315700KVJ0DVH5IBI827 2021-01-01 2021-12-31 315700KVJ0DVH5IBI827 2020-01-01 2020-12-31 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-12-31 315700KVJ0DVH5IBI827 2020-12-31 315700KVJ0DVH5IBI827 2019-12-31 315700KVJ0DVH5IBI827 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2019-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2019-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2020-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2019-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2020-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2019-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2020-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2019-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2019-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 315700KVJ0DVH5IBI827 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember iso4217:RON iso4217:RON xbrli:shares
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
SITUAȚII FINANCIARE CONSOLIDATE
LA DATA ȘI PENTRU EXERCIȚIUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ÎNTOCMITE ÎN CONFORMITATE CU
STANDARDELE INTERNAȚIONALE DE RAPORTARE FINANCIARĂ
ADOPTATE DE CĂTRE UNIUNEA EUROPEANĂ

Graphics
CONŢINUT: PAGINA:
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A POZIŢIEI FINANCIARE 2 3
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A PROFITULUI SAU PIERDERII ŞI ALTOR ELEMENTE
ALE REZULTATULUI GLOBAL 4
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A MODIFICĂRILOR CAPITALURILOR PROPRII 5 6
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A FLUXURILOR DE TREZORERIE 7 8
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE 9 55
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A POZIȚIEI FINANCIARE
LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele ataşate fac parte integrantă din aceste situaţii financiare consolidate.
2
Nota
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
ACTIVE
Active imobilizate
Imobilizări corporale
7
15.215
7.552
Imobilizări necorporale
221
136
Investiții imobiliare
8
571.882
457.706
Investiții contabilizate prin metoda punerii in
echivalenţă
9
-
2.158
Total active imobilizate
587.318
467.552
Active circulante
Stocuri
10
538.922
434.741
Creanțe comerciale şi alte creanțe
11
36.135
26.574
Numerar si echivalente de numerar
12
42.037
59.022
Total active circulante
617.094
520.337
Total active
1.204.412
987.889
CAPITALURI PROPRII ŞI DATORII
Capitaluri proprii
Capital social
13
401.214
272.464
Prime de capital
(4.475)
65.711
Rezerva din reevaluare
3.001
3.001
Alte rezerve
14.279
13.305
Acțiuni proprii
14
(841)
(2.675)
Rezultatul reportat
303.676
289.022
Total capitaluri proprii
716.854
640.828
Datorii pe termen lung
Împrumuturi
15
150.121
167.457
Datorii comerciale si alte datorii
16
6.914
1.909
Impozit amânat
22
68.490
55.300
Total datorii pe termen lung
225.525
224.666

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A POZIȚIEI FINANCIARE
LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele ataşate fac parte integrantă din aceste situaţii financiare consolidate.
3
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
Datorii curente
Împrumuturi
186.912
88.379
Datorii comerciale si alte datorii
73.833
33.349
Provizioane pentru riscuri si cheltuieli
1.288
667
Total datorii curente
262.033
122.395
Total datorii
487.558
347.061
Total capitaluri proprii si datorii
1.204.412
987.889
Situaţiile financiare consolidate prezentate au fost aprobate de catre conducere la data de 24 martie 2022
şi semnate în numele acesteia de catre:
Constantin Sebeşanu
Claudiu Bistriceanu
Iuliana Mihaela Urdă
Director General
Director Financiar
Preşedinte CA

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A PROFITULUI SAU PIERDERII ŞI ALTOR ELEMENTE
ALE REZULTATULUI GLOBAL
LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele ataşate fac parte integrantă din aceste situaţii financiare consolidate.
4
Nota
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
Venituri din proprietățile imobiliare aflate în
stoc
18
137.585
204.397
Costuri cu proprietățile imobiliare aflate în
stoc
(87.739)
(141.007)
Profit brut
49.846
63.390
Venituri nete din chirii
543
928
Cheltuieli generale și administrative
19
(22.741)
(21.865)
Cheltuieli de comercializare
(6.372)
(4.545)
Alte venituri/(cheltuieli) operaţionale net
20
(8.020)
(3.629)
Amortizare
7
(1.159)
(1.738)
Câștiguri din investiții imobiliare
8
86.651
64.328
Profit din exploatare
98.748
96.869
Venituri financiare
2.815
5.417
Cheltuieli financiare
(6.267)
(10.843)
Rezultatul financiar net (pierdere)
21
(3.452)
(5.426)
Profit înainte de impozitare
95.296
91.443
Cheltuieli cu impozitul pe profit
22
(16.496)
(16.587)
Rezultatul perioadei
78.800
74.856
Total rezultat global atribuibil:
Actţonarilor societăţii
78.800
74.856
Total rezultat global aferent perioadei
78.800
74.856
Rezultat pe acţiune
Rezultat de baza pe acţiune (lei/ acţiune)
29
0,05
0,05
Situaţiile financiare consolidate prezentate au fost aprobate de către conducere la data de 24 martie 2022
şi semnate în numele acesteia de către:
Constantin Sebeşanu
Claudiu Bistriceanu
Iuliana Mihaela Urdă
Director General
Director Financiar
Preşedinte CA

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A MODIFICĂRILOR CAPITALURILOR PROPRII
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele ataşate fac parte integrantă din aceste situaţii financiare consolidate.
5
Nota
Capital
social
Prime de
capital
Rezerva din
reevaluare
Alte
rezerve
Acţiuni
proprii
Rezultatul
reportat
Total
capitaluri
proprii
Sold la 1 ianuarie 2021
272.464
65.711
3.001
13.305
(2.675)
289.022
640.828
Elemente ale rezultatului global
Profit aferent anului
-
-
-
7
-
78.793
78.800
Alte elemente ale rezultatului global
-
-
-
-
-
Total alte elemente ale rezultatului global
-
-
7
78.793
78.800
Majorare capital social
13
131.250
(69.487)
(61.763)
Acțiuni proprii anulate în timpul anului
14
(2.500)
(699)
-
-
3.199
-
-
Achiziție acțiuni proprii
14
-
-
-
-
(1.365)
-
(1.365)
Plăți pe bază de acțiuni
24
-
-
-
-
-
-
-
Dividende acordate proprietarilor Societății
-
-
-
-
-
-
-
Constituire rezerve legale
-
-
-
968
-
(968)
-
Rezerve din reevaluare
-
-
-
-
-
-
-
Alte modificări ale capitalurilor proprii
-
-
-
-
(1.409)
(1.409)
Sold la 31 decembrie 2021
401.214
(4.475)
3.001
14.280
(841)
303.676
716.854
Situaţiile financiare consolidate prezentate au fost aprobate de către conducere la data de 24 martie 2022 şi semnate în numele acesteia de către:
Constantin Sebeşanu
Claudiu Bistriceanu
Iuliana Mihaela Urdă
Director General
Director Financiar
Preşedinte CA

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A MODIFICĂRILOR CAPITALURILOR PROPRII
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele ataşate fac parte integrantă din aceste situaţii financiare consolidate.
6
Nota
Capital
social
Prime de
capital
Rezerva din
reevaluare
Alte
rezerve
Actiuni
proprii
Rezultatul
reportat
Total
capitaluri
proprii
Sold la 1 ianuarie 2020
281.907
68.760
3.001
9.179
(7.771)
228.865
583.941
Elemente ale rezultatului global
Profit aferent anului
-
-
-
-
-
74.856
74.856
Alte elemente ale rezultatului global
-
-
-
-
-
Total alte elemente ale rezultatului global
-
-
-
74.856
74.856
Acțiuni proprii anulate în timpul anului
14
(9.443)
(3.049)
-
-
12.492
-
-
Achiziție acțiuni proprii
14
-
-
-
-
(9.610)
-
(9.610)
Plăți pe bază de acțiuni
24
-
-
-
-
2.214
-
2.214
Dividende acordate proprietarilor Societății
-
-
-
-
-
(10.449)
(10.449)
Constituire rezerve legale
-
-
-
4.126
-
(4.126)
-
Rezerve din reevaluare
-
-
-
-
-
(143)
(143)
Alte modificări ale capitalurilor proprii
-
-
-
-
(124)
(124)
Sold la 31 decembrie 2020
272.464
65.711
3.001
13.305
(2.675)
289.022
640.828
Situaţiile financiare consolidate prezentate au fost aprobate de către conducere la data de 24 martie 2022 şi semnate în numele acesteia de către:
Constantin Sebeşanu
Claudiu Bistriceanu
Iuliana Mihaela Urdă
Director General
Director Financiar
Preşedinte CA

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A FLUXURILOR DE TREZORERIE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
Notele ataște fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
7
Note
2021
2020
Profit net
78.800
74.856
Ajustări pentru a reconcilia profitul net cu fluxurile
nete de numerar:
(61.407)
(36.912)
Câștiguri din evaluarea investițiilor imobiliare
8
(86.651)
(64.328)
Câștig din cedarea investițiilor imobiliare
8
8.462
-
Reluarea pierderii din depreciere pentru PPE
7
(2.548)
4.241
Amortizarea imobilizărilor corporale
7
791
1.601
Plăți bazate pe acțiuni
24
-
2.214
Venituri financiare
21
(2.815)
(689)
Costuri financiar
21
6.267
10.843
Alte ajustari din tranzactii fara numerar
(1.409)
(124)
(Scădere)/creștere impozit amânat
22
16.496
9.330
Ajustări ale fondului de rulment
(69.628)
(41.709)
Scăderea/(creșterea) creanțelor comerciale si altor
creanțe
11
(9.500)
6.310
Scăderea plăților anticipate
11
(61)
-
Scăderea proprietăților imobiliare (stoc)
10
(107.080)
(9.997)
(Scădere)/creștere a comerțului, a altor datorii și a
datoriilor contractuale
16
51.508
(30.590)
(Scăderea)/creșterea provizioanelor
17
621
(240)
Impozitul pe venit platit
22
(5.116)
(7.192)
Fluxurile nete de numerar din activitățile de
exploatare
(52.235)
(3.765)
Activități de investiții
Achiziționarea de companii noi
9
2.158
(2.158)
Achiziție de imobilizări corporale (PPE)
7
(329)
(4.995)
Achizitie de actiuni proprii
14
(1.365)
(9.610)
Cheltuieli cu investiții imobiliare în curs de dezvoltare
8
(30.540)
(3.607)
Cheltuieli cu imobilizari corporale (PPE) în curs de
dezvoltare
7
(8.361)
7
Incasari din vanzarea de imobilizări corporale
7
177
569
Dobânzi încasate
-
-
Fluxuri nete de numerar din activități de investiții
(38.260)
(19.794)

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
8
Note
2021
2020
Activități financiare
Încasări din împrumuturi
15
197.269
163.586
Rambursarea principalului împrumuturilor
15
(117.141)
(109.884)
Dividendele plătite
13
-
(10.449)
Dobândă plătită
15
(6.617)
(6.134)
Fluxuri nete de numerar din activități de finanțare
73.511
37.119
Creștere netă a numerarului și a echivalentelor de
numerar
(16.984)
13.560
Numerar și echivalente de numerar la 1 ianuarie
12
59.022
45.462
Numerar și echivalente de numerar la 31 decembrie
12
42.037
59.022
Situaţiile financiare consolidate prezentate au fost aprobate de către conducere la data de 24 martie 2022
şi semnate în numele acesteia de către:
Constantin Sebeşanu
Claudiu Bistriceanu
Iuliana Mihaela Urdă
Director General
Director Financiar
Preşedinte CA

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
9
1. ENTITATEA CARE RAPORTEAZĂ
Prezentele situaţii financiare sunt situaţiile financiare consolidate ale Impact Developer & Contractor SA
(„Societatea” sau „Societatea mamă”) şi ale filialelor sale (denumite împreună „Grupul”) la şi pentru anul
încheiat la 31 decembrie 2021.
Sediul social al Societăţii este Willbrook Platinum Business and Convention Center, Cladirea A, Etaj 1, Șoseaua
București-Ploiești, Nr. 172 - 176, București, Sector 1.
Structura acţionariatului la 31 decembrie 2021 şi 31 decembrie 2020 este prezentată în Nota 13.
Situatţile financiare consolidate ale Societăţii pentru anul financiar îincheiat la 31 decembrie 2021 cuprind
Societatea şi filialele sale (denumite împreuna cu Societatea “Grupul”) dupa cum urmează:
Ţara de
înregistrare
Natura activităţii
% acţionariat la 31
decembrie 2021
% acţionariat la
31 decembrie
2020
Clearline Development and
Management SRL
Romania
Dezvoltare imobiliară
100%
100%
Actual Invest House SRL
Romania
Administrare imobile
100%
100%
Bergamot Development
Phase II SRL
Romania
Dezvoltare imobiliară
100%
100%
Bergamot Development SRL
Romania
Dezvoltare imobiliară
100%
100%
Impact Finance SRL
Romania
Intermediere
financiară
100%
100%
Greenfield Copou Residence
SRL
Romania
Dezvoltare imobiliară
100%
100%
Greenfield Copou Residence
Phase II SRL
Romania
Dezvoltare imobiliară
100%
0%
Greenwise Development
SRL
Romania
Dezvoltare imobiliară
100%
0%
Greenfield Property
Management SRL
Romania
Dezvoltare imobiliară
100%
0%
Societatea este una dintre primele societăți active in domeniul dezvoltării imobiliare în România, fiind
constituită în anul 1991 prin subscripție publică. În anul 1995, Societatea a introdus conceptul de ansamblu
rezidențial pe piața românească. Începând din anul 1996, Societatea este cotată la Bursa de Valori București
(BVB).
In 2021, activitatea grupului Impact Developer&Constructor a constat in principal din continuarea dezvoltării
proiectelor rezidențiale Greenfield și Luxuria din București si Boreal Plus din Constanța.
2. BAZELE ÎNTOCMIRII
Aceste situații financiare consolidate au fost întocmite în conformitate cu Standardele Internaționale de
Raportare Financiară adoptate de către Uniunea Europeană („IFRS UE”).
Situațiile financiare au fost întocmite pe baza principiului continuității activității, la cost istoric, cu excepția
reevaluării anumitor proprietăți care sunt evaluate la valoarea reevaluată sau valoarea justă la sfârșitul fiecărei
perioade de raportare, așa cum se explică în politicile contabile de mai jos. Costul istoric se bazează, în general,
pe valoarea justă a contraprestației acordate în schimbul bunurilor și serviciilor.

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
10
2 BAZELE ÎNTOCMIRII (continuare)
Principiul continuității activității
Grupul a pregătit prognoze, inclusiv anumite aspecte sensibile, ținând cont de principalele riscuri de afaceri.
Luând în considerare aceste prognoze, administratorii rămân de părere că acordurile de finanțare ale Grupului
și structura capitalului oferă atât facilitățile necesare, cât și indicatorii necesari pentru a permite Grupului
își desfășoare activitatea cel puțin în următoarele 12 luni. În consecință, situațiile financiare au fost întocmite
pe baza principiului continuității activității.
Grupul a făcut o evaluare inițială a riscurilor și incertitudinilor. Prin urmare, conducerea a avut în vedere
diferite scenarii, luând în considerare următoarele:
Vânzări și pre-vânzări
Prețuri
Costuri
Evoluții proiecte imobiliare
Numerar și finanțare externă
În ceea ce privește pre-vânzările, Grupul se așteaptă la o creștere semnificativă a volumului tranzacțiilor in anul
2022 datorită proiectelor pe care Grupul le derulează în prezent: Greenfield, Cartierul Teilor, Greenfield
Panoramic 1 şi 2, Luxuria Domenii Residence, Boreal Plus Constanţa si din a doua jumătate a anului Greenfield
Copou Iași. Grupul este în proces de obținere a autorizațiilor de construire pentru Greenfield Copou Iași și în
diferite etape de negociere cu constructorii și băncile de finanțare pentru acest proiect. De asemenea, Grupul
consideră că un imbold serios în activitatea Grupului este și construcția Greenfield Plaza (un complex
multifuncțional care va cuprinde zone de SPA (cu zone de relaxare și 2 piscine), săli de fitness şi terenuri de
sport, zone comerciale. Grupul a intrat într-un parteneriat cu Primăria Sector 1 București pentru construcția unei
grădinițe și școli publice, cedând către primărie terenul aferent acestor noi construcții.
Situațiile financiare consolidate au fost întocmite în baza principiului continuității activității.
3. MONEDA FUNCŢIONALĂ DE PREZENTARE
Situațiile financiare consolidate sunt prezentate în lei românești („lei”), aceasta fiind și moneda funcțională a
Grupului. Toate informațiile financiare sunt prezentate în mii lei.
4. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE
Politicile contabile prezentate mai jos au fost aplicate de către toate entitățile Grupului, în mod consecvent,
pentru toate perioadele prezentate în aceste situații financiare consolidate.
Mai jos sunt prezentate politicile contabile semnificative.
(a) Bazele consolidării
Situațiile financiare consolidate includ situațiile financiare ale societății și ale entităților controlate de
Societate (filialele acesteia) până la data de 31 decembrie a fiecărui an. Controlul se realizează atunci când
Societatea:
• are puterea asupra entității în care s-a investit;
• este expusă sau are drepturi la profituri variabile din implicarea sa în entitatea în care s-a investit; și

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
11
4. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
• are capacitatea de a-și folosi puterea pentru a influența profiturile sale.
Societatea reevaluează dacă controlează sau nu o entitate în care s-a investit în cazul în care faptele și
circumstanțele indică faptul că există modificări ale unuia sau mai multora dintre cele trei elemente de control
enumerate mai sus.
Consolidarea unei filiale începe atunci când Societatea obține controlul asupra filialei și încetează atunci când
Societatea pierde controlul asupra filialei. În mod specific, rezultatele filialelor achiziționate sau cedate în
cursul anului sunt incluse în contul de profit sau pierdere de la data la care Societatea dobândește controlul
până la data la care Societatea încetează controleze filiala. Profitul sau pierderea și fiecare componentă a
altor rezultate globale sunt atribuite proprietarilor Societății și acționarilor minoritari. Rezultatul global total al
filialelor este atribuit proprietarilor Societății și acționarilor minoritari, chiar dacă prin aceasta acționarii
minoritari înregistrează deficit de sold.
Atunci când este necesar, se fac ajustări în situațiile financiare ale filialelor pentru a aduce politicile contabile
aplicate în acord cu politicile contabile ale Grupului. Toate activele și pasivele, capitalurile proprii, veniturile,
cheltuielile și fluxurile de numerar aferente tranzacțiilor între membrii Grupului sunt eliminate la consolidare.
Pierderea controlului
Când Grupul pierde controlul asupra unei filiale, derecunoaște activele si datoriile filialei, precum și interese
care nu controlează și alte elemente ale capitalurilor proprii ale filialei. Orice câștig sau pierdere rezultată este
recunoscută în contul de profit si pierdere. Orice deținere rămasă în fosta filială este măsurată la valoarea justă
din momentul pierderii controlului sau măsurată prin metoda punerii în echivalență ca investitţe în entități
afiliate, după cum este cazul.
Investiții măsurate prin metoda punerii în echivalență
Investițiile măsurate prin metoda punerii în echivalență ale Grupului constă în investiții în entități asociate.
Entitățile asociate sunt acele entități asupra cărora Grupul exercită o influență semnificativă dar nu deținea
controlul asupra politicilor financiare și operaționale.
Entitățile asociate sunt contabilizate folosind metoda punerii în echivalență. Acestea sunt recunoscute inițial
la cost, care include și costul tranzacțiilor. După recunoașterea inițială, în situațiile financiare consolidate,
Grupul recunoaște proporțional profitul și pierderea, precum și alte elemente ale rezultatului global al entității
asociate, până la data la care încetează influența semnificativă.
(b) Moneda străină
Tranzacțiile în moneda străină sunt convertite în monedele funcționale ale entităților Grupului la cursurile de
schimb valutar de la data tranzacției. Activele și datoriile monetare care la data raportării sunt exprimate în
valută sunt convertite în moneda funcțională la cursul de schimb valutar din data respectivă. Câștigurile sau
pierderile din schimb valutar aferente elementelor monetare sunt calculate ca diferență între costul amortizat
în moneda funcțională la începutul anului, ajustat cu valoarea dobânzii efective, plățile și încasările realizate
în cursul anului și costul amortizat în moneda străină convertit la cursul de schimb valutar de la sfârșitul anului.
Activele și datoriile nemonetare exprimate într-o monedă străină și care sunt evaluate la valoarea justă sunt
convertite în moneda funcțională la cursul de schimb valutar de la data la care a fost determinată valoarea
justă. Elementele nemonetare denominate într-o monedă străină și care sunt evaluate la cost istoric sunt
convertite utilizând cursul de schimb valutar de la data tranzacției.

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
12
4. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Diferențele de schimb valutar rezultate din conversie sunt recunoscute în situația consolidată a profitului sau
pierderii și altor elemente ale rezultatului global.
(c) Imobilizări corporale
Terenurile și construcțiile deținute pentru utilizare în producție sau în scopuri administrative sunt prezentate
în situația poziției financiare la valoarea reevaluată, care este valoarea justă la data reevaluării, minus
amortizarea cumulată și pierderile acumulate din depreciere.
Orice creștere a reevaluării care rezultă din reevaluarea terenurilor și construcțiilor este creditată în rezerva
de reevaluare a imobilizării, cu excepția cazului în care reia o scădere din reevaluare pentru același activ
recunoscut anterior drept cheltuială, caz în care majorarea este înregistrată în contul de profit sau pierdere în
măsura în care scăderea a fost înregistraanterior pe cheltuieli. O reducere a valorii contabile din reevaluarea
unor astfel de terenuri și construcții este înregistrată drept cheltuială în măsura în care depășește soldul, dacă
este cazul, deținut în rezerva de reevaluare a imobilizărilor legate de o reevaluare anterioară a acelui activ.
Deprecierea construcțiilor reevaluate este recunoscută în contul de profit sau pierdere. La vânzarea sau
cedarea ulterioară a unei proprietăți reevaluate, excedentul de reevaluare atribuit rămas în rezerva de
reevaluare a imobilizării este transferat direct în rezultatul reportat.
Terenul nu se amortizează.
Instalațiile și echipamentele sunt prezentate la cost minus amortizarea cumulată și pierderea acumulată din
depreciere.
Amortizarea este recunoscută astfel încât să elimine costul sau evaluarea activelor (altele decât terenurile și
proprietățile aflate în construcție) minus valorile reziduale pe parcursul duratei lor de viață utilă, folosind
metoda liniară, după cum urmează:
Durata de viață utilă estimată a imobilizărilor corporale este după cum urmează
construcții 40 de ani
instalații, echipamente și mijloace de transport 35 ani
mobilier si alte active 312 ani
Duratele estimate de viață utilă, valorile reziduale și metoda de amortizare sunt revizuire la fiecare dată de
raportare.
(d) Imobilizări necorporale achiziționate separat
Imobilizările necorporale cu o durată de viață utilă determinată, achiziționate separat, sunt înregistrate la cost
minus amortizarea acumulată și pierderile acumulate din depreciere. Amortizarea este recunoscută pe ba
liniară pe durata de viață utilă estimată. Durata de viață utilă estimată și metoda de amortizare sunt revizuite
la sfârșitul fiecărei perioade de raportare, orice modificări ale estimării fiind contabilizate prospectiv.
Imobilizările necorporale cu durată de viață utilă nedeterminată dobândite separat sunt înregistrate la cost
minus pierderile acumulate din depreciere.
(e) Investiții imobiliare
Investițiile imobiliare, care reprezintă proprietăți deținute pentru a obține chirii și / sau pentru aprecierea
capitalului (inclusiv proprietățile aflate în construcție pentru astfel de scopuri), sunt evaluate inițial la cost,

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
13
4. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
inclusiv costurile de tranzacționare. În urma recunoașterii inițiale, investițiile imobiliare sunt evaluate la
valoarea justă.
Toate investițiile imobiliare ale Grupului deținute pentru a obține chirii sau pentru aprecierea capitalului sunt
înregistrate ca investiții imobiliare și sunt evaluate utilizând modelul valorii juste. Câștigurile sau pierderile
care rezuldin modificările valorii juste ale investițiilor imobiliare sunt incluse în contul de profit sau pierdere
în perioada în care apar.
Atunci când destinația unei proprietăți se schimbă, astfel încât este reclasificaîn imobilizări corporale sau
stocuri, valoarea sa justă de la data reclasificării devine costul imobilizării pentru înregistrare ulterioară.
O investiție imobiliară este derecunoscută la cedare sau atunci când investiția imobiliară este permanent
scoasă din uz și nu sunt așteptate beneficii economice viitoare din cedare. Orice știg sau pierdere care
rezuldin derecunoașterea proprietății (calculată ca diferență între încasările nete din cedare și valoarea
contabilă a activului) este inclus(ă) în contul de profit sau pierdere în perioada în care este proprietatea este
derecunoscută.
Conducerea Societății evaluează regulat cea mai buna folosia a terenurilor investiții imobiliare Transferul
din investiții imobiliare în stocuri este realizat aproape de data începerii construcției după ce au fost obținute
toate avizele necesare, a fost finalizat un concept detaliat al proiectului și au fost făcuți pași importanți în
identificarea constructorilor și finanțării proiectului.
(f) Stocuri
Stocurile sunt prezentate la valoarea cea mai mică dintre cost și valoarea realizabilă netă. Costul cuprinde
materiale directe și, unde este cazul, cheltuielile directe cu forța de muncă și costurile indirecte de producție
suportate pentru aducerea stocurilor în locația și starea lor actuală. Valoarea realizabilă netă reprezintă prețul
de vânzare estimat minus toate costurile estimate de finalizare și costurile de comercializare, vânzare și
distribuție.
Evaluarea la data intrării în societate a stocurilor se face utilizând următoarele tehnici:
Proprietăți rezidențiale
identificare specifică
Terenuri
identificare specifica
Alte stocuri
primul intrat, primul ieșit (FIFO)
(g) Creanțe comerciale și de altă natură
Creanțele comerciale obișnuite, cu excepția instrumentelor financiare derivate, nu poartă dobândă și sunt
evaluate la valoarea nominală redusă cu provizioanele corespunzătoare pentru sumele nerecuperabile
estimate. Valoarea contabilă a tranzacțiilor comerciale și a altor creanțe exprimate în valută străină este
determinată în acea monedă străină și convertită la cursul spot la sfârșitul fiecărei perioade de raportare.
(h) Derecunoașterea activelor financiare
Grupul derecunoaşte un activ financiar numai atunci când expiră drepturile contractuale asupra fluxurilor de
numerar generate de activ sau când transferă activul financiar și aproape toate riscurile și beneficiile dreptului
de proprietate către o altă entitate. Dacă Grupul nu transferă și nici nu păstrează în mod substanțial toate
riscurile și beneficiile dreptului de proprietate și continuă să controleze activul transferat, Grupul recunoaște
deținerea rămasă în activ și obligația aferentă pentru sumele pe care ar putea le plătească. Dacă Grupul
păstrează în mod substanțial toate riscurile și beneficiile deținerii unui activ financiar transferat, Grupul
continuă să recunoască activul financiar și recunoaște, de asemenea, un împrumut garantat pentru încasările
primite.

