315700EXV87GJDVUUA14 2022-01-01 2022-12-31 315700EXV87GJDVUUA14 2021-01-01 2021-12-31 315700EXV87GJDVUUA14 2022-12-31 315700EXV87GJDVUUA14 2021-12-31 315700EXV87GJDVUUA14 2020-12-31 315700EXV87GJDVUUA14 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 315700EXV87GJDVUUA14 2020-12-31 cmp:ShareCapitalAdjustmentsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-01-01 2021-12-31 cmp:ShareCapitalAdjustmentsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-12-31 cmp:ShareCapitalAdjustmentsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-01-01 2022-12-31 cmp:ShareCapitalAdjustmentsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-12-31 cmp:ShareCapitalAdjustmentsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2020-12-31 cmp:LossesRelatedToOwnSharesMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-01-01 2021-12-31 cmp:LossesRelatedToOwnSharesMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-12-31 cmp:LossesRelatedToOwnSharesMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-01-01 2022-12-31 cmp:LossesRelatedToOwnSharesMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-12-31 cmp:LossesRelatedToOwnSharesMember 315700EXV87GJDVUUA14 2020-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 315700EXV87GJDVUUA14 2020-12-31 cmp:LegalReservesAdjustmentsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-01-01 2021-12-31 cmp:LegalReservesAdjustmentsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-12-31 cmp:LegalReservesAdjustmentsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-01-01 2022-12-31 cmp:LegalReservesAdjustmentsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-12-31 cmp:LegalReservesAdjustmentsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2020-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 315700EXV87GJDVUUA14 2020-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 315700EXV87GJDVUUA14 2020-12-31 cmp:OtherReservesAdjustmentsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-01-01 2021-12-31 cmp:OtherReservesAdjustmentsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-12-31 cmp:OtherReservesAdjustmentsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-01-01 2022-12-31 cmp:OtherReservesAdjustmentsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-12-31 cmp:OtherReservesAdjustmentsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 315700EXV87GJDVUUA14 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 315700EXV87GJDVUUA14 2022-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember iso4217:RON iso4217:RON xbrli:shares
Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
1
1
0
R
R
R
A
A
A
P
P
P
O
O
O
R
R
R
T
T
T
A
A
A
N
N
N
U
U
U
A
A
A
L
L
L
C
C
C
O
O
O
N
N
N
S
S
S
O
O
O
L
L
L
I
I
I
D
D
D
A
A
A
T
T
T
2
2
2
0
0
0
2
2
2
2
2
2

Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
1
C U P R I N S
A. RAPORTUL CONSILIULUI DE ADMINISTRATIE 2
1. INTRODUCERE 2
1.1. CADRUL LEGAL, SCOPUL ŞI NECESITATEA ÎNTOCMIRII SITUAŢIILOR FINANCIARE 2
ANUALE CONSOLIDATE
1.2. METODE DE CONSOLIDARE APLICATE 2
2. SCURT ISTORIC 3
3. INFORMAŢII CU PRIVIRE LA ENTITĂŢILE DIN CADRUL GRUPULUI 4
4. EVENIMENTE MAJORE ÎN ACTIVITATEA GRUPULUI ÎN ANUL 2022 7
5. TRANZACŢII INTRA - GRUP ÎN PERIOADA 2020-2022 9
6. PRINCIPALII INDICATORI ECONOMICO FINANCIARI AI GRUPULUI COMPA 9
7. PRINCIPALII INDICATORI INDIVIDUALI DE EVALUARE GENERALĂ A ACTIVITĂŢII 11
ENTITĂŢILOR DIN CADRUL GRUPULUI
8. ACTIVELE CORPORALE ALE GRUPULUI 13
9. SITUAŢIA FINANCIAR CONTABILĂ A GRUPULUI 14
10. SITUAŢII FINANCIARE CONSOLIDATE PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31.12.2022 16
11. DECLARAŢIA DE CONFORMITATE A SITUAŢIILOR FINANCIARE 49
B) RAPORTUL AUDITORULUI
C) DECLARATIA NEFINANCIARA CONSOLIDATA 2022

Graphics
  
  
  
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
 
 
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
 
 
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
 
 
-
-
 
 
2
2
0
0
2
2
2
2 
 
  
  
  
 
2
 
 
 
 
A.  RAPORTUL CONSILIULUI DE ADMINISTRATIE
 
 
1.  INTRODUCERE
1.1.  CADRUL LEGAL, SCOPUL ŞI NECESITATEA ÎNTOCMIRII SITUAŢIILOR FINANCIARE ANUALE CONSOLIDATE 
Societatea COMPA  S.A.  Sibiu ale  cărei  valori  mobiliare  sunt  admise la tranzacţionare  pe  piaţa  reglementată  a
Bursei  de  Valori  Bucureşti,  aplică  Standardele  Internaţionale  de  Raportare  Financiare  (IFRS)  începând  cu  anul
2012.
În  conformitate cu  reglementările contabile conforme cu Directiva a  VII-a a  comunităţii Economice Europene,
COMPA S.A. Sibiu ( societate  mamă) îndeplineşte condiţiile conform punctului 12. În baza punctului 3 al acestor
reglementări s-au întocmit situaţiile financiare anuale consolidate.
Ansamblul de reguli de înregistrare contabilă a operaţiunilor economico -  financiare de întocmire, aprobare şi
auditare statutară a  situaţiilor financiare anuale consolidate ale  societăţilor  sunt prevăzute în  “Reglementările 
contabile conforme cu IFRS” aprobate prin OMFP 2844/2018.
Toate  aceste  acte  normative  au  constituit  baza  legală  necesară  elaborării  situaţiilor financiare consolidate  ale
Grupului pentru anul încheiat la 31.12.2022. 
Raportul anual consolidat al Grupului COMPA are ca obiectiv principal informarea investitorilor şi a partenerilor 
de afaceri ai firmei mamă, cât si ale firmelor afiliate.
Documentele întocmite scot în evidenţă rezultatele obţinute de Grupul COMPA pe anul 2022.
 
1.2.  METODE DE CONSOLIDARE APLICATE
Conform  reglementărilor  legale,  întocmirea  situaţiilor  financiare  consolidate  se  realizează  de  către  entitatea 
denumită în continuare societate (firmă)  mamă, care deţine titluri de participare la o altă entitate, denumită
filială sau firmă afiliată. 
În acest context, societatea COMPA S.A.Sibiu în calitatea sa de fir mamă are controlul, respectiv ponderea 
participaţiilor sale în capitalul social al firmelor afiliate este mai mare de 50% la următoarele entităţi afiliate:
COMPA I.T. S.R.L.
100,00 %
TRANS C.A.S. S.R.L.
  99,00 % 
RECASERV S.R.L. 
70,00 %
ARINI HOSPITALITY S.R.L                           
100,00 %
 
Societatea COMPA S.A. Sibiu, firma  mamă, exercită o putere efectivă, având o influenţă dominantă, respectiv 
deţine  controlul  asupra  firmelor  Grupului.  Avand  în  vedere  reglementările  contabile  precum şi  recomandările
existente în acest domeniu, metoda de consolidare utilizată cu aceste firme este “Metoda integrării globale”. 

Graphics
  
  
  
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
 
 
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
 
 
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
 
 
-
-
 
 
2
2
0
0
2
2
2
2 
 
  
  
  
 
3
 
2.  SCURT ISTORIC
Deşi acest capitol a fost prezentat detaliat în cadrul raportului anual individual COMPA pe anul 2021, considerăm
necesar şi oportun ca anumite episoade din istoria firmei mamă fie evidenţiate şi în Raportul anual consolidat
pe anul 2021, al Grupului COMPA.
1886  -  Este  atestata  oficial  funcţionarea  în  regim  industrial  a  atelierului  di  fierărie  Jozsef  Datky,  unde  se
produceau arcuri lamelare pentru trăsurile vremii dar şi a unor piese şi unelte obţinute prin forjare.  
Atelierul  s-a  dezvoltat  astfel  încât  produsele  realizate  în  cadrul  acestei  firme  de  familie  au  fost  regăsite  la
expoziţiile internaţionale din cadrul Imperiului Austro - ungar (Viena şi Budapesta). 
1948  - Este anul în care firmele private, cum a fost şi predecesoarea Uzina Elastic, profilată la acea vreme în
fabricarea  de  arcuri  în  foi,  arcuri  elicolidale  înfăşurate  la  cald  sau  la  rece,  au  fost  naţionalizate  ca  urmare  a
instalării în România a regimului comunist. 
1969    -  Se  infiinteaza  Intreprinderea  de  piese  auto  Sibiu  (IPAS),  prin  comasarea  a  două  firme  mari,  care  au 
funcţionat la Sibiu în acel an, respectiv: 
-  Uzina Automecanica Sibiu, care la rândul său a avut o istorie impresionantă, de la un Arsenal al Artileriei
Sibiu, ce  asigură  repararea şi  confecţionarea armamentului  necesar apărării Cetăţii Sibiului, până  la  realizarea 
echipamentelor auto cu tehnologie avansată la data comasării; 
-  Uzina Elastic sibiu, cu tradiţie meşteşugărească de la anul fondării Atelierului Datky pe care a dezvoltat-o
permanent, realizând la  data  comasării  o  gamă  variată  şi  diversificată  de  arcuri  lamelare  pentru fabricaţia  de
autovehicule realizate în România şi a unor game deosebit de variate de  arcuri  elicoidale, înfăşurate la cald şi la
rece, destinate întregii industrii de material rural (locomotive, vagoane), a industriei constructoare de maşini din
toată România.
1991  - Întreprinderea de piese auto Sibiu se transforma în S.C.COMPA S.A.Sibiu, ca urmare a cadrului politic şi 
economic creat prin trecerea României de la un stat totalitar comunist la un stat cu o economie de piaţă. 
1999  - Este anul privatizării firmei mamă, S.C.COMPA S.A. prin cumpărarea pachetului majoritar de acţiuni de
Fondul Proprietăţii de Stat (FPS). Această etapă istorică asigură premisele dezvoltării în condiţii de competitivitate
şi  profitabilitate  a  firmei,  de  dezvoltare    a  unor  parteneriate  de  afaceri  cu  firme  reprezentative  din  industria
mondială, pe principii de egalitate şi competenţă, de concurenţă loială.
2000  - Se pun bazele constituirii Grupului COMPA prin transformarea Serviciul Informatic , care a funcţionat în
cadrul firmei mamă cu activitatea de proiectare soft şi administrare a reţelei interne, într-o societate comercială 
separată    S.C.Compa  IT  S.R.L.,  cu  capital  integral  COMPA.  Ca  urmare  a  înfiinţării  acestei  firme  într-o  unitate
economică cu obiect de activitate preponderant în tehnologia informaticii (IT) s-au  creat  premisele dezvoltării
acestui sector de activitate atât pentru realizarea unui sistem informatic integrat al COMPA dar şi pentru produse
soft destinate altor companii din afara Grupului Compa.
2001- Se înfiinţează cea de a doua firmă afiliată S.C.TRANS C.A.S. S.R.L. Sibiu, societate cu răspundere limitată, cu
aport preponderant COMPA, rezultată prin transformarea Bazei de transport existent în cadrul firmei mamă, într-
o firmă separa specializată în transport rutier intern şi internaţional. Prin înfiinţarea acestei firme specializată
strict  pe  activitatea  de  transport  s-au  creat  condiţiile  dezvoltării  aceşti  firme,  care  realizează  prestaţii  de
transport, nu numai pentru firmă mamă, ci şi pentru alte firme din România şi din Europa. 
Firma s-a  dezvoltat foarte mult după înfiinţare investind în achiziţia cu precădere a autocamioanelor de mare 
tonaj (TIR) utilizate pentru transport de materii prime şi materiale de la furnizori şi transport de produse finite,
atât pentru COMPA cât şi pentru diverse firme din România dar mai cu seamă cu firme din Europa. 
2004  - Se  înfiinţeazaza cea de-a treia firmă afiliată, respectiv S.C. RECASERV S.R.L., prin transformarea activităţii
cantinei COMPA într-o firmă separată în care firma COMPA deţine poziţia de control, fiind asociat majoritar.
2021  - Se  înfiinţeazaza firma afiliată ARINI HOSPITALITY S.R.L., aceasta urmand sa desfasoare activitate hoteliera
,  ca  urmare  a  dezvoltarii  proiectului  de  constructie  a  complexului  hotelier  Ibis-Mercure.

Graphics
  
  
  
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
 
 
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
 
 
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
 
 
-
-
 
 
2
2
0
0
2
2
2
2 
 
  
  
  
 
4
 
3.  INFORMAŢII CU PRIVIRE LA ENTITĂŢILE DIN CADRUL GRUPULUI 
Societatea COMPA S.A.  
Sediul social
Sibiu, str.Henri Coandă nr.8 
Nr.înregistrare  în  Registrul
Comerţului 
J32/129/1991
Cod Unic de înregistrare 
CUI 788767
Obiectul principal de activitate 
2932 “Fabricarea altor piese şi accesorii pentru autovehicule şi pentru    
motoare de autovehicule” 
Capital social 
21.882.103,8 lei
Consiliul de Administratie
Deac Ioan                       preşedinte CA / director general
Miclea Ioan                    Vice presedinte CA/Administrator  
Maxim Mircea-Florin   administrator neexecutiv
Balteş Nicolae               preşedinte comitet de audit / administrator
NEACŞU Vlad- Nicolae membru comitet de audit / administrator 
Forma de proprietate: COMPA S.A. este o firmă cu capital privat 100%. A fost privatizată în septembrie 1999, prin 
cumpărarea  pachetului  majoritar  de  acţiuni  de  către  Asociaţia  salariaţilor  Compa  Sibiu  (PAS)  care  a  devenit
principalul acţionar companiei.
In  anul  2018  Asociaţia  salariaţilor  Compa  Sibiu  (PAS)  a  fost  dizolvată,  acţiunile  fiind  transferate  membrilor
asociaţiei, în funcţie de numărul acţiunilor deţinute şi cumpărate de fiecare.
Aşa cum a fost prezentat în detaliu în cadrul Raportului anual individual 2022, firma mamă este organizată pe
Centre de  profit, unităţi integrate fără personalitate juridică cu o activitate descentralizată, structurată pentru
realizarea  produselor  destinate  unui  singur  client  sau  pentru  realizarea  unor  produse  similare  destinate  mai
multor clienţi, cum  sunt: Forja,  Tratamentele termice, Galvanizarea, Piese  presate   ambutisate, subansamble
mecano - sudate. 
Investiţiile  financiare  ale  firmei  ma COMPA  ce  constau  în  titluri  de  participare  respectiv  părţi  sociale,  la 
celelalte 4 firme afiliate, astfel:
Societatea la care se deţin titlurile 
Sediul social
Valoarea
titlurilor deţinute
de COMPA
%  in  capitalul 
social
COMPA I.T. S.R.L.
Str.Henri  Coandă
nr.8, Sibiu
200,000
100%
TRANS .C.A.S. S.R.L.
Str.Henri  Coandă
nr.12, Sibiu
742,500 
99%
RECASERV S.R.L.
Str.Henri  Coandă
nr.51, Sibiu
70,000
70%
ARINI HOSPITALITY  S.R.L.
Str.Henri  Coandă
nr.8, Sibiu
19,703,000 
100%
TOTAL
  
20,715,500
  
 
 

Graphics
  
  
  
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
 
 
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
 
 
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
 
 
-
-
 
 
2
2
0
0
2
2
2
2 
 
  
  
  
 
5
 
Schematic, structura Grupului COMPA este:
 
Conducerea societăţii mamă COMPA, ca şi a întregului Grup Compa este asigurată de Consiliul de Administraţie
ales de Adunarea generală Ordinară a Acţionarilor, pe o perioadă de 4 ani. 
 
Societatea COMPA I.T. S.R.L  
Scopul  înfiinţării  a  fost  acela  de  proiectare  şi  implementare  a  unui  Sistem  informatic  integrat  pentru  firma   
mamă,  la  standardele  internaţionale  existente şi  care   asigure  cerinţele  impuse  de  modul  de  organizare  pe
centre de profit ale firmei COMPA, precum şi de asigurare a unei reţele informatice de calculatoare extinse în
întreaga firmă COMPA.  
Prin  implementarea  în  societatea  mamă  a  sistemului  integrat,  societatea  COMPA-IT  asigură  funcţionarea  la
parametrii  superiori  a  acestui  sistem  elaborează  rapoarte  şi  prezintă  noile  facilităţi  ale  sistemului  în  vederea
valorificării  la  un  nivel  cât  mai  înalt  al  oportunităţilor  pe  care  le  poate  oferi  acest  sistem  foarte  complex  şi
competitiv.
 
Sediul social
Sibiu, Str.Henri Coandă Nr.8
Nr.înregistrare în Registrul Comerţului 
J32/17/2001,  
Cod Unic de înregistrare 
CUI 13656016 
Obiectul principal de activitate 
6201  “Activităţi de realizare a softului la comandă” 
Capital social (lei) 
200,000  
Acţionar unic
Societatea COMPA S.A 
Administrator 
Acu Florin-Ştefan 
 
Societatea TRANS CAS S.R.L.
Motivul înfiinţării firmei a fost acela de externalizare a activităţii de transport auto existent iniţial în cadrul firmei
COMPA, în scopul extinderii şi dezvoltării acestei activităţi diferită de profilul de activitate al firmei COMPA.   
O  parte  din  aceste  autovehicule  sunt  proprietatea  firmei    mamă  COMPA  S.A.,  închiriate,  iar  o  parte  sunt
proprietatea societăţii TRANS C.A.S. S.R.L.
 
TRANS C.A.S. S.R.L. deţine în prezent un număr de peste 60 autovehicule, dintre care o pondere importantă o
deţin  autotractoarele  cu  remorcă  tip  Mercedes,  cu  capacitate  de  peste  20  tone  încărcătură  utilă,  destinate
transportului de materiale şi produse finite atât pentru COMPA, cât şi pentru alţi clienţi. 
Ponderea semnificativa a transporturilor societăţii TRANS C.A.S. o deţin transporturile internaţionale de mărfuri,
în aproape toată Europa.
 

Graphics
  
  
  
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
 
 
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
 
 
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
 
 
-
-
 
 
2
2
0
0
2
2
2
2 
 
  
  
  
 
6
 
 
Sediul social
Sibiu, Str.Henri Coandă Nr.12 
Nr.înregistrare în Registrul Comerţului 
J32/633/2002
Cod Unic de înregistrare 
CUI 14836511
Obiectul principal de activitate 
4941 “Transporturi rutiere de mărfuri” 
Capital social, din care:
750.000 lei
Acţionari: COMPA S.A.Sibiu
742.500 lei
Maxim Mircea Florin şi Mihăilă Daniela
    7.500 lei 
Administrator 
Maxim Mircea Florin 
 
Societatea RECASERV S.R.L.  
Scopul înfiinţării firmei  a  fost  de externalizare din cadrul firmei   mamă COMPA S.A. a unor activităţi diferite
profilului  său  de  activitate  principal,  activităţi  cum  sunt:  alimentaţie  publi realizată  prin  cantina  şi 
microcantinele ce funcţionează în incinta firmei COMPA.  
Prin înfiinţarea firmei RECASERV S.R.L. s-au asigurat condiţiile dezvoltării acestei activităţi prin completarea cu 
servicii secundare: catering şi servicii de curăţenie. 
Sediul social
Sibiu, Str.Henri Coandă Nr.51 
Nr.înregistrare în Registrul Comerţului 
J32/704/2004
Cod Unic de înregistrare 
CUI 164408228
Obiectul principal de activitate
5629 “Alte activităţi de alimentaţie n.c.a.” 
Capital social, din care:
100,00 lei
Acţionari: COMPA S.A.Sibiu
70%
                Boroş Daniela (persoană fizică) 
30%
Administrator 
BOROŞ Daniela 
Societatea ARINI HOSPITALITY  S.R.L.  
Societatea ARINI HOSPITALITY SRL  a fost infiintata in ianuarie 2021, aceasta urmand sa desfasoare activitate
hoteliera , ca urmare a dezvoltarii proiectului de constructie a complexului hotelier Ibis-Mercure. 
 
Sediul social
Sibiu, Str.Henri Coandă Nr.8
Nr.înregistrare în Registrul Comerţului 
J32/77/2021 
Cod Unic de înregistrare 
CUI  43581594
Obiectul principal de activitate 
5310  Hoteluri şi alte facilităţi de cazare similare” 
Capital social, din care:
19,703,000 lei
Acţionari: COMPA S.A.Sibiu
100%
Administrator 
BAIASU Dan-Nicolae 

Graphics
  
  
  
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
 
 
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
 
 
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
 
 
-
-
 
 
2
2
0
0
2
2
2
2 
 
  
  
  
 
7
 
4.  EVENIMENTE CONSEMNATE ÎN ACTIVITATEA GRUPULUI ÎN ANUL 2022
4.1   EVENIMENTE CONSEMNATE IN PERIOADA DE RAPORTARE
Ca  si  evenimente  importante  consemnate  în  activitatea  Compa  în  anul  2022  putem  evidenția  întrunirile
Consiliului de Administrație al societății Compa S.A (CA), ca urmare a convocării Președintelui CA, astfel:
 
01.02.2022    A  fost  convocat  Consiliul  de  Administrație  al  Compa  S.A.    în  care  s-au  analizat  și  s-au  aprobat
propunerile  departamentului  economico-financiar  al  firmei  cu  privire  la  rezultatele  inventarierii  patrimoniului
societății pe anul 2021 și care constau în: 
- casarea unor bunuri de natura mijloacelor fixe, majoritatea covârșitoare a acestora fiind analizate integral. S-a
constatat faptul aceste mijloace fixe au un grad de uzură foarte mare și nu mai pot funcționa în parametrii
proiectați în cadrul firmei, având și vechime foarte mare; 
- preluarea la venituri a unor datorii prescrise față de anumiți creditori, cu deosebire furnizori;
-  casarea,  înregistrarea  minusurilor  de  inventar,  a  unor  ajustări  de  depreciere  a  creanțelor  si  a  altor  debite 
nerecuperate, rezultatele în urma inventarierii patrimoniului firmei pentru anul 2021.
 
23.02.2022  În cadrul ședinței Consiliului de Administrație convocat în data de 23.02.2022 au fost analizate si
aprobate  Rezultatele  financiare  preliminare  pe  anul  2021,  atât  cele  individuale  aferente  firmei  Compa,  cât  și
rezultatele financiare preliminare pe anul 2021 aferente Grupului.
 
