Spis treści
Wybrane skonsolidowane dane finansowe
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za okres zakończony 31 grudnia 2022 roku
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za okres zakończony 31 grudnia 2021 roku
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
Informacja dodatkowa do skonsolidowanego sprawozdania finansowego
3. Opis zmian w organizacji Grupy
4. Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej
5. Opis ważniejszych stosowanych zasad rachunkowości
5.2. Zmiany stosowanych zasad rachunkowości oraz prezentacji danych
5.4. Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
5.5. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
5.6. Założenie kontynuacji działalności gospodarczej
5.7.2. Jednostki stowarzyszone oraz wspólne przedsięwzięcia
5.7.3. Procedury konsolidacyjne
5.7.4. Połączenie jednostek gospodarczych
5.7.5. Nabycie udziałów niekontrolujących
7. Sprawozdawczość segmentów działalności
8. Noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego
NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
Nota 1. Przychody z umów z klientami
Nota 2. Koszty działalności operacyjnej
Nota 2.1. Koszty świadczeń pracowniczych
Nota 2.2. Uzgodnienie kosztów leasingu
Nota 3. Pozostałe przychody operacyjne
Nota 4. Pozostałe koszty operacyjne
Nota 7.1. Podatek dochodowy wykazywany w rachunku zysków i strat
Nota 7.2. Efektywna stopa podatkowa
Nota 7.3. Podatek dochodowy wykazany w innych całkowitych dochodach
Nota 7.4. Aktywa oraz rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Nota 7.5. Zmiana różnic przejściowych
Nota 7.6. Nieujęte aktywa/rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ
Nota 9. Rzeczowe aktywa trwałe
Nota 10. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania
Nota 11. Nieruchomości inwestycyjne
Nota 12. Wartości niematerialne
Nota 13.2. Pozostałe aktywa finansowe
Nota 15.1. Prawa do emisji CO 2
Nota 16. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
Nota 16.1. Rozliczenia międzyokresowe kosztów
Nota 19.2. Kapitał z emisji akcji powyżej wartość nominalną
Nota 19.3. Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających
Nota 19.4. Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli
Nota 19.5. Nabycie udziałów niekontrolujących
Nota 20. Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek
Nota 21. Zobowiązania z tytułu leasingu
Nota 22. Pozostałe zobowiązania finansowe
Nota 23. Zmiana zobowiązań wynikających z działalności finansowej
Nota 24. Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych
Nota 25. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
Nota 25.1. Rozliczenia międzyokresowe kosztów bierne
NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH
Nota 28. Instrumenty finansowe
Nota 28.1. Zarządzanie kapitałami
Nota 28.2. Kategorie instrumentów finansowych
Nota 28.3. Zarządzanie ryzykiem finansowym
Nota 28.4. Wartość godziwa instrumentów finansowych
Nota 28.5. Instrumenty pochodne
Nota 28.6. Rachunkowość zabezpieczeń
NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
Nota 29. Noty objaśniające do sprawozdania z przepływów pieniężnych
Nota 30. Zobowiązania, aktywa warunkowe oraz poręczenia i gwarancje
Nota 31. Transakcje z podmiotami powiązanymi
Nota 32. Zobowiązania inwestycyjne
Nota 33. Informacja o skutkach pandemii choroby zakaźnej COVID-19
Nota 34. Wpływ wojny w Ukrainie
Nota 35. Informacje dotyczące sankcji
Nota 36. Ograniczenie produkcji i czasowe zatrzymanie niektórych instalacji
Nota 37. Zdarzenia po dniu bilansowym
|
|
PLN (tys.) |
EUR (tys.) |
||
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Przychody ze sprzedaży |
24 657 853 |
15 901 259 |
5 259 444 |
3 473 787 |
|
Zysk na działalności operacyjnej |
865 649 |
876 505 |
184 640 |
191 481 |
|
Zysk przed opodatkowaniem |
688 686 |
733 885 |
146 895 |
160 324 |
|
Zysk netto |
583 820 |
633 687 |
124 527 |
138 435 |
|
Całkowity dochód za okres |
1 040 754 |
648 460 |
221 990 |
141 662 |
|
Ilość akcji (w szt.) |
99 195 484 |
99 195 484 |
99 195 484 |
99 195 484 |
|
Zysk netto na jedną akcję zwykłą (zł) |
6,25 |
5,87 |
1,33 |
1,28 |
|
|
|
|
|
|
|
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
5 608 373 |
5 784 827 |
1 196 249 |
1 263 752 |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
(2 808 542) |
(2 423 436) |
(599 053) |
(529 423) |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
(3 792 730) |
(1 917 836) |
(808 978) |
(418 970) |
|
Przepływy pieniężne netto, razem |
(992 899) |
1 443 555 |
(211 782) |
315 359 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu |
2 362 193 |
923 328 |
503 849 |
201 710 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu |
1 376 541 |
2 362 193 |
293 612 |
516 044 |
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Aktywa trwałe |
16 948 753 |
14 905 836 |
3 613 884 |
3 240 822 |
|
Aktywa obrotowe |
8 916 891 |
8 738 869 |
1 901 297 |
1 900 002 |
|
Zobowiązania długoterminowe |
7 294 419 |
5 951 160 |
1 555 346 |
1 293 899 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
8 614 858 |
8 761 378 |
1 836 896 |
1 904 896 |
|
Kapitał własny |
9 956 367 |
8 932 167 |
2 122 938 |
1 942 029 |
|
Kapitał zakładowy |
495 977 |
495 977 |
105 754 |
107 835 |
|
Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli |
1 021 718 |
990 304 |
217 855 |
215 312 |
Wybrane pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów, sprawozdania z sytuacji finansowej oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych przeliczono na euro zgodnie ze wskazaną, obowiązującą metodą przeliczania:
● poszczególne pozycje aktywów i pasywów sprawozdania z sytuacji finansowej przeliczono według kursu obowiązującego na ostatni dzień okresu bilansowego:
kurs na 30.12.2022 roku wynosił 1 EUR – 4,6899 PLN (tabela nr 252/A/NBP/2022),
kurs na 31.12.2021 roku wynosił 1 EUR - 4,5994 PLN (tabela nr 254/A/NBP/2021),
● poszczególne pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów i sprawozdania z przepływów pieniężnych przeliczono według kursów stanowiących średnią arytmetyczną kursów ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski dla euro obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie sprawozdawczym:
kurs średni w okresie 01.01.2022 – 31.12.2022 roku wynosił 1 EUR – 4,6883 PLN,
kurs średni w okresie 01.01.2021 – 31.12.2021 roku wynosił 1 EUR – 4,5775 PLN.
Przeliczenia dokonano zgodnie ze wskazanymi wcześniej kursami wymiany przez podzielenie wartości wyrażonych w tysiącach złotych przez kurs wymiany.
(w tys. zł, za wyjątkiem zysku netto na jedną akcję)
|
|
Nota |
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Zyski i straty |
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży |
1 |
|
|
|
Koszt wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów |
2 |
( |
( |
|
Zysk brutto ze sprzedaży |
|
|
|
|
Koszty sprzedaży |
2 |
( |
( |
|
Koszty ogólnego zarządu |
2 |
( |
( |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
3 |
|
|
|
Pozostałe koszty operacyjne |
4 |
( |
( |
|
Zysk na działalności operacyjnej |
|
|
|
|
Przychody finansowe |
5 |
|
|
|
Koszty finansowe |
6 |
( |
( |
|
Przychody/(Koszty) finansowe netto |
|
( |
( |
|
Zysk z udziałów w jednostkach stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności |
|
|
|
|
Zysk przed opodatkowaniem |
|
|
|
|
Podatek dochodowy |
7.1 |
( |
( |
|
Zysk netto |
|
|
|
|
Inne całkowite dochody |
|
|
|
|
(Straty)/Zyski aktuarialne dotyczące programów określonych świadczeń |
24 |
( |
|
|
(Straty)/Zyski z wyceny instrumentów kapitałowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody |
|
( |
|
|
Podatek dochodowy odnoszący się do pozycji, które nie będą reklasyfikowane do zysków i strat |
7.3 |
|
( |
|
Pozycje, które nie będą reklasyfikowane do zysków i strat |
|
( |
|
|
Zabezpieczenie przepływów pieniężnych - efektywna część zmian wartości godziwej |
29.6 |
|
( |
|
Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek zagranicznych |
|
|
( |
|
Podatek dochodowy odnoszący się do pozycji, które są lub będą reklasyfikowane do zysków i strat |
7.3 |
|
( |
|
Pozycje, które są lub będą reklasyfikowane do zysków i strat |
|
|
( |
|
Suma innych całkowitych dochodów |
|
|
|
|
Całkowity dochód za okres |
|
|
|
|
Zysk netto przypadający dla: |
|
|
|
|
Akcjonariuszy jednostki dominującej |
|
|
|
|
Udziałowców niesprawujących kontroli |
|
( |
|
|
Całkowity dochód za okres przypadające dla: |
|
|
|
|
Akcjonariuszy jednostki dominującej |
|
|
|
|
Udziałowców niesprawujących kontroli |
|
|
|
|
Zysk netto na jedną akcję: |
|
|
|
|
Podstawowy(zł) |
|
|
|
|
Rozwodniony(zł) |
|
|
|
|
|
Nota |
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
AKTYWA |
|
|
|
|
AKTYWA TRWAŁE |
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
9 |
|
|
|
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania |
10 |
|
|
|
Nieruchomości inwestycyjne |
11 |
|
|
|
Wartości niematerialne |
12 |
|
|
|
Wartość firmy |
12.1 |
|
|
|
Udziały i akcje |
13.1 |
|
|
|
Inwestycje wyceniane metodą praw własności |
13.1 |
|
|
|
Pozostałe aktywa finansowe |
13.2 |
|
|
|
Pochodne instrumenty finansowe |
28.4 |
|
- |
|
Pozostałe należności |
16 |
|
|
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
7.4 |
|
|
|
Pozostałe aktywa |
18 |
|
|
|
Aktywa trwałe razem |
|
|
|
|
AKTYWA OBROTOWE |
|
|
|
|
Zapasy |
14 |
|
|
|
Prawa majątkowe |
15 |
|
|
|
Pochodne instrumenty finansowe |
28.4 |
|
|
|
Pozostałe aktywa finansowe |
13.2 |
|
|
|
Należności z tytułu podatku dochodowego |
|
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
16 |
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
17 |
|
|
|
Pozostałe aktywa |
18 |
|
|
|
Aktywa obrotowe razem |
|
|
|
|
AKTYWA RAZEM |
|
|
|
|
PASYWA |
|
|
|
|
KAPITAŁ WŁASNY |
|
|
|
|
Kapitał zakładowy |
19.1 |
|
|
|
Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej |
19.2 |
|
|
|
Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających |
19.3 |
|
( |
|
Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek zagranicznych |
|
|
|
|
Pozostałe kapitały rezerwowe |
|
( |
( |
|
Zyski zatrzymane |
|
|
|
|
Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej |
|
|
|
|
Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli |
|
|
|
|
Kapitał własny razem |
|
|
|
|
ZOBOWIĄZANIA |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek |
20 |
|
|
|
Pochodne instrumenty finansowe |
28.4 |
- |
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
21 |
|
|
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
22 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych |
24 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
25 |
|
|
|
Rezerwy |
26 |
|
|
|
Dotacje |
27 |
|
|
|
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
7.4 |
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe razem |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek |
20 |
|
|
|
Pochodne instrumenty finansowe |
28.4 |
- |
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
21 |
|
|
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
22 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych |
24 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
25 |
|
|
|
Rezerwy |
26 |
|
|
|
Dotacje |
27 |
|
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe razem |
|
|
|
|
Zobowiązania razem |
|
|
|
|
PASYWA RAZEM |
|
|
|
|
|
Kapitał zakładowy |
Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej |
Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających |
Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek zagranicznych |
Pozostałe kapitały rezerwowe |
Zyski zatrzymane |
Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej |
Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli |
Kapitał własny razem |
|
Stan na 1 stycznia 2022 roku |
|
|
( |
|
( |
|
|
|
|
|
Zyski i straty oraz inne całkowite dochody |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk netto |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
( |
|
|
Inne całkowite dochody |
- |
- |
|
|
- |
( |
|
|
|
|
Całkowity dochód za okres |
- |
- |
|
|
- |
|
|
|
|
|
Transakcje z właścicielami Grupy, ujęte bezpośrednio w kapitale własnym |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dywidendy |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
( |
( |
|
Zmiany w strukturze własnościowej jednostek podporządkowanych |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zmiany w Grupie |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
( |
( |
|
Stan na 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
Kapitał zakładowy |
Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej |
Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających |
Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek zagranicznych |
Pozostałe kapitały rezerwowe |
Zyski zatrzymane |
Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej |
Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli |
Kapitał własny razem |
|
Stan na 1 stycznia 2021 roku |
|
|
( |
|
( |
|
|
|
|
|
Zyski i straty oraz inne całkowite dochody |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk netto |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
Inne całkowite dochody |
- |
- |
( |
( |
- |
|
|
( |
|
|
Całkowity dochód za okres |
- |
- |
( |
( |
- |
|
|
|
|
|
Transakcje z właścicielami Grupy, ujęte bezpośrednio w kapitale własnym |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dywidendy |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
( |
( |
|
Zmiany w strukturze własnościowej jednostek podporządkowanych |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zmiany w Grupie |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
( |
|
|
Pozostałe |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
( |
|
|
Stan na 31 grudnia 2021 roku |
|
|
( |
|
( |
|
|
|
|
|
|
Nota |
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
Zysk przed opodatkowaniem |
|
|
|
|
Amortyzacja |
|
|
|
|
Utworzenie odpisów aktualizujących |
|
|
|
|
Zysk z tytułu działalności inwestycyjnej |
|
( |
( |
|
Zysk ze zbycia aktywów finansowych |
|
- |
( |
|
Zysk z udziałów w jednostkach stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności |
|
( |
( |
|
Odsetki, różnice kursowe |
|
|
|
|
Dywidendy |
|
( |
( |
|
Zysk z tytułu zmiany wartości godziwej aktywów finansowych |
|
( |
( |
|
Zmniejszenie/(Zwiększenie) stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych |
29 |
|
( |
|
Zwiększenie stanu zapasów i praw majątkowych |
|
( |
( |
|
Zwiększenie stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych |
29 |
|
|
|
Zwiększenie stanu rezerw |
29 |
|
|
|
Zwiększenie/(Zmniejszenie) stanu świadczeń pracowniczych |
29 |
|
( |
|
Zmniejszenie stanu dotacji |
29 |
( |
( |
|
Inne korekty |
|
( |
|
|
Zapłacony podatek dochodowy |
|
( |
( |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
|
Sprzedaż wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych, nieruchomości inwestycyjnych |
29 |
|
|
|
Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych, nieruchomości inwestycyjnych |
|
( |
( |
|
Otrzymane dywidendy |
|
- |
|
|
Wydatki na nabycie pozostałych aktywów finansowych |
|
( |
( |
|
Wpływy ze sprzedaży pozostałych aktywów finansowych |
|
|
- |
|
Pożyczki udzielone |
|
( |
- |
|
Otrzymane spłaty pożyczek udzielonych |
|
- |
|
|
Pozostałe wpływy (wydatki) inwestycyjne |
|
( |
( |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
|
( |
( |
|
|
|
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
|
|
|
|
Dywidendy wypłacone |
|
( |
( |
|
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek |
|
|
|
|
Wydatki z tytułu spłaty kredytów i pożyczek |
|
( |
( |
|
Odsetki zapłacone |
|
( |
( |
|
Spłata zobowiązań z tytułu umów leasingu |
|
( |
( |
|
Spłata faktoringu odwrotnego |
|
( |
( |
|
Pozostałe wpływy/(wydatki) finansowe |
|
|
|
|
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
|
( |
( |
|
Przepływy pieniężne netto, razem |
|
( |
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu |
|
|
|
|
Wpływ zmian kursów walut |
|
|
( |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu |
|
|
|
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów, Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej, Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym, Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych należy analizować łącznie z notami objaśniającymi stanowiącymi integralną część skonsolidowanego rocznego sprawozdania finansowego
Grupa Kapitałowa
Spółka
Miejsce prowadzenia działalności Jednostki Dominującej znajduje się w
Siedziba Jednostki Dominującej mieści się w Tarnowie (
Adres siedziby Jednostki Dominującej to
Krajem rejestracji Jednostki Dominującej jest
Forma prawna Jednostki Dominującej to
Miejscami prowadzenia działalności spółek Grupy Azoty są miasta będące siedzibami spółek wchodzących w jej skład.
Jednostka Dominująca została wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000075450 w dniu 28 grudnia 2001 roku na mocy postanowienia Sądu Rejonowego dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego z dnia 28 grudnia 2001 roku. Jednostce Dominującej nadano numer statystyczny REGON 850002268.
Od dnia 22 kwietnia 2013 roku Jednostka Dominująca działa pod nazwą Grupa Azoty Spółka Akcyjna (nazwa skrócona Grupa Azoty S.A.).
Czas trwania Jednostki Dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Azoty jest nieoznaczony.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupę Azoty tworzyły: Grupa Azoty Spółka Akcyjna jako Jednostka Dominująca oraz spółki zależne:
|
|
Nazwa jednostki |
Jednostka posiadające udziały |
Udział spółek |
Wysokość kapitału zakładowego |
Metoda konsolidacji |
|
1. |
Grupa Azoty S.A. |
Jednostka Dominująca |
|
495 977 tys. zł |
Jednostka Dominująca |
|
2. |
COMPO EXPERT Holding GmbH (dalej: „COMPO EXPERT”) |
GASA |
100% |
25 tys. EUR |
Pełna |
|
3. |
Grupa Azoty ATT Polymers GmbH (dalej „ATT Polymers”) |
GASA |
100% |
9 000 tys. EUR |
Pełna |
|
4. |
Grupa Azoty „Compounding” Sp. z o.o. (dalej: „Grupa Azoty COMPOUNDING”) |
GASA |
100% |
72 008 tys. zł |
Pełna |
|
5. |
Grupa Azoty Energia Spółka z o.o. (dalej: „Grupa Azoty ENERGIA”) |
GASA |
100% |
1 000 tys. zł |
Pełna |
|
6. |
Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. (dalej: „Grupa Azoty SIARKOPOL”) |
GASA |
99,56% |
60 620 tys. zł |
Pełna |
|
7. |
Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. (dalej: „Grupa Azoty PUŁAWY”) |
GASA |
95,98% |
191 150 tys. zł |
Pełna |
|
8. |
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. (dalej: „Grupa Azoty KĘDZIERZYN”) |
GASA |
93,48% |
285 064 tys. zł |
Pełna |
|
9. |
Grupa Azoty Polskie Konsorcjum Chemiczne Sp. z o.o. (dalej: „Grupa Azoty PKCh”) |
GASA |
63,27% |
85 631 tys. zł |
Pełna |
|
Grupa Azoty KĘDZIERZYN |
36,73% |
||||
|
10. |
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. (dalej: „Grupa Azoty POLICE”) |
GASA |
62,86% |
1 241 758 tys. zł |
Pełna |
|
11. |
Grupa Azoty „Koltar” Sp. z o.o. (dalej: „Grupa Azoty KOLTAR”) |
GASA |
60,00% |
54 600 tys. zł |
Pełna |
|
Grupa Azoty KĘDZIERZYN |
20,00% |
||||
|
Grupa Azoty PUŁAWY |
20,00% |
||||
|
12. |
Grupa Azoty Polyolefins Spółka Akcyjna S.A. (dalej „Grupa Azoty POLYOLEFINS”) |
GASA |
30,52% |
922 968 tys. zł |
Pełna |
|
Grupa Azoty POLICE |
34,41% |
||||
|
13. |
„Agrochem Puławy” Sp. z o.o. |
Grupa Azoty PUŁAWY |
100,00% |
68 639 tys. zł |
Pełna |
|
14. |
SCF Natural Sp. z o.o. |
Grupa Azoty PUŁAWY |
99,99% |
15 001 tys. zł |
Pełna |
|
15. |
Grupa Azoty Zakłady Fosforowe Gdańsk Sp. z o.o. |
Grupa Azoty PUŁAWY |
99,19% |
59 003 tys. zł |
Pełna |
|
16. |
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Chorzów S.A. |
Grupa Azoty PUŁAWY |
96,48% |
94 700 tys. zł |
Pełna |
|
17. |
STO-ZAP Sp. z o.o. |
Grupa Azoty PUŁAWY |
96,15% |
1 117 tys. zł |
Nie konsolidowana |
|
18. |
Remzap Sp. z o.o. |
Grupa Azoty PUŁAWY |
97,17% |
3 528 tys. zł |
Pełna |
|
19. |
Prozap Sp. z o.o. |
Grupa Azoty PUŁAWY |
78,86% |
892 tys. zł |
Pełna |
|
Grupa Azoty POLICE |
7,35% |
||||
|
20. |
Bałtycka Baza Masowa Sp. z o.o. |
Grupa Azoty PUŁAWY |
50,00% |
19 500 tys. zł |
Metoda praw własności |
|
21. |
Grupa Azoty „Transtech” Sp. z o.o. |
Grupa Azoty POLICE |
100,00% |
9 783 tys. zł |
Pełna |
|
22. |
Grupa Azoty Police Serwis Sp. z o.o. |
Grupa Azoty POLICE |
100,00% |
9 618 tys. zł |
Pełna |
|
23. |
Grupa Azoty Africa S.A. w likwidacji |
Grupa Azoty POLICE |
99,99% |
132 000 tys. XOF |
Pełna |
|
24. |
Zarząd Morskiego Portu Police Sp. z o.o. |
Grupa Azoty POLICE |
99,91% |
32 642 tys. zł |
Pełna |
|
25. |
„Budchem” Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej |
Grupa Azoty POLICE |
48,96% |
1 201 tys. zł |
Nie podlega |
|
26. |
Kemipol Sp. z o.o. |
Grupa Azoty POLICE |
33,99% |
3 445 tys. zł |
Metoda praw własności |
|
27. |
ZAKSA S.A. |
Grupa Azoty KĘDZIERZYN |
92,45% |
6 000 tys. zł |
Pełna |
|
28. |
Grupa Azoty Jednostka Ratownictwa Chemicznego Sp. z o.o.(dalej „Grupa Azoty JRCH”) ) |
Grupa Azoty PKCH |
100,00% |
21 749 tys. zł |
Pełna |
|
29. |
Grupa Azoty Prorem Sp. z o.o. (dalej „Grupa Azoty PROREM”) ) |
Grupa Azoty PKCH |
100,00% |
11 567 tys. zł |
Pełna |
|
30. |
Grupa Azoty Automatyka Sp. z o.o. |
Grupa Azoty PKCH |
77,86% |
4 654 tys. zł |
Pełna |
|
31. |
Ekotar Sp. z o.o. |
Grupa Azoty JRCH |
12,00% |
500 tys. zł |
Nie podlega |
|
Grupa Azoty PROREM |
12,00% |
||||
|
32. |
COMPO EXPERT International GmbH (dalej „COMPO EXPERT International”) |
COMPO EXPERT |
100,00% |
25 tys. EUR |
Pełna |
|
33. |
COMPO EXPERT GmbH |
COMPO EXPERT International |
100,00% |
25 tys. EUR |
Pełna |
|
34. |
COMPO EXPERT Italia S.r.l |
COMPO EXPERT International |
100,00% |
10 tys. EUR |
Pełna |
|
35. |
COMPO EXPERT Spain S.L. |
COMPO EXPERT International |
100,00% |
3 tys. EUR |
Pełna |
|
36. |
COMPO EXPERT Portugal, Unipessoal Lda. |
COMPO EXPERT International |
100,00% |
2 tys. EUR |
Pełna |
|
37. |
COMPO EXPERT France SAS |
COMPO EXPERT International |
100,00% |
524 tys. EUR |
Pełna |
|
38. |
COMPO EXPERT Polska Sp. z o.o. |
COMPO EXPERT International |
100,00% |
6 tys. PLN |
Pełna |
|
39. |
COMPO EXPERT Hellas S.A. |
COMPO EXPERT International |
100,00% |
60 tys. EUR |
Pełna |
|
40. |
COMPO EXPERT UK Ltd. |
COMPO EXPERT International |
100,00% |
1 GBP |
Pełna |
|
41. |
COMPO EXPERT Techn. (Shenzhen) Co. Ltd. |
COMPO EXPERT International |
100,00% |
2 810 tys. CNY |
Pełna |
|
42. |
COMPO EXPERT Asia Pacific Sdn. Bhd. |
COMPO EXPERT International |
100,00% |
500 tys. MYR |
Pełna |
|
43. |
COMPO EXPERT USA&CANADA Inc. |
COMPO EXPERT International |
100,00% |
1 USD |
Pełna |
|
44. |
COMPO EXPERT Brasil Fertilizantes Ltda. 1) |
COMPO EXPERT International |
99,99% |
26 199 tys. BRL |
Pełna |
|
COMPO EXPERT GmbH |
0,000003% |
||||
|
45. |
COMPO EXPERT Chile Fertilizantes Ltda. 2) |
COMPO EXPERT International |
99,99% |
1 528 560 tys. CLP |
Pełna |
|
COMPO EXPERT GmbH |
0,01% |
||||
|
46. |
COMPO EXPERT India Private Limited |
COMPO EXPERT International |
99,99% |
2 500 tys. INR |
Pełna |
|
47. |
COMPO EXPERT Benelux N.V. |
COMPO EXPERT International |
99,99% |
7 965 tys. EUR |
Pełna |
|
COMPO EXPERT GmbH |
0,0103% |
||||
|
48. |
COMPO EXPERT Mexico S.A. de C.V. |
COMPO EXPERT International |
99,99% |
100 tys. MXN |
Pełna |
|
COMPO EXPERT GmbH |
0,000311% |
||||
|
49. |
COMPO EXPERT Peru SRL |
COMPO EXPERT International |
99,99% |
400 tys. PEN |
Pełna |
|
COMPO EXPERT GmbH |
0,01% |
||||
|
50. |
COMPO EXPERT Egypt LLC |
COMPO EXPERT International |
99,90% |
100 tys. EGP |
Pełna |
|
COMPO EXPERT GmbH |
0,1% |
||||
|
51. |
COMPO EXPERT Turkey Tarim Sanai ve Ticaret Ltd. Şirketi 6) |
COMPO EXPERT International |
96,17% |
264 375 TRY |
Pełna |
|
COMPO EXPERT GmbH |
3,83% |
||||
|
52. |
COMPO EXPERT Argentina SRL |
COMPO EXPERT International |
90,00% |
41 199 tys. ARS |
Pełna |
|
COMPO EXPERT GmbH |
10,000024% |
||||
|
53. |
COMPO EXPERT South Africa (Pty) Ltd. |
COMPO EXPERT GmbH |
100,00% |
100 ZAR |
Pełna |
|
54. |
COMPO EXPERT Austria GmbH |
COMPO EXPERT GmbH |
100,00% |
35 tys. EUR |
Pełna |
Umorzenie udziałów PROZAP Sp. z o.o.
W okresie od 1 stycznia 2022 roku do 30 czerwca 2022 roku Zarząd spółki PROZAP Sp. z o.o. nabył 21 udziałów od byłych pracowników spółki celem ich umorzenia. Na mocy uchwały Zgromadzenia Wspólników PROZAP Sp. z o.o. nabyte udziały zostały umorzone.
W związku z powyższym procentowy udział głosów Grupy Azoty PUŁAWY na Zgromadzeniu Wspólników Spółki PROZAP Sp. z o.o. zwiększył się z 81,89% do 82,90%.
Wykup akcji Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A.
W dniu 14 stycznia 2022 roku nastąpił wpis do rejestru akcjonariuszy w związku z nabyciem przez Jednostkę Dominującą w ramach odkupu 120 akcji imiennych serii A w trybie art. 418 1 Kodeksu Spółek Handlowych.
Przeniesienie akcji spółki ZAKSA S.A.
W dniu 19 stycznia 2022 roku w rejestrze akcjonariuszy spółki ZAKSA S.A. dokonano wpisu przeniesienia własności akcji na rzecz spółki Grupa Azoty KĘDZIERZYN, związanego z podpisaną w dniu 28 grudnia 2021 roku ze spółką Grupa Azoty „KOLTAR” Sp. z o.o. umową sprzedaży 470 akcji imiennych spółki ZAKSA S.A.
Umorzenie udziałów REMZAP Sp. z o.o.
W dniu 10 lutego 2022 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym zostało zarejestrowane podwyższenie kapitału ze środków własnych spółki REMZAP Sp. z o.o. z kwoty 1 811 670 zł do kwoty 3 527 720 zł tj. o kwotę 1 716 050 zł. Nastąpiło ono poprzez podwyższenie wartości nominalnej wszystkich dotychczasowych udziałów z kwoty 70 zł/udział na kwotę 140 zł/udział. Na podwyższenie wartości nominalnej udziałów została przekazana na kapitał zakładowy Spółki kwota 1 716 050 zł z kapitału rezerwowego utworzonego z zysku Spółki. W związku z powyższym udział Grupy Azoty PUŁAWY w kapitale zakładowym REMZAP zwiększył się z 714 020 zł na 3 428 040 zł, i stanowi 97,17% udziału w kapitale zakładowym.
W dniu 28 grudnia 2022 roku zostało umorzone 19 udziałów REMZAP Sp. z o.o. po byłych pracownikach spółki, co spowodowało, że procentowy udział głosów Grupy Azoty PUŁAWY na Zgromadzeniu Wspólników spółki REMZAP Sp. z o.o. zwiększył się z 97,17% na 97,25%.
Utworzenie Spółki Grupa Azoty Energia Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Grupa Azoty ENERGIA)
W dniu 8 marca 2022 roku utworzona została nowa spółka zależna Grupa Azoty Energia Sp. z o.o., w której 100% udziałów objęła Jednostka Dominująca. Utworzenie tej spółki ma na celu wsparcie operacjonalizacji Strategii Grupy Azoty na lata 2021-2030 w obszarze transformacji energetycznej dla zapewnienia obniżenia emisyjności produkcji. Spółka ta ma w szczególności realizować projekty z zakresu energetyki odnawialnej w oparciu o tereny spółek Grupy Azoty, a także uczestniczyć w projektach akwizycyjnych i rozwojowych w obszarze energetyki, w tym w zakresie rozwoju energetyki atomowej (modułowych reaktorów atomowych).
Kapitał zakładowy spółki wynosi 1 mln zł. Wszystkie udziały w kapitale zakładowym objął jedyny wspólnik – Grupa Azoty S.A. pokrywając je w całości wkładem pieniężnym w wysokości 12 mln zł. Nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów przekazano na kapitał zapasowy.
Spółka została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 25 kwietnia 2022 roku.
Umowa inkorporacji spółki COMPO EXPERT Peru S.R.L.,
W dniu 20 czerwca 2022 roku podpisano umowę o inkorporacji spółki COMPO EXPERT Peru S.R.L., z siedzibą w Limie w Republice Peru. Kapitał zakładowy spółki wynosi 400 tys. PEN i dzieli się na 400 000 quotas, każdy o wartości nominalnej 1,00 PEN. 99,99% kapitału zakładowego posiada COMPO EXPERT International GmbH (399 960 quotas), a pozostałe 0,01% COMPO EXPERT GmbH (40 qoutas).
W dniu 8 lipca 2022 roku nastąpiło opłacenie kapitału zakładowego, a następnie zakończenie procesu inkorporacji spółki. W dniu 4 sierpnia 2022 roku akt dotyczący zawiązania spółki został potwierdzony przez notariusza i z tą datą rozpoczął się byt prawny spółki.
Wykreślenie spółki Technochimserwis S.A. typu zamkniętego z rejestru osób prawnych
W lipcu 2022 roku Grupa Azoty PUŁAWY powzięła informację o tym, że Technochimserwis S.A. typu zamkniętego z siedzibą w Moskwie została wykreślona z Jednolitego Państwowego Rejestru Osób Prawnych.
Zmiany w akcjonariacie Grupy Azoty POLYOLEFINS
W dniu 1 sierpnia 2022 roku Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał rejestracji połączenia spółki Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. („PKN ORLEN”) ze spółką Grupa LOTOS S.A. („Grupa LOTOS”). Połączenie to przeprowadzone zostało zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 KSH, poprzez przeniesienie całego majątku Grupy LOTOS, obejmującego wszystkie prawa i obowiązki (aktywa i pasywa) Grupy LOTOS jako spółki przejmowanej na PKN ORLEN jako spółkę przejmującą, przy jednoczesnym podwyższeniu kapitału zakładowego PKN ORLEN w drodze emisji akcji połączeniowych.
Stosownie do art. 493 § 2 KSH powyższe połączenie nastąpiło z dniem jego wpisania do rejestru właściwego według siedziby PKN ORLEN. Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia Grupy LOTOS z rejestru.
Z dniem 1 sierpnia 2022 roku spółka PKN ORLEN wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki Grupy LOTOS, zgodnie z przepisem art. 494 § 1 KSH (sukcesja uniwersalna). W wyniku dokonanego połączenia od dnia 1 sierpnia 2022 roku PKN ORLEN jest akcjonariuszem spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS.
Zarząd Jednostki Dominującej
W 2022 roku nie miały miejsca zmiany w składzie Zarządu Jednostki Dominującej na dzień 31 grudnia 2022 roku przedstawiał się on jak poniżej:
● Tomasz Hinc - Prezes Zarządu,
● Mariusz Grab - Wiceprezes Zarządu,
● Filip Grzegorczyk - Wiceprezes Zarządu,
● Tomasz Hryniewicz - Wiceprezes Zarządu,
● Grzegorz Kądzielawski - Wiceprezes Zarządu,
● Marek Wadowski - Wiceprezes Zarządu,
● Zbigniew Paprocki - Członek Zarządu.
Po dniu bilansowym, na posiedzeniu w dniu 16 stycznia 2023 roku, Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej podjęła uchwałę o odwołaniu ze składu Zarządu Jednostki Dominującej Wiceprezesa Zarządu Pana Tomasza Hryniewicza ze skutkiem na koniec dnia 16 stycznia 2023 roku.
W dniu 9 lutego 2023 roku Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej powołała Pana Marcina Kowalczyka z dniem 10 lutego 2023 roku na Członka Zarządu Jednostki Dominującej XII kadencji i powierzyła mu funkcję Wiceprezesa Zarządu.
W związku z powyższym skład Zarządu Jednostki Dominującej na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji przedstawia się następująco:
● Tomasz Hinc - Prezes Zarządu,
● Mariusz Grab - Wiceprezes Zarządu,
● Filip Grzegorczyk - Wiceprezes Zarządu,
● Grzegorz Kądzielawski - Wiceprezes Zarządu,
● Marcin Kowalczyk - Wiceprezes Zarządu,
● Marek Wadowski - Wiceprezes Zarządu,
● Zbigniew Paprocki - Członek Zarządu.
Rada Nadzorcza
W 2022 roku nie miały miejsca zmiany w składzie Rady Nadzorczej i na dzień 31 grudnia 2022 roku przedstawiał się on jak poniżej:
● dr Magdalena Butrymowicz - Przewodnicząca Rady Nadzorczej,
● Wojciech Krysztofik - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,
● Robert Kapka - Sekretarz Rady Nadzorczej,
● Monika Fill - Członek Rady Nadzorczej,
● Bartłomiej Litwińczuk - Członek Rady Nadzorczej,
● Michał Maziarka - Członek Rady Nadzorczej,
● Marcin Mauer - Członek Rady Nadzorczej,
● Janusz Podsiadło – Członek Rady Nadzorczej,
● Roman Romaniszyn - Członek Rady Nadzorczej.
Po dniu bilansowym, w dniu 3 stycznia 2023 roku, Zarząd Jednostki Dominującej otrzymał rezygnację Pana Marcina Mauera z funkcji Członka Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej.
W dniu 11 stycznia 2023 roku Zarząd Jednostki Dominującej otrzymał oświadczenie Ministra Aktywów Państwowych z dnia 10 stycznia 2023 roku, działającego na podstawie § 16 ust. 2 Statutu Jednostki Dominującej, o powołaniu z dniem 11 stycznia 2023 roku Pani Marzeny Małek w skład Rady Nadzorczej wspólnej XI kadencji Jednostki Dominującej.
W związku z powyższym skład Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji przedstawia się następująco:
● dr Magdalena Butrymowicz - Przewodnicząca Rady Nadzorczej,
● Wojciech Krysztofik - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,
● Robert Kapka - Sekretarz Rady Nadzorczej,
● Monika Fill - Członek Rady Nadzorczej,
● Bartłomiej Litwińczuk - Członek Rady Nadzorczej,
● Marzena Małek - Członek Rady Nadzorczej,
● Michał Maziarka - Członek Rady Nadzorczej,
● Janusz Podsiadło – Członek Rady Nadzorczej,
● Roman Romaniszyn - Członek Rady Nadzorczej.
Komitet Audytu Rady Nadzorczej
Komitet Audytu został powołany uchwałą Rady Nadzorczej w dniu 4 lipca 2013 roku w celu usprawnienia prac Rady Nadzorczej oraz wzmocnienia kontroli nad Jednostką Dominującą i Grupą Kapitałową.
W 2022 roku nie miały miejsca zmiany w składzie Komitetu Audytu i na dzień 31 grudnia 2022 roku przedstawiał się on jak poniżej:
● Marcin Mauer - Przewodniczący Komitetu,
● Monika Fill - Członek Komitetu,
● Michał Maziarka - Członek Komitetu,
● Robert Kapka - Członek Komitetu,
● Janusz Podsiadło - Członek Komitetu.
Po dniu bilansowym skład Komitetu Audytu Rady Nadzorczej uległ zmianie. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji skład Komitetu Audytu Rady Nadzorczej przedstawia się następująco:
● Michał Maziarka - Przewodniczący Komitetu,
● Monika Fill - Członek Komitetu,
● Janusz Podsiadło - Członek Komitetu.
Kompetencje Komitetu Audytu
W 2022 roku Komitet Audytu działał w oparciu o Regulamin Komitetu Audytu, przyjęty przez Radę Nadzorczą uchwałą z dnia 11 lutego 2021 roku oraz zatwierdzony przez Radę Nadzorczą uchwałą z dnia 8 marca 2021 roku. Komitet realizuje głównie zadania przewidziane dla Komitetu Audytu w ustawie z dnia 1 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym, Statucie Jednostki Dominującej oraz uchwałach Rady Nadzorczej.
Komitet Audytu jest uprawniony do żądania od Zarządu Jednostki Dominującej informacji, materiałów i wyjaśnień niezbędnych do wykonywania swoich zadań.
Pozostałe komitety działające w ramach Rady Nadzorczej
W ramach struktury Rady Nadzorczej zostały powołane dwa komitety: Komitet Strategii i Rozwoju oraz Komitet Ładu Korporacyjnego (wcześniejsza nazwa: Komitet Nominacji i Wynagrodzeń).
W 2022 roku nie miały miejsca zmiany w składzie Komitetu Strategii i Rozwoju i na dzień 31 grudnia 2022 roku przedstawiał się on jak poniżej:
● Wojciech Krysztofik - Przewodniczący Komitetu,
● Robert Kapka - Członek Komitetu,
● Bartłomiej Litwińczuk - Członek Komitetu.
Po dniu bilansowym do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji skład Komitetu Strategii i Rozwoju Rady Nadzorczej nie uległ zmianie.
W 2022 roku Komitet Strategii i Rozwoju działał w oparciu o Regulamin przyjęty przez Komitet Strategii i Rozwoju uchwałą z dnia 2 marca 2021 roku oraz zatwierdzony przez Radę Nadzorczą uchwałą z dnia 8 marca 2021 roku.
W 2022 roku nie miały miejsca zmiany w składzie Komitetu Ładu Korporacyjnego i na dzień 31 grudnia 2022 roku przedstawiał się on jak poniżej:
● Michał Maziarka - Przewodniczący Komitetu,
● dr Magdalena Butrymowicz - Członek Komitetu,
● Wojciech Krysztofik - Członek Komitetu,
● Roman Romaniszyn – Członek Komitetu.
Po dniu bilansowym skład Komitetu Ładu Korporacyjnego uległ zmianie. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji skład Komitetu Ładu Korporacyjnego Rady Nadzorczej przedstawia się następująco:
● Michał Maziarka - Przewodniczący Komitetu,
● dr Magdalena Butrymowicz - Członek Komitetu,
● Marzena Małek - Członek Komitetu,
● Roman Romaniszyn – Członek Komitetu.
W I półroczu 2022 roku Komitet Nominacji i Wynagrodzeń działał w oparciu o Regulamin przyjęty przez Komitet Nominacji i Wynagrodzeń uchwałą z dnia 24 marca 2021 roku oraz zatwierdzony przez Radę Nadzorczą uchwałą z dnia 19 kwietnia 2021 roku. W trakcie II półrocza 2022 roku dokonano zmiany zakresu zadań, kompetencji, regulaminu i nazwy Komitetu. Po zmianie Komitet nosi nazwę Komitet Ładu Korporacyjnego i prowadzi działalność w oparciu o regulamin, którego tekst jednolity został zatwierdzony uchwałą Rady Nadzorczej w dniu 23 sierpnia 2022 roku.
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez UE („MSSF UE”). Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania MSSF, MSSF mające zastosowanie do tego sprawozdania finansowego nie różnią się od MSSF UE.
MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”).
Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku.
a) Zmiany w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej
Poniższe standardy, które weszły w życie w 2022 roku, nie mają istotnego wpływu na działalność i sprawozdawczość finansową Grupy:
|
Standard |
Opis zmian |
Wpływ na sprawozdanie |
|
MSSF 3 Połączenie przedsięwzięć MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe oraz coroczne poprawki do standardów 2018-2020 (Annual improvements) |
Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 14 maja 2020 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Wśród zmian jest m.in. wprowadzenie zakazu pomniejszania kosztu wytworzenia środków trwałych o przychody ze sprzedaży produktów testowych powstałych w procesie tworzenia/uruchamiania środka trwałego oraz doprecyzowanie jakie koszty jednostka uwzględnia przy ocenie, czy dana umowa przyniesie straty. |
Na dzień 1 stycznia 2022 roku wdrożenie nowych standardów MSSF 3, MSR 16 i MSR 37 pozostaje bez istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy. |
|
MSSF 16 Leasing Ulgi związane z Covid-19 przyznane po 30 czerwca 2021 r. |
Zmiana w MSSF 16 została opublikowana w dniu 31 marca 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2021 roku lub później. Celem zmiany standardu jest wyłącznie wydłużenie o rok (do 30 czerwca 2022 r.) okresu, w którym przyznanie ulg w płatnościach leasingowych związanych z Covid-19 nie musi wiązać się z modyfikacją umowy leasingu. Zmiana ta jest ściśle związana z już obowiązującą zmianą MSSF 16 opublikowaną w maju 2020 roku. |
Zmiana standardu jest bez wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy |
b) Nowe standardy i interpretacje
Standardy i interpretacje, które zostały wydane, ale jeszcze nie obowiązują, ponieważ nie zostały zatwierdzone przez UE, albo zostały zatwierdzone, ale Grupa nie skorzystała z ich wcześniejszego zastosowania.
|
Standard |
Opis zmian |
Wpływ na sprawozdanie |
|
MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe |
Nowy standard został opublikowany w dniu 18 maja 2017 roku, a następnie zmieniony w dniu 25 czerwca 2020 r. i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Dozwolone jest jego wcześniejsze zastosowanie (pod warunkiem równoczesnego zastosowania MSSF 15 i MSSF 9). Standard zastępuje dotychczasowe regulacje dotyczące umów ubezpieczeniowych (MSSF 4). W dniu 25 czerwca 2020 roku zmieniono również MSSF 4 – w zakresie wydłużenia okresu zwolnienia ubezpieczycieli z zastosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe do 1 stycznia 2023 roku. |
Nie dotyczy |
|
MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- i długoterminowe |
Zmiana w MSR 1 została opublikowana w dniu 23 stycznia 2020 roku, następnie zmodyfikowano w lipcu 2020 roku datę wejścia w życie i ma ona zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Zmiana na nowo definiuje kryteria jakie muszą być spełnione, aby zobowiązanie uznać za krótkoterminowe. Zmiana może wpłynąć na zmianę prezentacji zobowiązań i ich reklasyfikację pomiędzy zobowiązaniami krótko- i długoterminowymi. |
Grupa jest w trakcie analizy wpływu niniejszej zmiany na sprawozdanie finansowe |
|
MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych Ujawnianie zasad (polityki) rachunkowości MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów Definicja wartości szacunkowych |
Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 12 lutego 2021 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Celem tych zmian jest położenie większego nacisku na ujawnianie istotnych zasad rachunkowości oraz doprecyzowanie charakteru różnic pomiędzy zmianami wartości szacunkowych a zmianami zasad (polityki) rachunkowości. |
Grupa jest w trakcie analizy wpływu niniejszej zmiany na sprawozdanie finansowe |
|
MSR 12 Podatek dochodowy Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji |
Zmiana w MSR 12 została opublikowana w dniu 7 maja 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2023 roku lub później. Zmiany doprecyzowują, że zwolnienie dotyczące początkowego ujęcia podatku odroczonego nie ma zastosowania do transakcji, w których w momencie początkowego ujęcia powstają równe kwoty ujemnych i dodatnich różnic przejściowych, a jednostki są zobowiązane do ujmowania podatku odroczonego od takich transakcji, a tym samym wyjaśniają pojawiąjące się wątpliwości co do tego, czy zwolnienie to ma zastosowanie do transakcji takich jak leasing i zobowiązania z tytułu wycofania z eksploatacji. |
Grupa jest w trakcie analizy wpływu niniejszej zmiany na sprawozdanie finansowe |
|
MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 Instrumenty finansowe Informacje porównawcze |
Zmiana w MSSF 17 została opublikowana w dniu 9 grudnia 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2023 roku lub później. Zmiana zawiera opcję przejściową dotyczącą informacji porównawczych o aktywach finansowych prezentowanych przy początkowym zastosowaniu MSSF 17. Zmiana ma na celu pomóc jednostkom uniknąć tymczasowych niedopasowań księgowych pomiędzy aktywami finansowymi a zobowiązaniami z tytułu umów ubezpieczeniowych. |
Grupa jest w trakcie analizy wpływu niniejszej zmiany na sprawozdanie finansowe |
|
MSSF 16 Leasing Zobowiązanie leasingowe w transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego |
Zmiany w MSSF 16 zostały opublikowane w dniu 22 września 2022 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się po 1 stycznia 2024 roku lub później. Zmiany wymagają, aby sprzedający-leasingobiorca ustalił "opłaty leasingowe" lub "zweryfikowane opłaty leasingowe" w taki sposób, aby sprzedający-leasingobiorca nie ujął żadnej kwoty zysku lub straty, która odnosi się do prawa do użytkowania zachowanego przez sprzedającego-leasingobiorcę. |
Grupa jest w trakcie analizy wpływu niniejszej zmiany na sprawozdanie finansowe |
c) Zmiany prezentacji sprawozdań
Z dniem 1 stycznia 2022 roku Grupa zmieniła sposób rozliczania kosztów zarządu na segmenty sprawozdawcze. Uprzednio rozliczenie tych kosztów odbywało się na podstawie klucza udziału kosztu wytworzenia poszczególnych produktów w koszcie produkcji sprzedanej ogółem. Obecny klucz podziału uwzględnia podejście oparte na udziale marży na kosztach zmiennych realizowanej przez poszczególne segmenty w sumie marży na kosztach zmiennych danej jednostki, w której wydzielono segmenty sprawozdawcze. Marża oparta na kosztach zmiennych segmentów uwzględnia koszty zmienne produkcji sprzedanej oraz koszty sprzedaży. Dokonana zmiana klucza udziału kosztów zarządu w koszcie produkcji sprzedanej ogółem dokładniej odzwierciedla alokację tych kosztów na poszczególne segmenty.