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
14
4. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
(i) Numerar şi echivalente de numerar
Numerarul şi echivalentele de numerar cuprind numerarul deținut de Grup, precum și depozitele bancare pe
termen scurt cu scadență inițială de mai puțin de trei luni și sunt supuse unui risc scăzut de modificare a valorii.
(j) Capitalul social
Acțiuni ordinare
Acțiunile ordinare sunt clasificate ca parte a capitalurilor proprii. Costurile suplimentare direct atribuibile
emisiunii acțiunilor ordinare sunt recunoscute ca o reducere a capitalurilor proprii la valoarea netă de efectele
fiscale.
Răscumpararea şi reemiterea capitalului social (acțiuni de trezorerie)
Atunci când capitalul social recunoscut ca parte a capitalurilor proprii este răscumpărat, valoarea
contraprestației plătite, care include şi alte costuri direct atribuibile, netă de efectele fiscale, este recunoscută
ca o reducere a capitalurilor proprii. Acţiunile răscumpărate sunt clasificate ca acţiuni de trezorerie şi sunt
prezentate ca o rezervă privind acţiunile proprii. Atunci când acţiunile de trezorerie sunt vândute sau reemise
ulterior, suma încasată este recunoscutâ ca o creştere a capitalurilor proprii iar surplusul sau deficitul înregistrat
în urma tranzacţiei este prezentat ca primă de emisiune.
(k) Dividende
Dividendele sunt recunoscute ca datorie în perioada în care este aprobată repartizarea lor.
(l) Acțiuni proprii
Acțiunile proprii constau din acțiuni de trezorerie și acțiuni deținute în cadrul unui plan de beneficii al angajaților.
Grupul are un plan de beneficii al angajaților pentru a satisface exercitarea opțiunilor de achiziție de acțiuni care
au fost acordate în cadrul schemelor de opțiuni de achiziție de acțiuni ale grupului.
Acțiunile proprii sunt recunoscute la cost ca o deducere din capitalurile proprii ale acționarilor. O contraprestație
ulterioară primipentru vânzarea unor astfel de acțiuni este, de asemenea, recunoscută în capitalurile proprii,
diferența dintre veniturile din nzare față de costul inițial fiind recuperată în rezultatul reportat. Niciun câștig
sau pierdere nu este recunoscut(ă) în declarațiile de performanță privind tranzacțiile cu acțiuni proprii.
(m) Împrumuturi
Împrumuturile bancare purtătoare de dobândă și descoperitul de cont sunt înregistrate pe măsura încasărilor,
net de orice costurile de acordarea directe.
Costurile îndatorării
Costurile îndatorării care pot fi atribuite direct achiziției, construcției sau producției de active cu ciclu lung de
producție, care sunt active care necesită în mod necesar o perioadă substanțială de timp pentru a fi gata pentru
utilizarea dorită sau pentru vânzare, sunt adăugate la costul acestor active, până când activele sunt în mod
substanțial pregătite pentru utilizarea dorită sau vânzare.
Costurile îndatorării aferente împrumuturilor generale se capitalizează in valoarea activelor care se califica
pentru acest lucru (conform IAS 23). Rata aplicabila pentru capitalizare este rata medie ponderata a dobânzii
împrumuturilor obținute de companie.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
15
4. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Veniturile din investiții obținute din investiția temporară a anumitor împrumuturi care vor fi folosite pe activele
cu ciclu lung de producție se deduc din costurile îndatorării eligibile pentru capitalizare.
Toate celelalte costuri ale îndatorării sunt recunoscute în contul de profit sau pierdere în perioada în care sunt
suportate.
(n) Datorii comerciale și de altă natură
Datoriile comerciale obișnuite nu sunt purtătoare de dobândă și sunt prezentate la valoarea nominală.
Datoriile comerciale pe termen lung, în special cele legate de terenuri, sunt înregistrate la valoarea justă la
data achiziționării activului la care se referă. Reducerea la valoarea nominală este amortizată pe parcursul
perioadei de creditare și înregistrată la costuri de finanțare. Valoarea contabilă a datoriilor comerciale și a altor
datorii care sunt denominate în monedă străină este determinată în acea monedă străină și convertită la cursul
spot la sfârșitul fiecărei perioade de raportare.
Derecunoașterea datoriilor financiare
Grupul derecunoaște datoriile financiare numai atunci când obligațiile Grupului sunt achitate, anulate sau au
expirat. Diferența dintre valoarea contabilă a datoriei financiare derecunoscute și contraprestația plătită și de
plătit este recunoscută în contul de profit sau pierdere.
(o) Contracte de leasing
Grupul analizează la început de contract măsura în care un contract este, sau conține un leasing. Anume,
măsura în care contractul conferă dreptul de utilizare a unui activ identificabil pentru o perioadă de timp în
schimbul contravalorii.
Grupul aplică o singură abordare de recunoaștere și măsurare pentru toate leasingurile, cu excepția
leasingurilor pe termen scurt și a activelor de valoare mică. Grupul recunoaște datorii de leasing pentru plățile
de leasing și dreptul de utilizare a activelor reprezentând dreptul de utilizare a activului care stă la baza. i)
Dreptul de utilizare a activelor Grupul recunoaște dreptul de utilizare a activelor la data de început a unui
leasing (i.e. data la care activul care stă la bază este disponibil pentru a fi utilizat). Dreptul de utilizare a
activelor este măsurat la cost excluzând amortizarea acumulată și pierderi din depreciere și ajustat pentru
orice remăsurarare a datoriei de leasing. Costul dreptului de utilizare a activelor include suma datoriei de
leasing recunoscute costuri directe inițiale înregistrate și plați de leasing efectuate la sau înainte data de
început excluzând orice beneficii de leasing primite. Dreptul de utilizare a activelor este amortizat liniar pe
durata cea mai mică dintre perioada de leasing și durata de viață estimată a activelor, după cum urmează:
• Terenuri și clădiri: 1 -3 ani
• Alte echipamente: 1 -3 ani
Dacă dreptul de proprietate al unui activ închiriat este transferat Grupului la sfârșitul duratei de leasing sau
costul reflectă exercitarea unei opțiuni de achiziție, amortizarea este calculată utilizând durata de viață
estimată a activului. Durata contractului de leasing a fost considerată perioadă irevocabilă a contractului de
leasing, fără a lua în considerare opțiunea de prelungire. Dreptul de utilizare a activelor face de asemenea
scopul deprecierii.
La data de început a leasingului, Grupul recunoaște datoriile de leasing măsurate la valoarea curentă a plăților
de leasing ce urmează a fi făcute pe durata contractului de leasing. Plățile de leasing includ plăți fixe (incluzând
plăți fixe ca substanță) excluzând orice beneficii de leasing de primit, plăți de leasing variabile care depind de
un indice sau o rată și sume așteptate a fi plătite conform garanției valorii reziduale. Plățile de leasing includ
de asemenea prețul de exercitare al unei opțiuni de cumpărare care este rezonabil de sigur că va fi exercitată
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
16
4. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
de către Grup și plăți ale penalităților pentru terminarea contractului de leasing, dacă durata de leasing reflectă
opțiunea grupului de terminare a contractului de leasing. Plățile de leasing variabile care nu depind de un
indice sau o rată sunt recunoscute drept cheltuială în perioada în care evenimentul sau condițiile care
determină plățile au loc.
Pentru calcularea valorii curente a plăților de leasing, Grupul utilizează rata de împrumut incrementală la data
de început a leasingului pentru ca rata dobânzii implicite a leasingului nu este imediat determinabilă.
Ulterior datei de început, suma datoriei de leasing este mărită pentru a reflecta creșterea dobânzii și
diminuarea pentru plățile de leasing efectuate. În plus, valoarea contabilă a datoriei de leasing este
remăsurată dacă există o modificare, schimbare a duratei de leasing, o schimbare a plăților de leasing
(schimbare a plăților viitoare rezultate dintr-o schimbare a unui indice sau rate utilizate pentru determinarea
acelor plăţi de leasing) sau o schimbare în evaluarea unei opțiuni de achiziție a activului care este subiectul
contractului de leasing. Datoriile aferente contractelor de leasing sunt incluse în Nota 16 Datorii comerciale și
alte datorii.
(p) Provizioane
Provizioanele sunt recunoscute atunci când Grupul are o obligație curentă (legală sau implicită) ca rezultat al
unui eveniment trecut, nd este probabil ca Grupul fie obligat -și deconteze această obligație, și poate
fi făcută o estimare credibilă privind valoarea obligației.
Suma recunoscută ca provizion este cea mai bună estimare a contraprestației necesare pentru decontarea
obligației prezente la data raportării, luând în considerare riscurile și incertitudinile legate de obligație.
În cazul în care un provizion este evaluat utilizând fluxurile de numerar estimate pentru a deconta obligația
prezentă, valoarea contabilă reprezintă valoarea actualizată a acestor fluxuri de trezorerie (atunci când efectul
valorii în timp a banilor este semnificativ).
Atunci când se așteaptă ca unele dintre sau toate beneficiile economice necesare pentru decontarea unui
provizion să fie recuperate de la o terță parte, o creanță este recunoscută ca un activ dacă este aproape sigur
că va fi rambursată, iar valoarea creanței poate fi evaluată în mod credibil.
(q) Venituri
Veniturile sunt recunoscute atunci când clientul dobândește controlul asupra bunurilor sau serviciilor
prestate, la suma care reflectă prețul pe care Grupul se așteaptă îl primească în schimbul acestor bunuri
sau servicii. Veniturile sunt recunoscute la valoarea justă a serviciilor prestate sau a bunurilor livrate, net de
TVA, accize sau alte impozite aferente vânzării.
Veniturile includ valoarea justă a contraprestației primite sau de primit, net de taxa pe valoarea adăugată, după
eliminarea vânzărilor în cadrul Grupului. Veniturile și profitul sunt recunoscute după cum urmează:
(i)
Venituri din vânzare de proprietăți rezidențiale
Veniturile din vânzarea de proprietăți rezidențiale în cursul normal al activității sunt evaluate la valoarea justă
a contraprestației încasate sau de încasat la finalizare. Veniturile sunt recunoscute atunci când riscurile și
avantajele semnificative aferente dreptului de proprietate au fost transferate clientului, acest lucru fiind
considerat atunci nd titlul de proprietate revine clientului la finalizarea legală, iar costurile aferente și
eventuala returnare a bunurilor pot fi estimate în mod credibil. Acesta este momentul în care sunt respectate
toate obligațiile de îndeplinire conform prevederilor IFRS 15 și nu există o implicare permanentă în
gestionarea bunurilor, iar valoarea veniturilor poate fi evaluată în mod credibil. Dacă este probabil ca anumite
rabaturi să fie acordate și valoarea lor poate fi evaluată în mod credibil, atunci acestea sunt recunoscute ca o
reducere a veniturilor atunci când
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
17
4. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
veniturile din vânzări sunt recunoscute. Nu este considerată o componentă semnificativă a finanțării în
contractele cu clienții, deoarece perioada dintre recunoașterea veniturilor și plată este aproape întotdeauna
mai mică de un an, compania are și plăți în rate pe o perioadă mai mare de un an, dar acestea nu sunt
semnificative.
(ii)
Venituri din facturarea utilităților
Veniturile din facturările de utilități sunt recunoscute la momentul realizării lor, împreună cu cheltuielile cu
utilități facturate de către furnizori. Grupul refacturează utilitățile adăugând o marjă de profit, sub forma unor
costuri de administrare. Utilitățile se facturează pentru proprietățile închiriate, proprietățile vândute fără
transferul dreptului de proprietate (vânzări cu plată în rate) și pentru proprietățile vândute cu plată integrală,
până în momentul în care cumpărătorul încheie contracte cu furnizorii de utilități în nume propriu.
(r) Impozitare
Taxa de impozitare reprezintă suma impozitului plătit în prezent și impozitul amânat.
Impozitul curent
Impozitul plătit în prezent se bazează pe profitul impozabil pentru anul respectiv. Venitul impozabil diferă de
profitul înaintea impozitării așa cum este raportat în contul de profit și pierdere, deoarece exclude elementele
de venit sau de cheltuieli care sunt impozabile sau deductibile în alți ani și exclude în plus elementele care nu
sunt niciodată impozabile sau deductibile.
Impozitul curent se calculează utilizând cotele de impozitare care au fost adoptate sau substanțial adoptate
la data bilanțului.
Impozitul amânat
Impozitul amânat este impozitul care se așteaptă să fie plătibil sau recuperabil pe baza diferențelor dintre
valorile contabile ale activelor și pasivelor din situațiile financiare și bazele fiscale corespunzătoare utilizate în
calculul profitului impozabil și este contabilizat utilizând metoda pasivului bilanțier.
Datoriile cu impozitul amânat sunt, în general, recunoscute pentru toate diferențele temporare impozabile, iar
activele privind impozitul amânat sunt recunoscute în măsura în care este probabil ca profiturile impozabile
să fie disponibile, la care se pot aplica diferențe temporare deductibile.
Aceste active și datorii nu sunt recunoscute dacă diferența temporară provine din fondul comercial sau din
recunoașterea inițială (cu excepția combinărilor de întreprinderi) a altor active și pasive dintr-o tranzacție care
nu afectează nici profitul fiscal, nici profitul contabil.
Datoriile cu impozitul amânat sunt, de asemenea, recunoscute pentru diferențele temporare impozabile
generate de investițiile în filiale și interesele în asociațiile în participațiune, cu excepția cazurilor în care Grupul
este capabil controleze reluarea diferenței temporare și este probabil ca diferența temporară să nu fie
reluată în viitorul previzibil.
Impozitul amânat este evaluat pe bază neactualizată utilizând ratele de impozitare și legile care au fost ulterior
adoptate sau adoptate în mod substanțial la data bilanțului.
Valoarea contabilă a creanțelor privind impozitul amânat este revizuită la fiecare dată a bilanțului și redusă în
măsura în care nu mai este probabil să existe suficient profit impozabil care să permită recuperarea totală sau
parțială a activului. Impozitul amânat este debitat sau creditat în contul de profit și pierdere, cu excepția
cazului în care se refela elemente debitate sau creditate direct în alte elemente ale rezultatului global sau
în capitalurile proprii, caz în care impozitul amânat este, de asemenea, tratat în alte elemente ale rezultatului
global sau în capitalurile proprii.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
18
4. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
(s) Plata pe bază de acțiuni
Grupul a aplicat cerințele IFRS 2 „Plata pe bază de acțiuni”. Grupul face plăți pe bază de acțiuni cu decontare
pe bază de capital anumitor angajați. Plățile pe bade acțiuni decontate pe bade capital sunt evaluate la
valoarea jusla data acordării. Valoarea justă este înregistrată pe cheltuieli pe bază liniară pe perioada intrării
în drepturi, pe baza estimării de către Grup a acțiunilor care vor deveni legitime în cele din urmă după ajustarea
efectului condițiilor de intrare în drepturi care nu depind de prețul pieței.
(t) Instrumente financiare valoarea justă și administrarea riscurilor
Funcția de administrare a riscurilor în cadrul Grupului se referă la riscurile financiare. Riscurile financiare sunt
riscuri generate de instrumentele financiare la care este expus Grupul în timpul sau la sfârșitul perioadei de
raportare. Riscul financiar cuprinde riscul de piață (inclusiv riscul de rată a dobânzii și alte riscuri de preț),
riscul de credit și riscul de lichiditate. Obiectivele principale ale funcției de administrare a riscului financiar
sunt stabilirea limitelor de risc și - apoi asigurarea că expunerea la riscuri rămâne în aceste limite.
(u) Datorii contingente
O datorie contingentă este:
(a) o obligație potențială apărută ca urmare a unor evenimente anterioare și a cărei existență va fi
confirmată doar de apariția sau neapariția unuia sau mai multor evenimente viitoare incerte, care nu
sunt în totalitate controlate de Grup; sau
(b) o obligație curentă apărută ca urmare a unor evenimente anterioare, dar care nu este recunoscută
deoarece:
i. este improbabil că pentru decontarea acestei obligații vor fi necesare ieșiri de resurse încorporând
beneficii economice; sau
ii. valoarea obligației nu poate fi evaluată suficient de credibil.
Datoriile contingente nu sunt recunoscute în situațiile financiare ale Grupului, ci sunt prezentate, cu excepția
cazului în care posibilitatea unei ieșiri de resurse care încorporează beneficii economice este scăzută.
Un activ contingent este un potențial activ care provine din evenimente anterioare și a cărui existență va fi
confirmată numai de apariția sau de absența unuia sau mai multor evenimente viitoare nesigure care nu sunt
în totalitate sub controlul Grupului.
Un activ contingent nu este recunoscut în situațiile financiare ale Grupului, dar este prezentat atunci când este
probabilă o intrare de beneficii economice.
(v) Evenimente ulterioare
Evenimentele care au avut loc după data de raportare la 31 decembrie 2021, care furnizează informații
suplimentare despre condițiile predominante la data raportării (evenimente de ajustare), sunt reflectate în
situațiile financiare consolidate. Evenimentele care au loc după data de raportare care furnizează informații
privind evenimentele care au avut loc după data raportării (evenimente care nu necesită ajustări), dacă sunt
semnificative, sunt prezentate în notele la situațiile financiare consolidate. Atunci când ipoteza continuității
activității nu mai este adecvată la sau după perioada de raportare, situațiile financiare nu sunt întocmite pe
baza continuității activității.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
19
4. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
(w) Raportarea pe segmente
Grupul operează numai în România. Principalul segment de operare se referă la dezvoltarea imobiliară.
5. RAȚIONAMENTE CONTABILE RELEVANTE ȘI SURSE CHEIE PENTRU INCERTITUDINEA DE
ESTIMARE
În aplicarea politicilor contabile ale Grupului, descrise în Nota 4, directorii sunt obligați să facă judecăți (altele
decât cele care implică estimări) care au un impact semnificativ asupra sumelor recunoscute și facă estimări
și ipoteze cu privire la valorile contabile ale activelor și pasivelor care nu sunt ușor evidente din alte surse.
Estimările și ipotezele asociate se bazează pe experiența istorică și pe alți factori care sunt considerați
relevanți.
Rezultatele efective pot fi diferite de aceste estimări. Estimările și ipotezele pe care acestea se bazează sunt
revizuite în permanență. Revizuirile estimărilor contabile sunt recunoscute în perioada în care estimarea este
revizuită dacă revizuirea afectează numai acea perioadă sau în perioada revizuirii și în perioadele viitoare dacă
revizuirea afectează atât perioadele curente, cât și cele viitoare.
(i)
Evaluarea la valoarea justă și procesele de evaluare
Grupul a obținut un raport emis de Colliers Valuation and Advisory S.R.L. care stabilește valorile de piață
estimate pentru investițiile imobiliare ale Grupului şi proprietăţile dezvoltate pentru vânzare în starea lor
actuală la 31 decembrie 2021. Colliers este o societate independentă specializată în domeniul evaluării, care
deține calificarea profesională relevantă recunoscută și experiență recentă în ceea ce privește amplasările și
categoriile proprietăților evaluate. Evaluarea s-a bazat pe ipoteza privind cea mai bună utilizare a fiecărei
proprietăți de către un terț dezvoltator.
Pe piața din România, valorile efective ale tranzacțiilor imobiliare nu sunt publice și nu există un volum mare
de tranzacții pe loturi mari de teren. Prin urmare, metoda comparării vânzărilor are limitări inerente, fiind
nevoie de un nivel semnificativ de judecată pentru a fi aplicată.
Activele imobilizate sunt evaluate în principal utilizând abordarea comparației vânzărilor. Ipotezele principale
care stau la baza valorii de piață a grupurilor de active imobilizate sunt:
selectarea terenurilor comparabile cu scopul de a determina „prețul ofertat” considerat ca bază pentru
a forma un preț orientativ
valoarea ajustărilor care trebuie aplicate în raport cu prețul ofertat pentru a reflecta prețurile
tranzacțiilor și diferențele în ceea ce privește amplasarea și starea inclusiv stadiul disputelor legale
descrise in Nota 26.
Datele de intrare cheie sunt rezumate în Nota 8. Evaluarea este foarte sensibilă la aceste variabile, iar ajustările
acestor intrări ar avea un impact direct asupra evaluării rezultate.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
20
5. RAȚIONAMENTE CONTABILE RELEVANTE ȘI SURSE CHEIE PENTRU INCERTITUDINEA DE ESTIMARE
(continuare)
O analiza de senzitivitate a celor trei active cheie este prezentata mai jos:
Activ
Impactul asupra evaluării incluse în bilanţul la 31 decembrie
2021 şi câştigul din investiții imobiliare înregistrat în contul de
profit şi pierdere a unei reduceri/(aprecieri) cu 5% a preţului pe
metrul pătrat
Teren Greenfield
- 11.422 mii lei
+ 11.422 mii lei
Teren Barbu Vacarescu
- 7.898 mii lei
+ 7.898 mii lei
Teren Ghencea
- 6.405 mii lei
+ 6.405 mii lei
(ii)
Transferul de active la investiții imobiliare cât și de la investiții imobiliare
IAS 40 (investiții imobiliare) pretinde că transferurile de la și către investiții imobiliare să fie evidențiate printr-
o schimbare a utilizării. Condițiile care indică o modificare a utilizării sunt judecate, iar tratamentul poate avea
un impact semnificativ asupra situațiilor financiare, deoarece investițiile imobiliare sunt înregistrate la
valoarea justă și stocurile sunt înregistrate la cost.
Pentru proiectele Ghencea și Barbu Văcărescu, în anul 2019 managementul a considerat restricțiile
legale privind utilizarea bunurilor sunt o indicație a modificării folosinței. În mod constant, aceste
active sunt reclasificate în investitii imobiliare și înregistrate la valoarea justă la data bilanțului.
Pentru o parte din terenul din Greenfield, conducerea consideră o posbilă dezvoltare nu va începe
- în următorii trei/patru ani de la data bilanțului. În consecință, aceste active continuă fie
contabilizate la valoarea justă în cadrul investițiilor imobiliare.
Dacă s-ar fi aplicat judecăţi diferite în determinarea schimbării de utilizare a bunurilor, situațiile financiare ar
fi putut fi semnificativ diferite ca urmare a abordării de metode diferite de evaluare a stocurilor și a investițiilor
imobiliare.
(iii)
Aspecte juridice
Conducerea Grupului analizează periodic situația tuturor litigiilor aflate în derulare și, după consultarea
Consiliului de administrație, decide asupra necesității recunoașterii provizioanelor referitoare la sumele
implicate sau la prezentarea lor în situațiile financiare individuale. Aspectele juridice cheie sunt prezentate la
Nota 26.
(iv)
Alocarea costurilor
Pentru a determina profitul pe care Grupul trebuie să îl recunoască din creșterile înregistrate într-o anumită
perioadă, Grupul trebuie să aloce costuri de dezvoltare la nivel de amplasament între unitățile vândute în anul
în curs și cele care vor fi vândute în anii următori. Practica în acest domeniu variază în ceea ce privește
metodele folosite, existând un grad inerent de incertitudine în efectuarea acestor evaluări. În cazul în care
apar modificări în planurile de dezvoltare viitoare față de cele anticipate în prezent, atunci ar rezulta fluctuații
în recunoașterea costurilor și a profitului în diverse etape ale proiectului.
(v)
Efectele pandemiei de Coronavirus
Compania monitorizează îndeaproape efectele pandemiei Coronavirus și efectele acesteia asupra pieței
imobiliare și asupra mediului economic din țară și va ajusta strategia companiei pentru a minimiza impactul
pandemiei și a respecta angajamentele sale față de clienți, finanțatori și acționari.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
21
6. ADOPTAREA STANDARDELOR INTERNAȚIONALE DE RAPORTARE FINANCIARĂ NOI ȘI REVIZUITE
Politicile contabile adoptate sunt consecvente cu cele din exercițiul financiar anterior, cu excepția
următoarelor IFRS-uri modificate, care au fost adoptate de Grup/Societate la 1 ianuarie 2021:
Reforma indicelui de referință al ratei dobânzii Etapa a doua IFRS 9, IAS 39, IFRS 7, IFRS 4 si IFRS
16 (Amendamente)
In august 2020, IASB a publicat Reforma indicelui de referința al ratei dobânzii Etapa a doua Amendamente
aduse standardelor IFRS 9, IAS 39, IFRS 7, IFRS 4 si IFRS 16, completând activitatea sa de a răspunde
efectelor reformei IBOR. Modificările furnizează scutiri temporare care abordează efectele asupra raportării
financiare atunci când IBOR este înlocuită cu o alternativa aproape fără risc (RFR). Amendamentele prevăd, in
special, o soluție practica in momentul contabilizării modificărilor bazei de determinare a fluxurilor de numerar
contractuale aferente activelor si datoriilor financiare, impunând ajustarea ratei dobânzii efective, similar unei
actualizări a ratei de dobânda de piață. De asemenea, modificările prevăd scutiri de la incetarea relatiei de
acoperire impotriva riscurilor, inclusiv o scutire temporara de la necesitatea identificarii separate a
componentei acoperite atunci cand un instrument RFR este desemnat intr-o relatie de acoperire a unei
componente de risc. Exista, de asemenea, modificari ale IFRS 7 Instrumente financiare: Informatii de furnizat,
pentru a permite utilizatorilor situatiilor financiare sa inteleaga efectele reformei IBOR asupra instrumentelor
financiare ale entitatii si a strategiei de management al riscurilor. Desi aplicarea este retrospectiva, entitatile
nu trebuie sa realizeze retratari pentru perioadele anterioare. Amendamentele nu au avut niciun impact
situatiilor financiare ale Grupului
IFRS 4: Contracte de asigurare (Amendamente)
Amendamente aduse IFRS 4 modifica termenul fix de expirare a derogarii temporare prevazut in IFRS 4
Contracte de asigurare de aplicare a IFRS 9 Instrumente financiare, astfel ca entitatile ar trebui sa aplice IFRS
9 pentru perioade anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2023. Amendamentele nu au avut niciun impact
asupra situatiilor financiare ale Grupului.
IFRS 16 Contracte de leasing Concesii privind chiria legate de COVID-19 (Amendament)
Amendamentul se aplica retrospectiv pentru perioade de raportare anuala incepand la sau dupa 1 iunie 2020.
Este permisa aplicarea timpurie, inclusiv in cadrul situatiilor financiare care nu au fost inca autorizate pentru
a fi emise pana la 28 mai 2020. IASB a modificat standardul acordand locatarilor scutiri de la aplicarea
cerintelor din IFRS 16 referitoare la tratamentul modificarii contractelor de leasing pentru concesiile privind
chiria care apar ca o consecinta directa a pandemiei COVID-19. Amendamentul ofera o solutie practica pentru
ca locatarii sa contabilizeze orice modificare a platilor de leasing care rezulta din concesii privind chiria legate
de COVID-19 in acelasi mod in care ar inregistra modificarea, conform IFRS 16, daca aceasta nu ar reprezenta
o modificare a contractului de leasing, numai daca sunt indeplinite toate conditiile urmatoare:
Modificarea platilor de leasing are ca rezultat o contraprestatie revizuita pentru contractul de leasing
care este, in mod substantial, similara sau inferioara contraprestatiei pentru contractul de leasing imediat
anterioara modificarii.
Orice reducere a platilor de leasing afecteaza doar platile datorate initial la sau inainte de 30 iunie
2021.
Nu s-a produs nicio modificare substantiala a celorlalti termeni si conditii ale contractului de leasing.
Amendamentul nu a avut niciun impact asupra situatiilor financiare ale Grupului
B) Standarde emise, dar care nu sunt inca in vigoare si nu au fost adoptate de timpuriu
IFRS 17: Contracte de asigurare
Standardul intra in vigoare pentru perioade anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2021 si aplicarea timpurie
este permisa, daca au fost aplicate si standardele IFRS 15 Venituri din contractele cu clientii, si IFRS 9
Instrumente financiare. In sedinta din martie 2020, Consiliul a hotarat sa amane data intrarii in vigoare pentru
2023. IFRS 17 Contracte de asigurare stabileste principiile pentru recunoasterea, evaluarea, prezentarea si
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
22
6. ADOPTAREA STANDARDELOR INTERNAȚIONALE DE RAPORTARE FINANCIARĂ NOI ȘI REVIZUITE
(continuare)
furnizarea informatiilor aferente contractelor de asigurare emise. De asemenea, standardul prevede aplicarea
unor principii similare pentru contractele de re-asigurare detinute si pentru contractele de investitii cu
caracteristici de participare discretionara emise. Obiectivul este de a asigura ca entitatile furnizeaza informatii
relevante, intr-un mod care reprezinta in mod fidel contractele respective. Aceste informatii ofera o baza
pentru ca utilizatorii situatiilor financiare sa evalueze efectele pe care contractele care intra in domeniul de
aplicare al IFRS 17 le au asupra pozitiei financiare, performantei financiare si fluxurilor de trezorerie ale
entitatii. Conducerea a estimat ca aplicarea acestui standard nu va avea impact asupra situatiilor financiare
ale Grupului.
IFRS 17: Contracte de asigurare (Amendamente)
Amendamentele aduse IFRS 17 intra in vigoare retrospectiv pentru perioade anuale incepand la sau dupa 1
ianuarie 2023 si aplicarea timpurie este permisa. Amendamentele au scopul de a ajuta entitatile sa
implementeze standardul. In special, modificarile au scopul de a reduce costurile prin simplificarea anumitor
cerinte ale standardului, de a usura furnizarea explicatiilor privind performanta financiara si a facilita tranzitia
prin amanarea datei de intrare in vigoare a standardului pentru 2023 si, de asemenea, prin furnizarea unor
scutiri suplimentare cu scopul reducerii efortului necesar la aplicarea IFRS 17 pentru prima data. Conducerea
a estimat ca implementarea amendamentelor la IFRS 17 nu va avea nici o influenta asupra situatiilor financiare
ale Grupului.
IFRS 17: Contracte de asigurare Aplicarea initiala a IFRS 17 si IFRS 9 Informatii comparative
(Amendamente)
Amendamentul intra in vigoare pentru perioade de raportare anuala incepand la sau dupa 1 ianuarie 2023, cu
aplicarea timpurie permisa. Pentru entitatile care aplica pentru prima data IFRS 17 si IFRS 9 in acelasi timp,
modificarea adauga o optiune de tranzitie pentru o „clasificare de tip suprapunere” in ceea ce priveste
informatiile comparative ale activelor financiare. O entitate care aplica clasificarea de tip suprapunere pentru
un activ financiar trebuie sa prezinte informatii comparative ca si cum cerintele de clasificare si masurare din
IFRS 9 s-ar fi aplicat pentru activul financiar respectiv. De asemenea, cand aplica clasificarea de tip
suprapunere pentru un activ financiar, o entitate nu trebuie sa aplice cerintele de depreciere din IFRS 9.
Amendamentul are scopul de a ajuta entitatile sa evite neconcordantele contabile temporare intre activele
financiare si datoriile asociate contractelor de asigurare si, prin urmare, sa imbunatateasca utilitatea
informatiilor comparative pentru utilizatorii situatiilor financiare. Aceste amendamente nu a fost inca adoptate
de UE. Conducerea a estimat ca aplicarea amendamentelor IFRS 17 nu va avea nici o influenta asupra
situatiilor financiare ale Grupului.
Modificare la IFRS 10 Situatii financiare consolidate si IAS 28 Investitii in entitatile asociate si
asocierile in participatie: Tranzactii de vanzare sau contributie a unor active intre un investitor si entitatea
asociata sau asocierea in participatie
Amendamentele se refera la o inconsecventa identificata intre cerintele IFRS 10 si cele ale IAS 28 in legatura
cu vanzarea sau contributia cu active a unui investitor in favoarea entitatii asociate sau asocierii in participatie.
Principala consecinta a modificarilor este aceea ca un castig sau o pierdere totala este recunoscuta atunci
cand tranzactia implica o intreprindere (indiferent daca este sau nu sub forma de filiala). Un castig sau o
pierdere partiala este recunoscuta atunci cand o tranzactie implica active care nu reprezinta o intreprindere,
chiar daca acestea sunt sub forma unei filiale. In luna decembrie 2015, IASB a amanat pe termen
nedeterminat data intrarii in vigoare a acestei modificari in asteptarea rezultatelor unui proiect de cercetare
cu privire la contabilizarea prin metoda punerii in echivalenta. Amendamentele nu au fost inca adoptate de
UE. Conducerea a estimat ca aplicarea noilor amendamente nu va avea influenta asupra situatiilor financiare
ale Grupului.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
23
6. ADOPTAREA STANDARDELOR INTERNAȚIONALE DE RAPORTARE FINANCIARĂ NOI ȘI REVIZUITE
(continuare)
IAS 1 Prezentarea situatiilor financiare: Clasificarea datoriilor ca Datorii curente sau Datorii pe termen
lung (Amendamente)
Initial amendamentele ar fi trebuit sa intre in vigoare pentru perioade de raportare anuala incepand la sau
dupa 1 ianuarie 2022, cu aplicare timpurie permisa. Totusi, ca reactie la pandemia COVID-19, Consiliul a
amanat data intrarii in vigoare cu un an, respectiv pentru 1 ianuarie 2023, cu scopul de a acorda societatilor
mai mult timp pentru implementarea modificarilor de clasificare impuse. Amendamentele au scopul de a
promova consecventa in aplicarea cerintelor de clasificare ajutand societatile sa stabileasca daca, in situatia
pozitiei financiare, datoriile si alte obligatii de plata cu data de decontare incerta ar trebui clasificate drept
curente sau pe termen lung. Amendamentele afecteaza prezentarea datoriilor in situatia pozitiei financiare si
nu modifica cerintele existente privind masurarea sau momentul recunoasterii oricarui activ, datorie, venit sau
cheltuiala si nici informatiile pe care entitatile le prezinta cu privire la aceste elemente. De asemenea,
amendamentele clarifica cerintele de clasificare a datoriilor care pot fi decontate de societate prin emiterea
de instrumente de capitaluri proprii.
In luna noiembrie 2021, Consiliul a publicat un proiect de expunere, care clarifica modul de tratare a datoriilor
care fac obiectul unor angajamente financiare ce trebuie respectate, la o data ulterioara perioadei de
raportare. In special, Consiliul propune amendamente cu domeniu de aplicare redus pentru IAS 1, care revoca
efectiv amendamentele din 2020 ce impuneau entitatilor sa clasifice drept curente datoriile care fac obiectul
unor angajamente financiare ce trebuie respectate doar in urmatoarele douasprezece luni ulterioare perioadei
de raportare, daca aceste angajamente financiare nu sunt indeplinite la sfarsitul perioadei de raportare. In
schimb, propunerile ar impune entitatilor sa prezinte separat toate datoriile pe termen lung care fac obiectul
unor angajamente financiare ce trebuie respectate numai in termen de douasprezece luni ulterioare perioadei
de raportare. De asemenea, daca entitatile nu respecta astfel de angajamente viitoare la sfarsitul perioadei de
raportare, vor fi necesare prezentari de informatii suplimentare. Propunerile vor intra in vigoare pentru
perioade de raportare anuala incepand la sau dupa 1 ianuarie 2024 si vor trebui aplicate retrospectiv in
conformitate cu IAS 8, in timp ce adoptarea timpurie este permisa. Consiliul a propus, de asemenea, sa se
amane in mod corespunzator data intrarii in vigoare a amendamentelor din 2020, astfel ca entitatile nu vor fi
obligate sa schimbe practicile curente inainte de intrarea in vigoare a amendamentelor propuse. Aceste
amendamente, inclusiv propunerile incluse in proiectul de expunere, nu au fost inca adoptate de UE.
Conducerea a estimat ca implementarea acetui amendament nu va avea influenta semnificativa asupra
situatiilor financiare ale Grupului.
IFRS 3 Combinari de intreprinderi; IAS 16 Imobilizari corporale; IAS 37 Provizioane, datorii
contingente si active contingente, precum si Imbunatatirile anuale 2018-2020 (Amendamente)
Amendamentele intra in vigoare pentru perioade anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2022 si aplicarea
timpurie este permisa. IASB a emis amendamente cu domeniu de aplicare redus la urmatoarele standarde
IFRS:
IFRS 3 Combinari de intreprinderi (Amendamente) actualizeaza o referinta din IFRS 3 la Cadrul
Conceptual pentru Raportarea Financiara, fara a modifica cerintele contabile pentru combinarile de
intreprinderi.
IAS 16 Imobilizari corporale (Amendamente) interzice ca o societate sa deduca din costurile
imobilizarilor corporale sumele primite din vanzarea elementelor produse pe parcursul perioadei in care
societatea pregateste activul respectiv pentru functionare in maniera dorita de conducere. In schimb, o
societate va recunoaste aceste incasari din vanzari si costul aferent in contul de profit sau pierdere.
IAS 37 Provizioane, datorii contingente si active contingente (Amendamente) indica in mod exact care
sunt costurile pe care o societate le include atunci cand determina costul aferent indeplinirii unui contract cu
scopul de a evalua daca un contract este oneros.
Imbunatatirile anuale 2018-2020 aduc modificari minore la IFRS 1 Adoptarea pentru prima data a
Standardelor Internationale de Raportare Financiara, IFRS 9 Instrumente financiare, IAS 41 Agricultura si la
Exemplele ilustrative care insotesc IFRS 16 Contracte de leasing.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
24
6. ADOPTAREA STANDARDELOR INTERNAȚIONALE DE RAPORTARE FINANCIARĂ NOI ȘI REVIZUITE
(continuare)
Conducerea a estimat ca implementarea acetui amendament nu va avea influenta semnificativa asupra
situatiilor financiare ale Grupului
IFRS 16 Contracte de leasing - Concesii privind chiria legate de COVID-19 dupa data de 30 iunie 2021
(Amendament)
Amendamentul se aplica pentru perioade de raportare anuala incepand la sau dupa 1 aprilie 2021 si aplicarea
timpurie este permisa, inclusiv in cadrul situatiilor financiare care nu au fost inca autorizate pentru a fi emise
pana la data emiterii amendamentului. In martie 2021, Consiliul a modificat conditiile solutiei practice
prevazuta in IFRS 16, care acorda locatarilor scutiri de la aplicarea cerintelor din IFRS 16 referitoare la
modificarea contractelor de leasing pentru concesiile privind chiria care apar ca o consecinta directa a
pandemiei de COVID-19. Ca urmare a amendamentului, solutia practica se aplica in prezent pentru concesiile
privind chiria pentru care orice reducere a platilor de leasing afecteaza doar platile datorate initial la 30 iunie
2022 sau inainte de aceasta data, daca sunt indeplinite celelalte conditii pentru aplicarea solutiei practice.
Conducerea a estimat ca implementarea acetui amendament nu va avea influenta semnificativa asupra
situatiilor financiare ale Grupului
IAS 1 Prezentarea situatiilor financiare si Declaratia practica IFRS nr. 2 : Prezentarea politicilor
contabile (Amendamente)
Amendamentele intra in vigoare pentru perioade anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2023 si aplicarea
timpurie este permisa. Amendamentele ofera indrumare pentru aplicarea rationamentelor cu privire la
materialitate in cadrul prezentarilor de informatii referitoare la politicile contabile. In special, amendamentele
la IAS 1 inlocuiesc cerinta de prezentare a politicilor contabile „semnificativecu o cerinta de prezentare a
politicilor contabile „materiale”. De asemenea, in Declaratia practica sunt adaugate indrumari si exemple
ilustrative pentru a ajuta la aplicarea conceptului de materialitate atunci cand se fac rationamente cu privire
la prezentarile de informatii referitoare la politicile contabile. Amendamentele nu au fost inca adoptate de UE.
Conducerea a estimat ca implementarea acetui amendament nu va avea influenta semnificativa asupra
situatiilor financiare ale Grupului
IAS 8 Politici contabile, modificari ale estimarilor contabile si erori: Definitia estimarilor contabile
(Amendamente)
Amendamentele intra in vigoare pentru perioade de raportare anuala incepand la sau dupa 1 ianuarie 2023,
aplicarea timpurie este permisa si se aplica modificarilor politicilor contabile si modificarilor estimarilor
contabile care au loc la sau dupa data de incepere a perioadei respective. Amendamentele introduc o noua
definitie a estimarilor contabile, definite ca sume monetare in situatiile financiare care sunt supuse
incertitudinii de masurare. De asemenea, amendamentele clarifica ce reprezinta modificarile estimarilor
contabile si cum difera acestea de modificarile politicilor contabile si de corectarea erorilor. Amendamentele
nu au fost inca adoptate de UE. Conducerea a estimat ca implementarea acetui amendament nu va avea
influenta semnificativa asupra situatiilor financiare ale Grupului
IAS 12 Impozite pe profit: Impozitul amanat aferent activelor si datoriilor care rezulta dintr-o
tranzactie unica (Amendamente)
Amendamentele intra in vigoare pentru perioade anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2023 si aplicarea
timpurie este permisa. In mai 2021, Consiliul a emis amendamente la IAS 12, care reduc domeniul de aplicare
al exceptiei privind recunoasterea intiala prevazuta in IAS 12 si specifica modul in care societatile ar trebui sa
contabilizeze impozitul amanat pentru tranzactii cum ar fi contractele de leasing si obligatiile de dezafectare.
Conform amendamentelor, exceptia privind recunoasterea initiala nu se aplica tranzactiilor care, la
recunoasterea initiala, dau nastere la diferente temporare deductibile si impozabile egale. Se aplica numai
daca recunoasterea unui activ de leasing si a unei datorii de leasing (sau a unei datorii de dezafectare si a unui
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
25
6. ADOPTAREA STANDARDELOR INTERNAȚIONALE DE RAPORTARE FINANCIARĂ NOI ȘI REVIZUITE
(continuare)
activ de dezafectare) dau nastere la diferente temporare deductibile si impozabile care nu sunt egale.
Amendamentele nu au fost inca adoptate de UE. Conducerea a estimat ca implementarea acetui amendament
nu va avea influenta semnificativa asupra situatiilor financiare ale Grupului
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
26
7. IMOBILIZARI CORPORALE
Reconcilierea valorii contabile a imobilizărilor corporale
Terenuri
şi clădiri
Mașini, echipamente şi
mijloace de transport
Mobilier şi
instalaţii
Active aflate în
construcţie
Total
Cost / evaluare
Sold la 1 ianuarie 2021
21.483
3.201
1.539
286
26.509
-
Achiziţii
1.206
828
178
8.883
11.095
Transferuri
495
-
-
(495)
-
Cedări
(2.583)
(228)
(14)
-
(2.825)
Sold la 31 decembrie 2021
20.601
3.800
1.703
8.674
34.779
Amortizare cumulată şi pierderi din depreciere cumulate
Sold la 1 ianuarie 2021
14.955
2.736
1.266
-
18.958
Amortizarea în cursul anului
656
225
137
-
1.018
(Reluare)/Pierderi din depreciere
(181)
-
-
-
(181)
Amortizarea acumulată a cedărilor
-
(228)
(2)
-
(230)
Sold la 31 decembrie 2021
15.430
2.732
1.401
-
19.564
Valori contabile
La 1 ianuarie 2021
6.528
465
274
286
7.552
La 31 decembrie 2021
5.171
1.068
302
8.674
15.215
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
27
7. IMOBILIZARI CORPORALE (continuare)
Terenuri
şi clădiri
Mașini, echipamente şi
mijloace de transport
Mobilier şi
instalaţii
Active aflate în
construcţie
Total
Cost / evaluare
Sold la 1 ianuarie 2020
16.830
3.139
1.402
279
21.650
-
Achiziţii
4.765
88
142
433
5.428
Transferuri
-
-
-
-
-
Cedări
(112)
(26)
(5)
(426)
(569)
Sold la 31 decembrie 2020
21.483
3.201
1.539
286
26.509
Amortizare cumulată şi pierderi din depreciere cumulate
Sold la 1 ianuarie 2020
9.460
2.509
1.146
-
13.115
Amortizarea în cursul anului
1.274
252
122
-
1.648
(Reluare)/Pierderi din depreciere
4.241
-
-
-
4.241
Amortizarea acumulată a cedărilor
(20)
(25)
(2)
-
(47)
Sold la 31 decembrie 2020
14.955
2.736
1.266
-
18.958
Valori contabile
La 1 ianuarie 2020
7.370
631
256
279
8.535
La 31 decembrie 2020
6.528
465
274
286
7.552
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
28
7. IMOBILIZARI CORPORALE (continuare)
Terenuri si clădiri:
În cursul anului 2021, s-au achiziţionat active (terenuri şi clădiri) în valoare de 1.206 mii lei, reprezentate de
terenul din Comuna Peştera, judeţul Constanţa pe care a fost construit panoul publicitar şi recepţionarea
drumului dintre casele din cartierul Boreal Plus.
În anul 2021 s-a recepţionat un panou publicitar situat în Comuna Peştera, Judeţul Constanţa. Valoarea
acestuia este de 452 mii lei. Construcţia a fost transferată din categoria activelor în curs de execuţie în luna
octombrie când a fost semnat procesul verbal de recepţie.
În 2021, Societatea a vândut către Asociaţia de proprietari Class , din Voluntari, Ilfov, mai multe parcele de
teren cu o suprafaţă totală de 13.587 mp, reprezentând drumuri şi alte spaţii comune. Valoarea de vânzare
a fost de 25 mii lei.
Amortizarea inregistrată în cursul anului pentru construcţiile deţinute este de 372 mii lei, metoda de
amortizare folosită a fost metoda liniară.
Societatea înregistrează ajustări pentru pierderea de valoare a imobilizărilor deţinute (reţele electrice, reţele
de canalizare, drumuri) pentru ca estimările au arătat că valoarea recuperabilă a acestora este mai mică decât
valoarea contabilă (cost amortizare).
La consolidare a fost eliminată valoarea apartamentelor vândute de Impact către Actual Invest House (2.583
mii lei).
Maşini, echipamente şi mijloace de transport:
În anul 2021, achiziţiile de maşini, echipamente şi mijloace de transport au fost în valoare de 697 mii lei, din
care 530 mii lei este reţeaua electrică exterioară a blocului SM40D şi restul reprezintă echipamente pentru
birou (laptopuri, telefoane, servere etc). Ieşirile de imobilizări reprezintă şase autoturisme amortizate integral
care au fost vândute.
Mobilier şi instalaţii:
În anul 2021, s-au achiziţionat mobilier şi instalaţii în valoare de 57 mii lei. Amortizarea în valoare de 58 mi
lei a fost calulată folosind metoda liniara.
Active aflate în construcţie:
Valoarea imobilizărilor aflate în construcţie a crescut în anul 2021 cu 8.388 mii lei reprezentând investiţia în
clădirea pentru birourile Societăţii şi 324 mii lei investiţii în curs în celelalte companii din Grup. Clădirea de
birouri va fi finalizată în anul 2022. In valoarea activelor in curs de constructie au fost capitalizate costuri
financiare in valoare de 22 mii lei.
Valoarea terenurilor si constructiilor a fost comparata cu evaluarile facute de un evaluator independent,
anual, la data bilantului Colliers Valuation and Advisory SRL si a reiesit ca nu exista modificari
semnificative ale valorilor care sa necesite ajustari de valoare sau inregistrarea de cresteri din reevaluare.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
29
8. INVESTIŢII IMOBILIARE
Reconcilierea valorii contabile a investițiilor imobilizare
2021
2020
Sold la 1 ianuarie
457.706
384.223
Intrări prin achizitie
30.541
3.504
Intrări (Transfer din stocuri)
-
5.981
Ieşiri (Transfer în stocuri)
(2.899)
(330)
Ajustari de valoare
2.548
-
nzări şi scoateri din evidenţă
(8.462)
-
Modificări ale valorii juste în timpul exercițiului financiar
86.651
64.328
Sold la 31 decembrie
571.882
457.706
Investițiile imobiliare cuprind în principal terenuri deținute pentru aprecierea capitalului sau închiriere către
terți.
Principalele terenuri din investiţii imobiliare
Activ
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
mp
mii lei
mp
mii lei
Teren Greenfield Baneasa (Bucureşti)
200.719
228.431
210.209
207.789
Teren Bd. Barbu Vacarescu (Bucureşti)
25.424
157.961
26.322
137.399
Teren Bd. Ghencea Bd. Timişoara
(Bucureşti)
258.895
128.106
258.925
105.908
Total
485.038
514.498
495.456
451.096
Intrarile de investitii imobilizate reprezinta lucrarile de constructie la Greenfield Plaza in valoare de 29.640
mii lei si capitalizarea dobanzii si a diferentelor de curs valutar conform IAS 23 in valoare de 901 mii lei.
Grupul consideră că la sfârşitul anului 2021 existau dovezi suficiente ca utilizarea viitoare a terenului este
incertă si, astfel, terenul trebuie clasificat ca şi investiţii şi nu ca stocuri, in conformitate cu prevederile IAS
40 privind “terenurile deţinute pentru o utilizare viitoare în prezent nedeterminată”.
Detalii despre aspectele juridice legate de terenuri in Nota 26.
Procesele de evaluare
Investițiile imobiliare ale Societății au fost evaluate la 31 decembrie 2021 de Colliers Valuation and Advisory
S.R.L., evaluatori externi, independenți, autorizați de ANEVAR, având experiența privind amplasarea și natura
proprietăților evaluate.
Pentru toate investițiile imobiliare, utilizarea curentă este echivalen celei mai bune utilizări. Mai jos
descriem tehnica de evaluare utilizată pentru determinarea valorii juste a investiției imobiliare.
Ierarhia valorii juste
În baza datelor de intrare utilizate în tehnica de evaluare valoarea justă a investiţiilor imobiliare a fost
clasificată la nivelul 3 al ierarhiei valorii juste la 31 decembrie 2021. Evaluarea este considerată
corespunzătoare date fiind ajustările aplicate datelor observate pentru terenuri comparabile și evaluări de
construcții. Aceste ajustări se bazează pe amplasament și stare, nefiind direct observabile. Nu au existat
transferuri de la nivelul 2 la nivelul 3 în timpul exercițiului financiar.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
30
8. INVESTIŢII IMOBILIARE (continuare)
Tehnici de evaluare
Valorile juste sunt determinate prin aplicarea metodei comparaţiei. Modelul de evaluare se bazeaza pe un
preţ pe metrul pătrat al terenului, obţinut din date observabile ale ofertelor de preţ existente pe piaţă.
Estimarea stabilită de catre expertul independent a fost diminuată de către conducere pentru a ţine cont de
situaţia legală a diverselor active.
Un sumar al celor mai semnnificative active şi a ipotezelor principale aplicate este detaliat mai jos:
Valoarea contabilă terenurilor gajate la 31 decembrie 2021 este 156.709 mii lei (31 decembrie 2020 este
153.133 mii lei).
Activ
Principalii parametri la 31
decembrie 2021
Principalii parametri la 31
decembrie 2020
Teren Greenfield Baneasa
Oferta de preț pe metru
pătrat pentru terenurile
folosite pentru comparaţie:
250 EUR/mp - 450 EUR/mp
Ajustări ale prețurilor de
ofertă observabile pentru a
reflecta prețurile tranzacției,
locația și condiția: de la -47%
reducere la +18% premium
Oferta de pret pe metru patrat
pentru terenurile folosite
pentru comparaţie: 170
EUR/mp - 300 EUR/mp
Ajustări ale prețurilor de
ofertă observabile pentru a
reflecta prețurile tranzacției,
locația și condiția: de la -30%
reducere la +40% premium
Teren Bd. Barbu Vacarescu
Oferta de preț pe metru
pătrat pentru terenurile
folosite pentru comparaţie:
814 EUR/mp - 2.348 EUR/mp
Ajustări ale prețurilor de
ofertă observabile pentru a
reflecta prețurile tranzacției,
locația și condiția: de la -40%
reducere la +55% premium
Oferta de pret pe metru patrat
pentru terenurile folosite
pentru comparatie: 1.327
EUR/mp - 2.600 EUR/mp
Ajustări ale prețurilor de
ofertă observabile pentru a
reflecta prețurile tranzacției,
locația și condiția: reduceri de
la -5% pana la -50%
Additional, o rată de discount
suplimentară de 4% a fost
aplicata pe o perioadă de 2 ani
pentru a ține cont de
aspectele actuale ale litigiilor
Teren Bd Ghencea- Bd
Timisoara
Oferta de preț pe metru
pătrat pentru terenurile
folosite pentru comparatie:
90 EUR/mp - 150 EUR/mp
Ajustări ale prețurilor de
ofertă observabile pentru a
reflecta prețurile tranzacției,
locația și condiția: reduceri de
-25%.
Oferta de pret pe metru
patrat pentru terenurile
folosite pentru comparatie:
100 EUR/mp - 150 EUR/mp
Ajustări ale prețurilor de
ofertă observabile pentru a
reflecta prețurile tranzacției,
locația și condiția: reduceri de
la -3% pana la -30%

