financiar sau o datorie
financiara se evalueaza intial la valoare justa, iar in cazul unui activ financiar sau al unei datorii
financiare care nu este la valoarea justa prin profit sau pierdere se adauga sau se scad costurile
tranzactiei care sunt direct atribuibile achizitiei sau emisiunii activului financiar sau datoriei financiare.
Dupa recunoasterea initiala, evaluarea ulterioara a activelor financiare se face la:
costul amortizat
valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global sau
valoarea justa prin profit sau pierdere
Activele financiare cuprind acţiunile deţinute la filiale, entităţi asociate şi entităţi controlate în comun,
Împrumuturile acordate acestor entităţi, alte investiţii deţinute ca imobilizări şi alte împrumuturi.
Investiții în asociați
Un asociat este o entitate asupra căreia Grupul are o influență semnificativă. Influența semnificativă este
puterea de a participa la deciziile de politică financiară și operațională ale entității investite, dar nu este
controlul sau controlul comun asupra acestor politici.
Investiția Grupului în asociații săi este contabilizată utilizând metoda capitalurilor. Conform metodei
capitalurilor, investiția într-un asociat este recunoscută inițial la cost. Valoarea contabilă a investiției este
ajustată pentru a recunoaște modificările din ponderea activelor nete ale grupului asociat de la data
achiziției. Fondul comercial aferent asociatului este inclus în valoarea contabilă a investiției și nu este
testat separat pentru depreciere.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
25
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Active şi datorii financiare (continuare)
Investiții în asociați (continuare)
Situația profitului sau pierderii reflectă cota Grupului din rezultatele operațiunilor asociatului. Orice
modificare a OCI a acelor participații este prezentată ca parte a OCI a Grupului. În plus, atunci când a
existat o modificare recunoscută direct în capitalul asociat, Grupul își recunoaște cota din orice
modificare, atunci când este cazul, în situația modificărilor capitalului propriu. Câștigurile și pierderile
nerealizate care rezultă din tranzacțiile dintre Grup și asociat sunt eliminate în limita participației în
asociat.
Agregatul cotei de profit sau pierdere a unui asociat al Grupului este prezentat în situația profitului sau
pierderii în afara profitului din exploatare și reprezintă profit sau pierdere după impozite și interese
necontrolabile în filialele asociatului.
Situațiile financiare ale asociatului sunt pregătite pentru aceeași perioadă de raportare ca și grupul.
Atunci când este necesar, se fac ajustări pentru a alinia politicile contabile la cele ale Grupului.
După aplicarea metodei capitalului propriu, Grupul stabilește dacă este necesar să se recunoască o
pierdere din depreciere a investiției sale în asociația sa. La fiecare dată de raportare, Grupul stabilește
dacă există dovezi obiective că investiția în asociație este afectată. Dacă există astfel de dovezi, Grupul
calculează valoarea deprecierii ca diferență între valoarea recuperabilă a asociatului și valoarea sa
contabilă și apoi recunoaște pierderea din „Ponderea profitului unui asociat” în situația profitului sau
pierderii.
La pierderea influenței semnificative asupra asociatului, Grupul măsoară și recunoaște orice investiție
reținută la valoarea sa justă. Orice diferență între valoarea contabilă a asociatului la pierderea influenței
semnificative și echitabil
valoarea investiției reținute și veniturile din cedare sunt recunoscute în profit sau pierdere.
Activele financiare ale Grupului includ numerarul şi echivalentele de numerar, creanţele comerciale şi
investiţiile pe termen lung. Datoriile financiare includ obligaţiile de leasing financiar, împrumuturile
bancare purtătoare de dobândă, descoperirile de cont, datoriile comerciale şi alte datorii. Pentru fiecare
element, politicile contabile privind recunoaşterea şi măsurarea sunt prezentate în această notă.
Conducerea este de părere că valorile juste estimate ale acestor instrumente aproximează valorile lor
contabile.
Modelul de depreciere din IFRS 9 prevede ca ajustarile de depreciere se recunosc conform pierderilor
anticipate din creante si nu conform modelului pierderilor efective din creante prevazut de IAS 39. IFRS 9
cere ca Grupul sa inregistreze un provizion pentru pierderile preconizate din creditare pentru toate
imprumuturile si alte active financiare atasate datoriilor care nu sunt detinute la valoare justa prin profit
sau pierdere. Activele financiare evaluate la cost amortizat vor face obiectul prevederilor pentru
depreciere conform IFRS 9. In general, aplicarea modelului privind pierderile anticipate din creante va
presupune inregistrarea mai devreme a pierderilor din creante si va conduce la cresterea ajustarii de
depreciere pentru elementele relevante.
Pentru unele instrumente financiare, cum sunt creantele comerciale, pierderile din depreciere sunt
estimate pe baza unei abordari simplificate, recunoscandu-se pierderi anticipate din creante pe durata de
viată a acestora. Grupul a stabilit o matrice a provizioanelor ce se bazeaza pe experienta pierderilor din
creditare istorice ale Grupului, ajustate pentru factorii prospectivi specifici debitorilor si mediului
economic.
Împrumuturile sunt intial recunoscute la valoarea justa, minus costurile efectuate cu operaţiunea
respectiva. Ulterior, acestea sunt înregistrate la costul amortizat. Orice diferenţa dintre valoarea de
intrare si valoarea de rambursare este recunoscuta in contul de profit si pierdere pe perioada
împrumuturilor, folosind metoda dobânzii efective.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
26
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Active şi datorii financiare (continuare)
Datoriile Financiare
Grupul clasifica datoriile financiare in una din categoriile prezentate mai jos, in functie de scopul pentru
care au fost achizitionate.
Evaluare la valoare justa prin contul de profit si pierdere se realizeaza doar pentru categoriile
de instrumente financiare derivate detinute in vederea vanzarii. Acestea sunt recunoscute in
bilant la valoarea justa, iar modificarile de valoare sunt recunoscute in contul de profit si
pierdere.
Alte datorii financiare: in aceasta categorie sunt cuprinse urmatoarele:
Imprumuturile bancare sunt recunoscute initial la cost amortizat, mai putin costurile tranzactiei atribuite
direct obtinerii imprumuturilor.
Datorii si alte datorii monetare pe termen scurt, sunt recunoscute initial la cost amortizat, ulterior fiind
prezentate la cost utilizand metoda dobanzii de piata.
Datoriile comerciale sunt inregistrate la valoarea sumelor care urmeaza a fi platite pentru bunurile sau
serviciile primite.
Instrumentele financiare sunt clasificate ca datorii sau capital propriu în conformitate cu substanţa
aranjamentului contractual. Dobânzile, dividendele, câştigurile şi pierderile aferente unui instrument
financiar clasificat drept datorie sunt raportate drept cheltuială sau venit. Distribuţiile către deţinătorii de
instrumente financiare clasificate drept capital propriu sunt înregistrate direct în capitalul propriu.
Instrumentele financiare sunt compensate atunci când Grupul are un drept legal aplicabil de a compensa
şi intenţionează să deconteze fie pe bază netă fie să realizeze activul şi să stingă obligaţia simultan.
Clasificarea investiţiilor depinde de natura şi scopul acestora şi este determinată la data recunoaşterii
iniţiale.
Active financiare disponibile pentru vânzare (DPV)
Acţiunile deţinute într-un instrument de capital necotat sunt clasificate ca fiind DPV şi sunt înregistrate
la valoare justă. Câştigurile şi pierderile provenite din modificări în valoarea justă sunt recunoscute
direct în capitalul propriu, în rezerve de reevaluare a investiţiilor, cu excepţia pierderilor prin depreciere,
a dobânzilor calculate utilizând metoda dobânzii efective şi a câştigurilor şi a pierderilor din schimbul
valutar al activelor monetare, care sunt recunoscute direct în contul de profit şi pierdere. În cazul în
care investiţia este vândută sau se constată că este depreciată, câştigul sau pierderea cumulate anterior
recunoscute în rezerva de reevaluare a investiţiilor sunt incluse contul de profit şi pierdere aferent
perioadei.
Dividendele din instrumente de capital DPV sunt recunoscute în contul de profit şi pierdere atunci când
este stabilit dreptul Grupului de a le încasa.
Deprecierea activelor financiare
Activele financiare, altele decât cele la valoare justă în contul de profit şi pierderi, sunt evaluate pentru
deprecierea la fiecare dată a bilanţului contabil.
Activele financiare sunt depreciate atunci când există dovezi obiective că unul sau mai multe
evenimente petrecute după recunoaşterea iniţială au avut un impact asupra fluxului viitor de numerar
aferent investiţiei.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
27
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Pentru acţiunile disponibile pentru vânzare, un declin semnificativ sau prelungit al valorii juste al valorii
mobiliare sub costul acesteia este considerat o dovadă obiectivă a deprecierii.
Anumite categorii de active financiare, cum ar fi clienţii, active evaluate a fi nedepreciate individual,
sunt ulterior evaluate pentru depreciere în mod colectiv. Dovezi obiective pentru deprecierea unui
portofoliu de creanţe pot include experienţa trecută a Grupului cu privire la plăţile colective, o creştere a
plăţilor întârziate dincolo de perioada de creditare, precum şi modificări vizibile ale condiţiilor economice
naţionale şi locale care se corelează cu incidentele de plată privind creanţele.
Deprecierea activelor financiare
Valoarea contabilă a activului financiar este redusă cu pierderea prin depreciere, direct pentru toate
activele financiare, cu excepţia creanţelor comerciale, caz în care valoarea contabilă este redusă prin
utilizarea unui cont de provizion. În cazul în care o creanţă este considerată a fi nerecuperabilă, această
este eliminată şi scăzută din provizion. Recuperările ulterioare ale sumelor eliminate anterior sunt
creditate în contul de provizion. Modificările în valoarea contabilă a contului de provizion sunt
recunoscute în contul de profit şi pierderi.
Derecunoaşterea activelor şi a datoriilor
Grupul derecunoaşte active financiare numai atunci când drepturile contractuale asupra fluxurilor de
numerar aferent activelor expiră; sau transferă activul financiar şi, în mod substanţial, toate riscurile şi
beneficiile aferente activului către o altă entitate.
Grupul derecunoaşte datoriile financiare daca şi numai dacă obligaţiile Grupului au fost plătite, anulate
sau au expirat.
Utilizarea estimărilor
Întocmirea situaţiilor financiare necesită efectuarea unor estimări şi prezumţii de către conducere, care
afectează sumele raportate ale activelor şi datoriilor şi prezentarea activelor şi datoriilor potenţiale la
data bilanţului, precum şi sumele raportate ale veniturilor şi cheltuielilor în timpul perioadei de raportare.
Rezultatele reale pot diferi faţă de aceste estimări. Estimările şi prezumţiile pe care se bazează acestea
sunt revizuite permanent. Revizuirile estimărilor contabile sunt recunoscute în perioada în care estimarea
este revizuită, dacă această revizuire afectează doar perioada respectivă sau în perioada revizuirii şi în
perioadele viitoare, dacă revizuirea afectează atât perioada curentă cât şi perioadele viitoare.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
28
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
3. VENITURI
Mai jos este prezentată o analiză a veniturilor Grupului pentru perioada financiara de raportare:
Exercițiul
financiar
incheiat la 31
Decembrie
Exercițiul
financiar
incheiat la 31
Decembrie
2021
2020
RON
RON
Venituri din vânzări de produse finite
1
276.755.901
221.265.575
Venituri din vânzarea mărfurilor
43.132.592
17.605.357
Venituri din servicii prestate
3.514.731
3.958.649
Venituri din alte activităţi (venituri din vanzari de semifabricate,
produse reziduale, alte venituri)
15.574.481
13.220.092
Total
338.977.704
256.049.673
1
Cresterea Veniturilor din vanzari de produse finite si din vanzarea de marfuri este datorata in special
cresterii semnificative a preturilor materiilor prime (granule plastice) in perioada de raportare si e
corelata cu cresterea cheltuielilor cu materiile prime.
Raportarea veniturilor pe segmente
Exercițiul
financiar
incheiat la 31
Decembrie
Exercițiul
financiar
incheiat la 31
Decembrie
2021
2020
RON
RON
Vanzari pe piata interna (Romania)
222.992.551
177.330.242
Vanzari pe piata externa (Europa)
113.871.928
76.840.957
Altii (China, Israel, Malaezia, Australia, Turcia, SUA)
2.113.226
1.878.474
Total
338.977.704
256.049.673
Venituri din segmentare
Profituri din segmentare
Exercițiul
financiar
incheiat la 31
Decembrie
Exercițiul
financiar
incheiat la 31
Decembrie
Exercițiul
financiar
incheiat la 31
Decembrie
Exercițiul
financiar
incheiat la
31
Decembrie
2021
2020
2021
2020
RON
RON
RON
RON
Mase Plastice
257.423.147
210.016.489
24.426.404
28.323.070
Polimeri regenerati &
compounduri
40.009.626
23.436.682
4.687.147
1.290.506
Alte sectoare productive
5.876.115
5.546.725
819.008
1.231.874
Alte activitati(Vanzari de
marfuri, vanzari de utilitati,
prestari servicii, altele)
35.668.817
17.049.777
1.069.822
511.493
Total din operatiuni
338.977.704
256.049.673
31.002.380
31.356.943
Alte venituri
-
-
6.632.773
5.197.601
Alte castiguri si pierderi,
cheltuieli administrative si cu
salariile
-
-
(31.946.274)
(33.042.797)
Cheltuieli financiare
-
-
(3.054.785)
(3.417.671)
Venituri financiare
85.170
89.608
Profit inainte de impozitare
-
-
2.719.264
183.684
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
29
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
3. VENITURI (continuare)
In categoria “Mase plastice” sunt cuprinse veniturile obtinute de Grup din vanzarea produselor din polietilena
(folii de agricultura si folii termocontractible, saci din polietilena diverse grosimi si dimensiuni, huse),
polipropilena (saci din polipropilena pentru industria de morarit si panificatie, industria chimica, industria
zaharului, etc si saci de dimensiuni mari - big-bags), produse din polistiren (tavite din polistiren expandat-
standard si catering, placi din polistiren extrudat pentru izolarea pardoselilor), produse din pet (tavite si folii din
PET si filme multistrat (laminare, sealing, termoformare), tevi tuburi din pvc, etc.
Categoria Polimeri regenerati & compounduri” cuprinde vanzari de compounduri si regranulate din polimeri
reciclati si compounduri mase plastice din polimeri virgini utilizate de procesatori de mase plastice care produc
articole pentru diverse aplicatii din industria de automotive, industria de electrice si electrocasnice, mobila,
constructii, tevi, ambalaje,etc.
In categoria Alte Sectoare Productive sunt incluse urmatoarele grupe de produse:
Materiale protecţie cai respiratorii si carbune active” cuprinde- echipamente de protectie a
cailor respiratorii utilizate de marile combinate chimice si petrochimice din tara precum si carbune
activ destinat diferitelor activitati de purificare a gazului metan rezultat in procesul de biodegradare
a gunoiului menajer, ecologizare bataluri, retinerea gazelor toxice de la incineratoare,etc.
Filtre” sunt cuprinse vanzarile de filtre de ulei, de combustibil si de aer pentru autovehicule,
aspiratoare, agricultură cat si filtre industriale.
PVC prelucrat” cuprinde produsele din material reciclat destinat obtinerii de indicatoare rutiere.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
30
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
3. VENITURI (continuare)
Segment active
Segment datorii
31-dec
31-dec
31-dec
31-dec
2021
2020
2021
2020
Segment active si datorii
RON
RON
RON
RON
Romcarbon, LivingJumbo
Industry
Produse mase plastice: polietilena + polistiren +
polipropilena + PET
120.116.717
113.269.004
105.315.946
100.268.915
Romcarbon
Polimeri regenerati & compounduri
55.171.383
66.430.315
21.024.345
17.334.981
Romcarbon
Alte sectoare productive
5.785.563
5.906.510
2.346.520
2.756.628
Romcarbon, RC Energo Install,
Info Tech Solutions, etc
Alte activitati( vanzarea marfurilor,vanzari de utilitati,
prestari servicii, alte venituri)
120.663.854
93.888.629
34.130.540
19.422.326
Total Active / Datorii
301.737.516
279.494.458
162.817.350
139.782.849
Segment intrari de active
Segment
amortizare
pe termen lung*
31-dec
31-dec
31-dec
31-dec
2021
2020
2021
2020
RON
RON
RON
RON
Segment amortizare si
intrari de active pe termen lung
Romcarbon, LivingJumbo
Industry
Produse mase plastice: polietilena + polistiren +
polipropilena + PET
7.657.157
7.989.018
1.850.257
1.076.701
Romcarbon
Polimeri regenerati & compounduri
5.732.261
5.569.601
1.250.354
1.446.438
Romcarbon
Alte sectoare productive
293.496
295.823
27.275
3.880
Romcarbon, RC Energo Install,
Info Tech Solutions, etc
Alte activitati( vanzarea marfurilor, vanzari de utilitati,
prestari servicii, alte venituri)
1.214.885
1.417.588
1.311.246
153.538
Total
14.897.799
15.272.031
4.439.132
2.680.558
* Segment intrari de active pe termen lung reprezinta intrarile de mjloace fixe in cursul anului si nu include intrari din achizitia de subsidiare.
In segmentul „Alte activitati” Grupul are un client (Kasakrom Chemicals SRL) a carui cifra de afaceri reprezinta 8% (4% in anul 2020) din valoarea vanzarilor
Grupului.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
31
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
4. ALTE VENITURI
Exercițiul
financiar
incheiat la 31
Decembrie
Exercițiul
financiar
incheiat la 31
Decembrie
2021
2020
RON
RON
Venituri din inchirierea investitiilor imobiliare
2.887.081
1.415.650
Venituri din subventii
3.745.692
3.781.951
6.632.773
5.197.601
5. MATERII PRIME SI CONSUMABILE UTILIZATE
Exercițiul
financiar
incheiat la 31
Decembrie
Exercițiul
financiar
incheiat la 31
Decembrie
2021
2020
RON
RON
Cheltuieli cu materiile prime
116.056.228
79.870.362
Cheltuieli cu consumabilele
12.575.727
11.066.352
Costul bunurilor vandute
89.087.851
44.087.826
Cheltuieli cu energia
15.769.854
13.298.068
Costul ambalajelor
1.906.710
1.799.985
Total
235.396.370
150.122.594
Cresterea cheltuielilor cu materiile prime a avut loc ca urmare a cresterii preturilor de achizitie a
granulelor plastice si e corelata cu cresterea veniturilor din vanzarile produselor finite.
6. CHELTUIELI CU BENEFICIILE ANGAJATILOR
Exercițiul
financiar
incheiat la 31
Decembrie
Exercițiul
financiar
incheiat la 31
Decembrie
2021
2020
RON
RON
Cheltuieli cu salariile
69.160.781
65.970.176
Cheltuieli cu contribuțiile sociale
1.666.198
1.857.907
Cheltuieli cu tichetele de masa
2.919.349
2.454.350
73.746.328
70.282.433
Cresterea cheltuielilor cu salariile se datoreaza in principal cresterii salariului minim pe economie in procent de
3.14% in anul 2021 (2.300 lei) fata de anul 2020 (2.230 lei). In anul 2021, un numar de 1.325 salariati au
beneficiat de cresteri salariale, ca efect al cresterii salariului minim.
