259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 2020-12-31 ext:ReserveCapitalFromTheValuationOfPutOptionsOnOwnEquityInstrumentsMember 259400Z9C99U5B36R274 2021-12-31 ext:ReserveCapitalFromTheValuationOfPutOptionsOnOwnEquityInstrumentsMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-12-31 ext:ReserveCapitalFromTheValuationOfPutOptionsOnOwnEquityInstrumentsMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400Z9C99U5B36R274 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 259400Z9C99U5B36R274 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 259400Z9C99U5B36R274 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400Z9C99U5B36R274 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400Z9C99U5B36R274 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400Z9C99U5B36R274 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400Z9C99U5B36R274 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400Z9C99U5B36R274 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400Z9C99U5B36R274 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 259400Z9C99U5B36R274 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 ifrs-full:SharePremiumMember 259400Z9C99U5B36R274 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400Z9C99U5B36R274 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 259400Z9C99U5B36R274 2020-12-31 259400Z9C99U5B36R274 2021-12-31 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 2020-12-31 iso4217:PLN xbrli:shares 259400Z9C99U5B36R274 2021-01-01 2021-12-31 iso4217:PLN

Obraz 4

 

Spis treści

Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za okres zakończony 31 grudnia 2021

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za okres zakończony 31 grudnia 2020

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

Informacje ogólne

1. Opis organizacji Grupy

2. Skład Grupy

3. Opis zmian w organizacji Grupy

4. Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej

Informacja dodatkowa do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

1. Opis ważniejszych stosowanych zasad rachunkowości

1.1. Oświadczenie o zgodności

1.2. Zmiany stosowanych zasad rachunkowości oraz prezentacji danych

1.3. Podstawa wyceny

1.4. Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji

1.5. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

1.6. Założenie kontynuacji działalności gospodarczej

1.7. Zasady konsolidacji

1.7.1. Jednostki zależne

1.7.2. Jednostki stowarzyszone oraz wspólne przedsięwzięcia

1.7.3. Procedury konsolidacyjne

1.7.4. Połączenie jednostek gospodarczych

1.7.5. Nabycie udziałów niekontrolujących

1.7.6. Utrata kontroli

2. Test na utratę wartości

3. Sprawozdawczość segmentów działalności

4. Noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

Nota 1. Przychody z umów z klientami

Nota 2. Koszty działalności operacyjnej

Nota 2.1. Koszty świadczeń pracowniczych

Nota 2.2. Uzgodnienie kosztów leasingu

Nota 3. Pozostałe przychody operacyjne

Nota 4. Pozostałe koszty operacyjne

Nota 5. Przychody finansowe

Nota 6. Koszty finansowe

Nota 7. Podatek dochodowy

Nota 7.1. Podatek dochodowy wykazywany w rachunku zysków i strat

Nota 7.2. Efektywna stopa podatkowa

Nota 7.3. Podatek dochodowy wykazany w innych całkowitych dochodach

Nota 7.4. Aktywa oraz rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Nota 7.5. Zmiana różnic przejściowych

Nota 7.6. Nieujęte aktywa/rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Nota 8. Zysk na jedną akcję

NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ

Nota 9. Rzeczowe aktywa trwałe

Nota 10. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

Nota 11. Nieruchomości inwestycyjne

Nota 12. Wartości niematerialne

Nota 12.1. Wartość firmy

Nota 13. Aktywa finansowe

Nota 13.1. Udziały i akcje

Nota 13.2. Pozostałe aktywa finansowe

Nota 14. Zapasy

Nota 15. Prawa majątkowe

Nota 15.1. Prawa do emisji CO 2

Nota 16. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

Nota 16.1. Rozliczenia międzyokresowe kosztów

Nota 17. Środki pieniężne

Nota 18. Pozostałe aktywa

Nota 19. Kapitał własny

Nota 19.1. Kapitał zakładowy

Nota 19.2. Kapitał z emisji akcji powyżej wartość nominalną

Nota 19.3. Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających

Nota 19.4. Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli

Nota 19.5. Nabycie udziałów niekontrolujących

Nota 19.6. Zobowiązanie do odkupu akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS od akcjonariuszy niekontrolujących

Nota 19.7. Ujęcie zobowiązania do przyszłego wykupu akcji akcjonariuszy niekontrolujących spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS w celu umorzenia wraz z mechanizmem stabilizacji rentowności

Nota 19.8. Dywidenda

Nota 20. Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

Nota 21. Zobowiązania z tytułu leasingu

Nota 22. Pozostałe zobowiązania finansowe

Nota 23. Zmiana zobowiązań wynikających z działalności finansowej

Nota 24. Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

Nota 25. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

Nota 25.1. Rozliczenia międzyokresowe kosztów

Nota 26. Rezerwy

Nota 27. Dotacje

NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH

Nota 28. Instrumenty finansowe

Nota 28.1. Zarządzanie kapitałami

Nota 28.2. Kategorie instrumentów finansowych

Nota 28.3. Zarządzanie ryzykiem finansowym

Nota 28.3.1. Ryzyko kredytowe

Nota 28.3.2. Ryzyko płynności

Nota 28.3.3. Ryzyko rynkowe

Nota 28.4. Wartość godziwa instrumentów finansowych

Nota 28.5. Instrumenty pochodne

Nota 28.6. Rachunkowość zabezpieczeń

NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

Nota 29. Noty objaśniające do sprawozdania z przepływów pieniężnych

POZOSTAŁE NOTY OBJAŚNIAJĄCE

Nota 30. Zobowiązania, aktywa warunkowe oraz poręczenia i gwarancje

Nota 31. Transakcje z podmiotami powiązanymi

Nota 32. Zobowiązania inwestycyjne

Nota 33. Zdarzenia po dniu bilansowym

Nota 34. Informacja o skutkach pandemii choroby zakaźnej COVID-19

 


 

Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów

(w tys. zł, za wyjątkiem zysku netto na jedną akcję)

 

 

 

Nota

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Zyski i straty

 

 

 

Przychody ze sprzedaży

1

15 901 259

10 524 527

Koszt wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów

2

(12 822 820)

(8 351 020)

Zysk brutto ze sprzedaży

 

3 078 439

2 173 507

Koszty sprzedaży

2

(1 057 156)

(915 699)

Koszty ogólnego zarządu

2

(829 280)

(804 475)

Pozostałe przychody operacyjne

3

95 940

164 040

Pozostałe koszty operacyjne

4

(411 438)

(61 614)

Zysk na działalności operacyjnej

 

876 505

555 759

Przychody finansowe

5

62 453

36 126

Koszty finansowe

6

(220 674)

(100 675)

Przychody/(Koszty) finansowe netto

 

(158 221)

(64 549)

Zysk z udziałów w jednostkach stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności

 

15 601

14 939

Zysk przed opodatkowaniem

 

733 885

506 149

Podatek dochodowy

7.1

(100 198)

(150 739)

Zysk netto

 

633 687

355 410

Inne całkowite dochody

 

 

 

Zyski/(Straty) aktuarialne dotyczące programów określonych świadczeń

24

41 532

(20 061)

Zyski z wyceny instrumentów kapitałowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

 

3 943

-

Podatek dochodowy odnoszący się do pozycji, które nie będą reklasyfikowane do zysków i strat

7.3

(8 034)

3 404

Pozycje, które nie będą reklasyfikowane do zysków i strat

 

37 441

(16 657)

Zabezpieczenie przepływów pieniężnych - efektywna część zmian wartości godziwej

28.6

(12 365)

(67 494)

Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek zagranicznych

 

(8 375)

71 541

Podatek dochodowy odnoszący się do pozycji, które są lub będą reklasyfikowane do zysków i strat

7.3

(1 928)

12 900

Pozycje, które są lub będą reklasyfikowane do zysków i strat

 

(22 668)

16 947

Suma innych całkowitych dochodów

 

14 773

290

Całkowity dochód za okres

 

648 460

355 700

Zysk netto przypadający dla:

 

 

 

Akcjonariuszy jednostki dominującej

 

581 813

311 617

Udziałowców niesprawujących kontroli

 

51 874

43 793

Całkowity dochód za okres przypadające dla:

 

 

 

Akcjonariuszy jednostki dominującej

 

598 122

314 300

Udziałowców niesprawujących kontroli

 

50 338

41 400

Zysk netto na jedną akcję:

 

 

 

Podstawowy(zł)

 

5,87

3,14

Rozwodniony(zł)

 

5,87

3,14

 

 


 

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej

 

 

Nota

Na dzień

31.12.2021

Na dzień

31.12.2020

AKTYWA TRWAŁE

 

 

 

Rzeczowe aktywa trwałe

9

11 957 685

10 573 104

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

10

804 863

834 690

Nieruchomości inwestycyjne

11

68 046

57 364

Wartości niematerialne

12

998 614

1 027 310

Wartość firmy

12.1

319 922

331 683

Udziały i akcje

13.1

12 915

9 168

Inwestycje wyceniane metodą praw własności

13

92 658

91 461

Pozostałe aktywa finansowe

13.2

2 626

2 484

Pozostałe należności

16

542 552

489 827

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

7.4

105 446

94 125

Pozostałe aktywa

18

509

509

Aktywa trwałe razem

 

14 905 836

13 511 725

AKTYWA OBROTOWE

 

 

 

Zapasy

14

2 313 143

1 534 011

Prawa majątkowe

15

1 560 172

529 199

Pochodne instrumenty finansowe

28.5

1 801

43 471

Pozostałe aktywa finansowe

13.2

1 997

-

Należności z tytułu podatku dochodowego

 

28 015

19 621

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

16

2 453 579

1 628 244

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

17

2 362 193

923 328

Pozostałe aktywa

18

17 969

17 456

Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

 

-

95

Aktywa obrotowe razem

 

8 738 869

4 695 425

AKTYWA RAZEM

 

23 644 705

18 207 150

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej

 

 

Nota

Na dzień

31.12.2021

Na dzień

31.12.2020

KAPITAŁ WŁASNY

 

 

 

Kapitał zakładowy

19.1

495 977

495 977

Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej

19.2

2 418 270

2 418 270

Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających

28.6

(58 403)

(48 540)

Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych

jednostek zagranicznych

 

54 936

63 311

Pozostałe kapitały rezerwowe

 

(17 700)

(17 700)

Zyski zatrzymane

 

5 048 783

4 427 756

Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej

 

7 941 863

7 339 074

Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli

 

990 304

949 828

Kapitał własny razem

 

8 932 167

8 288 902

ZOBOWIĄZANIA

 

 

 

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

20

3 640 671

3 322 320

Pochodne instrumenty finansowe

28.5

91 072

-

Zobowiązania z tytułu leasingu

21

347 159

355 774

Pozostałe zobowiązania finansowe

22

630 360

579 438

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

24

420 136

490 864

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

25

21 415

18 609

Rezerwy

26

193 381

211 022

Dotacje

27

196 725

196 973

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

7.4

410 241

529 419

Zobowiązania długoterminowe razem

 

5 951 160

5 704 419

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

20

818 475

193 443

Pochodne instrumenty finansowe

28.5

6 183

6 086

Zobowiązania z tytułu leasingu

21

60 940

71 422

Pozostałe zobowiązania finansowe

22

1 759 195

670 459

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

24

57 263

54 863

Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego

 

120 892

70 013

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

25

5 827 116

3 092 693

Rezerwy

26

89 958

40 504

Dotacje

27

21 356

14 346

Zobowiązania krótkoterminowe razem

 

8 761 378

4 213 829

Zobowiązania razem

 

14 712 538

9 918 248

PASYWA RAZEM

 

23 644 705

18 207 150

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za okres zakończony 31 grudnia 2021

 

Kapitał zakładowy

Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej

Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających

Różnice kursowe

z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek zagranicznych

Pozostałe kapitały rezerwowe

Zyski zatrzymane

Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej

Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli

Kapitał własny razem

Stan na 1 stycznia 2021 roku

495 977

2 418 270

(48 540)

63 311

(17 700)

4 427 756

7 339 074

949 828

8 288 902

Zyski i straty oraz inne całkowite dochody

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zysk netto

-

-

-

-

-

581 813

581 813

51 874

633 687

Inne całkowite dochody

-

-

(9 863)

(8 375)

-

34 547

16 309

(1 536)

14 773

Całkowity dochód za okres

-

-

(9 863)

(8 375)

-

616 360

598 122

50 338

648 460

Transakcje z właścicielami Grupy, ujęte bezpośrednio w kapitale własnym

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dywidendy

-

-

-

-

-

-

-

(5 651)

(5 651)

Zmiany w strukturze własnościowej jednostek podporządkowanych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmiany w Grupie

-

-

-

-

-

4 647

4 647

(4 200)

447

Pozostałe

-

-

-

-

-

20

20

(11)

9

Stan na 31 grudnia 2021 roku

495 977

2 418 270

(58 403)

54 936

(17 700)

5 048 783

7 941 863

990 304

8 932 167

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za okres zakończony 31 grudnia 2020

 

Kapitał zakładowy

Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej

Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających

Różnice kursowe

z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek zagranicznych

Pozostałe kapitały rezerwowe

Zyski zatrzymane

Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej

Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli

Kapitał własny razem

Stan na 1 stycznia 2020 roku

495 977

2 418 270

5 872

(8 252)

-

4 124 507

7 036 374

657 573

7 693 947

Zyski i straty oraz inne całkowite dochody

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zysk netto

-

-

-

-

-

311 617

311 617

43 793

355 410

Inne całkowite dochody

-

-

(54 412)

71 563

 

(14 468)

2 683

(2 393)

290

Całkowity dochód za okres

-

-

(54 412)

71 563

-

297 149

314 300

41 400

355 700

Transakcje z właścicielami Grupy, ujęte bezpośrednio w kapitale własnym

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Emisja akcji, udziałów

-

-

-

-

(17 700)

-

(17 700)

262 416

244 716

Dywidendy

-

-

-

-

-

-

-

(9 447)

(9 447)

Zmiany w strukturze własnościowej jednostek podporządkowanych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmiany w Grupie

-

-

-

-

-

4 161

4 161

(132)

4 029

Pozostałe

-

-

-

-

-

1 939

1 939

(1 982)

(43)

Stan na 31 grudnia 2020 roku

495 977

2 418 270

(48 540)

63 311

(17 700)

4 427 756

7 339 074

949 828

8 288 902

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

 

 

Nota

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

 

 

 

Zysk przed opodatkowaniem

 

733 885

506 149

Amortyzacja

 

761 656

765 788

Utworzenie odpisów aktualizujących

 

308 080

3 230

Zysk z tytułu działalności inwestycyjnej

 

(43 671)

(876)

Zysk ze zbycia aktywów finansowych

 

(2)

(1 879)

Zysk z udziałów w jednostkach stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności

 

(15 601)

(14 939)

Odsetki, różnice kursowe

 

74 934

136 890

Dywidendy

 

(389)

(127)

Zysk z tytułu zmiany wartości godziwej aktywów finansowych

 

(92 197)

(29 972)

Zwiększenie stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych

29

(973 993)

(235 497)

(Zwiększenie)/zmniejszenie stanu zapasów i praw majątkowych

 

(1 817 288)

101 940

Zwiększenie stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych

29

6 994 892

1 466 412

Zwiększenie stanu rezerw

29

24 688

9 563

(Zmniejszenie)/zwiększenie stanu świadczeń pracowniczych

29

(29 922)

23 106

(Zmniejszenie)/zwiększenie stanu dotacji

29

(4 486)

3 876

Inne korekty

 

12 066

21 037

Zapłacony podatek dochodowy

 

(147 825)

(49 540)

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej

 

5 784 827

2 705 161

 

 

 

 

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

 

 

 

Sprzedaż wartości niematerialnych oraz rzeczowych

aktywów trwałych, nieruchomości inwestycyjnych

29

61 732

21 267

Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych

aktywów trwałych, nieruchomości inwestycyjnych

 

(2 479 061)

(3 002 934)

Otrzymane dywidendy

 

259

7

Wydatki na nabycie pozostałych aktywów finansowych

 

(1 997)

(80 004)

Wpływy ze sprzedaży pozostałych aktywów finansowych

 

-

255 289

Dotacje

 

-

1 804

Otrzymane spłaty pożyczek udzielonych

 

9

109

Pozostałe wpływy (wydatki) inwestycyjne

 

(4 378)

(27 031)

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

 

(2 423 436)

(2 831 493)

 

 

 

 

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

 

 

 

Wpływy/(Wydatki) netto z tytułu emisji akcji

 

-

205 172

Dywidendy wypłacone

 

(5 651)

(9 447)

Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek

 

1 975 659

923 499

Wydatki z tytułu spłaty kredytów i pożyczek

 

(1 055 861)

(318 054)

Odsetki zapłacone

 

(78 479)

(128 627)

Spłata zobowiązań z tytułu umów leasingu

 

(67 787)

(64 540)

Spłata faktoringu odwrotnego

 

(2 702 128)

(954 154)

Pozostałe wpływy/(wydatki) finansowe

 

16 411

600 972

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

 

(1 917 836)

254 821

Przepływy pieniężne netto, razem

 

1 443 555

128 489

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu

 

923 328

770 087

Wpływ zmian kursów walut

 

(4 690)

24 752

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu

 

2 362 193

923 328

 

Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów, Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej, Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym, Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych należy analizować łącznie z notami objaśniającymi stanowiącymi integralną część skonsolidowanego rocznego sprawozdania finansowego

Informacje ogólne

1.Opis organizacji Grupy

Grupa Kapitałowa Grupa Azoty Spółka Akcyjna (dalej: „Grupa Azoty”, „Grupa Kapitałowa”, „Grupa”składa się ze spółki Grupa Azoty Spółka Akcyjna (dalej „Jednostka Dominująca”, „GASA”) i jej spółek zależnych.

Spółka Grupa Azoty Spółka Akcyjna jest Jednostką Dominującą najwyższego szczebla.

Miejsce prowadzenia działalności Jednostki Dominującej znajduje się w Tarnowie.

Siedziba Jednostki Dominującej mieści się w Tarnowie (Polska).

Adres siedziby Jednostki Dominującej to ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 8, 33-101 Tarnów.

Krajem rejestracji Jednostki Dominującej jest Polska.

Forma prawna Jednostki Dominującej to Spółka Akcyjna.

Miejscami prowadzenia działalności spółek Grupy Azoty są miasta będące siedzibami spółek wchodzących w jej skład.

Podstawowym przedmiotem działalności Grupy Azoty jest w szczególności: przetwarzanie produktów azotowych, produkcja i sprzedaż nawozów, produkcja i sprzedaż tworzyw sztucznych, produkcja i sprzedaż alkoholi oxo, produkcja i sprzedaż bieli tytanowej, produkcja i sprzedaż melaminy, wydobycie siarki i przetwórstwo produktów pochodzenia siarkowego.

Jednostka Dominująca została wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000075450 w dniu 28 grudnia 2001 roku na mocy postanowienia Sądu Rejonowego dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego z dnia 28 grudnia 2001 roku. Jednostce Dominującej nadano numer statystyczny REGON 850002268.

Od dnia 22 kwietnia 2013 roku Jednostka Dominująca działa pod nazwą Grupa Azoty Spółka Akcyjna (nazwa skrócona Grupa Azoty S.A.). W 2021 roku nie miała miejsca zmiana jej nazwy.

Czas trwania Jednostki Dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Azoty jest nieoznaczony.

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe, sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”), które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską („MSSF UE”) zostało zatwierdzone przez Zarząd Jednostki Dominującej do publikacji dnia 27 kwietnia 2022 roku.

2. Skład Grupy

Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupę Azoty tworzyły: Grupa Azoty Spółka Akcyjna jako Jednostka Dominująca oraz spółki zależne:

 

Obraz 1

 

 

 

Nazwa jednostki

Jednostka posiadające udziały

Udział spółek

Wysokość kapitału zakładowego

Metoda konsolidacji

1.

Grupa Azoty S.A.

Jednostka Dominująca

 

495 977 tys. zł

Jednostka Dominująca

2.

COMPO EXPERT Holding GmbH (dalej: „COMPO EXPERT”)

GASA

100%

25 tys. EUR

Pełna

3.

Grupa Azoty ATT Polymers GmbH (dalej „ATT Polymers”)

GASA

100%

9 000 tys. EUR

Pełna

4.

Grupa Azoty „Compounding” Sp. z o.o. (dalej: „Grupa Azoty COMPOUNDING”)

GASA

100%

72 008 tys. zł

Pełna

5.

Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. (dalej: „Grupa Azoty SIARKOPOL”)

GASA

99,56%

60 620 tys. zł

Pełna

6.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. (dalej: „Grupa Azoty PUŁAWY”)

GASA

95,98%

191 150 tys. zł

Pełna

7.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. (dalej: Grupa Azoty KĘDZIERZYN”)

GASA

93,48%

285 064 tys. zł

Pełna

8.

Grupa Azoty Polskie Konsorcjum Chemiczne Sp. z o.o. (dalej: „Grupa Azoty PKCh”)

GASA

63,27%

85 631 tys. zł

Pełna

Grupa Azoty KĘDZIERZYN

36,73%

9.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. (dalej: „Grupa Azoty POLICE”)

GASA

62,86%

1 241 758 tys. zł

Pełna

10.

Grupa Azoty „Koltar” Sp. z o.o. (dalej: „Grupa Azoty KOLTAR”)

GASA

60,00%

54 600 tys. zł

Pełna

Grupa Azoty KĘDZIERZYN

20,00%

Grupa Azoty PUŁAWY

20,00%

11.

Grupa Azoty Polyolefins Spółka Akcyjna S.A. (dalej „Grupa Azoty POLYOLEFINS”)

GASA

30,52%

922 968 tys. zł

Pełna

Grupa Azoty POLICE

34,41%

12.

„Agrochem Puławy” Sp. z o.o.

Grupa Azoty PUŁAWY

100,00%

68 639 tys. zł

Pełna

13.

SCF Natural Sp. z o.o.

Grupa Azoty PUŁAWY

99,99%

15 001 tys. zł

Pełna

14.

Grupa Azoty Zakłady Fosforowe Gdańsk Sp. z o.o.

Grupa Azoty PUŁAWY

99,19%

59 003 tys. zł

Pełna

15.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Chorzów S.A.

Grupa Azoty PUŁAWY

96,48%

94 700 tys. zł

Pełna

16.

STO-ZAP Sp. z o.o.

Grupa Azoty PUŁAWY

96,15%

1 117 tys. zł

Nie konsolidowana

17.

Remzap Sp. z o.o.

Grupa Azoty PUŁAWY

94,61%

1 812 tys. zł

Pełna

18.

Prozap Sp. z o.o.

Grupa Azoty PUŁAWY

78,86%

892 tys. zł

Pełna

Grupa Azoty POLICE

7,35%

19.

Bałtycka Baza Masowa Sp. z o.o.

Grupa Azoty PUŁAWY

50,00%

19 500 tys. zł

Metoda praw własności

20.

Technochimserwis S.A. typu zamkniętego

Grupa Azoty PUŁAWY

25,00%

800 tys. rubli

Nie konsolidowana

21.

Grupa Azoty „Transtech” Sp. z o.o.

Grupa Azoty POLICE

100,00%

9 783 tys. zł

Pełna

22.

Grupa Azoty Police Serwis Sp. z o.o.

Grupa Azoty POLICE

100,00%

9 618 tys. zł

Pełna

23.

Grupa Azoty Africa S.A. w likwidacji

Grupa Azoty POLICE

99,99%

132 000 tys. XOF

Pełna

24.

Zarząd Morskiego Portu Police Sp. z o.o.

Grupa Azoty POLICE

99,91%

32 642 tys. zł

Pełna

25.

„Budchem” Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej

Grupa Azoty POLICE

48,96%

1 201 tys. zł

Nie podlega

26.

Kemipol Sp. z o.o.

Grupa Azoty POLICE

33,99%

3 445 tys. zł

Metoda praw własności

27.

ZAKSA S.A.

Grupa Azoty KĘDZIERZYN

91,67%

6 000 tys. zł

Pełna

Grupa Azoty KOLTAR

0,783%

28.

Grupa Azoty Jednostka Ratownictwa

Chemicznego Sp. z o.o.(dalej „Grupa Azoty JRCH”) )

Grupa Azoty PKCH

100,00%

21 749 tys. zł

Pełna

29.

Grupa Azoty Prorem Sp. z o.o. (dalej „Grupa Azoty PROREM”) )

Grupa Azoty PKCH

100,00%

11 567 tys. zł

Pełna

30.

Grupa Azoty Automatyka Sp. z o.o.

Grupa Azoty PKCH

77,86%

4 654 tys. zł

Pełna

31.

Ekotar Sp. z o.o.

Grupa Azoty JRCH

12,00%

500 tys. zł

Nie podlega

Grupa Azoty PROREM

12,00%

32.

COMPO EXPERT International GmbH (dalej „COMPO EXPERT International”)

COMPO EXPERT

100,00%

25 tys. EUR

Pełna

33.

COMPO EXPERT GmbH

COMPO EXPERT International

100,00%

25 tys. EUR

Pełna

34.

COMPO EXPERT Italia S.r.l

COMPO EXPERT International

100,00%

10 tys. EUR

Pełna

35.

COMPO EXPERT Spain S.L.

COMPO EXPERT International

100,00%

3 tys. EUR

Pełna

36.

COMPO EXPERT Portugal, Unipessoal Lda.

COMPO EXPERT International

100,00%

2 tys. EUR

Pełna

37.

COMPO EXPERT France SAS

COMPO EXPERT International

100,00%

524 tys. EUR

Pełna

38.

COMPO EXPERT Polska Sp. z o.o.

COMPO EXPERT International

100,00%

6 tys. PLN

Pełna

39.

COMPO EXPERT Hellas S.A.

COMPO EXPERT International

100,00%

60 tys. EUR

Pełna

40.

COMPO EXPERT UK Ltd.

COMPO EXPERT International

100,00%

1 GBP

Pełna

41.

COMPO EXPERT Techn. (Shenzhen) Co. Ltd.

COMPO EXPERT International

100,00%

2 810 tys. CNY

Pełna

42.

COMPO EXPERT Asia Pacific Sdn. Bhd.

COMPO EXPERT International

100,00%

500 tys. MYR

Pełna

43.

COMPO EXPERT USA&CANADA Inc.

COMPO EXPERT International

100,00%

1 USD

Pełna

44.

COMPO EXPERT Brasil Fertilizantes Ltda. 1)

COMPO EXPERT International

99,99%

26 199 tys. BRL

Pełna

COMPO EXPERT GmbH

0,000003%

45.

COMPO EXPERT Chile Fertilizantes Ltda. 2)

COMPO EXPERT International

99,99%

1 528 560 tys. CLP

Pełna

COMPO EXPERT GmbH

0,01%

46.

COMPO EXPERT India Private Limited

COMPO EXPERT International

99,99%

2 500 tys. INR

Pełna

47.

COMPO EXPERT Benelux N.V.

COMPO EXPERT International

99,99%

7 965 tys. EUR

Pełna

COMPO EXPERT GmbH

0,0103%

48.

COMPO EXPERT Mexico S.A. de C.V.

COMPO EXPERT International

99,99%

100 tys. MXN

Pełna

COMPO EXPERT GmbH

0,000311%

49.

COMPO EXPERT Egypt LLC 5)

COMPO EXPERT International

99,90%

100 tys. EGP

Pełna

COMPO EXPERT GmbH

0,1%

50.

COMPO EXPERT Turkey Tarim Sanai ve Ticaret Ltd. Şirketi 6)

COMPO EXPERT International

96,17%

264 375 TRY

Pełna

COMPO EXPERT GmbH

3,83%

51.

COMPO EXPERT Argentina SRL

COMPO EXPERT International

90,00%

41 199 tys. ARS

Pełna

COMPO EXPERT GmbH

10,000024%

52.

COMPO EXPERT South Africa (Pty) Ltd.

COMPO EXPERT GmbH

100,00%

100 ZAR

Pełna

53.

COMPO EXPERT Austria GmbH

COMPO EXPERT GmbH

100,00%

35 tys. EUR

Pełna

3. Opis zmian w organizacji Grupy

Umorzenie udziałów PROZAP Sp. z o.o.

W okresie od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku w Spółce PROZAP Sp. z o.o. umorzono 3 udziały po zmarłych pracownikach Spółki oraz Zarząd Spółki nabył 31 udziałów od byłych pracowników, w celu umorzenia na Zgromadzeniu Wspólników. W związku z powyższym na 31 grudnia 2021 roku udział głosów Grupy Azoty PUŁAWY na Zgromadzeniu Wspólników spółki PROZAP Sp. z o.o. - zwiększył się do 81,89% (na 31 grudnia 2020 roku wynosił 80,30%).

W styczniu 2022 roku Zarząd Spółki PROZAP Sp. z o.o. nabył 9 udziałów od byłych pracowników Spółki, celem ich umorzenia na Zgromadzeniu Wspólników.

W związku z powyższym procentowy udział głosów Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. na Zgromadzeniu Wspólników spółki PROZAP Sp. z o.o. zwiększył się z 81,89% na 82,32%.

Umorzenie udziałów REMZAP Sp. z o.o.

W okresie od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku w spółce REMZAP Sp. z o.o. umorzono 33 udziały po byłych pracownikach Spółki. W związku z powyższym na 31 grudnia 2021 roku udział głosów Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. na Zgromadzeniu Wspólników spółki REMZAP Sp. z o.o. - zwiększył się do 97,17% (na 31 grudnia 2020 roku wynosił 97,05%).

W dniu 10.02.2022 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym zostało zarejestrowane podwyższenie kapitału ze środków własnych spółki REMZAP Sp. z o.o.:

  z kwoty 1 811 670 zł do kwoty 3 527 720 zł tj. o kwotę 1 716 050 zł,

  nastąpiło przez podwyższenie wartości nominalnej wszystkich dotychczasowych udziałów w kapitale zakładowym w ilości 25 198 sztuk – z kwoty 70 zł/udział na kwotę 140 zł/udział,

  na podwyższenie wartości nominalnej udziałów została przelana z kapitału rezerwowego, utworzonego z zysku Spółki, na kapitał zakładowy Spółki kwota: 1 716 050 zł,

  powyższe udziały o zmienionej wartości, zgodnie z art. 260 § 3 i 2 KSH oraz w związku z faktem, iż przysługują dotychczasowym wspólnikom, nie wymagają objęcia,

  w związku z powyższym udział Grupy Azoty PUŁAWY w kapitale zakładowym REMZAP zwiększył się z wartości 1 714 020 zł na wartość 3 428 040 zł, tj. z 94,61% na 97,17%.

Wystąpienie z Konsorcjum EKO TECHNOLOGIES

Grupa Azoty Jednostka Ratownictwa Chemicznego Sp. z o.o. z dniem 21 kwietnia 2021 roku skutecznie wystąpiła z Konsorcjum EKO TECHNOLOGIES na podstawie art. 11 ust. 11.5 Statutu Konsorcjum.

Podwyższenie kapitału zakładowego COMPO EXPERT Turkey Tarim Sanai ve Ticaret Ltd. Şirketi

W dniu 25 maja 2021 roku Zgromadzenie Wspólników Spółki COMPO EXPERT Turkey Tarim Sanai ve Ticaret Ltd. Şirketi podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki z 264 375,00 TL do 8 375 000,00 TL oraz o związanej z tym zmianie w Umowie spółki, co zostało zarejestrowane w tamtejszym sądzie rejestrowym w dniu 16 czerwca 2021 roku.

Połączenie spółek zależnych

W I półroczu 2021 roku spółki Grupa Azoty POLICE oraz „Supra” Agrochemia Sp. z o.o. opublikowały na swoich stronach internetowych plan połączenia zakładający przejęcie spółki „Supra” Agrochemia Sp. z o.o. przez spółkę Grupa Azoty POLICE.

Połączenie spółek wymagało podjęcia uchwał przez Walne Zgromadzenie/Zgromadzenie Wspólników łączących się spółek. Spółka przejmowana została rozwiązania, bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w trybie przewidzianym w art. 493 §1 KSH, w dniu wykreślenia z rejestru przedsiębiorców KRS.

W dniu 6 lipca 2021 roku Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego jako sąd właściwy dla spółki przejmującej zarejestrował połączenie spółki Grupa Azoty POLICE ze spółką „Supra” Agrochemia Sp. z o.o.

Połączenie nastąpiło zgodnie z postanowieniami art. 492 § 1 pkt 1 KSH, tj. poprzez przeniesienie na spółkę Grupa Azoty POLICE – jako jedynego wspólnika spółki „Supra” Agrochemia Sp. z o.o. – całego majątku spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie) bez podwyższania kapitału zakładowego spółki Grupa Azoty POLICE, a to w związku z faktem, iż wszystkie udziały w kapitale zakładowym spółki przejmowanej posiadała Grupa Azoty POLICE.

W wyniku połączenia Grupa Azoty POLICE – zgodnie z postanowieniem art. 494 § 1 KSH – wstąpiła z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki „Supra” Agrochemia Sp. z o.o.

Wykup akcji Grupy Azoty SIARKOPOL

W dniu 27 lipca 2021 roku Zwyczajne Walne Zgromadzanie Spółki podjęło uchwałę w sprawie odkupu 120 akcji imiennych serii A w trybie art. 4181 Kodeksu Spółek Handlowych. Akcjonariuszem zobowiązanym do odkupu akcji jest Jednostka Dominująca.

Przeniesienie akcji spółki ZAKSA S.A.

W dniu 28 grudnia 2021 roku została podpisana ze spółką Grupa Azoty KOLTAR umowa sprzedaży 470 akcji imiennych spółki ZAKSA S.A. W dniu 19 stycznia 2022 roku w rejestrze akcjonariuszy spółki ZAKSA S.A. dokonano wpisu przeniesienia własności akcji na rzecz spółki Grupa Azoty KĘDZIERZYN.

4. Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej

Zarząd Jednostki Dominującej

Na dzień 1 stycznia 2021 roku Zarząd funkcjonował w składzie:

  Tomasz Hinc - Prezes Zarządu,

  Mariusz Grab - Wiceprezes Zarządu,

  dr hab. Filip Grzegorczyk - Wiceprezes Zarządu,

  Tomasz Hryniewicz - Wiceprezes Zarządu,

  dr Grzegorz Kądzielawski - Wiceprezes Zarządu,

  Witold Szczypiński - Wiceprezes Zarządu,

  Artur Kopeć - Członek Zarządu.

W wyniku przeprowadzenia dwóch postępowań kwalifikacyjnych na Członków Zarządu nowej XII kadencji Rada Nadzorcza w dniu 19 kwietnia 2021 roku podjęła uchwały w sprawie powołania z dniem 18 maja 2021 roku Prezesa Zarządu Jednostki Dominującej Pana Tomasza Hinca oraz Wiceprezesów Jednostki Dominującej: Pana Filipa Grzegorczyka, Pana Mariusza Graba, Pana Tomasza Hryniewicza oraz Pana Grzegorza Kądzielawskiego. W dniu 13 maja 2021 roku Rada Nadzorcza podjęła uchwałę w sprawie powołania z dniem 18 maja 2021 roku Wiceprezesa Zarządu Pana Marka Wadowskiego, jak również uchwałę w sprawie zatwierdzenia wyników wyborów kandydata na Członka Zarządu Jednostki Dominującej XII kadencji wybieranego przez pracowników Jednostki Dominującej, na mocy której uznano wybór kandydata Pana Zbigniewa Paprockiego. Ponadto, w dniu 13 maja 2021 roku Rada Nadzorcza podjęła uchwały w sprawie odwołania z Zarządu Spółki Grupa Azoty S.A. Wiceprezesa Zarządu Pana Witolda Szczypińskiego oraz Członka Zarządu Pana Artura Kopcia, ze skutkiem na koniec dnia 17 maja 2021 roku.

W związku z powyższym na dzień 31 grudnia 2021 oraz na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji Zarząd funkcjonował w składzie:

  Tomasz Hinc - Prezes Zarządu,

  Mariusz Grab - Wiceprezes Zarządu,

  dr hab. Filip Grzegorczyk - Wiceprezes Zarządu,

  Tomasz Hryniewicz - Wiceprezes Zarządu,

  dr Grzegorz Kądzielawski - Wiceprezes Zarządu,

  Marek Wadowski - Wiceprezes Zarządu,

  Zbigniew Paprocki - Członek Zarządu.

Rada Nadzorcza

Na dzień 1 stycznia 2021 roku Rada Nadzorcza funkcjonowała w składzie:

  Wojciech Krysztofik- Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,

  Zbigniew Paprocki - Sekretarz Rady Nadzorczej,

  Monika Fill - Członek Rady Nadzorczej,

  Robert Kapka - Członek Rady Nadzorczej,

  Bartłomiej Litwińczuk - Członek Rady Nadzorczej,

  Michał Maziarka - Członek Rady Nadzorczej,

  Marcin Mauer - Członek Rady Nadzorczej,

  Roman Romaniszyn - Członek Rady Nadzorczej.

W dniu 8 stycznia 2021 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki powołało w skład Rady Nadzorczej Panią Magdalenę Butrymowicz, z jednoczesnym powierzeniem jej funkcji Przewodniczącej.

W dniu 13 maja 2021 roku Pan Zbigniew Paprocki złożył rezygnację z funkcji Członka Rady Nadzorczej. W dniu 13 maja 2021 roku Rada Nadzorcza dokonała wyboru nowego Sekretarza Rady Nadzorczej, którym został Pan Robert Kapka.

W dniach od 26 lipca do 16 sierpnia 2021 roku (I tura) oraz w dniach od 25 sierpnia do 8 września 2021 roku (II tura) odbyły się wybory uzupełniające na członka Rady Nadzorczej XI kadencji Spółki Grupa Azoty S.A., powoływanego przez pracowników Grupy Kapitałowej Grupa Azoty, w których największą liczbę głosów uzyskał Pan Janusz Podsiadło.

W dniu 15 listopada 2021 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę o powołaniu Pana Janusza Podsiadło w skład Rady Nadzorczej.

W związku z powyższym na dzień 31 grudnia 2021 Rada Nadzorcza funkcjonowała w składzie:

  dr Magdalena Butrymowicz - Przewodnicząca Rady Nadzorczej,

  Wojciech Krysztofik - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,

  Robert Kapka - Sekretarz Rady Nadzorczej,

  Monika Fill - Członek Rady Nadzorczej,

  Bartłomiej Litwińczuk - Członek Rady Nadzorczej,

  Marcin Mauer - Członek Rady Nadzorczej,

  Michał Maziarka - Członek Rady Nadzorczej,

  Janusz Podsiadło - Członek Rady Nadzorczej,

  Roman Romaniszyn - Członek Rady Nadzorczej.

Po dniu bilansowym do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji skład Rady Nadzorczej nie uległ zmianie.

Komitet Audytu Rady Nadzorczej

Komitet Audytu został powołany uchwałą Rady Nadzorczej w dniu 4 lipca 2013 roku w celu usprawnienia prac Rady Nadzorczej oraz wzmocnienia kontroli nad Jednostką Dominującą i Grupą Kapitałową.

Na dzień 1 stycznia 2021 roku Komitet Audytu funkcjonował w składzie:

  Michał Maziarka - Członek Komitetu,

  Zbigniew Paprocki - Członek Komitetu.

W trakcie 2021 roku skład Komitetu Audytu ulegał zmianom. W dniu 4 stycznia 2021 roku powołano w skład Komitetu Pana Marcina Mauera, w dniu 1 lutego 2021 roku powołano w skład Komitetu Panią Monikę Fill, w dniu 13 maja 2021 roku rezygnację z funkcji Członka Rady Nadzorczej (i Komitetu) złożył Pan Zbigniew Paprocki i w tym samym dniu powołano w skład Komitetu Pana Roberta Kapkę. W dniu 6 grudnia 2021 roku w skład Komitetu Audytu został powołany Pan Janusz Podsiadło.

W związku z powyższym na dzień 31 grudnia 2021 Komitet Audytu funkcjonował w składzie:

  Marcin Mauer - Przewodniczący Komitetu,

  Monika Fill - Członek Komitetu,

  Michał Maziarka - Członek Komitetu,

  Robert Kapka - Członek Komitetu,

  Janusz Podsiadło - Członek Komitetu.

Po dniu bilansowym do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji skład Komitetu Audytu Rady Nadzorczej nie uległ zmianie.

Kompetencje Komitetu Audytu

Do dnia 7 marca 2021 roku Komitet Audytu działał w oparciu o Regulamin Komitetu Audytu, przyjęty przez Radę Nadzorczą uchwałą z dnia 17 września 2018 roku. W dniu 8 marca 2021 roku Rada Nadzorcza zatwierdziła uchwałą tekst jednolity Regulaminu Komitetu Audytu przyjęty Uchwałą Komitetu Audytu Rady Nadzorczej z dnia 11 lutego 2021 roku. Komitet realizuje głównie zadania przewidziane dla Komitetu Audytu w ustawie z dnia 1 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym, Statucie Jednostki Dominującej oraz uchwałach Rady Nadzorczej.

Komitet Audytu jest uprawniony do żądania od Zarządu Jednostki Dominującej informacji, materiałów i wyjaśnień niezbędnych do wykonywania swoich zadań.

Pozostałe komitety działające w ramach Rady Nadzorczej

W ramach struktury Rady Nadzorczej zostały powołane dwa komitety: Komitet Strategii i Rozwoju oraz Komitet Nominacji i Wynagrodzeń.

Na dzień 1 stycznia 2021 roku Komitetu Strategii i Rozwoju funkcjonował w składzie:

  Robert Kapka- Przewodniczący Komitetu,

  Zbigniew Paprocki - Członek Komitetu,

  Wojciech Krysztofik - Członek Komitetu.

W trakcie 2021 roku skład Komitetu Strategii i Rozwoju ulegał zmianom. W dniu 1 lutego 2021 roku powołano w skład Komitetu Pana Bartłomieja Litwińczuka, w dniu 13 maja 2021 roku rezygnację z funkcji Członka Rady Nadzorczej (i Komitetu) złożył Pan Zbigniew Paprocki.

W związku z powyższym na dzień 31 grudnia 2021 Komitet Strategii i Rozwoju funkcjonował w składzie:

  Wojciech Krysztofik - Przewodniczący Komitetu,

  Robert Kapka - Członek Komitetu,

  Bartłomiej Litwińczuk - Członek Komitetu.

Po dniu bilansowym do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji skład Komitetu Strategii i Rozwoju Rady Nadzorczej nie uległ zmianie.

Do dnia 7 marca 2021 roku Komitet Strategii i Rozwoju działał w oparciu o Regulamin Komitetu przyjęty uchwałą Rady Nadzorczej z dnia 18 lipca 2018 roku. W dniu 8 marca 2021 roku Rada Nadzorcza zatwierdziła tekst jednolity Regulaminu Komitetu Strategii i Rozwoju, przyjęty uchwałą Komitetu Strategii i Rozwoju z dnia 2 marca 2021 roku.

Na dzień 1 stycznia 2021 roku Komitet Nominacji i Wynagrodzeń funkcjonował w składzie:

  Michał Maziarka - Przewodniczący Komitetu,

  Wojciech Krysztofik - Członek Komitetu,

  Roman Romaniszyn - Członek Komitetu.

W dniu 1 lutego 2021 roku powołano w skład Komitetu Panią dr Magdalenę Butrymowicz.

