iso4217:CZK315700LNPHNXCMNLQC732020-12-31315700LNPHNXCMNLQC732019-12-31315700LNPHNXCMNLQC732020-01-012020-12-31315700LNPHNXCMNLQC732019-01-012019-12-31iso4217:CZKxbrli:shares315700LNPHNXCMNLQC732018-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember315700LNPHNXCMNLQC732018-12-31pmi:EmisniAzioAOstatniPrispevkyAkcionaruMember315700LNPHNXCMNLQC732018-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember315700LNPHNXCMNLQC732018-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember315700LNPHNXCMNLQC732018-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember315700LNPHNXCMNLQC732018-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember315700LNPHNXCMNLQC732018-12-31315700LNPHNXCMNLQC732019-01-012019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember315700LNPHNXCMNLQC732019-01-012019-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember315700LNPHNXCMNLQC732019-01-012019-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember315700LNPHNXCMNLQC732019-01-012019-12-31pmi:EmisniAzioAOstatniPrispevkyAkcionaruMember315700LNPHNXCMNLQC732019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember315700LNPHNXCMNLQC732019-12-31pmi:EmisniAzioAOstatniPrispevkyAkcionaruMember315700LNPHNXCMNLQC732019-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember315700LNPHNXCMNLQC732019-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember315700LNPHNXCMNLQC732019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember315700LNPHNXCMNLQC732019-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember315700LNPHNXCMNLQC732020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember315700LNPHNXCMNLQC732020-01-012020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember315700LNPHNXCMNLQC732020-01-012020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember315700LNPHNXCMNLQC732020-01-012020-12-31pmi:EmisniAzioAOstatniPrispevkyAkcionaruMember315700LNPHNXCMNLQC732020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember315700LNPHNXCMNLQC732020-12-31pmi:EmisniAzioAOstatniPrispevkyAkcionaruMember315700LNPHNXCMNLQC732020-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember315700LNPHNXCMNLQC732020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember315700LNPHNXCMNLQC732020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember315700LNPHNXCMNLQC732020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember


1


O Nás


Jsme Philip Morris ČR a.s., dceřiná společnost Philip Morris International Inc. (PMI)

Stojíme v čele proměny nikotinového průmyslu. Dospělým kuřákům, kteří by jinak pokračovali v kouření nebo užívali nikotin, přinášíme inovativní bezdýmná řešení, která snižují nebo mají potenciál snížit riziko ve srovnání s kouřením tabáku. V České republice a na Slovensku distribuujeme bezdýmné výrobky HEETS, zařízení IQOS nahřívající tabák, elektronickou cigaretu IQOS VEEV, související příslušenství a rovněž poskytujeme dospělým uživatelům nikotinu řadu služeb. Zároveň jsme největším výrobcem a distributorem tabákových výrobků určených ke kouření.

V České republice působíme od roku 1992 a na Slovensku od roku 1993. V obou zemích zaměstnáváme více než 1 200 lidí a na základě výborných pracovních podmínek a příležitostí k osobnímu rozvoji, jsme  již sedmý rok za sebou držitelem ocenění Top Employer za vynikající péči o zaměstnance. Díky zavedení a aktivní podpoře politiky rovných platů pro muže a ženy, jsme byli navíc jako první firma na obou trzích oceněni certifikátem EQUAL-SALARY Certification.

Philip Morris ČR a.s. je obchodována na Burze cenných papírů Praha (Prague Stock Exchange) a vlastní 99% podíl ve společnosti Philip Morris Slovakia s.r.o., registrované ve Slovenské republice.

V uplynulých 29 letech společnost Philip Morris ČR a.s. podpořila již širokou škálu komunitních a charitativních projektů, včetně podpory sociálních programů zaměřených na zlepšení životních podmínek v místních komunitách.

Další informace najdete na www.philipmorris.cz.
























Tato verze výroční zprávy Philip Morris ČR a.s. vyhotovená ve formátu PDF představuje neoficiální verzi výroční zprávy. Oficiální výroční zpráva vyhotovená v jednotném elektronickém formátu pro podávání zpráv („ESEF“), kterým je formát XHTML, je dostupná zde:https://www.pmi.com/markets/czech-republic/cs/investor-relations/shareholder-information

V případě jakýchkoliv obsahových rozdílů má oficiální verze výroční zprávy ve formátu XHTML přednost před neoficiální verzí výroční zprávy ve formátu PDF.

2
















3


Konsolidované údaje

Konsolidované údaje

(v milionech Kč)


Období končící 31.prosince

2020

2019

Změna v %

Tržby bez spotřební daně a DPH

17,883

17,092

4.6

Provozní zisk

4,453

5,010

(11.1)

Zisk před zdaněním

4,460

5,065

(11.9)

Čistý zisk

3,527

4,021

(12.3)

Zisk na akcii (Kč)

1,285

1,464



Odbyt podle segmentu

(v miliardách ekvivalentních jednotek)1


Období končící 31.prosince

2020

2019

Změna v %

Česká republika

8.2

8.9

(7.7)

Slovensko

4.3

4.4

(0.8)

Celkem

12.5

13.3

(5.4)



1 Odbyt včetně ostatních tabákových produktů, jako jsou cigarillos, tabák pro ruční výrobu cigaret (0,73 g je ekvivalentem jedné cigarety) a více-objemový tabák pro ruční výrobu cigaret (0,60 g je ekvivalentem jedné cigarety), jakož i tabákové náplně HEETS v České republice a na Slovensku.

4


ÚVODNÍ SLOVO


Vážené akcionářky, vážení akcionáři,

dostává se Vám do rukou výroční zpráva bilancující naše podnikání v roce 2020, který byl pro nás všechny plný nových a nepředvídaných událostí. Rok, který nám připomněl hodnoty, jež jsme předtím vnímali do značné míry jako dané a samozřejmé, ať už jde o zdraví, možnost se setkávat, či cestovat. Rok, který nás naučil organizovat si práci z domova, komunikovat a pracovat prostřednictvím digitálních technologií a nacházet novou rovnováhu mezi rolemi, které zastáváme  v profesním i osobním životě. Vládní opatření přijatá v souvislosti s pandemií COVID-19 nám bohužel neumožnila uspořádat obvyklým způsobem ani valnou hromadu. Děkuji Vám ještě jednou za pochopení, vstřícnost a za spolupráci, s jakou jste se k její korespondenční formě postavili.


Už v prvních dnech této mimořádné situace v březnu loňského roku jsme si s kolegy v managementu stanovili jako nejvyšší prioritu zajistit zdraví a bezpečí našich zaměstnanců a jejich rodin, zákazníků a obchodních partnerů. Převážně z domova tak již rok pracují všichni naši kolegové z pražské centrály, stejně jako ti z továrny v Kutné Hoře, u nichž to povaha práce umožňuje. Ve výrobě i na našich vlastních prodejních místech platí přísná hygienická opatření, která mnohdy přesahují rámec povinných vládních nařízení. Současnou situaci zvládáme také díky mimořádnému pochopení, ohleduplnosti a disciplíně všech našich kolegyň a kolegů, kterým za posledních 12 měsíců vděčíme za mnohé.


Při zmínce o naší továrně v Kutné Hoře musím zároveň zdůraznit, že má za sebou výjimečně úspěšný rok. Jsem velice ráda, že jsme mezi jejími zaměstnanci nezaznamenali ani jeden pracovní úraz, který by vyžadoval pracovní neschopnost. Těší mě také rekordní výsledky, kterých se našim výrobním týmům podařilo dosáhnout v oblasti kvality i výrobních objemů, a podstatné zvýšení efektivity, navíc bez jediného neplánovaného přerušení výroby. Všem kolegům v Kutné Hoře za to patří můj obdiv, gratulace a poděkování.

5



Velmi si cením také toho, jak platným partnerem se nám v této náročné době podařilo být komunitám, v nichž naši zaměstnanci žijí nebo v nichž podnikáme. Na dalších stránkách se dočtete o mimořádné podpoře, kterou jsme jako firma, často i z osobní iniciativy mnoha našich zaměstnanců, pomáhali usnadnit situaci těm nejpotřebnějším. Jsem vděčná a hrdá na míru, s jakou se naše kolegyně  a kolegové do této pomoci aktivně zapojili, stejně jako na to, že se nám dostalo ocenění „Hrdina boje proti koronaviru“.


Jsem ráda, že se s Vámi i přes mimořádné okolnosti mohu podělit o solidní výsledky roku 2020.

Kromě našich úspěchů na lokální úrovni bych chtěla vyzdvihnout i jeden na mezinárodním poli.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) udělil počátkem července našemu nejpokročilejšímu bezdýmnému výrobku IQOS status produktu s modifikovaným rizikem (MRTP). Stalo se tak na základě předložených vědeckých důkazů, které potvrzují snížené vystavení lidského organismu vlivu škodlivých látek. 


Jedná se teprve o druhý výrobek, a první ve své kategorii, který může takovéto označení používat. Ačkoli se toto rozhodnutí týká výhradně podnikání Philip Morris ve Spojených státech, je pro celou naši společnost historickým milníkem a potvrzením, že naše rozhodnutí vydat se cestou investic do inovací a vědeckého výzkumu, na jejímž konci může být svět bez cigaretového kouře, bylo správné. Rozhodnutí FDA reflektuje shodu nezávislé mezinárodní vědecké obce na tom, že IQOS je lepší volbou než pokračování v kouření cigaret. Kromě FDA, jehož rozhodnutím přikládá odborná veřejnost na celém světě značnou váhu, roste také uznání zahřívaného tabákového výrobku IQOS v Evropě ze strany odborných institucí, mezi něž patří National Institute for Public Health and the Environment (RIVM), German Federal Institute for Risk Assessment (BfR), Public Health England (PHE), Committees on Toxicity, Carcinogenicity and Mutagenicity (COT) a další. Protože se jedná o důležité téma, věnovali jsme našemu vědeckému výzkumu a jeho závěrům celou jednu kapitolu této výroční zprávy.


Rostoucí portfolio bezdýmných výrobků s pozitivním dopadem na snižování škod spojených  s užíváním nikotinu nám také umožňuje věnovat novou energii oblasti udržitelného podnikání. Vůbec poprvé jsme v loňském roce publikovali Integrovanou zprávu Philip Morris International  o udržitelnosti a zároveň také lokalizovanou zprávu s podrobnostmi o našem udržitelném podnikání v České republice. Ohleduplnost k přírodním zdrojům, k lidským právům, důraz na diverzitu a inkluzi jako součást naší firemní kultury, to jsou jen některé z oblastí, jež tato zpráva obsahuje. Naší ambicí je být skutečným lídrem v udržitelném podnikání a ukazovat cestu i svým obchodním partnerům  a dalším firmám v lokálním i mezinárodním měřítku.


Všechny výše uvedené úspěchy minulého roku jsou důležité a jsem za ně velmi vděčná. Osobně si ale vůbec nejvíce vážím faktu, že se nám opět podařilo zvýšit počet těch, kteří díky výrobkům  z našeho bezdýmného portfolia odložili klasické cigarety. Podíl dospělých uživatelů IQOS v loňském roce dosáhl počtu 417,000 v ČR a 212,000 na Slovensku – počet uživatelů, kteří zcela opustili cigarety 430,000. Považuji to za skvělý výsledek a potvrzení, že naše vize světa bez cigaretového kouře je dosažitelná.


Jsme si vědomi toho, že musíme své výrobky neustále inovovat a naplňovat tak zvyšující se očekávání našich zákazníků. Protože chceme i dalším současným dospělým kuřákům usnadnit cestu do světa vědecky podložených bezdýmných

6


alternativ, uvedli jsme loni v evropské premiéře na český trh náš první e-liquid produkt, a sice elektronickou cigaretu IQOS VEEV.


Celé odvětví nikotinového průmyslu stojí před historickými výzvami a příležitostmi. Na jedné straně je to vyšší poptávka dospělých kuřáků po méně škodlivých alternativách klasických cigaret a rostoucí shoda odborníků na tom, že bezdýmné výrobky jsou slibnou cestou, jak snižovat celospolečenské škody spojené s užíváním nikotinu. Na straně druhé jsou tu další možnosti, které nám dává kombinace vědeckých poznatků a vývoje nových technologií.


IQOS je celosvětově doposud nejvyspělejší zařízení ze všech dostupných bezdýmných alternativ  a jeho přínosy pro snížení škodlivosti na zdraví jsou podloženy vědeckými důkazy, jejichž rozsah  a hloubka jsou v celém segmentu bezprecedentní. To nám umožňuje definovat budoucí vývoj celého našeho odvětví. Jsem velmi ráda, že mohu být se svým týmem při tom.


Vám, našim akcionářkám a akcionářům, chci poděkovat za tuto možnost, za Vaši důvěru a podporu, jež nám dodávají odhodlání a sílu v cestě transformace energicky pokračovat. V neposlední řadě pak chci Vám i Vašim blízkým popřát pevné zdraví a trpělivost při zvládání důsledků pandemie, jimž všichni společně čelíme. Věřím, že i z této krize vyjdeme posíleni.

Andrea Gontkovičová    

předsedkyně představenstva    

Philip Morris ČR a.s.


















7


Věda a výzkum

Vize světa bez kouře

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že v roce 2025 bude celosvětově více než miliarda kuřáků2, což je přibližně stejný počet jako v současnosti. Jelikož je zřejmé, že toto číslo dlouhodobě neklesá, je potřeba nabízet řešení, která na tento nepříznivý trend dokážou efektivně reagovat  a celkově podpořit zlepšení kvality veřejného zdraví. Společnost PMI se z tohoto důvodu dlouhodobě soustřeďuje na vývoj méně škodlivých alternativ ke klasickým cigaretám.

Veřejně deklarovaným cílem společnosti PMI je přesvědčit všechny stávající dospělé kuřáky, kteří by i nadále kouřili, aby co nejdříve přešli na bezdýmné výrobky. Naší ambicí je, aby se tak do roku 2025 stalo u nejméně 40 milionů kuřáků celosvětově.


Snižování škodlivosti kouření

Snižování dopadů kouření vychází z mezinárodně uznávaného přístupu „harm reduction“, který spočívá v minimalizaci škod a rizik spojených s kouřením a má oporu v adiktologii. Je prokázáno, že primární příčinou nemocí spojených s kouřením není nikotin, nýbrž inhalace škodlivých a potencionálně škodlivých látek (HPHC)3 vzniklých v důsledku spalování. Koncept snížení rizika je proto postaven na jeho eliminaci.


Rozsáhlý vědecký výzkum

Skupina Philip Morris International Inc. investovala od roku 2008 více než 7 miliard USD do vývoje, vědy a budování výrobní kapacity pro portfolio produktů nahrazujících proces spalování zahříváním tabáku či kapaliny. Celosvětově zaměstnává více než 940 špičkových vědců, inženýrů a expertů, kteří́ se podílejí na výzkumu včetně laboratorních a klinických studií.

Základem vývoje a hodnocení výrobků bez kouře je robustní a transparentní věda. Rozsáhlý výzkumný a hodnotící program společnosti PMI je inspirován všeobecně uznávanými postupy ve farmaceutickém průmyslu a je v souladu s pokyny pro tabákové produkty s modifikovaným rizikem (MRTP) amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (US Food and Drug Administration, zkráceně FDA).


Naše klinické hodnocení ukazuje potenciál výrobků bez kouře snižovat expozici škodlivým látkám  a také snižovat riziko vzniku onemocnění souvisejících s kouřením. Hodnoticí program pak zahrnuje studie týkající se vnímání a chování spotřebitelů po uvedení výrobků na trh, tedy zda správně porozuměli produktové komunikaci a jakým způsobem budou výrobky v reálném životě používat.





2 Bilano V, Gilmour S, Moffiet T, d’Espaignet ET, Stevens GA, Commar A, Tuyl F, Hudson I, Shibuya K. (2015) Global trends and projections for tobacco use, 1990–2025: an analysis of smoking indicators from the WHO Comprehensive Information Systems for Tobacco Control (Globální trendy  a předpovědi pro použití tabáku, 1990–2025: analýza indikátorů kouření od Světové zdravotnické organizace – Souhrnný informační systém pro kontrolu tabáku). Lancet 385:966-76.

3 Z anglického Harmful and Potentially Harmful Constituents.

8


Spalování

Chemický proces hoření tabáku vytváří vysoké množství škodlivých chemických látek. Po zapálení cigarety dochází ke spalování (hoření) tabáku, při němž vzniká kouř obsahující́ tisíce chemických látek. Spalování  je samoudržující se proces, který pokračuje tak dlouho, dokud je k dispozici dostatek tabáku (palivo) a kyslíku.

Při hoření může teplota ve špičce cigarety stoupnout nad 800 °C. Takto vysoké teploty způsobují tvorbu více než 6 000 různých chemických látek4, 5, z nichž mnohé jsou škodlivé nebo potencionálně škodlivé.

Tyto škodlivé a potenciálně škodlivé látky vycházejí ze seznamů vypracovaných mezinárodními organizacemi a veřejnými institucemi působícími v oblasti veřejného zdraví, jako jsou například americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), kanadská instituce Health Canada či Světová zdravotnická organizace. Tyto látky jsou označovány jako pravděpodobné příčiny nemocí́ souvisejících s kouřením, jako je rakovina plic, kardiovaskulární onemocnění či chronickaá obstrukční plicní nemoc.


Zahřívání

V našich bezdýmných výrobcích obsahujících tabák velice přesně kontrolujeme teplotu zahříívání. Zajistíme tak, že tabák nedosáhne teploty, při níž by začal hořet. Tím, že zamezíme spalování, redukujeme nebo eliminujeme tvorbu škodlivých či potenciálně škodlivých látek. Stále je však nutné tabák zahřívat, aby uvolnil své aroma a nikotin. Odstranění procesu spalování a následné významé snížení množství škodlivých a potenciálně škodlivých látek je základím kamenem vývoje výrobků bez kouře. Naším cílem však je nejen omezit či odstranit škodlivé a potenciálně škodlivé látky, ale také nabídnout chuťový rituál a obsah nikotinu srovnatelný s cigaretami, abychom umožnili dospělým kuřá́kům, kteří by jinak nadále kouřili, cigarety zcela nahradit bezdýmnými výrobky.

Nikotin

4 How Tobacco Smoke Causes Disease: The Biology and Behavioral Basis for Smoking-Attributable Disease: A Report of the Surgeon General. https://www.pmiscience.com/cs/ our-products/combustion#be439e85-2f88-696a-9e88-ff000043f5e9.

5 The Chemical Components of Tobacco and Tobacco Smoke, Second Edition. https://www.pmiscience.com/cs/our-products/combustion#d07d9f85-2f88-696a-9e88- ff000043f5e9.

9


Přestože jsou nikotinové výrobky návykové, a tudíž nejsou bez rizika, panuje dlouhodobě odborná shoda, že nikotin není hlavní příčinou onemocnění souvisejících s kouřením.6 Většina škodlivých účinků kouření je způsobena chemickými látkami vznikajícími během hoření tabáku.

Výrobky obsahující tabák a/nebo nikotin nejsou bez rizika. Mladiství, těhotné či kojící ženy a osoby se zdravotními obtížemi, jako jsou srdeční choroby, vysoký krevní tlak či cukrovka, by neměli užívat výrobky obsahující tabák nebo nikotin. Zejména je důležité, aby výrobky obsahující tabák nebo nikotin nebyly dostupné mladistvým.




6 How Tobacco Smoke Causes Disease: The Biology and Behavioral Basis for Smoking-Attributable Disease: A Report of the Surgeon General. https://www.pmiscience.com/cs/smoke-free/nicotine#be439e85-2f88-696a-9e88-ff000043f5e9.

10


Zahřívaný tabákový výrobek IQOS

Nejpokročilejším z výrobků PMI se sníženým rizikem je elektronické zařízení na nahřívání tabáku IQOS, kde se tabák obsažený v náplni po vložení do zařízení nahřívá na teplotu okolo 300–320 °C  a nedochází k procesu spalování, jako je tomu v případě cigaret (proces hoření při 600 °C a až 800 °C při potáhnutí), což ve srovnáná s cigaretovým kouřem vede k významnému snížení množství vznikajících a vdechovaných škodlivých chemických látek. Tabák je totiž zahříván na teplotu, při níž uvolńuje mírně aromatický aerosol obsahující nikotin, a nevzniká tak kouř jako v pří́padě cigaret. IQOS je proto lepší volbou než cigarety pro ty dospělé kuřáky, kteří́ by jinak pokračovali v kouření́. Úplnýpřechod na IQOS představuje menší́ riziko pro zdraví́ dospělého kuřáka než pokračování  v kouření́. IQOS produkuje v průměru o 95 % méně škodlivých chemických látek ve srovnání  s cigaretami.7

Výsledky vědeckého výzkumu

V rámci vědeckého hodnoticího programu jsme realizovali řadu klinických studií́ pro Platformu 1 (výrobek IQOS). Hlavní z nich je v současné době tzv. Exposure Response Study (ERS)8, která trvala 12 měsíců a srovnávala odpověď na expozici u lidského organismu dospělého jedince po přechodu z cigaret na výrobek IQOS. Výsledky za prvních 6 měsíců klinického testování prokazují, že účastníci – dospělí uživatelé výrobku IQOS – byli vystaveni výrazně měnšímu množství škodlivin než dospělí kuřáci, následkem čehož u nich došlo k příznivé úpravě všech 8 hlavních klinických ukazatelů rizika nemocí spojených s kouřením, a to stejným směrem jako u těch kuřáků, kteří se kouření vzdali. Tyto klinické ukazatele se mimo jiné týkají metabolismu lipidů, akutního účinku na kardiovaskulární systém, zánětu, dysfunkce endotelu, oxidačního stresu a poškození dýchacích cest. Většina, konkrétně 5 z 8 těchto ukazatelů, ukázala statisticky významný rozdíl mezi uživateli IQOS  a těmi, kdo pokračovali v kouření cigaret. Společnost PMI již obdržela i výsledky druhé poloviny této ERS studie, které analyzuje a připraví  k nim zprávu.

Více informací o IQOS a vědeckém výzkumu PMI naleznete na adresách www.pmi.com  a www.pmiscience.com. 

7 Průměrné snížení hladiny široké škály škodlivých chemických látek (kromě nikotinu) ve srovnání s kouřem z referenční cigarety (3R4F). To nutně nepředstavuje snížení rizika o 95 %.

8 ZRHR – ERS – 09: https://www.pmiscience.com/discover/news/pmi-s-latest-clinical-results-findings-add-to-extensive-evidence-package-on-risk-reduction.

11


Rozhodnutí amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o udělení statusu tabákového výrobku s modifikovaným rizikem



Dne 7. července 2020 vydal americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) rozhodnutí o udělení statusu tabákového výrobku s modifikovaným rizikem (Modified Risk Tobacco Product – MRTP) s informací o „sníženém vystavení lidského organismu vlivu škodlivých látek“ („reduced exposure order“) pro výrobek IQOS a tři HeatSticks varianty9 (IQOS systém zahřívaného tabáku). Udělení statusu MRTP se zakládá na vyhodnocení široké škály obsáhlých vědeckých důkazů poskytnutých společností PMI úřadu FDA v prosinci 2016.10 Rozhodnutí se týká výhradně podnikání ve Spojených státech. Jedná se teprve o druhý tabákový výrobek, a první v kategorii zahřívaných tabákových výrobků, který může takovéto označení používat.


Úřad FDA vydání povolení pro označení tabákový výrobek s modifikovaným rizikem zdůvodnil tím, že je to vhodné k podpoře veřejného zdraví a očekává se, že výrobek může prospět zdraví populace jako celku. Podle FDA údaje poskytnuté společností ukazují, že marketing těchto specifických výrobků, doplněný o autorizované informace, může pomoci závislým dospělým kuřákům s přechodem od cigaret, které se spalují, a omezit jejich vystavení škodlivým látkám, ovšem pouze v případě úplného přechodu. 

Rozhodnutí FDA shledává, že společnost PMI demonstrovala, že systém IQOS tabák zahřívá a nespaluje a tím významně snižuje produkci škodlivých a potenciálně škodlivých látek ve srovnání s cigaretovým kouřem. FDA dále potvrzuje, že vědecké studie společnosti PMI ukázaly, že úplný přechod od klasických cigaret na výrobek IQOS významně snižuje míru vystavení lidského organismu vlivům škodlivých a potenciálně škodlivých látek. Úplnost předložených vědeckých důkazů tak podle FDA naznačuje, že je velmi pravděpodobné, že v pozdějších studiích bude stanoveno měřitelné a podstatné snížení morbidity a mortality mezi jednotlivými uživateli tabáku.


Více informací:

https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-authorizes-marketing-iqos-tobacco-heating-system-reduced-exposure-information
















9 Marlboro HeatSticks, Marlboro Smooth Menthol HeatSticks and Marlboro Fresh Menthol HeatSticks.

10 https://www.fda.gov/tobacco-products/advertising-and-promotion/modified-risk-orders

12



Naše produkty


Minulý rok se z pohledu produktového portfolia nesl ve znamení dalšího rozšiřování nabídky produktů se sníženým rizikem a významných inovací. Jednou z nejdůležitějších událostí byl náš vstup do kategorie elektronických cigaret, a to se zařízením IQOS VEEV, které díky použitým materiálům a nejnovější technologii představuje špičku v segmentu vapingu. Pro naše nynější i budoucí dospělé uživatele zařízení IQOS jsme nadále rozšiřovali nabídku tabákových náplní HEETS a přinesli jsme také limitované edice nejmodernější řady zařízení IQOS 3DUO. V září jsme představili IQOS CLUB,  který dále rozvíjí služby našim dospělým zákazníkům.


I naše cigaretové portfolio zaznamenalo v minulém roce několik změn, a to především kvůli zákazu mentolových cigaret s účinností od 20. května 2020 dle EU Směrnice o tabákových výrobcích (TPD).




































13



IQOS 3 DUO


Naše nejmodernější zařízení pro nahřívání tabáku si získávalo přízeň dospělých uživatelů i v uplynulém roce. Kromě zajímavého designu nejmenšího nahřívače v kategorii nahřívaného tabáku a nejmodernějších použitých technologií, patří k jeho největším benefitům možnost užít dvě tabákové náplně za sebou bez čekání a dosud nejrychlejší nabíjení nahřívače.


Na oblíbenosti IQOS 3 DUO se výrazně podílely limitované edice LUCID TEAL a FROSTED RED, které jsme v roce 2020 úspěšně představili na českém a slovenském trhu.

IQOS 3 DUO LUCID TEAL byl uveden na trh v červnu. I tato barevná variace se setkala s velkým úspěchem u dospělých uživatelů IQOS. V prosinci jsme představili další limitovanou edici IQOS 3 DUO FROSTED RED. Jednalo se o speciální vánoční edici určenou exkluzivně pro členy IQOS CLUB. 


Velmi pozitivní zpětná vazba od dospělých uživatelů nás ujistila, že o nové produkty z rodiny IQOS je velký zájem. Proto je našim cílem i nadále stávající výrobky nejen inovovat, ale také rozšiřovat produktové portfolio a přinášet limitované edice, které odpovídají stávajícím trendům.




14




Tabákové náplně HEETS


Řadu novinek a inovací jsme pro dospělé uživatele IQOS připravili i v rámci portfolia tabákových náplní HEETS, které se v roce 2020 rozrostlo o tři nové varianty na českém a slovenském trhu. V únoru minulého roku jsme uvedli na trh tabákové náplně HEETS Willow Selection, variantu se svěží příchutí s tóny citrusů. V květnu jsme pak na český a slovenský trh přinesli největší inovaci minulého roku v portfoliu tabákových náplní, a to HEETS Sienna Caps. Jedná se o první variantu HEETS s mentolovou kapslí. Poslední představenou novinkou byla varianta HEETS Russet Selection, která má nejintenzivnější tabákovou chuť v rámci portfolia HEETS.


Na základě zpětné vazby našich dospělých uživatelů jsme v roce 2020 také vylepšili strukturu tabákových náplní HEETS.















15



IQOS VEEV


Ve snaze rozšířit nabídku bezdýmných alternativ jsme v prosinci na český trh uvedli jako první v Evropské unii elektronickou cigaretu IQOS VEEV, která funguje na principu odpařování e-liquidu11 obsahujícího nikotin pomocí inteligentní technologie nahřívání MESH. Zařízení navržené ve Švýcarsku je výsledkem mnohaletého vědeckého výzkumu a vývoje a produkuje v průměru o více než 95 procent méně škodlivých chemických látek ve srovnání s cigaretami.*  Digitální ovladače v zařízení zajišťují, že při používání výrobku nedochází k přehřátí nebo spálení e-liquidu a v momentě, kdy jeho hladina klesne příliš nízko, se zařízení automaticky vypne. Obsah náplní určených pro IQOS VEEV nelze upravovat. 

*Zdroj: Snížení hladiny široké škály škodlivých chemických látek (kromě nikotinu) ve srovnání s kouřem z referenční cigarety (3R4F). To nutně neznamená snížení rizika o 95 %. IQOS VEEV  není bez rizika.





11 Zdroj: Snížení hladiny široké škály škodlivých chemických látek (kromě nikotinu) ve srovnání s kouřem z referenční cigarety (3R4F). To nutně neznamená snížení rizika o 95 %. IQOS VEEV  není bez rizika.

16



VEEV Náplně



Portfolio náplní určených pro IQOS VEEV se skládá ze čtyř variant.  Jedná se o dvě varianty s tabákovou příchutí VEEV Classic Blond a VEEV Classic Auburn a dvě varianty s mentolovou příchutí VEEV Classic Mint a VEEV Green Mix.



Cigarety


Cigaretové portfolio výrazně ovlivnil zákaz prodeje mentolových cigaret v rámci Evropské unie. Tento zákaz se dotkl pěti mentolových variant z portfolia značek Marlboro, L&M a Philip Morris v České republice a stejného počtu variant na Slovensku.









17


ZPRÁVA PŘEDSTAVENSTVA O PODNIKATELSKÉ ČINNOSTI

ZA OBDOBÍ KONČÍCÍ DNEM 31. PROSINCE, 2020


Philip Morris ČR a.s., pobočka společnosti Philip Morris International Inc. (dále jen „PMI“), je největším výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v České republice a poskytuje dospělým kuřákům oblíbené mezinárodní i domácí značky cigaret, jako jsou Marlboro, L&M, Philip Morris, Chesterfield, Petra Klasik a Sparta. Je také distributorem moderních bezdýmných tabákových výrobků společnosti PMI, HEETS*, zařízení IQOS coby systému nahřívání tabáku, a IQOS VEEV coby elektronických cigaret v České republice.


Společnost Philip Morris ČR a.s. vlastní 99% obchodní podíl v dceřiné společnosti Philip Morris Slovakia s.r.o., registrované na Slovensku, která je největším distributorem cigaret a moderních bezdýmných tabákových výrobků HEETS a zařízení IQOS na Slovensku.


Tato zpráva vychází zejména z konsolidované účetní závěrky společností Philip Morris ČR a.s. a Philip Morris Slovakia s.r.o., která byla sestavena v souladu s Mezinárodními standardy účetního výkaznictví ve znění přijatém Evropskou unií.


Konsolidované finanční výsledky


S potěšením oznamujeme naše výsledky za rok 2020. Navzdory vypuknutí nemoci COVID-19 a opatřením, která vlády po celou dobu pandemie přijímaly s cílem zabránit šíření viru, zůstaly naše obchodní výsledky stabilní:


Růst prodejů zařízení HEETS a IQOS pokračoval díky rostoucí základně dospělých uživatelů IQOS12. Celkový počet dospělých uživatelů IQOS13 vzrostl v obou zemích o 177 000 (oproti r. 2019) a dosáhl tak 629 000, z nichž 430 000 dospělých uživatelů přestalo kouřit a přešlo na IQOS14.


Konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH se zvýšily o 4,6 % (v porovnání s předchozím rokem) na 17,9 miliardy Kč, zejména díky vyšším prodejům HEETS a zařízení IQOS ve výši 1,5 miliardy Kč a příznivého vývoje cen portfolia tabákových výrobků určených ke kouření15 ve výši 0,4 mld. Kč, který byl částečně kompenzován snížením prodejů portfolia tabákových výrobků určených ke kouření ve výši 1,2 miliardy Kč. Při vyloučení vlivu měnového kurzu se konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH zvýšily o 3,8 %.


Zisk z provozní činnosti ve výši 4,5 miliardy Kč poklesl o 11,1 % (v porovnání s předchozím rokem), a to zejména v důsledku nižšího objemu portfolia tabákových výrobků určených ke kouření. Při vyloučení vlivu měnového kurzu se provozní zisk snížil o 11,2 %.


Čistý zisk 3,5 miliardy Kč se snížil o 12,3 % (v porovnání s předchozím rokem), a to z důvodů uvedených výše.


12 Zdroje: Panelová diskuse o dospělých uživatelích IQOS, interní odhady Philip Morris ČR a.s. a Philip Morris Slovakia s.r.o.

13 Odhadovaný počet dospělých uživatelů IQOS, kteří použili HEETS k pokrytí alespoň 5 % jejich denní spotřeby tabáku za posledních sedm dní

14 Odhadovaný počet dospělých uživatelů IQOS, jejichž denní individuální spotřeba zahřívaných tabákových jednotek představuje 100 % jejich denní spotřeby tabáku za posledních sedm dní, z nichž nejméně 70 % tvoří HEETS

15 Portfolio tabákových výrobků určených ke kouření zahrnuje cigarety, cigarillos, tabák pro ruční výrobu cigaret a více-objemový tabák pro ruční výrobu cigaret

18


Podnikání v České republice


Tržby v tuzemsku bez spotřební daně a DPH se zvýšily o 3,0 % na 10,4 miliardy Kč, a to jak v důsledku vyšších prodejů tabákových náplní HEETS a zařízení a IQOS ve výši 1,6 miliardy Kč, tak také v důsledku příznivého vývoje cen našeho portfolia tabákových výrobků určených ke kouření ve výši 0,3 miliardy Kč. Tyto pozitivní dopady byly částečně kompenzovány snížením prodejů portfolia tabákových výrobků určených ke kouření ve výši 1,0 miliardy Kč, a to především v důsledku nižšího objemu přeshraničních prodejů a pokračujícího přechodu dospělých kuřáků na bezdýmné výrobky.


Celkový počet dospělých uživatelů IQOS16  vzrostl o 95,000 (proti roku 2019) a dosáhl tak 417,000, z nichž 284,000 dospělých uživatelů přestalo kouřit a přešlo na IQOS 17


Celkový kombinovaný trh cigaret a zahřívaných tabákových výrobků se snížil o odhadovaných 10,9 % (v porovnání s předchozím rokem) na 18,7 miliardy kusů, zejména v důsledku nižšího objemu prodejů v příhraničních oblastech. Celkový trh cigaret poklesl o odhadovaných 14 % na 17,0 miliard kusů, a to především v důsledku nižšího objemu prodejů v příhraničních oblastech, změn obchodního inventáře a pokračujícího přechodu dospělých kuřáků na bezdýmné alternativy.


Odhadovaný kombinovaný tržní podíl společnosti Philip Morris ČR a.s. se zvýšil o 1,6 procentního bodu (v porovnání s předchozím rokem) na 42,9 %. Zvýšení bylo způsobeno nárůstem tržního podílu HEETS, který se zvýšil o 3,3 procentního bodu na 9,2 %, zatímco podíl cigaret poklesl o 1,7 procentního bodu na 33,7 %.


Objem odbytu portfolia tabákových výrobků určených ke kouření společnosti Philip Morris ČR a.s. se snížil o 1,2 miliardy kusů (v porovnání s předchozím rokem) na 6,5 miliardy kusů, zatímco objem odbytu HEETS vzrostl o 0,5 miliardy kusů a ve stejném období dosáhl 1,7 miliardy kusů.


Elektronická cigareta IQOS VEEV se vzhledem k uvedení na trh v prosinci roku 2020 na našich celoročních výsledcích prozatím projevila jen nepodstatně. Přesto se od počátku setkala s pozitivním přijetím našich dospělých uživatelů. 


16 Odhadovaný počet dospělých uživatelů IQOS, kteří použili HEETS k pokrytí alespoň 5 % jejich denní spotřeby tabáku za posledních sedm dní

17  Odhadovaný počet dospělých uživatelů IQOS, jejichž denní individuální spotřeba zahřívaných tabákových jednotek představuje 100 % jejich denní spotřeby tabáku za posledních sedm dní, z nichž nejméně 70 % tvoří HEETS

19


Podnikání na Slovensku


Tržby společnosti Philip Morris Slovakia s.r.o. bez spotřební daně a DPH se zvýšily o 8 % (v porovnání s předchozím rokem) na 190 milionů EUR, a to jak v důsledku vyšších prodejů tabákových náplní HEETS a zařízení IQOS ve výši 22 milionů EUR, tak také v důsledku příznivého vývoje cen portfolia tabákových výrobků určených ke kouření ve výši 3 milionů EUR, který byl částečně kompenzován snížením prodejů portfolia tabákových výrobků určených ke kouření ve výši 8 milionů EUR.


Celkový počet dospělých uživatelů IQOS18 vzrostl o 82,000 (proti roku 2019) a dosáhl tak 212,000, z nichž 146,000 dospělých uživatelů přestalo kouřit a přešlo na IQOS 19 


Celkový kombinovaný trh cigaret a zahřívaných tabákových výrobků se snížil o odhadovaných 0,7 % (v porovnání s předchozím rokem) na 7,6 miliardy kusů. Celkový trh cigaret poklesl o odhadovaných 3,5 % na 6,9 miliardy kusů, a to zejména z důvodu přechodu dospělých kuřáků na bezdýmné výrobky.


Kombinovaný tržní podíl společnosti Philip Morris Slovakia s.r.o. poklesl o 0,1 procentního bodu (v porovnání s předchozím rokem) na 57,3 %, přičemž nárůst tržního podílu HEETS o 2,6 procentního bodu na 9,3 % byl částečně kompenzován poklesem tržního podílu našich cigaret o 2,7 procentního bodu z důvodu kanibalizace HEETS a nižší výkonosti cigaretového portfolia.

Objem domácího odbytu portfolia tabákových výrobků určených ke kouření společnosti Philip Morris Slovakia s.r.o. poklesl o 0,2 miliardy kusů (v porovnání s předchozím rokem) na 3,7 miliardy kusů, zatímco objem odbytu tabákových náplní HEETS společnosti Philip Morris Slovakia s.r.o. vzrostl o 0,2 miliardy kusů (v porovnání s předchozím rokem) na 0,7 miliardy kusů.


Výrobní služby


Tržby za výrobní služby poklesly o 1,5 % (v porovnání s předchozím rokem) na 2,3 miliardy Kč.

18 Odhadovaný počet dospělých uživatelů IQOS, kteří použili HEETS k pokrytí alespoň 5 % jejich denní spotřeby tabáku za posledních sedm dní

19 Odhadovaný počet dospělých uživatelů IQOS, jejichž denní individuální spotřeba zahřívaných tabákových jednotek představuje 100 % jejich denní spotřeby tabáku za posledních sedm dní, z nichž nejméně 70 % tvoří HEETS

20


Spotřební daň


V České republice dne 1. dubna 2019 nabyla účinnosti novela zákona o spotřebních daních, která zavedla spotřební daň ze zahřívaných tabákových výrobků. Sazba spotřební daně je stejná jako pro tabák ke kouření. S účinností od 1. března 2020 byly zvýšeny sazby spotřební daně ze všech tabákových výrobků. Pevná část sazby spotřební daně z cigaret vzrostla o 150 Kč na 1 610 Kč na 1 000 cigaret, procentní část (ad valorem) vzrostla o 3 procentní body na 30 % a minimální sazba spotřební daně vzrostla o 270 Kč na 2 900 Kč na 1 000 cigaret. Sazba spotřební daně z tabáku ke kouření a ze zahřívaných tabákových výrobků vzrostla o 224 Kč na 2 460 Kč za 1 kg tabáku. Výše zmíněná zvýšení spotřební daně byla doprovázena lhůtou pro doprodej cigaret opatřených tabákovou nálepkou se starou sazbou konečnému spotřebiteli. Tato lhůta vypršela po třech měsících od nabytí účinnosti nové sazby daně. S cílem zmírnit dopady opatření proti šíření pandemie COVID-19, bylo toto období pro rok 2020 prodlouženo o jeden měsíc a trvalo tak do konce června 2020.


Od 1. února 2021 nabyla účinnosti další novela zákona o spotřebních daních. Tato novela zavedla tříletý kalendář zvýšení sazeb spotřební daně z tabáku na roky 2021 až 2023. V roce 2021 se pevná část sazby spotřební daně z cigaret zvýší o 180 Kč na 1 790 Kč za 1 000 cigaret, v každém z následujících dvou let dojde ke zvýšení o 90 Kč za 1 000 cigaret. Minimální sazba daně se v roce 2021 zvýší o 300 Kč na 3 200 Kč za 1 000 cigaret a v následujících dvou letech se zvýší o 160 Kč za 1 000 cigaret. Procentní část sazby spotřební daně z cigaret se nezměnila. Sazba spotřební daně z tabáku ke kouření se v roce 2021 zvýší o 260 Kč na 2 720 Kč za 1 kg tabáku a v následujících dvou letech se zvýší o 140 Kč za kg tabáku. Sazba spotřební daně ze zahřívaných tabákových výrobků se v roce 2021 zvýší o 261 Kč na 2 721 Kč za kg tabáku a v roce 2022 se zvýší o 139 Kč a v roce 2023 o 140 Kč za kg tabáku.  Již zmíněná navýšení spotřební daně jsou doprovázena lhůtou pro doprodej cigaret opatřených tabákovou nálepkou se starou sazbou konečnému spotřebiteli. Tato lhůta vyprší vždy po třech měsících od nabytí účinnosti nové sazby daně.


Na Slovensku byla schválena novela zákona č. 106/2004 Sb. o spotřební dani z tabáku publikována jako zákon č. 390/2020 Z. z., který zavádí tříletý fiskální plán od roku 2021 do roku 2023. Od 1. února 2021 se pevná sazba daně z cigaret zvýšila z 64,10 EUR na 74,60 EUR za 1 000 cigaret; minimální sazba daně z cigaret se zvýšila z 100,10 EUR na 116,50 EUR za 1 000 cigaret; zatímco složka ad valorem zůstává nezměněna (na 23 %); sazba spotřební daně z tabáku ke kouření se zvyšuje ze 76,70 EUR na 89,30 EUR za 1 kg. Další zvýšení bude uplatněno 1. února 2022, kdy je pevná složka pro cigarety stanovena na 79,60 EUR na 1 000 cigaret, minimální sazba spotřební daně z cigaret na 124,30 EUR na 1 000 cigaret a sazba spotřební daně z tabáku ke kouření na 95,30 EUR za 1 kg. Poslední zvýšení bude zavedeno 1. února 2023, na kdy je pevná složka pro cigarety stanovena na 84,60 EUR na 1 000 cigaret, minimální sazba spotřební daně z cigaret na 132,10 EUR na 1 000 cigaret a sazba spotřební daně z tabáku ke kouření 101,30 EUR za 1 kg. Výše zmíněná zvýšení spotřební daně budou doprovázena dvouměsíční a šestiměsíční lhůtou od nabytí účinnosti nové sazby daně, do kdy mohly být cigarety, resp. tabák ke kouření opatřené tabákovou nálepkou se starou sazbou, doprodávány konečnému spotřebiteli.