7. CHELTUIELI CU AMORTIZAREA SI DEPRECIEREA
Exercițiul
financiar
incheiat la 31
Decembrie
Exercițiul financiar
incheiat la 31
Decembrie
2021
2020
RON
RON
Depreciere, din care:
14.897.799
15.272.031
Deprecierea activelor corporale (Nota 13)
14.748.814
15.123.046
Amortizarea activelor necorporale (Nota 16)
148.985
269.843
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
32
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
8. ALTE CHELTUIELI
Exercițiul financiar
incheiat la 31
Decembrie
Exercițiul
financiar
incheiat la 31
Decembrie
2021
2020
RON
RON
Cheltuieli cu reparatiile
900.254
770.991
Cheltuieli cu chiriile
1.546.709
486.990
Cheltuieli cu primele de asigurare
648.368
575.871
Cheltuieli de cercetare
250
-
Alte cheltueli privind comisioanele
93.398
40.971
Cheltuieli de protocol, reclama si publicitate
190.838
589.832
Cheltuieli cu transportul
8.263.795
7.578.177
Cheltuieli cu deplasarile
94.584
69.490
Cheltuieli cu taxele postale si telecomunicatii
176.580
193.200
Cheltuieli cu servicii executate de terti
6.608.976
5.456.843
Cheltuieli cu alte impozite si taxe
2.030.528
2.448.546
Pierderi din creante si debitori diversi
80.859
22.272
Cheltuieli cu despagubiri, amenzi si penalitati
16.786
7.913
Alte cheltuieli
730.707
498.004
Total
21.382.633
18.739.100
9. ALTE CASTIGURI sau (PIERDERI)
Exercițiul financiar
incheiat la 31
Decembrie
Exercițiul
financiar incheiat
la 31 Decembrie
2021
2020
RON
RON
Compensații, amenzi și venituri din penalități
8.202
44.992
Câștig / (Pierdere) din cedarea imobilizărilor corporale
-
3.462
186.609
Câștiguri / pierderi din ajustările de valoarea justă
aferentă investițiilor imobiliare(**)
1.377.918
-
278.663
Câștig / (Pierdere) din cedarea investițiilor imobiliare
411.233
-
69.662
Câștig / (Pierdere) din cedarea investițiilor financiare
-
-
110.538
Venit net / (Cheltuială) din provizioane
-
280.404
-
172.567
Alte Câștiguri / pierderi*
422.893
1.202.590
Total
1.936.380
802.760
(*) În categoria alte câștiguri și pierderi Grupul a a înregistrat venituri din subvenții pentru plata
somajului tehnic în valoare de 298.392 RON (2020: 771.389 RON).
(**) La data de 31 decembrie 2021, Grupul a realizat reevaluarea investitiilor imobiliare detinute la finele
exercitiului financiar, rezultand o crestere a valorii nete de 1.377.918 lei, suma care a fost inregistrata in
rezultatul exercitiului- vezi nota 15.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
33
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
10. VENITURI FINANCIARE
Exercițiul financiar
incheiat la 31
Decembrie
Exercițiul
financiar
incheiat la 31
Decembrie
2021
2020
RON
RON
Dobanzi
(85.170)
(89.608)
Total
(85.170)
(89.608)
11. CHELTUIELI FINANCIARE
Exercițiul financiar
incheiat la 31
Decembrie
Exercițiul financiar
incheiat la 31
Decembrie
2021
2020
RON
RON
Cheltuieli cu dobânda
1.657.222
1.789.198
Pierderi nete din schimbul valutar
1.037.861
1.309.826
Comisioane bancare şi cheltuieli similare
351.839
318.647
Discounturi acordate
7.936
8.445
Total
3.054.857
3.426.116
12. IMPOZIT PE PROFIT (CHELTUIELI)
Cheltuieli cu impozitul pe profit
Exercițiul financiar
incheiat la 31
Decembrie
Exercițiul financiar
incheiat la 31
Decembrie
2021
2020
RON
RON
Cheltuiala cu impozitul curent
752.529
489.622
Cheltuiala / (Venit) cu impozitul amânat
176.123
- 221.972
Total cheltuială / (venit) cu impozitul pe profit
928.652
267.650
Rata de impozitare aferentă anilor 2021 şi 2020 este de 16% si este datorată de toate persoanele juridice
române.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
34
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
12. IMPOZIT PE PROFIT (CHELTUIELI) (CONTINUARE)
Cheltuiala totală a anului poate fi reconciliată cu profitul contabil după cum urmează:
Exercițiul financiar
incheiat la 31
Decembrie
Exercițiul financiar
incheiat la 31
Decembrie
2021
2020
RON
RON
Profit brut
2.719.264
183.684
Impozit calculat conform ratei de 16%
435.082
29.389
Efectul veniturilor netaxabile
(328.073)
(474.099)
Deduceri din sponsorizare
21.298
13.040
Scutire profit reinvestit
18.695
37.644
Pierdere fiscală din anii precedenţi
-
(20.748)
Efectul impozitului amanat
176.123
(221.972)
Efectul cheltuielilor nedeductibile
(1.251.777)
369.096
Cheltuiala cu impozitul pe profit recunoscută în
contul de profit şi pierdere
(928.652)
(267.650)
Componentele datoriilor cu impozitul amânat
Exercițiul
financiar
incheiat la 31
Decembrie
Exercițiul
financiar incheiat
la 31 Decembrie
2021
2020
RON
RON
Imobilizări corporale
7.588.146
7.609.161
Investitii imobiliare
837.044
653.008
Stocuri
(274.549)
(274.549)
Creanţe comerciale si alte creanţe
(138.067)
(134.749)
-
-
8.012.574
7.852.871
Datorii cu impozitul pe profit amânat recunoscut
8.012.574
7.852.871
Din care impozit amanat aferent rezervelor din reevaluare
aferent rezultatului global
Exercițiul
financiar
incheiat la
31
Decembrie
Exercițiul
financiar
incheiat la
31
Decembrie
2021
2020
RON
RON
Sold initial la 1 ianuarie
7.857.468
8.368.626
(Cheltuiala) / Venit in perioada
- miscare generata de rezervele din reevaluare
(21.017)
(289.186)
- recunoscut in contul de profit si pierdere
176.123
(221.972)
- din achizitia de filiale
-
-
Sold final
8.012.574
7.857.468
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
35
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
13. IMOBILIZARI CORPORALE
IMOBILIZARI
Terenuri
Constructii
Instalatii tehnice
si masini
Alte
instalatii,
utilaje si
mobilier
Avansuri si
imobilizari
corporale in
curs
Total
RON
RON
RON
RON
RON
RON
COST
Sold la 1 ianuarie 2021
45.780.054
22.940.657
181.277.855
921.344
3.191.939
254.111.849
Intrări - din care:
257.863
913.322
3.181.652
86.295
3.616.491
8.055.623
- Transferuri
-
931.219
2.990.871
86.295
-
4.008.385
- Reevaluare
-
-
-
-
-
-
Ieşiri - din care:
1.253.731
342.273
631.777
100.161
4.008.384
6.336.327
- Transferuri
-
-
-
-
4.008.385
4.008.385
- Transferuri la Investitii
imobilizare
-
-
-
-
-
-
- Reevaluare
-
-
-
-
-
-
Sold la 31 Decembrie 2021
44.784.187
23.511.706
183.827.729
907.478
2.800.046
255.831.146
IMOBILIZARI
Terenuri
Constructii
Instalatii tehnice
si masini
Alte instalatii,
utilaje si mobilier
Avansuri si
imobilizari
corporale in
curs
Total
RON
RON
RON
RON
RON
RON
COST
Sold la 1 ianuarie 2020
45.780.054
22.877.178
179.297.065
897.107
3.090.860
251.942.265
Intrări - din care:
-
63.479
2.555.478
29.457
3.105.751
5.754.165
- Transferuri
-
63.479
2.541.058
6.961
-
2.611.498
- Reevaluare
-
Ieşiri - din care:
-
-
574.686
5.220
3.004.673
3.584.579
- Transferuri
2.611.498
2.611.498
- Transferuri la Investitii
imobilizare
-
-
-
-
-
-
- Reevaluare
-
-
-
-
-
-
Sold la 31 Decembrie 2020
45.780.054
22.940.657
181.277.857
921.344
3.191.938
254.111.851
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
36
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
13. IMOBILIZARI CORPORALE (continuare)
IMOBILIZARI
Terenuri
Clădiri
Utilaje şi
echipament
Instalaţii şi obiecte de
mobilier
Imobilizări
corporale in
curs
Total
RON
RON
RON
RON
RON
RON
AMORTIZARE CUMULATĂ
Sold la 1 ianuarie 2021
31.144
2.804.839
104.728.780
604.524
-
108.169.287
Cheltuiala cu amortizarea
2.162
1.608.144
13.084.894
53.613
-
14.748.813
Eliminări din vânzare de active
-
61.528
609.006
100.161
-
770.695
Reduceri din revaluare
-
-
-
-
-
Sold la 31 Decembrie 2021
33.306
4.351.455
117.204.668
557.977
-
122.147.406
AJUSTARI DE DEPRECIERE
Sold la 1 ianuarie 2021
-
-
-
-
1.185.825
1.185.825
Sold la 31 decembrie 2021
-
-
-
-
1.185.825
1.185.825
IMOBILIZARI
Terenuri
Clădiri
Utilaje şi echipament
Instalaţii şi obiecte
de mobilier
Imobilizări
corporale in
curs
Total
RON
RON
RON
RON
RON
RON
AMORTIZARE CUMULATĂ
Sold la 1 ianuarie 2020
27.082
1.227.469
91.868.627
539.451
-
93.662.629
Cheltuiala cu amortizarea
4.062
1.577.369
13.325.285
70.293
-
14.977.009
Eliminări din vânzare de active
-
-
465.131
5.220
-
470.351
Reduceri din revaluare
-
-
-
-
-
-
Sold la 31 Decembrie 2020
31.144
2.804.838
104.728.781
604.524
108.169.287
AJUSTARI DE DEPRECIERE
Sold la 1 ianuarie 2020
-
-
-
-
1.185.825
1.185.825
Sold la 31 decembrie 2020
-
-
-
-
1.185.825
1.185.825
VALORI NETE
Sold la 1 ianuarie 2021
45.748.910
20.135.818
76.549.075
316.820
2.006.113
144.756.736
Sold la 31 Decembrie 2021
44.750.881
19.160.251
66.623.061
349.501
1.614.220
132.497.914
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
37
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
13. IMOBILIZARI CORPORALE (continuare)
Imobilizări corporale gajate şi restricţionate
ROMCARBON S.A.
Imobilizari corporale cu o valoare contabila neta la 31.12.2021 de 80.298.674 lei (31.12.2020 :
99.292.925 lei) constituite garanţie pentru credite si linii de credit contractate de la urmatoarele banci:
BRD GSG SA, UniCredit Bank SA, EXIMBANK SA si CEC Bank SA (garantie pentru Livingjumbo Industry).
LIVINGJUMBO INDUSTRY S.A.
Imobilizări corporale cu o valoare contabilă netă la 31.12.2021 de 25.412.377 lei (31.12.2020 :
28.170.635 lei) constand in instalatii tehnice si masini, constituite garanţie pentru credite si linii de credit
contractate cu Eximbank SA si UniCredit Bank SA.
RC Energo Install SRL
Imobilizări corporale cu o valoare contabilă netă la 31.12.2021 de 114.523 lei (31.12.2020 : 115.000 lei)
constand in instalatii tehnice si masini, constituite garanţie pentru creditele contractate de societate cu
Eximbank SA.
14. INVESTITII IMOBILIARE
31 Decembrie
2021
31 Decembrie
2020
RON
RON
Terenuri
4.654.143
6.232.945
Cladiri
6.240.443
5.652.401
Total
10.894.586
11.885.346
Grupul deține la 31 Decembrie 2021 în locațiile Iasi si Buzau, imobilizari care nu sunt folosite in activitatea
de baza, in schimb acestea sunt tinute pentru aprecierea lor in viitor si pentru inchiriere partiala catre terti.
Pe baza acestor criterii conform IAS 40 "Investitii imobiliare" Grupul a decis clasificarea acestor imobilizari
in investitii imobiliare
In luna Iulie 2021 a avut loc vanzarea unui teren liber in suprafata de 11.525 mp, situat in intravilanul
municipiului Buzau, pentru care s-a incasat pretul de 1.853.603 lei (echivalent a 376.176 euro).
In luna Noiembrie 2021 a avut loc vanzarea unui teren in suprafata de 2.266 mp, situat in Iasi, Calea
Chisinaului nr. 29, pentru care s-a incasat pretul de 1.009.014 lei (echivalent a 203.940 euro).
La data de 31 decembrie 2021, Grupul a realizat reevaluarea investitiilor imobiliare detinute la finele
exercitiului financiar, rezultand o crestere a valorii nete de 1.377.918 lei, suma care a fost inregistrata in
rezultatul exercitiului.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
38
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
15. FOND COMERCIAL
COST
31 Decembrie
2021
31 Decembrie
2020
RON
RON
Sold la începutul perioadei
143.461
143.461
Intrari din achizitie de filiale
-
-
Ajustari depreciere fond comercial
-
-
Iesiri din vanzarea de filiale
-
-
Soldul la sfarsitul anului
143.461
143.461
In conformitate cu Standardele Internationale de Raportare Financiare, fondul comercial este revizuit la
sfarsitul fiecarei perioade de raportare pentru eventuale pierderi de valoare
16. ALTE IMOBILIZARI NECORPORALE
Licenţe
Alte
imobilizări
necorporal
e
Imobilizari
necorporale
in curs
Total
COST
RON
RON
RON
RON
Sold la 1 ianuarie 2021
1.437.062
976.205
-
2.413.267
Intrări
69.517
54.762
-
124.279
Ieşiri
21.667
-
21.667
Sold la 31 Decembrie 2021
1.484.912
1.030.967
-
2.515.879
Licenţe
Alte
imobilizări
necorporal
e
Imobilizari
necorporale
in curs
Total
COST
RON
RON
RON
RON
Sold la 1 ianuarie 2020
1.484.100
862.740
57.081
2.403.921
Intrări
229.054
113.465
11.794
354.313
Ieşiri
276.092
-
68.875
344.967
Sold la 31 Decembrie 2020
1.437.062
976.205
0
2.413.267
Licenţe
Alte
Imobilizari
necorporale
in curs
Total
imobilizări
necorporale
AMORTIZAREA CUMULATĂ
Sold la 1 ianuarie 2021
1.361.496
728.595
-
2.090.091
Cheltuiala cu amortizarea
135.209
13.775
148.985
Eliminări din vânzare de active
21.663
0
21.663
Transfer
Sold la 31 Decembrie 2021
1.475.043
742.370
-
2.217.413
VALORI NETE
Sold la 1 ianuarie 2021
75.565
247.610
-
323.176
Sold la 31 Decembrie 2021
9.869
288.597
-
298.466
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
39
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
17. ALTE IMOBILIZARI FINANCIARE
In anul 2021 nu au existat modificari privind asociatii Grupului.
Miscarea investitiilor privind asociatii si imobilizari financiare
31 Decembrie
2021
31 Decembrie
2020
RON
RON
24.469.503
27.033.841
1 Ianuarie
Ponderea de profit/pierdere a asociatilor (Romgreen)
-1.144.985
-2.564.249
Intrari
-
-
Transfer la rezultatul global
-
-
Diminuare prime de emisiune Romgreen
-
-
Pierderea neta din reducerea detinerilor partiale in
Romgreen
-
-
Altele
99
(89)
23.324.617
24.469.503
31 Decembrie
18. STOCURI CURENTE
31 Decembrie
2021
31 Decembrie
2020
RON
RON
Materii prime
26.613.224
16.894.489
Consumabile
4.992.101
4.669.915
Obiecte de inventar
173.624
92.388
Ambalaje
527.447
298.055
Produse finite
8.210.274
7.042.505
Produse în curs de executie
2.521.525
1.768.778
Produse semifabricate
6.146.555
5.140.373
Produse reziduale
101.982
855.083
Marfuri
7.112.324
4.342.122
Avansuri pentru stocuri
593.889
86.604
Ajustari de valoare pentru stocuri
(2.189.286)
(1.922.524)
Total
54.803.659
39.267.786
In cursul anului 2021 stocurile Grupului au avut o viteza medie de rotatie de 50 de zile, comparativ cu
60 de zile in cursul anului 2020.
Cresterea valorica a stocului de materii prime la 31.12.2021 se datoreaza pretului de achizitie mult
crescut fata de anul anterior al granulelor din plastic. Societatea a realizat analiza de depreciere pentru
stocurile existente si nu au fost constatate indicii de depreciere, valoarea stocului fiind recuperabila.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
40
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
19. CREANŢE COMERCIALE ŞI ALTE CREANŢE CURENTE
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
RON
RON
Creanţe comerciale
1
52.965.513
36.691.325
Ajustări de valoare pentru creanţe incerte
(2.100.964)
(2.087.323)
Taxe de recuperat
1.143.375
438.635
Alte creante
973.414
1.115.935
Alte creante necomerciale
-
-
Total
52.981.338
36.158.571
1
Cresterea creantelor comerciale se datoreaza cresterii vanzarilor cu plata la termen in sectorul Polimeri
reciclati si Compounduri ca urmare a revenirii activitatii la nivelul anterior pandemiei Covid-19, dar si
datorita cresterii preturilor prelucratelor din mase plastice ca urmare a cresterii costurilor materiilor
prime.
Modificările provizionului pentru datorii incerte
Anul încheiat la
31 decembrie
Anul încheiat
la
31 decembrie
2021
2020
RON
RON
2.087.323
2.076.201
Sold la începutul anului
Creanţe transferate la cheltuieli în timpul anului
-
-
Creștere provizion recunoscută în contul de profit şi pierdere
13.642
11.122
2.100.964
2.087.323
Sold la sfârşitul anului
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
41
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
19. CREANŢE COMERCIALE ŞI ALTE CREANŢE (continuare)
În determinarea recuperabilităţii unei creanţe, Grupul ia în considerare orice modificare în calitatea de creditare a creanţei începând cu data acordării creditului,
până la data de raportare. Concentraţia riscului de credit este limitată având în vedere că baza de clienţi este mare, iar clienţii nu au legătură unii cu alţii.
Grupul înregistrează valori de ajustare a creanțelor conform IFRS 9, de asemenea provizioane specifice pentru clienții in litigiu.
Prin urmare, managementul Societății este de părere că nu este necesar nici un provizion suplimentar pentru credite peste provizionul pentru datorii incerte.
Creante comerciale zile trecute scadente
31/12/2021
In termen
<30
31-60
61-90
91-120
>120
Total
Rata de pierdere
preconizată
0,00%
0,01%
0,02%
0,02%
0,03%
0,06%
Valoarea contabilă
brută totală a
creantelor
neprovizionate
specifc
40.538.004
4.234.902
2.043.197
269.188
66.999
481.611
47.633.902
Creante comerciale zile trecute scadente
31/12/2020
In termen
<30
31-60
61-90
91-120
>120
Total
Rata de pierdere
preconizată
0,00%
0,00%
0,02%
0,02%
0,02%
0,02%
Valoarea contabilă
brută totală a
creantelor
neprovizionate
specifc
29.299.463
2.170.194
280.430
126.372
167.995
377.896
32.422.350
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
42
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
20. ALTE ACTIVE CURENTE FINANCIARE
Anul încheiat
31 decembrie
2021
Anul încheiat
31 decembrie
2020
RON
RON
Depozite bancare pe termen scurt
617.902
181.047
Total
617.902
181.047
21. ALTE ACTIVE CURENTE NEFINANCIARE
31
decembrie
2021
31
decembrie
2020
RON
RON
Furnizori-debitori pentru prestari servicii
638.873
361.372
Sume platite in avans
3.982.678
875.019
Total
4.621.551
1.236.391
22. NUMERAR SI CONTURI BANCARE
Pentru situaţia fluxurilor de numerar, numerarul şi echivalentele de numerar includ numerarul de casă şi
conturile bancare. Numerarul şi echivalentele de numerar la sfârşitul anului financiar, după cum sunt
prezentate în situaţia fluxurilor de numerar, pot fi reconciliate cu elemente aferente din bilanţul contabil,
după cum urmează:
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
RON
RON
Numerar în bănci
17.272.872
20.575.016
Numerar in casă
39.880
42.739
Echivalente de numerar
284.141
86.877
Total
17.596.893
20.704.632
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
43
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
23. ACTIVE DETINUTE IN VEDEREA VANZARII
Activele detinute in vederea vanzarii au urmatoarea distributie geografica:
Active detinute in vederea vanzarii
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
RON
RON
Iasi
70.845
70.845
Buzau
3.689.310
-
Total
3.760.155
70.845
In data de 31.01.2020 s-a finalizat vanzarea conform antecontractului de vanzare cumparare nr. 1830
din 18.12.2019, incheiat cu GREEN PC AMBALAJE S.R.L. (in calitate de cumparator) reprezentand
contravaloarea unui imobil situat in Ilfov, Stefanestii de Jos, Str. Sinaia nr.15, in suprafata totala de
12.774 mp, din care 4.928 m.p suprafata construita, conform contractului de vanzare cumparare nr. 183
din 31.01.2020 pentru care s-a incasat pretul de 3.987.387,32 lei (echivalent a 834.356 euro).