W związku z powyższym na dzień 31 grudnia 2021 roku Komitet Nominacji i Wynagrodzeń funkcjonował w składzie:

  Michał Maziarka - Przewodniczący Komitetu,

  dr Magdalena Butrymowicz - Członek Komitetu,

  Wojciech Krysztofik - Członek Komitetu,

  Roman Romaniszyn – Członek Komitetu.

Po dniu bilansowym do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji skład Komitetu Nominacji i Wynagrodzeń Rady Nadzorczej nie uległ zmianie.

W I kwartale 2021 roku Komitet Nominacji i Wynagrodzeń działał w oparciu o Regulamin Komitetu przyjęty uchwałą Rady Nadzorczej z dnia 18 lipca 2018 roku. W dniu 19 kwietnia 2021 roku Rada Nadzorcza zatwierdziła tekst jednolity Regulaminu Komitetu Nominacji i Wynagrodzeń, przyjęty uchwałą Komitetu Nominacji i Wynagrodzeń z dnia 24 marca 2021 roku.

Informacja dodatkowa do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

1. Opis ważniejszych stosowanych zasad rachunkowości

1.1. Oświadczenie o zgodności

Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez UE („MSSF UE”). Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania MSSF, MSSF mające zastosowanie do tego sprawozdania finansowego nie różnią się od MSSF UE.

MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”).

1.2. Zmiany stosowanych zasad rachunkowości oraz prezentacji danych

Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku, za wyjątkiem zmian prezentacji EBITDA w segmentach operacyjnych przedstawionych w podpunkcie c.

a)  Zmiany w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej

Poniższe standardy, które weszły w życie w 2021 roku, nie mają istotnego wpływu na działalność i sprawozdawczość finansową Grupy:

 

Standard

Opis zmian

Wpływ na sprawozdanie

MSSF 9 Instrumenty finansowe

MSR 39 Instrumenty finansowe: ujawnienie i wycena

MSSF 7 Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji

MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe

MSSF 16 Leasing Reforma referencyjnych stóp procentowych (stawek referencyjnych) – Faza 2

Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 27 sierpnia 2020 roku i uzupełniają one pierwszą fazę zmian w sprawozdawczości wynikających z reformy międzybankowych stawek referencyjnych z września 2019 r. Zmiany w drugiej fazie koncentrują się na wpływie jaki będzie to miało na wycenę, np. instrumentów finansowych, zobowiązań leasingowych, zastąpienie dotychczasowej stopy referencyjnej nową stopą wynikającą z reformy

W 2021 roku Grupa rozpoczęła proces zamiany w umowach stawki referencyjnej LIBOR USD na stawkę referencyjną TERM SOFR USD. Wpływ tej zmiany nie będzie miał istotnego wpływu na wycenę instrumentów finansowych

MSSF 16 Leasing

Ulgi związane z Covid-19

Zmiana została opublikowana w dniu 28 maja 2020 roku Zmiana wprowadza uproszczenie, pozwalające nie ujmować modyfikacji umowy leasingu w przypadku, gdy nastąpiły (w okresie do 30 czerwca 2021 r.) zmiany w płatnościach związane z pandemią Covid-19 lub udzielono leasingobiorcom innych ulg zmieniających pierwotne warunki finansowe umów leasingu ze względu na pandemię.

Grupa nie korzystała z takich modyfikacji umów

MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe

Wydłużenie okresu zwolnienia ubezpieczycieli z zastosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe do 1 stycznia 2023 r. zgodnie z wydłużonym terminem wejścia w życie MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe.

Nie dotyczy

 

b)  Nowe standardy i interpretacje

Standardy i interpretacje, które zostały wydane, ale jeszcze nie obowiązują, ponieważ nie zostały zatwierdzone przez UE, albo zostały zatwierdzone, ale Grupa nie skorzystała z ich wcześniejszego zastosowania.

Standard

Opis zmian

Wpływ na sprawozdanie

MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe

Nowy standard został opublikowany w dniu 18 maja 2017 roku, a następnie zmieniony w dniu 25 czerwca 2020 r. i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Dozwolone jest jego wcześniejsze zastosowanie (pod warunkiem równoczesnego zastosowania MSSF 15 i MSSF 9). Standard zastępuje dotychczasowe regulacje dotyczące umów ubezpieczeniowych (MSSF 4). W dniu 25 czerwca 2020 r. zmieniono również MSSF 4 – w zakresie wydłużenia okresu zwolnienia ubezpieczycieli z zastosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe do 1 stycznia 2023 r.

Nie dotyczy

MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych

Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- i długoterminowe

Zmiana w MSR 1 została opublikowana w dniu 23 stycznia 2020 roku, następnie zmodyfikowano w lipcu 2020 r. datę wejścia w życie i ma ona zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

Zmiana na nowo definiuje kryteria jakie muszą być spełnione, aby zobowiązanie uznać za krótkoterminowe. Zmiana może wpłynąć na zmianę prezentacji zobowiązań i ich reklasyfikację pomiędzy zobowiązaniami krótko- i długoterminowymi.

Grupa nie zakończyła jeszcze procesu analizy wpływu niniejszej zmiany na sprawozdanie finansowe

MSSF 3 Połączenie przedsięwzięć 

MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe

MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe oraz coroczne poprawki do standardów 2018-2020 (Annual improvements)

Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 14 maja 2020 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Wśród zmian jest m.in. wprowadzenie zakazu pomniejszania kosztu wytworzenia środków trwałych o przychody ze sprzedaży produktów testowych powstałych w procesie tworzenia/uruchamiania środka trwałego oraz doprecyzowanie jakie koszty jednostka uwzględnia przy ocenie, czy dana umowa przyniesie straty.

Na dzień 1 stycznia 2022 roku wdrożenie nowych standardów MSSF 3 i MSR 37 pozostaje bez wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy. Grupa jest w trakcie analizy wpływu zmian MSR 16 na sprawozdanie finansowe.

MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych

Ujawnianie zasad (polityki) rachunkowości 

MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów

Definicja wartości szacunkowych 

Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 12 lutego 2021 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Celem tych zmian jest położenie większego nacisku na ujawnianie istotnych zasad rachunkowości oraz doprecyzowanie charakteru różnic pomiędzy zmianami wartości szacunkowych a zmianami zasad (polityki) rachunkowości.

Grupa nie zakończyła jeszcze procesu analizy wpływu niniejszej zmiany na sprawozdanie finansowe

MSSF 16 Leasing 

Ulgi związane z Covid-19 przyznane po 30 czerwca 2021 r.

Zmiana w MSSF 16 została opublikowana w dniu 31 marca 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2021 roku lub później. Celem zmiany standardu jest wyłącznie wydłużenie o rok (do 30 czerwca 2022 r.) okresu, w którym przyznanie ulg w płatnościach leasingowych związanych z Covid-19 nie musi wiązać się z modyfikacją umowy leasingu. Zmiana ta jest ściśle związana z już obowiązującą zmianą MSSF 16 opublikowaną w maju 2020 roku.

Grupa nie zakończyła jeszcze procesu analizy wpływu niniejszej zmiany na sprawozdanie finansowe

MSR 12 Podatek dochodowy

Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji

Zmiana w MSR 12 została opublikowana w dniu 7 maja 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2023 roku lub później. Zmiany doprecyzowują, że zwolnienie dotyczące początkowego ujęcia podatku odroczonego nie ma zastosowania do transakcji, w których w momencie początkowego ujęcia powstają równe kwoty ujemnych i dodatnich różnic przejściowych, a jednostki są zobowiązane do ujmowania podatku odroczonego od takich transakcji, a tym samym wyjaśniają pojawiąjące się wątpliwości co do tego, czy zwolnienie to ma zastosowanie do transakcji takich jak leasing i zobowiązania z tytułu wycofania z eksploatacji.

Grupa nie zakończyła jeszcze procesu analizy wpływu niniejszej zmiany na sprawozdanie finansowe

MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 Instrumenty finansowe

Informacje porównawcze

Zmiana w MSSF 17 została opublikowana w dniu 9 grudnia 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2023 roku lub później. Zmiana zawiera opcję przejściową dotyczącą informacji porównawczych o aktywach finansowych prezentowanych przy początkowym zastosowaniu MSSF 17. Zmiana ma na celu pomóc jednostkom uniknąć tymczasowych niedopasowań księgowych pomiędzy aktywami finansowymi a zobowiązaniami z tytułu umów ubezpieczeniowych.

Nie dotyczy

c)  Zmian Polityki Rachunkowości oraz zmiany prezentacji sprawozdań

W związku z dokonaną w trakcie 2021 roku aktualizacją Polityki Rachunkowości dokonano zmian w sposobie prezentacji wyniku EBIDTA, skutkujących zmianą informacji o wynikach Segmentów działalności Grupy za 2020 rok polegającą na wyłączeniu z wpływu na wynik EBITDA skutków dokonanych odpisów aktualizujących. W rezultacie wynik EBITDA w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2020 roku został zwiększony o kwotę 1 525 tys. zł, która to kwota stanowi równowartość odpisów aktualizujących dokonanych w 2020 rok w segmentach (Segment Nawozy–Agro: 1 000 tys. zł, Segment Tworzywa: 17 tys. zł, Segment Chemia: 103 tys. zł, Segment Energetyka: 65 tys. zł, Segment Pozostałe: 340 tys. zł).

Zgodnie ze zaktualizowaną Polityką Rachunkowości EBITDA - oznacza jednostkowy zysk (stratę) z działalności operacyjnej Grupy ustalony (ustaloną) zgodnie z MSR/MSSF za każdy okres sprawozdawczy, powiększony (pomniejszoną) o jednostkową amortyzację Grupy za ten okres, z wyłączeniem wpływu zdarzeń jednorazowych.

Zdarzenie jednorazowe oznacza wszelkie wyjątkowe, jednorazowe, niepowtarzające się nadzwyczajne pozycje stanowiące straty lub zyski, wynikające odpowiednio z dokonania odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości aktywów trwałych (rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, prawa do użytkowania oraz nieruchomości inwestycyjnych) lub z odwrócenia odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości aktywów trwałych (rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, prawa do użytkowania oraz nieruchomości inwestycyjnych).

 

1.3. Podstawa wyceny

Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, za wyjątkiem aktywów i zobowiązań wycenianych według wartości godziwej, tj.:

  instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy,

  instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.

1.4. Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji

Dane w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zostały podane w złotych polskich, po zaokrągleniu do pełnych tysięcy, o ile nie wskazano inaczej. Walutą funkcjonalną spółek z Grupy, za wyjątkiem spółek z nabytej Grupy COMPO EXPERT, jest polski złoty.

 

Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny pozycji wyrażonych w walutach innych niż PLN

 

31.12.2021

31.12.2020

EUR

4,5994

4,6148

USD

4,0600

3,7584

GBP

5,4846

5,1327

Aktywa i zobowiązania jednostek działających za granicą, włączając wartość firmy i korekty do wartości godziwej na dzień nabycia dokonywane przy konsolidacji, są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego. Przychody i koszty jednostek działających za granicą są przeliczane według średniego kursu NBP w okresie sprawozdawczym.

Różnice kursowe powstałe przy przeliczeniu są ujmowane w innych całkowitych dochodach i prezentowane jako różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek podporządkowanych. Jeżeli Grupa nie posiada wszystkich udziałów w jednostce działającej za granicą, proporcjonalna część różnic kursowych z przeliczenia jest ujmowana w udziałach niekontrolujących. W sytuacji, gdy kontrola, znaczący wpływ lub wspólna kontrola nad jednostką działającą za granicą zostaje utracona, skumulowana wartość różnic kursowych z przeliczenia jest ujmowana w zysku lub stracie na sprzedaży tej jednostki. Jeśli Grupa wyłącza jedynie część swoich udziałów w jednostce działającej za granicą, ale utrzymuje kontrolę nad tą jednostką, odpowiednia część skumulowanej wartości jest przypisywana do udziałów niekontrolujących.

Walutami funkcjonalnymi spółek należących do Grupy COMPO EXPERT zlokalizowanych poza strefą euro są waluty przedstawione w poniższej tabeli. Kursy te zostały przedstawione w odniesieniu do EUR.

Kraj waluty

Waluta

Średni kurs

31 grudnia 2021 roku

Argentyna

ARS

112,3214

116,3622

Brazylia

BRL

6,3809

6,3175

Chile

CLP

897,4348

964,4400

Wielka Brytania

GBP

0,8597

0,8394

Meksyk

MXN

23,9893

23,1438

Republika Południowej Afryki

ZAR

17,4717

18,0592

Turcja

TRY

10,4168

14,9681

Chiny

CNY

7,6309

7,2121

Indie

INR

87,3209

84,2746

Malezja

MYR

4,8979

4,7279

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej

USD

1,1835

1,1326

Dane finansowe spółek Grupy COMPO EXPERT przeliczone zostały na EUR według kursów, przyjętych w powyższej tabeli, stosowanych dla celów sprawozdawczości według MSSF w Niemczech, a następne przeliczone na PLN zgodnie z obowiązującymi kursami NBP.

1.5. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

Sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF UE wymaga od Zarządu osądów, szacunków i założeń, które mają wpływ na przyjęte zasady oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów. Szacunki oraz związane z nimi założenia opierają się na doświadczeniu historycznym oraz innych czynnikach, które są uznawane za racjonalne w danych okolicznościach, a ich wyniki dają podstawę osądu, co do wartości bilansowej aktywów i zobowiązań, która nie wynika bezpośrednio z innych źródeł. Faktyczna wartość aktywów i pasywów może różnić się od wartości szacowanej.

Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest ujmowana w okresie, w którym dokonano zmiany szacunku lub w okresach bieżącym i przyszłych, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresu bieżącego, jak i okresów przyszłych.

Poniżej przedstawiono stosowane zasady aktualizacji najważniejszych szacunków księgowych. Natomiast opisy przyjętych założeń zostały przedstawione w odpowiednich notach objaśniających do sprawozdania finansowego:

 

 

Pozycja

Opis

Punkt/Nota

Rzeczowe aktywa trwałe

Wartości niematerialne

Nieruchomości inwestycyjne

Okresy użytkowania - Grupa dokonuje weryfikacji okresów użytkowania w drugiej połowie każdego roku. Wpływ tej weryfikacji odnoszony jest ze skutkiem od początku bieżącego okresu sprawozdawczego rozumianego jako okres, za który do daty dokonania zmiany nie został opublikowany raport okresowy.

Nota

9,11,12

Rzeczowe aktywa trwałe

Wartości niematerialne oraz wartość firmy

Nieruchomości inwestycyjne

Prawa do użytkowania

Utrata wartości – Grupa przeprowadza analizę po kątem utraty wartości w oparciu o modele zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Założenia przyjęte w tych modelach stanowią najbardziej istotne elementy szacunków. Krytyczne założenia dotyczyły w szczególności prognoz kształtowania się kluczowych parametrów makroekonomicznych oraz cen podstawowych surowców, a także cen nośników energii oraz uprawnień do emisji CO 2.

Pkt 2

Udziały i akcje

Utrata wartości – Grupa dokonuje wyceny wartości udziałów/akcji spółek zależnych na bazie szacunku wartości odzyskiwalnej aktywów trwałych OWŚP zidentyfikowanych w danym podmiocie zależnym.

 

Wycena instrumentów kapitałowych do wartości godziwej - Grupa dokonuje wyceny tych instrumentów do wartości godziwej przez inne całkowite dochody za pośrednictwem metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych na podstawie długoletnich prognoz finansowych.

Nota 13,28

Zapasy

Odpisy aktualizujące – Grupa ustala wysokość odpisów aktualizujących na bazie szacunków co do ich ceny sprzedaży netto możliwej do uzyskania. Możliwa do uzyskania cena sprzedaży netto jest różnicą pomiędzy szacowaną ceną sprzedaży dokonywaną w toku działalności gospodarczej, pomniejszoną o rabaty i upusty, a szacowanymi kosztami wykończenia i kosztami niezbędnymi do doprowadzenia sprzedaży do skutku.

Nota 14

Kredyty i pożyczki

Grupa wycenia kredyty i pożyczki według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej.

Nota 20

Umowy leasingu

Krańcowa stopa procentowa

Dla wyznaczenia krańcowej stopy procentowej Grupa stosuje następującą metodologię:

  prawo wieczystego użytkowania gruntów – wyznaczana jest w oparciu o rentowność 30 letnich obligacji skarbowych powiększoną o stosowną marżę,

  dla pozostałych aktywów z tytułu prawa do użytkowania - wyznaczona w oparciu o rynkowe oprocentowanie długoterminowych kredytów korporacyjnych Grupy Kapitałowej Grupa Azoty w złotych polskich.

Nota 21

Świadczenia pracownicze

Rezerwy na świadczenia pracownicze zostały oszacowane na podstawie metod aktuarialnych

Nota 24

Rezerwy

Rezerwy są tworzone, gdy prawdopodobieństwa wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne jest większe niż 50%.

Nota 26

Rekompensaty

Grupa rozpoznaje rekompensaty na podstawie ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych z dnia 19 lipca 2019 roku z tytułu przenoszenia kosztów zakupu uprawnień do emisji na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów w sektorach lub podsektorach energochłonnych. Kalkulacja z tytułu rekompensat oszacowana została zgodnie z wytycznymi zawartymi w przedmiotowej ustawie oraz na podstawie ceny terminowej uprawnień do emisji w wysokości, która jest określana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Nota 2,3

Odroczony podatek dochodowy

Grupa ocenia na każdy dzień bilansowy czy dane aktywo lub rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego zostaną zrealizowane oraz weryfikuje nieujęte aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

Nota 7

Instrumenty finansowe

Grupa dokonuje osądu w zakresie klasyfikacji instrumentów finansowych, oceny charakteru i zakresu ryzyka związanego z instrumentami finansowymi oraz zastosowania rachunkowości zabezpieczeń. Instrumenty finansowe klasyfikuje się do poszczególnych kategorii w zależności od celu ich nabycia oraz charakteru nabywanych aktywów lub zaciąganych zobowiązań.

Nota 13,16,17,20,21,

22,23,24,28

Instrumenty finansowe: pożyczki, środki pieniężne, należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

Oczekiwana strata - Grupa stosuje następujące modele szacowania odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych:

a)  model ogólny,

b)  model uproszczony (macierz rezerw).

W ramach modelu ogólnego, Grupa na bieżąco analizuje poziom ryzyka kredytowego aktywów finansowych oraz ewentualne zmiany poziomu tego ryzyka. Na potrzeby identyfikacji znaczącego wzrostu ryzyka kredytowego, Grupa grupuje aktywa finansowe posiadające zbliżoną charakterystykę.

Na podstawie zmian ryzyka kredytowego aktywów finansowych od momentu ich początkowego ujęcia, aktywa finansowe przyporządkowywane są do jednego z następujących etapów:

a)  Etap 1 – aktywa finansowe, w przypadku których nie stwierdzono znaczącego wzrostu ryzyka kredytowego oraz aktywa posiadające niski poziom ryzyka kredytowego na dzień sprawozdawczy,

b)  Etap 2 – aktywa finansowe, w przypadku których stwierdzono znaczący wzrost ryzyka kredytowego,

c)  Etap 3 – aktywa finansowe, w przypadku których stwierdzono wystąpienie utraty wartości.

W przypadku aktywów finansowych przyporządkowanych do Etapu 1 odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych szacowane są na podstawie 12-miesięcznego okresu analizy.

W przypadku aktywów finansowych przyporządkowanych do Etapów 2 i 3, odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych szacowane są na podstawie całego oczekiwanego okresu życia danego aktywa finansowego.

Co najmniej raz na kwartał Grupa dokonuje analizy wystąpienia przesłanek skutkujących zaklasyfikowaniem aktywów finansowych do poszczególnych etapów.

Grupa stosuje model ogólny w odniesieniu do aktywów finansowych innych niż należności z tytułu dostaw i usług.

Grupa stosuje model uproszczony w odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług. W ramach modelu uproszczonego, Grupa szacuje poziom odpisu na bazie danych historycznych dotyczących poniesionych strat kredytowych.

Oczekiwana strata dla należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności oraz odpowiadający jej odpis z tytułu utraty wartości danego aktywa finansowego są ujmowane na należności zarówno przeterminowane, jak i nieprzeterminowane w oparciu o ważoną prawdopodobieństwem stratę kredytową, jaka zostanie poniesiona w przypadku wystąpienia opóźnienia płatności powyżej 90 dni.

Grupa ujmuje kwotę oczekiwanych strat kredytowych w wyniku finansowym okresu jako zysk lub stratę z tytułu utraty wartości.

Grupa ujmuje korzystne zmiany oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia danego aktywa finansowego jako zysk z tytułu utraty wartości.

Nota 13,16,17

  

Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi

Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi, jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.

W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych w zakresie rozliczeń podatkowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku decyzji organów kontrolnych.

Spółki Grupy ujmują i wyceniają aktywa oraz zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy oraz KIMSF 23 Niepewność co do traktowania podatkowego dochodu w oparciu o ustaloną zgodnie z przepisami podstawę opodatkowania, z uwzględnieniem rozliczenia strat podatkowych i wykorzystania ulg podatkowych, jeśli występują odpowiednie okoliczności, przy zastosowaniu obowiązujących stawek podatkowych i uwzględnieniu oceny niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi poszczególnych spółek Grupy.

Spółki wchodzące w skład Grupy są świadome obowiązków raportowania schematów podatkowych MDR wynikających z ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa.

Za wyjątkiem spółek COMPO EXPERT Holding GmbH, COMPO EXPERT International GmbH oraz COMPO EXPERT GmbH z siedzibami w Münster, Republika Federalna Niemiec, które tworzą podatkową grupę kapitałową dla celu rozliczania podatku dochodowego oraz podatku VAT w Niemczech, w Grupie nie funkcjonują podatkowe grupy kapitałowe w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółki wchodzące w skład Grupy podchodzą do wszystkich rozliczeń podatkowych z dużą starannością stosując zasady ostrożności, w szczególności w zakresie kwalifikacji kosztów jako koszty uzyskania przychodu oraz w zakresie odliczania podatku VAT.

Jeżeli w ocenie spółek wchodzących w skład Grupy jest prawdopodobne, że ich podejście do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych będzie zaakceptowane przez organ podatkowy, określają one dochód do opodatkowania (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, niewykorzystane straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe z uwzględnieniem podejścia do opodatkowania planowanego lub zastosowanego w swoim zeznaniu podatkowym. Oceniając to prawdopodobieństwo, spółki wchodzące w skład Grupy przyjmują, że organy podatkowe uprawnione do skontrolowania i zakwestionowania sposobu traktowania podatkowego przeprowadzą taką kontrolę i będą miały dostęp do wszelkich informacji.

Jeżeli spółki wchodzące w skład Grupy stwierdzą, że nie jest prawdopodobne, że organ podatkowy zaakceptuje ich podejście do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych, wówczas odzwierciedlają skutki niepewności w ujęciu księgowym podatku w okresie, w którym to ustaliły. Spółki wchodzące w skład Grupy ujmują zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego z wykorzystaniem jednej z dwóch niżej wymienionych metod, w zależności od tego, która z nich lepiej odzwierciedla sposób, w jaki niepewność może się zmaterializować:

  dana spółka wchodząca w skład Grupy określa najbardziej prawdopodobny scenariusz – jest to pojedyncza kwota spośród możliwych wyników lub

  dana spółka wchodząca w skład Grupy ujmuje wartość oczekiwaną – jest to suma kwot ważonych prawdopodobieństwem spośród możliwych wyników.

1.6. Założenie kontynuacji działalności gospodarczej

Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności w dającej się przewidzieć przyszłości.

Informacje dotyczące kształtowania się poziomu kapitału obrotowego oraz struktury finansowania na dzień 31 grudnia 2021 roku przedstawiono w nocie 28 Instrumenty finansowe. Informacje dotyczące wpływu pandemii choroby COVID-19 na sytuację Grupy przedstawiono w nocie 34 Informacja o skutkach pandemii choroby zakaźnej COVID-19. Wpływ wojny w Ukrainie na sytuację Spółki przedstawiono w nocie 33 Zdarzenia po dniu bilansowym. Biorąc pod uwagę wyżej wymienione okoliczności, Zarząd Jednostki Dominującej stwierdza, że kwestie te nie wskazują na zagrożenie kontynuowania działalności przez Jednostkę Dominującą i istotne spółki zależne Grupy.

1.7. Zasady konsolidacji

1.7.1. Jednostki zależne

Jednostkami zależnymi są jednostki kontrolowane przez Jednostkę Dominującą lub jednostki zależne od Jednostki Dominującej. Kontrola ma miejsce w przypadku, gdy Jednostka Dominująca z tytułu swojego zaangażowania podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe, lub gdy ma prawa do zmiennych wyników finansowych oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych poprzez sprawowanie władzy nad jednostką zależną. Przy ocenie stopnia kontroli bierze się pod uwagę wpływ istniejących i potencjalnych praw głosu, które na dzień bilansowy mogą zostać zrealizowane lub mogą podlegać konwersji.

Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od objęcia nad nimi kontroli przez Jednostkę Dominującą do czasu jej ustania.

1.7.2. Jednostki stowarzyszone oraz wspólne przedsięwzięcia

Jednostki stowarzyszone są to jednostki, na których politykę finansową i operacyjną, Jednostka Dominująca wywiera znaczący wpływ, jednakże nie sprawuje nad nimi kontroli.

Wspólne przedsięwzięcia to ustalenia umowne, na mocy których dwie lub więcej stron podejmuje działalność gospodarczą podlegającą współkontroli.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe uwzględnia udział Grupy w skumulowanych zyskach lub stratach i innych całkowitych dochodach spółek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach zgodnie z metodą praw własności, od momentu uzyskania znaczącego wpływu do momentu jego ustania lub przeklasyfikowania do aktywów przeznaczonych do sprzedaży.

W przypadku, gdy udział Grupy w stratach podmiotu stowarzyszonego przewyższa wartość bilansową inwestycji, przyjmuje się, iż udział w skumulowanych zyskach lub stratach i innych całkowitych dochodach spółek stowarzyszonych wynosi zero, zaś pozostałe straty są rozpoznawane przez Grupę Kapitałową do wysokości ewentualnych zaciągniętych zobowiązań.

1.7.3. Procedury konsolidacyjne

W celu sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego stosuje się następujące procedury konsolidacyjne:

  wyłączenie na dzień nabycia wartości księgowej inwestycji Jednostki Dominującej w każdej z jednostek zależnych oraz tej części kapitału własnego jednostek zależnych, która odpowiada udziałowi Jednostki Dominującej,

  określenie udziałów niesprawujących kontroli w kapitale własnym jednostek zależnych oraz w wyniku finansowym konsolidowanych jednostek zależnych za dany okres sprawozdawczy,

  wyłączenie rozrachunków wewnętrznych pomiędzy jednostkami Grupy,

  wyłączenie wszelkich niezrealizowanych zysków powstałych na transakcjach w obrębie Grupy,

  wyłączenie niezrealizowanych strat powstałych na transakcjach w obrębie Grupy, ale wyłącznie w przypadku, gdy nie występują przesłanki wskazujące na utratę wartości,

  wyłączenie przychodów oraz kosztów związanych z transakcjami wewnątrz Grupy,

  eliminację skutków innych transakcji, które zachodzą w ramach Grupy i nie mają wpływu na podmioty zewnętrzne.

1.7.4. Połączenie jednostek gospodarczych

Połączenia jednostek są rozliczane metodą nabycia na dzień nabycia, który jest dniem, w którym Grupa obejmuje kontrolę nad jednostką nabywaną. Grupa ujmuje wartość firmy na dzień nabycia jako wartość godziwą przekazanej zapłaty

  powiększoną o ujętą wartość udziałów niekontrolujących w jednostce przejmowanej;

  powiększoną o wartość godziwą dotychczas posiadanych kapitałów w jednostce nabywanej, jeśli połączenie odbywa się etapami;

  pomniejszoną o ujętą wartość netto (wartość godziwą) nabytych identyfikowalnych aktywów oraz przejętych zobowiązań i zobowiązań warunkowych.

W sytuacji, gdy różnica przybiera wartość ujemną stanowi tzw. zysk na okazyjnym nabyciu, który jest ujmowany w rachunku zysków i strat bieżącego okresu na dzień przejęcia w pozycji pozostałe przychody operacyjne.

Wartość godziwa przekazanej zapłaty nie zawiera kwot związanych z rozliczeniem wcześniej istniejących powiązań. Kwoty te zasadniczo są ujmowane w rachunku zysków i strat bieżącego okresu.

Koszty związane z nabyciem, inne niż odnoszące się do emisji instrumentów dłużnych lub kapitałowych, które Grupa ponosi w związku z połączeniem jednostek rozlicza się jako koszt okresu, w którym zostały poniesione i prezentuje jako koszty zarządu.

Zapłata warunkowa jest ujmowana w wartości godziwej na dzień nabycia. Jeśli zapłata warunkowa klasyfikowana jest jako składnik kapitału własnego, nie jest ponownie wyceniana, a jej rozliczenie jest ujęte w kapitałach. W innym przypadku późniejsze zmiany wartości godziwej zapłaty warunkowej są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu.

1.7.5. Nabycie udziałów niekontrolujących

Nabycia udziałów niekontrolujących są ujmowane jako transakcje z właścicielami, w wyniku czego przy tego rodzaju transakcjach nie jest ujmowana wartość firmy. Korekty do udziałów niekontrolujących są oparte na proporcjonalnej wartości nabywanych aktywów netto jednostki zależnej.

 

1.7.6. Utrata kontroli

W momencie utraty kontroli, Grupa zaprzestaje ujmować aktywa i zobowiązania jednostki zależnej, udziały niekontrolujące i pozostałe składniki kapitałów związane z jednostką zależną. Ewentualna nadwyżka lub niedobór powstałe w wyniku utraty kontroli ujmowane są w rachunku zysków i strat bieżącego okresu. Jeśli Grupa zatrzymuje jakiekolwiek udziały w dotychczasowej jednostce zależnej, są one wyceniane w wartości godziwej na dzień utraty kontroli. Po początkowym ujęciu traktowane są jako inwestycje wyceniane metodą praw własności lub jako pozostałe aktywa finansowe, w zależności od poziomu utrzymanych przez Grupę wpływów na działalność tej jednostki.

2. Test na utratę wartości

Wybrane Zasady Rachunkowości

Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów niefinansowych

Wartość bilansowa aktywów Grupy, za wyjątkiem zapasów, aktywów z tytułu podatku odroczonego i instrumentów finansowych, dla których stosuje się inne zasady, poddawana jest analizie na każdy dzień bilansowy w celu stwierdzenia, czy występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. W przypadku wystąpienia takich przesłanek Grupa dokonuje szacunku wartości odzyskiwalnej poszczególnych aktywów lub ośrodków wypracowujących środki pieniężne (OWŚP). Szacunki wartości odzyskiwalnej w odniesieniu do OWŚP zawierających wartości firmy i wartości niematerialne, które nie są jeszcze oddane do użytkowania oraz wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania dokonywane są corocznie na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego.

Odpisy z tytułu utraty wartości rozpoznawane są w każdym wypadku, w którym wartość bilansowa składnika aktywów lub związanego z nim OWŚP przewyższa jego wartość odzyskiwalną.

Wartość odzyskiwalna aktywów lub OWŚP definiowana jest jako większa z ich wartości netto możliwej do uzyskania ze sprzedaży oraz ich wartości użytkowej. Przy szacowaniu wartości użytkowej przyszłe przepływy pieniężne dyskontowane są przy użyciu stopy procentowej przed opodatkowaniem, która odzwierciedla aktualną rynkową ocenę wartości pieniądza w czasie oraz czynniki ryzyka charakterystyczne dla danego składnika aktywów lub OWŚP. Dla celów przeprowadzania testów na utratę wartości, aktywa grupuje się do najmniejszych możliwych do określenia zespołów aktywów generujących wpływy pieniężne w znacznym stopniu niezależnie od innych aktywów lub OWŚP. Aktywa wspólne (korporacyjne) Spółki nie generują osobnych wpływów pieniężnych i są użytkowane przez więcej niż jeden OWŚP. Aktywa wspólne są przypisane do OWŚP na bazie jednolitych i zasadnych przesłanek i podlegają testom na utratę wartości jako element testowanych OWŚP, do których są przypisane.

Test na utratę wartości aktywów niefinansowych

Na dzień 31 grudnia 2021 roku wystąpiła przesłanka wymieniona w par. 12d MSR 36 Utrata wartości aktywów tj. wartość bilansowa aktywów netto Jednostki Dominującej była wyższa od kapitalizacji rynkowej. Ponadto w trakcie 2021 roku nastąpił wzrost rynkowych stóp procentowych, co miało wpływ na stopę dyskontową stosowaną do wyliczenia wartości użytkowej OWŚP i wpłynęło na obniżenie wartości odzyskiwalnych ich aktywów. Jednocześnie obserwowane są istotne zmiany otoczenia prawnego związane w szczególności z zaostrzaniem wymogów w zakresie ochrony środowiska oraz ograniczania energochłonności i emisyjności produkcji, co skutkuje wzrostem kosztów. W związku z tym w istotnych Spółkach Grupy, tj.: Jednostce Dominującej, spółkach Grupa Azoty POLICE, Grupa Azoty PUŁAWY, Grupa Azoty KĘDZIERZYN, Grupa Azoty SIARKOPOL oraz COMPO EXPERT przeprowadzone zostały testy na utratę wartości aktywów. W wyniku przeprowadzonych testów stwierdzono konieczność dokonania odpisów z tytułu utraty wartości aktywów w następujących OWŚP:

  OŚWP Tworzywa w Grupie Azoty PUŁAWY w wysokości 289 089 tys. zł.

  OŚWP Pigmenty w Grupie Azoty Police w wysokości 8 879 tys. zł.

Przeprowadzone testy obejmują również ośrodki wypracowujące środki pieniężne obejmujące także wartość firmy oraz wartości niematerialne o nieograniczonym okresie użytkowania w spółkach Grupa Azoty POLICE, Grupa Azoty PUŁAWY oraz COMPO EXPERT.

Przy określaniu wartości bilansowej ośrodka wypracowującego środki pieniężne uwzględniono również aktywa z tytułu praw do użytkowania (PDU) ujawnione zgodnie MSSF 16 Leasing, natomiast przy określaniu wartości użytkowej OWŚP nie zostały uwzględnione ujemne przepływy dotyczące PDU, służące obsłudze rozpoznanych zobowiązań leasingowych. Dlatego wartość bilansowa i wartość użytkowa OWŚP zostały następnie pomniejszone o wartość zobowiązań dotyczących PDU na dzień bilansowy.

Kluczowe założenia przeprowadzonych testów dotyczących Jednostki Dominującej, Grupy Azoty KĘDZIERZYN, Grupy Azoty SIARKOPOL, Grupy Azoty PUŁAWY, Grupy Azoty POLICE obejmowały:

  Nieograniczony okres funkcjonowania OWŚP, za wyjątkiem OWŚP Wydobycie w Grupie Azoty SIARKOPOL i OŚWP Nawozy w Grupie Azoty POLICE.

  Poziom cen podstawowych surowców przyjęto na bazie notowań rynkowych w horyzoncie prognozy.

  Poziom marży EBITDA dla testowanych OWŚP założono na poziomach rynkowych zbliżonych do obserwowanych w przeszłości, w oparciu o prognozowane trendy cenowe.

  Stopa wzrostu w okresie rezydualnym ustalona została na poziomie długoterminowego celu inflacyjnego NBP (2,5%).

  Aktywa wspólne należące do Segmentów nieobjętych testami w ramach testowanych OWŚP (Energetyka, Pozostałe) nie były przedmiotem odrębnych testów z uwagi na ich działalność na rzecz testowanych OWŚP. Koszty pozostałych Segmentów (koszt mediów energetycznych, koszty ogólnozakładowe) zostały rozliczone w wynikach operacyjnych testowanych OWŚP, natomiast aktywa tych Segmentów zostały w całości przypisane do aktywów testowanych OWŚP według następujących kluczy:

o  Energetyka – klucz zużycia mediów energetycznych,

o  Pozostałe – klucz udziału aktywów danego OWŚP w sumie aktywów testowanych OWŚP.

  Alokacja kosztów ogólnego zarządu została dokonana proporcjonalnie do wypracowywanej przez dane OWŚP marży na kosztach zmiennych.

  Prognozy przepływów pieniężnych w testach uwzględniają wpływ pandemii koronawirusa oznaczonego symbolem SARS-CoV-2, w zakresie, w jakim było to możliwe do ustalenia w oparciu o dotychczasowe doświadczenia i posiadane prognozy. Dodatkowe informacje na ten temat przedstawiono w nocie 34 Informacja o skutkach pandemii choroby zakaźnej COVID-19.

Przyjęte w modelach testów prognozowane ceny gazu ziemnego uwzględniają obowiązujące formuły cenowe w ramach kontraktu gazowego. Do szczegółowych obliczeń wykorzystano najbardziej aktualne na dzień sporządzania testu zewnętrzne źródła danych:

  IHS Markit - European Gas Long-Term Price Outlook – October 2021.

  Gas market prices – German Gaspool – Nominal prices.

  A World Bank Report - Commodity Markets Outlook - October 2021.

Dodatkowo uwzględniono następujące przesłanki analizy fundamentalnej:

  prognozy dla Europy zakładają niewielki wzrost zapotrzebowania na gaz w kolejnych latach i utrzymywanie się popytu na stabilnym poziomie,

  zapasy gazu wrócą w Europie do historycznie typowych poziomów,

  magazynowanie będzie głównym czynnikiem równoważącym podaż i popyt,

  potencjał zmienności importu LNG do Europy pozostanie znaczny, gdyż rynek europejski okresowo będzie konkurował o dostawy z rynkiem azjatyckim pozostającym dla gazu skroplonego rynkiem wiodącym.

Zmiany zaobserwowane na rynku z końcem 2021 roku pozwoliły na zwiększenie korelacji pomiędzy ceną głównego surowca do produkcji nawozów – gazu - z ceną produktu końcowego. Ugruntowana sytuacja rynkowa pozwala przełożyć cenę surowców na klienta końcowego. Dodatkowo w ramach kontraktów biznesów chemicznych wprowadzono nowe formuły cenowe oparte na notowaniach gazu.

W obliczu bieżącej sytuacji geopolitycznej w Europie oraz dynamicznych wahań cen gazu, Grupa przewiduje, że rynkowe notowania będą kształtowały się na wyższych poziomach do czasu ustabilizowania się sytuacji popytowo-podażowej gazu w Europie. Poziom wyższych cen przekłada się na wyższy poziom cen produktów końcowych. Jednocześnie w ocenie Spółki wpływ wojny w Ukrainie, opisany szerzej w nocie 33 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, nie ma istotnego wpływu na wyniki i przepływy finansowe i nie skutkuje koniecznością dokonania dodatkowych odpisów aktualizujących na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji. Niemniej jednak nie można wykluczyć ryzyka pogorszenia sytuacji w tym zakresie w przyszłości.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że obserwowany po dniu bilansowym istotny wzrost stóp procentowych w Polsce skutkować będzie dalszym wzrostem stopy dyskontowej stosowanej do wyliczenia wartości użytkowej OWŚP, co będzie miało wpływ na obniżenie ich wartości odzyskiwalnych. Kwestia ta wraz z innymi czynnikami i założeniami będzie uwzględniona w trakcie weryfikacji testów na utratę wartości w kolejnych okresach.

Wyniki przeprowadzonych testów oraz założenia specyficzne dla danego OWŚP zostały zaprezentowane w poniższych tabelach.

 

 

Wyszczególnienie

Jednostka Dominująca

Grupa Azoty KĘDZIERZYN

Grupa Azoty SIARKOPOL

Określenie OWŚP

Nawozy

Tworzywa

Nawozy

Oxoplast

Wydobywczy

Chemia

Zawiązanie odpisu

Brak

Rozwiązanie odpisu

Średnioważony koszt kapitału WACC w ujęciu nominalnym (%)

7,96% dla OWŚP Nawozy

7,88% dla OWŚP Tworzywa

7,96% dla OWŚP Nawozy

8,00% dla OWŚP Oxoplast

10,45% dla OWŚP Wydobycie

8,00% dla OWŚP Chemia

Specyficzne założenia

 

 

OWŚP Wydobycie: Okres prognozy jest równy planowanemu okresowi eksploatacji złoża siarki Osiek, tj. do 2029 r. Zasoby operatywne siarki dostępne do wydobycia na złożu Osiek szacowane są na poziomie ok. 3 824 tys. ton.

Do realizacji rocznego wydobycia przyjmuje się wykorzystanie 76% zasobów operatywnych oraz 24% reeksploatacja i wydobycie uzupełniające.

OWŚP Chemia: Przeprowadzony test dla OWŚP Chemia przyjmuje 5-letni okres prognozy z wartością rezydualną. Wolumen sprzedaży pokrywa się z możliwościami produkcyjnymi.

Wartość użytkowa

Nawozy – 2 030 283 tys. zł

Tworzywa – 1 061 863 tys. zł

Nawozy – 3 918 218 tys. zł

Oxoplast – 648 286 tys. zł

Wydobywczy – 143 199 tys. zł

Chemia – 123 963 tys. zł

Nadwyżka wartości użytkowej nad wartością majątku

Nawozy – 1 120 175 tys. zł

Tworzywa – 40 786 tys. zł

Nawozy – 2 976 991 tys. zł

Oxoplast  73 032 tys. zł

Wydobywczy 60 313 tys. zł

Chemia 57 101 tys. zł

Analizy wrażliwości przeprowadzonych testów wskazują na brak konieczności ujmowania odpisów:

  w Jednostce Dominującej w przypadku obniżenia poziomu EBIT o nie więcej niż 3,81% dla OWŚP Tworzywa i 51,08% dla OWŚP Nawozy lub podwyższenia WACC do poziomu nieprzekraczającego 8,09% dla OWŚP Tworzywa i 12,67% dla OWŚP Nawozy,

  w Grupie Azoty KĘDZIERZYN w przypadku obniżenia poziomu EBIT o nie więcej niż 12,65% dla OWŚP Oxoplast i 78,74 % dla OWŚP Nawozy lub podwyższenia WACC do poziomu nieprzekraczającego 9,13 % dla OWŚP Oxoplast i 22,45 % dla OWŚP Nawozy,

  w Grupie Azoty SIARKOPOL w przypadku obniżenia EBIT o nie więcej niż 39,00% dla OWŚP Chemia i 77,04% dla OWŚP Wydobycie lub podwyższenia WACC do poziomu nieprzekraczającego 11,97% dla OWŚP Chemia i 41,90% dla OWŚP Wydobycie.

 

Wyszczególnienie

Aktywa

Grupa Azoty PUŁAWY

Grupa Azoty POLICE

Grupa COMPO EXPERT

Przypisanie do OWŚP

Wartość firmy oraz

Wartości niematerialne

o nieokreślonym okresie użytkowania

Agro

33 100 tys. zł

Tworzywa

brak

Nawozy 

54 509 tys. zł

Pigmenty 

26 027 tys. zł

Nawozy 

620 465 tys. zł

Zawiązanie odpisu

Wartość firmy i wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania

Brak

Pigmenty

6 410 tys. zł

Brak

Rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne inne niż o nieokreślonym okresie użytkowania

289 089 tys. zł

2 469 tys. zł

Brak

Średnioważony koszt kapitału WACC w ujęciu nominalnym (%)

 

Nawozy

7,96%

Tworzywa

7,88%

Nawozy

7,96%

Pigmenty

8,00%

7,96%

Założenia specyficzne

 

 

 

Dla określenia wartości rezydualnej przyjęto długoterminową stopę wzrostu na poziomie 2,0% nominalnie.