Novelizovaný zákon s účinností od 1. února 2021 zavádí zvýšení spotřební daně pro kategorii bezdýmných tabákových výrobků, které se nespotřebovávají spalováním (s výjimkou šňupacího a žvýkacího tabáku). Daňovou bází pro jejich zdanění je hmotnost tabáku v bezdýmném tabákovém výrobku a sazba spotřební daně se zvyšuje ze 76,70 EUR za 1 kg na 132,20 EUR za 1 kg. Další zvýšení bude zavedeno od 1. února 2022, od kdy je sazba spotřební daně stanovena na 160,00 EUR za 1 kg, a od 1. února 2023, od kdy je sazba spotřební daně stanovena na 187,80 EUR za 1 kg. Toto zvýšení spotřební daně budou doprovázena tříměsíční lhůtou od nabytí účinnosti nové sazby daně, do kdy mohly být bezdýmné tabákové výrobky opatřené tabákovou nálepkou se starou sazbou, doprodávány konečnému spotřebiteli.

21



Silná a účinná regulace


Společnosti Philip Morris ČR a.s. a Philip Morris Slovakia s.r.o. podporují komplexní regulaci tabákových výrobků a výrobků obsahujících nikotin založenou na principu snižování rizik.


Vývoj v oblasti technologií a vědy v posledních letech umožňuje posunout trh s tabákem a nikotinem do budoucnosti, ve které budou cigarety nahrazeny méně škodlivými, ale přitom uspokojujícími alternativami bez kouře, určenými těm dospělým kuřákům, kteří by jinak dále pokračovali v kouření cigaret. V této souvislosti může kombinace tradičních regulačních opatření a racionální regulace bezdýmných tabákových výrobků, současně s účinným omezením tabákových výrobků ke kouření, a pomoci efektivněji a rychleji řešit rizika a škody způsobené kouřením.


Regulační opatření by měla nadále odrazovat lidi od toho, aby začali kouřit klasické cigarety či používali výrobky s obsahem nikotinu, a povzbuzovat je k tomu, aby kouřit přestali. Je rovněž zřejmé, že miliony nich budou nadále kouřit, a proto by měly mít přístup k lepším alternativám, než jsou cigarety, i k informacím o nich.


Směrnice o tabákových výrobcích


Směrnice o tabákových výrobcích (2014/40/EU) vstoupila v platnost dne 19. května 2014 v zemích Evropské unie. V České republice byla Směrnice o tabákových výrobcích transponována prostřednictvím zákona č. 180/2016 Sb., který novelizuje zákon č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích, a dalších souvisejících zákonů, a také prováděcí vyhlášky č. 261/2016 Sb. Oba právní předpisy nabyly účinnosti dnem 7. září 2016.


Tato právní úprava zavedla pravidla týkající se, mimo jiné, výroby a prodeje tabákových výrobků, jakož i regulační rámec pro komercializaci elektronických cigaret a nových tabákových výrobků. Kromě toho legislativa obsahuje další opatření, jako jsou zvětšená kombinovaná zdravotní varování pokrývající 65 % hlavních stran cigaretových krabiček a tabáku k ručnímu balení cigaret, zpřísněné oznamovací povinnosti, zákaz používání charakteristických příchutí při výrobě cigaret a tabáku k ručnímu balení cigaret, stejně jako nový soubor požadavků týkajících se sledovatelnosti a dohledatelnosti tabákových výrobků s cílem zvýšit účinnost prevence nelegálního obchodu. Mentolové cigarety, včetně cigaret s mentolovými kapslemi, mohou být v České republice prodávány pouze do 20. května 2020. Požadavky na sledovatelnost a dohledatelnost tabákových výrobků nabyly účinnosti 20. května 2019 pro cigarety a tabák ke kouření, pro ostatní tabákové výrobky nabydou účinnosti 20. května 2024.


Evropská směrnice o tabákových výrobcích dále reguluje elektronické cigarety jako spotřební zboží spíše než jako léčivé přípravky. Pokud elektronické cigarety splňují definici léčivých přípravků, vztahují se na ně jiné předpisy EU.


Na Slovensku byla Směrnice o tabákových výrobcích transponována do místního právního řádu s účinností od 20. května 2016 zákonem č. 89/2016 Sb.20, o výrobě, označování a prodeji tabákových výrobků a souvisejících výrobků a změně a doplnění některých zákonů.


20 Zákon č. 89/2016 Sb. z 25. listopadu 2015, o výrobě, označování a prodeji tabákových výrobků a souvisejících výrobků a změně a doplnění některých zákonů.

22


Mentolové cigarety, včetně cigaret s mentolovými kapslemi, mohly být na Slovensku prodávány do 20. května 2020.


Požadavky na sledovatelnost a dohledatelnost tabákových výrobků vstoupily v platnost 20. května 2019 pro cigarety a tabák ke kouření. Pro ostatní tabákové výrobky byla účinnost stanovena na 20. května 2024.



Směrnice o jednorázových plastech


Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/904 ze dne 5. června 2019, o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí (dále jen „Směrnice o jednorázových plastech“) vstoupila v platnost dne 2. července 2019 ve všech zemích Evropské unie (EU). Členské státy EU, včetně České republiky a Slovenské republiky, jsou povinny transponovat její ustanovení do národních legislativ během dvou let tak, aby mohla nabýt účinnosti nejpozději 3. července 2021.


Cílem této směrnice je předcházet dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí, zejména na vodní prostředí, a na lidské zdraví, a podporovat přechod k oběhovému hospodářství pomocí inovativních a udržitelných obchodních modelů, výrobků a materiálů, a tím také přispívat21


Za účelem dosažení výše uvedených cílů směrnice zavádí různá opatření pro různé typy výrobků. V oblasti našeho podnikání zahrnuje směrnice zejména tabákové výrobky s filtrem a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky. Konkrétně by dle této směrnice o jednorázových plastech měly členské státy zavést požadavky na označování balení výrobků, dále tzv. systémy rozšířené odpovědnosti výrobce, které budou od výrobců vyžadovat, aby přispívali na pokrytí nákladů spojených s čištěním a sběrem pohozeného tabáku po jeho spotřebování na veřejnosti, jakož i nákladů na opatření na zvyšování povědomí veřejnosti navržená tak, aby informovala spotřebitele o správném nakládání s cigaretovými nedopalky, a tím o snižování objemu odhozeného odpadu. Opatření budou zaváděna postupně v několika fázích. Systém rozšířené odpovědnosti výrobce pro tabákové výrobky s filtrem a filtry uváděné na trh pro použití s tabákovými výrobky bude nutné v členských státech EU implementovat do 5. ledna 2023. Více informací o rozsahu konkrétních nákladů, které budou muset Philip Morris ČR a.s. a Philip Morris Slovakia s.r.o. v souvislosti s výše uvedenými opatřeními nést, budou známy až po přijetí prováděcích zákonů EU a po přijetí místního transpozičního zákona Českou republikou a Slovenskem, které mají být přijaty do konce června 2021.


Očekávaná hospodářská a finanční situace


I v roce 2021 bude hlavním faktorem hospodářského rozvoje současná pandemie COVID-19 a nouzová opatření, která vlády mohou zavést, aby zabránily šíření této virové nákazy. Tato opatření vedla k významnému hospodářskému zpomalení již v roce 2020. V současné době nejsme schopni odhadnout rozsah tohoto dopadu. 


Podle prognózy Ministerstva financí se reálný hrubý domácí produkt v roce 2020 snížil o 6,1 % a pro rok 2021 se očekává růst o 3,1 %; tedy ekonomická výkonnost v roce 2021 bude stále nižší než v roce 2019. Pokles kupní síly obyvatelstva se

21 Článek 1 Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/904 ze dne 5. června 2019 o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí

23


může projevit poklesem poptávky. Rovněž došlo k významnému poklesu přeshraničních nákupů zahraničních turistů v důsledku uzavření hranic a poklesu cestovního ruchu.

Prodeje zařízení IQOS a náplní HEETS rostou a my hodláme pokračovat v našem úsilí o další navyšování základny dospělých uživatelů IQOS v roce 2021. V roce 2020 jsme uvedli na trh elektronickou cigaretu IQOS VEEV a v roce 2021 se budeme snažit rozšiřovat její základnu dospělých uživatelů. Naše podnikání bude však nadále vystaveno takovým jevům, mezi které patří přechod spotřebitelů k levnějším značkám cigaret a jiným alternativám spotřeby nikotinu nebo zvýšená míra nelegálních prodejů.


V letech 2020 a 2021 došlo ke zvýšení sazby spotřební daně z tabákových výrobků. Zvýšení je výrazně vyšší než například zvýšení daňové sazby v letech 2016 až 2018. Zohlednění zvýšení spotřební daně do prodejních cen může vést k dalšímu poklesu domácí poptávky po cigaretách, nárůstu přeshraničních nákupů českých spotřebitelů v zemích s levnějšími cigaretami, k poklesu přeshraničních nákupů zahraničních turistů v České republice nebo k nárůstu poptávky po nelegálních výrobcích, ačkoli přeshraniční nákupy byly omezeny kvůli uzavření hranic v roce 2020 a i v roce 2021 jsou nadále omezené. Pro roky 2022 a 2023 je schváleno relativně mírné zvyšování sazeb spotřební daně z tabáku.

Pokračujeme v implementaci plánovaných iniciativ zaměřených na zvýšení produktivity s cílem řídit své náklady efektivně.


Rizika spojená s naším podnikáním a naším odvětvím


Následující rizikové faktory by měly být pozorně vzaty v úvahu spolu s posuzováním našeho podnikání a našich na budoucnost zaměřených prohlášení obsažených v této Výroční zprávě 2020. Kterékoli z následujících rizik by mohlo významně nepříznivě ovlivnit naše podnikání, naše provozní výsledky, naši finanční situaci a skutečnosti, jichž se týkají naše na budoucnost zaměřená prohlášení, učiněná v této Výroční zprávě 2020.


Dopad pandemie COVID-19 a nouzová opatření, která vlády zavedly, a která se v budoucnu mohou rozhodnout zavést, aby omezily šíření nákazy, je nejistý. Rozsah dopadu této pandemie na naše podnikání a finanční výsledky bude záviset na řadě proměnlivých faktorů, které nemusíme být schopni přesně předvídat. Patří sem doba trvání a rozsah pandemie; opatření ze strany vlády, společnosti a jednotlivců, která byla a budou přijata v reakci na pandemii; dopad na populaci a poptávku po našich produktech a naši schopnost tyto produkty prodávat, a to včetně dopadů omezování pohybu a cestování anebo jakéhokoli uzavření továren.


Pandemie COVID-19 významně narušila společenské a ekonomické vazby a vyústila v uzavření obchodů, továren a kanceláří a v omezení výroby, distribuce a cestování, což vše bude mít nepříznivý dopad na naše podnikání, výrobní výsledky, peněžní toky a finanční postavení v průběhu pokračující pandemie. Je možné, že naše plány kontinuity činnosti a další zabezpečení nebudou dostatečně účinné, aby zmírnily výsledky pandemie.


V současné době patří mezi významná rizika naše omezené možnosti přesvědčit dospělé kuřáky, aby začali používat naše výrobky se sníženým rizikem, významné poklesy objemu prodeje v tranzitním prostoru a na některých dalších klíčových trzích, narušení nebo zpoždění v našem výrobním a dodavatelském řetězci, zvýšená volatilita měny a zpoždění iniciativ úspory určitých nákladů, záchrany, transformace a restrukturalizace. Naše podnikání by také mohlo být nepříznivě ovlivněno, pokud by byl klíčový personál nebo značný počet zaměstnanců nebo obchodních partnerů z důvodu propuknutí COVID-19 pro nás nedostupný. Významný nepříznivý dopad

24


COVID-19 na ekonomické nebo politické podmínky na trzích, na kterých působíme, by mohl mít za následek změny preferencí našich dospělých spotřebitelů a nižší poptávku po našich produktech, zejména po našich značkách se střední nebo prémiovou cenou. Zprávy o potenciálních negativních dopadech používání našich produktů na rizika COVID-19 mohou navíc vést ke stále přísnějším regulačním opatřením týkajícím se prodeje a používání našich produktů, negativně ovlivňovat poptávku po našich produktech, ochotu dospělých spotřebitelů přejít na naše výrobky se sníženým rizikem a našemu úsilí prosazovat vývoj vědecky založených regulačních rámců pro rozvoj a komercializaci výrobků se sníženým rizikem.


Dopad těchto rizik závisí také na faktorech, které nemůžeme ovlivnit, včetně doby trvání a závažnosti pandemie, jejího opětovného výskytu na našich klíčových trzích, opatření přijatých k omezení šíření a ke zmírnění dopadů na veřejné zdraví a konečných ekonomických důsledků výše uvedeného.


Pokračuje pokles spotřeby tabákových výrobků ke kouření. Důvodem tohoto poklesu je řada faktorů, včetně zvyšování daní a cen, vládní politika, klesající společenská akceptace kouření a pokračující výskyt nelegálních výrobků.


Významné zvýšení daní souvisejících s cigaretami může neúměrně ovlivnit naši ziskovost a snížit naši konkurenceschopnost ve srovnání s některými z našich konkurentů. Lze očekávat, že zvyšování daní bude mít i nadále negativní dopady na naše prodeje cigaret z důvodů poklesu jejich spotřeby a z důvodů přesunu prodejů z cigaret na jiné (levnější) výrobky ke kouření, a z kategorií cigaret s prémiovou cenou k cigaretám s průměrnou nebo nízkou cenou, kde nejsme dostatečně zastoupeni, z místních prodejů k přeshraničním prodejům legálních výrobků s nižší cenou nebo nelegálních výrobků, jako jsou pašované výrobky, padělané výrobky či nelegální značkové cigarety.


Čelíme intenzivnímu konkurenčnímu boji, a pokud bychom v tomto konkurenčním boji neobstáli, mělo by to významné dopady na naši ziskovost a provozní výsledky. Našimi primárními nástroji v konkurenčním boji jsou kvalita našich výrobků, rozpoznání značky, věrnost značce, chuť, inovace, balení, služby, marketing, reklama a maloobchodní cena. Konkurenční boj, kterému jsme vystaveni, probíhá ve všech aspektech našeho podnikání. Konkurenční prostředí a naše konkurenční pozice může být významně ovlivněna špatnými ekonomickými podmínkami, erozí zákaznické důvěry, uvedením výrobků s nižší cenou či inovativních výrobků našimi konkurenty, vyšší spotřební daní z tabákových výrobků, vyššími cenami a většími rozdíly mezi maloobchodními cenovými kategoriemi a produktovou regulací, která omezí možnosti diferenciace tabákových výrobků.


Je možné, že nebudeme schopni předvídat změny preferencí dospělých spotřebitelů nebo reagovat na spotřebitelské chování ovlivněné potenciálními ekonomickými poklesy. Naše podnikání s tabákem podléhá změnám v preferencích spotřebitelů, které mohou být ovlivněny místními ekonomickými podmínkami. Abychom byli úspěšní, musíme:

a.        úspěšně podporovat hodnotu značku;

b.        předvídat a reagovat na nové spotřebitelské trendy;

c.        vyvíjet nové výrobky nebo k nim získávat distribuční práva a rozšiřovat portfolio značek;

d.        zlepšit produktivitu;

25


e.        přesvědčit dospělé kuřáky, aby přešli na naše bezdýmné výrobky s obsahem nikotinu a zajistit učinné zaujetí

            dospělých kuřáků včetně komunikace o charakteristikách výrobků a používání bezdýmných výrobků;                    

f.          poskytovat vynikající péči o zákazníka;

g.        zajistit odpovídající výrobní kapacitu, abychom uspokojili poptávku po našich výrobcích; a

h.        být schopni zachovat nebo zvýšit marže prostřednictvím zvyšování cen.


V obdobích ekonomické nestability mohou mít dospělí spotřebitelé tendenci kupovat levnější značky, což může mít negativní dopad na objem našich značek s prémiovými a průměrnými cenami.


Možná nebudeme schopni úspěšně uvádět na trh výrobky se sníženým rizikem, možná nebudeme schopni úspěšně uvádět na trh nové výrobky, podporovat naše značky nebo nebudeme schopni budovat strategické obchodní vztahy. Budoucí výsledky jsou také předmětem nižší předpověditelnosti výkonnosti kategorie výrobků se sníženým rizikem.


Naše ziskovost, a tudíž i výše výplaty dividend, souvisí s tím, že vystupujeme jednak v roli distributora nesoucího plná rizika spojená s komercializací tabákových výrobků určených ke kouření a jednak v roli distributora s omezeným rizikem spojeným s komercializací výrobků se sníženým rizikem. Naše odměna za komercializaci výrobků se sníženým rizikem je založena na marži z výnosů z prodeje. Jako distributor s omezeným rizikem nejsme vlastníkem práv duševního vlastnictví k výrobkům se sníženým rizikem, a proto neneseme všechny náklady a rizika spojená s tímto vlastnictvím. Vzhledem k tomu, že naše marže je úměrná našemu riziku spojenému s komercializací výrobků se sníženým rizikem, je dopad změn objemů prodejů těchto výrobků na naši ziskovost omezen. Tudíž pokud se nezmění stávající trend spotřebitelských preferencí ve vztahu k výrobkům se sníženým rizikem a pokles objemů prodeje tabákových výrobků určených ke kouření bude zrychlovat, v dlouhodobém horizontu neočekáváme, že pokles zisku z prodeje portfolia tabákových výrobků určených ke kouření bude kompenzován zvýšením zisku způsobeným nárůstem prodejů výrobků se sníženým rizikem.


Ztrácíme příjmy vlivem padělání, pašování a přeshraničních nákupů. Na mezinárodním trhu se prodává velké množství padělaných cigaret.  Domníváme se, že Marlboro je globálně nejvíce padělanou značkou cigaret, ačkoliv nedokážeme kvantifikovat ztráty příjmů kvůli tomuto padělání. Naše příjmy jsou rovněž zmenšovány pašováním a legálními přeshraničními nákupy.


Naše schopnost zvýšit ziskovost může být omezena, pokud se nám nepodaří uvést nové výrobky nebo zvýšit marže prostřednictvím vyšších cen a vylepšení našeho zastoupení značek. Růst zisku se může zhoršit, pokud nebudeme schopni úspěšně uvést na trh nové výrobky, zvýšit jejich ceny či zvýšit podíl prodejů výrobků s vyšší marží.


Naše schopnost realizovat naši strategii získání a udržení nejlepších talentů může být ohrožena klesající společenskou přijatelností kouření cigaret. Tabákový průmysl soupeří o talenty s odvětvími spotřebních výrobků a ostatními společnostmi, jejichž podnikání se těší vyšší společenské akceptaci. V důsledku toho možná nebudeme schopni přilákat nebo udržet nejtalentovanější zaměstnance.


26


Selhání funkčnosti našich informačních systémů nebo jejich infiltrace externími stranami se záměrem poškodit je, či naše neschopnost dodržet přísná pravidla týkající se nakládání s údaji a protokoly o kyberbezpečnosti a řídit se zákony a nařízeními o ochraně soukromí, může mít za následek narušení podnikatelské činnosti, soudní spory a regulatorní opatření, ztrátu příjmů, majetku či osobních nebo dalších citlivých dat. Informační systémy používáme k řízení podnikových (obchodních) procesů, shromažďování a interpretaci obchodních dat, interní a externí komunikaci se zaměstnanci, dodavateli, zákazníky atd. Některé z námi používaných informačních systémů jsou spravovány třetími stranami. Máme záložní systémy a plány kontinuity obchodní činnosti, spolupracujeme s našimi interními specialisty a těmito třetími stranami coby poskytovateli služeb, abychom ochránili naše systémy a data před neoprávněným přístupem. Nicméně selhání funkčnosti našich systémů nebo jejich infiltrace externími stranami, se záměrem získat či poškodit informace nebo jinak narušit podnikové (obchodní) procesy, by nás mohlo v konkurenčním prostředí znevýhodnit, vést ke ztrátě příjmů, majetku či osobních nebo dalších citlivých dat, soudním sporům a regulatorním opatřením, způsobit poškození naší reputace a reputace našich značek, a vyústit v potřebu významných náprav a k dalším nákladům. Selhání při ochraně osobních údajů a nerespektování práv subjektů údajů a dodržování přísných pravidel týkajících se nakládání s údaji a protokolů o kyberbezpečnosti by nás mohlo vystavit značným pokutám dle předpisů EU, např. dle Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR).


Udržitelnost a společenská odpovědnost


Udržitelnost pro nás znamená vytváření dlouhodobé hodnoty při minimalizaci negativních externalit spojených s našimi produkty, výrobním závodem a dodavatelsko-odběratelským řetězcem, a maximalizací pozitivního dopadu na naše okolí. Naší ambicí je být skutečným lídrem v udržitelné podnikatelské praxi. Proto musíme vynikat v mnoha oblastech, ale především svými výrobky. Díky průlomovému vědeckému výzkumu vyvinula PMI řadu výrobků bez kouře, které dospělým kuřákům přinášejí požitek a mají potenciál výrazně snížit zdravotní rizika ve srovnání s kouřením. Jednoho dne chceme dosáhnout budoucnosti bez kouře a cigarety těmito méně škodlivými alternativami zcela nahradit. Přesto, že v centru naší snahy o udržitelnost je náš výrobek a s ním transformace našeho podnikání jako celku, neopomíjíme ani další pilíře – řízení provozní výkonnosti, řízení oblasti sociálního dopadu a snížení naší ekologické stopy.


Začlenění udržitelnosti do naší obchodní strategie znamená přizpůsobit náš způsob práce tak, aby odpovídal očekáváním společnosti. Udržitelnost je o dodržování právních předpisů, etickém chování, provozní efektivitě a snižování rizik. Pokud jde o to, aby udržitelnost mohla být prvkem konkurenční výhody, je udržitelnost také příležitostí pro inovace a růst, vytváření řešení, která mohou mít pozitivní dopad na společnost. Udržitelnost je o tom, jak převádíme očekávání společnosti do obchodních praktik a jak identifikujeme společenské potřeby a proměňujeme je v obchodní příležitosti.


Patříme k nejlepším zaměstnavatelům a již posedmé za sebou nám byla udělena certifikace Top Employer Česká republika a Top Employer Slovenská republika. Jsme rovněž držitelem prestižní certifikace tzv. platové rovnosti EQUAL-SALARY, kterou uděluje švýcarská Nadace EQUAL-SALARY ve spolupráci s Ženevskou univerzitou a poradenskou společností PwC, jako nezávislé potvrzení rovného odměňování mužů a žen na stejných pracovních pozicích. V roce 2019 se společnost Philip Morris ČR a.s. stala signatářem Charty diverzity (Philip Morris Slovakia s.r.o. je signatářem už od roku 2017). Společně s dalšími zapojenými firmami se zavazujeme rozvíjet všeobecně tolerantní pracovní prostředí bez ohledu na věk, vyznání, pohlaví, sexuální orientaci či zdravotní stav.

27



Kromě toho podporujeme vymáhání dodržování právních předpisů, které stanovují minimální věk pro prodej tabákových výrobků, a úzce spolupracujeme s maloobchodníky a ostatními partnery při realizaci programů zaměřených na prevenci kouření mladistvých. Philip Morris Slovakia s.r.o. pokračovala v roce 2019 v podpoře programu zaměřeného na prevenci kouření mladistvých „Na věku záleží“, poprvé uvedeného v roce 1998. Cílem tohoto programu je zabránit mladistvým v přístupu k tabákovým výrobkům prostřednictvím podpory prodejců v dodržování právního požadavku na minimální věk nakupujícího. V roce 2019 připravila společnost Philip Morris ČR a.s. v České republice projekt s názvem Youth Access Prevention (Prevence přístupu mládeže k tabákovým/nikotinovým výrobkům), který je od počátku roku 2020 postupně realizován na všech prodejních místech tabákových/nikotinových výrobků. V rámci projektu spolupracujeme s našimi obchodními partnery a jejich zaměstnanci. Projekt sestává z několika částí – jde například o školení zaměstnanců prodejních míst či o zřetelné označení zákazu prodeje tabákových a nikotinových výrobků mladistvým. Cílem je rovněž poskytnout personálu prodejen tipy, jak odmítnout prodej tabákových a nikotinových výrobků mladistvým a prostřednictvím nálepky na vchodu do prodejny poskytnout informaci mladistvým, že s nákupem v této prodejně nepochodí. V PMI jsme totiž přesvědčeni, že tabákové ani nikotinové výrobky do rukou mladistvých nepatří a tomuto přesvědčení jsme při svých aktivitách věrni.


Společnost Philip Morris ČR a.s. již více než 29 let významně podporuje charitativní projekty. Podpořené charitativní projekty jsou plně v souladu s klíčovými oblastmi dárcovství, které stanovila naše mateřská společnost PMI a které definují její charitativní programy po celém světě. V roce 2019 jsme pokračovali ve spolupráci například s La Strada Česká republika, která je jedinou organizací v ČR, která systematicky řeší problematiku obchodování s lidmi a vykořisťování. Dlouhodobá spolupráce pokračovala i s významnými charitativními organizacemi v České republice, jako je Nadační fond Slunce pro všechny, a s největší platformou pro odpovědné podnikání v České republice – Byznys pro společnost. Spolupracujeme s Nadací Charty 77, která se zaměřuje na podporu širokého okruhu projektů. Podporujeme rovněž komunitní projekty zacílené přímo na oblast naší působnosti, tedy region Kutnohorsko.


Na Slovensku byly naše charitativní aktivity zaměřeny na oblasti ekonomického rozvoje a posílení postavení žen. Společnost Philip Morris Slovakia s.r.o. každoročně organizuje sbírku šatstva pro znevýhodněné občany po celém Slovensku a účastní se dobrovolnického programu „Naše město“ organizovaného nadací Pontis. Společnost podpořila několik organizací po celé zemi, které vyvíjejí programy na podporu mládeže z menšin nebo ze sociálně znevýhodněného prostředí. Podporovány byly také programy podporující coworking pro matky. Společnost Philip Morris Slovakia s.r.o. se rovněž zaměřila na trvalou podporu komunit, zejména handicapovaných lidí a osob bez domova.


Rok 2020 se nesl ve znamení pandemie COVID-19. V České republice pro nás byli prioritou všichni naši zaměstnanci. Vybavili jsme je proto osobními ochrannými pomůckami včetně dezinfekcí, které byly dostupné ve všech provozovnách.


Náš celkový finanční a věcný příspěvek externím partnerům dosáhl v České republice více než dvou desítek milionů. Naše první kroky směřovaly k osobám v první linii boje s pandemií COVID-19, a to podporou tří hlavních centrálních nemocnic prostřednictvím Mimořádného fondu společnosti Philip Morris ČR a.s., kterým jsme p přidělili finanční prostředky ve výši 7 245 000 Kč. Prostředky byly určeny na pořízení plicních ventilátorů a osobních ochranných pomůcek (chirurgické roušky, respirátory, jednorázové rukavice, dezinfekce atd.). Zakoupili jsme generátory ozónu pro sanitky Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. Nemocnici Kutná Hora, která je součástí Krajské nemocnice Kolín, a.s. - nemocnice ve

28


Středočeském kraji, jsme věnovali 200 000 Kč na nákup osobních ochranných pomůcek. Kromě toho jsme poskytli finanční prostředky České asociaci sester na zotavovací akce zdravotních sester a dalšího nelékařského nemocničního personálu, který je zapojen do péče o pacienty s onemocněním COVID-19.


Na konci roku 2020 jsme se rozhodli založit Mimořádný fond Philip Morris ČR a.s. č 2., aby bylo možné pokračovat v podpoře těch, kteří jsou v první linii boje s pandemií COVID-19. Do tohoto fondu jsme alokovali dalších několik milionů korun určených pro nemocnice na pořízení např. ultra nízkoteplotních mrazniček pro skladování vakcín, ale také na nákup osobních ochranných pomůcek. Poskytli jsme také finanční prostředky místní charitě v Červeném Kostelci, organizaci, která provozuje Domov sv. Josefa Žireč a stará se o pacienty s roztroušenou sklerózou. Peníze byly určeny na pokrytí dodatečných nákladů spojených s bojem proti COVID-19 (nákup zdravotnických potřeb a vybavení). Přispěli jsme také Hospicu sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích na nákup vozidla, což zjednodušilo přístup k mobilní terénní službě (testování na COVID-19) pro lidi v domácí péči v jihočeském regionu. Místní charitu v Kutné Hoře jsme podpořili peněžním příspěvkem určeným na realizaci programu COVID. Cílem projektu je zabránit šíření nemoci u lidí bez domova a chránit klienty charitativní organizace.


Pokud jde o věcné dary v roce 2020, považujeme za zásadní projekt Tablet od srdce. V rámci tohoto projektu jsme vybavili mnoho domovů důchodců po celé zemi, které byly z důvodu pandemie COVID-19 uzavřeny pro rodinné příslušníky a příbuzné, 900 kusy digitálních tabletů s datovými SIM kartami. Starší lidé tak mohli zůstat v kontaktu se svými rodinami a blízkými pomocí online prostředí.


Rovněž jsme rozdělili více než 200 000 kusů chirurgických roušek a více než 1 380 litrů dezinfekce ANTI-COVID obcím, úřadům, domovům důchodců, zubařům atd. Zahájili jsme potravinovou iniciativu na podporu komunit – naše závodní jídelna poskytovala každý pracovní den po dobu 2 měsíců 50 jídel dětem a jejich rodinám, které se ocitly v sociálně a ekonomicky nejisté situaci. Úspěšně byla také uchopena interní iniciativa zaměstnanců společnosti Philip Morris ČR „Šijeme společně“ (šití roušek pro charitu a pro rodiny a naše zaměstnance).


Společnost Philip Morris Slovakia s.r.o. darovala nemocnicím v Bratislavě a Košicích celkem 19 plicních ventilátorů v hodnotě více než 300 000 EUR na pomoc v boji proti COVID-19. Pomohli jsme také zranitelným skupinám, jako jsou občané v důchodovém věku, matky samoživitelky, hasiči a zdravotníci v 11 městech po celém Slovensku, darováním obědů zakoupených u společnosti HORECA, také významně zasažené krizí spojenou s COVID-19. Celkově jsme darovali 37 500 obědů v celkové hodnotě 187 000 EUR. Projekt Tablet od srdce byl realizován také na Slovensku. V rámci projektu jsme darovali 550 tabletů se SIM kartami nejzranitelnější skupině v domovech důchodců, aby se mohli spojit se svými blízkými i v době koronavirové krize. Společnost Philip Morris Slovakia s.r.o. také věnovala ochranné pomůcky a dezinfekce různým nevládním organizacím, nemocnicím a dobrovolníkům k použití během testování veřejnosti na COVID-19. 


Společnost Philip Morris ČR a.s. dlouhodobě a soustavně usiluje o snižování dopadů své činnosti na životní prostředí. Podniká například kroky ke snižování spotřeby energie a vody, pokud jsou ekonomicky a technologicky realizovatelné. Zdrojem inovací v této oblasti jsou pro kutnohorský výrobní závod i projekty ostatních závodů skupiny PMI, sdílené prostřednictvím tzv. Knowledge Transfer Package.


29


Další informace, které se netýkají finanční oblasti, budou zahrnuty do samostatné Integrované zprávy společnosti Philip Morris International Inc., která bude zveřejněna nejpozději 30. června 2021 a bude k dispozici na internetové stránce www.pmi.com.


Výhledová sdělení a jiná upozornění


Je možné, že nejrůznější dokumenty vyhotovené Philip Morris ČR a.s., jako jsou například dokumenty předložené České národní bance či jiným státním orgánům nebo zprávy akcionářům, tiskové zprávy a zprávy pro investory na internetu, obsahují ústní či písemná vyjádření týkající se očekávání do budoucna. Tato vyjádření lze charakterizovat slovy „strategie“, „očekávání“, „vývoj“, „plány“, „předpovědi“, „domněnky“, „postoje“, „odhady“, „úmysly“, „projekty“, „cíle“, „záměry“ nebo jinými slovy podobného významu. Pro tato vyjádření je rovněž charakteristické, že se nevztahují výlučně na historické nebo současné skutečnosti.


Philip Morris ČR a.s. nemůže zaručit, že jakékoli vyjádření týkající se očekávání do budoucna se skutečně naplní, ačkoliv jsme přesvědčeni, že všechny plány a předpovědi vyhotovujeme na základě pečlivého uvážení. Dosažení budoucích výsledků může být ovlivněno riziky, nejistotami a nepřesnými předpoklady. Skutečné výsledky se proto mohou lišit od odhadovaných, předpovídaných nebo plánovaných výsledků, pokud nastanou známá nebo v současnosti neznámá rizika a nejistoty nebo pokud se výchozí předpoklady ukážou jako nepřesné. Investoři by tato rizika měli vzít v úvahu při posuzování výhledových sdělení a investic do cenných papírů společnosti Philip Morris ČR a.s.


Prohlašujeme, že podle našeho nejlepšího vědomí podává Výroční zpráva 2020 a konsolidovaná Výroční zpráva 2020 věrný a poctivý obraz o finanční situaci, podnikatelské činnosti a výsledcích hospodaření společnosti Philip Morris ČR a.s. a jejího konsolidačního celku za uplynulé účetní období a o vyhlídkách budoucího vývoje finanční situace, podnikatelské činnosti a výsledků hospodaření.

V Kutné Hoře dne 29. března 2021

                

Andrea Gontkovičová                    Petr Šedivec

předsedkyně představenstva                člen představenstva

Philip Morris ČR a.s.                    Philip Morris ČR a.s.

30


Zpráva dozorčí rady


Zpráva dozorčí rady Philip Morris ČR a.s. o výsledcích její kontrolní činnosti za účetní období kalendářního roku 2020


Dozorčí rada společnosti Philip Morris ČR a.s. („Společnost“) vyvíjela svou činnost v souladu s článkem 16 stanov Společnosti, jakož i s příslušnými právními předpisy.


V průběhu celého roku 2020 dozorčí rada Společnosti sledovala a hodnotila vývoj a vedení obchodní činnosti Společnosti a zvláštní pozornost věnovala její finanční situaci. Dozorčí rada Společnosti byla během roku plně informována o přijímaných finančních opatřeních a rovněž kontrolovala investiční výdaje v souvislosti s rozpočtem a harmonogramem jejich uskutečňování. V rámci své kontrolní činnosti dozorčí rada rovněž úzce spolupracovala s výborem pro audit Společnosti, a to ve všech záležitostech spadajících do působnosti obou těchto orgánů, včetně doporučení ohledně statutárního auditora.


Dozorčí rada Společnosti potvrzuje, že veškeré projekty Společnosti byly plně odůvodněné s ohledem na současné a budoucí potřeby Společnosti. Dozorčí rada Společnosti souhlasí s obchodními aktivitami Společnosti v roce 2020 a její ekonomické výsledky za uvedený rok považuje za dobré.


Vzhledem k tomu, že dozorčí rada Společnosti nezjistila v podnikatelské činnosti ani ve fungování Společnosti žádné nedostatky, dovoluje si tímto odkázat akcionáře na výroční zprávu Společnosti za účetní období kalendářního roku 2020, zprávu představenstva o podnikatelské činnosti za účetní období kalendářního roku 2020 a zprávu představenstva o vztazích mezi ovládající osobou a osobou ovládanou a mezi ovládanou osobou a osobami ovládanými stejnou ovládající osobou za účetní období kalendářního roku 2020, s nimiž se plně ztotožňuje.


Stanovisko dozorčí rady Společnosti ke zprávě představenstva Společnosti o vztazích mezi ovládající osobou a osobou ovládanou a mezi ovládanou osobou a osobami ovládanými stejnou ovládající osobou („Zpráva o vztazích“) za účetní období kalendářního roku 2020


Dozorčí rada Společnosti přezkoumala ve smyslu § 83 odst. 1 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech („zákon o obchodních korporacích“) Zprávu o vztazích za účetní období kalendářního roku 2020, považuje údaje v ní obsažené za správné a nemá k ní výhrad.


Dozorčí rada Společnosti souhlasí se závěrem představenstva Společnosti, že v rozhodném období nevznikla Společnosti v důsledku uzavření smluv mezi Společností a ostatními osobami ze skupiny, jejíž součástí je i Společnost, jiných jednání či opatření, která byla v zájmu nebo na popud těchto osob uskutečněna Společností, ani plnění či protiplnění ze strany Společnosti, uvedených ve Zprávě o vztazích za účetní období kalendářního roku 2020, žádná újma. Vzhledem k těmto skutečnostem nebylo nutné posouzení vyrovnání újmy podle ust. § 71 a 72 zákona o obchodních korporacích.

 

Vyjádření dozorčí rady Společnosti k řádné účetní závěrce Společnosti za rok 2020, řádné konsolidované účetní závěrce Společnosti za rok 2020 a k návrhu představenstva Společnosti na schválení řádné účetní závěrky za rok 2020, řádné konsolidované účetní závěrky za rok 2020 a na rozdělení zisku včetně stanovení výše podílu na zisku.


31


Dozorčí radě Společnosti byla představenstvem Společnosti předložena řádná účetní závěrka Společnosti za účetní období kalendářního roku 2020 a řádná konsolidovaná účetní závěrka Společnosti za účetní období kalendářního roku 2020 („účetní závěrky“) a návrh představenstva Společnosti na schválení účetních závěrek a na rozdělení zisku včetně stanovení výše podílu na zisku („návrh představenstva“).


Dozorčí rada Společnosti přezkoumala účetní závěrky a došla k závěru, že účetní postupy používané Společností jsou správné a účetní záznamy Společnosti jsou vedeny řádně, to vše v souladu s příslušnými právními a účetními předpisy a se stanovami Společnosti.


Dozorčí rada Společnosti přezkoumala i návrh představenstva Společnosti, shledala jej v souladu s hospodářskou situací Společnosti a plně s ním souhlasí.


S ohledem na výše uvedené dozorčí rada Společnosti doporučuje řádné valné hromadě Společnosti účetní závěrky i návrh představenstva Společnosti schválit.



V Praze dne 29. března 2021



Stefan Bauer

předseda dozorčí rady

32



Konsolidovaný výkaz finanční pozice

k 31. 12. 2020 (v milionech Kč)


AKTIVA

Bod

31. 12. 2020

31. 12. 2019

Pozemky, budovy a zařízení

5

3 104

3 599

Právo k užívání aktiva

7

303

345

Nehmotná aktiva

4

3

Odložená daňová pohledávka

15

45

44

Ostatní finanční aktiva

9

107

108

Dlouhodobá aktiva

3 563

4 099

Zásoby

8

891

1 674

Obchodní a ostatní finanční pohledávky

9

865

1 519

Ostatní nefinanční aktiva

9

2 649

2 671

Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty

10

8 209

6 431

Krátkodobá aktiva

12 614

12 295

Aktiva celkem

16 177

16 394


VLASTNÍ KAPITÁL A ZÁVAZKY

Bod

31. 12. 2020

31. 12. 2019

Základní kapitál

11

2 745

2 745

Emisní ážio a ostatní příspěvky akcionářů

2 368

2 388

Nerozdělený zisk

3 544

4 299

Ostatní fondy

2

2

Vlastní kapitál připadající na akcionáře Společnosti

8 659

9 434

Menšinový vlastní kapitál

1

1

Vlastní kapitál celkem

8 660

9 435

Odložený daňový závazek

15

206

230

Závazek z leasingu

7

204

233

Dlouhodobé závazky

410

463

Obchodní a ostatní finanční závazky

12

2 487

2 307

Ostatní nefinanční závazky

12

244

250

Daň z příjmů splatná

191

149

Ostatní daňové závazky

14

4 044

3 625

Rezervy na krátkodobé závazky

18

35

50

Závazek z leasingu

7

106

115

Krátkodobé závazky

7 107

6 496

Závazky celkem

7 517

6 959

Vlastní kapitál a závazky celkem

16 177

16 394


Příloha tvoří nedílnou součást této konsolidované účetní závěrky.

33



Konsolidovaný výkaz úplného výsledku    

za rok končící 31. 12. 2020 (v milionech Kč)

Bod

2020

2019

Tržby

4

17 883

17 092

Náklady na prodané zboží

16

-9 145

-8 384

Hrubý zisk

8 738

8 708

Odbytové náklady

16

-2 791

-2 396

Administrativní náklady

16

-1 372

-1 315

Ostatní provozní výnosy

19

318

113

Ostatní provozní náklady

20

-439

-100

Provozní zisk

4 454

5 010

Finanční náklady

21

-27

-42

Finanční výnosy

21

33

97

Zisk před zdaněním

4 460

5 065

Daň z příjmů

22

-933

-1 044

Čistý zisk

3 527

4 021

Čistý zisk připadající na:

Akcionáře Společnosti

3 526

4 020

Menšinový podíl

1

1

Ostatní úplný výsledek

Kurzové rozdíly z přepočtu dceřiné společnosti *

0

-1

Úplný výsledek za rok celkem

3 527

4 020

Úplný výsledek za rok připadající na:

Akcionáře Společnosti

3 526

4 019

Menšinový podíl

1

1

Zisk na akcii základní a zředěný (Kč/akcie)

23

1 285

1 467

* Kurzové rozdíly z přepočtu dceřiné společnosti jsou následně reklasifikovatelné do zisku nebo ztráty.

* Příloha tvoří nedílnou součást této konsolidované účetní závěrky.

34



Konsolidovaný výkaz změn vlastního kapitálu

za rok končící 31. 12. 2020 (v milionech Kč)

Vztahující se k vlastnímu kapitálu

Bod

Základ-ní kapitál

Emisní ážio a ostatní příspěvky akcionářů

Zákonný rezervní fond

Kumulo-vané kurzové rozdíly

Neroz-dělený zisk

Menšinový podíl

Vlastní kapitál celkem

Stav k 1. 1. 2019

2 745

2 379

2

1

4 669

1

9 797

Čistý zisk

23

0

0

0

0

4 020

1

4 021

Kurzové rozdíly
z přepočtu dceřiné
společnosti

0

0

0

-1

0

0

-1

Úplný výsledek za
rok celkem

0

0

0

-1

4 020

1

4 020

Transakce
s vlastníky

Rozdělení zisku

24

0

0

0

0

-4 393

-1

-4 394

Zaměstnanecké
akcie

0

9

0

0

0

0

9

Nevybrané dividendy

0

0

0

0

2

0

2

Ostatní

0

0

0

0

1

0

1

Stav k 31. 12. 2019

2 745

2 388

2

0

4 299

1

9 435

Čistý zisk

23

0

0

0

0

3 526

1

3 527

Kurzové rozdíly
z přepočtu dceřiné
společnosti

0

0

0

0

0

0

Úplný výsledek za
rok celkem

0

0

0

3 526

1

3 527

Transakce
s vlastníky

Rozdělení zisku

24

0

0

0

0

-4 282

-1

-4 283

Zaměstnanecké
akcie

0

-20

0

0

0

0

-20

Nevybrané dividendy

0

0

0

0

2

0

2

Ostatní

0

0

0

0

-1

0

-1

Stav k 31. 12. 2020

2 745

2 368

2

0

3 544

1

8 660

Příloha tvoří nedílnou součást této konsolidované účetní závěrky.