In luna Decembrie 2021 a fost achizitionat imobilul situat in vecinatatea Romcarbon SA in suprafata
totala de 3.723 m.p., teren impreuna cu cele trei constructii amplasate pe imobil pentru un pret total de
3.164.050 lei, echivalent a 639.370 eur. Din imobilul achizitionat, suprafata de 3.450 mp (valoare
achizitie 2.932.037 lei) impreuna cu un teren in suprafata de 3.957 mp din patrimoniul firmei va face
obiectul tranzactiei de vanzare cumparare cu LIDL Romania, ce se va concretiza in anul 2022, acest
imobil fiind clasificat ca Active imobilizante detinute in vederea vanzarii.
24. CAPITALUL EMIS
Capital social
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
RON
RON
264.122.096 acţiuni ordinare achitate integral
(2020: 264.122.096). Valoarea unei actiuni este 0,1 lei
26.412.210
26.412.210
Efectul de inflatare confrom IAS 29
-
-
Total
26.412.210
26.412.210
Decembrie 31,
Decembrie 31,
2021
2020
Numar
%
Numar
%
actiuni
Detinere
actiuni
Detinere
Living Plastic Industry SRL
86.774.508
32,85%
86.774.508
32,85%
Unitai International Corporation
0
0,00%
615.500
0,23%
Joyful River Limited Loc, Nicosia
54.195.089
20,52%
54.195.089
20,52%
Toderita Stefan Alexandru
30.600.000
11,59%
24.266.000
9,19%
Alte persoane juridice
11.613.182
4,40%
8.192.269
3,10%
Alte persoane fizice
80.939.317
30,64%
90.078.730
34,10%
Total
264.122.096
100%
264.122.096
100%
Principalele caracteristici ale valorilor mobiliare emise de societatea comerciala: 264.122.096 actiuni
nominative, dematerializate, cu valoare nominala de 0,1 lei
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
44
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
25. REZULTAT REPORTAT
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
RON
RON
Sold la începutul anului
49.238.098
48.899.710
Profit net/(pierderea neta) atribuibil membrilor societăţii mamă
1.793.730
(86.803)
Reclasificare rezerva din reevaluare la rezultatul reportat
945.405
536.999
Transfer la rezerve
(26.914)
(43.455)
Corectii aferente activelor financiare cedate
(155.540)
-
Dividende platite
(2.641.221)
-
Alte elemente
29.175
(68.353)
Sold la sfârşitul anului
49.182.732
49.238.098
26. ALTE REZERVE
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
RON
RON
Rezerve din reevaluare
38.708.540
39.632.928
Rezerve legale
4.009.201
3.982.248
Alte rezerve
18.627.403
18.471.802
Diferente de conversie
(1.117.784)
(1.117.901)
Total
60.227.360
60.969.077
27. INTERESE CARE NU CONTROLEAZA
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
RON
RON
Sold la începutul anului
909.941
907.104
Distribuirea profitului / (pierderii) aferent anului
(3.118)
2.837
Distribuirea aferente altor elemente de capital
-
-
Scadere de interese minoritare ca urmare a cresterii
participatiei societatii mama
-
-
Corectii privind iesirile din dizolvarea de filiale
8.758
-
Sold la sfârşitul anului
915.581
909.941
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
45
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
28. ALTE DATORII FINANCIARE
Alte datorii financiare curente
Alte datorii financiare pe
termen lung
Împrumuturi garantate
la cost amortizat
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
RON
RON
RON
RON
Linii de credit si credite
investitii
67.635.179
52.857.825
7.623.547
17.856.699
Datorii de leasing
-
9.740
-
-
Total
67.635.179
52.867.565
7.623.547
17.856.699
Împrumuturi bancare termen scurt
Entitate
31-dec-21
31-dec-20
RON
RON
Linie credit Euro EximBank SA
Romcarbon
12.290.542
12.380.473
Credit investitii II Euro-BRD
Romcarbon
515.237
608.452
Credit investitii III Euro-BRD
Romcarbon
65.055
768.238
Credit Investitii II in lei - UniCredit Bank
Romcarbon
0
229.698
Credit Investitii III in Euro- UniCredit Bank
Romcarbon
0
412.713
Credit Investitii IV in lei - UniCredit Bank
Romcarbon
0
608.007
Linie credit Euro UniCredit Bank SA
Romcarbon
23.347.205
18.714.452
Facilitate Euro - achizitii stocuri - UniCredit Bank
SA
Romcarbon
7.131.743
0
Credit Investitii V in lei - UniCredit Bank
Romcarbon
299.802
0
Credit Investitii VI in euro- UniCredit Bank
Romcarbon
41.267
0
Credit investitii Euro - UniCredit Bank SA - Proiect
CCE 2015
Romcarbon
2.152.424
2.118.191
Credit investitii in lei I - Eximbank SA
Romcarbon
420.086
840.173
Credit investitii in lei II - Eximbank SA
Romcarbon
596.833
596.832
Linie credit Euro EximBank SA
LivingJumbo
Industry
8.825.961
9.207.174
Credit investitii Euro - UniCredit Bank SA - Proiect
CCE 2015
LivingJumbo
Industry
3.338.699
3.285.596
Credit investitii Euro-UniCredit Bank SA
LivingJumbo
Industry
260.203
422.386
Credit investitii I in Euro -BRD
LivingJumbo
Industry
310.676
524.115
Credit investitii II in Euro -BRD
LivingJumbo
Industry
0
50.408
Facilitate multiprodus (factoring) in lei - Eximbank
SA
LivingJumbo
Industry
145.182
1.235.525
Credit in lei - CEC Bank
LivingJumbo
Industry
4.312.663
0
Linie credit - Eximbank SA
EnergoInstall
460.887
855.393
Credit activitate curenta - Eximbank SA
EnergoInstall
3.120.715
0
Total
67.635.179
52.857.826
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
46
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
28. ALTE DATORII FINANCIARE (continuare)
Împrumuturi bancare termen lung
Entitate
31-dec-21
31-dec-20
RON
RON
Credit investitii II Euro-BRD
Romcarbon
0
507.043
Credit investitii III Euro-BRD
Romcarbon
0
64.020
Credit Investitii V in lei - UniCredit Bank
Romcarbon
1.114.987
0
Credit Investitii VI in euro- UniCredit Bank
Romcarbon
144.435
0
Credit investitii Euro - UniCredit Bank SA - Proiect
CCE
Romcarbon
2.758.169
4.832.489
Credit investitii in lei I - Eximbank SA
Romcarbon
0
420.086
Credit investitii in lei II - Eximbank SA
Romcarbon
0
596.832
Credit in lei - CEC Bank
LivingJumbo
Industry
0
4.716.794
Credit investitii I in Euro -BRD
LivingJumbo
Industry
0
305.733
Credit investitii Euro-UniCredit Bank SA
LivingJumbo
Industry
0
256.063
Credit investitii Euro - UniCredit Bank SA - Proiect
CCE 2015
LivingJumbo
Industry
2.918.456
6.157.639
Credit activitate curenta - Eximbank SA
EnergoInstall
687.500
0
Total
7.623.547
17.856.699
Conform contractelor de imprumut existente, Societatea mama este supusa anumitor conditii restrictive.
Aceste conditii solicita Societatea mama, printre altele, sa mentina anumiti indicatori financiari incluzand
indicatorul DSCR, total datorii financiare/EBITDA, datoriilor financiare, lichiditate curenta si raportul intre
active financiare nete si capitaluri proprii.
In contractele de credit Societatea mama are obligatia sa indeplineasca un anume nivel al indicatorilor
financiari, separat sau/si impreuna cu Livingjumbo Industry SA.
La 31 decembrie 2021, Societatea mama indeplinea nivelul indicatorilor „total datorii financiare nete
/capitaluri proprii” si „Total datorii financiare nete/EBITDA”, atat separat cat si impreuna cu LivingJumbo
Industry SA. De asemenea, Societatea indeplinea separat nivelul indicatorului „Lichiditate curenta”, dar
nu indeplinea nivelul acestui indicator impreuna cu Livingjumbo Industry SA.
Indicatorul „Gradul de acoperire a serviciului datoriei” nu era indeplinit nici separat, nici impreuna cu
Livingjumbo Industry SA la data prezentelor situatii financiare.
Referitor la acest aspect, analiza indicatorilor este efectuata pe baza situatiilor financiare depuse,
Societatea mama comunicand cu banca pana la sfarsitul exerictiului financiar si instiind situatia estimata,
aceasta confirmand analiza pe baza situatiilor depuse. Societatea a obtinut o scrisoare de la institutiile
bancare prin care se comunica faptul ca, Societatea mama nu incalca prevederile contractului, conditiile
fiind calculate pe baza situatiilor depuse, si nu va cere rambursarea anticipata a creditelor puse la
dispozitie.
La 31 Decembrie 2021, Grupul avea mai multe credite contractate cu diferite bănci.
Imprumuturi ROMCARBON SA
I. Credite pe termen scurt (pentru capital de lucru):
a) linie de credit contractata cu UniCredit Bank SA in suma de 5.450.000 Eur (ctr.
BUZA/014/2012)
Sold la 31.12.2021: 23.347.205 lei (echivalent a 4.718.418 euro)
Scadenta: 08.04.2022
Garantii:
1. Ipoteca reala imobiliara asupra unor bunuri imobile (teren+constructii) in suprafata totala de
81.210 mp situate in Str. Transilvaniei, 132, Buzau, identificate cu numerele cadastrale 67264
(in suprafata totala de 10.037 mp) ,54304 (in suprafata totala de 16.787 mp), 67301 in suprafata
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
47
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
28. ALTE DATORII FINANCIARE (continuare)
a) linie de credit contractata cu UniCredit Bank SA in suma de 5.450.000 Eur (ctr.
BUZA/014/2012) (continuare)
2. de 3.348 mp, 64371 in suprafata totala de 22.830 mp, 52784 (in suprafata totala de 7.659
mp),52768 (in suprafata totala de 10.191 mp) si 72441 (in suprafata totala de 10.358 mp);
3. Ipoteca reala mobiliara asupra soldului creditor al conturilor in lei sau valuta deschise de Romcarbon
S.A. la UniCredit Bank Suc.Buzau;
4. Ipoteca reala mobiliara asupra soldului creditor al conturilor in lei sau valuta deschise de
Livingjumbo Industry S.A. la UniCredit Bank Suc.Buzau;
5. Ipoteca mobiliara asupra creantelor banesti si accesoriilor acestora, provenind din contractele
prezente si viitoare si/sau din comenzile ferme si/sau facturile incheiate/emise de SC ROMCARBON
SA cu clientii sai, avand calitatea de debitori cedati, cu posibilitatea de a se transmite, catre debitorii
cedati, notificari cu sau fara acceptare, in concordanta cu negocierile purtate cu Banca.
In prezent sunt notificati urmatorii debitori: Livingjumbo Industry SA ,P.H. Bratpol Polonia, Yugosac
D.O.O.Serbia, KASAKROM Chemicals SRL Bucuresti, Arpa SA Logistics Grecia, Metro Cash & Carry
Romania SRL, Comandor Impex SRL Focsani, Auchan Romania SA, Snick Ambalaje si Consumabile
Magura BZ, Carrefour Romania SA, Horeca Distribution SRL Bucuresti, V&T Trade Ltd Sofia Bulgaria
Lista va putea fi completata / actualizata prin includere/ excludere relatii noi.
6. Ipoteca mobiliara asupra bunurilor mobile de natura stocurilor avand o valoare de minim 2.000.000
Eur;
7. Ipoteca reala mobiliara de rang subsecvent asupra a 4 utilaje avand o valoare de piata conform
evaluarii din 11.01.2021 de 334.000 euro si o valoare neta contabila la 31.12.2021 de 781.102
lei;
8. Bilet la ordin emis in alb, stipulat „Fara Protest”;
9. Livingjumbo Industry SA avand calitatea de co-imprumutat;
b) facilitate de credit contractata cu Banca de Export-Import a Romaniei Eximbank SA in
suma de 2.550.000 Eur (ctr. 8 - ABZ/28.05.2020)
Sold la 31.12.2021: 12.290.542 lei (echivalent a 2.483.891 euro)
Scadenta: 26.05.2022
Garantii:
1. Ipoteca reala imobiliara asupra unor bunuri imobile (teren+constructii), in suprafata totala de
37.910 mp situate in Str. Transilvaniei, 132, Buzau, identificate cu numerele cadastrale
identificate cu numerele cadastrale: 61094(344/1/6) in suprafata totala de 8.922 mp, 52789(
344/1/8) in suprafata totala de 17.922 mp, 65873(344/1/9) in suprafata totala de 5.950 mp,
52808( 344/1/11/1) in suprafata totala de 4.561 mp, 54430 in suprafata de 1.320 mp (rang
subsecvent);
2. Ipoteca reala mobiliara de rang subsecvent asupra unui echipament (linie tehnologică pentru
spălare, sortare si macinare folie PE), avand o valoare de piata conform evaluarii din 28.04.2021
de 490.500 euro si o valoare neta contabila la 31.12.2021 de 2.138.455 lei;
3. Ipoteca reala mobiliara asupra soldului creditor al conturilor deschise de Romcarbon S.A. la
EximBank SA Suc. Buzau.
4. Ipoteca mobiliara de prim rang instituita asupra creantelor prezente si viitoare rezultate din relatiile
comerciale cu partenerii sai comerciali, inclusiv dar nelimitandu-se la: Ductil SA, Dedeman SRL,
Nenea SRL, Agrana Romania SRL, Romania Hypermarche SRL, Hitexim SRL, Magic Serv SRL, Sapte
Spice SA, Roca Obiecte Sanitare, GD Agro Com SRL, M&V SRL, Autonet Import SRL, Subansamble
Auto SA, Fabryo Corporation SRL;
5. Ipoteca mobiliara de prim rang instituita asupra creantelor prezente si viitoare rezultate din relatiile
comerciale (comenzi si/sau contracte) cu clienti de tip key account: Toro Manufacturing and Sales
SRL, Leroy Merlin Romania SRL, Moara Cibin SA, Pambac SA si alti clienti key account agreati
impreuna cu compania
6. Bilet la ordin in alb, fara protest.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
48
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
28. ALTE DATORII FINANCIARE (continuare)
c) Credit pe termen scurt finantare achizitie de stocuri contractat cu UniCredit Bank SA
in suma de 2.000.000 Eur (ctr. BUZA/134815/CSC)
Valuta : EUR si RON
Sold trageri in EURO la 31.12.2021: 5.237.047 lei (echivalent a 1.058.395 euro)
Sold trageri in RON la 31.12.2021: 1.894.696 lei
Scadenta: 18.11.2022
Garantii:
1. Ipoteca mobiliara asupra bunurilor mobile de natura stocurilor care vor fi achizitionate cu finantare
din acest credit avand o valoare de minim 2.000.000 Eur;
2. Ipoteca imobiliara asupra unor imobile identificate cu numarul cadastral 64371 in suprafata totala
de 22.830 mp situat in Str. Transilvaniei, 132, Buzau;
3. Ipoteca reala mobiliara asupra soldului creditor al conturilor in lei sau valuta deschise de S.C.
Romcarbon S.A. la UniCredit Bank Suc.Buzau;
II. Credite pe termen lung
a) Credit pentru investitii II in suma de 1.000.000 euro (partial utilizat) contractat cu BRD
GSG. (ctr. 148007/9022/03.11.2014)
Sold la 31.12.2021: 515.237 lei (echivalent a 104.128 euro)
Scadenta: 03.09.2022
Garantii:
1. Ipoteca mobiliara asupra soldului creditor al conturilor/subconturilor, prezente si viitoare, deschise
in lei si valuta de Romcarbon S.A. la BRD GSG Suc.Buzau;
2. Ipoteca mobiliara asupra soldului creditor al conturilor/subconturilor, prezente si viitoare, deschise
in lei si valuta de Livingjumbo Industry S.A in calitate de co-debitor la BRD GSG Suc.Buzau;
3. Ipoteca reala mobiliara fara deposedare asupra a 4 utilaje avand o valoare contabila neta la
31.12.2021 de 2.186.725 lei;
b) Credit pentru investitii III in suma de 3.153.160 euro contractat cu BRD GSG. (ctr.
150819/9022/19.12.2014)
Sold la 31.12.2021: 65.055 lei (echivalent a 13.148 euro)
Scadenta: 03.02.2022
Garantii:
1. Ipoteca mobiliara asupra soldului creditor al conturilor/subconturilor, prezente si viitoare, deschise
in lei si valuta de Romcarbon S.A. la BRD GSG Suc.Buzau;
2. Ipoteca mobiliara asupra soldului creditor al conturilor/subconturilor, prezente si viitoare, deschise
in lei si valuta de Livingjumbo Industry S.A in calitate de co-debitor la BRD GSG Suc.Buzau;
3. Ipoteca imobiliara de rang I asupra unor imobile in suprafata totala de 35.159 mp identificate cu
numerele cadastrale 65984 avand o suprafata de 17.373 mp, 54582 avand o suprafata de 4.108
mp si 64815 avand o suprafata de 13.678 mp;
c) Credit de investitii pentru achizitia de echipamente precum si pentru finantarea si
refinantarea lucrarilor de constructie si amenajare a spatiilor de productie in suma de
6.142.500 Lei contractat cu Banca de Export-Import a Romaniei Eximbank SA, (ctr. 1-
ABZ/21.07.2015)
Sold la 31.12.2021: 420.086 lei
Scadenta: 20.06.2022
Garantii:
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
49
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
28. ALTE DATORII FINANCIARE (continuare)
c) Credit de investitii pentru achizitia de echipamente precum si pentru finantarea si
refinantarea lucrarilor de constructie si amenajare a spatiilor de productie in suma de
6.142.500 Lei contractat cu Banca de Export-Import a Romaniei Eximbank SA, (ctr. 1-
ABZ/21.07.2015) (continuare)
1. Ipoteca imobiliara asupra unor imobile avand o suprafata totala de 6.214 mp identificate cu
urmatoarele numere cadastrale 52853 in suprafata de 1.323 mp, 52837 in suprafata de
1.907mp, 54558 in suprafata de 152 mp, 54430 in suprafata de 1.320 mp, 60631 in suprafata
de 911 mp, si 64035 in suprafata de 601 mp.