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
31
9. INVESTIŢII CONTABILIZATE PRIN METODA PUNERII ÎN ECHIVALENŢĂ
Asociaţi
La 31 decembrie 2021, Grupul a contabilizat prin metoda punerii in echivalenţă interesele de participare în
Star Residence SA în suma de 2.158 mii lei.
Star Residence SA este o societate privată înfiinţată la 7 octombrie 2020 fiind deţinută iniţial 100% de către
Impact Developer & Contractor SA, al cărei principal obiect de activitate este dezvoltarea imobiliară. La data
de 23 decembrie 2020, 77,62% din actiunile Star Residence SA au fost vândute unor investitori privaţti (a se
vedea Nota 28). Star Residence SA este listată pe piaţa secundară a Bursei de Valori Bucureşti. Tabelul de
mai jos prezintă informaţiile financiare ale Grupului cu privire la investiţia în asociata Star Residence SA.
31 decembrie 2020
Costul investiţiei
2.158
Cota parte aferentă Grupului din rezultatul din exploatare
-
Ajustare de valoare a investiţiei
-
Valoarea contabila a investiţiei
2.158
Informaţiile financiare incluse în situaţiile financiare individuale ale Star Residence SA sunt prezentate mai
jos:
31 decembrie 2020
Active imobilizate
9.620
Active circulante
2.065
Datorii pe termen lung
-
Datorii curente
(1.928)
Active nete (100%)
9.757
Cota parte aferentă Grupului din activele nete (22.38%)
2.184
In octombrie 2021, Impact SA a vândut toate acţiunile deţinute în Star Residence SA. Detaliile tranzacţiei:
- Număr de acţiuni vândute: 10.742.547
- Preţul de vânzare: 0,20 lei/acţiune
- Valoarea încasată pentru vânzare: 2.202.222 lei
- Profit din tranzacţie: 53.713 lei

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
32
10. STOCURI
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
Produse finite și produse destinate revânzării
212.146
205.981
Proiecte rezidențiale:
- Terenuri
143.075
130.470
- Costuri de dezvoltare și construcție
183.702
98.290
538.923
434.741
Stocurile sunt reprezentate de:
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
Proiect rezidențial Greenfield
193.011
110.656
Proiect rezidențial Luxuria
219.239
255.255
Teren si proiect Constanța
60.834
31.591
Teren si proiect Iaşi
42.501
18.983
Alte stocuri
16.048
18.256
531.633
434.741
Terenurile cu o valoare contabilă de 143.075 mii lei la 31 decembrie 2021 (2020: 130.470 mii lei) constau
din terenuri deținute de Grup pentru dezvoltarea de noi proprietăți rezidențiale si infrastructură, în București,
Constanţa şi Iaşi precum și terenuri pe care Grupul intenționează să le valorifice prin vânzare directă.
Proprietățile imobiliare finalizate cu o valoare contabilă de 212.146 mii lei la 31 decembrie 2021 (2020:
205.978 mii lei) se referă în totalitate la apartamente deținute spre vânzare de către Grup.
Valoarea contabilă la 31 decembrie 2021 a stocurilor gajate gajate este de 102.492 mii lei (in 2020: 7.325
mii lei) (a se vedea Nota 15).
Proiectul Boreal Plus de la Constanţa este finanţat de CEC Bank; prin urmare dobânda creditului a fost
capitalizată în valoarea de construcţie a stocului. Valoarea dobânzii capitalizate în anul 2021 este 167 mii
lei.
O parte din proiectul Greenfield (construcţia ansamblului Panoramic) este finanţată de First Bank. Dobânda
capitalizată în cursul anului 2021 în valoarea proiectelor este 352 mii lei.
Conform prevederilor IAS23, costul aferent imprumuturilor generale a fost capitalizat in valoarea activelor
eligibile utilizand o rata medie ponderata tinand cont de totalul imprumuturilor generale obtinute de Grup.
Valoarea dobanzii si a diferentelor de curs capitalizate in valoarea proiectelor in curs este de 4.266 mii lei.
Mai multe detalii despre creditele companiei sunt prezentate în nota 16.

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
33
11. CREANŢE COMERCIALE ŞI ALTE CREANŢE
Pe termen scurt
Pe termen lung
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
Creanţe comerciale
8.078
8.417
-
-
Debitori diverși
2.540
1.038
-
-
Cheltuieli în avans
5.143
5.106
Creanțe împotriva Statului
8.509
6.395
-
-
Avansuri acordate furnizorilor
11.865
5.618
-
-
36.135
26.574
-
-
Grupul a înregistrat un provizion pentru sumele nerecuperabile estimate provenite din creanțele comerciale
în valoare de 2.151 mii lei (2020: 1.031 mii lei).
Reconcilierea provizionului pentru creanţe neîncasate:
Sold la 01.01.2021 1.031
Reversare provizion (creanţe încasate) (3.028)
Constituire provizion nou 1.908
Sold la 31.12.2021 2.151
La 31 decembrie 2021, Grupul nu a avut creanțe comerciale și alte creanțe gajate.
12. NUMERAR ŞI ECHIVALENTE DE NUMERAR
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
Conturi curente
42.027
59.005
Numerar
10
11
Avansuri de numerar
-
6
42.037
59.022
Grupul deține conturi curente la bănci comerciale românești. Din soldul total al numerarului, 553 mii lei (31
decembrie 2020: 331 mii lei) reprezintă numerar restricționat. Numerarul restrictionat este supus unor
restrictii comerciale sau legale (cash colateral pentru scrisori de garantie, cash colateral pentru plata
dividendelor neridicate etc).
13. CAPITAL SOCIAL
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
Capital subscris vărsat
393.750
265.000
Ajustări ale capitalului social (hiperinflație)
7.464
7.464
401.214
272.464

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
34
13. CAPITAL SOCIAL (continuare)
Structura acţionarilor la sfarsitul perioadelor de raportare a fost dupa cum urmează:
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
%
%
Gheorghe Iaciu
59.97%
59.41%
Andrici Adrian
15.98%
15.98%
SWISS CAPITAL
12.45%
12.53%
Alţi acţionari
11.60%
12.08%
100%
100%
Toate acţiunile sunt ordinare şi au rang egal în privinţa activelor reziduale ale Grupului. Valoarea nominală a
unei acţiuni este 0,25 lei. Deţinătorii de acţiuni ordinare au dreptul de a primi dividende, aşa cum sunt
declarate la anumite perioade de timp, şi dreptul la un vot pentru fiecare acţiune deţinută în cadrul întâlnirilor
Grupului.
Beneficiarul final este Dl Gheorghe Iaciu, cu o participatie de 59,97% (participarea este directa, nu exista
participari indirecte).
În cursul anului 2021, au avut loc următoarele modificări ale capitalului social:
- reducerea capitalului social de la 265.000.000 lei, cu suma de 2.500.000 lei, prin reducerea
numărului de acţiuni, de la 265.000.000 acţiuni la 262.500.000 acţiuni, ca urmare a anulării unui
număr de 2.500.000 acţiuni proprii, dobândite de către Societate, conform hotărârii AGEA din data
de 19.02.2021.
- majorarea capitalului social al Societăţii, de la 262.500.000 lei, cu suma de 131.250.000 lei, prin
încorporarea primelor de capital în cuantum de 69.487.043 lei şi a rezultatului reportat din anul
2020, în cuantum de 61.762.957 lei. Majorarea capitalului se va realiza prin emiterea unui număr de
131.250.000 acţiuni noi şi alocarea acestora către acţionarii existenţi la data de înregistrare, în
proporţie de: 1 (una) acţiune nou emisă la fiecare 2 (două) acţiuni deţinute, conform hotărârii AGEA
din data de 21.04.2021. Capitalul social al Impact Developer & Contractor este de 393.750.000 lei,
fiind subscris şi vărsat integral.
- operaţiunea de divizare (splitare) a valorii nominale a acţiunilor Societăţii, în raport de divizare 1:4,
respectiv divizarea valorii nominale a acţiunii de la 1 leu/acţiune la 0,25 lei/acţiune. Capitalul social
este împărtit în 1.575.000.000 acţiuni, ordinare, nominative, dematerializate.
Dividende
În cursul anului financiar încheiat la 31 decembrie 2021, Grupul nu a declarat dividende.
În cursul anului financiar încheiat la 31 decembrie 2020, Grupul a declarat şi a plătit dividende acționarilor
săi in valoare de 10.448 mii lei.

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
35
14. ACȚIUNI PROPRII
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
Sold la 1 ianuarie
2.675
7.771
Achiziție acțiuni proprii
1.365
9.610
Acțiuni proprii anulate în timpul anului
(2.500)
(12.492)
Plăți pe bază de acțiuni
(699)
(2.214)
Sold la 31 decembrie
841
2.675
În AGEA din data de 28.04.2020, a fost aprobată răscumpărarea unui număr maxim de 10.000.000 (zece
milioane) de acțiuni, pentru o perioadă de maximum 18 luni de la data publicării rezoluției în Monitorul Oficial
al României, reprezentând maximum 0,63% din capitalul social subscris și plătit la data soluționării.
În AGA din data de 21.04.2021 a fost aprobată răscumpărarea unui număr maxim de 30.000.000 (treizeci
milioane) de acțiuni, pentru o perioadă de maximum 18 luni de la data publicării rezoluției în Monitorul Oficial
al României, reprezentând maximum 1,90% din capitalul social subscris și plătit la data soluționării.
Rezerva de acțiuni proprii reprezintă costul acțiunilor societății mamă achiziționate pe piață, pentru a
satisface opțiunile și cotele condiționate acordate în cadrul schemelor de plăţi pe bază de acțiuni ale Grupului.
La 31 decembrie 2021, Societatea are în sold 1.370.920 acțiuni proprii cu o valoare contabilă de 841 mii lei
(2020: 2.675 mii lei). În 2021, Societatea a acordat un număr de 2.572 mii acțiuni angajaților și membrilor
CA.
15. ÎMPRUMUTURI
Această notă furnizează informaţii cu privire la termenii contractuali ai împrumuturilor purtătoare de dobândă
ale Grupului, evaluate la cost amortizat. Pentru mai multe informaţii cu privire la expunerea Grupului la riscul
de rata a dobânzii, riscul valutar si riscul de lichiditate, a se vedea Nota 23.
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
Datorii pe termen lung
Împrumuturi bancare garantate
117.555
19.060
Obligațiuni emise
32.566
148.397
150.121
167.457
Datorii pe termen scurt
Împrumuturi pe termen scurt
67.217
88.379
Obligatiuni emise
119,695
186.912
88.379
15. IMPRUMUTURI (continuare)

