315700KVJ0DVH5IBI827 2022-01-01 2022-12-31 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-01-01 2021-12-31 315700KVJ0DVH5IBI827 2022-12-31 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-12-31 315700KVJ0DVH5IBI827 2020-12-31 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2022-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2022-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2020-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2022-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2020-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2022-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2020-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2022-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember iso4217:RON iso4217:RON xbrli:shares
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
SITUAȚII FINANCIARE CONSOLIDATE
LA DATA ȘI PENTRU PERIOADA ÎNCHEIATA LA 31 DECEMBRIE 2022
ÎNTOCMITE ÎN CONFORMITATE CU
STANDARDELE INTERNAȚIONALE DE RAPORTARE FINANCIA
ADOPTATE DE CĂTRE UNIUNEA EUROPEANĂ

Graphics
CONŢINUT: PAGINA:
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A POZIŢIEI FINANCIARE 2 3
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A PROFITULUI SAU PIERDERII ŞI ALTOR ELEMENTE
ALE REZULTATULUI GLOBAL 4
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A MODIFICĂRILOR CAPITALURILOR PROPRII 5 6
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A FLUXURILOR DE TREZORERIE 7 8
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE 9 55

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A POZIȚIEI FINANCIARE PENTRU ANUL
FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
2
Nota
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
ACTIVE
Active imobilizate
Imobilizări corporale
7
65.648
15.215
Imobilizări necorporale

534
221
Fond comercial
27
3.543
-
Active aferente dreptului de utilizare
7
4.317
-
Investiții imobiliare
8
653.725
571.882
Total active imobilizate
727.767
587.318
Active circulante
Stocuri
9
617.698
538.922
Creanțe comerciale și alte creanțe
10
25.561
19.127
Plăți în avans și alte active circulante
10
17.228
17.008
Numerar si echivalente de numerar
11
55.108
42.037
Total active circulante
715.595
617.094
Total active
1.443.362
1.204.412
CAPITALURI PROPRII ŞI DATORII
Capitaluri proprii
Capital social
12
598.884
401.214
Prime de capital
12
40.493
(4.475)
Rezerva din reevaluare
3.001
3.001
Alte rezerve
12
40.266
14.279
Acțiuni proprii
13
(268)
(841)
Rezultatul reportat
197.390
303.676
Capitaluri proprii atribuibile companiei
mamă
879.766
716.854
Participație minoritară
26
9.854
-
Total capitaluri proprii
889.620
716.854
Datorii pe termen lung
Împrumuturi
14
268.855
150.121
Datorii comerciale si alte datorii
15
8.476
6.914
Impozit amânat
21
81.058
68.490
Total datorii pe termen lung
358.389
225.525

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A POZIȚIEI FINANCIARE PENTRU ANUL
FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
3
Nota
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Datorii curente
Împrumuturi
14
118.910
186.912
Datorii comerciale si alte datorii
15
36.620
36.527
Datorii contractuale
15
39.470
37.306
Provizioane pentru riscuri si cheltuieli
16
353
1.288
Total datorii curente
195.353
262.033
Total datorii
553.742
487.558
Total capitaluri proprii si datorii
1.443.362
1.204.412
Situațiile financiare consolidate prezentate au fost aprobate de către conducere la data de 31 martie 2023
și semnate în numele acesteia de către:
Iuliana Mihaela Urdă
Constantin Sebeșanu
Claudiu Bistriceanu
Președinte CA
Director general
Director financiar

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A PROFITULUI SAU PIERDERII ŞI ALTOR ELEMENTE
ALE REZULTATULUI GLOBAL
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
4
Nota
31 decembrie
2022
31 decembrie
2021
Venituri
17
219.199
137.585
Costul vânzărilor
(148.508)
(87.739)
Marja brută
70.691
49.846
Venituri nete din alte activități
7.306
543
Cheltuieli generale și administrative
19
(30.182)
(22.741)
Cheltuieli de comercializare
(5.515)
(6.372)
Alte venituri/(cheltuieli) operaționale net
20
(8.567)
(8.020)
Amortizare
7
(2.323)
(1.159)
Câștiguri din investiții imobiliare
8
77.660
86.651
Profit din exploatare
109.070
98.748
Venituri financiare
21
11.626
6.881
Cheltuieli financiare
21
(17.867)
(10.333)
Rezultatul financiar net (pierdere)
21
(6.241)
(3.452)
Profit înainte de impozitare
102.829
95.296
Cheltuieli cu impozitul pe profit
22
(18.062)
(16.496)
Rezultatul perioadei, din care:
84.767
78.800
- aferent participației minoritare
(856)
-
- aferent participației majoritare
85.623
78.800
Profitul pe acțiune 0,0367 0,0351
Situațiile financiare consolidate prezentate au fost aprobate de către conducere la data de 31 martie 2023
și semnate în numele acesteia de către:
Iuliana Mihaela Urdă
Constantin Sebeșanu
Claudiu Bistriceanu
Președinte CA
Director general
Director financiar

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A MODIFICĂRILOR CAPITALURILOR PROPRII
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
5
Nota
Capital
social
Prime de
capital
Rezerva din
reevaluare
Alte
rezerve
Acțiuni
proprii
Rezultatul
reportat
Capitaluri
atribuibile
proprietarilor
grupului
Interese
minoritare
Total
capitaluri
Sold la 1 ianuarie 2022
401.214
(4.475)
3.001
14.279
(841)
303.676
716.854
-
716.854
Elemente ale rezultatului global
Profit aferent anului
-
-
-
-
-
85.623
85.623
(856)
84.767
Alte elemente ale rezultatului global
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Total alte elemente ale rezultatului global
-
-
-
-
-
85.623
85.623
(856)
84.767
Majorare capital social
12
197.670
45.985
(165.923)
77.732
77.732
Acțiuni proprii anulate în timpul anului
13
-
-
-
-
-
-
Achiziție acțiuni proprii
13
-
-
-
-
(442)
-
(442)
(442)
Plăți pe bază de acțiuni
13
12
27
-
(1.017)
-
-
1.015
-
(2)
(2)
Dividende acordate proprietarilor Societății
-
-
-
-
-
-
-
-
Constituire rezerve legale
-
-
-
25.986
-
(25.986)
-
-
Rezerve din reevaluare
-
-
-
-
-
-
-
-
Achiziția unei filiale
-
-
-
-
-
-
-
10.710
10.710
Alte modificări ale capitalurilor proprii
-
-
-
1
-
-
1
Sold la 31 decembrie 2022
598.884
40.493
3.001
40.266
(268)
197.390
879.766
9.854
889.620
Situațiile financiare consolidate prezentate au fost aprobate de către conducere la data de 31 martie 2023 și semnate în numele acesteia de către:
Iuliana Mihaela Urdă
Constantin Sebeșanu
Claudiu Bistriceanu
Președinte CA
Director general
Director financiar

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A MODIFICĂRILOR CAPITALURILOR PROPRII
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
6
Nota
Capital
social
Prime de
capital
Rezerva din
reevaluare
Alte
rezerve
Acțiuni
proprii
Rezultatul
reportat
Total
capitaluri
proprii
Sold la 1 ianuarie 2021
272.464
65.711
3.001
13.305
(2.675)
289.022
640.828
Elemente ale rezultatului global
Profit aferent anului
-
-
-
7
-
78.793
78.800
Alte elemente ale rezultatului global
-
-
-
-
-
Total alte elemente ale rezultatului global
-
-
7
78.793
78.800
Acțiuni proprii anulate în timpul anului
12
131.250
(69.487)
-
-
-
(61.763)
-
Achiziție acțiuni proprii
13
(2.500)
(699)
-
-
3.199
-
Plăți pe bază de acțiuni
13
-
-
-
-
(1.365)
-
(1.365)
Dividende acordate proprietarilor Societății
-
-
-
-
-
Constituire rezerve legale
-
-
-
968
-
(968)
-
Rezerve din reevaluare
-
-
-
-
-
-
-
Alte modificări ale capitalurilor proprii
-
-
-
-
(1.409)
(1.409)
Sold la 31 decembrie 2021
401.214
(4.475)
3.001
14.279
(841)
303.676
716.854
Situațiile financiare consolidate prezentate au fost aprobate de către conducere la data de 31 martie 2023 și semnate în numele acesteia de către:
Iuliana Mihaela Urdă
Constantin Sebeșanu
Claudiu Bistriceanu
Președinte CA
Director general
Director financiar

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A FLUXURILOR DE TREZORERIE PENTRU ANUL
FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
7
Note
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Profit net
84.767
78.800
Ajustări pentru a reconcilia profitul net cu fluxurile
nete de numerar:
(42.922)
(61.407)
Câștiguri din evaluarea investițiilor imobiliare
8
(77.660)
(86.651)
Câștig din cedarea investițiilor imobiliare
(660)
8.462
Reluarea pierderii din depreciere
7
7.757
(2.548)
Amortizare
7
2.323
791
Plăți bazate pe acțiuni
13
1.015
-
Venituri financiare
21
(11.626)
(2.815)
Costuri financiare
21
17.867
6.267
Impozit pe profit
22
18.062
15.087
Ajustări ale fondului de rulment
(91.158)
(69.628)
Scăderea/(creșterea) creanțelor comerciale si altor
creanțe
10
(11.981)
(9.500)
Scăderea plăților anticipate
(220)
(61)
Cresterea proprietăților imobiliare (stoc)
9
(84.272)
(107.080)
(Scădere)/creștere a comerțului, a altor datorii și a
datoriilor contractuale
15
13.067
51.508
(Scăderea)/creșterea provizioanelor
16
(935)
621
Impozitul pe venit plătit
22
(6.817)
(5.116)
Fluxurile nete de numerar din activitățile de exploatare
(49.313)
(52.235)
Activități de investiții
Achizitie de filiale
27
(5.130)
-
Cheltuieli cu investiii imobiliare in curs de dezvoltare
7
(9.749)
(329)
Incasari (achizitii) din investiții imobiliare
8
-
2.158
Achiziție de acțiuni proprii
13
(1.459)
-
Cheltuieli de capital pentru investiții imobiliare finalizate
8
-
(1.365)
Achiziție de imobilizări corporale
8
(40.006)
(30.540)
Cheltuieli cu imobilizări corporale în curs de dezvoltare
7
(569)
(8.361)
Încasări din vânzarea de imobilizări corporale
7
816
177
Dobânzi încasate
366
-
Fluxuri nete de numerar din activități de investiții
(55.731)
(38.260)
Situațiile financiare consolidate prezentate au fost aprobate de către conducere la data 31 martie 2023 și
semnate în numele acesteia de către:
Iuliana Mihaela Urdă
Constantin Sebeșanu
Claudiu Bistriceanu
Președinte CA
Director general
Director financiar
Note
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
8
Activități financiare
Încasări din împrumuturi
14
483.539
197.269
Rambursarea principalului împrumuturilor
14
(422.833)
(117.141)
Încasări din majorare de capital
12
77.732
-
Dividendele plătite
12
(11)
-
Dobândă plătită
14
(20.312)
(6.617)
Fluxuri nete de numerar din activități de finanțare
118.115
73.511
Creștere netă a numerarului și a echivalentelor de
numerar
13.071
(16.984)
Numerar și echivalente de numerar la 1 ianuarie
11
42.037
59.022
Numerar și echivalente de numerar la 31 decembrie
11
55.108
42.037
Situațiile financiare consolidate prezentate au fost aprobate de către conducere la data de 31 martie 2023
și semnate în numele acesteia de către:
Iuliana Mihaela Urdă
Constantin Sebeșanu
Claudiu Bistriceanu
Președinte CA
Director general
Director financiar

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU PERIOADA ÎNCHEIATĂ LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
9


1. ENTITATEA CARE RAPORTEAZĂ
Prezentele situații financiare sunt situațiile financiare consolidate ale Impact Developer & Contractor SA
(„Societatea” sau „Societatea mamă”) și ale filialelor sale (denumite împreună „Grupul”) la și pentru perioada
din 2022 încheiata la 31 decembrie 2022.
Până la data de 7 iulie 2022, sediul social al Societății a fost Willbrook Platinum Business and Convention
Center, Clădirea A, Etaj 1, Șoseaua București-Ploiești, Nr. 172 - 176, București, Sector 1. Începând cu 8 iulie
2022 noul sediu social al societății este clădirea IMPACT, Drumul Pădurea Mogoșoaia, Nr. 31-41, București,
Sector 1.
Structura acționariatului la 31 decembrie 2022 si 31 decembrie 2021 este prezentată în Nota 12.
Situațiile financiare consolidate ale Societății la 31 decembrie 2022 cuprind Societatea și filialele sale
(denumite împreuna cu Societatea “Grupul”) după cum urmează:
Tara de
înregistrare
Natura activității
% acționariat la 31
decembrie 2022
% acționariat la 31
decembrie 2021
Clearline Development and
Management SRL
România
Dezvoltare imobiliară
100%
100%
Spatzioo Management SRL
(fosta Actual Invest House SRL)
România
Administrare imobile
100%
100%
Bergamot Development Phase
II SRL
România
Dezvoltare imobiliară
100%
100%
Bergamot Development SRL
România
Dezvoltare imobiliară
100%
100%
Impact Finance SRL
România
Intermediere financiară
100%
100%
Greenfield Copou Residence
SRL
România
Dezvoltare imobiliară
100%
100%
Greenfield Copou Residence
Phase II SRL
România
Dezvoltare imobiliară
100%
100%
Greenwise Development SRL
România
Dezvoltare imobiliară
100%
100%
Greenfield Property
Management SRL
România
Dezvoltare imobiliară
100%
100%
RCTI Company SRL
România
Construcție imobiliară
51,01%
0%
Impact Alliance Architecture
SRL
Romania
Servicii arhitectura și
proiectare
51%
0%
Societatea este una dintre primele societăți active in domeniul dezvoltării imobiliare în România, fiind
constituită în anul 1991 prin subscripție publică. În anul 1995, Societatea a introdus conceptul de ansamblu
rezidențial pe piața românească. Începând din anul 1996, Societatea este cotată la Bursa de Valori București
(BVB).
In 2021 și în perioada încheiată la 31 decembrie 2022, activitatea grupului Impact Developer & Constructor a
constat in principal din dezvoltarea proiectelor rezidențiale Greenfield și Luxuria din București, cât și Boreal
Plus din Constanța.



Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
10





2. BAZELE ÎNTOCMIRII
Aceste situații financiare consolidate au fost întocmite în conformitate cu Standardele Internaționale de
Raportare Financiară adoptate de către Uniunea Europeană („IFRS UE”).

Situațiile financiare au fost întocmite pe baza principiului continuității activității, la cost istoric, cu excepția
reevaluării anumitor proprietăți care sunt evaluate la valoarea reevaluată sau valoarea justă la sfârșitul fiecărei
perioade de raportare, așa cum se explică în politicile contabile de mai jos. Costul istoric se bazează, în general,
pe valoarea justă a contraprestației acordate în schimbul bunurilor și serviciilor.
(a) Bazele consolidării
Situațiile financiare consolidate includ situațiile financiare ale societății și ale entităților controlate de
Societate (filialele acesteia) până la data de 31 decembrie a fiecărui an. Controlul se realizează atunci când
Societatea:
• are puterea asupra entității în care s-a investit;
• este expusă sau are drepturi la profituri variabile din implicarea sa în entitatea în care s-a investit; și
• are capacitatea de a-și folosi puterea pentru a influența profiturile sale.
Societatea reevaluează da controlează sau nu o entitate în care s-a investit în cazul în care faptele și
circumstanțele indică faptul că există modificări ale unuia sau mai multora dintre cele trei elemente de control
enumerate mai sus.
Consolidarea unei filiale începe atunci când Societatea obține controlul asupra filialei și încetează atunci când
Societatea pierde controlul asupra filialei. În mod specific, rezultatele filialelor achiziționate sau cedate în
cursul anului sunt incluse în contul de profit sau pierdere de la data la care Societatea dobândește controlul
până la data la care Societatea încetează să controleze filiala. Profitul sau pierderea și fiecare componentă a
altor rezultate globale sunt atribuite deținătorilor de capital ai Societății mamă chiar daca prin asta rezulta un
sold negativ pentru deținătorii minoritari de capital.
Atunci când este necesar, se fac ajustări în situațiile financiare ale filialelor pentru a aduce politicile contabile
aplicate în acord cu politicile contabile ale Grupului. Toate activele și pasivele, capitalurile proprii, veniturile,
cheltuielile și fluxurile de numerar aferente tranzacțiilor între membrii Grupului sunt eliminate la consolidare.

(b) Utilizarea de estimări și raționamente profesionale
Pregătirea acestor Situații financiare Consolidate presupune din partea conducerii utilizarea unor
raționamente, estimări si ipoteze care afectează aplicarea politicilor contabile, precum si valoarea
recunoscuta a activelor, datoriilor, veniturilor si cheltuielilor. Rezultatele efective pot diferi de valorile
estimate.
Estimările si ipotezele care stau la baza acestora sunt revizuite periodic.