2. Ipoteca reala mobiliara fara deposedare asupra a 2 utilaje avand o valoare de piata conform
evaluarii din 28.04.2021 si din 12.07.2021 de 620.400 euro si o valoare neta contabila la
31.12.2021 de 2.750.228 lei;
3. Ipoteca mobiliara asupra conturilor curente de disponibil in lei si valuta deschise la EximBank
SA de Romcarbon SA;
4. Bilet la ordin in alb, fara protest.
d) Credit de investitii pentru co-finantarea proiectului „Dezvoltarea firmei Romcarbon SA”
in suma de 2.967.420 Eur contractat cu UniCredit Bank SA, (ctr. BUZA/010/2015) :
Sold la 31.12.2021: 4.910.592 lei (echivalent a 992.420 euro)
Scadenta: 04.12.2023
Garantii:
1. Ipoteca mobiliara asupra bunurilor achizitionate in cadrul proiectului „Dezvoltarea firmei
Romcarbon SA” avand o valoare de piata conform evaluarii din 25.05.2021 de 3.879.000 euro si o
valoare neta contabila la 31.12.2021 de 17.260.710 lei;
2. Ipoteca reala mobiliara avand ca obiect toate conturile si subconturile, prezente si viitoare, deschise
de Romcarbon SA la UniCredit Bank SA;
e) Credit de investitii nr. II in valoare de 2.432.500 lei pentru finantarea si refinantarea
unor obiective cuprinse in planul de investitii pe anul 2017, contractat cu Banca de
Export-Import a Romaniei Eximbank SA, (ctr. 7-ABZ/18.12.2017)
Sold la 31.12.2021: 596.832 lei
Scadenta: 16.12.2022
Garantii:
1. Ipoteca reala mobiliara de rang subsecvent asupra unui echipament (linie tehnologică pentru
spălare, sortare si macinare folie PE), avand o valoare de piata conform evaluarii din 28.04.2021
de 490.500 euro si o valoare neta contabila la 31.12.2021 de 2.138.455 lei;
2. Ipoteca reala mobiliara fara deposedare asupra unui echipament (Linie de filtrare,regranulare
si fabricatie compound-uri sub forma de granule) avand o valoare de piata conform evaluarii
din 07.10.2020 de 813.600 euro si o valoare neta contabila la 31.12.2021 de 2.046.978 lei;
3. Ipoteca reala mobiliara fara deposedare asupra a 3 motostivuitoare avand o valoare de piata
conform evaluarii din 22.09.2021 de 43.089 euro si o valoare neta contabila la 31.12.2021 de
150.471 lei;
4. Ipoteca reala mobiliara fara deposedare asupra a 9 echipamente achizitionate in cadrul acestui
proiect avand o valoare de piata conform evaluarii din 28.04.2021 si din 22.09.2021 de 90.469
euro si o valoare neta contabila la 31.12.2021 de 448.623 lei;
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
50
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
28. ALTE DATORII FINANCIARE (continuare)
e) Credit de investitii nr. II in valoare de 2.432.500 lei pentru finantarea si refinantarea unor
obiective cuprinse in planul de investitii pe anul 2017, contractat cu Banca de Export-Import a
Romaniei Eximbank SA, (ctr. 7-ABZ/18.12.2017) (continuare)
5. Ipoteca mobiliara de prim rang asupra creantelor prezente si viitoare rezultate din relatiile
comerciale derulate cu Toro Manufacturing and Sales SRL, Leroy Merlin Romania SRL, Moara
Cibin SA, Pambac SA si alti clienti Key Account agreati de Banca;
6. Ipoteca mobiliara asupra conturilor curente de disponibil in lei si valuta deschise la EximBank
SA de Romcarbon SA;
7. Bilet la ordin in alb, fara protest.
f) Credit de investitii in valoare de 1.000.000 euro pentru finantarea si refinantarea unor
obiective cuprinse in planul de investitii pe anul 2021, contractat cu UniCredit Bank SA
Suc. Buzau, (ctr. BUZA/005/2021)
Valuta : EUR si RON
Sold trageri in EURO la 31.12.2021: 185.702 lei (echivalent a 37.530 euro)
Sold trageri in RON la 31.12.2021: 1.414.789 lei
Scadenta: 08.06.2026
Garantii:
1. Ipoteca imobiliara asupra unor imobile identificate cu numarul cadastral 67264 (in suprafata totala
de 10.037 mp) situat in Str. Transilvaniei, 132, Buzau;
2. Ipoteca imobiliara asupra unor imobile identificate cu numarul cadastral 54304 (in suprafata totala
de 16.787 mp) situat in Str. Transilvaniei, 132, Buzau;
3. Ipoteca imobiliara asupra unor imobile identificate cu numerele cadastrale 61039-C1-U12, 61099-
C1-U2, 6777, 6778 and 6779 situat in Bulevardul Unirii, Bl.E3-E4, Buzau;
4. Ipoteca reala mobiliara avand ca obiect toate conturile si subconturile, prezente si viitoare, deschise
de Romcarbon SA la UniCredit Bank SA;
5. Ipoteca mobiliara asupra bunurilor ce se vor achizitiona cu finantare din facilitatea acordata.
III. Linie de scrisori de garantie bancara
Linie de scrisori de garantie contractata cu UniCredit Bank SA Suc. Buzau, in suma de 500,000
lei (ctr. BUZA/002/2009).
Scadenta: 03.07.2023
Garantii:
Ipoteca reala mobiliara asupra a doua echipamente de productie Masina de extrudere linie
PP(nr.inv.24078) avand o valoare de piata la 22.04.2021 de 37.792 euro si o valoare neta contabila
la 31.12.2021 de 0 lei si Masina flexografica de imprimat(nr.inv.24075) avand o valoare de piata
la 22.04.2021 de 20.347 eur si o valoare neta contabila la 31.12.2021 de 0 lei.
Ipoteca reala mobiliara asupra soldului creditor al conturilor si subconturilor deschise, in lei si
valuta, la UniCredit Bank SA Suc.Buzau
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
51
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
28. ALTE DATORII FINANCIARE (continuare)
IV. Linie de trezorerie
Credit neangajant Linie de trezorerie- in suma de 300.000 Eur, contractat cu UniCredit Bank SA
(ctr. BUZA/15/2016) pentru acoperirea riscului ratei dobanzi generat de contractul de credit
BUZA/010/2015.
Scadenta: 15.02.2024
Garantii:
1. Ipoteca mobiliara asupra bunurilor mobile de natura stocurilor avand o valoare de minimum
2.000.000 Eur;
2. Ipoteca reala mobiliara asupra soldului creditor al conturilor si subconturilor deschise, in lei si
valuta, la UniCredit Bank SA Suc.Buzau.
V. Garantii acordate pentru imprumuturile contractate de firmele din Grup
Garantii acordate catre Livingjumbo Industry SA pentru urmatoarele credite contractate cu
UniCredit Bank SA:
- Credit de investitii in suma de 607.200 Eur (scadenta februarie 2024),ctr. BUZA/016/2015,
garantat cu ipoteca imobiliara de rang subsecvent asupra unor imobile identificate cu numarul
cadastral 67264 (in suprafata de 10.037 mp) si numarul cadastral 54304 (in suprafata de
16.787 mp), cu ipoteca mobiliara asupra unor bunuri mobile de natura stocurilor avand o
valoare de minimum 2.000.000 Eur, cu ipoteca reala mobiliara de rang subsecvent asupra a 4
utilaje avand o valoare de piata conform evaluarii din 11.01.2021 de 334.000 euro si o valoare
neta contabila la 31.12.2021 de 781.102 lei;
- Credit neangajant Linie de trezorerie in suma de 450.000 Eur (scadenta februarie 2024),ctr.
BUZA/044/2016, garantat cu ipoteca mobiliara asupra unor bunuri mobile de natura stocurilor
avand o valoare de minimum 2.000.000 Eur;
Garantii acordate catre Livingjumbo Industry SA pentru linia de credit contractata cu EximBank
SA
- Linie de credit avand un plafon de 2.000.000 euro (scadenta 26.05.2022),ctr. 9 -
ABZ/28.05.2020, garantata cu ipoteca imobiliara de rang subsecvent asupra echipament
presortare Sutco, avand o valoare de piata conform evaluarii din 12.07.2021 de 129.900 euro
si o valoare neta contabila la 31.12.2021 de 611.774 lei, precum si printr-un contract de
fidejusiune incheiat intre Banca si Romcarbon SA.
Garantii acordate catre Livingjumbo Industry SA pentru linia de credit contractata cu Cec Bank
SA
- Linie de credit avand un plafon de 5.000.000 lei (scadenta 14.12.2022), garantata cu ipoteca
imobiliara asupra a 15 echipamente proprietatea Romcarbon SA, avand o valoare de piata
conform evaluarii din 13.12.2021 de 1.032.234 euro si o valoare neta contabila la 31.12.2021
de 4.255.159 lei.
Garantii acordate catre RC Energo Install SRL pentru urmatoarele credite contractate cu
EXIMBANK SA:
- Linie de credit in valoare de 1.000.000 lei pentru finantarea activitatii curente (scadenta
26.05.2021), garantata cu ipoteca mobiliara de rang subsecvent asupra bunului mobil Linie
Coperion (linie filtrare, regranulare si fabricare compound-uri sub forma de granule ZSK 70 mc
18) nr inventar 24781 avand o valoare de piata conform evaluarii din 22.09.2021 de 790.719
euro si o valoare neta contabila la 31.12.2021 de 2.046.978 lei;
- Linie de credit in valoare de 4.500.000 lei pentru finantarea activitatii curente (scadenta
19.05.2023), garantata cu ipoteca imobiliara asupra a 8 echipamente proprietatea Romcarbon
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
52
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
28. ALTE DATORII FINANCIARE (continuare)
- SA, avand o valoare de piata conform evaluarii din 06.09.2021 de 621.000 euro si o valoare
neta contabila la 31.12.2021 de 2.695.337 lei.
Imprumuturi LIVINGJUMBO INDUSTRY S.A.
a) linie de credit contractata cu Banca de Export-Import a Romaniei Eximbank SA in limita
unui plafon de 2.000.000 eur (ctr. 9 - ABZ/28.05.2020)
Sold la 31.12.2021: 8.825.961 lei (echivalent a 1.783.707 euro)
Scadenta: 26.05.2022
Garantii:
1. Ipoteca reala mobiliara fara deposedare asupra unor utilaje din patrimoniul firmei evaluate la o
valoare de piata de 1.025.690 EUR;
2. Ipoteca mobiliara de rang subsecvent asupra echipament presortare Sutco, proprietatea
Romcarbon S.A., avand o valoare de piata conform evaluarii din Iulie 2021 de 129.900 euro si o
valoare neta contabila la 31.12.2021 de 611.774 lei;
3. Ipoteca reala mobiliara asupra soldului creditor al conturilor in lei sau valuta deschise de
LIVINGJUMBO INDUSTRY S.A. la EximBank SA Suc.Buzau;
4. Ipoteca mobiliara de prim rang instituita asupra creantelor prezente si viitoare rezultate din
relatiile comerciale cu partenerii sai comerciali de tip Key-Accounts (AGFD Tandarei, Agrana
Romania) si Non Key-Accounts (Polimero Bulgaria, Izomer Polonia, Interjute BV, Sigma Bags,
ZHP Cerplast Sp ZOO, Baobag Franta, Seven Grup SRL, Belor Romania SRL, KSB Comserv SRL,
Hitexim SRL, ICME ECAB SA, Albel Albania) si alti parteneri Key-Accounts si Non Key-Accounts
acceptati in prealabil de Banca
5. Ipoteca mobiliara de rang subsecvent asupra stocurilor de materii prime, produse in curs de
executie, produse finite si marfuri inregistrate in conturile 301, 341, 345, 371 proprietatea
Imprumutatului;
6. Contract de fidejusiune incheiat intre banca si Romcarbon SA;
7. Bilet la ordin in alb, fara protest.
b) linie de credit contractata cu Cec Bank SA in limita unui plafon de 5.000.000 lei
Sold la 31.12.2021: 4.312.663 lei
Scadenta: 14.12.2022
Garantii:
Ipoteca reala mobiliara fara deposedare asupra ipoteca mobiliara asupra a 15 echipamente
proprietatea Romcarbon SA, avand o valoare de piata conform evaluarii din din 13.12.2021 de
1.032.234 euro si o valoare neta contabila la 31.12.2021 de 4.255.159 lei ;
Ipoteca asupra creantelor prezente si viitoare ce rezulta din contractele derulate de LIVINGJUMBO
INDUSTRY S.A. cu DOLY-COM DISTRIBUTIE SRL, EXPERGO BUSINESS NETWORK SRL si
DYNAMIC CAT SYSTEM SRL;
Ipoteca reala mobiliara asupra soldului creditor al conturilor in lei sau valuta deschise de S.C.
LIVINGJUMBO INDUSTRY S.A. la CEC Bank Suc.Buzau;
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
53
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
28. ALTE DATORII FINANCIARE (continuare)
Imprumuturi LIVINGJUMBO INDUSTRY S.A. (continuare)
c) Facilitate multiproduct in lei contractata cu Banca de Export-Import a Romaniei
Eximbank SA in limita unui plafon de 3.500.000 lei
Sold la 31.12.2021: 145.182 lei
Scadenta: 26.05.2022
Garantii:
1. Ipoteca mobiliara asupra creantelor rezultate din relatiile comerciale ale Imprumutatului cu
debitorii cedati, cu modalitati de plata asiguratorii, ce vor fi propusi ulterior spre finantare
(agreati in prealabil de Banca, cu notificare, fara declaratie de acceptare) inclusiv dar
nelimitandu-se la: Micro Grup Business Solutions SRL, Westfleisch Romania, Artema Plast SRL;
2. Cesiunea drepturilor de despagubire rezultate din polita de asigurare aferenta relatiilor comerciale
ale Imprumutatului cu Debitorii cedati;
3. Contract de fideiusiune incheiat intre Banca si ROMCARBON S.A.;
4. Ipoteca mobiliara asupra conturilor curente deschise si care se vor deschide de Împrumutat la
Banca;
5. Un bilet la ordin in alb, fara protest.
d) Credit pe termen lung contractat cu BRD GSG avand o valoare initiala de 645.000
EUR(Partial contractat)
Sold la 31.12.2021: 310.676 lei (echivalent a 62.787 euro)
Scadenta: 07.07.2022
Garantii:
1. Ipoteca reala mobiliara fara deposedare asupra utilajelor ce fac obiectul investitiei.
2. Ipoteca reala mobiliara asupra soldului creditor al conturilor in lei sau valuta deschise de
LIVINGJUMBO INDUSTRY S.A. la BRD-GSG Suc.Buzau.
e) Credit pe termen lung contractat cu UniCredit Bank SA avand o valoare initiala de
607.200 EUR (Partial contractat)
Sold la 31.12.2021: 260.203 lei (echivalent a 52.587 euro)
Scadenta: Iulie 2022
Garantii:
1. Ipoteca imobiliara de rang subsecvent asupra unor imobile proprietatea Romcarbon SA
identificate cu numarul cadastral 67264 (in suprafata de 10.037 mp) si numarul cadastral 54304
(in suprafata de 16.787 mp);
2. Ipoteca mobiliara asupra unor bunuri mobile de natura stocurilor aflate in proprietatea
Romcarbon SA avand o valoare de minim 2.000.000 Eur;
3. Ipoteca reala mobiliara de rang subsecvent asupra a 4 utilaje avand o valoare de piata conform
evaluarii din Ianuarie 2021 de 334.000 euro si o valoare neta contabila la 31.12.2021 de 781.102
lei;
4. Ipoteca mobiliara asupra conturilor si subconturilor deschise in lei si valuta la UniCredit Bank SA;
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
54
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
28. ALTE DATORII FINANCIARE (continuare)
Imprumuturi LIVINGJUMBO INDUSTRY S.A. (continuare)
f) Credit pe termen lung contractat cu UniCredit Bank SA pentru cofinantarea proiectului
de investitii „ DEZVOLTAREA FIRMEI S.C. LIVINGJUMBO INDUSTRY S.A. prin achizitia
de noi echipamente” avand o valoare initiala de 4.723.205 EUR (Partial contractat)
Sold la 31.12.2021: 6.257.155 lei (echivalent a 1.264.557 euro)
Scadenta: Noiembrie 2023
Garantii :
1. Utilajele finantate, valoarea estimata, fara TVA, 5.152.000 eur; Precum si cesiunea politei de
asigurare a utilajelor achizitionate din credit catre UniCredit Bank SA care va avea calitatea de
unic beneficiar al politei;
2. Ipoteca mobiliara asupra conturilor si subconturilor deschise in lei si valuta la UniCredit Bank
SA;
Imprumuturi RC ENERGO INSTALL SRL
a) Linie de credit in valoare de 1.000.000 lei pentru finantarea activitatii curente,
contractat cu Banca de Export-Import a Romaniei Eximbank SA ( partial angajata).
Sold la 31.12.2021: 460.887 lei
Scadenta: 26.05.2022
Garantii:
1. Garantie emisa de EximBank S.A. in numele si contul statului, in valoare de 500.000 lei,
reprezentand 70% din valoarea expunerii;
2. Ipoteca mobiliara asupra a 8 echipamente din patrimoniul firmei avand o valoare de piata
de 327.072 lei si o valoarea neta contabila la 31.12.2021 de 114.523 lei;
3. Ipoteca mobiliara asupra conturilor curente in lei sau valuta, prezente sau viitoare
deschise de RC Energo Install SRL la Exim Bank;
4. Ipoteca mobiliara asupra universalitatii creantelor cu exceptia partenerilor Greentech,
Greenfiber International si Greenweee International SA;
5. Bilet la ordin in alb, stipulat „fara protest”;
6. Ipoteca mobiliara asupra bunului mobil Linie Coperion (linie filtrare, regranulare si
fabricare compound-uri sub forma de granule ZSK 70 mc 18) nr inventar 24781,
proprietatea Romcarbon SA, avand o valoare de piata conform evaluarii din Septembrie
2021 de 790.719 euro si o valoare neta contabila la 31.12.2021 de 2.343.546 lei;
b) Credit pentru finantarea si refinantarea in valoare de 4.500.000 lei pentru finantarea
activitatii curente, contractat cu Banca de Export-Import a Romaniei Eximbank SA (
partial angajata).
Sold la 31.12.2021: 3.808.215 lei
Scadenta: 19.05.2023
Garantii:
1. Garantie emisa de EximBank S.A. in numele si contul statului, in valoare de 2.925.000
lei, reprezentand 65% din valoarea expunerii;
2. Ipoteca mobiliara asupra a 8 echipamente proprietatea Romcarbon SA avand o valoare de
piata de 621.000 euro si o valoarea neta contabila la 31.12.2021 de 2.695.337 lei;
3. Ipoteca mobiliara asupra conturilor curente in lei sau valuta, prezente sau viitoare
deschise de RC Energo Install SRL la Exim Bank;
4. Ipoteca mobiliara asupra universalitatii creantelor;
5. Bilet la ordin in alb, stipulat „fara protest”;
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
55
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
28. ALTE DATORII FINANCIARE (continuare)
OBLIGAŢII DE LEASING FINANCIAR
Contracte de leasing
Leasingurile financiare se refera la vehicule cu termene de leasing de 5-6 ani. Grupul are optiunea de a
cumpara echipamentele pentru o suma nominala la sfarsitul perioadelor contractuale. Obligatiile
Grupului aferente leasingului financiar sunt garantate cu dreptul de proprietate al locatarului asupra
activelor.
Datorii de leasing financiar
Plăţile minime
de leasing
Valoarea curentă a plăţilor
minime de leasing
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
RON
RON
RON
RON
Valoarea curentă a plăţilor
de leasing
Sume scadente într-un an
-
9.989
-
9.740
Sume scadente 1-5 ani
-
-
-
-
Total datorii de leasing
-
9.989
-
9.740
29. DATORII COMERCIALE ŞI ALTE DATORII
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
RON
RON
Datorii comerciale
1
49.203.709
30.618.476
Datorii privind facturile de primit
1.113.793
731.744
Avansuri de la clienţi
3.287.775
392.518
Creditori diversi
1.619.387
1.632.256
Diverse datorii
-
-
Total
55.224.664
33.374.994
1
Cresterea datoriilor comerciale este datorata cresterii preturilor de achizitie a materiilor prime, granule
plastice.
30. ALTE DATORII NEFINANCIARE
Alte datorii nefinanciare curente
Alte datorii nefinanciare pe
termen lung
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
RON
RON
RON
RON
Subvenții
3.745.692
3.745.692
16.015.575
19.761.267
Alte datorii curente
3.900.495
3.877.723
-
-
Total
7.646.187
7.623.415
16.015.575
19.761.267
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
56
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
VENITURI IN AVANS
La 31 Decembrie 2021 valoarea subventiilor pentru investitii primite de Grup era de 19.761.267 lei,
astfel:
Romcarbon SA: 10.879.379 lei
Livingjumbo Industry SA: 8.881.888 lei
La 31 Decembrie 2020 valoarea subventiilor pentru investitii primite de Grup era de 23.506.959 lei.
astfel:
Romcarbon SA: 13.138.830 lei
Livingjumbo Industry SA: 10.368.129 lei
31. INSTRUMENTE FINANCIARE
(a) Gestionarea riscurilor privind capitalul
Grupul îşi gestionează capitalul pentru a se asigura că entităţile din cadrul Grupului îşi vor putea
continua activitatea concomitent cu maximizarea veniturilor pentru acţionari, prin optimizarea soldului
de datorii şi de capital propriu.