Wartość użytkowa

 

Agro

12 205 627 tys. zł

Tworzywa

642 tys. zł

Nawozy

1 264 204 tys. zł

Pigmenty

295 145 tys. zł

Cała Grupa COMPO EXPERT 499,6 mln EUR

(2 298,0 mln zł)

Nadwyżka wartości użytkowej nad wartością majątku

 

Agro

9 002 115 tys. zł

Tworzywa

(289 089) tys. zł

Nawozy

29 729 tys. zł

Pigmenty

(8 879) tys. zł

78,9 mln EUR (362,8 mln zł)

Analizy wrażliwości przeprowadzonych testów wskazują na brak konieczności ujmowania odpisów:

  w Grupie Azoty PUŁAWY w przypadku obniżenia poziomu EBIT o nie więcej niż 84,50% dla OWŚP Agro lub podwyższenia WACC do poziomu nieprzekraczającego 20,67% dla OWŚP Agro,

  w Grupie Azoty POLICE w przypadku obniżenia poziomu EBIT o nie więcej niż 2,35% lub podwyższenia WACC do poziomu nieprzekraczającego 8,22% dla OWŚP Nawozy,

  w COMPO EXPERT w przypadku obniżenia EBIT o nie więcej niż 15,89% lub podwyższenia WACC do poziomu nieprzekraczającego 9,01%.

W wyniku analizy przesłanek dla pozostałych spółek Grupy przeprowadzone zostały testy na utratę wartości aktywów zidentyfikowanych OWŚP w spółkach: „Agrochem Puławy” Sp. z o.o., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Chorzów S.A. i Grupa Azoty KOLTAR. Analizy otrzymanych wyników nie wskazują na konieczność dokonywania odpisów z tytułu utraty wartości aktywów. Wyniki przeprowadzonych testów zostały zaprezentowane w poniższej tabeli.

Wyszczególnienie

„Agrochem Puławy” Sp. z o.o.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Chorzów S.A.

Grupa Azoty KOLTAR

Określenie OWŚP

Nawozy

Inhibitor ureazy (Nawozy)

Pozostałe (Nawozy)

Oleochemia i nieruchomości inwestycyjne

Nawozy

Zawiązanie odpisu

Brak

Rozwiązanie odpisu

Średnioważony koszt kapitału WACC w ujęciu nominalnym (%)

7,96%

10,14% dla OWŚP Inhibitor ureazy (Nawozy)

10,14% dla OWŚP Pozostałe (Nawozy)

8,00%

Wartość odzyskiwalna

195 200 tys. zł

Inhibitor ureazy (Nawozy)

31 314 tys. zł

Pozostałe (Nawozy)

40 714 tys. zł

Oleochemia i nieruchomości inwestycyjne

8 710 tys. zł*

92 219 tys. zł

Nadwyżka wartości odzyskiwalna nad wartością majątku

79 674 tys. zł

Inhibitor ureazy (Nawozy)

17 270 tys. zł

Pozostałe (Nawozy)

16 412 tys. zł

Oleochemia i nieruchomości inwestycyjne

1 751 tys. zł

10 581 tys. zł

* Wartość godziwa pomniejszona o koszty doprowadzenia do sprzedaży.

 

 

Test na utratę wartości akcji Grupa Azoty POLYOLEFINS

Spółka zależna Grupa Azoty POLYOLEFINS realizująca strategiczny projekt inwestycyjny „Polimery Police” monitoruje prognozowaną rentowność inwestycji przy wykorzystaniu modelu finansowego stworzonego przy współpracy z renomowanymi firmami doradczymi. Kluczowe założenia opracowane na potrzeby ww. modelu finansowego, w tym założenia technologiczne i dotyczące prognoz rynkowych, bazują na niezależnych opracowaniach takich jak dokumentacja techniczna dostarczona przez uznane firmy inżynieryjne, w tym licencjodawców technologii, a także raporty doradców rynkowych.

Grupa Azoty POLYOLEFINS na bieżąco rozpatruje konieczność aktualizacji kluczowych założeń i parametrów modelu. W dniu 25 lutego 2021 roku nastąpiło zamknięcie finansowe, na potrzeby którego przekazano instytucjom finansującym zaktualizowany model finansowy. Zakres przeprowadzonych aktualizacji dotyczył przede wszystkim uwzględnienia wpływu transakcji zabezpieczających ryzyko zmian kursów walutowych oraz stóp procentowych.

Kolejna aktualizacja modelu w grudniu 2021 roku związana była z uwzględnieniem zmian dotyczących modyfikacji harmonogramu i budżetu projektu „Polimery Police” będących następstwem zgłoszonego roszczenia przez firmę Hyundai Co., Ltd. (Generalny Wykonawca”) w II połowie 2021 roku dotyczącego zwiększenia wartości kontraktu i wydłużenia terminu jego realizacji. Postulaty te poddane były analizie i weryfikacji przez spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS, w wyniku czego wynegocjowano kompromis. Model finansowy, po uwzględnieniu zmian wynikających z przeprowadzonych negocjacji, został przekazany inwestorom i instytucjom finansującym wraz z dokumentacją wymagającą akceptacji. Po otrzymaniu akceptacji ze strony instytucji finansujących oraz uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych w dniu 28 stycznia 2022 roku Grupa Azoty POLYOLEFINS zawarła Aneks nr 3 do umowy z Generalnym Wykonawcą uwzględniający wynegocjowane zmiany.

Zaktualizowany i zatwierdzony model finansowy uwzględnia zapisy Aneksu nr 3, w szczególności zwiększenie wynagrodzenia Generalnego Wykonawcy o kwotę 72,48 mln EUR wraz z aktualizacją harmonogramu płatności oraz wydłużenie okresu realizacji projektu Polimery Police o 6 miesięcy.

Mając na uwadze pozytywne wyniki analizy opłacalności wynikające z ww. zaktualizowanego modelu finansowego, które spółka zależna traktuje jako szacunek wartości odzyskiwalnej w ramach testu na utratę wartości aktywów, podtrzymano konkluzję o braku utraty wartości aktywów projektu „Polimery Police” na dzień 31 grudnia 2021 roku.

3. Sprawozdawczość segmentów działalności

Wybrane Zasady Rachunkowości

Grupa identyfikuje segmenty operacyjne w oparciu o wewnętrzne raporty dotyczące tych elementów. Wyniki operacyjne każdego segmentu operacyjnego są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w Grupie, który decyduje o alokacji zasobów do segmentu i ocenia jego wyniki działalności, przy czym dostępne są oddzielne informacje finansowe o każdym segmencie.

Grupa wyodrębnia następujące segmenty operacyjne:

  Segment Nawozy-Agro,

  Segment Tworzywa,

  Segment Chemia,

  Segment Energetyka,

  Segment Pozostałe obejmujący pozostałą działalność, w tym usługi laboratoryjne, wynajem nieruchomości oraz inną działalność niemożliwą do przypisania do poszczególnych segmentów.

W segmentach operacyjnych Grupa prezentuje koszty zarządu, koszty sprzedaży oraz pozostałe przychody i koszty operacyjne przyporządkowując je do poszczególnych segmentów. Ocena wyników segmentów dokonywana jest na podstawie przede wszystkim przychodów ze sprzedaży, EBIT oraz EBITDA. Finansowanie Grupy (łącznie z kosztami i przychodami finansowymi) oraz podatek dochodowy są monitorowane na poziomie Grupy i nie ma miejsca ich alokacja do segmentów.

EBITDA - oznacza jednostkowy zysk (stratę) z działalności operacyjnej Grupy ustalony (ustaloną) zgodnie z MSR/MSSF za każdy okres sprawozdawczy, powiększony (pomniejszoną) o skonsolidowaną amortyzację Grupy za ten okres, z wyłączeniem wpływu zdarzeń jednorazowych.

Zdarzenie jednorazowe oznacza wszelkie wyjątkowe, jednorazowe, niepowtarzające się nadzwyczajne pozycje stanowiące straty lub zyski, wynikające odpowiednio z dokonania odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości aktywów trwałych (rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, prawa do użytkowania oraz nieruchomości inwestycyjnych) lub z odwrócenia odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości aktywów trwałych (rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, prawa do użytkowania oraz nieruchomości inwestycyjnych).

Grupa wyodrębnia następujące obszary geograficzne:

  Polska,

  Niemcy,

  pozostałe kraje Unii Europejskiej,

  kraje Azji,

  kraje Ameryki Południowej,

  pozostałe kraje.

Sprawozdawczość segmentów działalności

Grupa identyfikuje segmenty operacyjne w oparciu o wewnętrzne raporty dotyczące tych elementów. Wyniki operacyjne każdego segmentu operacyjnego są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w Grupie, który decyduje o alokacji zasobów do segmentu i ocenia jego wyniki działalności, przy czym dostępne są oddzielne informacje finansowe o każdym segmencie.

Grupa wyodrębnia następujące segmenty operacyjne.

Nazwa

Zakres

Nawozy-Agro

Wytwarzanie lub sprzedaż:

  produkty (nawożące/nawozowe) specjalistyczne (nawozy ciekłe dolistne i do fertygacji, biostymulanty, nawozy SRF i CRF do precyzyjnego nawożenia, nawozy NPK dedykowane),

  nawozy wieloskładnikowe (NPK: Polifoski® i Amofoski®; NP: DAP; PK),

  nawozy azotowe z siarką (stałe: siarczan amonu, siarczanoazotan amonu, siarczan mocznikowo-amonowy, saletrzak z siarką; ciekłe: RSM® - roztwór saletrzano-mocznikowy, roztwór mocznika i siarczanu amonu),

  nawozy fosforowe,

  amoniak,

  kwas azotowy techniczny i stężony,

  gazy techniczne;

Tworzywa

Wytwarzanie lub sprzedaż:

  kaprolaktam (półprodukt do produkcji poliamidu 6 (PA6)),

  tworzywa inżynieryjne naturalne (PA 6, POM - poliacetal),

  tworzywa modyfikowane na bazie PA6 i innych tworzyw inżynieryjnych (POM, PA66, PPC- polipropylen, PPH, PBT- politeraftalan butylenu),

  wyroby z tworzyw (rurki z PA, rurki z PE, osłonki poliamidowe);

  spółka Grupa Azoty POLYOLEFINS.

Chemia

Wytwarzanie lub sprzedaż:

  melamina,

  produkty OXO (alkohole OXO, plastyfikatory),

  siarka

  biel tytanowa,

  siarczan żelaza,

  roztwory na bazie mocznika i amoniaku.

Energetyka

Wytwarzanie mediów energetycznych:

  (energia elektryczna, energia cieplna, woda, powietrze technologiczne i pomiarowe, azot) na potrzeby instalacji chemicznych jak również, w mniejszym zakresie na odsprzedaż odbiorcom zewnętrznym, głównie energii elektrycznej. Segment w ramach swojej działalności obejmuje również zakup gazu ziemnego i jego dystrybucję na potrzeby technologiczne.

Pozostałe

  Centrum Badawcze

  usługi laboratoryjne,

●wytwórnię katalizatorów (katalizator żelazowo-chromowy, katalizatory miedziowe, katalizatory żelazowe),

  wynajem nieruchomości oraz

  inną działalność nieprzypisana do poszczególnych segmentów.

 

Żaden z segmentów operacyjnych Grupy nie został połączony z innym segmentem w celu stworzenia segmentów sprawozdawczych.

  

Przychody, koszty i wynik finansowy w podziale na segmenty operacyjne za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2021 roku

 

Nawozy-Agro

Tworzywa

Chemia

Energetyka

Pozostałe

Ogółem

Przychody ze sprzedaży zewnętrznej

8 766 890

1 828 968

4 630 410

376 788

298 203

15 901 259

Przychody ze sprzedaży pomiędzy segmentami

4 624 153

392 966

1 400 869

5 026 753

1 042 892

12 487 633

Przychody ze sprzedaży razem

13 391 043

2 221 934

6 031 279

5 403 541

1 341 095

28 388 892

Koszty operacyjne, w tym:(-)

(12 943 929)

(2 165 097)

(5 433 027)

(5 351 002)

(1 303 834)

(27 196 889)

koszty sprzedaży(-)

(791 311)

(65 229)

(198 558)

(140)

(1 918)

(1 057 156)

koszty zarządu(-)

(407 377)

(165 807)

(196 272)

(14 719)

(45 105)

(829 280)

Pozostałe przychody operacyjne

7 637

57 219

7 880

4 874

18 330

95 940

Pozostałe koszty operacyjne(-)

(16 874)

(159 263)

(14 093)

(125 047)

(96 161)

(411 438)

Wynik segmentu na działalności operacyjnej EBIT

437 877

(45 207)

592 039

(67 634)

(40 570)

876 505

Przychody finansowe

-

-

-

-

-

62 453

Koszty finansowe(-)

-

-

-

-

-

(220 674)

Zysk z udziałów w jednostkach stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności

-

-

-

-

-

15 601

Zysk przed opodatkowaniem

-

-

-

-

-

733 885

Podatek dochodowy

-

-

-

-

-

(100 198)

Zysk/(Strata) netto

-

-

-

-

-

633 687

EBIT

437 877

(45 207)

592 039

(67 634)

(40 570)

876 505

Amortyzacja

328 934

75 459

97 113

112 064

148 086

761 656

Odpisy aktualizujące

4 921

148 160

4 280

107 394

44 398

309 153

EBITDA

771 732

178 412

693 432

151 824

151 914

1 947 314


 

Przychody, koszty i wynik finansowy w podziale na segmenty operacyjne za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2020 roku

 

Nawozy-Agro

Tworzywa

Chemia

Energetyka

Pozostałe

Ogółem

Przychody ze sprzedaży zewnętrznej

6 363 624

1 135 442

2 522 073

255 726

247 662

10 524 527

Przychody ze sprzedaży pomiędzy segmentami

2 037 415

338 384

789 466

2 689 182

909 939

6 764 386

Przychody ze sprzedaży razem

8 401 039

1 473 826

3 311 539

2 944 908

1 157 601

17 288 913

Koszty operacyjne, w tym:(-)

(7 961 463)

(1 592 367)

(3 183 700)

(2 960 749)

(1 137 301)

(16 835 580)

koszty sprzedaży(-)

(695 738)

(62 001)

(156 103)

(141)

(1 716)

(915 699)

koszty zarządu(-)

(393 990)

(148 310)

(178 939)

(18 805)

(64 431)

(804 475)

Pozostałe przychody operacyjne

61 957

15 708

33 780

19 995

32 600

164 040

Pozostałe koszty operacyjne(-)

(8 576)

(2 412)

(4 279)

(16 074)

(30 273)

(61 614)

Wynik segmentu na działalności operacyjnej EBIT

492 957

(105 245)

157 340

(11 920)

22 627

555 759

Przychody finansowe

-

-

-

-

-

36 126

Koszty finansowe(-)

-

-

-

-

-

(100 675)

Zysk z udziałów w jednostkach stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności

-

-

-

-

-

14 939

Zysk przed opodatkowaniem

-

-

-

-

-

506 149

Podatek dochodowy

-

-

-

-

-

(150 739)

Zysk/(Strata) netto

-

-

-

-

-

355 410

EBIT

492 957

(105 245)

157 340

(11 920)

22 627

555 759

Amortyzacja

327 310

73 299

108 325

110 223

146 631

765 788

Odpisy aktualizujące

1 000

17

103

65

340

1 525

EBITDA (przekształcona)*

821 267

(31 929)

265 768

98 368

169 598

1 323 072

* Zgodnie z informacją opisaną w punkcie 1.2.c) Informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.


 

Aktywa i zobowiązania segmentów

na dzień 31 grudnia 2021 roku

Nawozy-Agro

Tworzywa

Chemia

Energetyka

Pozostałe

Ogółem

Aktywa segmentu

8 665 117

4 658 001

1 964 011

3 130 221

1 515 944

19 933 294

Nieprzypisane aktywa

-

-

-

-

-

3 618 753

Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych

-

-

-

-

-

92 658

Aktywa ogółem

8 665 117

4 658 001

1 964 011

3 130 221

1 515 944

23 644 705

Zobowiązania segmentu

5 269 655

2 507 114

354 415

3 070 824

689 302

11 891 310

Nieprzypisane zobowiązania

-

-

-

-

-

2 821 228

Zobowiązania ogółem

5 269 655

2 507 114

354 415

3 070 824

689 302

14 712 538

 

na dzień 31 grudnia 2020 roku

Nawozy-Agro

Tworzywa

Chemia

Energetyka

Pozostałe

Ogółem

Aktywa segmentu

6 830 793

4 280 618

1 518 531

2 311 387

1 366 135

16 307 464

Nieprzypisane aktywa

-

-

-

-

-

1 808 225

Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych

-

-

-

-

-

91 461

Aktywa ogółem

6 830 793

4 280 618

1 518 531

2 311 387

1 366 135

18 207 150

Zobowiązania segmentu

3 201 045

2 134 096

365 360

1 366 281

552 482

7 619 264

Nieprzypisane zobowiązania

-

-

-

-

-

2 298 984

Zobowiązania ogółem

3 201 045

2 134 096

365 360

1 366 281

552 482

9 918 248

 


 

Pozostałe informacje o segmentach

za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2021 roku

Nawozy-Agro

Tworzywa

Chemia

Energetyka

Pozostałe

Ogółem

Nakłady na rzeczowe aktywa trwałe

441 310

842 096

117 975

786 702

116 756

2 304 839

Nakłady na nieruchomości inwestycyjne

-

-

-

-

703

703

Nakłady na wartości niematerialne

814

1 556

806

16 460

2 187

21 823

Nakłady nieprzypisane

-

-

-

-

-

33 302

Razem nakłady

442 124

843 652

118 781

803 162

119 646

2 360 667

Amortyzacja segmentu

328 934

75 459

97 113

112 064

148 086

761 656

Razem amortyzacja

328 934

75 459

97 113

112 064

148 086

761 656

 

za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2020 roku

Nawozy-Agro

Tworzywa

Chemia

Energetyka

Pozostałe

Ogółem

Nakłady na rzeczowe aktywa trwałe

548 191

1 740 792

86 023

547 639

81 304

3 003 949

Nakłady na nieruchomości inwestycyjne

-

-

-

-

579

579

Nakłady na wartości niematerialne

6 192

2 664

890

12 271

4 041

26 058

Nakłady nieprzypisane

-

-

-

-

-

35 136

Razem nakłady

554 383

1 743 456

86 913

559 910

85 924

3 065 722

Amortyzacja segmentu

327 310

73 299

108 325

110 223

146 631

765 788

Razem amortyzacja

327 310

73 299

108 325

110 223

146 631

765 788

 

Obszary geograficzne

W przypadku prezentowania informacji w podziale na obszary geograficzne, przychód jest ustalany według kryterium geograficznej lokalizacji klientów. Aktywa przypisane do obszaru są natomiast ustalane według ich geograficznego rozmieszczenia.

Przychody

 

za okres

od 01.01.2021 do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

Polska

7 936 878

5 194 969

Niemcy

1 529 037

1 109 844

Pozostałe kraje Unii Europejskiej

3 854 097

2 391 515

Kraje Azji

366 389

359 871

Kraje Ameryki Południowej

402 478

285 498

Pozostałe kraje

1 812 380

1 182 830

Razem

15 901 259

10 524 527

Żaden pojedynczy klient nie odpowiadał za więcej niż 10% przychodów ze sprzedaży, zarówno w 2021, jak i w 2020 roku.

Aktywa trwałe

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Polska

12 657 451

11 308 784

Niemcy

1 528 365

1 559 766

Hiszpania

41 592

40 463

Belgia

13 361

12 760

Pozostałe

14 443

3 516

 

14 255 212

12 925 289

Na powyższe aktywa trwałe składają się rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne, aktywa z tytułu prawa do użytkowania, nieruchomości inwestycyjne, wartość firmy, udziały i akcje, inwestycje wycenione metodą praw własności oraz pozostałe aktywa.

4. Noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

Nota 1. Przychody z umów z klientami

Wybrane Zasady Rachunkowości

Przychody ze sprzedaży to przychody ujmowane z tytułu umów zawartych z klientami. Ujęcie przychodu przedstawia transakcję przeniesienia dóbr lub usług na klienta w kwocie odzwierciedlającej wartość wynagrodzenia, którego Grupa spodziewa się w zamian za te dobra lub usługi. Podstawowym kryterium ujęcia przychodów jest moment wypełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia, następujący z chwilą przeniesienia kontroli na rzecz klienta.

Koszty związane z umową

Koszty doprowadzenia do zawarcia umowy

Grupa ponosi koszty doprowadzenia do zawarcia umowy, których nie poniosłaby, jeżeli umowa nie zostałaby zawarta. Grupa ujmuje koszty doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem jako składnik aktywów w pozycji należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe, jeżeli spodziewa się, że koszty te odzyska. Grupa korzysta z praktycznego rozwiązania i ujmuje koszty w momencie ich poniesienia, jeżeli okres amortyzacji składnika aktywów, który w przeciwnym razie zostałby ujęty przez Grupę, wynosi jeden rok lub krócej.

Koszty wykonania umowy

Jeżeli koszty poniesione w związku z wykonywaniem umowy zawartej z klientem nie są objęte zakresem standardu innego niż MSSF 15, Grupa ujmuje składnik aktywów w pozycji należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe, będący wynikiem poniesienia kosztów wykonania umowy jedynie w przypadku, gdy koszty te spełniają wszystkie następujące kryteria:

  koszty te są bezpośrednio powiązane z umową lub z przewidywaną umową, którą Grupa może wyraźnie zidentyfikować,

  koszty te prowadzą do wytworzenia lub ulepszenia zasobów Grupy, które będą wykorzystywane do spełnienia (lub do dalszego spełniania) zobowiązań do wykonania świadczenia w przyszłości, oraz

  Grupa spodziewa się, że koszty te odzyska.

Identyfikacja umowy z klientem

Przychody ze sprzedaży produktów i usług, towarów i materiałów

Główne grupy sprzedawanych przez Grupę produktów i usług, towarów i materiałów zostały wymienione w części Segmenty operacyjne.

Przychody z tytułu sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów ujmowane są zgodnie z MSSF 15 Przychody z umów z klientami w sposób odzwierciedlający przekazanie kontroli na rzecz klienta. Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów są ujmowane przez Grupę co do zasady w określonym momencie, w oparciu o ustalone w umowie zasady Incoterms (zwykle w momencie wydania z magazynu lub w momencie dostarczenia do punktu wskazanego przez klienta). Dla dostaw w przypadku wybranych Incoterms (CIF, CIP, CFR, CPT) Grupa dokonuje wydzielenia jako odrębnego zobowiązania do wykonania świadczenia usługi transportu lub transportu i ubezpieczenia świadczonych na rzecz klienta po przekazaniu klientowi kontroli nad towarami lub produktami, których te dostawy dotyczą. Przychody ze sprzedaży usług ujmowane są w określonym momencie po wykonaniu usługi.

Przychody ze sprzedaży ujmowane w miarę upływu czasu, w tym na podstawie umów o usługę budowlaną

Umowy ujmowane w miarę upływu czasu zawierane przez Grupę są to umowy z klientem, których przedmiotem jest budowa obiektu – składnika aktywów lub zespołu aktywów. W szczególności do umów tych zalicza się umowy na realizację „pod klucz”, umowy remontowe, umowy na modernizację i przebudowę. Przychody z tytułu umów ujmowane są w sposób odzwierciedlający przekazanie kontroli na rzecz klienta. W szczególności element wynagrodzenia zmiennego (np. kary umowne, rabaty, roszczenia) ujmowane są przez Grupę w wysokości, co do której istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż nie ulegnie ona odwróceniu oraz kwotę tego wynagrodzenia można wiarygodnie wycenić.

Grupa każdorazowo dokonuje oceny, czy przychód z tytułu tych umów o usługę budowlaną będzie podlegał ujęciu w miarę upływu czasu, czy w określonym momencie, przy czym większość umów o usługę budowlaną ujmowana jest przez Grupę w miarę upływu czasu w okresie realizacji prac objętych umową.

Należności i zobowiązania z tytułu umów z klientami prezentowane są odpowiednio:

  należności – nota 16 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe,

  zobowiązania – nota 25 Zobowiązania z tytułu dostaw oraz pozostałe.

 

 

Za okres od 01.01.2021 roku do 31.12.2021 roku

Opis

Nawozy-Agro

Tworzywa

Chemia

Energetyka

Pozostałe

Ogółem

Główne linie produktów

 

 

 

 

 

 

Przychody ze sprzedaży produktów i usług

8 652 563

1 828 891

4 605 957

291 541

251 719

15 630 671

Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów

110 871

-

24 453

82 444

46 484

264 252

Przychody ze sprzedaży praw majątkowych

-

77

-

2 803

 

2 880

Przychody ze sprzedaży licencji

3 456

-

-

-

-

3 456

Razem

8 766 890

1 828 968

4 630 410

376 788

298 203

15 901 259

Rejony geograficzne

 

Polska

5 107 547

222 510

1 973 523

376 788

256 510

7 936 878

Niemcy

518 956

533 199

466 165

-

10 717

1 529 037

Pozostałe kraje Unii Europejskiej

1 481 255

812 414

1 538 163

-

22 265

3 854 097

Kraje Azji

254 587

84 418

27 213

-

171

366 389

Kraje Ameryki Południowej

335 639

22 669

44 170

-

-

402 478

Pozostałe kraje

1 068 906

153 758

581 176

-

8 540

1 812 380

Razem

8 766 890

1 828 968

4 630 410

376 788

298 203

15 901 259

Rodzaj klienta

 

Klienci będący osobami prawnymi

8 733 484

1 828 968

4 630 290

375 908

292 118

15 860 768

Klienci będący osobami fizycznymi

33 406

-

120

880

6 085

40 491

Razem

8 766 890

1 828 968

4 630 410

376 788

298 203

15 901 259

Rodzaj umowy

 

Umowy oparte na stałej cenie

2 438 859

1 813 515

889 990

169 423

157 645

5 469 432

Umowy rozliczane w oparciu o zużyty czas i nakłady

-

966

-

-

9 056

10 022

Pozostałe

6 328 031

14 487

3 740 420

207 365

131 502

10 421 805

Razem

8 766 890

1 828 968

4 630 410

376 788

298 203

15 901 259

Relacje z klientami

 

Relacje długoterminowe

3 127 077

699 451

1 485 296

269 267

104 259

5 685 350

Relacje krótkoterminowe

5 639 813

1 129 517

3 145 114

107 521

193 944

10 215 909

Razem

8 766 890

1 828 968

4 630 410

376 788

298 203

15 901 259

 

Przychody ujmowane w określonym momencie

8 766 890

1 828 968

4 630 410

376 788

288 739

15 891 795

Przychody ujmowane w miarę upływu czasu

-

-

-

-

9 464

9 464

Razem

8 766 890

1 828 968

4 630 410

376 788

298 203

15 901 259

 

Sprzedaż bezpośrednia

3 177 622

1 425 569

4 312 670

341 323

293 204

9 550 388

Sprzedaż przez pośredników

5 589 268

403 399

317 740

35 465

4 999

6 350 871

Razem

8 766 890

1 828 968

4 630 410

376 788

298 203

15 901 259

Za okres od 01.01.2020 roku do 31.12.2020 roku

Opis

Nawozy-Agro

Tworzywa

Chemia

Energetyka

Pozostałe

Ogółem

Główne linie produktów

 

 

 

 

 

 

Przychody ze sprzedaży produktów i usług

6 216 153

1 128 441

2 489 792

214 468

217 868

10 266 722

Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów

144 165

-

32 281

39 644

29 794

245 884

Przychody ze sprzedaży praw majątkowych

-

7 001

-

1 614

-

8 615

Przychody ze sprzedaży licencji

3 306

-

-

-

-

3 306

Razem

6 363 624

1 135 442

2 522 073

255 726

247 662

10 524 527

Rejony geograficzne

 

Polska

3 523 940

155 108

1 041 689

255 726

218 506

5 194 969

Niemcy

449 119

380 092

274 952

-

5 681

1 109 844

Pozostałe kraje Unii Europejskiej

1 106 861

403 847

860 050

-

20 757

2 391 515

Kraje Azji

232 118

105 926

21 632

-

195

359 871

Kraje Ameryki Południowej

266 538

11 901

7 059

-

-

285 498

Pozostałe kraje

785 048

78 568

316 691

-

2 523

1 182 830

Razem

6 363 624

1 135 442

2 522 073

255 726

247 662

10 524 527

Rodzaj klienta

 

Klienci będący osobami prawnymi

6 338 293

1 135 442

2 521 905

254 951

244 170

10 494 761

Klienci będący osobami fizycznymi

25 331

-

168

775

3 492

29 766

Razem

6 363 624

1 135 442

2 522 073

255 726

247 662

10 524 527

Rodzaj umowy

 

Umowy oparte na stałej cenie

1 700 129

1 107 058

446 150

120 389

129 980

3 503 706

Umowy rozliczane w oparciu o zużyty czas i nakłady

-

-

-

-

8 384

8 384

Pozostałe

4 663 495

28 384

2 075 923

135 337

109 298

7 012 437

Razem

6 363 624

1 135 442

2 522 073

255 726

247 662

10 524 527

Relacje z klientami

 

Relacje długoterminowe

2 332 014

492 436

842 830

229 414

83 856

3 980 550

Relacje krótkoterminowe

4 031 610

643 006

1 679 243

26 312

163 806

6 543 977

Razem

6 363 624

1 135 258

2 522 073

255 726

247 662

10 524 527

Moment ujmowania przychodów

Przychody ujmowane w określonym momencie

6 363 624

1 135 442

2 522 073

255 726

238 822

10 515 687

Przychody ujmowane w miarę upływu czasu

-

-

-

-

8 840

8 840

Razem

6 363 624

1 135 442

2 522 073

255 726

247 662

10 524 527

Kanały sprzedaży

Sprzedaż bezpośrednia

2 527 495

832 404

2 303 159

252 721

247 609

6 163 388

Sprzedaż przez pośredników

3 836 129

303 038

218 914

3 005

53

4 361 139

Razem

6 363 624

1 135 442

2 522 073

255 726

247 662

10 524 527

 

 

Nota 2. Koszty działalności operacyjnej

Wybrane Zasady Rachunkowości

Koszty wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów

Kosztami wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów są wszystkie koszty związane z podstawową działalnością Grupy za wyjątkiem kosztów sprzedaży, kosztów ogólnego zarządu, pozostałych kosztów i kosztów finansowych. Koszt wytworzenia produktu obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część stałych kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu.

Koszty sprzedaży

Koszty sprzedaży są to ewidencjonowane koszty związane ze sprzedażą. Do kosztów tych zalicza się między innymi:

  opakowania wysyłkowe,

  koszty transportu, załadunku, wyładunku,

  opłaty celne i prowizje handlowe,

  ubezpieczenia produktów w czasie transportu,

  utworzenie/rozwiązanie odpisów na należności z tytułu dostaw i usług za wyjątkiem odpisów na należności z tytułu dzierżawy nieruchomości inwestycyjnych (prezentowane w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych) oraz odsetek od należności (prezentowane w przychodach lub kosztach finansowych).

Koszty ogólnego zarządu

Koszty ogólnego zarządu obejmują koszty:

  koszty ogólnoadministracyjne związane z utrzymaniem określonych komórek zarządu,

  koszty ogólnoprodukcyjne (związane z produkcją, które nie dotyczą poszczególnych wydziałów, związane z utrzymaniem i funkcjonowaniem komórek ogólnego przeznaczenia).

 

 

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Amortyzacja

756 897

760 647

Zużycie materiałów i energii

10 472 982

5 427 785

Usługi obce

1 507 198

1 194 000

Podatki i opłaty

584 207

522 983

Wynagrodzenia

1 474 131

1 393 309

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

422 422

369 511

Pozostałe koszty rodzajowe

144 205

152 169

Koszty według rodzaju

15 362 042

9 820 404

Zmiana stanu produktów(+/-)

(545 529)

180 117

Koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby jednostki(-)

(281 902)

(125 680)

Koszty sprzedaży(-)

(1 057 156)

(915 699)

Koszty ogólnego zarządu(-)

(829 280)

(804 475)

Wartość sprzedanych towarów i materiałów

174 645

196 353

Koszt wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów

12 822 820

8 351 020

w tym podatek akcyzowy

4 783

4 784

 

Koszty amortyzacji zostały ujęte w poszczególnych pozycjach sprawozdania z całkowitych dochodów:

 

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Koszt wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów

645 923

653 391

Koszty sprzedaży

56 368

50 138

Koszty ogólnego zarządu

54 606

57 118

Amortyzacja ogółem

756 897

760 647

 

 

Nota 2.1. Koszty świadczeń pracowniczych

 

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Wynagrodzenia wypłacone i należne

1 505 269

1 392 845

Ubezpieczenia społeczne

282 706

265 553

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

76 036

51 960

Szkolenia

4 618

2 604

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu programów określonych świadczeń

(14 952)

(1 918)

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu innych długoterminowych świadczeń pracowniczych

(36 023)

18 594

Zmiana stanu rezerwy na niewykorzystane urlopy

(8 676)

5 028

Zmiana stanu rezerwy z tytułu programu dobrowolnych odejść

-

(931)

Zmiana stanu rezerwy na nagrodę roczną i premię motywacyjną

29 211

(21 028)

Zmiana stanu pozostałych rezerw na świadczenia pracownicze

160

(2 192)

Pozostałe

58 204

52 305

 

1 896 553

1 762 820

Średnie zatrudnienie

15 605

15 558

Nota 2.2. Uzgodnienie kosztów leasingu

 

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Amortyzacja składników aktywów z tytułu prawa

do użytkowania(-)

(69 832)

(66 238)

Koszty odsetkowe od zobowiązań leasingowych(-)

(15 275)

(14 682)

Koszty związane leasingiem krótkoterminowym wyłączonym

z zakresu MSSF16(-)

(10 679)

(9 123)

Koszty związane z leasingiem aktywów o niskiej wartości

wyłączonym z zakresu MSSF16(-)

(388)

(148)

Koszty związane ze zmienną opłatą leasingową

nieuwzględniona w wycenie zobowiązań z tytułu leasingu(-)

(57 814)

(56 486)

Pozostałe(+/-)

1 789

(5 623)

Razem

(152 199)

(152 300)

Koszty amortyzacji, koszty związane z leasingiem krótkoterminowym, koszty związane ze zmienną opłatą leasingową ujęte są głównie w koszcie wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów i usług. Koszty odsetkowe ujęte są w kosztach finansowych.

Nota 3. Pozostałe przychody operacyjne

Wybrane Zasady Rachunkowości

Pozostałe przychody operacyjne obejmują przychody, które nie zostały zakwalifikowane do działalności operacyjnej i finansowej.

 

 

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Zysk ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i prawa wieczystego użytkowania gruntów

29 487

-

Rozwiązane odpisy aktualizujące - rzeczowe aktywa trwałe

641

40

Rozwiązane odpisy aktualizujące - pozostałe należności

763

2 849

Rozwiązane odpisy aktualizujące - pozostałe

-

38

Przychody z tytułu dzierżawy nieruchomości inwestycyjnych

13 625

13 107

Rozwiązanie rezerw

2 763

12 857

Otrzymane odszkodowania

7 894

5 781

Dotacje

15 263

24 500

Otrzymane rekompensaty za rok 2019

-

85 123

Pozostałe

25 504

19 745

 

95 940

164 040

 

W dniu 9 czerwca 2021 roku Zarząd Jednostki Dominującej podjął decyzję w sprawie zaprzestania kontynuowania działalności w zakresie biznesu polioksymetylenu („POM”). Przeprowadzona analiza wskazała na brak efektywności ekonomicznej biznesu POM w dającej się przewidzieć perspektywie, co jest wskazaniem do zaprzestania kontynuowania działalności w zakresie POM w Segmencie Tworzywa i zbycia wybranych aktywów biznesu POM.

Umowa sprzedaży biznesu POM obejmująca sprzedaż technologii, relacji z klientami, zapasów oraz wybranych rzeczowych aktywów trwałych została zawarta w dniu 9 lipca 2021 roku. W związku z zawartą umową działalność biznesu POM została zakończona w miesiącu sierpniu 2021.

Decyzja o planowanym zaprzestaniu kontynuowania działalności w zakresie biznesu POM nie miała istotnego wpływu na pozostałą działalność prowadzoną przez Segment Tworzywa.

 

Nota 4. Pozostałe koszty operacyjne

Wybrane Zasady Rachunkowości

Pozostałe koszty operacyjne obejmują koszty, które nie zostały zakwalifikowane do działalności operacyjnej i finansowej.

 

 

za okres

od 01.01.2021 do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

Strata ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i nieruchomości inwestycyjnych

- 

7 130

Utworzone odpisy aktualizujące - rzeczowe aktywa trwałe

294 326

1 562

Utworzone odpisy aktualizujące - nieruchomości inwestycyjne

153

3

Utworzone odpisy aktualizujące - wartości niematerialne

15 315

-

Utworzone odpisy aktualizujące – wartość firmy

5 795

-

Utworzone odpisy aktualizujące - pozostałe należności

1 606

1 945

Utworzone odpisy aktualizujące - pozostałe

688

130

Koszty utrzymania nieruchomości inwestycyjnych

13 220

13 521

Kary i odszkodowania

4 115

4 492

Przestoje instalacji wyłączonych z eksploatacji

1 632

1 707

Koszty usuwania skutków awarii

15 453

8 307

Utworzone rezerwy

39 703

7 771

Pozostałe koszty

19 432

15 046

 

411 438

61 614

W pozycji koszty z tytułu utrzymania nieruchomości inwestycyjnych ujęta jest amortyzacja nieruchomości inwestycyjnych, których wartość w 2021 roku wyniosła 4 759 tys. zł (rok 2020: 4 683 tys. zł).

Szczegółowe informacje w zakresie przeprowadzonych testów na utratę wartości aktywów trwałych oraz ich wyników przedstawiono w punkcie 2 Test na utratę wartości.

Na dzień 31 grudnia 2021 roku Jednostka Dominująca utworzyła odpis aktualizujący dotyczący pracy rozwojowej pn. „Opracowanie technologii wytwarzania Polfralamidu” na kwotę 7 285 tys. zł, którego realizacja została zawieszona.

 

Nota 5. Przychody finansowe

Wybrane Zasady Rachunkowości

Przychody finansowe obejmują odsetki należne z tytułu zainwestowanych przez Grupę środków pieniężnych, pożyczek, innych oprocentowanych instrumentów finansowych, należne dywidendy, zyski z tytułu zbycia dostępnych do sprzedaży instrumentów finansowych, zyski z tytułu zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych przez wynik finansowy, zyski z tytułu różnic kursowych oraz zyski dotyczące instrumentów zabezpieczających, które ujmowane są w rachunku zysków i strat.

Przychody z tytułu odsetek wykazuje się w rachunku zysków i strat według zasady memoriałowej, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Dochód z tytułu dywidend ujmuje się w rachunku zysków i strat w momencie, kiedy Grupa nabywa prawo do jej otrzymania.

 

 

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Odsetki od lokat bankowych

4 740

2 287

Odsetki od cash poolingu i pożyczek

-

2 070

Odsetki od należności z tytułu dostaw i usług

2 797

3 580

Pozostałe przychody odsetkowe

316

885

Zyski ze sprzedaży inwestycji finansowych

-

1 913

Zyski z wyceny aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat

-

22 345

Zysk na różnicach kursowych

45 580

-

Dyskonto rezerw, kredytów

123

393

Dywidendy otrzymane

389

127

Pozostałe przychody finansowe

8 508

2 526

 

62 453

36 126

 

Na kwotę 45 580 tys. zł zysku na różnicach kursowych (w 2020 roku: 18 403 tys. zł straty na różnicach kursowych prezentowanej w kosztach finansowych) składają się:

  dodatnie saldo różnic kursowych zrealizowanych w kwocie 44 360 tys. zł (w 2020 roku: dodatnie saldo różnic kursowych zrealizowanych w kwocie 54 945 tys. zł),

  dodatnie saldo różnic kursowych z tytułu zrealizowanych transakcji związanych z walutowymi instrumentami pochodnymi w kwocie 40 474 tys. zł (w 2020 roku: ujemne saldo różnic kursowych z tytułu zrealizowanych transakcji związanych z walutowymi instrumentami pochodnymi w kwocie (7 648) tys. zł),

  dodatnie saldo różnic kursowych na dzień bilansowy z tytułu wyceny walutowych pozycji należności i zobowiązań w kwocie 9 111 tys. zł (w 2020 roku: ujemne saldo różnic kursowych na dzień bilansowy z tytułu wyceny walutowych pozycji należności i zobowiązań (70 616) tys. zł),

  ujemne saldo różnic kursowych z wyceny na dzień bilansowy pozostałych pozycji w kwocie (48 365) tys. zł (w 2020 roku: dodatnie saldo różnic kursowych z wyceny na dzień bilansowych pozostałych 4 916 tys. zł).

Nota 6. Koszty finansowe

Wybrane Zasady Rachunkowości

Koszty finansowe obejmują odsetki płatne z tytułu zadłużenia, leasingu, odwracanie dyskonta z tytułu rezerw, straty z tytułu różnic kursowych, straty z tytułu zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych przez wynik finansowy oraz odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych. Koszty z tytułu odsetek są ustalane w oparciu o efektywną stopę procentową.

Koszty finansowe, które bezpośrednio można przyporządkować nabyciu, wytworzeniu danego składnika aktywów włącza się do ceny nabycia, wytworzenia tego składnika aktywów. Pozostałe koszty finansowania zewnętrznego Grupa ujmuje jako koszt w okresie, w którym zostały poniesione.

 

 

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Odsetki od kredytów terminowych i kredytów w rachunku bieżącym

56 697

44 146

Odsetki od cash poolingu

1 008

-

Odsetki od pożyczek

429

4 489

Odsetki od zobowiązań z tytułu faktoringu, dyskonta, leasingu

21 393

18 832

Pozostałe koszty odsetkowe

10 810

9 760

Straty z wyceny aktywów i zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat

127 966

-

Straty na różnicach kursowych

-

18 403

Odwrócenie dyskonta rezerw, kredytów

724

4 411

Pozostałe koszty finansowe

1 647

634

 

220 674

100 675

W pozycji „Straty z wyceny aktywów i zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat” ujęto wpływ wyceny instrumentów zabezpieczających ryzyko walutowe, które nie zostały wyznaczone jako instrumenty zabezpieczające zgodnie z zasadami rachunkowości zabezpieczeń. Największą część tej kwoty, tj. 130 mln zł, stanowi wycena instrumentów finansowych zawartych przez spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS w związku z realizacją projektu „Polimery Police”. Ujemna wycena wynika ze znacznego osłabienia kursu PLN na dzień 31 grudnia 2021 roku.

W pozycji „Pozostałe koszty odsetkowe” ujęte zostały odsetki od zobowiązań z tytułu dostaw i usług, odsetki budżetowe oraz odsetki z wyceny aktuarialnej rezerw na świadczenia pracownicze.

Nota 7. Podatek dochodowy

Wybrane Zasady Rachunkowości

Podatek dochodowy obejmuje część bieżącą i część odroczoną. Bieżący i odroczony podatek dochodowy ujmowany jest w rachunku zysków i strat bieżącego okresu, z wyjątkiem sytuacji, kiedy dotyczy połączenia jednostek oraz pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym lub jako inne całkowite dochody.