24.02.2022    Un  eveniment  cu  impact  major  asupra  întregii  economii  mondiale,  inclusiv  asupra  României  și
desigur asupra activității firmei Compa îl are atacul militar asupra Ucrainei din partea  armatei Rusiei. Efectele
declanșării acestui conflict armat asupra firmei Compa constau în:
-  reducerea volumului comenzilor de la majoritatea clienților 
-  sincope majore pe lanțul de aprovizionare cu materii prime și materiale, ce constau în schimbarea unor
furnizori; situații de forță majoră la diverși furnizori cu implicații pe întregul flux de aprovizionare 
-  creșterea  costurilor  ca  efect  al  exploziei  prețurilor  la:  energia  electrică,  gaz  metan,  oțeluri,  chimicale,
piese de schimb etc. 
-  impact major asupra gradului de profitabilitate al firmei ca urmare:  a nerecunoașterii sau (al) acceptării
parțiale  de  către  majoritatea  clienților  a  prețurilor,  a  creșterilor  fără  precedent  a  prețurilor  la  utilități  cu
escaladarea acestor creșteri de preț de la aproape toți furnizorii.  
Aceste efecte majore în costurile Compa, au redus considerabil marja de profit realizată de Compa în Semestrul I
a anului 2022. 
 
10.03.2022  A fost convocată ședința Consiliul de Administrație al Compa S.A. pentru aprobarea propunerii de 
convocare  a  Adunării  Generale  Ordinare  a  Acționarilor  (AGOA)  pentru  data  28.04.2022  prima  convocare  (ora
15:00)  și  29.04.2022,  a  doua convocare  (ora  15:00)  precum  și  propunerea  de  convocare  a  Adunării  Generale
Extraordinare a Acționarilor (AGEA pentru data de 28.04.2022 prima convocare ora 16:00) și 29.04.2022, a doua
convocare (ora 16:00).
Consiliul de Administrație a aprobat ordinea de zi a AGOA convocată în 28/29.04.2022, în care au fost înscrise un
număr de 11 puncte (conform convocator) precum și cele 12 puncte incluse în Convocatorul aferent AGEA din
28/29.04.2022.
Consiliul de Administrație întrunit în 10.03.2022 a mai aprobat și următoarele:
- data de 12.04.2022 ca data de referință pentru AGOA și respectiv AGEA din 28/29.04.2022 

Graphics
  
  
  
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
 
 
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
 
 
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
 
 
-
-
 
 
2
2
0
0
2
2
2
2 
 
  
  
  
 
8
- numirea d-nului Băiașu Dan Nicolae în funcția de director general adjunct, începând cu data de 01.04.2022. A
fost mandatat președintele Consilului de Administrație  Dl. Deac Ioan să semneze decizia de numire.
 
16.03.2022  În ședința Consiliului de Administrație din 16.03.2022 s-a aprobat completarea ordinii de zi a AGOA
din 28/29.04.2022 cu încă un punct privind Raportul de remunerare a conducerii societății întocmit pentru anul
2021.  Cu  acest  punct,  se  suplimentează  ordinea  de  zi  a  AGOA  din  28/29.04.2022  aprobată  în  ședința  CA  din
10.03.2022.
 
23.03.2022    În  cadrul  ședinței  din  data  de  23.03.2022,  Consiliul  de  Administrație  a  aprobat  Raportul  Anual
Individual  și  Consolidat  pentru  exercițiul  financiar  2021  întocmit  potrivit  Anexei  15  din  Regulamentul  ASF  nr.
5/2018. Tot în cadrul ședinței CA din 23.03.2022 s-au aprobat Bugetul de Venituri și Cheltuieli pe anul 2022 și
Programul de investiții pe anul 2022.
 
În  data  de  23.03.2022  a  avut  loc  Adunarea  Generală  a  Asociaților  ARINI  HOSPITALITY  prin  care  s-a  aprobat
înființarea unui sediu  secundar    punct  de  lucru  la  adresa  din  Sibiu,  Bd.  Victoriei  nr.  42-44, jud,  Sibiu  pentru
societatea Arini Hospitality S.R.L.  
 
28.03.2022  Având în vedere Hotărârea Consiliului de Administrație nr. 35/ 10.03.2022 (art. 4 și art. 5), în data
de 28.03 s-a emis Decizia privind numirea în funcția de Director General Adjunct a d-nului Băiașu Dan-Nicolae.
Decizia intră în vigoare începând cu data de 01.04.2022. 
 
28.04.2022  A avut loc Adunarea Generală Ordinară a Acționarilor (AGOA) cu următoarea ordine de zi: 
  alegerea secretarului de ședință dintre acționarii prezenți 
  prezentarea,  dezbaterea  și  aprobarea  situațiilor  financiare  anuale  individuale  și  a  situațiilor  financiare
consolidate întocmite  în  conformitate  cu  Standardele  Internaționale  de  Raportare  Financia pentru  exercițiul
financiar 2021, pe baza Rapoartelor prezentate de Consiliului de Administrație, însoțite de Raportul auditorului
financiar.
  aprobarea propunerii Consiliului de Administrație de repartizare a profitului net al exercițiului financiar 
anul 2021, în cuatum de 15.058.967,18 lei, astfel:  
  la surse proprii de dezvoltare  valoare de 12.032.117,85 lei, astfel:
  pentru acordarea de dividende acționarilor – valoarea de 3.026.849,33 lei cu un dividend brut/ acțiune de
0,0143 lei
  aprobarea datei de 14.06.2022 ca data a plății pentru plata dividendelor 
  pronunțarea  asupra  gestiunii  Consiliului  de  Administrație  pentru  exercițiul  financiar  2021,  pe  baza
rapoartelor prezentate.
  prezentarea, dezbaterea și aprobarea Bugetului de Venituri și Cheltuieli pentru anul 2022 și a Programului
de investiții pentru anul 2022.
  fixarea  și  aprobarea  remunerației  cuvenită  membrilor  Consiliului  de  Administrație  pentru  exercițiul
financiar în curs. 
  numirea auditorului financiar extern Audit Cont S.R.L. pentru efectuarea Auditului statutar    pentru anul
2022.
  aprobarea datei de 20.05.2022 ca dată de înregistrare și a datei de 19.05.2022 ca ex date. 
  împuternicirea  persoanelor  fizice  pentru  îndeplinirea  formalităților  de  publicitate  și  înregistrare  a
hotărârilor adunării generale ordinare a acționarilor, inclusiv semnarea acestora.
 
28.04.2022  A avut loc Adunarea Generală Extraordinară a Acționarilor (AGEA) cu următoarea ordine de    zi:

Graphics
  
  
  
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
 
 
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
 
 
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
 
 
-
-
 
 
2
2
0
0
2
2
2
2 
 
  
  
  
 
9
  alegerea secretarului de ședință dintre acționarii prezenți.
  aprobarea  privind  contractarea  și/sau  prelungirea  pentru  anul  2022  și  anul  2023  până  la  următoarea
AGEA  anuală,  de  credite  pentru  investiții,  linii  de  credit,  leasing,  scrisori  de  garanție  bancară,  și  alte  produse
financiar  bancare,  cu  încadrarea  într-un  plafon  total  cumulat  de  40  milioane  EUR  și  constituirea  garanțiilor
mobiliare și imobiliare aferente cu bunuri din patrimoniul societății.
  delegarea  Consiliului  de  Administrație  de  către  Adunarea  Generală  Extraordinară  a  Acționarilor  ca
începând cu data hotărârii AGEA până la următoarea Adunare Generală Extraordinară din aprilie 2023 să angajeze
şi/sau prelungească credite pentru investiții, linii de credit, leasing, scrisori de garanţie bancară şi alte produse
financiar  bancare,  cu  încadrarea  în  cadrul  plafonului  total  cumulat  de  40  milioane  EUR  aprobat  la  punctul  2,
precum și să constituie garanții mobiliare și imobiliare aferente cu bunuri din patrimoniul societății.
  împuternicirea persoanelor care reprezinte societatea cu ocazia negocierii și semnării contractelor de
credit,  de  garantare și  a  oricăror  alte  documente  necesare în  vederea aducerii la  îndeplinire a  hotărârii de  la 
punctul 2 și 3 
  delegarea  Consiliului de  Adminstraţie de  către  Adunarea Generală Extraordinaa  Acţionarilor  pentru
desemnarea  reprezentantului  societății  COMPA  S.A.  în  relația  cu  Autoritatea  de  Management/  Autorități
finanțatoare şi pentru împuternicirea persoanei/ persoanelor care semneze în numele şi pe seama Societăţii 
contractele de finanţare care se vor derula începând din anul 2022 şi în continuare până la următoarea AGEA din
aprilie 2023. 
  mandatarea  persoanelor  împuternicite   semneze  în  numele  și  pe  seama  societății,  contractul  cu
auditorului financiar extern, numit conform hotărârii AGOA nr. 8.
  ratificarea Hotărârii Consiliului de Administrație nr. 115/ 12.11.2021 art. 10, art. 11, art. 12 și art. 13, prin
care s-a aprobat.
  -  suplimentarea  plafonului  de  credit  în  valoare  de  8.000.000  euro  aprobat  potrivit  hotărârii  AGEA  nr.
7/12.11.2020 pentru dezvoltarea de către societatea afiliată Arini Hospitality SRL a Proiectului Hotelier Mercure
Sibiu Park Arini & Ibis Styles Sibiu Park Arini, cu suma de 1.500.000 euro din care suma de 3.800.000 lei va fi un
credit pe termen scurt de tip  revolving pentru  finanţare TVA aferent investiţiei, iar suma de 700.000 euro va 
suplimenta creditul de investitii în valoare de 8.000.000 euro.
  - garantarea creditului suplimentar în valoare de 1.500.000 euro care va fi contractat de Arini Hospitality 
SRL cu bunuri mobile şi imobile din patrimoniul societăţii afiliate Arini Hospitality SRL, inclusiv bunul imobil înscris
în cartea funciară Sibiu nr. 131805. 
  -  garantarea  de  către  Compa  S.A.,  a  creditului  suplimentar  în  valoare  de  1.500.000  euro  care  va  fi
contractat de Arini Hospitality SRL, fie în calitate de garant, fie în calitate de co-debitor, în cazul în care băncile
finanţatoare vor solicita aceasta. 
  - garantarea creditului care va fi contractat de Arini Hospitality SRL pentru finanţarea ajutorului de stat,
cu privire la care există aprobare potrivit hotărârii AGEA nr. 80 art. 4/09.09.2021, cu bunuri mobile şi imobile din
patrimoniul societăţii afiliate Arini Hospitality SRL, inclusiv bunul imobil înscris în cartea funciară Sibiu nr. 131805 
 
  aprobarea datei de 20.05.2022 ca dată de înregistrare și a datei de 19.05.2022 ca ex date. 
  împuternicirea  persoanelor  fizice  pentru  îndeplinirea  formalităților  de  publicitate  și  înregistrare  a
hotărârilor, inclusiv semnarea lor.  
 
28.04.2022  A avut loc ședința Consiliului de Administrație al Compa S.A. prin care s-a aprobat:
- constituirea dreptului de servitute de trecere cu auto și piciorul asupra suprafetei de 570 mp teren înscris în CF
Sibiu nr. 128907 în suprafață de 2842 mp ca fond servant în favoarea imobilului înscris în CF Sibiu nr. 128908 în
suprafață de 2840 mp ca fond dominant, conform memoriu tehnic și PAD din data de 11.04.2022.

Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
10
- constituirea dreptului de servitute de trecere cu auto și piciorul asupra suprafeței de 515 mp din teren înscris în
CF Sibiu nr. 128908 în suprafață de 2840 mp ca fond servant în favoarea imobilului înscris în CF Sibiu nr. 128907 în
suprafață de 2842 ca fond dominant, conform memoriu tehnic și PAD din data de 11.04.2022.
- împuternicirea d-nul Ioan Deac Director General, ca reprezentant legal, semneze în numele și pe seama
Compa S.A. actul notarial și orice alte acte necesare în acest sens.
- mandatarea Președintelui CA, d-nul Ioan Deac și a Vicepreședintelui CA, d-nul Ioan Miclea să semneze hotărârile
Consiliului de Administrație luate în ședința convocată pentru data de 28.04.2022.
29.04.2022 A fost emisă Decizia privind numirea în funcția de Director Sisteme de Management și Îmbunătățire
a d-nului Dumitrescu Cosmin-Ștefan. Decizia se aplică începând cu data de 01.05.2022.
11.05.2022 A fost loc ședința Consiliului de Administrație al Compa S.A. prin care:
- s-a luat act de și s-a aprobat Raportul individual și consolidat pe Trim I 2022.
- s-a aprobat mandatarea Directorului General Ioan Deac și a Directorului Economic Mihaela Dumitrescu
semneze, în numele și pentru Consiliul de Administrație, Rapoartelor pe Trim. I 2022.
- s-a aprobat Comunicatul privind plata dividendelor aferente anului 2021 și Procedura de distribuire a
dividendelor aferente anului financiar 2021 și mandatarea Președintelui CA, d-nul Ioan Deac și a Vicepreședintului
CA, d-nul Ioan Miclea, semneze Comunicatul privind plata dividendelor aferente anului financiar 2021 și
Procedura de distribuire a dividendelor aferente anului financiar 2021.
- s-a aprobat mandatarea Președintelui CA d-nul Ioan Deac și a Vicepreședintelui CA d-nul Ioan Miclea să semneze
hotărârile CA luate în ședința din data de 11.05.2022.
30.05.2022 A avut loc ședința Consiliului de Administrație al Compa S.A. prin care s-a aprobat Regulamentul de
înregistrare oferte de preț cu privire la cele 20 de apartamente care se vor edifice în construcțiile R3 și R4 și
mandatarea Președintelui CA , d-nul Ioan Deac și a Vicepreședintelui CA, d-nul Ioan Miclea să semneze, în numele
și pentru Consiliul de Administrație, Regulamentul de înregistrare oferte de pret.
14.06.2022 S-a demarat acțiunea de plată a dividendelor cuvenit acționarilor Compa, aferente anului 2021.
17.06.2022 A avut loc ședința Consiliului de Administrație al Compa S.A prin care s-a aprobat propunerea de
Convocare a Adunării Generale Ordinare a Acționarilor la sediul societății din Sibiu, Str. Henri Coandă, nr. 8,
pentru data de 27.08.2022, prima convocare, ora 15.00 și 28.07.2022, a doua convocare, ora 15.00, cu
următoarea ordine de zi:
- alegerea secretarului de ședință
- prezentarea, dezbaterea și aprobarea Bugetului de Venituri și Cheltuieli pe anul 2022 și a Programului de
investiții pentru anul 2022 rectificat varianta iunie 2022
- aprobarea datei de 12.08.2022 ca dată de înregistrare și datei de 11.08.2022 ca ex date
- împuternicirea persoanelor fizice care vor îndeplini formalitățile de publicitate și înregistrare a hotărârilor
adunării ordinare a acționarilor , inclusiv semnarea acestora.
24.06.2022 A avut loc ședința Consiliului de Administrație al Compa S.A. prin care s-a luat act și aprobat Bugetul
de Venituri și Cheltuieli pe anul 2022 și Programul de investiții pentru anul 2022 rectificat varianta iunie 2022,
precum și mandatarea Directorului General, d-nul Ioan Deac și a Directorului Economic, d-na Mihaela Dumitrescu
semneze, pentru și în numele Consiliului de Administrație, Bugetul de Venituri și Cheltuieli și a Programului de
investiții pe anul 2022 rectificat – varianta iunie 2022.

Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
11
27.07.2022 A fost convocată Adunarea Generală a Acționarilor (AGOA), care a analizat, dezbătut și aprobat:
- alegerea secretarului de ședință al Adunării Generale Ordinare a Acționarilor dintre acționarii prezenți.
- Bugetul de Venituri și Cheltuieli BVC și Programul de Investiții pentru anul 2022, rectificat – varianta iunie 2022.
- Data de 12.08.2022 ca dată de înregistrare pentru identificarea acționarilor asupra cărora se răsfrâng efectele
hotărârilor AGOA.
- Împuternicirea persoanelor fizice care duc la îndeplinire formalitățile de publictate și înregistrare.
05.08.2022 - A avut loc ședința Consiliului de Administrație al Compa S.A. prin care s-a luat s-a aprobat Raportul
financiar individual pentru semestrul I anul 2022 și Raportul financiar consolida pentru semestrul II anul 2022,
precum și mandatarea Directorului General, d-nul Ioan Deac și a Directorului Economic, d-na Mihaela Dumitrescu
semneze, pentru și în numele Consiliului de Administrație Raportul financiar individual și consolidat pentru
semestrul I.
27.09.2022 A avut loc ședința Consiliului de Administrație al Compa S.A. prin care s-a aprobat:
- încheierea antecontractelor de vânzare-cumpărare și ulterior a contractelor de vânzare cumpărare cu
privire la apartamentele din construcțiile edificate pe terenurile înscrise în CF Sibiu nr. 128912 și 128913 în baza
autorizațiilor nr. 435/ 04.10.2021 și nr. 439/04.10.2021 emise de Primăria Sibiu, apartamente pentru care se
transmit oferte de preț în cadrul Platformei de ofertare www.arsenalresidence.ro.
- împuternicirea Directorului General Ioan Deac, a Directorului Economic Mihaela Dumitrescu și a
Directorului General Adjunct Dan Băiașu reprezinte societatea cu ocazia semnării antecontractelor de
vânzare-cumpărare cu privire la apartamentele menționate mai sus
- împuternicirea Directorului General Ioan Deac reprezinte societatea cu ocazia semnării actelor,
documentației de apartamentare și contractelor de vânzare cumpărare pentru apartamentele din construcțiile R1
și R2 edificate pe terenurile înscrise în CF Sibiu nr. 128910 și 128911.
25.10.2022 A avut loc ședința Consiliului de Administrație al Compa S.A. prin care s-a aprobat:
- majorarea facilității de credit contract de credit nr. 22/ 31.01.2008 încheiat cu BRD Groupe Societe
Generale S.A., de la 12.000.000 Eur la 15.000.000 Eur (la nevoie subplafon de 4.000.000 Eur pentru emitere
scrisori de garanție și deschidere acreditive) și prelungirea valabilității contractului de credit nr. 22/ 31.01.2008
până la data de 31.10.2023, precum și aprobarea garantării facilității de credit cu bunurile deja aduse în garanție.
- Împuternicirea Directorului General Ioan Deac și a Directorului Economic Mihaela Dumitrescu
reprezinte societatea cu ocazia negocierii și semnării în numele și pentru Compa S.A. a actelor adiționale și a
oricăror documente necesare în vederea prelungirii, majorării și garantării facilității de credit contract de credit
22/31.01.2008 încheiat cu BRD Groupe Societe Generale S.A.
07.11.2022 A avut loc ședința Consiliului de Administrație al Compa S.A. prin care s-a aprobat:
- transferul unui număr de 6.280.000 acțiuni care fac obiectul Planului privind conferirea opțiunii de dobândire
cu titlu gratuit înregistrat sub nr. 81/ 30.09.2023 în Registrul de Decizii al Societății, aprobat prin hotărârea
Consiliului de Administrație nr. 83/04.10.2022, către un număr de 21 de persoane Beneficiari ai Planului, conform
listei apobate prin Hotărârea Consiliului de Administrație nr. 85/05.10.2022, în condițiile în care aceștia își vor
exercita dreptul de a opta pentru acțiuni;
- madatarea Președintelui Consiliului de Administrație- Ioan Deac și a membrului CA Mircea Maxim
semneze hotărârile Consiliului de Administrație luate în ședința convocată pentru data data de 07.11.2022;

Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
12
- împuternicirea domnișoarei Pîrvu Oana Sabina, consilier juridic sau a doamnei Băiașu Voichița Maria avocat
al Societății, efecteze toate formalitățile legale pentru înregistrarea, publicare hotărârii adoptate în cadrul
ședinței Consiliului de Adminsitrație din data de 07.11.2022.
10.11.2022 A avut loc ședința Consiliului de Administrație al Compa S.A. prin care s-a aprobat:
- prezentarea și aprobarea Raportului privind situațiile financiare individuale la Trimestrul III anul 2022 și
Raportului privind situațiile financiare consolidate la Trimestrul III anul 2022.
- mandatarea Directorului General Ioan Deac și Directorului Economic Mihaela Dumitrescu semneze, în
numele și pentru Consiliul de Administrație, Raportul privind situațiile financiare individuale la Trimestrul III anul
2022 și Raportul privind situațiile financiare consolidate la Trimestrul III anul 2022
- mandatarea Președintelui Consilului de Administrație Ioan Deac și membrului Consiliului de Administrație -
Mircea Maxim semneze hotărârile Consiliului de Administrație luate în ședința convocată pentru data de
10.11.2022.
23.11.2022 A avut loc ședința Consiliului de administrație al Compa S.A. prin care s-a aprobat:
- contractarea de către societatea afiliată Arini Hospitality S.R.L. (la care Compa S.A. este asociat unic) a
unui împrumut bancar sub formă de credit de investiții până la un plafon de 1.800.000 (unmilionoptsutemii) euro;
- garantarea împrumutului bancar menţionat la art. 1 cu bunuri mobile şi imobile din patrimoniul societăţii
Arini Hospitality, inclusiv imobilul înscris în Cartea Funciară nr. 131805 Sibiu;
- garantarea de către Compa S.A., ca garant şi/sau co-debitor, a împrumutului bancar solicitat de Arini
Hospitality SRL în temeiul art. 1 de mai sus în situaţia în care banca finanţatoare va solicita aceasta;
- împuternicirea Directorului General şi Directorului Economic să semneze în numele şi pe seama societăţii
Compa S.A. contractul de credit şi cel de garantare;
- convocarea Adumării Extraordinare a Acționarilor (AGEA) cu următoarea ordine de zi:
1. Alegerea secretarului de şedinţă al Adunării Generale Extraordinare a Acţionarilor dintre acţionarii prezenţi
2. Aprobarea majorării capitalului social al societății afiliate ARINI HOSPITALITY S.R.L., la care Compa S.A. este unic
asociat, cu suma de 3.500.000 lei, prin aport în numerar.
3. Aprobarea delegării Consiliului de Administrație al Compa S.A. ia deciziile necesare în vederea majorării
capitalului social la societatea Arini Hospitality SRL, acesta urmând a hotărî cu privire la orice aspecte în legătură
cu majorarea capitalului social, numărul parţilor sociale şi valoarea acestora, actualizare statut, etc.
4. Ratificarea hotărârii Consiliului de Administraţie Compa S.A. din data de 23.11.2022 art. 1 prin care se aprobă
contractarea de catre societatea afiliata Arini Hospitality S.R.L. (la care Compa S.A. este asociat unic) a unui
împrumut bancar sub formă de credit de investiții până la un plafon de 1.800.000 (unmilionoptsutemii) euro.
5. Ratificarea hotărârii Consiliului de Administraţie Compa S.A din data de 23.11.2022 art. 2 prin care se aprobă
garantarea împrumutului bancar menţionat la art. 4 cu bunuri mobile şi imobile din patrimoniul societăţii Arini
Hospitality, inclusiv imobilul înscris în Cartea Funciară nr. 131805 Sibiu.
6. Ratificarea hotărârii Consiliului de Administraţie Compa S.A.din data de 23..11.2022 art. 3 prin care se aprobă
garantarea de către Compa S.A., ca garant şi/sau co-debitor, a împrumutului bancar solicitat de Arini Hospitality
SRL în temeiul art. 4 de mai sus în situaţia în care banca finanţatoare va solicita aceasta.
7. Aprobarea modificării actului constitutiv al Compa S.A. prin adăugarea la pct. IX subpunct 12 a posibilităţii
membrilor Consiliului de Administraţie de a participa la şedinţele Consiliului de Administraţie prin intermediul
mijloacelor de comunicare la distanţă, astfel încât textul modificat va avea următorul conţinut:
IX. ADMINISTRAREA ŞI REPREZENTAREA SOCIETĂŢII
(12) Consiliul de administraţie se întruneşte cel puţin o dată la 3 luni. Participarea membrilor Consiliului de
administraţie al societăşii la şedinţele acestuia poate avea loc şi prin intermediul mijloacelor de comunicare la

Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
13
distanţă, videoconferinţă, teleconferinţă, e-mail sau fax. Membrii consiliului de administraţie vor încheia o
asigurare de răspundere profesională.
8. Aprobarea împuternicirii Preşedintelui Consiliului de Administraţie Deac Ioan sau a oricărui alt administrator în
caz de imposibilitate a preşedintelui, semneze în numele şi pe seama Societăţii actul aditional si actul
constitutiv actualizat al Societăţii în acord cu hotărârea A.G.E.A de la pct. 7.
9. Aprobarea datei de 27.01.2023 ca dată de înregistrare pentru identificarea acţionarilor asupra cărora se
răsfrâng efectele hotărârilor adunării generale ordinare a acţionarilor, în conformitate cu dispoziţiile art. 87 din
Legea nr.24/2017 privind emitenţii de instrumente financiare şi operaţiuni de piaţă si a datei de 26.01.2023 ca ex
date conform dispoziţiilor art.176 (1) din Regulamentul ASF nr.5/2018.
10. Împuternicirea persoanelor fizice care vor îndeplini formalităţile de publicitate şi înregistrare a hotărârilor
adunării ordinare a acţionarilor, inclusiv semnarea acestora.
- data de referință pentru AGEA ca fiind data de 21.12.2022
- mandatarea Președintelui Consiliului de Administrație Ioan Deac și a Vicepreședintelui Consiliului de
Administrație Ioan Miclea semneze hotărârile Consiliului de Administrație luate în ședința convocată pentru
data de 23.11.2022.
În data de 23.11.2022 a avut loc ședința AGA Arini Hospitality s-a aprobat contractarea de către societatea Arini
Hospitality S.R.L. a unui împrumut bancar sub formă de credit de investiții până la un plafon de 1.800.000
(unmilionoptsutemii) euro și garantarea împrumutului bancar cu bunuri mobile și imobile din patrimoniul
societății Arini Hospitality inclusiv imobilul înscris în Cartea Funciară nr. 131805 Sibiu.
07.12.2022 A avut loc ședința Consiliului de Administrație al Compa S.A prin care s-a aprobat:
- constatarea dreptului de a opta pentru un număr de 6.280.000 acțiuni prin semnarea Acordului de plata pus la
dispoziție de societatea Compa de către 21 de Beneficiari ai Planului privind conferirea opțiunii de dobândire de
acțiuni cu titlu gratuit (Stock Option Plan) înregistrat sub nr. 81/30.09.2021 în Registrul de Decizii al Societății,
aprobat prin hotărârea Consiliului de Administrație nr. 83/04.10.2022.
- împuternicirea domnului Deac Ioan Director General, domiciliat in Sibiu, str. G-ral Eremia Grigorescu nr. 4,
posesor al CI seria SB nr. 954882, emisă la data de 3.12.2020 de SPCLEP Sibiu, cu posibilitatea de substituire de
către domnul Băiașu Dan Nicolae - Director General Adjunct, domiciliat în Municipiul Sibiu, Str. Jina nr. 7, județul
Sibiu, posesor al CI seria SR nr. 038836, emisă la data de 5.10.2022 de SPLEP Sibiu semneze în numele si pe
seama Societăţii documentele în cadrul Programului-pilot pentru dezvoltarea consorțiilor regionale pentru
învățământ dual aprobat prin OME nr. 6.254/202
- mandatarea Președintelui Consiliului de Administrație Ioan Deac și a Vicepreședintelui Consiliului de
Administrație Ioan Miclea semneze hotărârile Consiliului de Administrație luate în ședința convocată pentru
data de 07.12.2022.
13.12.2022 A avut loc ședința Consiliului de Administrație prin care s-a aprobat:
- constatarea exercitării de către 20 de Beneficiari ai Planului privind conferirea opțiunii de dobândire de acțiuni
cu titlu gratuit (Stock Option Plan) înregistrat sub nr. 81/30.09.2021 în Registrul de Decizii al Societății, aprobat
prin hotărârea Consiliului de Administrație nr. 83/04.10.2022 a dreptului de a opta pentru un număr de 6.060.000
acțiuni prin semnarea Acordului de plata pus la dispoziție de societatea Compa.
- transferul pentru cele 6.060.000 actiuni care fac obiectul Planului privind conferirea opțiunii de dobândire de
acțiuni cu titlu gratuit inregistrat sub nr. 81/30.09.2021 in Registrul de Decizii al Societatii, aprobat prin hotararea
Consiliului de Administratie nr. 83/04.10.2022, catre cei 20 de Beneficiari ai planului.

Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
14
- mandatarea Președintelui Consiliului de Administrație Ioan Deac și a Vicepreședintelui Consiliului de
Administrație Ioan Miclea semneze hotărârile Consiliului de Administrație luate în ședința convocată pentru
data de 13.12.2022.
4.2. EVENIMENTE ULTERIOARE PERIOADEI DE RAPORTARE
31.01.2023 În ședința Consiliului de Administrație din 31.01.2023 a fost supusă aprobării și s-a aprobat
înregistrarea în evidențele contabile pe anul 2021 a rezultatelor inventarierii patrimoniului pe anul 2022, ce
constau în:
- casarea unor bunuri de natura mijloacelor fixe
- casarea, înregistrarea minusurilor de inventar, înregistrarea de ajustări de depreciere a creanțelor și a altor
debite nerecuperate
- preluarea la venituri a unor datorii prescrise
24.02.2023 În ședința Consiliului de Administrație din 23.02.2023 s-au prezentat și s-au aprobat rezultatele
financiare preliminare individuale și consolidate.
-

Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
15
5. TRANZACŢII INTRA - GRUP ÎN PERIOADA 2020-2022
Tranzactiile efectuate in anii 2022 si 2020 intre firmele din cadrul grupului au fost urmatoarele:
Explicatii
2020
2021
2022
SOCIETATEA
LA CARE SE
DETIN
TITLURILE
IMPRUMUT
ACORDAT
AFILIATELOR
CUMPARARI
DE BUNURI
SI SERVICII
VANZARI
DE
BUNURI
SI
SERVICII
IMPRUMUT
ACORDAT
AFILIATELOR
CUMPARARI
DE BUNURI
SI SERVICII
VANZARI
DE
BUNURI
SI
SERVICII
IMPRUMUT
ACORDAT
AFILIATELOR
CUMPARARI
DE BUNURI
SI SERVICII
VANZARI
DE
BUNURI
SI
SERVICII
TRANSCAS
S.R.L.
0
13,123,015
463,161
0
16,767,657
453,461
14,350,028
497,800
COMPA IT
S.R.L.
0
2,638,111
42,312
0
2,846,123
47,365
3,052,778
50,229
RECASERV
S.R.L.
0
1,100,203
50,566
0
1,299,848
12,578
1,587,105
45,783
ARINI
HOSPITALITY
S.R.L.
0
0
0
500,887
0
832,699
3,738,264
10,564
Relaţiile s-au desfăşurat în termeni comerciali de piaţă liberă, preţul acestora fiind convenit prin negociere,
încadrat în nivelele practicate pe piaţă.

Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
16

Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
17
6. PRINCIPALII INDICATORI ECONOMICO FINANCIARI AI GRUPULUI COMPA
Indicator
2020
2021
2022
Cifra de afaceri
550,295,855
709,056,249
741,193,468
Profit net
14,027,877
15,038,228
1,307,687
Volum investitii
89,405,393
44,820,186
53,161,220
EBITDA
68,182,731
64,346,052
55,213,751
Lichiditate curenta
1.80
2.00
1.96
Gradul de indatorare
0.18
0.22
0.22
0
100,000,000
200,000,000
300,000,000
400,000,000
500,000,000
600,000,000
700,000,000
800,000,000
Cifra de afaceri
Profit net
Volum
investitii
EBITDA
2020 2021 2022

Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
18
7. PRINCIPALII INDICATORI INDIVIDUALI DE EVALUARE GENERA A ACTIVITĂŢII ENTITĂŢILOR
DIN CADRUL GRUPULUI
a) COMPA S.A. Sibiu
INDICATORUL
UM
2020
2021
2022
Cifra de afaceri
Lei
547,121,134
705,725,717
737,001,238
Profitul net
Lei
13,919,766
15,058,967
2,510,594
Total active
Lei
732,718,926
781,234,401
762,491,010
Datorii totale
Lei
245,081,415
283,890,023
265,384,936
Număr mediu personal
Pers.
1,495
1,879
1,807
b) COMPA I.T. S.R.L. Sibiu
INDICATORUL
UM
2020
2021
2022
Cifra de afaceri
Lei
2,216,900
2,391,700
2,565,360
Profitul net
Lei
25,072
20,116
16,744
Total active
Lei
1,010,033
1,025,395
1,058,247
Datorii totale
Lei
189,675
184,921
201,029
Număr mediu personal
Pers.
9
9
9
c) TRANS C.A.S. S.R.L. Sibiu
INDICATORUL
UM
2020
2021
2022
Cifra de afaceri
Lei
14,460,846
17,698,303
16,450,779
Profitul net
Lei
191,018
326,323
-296,307
Total active
Lei
8,431,945
6,951,592
6,716,999
Datorii totale
Lei
2,553,980
1,475,300
1,537,015
Număr mediu personal
Pers.
49
49
47
d) RECASERV S.R.L. Sibiu
INDICATORUL
UM
2020
2021
2022
Cifra de afaceri
Lei
1,146,979
1,245,289
1,623,485
Profitul net
Lei
-107,979
169
21,082
Total active
Lei
615,242
643,365
703,663
Datorii totale
Lei
102,658
130,612
169,828

Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
19
Număr mediu personal
Pers.
33
25
29
e) ARINI HOSPITALITY S.R.L. Sibiu
INDICATORUL
UM
2020
2021
2022
Cifra de afaceri
Lei
-
27,639
41,444
Profitul net
Lei
-
-367,347
-944,426
Total active
Lei
-
35,233,541
63,145,760
Datorii totale
Lei
-
15,897,888
44,754,532
Număr mediu personal
Pers.
-
1
2

Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
20
8. ACTIVELE CORPORALE ALE GRUPULUI
8.1. Imobilizări corporale si investitii imobiliare
In cadrul Grupului există în proprietate următoarele categorii de imobilizări corporale si investitii imobiliare,
prezentate în tabelul de mai jos (valoare netă):
EXPLICAŢII
2020
2021
2022
Terenuri şi constructii
132,018,634
158,976,083
159,884,348
Echipamente şi autovehicule
210,075,798
230,567,673
234,642,043
Alte imobilizări corporale
519,619
734,634
737,347
Imobilizări corporale în curs
78,038,056
41,626,683
43,525,253
Investitii imobiliare
66,242,388
39,749,495
38,586,451
TOTAL IMOBILIZĂRI CORPORALE
486,894,495
471,654,568
477,375,442
8.2. Gradul de uzură al proprietătilor Grupului
Gradul de uzură a imobilizărilor corporale ale Grupului, în perioada 2020 -2022 este prezentat în tabelul următor:
EXPLICAŢII
2020
2021
2022
Construcţii:
Valoare inventar
94,365,644
118,309,975
124,758,813
Valoare ramasa
88,169,934
105,992,383
106,900,648
Uzură
6,195,710
12,317,592
17,858,165
Grad de uzură (%)
6.57
10.41
14.31
Echipamente şi autovehicule
Valoare inventar
628,916,878
667,062,828
667,062,828
Valoare ramasa
210,075,798
230,568,673
230,568,673
Uzură
418,841,080
436,494,155
436,494,155
Grad de uzură (%)
66.60
65.44
65.44
Alte imobilizări corporale
Valoare inventar
1,672,915
1,922,932
1,922,932
Valoare ramasa
519,619
734,634
734,634
Uzură
1,153,296
1,188,298
1,188,298
Grad de uzură (%)
68.94
61.80
61.80
Întreaga suprafaţă de teren inclusă în evidenţa contabilă este în proprietatea Grupului, fiind intabulată şi înscrisă
în Cartea funciară, neexistând probleme legate de dreptul de proprietate asupra activelor corporale, respectiv a
terenurilor, clădirilor şi a echipamentelor.

Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
21
9. SITUAŢIA FINANCIAR-CONTABILĂ A GRUPULUI
9.1. Principalele elemente bilanţiere şi evoluţia lor în ultimii trei ani
EXPLICAŢII
2020
2022
2022
Active imobilizate
498,646,738
493,637,032
487,915,974
Active circulante
235,719,119
306,122,688
317,857,126
Capitaluri proprii
492,969,097
502,683,179
501,241,967
Datorii pe termen lung
110,328,247
143,673,974
142,191,127
Datorii curente
131,068,513
153,402,568
162,340,006
9.2. Situaţia veniturilor şi cheltuielilor în perioada 2020-2022:
EXPLICAŢII
2020
2021
2022
Venituri din exploatare
561,167,381
726,439,819
755,331,085
Cheltuieli din exploatare
542,920,930
705,427,413
749,356,373
Rezultatul din exploatare
18,246,451
21,012,406
5,974,712
Venituri financiare
8,544
2,714
57,480
Cheltuieli financiare
3,125,286
2,901,966
3,335,639
Rezultat financiar
-3,116,742
-2,899,252
-3,278,159

Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
22
Venituri totale
561,175,925
726,442,533
755,388,565
Cheltuieli totale
546,046,216
708,329,379
752,692,012
Rezultat brut
15,129,709
18,113,154
2,696,553
Impozit pe profit
1,101,832
3,074,926
1,388,866
Rezultat net
14,027,877
15,038,228
1,307,687
Atribuibil intereselor care nu controlează
-32,197
3,314
3,362
Atribuibil societăţii mamă
14,060,074
15,034,914
1,304,325
9.3. Situaţia fluxurilor de numerar în perioada 2020-2022:
Indicator
2020
2021
2022
Numerar net generat din exploatare
92,041,993
34,829,175
66,552,164
Numerar net generat din activitati de investitii
-89,405,393
-44,820,186
-53,161,220
Numerar net generat din activitatea financiara
-9,347,312
21,860,785
-17,059,439
Flux de numerar net
-6,710,712
11,869,774
-3,668,495
Disp.banesti la inceputul perioadei
8,961,682
2,250,970
14,120,744
Disp.banesti la sfirsitul perioadei
2,250,970
14,120,744
10,452,249

Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
23
-1E+08
-80000000
-60000000
-40000000
-20000000
0
20000000
40000000
60000000
80000000
100000000
120000000
2020
2021
2022
9.4. Comparaţia principalilor indicatori grup – firma mamă în perioada 2020-2022
INDICATORI
COMPA-
2020
COMPA-
2021
COMPA-
2022
Grup-2020
Grup-2021
Grup-2022
Active imobilizate
499,027,837
481,668,764
466,862,448
498,646,738
493,637,032
487,915,974
Active circulante
233,691,089
299,565,637
295,628,562
235,719,119
306,122,688
317,857,126
Capitaluri proprii
487,637,511
497,344,378
497,106,073
492,969,097
502,683,179
501,241,967
Datorii pe termen
lung
110,156,394
128,710,606
112,265,699
110,328,247
143,673,974
142,191,127
Datorii curente
134,925,021
155,179,418
153,119,238
131,068,513
153,402,568
162,340,006
Rezultatul din
exploatare
18,072,460
20,931,371
6,635,036
18,246,451
21,012,407
5,974,712
Rezultatul financiar
-3,098,764
-2,899,110
-2,798,803
-3,116,741
-2,899,252
-3,278,159
Profit brut
14,973,695
18,032,260
3,836,233
15,129,709
18,113,154
2,696,553
Cheltuiala cu
impozitul pe profit
1,053,929
2,973,293
1,325,639
1,101,832
3,074,926
1,388,866
Profitul net al
perioadei
13,919,766
15,058,967
2,510,594
14,027,877
15,038,228
1,307,687

Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
24
-100,000,000
0
100,000,000
200,000,000
300,000,000
400,000,000
500,000,000
600,000,000
COMPA-2020 COMPA-2021 COMPA-2022 Grup-2020 Grup-2021 Grup-2022

Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
25
10.SITUAŢII FINANCIARE CONSOLIDATE PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31.12.2022
10.1. Situaţia consolidată a poziţiei financiare pentru anul încheiat la 31.12.2022
Toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel
Nota
31.12.2022
31.12.2021
Active:
Active imobilizate:
Imobilizari corporale
4.1.
438,788,991
431,906,073
Investitii imobiliare
4.2.
38,586,451
39,749,495
Imobilizari necorporale
5
8,819,693
9,258,898
Alte creante ( Subventii si decontari din operatiuni in
participatie )
6
1,581,768
12,465,269
Alte creante imobilizate
7
139,071
122,719
Creante privind impozitul amanat
10
0
134,578
Active imobilizate - total
487,915,974
493,637,032
Active circulante:
Stocuri
9
132,879,122
142,448,315
Creante comerciale si alte creante
6
161,948,096
141,646,233
Alte creante ( Subventii si decontari din operatiuni in
participatie )
6
12,577,659
7,907,396
Numerar si echivalente de numerar
9
10,452,249
14,120,744
Active circulante - total
317,857,126
306,122,688
Total active
805,773,100
799,759,720
Capitaluri proprii :
Capital emis
11
21,882,104
21,882,104
Ajustari capital social
11
-376,509
-715,325
Rezerve
11
388,034,753
376,063,500
Ajustare rezerve
11
23,150,986
23,150,986
Rezultatul reportat
11
66,992,078
67,058,412
Rezultatul curent
11
1,346,605
15,034,914
Interese minoritare
11
211,950
208,588
Capitaluri proprii - total
501,241,967
502,683,179
Datorii pe termen lung :
Datorii financiare
12
104,964,984
102,360,850
Venituri in avans ( venituri in avans, subventii )
13
37,007,682
41,088,479
Provizioane
14
218,461
224,645
Datorii pe termen lung - total
142,191,127
143,673,974
Datorii curente:
Datorii financiare
12
18,479,985
14,390,660
Datorii comerciale si similare;
13
116,745,110
110,179,139
Alte datorii
13
18,353,181
13,638,220
Datorii din contracte cu clientii
13
2,919,520
9,051,042
Datorii privind impozitele curente
13
4,773
28,155
Venituri in avans ( venituri in avans, subventii )
13
5,837,437
6,115,351
Datorii curente - total
162,340,006
153,402,567
Datorii totale
304,531,133
297,076,541
Total capitaluri proprii si datorii
805,773,100
799,759,720

<span>Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
26
10.2 Situatia consolidata a profitului sau piederii si alte elemente ale rezultatului global pentru anul
incheiat la 31.12.2022
Toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel
Nota
31.12.2022
31.12.2021
Venituri
15
741,193,468
709,056,249
Alte venituri
15
14,137,617
17,383,570
Total venituri
755,331,085
726,439,819
Variatia stocurilor de produse finite si productia in curs
de executie
16
-5,780,868
15,752,740
Materii prime si consumabile utilizate
16
-489,372,100
-489,931,428
Cheltuieli cu beneficiile angajatilor
17
-162,642,592
-152,965,533
Cheltuieli cu amortizarea si deprecierea
16
-47,817,705
-44,838,585
Servicii prestate de terti
16
-34,502,390
-27,763,846
Alte cheltuieli
16
-9,240,718
-5,680,761
Total cheltuieli
-749,356,373
-705,427,413
Rezultatul din exploatare
5,974,712
21,012,406
Venituri financiare
18
57,480
2,714
Cheltuieli financiare
18
-2,517,138
-1,404,949
Alte castiguri/pierderi financiare
18
-818,501
-1,497,017
Costuri nete cu finantarea
-3,278,159
-2,899,252
Profit inainte de impozitare
2,696,553
18,113,154
(Cheltuieli) / Venituri cu impozitul pe profit amanat
10
-1,333,391
-1,903,604
Cheltuiala cu impozitul pe profit curent
10
-55,475
-1,171,322
Profitul net al perioadei, din care:
1,307,687
15,038,228
Atribuibil intereselor care nu controleaza
3,362
3,314
Atribuibil soietatii mama
1,304,325
15,034,914
Alte elemente ale rezultatului global:
Din care, alte elemente ale rezultatului global care nu
vor fi reclasificate ulterior in profit sau pierdere:
10
277,951
304,014
Alte venituri ale rezultatului global, nete de impozit
277,951
304,014
Total rezultat global al anului, din care:
1,585,638
15,342,242
Atribuibil intereselor care nu controleaza
3,362
3,534
Atribuibil soietatii mama
1,582,276
15,338,708
Rezultat neconsolidat pe actiune de baza / diluat
0.0060
0.0687

Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
1
1
15
10.3 Situatia consolidata a modificarilor capitalarilor proprii pentru anul incheiat la 31.12.2022-Toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel
Element al capitalului propriu
Capital
social
Ajustari ale
capitalului
social
Pierderi legate
de actiuni
proprii
Rezerve
legale
Ajustari
rezerve
legale
Rezerve
reevaluare
Alte rezerve
Ajustari
alte
rezerve
Rezultatul
reportat
Total
atribuibil
actionarilor
societatii
Interese care
nu
controleaza
Total
Sold la 01.01.2021
21,882,104
-250,338
-920,264
4,960,129
22,679,066
83,891,130
279,505,201
472,028
80,590,192
492,809,248
159,849
492,969,097
Profitul anului
15,034,914
15,034,914
3,314
15,038,228
Alte elemente ale rezultatului global,
din care:
0
0
0
0
0
0
304,014
0
0
304,014
304,014
Impozit pe profit aferent altor
elemente ale rezultatului global
304,014
0
304,014
304,014
Tranzactii cu actionarii, inregistrate
direct in capitalurile proprii, din care:
0
-464,987
-2,365,268
-2,613
0
0
10,691,063
0
-13,531,780
-5,673,585
45,425
-5,628,160
Rascumparare actiuni proprii
-464,987
0
-464,987
-464,987
Pierderi legate de actiunile proprii
-2,365,268
-2,365,268
-2,365,268
Repartizare profit
-2,613
10,691,063
-13,531,780
-2,843,330
45,425
-2,797,905
Sold la 31.12.2021
21,882,104
-715,325
-3,285,532
4,957,516
22,679,066
83,891,130
290,500,278
472,028
82,093,326
502,474,591
208,588
502,683,179
Element al capitalului propriu
Capital
social
Ajustari ale
capitalului
social
Pierderi legate
de actiuni
proprii
Rezerve
legale
Ajustari
rezerve
legale
Rezerve
reevaluare
Alte rezerve
Ajustari
alte
rezerve
Rezultatul
reportat
Total
atribuibil
actionarilor
societatii
Interese care
nu
controleaza
Total
Sold la 01.01.2022
21,882,104
-715,325
-3,285,532
4,957,516
22,679,066
83,891,130
290,500,278
472,028
82,093,326
502,474,591
208,588
502,683,179
Profitul anului
1,304,325
1,304,325
3,362
1,307,687
Alte elemente ale rezultatului global,
din care:
0
0
0
0
0
0
277,951
0
0
277,951
277,951
Impozit pe profit aferent altor
elemente ale rezultatului global
277,951
0
277,951
277,951
Tranzactii cu actionarii, inregistrate
direct in capitalurile proprii, din care:
0
338,816
3,285,532
0
0
0
8,407,878
-108
-15,058,968
-3,026,850
0
-3,026,850
Distribuire actiuni cu titlu gratuit
338,816
3,285,532
0
3,624,348
3,624,348
Repartizare profit
8,407,878
-108
-15,058,968
-6,651,198
-6,651,198
Sold la 31.12.2022
21,882,104
-376,509
0
4,957,516
22,679,066
83,891,130
299,186,107
471,920
68,338,683
501,030,017
211,950
501,241,967

Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
1
1
16
10.4. Situatia consolidata a fluxurilor de numerar pentru anul incheiat la 31.12.2022
Toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel
Explicatii
2022
2021
Fluxuri de trezorerie din activitati de exploatare:
Profit inainte de impozitare
2,696,553
18,113,154
Cheltuieli cu amortizarea si deprecierea imobilizarilor
47,862,784
44,838,585
(Cresteri) / Descresteri stocuri
9,569,194
-50,804,128
(Cresteri) / Descresteri creante
-14,088,625
-18,971,599
Cresteri/ (Descresteri datorii)
5,126,028
21,000,735
Ajustare alte elemente nemonetare
15,386,230
20,652,428
Numerar net generat din exploatare
66,552,164
34,829,175
Fluxuri de trezorerie din activitatea de investitii:
Achizitii de imobilizari corporale si investitii imobiliare
-52,013,051
-43,417,222
Achizitii de imobilizari necorporale
-1,148,169
-1,402,964
Numerar net generat din activitati de investitii
-53,161,220
-44,820,186
Fluxuri de trezorerie din activitatea financiara
(Cresteri) / Descresteri imprumuturi bancare
-12,359,946
23,255,098
Plati dobanzi
-4,699,493
-1,394,313
Numerar net generat din activitatea financiara
-17,059,439
21,860,785
Numerar net generat din activitatea totala
-3,668,495
11,869,774
Numerar si echivalente de numerar la inceputul perioadei
14,120,744
2,250,970
Numerar si echivalente de numerar la sfarsitul perioadei
10,452,249
14,120,744

10.5. Note explicative la situatiile financiare consolidate pentru anul incheiat la 31.12.2022



1. INFORMATII GENERALE
a) Societatea COMPA - firma mamă
COMPA este societate pe acţiuni, cu sediul în Sibiu, str.Henri Coandă nr.8, CP 550234
Domeniul de activitate al companiei: proiectarea, producerea şi comercializarea componentelor pentru
fabricaţia de autoturisme, autovehicule de transport, autobuze, remorci, tractoare, vagoane, locomotive şi
diverse utilaje industriale, servicii şi asistenţă tehnică.
Obiectul principal de activitate, conform codului CAEN este 2932 “Fabricarea altor piese şi accesorii pentru
autovehicule şi pentru motoare de autovehicule
Forma de proprietate a companiei
Societatea COMPA S.A. este privatizată 100% din septembrie 1999. Societatea este listată, acţiunile se
tranzacţionează la Bursa de Valori Bucureşti la categoria Standard, simbol CMP.
Evoluţia companiei
Prin hotărârea Guvernului nr.1296/13.12.1990 firma a devenit S.C.COMPA S.A., provenind din Intreprinderea
de Piese Auto Sibiu (I.P.A.Sibiu). I.P.A. Sibiu a luat fiinţă în anul 1969 prin unificarea a două unităţi: Uzina
Elastic şi Uzina Automecanica Sibiu.
Din anul 1991, COMPA s-a organizat în fabrici / ateliere, constituite pe familii de produse ca centre de cost,
care în timp au devenit centre de profit, în scopul unei descentralizări şi a facilitării constituirii de joint-
ventures.

0

Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
17


Investiţiile financiare COMPA S.A. în calitate de societate mamă, reprezentând titluri de participare
deţinute în acţiuni sau părţi sociale la entităţile comerciale sunt prezentate în tabelul de mai jos:
Societatea la care se
deţin titlurile
Sediul social
Valoarea titlurilor
deţinute de COMPA
(lei)
% in capitalul
social
COMPA I.T. S.R.L.
Str.Henri Coandă nr.8, Sibiu, jud.Sibiu
200,000
100.00
TRANS C.A.S. S.R.L.
Str.Henri Coandă nr.12, Sibiu, jud.Sibiu
742,500
99.00
RECASERV S.R.L.
Str.Henri Coandă nr.51, Sibiu, jud.Sibiu
70,000
70.00
ARINI HOSPITALITY
SRL
Str.Henri Coandă nr.8, Sibiu, jud.Sibiu
19,703,000
100.00
TOTAL
20,715,500
Conducerea societăţii COMPA a fost asigurată de un Consiliu de Administraţie format din:
- Deac Ioan preşedinte şi director general,
- Miclea Ioan membru CA
- Maxim Mircea-Florin membru CA
- Balteş Nicolae membru CA
- NEACŞU Vlad- Nicolae membru CA
b) Filiale
Societatea COMPA I.T. S.R.L cu sediul social în Sibiu, str.Henri Coandă nr.8,jud.Sibiu. Firma fost înfiinţată în
anul 2001, fiind înregistrată la Registrul Comerţului cu nr.J32/17/2001, CUI 13656016.
Scopul înfiinţării a fost acela de proiectare şi implementare a unui Sistem informatic integrat, pentru firma
mamă, la standardele internaţionale existente şi care asigure cerinţele impuse de modul de organizare pe
centre de profit ale firmei COMPA, precum şi de asigurare a unei reţele informatice de calculatoare extinse în
întreaga firmă COMPA.
Obiectul de activitate, conform codului CAEN este 6201 “Activităţi de realizare a softului la comandă”
Capitalul social al firmei este de 200,000 RON, deţinut în totalitate (100%) de către Societatea COMPA S.A.
Administratorul firmei este dl. Acu Florin-Ştefan.
Societatea TRANS C.A.S. S.R.L. cu sediul social în Sibiu, str.Henri Coandă nr.12, jud.Sibiu. Firma a fost
înfiinţată în anul 2002, fiind înregistrată la Registrul Comerţului cu nr.J32/633/2002, CUI 14836511. Motivul
înfiinţării firmei a fost acela de externalizare a activităţii de transport auto, existent iniţial în cadrul firmei
COMPA, în scopul extinderii şi dezvoltării acestei activităţi diferită de profilul de activitate al firmei COMPA.
TRANS C.A.S. S.R.L. deţine în prezent un număr de peste 60 autovehicule, dintre care o pondere importantă o
deţin Autotractoarele cu remorcă tip Mercedes, cu capacitate de peste 20 tone încărcătură utilă, destinate
transportului de materiale şi produse finite atât pentru COMPA cât şi pentru alţi clienţi.
Obiectul principal de activitate al firmei, conform codului CAEN este 4941 “Transporturi rutiere de mărfuri” .
La 31.12.2021 structura acţionariatului a fost:
- Societatea COMPA S.A. deţine un număr de 29.700 părţi sociale, în valoare de 742,500 RON.
- Maxim Mircea Florin şi Mihăilă Daniela persoane fizice, deţin în total un număr de 300 părţi sociale în
valoare de 7,500 RON.
Conducerea firmei este asigurată de Maxim Mircea-Florin administrator.



Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
18


Societatea RECASERV S.R.L. cu sediul social în Sibiu, Str.Henri Coandă nr.51, jud.Sibiu, înfiinţată în anul 2004,
fiind înregistrată la Registrul Comerţului cu nr.J32/704/2004, CUI 16408228. Scopul înfiinţării firmei a fost de
externalizare din cadrul firmei mamă (COMPA S.A.) a unor activităţi diferite profilului său de activitate
principal, activităţi cum sunt: alimentaţie publică realizată prin cantina şi microcantinele ce funcţionează în
incinta firmei COMPA. Prin înfiinţarea firmei RECASERV S.R.L. cu profil de alimentaţie publică s-au asigurat
condiţiile dezvoltării acestei activităţi prin completarea cu servicii secundare (catering şi servicii de
curăţenie).
Obiectul principal de activitate, conform codului CAEN este 5629 Alte activităţi de alimentaţie n.c.a.”,
constând din servicii de catering pentru salariaţii din COMPA S.A.şi alte firme din Sibiu, organizarea de
evenimente cu profil de alimentaţie publică pentru firme şi unităţi de învăţământ din municipiul Sibiu.
Capitalul social al firmei este de 100,000 RON deţinut de către:
- Societatea COMPA S.A.Sibiu ,în procent de 70%
- Boroş Daniela, persoană fizică, în procent de 30%
RECASERV S.R.L. Sibiu deţine la COMPA S.A.Sibiu un număr de 649.100 acţiuni în valoare de 64.910 RON
cumpărate prin tranzacţionare la BVB care sunt înregistrate în Situaţiile financiare ale firmei la 31.12.2021.
Administratorul firmei este dna Boroş Daniela.
Societatea ARINI HOSPITALITY S.R.L. cu sediul social în Sibiu, Str.Henri Coandă nr.8, jud.Sibiu a fost înfiinţată
în anul 2021, fiind înregistrată la Registrul Comerţului cu nr.J32/77/2021, CUI 43581594. Scopul înfiinţării
firmei a fost acela de a desfasura activitate hoteliera, ca urmare a dezvoltarii proiectului de constructie a
complexului hotelier Ibis-Mercure.
Obiectul de activitate, conform codului CAEN este 5510 Hoteluri si alte activitati de cazare similare
Capitalul social al firmei este de 19,703,000 RON, deţinut în totalitate (100%) de către Societatea COMPA
S.A. Administratorul firmei este dl. Baiasu Dan-Nicolae.




2. BAZELE ÎNTOCMIRII
Declaraţia de conformitate
Situaţiile financiare au fost întocmite în conformitate cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară
adoptate de Uniunea Europeană (“UE”) şi cu Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 2844/ 2016.
Grupul a adoptat raportarea conform IFRS începând cu situaţiile financiare ale anului 2012.

Bazele evaluării
Situaţiile financiare individuale au fost pregătite pe baza costului istoric, cu excepţia anumitor imobilizări
corporale care sunt evaluate la valoarea reevaluată sau valoarea justă aşa cum este explicat în politicile
contabile. Costul istoric este în general bazat pe valoarea justă a contraprestaţiei efectuată în schimbul
activelor.
Moneda de prezentare şi monedă funcţiona
Situaţiile financiare sunt prezentate în lei româneşti (RON), rotunjite la cel mai apropiat leu, aceasta fiind
moneda funcţională a companiei.

Utilizarea estimărilor şi judecăţilor
Pregătirea situaţiilor financiare individuale în conformitate cu IFRS adoptate de Uniunea Europeană
presupune utilizarea din partea conducerii a unor estimări, judecaţi şi ipoteze ce afectează aplicarea
politicilor contabile precum şi valoarea raportată a activelor, datoriilor, veniturilor şi cheltuielilor. Estimările
şi judecăţile se bazează în general pe informaţii istorice şi orice alte surse considerate reprezentative pentru
situaţiile întâlnite. Rezultatele efective pot fi diferite faţă de aceste estimări.
Estimările şi ipotezele sunt revizuite periodic. Revizuirile estimărilor contabile sunt recunoscute în perioada




Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
19



în care estimarea este revizuită şi în perioadele viitoare dacă acestea sunt afectate.
Modificarea estimărilor nu afectează perioadele anterioare şi nu reprezintă o corectare a unei erori.
Informaţii despre judecăţile critice în aplicarea a politicilor contabile ale Grupului, ale căror efect este
semnificativ asupra sumelor recunoscute în situaţiile financiare sunt incluse în notele referitoare la:
- Imobilizările corporale şi necorporale – Durata de viaţă utilă a imobilizărilor corporale
Imobilizările corporale şi necorporale se amortizează pe perioada duratei utile de viaţă.
Conducerea Grupului foloseşte raţionamentului profesional în determinarea duratei utile de viaţă, iar
dovezile utilizate la determinarea acesteia includ specificaţiile tehnice ale utilajelor, informaţii din
contractele comerciale pe care Grupul le are încheiate cu clienţii, istoricul produselor vândute, informaţii din
piaţă legate de produsele Grupului şi capacitatea de adaptare a utilajelor.
- Imobilizări corporale şi necorporale Ajustări pentru deprecierea imobilizărilor corporale.
Imobilizările necorporale şi corporale sunt analizate pentru a identifica dacă prezintă indicii de depreciere la
data situaţiilor financiare.
Dacă valoarea contabilă netă a unui activ este mai mare decât valoarea lui recuperabilă, o pierdere din
depreciere este recunoscută pentru a reduce valoarea netă contabilă a activului respectiv la nivelul valorii
recuperabile. Dacă motivele recunoaşterii pierderii din depreciere dispar în perioadele următoare, valoarea
contabilă netă a activului este majorată până la nivelul valorii contabile nete, care ar fi fost determinată dacă
nici o pierdere din depreciere nu ar fi fost recunoscută.
Dovezile care pot determina o depreciere includ o scădere a utilităţii pentru Grup, uzura fizică excesivă,
apariţia unor noi tehnologii de producţie.
Impozite amânate
Creanţele privind impozitul amânat sunt recunoscute drept active, în măsura în care e probabil va exista
un profit impozabil din care poată fi acoperite pierderile. Conducerea Grupului foloseşte raţionamentului
profesional în determinarea valorii creanţelor privind impozitul amânat care pot fi recunoscute ca active.
Deciziile conducerii au la bază informaţii din contractele comerciale pe care Grupul le are încheiate cu
clienţii, previziunile legate de piaţă auto şi a componentelor auto.
- Provizioane
Provizioanele sunt recunoscute atunci când Grupul are o obligaţie actuală legală sau implicită generată de un
eveniment trecut, este probabil pentru decontarea obligaţiei fie necesară o ieşire de resurse
încorporând beneficii economice şi poate fi realizabilă o estimare fiabilă a valorii obligaţiei. Valoarea
recunoscută ca provizion constituie cea mai bună estimare a cheltuielii necesară pentru decontarea obligaţiei
actuale la finalul perioadei de raportare.
- Valoarea recuperabilă a activelor
Evaluarea pentru deprecierea creanţelor este efectuată individual şi se bazează pe cea mai bună estimare a
conducerii privind valoarea prezentă a fluxurilor de numerar care se aşteaptă a fi primite. Grupul îşi
revizuieşte creanţele comerciale şi de altă natură la fiecare dată a poziţiei financiare, pentru a evalua dacă
trebuie înregistreze în contul de profit şi pierdere o depreciere de valoare. În special raţionamentul
profesional al conducerii este necesar pentru estimarea valorii şi pentru coordonarea fluxurilor de trezorerie
viitoare atunci când se determină pierderea din depreciere . O pierdere din depreciere este recunoscută
dacă valoarea contabilă a unui activ sau a unei unităţi generatoare de numerar depăşeşte valoarea
recuperabilă estimată. Aceste estimări se bazează pe ipoteze privind mai mulţi factori, iar rezultatele reale
pot fi diferite, ducând la modificări viitoare ale ajustărilor.
- Evaluarea la valoare justă a instrumentelor financiare
Atunci când valoarea justă a activelor şi datoriilor financiare reflectate în situaţia poziţiei financiare nu pot fi
măsurate pe baza unor preţuri cotate pe pieţe active, valoarea lor justă se măsoară folosind tehnici de
evaluare, printre care şi modelul fluxurilor de numerar actualizate. Ipotezele din aceste modele sunt preluate





Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
20






din informaţii de piaţă disponibile, dar atunci când nu este posibil, sunt necesare raţionamente pentru
determinarea valorii juste. Raţionamentele includ determinarea unor ipoteze cum ar fi riscul de credit şi
volatilitatea.




3. POLITICI CONTABILE SEMNIFICATIVE
Situaţiile financiare consolidate au fost întocmite în conformitate cu Standardele Internaţionale de Raportare
Financiară adoptate de Uniunea Europeană (“UE”)


3.1. Noi standarde şi interpretări intrate în vigoare în perioada curentă şi adoptate de Grup începând cu
data de 1 ianuarie 2022, inclusiv
Amendamente la IFRS 3, IAS 16, IAS 37 si Imbunatatiri anuale ale IFRS - Ciclul 2018-2020, toate emise pe 14
mai 2020 (în vigoare pentru perioadele anuale începand la sau după 1 ianuarie 2022). Intrarea in vigoare a
amendamentelor nu are efect asupra tranzacţiilor şi soldurilor. Modificările aduc schimbări prezentării
situaţiilor financiare.

3.2. Standarde şi Interpretări emise de IASB şi adoptate de UE, dar care nu sunt încă în vigoare şi Grupul
nu le aplică timpuriu
In prezent, IFRS adoptate de UE nu diferă semnificativ de regulamentele adoptate de Comitetul de Standarde
Internaţionale de Contabilitate (IASB) cu excepţia următoarelor standarde, amendamente la standardele şi
interpretările existente, care nu au fost avizate pentru a fi folosite:
IFRS 17 Contracte de asigurare” (în vigoare conform IASB pentru perioade anuale începând cu sau după 1
ianuarie 2023). Grupul ia în considerare implicaţiile standardului, impactul standardului asupra situaţiilor
financiare şi momentul adoptării acestuia.
Amendamente la IAS 12 Impozit amanat aferent activelor si datoriilor rezultate dintr-o singura
tranzactie. Grupul analizeaza implicaţiile amendamentelor, impactul amendamentelor asupra situaţiilor
financiare şi momentul adoptării acestora.
Amendamente la IAS 1 si IFRS Situatie practica 2 Prezentarea politicilor contabile. Modificarile sunt in
vigoare pentru perioadele de raportare anuale care incep la 1 ianuarie 2023 sau dupa aceasta, fiind permisa
aplicarea timpurie. O entitate va fi obligata sa prezinte informatiile sale materiale privind politica contabila in
locul politicilor sale contabile semnificative. Modificarile clarifica ce este o politica contabila materiala
(importanta) si ofera exemple de cazuri in care informatiile privind politica contabila pot fi semnificative.
Grupul ia în considerare implicaţiile amendamentelor, impactul amendamentelor asupra situaţiilor financiare
şi momentul adoptării acestora.
Amendamente la IAS 8 Modificari ale estimarilor contabile si Erori: Definitia estimarilor contabile.
Grupul analizeaza implicaţiile amendamentelor, impactul amendamentelor asupra situaţiilor financiare şi
momentul adoptării acestora.
Amendamente la IFRS 17 Contracte de asigurare: Aplicarea initiala a IFRS 17 si IFRS 9 Informatii
comparative”. Grupul analizeaza implicaţiile amendamentelor, impactul amendamentelor asupra situaţiilor
financiare şi momentul adoptării acestora.
3.3. Standarde şi Interpretări emise de IASB, dar Încă neadoptate de UE
În prezent, IFRS adoptate de UE nu diferă semnificativ de regulamentele adoptate de Comitetul de Standarde
Internaţionale de Contabilitate (IASB) cu excepţia următoarelor standarde, amendamente la standardele şi
interpretările existente, care nu au fost avizate pentru a fi folosite:
Amendamente la IAS 1 “Clasificarea datoriilor drept curente sau pe termen lung”. Grupul ia în
considerare implicaţiile amendamentelor, impactul amendamentelor asupra situaţiilor financiare şi
momentul adoptării acestora.
Amendamente la IFRS 16 Datoria care decurge din contractul de leasing la vanzare si leaseback. Grupul
analizeaza implicaţiile amendamentelor, impactul amendamentelor asupra situaţiilor financiare şi momentul
adoptării acestora.




Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
21



Cu excepţia situaţiilor descrise mai sus, Grupul prevede ca adoptarea noilor standarde, revizuiri şi
interpretări nu va avea un impact semnificativ asupra situaţiilor financiare ale Grupului.





Bazele consolidării
Combinări de întreprinderi
Combinările de întreprinderi sunt contabilizate utilizând metodă de achiziţie la data achiziţiei. Data achiziţiei
este dată la care controlul este transferat cumpărătorului. Controlul reprezintă puterea de a stabili politicile
financiare şi operaţionale ale entităţii pentru a obţine beneficii din activităţile acesteia. La evaluarea
controlului Grupul ia în considerare drepturile de vot potenţiale care sunt exercitabile în prezent.
Raţionamentul profesional este aplicat pentru a determina data achiziţiei şi dacă a avut loc transferul
controlului între părţi.
Grupul evaluează fondul comercial la valoarea justă a contraprestaţiei transferate inclusiv valoarea
recunoscută a intereselor fără control în entitatea achiziţionată, minus valoarea netă recunoscută (valoarea
justă) a activelor identificabile dobândite şi datoriilor asumate, toate evaluate la data achiziţiei.
Contraprestaţia transferată include valoarea justă a activelor transferate, a datoriilor asumate de către Grup
faţă de acţionarii anteriori ai entităţii achiziţionate şi a instrumentelor de capitaluri proprii emise de către
Grup.
Contraprestaţia transferată include şi valoarea justă a contraprestaţiei contingente.
O datorie contingenta a entităţii achiziţionate este asumată într-o combinare de întreprinderi numai dacă o
asemenea datorie reprezino obligaţie prezenta care rezultă dintr-un eveniment anterior iar valoarea sa
poate fi evaluată în mod credibil.