(c) Principiul continuității activității
Perturbările semnificative de pe piețele globale cauzate de pandemia de Covid-19, urmată apoi de războiul
din Ucraina și contextul economic inflaționist actual, au avut un efect larg asupra participanților dintr-o mare
varietate de industrii, creând o volatilitate larg răspândita. Grupul a pregătit prognoze, inclusiv anumite
aspecte sensibile, ținând cont de principalele riscuri de afaceri. Luând în considerare aceste prognoze,
administratorii rămân de părere acordurile de finanțare ale Grupului și structura capitalului oferă atât
facilitățile necesare, cât și indicatorii necesari pentru a permite Grupului să își desfășoare activitatea cel puțin




Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
11





în următoarele 12 luni. În consecință, situațiile financiare au fost întocmite pe baza principiului continuității
activității.
Grupul a făcut o evaluare inițială a riscurilor și incertitudinilor. Prin urmare, conducerea a avut în vedere
diferite scenarii, luând în considerare următoarele:
Vânzări și pre-vânzări
Prețuri
Costuri
Evoluții proiecte imobiliare
Numerar și finanțare exter
În ceea ce privește vânzările, Grupul se așteaptă la o creștere a volumului tranzacțiilor pana la sfârșitul anului
2022 având în vedere stocurile existente si proiectele pe care Grupul le derulează în prezent: Greenfield -
Cartierul Teilor, Panoramic, Luxuria Domenii Residence, Boreal Plus Constanța.
Grupul este în proces de obținere a autorizațiilor de construire pentru Greenfield Copou Iași și în diferite etape
de negociere cu constructorii și băncile de finanțare pentru acest proiect.
De asemenea, Grupul consideră un imbold serios în activitatea sa este și finalizarea Greenfield Plaza, un
complex multifuncțional care va cuprinde zone de SPA (cu zone de relaxare și 2 piscine), săli de fitness și
terenuri de sport, zone comerciale.
Grupul a intrat într-un parteneriat cu Primăria Sector 1 București pentru construcția unei grădinițe și școli
publice, cedând către primărie terenul aferent acestor noi construcții.
Situațiile financiare consolidate au fost întocmite în baza principiului continuității activității.

(d) Auditorul IMPACT
ERNST & YOUNG S.R.L. a fost desemnat, prin Hotărârea Adunării Generale a Acționarilor din data de 28 aprilie
2022, auditeze situațiile financiare pentru anul 2022, întocmite sub responsabilitatea managementului
IMPACT, în conformitate cu standardele internaționale IFRS (inclusiv situațiile financiare consolidate).
Răspunderea auditorului față de IMPACT și Adunarea Generală a Acționarilor este stabilită și limitată conform
legii și prin contractul încheiat cu acesta.
În 2022, auditorul statutar Ernst & Young Assurance Services S.R.L. a avut un onorariu contractual pentru
auditul statutar de 100.000 EUR (pentru auditul statutar al situaţiilor financiare anuale individuale şi consolidate
ale Societăţii şi ale filialelor şi asociatelor sale din România, inclusiv situațiile financiare în format digital ESEF).
Serviciile contractate cu auditorul statutar, altele decât serviciile de audit, au fost în sumă de 9.100 EUR
reprezentând în principal alte servicii de asigurare în legătură cu unele rapoarte obligatorii emise de Societate,
care nu sunt interzise de Articolul 5(1) al Reglementării UE No. 537/2014 a Parlamentului şi a Consiliului
European.


3. MONEDA FUNCŢIONALĂ DE PREZENTARE
Situațiile financiare consolidate sunt prezentate în lei românești („lei”), aceasta fiind și moneda funcțională a
Grupului. Toate informațiile financiare sunt prezentate în mii lei.

4. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE
Politicile contabile prezentate mai jos au fost aplicate de către toate entitățile Grupului, în mod consecvent,
pentru toate perioadele prezentate în aceste situații financiare consolidate.
Mai jos sunt prezentate politicile contabile semnificative.



Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
12




(a) Combinări de întreprinderi și fond comercial
Combinările de întreprinderi sunt contabilizate folosind metoda achiziției. Costul unei achiziții este măsurată
ca suma totală a contraprestației transferate, care este măsurată la data achiziției echitabile valoarea și
valoarea oricăror interese care nu controlează în entitatea achiziționată. Pentru fiecare combinare de afaceri,
Grupul alege dacă evalueze interesele care nu controlează în entitatea dobândită la valoarea justă sau la
cota proporțională din activele nete identificabile ale entității dobândite. Costurile legate de achiziție sunt
cheltuite ca suportate și incluse în cheltuielile administrative.
Grupul stabilește a achiziționat o afacere atunci când setul de activități și active achiziționate include o
intrare și un proces de fond care împreună contribuie în mod semnificativ la capacitatea de a crea rezultate.
Procesul dobândit este considerat substanțial dacă este esențial pentru capacitatea de a continua să producă
rezultate, iar inputurile dobândite includ o forță de muncă organizată cu abilitățile, cunoștințele sau experiența
necesare pentru a efectua acel proces sau contribuie în mod semnificativ la capacitatea de a continua
producă rezultate și este considerat unic sau limitat sau nu poate fi înlocuit fără costuri semnificative, efort
sau întârziere în capacitatea de a continua să producă rezultate.
Atunci când Grupul achiziționează o afacere, evaluează activele și pasivele financiare asumate ca fiind
adecvate clasificarea și desemnarea în conformitate cu termenii contractuali, circumstanțele economice și
condițiile pertinente la data achiziției. Aceasta include separarea derivaților încorporați în gazdă contracte de
către entitatea dobândită.
Orice contraprestație contingentă care urmează fie transferată de către dobânditor va fi recunoscută la
valoarea justă la data achiziției. Contraprestația contingentă clasificată drept capitaluri proprii nu este
reevaluată și ulterior acesteia decontarea este contabilizată în capitalul propriu. Contraprestație contingentă
clasificată ca activ sau pasiv care este un instrument financiar și, în sfera de aplicare a IFRS 9 Instrumente
financiare, este evaluat la valoarea justă cu modificările valorii juste recunoscute în situația profitului sau
pierderii în conformitate cu IFRS 9. Altele contraprestația contingentă care nu intră în domeniul de aplicare al
IFRS 9 este măsurată la valoarea justă la fiecare raportare data cu modificările valorii juste recunoscute în
profit sau pierdere.

Fondul comercial este evaluat inițial la cost (fiind excesul din totalul contraprestației transferate și suma
recunoscută pentru interesele care nu controlează și orice participare anterioară deținută peste valoarea netă
identificabilă activele dobândite și pasivele asumate). Dacă valoarea justă a activelor nete dobândite
depășește contraprestația totală transferată, Grupul reevaluează dacă a identificat corect toate activele
dobândite și toate datoriile asumate și revizuiește procedurile utilizate pentru măsurarea sumelor fie
recunoscute la data achiziției. În cazul în care reevaluarea duce în continuare la un exces din valoarea justă a
net activele dobândite peste contraprestația totală transferată, atunci câștigul este recunoscut în profit sau
pierdere.
După recunoașterea inițială, fondul comercial este evaluat la cost minus orice pierderi din depreciere
acumulate. Pentru scopul testării deprecierii, fondul comercial achiziționat într-o combinare de întreprinderi
este, de la data achiziției, alocate fiecărei unități generatoare de numerar ale Grupului despre care se așteaptă
beneficieze de pe urma combinării, indiferent dacă alte active sau datorii ale entității dobândite sunt
atribuite acelor unități.
În cazul în care fondul comercial a fost alocat unei unități generatoare de numerar (UCG) și o parte a operațiunii
din cadrul acelei unități este cedat, fondul comercial asociat operațiunii cedate este inclus în valoarea
contabilă a operațiunea la determinarea câștigului sau pierderii la cedare. Fondul comercial dispus în aceste





Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
13






circumstanțe este măsurată pe baza valorilor relative ale operațiunii cedate și a părții din unitatea generatoare
de numerar reținut.








(b) Investiții măsurate prin metoda punerii în echivalență
Investițiile măsurate prin metoda punerii în echivalență ale Grupului constă în investiții în entități asociate.
Entitățile asociate sunt acele entități asupra cărora Grupul exercită o influență semnificativă dar nu deținea
controlul asupra politicilor financiare și operaționale.
Entitățile asociate sunt contabilizate folosind metoda punerii în echivalență. Acestea sunt recunoscute inițial
la cost, care include și costul tranzacțiilor. După recunoașterea inițială, în situațiile financiare consolidate,
Grupul recunoaște proporțional profitul și pierderea, precum și alte elemente ale rezultatului global al entității
asociate, până la data la care încetează influența semnificativă.


(c) Moneda străină
Tranzacțiile în moneda străină sunt convertite în monedele funcționale ale entităților Grupului la cursurile de
schimb valutar de la data tranzacției. Activele și datoriile monetare care la data raportării sunt exprimate în
valută sunt convertite în moneda funcțională la cursul de schimb valutar din data respectivă. Câștigurile sau
pierderile din schimb valutar aferente elementelor monetare sunt calculate ca diferență între costul amortizat
în moneda funcțională la începutul anului, ajustat cu valoarea dobânzii efective, plățile și încasările realizate
în cursul anului și costul amortizat în moneda străină convertit la cursul de schimb valutar de la sfârșitul anului.
Activele și datoriile nemonetare exprimate într-o monedă străină și care sunt evaluate la valoarea justă sunt
convertite în moneda funcțională la cursul de schimb valutar de la data la care a fost determinată valoarea
justă. Elementele nemonetare denominate într-o monedă străină și care sunt evaluate la cost istoric sunt
convertite utilizând cursul de schimb valutar de la data tranzacției.
Diferențele de schimb valutar rezultate din conversie sunt recunoscute în situația consolidată a profitului sau
pierderii și altor elemente ale rezultatului global.



(e) Imobilizări corporale
Terenurile și construcțiile deținute pentru utilizare în producție sau în scopuri administrative sunt prezentate
în situația poziției financiare la valoarea cost minus amortizarea cumulată și pierderile acumulate din
depreciere.
Orice creștere a reevaluării care rezultă din reevaluarea terenurilor și construcțiilor este creditată în rezerva
de reevaluare a imobilizării, cu excepția cazului în care reia o scădere din reevaluare pentru același activ
recunoscut anterior drept cheltuială, caz în care majorarea este înregistrată în contul de profit sau pierdere în
sura în care scăderea a fost înregistrată anterior pe cheltuieli. O reducere a valorii contabile din reevaluarea
unor astfel de terenuri și construcții este înregistrată drept cheltuială în măsura în care depășește soldul, dacă
este cazul, deținut în rezerva de reevaluare a imobilizărilor legate de o reevaluare anterioară a acelui activ.
Deprecierea construcțiilor reevaluate este recunoscută în contul de profit sau pierdere. La vânzarea sau
cedarea ulterioară a unei proprietăți reevaluate, excedentul de reevaluare atribuit rămas în rezerva de
reevaluare a imobilizării este transferat direct în rezultatul reportat.
Terenul nu se amortizează.
Instalațiile și echipamentele sunt prezentate la cost minus amortizarea cumulată și pierderea acumulată din





Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
14



depreciere.
Amortizarea este recunoscută astfel încât elimine costul sau evaluarea activelor (altele decât terenurile și
proprietățile aflate în construcție) minus valorile reziduale pe parcursul duratei lor de viață utilă, folosind
metoda liniară, după cum urmează:
Durata de viață utilă estimată a imobilizărilor corporale este după cum urmează
construcții 40 de ani
instalații, echipamente și mijloace de transport 35 ani
mobilier si alte active 312 ani
Duratele estimate de viață utilă, valorile reziduale și metoda de amortizare sunt revizuire la fiecare dată de
raportare.

Grupul evaluează, la fiecare dată de raportare, dacă există un indiciu că un activ poate fi afectat. Dacă există
o indicație sau atunci când este necesară testarea anuală a deprecierii pentru un activ, grupul estimează suma
recuperabilă a activului. Suma recuperabilă a unui activ este cea mai mare dintre valoarea justă a unui activ
sau a CGU mai puțin costurile de casare și valoarea acesteia în utilizare. Suma recuperabilă este determinată
pentru un activ individual, cu excepția cazului în care activul nu generează intrări de numerar care sunt în mare
măsură independente de cele din alte active sau grupuri de active. Atunci când valoarea contabilă a unui activ
sau CGU depășește suma recuperabilă, activul este considerat afectat și este prezentat la suma recuperabilă.
În evaluarea valorii de utilizare, fluxurile de numerar viitoare estimate sunt reduse la valoarea lor actuală
folosind o rată de discount care reflectă evaluările curente ale pieței cu privire la valoarea în timp a banilor și
riscurile specifice activului. Pentru a determina valoarea justă mai puțin costurile de casație, se iau în
considerare tranzacțiile recente pe piață. Dacă nu se pot identifica astfel de tranzacții, se utilizează un model
de evaluare adecvat. Aceste calcule sunt coroborate de multiplii de evaluare, prețurile acțiunilor citate pentru
companii tranzacționate public sau alți indicatori de valoare justă disponibilă.
Grupul își bazează calculul deprecierii pe cele mai recente bugete și calcule de prognoză, care sunt pregătite
separat pentru fiecare CGU -uri ale grupului la care sunt alocate activele individuale. Aceste bugete și calcule
de prognoză acoperă, în general, o perioadă de cinci ani. O rată de creștere pe termen lung este calculată și
aplicată pentru proiectele fluxurilor de numerar viitoare după al cincilea an. Pierderile de depreciere ale
operațiunilor continue sunt recunoscute în Declarația de profit sau pierdere în categoriile de cheltuieli în
concordanță cu funcția activului afectat, cu excepția proprietăților reevaluate anterior cu reevaluarea preluată
la Situaţia consolidată a profitului sau pierderii şi altor elemente ale rezultatului global. Pentru astfel de
proprietăți, deprecierea este recunoscută în Situaţia consolidată a profitului sau pierderii şi altor elemente ale
rezultatului global până la valoarea oricărei reevaluări anterioare.
Pentru active, cu excepția fondului comercial, se face o evaluare la fiecare dată de raportare pentru a
determina dacă există o indicație pierderile de depreciere recunoscute anterior nu mai există sau au scăzut.
Dacă există o astfel de indicație, grupul estimează suma recuperabilă a activului sau CGU. O pierdere de
depreciere recunoscută anterior este inversată numai dacă a existat o modificare a ipotezelor utilizate pentru
a determina suma recuperabilă a activului de la recunoașterea ultimei pierderi de depreciere. Reversarea este
limitată, astfel încât valoarea contabilă a activului să nu depășească suma recuperabilă și nici să depășească
suma contabilă care ar fi fost determinată, netă de depreciere, dacă nu ar fi fost recunoscute pierderi de
depreciere pentru activ în anii precedenți. O astfel de inversare este recunoscută în situația de profit sau
pierdere, cu excepția cazului în care activul este raportat la o sumă reevaluată, caz în care inversarea este
tratată ca o creștere de reevaluare. Fondul comercial este testat pentru depreciere anual la 31 decembrie și
când circumstanțele indică faptul că valoarea contabilă poate fi afectată.
Deprecierea este determinată pentru fondul comercial prin evaluarea cantității recuperabile a fiecărui CGU




Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
15





(sau a grupului de CGU) la care se referă fondul comercial. Atunci când valoarea recuperabilă a CGU este mai
mică decât suma contabilă, este recunoscută o pierdere de depreciere. Pierderile de depreciere referitoare la
fondul comercial nu pot fi inversate în perioadele viitoare. Activele necorporale cu durată de viață utilă
nedeterminată, sunt testate pentru depreciere anual la 31 decembrie la nivelul CGU, după caz, și când
circumstanțele indică faptul valoarea de transport poate fi afectată. Grupul evaluea unde riscurile
climatice ar putea avea un impact semnificativ, cum ar fi introducerea legislației privind reducerea emisiilor
care poate crește costurile de fabricație. Aceste riscuri în raport cu problemele legate de clisunt incluse ca
ipoteze cheie în care au impact semnificativ asupra măsurii sumei recuperabile, aceste presupuneri au fost
incluse în prognozele fluxului de numerar în evaluarea sumelor de valoare în utilizare.


(f) Imobilizări necorporale achiziționate separat
Imobilizările necorporale cu o durată de viață utilă determinată, achiziționate separat, sunt înregistrate la cost
minus amortizarea acumulată și pierderile acumulate din depreciere. Amortizarea este recunoscută pe bază
liniară pe durata de viață utilă estimată. Durata de viață utilă estimată și metoda de amortizare sunt revizuite
la sfârșitul fiecărei perioade de raportare, orice modificări ale estimării fiind contabilizate prospectiv.
Imobilizările necorporale cu durată de viață utilă nedeterminată dobândite separat sunt înregistrate la cost
minus pierderile acumulate din depreciere.


(g) Investiții imobiliare
Investițiile imobiliare, care reprezintă proprietăți deținute pentru a obține chirii și / sau pentru aprecierea
capitalului (inclusiv proprietățile aflate în construcție pentru astfel de scopuri), sunt evaluate inițial la cost,
inclusiv costurile de tranzacționare. În urma recunoașterii inițiale, investițiile imobiliare sunt evaluate la
valoarea justă.
Toate investițiile imobiliare ale Grupului deținute pentru a obține chirii sau pentru aprecierea capitalului sunt
înregistrate ca investiții imobiliare și sunt evaluate utilizând modelul valorii juste. Câștigurile sau pierderile
care rezultă din modificările valorii juste ale investițiilor imobiliare sunt incluse în contul de profit sau pierdere
în perioada în care apar.
Atunci când destinația unei proprietăți se schimbă, astfel încât este reclasificată în imobilizări corporale sau
stocuri, valoarea sa justă de la data reclasificării devine costul imobilizării pentru înregistrare ulterioară.
O investiție imobiliară este derecunoscută la cedare sau atunci când investiția imobiliară este permanent
scoasă din uz și nu sunt așteptate beneficii economice viitoare din cedare. Orice câștig sau pierdere care
rezultă din derecunoașterea proprietății (calculaca diferență între încasările nete din cedare și valoarea
contabilă a activului) este inclus(ă) în contul de profit sau pierdere în perioada în care este proprietatea este
derecunoscută.
Conducerea Societății evaluează regulat cea mai buna folosința a terenurilor investiții imobiliare Transferul
din investiții imobiliare în stocuri este realizat aproape de data începerii construcției după ce au fost obținute
toate avizele necesare, a fost finalizat un concept detaliat al proiectului și au fost făcuți pași importanți în
identificarea constructorilor și finanțării proiectului.