W związku z powyższym dokonano zmiany prezentacji tych kosztów w segmentach operacyjnych za okres zakończony 31 grudnia 2021 roku.
Poniżej przedstawiono wpływ dokonanych przesunięć pomiędzy segmentami:
Przychody, koszty i wynik finansowy w podziale na segmenty operacyjne za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2021 roku
|
|
Nawozy-Agro |
Tworzywa |
Chemia |
Energetyka |
Pozostałe |
Ogółem |
|
Koszty operacyjne, w tym:(-) |
4 817 |
21 767 |
(19 282) |
(579) |
(6 723) |
- |
|
koszty zarządu(-) |
8 827 |
21 767 |
(21 648) |
(1 306) |
(7 640) |
- |
|
Wynik segmentu na działalności operacyjnej EBIT |
4 817 |
21 767 |
(19 282) |
(579) |
(6 723) |
- |
|
EBIT |
4 817 |
21 767 |
(19 282) |
(579) |
(6 723) |
- |
|
EBITDA |
4 817 |
21 767 |
(19 282) |
(579) |
(6 723) |
- |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, z wyjątkiem aktywów i zobowiązań wycenianych według wartości godziwej, tj.:
● instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy,
● instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Dane w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zostały podane w złotych polskich, po zaokrągleniu do pełnych tysięcy, o ile nie wskazano inaczej. Walutą funkcjonalną spółek z Grupy, z wyjątkiem spółek z nabytej Grupy COMPO EXPERT, jest polski złoty.
Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny pozycji wyrażonych w walutach innych niż PLN.
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
EUR |
4,6899 |
4,5994 |
|
USD |
4,4018 |
4,0600 |
|
GBP |
5,2957 |
5,4846 |
Aktywa i zobowiązania jednostek działających za granicą, włączając wartość firmy i korekty do wartości godziwej na dzień nabycia dokonywane przy konsolidacji, są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego. Przychody i koszty jednostek działających za granicą są przeliczane według średniego kursu NBP w okresie sprawozdawczym.
Różnice kursowe powstałe przy przeliczeniu są ujmowane w innych całkowitych dochodach i prezentowane jako różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek podporządkowanych. Jeżeli Grupa nie posiada wszystkich udziałów w jednostce działającej za granicą, proporcjonalna część różnic kursowych z przeliczenia jest ujmowana w udziałach niekontrolujących. W sytuacji, gdy kontrola, znaczący wpływ lub wspólna kontrola nad jednostką działającą za granicą zostaje utracona, skumulowana wartość różnic kursowych z przeliczenia jest ujmowana w zysku lub stracie na sprzedaży tej jednostki. Jeśli Grupa wyłącza jedynie część swoich udziałów w jednostce działającej za granicą, ale utrzymuje kontrolę nad tą jednostką, odpowiednia część skumulowanej wartości jest przypisywana do udziałów niekontrolujących.
Walutami funkcjonalnymi spółek należących do Grupy COMPO EXPERT zlokalizowanych poza strefą euro są waluty przedstawione w poniższej tabeli. Kursy te zostały przedstawione w odniesieniu do EUR.
|
Kraj waluty |
Waluta |
Średni kurs |
31 grudnia 2022 roku |
|
Argentyna |
ARS |
136,6430 |
188,5033 |
|
Brazylia |
BRL |
5,4348 |
5,6509 |
|
Chile |
CLP |
917,8305 |
916,9100 |
|
Wielka Brytania |
GBP |
0,8525 |
0,8843 |
|
Meksyk |
MXN |
21,2042 |
20,8560 |
|
Republika Południowej Afryki |
ZAR |
17,1811 |
18,1837 |
|
Turcja |
TRY |
17,3527 |
19,9842 |
|
Chiny |
CNY |
7,0772 |
7,3791 |
|
Indie |
INR |
82,5711 |
88,4444 |
|
Malezja |
MYR |
4,6263 |
4,7176 |
|
Stany Zjednoczone Ameryki Północnej |
USD |
1,0539 |
1,0666 |
|
Egipt |
EGP |
20,1529 |
26,4505 |
|
Peru |
PEN |
3,9092 |
4,0306 |
Dane finansowe spółek Grupy COMPO EXPERT przeliczone zostały na EUR według kursów, przyjętych w powyższej tabeli, stosowanych dla celów sprawozdawczości według MSSF w Niemczech, a następne przeliczone na PLN zgodnie z obowiązującymi kursami NBP.
Sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF UE wymaga od Zarządu osądów, szacunków i założeń, które mają wpływ na przyjęte zasady oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów. Szacunki oraz związane z nimi założenia opierają się na doświadczeniu historycznym oraz innych czynnikach, które są uznawane za racjonalne w danych okolicznościach, a ich wyniki dają podstawę osądu, co do wartości bilansowej aktywów i zobowiązań, która nie wynika bezpośrednio z innych źródeł. Faktyczna wartość aktywów i pasywów może różnić się od wartości szacowanej.
Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest ujmowana w okresie, w którym dokonano zmiany szacunku lub w okresach bieżącym i przyszłych, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresu bieżącego, jak i okresów przyszłych.
Poniżej przedstawiono stosowane zasady aktualizacji najważniejszych szacunków księgowych. Natomiast opisy przyjętych założeń zostały przedstawione w odpowiednich notach objaśniających do sprawozdania finansowego:
|
Pozycja |
Opis |
Punkt/Nota |
|
Rzeczowe aktywa trwałe Wartości niematerialne Nieruchomości inwestycyjne |
Okresy użytkowania – Grupa dokonuje weryfikacji okresów użytkowania w drugiej połowie każdego roku. Wpływ tej weryfikacji odnoszony jest ze skutkiem od początku bieżącego okresu sprawozdawczego rozumianego jako okres, za który do daty dokonania zmiany nie został opublikowany raport okresowy. |
Nota 9,11,12 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe Wartości niematerialne oraz wartość firmy Nieruchomości inwestycyjne Prawa do użytkowania |
Utrata wartości – Grupa przeprowadza analizę po kątem utraty wartości w oparciu o modele zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Założenia przyjęte w tych modelach stanowią najbardziej istotne elementy szacunków. Krytyczne założenia dotyczyły w szczególności prognoz kształtowania się kluczowych parametrów makroekonomicznych oraz cen podstawowych surowców, a także cen nośników energii oraz uprawnień do emisji CO 2. |
Pkt 6 |
|
Udziały i akcje |
Utrata wartości – Grupa dokonuje wyceny wartości udziałów/akcji spółek zależnych na bazie szacunku wartości odzyskiwalnej aktywów trwałych OWŚP zidentyfikowanych w danym podmiocie zależnym.
Wycena instrumentów kapitałowych do wartości godziwej - Grupa dokonuje wyceny tych instrumentów do wartości godziwej przez inne całkowite dochody za pośrednictwem metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych na podstawie długoletnich prognoz finansowych. |
Nota 13,28 |
|
Zapasy |
Odpisy aktualizujące – Grupa ustala wysokość odpisów aktualizujących na bazie szacunków co do ich ceny sprzedaży netto możliwej do uzyskania. Możliwa do uzyskania cena sprzedaży netto jest różnicą pomiędzy szacowaną ceną sprzedaży dokonywaną w toku działalności gospodarczej, pomniejszoną o rabaty i upusty, a szacowanymi kosztami wykończenia i kosztami niezbędnymi do doprowadzenia sprzedaży do skutku. |
Nota 14 |
|
Kredyty i pożyczki |
Grupa wycenia kredyty i pożyczki według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej. |
Nota 20 |
|
Umowy leasingu |
Krańcowa stopa procentowa Dla wyznaczenia krańcowej stopy procentowej Grupa stosuje następującą metodologię: ● prawo wieczystego użytkowania gruntów – wyznaczana jest w oparciu o rentowność 30 letnich obligacji skarbowych powiększoną o stosowną marżę, ● dla pozostałych aktywów z tytułu prawa do użytkowania - wyznaczona w oparciu o rynkowe oprocentowanie długoterminowych kredytów korporacyjnych Grupy Kapitałowej Grupa Azoty w złotych polskich. |
Nota 21 |
|
Świadczenia pracownicze |
Rezerwy na świadczenia pracownicze zostały oszacowane na podstawie metod aktuarialnych |
Nota 24 |
|
Rezerwy |
Rezerwy są tworzone, gdy prawdopodobieństwa wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne jest większe niż 50%. |
Nota 26 |
|
Rekompensaty |
Grupa rozpoznaje rekompensaty na podstawie ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych z dnia 19 lipca 2019 roku z tytułu przenoszenia kosztów zakupu uprawnień do emisji na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów w sektorach lub podsektorach energochłonnych. Kalkulacja z tytułu rekompensat oszacowana została zgodnie z wytycznymi zawartymi w przedmiotowej ustawie oraz na podstawie ceny terminowej uprawnień do emisji w wysokości, która jest określana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. |
Nota 2,3 |
|
Odroczony podatek dochodowy |
Grupa ocenia na każdy dzień bilansowy czy dane aktywo lub rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego zostaną zrealizowane oraz weryfikuje nieujęte aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego. |
Nota 7 |
|
Instrumenty finansowe |
Grupa dokonuje osądu w zakresie klasyfikacji instrumentów finansowych, oceny charakteru i zakresu ryzyka związanego z instrumentami finansowymi oraz zastosowania rachunkowości zabezpieczeń. Instrumenty finansowe klasyfikuje się do poszczególnych kategorii w zależności od celu ich nabycia oraz charakteru nabywanych aktywów lub zaciąganych zobowiązań. |
Nota 13,16,17,20,21, 22,23,24,28 |
|
Instrumenty finansowe: pożyczki, środki pieniężne, należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
Oczekiwana strata - Grupa stosuje następujące modele szacowania odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych: a) model ogólny, b) model uproszczony (macierz rezerw). W ramach modelu ogólnego, Grupa na bieżąco analizuje poziom ryzyka kredytowego aktywów finansowych oraz ewentualne zmiany poziomu tego ryzyka. Na potrzeby identyfikacji znaczącego wzrostu ryzyka kredytowego, Grupa grupuje aktywa finansowe posiadające zbliżoną charakterystykę. Na podstawie zmian ryzyka kredytowego aktywów finansowych od momentu ich początkowego ujęcia, aktywa finansowe przyporządkowywane są do jednego z następujących etapów: a) Etap 1 – aktywa finansowe, w przypadku których nie stwierdzono znaczącego wzrostu ryzyka kredytowego oraz aktywa posiadające niski poziom ryzyka kredytowego na dzień sprawozdawczy, b) Etap 2 – aktywa finansowe, w przypadku których stwierdzono znaczący wzrost ryzyka kredytowego, c) Etap 3 – aktywa finansowe, w przypadku których stwierdzono wystąpienie utraty wartości. W przypadku aktywów finansowych przyporządkowanych do Etapu 1 odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych szacowane są na podstawie 12-miesięcznego okresu analizy. W przypadku aktywów finansowych przyporządkowanych do Etapów 2 i 3, odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych szacowane są na podstawie całego oczekiwanego okresu życia danego aktywa finansowego. Co najmniej raz na kwartał Grupa dokonuje analizy wystąpienia przesłanek skutkujących zaklasyfikowaniem aktywów finansowych do poszczególnych etapów. Grupa stosuje model ogólny w odniesieniu do aktywów finansowych innych niż należności z tytułu dostaw i usług. Grupa stosuje model uproszczony w odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług. W ramach modelu uproszczonego, Grupa szacuje poziom odpisu na bazie danych historycznych dotyczących poniesionych strat kredytowych. Oczekiwana strata dla należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności oraz odpowiadający jej odpis z tytułu utraty wartości danego aktywa finansowego są ujmowane na należności zarówno przeterminowane, jak i nieprzeterminowane w oparciu o ważoną prawdopodobieństwem stratę kredytową, jaka zostanie poniesiona w przypadku wystąpienia opóźnienia płatności powyżej 90 dni. Grupa ujmuje kwotę oczekiwanych strat kredytowych w wyniku finansowym okresu jako zysk lub stratę z tytułu utraty wartości. Grupa ujmuje korzystne zmiany oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia danego aktywa finansowego jako zysk z tytułu utraty wartości. |
Nota 13,16,17 |
Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi
Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi, jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.
W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych w zakresie rozliczeń podatkowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku decyzji organów kontrolnych.
Spółki Grupy ujmują i wyceniają aktywa oraz zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy oraz KIMSF 23 Niepewność co do traktowania podatkowego dochodu w oparciu o ustaloną zgodnie z przepisami podstawę opodatkowania, z uwzględnieniem rozliczenia strat podatkowych i wykorzystania ulg podatkowych, jeśli występują odpowiednie okoliczności, przy zastosowaniu obowiązujących stawek podatkowych i uwzględnieniu oceny niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi poszczególnych spółek Grupy.
Spółki wchodzące w skład Grupy są świadome obowiązków raportowania schematów podatkowych MDR wynikających z ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa.
Z wyjątkiem spółek COMPO EXPERT Holding GmbH, COMPO EXPERT International GmbH oraz COMPO EXPERT GmbH z siedzibami w Münster, Republika Federalna Niemiec, które tworzą podatkową grupę kapitałową dla celu rozliczania podatku dochodowego oraz podatku VAT w Niemczech, w Grupie nie funkcjonują podatkowe grupy kapitałowe w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
Spółki wchodzące w skład Grupy podchodzą do wszystkich rozliczeń podatkowych z dużą starannością stosując zasady ostrożności, w szczególności w zakresie kwalifikacji kosztów jako koszty uzyskania przychodu oraz w zakresie odliczania podatku VAT.
Jeżeli w ocenie spółek wchodzących w skład Grupy jest prawdopodobne, że ich podejście do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych będzie zaakceptowane przez organ podatkowy, określają one dochód do opodatkowania (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, niewykorzystane straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe z uwzględnieniem podejścia do opodatkowania planowanego lub zastosowanego w swoim zeznaniu podatkowym. Oceniając to prawdopodobieństwo, spółki wchodzące w skład Grupy przyjmują, że organy podatkowe uprawnione do skontrolowania i zakwestionowania sposobu traktowania podatkowego przeprowadzą taką kontrolę i będą miały dostęp do wszelkich informacji.
Jeżeli spółki wchodzące w skład Grupy stwierdzą, że nie jest prawdopodobne, że organ podatkowy zaakceptuje ich podejście do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych, wówczas odzwierciedlają skutki niepewności w ujęciu księgowym podatku w okresie, w którym to ustaliły. Spółki wchodzące w skład Grupy ujmują zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego z wykorzystaniem jednej z dwóch niżej wymienionych metod, w zależności od tego, która z nich lepiej odzwierciedla sposób, w jaki niepewność może się zmaterializować:
● dana spółka wchodząca w skład Grupy określa najbardziej prawdopodobny scenariusz – jest to pojedyncza kwota spośród możliwych wyników lub
● dana spółka wchodząca w skład Grupy ujmuje wartość oczekiwaną – jest to suma kwot ważonych prawdopodobieństwem spośród możliwych wyników.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości. Informacje dotyczące sytuacji rynkowej po dniu bilansowym oraz podejmowanych przez Jednostkę Dominującą i pozostałe spółki Grupy Kapitałowej Grupa Azoty działań w celu utrzymania pozycji rynkowej i zapewnienia wymaganego poziomu sprzedaży oraz wyników finansowych przedstawiono w Nocie 37 Zdarzenia po dniu bilansowym.
Jednostkami zależnymi są jednostki kontrolowane przez Jednostkę Dominującą lub jednostki zależne od Jednostki Dominującej. Kontrola ma miejsce w przypadku, gdy Jednostka Dominująca z tytułu swojego zaangażowania podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub gdy ma prawa do zmiennych wyników finansowych oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych poprzez sprawowanie władzy nad jednostką zależną. Przy ocenie stopnia kontroli bierze się pod uwagę wpływ istniejących i potencjalnych praw głosu, które na dzień bilansowy mogą zostać zrealizowane lub mogą podlegać konwersji.
Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od objęcia nad nimi kontroli przez Jednostkę Dominującą do czasu jej ustania.
Jednostki stowarzyszone są to jednostki, na których politykę finansową i operacyjną, Jednostka Dominująca wywiera znaczący wpływ, jednakże nie sprawuje nad nimi kontroli.
Wspólne przedsięwzięcia to ustalenia umowne, na mocy których dwie lub więcej stron podejmuje działalność gospodarczą podlegającą współkontroli.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe uwzględnia udział Grupy w skumulowanych zyskach lub stratach i innych całkowitych dochodach spółek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach zgodnie z metodą praw własności, od momentu uzyskania znaczącego wpływu do momentu jego ustania lub przeklasyfikowania do aktywów przeznaczonych do sprzedaży.
W przypadku, gdy udział Grupy w stratach podmiotu stowarzyszonego przewyższa wartość bilansową inwestycji, przyjmuje się, iż udział w skumulowanych zyskach lub stratach i innych całkowitych dochodach spółek stowarzyszonych wynosi zero, zaś pozostałe straty są rozpoznawane przez Grupę Kapitałową do wysokości ewentualnych zaciągniętych zobowiązań.
W celu sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego stosuje się następujące procedury konsolidacyjne:
● wyłączenie na dzień nabycia wartości księgowej inwestycji Jednostki Dominującej w każdej z jednostek zależnych oraz tej części kapitału własnego jednostek zależnych, która odpowiada udziałowi Jednostki Dominującej,
● określenie udziałów niesprawujących kontroli w kapitale własnym jednostek zależnych oraz w wyniku finansowym konsolidowanych jednostek zależnych za dany okres sprawozdawczy,
● wyłączenie rozrachunków wewnętrznych pomiędzy jednostkami Grupy,
● wyłączenie wszelkich niezrealizowanych zysków powstałych na transakcjach w obrębie Grupy,
● wyłączenie niezrealizowanych strat powstałych na transakcjach w obrębie Grupy, ale wyłącznie w przypadku, gdy nie występują przesłanki wskazujące na utratę wartości,
● wyłączenie przychodów oraz kosztów związanych z transakcjami wewnątrz Grupy,
● eliminację skutków innych transakcji, które zachodzą w ramach Grupy i nie mają wpływu na podmioty zewnętrzne.
Połączenia jednostek są rozliczane metodą nabycia na dzień nabycia, który jest dniem, w którym Grupa obejmuje kontrolę nad jednostką nabywaną. Grupa ujmuje wartość firmy na dzień nabycia jako wartość godziwą przekazanej zapłaty
● powiększoną o ujętą wartość udziałów niekontrolujących w jednostce przejmowanej;
● powiększoną o wartość godziwą dotychczas posiadanych kapitałów w jednostce nabywanej, jeśli połączenie odbywa się etapami;
● pomniejszoną o ujętą wartość netto (wartość godziwą) nabytych identyfikowalnych aktywów oraz przejętych zobowiązań i zobowiązań warunkowych.
W sytuacji, gdy różnica przybiera wartość ujemną stanowi tzw. zysk na okazyjnym nabyciu, który jest ujmowany w rachunku zysków i strat bieżącego okresu na dzień przejęcia w pozycji pozostałe przychody operacyjne.
Wartość godziwa przekazanej zapłaty nie zawiera kwot związanych z rozliczeniem wcześniej istniejących powiązań. Kwoty te zasadniczo są ujmowane w rachunku zysków i strat bieżącego okresu.
Koszty związane z nabyciem, inne niż odnoszące się do emisji instrumentów dłużnych lub kapitałowych, które Grupa ponosi w związku z połączeniem jednostek rozlicza się jako koszt okresu, w którym zostały poniesione i prezentuje jako koszty zarządu.
Zapłata warunkowa jest ujmowana w wartości godziwej na dzień nabycia. Jeśli zapłata warunkowa klasyfikowana jest jako składnik kapitału własnego, nie jest ponownie wyceniana, a jej rozliczenie jest ujęte w kapitałach. W innym przypadku późniejsze zmiany wartości godziwej zapłaty warunkowej są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu.
Nabycia udziałów niekontrolujących są ujmowane jako transakcje z właścicielami, w wyniku czego przy tego rodzaju transakcjach nie jest ujmowana wartość firmy. Korekty do udziałów niekontrolujących są oparte na proporcjonalnej wartości nabywanych aktywów netto jednostki zależnej.
W momencie utraty kontroli, Grupa zaprzestaje ujmować aktywa i zobowiązania jednostki zależnej, udziały niekontrolujące i pozostałe składniki kapitałów związane z jednostką zależną. Ewentualna nadwyżka lub niedobór powstałe w wyniku utraty kontroli ujmowane są w rachunku zysków i strat bieżącego okresu. Jeśli Grupa zatrzymuje jakiekolwiek udziały w dotychczasowej jednostce zależnej, są one wyceniane w wartości godziwej na dzień utraty kontroli. Po początkowym ujęciu traktowane są jako inwestycje wyceniane metodą praw własności lub jako pozostałe aktywa finansowe, w zależności od poziomu utrzymanych przez Grupę wpływów na działalność tej jednostki.
Wybrane Zasady Rachunkowości
Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów niefinansowych
Wartość bilansowa aktywów Grupy, za wyjątkiem zapasów, aktywów z tytułu podatku odroczonego i instrumentów finansowych, dla których stosuje się inne zasady, poddawana jest analizie na każdy dzień bilansowy w celu stwierdzenia, czy występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. W przypadku wystąpienia takich przesłanek Grupa dokonuje szacunku wartości odzyskiwalnej poszczególnych aktywów lub ośrodków wypracowujących środki pieniężne (OWŚP). Szacunki wartości odzyskiwalnej w odniesieniu do OWŚP zawierających wartości firmy i wartości niematerialne, które nie są jeszcze oddane do użytkowania oraz wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania dokonywane są corocznie na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego.
Odpisy z tytułu utraty wartości rozpoznawane są w każdym wypadku, w którym wartość bilansowa składnika aktywów lub związanego z nim OWŚP przewyższa jego wartość odzyskiwalną.
Wartość odzyskiwalna aktywów lub OWŚP definiowana jest jako większa z ich wartości netto możliwej do uzyskania ze sprzedaży oraz ich wartości użytkowej. Przy szacowaniu wartości użytkowej przyszłe przepływy pieniężne dyskontowane są przy użyciu stopy procentowej przed opodatkowaniem, która odzwierciedla aktualną rynkową ocenę wartości pieniądza w czasie oraz czynniki ryzyka charakterystyczne dla danego składnika aktywów lub OWŚP. Dla celów przeprowadzania testów na utratę wartości, aktywa grupuje się do najmniejszych możliwych do określenia zespołów aktywów generujących wpływy pieniężne w znacznym stopniu niezależnie od innych aktywów lub OWŚP. Aktywa wspólne (korporacyjne) Spółki nie generują osobnych wpływów pieniężnych i są użytkowane przez więcej niż jeden OWŚP. Aktywa wspólne są przypisane do OWŚP na bazie jednolitych i zasadnych przesłanek i podlegają testom na utratę wartości jako element testowanych OWŚP, do których są przypisane.
Test na utratę wartości aktywów niefinansowych
Na dzień 31 grudnia 2022 roku wystąpiła przesłanka wymieniona w par. 12d MSR 36 Utrata wartości aktywów tj. wartość bilansowa aktywów netto Jednostki Dominującej była wyższa od kapitalizacji rynkowej. Ponadto w trakcie 2022 roku nastąpił wzrost rynkowych stóp procentowych, co miało wpływ na stopę dyskontową stosowaną do wyliczenia wartości użytkowej OWŚP i wpłynęło na obniżenie wartości odzyskiwalnych ich aktywów. Jednocześnie obserwowane są istotne zmiany otoczenia prawnego związane w szczególności z zaostrzaniem wymogów w zakresie ochrony środowiska oraz ograniczania energochłonności i emisyjności produkcji, co skutkuje wzrostem prognozowanych nakładów inwestycyjnych. W związku z tym w istotnych spółkach Grupy, tj.: Jednostce Dominującej, Grupie Azoty POLICE, Grupie Azoty PUŁAWY, Grupie Azoty KĘDZIERZYN, Grupie Azoty SIARKOPOL, Grupie Azoty POLYOLEFINS, COMPO EXPERT, „Agrochem Puławy” Sp. z o.o., Grupie Azoty Zakłady Azotowe Chorzów S.A. oraz Grupie Azoty KOLTAR, przeprowadzone zostały testy na utratę wartości aktywów. W wyniku przeprowadzonych testów stwierdzono konieczność dokonania odpisów z tytułu utraty wartości aktywów.
Przeprowadzone testy obejmują również ośrodki wypracowujące środki pieniężne obejmujące także wartość firmy oraz wartości niematerialne o nieograniczonym okresie użytkowania w spółkach Grupa Azoty POLICE, Grupa Azoty PUŁAWY oraz COMPO EXPERT.
Przy określaniu wartości bilansowej ośrodka wypracowującego środki pieniężne uwzględniono również aktywa z tytułu praw do użytkowania (PDU) ujawnione zgodnie z MSSF 16 Leasing, natomiast przy określaniu wartości użytkowej OWŚP nie zostały uwzględnione ujemne przepływy dotyczące PDU, służące obsłudze rozpoznanych zobowiązań leasingowych. Dlatego wartość bilansowa i wartość użytkowa OWŚP zostały następnie pomniejszone o wartość zobowiązań dotyczących PDU na dzień bilansowy.
Przeprowadzone testy obejmują również ośrodki wypracowujące środki pieniężne obejmujące także wartość firmy oraz wartości niematerialne o nieograniczonym okresie użytkowania w spółkach Grupa Azoty POLICE, Grupa Azoty PUŁAWY oraz COMPO EXPERT.
Przy określaniu wartości bilansowej ośrodka wypracowującego środki pieniężne uwzględniono również aktywa z tytułu praw do użytkowania (PDU) ujawnione zgodnie z MSSF 16 Leasing, natomiast przy określaniu wartości użytkowej OWŚP nie zostały uwzględnione ujemne przepływy dotyczące PDU, służące obsłudze rozpoznanych zobowiązań leasingowych. Dlatego wartość bilansowa i wartość użytkowa OWŚP zostały następnie pomniejszone o wartość zobowiązań dotyczących PDU na dzień bilansowy.
Kluczowe założenia przeprowadzonych testów obejmowały:
● Nieograniczony okres funkcjonowania OWŚP, z wyjątkiem OWŚP Wydobycie w Grupie Azoty SIARKOPOL i OWŚP Nawozy w Grupie Azoty POLICE.
●OWŚP Wydobycie: Okres prognozy jest równy planowanemu okresowi eksploatacji złoża siarki Osiek, tj. do 2030 roku. Zasoby operatywne siarki dostępne do wydobycia na złożu Osiek szacowane są na poziomie ok. 3 640 tys. ton.
● OWŚP Nawozy w Grupie Azoty POLICE: Okres prognozy wynika z zakładanego ograniczenia w użytkowaniu składowiska fosfogipsu do 2043 roku.
● Średni ważony koszt kapitału WACC w ujęciu nominalnym (%) dla poszczególnych OWŚP wynosił:
|
OWŚP |
W okresie szczegółowej prognozy |
W okresie rezydualnym |
|
Nawozy/Agro, Melamina |
12,45% |
9,72% |
|
Tworzywa |
12,28% |
9,58% |
|
Pigmenty, Oxoplast, Pozostałe |
12,30% |
9,59% |
|
Wydobycie |
14,59% |
11,88%* |
|
Grupa Azoty POLYOLEFINS |
8,82% |
8,82% |
|
COMPO EXPERT |
6,96% |
6,96% |
* w latach 2028-2030
●Poziom cen podstawowych surowców w horyzoncie prognozy przyjęto na bazie najlepszej wiedzy i notowań rynkowych dostępnych na dzień bilansowy.
●Poziom marży EBITDA dla testowanych OWŚP założono na poziomach rynkowych zbliżonych do obserwowanych w przeszłości, w oparciu o prognozowane trendy cenowe.
●Stopa wzrostu w okresie rezydualnym ustalona została na poziomie długoterminowego celu inflacyjnego NBP (2,5%), z wyjątkiem Grupy Azoty POLYOLEFINS oraz COMPO EXPERT, dla których stopa wzrostu w okresie rezydualnym przyjęta została na poziomie 2,0%.
● Aktywa wspólne należące do Segmentów nieobjętych testami w ramach testowanych OWŚP (Energetyka, Pozostałe) nie były przedmiotem odrębnych testów z uwagi na ich działalność na rzecz testowanych OWŚP. Koszty pozostałych Segmentów (koszt mediów energetycznych, koszty ogólnozakładowe) zostały rozliczone w wynikach operacyjnych testowanych OWŚP, natomiast aktywa tych Segmentów zostały w całości przypisane do aktywów testowanych OWŚP według następujących kluczy:
o Energetyka – klucz zużycia mediów energetycznych,
o Pozostałe – klucz udziału aktywów danego OWŚP w sumie aktywów testowanych OWŚP.
● Alokacja kosztów ogólnego zarządu została dokonana proporcjonalnie do wypracowywanej przez dane OWŚP marży na kosztach zmiennych.
● Prognozy przepływów pieniężnych w testach uwzględniają wpływ pandemii koronawirusa oznaczonego symbolem SARS-CoV-2 oraz wpływ wojny w Ukrainie w zakresie, w jakim było to możliwe do ustalenia w oparciu o dotychczasowe doświadczenia i posiadane prognozy.
Podsumowanie wyników testów
Łączny wpływ rozpoznanych odpisów aktualizujących rzeczowych aktywów trwałych, nieruchomości inwestycyjnych, wartości niematerialnych, wartości firmy i aktywów z tytułu praw do użytkowania z tytułu przeprowadzonych testów na utratę wartości na dzień 31 grudnia 2022 roku wg Spółek/OWŚP wyniósł:
|
Spółka/OWŚP |
Kwota odpisu |
|
Jednostka Dominująca - Tworzywa |
87 669 |
|
Grupa Azoty PUŁAWY - Tworzywa |
54 036 |
|
Grupa Azoty PUŁAWY - Melamina |
525 999 |
|
Grupa Azoty POLICE – Nawozy |
223 476 |
|
Grupa Azoty POLICE – Pigmenty |
31 996 |
|
Grupa Azoty KOLTAR |
1 855 |
|
Razem |
925 031 |
Łączny wpływ rozpoznanych odpisów aktualizujących rzeczowych aktywów trwałych, nieruchomości inwestycyjnych, wartości niematerialnych, wartości firmy i aktywów z tytułu praw do użytkowania z tytułu przeprowadzonych testów na utratę wartości na dzień 31 grudnia 2022 roku wg Segmentów wyniósł:
|
Segment |
Kwota odpisu |
|
Nawozy |
220 234 |
|
Tworzywa |
140 490 |
|
Chemia |
228 160 |
|
Energetyka |
322 151 |
|
Pozostałe |
13 996 |
|
Razem |
925 031 |
Dodatkowo w trakcie 2022 roku rozpoznano odpisy aktualizujące dotyczące pojedynczych składników rzeczowych aktywów trwałych, nieruchomości inwestycyjnych, wartości niematerialnych i aktywów z tytułu praw do użytkowania w kwocie 3 987 tys. zł. W roku 2022 rozwiązano odpisy aktualizując w wysokości 5 185 tys. zł.
Utworzone i rozwiązane odpisy aktualizujące wpływają na zmniejszenie skonsolidowanego wyniku EBIT w łącznej wysokości 923 833 tys. zł. Zgodnie z obowiązującą w Grupie Polityką Rachunkowości odpisy te są jednorazowymi zdarzeniami o charakterze niepieniężnym i nie mają wpływu na skonsolidowany wynik EBITDA.
Zestawienie nadwyżek (niedoborów) wartości odzyskiwalnej nad wartością księgową majątku wg Spółek/OWŚP:
|
Spółka |
Wartość odzyskiwalna |
Nadwyżka (niedobór) wartości odzyskiwalnej nad wartością księgową |
|
Jednostka Dominująca |
Nawozy: 1 287 604 tys. zł Tworzywa: 903 816 tys. zł |
Nawozy: 361 861 tys. zł Tworzywa: (87 669) tys. zł |
|
Grupa Azoty PUŁAWY |
Agro: 3 642 384 tys. zł Tworzywa: (479 698) tys. zł Melamina: (35 239) tys. zł |
Agro 481 636 tys. zł Tworzywa (559 936) tys. zł* Melamina (475 331) tys. zł* |
|
Grupa Azoty POLICE |
Nawozy: 1 275 060 tys. zł Pigmenty: 314 266 tys. zł |
Nawozy: (223 476) tys. zł Pigmenty: (31 996) tys. zł |
|
Grupa Azoty KĘDZIERZYN |
Nawozy: 4 315 751 tys. zł Oxoplast: 771 974 tys. zł |
Nawozy: 3 219 523 tys. zł Oxoplast: 267 940 tys. zł |
|
Grupa Azoty SIARKOPOL |
Wydobycie: 252 889 tys. zł Chemia: 147 658 tys. zł |
Wydobycie: 164 878 tys. zł Chemia: 77 456 tys. zł |
|
Grupa Azoty POLYOLEFINS |
6 453 027 tys. zł |
1 413 606 tys. zł |
|
Grupa COMPO EXPERT |
2 538 389 tys. zł |
259 459 tys. zł |
|
„Agrochem Puławy” Sp. z o.o. |
Nawozy: 172 757 tys. zł |
Nawozy: 32 962 tys. zł |
|
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Chorzów S.A. |
Inhibitor ureazy (Nawozy): 16 707 tys. zł Pozostałe (Nawozy): 67 952 tys. zł** |
Inhibitor ureazy (Nawozy): 3 335 tys. zł Pozostałe (Nawozy): 22 212 tys. zł |
|
Grupa Azoty KOLTAR |
89 741 tys. zł |
(1 855) tys. zł |
* Dokonany odpis jest równy wartości księgowej testowanych aktywów netto i jest niższy niż poziom niedoboru
** Wartość godziwa pomniejszona o koszty doprowadzenia do sprzedaży
Analiza wrażliwości na zmianę cen produktów, cen kluczowych surowców, poziom EBIT i poziom WACC
|
OWŚP |
Kwota odpisu na 31.12.2022 |
Wzrost cen produktów |
Wzrost cen kluczowych surowców |
Wzrost EBIT |
Wzrost WACC |
|
Jednostka Dominująca - Tworzywa |
87 669 |
(87 669) |
15 813 |
(12 742) |
147 257 |
| Grupa Azoty PUŁAWY - Tworzywa | 54 036 | - | - | - | - |
| Grupa Azoty PUŁAWY - Melamina | 525 999 | (42 458) | - | - | - |
| Grupa Azoty POLICE - Nawozy | 223 476 | (223 476) | 171 816 | (13 016) | 116 405 |
| Grupa Azoty POLICE - Pigmenty | 31 996 | (31 996) | 18 618 | (5 857) | 49 651 |
| Spadek cen produktów o 1% |
Spadek cen kluczowych surowców o 1% |
Wzrost EBIT o 1% |
Wzrost WACC o 1% |
||
| Jednostka Dominująca - Tworzywa | 87 669 | 155 937 | (15 775) | 12 742 | (87 669) |
| Grupa Azoty PUŁAWY - Tworzywa | 54 036 | - | - | - | - |
| Grupa Azoty PUŁAWY - Melamina | 525 999 | - | (9 505) | - | (41 889) |
| Grupa Azoty POLICE - Nawozy | 223 476 | 341 226 | (168 502) | 13 016 | (131 829) |
| Grupa Azoty POLICE - Pigmenty | 31 996 | 67 236 | (18 618) | 5 857 | (31 996) |
Wybrane Zasady Rachunkowości
Grupa identyfikuje segmenty operacyjne w oparciu o wewnętrzne raporty dotyczące tych elementów. Wyniki operacyjne każdego segmentu operacyjnego są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w Grupie, który decyduje o alokacji zasobów do segmentu i ocenia jego wyniki działalności, przy czym dostępne są oddzielne informacje finansowe o każdym segmencie.
Grupa wyodrębnia następujące segmenty operacyjne:
● Segment Nawozy-Agro,
● Segment Tworzywa,
● Segment Chemia,
● Segment Energetyka,
● Segment Pozostałe obejmujący pozostałą działalność, w tym usługi laboratoryjne, wynajem nieruchomości oraz inną działalność niemożliwą do przypisania do poszczególnych segmentów.
W segmentach operacyjnych Grupa prezentuje koszty zarządu, koszty sprzedaży oraz pozostałe przychody i koszty operacyjne przyporządkowując je do poszczególnych segmentów. Ocena wyników segmentów dokonywana jest na podstawie przede wszystkim przychodów ze sprzedaży, EBIT oraz EBITDA. Finansowanie Grupy (łącznie z kosztami i przychodami finansowymi) oraz podatek dochodowy są monitorowane na poziomie Grupy i nie ma miejsca ich alokacja do segmentów.
EBITDA - oznacza jednostkowy zysk (stratę) z działalności operacyjnej Grupy ustalony (ustaloną) zgodnie z MSR/MSSF za każdy okres sprawozdawczy, powiększony (pomniejszoną) o skonsolidowaną amortyzację Grupy za ten okres, z wyłączeniem wpływu zdarzeń jednorazowych.
Zdarzenie jednorazowe oznacza wszelkie wyjątkowe, jednorazowe, niepowtarzające się nadzwyczajne pozycje stanowiące straty lub zyski, wynikające odpowiednio z dokonania odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości aktywów trwałych (rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, prawa do użytkowania oraz nieruchomości inwestycyjnych) lub z odwrócenia odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości aktywów trwałych (rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, prawa do użytkowania oraz nieruchomości inwestycyjnych).
Grupa wyodrębnia następujące obszary geograficzne:
● Polska,
● Niemcy,
● pozostałe kraje Unii Europejskiej,
● kraje Azji,
● kraje Ameryki Południowej,
● pozostałe kraje.
Sprawozdawczość segmentów działalności
Grupa identyfikuje segmenty operacyjne w oparciu o wewnętrzne raporty dotyczące tych elementów. Wyniki operacyjne każdego segmentu operacyjnego są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w Grupie, który decyduje o alokacji zasobów do segmentu i ocenia jego wyniki działalności, przy czym dostępne są oddzielne informacje finansowe o każdym segmencie.
Grupa wyodrębnia następujące segmenty operacyjne.
|
Nazwa |
Zakres |
|
|
Wytwarzanie lub sprzedaż: ● produkty (nawożące/nawozowe) specjalistyczne (nawozy ciekłe dolistne i do fertygacji, biostymulanty, nawozy SRF i CRF do precyzyjnego nawożenia, nawozy NPK dedykowane), ● nawozy wieloskładnikowe (NPK: Polifoski® i Amofoski®; NP: DAP; PK), ● nawozy azotowe z siarką (stałe: siarczan amonu, siarczanoazotan amonu, siarczan mocznikowo-amonowy, saletrzak z siarką; ciekłe: RSM® - roztwór saletrzano-mocznikowy, roztwór mocznika i siarczanu amonu), ● nawozy fosforowe, ● amoniak, ● kwas azotowy techniczny i stężony, ● gazy techniczne. |
|
|
Wytwarzanie lub sprzedaż: ● kaprolaktam (półprodukt do produkcji poliamidu 6 (PA6)), ● tworzywa inżynieryjne naturalne (PA6,) ● tworzywa modyfikowane na bazie PA6 i innych tworzyw inżynieryjnych (PA66, PPC- polipropylen, PPH, PBT- politeraftalan butylenu), ● wyroby z tworzyw (rurki z PA, rurki z PE, osłonki poliamidowe), ● produkcja polipropylenu realizowana przez spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS. |
|
|
Wytwarzanie lub sprzedaż: ● melamina, ● produkty OXO (alkohole OXO, plastyfikatory), ● siarka, ● biel tytanowa, ● siarczan żelaza, ● roztwory na bazie mocznika i amoniaku. |
|
|
Wytwarzanie mediów energetycznych: ● energia elektryczna, energia cieplna, woda, powietrze technologiczne i pomiarowe, azot na potrzeby instalacji chemicznych jak również, w mniejszym zakresie na odsprzedaż odbiorcom zewnętrznym, głównie energii elektrycznej. Segment w ramach swojej działalności obejmuje również zakup gazu ziemnego i jego dystrybucję na potrzeby technologiczne. |
|
|
● Centrum Badawcze, ● usługi laboratoryjne, ● wytwórnię katalizatorów (katalizator żelazowo-chromowy, katalizatory miedziowe, katalizatory żelazowe), ● wynajem nieruchomości oraz ● inna działalność nieprzypisana do poszczególnych segmentów. |
Żaden z segmentów operacyjnych Grupy nie został połączony z innym segmentem w celu stworzenia segmentów sprawozdawczych.