Structura capitalului Grupului constă în datorii, care includ împrumuturile prezentate în Nota 28,
numerarul şi echivalentele de numerar şi capitalul propriu atribuibil deţinătorilor de capital propriu ai
societăţii mamă. Capitalul propriu cuprinde capitalul social, rezervele şi rezultatul reportat, aşa cum sunt
prezentate în notele 24, 25 şi, respectiv, 26.
Gestionarea riscurilor Grupului cuprinde şi o revizuire regulată a structurii de capital. Ca parte a acestei
revizuiri, conducerea ia în considerare costul capitalului şi riscurile asociate cu fiecare clasă de capital.
Pe baza recomandărilor conducerii, Grupul îşi va echilibra structura generală a capitalului prin plata de
dividende, prin emiterea de noi acţiuni şi prin răscumpărarea de acţiuni, precum şi prin contractare de
noi datorii sau prin stingerea datoriilor existente.
(b) Principalele politici contabile
Detaliile privind principalele politici contabile şi metodele adoptate, inclusiv criteriile de recunoaştere,
baza măsurării şi baza recunoaşterii veniturilor şi a cheltuielilor, cu privire la fiecare clasă de active
financiare, datorii financiare şi instrumente de capital sunt prezentate în Nota 2 la situaţiile financiare
consolidate.
(c) Obiectivele gestionării riscurilor financiare
Funcţia de trezorerie a Grupului furnizează servicii necesare activităţii, coordonează accesul la piaţa
financiara naţională şi internaţională, monitorizează şi gestionează riscurile financiare legate de
operaţiunile Grupului prin rapoarte privind riscurile interne, care analizează expunerea prin gradul şi
mărimea riscurilor. Aceste riscuri includ riscul de piaţă (inclusiv riscul valutar, riscul ratei dobânzii la
valoare justă şi riscul de preţ), riscul de credit, riscul de lichiditate şi riscul ratei dobânzii la fluxurile de
numerar.
(d) Riscul de piaţă
Activităţile Grupului îl expun în primul rând la riscuri financiare privind fluctuaţia ratei de schimb valutar
(vezi (e) mai jos) şi a ratei dobânzii (vezi (f) mai jos).
Nu a existat nici o modificare în expunerea Grupului la riscurile de piaţă sau în modul în care Grupul îşi
gestionează şi îşi măsoară riscurile.
(e) Gestionarea riscurilor valutare
Grupul efectuează tranzacţii denominate în diferite valute. De aici, există riscul fluctuaţiilor în rata de
schimb. Expunerile la rata de schimb sunt gestionate in conformitate cu politicile aprobate.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
57
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
31. INSTRUMENTE FINANCIARE (continuare)
(f) Gestionarea riscurilor ratei dobânzii
Grupul este expus la riscul ratei dobânzii, având în vedere că entităţile din cadrul Grupului împrumută
fonduri atât la dobânzi fixe, cât şi la dobânzi fluctuante. Riscul este gestionat de grup prin menţinerea
unui echilibru între împrumuturile cu rată fixă şi cele cu rată fluctuantă. Expunerile Grupului la ratele
dobânzilor asupra activelor financiare sunt detaliate în secţiunea privind gestionarea riscului de
lichiditate din această notă.
(g) Alte riscuri privind preţurile
Grupul este expus riscurilor privind preţul capitalului propriu, provenite din investiţiile de capital propriu.
Investiţiile de capital propriu sunt deţinute pentru scopuri strategice, mai degrabă decât comerciale.
Grupul nu comercializează în mod activ aceste investiţii.
(h) Gestionarea riscului de credit
Riscul de credit se referă la riscul ca o terţa parte să nu îşi respecte obligaţiile contractuale, provocând
astfel pierderi financiare Grupului. Grupul a adoptat o politică de a face tranzacţii doar cu părţi de
încredere şi de a obţine suficiente garanţii, când este cazul, ca mijloc de a reduce riscul de pierderi
financiare din nerespectarea contractelor. Expunerea Grupului şi ratingurile de credit ale terţelor părţi
contractuale sunt monitorizate de către conducere.
Creanţele comerciale constau dintr-un număr mare de clienţi, din diverse industrii şi arii geografice.
Evaluarea permanentă a creditelor este efectuată asupra condiţiei financiare a clienţilor şi, când este
cazul, se face asigurare de credit.
Grupul nu are nici o expunere semnificativă la riscul de credit faţă de nici o contraparte sau grup de
contrapărţi având caracteristici similare. Grupul defineşte contrapărţile ca având caracteristici similare
atunci când sunt entităţi afiliate. Concentraţia de risc de credit nu a depăşit 5% din activele monetare
brute în orice moment în cursul anului.
(i) Gestionarea riscului de lichiditate
Responsabilitatea finală pentru gestionarea riscului de lichiditate aparţine Consiliul de Administratie,
care a construit un cadrul corespunzător de gestionare a riscurilor de lichiditate cu privire la asigurarea
fondurilor Grupului pe termen scurt, mediu şi lung şi la cerinţele privind gestionarea lichidităţilor. Grupul
gestionează riscurile de lichidităţi prin menţinerea unor rezerve adecvate, a unor facilităţi bancare şi a
unor facilităţi de împrumut de rezervă, prin monitorizarea continuă a fluxurilor de numerar reale şi prin
punerea în corespondenţă a profilurilor de scadenţă a activelor şi datoriilor financiare. Nota 32 include o
listă de facilităţi suplimentare netrase pe care Grupul le are la dispoziţie pentru a reduce şi mai mult
riscul privind lichidităţile.
(j) Valoarea justă a instrumentelor financiare
Valorile juste ale activelor şi datoriilor financiare sunt determinate după cum urmează:
- valoarea justă a activelor şi datoriilor financiare cu termeni şi condiţii standard şi tranzacţionate
pe pieţe active lichide este determinată prin referinţă la preţurile de piaţă cotate;
- valoarea justă a altor active şi datorii financiare (exclusiv instrumente derivative) este
determinată în conformitate cu modelele de preţuri general acceptate, pe baza analizei fluxurilor
de numerar scontate, utilizând preţuri din tranzacţiile curente de piaţă observabile; şi
- valoarea justă a instrumentelor derivative este calculată utilizând preţurile cotate. Acolo unde
astfel de preţuri nu sunt disponibile se utilizează analiza fluxurilor de numerar scontate,
utilizând curba de randament aplicabilă duratei instrumentelor derivative care nu includ opţiuni
şi modelele de evaluare a opţiunilor pentru instrumente derivative care au la baza opţiuni.
Situaţiile financiare includ deţineri de acţiuni nelistate, care sunt măsurate la valoare justă. Cea mai
buna estimare pentru valoarea justă este determinata folosind costul istoric al acţiunilor.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
58
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
Instrumentele financiare din bilanţul contabil includ creanţe comerciale şi alte creanţe, numerar şi
echivalente de numerar, împrumuturi pe termen scurt şi lung şi alte datorii. Valorile juste estimate ale
acestor instrumente aproximează valorile contabile ale acestora. Valorile contabile reprezintă expunerea
maximă a Societăţii la riscul de credit aferent creanţelor existente.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
59
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
31. INSTRUMENTE FINANCIARE (continuare)
Valorile contabile ale valutelor Societăţii exprimate în active şi pasive monetare la data raportării sunt următoarele:
EUR
USD
Leu
31 Decembrie
1 EUR = 4,9481
1 USD = 4,3707
1
2021
2021
lei
lei
lei
Total
RON
RON
RON
RON
Numerar şi echivalente de numerar
2.728.892
1.421.134
13.446.868
17.596.893
Creanţe si alte active curente
14.005.125
-
38.976.213
52.981.338
Alte active curente financiare
-
-
617.902
617.902
Alte active curente nefinanciare
130.362
-
4.491.190
4.621.551
DATORII
Datorii comerciale şi alte datorii
16.091.168
15.882
39.117.615
55.224.664
Împrumuturi pe termen scurt si lung
62.205.375
-
13.053.351
75.258.726
Datorii cu leasingul financiar, termen scurt si lung
-
-
-
Alte datorii nefinanciare curente
208
-
7.645.979
7.646.187
EUR
USD
Leu
31 decembrie
1 EUR = 4,8694
1 USD = 3,966
1
2020
2020
lei
lei
lei
Total
RON
RON
RON
RON
Numerar şi echivalente de numerar
1.300.500
699.137
18.704.995
20.704.632
Creanţe si alte active curente
9.705.889
13.175
26.439.507
36.158.571
Alte active curente financiare
-
181.047
181.047
Alte active curente nefinanciare
238.239
-
998.152
1.236.391
DATORII
Datorii comerciale şi alte datorii
1.157.463
114.652
32.102.880
33.374.994
Împrumuturi pe termen scurt si lung
60.615.179
-
10.099.345
70.714.524
Datorii cu leasingul financiar, termen scurt si lung
9.741
-
9.741
Alte datorii nefinanciare curente
-
-
7.623.415
7.623.415
-
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
60
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
31. INSTRUMENTE FINANCIARE (continuare)
Grupul este expus, în principal cu privire la cursul de schimb al Eur şi USD faţă de Leu. Tabelul următor
detaliază sensibilitatea societăţii la o creştere şi descreştere de 10% a EUR / USD faţă de leu. 10% este
rata de sensibilitate folosită atunci când se face raportarea internă a riscului valutar către conducerea
superioară şi reprezintă estimarea conducerii cu privire la modificările rezonabil posibile ale cursurilor de
schimb. Analiza sensibilităţii include doar valuta rămasă exprimată în elemente monetare şi ajustează
conversia la sfârşitul perioadei pentru o modificare de 10% în cursurile de schimb. În tabelul următor, o
valoare negativă indică o descreştere a profitului atunci când Leu se depreciază cu 10% faţă de EUR /
USD. O întărire cu 10% a RON faţă de EUR / USD va avea un impact egal şi de sens opus asupra
profitului şi a altor capitaluri proprii, iar soldurile de mai jos vor fi pozitive. Modificările vor fi atribuibile
expunerii aferente împrumuturilor în EUR la sfârşitul anului.
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
RON
RON
Pierdere
(6.002.712)
(4.994.009)
Tabele privind riscurile de lichiditate şi de rată a dobânzii
Următoarele tabele detaliază datele până la scadenţă a datoriilor financiare ale Societăţii.
Tabelele au fost întocmite pe baza fluxurilor de numerar neactualizate ale datoriilor financiare la cea mai
apropiată dată la care este posibil ca Societăţii să i se solicite să plătească. Tabelul include atât dobânda
cât şi fluxurile de numerar aferente capitalului.
2021
Mai puţin
de 1 an
1-2 ani
2-5 ani
Total
RON
RON
RON
RON
Nepurtătoare de dobândă
Datorii comerciale
55.224.664
-
-
55.224.664
Alte datorii curente
7.646.187
-
-
7.646.187
Instrumente purtătoare de dobândă
Împrumut pe termen lung si scurt
67.635.179
7.083.794
539.753
75.258.726
Leasinguri pe termen scurt si lung
-
-
-
-
Nepurtătoare de dobândă
Numerar şi echivalente de numerar
17.596.893
-
-
17.596.893
Creanţe si alte active curente
52.981.338
-
-
52.981.338
Purtătoare de dobândă
Alte active curente financiare
617.902
-
-
617.902
2020
Mai puţin
de 1 an
1-2 ani
2-5
ani
Total
RON
RON
RON
RON
Nepurtătoare de dobândă
Datorii comerciale
33.374.994
-
-
33.374.994
Alte datorii curente
7.623.415
-
-
7.623.415
Instrumente purtătoare de dobândă
Împrumut pe termen lung si scurt
52.857.824
17.856.700
-
70.714.524
Leasinguri pe termen scurt si lung
9.741
-
-
9.741
Nepurtătoare de dobândă
Numerar şi echivalente de numerar
20.704.632
-
-
20.704.632
Creanţe si alte active curente
36.158.571
-
-
36.158.571
Purtătoare de dobândă
Alte active curente financiare
181.047
-
-
181.047
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
61
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
31. INSTRUMENTE FINANCIARE (continuare)
Tabelul de mai jos ilustrează limita de credit şi soldul a 10 contrapartide majore la data bilanţului contabil,
prezentate in lei:
COMPANIE
CONTRAPARTIDA
CIFRA DE
AFACERI
12 luni
2021
VALOAREA
CREANTEI
LA
31.12.2021
CREDIT
LIMITA
CREDIT
ZILE
Romcarbon SA
KASAKROM CHEMICALS
SRL
26.356.977
3.437.510
NU
52
Romcarbon SA
DEDEMAN SRL BACAU
10.168.634
2.033.596
NU
89
Romcarbon SA
PH BRATPOL JERZY
BRATKOWSKI POLONIA
- EUR
5.562.786
689.765
NU
74
Romcarbon SA
COMANDOR IMPEX SRL
5.508.982
98.138
NU
31
Romcarbon SA
GLOBAL PLAST SRL
5.384.180
-
NU
44
Livingjumbo
Industry SA
MICRO GRUP BUSINESS
SOLUTION SRL
11.809.361
5.273.056
NU
90
Livingjumbo
Industry SA
POLIMERO
11.298.651
838.168
NU
35
Livingjumbo
Industry SA
CARLESTAM POLAND
SP. Z O.O.
8.072.409
1.030.924
NU
60
Livingjumbo
Industry SA
SIGMA BAGS
6.213.311
919.943
NU
60
Livingjumbo
Industry SA
EXPERGO BUSINESS
NETWORK SRL
4.991.207
669.246
NU
60
32. TRANZACTII CU ENTITĂŢI AFILIATE
Tranzacţiile dintre Societatea mama şi filialele acesteia, entităţi afiliate Grupului, au fost eliminate din
consolidare şi nu sunt prezentate în această notă. Societățile și persoanele pot fi considerate entitati
afiliate daca o parte deţine controlul sau exercita o influenta semnificativa asupra celeilalte parţi.
Compensaţiile acordate personalului conducerii superioare
Remuneraţia directorilor şi a altor membri ai conducerii superioare în cursul anului a fost următoarea:
Anul încheiat
31 decembrie
2021
Anul încheiat
31 decembrie
2020
RON
RON
Salariile conducerii executive
4.128.002
3.860.998
Beneficii pentru Consiliul de Administratie
42.699
66.586
Total
4.170.701
3.927.584
Remuneraţia directorilor şi a personalului cu funcţii executive este determinată de către acţionari, în
funcţie de performantele persoanelor şi de condiţiile de pe piaţă.
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
62
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
32. TRANZACTII CU ENTITĂŢI AFILIATE (continuare)
Imprumuturi de la actionari
Anul încheiat
31 decembrie
2021
Anul încheiat
31 decembrie
2020
RON
RON
WU HUI TZU (Livingjumbo Industry SA)
18.417
18.417
WINPACK INDUSTRY (Eco Pack Management SA)
242.287
228.927
Total
260.704
247.344
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
63
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
32. TRANZACŢII CU ENTITĂŢI AFILIATE (continuare)
Tranzactii cu parti afiliate
Vanzari de bunuri si
servicii (fara TVA)
Achizitii de bunuri si
servicii (fara TVA)
Sume de incasat de la parti
afiliate
Sume de plata catre partile
afiliate
12 luni
2021
12 luni
2020
12 luni
2021
12 luni
2020
31/12/2021
31/12/2020
31/12/2021
31/12/2020
GREENFIBER INTERNATIONAL SA
3.660.719
2.586.176
33.207
34.746
5.169
8.283
2.381
3.740
GREENTEH DOO SERBIA
0
46.578
0
79.694
0
0
0
8.808
GRINTEH D.O.O MACEDONIA
0
254.647
0
0
0
0
0
0
GREENGLASS RECYCLING SA
0
0
0
0
0
0
0
0
GREENTECH SA
3.038.586
2.568.459
132.661
141.721
1.523
15.024
875
6.070
TOTAL WASTE MANAGEMENT
0
22.532
0
0
0
0
0
0
GREENWEEE INTERNATIONAL SA
807.988
1.004.722
1.270.053
786.962
0
44.636
215.704
76.550
GREEN RESOURCES MANAGEMENT
S.A.
5.713
94.855
687.687
443.098
0
0
44.771
60
GREENTECH BALTIC UAB Lituania
0
53.973
0
0
0
0
0
0
TOTAL
7.513.006
6.631.942
2.123.609
1.486.221
6.693
67.943
263.730
95.228
(toate sumele sunt exprimate în “RON”, dacă nu este specificat altfel)
64
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ROMCARBON SA
33. ACHIZITIA DE FILIALE
In anul 2021 Grupul nu a achizitionat filiale noi.
34. IESIRI DE FILIALE
In anul 2021 Grupul nu a instrainat filiale.
35. ANGAJAMENTE ŞI CONTINGENŢE
Nu sunt modificari
36. EVENIMENTE ULTERIOARE DATEI BILANŢULUI
ROMCARBON SA
In data de 31.01.2022 societatea a semnat cu Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, în calitate de
Autoritate de Management pentru Programul Operaţional Infrastructură Mare, contractul de finanțare, prin
care se acorda Societății o finanţare nerambursabilă în valoare de 933.049 lei pentru „Implementarea unui
sistem inteligent de monitorizare a consumurilor energetice în cadrul S.C. ROMCARBON S.A”, finantare
nerambursabilă ce acoperă 100% din valoarea proiectului (fără TVA)”.
Grupul nu a identificat alte evenimente ulterioare semnificative.
La data prezentului raport nu sunt identificate riscuri care sa afecteze semnificativ veniturile din activitatea
de baza. Incepand cu luna februarie 2022, tensiunile geopolitice globale au escaladat semnificativ in urma
interventiilor militare in Ucraina ale Federatiei Ruse. Ca urmare a acestor escaladari, incertitudinile
economice de pe piata de energiei si de capital au crescut, preturile globale ale energiei fiind de asteptat
sa fie foarte volatile in viitorul previzibil. La data prezentului raport, conducerea nu poate estima in mod
fiabil efectele asupra perspectivelor financiare ale Societatii si nu poate exclude consecintele negative
asupra afacerii, operatiunilor si situatiei financiare. Conducerea considera ca ia toate masurile necesare
pentru a sprijini sustenabilitatea si cresterea activitatii Societatii in circumstantele actuale si ca
rationamentele profesionale din aceste situatii financiare raman adecvate.
Situaţiile financiare consolidate anuale au fost autorizate de către Consiliul de Administratie pentru a fi
emise la 28 Martie 2022.
ÎNTOCMIT
HUANG LIANG NENG,
VIORICA ZAINESCU,
CARMEN MANAILA,
Presedinte C.A. si Director
General
Director Financiar
Director General Adjunct
Administrativ
1/18
RAPORTUL ADMINSTRATORILOR PRIVIND SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
31.12.2021
RAPORTUL ADMINSTRATORILOR PRIVIND SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
ACTIVITATEA GRUPULUI DE FIRME
SC ROMCARBON SA Buzau detine la 31.12.2021 participatii direct sau/si indirect in 10 societati:
Societate
31.12.2021
Metoda consolidarii
Interes
detinut
Control
detinut
RECYPLAT LTD CIPRU
100,00%
100,00%
Metoda globala
RC ENERGO INSTALL SRL
100,00%
100,00%
Metoda globala
ECO PACK MANAGEMENT SA
25,36%
99,88%
Metoda globala
LIVINGJUMBO INDUSTRY SA
99,86%
99,86%
Metoda globala
INFOTECH SOLUTIONS SRL
99,50%
99,50%
Metoda globala
GRINFILD LLC UCRAINA
62,62%
62,62%
Metoda globala
GRINRUH LLC UCRAINA
62,62%
62,62%
Metoda globala
YENKI SRL
33,34%
33,34%
Metoda punerii in echivalenta
REGISTRUL MIORITA SA
3,79%
3,79%
In afara perimetrului de consolidare
KANG YANG BIOTECHNOLOGY CO.LTD
1,95%
1,95%
In afara perimetrului de consolidare
La 31.12.2021, Grupul detinea participatii indirecte prin Recyplat LTD in Romgreen Universal LTD si subsidiarele
acesteia astfel:
Societate
31.12.2021
Interes
detinut
Control
detinut
ROMGREEN UNIVERSAL LTD CIPRU
17,5879%
17,5879%
GREENWEEE INTERNATIONAL SA
17,5879%
17,5879%
GREENTECH SA
17,5879%
17,5879%
GREENGLASS RECYCLING SA
12,3116%
12,3116%
GREENFIBER INTERNATIONAL SA
17,5879%
17,5879%
TOTAL WASTE MANAGEMENT SRL
17,5879%
17,5879%
GREEN RESOURCES MANAGEMENT S.A.