35



Konsolidovaný výkaz peněžních toků

za rok končící 31. 12. 2020 (v milionech Kč)

Bod

2020

2019

Peněžní toky z provozní činnosti

Zisk před zdaněním

4 460

5 065

Odpisy dlouhodobých aktiv včetně nehmotného majetku

16

729

703

Snížení hodnoty a vyřazení majetku

5,16

120

237

Čisté úrokové výnosy (-) / náklady (+)

-7

-57

Zisk z prodeje pozemků, budov a zařízení

-4

-38

Změna stavu rezerv

-16

19

Ostatní nepeněžní úpravy – čisté

-17

3

Peněžní toky z provozní činnosti před změnami pracovního
kapitálu

5 265

5 932

Změna stavu:

Obchodních a ostatních finančních pohledávek a ostatních
nefinančních aktiv

676

747

Obchodních a ostatních finančních závazků a ostatních
nefinančních závazků

594

441

Zásob

782

-548

Peněžní toky z provozu

7 317

6 572

Zaplacené úroky

-27

-42

Zaplacená daň z příjmů

-916

-1 060

Čisté peněžní toky z provozní činnosti

6 374

5 470

Peněžní toky z investiční činnosti

Výdaje na pořízení pozemků, budov a zařízení

5

-334

-390

Příjmy z prodeje pozemků, budov a zařízení

122

199

Výdaje na pořízení nehmotných aktiv

-10

-1

Přijaté úroky

34

97

Čisté peněžní toky z investiční činnosti

-188

-95

Peněžní toky z financování

Vyplacené dividendy akcionářům Společnosti

24

-4 283

-4 393

Vyplacené dividendy vlastníkovi menšinového podílu

-1

-1

Splátky jistiny leasingového závazku

-128

-119

Čistý peněžní tok z financování

-4 412

-4 513

Čisté zvýšení peněžních prostředků

1 774

862

Stav peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů na začátku
roku

6 431

5 570

Dopad změny směnných kurzů na zůstatky peněžních prostředků a
peněžních ekvivalentů držených v cizích měnách

4

-1

Stav peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů na konci
roku

10

8 209

6 431

Příloha ke konsolidované účetní závěrce za rok končící 31. 12. 20

Příloha tvoří nedílnou součást této konsolidované účetní závěrky.

36


Příloha ke konsolidované účetní závěrce

za rok končící 31. 12. 2020

1.OBECNÉ ÚDAJE

1.1Popis Skupiny

Philip Morris ČR a.s. („Společnost“) a její dceřiná společnost Philip Morris Slovakia s.r.o. („Dceřiná společnost“), (souhrnně jen „Skupina”), se zabývají zejména výrobou, prodejem, distribucí a marketingem tabákových výrobků. Společnost vlastní 99% podíl ve společnosti Philip Morris Slovakia s.r.o.

Philip Morris ČR a.s. je akciová společnost registrovaná České republice. Do obchodního rejstříku byla Společnost zapsána 28. 3. 1991 a její registrované sídlo je Kutné Hoře, Vítězná 1, Česká republika. Vedení Společnosti sídlí v Praze a výrobní závod se nachází v Kutné Hoře.

Philip Morris ČR a.s. je společností ve skupině Philip Morris International Inc. („PMI“). K 31. 12. 2020 byla Philip Morris International Inc. vrcholovou ovládající společností Skupiny.

K 31. 12. 2020 byl jediným subjektem přímo vlastnícím více než 20% podíl na základním kapitálu Skupiny Philip Morris Holland Holdings B.V. („Mateřská společnost“), vlastnící 77,6 % základního kapitálu.


Členové představenstva a dozorčí rady Společnosti k 31. 12. 2020 byli:


Představenstvo

Andrea Gontkovičová – předsedkyně

Peter Piroch

Piotr Cerek 

Petr Šedivec

Petr Šebek

Nahradil Tomáše Korkoše k 20.1.2020


Dozorčí rada

Stefan Bauer - předseda

Alena Zemplinerová

Sergio Colarusso

Stanislava Juríková

Richard Vašíček                                                                     

Tomáš Hilgard


Členové představenstva a dozorčí rady Společnosti k 31. 12. 2019 byli:

Představenstvo

Andrea Gontkovičová – předsedkyně

Nahradila Árpáda Könye k 1.10.2019

Peter Piroch

Nahradil Istvána Boruse k 26.04.2019

Piotr Cerek

Nahradil Zarinu Maizel k 23.09.2019

Petr Šedivec

Tomáš Korkoš




37


Dozorčí rada


Stefan Bauer - předseda

Nahradil Johannes Franciscus Gerardus Vroemen

k 23.09.2019

Alena Zemplinerová

Sergio Colarusso

Stanislava Juríková

Tomáš Hilgard

Richard Vašíček                                                                      nahradil Ondřeje Süssera k 10.12.2019


Akcie Společnosti jsou obchodovány na Burze cenných papírů Praha, a.s., od 13. 7. 1993.

Tato konsolidovaná účetní závěrka byla schválena představenstvem ke zveřejnění dne 29. 3. 2021.



2.SHRNUTÍ VÝZNAMNÝCH ÚČETNÍCH ZÁSAD


2.1Základní zásady sestavení konsolidované účetní závěrky

Tato konsolidovaná účetní závěrka je sestavena v souladu s Mezinárodními standardy účetního výkaznictví ve znění přijatém Evropskou unií („IFRS“).

Konsolidovaná účetní závěrka byla sestavena na principu historických pořizovacích cen, s výjimkou finančních derivátů, které jsou prvotně vykázány v reálné hodnotě a následně přeceňovány v souladu s IFRS 9, jak je dále popsáno v základních zásadách sestavení konsolidované účetní závěrky.

Sestavení konsolidované účetní závěrky v souladu s IFRS vyžaduje uplatňování určitých zásadních účetních odhadů. Vyžaduje rovněž, aby vedení využívalo svůj úsudek v procesu aplikace účetních pravidel Skupiny. Skupina činí odhady a předpoklady týkající se budoucnosti. Z toho vznikající účetní odhady ze samé povahy své definice pouze zřídkakdy odpovídají příslušným skutečným výsledkům.

Konsolidovaná účetní závěrka byla sestavena na základě požadavků vykazování a oceňování stanovených IFRS a výklady IFRIC v rozsahu, v jakém byly přijaty Evropskou komisí v době sestavení této konsolidované účetní závěrky. Základní účetní pravidla použitá při sestavení konsolidované účetní závěrky jsou popsána níže. Tato pravidla byla aplikována na všechna období obsažená v této konsolidované účetní závěrce, pokud není uvedeno jinak.


Na počátku roku 2020 byla potvrzena existence nového koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19, která se globálně rozšířila. Pandemie a zejména restriktivní opatření přijatá k omezení zdravotních dopadů způsobily narušení mnoha podnikatelských a hospodářských aktivit a v roce končícím 31. prosince 2020 ovlivnily podnikání Společnosti.


Kromě poklesu v přeshraničním obchodu, který ovlivnil objemy našich prodejů v daných kanálech, měla pandemie COVID-19 na náš obchodní model jen omezený dopad. Díky našemu přístupu k zajišťování bezpečnosti práce a ochrany zdraví všech našich zaměstnanců, agenturních zaměstnanců a zainteresovaných třetích stran se nám podařilo minimalizovat veškerá potenciální rizika přítomná v každodenním provozu. Vzhledem k těmto okolnostem jsme nezažádali o žádnou státní podporu pro zmírnění dopadu COVID-19 na firmy.



38



Při oceňování aktiv a závazků a naplnění předpokladu trvání Společnosti vedení zvážilo dopady pandemie nového koronaviru způsobujícího onemocnění COVID-19.


2.2Změny v účetních zásadách a směrnicích

a)Nové standardy, novely, interpretace a zdokonalení existujících standardů platné pro účetní období počínající 1. 1. 2020

Nové standardy, novely a interpretace, které nabyly účinnost od 1.1.2020, neměly významný vliv na Společnost.


2.3Konsolidace

Dceřiné společnosti, v nichž má Společnost přímo či nepřímo podíl s rozhodujícím vlivem nebo má nad nimi jiným způsobem kontrolu, jsou konsolidovány. Společnosti jsou konsolidovány ode dne, kdy nad nimi Skupina získala kontrolu, a jsou vyloučeny z konsolidace k datu pozbytí této kontroly.

Všechny transakce, zůstatky a nerealizované zisky a ztráty z transakcí mezi společnostmi ve Skupině byly eliminovány, pokud transakce neposkytla důvod snížení hodnoty převáděného aktiva. V případě potřeby byly účetní postupy Dceřiné společnosti upraveny tak, aby byl zajištěn soulad s postupy Společnosti.


2.4Vykazování podle segmentů

Provozní segmenty jsou vykazovány v souladu s interními výkazy poskytovanými subjektům s rozhodovací pravomocí. Jako subjekt s rozhodovací pravomocí, který je zodpovědný za alokaci zdrojů a posuzování výkonnosti, byl identifikován management tým Skupiny provádějící strategická rozhodnutí.


2.5Transakce v cizích měnách

a)Funkční měna a měna vykazování

Položky, které jsou součástí konsolidované účetní závěrky Skupiny, jsou oceňovány za použití měny primárního ekonomického prostředí, ve kterém každá společnost Skupiny působí („funkční měna”). Konsolidovaná účetní závěrka je prezentována v českých korunách, které jsou pro Společnost jak měnou funkční, tak měnou vykazování.

b)Transakce a zůstatky

Transakce v cizí měně se přepočítávají do funkční měny na základě směnných kurzů platných k datům transakcí. Kurzové zisky a ztráty vyplývající z těchto transakcí a z přepočtu peněžních aktiv a závazků vyjádřených v cizích měnách směnným kurzem platným ke konci účetního období se účtují do zisku nebo ztráty.

c)Dceřiná společnost

Výsledky a finanční pozice Dceřiné společnosti, která má funkční měnu odlišnou od měny vykazování, se převádějí na měnu vykazování následujícím způsobem:

(i)aktiva a závazky jsou pro každý prezentovaný samostatný výkaz finanční pozice přepočítány směnným kurzem platným k rozvahovému dni;

(ii)výnosy a náklady jsou přepočítávány aritmetickým průměrem směnných kurzů (kromě případů, kdy tento průměr není přiměřenou přibližnou hodnotou kumulativního efektu kurzů platných ke dni transakce, v takovém případě jsou výnosy a náklady přepočítávány kurzem ke dni transakce);

(iii)veškeré výsledné kurzové rozdíly jsou vykazovány jako samostatná složka ostatního úplného výsledku.



39


2.6Pozemky, budovy a zařízení

Pozemky, budovy a zařízení jsou prvotně vykázány v pořizovací ceně a jsou, s výjimkou pozemků, odepisovány a vykazovány v zůstatkové hodnotě. Zůstatková hodnota zahrnuje i případné snížení hodnoty aktiva. Pozemky jsou následně vykázány v pořizovací ceně snížené o částku vyjadřující případné snížení hodnoty. Pořizovací cena zahrnuje výdaje, které jsou přímo přiřaditelné k pořízení daného aktiva.


Výpůjční náklady vztahující se přímo k pořízení, výstavbě nebo produkci daného aktiva jsou zahrnuty do účetní hodnoty příslušného aktiva. Takové výpůjční náklady jsou aktivovány do účetní hodnoty aktiva, jestliže je pravděpodobné, že budoucí ekonomický prospěch spojený s danou položkou Skupina získá a pořizovací cena položky je spolehlivě měřitelná.


Následné výdaje jsou zahrnuty do zůstatkové hodnoty aktiva nebo jsou vykazovány jako samostatné aktivum, jestliže je pravděpodobné, že budoucí ekonomický prospěch spojený s danou položkou Skupina získá a pořizovací cena položky je spolehlivě měřitelná. Veškeré opravy a údržba jsou zaúčtovány do zisku nebo ztráty v rámci účetního období, ve kterém vzniknou.


Nemovitosti, stroje a zařízení, s výjimkou pozemků, jsou odepisovány rovnoměrně počínaje jejich uvedením do užívání.


Odhadované doby životnosti (v letech) použité v této konsolidované účetní závěrce jsou následující:

Budovy a stavby

15–40

Stroje, přístroje a zařízení

8–15

Zařízení pro zpracování dat

3–5

Dopravní prostředky

3–8

Inventář a vybavení

5–10


Pozemky nejsou odepisovány.

Zůstatková hodnota aktiv a jejich životnost jsou posuzovány a v případě potřeby upraveny ke každému rozvahovému dni. V případě, že je účetní hodnota aktiva vyšší než jeho realizovatelná hodnota, sníží se účetní hodnota tohoto aktiva okamžitě na jeho realizovatelnou hodnotu (viz bod 2.8).

Pozemky, budovy a zařízení, které se již nepoužívají nebo jsou z jiných důvodů vyřazeny, se z konsolidovaného výkazu finanční pozice vyřadí spolu s oprávkami vztahujícími se k příslušnému aktivu. Veškeré výnosy či ztráty vzniklé v souvislosti s vyřazením jsou účtovány do výsledku z běžné činnosti.


2.7Dlouhodobý nehmotný majetek

Dlouhodobý nehmotný majetek zahrnuje programové vybavení počítačů. Licence pořízené k počítačovému softwaru jsou aktivovány na základě výdajů vynaložených na pořízení konkrétního softwaru a jeho uvedení do užívání. Tyto náklady jsou odepisovány po dobu jejich předpokládané životnosti (tři až pět let).

Výdaje spojené s vývojem nebo údržbou počítačových softwarových programů jsou vykázány jako náklady v okamžiku jejich vynaložení. Výdaje, které přímo souvisejí s vytvořením přesně definovaných a jedinečných softwarových produktů a jsou kontrolované Skupinou a které pravděpodobně přinesou budoucí ekonomický prospěch převyšující pořizovací náklady po dobu delší než jeden rok, se vykazují jako nehmotná aktiva. Přímé náklady zahrnují osobní náklady pracovníků podílejících se na vývoji softwaru a odpovídající podíl příslušné režie.

40


Náklady na vývoj počítačového softwaru uznané jako aktiva se odepisují po dobu jejich předpokládané životnosti (tři až pět let).


2.8Snížení hodnoty nefinančních aktiv

Pozemky, budovy a zařízení a ostatní nefinanční aktiva, včetně nehmotných aktiv, jsou posuzovány z hlediska snížení hodnoty, kdykoli určité události nebo změny okolností naznačují, že jejich účetní hodnota nemusí být realizovatelná.

Ztráta ze snížení hodnoty je zaúčtována ve výši částky, o kterou účetní hodnota aktiva převyšuje jeho realizovatelnou hodnotu. Realizovatelná hodnota představuje reálnou hodnotu sníženou o náklady prodeje nebo hodnotu z užívání, je-li vyšší. Za účelem posouzení snížení hodnoty jsou aktiva sdružována na nejnižších úrovních, pro které existují samostatně identifikovatelné peněžní toky (penězotvorné jednotky).



2.9Zásoby

Zásoby se vykazují v pořizovacích cenách nebo v čisté realizovatelné hodnotě, je-li nižší. Pořizovací cena zahrnuje cenu pořízení a vedlejší náklady spojené s pořízením zásob (doprava, clo apod.). Ocenění zboží je na základě metody FIFO. Materiál, reprezentovaný zejména náhradními díly, je oceněn ve vážených průměrných cenách.

Čistá realizovatelná hodnota se rovná odhadnuté prodejní ceně v běžném podnikání snížené o odhadované variabilní náklady nutné k realizaci prodeje.


2.10Finanční aktiva

2.10.1.Klasifikace a ocenění

Skupina provádí klasifikaci svých finančních aktiv v době pořízení a při prvotním vykázání finančního aktiva. Skupina klasifikuje svá finanční aktiva v rámci dluhových finančních nástrojů.

Dluhovým nástrojem se rozumí jakákoliv smlouva, na základě které vzniká finanční aktivum jedné straně a finanční závazek druhé straně. Finanční aktiva v rámci dluhových nástrojů jsou klasifikována v závislosti na obchodním modelu Skupiny a na vlastnostech smluvních peněžních toků daného finančního aktiva. V rámci testu obchodního modelu Skupina ověřuje, zda je cílem držby finančního aktiva inkaso veškerých peněžních toků z něj plynoucích (model „držet do splatnosti“) anebo zda je cílem držet finanční aktivum a prodat ho (model „držet a prodat“). Dále Skupina zkoumá a určuje, zda smluvní podmínky spojené s právem na peněžní toky mají pouze charakter jistiny a úroku tj. zda má dluhový nástroj jen "základní úvěrové rysy". Za úrok je přitom považována kompenzace časové hodnoty peněz a kreditního rizika souvisejícího se zapůjčením jistiny po dané období.

V rámci dluhových nástrojů Skupina klasifikuje svá finanční aktiva do následujících kategorií:

a)Finanční aktiva následně oceněná naběhlou hodnotou zjištěnou metodou efektivní úrokové míry (finanční aktiva v naběhlé hodnotě)

b)Finanční aktiva následně oceněná reálnou hodnotou zahrnutou do zisku nebo ztráty (finanční aktiva v reálné hodnotě proti zisku nebo ztrátě)

Finanční aktiva v naběhlé hodnotě (portfolio AC)

V této kategorii Skupina vykazuje dluhové nástroje, které jsou drženy v rámci obchodního modelu, jehož cílem je inkasovat veškeré smluvní peněžní toky, a které mají zároveň smluvní peněžní toky představující výhradně úhrady jistiny a úroků z nesplacené hodnoty jistiny. Následně se oceňují zůstatkovou hodnotou zjištěnou metodou efektivní úrokové míry (dále jen naběhlá hodnota). Během účetních období 2020 a 2019 měla Skupina v této skupině pouze pohledávky z obchodních

41


vztahů držené do splatnosti a půjčky a úložky v rámci skupiny PMI. Půjčky a úložky jsou zahrnuty v ostatních finančních aktivech.


Finanční aktiva v reálné hodnotě proti zisku nebo ztrátě (portfolio FVPL)

V rámci této kategorie klasifikuje Skupina veškeré další dluhové nástroje, které nelze klasifikovat do výše uvedených kategorií. Tato finanční aktiva jsou držená za účelem obchodování popř. jejich smluvní peněžní toky nepředstavující výhradně úhrady jistiny a úroků z nesplacené hodnoty jistiny. Následně se oceňují reálnou hodnotou vykázanou do zisku nebo ztráty. V rámci dluhových nástrojů měla Skupina během účetních období 2020 a 2019 v této kategorii pouze pohledávky z obchodních vztahů určené k prodeji do faktoringu.

Deriváty jsou zařazeny do kategorie FVPL za předpokladu, že nesplňují podmínky pro zajišťovací účetnictví. Během účetních období 2020 a 2019 neměla Skupina v této kategorii žádná aktiva.


2.10.2.Znehodnocení

Skupina aplikuje model znehodnocení, podle něhož se vykáže opravná položka dříve, než vznikne úvěrová ztráta. Jedná se o model snížení hodnoty dle IFRS 9 odrážející očekávané úvěrové ztráty (ECL). S výjimkou pohledávek z obchodních vztahů Skupina aplikuje na příslušná finanční aktiva (dluhové nástroje vykazované v naběhlé hodnotě - v portfoliu AC) tzv. obecný přístup ke znehodnocení. U pohledávek z obchodních vztahů Skupina využila možnost aplikovat zjednodušený přístup pomocí matice znehodnocení.


Obecný přístup ke znehodnocení

Podle obecného přístupu vykáže účetní jednotka opravnou položku na očekávané úvěrové ztráty (ECL) za dobu trvání finančního nástroje v případě, že dojde k významnému zvýšení úvěrového rizika (oceněného pomocí pravděpodobnosti selhání po dobu trvání) od prvotního vykázání finančního aktiva. Pokud se k datu účetní závěrky úvěrové riziko související s finančním nástrojem od prvotního vykázání významně nezvýšilo, vykáže účetní jednotka opravnou položku ve výši 12. měsíční očekávané úvěrové ztráty. Přitom očekávaná úvěrová ztráta za dobu trvání označuje očekávané úvěrové ztráty, jež vznikají v důsledku všech potenciálních selhání během očekávané doby trvání finančního nástroje. 12. měsíční očekávaná úvěrová ztráta je částí očekávaných úvěrových ztrát za dobu trvání, jež vznikají v důsledku selhání finančního nástroje, které může nastat během 12 měsíců po datu účetní závěrky.

Skupina využívá třístupňový model ECL. Při prvním vykázání finančního aktiva, pokud neexistuje důkaz o selhání, zařadí Skupina finanční aktivum do stupně 1 a vykáže opravné položky odpovídající očekávaným ztrátám v následujících 12 měsících. Pokud se od data prvotního vykázání úvěrové riziko související s finančním nástrojem významně nezvýšilo, finanční aktivum zůstává ve stupni 1 a opravná položka je k datu účetní závěrky vyčíslena ve výši 12. měsíční očekávané úvěrové ztráty. Pokud došlo od data prvotního vykázání k výraznému nárůstu úvěrového rizika, zařadí Skupina finanční aktivum do stupně 2 a vykáže k datu účetní závěrky opravné položky odpovídající očekávaným ztrátám za celou dobu trvání finančního aktiva. Pokud finanční aktivum splní definici selhání, přeřadí ho Skupina do stupně 3 a vykáže opravné položky odpovídající očekávaným ztrátám za celou dobu trvání finančního aktiva.

Za potenciální selhání považuje Skupina situace, kdy nebude schopna inkasovat veškeré dlužné částky podle původně sjednaných podmínek. Za indikátory selhání jsou Skupinou považovány významné finanční potíže dlužníka, pravděpodobnost, že dlužník vstoupí do konkurzu nebo finanční restrukturalizace, nedodržení splatnosti nebo prodlení ve splatnosti závazku.

42


Pro zvolené budoucí scénáře možného vývoje Skupina vypočte očekávanou úvěrovou ztrátu a rovněž pravděpodobnostně vážené výsledky pomocí následujícího vzorce:

Očekávané úvěrové ztráty (ECL) = pravděpodobnost selhání (PD) x ztrátovost ze selhání (LGD) x expozice v selhání (EAD)


Zjednodušený přístup ke znehodnocení

Zjednodušený přístup umožňuje účetním jednotkám vykazovat očekávané úvěrové ztráty za celou dobu trvání, aniž by bylo nutné identifikovat významné zvýšení úvěrového rizika. U obchodních pohledávek a smluvních aktiv, jež neobsahují významný prvek financování, vykáže účetní jednotka opravnou položku na očekávané úvěrové ztráty za dobu trvání (tj. účetní jednotka musí vždy aplikovat tzv. zjednodušený přístup). U ostatních obchodních pohledávek, ostatních smluvních aktiv, pohledávek z operativního leasingu a pohledávek z finančního leasingu si lze zvolit účetní politiku, která bude samostatně aplikována na jednotlivé typy aktiv (avšak která se vztahuje na všechna aktiva daného typu). Významný prvek financování existuje tehdy, pokud z načasování úhrad odsouhlasených smluvními stranami (explicitně nebo implicitně) plyne zákazníkovi nebo účetní jednotce významný prospěch spočívající ve financování převodu zboží nebo služeb na zákazníka.


Aplikace zjednodušeného přístupu pomocí matice znehodnocení

U obchodních pohledávek bez významného prvku financování Skupina stanoví výši opravných položek pomocí matice znehodnocení. Matice znehodnocení je založena na aplikaci příslušné míry ztrát na neuhrazené zůstatky obchodních pohledávek (tj. věková analýza pohledávek).

Při stanovení výše opravných položek zjednodušeným přístupem Skupina postupuje v následujících krocích. Skupina nejprve rozdělí své jednotlivé obchodní pohledávky do určitých skupin pohledávek s obdobnou charakteristikou úvěrového rizika. Skupina přitom identifikuje nejvýznamnější faktory, které úvěrové riziko každé skupiny ovlivňují. V druhém kroku Skupina stanoví pro každou skupinu s obdobnou charakteristikou úvěrového rizika míru historických ztrát. Tato míra se stanoví za 3 po sobě jdoucí účetní období. V dalším kroku Skupina určí míru očekávaných ztrát pro každou skupinu pohledávek, která je dále rozdělená do dílčích kategorií podle počtu dní po splatnosti. Při stanovení míry očekávaných ztrát Skupina přihlíží k tomu, zda míry historických ztrát vznikly za ekonomických podmínek, které odpovídají očekávaným podmínkám během období expozice daného portfolia pohledávek k datu účetní závěrky. V posledním kroku Skupina vyčíslí výši opravné položky na základě aktuální hrubé výše pohledávek vynásobené mírou očekávaných ztrát.


2.10.3.Odúčtování

Finanční aktiva jsou odúčtována z výkazu finanční pozice, jestliže právo obdržet peněžní toky z finančních aktiv vypršelo nebo bylo převedeno a Skupina převedla v podstatě veškerá rizika a odměny plynoucí z vlastnictví.


2.11Spotřební daň

Spotřební daň obsažená v hodnotě nakoupených kolků je primárně vykázána v kategorii „Ostatní nefinanční aktiva“ a odpovídající závazek v kategorii „Ostatní daňové závazky”. Aktivum zaniká a stává se součástí obchodních pohledávek v okamžiku prodeje zboží, které je předmětem spotřební daně. Konzistentně s tímto účtováním nezahrnují zásoby a náklady na prodané zboží spotřební daň.

Spotřební daň má určité charakteristiky daně z prodeje, zatímco určité aspekty daňového systému v České republice jsou spíše povahy daně výrobní. Vedení analyzovalo všechny znaky systému spotřební daně v České republice a dospělo k

43


závěru, že vlastnosti daně z prodeje převažují. Z tohoto důvodu není spotřební daň vykázána v tržbách a provozních nákladech v konsolidovaném výkazu úplného výsledku Skupiny.


2.12Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty

Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty zahrnují finanční hotovost, inkasovatelné bankovní vklady, ostatní vysoce likvidní krátkodobé investice s původní dobou splatnosti tři měsíce a méně, debetní zůstatky na bankovních účtech (kontokorentní účty) nebo jiné půjčky splatné na požádání. V konsolidovaném výkazu finanční pozice jsou debetní zůstatky na bankovních účtech (kontokorentní účty) a jiné půjčky splatné na požádání vykázány v položce „Přijaté půjčky“ v krátkodobých závazcích.


2.13Obchodní a finanční závazky

Obchodní závazky se prvotně vykazují v reálné hodnotě a následně jsou oceňovány zůstatkovou hodnotou na základě metody efektivní úrokové míry.

Skupina přistupuje k odúčtování finančních závazků pouze v situaci, kdy jsou povinnosti Skupiny splněny, zrušeny nebo když skončí jejich platnost. Rozdíl mezi účetní hodnotou odúčtovaného finančního závazku a částky buď zaplacené, nebo splatné, je zaúčtován do zisku nebo ztráty.


2.14Odložená daň z příjmů

Odložená daň je vypočtena s použitím závazkové metody uplatněné na všechny přechodné rozdíly vzniklé mezi daňovou hodnotou aktiv a závazků a jejich účetní hodnotou vykazovanou v konsolidované účetní závěrce. Pokud ovšem odložená daň vyplývá z výchozího zachycení aktiva nebo závazku z transakcí jiných, než je podniková kombinace, které v době vzniku nemají dopad ani na účetní, ani na daňový zisk nebo ztrátu, pak se o ní neúčtuje. Odložená daň z příjmů se stanoví za použití daňové sazby (a daňových zákonů), které byly schváleny nebo je proces jejich schvalování v podstatě dokončen a o kterých se předpokládá, že budou účinné v období, ve kterém bude příslušná daňová pohledávka realizována nebo závazek odložené daně z příjmů vyrovnán. Změny v odložené dani vyplývající ze změn daňových sazeb jsou vykázány v období, ve kterém jsou změny uzákoněny nebo uzákoněny z větší části.

Odložené daňové pohledávky se vykazují v rozsahu, v němž je pravděpodobné, že bude v budoucnosti dosaženo zdanitelného zisku, který umožní uplatnění těchto přechodných rozdílů.

Odložená daň je zaúčtována do zisku nebo ztráty, s výjimkou případů, kdy se vztahuje k položkám účtovaným do ostatního úplného výsledku. V takových případech je také účtována do ostatního úplného výsledku.


2.15Zaměstnanecké požitky

a)Důchodové pojištění a penzijní připojištění

Skupina hradí pravidelné odvody do státního rozpočtu k financování státního důchodového pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti v sazbách platných pro dané období z vyplacených hrubých mezd. Nad rámec těchto zákonných odvodů nejsou od Skupiny vyžadovány žádné jiné dodatečné odvody. Náklady související s odvody jsou zúčtovány do zisku nebo ztráty ve stejném období jako výplata mezd a platů, ke kterým se vztahují.

Skupina také poskytuje svým zaměstnancům penzijní připojištění formou plateb nezávislým penzijním fondům v rámci platného příspěvkově definovaného penzijního plánu. Tyto náklady jsou účtovány do zisku nebo ztráty v roce, se kterým časově souvisejí. Nad rámec těchto zákonných odvodů nejsou od Skupiny vyžadovány žádné jiné dodatečné odvody.



44


b)Odstupné a požitky při předčasném ukončení pracovního poměru

Odstupné a požitky při předčasném ukončení pracovního poměru se vyplácejí v případě, že je pracovní poměr ukončen před normálním odchodem do důchodu nebo před uplynutím pracovní smlouvy. Skupina vykazuje požitky z předčasného ukončení pracovního poměru, pokud je zavázána k ukončení pracovního poměru vybraných zaměstnanců v souladu se schváleným detailním plánem bez reálné možnosti od tohoto plánu odstoupit.

c)Úhrady vázané na akcie

PMI poskytuje určité plány úhrad vázaných na akcie pro vedoucí zaměstnance všech společností v rámci skupiny PMI. Tyto plány se vztahují k akciím společnosti PMI a představují úhrady vázané na akcie vypořádané kapitálovými nástroji. Na základě pravidel stanovených „Performance Incentive Plans“ je vybraným zaměstnancům poskytována dlouhodobá odměna v podobě nároku na akcie PMI, které by jim měly být v budoucnosti přiděleny. K realizaci nároku a nabytí akcií zaměstnanci dochází po uplynutí zaměstnaneckého poměru tří let od data poskytnutí nároku (rozhodné období). Hodnota nákladů služeb zaměstnanců vykázaných jako protihodnota za přidělené nároky na akcie je určena na základě reálné hodnoty nároků k datu poskytnutí. Náklady jsou do zisku nebo ztráty (náklady na zaměstnance a zaměstnanecké požitky a služby) zúčtovány rovnoměrně během rozhodného období se souvztažným zápisem do vlastního kapitálu. Hodnota nákladů vykázaných jako protihodnota za přidělené nároky v letech 2018 a 2017 byla nevýznamná.


2.16Rezervy

Skupina tvoří rezervy, pokud má současný právní nebo mimosmluvní závazek, který je výsledkem minulých událostí, je pravděpodobné, že k vypořádání tohoto závazku bude nezbytné odčerpání prostředků, a může být proveden spolehlivý odhad výše závazku. Rezervy se nevytvářejí na budoucí provozní ztráty.

Rezervy jsou oceněny v současné hodnotě nejlepšího odhadu výdajů potřebných k vyrovnání současného závazku k rozvahovému dni.


2.17Vykazování výnosů a nákladů

Veškeré smlouvy se zákazníky jsou v první fázi zanalyzovány s cílem identifikovat veškerá plnění vůči zákazníkovi. Následně je určena transakční cena, která je v případě více identifikovaných plnění alokována podle relevantního klíče. V návaznosti na to je pro jednotlivá plnění uznán výnos v příslušné výši buď k určitému okamžiku, nebo je s využitím nástrojů časového rozlišení alokován do více období.

Výnosy z prodeje zboží jsou vykázány v okamžiku přechodu veškerých práv, resp. kontroly na kupující protistranu v závislosti na konkrétním znění smluvních podmínek, přičemž částka výnosů je dohodnuta nebo je spolehlivě určitelná a přijetí úhrady je pravděpodobné. To obecně odpovídá okamžiku, kdy je zboží poskytnuto prodejcům, nebo v okamžiku jejich poskytnutí konečným zákazníkům v případě přímých prodejů. Výnosy a náklady jsou vykazovány následujícími způsoby:

a)Prodej zboží

Výnosy z prodeje zboží se vykazují, pokud Skupina převedla na kupujícího kontrolu nad aktivem. O výnosu je účtováno v okamžiku vyskladnění zboží.

b)Prodej služeb

Výnosy z poskytování služeb se vykazují, jestliže dojde k poskytnutí služby a Skupina má právo na zaplacení protihodnoty. Jedná se zejména o zpracovatelské služby, kdy Skupina následně nenakupuje hotové tabákové výrobky a neprodává je na trzích v České republice a na Slovensku.


45


c)Náklady na prodané zboží

Součástí nákladů na prodané zboží jsou variabilní a fixní výrobní náklady, pořizovací cena nakoupeného zboží a licenční poplatky placené za prodané zboží. Tyto náklady jsou před prodejem zboží zachyceny v hodnotě zásob.

d)Odbytové náklady

Odbytové náklady vyplývají z odbytové činnosti a kromě personálních a režijních nákladů zahrnují také odpisy majetku v oblasti prodeje, náklady spojené s expedicí, náklady na propagaci, podporu prodeje, průzkum trhu a služby zákazníkům. Tyto náklady nevstupují do ocenění zásob.

e)Administrativní náklady

Administrativní náklady zahrnují personální a režijní náklady a odpisy majetku ve správní oblasti.

2.18Výnosy z úroků

Úrokový výnos se vykazuje časově rozlišený s použitím metody efektivní úrokové míry a zohledněním výše nesplacené jistiny.


2.19Výplata dividend

Výplata dividend akcionářům Společnosti se vykazuje v konsolidované účetní závěrce Skupiny jako závazek v období, ve kterém jsou dividendy schváleny akcionáři Společnosti.


2.20Leasingy

V postavení nájemce Skupina vykáže ke dni zahájení aktivum z práva k užívání a závazek z leasingu.


Aktivum z práva k užívání se prvotně oceňuje v pořizovacích nákladech a následně se oceňuje pořizovacími náklady sníženými o kumulované odpisy a ztráty ze znehodnocení upravenými o jakékoliv přecenění závazku z leasingu. Aktivum z práva k užívání se odepisuje rovnoměrně po dobu použitelnosti aktiva, nebo do konce doby trvání leasingu, nastane-li dříve.

Závazek z leasingu se prvotně oceňuje současnou hodnotou leasingových plateb neuhrazených ke dni zahájení, diskontovaných s použitím implicitní úrokové míry leasingu nebo, pokud tuto míru nelze snadno určit, přírůstkovou výpujční úrokovou mírou Skupiny. Skupina obecně používá odhadovaný náklad dluhu Skupinai před zdaněním zohledňující riziko dané země a dluhovou prémii skupiny PMI jako diskontní sazbu.

Závazek z leasingu se následně zvyšuje o úrokový náklad ze závazku z leasingu a ponižuje o provedené leasingové platby. Je přeceněn v případě, kdy dojde ke změně budoucích leasingových plateb v důsledku změny indexu nebo sazby, změně odhadu částky očekávané k úhradě ze záruky zbytkové hodnoty nebo při změně posouzení, zda-li je dostatečně jisté využití opce na nákup nebo prodloužení nebo nevyužití opce na ukončení.

Skupina provádí úsudky při stanovení doby trvání leasingu u leasingových smluv, u kterých je nájemcem a které obsahují opce na obnovení nebo ukončení leasingů. Posouzení toho, zda-li si je Skupina dostatečně jistá, že využije takové opce, má vliv na dobu trvání leasingu, která ovlivňuje hodnoty vykázaných závazků z leasingu a aktiv z práva k užívání.


Skupina se rozhodla použít výjimku z vykazování umožněnou standardem nevykazovat aktiva z práva k užívání a závazky z leasingu u krátkodobých leasingů a leasingů, jejichž podkladové aktivum má nízkou hodnotu. Krátkodobé leasingy jsou leasingy s dobou trvání leasingu 12 měsíců nebo méně. Leasingy s podkladovým aktivem nízké hodnoty zahrnují především leasingy výpočetní techniky a kancelářského vybavení.


46


Skupina se také rozhodla použít praktické zjednodušení neoddělovat neleasingové komponenty od leasingových komponent, a namísto toho je účtovat jako jedinou leasingovou komponentu. Toto zjednodušení není aplikováno u leasingů aut.

Skupina si pronajímá především kancelářské prostory, sklady, automobily, výpočetní techniku a kancelářské vybavení. Automobily jsou většinou pronajaty na dobu 4 let.

47


3. ŘÍZENÍ FINANČNÍCH RIZIK

3.1Faktory finančního rizika

Z činnosti Skupiny vyplývá řada finančních rizik: tržní riziko, úvěrové riziko a riziko likvidity. Tržní riziko a riziko likvidity jsou řízeny centrálním oddělením Treasury skupiny PMI v Lausanne. Úvěrové riziko je řízeno primárně Skupinou. PMI Treasury identifikuje, oceňuje a zajišťuje finanční riziko v úzké spolupráci se Skupinou. Řízení rizik provádí centrální oddělení Treasury skupiny PMI v souladu s pravidly schválenými představenstvem Skupiny, která vycházejí z PMI politik pro řízení finančního rizika.

a)Tržní riziko

Skupina působí na mezinárodním trhu a je vystavena měnovému riziku vztahujícímu se k různým měnám. Měnové riziko vyplývá zejména z titulu budoucích nákupů a prodejů a pohledávek a závazků v cizích měnách. Pro řízení měnového rizika Skupina příležitostně nakupuje měnové opce prostřednictvím PMI Treasury, o kterých účtuje jako o zajišťovacích derivátech. V letech 2020 a 2019 Skupina neměla žádné měnové opce.


Rozdělení finančních aktiv podle měn (v milionech Kč):

Účetní hodnota k 31. 12. 2020

CZK

EUR

USD

CHF

Ostatní

Celkem

Pohledávky za třetími stranami – domácí

527

203

0

0

0

730

Pohledávky za třetími stranami – zahraniční

3

0

0

0

0

3

Pohledávky za společnostmi skupiny PMI

84

48

0

0

0

132

Účty v bance

1 145

82

0

0

0

1 227

Krátkodobé půjčky spřízněným stranám

6 513

469

0

0

0

6 982

Dlouhodobá ostatní finanční aktiva

106

1

0

0

0

107

Celkem

8 378

803

0

0

0

9 181

Účetní hodnota k 31. 12. 2019

CZK

EUR

USD

CHF

Ostatní

Celkem

Pohledávky za třetími stranami – domácí

1 220

215

0

0

0

1 435

Pohledávky za třetími stranami – zahraniční

0

1

0

0

0

1

Pohledávky za společnostmi skupiny PMI

28

54

0

1

0

83

Účty v bance

1 229

47

0

0

0

1 276

Krátkodobé půjčky spřízněným stranám

5 096

59

0

0

0

5 155

Dlouhodobá ostatní finanční aktiva

107

1

0

0

0

108

Celkem

7 680

377

0

1

0

8 058













48



Rozdělení finančních závazků podle měn (v milionech Kč):

Účetní hodnota k 31. 12. 2020

CZK

EUR

USD

CHF

Ostatní

Celkem

Závazky vůči třetím stranám – domácí

928

123

0

0

0

1 051

Závazky vůči třetím stranám – zahraniční

79

153

2

1

5

240

Závazky vůči společnostem skupiny PMI

569

565

7

42

13

1 196

Celkem

1 576

841

9

43

18

2 487

Účetní hodnota k 31. 12. 2019

CZK

EUR

USD

CHF

Ostatní

Celkem

Závazky vůči třetím stranám – domácí

832

207

0

0

0

1 039

Závazky vůči třetím stranám – zahraniční

26

158

2

1

9

196

Závazky vůči společnostem skupiny PMI

621

375

6

60

10

1 072

Celkem

1 479

740

8

61

19

2 307


Analýzy citlivosti

Citlivost na změny měnového kurzu

Skupina je vystavena měnovému riziku vyplývajícímu zejména z transakcí se společnostmi se sídlem v Evropské unii a se společnostmi skupiny PMI se sídlem ve Švýcarsku. Nejvýznamnějšími měnami Skupiny jsou euro, americký dolar a švýcarský frank. Měnové riziko je hodnoceno ve vztahu k funkční měně Společnosti (česká koruna) k rozvahovému dni, kdy jsou pohledávky a závazky vedené v cizí měně přepočteny na české koruny kurzem České národní banky.

Analýza citlivosti zahrnuje finanční aktiva a závazky denominované v cizích měnách a měří dopad z přepočtu těchto položek k rozvahovému dni kurzem České národní banky k 31. 12. 2020. Skupina považuje za možný pohyb měnových kurzů vůči české koruně v následujícím období +5 % (zhodnocení české koruny) a -5 % (znehodnocení české koruny).

Analýza citlivosti na změny kurzu je připravena po jednotlivých měnách za předpokladu, že kurzy ostatních měn jsou beze změny.

Následující tabulka představuje dopad na zisk před zdaněním při očekávaném zhodnocení +5 % nebo znehodnocení -5 % české koruny vůči cizím měnám (v milionech Kč) v roce 2020 (2019: +5 %, -5 %):

2020

-5% znehodnocení CZK

Měna

EUR

USD

CHF

Zvýšení (+)/snížení (-) zisku

-2

0

-2

+5% zhodnocení CZK

Měna

EUR

USD

CHF

Zvýšení (+)/snížení (-) zisku

2

0

2

2019

-5% znehodnocení CZK

Měna

EUR

USD

CHF

Zvýšení (+)/snížení (-) zisku

-18

0

-3

+5% zhodnocení CZK

Měna

EUR

USD

CHF

Zvýšení (+)/snížení (-) zisku

18

0

3




49


Citlivost na změny úrokové míry

Skupina je vystavena úrokovému riziku zejména v souvislosti s poskytováním krátkodobých půjček se stanovenou dobou splatnosti a krátkodobých půjček splatných na požádání společnostem ve skupině PMI a Skupina je také vystavena úrokovému riziku v souvislosti s faktoringovými transakcemi s pohledávkami. Skupina předpokládá možný pohyb výnosové křivky v následujícím období +100/-25 bazických bodů.