Przychody, koszty i wynik finansowy w podziale na segmenty operacyjne za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2022 roku
|
|
Nawozy-Agro |
Tworzywa |
Chemia |
Energetyka |
Pozostałe |
Ogółem |
|
Przychody ze sprzedaży zewnętrznej |
15 103 559 |
2 082 711 |
6 413 433 |
770 043 |
288 107 |
24 657 853 |
|
Przychody ze sprzedaży pomiędzy segmentami |
8 329 299 |
1 032 729 |
2 280 503 |
8 845 437 |
1 097 971 |
21 585 939 |
|
Przychody ze sprzedaży razem |
23 432 858 |
3 115 440 |
8 693 936 |
9 615 480 |
1 386 078 |
46 243 792 |
|
Koszty operacyjne, w tym:(-) |
(22 516 460) |
(3 225 314) |
(7 934 834) |
(9 473 432) |
(1 302 732) |
(44 452 772) |
|
koszty sprzedaży(-) |
(875 260) |
(64 409) |
(215 831) |
(4 561) |
(3 980) |
(1 164 041) |
|
koszty zarządu(-) |
(509 768) |
(123 878) |
(233 435) |
(38 797) |
(74 082) |
(979 960) |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
19 019 |
7 732 |
8 606 |
8 023 |
68 172 |
111 552 |
|
Pozostałe koszty operacyjne(-) |
(150 068) |
(146 952) |
(317 419) |
(339 436) |
(83 048) |
(1 036 923) |
|
Wynik segmentu na działalności operacyjnej EBIT |
785 349 |
(249 094) |
450 289 |
(189 365) |
68 470 |
865 649 |
|
Przychody finansowe |
- |
- |
- |
- |
- |
136 027 |
|
Koszty finansowe(-) |
- |
- |
- |
- |
- |
(331 140) |
|
Zysk z udziałów w jednostkach stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności |
- |
- |
- |
- |
- |
18 150 |
|
Zysk przed opodatkowaniem |
- |
- |
- |
- |
- |
688 686 |
|
Podatek dochodowy |
- |
- |
- |
- |
- |
(104 866) |
|
Zysk netto |
- |
- |
- |
- |
- |
583 820 |
|
EBIT |
785 349 |
(249 094) |
450 289 |
(189 365) |
68 470 |
865 649 |
|
Amortyzacja |
355 463 |
62 853 |
93 129 |
115 201 |
129 367 |
756 013 |
|
Odpisy aktualizujące |
220 122 |
140 271 |
229 236 |
321 506 |
12 698 |
923 833 |
|
EBITDA |
1 360 934 |
(45 970) |
772 654 |
247 342 |
210 535 |
2 545 495 |
Przychody, koszty i wynik finansowy w podziale na segmenty operacyjne za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2021 roku, przekształcone*
|
|
Nawozy-Agro |
Tworzywa |
Chemia |
Energetyka |
Pozostałe |
Ogółem |
|
Przychody ze sprzedaży zewnętrznej |
8 766 890 |
1 828 968 |
4 630 410 |
376 788 |
298 203 |
15 901 259 |
|
Przychody ze sprzedaży pomiędzy segmentami |
4 624 153 |
392 966 |
1 400 869 |
5 026 753 |
1 042 892 |
12 487 633 |
|
Przychody ze sprzedaży razem |
13 391 043 |
2 221 934 |
6 031 279 |
5 403 541 |
1 341 095 |
28 388 892 |
|
Koszty operacyjne, w tym:(-) |
(12 939 112) |
(2 143 330) |
(5 452 309) |
(5 351 581) |
(1 310 557) |
(27 196 889) |
|
koszty sprzedaży(-) |
(791 311) |
(65 229) |
(198 558) |
(140) |
(1 918) |
(1 057 156) |
|
koszty zarządu(-) |
(398 550) |
(144 040) |
(217 920) |
(16 025) |
(52 745) |
(829 280) |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
7 637 |
57 219 |
7 880 |
4 874 |
18 330 |
95 940 |
|
Pozostałe koszty operacyjne(-) |
(16 874) |
(159 263) |
(14 093) |
(125 047) |
(96 161) |
(411 438) |
|
Wynik segmentu na działalności operacyjnej EBIT |
442 694 |
(23 440) |
572 757 |
(68 213) |
(47 293) |
876 505 |
|
Przychody finansowe |
- |
- |
- |
- |
- |
62 453 |
|
Koszty finansowe(-) |
- |
- |
- |
- |
- |
(220 674) |
|
Zysk z udziałów w jednostkach stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności |
- |
- |
- |
- |
- |
15 601 |
|
Zysk przed opodatkowaniem |
- |
- |
- |
- |
- |
733 885 |
|
Podatek dochodowy |
- |
- |
- |
- |
- |
(100 198) |
|
Zysk/(Strata) netto |
- |
- |
- |
- |
- |
633 687 |
|
EBIT |
442 694 |
(23 440) |
572 757 |
(68 213) |
(47 293) |
876 505 |
|
Amortyzacja |
328 934 |
75 459 |
97 113 |
112 064 |
148 086 |
761 656 |
|
Odpisy aktualizujące |
4 921 |
148 160 |
4 280 |
107 394 |
44 398 |
309 153 |
|
EBITDA |
776 549 |
200 179 |
674 150 |
151 245 |
145 191 |
1 947 314 |
* Zgodnie z informacją opisaną w punkcie 5.2.c) Informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.
Aktywa i zobowiązania segmentów
|
na dzień 31 grudnia 2022 roku |
Nawozy-Agro |
Tworzywa |
Chemia |
Energetyka |
Pozostałe |
Ogółem |
|
Aktywa segmentu |
10 000 971 |
6 741 446 |
1 713 988 |
3 258 025 |
1 526 579 |
23 241 009 |
|
Nieprzypisane aktywa |
- |
- |
- |
- |
- |
2 529 199 |
|
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych |
- |
- |
- |
- |
- |
95 436 |
|
Aktywa ogółem |
10 000 971 |
6 741 446 |
1 713 988 |
3 258 025 |
1 526 579 |
25 865 644 |
|
Zobowiązania segmentu |
5 291 913 |
4 350 844 |
370 195 |
2 892 483 |
468 711 |
13 374 146 |
|
Nieprzypisane zobowiązania |
- |
- |
- |
- |
- |
2 535 131 |
|
Zobowiązania ogółem |
5 291 913 |
4 350 844 |
370 195 |
2 892 483 |
468 711 |
15 909 277 |
|
na dzień 31 grudnia 2021 roku |
Nawozy-Agro |
Tworzywa |
Chemia |
Energetyka |
Pozostałe |
Ogółem |
|
Aktywa segmentu |
8 665 117 |
4 658 001 |
1 964 011 |
3 130 221 |
1 515 944 |
19 933 294 |
|
Nieprzypisane aktywa |
- |
- |
- |
- |
- |
3 618 753 |
|
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych |
- |
- |
- |
- |
- |
92 658 |
|
Aktywa ogółem |
8 665 117 |
4 658 001 |
1 964 011 |
3 130 221 |
1 515 944 |
23 644 705 |
|
Zobowiązania segmentu |
5 269 655 |
2 507 114 |
354 415 |
3 070 824 |
689 302 |
11 891 310 |
|
Nieprzypisane zobowiązania |
- |
- |
- |
- |
- |
2 821 228 |
|
Zobowiązania ogółem |
5 269 655 |
2 507 114 |
354 415 |
3 070 824 |
689 302 |
14 712 538 |
Pozostałe informacje o segmentach
|
za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2022 roku |
Nawozy-Agro |
Tworzywa |
Chemia |
Energetyka |
Pozostałe |
Ogółem |
|
Nakłady na rzeczowe aktywa trwałe |
589 539 |
1 658 191 |
135 555 |
257 455 |
159 488 |
2 800 228 |
|
Nakłady na nieruchomości inwestycyjne |
- |
- |
- |
- |
1 093 |
1 093 |
|
Nakłady na wartości niematerialne |
499 |
4 806 |
363 |
1 993 |
4 257 |
11 918 |
|
Nakłady nieprzypisane |
- |
- |
- |
- |
- |
36 219 |
|
Razem nakłady |
590 038 |
1 662 997 |
135 918 |
259 448 |
164 838 |
2 849 458 |
|
Amortyzacja segmentu |
355 463 |
62 853 |
93 129 |
115 201 |
129 367 |
756 013 |
|
Razem amortyzacja |
355 463 |
62 853 |
93 129 |
115 201 |
129 367 |
756 013 |
|
za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2021 roku |
Nawozy-Agro |
Tworzywa |
Chemia |
Energetyka |
Pozostałe |
Ogółem |
|
Nakłady na rzeczowe aktywa trwałe |
441 310 |
842 096 |
117 975 |
786 702 |
116 756 |
2 304 839 |
|
Nakłady na nieruchomości inwestycyjne |
- |
- |
- |
- |
703 |
703 |
|
Nakłady na wartości niematerialne |
814 |
1 556 |
806 |
16 460 |
2 187 |
21 823 |
|
Nakłady nieprzypisane |
- |
- |
- |
- |
- |
33 302 |
|
Razem nakłady |
442 124 |
843 652 |
118 781 |
803 162 |
119 646 |
2 360 667 |
|
Amortyzacja segmentu |
328 934 |
75 459 |
97 113 |
112 064 |
148 086 |
761 656 |
|
Razem amortyzacja |
328 934 |
75 459 |
97 113 |
112 064 |
148 086 |
761 656 |
Obszary geograficzne
W przypadku prezentowania informacji w podziale na obszary geograficzne, przychód jest ustalany według kryterium geograficznej lokalizacji klientów. Aktywa przypisane do obszaru są natomiast ustalane według ich geograficznego rozmieszczenia.
Przychody
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Polska |
14 260 794 |
7 936 878 |
|
Niemcy |
2 260 931 |
1 529 037 |
|
Pozostałe kraje Unii Europejskiej |
5 040 779 |
3 854 097 |
|
Kraje Azji |
320 648 |
366 389 |
|
Kraje Ameryki Południowej |
514 149 |
402 478 |
|
Pozostałe kraje |
2 260 552 |
1 812 380 |
|
|
24 657 853 |
15 901 259 |
Żaden pojedynczy klient nie odpowiadał za więcej niż 10% przychodów ze sprzedaży, zarówno w 2022, jak i w 2021 roku.
Aktywa trwałe
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Polska |
13 966 586 |
12 657 451 |
|
Niemcy |
1 535 510 |
1 528 365 |
|
Hiszpania |
45 595 |
41 592 |
|
Belgia |
15 481 |
13 361 |
|
Pozostałe |
36 932 |
14 443 |
|
|
15 600 104 |
14 255 212 |
Na powyższe aktywa trwałe składają się rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne, aktywa z tytułu prawa do użytkowania, nieruchomości inwestycyjne, wartość firmy, udziały i akcje, inwestycje wycenione metodą praw własności oraz pozostałe aktywa.
Wybrane Zasady Rachunkowości
Przychody ze sprzedaży to przychody ujmowane z tytułu umów zawartych z klientami. Ujęcie przychodu przedstawia transakcję przeniesienia dóbr lub usług na klienta w kwocie odzwierciedlającej wartość wynagrodzenia, którego Grupa spodziewa się w zamian za te dobra lub usługi. Podstawowym kryterium ujęcia przychodów jest moment wypełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia, następujący z chwilą przeniesienia kontroli na rzecz klienta.
Koszty związane z umową
Koszty doprowadzenia do zawarcia umowy
Grupa ponosi koszty doprowadzenia do zawarcia umowy, których nie poniosłaby, jeżeli umowa nie zostałaby zawarta. Grupa ujmuje koszty doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem jako składnik aktywów w pozycji należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe, jeżeli spodziewa się, że koszty te odzyska. Grupa korzysta z praktycznego rozwiązania i ujmuje koszty w momencie ich poniesienia, jeżeli okres amortyzacji składnika aktywów, który w przeciwnym razie zostałby ujęty przez Grupę, wynosi jeden rok lub krócej.
Koszty wykonania umowy
Jeżeli koszty poniesione w związku z wykonywaniem umowy zawartej z klientem nie są objęte zakresem standardu innego niż MSSF 15, Grupa ujmuje składnik aktywów w pozycji należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe, będący wynikiem poniesienia kosztów wykonania umowy jedynie w przypadku, gdy koszty te spełniają wszystkie następujące kryteria:
● koszty te są bezpośrednio powiązane z umową lub z przewidywaną umową, którą Grupa może wyraźnie zidentyfikować,
● koszty te prowadzą do wytworzenia lub ulepszenia zasobów Grupy, które będą wykorzystywane do spełnienia (lub do dalszego spełniania) zobowiązań do wykonania świadczenia w przyszłości, oraz
● Grupa spodziewa się, że koszty te odzyska.
Identyfikacja umowy z klientem
Przychody ze sprzedaży produktów i usług, towarów i materiałów
Główne grupy sprzedawanych przez Grupę produktów i usług, towarów i materiałów zostały wymienione w części Segmenty operacyjne.
Przychody z tytułu sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów ujmowane są zgodnie z MSSF 15 Przychody z umów z klientami w sposób odzwierciedlający przekazanie kontroli na rzecz klienta. Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów są ujmowane przez Grupę co do zasady w określonym momencie, w oparciu o ustalone w umowie zasady Incoterms (zwykle w momencie wydania z magazynu lub w momencie dostarczenia do punktu wskazanego przez klienta). Dla dostaw w przypadku wybranych Incoterms (CIF, CIP, CFR, CPT) Grupa dokonuje wydzielenia jako odrębnego zobowiązania do wykonania świadczenia usługi transportu lub transportu i ubezpieczenia świadczonych na rzecz klienta po przekazaniu klientowi kontroli nad towarami lub produktami, których te dostawy dotyczą. Przychody ze sprzedaży usług ujmowane są w określonym momencie po wykonaniu usługi.
Przychody ze sprzedaży ujmowane w miarę upływu czasu, w tym na podstawie umów o usługę budowlaną
Umowy ujmowane w miarę upływu czasu zawierane przez Grupę są to umowy z klientem, których przedmiotem jest budowa obiektu – składnika aktywów lub zespołu aktywów. W szczególności do umów tych zalicza się umowy na realizację „pod klucz”, umowy remontowe, umowy na modernizację i przebudowę. Przychody z tytułu umów ujmowane są w sposób odzwierciedlający przekazanie kontroli na rzecz klienta. W szczególności element wynagrodzenia zmiennego (np. kary umowne, rabaty, roszczenia) ujmowane są przez Grupę w wysokości, co do której istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż nie ulegnie ona odwróceniu oraz kwotę tego wynagrodzenia można wiarygodnie wycenić.
Grupa każdorazowo dokonuje oceny, czy przychód z tytułu tych umów o usługę budowlaną będzie podlegał ujęciu w miarę upływu czasu, czy w określonym momencie, przy czym większość umów o usługę budowlaną ujmowana jest przez Grupę w miarę upływu czasu w okresie realizacji prac objętych umową.
Należności i zobowiązania z tytułu umów z klientami prezentowane są odpowiednio:
● należności – Nota 16 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe,
● zobowiązania – Nota 25 Zobowiązania z tytułu dostaw oraz pozostałe.
Za okres od 01.01.2022 roku do 31.12.2022 roku
|
|
Nawozy-Agro |
Tworzywa |
Chemia |
Energetyka |
Pozostałe |
Ogółem |
|
Główne linie produktów |
|
|
|
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży produktów i usług |
14 881 788 |
2 082 711 |
6 348 983 |
504 069 |
221 487 |
24 039 038 |
|
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów |
217 298 |
- |
64 450 |
265 974 |
66 620 |
614 342 |
|
Przychody ze sprzedaży licencji |
4 473 |
- |
- |
- |
- |
4 473 |
|
Razem |
15 103 559 |
2 082 711 |
6 413 433 |
770 043 |
288 107 |
24 657 853 |
|
Rejony geograficzne |
|
|||||
|
Polska |
10 029 244 |
243 557 |
2 973 173 |
770 043 |
244 777 |
14 260 794 |
|
Niemcy |
852 870 |
908 664 |
483 160 |
- |
16 237 |
2 260 931 |
|
Pozostałe kraje Unii Europejskiej |
2 097 062 |
776 977 |
2 143 342 |
- |
23 398 |
5 040 779 |
|
Kraje Azji |
281 777 |
28 461 |
8 339 |
- |
2 071 |
320 648 |
|
Kraje Ameryki Południowej |
492 745 |
9 395 |
12 009 |
- |
- |
514 149 |
|
Pozostałe kraje |
1 349 861 |
115 657 |
793 410 |
- |
1 624 |
2 260 552 |
|
Razem |
15 103 559 |
2 082 711 |
6 413 433 |
770 043 |
288 107 |
24 657 853 |
|
Rodzaj klienta |
|
|||||
|
Klienci będący osobami prawnymi |
14 990 517 |
2 082 711 |
6 413 236 |
769 010 |
279 741 |
24 535 215 |
|
Klienci będący osobami fizycznymi |
113 042 |
- |
197 |
1 033 |
8 366 |
122 638 |
|
Razem |
15 103 559 |
2 082 711 |
6 413 433 |
770 043 |
288 107 |
24 657 853 |
|
Rodzaj umowy |
|
|||||
|
Umowy oparte na stałej cenie |
4 683 325 |
2 063 615 |
1 882 568 |
760 223 |
168 585 |
9 558 316 |
|
Umowy rozliczane w oparciu o zużyty czas i nakłady |
- |
1 069 |
- |
- |
10 546 |
11 615 |
|
Pozostałe |
10 420 234 |
18 027 |
4 530 865 |
9 820 |
108 976 |
15 087 922 |
|
Razem |
15 103 559 |
2 082 711 |
6 413 433 |
770 043 |
288 107 |
24 657 853 |
|
Relacje z klientami |
|
|||||
|
Relacje długoterminowe |
5 137 468 |
479 799 |
2 485 779 |
513 605 |
95 093 |
8 711 744 |
|
Relacje krótkoterminowe |
9 966 091 |
1 602 912 |
3 927 654 |
256 438 |
193 014 |
15 946 109 |
|
Razem |
15 103 559 |
2 082 711 |
6 413 433 |
770 043 |
288 107 |
24 657 853 |
|
Moment ujmowania przychodów |
|
|
|
|
|
|
|
Przychody ujmowane w określonym momencie |
15 103 559 |
2 082 711 |
6 413 433 |
770 043 |
277 496 |
24 647 242 |
|
Przychody ujmowane w miarę upływu czasu |
- |
- |
- |
- |
10 611 |
10 611 |
|
Razem |
15 103 559 |
2 082 711 |
6 413 433 |
770 043 |
288 107 |
24 657 853 |
|
Kanały sprzedaży |
|
|
|
|
|
|
|
Sprzedaż bezpośrednia |
5 923 762 |
1 569 232 |
5 809 643 |
719 594 |
285 921 |
14 308 152 |
|
Sprzedaż przez pośredników |
9 179 797 |
513 479 |
603 790 |
50 449 |
2 186 |
10 349 701 |
|
Razem |
15 103 559 |
2 082 711 |
6 413 433 |
770 043 |
288 107 |
24 657 853 |
Za okres od 01.01.2021 roku do 31.12.2021 roku
|
|
Nawozy-Agro |
Tworzywa |
Chemia |
Energetyka |
Pozostałe |
Ogółem |
|
Główne linie produktów |
|
|
|
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży produktów i usług |
8 652 563 |
1 828 891 |
4 605 957 |
291 541 |
251 719 |
15 630 671 |
|
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów |
110 871 |
- |
24 453 |
82 444 |
46 484 |
264 252 |
|
Przychody ze sprzedaży praw majątkowych |
- |
77 |
- |
2 803 |
|
2 880 |
|
Przychody ze sprzedaży licencji |
3 456 |
- |
- |
- |
- |
3 456 |
|
Razem |
8 766 890 |
1 828 968 |
4 630 410 |
376 788 |
298 203 |
15 901 259 |
|
Rejony geograficzne |
|
|||||
|
Polska |
5 107 547 |
222 510 |
1 973 523 |
376 788 |
256 510 |
7 936 878 |
|
Niemcy |
518 956 |
533 199 |
466 165 |
- |
10 717 |
1 529 037 |
|
Pozostałe kraje Unii Europejskiej |
1 481 255 |
812 414 |
1 538 163 |
- |
22 265 |
3 854 097 |
|
Kraje Azji |
254 587 |
84 418 |
27 213 |
- |
171 |
366 389 |
|
Kraje Ameryki Południowej |
335 639 |
22 669 |
44 170 |
- |
- |
402 478 |
|
Pozostałe kraje |
1 068 906 |
153 758 |
581 176 |
- |
8 540 |
1 812 380 |
|
Razem |
8 766 890 |
1 828 968 |
4 630 410 |
376 788 |
298 203 |
15 901 259 |
|
Rodzaj klienta |
|
|||||
|
Klienci będący osobami prawnymi |
8 733 484 |
1 828 968 |
4 630 290 |
375 908 |
292 118 |
15 860 768 |
|
Klienci będący osobami fizycznymi |
33 406 |
- |
120 |
880 |
6 085 |
40 491 |
|
Razem |
8 766 890 |
1 828 968 |
4 630 410 |
376 788 |
298 203 |
15 901 259 |
|
Rodzaj umowy |
|
|||||
|
Umowy oparte na stałej cenie |
2 438 859 |
1 813 515 |
889 990 |
169 423 |
157 645 |
5 469 432 |
|
Umowy rozliczane w oparciu o zużyty czas i nakłady |
- |
966 |
- |
- |
9 056 |
10 022 |
|
Pozostałe |
6 328 031 |
14 487 |
3 740 420 |
207 365 |
131 502 |
10 421 805 |
|
Razem |
8 766 890 |
1 828 968 |
4 630 410 |
376 788 |
298 203 |
15 901 259 |
|
Relacje z klientami |
|
|||||
|
Relacje długoterminowe |
3 127 077 |
699 451 |
1 485 296 |
269 267 |
104 259 |
5 685 350 |
|
Relacje krótkoterminowe |
5 639 813 |
1 129 517 |
3 145 114 |
107 521 |
193 944 |
10 215 909 |
|
Razem |
8 766 890 |
1 828 968 |
4 630 410 |
376 788 |
298 203 |
15 901 259 |
|
Moment ujmowania przychodów |
|
|
|
|
|
|
|
Przychody ujmowane w określonym momencie |
8 766 890 |
1 828 968 |
4 630 410 |
376 788 |
288 739 |
15 891 795 |
|
Przychody ujmowane w miarę upływu czasu |
- |
- |
- |
- |
9 464 |
9 464 |
|
Razem |
8 766 890 |
1 828 968 |
4 630 410 |
376 788 |
298 203 |
15 901 259 |
|
Kanały sprzedaży |
|
|
|
|
|
|
|
Sprzedaż bezpośrednia |
3 177 622 |
1 425 569 |
4 312 670 |
341 323 |
293 204 |
9 550 388 |
|
Sprzedaż przez pośredników |
5 589 268 |
403 399 |
317 740 |
35 465 |
4 999 |
6 350 871 |
|
Razem |
8 766 890 |
1 828 968 |
4 630 410 |
376 788 |
298 203 |
15 901 259 |
Wybrane Zasady Rachunkowości
Koszty wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów
Kosztami wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów są wszystkie koszty związane z podstawową działalnością Grupy z wyjątkiem kosztów sprzedaży, kosztów ogólnego zarządu, pozostałych kosztów i kosztów finansowych. Koszt wytworzenia produktu obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część stałych kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu.
Koszty sprzedaży
Koszty sprzedaży są to ewidencjonowane koszty związane ze sprzedażą. Do kosztów tych zalicza się między innymi:
opakowania wysyłkowe,
koszty transportu, załadunku, wyładunku,
opłaty celne i prowizje handlowe,
ubezpieczenia produktów w czasie transportu,
utworzenie/rozwiązanie odpisów na należności z tytułu dostaw i usług za wyjątkiem odpisów na należności z tytułu dzierżawy nieruchomości inwestycyjnych (prezentowane w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych) oraz odsetek od należności (prezentowane w przychodach lub kosztach finansowych).
Koszty ogólnego zarządu
Koszty ogólnego zarządu obejmują koszty:
koszty ogólnoadministracyjne związane z utrzymaniem określonych komórek zarządu,
koszty ogólnoprodukcyjne (związane z produkcją, które nie dotyczą poszczególnych wydziałów, związane z utrzymaniem i funkcjonowaniem komórek ogólnego przeznaczenia).
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Amortyzacja |
751 724 |
756 897 |
|
Zużycie materiałów i energii |
18 174 715 |
10 472 982 |
|
Usługi obce |
1 609 434 |
1 507 198 |
|
Podatki i opłaty |
490 305 |
584 207 |
|
Wynagrodzenia |
1 689 752 |
1 474 131 |
|
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia |
477 510 |
422 422 |
|
Pozostałe koszty rodzajowe |
311 161 |
144 205 |
|
Koszty według rodzaju |
23 504 601 |
15 362 042 |
|
Zmiana stanu produktów(+/-) |
(675 282) |
(545 529) |
|
Koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby jednostki(-) |
(363 855) |
(281 902) |
|
Koszty sprzedaży(-) |
(1 164 041) |
(1 057 156) |
|
Koszty ogólnego zarządu(-) |
(979 960) |
(829 280) |
|
Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
401 369 |
174 645 |
|
Koszt wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów |
20 722 832 |
12 822 820 |
|
w tym podatek akcyzowy |
4 964 |
4 783 |
Koszty amortyzacji zostały ujęte w poszczególnych pozycjach sprawozdania z całkowitych dochodów:
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Koszt wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów |
625 629 |
645 923 |
|
Koszty sprzedaży |
56 899 |
56 368 |
|
Koszty ogólnego zarządu |
69 196 |
54 606 |
|
Amortyzacja ogółem |
751 724 |
756 897 |
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Wynagrodzenia wypłacone i należne |
1 655 355 |
1 505 269 |
|
Ubezpieczenia społeczne |
317 210 |
282 706 |
|
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych |
88 259 |
76 036 |
|
Szkolenia |
6 033 |
4 618 |
|
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu programów określonych świadczeń |
2 548 |
(14 952) |
|
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu innych długoterminowych świadczeń pracowniczych |
8 632 |
(36 023) |
|
Zmiana stanu rezerwy na niewykorzystane urlopy |
1 980 |
(8 676) |
|
Zmiana stanu rezerwy na nagrodę roczną i premię motywacyjną |
18 713 |
29 211 |
|
Zmiana stanu pozostałych rezerw na świadczenia pracownicze |
3 823 |
160 |
|
Pozostałe |
64 709 |
58 204 |
|
|
2 167 262 |
1 896 553 |
|
Średnie zatrudnienie |
15 751 |
15 605 |
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Amortyzacja składników aktywów z tytułu prawa do użytkowania(-) |
(70 234) |
(69 832) |
|
Koszty odsetkowe od zobowiązań leasingowych(-) |
(16 333) |
(15 275) |
|
Koszty związane leasingiem krótkoterminowym wyłączonym z zakresu MSSF16(-) |
(14 622) |
(10 679) |
|
Koszty związane z leasingiem aktywów o niskiej wartości wyłączonym z zakresu MSSF16(-) |
(718) |
(388) |
|
Koszty związane ze zmienną opłatą leasingową nieuwzględniona w wycenie zobowiązań z tytułu leasingu(-) |
(90 924) |
(57 814) |
|
Pozostałe(+/-) |
1 911 |
1 789 |
|
Razem |
(190 920) |
(152 199) |
Wybrane Zasady Rachunkowości
Pozostałe przychody operacyjne obejmują przychody, które nie zostały zakwalifikowane do działalności operacyjnej i finansowej.
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Zysk ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i prawa wieczystego użytkowania gruntów |
- |
29 487 |
|
Rozwiązane odpisy aktualizujące - rzeczowe aktywa trwałe |
5 185 |
641 |
|
Rozwiązane odpisy aktualizujące - pozostałe należności |
5 791 |
763 |
|
Rozwiązane odpisy aktualizujące - pozostałe |
234 |
- |
|
Przychody z tytułu dzierżawy nieruchomości inwestycyjnych |
15 761 |
13 625 |
|
Otrzymane odszkodowania |
11 235 |
7 894 |
|
Rozwiązanie rezerw |
9 386 |
2 763 |
|
Dotacje |
18 519 |
15 263 |
|
Otrzymane rekompensaty |
12 914 |
- |
|
Pozostałe |
32 527 |
25 504 |
|
|
111 552 |
95 940 |
Wybrane Zasady Rachunkowości
Pozostałe koszty operacyjne obejmują koszty, które nie zostały zakwalifikowane do działalności operacyjnej i finansowej.
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Strata ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych i prawa wieczystego użytkowania gruntów |
7 129 |
- |
|
Utworzone odpisy aktualizujące - rzeczowe aktywa trwałe |
825 661 |
294 326 |
|
Utworzone odpisy aktualizujące - nieruchomości inwestycyjne |
90 |
153 |
|
Utworzone odpisy aktualizujące - aktywa z tytułu prawa do użytkowania |
63 357 |
- |
|
Utworzone odpisy aktualizujące - wartości niematerialne |
18 440 |
15 315 |
|
Utworzone odpisy aktualizujące – wartość firmy |
21 470 |
5 795 |
|
Utworzone odpisy aktualizujące - pozostałe należności |
4 842 |
1 606 |
|
Utworzone odpisy aktualizujące - pozostałe |
- |
688 |
|
Koszty utrzymania nieruchomości inwestycyjnych |
15 703 |
13 220 |
|
Kary i odszkodowania |
4 460 |
4 115 |
|
Przestoje instalacji wyłączonych z eksploatacji |
1 590 |
1 632 |
|
Koszty usuwania skutków awarii |
14 642 |
15 453 |
|
Utworzone rezerwy |
34 710 |
39 703 |
|
Korekta szacunków ujętych w latach poprzednich |
2 938 |
- |
|
Pozostałe koszty |
21 891 |
19 432 |
|
|
1 036 923 |
411 438 |
Wybrane Zasady Rachunkowości
Przychody finansowe obejmują odsetki należne z tytułu zainwestowanych przez Grupę środków pieniężnych, pożyczek, innych oprocentowanych instrumentów finansowych, należne dywidendy, zyski z tytułu zbycia dostępnych do sprzedaży instrumentów finansowych, zyski z tytułu zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych przez wynik finansowy, zyski z tytułu różnic kursowych oraz zyski dotyczące instrumentów zabezpieczających, które ujmowane są w rachunku zysków i strat.
Przychody z tytułu odsetek wykazuje się w rachunku zysków i strat według zasady memoriałowej, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.
Dochód z tytułu dywidend ujmuje się w rachunku zysków i strat w momencie, kiedy Grupa nabywa prawo do jej otrzymania.
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Odsetki od lokat bankowych |
45 495 |
4 740 |
|
Odsetki od cash poolingu i pożyczek |
229 |
- |
|
Odsetki od należności z tytułu dostaw i usług |
5 247 |
2 797 |
|
Pozostałe przychody odsetkowe |
2 815 |
316 |
|
Zyski ze sprzedaży inwestycji finansowych |
4 748 |
- |
|
Zyski z wyceny aktywów i zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat |
66 716 |
- |
|
Zysk na różnicach kursowych |
- |
45 580 |
|
Dyskonto rezerw, kredytów |
6 902 |
123 |
|
Dywidendy otrzymane |
311 |
389 |
|
Pozostałe przychody finansowe |
3 564 |
8 508 |
|
|
136 027 |
62 453 |
Wybrane Zasady Rachunkowości
Koszty finansowe obejmują odsetki płatne z tytułu zadłużenia, leasingu, odwracanie dyskonta z tytułu rezerw, straty z tytułu różnic kursowych, straty z tytułu zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych przez wynik finansowy oraz odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych.
Koszty z tytułu odsetek są ustalane w oparciu o efektywną stopę procentową.
Koszty finansowe, które bezpośrednio można przyporządkować nabyciu, wytworzeniu danego składnika aktywów włącza się do ceny nabycia, wytworzenia tego składnika aktywów. Pozostałe koszty finansowania zewnętrznego Grupa ujmuje jako koszt w okresie, w którym zostały poniesione.
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Odsetki od kredytów terminowych i kredytów w rachunku bieżącym |
135 799 |
56 697 |
|
Odsetki od cash poolingu |
3 104 |
1 008 |
|
Odsetki od pożyczek |
525 |
429 |
|
Odsetki od zobowiązań z tytułu faktoringu, dyskonta, leasingu |
52 431 |
21 393 |
|
Pozostałe koszty odsetkowe |
21 232 |
10 810 |
|
Straty z wyceny aktywów i zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat |
- |
127 966 |
|
Straty na różnicach kursowych |
112 201 |
- |
|
Odwrócenie dyskonta rezerw, kredytów |
192 |
724 |
|
Pozostałe koszty finansowe |
5 656 |
1 647 |
|
|
331 140 |
220 674 |
Na kwotę 112 201 tys. zł straty na różnicach kursowych (w 2021 roku: 45 580 tys. zysku na różnicach kursowych prezentowanej w przychodach finansowych) składają się:
● dodatnie saldo różnic kursowych zrealizowanych w kwocie 76 897 tys. zł (w 2021 roku: dodatnie saldo różnic kursowych zrealizowanych w kwocie 44 360 tys. zł ),
● ujemne saldo różnic kursowych z tytułu zrealizowanych transakcji związanych z walutowymi instrumentami pochodnymi w kwocie (136 072) tys. zł (w 2021 roku: dodatnie saldo różnic kursowych z tytułu zrealizowanych transakcji związanych z walutowymi instrumentami pochodnymi w kwocie 40 474 tys. zł),
● ujemne saldo różnic kursowych na dzień bilansowy z tytułu wyceny walutowych pozycji należności i zobowiązań w kwocie (51 789) tys. zł (w 2021 roku: dodatnie saldo różnic kursowych na dzień bilansowy z tytułu wyceny walutowych pozycji należności i zobowiązań w kwocie 9 111 tys. zł),
● ujemne saldo różnic kursowych z wyceny na dzień bilansowy pozostałych pozycji w kwocie (1 237) tys. zł (w 2021 roku: ujemne saldo różnic kursowych z wyceny na dzień bilansowy pozostałych pozycji w kwocie (48 365) tys. zł).
W pozycji „Pozostałe koszty odsetkowe” ujęte zostały odsetki od zobowiązań z tytułu dostaw i usług, odsetki budżetowe oraz odsetki z wyceny aktuarialnej rezerw na świadczenia pracownicze.
Wybrane Zasady Rachunkowości
Podatek dochodowy obejmuje część bieżącą i część odroczoną. Bieżący i odroczony podatek dochodowy ujmowany jest w rachunku zysków i strat bieżącego okresu, z wyjątkiem sytuacji, kiedy dotyczy połączenia jednostek oraz pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym lub jako inne całkowite dochody.
Podatek bieżący stanowi zobowiązanie podatkowe z tytułu dochodu do opodatkowania za dany rok, ustalone przy zastosowaniu stawek podatkowych obowiązujących na dzień bilansowy oraz korekty podatku dotyczącego lat ubiegłych. Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) brutto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu.
Podatek odroczony wyliczany jest w związku z różnicami przejściowymi pomiędzy wartością aktywów i zobowiązań ustalaną dla celów księgowych a ich wartością ustalaną dla celów podatkowych. Podatek odroczony nie jest ujmowany w przypadku: 1) początkowego ujęcia aktywów lub zobowiązań, które nie wpływają ani na zysk księgowy ani na dochód do opodatkowania pochodzących z transakcji, która nie jest połączeniem jednostek, 2) różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych i współkontrolowanych w zakresie, w którym nie jest prawdopodobne, że zostaną one zrealizowane w dającej się przewidzieć przyszłości, 3) różnic przejściowych powstałych w związku z początkowym ujęciem wartości firmy.
Dochody uzyskiwane z działalności w specjalnych strefach ekonomicznych mogą być zwolnione z podatku dochodowego do wysokości określonej w przepisach dotyczących specjalnych stref ekonomicznych. Przyszłe korzyści z tytułu zwolnienia z podatku dochodowego traktowane są jako ulga inwestycyjna i ujmowane, przez analogię, w oparciu o MSR 12, jako aktywa z tytułu podatku odroczonego.
Ujęta kwota podatku odroczonego opiera się na oczekiwaniach co do sposobu realizacji wartości bilansowej aktywów i pasywów, przy zastosowaniu stawek podatkowych obowiązujących lub uchwalonych na dzień bilansowy.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego są ujmowane do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na realizację różnic przejściowych. Aktywa z tytułu podatku odroczonego obniża się w zakresie, w jakim nie jest prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania różnic przejściowych. Takie obniżki koryguje się w górę w zakresie, w jakim uzyskanie wystarczającego dochodu do opodatkowania staje się prawdopodobne.
Rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlegają wzajemnej kompensacie, jeżeli Grupa posiada tytuł uprawniający ją do ich jednoczesnego uwzględniania przy obliczaniu kwoty zobowiązania podatkowego oraz gdy dotyczą podatku dochodowego nałożonego przez tę sama władzę podatkową. Aktywa oraz rezerwy z tytułu odroczonego podatku nie są dyskontowane i są prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako aktywa trwałe lub zobowiązania długoterminowe.
Zgodnie z MSR 12 Podatek dochodowy Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczący przeniesienia nierozliczonej straty podatkowej w zakresie, w którym jest prawdopodobne, że będzie dostępny przyszły dochód do opodatkowania, od którego można odpisać nierozliczone straty podatkowe. Oceniając, czy jest prawdopodobne, że dostępny przyszły dochód do opodatkowania będzie wystarczający, dana Grupa bierze pod uwagę charakter, pochodzenie, harmonogram i prawdopodobieństwo uzyskania takiego dochodu.
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Bieżący podatek dochodowy: |
|
|
|
Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego |
362 982 |
222 019 |
|
Korekty dotyczące podatku bieżącego z lat ubiegłych |
(5 520) |
3 123 |
|
|
357 462 |
225 142 |
|
Odroczony podatek dochodowy: |
|
|
|
Odroczony podatek dochodowy związany z powstaniem i odwróceniem różnic przejściowych |
(252 596) |
(124 944) |
|
|
(252 596) |
(124 944) |
|
Podatek dochodowy wykazany w rachunku zysków i strat |
104 866 |
100 198 |
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Zysk przed opodatkowaniem |
688 686 |
733 885 |
|
Podatek obliczony według obowiązującej stawki podatkowej |
130 850 |
139 439 |
|
Różnice wynikające z zastosowania stawek podatkowych obowiązujących w innych krajach |
19 883 |
6 697 |
|
Efekt podatkowy przychodów niebędących przychodami według przepisów podatkowych |
4 111 |
(6 517) |
|
Efekt podatkowy kosztów niestanowiących kosztów uzyskania według przepisów podatkowych i różnic przejściowych na które nie jest tworzony podatek odroczony |
22 084 |
33 702 |
|
Efekt podatkowy strat podatkowych odliczonych w okresie |
(6 009) |
(3 828) |
|
Wykorzystanie w okresie sprawozdawczym pomocy publicznej, w tym z tytułu prowadzenia działalności na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej |
(34 443) |
(45 530) |
|
Rozpoznanie pomocy publicznej podlegającej odliczeniu w przyszłych okresach |
(49 766) |
(56 830) |
|
Pozostałe |
18 156 |
33 065 |
|
Podatek dochodowy wykazany w rachunku zysków i strat |
104 866 |
100 198 |
|
Efektywna stopa podatkowa |
15,23 % |
13,65 % |
Efektywna stopa podatkowa za rok 2022 w wysokości 15,23% (za rok 2021: 13,65%) wynika głównie z obniżenia stopy podatkowej na skutek ulg będących rezultatem prowadzenia działalności w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych.
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Podatek dochodowy odnoszący się do pozycji, które nie będą reklasyfikowane do zysków i strat(+/-) |
(520) |
8 034 |
|
(Straty)/Zyski aktuarialne dotyczące programów określonych świadczeń |
(32) |
7 285 |
|
Pozostałe dochody |
(488) |
749 |
|
Podatek dochodowy odnoszący się do pozycji, które są lub będą reklasyfikowane do zysków i strat(+/-) |
(1 030) |
1 928 |
|
Wycena instrumentów zabezpieczających poprzez rachunkowość zabezpieczeń |
(1 030) |
1 928 |
|
Podatek dochodowy wykazany w innych całkowitych dochodach |
(1 550) |
9 962 |
|
|
Aktywa(-) |
Aktywa(-) |
Rezerwa(+) |
Rezerwa(+) |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
(151 457) |
(105 114) |
391 600 |
438 738 |
|
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania |
(597) |
(471) |
113 128 |
122 804 |
|
Nieruchomości inwestycyjne |
(2 324) |
(1 823) |
15 023 |
15 272 |
|
Wartości niematerialne |
(4 771) |
(3 885) |
240 541 |
246 241 |
|
Aktywa finansowe |
(14 010) |
(13 869) |
3 716 |
2 950 |
|
Zapasy i prawa majątkowe |
(110 839) |
(22 496) |
195 052 |
163 958 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
(13 647) |
(12 756) |
16 215 |
10 160 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
(271 993) |
(255 620) |
830 |
921 |
|
Pozostałe aktywa |
(757) |
(5 977) |
128 |
56 |
|
Świadczenia pracownicze |
(103 941) |
(102 227) |
518 |
573 |
|
Rezerwy |
(73 163) |
(62 993) |
5 322 |
6 221 |
|
Kredyty i pożyczki |
(13 623) |
(5 547) |
7 021 |
1 556 |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe, w tym leasing |
(67 011) |
(59 723) |
257 |
235 |
|
Wycena instrumentów zabezpieczających przez rachunkowość zabezpieczeń |
(10 241) |
(9 211) |
7 023 |
3 091 |
|
Pomoc publiczna podlegająca odliczeniu w przyszłych okresach |
(105 558) |
(56 369) |
- |
- |
|
Straty podatkowe |
(2 546) |
(4 419) |
- |
- |
|
Pozostałe |
(1 855) |
(1 074) |
7 562 |
15 593 |
|
Aktywa(-)/Rezerwa(+) z tytułu podatku odroczonego |
(948 333) |
(723 574) |
1 003 936 |
1 028 369 |
|
Kompensata |
617 444 |
618 128 |
(617 444) |
(618 128) |
|
Aktywa(-)/Rezerwa(+) z tytułu podatku odroczonego ujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
(330 889) |
(105 446) |
386 492 |
410 241 |
|
|
Stan na dzień 01.01.2022 |
Rachunku zysków i strat |
Innych całkowitych dochodach |
Różnicach kursowych z przeliczenia ujętych w innych całkowitych dochodach |
Stan na dzień 31.12.2022 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
333 624 |
(96 160) |
- |
2 679 |
240 143 |
|
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania |
122 333 |
(9 802) |
- |
- |
112 531 |
|
Nieruchomości inwestycyjne |
13 449 |
(750) |
- |
- |
12 699 |
|
Wartości niematerialne |
242 356 |
(9 210) |
- |
2 624 |
235 770 |
|
Aktywa finansowe |
(10 919) |
1 124 |
(488) |
(11) |
(10 294) |
|
Zapasy i prawa majątkowe |
141 462 |
(57 270) |
- |
21 |
84 213 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
(2 596) |
5 194 |
- |
(30) |
2 568 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
(254 699) |
(16 464) |
- |
- |
(271 163) |
|
Pozostałe aktywa |
(5 921) |
5 290 |
- |
2 |
(629) |
|
Świadczenia pracownicze |
(101 654) |
(72) |
(1 581) |
(116) |
(103 423) |
|
Rezerwy |
(56 772) |
(10 861) |
(52) |
(156) |
(67 841) |
|
Kredyty i pożyczki |
(3 991) |
(2 611) |
- |
- |
(6 602) |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe, w tym leasing |
(59 488) |
(7 262) |
- |
(4) |
(66 754) |
|
Wycena instrumentów zabezpieczających przez rachunkowość zabezpieczeń |
(6 120) |
3 932 |
(1 030) |
- |
(3 218) |
|
Pomoc publiczna podlegająca odliczeniu w przyszłych okresach |
(56 369) |
(49 191) |
- |
2 |
(105 558) |
|
Straty podatkowe |
(4 419) |
1 887 |
- |
(14) |
(2 546) |
|
Pozostałe |
14 519 |
(10 370) |
1 601 |
(43) |
5 707 |
|
Aktywa(-)/Rezerwa(+) z tytułu podatku odroczonego |
304 795 |
(252 596) |
(1 550) |
4 954 |
55 603 |
|
|
Stan na dzień 01.01.2021 |
Rachunku zysków i strat |
Innych całkowitych dochodach |
Różnicach kursowych z przeliczenia ujętych w innych całkowitych dochodach |
Stan na dzień 31.12.2021 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
361 835 |
(23 188) |
- |
(5 023) |
333 624 |
|
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania |
131 430 |
(9 097) |
- |
- |
122 333 |
|
Nieruchomości inwestycyjne |
7 088 |
6 361 |
- |
- |
13 449 |
|
Wartości niematerialne |
253 830 |
(871) |
- |
(10 603) |
242 356 |
|
Aktywa finansowe |
2 083 |
(13 753) |
749 |
2 |
(10 919) |
|
Zapasy i prawa majątkowe |
36 608 |
104 833 |
- |
21 |
141 462 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
21 401 |
(24 002) |
- |
5 |
(2 596) |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
(134 830) |
(119 870) |
- |
1 |
(254 699) |
|
Pozostałe aktywa |
60 |
(5 981) |
- |
- |
(5 921) |
|
Świadczenia pracownicze |
(112 468) |
3 085 |
7 706 |
23 |
(101 654) |
|
Rezerwy |
(52 440) |
(4 407) |
58 |
17 |
(56 772) |
|
Kredyty i pożyczki |
(2 072) |
(1 919) |
- |
- |
(3 991) |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe, w tym leasing |
(58 036) |
(1 453) |
- |
1 |
(59 488) |
|
Wycena instrumentów zabezpieczających przez rachunkowość zabezpieczeń |
(3 225) |
(4 823) |
1 928 |
- |
(6 120) |
|
Pomoc publiczna podlegająca odliczeniu w przyszłych okresach |
(12 581) |
(43 787) |
- |
(1) |
(56 369) |
|
Straty podatkowe |
(3 051) |
(1 371) |
- |
3 |
(4 419) |
|
Pozostałe |
(338) |
15 299 |
(479) |
37 |
14 519 |
|
Aktywa(-)/Rezerwa(+) z tytułu podatku odroczonego |
435 294 |
(124 944) |
9 962 |
(15 517) |
304 795 |
Jednostka Dominująca
W związku z realizacją inwestycji w zakresie budowy Wytwórni Poliamidów II Spółka uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Krakowski Park Technologiczny („SSE”). Zgodnie z otrzymanym zezwoleniem Spółka zobligowana była do poniesienia nakładów w minimalnej kwocie 203 000 tys. zł oraz zwiększenia zatrudnienia o 34 osoby i utrzymania go do 30 czerwca 2020 roku. Warunki określone w zezwoleniu zostały spełnione.