(h) Stocuri
Stocurile sunt prezentate la valoarea cea mai mică dintre cost și valoarea realizabilă netă. Costul cuprinde
materiale directe și, unde este cazul, cheltuielile directe cu forța de muncă și costurile indirecte de producție
suportate pentru aducerea stocurilor în locația și starea lor actuală. Valoarea realizabilă netă reprezintă prețul
de vânzare estimat minus toate costurile estimate de finalizare și costurile de comercializare, vânzare și
distribuție.




Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
16








Evaluarea la data intrării în societate a stocurilor se face utilizând următoarele tehnici:
Proprietăți rezidențiale
identificare specifică
Terenuri
identificare specifica
Alte stocuri
primul intrat, primul ieșit (FIFO)

(i) Creanțe comerciale și de altă natură
Creanțele comerciale obișnuite, cu excepția instrumentelor financiare derivate, nu poartă dobândă și sunt
evaluate la valoarea nominală redusă cu provizioanele corespunzătoare pentru sumele nerecuperabile
estimate. Valoarea contabilă a tranzacțiilor comerciale și a altor creanțe exprimate în valută străină este
determinată în acea monedă străină și convertită la cursul spot la sfârșitul fiecărei perioade de raportare.


(j) Active financiare
Grupul derecunoaşte un activ financiar numai atunci când expiră drepturile contractuale asupra fluxurilor de
numerar generate de activ sau când transferă activul financiar și aproape toate riscurile și beneficiile dreptului
de proprietate către o altă entitate. Dacă Grupul nu transferă și nici nu păstrează în mod substanțial toate
riscurile și beneficiile dreptului de proprietate și continuă să controleze activul transferat, Grupul recunoaște
deținerea rămasă în activ și obligația aferentă pentru sumele pe care ar putea le plătească. Dacă Grupul
păstrează în mod substanțial toate riscurile și beneficiile deținerii unui activ financiar transferat, Grupul
continuă să recunoască activul financiar și recunoaște, de asemenea, un împrumut garantat pentru încasările
primite.


(k) Numerar și echivalente de numerar
Numerarul și echivalentele de numerar cuprind numerarul deținut de Grup, precum și depozitele bancare pe
termen scurt cu scadență inițială de mai puțin de trei luni și sunt supuse unui risc scăzut de modificare a valorii.

(l) Capitalul social
Acțiuni ordinare
Acțiunile ordinare sunt clasificate ca parte a capitalurilor proprii. Costurile suplimentare direct atribuibile
emisiunii acțiunilor ordinare sunt recunoscute ca o reducere a capitalurilor proprii la valoarea netă de efectele
fiscale.
scumpărarea și reemiterea capitalului social (acțiuni de trezorerie)
Atunci când capitalul social recunoscut ca parte a capitalurilor proprii este răscumpărat, valoarea
contraprestației plătite, care include și alte costuri direct atribuibile, netă de efectele fiscale, este recunoscu
ca o reducere a capitalurilor proprii. Acțiunile răscumpărate sunt clasificate ca acțiuni de trezorerie și sunt
prezentate ca o rezervă privind acțiunile proprii. Atunci când acțiunile de trezorerie sunt vândute sau re-emise
ulterior, suma încasată este recunoscută ca o creștere a capitalurilor proprii iar surplusul sau deficitul înregistrat
în urma tranzaiei este prezentat ca primă de emisiune.

(m) Dividende
Dividendele sunt recunoscute ca datorie în perioada în care este aprobată repartizarea lor.

(n) Acțiuni proprii
Acțiunile proprii constau din acțiuni de trezorerie și acțiuni deținute în cadrul unui plan de beneficii al angajaților.
Grupul are un plan de beneficii al angajaților pentru a satisface exercitarea opțiunilor de achiziție de acțiuni care
au fost acordate în cadrul schemelor de opțiuni de achiziție de acțiuni ale grupului.




Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
17





Acțiunile proprii sunt recunoscute la cost ca o deducere din capitalurile proprii ale acționarilor. O contraprestație
ulterioară primită pentru vânzarea unor astfel de acțiuni este, de asemenea, recunoscută în capitalurile proprii,
diferența dintre veniturile din vânzare față de costul inițial fiind recuperată în rezultatul reportat. Niciun câștig
sau pierdere nu este recunoscut) în declarațiile de performanță privind tranzacțiile cu acțiuni proprii.


(o) Împrumuturi
Împrumuturile bancare purtătoare de dobândă și descoperitul de cont sunt înregistrate pe măsura încasărilor,
net de orice costurile de acordarea directe.
Costurile îndatorării
Costurile îndatorării care pot fi atribuite direct achiziției, construcției sau producției de active cu ciclu lung de
producție, care sunt active care necesită în mod necesar o perioadă substanțială de timp pentru a fi gata pentru
utilizarea dorită sau pentru vânzare, sunt adăugate la costul acestor active, până când activele sunt în mod
substanțial pregătite pentru utilizarea dorită sau vânzare.
Costurile îndatorării aferente împrumuturilor generale se capitalizează in valoarea activelor care se califica
pentru acest lucru (conform IAS 23). Rata aplicabila pentru capitalizare este rata medie ponderata a dobânzii
împrumuturilor obținute de companie.
Veniturile din investiții obținute din investiția temporară a anumitor împrumuturi care vor fi folosite pe activele
cu ciclu lung de producție se deduc din costurile îndatorării eligibile pentru capitalizare.
Toate celelalte costuri ale îndatorării sunt recunoscute în contul de profit sau pierdere în perioada în care sunt
suportate.



(p) Datorii comerciale și de altă natură
Datoriile comerciale obișnuite nu sunt purtătoare de dobândă și sunt prezentate la valoarea nominală.
Datoriile comerciale pe termen lung, în special cele legate de terenuri, sunt înregistrate la valoarea justă la
data achiziționării activului la care se referă. Reducerea la valoarea nominală este amortizată pe parcursul
perioadei de creditare și înregistrată la costuri de finanțare. Valoarea contabilă a datoriilor comerciale și a altor
datorii care sunt denominate în monedă străină este determinată în acea monedă străină și convertită la cursul
spot la sfârșitul fiecărei perioade de raportare.

Grupul derecunoaște datoriile comerciale numai atunci când obligațiile Grupului sunt achitate, anulate sau au
expirat. Diferența dintre valoarea contabilă a datoriei derecunoscute și contraprestația plătită și de plătit este
recunoscută în contul de profit sau pierdere.



(q) Contracte de leasing
Grupul analizează la început de contract măsura în care un contract este, sau conține un leasing. Anume,
măsura în care contractul conferă dreptul de utilizare a unui activ identificabil pentru o perioadă de timp în
schimbul contravalorii.
Grupul aplică o singură abordare de recunoaștere și măsurare pentru toate leasing-urile, cu excepția leasing-
urilor pe termen scurt și a activelor de valoare mică. Grupul recunoaște datorii de leasing pentru plățile de
leasing și dreptul de utilizare a activelor reprezentând dreptul de utilizare a activului care stă la baza. i) Dreptul
de utilizare a activelor Grupul recunoaște dreptul de utilizare a activelor la data de început a unui leasing (i.e.
data la care activul care stă la bază este disponibil pentru a fi utilizat). Dreptul de utilizare a activelor este
măsurat la cost excluzând amortizarea acumulată și pierderi din depreciere și ajustat pentru orice




Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
18




remăsurarare a datoriei de leasing. Costul dreptului de utilizare a activelor include suma datoriei de leasing
recunoscute costuri directe inițiale înregistrate și plați de leasing efectuate la sau înainte data de început
excluzând orice beneficii de leasing primite. Dreptul de utilizare a activelor este amortizat liniar pe durata cea
mai mică dintre perioada de leasing și durata de viață estimată a activelor, după cum urmează:
• Terenuri și clădiri: 1 -3 ani
• Alte echipamente: 1 -3 ani
Dacă dreptul de proprietate al unui activ închiriat este transferat Grupului la sfârșitul duratei de leasing sau
costul reflectă exercitarea unei opțiuni de achiziție, amortizarea este calculată utilizând durata de viață
estimată a activului. Durata contractului de leasing a fost considerată perioadă irevocabilă a contractului de
leasing, fără a lua în considerare opțiunea de prelungire. Dreptul de utilizare a activelor face de asemenea
scopul deprecierii.
La data de început a leasingului, Grupul recunoaște datoriile de leasing măsurate la valoarea curentă a plăților
de leasing ce urmează a fi făcute pe durata contractului de leasing. Plățile de leasing includ plăți fixe (incluzând
plăți fixe ca substanță) excluzând orice beneficii de leasing de primit, plăți de leasing variabile care depind de
un indice sau o rată și sume așteptate a fi plătite conform garanției valorii reziduale. Plățile de leasing includ
de asemenea prețul de exercitare al unei opțiuni de cumpărare care este rezonabil de sigur că va fi exercitată
de către Grup și plăți ale penalităților pentru terminarea contractului de leasing, dacă durata de leasing
reflectă opțiunea grupului de terminare a contractului de leasing. Plățile de leasing variabile care nu depind
de un indice sau o rată sunt recunoscute drept cheltuială în perioada în care evenimentul sau condițiile care
determină plățile au loc.
Pentru calcularea valorii curente a plăților de leasing, Grupul utilizează rata de împrumut incrementală la data
de început a leasingului pentru ca rata dobânzii implicite a leasingului nu este imediat determinabilă.
Ulterior datei de început, suma datoriei de leasing este mărită pentru a reflecta creșterea dobânzii și
diminuarea pentru plățile de leasing efectuate. În plus, valoarea contabilă a datoriei de leasing este
remăsurată dacă există o modificare, schimbare a duratei de leasing, o schimbare a plăților de leasing
(schimbare a plăților viitoare rezultate dintr-o schimbare a unui indice sau rate utilizate pentru determinarea
acelor plăti de leasing) sau o schimbare în evaluarea unei opțiuni de achiziție a activului care este subiectul
contractului de leasing. Datoriile aferente contractelor de leasing sunt incluse în Nota 15 Datorii comerciale și
alte datorii.

(r) Provizioane
Provizioanele sunt recunoscute atunci când Grupul are o obligație curentă (legală sau implicită) ca rezultat al
unui eveniment trecut, când este probabil ca Grupul să fie obligat -și deconteze această obligație, și poate
fi făcută o estimare credibilă privind valoarea obligației.
Suma recunoscută ca provizion este cea mai bună estimare a contraprestației necesare pentru decontarea
obligației prezente la data raportării, luând în considerare riscurile și incertitudinile legate de obligație.
În cazul în care un provizion este evaluat utilizând fluxurile de numerar estimate pentru a deconta obligația
prezentă, valoarea contabilă reprezintă valoarea actualizată a acestor fluxuri de trezorerie (atunci când efectul
valorii în timp a banilor este semnificativ).
Atunci când se așteaptă ca unele dintre sau toate beneficiile economice necesare pentru decontarea unui
provizion să fie recuperate de la o terță parte, o creanță este recunoscută ca un activ dacă este aproape sigur
că va fi rambursată, iar valoarea creanței poate fi evaluată în mod credibil.

(s) Venituri




Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
19



Veniturile sunt recunoscute atunci când clientul dobândește controlul asupra bunurilor sau serviciilor
prestate, la suma care reflectă prețul pe care Grupul se așteaptă îl primească în schimbul acestor bunuri
sau servicii. Veniturile sunt recunoscute la valoarea justă a serviciilor prestate sau a bunurilor livrate, net de
TVA, accize sau alte impozite aferente vânzării.
Veniturile includ valoarea justă a contraprestației primite sau de primit, net de taxa pe valoarea adăugată, după
eliminarea vânzărilor în cadrul Grupului. Veniturile și profitul sunt recunoscute după cum urmează:
(i)
Venituri din vânzare de proprietăți rezidențiale
Veniturile din vânzarea de proprietăți rezidențiale în cursul normal al activității sunt evaluate la valoarea justă
a contraprestației încasate sau de încasat la finalizare. Veniturile sunt recunoscute atunci când riscurile și
avantajele semnificative aferente dreptului de proprietate au fost transferate clientului, acest lucru fiind
considerat atunci când titlul de proprietate revine clientului la finalizarea legală, iar costurile aferente și
eventuala returnare a bunurilor pot fi estimate în mod credibil. Acesta este momentul în care sunt respectate
toate obligațiile de îndeplinire conform prevederilor IFRS 15 și nu există o implicare permanentă în
gestionarea bunurilor, iar valoarea veniturilor poate fi evaluată în mod credibil. Dacă este probabil ca anumite
rabaturi să fie acordate și valoarea lor poate fi evaluată în mod credibil, atunci acestea sunt recunoscute ca o
reducere a veniturilor atunci când veniturile din vânzări sunt recunoscute. Nu este considerată o componentă
semnificativă a finanțării în contractele cu clienții, deoarece perioada dintre recunoașterea veniturilor și plată
este aproape întotdeauna mai mică de un an, compania are și plăți în rate pe o perioadă mai mare de un an,
dar acestea nu sunt semnificative.
(ii)
Venituri din facturarea utilităților
Veniturile din facturările de utilități sunt recunoscute la momentul realizării lor, împreună cu cheltuielile cu
utilități facturate de către furnizori. Grupul refacturează utilitățile adăugând o marjă de profit, sub forma unor
costuri de administrare. Utilitățile se facturează pentru proprietățile închiriate, și pentru proprietățile vândute
cu plată integrală,
până în momentul în care cumpărătorul încheie contracte cu furnizorii de utilități în nume propriu.


(t) Impozitare
Taxa de impozitare reprezintă suma impozitului plătit în prezent și impozitul amânat.
Impozitul curent
Impozitul plătit în prezent se bazează pe profitul impozabil pentru anul respectiv. Venitul impozabil diferă de
profitul înaintea impozitării așa cum este raportat în contul de profit și pierdere, deoarece exclude elementele
de venit sau de cheltuieli care sunt impozabile sau deductibile în alți ani și exclude în plus elementele care nu
sunt niciodată impozabile sau deductibile.
Impozitul curent se calculează utilizând cotele de impozitare care au fost adoptate sau substanțial adoptate
la data bilanțului.
Impozitul amânat
Impozitul amânat este impozitul care se așteaptă să fie plătibil sau recuperabil pe baza diferențelor dintre
valorile contabile ale activelor și pasivelor din situațiile financiare și bazele fiscale corespunzătoare utilizate în
calculul profitului impozabil și este contabilizat utilizând metoda pasivului bilanțier.
Datoriile cu impozitul amânat sunt, în general, recunoscute pentru toate diferențele temporare impozabile, iar
activele privind impozitul amânat sunt recunoscute în măsura în care este probabil ca profiturile impozabile
să fie disponibile, la care se pot aplica diferențe temporare deductibile.
Aceste active și datorii nu sunt recunoscute dacă diferența temporară provine din fondul comercial sau din
recunoașterea inițială (cu excepția combinărilor de întreprinderi) a altor active și pasive dintr-o tranzacție care
nu afectează nici profitul fiscal, nici profitul contabil.





Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
20






Datoriile cu impozitul amânat sunt, de asemenea, recunoscute pentru diferențele temporare impozabile
generate de investițiile în filiale și interesele în asociațiile în participațiune, cu excepția cazurilor în care Grupul
este capabil controleze reluarea diferenței temporare și este probabil ca diferența temporară nu fie
reluată în viitorul previzibil.
Impozitul amânat este evaluat pe bază neactualizată utilizând ratele de impozitare și legile care au fost ulterior
adoptate sau adoptate în mod substanțial la data bilanțului.
Valoarea contabilă a creanțelor privind impozitul amânat este revizuită la fiecare dată a bilanțului și redusă în
măsura în care nu mai este probabil să existe suficient profit impozabil care să permită recuperarea totală sau
parțială a activului. Impozitul amânat este debitat sau creditat în contul de profit și pierdere, cu excepția
cazului în care se referă la elemente debitate sau creditate direct în alte elemente ale rezultatului global sau
în capitalurile proprii, caz în care impozitul amânat este, de asemenea, tratat în alte elemente ale rezultatului
global sau în capitalurile proprii.


(u) Plata pe bază de acțiuni
Grupul a aplicat cerințele IFRS 2 „Plata pe bază de acțiuni”. Grupul face plăți pe bază de acțiuni cu decontare
pe bază de capital anumitor angajați. Plățile pe bază de acțiuni decontate pe bază de capital sunt evaluate la
valoarea justă la data acordării. Valoarea justă este înregistrată pe cheltuieli pe bază liniară pe perioada intrării
în drepturi, pe baza estimării de către Grup a acțiunilor care vor deveni legitime în cele din urmă după ajustarea
efectului condițiilor de intrare în drepturi care nu depind de prețul pieței.


(v) Instrumente financiare valoarea justă și administrarea riscurilor
Funcția de administrare a riscurilor în cadrul Grupului se referă la riscurile financiare. Riscurile financiare sunt
riscuri generate de instrumentele financiare la care este expus Grupul în timpul sau la sfârșitul perioadei de
raportare. Riscul financiar cuprinde riscul de piață (inclusiv riscul de rată a dobânzii și alte riscuri de preț),
riscul de credit și riscul de lichiditate. Obiectivele principale ale funcției de administrare a riscului financiar
sunt stabilirea limitelor de risc și - apoi asigurarea că expunerea la riscuri rămâne în aceste limite.