Pro poskytnuté krátkodobé půjčky a krátkodobé půjčky splatné na požádání poskytnuté společnostem ve skupině PMI je dopad na zisk před zdaněním stanoven na základě specifikované změny úrokové míry, která by nastala na začátku účetního období, a za předpokladu, že by nedošlo k žádné jiné změně úrokových sazeb v průběhu celého účetního období. Ostatní finanční aktiva a závazky nejsou považovány za úrokově citlivé.

Následující tabulka představuje možný dopad na zisk před zdaněním při očekávaném nárůstu (+100 bazických bodů) nebo poklesu (-25 bazických bodů) úrokových sazeb (v milionech Kč):

2020

Nárůst úrokové míry

Pokles úrokové míry

o 100 baz. bodů

o 25 baz. bodů

Zvýšení (+)/snížení (-) zisku

44

-11

2019

Nárůst úrokové míry

Pokles úrokové míry

o 100 baz. bodů

o 25 baz. bodů

Zvýšení (+)/snížení (-) zisku

47

-12


b) Úvěrové riziko

Skupina má stanovena pravidla, která zajišťují, že prodej zboží s odloženou splatností je realizován pouze s odběrateli, kteří splňují podmínky pro úvěrový prodej a mají příslušnou úvěrovou historii.

Výraznou podporu v této oblasti poskytují Skupině odborníci z PMI Treasury v Lausanne. Kromě PMI Treasury Skupina využívá k analýze protistran také služeb externích ratingových agentur.

Případná platební neschopnost odběratele může vést k bezprostředním ztrátám s nežádoucím vlivem na hospodaření Skupiny. Z tohoto důvodu podléhá schvalování obchodních aktivit s novými odběrateli standardizovaným kontrolám a postupům příslušných oddělení Skupiny. Angažovanost Skupiny vůči odběratelům je řízena také prostřednictvím stanovení úvěrových limitů. Výše těchto limitů je pravidelně monitorována a vyhodnocována.

Součástí řízení úvěrového rizika jsou aktivní správa a řízení pohledávek, kde se ke snížení rizik používají standardní nástroje finančních trhů, jako jsou bankovní záruky a platby předem a postoupení pohledávek prostřednictvím bezregresního faktoringu.


Zajištění pohledávek

Pohledávky z obchodních vztahů jsou rozděleny z hlediska strategie zajištění na pohledávky za tuzemskými odběrateli a společnostmi skupiny PMI.

K zajištění pohledávek za tuzemskými odběrateli jsou v určitých případech využívány bankovní záruky. Povinným preventivním nástrojem v písemném smluvním vztahu je sankční úrok z prodlení úhrad. Pohledávky z obchodních vztahů za tuzemskými odběrateli jsou rozděleny do dvou skupin: pohledávky zajištěné bankovními zárukami a nezajištěné pohledávky za odběrateli, kteří splňují podmínky poskytnutí nezajištěného úvěru. Výše nezajištěného úvěru závisí na celkovém a finančním hodnocení každého odběratele včetně využití externího hodnocení ratingových agentur.

Pohledávky z obchodních vztahů za společnostmi skupiny PMI jsou považovány za málo rizikové, a proto nejsou zajištěné.

50


Účetní hodnota k 31. 12. 2020

(v milionech Kč)

Individuálně
neznehodnocená
finanční aktiva
do splatnosti

Individuálně neznehodnocená finanční aktiva po splatnosti

Celkem

Pohledávky za třetími stranami – domácí
v naběhlé hodnotě

723

7

730

Pohledávky za třetími stranami –
zahraniční v naběhlé hodnotě

0

3

3

Pohledávky za společnostmi skupiny PMI

84

48

132

Účty v bance

1 227

0

1 227

Krátkodobé půjčky spřízněným stranám

6 982

0

6 982

Dlouhodobá ostatní finanční aktiva

107

0

107

Celkem

9 123

58

9 181

Účetní hodnota k 31. 12. 2019

(v milionech Kč)

Individuálně neznehodnocená finanční aktiva do splatnosti

Individuálně neznehodnocená finanční aktiva po splatnosti

Celkem

Pohledávky za třetími stranami – domácí
v naběhlé hodnotě

1 427

8

1 435

Pohledávky za třetími stranami –
zahraniční v naběhlé hodnotě

1

0

1

Pohledávky za společnostmi skupiny PMI

73

10

83

Účty v bance

1 276

0

1 276

Krátkodobé půjčky spřízněným stranám

5 155

0

5 155

Dlouhodobá ostatní finanční aktiva

108

0

108

Celkem

8 040

18

8 058


Koncentrace úvěrového rizika obchodních pohledávek

Skupina sleduje koncentraci úvěrového rizika obchodních pohledávek podle odbytových regionů.

Rozdělení obchodních pohledávek podle odbytových regionů:

Účetní hodnota k 31. 12. 2020

(v milionech Kč)

Česká republika

Slovenská republika

Ostatní

Celkem

Pohledávky za třetími stranami – domácí

527

203

0

730

Pohledávky za třetími stranami – zahraniční

0

0

3

3

Pohledávky za společnostmi skupiny PMI

0

0

132

132

Celkem

527

203

135

865

Účetní hodnota k 31. 12. 2019

(v milionech Kč)

Česká republika

Slovenská republika

Ostatní

Celkem

Pohledávky za třetími stranami – domácí

1 220

215

0

1 435

Pohledávky za třetími stranami – zahraniční

0

0

1

1

Pohledávky za společnostmi skupiny PMI

0

0

83

83

Celkem

1 220

215

84

1 519


Úvěrová bonita finančních aktiv v naběhlé hodnotě

Při stanovení ratingu finančních aktiv používá Skupina následující kritéria:

Ve třídě bonity 1 jsou zařazeny pohledávky s pravděpodobností selhání do 0,1 %.

Ve třídě bonity 2 jsou zařazeny pohledávky s pravděpodobností selhání do 2 %.

Ve třídě bonity 3 jsou zařazeny pohledávky s pravděpodobností selhání nad 2 %.

51


Pohledávky za společnostmi skupiny PMI a krátkodobé půjčky poskytnuté v rámci skupiny PMI jsou v roce 2020 zařazeny do třídy bonity 1 (podle PMI ratingu Standard & Poor’s A-2 (2019: A-2)).

Hotovost v bankách je zařazena podle hodnocení dlouhodobých depozit prostřednictvím agentury Moody’s. Jako banky a finanční instituce používané Skupinou jsou akceptovány pouze ty s hodnocením A-3 nebo vyšším (2019: A-3) (bonita 1).


Opravné položky na očekávané úvěrové ztráty (ECL)


Stav k 31. 12. 2020
(v milionech Kč)

Bonita

Stupeň

Stupeň 1

12 měsíční ECL*

Stupeň 2 celoživotní ECL* - bez individuálního znehodnocení

Stupeň 3 celoživotní ECL* - individuálně znehodnocené

Celoživotní ECL*

dle matice znehodnocení

Celkem

Půjčky společnostem

ve skupině PMI

1

0

0

0

0

0

Ostatní pohledávky

a finanční aktiva

1

0

0

0

0

0

Pohledávky

z obchodních vztahů v naběhlé hodnotě

1

0

0

0

0

0

Celkem

0

0

0

0

0



Matice znehodnocení pro pohledávky z obchodních vztahů v naběhlé hodnotě

Stav k 31. 12. 2020

(v milionech Kč)

Od data splatnosti uplynulo:

Ve splatnosti

Do 1 měsíce

1-3 měsíce

Více než 3
měsíce

Celkem

Očekávané ztráty (v%)

0,01 %

0,02 %

0,05 %

0,10 %

0

Hrubá účetní
hodnota

827

2

6

30

865

Opravná položka

0

0

0

0

0


Opravné položky na očekávané úvěrové ztráty (ECL)

Stav k 31. 12.
2019
(v milionech Kč)

Bonita

Stupeň

Stupeň 1

12 měsíční ECL*

Stupeň 2 celoživotní ECL* - bez individuálního znehodnocení

Stupeň 3 celoživotní ECL* - individuálně znehodnocené

Celoživotní ECL*

dle matice znehodnocení

Celkem

Půjčky společnostem

ve skupině PMI

1

0

0

0

0

0

Ostatní pohledávky

a finanční aktiva

1

0

0

0

0

0

Pohledávky

z obchodních vztahů v naběhlé hodnotě

1

0

0

0

0

0

Celkem

0

0

0

0

0


52



Matice znehodnocení pro pohledávky z obchodních vztahů v naběhlé hodnotě

Stav k 31. 12. 2019

(v milionech Kč)

Od data splatnosti uplynulo:

Ve splatnosti

Do 1 měsíce

1-3 měsíce

Více než 3 měsíce

Celkem

Očekávané ztráty (v%)

0,01 %

0,02 %

0,05 %

0,10 %

0

Hrubá účetní
hodnota

1 501

4

11

3

1 519

Opravná položka

0

0

0

0

0


c)Riziko likvidity

Obezřetné řízení rizika likvidity předpokládá udržování dostatečné úrovně hotovosti. Řízení likvidity Skupiny provádí centrálně oddělení PMI Treasury prostřednictvím domácího a mezinárodního systému „cash pool“. V souladu s pravidly PMI připravuje Skupina týdenní výhled peněžního toku na následující měsíc a měsíční výhled peněžních toků na následujících 12 měsíců.


Analýza splatnosti smluvních závazků (nediskontovaných peněžních toků)

Stav k 31. 12. 2020 (v milionech Kč)

Do 3 měsíců

Závazky z obchodních vztahů vůči třetím stranám a společnostem skupiny PMI

2 390

Nevyplacené dividendy

8

Ostatní finanční závazky

89

Total

2 487

Stav k 31. 12. 2019 (v milionech Kč)

Do 3 měsíců

Závazky z obchodních vztahů vůči třetím stranám a společnostem skupiny PMI

2 045

Nevyplacené dividendy

5

Ostatní finanční závazky

257

Total

2 307


Pro zmírnění rizika a zlepšení řízení peněžních prostředků a likvidity Skupina odprodala část pohledávek finanční instituci v roce 2020 a 2019. Ze všech těchto transakcí pro Skupinu nevyplývá žádný úrok ze spoluúčasti. Finanční instituce neuplatňuje postih v případě opominutí včasné úhrady dlužníkem.


3.2Řízení kapitálu

Cílem Skupiny při řízení kapitálu je zajištění nepřetržité činnosti s cílem poskytovat akcionářům návratnost vložených prostředků. K udržení nebo úpravě kapitálové struktury Skupina může upravit výši dividendy, vydat nové akcie nebo prodat svůj majetek za účelem snížení dluhu.

Kapitálem Společnosti a její Dceřiné společnosti pro potřebu řízení kapitálu se rozumí vlastní kapitál Skupiny vykázaný v konsolidovaném výkazu finanční pozice.





53



3.3Odhad reálné hodnoty

Reálná hodnota finančních nástrojů obchodovaných na aktivních trzích je stanovena na základě kotovaných tržních cen platných k rozvahovému dni. Pro stanovení reálné hodnoty finančních nástrojů, které nejsou obchodovány na aktivním trhu, se používají techniky oceňování. Skupina činí předpoklady, při nichž vychází z tržních podmínek existujících ke každému rozvahovému dni. Zůstatková hodnota krátkodobých finančních aktiv a krátkodobých finančních závazků se blíží jejich reálné hodnotě.

Zůstatková hodnota ostatních dlouhodobých finančních aktiv se také blíží jejich reálné hodnotě, která byla stanovena jako současná hodnota budoucích peněžních toků na základě tržních úrokových sazeb k rozvahovému dni a která splňuje podmínky pro stupeň 2 dle IFRS 13.


4.INFORMACE O SEGMENTECH

Provozním segmentem je složka Skupiny, která generuje výnosy a které vznikají náklady a jejíž finanční výsledky jsou pravidelně vyhodnocovány subjektem s rozhodovací pravomocí za účelem alokace zdrojů a posouzení výkonnosti. Jako subjekt s rozhodovací pravomocí byl identifikován management tým Skupiny.

Management tým Skupiny sledoval výkonnost Skupiny na základě geografických oblastí pokrytých činností Skupiny. Po změně provozního modelu ve výrobě od 1. ledna 2015 management tým Skupiny začal sledovat výkonnost na základě typů provozní činnosti v kombinaci s geografickou oblastí. Od roku 2015 jsou v souladu s touto změnou samostatně vykazovány činnosti spojené s výrobní službou a samostatně činnosti spojené s distribucí tabákových výrobků na domácích trzích, a to v České republice a ve Slovenské republice.

Pro účely rozhodování a alokace zdrojů management tým Skupiny analyzuje manažerský provozní zisk. Manažerský provozní zisk v informacích o segmentech nezahrnuje ostatní nealokovatelné výnosy/náklady, úrokový výnos/náklad ani daň z příjmů, jelikož jsou řízené centrálně na úrovni PMI, tudíž tyto položky nejsou vykazovány podle segmentů, protože v této struktuře nejsou pravidelně poskytovány management týmu Skupiny.

Informace o celkových aktivech po segmentech nejsou uvedeny, jelikož s těmito informacemi management tým Skupiny nepracuje a ani mu nejsou předkládány.


Výsledky segmentů za rok končící 31. 12. 2020 mají tuto strukturu:

(v milionech Kč)

Česká

republika (distribuce)

Slovenská republika
(distribuce)

Výrobní služby

Celkem

Hrubé tržby

12 803

5 024

0

17 827

Mezi-segmentové tržby

-2 368

0

0

-2 368

Poskytované služby

109

0

2 315

2 424

Externí tržby

10 544

5 024

2 315

17 883

Manažerský hrubý zisk

5 886

3 164

1 653

10 703

Manažerský provozní
zisk

2 600

1 640

336

4 576







54



Výsledky segmentů za rok končící 31. 12. 2019 mají tuto strukturu:

(v milionech Kč)

Česká  republika (distribuce)

Slovenská republika
(distribuce)

Výrobní

služby

Celkem

Hrubé tržby

12 685

4 530

0

17 215

Mezi-segmentové tržby

-2 550

0

0

-2 550

Poskytované služby

76

0

2 351

2 427

Externí tržby

10 211

4 530

2 351

17 092

Manažerský hrubý zisk

6 233

2 899

1 762

10 894

Manažerský provozní
zisk

3 057

1 553

388

4 998

Odsouhlasení manažerského hrubého zisku na celkový hrubý zisk je následující:

(v milionech Kč)

31/12/2020

31/12/2019

Manažerský hrubý zisk

10 703

10 894

Licenční poplatky

-671

-728

Fixní výrobní náklady

-1 294

-1 457

Hrubý zisk

8 738

8 709

Licenční poplatky a fixní výrobní náklady jsou pro účely analýzy management týmem Skupiny vyjmuty z manažerského hrubého zisku a jsou obsaženy v manažerském provozním zisku.

Odsouhlasení manažerského provozního zisku na celkový zisk před zdaněním je následující:

(v milionech Kč)

31/12/2020

31/12/2019

Manažerský provozní zisk

4 576

4 998

Ostatní výnosy (+)/náklady (-), čisté

-122

13

Úrokové výnosy

33

98

Úrokové náklady

-27

-42

Zisk před zdaněním

4 460

5 067

Odpisy, amortizaci a snížení hodnoty zahrnuté v manažerském provozním zisku lze rozdělit do jednotlivých segmentů v roce 2020 a 2019 následovně:

(v milionech Kč)

Česká republika (distribuce)

Slovenská republika (distribuce)

Výrobní služby

Celkem

2020

65

38

746

849

2019

60

34

846

940


Tržby vznikají z prodeje tabákových výrobků a služeb. Analýza tržeb je následující:

(v milionech Kč)

31/12/2020

31/12/2019

Prodej zboží

15 459

14 665

Prodej služeb

2 424

2 427

Celkem

17 883

17 092







55


Analýza tržeb podle okamžiku vykázání:

(v milionech Kč)

31/12/2020

31/12/2019

Tržby vykázané v okamžiku dodání

15 459

14 665

Tržby vykázané v průběhu času

2 424

2 427

Celkem

17 883

17 092


Skupina klasifikuje tržby podle okamžiku vykázání podle IFRS 15 od roku 2018.


Tržby od zákazníků nebo skupin zákazníků pod společnou kontrolou převyšující 10 % celkových tržeb Skupiny: tržby ve výši 6 207 milionů Kč (2019: 5 188 milionů Kč) z prodeje jednomu zákazníkovi jsou zahrnuty v segmentu Česká republika (distribuce) a tržby ve výši 2 315 milionů Kč (2019: 2 351 milionů Kč) z prodeje společnostem ve skupině PMI jsou zahrnuty v segmentu Výrobní služby.

Hodnota dlouhodobých aktiv, jiných než odložená daňová pohledávka a ostatní finanční aktiva, umístěných v České republice je 3 321 milionů Kč, z čehož částka 3 109 milionů Kč se využívá k podpoře aktivit souvisejících s výrobními službami (k 31. 12. 2019: 3 643 milionů Kč) a 212 milionů Kč k podpoře aktivit souvisejících s distribucí zboží (k 31. 12. 2019: 200 milionů Kč) a hodnota těchto aktiv, podporujících pouze aktivity související s distribucí zboží, umístěných ve Slovenské republice, je 90 milionů Kč (k 31. 12. 2019: 104 milionů Kč).

56


5. POZEMKY, BUDOVY A ZAŘÍZENÍ

(v milionech Kč)

Pozemky, budovy a stavby

Dopravní prostředky, stroje a zařízení

Inventář a vybavení

Pořízení aktiv a poskytnuté zálohy

Celkem

K 1. 1. 2019

Pořizovací cena

2 194

7 248

64

505

10 011

Oprávky a snížení
hodnoty

-1 679

-4 111

-44

0

-5 834

Zůstatková
hodnota

515

3 137

20

505

4 177

Rok končící 31. 12.
2019

Počáteční
zůstatková
hodnota

515

3 137

20

505

4 177

Přírůstky
v pořizovací ceně

27

327

11

25

390

Vyřazení
v zůstatkové
hodnotě

0

-237

0

0

-237

Převody*

14

366

2

-382

0

Odpisy

-85

-640

-6

0

-731

Konečná
zůstatková
hodnota

471

2 953

27

148

3 599

K 31. 12. 2019

Pořizovací cena

2 226

7 168

67

148

9 609

Oprávky a snížení
hodnoty

-1 755

-4 215

-40

0

-6 010

Zůstatková
hodnota

471

2 953

27

148

3 599

Rok končící 31. 12.
2020

Počáteční
zůstatková
hodnota

471

2 953

27

148

3 599

Přírůstky
v pořizovací ceně

16

105

8

205

334

Vyřazení
v zůstatkové
hodnotě

0

-120

0

0

-120

Převody*

28

92

3

-123

0

Odpisy

-96

-605

-8

0

-709

Konečná
zůstatková
hodnota

419

2 425

30

230

3 104

K 31. 12. 2020

Pořizovací cena

2 258

6 983

75

230

9 546

Oprávky a snížení
hodnoty

-1 839

-4 558

-45

0

-6 442

Zůstatková
hodnota

419

2 425

30

230

3 104

*Převody představují zařazení pořízeného dlouhodobého hmotného majetku a poskytnutých záloh do používání.

Během sledovaného období Skupina vyřadila některé stroje a zařízení, které identifikovala jako dále nepotřebné, a schválila jejich vyřazení v hodnotě 10 milionů Kč (2019: 96  milionů Kč).

Veškeré výdaje na pořízení dlouhodobých aktiv byly financovány z vlastních zdrojů Skupiny.

57


6.SNÍŽENÍ HODNOTY POZEMKŮ, BUDOV A ZAŘÍZENÍ


V roce 2020 Skupina prověřila zůstatkovou hodnotu zařízení. V důsledku této revize nebylo vykázáno žádné snížení hodnoty dlouhodobých aktiv. V roce 2019 nebylo vykázáno žádné snížení hodnoty dlouhodobých aktiv.


7.LEASING - PRÁVA K UŽÍVÁNÍ MAJETKU


Následující práva z užívání jsou vykázána jako aktiva:

(v milionech Kč)

31/12/2020

31/12/2019

Kancelářské prostory a sklady

172

231

Auta

50

46

Obchody

72

80

Zaměstnanecké byty

9

11

Celkem

303

368


Následující leasingové závazky jsou vykázány jako níže uvedené typy závazků: 

 

(v milionech Kč)

31/12/2020

31/12/2019

Krátkodobé závazky

106

116

Dlouhodobé závazky

204

233

Celkem

310

349

Úrokové náklady leasingových závazků zahrnuté ve finančních nákladech činí 10 milionů Kč (2019: 12 milionů Kč).


8.ZÁSOBY

(v milionech Kč)

31/12/2020

31/12/2019

Materiál

78

81

Zboží

813

1 593

Celkem

891

1 674

Pořizovací náklady na zásoby vykázané v konsolidovaném výkazu úplného výsledku roku 2020 jako náklad a zahrnuté v položce Náklady na prodané zboží činily 7 180 milionů Kč (2019: 6 189 milionů Kč).















58



9.OBCHODNÍ A OSTATNÍ FINANČNÍ POHLEDÁVKY A OSTATNÍ NEFINANČNÍ AKTIVA

(v milionech Kč)

31/12/2020

31/12/2019

Obchodní a ostatní finanční
pohledávky

Třetí strany v naběhlé hodnotě

733

1 436

Spřízněné strany

132

83

Celkem

865

1 519

Ostatní nefinanční aktiva

Ostatní aktiva – spotřební daň

2 612

2 645

Placené zálohy

31

26

Ostatní aktiva

6

0

Celkem

2 649

2 671

Ostatní dlouhodobá finanční aktiva

Ostatní finanční aktiva

107

108

Total

107

108


10.PENĚŽNÍ PROSTŘEDKY A PENĚŽNÍ EKVIVALENTY

(v milionech Kč)

31/12/2020

31/12/2019

Účty v bance

1 227

1 276

Krátkodobé půjčky spřízněným stranám
splatné na požádání (viz bod 26)

6 982

5 155

Celkem

8 209

6 431

Krátkodobé půjčky spřízněným stranám splatné na požádání představují úročené krátkodobé půjčky. Analýza krátkodobých pohledávek za spřízněnými stranami je uvedena v bodě 26.


Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty a debetní zůstatky na bankovních účtech pro účely sestavení konsolidovaného výkazu peněžních toků jsou následující:

(v milionech Kč)

31/12/2020

31/12/2019

Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty

8 209

6 431

Celkem

8 209

6 431















59


11.ZÁKLADNÍ KAPITÁL

Základní kapitál Společnosti představuje 2 745 386 kusů akcií v nominální hodnotě 1 000 Kč a je plně splacen. V průběhu předcházejících dvou let nedošlo k žádným změnám v základním kapitálu a počtu nebo druhu akcií.


Základní kapitál Společnosti je rozvržen na:

Počet akcií

Hodnota v Kč

Neregistrované kmenové listinné akcie na
jméno

831 688

831 688 000

Registrované kmenové zaknihované
akcie na jméno

1 913 698

1 913 698 000

Akcie celkem

2 745 386

2 745 386 000


Identifikační označení akcií Společnosti podle mezinárodního systému číslování je ISIN: CS0008418869.

Práva a povinnosti akcionářů stanoví právní předpisy a stanovy Společnosti, přičemž všem akciím přísluší stejná práva a povinnosti.

Oprávnění vlastníci akcií mají právo podílet se na rozhodování na valné hromadě. Na valné hromadě mají akcionáři právo hlasovat, právo požadovat a dostat vysvětlení ohledně záležitostí týkajících se Společnosti i záležitostí týkajících se osob ovládaných Společností a uplatňovat návrhy a protinávrhy.

Hlasovací práva jsou spojena se všemi akciemi vydanými Společností a mohou být omezena nebo vyloučena pouze v případech stanovených zákonem. Společnost si není vědoma žádného omezení nebo vyloučení hlasovacích práv k akciím, které emitovala, nad rámec omezení a vyloučení hlasovacích práv stanovených zákonem.

Akcionáři mají dále právo na podíl na zisku Společnosti (dividendu). Po dobu trvání Společnosti, ani v případě jejího zrušení, nejsou akcionáři oprávněni požadovat vrácení svých vkladů.

Při zrušení Společnosti s likvidací mají akcionáři právo na podíl na likvidačním zůstatku.

Akcionáři jsou povinni splatit emisní kurz a případné emisní ážio jimi upsaných akcií.

Společnost nevydala žádné cenné papíry se zvláštními právy, pouze kmenové akcie zmíněné výše.

Akcie Společnosti jsou přijaty k obchodování na veřejném trhu organizovaném Burzou cenných papírů Praha, a.s., a společností RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s. Veřejností bylo k 31. 12. 2020 drženo 2 745 386 kusů akcií, z toho 77,6 % bylo drženo společností Philip Morris Holland Holdings B.V.

















60


12.OBCHODNÍ A OSTATNÍ FINANČNÍ ZÁVAZKY A OSTATNÍ NEFINANČNÍ ZÁVAZKY

(v milionech Kč)

31/12/2020

31/12/2019

Obchodní a ostatní finanční závazky

Třetí strany

501

221

Ostatní spřízněné strany

1 024

1 072

Dohadné účty pasivní

865

752

Nevyplacené dividendy

8

5

Ostatní finanční závazky

89

257

Celkem

2 487

2 307

Ostatní nefinanční závazky

Závazky vůči zaměstnancům

160

163

Závazky ze sociálního zabezpečení a
zdravotního pojištění

73

76

Výnosy příštích období

10

10

Ostatní závazky

1

1

Celkem

244

250

Závazky vyplývající z transakcí mezi spřízněnými stranami jsou popsány v bodě 26.


13.ZAPOČTENÍ FINANČNÍCH AKTIV A FINANČNÍCH ZÁVAZKŮ

Účetní hodnota k 31. 12. 2020

Obchodní  a ostatní finanční pohledávky

Obchodní a ostatní finanční závazky

Brutto hodnota vykázaných finančních aktiv/pasiv

482

2 104

Brutto hodnota vykázaných finančních pasiv/aktiv započtených v rozvaze

383

383

Netto hodnota finančních aktiv/pasiv vykázaných v rozvaze

865

2 487

Netto hodnota

865

2 487

Účetní hodnota k 31. 12. 2019

Obchodní  a ostatní finanční pohledávky

Obchodní a ostatní finanční závazky

Brutto hodnota vykázaných finančních aktiv/pasiv

1 888

2 676

Brutto hodnota vykázaných finančních pasiv/aktiv započtených v rozvaze

-369

-369

Netto hodnota finančních aktiv/pasiv vykázaných v rozvaze

1 519

2 307

Netto hodnota

1 519

2 307


14.OSTATNÍ DAŇOVÉ ZÁVAZKY

(v milionech Kč)

31/12/2020

31/12/2019

Daň z přidané hodnoty

424

358

Spotřební daň

3 601

3 247

Ostatní daně

19

20

Celkem

4 044

3 625



61


15.ODLOŽENÁ DAŇ Z PŘÍJMŮ

Odložené daňové pohledávky a závazky jsou vzájemně kompenzovány, pokud existuje ze zákona vymahatelné právo kompenzace splatných daňových pohledávek proti splatným daňovým závazkům a pokud se odložená daň vztahuje ke stejnému finančnímu úřadu.


Kompenzované částky jsou následující:

(v milionech Kč)

31/12/2020

31/12/2019

Odložená daňová pohledávka –
nekompenzovaná

45

44

Odložená daňová pohledávka

45

44

Odložená daňová pohledávka – ke
kompenzaci

58

58

Odložený daňový závazek

-264

-288

Odložený daňový závazek –
kompenzovaný

-206

-230

Odložená daňová pohledávka

Odložená daňová pohledávka s očekávanou realizací do 12 měsíců

101

100

Odložená daňová pohledávka s očekávanou realizací za více než 12 měsíců

2

2

Odložená daňová pohledávka celkem

103

102

Odložený daňový závazek

Odložený daňový závazek, který má být vyrovnán za více než 12 měsíců

-264

-288

Odložený daňový závazek celkem

-264

-288

Brutto pohyb na účtu odložené daně z příjmů je následující:

(v milionech Kč)

2020

2019

K 1. 1. – Odložený čistý daňový závazek

-186

-195

Zaúčtování do zisku nebo ztráty

25

9

K 31. 12. – Odložený čistý daňový
závazek

-161

-186

Změny odložených daňových pohledávek a závazků (před kompenzací zůstatků v rámci téže daňové jurisdikce) v daném období byly následující:

Odložený daňový závazek

(v milionech Kč)

Zrychlené daňové odpisy

K 1. 1. 2019

-291

Zaúčtování do zisku nebo ztráty

3

K 31. 12. 2019

-288

Zaúčtování do zisku nebo ztráty

24

K 31. 12. 2020

-264

62


Odložená daňová pohledávka

(v milionech Kč)

Snížení hodnoty zásob

Úhrady akciemi

Eliminace nerealizo-vaného zisku

Ostatní

Celkem

K 1. 1. 2019

28

8

13

47

96

Zaúčtování do
zisku nebo ztráty

-8

2

-2

14

6

K 31. 12. 2019

20

10

11

61

102

Zaúčtování do
zisku nebo ztráty

8

-4

-3

0

1

K 31. 12. 2020

28

6

8

61

103

S účinností od 1. 1. 2010 platí v České republice sazba 19 % pro stanovení splatné i odložené daně.

S účinností od 1. 1. 2017 platí ve Slovenské republice sazba 21 % pro stanovení splatné i odložené daně.



16.DRUHOVÉ ČLENĚNÍ NÁKLADŮ – DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

(v milionech Kč)

2020

2019

Změny stavu zásob

1 171

821

Aktivace

0

-1

Spotřeba materiálu, energie a prodané
zboží

5 881

5 172

Služby

2 902

2 854

Licenční poplatky

671

728

Náklady na zaměstnance a
zaměstnanecké požitky

1 471

1 362

Odpisy, amortizace a snížení hodnoty

849

940

Ostatní

363

203

Náklady na prodané zboží, odbytové a
administrativní náklady

13 308

12 079


17.NÁKLADY NA ZAMĚSTNANCE A ZAMĚSTNANECKÉ POŽITKY

(v milionech Kč)

2020

2019

Mzdové náklady včetně nákladů
souvisejících s ukončením pracovního
poměru ve výši 65  milionů Kč (2019: 59
 milionů Kč)

1 042

984

Náklady na sociální zabezpečení a
zdravotní pojištění

125

118

Penzijní náklady – plány definovaných
příspěvků

211

202

Úhrady vázané na akcie

10

8

Ostatní sociální náklady

83

50

Celkem

1 471

1 362


K 31. 12. 2020 měla Skupina 1 527 zaměstnanců, z toho 158 zaměstnanců pracujících ve Philip Morris Slovakia s.r.o. ve Slovenské republice (2019: 1 367, ve Slovenské republice 147).


Na základě zákona Skupina odvádí příspěvky na sociální a důchodové zabezpečení, zdravotní pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Příspěvky za rok 2020 činily průměrně 31 % (2019: 33 %) z objemu hrubých mezd. Skupina není povinna platit další příspěvky nad rámec zákonných odvodů.

63



Skupina dále poskytuje svým zaměstnancům doplňkové penzijní připojištění formou příspěvků nezávislým penzijním fondům na základě schváleného penzijního plánu Skupiny.

Principy zaměstnanosti a odměňování jsou řešeny kolektivní smlouvou. Při kolektivním vyjednávání probíhá kontrola dodržování pracovně právních předpisů ve Skupině.


18.REZERVY NA KRÁTKODOBÉ ZÁVAZKY

K 31. 12. 2020 vedení Skupiny identifikovalo plány týkajících se organizační restrukturalizace. Skupina vytvořila rezervu na ukončení pracovního poměru ve výši 7 milionů Kč. K 31. 12. 2019 vedení Skupiny neidentifikovalo žádné plány týkajících se organizační restrukturalizace.


K 31. 12. 2020 Skupina vytvořila rezervu na odměnu při pracovních a životních výročích a na odměnu při odchodu do důchodu ve výši 12 milionů Kč (2019: 14 milionů Kč).

Nárok na tyto odměny vyplývá z platné kolektivní smlouvy.



19.OSTATNÍ PROVOZNÍ VÝNOSY

(v milionech Kč)

2020

2019

Kurzové zisky

305

72

Zisk z prodeje pozemků, budov a zařízení

13

40

Ostatní výnosy

0

1

Celkem

318

113


20.OSTATNÍ PROVOZNÍ NÁKLADY

(v milionech Kč)

2020

2019

Kurzové ztráty

425

80

Bankovní poplatky

5

7

Ztráta z prodeje pozemků, budov a
zařízení

1

3

Ostatní náklady

8

10

Celkem

439

100


21.ČISTÉ ZISKY A ZTRÁTY Z FINANČNÍCH NÁSTROJŮ

2020 (v milionech Kč)

Pohledávky

Peněžní
ekvivalenty

Závazky

Celkem

Kurzové zisky

122

33

150

305

Úrokový výnos

0

33

0

33

Kurzové ztráty

-110

-62

-253

-425

Úrokový náklad

0

-27

0

-27

Čisté zisky (+)

12

-23

-103

-114

64


2019 (v milionech Kč)

Pohledávky

Peněžní ekvivalenty

Závazky

Celkem

Kurzové zisky

13

9

50

72

Úrokový výnos

0

97

0

97

Kurzové ztráty

-16

-18

-46

-80

Úrokový náklad

0

-42

0

-42

Čisté zisky (+) / ztráty
(-)

-3

46

4

47


22.DAŇ Z PŘÍJMŮ

(v milionech Kč)

2020

2019

Splatná daň

-956

-1 054

Odložená daň (viz bod 14)

23

10

Celkem

-933

-1 044

Sazba daně z příjmů v České republice pro rok 2020 a 2019 byla zákonem stanovena ve výši 19 %.

Sazba daně z příjmů ve Slovenské republice pro rok 2020 a 2019 byla zákonem stanovena ve výši 21 %.

Daň ze zisku Skupiny před zdaněním se liší od teoretické částky, která by vznikla použitím příslušných daňových sazeb na zisky Skupiny, takto:

(v milionech Kč)

2020

2019

Účetní zisk před zdaněním

4 460

5 065

Platná sazba daně z příjmů

19 %

19 %

Teoretická daň z účetního zisku před
zdaněním

-848

-962

Náklady neodpočitatelné pro daňové
účely

-71

-77

Příjmy nepodléhající dani

-5

-4

Daňové úpravy předchozího roku

-10

-1

Ostatní

-2

-6

Daň z příjmů celkem

-936

-1 050


23.ZISK NA AKCII

Základní a zředěný ukazatel zisku na akcii je vypočtený jako podíl zisku připadajícího na osoby držící vlastní kapitál Společnosti k počtu kmenových akcií v oběhu během roku.

2020

2019

Zisk připadající akcionářům (v milionech
Kč)

3 526

4 020

Počet akcií v oběhu za dané období (v
tisících kusů)

2 745

2 745

Zisk na akcii v Kč

1 285

1 464


24.ROZDĚLENÍ ZISKU

Mimo zasedání valné hromady (tzv. per rollam) rozhodli akcionáři Společnosti ve měsících duben až červen 2020 výplatu dividend ve výši 4 283 milionů Kč (1 560 Kč na akcii) a na valné hromadě v dubnu 2019 výplatu dividend ve výši 4 393 milionů Kč (1 600 Kč na akcii).


65


Kromě dividend vyplacených společností Philip Morris ČR a.s. vyplatila společnost Philip Morris Slovakia s.r.o. vlastníkovi menšinového podílu dividendu ve výši 1 milionu Kč (2019: 1 milionu Kč).


O tom, zda a v jaké výši bude vyplacena dividenda za účetní období 2020, rozhodnou akcionáři mimo zasedání valné hromady (tzv. per rollam) ve dnech 15. dubna až 21. května 2021.


25.POTENCIÁLNÍ ZÁVAZKY

Skupina není účastna žádných soudních, správních nebo rozhodčích řízení, která by měla nebo mohla mít významný vliv na finanční situaci Skupiny.

Finanční úřad provedl daňové kontroly všech zdaňovacích období až do roku 2008 včetně v České republice a až do roku 2005 včetně ve Slovenské republice. Finanční úřady mohou provést daňovou kontrolu do tří let od konce příslušného zdaňovacího období v České republice a do pěti let ve Slovenské republice a mohou doměřit daňovou povinnost a příslušné penále. Vedení Skupiny si není vědomo žádných skutečností, které by v tomto ohledu mohly vést k dodatečnému významnému daňovému závazku Skupiny.


26.TRANSAKCE SE SPŘÍZNĚNÝMI STRANAMI

Spřízněnými stranami se rozumí Mateřská společnost a ostatní společnosti skupiny PMI („Ostatní spřízněné strany“), členové představenstva, členové dozorčí rady a osoby blízké těmto členům.


Mezi spřízněnými stranami byly uskutečněny následující transakce:

a)Prodej zboží a služeb společnostem skupiny PMI

(v milionech Kč)

2020

2019

Prodej zboží

Ostatní spřízněné strany

958

47

Prodej materiálu

Ostatní spřízněné strany

5

2

Prodej pozemků, budov, zařízení

Ostatní spřízněné strany

118

192

Prodej služeb

Ostatní spřízněné strany

2 427

2 427

Přefakturace

Ostatní spřízněné strany

1

12

Úrokový výnos

Ostatní spřízněné strany

39

88

Celkem

3 548

2 768











66



b)Nákup zboží a služeb od společností skupiny PMI

(v milionech Kč)

2020

2019

Nákup zboží a materiálu

Ostatní spřízněné strany

5 609

6 130

Nákup pozemků, budov, zařízení a
nehmotných aktiv

Ostatní spřízněné strany

149

13

Nákup služeb

Ostatní spřízněné strany

896

816

Licenční poplatky placené

Ostatní spřízněné strany

671

728

Celkem

7 325

7 687


c)Dividendy

Společnost v roce 2020 vyplatila společnosti Philip Morris Holland Holdings B.V. částku v celkové výši 3 323 milionů Kč. Dividendy vyplacené společnosti Philip Morris Holland Holdings B.V. v roce 2019 činily 3 408  milionů Kč.

Kromě vyplacených dividend Skupina neměla v průběhu předchozích dvou let žádné jiné transakce s Mateřskou společností.

d)Zůstatky se společnostmi skupiny PMI

(v milionech Kč)

31.12.2020

31.12.2019

Pohledávky za spřízněnými stranami

Ostatní spřízněné strany

132

83

Závazky vůči spřízněným stranám

Ostatní spřízněné strany

1 024

1 072

Půjčky poskytnuté

Ostatní spřízněné strany

6 982

5 155


Půjčky spřízněným stranám zahrnují úročené krátkodobé půjčky splatné na požádání (cash pool) ve výši 6 982 milionů Kč poskytnuté společnosti Philip Morris Finance S.A. (2019: 5 155 milionů Kč). Všechny krátkodobé půjčky jsou v konsolidovaném výkazu finanční pozice Skupiny k 31. 12. 2020 a k 31. 12. 2019 vykázány jako součást peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů.

Běžná výše úrokové míry z krátkodobé půjčky je stanovena jako týdenní PRIBOR plus/minus marže odpovídající tržním podmínkám u půjček s obdobnou délkou vkladu a likviditou, běžná výše úrokové míry z krátkodobých půjček splatných na požádání je stanovena jako noční PRIMEAN - 0,25 %, tj. PRIMEAN ((noční PRIBOR + noční PRIBID)/2) plus/minus marže odpovídající tržním podmínkám u půjček s obdobnou délkou vkladu a likviditou.

Skutečná výše úrokové míry závisí na aktuální situaci na peněžním trhu a druhu půjčky. Průměrná výše efektivní úrokové míry z krátkodobých půjček v roce 2020 činí 0,5 % p.a. (2019: 1,5 % p.a.) v České republice a 0,25 % p.a. (2019: 0,08 % p.a.) ve Slovenské republice.


e)Odměny klíčových členů vedení

Odměny klíčových členů vedení zahrnují odměny členů představenstva a dozorčí rady za výkon funkce dle smlouvy o výkonu funkce člena představenstva, respektive dozorčí rady.

Odměny členů vedení, kteří jsou zaměstnanci Skupiny nebo společností skupiny PMI, se skládají z odměny za výkon funkce člena představenstva, respektive dozorčí rady, ročního platu, bonusu podle individuálního výkonu, úhrad akciemi a

67


ostatních nepeněžitých příjmů, jako jsou používání firemního automobilu, příspěvky na závodní stravování a příspěvky na penzijní připojištění, životní a úrazové pojištění a požitky spojené s ukončením pracovního poměru, jak je uvedeno níže. Součástí nepeněžních příjmů členů představenstva, respektive dozorčí rady, kteří jsou zaměstnanci společnosti Philip Morris Services S.A. nebo jiné společnosti skupiny PMI, je navíc úhrada nájemného a školného.

Požitky spojené s ukončením pracovního poměru členů vedení zaměstnaných Skupinou, kterým byla dána výpověď z organizačních nebo zdravotních důvodů podle § 52 písm. a) až e) Zákoníku práce nebo s kterými byl rozvázán pracovní poměr dohodou z týchž důvodů, zahrnují odstupné dle Redukčního programu, jenž je specifikován v Kolektivní smlouvě. Požitky spojené s ukončením pracovního poměru členů vedení zaměstnaných společnostmi skupiny PMI jsou vypláceny v souladu s pracovní smlouvou uzavřenou s domovským zaměstnavatelem a závaznými PMI pravidly a postupy pro mezinárodní pracovní pobyt.

(v milionech Kč)

2020

2019

Mzdy a ostatní krátkodobé požitky

55

40

Úhrady vázané na akcie

5

7

Nepeněžní příjmy

1

8

Celkem

61

55

V roce 2020 a 2019 nebyly vykázány žádné požitky spojené s ukončením pracovního poměru členů představenstva a dozorčí rady.

Funkční období členů představenstva a dozorčí rady je tři roky.


f)Informace o počtu akcií vydaných Společností členům vedení

Členové dozorčí rady nevlastnili k 31. 12. 2020 ani k 31. 12. 2019 žádné akcie Philip Morris ČR a.s.

Žádná osoba s řídicí pravomocí, definovanou v §2 odst. 1 písm. b) zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, v platném znění nevlastnila akcie Philip Morris ČR a.s. k 31. 12. 2020 ani k 31. 12. 2019.


g)Smluvní a jiné budoucí závazky se spřízněnými stranami

Smluvními a jinými budoucími závazky vyplývajícími z transakcí se spřízněnými stranami, které nejsou vykázány v konsolidovaných účetních výkazech, se rozumí závazky k budoucí směně zdrojů dle závazných smluv.