Poniesione przez Spółkę kwalifikowane nakłady inwestycyjne na dzień zakończenia inwestycji wyniosły 222 603 tys. zł, co może pozwolić na zrealizowanie oszczędności podatkowych na działalności strefowej w wysokości około 107 mln zł (bez uwzględnienia efektu dyskonta). Ze względu na wahającą się rentowność działalności w SSE i ograniczony horyzont czasowy posiadanych budżetów podatkowych Spółka nie rozpoznaje składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku związanego z działalnością w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wartość nieujętego aktywa na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi około 99 mln zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku ok 101 mln zł). Działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej zakładana jest do roku 2026.
Grupa Azoty COMPOUNDING
W związku z realizacją inwestycji pn. „Budowa nowej wytwórni tworzyw modyfikowanych w Tarnowie” Spółka uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Krakowski Park Technologiczny. Zgodnie z otrzymanym zezwoleniem Spółka zobligowana była do poniesienia nakładów w minimalnej kwocie 53 540 tys. zł oraz zwiększenia zatrudnienia o 38 osoby i utrzymania go do 31 grudnia 2021 roku. Warunki określone w zezwoleniu zostały spełnione w trakcie 2019 roku i Spółka spełniła warunek dotyczący utrzymania zatrudnienia do 31 grudnia 2021 roku.
Poniesione przez Spółkę kwalifikowane nakłady inwestycyjne na dzień zakończenia inwestycji wyniosły 80 310 tys. zł, co może pozwolić na zrealizowanie oszczędności podatkowych na działalności strefowej w wysokości około 45 mln zł (bez uwzględnienia efektu dyskonta).
Spółka na dzień 31 grudnia 2022 roku zaktualizowała składnik aktywów z tytułu korzyści jakie może uzyskać w związku z prowadzeniem działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w wysokości odpowiadającej prognozowanym oszczędnościom podatkowym na działalności strefowej w latach 2023 – 2025. Na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi 11 291 tys. zł.
Grupa Azoty PUŁAWY
Poziom efektywnej stopy podatkowej w Grupie Azoty PUŁAWY jest głównie efektem ujęcia w wyniku finansowym bieżącego oraz ubiegłego roku zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych dochodu uzyskanego z działalności prowadzonej na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE) na podstawie uzyskanych zezwoleń, w związku z oddaniem do użytkowania odpowiednio w roku ubiegłym I etapu, a w roku bieżącym II etapu budowy wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej.
W wyniku finansowym ulga ta ujęta została w podatku bieżącym w wysokości wynikającej z osiągniętego w 2022 roku wyniku z działalności objętej zezwoleniem oraz w podatku odroczonym w wysokości szacowanych możliwych do uzyskania wyników z tej działalności w okresie kolejnych lat.
W roku 2022 ulga podatkowa potencjalnie wykorzystana (ostateczne wykorzystanie nastąpi w momencie złożenia deklaracji podatkowej za rok podatkowy) wyniosła około 31 098 tys. zł.
Grupa nie rozpoznała aktywów z tytułu odroczonego podatku w odniesieniu do następujących tytułów.
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Straty podatkowe |
25 448 |
36 347 |
|
|
25 448 |
36 347 |
Jak opisano w Nocie 7.4 ze względu na ograniczony horyzont czasowy posiadanych budżetów podatkowych oraz niepewność związaną z możliwością osiągania dodatniego wyniku finansowego z prowadzonej działalności, Grupa nie rozpoznaje całości możliwych do rozpoznania aktywów z tytułu odroczonego podatku związanego z działalnością w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Wartość nieujętego aktywa na dzień 31 grudnia 2022 wyniosła około 113 mln zł (na dzień 31 grudnia 2021: 238 mln zł). Działalność w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych zakładana jest do roku 2026.
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Zysk netto przypadający dla akcjonariuszy jednostki dominującej |
620 122 |
581 813 |
|
Liczba akcji na początek okresu |
99 195 484 |
99 195 484 |
|
Liczba akcji na koniec okresu |
99 195 484 |
99 195 484 |
|
Średnia ważona liczba akcji w okresie |
99 195 484 |
99 195 484 |
|
Zysk na jedną akcję: |
|
|
|
Podstawowy (zł) |
6,25 |
5,87 |
|
Rozwodniony (zł) |
6,25 |
5,87 |
Rozwodniony zysk przypadający na jedną akcję
Nie występują czynniki powodujące rozwodnienie zysku przypadającego na jedną akcję.
Wybrane Zasady Rachunkowości
Składniki rzeczowych aktywów trwałych ujmuje się w księgach według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości. Cena nabycia obejmuje cenę zakupu składnika majątku oraz koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku i składowania. Rabaty, opusty zmniejszają cenę nabycia składnika aktywów. Koszt wytworzenia składnika rzeczowych aktywów trwałych oraz rzeczowych aktywów trwałych w budowie obejmuje ogół kosztów poniesionych przez Grupę w okresie jego budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia poniesionych do dnia przyjęcia takiego składnika majątkowego do używania (lub do dnia bilansowego, jeśli składnik nie został jeszcze oddany do używania).
W przypadku, gdy określony składnik rzeczowych aktywów trwałych składa się z odrębnych i istotnych części składowych o różnym okresie użytkowania, części te są traktowane jako odrębne składniki aktywów.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta ze sprawozdania z sytuacji finansowej po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży/likwidacji lub zaprzestania użytkowania rzeczowych aktywów trwałych są określane, jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych rzeczowych aktywów trwałych i są ujmowane odpowiednio jako pozostałe przychody operacyjne lub pozostałe koszty operacyjne w rachunku zysków i strat.
Zaliczki na rzeczowe aktywa trwałe prezentowane są w pozycji Pozostałe należności w ramach aktywów trwałych.
Aktywowaniu podlegają poniesione w późniejszym okresie koszty wymienianych części składnika rzeczowych aktywów trwałych, które można wiarygodnie oszacować i jest prawdopodobne, że Grupa osiągnie korzyści ekonomiczne związane z wymienianymi składnikami rzeczowych aktywów trwałych. Pozostałe nakłady są ujmowane na bieżąco w rachunku zysków i strat jako koszt.
Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika rzeczowych aktywów trwałych, względnie jego istotnych i odrębnych części składowych. Rozpoczęcie amortyzacji następuje w momencie, w którym dany składnik rzeczowych aktywów trwałych znajduje się w miejscu i stanie umożliwiającym jego wykorzystanie zgodnie z zamierzeniem zarządu jednostki. Zakończenie amortyzacji następuje nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową rzeczowego aktywa trwałego lub postawienia go w stan likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia jego niedoboru, z ewentualnym uwzględnieniem przewidywanej przy likwidacji ceny sprzedaży netto.
Rzeczowe aktywa trwałe w budowie nie są amortyzowane.
Rzeczowe aktywa trwałe w momencie ich nabycia zostają podzielone na części składowe, o ile ich cena nabycia lub koszt wytworzenia są istotne w porównaniu z ceną nabycia lub kosztem wytworzenia całego rzeczowego aktywa trwałego. Wyodrębnione części składowe amortyzuje się osobno przez okres ich ekonomicznej użyteczności.
Zestawienie wartości bilansowej netto rzeczowych aktywów trwałych
|
|
Grunty |
Złoża mineralne |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe rzeczowe aktywa trwałe |
Rzeczowe aktywa trwałe w budowie |
Razem |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2022 roku |
59 559 |
4 935 |
2 835 974 |
3 604 945 |
123 248 |
165 455 |
5 163 569 |
11 957 685 |
|
Zwiększenia, w tym: |
6 929 |
- |
417 591 |
767 407 |
32 775 |
65 746 |
2 850 168 |
4 140 616 |
|
Zwiększenia z tytułu nabycia, wytworzenia, oddania do eksploatacji |
5 796 |
- |
388 503 |
760 421 |
30 496 |
65 571 |
2 846 628 |
4 097 415 |
|
Zwiększenia z tytułu odwrócenia i wykorzystania odpisu aktualizującego |
347 |
- |
1 137 |
1 099 |
976 |
- |
1 626 |
5 185 |
|
Zwiększenia z tytułu przekwalifikowania z nieruchomości inwestycyjnych |
- |
- |
135 |
- |
- |
- |
- |
135 |
|
Zwiększenia z tytułu przekwalifikowania z innych pozycji |
- |
- |
- |
650 |
1 303 |
- |
- |
1 953 |
|
Zwiększenia z tytułu przeliczenia różnic kursowych |
786 |
- |
4 987 |
5 237 |
- |
175 |
569 |
11 754 |
|
Zwiększenia z tytułu wzrostu zobowiązań związanych z kosztami rekultywacji |
- |
- |
22 802 |
- |
- |
- |
- |
22 802 |
|
Zwiększenia pozostałe |
- |
- |
27 |
- |
- |
- |
1 345 |
1 372 |
|
Zmniejszenia, w tym:(-) |
(239) |
(1 728) |
(346 043) |
(775 825) |
(34 014) |
(38 375) |
(1 509 915) |
(2 706 139) |
|
Amortyzacja |
- |
(1 728) |
(146 799) |
(445 726) |
(16 586) |
(31 438) |
- |
(642 277) |
|
Zmniejszenia stanu z tytułu zbycia, likwidacji |
(136) |
- |
(108) |
(1 661) |
(16 796) |
(114) |
- |
(18 815) |
|
Zmniejszenia z tytułu oddania do eksploatacji |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(1 208 024) |
(1 208 024) |
|
Zmniejszenia z tytułu utworzenia odpisu aktualizującego |
(69) |
- |
(195 958) |
(328 431) |
(367) |
(6 822) |
(294 014) |
(825 661) |
|
Zmniejszenia z tytułu przekwalifikowania do nieruchomości inwestycyjnych |
(34) |
- |
(708) |
(1) |
- |
|
(410) |
(1 153) |
|
Zmniejszenia z tytułu przekwalifikowania do innych aktywów |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(928) |
(928) |
|
Zmniejszenia z tytułu przeliczenia różnic kursowych |
- |
- |
|
|
(264) |
- |
- |
(264) |
|
Zmniejszenia z tytułu spadku zobowiązań związanych z kosztami rekultywacji |
- |
- |
(119) |
- |
- |
- |
- |
(119) |
|
Zmniejszenia pozostałe |
- |
- |
(2 351) |
(6) |
(1) |
(1) |
(6 539) |
(8 898) |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022 roku |
66 249 |
3 207 |
2 907 522 |
3 596 527 |
122 009 |
192 826 |
6 503 822 |
13 392 162 |
Informacje na temat przeprowadzonych testów na utratę wartości i utworzenia odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych przedstawiono w pkt 6 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Zestawienie wartości bilansowej netto rzeczowych aktywów trwałych
|
|
Grunty |
Złoża mineralne |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe rzeczowe aktywa trwałe |
Rzeczowe aktywa trwałe w budowie |
Razem |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2021 roku |
59 391 |
6 655 |
2 777 833 |
3 679 994 |
120 712 |
162 216 |
3 766 303 |
10 573 104 |
|
Zwiększenia, w tym: |
325 |
- |
304 755 |
464 933 |
32 447 |
45 885 |
2 351 315 |
3 199 660 |
|
Zwiększenia z tytułu nabycia, wytworzenia, oddania do eksploatacji |
222 |
- |
301 550 |
457 242 |
27 625 |
45 049 |
2 342 841 |
3 174 529 |
|
Zwiększenia z tytułu odwrócenia i wykorzystania odpisu aktualizującego |
8 |
- |
1 086 |
69 |
1 117 |
6 |
1 388 |
3 674 |
|
Zwiększenia z tytułu przekwalifikowania z nieruchomości inwestycyjnych |
- |
- |
415 |
- |
- |
- |
- |
415 |
|
Zwiększenia z tytułu przekwalifikowania z innych pozycji |
95 |
- |
702 |
7 389 |
2 972 |
824 |
- |
11 982 |
|
Zwiększenia z tytułu przeliczenia różnic kursowych |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
67 |
67 |
|
Zwiększenia pozostałe |
- |
- |
1 002 |
233 |
733 |
6 |
7 019 |
8 993 |
|
Zmniejszenia, w tym:(-) |
(157) |
(1 720) |
(246 614) |
(539 982) |
(29 911) |
(42 646) |
(954 049) |
(1 815 079) |
|
Amortyzacja |
- |
(1 720) |
(154 054) |
(433 977) |
(24 005) |
(29 629) |
- |
(643 385) |
|
Zmniejszenia stanu z tytułu zbycia, likwidacji |
(23) |
- |
(1 670) |
(3 981) |
(2 598) |
(107) |
(10) |
(8 389) |
|
Zmniejszenia z tytułu oddania do eksploatacji |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(842 197) |
(842 197) |
|
Zmniejszenia z tytułu utworzenia odpisu aktualizującego |
- |
- |
(84 670) |
(100 143) |
(2 731) |
(12 668) |
(94 114) |
(294 326) |
|
Zmniejszenia z tytułu przekwalifikowania do nieruchomości inwestycyjnych |
- |
- |
(729) |
- |
- |
- |
(546) |
(1 275) |
|
Zmniejszenia z tytułu przekwalifikowania do innych aktywów |
- |
- |
- |
(686) |
- |
(183) |
(6 688) |
(7 557) |
|
Zmniejszenia z tytułu przeliczenia różnic kursowych |
(134) |
- |
(886) |
(951) |
(22) |
(58) |
- |
(2 051) |
|
Zmniejszenia pozostałe |
- |
- |
(4 605) |
(244) |
(555) |
(1) |
(10 494) |
(15 899) |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku |
59 559 |
4 935 |
2 835 974 |
3 604 945 |
123 248 |
165 455 |
5 163 569 |
11 957 685 |
Zestawienie rzeczowych aktywów trwałych
|
|
Grunty |
Złoża mineralne |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe rzeczowe aktywa trwałe |
Rzeczowe aktywa trwałe w budowie |
Razem |
|
Na dzień 31.12.2022 roku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto |
74 664 |
49 022 |
4 985 877 |
8 651 482 |
342 688 |
508 839 |
6 934 190 |
21 546 762 |
|
Skumulowane umorzenie(-) |
- |
(9 606) |
(1 733 675) |
(4 507 922) |
(174 212) |
(295 623) |
- |
(6 721 038) |
|
Odpisy z tytułu utraty wartości(-) |
(8 415) |
(36 209) |
(344 680) |
(547 033) |
(46 467) |
(20 390) |
(430 368) |
(1 433 562) |
|
Wartość bilansowa netto |
66 249 |
3 207 |
2 907 522 |
3 596 527 |
122 009 |
192 826 |
6 503 822 |
13 392 162 |
|
Na dzień 31.12.2021 roku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto |
68 252 |
49 022 |
4 568 693 |
7 870 778 |
328 413 |
443 183 |
5 329 061 |
18 657 402 |
|
Skumulowane umorzenie(-) |
- |
(7 878) |
(1 586 876) |
(4 062 196) |
(157 626) |
(264 185) |
- |
(6 078 761) |
|
Odpisy z tytułu utraty wartości(-) |
(8 693) |
(36 209) |
(145 843) |
(203 637) |
(47 539) |
(13 543) |
(165 492) |
(620 956) |
|
Wartość bilansowa netto |
59 559 |
4 935 |
2 835 974 |
3 604 945 |
123 248 |
165 455 |
5 163 569 |
11 957 685 |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości i ich wykorzystanie
|
|
Grunty |
Złoża mineralne |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe rzeczowe aktywa trwałe |
Rzeczowe aktywa trwałe w budowie |
Razem |
|
Wartość odpisów na dzień 01.01.2022 roku |
8 693 |
36 209 |
145 843 |
203 637 |
47 539 |
13 543 |
165 492 |
620 956 |
|
Odpis aktualizujący ujęty w rachunku zysków i strat |
69 |
- |
195 958 |
328 431 |
367 |
6 822 |
294 014 |
825 661 |
|
Odwrócenie i wykorzystanie odpisu aktualizującego ujęte w rachunku zysków i strat(-) |
(347) |
- |
(1 137) |
(1 099) |
(976) |
- |
(1 626) |
(5 185) |
|
Zmiana sposobu prezentacji |
- |
- |
4 016 |
16 064 |
(463) |
25 |
(27 512) |
(7 870) |
|
Wartość odpisów na dzień 31.12.2022 roku |
8 415 |
36 209 |
344 680 |
547 033 |
46 467 |
20 390 |
430 368 |
1 433 562 |
|
Wartość odpisów na dzień 01.01.2021 roku |
8 685 |
36 209 |
62 282 |
104 814 |
45 925 |
885 |
72 766 |
331 566 |
|
Odpis aktualizujący ujęty w rachunku zysków i strat |
- |
- |
84 670 |
100 143 |
2 731 |
12 668 |
94 114 |
294 326 |
|
Odwrócenie i wykorzystanie odpisu aktualizującego ujęte w rachunku zysków i strat(-) |
(8) |
- |
(1 086) |
(69) |
(1 117) |
(6) |
(1 388) |
(3 674) |
|
Zmiana sposobu prezentacji |
16 |
- |
(23) |
(1 251) |
- |
(4) |
- |
(1 262) |
|
Wartość odpisów na dzień 31.12.2021 roku |
8 693 |
36 209 |
145 843 |
203 637 |
47 539 |
13 543 |
165 492 |
620 956 |
Nakłady na istotne rzeczowe aktywa trwałe w budowie
Do największych nakładów inwestycyjnych składających się na rzeczowe aktywa trwałe w budowie należą:
● budowa instalacji do produkcji polipropylenu w Grupie Azoty POLYOLEFINS. Poniesione nakłady na dzień 31 grudnia 2022 roku wynoszą 4 180 410 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 2 622 909 tys. zł),
● budowa bloku energetycznego w oparciu o paliwo węglowe w Grupie Azoty PUŁAWY. Poniesione nakłady na dzień 31 grudnia 2022 roku wynoszą 738 021 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 530 912 tys. zł),
● budowa instalacji kwasu azotowego w Grupie Azoty PUŁAWY. Poniesione nakłady na dzień 31 grudnia 2022 roku wynoszą 241 258 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 5 125 tys. zł).
Grupa dokonuje aktywowania kosztów odsetek na środki trwałe w budowie. W roku 2022 aktywowane odsetki wynosiły 19 656 tys. zł (w roku 2021: 3 494 tys. zł).
Zabezpieczenia
Na dzień 31 grudnia 2022 roku wartość bilansowa netto nieruchomości (budynki i budowle) oraz maszyn i urządzeń stanowiących zabezpieczenie kredytów bankowych wynosiła 4 224 905 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 2 653 358 tys. zł tys. zł). Znaczny wzrost wynika głównie z zabezpieczeń na aktywach spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS.
|
Tytuł zobowiązania/ograniczenia w dysponowaniu |
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Kredyt bankowy/hipoteki |
10 751 |
11 413 |
|
Kredyt bankowy/zastaw rejestrowy |
4 214 154 |
2 641 945 |
|
|
4 224 905 |
2 653 358 |
Wybrane Zasady Rachunkowości
W momencie zawarcia umowy Grupa ocenia czy umowa jest leasingiem lub czy zawiera elementy, które mogą być leasingiem. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. Oceniając, czy umowa przekazuje prawa do użytkowania zidentyfikowanego aktywa, Grupa określa:
● Identyfikowalność aktywa, które może być określone jednoznacznie w umowie lub które można zidentyfikować w sposób dorozumiany w momencie, w którym składnik aktywów udostępnia się do użytkowania (np. protokół zdawczo-odbiorczy). Aktywo musi być fizycznie odrębne lub reprezentować zasadniczo całą zdolność użytkową danego składnika aktywów, przez co zapewnia klientowi zasadniczo wszystkie korzyści ekonomiczne z użytkowania. Jeżeli dostawca ma znaczące prawo do zastąpienia składnika aktywów przez cały okres użytkowania, to aktywo nie jest identyfikowalne.
● Prawo do uzyskiwania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania składnika aktywów przez okres leasingu.
● Prawo do kierowania użytkowaniem aktywa – Grupa ma takie prawo, kiedy ma prawo do podejmowania decyzji w jaki sposób i w jakim celu wykorzystuje się składnik aktywów przez cały okres użytkowania. W rzadkich wypadkach, kiedy podjęto wcześniej decyzje w jaki sposób i w jakim celu wykorzystuje się składnik aktywów, Grupa ma prawo do kierowania użytkowaniem, kiedy:
o ma prawo do posługiwania się składnikiem aktywów (lub do pokierowania innymi, aby posługiwali się składnikiem aktywów w ustalony przez nią sposób) przez cały okres użytkowania, a dostawca nie ma prawa zmieniać jej poleceń dotyczących posługiwania się składnikiem aktywów, lub
o zaprojektowała składnik aktywów w sposób, który z góry określa, w jaki sposób i w jakim celu składnik aktywów będzie wykorzystywany przez cały okres użytkowania.
Umowy leasingu na czas określony
W przypadku umów na czas określony i opcji wypowiedzenia tylko przez leasingobiorcę, Grupa ocenia czy jest wystarczająco pewne, czy oraz w którym momencie leasingobiorca z opcji wypowiedzenia skorzysta.
Umowy leasingu na czas nieokreślony
Umowy na czas nieokreślony, w których leasingobiorca ma prawo wypowiedzenia umowy, ujmuje się jako leasing w okresie ich przewidywanego trwania, z uwzględnieniem możliwości wystąpienia istotnych zmian tych umów w przyszłości. W oparciu o dokonany osąd Grupa przyjmuje, że dla większości umów na czas nieokreślony istotna zmiana ich warunków może nastąpić w okresie 3-5 lat, w zależności od grupy aktywów, z tym, że dla umów dotyczących nieruchomości przyjmuje okres 5 lat, chyba, że Grupa posiada uzasadnienie właściwości przyjęcia dłuższego okresu (np. dla nieruchomości okres amortyzacji składnika u leasingodawcy). Szacunek ten jest weryfikowany nie rzadziej niż na koniec każdego roku obrotowego.
Leasingi krótkoterminowe i leasingi o niskiej wartości składnika bazowego
Grupa zadecydowała o nieujmowaniu praw do użytkowania aktywów i zobowiązań finansowych dla krótkoterminowych umów leasingu, których nieodwołalny okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub mniej oraz leasingów w odniesieniu, do których składnik aktywów na datę początkowego ujęcia ma niską wartość, tj. nie przekracza 10 000 złotych. Grupa ujmuje opłaty leasingowe dla takich leasingów jako koszty metodą liniową w trakcie okresu leasingu.
Początkowe ujęcie
Prawa do użytkowania zidentyfikowanego aktywa wycenia się początkowo według kosztu. Koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje:
● kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu,
● wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe,
● wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę oraz
● szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnia aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował lub przeprowadzeniem renowacji składnika aktywów do stanu wymaganego przez warunki leasingu.
Późniejsza wycena
Prawo do użytkowania składnika aktywów wycenione według kosztu jest następnie pomniejszane o łączne odpisy amortyzacyjne (umorzeniowe) wyliczane metodą liniową. Składnik aktywa z tytułu prawa do użytkowania amortyzowany jest od daty rozpoczęcia leasingu do końca okresu użytkowania tego składnika lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Szacowany okres użytkowania prawa do użytkowania składnika aktywów jest określany na takich samych zasadach, jak szacunki okresu użytkowania środków trwałych z uwzględnieniem okresu, na który zawarta jest umowa leasingu. Dodatkowo, prawo do użytkowania składnika aktywów jest testowane na utratę wartości i korygowane o odpisy z tytułu utraty wartości, w przypadku ich wystąpienia oraz korygowane z tytułu aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu.
Zestawienie netto aktywów z tytułu prawa do użytkowania
|
|
Prawo wieczystego użytkowania gruntów |
Grunty |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe przyrządy i wyposażenia |
PDU w budowie |
Razem |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2022 roku |
650 983 |
462 |
33 395 |
78 397 |
41 458 |
168 |
- |
804 863 |
|
Zwiększenia, w tym: |
1 990 |
118 |
19 715 |
6 770 |
64 269 |
656 |
454 |
93 972 |
|
Zwiększenia z tytułu zawarcia nowych umów |
1 818 |
110 |
19 236 |
6 446 |
62 694 |
654 |
452 |
91 410 |
|
Zwiększenia z tytułu nowych umów leasing (z rozliczenia PDU w budowie) |
10 |
6 |
- |
- |
1 286 |
- |
- |
1 302 |
|
Zwiększenia tytułu przekwalifikowania z nieruchomości inwestycyjnych |
65 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
65 |
|
Różnice kursowe |
- |
- |
259 |
162 |
177 |
2 |
- |
600 |
|
Pozostałe |
97 |
2 |
220 |
162 |
112 |
- |
2 |
595 |
|
Zmniejszenia, w tym:(-) |
(72 987) |
(101) |
(10 820) |
(22 908) |
(32 767) |
(193) |
(346) |
(140 122) |
|
Amortyzacja |
(9 272) |
(101) |
(9 229) |
(21 012) |
(30 427) |
(193) |
- |
(70 234) |
|
Zmniejszenia z tytułu oddania do użytkowania |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(346) |
(346) |
|
Zmniejszenia z tytułu utworzenia odpisu aktualizującego |
(63 230) |
- |
(127) |
- |
- |
- |
- |
(63 357) |
|
Zmniejszenia tytułu przekwalifikowania do nieruchomości inwestycyjnych |
(120) |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(120) |
|
Zmniejszenia z tytułu przekwalifikowania do innych pozycji |
- |
- |
- |
(650) |
(1 880) |
- |
- |
(2 530) |
|
Zmniejszenia z tytułu przeniesienia pomiędzy pozycjami w tej nocie |
- |
- |
- |
- |
(314) |
- |
- |
(314) |
|
Zmniejszenia pozostałe |
(365) |
- |
(1 464) |
(1 246) |
(146) |
- |
- |
(3 221) |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022 roku |
579 986 |
479 |
42 290 |
62 259 |
72 960 |
631 |
108 |
758 713 |
|
|
Prawo wieczystego użytkowania gruntów |
Grunty |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe przyrządy i wyposażenia |
PDU w budowie |
Razem |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2021 roku |
645 621 |
478 |
35 564 |
94 756 |
57 882 |
303 |
86 |
834 690 |
|
Zwiększenia, w tym: |
32 299 |
310 |
8 003 |
7 965 |
17 169 |
64 |
- |
65 810 |
|
Zwiększenia z tytułu zawarcia nowych umów |
24 587 |
182 |
7 208 |
7 748 |
15 423 |
64 |
- |
55 212 |
|
Zwiększenia z tytułu nowych umów leasing (z rozliczenia PDU w budowie) |
- |
128 |
- |
- |
1 746 |
- |
- |
1 874 |
|
Zwiększenia tytułu przekwalifikowania z nieruchomości inwestycyjnych |
250 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
250 |
|
Pozostałe |
7 462 |
- |
795 |
217 |
- |
- |
- |
8 474 |
|
Zmniejszenia, w tym:(-) |
(26 937) |
(326) |
(10 172) |
(24 324) |
(33 593) |
(199) |
(86) |
(95 637) |
|
Amortyzacja |
(9 826) |
(78) |
(8 604) |
(20 551) |
(30 574) |
(199) |
- |
(69 832) |
|
Zmniejszenia z tytułu oddania do użytkowania |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(86) |
(86) |
|
Zmniejszenia tytułu przekwalifikowania do nieruchomości inwestycyjnych |
(13 309) |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(13 309) |
|
Zmniejszenia z tytułu przekwalifikowania do innych pozycji |
- |
- |
- |
(2 345) |
(1 663) |
- |
- |
(4 008) |
|
Różnice kursowe |
- |
- |
(38) |
(28) |
(26) |
- |
- |
(92) |
|
Zmniejszenia pozostałe |
(3 802) |
(248) |
(1 530) |
(1 400) |
(1 330) |
- |
- |
(8 310) |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku |
650 983 |
462 |
33 395 |
78 397 |
41 458 |
168 |
- |
804 863 |
Grupa stosuje następujące okresy amortyzacji:
● dla prawa wieczystego użytkowania gruntów – przyjęto czas określony wynikający z ustawowego okresu korzystania tj. 71 lat na dzień wejścia w życie MSSF 16, tj. 1 stycznia 2019 roku,
● dla pozostałych grup aktywów, których umowy są na czas określony – na czas zawarcia umowy, tj. w przedziałach od 3-5 lat,
● dla pozostałych grup aktywów, których umowy zawarte są na czas nieokreślony przyjmuje indywidualne okresy, zgodnie z przyjętą polityką (zasadami) rachunkowości, zakłada się , że dla większości umów zmiana warunków może nastąpić w okresie 3 lat.
Zestawienie aktywów z tytułu prawa do użytkowania
|
|
Prawo wieczystego użytkowania gruntów |
Grunty |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe przyrządy i wyposażenia |
PDU w budowie |
Razem |
|
Na dzień 31.12.2022 roku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto |
742 565 |
1 006 |
80 277 |
148 750 |
183 437 |
2 361 |
108 |
1 158 504 |
|
Skumulowane umorzenie(-) |
(78 890) |
(491) |
(37 860) |
(86 491) |
(110 459) |
(1 730) |
- |
(315 921) |
|
Odpisy z tytułu utraty wartości(-) |
(83 665) |
(36) |
(127) |
- |
(18) |
- |
- |
(83 846) |
|
Pozostałe |
(24) |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(24) |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022 roku |
579 986 |
479 |
42 290 |
62 259 |
72 960 |
631 |
108 |
758 713 |
|
|
Prawo wieczystego użytkowania gruntów |
Grunty |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe przyrządy i wyposażenia |
PDU w budowie |
Razem |
|
Na dzień 31.12.2021 roku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto |
741 110 |
888 |
63 261 |
143 876 |
121 509 |
4 808 |
- |
1 075 452 |
|
Skumulowane umorzenie(-) |
(69 618) |
(390) |
(28 631) |
(65 479) |
(80 032) |
(1 537) |
- |
(245 687) |
|
Odpisy z tytułu utraty wartości(-) |
(20 435) |
(36) |
- |
- |
(18) |
- |
- |
(20 489) |
|
Pozostałe |
(74) |
- |
(1 235) |
- |
(1) |
(3 103) |
- |
(4 413) |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku |
650 983 |
462 |
33 395 |
78 397 |
41 458 |
168 |
- |
804 863 |
Wybrane Zasady Rachunkowości
Nieruchomości inwestycyjne to grunty oraz budynki i budowle posiadane przez Grupę w celu osiągania korzyści ekonomicznych z tytułu przyrostu wartości tych aktywów lub innych pożytków np. osiągania przychodów z czynszów dzierżawnych.
Inwestycje w nieruchomości wycenia się zgodnie z zasadami wyceny dla rzeczowych aktywów trwałych.
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Wartość bilansowa na początek okresu |
68 046 |
57 364 |
|
Zwiększenia, w tym: |
3 189 |
16 074 |
|
Zwiększenia z tytułu nabycia, wytworzenia, późniejszych nakładów |
410 |
1 064 |
|
Zwiększenia z tytułu reklasyfikacji z innej kategorii aktywów |
1 153 |
14 908 |
|
Zysk netto z korekty wartości godziwej |
1 307 |
- |
|
Zwiększenia pozostałe |
319 |
102 |
|
Zmniejszenia, w tym:(-) |
(4 622) |
(5 392) |
|
Amortyzacja(-) |
(4 161) |
(4 486) |
|
Zmniejszenia stanu z tytułu zbycia, likwidacji |
(100) |
(64) |
|
Zmniejszenia z tytułu reklasyfikacji do innej kategorii aktywów |
(135) |
(664) |
|
Zmniejszenia z tytułu utworzenia odpisu aktualizującego |
(90) |
(153) |
|
Zmniejszenia pozostałe |
(136) |
(25) |
|
Wartość bilansowa na koniec okresu |
66 613 |
68 046 |
Przychody z tytułu dzierżawy nieruchomości inwestycyjnych w 2022 roku wyniosły 15 761 tys. zł (w 2021 roku: 13 625 tys. zł).
Na dzień 31 grudnia 2022 roku wartość brutto nieruchomości inwestycyjnych wynosiła 126 082 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 123 264 tys. zł).
Wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi 102 386 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 100 346 tys. zł).
Wybrane Zasady Rachunkowości
Badania i rozwój
Koszty prac badawczych są ujmowane jako koszt w rachunku zysków i strat w momencie ich poniesienia.
Nakłady poniesione na prace rozwojowe, których efekty działań znajdują zastosowanie w opracowaniu lub wytworzeniu nowego lub w znacznym stopniu ulepszonego produktu podlegają aktywowaniu w przypadku, gdy wytworzenie nowego produktu (lub procesu) jest technicznie możliwe i jest ekonomicznie uzasadnione oraz Grupa posiada techniczne, finansowe oraz inne niezbędne środki do ukończenia prac rozwojowych.
Nakłady na prace rozwojowe są ujmowane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości. Zakończone prace rozwojowe są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży z danego przedsięwzięcia.
Koszty prac rozwojowych są poddawane ocenie pod kątem ewentualnej utraty wartości na każdy dzień bilansowy, jeśli składnik aktywów nie został jeszcze oddany do użytkowania lub gdy zidentyfikowane zostaną przesłanki utraty wartości wskazujące na to, że ich wartość bilansowa może nie być możliwa do odzyskania.
Pozostałe wartości niematerialne
Pozostałe wartości niematerialne nabyte w ramach oddzielnej transakcji są ujmowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia.
Po początkowym ujęciu wartości niematerialne o określonym okresie użyteczności ekonomicznej wycenia się według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości. Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użyteczności ekonomicznej wycenia się według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o odpisy z tytułu utraty wartości.
Z wyjątkiem prac rozwojowych, wartości niematerialne wytworzone przez Grupę we własnym zakresie nie są ujmowane w aktywach, a nakłady poniesione na ich wytworzenie są ujmowane w rachunku zysków i strat jako koszty okresu, w którym zostały poniesione.
Amortyzacja
Wartości niematerialne amortyzowane są metodą liniową biorąc pod uwagę okres ich użytkowania, chyba, że nie jest on określony. Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które jeszcze nie są użytkowane poddaje się co roku weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne. W przypadku pozostałych wartości niematerialnych dokonywana jest coroczna ocena, czy wystąpiły przesłanki, które mogą świadczyć o utracie ich wartości.
Wartość bilansowa
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Znaki towarowe, w tym: |
279 999 |
283 188 |
|
rozpoznane przy nabyciu Grupa Azoty POLICE |
48 047 |
55 073 |
|
rozpoznane przy nabyciu Grupa Azoty PUŁAWY |
33 100 |
33 100 |
|
rozpoznane przy nabyciu COMPO EXPERT |
198 852 |
195 015 |
|
Znak korporacyjny rozpoznany przy nabyciu COMPO EXPERT |
129 731 |
127 234 |
|
Portfel klientów, w tym |
299 417 |
312 033 |
|
rozpoznane przy nabyciu Grupa Azoty PUŁAWY |
- |
24 |
|
rozpoznane przy nabyciu COMPO EXPERT |
299 417 |
312 009 |
|
Patenty i licencje |
72 137 |
76 338 |
|
Oprogramowanie komputerowe |
23 143 |
24 046 |
|
Koszty prac rozwojowych |
4 236 |
4 224 |
|
Pozostałe wartości niematerialne |
49 275 |
51 003 |
|
Wartości niematerialne w budowie |
113 546 |
120 548 |
|
|
971 484 |
998 614 |
Logo COMPO EXPERT oraz zidentyfikowane kluczowe znaki towarowe nie są amortyzowane ze względu na ich ugruntowaną, wieloletnią pozycję na światowym rynku nawozów. Marka COMPO EXPERT i kluczowe marki produktowe funkcjonują na rynku od ponad 60 lat przy stale weryfikowanych i ulepszanych formułach oraz wsparciu doradczym w zakresie aplikacji.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku wartość portfela klientów dotyczy klientów segmentu Nawozy-Agro.
Zestawienie netto wartości niematerialnych
|
|
Znaki towarowe |
Znak korporacyjny |
Portfel klientów |
Patenty i licencje |
Oprogramowanie komputerowe |
Koszty prac rozwojowych |
Pozostałe wartości niematerialne |
Wartości niematerialne w budowie |
Razem |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2022 roku |
283 188 |
127 234 |
312 033 |
76 338 |
24 046 |
4 224 |
51 003 |
120 548 |
998 614 |
|
Zwiększenia, w tym: |
3 927 |
2 497 |
6 133 |
9 006 |
4 444 |
537 |
4 408 |
16 920 |
47 872 |
|
Zwiększenia z tytułu nabycia, wytworzenia, oddania do eksploatacji |
90 |
- |
- |
8 614 |
4 436 |
537 |
- |
16 590 |
30 267 |
|
Różnice kursowe |
3 837 |
2 497 |
6 133 |
64 |
8 |
- |
831 |
41 |
13 411 |
|
Zwiększenia z tytułu przeniesienia pomiędzy pozycjami w tej nocie |
- |
- |
- |
328 |
- |
- |
3 577 |
- |
3 905 |
|
Zwiększenia pozostałe |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
289 |
289 |
|
Zmniejszenia, w tym: |
(7 116) |
- |
(18 749) |
(13 207) |
(5 347) |
(525) |
(6 136) |
(23 922) |
(75 002) |
|
Amortyzacja |
- |
- |
(18 749) |
(9 806) |
(5 276) |
(504) |
(5 006) |
- |
(39 341) |
|
Zmniejszenia stanu z tytułu likwidacji |
- |
- |
- |
- |
(12) |
- |
- |
- |
(12) |
|
Zmniejszenia z tytułu oddania do eksploatacji |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(11 867) |
(11 867) |
|
Zmniejszenia z tytułu utworzenia odpisu aktualizującego |
(7 116) |
- |
- |
(3 401) |
(52) |
(20) |
33 |
(7 884) |
(18 440) |
|
Zmniejszenia z tytułu przeniesienia pomiędzy pozycjami w tej nocie |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(3 905) |
(3 905) |
|
Zmniejszenia pozostałe |
- |
- |
- |
- |
(7) |
(1) |
(1 163) |
(266) |
(1 437) |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022 roku |
279 999 |
129 731 |
299 417 |
72 137 |
23 143 |
4 236 |
49 275 |
113 546 |
971 484 |
|
|
Znaki towarowe |
Znak korporacyjny |
Portfel klientów |
Patenty i licencje |
Oprogramowanie komputerowe |
Koszty prac rozwojowych |
Pozostałe wartości niematerialne |
Wartości niematerialne w budowie |
Razem |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2021 roku |
284 456 |
127 659 |
332 456 |
81 292 |
30 094 |
2 595 |
57 085 |
111 673 |
1 027 310 |
|
Zwiększenia, w tym: |
- |
- |
- |
6 980 |
2 614 |
2 329 |
1 460 |
33 537 |
46 920 |
|
Zwiększenia z tytułu nabycia, wytworzenia, oddania do eksploatacji |
- |
- |
- |
5 707 |
2 544 |
2 329 |
1 457 |
32 103 |
44 140 |
|
Zwiększenia z tytułu rozwiązania odpisu aktualizującego |
|
|
|
- |
70 |
- |
- |
- |
70 |
|
Zwiększenia pozostałe |
- |
- |
- |
1 273 |
- |
- |
3 |
1 434 |
2 710 |
|
Zmniejszenia, w tym: |
(1 268) |
(425) |
(20 423) |
(11 934) |
(8 662) |
(700) |
(7 542) |
(24 662) |
(75 616) |
|
Amortyzacja |
- |
- |
(19 229) |
(11 604) |
(5 741) |
(519) |
(7 236) |
- |
(44 329) |
|
Zmniejszenia stanu z tytułu likwidacji |
- |
- |
- |
- |
(129) |
- |
- |
(309) |
(438) |
|
Zmniejszenia z tytułu oddania do eksploatacji |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(9 716) |
(9 716) |
|
Zmniejszenia z tytułu utworzenia odpisu aktualizującego |
(615) |
- |
- |
(68) |
(2 576) |
(179) |
(105) |
(11 772) |
(15 315) |
|
Różnice kursowe z przeliczenia |
(653) |
(425) |
(1 194) |
(47) |
(2) |
|
(201) |
(17) |
(2 539) |
|
Zmniejszenia pozostałe |
- |
- |
- |
(215) |
(214) |
(2) |
- |
(2 848) |
(3 279) |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku |
283 188 |
127 234 |
312 033 |
76 338 |
24 046 |
4 224 |
51 003 |
120 548 |
998 614 |
Zestawienie wartości niematerialnych
|
|
Znaki towarowe |
Znak korporacyjny |
Portfel klientów |
Patenty i licencje |
Oprogramowanie komputerowe |
Koszty prac rozwojowych |
Pozostałe wartości niematerialne |
Wartości niematerialne w budowie |
Razem |
|
Na dzień 31.12.2022 roku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto |
287 730 |
130 041 |
575 871 |
193 609 |
86 168 |
9 475 |
81 829 |
136 730 |
1 501 453 |
|
Skumulowane umorzenie(-) |
- |
(310) |
(276 454) |
(118 000) |
(57 757) |
(4 845) |
(31 724) |
- |
(489 090) |
|
Odpisy z tytułu utraty wartości(-) |
(7 731) |
|
|
(3 472) |
(5 268) |
(394) |
(830) |
(23 184) |
(40 879) |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022 roku |
279 999 |
129 731 |
299 417 |
72 137 |
23 143 |
4 236 |
49 275 |
113 546 |
971 484 |
|
Na dzień 31.12.2021 roku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto |
283 803 |
127 544 |
569 738 |
184 603 |
81 743 |
8 939 |
78 585 |
135 895 |
1 470 850 |
|
Skumulowane umorzenie(-) |
- |
(310) |
(257 705) |
(108 194) |
(52 481) |
(4 341) |
(26 718) |
- |
(449 749) |
|
Odpisy z tytułu utraty wartości(-) |
(615) |
- |
- |
(71) |
(5 216) |
(374) |
(863) |
(15 300) |
(22 439) |
|
Pozostałe |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(1) |
(47) |
(48) |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku |
283 188 |
127 234 |
312 033 |
76 338 |
24 046 |
4 224 |
51 003 |
120 548 |
998 614 |
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Z tytułu nabycia COMPO EXPERT |
304 083 |
298 216 |
|
Z tytułu nabycia Grupy Azoty POLICE |
- |
19 053 |
|
Z tytułu objęcia kontroli przez spółkę Grupa Azoty KOLTAR |
- |
1 720 |
|
Z tytułu objęcia kontroli w spółce Unibaltic Agro |
933 |
933 |
|
|
305 016 |
319 922 |
Informacje na temat przeprowadzonych testów na utratę wartości i utworzenia odpisów aktualizujących wartość firmy przedstawiono w pkt 6 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Udziały/akcje w jednostkach stowarzyszonych i współzależnych, w tym: |
95 436 |
92 658 |
|
Bałtycka Baza Masowa (współzależna) |
14 782 |
15 115 |
|
KEMIPOL (stowarzyszona) |
80 654 |
77 543 |
|
Udziały/akcje w pozostałych jednostkach nieobjętych konsolidacją |
10 172 |
12 915 |
|
Razem długoterminowe |
105 608 |
105 573 |
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i współzależnych
Kemipol Sp. z o.o. z siedzibą w Policach stanowi istotną jednostkowo spółkę stowarzyszoną Grupy Azoty POLICE wycenianą metodą praw własności. Zakres działalności obejmuje usługi w zakresie instalowania i naprawy maszyn na obiektach wodno – ściekowych oraz unieszkodliwianie odpadów. Zarówno na dzień 31 grudnia 2022 roku, jak i 31 grudnia 2021 roku procentowy udział Grupy Azoty POLICE w kapitale wynosił 33,99%.W analizowanym okresie nie nastąpiły zmiany odnośnie posiadanych udziałów w jednostce stowarzyszonej.
Tabela poniżej przedstawia podsumowanie dotyczące inwestycji w spółkę Kemipol Sp. z o.o.
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Wartość inwestycji w jednostkę stowarzyszoną ustalona metodą praw własności |
80 654 |
77 543 |
|
Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) |
86 085 |
73 225 |
|
Aktywa trwałe (długoterminowe) |
44 950 |
38 869 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
34 794 |
24 867 |
|
Zobowiązania długoterminowe |
1 560 |
1 699 |
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Przychody |
258 989 |
198 219 |
|
Zysk z działalności kontynuowanej |
54 141 |
44 987 |
|
Zysk/Strata za rok obrotowy |
54 141 |
44 987 |
|
Całkowite dochody razem za rok obrotowy |
54 141 |
44 987 |
|
Otrzymane dywidendy od Grupy stowarzyszonej przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej |
15 246 |
14 212 |
Uzgodnienie powyższych informacji finansowych do wartości bilansowych udziałów w spółce Kemipol Sp. z o.o. ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy.
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Procentowy udział Grupy w kapitale Grupy |
33,99 |
33,99 |
|
Aktywa netto przypadające Grupie Azoty |
32 182 |
29 071 |
|
Korekta wartości godziwej na dzień objęcia kontroli |
48 472 |
48 472 |
|
Inwestycje wyceniane metodą praw własności |
80 654 |
77 543 |
Na dzień 31 grudnia 2022 roku wartość inwestycji w jednostce współzależnej, Bałtyckiej Bazie Masowej Sp. z o. o., ustalona metodą praw własności wynosi 14 782 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 15 115 tys. zł).
Tabela poniżej przedstawia podsumowanie dotyczące inwestycji w spółkę Bałtycka Baza Masowa Sp. z o.o.