Interese care nu controlează
Grupul evaluează interesele fără control ca parte deţinută de acţionarii minoritari în activele nete
identificabile ale entităţii achiziţionate.
Costurile de tranzacţionare ale Grupului aferente unei combinări de întreprinderi, precum comisioane pentru
intermedierea tranzacţiei, onorariile pentru serviciile de consultanţă juridică, onorariile pentru serviciile de
due diligence şi alte onorarii pentru servicii profesionale şi de consultanţă sunt recunoscute în contul de
profit sau pierdere atunci când sunt suportate.
Standardul revizuit specifică faptul modificările participaţiei societăţii-mamă într-o filială care nu au ca
rezultat pierderea controlului trebuie înregistrate ca tranzacţii de capitaluri proprii. Conform standardului
revizuit, achiziţiile de interese fără control sunt contabilizate ca tranzacţii cu acţionarii în calitatea lor de
proprietari şi, ca urmare a unor astfel de tranzacţii nu se recunoaşte fond comercial. Rezultatul acestor
tranzacţii este recunoscut de Grup în „Alte rezerve”.

Filiale
Subsidiarele reprezinta toate entitatiile aspra careia Grupul detine controlul. Grupul controleaza o entitate
atunci cand detine in totalitate autoritatea asupra entitatii, este expus si are dreptul la veniturile variabile in
baza participatiei detinute si are capacitatea de a-si aduce autoritatea asupra entitatii pentru a influenta
valoarea acestor venituri. Subsidiarele sunt incluse in consolidare incepand cu data la care controlul este
transferat grupului. Subsidiarele sunt excluse de la consolidare incepand cu data la care controlul inceteaza.
Politicile contabile ale filialelor au fost modificate, acolo unde a fost necesar, pentru a fi aliniate cu politicile
adoptate de către Grup.


Investiţii în entităţi asociate (investiţii contabilizate prin metoda punerii în echivalentă)
Entităţile asociate sunt acele entităţi asupra cărora Grupul exercita o influenţă semnificativă, dar nu deţine
controlul asupra politicilor financiare şi operaţionale ale entităţilor. Influenţa semnificativă se presupune
există atunci când Grupul deţine între 20% şi 50% din drepturile de vot într-o altă entitate. Asocierile în
participaţie sunt acele entităţi asupra căror activităţi Grupul exercita control comun stabilit printr-o
înţelegere contractuală şi necesitând acord unanim pentru luarea deciziilor cu privire la strategiile financiare
şi operaţionale.






Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
22












Investiţiile în entităţi asociate sunt contabilizate prin metoda punerii în echivalentă şi sunt recunoscute iniţial
la cost. Investiţia Grupului include fondul comercial identificat la achiziţie, net de orice pierderi din
depreciere cumulate.
Situaţiile financiare consolidate includ cota-parte aferenta Grupului din veniturile, cheltuielile şi modificările
capitalurilor proprii ale investiţiilor contabilizate prin metoda punerii în echivalentă, după ajustările de
aliniere a politicilor contabile cu cele ale Grupului, de la data la care începe la data la care încetează
influenta semnificativă sau controlul comun.
Atunci când cota-parte din pierderi aferenta Grupului depăşeşte participaţia sa în investiţia contabilizată prin
metoda punerii în echivalentă, valoarea contabilă a participaţiei, inclusiv orice investiţie pe termen lung, este
redusă la zero, iar recunoaşterea pierderilor ulterioare este întreruptă cu excepţia cazului în care Grupul are
o obligaţie sau a realizat plăţi în numele entităţii în care a investit.

Angajamente comune:
Un angajament comun este un angajament in care doua sau mai multe parti detin controlul comun.
Angajamentele comune sunt contabilizate folosind metoda punerii in echivalenta. Pe baza metodei punerii
in echivalenta, investitia intr-un aranjament comun este intial recunoscuta la cost, iar valoarea contabila este
majorata sau redusa, pentru a putea recunoaste partea grupului din profiturile sau pierderile ulterioare
achizitiei si miscarea altor elemente ale rezultatului global. Atunci cand partea grupuli din pierderile
inregistrate intr-o asociere depaseste intersesele in asociere, grupul nu recunoaste pierderi suplimentare,
decat in cazul in care exista obligatii sau a realizat plati in numele asocierii.
Castigurile nerealizate din tranzactiile intre grup si asocierile sale sunt eliminate in limita interesului grupului
in asociere. Pierderile nerealizate sunt de asemenea eliminate, cu exceptia cazului in care tranzactia se
dovedeste a aduce un prejudiciu activului transferat.


Tranzacţii eliminate la consolidare
Soldurile şi tranzacţiile în cadrul Grupului, precum şi orice profituri sau pierderi nerealizate rezultate din
tranzacţii în cadrul Grupului sunt eliminate la întocmirea situaţiilor financiare consolidate. Profiturile
nerealizate aferente tranzacţiilor cu entităţile asociate contabilizate prin metoda punerii în echivalentă sunt
eliminate în contrapartidă cu investiţia în entitatea asociată. Pierderile nerealizate sunt eliminate în acelaşi
fel ca şi câştigurile nerealizate, însă numai în măsura în care nu există indicii de depreciere a valorii.

Conversia în valute străine
La pregătirea situaţiilor financiare ale grupului, tranzacţiile în monede, altele decât moneda funcţională a
Grupului (valute), sunt recunoscute ta cursuri de schimb valutar curente la datele tranzacţiilor. Elementele
monetare exprimate într-o monedă străină, la sfârşitul perioadei de raportare, sunt convertite la cursurile
valutare de la data respectivă. Elementele nemonetare contabilizate la valoarea justă, care sunt exprimate
într-o monedă străină, sunt reconvertite la cursurile curente la dată când valoarea justă a fost stabilită.
Elementele nemonetare, care sunt evaluate la cost istoric într-o monedă străină sunt convertite la cursul de
la data tranzacţiei.
Diferenţele de schimb valutar rezultate din reconversia elementelor monetare la sfârşitul perioadei de
raportare sunt recunoscute în profit sau pierdere.


Instrumente financiare
Active financiare nederivate
Grupul recunoaşte împrumuturile şi creanţele la data la care sunt generate. Toate celelalte instrumente
financiare sunt recunoscute la data tranzacţiei, care este dată la care Grupul devine parte în prevederile
contractuale ale instrumentului. Activele financiare sunt clasificate în împrumuturi şi creanţe.
Împrumuturile şi creanţele sunt active financiare nederivate cu plăţi fixe sau determinabile care nu sunt
cotate pe o piaţă activă, altele decât cele care Grupul intenţionează la vândă imediat sau în viitorul
apropiat. Împrumuturile şi creanţele (inclusiv creanţele comerciale şi de alt fel, balanţe bancare şi numerar,
etc.) sunt în general detinuţe cu scopul de a încasa fluxurile de numerar conform contractelor şi sunt
măsurate la costul amortizat folosind metoda dobânzii efective, minus orice depreciere.





Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
23



Creanţele comerciale sunt sume care urmează fie incasate de la clienţi pentru produsele vandute şi
serviciile prestate în cadrul desfăşurarii activităţii Grupului. Sunt în general incasate în perioade de scurtă
durată şi sunt astfel clasificate drept curente. Creanţele comerciale sunt iniţial recunoscute la valoarea
contraprestaţiei necondiţionate, cu excepţia situaţiilor în care conţin o componentă de finanţare
semnificativă, cand sunt recunoscute la valoarea justă.
Recunoaştere şi evaluare inițială
Creanţele comerciale sunt recunoscute inițial la data tranzacţiei. Toate celelalte active financiare şi datorii
financiare în situația poziției sale financiare atunci când, Grupul devine o parte a prevederilor contractuale
ale instrumentului.
Activele financiare (cu excepţia situaţiilor în care conţin o componentă de finanţare semnificativă ) şi
datoriile financiare se măsoară iniţial la valoarea justă. Costurile tranzacţiei care sunt direct atribuibile la
achiziţia sau emiterea de active financiare şi creanţe financiare (altele decât active financiare şi creanţe
financiare la valoarea justă prin profit sau pierdere) sunt adăugate la sau deduse din valoarea justă a
activelor financiare sau a creanţelor financiare, după caz, la recunoaşterea iniţială. Costurile tranzacţiei direct
atribuibile la achiziţia activelor financiare sau a creanţelor financiare Ia valoare justă prin profit sau pierdere
sunt recunoscute imediat în profitul sau pierderea individuale.
Clasificare şi evaluare ulterioară
Active financiare
La recunoaşterea iniţială, un activ financiar este clasificat ca măsurat la: costul amortizat; valoarea justă prin
alte elemente ale rezultatului global; sau valoarea justă prin profit sau pierdere
Activele financiare nu sunt reclasificate ulterior recunoaşterii iniţiale numai dacă, Grupul își modifică modelul
de afaceri pentru gestionarea activelor sale financiare, caz în care toate acele active financiare afectate sunt
reclasificate.
Un activ financiar este evaluat la costul amortizat dacă sunt îndeplinite ambele condiții de mai jos și nu este
desemnat la valoarea justă prin profit sau pierdere:
- activul financiar este deținut în cadrul unui model de afaceri al cărui obiectiv este de a deține active
financiare în vederea colectării de fluxuri de trezorerie contractuale; și
- termenii contractuali ai activului financiar dau naștere, la anumite date, la fluxuri de trezorerie care sunt
exclusiv plăți ale principalului și ale dobânzii aferente valorii principalului datorat.
Un activ financiar este evaluat la valoarea justă prin alte elemente ale rezultatului global dacă sunt
îndeplinite ambele condiții de mai jos și nu este desemnat la valoarea justă prin profit sau pierdere:
- activul financiar este deținut în cadrul unui model de afaceri al cărui obiectiv se realizează prin colectarea
fluxurilor de trezorerie contractuale și vânzarea activelor financiare; și
- termenii contractuali ai activului financiar dau naștere, la anumite date, la fluxuri de trezorerie care sunt
exclusiv plăți ale principalului și ale dobânzii aferente valorii principalului datorat.
Toate activele financiare care nu sunt evaluate la costul amortizat sau la valoarea justă prin alte elemente ale
rezultatului global sunt evaluate la valoarea justă prin profit sau pierdere.
La recunoașterea inițială, Grupul ar putea desemna irevocabil un activ financiar drept evaluat la valoarea
justă prin profit sau pierdere dacă astfel elimină sau reduce semnificativ o inconsecvență de evaluare sau
recunoaștere care ar rezulta altfel din evaluarea activelor sau a datoriilor sau recunoașterea câștigurilor și a
pierderilor lor pe baze diferite.
Modelul de afaceri al entității pentru gestionarea activelor financiare
Grupul face o evaluare a obiectivului modelului de afaceri în care un activ financiar este deținut la un nivel de
portofoliu, deoarece acesta reflectă cel mai bine modul în care se administrează afacerea și se furnizează
informații managementului. Informațiile luate în considerare includ:
- politicile și obiectivele declarate pentru portofoliu și funcționarea acestor politici în practică. Acestea
includ analizarea dacă strategia conducerii se concentrează pe câștigarea veniturilor din dobânzi
contractuale, menținerea unui profil specific al ratei dobânzii, potrivirea duratei activelor financiare cu





Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
24




durata oricăror datorii sau ieșiri de numerar preconizate sau realizarea fluxurilor de trezorerie prin vânzarea
activelor;
- modul în care performanța portofoliului este evaluată și raportată conducerii Grupului;
- riscurile care afectează performanța modelului de afaceri (și activele financiare deținute în cadrul acelui
model de afaceri) și modul în care sunt gestionate aceste riscuri;
- frecvența, volumul și calendarul vânzărilor de active financiare în perioadele anterioare, motivele acestor
vânzări și așteptările privind activitatea viitoare de vânzări.
Evaluarea dacă fluxurile de numerar contractuale sunt numai plăți de capital și dobânzi
În scopul acestei evaluări, "principalul" este definit ca valoarea justă a activului financiar la recunoașterea
inițială. "Dobândă" este definită ca o contraprestație a valorii-timp a banilor și a riscului de credit asociat cu
valoarea principalului de încasat într-o anumită perioadă de timp, precum și pentru alte riscuri și costuri de
creditare de bază și o marjă de profit.
Pentru a evalua dacă fluxurile de numerar contractuale sunt numai plăți de capital și dobânzi, Grupul ia în
considerare termenii contractuali ai instrumentului. Aceasta include evaluarea dacă activul financiar conține
un termen contractual care ar putea schimba momentul sau valoarea fluxurilor de numerar contractate
astfel încât să nu îndeplinească această condiție
O caracteristică de plată în avans este compatibilă cu criteriul plății numai a principalului și a dobânzii, în
cazul în care valoarea plății anticipate reprezintă în mod substanțial sumele neachitate ale principalului și
dobânzile aferente sumei restante, care poate include o compensație suplimentară rezonabilă pentru
încetarea anticipată a contractului.
Evaluarea ulterioară a activelor financiare
După recunoașterea inițială, Grupul evaluează un activ financiar în conformitate cu punctele la costul
amortizat; la valoarea justă prin alte elemente ale rezultatului global; fie la valoarea justă prin profit sau
pierdere.
Activele financiare la cost amortizat sunt evaluate ulterior la costul amortizat utilizând metoda dobânzii
efective. Costul amortizat este redus prin pierderi din depreciere. Veniturile din dobânzi, câștigurile și
pierderile în valută și deprecierea sunt recunoscute în profit sau pierdere. Orice câștig sau pierdere din
derecunoaștere este recunoscut în profit sau pierdere.
Deprecierea activelor financiare
Grupul recunoaște ajustari pentru pierdere aferentă pierderilor din credit preconizate pentru:
- activele financiare evaluate la costul amortizat;
- activele aferente contractelor.
Ajustarea pentru pierdere pentru creanțele comerciale și activele aferente contractului sunt întotdeauna
evaluate la o valoare egală cu pierderile din credit preconizate pe durata de viață.
Atunci când se stabilește dacă riscul de credit al unui activ financiar a crescut semnificativ de la
recunoașterea inițială și la estimarea pierderilor din credit preconizate, Grupul consideră informații
rezonabile și justificate care sunt relevante și disponibile fără costuri sau eforturi nejustificate. Acestea includ
informații și analize cantitative și calitative, bazate pe experiența istorică a Grupului și includând informații
prospective.
Grupul consideră că un activ financiar este în incapacitate de plată atunci când:
- împrumutatul este puțin probabil să-și achite integral obligațiile de credit față de Grup; sau
- activul financiar este trecut de 365 de zile după scadență.
Datele pierderilor din credit preconizate pe întreaga durată a vieții sunt pierderile din credit preconizate care
rezultă din toate eventualele evenimente implicite pe durata de viață așteptată a unui instrument financiar.
Pierderile din credit preconizate pe 12 luni, reprezintă partea din pierderile din credit preconizate care
rezultă din evenimentele implicite care sunt posibile în termen de 12 luni de la data raportării (sau o
perioadă mai scurtă dacă durata de viață a instrumentului este mai mică de 12 luni).
Perioada maximă luată în considerare la estimarea pierderilor din credit preconizate este perioada
contractuală maximă pe care Grupul este expusă riscului de credit.






Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
25








Măsurarea valorilor pierderilor din credit preconizate
Pierderile din credit preconizate reprezintă o estimare probabilă a pierderilor din credite. Pierderile de credit
sunt evaluate ca valoarea actualizată a deficitului de numerar (adică diferența dintre fluxurile de numerar
datorate entității în conformitate cu contractul și fluxurile de trezorerie pe care Grupul se așteaptă le
primească).
Activelor financiare depreciate ca urmare a riscului de credit
La fiecare dată de raportare, Grupul evaluează dacă activele financiare înregistrate la costul amortizat și
activele financiare la valoarea justă prin alte elemente ale rezultatului global sunt afectate de riscul de credit.
Un activ financiar este " depreciat ca urmare a riscului de credit " atunci când au avut loc unul sau mai multe
evenimente care au un impact negativ asupra fluxurilor de numerar viitoare estimate ale activului financiar.
Dovada că un activ financiar este afectat de credit include următoarele date observabile:
- dificultate financiară semnificativă a debitorului;
- o încălcare a contractului, cum ar fi neîndeplinirea obligațiilor sau depășirea cu 90 de zile a scadenței; sau
- este probabil ca debitorul să intre în faliment sau altă reorganizare financiară;
Prezentarea ajustării pentru pierderile din credit preconizate în situația poziției financiare
Ajustările pentru active financiare, evaluate la costul amortizat, sunt deduse din valoarea contabilă brută a
activelor. Pentru activele financiare la valoarea justă prin alte elemente ale rezultatului global, ajustările
pentru pierderi sunt înregistrate în contul de profit și pierdere și sunt recunoscute în Alte elemente ale
rezultatului global.

Scoaterea în afara bilanțului
Valoarea contabilă brută a unui activ financiar este redusă atunci când Grupul nu are așteptări rezonabile de
recuperare a unui activ financiar în întregime sau a unei părți din acesta. Pentru clienții individuali, Grupul
are o politică de a elimina valoarea contabilă brută atunci când activul financiar este 3 ani după scadență, pe
baza experienței istorice a recuperărilor de active similare. Pentru clienții corporativi, Grupul face o evaluare
individuală cu privire la calendarul și valoarea reducerii, în funcție de existența unei așteptări rezonabile de
recuperare.
Derecunoastere
Grupul derecunoaste un activ financiar atunci când expira drepturile contractuale la fluxurile de numerar din
active sau când Grupul transfera drepturile de a primi fluxurile de numerar contractuale aferente activului
financiar într-o tranzacţie prin care a transferat în mod semnificativ toate riscurile şi beneficiile aferente
dreptului de proprietate.
La derecunoaşterea unui activ financiar, diferenţa dintre valoarea contabilă a activului şi suma
contraprestației primite se recunoaşte în profit sau pierdere.


Datorii financiare
Grupul recunoaşte o datorie financiară iniţial la valoarea sa justa plus, în cazul unei datorii financiare care nu
este la valoarea justă prin profit sau pierdere, costurile tranzacţiei care pot fi atribuite direct achiziţiei sau
emiterii instrumentului financiar.
Grupul clasifică datoriile financiare drept evaluate ulterior la costul amortizat sau la valoarea justă prin profit
sau pierdere. O datorie financiară este clasificată ca fiind la FVTPL dacă este clasificată ca fiind deținută
pentru tranzacționare, este un instrument derivat sau este desemnată ca atare la recunoașterea inițială.
Datoriile financiare la FVTPL sunt evaluate la valoarea justă, iar câștigurile și pierderile nete, inclusiv orice
cheltuială cu dobânzile, sunt recunoscute în profit sau pierdere. Alte datorii financiare sunt măsurate ulterior
la cost amortizat folosind metoda dobânzii efective. Cheltuielile cu dobânzile și câștigurile și pierderile în
valută sunt recunoscute în profit sau pierdere. Orice câștig sau pierdere din derecunoaștere este, de
asemenea, recunoscut în profit sau pierdere.





Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
26












Grupul derecunoaste o datorie financiară atunci când sunt încheiate obligaţiile contractuale sau când aceste
obligaţii expiră sau sunt anulate. La derecunoașterea unei datorii financiare, diferența dintre valoarea
contabilă a unei datorii financiare și contravaloarea plătită (inclusiv orice active neconsolidate transferate
sau datorii asumate) este recunoscută în profit sau pierdere.

Alte datorii financiare includ creditele şi împrumuturi, angajamente, linii de credit şi datorii comerciale şi alte
datorii.




Instrumente financiare derivate
Un instrument derivat este un instrument financiar sau un alt contract care intră sub incidența IFRS 9, care
întrunește următoarele trei caracteristici: valoarea sa se modifică drept reacție la modificările anumitor rate
ale dobânzii, prețului unui instrument financiar, prețului mărfurilor, cursurilor de schimb valutar, indicilor de
preț sau ratelor, ratingului de credit sau indicelui de creditare, sau ale altor variabile, cu condiția ca, în cazul
unei variabile nefinanciare, aceasta nu fie specifică unei părți contractuale (uneori denumită „de bază”);
nu necesită nicio investiție netă inițială sau necesită o investiție netă inițială care este mai mică decât s-ar
impune pentru alte tipuri de contracte care se preconizează aibă reacții similare la modificările factorilor
pieței; şi este decontat la o dată viitoare.

Instrumente de capital
Un instrument de capital reprezintă orice contract care creează un drept rezidual asupra activelor unei
entităţi după deducerea tuturor datoriilor sale. Când un instrument de capital propriu al companiei este
răscumpărat, suma plătită, care include şi costurile direct atribuibile, nete de taxe, este recunoscută ca o
deducere din capital. Grupul nu recunoaşte câştig sau pierdere în contul de profit şi pierdere la achiziţia,
vânzarea, emisiunea sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii.




Imobilizări corporale
Imobilizările corporale sunt evaluate la cost, scăzând amortizarea cumulată şi pierderile din depreciere
cumulate, cu excepţia terenurilor şi clădirilor, care sunt evaluate la valoarea reevaluată. Valoarea reevaluată
reprezintă valoarea justă a imobilizării la data reevaluării minus orice amortizare cumulată ulterior şi orice
pierderi cumulate din depreciere. Reevaluarea se realizează pentru întreaga clasă de imobilizări ( terenuri,
clădiri ).
Costul imobilizării include cheltuielile direct atribuibile achiziţionării activului. Costul unui activ construit în
regie proprie includ costul materialelor şi munca directă, alte costuri atribuibile aducerii activelor la locul şi în
stare de funcţionare şi estimarea iniţială a costurilor de dezasamblare şi înlăturare a activului şi de restaurare
a plasamentului şi costurile îndatorării atunci când există o obligaţie privind aceste cheltuieli.
Atunci când Grupul amortizează separat unele părţi ale unui element de imobilizări corporale, ea
amortizează de asemenea separat ceea ce rămâne din acel element. Ceea ce rămâne consta în părţile
elementului care nu sunt individual semnificative.
Grupul realizează reevaluările cu suficientă regularitate pentru a se asigura valoarea contabilă nu se
deosebeşte semnificativ de ceea ce s-ar fi determinat prin utilizarea valorii juste la finalul perioadei de
raportare.Atunci când o imobilizare este reclasificata ca investiţie imobiliară, proprietatea este reevaluata la
valoarea justă.
Câştigurile care rezultă în urma reevaluării sunt recunoscute în contul de profit şi pierdere doar în măsură
existenţei unei pierderi din depreciere specifice proprietăţii respectiv şi orice alte câştiguri rămase
recunoscute ca alte elemente ale rezultatului global şi prezentate în cadrul rezervelor din reevaluare în
capital. Orice pierdere este recunoscută imediat în contul de profit fi pierdere.
Costurile ulterioare sunt capitalizate doar atunci când este probabil ca respectiva cheltuiala genereze
beneficii economice viitoare Grupului. Lucrările de întreţinere şi reparaţii sunt cheltuieli ale perioadei.