K 31. 12. 2020 Skupina neměla významné smluvní ani jiné budoucí závazky vyplývající z transakcí se spřízněnými stranami, kromě budoucích závazků z titulu nákupu služeb v souhrnné odhadované hodnotě 356 milionů Kč (hodnota budoucích závazků k 31. 12. 2019: 326 milionů Kč).

Skupina v minulosti uzavřela několik závazných smluv o nákupu služeb, u kterých ještě nebylo vypořádáno povinné plnění. Tyto smlouvy mají většinou dvou až šestiměsíční výpovědní lhůtu. Celková odhadovaná hodnota vypořádání služeb dle těchto závazných smluv je zveřejněna výše.

Dle smluv s vlastníky ochranných známek, Philip Morris Global Brands Inc., Philip Morris Products S.A. a CTPM International S.A., musí Skupina platit licenční poplatky za tabákové produkty prodané v České a Slovenské republice. Za rok 2020 dosáhly náklady za licenční poplatky výše 671 milionů Kč (2019: 728 milionů Kč). Tyto smlouvy jsou uzavřeny na dobu neurčitou a mohou být vypovězeny kteroukoliv ze smluvních stran. V roce 2021 očekává vedení Skupiny náklady za licenční poplatky v přibližně stejné výši jako v roce 2020.





68




27.NÁSLEDNÉ UDÁLOSTI

Po rozvahovém dni nedošlo k žádným událostem, které by měli významný dopad na konsolidovanou účetní závěrku k 31.12.2020.


Schválení konsolidované účetní závěrky

Konsolidovaná účetní závěrka byla schválena ke zveřejnění představenstvem a byla z jeho pověření podepsána. Konsolidovaná účetní závěrka je schvalována akcionáři na valné hromadě. Do této doby může být konsolidovaná účetní závěrka na základě rozhodnutí akcionářů pozměněna.


V Kutné Hoře dne 29. března 2021

                                                             

Andrea Gontkovičová

Petr Šedivec

předsedkyně představenstva

člen představenstva

69



Samostatný výkaz finanční pozice

k 31. 12. 2019 (v milionech Kč)

AKTIVA

Bod

31.12.2020

31.12.2019

Pozemky, budovy a zařízení

4

3 088

3 580

Právo k užívání aktiva

6

230

262

Nehmotná aktiva

3

1

Investice v dceřiné společnosti

1

19

19

Ostatní finanční aktiva

8

107

108

Dlouhodobá aktiva

3 447

3 970

Zásoby

7

713

1 255

Obchodní a ostatní finanční
pohledávky

8

820

1 488

Ostatní nefinanční aktiva

8

2 609

2 561

Peněžní prostředky a peněžní
ekvivalenty

9

7 658

6 325

Krátkodobá aktiva

11 800

11 629

Aktiva celkem

15 247

15 599

VLASTNÍ KAPITÁL A
ZÁVAZKY

Bod

31.12.2020

31.12.2019

Základní kapitál

10

2 745

2 745

Emisní ážio a ostatní
příspěvky akcionářů

2 362

2 381

Nerozdělený zisk

3 463

4 284

Vlastní kapitál celkem

8 570

9 410

Odložený daňový závazek

14

206

230

Závazek z leasingu

6

158

173

Dlouhodobé závazky

364

403

Obchodní a ostatní finanční
závazky

11

2 009

1 822

Ostatní nefinanční závazky

11

190

201

Daň z příjmů splatná

177

147

Ostatní daňové závazky

13

3 839

3 480

Rezervy na krátkodobé
závazky

17

20

46

Závazek z leasingu

6

78

90

Krátkodobé závazky

6 313

5 786

Závazky celkem

6 677

6 189

Vlastní kapitál a závazky
celkem

15 247

15 599

Příloha tvoří nedílnou součást této účetní závěrky.

70


Samostatný výkaz úplného výsledku

za rok končící 31. 12. 2020 (v milionech Kč)

Bod

2020

2019

Tržby

18

15 301

15 217

Náklady na prodané zboží

15

-8 003

-7 590

Hrubý zisk

7 298

7 627

Odbytové náklady

15

-1 922

-1 734

Administrativní náklady

15

-1 032

-1 027

Ostatní výnosy

96

99

Ostatní provozní výnosy

19

310

112

Ostatní provozní náklady

20

-431

-94

Provozní zisk

4 319

4 983

Finanční výnosy

34

97

Finanční náklady

21

-25

-41

Zisk před zdaněním

4 328

5 039

Daň z příjmů

22

-867

-1 007

Čistý zisk

3 461

4 032

Ostatní úplný výsledek

0

0

Úplný výsledek za rok
celkem

3 461

4 032

Zisk na akcii základní a
zředěný (Kč/akcie)

23

1 261

1 469


Samostatný výkaz změn vlastního kapitálu

za rok končící 31. 12. 2020 (v milionech Kč)


Vztahující se k vlastnímu kapitálu

Bod

Základní kapitál

Emisní ážio a ostatní příspěvky akcionářů

Nerozdělený zisk

Vlastní kapitál celkem

Stav k 1. 1. 2019

2 745

2 374

4 643

9 762

Úplný výsledek celkem

23

0

0

4 032

4 032

Transakce s vlastníky

Rozdělení zisku

24

0

0

-4 393

-4 393

Zaměstnanecké akcie

0

7

0

7

Nevybrané dividendy

0

0

2

2

Stav k 31.12.2019

2 745

2 381

4 284

9 410

Úplný výsledek celkem

23

0

0

3 461

3 461

Transakce s vlastníky

Rozdělení zisku

24

0

0

-4 283

-4 283

Zaměstnanecké akcie

0

-19

0

-19

Nevybrané dividendy

0

0

1

1

Stav k 31. 12. 2020

2 745

2 362

3 463

8 570

Příloha tvoří nedílnou součást této účetní závěrky.

71


Samostatný výkaz peněžních toků

za rok končící 31. 12. 2020 (v milionech Kč)

Bod

2020

2019

Peněžní toky z provozní činnosti

Zisk před zdaněním

4 328

5 039

Odpisy dlouhodobých aktiv (včetně nehmotného
majetku)

15

691

669

Snížení hodnoty a vyřazení majetku

4,15

120

237

Čisté úrokové výnosy (-) / náklady (+)

-9

-57

Přijaté dividendy

26

-96

-99

Zisk z prodeje pozemků, budov a zařízení

19

-4

-39

Změna stavu rezerv

-26

14

Ostatní nepeněžní úpravy – čisté

-11

0

Peněžní toky z provozní činnosti před změnami
pracovního kapitálu

4 993

5 764

Změna stavu:

Obchodních a ostatních finančních pohledávek a
ostatních nefinančních aktiv

621

763

Obchodních a ostatních finančních závazků a
ostatních nefinančních závazků

536

213

Zásob

542

-466

Peněžní toky z provozu

6 692

6 274

Zaplacené úroky

-25

-40

Zaplacená daň z příjmů

-868

-1 004

Čisté peněžní toky z provozní činnosti

5 799

5 230

Peněžní toky z investiční činnosti

Výdaje na pořízení pozemků, budov a zařízení

4

-323

-381

Příjmy z prodeje pozemků, budov a zařízení

122

201

Výdaje na pořízení nehmotných aktiv

-10

-1

Přijaté úroky

34

97

Přijaté dividendy

26

96

99

Čisté peněžní toky z investiční činnosti

-81

15

Peněžní toky z financování

Vyplacené dividendy

24

-4 283

-4 393

Úhrady jistiny závazku z leasingu

-102

-93

Čistý peněžní tok z financování

-4 385

-4 486

Čisté snížení / zvýšení peněžních prostředků

1 333

759

Stav peněžních prostředků a peněžních
ekvivalentů na začátku roku

6 325

5 566

Stav peněžních prostředků a peněžních
ekvivalentů na konci roku

9

7 658

5 566

Příloha tvoří nedílnou součást této účetní závěrky.

72


Příloha k samostatné účetní závěrce

za rok končící 31. 12. 2020

1.OBECNÉ ÚDAJE

1.1Popis společnosti

Philip Morris ČR a.s. („Společnost“) je akciová společnost registrovaná v České republice. Zabývá se zejména výrobou, prodejem, distribucí a marketingem tabákových výrobků. Do obchodního rejstříku byla Společnost zapsána 28. 3. 1991 a její registrované sídlo je v Kutné Hoře, Vítězná 1, Česká republika. Vedení Společnosti sídlí v Praze a výrobní závod se nachází v Kutné Hoře.

Philip Morris ČR a.s. je společností ve skupině Philip Morris International Inc. („PMI“). K 31. 12. 2020 byla Philip Morris International Inc. vrcholovou ovládající společností Společnosti.

K 31. 12. 2020 byl jediným subjektem přímo vlastnícím více než 20% podíl na základním kapitálu Společnosti Philip Morris Holland Holdings B.V. („Mateřská společnost“) vlastnící 77,6 % základního kapitálu.

Členové představenstva a dozorčí rady Společnosti k 31. 12. 2020 byli:

Představenstvo


Andrea Gontkovičová – předsedkyně

Peter Piroch

Piotr Cerek 

Petr Šedivec

Petr Šebek

Nahradil Tomáša Korkoše k 20.01. 2020


Dozorčí rada

Stefan Bauer – předseda

Alena Zemplinerová

Sergio Colarusso

Stanislava Juríková

Richard Vašíček                                                                     

Tomáš Hilgard


Členové představenstva a dozorčí rady Společnosti k 31. 12. 2019 byli:


Představenstvo


Andrea Gontkovičová – předsedkyně

Nahradila Árpáda Könye k 1.10.2019

Peter Piroch

Nahradil Istvána Boruse k 26.4.2019

Piotr Cerek

Nahradil Zarina Maizel k 23.9.2019

Petr Šedivec


Tomáš Korkoš








73


Dozorčí rada


Stefan Bauer –  předseda

Nahradil Johannese Franciscuse Gerarduse Vroemena

k 23.9.2019

Alena Zemplinerová

Sergio Colarusso

Stanislava Juríková

Tomáš Hilgard

Richard Vašíček                                                                      nahradil Ondřeje Süssera k 10.12.2019


Společnost vlastní 99% podíl ve společnosti Philip Morris Slovakia s.r.o., Galvaniho 15/A, Bratislava, Slovensko. Základní kapitál Philip Morris Slovakia s.r.o. k 31. 12. 2020 a 31. 12. 2019 činil 763 tisíc eur, ekvivalent 19 milionů Kč v historické hodnotě.

Zisk po zdanění Philip Morris Slovakia s.r.o. za rok 2020 činil 5,7 milionu eur, ekvivalent 151 milionů Kč (2019: 3,3 milionu eur, ekvivalent 83 milionů Kč). Celkový vlastní kapitál Philip Morris Slovakia s.r.o. k 31. 12. 2020 činil 5,4 milionu eur, ekvivalent 143 milionů Kč (2019: 3,4 milionu eur, ekvivalent 87 milionů Kč).

Společnost neuzavřela ovládací smlouvu nebo smlouvu o převodu zisku se společností Philip Morris Slovakia s.r.o.

Akcie Společnosti jsou obchodovány na Burze cenných papírů Praha, a.s., od 13. 7. 1993.

Tato samostatná účetní závěrka byla schválena představenstvem ke zveřejnění dne 29. 3. 2021.


2.SHRNUTÍ VÝZNAMNÝCH ÚČETNÍCH ZÁSAD

2.1Základní zásady sestavení samostatné účetní závěrky

Účetní závěrka Philip Morris ČR a.s. k 31. 12. 2020 je samostatnou účetní závěrkou Společnosti, která se vztahuje ke konsolidované účetní závěrce Philip Morris ČR a.s. a její dceřiné společnosti Philip Morris Slovakia s.r.o. (souhrnně jen „Skupina“) za rok končící 31. 12. 2020. Tuto samostatnou účetní závěrku je třeba posuzovat spolu s konsolidovanou účetní závěrkou, aby bylo možno plně porozumět výsledku hospodaření a finanční situaci Skupiny.

Tato samostatná účetní závěrka je sestavena v souladu s Mezinárodními standardy účetního výkaznictví ve znění přijatém Evropskou unií („IFRS“).

Samostatná účetní závěrka byla sestavena na principu historických pořizovacích cen, s výjimkou finančních derivátů, které jsou prvotně vykázány v reálné hodnotě a následně přeceňovány v souladu s IFRS 9, jak je dále popsáno v základních zásadách sestavení samostatné účetní závěrky.

Sestavení samostatné účetní závěrky v souladu s IFRS vyžaduje uplatňování určitých zásadních účetních odhadů. Vyžaduje rovněž, aby vedení využívalo svůj úsudek v procesu aplikace účetních pravidel Společnosti. Společnost činí odhady a předpoklady týkající se budoucnosti. Z toho vznikající účetní odhady ze samotné povahy své definice pouze zřídkakdy odpovídají příslušným skutečným výsledkům.

Samostatná účetní závěrka byla sestavena na základě požadavků vykazování a oceňování stanovených IFRS a výklady IFRIC v rozsahu, v jakém byly přijaty Evropskou komisí v době sestavení této účetní závěrky. Základní účetní pravidla použitá při sestavení účetní závěrky jsou popsána níže. Tato pravidla byla aplikována na všechna období obsažená v této účetní závěrce, pokud není uvedeno jinak.

 

74


Na počátku roku 2020 byla potvrzena existence nového koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19, která se globálně rozšířila. Pandemie a zejména restriktivní opatření přijatá k omezení zdravotních dopadů způsobily narušení mnoha podnikatelských a hospodářských aktivit a v roce končícím 31. prosince 2020 ovlivnily podnikání Společnosti.


Kromě poklesu v přeshraničním obchodu, který ovlivnil objemy našich prodejů v daných kanálech, měla pandemie COVID-19 na náš obchodní model jen omezený dopad. Díky našemu přístupu k zajišťování bezpečnosti práce a ochrany zdraví všech našich zaměstnanců, agenturních zaměstnanců a zainteresovaných třetích stran se nám podařilo minimalizovat veškerá potenciální rizika přítomná v každodenním provozu. Vzhledem k těmto okolnostem jsme nezažádali o žádnou státní podporu pro zmírnění dopadu COVID-19 na firmy.


Při oceňování aktiv a závazků a naplnění předpokladu trvání Společnosti vedení zvážilo dopady pandemie nového koronaviru způsobujícího onemocnění COVID-19. 


2.2Změny v účetních zásadách a směrnicích

a)Nové standardy, novely, interpretace a zdokonalení existujících standardů platné pro účetní období počínající 1. 1. 2020


Nové standardy, novely a interpretace, které nabyly účinnost od 1.1.2020, neměly významný vliv na Společnost.


2.3Transakce v cizích měnách

a)Funkční měna a měna vykazování

Položky, které jsou součástí samostatné účetní závěrky Společnosti, jsou oceňovány za použití měny primárního ekonomického prostředí, ve kterém Společnost působí („funkční měna”). Samostatná účetní závěrka je prezentována v českých korunách, které jsou pro Společnost jak měnou funkční, tak měnou vykazování.

b)Transakce a zůstatky

Transakce v cizí měně se přepočítávají do funkční měny na základě směnných kurzů platných k datům transakcí. Kurzové zisky a ztráty vyplývající z těchto transakcí a z přepočtu peněžních aktiv a závazků vyjádřených v cizích měnách směnným kurzem platným ke konci účetního období se účtují do zisku nebo ztráty.


2.4Pozemky, budovy a zařízení

Pozemky, budovy a zařízení jsou prvotně vykázány v pořizovací ceně a jsou, s výjimkou pozemků, odepisovány a vykazovány v zůstatkové hodnotě. Zůstatková hodnota zahrnuje i případné snížení hodnoty aktiva. Pozemky jsou následně vykázány v pořizovací ceně snížené o částku vyjadřující případné snížení hodnoty. Pořizovací cena zahrnuje výdaje, které jsou přímo přiřaditelné k pořízení daného aktiva.

Výpůjční náklady vztahující se přímo k pořízení, výstavbě nebo produkci daného aktiva jsou zahrnuty do účetní hodnoty příslušného aktiva. Takové výpůjční náklady jsou aktivovány do účetní hodnoty aktiva, jestliže je pravděpodobné, že budoucí ekonomický prospěch spojený s danou položkou Společnost získá a pořizovací cena položky je spolehlivě měřitelná.

Následné výdaje jsou zahrnuty do zůstatkové hodnoty aktiva nebo jsou vykazovány jako samostatné aktivum, jestliže je pravděpodobné, že budoucí ekonomický prospěch spojený s danou položkou Společnost získá a pořizovací cena položky je spolehlivě měřitelná. Veškeré opravy a údržba jsou zaúčtovány do zisku nebo ztráty v rámci účetního období, ve kterém vzniknou.

75


Nemovitosti, stroje a zařízení, s výjimkou pozemků, jsou odepisovány rovnoměrně počínaje jejich uvedením do užívání.

Odhadované doby životnosti (v letech) použité v této samostatné účetní závěrce jsou následující:

Budovy a stavby

15–40

Stroje, přístroje a zařízení

8–15

Zařízení pro zpracování dat

3–5

Dopravní prostředky

3–8

Inventář a vybavení

5–10


Pozemky nejsou odepisovány.

Zůstatková hodnota aktiv a jejich životnost jsou posuzovány a v případě potřeby upraveny ke každému rozvahovému dni. V případě, že je účetní hodnota aktiva vyšší, než je jeho realizovatelná hodnota, sníží se účetní hodnota tohoto aktiva okamžitě na jeho realizovatelnou hodnotu (viz bod 2.7).

Pozemky, budovy a zařízení, které se již nepoužívají nebo jsou z jiných důvodů vyřazeny, se ze samostatného výkazu finanční pozice vyřadí spolu s oprávkami vztahujícími se k příslušnému aktivu. Veškeré výnosy či ztráty vzniklé v souvislosti s vyřazením jsou účtovány do výsledku z běžné činnosti.


2.5Dlouhodobý nehmotný majetek

Dlouhodobý nehmotný majetek zahrnuje programové vybavení počítačů. Licence pořízené k počítačovému softwaru jsou aktivovány na základě výdajů vynaložených na pořízení konkrétního softwaru a jeho uvedení do používání. Tyto náklady jsou odepisovány po dobu jejich předpokládané životnosti (tři až pět let).

Výdaje spojené s vývojem nebo údržbou počítačových softwarových programů jsou vykázány jako náklady v okamžiku jejich vynaložení. Výdaje, které přímo souvisejí s vytvořením přesně definovaných a jedinečných softwarových produktů kontrolovaných Společností, které pravděpodobně přinesou budoucí ekonomický prospěch převyšující pořizovací náklady po dobu delší než jeden rok, se vykazují jako nehmotná aktiva. Přímé náklady zahrnují osobní náklady pracovníků podílejících se na vývoji softwaru a odpovídající podíl příslušné režie.

Náklady na vývoj počítačového softwaru uznané jako aktiva se odepisují po dobu jejich předpokládané životnosti (tři až pět let).


2.6Investice v dceřiné společnosti

Podíl ve společnosti Philip Morris Slovakia s.r.o. je vykázán v historické pořizovací ceně.


2.7Snížení hodnoty nefinančních aktiv

Pozemky, budovy a zařízení, investice v dceřiné společnosti a ostatní nefinanční aktiva, včetně nehmotných aktiv, jsou posuzovány z hlediska snížení hodnoty, kdykoli určité události nebo změny okolností naznačují, že jejich účetní hodnota nemusí být realizovatelná.

Ztráta ze snížení hodnoty je zaúčtována ve výši částky, o kterou účetní hodnota aktiva převyšuje jeho realizovatelnou hodnotu. Realizovatelná hodnota představuje reálnou hodnotu sníženou o náklady prodeje nebo hodnotu z užívání, je-li vyšší. Za účelem posouzení snížení hodnoty jsou aktiva sdružována na nejnižších úrovních, pro které existují samostatně identifikovatelné peněžní toky (penězotvorné jednotky).




76


2.8Zásoby

Zásoby se vykazují v pořizovacích cenách nebo v čisté realizovatelné hodnotě, je-li nižší. Pořizovací cena zahrnuje cenu pořízení a vedlejší náklady spojené s pořízením zásob (doprava, clo apod.). Ocenění zboží je na základě metody FIFO. Materiál, reprezentovaný zejména náhradními díly, je oceněn ve vážených průměrných cenách.

Čistá realizovatelná hodnota se rovná odhadnuté prodejní ceně v běžném podnikání snížené o odhadované variabilní náklady nutné k realizaci prodeje.


2.9Finanční aktiva

2.9.1.Klasifikace a ocenění

Společnost provádí klasifikaci svých finančních aktiv v době pořízení a při prvotním vykázání finančního aktiva. Společnost klasifikuje svá finanční aktiva v rámci dluhových finančních nástrojů.

Dluhovým nástrojem se rozumí jakákoliv smlouva, na základě které vzniká finanční aktivum jedné straně a finanční závazek druhé straně. Finanční aktiva v rámci dluhových nástrojů jsou klasifikována v závislosti na obchodním modelu Společnosti a na vlastnostech smluvních peněžních toků daného finančního aktiva. V rámci testu obchodního modelu Společnost ověřuje, zda je cílem držby finančního aktiva inkaso veškerých peněžních toků z něj plynoucích (model „držet do splatnosti“) anebo zda je cílem držet finanční aktivum a prodat ho (model „držet a prodat“). Dále Společnost zkoumá a určuje, zda smluvní podmínky spojené s právem na peněžní toky mají pouze charakter jistiny a úroku tj. zda má dluhový nástroj jen "základní úvěrové rysy". Za úrok je přitom považována kompenzace časové hodnoty peněz a kreditního rizika souvisejícího se zapůjčením jistiny po dané období.

V rámci dluhových nástrojů Společnost klasifikuje svá finanční aktiva do následujících kategorií:

a)Finanční aktiva následně oceněná naběhlou hodnotou zjištěnou metodou efektivní úrokové míry (finanční aktiva v naběhlé hodnotě)

b)Finanční aktiva následně oceněná reálnou hodnotou zahrnutou do zisku nebo ztráty (finanční aktiva v reálné hodnotě proti zisku nebo ztrátě)


Finanční aktiva v naběhlé hodnotě (portfolio AC)

V této kategorii Společnost vykazuje dluhové nástroje, které jsou drženy v rámci obchodního modelu, jehož cílem je inkasovat veškeré smluvní peněžní toky, a které mají zároveň smluvní peněžní toky představující výhradně úhrady jistiny a úroků z nesplacené hodnoty jistiny. Následně se oceňují zůstatkovou hodnotou zjištěnou metodou efektivní úrokové míry (dále jen naběhlá hodnota). Během účetních období 2020 a 2019 měla Společnost v této skupině pouze pohledávky z obchodních vztahů držené do splatnosti a půjčky a úložky v rámci skupiny PMI. Půjčky a úložky jsou zahrnuty v ostatních finančních aktivech.


Finanční aktiva v reálné hodnotě proti zisku nebo ztrátě (portfolio FVPL)

V rámci této kategorie klasifikuje Společnost veškeré další dluhové nástroje, které nelze klasifikovat do výše uvedených kategorií. Tato finanční aktiva jsou držená za účelem obchodování popř. jejich smluvní peněžní toky nepředstavující výhradně úhrady jistiny a úroků z nesplacené hodnoty jistiny. Následně se oceňují reálnou hodnotou vykázanou do zisku nebo ztráty. V rámci dluhových nástrojů měla Společnost během účetních období 2020 a 2019 v této kategorii pouze pohledávky z obchodních vztahů určené k prodeji do faktoringu.

Deriváty jsou zařazeny do kategorie FVPL za předpokladu, že nesplňují podmínky pro zajišťovací účetnictví. Během účetních období 2020 a 2019 neměla Společnost v této kategorii žádná aktiva. 

77



2.9.2.Znehodnocení

Společnost aplikuje model znehodnocení, podle něhož se vykáže opravná položka dříve, než vznikne úvěrová ztráta. Jedná se o model snížení hodnoty dle IFRS 9 odrážející očekávané úvěrové ztráty (ECL). S výjimkou pohledávek z obchodních vztahů Společnost aplikuje na příslušná finanční aktiva (dluhové nástroje vykazované v naběhlé hodnotě - v portfoliu AC) tzv. obecný přístup ke znehodnocení. U pohledávek z obchodních vztahů Společnost využila možnost aplikovat zjednodušený přístup pomocí matice znehodnocení.


Obecný přístup ke znehodnocení

Podle obecného přístupu vykáže účetní jednotka opravnou položku na očekávané úvěrové ztráty (ECL) za dobu trvání finančního nástroje v případě, že dojde k významnému zvýšení úvěrového rizika (oceněného pomocí pravděpodobnosti selhání po dobu trvání) od prvotního vykázání finančního aktiva. Pokud se k datu účetní závěrky úvěrové riziko související s finančním nástrojem od prvotního vykázání významně nezvýšilo, vykáže účetní jednotka opravnou položku ve výši 12. měsíční očekávané úvěrové ztráty. Přitom očekávaná úvěrová ztráta za dobu trvání označuje očekávané úvěrové ztráty, jež vznikají v důsledku všech potenciálních selhání během očekávané doby trvání finančního nástroje. 12. měsíční očekávaná úvěrová ztráta je částí očekávaných úvěrových ztrát za dobu trvání, jež vznikají v důsledku selhání finančního nástroje, které může nastat během 12 měsíců po datu účetní závěrky.

Společnost využívá třístupňový model ECL. Při prvním vykázání finančního aktiva, pokud neexistuje důkaz o selhání, zařadí Společnost finanční aktivum do stupně 1 a vykáže opravné položky odpovídající očekávaným ztrátám v následujících 12 měsících. Pokud se od data prvotního vykázání úvěrové riziko související s finančním nástrojem významně nezvýšilo, finanční aktivum zůstává ve stupni 1 a opravná položka je k datu účetní závěrky vyčíslena ve výši 12. měsíční očekávané úvěrové ztráty. Pokud došlo od data prvotního vykázání k výraznému nárůstu úvěrového rizika, zařadí Společnost finanční aktivum do stupně 2 a vykáže k datu účetní závěrky opravné položky odpovídající očekávaným ztrátám za celou dobu trvání finančního aktiva. Pokud finanční aktivum splní definici selhání, přeřadí ho Společnost do stupně 3 a vykáže opravné položky odpovídající očekávaným ztrátám za celou dobu trvání finančního aktiva.

Za potenciální selhání považuje Společnost situace, kdy nebude schopna inkasovat veškeré dlužné částky podle původně sjednaných podmínek. Za indikátory selhání jsou Skupinou považovány významné finanční potíže dlužníka, pravděpodobnost, že dlužník vstoupí do konkurzu nebo finanční restrukturalizace, nedodržení splatnosti nebo prodlení ve splatnosti závazku.

Pro zvolené budoucí scénáře možného vývoje Společnost vypočte očekávanou úvěrovou ztrátu a rovněž pravděpodobnostně vážené výsledky pomocí následujícího vzorce:

Očekávané úvěrové ztráty (EDL) = pravděpodobnost selhání (PD) x ztrátovost ze selhání (LGD) x expozice v selhání (EAD)


Zjednodušený přístup ke znehodnocení

Zjednodušený přístup umožňuje účetním jednotkám vykazovat očekávané úvěrové ztráty za celou dobu trvání, aniž by bylo nutné identifikovat významné zvýšení úvěrového rizika. U obchodních pohledávek a smluvních aktiv, jež neobsahují významný prvek financování, vykáže účetní jednotka opravnou položku na očekávané úvěrové ztráty za dobu trvání (tj. účetní jednotka musí vždy aplikovat tzv. zjednodušený přístup). U ostatních obchodních pohledávek, ostatních smluvních aktiv, pohledávek z operativního leasingu a pohledávek z finančního leasingu si lze zvolit účetní politiku, která bude samostatně aplikována na jednotlivé typy aktiv (avšak která se vztahuje na všechna aktiva daného typu). Významný prvek financování existuje tehdy, pokud z načasování úhrad odsouhlasených smluvními stranami (explicitně nebo implicitně)

78


plyne zákazníkovi nebo účetní jednotce významný prospěch spočívající ve financování převodu zboží nebo služeb na zákazníka.


Aplikace zjednodušeného přístupu pomocí matice znehodnocení

U obchodních pohledávek bez významného prvku financování Společnost stanoví výši opravných položek pomocí matice znehodnocení. Matice znehodnocení je založena na aplikaci příslušné míry ztrát na neuhrazené zůstatky obchodních pohledávek (tj. věková analýza pohledávek).

Při stanovení výše opravných položek zjednodušeným přístupem Společnost postupuje v následujících krocích. Společnost nejprve rozdělí své jednotlivé obchodní pohledávky do určitých skupin pohledávek s obdobnou charakteristikou úvěrového rizika. Společnost přitom identifikuje nejvýznamnější faktory, které úvěrové riziko každé skupiny ovlivňují. V druhém kroku Společnost stanoví pro každou skupinu s obdobnou charakteristikou úvěrového rizika míru historických ztrát. Tato míra se stanoví za 3 po sobě jdoucí účetní období. V dalším kroku Společnost určí míru očekávaných ztrát pro každou skupinu pohledávek, která je dále rozdělená do dílčích kategorií podle počtu dní po splatnosti. Při stanovení míry očekávaných ztrát Společnost přihlíží k tomu, zda míry historických ztrát vznikly za ekonomických podmínek, které odpovídají očekávaným podmínkám během období expozice daného portfolia pohledávek k datu účetní závěrky. V posledním kroku Společnost vyčíslí výši opravné položky na základě aktuální hrubé výše pohledávek vynásobené mírou očekávaných ztrát.


2.9.3.Odúčtování

Finanční aktiva jsou odúčtována z výkazu finanční pozice, jestliže právo obdržet peněžní toky z finančních aktiv vypršelo nebo bylo převedeno a Společnost převedla v podstatě veškerá rizika a odměny plynoucí z vlastnictví.



2.10Spotřební daň

Spotřební daň obsažená v hodnotě nakoupených kolků je primárně vykázána v kategorii „Ostatní nefinanční aktiva“ a odpovídající závazek v kategorii „Ostatní daňové závazky”. Aktivum zaniká a stává se součástí obchodních pohledávek v okamžiku prodeje zboží, které je předmětem spotřební daně. Konzistentně s tímto účtováním nezahrnují zásoby a náklady na prodané zboží spotřební daň.

Spotřební daň má určité charakteristiky daně z prodeje, zatímco určité aspekty daňového systému v České republice jsou spíše povahy daně výrobní. Vedení analyzovalo všechny znaky systému spotřební daně v České republice a dospělo k závěru, že vlastnosti daně z prodeje převažují. Z tohoto důvodu není spotřební daň vykázána v tržbách a provozních nákladech v samostatném výkazu úplného výsledku Společnosti.


2.11Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty

Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty zahrnují finanční hotovost, inkasovatelné bankovní vklady, ostatní vysoce likvidní krátkodobé investice s původní dobou splatnosti tři měsíce a méně, debetní zůstatky na bankovních účtech (kontokorentní účty) nebo jiné půjčky splatné na požádání. V samostatném výkazu finanční pozice jsou debetní zůstatky na bankovních účtech (kontokorentní účty) a jiné půjčky splatné na požádání vykázány v položce „Přijaté půjčky“ v krátkodobých závazcích.




79


2.12Obchodní a finanční závazky

Obchodní závazky se prvotně vykazují v reálné hodnotě a následně jsou oceňovány zůstatkovou hodnotou na základě metody efektivní úrokové míry.

Společnost přistupuje k odúčtování finančních závazků pouze v situaci, kdy jsou povinnosti Společnosti splněny, zrušeny nebo kdy skončí jejich platnost. Rozdíl mezi účetní hodnotou odúčtovaného finančního závazku a částky buď zaplacené, nebo splatné je zaúčtován do zisku nebo ztráty.


2.13Odložená daň z příjmů

Odložená daň je vypočtena s použitím závazkové metody uplatněné na všechny přechodné rozdíly vzniklé mezi daňovou hodnotou aktiv a závazků a jejich účetní hodnotou vykazovanou v samostatné účetní závěrce. Pokud ovšem odložená daň vyplývá z výchozího zachycení aktiva nebo závazku z transakcí jiných, než je podniková kombinace, které v době vzniku nemají dopad ani na účetní, ani na daňový zisk nebo ztrátu, pak se o ní neúčtuje. Odložená daň z příjmů se stanoví za použití daňové sazby (a daňových zákonů), které byly schváleny nebo je proces jejich schvalování v podstatě dokončen a o kterých se předpokládá, že budou účinné v období, ve kterém bude příslušná daňová pohledávka realizována nebo závazek odložené daně z příjmů vyrovnán. Změny v odložené dani vyplývající ze změn daňových sazeb jsou vykázány v období, ve kterém jsou změny uzákoněny nebo uzákoněny z větší části.

Odložené daňové pohledávky se vykazují v rozsahu, v němž je pravděpodobné, že bude v budoucnosti dosaženo zdanitelného zisku, který umožní uplatnění těchto přechodných rozdílů.

Odložená daň je zaúčtována do zisku nebo ztráty, s výjimkou případů, kdy se vztahuje k položkám účtovaným do ostatního úplného výsledku. V takových případech je také účtována do ostatního úplného výsledku.


2.14Zaměstnanecké požitky

a)Důchodové pojištění a penzijní připojištění

Společnost hradí pravidelné odvody do státního rozpočtu k financování státního důchodového pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti v sazbách platných pro dané období z vyplacených hrubých mezd. Nad rámec těchto zákonných odvodů nejsou vyžadovány od Společnosti žádné jiné dodatečné odvody. Náklady související s odvody jsou zúčtovány do zisku nebo ztráty ve stejném období jako výplata mezd a platů, ke kterým se vztahují.

Společnost také poskytuje svým zaměstnancům penzijní připojištění formou plateb nezávislým penzijním fondům v rámci platného příspěvkově definovaného penzijního plánu. Tyto náklady jsou účtovány do zisku nebo ztráty v roce, se kterým časově souvisejí. Nad rámec těchto zákonných odvodů nejsou vyžadovány od Společnosti žádné jiné dodatečné odvody.

b)Odstupné a požitky při předčasném ukončení pracovního poměru

Odstupné a požitky při předčasném ukončení pracovního poměru se vyplácejí v případě, že je pracovní poměr ukončen před normálním odchodem do důchodu nebo před uplynutím pracovní smlouvy. Společnost vykazuje požitky z předčasného ukončení pracovního poměru, pokud je zavázána k ukončení pracovního poměru vybraných zaměstnanců v souladu se schváleným detailním plánem bez reálné možnosti od tohoto plánu odstoupit.

c)Úhrady vázané na akcie

PMI poskytuje určité plány úhrad vázaných na akcie pro vedoucí zaměstnance všech společností v rámci skupiny PMI. Tyto plány se vztahují k akciím společnosti PMI a představují úhrady vázané na akcie vypořádané kapitálovými nástroji. Na základě pravidel stanovených „Performance Incentive Plans“ je vybraným zaměstnancům poskytována dlouhodobá odměna v podobě nároku na akcie PMI, které by jim měly být v budoucnosti přiděleny. K realizaci nároku a nabytí akcií zaměstnanci dochází po uplynutí zaměstnaneckého poměru tří let od data poskytnutí nároku (rozhodné období). Hodnota

80


nákladů služeb zaměstnanců vykázaných jako protihodnota za přidělené nároky na akcie je určena na základě reálné hodnoty nároků k datu poskytnutí. Náklady jsou do zisku nebo ztráty (náklady na zaměstnance a zaměstnanecké požitky a služby) zúčtovány rovnoměrně během rozhodného období se souvztažným zápisem do vlastního kapitálu. Hodnota nákladů vykázaných jako protihodnota za přidělené nároky v letech 2020 a 2019 byla nevýznamná.

2.15Rezervy

Společnost tvoří rezervy. Pokud má současný právní nebo mimosmluvní závazek, který je výsledkem minulých událostí, je pravděpodobné, že k vypořádání tohoto závazku bude nezbytné odčerpání prostředků, a může být proveden spolehlivý odhad výše závazku. Rezervy se nevytvářejí na budoucí provozní ztráty.

Rezervy jsou oceněny v současné hodnotě nejlepšího odhadu výdajů potřebných k vyrovnání současného závazku k rozvahovému dni.

2.16Vykazování výnosů a nákladů

Veškeré smlouvy se zákazníky jsou v první fázi zanalyzovány s cílem identifikovat veškerá plnění vůči zákazníkovi. Následně je určena transakční cena, která je v případě více identifikovaných plnění alokována podle relevantního klíče. V návaznosti na to je pro jednotlivá plnění uznán výnos v příslušné výši buď k určitému okamžiku, nebo je s využitím nástrojů časového rozlišení alokován do více období.

Výnosy z prodeje zboží jsou vykázány v okamžiku přechodu veškerých práv, resp. kontroly na kupující protistranu v závislosti na konkrétním znění smluvních podmínek, přičemž částka výnosů je dohodnuta nebo je spolehlivě určitelná a přijetí úhrady je pravděpodobné. To obecně odpovídá okamžiku, kdy je zboží poskytnuto prodejcům, nebo v okamžiku jejich poskytnutí konečným zákazníkům v případě přímých prodejů.

Výnosy a náklady jsou vykazovány následujícími způsoby:


a)Prodej zboží

Výnosy z prodeje zboží se vykazují, pokud Společnost převedla na kupujícího kontrolu nad aktivem. O výnosu je účtováno v okamžiku vyskladnění jak v případě domácích prodejů, tak exportu.

b)Prodej služeb

Výnosy z poskytování služeb se vykazují, jestliže dojde k poskytnutí služby a Společnost má právo na zaplacení protihodnoty. Jedná se zejména o zpracovatelské služby, kdy Společnost následně nenakupuje hotové tabákové výrobky a neprodává je na trzích v České republice a na Slovensku.

c)Náklady na prodané zboží

Součástí nákladů na prodané zboží jsou variabilní a fixní výrobní náklady, pořizovací cena nakoupeného zboží a licenční poplatky placené za prodané zboží. Tyto náklady jsou před prodejem zboží zachyceny v hodnotě zásob.

d)Odbytové náklady

Odbytové náklady vyplývají z odbytové činnosti a kromě personálních a režijních nákladů zahrnují také odpisy majetku v oblasti prodeje, náklady spojené s expedicí, náklady na propagaci, podporu prodeje, průzkum trhu a služby zákazníkům. Tyto náklady nevstupují do ocenění zásob.

e)Administrativní náklady

Administrativní náklady zahrnují personální a režijní náklady a odpisy majetku ve správní oblasti.

2.17Výnosy z dividend

Výnos z dividend se vykazuje tehdy, když vznikne právo akcionáře na přijetí platby.


2.18Výnosy z úroků

81


Úrokový výnos se vykazuje časově rozlišený s použitím metody efektivní úrokové míry a zohledněním výše nesplacené jistiny.

2.19Výplata dividend

Výplata dividend akcionářům Společnosti se vykazuje v samostatné účetní závěrce Společnosti jako závazek v období, ve kterém jsou dividendy schváleny akcionáři Společnosti.

2.20Leasingy

V postavení nájemce Společnost vykáže ke dni zahájení aktivum z práva k užívání a závazek z leasingu.


Aktivum z práva k užívání se prvotně oceňuje v pořizovacích nákladech a následně se oceňuje pořizovacími náklady sníženými o kumulované odpisy a ztráty ze znehodnocení upravenými o jakékoliv přecenění závazku z leasingu. Aktivum z práva k užívání se odepisuje rovnoměrně po dobu použitelnosti aktiva, nebo do konce doby trvání leasingu, nastane-li dříve.


Závazek z leasingu se prvotně oceňuje současnou hodnotou leasingových plateb neuhrazených ke dni zahájení, diskontovaných s použitím implicitní úrokové míry leasingu, pokud tuto míru nelze snadno určit, přírůstkovou výpůjční úrokovou mírou Společnosti. Společnost obecně používá odhadovaný náklad dluhu společnosti před zdaněním zohledňující riziko dané země a dluhovou prémii skupiny PMI jako diskontní sazbu.


Závazek z leasingu se následně zvyšuje o úrokový náklad ze závazku z leasingu a ponižuje o provedené leasingové platby. Je přeceněn v případě, kdy dojde ke změně budoucích leasingových plateb v důsledku změny indexu nebo sazby, změně odhadu částky očekávané k úhradě ze záruky zbytkové hodnoty nebo při změně posouzení, zda-li je dostatečně jisté využití opce na nákup nebo prodloužení nebo nevyužití opce na ukončení.


Společnost provádí úsudky při stanovení doby trvání leasingu u leasingových smluv, u kterých je nájemcem a které obsahují opce na obnovení nebo ukončení leasingů. Posouzení toho, zda-li si je Společnost dostatečně jistá, že využije takové opce, má vliv na dobu trvání leasingu, která ovlivňuje hodnoty vykázaných závazků z leasingu a aktiv z práva k užívání.


Společnost se rozhodla použít výjimku z vykazování umožněnou standardem nevykazovat aktiva z práva k užívání a závazky z leasingu u krátkodobých leasingů a leasingů, jejichž podkladové aktivum má nízkou hodnotu. Krátkodobé leasingy jsou leasingy s dobou trvání leasingu 12 měsíců nebo méně. Leasingy s podkladovým aktivem nízké hodnoty zahrnují především leasingy výpočetní techniky a kancelářského vybavení.


Společnost se také rozhodla použít praktické zjednodušení neoddělovat neleasingové komponenty od leasingových komponent, a namísto toho je účtovat jako jedinou leasingovou komponentu. Toto zjednodušení není aplikováno u leasingů aut.


Společnost najímá zejména kancelářské prostory, obchody, auta, IT a kancelářské vybavení. Auta jsou najímána nejčastěji na dobu 4 let.



82


3.ŘÍZENÍ FINANČNÍCH RIZIK

3.1.Faktory finančního rizika

Z činnosti Společnosti vyplývá řada finančních rizik: tržní riziko, úvěrové riziko a riziko likvidity. Tržní riziko a riziko likvidity jsou řízeny centrálním oddělením Treasury skupiny PMI v Lausanne. Úvěrové riziko je řízeno primárně Společností. PMI Treasury identifikuje, oceňuje a zajišťuje finanční riziko v úzké spolupráci se Společností. Řízení rizik provádí centrální oddělení Treasury skupiny PMI v souladu s pravidly schválenými představenstvem Společnosti, která vychází z PMI politik pro řízení finančního rizika.


a)Tržní riziko

Společnost působí na mezinárodním trhu a je vystavena měnovému riziku vztahujícímu se k různým měnám. Měnové riziko vyplývá zejména z titulu budoucích nákupů a prodejů a pohledávek a závazků v cizích měnách. Pro řízení měnového rizika Společnost příležitostně nakupuje měnové opce prostřednictvím PMI Treasury, o kterých účtuje jako o zajišťovacích derivátech. V letech 2020 a 2019 Společnost neměla žádné měnové opce.