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Zysk netto z działalności kontynuowanej |
(429) |
608 |
|
Całkowite dochody razem za rok obrotowy |
(429) |
608 |
Udziały i akcje w pozostałych jednostkach
Udziały i akcje w pozostałych jednostkach wyceniane są w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Grupa przyjęła do zastosowania ten wariant prezentacji, ze względu na specyfikę tych jednostek oraz wielkość posiadanych udziałów.
Główną pozycję stanowią udziały w spółce Tarnowskie Wodociągi Sp. z o.o., których wartość na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi 7 838 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 10 407 tys. zł).
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Lokaty bankowe powyżej 3 miesięcy |
1 257 |
1 997 |
|
Pożyczki |
1 998 |
- |
|
Pozostałe |
2 704 |
2 626 |
|
|
5 959 |
4 623 |
|
Przypadające na: |
|
|
|
Długoterminowe |
3 961 |
2 626 |
|
Krótkoterminowe |
1 998 |
1 997 |
|
|
5 959 |
4 623 |
Wybrane Zasady Rachunkowości
Zapasy są to aktywa przeznaczone do sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej, będące w trakcie produkcji przeznaczonej na sprzedaż lub materiały i surowce zużywane w procesie produkcyjnym lub w trakcie świadczenia usług.
Składniki zapasów są wyceniane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia nie wyższych jednak od ich wartości netto możliwych do uzyskania na dzień bilansowy. Wartość rozchodu zapasów ustala się z zastosowaniem metody średniej ważonej.
Cena nabycia to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzania do obrotu, łącznie z kosztami transportu, załadunku, wyładunku, a obniżona o rabaty, upusty i inne podobne zmniejszenia i odzyski. Wyroby gotowe, półprodukty i produkcja w toku wyceniane są według kosztu wytworzenia obejmującego uzasadnioną część stałych kosztów pośrednich produkcji, wyliczoną przy założeniu normalnego wykorzystaniu zdolności produkcyjnych.
Odpisy aktualizujące wartość zapasów ujmowane są w rachunku zysków i strat w pozycji koszty wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów. Natomiast odwrócenie odpisu aktualizującego wartość zapasów ujmowane jest jako zmniejszenie kosztu własnego sprzedaży.
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Produkty gotowe |
1 017 838 |
697 458 |
|
Półprodukty, produkcja w toku |
537 271 |
380 296 |
|
Materiały |
1 603 041 |
1 058 456 |
|
Towary |
286 235 |
176 933 |
|
Zapasy ogółem, w tym |
3 444 385 |
2 313 143 |
|
wartość bilansowa zapasów wykazywanych w cenie sprzedaży pomniejszonej o koszty sprzedaży |
855 826 |
39 771 |
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Odpisy wartości zapasów ujęte jako koszt w okresie |
546 657 |
64 261 |
|
Odpisy wartości zapasów wykorzystanie/rozwiązanie w okresie |
(118 235) |
(37 523) |
|
|
428 422 |
26 738 |
Wartość zapasów ujęta jako koszt w okresie
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Zużycie materiałów i energii |
18 174 715 |
10 472 982 |
|
Zmiana stanu produktów(+/-) |
(675 282) |
(545 529) |
|
|
17 499 433 |
9 927 453 |
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Wartość odpisów aktualizujących |
518 025 |
89 217 |
Wzrost poziomu zapasów związany jest przede wszystkim ze wzrostem cen głównych surowców wpływających na wzrost kosztów produkcji.
Wybrane Zasady Rachunkowości
Prawa majątkowe obejmują prawa do emisji CO 2 oraz świadectwa pochodzenia energii.
Otrzymane nieodpłatnie prawa do emisji oraz prawa otrzymane w ramach realizacji zadań KPI ujmowane są początkowo jako prawa majątkowe w korespondencji z przychodami przyszłych okresów (dotacja według MSR 20) w wartości godziwej ustalonej na dzień ich zarejestrowania.
Zakupione prawa do emisji są ujmowane według ceny nabycia.
Rezerwa wynikająca z emisji wyceniana jest jako iloczyn (i) liczby praw niezbędnych do umorzenia w związku z dokonaną w okresie sprawozdawczym emisją oraz (ii) jednostkowych kosztów praw do emisji ustalonych według następujących zasad:
● w pierwszej kolejności – przez wykorzystanie otrzymanych lub należnych nieodpłatnych praw do emisji - jednostkowy koszt tych uprawnień obliczany jest według metody średniej ważonej łącznej puli otrzymanych i należnych nieodpłatnych praw do emisji (koszyk uprawnień otrzymanych nieodpłatnie);
● w drugiej kolejności – przez wykorzystanie zakupionych lub zakontraktowanych na podstawie zawartych przed dniem bilansowym kontraktów terminowych zabezpieczających nabycie praw do emisji za okres objęty sprawozdaniem, z których dostawa praw nastąpi przed upływem terminu ich umorzenia w KOBIZE - jednostkowy koszt uprawnień obliczany jest według metody średniej ważonej praw nabytych i zakontraktowanych (koszyk uprawnień nabytych);
● w trzeciej kolejności – jeśli emisja za okres sprawozdawczy nie została pokryta w ramach otrzymanych lub należnych uprawnień nieodpłatnych, ani w ramach posiadanych lub zakontraktowanych uprawnień nabytych – jednostkowy koszt brakujących uprawnień wycenia się według wartości rynkowej na dany dzień bilansowy.
Rozliczenie dotacji z tytułu otrzymanych nieodpłatnie praw do emisji ujmuje się jako pomniejszenie kosztu własnego sprzedaży (podatków i opłat) w proporcji zrealizowanej emisji CO 2 w okresie sprawozdawczym do planowanej emisji rocznej. Rozliczenie dotacji z tytułu praw otrzymanych w ramach realizacji zadań KPI ujmuje się jako pozostałe przychody operacyjne przez okres amortyzacji aktywów nabytych w ramach realizacji zadań KPI.
Uprawnienia do emisji podlegają umorzeniu w ciężar wartości utworzonego zobowiązania w momencie umorzenia uprawnień do emisji za poprzedni rok w odpowiednim rejestrze. Ilości przyznane w ramach KPI mogą być wykorzystywane do fizycznego umorzenia uprawnień za dany rok.
Świadectwa pochodzenia energii przyznane Grupie z tytułu produkcji energii elektrycznej w kogeneracji ujmowane są w miarę nabywania uprawnień jako prawa majątkowe i zmniejszenie kosztów produkcji wytwarzanej energii. Zakupione świadectwa pochodzenia energii są ujmowane według ceny nabycia.
Zobowiązania do umorzenia świadectw wynikające ze sprzedaży energii, prezentowane w ramach pozostałych zobowiązań, są ujmowane jako koszty wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów (podatki i opłaty) i wyceniane na podstawie jednostkowego kosztu świadectw posiadanych przez Grupę lub odpowiedniej opłaty zastępczej.
Świadectwa podlegają umorzeniu w ciężar wartości utworzonego zobowiązania w momencie złożenia wniosku do URE o ich umorzenie.
W przypadku świadectw pochodzenia energii otrzymanych w związku z realizacją zadań inwestycyjnych stosuje się takie same zasady jak dla prawach do emisji CO 2 otrzymanych w ramach KPI.
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Prawa do emisji |
1 991 276 |
1 558 457 |
|
Świadectwa pochodzenia energii |
18 073 |
1 715 |
|
Prawa majątkowe ogółem |
2 009 349 |
1 560 172 |
Posiadane prawa do emisji CO2 (ilość jednostek)
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Stan praw na początek okresu (jednostki posiadane) |
5 277 013 |
4 742 055 |
|
Przyznane |
4 872 272 |
4 774 325 |
|
Zakupione |
2 799 553 |
2 890 048 |
|
Rozliczone |
(7 263 735) |
(7 129 415) |
|
Stan praw na koniec okresu (jednostki posiadane) |
5 685 103 |
5 277 013 |
|
Emisja w okresie sprawozdawczym |
6 026 437 |
7 249 936 |
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa posiadała zabezpieczoną całą wymaganą do rozliczenia ilość jednostek uprawnień emisji CO 2 za 2022 rok obejmującą uprawnienia nabyte, otrzymane nieodpłatnie oraz objęte transakcjami terminowymi.
Wybrane Zasady Rachunkowości
Należności z tytułu dostaw i usług to niebędące instrumentami pochodnymi aktywa finansowe, nienotowane na aktywnym rynku, o określonej wysokości płatności. Początkowo ujmuje się je według wartości godziwej. Po początkowym ujęciu wycenia się je według zamortyzowanego kosztu, przy użyciu efektywnej stopy procentowej, pomniejszonego o odpisy z tytułu utraty wartości.
W przypadku należności o terminie wymagalności nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia bilansowego, gdy różnica pomiędzy wartością według zamortyzowanego kosztu i wartością w kwocie wymaganej zapłaty nie jest istotna, należności wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty, pomniejszonej o odpisy z tytułu utraty wartości.
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług - podmioty powiązane |
9 843 |
1 972 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług - pozostałe podmioty |
1 503 220 |
1 777 084 |
|
Należności budżetowe oprócz podatku dochodowego |
335 931 |
529 637 |
|
Należności z tytułu umów o usługi budowlane |
3 540 |
9 357 |
|
Zaliczki na dostawy rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialne |
86 211 |
214 286 |
|
Zaliczki na dostawy materiałów, towarów i usług |
30 396 |
33 685 |
|
Rozliczenia międzyokresowe kosztów |
562 551 |
355 720 |
|
Pozostałe należności |
124 331 |
74 390 |
|
|
2 656 023 |
2 996 131 |
|
Przypadające na: |
|
|
|
Długoterminowe |
629 999 |
542 552 |
|
Krótkoterminowe |
2 026 024 |
2 453 579 |
|
|
2 656 023 |
2 996 131 |
Zmiany stanu odpisów aktualizujących (w tym z tytułu szacowanej straty kredytowej) – Należności z tytułu dostaw i usług
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Stan na początek okresu |
87 907 |
86 252 |
|
Utworzenie |
16 196 |
9 779 |
|
Rozwiązanie |
(7 388) |
(6 045) |
|
Wykorzystanie |
(4 761) |
(2 866) |
|
Zmiany w Grupie |
(12) |
1 182 |
|
Różnice kursowe z przeliczenia |
- |
(395) |
|
Stan na koniec okresu |
91 942 |
87 907 |
|
Przypadające na: |
|
|
|
Długoterminowe |
625 |
450 |
|
Krótkoterminowe |
91 317 |
87 457 |
|
|
91 942 |
87 907 |
Struktura walutowa należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
PLN |
1 048 330 |
1 130 774 |
|
EUR w przeliczeniu na PLN |
1 134 429 |
1 521 685 |
|
USD w przeliczeniu na PLN |
349 157 |
250 404 |
|
Pozostałe* |
124 107 |
93 268 |
|
|
2 656 023 |
2 996 131 |
|
Przypadające na: |
|
|
|
Długoterminowe |
629 999 |
542 552 |
|
Krótkoterminowe |
2 026 024 |
2 453 579 |
|
|
2 656 023 |
2 996 131 |
*GBP, CHF ,BRL, INR, TRY, MXN, CNY, MYR, ZAR , XOF
Na dzień 31 grudnia 2022 roku możliwe do wykupu lub faktoringu są należności o wartości 232 456 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku 453 124 tys. zł).
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Koszty pozyskania finansowania poniesione przez Grupa Azoty POLYOLEFINS |
534 194 |
321 031 |
|
Ubezpieczenia |
19 091 |
26 082 |
|
Pozostałe |
9 266 |
8 607 |
|
|
562 551 |
355 720 |
|
Przypadające na: |
|
|
|
Długoterminowe |
538 538 |
323 832 |
|
Krótkoterminowe |
24 013 |
31 888 |
|
|
562 551 |
355 720 |
Koszty pozyskania finansowania w kwocie 534 194 tys. zł poniesione przez spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS w związku z realizacją projektu „Polimery Police” na dzień 31 grudnia 2022 roku obejmują następujące pozycje:
● koszty wspólne związane z pozyskaniem finansowania w kwocie 26 931 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku 28 220 tys. zł),
● koszty prowizji bankowych w kwocie 208 975 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku 168 748 tys. zł),
● prowizje i odsetki od pożyczek w kwocie 298 288 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku 124 063 tys. zł).
Na koszty pozyskania finansowania składają się następujące pozycje:
● koszty doradztwa,
● podatek od czynności cywilno-prawnych,
● koszty prowizji bankowych,
● uzasadniona część kosztów wynagrodzeń pracowników i narzutów na wynagrodzenia oraz delegacji dotycząca pracowników zatrudnionych w celu pozyskania finansowania,
● pozostałe koszty związane bezpośrednio z pozyskaniem finansowania.
Etapy rozliczenia kosztów pozyskania finansowania
I etap – koszty bezpośrednio związane z pozyskaniem kapitału własnego ujmowane są jako zmniejszenie kapitału zapasowego.
II etap – koszty bezpośrednio związane z pozyskaniem kredytów bankowych ujmowane są na rozliczeniach międzyokresowych i rozliczane będą zgodnie z zaciąganiem kredytu przy pomocy efektywnej stopy procentowej.
III etap – koszty wspólne rozliczane są proporcjonalnie w stosunku do kwoty pozyskania finansowania i okresu finansowania.
W okresie sprawozdawczym spółka Grupa Azoty POLYOLEFINS posiada:
1. zawartą w dniu 31 maja 2020 r. Umowę Kredytów Niepodporządkowanych (Umowa Kredytów), umożliwiająca Spółce finansowanie w formie:
● terminowego kredytu w kwocie 478,1 mln EUR oraz 527,0 mln USD,
● kredytu VAT w kwocie 150 mln zł,
● kredytu obrotowego kwocie 180 mln USD.
2. zobowiązania w formie pożyczek podporządkowanych od Akcjonariuszy, zawartych w 2020 r. (Umowy pożyczek z dnia 31 maja 2020 roku).
Na dzień 31 grudnia 2022 roku salda zaciągniętych kredytów przedstawiają się następująco:
● terminowego kredytu w kwocie 232,8 mln EUR oraz 256,6 mln USD (49% wykorzystania limitu w każdej walucie),
● kredytu VAT w kwocie 74,7 mln zł.
Koszty pozyskania finansowania zwiększą wartość początkową środka trwałego i zostaną rozliczone z dniem zakończenia realizacji projektu „Polimery Police” w dacie oddania środka trwałego do użytkowania.
Wybrane Zasady Rachunkowości
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie, depozyty bankowe na żądanie o początkowym okresie zapadalności do trzech miesięcy. Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Środki pieniężne w kasie |
507 |
315 |
|
Środki pieniężne na rachunkach bankowych (PLN) |
184 878 |
192 399 |
|
Środki pieniężne na rachunkach walutowych (po przeliczeniu na PLN) |
304 179 |
148 496 |
|
Lokaty bankowe terminowe do 3 miesięcy |
842 533 |
2 008 635 |
|
Lokaty bankowe pozostałe |
44 151 |
6 830 |
|
Środki pieniężne i ekwiwalenty w ramach cash poolingu |
- |
5 518 |
|
Pozostałe |
293 |
- |
|
|
1 376 541 |
2 362 193 |
|
Środki pieniężne, wartości wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
1 376 541 |
2 362 193 |
|
Środki pieniężne, wartości wykazywane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
1 376 541 |
2 362 193 |
Wysokość środków na rachunkach VAT split payment na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi: 14 918 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 64 442 tys. zł) i zawiera się w łącznej kwocie środków pieniężnych na rachunkach bankowych (PLN) wykazanych w wartości 184 878 tys. zł.
Jednostka Dominująca wraz z pozostałymi spółkami z Grupy Kapitałowej Grupa Azoty posiada zawartą z bankiem PKO BP umowę cash poolingu rzeczywistego (CPR), ze strukturami w PLN, EUR i USD na okres od 30 września 2022 roku do 30 września 2025 roku. Usługi cash poolingu rzeczywistego służą optymalizacji przepływów finansowych, pozwalając efektywnie zarządzać globalnymi limitami płynności w PLN, EUR oraz USD i dokonywać ich elastycznej alokacji w Grupie, a tym samym zapewnieniu bezpieczeństwa finansowego poszczególnych spółek Grupy, przy równoczesnej optymalizacji przychodów i kosztów odsetkowych. Spółka pełni rolę agenta koordynującego usługi cash poolingu w Grupie, co oznacza, że poszczególne spółki Grupy rozliczają swoje pozycje z Jednostką Dominującą, a Jednostka Dominująca rozlicza się z PKO BP.
Salda rozrachunków wewnętrznych podlegają eliminacji w procesie konsolidacji.
Pozostałe nadwyżki środków pieniężnych, mogą być lokowane przez spółki Grupy na terminowych lokatach bankowych.
Wpływ zmiany ryzyka kredytowego w okresie sprawozdawczym na wartość szacowanej straty
|
|
Wartość środków pieniężnych na 01.01.2022 |
Wartość środków pieniężnych na 31.12.2022 |
Wartość szacowanej straty kredytowej na 31.12.2022 |
Wartość środków pieniężnych po uwzględnieniu straty kredytowej na 31.12.2022 |
|
Szacowane w okresie do 12 miesięcy, w tym: |
2 361 878 |
1 376 354 |
(320) |
1 376 034 |
|
A |
1 404 766 |
185 007 |
(129) |
184 878 |
|
BBB/BB |
65 188 |
304 218 |
(39) |
304 179 |
|
B |
- |
- |
- |
- |
|
Pozostałe |
891 924 |
887 129 |
(152) |
886 977 |
|
|
Wartość środków pieniężnych na 01.01.2021 |
Wartość środków pieniężnych na 31.12.2021 |
Wartość szacowanej straty kredytowej na 31.12.2021 |
Wartość środków pieniężnych po uwzględnieniu straty kredytowej na 31.12.2021 |
|
Szacowane w okresie do 12 miesięcy, w tym: |
923 113 |
2 362 012 |
(134) |
2 361 878 |
|
A |
735 515 |
1 404 882 |
(116) |
1 404 766 |
|
BBB/BB |
172 609 |
65 206 |
(18) |
65 188 |
|
B |
5 869 |
- |
- |
- |
|
Pozostałe |
9 120 |
891 924 |
- |
891 924 |
Powyższa tabela prezentuje wartości środków pieniężnych utrzymywanych przez Grupę Azoty w bankach w podziale na poziom aktualnego na dzień bilansowy ratingu tych banków w agencjach ratingowych (S&P, Fitch, Moody’s lub Eurorating).
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Koszty odwiertów i eksploatacji |
21 753 |
17 969 |
|
Pozostałe |
508 |
509 |
|
|
22 261 |
18 478 |
|
Przypadające na: |
|
|
|
Długoterminowe |
508 |
509 |
|
Krótkoterminowe |
21 753 |
17 969 |
|
|
22 261 |
18 478 |
Wybrane Zasady Rachunkowości
Kapitały własne ujmuje się w księgach rachunkowych z podziałem na ich rodzaje i według zasad określonych przepisami prawa i postanowieniami statutu Jednostki Dominującej.
Kapitał zakładowy Jednostki Dominującej wykazuje się w wysokości określonej w wartości nominalnej wyemitowanych akcji.
Koszty emisji akcji poniesione przy powstaniu spółki akcyjnej lub podwyższeniu kapitału zakładowego, zmniejszają kapitał z emisji akcji powyżej wartości nominalnej.
Kwoty powstałe z podziału zysku, niepodzielony wynik z lat ubiegłych oraz wynik roku bieżącego prezentowane są w sprawozdaniu finansowym jako zyski zatrzymane.
Wartość kapitału zakładowego
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Wartość nominalna akcji AA |
120 000 |
120 000 |
|
Wartość nominalna emisji akcji B |
75 582 |
75 582 |
|
Wartość nominalna emisji akcji C |
124 995 |
124 995 |
|
Wartość nominalna emisji akcji D |
175 400 |
175 400 |
|
|
495 977 |
495 977 |
Liczba akcji
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Ilość akcji na początek okresu (szt.) |
99 195 484 |
99 195 484 |
|
Ilość akcji na koniec okresu (szt.) |
99 195 484 |
99 195 484 |
|
Wartości nominalna 1 akcji (zł/akcję) |
5 |
5 |
Wszystkie wyemitowane akcje zostały w pełni opłacone. Posiadacze akcji zwykłych są uprawnieni do otrzymywania uchwalonych dywidend oraz mają prawo do jednego głosu na akcję podczas Walnego Zgromadzenia. Wszystkie akcje uprawniają w jednakowym stopniu do majątku Jednostki Dominującej w przypadku podziału majątku.
Ograniczenie prawa głosu
Tak długo, jak Skarb Państwa lub podmioty zależne od Skarbu Państwa są właścicielami akcji Jednostki Dominującej uprawniających do co najmniej jednej piątej ogólnej liczby głosów istniejących w Jednostce Dominującej, prawo głosu innych akcjonariuszy Jednostki Dominującej zostaje ograniczone w ten sposób, że żaden z nich nie może wykonywać na Walnym Zgromadzeniu więcej niż jednej piątej ogólnej liczby głosów istniejących w Jednostce Dominującej w dniu odbywania Walnego Zgromadzenia.
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Emisja akcji |
2 445 409 |
2 445 409 |
|
Koszty emisji(-) |
(30 713) |
(30 713) |
|
Podatek dochodowy(+/-) |
3 574 |
3 574 |
|
|
2 418 270 |
2 418 270 |
Kapitał ten dotyczy wyłącznie Jednostki Dominującej. Kapitały zapasowe i rezerwowe jednostek zależnych wykazywane są w ramach zysków zatrzymanych.
Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających zawiera efektywną część skumulowanych zmian wartości instrumentów zabezpieczających, którymi są długoterminowe kredyty bankowe w EUR, wyznaczone do zabezpieczenia przepływów pieniężnych wynikających z przychodów ze sprzedaży w tej walucie. Ujęte w tym kapitale skumulowane zmiany wartości instrumentów zabezpieczających zostaną ujęte w rachunku zysków i strat w momencie, w którym wystąpią zabezpieczane przepływy pieniężne.
|
31 grudnia 2022 roku |
Grupa Azoty POLICE |
Grupa Azoty PUŁAWY |
Grupa Azoty KĘDZIERZYN |
Grupa Azoty POLYOLEFINS |
ZARZĄD MORSKIEGO PORTU POLICE |
|
Procentowy udział w kapitale własnym udziałowców niesprawujących kontroli |
37,14 % |
4,02 % |
6,52 % |
19,68 % |
37,20% |
|
Aktywa trwałe |
2 756 635 |
4 131 234 |
1 856 136 |
5 279 464 |
23 671 |
|
Aktywa obrotowe |
1 520 003 |
3 084 749 |
1 769 650 |
244 794 |
50 529 |
|
Zobowiązania długoterminowe |
(666 023) |
(425 898) |
(319 171) |
(3 966 877) |
(7 229) |
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
(1 797 447) |
(2 768 194) |
(1 386 735) |
(128 814) |
(1 344) |
|
Aktywa netto |
1 813 168 |
4 021 891 |
1 919 880 |
1 428 567 |
65 627 |
|
Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli |
420 811 |
147 161 |
124 242 |
266 584 |
22 820 |
|
Przychody ze sprzedaży |
5 310 926 |
8 060 098 |
4 680 815 |
341 |
6 987 |
|
Zysk/(Strata) netto |
(125 079) |
226 109 |
491 016 |
(172 716) |
3 670 |
|
Inne całkowite dochody |
(2 644) |
(825) |
2 609 |
433 313 |
- |
|
Całkowity dochód za okres |
(127 723) |
225 284 |
493 625 |
260 597 |
3 670 |
|
Zysk/(Strata) netto przypadający na udziałowców niesprawujących kontroli |
(46 513) |
8 708 |
31 910 |
(38 386) |
1 365 |
|
Inne całkowite dochody przypadające na udziałowców niesprawujących kontroli |
(982) |
(33) |
170 |
85 276 |
- |
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
1 036 719 |
2 329 766 |
1 464 757 |
(446 687) |
5 676 |
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
(182 501) |
(443 705) |
(267 478) |
(1 571 103) |
(8 757) |
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
(1 072 233) |
(1 874 097) |
(1 171 920) |
2 020 053 |
2 472 |
|
Przepływy pieniężne netto, razem |
(218 015) |
11 964 |
25 359 |
2 263 |
(609) |
|
Dywidenda przypadająca na udziałowców niesprawujących kontroli |
- |
5 072 |
10 631 |
- |
- |
|
31 grudnia 2021 roku |
Grupa Azoty POLICE |
Grupa Azoty PUŁAWY |
Grupa Azoty KĘDZIERZYN |
Grupa Azoty POLYOLEFINS |
ZARZĄD MORSKIEGO PORTU POLICE |
|
Procentowy udział w kapitale własnym udziałowców niesprawujących kontroli |
37,14 % |
4,02 % |
6,52 % |
19,68 % |
37,20% |
|
Aktywa trwałe |
2 784 495 |
4 371 670 |
1 667 111 |
3 235 352 |
21 697 |
|
Aktywa obrotowe |
1 449 049 |
2 837 062 |
1 708 865 |
47 043 |
52 359 |
|
Zobowiązania długoterminowe |
(556 120) |
(414 554) |
(396 492) |
(2 055 772) |
(10 588) |
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
(1 736 533) |
(2 871 412) |
(1 390 172) |
(58 653) |
(1 511) |
|
Aktywa netto |
1 940 891 |
3 922 766 |
1 589 312 |
1 167 970 |
61 957 |
|
Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli |
468 305 |
143 547 |
102 794 |
219 694 |
21 455 |
|
Przychody ze sprzedaży |
3 189 949 |
4 950 318 |
2 951 553 |
332 |
10 176 |
|
Zysk/(Strata) netto |
154 446 |
171 863 |
272 162 |
(156 994) |
6 468 |
|
Inne całkowite dochody |
5 141 |
10 885 |
4 689 |
(22 407) |
- |
|
Całkowity dochód za okres |
159 587 |
182 748 |
276 851 |
(179 401) |
6 468 |
|
Zysk/(Strata) netto przypadający na udziałowców niesprawujących kontroli |
59 300 |
6 601 |
17 691 |
(36 620) |
2 406 |
|
Inne całkowite dochody przypadające na udziałowców niesprawujących kontroli |
1 909 |
328 |
306 |
(4 410) |
- |
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
1 013 017 |
2 127 493 |
1 207 001 |
51 697 |
7 016 |
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
(149 541) |
(1 014 208) |
(166 177) |
(836 146) |
(2 170) |
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
(665 088) |
(681 284) |
(771 565) |
366 168 |
1 250 |
|
Przepływy pieniężne netto, razem |
198 388 |
432 001 |
269 259 |
(418 281) |
6 096 |
|
Dywidenda przypadająca na udziałowców niesprawujących kontroli |
- |
- |
4 609 |
- |
- |
Udział akcjonariuszy niesprawujących kontroli w kapitale zakładowym ustalono z uwzględnieniem ujęcia akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS objętych przez Hyundai i KIND, objętych opcją sprzedaży oraz akcji Współsponsorów objętych mechanizmem wyjścia przez wykup jako zobowiązań finansowych, co opisano w Notach 19.6 i 19.7 poniżej, przy założeniu utrzymania aktualnego parytetu udziałów Jednostki Dominującej i Grupy Azoty POLICE w kapitale zakładowym spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS po realizacji opcji sprzedaży.
Udziały niesprawujące kontroli w pozostałych spółkach zależnych jednostkowo nie są istotnej wartości.
Zestawienie zmian udziałów niesprawujących kontroli
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Stan na początek okresu |
990 304 |
949 828 |
|
Dywidendy wypłacone przez jednostki zależne |
(16 482) |
(5 651) |
|
Zmiany w strukturze udziałowców w jednostkach zależnych |
(123) |
(4 200) |
|
Udział w wyniku jednostek zależnych |
48 019 |
50 338 |
|
Pozostałe |
- |
(11) |
|
Stan na koniec okresu |
1 021 718 |
990 304 |
Na dzień 31 grudnia 2022 roku udział w ogólnej liczbie głosów posiadany przez udziałowców niekontrolujących w podmiotach zależnych Grupy jest równy udziałowi udziałowców niekontrolujących w kapitałach tych jednostek. Na dzień 31 grudnia 2022 roku udział w ogólnej liczbie głosów posiadany przez udziałowców niekontrolujących w podmiotach zależnych Grupy jest wyższy, gdyż obejmuje także akcje w spółce Grupa Azoty POLYOLEFINS objęte opcją sprzedaży i mechanizmem wyjścia przez wykup, co opisano w Notach 19.6 oraz 19.7 poniżej.
Zmiany w strukturze własności spółek wchodzących w skład Grupy, w tym w szczególności opis nabycia przez Jednostkę Dominującą w 2022 roku akcji spółki Grupa Azoty SIARKOPOL od akcjonariuszy mniejszościowych opisano w punkcie 3 Informacje ogólne.
W dniu 31 maja 2020 roku Spółka, Grupa Azoty POLICE (łącznie jako „Pierwotni Sponsorzy”) oraz Grupa Azoty POLYOLEFINS zawarły z Grupą LOTOS S.A. (PKN ORLEN), Hyundai Engineering Co. Ltd („Hyundai”) i Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation („KIND”) (łącznie Grupa LOTOS (PKN ORLEN), Hyundai i KIND jako „Współsponsorzy”, a łącznie z Pierwotnymi Sponsorami i spółką Grupa Azoty POLYOLEFINS jako „Strony”) umowy dotyczące warunków inwestycji kapitałowej oraz finansowania dłużnego podporządkowanego („Dokumentacja Transakcyjna”) w związku z realizacją przez spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS strategicznego projektu inwestycyjnego Grupy Azoty „Polimery Police”.
W ramach Dokumentacji Transakcyjnej zostały podpisane umowy inwestycyjne, umowy pożyczki oraz umowa akcjonariuszy pomiędzy wszystkimi Stronami („Umowa Akcjonariuszy”).
W Umowie Akcjonariuszy Strony ustaliły, że okres zastrzeżony, w którym Hyundai i KIND nie mogą co do zasady zbywać akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS będzie obowiązywał do upływu 3 lat od daty zakończenia realizacji projektu „Polimery Police”, natomiast Grupa LOTOS (PKN ORLEN) – do pełnej spłaty zadłużenia z tytułu Umowy Finansowania Dłużnego, lecz nie dłużej niż do 15 grudnia 2035 r. (okres lock-up). Strony uzgodniły również procedurę zbycia akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS przez Współsponsorów po upływie uzgodnionych okresów zastrzeżonych (lock-up).
Dokumentacja Transakcyjna przewiduje dla Pierwotnych Sponsorów możliwość przeprowadzenia oferty publicznej akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS po upływie okresu zastrzeżonego (lock-up). Ponadto Strony przewidziały dla Hyundai i KIND opcję sprzedaży (opcja put) na rzecz Pierwotnych Sponsorów, a dla Pierwotnych Sponsorów opcję kupna od Hyundai (opcja call), w każdym przypadku w odniesieniu do akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS o łącznej wartości (obliczanej na podstawie ceny pierwotnie uiszczonej przez Hyundai i KIND za takie akcje) nieprzekraczającej 70 000 000 USD, za tę samą kwotę wyrażoną w USD, w przypadku opcji sprzedaży dodatkowo pomniejszonej o wszelkie dywidendy wypłacone na rzecz Hyundai i KIND do dnia realizacji opcji sprzedaży. Strony ustaliły, że opcje wygasną najpóźniej 31 grudnia 2035 roku.
W związku z powyższym opcja sprzedaży (opcja put) przyznana Hyundai i KIND stanowi z perspektywy Grupy obowiązek nabycia własnych instrumentów kapitałowych, w związku z czym stanowi składnik zobowiązań Grupy, ze względu na możliwy przyszły obowiązek odkupienia akcji objętych opcją sprzedaży. Ze względu na fakt, że warunki udzielonej opcji powodują przekazanie Grupie istotnych uprawnień właścicielskich, w szczególności prawa do dywidendy poprzez pomniejszenie ceny wykonania opcji sprzedaży o kwoty dywidend wypłaconych przez spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS na rzecz Hyundai i KIND, dlatego rozpoznane zobowiązanie w wartości bieżącej szacowanej ceny wykonania opcji sprzedaży zostało ujęte drugostronnie jako pomniejszenie udziału akcjonariuszy niekontrolujących, z uwzględnieniem zachowania aktualnej proporcji udziału w kapitale zakładowym przez Jednostkę Dominującą i Grupę Azoty POLICE, a różnica została odniesiona na pozostały kapitał rezerwowy. Po początkowym ujęciu zobowiązania jest ono wykazywane w wartości godziwej z odniesieniem zmian w części do rachunku zysków i strat, a w części na wartości środków trwałych w budowie. Wartość godziwa zobowiązania z tytułu realizacji opcji sprzedaży jest szacowana jako najlepszy szacunek zdyskontowanego przyszłego rozliczenia opcji sprzedaży przy zastosowaniu stopy procentowej odpowiedniej dla tego typu zobowiązań.
W związku z powyższym na dzień 16 listopada 2020 roku kapitał akcjonariuszy niekontrolujących wynikający z akcji objętych opcją sprzedaży został pomniejszony o kwotę 212 426 tys. zł, pozostałe zobowiązania finansowe zostały powiększone o kwotę 230 126 tys. zł, a kwota 17 700 tys. zł została odniesiona na pozostały kapitał rezerwowy. W Nocie 22 przedstawione zostały zobowiązania finansowe z tytułu odkupu akcji Grupy Azoty POLYOLEFINS, których kwota na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi 393 330 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 363 610 tys. zł).
Posiadana opcja kupna akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS przyznana Jednostce Dominującej oraz spółce Grupa Azoty POLICE stanowi instrument pochodny dotyczący własnego instrumentu kapitałowego z perspektywy skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy, w związku z czym podlega wyłączeniu z zakresu MSSF 9 Instrumenty finansowe i nie podlega ujęciu.
Umowa Akcjonariuszy przewiduje dodatkowe mechanizmy wyjścia Współsponsorów z akcjonariatu spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS. W szczególności mechanizmy te obejmują publiczną emisję akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS, wspólną sprzedaż akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS na rzecz inwestorów zewnętrznych, prawo pierwszej oferty dla Pierwotnych Sponsorów, możliwość nabycia większościowego pakietu akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS przez Grupa LOTOS (PKN ORLEN) w przypadku braku możliwości dofinansowania ukończenia projektu „Polimery Police”, a także wyjście Grupa LOTOS (PKN ORLEN) oraz Hyundai i KIND – w zakresie akcji nieobjętych opcją sprzedaży i opcją kupna – w drodze wykupu tych akcji przez spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS według wartości godziwej w celu ich umorzenia. Wykup ten winien nastąpić ze środków wypracowywanych i kumulowanych przez spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS po pełnej spłacie finansowania uprzywilejowanego dłużnego. Zgodnie z aktualnym modelem finansowym projektu „Polimery Police” wykup ten jest zakładany po 2035 roku. Cena wykupu oparta o przyszłą wartość godziwą akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS na datę wykupu wraz z wcześniejszymi płatnościami z tytułu dywidend ma zapewnić Współsponsorom określoną w Umowie Akcjonariuszy stopę zwrotu w odniesieniu do objętych tym mechanizmem środków wniesionych w dniu 16 listopada 2020 roku na podwyższenie kapitału zakładowego spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS. W przypadku, gdyby zwrot ten był niższy od uzgodnionego poziomu, Pierwotni Sponsorzy zobowiązani są solidarnie do dokonania na rzecz Współsponsorów płatności uzupełniających zwiększających rentowność inwestycji Współsponsorów objętych mechanizmem wyjścia przez wykup do wymaganego poziomu, lecz nie więcej niż o określoną liczbę punktów procentowych. Analogicznie, w przypadku, gdy rentowność inwestycji Współsponsorów w zakresie akcji objętych mechanizmem wyjścia przez wykup przekroczy poziom wymagany przez Współsponsorów, będą oni zobowiązani do dokonania płatności na rzecz Pierwotnych Sponsorów obniżających rentowność inwestycji Współsponsorów do wymaganego przez nich poziomu, lecz nie więcej niż o określoną liczbę punktów procentowych, analogiczną jak w odniesieniu do podwyższenia rentowności Współsponsorów przez Pierwotnych Sponsorów.
Opisany powyżej mechanizm stabilizacji rentowności inwestycji Współsponsorów w akcje spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS objęte mechanizmem wyjścia przez wykup powoduje powstanie u Pierwotnych Sponsorów instrumentu finansowego, który może przyjmować wartości dodatnie, tj. aktywa finansowego w przypadku przewidywania uzyskania przez Współsponsorów poziomu rentowności wyższej od uzgodnionego w Umowie Akcjonariuszy i wynikających z tego płatności zwrotnych na rzecz Pierwotnych Sponsorów, lub wartość ujemną, tj. zobowiązania finansowego w przypadku przewidywania płatności dodatkowych przez Pierwotnych Sponsorów na rzecz Współsponsorów po dokonaniu wykupu akcji.
Zgodnie z aktualnym bazowym modelem finansowym projektu „Polimery Police” zakładane jest uzyskanie przez Współsponsorów poziomu rentowności na poziomie nie niższym niż poziom wymagany zgodnie z Umową Akcjonariuszy. W związku z tym nie są aktualnie przewidywane przez Pierwotnych Sponsorów płatności uzupełniające na rzecz Współsponsorów po dokonaniu wykupu akcji w celu umorzenia po zakończeniu spłaty finansowania uprzywilejowanego dłużnego. W Nocie 22 przedstawione zostały zobowiązania finansowe z tego tytułu, a kwota zobowiązania z tytułu przyszłego wykupu akcji Grupy Azoty POLYOLEFINS na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi 280 496 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 253 270 tys. zł).
Jednocześnie, mając na uwadze aktualny stan realizacji projektu „Polimery Police”, tj. fazę inwestycyjną z zaawansowaniem około 98,62% na dzień 31 grudnia 2022 roku, brak przesłanek wskazujących na istotne ryzyko pogorszenia rentowności w stosunku do scenariusza bazowego, wielość czynników mikro- i makroekonomicznych wpływających na realizację i rentowność projektu „Polimery Police”, jak również bardzo odległy termin realizacji uprawnień lub zobowiązań wynikających z mechanizmu stabilizacji rentowności, co powoduje, że oszacowanie przewidywanego wyniku rozliczenia jest obarczone bardzo dużą niepewnością, Jednostka Dominująca zadecydowała o braku rozpoznania aktywa finansowego z tego tytułu. Ocena ta będzie podlegać weryfikacji i aktualizacji w kolejnych okresach wraz z postępem realizacji projektu „Polimery Police”.
W 2022 roku Jednostka Dominująca nie wypłacała dywidendy. Zysk netto za rok 2021 w całości został przekazany na kapitał zapasowy. W 2021 roku Jednostka Dominująca również nie wypłacała dywidendy.
Wybrane Zasady Rachunkowości
W momencie początkowego ujęcia kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane w wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.
Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej.
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Kredyty |
5 063 544 |
3 954 499 |
|
Pożyczki |
597 900 |
504 647 |
|
|
5 661 444 |
4 459 146 |
|
Przypadające na: |
|
|
|
Długoterminowe |
4 971 706 |
3 640 671 |
|
Krótkoterminowe |
689 738 |
818 475 |
|
|
5 661 444 |
4 459 146 |
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek Grupy Kapitałowej były w 2022 roku realizowane terminowo i nie występuje zagrożenie ich dalszej terminowej obsługi.
Grupa Azoty posiada wolne limity o charakterze parasolowym w ramach kredytów bieżących powiązanych ze strukturami cash poolingu rzeczywistego w PLN, EUR i USD oraz w ramach kredytu wielocelowego, którymi Jednostka Dominująca może zarządzać w sytuacji zmieniającego się zapotrzebowania na środki w poszczególnych spółkach Grupy. Uzupełniająco Grupa Azoty posiada wolne limity bilateralnych kredytów bieżących i wielocelowych.
Wartość wolnych limitów kredytów bieżących i wielocelowych Grupy Azoty na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosiła 1 165 mln zł. Jednocześnie Grupa dysponowała wolnymi limitami z tytułu kredytów korporacyjnych w wysokości 1 110 mln zł oraz pożyczek celowych o wartości 3 mln zł.
Ponadto wartość wolnych limitów Umowy kredytów Grupy Azoty POLYOLEFINS na finansowanie projektu „Polimery Police” wynosiła 3 301 mln zł.
Łącznie na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa dysponowała wolnymi limitami kredytowymi wynikającymi z ww. umów w wysokości 5 579 mln zł, z czego limity kredytów celowych Grupy Azoty POLYOLEFINS na finansowanie projektu „Polimery Police” wynosiły 3 301 mln zł, a pozostałe limity Grupy wynosiły 2 278 mln zł.
Grupa Azoty spełnia jednolite kowenanty umów kredytowych, zgodnie z którymi posiada możliwość istotnego zwiększenia skali zobowiązań finansowych w razie zapotrzebowania.
Zabezpieczenia kredytów i pożyczek
Pakiet umów o finansowanie Grupy jest zabezpieczony w formie zharmonizowanych ze sobą poręczeń i gwarancji udzielonych przez kluczowe spółki zależne, tj. Grupę Azoty PUŁAWY, Grupę Azoty POLICE oraz Grupę Azoty KĘDZIERZYN, tj. każda z wyżej wymienionych spółek udzieliła poręczeń/gwarancji do 1/3 ze 120% kwoty poszczególnych umów kredytowych, w tym:
● kredyt terminowy i odnawialny w kwocie 3 000 mln zł (łączne poręczenia do kwoty 3 600 mln zł),
● kredyt z Europejskiego Banku inwestycyjnego w kwocie 550 mln zł (łączne gwarancje do kwoty 660 mln zł),
● kredyt z Europejskiego Banku inwestycyjnego w kwocie 145 mln EUR (łączne gwarancje do kwoty 174 mln EUR),
● kredyt z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w kwocie 150 mln zł (łączne gwarancje do kwoty 180 mln zł),
● kredyt z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w kwocie 500 mln zł (łączne gwarancje do kwoty 600 mln zł).
Ponadto występują zabezpieczenia w formie hipotek i zastawów rejestrowych wybranych umów kredytów i pożyczek spółek zależnych Grupy, zaprezentowane w Nocie 9, które nie naruszają kowenantów w/w pakietu umów o finansowaniu Grupy.