Terenurile nu se amortizează. Deprecierea este recunoscută pentru a putea scădea din costuri mai puţin
valorile reziduale de-a lungul duratei lor de viaţă utilă, folosindu-se metoda liniara. Duratele de viaţă utilă
estimate, valorile reziduale şi metoda de depreciere sunt revizuite de Conducerea Grupului la finalul fiecărei
perioade de raportări, ţinând cont de efectul tuturor modificărilor estimărilor contabile.





Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
27




Imobilizările care fac obiectul unui contract leasing financiar sunt depreciate de-a lungul duratei lor de viaţă
utilă pe aceeaşi bază ca şi activele aflate în proprietate sau, acolo unde perioadă este mai scurtă, de-a lungul
perioadei relevante de leasing.
Duratele estimate de viaţă utilă pentru anul curent şi anii de comparaţie a grupelor semnificative de
imobilizări corporale sunt:
Clădiri 12-50 ani
Instalaţii tehnice şi maşini 3-18 ani
Alte instalaţii utilaje şi mobilier 2-18 ani

Dacă valoarea recuperabilă a unui activ (sau unităţi generatoare de numerar) este estimată a fi mai mică
decât valoarea sa contabilă, valoarea contabilă a activului (sau a unităţii generatoare de numerar) este
redusă la valoarea sa recuperabilă. Deprecierea este recunoscută imediat în profit sau pierdere, dacă activul
relevant nu este contabilizat la o valoare reevaluată, caz în care deprecierea este tratată ca reducere a
reevaluării.
Imobilizările corporale sunt derecunoscute ca urmare a cedării sau atunci când nu se mai aşteaptă beneficii
economice viitoare din folosirea în continuare a imobilizării. Orice câştig sau pierdere rezultând din cedarea
sau casarea unui element al imobilizării corporale este determinat că diferenţa dintre încasările din vânzări şi
valoarea contabilă a activului şi este recunoscut în contul de profitul şi pierdere în perioada în care are loc
derecunoasterea.



Imobilizări necorporale
Recunoaştere şi evaluare
Pentru recunoaşterea unui element drept imobilizare necorporală Grupul trebuie demonstreze că
elementul respectiv întruneşte următoarele:
(a) definiţia unei imobilizări necorporale
este separabila, adică poate fi separată sau divizată de entitate şi vândută, transferată, autorizată,
închiriată sau schimbată, fie individual, fie împreună cu un contract, un activ sau o datorie corespondenţa;
sau
decurge din drepturi contractuale sau de altă natură legală, indiferent dacă acele drepturi sunt
transferabile sau separabile de Grup sau de alte drepturi şi obligaţii.
(b) criteriile de recunoaştere
este probabil beneficiile economice viitoare preconizate a fi atribuite imobilizării revină
Grupului; şi costul imobilizării poate fi evaluat fiabil.
O imobilizare necorporală este evaluată iniţial la cost. Costul unei imobilizări necorporale dobândite separat
este alcătuit din:
a) preţul sau de cumpărare, inclusiv taxele vamale de import şi taxele de cumpărare nerambursabile,
după scăderea reducerilor şi rabaturilor comerciale; şi
b) orice cost de atribuit direct pregătirii activului pentru utilizarea prevăzută.
În anumite cazuri, o imobilizare necorporală poate fi dobândită gratuit, sau pentru o contraprestaţie
simbolică, prin intermediul unei subvenţii guvernamentale. Grupul recunoaşte iniţial atât imobilizarea
necorporală, cât şi subvenţia la valoarea justă.
Costul unei imobilizări necorporale generate intern este suma cheltuielilor suportate de la data la care
imobilizarea necorporală a îndeplinit prima oară criteriile de recunoaştere. Nu se pot reîncorporarea
cheltuieli recunoscute anterior drept cost. Costul unei imobilizări necorporale generate intern este compus
din toate costurile direct atribuibile necesare pentru crearea, producerea şi pregătirea activului pentru a fi
capabil să funcţioneze în maniera intenţionată de conducere. Exemple de costuri direct atribuibile sunt:
a. costurile materialelor şi serviciilor utilizate sau consumate pentru generarea imobilizării necorporale;
b. costurile beneficiilor angajaţilor provenite din generarea imobilizării necorporale;
c. taxele de înregistrare a unui drept legal; şi
d. amortizarea brevetelor şi licenţelor care sunt utilizate pentru a genera imobilizarea necorporală.
Pentru a stabili dacă o imobilizare necorporală generată intern respecta criteriile de recunoaştere, o entitate






Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
28








împarte procesul de generare a activului în:
(a) o fază de cercetare;
(b) o fază de dezvoltare.
Dacă Grupul nu poate face distincţia între faza de cercetare şi cea de dezvoltare ale unui proiect intern de
creare a unei imobilizări necorporale, Grupul tratează cheltuielile aferente proiectului drept cheltuieli
suportate exclusiv în faza de cercetare.
Nicio imobilizare necorporală provenită din cercetare (sau din faza de cercetare a unui proiect intern) nu
trebuie recunoscută. Cheltuielile cu cercetarea (sau cele din faza de cercetare a unui proiect intern) trebuie
recunoscute drept cost atunci când sunt suportate.
O imobilizare necorporală provenită din dezvoltare este recunoscută dacă şi numai dacă se pot evalua fiabil
cheltuielile atribuibile imobilizării necorporale în cursul dezvoltării sale, fezabilitatea tehnică necesară
finalizării imobilizării necorporale astfel încât aceasta fie disponibilă pentru utilizare sau vânzare,
conducerea are intenţia şi capacitatea de a finaliza imobilizarea necorporală şi de a o utiliza sau vinde.

Recunoaşterea unor cheltuieli
Cheltuielile cu un element necorporal trebuie recunoscute drept costuri atunci când sunt suportate, cu
excepţia cazurilor în care fac parte din costul unei imobilizări necorporale care îndeplineşte criteriile de
recunoaştere.
Evaluare după recunoaştere
Grupul contabilizează imobilizările necorporale prin modelul bazat pe cost.
După recunoaşterea iniţială, o imobilizare necorporală trebuie contabilizata la costul sau minus orice
amortizare cumulată şi orice pierderi din depreciere cumulate.
Amortizare
Valoarea amortizabilă a unei imobilizări necorporale cu o durată de viaţă utilă determinată este alocată pe o
bază sistematică de-a lungul duratei sale de viaţă utilă. Amortizarea începe când activul este disponibil
pentru a fi utilizat, adică atunci când se afla în locul şi în starea necesare pentru a putea funcţiona în maniera
intenţionată de conducere. Amortizarea încetează la data cea mai timpurie dintre dată la care activul este
clasificat drept deţinut în vederea vânzării şi dată la care activul este derecunoscut.
Imobilizările necorporale sunt amortizate folosind metoda liniara pe o perioadă de 1-5 ani sau pe perioada
de valabilitate a drepturilor contractuale sau legale atunci când aceasta este mică decât durata de viaţă utilă
estimată. O imobilizare necorporală cu durata de viaţă utilă nedeterminată nu se amortizează.
Depreciere
La finalul fiecărei perioade de raportare Grupul revizuieşte valorile contabile ale imobilizărilor corporale şi
necorporale ale sale pentru a stabili dacă există vreun indiciu acele active s-au depreciat. Dacă există un
astfel de indiciu, se estimează valoarea recuperabilă a activului pentru a stabili mărimea deprecierii (dacă
există). Valoarea recuperabilă reprezintă cea mai mare valoare dintre valoarea justă minus costurile generate
de vânzare şi valoarea sa de utilizare.
Imobilizările necorporale cu durate de viaţă utilă nedefinite şi imobilizările necorporale care nu sunt încă
disponibile pentru utilizare sunt testate cel puţin anual pentru depreciere şi ori de câte ori există un indiciu
că activul ar putea fi depreciat.
Derecunoastere
O imobilizare necorporală este derecunoscuta la cedare sau când nu se mai aşteaptă beneficii economice
viitoare din utilizarea sau cedarea să.


Investiţii imobiliare
O investiţie imobiliară este o proprietate imobiliară (un teren sau o clădire - sau o parte a unei clădiri - sau
ambele) deţinută de Grup mai degrabă pentru a obţine venituri din chirii sau pentru creşterea valorii
capitalului, sau ambele, decât pentru a fi utilizată pentru producerea sau furnizarea de bunuri sau servicii sau
în scopuri administrative sau pentru a fi vândută pe parcursul desfăşurării normale a activităţii.




Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
29







Costul unei investiţii imobiliare cumpărate include preţul său de cumpărare şi orice cheltuieli direct
atribuibile achiziţiei. Cheltuielile direct atribuibile includ, de exemplu, onorariile profesionale pentru serviciile
juridice, taxele pentru transferul dreptului de proprietate şi alte costuri de tranzacţionare.
Costul unei investiţii imobiliare construite în regie proprie este costul de la data finalizării lucrărilor de
construcţii sau de amenajare. Până la acea dată, Grupul aplică prevederile IAS 16. La acea dată, proprietatea
imobiliară devine investiţie imobiliară.
După recunoaşterea iniţială, Grupul alege modelul valorii juste şi evaluează toate investiţiile sale imobiliare la
valoarea justă.
Un câştig sau o pierdere generat(a) de o modificare a valorii juste a investiţiei imobiliare se recunoaşte în
profitul sau în pierderea perioadei în care apare.
Valoarea justă a investiţiei imobiliare este preţul la care proprietatea imobiliară ar putea fi tranzacţionată
între părţi interesate şi aflate în cunoştinţă de cauză, în cadrul unei tranzacţii desfăşurate în condiţii
obiective. Valoarea justă a unei proprietăţi imobiliare trebuie să reflecte condiţiile de piaţă la data bilanţului.
Activele pentru care este determinată valoarea justă in situatiile financiare, sunt incadrate in ierarhia valorii
juste in functie de baza utilizată la determinarea valorii juste astfel:
- Nivel 1 - Pruri de piaţă neajustate
- Nivel 2 - Date de intrare diferite de preţurile de piaţă neajustate, dar valoarea justă este observabilă
direct sau indirect.
- Nivel 3 - Evaluarea la valoarea justă pe baza datelor de intrare neobservabile
Câştigurile sau pierderile generate din casarea sau cedarea unei investiţii imobiliare trebuie determinate
diferenţa între încasările nete din cedare şi valoarea contabilă a activului şi trebuie recunoscute în profit sau
pierderein perioada scoaterii din uz sau cedării

Stocuri
Stocurile sunt evaluate la cea mai mică valoare dintre cost şi valoarea realizabilă netă.
Costurile stocurilor sunt stabilite pe principiul primul intrat, primul ieşit şi include cheltuielile generate de
achiziţia stocurilor, producţie şi alte costuri cu aducerea stocurilor în formă şi locaţia existenta. În cazul
produselor finite şi producţia în curs, costurile includ şi o cotă din cheltuielile generale bazate pe capacitatea
normală de producţie.
Valoarea realizabilă netă reprezintă preţul de vânzare estimat în cursul normal al activităţii pentru stocuri
minus costurile estimate ale finalizării şi costurile necesare efectuării vânzării.


Beneficiile angajaţilor
În cursul normal al activităţii, Grupul face plaţi către fondurile de pensii, sănătate şi şomaj ale statului român,
în contul angajaţilor săi. Cheltuielile cu aceste plăţi se înregistrează în contul de profit şi pierdere în aceeaşi
perioadă cu cheltuielile salariale aferente.
Toţi angajaţii Grupului sunt membrii ai planului de pensii al statului român. În cadrul Grupului nu există în
desfăşurare nici o altă schema de pensii şi respectiv nu există alte obligaţii referitoare la pensii.
Beneficiile pentru rezilierea contractului de muncă se pot plăti atunci când contractul de angajare este
încetat din motive neimputabile angajaţilor. Grupul recunoaşte beneficiile pentru rezilierea contractului de
muncă atunci când acesta se obligă să rezilieze contractele de muncă ale angajaţilor actuali.


Provizioane
Provizioanele sunt recunoscute atunci când Grupul are o obligaţie actuală legală sau implicită generată de un
eveniment trecut, este probabil pentru decontarea obligaţiei fie necesară o ieşire de resurse
incorporând beneficii economice şi poate fi realizabila o estimare fiabilă a valorii obligaţiei.
Valoarea recunoscută ca provizion constituie cea mai bună estimare a cheltuielii necesară pentru decontarea
obligaţiei actuale ia finalul perioadei de raportare. Atunci când un provizion este măsurat folosind fluxurile
de numerar estimate pentru a deconta obligaţia actuală, valoarea contabilă a acestuia este valoarea actuală
a acelor fluxuri de numerar (unde efectul valorii-timp a banilor este semnificativ).
Garanţii
Provizioanele pentru costurile estimate ale obligaţiilor de garanţie conform legislaţiei locale şi prevederile




Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
30






contractuale a vânzării bunurilor sunt recunoscute la data vânzării produselor. Provizionul este bazat pe
istoricul garanţiilor şi punerea în balanţă a tuturor rezultatelor posibile.
Restructurări
Un provizion de restructurare este recunoscut atunci când Grupul a aprobat un plan detaliat şi formal pentru
restructurare şi planul de restructurare ori a fost demarat ori au fost anunţate principalele caracteristici ale
planului de restructurare celor afectaţi de acesta.
Contracte oneroase
Dacă Grupul are un contract oneros, obligaţia contractuală curentă prevăzu în contract trebuie
recunoscută şi evaluaca provizion. Un contract oneros este definit ca fiind un contract în care costurile
inevitabile aferente îndeplinirii obligaţiilor contractuale depăşesc beneficiile economice preconizate a fi
obţinute din contractul în cauză.Costurile inevitabile ale unui contract reflectă costul net de ieşire din
contract, adică valoarea cea mai mică dintre costul îndeplinirii contractului şi eventualele compensaţii sau
penalităţi generate de neîndeplinirea contractului.

Recunoaşterea veniturilor
Politicile contabile pentru veniturile Grupului din contractele cu clienții sunt prezentate în nota 15.

Subvenţii guvernamentale
Subvenţiile guvernamentale reprezintă asistenta acordată de guvern sub forma unor transferuri de resurse
către Grup în schimbul conformării, în trecut sau în viitor, cu anumite condiţii referitoare la activitatea de
exploatare a Grupului. Subvenţiile exclud formele de asistenta guvernamentală cărora nu li se poate atribui
în mod rezonabil o anumită valoare, precum şi tranzacţiile cu guvernul care nu pot fi distinse de tranzacţiile
comerciale normale ale entităţii.
Subvenţiile guvernamentale sunt recunoscute drept venit în cursul perioadelor corespunzătoare cheltuielilor
aferente pe care aceste subvenţii urmează a le compensa, pe o bază sistematică.
O subvenţie guvernamentală care urmează a fi primită drept compensaţie pentru cheltuieli sau pierderi deja
suportate sau în scopul acordării unui ajutor financiar imediat entităţii, fără a exista costuri viitoare aferente,
este recunoscută ca venit în perioada în care devine creanţă.

Leasing
Contractele de leasing sunt prezentate drept contracte de leasing financiar atunci când prin condiţiile
contractului de leasing sunt transferate în mod substanţial toate riscurile şi beneficiile aferente dreptului de
proprietate utilizatorului.
Toate celelalte contracte de leasing sunt clasificate ca leasing operaţional. Iniţial activele deţinute conform
contractelor de leasing financiar sunt recunoscute la valoarea ce mai mică dintre valoarea justă a acestora la
începutul contractului de leasing şi valoarea actualizată a plăţilor minime de leasing. Obligaţia
corespunzătoare faţă de proprietar este inclusă în situaţia poziţiei financiare ca obligaţie asociată leasingului
financiar.
Activele deţinute în baza contractelor de leasing operaţional sunt clasificate ca leasing operaţional şi nu sunt
prezentate în situaţia poziţiei financiare.
Plăţile aferente leasingului operaţional sunt recunoscute drept cheltuieli de-a lungul perioadei de leasing.
Plăţile minime de leasing sunt repartizate între cheltuieli cu finanţarea şi diminuarea obligaţie. Cheltuielile
financiare sunt recunoscute în profit sau pierdere conform contabilităţii de angajamente, dacă acestea nu
sunt atribuibile direct activelor, caz în care acestea sunt capitalizate în conformitate cu politica generală a
Grupului privind costurile împrumuturilor.

Costurile îndatorării
Costurile de îndatorare, atribuibile în mod direct achiziţiei, construcţiei sau realizării activelor eligibile, active
care necesită o perioadă de timp semnificativă pentru a fi gata pentru utilizare sau vânzare, se adaugă
costului acelor active până când activele sunt pregătite în mod semnificativ pentru domeniul de utilizare sau
vânzare.
Veniturile din investiţia temporară a îndatorării specifice obţinute pentru achiziţia sau construcţia activelor
eligibile se deduc din costurile împrumuturilor care se pot capitaliza. Toate celelalte costuri cu îndatorarea




Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
31






sunt recunoscute în profitul sau pierdere perioadei în care acestea sunt suportate.
Câştigurile sau pierderile din diferenţe de curs valutar sunt raportate în suma netă că şi câştig sau pierdere în
funcţie de rezultatul mişcărilor diferenţelor de curs.


Impozitul pe profit
Cheltuielile cu impozitul pe venit reprezintă suma impozitelor de plătit în mod curent, precum şi a taxelor
amânate. Datoriile sau creanţele referitoare la impozitul pe profit aferent perioadei curente şi perioadelor
anterioare sunt evaluate la suma care urmează să fie plătită sau recuperată către autoritatea fiscală folosind
reglementările legale şi rata de impozitare în vigoare la data situaţiilor financiare. Impozitul pe profit pentru
perioada de închidere 31 decembrie 2021 fost 16%.
Impozitul curent şi cel amânat sunt recunoscute în contul de profit sau de pierderi cu excepţia cazului în care
ele se referă la elemente ce sunt recunoscute în alte elemente ale rezultatului global sau direct în capitaluri,
caz în care impozitul curent şi cel amânat sunt de asemenea recunoscute în alte elemente ale rezultatului
global sau direct în capitaluri.
Impozitul curent
Impozitul plătibil în mod curent se bazează pe profitul impozabil realizat în decursul anului. Profitul impozabil
diferă faţă de profitul raportat în declaraţia neconsolidată de venit general din cauza elementelor de venituri
sau cheltuieli ce sunt impozitabile sau deductibile în unii ani, precum şi elemente ce nu sunt niciodată
impozabile sau deductibile. Obligaţia Grupului în materie de impozite curente este calculată folosind rate de
impozitare ce au fost adoptate sau în mare măsură adoptate la sfârşitul perioadei de raportare.
Impozitul amânat
Impozitul amânat se recunoaşte pe baza diferenţelor temporare apărute între valoarea contabilă a activelor
şi a datoriilor şi bazele fiscale ale activelor şi a datoriilor din situaţiile financiare.
Datoriile de impozit amânate sunt în general recunoscute pentru toate diferenţele impozabile temporare.
Activele privind impozitul amânat sunt recunoscute în măsura în care există probabilitatea realizării în viitor a
unui profit impozabil din care să poată fi recuperată diferenţa temporară.
Diferenţele principale rezultă din amortizarea activelor imobilizate şi evaluarea activelor la valoare justă.
Activele şi datoriile privind impozitul amânat sunt determinate în baza impozitelor ce sunt presupuse a fi
aplicate în perioada în care respectiva datorie sau creanţa privind impozitul amânat vor fi realizate sau
decontate.


Raportarea pe segmente
Un segment de activitate este o componentă a Grupului care se angajează în activităţi de afaceri din care
poate obţine venituri şi de pe urma cărora poate suporta cheltuieli (inclusiv venituri şi cheltuieli aferente
tranzacţiilor cu alte componente ale aceleiaşi societăţi), ale cărei rezultate din activitate sunt examinate în
mod periodic de către principalul factor decizional operaţional al Grupului în vederea luării de decizii
referitoare la resursele ce urmează fie alocate pe segment şi a evaluării performanţelor acestuia şi pentru
care sunt disponibile informaţii financiare distinctive.
Conducerea societăţii evaluează în mod regulat activitatea Grupului în vederea identificării segmentelor de
activitate pentru care trebuie raportate separat informaţii. Grupul nu a identificat componente care fie
calificate drept segmente de activitate.