Rozdělení finančních aktiv podle měn (v milionech Kč):

Účetní hodnota k 31. 12. 2020

CZK

EUR

USD

CHF

Ostatní

Celkem

Pohledávky za třetími stranami – domácí

527

0

0

0

0

527

Pohledávky za třetími stranami – zahraniční

3

0

0

0

0

3

Pohledávky za společnostmi skupiny PMI

84

206

0

0

0

290

Účty v bance

1 145

0

0

0

0

1 145

Krátkodobé půjčky spřízněným stranám

6 513

0

0

0

0

6 513

Dlouhodobá ostatní finanční aktiva

106

1

0

0

0

107

Celkem

8 378

207

0

0

0

8 585

Účetní hodnota k 31. 12. 2019

CZK

EUR

USD

CHF

Ostatní

Celkem

Pohledávky za třetími stranami – domácí

1 220

0

0

0

0

1 220

Pohledávky za třetími stranami – zahraniční

0

1

0

0

0

1

Pohledávky za společnostmi skupiny PMI

28

238

0

1

0

267

Účty v bance

1 229

0

0

0

0

1 229

Krátkodobé půjčky spřízněným stranám

5 096

0

0

0

0

5 096

Dlouhodobá ostatní finanční aktiva

107

1

0

0

0

108

Celkem

7 680

240

0

1

0

7 921


Rozdělení finančních závazků podle měn (v milionech Kč):

Účetní hodnota k 31. 12. 2020

CZK

EUR

USD

CHF

Ostatní

Celkem

Závazky vůči třetím stranám – domácí

928

9

0

0

0

937

Závazky vůči třetím stranám – zahraniční

0

116

2

1

4

123

Závazky vůči společnostem skupiny PMI

565

338

6

31

9

949

Celkem

1 493

463

8

32

13

2 009

Účetní hodnota k 31. 12. 2019

CZK

EUR

USD

CHF

Ostatní

Celkem

Závazky vůči třetím stranám – domácí

832

0

0

0

0

832

Závazky vůči třetím stranám – zahraniční

0

137

1

1

4

143

Závazky vůči společnostem skupiny PMI

621

168

6

48

4

847

Celkem

1 453

305

7

49

8

1 822


83


Analýzy citlivosti

Citlivost na změny měnového kurzu

Společnost je vystavena měnovému riziku vyplývajícímu zejména z transakcí se společnostmi se sídlem v Evropské unii, včetně své slovenské dceřiné společnosti, a se společnostmi skupiny PMI se sídlem ve Švýcarsku. Nejvýznamnějšími měnami jsou euro, americký dolar a švýcarský frank. Měnové riziko je hodnoceno ve vztahu k funkční měně Společnosti (česká koruna) k rozvahovému dni, kdy jsou pohledávky a závazky vedené v cizí měně přepočteny na české koruny kurzem České národní banky.

Analýza citlivosti zahrnuje finanční aktiva a závazky denominované v cizích měnách a měří dopad z přepočtu těchto položek k rozvahovému dni kurzem České národní banky k 31. 12. 2020. Společnost považuje za možný pohyb měnových kurzů vůči české koruně v následujícím období +5 % (zhodnocení české koruny) a -5 % (znehodnocení české koruny).

Analýza citlivosti na změny kurzu je připravena po jednotlivých měnách za předpokladu, že kurzy ostatních měn jsou beze změny.

Následující tabulka představuje dopad na zisk před zdaněním při očekávaném zhodnocení +5 % nebo znehodnocení -5 % české koruny vůči cizím měnám (v milionech Kč) v roce 2020 (2019: +5 %, -5 %):

2020

-5 % znehodnocení CZK

Měna

EUR

USD

CHF

Zvýšení (+)/snížení (-) zisku

-13

0

-2

+5 % zhodnocení CZK

Měna

EUR

USD

CHF

Zvýšení (+)/snížení (-) zisku

13

0

2

2019

-5 % znehodnocení CZK

Měna

EUR

USD

CHF

Zvýšení (+)/snížení (-) zisku

-3

0

-2

+5 % zhodnocení CZK

Měna

EUR

USD

CHF

Zvýšení (+)/snížení (-) zisku

3

0

2

Citlivost na změny úrokové míry


Společnost je vystavena úrokovému riziku zejména v souvislosti s poskytováním krátkodobých půjček se stanovenou dobou splatnosti a krátkodobých půjček splatných na požádání společnostem ve skupině PMI a Společnost je také vystavena úrokovému riziku v souvislosti s faktoringovými transakcemi s pohledávkami. Společnost předpokládá možný pohyb výnosové křivky v následujícím období +100/-25 bazických bodů.

Pro poskytnuté krátkodobé půjčky a krátkodobé půjčky splatné na požádání poskytnuté společnostem ve skupině PMI je dopad na zisk před zdaněním stanoven na základě specifikované změny úrokové míry, která by nastala na začátku účetního období, a za předpokladu, že by nedošlo k žádné jiné změně úrokových sazeb v průběhu celého účetního období. Ostatní finanční aktiva a závazky nejsou považovány za úrokově citlivé.

Následující tabulka představuje možný dopad na zisk před zdaněním při očekávaném nárůstu (+100 bazických bodů) nebo poklesu (-25 bazických bodů) úrokových sazeb (v milionech Kč):

2020

Nárůst úrokové míry o 100 baz. bodů

Pokles úrokové míry o 25 baz. bodů

Zvýšení (+)/snížení (-) zisku

44

-11

2019

Nárůst úrokové míry o 100 baz. bodů

Pokles úrokové míry o 25 baz. bodů

Zvýšení (+)/snížení (-) zisku

46

-12

84


b)Úvěrové riziko

Společnost má stanovena pravidla, která zajišťují, že prodej zboží s odloženou splatností je realizován pouze s odběrateli, kteří splňují podmínky pro úvěrový prodej a mají příslušnou úvěrovou historii.

Výraznou podporu v této oblasti poskytují Společnosti odborníci z PMI Treasury v Lausanne. Kromě PMI Treasury Společnost využívá k analýze protistran také služeb externích ratingových agentur.

Případná platební neschopnost odběratele může vést k bezprostředním ztrátám s nežádoucím vlivem na hospodaření Společnosti. Z tohoto důvodu podléhá schvalování obchodních aktivit s novými odběrateli standardizovaným kontrolám a postupům příslušných oddělení Společnosti. Angažovanost Společnosti vůči odběratelům je řízena také prostřednictvím stanovení úvěrových limitů. Výše těchto limitů je pravidelně monitorována a vyhodnocována.

Součástí řízení úvěrového rizika je aktivní správa a řízení pohledávek, kde se ke snížení rizik používají standardní nástroje finančních trhů, jako jsou bankovní záruky, platby předem a postoupení pohledávek prostřednictvím bezregresního faktoringu.


Zajištění pohledávek

Pohledávky z obchodních vztahů jsou rozděleny z hlediska strategie zajištění na pohledávky za tuzemskými odběrateli a společnostmi skupiny PMI.

K zajištění pohledávek za tuzemskými odběrateli jsou v určitých případech využívány bankovní záruky. Povinným preventivním nástrojem v písemném smluvním vztahu je sankční úrok z prodlení úhrad. Pohledávky z obchodních vztahů za tuzemskými odběrateli jsou rozděleny do dvou skupin: pohledávky zajištěné bankovními zárukami a nezajištěné pohledávky za odběrateli, kteří splňují podmínky poskytnutí nezajištěného úvěru. Výše nezajištěného úvěru závisí na celkovém a finančním hodnocení každého odběratele včetně využití externího hodnocení ratingových agentur.

Pohledávky z obchodních vztahů za společnostmi skupiny PMI jsou považovány za málo rizikové, a proto nejsou zajištěné.

Účetní hodnota k 31. 12. 2020

(v milionech Kč)

Individuálně 
neznehodnocená finanční
aktiva do splatnosti

Individuálně
neznehodnocená finanční
aktiva po splatnosti

Celkem

Pohledávky za třetími stranami –
domácí v naběhlé hodnotě

521

6

527

Pohledávky za třetími stranami –
zahraniční v naběhlé hodnotě

0

3

3

Pohledávky za společnostmi skupiny
PMI

244

46

290

Účty v bance

1 145

0

1 145

Krátkodobé půjčky spřízněným
stranám

6 513

0

6 513

Dlouhodobá ostatní finanční aktiva

107

0

107

Celkem

8 530

55

8 585

85


Účetní hodnota k 31. 12. 2019

(v milionech Kč)

Individuálně 
neznehodnocená finanční
aktiva do splatnosti

Individuálně
neznehodnocená finanční
aktiva po splatnosti

Celkem

Pohledávky za třetími stranami – domácí
v naběhlé hodnotě

1 217

3

1 220

Pohledávky za třetími stranami –
zahraniční v naběhlé hodnotě

0

1

1

Pohledávky za společnostmi skupiny PMI

260

7

267

Účty v bance

1 229

0

1 229

Krátkodobé půjčky spřízněným stranám

5 096

0

5 096

Dlouhodobá ostatní finanční aktiva

108

0

108

Celkem

7 910

11

7 921


Koncentrace úvěrového rizika obchodních pohledávek

Společnost sleduje koncentraci úvěrového rizika obchodních pohledávek podle odbytových regionů.

Rozdělení obchodních pohledávek podle odbytových regionů:

Účetní hodnota k 31. 12. 2020

(v milionech Kč)

Česká republika

Slovenská republika

Ostatní

Celkem

Pohledávky za třetími stranami –
domácí

527

0

0

527

Pohledávky za třetími stranami –
zahraniční

0

0

3

3

Pohledávky za společnostmi
skupiny PMI

0

164

126

290

Celkem

527

164

129

820

Účetní hodnota k 31. 12. 2019

(v milionech Kč)

Česká republika

Slovenská republika

Ostatní

Celkem

Pohledávky za třetími stranami –
domácí

1 220

0

0

1 220

Pohledávky za třetími stranami –
zahraniční

0

0

1

1

Pohledávky za společnostmi
skupiny PMI

0

187

80

267

Celkem

1 220

187

81

1 488


Úvěrová bonita finančních aktiv v naběhlé hodnotě

Při stanovení ratingu finančních aktiv používá Skupina následující kritéria:

Ve třídě bonity 1 jsou zařazeny pohledávky s pravděpodobností selhání do 0,1%.

Ve třídě bonity 2 jsou zařazeny pohledávky s pravděpodobností selhání do 2%.

Ve třídě bonity 3 jsou zařazeny pohledávky s pravděpodobností selhání nad 2%.

Pohledávky za společnostmi skupiny PMI a krátkodobé půjčky poskytnuté v rámci skupiny PMI jsou v roce 2020 zařazeny do třídy bonity 1 (podle PMI ratingu Standard & Poor’s A-2 (2019: A-2)).

Hotovost v bankách je zařazena podle hodnocení dlouhodobých depozit prostřednictvím agentury Moody’s. Jako banky a finanční instituce používané Skupinou jsou akceptovány pouze ty s hodnocením A-3 nebo vyšším (2019: A-3) (bonita 1).





86


Opravné položky na očekávané úvěrové ztráty (ECL)


Stav k 31. 12.
2020
(v milionech Kč)

Bonita

Stupeň

Stupeň 1

12 měsíční ECL*

Stupeň 2 celoživotní ECL* - bez individuálního znehodnocení

Stupeň 3 celoživotní ECL* - individuálně znehodnocené

Celoživotní ECL*

dle matice znehodnocení

Celkem

Půjčky společnostem

ve skupině PMI

1

0

0

0

0

0

Ostatní pohledávky

a finanční aktiva

1

0

0

0

0

0

Pohledávky

z obchodních vztahů v naběhlé hodnotě

1

0

0

0

0

0

Celkem

0

0

0

0

0


Matice znehodnocení pro pohledávky z obchodních vztahů v naběhlé hodnotě

Stav k 31. 12. 2020

(v milionech Kč)

Od data splatnosti uplynulo:

Ve splatnosti

Do 1 měsíce

1-3 měsíce

Více než 3
měsíce

Celkem

Očekávané ztráty (v%)

0,01 %

0,02 %

0,05 %

0,10 %

Hrubá účetní hodnota

784

0

6

30

820

Opravná položka

0

0

0

0

0


Opravné položky na očekávané úvěrové ztráty (ECL)


Stav k 31. 12.
2019
(v milionech Kč)

Bonita

Stupeň

Stupeň 1

12 měsíční ECL*

Stupeň 2 celoživotní ECL* - bez individuálního znehodnocení

Stupeň 3 celoživotní ECL* - individuálně znehodnocené

Celoživotní ECL*

dle matice znehodnocení

Celkem

Půjčky společnostem

ve skupině PMI

1

0

0

0

0

0

Ostatní pohledávky

a finanční aktiva

1

0

0

0

0

0

Pohledávky

z obchodních vztahů v naběhlé hodnotě

1

0

0

0

0

0

Celkem

0

0

0

0

0


Matice znehodnocení pro pohledávky z obchodních vztahů v naběhlé hodnotě

Stav k 31. 12. 2019

(v milionech Kč)

Od data splatnosti uplynulo:

Ve splatnosti

Do 1 měsíce

1-3 měsíce

Více než 3 měsíce

Celkem

Očekávané ztráty (v%)

0,01 %

0,02 %

0,05 %

0,10 %

Hrubá účetní hodnota

1 477

0

9

2

1 488

Opravná položka

0

0

0

0

0

c)Riziko likvidity

87


Obezřetné řízení rizika likvidity předpokládá udržování dostatečné úrovně hotovosti. Řízení likvidity Společnosti provádí centrálně oddělení PMI Treasury prostřednictvím domácího a mezinárodního systému „cash pool“. V souladu s pravidly PMI připravuje Společnost týdenní výhled peněžního toku na následující měsíc a měsíční výhled peněžních toků na následujících 12 měsíců.

Analýza splatnosti smluvních závazků (nediskontovaných peněžních toků)


Stav k 31. 12. 2020 (v milionech Kč)

Do 3 měsíců

Závazky z obchodních vztahů vůči třetím stranám a společnostem skupiny PMI

1 912

Nevyplacené dividendy

8

Ostatní finanční závazky

89

Celkem

2 009

Stav k 31. 12. 2019 (v milionech Kč)

Do 3 měsíců

Závazky z obchodních vztahů vůči třetím stranám a společnostem skupiny PMI

1 560

Nevyplacené dividendy

5

Ostatní finanční závazky

257

Celkem

1 822


Pro zmírnění rizika a zlepšení řízení peněžních prostředků a likvidity Společnost odprodala část pohledávek finanční instituci v roce 2020 a 2019. Ze všech těchto transakcí Společnosti nevyplývá žádný úrok ze spoluúčasti. Finanční instituce neuplatňuje postih v případě opominutí včasné úhrady dlužníkem.

 

3.2.Řízení kapitálu

Cílem Společnosti při řízení kapitálu je zajištění nepřetržité činnosti s cílem poskytovat akcionářům návratnost vložených prostředků. K udržení nebo úpravě kapitálové struktury Společnost může upravit výši dividendy, vydat nové akcie nebo prodat svůj majetek za účelem snížení dluhu.

Za kapitál Společnosti pro potřebu řízení kapitálu se rozumí vlastní kapitál vykázaný v samostatném výkazu finanční pozice.

3.3.Odhad reálné hodnoty

Reálná hodnota finančních nástrojů obchodovaných na aktivních trzích je stanovena na základě kotovaných tržních cen platných k rozvahovému dni. Pro stanovení reálné hodnoty finančních nástrojů, které nejsou obchodovány na aktivním trhu, se používají techniky oceňování. Společnost činí předpoklady, při nichž vychází z tržních podmínek existujících ke každému rozvahovému dni. Zůstatková hodnota krátkodobých finančních aktiv a krátkodobých finančních závazků se blíží jejich reálné hodnotě.

Zůstatková hodnota ostatních dlouhodobých finančních aktiv se také blíží jejich reálné hodnotě, která byla stanovena jako současná hodnota budoucích peněžních toků na základě tržních úrokových sazeb k rozvahovému dni a která splňuje podmínky pro stupeň 2 dle IFRS 13.

88


4.POZEMKY, BUDOVY A ZAŘÍZENÍ

(v milionech Kč)

Pozemky, budovy a stavby

Dopravní prostředky, stroje a zařízení

Inventář a vybavení

Pořízení aktiv a poskytnuté zálohy

Celkem

K 1. 1. 2019

Pořizovací cena

2 185

7 216

53

505

9 959

Oprávky a snížení
hodnoty

-1 676

-4 082

-40

0

-5 798

Zůstatková hodnota

509

3 134

13

505

4 161

Rok končící 31. 12. 2019

Počáteční zůstatková
hodnota

509

3 134

13

505

4 161

Přírůstky v pořizovací
ceně

22

328

7

25

382

Vyřazení v zůstatkové
hodnotě

0

-237

0

0

-237

Převody*

14

366

2

-382

0

Odpisy

-84

-638

-4

0

-726

Konečná zůstatková
hodnota

461

2 953

18

148

3 580

K 31. 12. 2019

Pořizovací cena

2 212

7 147

52

148

9 559

Oprávky a snížení
hodnoty

-1 751

-4 194

-34

0

-5 979

Zůstatková hodnota

461

2 953

18

148

3 580

Rok končící 31. 12. 2020

Počáteční zůstatková
hodnota

461

2 953

18

148

3 580

Přírůstky v pořizovací
ceně

15

103

8

205

331

Vyřazení v zůstatkové
hodnotě

0

-120

0

0

-120

Převody*

28

92

3

-123

0

Odpisy

-93

-604

-6

0

-703

Konečná zůstatková
hodnota

411

2 424

23

230

3 088

K 31. 12. 2020

Pořizovací cena

2 243

6 966

61

230

9 500

Oprávky a snížení
hodnoty

-1 832

-4 542

-38

0

-6 412

Zůstatková hodnota

411

2 424

23

230

3 088

*Převody představují zařazení pořízeného dlouhodobého hmotného majetku a poskytnutých záloh do používání.

Během sledovaného období Společnost vyřadila některé stroje a zařízení, které identifikovala jako dále nepotřebné, a schválila jejich vyřazení v hodnotě 1 milion Kč (2019: 76 milionů Kč).

Veškeré výdaje na pořízení dlouhodobých aktiv byly financovány z vlastních zdrojů Společnosti.


5.SNÍŽENÍ HODNOTY POZEMKŮ, BUDOV A ZAŘÍZENÍ

V roce 2020 Společnost prověřila zůstatkovou hodnotu zařízení. V důsledku této revize nebylo vykázáno žádné snížení hodnoty dlouhodobých aktiv. V roce 2019 nebylo vykázáno žádné snížení hodnoty dlouhodobých aktiv.



89


6.LEASING - PRÁVA K UŽÍVÁNÍ MAJETKU

Následující práva z užívání jsou vykázána jako aktiva:

(v milionech Kč)

31.12.2020

31.12.2019

Kancelářské prostory a sklady

160

198

Auta

35

27

Obchody

27

29

Zaměstnanecké byty

8

8

Celkem

230

262


Následující leasingové závazky jsou vykázány jako níže uvedené typy závazků:   

(v milionech Kč)

31.12.2020

31.12.2019

Krátkodobé závazky

78

90

Dlouhodobé závazky

158

173

Celkem

236

263

Úrokové náklady leasingových závazků zahrnuté ve finančních nákladech činí 9 milionů Kč  (2019: 10 milionů Kč ).


7.ZÁSOBY

(v milionech Kč)

31.12.2020

31.12.2019

Materiál

78

81

Zboží

635

1 174

Celkem

713

1 255

Pořizovací náklady na zásoby vykázané v samostatném výkazu úplného výsledku jako náklad a zahrnuté v roce 2020 v položce Náklady na prodané zboží činily 6 046 milionů Kč (2019: 5 407 milionů Kč).

8.OBCHODNÍ A OSTATNÍ FINANČNÍ POHLEDÁVKY A OSTATNÍ NEFINANČNÍ AKTIVA

(v milionech Kč)

31.12.2020

31.12.2019

Obchodní a ostatní finanční pohledávky

Třetí strany v naběhlé hodnotě

530

1 221

Dceřiná společnost

164

187

Ostatní spřízněné strany

126

80

Celkem

820

1 488

Ostatní nefinanční aktiva

Ostatní aktiva – spotřební daň

2 591

2 547

Placené zálohy

17

14

Ostatní pohledávky

1

0

Celkem

2 609

2 561

Ostatní dlouhodobá finanční aktiva

Ostatní finanční aktiva

107

108

Celkem

107

108







90


9.PENĚŽNÍ PROSTŘEDKY A PENĚŽNÍ EKVIVALENTY

(v milionech Kč)

31.12.2020

31.12.2019

Účty v bance

1 145

1 229

Krátkodobé půjčky spřízněné straně splatné na požádání (viz bod 26)

6 513

5 096

Celkem

7 658

6 325

Krátkodobé půjčky splatné na požádání poskytnuté spřízněným stranám představují úročené krátkodobé půjčky. Analýza krátkodobých pohledávek za spřízněnými stranami je uvedena v bodě 26.

Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty a debetní zůstatky na bankovních účtech pro účely sestavení samostatného výkazu peněžních toků jsou následující:

(v milionech Kč)

31.12.2020

31.12.2019

Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty

7 658

6 325

Celkem

7 658

6 325


10.ZÁKLADNÍ KAPITÁL

Základní kapitál Společnosti představuje 2 745 386 kusů akcií v nominální hodnotě 1 000 Kč a je plně splacen. V průběhu předcházejících dvou let nedošlo k žádným změnám v základním kapitálu a počtu nebo druhu akcií.

Základní kapitál Společnosti je rozvržen na:

Počet akcií

Hodnota v Kč

Neregistrované kmenové listinné akcie na jméno

831 688

831 688 000

Registrované kmenové zaknihované akcie na jméno

1 913 698

1 913 698 000

Akcie celkem

2 745 386

2 745 386 000

Identifikační označení akcií Společnosti podle mezinárodního systému číslování ISIN je CS0008418869.

Práva a povinnosti akcionářů stanoví právní předpisy a stanovy Společnosti, přičemž všem akciím přísluší stejná práva a povinnosti.

Oprávnění vlastníci akcií mají právo podílet se na rozhodování na valné hromadě. Na valné hromadě mají akcionáři právo hlasovat, právo požadovat a dostat vysvětlení v záležitostech týkajících se Společnosti i osob ovládaných Společností a uplatňovat návrhy a protinávrhy.

Hlasovací práva jsou spojena se všemi akciemi vydanými Společností a mohou být omezena nebo vyloučena pouze v případech stanovených zákonem. Společnost si není vědoma žádného omezení nebo vyloučení hlasovacích práv k akciím, které emitovala, nad rámec omezení a vyloučení hlasovacích práv stanovených zákonem.

Akcionáři mají dále právo na podíl na zisku Společnosti (dividendu). Po dobu trvání Společnosti, ani v případě jejího zrušení, nejsou akcionáři oprávněni požadovat vrácení svých vkladů.

Při zrušení Společnosti s likvidací mají akcionáři právo na podíl na likvidačním zůstatku.

Akcionáři jsou povinni splatit emisní kurz a případné emisní ážio jimi upsaných akcií.

Společnost nevydala žádné cenné papíry se zvláštními právy, pouze kmenové akcie zmíněné výše.

Akcie Společnosti jsou přijaty k obchodování na veřejném trhu organizovaném Burzou cenných papírů Praha, a.s., a společností RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s. Veřejností bylo k 31. 12. 2020 drženo 2 745 386 kusů akcií, z toho 77,6 % bylo drženo společností Philip Morris Holland Holdings B.V.


91


11.OBCHODNÍ A OSTATNÍ FINANČNÍ ZÁVAZKY A OSTATNÍ NEFINANČNÍ ZÁVAZKY

(v milionech Kč)

31.12.2020

31.12.2019

Obchodní a ostatní finanční závazky

Třetí strany

347

144

Ostatní spřízněné strany

949

847

Dohadné účty pasivní

616

569

Nevyplacené dividendy

8

5

Ostatní finanční závazky

89

257

Celkem

2 009

1 822

Ostatní nefinanční závazky

Závazky vůči zaměstnancům

131

135

Závazky ze sociálního zabezpečení a
zdravotního pojištění

58

65

Ostatní závazky

1

1

Celkem

190

201

Závazky vyplývající z transakcí mezi spřízněnými stranami jsou popsány v bodě 26.

12.ZAPOČTENÍ FINANČNÍCH AKTIV A FINANČNÍCH ZÁVAZKŮ

Účetní hodnota k 31. 12. 2020

(v milionech Kč)

Obchodní  a ostatní finanční pohledávky

Obchodní a ostatní finanční závazky

Brutto hodnota vykázaných finančních aktiv/pasiv

437

1 626

Brutto hodnota vykázaných finančních pasiv/aktiv započtených v rozvaze

383

383

Netto hodnota finančních aktiv/pasiv vykázaných v rozvaze

820

2 009

Netto hodnota

820

2 009

Účetní hodnota k 31. 12. 2019

(v milionech Kč)

Obchodní a ostatní finanční pohledávky

Obchodní a ostatní
finanční závazky

Brutto hodnota vykázaných finančních aktiv/pasiv

1 857

2 191

Brutto hodnota vykázaných finančních pasiv/aktiv započtených v rozvaze

-369

-369

Netto hodnota finančních aktiv/pasiv vykázaných v rozvaze

1 488

1 822

Netto hodnota

1 488

1 822


13.OSTATNÍ DAŇOVÉ ZÁVAZKY

(v milionech Kč)

31.12.2020

31.12.2019

Daň z přidané hodnoty

327

285

Spotřební daň

3 495

3 177

Ostatní daně

17

18

Celkem

3 839

3 480











92


14.ODLOŽENÁ DAŇ Z PŘÍJMŮ

Odložené daňové pohledávky a závazky jsou vzájemně kompenzovány, pokud existuje ze zákona vymahatelné právo kompenzace splatných daňových pohledávek proti splatným daňovým závazkům a pokud se odložená daň vztahuje ke stejnému finančnímu úřadu.


Kompenzované částky jsou následující:

(v milionech Kč)

31.12.2020

31.12.2019

Odložená daňová pohledávka

58

58

Odložený daňový závazek

-264

-288

Odložený čistý daňový závazek

-206

-230

Odložená daňová pohledávka

Odložená daňová pohledávka s očekávanou realizací do 12 měsíců

56

56

Odložená daňová pohledávka s očekávanou realizací za více než 12 měsíců

2

2

Odložená daňová pohledávka celkem

58

58

Odložený daňový závazek

Odložený daňový závazek, který má být vyrovnán za více než 12 měsíců

-264

-288

Odložený daňový závazek celkem

-264

-288

Brutto pohyb na účtu odložené daně z příjmů je následující:

(v milionech Kč)

2020

2019

K 1. 1. – Odložený čistý daňový závazek

-230

-230

Zaúčtování do zisku nebo ztráty

24

0

K 31. 12. – Odložený čistý daňový závazek

-206

-230

Změny odložených daňových pohledávek a závazků (před kompenzací zůstatků) v daném období byly následující:

Odložený daňový závazek

(v milionech Kč)

Zrychlené daňové odpisy

K 1. 1. 2019

-291

Zaúčtování do zisku nebo ztráty

3

K 31. 12. 2019

-288

Zaúčtování do zisku nebo ztráty

24

K 31. 12. 2020

-264

Odložená daňová pohledávka

(v milionech Kč)

Snížení hodnoty zásob

Úhrady akciemi

Ostatní

Celkem

K 1. 1. 2019

27

7

27

61

Zaúčtování do zisku nebo ztráty

-9

1

5

-3

K 31. 12. 2019

18

8

32

58

Zaúčtování do zisku nebo ztráty

9

-4

-5

0

K 31. 12. 2020

27

4

27

58

S účinností od 1. 1. 2010 platí sazba 19 % pro stanovení splatné i odložené daně.









93


15.DRUHOVÉ ČLENĚNÍ NÁKLADŮ – DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

(v milionech Kč)

2020

2019

Aktivace

0

-1

Spotřeba materiálu, energie a prodané zboží

5 773

5 095

Služby

2 144

2 259

Licenční poplatky

668

730

Náklady na zaměstnance a zaměstnanecké požitky

1 242

1 179

Odpisy, amortizace a snížení hodnoty

811

906

Ostatní

319

183

Náklady na prodané zboží, odbytové a administrativní náklady

10 957

10 351



16.NÁKLADY NA ZAMĚSTNANCE A ZAMĚSTNANECKÉ POŽITKY

(v milionech Kč)

2020

2019

Mzdové náklady včetně nákladů souvisejících s ukončením
pracovního poměru ve výši 62 milionů Kč (2019: 50 milionů Kč)

890

856

Náklady na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění

98

98

Penzijní náklady – plány definovaných příspěvků

177

177

Úhrady vázané na akcie

8

6

Ostatní sociální náklady

69

42

Celkem

1 242

1 179


K 31. 12. 2020 měla Společnost 1 527  zaměstnanců, z toho 158 zaměstnanců pracujících  ve Philip Moris Slovakia s.r.o (2019: 1 367, Slovenské republice 147).

Na základě zákona Společnost odvádí příspěvky na sociální a důchodové zabezpečení, zdravotní pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Příspěvky za rok 2020 činily průměrně 31 % (2019: 32 %) z objemu hrubých mezd. Společnost není povinna platit další příspěvky nad rámec zákonných odvodů.

Společnost dále poskytuje svým zaměstnancům doplňkové penzijní připojištění formou příspěvků nezávislým penzijním fondům na základě schváleného penzijního plánu Společnosti.

Principy zaměstnanosti a odměňování jsou řešeny kolektivní smlouvou. Při kolektivním vyjednávání probíhá kontrola dodržování pracovně právních předpisů ve Společnosti.


17.REZERVY NA KRÁTKODOBÉ ZÁVAZKY


K 31.12.2020 vedení Společnosti identifikovalo plány týkající se organizační restrukturalizace. Společnost vytvořila k datu účetní závěrky rezervu ve výši 7 mil. Kč.

K 31. 12. 2019 vedení Společnosti neidentifikovalo žádné plány týkající se organizační restrukturalizace.

K 31. 12. 2020 Společnost vytvořila rezervu na odměnu při pracovních a životních výročích a na odměnu při odchodu do důchodu ve výši 12 milionů Kč (2019: 14 milionů Kč). Nárok na tyto odměny vyplývá z platné kolektivní smlouvy.





94


18.TRŽBY

(v milionech Kč)

2020

2019

Prodej zboží

12 858

12 721

Prodej služeb

2 443

2 496

Celkem

15 301

15 217

Analýza tržeb podle okamžiku vykázání:

(v milionech Kč)

2020

2019

Tržby vykázané v okamžiku dodání

12 858

12 721

Tržby vykázané v průběhu času

2 443

2 496

Celkem

15 301

15 217


19.OSTATNÍ PROVOZNÍ VÝNOSY

(v milionech Kč)

2020

2019

Kurzové zisky

300

70

Zisk z prodeje materiálu

0

2

Zisk z prodeje pozemků, budov a zařízení

4

39

Ostatní výnosy

6

1

Celkem

310

112


20.OSTATNÍ PROVOZNÍ NÁKLADY

(v milionech Kč)

2020

2019

Kurzové ztráty

419

77

Bankovní poplatky

9

7

Ostatní náklady

3

10

Celkem

431

94



21.ČISTÉ ZISKY A ZTRÁTY Z FINANČNÍCH NÁSTROJŮ

2020

(v milionech Kč)

Pohledávky

Peněžní
ekvivalenty

Závazky

Celkem

Kurzové zisky

122

33

145

300

Úrokový výnos

0

34

0

34

Kurzové ztráty

-110

-62

-247

-419

Úrokový náklad

0

-25

0

-25

Čisté zisky (+)/ztráty (-)

12

-20

-102

-110


2019

(v milionech Kč)

Pohledávky

Peněžní
ekvivalenty

Závazky

Celkem

Kurzové zisky

13

9

48

70

Úrokový výnos

0

97

0

97

Kurzové ztráty

-16

-18

-43

-77

Úrokový náklad

0

-40

0

-40

Čisté zisky (+)/ztráty (-)

-3

48

5

50


95


22.DAŇ Z PŘÍJMŮ

(v milionech Kč)

2020

2019

Splatná daň

-890

-1 007

Odložená daň (viz bod 14)

24

0

Celkem

-867

-1 007

Sazba daně z příjmů pro rok 2020 a 2019 byla zákonem stanovena ve výši 19 %.

Daň ze zisku Společnosti před zdaněním se liší od teoretické částky, která by vznikla použitím příslušných daňových sazeb na zisky Společnosti, takto:

(v milionech Kč)

2020

2019

Účetní zisk před zdaněním

4 328

5 039

Platná sazba daně z příjmů

19 %

19 %

Teoretická daň z účetního zisku před zdaněním

-822

-957

Náklady neodpočitatelné pro daňové účely

-57

-67

Příjmy nepodléhající dani

18

19

Daňové úpravy předchozího roku

-1

-2

Ostatní

-5

0

Daň z příjmů celkem

-867

-1 007


23.ZISK NA AKCII

Základní a zředěný ukazatel zisku na akcii je vypočtený jako podíl zisku připadajícího na osoby držící vlastní kapitál Společnosti k počtu kmenových akcií v oběhu během roku.

2020

2019

Zisk připadající akcionářům (v milionech Kč)

3 461

4 032

Počet akcií v oběhu za dané období (v tisících kusů)

2 745

2 745

Zisk na akcii v Kč

1 261

1 469


24.ROZDĚLENÍ ZISKU

Mimo zasedání valné hromady (tzv. per rollam) rozhodli akcionáři Společnosti ve měsících duben až červen 2020 výplatu dividend ve výši 4 283 milionů Kč (1 560 Kč na akcii) a na valné hromadě v dubnu 2019 výplatu dividend ve výši 4 393 milionů Kč (1 600 Kč na akcii).

O tom, zda a v jaké výši bude vyplacena dividenda za účetní období 2020, rozhodnou akcionáři mimo zasedání valné hromady (tzv. per rollam) ve dnech 15. dubna až 21.  května  2021.


25.POTENCIÁLNÍ ZÁVAZKY

Společnost není účastna žádných soudních, správních nebo rozhodčích řízení, která by měla nebo mohla mít významný vliv na finanční situaci Společnosti.

Finanční úřad provedl daňové kontroly všech zdaňovacích období až do roku 2008 včetně. Finanční úřady mohou provést daňovou kontrolu do tří let od konce příslušného zdaňovacího období a mohou doměřit daňovou povinnost a příslušné penále. Vedení Společnosti si není vědomo žádných skutečností, které by v tomto ohledu mohly vést k dodatečnému významnému daňovému závazku Společnosti.




96


26.TRANSAKCE SE SPŘÍZNĚNÝMI STRANAMI

Spřízněnými stranami se rozumí Mateřská společnost, Dceřiná společnost a ostatní společnosti skupiny PMI („Ostatní spřízněné strany“), členové představenstva Společnosti, členové dozorčí rady Společnosti a osoby blízké těmto členům.

Mezi spřízněnými stranami byly uskutečněny následující transakce:

a)Prodej zboží a služeb společnostem skupiny PMI

(v milionech Kč)

2020

2019

Prodej zboží

Dceřiná společnost

2 371

2 550

Ostatní spřízněné strany

51

36

Prodej pozemků, budov a zařízení

Ostatní spřízněné strany

118

192

Prodej materiálu

Ostatní spřízněné strany

5

2

Prodej služeb

Dceřiná společnost

56

74

Ostatní spřízněné strany

2 344

2 316

Přefakturace

Dceřiná společnost

4

1

Ostatní spřízněné strany

1

2

Příjmy z úroků

Ostatní spřízněné strany

29

88

Celkem

4 979

5 261

b)Nákup zboží a služeb od společností skupiny PMI

(v milionech Kč)

2020

2019

Nákup zboží a materiálu

Dceřiná společnost

19

17

Ostatní spřízněné strany

4 702

5 209

Nákup pozemků, budov, zařízení a nehmotných aktiv

Ostatní spřízněné strany

149

13

Nákup služeb

Dceřiná společnost

3

5

Ostatní spřízněné strany

742

689

Licenční poplatky placené

Ostatní spřízněné strany

668

730

Celkem

6 283

6 663

c)Dividendy

V roce 2020 Společnost přijala dividendy od Philip Morris Slovakia s.r.o. ve výši 96 milionů Kč (2019: 99 milionů Kč).

Dividendy vyplacené společnosti Philip Morris Holland Holdings B.V. v roce 2020 činily 3 323 milionů Kč (2019: 3 408 milionů Kč).

Kromě vyplacených dividend Společnost neměla v průběhu předchozích dvou let žádné jiné transakce s Mateřskou společností.








97


d)Zůstatky se společnostmi skupiny PMI

(v milionech Kč)

31.12.2020

31.12.2019

Pohledávky za spřízněnými stranami

Dceřiná společnost

164

187

Ostatní spřízněné strany

126

80

Celkem

290

267

Závazky vůči spřízněným stranám

Ostatní spřízněné strany

949

847

Půjčky poskytnuté

Ostatní spřízněné strany

6 513

5 096

Půjčky spřízněným stranám zahrnují úročené krátkodobé půjčky splatné na požádaní (cash pool) ve výši 6 513 milionů Kč poskytnuté společnosti Philip Morris Finance S.A. (2019: 5 096 milionů Kč). Všechny krátkodobé půjčky jsou v samostatném výkazu finanční pozice Společnosti k 31. 12. 2020 a 31. 12. 2019 vykázány jako součást peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů.

Běžná výše úrokové míry z krátkodobé půjčky je stanovena jako týdenní PRIBOR plus/minus marže odpovídající tržním podmínkám u půjček s obdobnou délkou vkladu a likviditou, běžná výše úrokové míry z krátkodobých půjček splatných na požádání je stanovena jako noční PRIMEAN - 0,25 %, tj. PRIMEAN ((noční PRIBOR + noční PRIBID)/2) plus/minus marže odpovídající tržním podmínkám u půjček s obdobnou délkou vkladu a likviditou.

Skutečná výše úrokové míry závisí na aktuální situaci na peněžním trhu a druhu půjčky. Průměrná výše efektivní úrokové míry z krátkodobých půjček v roce 2020 činí 0,5 % p.a. (2019: 1,5 % p.a.).


e)Odměny klíčových členů vedení

Odměny klíčových členů vedení zahrnují odměny členů představenstva a dozorčí rady za výkon funkce dle smlouvy o výkonu funkce člena představenstva, respektive dozorčí rady.

Odměny členů vedení, kteří jsou zaměstnanci Společnosti nebo společností skupiny PMI, se skládají z odměny za výkon funkce člena představenstva, respektive dozorčí rady, ročního platu, bonusu podle individuálního výkonu, úhrad akciemi a ostatních nepeněžitých příjmů, jako jsou používání firemního automobilu, příspěvky na závodní stravování a příspěvky na penzijní připojištění, životní a úrazové pojištění a požitky spojené s ukončením pracovního poměru, jak je uvedeno níže. Součástí nepeněžních příjmů členů představenstva, respektive dozorčí rady, kteří jsou zaměstnanci společnosti Philip Morris Services S.A. nebo jiné společnosti skupiny PMI, je navíc úhrada nájemného a školného.

Požitky spojené s ukončením pracovního poměru členů vedení zaměstnaných Společností, kterým byla dána výpověď z organizačních nebo zdravotních důvodů podle § 52 písm. a) až e) Zákoníku práce nebo s kterými byl rozvázán pracovní poměr dohodou z týchž důvodů, zahrnují odstupné dle Redukčního programu, jenž je specifikován v Kolektivní smlouvě. Požitky spojené s ukončením pracovního poměru členů vedení zaměstnaných společnostmi skupiny PMI jsou vypláceny v souladu s pracovní smlouvou uzavřenou s domovským zaměstnavatelem a závaznými PMI pravidly a postupy pro mezinárodní pracovní pobyt.

(v milionech Kč)

2020

2019

Mzdy a ostatní krátkodobé požitky

55

40

Úhrady vázané na akcie

5

7

Nepeněžní příjmy

1

8

Celkem

61

55

V roce 2020 a 2019 nebyly vykázány žádné požitky spojené s ukončením pracovního poměru členů představenstva a dozorčí rady.

98


Funkční období členů představenstva a dozorčí rady je tři roky.

f)Informace o počtu akcií vydaných Společností členům vedení

Členové dozorčí rady nevlastnili k 31. 12. 2020 ani k 31. 12. 2019 žádné akcie Philip Morris ČR a.s.

Žádná osoba s řídicí pravomocí, definovanou v §2 odst. 1 písm. b) zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, v platném znění nevlastnila akcie Philip Morris ČR a.s. k 31. 12. 2020 ani k 31. 12. 2019.


g)Smluvní a jiné budoucí závazky se spřízněnými stranami

Smluvními a jinými budoucími závazky vyplývajícími z transakcí se spřízněnými stranami, které nejsou vykázány v samostatných účetních výkazech, se rozumí závazky k budoucí směně zdrojů dle závazných smluv.

K 31. 12. 2020 Společnost neměla významné smluvní ani jiné budoucí závazky vyplývající z transakcí se spřízněnými stranami, kromě budoucích závazků z titulu nákupu služeb v souhrnné odhadované hodnotě 297 milionů Kč (hodnota budoucích závazků k 31. 12. 2019: 276 milionů Kč).

Společnost v minulosti uzavřela několik závazných smluv o nákupu služeb, u kterých ještě nebylo vypořádáno povinné plnění. Tyto smlouvy mají většinou dvou až šestiměsíční výpovědní lhůtu. Celková odhadovaná hodnota vypořádání služeb dle těchto závazných smluv je zveřejněna výše.

Dle smluv s vlastníky ochranných známek, Philip Morris Global Brands Inc., Philip Morris Products S.A. a CTPM International S.A., musí Společnost platit licenční poplatky za tabákové produkty prodané v České a Slovenské republice. Za rok 2020 dosáhly náklady za licenční poplatky výši 668 milionů Kč (2019: 730 milionů Kč). Tyto smlouvy jsou uzavřeny na dobu neurčitou a mohou být vypovězeny kteroukoliv ze smluvních stran. V roce 2021 očekává vedení Společnosti náklady za licenční poplatky v přibližně stejné výši jako v roce 2020.


27.NÁSLEDNÉ UDÁLOSTI

Po rozvahovém dni nedošlo k žádným událostem, které by měli významný dopad na samostatnou účetní závěrku k 31.12.2020.

Schválení účetní závěrky

Samostatná účetní závěrka byla schválena ke zveřejnění představenstvem a byla z jeho pověření podepsána. Samostatná účetní závěrka je schvalována akcionáři na valné hromadě. Do této doby může být samostatná účetní závěrka na základě rozhodnutí akcionářů pozměněna.