Umowy z tytułu kredytów i pożyczek Grupy Azoty oraz zapadalność kredytów i pożyczek na 31 grudnia 2022 roku
|
Tytuł kredytu lub pożyczki |
Waluta |
Stopa referencyjna |
Wartość na dzień bilansowy w walucie |
Wartość na dzień bilansowy w PLN |
do roku |
1-2 lat |
2-5 lat |
>5 lat |
|
Konsorcjalny Kredyt |
PLN |
zmienna |
- |
297 |
297 |
- |
- |
- |
|
Konsorcjalny Kredyt |
EUR |
zmienna |
83 178 |
386 539 |
56 |
- |
386 483 |
- |
|
Konsorcjalny Kredyt Terminowy |
PLN |
zmienna |
- |
1 227 372 |
285 989 |
277 440 |
663 943 |
- |
|
Kredyt w rachunku bieżącym w PKO BP S.A. |
PLN |
zmienna |
- |
1 146 |
1 146 |
- |
- |
- |
|
Kredyt terminowy EBI |
EUR |
stała |
45 405 |
212 888 |
85 144 |
85 158 |
42 586 |
- |
|
Kredyt terminowy w EBOiR |
PLN |
zmienna |
- |
57 790 |
23 193 |
23 062 |
11 535 |
- |
|
Kredyt terminowy w EBI II |
EUR |
stała |
119 272 |
559 162 |
90 435 |
89 172 |
274 819 |
104 736 |
|
Kredyt terminowy w EBOiR II |
PLN |
zmienna |
- |
408 486 |
75 586 |
66 511 |
199 739 |
66 650 |
|
Brazil Banco Santander |
BRL |
stała |
14 888 |
12 353 |
12 353 |
- |
- |
- |
|
Brazil Banco Bradesco |
BRL |
stała |
4 803 |
3 986 |
3 986 |
- |
- |
- |
|
Kredyt w Banco do Brasil |
BRL |
stała |
18 442 |
15 308 |
15 308 |
- |
- |
- |
|
Spain Loan CDTI |
EUR |
zmienna |
909 |
4 264 |
845 |
1 956 |
1 463 |
- |
|
Spain Mortage loan - BBVA |
EUR |
zmienna |
1 430 |
6 702 |
1 604 |
1 665 |
3 433 |
- |
|
Kredyt inwestycyjny |
EUR |
zmienna |
232 810 |
1 046 140 |
- |
- |
- |
1 046 140 |
|
Kredyt inwestycyjny |
USD |
zmienna |
256 626 |
1 027 518 |
- |
- |
- |
1 027 518 |
|
Kredyt VAT |
PLN |
zmienna |
- |
74 690 |
74 690 |
- |
- |
- |
|
NFOŚiGW – pożyczka |
PLN |
zmienna |
- |
49 886 |
11 |
5 625 |
22 500 |
21 750 |
|
WFOŚiGW – pożyczka |
PLN |
zmienna |
- |
8 |
8 |
- |
- |
- |
|
BGK PLN |
PLN |
zmienna |
- |
1 |
1 |
- |
- |
- |
|
BGK EUR |
EUR |
zmienna |
4 000 |
18 763 |
18 763 |
- |
- |
- |
|
Pożyczka KIND |
USD |
zmienna |
62 969 |
286 594 |
- |
- |
- |
286 594 |
|
Pożyczka ORLEN |
PLN |
zmienna |
- |
261 228 |
- |
- |
- |
261 228 |
|
PKO BP S.A. karty płatnicze |
PLN |
zmienna |
- |
12 |
12 |
- |
- |
- |
|
Subwencja Polski Fundusz Rozwoju S.A. |
PLN |
stała |
- |
184 |
184 |
- |
- |
- |
|
Pozostałe kredyty |
EUR |
zmienna |
27 |
127 |
127 |
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
5 661 444 |
689 738 |
550 589 |
1 606 501 |
2 814 616 |
Umowy z tytułu kredytów i pożyczek Grupy Azoty oraz zapadalność kredytów i pożyczek na 31 grudnia 2021 roku
|
Tytuł kredytu lub pożyczki |
Waluta |
Stopa referencyjna |
Wartość na dzień bilansowy w walucie |
Wartość na dzień bilansowy w PLN |
do roku |
1-2 lat |
2-5 lat |
>5 lat |
|
Konsorcjalny Kredyt |
PLN |
zmienna |
|
238 |
238 |
- |
- |
- |
|
Konsorcjalny Kredyt |
EUR |
zmienna |
83 178 |
377 509 |
- |
- |
377 509 |
- |
|
Konsorcjalny Kredyt Terminowy |
PLN |
zmienna |
|
1 499 147 |
280 771 |
276 994 |
941 382 |
- |
|
Kredyt w rachunku bieżącym w PKO BP S.A. |
EUR |
zmienna |
2 600 |
2 600 |
2 600 |
- |
- |
- |
|
Kredyt terminowy EBI |
EUR |
stała |
63 567 |
292 264 |
83 484 |
83 500 |
125 280 |
- |
|
Kredyt terminowy w EBOiR |
PLN |
zmienna |
|
80 779 |
23 132 |
23 050 |
34 597 |
- |
|
Kredyt terminowy w EBI II |
EUR |
stała |
138 656 |
637 447 |
88 882 |
87 411 |
269 534 |
191 620 |
|
Kredyt terminowy w EBOiR II |
PLN |
zmienna |
|
467 880 |
68 506 |
66 476 |
199 634 |
133 264 |
|
Brazil Banco Santander |
BRL |
stała |
20 699 |
15 063 |
15 063 |
- |
- |
- |
|
Brazil Banco Bradesco |
BRL |
stała |
8 716 |
6 352 |
6 352 |
- |
- |
- |
|
Spain Loan CDTI |
EUR |
zmienna |
638 |
2 934 |
1 476 |
828 |
630 |
- |
|
Spain Mortage loan - BBVA |
EUR |
zmienna |
1 782 |
8 197 |
1 555 |
1 578 |
4 926 |
138 |
|
Kredyt inwestycyjny |
EUR |
zmienna |
34 266 |
157 603 |
- |
- |
- |
157 603 |
|
Kredyt inwestycyjny |
USD |
zmienna |
37 702 |
153 072 |
- |
- |
- |
153 072 |
|
Kredyt VAT |
PLN |
zmienna |
|
22 963 |
22 963 |
- |
- |
- |
|
NFOŚiGW – pożyczka |
PLN |
zmienna |
|
34 081 |
2 |
1 875 |
22 500 |
9 704 |
|
WFOŚiGW – pożyczka |
PLN |
zmienna |
|
10 853 |
10 853 |
- |
- |
- |
|
BGK EUR |
EUR |
zmienna |
8 000 |
36 796 |
18 398 |
18 398 |
- |
- |
|
Pożyczka KIND |
USD |
zmienna |
56 934 |
236 142 |
- |
- |
- |
236 142 |
|
Pożyczka LOTOS (PKN ORLEN) |
PLN |
zmienna |
|
223 018 |
- |
- |
- |
223 018 |
|
Commerzbank Dortmund |
EUR |
zmienna |
4 108 |
18 899 |
18 899 |
- |
- |
- |
|
Banco Santander |
EUR |
stała |
38 000 |
174 777 |
174 777 |
- |
- |
- |
|
Pozostałe w PLN |
PLN |
|
|
532 |
519 |
7 |
- |
- |
|
|
|
|
|
4 459 146 |
818 470 |
560 123 |
1 975 992 |
1 104 561 |
Wartość w PLN zawiera korektę z tytułu wyceny kredytów wg skorygowanej ceny nabycia, tj. wraz z ujęciem rozliczenia w czasie prowizji zapłaconej przy zaciągnięciu kredytu.
Wybrane Zasady Rachunkowości
Początkowa wycena
W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty. Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można ustalić na podstawie umowy.
W przeciwnym razie Grupa stosuje swoją krańcową stopę procentową.
Stopa procentowa leasingu - to stopa procentowa, która powoduje, że wartość bieżąca opłat leasingowych oraz wartości końcowej równa się sumie wartości godziwej bazowego składnika aktywów oraz wszelkich początkowych kosztów bezpośrednich poniesionych przez leasingobiorcę.
Krańcowa stopa procentowa leasingobiorcy – to stopa procentowa, jaką leasingobiorca musiałby zapłacić, aby na podobny okres i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości, jak składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania w podobnym środowisku gospodarczym.
Późniejsza wycena
Po dacie rozpoczęcia leasingu Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu poprzez:
● zwiększenie wartości bilansowej w celu odzwierciedlenia naliczenia odsetek od zobowiązania z tytułu leasingu,
● zmniejszenie wartości bilansowej w celu uwzględnienia zapłaconych opłat leasingowych oraz
● zaktualizowanie wyceny wartości bilansowej w celu uwzględnienia wszelkiej ponownej oceny lub zmiany leasingu, o której mowa poniżej, lub w celu uwzględnienia zaktualizowanych opłat leasingowych.
Ponowna ocena zobowiązania
Grupa aktualizuje wycenę zobowiązania z tytułu leasingu poprzez dyskontowanie zaktualizowanych opłat leasingowych, stosując zaktualizowaną stopę dyskontową, jeżeli:
● zaistnieje zmiana w odniesieniu do okresu leasingu – Grupa określa wówczas zaktualizowane opłaty leasingowe na podstawie zaktualizowanego okresu leasingu lub
● zaistnieje zmiana dotycząca oceny opcji kupna bazowego składnika aktywów – Grupa określa wówczas zaktualizowane opłaty leasingowe w celu uwzględnienia zmiany w kwotach, które należy zapłacić w ramach opcji kupna.
Grupa ponownie ocenia, czy można z wystarczającą pewnością założyć, że skorzysta z opcji przedłużenia leasingu lub że nie skorzysta z opcji wypowiedzenia leasingu w przypadku wystąpienia znaczącego zdarzenia albo znaczącej zmiany w okolicznościach:
● które kontroluje oraz
● które wpływają na to, że można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa skorzysta z opcji, która nie została wcześniej uwzględniona w ustaleniach dotyczących okresu leasingu, lub że nie skorzysta z opcji, która została wcześniej uwzględniona w tych ustaleniach.
Grupa aktualizuje okres leasingu, gdy zaszła zmiana dotycząca nieodwołalnego okresu leasingu, jeżeli np.:
● skorzysta z opcji nieuwzględnionej wcześniej w ustaleniach dotyczących okresu leasingu,
● nie skorzysta z opcji uwzględnionej wcześniej w ustaleniach dotyczących okresu leasingu,
● wystąpi zdarzenie, wskutek którego na mocy umowy będzie zobowiązana skorzystać z opcji nieuwzględnionej wcześniej w ustaleniach dotyczących okresu leasingu, lub
● wystąpi zdarzenie, wskutek którego na mocy umowy nie będzie wolno jej skorzystać z opcji uwzględnionej wcześniej w ustaleniach dotyczących okresu leasingu.
Grupa dokonuje aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu poprzez dyskontowanie zaktualizowanych opłat leasingowych, przy niezmienionej stopie dyskontowej, gdy:
● zaistnieje zmiana w kwocie, której zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej – Grupa ustala zaktualizowane opłaty leasingowe w celu uwzględnienia zmiany w kwotach, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej,
● zaistnieje zmiana w przyszłych opłatach leasingowych wynikająca ze zmiany w indeksie lub stawce stosowanej do ustalania tych opłat, wliczając w to na przykład zmianę w celu uwzględnienia zmian w stawkach czynszów na wolnym rynku. Grupa dokonuje aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu w celu uwzględnienia zaktualizowanych opłat leasingowych tylko wtedy, gdy nastąpi zmiana przepływów pieniężnych (tj., kiedy korekta opłat leasingowych wchodzi w życie). Leasingobiorca ustala zaktualizowane opłaty leasingowe na pozostały do końca okres leasingu w oparciu o zaktualizowane opłaty umowne.
Kwota aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu ujmowana jest jako korekta składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania. Jeżeli jednak wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania została zmniejszona do zera i ma miejsce dalsze zmniejszenie wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, leasingobiorca ujmuje pozostałą kwotę aktualizacji wyceny w wyniku.
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Bilans otwarcia |
408 099 |
427 196 |
|
Zwiększenia (nowe leasingi) |
101 651 |
26 555 |
|
Zmiany umów leasingu |
278 |
9 778 |
|
Aktualizacja wyceny |
(36) |
(1 989) |
|
Odsetki |
16 333 |
15 275 |
|
Płatności |
(95 724) |
(74 138) |
|
Różnice kursowe |
1 985 |
5 422 |
|
|
432 586 |
408 099 |
|
Przypadające na: |
|
|
|
Długoterminowe |
360 957 |
347 159 |
|
Krótkoterminowe |
71 629 |
60 940 |
|
|
432 586 |
408 099 |
Wybrane Zasady Rachunkowości
Grupa korzysta z umów finansowych opartych o wykup wierzytelności przez stronę finansującą przed terminem jej płatności:
● faktoring niepełny (z regresem), wykup lub dyskonto wierzytelności z regresem - zabezpieczone cesją praw do odszkodowania z polisy ubezpieczenia wierzytelności w ramach, których następuje wykup wierzytelności (należności) przed terminem jej płatności w zamian za zapłatę prowizji i odsetek za okres od wykupu do terminu płatności (lub do dnia zapłaty), a strona finansująca ma prawo zażądać zwrotu wypłaconej ceny na podstawie zwrotnej cesji wykupionej wierzytelności w sytuacji, gdy dłużnik tej wierzytelności nie zapłaci w terminie płatności lub w maksymalnej dopuszczalnej zwłoce po terminie płatności. Z uwagi na dokonaną cesję praw do odszkodowania z polisy ubezpieczenia wykupionej wierzytelności (należności), strona finansująca jest w pierwszej kolejności uprawniona do zaspokojenia się z tej polisy na wypadek braku zapłaty przez dłużnika, bez wykonywania uprawnienia do zwrotnego regresu do danej spółki Grupy. Wobec powyższego na dzień wykupu wierzytelności (należności) Grupa dokonuje jej rozliczenia z kwotą uzyskaną od strony finansującej z tytułu jej sprzedaży, natomiast od dnia wykupu wierzytelności do dnia w/w zapłaty kwota uzyskana od strony finansującej jest ujawniana jako zobowiązanie warunkowe (pozabilansowe) z tytułu faktoringu (dyskonta wierzytelności),
● faktoring niepełny (z regresem), wykup lub dyskonto wierzytelności z regresem - niezabezpieczone cesją praw do odszkodowania z polisy ubezpieczenia wierzytelności w ramach których następuje wykup wierzytelności (należności) przed terminem jej płatności, w zamian za zapłatę prowizji i odsetek za okres od wykupu do terminu płatności (lub do dnia zapłaty), a strona finansująca ma prawo zażądać zwrotu wypłaconej ceny na podstawie zwrotnej cesji wykupionej wierzytelności, w sytuacji, gdy dłużnik tej wierzytelności nie zapłaci w terminie płatności lub w maksymalnej dopuszczalnej zwłoce po terminie płatności. Wobec powyższego strona finansująca, w wypadku nieotrzymania zapłaty od dłużnika wierzytelności, korzysta w pierwszej kolejności z uprawnienia do regresu zwrotnego wobec danej spółki Grupy. Wobec powyższego rozliczenie wierzytelności (należności) z kwotą uzyskaną z tytułu jej sprzedaży następuje dopiero na dzień zapłaty przez dłużnika wierzytelności dokonanego na rachunek strony finansującej, natomiast od dnia wykupu wierzytelności do dnia w/w zapłaty kwota uzyskana od strony finansującej jest ujmowana jako inne zobowiązanie finansowe z tytułu faktoringu (dyskonta wierzytelności),
● dodatkowo Grupa korzysta z faktoringu odwrotnego w postaci umów obsługi płatności opartych o spłatę zobowiązań wobec dostawców przez stronę finansującą w terminie ich płatności, a następnie umowne wydłużenie terminu płatności przejętego przez stronę finansującą zobowiązania, w zamian za zapłatę przez daną spółkę Grupy odsetek za okres finansowania pomiędzy pierwotnym a wydłużonym terminem płatności, w którym następuje zapłata przez daną spółkę Grupy w/w zobowiązań wraz naliczonymi odsetkami. Wobec powyższego, ze względu na zmianę charakteru zobowiązania, w terminie spłaty tych zobowiązań wobec dostawców przez instytucję finansującą Grupa dokonuje ich przeniesienia do pozycji pozostałych krótkoterminowych zobowiązań finansowych, a następnie dokonuje ich rozliczenia w odroczonych terminach zapłaty na rzecz w/w instytucji finansowej. Zobowiązania z tytułu faktoringu odwrotnego prezentowane są w pozostałych zobowiązaniach finansowych. Zapłacone odsetki są ujmowane w kosztach finansowych. Spłata dokonywana przez Grupę na rzecz strony finansującej w odroczonym terminie płatności jest ujmowana jako wydatki na pozostałą działalność finansową.
Prezentacja instrumentów finansowych będących prawnie instrumentami kapitałowymi, lecz stanowiących zobowiązania finansowe zgodnie z ich treścią ekonomiczną
Akcje lub udziały uprzywilejowane co do żądania umorzenia przez emitenta za ustaloną lub możliwą do ustalenia kwotę, w ustalonym lub możliwym do ustalenia terminie w przyszłości, albo dające posiadaczowi prawo umorzenia instrumentów w określonym dniu, albo po tym dniu, za ustaloną lub możliwą do ustalenia kwotę, są zobowiązaniami finansowymi.
Instrument finansowy dający posiadaczowi prawo przedstawienia go emitentowi do wykupienia za środki pieniężne lub inny składnik aktywów finansowych (tzw. "instrument z opcją sprzedaży") jest zobowiązaniem finansowym.
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Zobowiązania z tytułu faktoringu odwrotnego |
1 287 442 |
1 755 695 |
|
Pozostałe zobowiązania |
686 318 |
633 860 |
|
|
1 973 760 |
2 389 555 |
|
Przypadające na: |
|
|
|
Długoterminowe |
682 818 |
630 360 |
|
Krótkoterminowe |
1 290 942 |
1 759 195 |
|
|
1 973 760 |
2 389 555 |
Zobowiązania z tytułu faktoringu odwrotnego wynikają ze zobowiązań wobec dostawców spłaconych przed stronę finansującą w terminie ich płatności, dla których nastąpiło wydłużenie terminu płatności przez stronę finansującą, w zmian za zapłatę przez Grupę odsetek za okres finansowania pomiędzy pierwotnym a wydłużonym terminem płatności. Grupa ujmuje zobowiązania z tytułu faktoringu odwrotnego jako pozostałe zobowiązania finansowe ze względu na zmianę ich charakteru ekonomicznego z chwilą otrzymania środków pieniężnych od instytucji finansowych świadczących usługi faktoringu odwrotnego. Spłata zobowiązań z tytułu faktoringu odwrotnego prezentowana jest w przepływach z działalności finansowej.
W ramach pozostałych długoterminowych zobowiązań finansowych Grupa ujmuje także kapitał spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS wniesiony przez Współsponsorów projektu „Polimery Police” Hyundai i KIND na pokrycie akcji objętych opcją sprzedaży udzieloną przez Pierwotnych Sponsorów, co zostało opisane w Nocie 19.6. Dodatkowo w pozycji tej wykazywany jest pozostały wkład kapitałowy wniesiony przez Współsponsorów projektu „Polimery Police”, Grupę LOTOS (PKN ORLEN), Hyundai i KIND, na pokrycie podwyższenia kapitału spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS objęty mechanizmem wyjścia przez wykup, co opisano w Nocie 19.7. Łączna wartość kapitału spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS objętego przez Współsponsorów prezentowanego jako zobowiązania finansowe ze względu na ich treść ekonomiczną, z uwzględnieniem wyceny na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi 673 826 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 616 880 tys. zł). Zgodnie z warunkami umownymi zobowiązania te zostały zaklasyfikowane jako zobowiązania długoterminowe.
31 grudnia 2022 roku
|
|
Nota |
1 stycznia 2022 |
Zmiany wynikające z przepływów pieniężnych z działalności finansowej |
Skutki zmian kursów walutowych |
Inne zmiany |
31 grudnia 2022 |
|
Oprocentowane kredyty i pożyczki (długoterminowe) |
20 |
3 640 671 |
2 084 701 |
25 959 |
(779 625) |
4 971 706 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu (długoterminowe) |
21 |
347 159 |
- |
122 |
13 676 |
360 957 |
|
Oprocentowane kredyty i pożyczki (krótkoterminowe) |
20 |
818 475 |
(878 765) |
1 687 |
748 341 |
689 738 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu (krótkoterminowe) |
21 |
60 940 |
(71 429) |
1 898 |
80 220 |
71 629 |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
28.5 |
97 255 |
- |
- |
(97 255) |
- |
|
Zobowiązanie z tytułu faktoringu odwrotnego |
22 |
1 755 695 |
(4 725 291) |
(11 167) |
4 268 205 |
1 287 442 |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
22 |
633 860 |
13 680 |
- |
38 778 |
686 318 |
|
Razem zobowiązania wynikające z działalności finansowej |
|
7 354 055 |
(3 577 104) |
18 499 |
4 272 340 |
8 067 790 |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
22 |
2 389 555 |
(4 711 611) |
(11 167) |
4 306 983 |
1 973 760 |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
28.5 |
97 255 |
- |
- |
(97 255) |
- |
|
Kredyty i pożyczki |
20 |
4 459 146 |
1 205 936 |
27 646 |
(31 284) |
5 661 444 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
21 |
408 099 |
(71 429) |
2 020 |
93 896 |
432 586 |
31 grudnia 2021 roku
|
|
Nota |
1 stycznia 2021 |
Zmiany wynikające z przepływów pieniężnych z działalności finansowej |
Skutki zmian kursów walutowych |
Inne zmiany |
31 grudnia 2021 |
|
Oprocentowane kredyty i pożyczki (długoterminowe) |
20 |
3 322 320 |
1 975 659 |
(37 608) |
(1 619 700) |
3 640 671 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu (długoterminowe) |
21 |
355 774 |
- |
- |
(8 615) |
347 159 |
|
Oprocentowane kredyty i pożyczki (krótkoterminowe) |
20 |
193 443 |
(1 055 861) |
(6 470) |
1 687 363 |
818 475 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu (krótkoterminowe) |
21 |
71 422 |
(67 787) |
944 |
56 361 |
60 940 |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
28.5 |
6 086 |
- |
- |
91 169 |
97 255 |
|
Zobowiązania z tytułu dyskonta wierzytelności |
22 |
110 012 |
(110 012) |
(2 715) |
2 715 |
- |
|
Zobowiązanie z tytułu faktoringu odwrotnego |
22 |
556 362 |
(2 702 128) |
1 412 |
3 900 049 |
1 755 695 |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
22 |
583 523 |
126 423 |
- |
(76 086) |
633 860 |
|
Razem zobowiązania wynikające z działalności finansowej |
|
5 198 942 |
(1 833 706) |
(44 437) |
4 033 256 |
7 354 055 |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
22 |
1 249 897 |
(2 685 717) |
(1 303) |
3 826 678 |
2 389 555 |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
28.2 |
6 086 |
- |
- |
91 169 |
97 255 |
|
Kredyty i pożyczki |
20 |
3 515 763 |
919 798 |
(44 078) |
67 663 |
4 459 146 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
21 |
427 196 |
(67 787) |
944 |
47 746 |
408 099 |
Wybrane Zasady Rachunkowości
Świadczenia pracownicze obejmują wszystkie formy świadczeń Grupy w zamian za pracę wykonywaną przez pracowników. Są to zarówno świadczenia wypłacane w trakcie zatrudnienia jak i świadczenia wypłacane po okresie zatrudnienia.
Programy określonych świadczeń – odprawy emerytalne i pośmiertne
Grupa zobowiązana jest na podstawie obowiązujących przepisów kodeksu pracy lub układu zbiorowego do wypłaty odpraw emerytalnych i pośmiertnych.
Zobowiązanie Grupy wynikające z odpraw emerytalnych obliczane jest przez wykwalifikowanego aktuariusza przy użyciu metody prognozowanych uprawnień jednostkowych, tj. przez oszacowanie wysokości przyszłego wynagrodzenia pracownika w okresie, w którym pracownik osiągnie wiek emerytalny oraz poprzez oszacowanie wysokości przyszłej odprawy emerytalnej. Zobowiązanie Grupy wynikające z odpraw pośmiertnych obliczane jest przez wykwalifikowanego aktuariusza przez oszacowanie wysokości przyszłej odprawy pośmiertnej.
Odprawy te są dyskontowane do wartości bieżącej stopą ustaloną na podstawie rynkowej stopy zwrotu z obligacji Skarbu Państwa na dzień bilansowy, które mają termin wykupu zbliżony do terminu realizacji zobowiązań Grupy. Rotacja pracowników jest szacowana na podstawie danych historycznych. Zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych oraz pośmiertnych ujmowane są proporcjonalnie do przewidywanego okresu świadczenia pracy przez danego pracownika.
Program określonych świadczeń - rezerwy na odpis ZFŚS dla emerytów i rencistów
Grupa jest zobowiązana przepisami prawa do wypłacania świadczeń socjalnych emerytom i rencistom. W związku z tym Grupa tworzy odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych dla pracowników po okresie zatrudnienia. Rezerwy na przyszłe odpisy są szacowane na podstawie przeciętnych wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Rezerwy te są dyskontowane do wartości bieżącej stopą ustaloną na podstawie rynkowej stopy zwrotu z obligacji Skarbu Państwa na dzień bilansowy. Wysokość rezerw na ZFŚS wyznaczana jest indywidualnie dla każdego pracownika i jest ona równa obecnej wartości przyszłych świadczeń.
Inne długoterminowe świadczenia na rzecz pracowników – nagrody jubileuszowe
Grupa oferuje zatrudnionym pracownikom nagrody jubileuszowe, których wysokość zależy od długości stażu pracy pracownika uzyskanego w trakcie zatrudnienia oraz od podstawy określonej zgodnie z Układem Zbiorowym Pracy w momencie nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.
Wycena świadczeń jest dokonywana przy użyciu metody prognozowanych uprawnień jednostkowych. Zobowiązanie Grupy wynikające z nagród jubileuszowych obliczane jest poprzez oszacowanie wysokości przyszłego wynagrodzenia pracownika w okresie, w którym pracownik nabędzie prawo do poszczególnych nagród jubileuszowych oraz poprzez oszacowanie wysokości przyszłej nagrody jubileuszowej. Nagrody te są dyskontowane do wartości bieżącej stopą ustaloną na podstawie rynkowej stopy zwrotu z obligacji Skarbu Państwa na dzień bilansowy, które mają termin wykupu zbliżony do terminu realizacji zobowiązań Grupy. Rotacja pracowników jest szacowana na podstawie danych historycznych oraz przewidywań poziomu zatrudnienia w przyszłości. Zobowiązanie z tytułu nagród jubileuszowych ujmowane jest proporcjonalnie do przewidywanego okresu świadczenia przez danego pracownika.
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych, rentowych |
215 843 |
208 670 |
|
Zobowiązania z tytułu nagród jubileuszowych |
240 521 |
228 926 |
|
Zobowiązania z tytułu odpisów na ZFŚS dla emerytów |
15 333 |
18 551 |
|
Pozostałe zobowiązania |
22 760 |
21 252 |
|
|
494 457 |
477 399 |
|
Przypadające na: |
|
|
|
Długoterminowe |
439 656 |
420 136 |
|
Krótkoterminowe |
54 801 |
57 263 |
|
|
494 457 |
477 399 |
Zmiany zobowiązań z tytułu programów określonych świadczeń pracowniczych
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Stan na początek okresu |
248 334 |
288 877 |
|
Koszty bieżącego zatrudnienia(+) |
10 900 |
13 339 |
|
Koszty odsetek(+) |
7 199 |
3 084 |
|
Przeszacowanie zobowiązania/aktywa netto z tytułu programu określonych świadczeń, wynikające z: |
2 247 |
(41 532) |
|
- zmian szacunków demograficznych(+/-) |
13 858 |
(960) |
|
- zmian szacunków finansowych(+/-) |
(11 611) |
(40 572) |
|
Koszty przeszłego zatrudnienia(+/-) |
1 338 |
1 922 |
|
Różnice kursowe z przeliczenia(+/-) |
754 |
(1 062) |
|
Wypłacone świadczenia(-) |
(17 289) |
(16 294) |
|
Stan na koniec okresu |
253 483 |
248 334 |
Zmiany zobowiązań z tytułu innych długoterminowych świadczeń pracowniczych
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Stan na początek okresu |
229 065 |
256 850 |
|
Koszty bieżącego zatrudnienia(+) |
15 209 |
17 087 |
|
Koszty odsetek(+) |
7 916 |
3 158 |
|
Zyski i straty aktuarialne rozpoznane w zysku lub stracie okresu(+/-) |
17 032 |
(24 198) |
|
Koszty przeszłego zatrudnienia (+/-) |
1 220 |
2 172 |
|
Zmiany kursów wymiany walut(+/-) |
58 |
(17) |
|
Wypłacone świadczenia(-) |
(29 526) |
(25 987) |
|
Stan na koniec okresu |
240 974 |
229 065 |
Podstawowe założenia aktuarialne
Na dzień 31 grudnia 2022 roku przyjęto następujące prognozy wzrostu świadczeń:
● wzrost kwoty bazowej dla nagród jubileuszowych 0,00% w każdym roku,
● podstawę odpisu na ZFŚŚ w 2022 roku przyjęto zgodnie z obowiązującymi przepisami, w 2023 roku 0,0%, w latach następnych 4,8%,
● minimalne wynagrodzenie za 2022 rok przyjęto zgodnie z obowiązującymi przepisami, założono wzrost w 2023 0,0%, w latach następnych 6,5%,
● wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2023 roku 11,9%, w 2024 roku 7,6%, w 2025 roku 5,9% i w latach następnych 3,5%,
● stopa dyskonta wynosi 6,84%.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku przyjęto następujące prognozy wzrostu świadczeń:
● wzrost kwoty bazowej dla nagród jubileuszowych 0,00% w każdym roku,
● podstawę odpisu na ZFŚŚ w 2021 roku przyjęto zgodnie z obowiązującymi przepisami, w 2022 roku 0,0%, w roku 2023: 4,8%, w latach następnych 3,0%,
● minimalne wynagrodzenie za 2021 rok przyjęto zgodnie z obowiązującymi przepisami, założono wzrost w 2022 0,0% a w 2023: 6,5% i w latach następnych 3,0%,
● wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2022 roku 5,0%, w 2023 roku 3,5% , w 2024 roku 3,0% i w latach następnych 2,0%,
● stopa dyskonta wynosi 3,64%.
Analiza wrażliwości
Poniżej zamieszczono analizę wrażliwości wysokości rezerw (zmiana w stosunku do standardowych założeń) w przypadku zmiany założeń: współczynników odejść z pracy, stopy dyskonta oraz stopy wzrostu wynagrodzeń.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku
|
|
Rezerwa na nagrody jubileuszowe |
Rezerwa na odprawy emerytalne |
Rezerwa na odprawy rentowe |
Rezerwa na odprawy pośmiertne |
Rezerwa na ZFŚS |
|
Współczynniki rotacji – 0,5% |
7 684 |
4 554 |
96 |
512 |
137 |
|
Współczynniki rotacji + 0,5% |
(5 851) |
(3 482) |
(89) |
(438) |
(67) |
|
Stopa dyskonta – 0,5% |
10 333 |
9 949 |
134 |
700 |
1 891 |
|
Stopa dyskonta + 0,5% |
(8 164) |
(8 200) |
(121) |
(597) |
(835) |
|
Stopa wzrostu minimalnego wynagrodzenia – 1% |
1 493 |
(2 235) |
(9) |
214 |
(1) |
|
Stopa wzrostu minimalnego wynagrodzenia + 1% |
(1 748) |
2 774 |
17 |
(175) |
(1) |
|
Stopa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia/ kwoty bazowej dla nagród – 1% |
(13 526) |
(10 418) |
(228) |
(848) |
(364) |
|
Stopa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia/ kwoty bazowej dla nagród + 1% |
15 116 |
11 941 |
255 |
945 |
429 |
Na dzień 31 grudnia 2021 roku
|
|
Rezerwa na nagrody jubileuszowe |
Rezerwa na odprawy emerytalne |
Rezerwa na odprawy rentowe |
Rezerwa na odprawy pośmiertne |
Rezerwa na ZFŚS |
|
Współczynniki rotacji – 0,5% |
8 756 |
4 396 |
206 |
660 |
177 |
|
Współczynniki rotacji + 0,5% |
(8 186) |
(4 012) |
(190) |
(572) |
(166) |
|
Stopa dyskonta – 0,5% |
8 906 |
7 893 |
220 |
752 |
1 111 |
|
Stopa dyskonta + 0,5% |
(8 364) |
(7 059) |
(201) |
(659) |
(996) |
|
Stopa wzrostu minimalnego wynagrodzenia – 1% |
(1 660) |
(3 976) |
(48) |
(87) |
- |
|
Stopa wzrostu minimalnego wynagrodzenia + 1% |
1 895 |
4 736 |
59 |
156 |
- |
|
Stopa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia/ kwoty bazowej dla nagród – 1% |
(16 571) |
(11 862) |
(407) |
(1 264) |
(531) |
|
Stopa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia/ kwoty bazowej dla nagród + 1% |
18 858 |
13 752 |
460 |
1 455 |
642 |
Wybrane Zasady Rachunkowości
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług początkowo ujmuje się w wartości godziwej. Po początkowym ujęciu ujmuje się je według zamortyzowanego kosztu, przy użyciu efektywnej stopy procentowej. W przypadku zobowiązań o terminie zapadalności nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia bilansowego, gdy różnica pomiędzy wartością według zamortyzowanego kosztu i wartością w kwocie wymaganej zapłaty nie jest istotna, zobowiązania te wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty.
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług – podmioty powiązane |
2 711 |
1 300 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług - pozostałe podmioty |
3 161 905 |
3 163 547 |
|
Zobowiązania budżetowe oprócz podatku dochodowego |
174 470 |
167 300 |
|
Zobowiązania z tytułu umów o usługi budowlane |
1 473 |
791 |
|
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń |
78 181 |
64 872 |
|
Zobowiązania z tytułu zakupu rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, nieruchomości inwestycyjnych |
225 407 |
205 623 |
|
Zaliczki na dostawy |
48 987 |
64 348 |
|
Pozostałe zobowiązania - podmioty powiązane |
- |
1 148 |
|
Pozostałe zobowiązania - podmioty pozostałe |
59 961 |
62 111 |
|
Rozliczenia międzyokresowe kosztów bierne |
2 329 791 |
2 065 649 |
|
Zobowiązania z tytułu bonusów |
66 655 |
43 390 |
|
Przychody przyszłych okresów |
9 357 |
8 452 |
|
|
6 158 898 |
5 848 531 |
|
Przypadające na: |
|
|
|
Długoterminowe |
17 887 |
21 415 |
|
Krótkoterminowe |
6 141 011 |
5 827 116 |
|
|
6 158 898 |
5 848 531 |
Analiza wiekowa zobowiązań z tytułu dostaw i usług
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Nieprzeterminowane |
3 055 742 |
3 083 629 |
|
Przeterminowane do 60 dni |
72 046 |
29 143 |
|
Przeterminowane od 61-180 dni |
19 912 |
13 112 |
|
Przeterminowane od 181-360 dni |
8 150 |
15 305 |
|
Przeterminowane powyżej 360 dni |
8 766 |
23 658 |
|
|
3 164 616 |
3 164 847 |
Struktura walutowa zobowiązań
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
PLN |
5 156 502 |
4 613 720 |
|
EUR w przeliczeniu na PLN |
620 597 |
972 239 |
|
USD w przeliczeniu na PLN |
316 032 |
210 620 |
|
Pozostałe* |
65 767 |
51 952 |
|
|
6 158 898 |
5 848 531 |
*GBP, CHF ,BRL, INR, TRY, MXN, CNY, MYR, ZAR , XOF
|
. |
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Zobowiązania - nagroda roczna |
127 273 |
105 990 |
|
Zobowiązania - niewykorzystane urlopy |
42 122 |
40 077 |
|
Zobowiązania - nagroda motywacyjna/kwartalna |
32 622 |
34 165 |
|
Pozostałe zobowiązania dotyczące kosztów pracowniczych |
9 875 |
8 063 |
|
Certyfikaty energii |
26 046 |
24 726 |
|
Prawa do emisji |
2 025 559 |
1 779 707 |
|
Niezafakturowane koszty |
47 541 |
44 603 |
|
Pozostałe |
18 753 |
28 318 |
|
|
2 329 791 |
2 065 649 |
|
Przypadające na: |
|
|
|
Długoterminowe |
2 387 |
1 321 |
|
Krótkoterminowe |
2 327 404 |
2 064 328 |
|
|
2 329 791 |
2 065 649 |
Wybrane Zasady Rachunkowości
Rezerwy są ujmowane, gdy spełnione są następujące warunki:
● na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający z przeszłych zdarzeń,
● prawdopodobne jest, iż wypełnienie obowiązku spowoduje wypływ korzyści ekonomicznych,
● można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty zobowiązania.
Kwota, na którą tworzy się rezerwę jest najlepszym szacunkiem nakładów niezbędnych do wypełnienia obowiązku na dzień bilansowy. Podstawą szacunków wartości rezerwy jest osąd kierownictwa, poparty doświadczeniami wynikającymi z podobnych zdarzeń, a w razie potrzeby opiniami niezależnych ekspertów.
Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi.
Koszty rezerw z tytułu rekultywacji składowisk odpadów produkcyjnych ujmowane są zgodnie z równoczesnym rozpoznaniem aktywa z tytułu likwidacji zgodnie z MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe oraz KIMSF 1 Zmiany istniejących zobowiązań z tytułu wycofania z eksploatacji, rekultywacji i zobowiązań o podobnym charakterze. Amortyzacja rozpoznanego aktywa jest odnoszona w ciężar kosztów produkcji. Odwrócenie dyskonta rezerwy obciąża koszty finansowe.
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Rezerwa na sprawy sądowe |
28 215 |
22 803 |
|
Rezerwa na ochronę środowiska |
240 701 |
206 657 |
|
Pozostałe rezerwy |
66 436 |
53 879 |
|
|
335 352 |
283 339 |
|
Przypadające na: |
|
|
|
Długoterminowe |
241 007 |
193 381 |
|
Krótkoterminowe |
94 345 |
89 958 |
|
|
335 352 |
283 339 |
Zmiana stanu rezerw
|
|
Rezerwa na sprawy sądowe |
Rezerwa na ochronę środowiska |
Pozostałe rezerwy |
Razem |
|
Stan na 01.01.2022 roku |
22 803 |
206 657 |
53 879 |
283 339 |
|
Zwiększenia, w tym: |
6 310 |
44 082 |
34 632 |
85 024 |
|
Zwiększenia z tytułu utworzenia |
6 307 |
43 555 |
34 518 |
84 380 |
|
Zwiększenia z tytułu efektu zmiany stopy dyskonta |
- |
527 |
67 |
594 |
|
Zwiększenia z tytułu przeliczenia różnic kursowych |
3 |
- |
47 |
50 |
|
Zmniejszenia, w tym:(-) |
(898) |
(10 038) |
(22 075) |
(33 011) |
|
Zmniejszenia z tytułu wykorzystania |
(412) |
(3 033) |
(11 333) |
(14 778) |
|
Zmniejszenia z tytułu rozwiązania |
(486) |
(1 556) |
(10 259) |
(12 301) |
|
Zmniejszenia z tytułu efekty zmiany stopy dyskonta |
- |
(5 449) |
- |
(5 449) |
|
Zmniejszenia pozostałe |
- |
- |
(483) |
(483) |
|
Stan na 31.12.2022 roku |
28 215 |
240 701 |
66 436 |
335 352 |
|
|
Rezerwa na sprawy sądowe |
Rezerwa na ochronę środowiska |
Pozostałe rezerwy |
Razem |
|
Stan na 01.01.2021 roku |
16 245 |
203 562 |
31 719 |
251 526 |
|
Zwiększenia, w tym: |
7 009 |
23 020 |
33 197 |
63 226 |
|
Zwiększenia z tytułu utworzenia |
7 009 |
18 646 |
33 044 |
58 699 |
|
Zwiększenia z tytułu efekty zmiany stopy dyskonta |
- |
874 |
- |
874 |
|
Zwiększenia pozostałe |
- |
3 500 |
153 |
3 653 |
|
Zmniejszenia, w tym:(-) |
(451) |
(19 925) |
(11 037) |
(31 413) |
|
Zmniejszenia z tytułu wykorzystania |
(24) |
(1 675) |
(4 208) |
(5 907) |
|
Zmniejszenia z tytułu rozwiązania |
(427) |
(5 204) |
(3 277) |
(8 908) |
|
Zmniejszenia z tytułu efekty zmiany stopy dyskonta |
- |
(13 046) |
- |
(13 046) |
|
Zmniejszenia z tytułu przeliczenia różnic kursowych |
- |
- |
(52) |
(52) |
|
Zmniejszenia pozostałe |
- |
- |
(3 500) |
(3 500) |
|
Stan na 31.12.2021 roku |
22 803 |
206 657 |
53 879 |
283 339 |
Jednostka Dominująca
Rezerwa na zobowiązania z tytułu ochrony środowiska
W 2022 roku dokonano aktualizacji kwoty rezerwy na koszty likwidacji nieczynnej Wytwórni Wyrobów Elektrolizy Rtęciowej zgodnie z postanowieniami podpisanej umowy. Likwidacja obiektów polegać będzie na wyburzeniu istniejących obiektów wraz z odbiorem i zagospodarowaniem powstałych odpadów. Rezerwę oszacowano w wysokości kosztów niezbędnych do przeprowadzenia w/w prac. Prace rekultywacyjne są przewidziane w latach 2023-2025.
Przy wyliczeniu wartości bieżącej rezerwy długoterminowej na likwidację Wytwórni Wyrobów Elektrolizy Rtęciowej na dzień 31 grudnia 2022 roku, podobnie jak na dzień 31 grudnia 2021 roku nie zastosowano dyskonta ze względu na krótki horyzont czasowy realizacji rezerwy.
Grupa Azoty PUŁAWY
Rezerwa na zobowiązania z tytułu ochrony środowiska
Rezerwy te obejmują, w szczególności:
● rezerwę na zobowiązania związane z rekultywacją i monitoringiem składowisk odpadów,
● rezerwę na zobowiązania związane z wycofaniem z używania wyrobów zawierających azbest,
● rezerwę na zobowiązania związane z opróżnieniem instalacji produkcyjnych i zagospodarowaniem usuniętych odpadów.
Kwoty rezerw szacowane są do wysokości możliwych do powstania przyszłych zobowiązań. Ponieważ mają one dłuższy horyzont czasowy, w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej wykazane są w wartościach zdyskontowanych do wartości bieżącej. Do kalkulacji wartości rezerwy przyjęto stopę inflacji CPI w wysokości 13,10% (w 2023 roku), 5,90% (w 2024 roku), 3,50% (w 2025roku i latach kolejnych) oraz stopę dyskonta 6,845%.
Dla rezerwy dotyczącej rekultywacji składowiska odpadów w Grupie Azoty PUŁAWY przyjęto 15-letni okres dalszego użytkowania oraz 30 letni monitorowania zamkniętego składowiska odpadów, z wyjątkiem komory nr 1, dla której przyjęto 3-letni okres dalszego użytkowania i 30-letni okres monitoringu po jej zamknięciu. Natomiast w odniesieniu do zamkniętego składowiska fosfogipsu w Wiślince (Grupa Azoty FOSFORY) przyjęto okres monitoringu do 2039 roku. Obowiązek rekultywacji i monitorowania składowisk odpadów wynika z przepisów prawa. Dla rezerwy dotyczącej wycofania z używania wyrobów zawierających azbest w Grupie Azoty PUŁAWY przyjęto proporcjonalne ponoszenie kosztów w 9-letnim okresie ich wycofywania, natomiast w Grupie Azoty FOSFORY przyjęto, że proces usuwania azbestu zostanie zakończony w 2027 roku. Obowiązek wycofania z używania wyrobów zawierających azbest wynika z przepisów prawa. Dla rezerwy dotyczącej opróżnienia instalacji produkcyjnych i zagospodarowania usuniętych odpadów przyjęto 15-letni okres dalszego użytkowania instalacji. Obowiązek opróżnienia instalacji produkcyjnych i zagospodarowania usuniętych odpadów wynika z przepisów prawa.
Grupa Azoty POLICE
Rezerwa na ochronę środowiska
Rezerwa na rekultywację została utworzona na pokrycie przyszłych kosztów rekultywacji, monitoringu i ochrony wód powierzchniowych dla składowisk siarczanu żelaza i fosfogipsu. Przyjęto, że do rekultywacji składowisk fosfogipsu w części (zgodnie z Decyzją Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego) zostaną wykorzystane osady ze zbiorników ziemnych znajdujących się na terenie zakładowej oczyszczalni ścieków, co znacznie ograniczy koszty rekultywacji terenu składowiska fosfogipsu pozostałego do zrekultywowania po zakończeniu ewakuacji fosfogipsu. Koszty ich wydobycia i transportu oszacowano na podstawie wyceny prac z nimi związanych. Koszty monitorowania i ochrony wód gruntowych oszacowano na podstawie średnich kosztów ponoszonych z ostatnich lat przy uwzględnieniu ich redukcji związanej z upływem czasu. Wartość rezerwy na rekultywację wynika z przewidywanych kosztów do poniesienia po zamknięciu składowisk z uwzględnieniem czasu, jaki upłynął od rozpoczęcia eksploatacji składowisk do dnia jej zakończenia. Na dzień 31 grudnia 2022 roku wysokość rezerw na powyższe tytuły wynosi 124 424 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku wysokość rezerwy wynosiła 104 166 tys. zł).
Rezerwa na czyszczenie instalacji z substancji chemicznych została utworzona na podjęcie działań w przypadku zakończenia eksploatacji poszczególnych instalacji produkcyjnych. Wartość rezerwy została oszacowana na podstawie kosztorysów sporządzonych przez poszczególne zakłady produkcyjne, osobno dla każdej linii produkcyjnej. Na dzień 31 grudnia 2022 roku wysokość rezerwy z tego tytułu wynosi 12 564 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku wysokość rezerwy wynosiła 10 034 tys. zł).
Spółka szacuje okres rozpoczęcia rekultywacji składowiska fosfogipsu i czyszczenia instalacji na rok 2042 oraz rok 2082 dla składowiska siarczanu żelaza przy założeniu, że cały siarczan żelaza znajdujący się na składowisku na dzień 31 grudnia 2022 roku zostanie w całości sprzedany do dnia planowanego rozpoczęcia rekultywacji.
Wartość realnej stopy dyskontowej do dyskontowania rezerw została ustalona przez Spółkę w oparciu o rentowność papierów wartościowych, których termin wykupu odpowiada szacowanemu terminowi realizacji zobowiązań (30 - letnie obligacje skarbowe). Ze względu na to, że realny poziom inflacji na dzień 31 grudnia 2022 roku kształtuje się powyżej oprocentowania 30 - letnich obligacji skarbowych, realna stopa dyskonta na dzień 31 grudnia 2022 roku została przyjęta na poziomie 0% (na dzień 31 grudnia 2021 roku przyjęto 0,18%).
Zmiana stanu rezerw to efekt zerowej stopy dyskontowej i zmian wartości szacunków poszczególnych tytułów rezerw, z czego:
● zwiększono rezerwy na rekultywację składowisk w kwocie 1 194 tys. zł oraz na czyszczenie instalacji 1 136 tys. zł,
● rozwinięto dyskonto rezerw w wysokości 105 tys. zł (z czego 95 tys. zł dotyczy rekultywacji składowisk).
Równolegle wartość zmiany rezerw została odniesiona na aktywa z tytułu kosztów rekultywacji i likwidacji oraz czyszczenia instalacji po zakończeniu ich eksploatacji.