Podatek bieżący stanowi zobowiązanie podatkowe z tytułu dochodu do opodatkowania za dany rok, ustalone przy zastosowaniu stawek podatkowych obowiązujących na dzień bilansowy oraz korekty podatku dotyczącego lat ubiegłych. Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) brutto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu.

Podatek odroczony wyliczany jest w związku z różnicami przejściowymi pomiędzy wartością aktywów i zobowiązań ustalaną dla celów księgowych a ich wartością ustalaną dla celów podatkowych. Podatek odroczony nie jest ujmowany w przypadku: 1) początkowego ujęcia aktywów lub zobowiązań, które nie wpływają ani na zysk księgowy ani na dochód do opodatkowania pochodzących z transakcji, która nie jest połączeniem jednostek, 2) różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych i współkontrolowanych w zakresie, w którym nie jest prawdopodobne, że zostaną one zrealizowane w dającej się przewidzieć przyszłości, 3) różnic przejściowych powstałych w związku z początkowym ujęciem wartości firmy.

Dochody uzyskiwane z działalności w specjalnych strefach ekonomicznych mogą być zwolnione z podatku dochodowego do wysokości określonej w przepisach dotyczących specjalnych stref ekonomicznych. Przyszłe korzyści z tytułu zwolnienia z podatku dochodowego traktowane są jako ulga inwestycyjna i ujmowane, przez analogię, w oparciu o MSR 12, jako aktywa z tytułu podatku odroczonego.

Ujęta kwota podatku odroczonego opiera się na oczekiwaniach co do sposobu realizacji wartości bilansowej aktywów i pasywów, przy zastosowaniu stawek podatkowych obowiązujących lub uchwalonych na dzień bilansowy.

Aktywa z tytułu podatku odroczonego są ujmowane do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na realizację różnic przejściowych. Aktywa z tytułu podatku odroczonego obniża się w zakresie, w jakim nie jest prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania różnic przejściowych. Takie obniżki koryguje się w górę w zakresie, w jakim uzyskanie wystarczającego dochodu do opodatkowania staje się prawdopodobne.

Rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlegają wzajemnej kompensacie, jeżeli Grupa posiada tytuł uprawniający ją do ich jednoczesnego uwzględniania przy obliczaniu kwoty zobowiązania podatkowego oraz gdy dotyczą podatku dochodowego nałożonego przez tę sama władzę podatkową. Aktywa oraz rezerwy z tytułu odroczonego podatku nie są dyskontowane i są prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako aktywa trwałe lub zobowiązania długoterminowe.

Zgodnie z MSR 12 Podatek dochodowy Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczący przeniesienia nierozliczonej straty podatkowej w zakresie, w którym jest prawdopodobne, że będzie dostępny przyszły dochód do opodatkowania, od którego można odpisać nierozliczone straty podatkowe. Oceniając, czy jest prawdopodobne, że dostępny przyszły dochód do opodatkowania będzie wystarczający, dana Grupa bierze pod uwagę charakter, pochodzenie, harmonogram i prawdopodobieństwo uzyskania takiego dochodu.

Nota 7.1. Podatek dochodowy wykazywany w rachunku zysków i strat

 

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Bieżący podatek dochodowy:

 

 

Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego

222 019

88 923

Korekty dotyczące podatku bieżącego z lat ubiegłych

3 123

(468)

 

225 142

88 455

Odroczony podatek dochodowy:

 

 

Odroczony podatek dochodowy związany z powstaniem i odwróceniem różnic przejściowych

(124 944)

62 284

 

(124 944)

62 284

Podatek dochodowy wykazany w rachunku zysków i strat

100 198

150 739

Nota 7.2. Efektywna stopa podatkowa

 

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Zysk przed opodatkowaniem

733 885

506 149

Podatek obliczony według obowiązującej stawki podatkowej

139 439

96 168

Różnice wynikające z zastosowania stawek podatkowych obowiązujących w innych krajach

6 697

7 826

Efekt podatkowy przychodów niebędących przychodami według przepisów podatkowych

(6 517)

8 836

Efekt podatkowy kosztów niestanowiących kosztów uzyskania według przepisów podatkowych i różnic przejściowych na które nie jest tworzony podatek odroczony

33 702

(33 246)

Efekt podatkowy strat podatkowych odliczonych w okresie

(3 828)

2 199

Wykorzystanie w okresie sprawozdawczym pomocy publicznej, w tym z tytułu prowadzenia działalności na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej

(45 530)

(300)

Rozpoznanie pomocy publicznej podlegającej odliczeniu w przyszłych okresach

(56 830)

-

Pozostałe

33 065

69 256

Podatek dochodowy wykazany w rachunku zysków i strat

100 198

150 739

Efektywna stopa podatkowa

13,65 %

29,78 %

Efektywna stopa podatkowa za rok 2021 w wysokości 13,65% wynika głównie z obniżenia stopy podatkowej na skutek ulg będących rezultatem prowadzenia działalności w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych.

Efektywna stopa podatkowa za rok 2020 w wysokości 29,78% wynika głównie z niewielkiego poziomu wyniku finansowego brutto, w wyniku czego efekt kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów według przepisów podatkowych znacząco podwyższył podstawę opodatkowania.

 

Nota 7.3. Podatek dochodowy wykazany w innych całkowitych dochodach

 

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Podatek dochodowy odnoszący się do pozycji, które nie będą reklasyfikowane do zysków i strat(+/-)

8 034

(3 404)

(Straty)/Zyski aktuarialne dotyczące programów określonych świadczeń

7 285

(3 203)

Pozostałe dochody

749

(201)

Podatek dochodowy odnoszący się do pozycji, które są lub będą reklasyfikowane do zysków i strat(+/-)

1 928

(12 900)

Wycena instrumentów zabezpieczających poprzez rachunkowość zabezpieczeń

1 928

(12 900)

Podatek dochodowy wykazany w innych całkowitych dochodach

9 962

(16 304)

 

 

Nota 7.4. Aktywa oraz rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

Aktywa(-)

Rezerwa(+)

 

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Rzeczowe aktywa trwałe

(105 114)

(70 867)

438 738

432 702

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

(471)

(236)

122 804

131 666

Nieruchomości inwestycyjne

(1 823)

(1 778)

15 272

8 866

Wartości niematerialne

(3 885)

(3 873)

246 241

257 703

Aktywa finansowe

(13 869)

(1 043)

2 950

3 126

Zapasy i prawa majątkowe

(22 496)

(17 820)

163 958

54 428

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(12 756)

(8 147)

10 160

29 548

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(255 620)

(135 825)

921

995

Pozostałe aktywa

(5 977)

(34)

56

94

Świadczenia pracownicze

(102 227)

(113 060)

573

592

Rezerwy

(62 993)

(58 692)

6 221

6 252

Kredyty i pożyczki

(5 547)

(2 182)

1 556

110

Pozostałe zobowiązania finansowe, w tym leasing

(59 723)

(58 052)

235

16

Wycena instrumentów zabezpieczających przez rachunkowość zabezpieczeń

(9 211)

(11 483)

3 091

8 258

Pomoc publiczna podlegająca odliczeniu w przyszłych okresach

(56 369)

(12 581)

-

-

Straty podatkowe

(4 419)

(3 051)

-

-

Pozostałe

(1 074)

(6 509)

15 593

6 171

Aktywa(-)/Rezerwa(+) z tytułu podatku odroczonego

(723 574)

(505 233)

1 028 369

940 527

Kompensata

618 128

411 108

(618 128)

(411 108)

Aktywa(-)/Rezerwa(+) z tytułu podatku odroczonego ujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

(105 446)

(94 125)

410 241

529 419

 


 

Nota 7.5. Zmiana różnic przejściowych

 

Zmiany różnic przejściowych ujęte w:(+/-)

 

Stan na dzień

01.01.2021

Rachunku zysków i strat

Innych całkowitych dochodach

Różnicach kursowych z przeliczenia ujętych w innych całkowitych dochodach

Stan na dzień

31.12.2021

Rzeczowe aktywa trwałe

361 835

(23 188)

-

(5 023)

333 624

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

131 430

(9 097)

-

-

122 333

Nieruchomości inwestycyjne

7 088

6 361

-

-

13 449

Wartości niematerialne

253 830

(871)

-

(10 603)

242 356

Aktywa finansowe

2 083

(13 753)

749

2

(10 919)

Zapasy i prawa majątkowe

36 608

104 833

-

21

141 462

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

21 401

(24 002)

-

5

(2 596)

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(134 830)

(119 870)

-

1

(254 699)

Pozostałe aktywa

60

(5 981)

-

-

(5 921)

Świadczenia pracownicze

(112 468)

3 085

7 706

23

(101 654)

Rezerwy

(52 440)

(4 407)

58

17

(56 772)

Kredyty i pożyczki

(2 072)

(1 919)

-

-

(3 991)

Pozostałe zobowiązania finansowe, w tym leasing

(58 036)

(1 453)

-

1

(59 488)

Wycena instrumentów zabezpieczających przez rachunkowość zabezpieczeń

(3 225)

(4 823)

1 928

-

(6 120)

Pomoc publiczna podlegająca odliczeniu w przyszłych okresach

(12 581)

(43 787)

-

(1)

(56 369)

Straty podatkowe

(3 051)

(1 371)

-

3

(4 419)

Pozostałe

(338)

15 299

(479)

37

14 519

Aktywa(-)/Rezerwa(+) z tytułu podatku odroczonego

435 294

(124 944)

9 962

(15 517)

304 795

 


  

 

Zmiany różnic przejściowych ujęte w:(+/-)

 

Stan na dzień

01.01.2020

Rachunku zysków i strat

Innych całkowitych dochodach

Różnicach kursowych z przeliczenia ujętych w innych całkowitych dochodach

Stan na dzień

31.12.2020

Rzeczowe aktywa trwałe

338 849

15 473

-

7 513

361 835

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

138 737

(7 318)

-

11

131 430

Nieruchomości inwestycyjne

7 587

(499)

-

-

7 088

Wartości niematerialne

238 350

(3 713)

-

19 193

253 830

Aktywa finansowe

1 930

194

-

(41)

2 083

Zapasy i prawa majątkowe

20 633

16 513

-

(538)

36 608

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(5 420)

26 924

-

(103)

21 401

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(121 448)

(13 380)

-

(2)

(134 830)

Pozostałe aktywa

(430)

547

(41)

(16)

60

Świadczenia pracownicze

(108 205)

(472)

(3 403)

(388)

(112 468)

Rezerwy

(59 701)

8 349

(36)

(1 052)

(52 440)

Kredyty i pożyczki

(695)

(1 376)

-

(1)

(2 072)

Pozostałe zobowiązania finansowe, w tym leasing

(50 111)

(7 892)

-

(33)

(58 036)

Wycena instrumentów zabezpieczających przez rachunkowość zabezpieczeń

1 377

8 222

(12 824)

-

(3 225)

Pomoc publiczna podlegająca odliczeniu w przyszłych okresach

(28 286)

15 700

-

5

(12 581)

Straty podatkowe

(9 114)

6 165

-

(102)

(3 051)

Pozostałe

(3)

(1 153)

-

818

(338)

Aktywa(-)/Rezerwa(+) z tytułu podatku odroczonego

364 050

62 284

(16 304)

25 264

435 294

 

 

Jednostka Dominująca

W związku z realizacją inwestycji w zakresie budowy Wytwórni Poliamidów II Jednostka Dominująca uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Krakowski Park Technologiczny („SSE”). Zgodnie z otrzymanym zezwoleniem Jednostka Dominująca zobligowana była do poniesienia nakładów w minimalnej kwocie 203 000 tys. zł oraz zwiększenia zatrudnienia o 34 osoby i utrzymania go do 30 czerwca 2020 roku. Warunki określone w zezwoleniu zostały spełnione.

Poniesione przez Jednostkę Dominującą kwalifikowane nakłady inwestycyjne na dzień zakończenia inwestycji wyniosły 222 603 tys. zł, co może pozwolić na zrealizowanie oszczędności podatkowych na działalności strefowej w wysokości około 107 mln zł (bez uwzględnienia efektu dyskonta).

Ze względu na ograniczony horyzont czasowy posiadanych budżetów podatkowych, nie rozpoznaje składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku związanego z działalnością w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wartość nieujętego aktywa na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosi około 101 mln zł. Działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej zakładana jest do roku 2026.

Grupa Azoty COMPOUNDING

W związku z realizacją inwestycji pn. Budowa nowej wytwórni tworzyw modyfikowanych w Tarnowie” Grupa Azoty COMPOUNDING uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Krakowski Park Technologiczny. Zgodnie z otrzymanym zezwoleniem Grupa Azoty COMPOUNDING zobligowana była do poniesienia nakładów w minimalnej kwocie 53 540 tys. zł oraz zwiększenia zatrudnienia o 38 osoby i utrzymania go do 31 grudnia 2021 roku. Warunki określone w zezwoleniu zostały spełnione.

Poniesione przez spółkę Grupa Azoty COMPOUNDING kwalifikowane nakłady inwestycyjne na dzień zakończenia inwestycji wyniosły 80 310 tys. zł, co może pozwolić na zrealizowanie oszczędności podatkowych na działalności strefowej w wysokości około 45 mln zł (bez uwzględnienia efektu dyskonta).

Spółka Grupa Azoty COMPOUNDING na dzień 31 grudnia 2021 roku zaktualizowała składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego z tytułu korzyści jakie może uzyskać w związku z prowadzeniem działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w wysokości odpowiadającej prognozowanym oszczędnościom podatkowym na działalności strefowej w latach 2022 – 2024. Na dzień 31 grudnia 2021 roku wartość tych oszczędności wynosi 11 931 tys. zł.

Grupa Azoty PUŁAWY

W związku z realizacją inwestycji w zakresie projektu Budowy Wytwórni Nawozów Granulowanych na bazie saletry amonowej Spółka Grupa Azoty PUŁAWY uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Do dnia 31 grudnia 2021 roku Spółka oddała do użytkowania I etap budowy Wytwórni Nawozów Granulowanych na bazie saletry amonowej. W wyniku finansowym ulga w podatku dochodowym od osób prawnych, ujęta została w wysokości wynikającej z osiąganych w danym okresie wyników z działalności objętej zezwoleniem (podatek bieżący) oraz szacowanych możliwych do uzyskania wyników z tej działalności w okresie kolejnych lat (podatek odroczony). Należna wartość ulgi wynikająca z realizacji II etapu w/w projektu wykazana jest pozabilansowo w kwocie nominalnej 115 508 tys. zł.

Wartość rozpoznanego aktywa na odroczony podatek na dzień 31 grudnia 2021 roku z tytułu ww. ulgi wynosi 44 548 tys. zł.

W roku 2021 wykorzystana ulga podatkowa wyniosła 54 062 tys. zł.

 

Nota 7.6. Nieujęte aktywa/rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Grupa nie rozpoznała aktywów z tytułu odroczonego podatku w odniesieniu do następujących tytułów.

 

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Straty podatkowe

36 347

33 916

Różnice przejściowe

-

696

 

36 347

34 612

Jak opisano w nocie 7.4 ze względu na ograniczony horyzont czasowy posiadanych budżetów podatkowych oraz niepewność związaną z możliwością osiągania dodatniego wyniku finansowego z prowadzonej działalności, Grupa nie rozpoznaje całości możliwych do rozpoznania aktywów z tytułu odroczonego podatku związanego z działalnością w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Wartość nieujętego aktywa na dzień 31 grudnia 2021 wyniosła około 238 mln zł. Działalność w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych zakładana jest do roku 2026.

 

Nota 8. Zysk na jedną akcję

Kalkulacja podstawowego zysku przypadającego na jedną akcję dokonana została w oparciu o zysk netto oraz o średnią ważoną liczbę akcji na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego. Wielkości te zostały ustalone w sposób przedstawiony poniżej.

 

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Zysk netto

581 813

311 617

Liczba akcji na początek okresu

99 195 484

99 195 484

Liczba akcji na koniec okresu

99 195 484

99 195 484

Średnia ważona liczba akcji w okresie

99 195 484

99 195 484

Zysk na jedną akcję:

 

 

Podstawowy (zł)

5,87

3,14

Rozwodniony (zł)

5,87

3,14

Rozwodniony zysk przypadający na jedną akcję

Nie występują czynniki powodujące rozwodnienie zysku przypadającego na jedną akcję.

 

 

NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ

Nota 9. Rzeczowe aktywa trwałe

Wybrane Zasady Rachunkowości

Składniki rzeczowych aktywów trwałych ujmuje się w księgach według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości. Cena nabycia obejmuje cenę zakupu składnika majątku oraz koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku i składowania. Rabaty, opusty oraz inne podobne zmniejszenia i odzyski zmniejszają cenę nabycia składnika aktywów. Koszt wytworzenia składnika rzeczowych aktywów trwałych oraz rzeczowych aktywów trwałych w budowie obejmuje ogół kosztów poniesionych przez Grupę w okresie jego budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia poniesionych do dnia przyjęcia takiego składnika majątkowego do używania (lub do dnia bilansowego, jeśli składnik nie został jeszcze oddany do używania). Koszt wytworzenia obejmuje również w przypadkach, gdy jest to wymagane, wstępny szacunek kosztów demontażu i usunięcia składników rzeczowych aktywów trwałych oraz przywrócenia do stanu pierwotnego. Zakupione oprogramowanie, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania związanego z nim urządzenia jest aktywowane, jako część tego urządzenia.

W przypadku, gdy określony składnik rzeczowych aktywów trwałych składa się z odrębnych i istotnych części składowych o różnym okresie użytkowania, części te są traktowane jako odrębne składniki aktywów.

Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta ze sprawozdania z sytuacji finansowej po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży/likwidacji lub zaprzestania użytkowania rzeczowych aktywów trwałych są określane, jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych rzeczowych aktywów trwałych i są ujmowane odpowiednio jako pozostałe przychody operacyjne lub pozostałe koszty operacyjne w rachunku zysków i strat.

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztów wytworzenia, pomniejszonych o odpisy z tytułu utraty wartości. Rzeczowe aktywa trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania aktywa do używania.

Zaliczki na rzeczowe aktywa trwałe prezentowane są w pozycji Pozostałe należności w ramach aktywów trwałych.

Aktywowaniu podlegają poniesione w późniejszym okresie koszty wymienianych części składnika rzeczowych aktywów trwałych, które można wiarygodnie oszacować i jest prawdopodobne, że Grupa osiągnie korzyści ekonomiczne związane z wymienianymi składnikami rzeczowych aktywów trwałych. Pozostałe nakłady są ujmowane na bieżąco w rachunku zysków i strat jako koszt.

Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika rzeczowych aktywów trwałych, względnie jego istotnych i odrębnych części składowych. Rozpoczęcie amortyzacji następuje w momencie, w którym dany składnik rzeczowych aktywów trwałych znajduje się w miejscu i stanie umożliwiającym jego wykorzystanie zgodnie z zamierzeniem zarządu jednostki. Zakończenie amortyzacji następuje nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową rzeczowego aktywa trwałego lub postawienia go w stan likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia jego niedoboru, z ewentualnym uwzględnieniem przewidywanej przy likwidacji ceny sprzedaży netto pozostałości rzeczowego aktywa trwałego.

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie nie są amortyzowane.

Rzeczowe aktywa trwałe w momencie ich nabycia zostają podzielone na części składowe, o ile ich cena nabycia lub koszt wytworzenia są istotne w porównaniu z ceną nabycia lub kosztem wytworzenia całego rzeczowego aktywa trwałego. Wyodrębnione części składowe amortyzuje się osobno przez okres ich ekonomicznej użyteczności.

 

 

 

Zestawienie wartości bilansowej netto rzeczowych aktywów trwałych

 

Grunty

Złoża mineralne

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki

transportu

Pozostałe

rzeczowe aktywa

trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie

Razem

Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2021 roku

59 391

6 655

2 777 833

3 679 994

120 712

162 216

3 766 303

10 573 104

Zwiększenia, w tym:

325

-

304 755

464 933

32 447

45 885

2 351 315

3 199 660

Zwiększenia z tytułu nabycia, wytworzenia, oddania do eksploatacji

222

-

301 550

457 242

27 625

45 049

2 342 841

3 174 529

Zwiększenia z tytułu odwrócenia i wykorzystania odpisu aktualizującego

8

-

1 086

69

1 117

6

1 388

3 674

Zwiększenia z tytułu przekwalifikowania z nieruchomości inwestycyjnych

-

-

415

-

-

-

-

415

Zwiększenia z tytułu przekwalifikowania z innych pozycji

95

-

702

7 389

2 972

824

-

11 982

Zwiększenia z tytułu przeliczenia różnic kursowych

-

-

-

-

-

-

67

67

Zwiększenia pozostałe

-

-

1 002

233

733

6

7 019

8 993

Zmniejszenia, w tym:(-)

(157)

(1 720)

(246 614)

(539 982)

(29 911)

(42 646)

(954 049)

(1 815 079)

Amortyzacja

-

(1 720)

(154 054)

(433 977)

(24 005)

(29 629)

-

(643 385)

Zmniejszenia stanu z tytułu zbycia, likwidacji

(23)

-

(1 670)

(3 981)

(2 598)

(107)

(10)

(8 389)

Zmniejszenia z tytułu oddania do eksploatacji

-

-

-

-

-

-

(842 197)

(842 197)

Zmniejszenia z tytułu utworzenia odpisu aktualizującego

-

-

(84 670)

(100 143)

(2 731)

(12 668)

(94 114)

(294 326)

Zmniejszenia z tytułu przekwalifikowania do nieruchomości inwestycyjnych

-

-

(729)

-

-

-

(546)

(1 275)

Zmniejszenia z tytułu przekwalifikowania do innych aktywów

-

-

-

(686)

-

(183)

(6 688)

(7 557)

Zmniejszenia z tytułu przeliczenia różnic kursowych

(134)

-

(886)

(951)

(22)

(58)

-

(2 051)

Zmniejszenia pozostałe

-

-

(4 605)

(244)

(555)

(1)

(10 494)

(15 899)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku

59 559

4 935

2 835 974

3 604 945

123 248

165 455

5 163 569

11 957 685

 

  

Informacje na temat przeprowadzonych testów na utratę wartości i utworzenia odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych przedstawiono w pkt 2 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

 

 

Grunty

Złoża mineralne

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki

transportu

Pozostałe

rzeczowe aktywa

trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie

Razem

Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2020 roku

54 951

8 259

2 735 310

3 785 984

118 900

160 532

1 278 815

8 142 751

Zwiększenia, w tym:

4 440

-

197 615

357 515

25 963

30 610

3 032 969

3 649 112

Zwiększenia z tytułu nabycia, wytworzenia, oddania do eksploatacji

1 354

-

155 103

325 399

21 050

29 436

3 029 925

3 562 267

Zwiększenia z tytułu odwrócenia i wykorzystania odpisu aktualizującego

-

-

1 148

1 645

-

8

280

3 081

Zwiększenia z tytułu przekwalifikowania z nieruchomości inwestycyjnych

-

-

8 138

-

-

-

-

8 138

Zwiększenia z tytułu przekwalifikowania z innych pozycji

-

-

1 078

7 393

4 799

734

11

14 015

Zwiększenia z tytułu przeliczenia różnic kursowych

3 086

-

19 793

22 199

-

432

594

46 104

Zwiększenia pozostałe

-

-

12 355

879

114

-

2 159

15 507

Zmniejszenia, w tym:(-)

-

(1 604)

(155 092)

(463 505)

(24 151)

(28 926)

(545 481)

(1 218 759)

Amortyzacja

-

(1 604)

(152 967)

(441 955)

(20 787)

(28 310)

-

(645 623)

Zmniejszenia stanu z tytułu zbycia, likwidacji

 

-

(1 268)

(3 538)

(2 443)

(121)

(129)

(7 499)

Zmniejszenia z tytułu oddania do eksploatacji

-

-

-

-

-

-

(533 388)

(533 388)

Zmniejszenia z tytułu utworzenia odpisu aktualizującego

-

-

(90)

(1 040)

-

(3)

(429)

(1 562)

Zmniejszenia z tytułu przekwalifikowania do nieruchomości inwestycyjnych

-

-

(205)

-

-

-

(292)

(497)

Zmniejszenia z tytułu przekwalifikowania do innych aktywów

-

-

-

(8 129)

(921)

-

(6 684)

(15 734)

Zmniejszenia pozostałe

-

-

(562)

(8 843)

-

(492)

(4 559)

(14 456)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 roku

59 391

6 655

2 777 833

3 679 994

120 712

162 216

3 766 303

10 573 104

 


 

Zestawienie rzeczowych aktywów trwałych

 

Grunty

Złoża mineralne

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki

transportu

Pozostałe

rzeczowe aktywa

trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie

Razem

Na dzień 31.12.2021 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa brutto

68 252

49 022

4 568 693

7 870 778

328 413

443 183

5 329 061

18 657 402

Skumulowane umorzenie(-)

-

(7 878)

(1 586 876)

(4 062 196)

(157 626)

(264 185)

-

(6 078 761)

Odpisy z tytułu utraty wartości(-)

(8 693)

(36 209)

(145 843)

(203 637)

(47 539)

(13 543)

(165 492)

(620 956)

Wartość bilansowa netto

59 559

4 935

2 835 974

3 604 945

123 248

165 455

5 163 569

11 957 685

Na dzień 31.12.2020 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa brutto

68 076

49 022

4 272 937

7 413 026

300 258

397 657

3 839 069

16 340 045

Skumulowane umorzenie(-)

-

(6 158)

(1 432 822)

(3 628 218)

(133 621)

(234 556)

-

(5 435 375)

Odpisy z tytułu utraty wartości(-)

(8 685)

(36 209)

(62 282)

(104 814)

(45 925)

(885)

(72 766)

(331 566)

Wartość bilansowa netto

59 391

6 655

2 777 833

3 679 994

120 712

162 216

3 766 303

10 573 104

 

Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości i ich wykorzystanie

 

Grunty

Złoża mineralne

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki

transportu

Pozostałe

rzeczowe aktywa

trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie

Razem

Wartość odpisów na dzień 01.01.2021 roku

8 685

36 209

62 282

104 814

45 925

885

72 766

331 566

Odpis aktualizujący ujęty w rachunku zysków i strat

-

-

84 670

100 143

2 731

12 668

94 114

294 326

Odwrócenie i wykorzystanie odpisu aktualizującego ujęte w rachunku zysków i strat(-)

(8)

-

(1 086)

(69)

(1 117)

(6)

(1 388)

(3 674)

Zmiana sposobu prezentacji

16

-

(23)

(1 251)

-

(4)

-

(1 262)

Wartość odpisów na dzień 31.12.2021 roku

8 693

36 209

145 843

203 637

47 539

13 543

165 492

620 956

Wartość odpisów na dzień 01.01.2020 roku

8 685

36 209

63 340

105 419

45 925

890

72 617

333 085

Odpis aktualizujący ujęty w rachunku zysków i strat

-

-

90

1 040

-

3

429

1 562

Odwrócenie i wykorzystanie odpisu aktualizującego ujęte w rachunku zysków i strat(-)

-

-

(1 148)

(1 645)

-

(8)

(280)

(3 081)

Wartość odpisów na dzień 31.12.2020 roku

8 685

36 209

62 282

104 814

45 925

885

72 766

331 566

 

 

Nakłady na istotne rzeczowe aktywa trwałe w budowie

Do największych nakładów inwestycyjnych składających się na rzeczowe aktywa trwałe w budowie należą:

  budowa instalacji do produkcji polipropylenu w Grupie Azoty POLYOLEFINS. Poniesione nakłady na dzień 31 grudnia 2021 roku wynoszą 2 622 909 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 1 831 328 tys. zł),

  budowa bloku energetycznego w oparciu o paliwo węglowe w Grupie Azoty PUŁAWY. Poniesione nakłady na dzień 31 grudnia 2021 roku wynoszą 530 912 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 400 143 tys. zł),

  budowa wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej w Grupie Azoty PUŁAWY. Poniesione nakłady na dzień 31 grudnia 2021 roku wynoszą 196 279 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 384 310 tys. zł).

Grupa dokonuje aktywowania kosztów odsetek na środki trwałe w budowie. W roku 2021 aktywowane odsetki wynosiły 3 494 tys. zł (w roku 2020: 19 244 tys. zł).

Zabezpieczenia

Na dzień 31 grudnia 2021 roku wartość bilansowa netto nieruchomości (budynki i budowle) oraz maszyn i urządzeń stanowiących zabezpieczenie kredytów bankowych wynosiła 2 653 358 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 16 840 tys. zł). Znaczny wzrost wynika głównie z zabezpieczeń na aktywach spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS, które zostały ustanowione w 2021 roku w związku z pozyskanym finansowaniem projektu „Polimery Police”.

 

Tytuł zobowiązania/ograniczenia w dysponowaniu

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Kredyt bankowy/hipoteki

11 413

9 300

Kredyt bankowy/zastaw rejestrowy

2 641 945

7 540

 

2 653 358

16 840

Nota 10. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

Wybrane Zasady Rachunkowości

W momencie zawarcia umowy Grupa ocenia czy umowa jest leasingiem lub czy zawiera elementy, które mogą być leasingiem. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. Oceniając, czy umowa przekazuje prawa do użytkowania zidentyfikowanego aktywa, Grupa określa:

  Identyfikowalność aktywa, które może być określone jednoznacznie w umowie lub które można zidentyfikować w sposób dorozumiany w momencie, w którym składnik aktywów udostępnia się do użytkowania (np. protokół zdawczo-odbiorczy). Aktywo musi być fizycznie odrębne lub reprezentować zasadniczo całą zdolność użytkową danego składnika aktywów, przez co zapewnia klientowi zasadniczo wszystkie korzyści ekonomiczne z użytkowania. Jeżeli dostawca ma znaczące prawo do zastąpienia składnika aktywów przez cały okres użytkowania, to aktywo nie jest identyfikowalne.

  Prawo do uzyskiwania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania składnika aktywów przez okres leasingu.

  Prawo do kierowania użytkowaniem aktywa – Grupa ma takie prawo, kiedy ma prawo do podejmowania decyzji w jaki sposób i w jakim celu wykorzystuje się składnik aktywów przez cały okres użytkowania. W rzadkich wypadkach, kiedy podjęto wcześniej decyzje w jaki sposób i w jakim celu wykorzystuje się składnik aktywów, Grupa ma prawo do kierowania użytkowaniem, kiedy:

o  ma prawo do posługiwania się składnikiem aktywów (lub do pokierowania innymi, aby posługiwali się składnikiem aktywów w ustalony przez nią sposób) przez cały okres użytkowania, a dostawca nie ma prawa zmieniać jej poleceń dotyczących posługiwania się składnikiem aktywów, lub

o  zaprojektowała składnik aktywów w sposób, który z góry określa, w jaki sposób i w jakim celu składnik aktywów będzie wykorzystywany przez cały okres użytkowania.

Grupa ustala nieodwołalny okres leasingu uwzględniając:

  okresy, których dotyczy opcja przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji, oraz

  okresy, których dotyczy opcja wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca nie skorzysta z tej opcji.

Grupa aktualizuje okres leasingu, gdy zaszła zmiana dotycząca nieodwołalnego okresu leasingu.

Umowy leasingu na czas określony

W przypadku umów na czas określony i opcji wypowiedzenia tylko przez leasingobiorcę, Grupa ocenia czy jest wystarczająco pewne, czy oraz w którym momencie leasingobiorca z opcji wypowiedzenia skorzysta.

Umowy leasingu na czas nieokreślony

Umowy na czas nieokreślony, w których leasingobiorca ma prawo wypowiedzenia umowy, ujmuje się jako leasing w okresie ich przewidywanego trwania, z uwzględnieniem możliwości wystąpienia istotnych zmian tych umów w przyszłości. W oparciu o dokonany osąd Grupa przyjmuje, że dla większości umów na czas nieokreślony istotna zmiana ich warunków może nastąpić w okresie 3-5 lat, w zależności od grupy aktywów, z tym, że dla umów dotyczących nieruchomości przyjmuje okres 5 lat, chyba, że Grupa posiada uzasadnienie właściwości przyjęcia dłuższego okresu (np. dla nieruchomości okres amortyzacji składnika u leasingodawcy). Szacunek ten jest weryfikowany nie rzadziej niż na koniec każdego roku obrotowego. Ustalając okres leasingu, Grupa określa okres egzekwowalności umowy. Leasing przestaje być egzekwowalny, gdy zarówno leasingobiorca, jak i leasingodawca mają jednocześnie prawo wypowiedzenia umowy bez konieczności uzyskania zezwolenia drugiej strony nie ponosząc kar większych niż nieznaczące. Grupa ocenia istotność szeroko rozumianych kar, tzn. poza kwestiami wynikającymi wprost z zapisów umownych, uwzględnia się wszelkie inne istotne czynniki ekonomiczne zniechęcające do wypowiedzenia umowy (np. istotne inwestycje w przedmiocie leasingu, dostępność rozwiązań alternatywnych, koszty relokacji). Jeśli ani Grupa jako leasingobiorca, ani leasingodawca nie poniesie istotnej kary za wypowiedzenie (rozumianej szeroko), leasing przestaje być egzekwowalny i jego okres stanowi okres wypowiedzenia. Natomiast w sytuacji, gdy którakolwiek ze stron – zgodnie z profesjonalnym osądem – poniesie istotną karę za wypowiedzenie (rozumianą szeroko), Grupa określa okres leasingu jako wystarczająco pewny (czyli okres, co do którego można z wystarczającą pewnością założyć, że umowa będzie trwać).

Leasingi krótkoterminowe i leasingi o niskiej wartości składnika bazowego

Grupa zadecydowała o nieujmowaniu praw do użytkowania aktywów i zobowiązań finansowych dla krótkoterminowych umów leasingu, których nieodwołalny okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub mniej oraz leasingów w odniesieniu, do których składnik aktywów na datę początkowego ujęcia ma niską wartość, tj. nie przekracza 10 000 złotych. Grupa ujmuje opłaty leasingowe dla takich leasingów jako koszty metodą liniową w trakcie okresu leasingu.

Początkowe ujęcie

Prawa do użytkowania zidentyfikowanego aktywa wycenia się początkowo według kosztu. Koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje:

  kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu,

  wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe,

  wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę oraz

  szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnia aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował lub przeprowadzeniem renowacji składnika aktywów do stanu wymaganego przez warunki leasingu.

Późniejsza wycena

Prawo do użytkowania składnika aktywów wycenione według kosztu jest następnie pomniejszane o łączne odpisy amortyzacyjne (umorzeniowe) wyliczane metodą liniową. Składnik aktywa z tytułu prawa do użytkowania amortyzowany jest od daty rozpoczęcia leasingu do końca okresu użytkowania tego składnika lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Szacowany okres użytkowania prawa do użytkowania składnika aktywów jest określany na takich samych zasadach, jak szacunki okresu użytkowania środków trwałych z uwzględnieniem okresu, na który zawarta jest umowa leasingu. Dodatkowo, prawo do użytkowania składnika aktywów jest testowane na utratę wartości i korygowane o odpisy z tytułu utraty wartości, w przypadku ich wystąpienia oraz korygowane z tytułu aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu.

 

 

 

Zestawienie netto aktywów z tytułu prawa do użytkowania

 

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Grunty

Budynki

i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Pozostałe przyrządy

i wyposażenia

PDU

w budowie

Razem

Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2021 roku

645 621

478

35 564

94 756

57 882

303

86

834 690

Zwiększenia, w tym:

32 299

310

8 003

7 965

17 169

64

-

65 810

Zwiększenia z tytułu zawarcia nowych umów

24 587

182

7 208

7 748

15 423

64

-

55 212

Zwiększenia z tytułu nowych umów leasing (z rozliczenia PDU w budowie)

-

128

-

-

1 746

-

-

1 874

Zwiększenia tytułu przekwalifikowania z nieruchomości inwestycyjnych

250

-

-

-

-

-

-

250

Pozostałe

7 462

-

795

217

-

-

-

8 474

Zmniejszenia, w tym:(-)

(26 937)

(326)

(10 172)

(24 324)

(33 593)

(199)

(86)

(95 637)

Amortyzacja

(9 826)

(78)

(8 604)

(20 551)

(30 574)

(199)

-

(69 832)

Zmniejszenia z tytułu oddania do użytkowania

-

-

-

-

-

-

(86)

(86)

Zmniejszenia tytułu przekwalifikowania do nieruchomości inwestycyjnych

(13 309)

-

-

-

-

-

-

(13 309)

Zmniejszenia z tytułu przekwalifikowania do innych pozycji

-

-

-

(2 345)

(1 663)

-

-

(4 008)

Różnice kursowe

-

-

(38)

(28)

(26)

-

-

(92)

Zmniejszenia pozostałe

(3 802)

(248)

(1 530)

(1 400)

(1 330)

-

-

(8 310)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku

650 983

462

33 395

78 397

41 458

168

-

804 863

 

 

 

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Grunty

Budynki

i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Pozostałe przyrządy

i wyposażenia

PDU

w budowie

Razem

Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2020 roku

639 025

639

45 173

108 578

55 029

3 615

16

852 075

Zwiększenia, w tym:

18 220

260

2 336

8 984

36 817

521

6 144

73 282

Zwiększenia z tytułu zawarcia nowych umów

266

256

1 916

4 122

34 717

209

5 603

47 089

Zwiększenia z tytułu przekwalifikowania z innych pozycji

12 914

-

-

4 224

1 866

-

-

19 004

Różnice kursowe

-

-

327

522

65

178

-

1 092

Pozostałe

5 040

4

93

116

169

134

541

6 097

Zmniejszenia, w tym:(-)

(11 624)

(421)

(11 945)

(22 806)

(33 964)

(3 833)

(6 074)

(90 667)

Amortyzacja

(9 663)

(219)

(8 462)

(20 716)

(26 969)

(209)

-

(66 238)

Zmniejszenia z tytułu oddania do użytkowania

-

-

-

-

-

-

(6 055)

(6 055)

Zmniejszenia z tytułu przekwalifikowania do innych pozycji

(19)

(201)

(2 268)

(548)

(5 147)

(3 624)

-

(11 807)

Zmniejszenia pozostałe

(1 942)

(1)

(1 215)

(1 542)

(1 848)

-

(19)

(6 567)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 roku

645 621

478

35 564

94 756

57 882

303

86

834 690

 

Grupa stosuje następujące okresy amortyzacji:

  dla prawa wieczystego użytkowania gruntów – przyjęto czas określony wynikający z ustawowego okresu korzystania tj. 71 lat na dzień wejścia w życie MSSF 16, tj. 1 stycznia 2019 roku,

  dla pozostałych grup aktywów, których umowy są na czas określony – na czas zawarcia umowy, tj. w przedziałach od 3-5 lat,

  dla pozostałych grup aktywów, których umowy zawarte są na czas nieokreślony przyjmuje indywidualne okresy, zgodnie z przyjętą polityką (zasadami) rachunkowości, zakłada się , że dla większości umów zmiana warunków może nastąpić w okresie 3 lat.

 

Zestawienie aktywów z tytułu prawa do użytkowania

 

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Grunty

Budynki

i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Pozostałe przyrządy

i wyposażenia

PDU

w budowie

Razem

Na dzień 31.12.2021 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa brutto

741 110

888

63 261

143 876

121 509

4 808

-

1 075 452

Skumulowane umorzenie(-)

(69 618)

(390)

(28 631)

(65 479)

(80 032)

(1 537)

-

(245 687)

Odpisy z tytułu utraty wartości(-)

(20 435)

(36)

-

-

(18)

-

-

(20 489)

Pozostałe

(74)

-

(1 235)

-

(1)

(3 103)

-

(4 413)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku

650 983

462

33 395

78 397

41 458

168

-

804 863

 

 

 

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Grunty

Budynki

i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Pozostałe przyrządy

i wyposażenia

PDU

w budowie

Razem

Na dzień 31.12.2020 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa brutto

725 922

826

56 826

139 684

107 359

4 744

86

1 035 447

Skumulowane umorzenie(-)

(59 792)

(312)

(20 027)

(44 928)

(49 458)

(1 338)

-

(175 855)

Odpisy z tytułu utraty wartości(-)

(20 435)

(36)

-

-

(18)

-

-

(20 489)

Pozostałe

(74)

-

(1 235)

-

(1)

(3 103)

-

(4 413)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 roku

645 621

478

35 564

94 756

57 882

303

86

834 690

 

 

 

Nota 11. Nieruchomości inwestycyjne

Wybrane Zasady Rachunkowości

Nieruchomości inwestycyjne to grunty oraz budynki i budowle posiadane przez Grupę w celu osiągania korzyści ekonomicznych z tytułu przyrostu wartości tych aktywów lub innych pożytków np. osiągania przychodów z czynszów dzierżawnych.

Inwestycje w nieruchomości wycenia się zgodnie z zasadami wyceny dla rzeczowych aktywów trwałych.

Przychody z tytułu dzierżawy nieruchomości inwestycyjnych prezentowane są jako pozostałe przychody operacyjne, natomiast koszty z nimi związane – jako pozostałe koszty operacyjne.

 

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Wartość bilansowa na początek okresu

57 364

62 014

Zwiększenia, w tym:

16 074

8 417

Zwiększenia z tytułu nabycia, wytworzenia, późniejszych nakładów

1 064

765

Zwiększenia z tytułu rozwiązania odpisu aktualizującego

-

58

Zwiększenia z tytułu reklasyfikacji z innej kategorii aktywów

14 908

6 785

Zwiększenia pozostałe

102

809

Zmniejszenia, w tym:(-)

(5 392)

(13 067)

Amortyzacja(-)

(4 486)

(4 683)

Zmniejszenia stanu z tytułu zbycia, likwidacji

(64)

(234)

Zmniejszenia z tytułu reklasyfikacji do innej kategorii aktywów

(664)

(8 138)

Zmniejszenia z tytułu utworzenia odpisu aktualizującego

(153)

(3)

Zmniejszenia pozostałe

(25)

(9)

Wartość bilansowa na koniec okresu

68 046

57 364

Przychody z tytułu dzierżawy nieruchomości inwestycyjnych w 2021 roku wyniosły 13 625 tys. zł (w 2020 roku: 13 107 tys. zł).

Na dzień 31 grudnia 2021 roku wartość brutto nieruchomości inwestycyjnych wynosiła 123 264 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 113 185 tys. zł).

Wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosi 100 346 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 84 507 tys. zł).

Nota 12. Wartości niematerialne

Wybrane Zasady Rachunkowości

Badania i rozwój

Koszty prac badawczych są ujmowane jako koszt w rachunku zysków i strat w momencie ich poniesienia.

Nakłady poniesione na prace rozwojowe, których efekty działań znajdują zastosowanie w opracowaniu lub wytworzeniu nowego lub w znacznym stopniu ulepszonego produktu podlegają aktywowaniu w przypadku, gdy wytworzenie nowego produktu (lub procesu) jest technicznie możliwe i jest ekonomicznie uzasadnione oraz Grupa posiada techniczne, finansowe oraz inne niezbędne środki do ukończenia prac rozwojowych.

Nakłady na prace rozwojowe są ujmowane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości. Zakończone prace rozwojowe są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży z danego przedsięwzięcia.