(w) Datorii contingente
O datorie contingentă este:
(a) o obligație potențială apărută ca urmare a unor evenimente anterioare și a cărei existență va fi
confirmată doar de apariția sau ne apariția unuia sau mai multor evenimente viitoare incerte, care nu
sunt în totalitate controlate de Grup; sau
(b) o obligație curentă apărută ca urmare a unor evenimente anterioare, dar care nu este recunoscută
deoarece:
i. este improbabil că pentru decontarea acestei obligații vor fi necesare ieșiri de resurse încorporând
beneficii economice; sau
ii. valoarea obligației nu poate fi evaluată suficient de credibil.
Datoriile contingente nu sunt recunoscute în situațiile financiare ale Grupului, ci sunt prezentate, cu excepția
cazului în care posibilitatea unei ieșiri de resurse care încorporează beneficii economice este scăzută.
Un activ contingent este un potențial activ care provine din evenimente anterioare și a cărui existență va fi
confirmată numai de apariția sau de absența unuia sau mai multor evenimente viitoare nesigure care nu sunt
în totalitate sub controlul Grupului.




Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
21





Un activ contingent nu este recunoscut în situațiile financiare ale Grupului, dar este prezentat atunci când este
probabilă o intrare de beneficii economice.

(x) Evenimente ulterioare
Evenimentele care au avut loc după data de raportare, care furnizează informații suplimentare despre condițiile
predominante la data raportării (evenimente de ajustare), sunt reflectate în situațiile financiare consolidate.
Evenimentele care au loc după data de raportare care furnizează informații privind evenimentele care au avut
loc după data raportării (evenimente care nu necesită ajustări), dacă sunt semnificative, sunt prezentate în
notele la situațiile financiare consolidate. Atunci când ipoteza continuității activității nu mai este adecvată la
sau după perioada de raportare, situațiile financiare nu sunt întocmite pe baza continuității activității.

(y) Raportarea pe segmente
Grupul operează numai în România. Principalul segment de operare se referă la dezvoltarea imobiliară.


5. RAȚIONAMENTE CONTABILE RELEVANTE ȘI SURSE CHEIE PENTRU INCERTITUDINEA DE ESTIMARE
În aplicarea politicilor contabile ale Grupului, descrise în Nota 4, directorii sunt obligați să facă judecăți (altele
decât cele care implică estimări) care au un impact semnificativ asupra sumelor recunoscute și facă estimări
și ipoteze cu privire la valorile contabile ale activelor și pasivelor care nu sunt ușor evidente din alte surse.
Estimările și ipotezele asociate se bazează pe experiența istorică și pe alți factori care sunt considerați
relevanți.
Rezultatele efective pot fi diferite de aceste estimări. Estimările și ipotezele pe care acestea se bazează sunt
revizuite în permanență. Revizuirile estimărilor contabile sunt recunoscute în perioada în care estimarea este
revizuită dacă revizuirea afectează numai acea perioadă sau în perioada revizuirii și în perioadele viitoare dacă
revizuirea afectează atât perioadele curente, cât și cele viitoare.
(i)
Evaluarea la valoarea justă și procesele de evaluare
Grupul a obținut un raport emis de Colliers Valuation and Advisory S.R.L. care stabilește valorile de piață
estimate pentru investițiile imobiliare ale Grupului și proprietățile dezvoltate pentru vânzare în starea lor
actuală la 31 decembrie 2021. Colliers este o societate independentă specializată în domeniul evaluării, care
deține calificarea profesională relevantă recunoscută și experiență recentă în ceea ce privește amplasările și
categoriile proprietăților evaluate. Evaluarea s-a bazat pe ipoteza privind cea mai bună utilizare a fiecărei
proprietăți de către un terț dezvoltator.
Pe piața din România, valorile efective ale tranzacțiilor imobiliare nu sunt publice și nu există un volum mare
de tranzacții pe loturi mari de teren. Prin urmare, metoda comparării vânzărilor are limitări inerente, fiind
nevoie de un nivel semnificativ de judecată pentru a fi aplicată.
Activele imobilizate sunt evaluate în principal utilizând abordarea comparației vânzărilor. Ipotezele principale
care stau la baza valorii de piață a grupurilor de active imobilizate sunt:
selectarea terenurilor comparabile cu scopul de a determina „prețul ofertat” considerat ca bază pentru
a forma un preț orientativ
valoarea ajustărilor care trebuie aplicate în raport cu prețul ofertat pentru a reflecta prețurile
tranzacțiilor și diferențele în ceea ce privește amplasarea și starea inclusiv stadiul disputelor legale



Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
22

descrise in Nota 24.
Datele de intrare cheie sunt rezumate în Nota 8. Evaluarea este foarte sensibilă la aceste variabile, iar ajustările
acestor intrări ar avea un impact direct asupra evaluării rezultate.
O analiza de senzitivitate a celor trei active cheie este prezentata mai jos:
Activ
Impactul asupra evaluării incluse în bilanțul la 31 septembrie
2022 și câștigul din investiții imobiliare înregistrat în contul de
profit și pierdere a unei reduceri/(aprecieri) cu 5% a prețului pe
metrul pătrat
Teren din Greenfield Băneasa
București
- 14.076 mii lei
+ 14.076 mii lei
Teren din Bd. Barbu Văcărescu
- 8.804 mii lei
+ 8.804 mii lei
Teren din Bd. Ghencea
- 8.005 mii lei
+ 8.005 mii lei
(ii)
Transferul de active la investiții imobiliare cât și de la investiții imobiliare
IAS 40 (investiții imobiliare) pretinde transferurile de la și către investiții imobiliare să fie evidențiate printr-
o schimbare a utilizării. Condițiile care indică o modificare a utilizării sunt judecate, iar tratamentul poate avea
un impact semnificativ asupra situațiilor financiare, deoarece investițiile imobiliare sunt înregistrate la
valoarea justă și stocurile sunt înregistrate la cost.
Pentru terenurile din Bd. Ghencea și Bd. Barbu Văcărescu, managementul considera aceste active
sunt recunoscute în investiții imobiliare și înregistrate la valoarea justă la data situațiilor financiare
pana la începerea demersurilor pentru dezvoltarea unui proiect pe aceste terenuri.
Pentru o parte din terenul din Greenfield, conducerea consideră că o posibilă dezvoltare nu va începe
- în următorii trei/patru ani de la data bilanțului. În consecință, aceste active continuă fie
contabilizate la valoarea justă în cadrul investițiilor imobiliare.
Dacă s-ar fi aplicat judecăți diferite în determinarea schimbării de utilizare a bunurilor, situațiile financiare ar
fi putut fi semnificativ diferite ca urmare a abordării de metode diferite de evaluare a stocurilor și a investițiilor
imobiliare.
(iii)
Aspecte juridice
Conducerea Grupului analizează periodic situația tuturor litigiilor aflate în derulare și, după consultarea
Consiliului de administrație, decide asupra necesității recunoașterii provizioanelor referitoare la sumele
implicate sau la prezentarea lor în situațiile financiare individuale. Aspectele juridice cheie sunt prezentate la
Nota 25.
(iv)
Alocarea costurilor
Pentru a determina profitul pe care Grupul trebuie îl recunoască din creșterile înregistrate într-o anumită
perioadă, Grupul trebuie să aloce costuri de dezvoltare la nivel de amplasament între unitățile vândute în anul
în curs și cele care vor fi vândute în anii următori. Practica în acest domeniu variază în ceea ce privește



Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
23


metodele folosite, existând un grad inerent de incertitudine în efectuarea acestor evaluări. În cazul în care
apar modificări în planurile de dezvoltare viitoare față de cele anticipate în prezent, atunci ar rezulta fluctuații
în recunoașterea costurilor și a profitului în diverse etape ale proiectului.


6. ADOPTAREA STANDARDELOR INTERNAȚIONALE DE RAPORTARE FINANCIARĂ NOI ȘI REVIZUITE
A) Modificări ale politicilor contabile si informațiilor de prezentat
Politicile contabile adoptate sunt în concordanță cu cele din exercițiul financiar precedent, cu excepția
următoarelor amendamente ale standardelor IFRS care au fost adoptate de Grup la 1 ianuarie 2022.
IFRS 3 Combinări de întreprinderi; IAS 16 Imobilizări corporale; IAS 37 Provizioane, datorii contingente și
active contingente, precum și proiectul pentru îmbunătățiri anuale 2018-2020 (amendamente). Modificările
intră în vigoare pentru perioadele anuale care încep la sau după 1 ianuarie 2022, fiind permisă adoptarea
anticipata. IASB a emis amendamente la standardele IFRS, după cum urmează:
IFRS 3 Combinări de întreprinderi (amendamente) actualizează o referință în IFRS 3 la versiunea
anterioară a Cadrului conceptual de raportare financiară al IASB la versiunea actuală emisă în 2018, fără a
modifica semnificativ cerințele contabile pentru combinările de întreprinderi.
IAS 16 Imobilizări corporale (amendamente) interzice unei entități deducă din costul imobilizărilor
corporale orice încasări din vânzarea de bunuri produse in timp ce respectivul activ este adus în locația și în
condițiile necesare pentru ca acesta poată funcționa conform deciziei conducerii. În schimb, o entitate
recunoaște astfel de venituri din vânzări și costurile cu vânzarea în contul de profit sau pierdere.
IAS 37 Provizioane, Datorii Contingente și Active Contingente (amendamente) specifică ce costuri
include o entitate în determinarea costului îndeplinirii unui contract pentru a determina dacă un contract este
oneros. Conform amendamentelor costurile care se referă direct la un contract de furnizare de bunuri sau
servicii includ atât costuri incrementale cât și o alocare a costurilor direct legate de activitățile contractuale.
Îmbunătățirile anuale 2018-2020 fac modificări minore la IFRS 1 Adoptarea pentru prima dată a
standardelor internaționale de raportare financiară, IFRS 9 Instrumente financiare, IAS 41 Active biologice și
exemplele ilustrative care însoțesc IFRS 16 Contracte de leasing
Modificările nu au avut impact asupra situațiilor financiare ale Societății.
IFRS 16 Contracte de leasing-Covid 19 Concesiuni de chirie aferente după 30 iunie 2021
(amendamente)
Amendamentele se aplică perioadelor anuale de raportare care încep la sau după 1 aprilie 2021, cu adoptarea
anticipata permisă, inclusiv în situațiile financiare care nu au fost încă autorizate pentru a fi publicate la data
emiterii amendamentelor. În martie 2021, prin amendamentele aduse, Consiliul oferă scutire locatarilor de la
aplicarea prevederilor IFRS 16 pentru modificările care apar ca o consecință directă a pandemiei covid-19. În
urma modificării, soluția practică se aplică acum concesiilor privind chiria pentru care orice reducere a ratelor
afectează numai plățile datorate inițial până la sau înainte de 30 iunie 2022, cu condiția fie îndeplinite
celelalte condiții de aplicare a măsurii practice.
Modificările nu au avut impact asupra situațiilor financiare ale Grupului.

B) Standarde emise, dar care nu sunt încă în vigoare și nu au fost adoptate anticipat
IFRS 17: Contracte de asigurare
Standardul este în vigoare pentru perioadele anuale care încep la sau după 1 ianuarie 2023, cu adoptarea



Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
24

anticipată permisă, cu condiția ca entitatea aplice, de asemenea, IFRS 9 Instrumente financiare la sau
înainte de data la care aplică pentru prima dată IFRS 17. Acesta este un nou standard de contabilitate pentru
contractele de asigurare, care acoperă recunoașterea, măsurarea si cerinte de prezentare. IFRS 17 se aplică
tuturor tipurilor de contracte de asigurare emise, precum și anumitor garanții și instrumente financiare cu
participare discreționară. Societatea/grupul nu are contracte în domeniul de aplicare al IFRS 17; prin urmare
aplicarea acestui standard nu are impact asupra performanței financiare, poziției financiare sau fluxurilor de
numerar ale companiei/grupului.
IAS 1 Prezentarea situațiilor financiare: Clasificarea datoriilor in datorii curente sau datorii pe termen
lung (amendamente)
Amendamentele sunt efective pentru perioadele anuale de raportare care încep la sau după 1 ianuarie 2024,
cu adoptarea anticipata permisă și vor trebui aplicate retroactiv în conformitate cu IAS 8. Obiectivul
modificărilor este de a clarifica principiile din IAS 1 pentru clasificarea datoriilor ca fiind curente sau pe termen
lung. Amendamentele clarifică semnificația dreptului contractual de a amâna decontarea unei datorii, cerința
ca acest drept existe la sfârșitul perioadei de raportare, faptul intenția conducerii cu privire la o eventuala
decontare nu afectează clasificarea, precum si faptul ca opțiunile contrapartidei care ar putea duce la
decontare pe baza de instrumente de capitaluri proprii nu afectează clasificarea. De asemenea, conform
amendamentelor numai clauzele din contractele de împrumut pe care o entitate trebuie să le respecte la sau
înainte de data de raportare vor afecta clasificarea unei datorii. De asemenea, sunt necesare prezentări
suplimentare de informații pentru datorii pe termen lung reprezentate de contracte de împrumut in care exista
clauze care trebuie respectate în termen de douăsprezece luni de la perioada de raportare. Amendamentele
nu au fost încă aprobate de UE. Conducerea a estimat ca aplicarea acestui standard nu va avea impact asupra
situațiilor financiare ale Grupului.
IAS 1 Prezentarea situațiilor financiare și Declarația practică 2: Prezentarea politicilor contabile
(amendamente)
Amendamentele intră în vigoare pentru perioadele anuale care încep la sau după 1 ianuarie 2023, fiind
permisă adoptarea anticipată. Amendamentele oferă îndrumări cu privire la aplicarea raționamentelor de
materialitate cu privire la cerințele de prezentare a politicilor contabile. În special, modificările la IAS 1
înlocuiesc cerința de a prezenta politici contabile „semnificative” cu o cerință de a prezenta politici contabile
„materiale”. De asemenea, în Declarația practică sunt adăugate îndrumări și exemple ilustrative pentru a ajuta
la aplicarea conceptului de materialitate atunci când se fac raționamente cu privire la politicile contabile de
prezentat. Conducerea a estimat ca aplicarea acestui standard nu va avea impact asupra situațiilor financiare
ale Grupului.
IAS 8 Politici contabile, modificări ale estimărilor contabile și erori: definiția estimărilor contabile
(amendamente)
Amendamentele intră în vigoare pentru perioadele anuale de raportare care încep la sau după 1 ianuarie 2023,
cu adoptarea anticipată permisă și se aplică modificărilor politicilor contabile și modificărilor estimărilor
contabile care au loc la sau după începutul perioadei respective. Modificările introduc o definiție a estimărilor
contabile si anume valorile monetare din situațiile financiare care sunt supuse incertitudinii de măsurare, dacă
acestea nu rezultă dintr-o corecție a erorii perioadei anterioare. De asemenea, amendamentele clarifică ce
sunt modificările estimărilor contabile și cum diferă acestea de modificările politicilor contabile și corecții de
erori. Conducerea a estimat ca aplicarea acestui standard nu va avea impact asupra situațiilor financiare ale
Grupului.
IAS 12 Impozit pe profit: Impozit amânat aferent activelor și datoriilor care decurg dintr-o singură
tranzacție (amendamente)
Amendamentele intră în vigoare pentru perioadele anuale care încep la sau după 1 ianuarie 2023, fiind
permisă adoptarea anticipata. Amendamentele restrâng domeniul de aplicare și oferă o claritate suplimentară
cu privire la excepția de recunoaștere inițială conform IAS 12 și specifică modul în care entitățile ar trebui să
contabilizeze impozitul amânat aferent activelor și datoriilor care decurg dintr-o singură tranzacție, cum ar fi



Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
25

contractele de leasing și obligațiile de restaurare a amplasamentului. Modificările clarifică faptul că, în cazul
în care plățile care sting o datorie sunt deductibile din punct de vedere fiscal, este un aspect de judecată,
având în vedere legislația fiscală aplicabilă, dacă astfel de deduceri sunt atribuibile în scopuri fiscale datoriei
sau activului aferent tranzacției. Conform modificărilor, excepția de recunoaștere inițială nu se aplică
tranzacțiilor care, la recunoașterea inițială, dau naștere la diferențe temporare care sunt in egala măsura
impozabile și deductibile. Se aplică numai dacă recunoașterea unui activ și a unei datorii de leasing dau naștere
la diferențe temporare impozabile și deductibile care nu sunt egale. Conducerea a estimat ca aplicarea acestui
standard nu va avea impact asupra situațiilor financiare ale Grupului.
IFRS 16 Contracte de leasing: Datoria din leasing intr-un contact de tip vânzare si preluare înapoi in
leasing (amendamente)
Amendamentele intră în vigoare pentru perioadele anuale de raportare care încep la sau după 1 ianuarie 2024,
cu adoptarea anticipata permisă. Modificările sunt menite îmbunătățească cerințele pe care un vânzător-
locatar le folosește în măsurarea datoriilor din leasing care decurg dintr-o tranzacție de vânzare și preluare
înapoi in leasing conform IFRS 16, în timp ce nu modifică contabilizarea contractelor de leasing care nu au
legătură cu tranzacțiile de vânzare și preluare înapoi in leasing. În special, vânzătorul-locatar determină „plăți
de leasing” sau „plăți de leasing revizuite” în așa fel încât locatarul-vânzător să nu recunoască nicio sumă din
câștigul sau pierderea care are legătură cu dreptul de utilizare pe care îl păstrează. Aplicarea acestor cerințe
nu împiedică vânzătorul-locatar recunoască, în contul profit sau pierdere, orice câștig sau pierdere legata
de încetarea parțială sau totală a unui contract de leasing. Un vânzător-locatar aplică modificarea retroactiv,
în conformitate cu IAS 8, tranzacțiilor de vânzare și preluare înapoi in leasing încheiate după data aplicării
inițiale, fiind începutul perioadei anuale de raportare în care o entitate a aplicat pentru prima dată IFRS 16.
Amendamentele nu au fost încă aprobate de UE. Conducerea a estimat ca aplicarea acestui standard nu va
avea impact asupra situațiilor financiare ale Grupului.



Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU PERIOADA ÎNCHEIATĂ LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
26


7. IMOBILIZARI CORPORALE

Reconcilierea valorii contabile a imobilizărilor corporale
Terenuri
și clădiri
Mașini, echipamente
și mijloace de
transport
Mobilier și instalații
Active aflate în
construcție
Total
Cost / evaluare
Sold la 1 ianuarie 2022
20.601
3.801
1.703
8.674
34.779
Achiziții
42,241
869
1.280
569
44,959
Combinări de întreprinderi
8.409
221
318
-
8.948
Transferuri
12,655
-
-
(7.150)
5,505
Ajustări de valoare
-
-
-
(18)
(18)
Cedări
-
(368)
(938)
(153)
(1.459)
Sold la 31 decembrie 2022
83.906
4.523
2.363
1.922
92.714
Amortizare cumulată și pierderi din depreciere cumulate
Sold la 1 ianuarie 2022
15.430
2.733
1.401
-
19.564
Amortizarea în cursul anului
1.111
382
565
-
2.058
(Reluare)/Pierderi din depreciere
6.747
-
-
-
6.747
Amortizarea acumulată a cedărilor
(366)
(937)
-
(1.303)
Sold la 31 decembrie 2022
23.288
2.749
1.029
-
27.066
Valori contabile
La 1 ianuarie 2022
5.171
1.068
302
8.674
15.215
La 31 decembrie 2022
60.618
1.774
1.334
1.922
65.648





Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
27



Terenuri
și clădiri
Mașini, echipamente și
mijloace de transport
Mobilier și
instalații
Active aflate în
construcție
Total
Cost / evaluare
Sold la 1 ianuarie 2021
21.483
3.201
1.539
286
26.509
-
Achiziții
1.206
828
178
8.883
11.095
Transferuri
495
-
-
(495)
-
Cedări
(2.583)
(228)
(14)
-
(2.825)
Sold la 31 decembrie 2021
20.601
3.801
1.703
8.674
34.779
Amortizare cumulată şi pierderi din depreciere cumulate
Sold la 1 ianuarie 2021
14.955
2.736
1.266
-
18.958
Amortizarea în cursul anului
656
225
137
-
1.018
(Reluare)/Pierderi din depreciere
(181)
-
-
-
(181)
Amortizarea acumulată a cedărilor
-
(228)
(2)
-
(230)
Sold la 31 decembrie 2021
15.430
2.733
1.401
-
19.564
Valori contabile
La 1 ianuarie 2021
6.528
465
274
286
7.552
La 31 decembrie 2021
5.171
1.068
302
8.674
15.215





Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE PRELIMINARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
28

Tipuri de contracte de leasing
31 decembrie 2022
Număr contracte
Plăți fixe
Autoturisme
26
100%
Utilaje
5
100%
Total
31
100%
Active aferente dreptului de utilizare
Autoturisme
Sold la 1 ianuarie 2022
-
Intrări prin achiziție
1.871
Intrări prin combinări de întreprinderi
3.310
Amortizare
(864)
Sold la 31 decembrie 2022
4.317
Dreptul de utilizare a activelor luate in leasing se amortizează liniar pe perioada contractului de leasing.
Activele luate in leasing reprezintă flota de mașini electrice utilizate de către angajați, cât și utilaje utilizate
in activitatea de construcții de către RCTI Company.
In 2021 Grupul nu a avut active importante luate in leasing.
Terenuri și clădiri:
În Cursul anului 2022, s-au achiziționat active în valoare de 2.527 mii lei, reprezentate de terenuri în cartierul
Greenfield.
La 31 decembrie 2022, Grupul înregistrează terenuri și hale în valoare de 8.409 mii lei, rezultate în urma
achiziției RCTI in 31 august 2022.
Grupul înregistrează transferuri in valoare de 52.369 mii lei, ce rezultă din recepția clădirii de birouri din
Greenfield Băneasa, recepția si punerea in funcțiune a centrului Wellness cât și diverse amenajări drumuri,
rețele si peisagistică in Luxuria Domenii Residence.
Amortizarea înregistrată în cursul anului 2022 pentru construcțiile deținute este de 1.111 mii lei, metoda de
amortizare utilizată a fost metoda liniară.
Grupul înregistrează ajustări pentru pierderea de valoare a imobilizărilor deținute (rețele electrice, rețele de
canalizare, drumuri) pentru că estimările au arătat că valoarea recuperabilă a acestora este mai mică decât
valoarea contabilă (cost – amortizare).
Mașini, echipamente și mijloace de transport:
În cursul anului 2022, achizițiile de mașini, echipamente si mijloace de transport au fost în valoare de 869
mii lei, reprezentate de echipamente de birou (laptopuri, telefoane, servere, etc) si aparatura fitness pentru
sala de sport din cadrul Greenfield Plaza. Valoarea ieșirilor a fost de 368mii lei.
Mobilier și instalații:
În cursul anului 2022, s-au achiziționat mobilier, pentru noul sediu al Societății și instalații în valoare de
1.280 mii lei. Amortizarea în valoare de 318 mii lei a fost calculată folosind metoda liniară.
Active aflate in construcție:
Valoarea imobilizărilor aflate in construcție a crescut la 31 decembrie 2022 cu 569 mii lei reprezentând
investiția în clădirea pentru birourile Societății și investiții în panouri publicitare. Clădirea de birouri a fost
recepționată in septembrie 2022.



Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
29


În valoarea imobilizărilor corporale in curs de construcție au fost capitalizate costuri financiare in valoare de
1.592 mii lei.
Valoarea terenurilor și construcțiilor a fost comparată cu evaluările făcute de un evaluator independent
Colliers Valuation and Advisory SRL și a reieșit nu există modificări semnificative ale valorilor care
necesite ajustări de valoare sau înregistrarea de creșteri din reevaluare.

8. INVESTIŢII IMOBILIARE
Reconcilierea valorii contabile a investițiilor imobilizare
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Sold la 1 ianuarie 2022/2021
571.882
457.706
Intrări prin achiziție
9.887
30.541
Intrări (Transfer din PPE)
(5.505)
-
Ieșiri (Transfer în stocuri)
-
2.899
Ajustări de valoare
(197)
2.547
Vânzări și scoateri din evidentă
-
(8.462)
Modificări ale valorii juste în timpul exercițiului financiar
77.660
86.651
Sold la 31 decembrie 2022/31 decembrie 2021
653.725
571.882
Investițiile imobiliare cuprind în principal terenuri deținute pentru aprecierea capitalului sau închiriere către
terți.
Principalele terenuri din investiții imobiliare
Activ
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
mp
mii lei
mp
mii lei
Teren Greenfield Băneasa (București)
217.852
281.511
200.719
228.431
Teren Bd. Barbu Văcărescu (București)
25.424
176.078
25.424
157.961
Teren Bd. Ghencea Bd. Timișoara
(București)
258.895
160.098
258.895
128.106
Total
502.171
514.498
485.038
514.498
Intrările de investiții imobilizate sunt reprezentate de:
- lucrări la clădirea Greenfield Plaza in valoare de 30.121 mii lei din care dobânda capitalizată în costul
investiției 1.556 mii lei;
- achiziția unui teren de 17.000 mp in Greenfield în valoare de 9.340 mii lei;
- alte lucrări de investiții în curs în valoare de 545 mii lei.
Transferurile de investiții imobiliare în valoare de 5.505 mii lei constau în terenuri transferate către
Imobilizări corporale pentru a reflecta alocarea terenurilor către proiectele Greenfield Office și Greenfield
Plaza.Clădirea Greenfield Plaza are două zone: una pentru spații comerciale și una pentru un centru de
wellness și fitness.
Valoarea terenurilor înregistrate ca și investiții imobiliare a crescut la finalul anului 2022, cu 77.598 mii lei,
in urma reevaluării realizate de evaluatorul extern, Colliers Valuation and Advisory S.R.L.



Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
30

Grupul consideră la sfârșitul anului 2022 existau dovezi suficiente ca utilizarea viitoare a terenului este
incertă si, astfel, terenul trebuie clasificat ca și investiții și nu ca stocuri, in conformitate cu prevederile IAS
40 privind “terenurile deținute pentru o utilizare viitoare în prezent nedeterminată”.
Detalii despre aspectele juridice legate de terenuri in Nota 24.
Procesele de evaluare
Investițiile imobiliare ale Societății au fost evaluate la 31 decembrie 2022 de Colliers Valuation and Advisory
S.R.L., evaluatori externi, independenți, autorizați de ANEVAR, având experiența privind amplasarea și natura
proprietăților evaluate.
Pentru toate investițiile imobiliare, utilizarea curentă este echivalentă celei mai bune utilizări. Mai jos
descriem tehnica de evaluare utilizată pentru determinarea valorii juste a investiției imobiliare.
Ierarhia valorii juste
În baza datelor de intrare utilizate în tehnica de evaluare valoarea justă a investiților imobiliare a fost
clasificată la nivelul 3 al ierarhiei valorii juste la 31 decembrie 2022. Evaluarea este considerată
corespunzătoare date fiind ajustările aplicate datelor observate pentru terenuri comparabile și evaluări de
construcții. Aceste ajustări se bazează pe amplasament și stare, nefiind direct observabile. Nu au existat
transferuri de la nivelul 2 la nivelul 3 în timpul exercițiului financiar.
Tehnici de evaluare
Valorile juste sunt determinate prin aplicarea metodei comparației. Modelul de evaluare se bazează pe un
preț pe metrul pătrat al terenului, obținut din date observabile ale ofertelor de preț existente pe piață.
Estimarea stabilită de către expertul independent a fost diminuată de către conducere pentru a ține cont de
situația legală a diverselor active.
Un sumar al celor mai semnificative active și a ipotezelor principale aplicate este detaliat mai jos:
Activ
Principalii parametri
la 31 decembrie 2022
Principalii parametri
la 31 decembrie 2021
Teren din
Greenfield Băneasa
Oferte de prper mp pentru terenurile
folosite ca și comparabile: 240 - 450
EUR/mp
Ajustări ale prețurilor de ofertă
observabile pentru a reflecta prețurile
tranzacției, locația și condiția: de la -
26% reducere la +37% Premium
Oferte de preț per mp pentru terenurile
folosite ca și comparabile: 250 - 450
EUR/mp
Ajustări ale prețurilor de ofertă
observabile pentru a reflecta prețurile
tranzacției, locația și condiția: de la -
47% reducere la +18% Premium
Teren din Bd.
Barbu Văcărescu
Oferta de preț pe metru pătrat pentru
terenurile folosite ca și comparabile:
1.254 EUR/mp - 2.537 EUR/mp
Ajustări ale prețurilor de ofertă
observabile pentru a reflecta prețurile
tranzacției, locația și condiția: de la -
40% reducere la +20% Premium
Oferta de preț pe metru pătrat pentru
terenurile folosite ca și comparabile:
814 EUR/mp - 2.348 EUR/mp
Ajustări ale prețurilor de ofertă
observabile pentru a reflecta prețurile
tranzacției, locația și condiția: de la -
40% reducere la +55% Premium
Teren din
Bd. Ghencea
Oferte de preț pe metru pătrat pentru
terenurile folosite ca și comparabile: 80
- 165 EUR/mp
Ajustări ale prețurilor de ofertă
observabile pentru a reflecta prețurile
tranzacției, locația și condiția: de la
reduceri de -5% la +75%
Oferte de preț pe metru pătrat pentru
terenurile folosite ca și comparabile: 90
- 150 EUR/mp
Ajustări ale prețurilor de ofertă
observabile pentru a reflecta prețurile
tranzacției, locația și condiția: reduceri
de -25%
Valoarea contabilă terenurilor gajate la 31 decembrie 2022 este 235.353 mii lei (31 decembrie 2021 este
156.709 mii lei).



Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
31

9. STOCURI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Produse finite și produse destinate revânzării
227.707
212.145
- Terenuri
134.161
143.075
- Costuri de dezvoltare și construcție
255.830
183.702
617.698
538.922
Stocurile sunt reprezentate de:
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Proiect rezidențial Greenfield
313.333
200.300
Proiect rezidențial Luxuria
123.519
219.239
Teren si proiect Constanța
107.927
60.834
Teren si proiect Iași
44.877
42.501
Alte stocuri
28.042
16.048
617.698
538.922
Terenurile cu o valoare contabilă de 134.161 mii lei la 31 decembrie 2022 (31 decembrie 2021 : 143.075
mii lei) constă din terenuri deținute de Grup pentru dezvoltarea de noi proprietăți rezidențiale și
infrastructură, în București, Constanța și Iași precum și terenuri pe care Grupul intenționează să le valorifice
prin vânzare directă.
Proprietățile imobiliare finalizate cu o valoare contabilă de 227.704 mii lei la 31 decembrie 2022 (31 dec
2021: 212.145 mii lei) se referă în totalitate la apartamente deținute spre vânzare de către Grup.
Costul stocurilor vândute in cursul anului este de 132.967 mii lei (2021: 86.602 mii lei).
Valoarea contabilă la 31 decembrie 2022 a stocurilor gajate este de 189.387 mii lei (la 31 dec 2021: 102.492
mii lei) (a se vedea Nota 14).
Proiectul Boreal Plus de la Constanța este finanțat de CEC Bank; prin urmare dobânda creditului a fost
capitalizată în valoarea de construcției a stocului. Valoarea dobânzii capitalizate în anul 2022 este 1.020 mii
lei.
O parte din proiectul Greenfield (construcția ansamblului Teilor) este finanțată de OTP Bank. Dobânda
capitalizată în cursul anului 2022 în valoarea acestui proiect este 1.230 mii lei.
Conform prevederilor IAS23, costul aferent împrumuturilor generale a fost capitalizat in valoarea activelor
eligibile utilizând o rata medie ponderata ținând cont de totalul împrumuturilor generale obținute de Grup.
Valoarea dobânzii si a diferențelor de curs capitalizate in valoarea proiectelor in curs este de 3.430 mii lei.
Mai multe detalii despre creditele companiei sunt prezentate în Nota 14.



Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
32




10. CREANŢE COMERCIALE, PLĂŢI ÎN AVANS ŞI ALTE CREANŢE
Pe termen scurt
31 decembrie
2022
31 decembrie
2021
Creanțe comerciale
13.448
8.078
Debitori diverși
1.405
2.540
Creanțe împotriva Statului
10.707
8.509
25.561
19.127
Din totalul de creanțe împotriva statului, 10.521 mii lei reprezintă TVA de recuperat de la stat.
Plăți în avans si alte active
circulante
31 December
2022
31 December
2021
Cheltuieli plătite in avans
6.529
5.143
Avansuri acordate furnizorilor
de servicii
10.699
11.865
17.228
17.008
Soldul plăților în avans a crescut la 31 decembrie 20222 cu 220 mii lei. Plățile în avans includ plăți în avans
către furnizori de licențe IT, taxe locale pe terenuri și clădiri, și plăți în avans pentru servicii de construcții.

Grupul a înregistrat un provizion pentru sumele nerecuperabile estimate provenite din creanțele comerciale
în valoare de 5.790 mii lei (2021:2.151 mii lei).
Reconcilierea provizionului pentru creanțe neîncasate:
Sold la 01 ianuarie 2022
2.151
Reversare provizion (creanțe încasate)
(2.085)
Constituire provizion nou
5.724
Sold la 31 decembrie 2022
5.790

La 31 decembrie 2022, Grupul nu a avut creanțe comerciale și alte creanțe gajate.


11. NUMERAR ŞI ECHIVALENTE DE NUMERAR
31 decembrie
2022
31 decembrie
2021
Conturi curente
55.052
42.027
Numerar
11
10
Avansuri de numerar
45
-
55.108
42.037

Grupul deține conturi curente la bănci comerciale românești. Din soldul total al numerarului, 102 mii lei (31
decembrie 2021: 553 mii lei) reprezintă numerar restricționat. Numerarul restricționat este supus unor
restricții comerciale sau legale (cash colateral pentru scrisori de garanție, cash colateral pentru plata
dividendelor neridicate etc).





Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
33




12. CAPITAL SOCIAL
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Capital subscris vărsat
591.420
393.750
Ajustări ale capitalului social (hiperinflație)
Număr de acțiuni la sfârșitul perioadei
7.464
2.365.679.961
7.464
1.575.000.000
598.884
401.214
Structura acționarilor la sfârșitul perioadelor de raportare a fost după cum urmează:
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
%
%
Gheorghe Iaciu
57.76%
59.97%
Andrici Adrian
12.73%
15.98%
Persoane juridice
19.70%
12.45%
Persoane fizice
9.82%
11.60%
100%
100%

Toate acțiunile sunt ordinare și au rang egal în privința activelor reziduale ale Societății. Valoarea nominală a
unei acțiuni este de 0,25 lei. Deținătorii de acțiuni ordinare au dreptul de a primi dividende, așa cum sunt
declarate la anumite perioade de timp, și dreptul la un vot la fiecare acțiune în cadrul întâlnirilor Societății.
În data de 20.08.2021 Adunarea Generală Extraordinară a acționarilor Societății a aprobat delegarea și
autorizarea Consiliului de Administrație să decidă și implementeze majorarea capitalului social al
Societății, prin aport in numerar, prin una sau mai multe emisiuni de acțiuni ordinare noi, a căror valoare
nominală să nu depășească 193.750.000 lei. De asemenea Consiliul de Administrație a fost autorizat ca,
pentru fiecare dintre majorările realizate până la nivelul capitalului social autorizat, poată decide
restrângerea sau ridicarea dreptului de preferință al acționarilor existenți de a subscrie noile acțiuni. Ulterior
în data de 20.09.2021 Consiliul de Administrație al Societății a hotărât oferirea acțiunilor nou emise spre
subscriere în cadrul unui plasament privat.
În data de 01.02.2022 a fost înregistrată majorarea de capital social, prin emiterea de noi acțiuni, prin
plasament privat. Ca urmare a majorării s-au emis 84.231.295 noi acțiuni și s-a majorat capitalul social cu
valoarea de 21.057.823,75 lei. In urma majorării capitalului social prin plasament privat, , capitalul social al
Societății s-a majorat de la 393.750.000 lei la 414.807.823,75 lei, noul număr total de acțiuni fiind de
1.659.231.295. Prima de emisiune aferenta acestei majorări de capital a fost de 37.904.170 lei.
In data de 30.06.2022 capitalul social al Societății a fost majorat cu suma de 165.923.129,50 lei, prin
încorporarea parțiala a rezultatului reportat nerepartizat in exercițiile financiare precedente. Majorarea
capitalului a fost realizat prin emiterea unui număr de 663.692.518 acțiuni noi. Fiecărui acționar înregistrat
in Registrul Acționarilor Societății la data de înregistrare 21.07.2022 i s-a alocat 2 (doua) acțiuni gratuite la
5 (cinci) acțiuni deținute. In urma majorării capitalului social, valoarea totala reprezintă 580.730.953,25 lei,
fiind împărțit in 2.322.923.813 acțiuni, fiecare având o valoare nominala de 0,25 lei.
Plasamentul Privat, aprobat prin Decizia Consiliului de Administrație din 17.08.2022, a reprezentat o nouă
etapă a operațiunii de majorare de capital social, având la bază autorizările inițiale acordate prin hotărârea
Adunării Generale Extraordinare a Acționarilor nr. 3 din 20.08.2021 și Decizia Consiliului de Administrație
din 20.09.2021. In cadrul Plasamentului Privat au fost subscrise 42.756.138 acțiuni si prețul de subscriere




Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
34





a fost de 0,439 RON per acțiune noua („Prețul de Subscriere”).. Prima de emisiune aferenta acestei majorări
de capital a fost de 8.080.910 lei.

Rezervele constituite la nivelul Grupului sunt detaliate mai jos:
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Rezerve legale
45.060
19.073
Rezerve statutare
(4.871)
(4.871)
Alte rezerve
77
77
Sold la 31 decembrie 2022/2021
40.266
14.279
Rezervele legale in suma de 22.124 mii lei reprezintă rezerva legală aprobată pentru distribuire in anul 2021,
anul 2022.
dar mutată in contul de rezerve in anul 2022. Suma de 3.805 mii lei reprezintă rezerva legală constituită in
Rezerva legală se constituie în conformitate cu prevederile Legii Societăților Române, care impune ca cel
puțin 5% din profitul contabil anual înainte de impozitare să fie transferat în „rezervă legală” până când soldul
acestei rezerve ajunge la 20% din capitalul social al companiei.

Dividende
În cursul anului 2022, până la data de 31 decembrie 2022, Grupul nu a declarat dividende.
În cursul anului financiar încheiat la 31 decembrie 2021, Grupul nu a declarat dividende.

Managementul capitalurilor
În scopul managementului capitalului Grupului, capitalul include capitalul social emis, prima de emisiune și
toate celelalte rezerve de capital social atribuite deținătorilor de capital social ai societății-mamă. Obiectivul
principal al managementului capitalului Grupului este de a maximiza valoarea pentru acționari. Grupul își
gestionează structura capitalului și efectuează ajustări în baza schimbărilor condițiilor economice și a
cerințelor contractelor financiare. Pentru a menține sau ajusta structura capitalului, Grupul poate ajusta plata
dividendelor către acționari, poate returna capitalul acționarilor sau poate emite noi acțiuni. Grupul
monitorizează capitalul utilizând indicatorul datorii la active, care se calculează ca și împrumuturi minus
numerar și echivalente de numerar, împărțit la total active. Politica Grupului este de a menține indicatorul
datorii la active sub 40%.
Pentru a atinge acest obiectiv general, managementul capitalului Grupului, printre altele, urmărește se
asigure acesta îndeplinește obligațiile financiare atașate împrumuturilor purtătoare dobândă care
definesc cerințele privind structura capitalului. În cazul încălcării respectării acordurilor financiare, băncile
acordă perioade de remediere. Nu au existat încălcări ale acordurilor financiare ale niciunui împrumut
purtător de dobândă în perioada curentă. Nu au fost aduse modificări la obiectivele, politicile sau procesele
de gestionare a capitalului în anii încheiați la 31 decembrie 2022 și 2021. Indicatorul datorii la active la 31
decembrie 2022 și 31 decembrie 2021 este prezentat mai jos:
Datorii la active
2022
2021
Împrumuturi
387.765
337.033
Minus numerar și echivalente de numerar
(55.108)
(42.037)
Datorie netă
332.657
294.996
Total active
1.443.361
1.204.412
Datorii nete la active
23%
24%




Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
35


13. ACȚIUNI PROPRII
31 decembrie 2022 (mii
lei)
31 decembrie 2021 (mii
lei)
Sold la 1 ianuarie 2022/2021
841
2.675
Achiziție acțiuni proprii
442
1.365
Acțiuni proprii anulate în timpul anului
-
(2.500)
Plăți pe bază de acțiuni
(1.015)
(699)
Sold la 31 decembrie 2022/2021
268
841
31 decembrie 2022 (nr.
acțiuni)
31 decembrie 2021
(nr.acțiuni)
Sold la 1 ianuarie 2022/2021
1.370.920
2.578.361
Achiziție acțiuni proprii
1.632.621
3.864.559
Acțiuni proprii anulate în timpul anului
-
(2.500.000)
Plăți pe bază de acțiuni
(2.265.000)
(2.572.000)
Sold la 31 decembrie 2022/2021
738.541
1,370,920

În AGA din data de 21.04.2021 a fost aprobată răscumpărarea unui număr maxim de 30.000.000 (treizeci
milioane) de acțiuni, pentru o perioadă de maximum 18 luni de la data publicării rezoluției în Monitorul Oficial
al României, reprezentând maximum 1,90% din capitalul social subscris și plătit la data soluționării.
Rezerva de acțiuni proprii reprezintă costul acțiunilor Societății mamă achiziționate pe piață, pentru a
satisface opțiunile și cotele condiționate acordate în cadrul schemelor de plăti pe bază de acțiuni ale
Grupului.
La 31 decembrie 2022, Grupul are în sold acțiuni proprii cu o valoare contabilă de 268 mii lei (decembrie
2021: 841 mii lei).
În august 2021, Consiliul de administrație a decis implementarea programului de tip Stock Option Plan
pentru anul 2021-2022, in vederea recompensări, menținerii și motivării angajaților și membrilor conducerii
Societății, respectiv membrii Consiliului de Administrație și directorii Societății.
Grupul a acordat acțiuni angajaților si membrilor CA conform deciziei de implementare a programului de tip
„Stock Option Plan” („Planul”), având ca obiectiv acordarea de drepturi de opțiune pentru dobândirea de
acțiuni cu titlu gratuit de către angajații si membrii conducerii Societății, respectiv membrii Consiliului de
Administrație si directorii Societății, in scopul menținerii si motivării acestora precum si cu scopul
recompensării lor pentru activitatea desfășurată in cadrul Societății.
Numărul total de acțiuni care poate fi acordat Persoanelor Eligibile în conformitate cu acest Plan este de
maxim 3.060.000 de acțiuni nominative („Acțiunile Rezervate”).
În anul 2022, Grupul a acordat un număr de 2.265 mii acțiuni angajaților si membrilor Consiliului de
Administrație evaluate si înregistrate in contul de profit si pierdere la data acordării în suma de 969 mii lei
(0,427 lei/acțiune). Costul mediu suportat de Societatea mamă cu achiziționarea acestor acțiuni a fost 1.015



Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
36


mii lei (0,367 lei/acțiune).

14. ÎMPRUMUTURI
Această notă furnizează informații cu privire la termenii contractuali ai împrumuturilor purtătoare de dobândă
ale Grupului, evaluate la cost amortizat. Pentru mai multe informații cu privire la expunerea Grupului la riscul
de rata a dobânzii, riscul valutar si riscul de lichiditate, a se vedea Nota 22.
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Datorii pe termen lung
Împrumuturi bancare garantate
236.294
117.555
Obligațiuni emise
32.561
32.566
268.855
150.121
Datorii pe termen scurt
Obligațiuni emise
-
67.217
Împrumuturi bancare garantate
118.910
119.695
118.910
186.912
Termenii și condițiile împrumuturilor sunt următoarele:
Creditor
Monedă
Scadență
Suma
facilități, în
moneda
oficială
Sold la
Sold la
31-Dec-
21
31-Dec-
22
Obligațiuni
Credit Value Investments
EUR
11-Jan-22
12.000
59.837
-
Credit Value Investments
EUR
19-Dec-22
12.525
59.858
-
Obligațiuni listate la Bucharest Stock Exchange SA
EUR
24-Dec-26
6.581
32.566
32.561
Total obligațiuni
152.261
32.561
First Bank
EUR
05-Aug-23
5.921
24.375
-
First Bank
RON
05-Aug-23
4.500
1.731
-
CEC Bank
EUR
27-Nov-23
9.880
17.958
48.622
CEC Bank
RON
27-Jan-23
3.500
1.633
-
Garanti BBVA
EUR
15-Jun-24
4.250
21.030
5.936
Garanti BBVA
EUR
30-Jun-24
4.500
-
18.978
Libra Internet Bank
EUR
26-Jul-24
12.562
46.615
16.356
Libra Internet Bank
EUR
22-Sep-24
8.676
41.787
14.084
Libra Internet Bank
EUR
05-Oct-24
4.000
13.470
7.363
Libra Internet Bank
EUR
05-Dec-25
1.900
-
9.400
Libra Internet Bank
EUR
05-Dec-25
5.250
-
25.974
OTP Bank
EUR
13-Dec-24
5.000
14.312
-
OTP Bank
EUR
31-Mar-25
21.161
-
51.444
OTP Bank
EUR
30-Jun-24
4.000
-
5.101
OTP Bank
EUR
31-Mar-25
13.279
-
44.388
OTP Bank
EUR
30-Jun-24
2.000
-
4.358
TechVentures Bank
EUR
06-Jan-25
2.000
-
6.871
Alpha Bank
EUR
08-Jun-29
20.000
-
95.283
Garanti BBVA
7.917
1.000
Total împrumuturi bancare
190.828
355.157
Dobândă
1.861
46
Total
344.950
387.765



Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
37

Obligațiuni
Împrumuturi
Total
Sold la 1 ianuarie 2022
152.261
190.828
343.089
Trageri
-
483.539
483.539
Rambursare împrumuturi
(116.121)
(306.712)
(422.833)
Dobândă plătită
(6.996)
(13.316)
(20.312)
Diferențe curs valutar
3.463
818
4.281
Sold la 31 decembrie 2022
32.607
355.158
387.765
În data de 10 iulie 2017, Societatea a oferit în vederea subscrierii, 120 de obligațiuni la purtător de seria A,
fiecare având o valoare nominală de 100 de mii euro si o valoare nominală totală de 12.000 mii EUR, emise
în formă materială, către doua fonduri de investiții administrate de Credit Value Investments Sp. z o. o. (CVI),
care au acceptat Oferta la aceeași dată. Obligațiunile au fost oferite inițial la un preț al emisiunii de 98.400
euro pe obligațiune (respectiv 11.808 mii EUR per numărul total de Obligațiuni).
Obligațiunile au fost emise la data de 11 iulie 2017 si sunt scadente la data la care se împlinesc 54 de luni
de la data emisiunii, cu condiția ca la 42 de luni de la data emisiunii, Societatea răscumpere în mod
obligatoriu 50% din valoarea nominală a obligațiunilor. Obligațiunile sunt purtătoare de dobândă la o rată
fixă de 6,00% pe an, plătibilă de două ori pe an. In data de 01 februarie 2021, Grupul a semnat un acord de
prelungire a maturității pentru suma de 6.000 mii euro pana la data scadenta a obligațiunilor, ianuarie 2022.
In Ianuarie 2022 împrumutul a fost rambursat integral, la termenul prevăzut in contract.
Obligațiunile sunt garantate în principal cu o ipoteca imobiliară de prim rang ce acoperă obligațiile rezultând
din Obligațiuni, până la valoarea maximă garantată de 18.000 mii EUR (optsprezece milioane de euro),
constituită asupra a șapte loturi de teren cu o suprafață totală de 154.308 mp situate în București, Sector 1,
România, aflate în proprietatea exclusivă a Societății, precum și asupra accesoriilor acestora. Societatea are
o opțiune de răscumpărare anticipată a Obligațiunilor, care poate fi exercitată începând cu cea de-a doua
dată de plată a dobânzii, cu condiția ca valoarea minimă răscumpărată să fie de cel puțin 1.000 mii EUR.
Societatea a achitat la scadenta (ianuarie 2022) obligațiunile.
Bursa de Valori București S.A. a aprobat cererea de admitere la tranzacționare pe piața reglementata
administrata de Bursa de Valori București S.A. a obligațiunilor emise de Societate, negarantate cu o rata a
dobânzii anuale fixa de 5,75% denominate in EUR, cu o maturitate de 5 ani și cu o valoare nominala totala de
12.525 mii EUR.
Obligațiunile au fost emise în urma derulării ofertei adresate Investitorilor Eligibili, așa cum au fost definiți în
prospectul din data de 28 noiembrie 2017 aprobat de ASF prin decizia de aprobare nr. 1710 din data de 28
noiembrie 2017, amendat prin amendamentul din 8 decembrie 2017 aprobat de ASF prin decizia de aprobare
nr. 1766 din data de 8 decembrie 2017 și prin amendamentul din 13 decembrie aprobat de ASF prin decizia
de aprobare nr. 1816 din 13 decembrie 2017.
În decembrie 2020, Societatea mamă a desfășurat o nouă emisiune de obligațiuni de tip Plasament Privat în
valoare de 6.580 mii EUR cu o rată de dobândă fixă de 6,4% p.a., plătibilă semestrial. Obligațiunile au fost
emise de Societatea mamă cu data de 24 decembrie 2020, au o maturitate de 6 ani și au fost listate in luna
mai 2021 pe piața reglementată a BVB.
În februarie 2021, Impact SA a contractat două credite denominate în EUR și RON de la First Bank S.A., în
vederea dezvoltării proiectului Panoramic din complexul rezidențial Greenfield Băneasa Residence din
București. Prima facilitate de credit este în valoare de 5.921 mii EURO și reprezintă credit de investiții cu
maturitate de 30 de luni de la acordare, iar facilitatea a doua în valoare de 4.500 mii RON reprezintă
finanțare TVA cu maturitate la 30 de luni de la momentul acordării.



Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
38


În mai 2021 Impact SA a contractat două credite denominate în EUR si RON de la CEC Bank SA., în vederea
dezvoltării proiectului Boreal Plus din Constanța. Prima facilitate de credit este în valoare de 9.880 mii EURO
și reprezintă credit de investiții cu maturitate de 30 de luni de la acordare, iar facilitatea a doua în valoare
de 3.500 mii RON reprezintă finanțare TVA cu maturitate la 20 de luni de la momentul acordării.
În noiembrie 2021 Impact SA a contractat un credit denominat în EUR de la Garanti Bank pentru finanțarea
generala a proiectelor (working capital). Valoarea aprobată a creditului este 4.250 mii EUR, cu maturitate în
30 de luni de la acordare.
În ianuarie 2022 Impact SA a contractat un credit denominat în EUR de la TechVentures Bank pentru
finanțarea generala a proiectelor (working capital). Valoarea aprobată a creditului este 2.000 mii EUR, cu
maturitate în 36 de luni de la acordare.
În iunie 2022 Impact SA a contractat un credit denominat în EUR de la Alpha Bank pentru finanțarea generala
a proiectelor (working capital). Valoarea aprobată a creditului este 20.000 mii EUR, cu maturitate în 7 ani de
la acordare.
În mai 2022 Impact SA a contractat un credit denominat în EUR de la Garanti pentru finanțarea generală a
proiectelor (working capital). Valoarea creditului este de 4.500 mii EUR, cu maturitate de 2 ani de la acordare.
În septembrie 2022 Impact SA a contractat 4 credite denominate în EUR de la OTP Bank pentru finanțarea
fazelor F1, F2, F3 ale proiectului UTR3 din Greenfield Băneasa. Valoarea cumulată a creditelor este de
40.440 mii EUR, dintre care doua în valoare totală de 34.440 mii EUR sunt destinate finanțării proiectului, cu
maturitate de 3 ani de la acordare, iar ale două in valoare totală de 6.000 mii EUR pentru acoperirea taxei pe
valoare adăugată din facturile achitate, cu maturitate de 18 luni de la acordare.
În decembrie 2022 Impact SA a contractat un credit denominat în EUR de la Libra Bank pentru finanțarea
generală a proiectelor (working capital). Valoarea creditului este de 1.900 mii EUR, cu maturitate de 3 ani de
la acordare.
În decembrie 2022 Bergamot Developments Phase II SRL a contractat un alt credit denominat în EUR de la
Libra pentru finanțarea generală a proiectelor (working capital). Valoarea creditului este de 5.250 mii EUR,
cu maturitate de 3 ani de la acordare.
Toți indicatorii financiari prevăzuți în contractele de împrumuturi bancare pe termen lung au fost îndepliniți
la 31 decembrie 2021 si la 31 decembrie 2022.