Grupa Azoty KĘDZIERZYN
Rezerwa na ochronę środowiska
Remediacja terenów zanieczyszczonych substancjami chemicznymi
Na podstawie wyników badań jakości gruntów stwierdzono, iż zostały przekroczone dopuszczalne wartości zanieczyszczeń niektórymi substancjami chemicznymi. W myśl obowiązującego prawa w zakresie ochrony środowiska, grunty na terenach, na których stwierdzono przekroczenie należy poddać remediacji w celu doprowadzenia do wymaganych standardów jakości gleby i ziemi. W roku 2021 dokonano aktualizacji szacunków rezerw na ten cel na podstawie raportu sporządzonego przez firmę Ramboll Environ. Przyjęto, zgodnie z harmonogramem, że prace zostaną przeprowadzone do 2028 roku. Wysokość rezerwy na remediację terenów jest aktualizowana w związku z prowadzonymi w niektórych lokalizacjach pracami oraz dyskontowana. W związku z pracami remediacyjnymi wykonanymi w 2022 roku przez firmę Remea, kwota 1 768 tys. zł z utworzonej rezerwy została wykorzystana. Na dzień 31 grudnia 2022 roku zastosowano realną stopę dyskonta na poziomie 0%. Wartość bieżąca rezerwy na remediację terenów oraz utylizację odpadów na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi 24,2 mln zł.
Wybrane Zasady Rachunkowości
Jeżeli istnieje uzasadniona pewność, że dotacja zostanie uzyskana oraz spełnione zostaną wszystkie związane z nią warunki, wówczas dotacje rządowe są ujmowane według ich wartości godziwej.
Jeżeli dotacja dotyczy danej pozycji kosztowej, wówczas jest ona ujmowana jako pomniejszenie kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować.
Zaliczane do dotacji kwoty środków pieniężnych otrzymane na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, nieruchomości inwestycyjnych, w tym także w budowie, zwiększają pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych.
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Dotacje |
222 743 |
218 081 |
|
Przypadające na: |
|
|
|
Długoterminowe |
193 896 |
196 725 |
|
Krótkoterminowe |
28 847 |
21 356 |
|
|
222 743 |
218 081 |
Grupa otrzymała i rozliczyła dotacje z tytułu darmowych praw do emisji CO 2 w wysokości 1 829 782 tys. zł (w 2021 roku: 1 463 923 tys. zł).
Do istotnych dotacji do rozliczenia na dzień 31 grudnia 2022 roku należą:
● dotacja z tytułu otrzymania praw do emisji C0 2 z tytułu realizacji zadania inwestycyjnego ujętego w KPI w kwocie 87 261 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 92 178 tys. zł) w Jednostce Dominującej, Grupie Azoty PUŁAWY oraz Grupie Azoty KĘDZIERZYN,
● dotacja na dofinansowanie projektu pn. „Węzeł oczyszczania spalin wraz z modernizacją EC II” w Grupie Azoty POLICE w kwocie 14 237 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 15 297 tys. zł),
● dotacja do projektu „Demonstrator-Estry Specjalne I” związaną z zakupem, wytworzeniem środków trwałych w Grupie Azoty KĘDZIERZYN w kwocie 15 318 tys. (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 16 235 tys. zł),
● dotacja na budowę nowej instalacji technicznego kwasu azotowego wraz z instalacją neutralizacji ciśnieniowej w Grupie Azoty KĘDZIERZYN w kwocie 11 147 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 11 770 tys. zł).
● dotacja na budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego w Jednostce Dominującej w kwocie 16 421 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 17 078 tys. zł).
Wybrane Zasady Rachunkowości
Instrumentem finansowym jest każdy kontrakt, który skutkuje powstaniem składnika aktywów finansowych u jednej jednostki i zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej jednostki.
Aktywem finansowym jest każdy składnik aktywów mający postać:
a) Środków pieniężnych,
b) Instrumentu kapitałowego innej jednostki,
c) Umownego prawa do:
● otrzymania środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych od innej jednostki, lub
● wymiany aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych z inną jednostką na potencjalnie korzystnych warunkach, lub
d) Kontraktu, który będzie rozliczony lub może być rozliczony przez Grupę we własnych instrumentach kapitałowych i jest:
● instrumentem niepochodnym, z którego wynika lub może wynikać obowiązek przyjęcia przez Grupę zmiennej liczby własnych instrumentów kapitałowych, lub
● instrumentem pochodnym, który będzie rozliczony lub może być rozliczony w inny sposób, niż przez wymianę ustalonej kwoty środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych na ustaloną liczbę własnych instrumentów kapitałowych Grupy. Z tego powodu, własne instrumenty kapitałowe nie obejmują instrumentów, które same są umowami o przyszłe otrzymanie lub wydanie własnych instrumentów kapitałowych przez Grupę.
Zobowiązanie finansowe to każde zobowiązanie, będące:
a) wynikającym z umowy obowiązkiem:
● wydania środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych innej jednostce, lub
● Wymiany aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych z inną jednostką na potencjalnie niekorzystnych warunkach, lub
b) Kontraktem, który będzie rozliczony lub może być rozliczony we własnych instrumentach kapitałowych Grupy, i jest:
● instrumentem niepochodnym, z którego wynika lub może wynikać obowiązek dostarczenia przez Grupę zmiennej liczby własnych instrumentów kapitałowych, lub
● instrumentem pochodnym, który będzie rozliczony lub może być rozliczony w inny sposób, niż przez wymianę ustalonej kwoty środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych na ustaloną liczbę własnych instrumentów kapitałowych Grupy. Z tego powodu, własne instrumenty kapitałowe jednostki nie obejmują instrumentów, które same są umowami o przyszłe otrzymanie lub wydanie własnych instrumentów kapitałowych przez jednostkę.
Instrument pochodny jest to instrument finansowy lub inny kontrakt spełniający wszystkie trzy poniższe warunki:
a) jego wartość zmienia się wraz ze zmianą określonej stopy procentowej, ceny instrumentu finansowego, ceny towaru, kursu walutowego, indeksu ceny lub stóp, ratingu kredytowego lub indeksu kredytowego, czy też innej zmiennej (czasami zwane instrumentem bazowym),
b) nie wymaga żadnej początkowej inwestycji netto lub wymaga początkowej inwestycji netto mniejszej niż dla innych rodzajów kontraktów, dla których oczekuje się podobnych reakcji na zmiany czynników rynkowych,
c) jego rozliczenie nastąpi w przyszłości.
Wycena instrumentów finansowych na dzień nabycia
Wszystkie aktywa finansowe, z wyjątkiem należności z tytułu dostaw i usług oraz zobowiązania finansowe są początkowo ujmowane według wartości godziwej powiększonej lub pomniejszonej, w przypadku składnika aktywów lub zobowiązania finansowego niekwalifikowanych jako wyceniane według wartości godziwej przez wynik finansowy, o koszty transakcyjne, które mogą być bezpośrednio przypisane do nabycia lub emisji składnika aktywów finansowych lub zobowiązania finansowego (z wyjątkiem aktywów finansowych zaklasyfikowanych jako aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, których wartość godziwa nie jest korygowana o koszty związane z nabyciem).
Klasyfikacja i wycena instrumentów finansowych na dzień bilansowy
Klasyfikacja aktywów finansowych
Aktywa finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii wyceny:
● wyceniane według zamortyzowanego kosztu, do których zaliczamy:
o należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe niepodlegające sprzedaży,
o środki pieniężne I ich ekwiwalenty,
o pożyczki,
● wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy do których zaliczamy:
o instrumenty pochodne,
● wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, do których zaliczamy:
o należności z tytułu dostaw i usług podlegające sprzedaży,
o udziały i akcje w jednostkach niepowiązanych.
Wycena po początkowym ujęciu
Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe klasyfikowane są do jednej z czterech kategorii:
● instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
● instrumenty dłużne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
● instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
● aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
a) składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, oraz
b) warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Do kategorii aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Grupy klasyfikuje:
● należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe nie podlegające sprzedaży
● pożyczki spełniające test klasyfikacyjny SPPI, które zgodnie z modelem biznesowym wykazywane są jako utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych,
● środki pieniężne i ekwiwalenty.
Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
a) składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych; oraz
b) warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Przychody z tytułu odsetek, różnice kursowe oraz zyski i straty z tytułu utraty wartości ujmowane są w wyniku finansowym i obliczane w taki sam sposób jak w przypadku aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem. Pozostałe zmiany wartości godziwej ujmowane są w przez inne całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub strata uprzednio rozpoznana w innych całkowitych dochodach zostają przeklasyfikowane z pozycji kapitału własnego do wyniku finansowego.
Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w rachunku zysków i strat w pozycji Przychody finansowe.
Do kategorii instrumentów dłużnych wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody Grupa klasyfikuje należności z tytułu dostaw i usług podlegające sprzedaży.
Inwestycje kapitałowe – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
W momencie początkowego ujęcia Grupa może dokonać nieodwołalnego wyboru dotyczącego ujmowania w innych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej inwestycji w instrument kapitałowy, który nie jest przeznaczony do obrotu ani nie jest warunkową zapłatą ujętą przez jednostkę przejmującą w ramach połączenia jednostek, do którego ma zastosowanie MSSF 3. Wybór taki dokonywany jest oddzielnie dla każdego instrumentu kapitałowego. Skumulowane zyski lub straty poprzednio ujęte w innych całkowitych dochodach nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku finansowego. Dywidendy ujmowane są w rachunku zysków i strat wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy, chyba że dywidendy te w oczywisty sposób stanowią odzyskanie części kosztów inwestycji.
Do kategorii instrumentów kapitałowych wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody Grupa klasyfikuje udziały i akcje w podmiotach niepowiązanych.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Składnik aktywów finansowych, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.
W sytuacji, gdy Grupa:
● posiada ważny tytuł prawny do dokonania kompensaty ujętych kwot oraz
● zamierza rozliczyć się w kwocie netto albo jednocześnie zrealizować składnik aktywów i wykonać zobowiązanie
składnik aktywów finansowych i zobowiązanie finansowe kompensuje się i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto.
Porozumienie ramowe opisane w MSR 32.50 nie stanowi podstawy do kompensaty, jeżeli nie zostaną spełnione obydwa kryteria opisane powyżej.
Pochodne instrumenty finansowe
Grupa wykorzystuje pochodne instrumenty finansowe do zabezpieczenia ryzyka kursowego wynikającego z działalności operacyjnej, finansowej lub inwestycyjnej. Zgodnie z przyjętą polityką operacji pieniężnych, Grupa nie posiada, ani nie emituje pochodnych instrumentów finansowych przeznaczonych do obrotu.
W momencie początkowego ujęcia składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe wycenia się według wartości godziwej.
Zyski i straty wynikające ze zmiany wartości godziwej są ujmowane jako zysk lub strata w rachunku zysków i start w działalności finansowej.
Pochodne instrumenty finansowe obejmują w szczególności: opcje, kontrakty terminowe typu forward, kontrakty typu swap, wbudowane instrumenty pochodne.
Pochodne instrumenty finansowe prezentowane są w osobnej pozycji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Rachunkowość zabezpieczeń
W zakresie rachunkowości zabezpieczeń Grupa podjęła decyzję o dalszym stosowaniu zasad określonych w MSR 39.
Instrumenty finansowe (w tym pochodne) wyznaczone jako instrumenty zabezpieczające, od których oczekuje się, że ich wartość godziwa lub wynikające z nich przepływy pieniężne skompensują zmiany wartości godziwej lub przepływów pieniężnych pozycji zabezpieczanej Grupa ujmuje według zasad rachunkowości zabezpieczeń po spełnieniu, co najmniej, następujących warunków:
● przed rozpoczęciem zabezpieczenia Grupa posiada dokumentację, obejmującą co najmniej: określenie celu i strategii zarządzania ryzykiem, identyfikację instrumentu zabezpieczającego oraz składników aktywów lub zobowiązań albo planowanych transakcji zabezpieczanych przez ten instrument, charakterystykę ryzyka związanego z zabezpieczaną pozycją lub planowaną transakcją, okres zabezpieczenia, opis wybranej metody pomiaru efektywności zabezpieczenia zmian wartości godziwej lub przepływów pieniężnych pozycji zabezpieczanej związanych z określonym rodzajem ryzyka,
● zabezpieczenie charakteryzuje się wysoką skutecznością w równoważeniu zmian wartości godziwej lub przepływów środków pieniężnych. Skuteczność zabezpieczenia ocenia się poprzez porównywanie zmiany wartości instrumentu zabezpieczającego lub przepływów środków pieniężnych z niego wynikających, ze zmianą wartości pozycji zabezpieczanej lub przepływów środków pieniężnych z niej wynikających. Zabezpieczenie uznaje się za wysoce skuteczne, jeżeli przez cały okres zabezpieczenia niemal cała kwota zmian wartości godziwej zabezpieczanej pozycji lub związanych z nią przepływów pieniężnych zostaje skompensowana zmianami wartości godziwej lub przepływów pieniężnych instrumentu zabezpieczającego, a rzeczywiście osiągnięty poziom efektywności zabezpieczenia mieści się w przedziale od 80% do 125%,
● skuteczność zabezpieczenia można wiarygodnie ocenić poprzez wiarygodną wycenę wartości godziwej zabezpieczanej pozycji lub związanych z nią przepływów środków pieniężnych oraz wartości godziwej instrumentu zabezpieczającego. Skuteczność zabezpieczenia oceniana jest w ujęciu retrospektywnym (tzw. testy ex-post), mówiącym czy dane powiązanie zabezpieczające było wysoce skuteczne w badanych okresach rachunkowych oraz w ujęciu prospektywnym (tzw. testy ex-ante), mówiącym czy dla danego powiązania zabezpieczającego nadal istnieje oczekiwanie, co do wysokiej skuteczności,
● w przypadku zabezpieczenia przepływów środków pieniężnych dotyczącego przyszłej transakcji, jest ona wysoce prawdopodobna.
Podstawowym założeniem polityki Grupy w zakresie zarządzania kapitałami jest utrzymanie silnej bazy kapitałowej, która będzie podstawą zaufania ze strony inwestorów, kredytodawców oraz rynku i która zapewni przyszły rozwój Grupy. Jednostka Dominująca monitoruje zmiany w akcjonariacie, wskaźniki rentowności kapitału oraz wskaźniki relacji kapitału własnego do zobowiązań.
Grupa zarządza kapitałem, aby zagwarantować zdolność do kontynuacji działalności przy jednoczesnej maksymalizacji rentowności dla akcjonariuszy dzięki optymalnej relacji zadłużenia do kapitału własnego.
Struktura kapitałowa Grupy obejmuje zobowiązania, na które składają się kredyty i pożyczki ujawnione w Nocie 20, pozostałe zobowiązania finansowe ujawnione w Nocie 22 oraz kapitał własny ujawniony w Nocie 19.
Jednostka Dominująca jako spółka akcyjna, podlega regulacji wynikającej z art. 396. § 1 Kodeksu Spółek Handlowych, który wymaga przekazania na kapitał zapasowy, co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego. Poziom ten został osiągnięty w latach ubiegłych, dlatego ograniczenie to nie ma aktualnie zastosowania.
Aktywa finansowe
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
386 922 |
1 801 |
|
Wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
2 838 787 |
3 987 141 |
|
Wyceniane według wartości godziwej przez inne całkowite dochody |
194 819 |
255 393 |
|
|
3 420 528 |
4 244 335 |
|
Wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako: |
|
|
|
Instrumenty pochodne |
386 922 |
1 801 |
|
Udziały i akcje |
10 172 |
12 915 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
1 640 934 |
1 862 803 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
1 376 541 |
2 362 193 |
|
Pozostałe aktywa finansowe |
5 959 |
4 623 |
|
|
3 420 528 |
4 244 335 |
Zobowiązania finansowe
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
- |
97 255 |
|
Wyceniane metodą zamortyzowanego kosztu |
11 646 244 |
10 784 656 |
|
|
11 646 244 |
10 881 911 |
|
Wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako: |
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek |
4 971 706 |
3 640 671 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek |
689 738 |
818 475 |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
- |
97 255 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
3 578 454 |
3 527 856 |
|
Zobowiązania długoterminowe z tytułu leasingu |
360 957 |
347 159 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu leasingu |
71 629 |
60 940 |
|
Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe |
682 818 |
630 360 |
|
Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe |
1 290 942 |
1 759 195 |
|
|
11 646 244 |
10 881 911 |
Zyski/(Straty)(+/-) ujmowane w przychodach lub kosztach finansowych
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Zyski/Straty netto w okresie ujęte w wyniku finansowym |
Zyski/Straty netto w okresie ujęte w innych całkowitych dochodach |
Przychody/Koszty z tytułu odsetek (obliczone z wykorzystaniem efektywnej stopy procentowej) |
Przychody/Koszty z tytułu odsetek (inne niż uwzględnione podczas ustalania efektywnej stopy procentowej) |
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
Wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
(4 107) |
- |
- |
- |
|
Wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
7 069 |
- |
32 294 |
60 282 |
|
Wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody |
152 |
(2 569) |
- |
- |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
Wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
(4 394) |
- |
- |
- |
|
Wyceniane metodą zamortyzowanego kosztu |
(16 260) |
- |
(25 610) |
(4 835) |
|
|
(17 540) |
(2 569) |
6 684 |
55 447 |
|
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Zyski/Straty netto w okresie ujęte w wyniku finansowym |
Zyski/Straty netto w okresie ujęte w innych całkowitych dochodach |
Przychody/Koszty z tytułu odsetek (obliczone z wykorzystaniem efektywnej stopy procentowej) |
Przychody/Koszty z tytułu odsetek (inne niż uwzględnione podczas ustalania efektywnej stopy procentowej) |
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
Wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
14 574 |
- |
- |
- |
|
Wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
11 190 |
- |
1 284 |
31 115 |
|
Wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody |
- |
3 943 |
- |
- |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
Wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
(16) |
- |
- |
- |
|
Wyceniane metodą zamortyzowanego kosztu |
(23 145) |
- |
(12 491) |
(5 694) |
|
|
2 603 |
3 943 |
(11 207) |
25 421 |
Powyższe zestawienie nie obejmuje zysków i strat z tytułu odsetek oraz różnic kursowych, zaprezentowanych w Nocie 5 Przychody finansowe oraz Nocie 6 Koszty finansowe.
Dodatkowe informacje:
● Grupa nie posiada aktywów finansowych zaprezentowanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku, których warunki zostały renegocjowane,
● w Grupie w roku 2022 i 2021 nie wystąpiły przypadki przekwalifikowania składników aktywów finansowych, wynikające z terminu ich zapadalności na dzień bilansowy, inne jak wynikające z umownego harmonogramu spłat pożyczek,
● w 2022 roku i w 2021 roku Grupa nie emitowała instrumentów zawierających składnik zobowiązaniowy i składnik kapitałowy, a także mieszczących w sobie złożenie cech wbudowanych instrumentów pochodnych, których wartości są współzależne,
● w 2022 roku i 2021 roku Grupa nie przejmowała w posiadanie ustanowionego na jej rzecz zabezpieczenia.
Opis instrumentów finansowych wynikających z umowy akcjonariuszy spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS przedstawiono w Notach 19.6 i 19.7.
Utrata wartości aktywów finansowych
Zgodnie z MSSF 9 Grupa przeprowadza kalkulację oczekiwanej straty skutkującą rozpoznaniem odpisu z tytułu utraty wartości od momentu początkowego ujęcia aktywów finansowych. Obliczenia w zakresie utraty wartości aktywów finansowych są dokonywane dla aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie oraz wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody (z wyłączeniem instrumentów kapitałowych, które przy ich początkowym ujęciu decyzją Grupy zostały zaklasyfikowane do kategorii aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody).
Na potrzeby oszacowania oczekiwanych strat kredytowych Grupa wykorzystuje zarówno dane historyczne w zakresie spłacalności, jak również dostępne na datę bilansową, wiarygodne dane mogące zwiększyć precyzję oszacowania oczekiwanych strat kredytowych w okresach przyszłych.
Grupa zidentyfikowała poniższe klasy aktywów finansowych, dla których zgodnie z MSSF 9 Instrumenty finansowe dokonała oszacowania wpływu oczekiwanych strat kredytowych na sprawozdanie finansowe:
● należności handlowe z tytułu dostaw i usług,
● udzielone pożyczki,
● depozyty i lokaty w bankach,
● środki pieniężne, w tym dostępne w ramach cash poolingu.
Ryzyko finansowe, na które narażona jest Grupa obejmuje ryzyka: kredytowe, płynności oraz rynkowe obejmujące przede wszystkim ryzyko walutowe oraz ryzyko stopy procentowej. Ryzyka te powstają w normalnym toku działalności Grupy. Celem zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie jest zminimalizowanie wpływu czynników rynkowych, takich jak kursy walutowe i stopy procentowe, na zatwierdzone w budżecie Grupy na dany rok podstawowe parametry finansowe (wynik finansowy, wielkość przepływów pieniężnych) z wykorzystaniem hedgingu naturalnego i instrumentów pochodnych.
Ryzyko kredytowe jest to ryzyko poniesienia przez Grupę strat finansowych na skutek niewypełnienia przez klienta lub kontrahenta będącego stroną instrumentu finansowego swoich kontraktowych zobowiązań. Ryzyko kredytowe w Grupie dotyczy głównie należności z tytułu dostaw i usług, udzielonych pożyczek, krótkoterminowych lokat bankowych oraz środków na rachunku, w tym objętych cash poolingiem.
W odniesieniu do należności handlowych oczekuje się, że dane w zakresie historycznej spłacalności mogą odzwierciedlać ryzyko kredytowe, jakie ponoszone będzie w okresach przyszłych. Oczekiwane straty kredytowe dla tej grupy kontrahentów oszacowane zostały z wykorzystaniem macierzy rezerw oraz przypisanych do poszczególnych przedziałów wiekowania należności handlowych (m.in. należności dochodzone na drodze sądowej, należności od kontrahentów w upadłości) wskaźników procentowych pozwalających na oszacowanie wartości należności handlowych, co do których oczekuje się, że nie zostaną spłacone.
W przypadku, gdy należność od danego kontrahenta jest przeterminowana o 90 i więcej dni, Grupa przyjmuje założenie o niewykonaniu zobowiązania przez kontrahenta.
W odniesieniu do aktywów finansowych objętych szacowaniem oczekiwanej straty innych niż należności handlowe, Grupa wyznacza ryzyko niewypłacalności kontrahentów w oparciu o ocenę wiarygodności przyznaną przez agencje ratingowe (np. dla instytucji finansowych) lub nadaną kontrahentom z wykorzystaniem wewnętrznego modelu oceny wiarygodności kredytowej (np. dla udzielonych pożyczek wewnątrzgrupowych), odpowiednio przekształcone na prawdopodobieństwo niewykonania zobowiązania. Oczekiwana strata kredytowa, zgodnie z MSSF 9, została skalkulowana przy uwzględnieniu szacunków w zakresie potencjalnych odzysków z tytułu wniesionych zabezpieczeń oraz wartości pieniądza w czasie.
Grupa dokonała wyceny do wartości godziwej posiadanych udziałów (inwestycje kapitałowe). Wycenę przeprowadzono za pośrednictwem metody DCF w oparciu o założenia Wieloletniej Prognozy Rozwoju przygotowanej przez Grupę na lata 2022 – 2031.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku po aktualizacji wyceny wartość spadła o kwotę 2 569 tys. zł.
Przesłanką, którą Grupa w szczególności bierze pod uwagę przy analizowaniu wystąpienia znaczącego wzrostu ryzyka kredytowego związanego z danym aktywem finansowym jest fakt, że prawdopodobieństwo niewypłacalności kontrahenta na dzień sprawozdawczy jest istotnie większe od prawdopodobieństwa niewypłacalności na datę jego początkowego ujęcia. Decyzja w zakresie identyfikacji faktu znaczącego wzrostu ryzyka kredytowego związanego z danym aktywem finansowym podejmowana jest przez dana spółkę Grupy w oparciu o ww. przesłankę oraz inne możliwe do uzyskania informacje mogące mieć wpływ na ocenę ryzyka kredytowego.
Wpływ zmiany ryzyka kredytowego w okresie sprawozdawczym na wartość szacowanej straty środków pieniężnych i należności z tytułu dostaw i usług
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Szacowane w okresie do 12 miesięcy (pożyczki, środki pieniężne) |
(3 089) |
(3 012) |
|
Szacowane w całym okresie życia instrumentów, (należności) - zgodnie z uproszczonym podejściem |
(8 130) |
(6 677) |
W odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług Grupa prezentuje informacje dotyczące ratingów poszczególnych kontrahentów w formie macierzy rezerw.
Macierz rezerw dla należności z tytułu dostaw i usług
Na dzień 31 grudnia 2022 roku
|
|
Należności brutto |
Szacowana strata |
% szacowanej straty |
Należności netto |
|
Nieprzeterminowane |
1 410 757 |
(6 026) |
0,43% |
1 404 731 |
|
Przeterminowane do 60 dni |
85 785 |
(4 852) |
5,66% |
80 933 |
|
Przeterminowane od 60-180 dni |
21 674 |
(3 550) |
16,38% |
18 124 |
|
Przeterminowane od 180-360 dni |
3 192 |
(1 408) |
44,11% |
1 784 |
|
Przeterminowane powyżej 360 dni |
83 597 |
(76 106) |
91,04% |
7 491 |
|
|
1 605 005 |
(91 942) |
5,73% |
1 513 063 |
Na dzień 31 grudnia 2021 roku
|
|
Należności brutto |
Szacowana strata |
% szacowanej straty |
Należności netto |
|
Nieprzeterminowane |
1 696 267 |
(5 518) |
0,33% |
1 690 749 |
|
Przeterminowane do 60 dni |
72 242 |
(678) |
0,94% |
71 564 |
|
Przeterminowane od 60-180 dni |
10 162 |
(2 253) |
22,17% |
7 909 |
|
Przeterminowane od 180-360 dni |
7 500 |
(3 414) |
45,52% |
4 086 |
|
Przeterminowane powyżej 360 dni |
80 792 |
(76 044) |
94,12% |
4 748 |
|
|
1 866 963 |
(87 907) |
4,71% |
1 779 056 |
Należności z tytułu dostaw i usług według segmentu biznesowego
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Segment Nawozy – Agro |
975 069 |
813 741 |
|
Segment Tworzywa |
146 297 |
229 340 |
|
Segment Chemia |
301 039 |
624 972 |
|
Segment Energetyka |
58 433 |
64 062 |
|
Segment Pozostałe |
32 225 |
46 941 |
|
|
1 513 063 |
1 779 056 |
Należności Grupy z tytułu dostaw i usług, stanowiące na dzień 31 grudnia 2022 roku 68,9% łącznych należności z tytułu dostaw i usług Grupy od jednostek niepowiązanych (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 71,8%) są objęte ochroną w ramach polis ubezpieczenia kredytu kupieckiego, które ograniczają ryzyko kredytowe do poziomu udziału własnego w szkodzie (5% do 8% wartości ubezpieczonych należności). Polisy te zapewniają bieżący monitoring sytuacji finansowej kontrahentów oraz ich windykację w uzasadnionych przypadkach, natomiast z chwilą faktycznej lub prawnej niewypłacalności kontrahenta, wypłatę odszkodowania w wysokości od 92% do 95% kwoty należności objętych ubezpieczeniem. Ponadto na dzień 31 grudnia 2022 roku 1,7% należności z tytułu dostaw i usług Grupy od jednostek niepowiązanych (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 2,0%) jest zabezpieczone akredytywami, gwarancjami, które są wyłączone z ubezpieczenia, a dodatkowo na dzień 31 grudnia 2022 roku 2,6% (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 1,8%) jest zabezpieczone hipotekami i zastawami. Grupa prowadzi politykę zarządzania ryzykiem kredytowym, dokonując bieżącej oceny zdolności kredytowej odbiorców wraz z ich stałym monitoringiem, wykorzystując do tego raporty wywiadowni gospodarczych, rejestry dłużników, uwzględniając m.in. sygnały płynące z rynku o ewentualnym pogorszeniu się sytuacji finansowej kontrahentów oraz historię kredytową, a w uzasadnionych przypadkach wymaga stosownych zabezpieczeń. Grupa udziela odroczonego terminu płatności do wartości rynkowej ustanowionego przez kontrahentów zabezpieczenia, co dotyczy przede wszystkim kontrahentów krajowych z segmentu nawozów. Kontrahenci, w stosunku do których Grupa nie posiada pozytywnej historii współpracy lub sprzedaż następuje sporadycznie, a nie jest możliwe uzyskanie dla nich ubezpieczonego limitu kredytowego, dokonują zakupów w formie przedpłaty. Natomiast limit kredytu kupieckiego jest przyznawany kontrahentom w pierwszej kolejności na podstawie decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego oraz uzupełniająco w oparciu o pozytywną historię współpracy i zdolność kredytową, określaną na podstawie raportów wywiadowni gospodarczych, sprawozdań finansowych oraz historii płatniczej klienta. Ekspozycja na ryzyko kredytowe zdefiniowana jest jako całość nierozliczonych należności, które mogą zostać utracone, jeśli kontrahent nie wywiąże się ze swoich zobowiązań w określonym czasie. Należności są na bieżąco monitorowane przez wewnętrzne służby finansowe Grupy (indywidualnie w stosunku do każdego klienta), a w przypadku należności objętych ubezpieczeniem, równocześnie przez analityków ryzyka kredytowego towarzystw ubezpieczeniowych. Uwzględniając obowiązujące w Grupie procedury oraz zdywersyfikowany portfel klientów ocenia się, że koncentracja ryzyka kredytowego nie jest znacząca.
Obroty Grupy koncentrują się w trzech głównych segmentach, związanych z profilem działalności. Największy udziałów w należnościach z tytułu dostaw i usług Grupy mają należności odbiorców z Segmentu Nawozy-Agro 64,3% (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 45,7%), Chemia 20,1% (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 35,1%) oraz Tworzywa 10,1% (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 12,9%). W segmentach Tworzyw oraz Chemii przeważają odbiorcy zagraniczni, do których sprzedaż odbywa się z odroczonym terminem płatności, w większości w ramach ubezpieczonych limitów kredytowych, a w pozostałych przypadkach w ramach otwartych akredytyw i gwarancji. Natomiast w grupie odbiorców z Segmentu Nawozy-Agro przeważają odbiorcy krajowi, do których sprzedaż w przypadku kontrahentów o sprawdzonej wiarygodności kredytowej, odbywa się z odroczonym terminem płatności w ramach ubezpieczonych limitów kredytowych lub ustanowionych zabezpieczeń, a w pozostałych przypadkach w formie przedpłat.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty są lokowane w instytucjach finansowych o wysokiej wiarygodności finansowej, których współczynniki wypłacalności są utrzymywane na bezpiecznym poziomie. Nadwyżka krajowych środków pieniężnych Grupy jest w pierwszej kolejności konsolidowana na rachunkach bieżących w PLN, EUR i USD Jednostki Dominującej z ujemnymi saldami kredytów w rachunku bieżącym spółek z Grupy Kapitałowej, w ramach usług cash poolingu rzeczywistego świadczonych przez bank PKO BP S.A.
Przeterminowanie należności z tytułu dostaw i usług, należności, które utraciły wartość oraz zmianę stanu odpisów na oczekiwane straty kredytowe na należności przedstawia Nota 16.
Ryzyko utraty płynności finansowej jest to ryzyko wystąpienia braku możliwości spłaty przez Grupę jej zobowiązań finansowych w momencie ich wymagalności. Działania mające na celu ograniczenie przedmiotowego ryzyka obejmują właściwe zarządzanie płynnością finansową, realizowane są poprzez poprawną ocenę poziomu zasobów środków pieniężnych w oparciu o plany przepływów środków pieniężnych w różnych horyzontach czasowych. Grupa, optymalizuje zarządzanie nadwyżkami środków finansowych Grupy przy wykorzystaniu usługi cash poolingu, pożyczek odnawialnych udzielanych w ramach Umowy o Finansowanie Wewnątrzgrupowe z dnia 23 kwietnia 2015 roku z późn. zm. oraz polityki dywidendowej w ramach spółek z Grupy. W ramach scentralizowanego modelu finansowania Grupy Kapitałowej Grupa Azoty, Grupa posiada umowy o finansowanie korporacyjne na łączną kwotę 3 950 mln zł, opisane szerzej w Nocie 20, pozwalające na długoterminowe zapewnienie płynności finansowej, z uwzględnieniem finansowania zarówno długoterminowej strategii jak i bieżących celów operacyjnych. Grupa posiada ponadto, opisane szerzej w Nocie 20, wolne limity kredytu wielocelowego do kwoty 1 000 mln zł (oraz jej równowartości w EUR i w USD), powiązanego ze strukturami cash poolingu rzeczywistego w tych walutach i kredytu wielocelowego w PKO BP, którymi Grupa może zarządzać w sytuacji zmieniającego się zapotrzebowania na środki poszczególnych spółek z Grupy.
Grupa zaciągnęła kredyty i pożyczki, które zawierają jednolite i zharmonizowane kowenanty. Złamanie tych kowenantów w przyszłości mogłoby skutkować koniecznością spłaty tych kredytów i pożyczek wcześniej niż przedstawiono w tabeli poniżej. W 2021 i 2022 roku oraz w 2023 roku do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji w Grupie nie występowały naruszenia w terminach spłat zobowiązań lub innych warunków zobowiązań, które mogłyby skutkować żądaniem wcześniejszej spłaty tych zobowiązań. Płatności odsetek od kredytów, pożyczek i innych instrumentów finansowych oprocentowanych według zmiennej stopy procentowej zostały oszacowane na bazie stóp procentowych na dzień bilansowy, które mogą się zmienić w przyszłości.
Poniższa tabela przedstawia wartość zakontraktowanych przepływów pieniężnych dotyczących zobowiązań finansowych na dzień bilansowy.
31 grudnia 2022 roku
|
|
Wartość bilansowa |
Razem |
Do 1 roku |
1 do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
|
Wycena metodą zamortyzowanego kosztu, w tym: |
11 646 244 |
12 392 353 |
5 702 784 |
2 736 751 |
3 952 818 |
|
kredyty i pożyczki |
5 661 444 |
5 876 213 |
760 460 |
2 281 279 |
2 834 474 |
|
zobowiązania z tytułu leasingu |
432 586 |
963 926 |
84 848 |
154 147 |
724 931 |
|
faktoring i dyskonto wierzytelności |
1 287 442 |
1 287 442 |
1 287 442 |
- |
- |
|
pozostałe zobowiązania finansowe |
686 318 |
686 318 |
3 500 |
289 488 |
393 330 |
|
zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
3 578 454 |
3 578 454 |
3 566 534 |
11 837 |
83 |
|
|
11 646 244 |
12 392 353 |
5 702 784 |
2 736 751 |
3 952 818 |
31 grudnia 2021 roku
|
|
Wartość bilansowa |
Razem |
Do 1 roku |
1 do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
|
Wycenione w wartości godziwej przez wynik finansowy |
97 255 |
97 255 |
6 183 |
91 072 |
- |
|
Wycena metodą zamortyzowanego kosztu, w tym: |
10 784 656 |
11 597 930 |
6 234 562 |
2 883 744 |
2 479 624 |
|
kredyty i pożyczki |
4 459 146 |
4 741 357 |
893 516 |
2 713 345 |
1 134 496 |
|
zobowiązania z tytułu leasingu |
408 099 |
939 162 |
72 224 |
139 888 |
727 050 |
|
faktoring i dyskonto wierzytelności |
1 755 695 |
1 755 695 |
1 755 695 |
- |
- |
|
pozostałe zobowiązania finansowe |
633 860 |
633 860 |
3 500 |
14 000 |
616 360 |
|
zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
3 527 856 |
3 527 856 |
3 509 627 |
16 511 |
1 718 |
|
|
10 881 911 |
11 695 185 |
6 240 745 |
2 974 816 |
2 479 624 |
Ryzyko stopy procentowej
Ekspozycja Grupy na zmiany stóp procentowych dotyczy głównie kredytów bankowych i pożyczek, faktoringu zwykłego i odwróconego, wykupu i dyskonta wierzytelności oraz leasingu opartych na zmiennej stopie procentowej bazującej na WIBOR + marża dla instrumentów w PLN oraz odpowiednio EURIBOR + marża dla instrumentów w EUR oraz LIBOR USD + marża dla instrumentów w USD, a ponadto środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych i aktywów finansowych, których oprocentowanie jest ustalane w oparciu o wyżej wskazane stopy rynkowe.
Poniższa tabela przedstawia profil podatności (maksymalną ekspozycję) Grupy na ryzyko zmiany stóp procentowych poprzez prezentację instrumentów finansowych w podziale według stałych i zmiennych stóp procentowych:
|
|
Wartość bieżąca 31.12.2022 |
Wartość bieżąca 31.12.2021 |
|
Instrumenty o stałej stopie procentowej |
|
|
|
Aktywa finansowe |
291 457 |
176 083 |
|
Zobowiązania finansowe(-) |
(2 186 127) |
(1 556 058) |
|
|
(1 894 670) |
(1 379 975) |
|
Instrumenty o zmiennej stopie procentowej |
|
|
|
Aktywa finansowe |
1 091 043 |
2 190 733 |
|
Zobowiązania finansowe(-) |
(5 881 663) |
(5 700 742) |
|
|
(4 790 620) |
(3 510 009) |
Grupa nie zabezpiecza ryzyka zmian stopy procentowej, natomiast w celu dywersyfikacji wpływu ryzyka zmian stóp procentowych część kredytów bankowych zaciągnęła w latach 2015 - 2022 wg stałej stopy procentowej.
Pozostałe działania dotyczące ograniczenia ryzyka zmian stóp procentowych obejmują bieżące monitorowanie sytuacji na rynku pieniężnym. Występujące w 2022 roku nadwyżki środków finansowych Grupy były w większości objęte usługami cash poolingu rzeczywistego i oprocentowane w oparciu o rynkowe stopy WIBOR 1M dla środków w PLN oraz EURIBOR 1M (gdy EURIBOR jest ujemny na poziomie marży) dla środków w EUR, a w pozostałej części krótkoterminowymi lokatami bankowymi oprocentowanymi według stóp rynkowych, na podstawie kwotowań rynkowych z dnia ich zawarcia.
Grupa przeprowadziła analizę wrażliwości instrumentów finansowych o zmiennej stopie procentowej na zmianę rynkowych stóp procentowych. W poniższej tabeli zaprezentowano wpływ, jaki miałoby ceteris paribus zwiększenie i zmniejszenie stopy procentowej o 100 punktów bazowych („bp”) na wynik finansowy i na kapitały własne.
Analiza wrażliwości:(+/-)
|
|
Rachunek zysków i strat |
Inne całkowite dochody |
||
|
zwiększenia |
zmniejszenia |
zwiększenia |
zmniejszenia |
|
|
100bp |
100bp |
100bp |
100bp |
|
|
31 grudnia 2022 |
(4 791) |
4 791 |
3 675 |
(3 675) |
|
31 grudnia 2021 |
(3 510) |
3 510 |
2 925 |
(2 925) |
Ryzyko zmiany cen
Celem Grupy jest ograniczenie ryzyka zmienności cen surowców i produktów poprzez hedging naturalny polegający na powiązaniu możliwie największej części obrotów zakupowych i sprzedażowych (przede wszystkim ciągu produkcyjnego: fenol, benzen, kaprolaktam, poliamid) w zawieranych kontraktach ramowych ze zmianami cen notowań ICIS dla bazowego surowca.
W odniesieniu do zakupu gazu ziemnego Grupa prowadzi politykę zabezpieczania cen tego surowca w oparciu o kontrakt zakupowy umożliwiający rozliczanie dostaw według bieżących cen giełdowych oraz zapewniający możliwość dokonywania zabezpieczeń dostaw po stałych cenach w ustalonych okresach. Ponadto, zarówno ceny zakupu podstawowych surowców, jak i kursy walutowe, a także pozostałe zmiany kosztów produkcji są uwzględniane w kalkulacji cen sprzedaży produktów.
Ryzyko kursowe
Ryzyko kursowe Grupy związane jest z transakcjami rozliczanymi lub denominowanymi przez Grupę w walutach obcych, obejmującymi około 2/3 jej przychodów oraz kosztów. Wahania kursowe mają wpływ na wielkość przychodów ze sprzedaży i koszty zakupu surowców. Umocnienie waluty krajowej ma negatywny wpływ na rentowność eksportu oraz sprzedaż krajową denominowaną w walutach obcych, a z kolei osłabienie waluty krajowej ma wpływ pozytywny na w/w rentowność. Spowodowane wahaniami kursowymi zmiany przychodów z eksportu oraz ze sprzedaży krajowej wycenianej na bazie notowań rynkowych, są w większości kompensowane poprzez zmiany kosztów importu surowcowego, oraz zakupów krajowych indeksowanych w walucie, ograniczające ekspozycję Grupy na ryzyko zmian kursów walutowych.
Grupa ogranicza istniejące ryzyko wynikające z ekspozycji walutowej netto poprzez stosowanie wybranych instrumentów i działań związanych z zabezpieczeniem przed ryzykiem kursowym w oparciu o bieżącą i planowaną ekspozycję walutową netto. Grupa wykorzystywała do zabezpieczenia pozycji walutowej w okresie sprawozdawczym w pierwszej kolejności hedging naturalny, kredyty walutowe, transakcje faktoringu i dyskonta wierzytelności walutowych oraz transakcje terminowe FX Forward i opcje, zawierane do poziomu około 80% pozostałej ekspozycji walutowej.
Grupa przeprowadziła analizę wrażliwości instrumentów finansowych denominowanych w walutach obcych (wraz z instrumentami pochodnymi) na zmianę kursów tych walut. W poniższej tabeli zaprezentowano wpływ, jaki miałoby wzmocnienie lub osłabienie złotego na dzień bilansowy o 5% w stosunku do wszystkich walut na wynik finansowy i na kapitały własne związany z wyceną tych instrumentów. Analiza została przeprowadzona przy założeniu, że wszystkie inne zmienne jak np. stopy procentowe pozostają niezmienione.
Zwiększenie stanu kredytów walutowych w EUR i w USD w 2022 roku (wynikające z wykorzystania kredytów celowych na finansowanie projektu Polimery Police), przy mniejszej skali zmian innych pozycji aktywów i zobowiązań walutowych, skutkowało zwiększeniem łącznej ekspozycji bilansowej na ryzyko walutowe Grupy, natomiast z uwagi na długoterminowy charakter istotnej części zobowiązań walutowych z tytułu kredytów, ograniczają one planowaną ekspozycję walutową Grupy, która będzie występowała w terminach spłaty tych zobowiązań.
Analiza wrażliwości:(+/-)
|
|
Rachunek zysków i strat |
Inne całkowite dochody |
||
|
wzrost kursów walut obcych 5% |
spadek kursów walut obcych 5% |
wzrost kursów walut obcych 5% |
spadek kursów walut obcych 5% |
|
|
31 grudnia 2022 |
(129 948) |
129 948 |
(39 240) |
39 240 |
|
31 grudnia 2021 |
(29 299) |
29 299 |
(50 372) |
50 372 |
Tabela na kolejnej stronie przedstawia profil podatności Grupy na dzień bilansowy na ryzyko zmiany kursów walutowych poprzez prezentację instrumentów finansowych w podziale według walut, w których są one denominowane.
Ekspozycja bilansowa na ryzyko kursowe
|
31 grudnia 2022 roku |
EUR |
USD |
Pozostałe |
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
152 966 |
39 292 |
- |
|
Środki pieniężne w walutach obcych |
150 266 |
35 985 |
- |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe(-) |
(125 514) |
(95 353) |
(71 524) |
|
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek(-) |
(525 965) |
(327 324) |
- |
|
Kontrakty futures na uprawnienia do emisji |
11 180 |
- |
- |
|
Terminowe kontrakty walutowe |
121 250 |
(159 055) |
- |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu, factoringu i dyskonta(-) |
(29 169) |
- |
- |
|
Razem w danej walucie |
(244 986) |
(506 455) |
(71 524) |
|
Wpływ wzrostu waluty o 5% na rachunek zysków i strat (w tys. zł) |
(18 896) |
(110 778) |
(274) |
|
Wpływ spadku waluty o 5% na rachunek zysków i strat (w tys. zł) |
18 896 |
110 778 |
274 |
|
Wpływ wzrostu waluty o 5% na inne całkowite dochody (w tys. zł) |
(38 552) |
(688) |
- |
|
Wpływ spadku waluty o 5% na inne całkowite dochody (w tys. zł) |
38 552 |
688 |
- |
|
31 grudnia 2021 roku |
EUR |
USD |
Pozostałe |
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
191 490 |
72 470 |
151 |
|
Środki pieniężne w walutach obcych |
83 891 |
20 310 |
- |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe(-) |
(137 744) |
(59 657) |
(71 087) |
|
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek(-) |
(388 233) |
(2 128) |
- |
|
Kontrakty futures na uprawnienia do emisji |
27 303 |
- |
- |
|
Terminowe kontrakty walutowe |
94 426 |
(4 000) |
- |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu, factoringu i dyskonta(-) |
(77 580) |
(128 605) |
- |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe(-) |
(14 521) |
- |
- |
|
Razem w danej walucie |
(220 968) |
(101 610) |
(70 936) |
|
Wpływ wzrostu waluty o 5% na rachunek zysków i strat (w tys. zł) |
(4 386) |
(16 686) |
(132) |
|
Wpływ spadku waluty o 5% na rachunek zysków i strat (w tys. zł) |
4 386 |
16 686 |
132 |
|
Wpływ wzrostu waluty o 5% na inne całkowite dochody (w tys. zł) |
(46 431) |
(3 941) |
- |
|
Wpływ spadku waluty o 5% na inne całkowite dochody (w tys. zł) |
46 431 |
3 941 |
- |
*Pozostałe obejmują waluty: GBP, CHF, ARS, CLP, BRL, INR, TRY, MXN, CNY, MYR, ZAR ,XOF
Poniżej przedstawiono szczegóły dotyczące wartości godziwej instrumentów finansowych, dla których jest możliwe ich oszacowanie:
● środki pieniężne i ich ekwiwalenty, krótkoterminowe depozyty bankowe oraz krótkoterminowe kredyty bankowe, faktoring zwykły i odwrócony oraz wykup i dyskonto wierzytelności - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na szybką zapadalność tych instrumentów,
● należności handlowe, pozostałe należności, zobowiązania handlowe - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na ich krótkoterminowy charakter,
● długoterminowe pożyczki i kredyty bankowe o zmiennym oprocentowaniu - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na ich zmienny charakter i rynkowy poziom oprocentowania,
● długoterminowe pożyczki i kredyty bankowe o stałym oprocentowaniu - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów wynosi 770 777 tys. zł, a ich wartość godziwa około 717 024 tys. zł (poziom II klasyfikacji wartości godziwej),
● walutowe instrumenty pochodne - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest równa ich wartości godziwej.