Koszty prac rozwojowych są poddawane ocenie pod kątem ewentualnej utraty wartości na każdy dzień bilansowy, jeśli składnik aktywów nie został jeszcze oddany do użytkowania lub gdy zidentyfikowane zostaną przesłanki utraty wartości wskazujące na to, że ich wartość bilansowa może nie być możliwa do odzyskania.

Pozostałe wartości niematerialne

Pozostałe wartości niematerialne nabyte w ramach oddzielnej transakcji są ujmowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia.

Po początkowym ujęciu wartości niematerialne o określonym okresie użyteczności ekonomicznej wycenia się według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości. Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użyteczności ekonomicznej wycenia się według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o odpisy z tytułu utraty wartości.

Za wyjątkiem prac rozwojowych, wartości niematerialne wytworzone przez Grupę we własnym zakresie nie są ujmowane w aktywach, a nakłady poniesione na ich wytworzenie są ujmowane w rachunku zysków i strat jako koszty okresu, w którym zostały poniesione.

Nakłady poniesione w terminie późniejszym

Późniejsze wydatki na składniki istniejących wartości niematerialnych podlegają aktywowaniu tylko wtedy, gdy zwiększają przyszłe korzyści ekonomiczne związane z danym składnikiem. Pozostałe nakłady są ujmowane w rachunku zysków i strat jako koszty okresu, w którym zostały poniesione.

Amortyzacja

Wartości niematerialne amortyzowane są metodą liniową biorąc pod uwagę okres ich użytkowania, chyba, że nie jest on określony. Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które jeszcze nie są użytkowane poddaje się co roku weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne. W przypadku pozostałych wartości niematerialnych dokonywana jest coroczna ocena, czy wystąpiły przesłanki, które mogą świadczyć o utracie ich wartości.

Wartość bilansowa

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Znaki towarowe, w tym:

283 188

284 456

rozpoznane przy nabyciu Grupa Azoty POLICE

55 073

55 688

rozpoznane przy nabyciu Grupa Azoty PUŁAWY

33 100

33 100

rozpoznane przy nabyciu COMPO EXPERT

195 015

195 668

Znak korporacyjny rozpoznany przy nabyciu COMPO EXPERT

127 234

127 659

Portfel klientów, w tym

312 033

332 456

rozpoznane przy nabyciu Grupa Azoty PUŁAWY

24

897

rozpoznane przy nabyciu COMPO EXPERT

312 009

331 559

Patenty i licencje

76 338

81 292

Oprogramowanie komputerowe

24 046

30 094

Koszty prac rozwojowych

4 224

2 595

Pozostałe wartości niematerialne

51 003

57 085

Wartości niematerialne w budowie

120 548

111 673

 

998 614

1 027 310

 

Logo COMPO EXPERT oraz zidentyfikowane kluczowe znaki towarowe nie są amortyzowane ze względu na ich ugruntowaną, wieloletnią pozycję na światowym rynku nawozów. Marka COMPO EXPERT i kluczowe marki produktowe funkcjonują na rynku od ponad 60 lat przy stale weryfikowanych i ulepszanych formułach oraz wsparciu doradczym w zakresie aplikacji.

Na dzień 31 grudnia 2021 roku wartość portfela klientów dotyczy klientów segmentu Nawozy-Agro. Portfele klientów zostały rozpoznane przy nabyciu spółek Grupa Azoty PUŁAWY oraz COMPO EXPERT.

W Grupie nie występują wartości niematerialne, do których tytuł prawny podlega ograniczeniom lub które stanowią zabezpieczenie zobowiązań. Odpisy amortyzacyjne wartości niematerialnych co do zasady obciążają koszty ogólnego zarządu.

 

Wartość prac badawczych i rozwojowych ujętych jako koszt w 2021 roku wyniosła 19 524 tys. zł (w 2020 roku: 13 975 tys. zł).

 

 

Zestawienie netto wartości niematerialnych

 

Znaki towarowe

Znak korporacyjny

Portfel klientów

Patenty i licencje

Oprogramowanie komputerowe

Koszty prac rozwojowych

Pozostałe wartości niematerialne

Wartości niematerialne

w budowie

Razem

Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2021 roku

284 456

127 659

332 456

81 292

30 094

2 595

57 085

111 673

1 027 310

Zwiększenia, w tym:

-

-

-

6 980

2 614

2 329

1 460

33 537

46 920

Zwiększenia z tytułu nabycia, wytworzenia, oddania do eksploatacji

-

-

-

5 707

2 544

2 329

1 457

32 103

44 140

Zwiększenia z tytułu rozwiązania odpisu aktualizującego

 

 

 

-

70

-

-

-

70

Zwiększenia pozostałe

-

-

-

1 273

-

-

3

1 434

2 710

Zmniejszenia, w tym:

(1 268)

(425)

(20 423)

(11 934)

(8 662)

(700)

(7 542)

(24 662)

(75 616)

Amortyzacja

-

-

(19 229)

(11 604)

(5 741)

(519)

(7 236)

-

(44 329)

Zmniejszenia stanu z tytułu likwidacji

-

-

-

-

(129)

-

-

(309)

(438)

Zmniejszenia z tytułu oddania do eksploatacji

-

-

-

-

-

-

-

(9 716)

(9 716)

Zmniejszenia z tytułu utworzenia odpisu aktualizującego

(615)

-

-

(68)

(2 576)

(179)

(105)

(11 772)

(15 315)

Różnice kursowe z przeliczenia

(653)

(425)

(1 194)

(47)

(2)

 

(201)

(17)

(2 539)

Zmniejszenia pozostałe

-

-

-

(215)

(214)

(2)

-

(2 848)

(3 279)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku

283 188

127 234

312 033

76 338

24 046

4 224

51 003

120 548

998 614

 

 

 

Znaki towarowe

Znak korporacyjny

Portfel klientów

Patenty i licencje

Oprogramowanie komputerowe

Koszty prac rozwojowych

Pozostałe wartości niematerialne

Wartości niematerialne

w budowie

Razem

Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2020 roku

269 349

117 825

329 418

85 993

28 746

1 934

60 149

91 657

985 071

Zwiększenia, w tym:

15 107

9 834

26 464

7 565

6 542

1 031

4 810

35 474

106 827

Zwiększenia z tytułu nabycia, wytworzenia, oddania do eksploatacji

-

-

-

5 557

6 404

1 031

339

34 984

48 315

Różnice kursowe z przeliczenia

15 107

9 834

26 464

124

44

-

4 377

174

56 124

Zwiększenia z tytułu rozwiązania odpisu aktualizującego

-

-

-

-

2

-

-

-

2

Zwiększenia pozostałe

-

-

-

1 884

92

-

94

316

2 386

Zmniejszenia, w tym:

-

-

(23 426)

(12 266)

(5 194)

(370)

(7 874)

(15 458)

(64 588)

Amortyzacja

-

-

(23 403)

(12 136)

(4 914)

(370)

(7 873)

 

(48 696)

Zmniejszenia stanu z tytułu likwidacji

-

-

-

(9)

(142)

-

-

-

(151)

Zmniejszenia z tytułu oddania do eksploatacji

-

-

-

-

-

-

-

(11 910)

(11 910)

Zmniejszenia pozostałe

-

-

(23)

(121)

(138)

-

(1)

(3 548)

(3 831)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 roku

284 456

127 659

332 456

81 292

30 094

2 595

57 085

111 673

1 027 310


 

Zestawienie wartości niematerialnych

 

Znaki towarowe

Znak korporacyjny

Portfel klientów

Patenty i licencje

Oprogramowanie komputerowe

Koszty prac rozwojowych

Pozostałe wartości niematerialne

Wartości niematerialne

w budowie

Razem

Na dzień 31.12.2021 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa brutto

283 803

127 544

569 738

184 603

81 743

8 939

78 585

135 895

1 470 850

Skumulowane umorzenie(-)

-

(310)

(257 705)

(108 194)

(52 481)

(4 341)

(26 718)

-

(449 749)

Odpisy z tytułu utraty wartości(-)

(615)

-

-

(71)

(5 216)

(374)

(863)

(15 300)

(22 439)

Pozostałe

-

-

-

-

-

-

(1)

(47)

(48)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku

283 188

127 234

312 033

76 338

24 046

4 224

51 003

120 548

998 614

Na dzień 31.12.2020 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa brutto

284 456

127 969

570 932

184 585

79 543

6 612

77 331

115 248

1 446 676

Skumulowane umorzenie(-)

-

(310)

(238 476)

(96 590)

(46 739)

(3 822)

(19 487)

-

(405 424)

Odpisy z tytułu utraty wartości(-)

-

 

 

(6 703)

(2 710)

(195)

(759)

(3 528)

(13 895)

Pozostałe

-

-

-

-

-

-

-

(47)

(47)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 roku

284 456

127 659

332 456

81 292

30 094

2 595

57 085

111 673

1 027 310

 

 Nota 12.1. Wartość firmy

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Z tytułu nabycia COMPO EXPERT

298 216

299 215

Z tytułu nabycia Grupy Azoty POLICE

19 053

29 815

Z tytułu objęcia kontroli przez spółkę Grupa Azoty KOLTAR

1 720

1 720

Z tytułu objęcia kontroli w spółce Unibaltic Agro

933

933

 

319 922

331 683

Nota 13. Aktywa finansowe

Nota 13.1. Udziały i akcje

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Udziały/akcje w jednostkach stowarzyszonych i współzależnych, w tym:

92 658

91 461

Bałtycka Baza Masowa (współzależna)

15 115

14 954

KEMIPOL (stowarzyszona)

77 543

76 507

Udziały/akcje w pozostałych jednostkach nieobjętych konsolidacją

12 915

9 168

 

105 573

100 629

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

105 573

100 629

 

105 573

100 629

Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i współzależnych

Kemipol Sp. z o.o. z siedzibą w Policach stanowi istotną jednostkowo spółkę stowarzyszoną Grupy Azoty POLICE wycenianą metodą praw własności. Zakres działalności obejmuje usługi w zakresie instalowania i naprawy maszyn na obiektach wodno – ściekowych oraz unieszkodliwianie odpadów. Zarówno na dzień 31 grudnia 2021 roku, jak i 31 grudnia 2020 roku procentowy udział Grupy Azoty POLICE w kapitale wynosił 33,99%.W analizowanym okresie nie nastąpiły zmiany odnośnie posiadanych udziałów w jednostce stowarzyszonej.

Tabela poniżej przedstawia podsumowanie dotyczące inwestycji w spółkę Kemipol Sp. z o.o.

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Wartość inwestycji w jednostkę stowarzyszoną ustalona metodą praw własności

77 543

76 507

Aktywa obrotowe (krótkoterminowe)

73 225

65 770

Aktywa trwałe (długoterminowe)

38 869

36 840

Zobowiązania krótkoterminowe

24 867

18 377

Zobowiązania długoterminowe

1 699

1 753

 

 

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Przychody

198 219

184 592

Zysk z działalności kontynuowanej

44 987

41 940

Zysk/Strata za rok obrotowy

44 987

41 940

Całkowite dochody razem za rok obrotowy

44 987

41 940

Otrzymane dywidendy od Grupy stowarzyszonej przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej

14 212

12 493

Uzgodnienie powyższych informacji finansowych do wartości bilansowych udziałów w spółce Kemipol Sp. z o.o. ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy.

 

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Procentowy udział Grupy w kapitale Grupy

33,99

33,99

Aktywa netto przypadające Grupie Azoty

29 071

28 035

Korekta wartości godziwej na dzień objęcia kontroli

48 472

48 472

Inwestycje wyceniane metodą praw własności

77 543

76 507

Na dzień 31 grudnia 2021 roku wartość inwestycji w jednostce współzależnej, Bałtyckiej Bazie Masowej Sp. z o. o., ustalona metodą praw własności wynosi 15 115 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 14 954 tys. zł).

Tabela poniżej przedstawia podsumowanie dotyczące inwestycji w spółkę Bałtycka Baza Masowa Sp. z o.o.

 

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Zysk netto z działalności kontynuowanej

608

811

Całkowite dochody razem za rok obrotowy

608

811

Udziały i akcje w pozostałych jednostkach

Udziały i akcje w pozostałych jednostkach wyceniane są w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Grupa przyjęła do zastosowania ten wariant prezentacji, ze względu na specyfikę tych jednostek oraz wielkość posiadanych udziałów.

Główną pozycję stanowią udziały w spółce Tarnowskie Wodociągi Sp. z o.o., których wartość na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosi 10 407 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 6 464 tys. zł).

Nota 13.2. Pozostałe aktywa finansowe

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Lokaty bankowe powyżej 3 miesięcy

1 997

-

Pozostałe

2 626

2 484

 

4 623

2 484

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

2 626

2 484

Krótkoterminowe

1 997

-

 

4 623

2 484

Nota 14. Zapasy

Wybrane Zasady Rachunkowości

Zapasy są to aktywa przeznaczone do sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej, będące w trakcie produkcji przeznaczonej na sprzedaż lub materiały i surowce zużywane w procesie produkcyjnym lub w trakcie świadczenia usług.

Składniki zapasów są wyceniane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia nie wyższych jednak od ich wartości netto możliwych do uzyskania na dzień bilansowy. Wartość rozchodu zapasów ustala się z zastosowaniem metody średniej ważonej.

Cena nabycia to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzania do obrotu, łącznie z kosztami transportu, załadunku, wyładunku, a obniżona o rabaty, upusty i inne podobne zmniejszenia i odzyski. Wyroby gotowe, półprodukty i produkcja w toku wyceniane są według kosztu wytworzenia obejmującego uzasadnioną część stałych kosztów pośrednich produkcji, wyliczoną przy założeniu normalnego wykorzystaniu zdolności produkcyjnych.

Odpisy aktualizujące wartość zapasów ujmowane są w rachunku zysków i strat w pozycji koszty wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów. Natomiast odwrócenie odpisu aktualizującego wartość zapasów ujmowane jest jako zmniejszenie kosztu własnego sprzedaży.

 

 

 

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Produkty gotowe

697 458

429 838

Półprodukty, produkcja w toku

380 296

143 387

Materiały

1 058 456

870 265

Towary

176 933

90 521

Zapasy ogółem, w tym

2 313 143

1 534 011

wartość bilansowa zapasów wykazywanych w cenie sprzedaży pomniejszonej o koszty sprzedaży

39 771

19 964

 

 

za okres

od 01.01.2021 do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

Odpisy wartości zapasów ujęte jako koszt w okresie

64 261

50 609

Odpisy wartości zapasów wykorzystanie/rozwiązanie w okresie

(37 523)

(47 620)

 

26 738

2 989

Wartość zapasów ujęta jako koszt w okresie

 

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Zużycie materiałów i energii

10 472 982

5 427 785

Zmiana stanu produktów(+/-)

(545 529)

180 117

 

9 927 453

5 607 902

 

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Wartość odpisów aktualizujących

89 217

62 619

Dokonane w 2021 roku odpisy aktualizujące wartość zapasów dotyczą wyrobów gotowych i półproduktów, materiałów, których koszt wytworzenia (cena nabycia) jest wyższy od ceny sprzedaży netto lub okres ich zalegania na magazynie był dłuższy niż rok. Zmiany wartości odpisów aktualizujących wynikają ze sprzedaży, wykorzystania lub likwidacji odpowiednich pozycji asortymentowych i są ujmowane sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji koszty wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów.

Nota 15. Prawa majątkowe

Wybrane Zasady Rachunkowości

Prawa majątkowe obejmują prawa do emisji CO 2 oraz świadectwa pochodzenia energii.

Otrzymane nieodpłatnie prawa do emisji oraz prawa otrzymane w ramach realizacji zadań KPI ujmowane są początkowo jako prawa majątkowe w korespondencji z przychodami przyszłych okresów (dotacja według MSR 20) w wartości godziwej ustalonej na dzień ich zarejestrowania.

Zakupione prawa do emisji są ujmowane według ceny nabycia.

Zobowiązania wynikające z emisji zanieczyszczeń do powietrza, prezentowane w ramach pozostałych zobowiązań są ujmowane jako koszt wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów (podatki i opłaty) i wyceniane następująco:

  jeżeli Grupa posiada ilość praw wystarczającą do pokrycia swojego zobowiązania wynikającego z emisji: jako iloczyn ilości praw niezbędnych do umorzenia w związku z dokonaną emisją oraz jednostkowego kosztu praw do emisji posiadanych przez Grupę. Jednostkowy koszt uprawnień dla pokrycia szacowanej emisji jest obliczany według metody średniej ważonej,

  jeżeli Grupa nie posiada ilości praw wystarczającej do pokrycia swojego zobowiązania wynikającego z emisji: jako iloczyn ilości praw posiadanych przez Grupę oraz jednostkowego kosztu tych praw, powiększony o wartość godziwą brakujących praw do emisji. W przypadku, gdy Grupa zawarła kontrakty terminowe zabezpieczające rozliczenie niedoboru tych praw z okresu objętego sprawozdaniem, a z których dostawa praw nastąpi przed upływem terminu ich umorzenia w KOBIZE, wówczas dla pokrytego tymi instrumentami niedoboru stosuje cenę kontraktu terminowego.

Rozliczenie dotacji z tytułu otrzymanych nieodpłatnie praw do emisji ujmuje się jako pomniejszenie kosztu własnego sprzedaży (podatków i opłat) w proporcji zrealizowanej emisji CO 2 w okresie sprawozdawczym do planowanej emisji rocznej. Rozliczenie dotacji z tytułu praw otrzymanych w ramach realizacji zadań KPI ujmuje się jako pozostałe przychody operacyjne przez okres amortyzacji aktywów nabytych w ramach realizacji zadań KPI.

Uprawnienia do emisji podlegają umorzeniu w ciężar wartości utworzonego zobowiązania w momencie umorzenia uprawnień do emisji za poprzedni rok w odpowiednim rejestrze. Ilości przyznane w ramach KPI mogą być wykorzystywane do fizycznego umorzenia uprawnień za dany rok.

Świadectwa pochodzenia energii przyznane Grupie z tytułu produkcji energii elektrycznej w kogeneracji ujmowane są w miarę nabywania uprawnień jako prawa majątkowe i zmniejszenie kosztów produkcji wytwarzanej energii. Zakupione świadectwa pochodzenia energii są ujmowane według ceny nabycia.

Zobowiązania do umorzenia świadectw wynikające ze sprzedaży energii, prezentowane w ramach pozostałych zobowiązań, są ujmowane jako koszty wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów (podatki i opłaty) i wyceniane na podstawie jednostkowego kosztu świadectw posiadanych przez Grupę lub odpowiedniej opłaty zastępczej.

Świadectwa podlegają umorzeniu w ciężar wartości utworzonego zobowiązania w momencie złożenia wniosku do URE o ich umorzenie.

W przypadku świadectw pochodzenia energii otrzymanych w związku z realizacją zadań inwestycyjnych stosuje się takie same zasady jak dla prawach do emisji CO 2 otrzymanych w ramach KPI.

 

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Prawa do emisji

1 558 457

518 469

Świadectwa pochodzenia energii

1 715

5 725

Pozostałe

-

5 005

Prawa majątkowe ogółem

1 560 172

529 199

Nota 15.1. Prawa do emisji CO 2

Posiadane prawa do emisji CO 2 (ilość jednostek)

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Stan praw na początek okresu (jednostki posiadane)

4 742 055

5 391 682

Przyznane

4 774 325

4 400 993

Zakupione

2 890 048

1 939 745

Rozliczone

(7 129 415)

(6 990 365)

Stan praw na koniec okresu (jednostki posiadane)

5 277 013

4 742 055

Emisja w okresie sprawozdawczym

7 249 936

7 199 159

Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa posiadała zabezpieczoną całą wymaganą do rozliczenia ilość jednostek uprawnień emisji CO 2 za 2021 rok obejmującą uprawnienia nabyte, otrzymane nieodpłatnie oraz objęte transakcjami terminowymi. Istotny wzrost wartości uprawnień na dzień 31 grudnia 2021 roku w stosunku do roku ubiegłego jest skutkiem znaczącego wzrostu ceny uprawnień do emisji CO 2 .

Nota 16. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

Wybrane Zasady Rachunkowości

Należności z tytułu dostaw i usług to niebędące instrumentami pochodnymi aktywa finansowe, nienotowane na aktywnym rynku, o określonej wysokości płatności. Początkowo ujmuje się je według wartości godziwej. Po początkowym ujęciu wycenia się je według zamortyzowanego kosztu, przy użyciu efektywnej stopy procentowej, pomniejszonego o odpisy z tytułu utraty wartości.

W przypadku należności o terminie wymagalności nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia bilansowego, gdy różnica pomiędzy wartością według zamortyzowanego kosztu i wartością w kwocie wymaganej zapłaty nie jest istotna, należności wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty, pomniejszonej o odpisy z tytułu utraty wartości.

 

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Należności z tytułu dostaw i usług - podmioty powiązane

1 972

2 101

Należności z tytułu dostaw i usług - pozostałe podmioty

1 777 084

974 979

Należności budżetowe oprócz podatku dochodowego

529 637

402 710

Należności z tytułu umów o usługi budowlane

9 357

11 943

Zaliczki na dostawy rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialne

214 286

304 976

Zaliczki na dostawy materiałów, towarów i usług

33 685

5 685

Rozliczenia międzyokresowe kosztów

355 720

204 631

Pozostałe należności

74 390

211 046

 

2 996 131

2 118 071

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

542 552

489 827

Krótkoterminowe

2 453 579

1 628 244

 

2 996 131

2 118 071

 

Zmiany stanu odpisów aktualizujących (w tym z tytułu szacowanej straty kredytowej) – Należności z tytułu dostaw i usług

 

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Stan na początek okresu

86 252

84 477

Utworzenie

9 779

14 526

Rozwiązanie

(6 045)

(9 239)

Wykorzystanie

(2 866)

(3 317)

Zmiany w Grupie

1 182

-

Różnice kursowe z przeliczenia

(395)

(195)

Stan na koniec okresu

87 907

86 252

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

450

79

Krótkoterminowe

87 457

86 173

 

87 907

86 252

Wpływ zmiany ryzyka kredytowego w okresie sprawozdawczym na wartość szacowanej straty na należności z tytułu dostaw i usług – przedstawiono w nocie 28.3.1.

Struktura walutowa należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

PLN

1 130 774

1 006 239

EUR w przeliczeniu na PLN

1 521 685

919 552

USD w przeliczeniu na PLN

250 404

125 726

Pozostałe*

93 268

66 554

 

2 996 131

2 118 071

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

542 552

489 827

Krótkoterminowe

2 453 579

1 628 244

 

2 996 131

2 118 071

*GBP, CHF ,BRL, INR, TRY, MXN, CNY, MYR, ZAR , XOF

Na dzień 31 grudnia 2021 roku możliwe do wykupu lub faktoringu są należności o wartości 453 124 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku 35 946 tys. zł). Istotny wzrost wynika przede wszystkim z zawarcia nowych umów faktoringu w trakcie 2021 roku.

Nota 16.1. Rozliczenia międzyokresowe kosztów

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Ubezpieczenia

26 082

27 588

Prenumeraty

400

461

Reklama

113

124

Pozostałe

329 125

176 458

 

355 720

204 631

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

323 832

179 205

Krótkoterminowe

31 888

25 426

 

355 720

204 631

W ramach pozostałych rozliczeń międzyokresowych główną pozycję stanowią koszty pozyskania finansowania w kwocie 321 031 tys. zł poniesione przez spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS w związku z realizacją projektu „Polimery Police”. Na dzień 31 grudnia 2021 roku obejmują następujące pozycje:

  koszty wspólne związane z pozyskaniem finansowania w kwocie 28 220 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku 25 668 tys. zł),

  koszty prowizji bankowych w kwocie 168 748 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku 116 876 tys. zł),

  prowizje i odsetki od pożyczek w kwocie 124 063 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku 25 902 tys. zł).

Na koszty pozyskania finansowania składają się następujące pozycje:

  koszty doradztwa,

  podatek od czynności cywilno-prawnych,

  koszty prowizji bankowych,

  uzasadniona część kosztów wynagrodzeń pracowników i narzutów na wynagrodzenia oraz delegacji dotycząca pracowników zatrudnionych w celu pozyskania finansowania,

  pozostałe koszty związane bezpośrednio z pozyskaniem finansowania.

Etapy rozliczenia kosztów pozyskania finansowania

I etap – koszty bezpośrednio związane z pozyskaniem kapitału własnego ujmowane są jako zmniejszenie kapitału zapasowego.

II etap – koszty bezpośrednio związane z pozyskaniem kredytów bankowych ujmowane są na rozliczeniach międzyokresowych i rozliczane będą zgodnie z zaciąganiem kredytu przy pomocy efektywnej stopy procentowej.

III etap – koszty wspólne rozliczane są proporcjonalnie w stosunku do kwoty pozyskania finansowania i okresu finansowania.

Nota 17. Środki pieniężne

Wybrane Zasady Rachunkowości

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie, depozyty bankowe na żądanie o początkowym okresie zapadalności do trzech miesięcy. Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.

 

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Środki pieniężne w kasie

315

215

Środki pieniężne na rachunkach bankowych (PLN)

192 399

502 145

Środki pieniężne na rachunkach walutowych (po przeliczeniu na PLN)

148 496

341 385

Lokaty bankowe terminowe do 3 miesięcy

2 008 635

63 537

Lokaty bankowe pozostałe

6 830

15 897

Środki pieniężne i ekwiwalenty w ramach cash poolingu

5 518

2

Pozostałe

-

147

 

2 362 193

923 328

Środki pieniężne, wartości wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

2 362 193

923 328

Środki pieniężne, wartości wykazywane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

2 362 193

923 328

Wysokość środków na rachunkach VAT split payment na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosi: 64 442 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 32 293 tys. zł) i zawiera się w łącznej kwocie środków pieniężnych na rachunkach bankowych (PLN) wykazanych w nocie w wartości 192 399 tys. zł.

Jednostka Dominująca centralizuje w Grupie funkcje związane z pozyskaniem finansowania i posiada wraz z pozostałymi spółkami z Grupy Azoty umowy cash poolingu rzeczywistego w PLN („PLN CPR”) oraz w EUR („EUR CPR”) i od 1 grudnia 2021 w USD („USD CPR”) zawarte z bankiem PKO BP S.A. („PKO BP”). Usługi cash poolingu rzeczywistego służą optymalizacji przepływów finansowych, pozwalając efektywnie zarządzać globalnymi limitami płynności w PLN, w EUR oraz w USD i dokonywać ich elastycznej alokacji w Grupie, a tym samym zapewnieniu bezpieczeństwa finansowego poszczególnych spółek z Grupy, przy równoczesnej optymalizacji przychodów i kosztów odsetkowych w Grupie. Jednostka Dominująca pełni rolę agenta, koordynującego usługi cash poolingu w Grupie, co oznacza, że poszczególne spółki Grupy rozliczają swoje pozycje z Jednostką Dominującą, aJednostka Dominująca rozlicza się z bankiem PKO BP. Salda rozrachunków wewnętrznych podlegają eliminacji w procesie konsolidacji.

Pozostałe nadwyżki środków pieniężnych, mogą być lokowane przez spółki Grupy na terminowych lokatach bankowych.

 

 

Wpływ zmiany ryzyka kredytowego w okresie sprawozdawczym na wartość szacowanej straty

 

Wartość środków pieniężnych na 01.01.2021

Wartość środków pieniężnych na 31.12.2021

Wartość szacowanej straty kredytowej na 31.12.2021

Wartość środków pieniężnych po uwzględnieniu straty kredytowej na 31.12.2021

Szacowane w okresie do 12 miesięcy, w tym:

923 113

2 362 012

(134)

2 361 878

A

735 515

1 404 882

(116)

1 404 766

BBB/BB

172 609

65 206

(18)

65 188

B

5 869

-

-

-

Pozostałe

9 120

891 924

-

891 924

 

 

 

Wartość środków pieniężnych na 01.01.2020

Wartość środków pieniężnych na 31.12.2020

Wartość szacowanej straty kredytowej na 31.12.2020

Wartość środków pieniężnych po uwzględnieniu straty kredytowej na 31.12.2020

Szacowane w okresie do 12 miesięcy, w tym:

769 594

923 311

(198)

923 113

A

146 916

735 676

161)

735 515

BBB/BB

615 497

172 641

(32)

172 609

B

392

5 869

-

5 869

Pozostałe

6 789

9 125

(5)

9 120

Nota 18. Pozostałe aktywa

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Koszty odwiertów i eksploatacji

17 969

17 456

Pozostałe

509

509

 

18 478

17 965

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

509

509

Krótkoterminowe

17 969

17 456

 

18 478

17 965

Nota 19. Kapitał własny

Wybrane Zasady Rachunkowości

Kapitały własne ujmuje się w księgach rachunkowych z podziałem na ich rodzaje i według zasad określonych przepisami prawa i postanowieniami statutu Jednostki Dominującej.

Kapitał zakładowy Jednostki Dominującej wykazuje się w wysokości określonej w wartości nominalnej wyemitowanych akcji.

Koszty emisji akcji poniesione przy powstaniu spółki akcyjnej lub podwyższeniu kapitału zakładowego, zmniejszają kapitał z emisji akcji powyżej wartości nominalnej.

Kwoty powstałe z podziału zysku, niepodzielony wynik z lat ubiegłych oraz wynik roku bieżącego prezentowane są w sprawozdaniu finansowym jako zyski zatrzymane.

Nota 19.1. Kapitał zakładowy

Wartość kapitału zakładowego

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Wartość nominalna akcji AA

120 000

120 000

Wartość nominalna emisji akcji B

75 582

75 582

Wartość nominalna emisji akcji C

124 995

124 995

Wartość nominalna emisji akcji D

175 400

175 400

 

495 977

495 977

 

Liczba akcji

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Ilość akcji na początek okresu (szt.)

99 195 484

99 195 484

Ilość akcji na koniec okresu (szt.)

99 195 484

99 195 484

Wartości nominalna 1 akcji (zł/akcję)

5

5

Wszystkie wyemitowane akcje zostały w pełni opłacone. Posiadacze akcji zwykłych są uprawnieni do otrzymywania uchwalonych dywidend oraz mają prawo do jednego głosu na akcję podczas Walnego Zgromadzenia. Wszystkie akcje uprawniają w jednakowym stopniu do majątku Jednostki Dominującej w przypadku podziału majątku.

Ograniczenie prawa głosu

Tak długo, jak Skarb Państwa lub podmioty zależne od Skarbu Państwa są właścicielami akcji Jednostki Dominującej uprawniających do co najmniej jednej piątej ogólnej liczby głosów istniejących w Jednostce Dominującej, prawo głosu innych akcjonariuszy Jednostki Dominującej zostaje ograniczone w ten sposób, że żaden z nich nie może wykonywać na Walnym Zgromadzeniu więcej niż jednej piątej ogólnej liczby głosów istniejących w Jednostce Dominującej w dniu odbywania Walnego Zgromadzenia.

Nota 19.2. Kapitał z emisji akcji powyżej wartość nominalną

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Emisja akcji

2 445 409

2 445 409

Koszty emisji(-)

(30 713)

(30 713)

Podatek dochodowy(+/-)

3 574

3 574

 

2 418 270

2 418 270

Kapitał ten dotyczy wyłącznie Jednostki Dominującej. Kapitały zapasowe i rezerwowe jednostek zależnych wykazywane są w ramach zysków zatrzymanych.

Nota 19.3. Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających

Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających zawiera efektywną część skumulowanych zmian wartości instrumentów zabezpieczających, którymi są długoterminowe kredyty bankowe w EUR, wyznaczone do zabezpieczenia przepływów pieniężnych wynikających z przychodów ze sprzedaży w tej walucie. Ujęte w tym kapitale skumulowane zmiany wartości instrumentów zabezpieczających zostaną ujęte w rachunku zysków i strat w momencie, w którym wystąpią zabezpieczane przepływy pieniężne.

 

 Nota 19.4. Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli

31 grudnia 2021 roku

Grupa Azoty POLICE

Grupa Azoty PUŁAWY

Grupa Azoty KĘDZIERZYN

Grupa Azoty

POLYOLEFINS

ZARZĄD MORSKIEGO PORTU POLICE

Procentowy udział w kapitale własnym udziałowców niesprawujących kontroli

37,14 %

4,02 %

6,52 %

19,68 %

37,20%

Aktywa trwałe

2 784 495

4 371 670

1 667 111

3 235 352

21 697

Aktywa obrotowe

1 449 049

2 837 062

1 708 865

47 043

52 359

Zobowiązania długoterminowe

(556 120)

(414 554)

(396 492)

(2 055 772)

(10 588)

Zobowiązania krótkoterminowe

(1 736 533)

(2 871 412)

(1 390 172)

(58 653)

(1 511)

Aktywa netto

1 940 891

3 922 766

1 589 312

1 167 970

61 957

Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli

468 305

143 547

102 794

219 694

21 455

Przychody ze sprzedaży

3 189 949

4 950 318

2 951 553

332

10 176

Zysk/(Strata) netto

154 446

171 863

272 162

(156 994)

6 468

Inne całkowite dochody

5 141

10 885

4 689

(22 407)

-

Całkowity dochód za okres

159 587

182 748

276 851

(179 401)

6 468

Zysk/(Strata) netto przypadający na udziałowców niesprawujących kontroli

59 300

6 601

17 691

(36 620)

2 406

Inne całkowite dochody przypadające na udziałowców niesprawujących kontroli

1 909

328

306

(4 410)

-

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

1 013 017

2 127 493

1 207 001

51 697

7 016

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

(149 541)

(1 014 208)

(166 177)

(836 146)

(2 170)

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

(665 088)

(681 284)

(771 565)

366 168

1 250

Przepływy pieniężne netto, razem

198 388

432 001

269 259

(418 281)

6 096

Dywidenda przypadająca na udziałowców niesprawujących kontroli

-

-

4 609

-

-

 


  

31 grudnia 2020 roku

Grupa Azoty POLICE

Grupa Azoty PUŁAWY

Grupa Azoty KĘDZIERZYN

Grupa Azoty

POLYOLEFINS

ZARZĄD MORSKIEGO PORTU POLICE

Procentowy udział w kapitale własnym udziałowców niesprawujących kontroli

37,14%

4,02%

6,52%

19,68%

37,20%

Aktywa trwałe

2 692 452

4 027 622

1 626 448

2 314 310

13 573

Aktywa obrotowe

725 707

1 511 299

900 904

593 315

46 375

Zobowiązania długoterminowe

(704 630)

(544 806)

(456 776)

(1 491 491)

(3 473)

Zobowiązania krótkoterminowe

(923 324)

(1 247 166)

(687 419)

(68 763)

(986)

Aktywa netto

1 790 205

3 746 949

1 383 157

1 347 371

55 489

Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli

413 708

136 628

89 405

260 724

19 049

Przychody ze sprzedaży

2 397 411

2 757 155

1 738 272

184

9 176

Zysk/(Strata) netto

51 547

203 447

118 345

27 940

5 801

Inne całkowite dochody

(3 984)

461

(2 460)

(1 106)

-

Całkowity dochód za okres

47 563

203 908

115 885

26 834

5 801

Zysk/(Strata) netto przypadający na udziałowców niesprawujących kontroli

17 562

7 647

7 773

6 995

2 158

Inne całkowite dochody przypadające na udziałowców niesprawujących kontroli

(1 480)

19

(160)

(218)

-

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

543 631

584 358

516 497

(153 054)

5 556

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

(900 348)

(449 866)

(142 557)

(1 868 361)

(224)

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

360 757

(166 753)

(278 942)

2 085 150

(183)

Przepływy pieniężne netto, razem

4 040

(32 261)

94 998

63 735

5 149

Dywidenda przypadająca na udziałowców niesprawujących kontroli

-

4 188

4 944

-

-

  

Udział akcjonariuszy niesprawujących kontroli w kapitale zakładowym ustalono z uwzględnieniem ujęcia akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS objętych przez Hyundai i KIND, objętych opcją sprzedaży oraz akcji Współsponsorów objętych mechanizmem wyjścia przez wykup jako zobowiązań finansowych, co opisano w notach 19.6 i 19.7 poniżej, przy założeniu utrzymania aktualnego parytetu udziałów Jednostki Dominującej i Grupy Azoty POLICE w kapitale zakładowym spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS po realizacji opcji sprzedaży.

 

Udziały niesprawujące kontroli w pozostałych spółkach zależnych jednostkowo nie są istotnej wartości.

Zestawienie zmian udziałów niesprawujących kontroli

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Stan na początek okresu

949 828

657 573

Dywidendy wypłacone przez jednostki zależne

(5 651)

(9 447)

Emisja akcji, udziałów zwykłych

-

262 416

Zmiany w strukturze udziałowców w jednostkach zależnych

(4 200)

(132)

Udział w wyniku jednostek zależnych

50 338

41 400

Pozostałe

(11)

(1 982)

Stan na koniec okresu

990 304

949 828

Na dzień 31 grudnia 2021 roku udział w ogólnej liczbie głosów posiadany przez udziałowców niekontrolujących w podmiotach zależnych Grupy jest równy udziałowi udziałowców niekontrolujących w kapitałach tych jednostek. Na dzień 31 grudnia 2021 roku udział w ogólnej liczbie głosów posiadany przez udziałowców niekontrolujących w podmiotach zależnych Grupy jest wyższy, gdyż obejmuje także akcje w spółce Grupa Azoty POLYOLEFINS objęte opcją sprzedaży i mechanizmem wyjścia przez wykup, co opisano w notach 19.6 oraz 19.7 poniżej.

Nota 19.5. Nabycie udziałów niekontrolujących

Zmiany w strukturze własności spółek wchodzących w skład Grupy, w tym w szczególności opis nabycia przez Jednostkę Dominującą w 2021 roku akcji spółki Grupa Azoty SIARKOPOL od akcjonariuszy mniejszościowych opisano w punkcie 3 Informacje ogólne.

Nota 19.6. Zobowiązanie do odkupu akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS od akcjonariuszy niekontrolujących

W dniu 31 maja 2020 roku Spółka, Grupa Azoty POLICE (łącznie jako „Pierwotni Sponsorzy”) oraz Grupa Azoty POLYOLEFINS zawarły z Grupą LOTOS S.A. („Grupa LOTOS”), Hyundai Engineering Co. Ltd („Hyundai”) i Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation („KIND”) (łącznie Grupa LOTOS, Hyundai i KIND jako „Współsponsorzy”, a łącznie z Pierwotnymi Sponsorami i spółką Grupa Azoty POLYOLEFINS jako „Strony”) umowy dotyczące warunków inwestycji kapitałowej oraz finansowania dłużnego podporządkowanego („Dokumentacja Transakcyjna”) w związku z realizacją przez spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS strategicznego projektu inwestycyjnego Grupy Azoty „Polimery Police”.

W ramach Dokumentacji Transakcyjnej zostały podpisane umowy inwestycyjne, umowy pożyczki oraz umowa akcjonariuszy pomiędzy wszystkimi Stronami („Umowa Akcjonariuszy”).

W Umowie Akcjonariuszy Strony ustaliły, że okres zastrzeżony, w którym Hyundai i KIND nie mogą co do zasady zbywać akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS będzie obowiązywał do upływu 3 lat od daty zakończenia realizacji projektu „Polimery Police”, natomiast Grupa LOTOS – do pełnej spłaty zadłużenia z tytułu Umowy Finansowania Dłużnego, lecz nie dłużej niż do 15 grudnia 2035 r. (okres lock-up). Strony uzgodniły również procedurę zbycia akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS przez Współsponsorów po upływie uzgodnionych okresów zastrzeżonych (lock-up).

Dokumentacja Transakcyjna przewiduje dla Pierwotnych Sponsorów możliwość przeprowadzenia oferty publicznej akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS po upływie okresu zastrzeżonego (lock-up). Ponadto Strony przewidziały dla Hyundai i KIND opcję sprzedaży (opcja put) na rzecz Pierwotnych Sponsorów, a dla Pierwotnych Sponsorów opcję kupna od Hyundai (opcja call), w każdym przypadku w odniesieniu do akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS o łącznej wartości (obliczanej na podstawie ceny pierwotnie uiszczonej przez Hyundai i KIND za takie akcje) nieprzekraczającej 70 000 000 USD, za tę samą kwotę wyrażoną w USD, w przypadku opcji sprzedaży dodatkowo pomniejszonej o wszelkie dywidendy wypłacone na rzecz Hyundai i KIND do dnia realizacji opcji sprzedaży. Strony ustaliły, że opcje wygasną najpóźniej 31 grudnia 2035 roku.

W związku z powyższym opcja sprzedaży (opcja put) przyznana Hyundai i KIND stanowi z perspektywy Grupy obowiązek nabycia własnych instrumentów kapitałowych, w związku z czym stanowi składnik zobowiązań Grupy, ze względu na możliwy przyszły obowiązek odkupienia akcji objętych opcją sprzedaży. Ze względu na fakt, że warunki udzielonej opcji powodują przekazanie Grupie istotnych uprawnień właścicielskich, w szczególności prawa do dywidendy poprzez pomniejszenie ceny wykonania opcji sprzedaży o kwoty dywidend wypłaconych przez spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS na rzecz Hyundai i KIND, dlatego rozpoznane zobowiązanie w wartości bieżącej szacowanej ceny wykonania opcji sprzedaży zostało ujęte drugostronnie jako pomniejszenie udziału akcjonariuszy niekontrolujących, z uwzględnieniem zachowania aktualnej proporcji udziału w kapitale zakładowym przez Jednostkę Dominującą i Grupę Azoty POLICE, a różnica została odniesiona na pozostały kapitał rezerwowy. Po początkowym ujęciu zobowiązania jest ono wykazywane w wartości godziwej z odniesieniem zmian w części do rachunku zysków i strat, a w części na wartości środków trwałych w budowie. Wartość godziwa zobowiązania z tytułu realizacji opcji sprzedaży jest szacowana jako najlepszy szacunek zdyskontowanego przyszłego rozliczenia opcji sprzedaży przy zastosowaniu stopy procentowej odpowiedniej dla tego typu zobowiązań.

W związku z powyższym na dzień 16 listopada 2020 roku kapitał akcjonariuszy niekontrolujących wynikający z akcji objętych opcją sprzedaży został pomniejszony o kwotę 212 426 tys. zł, pozostałe zobowiązania finansowe zostały powiększone o kwotę 230 126 tys. zł, a kwota 17 700 tys. zł została odniesiona na pozostały kapitał rezerwowy.

Posiadana opcja kupna akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS przyznana Jednostce Dominującej oraz spółce Grupa Azoty POLICE stanowi instrument pochodny dotyczący własnego instrumentu kapitałowego z perspektywy skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy, w związku z czym podlega wyłączeniu z zakresu MSSF 9 Instrumenty finansowe i nie podlega ujęciu.