V Kutné Hoře dne 29. března 2021

Andrea Gontkovičová

Petr Šedivec

předsedkyně představenstva

člen představenstva

99


Zpráva o vztazích mezi ovládající osobou a osobou ovládanou a mezi ovládanou osobou a osobami ovládanými stejnou ovládající osobou

(dále jen „Zpráva o vztazích")

za účetní období kalendářního roku 2020


Následující doplňující informace vztahující se k účetnímu období roku 2020 jsou poskytovány dle § 82 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech („zákon o obchodních korporacích“).


a.a.Struktura vztahů


Ovládaná osoba:      Philip Morris ČR a.s.

Ovládající osoba:      Philip Morris Holland Holdings B.V.


Osoby ovládané stejnou ovládající osobou (dále jen „spoluovládané osoby“): společnosti přímo či nepřímo ovládané společností Philip Morris Holland Holdings B.V., jakož i společností Philip Morris International Inc., která je konečnou ovládající společností Skupiny („skupina PMI“).


Philip Morris ČR a.s. (dále také „Společnost“) je ovládána společností Philip Morris Holland Holdings B.V. (vlastnící 77,6 % akcií), která je ovládána společností Philip Morris Brands Sàrl (vlastnící 100 % akcií), která je ovládána společností Philip Morris Global Brands Inc. (vlastnící 100 % akcií), která je ovládána společností Philip Morris International Inc. (vlastnící 100 % akcií).


b. Úloha ovládané osoby ve skupině PMI

Společnost Philip Morris ČR a.s. je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků a rovněž distributorem bezdýmných tabákových výrobků HEETS, zařízení IQOS a souvisejících doplňků v České republice a prostřednictvím svého 99% podílu ve společnosti Philip Morris Slovakia s.r.o. vyvíjí své aktivity i na Slovensku. V rámci spolupráce mezi jednotlivými společnostmi skupiny PMI se Philip Morris ČR a.s. podílí na distribuci, marketingu a prodeji tabákových výrobků domácích značek, jakož i dalších značek z portfolia skupiny PMI, které jsou prodávány třetím osobám v České republice, Slovenské republice nebo ostatním společnostem náležícím do skupiny PMI.


a.c. Způsob a prostředky ovládání

Společnost Philip Morris Holland Holdings B.V. se prostřednictvím svých akcionářských práv podílí na řízení Philip Morris ČR a.s., zejména výkonem hlasovacích práv na valné hromadě. Jako součást skupiny ovládané (řízené) na nejvyšší úrovni společností Philip Morris International Inc. postupuje Philip Morris ČR a.s. ve svých aktivitách v souladu s globálně vytvářenými a zaměřenými podnikatelskými, finančními, investičními, popř. dalšími plány skupiny PMI. Pokud jde o rozhodování o každodenních činnostech a podnikání Philip Morris ČR a.s. (např. rozpočty, marketing, personální politika atd.), tyto spadají do autonomní oblasti Philip Morris ČR a.s., samozřejmě s ohledem na globální politiku ve skupině PMI. Žádná koncernová smlouva, smlouva o společném podniku (joint-venture), smlouva o výkonu hlasovacích práv či jiná podobná smlouva, která by se dotýkala Philip Morris ČR a.s., uzavřena nebyla.


100


a.d. Přehled jednání učiněných v účetním období kalendářního roku 2020, která byla učiněna na popud nebo v zájmu ovládající osoby nebo jí ovládaných osob, pokud se takovéto jednání týkalo majetku, který přesahuje 10 % vlastního kapitálu ovládané osoby zjištěného podle účetní závěrky za rok 2020

Během rozhodného období učinila společnost Philip Morris ČR a.s. na popud ovládající osoby nebo jí ovládaných osob níže uvedená právní jednání a ostatní opatření, která se týkala majetku přesahujícího 10 % vlastního kapitálu společnosti Philip Morris ČR a.s., tj. představujícího částku ve výši 857 milionů Kč, zjištěného podle poslední účetní závěrky k 31.12.2020:

a.poskytnutí výrobních služeb společnosti Philip Morris International Management S.A. v ceně ve výši 2 315 milionů Kč,

b.nákup zboží za účelem dalšího prodeje od společnosti Philip Morris Products S.A. v ceně ve výši 5 103 milionů Kč,

c.prodej zboží společnosti Philip Morris Slovakia s.r.o. v ceně ve výši 2 368  milionů Kč,

d.výplata dividend společnosti Philip Morris Holland Holdings B.V. v celkové výši 3 323 milionů Kč

Kromě výše uvedeného nebyla v průběhu účetního období v zájmu nebo na popud ovládající osoby nebo osob ovládaných stejnou ovládající osobou přijata žádná jiná opatření, která by se týkala majetku přesahujícího 10 % vlastního kapitálu společnosti Philip Morris ČR a.s. zjištěného podle poslední účetní závěrky.

Společnost (tj. představenstvo jakož i její další odpovědné osoby) posuzovala uzavření transakcí i s ohledem na zákonné požadavky § 121s a násl. zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, v platném znění („zákon o podnikání na kapitálovém trhu“). Transakce byly uzavřeny v rámci běžného obchodního styku a za běžných tržních podmínek, tudíž v souladu s ustanoveními zákona o podnikání na kapitálovém trhu týkajícími se posuzování významných transakcí se spřízněnými stranami, zejména pak § 121v odst. 1 tohoto zákona


a.e. Přehled vzájemných smluv a dodatků k existujícím smlouvám uzavřených mezi osobou ovládanou a osobou ovládající nebo spoluovládanými osobami v průběhu roku 2020


Společnost

Smlouva

Datum

Nákup zboží a služeb

Phlip Morris Services S.A

Smlouva o vnitropodnikové refakturaci os.nákladů

12/2020

Philip Morris Products S.A.

Dodatek k smlouvě o distribuci

14/09/2020

                                                   

Ostatní plnění a protiplnění, uvedená v příloze k samostatné účetní závěrce v bodě 26, byla realizována na základě smluv uzavřených v předchozích účetních obdobích a vzájemných dohod a objednávek, bez uzavření písemných smluv.


Ovládaná osoba měla v roce 2020 transakce s ovládající osobou a těmito spoluovládanými osobami


101


Philip Morris Products S.A. Manufacturing

Intertaba S.p.A

Philip Morris Services S.A.

Philip Morris Polska S.A.

Philip Morris Operations a.d.

Papastratos Cigarette Manufacturing Company S.A.

PHILSA Philip Morris Sabanci Sigara ve Tutunculuk Sanayi ve Ticaret  A. S.

Philip Morris Hungary Ltd.

Philip Morris International Management S.A.

Philip Morris International Management S.A. (Tolling)

Philip Morris Slovakia s.r.o.

Tabaqueira - Empresa Industrial de Tabacos S.A.

Philip Morris Manufacturing GmbH

Philip Morris Products S.A.

Philip Morris Romania S.R.L.

f6 Cigarettenfabrik GmbH & Co. KG

Philip Morris Korea Inc.

UAB Philip Morris Lietuva

Charles Stewart & Co Ltd.

ZAO Philip Morris Izhora

PMFTC, Inc.

Philip Morris International Inc.

Philip Morris Global Brands Inc.

CTPM International S.A.

PMI Service Center Europe Sp. z o.o.

Philip Morris International IT Service Center Sàrl

Philip Morris International Insurance (Ireland) Limited


Veškeré výše uvedené společnosti jsou na nejvyšší úrovni ovládány společností Philip Morris International Inc.


a.f. Posouzení vzniku újmy ovládané osoby a jejího vyrovnání

Společnosti Philip Morris ČR a.s. nevznikla z výše uvedených poskytnutých plnění, smluv, ostatních jednání, jiných opatření nebo z jiných přijatých nebo poskytnutých plnění (která byla uskutečněna v zájmu nebo na popud ostatních osob ze skupiny PMI) žádná újma. Transakce uskutečněné mezi ovládající osobou a spoluovládanými osobami jsou podrobně uvedeny v příloze k samostatné účetní závěrce v bodě 26.


a.g. Hodnocení výhod a nevýhod plynoucích ze vztahů mezi osobou ovládanou, ovládající a spoluovládanými osobami


Společnosti Philip Morris ČR a.s. vyplývá z účasti ve skupině PMI řada výhod.


102


Skupina PMI je předním světovým výrobcem a distributorem s širokým portfoliem zavedených mezinárodních značek cigaret a se silným finančním zázemím, z čehož těží společnost Philip Morris ČR a.s. zejména při uzavírání obchodů se svými obchodními partnery a při vyjednávání s bankami a jinými poskytovateli úvěrů.


Společnosti Philip Morris ČR a.s. nevyplývají z účasti ve skupině PMI žádné nevýhody.


Ze vztahů v rámci skupiny PMI neplynou pro společnost Philip Morris ČR a.s. žádná rizika.


b.h. Popis přijatých opatření proti zneužití kontroly


Společnost Philip Morris ČR a.s. nepřijala žádná zvláštní opatření proti zneužití kontroly ze strany hlavního akcionáře – Philip Morris Holland Holdings B.V. Proti zneužití kontroly a rozhodujícího vlivu ovládající osoby využívá společnost Philip Morris ČR a.s. zákonem dané instrumenty, zejména:

a.povinnost vypracovat zprávu o vztazích mezi ovládající osobou a osobou ovládanou a mezi ovládanou osobou a osobami ovládanými stejnou ovládající osobou;

b.rovné zacházení se všemi akcionáři ze strany společnosti Philip Morris ČR a.s.;

c.zákaz zneužití většiny hlasů ve společnosti Philip Morris ČR a.s.;

d.povinnost ovládající osoby nahradit společnosti způsobenou újmu; a

e.ručení členů statutárního orgánu ovládající osoby a společnosti Philip Morris ČR a.s.


V Kutné Hoře dne 29. března 2021




Andrea Gontkovičová

Petr Šedivec

předsedkyně představenstva

člen představenstva




103


104


105


106


107


108


109


110


111


Ostatní informace pro akcionáře

za účetní období kalendářního roku 2020


1. Obecné informace o odměňování


V souladu s ustanovením § 121r zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu (dále jen „zákon o podnikání na kapitálovém trhu“) Philip Morris ČR a.s. („Společnost“) neuvádí ve své výroční zprávě informace podle § 118 odst. 4 písm. f) až h) zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Číselné údaje a informace o všech peněžitých a nepeněžitých příjmech, které přijaly za účetní období roku 2020 osoby s řídící pravomocí od Společnosti a od osob ovládaných Společností, jakož i informace o počtu akcií nebo obdobných cenných papírů představujících podíl na Společnosti, které jsou ve vlastnictví osob s řídící pravomocí, jakož i číselné informace o opcích a srovnatelných investičních nástrojích, jejichž hodnota se vztahuje k akciím nebo obdobným cenným papírům představujícím podíl na emitentovi a jejichž smluvními stranami jsou uvedené osoby, nebo které jsou uzavřeny ve prospěch uvedených osob, jsou uvedeny ve zprávě o odměňování vyhotovené v souladu s § 121o zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Principy odměňování osob s řídící pravomocí emitenta jsou uvedeny v politice odměňování Společnosti, která byla schválena rozhodnutím valné hromady mimo zasedání (per rollam) dne 30.06.2020 a je k dispozici na internetových stránkách www.philipmorris.cz, v sekci „Pro akcionáře“. Politika odměňování je vedle smlouvy o výkonu funkce členů představenstva, dozorčí rady a výboru pro audit Společnosti dalším titulem pro odměňování těchto osob.


V roce 2020 nebyly u žádného člena představenstva ani u žádného člena dozorčí rady zjištěny jakékoliv skutečnosti, které by vedly ke střetu zájmů.


2. Odměny auditorům

V roce 2020 účtované odměny za auditorské a související služby poskytované Společnosti byly následující:


Odměny za auditorské a související služby

(v milionech Kč)

2020

2019

Audit roční účetní závěrky

7

7

Jiné ověřovací služby

0

0

Daňové poradenství

1

1

Jiné neauditorské služby

0

0

Celkem odměny

8

8


V roce 2020 účtované odměny za auditorské a související služby poskytnuté v rámci Skupiny byly následující:


Odměny za auditorské a související služby

(v milionech Kč)

2020

2019

Audit roční účetní závěrky

8

8

Jiné ověřovací služby

0

0

Daňové poradenství

1

1

Jiné neauditorské služby

0

0

Celkem odměny

9

9

112



3. Investice


V roce 2020 Společnost investovala zejména do výrobního zařízení za účelem rozšíření výrobního portfolia a zvýšení efektivity výrobního procesu. Společnost v roce 2020 investovala pouze na území České republiky.


Investice (v pořizovací hodnotě)

(v milionech Kč)

2020

2019

Investice do procesu zpracování tabáku

2

0

Investice do rozšíření portfolia výroby

226

220

Ostatní projekty

121

210

Investice do softwaru

4

1

Celkem investice

353

431


Veškerý dlouhodobý nehmotný a hmotný majetek byl financován z vlastních zdrojů Společnosti.


V roce 2021 Společnost plánuje celkovou hodnotu investice ve výši 254 milionů Kč, z čehož k nákupu v hodnotě 13 milionů Kč se již Společnost k 31.12.2020 zavázala. Plán investic Společnost pravidelně kontroluje, skutečné náklady se však mohou od výše plánovaných údajů lišit.


4. Pozemky, budovy a zařízení – dodatečné informace


Společnost vlastnila k 31.12.2020 pozemky, budovy a stavby v zůstatkové hodnotě 411 milionů Kč (2019: 461 milionů Kč), z čehož budovy a pozemky tvořily 221 milionů Kč (2019: 256 milionů Kč).


Budovy a pozemky


(v milionech Kč)

Umístění

Využití

2020

2019

Budovy

(zůstatková hodnota)

Kutná Hora

Výrobní hala

110

139

Kutná Hora

Skladové prostory

42

47

Kutná Hora, Strážnice

Ostatní prostory

58

59

Celkem budovy

210

245

Pozemky

(pořizovací hodnota)

Kutná Hora

Výrobní hala a skladové prostory

11

11

Celkem pozemky

11

11

Celkem budovy a pozemky

221

256


Společnost vlastnila k 31.12.2020 dopravní prostředky, stroje a zařízení v zůstatkové hodnotě 2 424 milionů Kč (2019: 2 953 milionů Kč), z čehož stroje ke zpracování tabáku tvořily 182 milionů Kč (2019: 163 milionů Kč) a stroje k výrobě tvořily 1 788 milionů Kč (2019: 2 471 milionů Kč).




113


Předpokládaná doba užívání u strojního zařízení ke zpracování tabáku a k výrobě a balení cigaret je:


Strojní zařízení

(v milionech Kč)

Doba užívání (roky)

2020

2019

Strojní zařízení ke zpracování tabáku

5

4

0

(zůstatková hodnota)

8

4

7

15

174

156

Celkem strojní zařízení ke zpracování tabáku

182

163

Strojní zařízení k výrobě a balení cigaret

(zůstatková hodnota)

5

10

123

8

651

946

15

1 127

1 402

Celkem strojní zařízení k výrobě a balení cigaret

1 788

2 471



Společnost vlastnila k 31. 12. 2020 ostatní zařízení v zůstatkové hodnotě 427 milionů Kč (2019: 275 milionů Kč), dopravní prostředky v zůstatkové hodnotě 0 milionů Kč (2019: 0 milionů Kč) a zařízení pro zpracování dat v zůstatkové hodnotě 27 milionů Kč (2019: 44 milionů Kč).


5. Pobočka nebo jiná část obchodního závodu v zahraničí


Společnost nemá žádnou pobočku nebo jinou část obchodního závodu v zahraničí.


6. Ostatní


V účetním období 2020 nedošlo k přerušení podnikatelských aktivit Společnosti, které by mělo nebo mohlo mít významný vliv na finanční situaci Společnosti.


Absolutní prioritou Společnosti v roce 2020 byla ochrana zdraví a bezpečnost všech zaměstnanců Společnosti včetně agenturních pracovníků i zaměstnanců třetích stran působících v prostorách Společnosti. K dosažení maximální ochrany zdraví a zamezení šíření nemoci COVID-19 přijalo vedení Společnosti již v březnu 2020 řadu mimořádných epidemiologických opatření.


Výrazně byla zpřísněna pravidla a upraveny minimální požadavky pro vstup do všech prostor Společnosti i výrobního závodu, včetně zavedení povinného měření tělesné teploty automatizovaným způsobem. Tato pravidla Společnost pravidelně aktualizovala a patřičně komunikovala se všemi zaměstnanci.


V objektu výrobního závodu Kutná Hora byly odděleny jednotlivé pracovní týmy a organizace práce byla upravena tak, aby se mezi zaměstnanci nanejvýš eliminoval vzájemný kontakt. Všichni zaměstnanci byli vybaveni příslušnými ochrannými prostředky a vždy bylo prosazováno jejich používání nad rámec souvisejících vládních nařízení.


114


Společnost vytvořila podmínky a prosazovala bezpečnou práci z domova pro všechny pozice, které to umožňují, včetně zavedení asistenčních programů psychologické podpory zaměstnancům i celé řady on-line seminářů zaměřených na duševní zdraví, tělesné zdraví i na specifika práce z domova.


Provoz kanceláří ústředí Společnosti byl v průběhu roku značně zredukován. Každá přítomnost zaměstnance v těchto prostorách vyžadovala schválení a registraci v systému a dodržování přísných hygienických norem.


Všichni zaměstnanci byli pravidelně a transparentně informováni o vývoji a dopadech nákazy COVID-19 na provoz Společnosti. Veškerá nová protiopatření byla vždy před zavedením konzultována se zástupci odborů a realizovány byly nové finanční i nefinanční programy odměňování pro zaměstnance související s dodržováním nastavených mimořádných protipandemických opatření při práci.


S ohledem na vládní nařízení přijímaná v reakci na šíření onemocnění COVID-19 Společnost částečně upravila svůj obchodní model tak, aby i nadále mohla nabízet dospělým kuřákům alternativy, které představují menší riziko pro zdraví než pokračování v kouření klasických cigaret. Tyto změny spočívaly primárně v prioritizaci obchodních kanálů tak, aby byl minimalizován dopad na obchodní výsledky Společnosti.


Společnost nevyužila žádnou veřejnou podporu z vládou vyhlášených dotačních programů, protože podnikání Společnosti nebylo zasaženo natolik, aby Společnost považovala za vhodné se o tuto podporu ucházet.


Díky proaktivní spolupráci s dodavateli Společnosti byla minimalizována všechna rizika, a tak dodavatelský řetězec Společnosti nebyl situací nijak významněji ovlivněn.


Ochrana životního prostředí je zajišťována v souladu s českou legislativou v oblasti ochrany životního prostředí. Společnost dlouhodobě a soustavně usiluje o snižování dopadů své činnosti na životní prostředí. Podniká například kroky ke snižování spotřeby energie a vody, pokud jsou ekonomicky a technologicky realizovatelné. Zdrojem inovací v této oblasti jsou pro kutnohorský výrobní závod i projekty ostatních závodů skupiny PMI, sdílené prostřednictvím tzv. Knowledge Transfer Package.


Ochrana klimatu je jasnou prioritou. Společnost podporuje Pařížskou dohodu a přizpůsobuje své cíle doporučením Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC).


Společnost realizuje širokou škálu aktivit vedoucích ke snižování emisí a spotřeby energie. Skupina PMI nastavila globální cíl stát se do roku 2030 uhlíkově neutrální společností. Už nyní přitom patří skupina PMI podle hodnocení neziskové organizace CDP (Carbon Disclosure Project) mezi 10 nejlepších firem na světě v ochraně klimatu, lesů a pitné vody.


Dodavatelský řetězec Společnosti je zodpovědný za významnou část sociální a ekologické stopy Společnosti. S tím, jak se dodavatelsko-odběratelský řetězec Společnosti stále více integruje a globalizuje, je pro Společnost schopnost držet rovnováhu mezi bezpečností dodávek, efektivitou nákladů, vysokými požadavky na kvalitu, environmentálními a sociálními standardy hlavní prioritou a také výzvou.


115


Dodavatelský řetězec může být vystaven potenciálním značným rizikům environmentálním, sociálním a také v oblasti governance (správa a řízení). Skupina PMI je plně odhodlána nepřetržitě identifikovat a řešit tato rizika, čímž současně zvyšuje udržitelnost svého dodavatelského řetězce.


Společnost nevyvíjí aktivity v oblasti výzkumu a vývoje.


Další nefinanční informace budou obsaženy v samostatné zprávě Sustainability Report (Zpráva o udržitelnosti) společnosti Philip Morris International Inc., která bude zveřejněna nejpozději do 30.06.2021 a bezplatně přístupná na internetové stránce www.pmi.com.


Společnost není účastníkem žádných soudních, správních nebo rozhodčích řízení, která by měla nebo mohla mít významný vliv na finanční situaci Společnosti.


7. Dividendová politika Společnosti


Dividendová politika Společnosti není stanovena, o rozdělení zisku (či případně i jiných vlastních zdrojů) Společnosti rozhoduje svým usnesením valná hromada podle hospodářského výsledku Společnosti, a to na návrh představenstva po přezkumu tohoto návrhu dozorčí radou. Podíl na zisku  se při splnění zákonných kritérií vyplácí akcionářům zpravidla ze zisku Společnosti za dané účetní období po odvodech daní a jiných plnění obdobné povahy a rozhodne-li o tom valná hromada Společnosti, též z části nerozděleného zisku Společnosti z minulých let. Výše podílu na zisku vyplaceného akcionáři se v souladu s článkem 6 odst. 6 a článkem 23 odst. 5 stanov Společnosti ve znění platném a účinném v roce 2020 a taktéž v souladu se zákonem č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), ve znění platném a účinném do konce roku 2020, určovala poměrem akcionářova podílu k základnímu kapitálu Společnosti, resp. od 1. ledna 2021 se určuje poměrem jmenovité hodnoty akcií vlastněných akcionářem k základnímu kapitálu Společnosti.


Podíl na zisku Společnosti (na jiných vlastních zdrojích)  se vyplácí akcionářům Společnosti, a to v případě zaknihovaných akcií těm, kteří jsou uvedeni ve výpisu z evidence emise Společnosti, tj. v evidenci zaknihovaných cenných papírů vedené podle zvláštního právního předpisu k rozhodnému dni pro účast na valné hromadě a v případě akcií těm, kteří jsou k rozhodnému dni pro účast na valné hromadě uvedeni v seznamu akcionářů Společnosti (ledaže se prokáže, že zápis v seznamu akcionářů k tomuto dni neodpovídá skutečnosti).


8. Členové správních, řídících a dozorčích orgánů Philip Morris ČR a.s. a další osoby uvedené v bodě 14.1. přílohy I nařízení Komise (ES) č. 809/2004 ze dne 29. dubna 2004, kterým se provádí směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/71/ES (dále jen „členové orgánů Společnosti“)


Členové orgánů Společnosti nejsou a nebyli v předešlých pěti letech členy správních, řídících nebo dozorčích orgánů nebo společníky dalších společností, s výjimkou údajů uvedených v části Výroční zprávy „Členové představenstva, dozorčí rady a výboru pro audit společnosti Philip Morris ČR a.s.“.


116


Žádný z členů orgánů Společnosti nebyl v předešlých pěti letech odsouzen za podvodný trestný čin.


Žádný z členů orgánů Společnosti nebyl v předešlých pěti letech spojen s konkurzním řízením, správami nebo likvidacemi.


Žádný z členů orgánů Společnosti nebyl v předešlých pěti letech zbaven způsobilosti k výkonu funkce ve správních, řídících nebo dozorčích orgánech či manažerské funkce kteréhokoli emitenta.


Členové orgánů Společnosti mezi sebou nemají žádný příbuzenský vztah.


Proti žádnému z členů orgánů Společnosti nebylo v předešlých pěti letech vzneseno žádné úřední veřejné obvinění nebo sankce ze strany statutárních nebo regulatorních orgánů.


9. Členové představenstva

Na majetek žádného člena představenstva nebyl prohlášen konkurs, v rámci insolvenčního řízení nebyl žádný člen představenstva omezen předběžným opatřením v nakládání se svým majetkem, ani proti žádnému členovi nebyl podán insolvenční návrh, který by byl následně zamítnut z důvodu, že jeho majetek nepostačuje k úhradě nákladů insolvenčního řízení.


Všichni členové představenstva jsou bezúhonní ve smyslu zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů („Živnostenský zákon“), tj. nebyli pravomocně odsouzeni za trestný čin spáchaný úmyslně v souvislosti s podnikáním anebo s předmětem podnikání Společnosti, a u žádného z členů představenstva nenastala překážka provozování živnosti, zejména soud ani správní orgán žádnému z nich neuložil trest zákazu činnosti týkající se provozování jakékoliv živnosti.


10. Popis přijatých opatření proti zneužití kontroly

Společnost nepřijala žádná zvláštní opatření proti zneužití kontroly ze strany hlavního akcionáře - Philip Morris Holland Holdings B.V. Proti zneužití kontroly a rozhodujícího vlivu ovládající osoby využívá Společnost zákonem dané instrumenty.


V Kutné Hoře dne 29. března 2021



Andrea Gontkovičová

Petr Šedivec

předsedkyně představenstva

člen představenstva



117



A.Souhrnná vysvětlující zpráva představenstva společnosti Philip Morris ČR a.s.

Za účetní období kalendářního roku 2020 dle § 118 odst. 9 zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZPKT“), týkající se záležitostí podle § 118 odst. 5 písm. a) až k) ZPKT


(i)    Informace o struktuře vlastního kapitálu emitenta, včetně cenných papírů nepřijatých k obchodování na evropském regulovaném trhu a případného určení různých druhů akcií nebo obdobných cenných papírů představujících podíl na emitentovi a podílu na základním kapitálu každého druhu akcií nebo obdobných cenných papírů představujících podíl na emitentovi:

Vlastní kapitál společnosti Philip Morris ČR a.s. (dále jen „Společnost“) tvoří tři základní položky: základní kapitál, emisní ážio a ostatní příspěvky akcionářů a kumulované nerozdělené zisky.

(v milionech Kč)

2020

2019

Základní kapitál

2 745

2 745

Emisní ážio a ostatní příspěvky akcionářů

2 362

2 381

Kumulované nerozdělené zisky

3 463

4 284

Vlastní kapitál celkem

8 570

9 410


Základní kapitál Společnosti představuje 2 745 386 kusů akcií na jméno ve jmenovité hodnotě 1 000 Kč každá. Akcie Společnosti jsou obchodovány na Burze cenných papírů Praha, a.s. od 13.07.1993. K obchodování na hlavním trhu Burzy cenných papírů Praha, a.s., bylo přijato 1 913 698 kusů zaknihovaných akcií na jméno. Tyto akcie jsou zaknihovanými akciemi ve smyslu zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákona o obchodních korporacích). Zbývajících 831 688 akcií na jméno (tyto akcie jsou listinnými akciemi ve smyslu zákona o obchodních společnostech a družstvech uvedeného výše) nebylo přijato k obchodování na žádném evropském regulovaném trhu. Základní kapitál Společnosti je plně splacen.


(ii)    Informace o omezení převoditelnosti cenných papírů:

K převodu akcií Společnosti je nutno splnit jen požadavky stanovené právními předpisy. Stanovy Společnosti nijak neomezují převod akcií Společnosti a není zde žádné jiné omezení převoditelnosti akcií Společnosti, které by spočívalo na straně Společnosti.


(iii)  Informace o významných přímých a nepřímých podílech na hlasovacích právech emitenta:

Informace o významných přímých podílech na hlasovacích právech emitenta k 31.12.2020 jsou uvedeny v příloze k účetní závěrce, v bodě 1.1. Popis Společnosti, jakož i ve zprávě o vztazích mezi ovládající osobou a osobou ovládanou a mezi ovládanou osobou a osobami ovládanými stejnou ovládající osobou („Zpráva o vztazích“), a to včetně informace o odpovídající výši podílu na základním kapitálu Společnosti.


Struktura významného přímého podílu na hlasovacích právech Společnosti je k 31.12.2020 Společnosti známa pouze u ovládající osoby, kterou je Philip Morris Holland Holdings B.V. Tato osoba má stejná hlasovací práva jako ostatní akcionáři.


Ostatní akcionáři Společnosti, jejichž podíl na základním kapitálu Společnosti, a tím i na hlasovacích právech Společnosti, dosahuje v souladu s § 122 ZPKT alespoň 1 %, jsou fondy spravované společností:

118



Clearstream Banking, S.A., se sídlem 42 Avenue JF Kennedy, Lucemburk, 1855 Lucemburské velkovévodství, výše podílu 1,3 %;


Chase Nominees Limited, se sídlem 125 London Wall, Londýn, EC2Y 5AJ, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, výše podílu 0,8 %;


J. P. Morgan bank, se sídlem 5 RUE Plaetis, Lucemburk 2338 Lucemburské velkovévodství, výše podílu 0,7 %.


Kromě společnosti Philip Morris Holland Holdings B.V. a fondů spravovaných Clearstream Banking, S.A., Chase Nominees Limited a J. P. Morgan bank nedisponuje Společnost informací (i) o dalších významných přímých či nepřímých podílech na hlasovacích právech Společnosti nebo (ii) o akcionářích Společnosti, jejichž podíl na hlasovacích právech Společnosti dosahuje alespoň 3 %.


(iv)  Informace o vlastnících cenných papírů se zvláštními právy včetně popisu těchto práv:

Společnost nevydala žádné cenné papíry se zvláštními právy, pouze akcie zmíněné v bodě (i) výše.


(v)  Informace o omezení hlasovacích práv:

Hlasovací práva jsou spojena se všemi akciemi vydanými Společností a mohou být omezena nebo vyloučena pouze v případech stanovených zákonem. Společnost si není vědoma žádného omezení nebo vyloučení hlasovacích práv k akciím, které emitovala, nad rámec omezení a vyloučení hlasovacích práv stanovených zákonem.


(vi)  Informace o smlouvách mezi akcionáři nebo obdobnými vlastníky cenných papírů představujících podíl na emitentovi, které mohou mít za následek ztížení převoditelnosti akcií nebo obdobných cenných papírů představujících podíl na emitentovi nebo hlasovacích práv, pokud jsou emitentovi známy:

Společnosti nejsou známy žádné smlouvy mezi akcionáři představující podíl na Společnosti, které mohou mít za následek ztížení převoditelnosti akcií nebo obdobných cenných papírů představujících podíl na Společnosti nebo hlasovacích práv.


(vii)      Informace o zvláštních pravidlech určujících volbu a odvolání členů statutárního orgánu a změnu stanov nebo obdobného dokumentu emitenta:

Členové představenstva Společnosti jsou voleni a odvoláváni valnou hromadou Společnosti. Podmínky volitelnosti členů představenstva vyplývají ze zákona a stanov Společnosti. Společnost nezavedla žádná zvláštní pravidla upravující volbu a odvolání členů představenstva Společnosti. Společnost rovněž nezavedla žádná zvláštní pravidla pro doplňování a změny stanov.


(viii) Informace o zvláštní působnosti statutárního orgánu podle zákona o obchodních korporacích:

Členové představenstva Společnosti nemají žádné zvláštní působnosti.


(ix)  Informace o významných smlouvách, ve kterých je emitent smluvní stranou a které nabudou účinnosti, změní se nebo zaniknou v případě změny ovládání emitenta v důsledku nabídky převzetí, a o účincích z nich vyplývajících, s výjimkou

119



takových smluv, jejichž uveřejnění by bylo pro emitenta vážně poškozující; tím není omezena jiná povinnost uveřejnit takovou informaci podle ZPKT nebo jiných právních předpisů:

Společnost neuzavřela žádné smlouvy, které nabudou účinnosti, změní se nebo zaniknou v případě změny ovládání Společnosti v důsledku nabídky převzetí.


(x)  Informace o smlouvách mezi emitentem a členy jeho statutárního orgánu nebo zaměstnanci, kterými je emitent zavázán k plnění pro případ skončení jejich funkce nebo zaměstnání v souvislosti s nabídkou převzetí:

Mezi Společností a členy jejího představenstva nebo jejími zaměstnanci nebyly uzavřeny smlouvy, kterými by byla Společnost zavázána k plnění pro případ skončení jejich funkce nebo zaměstnání v souvislosti s nabídkou převzetí.


(xi)  Informace o případných programech, na jejichž základě je zaměstnancům a členům statutárního orgánu Společnosti umožněno nabývat účastnické cenné papíry Společnosti, opce na tyto cenné papíry či jiná práva k nim za zvýhodněných podmínek, a o tom, jakým způsobem jsou práva z těchto cenných papírů vykonávána:

Pro zaměstnance či členy představenstva Společnosti nebyly vytvořeny žádné programy, na jejichž základě by jim bylo umožněno nabývat účastnické cenné papíry Společnosti, opce na tyto cenné papíry či jiná práva k nim za zvýhodněných podmínek.


(xii) Nefinanční informace

Společnost je podle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, povinna uvádět nefinanční informace. Vzhledem k tomu, že nefinanční informace budou uvedeny v samostatné zprávě Philip Morris International Inc. (dále jen „PMI“), využila Společnost výjimky neuvádět nefinanční informace ve výroční zprávě nebo v konsolidované výroční zprávě, anebo v samostatné zprávě Společnosti. Tento postup výslovně umožňuje zákon o účetnictví (§ 32g odst. 7). Nefinanční informace budou obsaženy v uvedené samostatné zprávě Sustainability Report společnosti PMI, která bude zveřejněna nejpozději do 30. června 2021 a bezplatně přístupná na internetové stránce www.pmi.com.




















120



B. Informace k uplatňování pravidel řízení a správy Společnosti


Informace Společnosti za účetní období kalendářního roku 2020 dle § 118 odst. 4 písm. j) a § 118 odst. 6 ZPKT


Společnost dobrovolně dodržuje a splňuje hlavní kritéria, principy a doporučení Kodexu správy a řízení společností založeného na principech OECD, který byl přijat v roce 2004 Komisí pro cenné papíry (dále jen „Kodex“). Do Kodexu je možno nahlédnout v sídle Společnosti nebo způsobem umožňujícím dálkový přístup na následující internetové stránce: www.philipmorris.cz. Společnost respektuje a dodržuje zásady stanovené Kodexem, které odpovídají zájmům akcionářů Společnosti a způsobu podnikání Společnosti, a implementuje je do svých vnitřních postupů. V roce 2020 nedošlo k žádným zásadním změnám ve Společnosti, které by měly negativní vliv na standardy správy a řízení Společnosti. Společnost je odhodlána k udržení a rozvoji efektivního rámce kontroly a řízení podnikání Společnosti. Společnost pečlivě dbá na dodržování veškerých práv akcionářů, zejména práva na rovné zacházení se všemi akcionáři v souladu s příslušnými právními předpisy. Společnost si zakládá na transparentnosti, nejen ve vztahu ke svolávání valné hromady, ale rovněž i ve vztahu k informování o stavu Společnosti, zveřejňování finančních výsledků podnikatelských záměrů a vztahů s propojenými osobami. Členové orgánů Společnosti jednají s péčí řádného hospodáře, pečlivě a informovaně a při svém jednání dodržují právní příslušné předpisy.


Informace Společnosti za účetní období kalendářního roku 2020 dle §118 odst. 4 písm. b), c), d), e) a l) ZPKT


(i)    Informace o zásadách a postupech vnitřní kontroly a pravidlech přístupu emitenta a jeho konsolidačního celku k rizikům, kterým emitent a jeho konsolidační celek je nebo může být vystaven ve vztahu k procesu účetního výkaznictví:

Společnost je v rámci své podnikatelské činnosti vystavena řadě externích a interních rizik, která jsou popsána ve zprávě představenstva a také v příloze k účetní závěrce a ke konsolidované účetní závěrce. Společnost proto vytvořila postupy a procesy s cílem identifikovat, kvantifikovat a snížit tato rizika za účelem jejich předcházení a efektivního řízení.


Důležitou součástí správy a řízení Společnosti je oddělení interní kontroly, které poskytuje orgánům Společnosti objektivní posouzení přiměřenosti a účinnosti vnitřního kontrolního systému Společnosti. V roce 2020 oddělení interní kontroly provedlo řadu auditů v souladu s ročním auditním plánem, sestaveným na základě vyhodnocení rizik, a s požadavky orgánů Společnosti.


Oddělení interní kontroly Společnosti hodnotí zejména kontrolní mechanismy, postupy a systémy za účelem zajištění věrnosti a poctivosti finančních a provozních informací, ochrany majetku Společnosti, dodržování interních směrnic Společnosti a účelného a šetrného nakládání se zdroji.


Z důvodu prevence a včasného odhalování vzniku možných chyb a podvodů ve vztahu k procesu účetního výkaznictví Společnost zavedla kontroly ve formě vnitřních směrnic, pokrývajících rizikové oblasti (např. příjmy a výnosy, dlouhodobý majetek a pronájmy, oceňování skladových zásob, náklady a výdaje apod.), jejichž přiměřenost a účinnost je průběžně vyhodnocována oddělením interní kontroly.


121


Oddělení interní kontroly sděluje svá zjištění představenstvu, dozorčí radě a výboru pro audit, poskytuje jim přitom objektivní hodnocení kontrolního systému Společnosti a navrhuje opatření k nápravě nedostatků, pokud jsou nějaké zjištěny. Výsledky hodnocení kontrolního systému jsou diskutovány také s externím auditorem Společnosti.


K odstranění nedostatků zjištěných v průběhu auditů jsou Společností přijímána odpovídající nápravná opatření. Stav plnění nápravných opatření oddělení interní kontroly průběžně sleduje a reportuje vedení Společnosti a orgánům Společnosti.


Práce oddělení interní kontroly je rovněž sledována výborem pro audit. Výbor pro audit v roce 2020 neshledal žádné nedostatky, které by mohly podstatně ovlivnit proces účetního výkaznictví.


(ii)    Popis postupů rozhodování a složení statutárního orgánu, dozorčí rady či jiného výkonného nebo kontrolního orgánu emitenta, a jsou-li zřízeny, také jejich výborů, včetně informací o výboru pro audit ve smyslu § 44 a násl. zákona č. 93/2009 Sb., o auditorech:

Představenstvo Společnosti je statutárním orgánem Společnosti, který řídí její činnost, jedná za Společnost způsobem uvedeným ve stanovách Společnosti a skládá se z šesti členů, kteří jsou voleni a odvoláváni valnou hromadou. Členové představenstva volí a odvolávají ze svých řad předsedu představenstva. Představenstvo rozhoduje usnesením, které se zpravidla přijímá na zasedáních představenstva. Představenstvo je způsobilé se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jeho členů. K přijetí usnesení je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných členů představenstva. Každý člen představenstva má jeden hlas. V případě rovnosti hlasů je rozhodující hlas předsedajícího.


Na návrh předsedy, či pokud nemá předsedu, jiného člena představenstva, může představenstvo přijímat rozhodnutí i mimo zasedání představenstva, jestliže s tím souhlasí všichni členové představenstva. Představenstvo je způsobilé usnášet se mimo zasedání představenstva, účastní-li se tohoto hlasování nadpoloviční většina všech členů představenstva. K přijetí usnesení se vyžaduje nadpoloviční většina hlasů členů představenstva, kteří hlasovali mimo zasedání představenstva. V případě rovnosti hlasů je rozhodující hlas předsedajícího.


V účetním období kalendářního roku 2020 byli členy představenstva Společnosti:

a.paní Andrea Gontkovičová (předseda představenstva), (celé účetní období), která má se Společností uzavřenou smlouvu o výkonu funkce a s PMI pracovní smlouvu ze dne 01.05.1997;

b.pan Tomáš Korkoš (do 20.01.2020), který měl se Společností uzavřenou smlouvu o výkonu funkce (do 20.01.2020) a s Philip Morris Slovakia s.r.o. pracovní smlouvu ze dne 22.08.2006;

c.pan Petr Šedivec (celé účetní období), který má se Společností uzavřenou smlouvu o výkonu funkce a pracovní smlouvu ze dne 01.10.2010;

d.pan Peter Piroch (celé účetní období), který má se Společností uzavřenou smlouvu o výkonu funkce a s Philip Morris Slovakia s.r.o. pracovní smlouvu ze dne 01.04.1993;

e.pan Piotr Andrzej Cerek (celé účetní období), který má se Společností uzavřenou smlouvu o výkonu funkce a s Philip Morris Polska S.A. pracovní smlouvu ze dne 08.08.1994; a

f.pan Petr Šebek (od 20.01.2020, kdy byl v souladu s článkem 14 odst. 4 stanov Společnosti jmenován náhradním členem představenstva a následně byl rozhodnutím valné hromady Společnosti mimo zasedání (per rollam) ze dne 30.06.2020 zvolen členem představenstva), který má se Společností uzavřenou smlouvu o výkonu funkce a se Společností pracovní smlouvu ze dne 01.04. 2011 

122



Dozorčí rada se skládá ze šesti členů, kteří mohou být fyzickými nebo právnickými osobami splňujícími požadavky zákona. Dva členové dozorčí rady jsou voleni a odvoláváni zaměstnanci Společnosti v souladu se zákonem o obchodních korporacích, zbývající čtyři členové valnou hromadou. Členové dozorčí rady volí a odvolávají ze svých řad předsedu dozorčí rady. Dozorčí rada je způsobilá se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jejích členů. Každý člen dozorčí rady má jeden hlas. K přijetí usnesení je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech členů dozorčí rady. O usnášení dozorčí rady mimo zasedání platí obdobně ustanovení o usnášení představenstva mimo zasedání, s tím, že k přijetí takového usnesení se vyžaduje většina hlasů všech členů dozorčí rady. V případě rovnosti hlasů je rozhodující hlas předsedajícího.


V účetním období kalendářního roku 2020 byli členy dozorčí rady Společnosti:

a.pan Stefan Bauer (předseda dozorčí rady) (celé účetní období), který má se Společností uzavřenou smlouvu o výkonu funkce a s PMI pracovní smlouvu ze dne 17.11.1997;

b.paní prof. Ing. Alena Zemplinerová (celé účetní období), která má se Společností uzavřenou smlouvu o výkonu funkce;

c.pan Tomáš Hilgard (celé účetní období, zvolen jako zástupce zaměstnanců do dozorčí rady), který má se Společností uzavřenou smlouvu o výkonu funkce a pracovní smlouvu ze dne 01.01.1993;

d.pan Richard Vašíček (celé účetní období, zvolen jako zástupce zaměstnanců do dozorčí rady), který má se Společností uzavřenou smlouvu o výkonu funkce a pracovní smlouvu ze dne 01.03.1991;

e.paní Stanislava Juríková (celé účetní období), která má se Společností uzavřenou smlouvu o výkonu funkce a

f.pan Sergio Colarusso (celé účetní období), který má se Společností uzavřenou smlouvu o výkonu funkce a s PMI pracovní smlouvu ze dne 01.12.2002.