15. DATORII COMERCIALE ŞI ALTE DATORII
31-Dec-22
31-Dec-21




Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
39


Datorii pe termen lung
Garanții
6.124
5.513
Datorii aferente contractelor de leasing
2.352
1.401
8.476
6.914
Datorii pe termen scurt
Datorii comerciale
30.384
25.062
Datorii aferente contractelor de leasing
1.009
-
Datorii fiscale
733
1.486
Impozit pe profit
1.885
982
Datorii către angajați
1.658
862
Dividende de plătit
177
187
Alte datorii
774
7.946
36.620
36.527
TOTAL
Datorii contractuale
45.096
39.470
43.441
37.307
în timp ce în perioada curentă prezentarea a fost actualizată pentru a prezenta astfel de sume la rândul
„Datorii contractuale”. Soldurile restante ale acestor conturi au crescut în 2022 cu 2.163 mii le și se
datorează creșterii continue a activității Societății.
decembrie 2021 soldurile au fost prezentate la datorii comerciale și alte datorii în situația poziției financiare,
Datoriile contractuale includ avansuri primite pentru livrarea unităților rezidențiale către clienți. La 31
Informații cu privire la expunerea Grupului la riscul valutar și la riscul de lichiditate aferent datoriilor
comerciale și altor datorii, sunt prezentate in Nota 22.
Datorii aferente contractelor de leasing
Autoturisme

Total
Sold la 1 ianuarie 2022
-
-
Intrări
1.871
1.871
Combinări de întreprinderi
3.310
3.310
Cheltuieli cu dobânda
154
154
Modificări contractuale
-
-
Ajustări pentru plăți variabile
-
-
Plăți de rate
(2.239)
(2.239)
Diferențe de curs valutar
265
265
Sold la 31 decembrie 2022
3.361
3.361
Valoarea de piață a datoriilor aferente contractelor de leasing aproximează valoarea lor contabilă.
În august 2021 Grupul a semnat un contract cadru de leasing cu Porsche Leasing România IFN SA pentru
livrarea a 19 autoturisme electrice. În mai 2022, autoturismele au fost livrate și s-au încheiat contracte
individuale de leasing pentru fiecare autoturism.
Spatzioo Management a achiziționat în leasing un autoturism electric în octombrie 2021 și o autoutilitară în
aprilie 2022.
Ca urmare a achiziției pachetului majoritar al societății RCTI, începând cu luna septembrie în raportările
consolidate sunt incluse și utilajele și autoturismele deținute de această societate.
Rata dobânzii este fixă. Se plătesc rate fixe pe toata durata contractului.




Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)

Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
40
16. PROVIZIOANE PENTRU RISCURI ŞI CHELTUIELI


Provizioane
pentru litigii

Alte provizioane

Total









Sold la 1 ianuarie 2022
271

1.017

1.288








Provizioane constituite in cursul perioadei
-





Provizioane reluate in cursul perioadei
-

(935)



Sold la 31 decembrie 2022
271

82

353












Provizioane pentru
litigii

Alte provizioane

Total






Sold la 1 ianuarie 2021
271

396

667






Provizioane constituite in cursul perioadei
-

890

890
Provizioane reluate in cursul perioadei
-

(269)

(269)

Sold la 31 decembrie 2021
271

1.017

1.288

La 31 decembrie 2022, un total de 935 mii lei din provizioane a fost reluat. Suma de 40 mii lei se
referă la diminuarea provizionului pentru concedii neefectuate și 895 mii lei se referă la reluarea
provizionului pentru consum apa canal din perioada 2020-2021.
Provizioanele in valoare de 353 mii la 31 decembrie 2022 lei sunt reprezentate de:
- 271 mii lei provizion constituit pentru un litigiu in legătura cu una din casele vândute in
cartierul Boreal din Constanța
- 82 mii lei provizioane pentru concedii neefectuate.
17. VENITURI

Veniturile Grupului sunt defalcate după cum urmează:


31 decembrie
2022

31 decembrie
2021




Vânzări de proprietăți rezidențiale
210.134

135.826
Altele
9.065

1.759


219.199

137.585

La data de 31 decembrie 2022 IMPACT avea un stoc de prevânzări și rezervări de 450 apartamente în
valoare de 47,6 milioane euro care sunt estimate a se transforma în venituri în cursul anului 2023. Pentru
aceste contracte de prevânzare, clienții au plătit depozite în valoare de 39.470 mii lei care sunt prezentate
la Datorii contractuale din situația poziției financiare. Soldul anului anterior al datoriilor contractuale, în
valoare de 37.306 mii lei, a fost recunoscut ca venit în 2022.



Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)

Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
41

Analiza vânzărilor pe proiecte:

31 decembrie 2022

31 decembrie 2021




Greenfield Băneasa București
70.696

27,844
Luxuria Domenii București
135.718

107,982
Boreal Constanta
3.720

-


210.134

135,826

18. VENITURI NETE DIN ALTE ACTIVITĂŢI


31 decembrie 2022

31 decembrie 2021




Venituri din chirii
1.860

486
Furnizare de utilități - venituri
1.417

3.180
Furnizare de utilități - cheltuieli
(580)

(3.123)
Servicii de construcții
4.609

-


7.306

543

19. CHELTUIELI GENERALE ȘI ADMINISTRATIVE


31 decembrie 2022

31 decembrie 2021




Consumabile
1.161

473
Servicii prestate de terți
14.380

9.205
Costuri cu personalul
14.641

13.063


30.182

22.741


20. ALTE CHELTUIELI ŞI VENITURI DIN EXPLOATARE


31 decembrie 2022

31 decembrie 2021




Alte venituri din exploatare
2.989

2.819
Cheltuieli cu chiriile
(341)

(642)
Profit / (Pierdere) din cedarea imobilizărilor corporale
(660)

100
Venituri din/(Cheltuieli cu) amenzile și penalitățile
1.156

(53)
Alte cheltuieli din exploatare
(3.115)

(11.979)
Cheltuieli cu alte taxe
(1.803)

1.909
Deprecierea imobilizărilor corporale, net
(3.173)

(174)
Deprecierea stocurilor, net
(3.620)

-

(8.567)

(8.020)









Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
42







21. CHELTUIELI ŞI VENITURI FINANCIARE
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Cheltuieli cu dobânzile
(5.129)
(2.723)
Cheltuieli cu schimbul valutar
(9.921)
(4.828)
Alte cheltuieli financiare
(2.817)
(895)
Total cheltuieli financiare
(17.867)
(8.445)
Venituri din dobânzi
366
4
Venituri din diferențe de curs valutar
10.058
1.283
Alte venituri financiare
1.202
3.706
Total venituri financiare
11.626
4.993
Total rezultat financiar, net
(6.241)
(3.452)
Comparativ cu anul 2021, în 2022 cheltuiala cu dobânzile a crescut cu 2.406 mii lei, ca urmare a creșterii
soldului creditelor la 31 decembrie 2022 cu 44.675 mii lei coroborate cu majorări ale cheltuielilor cu
dobânzile. În ceea ce privește rezultatele valutare, în cursul anului 2022 Grupul a înregistrat câștiguri nete
din cursul valutar (2021: pierdere netă valutară de 3.544 lei), de 134 mii lei ca urmare a scăderii cursului
valutar EUR/RON în cursul anului.







22. TAXARE
(a) Impozite recunoscute in contul de profit si pierdere
2022
2021
Cheltuiala cu impozitul pe profit amânat
12.568
13.190
Impozit pe profit curent
5.494
3.306
18.062
16.496
Total cheltuieli cu impozitele
(b) Reconcilierea cotei de impozitare efective
2022
2021
Profit înainte de impozitare
102,829
95.296
Impozitul pe profit calculat utilizând cota de impozitare locală a
entității
16%
(16.453)
16%
(15.247)
Cheltuieli si ajustări nedeductibile
16%
13.601
3%
2.821
Venituri neimpozabile
16%
(15.211)
6%
(5.393)
Recunoașterea unor pierderi fiscale nerecunoscute anterior
-
-
18%
18.062
19%
16.496




Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
43


(c) Diferențe temporare cumulative ce generează impozit amânat
31-Dec-22
31-Dec-21
Bază impozabilă
Impozit
Bază impozabilă
Impozit
Imobilizări corporale
(1.394)
(223)
(1.394)
(223)
Investiții imobiliare
530.266
84.843
448.939
71.830
Stocuri
(13.756)
(2.201)
(14.644)
(2.343)
Creanțe comerciale și alte
creanțe
(8.506)
(1.361)
(4.838)
(774)
506.610
81.058
428.063
68.490
Pierderi fiscale care au
generat impozit amânat
506.610
81.058
428.063
68.490
(d) Mișcări in soldurile impozitului amânat
Sold net la
01.01.2022
Recunoscut
în
rezultatul
curent
Recunoscut
în alte
elemente ale
rezultatului
global
Net
Active
Datorii
2022
Imobilizări corporale
(223)
-
-
(223)
(223)
-
Investiții imobiliare
72.486
12.426
-
84.843
-
84.843
Creanțe comerciale și alte
creanțe
(774)
-
-
(774)
(774)
-
Stocuri
(2.343)
142
-
(2.201)
(2.201)
-
Efectul pierderilor fiscale care
au generat impozit amânat
(656)
-
-
(656)
(656)
-
(Creanțe)/ datorii fiscale nete
68.490
12.568
-
81.058
(3.854)
84.843
Sold la 31 decembrie 2021
Sold net la
01.01.2021
Recunoscut
în
rezultatul
curent
Recunoscut
în alte
elemente ale
rezultatului
global
Net
Active
Datorii
2021
Imobilizări corporale
(223)
-
-
(223)
(223)
-
Investiții imobiliare
71.486
13.260
(70)
72.486
-
72.486
Creanțe comerciale și alte
creanțe
(774)
-
-
(774)
(774)
-
Stocuri
(2.343)
-
-
(2.343)
(2.343)
-
Efectul pierderilor fiscale care
au generat impozit amânat
(656)
-
-
(656)
(656)
-
(Creanțe)/ datorii fiscale nete
67.490
13.260
(70)
68.490
(3.996)
72.486




Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
44



23. INSTRUMENTE FINANCIARE VALORI JUSTE ŞI GESTIONAREA RISCULUI
Gestionarea riscului financiar
Grupul este expus la următoarele riscuri din utilizarea instrumentelor financiare:
riscul de credit
riscul de lichiditate
riscul de piață
riscul valutar
Cadrul general privind gestionarea riscurilor
Politicile Grupului de gestionare a riscului sunt definite astfel încât asigure identificarea și analiza riscurilor
cu care se confruntă Grupul, stabilirea limitelor și controalelor adecvate, precum și monitorizarea riscurilor
și a respectării limitelor stabilite. Politicile și sistemele de gestionare a riscului sunt revizuite în mod regulat
pentru a reflecta modificările survenite în condițiile de piață și în activitățile Grupului. Grupul, prin
standardele și procedurile sale de instruire și conducere, urmărește dezvolte un mediu de control ordonat
și constructiv, în cadrul căruia toți angajații își înțeleg rolurile și obligațiile.
(a) Riscul de credit
Riscul de credit este riscul ca Grupul suporte o pierdere financiară ca urmare a neîndeplinirii obligațiilor
contractuale de către un client sau o contrapartidă la un instrument financiar, iar acest risc rezultă în principal
din creanțele comerciale și investițiile financiare ale Grupului.
Valoarea contabilă a activelor financiare reprezintă expunerea maximă la riscul de credit. Expunerea maximă
la riscul la data raportării a fost:
Nota
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Creanțe comerciale și alte creanțe
10
14.853
10.618
Numerar și echivalente de numerar
11
55.108
42.037
69.961
52.655
Creanțe comerciale și alte creanțe
Expunerea Grupului la riscul de credit este influențată în principal de caracteristicile individuale ale fiecărui
client. Cu toate acestea, conducerea are în vedere și caracteristicile demografice ale bazei de clienți a
Societății, incluzând riscul de neplată caracteristic domeniului de activitate și cel al țârii în care clientul își
desfășoară activitatea, având în vedere ca toți acești factori influențează riscul de credit.
În scopul monitorizării riscului de credit aferent clienților, Grupul monitorizează lunar întârzierile la plata și
ia măsurile considerate necesare, de la caz la caz.
Grupul stabilește o ajustare pentru depreciere care reprezintă estimările sale cu privire la pierderile din
creanțe comerciale și alte creanțe (vezi Nota 10).
Expunerea maximă la riscul de credit aferentă creanțelor comerciale și altor creanțe la data raportării în
funcție de regiunea geografică a fost:





Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
45




31 decembrie
2022
31 decembrie
2021
România
14.853
10.618
14.853
10.618
Pierderi din depreciere
Situația vechimii creanțelor la data raportării a fost:
31-Dec-22
31-Dec-21
Valoarea
bruta
Ajustare
pentru
depreciere
Valoarea neta
Valoarea
bruta
Ajustare
pentru
depreciere
Valoarea
neta
Neajunse la scadență
4.409
-
4.409
4.840
-
4.840
Restante intre 130 de zile
4.237
-
4.237
2.210
-
2.210
Restante intre 3190 de zile
3.592
-
3.592
1.653
-
1.653
Restante intre 91120 de zile
2.615
-
2.615
1.915
-
1.915
Restante intre 121365 de
zile
-
-
-
661
(661)
-
Restanțe mai mari de un an
5.790
(5.790)
-
2.621
(2.621)
-
20.643
(5.790)
14.853
13.900
(3.282)
10.618
Pierderile din depreciere la 31 decembrie 2022 sunt aferente unui număr de clienți care au indicat că nu se
anticipează că vor avea capacitatea să achite sumele datorate în principal din cauza condițiilor economice.
Grupul consideră că sumele pentru care nu s-au constituit provizioane și care sunt restante cu mai mult de
30 de zile vor fi încasate, în baza comportamentului istoric de plată și a unei analize amănunțite a ratingului
de credit al clienților în cauză.
Numerar si echivalente de numerar
La 31 decembrie 2022, Grupul a deținut numerar și echivalente de numerar în suma de 55.108 mii lei (31
decembrie 2021: 42.037 mii lei), reprezentând expunerea maximă la riscul de credit aferent acestor active.
Numerarul și echivalentele de numerar sunt menținute cu bănci și instituții financiare din România.