Wartość godziwa instrumentów finansowych Grupy wycenianych w wartości godziwej w podziale na poziomy klasyfikacji kształtowała się na dzień 31 grudnia 2022 roku następująco:
|
Poziomy klasyfikacji |
Poziom II |
Poziom III |
|
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej, w tym: |
3 122 |
578 619 |
|
wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, w tym: |
3 122 |
578 619 |
|
udziały i akcje |
- |
8 994 |
|
należności z tytułu dostaw i usług |
- |
185 825 |
|
pochodne instrumenty finansowe |
3 122 |
383 800 |
|
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej, w tym: |
- |
673 826 |
|
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, w tym: |
- |
673 826 |
|
pozostałe zobowiązania finansowe |
- |
673 826 |
Wartość godziwa instrumentów finansowych Grupy wycenianych w wartości godziwej w podziale na poziomy klasyfikacji kształtowała się na dzień 31 grudnia 2021 roku następująco:
|
Poziomy klasyfikacji |
Poziom II |
Poziom III |
|
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej, w tym: |
1 801 |
255 393 |
|
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy – pochodne instrumenty finansowe |
1 801 |
- |
|
wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, w tym: |
- |
255 393 |
|
udziały i akcje |
- |
11 563 |
|
należności z tytułu dostaw i usług |
- |
243 830 |
|
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej, w tym: |
97 255 |
616 880 |
|
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, w tym: |
97 255 |
616 880 |
|
pochodne instrumenty finansowe |
97 255 |
- |
|
pozostałe zobowiązania finansowe |
- |
616 880 |
W 2022 roku oraz w 2021 roku Grupa nie dokonywała przeniesień pomiędzy poszczególnymi poziomami.
Przyjęta w tabelach hierarchia wartości godziwej jest następująca:
Poziom I – cena notowana na aktywnym rynku dla tych samych składników aktywów lub zobowiązań,
Poziom II – wartości ustalone w oparciu o dane wejściowe inne niż notowane ceny poziomu I, które są pośrednio lub bezpośrednio możliwe do zaobserwowania lub ustalenia na podstawie danych rynkowych,
Poziom III – wartości ustalone w oparciu o dane wejściowe, które nie opierają się na danych rynkowych możliwych do zaobserwowania.
Wartość godziwa instrumentów finansowych zaprezentowanych w poziomie II tj. kontraktów walutowych ustalana na podstawie wyceny przeprowadzonej przez banki, z którymi zawarto transakcje. Wyceny te są sprawdzane poprzez dyskontowanie spodziewanych przepływów pieniężnych z kontraktów za pomocą rynkowych stóp procentowych obowiązujących na dzień bilansowy.
Wartość godziwa instrumentów finansowych zaprezentowanych w poziomie III ustalana jest w następujący sposób:
● Wartość godziwa krótkoterminowych należności handlowych, które są lub mogą być zbywane w ramach umów o charakterze faktoringowym Grupa prezentuje jako aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. W ocenie Grupy wartość godziwa tych należności nie odbiega istotnie od wartości bilansowych, ze względu na krótki termin ich zapadalności.
● Wartość godziwą udziałów (inwestycje kapitałowe) wyceniono za pośrednictwem metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych.
Walutowe instrumenty pochodne
Opis instrumentów finansowych wynikających z umowy akcjonariuszy spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS przedstawiono w Notach 19.6 i 19.7.
Według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku wartość nominalna niezrealizowanych walutowych instrumentów pochodnych (FX Forward) Grupy Azoty wynosiła 15,2 mln EUR (z terminami zapadalności w 2023 roku).
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa Azoty nie posiadała niezrealizowanych instrumentów pochodnych w USD.
Transakcje są zawierane wyłącznie z wiarygodnymi bankami w ramach umów ramowych. Wszystkie zawarte transakcje mają odzwierciedlenie w transakcjach fizycznych wynikających z walutowych przepływów pieniężnych. Walutowe transakcje terminowe i pochodne zawierane są zgodnie z ekspozycją walutową i mają na celu ograniczenie wpływu zmienności kursu walutowego na wynik finansowy.
Na dzień 31 grudnia 2022 r. Grupa Azoty POLYOLEFINS S.A. posiadała znaczący portfel pochodnych instrumentów zabezpieczających ryzyko walutowe w formie kontraktów FX Forward oraz ryzyko stopy procentowej w formie kontraktów IRS z opcją Floor 0% („IRS”). Wahania kursów walut oraz zmiany stóp procentowych obserwowane w okresie zakończonym 31 grudnia 2022 roku wpływały znacząco na wynik finansowy Spółki na poziomie wyniku z działalności finansowej. Spowodowane jest to ograniczoną możliwością zastosowania rachunkowości zabezpieczeń dla instrumentów zabezpieczających ryzyko walutowe, dla pary walutowej EUR/USD oraz części zabezpieczeń stopy procentowej, dla EUR i USD.
Na koniec okresu zakończonego 31 grudnia 2022 roku Spółka odnotowała stratę na działalności finansowej w kwocie 118 074 tys. zł związaną przede wszystkim z ujemną wyceną instrumentów FX Forward na parze walutowej EUR/USD, do zawarcia których Grupa Azoty POLYOLEFINS S.A. była zobowiązana zapisami Umowy Kredytów z dnia 31 maja 2020 roku. Na koszty finansowe wpłynęła również ujemna wycena bilansowa pożyczek oraz wynik z rozliczenia instrumentów pochodnych.
Jednostka Dominująca stosuje rachunkowość zabezpieczeń przepływów środków pieniężnych. Pozycją zabezpieczaną są przyszłe wysoce prawdopodobne wpływy ze sprzedaży w EUR, które w okresie od stycznia 2023 do marca 2029 roku zostaną ujęte w rachunku zysków i strat. Zabezpieczanym ryzykiem jest ryzyko walutowe. Pozycją zabezpieczającą są dwa kredyty walutowe w EUR:
1) o wartości wynoszącej na dzień 31 grudnia 2022 roku 45 405 tys. EUR (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 63 567 tys. EUR), którego spłata następuje od grudnia 2018 roku do czerwca 2025 roku w 14 równych półrocznych ratach o wartości 9 081 tys. EUR każda,
2) o wartości wynoszącej na dzień 31 grudnia 2022 roku 119 000 tys. EUR (na dzień 31 grudnia 2021 roku 138 334 tys. EUR), którego spłata następuje od września 2021 do marca 2029 roku w 16 półrocznych ratach o wartości: pierwsza rata 6 666 tys. EUR, 14 rat po 9 666,7 tys. EUR każda oraz ostatnia w wysokości 3 000 tys. EUR
Wartość bilansowa obu ww. kredytów na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi 770 777 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 928 228 tys. zł). W kapitale z wyceny transakcji zabezpieczających ujęto w 2022 roku kwotę (53 899) tys. zł (w 2021 roku: (48 479) tys. zł) stanowiącą w całości efektywne zabezpieczenie. W 2022 roku Spółka przekwalifikowywała z innych całkowitych dochodów do rachunku zysków i strat kwotę 14 740 tys. zł (w 2021 roku 5 658 tys. zł) w związku z rozliczeniem powiązania zabezpieczającego w zakresie spłat rat kredytu walutowego z wpływami ze sprzedaży w EUR.
Grupa Azoty POLYOLEFINS stosuje rachunkowość zabezpieczeń przepływów pieniężnych w odniesieniu do ryzyka walutowego oraz stopy procentowej. Dla zabezpieczeń ryzyka walutowego pozycję zabezpieczaną stanowią przyszłe wysoce prawdopodobne przepływy pieniężne z tytułu kosztów w PLN, wynikających z realizacji projektu, finansowane z ciągnień kredytu w USD. Dla zabezpieczeń ryzyka stopy procentowej pozycję zabezpieczaną stanowią przyszłe wysoce prawdopodobne przepływy pieniężne z tytułu odsetek od kredytu terminowego w EUR i USD.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku w kapitale Grupy Azoty POLYOLEFINS ujęto kwotę (13 755) tys. zł z tytułu wyceny walutowych transakcji zabezpieczających oraz kwotę 422 803 tys. zł z tytułu wyceny transakcji zabezpieczających ryzyko stopy procentowej.
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Różnica wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej - należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
340 108 |
(878 060) |
|
Zmiana stanu z tytułu zaliczek na rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialnych, aktywa z tytułu prawa do użytkowania, nieruchomości inwestycyjnych |
(128 075) |
(90 690) |
|
Zmiana stanu z tytułu zbycia rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, aktywa z tytułu prawa do użytkowania, nieruchomości inwestycyjnych |
(194) |
6 611 |
|
Zmiana stanu z tytułu zdarzeń niepieniężnych |
(7 383) |
(40 411) |
|
Pozostałe zmiany |
152 652 |
28 557 |
|
Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
357 108 |
(973 993) |
|
Różnica wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej - zapasy i prawa majątkowe |
(1 580 419) |
(1 810 105) |
|
Zmiana stanu z tytułu zdarzeń niepieniężnych |
8 936 |
(7 183) |
|
Zmiana stanu zapasy i prawa majątkowe w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
(1 571 483) |
(1 817 288) |
|
Różnica wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej - zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
310 367 |
2 736 172 |
|
Zmiana stanu z tytułu dywidend |
- |
(1 742) |
|
Zmiana stanu z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, aktywa z tytułu prawa do użytkowania, nieruchomości inwestycyjnych |
(57 657) |
(212 417) |
|
Zmiana stanu z tytułu faktoring odwrotnego |
4 461 482 |
4 465 139 |
|
Zmiana stanu z tytułu zdarzeń niepieniężnych |
1 163 |
2 414 |
|
Pozostałe zmiany |
94 840 |
5 326 |
|
Zmiana stanu zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
4 810 195 |
6 994 892 |
|
Różnica wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej - rezerwy |
52 013 |
31 813 |
|
Zmiana stanu z korekt rezerw na ochronę środowiska |
(29 801) |
3 372 |
|
Zmiana stanu z tytułu rezerw odniesionych na nakłady inwestycyjne |
- |
(1 013) |
|
Pozostałe zmiany |
3 382 |
(9 484) |
|
Zmiana stanu rezerw w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
25 594 |
24 688 |
|
Różnica wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej - świadczenia pracownicze |
17 058 |
(68 328) |
|
Zmiana stanu odniesiona w inne całkowite dochody |
(2 245) |
41 532 |
|
Pozostałe zmiany |
2 377 |
(3 126) |
|
Zmiana stanu świadczeń pracowniczych w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
17 190 |
(29 922) |
|
Różnica wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej - dotacje |
4 662 |
6 762 |
|
Zmiana stanu z tytułu wpływu dotacji |
(12 736) |
(11 125) |
|
Pozostałe zmiany |
- |
(123) |
|
Zmiana stanu dotacji w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
(8 074) |
(4 486) |
Aktywa warunkowe
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Należności warunkowe |
132 952 |
29 659 |
Zobowiązania warunkowe oraz poręczenia i gwarancje
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Inne zobowiązania warunkowe, w tym gwarancje |
28 072 |
37 697 |
Transakcje handlowe z jednostkami powiązanymi wycenianymi metodą praw własności i nie objętymi konsolidacją
Transakcje handlowe
|
|
Przychody ze sprzedaży |
Należności |
Zakupy |
Zobowiązania |
|
W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 roku i na ten dzień |
|
|
|
|
|
Podmioty powiązane spółki Grupa Azoty POLICE |
18 435 |
9 801 |
11 122 |
1 576 |
|
Podmioty powiązane spółki Grupa Azoty PUŁAWY |
414 |
42 |
14 713 |
1 135 |
|
|
18 849 |
9 843 |
25 835 |
2 711 |
|
|
Przychody ze sprzedaży |
Należności |
Zakupy |
Zobowiązania |
|
W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2021 roku i na ten dzień |
|
|
|
|
|
Podmioty powiązane spółki Grupa Azoty POLICE |
16 741 |
1 934 |
8 064 |
1 518 |
|
Podmioty powiązane spółki Grupa Azoty PUŁAWY |
271 |
38 |
15 380 |
930 |
|
|
17 012 |
1 972 |
23 444 |
2 448 |
Pozostałe transakcje
|
|
Pozostałe przychody |
Pozostałe koszty |
Przychody finansowe |
Koszty finansowe |
|
W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
Podmioty powiązane spółki Grupa Azoty POLICE |
97 |
- |
530 |
23 |
|
Podmioty powiązane spółki Grupa Azoty PUŁAWY |
71 |
2 664 |
- |
- |
|
|
168 |
2 664 |
530 |
23 |
|
|
Pozostałe przychody |
Pozostałe koszty |
Przychody finansowe |
Koszty finansowe |
|
W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2021 roku |
- |
- |
- |
- |
|
Podmioty powiązane spółki Grupa Azoty PUŁAWY |
63 |
- |
- |
646 |
|
|
63 |
- |
- |
646 |
Kredyty, pożyczki udzielone Grupie przez podmioty powiązane
Na dzień 31 grudnia 2022 oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa nie posiadała takich pożyczek.
Warunki transakcji z jednostkami powiązanymi
Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi ustalane są na zasadach rynkowych. Strony uczestniczące w transakcji ustalają cenę w oparciu o benchmarki rynkowe mające na celu uniezależnienie ceny transakcji od kosztów wytworzenia towaru czy usługi przy pomocy metod wymienionych w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Wybór metody poprzedzony jest dokładną analizą warunków transakcji, podziału ryzyka i kosztów, zaangażowanych aktywów tak, aby cena odzwierciedlała warunki transakcji, jakie ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.
Wynagrodzenia członków Zarządu Jednostki Dominującej z tytułu i za okres pełnienia funkcji w Grupie Kapitałowej
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Świadczenia krótkoterminowe |
14 165 |
8 945 |
|
Świadczenia w związku z przerwaniem zatrudnienia |
145 |
930 |
|
|
14 310 |
9 875 |
Zasady wynagradzania Członków Zarządu
Wynagrodzenie całkowite Członków Zarządu składa się z:
● części stałej, stanowiącej wynagrodzenie miesięczne podstawowe (wynagrodzenie stałe),
● części zmiennej, stanowiącej wynagrodzenie uzupełniające za rok obrotowy (wynagrodzenie zmienne).
Wysokość miesięcznego wynagrodzenia podstawowego została określona jako stała kwota, której wysokość zależy od pełnionej funkcji.
Wynagrodzenie podstawowe zostaje pomniejszone o kwotę przypadającą na dni, w które Członek Zarządu nie świadczył usług zarządzania, za wyjątkiem przysługujących płatnych 24 dni roboczych przerwy w wykonywaniu umowy.
Rada Nadzorcza może wyrazić zgodę na przyznanie prawa do korzystania z mieszkania służbowego w miejscowości, w której znajduję się siedziba danej spółki.
Zasady premiowania Członków Zarządu
Wynagrodzenie zmienne uzależnione jest od poziomu realizacji celów zarządczych i nie może przekroczyć 100% wynagrodzenia podstawowego w poprzednim roku obrotowym, dla którego dokonywane jest obliczenie wysokości przysługującego wynagrodzenia zmiennego. Rada Nadzorcza ustala odrębną uchwałą wysokość wynagrodzenia zmiennego przysługującą za dany rok obrotowy.
Wynagrodzenie zmienne przysługuje po:
● zatwierdzeniu sprawozdania Zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy,
● udzieleniu Członkowi Zarządu przez Walne Zgromadzenie absolutorium z wykonania przez niego obowiązków,
● przedłożeniu przez Członka Zarządu sprawozdania z wykonania celów zarządczych,
● zatwierdzeniu przez Radę Nadzorczą stopnia realizacji przez Członka Zarządu celów zarządczych na dany rok,
● podjęciu przez Radę Nadzorczą uchwały w sprawie wykonania celów zarządczych i ustalenia wysokości należnej wypłaty wynagrodzenia zmiennego.
Wynagrodzenia Członków Rady Nadzorczej z tytułu pełnienia funkcji i z tytułu umowy o pracę w Jednostce Dominującej za okres 12 miesięcy 2022 roku
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Świadczenia krótkoterminowe |
2 847 |
1 846 |
Wynagrodzenia członków zarządów spółek Grupy (bez Jednostki Dominującej)
|
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
Świadczenia krótkoterminowe |
42 209 |
35 735 |
|
Świadczenia po okresie zatrudnienia |
579 |
1 053 |
|
Świadczenia w związku z przerwaniem zatrudnienia |
511 |
957 |
|
Inne świadczenia długoterminowe |
1 380 |
2 085 |
|
|
44 679 |
39 830 |
Pożyczki
W 2022 roku i w 2021 roku spółki wchodzące w skład Grupy nie udzielały pożyczek Członkom Zarządów oraz Rad Nadzorczych.
Transakcje z Właścicielami
Nie wystąpiły.
Istotne transakcje z podmiotami powiązanymi przez Skarb Państwa
Za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
|
Nazwa podmiotu |
Wartość |
Treść operacji |
|
Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A.* |
10 428 485 |
zakup gazu, zakup surowców, sprzedaż produktów |
|
Enea S.A. |
745 300 |
zakup energii elektrycznej, zakup surowców |
|
PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. |
610 599 |
zakup energii elektrycznej, sprzedaż produktów |
|
KGHM Polska Miedź S.A. |
180 383 |
sprzedaż produktów, zakup surowców |
|
Powszechny Zakład Ubezpieczeń Spółka Akcyjna |
129 154 |
ubezpieczenia rzeczowe i osobowe |
|
Polska Grupa Górnicza S.A. |
128 368 |
zakup surowców |
|
Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. |
118 852 |
zakup energii elektrycznej, zakup usługi przesyłu |
|
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. |
109 828 |
spłata odsetek i prowizji, zakup usług maklerskich |
|
PKP SPÓŁKA AKCYJNA |
106 047 |
zakup usług |
|
TAURON Polska Energia S.A. |
65 049 |
zakup energii elektrycznej i miału węglowego |
|
"WĘGLOKOKS" S.A. |
46 167 |
zakup miału węglowego |
|
Siarkopol Tarnobrzeg Sp. z o.o. |
43 736 |
sprzedaż nawozów |
|
Bank Gospodarstwa Krajowego |
37 138 |
spłata odsetek i prowizji |
|
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. |
31 826 |
zakup usługi przesyłu, sprzedaż produktów |
|
Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o |
11 813 |
sprzedaż nawozów |
|
Polska Fundacja Narodowa |
3 500 |
wpłata na działalność statutowa fundacji |
|
Polska Grupa Zbrojeniowa |
2 976 |
sprzedaż chemikaliów, zakup towarów |
|
PERN S.A. |
337 |
zakup usług przeładunku |
|
Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. |
1 |
pozostałe zakupy |
|
|
12 799 559 |
|
* Podana kwota obrotów Spółki z Polskim Koncernem Naftowym ORLEN S.A. obejmuje także kwoty obrotów w 2022 roku ze spółkami Grupa LOTOS S.A. oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. wraz z podmiotami zależnymi, które zostały w trakcie 2022 roku przejęte przez Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A.
Za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
|
Nazwa podmiotu |
Wartość |
Treść operacji |
|
PGNiG S.A. |
4 449 303 |
zakup gazu ziemnego |
|
PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. |
627 397 |
zakup energii elektrycznej |
|
PKN Orlen S.A. |
444 996 |
zakup surowców |
|
Enea S.A. |
290 947 |
zakup energii elektrycznej |
|
Polska Grupa Górnicza S.A. |
194 982 |
zakup miału węglowego |
|
PKP Cargo S.A. |
130 632 |
zakup usług transportowych |
|
Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. |
124 715 |
zakup usługi przesyłu |
|
KGHM Polska Miedź S.A. |
122 261 |
zakup surowców |
|
TAURON Polska Energia S.A. |
67 085 |
zakup energii elektrycznej i miału węglowego |
|
PZU S.A. |
65 106 |
ubezpieczenia rzeczowe i osobowe, PPE |
|
PKO BP S.A. |
60 631 |
spłata odsetek i prowizji, zakup usług maklerskich |
|
Grupa LOTOS S.A. (PKN ORLEN) |
39 690 |
zakup surowców |
|
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. |
33 850 |
zakup usług, sprzedaż energii, sprzedaż usług budowlanych |
|
ZCh „Siarkopol” Tarnobrzeg Sp. z o.o. |
13 339 |
sprzedaż nawozów |
|
Bank Gospodarstwa Krajowego |
11 618 |
spłata odsetek i prowizji |
|
Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o. |
4 155 |
sprzedaż nawozów |
|
Polska Fundacja Narodowa |
3 500 |
działalność statutowa fundacji |
|
PERN S.A. |
872 |
zakup usług przeładunku |
|
"WĘGLOKOKS" S.A. |
100 |
zakup miału węglowego |
|
Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. |
54 |
sprzedaż chemikaliów |
|
|
6 685 233 |
|
W okresie kończącym się 31 grudnia 2022 roku Grupa podpisała umowy dotyczące kontynuacji rozpoczętychoraz nowych zadań inwestycyjnych. Umowy zawarte na realizację tych zadań obejmują głównie usługi branży budowlanej, mechanicznej, elektrycznej oraz projektowej.
Do największych zakontraktowanych zobowiązań inwestycyjnych zaliczają się:
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
Instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu PDH oraz polipropylenu w Policach |
1 338 888 |
2 338 821 |
|
Budowa Elektrociepłowni w Grupie Azoty PUŁAWY |
179 073 |
223 480 |
|
Projekt budowy instalacji kwasu azotowego w Grupie Azoty PUŁAWY |
103 451 |
104 397 |
Łączna wartość zobowiązań z tytułu podpisanych umów wynosi na dzień 31 grudnia 2022 roku 2 097 283 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 3 157 707 tys. zł).
Grupa na bieżąco monitoruje sytuację epidemiczną w Polsce, jak również analizuje bieżące i prognozowane skutki zagrożenia epidemicznego mogące mieć wpływ na jej działalność. W analizach i prognozach uwzględnia wprowadzane zmiany w regulacjach prawnych oraz zmiany zachodzące w otoczeniu rynkowym.
W celu zapewnienia możliwie niezakłóconego funkcjonowania w spółkach Grupy zostały wdrożone procedury ograniczające ryzyko zarażenia dla pracowników oraz zapewniające odpowiednie reagowanie w przypadku wystąpienia zachorowań.
W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej podejmowane środki zaradcze zapewniają minimalizację skutków ekonomicznych pandemii COVID-19, minimalizację ryzyka zagrożenia ciągłości działalności oraz pozwalają na utrzymanie pozycji rynkowej Grupy, jej płynności finansowej oraz zdolności do realizacji strategicznych projektów inwestycyjnych.
W związku z inwazją sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 roku szereg państw, w szczególności państwa Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone Ameryki Północnej udzieliły Ukrainie pomocy politycznej, wojskowej i humanitarnej oraz nałożyły na Federację Rosyjską, a także na Republikę Białorusi, z terytorium której również doszło do ataku na Ukrainę, sankcje gospodarczo-ekonomiczne o bardzo szerokim zakresie. Sankcje te obejmują m.in. zakaz sprzedaży materiałów do zastosowania wojskowego i technologii wojskowych, wykluczenie części banków rosyjskich z międzynarodowego systemu rozliczeniowego SWIFT oraz zamrożenie zagranicznych aktywów bankowych Federacji Rosyjskiej, a także zakaz współpracy z szeregiem obywateli i podmiotów z Federacji Rosyjskiej.
W dniu 25 lutego 2022 roku w Jednostce Dominującej powołany został zespół ds. koordynacji działań w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa funkcjonowania i zachowania ciągłości produkcji w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, w skład którego weszli dyrektorzy jednostek organizacyjnych, których zakresy kompetencyjne obejmują kluczowe obszary funkcjonowania, w szczególności działalność produkcyjną, zaopatrzeniową, logistyczną, a także funkcje wsparcia – tj. obszar bezpieczeństwa, IT, finansów, ochrony rynku, zarządzania zgodnością oraz relacji inwestorskich.
Kluczowe zidentyfikowane obszary ryzyka wynikające z wojny w Ukrainie, które mogą istotnie wpłynąć na przyszłe wyniki finansowe wraz z oceną ich potencjalnego wpływu na sytuację Jednostki Dominującej i spółek zależnych przedstawiono poniżej.
1. Ryzyko wystąpienia zakłóceń w dostawach gazu ziemnego do spółek Grupy Azoty.
Dostawy gazu ziemnego realizowane były w okresie sprawozdawczym na podstawie umowy ze spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., która z dniem 2 listopada 2022 roku została przejęta przez spółkę Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. („PKN ORLEN”), w wyniku czego PKN ORLEN wstąpił we wszystkie prawa i obowiązki umowy na dostawy gazu ziemnego. Umowa ta, obowiązująca pierwotnie do dnia 1 października 2022 roku, w dniu 7 lipca 2022 roku została przedłużona na okres do dnia 30 września 2023 roku.
Mimo obaw odnośnie zapewnienia ciągłości dostaw gazu ziemnego do Europy po wybuchu wojny w Ukrainie dostawy gazu ziemnego w trakcie 2022 roku oraz po dniu bilansowym do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji do Jednostki Dominującej i pozostałych spółek Grupy przebiegały bez zakłóceń, a przyczyną wprowadzanych ograniczeń produkcyjnych był poziom cen zakupu gazu ziemnego nie pozwalający na opłacalną produkcję.
Od grudnia 2022 roku obserwuje się znaczny spadek notowań gazu ziemnego, które na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji kształtują się na poziomach istotnie niższych niż notowane przed wybuchem wojny w Ukrainie. Jest to spowodowane w szczególności znaczną rozbudową zdolności zakupu i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego w krajach Europy Zachodniej, zwiększeniem dostaw gazu ziemnego z innych państw, w szczególności Norwegii, Algierii i Azerbejdżanu, a także warunków pogodowych skutkujących mniejszym zużyciem gazu ziemnego na cele grzewcze.
W związku z powyższym Grupa Azoty ocenia ryzyko zakłóceń dostaw gazu ziemnego w 2023 roku jako niskie.
2. Ryzyko dotyczące ceny i dostępności surowców strategicznych w przypadku surowców dostarczanych z terytorium Ukrainy, a także państw objętych sankcjami – Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi.
Ryzyko to dotyczy w szczególności dostępności kluczowych surowców, w tym węglanu potasu, soli potasowej, propylenu oraz w zakresie cen – mediów energetycznych, tj. gazu ziemnego i energii elektrycznej.
Dostawy surowców z państw objętych sankcjami zostały zastąpione dostawami z kierunków alternatywnych. Do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nakładane sankcje nie wpłynęły na ograniczenia dostaw do spółek Grupy Azoty oraz nie stwierdzono ograniczeń produkcyjnych z tego powodu.
Dodatkowo istotnym ryzykiem w trakcie 2022 roku była dostępność i poziom cen węgla kamiennego, który w istotnej części był importowany z Rosji. Import ten został wstrzymany w związku z nałożonymi sankcjami. Spółki Grupy Kapitałowej Grupa Azoty nie importowały węgla kamiennego z Rosji. Węgiel kamienny stanowi dla zakładów kluczowych spółek Grupy podstawowy surowiec energetyczny niezbędny dla wytwarzania pary technologicznej na potrzeby produkcyjne. Znaczący wzrost cen gazu ziemnego skutkował m.in. wzrostem cen energii elektrycznej co sprawiło, że znacząco wzrosła opłacalność i wytwarzanie energii elektrycznej w źródłach węglowych w Europie, czego bezpośrednim następstwem jest istotne zwiększenie zużycia węgla kamiennego. Większy popyt na węgiel kamienny oraz brak dostaw węgla z Rosji skutkuje zarówno bardzo znaczącym wzrostem cen, ale także problemami logistycznymi związanymi z zapewnieniem możliwości dostaw węgla kamiennego do Europy z alternatywnych względem Rosji kierunków.
Ze względu na łagodną zimę zużycie węgla kamiennego w energetyce i ciepłownictwie oraz w sektorze komunalno-bytowym uległo istotnemu zmniejszeniu, co przy zwiększeniu importu z innych państw takich jak Kolumbia, Wenezuela, Australia, Kazachstan, Indonezja czy Republika Południowej Afryki spowodowało zabezpieczenie zaopatrzenia rynku w to paliwo. Począwszy od IV kw. 2022 roku ceny węgla zaczęły spadać i ten trend był kontynuowany w I kwartale 2023 roku.
Grupa monitoruje sytuację w zakresie zagwarantowania dostaw węgla kamiennego prowadząc rozmowy dotyczące zapewnienia dostaw zarówno z krajowymi producentami węgla, jak i poszukując alternatywnych możliwości zaopatrzenia z importu. Podejmowane działania zaradcze powodują, że na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nie stwierdzono istotnego ryzyka braku ciągłości dostaw węgla kamiennego dla zakładów produkcyjnych kluczowych spółek Grupy.
3. Ryzyko opóźnień realizacji projektów inwestycyjnych prowadzonych w Jednostce Dominującej i w Grupie Azoty z uwagi na możliwe trudności związane z brakiem dostępności pracowników wykonawców, jako skutek zarządzonej w Ukrainie powszechnej mobilizacji.
W trakcie 2022 roku oraz po dniu bilansowym do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Jednostka Dominująca oraz pozostałe spółki z Grupy nie zaobserwowały istotnego wpływu tego ryzyka na prowadzone prace inwestycyjne i remontowe.
4. Podwyższone ryzyko wzrostu kosztów finansowania w wyniku wzrostu stóp procentowych oraz osłabienia kursu PLN wobec EUR i USD na skutek obserwowanych turbulencji gospodarczych.
Istotnym bezpośrednim następstwem wojny w Ukrainie jest podwyższona zmienność i niepewność na rynkach finansowych skutkująca w szczególności znaczącym umocnieniem kursów USD i EUR względem walut rynków rozwijających się, w tym Polski. Jednocześnie wzrost inflacji skutkował znaczącym wzrostem stóp procentowych. Powyższe czynniki powodują wzrost ryzyka walutowego oraz wzrost kosztów obsługi finansowania w PLN. Grupa Azoty zarządza ryzykiem walutowym i stopy procentowej w oparciu o przyjętą w tym zakresie politykę. Mimo zmniejszenia zadłużenia w związku ze spłatą kredytów obrotowych i terminowych oraz spłatą faktoringu odwrotnego, następowało równolegle wykorzystanie kredytów w spółce celowej Grupa Azoty POLYOLEFINS na finansowanie projektu Polimery Police, a tym samym koszty finansowania wzrosły w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego na skutek istotnego wzrostu stóp procentowych.
Kredyty celowe Grupy Azoty POLYOLEFINS zostały wcześniej zabezpieczone przed ryzykiem zmiany stóp procentowych, a dodatkowo jej ekspozycja walutowa została zabezpieczona przez ryzykiem kursowym.
Ponadto należy zaznaczyć, że Jednostka Dominująca oraz jej spółki zależne nie posiadają istotnych aktywów na terytoriach Ukrainy, Rosji i Białorusi, a sprzedaż na te rynki kształtowała się przed wybuchem wojny w Ukrainie na poziomie poniżej 2,5% całości obrotów i nie miała istotnego znaczenia. Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie sprzedaż produktów przez Spółkę i jej spółki zależne do odbiorców z Rosji i Białorusi została wstrzymana, natomiast sprzedaż na rynek ukraiński została znacznie ograniczona ze względu na zaprzestanie ubezpieczania należności handlowych oraz pogorszenie sytuacji finansowej odbiorców. W związku z powyższym wybuch wojny w Ukrainie nie miał istotnego wpływu na poziom sprzedaży i wartość aktywów Grupy Azoty.
Sankcje nałożone na akcjonariusza mniejszościowego Jednostki Dominującej
W dniu 6 kwietnia 2022 roku Pan Wiaczesław Mosze Kantor posiadający kontrolny pakiet akcji rosyjskiej firmy chemicznej ACRON został wpisany na listę sankcyjną Wielkiej Brytanii, w dniu 8 kwietnia 2022 roku – na listę sankcyjną Unii Europejskiej, a w dniu 25 kwietnia 2022 roku wraz z podmiotami, za pośrednictwem których kontroluje on pakiet 19,82% akcji Grupy Azoty S.A. – na polską listę sankcyjną. Pan Kantor jest akcjonariuszem mniejszościowym, który nie posiada wpływu na działalność operacyjną Grupy Azoty ani prawa do nominowania członków organów statutowych Jednostki Dominującej, w związku z czym, mimo posiadanych akcji, Pan Kantor nie jest właścicielem ani posiadaczem Jednostki Dominującej ani jej nie kontroluje w rozumieniu Rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014 z dnia 17 marca 2014 roku w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających.
Nie jest również spełniona żadna z przesłanek, by Grupa Azoty S.A. oraz jej spółki zależne mogły być bezpośrednio lub pośrednio objęte jakimikolwiek sankcjami. Grupa Azoty S.A. oraz jej spółki zależne przestrzegają wszystkich przepisów sankcyjnych, potępiają agresję Rosji oraz wszelkie działania skierowane przeciwko Ukrainie i nie posiadają żadnych relacji z rządem Federacji Rosyjskiej.
W związku z uwarunkowaniami rynkowymi, tj. rosnącymi cenami gazu ziemnego oraz możliwymi do uzyskania cenami sprzedaży produktów, które nie zapewniały pokrycia kosztów na wymaganym poziomie, podjęte zostały w Jednostce Dominującej i w spółkach zależnych Grupa Azoty PUŁAWY oraz Grupa Azoty KĘDZIERZYN decyzje o czasowym ograniczeniu lub wstrzymaniu produkcji na wybranych liniach technologicznych.
W dniu 8 lipca 2022 roku, Zarząd spółki Grupa Azoty PUŁAWY podjął decyzję o ograniczeniu produkcji melaminy, zaś w dniu 10 sierpnia 2022 roku, w związku z rekordowo wysokimi cenami gazu ziemnego oraz obniżeniem popytu na melaminę, decyzję o całkowitym wstrzymaniu produkcji melaminy do odwołania. Zobowiązania wynikające z kontraktów handlowych miały w znacznej części charakter krótkookresowy i były realizowane w oparciu o posiadane zapasy.
W dniu 22 sierpnia 2022 roku Zarząd Jednostki Dominującej podjął decyzję o czasowym zatrzymaniu pracy instalacji do produkcji: nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Spółka kontynuowała produkcję katalizatorów, osłonek poliamidowych, kwasów humusowych, skrobi termoplastycznej oraz kwasu azotowego stężonego.
W trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane były procesy inwestycyjne oraz remontowe, w tym planowany wcześniej, główny remont instalacji Poliamidów.
Z dniem 22 sierpnia 2022 roku wprowadzono czasowe ograniczenia produkcji przez spółkę zależną Grupę Azoty PUŁAWY. Spółka ta ograniczyła produkcję amoniaku do około 10 % możliwości produkcyjnych. Równocześnie została wstrzymana produkcja w Segmencie Tworzywa oraz w Segmencie Agro, z wyjątkiem produkcji: siarczanu amonu z Instalacji Odsiarczania Spalin, NOXy®, Likam oraz PULNOX®.
W trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych w spółce realizowane były procesy inwestycyjne oraz remontowe.
W dniu 23 sierpnia Zarząd spółki zależnej Grupa Azoty KĘDZIERZYN podjął decyzję o ograniczeniu z dniem 24 sierpnia 2022 roku pracy instalacji produkcyjnych do minimum, tj. do poziomu 43% dla Jednostki Produkcyjnej Nawozy.
Powyższe decyzje wynikały z nadzwyczajnego i bezprecedensowego wzrostu cen gazu ziemnego.
Ograniczenie produkcji na niektórych liniach technologicznych miało na celu optymalizację generowanego wyniku finansowego. W tym celu prowadzone były intensywne działania polegające m.in. sprzedaży posiadanych stanów magazynowych po cenach zapewniających pokrycie kosztów produkcji oraz redukcji ponoszonych kosztów. Dodatkowo na generowany wynik wpływała sprzedaż wyrobów, których wytwarzanie nie zostało wstrzymane. Ponadto część zadań remontowych została przyspieszona względem pierwotnych planów, co będzie skutkowało większą dostępnością zdolności produkcyjnych instalacji w następnych okresach.
Zarząd Spółki, w związku ze zmianą warunków rynkowych, podjął decyzję o uruchomieniu produkcji na zatrzymanych instalacjach do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6 z dniem 12 października 2022 roku.
Zarząd spółki Grupa Azoty PUŁAWY, w związku ze zmianą warunków rynkowych, podjął decyzję o dociążeniu i uruchomieniu instalacji produkcji nawozów azotowych (PULAN®, PULAN® MACRO, SALETRZAK 27N, PULREA® , PULREA®+INu, RSM®) w Segmencie Agro z dniem 12 października 2022 roku.
Zarząd spółki Grupa Azoty KĘDZIERZYN podjął decyzję o rozpoczęciu procesu rozruchu instalacji produkcyjnych w Jednostce Produkcyjnej Nawozy do 100% ich zdolności produkcyjnych. Zwiększenie produkcji nastąpiło po przeprowadzeniu w/w rozruchu instalacji po wykonywanym cyklicznie postoju remontowym, który to rozruch rozpoczął się z dniem 21 października 2022 roku.
Zarząd spółki Grupa Azoty PUŁAWY w dniu 27 października 2022 roku podjął decyzję o wznowieniu produkcji melaminy (Segment Agro), poprzez uruchomienie instalacji Melamina III oraz kaprolaktamu (Segment Tworzywa).
Udział w programie wsparcia dla przedsiębiorstw działających w branżach energochłonnych
W dniu 10 marca 2023 roku Jednostka Dominująca otrzymała informację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie przyznania jej, jako przedsiębiorstwu energochłonnemu, wsparcia finansowego w wysokości 52 285 tys. zł, w związku z dynamicznym wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego w 2022 roku. Wsparcie nastąpiło w oparciu o ogłoszony Program rządowy przyjęty uchwałą Rady Ministrów nr 1/2023 z dnia 03.01.2023 roku. pn. „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.”
Analogiczną pomoc w ramach Programu uzyskały spółki zależne, tj. Grupa Azoty PUŁAWY, Grupa Azoty POLICE, Grupa Azoty KĘDZIERZYN i Grupa Azoty SIARKOPOL. Łączna kwota uzyskanego wsparcia dla tych podmiotów wyniosła 181 895 tys. zł., przez co łączna kwota uzyskanego w ramach Programu wsparcia dla Grupy Kapitałowej Grupa Azoty wyniosła 234 180 tys. zł, tj. równowartość maksymalnej dozwolonej kwoty pomocy publicznej w wysokości 50 mln EUR.
Zgodnie z MSR 20 Dotacje rządowe oraz ujawnienia informacji na temat pomocy rządowej przyznane kwoty ujęte zostaną w wynikach jednostkowych i skonsolidowanych w roku przyznania pomocy, tj. 2023 roku.
Zwiększenie limitu w umowie o świadczenie usług płatniczych i finansowanie
Po dniu bilansowym, Jednostka Dominująca wraz ze spółkami zależnymi Grupa Azoty PUŁAWY, Grupa Azoty POLICE oraz Grupa Azoty KĘDZIERZYN, zwiększyła kwotę limitu umowy o świadczenie usług płatniczych i finansowanie (Umowa Faktoringu Odwrotnego) z dnia 29 kwietnia 2021 roku z późniejszymi zmianami, zawartej z CaixaBank S.A. Oddział w Polsce, z kwoty 800 mln zł do kwoty 950 mln zł (lub równowartości w EUR lub USD) oraz dostosowała warunki finansowe w/w umowy do obowiązujących warunków rynkowych.
Zawarcie aneksów do umów finansowania
Po dniu bilansowym, Jednostka Dominująca zawarła Umowy Zmieniające oraz aneksy do umów finansowania, zwiększające dopuszczalny poziom wskaźnika zadłużenia finansowego netto, wprowadzające możliwość emisji zadłużenia podporządkowanego oraz możliwość finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii w formule project finance, z wyłączeniem takiego zadłużenia z zadłużenia finansowego Grupy Azoty, dla celów wyliczania wskaźników finansowych.
Dopuszczalny maksymalny poziom wskaźnika zadłużenia finansowego netto do EBITDA z wyłączeniem zadłużenia spółek realizujących projekty inwestycyjne w formule project finance (w tym spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS oraz spółki lub spółek celowych, które będą realizowały projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii) oraz z wyłączeniem ewentualnego zadłużenia podporządkowanego Spółki, wynosi 3,5x. Dodatkowo przekroczenie tego wskaźnika powyżej poziomu 3,5x do poziomu 4,0x przez maksymalnie dwa nienastępujące po sobie okresy obliczeniowe (okresy dwunastomiesięczne kończące się 30 czerwca lub 31 grudnia każdego roku w okresie finansowania) nie będzie stanowiło naruszenia warunków umów finansowania.
Dostosowanie poziomu produkcji do warunków rynkowych w I kwartale 2023 roku
Obserwowane od końca 2022 roku trendy rynkowe obejmujące w szczególności stopniowy spadek cen gazu ziemnego oraz spadek cen produktów rolnych, a także niesprzyjające warunki pogodowe opóźniające możliwość rozpoczęcia prac polowych, skutkowały znacznie niższym niż zwykle obserwowany w I kwartale każdego roku popytem na nawozy mineralne w Segmencie Agro. Rezultatem było istotne zmniejszenie wolumenów oraz cen sprzedaży nawozów mineralnych. Niekorzystne czynniki rynkowe obserwowane są także w innych segmentach działalności Jednostki Dominującej i kluczowych spółek zależnych, tj. w Segmencie Tworzywa oraz w Segmencie Chemia.
W związku z powyższym Jednostka Dominująca oraz kluczowe spółki zależne podjęły decyzje o obniżeniu wykorzystania posiadanych zdolności produkcyjnych dostosowując je do poziomu zapotrzebowania rynkowego. Ponadto, z dniem 10 marca 2023 roku spółka Grupa Azoty PUŁAWY dokonała zatrzymania produkcji melaminy na jedynej czynnej instalacji melaminy, a także wstrzymała produkcję kaprolaktamu. Kontynuowana jest sprzedaż posiadanych zapasów ww. produktów. Informacje o poziomie produkcji przekazywane są cyklicznie w formie raportów bieżących.
Jednostka Dominująca oraz spółki zależne monitorują otoczenie rynkowe i w przypadku poprawy uwarunkowań ekonomicznych produkcji zostanie ona zwiększona na czynnych instalacjach lub wznowiona na instalacjach wyłączonych.
Równolegle w Jednostce Dominującej i w spółkach zależnych zostały wprowadzone działania mające na celu optymalizację ponoszonych kosztów i wydatków, w tym ograniczania i odraczania wydatków inwestycyjnych.
Zaistniałe okoliczności mają charakter niezależny od Jednostki Dominującej i spółek zależnych. W ocenie Zarządu obecna sytuacja ma charakter przejściowy, a podejmowane i planowane działania optymalizacyjne umożliwią utrzymanie potencjału produkcyjnego i powrót do pełnego wykorzystania zdolności produkcyjnych w przypadku zmiany uwarunkowań rynkowych.
|
Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym ……………………………… |
|
Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym ……………………………… |
|
Tomasz Hinc |
|
Mariusz Grab |
|
Prezes Zarządu |
|
Wiceprezes Zarządu |
|
Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym ……………………………… |
|
Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym ……………………………… |
|
Filip Grzegorczyk |
|
Grzegorz Kądzielawski |
|
Wiceprezes Zarządu |
|
Wiceprezes Zarządu |
|
Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym ……………………………… |
|
Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym ……………………………… |
|
Marcin Kowalczyk |
|
Marek Wadowski |
|
Wiceprezes Zarządu |
|
Wiceprezes Zarządu |
|
Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym ……………………………… |
|
|
|
Zbigniew Paprocki |
|
|
|
Członek Zarządu Dyrektor Generalny |
|
|
|
Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym ……………………………… |
|
|
|
Piotr Kołodziej |
|
|
|
Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Finansów |
|
|
Tarnów, dnia 30 marca 2023 roku