Nota 19.7. Ujęcie zobowiązania do przyszłego wykupu akcji akcjonariuszy niekontrolujących spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS w celu umorzenia wraz z mechanizmem stabilizacji rentowności

Umowa Akcjonariuszy przewiduje dodatkowe mechanizmy wyjścia Współsponsorów z akcjonariatu spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS. W szczególności mechanizmy te obejmują publiczną emisję akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS, wspólną sprzedaż akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS na rzecz inwestorów zewnętrznych, prawo pierwszej oferty dla Pierwotnych Sponsorów, możliwość nabycia większościowego pakietu akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS przez Grupę LOTOS w przypadku braku możliwości dofinansowania ukończenia projektu „Polimery Police”, a także wyjście Grupy LOTOS oraz Hyundai i KIND – w zakresie akcji nieobjętych opcją sprzedaży i opcją kupna – w drodze wykupu tych akcji przez spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS według wartości godziwej w celu ich umorzenia. Wykup ten winien nastąpić ze środków wypracowywanych i kumulowanych przez spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS po pełnej spłacie finansowania uprzywilejowanego dłużnego. Zgodnie z aktualnym modelem finansowym projektu „Polimery Police” wykup ten jest zakładany po 2035 roku. Cena wykupu oparta o przyszłą wartość godziwą akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS na datę wykupu wraz z wcześniejszymi płatnościami z tytułu dywidend ma zapewnić Współsponsorom określoną w Umowie Akcjonariuszy stopę zwrotu w odniesieniu do objętych tym mechanizmem środków wniesionych w dniu 16 listopada 2020 roku na podwyższenie kapitału zakładowego spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS. W przypadku, gdyby zwrot ten był niższy od uzgodnionego poziomu, Pierwotni Sponsorzy zobowiązani są solidarnie do dokonania na rzecz Współsponsorów płatności uzupełniających zwiększających rentowność inwestycji Współsponsorów objętych mechanizmem wyjścia przez wykup do wymaganego poziomu, lecz nie więcej niż o określoną liczbę punktów procentowych. Analogicznie, w przypadku, gdy rentowność inwestycji Współsponsorów w zakresie akcji objętych mechanizmem wyjścia przez wykup przekroczy poziom wymagany przez Współsponsorów, będą oni zobowiązani do dokonania płatności na rzecz Pierwotnych Sponsorów obniżających rentowność inwestycji Współsponsorów do wymaganego przez nich poziomu, lecz nie więcej niż o określoną liczbę punktów procentowych, analogiczną jak w odniesieniu do podwyższenia rentowności Współsponsorów przez Pierwotnych Sponsorów.

Opisany powyżej mechanizm stabilizacji rentowności inwestycji Współsponsorów w akcje spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS objęte mechanizmem wyjścia przez wykup powoduje powstanie u Pierwotnych Sponsorów instrumentu finansowego, który może przyjmować wartości dodatnie, tj. aktywa finansowego w przypadku przewidywania uzyskania przez Współsponsorów poziomu rentowności wyższej od uzgodnionego w Umowie Akcjonariuszy i wynikających z tego płatności zwrotnych na rzecz Pierwotnych Sponsorów, lub wartość ujemną, tj. zobowiązania finansowego w przypadku przewidywania płatności dodatkowych przez Pierwotnych Sponsorów na rzecz Współsponsorów po dokonaniu wykupu akcji.

Zgodnie z aktualnym bazowym modelem finansowym projektu „Polimery Police” zakładane jest uzyskanie przez Współsponsorów poziomu rentowności na poziomie nie niższym niż poziom wymagany zgodnie z Umową Akcjonariuszy. W związku z tym nie są aktualnie przewidywane przez Pierwotnych Sponsorów płatności uzupełniające na rzecz Współsponsorów po dokonaniu wykupu akcji w celu umorzenia po zakończeniu spłaty finansowania uprzywilejowanego dłużnego.

Jednocześnie, mając na uwadze aktualny stan realizacji projektu „Polimery Police”, tj. fazę inwestycyjną z zaawansowaniem około 83,35% na dzień 31 grudnia 2021 roku, brak przesłanek wskazujących na istotne ryzyko pogorszenia rentowności w stosunku do scenariusza bazowego, wielość czynników mikro- i makroekonomicznych wpływających na realizację i rentowność projektu „Polimery Police”, jak również bardzo odległy termin realizacji uprawnień lub zobowiązań wynikających z mechanizmu stabilizacji rentowności, co powoduje, że oszacowanie przewidywanego wyniku rozliczenia jest obarczone bardzo dużą niepewnością, Grupa Azoty S.A. zadecydowała o braku rozpoznania aktywa finansowego z tego tytułu. Ocena ta będzie podlegać weryfikacji i aktualizacji w kolejnych okresach wraz z postępem realizacji projektu „Polimery Police”.

Nota 19.8. Dywidenda

W 2021 roku Jednostka Dominująca nie wypłacała dywidendy. Zysk netto za rok 2020 w całości został przekazany na kapitał zapasowy. W 2020 roku Jednostka Dominująca również nie wypłacała dywidendy.

Nota 20. Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

Wybrane Zasady Rachunkowości

W momencie początkowego ujęcia kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane w wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.

Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej.

 

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Kredyty

3 954 499

3 097 555

Pożyczki

504 647

418 208

 

4 459 146

3 515 763

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

3 640 671

3 322 320

Krótkoterminowe

818 475

193 443

 

4 459 146

3 515 763

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek Grupy Kapitałowej były w 2021 roku realizowane terminowo i nie występuje zagrożenie ich dalszej terminowej obsługi.

Grupa Azoty posiada wolne limity o charakterze parasolowym w ramach kredytów bieżących powiązanych ze strukturami cash poolingu rzeczywistego w PLN, EUR i w USD oraz w ramach kredytu wielocelowego, którymi Jednostka Dominująca może zarządzać w sytuacji zmieniającego się zapotrzebowania na środki w poszczególnych spółkach z Grupy. Uzupełniająco Grupa posiada wolne limity bilateralnych kredytów bieżących i wielocelowych.

Wartość wolnych limitów kredytów bieżących i wielocelowych Grupy na 31 grudnia 2021 roku wynosiła 1 065 mln zł.

Ponadto Grupa, na dzień bilansowy, dysponowała wolnymi limitami z tytułu kredytów korporacyjnych w wysokości około 1 117 mln zł. Dodatkowo Grupa posiadała wolne limity pożyczek celowych o wartości 18 mln zł.

 

Z kolei spółka zależna, Grupa Azoty POLYOLEFINS, na dzień bilansowy dysponowała limitami kredytów celowych na finansowanie projektu „Polimery Police” w wysokości około 4 935 mln zł. Kredyty te są zabezpieczone na majątku spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS.

 

W związku Umową Kredytów Spółka oraz spółka zależna Grupa Azoty POLICE zawarły:

  ze spółką Grupa Azoty POLYOLEFINS, a także Bankiem Polska Kasa Opieki S.A. (działającym jako agent kredytu oraz agent zabezpieczenia) umowę gwarancji udzielenia pożyczki wspierającej (w formule pożyczki podporządkowanej) w kwocie do 105 mln EUR, której głównym celem jest pokrycie potencjalnego deficytu płynnościowego, przekroczonych kosztów budowlanych, kosztów operacyjnych oraz obsługi długu w okresie operacyjnym.

  z Bankiem Pekao S.A. (jako cesjonariuszem, pełniącym funkcję agenta ds. zabezpieczeń w Konsorcjum Banków), umowy przelewu praw z:

­  umów pożyczek udzielonych Grupie Azoty POLYOLEFINS przez Jednostkę Dominującą do kwoty 384 718 tys. zł (wg stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku po kapitalizacji) i przez spółkę zależną Grupa Azoty POLICE do kwoty 433 831 tys. zł (wg stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku po kapitalizacji) oraz z weksli własnych wystawionych przez Grupę Azoty POLYOLEFINS na rzecz Jednostki Dominującej i Grupy Azoty POLICE na zabezpieczenie w/w umów pożyczek,

­  umowy gwarancji udzielenia pożyczki wspierającej do kwoty 105 mln EUR oraz z weksli własnych wystawionych przez Grupę Azoty POLYOLEFINS na rzecz Jednostki Dominującej i spółki zależnej Grupa Azoty POLICE na zabezpieczenie tej Umowy gwarancji udzielenia pożyczki wspierającej, łącznie na zabezpieczenie długu równoległego z Umowy Pomiędzy Wierzycielami, zawartej w związku z Umową Kredytów pomiędzy Konsorcjum Banków a Grupą Azoty POLYOLEFINS zawartą 30 maja 2020 roku i obejmującej kredyty terminowe do kwot 487 800 tys. EUR i 537 700 tys. USD, kredyt odnawialny do kwoty 180 mln USD oraz kredyt VAT do kwoty 150 mln zł.

W 2021 roku oraz do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nie wystąpiły okoliczności do żądania wypłaty z gwarancji udzielenia pożyczki lub do wykonania uprawnień z w/w umowy przelewu praw.

 

Łącznie na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa dysponowała wolnymi limitami kredytowymi wynikającymi z wyżej wymienionych umów w wysokości około 7 135 mln zł.

Standing finansowy Grupy jest pozytywny i nie występują istotne zagrożenia, ani też ryzyka pogorszenia się tego standingu w przyszłości. Grupa Kapitałowa spełnia jednolite kowenanty umów kredytowych, zgodnie z którymi posiada możliwość istotnego zwiększenia skali zobowiązań finansowych w sytuacji wystąpienia takiego zapotrzebowania.

Zabezpieczenia kredytów i pożyczek

Pakiet umów o finansowanie Grupy jest zabezpieczony w formie zharmonizowanych ze sobą poręczeń i gwarancji udzielonych przez kluczowe spółki zależne, tj. Grupę Azoty PUŁAWY, Grupę Azoty POLICE oraz Grupę Azoty KĘDZIERZYN, tj. każda z wyżej wymienionych spółek udzieliła poręczeń/gwarancji do 1/3 ze 120% kwoty poszczególnych umów kredytowych, w tym:

  kredyt terminowy i odnawialny w kwocie 3 000 mln zł (łączne poręczenia do kwoty 3 600 mln zł),

  kredyt w rachunku bieżącym z PKO BP w kwocie 310 mln zł (łączne poręczenia do kwoty 372 mln zł),

  limit kredytu wielocelowego z PKO BP w kwocie 240 mln zł (łączne poręczenia do kwoty 288 mln zł),

  kredyt z Europejskiego Banku inwestycyjnego w kwocie 550 mln zł (łączne gwarancje do kwoty 660 mln zł),

  kredyt z Europejskiego Banku inwestycyjnego w kwocie 145 mln EUR (łączne gwarancje do kwoty 174 mln EUR),

  kredyt z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w kwocie 150 mln zł (łączne gwarancje do kwoty 180 mln zł),

  kredyt z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w kwocie 500 mln zł (łączne gwarancje do kwoty 600 mln zł).

Ponadto występują zabezpieczenia w formie hipotek i zastawów rejestrowych wybranych umów kredytów i pożyczek spółek zależnych Grupy, zaprezentowane w nocie 9, które nie naruszają kowenantów w/w pakietu umów o finansowaniu Grupy.

  

Umowy z tytułu kredytów i pożyczek Grupy Azoty oraz zapadalność kredytów i pożyczek na 31 grudnia 2021 roku

Tytuł kredytu lub pożyczki

Waluta

Stopa referencyjna

Wartość na dzień bilansowy

w walucie

Wartość na dzień bilansowy

w PLN

do roku

1-2 lat

2-5 lat

>5 lat

Konsorcjalny Kredyt

PLN

zmienna

 

238

238

-

-

-

Konsorcjalny Kredyt

EUR

zmienna

83 178

377 509

-

-

377 509

-

Konsorcjalny Kredyt Terminowy

PLN

zmienna

 

1 499 147

280 771

276 994

941 382

-

Kredyt w rachunku bieżącym w PKO BP S.A.

EUR

zmienna

2 600

2 600

2 600

-

-

-

Kredyt terminowy EBI

EUR

stała

63 567

292 264

83 484

83 500

125 280

-

Kredyt terminowy w EBOiR

PLN

zmienna

 

80 779

23 132

23 050

34 597

-

Kredyt terminowy w EBI II

EUR

stała

138 656

637 447

88 882

87 411

269 534

191 620

Kredyt terminowy w EBOiR II

PLN

zmienna

 

467 880

68 506

66 476

199 634

133 264

Brazil Banco Santander

BRL

stała

20 699

15 063

15 063

-

-

-

Brazil Banco Bradesco

BRL

stała

8 716

6 352

6 352

-

-

-

Spain Loan CDTI

EUR

zmienna

638

2 934

1 476

828

630

-

Spain Mortage loan - BBVA

EUR

zmienna

1 782

8 197

1 555

1 578

4 926

138

Kredyt inwestycyjny

EUR

zmienna

34 266

157 603

-

-

-

157 603

Kredyt inwestycyjny

USD

zmienna

37 702

153 072

-

-

-

153 072

Kredyt VAT

PLN

zmienna

 

22 963

22 963

-

-

-

NFOŚiGW – pożyczka

PLN

zmienna

 

34 081

2

1 875

22 500

9 704

WFOŚiGW – pożyczka

PLN

zmienna

 

10 853

10 853

-

-

-

BGK EUR

EUR

zmienna

8 000

36 796

18 398

18 398

-

-

Pożyczka KIND

USD

zmienna

56 934

236 142

-

-

-

236 142

Pożyczka LOTOS

PLN

zmienna

 

223 018

-

-

-

223 018

PKO BP S.A. karty płatnicze

PLN

zmienna

 

6

-

6

-

-

Commerzbank Dortmund

EUR

zmienna

4 108

18 899

18 899

-

-

-

Banco Santander

EUR

stała

38 000

174 777

174 777

-

-

-

Pozostałe w PLN

PLN

 

 

526

519

7

-

-

 

 

 

 

4 459 146

818 470

560 123

1 975 992

1 104 561

 

 

Umowy z tytułu kredytów i pożyczek Grupy Azoty oraz zapadalność kredytów i pożyczek na 31 grudnia 2020 roku

Tytuł kredytu lub pożyczki

Waluta

Stopa referencyjna

Wartość na dzień bilansowy

w walucie

Wartość na dzień bilansowy

w PLN

do roku

1-2 lat

2-5 lat

>5 lat

Konsorcjalny Kredyt

PLN

zmienna

-

716 557

(696)

(710)

717 963

-

Konsorcjalny Kredyt

EUR

zmienna

163 178

749 723

(736)

(736)

751 195

-

Konsorcjalny Kredyt Terminowy

PLN

zmienna

-

496 885

(157)

91 678

405 364

-

Kredyt w rachunku bieżącym w PKO BP S.A.

EUR

zmienna

418

1 929

1 929

-

-

-

Kredyt terminowy EBI

EUR

stała

81 729

376 992

83 749

83 764

209 479

-

Kredyt terminowy w EBOiR

PLN

zmienna

-

103 742

23 057

23 038

57 647

-

Kredyt terminowy w EBI II

EUR

stała

100 271

462 319

31 943

61 465

184 437

184 474

Kredyt terminowy w EBOiR II

PLN

zmienna

-

99 621

7 142

13 106

39 529

39 844

PKO Bank Poland (loan logistic center) EUR

EUR

zmienna

1 600

7 384

1 846

3 692

1 846

-

Brazil Banco do Brasil Overdraft facility factoring line

BRL

stała

17 735

12 852

12 852

-

-

-

Spain Loan CDTI

EUR

stała

736

3 397

646

1 477

1 274

-

Spain Mortage loan - BBVA

EUR

stała

2 113

9 751

1 532

1 597

4 915

1 707

PKO BP S.A kredyt w rachunku bieżącym

PLN

zmienna

-

(27)

(27)

-

-

-

PKO BP S.A kredyt obrotowy

PLN

zmienna

-

967

967

-

-

-

WFOŚiGW – pożyczka

PLN

zmienna

-

22 025

10 821

11 204

-

-

BGK EUR

EUR

zmienna

12 000

55 378

18 459

18 459

18 460

-

Pożyczka KIND

USD

zmienna

52 000

196 439

-

-

-

196 439

Pożyczka LOTOS

PLN

zmienna

 

199 636

 

 

 

199 636

Pozostałe zobowiązania w PKO BP

PLN

nie dotyczy

-

83

83

-

-

-

PKO BP S.A. karty płatnicze

PLN

zmienna

-

2

2

-

-

-

Subwencja Polski Fundusz Rozwoju S.A.

PLN

 

 

108

31

77

-

-

 

 

 

 

3 515 763

193 443

308 111

2 392 109

622 100

Wartość w PLN zawiera korektę z tytułu wyceny kredytów wg skorygowanej ceny nabycia, tj. wraz z ujęciem rozliczenia w czasie prowizji zapłaconej przy zaciągnięciu kredytu.

  

Nota 21. Zobowiązania z tytułu leasingu

Wybrane Zasady Rachunkowości

Początkowa wycena

W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty. Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można ustalić na podstawie umowy.

W przeciwnym razie Grupa stosuje swoją krańcową stopę procentową.

Stopa procentowa leasingu - to stopa procentowa, która powoduje, że wartość bieżąca opłat leasingowych oraz wartości końcowej równa się sumie wartości godziwej bazowego składnika aktywów oraz wszelkich początkowych kosztów bezpośrednich poniesionych przez leasingobiorcę.

Krańcowa stopa procentowa leasingobiorcy – to stopa procentowa, jaką leasingobiorca musiałby zapłacić, aby na podobny okres i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości, jak składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania w podobnym środowisku gospodarczym.

Późniejsza wycena

Po dacie rozpoczęcia leasingu Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu poprzez:

  zwiększenie wartości bilansowej w celu odzwierciedlenia naliczenia odsetek od zobowiązania z tytułu leasingu,

  zmniejszenie wartości bilansowej w celu uwzględnienia zapłaconych opłat leasingowych oraz

  zaktualizowanie wyceny wartości bilansowej w celu uwzględnienia wszelkiej ponownej oceny lub zmiany leasingu, o której mowa poniżej, lub w celu uwzględnienia zaktualizowanych opłat leasingowych.

Ponowna ocena zobowiązania

Grupa aktualizuje wycenę zobowiązania z tytułu leasingu poprzez dyskontowanie zaktualizowanych opłat leasingowych, stosując zaktualizowaną stopę dyskontową, jeżeli:

  zaistnieje zmiana w odniesieniu do okresu leasingu – Grupa określa wówczas zaktualizowane opłaty leasingowe na podstawie zaktualizowanego okresu leasingu lub

  zaistnieje zmiana dotycząca oceny opcji kupna bazowego składnika aktywów – Grupa określa wówczas zaktualizowane opłaty leasingowe w celu uwzględnienia zmiany w kwotach, które należy zapłacić w ramach opcji kupna.

Grupa ponownie ocenia, czy można z wystarczającą pewnością założyć, że skorzysta z opcji przedłużenia leasingu lub że nie skorzysta z opcji wypowiedzenia leasingu w przypadku wystąpienia znaczącego zdarzenia albo znaczącej zmiany w okolicznościach:

  które kontroluje oraz

  które wpływają na to, że można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa skorzysta z opcji, która nie została wcześniej uwzględniona w ustaleniach dotyczących okresu leasingu, lub że nie skorzysta z opcji, która została wcześniej uwzględniona w tych ustaleniach.

Grupa aktualizuje okres leasingu, gdy zaszła zmiana dotycząca nieodwołalnego okresu leasingu, jeżeli np.:

  skorzysta z opcji nieuwzględnionej wcześniej w ustaleniach dotyczących okresu leasingu,

  nie skorzysta z opcji uwzględnionej wcześniej w ustaleniach dotyczących okresu leasingu,

  wystąpi zdarzenie, wskutek którego na mocy umowy będzie zobowiązana skorzystać z opcji nieuwzględnionej wcześniej w ustaleniach dotyczących okresu leasingu, lub

  wystąpi zdarzenie, wskutek którego na mocy umowy nie będzie wolno jej skorzystać z opcji uwzględnionej wcześniej w ustaleniach dotyczących okresu leasingu.

Grupa dokonuje aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu poprzez dyskontowanie zaktualizowanych opłat leasingowych, przy niezmienionej stopie dyskontowej, gdy:

  zaistnieje zmiana w kwocie, której zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej – Grupa ustala zaktualizowane opłaty leasingowe w celu uwzględnienia zmiany w kwotach, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej,

  zaistnieje zmiana w przyszłych opłatach leasingowych wynikająca ze zmiany w indeksie lub stawce stosowanej do ustalania tych opłat, wliczając w to na przykład zmianę w celu uwzględnienia zmian w stawkach czynszów na wolnym rynku. Grupa dokonuje aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu w celu uwzględnienia zaktualizowanych opłat leasingowych tylko wtedy, gdy nastąpi zmiana przepływów pieniężnych (tj., kiedy korekta opłat leasingowych wchodzi w życie). Leasingobiorca ustala zaktualizowane opłaty leasingowe na pozostały do końca okres leasingu w oparciu o zaktualizowane opłaty umowne.

Kwota aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu ujmowana jest jako korekta składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania. Jeżeli jednak wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania została zmniejszona do zera i ma miejsce dalsze zmniejszenie wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, leasingobiorca ujmuje pozostałą kwotę aktualizacji wyceny w wyniku.

 

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Bilans otwarcia

427 196

427 012

Zwiększenia (nowe leasingi)

26 555

53 050

Zmiany umów leasingu

9 778

1 192

Aktualizacja wyceny

(1 989)

6 214

Odsetki

15 275

12 304

Płatności

(74 138)

(72 576)

Różnice kursowe

5 422

-

 

408 099

427 196

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

347 159

355 774

Krótkoterminowe

60 940

71 422

 

408 099

427 196

Nota 22. Pozostałe zobowiązania finansowe

Wybrane Zasady Rachunkowości

Grupa korzysta z umów finansowych opartych o wykup wierzytelności przez stronę finansującą przed terminem jej płatności:

  faktoring niepełny (z regresem), wykup lub dyskonto wierzytelności z regresem - zabezpieczone cesją praw do odszkodowania z polisy ubezpieczenia wierzytelności w ramach, których następuje wykup wierzytelności (należności) przed terminem jej płatności w zamian za zapłatę prowizji i odsetek za okres od wykupu do terminu płatności (lub do dnia zapłaty), a strona finansująca ma prawo zażądać zwrotu wypłaconej ceny na podstawie zwrotnej cesji wykupionej wierzytelności w sytuacji, gdy dłużnik tej wierzytelności nie zapłaci w terminie płatności lub w maksymalnej dopuszczalnej zwłoce po terminie płatności. Z uwagi na dokonaną cesję praw do odszkodowania z polisy ubezpieczenia wykupionej wierzytelności (należności), strona finansująca jest w pierwszej kolejności uprawniona do zaspokojenia się z tej polisy na wypadek braku zapłaty przez dłużnika, bez wykonywania uprawnienia do zwrotnego regresu do danej spółki Grupy. Wobec powyższego na dzień wykupu wierzytelności (należności) Grupa dokonuje jej rozliczenia z kwotą uzyskaną od strony finansującej z tytułu jej sprzedaży, natomiast od dnia wykupu wierzytelności do dnia w/w zapłaty kwota uzyskana od strony finansującej jest ujawniana jako zobowiązanie warunkowe (pozabilansowe) z tytułu faktoringu (dyskonta wierzytelności),

  faktoring niepełny (z regresem), wykup lub dyskonto wierzytelności z regresem - niezabezpieczone cesją praw do odszkodowania z polisy ubezpieczenia wierzytelności w ramach których następuje wykup wierzytelności (należności) przed terminem jej płatności, w zamian za zapłatę prowizji i odsetek za okres od wykupu do terminu płatności (lub do dnia zapłaty), a strona finansująca ma prawo zażądać zwrotu wypłaconej ceny na podstawie zwrotnej cesji wykupionej wierzytelności, w sytuacji, gdy dłużnik tej wierzytelności nie zapłaci w terminie płatności lub w maksymalnej dopuszczalnej zwłoce po terminie płatności. Wobec powyższego strona finansująca, w wypadku nieotrzymania zapłaty od dłużnika wierzytelności, korzysta w pierwszej kolejności z uprawnienia do regresu zwrotnego wobec danej spółki Grupy. Wobec powyższego rozliczenie wierzytelności (należności) z kwotą uzyskaną z tytułu jej sprzedaży następuje dopiero na dzień zapłaty przez dłużnika wierzytelności dokonanego na rachunek strony finansującej, natomiast od dnia wykupu wierzytelności do dnia w/w zapłaty kwota uzyskana od strony finansującej jest ujmowana jako inne zobowiązanie finansowe z tytułu faktoringu (dyskonta wierzytelności),

  dodatkowo Grupa korzysta z faktoringu odwrotnego w postaci umów obsługi płatności opartych o spłatę zobowiązań wobec dostawców przez stronę finansującą w terminie ich płatności, a następnie umowne wydłużenie terminu płatności przejętego przez stronę finansującą zobowiązania, w zamian za zapłatę przez daną spółkę Grupy odsetek za okres finansowania pomiędzy pierwotnym a wydłużonym terminem płatności, w którym następuje zapłata przez daną spółkę Grupy w/w zobowiązań wraz naliczonymi odsetkami. Wobec powyższego, ze względu na zmianę charakteru zobowiązania, w terminie spłaty tych zobowiązań wobec dostawców przez instytucję finansującą Grupa dokonuje ich przeniesienia do pozycji pozostałych krótkoterminowych zobowiązań finansowych, a następnie dokonuje ich rozliczenia w odroczonych terminach zapłaty na rzecz w/w instytucji finansowej. Zobowiązania z tytułu faktoringu odwrotnego prezentowane są w pozostałych zobowiązaniach finansowych. Zapłacone odsetki są ujmowane w kosztach finansowych. Spłata dokonywana przez Grupę na rzecz strony finansującej w odroczonym terminie płatności jest ujmowana jako wydatki na pozostałą działalność finansową.

 

Prezentacja instrumentów finansowych będących prawnie instrumentami kapitałowymi, lecz stanowiących zobowiązania finansowe zgodnie z ich treścią ekonomiczną

 

Akcje lub udziały uprzywilejowane co do żądania umorzenia przez emitenta za ustaloną lub możliwą do ustalenia kwotę, w ustalonym lub możliwym do ustalenia terminie w przyszłości, albo dające posiadaczowi prawo umorzenia instrumentów w określonym dniu, albo po tym dniu, za ustaloną lub możliwą do ustalenia kwotę, są zobowiązaniami finansowymi.

Instrument finansowy dający posiadaczowi prawo przedstawienia go emitentowi do wykupienia za środki pieniężne lub inny składnik aktywów finansowych (tzw. "instrument z opcją sprzedaży") jest zobowiązaniem finansowym.

 

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Zobowiązania z tytułu wykupu wierzytelności

-

110 012

Zobowiązania z tytułu faktoringu odwrotnego

1 755 695

556 362

Pozostałe zobowiązania

633 860

583 523

 

2 389 555

1 249 897

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

630 360

579 438

Krótkoterminowe

1 759 195

670 459

 

2 389 555

1 249 897

Zobowiązania z tytułu faktoringu odwrotnego wynikają ze zobowiązań wobec dostawców spłaconych przed stronę finansującą w terminie ich płatności, dla których nastąpiło wydłużenie terminu płatności przez stronę finansującą, w zmian za zapłatę przez Grupę odsetek za okres finansowania pomiędzy pierwotnym a wydłużonym terminem płatności. Grupa ujmuje zobowiązania z tytułu faktoringu odwrotnego jako pozostałe zobowiązania finansowe ze względu na zmianę ich charakteru ekonomicznego z chwilą otrzymania środków pieniężnych od instytucji finansowych świadczących usługi faktoringu odwrotnego. Spłata zobowiązań z tytułu faktoringu odwrotnego prezentowana jest w przepływach z działalności finansowej.

W ramach pozostałych długoterminowych zobowiązań finansowych Grupa ujmuje także kapitał spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS wniesiony przez Współsponsorów projektu „Polimery Police” Hyundai i KIND na pokrycie akcji objętych opcją sprzedaży udzieloną przez Pierwotnych Sponsorów, co zostało opisane w nocie 19.6. Dodatkowo w pozycji tej wykazywany jest pozostały wkład kapitałowy wniesiony przez Współsponsorów projektu „Polimery Police”, Grupę LOTOS, Hyundai i KIND, na pokrycie podwyższenia kapitału spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS objęty mechanizmem wyjścia przez wykup, co opisano w nocie 19.7. Łączna wartość kapitału spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS objętego przez Współsponsorów prezentowanego jako zobowiązania finansowe ze względu na ich treść ekonomiczną, z uwzględnieniem wyceny na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosi 616 880 tys. zł. Zgodnie z warunkami umownymi zobowiązania te zostały zaklasyfikowane jako zobowiązania długoterminowe.

 

 

Nota 23. Zmiana zobowiązań wynikających z działalności finansowej

31 grudnia 2021 roku

 

Nota

31 grudnia 2020

Zmiany wynikające z przepływów pieniężnych

z działalności finansowej

Skutki zmian kursów walutowych

Inne zmiany

31 grudnia 2021

Oprocentowane kredyty i pożyczki (długoterminowe)

20

3 322 320

1 975 659

(37 608)

(1 619 700)

3 640 671

Zobowiązania z tytułu leasingu (długoterminowe)

21

355 774

-

-

(8 615)

347 159

Oprocentowane kredyty i pożyczki (krótkoterminowe)

20

193 443

(1 055 861)

(6 470)

1 687 363

818 475

Zobowiązania z tytułu leasingu (krótkoterminowe)

21

71 422

(67 787)

944

56 361

60 940

Pochodne instrumenty finansowe

28.2

6 086

-

-

91 169

97 255

Zobowiązania z tytułu dyskonta wierzytelności

22

110 012

(110 012)

(2 715)

2 715

-

Zobowiązanie z tytułu faktoringu odwrotnego

22

556 362

(2 702 128)

1 412

3 900 049

1 755 695

Pozostałe zobowiązania finansowe

22

583 523

126 423

-

(76 086)

633 860

Razem zobowiązania wynikające z działalności finansowej

 

5 198 942

(1 833 706)

(44 437)

4 033 256

7 354 055

Pozostałe zobowiązania finansowe

22

1 249 897

(2 685 717)

(1 303)

3 826 678

2 389 555

Pochodne instrumenty finansowe

28.2

6 086

-

-

91 169

97 255

Kredyty i pożyczki

20

3 515 763

919 798

(44 078)

67 663

4 459 146

Zobowiązania z tytułu leasingu

21

427 196

(67 787)

944

47 746

408 099

 


 

31 grudnia 2020 roku

 

 

Nota

31 grudnia 2019

Zmiany wynikające z przepływów pieniężnych

z działalności finansowej

Skutki zmian kursów walutowych

Inne zmiany

31 grudnia 2020

Oprocentowane kredyty i pożyczki (długoterminowe)

21

2 546 003

923 499

129 612

(276 794)

3 322 320

Zobowiązania z tytułu leasingu (długoterminowe)

22

367 482

-

4 573

(16 281)

355 774

Oprocentowane kredyty i pożyczki (krótkoterminowe)

21

205 908

(318 054)

3 239

302 350

193 443

Zobowiązania z tytułu leasingu (krótkoterminowe)

22

59 530

(64 540)

(139)

76 571

71 422

Pochodne instrumenty finansowe

28.5

15

-

-

6 071

6 086

Zobowiązania z tytułu dyskonta wierzytelności

23

104 246

2 542

3 224

-

110 012

Zobowiązanie z tytułu faktoringu odwrotnego

23

446 047

(954 154)

5 202

1 059 267

556 362

Pozostałe zobowiązania finansowe

23

22 369

598 430

-

(37 276)

583 523

Razem zobowiązania wynikające z działalności finansowej

 

3 751 600

187 723

145 711

1 113 908

5 198 942

Pozostałe zobowiązania finansowe

23

572 662

(353 182)

8 426

1 021 991

1 249 897

Pochodne instrumenty finansowe

28.5

15

-

-

6 071

6 086

Kredyty i pożyczki

21

2 751 911

605 445

132 851

25 556

3 515 763

Zobowiązania z tytułu leasingu

22

427 012

(64 540)

4 434

60 290

427 196

 

 

Nota 24. Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

Wybrane Zasady Rachunkowości

Świadczenia pracownicze obejmują wszystkie formy świadczeń Grupy w zamian za pracę wykonywaną przez pracowników. Są to zarówno świadczenia wypłacane w trakcie zatrudnienia jak i świadczenia wypłacane po okresie zatrudnienia.

Programy określonych składek

Grupa zobowiązana jest, na mocy obowiązujących przepisów, do pobierania i odprowadzania składek na świadczenia emerytalne pracowników. Świadczenia te, zgodnie z MSR 19, stanowią program państwowy oraz mają charakter programu określonych składek. W związku z powyższym, zobowiązanie Grupy za każdy okres szacowane jest na podstawie kwot składek do wniesienia za dany rok i ujmowane jest jako koszt świadczeń pracowniczych obciążając rachunek zysków i strat okresu, w którym pracownicy świadczyli pracę.

Ponadto, na mocy porozumień z pracownikami spółki Grupy wpłacają składki w ustalonej wysokości do odrębnych podmiotu i nie będzie ciążył na nich prawny ani zwyczajowo oczekiwany obowiązek zapłacenia dodatkowych składek. Zobowiązanie do wniesienia składek do programu emerytalnego określonych składek jest ujmowane jako koszt świadczeń pracowniczych obciążając rachunek zysków i strat okresu, w którym pracownicy świadczyli pracę.

Program określonych świadczeń

Zobowiązanie Grupy z tytułu programu określonych świadczeń jest obliczane oddzielnie dla każdego planu poprzez oszacowanie wartości bieżącej przyszłych świadczeń, które pracownicy wypracowali w bieżącym i poprzednich okresach. Koszty bieżącego zatrudnienia ujmowane są w rachunku zysków i strat jako koszty wynagrodzeń. Odsetki od zobowiązań programu ujmowane są w rachunku zysków i strat jako koszty finansowe. Przeszacowanie zobowiązania z tytułu programu ujmuje się w innych całkowitych dochodach.

Programy określonych świadczeń – odprawy emerytalne i pośmiertne

Grupa zobowiązana jest na podstawie obowiązujących przepisów kodeksu pracy lub układu zbiorowego do wypłaty odpraw emerytalnych i pośmiertnych.

Zobowiązanie Grupy wynikające z odpraw emerytalnych obliczane jest przez wykwalifikowanego aktuariusza przy użyciu metody prognozowanych uprawnień jednostkowych, tj. przez oszacowanie wysokości przyszłego wynagrodzenia pracownika w okresie, w którym pracownik osiągnie wiek emerytalny oraz poprzez oszacowanie wysokości przyszłej odprawy emerytalnej. Zobowiązanie Grupy wynikające z odpraw pośmiertnych obliczane jest przez wykwalifikowanego aktuariusza przez oszacowanie wysokości przyszłej odprawy pośmiertnej.

Odprawy te są dyskontowane do wartości bieżącej stopą ustaloną na podstawie rynkowej stopy zwrotu z obligacji Skarbu Państwa na dzień bilansowy, które mają termin wykupu zbliżony do terminu realizacji zobowiązań Grupy. Rotacja pracowników jest szacowana na podstawie danych historycznych oraz przewidywań poziomu zatrudnienia w przyszłości. Zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych oraz pośmiertnych ujmowane są proporcjonalnie do przewidywanego okresu świadczenia pracy przez danego pracownika.

Program określonych świadczeń - rezerwy na odpis ZFŚS dla emerytów i rencistów

Grupa jest zobowiązana przepisami prawa do wypłacania świadczeń socjalnych emerytom i rencistom. W związku z tym Grupa tworzy odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych dla pracowników po okresie zatrudnienia. Rezerwy na przyszłe odpisy są szacowane na podstawie przeciętnych wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Rezerwy są dyskontowane taką samą stopą jak inne rezerwy pracownicze. Wysokość rezerw na ZFŚS wyznaczana jest indywidualnie dla każdego pracownika i jest ona równa obecnej wartości przyszłych świadczeń.

Inne długoterminowe świadczenia na rzecz pracowników – nagrody jubileuszowe

Grupa oferuje zatrudnionym pracownikom nagrody jubileuszowe, których wysokość zależy od długości stażu pracy pracownika uzyskanego w trakcie zatrudnienia oraz od wysokości wynagrodzenia pracownika w momencie nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.

Wycena świadczeń jest dokonywana przy użyciu metody prognozowanych uprawnień jednostkowych. Zobowiązanie Grupy wynikające z nagród jubileuszowych obliczane jest poprzez oszacowanie wysokości przyszłego wynagrodzenia pracownika w okresie, w którym pracownik nabędzie prawo do poszczególnych nagród jubileuszowych oraz poprzez oszacowanie wysokości przyszłej nagrody jubileuszowej. Nagrody te są dyskontowane do wartości bieżącej stopą ustaloną na podstawie rynkowej stopy zwrotu z obligacji Skarbu Państwa na dzień bilansowy, które mają termin wykupu zbliżony do terminu realizacji zobowiązań Grupy. Rotacja pracowników jest szacowana na podstawie danych historycznych oraz przewidywań poziomu zatrudnienia w przyszłości. Zobowiązanie z tytułu nagród jubileuszowych ujmowane jest proporcjonalnie do przewidywanego okresu świadczenia przez danego pracownika.

 

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych, rentowych

208 670

236 820

Zobowiązania z tytułu nagród jubileuszowych

228 926

256 705

Zobowiązania z tytułu odpisów na ZFŚS dla emerytów

18 551

28 227

Pozostałe zobowiązania

21 252

23 975

 

477 399

545 727

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

420 136

490 864

Krótkoterminowe

57 263

54 863

 

477 399

545 727

Zmiany zobowiązań z tytułu programów określonych świadczeń pracowniczych

 

za okres

od 01.01.2021 do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Stan na początek okresu

288 877

268 090

Koszty bieżącego zatrudnienia(+)

13 339

12 193

Koszty odsetek(+)

3 084

4 403

Przeszacowanie zobowiązania/aktywa netto z tytułu programu określonych świadczeń, wynikające z:

(41 532)

20 061

- zmian szacunków demograficznych(+/-)

(960)

5 807

- zmian szacunków finansowych(+/-)

(40 572)

14 254

Koszty przeszłego zatrudnienia(+/-)

1 922

(709)

Różnice kursowe z przeliczenia(+/-)

(1 062)

2 669

Wypłacone świadczenia(-)

(16 294)

(18 125)

Zwiększenia tytułu nabycia spółek

-

295

Stan na koniec okresu

248 334

288 877

Zmiany zobowiązań z tytułu innych długoterminowych świadczeń pracowniczych

 

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Stan na początek okresu

256 850

254 531

Koszty bieżącego zatrudnienia(+)

17 087

16 032

Koszty odsetek(+)

3 158

4 582

Zyski i straty aktuarialne rozpoznane w zysku lub stracie okresu(+/-)

(24 198)

13 043

Koszty przeszłego zatrudnienia (+/-)

2 172

(6 529)

Zmiany kursów wymiany walut(+/-)

(17)

520

Wypłacone świadczenia(-)

(25 987)

(25 661)

Zwiększenia tytułu nabycia spółek

-

332

Stan na koniec okresu

229 065

256 850

Podstawowe założenia aktuarialne

Na dzień 31 grudnia 2021 roku przyjęto następujące prognozy wzrostu świadczeń:

  wzrost kwoty bazowej dla nagród jubileuszowych 0,00% w każdym roku,

  podstawę odpisu na ZFŚŚ w 2021 roku przyjęto zgodnie z obowiązującymi przepisami, w 2022 roku 0,0%, w roku 2023: 4,8%, w latach następnych 3,0%,

  minimalne wynagrodzenie za 2021 rok przyjęto zgodnie z obowiązującymi przepisami, założono wzrost w 2022 0,0% a w 2023: 6,5% i w latach następnych 3,0%,

  wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2022 roku 5,0%, w 2023 roku 3,5% , w 2024 roku 3,0% i w latach następnych 2,0%,

  stopa dyskonta wynosi 3,64%.

 

Na dzień 31 grudnia 2020 roku przyjęto następujące prognozy wzrostu świadczeń:

  wzrost kwoty bazowej dla nagród jubileuszowych 2,0% w każdym roku,

  podstawę odpisu na ZFŚŚ w 2021 roku przyjęto zgodnie z obowiązującymi przepisami, założono wzrost w 2021 4,8% a w 2022 i w latach następnych 3,0%,

  minimalne wynagrodzenie za 2020 rok przyjęto zgodnie z obowiązującymi przepisami, założono wzrost w 2021 6,0% a w 2022 i w latach następnych 3,0%,

  wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2021 roku 0%, w 2022 i w latach następnych 2,0%,

  stopa dyskonta wynosi 1,24%.

 

 

Analiza wrażliwości

Poniżej zamieszczono analizę wrażliwości wysokości rezerw (zmiana w stosunku do standardowych założeń) w przypadku zmiany założeń: współczynników odejść z pracy, stopy dyskonta oraz stopy wzrostu wynagrodzeń.

Na dzień 31 grudnia 2021 roku

 

Rezerwa na nagrody jubileuszowe

Rezerwa na odprawy emerytalne

Rezerwa na odprawy rentowe

Rezerwa na odprawy pośmiertne

Rezerwa na ZFŚS

Współczynniki rotacji – 0,5%

8 756

4 396

206

660

177

Współczynniki rotacji + 0,5%

(8 186)

(4 012)

(190)

(572)

(166)

Stopa dyskonta – 0,5%

8 906

7 893

220

752

1 111

Stopa dyskonta + 0,5%

(8 364)

(7 059)

(201)

(659)

(996)

Stopa wzrostu minimalnego wynagrodzenia – 1%

(1 660)

(3 976)

(48)

(87)

-

Stopa wzrostu minimalnego wynagrodzenia + 1%

1 895

4 736

59

156

-

Stopa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia/ kwoty bazowej dla nagród – 1%

(16 571)

(11 862)

(407)

(1 264)

(531)

Stopa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia/ kwoty bazowej dla nagród + 1%

18 858

13 752

460

1 455

642

 

 

Nota 25. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

Wybrane Zasady Rachunkowości

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług początkowo ujmuje się w wartości godziwej. Po początkowym ujęciu ujmuje się je według zamortyzowanego kosztu, przy użyciu efektywnej stopy procentowej. W przypadku zobowiązań o terminie zapadalności nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia bilansowego, gdy różnica pomiędzy wartością według zamortyzowanego kosztu i wartością w kwocie wymaganej zapłaty nie jest istotna, zobowiązania te wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty.

 

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług – podmioty powiązane

1 300

3 166

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług - pozostałe podmioty

3 163 547

1 362 775

Zobowiązania budżetowe oprócz podatku dochodowego

167 300

166 925

Zobowiązania z tytułu umów o usługi budowlane

791

396

Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

64 872

63 877

Zobowiązania z tytułu zakupu rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, nieruchomości inwestycyjnych

205 623

418 040

Zaliczki na dostawy

64 348

25 073

Pozostałe zobowiązania - podmioty powiązane

1 148

330

Pozostałe zobowiązania - podmioty pozostałe

62 111

34 703

Rozliczenia międzyokresowe kosztów bierne

2 065 649

986 264

Zobowiązania z tytułu bonusów

43 390

43 787

Zobowiązania z tytułu przyznanych klientom praw materialnych –

-

5 966

Przychody przyszłych okresów

8 452

-

 

5 848 531

3 111 302

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

21 415

18 609

Krótkoterminowe

5 827 116

3 092 693

 

5 848 531

3 111 302

Analiza wiekowa zobowiązań z tytułu dostaw i usług

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Nieprzeterminowane

3 083 629

1 299 366

Przeterminowane do 60 dni

29 143

54 689

Przeterminowane od 61-180 dni

13 112

2 668

Przeterminowane od 181-360 dni

15 305

862

Przeterminowane powyżej 360 dni

23 658

8 356

 

3 164 847

1 365 941

Struktura walutowa zobowiązań

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

PLN

4 613 720

2 305 117

EUR w przeliczeniu na PLN

972 239

666 117

USD w przeliczeniu na PLN

210 620

110 862

Pozostałe*

51 952

29 206

 

5 848 531

3 111 302

*GBP, CHF ,BRL, INR, TRY, MXN, CNY, MYR, ZAR , XOF

Nota 25.1. Rozliczenia międzyokresowe kosztów

.