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
36
Termenii şi condițiile împrumuturilor sunt următoarele:
Creditor
Moneda
Scadenta
Valoarea
creditului,
în moneda
originală
Sold la
31 decembrie
2021*
Sold la
31 decembrie
2020*
Împrumuturi
Credit Value Investments
EUR
11.01.2022
12.000
59.837
58.226
Bursa de Valori Bucuresti
S.A
EUR
19.12.2022
12.525
59.858
58.123
Obligatiuni de tip plasament
privat
EUR
24.12.2026
6.581
32.566
32.048
Total obligaţiuni
152.261
148.397
Unicredit
EUR
31.08.2021
37.037
-
86.164
Libra Internet Bank
RON
17.06.2021
19.700
-
19.457
First Bank
EUR
05.08.2023
5.921
24.375
-
First Bank
RON
05.08.2023
4.500
1.731
-
CEC Bank
EUR
27.11.2023
9.880
17.958
-
CEC Bank
RON
27.01.2023
3.500
1.633
-
Garanti BBVA
EUR
15.06.2024
4.250
21.030
-
Libra Internet Bank
EUR
26.07.2024
12.562
46.615
-
Libra Internet Bank
EUR
22.09.2024
8.676
41.787
-
Libra Internet Bank
EUR
05.10.2024
4.000
13.470
-
OPT Bank
EUR
13.12.2024
5.000
14.312
-
Total împrumuturi bancare
182.911
105.621
Dobanda
1.861
1.818
Total
337.033
255.836
Rata dobânzii la care se împrumută societatea este între 5.3% și 7.05% pentru creditele in lei, între 3% si
5% pentru creditele in EUR şi între 5.75% si 6,40% pentru obligaţiunle emise.
Obligaţiuni
Împrumuturi
Total
Sold la 1 ianuarie 2021
148.397
107.439
255.836
Trageri
-
197.269
197.269
Plăţi
(957)
(117.141)
(118.098)
Diferenţe curs valutar
4.821
2.795
7.616
Sold la 31 decembrie 2021
152.261
184.772
337.033
În data de 10 iulie 2017, Societatea a oferit în vederea subscrierii, 120 de obligațiuni la purtător de seria A,
fiecare având o valoare nominală de 100 de mii euro si o valoare nominală totală de 12.000 mii EUR, emise
în formă materială, către doua fonduri de investitii administrate de Credit Value Investments Sp. z o. o. (CVI),
care au acceptat Oferta la aceeași dată. Obligațiunile au fost oferite inițial la un preț al emisiunii de 98.400
euro pe obligațiune (respectiv 11.808 mii EUR per numărul total de Obligațiuni). Obligațiunile au fost emise
la data de 11 iulie 2017 si sunt scadente la data la care se împlinesc 54 de luni de la data emisiunii, cu condiția
15. IMPRUMUTURI (continuare)
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
37
ca la 42 de luni de la data emisiunii, Societatea să scumpere în mod obligatoriu 50% din valoarea nominală
a obligațiunilor. Obligațiunile sunt purtătoare de dobândă la o rată fixă de 6,00% pe an, plătibilă de două ori
pe an. In data de 01 februarie 2021, Grupul a semnat un acord de prelungire a maturitatii pentru suma de
6.000 mii euro pana la data scadenta a obligatiunilor, ianuarie 2022. In Ianuarie 2022 imprumutul a fost
rambursat integral, la termenul prevazut in contract.
Obligațiunile sunt garantate în principal cu o ipoteca imobiliară de prim rang ce acoperă obligațiile rezultând
din Obligațiuni, până la valoarea maximă garantată de 18.000 mii EUR (optsprezece milioane de euro),
constituită asupra a sapte loturi de teren cu o suprafață totală de 154.308 mp situate în București, Sector 1,
România, aflate în proprietatea exclusivă a Societății, precum și asupra accesoriilor acestora. Societatea are
o opțiune de răscumpărare anticipată a Obligațiunilor, care poate fi exercitată începând cu cea de-a doua
dată de plată a dobânzii, cu condiția ca valoarea minimă răscumpărată să fie de cel puțin 1.000 mii EUR.
Bursa de Valori București S.A. a aprobat cererea de admitere la tranzacționare pe piața reglementata
administrata de Bursa de Valori București S.A. a obligațiunilor emise de Societate, negarantate cu o rata a
dobânzii anuale fixa de 5,75% denominate in EUR, cu o maturitate de 5 ani și cu o valoare nominala totala de
12.525 mii EUR.
Obligațiunile au fost emise în urma derulării ofertei adresate Investitorilor Eligibili, așa cum au fost definiți
în prospectul din data de 28 noiembrie 2017 aprobat de ASF prin decizia de aprobare nr. 1710 din data de
28 noiembrie 2017, amendat prin amendamentul din 8 decembrie 2017 aprobat de ASF prin decizia de
aprobare nr. 1766 din data de 8 decembrie 2017 și prin amendamentul din 13 decembrie aprobat de ASF
prin decizia de aprobare nr. 1816 din 13 decembrie 2017.
În decembrie 2020, Societatea mamă a desfăşurat o nouă emisiune de obligaţiuni de tip Plasament Privat în
valoare de 6.580 mii EUR cu o rată de dobândă fi de 6,4% p.a., plătibilă semestrial.Obligaţiunile au fost
emise de Societatea mamă cu data de 24 decembrie 2020, au o maturitate de 6 ani şi au fost listate in luna
mai 2021 pe piaţa reglementată a BVB.
În februarie 2021, Societatea a contractat două credite denominate în EUR și RON de la First Bank S.A., în
vederea dezvoltării proiectului Panoramic din complexul rezidențial Greenfield Băneasa Residence din
București. Prima facilitate de credit este în valoare de 5.921 mii EURO și reprezintă credit de investiții cu
maturitate de 30 de luni de la acordare, iar facilitatea a doua în valoare de 4.500 mii RON reprezintă finanțare
TVA cu maturitate la 30 de luni de la momentul acordării.
În mai 2021 Societatea a contractat două credite denominate în EUR si RON de la CEC Bank SA., în vederea
dezvoltării proiectului Boreal Plus din Constanța. Prima facilitate de credit este în valoare de 9.880 mii EURO
și reprezintă credit de investiții cu maturitate de 30 de luni de la acordare, iar facilitatea a doua în valoare
de 3.500 mii RON reprezintă finanțare TVA cu maturitate la 20 de luni de la momentul acordării.
În noiembrie 2021 Societatea a contractat un credit denominat în EUR de la Garanti Bank pentru finanțarea
generala a proiectelor (working capital). Valoarea aprobată a creditului este 4.250 mii EUR, cu maturitate în
30 de luni de la acordare.
Toti indicatorii financiari prevăzuţi în contractele de împrumuturi bancare pe termen lung au fost îndepliniţi
la 31 decembrie 2021 si la 31 decembrie 2020.
16. DATORII COMERCIALE ŞI ALTE DATORII
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
38
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
Datorii pe termen lung
Garanții
5.514
508
Datorii aferente contractelor de leasing
1.401
1.401
6.915
1.909
Datorii pe termen scurt
Datorii comerciale
25.062
6.956
Avansuri primite de la clienți
37.307
18.262
Dividende de plătit
187
200
Datorii in relație cu părți afiliate
-
-
Alte datorii
11.287
7.932
73.832
33.350
80.747
35.259
Informații cu privire la expunerea Grupului la riscul valutar şi la riscul de lichiditate aferent datoriilor
comerciale şi altor datorii, sunt prezentate in Nota 23.
Datorii aferente contractelor de leasing
Grupul a încheiat contracte de leasing pentru spaţiu sediu, închirieri echipamente şi pentru tranzit acces auto
necesare în cadrul activităţii sale. Contractele de leasing au o durata între 1 şi 3 ani. Toate contractele de
leasing au rate fixe.
Valoarea de piaţă a datoriilor aferente contractelor de leasing aproximează valoarea lor contabila prezentată
în tabelul de mai sus.
17. PROVIZIOANE PENTRU RISCURI ŞI CHELTUIELI
Provizioane
pentru litigii
Alte
provizioane
Total
Sold la 1 ianuarie 2021
271
396
667
Provizioane constituite în cursul perioadei
-
890
890
Provizioane reluate în cursul perioadei
-
(269)
(269)
Sold la 31 decembrie 2021
271
1.017
1.288
17. PROVIZIOANE PENTRU RISCURI ŞI CHELTUIELI (continuare)
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
39
Provizioane
pentru litigii
Alte provizioane
Total
Sold la 1 ianuarie 2020
319
588
907
Provizioane constituite in cursul perioadei
-
-
-
Provizioane reluate in cursul perioadei
(48)
(192)
(240)
Sold la 31 decembrie 2020
271
396
667
Provizioanele in valoare de 1.288 mii lei sunt reprezentate de:
- 271 mii lei provizion constituit pentru un litigiu in legatura cu una din casele vândute in cartierul
Boreal din Constanţa
- 122 mii lei provizioane pentru concedii neefectuate
- 895 mii lei provizion constituit pentru volumul de apa deversata in conducta oraşului Otopeni care
urmează să fie facturată când vor fi validate măsurătorile de volum.
18. VENITURI
Veniturile Grupului sunt defalcate după cum urmează:
2021
2020
Vânzări de proprietăți rezidențiale
135.826
202.122
Altele
1.759
2.275
137.585
204.397
La data emiterii acestor situații financiare, Grupul a înregistrat 441 de pre-vânzări şi rezervări la data de 31
decembrie 2021 cu o valoare a pachetului de EUR 46,65 milioane (RON 230 milioane), care se vor transforma
în venituri pe măsură ce apartamentele vor fi finalizate în perioadele următoare. 183 apartamente vândute în
2021 (368 în 2020) şi veniturile aferente înregistrate în aceeaşi periodă, din care 140 apartamente în Luxuria
Domenii Residence, 39 apartamente in Greenfield Băneasa, 1 vila in Boreal Plus şi 3 unităţi dezvoltate anterior
de Grupul Impact (“IMPACT”).
Analiza vânzărilor pe proiecte:
2021
2020
Greenfield
27.845
105.842
Luxuria
107.981
96.280
135.826
202.122
19. CHELTUIELI GENERALE ȘI ADMINISTRATIVE
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
40
2021
2020
Consumabile
473
473
Servicii prestate de terți
9,205
8.794
Costuri cu personalul
13,064
12.598
22,742
21.865
20. ALTE CHELTUIELI ŞI VENITURI DIN EXPLOATARE
2021
2020
Alte venituri din exploatare
(2.819)
(1.933)
Cheltuieli cu chiriile
642
624
(Profit) / Pierdere din cedarea imobilizărilor corporale
(100)
(44)
(Venituri din)/Cheltuieli cu amenzile și penalitățile
53
(544)
Alte cheltuieli din exploatare
11.979
4.254
Deprecierea creanțelor comerciale, net
(1.909)
(61)
Deprecierea imobilizărilor corporale, net
174
3.493
Deprecierea stocurilor, net
-
(2.160)
8.020
3.629
21. CHELTUIELI ŞI VENITURI FINANCIARE
2021
2020
Cheltuieli cu dobânzile
2.723
6.427
Venituri din dobânzi
(4)
(239)
Rezultat din schimbul valutar
3.544
4.416
Câștiguri din cedarea de filiale
-
(4.819)
Alte (venituri)/cheltuieli financiare
(2.811)
(359)
3.452
5.426
22. IMPOZIT PE PROFIT
(i) Impozite recunoscute in contul de profit si pierdere
2021
2020
Cheltuiala cu impozitul pe profit amânat
13.190
9.330
Impozit pe profit curent
3.306
7.257
Total cheltuieli cu impozitele
16,496
16.587
22. IMPOZIT PE PROFIT (continuare)
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
41
(ii) Reconcilierea cotei de impozitare efective
2021
2020
Profit înainte de impozitare
95.296
91.443
Impozitul pe profit calculat utilizând
cota de impozitare locală a entității
16%
(15.247)
16%
(14.631)
Cheltuieli si ajustări nedeductibile
3%
2.821
6%
6.530
Venituri neimpozabile
6%
(5.393)
8%
(8.127)
Recunoașterea unor pierderi fiscale
nerecunoscute anterior
-
-
(359)
19%
77.477
18%
(16.587)
(iii) Diferente temporare cumulative ce genereaza impozit amânat
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
Diferenţe
temporare
cumulative
Datorii/
(creanţe)
privind
impozitul
amânat
Diferenţe
temporare
cumulative
Datorii/ (creanţe)
privind impozitul
amânat
Imobilizări corporale
(1.394)
(223)
(2,417)
(387)
Investiţii imobiliare
448.939
71.830
365.207
58.433
Stocuri
(14.644)
(2.343)
(8.054)
(1.289)
Creanţe comerciale şi
alte creanţe
(4.838)
(774)
(5.005)
(801)
428.063
68.490
349.731
55.956
Pierderi fiscale care au
generat impozit
amânat
(4.101)
(656)
428.063
68.490
345.630
55.300
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
42
22. IMPOZIT PE PROFIT (continuare)
(iv) Mişcări în soldurile impozitului amânat
Sold la 31 decembrie
Sold net la
1 ianuarie
Recunoscut în
rezultatul
curent
Recunoscut în
alte elemente
ale rezultatului
global
Net
Active
Datorii
2021
Imobilizări corporale
(223)
-
-
(223)
(223)
Investiții imobiliare
71.486
13.260
(70)
72.486
72.486
Creanțe comerciale și alte creanțe
(774)
-
-
(774)
(774)
Stocuri
(2.343)
-
-
(2.343)
(2.343)
Efectul pierderilor fiscale care au generat
impozit amânat
(656)
-
-
(656)
(656)
-
(Creanțe)/ datorii fiscale nete
68.490
13.260
(70)
68.490
(3.996)
72.486
Sold la 31 decembrie
Sold net la
1 ianuarie
Recunoscut în
rezultatul
curent
Recunoscut în
alte elemente
ale rezultatului
global
Net
Active
Datorii
2020
Imobilizări corporale
(223)
-
-
(223)
(223)
Investiții imobiliare
50.048
9.249
-
59.296
59.297
Creanțe comerciale și alte creanțe
(774)
-
-
(774)
(774)
Stocuri
(2.343)
-
-
(2.343)
(2.343)
Efectul pierderilor fiscale care au generat
impozit amânat
(656)
-
-
(656)
(656)
-
(Creanțe)/ datorii fiscale nete
46.051
9.249
-
55.300
(3.996)
59.297
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
43
23. INSTRUMENTE FINANCIARE VALORI JUSTE ŞI GESTIONAREA RISCULUI
Gestionarea riscului financiar
Grupul este expus la următoarele riscuri din utilizarea instrumentelor financiare:
riscul de credit
riscul de lichiditate
riscul de piaţă
Cadrul general privind gestionarea riscurilor
Politicile Grupului de gestionare a riscului sunt definite astfel încât să asigure identificarea şi analiza riscurilor
cu care se confruntă Grupul, stabilirea limitelor şi controalelor adecvate, precum şi monitorizarea riscurilor
şi a respectării limitelor stabilite. Politicile şi sistemele de gestionare a riscului sunt revizuite în mod regulat
pentru a reflecta modificările survenite în conditţile de piaţă şi în activităţile Grupului. Grupul, prin
standardele şi procedurile sale de instruire şi conducere, urmăreşte să dezvolte un mediu de control ordonat
şi constructiv, în cadrul căruia toţi angajaţii îşi înţeleg rolurile şi obligaţiile.
(a) Riscul de credit
Riscul de credit este riscul ca Grupul să suporte o pierdere financiară ca urmare a neîndeplinirii obligaţiilor
contractuale de către un client sau o contrapartidă la un instrument financiar, iar acest risc rezultă în principal
din creanţele comerciale şi investiţiile financiare ale Grupului.
Valoarea contabilă a activelor financiare reprezintă expunerea maximă la riscul de credit. Expunerea
maximă la riscul la data raportării a fost:
Nota
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
Creanţe comerciale şi alte creanţe
10
36.135
26.574
Numerar şi echivalente de numerar
11
42.037
59.022
78.172
85.596
Creanţe comerciale şi alte creanţe
Expunerea Societăţii la riscul de credit este influenţată în principal de caracteristicile individuale ale fiecărui
client. Cu toate acestea, conducerea are în vedere şi caracteristicile demografice ale bazei de clienţi a
Societăţii, incluzând riscul de neplată caracteristic domeniului de activitate şi cel al ţării în care clientul îşi
desfăşoară activitatea, având în vedere ca toţi aceşti factori influenţează riscul de credit.
În scopul monitorizării riscului de credit aferent clienţilor, Societatea monitorizează lunar întârzierile la plata
şi ia măsurile considerate necesare, de la caz la caz.
Societatea stabileşte o ajustare pentru depreciere care reprezintă estimările sale cu privire la pierderile din
creanţe comerciale şi alte creanţe (vezi Nota 11)).
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
44
23. INSTRUMENTE FINANCIARE VALORI JUSTE ŞI GESTIONAREA RISCULUI (continuare)
(a) Riscul de credit
Expunerea maximă la riscul de credit aferentă creanţelor comerciale şi altor creanţe la data raportării în
funcţie de regiunea geografică a fost:
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
România
36.135
26.574
36.135
26.574
Pierderi din depreciere
Situaţia vechimii creanţelor la data raportării a fost:
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
Valoarea
bruta
Ajustare
pentru
depreciere
Valoare
a neta
Valoarea
bruta
Ajustare
pentru
depreciere
Valoare
a neta
Neajunse la scadenţă
22.857
-
22.857
19.516
-
19.516
Restante intre 130 de
zile
4.210
-
4.210
210
-
210
Restante intre 3190
de zile
3.653
-
3.653
2.803
-
2.803
Restante intre 91120
de zile
4.855
-
4.855
3.832
-
3.832
Restante intre 121
365 de zile
1.221
(661)
560
221
(93)
128
Restante mai mari de
un an
2.621
(2.621)
-
2.621
(2.535)
86
39.417
(3.282)
36.135
29.202
(2.628)
26.574
Pierderile din depreciere la 31 decembrie 2021 sunt aferente unui număr de clienţi care au indicat că nu se
anticipează că vor avea capacitatea să achite sumele datorate în principal din cauza condiţiilor economice.
Grupul consideră că sumele pentru care nu s-au constituit provizioane şi care sunt restante cu mai mult de
30 de zile vor fi încasate, în baza comportamentului istoric de plată şi a unei analize amănunţite a ratingului
de credit al clienţilor în cauză.
Numerar si echivalente de numerar
La 31 decembrie 2021, Grupul a deţinut numerar şi echivalente de numerar în suma de 42.037 mii lei (31
decembrie 2020: 59.022 mii lei), reprezentând expunerea maximă la riscul de credit aferent acestor active.
Numerarul şi echivalentele de numerar sunt menţinute cu bănci şi instituţii financiare din România.
(b) Riscul de lichiditate
Riscul de lichiditate este riscul ca Grupul să întâmpine dificultăţi în îndeplinirea obligaţiilor asociate datoriilor
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
45
23. INSTRUMENTE FINANCIARE VALORI JUSTE ŞI GESTIONAREA RISCULUI (continuare)
(b) Riscul de lichiditate (continuare)
financiare care sunt decontate în numerar sau prin transferul altui activ financiar. Abordarea Grupului cu
privire la riscul de lichiditate este de a se asigura, în măsura în care este posibil, că deţine în orice moment
lichidităţi suficiente pentru a onora datoriile atunci când acestea devin scadente, atât în condiţii normale cât
şi în condiţii de stres, fără a suporta pierderi inacceptabile sau a pune în pericol reputaţia Grupului.
Următorul tabel prezintă scadenţele contractuale reziduale ale datoriilor financiare la sfârşitul perioadei de
raportare, inclusiv plăţile estimate de dobânda şi excluzând impactul acordurilor de compensare:
Valoare
contabilă
Total
Mai puţin
de
1 an
între 1 şi
2 ani
între 2 şi 5
ani
Peste 5
ani
31 decembrie 2021
Împrumuturi
337.033
337.033
186.911
96.526
53.596
-
Datorii comerciale şi
alte datorii
80.747
80.747
73.833
6.914
-
-
417.780
417.780
260.744
103.440
53.596
-
Estimări de dobânzi
viitoare
19.620
19.620
8.852
4.077
6.692
Total
437.400
437.400
269.596
107.517
60.288
-
Valoare
contabilă
Total
Mai puţin
de
1 an
între 1 şi
2 ani
între 2 şi 5
ani
Peste 5
ani
31 decembrie 2020
Împrumuturi
255.836
255.836
88.379
116.349
19.060
32.048
Datorii comerciale şi
alte datorii
35.333
35.333
33.424
1.909
-
-
291.169
291.169
121.803
118.258
19.060
32.048
Estimări de dobânzi
viitoare
21.802
21.802
8.916
4.916
6.152
1.818
Total
312.897
312.897
130.645
123.174
25.212
33.866
(c) Riscul de piaţă
Activitățile Grupului îl expun riscului financiar al modificării ratei de schimb valutar și a ratei dobânzii. Grupul
își propune gestioneze expunerea la aceste riscuri utilizând împrumuturi cu rată fixă sau variabilă,
împrumuturi în valută și instrumente financiare derivate.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
46
23. INSTRUMENTE FINANCIARE VALORI JUSTE ŞI GESTIONAREA RISCULUI (continuare)
(c) Riscul de piata (continuare)
Riscul valutar
Grupul este expus riscului valutar datoritănzărilor, achiziţiilor şi altor împrumuturi care sunt exprimate
într-o altă valută decât cea funcţională a entităţilor Grupului (leul românesc), în primul rând euro.
Rezumatul datelor cantitative prind expunerea Grupului la riscul valutar raportat conducerii Grupului in
baza politicii de gestionare a riscului este următorul:
31 decembrie 2021
Active monetare
Creanţe comerciale şi alte creanţe
-
Numerar şi echivalente de numerar
42.037
42.037
31 decembrie 2021
Datorii monetare
Împrumuturi
337.033
Datorii comerciale şi alte datorii
-
337.033
Expunere netă
(294.996)
31 decembrie 2020
Active monetare
Creanţe comerciale şi alte creanţe
-
Numerar şi echivalente de numerar
53,664
53,664
31 decembrie 2020
Datorii monetare
Împrumuturi
Datorii comerciale şi alte datorii
255,439
-
Expunere netă
(201.795)
Grupul nu a încheiat contracte de hedging în ceea ce priveşte obligaţiile în moneda străină sau expunerea
faţă de riscul de rata a dobânzii.
Principalele cursuri de schimb valutar utilizate în cursul anului au fost:
31 decembrie
2021
Mediu pentru
2021
31 decembrie
2020
Mediu pentru
2020
EUR 1
4,9481
4,9204
4,8694
4,8371
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
47
23. INSTRUMENTE FINANCIARE VALORI JUSTE SI GESTIONAREA RISCULUI (continuare)
Analiza de senzitivitate
O apreciere / depreciere cu 10% a leului faţă de următoarele monede străine la 31 decembrie 2021 şi 31
decembrie 2020 ar fi crescut profitul cu sumele indicate mai jos. Această analiză este bazată pe variaţiile
cursurilor de schimb valutar pe care Societatea le consideră posibile în mod rezonabil la sfârşitul perioadei
de raportate. Această analiză presupune că toate celelalte variabile, în special ratele de dobândă, să rămână
constante şi ignoră orice impact al vânzărilor şi achiziţiilor preconizate.
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
Valoare
contabilă
Efectul
deprecierii
Efectul
aprecierii
Valoare
contabilă
Efectul
deprecierii
Efectul
aprecierii
Active şi
datorii
monetare
EUR
(294.996)
(29.499)
29.499
(201.795)
(20.179)
20.179
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
48
23. INSTRUMENTE FINANCIARE VALORI JUSTE ŞI GESTIONAREA RISCULUI (continuare)
Analiza de sensitivitate (continuare)
Riscul de rată a dobânzii
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
Valoare
contabilă
Rata
variabilă
Rata fixă
Nepurtătoare
de dobânda
Valoare
contabilă
Rata
variabilă
Rata fixă
Nepurtătoare
de dobânda
Active monetare
Creanţe comerciale şi alte
creanţe
36.135
-
-
36.135
26.574
-
-
26.574
Numerar şi echivalente de
numerar
42.037
-
-
42.037
59.022
-
-
59.022
78.172
-
-
78.172
85.596
-
-
85.596
Datorii monetare
Împrumuturi
337.033
182.655
154.378
-
255.836
105.621
150.215
-
Datorii comerciale şi alte
datorii
80.747
-
-
80.747
35.259
-
-
35.259
417.780
182.655
154.378
80.747
291.095
105.621
150.215
35.259

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
49
23. INSTRUMENTE FINANCIARE VALORI JUSTE ŞI GESTIONAREA RISCULUI (continuare)
La data raportării, profilul expunerii la riscul de rată a dobânzii aferent instrumentelor financiare purtătoare
de dobândă raportat către conducerea Grupului a fost următorul:
Valoare contabilă
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
Instrumente cu rată fixă
Active financiare
-
-
Datorii financiare
154.378
150.215
(154.378)
(150.215)
Instrumente cu rată variabilă
Datorii
(182.655)
(105.621)
(182.655)
(105.621)
Analiza de senzitivitate a valorii juste pentru instrumentele cu rată de dobândă fixă
Grupul nu înregistrează active financiare sau datorii financiare cu rată fixă la valoarea justă prin contul de
profit și pierdere, și nu desemnează instrumente derivate (swap pe rata dobânzii) ca instrumente de
acoperire împotriva riscurilor în cadrul unui model de contabilitate de acoperire a riscului la valoarea justă.
Prin urmare, o modificare a ratelor dobânzilor la data de raportare nu ar afecta rezultatul.
Analiza de senzitivitate a fluxurilor de trezorerie pentru instrumentele cu rata variabilă
O modificare a ratelor de dobândă cu 100 puncte de bază la data raportării ar fi determinat creşterea sau
descreşterea capitalurilor proprii şi a profitului sau pierderii cu 1.826 (2020: 1.056). Această analiză
presupune că toate celelalte variabile, în special cursurile de schimb valutar, rămân constante.
Profit / ([Pierdere)
31 decembrie 2021
Creștere de 100
puncte procentuale
Scădere de 100
puncte procentuale
Instrumente cu rată variabilă
(1,826)
1,826
Profit / (Pierdere)
31 decembrie 2020
Creștere de 100
puncte procentuale
Scădere de 100
puncte procentuale
Instrumente cu rată variabilă
(1,056)
1,056

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
50
24. PLĂȚI PE BAZĂ DE ACȚIUNI
În anul 2021, Grupul a acordat un numar de 2.572 mii acțiuni angajaților si membrilor Consiliului de
Administratie evaluate si inregistrate in contul de profit si pierdere la data acordării în suma de 2.214 mii lei
(1.88 lei/acţiune). Costul mediu suportat de Societatea mamă cu achiziţionarea acestor acţiuni a fost 1.675
mii lei (1.39 lei/acţiune).
În august 2021, Consiliul de administraţie a decis implementarea programului de tip Stock Option Plan
pentru anul 2021-2022, in vederea recompensări, menţinerii şi motivării angajaţilor şi membrilor
conducerii Societăţii, respectiv membrii Consiliului de Administraţie şi directorii Societăţii.
Numărul total de acțiuni care poate fi acordat Persoanelor Eligibile în conformitate cu acest Plan este de
maxim 3.060.000 de acțiuni nominative („Acțiunile Rezervate”).
25. ANGAJAMENTE DE CAPITAL
La 31 decembrie 2021, Grupul nu avea angajamente de capital contractate.
26. CONTINGENȚE
La data acestor situații financiare consolidate, Grupul era implicat în litigii în curs, atât în calitate de
reclamant, cât și de pârât.
Conducerea Societății analizează în mod regulat statusul tuturor litigiilor aflate în curs de desfășurare și, în
urma unei consultări cu Consiliul de Administrație, decide asupra necesității recunoașterii provizioanelor
referitoare la sumele angajate şi a includerii acestora în situațiile financiare consolidate.
Având în vedere informațiile existente, conducerea Societății consideră nu există litigii în curs
semnificative, cu excepția litigiilor descrise mai jos:
a) Litigiile inițiate de IMPACT referitoare la proiectul rezidențial Lomb din Cluj-Napoca
Societatea și una dintre societățile afiliate, respectiv Clearline Development and Management SRL
(„Societatea de Proiect”) sunt părți în două dosare în contradictoriu cu Consiliul Local Cluj („CLC”). Litigiile
au izvorât dintr-o relație contractuală desfășurată în 2007, moment la care Societatea a încheiat un contract
de investiții cu CLC, contract prin care CLC și Societatea urmau dezvolte un proiect rezidențial, iar CLC
urma aducă aport terenul - „Proiectul Lomb”. Societatea și Societatea de proiect solicirambursarea
sumelor provenite din investițiile realizate pentru proiectul Lomb la care CLC nu şi-a respectat obligaţiile
contractuale, respectiv nu a contribuit cu teren, astfel Societatea aflându-se în situația în care proiectul și
veniturile ce puteau fi dobândite de pe urma acestuia, nu mai pot fi realizate.
Pe rolul Tribunalului Comercial Cluj a fost înregistrat dosarul 79/1285/2012 în cadrul căruia Societatea
solicită rezilierea contractului-cadru nr. 55423/04.07.2007 încheiat între CLC și Societate. În plus,
Societatea solicită obligarea CLC la plata de despăgubiri în valoare de 4.630.914,13 lei și dobânzi aferente
acestora, calculate de la data producerii prejudiciului până la achitarea efectivă a sumelor.
În anul 2020, la data de 23 decembrie 2020, Tribunalul Cluj a pronunțat următoarea soluție în Dosarul
79/1285/2012: respinge, ca neîntemeiată, cererea precizată formulată de Societate. Societatea a formulat
apel care urmează a fi judecat de Curtea de Apel Cluj, la acest moment Societatea neputând estima durata
procesului până la obținerea unei hotărâri definitive.

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
51
26. CONTINGENȚE (continuare)
Următorul termen acordat în acest dosar este 29 martie 2022, dată până la care trebuie depus raportul de
expertiză contabilă administrat în dosar.
Pe rolul Tribunalului Comercial Argeș a fost înregistrat Dosarul 1032/1259/2012 în cadrul căruia, Societatea
de proiect (Clearline Development and Management SRL) solicita obligarea CLC la plata de despăgubiri
estimate provizoriu la suma de 17.053.000 lei și dobânzi aferente acestora, calculate de la data producerii
prejudiciului până la data formulării cererii de chemare în judecată, în suma estimată de 500.000 lei. În acest
dosar, până la data prezentei raportări, nu s-a pronunțat o hotărâre judecătorească, părțile fiind în stadiul
administrării de probe, incluzând expertize tehnice și contabile, care au fost succedate de obiecțiuni și
diverse cereri de completare ale parților litigante. Pe baza primelor expertize efectuate, atât subsidiara
Societății, cât și Societatea, au înregistrat pierderi din deprecierea stocurilor până la valorile stabilite prin
expertizele deja efectuate, fără a înregistra active contingente.
Litigiul inițiat de Clearline Development şi Management SRL, prin care a solicitat recuperarea sumei de aprox.
17 milioane lei se află în fața Tribunalului specializat Argeș, în prima fază procesuală, în etapa administrării
probelor.
Următorul termen acordat în acest dosar este 17 martie 2022. Clearline Development şi Management SRL a
depus cerere de majorare a cuantumului obiectului cererii de chemare în judecată la suma de 24.532.741,65
LEI (TVA inclus) cu titlu de prejudiciu cauzat lui Clearline (Lomb) de către pârâtă, rezultat din executarea
proiectului „Cartierul Dealul Lomb”, la care se adaugă dobânda legală penalizatoare calculată până la data
de 01.04.2021 în cuantum total de 13.862.967,16 LEI. Suma majorată a rezultat în urma administrării probei
cu expertiză contabilă.
b) Litigiul privind terenul din Bd. Barbu Văcărescu
În 2014, Societatea a achiziționat 1/3 din titlul de proprietate pe 5 loturi de teren cu o suprafață totală de
78.970 mp, situate în Bd. Barbu Văcărescu, București. Celelalte 2/3 din titlul de proprietate asupra loturilor
au fost achiziționate de Cefin Real Estate Development BV (“Cefin”).
In 2017, IMPACT Developer & Contractor (“IMPACT D&C”) a inițiat un litigiu împotriva Cefin având ca obiect
ieșirea din indiviziune (partaj judiciar)
În data de 30 Septembrie 2021, Judecătoria Sectorului 2 București a pronunțat Hotărârea nr.9923, prin care
a dispus următoarele:
a) Atribuirea către IMPACT D&C a unei suprafețe de teren de 25.424 mp - lotul din partea de Nord;
b) Atribuirea către Cefin a unei suprafețe de teren de 50.848 mp - lotul central și lotul din Sud;
c) Obligarea IMPACT D&C la plata către Cefin a unei sulte în cuantum de 1.418.540,64 EUR, în termen
de 6 luni de la data rămânerii definitive a hotărârii;
d) Obligarea Cefin la plata către IMPACT D&C a sumei de 3.708.054,53 RON, cu titlu de cheltuieli de
judecata (2/3 din taxa de timbru si onorarii de avocat).
CEFIN a formulat apel împotriva Sentinței nr. 9923 pronunțată în data de 30.09.2021 de Judecătoria Sectorul
2. Nu s-a stabilit primul termen în apel. CEFIN critică soluția primei instanțe, întrucât ar fi dispus ieșirea din
indiviziune, fără să dispună, în prealabil, avizarea raportului de expertiză în specialitatea topografie de către
oficiul de cadastru și publicitate imobiliară competentă și nu solicită schimbarea Sentinței.
Consultați Nota 8 pentru detalii despre investiție.

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
52
26. CONTINGENȚE (continuare)
c) Litigiul privind terenul din Bd. Ghencea Bd. Timişoara
În anul 2018, Societatea a formulat o acțiune în contradictoriu cu Statul Român şi Primăria Municipiului
București, în vederea constatării existenței dreptului de proprietate având ca obiect terenul în suprafață de
258.925,36 mp situat în Municipiul București, Prelungirea Ghencea nr. 402-412, sectorul 6 (“Terenul”),
astfel cum este identificat în documentația cadastrală nr. 6515/2/6/1, care a stat la baza intabulării în Cartea
Funciară nr. 59472, deschisă la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Sector 6.
Societatea a apreciat se impune formularea unei astfel de acțiuni în vederea consolidării titlului său de
proprietate asupra Terenului față de împrejurarea ca titlul autorului inițial, respectiv Titlului de proprietate
nr. 68.401 emis de Comisia Județeapentru Stabilirea Dreptului de Proprietate asupra Terenurilor Ilfov la
data de 5 februarie 2004 în favoarea Institutului Pasteur S.A., a fost anulat de Judecătoria Sector 6 București.
Acțiunea face obiectul Dosarului nr. 5737/3/2018 înregistrat pe rolul Tribunalului București.
La data de 22.11.2019, Tribunalul București s-a pronunțat și a admis acțiunea formulată de Societate în
contradictoriu cu Statul Român prin Ministerul Finanțelor Publice și Municipiul București. Astfel, prin
Hotărârea nr. 2651, Tribunalul București a constatat Societatea are drept de proprietate asupra Terenului.
Hotărârea Tribunalului București putea fi atacată cu apel.
În cursul anului 2020, Statul Român și Primăria Municipiului București au declarat apel împotriva Hotărârii
nr. 2651 din 22.11.2019 a Tribunalului București. Apelul a fost soluționat de Curtea de Apel București, care
prin Decizia nr. 1246 din 06.10.2020, a respins apelurile ca nefondate. În consecință, s-a menținut Hotărârea
nr. 2651 din 22.11.2019 a Tribunalului București ca temeinică și legală.
Hotărârea nr. 2651 din 22.11.2019 a fost comunicată către IMPACT in data de 04 octombrie 2021. Statul
Român a formulat recurs. Recursul va fi soluționat de ICCJ.
Nu se așteaptă modificări semnificative în valoarea contabilă a activelor ca urmare a acestui dosar. Consultați
Nota 9 pentru detalii despre investiție.
d) Litigiul initiat de „Asociatia Locuitorilor Cartier Greenfield”
În cadrul dosarului nr. 5856/3/2021 înregistrat pe rolul Tribunalului București, Secția Contencios
Administrativ și Fiscal, IMPACT a fost citată în calitate de Pârât.
Dosarul a fost inițiat de „Asociația Locuitorilor Cartier Greenfield” și a avut ca obiect suspendarea și anularea
actului administrativ HCGMB 705/18.12.2019 de aprobare a Planului Urbanistic Zonal Aleea Teișani- Drumul
Pădurea Neagră nr. 56-64, suspendarea și anularea Autorizațiilor de Construire nr. 434/35/P/2020 și nr.
435/36/P/2020, anularea unor avize premergătoare, desființare lucrări. Cererea de chemare în judecată a
fost inițial formulată în contradictoriu cu Municipiul București, CGMB, Primarul Sectorului 1 București,
Agenția pentru Protecția Mediului București și IMPACT Developer&Contractor SA.
La data prezentă acest litigiu este încheiat.

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
53
27. ENTITĂȚI AFILIATE
Tranzacții cu membrii cheie ai conducerii
Remunerațiile personalului cheie de conducere cuprinde salarii și beneficiile aferente (contribuții sociale și
medicale. șomaj și alte contribuții similare). Conducerea Grupuluii este angajată pe bază de contract.
Remunerațiile pentru anul încheiat la 31 decembrie 2021 sunt prezentate in raportul de remunerare care
este prezentat impreuna cu situatiile financiare.
Tranzacții cu actionarii
In cursul anului financiar încheiat la 31 decembrie 2021, Grupul nu a declarat si nu a plătit dividende
acționarilor săi.
De asemenea Grupul a inregistrat vânzări de apartamente către acţionari în suma de 2.257.
28. VANZAREA UNEI FILIALE
La data de 7 octombrie 2020, Grupul a înfiinţat o filială, Star Residence SA, al cărei principal obiect de
activitate este dezvoltarea imobiliara. Capitalul social al filialei s-a constituit prin aportul în natură a unor
investiţii imobiliare aflate în patrimoniul Societăţii. Investiţiile imobiliare aduse ca aport au constat in 14
apartamente si 26 locuri de parcare având o valoare contabilă de 4.791 mii lei. În vederea constituirii
capitalului social al societăţii nou înfiinţate evaluatorul Colliers a stabilit valoarea justă a aportului la valoarea
de 9.610 mii lei, rezultând un câştig din aprecierea valorii juste de 4.819 mii lei.
La data de 23 decembrie 2020, Grupul a vândut 77,62% din acţiunile deţinute în Star Residence SA către o
terţă parte la valoarea de 8.123 mii lei.
Situația rezultatului perioadei pentru Star Residence SA pentru anul 2020 (in 2021 nu mai este cazul)este
prezentată mai jos:
2020
Venituri
204
Cheltuieli
(61)
Rezultatul perioadei
143
Profitul din filiala vândută în sumă de 143 mii lei este atribuibil în totalitate acționarilor Grupului.
Efectul vânzării subsidiarei Star Residence SA asupra poziției financiare a grupului este prezentat mai jos:
Investiții imobiliare
5,244
Imobilizări necorporale
81
Creanțe comerciale și alte creanțe
1,792
Numerar și echivalente de numerar
(273)
Împrumuturi
1.818
Datorii comerciale și alte datorii
110
Active nete
5.462
Contravaloare primită în numerar
8.123

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
54
28. VANZAREA UNEI FILIALE (continuare)
știgul din vânzarea subsidiarei
Contravaloare primită în numerar
8.123
Investiții contabilizate prin metoda punerii în
echivalență
2.158
Activ net derecunoscut
(5.462)
Câștigul din vânzarea subsidiarei
4.819
Investiții contabilizate prin metoda punerii in
echivalenta
8.123
Activ net derecunoscut
(273)
Fluxuri nete de trezorerie din vânzarea
subsidiarei
7.850
In octombrie 2021, Grupul a vandut toate actiunile detinute la Star Residence SA. La 31.12.2021, Grupul
nu mai deţine participaţii în Star Residence SA.
29. REZULTATUL PE ACŢTIUNE
Avand in vedere schimbarile petrecute in timpul anului 2021 in
numarul de actiuni, conform prevederilor IAS33, Societatea a
retratat de asemenea valorile compartive ale rezultatului pe
actiune aferente anului 2020, intrucat numarul mediu monderat
de actiuni din 2020 a trebuit sa considere si aceste operatiuni
inregistrate in anul 2021.
2021
2020
Profit aferent perioadei
78.800
74,856
Numărul de acţiuni ordinare medii in cursul anului (mii buc)
1.543.295
1.580.752
Rezultat de baza pe actiune (lei/ actiune)
0,05
0,05
30. EVENIMENTE ULTERIOARE
Conducerea Grupului prezintă urmatoarele evenimente ulterioare 31 decembrie 2021 până la data aprobării
acestor situații financiare consolidate care nu necesită ajustarea lor.
a) Plata obligaţiunilor CVI In Ianuarie 2022, Societatea a plătit împrumutul din obligaţiuni acordat de Credit
Value Investment, în valoare de 12.000 mii EUR, cu o rată a dobânzii de 6%.
b) Majorare de capital prin plasament privat. In urma majorării capitalului social prin plasament privat,
finalizată în data de 21.01.2022, Consiliul de Administratie, întrunit în data de 25.01.2022, a anunţat
următoarele: au fost subscrise 84.231.295 acţiuni noi, în suma totală de 58.961.906,50 lei.
Prin urmare, capitalul social al Societatii se majoreaza de la 393.750.000 lei la 414.807.823,75 lei, noul numar
total de actiuni fiind de 1.659.231.295.