11,7259%
11,7259%
GREENTECH BALTIC UAB LITUANIA
17,5879%
17,5879%
ASOCIATIA ECOLOGICA GREENLIFE
17,5879%
17,5879%
GREENTECH SLOVAKIA S.R.O.(EKOLUMI S.R.O)
14,0704%
14,0704%
ELTEX RECYCLING SRL
17,5879%
17,5879%
Aceaste societatii au fost incluse in Situatiile financiare consolidate prin utilizarea metodei punerii in echivalenta.
PREZENTAREA GRUPULUI SI A PRINCIPALILOR INDICATORI REALIZATI IN ANUL 2021
PREZENTAREA SOCIETATILOR MEMBRE ALE GRUPULUI
La 31 Decembrie 2021 societatea detinea direct sau prin intermediul altor subsidiare, interese de participare in
urmatoarele entitati:
RECYPLAT LTD este o societate infiintata in anul 2011, avand un capital social de 112.532 lei (26.000 euro), detinuta
integral de SC Romcarbon SA. Sediul societatii e in Akropoleos, 59-61,3rd floor, Nicosia, Cipru.
Societatea are ca obiect de activitate exercitarea de activitati si de afaceri a consultantilor, expertilor in problemele
stiintifice de toate tipurile, financiare, administrative sau altfel, in legatura cu crearea, functionarea, dezvoltarea si
imbunatatirea oricarei afaceri, industrii, societati, parteneriat sau alta organizatie.
70 YEARS
|
in 2022
2/18
RAPORTUL ADMINSTRATORILOR PRIVIND SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
31.12.2021
RC ENERGO INSTALL SRL este o societate infiintata in 2005, avand un capital social de 2.000 lei, detinuta integral de
SC Romcarbon SA. Sediul societatii este in Buzau,Str. Transilvaniei, nr.132. Societatea a fost infiintata prin
externalizarea activitatilor de intretinere si de reparatii a instalatiilor de incalzire, de apa, canalizare, a statiilor Trafo;
obiectul principal de activitate il reprezinta lucrari de instalatii sanitare, de incalzire si de aer conditionat(cod CAEN
4322).
ECO PACK MANAGEMENT SA este o societate infiintata in 2010, avand un capital social de 1.446.000 lei, din care SC
Romcarbon SA detine direct 25,36% si indirect 73,88%, restul fiind detinut de persoane juridice romane. Sediul
societatii este in Buzau, Str.Transilvaniei, nr.132, hala Granule, camera 7, et.2. Societatea are ca obiect principal de
activitate - 8299 - Alte activitati de servicii suport pentru intreprinderi nca. Incepand cu data 10.12.2021 activitatea
societatii a fost suspendata pe o perioada de 3 ani.
INFO TECH SOLUTIONS SRL este o societate infiintata in 2005, avand un capital social de 2.000 lei, din care SC
Romcarbon SA detine 99,50%, restul fiind detinut de persoane fizice. Sediul societatii este in Buzau,Str. Transilvaniei,
nr.132. Societatea a fost infiintata prin externalizarea activitatii IT, obiectul principal de activitate il reprezinta Alte
activitati de servicii privind tehnologia informatiei. (cod CAEN 6209)
LIVINGJUMBO INDUSTRY S.A este o societate infiintata in 2002, avand un capital social de 5.644.800 lei, din care SC
Romcarbon SA detine un procent de 99,86% restul fiind detinut de persoane juridice romane. Sediul societatii este in
Buzau,Str. Transilvaniei, nr.132. Societatea are ca obiect principal de activitate fabricarea articolelor de ambalaj din
material plastic (cod CAEN 2222).
GRINFILD LLC UCRAINA este o societate infiintata in 2007, avand un capital social de 4.312.062 lei, din care SC
Romcarbon SA detine 62,62%, restul fiind detinut de persoane juridice straine. Sediul societatii este in
Ucraina,Reg.Odessa, Loc.Krijianivka, Str.Mikolayevska,Bl.2. Societatea are ca obiect principal de activitate comertul cu
ridicata. Societatea nu isi mai desfasoara activitatea din 2012.
GRINRUH LLC UCRAINA este o societate infiintata in 2007, avand un capital social de 4.426.809 lei, din care SC
Romcarbon SA detine indirect 62,62%. Sediul societatii este in Ucraina,Reg.Odessa, Loc.Krijianivka,
Str.Mikolayevska,Bl.2. Societatea are ca obiect principal de activitate executarea de constructii si alte tipuri de comert
cu ridicata. Societatea nu isi mai desfasoara activitatea din 2012.
YENKI SRL este o societate infiintata in 2007, avand un capital social de 328.000 lei, din care SC Romcarbon SA detine
33,34%, restul fiind detinut de persoane fizice si juridice romane. Sediul societatii este in Buzau, Soseaua Nordului,
DN2. Societatea are ca obiect principal de activitate activitati ale bazelor sportive(cod CAEN 9311).
In luna Decembrie 2020 societatea ROMCARBON DEUTSCHLAND GmbH aflata in lichidare voluntara a fost radiata din
registrele competente din Germania.
ROMGREEN UNIVERSAL LTD Cipru este o societate infiintata in 2011 avand un capital social de 177.858 lei (39.800
euro), SC Romcarbon SA detine indirect prin intermediul Recyplat LTD Cipru 17,5879% . Sediul societatii e in 2
Prodromou & Dimitrakopoulou, 5 floor, 1090 Cipru. Societatea are ca obiect de activitate exercitarea de activitati si de
afaceri a consultantilor, expertilor in problemele stiintifice de toate tipurile, financiare, administrative sau altfel, in
legatura cu crearea, functionarea, dezvoltarea si imbunatatirea oricarei afaceri, industrii, societati, parteneriat sau alta
organizatie.
Asociatia Ecologica ‘Greenlife’ constituita in temeiul OG nr.26/2000, avand caracter neguvernamental, nepatrimonial si
apolitic. Patrimoniul asociatiei e in valoare de lei 1.200. Scopul asociatiei e de a reprezenta, promova si sustine
interesele patronale si profesionale ale membrilor sai in relatiile cu autoritatile publice si cu alte persoane juridice si
fizice, de a intari autoritatea si prestigiul social al acestora si de a actiona pentru modernizarea si dezvoltarea
domeniului privind protectia mediului inconjurator la nivelul normelor si standardelor international. De asemenea
Asociatia isi propune sa promoveze spiritul de solidaritate umana, prin organizarea si sustinerea unor actiuni cu
caracter umanitar. Asociatia a fost constituita de SC Greenfiber International SA, SC Greentech SA si SC Romcarbon SA
in calitate de membrii fondatori, fiecare detinand un procent de 33,33% din patrimoniul acesteia.
In luna mai 2020, SC Romcarbon SA a renuntat la calitatea sa de membru in aceasta asociatie, locul sau fiind preluat
de SC Greenweee International SA.
Dupa aceasta schimbare, detinerea indirecta a Romcarbon SA in asociatie e 17,59%.
GREENWEEE INTERNATIONAL SA este o societate infiintata in 2007, avand un capital social de 26.212.300 lei, din care
SC Romcarbon SA detine indirect 17,5879%. Sediul societatii este in Buzau,Comuna Tintesti,Str.Ferma Frasinu.
Societatea are ca obiect de activitate demontarea de masini si echipamente scoase din uz pentru recuperare material
(cod CAEN 3831).
3/18
RAPORTUL ADMINSTRATORILOR PRIVIND SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
31.12.2021
La 31.12.2019 GREENWEEE INTERNATIONAL SA (societate absorbanta) a fuzionat cu GREENLAMP RECICLARE S.A.
(societate absorbita). Ca urmare a procesului de fuziune, capitalul social al GREENWEEE INTERNATIONAL SA s-a
majorat de la 26.212.300 lei la 28.827.300 lei, emitandu-se 26.150 de actiuni noi avand o valoare nominala de 100 lei.
GREENTECH SA este o societate infiintata in 2002 , avand un capital social de 4.649.117 lei, din care SC Romcarbon SA
detine indirect 17,5879%
Sediul societatii este in Buzau,Aleea Industriilor,nr.17. Societatea are ca obiect de activitate principal recuperarea
materialelor reciclabile sortate (cod CAEN 3832).
GREENFIBER INTERNATIONAL SA este o societate infiintata in 2004, , avand un capital social de 35.010.000 lei, din
care SC ROMCARBON SA detine indirect 17,5879%.
Sediul societatii este in Buzau,Aleea Industriilor,nr.17. Societatea are ca obiect de activitate principal fabricarea fibrelor
sintetice si artificiale(cod CAEN 2060).
TOTAL WASTE MANAGEMENT SRL este o societate infiintata in 2005, in anul 2012 schimbandu-si obiectul de activitate
din activitati de consultanta pentru afaceri si management (cod CAEN 7022) in colectarea deseurilor nepericuloase(cod
CAEN 3811). Capital social al societatii e 19.442.580 lei. Sediul societatii este in Buzau, Str. Aleea Industriilor, nr.17.
La data prezentelor situatii SC Romcarbon SA detinea indirect 17,5879% din capitalul social al acesteia.
GREENGLASS RECYCLING SA este o societate infiintata in 2013, in capitalul careia SC Romcarbon SA detine indirect
12,3116%. Capital social al societatii e 6.750.000 lei.
Sediul societatii este in Ilfov, Popeşti Leordeni Şos. OLTENIŢEI 181, Corp Administrativ. Societatea are ca obiect de
activitate principal recuperarea materialelor reciclabile sortate (cod CAEN 3832).
GREEN RESOURCES MANAGEMENT S.A. este o societate infiintata in 2016, avand un capital social de 400.000 lei, din
care SC Romcarbon SA detine indirect 11,73% Sediul societatii este in Str. Barbu Vacarescu,164A, Clădire de birouri
C3, camera 18-22 Bucureşti sect 2. Societatea are ca obiect de activitate Alte activitati de servicii suport pentru
intreprinderi n.c.a. (cod CAEN 8299).
GREENTECH BALTIC UAB LITUANIA este o societate infiintata in 2016 in capitalul careia SC Romcarbon SA detine
indirect 17,5879%. Capitalul societatii e de 8.444.696 lei (EUR 1.852.500). Sediul societatii este in Vilnius, Sandeliu
g.16. Societatea are ca obiect de activitate desfasurarea de activitati comerciale, economice, finananciare si industriale.
GREENTECH SLOVAKIA S.R.O. (EKOLUMI s.r.o) este o societate infiintata in 2010 in capitalul careia SC Romcarbon SA
detine indirect 14,07% restul fiind detinut de persoane fizice straine. Capitalul societatii e de 17.829.227 lei (EUR
3.705.000). Sediul societatii este in Slovacia, Partizánska cesta 4634, Banská Bystrica. Societatea are ca obiect de
activitate colectarea deseurilor nepericuloase (cod CAEN 3811).
ELTEX RECYCLING SRL este o societate infiintata in 2014 in capitalul careia SC Romcarbon SA detine indirect
17,5879%. Sediul societatii este in Oradea, Str. Octavian Goga, nr.5. Capitalul societatii e de 50.000 lei. Societatea are
ca obiect de activitate tratarea si eliminarea deseurilor nepericuloase (cod CAEN 3821).
In luna Decembrie 2020 societatea GREENTECH RECYCLING DEUTSCHLAND GMBH aflata in lichidare voluntara a fost
radiata din registrele competente din Germania.
In luna Decembrie 2020, Romgreen Universal LTD a instrainat detinerele pe care le avea in GREENTECH DOO SERBIA si
GRINTEH MK DOO MACEDONIA.
In luna august 2021 societatea GREENWEEE INTERNATIONAL HUNGARY KFT a fost radiata din registrele competente
din Ungaria.
ANALIZA ACTIVITATII GRUPULUI DE SOCIETATI
PREZENTAREA CONDUCERII SOCIETATILOR DIN GRUP
Conducerea executiva a societatilor din cadrul grupului a fost asigurata in 2021, de urmatoarele persoane:
ROMCARBON SA Director General Huang Liang Neng
RECYPLAT LTD CIPRU Director Nicos Avraamides
RC ENERGO INSTALL SRL Director General Duca Eugen Florin
ECO PACK MANAGEMENT SA Administrator unic Ionescu Adin Daniel pana in 12.08.2021; din aceasta data
Administrator unic WEY, JIANN-SHYANG
INFO TECH SOLUTIONS SRL- Director General Hristache Cornel
LIVINGJUMBO INDUSTRY SA Director General WU,HUI-TZU
GRINFILD LLC UCRAINA Societatea nu isi mai desfasoara activitatea din 2012
GRINRUH LLC UCRAINA Societatea nu isi mai desfasoara activitatea din 2012
YENKI SRL Administrator Petre Romeo Florinel
ROMGREEN UNIVERSAL LTD CIPRU Nicos Avraamides, Constantinos Chiotis, Grzegorz Adam Piejka, Nicolaos Koronis,
Paulina Anna Pietkiewicz
4/18
RAPORTUL ADMINSTRATORILOR PRIVIND SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
31.12.2021
GREENGLASS RECYCLING SA Director General Costache Iulian Marius
GREENWEEE INTERNATIONAL SA Director General Costache Iulian Marius
TOTAL WASTE MANAGEMENT SRL Administratori Genes Alina Elena, Stanculescu Adrian, Enache Pommer Matei
GREENTECH SA Director General Genes Alina Elena
GREENFIBER INTERNATIONAL SA Director General Genes Alina Elena
GREEN RESOURCES MANAGEMENT S.A Director General Ionescu Adin Daniel pana in 01.10.2021; din aceasta data
Bratu Constantin
GREENTECH BALTIC UAB LITUANIA Administrator VLADAS VENSKUTONIS
GREENTECH SLOVAKIA S.R.O. Administratori Michal Figur, Lukas Cierny
ELTEX RECYCLING SRL Administratori Marin Georgian Ionut, Bartha Zoltan, Costache Marius Iulian
ANALIZA ACTIVITATII GRUPULUI DE SOCIETATI
Evolutia contributiei filialelor la profitul net consolidat aferent grupului in anul 2021 este prezentata in tabelul urmator:
Societate
Rezultat 12
luni 2020
(in lei)
Rezultat 12
luni 2021
(in lei)
2021 vs 2020
Romcarbon SA
869.104
(1.447.458)
(2.316.562)
Living Jumbo Industry SA
538.251
(2.319.221)
(2.857.472)
RC Energo Install SRL
224.489
295.381
70.892
Infotech Solutions SRL
10.933
63.728
52.795
Recyplat Ltd Cipru
(290)
(346)
(57)
Eco Pack Management SA
265.441
(24.810)
(290.251)
Ajustari de consolidare
1
(1.991.895)
5.223.338
7.215.233
Total
(83.965)
1.790.612
1.874.578
1
Ajustari de consolidare
Ajustari de consolidare
Rezultat 12
luni 2020
(in lei)
Rezultat 12
luni 2021
(in lei)
2021 vs 2020
Eliminarea profitului nerealizat aferent stocului de materii prime si
imobilizarilor provenite de la firmele din Grup
(47.392)
(109.309)
(61.917)
Ponderea din profit a asociatilor 2021 (Romgreen Universal LTD)
(2.564.549)
1.290.175
3.854.724
Ajustare pondere din profit a asociatilor 2019-2020 (Romgreen
Universal LTD)
-
(2.435.160)
(2.435.160)
Eliminare provizion depreciere investitii in subsidiare
620.000
6.477.632
5.857.632
Reglari
46
-
(46)
Total Ajustari
(1.991.895)
5.223.338
7.215.233
Principalii indicatori ai Situatiei veniturilor si cheltuielilor inregistrati de cele doua societati principale ale Grupului,
Romcarbon SA si Livingjumbo Industry SA, conform situatiilor individuale.
Indicator
(12 luni)
A.2019
A.2020
B.2021
A.2021
A.2021 vs A.2020
A.2021 vs B.2021
Cifra de afaceri
185.722.305
182.851.591
214.466.522
266.937.602
84.086.010
46%
52.471.080
24%
EBITDA
Operational
12.318.776
12.374.754
11.822.621
13.987.049
1.612.295
13%
2.164.429
18%
Profit net
370.103
869.105
1.470.634
(1.447.459)
(2.316.565)
n/a
(2.918.093)
n/a
Legenda. A = Realizat; B = Buget
ROMCARBON SA
5/18
RAPORTUL ADMINSTRATORILOR PRIVIND SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
31.12.2021
De la EBITDA Operational la Profit net
Indicator
(12 luni)
A.2019
A.2020
A.2021
2021 vs 2020
EBITDA Operational
12.318.776
12.374.754
13.987.049
1.612.295
13%
Cheltuieli cu amortizarea
(10.634.489)
(10.202.833)
(9.977.583)
225.249
-2%
Venituri din subventii pentru investitii
2.275.213
2.262.431
2.259.451
(2.980)
0%
Cheltuieli cu dobanzile
(1.472.607)
(1.159.858)
(953.055)
206.802
-18%
Profit/Pierdere din vanzare de active
33.366
(350.498)
432.513
783.011
-223%
Profit/pierdere din reevaluarea
investitiilor imobiliare
(429.524)
(278.663)
1.377.918
1.656.581
-594%
Alte elemente
neoperationale(Provizioane, penalitati,
deonatii, etc)
(552.858)
(618.687)
(715.609)
(96.922)
16%
Castig/pierdere din diferente de curs
valutar
(1.081.651)
(948.390)
(654.633)
293.758
-31%
Alte castiguri/pierderi financiare
131.320
29.147
(6.314.423)
(6.343.570)
n/a
Impozit pe profit
(217.442)
(238.297)
(889.087)
(650.790)
273%
Profit net
370.103
869.105
(1.447.458)
(2.316.565)
-267%
Indicator
(12 luni)
A.2019
A.2020
B.2021
A.2021
A.2021 vs A.2020
A.2021 vs B.2021
Cifra de
afaceri
90.780.619
110.656.931
112.911.084
133.415.291
22.758.360
21%
20.504.207
18%
EBITDA
Operational
(143.640)
5.055.294
5.330.787
2.349.885
(2.705.409)
-54%
(2.980.902)
-56%
Profit net
(3.154.104)
538.251
1.287.777
(2.319.221)
(2.857.472)
-531%
(3.607.002)
n/a
De la EBITDA Operational la Profit net
Indicator
A.2019
A.2020
A.2021
2021 vs 2020
EBITDA Operational
(143.640)
5.055.294
2.349.885
(2.705.409)
Cheltuieli cu amortizarea
(5.449.158)
(4.860.955)
(4.748.269)
112.686
Venituri din subventii pentru investitii
1.685.903
1.519.521
1.486.241
(33.280)
Cheltuieli cu dobanzile
(665.234)
(562.603)
(657.540)
(94.937)
Profit/Pierdere din vanzare de active
-
467.445
-
(467.445)
Alte elemente neoperationale(Provizioane,
penalitati, deonatii, etc)
(66.914)
(67.106)
(355.245)
(288.139)
Castig/pierdere din diferente de curs valutar
(596.351)
(353.573)
(353.372)
200
Alte castiguri/pierderi financiare
2.081.290
(659.771)
(40.921)
618.850
Impozit pe profit
-
-
-
-
Profit net
(3.154.104)
538.251
(2.319.221)
(2.857.472)
Nota: Cifra de afaceri include indicatorul „Venituri” din Situatia rezultatului global, si Venituri din chirii inclus in
indicatorul „Alte venituri”.