4. 1. IMOBILIZARI CORPORALE
Evolutia imobilizarilor corporale de la 1 ianuarie 2021 Ia 31 decembrie 2022 este urmatoarea:
Explicatii
Terenuri
Constructii
Echipamente
si
autovehicule
Alte
imobilizari
corporale
Imobilizari
corporale
in curs
Total
Valoare de inventar
01-01-21
43,848,700
94,365,644
628,916,878
1,672,915
78,038,056
846,842,193
Intrari 2021
9,135,000
24,546,486
57,682,812
281,766
37,976,571
129,622,635
lesiri 2021
0
-602,155
-19,536,862
-31,749
-
74,387,944
-94,558,710



Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
32



31-12-21
52,983,700
118,309,975
667,062,828
1,922,932
41,626,683
881,906,118
lntrari din achizitii 2022
43,807,917
43,807,917
lntrari generate intern 2022
8,119,072
8,119,072
lntrari din puneri in functiune 2022
5,196,833
44,728,075
98,847
50,023,755
lntrari din transferuri de la clase
2022
1,255,619
3,614
2,109
1,261,342
lntrari din transferuri in cadrul
aceleiasi clase 2022
-3,614
10,800
7,186
Iesiri din transferuri in cadrul
aceleiasi clase 2022
-10,800
-10,800
Iesiri din transferuri la alte clase de
imobilizari 2022
-2,109
-
50,030,528
-50,032,637
lesiri din vanzari 2022
0
lesiri din casari 2022
-12,424,639
-60,474
-12,485,113
31-12-22
52,983,700
124,758,813
699,367,769
1,961,305
43,525,253
922,596,840
Amortizare, deprecieri
01-01-21
0
6,195,710
418,841,080
1,153,296
0
426,190,086
Cheltuieli 2021
0
6,164,271
37,076,058
66,751
0
43,307,080
Amortizare, deprecieri aferente
iesiri 2021
0
-42,389
-19,422,983
-31,749
0
-19,497,121
31-12-21
0
12,317,592
436,494,155
1,188,298
0
450,000,045
Cheltuieli 2022
0
5,540,573
40,638,697
96,134
0
46,275,404
Amortizare, deprecieri aferente
intrari din transferuri in cadrul
aceleiasi clase 2022
0
2,400
0
2,400
Amortizare, deprecieri aferente
iesiri din transferuri in cadrul
aceleiasi clase 2022
0
-2,400
0
-2,400
Amortizare, deprecieri aferente
casari 2022
0
-12,407,126
-60,474
0
-12,467,600
Amortizare, deprecieri aferente
vanzari 2022
0
0
0
31-12-22
0
17,858,165
464,725,726
1,223,958
0
483,807,849
Valoare ramasa
01-01-21
420,652,107
31-12-21
431,906,073
31-12-22
438,788,991
Activele corporale reprezentand "Imobilizari corporale in curs" sunt evaluate la cost istoric.
Grupul a ales pentru evaluarea imobilizarilor corporale de natura terenurilor si constructiilor modelul
reevaluarii la valoare justa. Constructiile si terenurile au fost reevaluate la 31.12.2019 de catre un evaluator
independent autorizat.
In ierahrhia valorii juste, reevaluarea cladirilor si terenurilor grupului la valoare justa este clasificata ca si date
de nivel 2.
Tehnicile de evaluare utilizate in evaluarea la valoare justa de nivel 2 este metoda compararii preturilor.
Preturile comparabile cladirilor si constructiilor din apropiere sunt ajustate in functie de caracteristici
specifice, cum ar fi marimea proprietatii, etc. Cele mai importante date de intrare pentru acesasta metoda
de evaluare este pretul pe metru patrat.
Nu au existat transferuri intre nivelul la care sunt clasificate evaluarile la valoare justa in cursul anului 2022.
Amortizarea tuturor imobilizarilor corporale se determina prin metoda liniara. Activele imobilizate s-au redus
in anul 2022 prin vanzare, casare si amortizare. Valoarea de inventar a mijloacelor fixe casate in 2022 a fost
de 12,485,113 lei, iar valoarea neamortizata a miijloacele fixe casate a fost de 17,512 lei.
La 31.12.2021 valoare contabila neta a imobilizarilor ipotecate in favoarea bancilor a fost de 150,104,209 lei,
din care 100,798,465 lei constand in echipamente tehnologice si 49,125,744 lei in constructii si terenuri.
Obligatiile grupului derivand din contracte de achizitii imobilizari sunt in valoare de lei 1,671,248 lei.



Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
33





4. 2. INVESTITII IMOBILIARE
Evolutia investitiilor imobiliare de la 1 ianuarie 2021 Ia 31 decembrie 2022 este urmatoarea:
Explicatii
Investitii
imobiliare
Investitii imobiliare in
curs de executie
Total
01-01-21
56,352,094
9,890,294
41,239,843
Intrari 2021
7,910,598
5,616,440
13,527,038
lesiri 2021
-24,653,538
-15,366,393
-40,019,931
31-12-21
39,609,154
140,341
39,749,495
lntrari din achizitii 2022
81,902
81,902
lntrari generate intern 2022
4,159
4,159
lntrari din puneri in functiune 2022
753
753
lntrari din transferuri de la alte clase de
imobilizari 2022
6,773
6,773
lesiri din transferuri la alte clase de
imobilizari 2022
-1,255,619
0
-1,255,619
lesiri din transferuri in cadrul aceleiasi clase
de imobilizari 2022
-259
-259
lesiri din transferuri la stocuri 2022
-753
-753
31-12-22
38,360,308
226,143
38,586,451
Investitiile imobiliare sunt evaluate la valoare justa. Un castig sau o pierdere generata de o modificare
a valorii juste a investitiei imobiliare se recunoaste in profitul sau in pierderea perioadei in care apare.
Activele imobilizate "Investitii imobiliare in curs" sunt evaluate la cost istoric.









5. IMOBILIZARI NECORPORALE
Evolutia imobilizarilor necorporale a fost urmatoarea:
Explicatii
Cheltuieli de
cercetare-
dezvoltare
Cheltuieli de
constituire
Programe
informatice
si liicente
soft
Total
Cost
01-01-21
4,714,181
12,782,727
17,496,908
Intrari 2021
1,893,648
184,687
4,610,693
6,689,028
Iesiri 2021
-1,893,648
-3,214,503
-5,108,151
31-12-21
4,714,181
184,687
14,178,917
19,077,785
lntrari din achizitii 2022
1,148,169
1,148,169
lntrari din transferuri de la alte clase de
imobilizari 2022
681,367
681,367
Iesiri din transferuri in cadrul aceleiasi clase
2022
-681,367
-681,367
31-12-22
4,714,181
184,687
15,327,086
20,225,954
Amortizare, deprecieri
01-01-21
0
0
8,824,888
8,824,888
Cheltuieli 2021
282,053
33,860
678,086
993,999
31-12-21
282,053
33,860
9,502,974
9,818,887
Cheltuieli 2022
552,574
36,937
997,863
1,587,374
31-12-22
834,627
70,797
10,500,837
11,406,261
Valoare ramasa
01-01-21
8,672,020
31-12-21
9,258,898
31-12-22
8,819,693




Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
34





Grupul capitalizeaza costurile de cercetare-dezvoltare datorita faptului ca sunt indeplinite criteriile de
recunoastere a acestora ca un element de imobilizare necorporala, si anume:
- este probabil că beneficiile economice viitoare preconizate a fi atribuite imobilizării să revină Grupului;
- costul imobilizării poate fi evaluat fiabil.



6. CREANTE COMERCIALE SI ALTE CREANTE
Situatia creantelor comerciale este urmatoarea:
Explicatii
2022
2021
Creante de la clienti care nu au depasit scadenta
129,918,395
122,639,794
Creante care au depasit scadenta, dar nu s-au inregistrat ajustari pentru
depreciere
20,015,764
9,059,944
Creante care au depasit scadenta, dar s-au inregistrat ajustari pentru
depreciere
511,311
377,939
Ajustari pentru depreciere
-511,311
-377,939
Total creante comerciale
149,934,159
131,699,738
La 31 decembrie 2022 si 2021 situatia pe vechimi a creantelor care au deposit scadenta si pentru care nu
s-au inregistrat ajustari privind deprecierea se prezinta astfel:
Explicatii
2022
2021
Scadenta depasita intre 7 si 90 de zile
19,466,757
7,677,498
Scadenta depasita de Ia 91 Ia 180 zile
331,470
1,275,484
Scadenta depasita de Ia 181 la 1 an
217,537
56,084
Scadenta depasita peste 1 an
0
50,878
Total creante cu scadenta depasita
20,015,764
9,059,944
Grupul a constituit ajustari pentru deprecierea creantelor clienti astfel:
01-01-21
417,224
Ajustari constituite in anul 2021
315,121
Ajustari reversate in anul 2021
-354,406
31-12-21
377,939
Ajustari constituite in anul 2022
464,933
Ajustari reversate in anul 2022
-331,561
31-12-22
511,311

Situatia altor creante detinute de Grup este urmatoarea:
2022
2021
Explicatii
Total, din
care
Termen
lung
Termen
scurt
Total, din
care
Termen
lung
Termen
scurt
Avansuri platite catre furnizori
6,357,481
0
6,357,481
3,850,006
0
3,850,006
Creante in legatura cu personalul
16,485
0
16,485
3,611
0
3,611
Creante in legatura cu bugetul
consolidat al statului si bugetul local
3,858,099
0
3,858,099
4,410,823
0
4,410,823
Debitori diversi
1,576,733
0
1,576,733
1,059,553
0
1,059,553
Ajustari pentru deprecierea
debitorilor
-1,127,411
0
-1,127,411
-839,069
0
-839,069
Cheltuieli in avans
1,332,550
0
1,332,550
1,461,571
0
1,461,571



Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
35






Subventii de incasat (proiecte fonduri
europene)
14,159,427
1,581,768
12,577,659
20,372,665
12,465,269
7,907,396
Total alte creante
26,173,364
1,581,768
24,591,596
30,319,160
12,465,269
17,853,891
Grupul a constituit ajustari pentru deprecierea altor creante astfel:
01-01-21
368,925
Ajustari constituite in anul 2021
278,406
Ajustari reversate in anul 2021
31-12-21
647,331
Ajustari constituite in anul 2022
191,738
Ajustari reversate in anul 2022
31-12-22
839,069

Politica comerciala a Grupului impune inregistrarea de ajustari pentru depreciere pentru alte creante care
depasesc 365 de zile si pentru acele creante pentru care exista indicii ca sunt incerte. Creantele in valuta
sunt evaluate in lei la cursul de schimb oficial al BNR din data de 31.12.2022.



7. ALTE CREANTE IMOBILIZATE
Situatia altor creante imobilizate detinute de Grup este urmatoarea:
2022
2021
Explicatii
Total,
din care
Termen lung
Termen
scurt
Total, din
care
Termen
lung
Termen
scurt
Garantie VAMA pt.vamuire la
domiciliu
103,000
103,000
0
103,000
103,000
0
Alte garantii
36,071
36,071
0
19,718
19,718
0
Total alte active
139,071
139,071
0
122,718
122,718
0





8. STOCURI
Structura stocurilor detinute de Grup este prezentata in tabelul de mai jos:
Explicatii
2022
2021
Materii prime
50,451,890
52,609,539
Ajustari pentru deprecierea materiilor prime
-144,929
-290,176
Materiale si ambalaje
23,502,642
25,566,756
Ajustari pentru deprecierea materialelor si ambalajelor
-80,432
-241,851
Semifabricate si productia in curs de executie
40,768,671
42,857,109
Produse finite si marfuri
18,559,600
22,301,918
Ajustari pentru deprecierea produselor finite si marfurilor
-178,320
-354,979
Total stocuri
132,879,122
142,448,316
Grupul a constituit ajustari pentru deprecierea stocurilor astfel:
01-01-21
727,449
Ajustari constituite in anul 2021
170,731
Ajustari reversate in anul 2021
-11,174
31-12-21
887,006
Ajustari constituite in anul 2022
0
Ajustari reversate in anul 2022
-483,325
31-12-22
403,681




Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
36


9. NUMERAR SI ECHIVALENTE DE NUMERAR
Disponibilitatile banesti si echivalentele de numerar se prezinta astfel:
Explicatii
2022
2021
Conturi bancare in RON
8,024,023
12,774,492
Conturi bancare in valuta
2,331,575
1,152,793
Echivalente de numerar
309
79,909
Casa in RON
83,382
91,177
Casa in valuta
12,960
22,373
Total disponibilitati banesti si echivalente
10,452,249
14,120,744
Grupul detine conturi in lei si valuta la urmatoarele institutii bancare: BRD GROUP SOCIETE GENERALE, BCR,
ING BANK, TREZORERIE.


10. IMPOZIT PE PROFIT
lmpozitul pe profit curent al Grupului se determina pe baza profitului statutar, ajustat cu cheltuielile
nedeductibile si cu veniturile neimpozabile, la o cota de 16% pentru 2022 si 2021.
In anul 2022Grupul a calculat, pe langa impozit pe profit, si impozit impozit pe venitul microintreprinderilor.
La 31 decembrie 2022 si 2021 impozitul pe prot este format din:
Explicatii
2022
2021
Cheituiala/(Venitul) cu impozitul pe prot amanat
1,333,391
1,158,819
Cheituiala cu impozitul pe veniturile microintreprinderilor
16,649
12,503
Cheituiala cu impozitul pe profit curent
38,826
1,903,604
Total impozit pe profit
1,388,866
3,074,926
Reconcilierea numerica intre cheltuiala cu impozitul pe prot si rezultatul inmultirii rezultatului contabil cu
procentul de impozitare in vigoare este prezentata mai jos:
Explicatii
2022
2021
Profit inainte de impozitare aferent impozitului pe profit
3,603,248
18,113,154
Profit inainte de impozitare aferent impozitului pe venitul
microintreprinderilor
-906,695
-355,344
Cheltuiala cu impozitul pe prot 16%
576,520
2,898,105
Cheituiala cu impozitul pe veniturile microintreprinderilor
16,649
12,503
Chelt.de sponsorizare de dedus din impozitul pe profit
34,955
-206,386
Impozit pe profit datorat
628,124
2,704,222
Efectul veniturilor neimpozabile
-576,200
-786,282
Efectul cheltuielilor nedeductibile fiscal si a diferentelor
temporare
1,415,569
1,158,819
Efectul scutirii impozitului pe profitul reinvestit
-78,627
0
Bonificatie acordata la plata imp.profit curent
-1,833
Total cheltuiala cu impozitul pe profit/venit
1,388,866
3,074,926
Procentul efectiv de impozit pe profit/venit
38.54
16.98
Componentele semnificative ale impozitului pe profit curent inclus in situatiile financiare la 31.12.2022 si
31.12.2021 sunt urmatoarele:




Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
37



Explicatii
2022
2021
Profit brut
3,836,233
18,032,260
Venituri neimpozabile
-3,601,252
-1,450,667
Cheltuieli nedeductibile
53,099,371
43,714,910
Alte deduceri-amortizare fiscala
-52,842,933
-52,325,207
Profit fiscal
491,419
7,971,296
Impozit pe profit
78,627
1,275,407
Sume reprezentand sponsorizari
34,955
-206,386
Scutire impozit pe profitul reinvestit
-78,627
0
Bonificatie acordata la plata imp.profit curent
0
0
Total cheltuiala cu impozitul pe profit curent
38,826
1,903,604
Procentul efectiv de impozit pe prot curent
1.01
10.56
Evolutia impozitului amanat in perioada 01.01.2021-31.12.2022 este prezentata in tabelul de mai jos:
01-01-21
-1,734,168
Impozit amanat prin contul de profit si pierdere 2021
1,903,604
Impozit amanat recunoscut prin alte elemente ale rezultatului global 2021, din
care:
-304,014
Impozit amanat din reevaluare imobilizari
-282,010
Impozit amanat din rezerve legale deductibile fiscal
-22,004
31-12-21
-134,578
Impozit amanat prin contul de profit si pierdere 2022
1,333,391
Impozit amanat recunoscut prin alte elemente ale rezultatului global 2022, din
care:
-277,951
Impozit amanat din reevaluare imobilizari
-277,951
31-12-22
920,862
Grupul recunoaste creantele privind impozitul amanat deoarece estimeaza ca probabil va exista profit
impozabil viitor fata de care pot fi utilizate respectivele creante.





11. CAPITALURI PROPRII
Structura actionariatului la data de 31.12.2022 este urmatoarea:
Explicatii
Nr. Actiuni
% din total
capital social
Actionari (persoane fizice) române şi străine
153,632,281
70.2091%
Actionari (persoane juridice) române şi străine
65,188,757
29.7909%
Numar total de actiuni
218,821,038
100.00%
Actiunile SGrupului a au o valoare nominala de 0,1 RON / actiune, valoarea capitalului social fiind de
21.882.104 lei.
Din luna iunie 1997 actiunile Grupului sunt tranzactionate pe Bursa de Valori Bucuresti, iar din luna iulie 2001
sunt la categoria a II-a.


Incepand cu data de 13.08 2020,Grupul a demarat programul de rascumparare a actiunilor proprii, in
conformitate cu Hot.AGA 18 si 19 din data de 27.04.2020.
Dimensiunea programului: rascumpararea de pe piaţă a unui număr maxim de 15.000.000 acţiuni proprii
Preţul de dobandire a acţiunilor propus este:
preţ minim per acţiune: 0,1 lei
preţ maxim per acţiune: 1 lei
In data de 15.11.2021 acest proces a fost finalizat, avand urmatoarele rezultate:
-numar actiuni rascumparate: 6,504,153
-pret mediu de cumparare : 0.5962 lei/actiune





Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
38










-valoare totala a actiunilor rascumparate: 3,878,223.52 lei
Actiunile au fost rascumparate in vederea distribuirii cu titlu gratuit catre membrii conducerii grupului, in
scopul fidelizarii acestora, precum si al recompensarii pentru activitatea desfasurata in cadrul grupului.

Prin Hotararile Consiliului de Administatie nr. 83/04.10.2021 si 85/05.10.2021 a fost aprobat Planul de
Alocare catre angajati si membrii ai conducerii, a drepturilor de optiune pentru dobandirea, cu titlu gratuit a
unui numar de 6,500,000 actiuni rascumparate, plan de tip Stock Option Plan.
In luna noiembrie 2022 a fost finalizat Planul de Alocare catre angajati si membrii ai conducerii, a drepturilor
de optiune, in urma caruia pentru un numar de 6,060,000 actiuni a fost exprimata optiunea .
Valoarea justa a actiunilor distribuite cu titlu gratuit este de 2,581,560 lei.
In urma rascumpararii de actiuni proprii si distribuirii cu titlu gratuit catre angajati a unui numar de 6,060,000
actiuni a ramas un n umar de 444,153 actiuni nedistribuite.
Capitalurile proprii ale Grupului includ urmatoarele:
Explicatii
2022
2021
Capital subscris si varsat
21,882,104
21,882,104
Actiuni proprii
-376,509
-4,000,857
Rezerve din reevaluare
83,891,130
83,891,130
Rezerve legale
4,957,516
4,957,516
Ajustare rezerve legale
22,679,066
22,679,066
Alte rezerve
299,677,526
290,500,386
Ajustare alte rezerve
471,920
471,920
Rezultat reportat
67,034,358
15,034,914
Profit an curent
1,304,325
67,058,412
Repartizarea profitului
-491,419
0
Interese minoritare
211,950
208,588
Total capitaluri proprii
501,241,967
502,683,179
Managementul capitalului
Obiectivele Grupului legate de administrarea capitalului se refera la mentinerea capacitatii Grupului de a-si
continua activitatea cu scopul de a furniza compensatii actionarilor si beneficii celorlalte parti interesate, si
de a menttine o structura optima a capitalului astfel incat sa reduca costurile de capital si sa sustina
dezvoltarea ulterioara a grupului. Nu exista cerinte de capital impuse din exterior. Grupul monitorizează
capitalul pe baza gradului de îndatorare. Acest coeficient este calculat ca datorie netă impartita la capitalul
total. Datoria neta este calculata ca imprumuturile totale (inclusiv imprumuturile curente si pe termen lung,
dupa cum se arata în bilantul contabil), mai putin numerarul si echivalentul de numerar. Capitalul total
administrat este calculat ca si „capitaluri proprii”, dupa cum se arata in situatia pozitiei financiare.
Evolutia gradului de indatorare a Grupului este urmatoarea:
Explicatii
2022
2021
Datorii totale
304,500,159
297,076,541
Numerar si echivalente de numerar
10,452,249
14,120,744
Datorii nete
294,047,910
282,955,797
Capitaluri proprii
501,241,967
502,683,179
Grad de indatorare
0.59
0.56
Grupul si-a propus sa nu depaseasca pragul de 0,99.



12. DATORII FINANCIARE



Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
39


Datoriile financiare pe termen lung si scurt in moneda EUR sunt urmatoarele sunt:
Moneda - EUR
2022
2021
Institutie de credit
Tip imprumut
Total, din
care
Termen
lung (< 5
ani)
Termen
scurt
Total, din
care
Termen
lung (< 5
ani)
Termen
scurt
BRD GROUP SOCIETE
GENERALE-ROMANIA
Linie credit
pentru
productie
6,979,070
6,979,070
0
6,173,527
6,173,527
0
BRD GROUP SOCIETE
GENERALE-ROMANIA
Credit pentru
investitii
4,900,194
3,392,442
1,507,752
6,407,947
4,900,194
1,507,752
ING BANK-SIBIU
Linie credit
pentru
productie
4,358,941
4,358,941
0
4,772,571
4,772,571
0
ING BANK-SIBIU
Credit pentru
investitii
4,826,845
3,447,746
1,379,098
6,205,943
4,826,845
1,379,098
BANCA TRANSILVANIA
SIBIU
Credit pentru
investitii
3,037,992
3,037,992
0
0
0
0
BANCA TRANSILVANIA
SIBIU
Credit punte
ajutor de stat
834,679
0
834,679
0
0
0
BANCA TRANSILVANIA
SIBIU
Credit pentru
TVA
0
0
0
0
MPULS-Leasing
Romania I.F.N. SA
Contracte
leasing
financiar
13,765
0
13,765
35,233
13,763
21,470
Total datorii
financiare-EUR
24,951,485
21,216,191
3,735,293
23,595,220
20,686,900
2,908,320
Datoriile financiare pe termen lung si scurt in moneda LEI sunt urmatoarele:
Moneda - LEI
2022
2021
Institutie de
credit
Tip
imprumut
Total, din care
Termen
lung (< 5
ani)
Termen
scurt
Total, din
care
Termen
lung (< 5
ani)
Termen
scurt
BRD GROUP
SOCIETE
GENERALE-
ROMANIA
Linie credit
pentru
productie
34,528,251
34,528,251
0
30,547,230
30,547,230
0
BRD GROUP
SOCIETE
GENERALE-
ROMANIA
Credit
pentru
investitii
24,243,205
16,783,769
7,459,436
31,707,160
24,246,652
7,460,508
ING BANK-SIBIU
Linie credit
pentru
productie
21,565,424
21,565,424
0
23,615,158
23,615,158
0
ING BANK-SIBIU
Credit
pentru
investitii
23,880,331
17,057,380
6,822,952
30,707,627
23,883,710
6,823,918
BANCA
TRANSILVANIA
SIBIU
Credit
pentru
investitii
15,030,160
15,030,161
0
0
0
0
BANCA
TRANSILVANIA
SIBIU
Credit
punte
ajutor de
stat
4,129,499
0
4,129,499
0
0
0
BANCA
TRANSILVANIA
SIBIU
Credit
pentru TVA
0
0
0
0
0
0




Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
40





IMPULS-Leasing
Romania I.F.N. SA
Contracte
leasing
financiar
68,099
0
68,099
174,334
68,101
106,233
Total datorii
financiare-LEI
123,444,969
104,964,985
18,479,985
116,751,510
102,360,851
14,390,660

La 31.12.2021 valoare contabila neta a imobilizarilor ipotecate in favoarea bancilor a fost de 150,104,209 lei,
din care 100,798,465 lei constand in echipamente tehnologice si 49,125,744 lei in constructii si terenuri.
De asemenea, pentru garantarea creditelor angajate s-au constituit garantii mobiliare asupra creantelor,
garantii mobiliare asupra echipamentelor si dotarilor viitoare aferente Proiectului Complex hotelier Arini
Hospitality, garantii imobiliare asupra constructiei viitoare constand din complexul hotelier Ibis-Mercure,
proiect aflat in derulare in prezent, garantii mobiliare asupra universalitatii creantelor rezultate din
activitatea hoteliera ce va fi desfasurata de firma Arni Hospitality SRL.