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii lei, dacă nu este indicat altfel)
55
c) Litigiul cu Asociatia Greenfield - pronuntarea instantei in dosarul nr. 5856/3/2021, aflat pe rolul Tribunalului
Bucuresti, Sectia a II- a Contencios Administrativ și Fiscal, în care Societatea are calitatea de Parata,
Reclamanta fiind ASOCIATIA LOCUITORILOR CARTIER GREENFIELD.
Obiectul dosarului este suspendarea si anularea actului administrativ HCGMB 705/08.12.2019 de aprobare a
Planului Urbanistic Zonal Aleea Teișani- Drumul Pădurea Neagră nr. 56-64, suspendarea si anularea
Autorizatiilor de Construire nr.434/35/P/2020 si nr.435/36/P/2020, anularea unor avize premergatoare,
desfiintare lucrari.
Planul Urbanistic Zonal Aleea Teișani- Drumul Pădurea Neagră nr. 56-64 prevede reglementarea unei
suprafete de cca 28 ha. din cartierul Greenfield cu zona de locuire cuprinzand 49 imobile cu regim de inaltime
P+10E, un imobil cu regim de inaltime P+9E, un imobil cu regim de inaltime P+8E si un imobil cu regim de
inaltime P+6E, zone destinate functiunilor conexe locuirii, respectiv scoala, gradinita, terminal pentru transport
public, centru comercial, cladire de birouri, cladiri supraetajate pentru parcarea autoturismelor, zone de
interes comunitar, biserica, parcuri publice, precum si lucrari edilitare pentru conectarea zonei la utilitati
publice, largirea unor artere de circulatie si realizarea altora noi.
Tribunalul București a pronuntat Hotararea 568 in data de 04 februarie 2022: In temeiul art. 408 Cod
procedura civila, respinge cererea ca urmare a renuntarii reclamantei la insusi dreptul pretins. Hotararea este
cu drept de recurs in termen de 15 zile de la comunicare, cerere care se poate depune la Tribunalul Bucuresti.
d) În contextul conflictului dintre Rusia și Ucraina, început la 24 februarie 2022, UE, SUA, Marea Britanie și
alte țări au impus diverse sancțiuni împotriva Rusiei, inclusiv restricții de finanțare asupra anumitor bănci și
companii de stat rusești, precum și sancțiuni personale. împotriva unui număr de indivizi.
Având în vedere tensiunile geopolitice, din februarie 2022 s-a înregistrat o creștere a volatilității piețelor
financiare și a presiunii de depreciere a cursului de schimb.
Este de așteptat ca aceste evenimente să afecteze activitățile din diferite sectoare ale economiei, să aibă ca
rezultat creșteri suplimentare ale prețurilor la energie în Europa și un risc crescut de perturbări a lanțului de
aprovizionare.
Compania nu are expuneri directe față de părți afiliate și/sau clienți sau furnizori cheie din acele țări.
Societatea consideră aceste evenimente ca evenimente neajustante după perioada de raportare, al căror
efect cantitativ nu poate fi estimat momentan cu un grad suficient de încredere. Conducerea Companiei
analizează continuu evoluțiile acestui eveniment și orice posibil impact al schimbării condițiilor micro și
macroeconomice asupra poziției financiare și a rezultatelor operațiunilor Companiei.
Situațiile financiare consolidate prezentate au fost aprobate de către conducere la data de 24 martie 2022 și
semnate în numele acesteia de către:
Constantin Sebeşanu
Claudiu Bistriceanu
Iuliana Mihaela Urdă
Director General
Director Financiar
Președinte CA
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
SITUAȚII FINANCIARE INDIVIDUALE
LA DATA ŞI PENTRU EXERCIŢIUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
ÎNTOCMITE ÎN CONFORMITATE CU
ORDINUL MINISTRULUI FINANTELOR PUBLICE
NR 2844/2016 PENTRU APROBAREA REGLEMENTARILOR CONTABILE CONFORME
CU STANDARDELE INTERNATIONALE DE RAPORTARE FINANCIARA
Graphics
CONȚINUT: PAGINA:
SITUAȚIA POZIȚIEI FINANCIARE 2 3
SITUAȚIA PROFITULUI SAU PIERDERII ȘI ALTOR ELEMENTE
ALE REZULTATULUI GLOBAL 4
SITUAȚIA MODIFICĂRILOR CAPITALURILOR PROPRII 5 6
SITUAȚIA FLUXURILOR DE TREZORERIE 7 8
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE 9 60
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
SITUAȚIA POZIȚIEI FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
2
Notă
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
ACTIVE
Active imobilizate
Imobilizări corporale
8
14.162
4.244
Imobilizări necorporale
144
136
Investiții imobiliare
9
568.758
456.768
Active financiare
11
56.542
58.340
Total active imobilizate
639.606
519.488
Active circulante
Stocuri
10
268.290
147.927
Creanțe comerciale și alte creanțe
12
123.674
140.911
Numerar și echivalente de numerar
13
36.171
52.065
Total active circulante
428.135
340.903
Total active
1.067.741
860.391
CAPITALURI PROPRII ȘI DATORII
Capitaluri proprii
Capital social
14
401.214
272.464
Prime de capital
(4.475)
65.711
Rezervă din reevaluare
3.001
3.001
Alte rezerve
12.389
12.389
Acțiuni proprii
15
(841)
(2.675)
Rezultatul reportat
289.279
286.193
Total capitaluri proprii
700.567
637.083
Datorii pe termen lung
Împrumuturi
16
88.830
148.396
Datorii comerciale și alte datorii
17
5.514
510
Impozit amânat
23
68.490
55.300
Total datorii pe termen lung
162.834
204.206
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
SITUAȚIA POZIȚIEI FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
3
Notă
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
Datorii curente
Împrumuturi
16
145.489
2.215
Datorii comerciale și alte datorii
17
57.563
16.220
Provizioane pentru riscuri și cheltuieli
18
1.288
667
Total datorii curente
204.340
19.102
Total datorii
367.174
223.308
Total capitaluri proprii și datorii
1.067.741
860.391
Situaţiile financiare individuale prezentate au fost aprobate de către conducere la data de 24 martie 2022
şi semnate în numele acesteia de către:
Constantin Sebeșanu,
Claudiu Bistriceanu,
Iuliana Mihaela Urdă,
Director General
Director Financiar
Președintele CA
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
SITUAȚIA PROFITULUI SAU PIERDERII ȘI ALTOR ELEMENTE ALE REZULTATULUI
GLOBAL PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
4
Notă
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
Venituri din proprietățile imobiliare aflate în stoc
19
28.392
109.926
Costuri cu proprietățile imobiliare aflate în stoc
(13.524)
(67.656)
Profit brut
14.868
42.270
Venituri nete din chirii
19
1.025
1.297
Cheltuieli generale și administrative
20
(19.283)
(19.160)
Cheltuieli de comercializare
(3.966)
(3.004)
Amortizare
(727)
(704)
Alte venituri/cheltuieli din exploatare
21
(3.204)
(1.882)
Câștiguri din investiții imobiliare
9
86.761
64.328
Deprecierea activelor
-
(1.059)
Profit din exploatare
75.474
82.086
Venituri financiare
8.520
11.827
Cheltuieli financiare
(5.955)
(9.832)
Costuri financiare, net
22
2.565
1.995
Profit înainte de impozitare
78.039
84.081
Cheltuieli cu impozitul pe profit
23
(13.190)
(14.834)
Rezultatul perioadei
64.849
69.247
Total rezultat global atribuibil acționarilor
societății:
64.849
69.247
Total rezultat global aferent perioadei
64.849
69.247
Situaţiile financiare individuale prezentate au fost aprobate de către conducere la data de 24 martie 2022
şi semnate în numele acesteia de către:
Constantin Sebeșanu,
Claudiu Bistriceanu,
Iuliana Mihaela Urdă,
Director General
Director Financiar
Președintele CA
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
SITUAȚIA MODIFICĂRILOR CAPITALURILOR PROPRII
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
5
Notă
Capital
social
Prime de
capital
Rezerva din
reevaluare
Alte
rezerve
Acțiuni
proprii
Rezultatul
reportat
Total
capitaluri
proprii
Sold la 1 ianuarie 2021
272.464
65.711
3.001
12.389
(2.675)
286.193
637.083
Elemente ale rezultatului global
Profit aferent anului
-
-
-
-
-
64.849
64.849
Alte elemente ale rezultatului global
-
-
-
-
-
-
-
Total alte elemente ale rezultatului global
-
-
-
-
-
64.849
64.849
Tranzacții cu acționarii societății
Acțiuni proprii achiziționate în timpul anului
15
-
-
-
-
(1.365)
-
(1.365)
Dividende acordate
-
-
-
-
-
-
-
Majorare capital social
14
131.250
(69.487)
-
-
-
(61.764)
-
Micșorare capital social prin anulare acțiuni
14
(2.500)
(699)
-
-
3.199
-
-
Plăți pe bază de acțiuni
-
-
-
-
-
-
-
Alte schimbări în capitalurile proprii
Constituire rezerve legale
-
-
-
-
-
-
-
Transfer rezerve
-
-
-
-
-
-
-
Rezerve din reevaluare
-
-
-
-
-
-
-
Sold la 31 decembrie 2021
401.214
(4.475)
3.001
12.389
(841)
289.278
700.567
Constantin Sebeșanu,
Claudiu Bistriceanu,
Iuliana Mihaela Urdă,
Director General
Director Financiar
Președintele CA
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
SITUAȚIA MODIFICĂRILOR CAPITALURILOR PROPRII
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
6
Notă
Capital
social
Prime de
capital
Rezerva din
reevaluare
Alte
rezerve
Acțiuni
proprii
Rezultatul
reportat
Total
capitaluri
proprii
Sold la 1 ianuarie 2020
281.907
68.760
3.001
8.788
(7.771)
230.996
585.681
Elemente ale rezultatului global
Profit aferent anului
-
-
-
-
-
69.247
69.247
Alte elemente ale rezultatului global
-
-
-
-
-
-
-
Total alte elemente ale rezultatului global
-
-
-
-
-
69.247
69.247
Tranzacții cu acționarii societății
Acțiuni proprii achiziționate în timpul anului
15
-
-
-
-
(9.610)
-
(9.610)
Dividende acordate
-
-
-
-
-
(10.449)
(10.449)
Micșorare capital social prin anulare acțiuni
14
(9.444)
(3.049)
-
-
12.492
-
-
Plăți pe bază de acțiuni
-
-
-
-
2.214
-
2.214
Alte schimbări în capitalurile proprii
Constituire rezerve legale
-
-
-
3.601
-
(3.601)
-
Transfer rezerve
-
-
-
-
-
-
-
Rezerve din reevaluare
-
-
-
-
-
-
-
Sold la 31 decembrie 2020
272.464
65.711
3.001
12.389
(2.675)
286.193
637.083
Situaţiile financiare individuale prezentate au fost aprobate de către conducere la data de 24 martie 2022 şi semnate în numele acesteia de către:
Constantin Sebeșanu,
Claudiu Bistriceanu,
Iuliana Mihaela Urdă,
Director General
Director Financiar
Președintele CA

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
TABLOUL FLUXURILOR DE TREZORERIE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
7
Notă
2021
2020
Fluxuri de trezorerie din activități de operare
Rezultatul perioadei
64.849
69.247
Ajustări pentru reconcilierea rezultatului perioadei cu fluxurile nete de
numerar:
(71.523)
(42.429)
Câștiguri din evaluarea investițiilor imobiliare
9
(82.876)
(64.328)
Reluarea pierderii din depreciere pentru PPE
8
230
2.058
Amortizarea imobilizărilor corporale
8
498
1.429
Venituri financiare
22
(8.520)
(6.432)
Costul financiar
Cheltuiala cu impozitul pe profit
22
5.955
10.010
13.190

14.834
Ajustări ale fondului de rulment
(78.454)
34.513
Scăderea/(creșterea) creantelor comerciale
12
19.375
4.362
Scăderea/(creșterea) proprietății de inventar
10
(111.657)
48.209
(Scădere)/creștere a comerțului, a altor datorii și a datoriilor contractuale12
2,806
(36.061)
(Scăderea)/creșterea datorii cu impozitul pe profit amânat 23
13.190
9.249
(Scăderea)/creșterea provizioanelor
18
621
(240)
Impozitul pe profit plătit
23
(2.789)
(5.840)
Fluxurile nete de numerar din activitățile de exploatare
(85.128)
46.497
Activități de investiții
Împrumuturi acordate subsidiarelor
27
27.127
(35.494)
Învestiții in subsidiare
28
1.798
(2.149)
Achiziție de imobilizări corporale
8
(2.460)
(1.504)
Cheltuieli cu investiții imobiliare în curs de dezvoltare
9
(30.901)
(3.504)
Cheltuieli cu mijloace fixe în curs de dezvoltare
8
(8.346)
(347)
Venituri din imobilizări corporale
8
152
421
Dobânda încasată
16
12.397
1.088
Fluxuri nete de numerar din activități de investiții
(233)
(41.489)

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
TABLOUL FLUXURILOR DE TREZORERIE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
8
Notă
2021
2020
Activități financiare
Încasări din împrumuturi
16
95.160
62.472
Achiziții de acțiuni proprii
15
(1.366)
(7.396)
Rambursarea principalului împrumuturilor
16
(14.504)
(26.038)
Dividendele plătite
14
-
(10.449)
Dobândă plătită
16
(9.823)
(6.889)
Fluxuri nete de numerar din activități de finanțare
69.467
11.700
Creștere netă a numerarului și a echivalentelor de numerar 13
(15.894)
16.708
Numerar și echivalente de numerar la 1 ianuarie
52.065
35.357
Numerar și echivalente de numerar la 31 decembrie
13
36.171
52.065
Situaţiile financiare individuale prezentate au fost aprobate de către conducere la data de 24 martie 2022
şi semnate în numele acesteia de către:
Constantin Sebeșanu,
Claudiu Bistriceanu,
Iuliana Mihaela Urdă,
Director General
Director Financiar
Președintele CA

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
9
1. ENTITATEA CARE RAPORTEAZĂ
Impact Developer & Contractor SA („Societatea”) este o societate înregistrată în România al cărei obiect de
activitate este dezvoltarea imobiliară.
Sediul social al Societății este Willbrook Platinum Business and Convention Center, Cladirea A, Etaj 1,
Șoseaua București-Ploiești, Nr. 172 - 176, București, Sector 1.
Structura acționariatului la 31 decembrie 2021 și 31 decembrie 2020 este prezentată în Nota 14.
Societatea controlează mai multe entități și întocmește situații financiare consolidate. Conform Legii nr.
24/2017, aceste entități trebuie să întocmească și situații financiare individuale.
Societatea și filialele sale (denumite împreună cu Societatea “Grupul”) sunt după cum urmează:
Țara de
înregistrare
Natura activității
% acționariat la
31 decembrie
2021
% acționariat la
31 decembrie
2020
Clearline
Development and
Management SRL
România
Dezvoltare
imobiliară
100%
100%
Actual Invest House
SRL
România
Administrare
imobile
100%
100%
Bergamot
Development Phase
II SRL
România
Dezvoltare
imobiliară
100%
100%
Bergamot
Development SRL
România
Dezvoltare
imobiliară
100%
100%
Impact Finance SRL
România
Intermedieri
financiare
100%
100%
Greenfield Copou
Residence SRL
România
Dezvoltare
imobiliară
100%
100%
Greenfield Copou
Residence Phase II
SRL
România
Dezvoltare
imobiliară
100%
-
Greenwise
Development SRL
România
Dezvoltare
imobiliară
100%
-
Greenfield Property
Management SRL
România
Dezvoltare
imobiliară
100%
-
Societatea este una dintre primele societăți active în domeniul dezvoltării imobiliare în Romania, fiind
constituită în anul 1991 prin subscripție publică. În anul 1995, Societatea a introdus conceptul de ansamblu
rezidențial pe piața românească, iar din anul 1996, Societatea este listată la Bursa de Valori București (BVB).
În 2021, activitatea Impact Developer&Constructor SA a constat în principal în continuarea dezvoltării
proiectelor rezidențiale Greenfield Băneasa din București și Boreal Plus din Constanța, finalizarea Luxuria
Residence si pregătirea demarării proiectului Greenfield Copou Iași.

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
10
2. CONSILIUL DE ADMINISTRAȚIE
Consiliul de Administrație reprezintă organul decizional cu privire la toate aspectele semnificative ale
societății în ansamblu, prin implicarea in decizii strategice, financiare sau reputaționale. Consiliul de
Administrație deleagă competențele de conducere ale Societăţii, în condițiile și limitele prevăzute de lege și
de Actul Constitutiv.
La data de 21 aprilie 2021, în Adunarea Generala a Acționarilor, s-au ales membrii Consiliului de
Administrație al Societăţii pentru un mandat de 4 (patru) ani (28 aprilie 2021 28 aprilie 2025). Cu aceasta
ocazie a fost revocat dl. Laviniu Dumitru Beze și a fost ales dl. Sorin Apostol în funcția de Administrator.
Consiliul de Administrație este alcătuit din 5 (cinci) membri:
Iuliana Mihaela Urdă, Președintele Consiliului de Administrație
Intrepid Gem SRL, Administrator reprezentat prin Petru Văduva
Ruxandra-Alina Scarlat, Administrator
Daniel Pandele, Administrator
Sorin Apostol, Administrator
Managementul executiv al Societăţii
Pe 27 aprilie 2021, Consiliul de Administrație l-a numit în poziția de director general (CEO) pe Constantin
(Tinu) Sebeșanu cu un mandat de 4 (patru) ani, începând cu data de 28 aprilie 2021. Tot în această dată,
Sorin Apostol a preluat funcția de director operaţional (COO).
Din 01 ianuarie 2022 Claudiu Bistriceanu a fost numit director financiar (CFO) cu un mandat de 4 (patru)
ani.
3. BAZELE ÎNTOCMIRII
Aceste situații financiare au fost întocmite în conformitate cu Ordinul Ministrului Finantelor Publice
nr 2844/2016 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu Standardele Internationale de
Raportare Financiara adoptate de către Uniunea Europeană („IFRS UE”). Aceste prevederi sunt în
conformitate cu prevederile Standardelor Internaţionale de Raportare Financiară („IFRS”) adoptate de către
Uniunea Europeana („EU”), cu excepţia prevederilor IAS 21 Efectele variaţiei cursurilor de schimb valutar cu
privire la moneda funcţională,, prevederilor IAS 20 - Subventii guvernamentale cu privire la recunoasterea
veniturilor din certificate verzi, si prevederilor IFRS 15 - venituri din contracte cu clientii cu privire la
tratamentul contabil al taxelor de conectare la reteaua de distributie . Situațiile financiare individuale sunt
disponibile pe website-ul Societăţii și cel al Bursei de Valori București odată ce sunt aprobate de Consiliul de
Administrație și Adunarea Generală a Acționarilor.
Situațiile financiare au fost întocmite pe baza principiului continuității activității, la cost istoric, cu excepția
reevaluării anumitor proprietăți și instrumente financiare care sunt evaluate la valoarea reevaluată sau
valoarea justă. Costul istoric se bazează, în general, pe valoarea justă a contraprestației acordate în schimbul
bunurilor și serviciilor.
Principiul continuității activității
Societatea a pregătit prognoze, inclusiv anumite aspecte senzitive, ținând cont de principalele riscuri de
afaceri, la nivelul Societăţii și al grupului Impact. Luând în considerare aceste prognoze, administratorii
rămân de părere acordurile de finanțare ale Societăţii și structura capitalului oferă atât facilitățile
necesare, cât și indicatorii necesari pentru a permite Societăţii să își desfășoare activitatea cel puțin în

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
11
3. BAZELE ÎNTOCMIRII (continuare)
următoarele 12 luni. În consecință, situațiile financiare au fost întocmite pe baza principiului continuității
activității.
Societatea a făcut o evaluare inițială a riscurilor și incertitudinilor. Prin urmare, conducerea a avut în vedere
diferite scenarii, luând în considerare următoarele:
• Vânzări și pre-vânzări
• Prețuri de vanzare
• Costuri
• Evoluții proiecte imobiliare
• Numerar și finanțare externă
În ceea ce privește pre-vânzările, Societatea se așteaptă la o creștere semnificativă a volumului acestora in
anul 2022 datorită proiectelor pe care le derulează în prezent: Greenfield Cartierul Teilor, Greenfield
Panoramic (proiect ce se va finaliza în primul trimestru al anului 2022); Boreal Plus Constanța și din a doua
jumătate a anului și Greenfield Copou Iași prima fază, aflata în proces de obținere a autorizațiilor de
construire. De asemenea, Societatea consideră ca un imbold serios în viața Societăţii este și construcția
Greenfield Plaza, un complex multifuncțional care cuprinde zone de SPA (cu zone de relaxare și 2 piscine), săli
de fitness și terenuri de sport, zone comerciale. Greenfield Plaza va fi finalizata în luna iunie 2022.
În ceea ce privește prețurile de vânzare, Societatea consideră acestea sunt în linie cu piața și nu există
premise pentru ajustări descendente a prețurilor. Majorarea plafonului pentru TVA 5% la 140.000 euro va
conduce la o revitalizare a acestui sector.
Tot în cursul anului 2021, Societatea a intrat într-un parteneriat cu Primăria Sector 1 București pentru
construcția unei grădinițe și a unei școli publice de stat, donând în acest sens către primărie terenul aferent
acestor noi construcții.
4. MONEDA FUNCTIONALĂ ȘI DE PREZENTARE
Situațiile financiare individuale sunt prezentate în lei românești („lei”), aceasta fiind și moneda funcțională a
Societății. Toate informațiile financiare sunt prezentate în mii lei.
5. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE
Politicile contabile prezentate mai jos au fost aplicate de către Societate, în mod consecvent, pentru toate
perioadele prezentate în aceste situații financiare.
Mai jos sunt prezentate politicile contabile semnificative.
(a) Moneda străină
Tranzacțiile în moneda străină sunt convertite în moneda funcțională a Societății la cursul de schimb valutar
în vigoare la data tranzacției. Activele și datoriile monetare care la data raportării sunt exprimate în valută
sunt convertite în moneda funcțională la cursul de schimb valutar din data respectivă.
Activele și datoriile nemonetare exprimate într-o monedă străină și care sunt evaluate la valoarea justă sunt
convertite în moneda funcțională la cursul de schimb valutar de la data la care a fost determinată valoarea
justă. Diferențele de schimb valutar rezultate din conversie sunt recunoscute în situația profitului sau
pierderii și altor elemente ale rezultatului global.

Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
12
5. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
(b) Imobilizări corporale
Terenurile și construcțiile deținute pentru utilizare în producție sau în scopuri administrative sunt prezentate
în situația poziției financiare la valoarea reevaluată, care este valoarea justă la data reevaluării, minus
amortizarea cumulată ulterioară și pierderile acumulate din depreciere ulterioare.
Orice creștere a reevaluării care rezultă din reevaluarea terenurilor și construcțiilor este creditată în rezerva
de reevaluare a imobilizării, cu excepția cazului în care reia o scădere din reevaluare pentru același activ
recunoscut anterior drept cheltuială, caz în care majorarea este înregistrată în contul de profit sau pierdere
în măsura în care scăderea a fost înregistrată anterior pe cheltuieli. O reducere a valorii contabile din
reevaluarea unor astfel de terenuri și construcții este înregistrată drept cheltuială în măsura în care
depășește soldul, dacă este cazul, deținut în rezerva de reevaluare a imobilizărilor legate de o reevaluare
anterioară a acelui activ.
Deprecierea construcțiilor reevaluate este recunoscută în contul de profit sau pierdere. La vânzarea sau
cedarea ulterioară a unei proprietăți reevaluate, excedentul de reevaluare atribuit rămas în rezerva de
reevaluare a imobilizării este transferat direct în rezultatul reportat.
Terenul nu se amortizează.
Instalațiile și echipamentele sunt prezentate la cost minus amortizarea cumulată și pierderea acumulată din
depreciere.
Amortizarea este recunoscută astfel încât să elimine costul sau evaluarea activelor (altele decât terenurile și
proprietățile aflate în construcție) minus valorile reziduale pe parcursul duratei lor de viață utilă, folosind
metoda liniară, după cum urmează:
Durata de viață utilă estimată a imobilizărilor corporale este după cum urmează:
construcții 40 de ani
instalații, echipamente și mijloace de transport 35 ani
mobilier si alte mijloace fixe 312 ani
Duratele estimate de viață utilă, valorile reziduale și metoda de amortizare sunt revizuite la fiecare dade
raportare.
(c) Imobilizări necorporale achiziționate separat
Imobilizările necorporale cu o durată de viață utilă determinată, achiziționate separat, sunt înregistrate la
cost minus amortizarea acumulată și pierderile acumulate din depreciere. Amortizarea este recunoscută pe
bază liniară pe durata de viață utilă estimată. Durata de viață utilă estimată și metoda de amortizare sunt
revizuite la sfârșitul fiecărei perioade de raportare, orice modificări ale estimării fiind contabilizate
prospectiv. Imobilizările necorporale cu durată de viață uti nedeterminată dobândite separat sunt
înregistrate la cost minus pierderile acumulate din depreciere.
(d) Investiții imobiliare
Investițiile imobiliare, care reprezintă proprietăți deținute pentru a obține chirii și / sau pentru aprecierea
capitalului (inclusiv proprietățile aflate în construcție pentru astfel de scopuri) și/sau pentru care scopul nu
a fost determinat încă, sunt evaluate inițial la cost, inclusiv costurile de tranzacționare. În urma
recunoașterii inițiale, investițiile imobiliare sunt evaluate la valoarea justă.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
13
5. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Toate investițiile imobiliare ale Societății deținute pentru a obține chirii sau pentru aprecierea capitalului
sau pentru care nu a fost identificată încă cea mai buna folosință, sunt înregistrate ca investiții imobiliare și
sunt evaluate utilizând modelul valorii juste. Câștigurile sau pierderile care rezultă din modificările valorii
juste ale investițiilor imobiliare sunt incluse în contul de profit sau pierdere în perioada în care apar.
Atunci când destinația unei proprietăți se schimbă, astfel încât este reclasificată în imobilizări corporale sau
stocuri, valoarea sa justă de la data reclasificării devine costul imobilizării pentru înregistrare ulterioară.
O investiție imobiliară este derecunoscută la cedare sau atunci când investiția imobiliară este permanent
scoasă din uz și nu sunt așteptate beneficii economice viitoare din cedare. Orice știg sau pierdere care
rezuldin derecunoașterea proprietății (calculată ca diferență între încasările nete din cedare și valoarea
contabilă a activului) este inclus(ă) în contul de profit sau pierdere în perioada în care este derecunoscută.
Conducerea Societății evaluează regulat cea mai buna folosința a terenurilor investiții imobiliare
Transferul din investiții imobiliare în stocuri este realizat aproape de data începerii construcției după ce au
fost obținute toate avizele necesare, a fost finalizat un concept detaliat al proiectului și au fost făcuți pași
importanți în identificarea constructorilor și finanțării proiectului.
(e) Stocuri
Stocurile sunt prezentate la valoarea cea mai mică dintre cost și valoarea realizabilă netă. Costul cuprinde
materiale directe și, unde este cazul, cheltuielile directe cu forța de muncă și costurile indirecte de producție
suportate pentru aducerea stocurilor în locația și starea lor actuală. Valoarea realizabilă netă reprezintă
prețul de vânzare estimat minus toate costurile estimate de finalizare și costurile de comercializare, vânzare
și distribuție.
Evaluarea la data intrării în societate a stocurilor se face utilizând următoarele tehnici:
Proprietăți rezidențiale
-
identificare specifică
Terenuri
-
Identificare specifica
Alte stocuri
-
primul intrat, primul ieșit (FIFO)
(f) Creanțe comerciale și de altă natură
Creanțele comerciale obișnuite, cu excepția instrumentelor financiare derivate, nu poartă dobândă și sunt
evaluate la valoarea nominală redusă cu provizioane corespunzătoare pentru sumele nerecuperabile
estimate. Valoarea contabilă a tranzacțiilor comerciale și a altor creanțe exprimate în valută străină este
determinată în acea monedă străină și convertită la cursul spot la sfârșitul fiecărei perioade de raportare.
(g) Derecunoașterea activelor financiare
Societatea derecunoaște un activ financiar numai atunci când expiră drepturile contractuale asupra fluxurilor
de numerar generate de activ sau când transferă activul financiar și aproape toate riscurile și beneficiile
dreptului de proprietate către o altă entitate. Dacă Societatea nu transferă și nici nu păstrează în mod
substanțial toate riscurile și beneficiile dreptului de proprietate și continuă controleze activul transferat,
Societatea recunoaște deținerea rămasă în activ și obligația aferentă pentru sumele pe care ar putea le
plătească. Dacă Societatea păstrează în mod substanțial toate riscurile și beneficiile deținerii unui activ
financiar transferat, Societatea continuă recunoască activul financiar și recunoaște, de asemenea, un
împrumut garantat pentru încasările primite.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
14
5. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
(h) Numerar și echivalente de numerar
Numerarul și echivalentele de numerar cuprind numerarul deținut de IMPACT, precum și depozitele bancare
pe termen scurt cu scadență inițială de mai puțin de 3 (trei) luni și sunt supuse unui risc scăzut de modificare
a valorii.
(i) Capitalul social
Acțiuni ordinare
Acțiunile ordinare sunt clasificate ca parte a capitalurilor proprii. Costurile suplimentare direct atribuibile
emisiunii acțiunilor ordinare sunt recunoscute ca o reducere a capitalurilor proprii la valoarea netă de efectele
fiscale.
Răscumpărarea și reemiterea capitalului social (acțiuni de trezorerie)
Atunci nd capitalul social recunoscut ca parte a capitalurilor proprii este răscumpărat, valoarea
contraprestației plătite, care include și alte costuri direct atribuibile, netă de efectele fiscale, este recunoscută
ca o reducere a capitalurilor proprii. Acțiunile răscumpărate sunt clasificate ca acțiuni de trezorerie și sunt
prezentate ca o rezerva privind acțiunile proprii. Atunci când acțiunile de trezorerie sunt vândute sau reemise
ulterior, suma încasată este recunoscută ca o creștere a capitalurilor proprii iar surplusul sau deficitul inregistrat
în urma tranzacției este prezentat ca primă de emisiune.
(j) Dividende
Dividendele sunt recunoscute ca datorie în perioada în care este aprobată repartizarea lor.
(k) Acțiuni proprii
Acțiunile proprii constau din acțiuni de trezorerie și acțiuni deținute în cadrul unui plan de beneficii al angajaților.
Societatea are un plan de beneficii al angajaților pentru a satisface exercitarea opțiunilor de achiziție de acțiuni
care au fost acordate în cadrul schemelor de opțiuni de achiziție de acțiuni ale Societății.
Acțiunile proprii sunt recunoscute la cost ca o deducere din capitalurile proprii ale acționarilor. O
contraprestație ulterioaprimită pentru vânzarea unor astfel de acțiuni este, de asemenea, recunoscuîn
capitalurile proprii, diferența dintre veniturile din vânzare față de costul inițial fiind recuperată în rezultatul
reportat. Niciun câștig sau pierdere nu este recunoscut(ă) în declarațiile de performanță privind tranzacțiile cu
acțiuni proprii.
(l) Împrumuturi
Împrumuturile bancare purtătoare de dobândă și descoperitul de cont sunt înregistrate pe măsura
încasărilor, net de orice costurile de acordarea directe.
Costurile îndatorării
Costurile îndatorării care pot fi atribuite direct achiziției, construcției sau producției de active cu ciclu lung de
producție, care sunt active care necesită în mod necesar o perioadă substanțială de timp pentru a fi gata
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
15
5. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
pentru utilizarea dorită sau pentru vânzare, sunt adăugate la costul acestor active, până când activele sunt
în mod substanțial pregătite pentru utilizarea dorită sau vânzare.
Costurile îndatorării aferente împrumuturilor generale se capitalizează in valoarea activelor care se califica
pentru acest lucru (conform IAS 23). Rata aplicabila pentru capitalizare este rata medie ponderata a dobânzii
împrumuturilor obținute de companie.
Veniturile din investiții obținute din investiția temporară a anumitor împrumuturi care vor fi folosite pe
activele cu ciclu lung de producție se deduc din costurile îndatorării eligibile pentru capitalizare.
Toate celelalte costuri ale îndatorării sunt recunoscute în contul de profit sau pierdere în perioada în care
sunt suportate.
(m) Datorii comerciale și de altă natură
Datoriile comerciale obișnuite nu sunt purtătoare de dobândă și sunt prezentate la valoarea nominală.
Datoriile comerciale pe termen lung, în special cele legate de terenuri, sunt înregistrate la valoarea justă la
data achiziționării activului la care se referă. Reducerea la valoarea nominală este amortizată pe parcursul
perioadei de creditare și înregistrată la costuri de finanțare. Valoarea contabilă a datoriilor comerciale și a
altor datorii care sunt denominate în monedă străină este determinată în acea monedă străină și convertită
la cursul spot la sfârșitul fiecărei perioade de raportare.
Derecunoașterea datoriilor financiare
Societatea derecunoaște datoriile financiare numai atunci când obligațiile Societății sunt achitate, anulate
sau au expirat. Diferența dintre valoarea contabilă a datoriei financiare derecunoscute și contraprestația
plătită și de plătit este recunoscută în contul de profit sau pierdere.
(n) Provizioane
Provizioanele sunt recunoscute atunci nd Societatea are o obligație curentă (legală sau implicită) ca
rezultat al unui eveniment trecut, când este probabil ca Societatea fie obligată -și deconteze această
obligație, și poate fi făcută o estimare credibilă privind valoarea obligației.
Suma recunoscută ca provizion este cea mai bună estimare a contraprestației necesare pentru decontarea
obligației prezente la data raportării, luând în considerare riscurile și incertitudinile legate de
obligație.
În cazul în care un provizion este evaluat utilizând fluxurile de numerar estimate pentru a deconta obligația
prezentă, valoarea contabilă reprezintă valoarea actualizată a acestor fluxuri de trezorerie (atunci când
efectul valorii în timp a banilor este semnificativ).
Atunci când se așteaptă ca unele dintre sau toate beneficiile economice necesare pentru decontarea unui
provizion să fie recuperate de la o terță parte, o creanță este recunoscută ca un activ dacă este aproape sigur
că va fi rambursată, iar valoarea creanței poate fi evaluată în mod credibil.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
16
5. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
(o) Venituri
Veniturile sunt recunoscute atunci când clientul dobândește controlul asupra bunurilor sau serviciilor
prestate, la suma care reflectă prețul pe care Societatea se așteaptă îl primească în schimbul acestor
bunuri sau servicii. Veniturile sunt recunoscute la valoarea justă a serviciilor prestate sau a bunurilor livrate,
net de TVA, accize sau alte impozite aferente vânzării.
Veniturile includ valoarea justă a contraprestației primite sau de primit, net de taxa pe valoarea adăugată,
după eliminarea vânzărilor în cadrul Grupului. Veniturile și profitul sunt recunoscute după cum urmează:
(i)
Venituri din vânzarea de proprietăți rezidențiale
Veniturile din vânzarea de proprietăți rezidențiale în cursul normal al activității sunt evaluate la valoarea justă
a contraprestației încasate sau de încasat la finalizare. Veniturile sunt recunoscute atunci când riscurile și
avantajele semnificative aferente dreptului de proprietate au fost transferate clientului, acest lucru fiind
considerat atunci când titlul de proprietate revine clientului la finalizarea legală, iar costurile aferente și
eventuala returnare a bunurilor pot fi estimate în mod credibil. Acesta este momentul în care sunt respectate
toate obligațiile de îndeplinire și nu există o implicare permanentă în gestionarea bunurilor, iar valoarea
veniturilor poate fi evaluată în mod credibil. Dacă este probabil ca anumite rabaturi fie acordate și valoarea
lor poate fi evaluată în mod credibil, atunci acestea sunt recunoscute ca o reducere a veniturilor atunci când
veniturile din vânzări sunt recunoscute. Nu este considerată o componentă semnificativă a finanțării în
contractele cu clienții, deoarece perioada dintre recunoașterea veniturilor și plată este aproape întotdeauna
mai mică de o lună.
(ii) Venituri din refacturarea utilităților
Veniturile din refacturările de utilități sunt recunoscute la momentul realizării lor, împreuna cu cheltuielile cu
utilități facturate de către furnizori. Societatea refacturează utilitățile adăugând o marjă de profit, sub forma
unor costuri de administrare. Aceste venituri se refera la proprietățile închiriate, la proprietățile vândute fără
transferul dreptului de proprietate (vânzări cu plata în rate) și la vânzările de proprietăți cu plata integrală,
până în momentul în care cumpărătorul încheie contracte cu furnizorii de utilități în nume propriu.
(p) Impozitare
Taxa de impozitare reprezintă suma impozitului plătit în prezent și impozitul amânat.
Impozitul curent
Impozitul plătit în prezent se bazează pe profitul impozabil pentru anul respectiv. Venitul impozabil diferă de
profitul înaintea impozitării așa cum este raportat în contul de profit și pierdere, deoarece exclude elementele
de venit sau de cheltuieli care sunt impozabile sau deductibile în alți ani și exclude în plus elementele care
nu sunt niciodată impozabile sau deductibile.
Responsabilitatea Societății pentru impozitul curent se calculează utilizând cotele de impozitare care au fost
adoptate sau substanțial adoptate la data bilanțului.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
17
5. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Impozitul amânat
Impozitul amânat este impozitul care se așteaptă să fie plătibil sau recuperabil pe baza diferențelor dintre
valorile contabile ale activelor și pasivelor din situațiile financiare și bazele fiscale corespunzătoare utilizate
în calculul profitului impozabil și este contabilizat utilizând metoda pasivului bilanțier. Datoriile cu impozitul
amânat sunt, în general, recunoscute pentru toate diferențele temporare impozabile, iar activele privind
impozitul amânat sunt recunoscute în măsura în care este probabil ca profiturile impozabile să fie disponibile,
la care se pot aplica diferențe temporare deductibile.
Aceste active și datorii nu sunt recunoscute dacă diferența temporară provine din fondul comercial sau din
recunoașterea inițială (cu excepția combinărilor de întreprinderi) a altor active și pasive dintr-o tranzacție
care nu afectează nici profitul fiscal, nici profitul contabil.
Datoriile cu impozitul amânat sunt, de asemenea, recunoscute pentru diferențele temporare impozabile
generate de investițiile în filiale și interesele în asociațiile în participațiune, cu excepția cazurilor în care
Societatea este capabilă să controleze reluarea diferenței temporare și este probabil ca diferența temporară
sa nu fie reluată în viitorul previzibil.
Impozitul amânat este evaluat pe bază neactualizată utilizând ratele de impozitare și legile care au fost
ulterior adoptate sau adoptate în mod substanțial la data bilanțului.
Valoarea contabilă a creanțelor privind impozitul amânat este revizuită la fiecare dată a bilanțului și redusă
în măsura în care nu mai este probabil să existe suficient profit impozabil care să permită recuperarea totală
sau parțială a activului. Impozitul amânat este debitat sau creditat în contul de profit și pierdere, cu excepția
cazului în care se referă la elemente debitate sau creditate direct în alte elemente ale rezultatului global sau
în capitalurile proprii, caz în care impozitul amânat este, de asemenea, tratat în alte elemente ale rezultatului
global sau în capitalurile proprii.
(q) Plata pe bază de acțiuni
Societatea a aplicat cerințele IFRS 2 „Plata pe bază de acțiuni”. Societatea face plăți pe bază de acțiuni cu
decontare pe bază de capital anumitor angajați. Plățile pe bază de acțiuni decontate pe bază de capital sunt
evaluate la valoarea justă la data acordării. Valoarea justă este înregistrată pe cheltuieli pe bază liniară pe
perioada intrării în drepturi, pe baza estimării de către Societate a acțiunilor care vor deveni legitime în cele
din urmă după ajustarea efectului condițiilor de intrare în drepturi care nu depind de prețul pieței.
(r) Instrumente financiare valoarea justă și administrarea riscurilor
Funcția de administrare a riscurilor în cadrul Societății se referă la riscurile financiare. Riscurile financiare
sunt riscuri generate de instrumentele financiare la care este expusă Societatea în timpul sau la sfârșitul
perioadei de raportare. Riscul financiar cuprinde riscul de piață (inclusiv riscul de rată a dobânzii și alte riscuri
de preț), riscul de credit și riscul de lichiditate. Obiectivele principale ale funcției de administrare a riscului
financiar sunt stabilirea limitelor de risc și apoi asigurarea că expunerea la riscuri rămâne în aceste limite.
(s) Contracte de leasing
Compania evaluează la începutul contractului dacă un contract este sau conține un leasing. Adică, dacă
contractul transmite dreptul de a controla utilizarea unui activ identificat pentru o perioadă de timp în
schimbul unei contraprestații.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
18
5. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Compania în calitate de locatar
Compania aplică o singură abordare de recunoaștere și evaluare pentru toate contractele de leasing, cu
excepția contractelor de leasing pe termen scurt și a activelor de valoare mică. Societatea recunoaște datorii
de leasing pentru a efectua plăți de leasing și activele pentru dreptul de utilizare reprezentând dreptul de
utilizare a activelor subiacente.
i) Activele cu drept de utilizare
Societatea recunoaște activele cu drept de utilizare la data de începere a contractului de leasing (adică la
data la care activul suport este disponibil pentru utilizare). Activele cu drept de utilizare sunt evaluate la cost,
minus orice amortizare acumulată și pierderi din depreciere, și ajustate pentru orice reevaluare a datoriilor
de leasing. Costul activelor pentru dreptul de utilizare include valoarea datoriilor de leasing recunoscută,
costurile directe inițiale suportate și plățile de leasing efectuate la sau înainte de data începerii minus orice
stimulente de leasing primite. Activele cu drept de utilizare sunt amortizate liniar pe perioada mai scurtă
dintre termenul de leasing și durata de viață utilă estimată a activelor, după cum urmează:
• Instalatii si utilaje 3 - 15 ani
• Autovehicule și alte echipamente 3 până la 5 ani
Dacă proprietatea asupra activului închiriat este transferaSocietății la sfârșitul termenului de leasing sau
costul reflectă exercitarea unei opțiuni de cumpărare, amortizarea este calculată folosind durata de viață
utilă estimată a activului. Activele cu drept de utilizare sunt, de asemenea, supuse deprecierii. Consultați
politicile contabile din secțiunea.
ii) Datorii de leasing
La data de începere a contractului de leasing, Societatea recunoaște datorii de leasing măsurate la valoarea
actualizată a plăților de leasing care urmează fie efectuate pe durata contractului de leasing. Plățile de
leasing includ plăți fixe (inclusiv plăți fixe în substanță) minus orice stimulente de încasat pentru leasing, plăți
variabile de leasing care depind de un indice sau de o rată și sumele estimate a fi plătite în baza garanțiilor
de valoare reziduală. Plățile de închiriere includ, de asemenea, prețul de exercitare a unei opțiuni de
cumpărare, în mod rezonabil, care va fi exercitată de către Companie și plățile de penalități pentru rezilierea
contractului de leasing, dacă termenul de leasing reflectă exercitarea de către Companie a opțiunii de
reziliere.
Plățile variabile de leasing care nu depind de un indice sau de o rată sunt recunoscute drept cheltuieli (cu
excepția cazului în care sunt efectuate pentru a produce stocuri) în perioada în care are loc evenimentul sau
condiția care declanșează plata. La calcularea valorii actualizate a plăților de leasing, Societatea folosește
rata de împrumut sporită la data începerii contractului de leasing, deoarece rata dobânzii implicită în leasing
nu este ușor de determinat. După data începerii, valoarea datoriilor de leasing este majorată pentru a reflecta
creșterea dobânzii și este redusă pentru plățile de leasing efectuate. În plus, valoarea contabilă a datoriilor
de leasing este reevaluată dacă există o modificare, o modificare a termenului de leasing, o modificare a
plăților de leasing (de exemplu, modificări ale plăților viitoare care rezultă dintr-o modificare a unui indice
sau a ratei utilizate pentru a determina astfel de plăți de leasing) sau o modificare în evaluarea unei opțiuni
de cumpărare a activului suport.
Datoriile de leasing ale Societății sunt incluse în împrumuturile și împrumuturile purtătoare de dobândă.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
19
5. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
iii) Contractele de închiriere pe termen scurt și contractele de închiriere de valoare mică
Compania aplică scutirea de recunoaștere a contractului de leasing pe termen scurt pentru contractele de
leasing pe termen scurt de mașini și echipamente (adică acele contracte de leasing care au un termen de
leasing de 12 luni sau mai puțin de la data începerii și nu conțin o opțiune de cumpărare). De asemenea,
aplică scutirea de închiriere a activelor de valoare mică pentru recunoașterea închirierii de echipamente de
birou care sunt considerate a fi de valoare mică. Plățile de leasing pentru contracte de leasing pe termen
scurt și leasing de active de valoare mică sunt recunoscute drept cheltuială pe o bază liniară pe durata
leasingului.
(t) Datorii contingente
O datorie contingentă este:
(a) o obligație potențială apărută ca urmare a unor evenimente anterioare și a rei existență va fi
confirmată doar de apariția sau neapariția unuia sau mai multor evenimente viitoare incerte, care nu
sunt în totalitate controlate de Societate sau
(b) o obligație curentă apărută ca urmare a unor evenimente anterioare, dar care nu este recunoscută
deoarece:
i. este improbabil pentru decontarea acestei obligații vor fi necesare ieșiri de resurse încorporând
beneficii economice; sau
ii. valoarea obligației nu poate fi evaluată suficient de credibil.
Datoriile contingente nu sunt recunoscute în situațiile financiare ale Societății, ci sunt prezentate, cu excepția
cazului în care posibilitatea unei ieșiri de resurse care încorporează beneficii economice este scăzută.
Un activ contingent este un potențial activ care provine din evenimente anterioare și a cărui existență va fi
confirmată numai de apariția sau de absența unuia sau mai multor evenimente viitoare nesigure care nu sunt
în totalitate sub controlul Societății.
Un activ contingent nu este recunoscut în situațiile financiare ale Societății, dar este prezentat atunci când
este probabilă o intrare de beneficii economice.
(u) Evenimente ulterioare
Evenimentele care au avut loc după data de raportare la 31 decembrie 2021, care furnizează informații
suplimentare despre condițiile predominante la data raportării (evenimente de ajustare), sunt reflectate în
situațiile financiare.
Evenimentele care au loc după data de raportare care furnizează informații privind evenimentele care au avut
loc după data raportării (evenimente care nu necesită ajustări), dacă sunt semnificative, sunt prezentate în
notele la situațiile financiare. Atunci când ipoteza continuității activității nu mai este adecvată la sau după
perioada de raportare, situațiile financiare nu sunt întocmite pe baza continuității activității.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
20
5. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
(v) Raportarea pe segmente
Societatea operează numai în România. Principalul segment de operare se referă la dezvoltarea imobiliară.
(w) Investiții in subsidiare si întreprinderi asociate
O subsidiara este o entitate asupra căreia Societatea deține control.
O întreprindere asociata este o entitate asupra căreia Societatea are o influenta semnificativa. Influența
semnificativa este capacitatea de a participa la deciziile cu privire la politicile financiare si operaționale ale
întreprinderii dar nu are control sau control comun asupra acestor politici.
Investițiile in subsidiare si întreprinderi asociate sunt contabilizate la cost istoric.
Societatea determina daca este necesar recunoașterea unei deprecieri a investiției sale in subsidiare sau
întreprinderi asociate. La fiecare dată de raportare, Societatea determină dacă există dovezi obiective
investiția în asociată sau filială este depreciată. Dacă există astfel de dovezi, Societatea calculează valoarea
deprecierii ca diferență între valoarea recuperabilă a întreprinderii asociate sau a subsidiarei și valoarea
contabilă a acesteia și apoi recunoaște pierderea în contul de profit sau pierdere.
6. RAȚIONAMENTE CONTABILE RELEVANTE ȘI SURSE CHEIE PENTRU INCERTITUDINEA DE
ESTIMARE
În aplicarea politicilor contabile ale Societății, descrise în nota 5, directorii sunt obligați facă judecăți
(altele decât cele care implică estimări) care au un impact semnificativ asupra sumelor recunoscute și facă
estimări și ipoteze cu privire la valorile contabile ale activelor și pasivelor care nu sunt ușor evidente din alte
surse. Estimările și ipotezele asociate se bazează pe experiența istorică și pe alți factori care sunt considerați
relevanți.
Rezultatele efective pot fi diferite de aceste estimări. Estimările și ipotezele pe care acestea se bazează sunt
revizuite în permanență. Revizuirile estimărilor contabile sunt recunoscute în perioada în care estimarea este
revizuită dacă revizuirea afectează numai acea perioadă sau în perioada revizuirii și în perioadele viitoare
dacă revizuirea afectează atât perioadele curente, cât și cele viitoare.
(i)
Evaluarea la valoarea justă și procesele de evaluare a investițiilor imobiliare
Evaluarea investițiilor imobiliare și a imobilizărilor corporale.
Societatea a obținut un raport emis de Colliers Valuation and Advisory S.R.L., care stabilește valorile de piață
estimate pentru activele Societății (proprietățile dezvoltate pentru vânzare, stocuri și imobilizările corporale).
Precedenta evaluare a activelor Societăţii a fost la 31 decembrie 2020. Colliers este o societate
independentă specializată în domeniul evaluării, calificată profesional, care deține calificarea profesională
relevantă recunoscută și experiență recentă în ceea ce privește amplasările și categoriile proprietăților
evaluate. Evaluarea s-a bazat pe ipoteza privind cea mai bună utilizare a fiecărei proprietăți de către un terț
dezvoltator.
Pe piața din România, valorile efective ale tranzacțiilor imobiliare nu sunt publice și nu există un volum mare
de tranzacții pe loturi mari de teren. Prin urmare, metoda comparării vânzărilor are limitări inerente, fiind
nevoie de un nivel semnificativ de judecată pentru a fi aplicată.
Bunurile imobile sunt evaluate în principal utilizând abordarea comparației vânzărilor. Ipotezele principale
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
21
6. RAȚIONAMENTE CONTABILE RELEVANTE ȘI SURSE CHEIE PENTRU INCERTITUDINEA DE
ESTIMARE (continuare)
care stau la baza valorii de piață a grupurilor de active imobilizate sunt:
selectarea terenurilor comparabile cu scopul de a determina „prețul ofertat” considerat ca bază pentru
a forma un preț orientativ
valoarea ajustărilor care trebuie aplicate în raport cu prețul ofertat pentru a reflecta prețurile
tranzacțiilor și diferențele în ceea ce privește amplasarea și starea
Datele de intrare cheie sunt rezumate în nota 8. Evaluarea este foarte sensibilă la aceste variabile, iar
ajustările acestor intrări ar avea un impact direct asupra evaluării rezultate. O analiza de senzitivitate a celor
trei active cheie este prezentata mai jos:
Activ
Impactul asupra evaluării incluse în bilanțul la 31
decembrie 2021 și câștigul din investiții imobiliare
înregistrat în contul de profit și pierdere a unei
reduceri/(aprecieri) cu 5% a prețului pe metrul pătrat (mii
lei)
Teren Greenfield Baneasa
- 11.422
+ 11.422
Teren Bd. Barbu Văcărescu
- 7.898
+ 7.898
Teren Bd. Ghencea Bd.Timișoara
- 6.405
+ 6.405
(ii)
Transferul de active la investiții imobiliare cât și de la investiții imobiliare
IAS 40 (investiții imobiliare) pretinde ca transferurile de la și către investiții imobiliare fie evidențiate
printr-o schimbare a utilizării. Condițiile care indică o modificare a utilizării sunt judecate, iar tratamentul
poate avea un impact semnificativ asupra situațiilor financiare, deoarece investițiile imobiliare sunt
înregistrate la valoarea justă și stocurile sunt înregistrate la cost.
Dacă s-ar fi aplicat judecăți diferite în determinarea schimbării de utilizare a bunurilor, situațiile financiare ar
fi putut fi semnificativ diferite ca urmare a abordării de metode diferite de evaluare a stocurilor și a investițiilor
imobiliare.
(iii)
Aspecte juridice
Conducerea Societății analizează periodic situația tuturor litigiilor aflate în derulare și, după consultarea
Consiliului de administrație, decide asupra necesității recunoașterii provizioanelor referitoare la sumele
implicate sau la prezentarea lor în situațiile financiare individuale. Aspectele juridice cheie sunt prezentate
la Nota 26.
(iv)
Alocarea costurilor
Pentru a determina profitul pe care Societatea trebuie îl recunoască din creșterile înregistrate într-o
anumită perioadă, Societatea trebuie aloce costuri de dezvoltare la nivel de amplasament între unitățile
vândute în anul în curs și cele care vor fi vândute în anii următori. Practica în acest domeniu variază în ceea
ce privește metodele folosite, existând un grad inerent de incertitudine în efectuarea acestor evaluări. În
cazul în care apar modificări în planurile de dezvoltare viitoare față de cele anticipate în prezent, atunci ar
rezulta fluctuații în recunoașterea costurilor și a profitului în diverse etape ale proiectului.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
22
7. ADOPTAREA STANDARDELOR INTERNAȚIONALE DE RAPORTARE FINANCIARĂ NOI ȘI REVIZUITE
Politicile contabile adoptate sunt consecvente cu cele din exercițiul financiar anterior, cu excepția
următoarelor IFRS-uri modificate, care au fost adoptate de Societate la 1 ianuarie 2021:
Reforma indicelui de referința al ratei dobânzii Etapa a doua IFRS 9, IAS 39, IFRS 7, IFRS 4 si
IFRS 16 (Amendamente)
In august 2020, IASB a publicat Reforma indicelui de referința al ratei dobânzii Etapa a doua
Amendamente aduse standardelor IFRS 9, IAS 39, IFRS 7, IFRS 4 si IFRS 16, completând activitatea sa de
a răspunde efectelor reformei IBOR. Modificările furnizează scutiri temporare care abordează efectele asupra
raportării financiare atunci când IBOR este înlocuita cu o alternativa aproape fără risc (RFR). Amendamentele
prevăd, in special, o soluție practica in momentul contabilizării modificărilor bazei de determinare a fluxurilor
de numerar contractuale aferente activelor si datoriilor financiare, impunând ajustarea ratei dobânzii
efective, similar unei actualizări a ratei de dobânda de piața. De asemenea, modificările prevăd scutiri de la
încetarea relației de acoperire împotriva riscurilor, inclusiv o scutire temporara de la necesitatea identificării
separate a componentei acoperite atunci când un instrument RFR este desemnat într-o relație de acoperire
a unei componente de risc. Exista, de asemenea, modificări ale IFRS 7 Instrumente financiare: Informații de
furnizat, pentru a permite utilizatorilor situațiilor financiare sa înțeleagă efectele reformei IBOR asupra
instrumentelor financiare ale entității si a strategiei de management al riscurilor. Deși aplicarea este
retrospectiva, entitățile nu trebuie sa realizeze retratări pentru perioadele anterioare. Amendamentele nu au
avut niciun impact situațiilor financiare ale Societății.
IFRS 4: Contracte de asigurare (Amendamente)
Amendamente aduse IFRS 4 modifica termenul fix de expirare a derogării temporare prevăzut in IFRS 4
Contracte de asigurare de aplicare a IFRS 9 Instrumente financiare, astfel ca entitățile ar trebui sa aplice
IFRS 9 pentru perioade anuale începând la sau după 1 ianuarie 2023. Amendamentele nu au avut niciun
impact asupra situațiilor financiare ale Societății.
IFRS 16 Contracte de leasing Concesii privind chiria legate de COVID-19 (Amendament)
Amendamentul se aplica retrospectiv pentru perioade de raportare anuala începând la sau după 1 iunie
2020. Este permisa aplicarea timpurie, inclusiv in cadrul situațiilor financiare care nu au fost încă autorizate
pentru a fi emise pana la 28 mai 2020. IASB a modificat standardul acordând locatarilor scutiri de la aplicarea
cerințelor din IFRS 16 referitoare la tratamentul modificării contractelor de leasing pentru concesiile privind
chiria care apar ca o consecința directa a pandemiei COVID-19. Amendamentul oferă o soluție practica
pentru ca locatarii sa contabilizeze orice modificare a plaților de leasing care rezulta din concesii privind chiria
legate de COVID-19 in același mod in care ar înregistra modificarea, conform IFRS 16, daca aceasta nu ar
reprezenta o modificare a contractului de leasing, numai daca sunt îndeplinite toate condițiile următoare:
Modificarea plaților de leasing are ca rezultat o contraprestație revizuita pentru contractul de leasing
care este, in mod substanțial, similara sau inferioara contraprestației pentru contractul de leasing
imediat anterioara modificării.
Orice reducere a plaților de leasing afectează doar plățile datorate inițial la sau înainte de 30 iunie
2021.
Nu s-a produs nicio modificare substanțiala a celorlalți termeni si condiții ale contractului de leasing.
Amendamentul nu a avut niciun impact asupra situațiilor financiare ale Societății.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
23
7. ADOPTAREA STANDARDELOR INTERNAȚIONALE DE RAPORTARE FINANCIARĂ NOI ȘI REVIZUITE
(continuare)
B) Standarde emise, dar care nu sunt încă in vigoare si nu au fost adoptate de timpuriu
IFRS 17: Contracte de asigurare
Standardul intra in vigoare pentru perioade anuale începând la sau după 1 ianuarie 2021 si aplicarea timpurie
este permisa, daca au fost aplicate si standardele IFRS 15 Venituri din contractele cu clienții, si IFRS 9
Instrumente financiare. In ședința din martie 2020, Consiliul a hotărât sa amâne data intrării in vigoare
pentru 2023. IFRS 17 Contracte de asigurare stabilește principiile pentru recunoașterea, evaluarea,
prezentarea si furnizarea informațiilor aferente contractelor de asigurare emise. De asemenea, standardul
prevede aplicarea unor principii similare pentru contractele de re-asigurare deținute si pentru contractele de
investiții cu caracteristici de participare discreționara emise. Obiectivul este de a asigura ca entitățile
furnizează informații relevante, intr-un mod care reprezintă in mod fidel contractele respective. Aceste
informații oferă o baza pentru ca utilizatorii situațiilor financiare sa evalueze efectele pe care contractele care