Legenda : A : Actual ; B : Buget
LIVINGJUMBO INDUSTRY SA
6/18
RAPORTUL ADMINSTRATORILOR PRIVIND SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
31.12.2021
Prezentarea evolutiei principalilor indicatori pe sectoare de productie 12 luni
PRELUCRATE MASE PLASTICE : POLIETILENA
Indicator
A.2019
A.2020
B.2021
A.2021
A.2021 vs. A.2020
A.2021 vs B.2021
Cifra de afaceri
27.693.424
27.663.389
32.003.549
36.047.057
8.383.667
30%
4.043.508
13%
EBITDA inainte de generale
-9.426
746.474
1.612.585
3.051
-743.423
-100%
-1.609.533
-100%
Profit inainte de generale
-910.201
-126.044
720.457
-779.566
-653.522
518%
-1.500.023
-208%
PRELUCRATE MASE PLASTICE : POLISTIREN
Indicator
A.2019
A.2020
B.2021
A.2021
A.2021 vs. A.2020
A.2021 vs B.2021
Cifra de afaceri
41.047.197
41.113.965
41.291.623
51.040.479
9.926.514
24%
9.748.856
24%
EBITDA inainte de generale
9.607.393
11.000.107
8.401.653
9.725.267
-1.274.840
-12%
1.323.614
16%
Profit inainte de generale
7.809.668
9.487.524
6.932.817
8.335.220
-1.152.304
-12%
1.402.403
20%
PRELUCRATE MASE PLASTICE : POLIPROPILENA
Indicator
A.2019
A.2020
B.2021
A.2021
A.2021 vs. A.2020
A.2021 vs B.2021
Cifra de afaceri
36.739.816
34.770.909
36.646.856
42.780.899
8.009.989
23%
6.134.043
17%
EBITDA inainte de generale
3.185.107
4.618.128
2.710.671
4.719.369
101.242
2%
2.008.698
74%
Profit inainte de generale
2.844.403
4.305.035
2.378.451
4.394.850
89.816
2%
2.016.400
85%
POLIMERI RECICLATI & COMPOUNDURI
Indicator
A.2019
A.2020
B.2021
A.2021
A.2021 vs. A.2020
A.2021 vs B.2021
Cifra de afaceri
31.194.070
23.436.682
31.420.267
40.009.626
16.572.945
71%
8.589.359
27%
EBITDA inainte de generale
5.864.773
2.956.979
7.800.278
5.811.810
2.854.830
97%
-1.988.468
-25%
Profit inainte de generale
2.212.422
-757.367
3.973.300
1.930.489
2.687.856
-355%
-2.042.811
-51%
ALTE SECTOARE : FILTRE, CARBUNE ACTIV, ECHIPAMENTE INDIVIDUALE DE PROTECTIE, SUPORT PVC INDICATOARE RUTIERE
Indicator
A.2019
A.2020
B.2021
A.2021
A.2021 vs. A.2020
A.2021 vs B.2021
Cifra de afaceri
5.698.286
5.546.725
4.918.485
5.876.115
329.390
6%
957.630
19%
EBITDA inainte de generale
978.885
1.045.305
128.747
743.723
-301.582
-29%
614.976
478%
Profit inainte de generale
566.668
719.032
-193.777
429.011
-290.021
-40%
622.788
-321%
PRELUCRATE MASE PLASTICE : POLIPROPILENA
Indicator
A.2019
A.2020
B.2021
A.2021
A.2021 vs. A.2020
A.2021 vs B.2021
Cifra de afaceri
53.415.290
57.605.409
59.485.960
70.185.696
12.580.288
22%
10.699.736
18%
EBITDA inainte de generale
3.068.929
5.128.229
5.425.287
4.090.236
-1.037.993
-20%
-1.335.051
-25%
Profit inainte de generale
1.783.701
4.252.574
4.645.287
3.356.297
-896.277
-21%
-1.288.990
-28%
PRELUCRATE MASE PLASTICE : PET
Indicator
A.2019
A.2020
B.2021
A.2021
A.2021 vs. A.2020
A.2021 vs B.2021
Cifra de afaceri
37.365.326
53.051.522
53.425.124
63.229.595
10.178.073
19%
9.804.470
18%
EBITDA inainte de generale
375.028
4.075.817
4.127.599
2.532.900
-1.542.917
-38%
-1.594.699
-39%
Profit inainte de generale
-2.068.212
1.610.038
1.607.599
4.811
-1.605.227
-100%
-1.602.788
-100%
Nota: In indicatorul «Cifra de afaceri» sunt incluse in afara de veniturile din vanzari de produse finite, veniturile din vanzarea marfurilor, venituri din
prestari servicii si alte vanzari realizate de sectoarele de productie.
LIVINGJUMBO INDUSTRY SA
ROMCARBON SA
7/18
RAPORTUL ADMINSTRATORILOR PRIVIND SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
31.12.2021
SITUATIA FINANCIAR-CONTABILA
A.)SITUATIA POZITIEI FINANCIARE
Indicator
31.12.2019
31.12.2020
31.12.2021
2021 vs. 2020
Imobilizari corporale
157.093.810
144.756.737
132.497.914
-12.258.824
-8,47%
Investitii imobiliare
13.432.444
11.885.346
10.894.586
-990.760
-8,34%
Fond comercial
143.461
143.461
143.461
0
0,00%
Imobilizari necorporale, altele decat
fondul comercial
307.581
323.176
298.466
-24.710
-7,65%
Titluri puse in echivalenta
27.033.841
24.469.503
23.324.617
-1.144.886
-4,68%
Actiuni detinute la entitatile afiliate, la
entitatile asociate sau la entitatile
controlate in comun
197.373
196.964
196.974
10
0,01%
Alte active financiare pe termen lung
195.396
100.000
0
-100.000
-100,00%
Active pe termen lung
198.403.906
181.875.186
167.356.018
-14.519.169
-7,98%
Stocuri curente
45.992.537
39.267.786
54.803.659
15.535.872
39,56%
Creante comerciale si alte creante
34.018.158
36.158.571
52.981.338
16.822.767
46,52%
Alte active curente financiare
2.389.650
181.047
617.902
436.854
241,29%
Alte active curente
1.496.726
1.236.391
4.621.551
3.385.161
273,79%
Numerar şi conturi bancare
9.849.170
20.704.632
17.596.893
-3.107.739
-15,01%
Active imobilizante detinute in
vederea vanzarii
6.873.003
70.845
3.760.155
3.689.310
5208%
Active curente
100.619.243
97.619.272
134.381.498
36.762.226
37,66%
Activ
299.023.149
279.494.458
301.737.516
22.243.058
7,96%
Capital social
26.412.210
26.412.210
26.412.210
0
0,00%
Prime de emisiune
2.182.283
2.182.283
2.182.283
0
0,00%
Rezerve
60.489.521
60.969.177
60.227.360
-741.817
-1,22%
Rezultat reportat
49.570.021
49.237.998
49.182.732
-55.266
-0,11%
Capital propriu atribuibil detinătorilor
de capital propriu ai societatii mamă
138.654.035
138.801.669
138.004.585
-797.084
-0,57%
Interese minoritare
907.105
909.941
915.581
5.639
0,62%
Capitaluri
139.561.139
139.711.610
138.920.166
-791.444
-0,57%
Alte datorii privind provizioane pe
termen lung
248.808
446.038
659.623
213.585
47,88%
Datorii privind impozitul amanat
8.364.029
7.852.871
8.012.574
159.703
n/a
Alte datorii financiare pe termen lung
23.513.246
17.856.699
7.623.547
-10.233.153
-57,31%
Alte datorii nefinanciare pe termen
lung
23.506.687
19.761.267
16.015.575
-3.745.692
-18,95%
Datorii pe termen lung
55.632.771
45.916.875
32.311.319
-13.605.557
-29,63%
Datorii comerciale
35.232.436
33.374.993
55.224.664
21.849.671
65,47%
Alte datorii financiare curente
60.426.062
52.867.565
67.635.179
14.767.614
27,93%
Alte datorii nefinanciare curente
8.170.740
7.623.415
7.646.187
22.772
0,30%
Datorii curente
103.829.238
93.865.973
130.506.031
36.640.058
39,03%
Datorii
159.462.009
139.782.848
162.817.350
23.034.502
16,48%
Capitaluri si datorii
299.023.149
279.494.458
301.737.516
22.243.058
7,96%
8/18
RAPORTUL ADMINSTRATORILOR PRIVIND SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
31.12.2021
Participarea societatilor care au intrat in consolidare la indicatorii Situatiei Pozitiei Financiare este prezentata in tabelul
urmator:
Compania
Active pe termen
lung
Active curente
Datorii pe
termen lung
Datorii
curente
Romcarbon SA
138.364.502
105.111.922
21.050.092
88.281.451
Livingjumbo Industry SA
27.371.737
47.031.243
10.573.727
65.489.719
RC Energo Install SRL
130.127
17.352.892
687.500
12.565.454
InfoTech Solutions SRL
37.479
286.136
0
71.171
Grinfild Ucraina
4.426.809
8.614
0
879.485
Grinruh Ucraina
1.186.187
1.007.788
0
6.728
Recyplat LTD
20.607.507
6.986
0
0
Eco Pack Management SA
28.751
165.547
0
868.928
Ajustari consolidare
(24.797.081)
(36.589.630)
-
(37.656.905)
Total
167.356.018
134.381.498
32.311.319
130.506.031
262,600,851
218,141,982
198,403,906
181,875,186
167,356,018
81,052,624
93,356,911
100,619,243
97,619,272
134,381,498
2017 2018 2019 2020 2021
Active pe termen lung vs. Active curente
Active pe termen lung Active curente
76%
70%
66%
65%
55%
24%
30%
34%
35%
45%
343,653,475
311,498,893
299,023,149
279,494,458
301,737,515
2017 2018 2019 2020 2021
Active pe termen lung vs. Active curente
Active pe termen lung Active curente Total
STRUCTURA SITUATIEI POZITIEI FINANCIARE 31.12.2021
ACTIVE
Active pe
termen lung
55%
Active curente
45%
46%
11%
43%
Datorii curente: 130.506.031 RON | 43%
Datorii pe termen lung: 32.311.319 RON | 11%
Capitaluri: 138.920.166 RON | 46%
Active pe termen lung: 167.356.018 RON | 55%
Active curente: 134.381.498 RON | 45%
9/18
RAPORTUL ADMINSTRATORILOR PRIVIND SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
31.12.2021
Activele pe termen lung
detin 55,46% din activele
Grupului, inregistrand o
scadere cu -14.519.169 lei
, respectiv de -7,98% fata
de inceputul anului.
Active pe termen lung
(lei)
31/12/2021
% in total
ATL
% in total
Activ
2021 vs.
2020
Imobilizari corporale
132.497.914
79,17%
43,91%
-8,47%
Investitii imobiliare
10.894.586
6,51%
3,61%
-8,34%
Fond comercial
143.461
0,09%
0,05%
0,00%
Imobilizari necorporale, altele decat fondul
comercial
298.466
0,18%
0,10%
-7,65%
Titluri puse in echivalenta
23.324.617
13,94%
7,73%
-4,68%
Actiuni detinute la entitatile afiliate, la entitatile
asociate sau la entitatile controlate in comun
196.974
0,12%
0,07%
0,01%
Alte active financiare pe termen lung
0
0,00%
0,00%
-100,00%
Active pe termen lung
167.356.018
100,00%
55,46%
-7,98%
Activele curente detin
44,54% din activele totale
inregistrand o crestere cu
36.762.226 lei, respectiv
de 37,66%, fata de
inceputul anului.
Active curente
(lei)
31/12/2021
% in total AC
% in Total
Activ
2021 vs.
2020
Stocuri curente
54.803.659
32,75%
18,16%
39,56%
Creante comerciale si alte creante
52.981.338
31,66%
17,56%
46,52%
Alte active curente financiare
617.902
0,37%
0,20%
241,29%
Alte active curente
4.621.551
2,76%
1,53%
273,79%
Numerar şi conturi bancare
17.596.893
10,51%
5,83%
0,00%
Active imobilizante detinute in vederea vanzarii
3.760.155
2,25%
1,25%
5207,59%
Active curente
134.381.498
80,30%
44,54%
37,66%
167,356,018
44,458,869
19,738,076
16,528,720
14,519,169
-
-
-
-
262,600,851
2018 2019 2020 2021
Evolutia indicatorului Active pe termen lung in perioada 2017-2021
134,381,498
-
-
2,999,971
-
12,304,287
7,262,332
-
36,762,226
81,052,624
2018 2019 2020 2021
Evolutia indicatorului Active curente in perioada 2017-2021
ACTIVE PE TERMEN LUNG
ACTIVE CURENTE
10/18
RAPORTUL ADMINSTRATORILOR PRIVIND SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
31.12.2021
Datoriile totale ale Grupului detin 53,96% din Total Capitaluri si datorii, inregistrand o crestere cu 23.034.502 lei fata
de inceputul anului, respectiv de 16,48%.
IMPRUMUTURI
Nota : In Alte datorii financiare sunt incluse Imprumuturile bancare si contractele de leasing pe termen lung si scurt.
STRUCTURA IMPRUMUTURILOR
Companie
2020
2021
2021 vs 2020
Romcarbon, total, din care:
43.697.700
50.877.784
7.180.084
< 12 luni
37.277.230
46.860.194
9.582.964
> 12 luni
6.420.471
4.017.591
- 2.402.880
LivingJumbo Industry, total, din care:
26.161.432
20.111.839
- 6.049.593
< 12 luni
14.725.203
17.193.383
2.468.180
> 12 luni
11.436.229
2.918.456
- 8.517.772
EnergoInstall, total, din care:
855.393
4.269.102
3.413.710
< 12 luni
855.393
3.581.602
2.726.210
> 12 luni
-
687.500
687.500
Total imprumuturi, din care:
70.714.525
75.258.726
4.544.201
< 12 luni
52.857.826
67.635.179
14.777.353
> 12 luni
17.856.699
7.623.547
- 10.233.153
93,861,020
73,752,954
55,632,771
45,916,875
32,311,319
102,347,058
95,178,722
103,829,238
93,865,973
130,506,031
2017 2018 2019 2020 2021
Datorii pe termen lung vs. Datorii curente
Datorii pe termen lung Datorii curente
48%
44%
35%
33%
20%
52%
56%
65%
67%
80%
196,208,078
168,931,676
159,462,009
139,782,848
162,817,349
2017 2018 2019 2020 2021
Datorii pe termen lung vs. Datorii curente
Datorii pe termen lung Datorii curente Total
51,588,599
37,264,631
23,513,246
17,856,699
7,623,547
54,902,584
52,606,680
60,426,062
52,867,565
67,635,179
2017 2018 2019 2020 2021
Alte datorii financiare pe termen lung vs. Alte datorii
financiare curente
Alte datorii financiare pe termen lung
Alte datorii financiare curente
48%
41%
28%
25%
10%
52%
59%
72%
75%
90%
106,491,183
89,871,311
83,939,309
70,724,264
75,258,726
2017 2018 2019 2020 2021
Alte datorii financiare pe termen lung vs. Alte datorii
financiare curente
Alte datorii financiare curente
Alte datorii financiare pe termen lung
Total
DATORII
11/18
RAPORTUL ADMINSTRATORILOR PRIVIND SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
31.12.2021
Datoriile curente ale
Grupului, reprezentand
80,15% din Total Datorii si
43,25% din Total
Capitaluri si Datorii, au
inregistrat o crestere cu
36.640.058 lei fata de
31.12.2020, respectiv cu
39,03%.
Datorii curente
31/12/2021
% in total
datorii
% in
Total
Datorii
curente
% in
Total
Capitaluri
si Datorii
2021 vs
2020
Datorii comerciale
55.224.664
33,92%
42,32%
18,30%
65,47%
Alte datorii financiare curente
67.635.179
41,54%
51,83%
22,42%
27,93%
Alte datorii nefinanciare curente
7.646.187
4,70%
5,86%
2,53%
0,30%
Datorii curente
130.506.031
80,15%
100,00%
43,25%
39,03%
Datoriile pe termen
lung au o pondere in Total
Capitaluri si Datorii de
10,71% inregistrand o
scadere cu -13.605.557
lei, respectiv -29,63%,
fata de inceputul anului.
Datorii pe termen lung
31/12/2021
% in
total
datorii
% in
Total
DTL
% in
Total
Capitaluri
si Datorii
2021 vs
2020
Alte datorii privind provizioane pe termen lung
659.623
0,41%
2,04%
0,22%
47,88%
Datorii privind impozitul amanat
8.012.574
4,92%
24,80%
2,66%
0,00%
Alte datorii financiare pe termen lung
7.623.547
4,68%
23,59%
2,53%
-57,31%
Alte datorii nefinanciare pe termen lung
16.015.575
9,84%
49,57%
5,31%
-18,95%
Datorii pe termen lung
32.311.319
19,85%
100,00%
10,71%
-29,63%
130,506,031
7,168,336
-
9,963,265
-
-
8,650,516
-
36,640,058
102,347,058
2018 2019 2020 2021
Evolutia indicatorului Datorii curente in perioada 2017-2021
32,311,319
20,108,066
18,120,183
9,715,896
13,605,557
-
-
-
-
93,861,020
2018 2019 2020 2021
Evolutia indicatorului Datorii pe termen lung in perioada 2017-2021
DATORII CURENTE
DATORII PE TERMEN LUNG
12/18
RAPORTUL ADMINSTRATORILOR PRIVIND SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
31.12.2021
Capitalurile au o pondere
in Total Capitaluri si
Datorii de 46,04%
inregistrand o scadere de -
791.444 lei, respectiv
0,57%, fata de inceputul
anului.