In cadrul contractului de imprumut incheiat intre firma Arini Hospitality si Banca Transilvania pentru
finantarea proiectului Complex hotelier Ibis-Mercure, firma mama Compa SA este codebitor.
Marja de dobanda a creditelor angajate la institutiile bancare variaza intre: 1% p.a. 9.1% p.a.
Datoriile in valuta sunt evaluate in lei la cursul de schimb oficial al BNR din data de 31.12.2022.

13. DATORII COMERCIALE SI ALTE DATORII
Situatia datoriilor comerciale si a altor datorii este urmatoarea:
2022
2021
Explicatii
Total, din
care
Termen
lung
Termen
scurt
Total, din
care
Termen
lung
Termen
scurt
Furnizori
116,059,440
0
116,059,440
109,995,480
0
109,995,480
Avansuri incasate de la clienti
685,670
0
685,670
183,660
0
183,660
Datorii din contracte cu clientii
2,919,520
0
2,919,520
9,051,042
0
9,051,042
Datorii in legatura cu personalul
6,069,510
0
6,069,510
6,047,522
0
6,047,522
Datorii la bugetul general consolidat
al statului si bugetul local
11,751,643
0
11,751,643
6,754,122
0
6,754,122
Datorii cu impozitul pe profit curent
4,773
0
4,773
28,155
0
28,155
Dividende de plata
390,174
0
390,174
203,982
Creditori diversi
141,855
0
141,855
632,595
0
632,595
Venituri in avans
2,098,749
0
2,098,749
1,776,045
235,000
1,541,045
Subventii pentru investitii din
contracte AMPOSDRU SI AMPOSCEE
40,724,863
36,986,175
3,738,688
45,371,769
40,797,463
4,574,306
Plusuri de inventar de natura
imobilizarilor
21,507
21,507
0
56,016
56,016
0
Total datorii comerciale si alte
datorii
180,867,704
37,007,682
143,860,022
179,896,406
41,088,479
139,011,909
Datoriile in valuta sunt evaluate in lei la cursul de schimb oficial al BNR din data de 31.12.2022.

14. PROVIZIOANE
Situatia provizioanelor la 31.12.2022 este prezentata in tabelul de mai jos:
Explicatii
Provizioane pentru
garantii acordate
clientilor
Provizioane pentru
beneficiile
angajatilor
Alte
provizioane
Total
provizioane
01-01-21
26,945
108,700
0
135,645
Ajustari constituite in anul 2021
0
0
89,000
89,000
Ajustari reversate in anul 2021
0
0
0
0
31-12-21
26,945
108,700
89,000
224,645



Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
41



Ajustari constituite in anul 2022
0
0
2,778,571
2,778,571
Ajustari reversate in anul 2022
0
0
-2,784,755
-2,784,755
31-12-22
26,945
108,700
82,816
218,461
In anul 2021 grupul nu a constituit provizione suplimentare pentru garantii acordate clientilor si pentru
beneficiile angajatilor, considerand ca nu au intervenit modificari fata de situatia existenta la 31.12.2022.
Au fost constituite provizioane reprezentand cheltuieli cu auditul statutar aferent anului 2022, pentru care se
va primi factura in anul 2023.



15. VENITURI SI SEGMENTE DE ACTIVITATE

Structura veniturilor realizate de Grup este urmatoarea:
Explicatii
2022
2021
Cifra de afaceri totala, din care:
741,193,468
709,056,249
Venituri din vanzari de produse finite
722,660,262
683,516,845
Venituri din prestari de servicii
7,139,330
9,600,425
Venituri din vanzarea marfurilor
9,217,038
13,884,813
Venituri din alte activitati (chirii, vanzari de materiale, deseuri,
semifabricate,ambalaje)
872,845
779,743
Venituri din subventii aferente cifrei de afaceri(proiecte si
contracte parteneriat proiecte AMPOSDRU)
1,303,993
1,274,423
Alte venituri operationale
14,137,617
17,383,570
Total venituri din exploatare
755,331,085
726,439,819
Alte venituri operationale sunt formate din:
Explicatii
2022
2021
Venituri din productia de imobilizari
8,123,725
8,294,171
Venituri din subventii pentru investitii (proiecte si contracte
parteneriat proiecte AMPOSDRU si AMPOSCEE)
4,550,906
2,914,123
Venituri din vanzari de active
2,753
5,308,391
Alte venituri din exploatare
1,460,233
866,885
Total Alte venituri operationale
14,137,617
17,383,570


Segmente de activitate
Conducerea Grupului evalueaza in mod regulat activitatea acestuia in vederea identificarii segmenelor de
activitate pentru care trebuie raportate separat informatii. Grupul isi desfasoara activitatea in Romania.
Veniturile grupului prezentate mai sus sunt in intregime atribuite tarii de domiciliu.Activele imobilizate,
altele decat instrumentele financiare, creantele privind impozitul amanat, creantele privind benficiile post
angajare si drepturile care rezulta din contracte de asigurare sunt localizate in Romania in totalitate. Grupul
nu are astfel de active imobilizate localizate in alte tari. Veniturile sunt atribuibile activitatii din Romania.



16. CHELTUIELI DUPA NATURA

Cheltuielile din exploatare realizate in anii 2022 si 2021 dupa natura lor sunt prezentate in tabelul de mai jos:
Explicatii
2022
2021
Cheltuieli materiale
447,899,342
-15,752,740
Diferente de stoc
5,780,868
458,087,725
Cheltuieli cu energia si apa
41,472,758
31,843,703
Cheltuieli cu beneficiile angajatilor
162,642,592
152,965,533
Ajustari de valoare privind imobilizarile
47,862,784
44,223,425
Ajustari de valoare privind activele circulante
-45,079
615,161
Cheltuieli cu serviciile prestate de terti
34,502,390
27,654,953
Cheltuieli cu alte impozite, taxe si varsaminte asimilate
7,493,824
4,266,498





Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
42







Alte cheltuieli de exploatare
1,746,893
1,523,155
Total cheltuieli din exploatare
749,356,372
705,427,413





17. ANALIZA REZULTATULUI DIN EXPLOATARE
Explicatii
2022
2021
Venituri din exploatare
755,331,085
726,439,819
Costul vanzarilor
-708,572,688
-668,426,755
Cheltuieli de vanzare si distributie
-1,904,331
-1,672,341
Cheltuieli administrative
-23,946,140
-19,220,096
Cheltuieli de cercetare-dezvoltare
-14,933,214
-16,108,221
Rezultat din exploatare
5,974,712
21,012,407



18. CHELTUIELI CU BENEFICIILE ANGAJATILOR
Cheltuielile cu beneficiile angajatilor includ salarii, indemnizatii si contributii la asigurarile sociale. Beneficiile
pe termen scurt sunt recunoscute drept cheltuieli pe masura ce serviciile sunt prestate.
Explicatii
2022
2021
Salarii si indemnizatii
158,269,327
150,237,790
Subventii guvernamentale pentru cheltuielile cu salariatii
0
-399,016
Cheltuieli cu asigurarile si protectia sociala
4,373,265
3,126,759
Total
162,642,592
147,224,797



19. PIERDERI (CASTIGURI) FINANCIARE
Structura pierderilor (castigurilor) financiare este prezentata mai jos:
Explicatii
2022
2021
Castiguri din diferente de curs valutar legate de elementele
monetare exprimate in valuta
-207,251
-2,322,958
Pierderi din dobanzi
-2,459,658
-1,402,235
Alte castiguri financiare
-611,250
825,941
Total pierderi / castiguri
-3,278,159
-2,899,252



20. CASTIG PE ACTIUNE
Calculul castigului pe actiune pentru anii incheiati la 31 decembrie 2022 si 2021 poate fi sumarizat astfel:
Explicatii
2022
2021
Numar de actiuni la inceputul anului
218,821,038
218,821,038
Actiuni emise in cursui anului
0
0
Numar de actiuni Ia finalul anului
218,821,038
218,821,038
Profitul net
1,307,687
15,038,228
Castig pe actiune (in RON pe actiune) de baza / diluat:
0.0060
0.0687
In data de 15.11.2021 procesul de rascumparare a actiunilor proprii, demarat in 13.08.2020, in conformitate
cu Hot.AGA 18 si 19 din data de 27.04.2020, a fost finalizat, avand urmatoarele rezultate:
-numar actiuni rascumparate: 6,504,153
-pret mediu de cumparare : 0.5962 lei/actiune
-valoare totala a actiunilor rascumparate: 3.878.223,52 lei
Actiunile au fost rascumparate in vederea distribuirii cu titlu gratuit catre membrii conducerii grupului, in
scopul fidelizarii acestora, precum si al recompensarii pentru activitatea desfasurata in cadrul grupului.



Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
43


Prin Hotararile Consiliului de Administatie nr. 83/04.10.2021 si 85/05.10.2021 a fost aprobat Planul de
Alocare catre angajati si membrii ai conducerii, a drepturilor de optiune pentru dobandirea, cu titlu gratuit a
unui numar de 6,500,000 actiuni rascumparate, plan de tip Stock Option Plan.
In luna noiembrie 2022 a fost finalizat Planul de Alocare catre angajati si membrii ai conducerii, a drepturilor
de optiune, in urma caruia pentru un numar de 6,060,000 actiuni a fost exprimata optiunea pentru
dobandirea, cu titlu gratuit a acestora. Valoarea justa a actiunilor distribuite cu titlu gratuit este de 2,581,560
lei.
In urma rascumpararii de actiuni proprii si distribuirii cu titlu gratuit catre angajati a unui numar de 6,060,000
actiuni a ramas un n umar de 444,153 actiuni nedistribuite. Aceste actiuni nu au drept de vot si drept la
dividend. De asemenea, un numar de 649,100 de actiuni, avand o valoare nominala de 64,910 lei, sunt
detinute de societatea afiliata Recaserv SRL, ca urmare nici aceste actiuni aceste actiuni nu au drept de vot si
drept la dividende.
Calculul castigului/actiune cu drept de vot si drept la dividend este urmatorul:
Explicatii
2022
2021
Numar de actiuni total
218,821,038
218,821,038
Actiuni fara drept de vot si dividend
-1,093,253
-7,153,253
Numar de actiuni cu drept de vot si drept la dividend Ia
finalul anului
217,727,785
211,667,785
Profitul net
1,307,687
15,038,228
Castig pe actiune cu drept de vot si drept la dividend (in
RON pe actiune) de baza / diluat:
0.0060
0.0710

21. PARTI AFILIATE
Entitatile afiliate ale COMPA SA sunt urmatoarele:
Parti afiliate
Sediul social
% in
capitalul
social
Valoarea
titlurilor
Obiectul pricipal de activitate
COMPA IT SRL
Str.Henri Coanda,
nr.8, Sibiu,
jud.Sibiu
100.00
200,000
Activitati de realizare a soft-ului la
comanda
TRANS CAS SRL
Str.Henri Coanda,
nr.12, Sibiu,
jud.Sibiu
99.00
742,500
Transport rutier de marfuri
RECASERV SRL
Str.Henri Coanda,
nr.51, Sibiu,
jud.Sibiu
70.00
70,000
Activitati de alimentatie
(catering)pentru evenimente
ARINI HOSPITALITY
SRL
Str.Henri Coanda,
nr.8, Sibiu,
jud.Sibiu
100.00
19,703,000
Hoteluri şi alte facilităţi de cazare
similare
TOTAL
20,715,500
Entitatile afiliate S.C. COMPA S.A. Sibiu s-au constituit in timp, ca urmare a necesitatii externalizarii din
COMPA S.A. a unor activitati specifice cum sunt: proiectare soft, transport auto intern si international;
alimentatie publica, activitate hoteliera, externalizari infaptuite pentru eficientizarea acestor activitati
precum si pentru a se putea beneficia de unele facilitati acordate de stat unor activitati (activitatea IT; licente
transport etc).
Tranzactiile efectuate in anii 2022 si 2021 intre firmele din cadrul grupului au fost urmatoarele:



Graphics
RAPORT ANUAL CONSOLIIDAT - 2021
RAPORT ANUAL CONSOLIIDAT - 2021
44


Explicatii
2022
2021
SOCIETATEA LA CARE
SE DETIN TITLURILE
IMPRUMUT
ACORDAT
AFILIATELOR
CUMPARARI
DE BUNURI
SI SERVICII
VANZARI
DE
BUNURI SI
SERVICII
IMPRUMUT
ACORDAT
AFILIATELOR
CUMPARARI
DE BUNURI
SI SERVICII
VANZARI
DE
BUNURI SI
SERVICII
TRANSCAS S.R.L.
14,350,028
497,800
0
16,767,657
453,461
COMPA IT S.R.L.
3,052,778
50,229
0
2,846,123
47,365
RECASERV S.R.L.
1,587,105
45,783
0
1,299,848
12,578
ARINI HOSPITALITY
S.R.L.
3,738,264
10,564
500,887
0
832,699
Datoriile si creantele reciproce inregistrate la 31.12.2022 si 31.12.2021 sunt urmatoarele:
Creante de incasat de COMPA SA de la:
Explicatii
2022
2021
TRANSCAS S.R.L.
78,897
74,615
COMPA IT S.R.L.
5,048
4,438
RECASERV S.R.L.
18,445
11,067
ARINI HOSPITALITY S.R.L.
3,740,025
507,931
Datorii de achitat de COMPA SA catre:
Explicatii
2022
2021
TRANSCAS S.R.L.
2,488,231
2,574,218
COMPA IT S.R.L.
773,119
990,550
RECASERV S.R.L.
443,415
339,384
ARINI HOSPITALITY S.R.L.
0
Soldurile restante nu sunt garantate. Nu s-au instituit garantii si nici nu s-au primit garantii pentru creantele
Conducerea Grupului
Lista administratorilor Grupului :
NUMELE ŞI PRENUMELE
CALIFICARE
FUNCŢIA
DEAC Ioan
Inginer
Preşedinte C.A.
MICLEA Ioan
Economist
Membru CA
MAXIM Mircea Florin
Inginer
Membru CA
BALTEŞ Nicolae
Economist
Membru CA - Preşedinte Comitet de audit
NEACŞU Vlad- Nicolae
Economist
Membru CA - membru în Comitetul de audit




Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
45




22. BENEFICII ANGAJATI
Grupul efectuează plăţi în numele angajaţilor proprii către sistemul de pensii al statului român, asigurările
de sătate şi fondul de şomaj, în decursul derulării activităţii normale. Toţi angajaţii Societăţii sunt membri
şi de asemenea au obligaţia legală de a contribui (prin intermediul contribuţiilor sociale) la sistemul de
pensii al statului român (un plan de contribuţii determinate al Statului). Toate contribuţiile aferente sunt
recunoscute în rezultatul perioadei în care sunt efectuate.
Grupul se obligă prin contractul colectiv de muncă ofere beneficii la rezilierea contractului de muncă
atunci când contractul de muncă încetează din motive neimputabile angajaţilor. Beneficiile sunt în valoare
de 0,5 - 5 salarii de încadrare, în funcţie de vechimea în angajaţilor în Grup.
De asemenea, conform reglementărilor legale şi contractului colectiv de muncă angajaţii care se
pensionează pentru limită de vârstă au dreptul la o indemnizaţie de sfârşit de carieră în valoare de un
salariu de mediu de încadrare, corespunzător funcţiei ocupate la data pensionării, ajustat cu un procent
corespunzător cu vechimea angajaţilor.


23. INSTRUMENTE FINANCIARE SI MANAGEMENTUL RISCULUI
este descris la Cap.10 din Raportul Anual individual 2022




24. DATORII CONTINGENTE SI ANGAJAMENTE
Grupul COMPA este obiectul unui număr de acţiuni în instanţă rezultate în cursul normal al desfăşurării
activităţii.
Conducerea Societăţii consideră, în afara sumelor deja descrise în aceste situaţii financiare ca
provizioane sau ajustări pentru deprecierea activelor (descrise în notele la aceste situaţii financiare), alte
acţiuni în instanţă nu vor avea efecte negative semnificative asupra rezultatelor economice şi asupra
poziţiei financiare ale Societăţii.
În România, există un număr de agenţii autorizate să efectueze controale (audituri).
Aceste controale sunt similare de natura auditurilor fiscale efectuate de autorităţile fiscale din multe ţări,
dar se pot extinde nu numai asupra aspectelor fiscale ci li asupra altor aspecte juridice şi de reglementare
în care agenţia respectivă poate fi interesată. Este probabil ca Grupul continue fie supusă periodic
unor astfel de controale pentru încălcări sau presupuse încălcări ale legilor şi regulamentelor noi şi a celor
existente.
Deşi Grupul poate contesta presupusele încălcări şi penalităţile aferente atunci când conducerea este de
părere că este îndreptăţităacţioneze în acest mod, adoptarea sau implementarea de legi şi regulamente
în România ar putea avea un efect semnificativ asupra Societăţii.
Sistemul fiscal din România este în continuă dezvoltare, fiind supus multor interpretări şi modificări
constante, uneori cu caracter retroactiv. Termenul de prescriere al controalelor fiscale este de 5 ani.
Legislaţia fiscală din România conţine reguli privind preţurile de transfer între persoane afiliate încă din
anul 2000. Cadrul legislativ curent defineşte principiul „valorii de piaţă” pentru tranzacţiile între persoane
afiliate, precum şi metodele de stabilire a preţurilor de transfer. Ca urmare, este de aşteptat autorităţile
fiscale iniţieze verificări amănunţite ale preţurilor de transfer, pentru a se asigura rezultatul fiscal
şi/sau valoarea în vamă a bunurilor importate nu sunt distorsionate de efectul preţurilor practicate în
relaţiile cu persoane afiliate. Grupul nu poate cuantifica rezultatul unei astfel de verificări.





Graphics

RAPORT ANUAL CONSOLIDAT - 2022






46

25. EVENIMENTE ULTERIOARE DATEI BILANTULUI
In şedinţa Consiliului de administraţie din data 24.02.2023 au fost prezentate si aprobate situaţiile financiare
preliminare consolidate la 31.12.2022.
Evenimentul major produs dupa data bilantului il reprezinta continuarea razboiului dintre Ucraina si Rusia.

Impactul Războiului din Ucraina asupra activității Compa
Incepând cu a doua jumătate a anului 2021, s-a înregistrat un salt brusc al prețurilor energiei în UE și în
întreaga lume. Prețul combustibililor a crescut și mai mult ca urmare a agresiunii neprovocate și nejustificate
a Rusiei împotriva Ucrainei, care a generat, de asemenea, preocupări legate de securitatea aprovizionării cu
energie în UE. Decizia Rusiei de a suspenda livrările de gaze către mai multe state membre ale UE a afectat
și mai mult situația.

În mod indirect firma Compa este afectată de:
creșterea necontrolată a prețurilor la toate categoriile de materiale cu un impact major asupra
costurilor firmei Compa și implicit a profitabilității firmei
creșterea costului transportului materialelor ca urmare a schimbării furnizorilor actuali din Europa,
cu furnizori aflați în afara zonele de conflict ( Japonia, China SUA, etc.) cu impact asupra costurilor de
fabricație ale produselor Compa
o scădere de volume pentru anumite repere destinate clienţilor care aveau fabrici în Rusia sau
Ucraina şi care au fost nevoiţi să închidă aceste unităţi de producţie

Măsuri luate de managementul Compa pentru gestionarea cazurilor care apar în această situație de criză
Validarea într-un ritm accelerat a tuturor schimbărilor pe lanţul de aprovizionare generate de
conflictul din Ucraina. În situațiile în care soluționarea problemei impune realizarea de probe, încercări de
laborator, validări de procese împreună cu furnizorii și clienții, reprezentanții departamentelor tehnice, de
producție și de calitate au sarcina de a acționa cu prioritate.
Pentru atenuarea sau chiar eliminarea sincopelor apărute pe lanțul de aprovizionare,
departamentele: producție, calitate, logistică de la nivelul fiecărui sector de producție vor acționa pentru
reducerea ciclului de fabricație și de logistică astfel încât impactul asupra clientului final să fie redus cât mai
mult posibil.
Orice întârziere manifestată în imposibilitatea relizării din varii motive a programelor stabilite pentru
fiecare caz, va fi adus la cunoștință Topmanagementului Compa pentru a adopta măsuri excepționale în
această situație de criză
Compa fiind o societațe care are valori mobiliare tranzacționate pe o piață reglementată si situatii
financiare în conformitate cu Standardele Internaționale de Raportare Financiară (IFRS) trebuie să respecte
cerința de raportare în format electronic unic european (European Single Electronic Format - ESEF) .
Astfel, conform cadrului normativ european, am intocmit in perioda 1-15 martie 2023 situații financiare
consolidate care țin cont de faptul că acestea trebuie să fie marcate utilizând limbajul eXtensible Business
Reporting Language (XBRL), conform taxonomiei IFRS - ESEF.
Pentru anul financiar 2022 pe linga situațiile financiare primare, a devenit obligatorie și etichetarea notelor
la bilant.
In numele Consiliului de Administraţie, prin:
Preşedinte CA / Director General, Director Economic
Ioan DEAC Mihaela Dumitrescu








Graphics
R
R
A
A
P
P
O
O
R
R
T
T
A
A
N
N
U
U
A
A
L
L
C
C
O
O
N
N
S
S
O
O
L
L
I
I
D
D
A
A
T
T
-
-
2
2
0
0
2
2
2
2
47
11. DECLARAŢIA DE CONFORMITATE A SITUATIILOR FINANCIARE
DECLARAŢIA
CONSILIULUI DE ADMINISTRAŢIE
Consiliul de Administraţie îşi asumă răspunderea pentru întocmirea situaţiilor financiare consolidate ale
Grupului, pentru exerciţiul financiar încheiat la data de 31.12.2022 şi confirmă următoarele:
a) Situaţiile financiare consolidate pentru anul 2022 sunt întocmite în conformitate cu
Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aşa cum au fost adoptate de Uniunea Europeană.
b) Politicile contabile utilizate la întocmirea raportărilor financiare anuale consolidate sunt în
conformitate cu reglementările contabile aplicabile.
c) Raportările financiare anuale consolidate oferă o imagine fidelă a poziţiei financiare, a
performanţei financiare şi a celorlalte informaţii referitoare la activitatea desfăşurată.
Prezenta declaraţie este în conformitate cu prevederile art.30 din Legea contabilităţii nr.82/1991.
Presedinte CA / Director General, Vicepresedinte CA
Ioan DEAC Ioan MICLEA