intra in domeniul de aplicare al IFRS 17 le au asupra poziției financiare, performantei financiare si fluxurilor
de trezorerie ale entității. Conducerea a estimat ca aplicarea acestui standard nu va avea impact asupra
situațiilor financiare ale Societății.
IFRS 17: Contracte de asigurare (Amendamente)
Amendamentele aduse IFRS 17 intra in vigoare retrospectiv pentru perioade anuale începând la sau după 1
ianuarie 2023 si aplicarea timpurie este permisa. Amendamentele au scopul de a ajuta entitățile sa
implementeze standardul. In special, modificările au scopul de a reduce costurile prin simplificarea anumitor
cerințe ale standardului, de a ura furnizarea explicațiilor privind performanta financiara si a facilita tranziția
prin amânarea datei de intrare in vigoare a standardului pentru 2023 si, de asemenea, prin furnizarea unor
scutiri suplimentare cu scopul reducerii efortului necesar la aplicarea IFRS 17 pentru prima data. Conducerea
a estimat ca implementarea amendamentelor la IFRS 17 nu va avea nici o influenta asupra situațiilor
financiare ale Societății.
IFRS 17: Contracte de asigurare Aplicarea inițiala a IFRS 17 si IFRS 9 Informații comparative
(Amendamente)
Amendamentul intra in vigoare pentru perioade de raportare anuala începând la sau după 1 ianuarie 2023,
cu aplicarea timpurie permisa. Pentru entitățile care aplica pentru prima data IFRS 17 si IFRS 9 in același
timp, modificarea adaugă o opțiune de tranziție pentru o „clasificare de tip suprapunere” in ceea ce privește
informațiile comparative ale activelor financiare. O entitate care aplica clasificarea de tip suprapunere pentru
un activ financiar trebuie sa prezinte informații comparative ca si cum cerințele de clasificare si măsurare din
IFRS 9 s-ar fi aplicat pentru activul financiar respectiv. De asemenea, când aplica clasificarea de tip
suprapunere pentru un activ financiar, o entitate nu trebuie sa aplice cerințele de depreciere din IFRS 9.
Amendamentul are scopul de a ajuta entitățile sa evite neconcordantele contabile temporare intre activele
financiare si datoriile asociate contractelor de asigurare si, prin urmare, sa îmbunătățească utilitatea
informațiilor comparative pentru utilizatorii situațiilor financiare. Aceste amendamente nu a fost încă
adoptate de UE. Conducerea a estimat ca aplicarea amendamentelor IFRS 17 nu va avea nici o influenta
asupra situațiilor financiare ale Societății.
Modificare la IFRS 10 Situații financiare consolidate si IAS 28 Investiții in entitățile asociate si
asocierile in participație: Tranzacții de vânzare sau contribuție a unor active intre un investitor si entitatea
asociata sau asocierea in participație
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
24
7. ADOPTAREA STANDARDELOR INTERNAȚIONALE DE RAPORTARE FINANCIARĂ NOI ȘI REVIZUITE
(continuare)
Amendamentele se refera la o inconsecventa identificata intre cerințele IFRS 10 si cele ale IAS 28 in legătura
cu vânzarea sau contribuția cu active a unui investitor in favoarea entității asociate sau asocierii in
participație. Principala consecința a modificărilor este aceea ca un câștig sau o pierdere totala este
recunoscuta atunci când tranzacția implica o întreprindere (indiferent daca este sau nu sub forma de filiala).
Un câștig sau o pierdere parțiala este recunoscuta atunci când o tranzacție implica active care nu reprezintă
o întreprindere, chiar daca acestea sunt sub forma unei filiale. In luna decembrie 2015, IASB a amânat pe
termen nedeterminat data intrării in vigoare a acestei modificări in așteptarea rezultatelor unui proiect de
cercetare cu privire la contabilizarea prin metoda punerii in echivalenta. Amendamentele nu au fost încă
adoptate de UE. Conducerea a estimat ca aplicarea noilor amendamente nu va avea influenta asupra
situațiilor financiare ale Societății.
IAS 1 Prezentarea situațiilor financiare: Clasificarea datoriilor ca Datorii curente sau Datorii pe
termen lung (Amendamente)
Inițial amendamentele ar fi trebuit sa intre in vigoare pentru perioade de raportare anuala începând la sau
după 1 ianuarie 2022, cu aplicare timpurie permisa. Totuși, ca reacție la pandemia COVID-19, Consiliul a
amânat data intrării in vigoare cu un an, respectiv pentru 1 ianuarie 2023, cu scopul de a acorda societăților
mai mult timp pentru implementarea modificărilor de clasificare impuse. Amendamentele au scopul de a
promova consecventa in aplicarea cerințelor de clasificare ajutând societățile sa stabilească daca, in situația
poziției financiare, datoriile si alte obligații de plata cu data de decontare incerta ar trebui clasificate drept
curente sau pe termen lung. Amendamentele afectează prezentarea datoriilor in situația poziției financiare
si nu modifica cerințele existente privind măsurarea sau momentul recunoașterii oricărui activ, datorie, venit
sau cheltuiala si nici informațiile pe care entitățile le prezinta cu privire la aceste elemente. De asemenea,
amendamentele clarifica cerințele de clasificare a datoriilor care pot fi decontate de societate prin emiterea
de instrumente de capitaluri proprii.
In luna noiembrie 2021, Consiliul a publicat un proiect de expunere, care clarifica modul de tratare a
datoriilor care fac obiectul unor angajamente financiare ce trebuie respectate, la o data ulterioara perioadei
de raportare. In special, Consiliul propune amendamente cu domeniu de aplicare redus pentru IAS 1, care
revoca efectiv amendamentele din 2020 ce impuneau entităților sa clasifice drept curente datoriile care fac
obiectul unor angajamente financiare ce trebuie respectate doar in următoarele douăsprezece luni ulterioare
perioadei de raportare, daca aceste angajamente financiare nu sunt îndeplinite la sfârșitul perioadei de
raportare. In schimb, propunerile ar impune entităților sa prezinte separat toate datoriile pe termen lung care
fac obiectul unor angajamente financiare ce trebuie respectate numai in termen de douăsprezece luni
ulterioare perioadei de raportare. De asemenea, daca entitățile nu respecta astfel de angajamente viitoare la
sfârșitul perioadei de raportare, vor fi necesare prezentări de informații suplimentare. Propunerile vor intra
in vigoare pentru perioade de raportare anuala începând la sau după 1 ianuarie 2024 si vor trebui aplicate
retrospectiv in conformitate cu IAS 8, in timp ce adoptarea timpurie este permisa. Consiliul a propus, de
asemenea, sa se amâne in mod corespunzător data intrării in vigoare a amendamentelor din 2020, astfel ca
entitățile nu vor fi obligate sa schimbe practicile curente înainte de intrarea in vigoare a amendamentelor
propuse. Aceste amendamente, inclusiv propunerile incluse in proiectul de expunere, nu au fost încă
adoptate de UE. Conducerea a estimat ca implementarea acestui amendament nu va avea influenta
semnificativa asupra situațiilor financiare ale Societății.
IFRS 3 Combinări de întreprinderi; IAS 16 Imobilizări corporale; IAS 37 Provizioane, datorii
contingente si active contingente, precum si Îmbunătățirile anuale 2018-2020 (Amendamente)
Amendamentele intra in vigoare pentru perioade anuale începând la sau după 1 ianuarie 2022 si aplicarea
timpurie este permisa. IASB a emis amendamente cu domeniu de aplicare redus la următoarele standarde
IFRS:
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
25
7. ADOPTAREA STANDARDELOR INTERNAȚIONALE DE RAPORTARE FINANCIARĂ NOI ȘI REVIZUITE
(continuare)
IFRS 3 Combinări de întreprinderi (Amendamente) actualizează o referința din IFRS 3 la Cadrul
Conceptual pentru Raportarea Financiara, fără a modifica cerințele contabile pentru combinările de
întreprinderi.
IAS 16 Imobilizări corporale (Amendamente) interzice ca o societate sa deducă din costurile
imobilizărilor corporale sumele primite din vânzarea elementelor produse pe parcursul perioadei in
care societatea pregătește activul respectiv pentru funcționare in maniera dorita de conducere. In
schimb, o societate va recunoaște aceste încasări din vânzări si costul aferent in contul de profit sau
pierdere.
IAS 37 Provizioane, datorii contingente si active contingente (Amendamente) indica in mod exact
care sunt costurile pe care o societate le include atunci când determina costul aferent îndeplinirii
unui contract cu scopul de a evalua daca un contract este oneros.
Îmbunătățirile anuale 2018-2020 aduc modificări minore la IFRS 1 Adoptarea pentru prima data a
Standardelor Internaționale de Raportare Financiara, IFRS 9 Instrumente financiare, IAS 41
Agricultura si la Exemplele ilustrative care însoțesc IFRS 16 Contracte de leasing.
Conducerea a estimat ca implementarea acestui amendament nu va avea influenta semnificativa asupra
situațiilor financiare ale Societății.
IFRS 16 Contracte de leasing - Concesii privind chiria legate de COVID-19 după data de 30 iunie
2021 (Amendament)
Amendamentul se aplica pentru perioade de raportare anuala începând la sau după 1 aprilie 2021 si
aplicarea timpurie este permisa, inclusiv in cadrul situațiilor financiare care nu au fost încă autorizate pentru
a fi emise pana la data emiterii amendamentului. In martie 2021, Consiliul a modificat condițiile soluției
practice prevăzută in IFRS 16, care acorda locatarilor scutiri de la aplicarea cerințelor din IFRS 16 referitoare
la modificarea contractelor de leasing pentru concesiile privind chiria care apar ca o consecinta directa a
pandemiei de COVID-19. Ca urmare a amendamentului, soluția practica se aplica in prezent pentru concesiile
privind chiria pentru care orice reducere a plaților de leasing afectează doar plățile datorate inițial la 30 iunie
2022 sau înainte de aceasta data, daca sunt îndeplinite celelalte condiții pentru aplicarea soluției practice.
Conducerea a estimat ca implementarea acestui amendament nu va avea influenta semnificativa asupra
situațiilor financiare ale Societății.
IAS 1 Prezentarea situațiilor financiare si Declarația practica IFRS nr. 2 : Prezentarea politicilor
contabile (Amendamente)
Amendamentele intra in vigoare pentru perioade anuale începând la sau după 1 ianuarie 2023 si aplicarea
timpurie este permisa. Amendamentele oferă îndrumare pentru aplicarea raționamentelor cu privire la
materialitate in cadrul prezentărilor de informații referitoare la politicile contabile. In special,
amendamentele la IAS 1 înlocuiesc cerința de prezentare a politicilor contabile „semnificative” cu o cerința
de prezentare a politicilor contabile „materiale”. De asemenea, in Declarația practica sunt adăugate
îndrumări si exemple ilustrative pentru a ajuta la aplicarea conceptului de materialitate atunci când se fac
raționamente cu privire la prezentările de informații referitoare la politicile contabile. Amendamentele nu au
fost încă adoptate de UE. Conducerea a estimat ca implementarea acestui amendament nu va avea influenta
semnificativa asupra situațiilor financiare ale Societății.
IAS 8 Politici contabile, modificări ale estimărilor contabile si erori: Definiția estimărilor contabile
(Amendamente)
Amendamentele intra in vigoare pentru perioade de raportare anuala începând la sau după 1 ianuarie 2023,
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
26
7. ADOPTAREA STANDARDELOR INTERNAȚIONALE DE RAPORTARE FINANCIARĂ NOI ȘI REVIZUITE
(continuare)
aplicarea timpurie este permisa si se aplica modificărilor politicilor contabile si modificărilor estimărilor
contabile care au loc la sau după data de începere a perioadei respective. Amendamentele introduc o noua
definiție a estimărilor contabile, definite ca sume monetare in situațiile financiare care sunt supuse
incertitudinii de măsurare. De asemenea, amendamentele clarifica ce reprezintă modificările estimărilor
contabile si cum diferă acestea de modificările politicilor contabile si de corectarea erorilor. Amendamentele
nu au fost încă adoptate de UE. Conducerea a estimat ca implementarea acestui amendament nu va avea
influenta semnificativa asupra situațiilor financiare ale Societății.
IAS 12 Impozite pe profit: Impozitul amânat aferent activelor si datoriilor care rezulta dintr-o
tranzacție unica (Amendamente)
Amendamentele intra in vigoare pentru perioade anuale începând la sau după 1 ianuarie 2023 si aplicarea
timpurie este permisa. In mai 2021, Consiliul a emis amendamente la IAS 12, care reduc domeniul de
aplicare al excepției privind recunoașterea inițiala prevăzută in IAS 12 si specifica modul in care societățile
ar trebui sa contabilizeze impozitul amânat pentru tranzacții cum ar fi contractele de leasing si obligațiile de
dezafectare. Conform amendamentelor, excepția privind recunoașterea inițiala nu se aplica tranzacțiilor
care, la recunoașterea inițiala, dau naștere la diferențe temporare deductibile si impozabile egale. Se aplica
numai daca recunoașterea unui activ de leasing si a unei datorii de leasing (sau a unei datorii de dezafectare
si a unui activ de dezafectare) dau naștere la diferențe temporare deductibile si impozabile care nu sunt
egale. Amendamentele nu au fost încă adoptate de UE. Conducerea a estimat ca implementarea acestui
amendament nu va avea influenta semnificativa asupra situațiilor financiare ale Societății.
.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
27
8. IMOBILIZĂRI CORPORALE
Reconcilierea valorii contabile a imobilizărilor corporale
Terenuri
și clădiri
Mașini,
echipamente și
mijloace de transport
Mobilier
și instalații
Active aflate
în construcție
Total
Cost / evaluare
Sold la 1 ianuarie 2021
17.295
3.051
1.214
286
21.846
Achiziții
1.206
697
57
8.569
10.529
Transferuri
495
-
-
(495)
-
Cedări
(150)
(228)
(2)
-
(380)
Modificări în valoarea justă ca urmare a reevaluării
-
-
-
-
-
Sold la 31 decembrie 2021
18.846
3.520
1.269
8.360
31.995
Amortizare cumulată și pierderi din depreciere cumulate
Sold la 1 ianuarie 2021
13.938
2.597
1.067
-
17.602
Amortizarea în cursul anului
372
202
68
-
642
(Reluarea)/Pierderi din depreciere
(181)
-
-
-
(181)
Amortizarea acumulată a cedărilor
-
(228)
(2)
-
(230)
Sold la 31 decembrie 2021
14.129
2.571
1.133
-
17.833
Valori contabile
La 1 ianuarie 2021
3.357
452
148
286
4.244
La 31 decembrie 2021
4.718
949
136
8.360
14.162
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
28
8. IMOBILIZĂRI CORPORALE (continuare)
Reconcilierea valorii contabile a imobilizărilor corporale
Terenuri
și clădiri
Mașini,
echipamente și
mijloace de transport
Mobilier
și instalații
Active aflate
în construcție
Total
Cost / evaluare
Sold la 1 ianuarie 2020
16.129
2.989
1.154
278
20.550
Achiziții
1.269
88
65
348
1.770
Transferuri
-
-
-
-
-
Cedări
(50)
(26)
(5)
(340)
(421)
Modificări în valoarea justă ca urmare a reevaluării
(53)
-
-
-
(53)
Sold la 31 decembrie 2020
17.295
3.051
1.214
286
21.846
Amortizare cumulată și pierderi din depreciere cumulate
Sold la 1 ianuarie 2020
10.825
2.406
1.010
-
14.241
Amortizarea în cursul anului
1.080
216
58
-
1.354
(Reluarea)/Pierderi din depreciere
2.058
-
-
-
2.058
Amortizarea acumulată a cedărilor
(25)
(25)
(1)
-
(51)
Sold la 31 decembrie 2020
13.938
2.597
1.067
-
17.602
Valori contabile
La 1 ianuarie 2020
5.305
582
144
278
6.309
La 31 decembrie 2020
3.357
454
147
286
4.244
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
29
8. IMOBILIZĂRI CORPORALE (continuare)
Terenuri și clădiri:
În cursul anului 2021, s-au achiziționat active (terenuri şi clădiri) în valoare de 1.201 mii lei, reprezentate de
un teren în Comuna Peștera, jud. Constanţa, pe care a fost construit un panou publicitar.
În anul 2021 s-a recepţionat panoul publicitar situat în Comuna Peştera, jud. Constanţa. Valoarea acestuia a
fost de 452 mii lei. Construcţia a fost transferată din categoria activelor în curs de execuţie în luna octombrie
când a fost semnat procesul verbal de recepţie.
În 2021, Societatea a vândut către Asociaţia de proprietari Class din oraşul Voluntari, jud. Ilfov, mai multe
parcele de teren cu o suprafaţă totală de 13.587 mp, reprezentând drumuri şi alte spaţii comune. Valoarea
de vânzare a fost de 25 mii lei.
Amortizarea înregistratâ în cursul anului pentru construcţiile deţinute este de 372 mii lei, metoda de
amortizare utilizată a fost metoda liniarâ.
Societatea înregistrează ajustâri pentru pierderea de valoare a imobilizârilor deţinute (reţele electrice, reţele
de canalizare, drumuri) pentru că estimările au arătat că valoarea recuperabilă a acestora este mai mică
decât valoarea contabilă (cost amortizare).
Maşini, echipamente şi mijloace de transport:
In anul 2021, achiziţiile de masini, echipamente si mijloace de transport au fost în valoare de 697 mii lei, din
care 530 mii lei este reţeaua electrică exterioară a blocului SM40D şi restul reprezintă echipamente pentru
birou (laptopuri, telefoane, servere, etc). Ieşirile de imobilizari reprezintă 6 ase) autoturisme amortizate
integral care au fost vândute.
Mobilier şi instalaţii:
In anul 2021, s-au achizitionat mobilier şi instalaţii în valoare de 57 mii lei. Amortizarea în valoare de 58 mii
lei a fost calculată folosind metoda liniară.
Active aflate in construcţie:
Valoarea imobilizărilor aflate in construcţie a crescut în anul 2021 cu 8.547 mii lei reprezentând investiţia în
clădirea pentru birourile Societăţii. Această cladire va fi finalizata in anul 2022.
In valoarea imobilizărilor corporale in curs de constructie au fost capitalizate costuri financiare in valoare de
16 mii lei.
Valoarea terenurilor şi construcţiilor a fost comparată cu evaluările făcute de un evaluator independent
Colliers Valuation and Advisory SRL şi a reiesit că nu există modificări semnificative ale valorilor care să
necesite ajustări de valoare sau înregistrarea de creşteri din reevaluare.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
30
9. INVESTIȚII IMOBILIARE
Reconcilierea valorii contabile a investițiilor imobiliare
2021
2020
Sold la 1 ianuarie
456.768
383.285
Intrări prin achizitie
28.901
3.504
Intrări (Transfer din stocuri)
-
5.981
Ieşiri (Transfer în stocuri)
(2.899)
(330)
Ajustari de valoare
2.548
Vânzări şi scoateri din evidenţă
(5.321)
-
Modificări ale valorii juste în timpul exercițiului financiar
86.761
64.328
Sold la 31 decembrie
568.758
456.768
Investițiile imobiliare cuprind în principal terenuri deținute pentru aprecierea capitalului sau închiriere
către terți.
Principalele terenuri din investiții imobiliare
Activ
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
mp
mii lei
mp
mii lei
Teren Greenfield Băneasa (București)
200.719
228.431
210.209
207.789
Teren Bd. Barbu Văcărescu (București)
25.424
157.961
26.322
137.399
Teren Bd. GhenceaBd. Timișoara
(București)
258.895
128.106
258.925
105.908
Total
485.038
514.498
495.456
451.096
Detalii despre aspectele juridice legate de terenuri în Nota 26.
In valoarea imobilizarilor in curs de dezvoltare a fost capitalizata dobanda si diferente de curs valutar
aferente imprumuturilor generale in valoare de 1.261 mii lei.
Procesele de evaluare
Investițiile imobiliare ale Societății au fost evaluate la 31 decembrie 2021 de Colliers Valuation and
Advisory S.R.L., evaluator extern, independent, autorizat ANEVAR, având experiență privind amplasarea
și natura proprietăților evaluate.
Pentru toate investițiile imobiliare, utilizarea curentă este echivalentă celei mai bune utilizări. Mai jos
descriem tehnica de evaluare utilizată pentru determinarea valorii juste a investiției imobiliare.
Ierarhia valorii juste
În baza datelor de intrare utilizate în tehnica de evaluare, valoarea justă a investițiilor imobiliare a fost
clasificată la nivelul 3 al ierarhiei valorii juste la 31 decembrie 2021. Evaluarea este considerată
corespunzătoare date fiind ajustările aplicate datelor observate pentru terenuri comparabile și evaluări
de construcții. Aceste ajustări se bazează pe amplasament și stare, nefiind direct observabile. Nu au
existat transferuri de la nivelul 2 la nivelul 3 în timpul exercițiului financiar.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
31
9. INVESTIȚII IMOBILIARE (continuare)
Tehnici de evaluare
Următorul tabel prezintă tehnicile de evaluare folosite pentru determinarea valorii juste a clădirilor și
terenurilor.
Activ
Principalii parametrii
la 31 decembrie 2021
Principalii parametrii
la 31 decembrie 2020
Teren
Greenfield
Băneasa
Oferte de preț per mp pentru terenurile
folosite ca și comparabile: 250 - 450
EUR/mp
Ajustări ale prețurilor de ofertă
observabile pentru a reflecta prețurile
tranzacției, locația și condiția: de la -
47% reducere la +18% premium
Oferte de preț per mp pentru terenurile
folosite ca și comparabile: 170
EUR/mp - 300 EUR/mp
Ajustări ale prețurilor de ofertă
observabile pentru a reflecta prețurile
tranzacției, locația și condiția: de la -
30% reducere la +40% premium
Teren din Bd.
Barbu Văcărescu
Oferta de preț pe metru pătrat pentru
terenurile folosite ca și comparabile:
814 EUR/mp - 2.348 EUR/mp
Ajustări ale prețurilor de ofertă
observabile pentru a reflecta prețurile
tranzacției, locația și condiția: de la -
40% reducere la +55% premium
Oferta de preț pe metru pătrat pentru
terenurile folosite ca și comparabile:
1.327 - 2.600 EUR/mp
Ajustări ale prețurilor de ofertă
observabile pentru a reflecta prețurile
tranzacției, locația și condiția: reduceri
de la -5% până la -50%
Adițional, o rată de discount
suplimentară de 4% a fost aplicată pe o
perioadă de 2 ani pentru a ține cont de
aspectele actuale ale litigiilor
Teren
Blvd. Ghencea -
Timișoara
Oferte de preț pe metru pătrat pentru
terenurile folosite ca și comparabile:
90 - 150 EUR/mp
Ajustări ale prețurilor de ofertă
observabile pentru a reflecta prețurile
tranzacției, locația și condiția:
reduceri de -25%
Oferta de preț pe metru pătrat pentru
terenurile folosite ca și comparabile:
100 - 150 EUR/mp
Ajustări ale prețurilor de ofertă
observabile pentru a reflecta prețurile
tranzacției, locația și condiția: reduceri
de la -3% până la -30%
Valoarea contabilă la 31 decembrie 2021 a terenurilor gajate este în valoare de 156.709 mii lei (31
decembrie 2020: 153.133 mii lei).
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
32
10. STOCURI
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
Produse finite și produse destinate revânzării
28.208
14.587
Proiecte rezidențiale:
- Terenuri
92.742
97.042
- Costuri de dezvoltare și construcție
142.631
36.298
268.291
147.927
Stocurile sunt reprezentate de:
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
Proiect rezidențial Greenfield
193.011
110.650
Teren și costuri de dezvoltare Constanța
60.834
31.591
Alte stocuri
14.446
5.686
268.291
147.927
Terenurile cu o valoare contabilă de 92.742 mii lei la 31 decembrie 2021 (2020: 97.042 mii lei) constau
din terenuri deținute de Societate pentru dezvoltarea de noi proprietăți rezidențiale și infrastructură, în
principal în București, precum și terenuri pe care Societatea intenționează le valorifice prin vânzare
directă.
Proprietățile imobiliare finalizate cu o valoare contabilă de 27.281 mii lei la 31 decembrie 2021 (2020:
14.587 mii lei) se referă în totalitate la apartamentele deținute spre vânzare de către Societate.
Valoarea contabilă la 31 decembrie 2021 a stocurilor de produse finite gajate este de 12.404 mii lei.
Proiectul Boreal Plus de la Constanta este finanțat de CEC Bank; prin urmare dobânda creditului a fost
capitalizată în valoarea de construcție a stocului. Valoarea dobânzii capitalizate în anul 2021 este 167
mii lei.
O parte din proiectul Greenfield (construcția blocurilor Z1, Z2 si D6) este finanțată de First Bank.
Dobânda capitalizată în cursul anului 2021 în valoarea proiectelor este de 352 mii lei.
Conform prevederilor IAS23, costul aferent imprumuturilor generale a fost capitalizat in valoarea
activelor eligibile utilizand o rata medie ponderata tinand cont de totalul imprumuturilor generale
obtinute de Societate. Valoarea dobanzii si a diferentelor de curs capitalizate in valoarea proiectelor in
curs este de 5.636 mii lei.
Mai multe detalii despre creditele Societăţii sunt prezentate în nota 16.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
33
11. ACTIVE FINANCIARE
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
Interese în entități afiliate și asociații
64.565
66.473
Provizioane pentru deprecierea intereselor în entitățile
afiliate și asociații
(8.023)
(8.133)
56.542
58.340
Societatea deține acţiuni în următoarele subsidiare și asociați:
31 decembrie 2021
Procent
deținere
Valoarea
brută
Depreciere
Valoare
contabilă
Actual Invest House
6,23%
110
-
110
Clearline Development and
Management
100%
22.420
(8.023)
14.397
Bergamot Developments
99%
41.791
-
41.791
Bergamot Developments
Phase II
99%
49
-
49
Impact Finance
99%
1
-
1
Greenfield Copou Residence
99%
49
-
49
Greenfield Copou Residence
Phase II
99%
49
-
49
Greenwise Development
99%
49
-
49
Greenfield Property
Management
99%
49
-
49
Total subsidiare
64.565
(8.023)
56.542
31 decembrie 2020
Procent
deținere
Valoarea
brută
Depreciere
Valoare
contabilă
Actual Invest House
6.23%
110
(110)
-
Clearline Development and
Management
100%
22.420
(8.023)
14.397
Bergamot Developments
99%
41.791
-
41.791
Bergamot Developments
Phase II
99%
1
-
1
Impact Finance
99%
1
-
1
Greenfield Copou
Residence
99%
1
-
1
Total subsidiare
64.324
(8.133)
56.192
Star Residence
22%
2.149
-
2.149
Total asociați
2.149
-
2.149
Total subsidiare și
asociați
66.473
(8.133)
58.340
11. ACTIVE FINANCIARE (continuare)
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
34
Clearline Development&Management SRL dețin restul de 93.77% în Actual Invest House S.R.L.
a) Actual Invest House S.R.L, o societate care oferă servicii de administrare și întreținere
proiectele rezidențiale si comerciale deținute de grupul Impact.
b) Clearline Development and Management S.R.L. (fosta Lomb SA) este compania de proiect prin
care IMPACT urma dezvolte un proiect rezidențial în Cluj-Napoca, în parteneriat cu
autoritatea locală. Pentru investițiile făcute de Clearline Development & Management S.R.L. în
realizarea proiectului Lomb din Cluj, compania de proiect are un litigiu (vezi nota 26) în valoare
de 17.053 mii lei, plus dobândă legală, dosar care este în prezent pe rolul Tribunalului Argeș,
în prezent desfășurându-se expertiza contabilă din dosar.
c) Bergamot Developments S.R.L., companie din cadrul grupului având ca obiect principal de
activitate dezvoltarea imobiliară, care începând cu anul 2018 a dezvoltat un ansamblu
rezidențial de cca. 51.382 de metri pătrați, 500 de apartamente, pe un teren de aproximativ
17.213 mp, respectiv prima fază a complexului rezidențial Luxuria Domenii Residence.
d) Bergamot Developments Phase II S.R.L., o societate din cadrul grupului având ca obiect
principal de activitate dezvoltarea imobiliară, care a dezvoltat faza a II-a (130 apartamente) a
complexului rezidențial Luxuria Domenii Residence, alcătuită din 13.618 mp construiți pe un
teren de 5.769 mp.
e) Impact Finance & Developments S.R.L. are un rol în diversificarea gamei de servicii legate de
vânzările de case. Impact Finance & Developments colaborează cu instituțiile financiare din
România pentru a oferi soluții avantajoase de împrumut pentru clienții care achiziționează
locuințe.
f) Greenfield Copou Residence S.R.L., o societate din cadrul grupului având ca obiect principal
de activitate dezvoltarea imobiliara a fost înființată în decembrie 2019. Aceasta societate
urmează să dezvolte proiectul Greenfield Copou pe terenul deținut în Iași.
g) Greenfield Copou Residence Phase II SRL, o societate din cadrul grupului având ca obiect
principal de activitate dezvoltarea imobiliară a fost înființată în anul 2021.
h) Greenfield Property Management SRL, o societate din cadrul grupului având ca obiect principal
de activitate dezvoltarea imobiliară a fost înființată în anul 2021.
i) Greenwise Property SRL, o societate din cadrul grupului având ca obiect principal de activitate
dezvoltarea imobiliara a fost înființată în anul 2021.
j) Star Residence Invest S.A., o societate care are obiect principal de activitate închirierea și
subînchirierea bunurilor imobiliare unde Impact deținea la finalul anului 2020 un procent de
22%.
Star Residence SA este o societate privată înființată la 7 octombrie 2020 fiind deținută 100%
de către Societate. La data de 23 decembrie 2020, 77,62% din acțiunile Star Residence SRL
au fost cedate unor investitori privați, iar la data de octombrie 2021 toate acțiunile deținute la
11. ACTIVE FINANCIARE (continuare)
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
35
Star Residence SRL au fost vândute, astfel încât, la 31.12.2021 IMPACT nu mai deține acțiuni
la Star Residence SA (a se vedea Nota 27).
12. CREANȚE COMERCIALE ȘI ALTE CREANȚE
Pe termen scurt
Pe termen lung
31-Dec-21
31-Dec-20
31-Dec-21
31-Dec-20
Creanțe comerciale
6.063
3.970
-
-
Creanțe de la subsidiare
92.012
125.937
-
-
Debitori diverși
3.238
517
-
-
Creanțe împotriva Statului
7.008
1.044
-
-
Avansuri acordate furnizorilor de
servicii
10.817
4.847
-
-
Alte creanțe
4.535
4.596
-
-
123.674
140.911
-
-
Societatea a înregistrat un provizion pentru sumele nerecuperabile estimate provenite din creanțele
comerciale în valoare brută de 1.790 mii lei (2020: 2.384 mii lei).
Reconcilierea provizionului pentru creante neincasate:
Sold la 01.01.2021 2.384
Reversare provizion (creante incasate) (1.371)
Constituire provizion nou 776
Sold la 31.12.2021 1.790
La 31 decembrie 2021, societatea nu are creanțe comerciale și/sau alte creanțe gajate.
13. NUMERAR ȘI ECHIVALENTE DE NUMERAR
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
Conturi curente
36.162
52.047
Numerar
9
8
Avansuri de numerar
-
9
36.171
52.065
Societatea deține conturi curente la bănci comerciale românești. Din soldul total al numerarului, soldul
de 553 mii lei reprezintă numerar restricționat.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
36
14. CAPITAL SOCIAL
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
Capital subscris vărsat
393.750
265.000
Ajustări ale capitalului social (hiperinflație)
7.464
7.464
401.214
272.464
Structura acționarilor la sfârșitul perioadelor de raportare a fost după cum urmează:
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
%
%
Gheorghe Iaciu
59.97%
59.41%
Andrici Adrian
15.98%
15.98%
SWISS CAPITAL
12.45%
12.53%
Alți acționari
11.60%
12.08%
100%
100%
Toate acțiunile sunt ordinare și au rang egal în privința activelor reziduale ale Societății. Valoarea
nominală a unei acțiuni este de 0,25 lei. Deținătorii de acțiuni ordinare au dreptul de a primi dividende,
așa cum sunt declarate la anumite perioade de timp, și dreptul la un vot la fiecare acțiune în cadrul
întâlnirilor Societății.
Adunările Generale ale acționarilor întrunite în data de 19.04.2021 și 21.04.2021 au decis modificări
ale capitalului social după cum urmează:
-
Reducerea capitalului social de la 265.000.000 lei la 262.500.000 lei prin reducerea numărului
de acțiuni de la 265.000.000 acțiuni la 262.500.000 acțiuni ca urmare a anularii unui număr de
2.500.000 acțiuni proprii, achiziționate de Societate;
-
Majorarea capitalului social cu 131.250.000 lei prin încorporarea primelor de capital în cuantum
de 69.487.043 lei și rezultatul reportat din anul 2020 în cuantum de 61.762.957 lei. Majorarea
capitalului s-a realizat prin emiterea unui număr 131.250.000 de noi acțiuni acordate gratuit
deținătorilor de acțiuni de la data de 25 iunie 2021 (1 acțiune gratuita pentru 2 acțiuni deținute);
-
Divizarea acțiunilor rezultate în urma operațiunilor de mai sus (393.750.000 acțiuni) și a valorii
nominale a acțiunilor în raport de divizare 1:4.
Procesul de modificare a capitalului social, așa cum a fost decis la AGA din 21.04.2021, a fost început
în luna iunie 2021 și a fost finalizat la începutul lunii iulie 2021. La data de 5 iulie 2021, capitalul social
al Impact Developer & Contractor era format dintr-un număr de 1.575.000.000 de acțiuni cu o valoare
nominala de 0,25 lei / acțiune.
În data de 20.08.2021 Adunarea Generală Extraordinară a acționarilor Societății a aprobat delegarea și
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
37
14. CAPITAL SOCIAL (continuare)
autorizarea Consiliului de Administrație să decidă și să implementeze majorarea capitalului social al
Societății, prin aport in numerar, prin una sau mai multe emisiuni de acțiuni ordinare noi, a căror valoare
nominală să nu depășească 193.750.000 lei. De asemenea Consiliul de Administrație a fost autorizat
ca, pentru fiecare dintre majorările realizate până la nivelul capitalului social autorizat, să poată decide
restrângerea sau ridicarea dreptului de preferință al acționarilor existenți de a subscrie noile acțiuni.
Ulterior în data de 20.09.2021 Consiliul de Administrație al Societății a hotărât oferirea acțiunilor nou
emise spre subscriere în cadrul unui plasament privat.
În data de 01.02.2022 a fost înregistrată majorarea de capital social, prin emiterea de noi acțiuni, prin
plasament privat. Ca urmare a majorării s-au emis 84.231.295 noi acțiuni și s-a majorat capitalul social
cu valoarea de 21.057.823,75 lei.
Dividende
În cursul anului financiar încheiat la 31 decembrie 2021, Societatea nu a declarat dividende.
15. ACȚIUNI PROPRII
În AGEA din data de 28.04.2020, a fost aprobată răscumpărarea unui număr maxim de 10.000.000
(zece milioane) de acțiuni, pentru o perioadă de maximum 18 luni de la data publicării rezoluției în
Monitorul Oficial al României, reprezentând maximum 0,63% din capitalul social subscris și plătit la data
soluționării.
În AGA din data de 21.04.2021 a fost aprobată răscumpărarea unui număr maxim de 30.000.000
(treizeci milioane) de acțiuni, pentru o perioadă de maximum 18 luni de la data publicării rezoluției în
Monitorul Oficial al României, reprezentând maximum 1,90% din capitalul social subscris și plătit la data
soluționării.
Rezerva de acțiuni proprii reprezintă costul acțiunilor IMPACT achiziționate pe piață, pentru a satisface
opțiunile și cotele condiționate acordate în cadrul planurilor de opțiuni de acțiuni ale Societății.
La 31 decembrie 2021, Societatea are în sold 1.370.920 acțiuni proprii cu o valoare contabilă de 841
mii lei (2020: 2.675 mii lei). În 2021, Societatea a acordat un număr de 2.572 mii acțiuni angajaților,
directorilor și membrilor CA.
16. ÎMPRUMUTURI
Această notă furnizează informații cu privire la termenii contractuali ai împrumuturilor purtătoare de
dobândă ale Societății, evaluate la cost amortizat. Pentru mai multe informații cu privire la expunerea
Societății la riscul de rată a dobânzii, riscul valutar și riscul de lichiditate, a se vedea Nota 24.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
38
16. ÎMPRUMUTURI (continuare)
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
Datorii pe termen lung
Împrumuturi bancare garantate
56.264
-
Obligațiuni emise
32.566
148.396
88.830
148.396
Datorii pe termen scurt
Porțiunea curentă din împrumuturile bancare garantate
23.933
-
Obligațiuni emise
121.556
-
Împrumuturi pe termen scurt
-
2.215
145.489
2.215
Termenii și scadențele împrumuturilor
Termenii și condițiile împrumuturilor sunt următoarele:
Creditor
Moneda
Scadență
Valoarea
creditului, în
moneda
originală
Sold la
31
decembrie
2021*
Sold la
31
decembrie
2020*
Credit Value Investments
EUR
11.01.2022
12.000
61.535
59.896
Obligatiuni listate la Bursa de
Valori București S.A
EUR
19.12.2022
12.525
59.975
58.225
Obligațiuni de tip plasament
privat
EUR
24.12.2026
6.581
32.612
32.093
Total obligațiuni
154.122
150.214
Libra Internet Bank
RON
17.06.2021
19.700
-
397
First Bank
EUR
05.08.2023
5.921
24.375
-
First Bank
RON
05.08.2023
4.500
1.731
-
CEC Bank
EUR
27.11.2023
9.880
17.958
-
CEC Bank
RON
27.01.2023
3.500
1.633
-
Garanti BBVA
EUR
15.06.2024
4.250
21.030
-
Libra Internet Bank
EUR
05.10.2024
4.000
13.470
-
Total împrumuturi bancare
80.197
397
Total
234.319
150.611
* Inclusiv soldul dobânzilor de plata, unde este cazul
În data de 10 iulie 2017, Societatea a oferit în vederea subscrierii, 120 de obligațiuni la purtător de seria
A, fiecare având o valoare nominală de 100 de mii euro și o valoare nominală totală de 12.000 mii EUR,
emise în formă materială, de către două fonduri de investiții administrate de Credit Value Investments
Sp. z o. o. (CVI). Obligațiunile au fost emise la data de 11 iulie 2017 și au fost scadente la data la care se
împlinesc 54 de luni de la data emisiunii. În data de 01 februarie 2021, Societatea a semnat un acord
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
39
16. ÎMPRUMUTURI (continuare)
de prelungire a maturității pentru suma de 6.000 mii euro până la data scadentă a obligațiunilor,
respectiv ianuarie 2022. Obligatiunile au fost rambursate pe 11 ianuarie 2022.
Tot în 2017 Bursa de Valori București S.A. a aprobat cererea de admitere la tranzacționare pe piața
reglementată administrată de Bursa de Valori București S.A. a obligațiunilor emise de Societate,
negarantate cu o rată a dobânzii anuale fixa de 5,75% denominate în EUR, cu o maturitate de 5 ani și cu
o valoare nominală totală de 12.525 mii EUR.
Obligațiunile au fost emise în urma derulării ofertei adresate Investitorilor Eligibili, așa cum au fost
definiți în prospectul din data de 28 noiembrie 2017 aprobat de ASF prin decizia de aprobare nr. 1710
din data de 28 noiembrie 2017, amendat prin amendamentul din 8 decembrie 2017 aprobat de ASF prin
decizia de aprobare nr. 1766 din data de 8 decembrie 2017 și prin amendamentul din 13 decembrie