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Zobowiązania - nagroda roczna

105 990

96 101

Zobowiązania - niewykorzystane urlopy

40 077

48 777

Zobowiązania - nagroda motywacyjna/kwartalna

34 165

14 877

Pozostałe zobowiązania dotyczące kosztów pracowniczych

8 063

3 213

Koszty związane ze sprzedażą licencji

149

-

Certyfikaty energii

24 726

20 535

Prawa do emisji

1 779 707

732 451

Niezafakturowane koszty

44 603

42 004

Pozostałe

28 169

28 306

 

2 065 649

986 264

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

1 321

126

Krótkoterminowe

2 064 328

986 138

 

2 065 649

986 264

W 2021 Grupa utworzyła rezerwy na koszty umów rodzących obciążenia w kwocie 2 701 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 6 006 tys. zł).

Nota 26. Rezerwy

Wybrane Zasady Rachunkowości

Rezerwy są ujmowane, gdy spełnione są następujące warunki:

  na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający z przeszłych zdarzeń,

  prawdopodobne jest, iż wypełnienie obowiązku spowoduje wypływ korzyści ekonomicznych,

  można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty zobowiązania.

Kwota, na którą tworzy się rezerwę jest najlepszym szacunkiem nakładów niezbędnych do wypełnienia obowiązku na dzień bilansowy. Podstawą szacunków wartości rezerwy jest osąd kierownictwa, poparty doświadczeniami wynikającymi z podobnych zdarzeń, a w razie potrzeby opiniami niezależnych ekspertów.

Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi.

Koszty rezerw z tytułu rekultywacji składowisk odpadów produkcyjnych ujmowane są zgodnie z równoczesnym rozpoznaniem aktywa z tytułu likwidacji zgodnie z MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe oraz KIMSF 1 Zmiany istniejących zobowiązań z tytułu wycofania z eksploatacji, rekultywacji i zobowiązań o podobnym charakterze. Amortyzacja rozpoznanego aktywa jest odnoszona w ciężar kosztów produkcji. Odwrócenie dyskonta rezerwy obciąża koszty finansowe.

 

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Rezerwa na sprawy sądowe

22 803

16 245

Rezerwa na ochronę środowiska

206 657

203 562

Pozostałe rezerwy

53 879

31 719

 

283 339

251 526

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

193 381

211 022

Krótkoterminowe

89 958

40 504

 

283 339

251 526

 

Zmiana stanu rezerw

 

Rezerwa na sprawy sądowe

Rezerwa na ochronę środowiska

Pozostałe rezerwy

Razem

Stan na 01.01.2021 roku

16 245

203 562

31 719

251 526

Zwiększenia, w tym:

7 009

23 020

33 197

63 226

Zwiększenia z tytułu utworzenia

7 009

18 646

33 044

58 699

Zwiększenia z tytułu efekty zmiany stopy dyskonta

-

874

-

874

Zwiększenia pozostałe

-

3 500

153

3 653

Zmniejszenia, w tym:(-)

(451)

(19 925)

(11 037)

(31 413)

Zmniejszenia z tytułu wykorzystania

(24)

(1 675)

(4 208)

(5 907)

Zmniejszenia z tytułu rozwiązania

(427)

(5 204)

(3 277)

(8 908)

Zmniejszenia z tytułu efekty zmiany stopy dyskonta

-

(13 046)

-

(13 046)

Zmniejszenia z tytułu przeliczenia różnic kursowych

-

-

(52)

(52)

Zmniejszenia pozostałe

-

-

(3 500)

(3 500)

Stan na 31.12.2021 roku

22 803

206 657

53 879

283 339

 

 

Rezerwa na sprawy sądowe

Rezerwa na ochronę środowiska

Pozostałe rezerwy

Razem

Stan na 01.01.2020 roku

10 566

196 529

34 868

241 963

Zwiększenia, w tym:

7 931

10 182

12 292

30 405

Zwiększenia z tytułu utworzenia

7 659

4 268

11 282

23 209

Zwiększenia z tytułu efekty zmiany stopy dyskonta

-

5 914

-

5 914

Zwiększenia z tytułu przeliczenia różnic kursowych

40

-

393

433

Zwiększenia pozostałe

232

-

617

849

Zmniejszenia, w tym:(-)

(2 252)

(3 149)

(15 441)

(20 842)

Zmniejszenia z tytułu wykorzystania

(1 230)

(940)

(9 139)

(11 309)

Zmniejszenia z tytułu rozwiązania

(432)

(1 312)

(6 301)

(8 045)

Zmniejszenia z tytułu efekty zmiany stopy dyskonta

-

(534)

-

(534)

Zmniejszenia z tytułu przeliczenia różnic kursowych

(58)

-

-

(58)

Zmniejszenia z tytułu zmiany szacunków

-

(288)

-

(288)

Zmniejszenia pozostałe

(532)

(75)

(1)

(608)

Stan na 31.12.2020 roku

16 245

203 562

31 719

251 526

Jednostka Dominująca

Rezerwa na zobowiązania z tytułu ochrony środowiska

W 2021 roku dokonano aktualizacji rezerwy na koszty likwidacji nieczynnej Wytwórni Wyrobów Elektrolizy Rtęciowej zgodnie z wynikami przeprowadzonego postępowania na realizację tych prac. Likwidacja obiektów polegać będzie na wyburzeniu istniejących obiektów wraz z odbiorem i zagospodarowaniem powstałych odpadów. Aktualizacji uległy założenia w zakresie rekultywacji terenów, które nie będą musiały podlegać rekultywacji. Rezerwę oszacowano w wysokości kosztów niezbędnych do przeprowadzenia w/w prac. Prace rekultywacyjne są przewidziane w latach 2022-2023.

Przy wyliczeniu wartości bieżącej rezerwy długoterminowej na dzień 31 grudnia 2021 roku zastosowano realną, wolną od ryzyka stopę dyskonta w wysokości 0,00% (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 0,00%) ze względu na krótki horyzont czasowy realizacji rezerwy.

Grupa Azoty PUŁAWY

Rezerwa na zobowiązania z tytułu ochrony środowiska

Rezerwy te obejmują, w szczególności:

  rezerwę na zobowiązania związane z rekultywacją i monitoringiem składowisk odpadów,

  rezerwę na zobowiązania związane z wycofaniem z używania wyrobów zawierających azbest,

  rezerwę na zobowiązania związane z opróżnieniem instalacji produkcyjnych i zagospodarowaniem usuniętych odpadów.

Kwoty rezerw szacowane są do wysokości możliwych do powstania przyszłych zobowiązań. Ponieważ mają one dłuższy horyzont czasowy, w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej wykazane są w wartościach zdyskontowanych do wartości bieżącej. Do kalkulacji wartości rezerwy przyjęto stopę inflacji CPI w wysokości 6,23% (w 2022 roku), 3,40% (w 2023 roku), 3,01% (w 2024 roku) 2,66%(w 2025 roku), 2,67% (w 2026 roku), 2,49% (w 2027roku i latach kolejnych) oraz stopę 3,638%.

Dla rezerwy dotyczącej rekultywacji składowiska odpadów w Grupie Azoty PUŁAWY przyjęto 16-letni okres dalszego użytkowania oraz 30 letni monitorowania zamkniętego składowiska odpadów, za wyjątkiem komory nr 1, dla której przyjęto 4-letni okres dalszego użytkowania i 30-letni okres monitoringu po jej zamknięciu. Natomiast w odniesieniu do zamkniętego składowiska fosfogipsu w Wiślince (Grupa Azoty FOSFORY) przyjęto okres monitoringu do 2039 roku. Obowiązek rekultywacji i monitorowania składowisk odpadów wynika z przepisów prawa. Dla rezerwy dotyczącej wycofania z używania wyrobów zawierających azbest w Grupie Azoty PUŁAWY przyjęto proporcjonalne ponoszenie kosztów w 10-letnim okresie ich wycofywania, natomiast w Grupie Azoty FOSFORY przyjęto, że proces usuwania azbestu zostanie zakończony w 2026 roku. Obowiązek wycofania z używania wyrobów zawierających azbest wynika z przepisów prawa. Dla rezerwy dotyczącej opróżnienia instalacji produkcyjnych i zagospodarowania usuniętych odpadów przyjęto 16-letni okres dalszego użytkowania instalacji. Obowiązek opróżnienia instalacji produkcyjnych i zagospodarowania usuniętych odpadów wynika z przepisów prawa.

Grupa Azoty POLICE

Rezerwa na ochronę środowiska

Rezerwa na rekultywację została utworzona na pokrycie przyszłych kosztów rekultywacji, monitoringu i ochrony wód powierzchniowych dla składowisk siarczanu żelaza i fosfogipsu. Przyjęto, że do rekultywacji składowisk fosfogipsu w części (zgodnie z Decyzją Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego) zostaną wykorzystane osady ze zbiorników ziemnych znajdujących się na terenie zakładowej oczyszczalni ścieków, co znacznie ograniczy koszty rekultywacji terenu składowiska fosfogipsu pozostałego do zrekultywowania po zakończeniu ewakuacji fosfogipsu. Koszty ich wydobycia i transportu oszacowano na podstawie wyceny prac z nimi związanych. Koszty monitorowania i ochrony wód gruntowych oszacowano na podstawie średnich kosztów ponoszonych z ostatnich lat przy uwzględnieniu ich redukcji związanej z upływem czasu. Wartość rezerwy na rekultywację wynika z przewidywanych kosztów do poniesienia po zamknięciu składowisk z uwzględnieniem czasu, jaki upłynął od rozpoczęcia eksploatacji składowisk do dnia jej zakończenia. Na dzień 31 grudnia 2021 roku wysokość rezerw na powyższe tytuły wynosi 104 166 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku wysokość rezerwy wynosiła 108 583 tys. zł).

Rezerwa na czyszczenie instalacji z substancji chemicznych została utworzona na podjęcie działań w przypadku zakończenia eksploatacji poszczególnych instalacji produkcyjnych. Wartość rezerwy została oszacowana na podstawie kosztorysów sporządzonych przez poszczególne zakłady produkcyjne, osobno dla każdej linii produkcyjnej. Na dzień 31 grudnia 2021 roku wysokość rezerwy z tego tytułu wynosi 10 034 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku wysokość rezerwy wynosiła 9 423 tys. zł).

Spółka szacuje, że rezerwa na rekultywację zostanie wykorzystana za około 25 do 30 lat (po zakończeniu składowania odpadów) i od tego momentu przez okres 30 lat będą wykorzystywane rezerwy dotyczące kosztów monitoringu i ochrony wód powierzchniowych.

Wartość stopy dyskontowej do dyskontowania rezerw została ustalona w oparciu o rentowność papierów wartościowych, których termin wykupu odpowiada szacowanemu terminowi realizacji zobowiązań (30 - letnie obligacje skarbowe). Rezerwy zostały zdyskontowane, przy czym stopę dyskontową w ujęciu realnym na 31 grudnia 2021 roku przyjęto 0,18% (na 31 grudnia 2020 roku przyjęto 0,01%).

Zmiana stanu rezerw to efekt zwiększenia stopy dyskontowej i zmian innych szacunków poszczególnych tytułów rezerw, z czego:

  zmniejszono rezerwy na rekultywację składowisk w kwocie 4 430 tys. zł i zwiększono na czyszczenie instalacji 610 tys. zł,

  rozwinięto dyskonto rezerw w wysokości 14 tys. zł (z czego 13 tys. zł dotyczy rekultywacji składowisk).

Równolegle wartość zmiany rezerw została odniesiona na aktywa z tytułu kosztów rekultywacji i likwidacji oraz czyszczenia instalacji po zakończeniu ich eksploatacji.

Grupa Azoty KĘDZIERZYN

Rezerwa na ochronę środowiska

Remediacja terenów zanieczyszczonych substancjami chemicznymi

Na podstawie wyników badań jakości gruntów stwierdzono, iż zostały przekroczone dopuszczalne wartości zanieczyszczeń niektórymi substancjami chemicznymi. W myśl obowiązującego prawa w zakresie ochrony środowiska, grunty na terenach, na których stwierdzono przekroczenie należy poddać remediacji w celu doprowadzenia do wymaganych standardów jakości gleby i ziemi. W roku 2021 dokonano aktualizacji szacunków rezerw na remediację oraz na koszty związane z wywozem i utylizacją zgromadzonych odpadów na podstawie raportu sporządzonego przez firmę Ramboll Environ. W wyniku aktualizacji raportu zwiększono rezerwę o 2,4 mln zł. Przyjęto, zgodnie z harmonogramem, że prace zostaną przeprowadzone do 2028 roku. Wysokość rezerwy na remediację terenów jest aktualizowana w związku z prowadzonymi w niektórych lokalizacjach pracami oraz dyskontowana. Na dzień 31 grudnia 2021 roku zastosowano realną stopę dyskonta na poziomie 0%. Wartość bieżąca rezerwy na remediację terenów oraz utylizację odpadów na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosi 26 mln zł.

Nota 27. Dotacje

Wybrane Zasady Rachunkowości

Jeżeli istnieje uzasadniona pewność, że dotacja zostanie uzyskana oraz spełnione zostaną wszystkie związane z nią warunki, wówczas dotacje rządowe są ujmowane według ich wartości godziwej.

Jeżeli dotacja dotyczy danej pozycji kosztowej, wówczas jest ona ujmowana jako pomniejszenie kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować.

Zaliczane do dotacji kwoty środków pieniężnych otrzymane na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, nieruchomości inwestycyjnych, w tym także w budowie, zwiększają pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych.

 

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Dotacje

218 081

211 319

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

196 725

196 973

Krótkoterminowe

21 356

14 346

 

218 081

211 319

Grupa otrzymała i rozliczyła dotacje z tytułu darmowych praw do emisji CO 2 w wysokości 1 463 923 tys. zł (w 2020 roku: 457 067 tys. zł).

Do istotnych dotacji do rozliczenia na dzień 31 grudnia 2021 roku należą:

  dotacja z tytułu otrzymania praw do emisji C02 z tytułu realizacji zadania inwestycyjnego ujętego w KPI w kwocie 92 178 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 97 704 tys. zł) w Jednostce Dominującej, Grupie Azoty PUŁAWY oraz Grupie Azoty KĘDZIERZYN,

  dotacja na dofinansowanie projektu pn. „Węzeł oczyszczania spalin wraz z modernizacją EC II w Grupie Azoty POLICE w kwocie 15 297 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 16 358 tys. zł),

  dotacja do projektu „Demonstrator-Estry Specjalne I” związaną z zakupem, wytworzeniem środków trwałych w Grupie Azoty KĘDZIERZYN w kwocie 16 235 tys. (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 17 364 tys. zł),

  dotacja na budowę nowej instalacji technicznego kwasu azotowego wraz z instalacją neutralizacji ciśnieniowej w Grupie Azoty KĘDZIERZYN w kwocie 11 770 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 12 384 tys. zł).

  dotacja na budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego w Jednostce Dominującej w kwocie 17 079 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 17 898 tys. zł).

NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH

Nota 28. Instrumenty finansowe

Wybrane Zasady Rachunkowości

Instrumentem finansowym jest każdy kontrakt, który skutkuje powstaniem składnika aktywów finansowych u jednej jednostki i zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej jednostki.

Aktywem finansowym jest każdy składnik aktywów mający postać:

a)  Środków pieniężnych,

b)  Instrumentu kapitałowego innej jednostki,

c)  Umownego prawa do:

  otrzymania środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych od innej jednostki, lub

  wymiany aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych z inną jednostką na potencjalnie korzystnych warunkach, lub

d)  Kontraktu, który będzie rozliczony lub może być rozliczony przez Grupę we własnych instrumentach kapitałowych i jest:

  instrumentem niepochodnym, z którego wynika lub może wynikać obowiązek przyjęcia przez Grupę zmiennej liczby własnych instrumentów kapitałowych, lub

  instrumentem pochodnym, który będzie rozliczony lub może być rozliczony w inny sposób, niż przez wymianę ustalonej kwoty środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych na ustaloną liczbę własnych instrumentów kapitałowych Grupy. Z tego powodu, własne instrumenty kapitałowe nie obejmują instrumentów, które same są umowami o przyszłe otrzymanie lub wydanie własnych instrumentów kapitałowych przez Grupę.

Zobowiązanie finansowe to każde zobowiązanie, będące:

a)  wynikającym z umowy obowiązkiem:

  wydania środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych innej jednostce, lub

  Wymiany aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych z inną jednostką na potencjalnie niekorzystnych warunkach, lub

b)  Kontraktem, który będzie rozliczony lub może być rozliczony we własnych instrumentach kapitałowych Grupy, i jest:

  instrumentem niepochodnym, z którego wynika lub może wynikać obowiązek dostarczenia przez Grupę zmiennej liczby własnych instrumentów kapitałowych, lub

  instrumentem pochodnym, który będzie rozliczony lub może być rozliczony w inny sposób, niż przez wymianę ustalonej kwoty środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych na ustaloną liczbę własnych instrumentów kapitałowych Grupy. Z tego powodu, własne instrumenty kapitałowe jednostki nie obejmują instrumentów, które same są umowami o przyszłe otrzymanie lub wydanie własnych instrumentów kapitałowych przez jednostkę.

Instrument pochodny jest to instrument finansowy lub inny kontrakt spełniający wszystkie trzy poniższe warunki:

a)  jego wartość zmienia się wraz ze zmianą określonej stopy procentowej, ceny instrumentu finansowego, ceny towaru, kursu walutowego, indeksu ceny lub stóp, ratingu kredytowego lub indeksu kredytowego, czy też innej zmiennej (czasami zwane instrumentem bazowym),

b)  nie wymaga żadnej początkowej inwestycji netto lub wymaga początkowej inwestycji netto mniejszej niż dla innych rodzajów kontraktów, dla których oczekuje się podobnych reakcji na zmiany czynników rynkowych,

c)  jego rozliczenie nastąpi w przyszłości.

Ujęcie i wyłączenie składnika aktywów finansowych oraz zobowiązania finansowego

Składniki aktywów lub zobowiązań finansowych są wykazywane w sprawozdaniu finansowym, gdy Grupa staje się stroną umowy tego instrumentu.

Standaryzowane transakcje zakupu i sprzedaży aktywów i zobowiązań finansowych są ujmowane w dniu zawarcia transakcji, tj. w dniu, w którym Grupa zobowiązała się do nabycia danego składnika aktywów lub sprzedaży danego składnika zobowiązań. Standaryzowane transakcje zakupu lub sprzedaży aktywów finansowych to transakcje zakupu lub sprzedaży, w których termin dostarczenia aktywów drugiej stronie jest zasadniczo ustalony przez przepisy bądź zwyczaje obowiązujące na danym rynku.

Grupa wyłącza składnik aktywów finansowych ze sprawozdania z sytuacji finansowej, gdy:

a)  wygasają umowne prawa do przepływów pieniężnych ze składnika aktywów finansowych lub

b)  przenosi składnik aktywów finansowych na inną jednostkę, a przeniesienie spełnia warunki zaprzestania ujmowania.

Grupa usuwa zobowiązanie finansowe (lub część zobowiązania finansowego) ze sprawozdania z sytuacji finansowej wtedy i tylko wtedy, gdy zobowiązanie przestało istnieć – to znaczy wtedy, gdy obowiązek określony w umowie:

a)  został wypełniony lub

b)  został umorzony lub

c)  wygasł.

Wycena instrumentów finansowych na dzień nabycia

Wszystkie aktywa finansowe, z wyjątkiem należności z tytułu dostaw i usług oraz zobowiązania finansowe są początkowo ujmowane według wartości godziwej powiększonej lub pomniejszonej, w przypadku składnika aktywów lub zobowiązania finansowego niekwalifikowanych jako wyceniane według wartości godziwej przez wynik finansowy, o koszty transakcyjne, które mogą być bezpośrednio przypisane do nabycia lub emisji składnika aktywów finansowych lub zobowiązania finansowego (z wyjątkiem aktywów finansowych zaklasyfikowanych jako aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, których wartość godziwa nie jest korygowana o koszty związane z nabyciem).

Klasyfikacja i wycena instrumentów finansowych na dzień bilansowy

Klasyfikacja aktywów finansowych

Aktywa finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii wyceny:

  wyceniane według zamortyzowanego kosztu, do których zaliczamy:

o  należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe niepodlegające sprzedaży,

o  środki pieniężne I ich ekwiwalenty,

o  pożyczki,

  wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy do których zaliczamy:

o  instrumenty pochodne,

  wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, do których zaliczamy:

o  należności z tytułu dostaw i usług podlegające sprzedaży,

o  udziały i akcje w jednostkach niepowiązanych.

Wycena po początkowym ujęciu

Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe klasyfikowane są do jednej z czterech kategorii:

  instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie,

  instrumenty dłużne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

  instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

  aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:

a)  składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, oraz

b)  warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.

Do kategorii aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Grupy klasyfikuje:

  należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe nie podlegające sprzedaży

  pożyczki spełniające test klasyfikacyjny SPPI, które zgodnie z modelem biznesowym wykazywane są jako utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych,

  środki pieniężne i ekwiwalenty.

Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w rachunku zysków i strat w pozycji Przychody finansowe.

Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:

a)  składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych; oraz

b)  warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.

Przychody z tytułu odsetek, różnice kursowe oraz zyski i straty z tytułu utraty wartości ujmowane są w wyniku finansowym i obliczane w taki sam sposób jak w przypadku aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem. Pozostałe zmiany wartości godziwej ujmowane są w przez inne całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub strata uprzednio rozpoznana w innych całkowitych dochodach zostają przeklasyfikowane z pozycji kapitału własnego do wyniku finansowego.

Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w rachunku zysków i strat w pozycji Przychody finansowe.

Do kategorii instrumentów dłużnych wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody Grupa klasyfikuje należności z tytułu dostaw i usług podlegające sprzedaży.

Inwestycje kapitałowe – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

W momencie początkowego ujęcia Grupa może dokonać nieodwołalnego wyboru dotyczącego ujmowania w innych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej inwestycji w instrument kapitałowy, który nie jest przeznaczony do obrotu ani nie jest warunkową zapłatą ujętą przez jednostkę przejmującą w ramach połączenia jednostek, do którego ma zastosowanie MSSF 3. Wybór taki dokonywany jest oddzielnie dla każdego instrumentu kapitałowego. Skumulowane zyski lub straty poprzednio ujęte w innych całkowitych dochodach nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku finansowego. Dywidendy ujmowane są w rachunku zysków i strat wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy, chyba że dywidendy te w oczywisty sposób stanowią odzyskanie części kosztów inwestycji.

Do kategorii instrumentów kapitałowych wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody Grupa klasyfikuje udziały i akcje w podmiotach niepowiązanych.

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Składnik aktywów finansowych, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.

W sytuacji, gdy Grupa:

  posiada ważny tytuł prawny do dokonania kompensaty ujętych kwot oraz

  zamierza rozliczyć się w kwocie netto albo jednocześnie zrealizować składnik aktywów i wykonać zobowiązanie

składnik aktywów finansowych i zobowiązanie finansowe kompensuje się i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto.

Porozumienie ramowe opisane w MSR 32.50 nie stanowi podstawy do kompensaty, jeżeli nie zostaną spełnione obydwa kryteria opisane powyżej.

Pochodne instrumenty finansowe

Grupa wykorzystuje pochodne instrumenty finansowe do zabezpieczenia ryzyka kursowego wynikającego z działalności operacyjnej, finansowej lub inwestycyjnej. Zgodnie z przyjętą polityką operacji pieniężnych, Grupa nie posiada, ani nie emituje pochodnych instrumentów finansowych przeznaczonych do obrotu.

W momencie początkowego ujęcia składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe wycenia się według wartości godziwej.

Zyski i straty wynikające ze zmiany wartości godziwej są ujmowane jako zysk lub strata w rachunku zysków i start w działalności finansowej.

Pochodne instrumenty finansowe obejmują w szczególności: opcje, kontrakty terminowe typu forward, kontrakty typu swap, wbudowane instrumenty pochodne.

Pochodne instrumenty finansowe prezentowane są w osobnej pozycji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.

Utrata wartości aktywów finansowych

Grupa dokonuje odpisu z tytułu oczekiwanej utraty wartości w momencie początkowego ujęcia składnika aktywów finansowych, a następnie aktualizuje wartość odpisu nie rzadziej niż na dzień 31 marca, 30 czerwca, 30 września, 31 grudnia.

Grupa ujmuje odpis na oczekiwane straty kredytowe na składnikach aktywów finansowych wycenianych:

a)  w zamortyzowanym koszcie,

b)  w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.

Odpis wyceniany jest jako różnica pomiędzy wartością bieżącą przepływów pieniężnych należnych Grupie na mocy zawartej umowy, w ciągu całego oczekiwanego życia aktywa, a przepływami pieniężnymi, które Grupa spodziewa się otrzymać, przy czym:

a)  oczekiwane straty kredytowe wyznaczane są w sposób uwzględniający prawdopodobieństwo ich wystąpienia oraz wniesione zabezpieczenia.

b)  wartość bieżąca powyższych przepływów wyznaczana jest w oparciu o wszystkie wynikające z umowy przypływy pieniężne zdyskontowane pierwotną (tj. ustaloną przy początkowym ujęciu) efektywną stopę procentową, uwzględniającą ewentualną korektę o ryzyko kredytowe (w przypadku zakupionych lub utworzonych składników aktywów finansowych dotkniętych utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe).

W odniesieniu do aktywów finansowych, które zostały zakupione lub utworzone jako dotknięte utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe, Grupa jako odpis na oczekiwane straty kredytowe ujmuje wyłącznie skumulowane zmiany oczekiwanych strat kredytowych od momentu początkowego ujęcia.

Grupa ujmuje kwotę oczekiwanych strat kredytowych w wyniku finansowym okresu jako zysk lub stratę z tytułu utraty wartości.

Grupa ujmuje korzystne zmiany oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia danego aktywa finansowego jako zysk z tytułu utraty wartości. Dotyczy to również przypadków, w których oczekiwane straty kredytowe w całym okresie życia są niższe niż kwota oczekiwanych strat kredytowych na moment początkowego ujęcia.

Rachunkowość zabezpieczeń

W zakresie rachunkowości zabezpieczeń Grupa podjęła decyzję o dalszym stosowaniu zasad określonych w MSR 39.

Instrumenty finansowe (w tym pochodne) wyznaczone jako instrumenty zabezpieczające, od których oczekuje się, że ich wartość godziwa lub wynikające z nich przepływy pieniężne skompensują zmiany wartości godziwej lub przepływów pieniężnych pozycji zabezpieczanej Grupa ujmuje według zasad rachunkowości zabezpieczeń po spełnieniu, co najmniej, następujących warunków:

  przed rozpoczęciem zabezpieczenia Grupa posiada dokumentację, obejmującą co najmniej: określenie celu i strategii zarządzania ryzykiem, identyfikację instrumentu zabezpieczającego oraz składników aktywów lub zobowiązań albo planowanych transakcji zabezpieczanych przez ten instrument, charakterystykę ryzyka związanego z zabezpieczaną pozycją lub planowaną transakcją, okres zabezpieczenia, opis wybranej metody pomiaru efektywności zabezpieczenia zmian wartości godziwej lub przepływów pieniężnych pozycji zabezpieczanej związanych z określonym rodzajem ryzyka,

  zabezpieczenie charakteryzuje się wysoką skutecznością w równoważeniu zmian wartości godziwej lub przepływów środków pieniężnych. Skuteczność zabezpieczenia ocenia się poprzez porównywanie zmiany wartości instrumentu zabezpieczającego lub przepływów środków pieniężnych z niego wynikających, ze zmianą wartości pozycji zabezpieczanej lub przepływów środków pieniężnych z niej wynikających. Zabezpieczenie uznaje się za wysoce skuteczne, jeżeli przez cały okres zabezpieczenia niemal cała kwota zmian wartości godziwej zabezpieczanej pozycji lub związanych z nią przepływów pieniężnych zostaje skompensowana zmianami wartości godziwej lub przepływów pieniężnych instrumentu zabezpieczającego, a rzeczywiście osiągnięty poziom efektywności zabezpieczenia mieści się w przedziale od 80% do 125%,

  skuteczność zabezpieczenia można wiarygodnie ocenić poprzez wiarygodną wycenę wartości godziwej zabezpieczanej pozycji lub związanych z nią przepływów środków pieniężnych oraz wartości godziwej instrumentu zabezpieczającego. Skuteczność zabezpieczenia oceniana jest w ujęciu retrospektywnym (tzw. testy ex-post), mówiącym czy dane powiązanie zabezpieczające było wysoce skuteczne w badanych okresach rachunkowych oraz w ujęciu prospektywnym (tzw. testy ex-ante), mówiącym czy dla danego powiązania zabezpieczającego nadal istnieje oczekiwanie, co do wysokiej skuteczności,

  w przypadku zabezpieczenia przepływów środków pieniężnych dotyczącego przyszłej transakcji, jest ona wysoce prawdopodobna.

 

Nota 28.1. Zarządzanie kapitałami

Podstawowym założeniem polityki Grupy w zakresie zarządzania kapitałami jest utrzymanie silnej bazy kapitałowej, która będzie podstawą zaufania ze strony inwestorów, kredytodawców oraz rynku i która zapewni przyszły rozwój Grupy. Jednostka Dominująca monitoruje zmiany w akcjonariacie, wskaźniki rentowności kapitału oraz wskaźniki relacji kapitału własnego do zobowiązań.

Grupa zarządza kapitałem, aby zagwarantować zdolność do kontynuacji działalności przy jednoczesnej maksymalizacji rentowności dla akcjonariuszy dzięki optymalnej relacji zadłużenia do kapitału własnego.

Struktura kapitałowa Grupy obejmuje zobowiązania, na które składają się kredyty i pożyczki ujawnione w nocie 20, pozostałe zobowiązania finansowe ujawnione w nocie 22 oraz kapitał własny ujawniony w nocie 19.

Jednostka Dominująca jako spółka akcyjna, podlega regulacji wynikającej z art. 396. § 1 Kodeksu Spółek Handlowych, który wymaga przekazania na kapitał zapasowy, co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego. Poziom ten został osiągnięty w latach ubiegłych, dlatego ograniczenie to nie ma aktualnie zastosowania.

Nota 28.2. Kategorie instrumentów finansowych

Aktywa finansowe

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

1 801

43 471

Wyceniane według zamortyzowanego kosztu

3 987 141

2 120 172

Wyceniane według wartości godziwej przez inne całkowite dochody

255 393

14 871

 

4 244 335

2 178 514

Wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako:

 

 

Instrumenty pochodne

1 801

43 471

Udziały i akcje

12 915

9 168

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

1 862 803

1 200 063

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

2 362 193

923 328

Pozostałe aktywa finansowe

4 623

2 484

 

4 244 335

2 178 514

Zobowiązania finansowe

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

97 255

569 497

Wyceniane metodą zamortyzowanego kosztu

10 784 656

6 556 519

 

10 881 911

7 126 016

Wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako:

 

 

Zobowiązania długoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek

3 640 671

3 322 320

Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek

818 475

193 443

Pochodne instrumenty finansowe

97 255

6 086

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

3 527 856

1 927 074

Zobowiązania długoterminowe z tytułu leasingu

347 159

355 774

Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu leasingu

60 940

71 422

Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe

630 360

579 438

Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe

1 759 195

670 459

 

10 881 911

7 126 016

 

 

Zyski/(Straty)(+/-) ujmowane w przychodach lub kosztach finansowych

 

Ujęte w okresie od 01 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku

 

Zyski/Straty netto

w okresie

ujęte w wyniku finansowym

Zyski/Straty netto

w okresie

ujęte w innych całkowitych dochodach

Przychody/Koszty

z tytułu odsetek (obliczone

z wykorzystaniem efektywnej stopy procentowej)

Przychody/Koszty

z tytułu odsetek (inne niż uwzględnione podczas ustalania efektywnej stopy procentowej)

Aktywa finansowe

 

 

 

 

Wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

14 574

-

-

-

Wyceniane według zamortyzowanego kosztu

11 190

-

1 284

31 115

Wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

-

3 943

-

-

Zobowiązania finansowe

 

 

 

 

Wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

(16)

-

-

-

Wyceniane metodą zamortyzowanego kosztu

(23 145)

-

(12 491)

(5 694)

 

2 603

3 943

(11 207)

25 421

Ujęte w okresie od 01 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku

 

Zyski/Straty netto

w okresie

ujęte w wyniku finansowym

Zyski/Straty netto

w okresie

ujęte w innych całkowitych dochodach

Przychody/Koszty

z tytułu odsetek (obliczone

z wykorzystaniem efektywnej stopy procentowej)

Przychody/Koszty

z tytułu odsetek (inne niż uwzględnione podczas ustalania efektywnej stopy procentowej)

Aktywa finansowe

 

 

 

 

Wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

106

-

-

-

Wyceniane według zamortyzowanego kosztu

(662)

-

8 644

9 248

Zobowiązania finansowe

 

 

 

 

Wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

29 421

(1 311)

-

-

Wyceniane metodą zamortyzowanego kosztu

(21 962)

-

(5 855)

3 953

 

6 903

(1 311)

2 789

13 201

 

 

Powyższe zestawienie nie obejmuje zysków i strat z tytułu odsetek oraz różnic kursowych, zaprezentowanych w nocie 5 Przychody finansowe oraz nocie 6 Koszty finansowe.

Dodatkowe informacje:

  Grupa nie posiada aktywów finansowych zaprezentowanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku, których warunki zostały renegocjowane,

  w Grupie w roku 2021 i 2020 nie wystąpiły przypadki przekwalifikowania składników aktywów finansowych, wynikające z terminu ich zapadalności na dzień bilansowy, inne jak wynikające z umownego harmonogramu spłat pożyczek,

  w 2021 roku i w 2020 roku Grupa nie emitowała instrumentów zawierających składnik zobowiązaniowy i składnik kapitałowy, a także mieszczących w sobie złożenie cech wbudowanych instrumentów pochodnych, których wartości są współzależne,

  w 2021 roku i 2020 roku Grupa nie przejmowała w posiadanie ustanowionego na jej rzecz zabezpieczenia.

 

Opis instrumentów finansowych wynikających z umowy akcjonariuszy spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS przedstawiono w notach 19.6 i 19.7.

Utrata wartości aktywów finansowych

Zgodnie z MSSF 9 Grupa przeprowadza kalkulację oczekiwanej straty skutkującą rozpoznaniem odpisu z tytułu utraty wartości od momentu początkowego ujęcia aktywów finansowych. Obliczenia w zakresie utraty wartości aktywów finansowych są dokonywane dla aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie oraz wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody (z wyłączeniem instrumentów kapitałowych, które przy ich początkowym ujęciu decyzją Grupy zostały zaklasyfikowane do kategorii aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody).

Na potrzeby oszacowania oczekiwanych strat kredytowych Grupa wykorzystuje zarówno dane historyczne w zakresie spłacalności, jak również dostępne na datę bilansową, wiarygodne dane mogące zwiększyć precyzję oszacowania oczekiwanych strat kredytowych w okresach przyszłych.

Grupa zidentyfikowała poniższe klasy aktywów finansowych, dla których zgodnie z MSSF 9 Instrumenty finansowe dokonała oszacowania wpływu oczekiwanych strat kredytowych na sprawozdanie finansowe:

  należności handlowe z tytułu dostaw i usług,

  udzielone pożyczki,

  depozyty i lokaty w bankach,

  środki pieniężne, w tym dostępne w ramach cash poolingu.

Nota 28.3. Zarządzanie ryzykiem finansowym

Ryzyko finansowe, na które narażona jest Grupa obejmuje ryzyka: kredytowe, płynności oraz rynkowe obejmujące przede wszystkim ryzyko walutowe oraz ryzyko stopy procentowej. Ryzyka te powstają w normalnym toku działalności Grupy. Celem zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie jest zminimalizowanie wpływu czynników rynkowych, takich jak kursy walutowe i stopy procentowe, na zatwierdzone w budżecie Grupy na dany rok podstawowe parametry finansowe (wynik finansowy, wielkość przepływów pieniężnych) z wykorzystaniem hedgingu naturalnego i instrumentów pochodnych.

Nota 28.3.1. Ryzyko kredytowe

Ryzyko kredytowe jest to ryzyko poniesienia przez Grupę strat finansowych na skutek niewypełnienia przez klienta lub kontrahenta będącego stroną instrumentu finansowego swoich kontraktowych zobowiązań. Ryzyko kredytowe w Grupie dotyczy głównie należności z tytułu dostaw i usług, udzielonych pożyczek, krótkoterminowych lokat bankowych oraz środków na rachunku, w tym objętych cash poolingiem.

W odniesieniu do należności handlowych oczekuje się, że dane w zakresie historycznej spłacalności mogą odzwierciedlać ryzyko kredytowe, jakie ponoszone będzie w okresach przyszłych. Oczekiwane straty kredytowe dla tej grupy kontrahentów oszacowane zostały z wykorzystaniem macierzy rezerw oraz przypisanych do poszczególnych przedziałów wiekowania należności handlowych (m.in. należności dochodzone na drodze sądowej, należności od kontrahentów w upadłości) wskaźników procentowych pozwalających na oszacowanie wartości należności handlowych, co do których oczekuje się, że nie zostaną spłacone.

W przypadku, gdy należność od danego kontrahenta jest przeterminowana o 90 i więcej dni, Grupa przyjmuje założenie o niewykonaniu zobowiązania przez kontrahenta.

W odniesieniu do aktywów finansowych objętych szacowaniem oczekiwanej straty innych niż należności handlowe, Grupa wyznacza ryzyko niewypłacalności kontrahentów w oparciu o ocenę wiarygodności przyznaną przez agencje ratingowe (np. dla instytucji finansowych) lub nadaną kontrahentom z wykorzystaniem wewnętrznego modelu oceny wiarygodności kredytowej (np. dla udzielonych pożyczek wewnątrzgrupowych), odpowiednio przekształcone na prawdopodobieństwo niewykonania zobowiązania. Oczekiwana strata kredytowa, zgodnie z MSSF 9, została skalkulowana przy uwzględnieniu szacunków w zakresie potencjalnych odzysków z tytułu wniesionych zabezpieczeń oraz wartości pieniądza w czasie.

Grupa dokonała wyceny do wartości godziwej posiadanych udziałów (inwestycje kapitałowe). Wycenę przeprowadzono za pośrednictwem metody DCF w oparciu o założenia Wieloletniej Prognozy Rozwoju przygotowanej przez Grupę na lata 2022 – 2031.

Na dzień 31 grudnia 2021 roku po aktualizacji wyceny wartość uległa zmianie o kwotę 3 943 tys. zł.

Przesłanką, którą Grupa w szczególności bierze pod uwagę przy analizowaniu wystąpienia znaczącego wzrostu ryzyka kredytowego związanego z danym aktywem finansowym jest fakt, że prawdopodobieństwo niewypłacalności kontrahenta na dzień sprawozdawczy jest istotnie większe od prawdopodobieństwa niewypłacalności na datę jego początkowego ujęcia. Decyzja w zakresie identyfikacji faktu znaczącego wzrostu ryzyka kredytowego związanego z danym aktywem finansowym podejmowana jest przez dana spółkę Grupy w oparciu o ww. przesłankę oraz inne możliwe do uzyskania informacje mogące mieć wpływ na ocenę ryzyka kredytowego.

Wpływ zmiany ryzyka kredytowego w okresie sprawozdawczym na wartość szacowanej straty środków pieniężnych i należności z tytułu dostaw i usług

 

Za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

Za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Szacowane w okresie do 12 miesięcy (pożyczki, środki pieniężne)

(3 012)

(5 992)

Szacowane w całym okresie życia instrumentów,

(należności) - zgodnie z uproszczonym podejściem

(6 677)

(113)

W odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług Grupa prezentuje informacje dotyczące ratingów poszczególnych kontrahentów w formie macierzy rezerw.

Macierz rezerw dla należności z tytułu dostaw i usług

Na dzień 31 grudnia 2021 roku

 

Należności brutto

Szacowana strata

% szacowanej straty

Należności netto

Nieprzeterminowane

1 696 267

(5 518)

0,33%

1 690 749

Przeterminowane do 60 dni

72 242

(678)

0,94%

71 564

Przeterminowane od 60-180 dni

10 162

(2 253)

22,17%

7 909

Przeterminowane od 180-360 dni

7 500

(3 414)

45,52%

4 086

Przeterminowane powyżej 360 dni

80 792

(76 044)

94,12%

4 748

 

1 866 963

(87 907)

4,71%

1 779 056

Na dzień 31 grudnia 2020 roku

 

Należności brutto

Szacowana strata

% szacowanej straty

Należności netto

Nieprzeterminowane

909 278

(3 844)

0,42%

905 434

Przeterminowane do 60 dni

57 483

(1 717)

2,99%

55 766

Przeterminowane od 60-180 dni

9 720

(1 482)

15,25%

8 238

Przeterminowane od 180-360 dni

7 111

(4 998)

70,29%

2 113

Przeterminowane powyżej 360 dni

79 740

(74 211)

93,07%

5 529

 

1 063 332

(86 252)

8,11%

977 080

Należności z tytułu dostaw i usług według segmentu biznesowego

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Segment Nawozy – Agro

813 741

184 810

Segment Tworzywa

229 340

476 724

Segment Chemia

624 972

273 364

Segment Energetyka

64 062

31 105

Segment Pozostałe

46 941

11 077

 

1 779 056

977 080

Należności Grupy z tytułu dostaw i usług, stanowiące na dzień 31 grudnia 2021 roku 71,8% łącznych należności z tytułu dostaw i usług Grupy od jednostek niepowiązanych (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 77,3%) są objęte ochroną w ramach polis ubezpieczenia kredytu kupieckiego, które ograniczają ryzyko kredytowe do poziomu udziału własnego w szkodzie (5% do 8% wartości ubezpieczonych należności). Polisy te zapewniają bieżący monitoring sytuacji finansowej kontrahentów oraz ich windykację w uzasadnionych przypadkach, natomiast z chwilą faktycznej lub prawnej niewypłacalności kontrahenta, wypłatę odszkodowania w wysokości od 92% do 95% kwoty należności objętych ubezpieczeniem. Ponadto na dzień 31 grudnia 2021 roku 2,0% należności z tytułu dostaw i usług Grupy od jednostek niepowiązanych (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 2,5%) jest zabezpieczone akredytywami, gwarancjami, które są wyłączone z ubezpieczenia, a dodatkowo na dzień 31 grudnia 2021 roku 1,8% (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 1,2%) jest zabezpieczone hipotekami i zastawami. Grupa prowadzi politykę zarządzania ryzykiem kredytowym, dokonując bieżącej oceny zdolności kredytowej odbiorców wraz z ich stałym monitoringiem, wykorzystując do tego raporty wywiadowni gospodarczych, rejestry dłużników, uwzględniając m.in. sygnały płynące z rynku o ewentualnym pogorszeniu się sytuacji finansowej kontrahentów oraz historię kredytową, a w uzasadnionych przypadkach wymaga stosownych zabezpieczeń. Grupa udziela odroczonego terminu płatności do wartości rynkowej ustanowionego przez kontrahentów zabezpieczenia, co dotyczy przede wszystkim kontrahentów krajowych z segmentu nawozów. Kontrahenci, w stosunku do których Grupa nie posiada pozytywnej historii współpracy lub sprzedaż następuje sporadycznie, a nie jest możliwe uzyskanie dla nich ubezpieczonego limitu kredytowego, dokonują zakupów w formie przedpłaty. Natomiast limit kredytu kupieckiego jest przyznawany kontrahentom w pierwszej kolejności na podstawie decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego oraz uzupełniająco w oparciu o pozytywną historię współpracy i zdolność kredytową, określaną na podstawie raportów wywiadowni gospodarczych, sprawozdań finansowych oraz historii płatniczej klienta. Ekspozycja na ryzyko kredytowe zdefiniowana jest jako całość nierozliczonych należności, które mogą zostać utracone, jeśli kontrahent nie wywiąże się ze swoich zobowiązań w określonym czasie. Należności są na bieżąco monitorowane przez wewnętrzne służby finansowe Grupy (indywidualnie w stosunku do każdego klienta), a w przypadku należności objętych ubezpieczeniem, równocześnie przez analityków ryzyka kredytowego towarzystw ubezpieczeniowych. Uwzględniając obowiązujące w Grupie procedury oraz zdywersyfikowany portfel klientów ocenia się, że koncentracja ryzyka kredytowego nie jest znacząca.