(b) Riscul de lichiditate
Riscul de lichiditate este riscul ca Grupul întâmpine dificultăți în îndeplinirea obligațiilor asociate datoriilor
financiare care sunt decontate în numerar sau prin transferul altui activ financiar. Abordarea Grupului cu
privire la riscul de lichiditate este de a se asigura, în măsura în care este posibil, că deține în orice moment
lichidități suficiente pentru a onora datoriile atunci când acestea devin scadente, atât în condiții normale cât
și în condiții de stres, fără a suporta pierderi inacceptabile sau a pune în pericol reputația Grupului.
Următorul tabel prezintă scadențele contractuale reziduale ale datoriilor financiare la sfârșitul perioadei de
raportare, inclusiv plățile estimate de dobânda și excluzând impactul acordurilor de compensare:





Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
46




31-Dec-22
Valoare
contabila
Total
Mai
puțin de
1 an
între 1
și 2 ani
între 2
și 5 ani
Peste
5 ani
Împrumuturi
387.765
386.718
117.863
62.431
199.095
7.329
Datorii comerciale și alte
datorii
45.096
45.096
36.620
8.476
-
-
432.861
431.814
154.483
70.907
199.095
7.329
Estimări de dobânzi viitoare
33.074
33.074
17.312
10.527
5.098
137
Total
465.935
464.888
171.795
81.434
204.193
7.466
31-Dec-21
Valoare
contabila
Total
Mai
puţin de
1 an
între 1
şi 2 ani
între 2
şi 5 ani
Peste
5 ani
Împrumuturi
337.033
337.033
186.911
96.526
53.596
-
Datorii comerciale şi alte
datorii
80.747
80.747
73.833
6.914
-
-
417.780
417.780
260.744
103.440
53.596
-
Estimări de dobânzi viitoare
19.621
19.621
8.852
4.077
6.692
-
437.401
437.401
269.596
107.517
60.288
0

(c) Riscul de piață
Activitățile Grupului îl expun riscului financiar al modificării ratei de schimb valutar și a ratei dobânzii. Grupul
își propune gestioneze expunerea la aceste riscuri utilizând un mix de împrumuturi cu rată fixă sau
variabilă și împrumuturi în valută și instrumente financiare derivate.
(d) Riscul valutar
Grupul este expus riscului valutar datorită vânzărilor, achizițiilor și altor împrumuturi care sunt exprimate
într-o altă valută decât cea funcțională a entităților Grupului (leul românesc), în primul rând euro.
Rezumatul datelor cantitative prind expunerea Grupului la riscul valutar raportat conducerii Grupului in
baza politicii de gestionare a riscului este următorul:
31-Dec-22
31-Dec-21
Active monetare
Creanțe comerciale și alte creanțe
14.853
10.618
Numerar și echivalente de numerar
55.108
42.037
69.961
52.655
Datorii monetare
Împrumuturi
387.765
329.033
Datorii comerciale și alte datorii
39.811
77.416
427.576
406.449
Expunere netă
(357.615)
(353.784)





Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
47




Grupul nu a încheiat contracte de hedging în ceea ce privește obligațiile în moneda străină sau expunerea
față de riscul de rata a dobânzii.
Principalele cursuri de schimb valutar utilizate în cursul anului au fost:
31 decembrie
2022
Mediu pentru
2022
31 decembrie
2021
Mediu pentru
2021
EUR
4,9474
4,9313
4,9481
4,9204
Analiză de sensitivitate
O apreciere / depreciere cu 10% a leului față de următoarele monede străine la 31 decembrie 2022 și 31
decembrie 2021 ar fi crescut profitul cu sumele indicate mai jos. Această analiză este bazată pe variațiile
cursurilor de schimb valutar pe care Societatea le consideră posibile în mod rezonabil la sfârșitul perioadei
de raportate. Această analiză presupune că toate celelalte variabile, în special ratele de dobândă, să
rămână constante și ignoră orice impact al vânzărilor și achizițiilor preconizate.
31-Dec-22
31-Dec-21
Valoare
Efectul
Efectul
aprecierii
Valoare
Efectul
Efectul
aprecierii
contabilă
deprecierii
contabilă
deprecierii
Active și datorii monetare
EUR
(358.624)
(35.862)
(35.862)
(353.794)
(35.379)
35.379
31-Dec-22
31-Dec-21
Valoare
contabilă
Rata
variabilă
Rata
fixă
Nepurtăto
are de
dobânda
Valoare
contabilă
Rata
variabilă
Rata fixă
Nepurtătoare
de dobânda
Active monetare
Creanțe comerciale
și alte creanțe
14.853
-
-
14.853
36.135
-
-
36.135
Numerar și
echivalente de
numerar
55.108
-
-
55.108
42.037
-
-
42.037
-
-
-
-
69.961
69.961
78.172
78.172
Datorii monetare
Împrumuturi
387.765
387.765
-
-
337.033
182.655
154.378
-
Datorii comerciale
și alte datorii
45.096
-
-
45.096
80.747
-
-
80.747
432.861
387.765
0
45.096
417.780
182.655
154.378
80.747

La data raportării, profilul expunerii la riscul de rată a dobânzii aferent instrumentelor financiare purtătoare
de dobândă raportat către conducerea Grupului a fost următorul:





Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
48




Valoare contabilă
Instrumente cu rată fi
31-Dec-22
31-Dec-21
Active financiare
-
-
Datorii financiare
32.607
154.378
32.607
(154.378)
Instrumente cu rată variabilă
Datorii
(355.158)
(182.655)
(355.158)
(182.655)
Analiza de senzitivitate a valorii juste pentru instrumentele cu rată de dobândă fixă
Grupul nu înregistrează active financiare sau datorii financiare cu rată fixă la valoarea justă prin contul de
profit și pierdere, și nu desemnează instrumente derivate (swap pe rata dobânzii) ca instrumente de
acoperire împotriva riscurilor în cadrul unui model de contabilitate de acoperire a riscului la valoarea justă.
Prin urmare, o modificare a ratelor dobânzilor la data de raportare nu ar afecta rezultatul.
Analiza de senzitivitate a fluxurilor de trezorerie pentru instrumentele cu rata variabilă
O modificare a ratelor de dobândă cu 100 puncte de bază la data raportării ar fi determinat creşterea sau
descreşterea capitalurilor proprii şi a profitului sau pierderii cu 3.552 (2021: 1.826). Această analiză
presupune că toate celelalte variabile, în special cursurile de schimb valutar, rămân constante.
Profit / (Pierdere)
31 decembrie 2022
Scădere de 100
puncte procentuale
Creștere de 100
puncte procentuale
Instrumente cu rată variabilă
3.552
(3.552)
Profit / (Pierdere)
31 decembrie 2021
Scădere de 100
puncte procentuale
Creștere de 100
puncte procentuale
Instrumente cu rată variabilă
1.856
(1.856)
Comparativ cu 2021, expunerea la modificarile ratelor de dobândă în 2022, a crescut cu 1.752. acest lucru
se datorează creșterii soldului datoriilor cu dobândă variabliă cu 173 mii lei.




24. ANGAJAMENTE DE CAPITAL
La 31 decembrie 2022, Grupul nu avea angajamente de capital contractate.




Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
49


25. CONTINGENȚE
La data acestor situații financiare consolidate, Grupul este implicat în litigii în curs, atât în calitate de
reclamant, cât și de pârât.
Conducerea Grupului analizează în mod regulat statusul tuturor litigiilor aflate în curs de desfășurare și, în
urma unei consultări cu Consiliul de Administrație, decide asupra necesității recunoașterii provizioanelor
referitoare la sumele angajate și a includerii acestora în situațiile financiare.
Având în vedere informațiile existente, conducerea Grupului consideră litigiile semnificative sunt
următoarele:
a) Litigiile inițiate de IMPACT referitoare la proiectul rezidențial Lomb din Cluj-Napoca
Societatea Impact Developer & Constructor SA și una dintre societățile afiliate, respectiv Clearline
Development and Management SRL („Societatea de Proiect”) sunt părți în două dosare în contradictoriu cu
Consiliul Local Cluj („CLC”). Litigiile au izvorât dintr-o relație contractuală desfășurată în 2007, moment la
care Societatea a încheiat un contract de investiții cu CLC, contract prin care CLC și Societatea urmau
dezvolte un proiect rezidențial, iar CLC urma aducă aport terenul - „Proiectul Lomb”. Societatea și
Societatea de Proiect solicită rambursarea sumelor provenite din investițiile realizate pentru proiectul Lomb
la care CLC nu și-a respectat obligațiile contractuale, respectiv nu a contribuit cu teren, astfel Societatea
aflându-se în situația în care proiectul și veniturile ce puteau fi dobândite de pe urma acestuia, nu mai pot fi
realizate.
Pe rolul Tribunalului Comercial Cluj a fost înregistrat dosarul 79/1285/2012 în cadrul căruia Societatea
solicită rezilierea contractului-cadru nr. 55423/04.07.2007 încheiat între CLC și Societate. În plus,
Societatea solicită obligarea CLC la plata de despăgubiri în valoare de 4.630.914,13 lei și dobânzi aferente
acestora, calculate de la data producerii prejudiciului până la achitarea efectivă a sumelor.
În acest dosar, la data de 23 decembrie 2020, Tribunalul Cluj a a respins ca neîntemeiată, cererea precizată
formulată de Societate.
Societatea a formulat apel care este judecat de Curtea de Apel Cluj, la acest moment Societatea neputând
estima durata procesului până la obținerea unei hotărâri definitive. Următorul termen acordat în faza de apel
este 21 martie 2023 pentru a se răspunde obiecțiunilor formulate la raportul de expertiză contabilă.studiul
raportului de expertiză efectuat în cauză.
Pe rolul Tribunalului Comercial Argeș a fost înregistrat Dosarul nr. 1032/1259/2012 în cadrul căruia,
Societatea de Proiect (Clearline Development and Management SRL) solicita obligarea CLC la plata de
despăgubiri estimate provizoriu la suma de 17.053.000 lei.
În data de 08.06.2022, Tribunalul Comercial Argeș a pronunțat Hotărârea nr. 277, după cum urmează:
Admite cererea, astfel cum a fost modificată, formulată de Clearline Development and Management SRL, în
contradictoriu cu pârâții Consiliul Local al Municipiului Cluj-Napoca și Municipiului Cluj-Napoca prin Primar.
Obligă pârâții Consiliul Local al Municipiului Cluj-Napoca și Municipiul Cluj-Napoca, în solidar, achite
reclamantei suma de 24.532.741,65 lei cu titlu de prejudiciu și suma de 13.862.967,16 lei reprezentând
dobândă legală penalizatoare calculată pentru perioada cuprinsă între data plăților efectuate de reclamantă
(stabilite conform raportului de expertiza judiciară contabilă efectuat în cauză) și până la data de 01.04.2021.
Consiliul Local al Municipiului Cluj-Napoca și Municipiul Cluj-Napoca au declarat apel. Următorul termen
acordat în faza de apel este 22 februarie 2023.
b) Litigiul privind terenul din Bd. Ghencea Bd. Timișoara




Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
50



În anul 2018, Impact a formulat o acțiune în contradictoriu cu Statul Român și Primăria Municipiului
București, în vederea constatării existenței dreptului de proprietate având ca obiect terenul în suprafață de
258.925,36 mp situat în Municipiul București, Prelungirea Ghencea nr. 402-412, sectorul 6 (“Terenul”),
astfel cum este identificat în documentația cadastrală nr. 6515/2/6/1, care a stat la baza intabulării în Cartea
Funciară nr. 59472, deschisă la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Sector 6.
Societatea a apreciat se impune formularea unei astfel de acțiuni în vederea consolidării Titlului său de
Proprietate asupra Terenului față de împrejurarea ca titlul autorului inițial, respectiv Titlul de Proprietate nr.
68.401 emis de Comisia Județeană pentru Stabilirea Dreptului de Proprietate asupra Terenurilor Ilfov la data
de 5 februarie 2004 în favoarea Institutului Pasteur S.A., a fost anulat de Judecătoria Sector 6 București.
Acțiunea face obiectul Dosarului nr. 5737/3/2018 înregistrat pe rolul Tribunalului București.
La data de 22.11.2019, Tribunalul București s-a pronunțat și a admis acțiunea formulată de Societate în
contradictoriu cu Statul Român prin Ministerul Finanțelor Publice și Municipiul București. Astfel, prin
Hotărârea nr. 2651, Tribunalul București a constatat Societatea are drept de proprietate asupra Terenului.
Hotărârea Tribunalului București putea fi atacată cu apel.
În cursul anului 2020, Statul Român și Primăria Municipiului București au declarat apel împotriva Hotărârii
nr. 2651 din 22.11.2019 a Tribunalului București. Apelul a fost soluționat de Curtea de Apel București, care
prin Decizia nr. 1246 din 06.10.2020, a respins apelurile ca nefondate. În consecință, s-a menținut Hotărârea
nr. 2651 din 22.11.2019 a Tribunalului București ca temeinică și legală. Hotărârea nr. 2651 din 22.11.2019
a fost comunicată către Societate în data de 04 octombrie 2021.
În data de 06.10.2022, Înalta Curte de Casație și Justiție a pronunțat Decizia nr. 1775, prin care a respins,
ca nefondat, recursul declarat de pârâtul Statul Român prin Ministerul Finanţelor Publice împotriva Deciziei
civile nr. 1246 A din 06.10.2020 a Curţii de Apel Bucureşti, Secţia a IV-a Civilă. Decizia este definitivă.
Astfel, Înalta Curte de Casație și Justiție a confirmat soluțiile Tribunalului București și Curții de Apel
București, două instanțe care au recunoscut validitatea titlului de proprietate al Societății asupra Terenului
Impact.
c) Litigiul inițiat de „Asociația EcoCivica”
Dosarul nr. 4122/3/2022 a fost înregistrat pe rolul Tribunalului București, Secția Contencios Administrativ
și Fiscal, în care Impact are calitate de Pârât, Reclamanți fiind Asociația Eco Civica și trei persoane fizice din
afara cartierului Greenfield Băneasa.
Obiectul dosarului este suspendarea și anularea actului administrativ HCGMB 705/18.12.2019 de aprobare
a Planului Urbanistic Zonal Aleea Teișani - Drumul Pădurea Neagra nr. 56-64, suspendarea și anularea
Autorizațiilor de Construire nr. 434/35/P/2020 și nr. 435/36/P/2020, anularea unor avize premergătoare,
desființare lucrări.
In prezent actele atacate sunt valabile, produc efecte depline, nefiind pronunțată nicio hotărâre privind
suspendarea sau anularea acestora.
Următorul termen de judecată s-a stabilit pentru data de 19 mai 2023.



26. ENTITĂȚI AFILIATE
Tranzacții cu membrii cheie ai conducerii
Remunerațiile personalului cheie de conducere cuprinde salarii și beneficiile aferente (plăți pe bază de
acțiuni, contribuții sociale și medicale. șomaj și alte contribuții similare). Conducerea Grupului este angajată
pe bază de contract.




Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
51


Remunerațiile pentru perioada încheiata la 31 decembrie 2022 ale administratorilor sunt aprobate de
Adunarea Generala a Acționarilor.
Remunerarea conducătorilor societății in anul 2022 a fost in suma totală de 2,749,217 RON (2021:
3.005.079 RON). Pentru mai multe detalii a se vedea Raportul de Remunerare care este parte din raportul
anual al Grupului.

Tranzacții cu acționarii
În anul 2022, Grupul nu a declarat si nu a plătit dividende acționarilor săi. A se vedea nota 12 Capital Social,
pentru detalii privind beneficiarul final.



Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
52

27. ACHIZITIA UNEI FILIALE
În data de 13 iulie 2022 a fost semnat Contractul de vânzare-cumpărare privind R.C.T.I Company SRL,
încheiat între Toţia Radu-Mihail si Tudor Emil Victor, în calitate de acționari ai R.C.T.I Company SRL (societate
achiziționată în cadrul tranzacției) şi vânzători şi Impact Developer&Contractor SA (societatea care
achiziționează), în calitate de cumpărător.
Prin contractul de vânzare - cumpărare se transferă către Impact Developer&Contractor SA un pachet de
13.500 părți sociale ale R.C.T.I Company SRL reprezentând 51,01% din capitalul social.
Simultan cu semnarea contractului de vânzare- cumpărare, părțile au semnat și un Acord al asociaților care
cuprinde angajamentele asumate de părți, printre care și majorarea capitalului social al R.C.T.I. Company
SRL și subscrierea de către Impact a 24.500 părți sociale nou emise si eliberarea acestora în schimbul unei
contribuții în numerar.
R.C.T.I. Company SRL activea în domeniul construcțiilor civile și industriale în calitate de antreprenor
general şi/sau specializat, având o importantă experiență în domeniu, personal calificat şi instruit,
echipamente şi relații comerciale cu furnizori si clienți.
DATA DE REFERINTA PENTRU TRANZACTIE 31.08.2022
Evaluarea activului net pentru alocarea pretului de achizitie - Colliers
(sumele in lei)
Valoare activ net la
31.08.2022
9.164.402
Ajustări
2.888.677
Valoare activ net ajustat
12.053.079
din care
Active la valoare
justă
51.785.890
NCI
Obligații/Datorii
- 39.732.810
Numerar transferat majorare
capital
9.310.000
Activ net achiziționat
21.363.079
Participația achizitionată
51.01%
48.99%
Preț platit
14.440.000
distribuit
astfel:
plată actiuni
5.130.000
majorare capital
245.000
primă de
majorare
9.065.000
Activ net participare achizitionată
10,897,307
Activ net participare
minoritară
10.465.772



Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
53




28. REZULTATUL PE ACȚIUNE
Având in vedere schimbările petrecute in timpul anului 2022 in numărul de acțiuni, conform prevederilor
IAS33, Societatea a retratat de asemenea valorile comparative ale rezultatului pe acțiune aferente anului
2021, întrucât numărul mediu ponderat de acțiuni din 2021 a trebuit sa considere si aceste operațiuni
înregistrate in anul 2022.
2022
2021
Profit atribuit acționarilor companiei mamă
85.623
78.800
Numărul de acțiuni ordinare medii in cursul anului
(mii buc)
2.331.358
2.243.487
Rezultat de baza pe acțiune (lei/ acțiune)
0,0367
0,0351

29. CHELTUIELI CU AUDITORUL GRUPULUI
In anul 2022 auditorul statutar Ernst & Young Assurance Services S.R.L. a avut un onorariu contractual
pentru auditul statutar de 114.000 EUR (2021: 100.000 EUR) (pentru auditul statutar al situatiilor
financiare anuale consolidated si individuale ale Societatii şi ale filialelor si asociatelor sale din România,
inclusiv situațiile financiare în format digital ESEF). Serviciile contractate cu auditorul statutar, altele decât
serviciile de audit, au fost in suma de 5.000 EUR (2021: 9.500), reprezentand in principal alte servicii de
asigurare in legatura cu unele rapoarte obligatorii emise de Societate, care nu sunt interzise de Articolul
5(1) al Reglementării UE No. 537/2014 a Parlamentului şi a Consiliului European.

30. EVENIMENTE ULTERIOARE
a) Litigiul privind accesul pe strada Vadul Moldovei, dosarul 1820/3/2023
Impact a înregistrat la data de 19 ianuarie 2023 pe rolul Tribunalului București, Secția a II-a Contencios
Administrativ și Fiscal, împotriva Primăriei Municipiului București, Primăriei Sectorului 1 București și Regiei
Naționale a Pădurilor Romsilva, acțiunea în vederea determinării instituțiilor menționate de a-și respecta
obligațiile asumate prin hotărârile Consiliului General al Municipiului București, cele ale Consiliului Local al
Sectorului 1 și cele din actul de acceptare a donației încheiate cu IMPACT și deschidă definitiv accesul
public între Aleea Privighetorilor și Drumul Pădurea Pustnicu.
Dosarul este în procedura de regularizare.

Situațiile financiare consolidate prezentate au fost aprobate de către conducere la data de 31 martie 2023 și
semnate în numele acesteia de către:
Iuliana Mihaela Urdă
Constantin Sebeșanu
Claudiu Bistriceanu
Președinte CA
Director general
Director financiar