aprobat de ASF prin decizia de aprobare nr. 1816 din 13 decembrie 2017.
În decembrie 2020, Societatea a desfășurat o nouă emisiune de obligațiuni de tip Plasament Privat în
valoare de 6.581 mii EUR cu o rată de dobânda fi de 6,4% p.a., plătibilă semestrial. Obligațiunile au
fost emise de Societate cu data de 24 decembrie 2020, au o maturitate de 6 ani și sunt listate pe Piața
Reglementată a BVB începând cu data de 25.03.2021.
În februarie 2021, Societatea a contractat doua credite denominate în EUR și lei de la First Bank S.A., în
vederea dezvoltării proiectului Panoramic din complexul rezidențial Greenfield Băneasa Residence din
București. Prima facilitate de credit este în valoare de 5.921 mii EUR și reprezintă credit de investiții cu
maturitate de 30 de luni de la acordare, iar facilitatea a doua în valoare de 4.500 mii lei reprezintă
finanțare TVA cu maturitate la 30 de luni de la momentul acordării.
În mai 2021 Societatea a contractat doua credite denominate în EUR si lei de la CEC Bank SA., în vederea
dezvoltării proiectului Boreal Plus din Constanța. Prima facilitate de credit este în valoare de 9.880 mii
EURO și reprezintă credit de investiții cu maturitate de 30 de luni de la acordare, iar facilitatea a doua în
valoare de 3.500 mii RON reprezintă finanțare TVA cu maturitate la 20 de luni de la momentul acordării.
În noiembrie 2021 Societatea a contractat un credit denominat în EUR de la Garanti Bank pentru
finanțarea generala a proiectelor (working capital). Valoarea aprobată a creditului este 4.250 mii EUR,
cu maturitate în 30 de luni de la acordare.
Toți indicatorii financiari prevăzuți în contractele de împrumuturi obligatare pe termen lung au fost
îndepliniți la 31 decembrie 2021.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
40
17. DATORII COMERCIALE ȘI ALTE DATORII
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
Datorii pe termen lung
Garanții
5.514
510
5.514
510
Datorii pe termen scurt
Datorii comerciale
21.373
3.373
Avansuri primite de la clienți
28.149
6.086
Dividende de plată
187
200
Datorii în relație cu părți afiliate
(145)
67
Alte datorii
7.998
6.495
57.563
16.221
Informații cu privire la expunerea Societății la riscul valutar și la riscul de lichiditate aferent datoriilor
comerciale și altor datorii, sunt prezentate în nota 24.
În perioada de raportare curentă nu au existat venituri recunoscute aferente obligațiilor de îndeplinire
respectate într-un exercițiu anterior.
18. PROVIZIOANE PENTRU RISCURI ȘI CHELTUIELI
Provizioane
pentru litigii
Alte
provizioane
Total
Sold la 1 ianuarie 2021
271
396
667
Provizioane constituite în cursul perioadei
-
890
890
Provizioane reluate în cursul perioadei
-
(269)
(269)
Sold la 31 decembrie 2021
271
1.017
1.288
Provizioanele în valoare de 1.288 mii lei sunt reprezentate de:
- 271 mii lei provizion constituit pentru un litigiu în legătură cu una din casele vândute în cartierul
Boreal din Constanţa
- 122 mii lei pentru concedii neefectuate
- 895 mii lei pentru volumul de apă deversată în conducta oraşului Otopeni, care urmează să fie
facturată când vor fi validate măsurătorile de volum.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
41
19. VENITURI
Veniturile Societății se prezintă după cum urmează:
2021
2020
Venituri din vânzarea proprietăților rezidențiale și terenuri
27.844
108.084
Alte venituri
548
1.842
28.392
109.926
Venituri nete din chirii
2021
2020
Venituri din chirii
503
442
Venituri din refacturarea utilităților
3.218
4.219
Cheltuieli din exploatare legate direct de proprietățile
închiriate
(2.696)
(3.364)
1.025
1.297
La data emiterii acestor situații financiare, Societatea a înregistrat vânzări pentru 42 de apartamente în
Greenfield Băneasa, o vilă în cartierul Boreal din Constanța. De asemenea, Bergamot Development, una
dintre subsidiarele IMPACT a vândut 140 de apartament în Luxuria Domenii Residence. Un numar de 225
de apartamente sunt pre-vândute în cartierele Greenfield Băneasa, Luxuria Domenii Residence și Boreal
Plus. La 31.12.2021 erau semnate 335 de pre-vânzări pentru proiectul Greenfield Băneasa si 62 de
prevânzări pentru proiectul Boreal Plus.
20. CHELTUIELI GENERALE ȘI ADMINISTRATIVE
2021
2020
Consumabile
389
373
Servicii prestate de terți
7.873
7.353
Costuri cu personalul
11.021
11.434
19.283
19.160
21. ALTE CHELTUIELI/VENITURI DIN EXPLOATARE
2021
2020
Alte venituri din exploatare
(1.215)
(1.731)
Cheltuieli cu chiriile
490
439
(Profit) / Pierdere din cedarea imobilizărilor corporale
(100)
(40)
(Venituri din)/Cheltuieli cu amenzile și penalitățile
(196)
(39)
Alte cheltuieli din exploatare
4.225
2.337
3.204
966
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
42
22. COSTURI/VENITURI FINANCIARE
2021
2020
Cheltuieli cu dobânzile
9.888
7.647
Venituri din dobânzi
(6.738)
(6.432)
Rezultat din schimbul valutar
2.987
2.185
Câștig la cedarea filialelor/asociatilor
(1.729)
(4.725)
Rezultat net din Vânzarea de investiții financiare
(54)
(671)
4.355
(1.995)
23. IMPOZIT PE PROFIT
(i) Impozite recunoscute în contul de profit și pierdere
2021
2020
Cheltuiala cu impozitul pe profit amânat
13.190
9.249
Impozit pe profit curent
-
5.582
Total cheltuieli cu impozitele
13.190
14.834
(ii) Reconcilierea cotei de impozitare efective
2021
2020
Profit înainte de impozitare
78.039
84.081
Impozitul pe profit calculat utilizând
cota de impozitare locală a entității
-16%
(12.486)
-16%
(13.453)
Cheltuieli și ajustări nedeductibile
4%
2.821
7%
6.230
Venituri neimpozabile
-5%
(3.525)
-9%
(7.611)
Recunoașterea unor pierderi fiscale
nerecunoscute anterior
-
-
-
-
-17%
(13.190)
-18%
(14.834)
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
43
23. IMPOZIT PE PROFIT (continuare)
(iii) Diferențe temporare cumulative ce generează impozit amânat
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
Diferențe
temporare
cumulative
Datorii/
(creanțe)
privind
impozitul
amânat
Diferențe
temporare
cumulative
Datorii/ (creanțe)
privind
impozitul
amânat
Imobilizări corporale
(1.394)
(223)
(2.417)
(387)
Investiții imobiliare
448.939
71.830
365.207
58.433
Stocuri
(14.644)
(2.343)
(8.054)
(1.289)
Creanțe comerciale și
alte creanțe
(4.838)
(774)
(5.005)
(801)
428.063
68.490
349.731
55.956
Pierderi fiscale care au
generat impozit
amânat
-
-
(4.101)
(656)
428.063
68.490
345.630
55.300
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
44
23. IMPOZIT PE PROFIT (continuare)
(i) Mișcări în soldurile impozitului amânat
Sold la 31 decembrie
Sold net la
1 ianuarie
Recunoscut în
rezultatul
curent
Recunoscut în
alte elemente
ale rezultatului
global
Net
Active
Datorii
2021
Imobilizări corporale
(223)
-
-
(223)
(223)
Investiții imobiliare
59.296
13.260
(70)
72.486
72.486
Creanțe comerciale și alte creanțe
(774)
-
-
(774)
(774)
Stocuri
(2.343)
-
-
(2.343)
(2.343)
Efectul pierderilor fiscale care au generat
impozit amânat
(656)
-
-
(656)
(656)
-
(Creanțe)/ datorii fiscale nete
55.300
13.260
(70)
68.490
(3.996)
72.486
Sold la 31 decembrie
Sold net la
1 ianuarie
Recunoscut în
rezultatul
curent
Recunoscut în
alte elemente
ale rezultatului
global
Net
Active
Datorii
2020
Imobilizări corporale
(223)
-
-
(223)
(223)
Investiții imobiliare
50.048
9.249
-
59.296
59.297
Creanțe comerciale și alte creanțe
(774)
-
-
(774)
(774)
Stocuri
(2.343)
-
-
(2.343)
(2.343)
Efectul pierderilor fiscale care au generat
impozit amânat
(656)
-
-
(656)
(656)
-
(Creanțe)/ datorii fiscale nete
46.051
9.249
-
55.300
(3.996)
59.297
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
45
24. INSTRUMENTE FINANCIARE GESTIONAREA RISCULUI
Gestionarea riscului financiar
Societatea este expusă la următoarele riscuri din utilizarea instrumentelor financiare:
riscul de credit
riscul de lichiditate
riscul de piață
Cadrul general privind gestionarea riscurilor
Societatea nu are angajamente formale pentru a combate riscurile financiare. În ciuda inexistenței
angajamentelor formale, riscurile financiare sunt monitorizate de managementul de top, punându-se
accent pe nevoile Societății pentru a compensa eficient oportunitățile și amenințările.
Politicile Societății de gestionare a riscului sunt definite astfel încât să asigure identificarea și analiza
riscurilor cu care se confruntă Societatea, stabilirea limitelor și controalelor adecvate, precum și
monitorizarea riscurilor și a respectării limitelor stabilite. Politicile și sistemele de gestionare a riscului
sunt revizuite în mod regulat pentru a reflecta modificările survenite în condițiile de piață și în activitățile
Societății. Societatea, prin standardele și procedurile sale de instruire și conducere, urmărește să dezvolte
un mediu de control ordonat și constructiv, în cadrul căruia toți angajații își înțeleg rolurile și obligațiile.
(a) Riscul de credit
Riscul de credit este riscul ca Societatea să suporte o pierdere financiară ca urmare a neîndeplinirii
obligațiilor contractuale de către un client sau o contrapartidă la un instrument financiar, iar acest risc
rezultă în principal din creanțele comerciale și investițiile financiare ale Societății.
Valoarea contabilă a activelor financiare reprezintă expunerea maxima la riscul de credit. Expunerea
maximă la riscul la data raportării a fost:
Nota
31 decembrie 2021
31 decembrie
2020
Creanțe comerciale și alte creanțe
11
119.207
140.911
Numerar și echivalente de numerar
13
36.171
52.065
155.378
192.976
Creanțe comerciale și alte creanțe
Expunerea Societății la riscul de credit este influențată în principal de caracteristicile individuale ale
fiecărui client. Cu toate acestea, conducerea are în vedere și caracteristicile demografice ale bazei de
clienți a Societății, incluzând riscul de neplată caracteristic domeniului de activitate și cel al țării în care
clientul își desfășoară activitatea, având în vedere ca toți acești factori influențează riscul de credit.
În scopul monitorizării riscului de credit aferent clienților, Societatea monitorizează lunar întârzierile la
plată și ia măsurile considerate necesare, de la caz la caz.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
46
24. INSTRUMENTE FINANCIARE GESTIONAREA RISCULUI (continuare)
(a) Riscul de credit (continuare)
Expunerea maximă la riscul de credit aferentă creanțelor comerciale și altor creanțe la data raportării în funcție de regiunea geografica a fost:
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
România
119.207
140.911
119.207
140.911
Situația vechimii creanțelor la data raportării a fost:
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
Valoarea brută
Ajustare pentru
depreciere
Valoarea neta
Valoarea brută
Ajustare pentru
depreciere
Valoarea netă
Neajunse la scadență
44.297
-
44.297
133.608
-
133.608
Restanțe între 1–30 zile
44.331
-
44.331
210
-
210
Restanțe între 31–90 zile
13.933
-
13.933
2.803
-
2.803
Restanțe între 91–120 zile
10.133
-
10.133
3.832
-
3.832
Restanțe între 121–365 zile
6.267
(371)
5.896
221
(93)
128
Restanțe mai mari de un an
3.166
(2.549)
617
2.621
(2.291)
330
122.127
(2.920)
119.207
143.295
(2.384)
140.911
Pierderile din depreciere la 31 decembrie 2021 sunt aferente unui număr de clienți pentru care există indicii că nu se anticipează că vor avea capacitatea să achite
sumele datorate, în principal din cauza condițiilor economice.
Societatea consideră că sumele pentru care nu s-au constituit provizioane și care sunt restante cu mai mult de 30 de zile vor fi încasate, în baza comportamentului
istoric de plată și a unei analize amănunțite a ratingului de credit al clienților în cauză.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
47
24. INSTRUMENTE FINANCIARE GESTIONAREA RISCULUI (continuare)
Numerar și echivalente de numerar
La 31 decembrie 2021, Societatea a deținut numerar și echivalente de numerar în suma de 37.901 mii lei (31 decembrie 2020: 52.065 mii RON), reprezentând
expunerea maximă la riscul de credit aferent acestor active. Numerarul și echivalentele de numerar sunt menținute la bănci și instituții financiare din România.
(b) Riscul de lichiditate
Riscul de lichiditate este riscul ca Societatea să întâmpine dificultăți în îndeplinirea obligațiilor asociate datoriilor financiare care sunt decontate în numerar sau prin
transferul altui activ financiar. Abordarea Societății cu privire la riscul de lichiditate este de a se asigura, în măsura în care este posibil, că deține în orice moment
lichidități suficiente pentru a onora datoriile atunci când acestea devin scadente, atât în condiții normale cat și în condiții de stres, fără a suporta pierderi
inacceptabile sau a pune în pericol reputația Societății.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
48
24. INSTRUMENTE FINANCIARE GESTIONAREA RISCULUI (continuare)
Următorul tabel prezintă scadențele contractuale reziduale ale datoriilor financiare la sfârșitul perioadei de raportare, inclusiv plățile estimate de dobândă și
excluzând impactul acordurilor de compensare:
Valoare
contabilă
Total
Mai puțin de
1 an
între 1 și 2 ani
între 2 și 5 ani
Peste 5 ani
31 decembrie 2021
Împrumuturi
234.319
234.319
145.488
56.264
32.566
-
Datorii comerciale și alte datorii
63.077
63.067
-
63.067
-
-
297.396
297.386
145.488
119.331
32.566
-
Estimări de dobânzi viitoare
19.620
19.620
8.852
4.077
6.692
-
Total
317.006
317.006
154.340
123.408
39.258
-
Valoare
contabilă
Total
Mai puțin de
1 an
între 1 și 2 ani
între 2 și 5 ani
Peste 5 ani
31 decembrie 2020
Împrumuturi
150.611
150.611
2.215
116.348
-
32.048
Datorii comerciale și alte
datorii
16.730
16.730
16.220
510
-
-
167.341
167.341
18.435
116.858
-
32.048
Estimări de dobânzi viitoare
20.028
20.028
8.916
4.960
6.152
1.880
Total
187.369
187.369
27.351
121.818
6.152
1.880
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
49
24. INSTRUMENTE FINANCIARE GESTIONAREA RISCULUI (continuare)
(c) Riscul de piață
Activitățile Societății sunt expuse riscului financiar al modificării ratei de schimb valutar și a ratei dobânzii.
Societatea își propune gestioneze expunerea la aceste riscuri utilizând împrumuturi cu rată fi sau
variabilă, împrumuturi în valută și instrumente financiare derivate.
Riscul valutar
Societatea este expusă riscului valutar datorită nzărilor, achizițiilor și altor împrumuturi care sunt
exprimate într-o altă valută decât cea funcțională a entităților Societății (leul romanesc), în primul rând
Euro.
Rezumatul datelor cantitative prind expunerea Societății la riscul valutar raportat conducerii Societății în
baza politicii de gestionare a riscului este următorul:
31 decembrie 2021
-sumele în mii lei-
Active monetare
Numerar și echivalente de numerar
3.826
3.826
Datorii monetare
Împrumuturi
230.955
230.955
Expunere netă
227.130
31 decembrie 2020
Active monetare
Numerar și echivalente de numerar
48.024
48.024
Datorii monetare
Împrumuturi
150.214
150.214
Expunere ne
102.191
Societatea nu a încheiat contracte de hedging în ceea ce privește obligațiile în monedă străină sau
expunerea față de riscul de rată a dobânzii.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
50
24. INSTRUMENTE FINANCIARE GESTIONAREA RISCULUI (continuare)
(c) Riscul de piață (continuare)
Principalele cursuri de schimb valutar utilizate în cursul anului au fost:
31 decembrie
2021
Mediu pentru
2021
31 decembrie
2020
Mediu pentru
2020
EUR
4,9481
4,9204
4,8694
4,8371
Analiza de senzitivitate
O apreciere / depreciere cu 10% a leului față de următoarele monede străine la 31 decembrie 2021 și 31
decembrie 2020 ar fi crescut profitul cu sumele indicate mai jos. Această analiză este bazată pe variațiile
cursurilor de schimb valutar pe care Societatea le consideră posibile în mod rezonabil la sfârșitul perioadei
de raportate. Această analiză presupune ca toate celelalte variabile, în special ratele de dobândă, să
rămână constante și ignoră orice impact al vânzărilor și achizițiilor preconizate.
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
Valoare
contabilă
Efectul
deprecierii
Efectul
aprecierii
Valoare
contabilă
Efectul
deprecierii
Efectul
aprecierii
Active și datorii
monetare EUR
(227.130)
22.713
(22.713)
(102.191)
10.219
(10.219)
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
51
24. INSTRUMENTE FINANCIARE GESTIONAREA RISCULUI (continuare)
Analiza de senzitivitate (continuare)
Riscul de rată a dobânzii
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
Valoare
contabilă
Rată variabilă
Rată fixă
Nepurtătoare
de dobândă
Valoare
contabilă
Rată
variabilă
Rată fixă
Nepurtătoare
de dobândă
Active monetare
Creanțe comerciale și alte
creanțe
123.674
-
123.674
-
140.911
-
140.911
-
Numerar și echivalente de
numerar
36.170
-
36.170
-
52.065
-
52.065
-
159.844
-
159.844
-
192.976
-
192.976
-
Datorii monetare
Împrumuturi
234.319
230.955
3.364
-
150.611
397
150.214
-
Datorii comerciale și alte
datorii
63.077
-
-
63.077
16.730
-
-
16.730
297.396
230.955
3.364
63.077
167.341
397
150.214
16.730
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
52
24. INSTRUMENTE FINANCIARE GESTIONAREA RISCULUI (continuare)
La data raportării, profilul expunerii la riscul de rată a dobânzii aferent instrumentelor financiare purtătoare
de dobândă, raportat către conducerea Societății a fost următorul:
Valoare contabilă
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
Instrumente cu rată fixă
Active financiare
-
-
Datorii financiare
(3.364)
(150.214)
(3.364)
(150.214)
Instrumente cu rată variabilă
Datorii
(230.955)
(15.029)
(230.955)
(15.029)
Analiza de senzitivitate a valorii juste pentru instrumentele cu rată de dobândă fixă
Societatea nu înregistrează active financiare sau datorii financiare cu rată fixă la valoarea justă prin contul de
profit și pierdere, și nu desemnează instrumente derivate (swap pe rata dobânzii) ca instrumente de
acoperire împotriva riscurilor în cadrul unui model de contabilitate de acoperire a riscului la valoarea justă.
Prin urmare, o modificare a ratelor dobânzilor la data de raportare nu ar afecta rezultatul.
25. ANGAJAMENTE DE CAPITAL
La 31 decembrie 2021, Societatea nu avea angajamente de capital contractate.
26. CONTINGENTE
Litigii
La data acestor situații financiare individuale, Societatea era implicată în litigii în curs, atât în calitate de
reclamant, cât și de pârât.
Conducerea Societății analizează în mod regulat statusul tuturor litigiilor aflate în curs de desfășurare și, în
urma unei consultări cu Consiliul de Administrație, decide asupra necesității recunoașterii provizioanelor
referitoare la sumele angajate sau dezvăluirii acestora în Situațiile Financiare individuale.
Având în vedere informațiile existente, conducerea Societății consideră că nu există litigii în curs
semnificative, cu excepția litigiilor descrise mai jos:
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
53
26. CONTINGENTE (continuare)
a) Litigiile inițiate de IMPACT referitoare la proiectul rezidențial Lomb din Cluj-Napoca
Societatea și una dintre societățile subsidiare (sau filiale), respectiv Clearline Development and
Management SRL („Societatea de Proiect”) sunt părți în două dosare în contradictoriu cu Consiliul Local Cluj
(„CLC”). Litigiile au izvorât dintr-o relație contractuală desfășurată în 2007, moment la care Societatea a
încheiat un contract de investiții cu CLC, contract prin care CLC și Societatea urmau să dezvolte un proiect
rezidențial, iar CLC urma aducă aport terenul - „Proiectul Lomb”. Societatea și Societatea de proiect
solicită rambursarea sumelor provenite din investițiile realizate pentru proiectul Lomb la care CLC nu si-a
respectat obligatiile contractuale, respectiv nu a contribuit cu teren, astfel Societatea aflându-se în situația
în care proiectul și veniturile ce puteau fi dobândite de pe urma acestuia, nu mai pot fi realizate.
Pe rolul Tribunalului Comercial Cluj a fost înregistrat dosarul 79/1285/2012 în cadrul căruia Societatea
solicită rezilierea contractului-cadru nr. 55423/04.07.2007 încheiat între CLC și Societate. În plus,
Societatea solicită obligarea CLC la plata de despăgubiri în valoare de 4.630.914,13 lei și dobânzi aferente
acestora, calculate de la data producerii prejudiciului până la achitarea efectivă a sumelor.
În anul 2020, la data de 23 decembrie 2020, Tribunalul Cluj a pronunțat următoarea soluție în Dosarul
79/1285/2012: respinge, ca neîntemeiată, cererea precizată formulată de Societate., la acest moment
Societatea neputând estima durata procesului până la obținerea unei hotărâri definitive.
Următorul termen acordat în acest dosar este 29 martie 2022, dată până la care trebuie depus raportul de
expertiză contabilă administrat în dosar.
Pe rolul Tribunalului Comercial Argeș a fost înregistrat Dosarul 1032/1259/2012 în cadrul căruia,
Societatea de proiect (Clearline Development and Management SRL) solicita obligarea CLC la plata de
despăgubiri estimate provizoriu la suma de 17.053.000 lei și dobânzi aferente acestora, calculate de la
data producerii prejudiciului până la data formulării cererii de chemare în judecată, în suma estimată de
500.000 lei. În acest dosar, până la data prezentei raportări, nu s-a pronunțat o hotărâre judecătorească,
părțile fiind în stadiul administrării de probe, incluzând expertize tehnice și contabile, care au fost succedate
de obiecțiuni și diverse cereri de completare ale parților litigante. Pe baza primelor expertize efectuate, atât
subsidiara Societății, t și Societatea, au înregistrat pierderi din deprecierea stocurilor până la valorile
stabilite prin expertizele deja efectuate, fără a înregistra active contingente.
Litigiul inițiat de Clearline, prin care a solicitat recuperarea sumei de aprox. 17 milioane lei se află în fața
Tribunalului specializat Arg, în prima fază procesuală, în etapa administrării probelor.
Următorul termen acordat în acest dosar este 14 aprilie 2022. Clearline a depus cerere de majorare a
cuantumului obiectului cererii de chemare în judecată la suma de 24.532.741,65 LEI (TVA inclus) cu titlu
de prejudiciu cauzat lui Clearline (Lomb) de către pârâtă, rezultat din executarea proiectului „Cartierul
Dealul Lomb”, la care se adaugă dobânda legală penalizatoare calculată până la data de 01.04.2021 în
cuantum total de 13.862.967,16 LEI. Suma majorată a rezultat în urma administrării probei cu expertiză
contabilă. In baza analizei informatiilor de la avocatii externi si interni, Conducerea se asteapta ca
Societatea va avea casti de cauza la finalizarea acestui caz si ca valoarea investitiei in subsidiara Clearline
este recuperabila.
b) Litigiul privind terenul din Bd. Barbu Văcărescu
În 2014, Societatea a achiziționat o cotă de 1/3 din titlul de proprietate pe 5 loturi de teren cu o suprafață
totală de 78.970 mp, situate în Bd. Barbu Văcărescu, București. Cealaltă cotă de 2/3 din titlul de proprietate
asupra loturilor au fost achiziționate de Cefin Real Estate Development BV (“Cefin”).
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
54
In 2017, IMPACT Developer & Contractor (Societatea) a inițiat un litigiu împotriva Cefin având ca obiect
ieșirea din indiviziune (partaj judiciar).
26. CONTINGENTE (continuare)
În data de 30 Septembrie 2021, Judecătoria Sectorului 2 București a pronunțat Hotărârea nr.9923, prin
care a dispus următoarele:
a) Atribuirea către IMPACT a unei suprafețe de teren de 25.424 mp - lotul din partea de Nord;
b) Atribuirea către Cefin a unei suprafețe de teren de 50.848 mp - lotul central și lotul din Sud;
c) Obligarea IMPACT la plata către Cefin a unei sulte în cuantum de 1.418.540,64 EUR, în termen de
6 luni de la data rămânerii definitive a hotărârii;
d) Obligarea Cefin la plata către IMPACT a sumei de 3.708.054,53 RON, cu titlu de cheltuieli de
judecata (2/3 din taxa de timbru si onorarii de avocat).
CEFIN a formulat apel împotriva Sentinței nr. 9923 pronunțată în data de 30.09.2021 de Judecătoria
Sectorul 2. CEFIN critică soluția primei instanțe, întrucât ar fi dispus ieșirea din indiviziune, fără dispună,
în prealabil, avizarea raportului de expertiză în specialitatea topografie de către oficiul de cadastru și
publicitate imobiliară competentă și nu solicită schimbarea Sentinței. Urmatorul termen in acest dosar este
07 aprilie 2022.
Consultați Nota 9 pentru detalii despre investiție.
c) Litigiul privind terenul din Bd. Ghencea Bd. Timișoara
În anul 2018, Societatea a formulat o acțiune în contradictoriu cu Statul Român şi Primăria Municipiului
București, în vederea constatării existenței dreptului de proprietate având ca obiect terenul în suprafață de
258.925,36 mp situat în Municipiul București, Prelungirea Ghencea nr. 402-412, sectorul 6 (“Terenul”),
astfel cum este identificat în documentația cadastrală nr. 6515/2/6/1, care a stat la baza intabulării în
Cartea Funciară nr. 59472, deschisă la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Sector 6.
Societatea a apreciat că se impune formularea unei astfel de acțiuni în vederea consolidării titlului său de
proprietate asupra Terenului față de împrejurarea ca titlul autorului inițial, respectiv Titlului de proprietate
nr. 68.401 emis de Comisia Județeană pentru Stabilirea Dreptului de Proprietate asupra Terenurilor Ilfov
la data de 5 februarie 2004 în favoarea Institutului Pasteur S.A., a fost anulat de Judecătoria Sector 6
București.
Acțiunea face obiectul Dosarului nr. 5737/3/2018 înregistrat pe rolul Tribunalului București.
La data de 22.11.2019, Tribunalul București s-a pronunțat și a admis acțiunea formulată de Societate în
contradictoriu cu Statul Român prin Ministerul Finanțelor Publice și Municipiul București. Astfel, prin
Hotărârea nr. 2651, Tribunalul București a constatat Societatea are drept de proprietate asupra
Terenului. Hotărârea Tribunalului București putea fi atacată cu apel.
În cursul anului 2020, Statul Român și Primăria Municipiului București au declarat apel împotriva Hotărârii
nr. 2651 din 22.11.2019 a Tribunalului București. Apelul a fost soluționat de Curtea de Apel București, care
prin Decizia nr. 1246 din 06.10.2020, a respins apelurile ca nefondate. În consecință, s-a menținut
Hotărârea nr. 2651 din 22.11.2019 a Tribunalului București ca temeinică și lega.
Hotărârea nr. 2651 din 22.11.2019 a fost comunicată către IMPACT in data de 04 octombrie 2021. Statul
Român a formulat recurs. Recursul va fi soluționat de Înalta Curte de Casație si Justiție.
Nu se așteaptă modificări semnificative în valoarea contabilă a activelor ca urmare a acestui dosar.
Consultați Nota 9 pentru detalii despre investiție.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
55
26. CONTINGENTE (continuare)
d) Litigiul initiat de Asociatia Locuitorilor Cartier Greenfield
În cadrul dosarului nr. 5856/3/2021 înregistrat pe rolul Tribunalului București, Secția Contencios
Administrativ și Fiscal, IMPACT a fost citată în calitate de Pârât.
Dosarul a fost inițiat de „Asociația Locuitorilor Cartier Greenfield și a avut ca obiect suspendarea și
anularea actului administrativ HCGMB 705/18.12.2019 de aprobare a Planului Urbanistic Zonal Aleea
Teișani- Drumul Pădurea Neagră nr. 56-64, suspendarea și anularea Autorizațiilor de Construire nr.
434/35/P/2020 și nr. 435/36/P/2020, anularea unor avize premergătoare, desființare lucrări. Cererea de
chemare în judecată a fost inițial formulată în contradictoriu cu Municipiul București, CGMB, Primarul
Sectorului 1 București, Agenția pentru Protecția Mediului București și IMPACT Developer&Contractor SA.
La data prezentă acest litigiu este încheiat.
27. TRANZACȚII CU ENTITĂȚI AFILIATE
a) Filialele Societății
Filialele Societății și natura activității lor sunt prezentate în cele ce urmează:
Țara de
origine
Obiectul de activitate
Clearline Development and Management S.R.L.
România
Dezvoltare imobiliară
Actual Invest House S.R.L.
România
Administrare proprietăți
Bergamot Developments S.R.L.
România
Dezvoltare imobiliară
Bergamot Developments Phase II S.R.L.
România
Dezvoltare imobiliară
Impact Finance Developments S.R.L.
România
Activități secundare intermedierilor
financiare
Greenfield Copou Residence SRL
România
Dezvoltare imobiliară
Greenfield Copou Residence Phase II SRL
România
Dezvoltare imobiliară
Greenwise Development SRL
România
Dezvoltare imobiliară
Greenfield Property Management SRL
România
Dezvoltare imobiliară
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
56
27. TRANZACȚII CU ENTITĂȚI AFILIATE (continuare)
Tranzacțiile și soldurile cu entitățile afiliate la și pentru anii încheiați la 31 decembrie 2021 și 31 decembrie
2020.
Tranzacții pentru anul
încheiat la
31 decembrie
Sold la
31 decembrie
Vânzarea de bunuri și servicii
2021
2020
2021
2020
Subsidiară/filială
Actual Invest House
44
50
43
10
Clearline Development and
Management
6
6
73
121
Bergamot Developments
486
1.172
329
1.740
Bergamot Developments Phase II
308
6
361
-
Impact Finance Developments
16
31
2
2
Greenfield Copou Residence
6
6
336
316
Greenfield Copou Residence Phase II
6
-
7
-
Greenfield Property Management
4
-
5
-
Greenwise Development
6
-
7
-
882
1.273
1.163
2.189
Valoarea tranzacțiilor
pentru anul încheiat la
31 decembrie
Sold la
31 decembrie
Achiziții de bunuri și servicii
2021
2020
2021
2020
Subsidiară/filială
Actual Invest House
1.043
1.159
145
124
Clearline Development and
Management
1
6
1
1
1.044
1.165
146
125
Sold la 31 decembrie
Împrumuturi acordate
2021
2020
Subsidiară/filială
Clearline Development and Management
85
80
Bergamot Developments
-
56.526
Bergamot Developments Phase II
39.347
34.642
Impact Finance
-
-
Greenfield Copou Residence
43.240
18.546
82.672
109.794
Sold la 31 decembrie
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
57
27. TRANZACȚII CU ENTITĂȚI AFILIATE (continuare)
Creanțe dobânzi împrumuturi acordate subsidiarelor
2021
2020
Subsidiară/filială
Clearline Development and Management
13
7
Bergamot Developments
140
7.847
Bergamot Developments Phase II
5.406
3.707
Greenfield Copou Residence
2.489
421
8.048
11.982
Valoarea tranzacțiilor pentru anul încheiat
la
31 decembrie
Venituri din dobânzi
2021
2020
Subsidiară/filială
Clearline Development and Management
5
7
Bergamot Developments
2.256
7.847
Bergamot Developments Phase II
2.402
3.707
Greenfield Copou Residence
2.070
421
6.733
11.982
b) Tranzacții cu membri cheie ai conducerii
Remunerațiile personalului cheie de conducere cuprinde salarii și beneficiile aferente (contribuții sociale și
medicale, șomaj și alte contribuții similare). Conducerea Societății este angajată pe bază de contract.
Remunerațiile pentru anul încheiat la 31 decembrie 2021 ale administratorilor și ale Consiliului de
Administrație, care constituie personalul cheie de conducere al Societatii, sunt detaliate in raportul de
remunerare care este prezentat impreuna cu aceste situatii financiare.
În cursul anului 2021, Societatea a acordat un număr de 2.572 mii acțiuni angajaților și membrilor
Consiliului de Administrație, evaluate și înregistrate în contul de profit și pierdere la data acordării.
28. VANZAREA UNEI FILIALE
La data de 7 octombrie 2020, Societatea l a înfiinţat o filială, Star Residence SA, al cărei principal obiect de
activitate este dezvoltarea imobiliara. Capitalul social al filialei s-a constituit prin aportul în natură a unor
investiţii imobiliare aflate în patrimoniul Societăţii. Investiţiile imobiliare aduse ca aport au constat in 14
apartamente si 26 locuri de parcare având o valoare contabilă de 4.791 mii lei. În vederea constituirii
capitalului social al societăţii nou înfiinţate evaluatorul Colliers a stabilit valoarea justă a aportului la
valoarea de 9.610 mii lei, rezultând un câştig din aprecierea valorii juste de 4.819 mii lei.
La data de 23 decembrie 2020, Societatea a vândut 77,62% din acţiunile deţinute în Star Residence SA
către o terţă parte la valoarea de 8.123 mii lei.
28. VANZAREA UNEI FILIALE (continuare)
Situația rezultatului perioadei pentru Star Residence SA pentru anul 2020 este prezentată mai jos:
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
58
2020
Venituri
204
Cheltuieli
(61)
Rezultatul perioadei
143
Profitul din filiala vândută în sumă de 143 mii lei este atribuibil în totalitate acționarilor Societatii.
Efectul vânzării subsidiarei Star Residence SA asupra poziției financiare a Societatii este prezentat mai
jos:
Investiții imobiliare
5,244
Imobilizări necorporale
81
Creanțe comerciale și alte creanțe
1,792
Numerar și echivalente de numerar
(273)
Împrumuturi
1.818
Datorii comerciale și alte datorii
110
Active nete
5.462
Contravaloare primită în numerar
8.123
Câștigul din vânzarea subsidiarei
Contravaloare primită în numerar
8.123
Investiții contabilizate prin metoda punerii în
echivalență
2.158
Activ net derecunoscut
(5.462)
Câștigul din vânzarea subsidiarei
4.819
Investiții contabilizate prin metoda punerii in
echivalenta
8.123
Activ net derecunoscut
(273)
Fluxuri nete de trezorerie din vânzarea
subsidiarei
7.850
In octombrie 2021, Grupul a vandut toate actiunile detinute la Star Residence SA.
La 31.12.2021, Grupul nu mai deţine participaţii în Star Residence SA.
29. PLĂȚI PE BAZĂ DE ACȚIUNI
În anul 2021, Societatea a acordat un numar de 2.572 mii acțiuni angajaților si membrilor Consiliului de
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
59
Administratie, evaluate si inregistrate in contul de profit si pierdere la data acordării. Costul mediu suportat
de Societatea mamă cu achiziţionarea acestor acţiuni a fost 1.675 mii lei (1.39 lei/acţiune).
În august 2021, Consiliul de administraţie a decis implementarea programului de tip Stock Option Plan
pentru anul 2021-2022, in vederea recompensări, menţinerii şi motivării angajaţilor şi membrilor
conducerii Societăţii, respectiv membrii Consiliului de Administraţie şi directorii Societăţii.
Numărul total de acțiuni care poate fi acordat Persoanelor Eligibile în conformitate cu acest Plan este de
maxim 3.060.000 de acțiuni nominative („Acțiunile Rezervate”).
30. EVENIMENTE ULTERIOARE
Conducerea Societatii prezintă urmatoarele evenimente ulterioare datei de 31 decembrie 2021, până la data
aprobării acestor situații financiare consolidate, care nu necesită ajustarea lor:
a) Plata obligaţiunilor CVI – In Ianuarie 2022, Societatea a plătit împrumutul din obligaţiuni acordat de Credit
Value Investment, în valoare de 12.000 mii EUR, cu o rată a dobânzii de 6%.
b) Majorare de capital prin plasament privat. In urma majorării capitalului social prin plasament privat,
finalizată în data de 21.01.2022, Consiliul de Administraţie, întrunit în data de 25.01.2022, a anunţat
următoarele: au fost subscrise 84.231.295 acţiuni noi, în suma totală de 58.961.906,50 lei.
Prin urmare, capitalul social al Societăţii s-a majorat de la 393.750.000 lei la 414.807.823,75 lei, noul număr
total de acţiuni fiind de 1.659.231.295.
c) Litigiul cu Asociaţia Greenfield - pronunţarea instanţei în dosarul nr. 5856/3/2021, aflat pe rolul
Tribunalului București, Sectia a II-a Contencios Administrativ și Fiscal, în care Societatea are calitatea de
Pârâtă, Reclamanta fiind ASOCIATIA LOCUITORILOR CARTIERULUI GREENFIELD.
Obiectul dosarului a fost suspendarea și anularea actului administrativ HCGMB 705/08.12.2019 de aprobare
a Planului Urbanistic Zonal Aleea Teișani-Drumul Pădurea Neagră nr. 56-64, suspendarea și anularea
Autorizaţiilor de Construire nr.434/35/P/2020 si nr.435/36/P/2020, anularea unor avize premergătoare,
desfiinţare lucrări.
Tribunalul București a pronunţat Hotărârea nr. 568 din data de 04 februarie 2022: In temeiul art. 408 Cod
procedură civilă, respinge cererea ca urmare a renunţării reclamantei la însuşi dreptul pretins. Hotărârea a
fost cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare.
d) În contextul conflictului dintre Rusia și Ucraina, început la 24 februarie 2022, UE, SUA, Marea Britanie și
alte țări au impus diverse sancțiuni împotriva Rusiei, inclusiv restricții de finanțare asupra anumitor bănci
și companii de stat rusești, precum și sancțiuni personale. împotriva unui număr de indivizi.
Având în vedere tensiunile geopolitice, din februarie 2022 s-a înregistrat o creștere a volatilității piețelor
financiare și a presiunii de depreciere a cursului de schimb.
Este de așteptat ca aceste evenimente afecteze activitățile din diferite sectoare ale economiei, să aibă
ca rezultat creșteri suplimentare ale prețurilor la energie în Europa și un risc crescut de perturbări a lanțului
de aprovizionare.
Compania nu are expuneri directe față de părți afiliate și/sau clienți sau furnizori cheie din acele țări.
Societatea consideră aceste evenimente ca evenimente neajustante după perioada de raportare, al căror
efect cantitativ nu poate fi estimat momentan cu un grad suficient de încredere. Conducerea Companiei
analizează continuu evoluțiile acestui eveniment și orice posibil impact al schimbării condițiilor micro și
macroeconomice asupra poziției financiare și a rezultatelor operațiunilor Companiei.
Graphics
IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE
PENTRU ANUL FINANCIAR ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate în mii LEI, dacă nu este indicat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare.
60
Situațiile financiare individuale prezentate au fost aprobate de către conducere la data de 24 martie 2022 și
semnate în numele acesteia de către:
Constantin Sebeșanu,
Claudiu Bistriceanu,
Iuliana Mihaela Urdă,
Director General
Director Financiar
Președintele CA