Capitaluri
31/12/2021
2021 vs
2020
Capital social
26.412.210
0,00%
Prime de emisiune
2.182.283
0,00%
Rezerve
60.227.360
-1,22%
Rezultat reportat
49.182.732
-0,11%
Capital propriu atribuibil detinătorilor de capital propriu ai societatii mamă
138.004.585
-0,57%
Interese minoritare
915.581
0,62%
Capitaluri
138.920.166
-0,57%
138,920,166
4,878,180
3,006,078
-
791,444
-
-
150,471
-
147,445,397
2018 2019 2020 2021
Evolutia indicatorului Capitaluri in perioada 2017-2021
CAPITALURI
13/18
RAPORTUL ADMINSTRATORILOR PRIVIND SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
31.12.2021
B.)SITUATIA REZULTATULUI GLOBAL
Indicator (lei)
12 luni 2019
12 luni 2020
12 luni 2021
2021 vs.2020
Venituri
245.771.899
256.049.673
338.977.704
82.928.032
32%
Alte venituri
6.896.657
5.197.601
6.632.773
1.435.171
28%
Variatia stocurilor
6.250.936
(1.549.135)
4.710.209
6.259.344
-404%
Cheltuieli cu materiile prime si
consumabile
(155.174.117)
(150.122.594)
(235.396.370)
(85.273.776)
57%
Cheltuieli cu salariile si beneficiile
angajatilor
(67.408.983)
(70.282.433)
(73.746.328)
(3.463.895)
5%
Cheltuieli cu deprecierea si
amortizarea activelor
(16.301.394)
(15.272.031)
(14.897.799)
374.232
-2%
Cheltuieli operationale
(19.730.988)
(18.739.100)
(21.382.633)
(2.643.532)
14%
Alte castiguri sau pierderi
1.899.442
802.760
1.936.380
1.133.620
141%
Profit (pierdere) din activitati
operationale
2.203.453
6.084.741
6.833.936
749.195
12%
Venituri financiare
6.312
89.608
85.170
(4.438)
-5%
Cheltuieli financiare
(4.484.520)
(3.426.116)
(3.054.857)
371.259
-11%
Venituri din asociati
(68.054)
(2.564.549)
(1.144.985)
1.419.564
-55%
Profit (pierdere) inaintea
impozitarii
(2.342.808)
183.684
2.719.264
2.535.579
1380%
Impozit pe profit
(274.293)
(267.650)
(928.652)
(661.002)
247%
Profitul/pierderea anului,
atribuibil:
(2.617.101)
(83.966)
1.790.612
1.874.578
n/a
Detinatorilor de capital propriu ai
societatii mama
(2.585.653)
(86.818)
1.793.730
1.880.548
n/a
Interese minoritare
(31.448)
2.852
(3.118)
(5.970)
n/a
Profitul/Pierderea anului
(2.617.101)
(83.966)
1.790.612
1.874.578
n/a
Diferente de conversie aferente
operatiunilor externe
987
12.170
115
(12.055)
n/a
Pierderi nete din reevaluarea
imobilizarilor corporale
760.000
-
-
-
n/a
Impozitul amanat aferent
rezultatului global
74.009
289.186
21.017
(268.169)
-93%
Rezultat global, atribuibil:
(1.782.105)
217.390
1.811.744
1.594.354
733%
Detinatorilor de capital propriu ai
societatii mama
(1.750.657)
214.538
1.814.862
1.600.324
746%
Interese minoritare
(31.448)
2.852
(3.118)
(5.970)
n/a
Indicator
12 luni 2019
12 luni 2020
12 luni 2021
2021 vs.2020
EBITDA OPERATIONAL
12.530.438
17.752.992
16.824.811
(928.180)
-5%
Indicator
12 luni 2019
12 luni 2020
12 luni 2021
Nr. mediu salariati
1.569
1.470
1.440
De la EBITDA OPERATIONAL la PROFIT NET
Indicator
12 luni 2019
12 luni 2020
12 luni 2021
2021 vs 2020
EBITDA OPERATIONAL
12.530.438
17.752.992
16.824.811
(928.180)
-5%
Cheltuieli cu amortizarea
(16.301.394)
(15.272.031)
(14.897.799)
374.232
-2%
Venituri din subventii pentru investitii
3.961.116
3.781.951
3.745.692
(36.260)
-1%
Cheltuieli cu dobanzile
(2.099.673)
(1.789.198)
(1.657.222)
131.976
-7%
Castig/pierdere vanzari de active
(124.272)
85.857
(85.226)
(171.083)
-199%
Castig/pierdere din reevaluarea
investitiilor imobiliare
(429.524)
(278.663)
1.377.918
1.656.581
-594%
Alte elemente
neoperationale(provizioane,penalitati,
donatii)
(242.143)
(303.722)
(483.115)
(179.393)
59%
Castig/pierdere din diferente de curs
valutar
(1.760.637)
(1.309.826)
(1.037.861)
271.966
-21%
14/18
RAPORTUL ADMINSTRATORILOR PRIVIND SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
31.12.2021
Indicator
12 luni 2019
12 luni 2020
12 luni 2021
2021 vs 2020
Parte din profitul asociatilor
(Romgreen)
(68.054)
(2.564.549)
(1.144.985)
1.419.564
-55%
Alte castiguri/pierderi financiare
2.191.334
80.873
77.293
(3.579)
-4%
Impozit pe profit
(274.293)
(267.650)
(928.652)
(661.002)
247%
PROFIT NET
(2.617.101)
(83.966)
1.790.612
1.874.577
n/a
C.)VENITURI
Contributia societatilor consolidate in total Venituri, in perioada de raportare, este prezentata in tabelul urmator:
Societate
12 luni 2019
% in
total
12 luni 2020
% in
total
12 luni 2021
% in
total
2021
vs.2020
Romcarbon SA
183.857.280
65%
181.146.472
60%
264.737.647
65%
46,15%
LivingJumbo
Industry SA
90.780.619
32%
110.666.945
37%
133.415.290
33%
20,56%
RC Energo Install
SRL
7.034.188
2%
6.867.397
2%
9.369.318
2%
36,43%
Info Tech Solutions
SRL
976.928
0%
936.533
0%
1.071.637
0%
14,43%
Total, din care:
282.649.015
100%
299.617.347
100%
408.593.893
100%
36,37%
In cadrul grupului
36.877.116
13%
43.567.674
15%
69.616.189
17%
59,79%
In afara grupului
245.771.899
87%
256.049.673
85%
338.977.704
83%
32,39%
In perioada de raportare indicatorul «Venituri», pe elemente componente, este prezentat mai jos:
Structura indicatorului
Venituri (Vanzari nete)
12 luni 2019
% in
total
12 luni 2020
% in
total
12 luni 2021
% in
total
2021 vs
2020%
Venituri din vanzari de
produse finite (701+709)
213.203.576
87%
221.265.575
86%
276.755.901
82%
25,08%
Venituri din vanzari de
semifabricate
11.993.519
5%
12.402.732
5%
14.703.881
4%
18,55%
Venituri din vanzarea
produselor reziduale
325.903
0%
329.150
0%
643.853
0%
95,61%
Vanzari din prestari servicii
2.787.453
1%
3.958.649
2%
3.514.731
1%
-11,21%
Venituri din vanzarea
marfurilor
16.873.305
7%
17.605.357
7%
43.132.592
13%
145,00%
Venituri din alte activitati
588.144
0%
488.210
0%
226.746
0%
-53,56%
Total
245.771.899
100%
256.049.673
100%
338.977.704
100%
32,39%
D.)SITUATIA FLUXURILOR DE TREZORERIE
2019
2020
2021
Numerar net generat din activitati operationale
(5.748.141)
19.968.923
(1.778.786)
Numerar net utilizat in activitati de investitii
12.619.819
4.101.582
(2.175.748)
Numerar net generat din activitati de finantare
(6.922.049)
(13.215.043)
846.795
Crestere neta a numerarului si a echivalentelor de numerar
(50.372)
10.855.462
(3.107.739)
Numerar si echivalente de numerar la inceputul anului
financiar
9.899.542
9.849.170
20.704.632
Efectul ratei de schimb asupra soldului de numerar in valute
0
0
0
Intrari de numerar din achizitia unor noi filiale
0
0
0
Numerar si echivalente de numerar la sfarsitul anului
financiar
9.849.170
20.704.632
17.596.893
15/18
RAPORTUL ADMINSTRATORILOR PRIVIND SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
31.12.2021
E.)INDICATORI ECONOMICO-FINANCIARI
Indicator
Formula
12 luni
2019
12 luni
2020
12 luni
2021
EBIT
Profit brut + Cheltuieli cu dobanzile
(243.135)
1.972.882
4.376.487
EBITDA
EBIT + Cheltuieli cu amortizarea -
Subventii pt. investitii
12.097.143
13.462.962
15.528.594
Cifra de afaceri
Vanzari nete + Venituri din chirii
248.707.440
257.465.323
341.864.785
EBITDA in total vanzari
EBITDA/Cifra de afaceri
4,86%
5,23%
4,54%
EBITDA in capitaluri
proprii
EBITDA/Capitaluri
8,67%
9,64%
11,18%
Rata profitului brut
Profit brut/Cifra de afaceri
-0,94%
0,07%
0,80%
Indicatorul lichiditatii
curente
Active curente/Datorii curente
0,97
1,04
1,03
Indicatorul lichiditatii
imediate(testul acid)
(Active curente-Stocuri)/Datorii
curente
0,53
0,62
0,61
Indicatorul gradului de
indatorare(1)
Datorii pe termen lung/Capitaluri
40%
33%
23%
Indicatorul gradului de
indatorare(2)
Total datorii/Total active
53%
50%
54%
Rata de acoperire a
dobanzii
EBIT/Cheltuieli cu dobanzile
(0,12)
1,10
2,64
Viteza de rotatie a
creantelor comerciale
Sold mediu creante comerciale/Cifra
de afaceri
46
49
47
Viteza de rotatie a
datoriilor comerciale
Sold mediu datorii comerciale/Cifra
de afaceri
50
48
47
Rata rentabilitatii
economice(ROA)
Rezultat net/Active totale
-0,8752%
-0,0300%
0,5934%
Rata rentabilitatii
financiare(ROE)
Rezultat net/Capitaluri
-1,8752%
-0,0601%
1,2890%
Rata rentabilitatii
comerciale(ROS)
Rezultat net/Cifra de afaceri
-1,0523%
-0,0326%
0,5238%
STRUCTURA ACTIONARIATULUI
La 31.12.2021 Structura actionariatului SC Romcarbon SA, conform Depozitarul Central SA era:
Actionar
Numar actiuni
% proprietate
LIVING PLASTIC INDUSTRY S.R.L.
86.774.508
32,85%
JOYFUL RIVER LIMITED
54.195.089
20,52%
TODERITA STEFAN ALEXANDRU
30.600.000
11,59%
Alti actionari persoane fizice
80.939.317
30,64%
Alti actionari persoane juridice
11.613.182
4,40%
Total
264.122.096
100,00%
16/18
RAPORTUL ADMINSTRATORILOR PRIVIND SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
31.12.2021
Evolutia pretului actiunilor Romcarbon SA in anul 2021.
*
* *
CONTROLUL INTERN
Controlul intern are drept scop asigurarea unei gestiuni riguroase si eficiente a activitatii Grupului prin adoptarea de
catre managementul societatilor din Grup de politici si proceduri aplicabile care sa permita asigurarea coerentei
obiectivelor, sa identifice factorii-cheie de reusita si sa comunice conducatorilor entitatii in timp real, informatiile
referitoare la performante si perspective.
Organizarea controlului intern urmareste respectarea tuturor reglementarilor, nu numai a celor financiar-contabile, ci si
a celor de mediu, sanatate si securitate ocupationala, situatii de urgenta, prevederile codului civil.
Structura organizatorica a Grupului defineste nivelurile ierarhice de responsabilitate si autoritate existente si permite
cunoasterea aspectelor manageriale si functionale ale organizatiei.
Consiliile de administratie sunt organe independente de managamentul organizatiei, iar membrii acestora sunt implicati
in activitatile de gestiune si le supravegheaza cu atentie. Consiliile de administratie ale societatilor membre ale Grupului
deleaga managerilor responsabilitati privind controlul intern si face evaluari sistematice si independente asupra
sistemului de control intern instaurat de catre management.
Auditul intern (financiar) are o functie de asistenta care trebuie sa asigure managementul ca procedurile interne ale
fiecarei societati sunt implementate si respectate de catre toate departamentele implicate.
Verificarea si evaluarea permanenta sau periodica conform Programului aprobat de conducerea fiecarei societati din
Grup a calitatii functionarii controlului intern se face pentru a determina daca mecanismele de control intern sunt
aplicate conform procedurilor si daca ele sunt modificate corespunzator atunci cand circumstantele o cer.
Sunt stabilite metodele prin care angajatii sunt evaluati, instruiti, promovati si recompensati, personalul reprezentand
o componenta esentiala a controlului intern. Organigrama, regulamantul de ordine interioara (ROI), fisele posturilor
sunt actualizate, in functie de modificarile aparute.
Managementul fiecarei societati din Grup intreprinde actiuni in scopul inlaturarii sau reducerii motivatiilor care ar putea
determina angajatii sa se implice in fapte necinstite, ilicite sau morale. Acestea se regasesc in Regulamentul de ordine
interioara, alte Regulamente emise, dar si in exemplele personale.
Managementul asigura ocuparea anumitor posturi specifice de catre personal competent care sa aiba cunostintele si
aptitudinile necesare pentru a indeplini sarcinile care definesc ficare functie.
GRUPUL se confrunta cu diverse riscuri, care provin din mediul extern sau din mediul intern si care trebuie gestionate
corespunzator de catre management. Identificarea si analiza riscurilor este un proces continuu si o componenta critica
a unui control intern eficace. Drept exemple, putem enumera: incapacitatea societatilor membre ale Grupului de a
atinge obiectivele fixate, calitatea personalului, importanta si complexitatea proceselor economice de baza,
introducerea unor noi tehnologii informationale, intrarea pe piata a unor noi concurenti etc.
18/11/2021; 0.304
16/03/2020; 0.102
0.099
0.149
0.199
0.249
0.299
0.349
30/12/2021
14/12/2021
24/11/2021
09/11/2021
25/10/2021
08/10/2021
23/09/2021
08/09/2021
24/08/2021
09/08/2021
21/07/2021
05/07/2021
17/06/2021
02/06/2021
14/05/2021
26/04/2021
09/04/2021
25/03/2021
10/03/2021
23/02/2021
05/02/2021
21/01/2021
06/01/2021
16/12/2020
27/11/2020
12/11/2020
28/10/2020
12/10/2020
24/09/2020
08/09/2020
24/08/2020
06/08/2020
21/07/2020
29/06/2020
11/06/2020
22/05/2020
06/05/2020
16/04/2020
01/04/2020
17/03/2020
02/03/2020
14/02/2020
30/01/2020
14/01/2020
Pret mediu zilnic Pret mediu lunar
17/18
RAPORTUL ADMINSTRATORILOR PRIVIND SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
31.12.2021
Managementul identifica si evalueaza aceste riscuri si formuleaza masuri specifice pentru reducerea riscului pana la un
nivel acceptabil.
Pentru o separare adecvata a responsabilitatilor (sarcinilor) in scopul prevenirii fraudelor si erorilor semnificative se
aplica:
separarea gestiunii activelor contabile pentru a evita riscul sustragerilor;
separarea autorizarii operatiunilor de gestiune a activelor asociate acestora ;
separarea sarcinilor legale de IT de sarcinile persoanelor din afara sistemului IT(sarcinile legate de conceperea
si controlul programelor informatice de evidenta contabila sunt separate de sarcinile ce privesc actualizarea
unor informatii)
In cadrul fiecarei societati membra a Grupului se disting trei functii a caror separare (neadmitere a cumularii lor)
reprezinta baza exercitarii unui control reciproc intre compartimente si executanti, si anume:
functia de realizare a obiectivelor organizatiei;
functia de conservare a activelor organizatiei;
functia contabila;
Pentru asigurarea unui control intern eficient nu se admite cumularea de catre aceeasi persoana a acestor functii. Daca
doua din aceste functii sunt cumulate de catre aceeasi persoana, sporeste riscul de eroare sau de frauda.
In majoritatea operatiunilor si tranzactiilor sunt antrenate cel putin doua functii din cele prezentate si, ca urmare,
erorile sau fraudele pot fi depistate mai usor, deoarece determina o necorelare intre situatiile intocmite, intre
compartimente sau executanti.
Controlul intern contabil si financiar este un element major al controlului intern in cadrul entitatii si se refera la
ansamblul proceselor de obtinere si comunicare a informatiei contabile si financiare pentru a contribui la realizarea unei
informatii fiabile si conforme exigentelor legale. Controlul intern contabil si financiar vizeaza asigurarea:
conformitatii informatiilor contabile si financiare publicate, cu regulile aplicabile acestora;
aplicarii instructiunilor elaborate de conducere in legatura cu aceste informatii;
protejarii activelor;
prevenirii si detectarii fraudelor si neregulilor contabile si financiare;
fiabilitatii informatiilor difuzate si utilizate la nivel intern in scop de control, in masura in care ele contribuie la
elaborarea de informatii contabile si financiare publicate;
fiabilitatii situatiilor financiare anuale publicate si a altor informatii comunicate pietei ;
Prin toate activitatile de control intern se urmareste o analiza permanenta si periodica a activitatiilor, astfel incat
managementul sa identifice cele mai bune solutii pe care sa-si bazeze deciziile pentru a creste nivelul de
performanta al entitatii si pentru a deveni cat mai competitivi pe piata.
OBIECTIVELE SI POLITICILE GRUPULUI PRIVIND GESTIONAREA RISCURILOR
Societatea mama a implementat managementul riscului in conformitate cu cerintele standardului SR EN ISO 31010-
Managementul riscurilor. Tehnici de evaluare prin care s-au identificat si analizat riscurile la nivelul tuturor
compartimentelor functionale din cadrul organizatiei. S-au elaborat Registrele riscurilor pentru fiecare compartiment
functional, Registrul riscurilor la nivelul organizatiei si Planul de actiuni de tratare a riscurilor.
Riscuri privind capitalul
Gestionarea riscurilor Grupului cuprinde si o revizuire periodica a structurii de capital. Grupul isi va putea echilibra
structura generala a capitalului prin emiterea de noi actiuni si prin rascumpararea de actiuni, plata de dividende.
Gestionarea riscurilor Grupului cuprinde si o revizuire periodica a structurii de capital. Grupul isi va echilibra structura
generala a capitalului prin emiterea de noi actiuni si prin rascumpararea de actiuni, plata de dividende.
Riscuri financiare
Functia de trezorerie a Grupului furnizeaza servicii necesare activitatii, coordoneaza accesul la piata financiara
nationala si internationala, monitorizeaza si gestioneaza riscurile financiare legate de operatiunile Grupului prin
rapoarte privind riscurile interne, care analizeaza expunerea prin gradul si marimea riscurilor.
Riscul de lichiditate
Riscul lichiditatii, denumit si risc de finantare reprezinta riscul ca o intreprindere sa aiba dificultati in acumularea de
fonduri pentru a-si indeplini angajamentele asociate instrumentelor financiare.
Responsabilitatea finala pentru gestionarea riscului de lichiditate apartine Consiliului de Aministratie, care a construit un
cadru corespunzator de gestionare a riscurilor de lichiditate cu privire la asigurarea fondurilor Grupului pe termen scurt,
18/18
RAPORTUL ADMINSTRATORILOR PRIVIND SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
31.12.2021
mediu si lung si la cerintele privind gestionarea lichiditatilor. Grupul gestioneaza riscurile de lichiditati prin mentinerea
unor rezerve adecvate, a unor facilitati bancare si a unor facilitati de imprumut de rezerva, prin monitorizarea continua
a fluxurilor de numerar reale si prin punerea in corespondenta a profilurilor de scadenta a activelor si datoriilor
financiare.
Riscul de credit
Riscul de credit se refera la riscul ca o terta parte sa nu isi respecte obligatiile contractuale, provocand astfel pierderi
financiare Grupului. Grupul a adoptat o politica de a face tranzactii doar cu parti de incredere si de a obtine suficiente
garantii, cand este cazul, ca mijloc de a reduce riscul de pierderi financiare din nerespectarea contractelor. Expunerea
Grupului si ratingurile de credit ale tertelor parti contractuale sunt monitorizate de catre conducere.
Riscul de piata
La data prezentului raport nu sunt identificate riscuri care sa afecteze semnificativ veniturile din activitatea de baza.
Incepand cu luna februarie 2022, tensiunile geopolitice globale au escaladat semnificativ in urma interventiilor militare
in Ucraina ale Federatiei Ruse. Ca urmare a acestor escaladari, incertitudinile economice de pe piata de energie si de
capital au crescut, preturile globale ale energiei fiind de asteptat sa fie foarte volatile in viitorul previzibil. La data
prezentului raport, conducerea nu poate estima in mod fiabil efectele asupra perspectivelor financiare ale Grupului si nu
poate exclude consecintele negative asupra afacerii, operatiunilor si situatiei financiare. Conducerea considera ca ia
toate masurile necesare pentru a sprijini sustenabilitatea si cresterea activitatii Grupului in circumstantele actuale si ca
rationamentele profesionale din aceste situatii financiare raman adecvate.
DECLARATIA NEFINANCIARA
La data prezentelor situatii financiare Grupul nu a intocmit declaratia nefinanciara.
Pentru anul 2021 Grupul va emite pana pe 30.06.2022 primul sau raport de sustenabilitate intocmit in conformitate cu
standardele GRI.
HUANG LIANG NENG, ZAINESCU VIORICA,
Presedinte C.A. Director Financiar,
si Director General
MANAILA CARMEN,
Director General Adjunct Administrativ
ROMCARBON SA | Thinking forward
Buzau, Str. Transilvaniei, nr.132
Cod postal 120012
Tel.0238.711.155
Fax.0238.710.697
www.romcarbon.com
investor.relations@romcarbon.com