Pracovní smlouvy členů představenstva a dozorčí rady jsou uzavřeny zpravidla na dobu neurčitou. Při ukončení pracovního poměru členů představenstva a dozorčí rady, kteří jsou zaměstnanci Společnosti, náleží těmto členům odstupné ve výši podle délky pracovního poměru, minimálně však ve výši trojnásobku jejich průměrného výdělku podle platných právních předpisů a příslušné kolektivní smlouvy Společnosti. Při ukončení pracovního poměru členů představenstva a dozorčí rady, kteří jsou zaměstnanci PMI nebo jí ovládaných společností s výjimkou Společnosti (dále jen „Skupina PMI“), náleží těmto členům požitky spojené s ukončením pracovního poměru dle platných právních předpisů příslušné země, příp. dle kolektivní smlouvy nebo interního předpisu společnosti ze Skupiny PMI, která je zaměstnavatelem daného člena představenstva nebo dozorčí rady.


Výbor pro audit se skládá ze tří členů, kteří mohou být fyzickými nebo právnickými osobami splňujícími požadavky příslušných právních předpisů k výkonu této funkce a pro výkon funkce člena dozorčí rady. Členové jsou jmenováni a odvoláváni valnou hromadou. Členové výboru pro audit volí a odvolávají ze svých členů předsedu. Výbor pro audit je způsobilý se usnášet, je-li na jeho zasedání přítomna nadpoloviční většina všech jeho členů. Každý člen výboru pro audit má jeden hlas. K přijetí usnesení výboru pro audit je třeba nadpoloviční většiny hlasů všech členů výboru pro audit, pokud stanovy nebo právní předpisy nevyžadují vyšší počet hlasů potřebných k přijetí usnesení. O usnášení výboru pro audit mimo zasedání platí obdobně ustanovení o usnášení představenstva mimo zasedání, s tím, že k přijetí takového usnesení se vyžaduje většina hlasů všech členů výboru pro audit. V případě rovnosti hlasů je rozhodující hlas předsedajícího.


V účetním období kalendářního roku 2020 byli členy výboru pro audit Společnosti:

123


a.pan Stefan Bauer (předseda výboru pro audit) (celé účetní období),

b.pan Johannis van Capelleveen (celé účetní období) a

c.paní Stanislava Juríková (celé účetní období).


(iii)  Popis práv a povinností spojených s příslušným druhem akcie nebo obdobného cenného papíru představujícího podíl na emitentovi, a to alespoň odkazem na zákon o obchodních korporacích a stanovy emitenta, pokud se jedná o druh akcie, nebo na srovnatelný zahraniční právní předpis a stanovám obdobný dokument emitenta, pokud se jedná o druh obdobného cenného papíru představujícího podíl na emitentovi:

Práva a povinnosti akcionářů stanoví právní předpisy, zejména zákon o obchodních korporacích a zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník a stanovy Společnosti.


Oprávnění majitelé akcií mají právo podílet se na řízení Společnosti. Toto právo uplatňují akcionáři zásadně na valné hromadě, jíž mají právo se účastnit. Na valné hromadě mají akcionáři právo hlasovat, právo požadovat a dostat vysvětlení o záležitostech týkajících se Společnosti i o záležitostech týkajících se osob ovládaných Společností, je-li takové vysvětlení potřebné pro posouzení obsahu záležitostí zařazených na valnou hromadu nebo pro výkon jeho akcionářských práv na ní, a uplatňovat návrhy a protinávrhy k záležitostem zařazeným na pořad valné hromady.


Akcionáři mají dále právo na podíl na zisku (dividendu) a na jiných vlastních zdrojích Společnosti. Po dobu trvání Společnosti, ani v případě jejího zrušení, nejsou akcionáři oprávněni požadovat vrácení svých vkladů.


Při zrušení Společnosti s likvidací mají akcionáři právo na podíl na likvidačním zůstatku.


Akcionáři jsou povinni splatit emisní kurz a případné emisní ážio jimi upsaných akcií.


(iv)  Popis postupů rozhodování a základního rozsahu působnosti valné hromady emitenta nebo obdobného shromáždění vlastníků cenných papírů představujících podíl na emitentovi:

Valná hromada akcionářů je nejvyšším orgánem Společnosti. Rozhoduje o všech záležitostech Společnosti, které do její působnosti svěřují zákon nebo stanovy Společnosti.


Do působnosti valné hromady náleží zejména rozhodnutí o změně stanov, rozhodování o změně výše základního kapitálu nebo o pověření představenstva ke zvýšení základního kapitálu, schválení řádné, mimořádné nebo konsolidované účetní závěrky a v případech stanovených zákonem i mezitímní účetní závěrky, rozhodnutí o vydání vyměnitelných nebo prioritních dluhopisů, rozhodnutí o zrušení Společnosti s likvidací, rozhodnutí o přeměně Společnosti, ledaže zákon upravující přeměny obchodních společností a družstev stanoví jinak.


Do působnosti valné hromady dále patří rozhodování o možnosti započtení peněžité pohledávky vůči Společnosti proti pohledávce na splacení emisního kurzu, volba a odvolání členů představenstva, členů dozorčí rady a výboru pro audit, nestanovuje-li zákon jinak, rozhodnutí o rozdělení zisku nebo jiných vlastních zdrojů, nebo o úhradě ztráty, rozhodnutí o podání žádosti o přijetí účastnických cenných papírů Společnosti k obchodování na evropském regulovaném trhu nebo o vyřazení těchto cenných papírů z obchodování na evropském regulovaném trhu, jmenování a odvolání likvidátora,

124


schvalování smlouvy o výkonu funkce likvidátora, schválení konečné zprávy o průběhu likvidace a návrhu na použití likvidačního zůstatku, schválení převodu nebo zastavení závodu nebo takové části jmění, která by znamenala podstatnou změnu skutečného předmětu podnikání nebo činnosti Společnosti, rozhodnutí o převzetí účinků jednání učiněných za Společnost před jejím vznikem, schválení smlouvy o tiché společnosti a jiných smluv, jimž se zakládá právo na podílu na zisku nebo jiných vlastních zdrojích Společnosti, rozhodování o schválení smlouvy o výkonu funkce člena představenstva, dozorčí rady a výboru pro audit o jejich odměňování nebo o poskytnutí jakéhokoliv plnění v jeho prospěch, na které neplyne nárok z právního předpisu nebo ze smlouvy o výkonu funkce schválené valnou hromadou nebo z vnitřního předpisu schváleného valnou hromadou, rozhodnutí o změně práv spojených s určitým druhem akcií, rozhodnutí o změně druhu a formy akcií, rozhodnutí o štěpení akcií či spojení více akcií do jedné akcie, rozhodnutí o omezení převoditelnosti akcií či její změně, rozhodnutí o nabytí vlastních akcií Společnosti v souladu s platnými právními předpisy, rozhodnutí o určení auditora Společnosti, rozhodnutí o schválení politiky odměňování, rozhodnutí o schválení zprávy o odměňování, rozhodnutí o schválení významné transakce za podmínek uvedených v § 121s ZPKT  a rozhodnutí o dalších otázkách, které zákon nebo stanovy zahrnují do působnosti valné hromady.


S každou akcií o jmenovité hodnotě 1 000 Kč je spojen jeden hlas. Valná hromada je schopna se usnášet, jsou-li přítomni akcionáři vlastnící akcie, jejichž jmenovitá hodnota nebo počet přesahuje 30 % základního kapitálu společnosti. Valná hromada rozhoduje nadpoloviční většinou hlasů přítomných akcionářů, pokud zákon o obchodních korporacích nebo stanovy Společnosti nevyžadují většinu jinou. Akcionář nemůže vykonávat hlasovací práva v případech stanovených zákonem. Na valné hromadě se hlasuje pomocí hlasovacích lístků, které obdrží akcionář při zápisu do listiny přítomných, nebo jiným vhodným způsobem umožňujícím elektronické hlasování. Volba o způsobu hlasování, resp. zda se bude hlasovat hlasovacími lístky nebo elektronicky, je ponechána na rozhodnutí valné hromady. Nejprve se hlasuje o návrhu představenstva nebo dozorčí rady. Není-li takový návrh přijat nebo předložen, hlasuje se o (proti)návrhu akcionáře.


(v)        Popis politiky rozmanitosti uplatňované na statutární orgán, dozorčí radu, správní radu či jiný obdobný orgán emitenta, a to s ohledem například na kritéria věku, pohlaví nebo vzdělání a odborných znalostí a zkušeností, včetně informace o cílech této politiky, o tom, jak je politika rozmanitosti uplatňována a jaké výsledky její uplatňování v příslušném účetním roce přineslo.

Neuplatňuje-li emitent politiku rozmanitosti, uvede na místo jejího popisu zdůvodnění, proč tuto politiku neuplatňuje.


Společnost neuplatňuje na představenstvo, dozorčí radu ani výbor pro audit žádnou specifickou politiku rozmanitosti. Důvodem je zejména způsob, jakým jsou tyto orgány Společnosti voleny. Členy představenstva, dozorčí rady a výboru pro audit volí valná hromada Společnosti. Dalším důvodem je zachování zásad nediskriminace a rovného zacházení se všemi osobami při obsazování vedoucích pozic a orgánů Společnosti, které se prolínají všemi činnostmi, které Společnost vyvíjí. Společnost dodržuje tyto zásady a také pravidla stanovená příslušnými právními předpisy a zasazuje se o zamezení nerovnosti, znevýhodňování či jiné formy diskriminace, ať už přímé nebo nepřímé. Při volbě členů orgánů Společnosti jsou tyto principy vždy dodržovány. Vzhledem k vysokým kvalitativním požadavkům na členy orgánů Společnosti, specifickému odvětví, ve kterém Společnost podniká a respektování svobodné volby akcionářů, se při volbě členů představenstva, dozorčí rady a výboru pro audit na nediskriminačním základě zohledňují zejména profesní zkušenosti, odborné znalosti a předpoklady pro kvalitní výkon funkce, bez ohledu na původ či vlastnosti kandidátů.



125


Členové představenstva, dozorčí rady a výboru pro audit

společnosti Philip Morris ČR a.s.

k datu zveřejnění této výroční zprávy

V souladu s články 14, 17 a 20 Stanov činí funkční období člena představenstva, dozorčí rady a výboru pro audit tři roky. Opětovná volba člena těchto orgánů společnosti je možná.


Představenstvo


Andrea Gontkovičová, předseda představenstva

Kontaktní adresa: Philip Morris ČR a.s., Karlovo náměstí 10, 120 00 Praha


Paní Gontkovičová byla k 1. říjnu 2019 jmenována generální ředitelkou pro Českou republiku, Slovenskou republiku a Maďarsko, a zvolena předsedkyní představenstva Philip Morris ČR a.s.

Ve firmě Philip Morris Slovakia s.r.o. začala pracovat v roce 1997, kde postupně zastávala různé funkce, včetně pozic v oddělení vnějších vztahů. V roce 2004 přešla do společnosti Philip Morris International Inc. ve Švýcarsku, kde získala zkušenosti v oddělení strategického obchodního plánování. Po svém návratu v prosinci 2005 byla jmenována na místo ředitelky vnějších vztahů Philip Morris Slovakia s.r.o. a od roku 2009 následně zastávala funkci ředitelky vnějších vztahů a členky představenstva Philip Morris ČR a.s. Od roku 2012 byla ředitelkou vnějších vztahů pro EU ve společnosti Philip Morris International Inc. ve Švýcarsku, načež od roku 2016 přešla na pozici ředitelky pro komercionalizaci produktů RRP. Po návratu do Philip Morris ČR a.s. roku 2016 byla jmenována ředitelkou pro produkty RRP pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. V září 2018 byla jmenována do pozice ředitelky Commercial Development pro Českou republiku, Slovenskou republiku a Maďarsko. Od 26. dubna 2019 je paní Gontkovičová členkou představenstva Philip Morris ČR a.s.

Paní Gontkovičová je držitelkou univerzitního titulu PhDr. v oboru filozofie.


Paní Gontkovičová byla zvolena členkou představenstva společnosti Philip Morris ČR a.s. řádnou valnou hromadou 26. 4. 2019 na funkční období tří let. Paní Gontkovičová byla ke dni 1.10.2019 zvolena předsedsedkyní představenstva ostatními členy představenstva společnosti.


Paní Gontkovičová byla v předchozích pěti letech a stále je členem správních, řídicích nebo dozorčích orgánů nebo společníkem v následujících společnostech:

Funkce

Společnost

Jurisdikce založení

Den vzniku funkce

Den skončení funkce

Předsedsa
představenstva

Philip Morris ČR a.s.

Czech Republic

1. 10. 2019


Petr Šedivec, člen představenstva

Kontaktní adresa: Philip Morris ČR a.s., Karlovo náměstí 10, 120 00 Praha


Pan Petr Šedivec byl v dubnu 2018 jmenován do pozice ředitele financí a IS pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. Svou kariéru ve společnosti Philip Morris ČR a.s. začal v roce 2010 jako manažer oddělení Business Development a Planning, a následně jako manažer Commercial Intelligence a manažer oddělení Business Development a Planning pro

126


Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. Před tím pracoval třináct let ve společnosti Procter & Gamble, kde zastával řadu pozic v oddělení Commercial and Customer Finance, Brand, Accounting, Corporate Audit, Strategic planning pro několik trhů v EU a východní Evropě.


Pan Šedivec je držitelem bakalářského titulu v oboru účetnictví z Jihočeské university v Českých Budějovicích.


Pan Šedivec byl zvolen členem představenstva společnosti Philip Morris ČR a.s. řádnou valnou hromadou 27. 4. 2018 na funkční období tří let.


Pan Šedivec byl v předchozích pěti letech a stále je členem správních, řídicích nebo dozorčích orgánů nebo společníkem v následujících společnostech:

Funkce

Společnost

Jurisdikce založení

Den vzniku funkce

Den skončení funkce

Člen představenstva

Philip Morris ČR a.s.

Česká republika

27. 4. 2018


Petr Šebek, člen představenstva

Kontaktní adresa: Philip Morris ČR a.s., Vítězná 1, 284 03 Kutná Hora


Pan Šebek byl jmenován ředitelem vnějších vztahů v lednu 2020. Svou profesní dráhu ve Philip Morris ČR a.s. začal v roce 2011 jako manažer regulatorních a fiskálních záležitostí a následně pozicí manažera vnějších vztahů pro Slovensko a ředitele komunikace pro Českou repobliku, Slovensko a Maďarsko. Předtím, než nastoupil do Philip Morris ČR a.s., zastával několik pozic ve veřejném sektoru pro Jihočeský kraj a Evropský parlament. Před rokem 2000 pracoval pro regionální televizní a rozhlasové stanice.


Pan Šebek absolvoval v roce 1997 Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích.


Pan Šebek byl v souladu s článkem 14 odst. 4 Stanov jmenován náhradním členem představenstva společnosti Philip Morris ČR a.s. ostatními členy představenstva dne 20. 2. 2020, a to na období až do konání příští valné hromady. Pan Šebek byl zvolen členem představenstva společnosti Philip Morris ČR a.s. rozhodnutím valné hromady mimo zasedání dne  1. 7. 2020 na funkční období tří let.













127


Pan Šebek byl v předchozích pěti letech a stále je členem správních, řídicích nebo dozorčích orgánů nebo společníkem v následujících společnostech:

Funkce

Společnost

Jurisdikce založení

Den vzniku funkce

Den skončení funkce

Člen představenstva

Philip Morris ČR a.s.

Česká republika

20. 1. 2020

Výkonný ředitel

Philip Morris Slovakia
s.r.o.

Slovenská republika

30. 4. 2015

26. 4. 2019


Piotr Andrzej Cerek, člen představenstva

Kontaktní adresa: Philip Morris ČR a.s., Karlovo náměstí 10, 120 00 Praha


Pan Cerek byl jmenován do pozice ředitele výroby společnosti Philip Morris ČR a.s. v říjnu 2019. Svou kariéru ve Philip Morris zahájil v roce 1994 v Polsku v oddělení Supply Chain, kde nastoupil jako praktikant ve výrobním oddělení. Následně zastával řadu manažerských pozic v provozu. V roce 2006 získal svoji první mezinárodní pozici jako vedoucí výroby v továrně v Charkově na Ukrajině a následně v nákupním oddělení v Polsku, a dále pozici výrobního ředitele v Rusku, provozního ředitele na Ukrajině a ředitele oddělení Manufacturing Equipment Engineering ve Švýcarsku.


Pan Cerek je držitelem magisterského titulu v oboru Engineering z Technologické university v Krakově v Polsku.


Pan Cerek byl v souladu s článkem 14 odst. 4 Stanov jmenován náhradním členem představenstva společnosti Philip Morris ČR a.s. ostatními členy představenstva dne 23.9.2019, a to na období až do konání příští valné hromady. Pan Cerek byl zvolen členem představenstva společnosti Philip Morris ČR a.s. rozhodnutím valné hromady mimo zasedání dne  1. 7. 2020 na funkční období tří let.


Pan Cerek byl v předchozích pěti letech a stále je členem správních, řídicích nebo dozorčích orgánů nebo společníkem v následujících společnostech:

Funkce

Společnost

Jurisdikce založení

Den vzniku funkce

Den skončení funkce

Člen představenstva

Philip Morris ČR a.s.

Česká Republika

23. 9. 2019

Člen představenstva

PMI Engineering S.A.

Švýcarsko

1. 1. 2017

2.12.2019

Výkonný ředitel

PrJSC Philip Morris
Ukraine

Ukrajina

28. 9. 2012

29.12.2016



128


Peter Piroch, člen představenstva

Kontaktní adresa: Philip Morris ČR a.s., Karlovo náměstí 10, 120 00 Praha


Pan Piroch byl jmenován do pozice ředitele Commercial Deployment Philip Morris ČR a.s. v květnu 2019. K 1. 1. 2020 byla pozice přejmenována na ředitele Commercial Operations CZ.

Svoji kariéru pan Piroch zahájil v roce 1993 ve Philip Morris Slovakia s.r.o. a poté vykonával různé manažerské pozice v oddělení prodeje a marketingu na Slovensku. Působil rovněž ve společnosti Philip Morris International Inc. ve Švýcarku v oddělení Business Development & Strategy pro Střední východ a Afriku a poté v oddělení RRP Strategy v Německu. Od dubna 2017 působil v pozici Vedoucího RRP B2C pro Českou republiku. Od 26. dubna 2019 je členem představenstva Philip Morris ČR a.s.

Pan Piroch je držitelem magisterského titulu v oboru stavebního inženýrství.


Pan Piroch byl zvolen členem představenstva společnosti Philip Morris ČR a.s. řádnou valnou hromadou 26. 4. 2019 na funkční období tří let.


Pan Piroch byl v předchozích pěti letech a stále je členem správních, řídicích nebo dozorčích orgánů nebo společníkem v následujících společnostech:

Funkce

Společnost

Jurisdikce založení

Den vzniku funkce

Den skončení funkce

Člen představenstva

Philip Morris ČR a.s.

Česká republika

26. 4. 2019

Výkonný ředitel

Philip Morris Slovakia
s.r.o.

Slovenská republika

8. 10. 2010

16. 12. 2016


Dozorčí rada


Stefan Bauer, předseda dozorčí rady

Kontaktní adresa: Philip Morris ČR a.s., Karlovo náměstí 10, 120 00 Praha


Pan Bauer začal pracovat pro skupinu Philip Morris v roce 1997 v Německu. Poté zastával pozici manažera financí ve Velké Británii, ředitele financí v italské a japonské pobočce, pozici Vice president Finance and Business Planning pro EEMA a později pro oblasti MEA & PMI Duty Free. V současné době zastává pozici Vice President EU Finance ve Philip Morris International Products S.A. a je odpovědný za finanční záležitosti regionu Evropské unie.


Pan Bauer je držitelem magisterského titulu v oboru Business Administration z Augsburg univerzity v Německu.


Pan Bauer byl v souladu s článkem 17 odst. 2 Stanov jmenován náhradním členem dozorčí rady a zvolen předsedou dozorčí rady společnosti Philip Morris ČR a.s. ostatními členy dozorčí rady dne 23.9.2019, a to na období až do konání příští valné hromady. Pan Bauer byl zvolen členem dozorčí rady společnosti Philip Morris ČR a.s. rozhodnutím valné hromady mimo zasedání dne  1. 7. 2020 na funkční období tří let.



129


Pan Bauer byl v předchozích pěti letech a stále je členem správních, řídicích nebo dozorčích orgánů nebo společníkem v následujících společnostech:

Funkce

Společnost

Jurisdikce založení

Den vzniku funkce

Den skončení funkce

Člen představenstva

Philip Morris Polska
Społka Akcyjna

Polsko

27. 2. 2020

Člen představenstva

Philip Morris Finland
Oy

Finsko

5. 12. 2019

Ředitel

Philip Morris ApS

Dánsko

2. 12. 2019

Ředitel

Philip Morris Italia S.r.l.

Itálie

3. 10. 2019

Ředitel

Acrin (Tobaccos)
Limited

Spojené království

1. 10. 2019

Ředitel

George Dobie & Son
Limited

Spojené království

1. 10. 2019

Ředitel

Godfrey Phillips
Limited

Spojené království

1. 10. 2019

Ředitel

Orecla Investments
Limited

Spojené království

1. 10. 2019

Ředitel

Park (U.K.) Limited

Spojené království

1. 10. 2019

Ředitel

Park Tobacco Limited

Spojené království

1. 10. 2019

Ředitel

Philip Morris &
Company (UK) Limited

Spojené království

1. 10. 2019

Ředitel

Philip Morris Limited

Spojené království

1. 10. 2019

Ředitel

United Kingdom
Tobacco Company
Limited (The)

Spojené království

1. 10. 2019

Ředitel

Nicocigs Limited

Spojené království

1. 10. 2019

Předseda dozorčí rady

Philip Morris CR a.s.

Česká republika

23. 9. 2019

Člen

Papastratos Cigarettes
Manufacturing
Company S.A.

Řecko

16. 9. 2019

Ředitel

Philip Morris Benelux
B.V.

Belgické království

15. 9. 2019

Člen představenstva

Philip Morris Norway
AS

Norsko

15. 9. 2019

Prezident

Philip Morris S.A.

Švýcarsko

30. 9. 2019

130


Ředitel

PM Tobakk Norge AS

Norsko

15. 9. 2019

Likvidátor

Pan Africa
Entrepreneurs Sarl

Švýcarsko

12. 7. 2019

15. 9. 2019

Likvidátor

Pan Africa Invest
Company Sarl

Švýcarsko

28. 5. 2019

17. 10. 2019

Ředitel

Pan Africa
Entrepreneurs Limited

Spojené království

14. 12. 2017

9. 9. 2019

Člen představenstva

Philip Morris Services
S.A.

Švýcarsko

5. 12. 2016

15. 9. 2019

Ředitel

Foreign Investors (FZC)

Spojené arabské
emiráty

30. 6. 2016

30.05.2020

Člen představenstva

Pan Africa
Entrepreneurs Sarl

Švýcarsko

30. 3. 2015

12. 7. 2019

Partner

Pan Africa Invest
Company Sarl

Švýcarsko

6. 3. 2015

28. 11. 2018

Ředitel

Philip Morris Misr
Limited Liability
Company

Egypt

11. 5. 2014

12. 12. 2019

Člen představenstva

Megapolis Distribution
B.V.

Nizozemsko

12. 12. 2013

31. 7. 2018

Ředitel

Emirati Investors - TA
(FZC)

Spojené arabské
emiráty

8. 12. 2013

27.3.2020

Člen představenstva

Philip Morris SA, Philip
Morris Sabanci
Pazarlama ve Satis A.S.

Turecko

22. 10. 2013

15. 9. 2019

Člen představenstva

PHILSA Philip Morris
Sabanci Sigara ve
Tutunculuk Sanayi ve
Ticaret A.S.

Turecko

22. 10. 2013

15. 9. 2019

Ředitel

Philip Morris South
Africa (Proprietary)
Limited

Jihoafrická republika

1. 7. 2013

19. 9. 2019

Ředitel

Philip Morris South
Africa Holdings
(Proprietary) Limited

Jihoafrická republika

1. 7. 2013

19. 9. 2019

Ředitel

Leonard Dingler
(Proprietary) Limited

Jihoafrická republika

1. 7. 2013

19. 9. 2019

Partner prezident

Philip Morris Exports
Sàrl

Švýcarsko

1. 7. 2013

15. 9. 2019

Ředitel

Philip Morris
Management Services
B.V.

Nizozemí

1. 7. 2013

21. 5. 2018

131


Člen představenstva

Philip Morris
International Service
Center, S.L. Sociedad
Unipersonal

Španělsko

4. 3. 2020

Vice prezident

Philip Morris
International Service
Center, S.L. Sociedad
Unipersonal

Španělsko

4. 3. 2020

Člen představenstva

Philip Morris Spain, S.L.

Španělsko

4. 3. 2020

Vice prezident

Philip Morris Spain, S.L.

Španělsko

4. 3. 2020

Manažér

Philip Morris
Luxembourg S.a.r.l.

Lucembursko

18. 3. 2020



Sergio Colarusso, člen dozorčí rady

Kontaktní adresa: Philip Morris ČR a.s., Karlovo náměstí 10, 120 00 Praha


Pan Colarusso začal pracovat pro skupinu Philip Morris International v roce 2002 ve Švýcarsku. Poté zastával pozici Business Development Manager pro Middle East (UAE) a poté od roku 2008 pozici finančního ředitele. Následně byl v roce 2012 jmenován finančním ředitelem pro BeNeLux a pro Francii v roce 2015. V současné době pan Colarusso zastává pozici EU Controller ve společnosti Philip Morris Products S.A. ve Švýcarsku a je odpovědný za region Evropské unie.


Pan Colarusso je držitelem magisterského titulu v oboru bankovnictví a finance z HEC university v Lausanne.

Pan Colarusso byl v souladu s článkem 17 odst. 2 Stanov jmenován náhradním členem dozorčí rady společnosti Philip Morris ČR a.s. ostatními členy dozorčí rady dne 24. 9. 2018, a to na období až do konání příští valné hromady. Pan Colarusso byl zvolen členem dozorčí rady společnosti Philip Morris ČR a.s. řádnou valnou hromadou 26. 4. 2019 na funkční období tří let.


Pan Colarusso byl v předchozích pěti letech a stále je členem správních, řídicích nebo dozorčích orgánů nebo společníkem v následujících společnostech:

Funkce

Společnost

Jurisdikce založení

Den vzniku funkce

Den skončení funkce

Člen dozorčí rady

Philip Morris ČR a.s.

Česká republika

24. 9. 2018



Stanislava Juríková, člen dozorčí rady

Kontaktní adresa: Philip Morris ČR a.s., Karlovo náměstí 10, 120 00 Praha


Paní Stanislava Juríková zastávala pozici ředitelky financí a IS pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko ve společnosti Philip Morris ČR a.s. od září 2016 do března 2018, jako její poslední pozici ve výkonném týmu společnosti. Paní Juríková zahájila svoji kariéru ve společnosti Philip Morris Slovakia s.r.o. v roce 1996, kde zastávala různé pozice finanční kontroly související s účetnictvím, vnitřní kontrolou, výkaznictvím, kapitálovými výdaji, rozpočtováním a plánováním. V roce 2006 přešla do společnosti Philip Morris ČR a.s. na pozici manažer plánování a rozvoje podnikání se zodpovědností za český trh. Následně působila ve společnosti Philip Morris International Inc. ve Švýcarsku v oddělení globálního finančního plánování, manažerského výkaznictví a systémů. Od listopadu 2008 řídila ekonomicko-správní oddělení ve společnosti Philip Morris

132


Slovakia s.r.o. a vykonávala tuto pozici až do prosince 2011, kdy byla jmenována do pozice ředitelky financí a IS pro Českou republiku a Slovensko.


Paní Juríková je držitelkou bakalářského titulu v oboru management z Univerzity Komenského v Bratislavě a profesionálního diplomu v oboru management z institutu Open University Business School, Milton Keynes, ve Velké Británii.


Paní Juríková byla dne 27. 4. 2018 zvolena členem dozorčí rady společnosti Philip Morris ČR a.s. řádnou valnou hromadou na funkční období tří let.


Paní Juríková  byla v předchozích pěti letech a stále je členem správních, řídicích nebo dozorčích orgánů nebo společníkem v následujících společnostech:

Funkce

Společnost

Jurisdikce založení

Den vzniku funkce

Den skončení funkce

Člen dozorčí rady a
výboru pro audit

Philip Morris ČR a.s.

Česká republika

27. 4. 2018

Člen představenstva

Philip Morris ČR a.s.

Česká republika

27. 4. 2012

27. 4. 2018



Prof. Ing. Alena Zemplinerová, CSc., člen dozorčí rady

Kontaktní adresa: Philip Morris ČR a.s., Karlovo náměstí 10, 120 00 Praha


Prof. Zemplinerová v letech 1991–1992 studovala na Princeton University a pracovala pro Solomon Brothers, Inc., Research Department, Emerging Market Group. Od roku 1993 pracovala jako vědecká pracovnice na CERGE-NHÚ a od roku 1999 přednášela na VŠE Praha, kde byla od roku 2012 členkou vědecké rady Národohospodářské fakulty. V letech 2010–2013 pracovala jako vedoucí Katedry ekonomie a managementu CEVRO Institutu a od roku 2014 přednáší na Anglo-americké vysoké škole v Praze. Ve výzkumné oblasti řídila a účastnila se projektů OECD, EU a Světové banky zaměřených na restrukturalizaci podniků, přímé zahraniční investice a evropskou integraci. V období 2004–2006 byla členkou Sboru ekonomických poradců pro soutěžní politiku (EAGCP) Evropské komise, Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž (DG Competition).


Prof. Zemplinerová byla zvolena členkou dozorčí rady společnosti Philip Morris ČR a.s. řádnou valnou hromadou 26. 4. 2013. Prof. Zemplinerová byla opětovně zvolena členem dozorčí rady společnosti Philip Morris ČR a.s. řádnou valnou hromadou 30. 4. 2015 na funkční období tří let a dne 27.4.2018 byla řádnou valnou hromadou znovu zvolena na funkční období dalších tří let.


Prof. Zemplinerová byla v předchozích pěti letech a stále je členem správních, řídicích nebo dozorčích orgánů nebo společníkem v následujících společnostech:


Funkce

Společnost

Jurisdikce založení

Den vzniku funkce

Den skončení funkce

Člen dozorčí rady

Philip Morris ČR a.s.

Česká republika

26. 4. 2013



133


Tomáš Hilgard, člen dozorčí rady

Kontaktní adresa: Philip Morris ČR a.s., Vítězná 1, 284 03 Kutná Hora


Pan Hilgard začal pracovat ve společnosti Philip Morris ČR a.s. v lednu 1993. Ve firmě začínal v pozici obchodního zástupce a postupně působil na pozicích vedoucí prodejního týmu v Praze, vedoucí tréninkové skupiny, manažera obchodní komunikace, manažera vnějších vztahů, regionálního manažera prodeje a manažera třetích stran v oddělení Prodeje a Distribuce. V posledních letech zastává pozici manažera rozvoje zaměstnanců a partnerů v oblasti produktů se sníženým rizikem.


Pan Hilgard absolvoval gymnázium a elektrotechnickou průmyslovou školu v Praze a v rámci dalšího vzdělávání navštěvuje Vysokou školu ekonomie a managementu, obor marketing a PR.


Pan Hilgard byl dne 15. 2. 2019 zvolen zaměstnanci společnosti Philip Morris ČR a.s. jako jejich zástupce do dozorčí rady na období tří let.


Pan Hilgard byl v předchozích pěti letech a stále je členem správních, řídicích nebo dozorčích orgánů nebo společníkem v následujících společnostech:

Funkce

Společnost

Jurisdikce založení

Den vzniku funkce

Den skončení funkce

Člen dozorčí rady

Philip Morris ČR a.s.

Česká republika

15. 2. 2019



134


Richard Vašíček, člen dozorčí rady

Kontaktní adresa: Philip Morris ČR a.s., Vítězná 1, 284 03 Kutná Hora


Pan Vašíček začal pracovat pro Philip Morris ČR a.s. v březnu 1991. Po nástupu zastával pozici mechanika. Postupně pracoval na pozici směnového mistra údržby, vedoucí údržby jednotky, správce hmotného majetku, vedoucí podpůrného oddělení. V současné době zastává pozici správce hmotného majetku v oddělení výroby.


Pan Vašíček vystudoval střední odbornou školu v ČKD Kutná Hora se zaměřením mechanik strojů a zařízení.


Pan Vašíček byl dne 10. 12. 2019 zvolen zaměstnanci společnosti Philip Morris ČR a.s. jako jejich zástupce do dozorčí rady na období tří let.


Pan Vašíček byl v předchozích pěti letech a stále je členem správních, řídicích nebo dozorčích orgánů nebo společníkem v následujících společnostech:

Funkce

Společnost

Jurisdikce založení

Den vzniku funkce

Den skončení funkce

Člen dozorčí rady

Philip Morris ČR a.s.

Česká republika

10. 12. 2019


135


Výbor pro audit


Stefan Bauer, předseda výboru pro audit

Kontaktní adresa: Philip Morris ČR a.s., Karlovo náměstí 10, 120 00 Praha


Pan Bauer začal pracovat pro skupinu Philip Morris v roce 1997 v Německu. Poté zastával pozici manažera financí ve Velké Británii, ředitele financí v italské a japonské pobočce, pozici Vice president Finance and Business Planning pro EEMA a později pro oblasti MEA & PMI Duty Free. V současné době zastává pozici Vice President EU Finance ve Philip Morris International Products S.A. a je odpovědný za finanční záležitosti regionu Evropské unie.


Pan Bauer je držitelem magisterského titulu v oboru Business Administration z Augsburg univerzity v Německu.

Pan Bauer byl v souladu s článkem 10 odst. 4 Stanov jmenován náhradním členem výboru pro audit a zvolen předsedou výboru pro audit společnosti Philip Morris ČR a.s. ostatními členy výboru pro audit dne 23.9.2019, a to na období až do konání příští valné hromady. Pan Bauer byl zvolen členem výboru pro audit společnosti Philip Morris ČR a.s. rozhodnutím valné hromady mimo zasedání dne  1. 7. 2020 na funkční období tří let.


Pan Bauer byl v předchozích pěti letech a stále je členem správních, řídicích nebo dozorčích orgánů nebo společníkem v následujících společnostech:

Funkce

Společnost

Jurisdikce založení

Den vzniku funkce

Den skončení funkce

Člen představenstva

Philip Morris Polska
Społka Akcyjna

Polsko

27. 2. 2020

Člen představenstva

Philip Morris Finland
Oy

Finsko

5. 12. 2019

Ředitel

Philip Morris ApS

Dánsko

2. 12. 2019

Ředitel

Philip Morris Italia S.r.l.

Itálie

3. 10. 2019

Ředitel

Acrin (Tobaccos)
Limited

Spojené království

1. 10. 2019

Ředitel

George Dobie & Son
Limited

Spojené království

1. 10. 2019

Ředitel

Godfrey Phillips
Limited

Spojené království

1. 10. 2019

Ředitel

Orecla Investments
Limited

Spojené království

1. 10. 2019

Ředitel

Park (U.K.) Limited

Spojené království

1. 10. 2019

Ředitel

Park Tobacco Limited

Spojené království

1. 10. 2019

Ředitel

Philip Morris &
Company (UK) Limited

Spojené království

1. 10. 2019

Ředitel

Philip Morris Limited

Spojené království

1. 10. 2019

136


Ředitel

United Kingdom
Tobacco Company
Limited (The)

Spojené království

1. 10. 2019

Ředitel

Nicocigs Limited

Spojené království

1. 10. 2019

Předseda dozorčí rady

Philip Morris CR a.s.

Česká republika

23. 9. 2019

Člen

Papastratos Cigarettes
Manufacturing
Company S.A.

Řecko

16. 9. 2019

Ředitel

Philip Morris Benelux
B.V.

Belgické království

15. 9. 2019

Člen představenstva

Philip Morris Norway
AS

Norsko

15. 9. 2019

Prezident

Philip Morris S.A.

Švýcarsko

30. 9. 2019

Ředitel

PM Tobakk Norge AS

Norsko

15. 9. 2019

Likvidátor

Pan Africa
Entrepreneurs Sarl

Švýcarsko

12. 7. 2019

15. 9. 2019

Likvidátor

Pan Africa Invest
Company Sarl

Švýcarsko

28. 5. 2019

17. 10. 2019

Ředitel

Pan Africa
Entrepreneurs Limited

Spojené království

14. 12. 2017

9. 9. 2019

Člen představenstva

Philip Morris Services
S.A.

Švýcarsko

5. 12. 2016

15. 9. 2019

Ředitel

Foreign Investors (FZC)

Spojené arabské
emiráty

30. 6. 2016

30.05.2020

Člen představenstva

Pan Africa
Entrepreneurs Sarl

Švýcarsko

30. 3. 2015

12. 7. 2019

Partner

Pan Africa Invest
Company Sarl

Švýcarsko

6. 3. 2015

28. 11. 2018

Ředitel

Philip Morris Misr
Limited Liability
Company

Egypt

11. 5. 2014

12. 12. 2019

Člen představenstva

Megapolis Distribution
B.V.

Nizozemsko

12. 12. 2013

31. 7. 2018

Ředitel

Emirati Investors - TA
(FZC)

Spojené arabské
emiráty

8. 12. 2013

27.3.2020

Člen představenstva

Philip Morris SA, Philip
Morris Sabanci
Pazarlama ve Satis A.S.

Turecko

22. 10. 2013

15. 9. 2019

Člen představenstva

PHILSA Philip Morris
Sabanci Sigara ve
Tutunculuk Sanayi ve
Ticaret A.S.

Turecko

22. 10. 2013

15. 9. 2019

Ředitel

Philip Morris South
Africa (Proprietary)
Limited

Jihoafrická republika

1. 7. 2013

19. 9. 2019

Ředitel

Philip Morris South
Africa Holdings
(Proprietary) Limited

Jihoafrická republika

1. 7. 2013

19. 9. 2019

Ředitel

Leonard Dingler
(Proprietary) Limited

Jihoafrická republika

1. 7. 2013

19. 9. 2019

137


Partner prezident

Philip Morris Exports
Sàrl

Švýcarsko

1. 7. 2013

15. 9. 2019

Ředitel

Philip Morris
Management Services
B.V.

Nizozemí

1. 7. 2013

21. 5. 2018

Člen představenstva

Philip Morris
International Service
Center, S.L. Sociedad
Unipersonal

Španělsko

4. 3. 2020

Vice prezident

Philip Morris
International Service
Center, S.L. Sociedad
Unipersonal

Španělsko

4. 3. 2020

Člen představenstva

Philip Morris Spain, S.L.

Španělsko

4. 3. 2020

Vice prezident

Philip Morris Spain, S.L.

Španělsko

4. 3. 2020

Manažér

Philip Morris
Luxembourg S.a.r.l.

Lucembursko

18. 3. 2020



Stanislava Juríková, člen výboru pro audit

Kontaktní adresa: Philip Morris ČR a.s., Karlovo náměstí 10, 120 00 Praha


Paní Stanislava Juríková svou kariéru začala ve společnosti Philip Morris Slovakia s.r.o. v roce 1996, kde zastávala různé pozice finanční kontroly související s účetnictvím, vnitřní kontrolou, výkaznictvím, kapitálovými výdaji, rozpočtováním a plánováním. V roce 2006 přešla do společnosti Philip Morris ČR a.s. na pozici manažer plánování a rozvoje podnikání se zodpovědností za český trh. Následně působila ve společnosti Philip Morris International Inc. ve Švýcarsku v oddělení globálního finančního plánování, manažerského výkaznictví a systémů. Od listopadu 2008 řídila ekonomicko-správní oddělení ve společnosti Philip Morris Slovakia s.r.o. Paní Juríková byla v prosinci 2011 jmenována do pozice ředitelky financí a IS pro Českou republiku a Slovensko, a od záři 2016 také pro Maďarsko, a tuto funkci vykonávala do března 2018.


Paní Juríková je držitelkou bakalářského titulu v oboru management z Univerzity Komenského v Bratislavě a profesionálního diplomu v oboru management z institutu Open University Business School, Milton Keynes, ve Velké Británii.


Paní Juríková byla dne 27. 4. 2018 zvolena členkou výboru pro audit společnosti Philip Morris ČR a.s. řádnou valnou hromadou na funkční období tří let.


Paní Juríková byla v předchozích pěti letech a stále je členem správních, řídicích nebo dozorčích orgánů nebo společníkem v následujících společnostech:

Funkce

Společnost

Jurisdikce založení

Den vzniku funkce

Den skončení funkce

Člen dozorčí rady a
výboru pro audit

Philip Morris ČR a.s.

Česká republika

27. 4. 2018

Člen představenstva

Philip Morris ČR a.s.

Česká republika

27. 4. 2012

27. 4. 2018


Johannis van Capelleveen, člen výboru pro audit

Kontaktní adresa: Philip Morris ČR a.s., Karlovo náměstí 10, 120 00 Praha

138



Pan van Capelleveen získal ekonomické vzdělání se zaměřením na účetnictví a audit na Univerzitě v Amsterdamu a obdržel titul LL.M. na Univerzitě v Londýně. Je členem několika profesních organizací, včetně Komory daňových poradců České republiky. V letech 1984–1993 působil jako asistent – auditor ve společnosti Ernst & Young v Nizozemí a v Praze. Následně pracoval jako samostatný poradce v oboru účetnictví a v letech 1996–1997 pracoval jako auditor v auditorské společnosti Hermann Hemmelrath & Partner v Praze. Od roku 1997 do roku 2009 působil na různých pozicích v daňovém oddělení společnosti Coopers & Lybrand/ PricewaterhouseCoopers v Praze. V roce 2009 začal působit jako daňový poradce ve společnosti PRK ECOVIS Praha, jehož daňové oddělení se následně sloučilo s daňovým oddělením společnosti BDO. Od září 2010 pracuje pan Van Capelleveen jako nezávislý daňový poradce. V roce 2012 se stal daňovým partnerem ve společnosti ECOVIS.


Pan van Capelleveen je členem výboru pro audit společnosti Philip Morris ČR a.s. od 30. 4. 2010. Dne 30. 4. 2015 byl opětovně zvolen členem výboru pro audit společnosti Philip Morris ČR a.s. řádnou valnou hromadou na funkční období tří let a dne 27.4.2018 byl řádnou valnou hromadou znovu zvolen na funkční období dalších tří let.


Pan van Capelleveen byl v předchozích pěti letech a stále je členem správních, řídicích nebo dozorčích orgánů nebo společníkem v následujících společnostech:

Funkce

Společnost

Jurisdikce založení

Den vzniku funkce

Den skončení funkce

Člen výboru pro audit

Philip Morris ČR a.s.

Česká republika

30. 4. 2010

Jednatel, společník

ECOVIS CBC Tax s.r.o.

Česká republika

19. 1. 2012

139