Obroty Grupy koncentrują się w trzech głównych segmentach, związanych z profilem działalności. Największy udziałów należnościach z tytułu dostaw i usług Grupy mają należności odbiorców z Segmentu Nawozy-Agro 45,7% (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 48,9%), Chemia 35,1% (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 28,0%) oraz Tworzywa 12,9% (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 18,8%). W segmentach Tworzyw oraz Chemii przeważają odbiorcy zagraniczni, do których sprzedaż odbywa się z odroczonym terminem płatności, w większości w ramach ubezpieczonych limitów kredytowych, a w pozostałych przypadkach w ramach otwartych akredytyw i gwarancji. Natomiast w grupie odbiorców z Segmentu Nawozy-Agro przeważają odbiorcy krajowi, do których sprzedaż w przypadku kontrahentów o sprawdzonej wiarygodności kredytowej, odbywa się z odroczonym terminem płatności w ramach ubezpieczonych limitów kredytowych lub ustanowionych zabezpieczeń, a w pozostałych przypadkach w formie przedpłat.

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty są lokowane w instytucjach finansowych o wysokiej wiarygodności finansowej, których współczynniki wypłacalności są utrzymywane na bezpiecznym poziomie. Nadwyżka krajowych środków pieniężnych Grupy jest w pierwszej kolejności konsolidowana na rachunkach bieżących w PLN, EUR i USD Jednostki Dominującej z ujemnymi saldami kredytów w rachunku bieżącym spółek z Grupy Kapitałowej, w ramach usług cash poolingu rzeczywistego świadczonych przez bank PKO BP S.A.

Przeterminowanie należności z tytułu dostaw i usług, należności, które utraciły wartość oraz zmianę stanu odpisów na oczekiwane straty kredytowe na należności przedstawia nota 16.

Nota 28.3.2. Ryzyko płynności

Ryzyko utraty płynności finansowej jest to ryzyko wystąpienia braku możliwości spłaty przez Grupę jej zobowiązań finansowych w momencie ich wymagalności. Działania mające na celu ograniczenie przedmiotowego ryzyka obejmują właściwe zarządzanie płynnością finansową, realizowane są poprzez poprawną ocenę poziomu zasobów środków pieniężnych w oparciu o plany przepływów środków pieniężnych w różnych horyzontach czasowych. Grupa, optymalizuje zarządzanie nadwyżkami środków finansowych Grupy przy wykorzystaniu usługi cash poolingu, pożyczek odnawialnych udzielanych w ramach Umowy o Finansowanie Wewnątrzgrupowe z dnia 23 kwietnia 2015 roku z późn. zm. oraz polityki dywidendowej w ramach spółek z Grupy. W ramach scentralizowanego modelu finansowania Grupy Kapitałowej Grupa Azoty, Grupa posiada umowy o finansowanie korporacyjne na łączną kwotę 4 476 mln zł, opisane szerzej w nocie 20, pozwalające na długoterminowe zapewnienie płynności finansowej, z uwzględnieniem finansowania zarówno długoterminowej strategii jak i bieżących celów operacyjnych. Grupa posiada ponadto, opisane szerzej w nocie 20, wolne limity w ramach kredytów bieżących w PLN i w EUR, powiązanych ze strukturami cash poolingu rzeczywistego w tych walutach i kredytu wielocelowego w PKO BP, którymi Grupa może zarządzać w sytuacji zmieniającego się zapotrzebowania na środki poszczególnych spółek z Grupy. Grupa zaciągnęła kredyty i pożyczki, które zawierają jednolite i zharmonizowane kowenanty. Złamanie tych kowenantów w przyszłości mogłoby skutkować koniecznością spłaty tych kredytów i pożyczek wcześniej niż przedstawiono w tabeli poniżej. W 2021 i 2020 roku oraz w 2022 roku do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji w Grupie nie występowały naruszenia w terminach spłat zobowiązań lub innych warunków zobowiązań, które mogłyby skutkować żądaniem wcześniejszej spłaty tych zobowiązań. Płatności odsetek od kredytów, pożyczek i innych instrumentów finansowych oprocentowanych według zmiennej stopy procentowej zostały oszacowane na bazie stóp procentowych na dzień bilansowy, które mogą się zmienić w przyszłości.

  

Poniższa tabela przedstawia wartość zakontraktowanych przepływów pieniężnych dotyczących zobowiązań finansowych na dzień bilansowy.

31 grudnia 2021 roku

 

zakontraktowane przepływy

 

Wartość bilansowa

Razem

Do 1 roku

1 do 5 lat

Powyżej 5 lat

Wycenione w wartości godziwej przez wynik finansowy

97 255

97 255

6 183

91 072

-

Wycena metodą zamortyzowanego kosztu, w tym:

10 784 656

11 597 930

6 234 562

2 883 744

2 479 624

kredyty i pożyczki

4 459 146

4 741 357

893 516

2 713 345

1 134 496

zobowiązania z tytułu leasingu

408 099

939 162

72 224

139 888

727 050

faktoring i dyskonto wierzytelności

1 755 695

1 755 695

1 755 695

-

-

pozostałe zobowiązania finansowe

633 860

633 860

3 500

14 000

616 360

zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

3 527 856

3 527 856

3 509 627

16 511

1 718

 

10 881 911

11 695 185

6 240 745

2 974 816

2 479 624

31 grudnia 2020 roku

 

zakontraktowane przepływy

 

Wartość bilansowa

Razem

Do 1 roku

1 do 5 lat

Powyżej 5 lat

Wycenione w wartości godziwej przez wynik finansowy

6 086

6 086

6 086

-

-

Wycena metodą zamortyzowanego kosztu, w tym:

7 119 930

7 751 394

2 894 112

3 494 771

1 362 511

kredyty i pożyczki

3 515 763

3 708 252

230 893

3 064 950

412 409

zobowiązania z tytułu leasingu

427 196

866 171

83 409

170 050

612 712

faktoring i dyskonto wierzytelności

666 374

666 374

666 374

-

-

pozostałe zobowiązania finansowe

583 523

583 523

4 085

242 048

337 390

zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

1 927 074

1 927 074

1 909 351

17 723

-

 

7 126 016

7 757 480

2 900 198

3 494 771

1 362 511

 

 

Nota 28.3.3. Ryzyko rynkowe

Ryzyko stopy procentowej

Ekspozycja Grupy na zmiany stóp procentowych dotyczy głównie kredytów bankowych i pożyczek, faktoringu zwykłego i odwróconego, wykupu i dyskonta wierzytelności oraz leasingu opartych na zmiennej stopie procentowej bazującej na WIBOR + marża dla instrumentów w PLN oraz odpowiednio EURIBOR + marża dla instrumentów w EUR oraz LIBOR USD + marża dla instrumentów w USD, a ponadto środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych i aktywów finansowych, których oprocentowanie jest ustalane w oparciu o wyżej wskazane stopy rynkowe.

Poniższa tabela przedstawia profil podatności (maksymalną ekspozycję) Grupy na ryzyko zmiany stóp procentowych poprzez prezentację instrumentów finansowych w podziale według stałych i zmiennych stóp procentowych:

 

Wartość bieżąca

31.12.2021

Wartość bieżąca

31.12.2020

Instrumenty o stałej stopie procentowej

 

 

Aktywa finansowe

176 083

408 941

Zobowiązania finansowe(-)

(1 556 058)

(1 713 435)

 

(1 379 975)

(1 304 494)

Instrumenty o zmiennej stopie procentowej

 

 

Aktywa finansowe

2 190 733

516 871

Zobowiązania finansowe(-)

(5 700 742)

(3 479 421)

 

(3 510 009)

(2 962 550)

Grupa nie zabezpiecza ryzyka zmian stopy procentowej, natomiast w celu dywersyfikacji wpływu ryzyka zmian stóp procentowych część kredytów bankowych zaciągnęła w latach 2015 - 2021 wg stałej stopy procentowej.

Pozostałe działania dotyczące ograniczenia ryzyka zmian stóp procentowych obejmują bieżące monitorowanie sytuacji na rynku pieniężnym. Występujące w 2021 roku nadwyżki środków finansowych Grupy były w większości objęte usługami cash poolingu rzeczywistego i oprocentowane w oparciu o rynkowe stopy WIBOR 1M dla środków w PLN oraz EURIBOR 1M (gdy EURIBOR jest ujemny na poziomie marży) dla środków w EUR, a w pozostałej części krótkoterminowymi lokatami bankowymi oprocentowanymi według stóp rynkowych, na podstawie kwotowań rynkowych z dnia ich zawarcia.

Grupa przeprowadziła analizę wrażliwości instrumentów finansowych o zmiennej stopie procentowej na zmianę rynkowych stóp procentowych. W poniższej tabeli zaprezentowano wpływ, jaki miałoby ceteris paribus zwiększenie i zmniejszenie stopy procentowej o 100 punktów bazowych („bp”) na wynik finansowy i na kapitały własne.

Analiza wrażliwości:(+/-)

 

Rachunek zysków i strat

Inne całkowite dochody

zwiększenia

zmniejszenia

zwiększenia

zmniejszenia

100bp

100bp

100bp

100bp

31 grudnia 2021

(3 510)

3 510

2 925

(2 925)

31 grudnia 2020

(2 962)

2 962

(484)

484

Ryzyko zmiany cen

Celem Grupy jest ograniczenie ryzyka zmienności cen surowców i produktów poprzez hedging naturalny polegający na powiązaniu możliwie największej części obrotów zakupowych i sprzedażowych (przede wszystkim ciągu produkcyjnego: fenol, benzen, kaprolaktam, poliamid) w zawieranych kontraktach ramowych ze zmianami cen notowań ICIS dla bazowego surowca.

W odniesieniu do zakupu gazu ziemnego Grupa prowadzi politykę zabezpieczania cen tego surowca w oparciu o kontrakt zakupowy umożliwiający rozliczanie dostaw według bieżących cen giełdowych oraz zapewniający możliwość dokonywania zabezpieczeń dostaw po stałych cenach w ustalonych okresach. Ponadto, zarówno ceny zakupu podstawowych surowców, jak i kursy walutowe, a także pozostałe zmiany kosztów produkcji są uwzględniane w kalkulacji cen sprzedaży produktów.

Ryzyko kursowe

Ryzyko kursowe Grupy związane jest z transakcjami rozliczanymi lub denominowanymi przez Grupę w walutach obcych, obejmującymi około 2/3 jej przychodów oraz kosztów. Wahania kursowe mają wpływ na wielkość przychodów ze sprzedaży i koszty zakupu surowców. Umocnienie waluty krajowej ma negatywny wpływ na rentowność eksportu oraz sprzedaż krajową denominowaną w walutach obcych, a z kolei osłabienie waluty krajowej ma wpływ pozytywny na w/w rentowność. Spowodowane wahaniami kursowymi zmiany przychodów z eksportu oraz ze sprzedaży krajowej wycenianej na bazie notowań rynkowych, są w większości kompensowane poprzez zmiany kosztów importu surowcowego, oraz zakupów krajowych indeksowanych w walucie, zmniejszając w dużej mierze ekspozycję Grupy na ryzyko zmian kursów walutowych.

Grupa ogranicza istniejące ryzyko wynikające z ekspozycji walutowej netto poprzez stosowanie wybranych instrumentów i działań związanych z zabezpieczeniem przed ryzykiem kursowym w oparciu o bieżącą i planowaną ekspozycję walutową netto. Grupa wykorzystywała do zabezpieczenia pozycji walutowej w okresie sprawozdawczym w pierwszej kolejności hedging naturalny, kredyty walutowe, transakcje faktoringu i dyskonta wierzytelności walutowych oraz transakcje terminowe FX Forward i opcje, zawierane do poziomu około 80% pozostałej ekspozycji walutowej.

Grupa przeprowadziła analizę wrażliwości instrumentów finansowych denominowanych w walutach obcych (wraz z instrumentami pochodnymi) na zmianę kursów tych walut. W poniższej tabeli zaprezentowano wpływ, jaki miałoby wzmocnienie lub osłabienie złotego na dzień bilansowy o 5% w stosunku do wszystkich walut na wynik finansowy i na kapitały własne związany z wyceną tych instrumentów. Analiza została przeprowadzona przy założeniu, że wszystkie inne zmienne jak np. stopy procentowe pozostają niezmienione.

Zwiększenie standu należności walutowych w EUR i w USD z tytułu dostaw 2021 roku, przy mniejszej skali zmian innych pozycji aktywów i zobowiązań walutowych, skutkowało zmniejszeniem łącznej ekspozycji bilansowej na ryzyko walutowe Grupy, a ponadto z uwagi na długoterminowy charakter istotnej części zobowiązań walutowych z tytułu kredytów, ograniczają one planowaną ekspozycję walutową Grupy, która będzie występowała w terminach spłaty tych zobowiązań.

Analiza wrażliwości:(+/-)

 

Zyski i straty

Inne całkowite dochody

wzrost kursów walut obcych 5%

spadek kursów walut obcych 5%

wzrost kursów walut obcych 5%

spadek kursów walut obcych 5%

31 grudnia 2021

(29 299)

29 299

(50 372)

50 372

31 grudnia 2020

(52 398)

52 398

(41 932)

41 932

Tabela na kolejnej stronie przedstawia profil podatności Grupy na dzień bilansowy na ryzyko zmiany kursów walutowych poprzez prezentację instrumentów finansowych w podziale według walut, w których są one denominowane.

 

 

Ekspozycja bilansowa na ryzyko kursowe

31 grudnia 2021 roku

EUR

USD

Pozostałe

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

191 490

72 470

151

Środki pieniężne w walutach obcych

83 891

20 310

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe(-)

(137 744)

(59 657)

(71 087)

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek(-)

(388 233)

(2 128)

-

Kontrakty futures na uprawnienia do emisji

27 303

-

-

Terminowe kontrakty walutowe

94 426

(4 000)

-

Zobowiązania z tytułu leasingu, factoringu i dyskonta(-)

(77 580)

(128 605)

-

Pozostałe zobowiązania finansowe(-)

(14 521)

-

-

Razem w danej walucie

(220 968)

(101 610)

(70 936)

Wpływ wzrostu waluty o 5% na rachunek zysków i strat (w tys. zł)

(4 386)

(16 686)

(132)

Wpływ spadku waluty o 5% na rachunek zysków i strat (w tys. zł)

4 386

16 686

132

Wpływ wzrostu waluty o 5% na inne całkowite dochody (w tys. zł)

(46 431)

(3 941)

-

Wpływ spadku waluty o 5% na inne całkowite dochody (w tys. zł)

46 431

3 941

-

 

31 grudnia 2020 roku

EUR

USD

Pozostałe

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

99 781

37 481

43

Środki pieniężne w walutach obcych

74 464

82 300

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe(-)

(94 899)

(165 852)

(70 773)

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek(-)

(439 344)

(50 496)

7 578

Terminowe kontrakty walutowe(+/-)

26 286

-

-

Zobowiązania z tytułu leasingu, factoringu i dyskonta(-)

(53 673)

(3 242)

-

Pozostałe zobowiązania finansowe(-)

(18 239)

-

-

Razem w danej walucie

(405 624)

(99 809)

(63 152)

Wpływ wzrostu waluty o 5% na rachunek zysków i strat (w tys. zł)

(51 678)

(720)

-

Wpływ spadku waluty o 5% na rachunek zysków i strat (w tys. zł)

51 678

720

-

Wpływ wzrostu waluty o 5% na inne całkowite dochody (w tys. zł)

(41 932)

-

-

Wpływ spadku waluty o 5% na inne całkowite dochody (w tys. zł)

41 932

-

-

*Pozostałe obejmują waluty: GBP, CHF, ARS, CLP, BRL, INR, TRY, MXN, CNY, MYR, ZAR ,XOF

 

 

Nota 28.4. Wartość godziwa instrumentów finansowych

Poniżej przedstawiono szczegóły dotyczące wartości godziwej instrumentów finansowych, dla których jest możliwe ich oszacowanie:

  środki pieniężne i ich ekwiwalenty, krótkoterminowe depozyty bankowe oraz krótkoterminowe kredyty bankowe, faktoring zwykły i odwrócony oraz wykup i dyskonto wierzytelności - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na szybką zapadalność tych instrumentów,

  należności handlowe, pozostałe należności, zobowiązania handlowe - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na ich krótkoterminowy charakter,

  długoterminowe pożyczki i kredyty bankowe o zmiennym oprocentowaniu - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na ich zmienny charakter oprocentowania,

  długoterminowe pożyczki i kredyty bankowe o stałym oprocentowaniu - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów wynosi 928 228 tys. zł, a ich wartość godziwa około 918 189 tys. zł (poziom II klasyfikacji wartości godziwej),

  instrumenty pochodne walutowe – wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest równa ich wartości godziwej.

Wartość godziwa instrumentów finansowych Grupy wycenianych w wartości godziwej w podziale na poziomy klasyfikacji kształtowała się na dzień 31 grudnia 2021 roku następująco:

Poziomy klasyfikacji

Poziom II

Poziom III

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej, w tym:

1 801

255 393

wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy – pochodne instrumenty finansowe

1 801

-

wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, w tym:

-

255 393

udziały i akcje

-

11 563

należności z tytułu dostaw i usług

-

243 830

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej, w tym:

97 255

616 880

wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, w tym:

97 255

616 880

pochodne instrumenty finansowe

97 255

-

pozostałe zobowiązania finansowe

-

616 880

Wartość godziwa instrumentów finansowych Grupy wycenianych w wartości godziwej w podziale na poziomy klasyfikacji kształtowała się na dzień 31 grudnia 2020 roku następująco:

Poziomy klasyfikacji

Poziom II

Poziom III

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej, w tym:

43 471

14 871

wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, w tym:

43 471

14 871

udziały i akcje

-

6 625

należności z tytułu dostaw i usług

-

6 737

pochodne instrumenty finansowe

-

1 509

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej, w tym:

6 086

563 411

wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, w tym:

6 086

563 411

pochodne instrumenty finansowe

6 086

-

pozostałe zobowiązania finansowe

-

563 411

W 2021 roku oraz w 2020 roku Grupa nie dokonywała przeniesień pomiędzy poszczególnymi poziomami.

Przyjęta w tabelach hierarchia wartości godziwej jest następująca:

Poziom I – cena notowana na aktywnym rynku dla tych samych składników aktywów lub zobowiązań,

Poziom II – wartości ustalone w oparciu o dane wejściowe inne niż notowane ceny poziomu I, które są pośrednio lub bezpośrednio możliwe do zaobserwowania lub ustalenia na podstawie danych rynkowych,

Poziom III – wartości ustalone w oparciu o dane wejściowe, które nie opierają się na danych rynkowych możliwych do zaobserwowania.

Wartość godziwa instrumentów finansowych zaprezentowanych w poziomie II tj. kontraktów walutowych ustalana na podstawie wyceny przeprowadzonej przez banki, z którymi zawarto transakcje. Wyceny te są sprawdzane poprzez dyskontowanie spodziewanych przepływów pieniężnych z kontraktów za pomocą rynkowych stóp procentowych obowiązujących na dzień bilansowy.

Wartość godziwa instrumentów finansowych zaprezentowanych w poziomie III ustalana jest w następujący sposób:

  Wartość godziwa krótkoterminowych należności handlowych, które są lub mogą być zbywane w ramach umów o charakterze faktoringowym Grupa prezentuje jako aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. W ocenie Grupy wartość godziwa tych należności nie odbiega istotnie od wartości bilansowych, ze względu na krótki termin ich zapadalności.

  Wartość godziwą udziałów (inwestycje kapitałowe) wyceniono za pośrednictwem metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych.

Nota 28.5. Instrumenty pochodne

Walutowe instrumenty pochodne

Opis instrumentów finansowych wynikających z umowy akcjonariuszy spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS przedstawiono w notach 19.6 i 19.7.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku wartość nominalna niezrealizowanych walutowych instrumentów pochodnych (FX Forward) Grupy Azoty wynosiła 135,4 mln EUR z terminami zapadalności od stycznia do grudnia w 2022 roku) oraz 6 mln EUR z tytułu opcji, z terminem zapadalności w okresie od lutego do grudnia 2022 roku, zawartych przez Grupa Azoty POLICE. a ponadto 8 mln USD FX Forward oraz 2,5 mln USD FX SWAP z terminami zapadalności w 2022 roku).

Łączna wartość niezrealizowanych walutowych instrumentów pochodnych Grupy Azoty wynosiła 141,4 mln EUR oraz 10,5 mln USD.

Transakcje są zawierane wyłącznie z wiarygodnymi bankami w ramach umów ramowych. Wszystkie zawarte transakcje mają odzwierciedlenie w transakcjach fizycznych wynikających z walutowych przepływów pieniężnych. Walutowe transakcje terminowe i pochodne zawierane są zgodnie z walutową ekspozycją Grupy i mają na celu ograniczenie wpływu zmienności kursu walutowego na wynik finansowy. Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość nominalna niezrealizowanych walutowych instrumentów pochodnych (FX Forward i opcji) Grupy Azoty wynosiła 78 mln EUR.

W 2021 roku Grupa Azoty POLYOLEFINS zawarła szereg instrumentów finansowych.

Zawarcie instrumentów wynikało z wymogów konsorcjum banków finansujących („Konsorcjum”), określonych w Piśmie w sprawie hedgingu pomiędzy Grupa Azoty POLYOLEFINS, Konsorcjum oraz ICBC Standard Bank PLC z dnia 31 maja 2020 roku Grupa Azoty POLYOLEFINS została zobowiązana do dokonania zabezpieczeń na poziomach określonych w ww. dokumencie. W efekcie na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa Azoty POLYOLEFINS posiadała portfel instrumentów pochodnych stanowiących docelowe zabezpieczenia wymagane Umową Kredytów, będące kontynuacją zabezpieczeń tymczasowych zawartych w 2020 roku i zabezpieczające:

  ryzyko walutowe, poprzez kontrakty FX Forward na zakup EUR za USD oraz sprzedaż USD za PLN, a także nabyte opcje CALL dla pary walutowej EUR i USD,

  ryzyko stopy procentowej, w formie kontraktów IRS z opcją Floor 0%, dla zadłużenia z tytułu kredytu terminowego w EUR i USD.

Na dzień 31 grudnia 2021 roku Spółka posiada transakcje:

  FX Forward na zakup około 221 mln EUR za USD (zabezpieczające wydatki planowane do pokrycia z wypłat części terminowej Umowy Kredytów w USD),

  FX Forward na zakup około 178 mln PLN za USD (zabezpieczające wydatki planowane do pokrycia z wypłat części terminowej Umowy Kredytów w USD),

  nabyte Opcje Call na zakup 35,5 mln EUR za USD (zabezpieczające wydatki planowane do pokrycia z wypłat części terminowej Umowy Kredytów w USD).

Instrumenty walutowe zabezpieczają wymianę USD, pozyskanych z kredytu, na potrzeby pokrycia wydatków w EUR i PLN, związanych z realizacją projektu. Kontrakty FX Forward na parze walutowej EUR i USD nie zostały wyznaczone, ze względu na brak pozycji zabezpieczanej.

Na dzień 31 grudnia 2021 roku łączna kwota wyceny kontraktów FX Forward EUR i USD wynoszą 130 317 tys. zł

Nota 28.6. Rachunkowość zabezpieczeń

Jednostka Dominująca stosuje rachunkowość zabezpieczeń przepływów środków pieniężnych. Pozycją zabezpieczaną są przyszłe wysoce prawdopodobne wpływy ze sprzedaży w EUR, które w okresie od stycznia 2022 do marca 2029 roku zostaną ujęte w rachunku zysków i strat. Zabezpieczanym ryzykiem jest ryzyko walutowe. Pozycją zabezpieczającą są dwa kredyty walutowe w EUR:

1)  o wartości wynoszącej na dzień 31 grudnia 2021 roku 63 567 tys. EUR (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 81 729 tys. EUR), którego spłata następuje od grudnia 2018 roku do czerwca 2025 roku w 14 równych półrocznych ratach o wartości 9 081 tys. EUR każda,

2)  o wartości wynoszącej na dzień 31 grudnia 2021 roku 138 334 tys. EUR (na dzień 31 grudnia 2020 roku 100 000 tys. EUR), którego spłata następuje od września 2021 do marca 2029 roku w 16 półrocznych ratach o wartości: pierwsza rata 6 666 tys. EUR, 14 rat po 9 666,7 tys. EUR każda oraz ostatnia w wysokości 3 000 tys. EUR

Wartość bilansowa obu ww. kredytów na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosi 928 228 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 838 187 tys. zł). W kapitale z wyceny transakcji zabezpieczających ujęto w 2021 roku kwotę (48 479) tys. zł (w 2020 roku: 58 626 tys. zł) stanowiącą w całości efektywne zabezpieczenie. W 2021 roku Grupa przekwalifikowywała z innych całkowitych dochodów do rachunku zysków i strat kwotę 5 658 tys. zł (w 2020 roku 1 599 tys. zł) w związku z rozliczeniem powiązania zabezpieczającego w zakresie spłat rat kredytu walutowego z wpływami ze sprzedaży w EUR.

Spółka Grupa Azoty POLYOLEFINS stosuje rachunkowość zabezpieczeń przepływów pieniężnych. Pozycją zabezpieczoną są planowane wydatki do pokrycie z wypłat posiadanego kredytu terminowego w USD. Kwota zawartych transakcji na zakup wynosi około 178 mln PLN za USD. W kapitale z wyceny transakcji zabezpieczających ujęto w 2021 kwotę 22 511 tys. zł. W 2021 roku Grupa Azoty POLYOLEFINS nie przekwalifikowała z innych całkowitych dochodów do rachunku zysków i strat żadnych kwot.

NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

Nota 29. Noty objaśniające do sprawozdania z przepływów pieniężnych

 

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Różnica wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej - należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(878 060)

(345 718)

Zmiana stanu z tytułu zaliczek na rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialnych, aktywa z tytułu prawa do użytkowania, nieruchomości inwestycyjnych

(90 690)

189 220

Zmiana stanu z tytułu zbycia rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, aktywa z tytułu prawa do użytkowania, nieruchomości inwestycyjnych

6 611

2 563

Zmiana stanu z tytułu zdarzeń niepieniężnych

(40 411)

(81 562)

Pozostałe zmiany

28 557

-

Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

(973 993)

(235 497)

Różnica wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej - zapasy i prawa majątkowe

(1 810 105)

80 732

Zmiana stanu z tytułu zdarzeń niepieniężnych

(7 183)

21 208

Zmiana stanu zapasy i prawa majątkowe w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

(1 817 288)

101 940

Różnica wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej - zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

2 736 172

567 482

Zmiana stanu z tytułu dywidend

(1 742)

-

Zmiana stanu z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, aktywa z tytułu prawa do użytkowania, nieruchomości inwestycyjnych

(212 417)

(269 387)

Zmiana stanu z tytułu faktoring odwrotnego

4 465 139

1 123 607

Zmiana stanu z tytułu zdarzeń niepieniężnych

2 414

44 710

Pozostałe zmiany

5 326

-

Zmiana stanu zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

6 994 892

1 466 412

Różnica wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej - rezerwy

31 813

9 563

Zmiana stanu z korekt rezerw na ochronę środowiska

3 372

-

Zmiana stanu z tytułu rezerw odniesionych na nakłady inwestycyjne

(1 013)

-

Pozostałe zmiany

(9 484)

-

Zmiana stanu rezerw w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

24 688

9 563

Różnica wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej - świadczenia pracownicze

(68 328)

23 106

Zmiana stanu odniesiona w inne całkowite dochody

41 532

-

Pozostałe zmiany

(3 126)

-

Zmiana stanu świadczeń pracowniczych w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

(29 922)

23 106

Różnica wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej - dotacje

6 762

3 876

Zmiana stanu z tytułu wpływu dotacji

(11 125)

-

Pozostałe zmiany

(123)

-

Zmiana stanu dotacji w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

(4 486)

3 876

POZOSTAŁE NOTY OBJAŚNIAJĄCE

Nota 30. Zobowiązania, aktywa warunkowe oraz poręczenia i gwarancje

Aktywa warunkowe

 

na dzień

31.12. 2021

na dzień

31.12.2020

Należności warunkowe

29 659

29 960

Zobowiązania warunkowe oraz poręczenia i gwarancje

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Inne zobowiązania warunkowe, w tym gwarancje

37 697

34 064

Nota 31. Transakcje z podmiotami powiązanymi

Transakcje handlowe z jednostkami powiązanymi wycenianymi metodą praw własności i nie objętymi konsolidacją

Transakcje handlowe

 

Przychody ze sprzedaży

Należności

Zakupy

Zobowiązania

W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2021 roku i na ten dzień

 

 

 

 

Podmioty powiązane spółki Grupa Azoty POLICE

16 741

1 934

8 064

1 518

Podmioty powiązane spółki Grupa Azoty PUŁAWY

271

38

15 380

930

 

17 012

1 972

23 444

2 448

 

 

Przychody ze sprzedaży

Należności

Zakupy

Zobowiązania

W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2020 roku i na ten dzień

 

 

 

 

Podmioty powiązane spółki Grupa Azoty POLICE

18 867

2 053

8 555

1 394

Podmioty powiązane spółki Grupa Azoty PUŁAWY

417

50

21 038

2 102

Podmioty powiązane spółki Grupy Azoty PKCH

-

-

1

-

 

19 284

2 103

29 594

3 496

Pozostałe transakcje

 

Pozostałe przychody

Pozostałe koszty

Przychody finansowe

Koszty finansowe

W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2021 roku

-

-

-

-

Podmioty powiązane spółki Grupa Azoty PUŁAWY

63

-

-

646

 

63

-

-

646

 

 

Pozostałe przychody

Pozostałe koszty

Przychody finansowe

Koszty finansowe

W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2020 roku

-

-

-

-

Podmioty powiązane spółki Grupa Azoty PUŁAWY

83

113

-

-

 

83

113

-

-

Kredyty, pożyczki udzielone Grupie przez podmioty powiązane

Na dzień 31 grudnia 2021 oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa nie posiadała takich pożyczek.

Warunki transakcji z jednostkami powiązanymi

Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi ustalane są na zasadach rynkowych. Strony uczestniczące w transakcji ustalają cenę w oparciu o benchmarki rynkowe mające na celu uniezależnienie ceny transakcji od kosztów wytworzenia towaru czy usługi przy pomocy metod wymienionych w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Wybór metody poprzedzony jest dokładną analizą warunków transakcji, podziału ryzyka i kosztów, zaangażowanych aktywów tak, aby cena odzwierciedlała warunki transakcji, jakie ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Wynagrodzenia członków Zarządu Jednostki Dominującej z tytułu i za okres pełnienia funkcji w Grupie Kapitałowej

 

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Świadczenia krótkoterminowe

8 945

9 063

Świadczenia w związku z przerwaniem zatrudnienia

930

140

 

9 875

9 203

Zasady wynagradzania Członków Zarządu

Wynagrodzenie całkowite Członków Zarządu składa się z:

  części stałej, stanowiącej wynagrodzenie miesięczne podstawowe (wynagrodzenie stałe),

  części zmiennej, stanowiącej wynagrodzenie uzupełniające za rok obrotowy (wynagrodzenie zmienne).

Wysokość miesięcznego wynagrodzenia podstawowego została określona jako stała kwota, której wysokość zależy od pełnionej funkcji.

Wynagrodzenie podstawowe zostaje pomniejszone o kwotę przypadającą na dni, w które Członek Zarządu nie świadczył usług zarządzania, za wyjątkiem przysługujących płatnych 24 dni roboczych przerwy w wykonywaniu umowy.

Rada Nadzorcza może wyrazić zgodę na przyznanie prawa do korzystania z mieszkania służbowego w miejscowości, w której znajduję się siedziba danej spółki.

Zasady premiowania Członków Zarządu

Wynagrodzenie zmienne uzależnione jest od poziomu realizacji celów zarządczych i nie może przekroczyć 100% wynagrodzenia podstawowego w poprzednim roku obrotowym, dla którego dokonywane jest obliczenie wysokości przysługującego wynagrodzenia zmiennego. Rada Nadzorcza ustala odrębną uchwałą wysokość wynagrodzenia zmiennego przysługującą za dany rok obrotowy.

Wynagrodzenie zmienne przysługuje po:

  zatwierdzeniu sprawozdania Zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy,

  udzieleniu Członkowi Zarządu przez Walne Zgromadzenie absolutorium z wykonania przez niego obowiązków,

  przedłożeniu przez Członka Zarządu sprawozdania z wykonania celów zarządczych,

  zatwierdzeniu przez Radę Nadzorczą stopnia realizacji przez Członka Zarządu celów zarządczych na dany rok,

  podjęciu przez Radę Nadzorczą uchwały w sprawie wykonania celów zarządczych i ustalenia wysokości należnej wypłaty wynagrodzenia zmiennego.

Wynagrodzenia Członków Rady Nadzorczej z tytułu i za okres pełnienia funkcji w Grupie

 

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Świadczenia krótkoterminowe

1 846

1 880

Wynagrodzenia członków zarządów spółek Grupy (bez Jednostki Dominującej)

 

za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

Świadczenia krótkoterminowe

35 735

40 303

Świadczenia po okresie zatrudnienia

1 053

2 343

Świadczenia w związku z przerwaniem zatrudnienia

957

949

Inne świadczenia długoterminowe

2 085

3 108

 

39 830

46 703

Pożyczki

W 2021 roku i w 2020 roku spółki wchodzące w skład Grupy nie udzielały pożyczek Członkom Zarządów oraz Rad Nadzorczych.

Transakcje z Właścicielami

Według stanu na 31 grudnia 2021 roku Grupa posiada następujące kredyty zaciągnięte w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju:

  na kwotę 80 769 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 103 846 tys. zł) – zaciągnięty wcześniej w pełnej kwocie 150 000 tys. zł na podstawie umowy z 28 maja 2015 roku oraz po spłacie sześciu rat w łącznej kwocie 69 231 tys. zł,

  na kwotę 466 667 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 100 000 tys. zł) – zaciągnięty w pełnej kwocie na podstawie umowy z 26 lipca 2018 roku w kwocie 500 000 tys. zł oraz po spłacie pierwszej raty w kwocie 33 333 tys. zł.

Istotne transakcje z podmiotami powiązanymi przez Skarb Państwa

Za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku

Nazwa podmiotu

Wartość

Treść operacji

PGNiG S.A.

4 449 303

zakup gazu ziemnego

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

627 397

zakup energii elektrycznej

PKN Orlen S.A.

444 996

zakup surowców

Enea S.A.

290 947

zakup energii elektrycznej

Polska Grupa Górnicza S.A.

194 982

zakup miału węglowego

PKP Cargo S.A.

130 632

zakup usług transportowych

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

124 715

zakup usługi przesyłu

KGHM Polska Miedź S.A.

122 261

zakup surowców

TAURON Polska Energia S.A.

67 085

zakup energii elektrycznej i miału węglowego

PZU S.A.

65 106

ubezpieczenia rzeczowe i osobowe, PPE

PKO BP S.A.

60 631

spłata odsetek i prowizji, zakup usług maklerskich

Grupa LOTOS S.A.

39 690

zakup surowców

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.

33 850

zakup usług, sprzedaż energii, sprzedaż usług budowlanych

ZCh „Siarkopol” Tarnobrzeg Sp. z o.o.

13 339

sprzedaż nawozów

BGK Bank Państwowy

11 618

spłata odsetek i prowizji

Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o.

4 155

sprzedaż nawozów

Polska Fundacja Narodowa

3 500

działalność statutowa fundacji

PERN S.A.

872

zakup usług przeładunku

"WĘGLOKOKS" S.A.

100

zakup miału węglowego

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

54

sprzedaż chemikaliów

 

6 685 233

 

Za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku

Nazwa podmiotu

Wartość

Treść operacji

PGNiG S.A.

1 153 134

zakup gazu ziemnego

Enea S.A.

809 414

zakup energii elektrycznej

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

411 265

zakup energii elektrycznej

PKN Orlen S.A.

271 463

zakup surowców

Grupa LOTOS S.A.

227 585

zakup surowców,

Polska Grupa Górnicza S.A.

186 389

zakup miału węglowego

PKP Cargo S.A.

115 346

zakup usług transportowych

KGHM Polska Miedź S.A.

96 205

zakup surowców

PSE S.A.

59 867

zakup usługi przesyłu

PKO BP S.A.

55 673

spłata odsetek i prowizji, zakup usług maklerskich

TAURON Polska Energia S.A.

55 223

zakup energii elektrycznej i miału węglowego

PZU S.A.

34 828

ubezpieczenia rzeczowe i osobowe, PPE

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.

28 635

zakup usług, sprzedaż energii, sprzedaż usług budowlanych

BGK Bank Państwowy

13 386

spłata odsetek i prowizji

ZCh „Siarkopol” Tarnobrzeg Sp. z o.o.

6 546

sprzedaż nawozów

Polska Fundacja Narodowa

3 500

działalność statutowa fundacji

Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o.

3 347

sprzedaż nawozów

PERN S.A.

935

zakup usług przeładunku

 

3 532 741

 

Ponadto, w roku 2020 miały miejsce transakcje związane z realizacją umowy inwestycyjnej oraz Umowy Akcjonariuszy zawartych w dniu 31 maja 2020 roku m.in. z Grupą LOTOS, na podstawie których Grupa LOTOS przystąpiła do spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS dokonując wpłaty na podniesienie kapitału tej spółki w kwocie 300 mln zł, jak również udzielając jej długoterminowej pożyczki podporządkowanej finansowaniu bankowemu na kwotę 200 mln zł. Opis ww. transakcji zamieszczono w notach 21.6 i 21.7 w Skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej Grupa Azoty za 2020 rok.

Nota 32. Zobowiązania inwestycyjne

W okresie kończącym się 31 grudnia 2021 roku Grupa podpisała umowy dotyczące kontynuacji rozpoczętych oraz nowych zadań inwestycyjnych. Umowy zawarte na realizację tych zadań obejmują głównie usługi branży budowlanej, mechanicznej, elektrycznej oraz projektowej.

Do największych zakontraktowanych zobowiązań inwestycyjnych zaliczają się:

 

na dzień

31.12.2021

na dzień

31.12.2020

Instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu PDH oraz polipropylenu w Policach

2 338 821

2 016 029

Budowa Elektrociepłowni w Grupie Azoty PUŁAWY

223 480

771 981

Projekt budowy instalacji kwasu azotowego w Grupie Azoty PUŁAWY

104 397

112 568

Łączna wartość zobowiązań z tytułu podpisanych umów wynosi na dzień 31 grudnia 2021 roku 3 157 707 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 3 694 683 tys. zł).

Nota 33. Zdarzenia po dniu bilansowym

Wybuch wojny w Ukrainie

W związku z inwazją sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy w lutym 2022 roku szereg państw, w szczególności państwa Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone Ameryki Północnej udzieliły Ukrainie pomocy politycznej, wojskowej i humanitarnej oraz nałożyły na Federację Rosyjską, a także na Republikę Białorusi, z terytorium której również doszło do ataku na Ukrainę, sankcje gospodarczo-ekonomiczne o bardzo dużym zakresie. Sankcje te obejmują m.in. zakaz sprzedaży materiałów podwójnego zastosowania i technologii wojskowych, wykluczenie części banków rosyjskich z międzynarodowego systemu rozliczeniowego SWIFT oraz zamrożenie zagranicznych aktywów bankowych Federacji Rosyjskiej.

W dniu 25 lutego 2022 roku w Grupie powołany został zespół ds. koordynacji działań w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa funkcjonowania i zachowania ciągłości produkcji w związku z napaścią Rosji na Ukrainę w skład którego weszli dyrektorzy jednostek organizacyjnych, których zakresy kompetencyjne obejmują kluczowe obszary funkcjonowania Grupy, w szczególności działalność produkcyjną, zaopatrzeniową, logistyczną, a także funkcje wsparcia – tj. obszar bezpieczeństwa, IT, finansów, ochrony rynku, zarządzania zgodnością oraz relacji inwestorskich.

Grupa zdiagnozowała obszary potencjalnego ryzyka, które mogą istotnie wpłynąć na przyszłe wyniki finansowe Grupy Kapitałowej. Kluczowe obszary analizy ryzyka oraz sytuację w ich zakresie do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji przedstawiono poniżej.

1.  Potencjalne ryzyko wystąpienia zakłóceń w dostawach gazu ziemnego do spółek Grupy Azoty.

Dostawy gazu ziemnego realizowane są w ramach umowy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem S.A. Do momentu zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji dostawy gazu ziemnego na potrzeby Grupy Azoty przebiegały bez zakłóceń. Grupa na bieżąco monitoruje sytuację w zakresie dostaw gazu. Opracowane zostały także scenariusze awaryjne na wypadek konieczności ograniczenia produkcji w przypadku ograniczenia dostaw gazu ziemnego obejmujące w szczególności zmniejszenie obciążenia linii produkcyjnych oraz przyspieszenie corocznych przestojów remontowych.

2.  Ryzyko dotyczące ceny i dostępności surowców strategicznych w przypadku surowców dostarczanych z terytorium Ukrainy, a także państw objętych sankcjami – Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi.

Ryzyko to dotyczy w szczególności dostaw propylenu oraz węglanu potasu, a jego materializacja możliwa jest zarówno ze względu na działania wojenne na Ukrainie, jak również nakładane sankcje ekonomiczno-gospodarcze, mniejszą dostępność, wzrost cen oraz problemy logistyczne i w zakresie rozliczeń finansowych. Do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nakładane sankcje nie wpłynęły na ograniczenia dostaw ww. surowców do spółek Grupy Azoty. Podjęte zostały i kontynuowane są prace w zakresie zapewnienia dostaw surowców ze źródeł alternatywnych.

3.  Potencjalne ryzyko mogące mieć wpływ na harmonogram realizacji projektów inwestycyjnych prowadzonych w Grupie Azoty z uwagi na możliwe trudności związane z niedostępnością bądź utrudnioną dostępnością pracowników wykonawców, jako skutek zarządzonej w Ukrainie powszechnej mobilizacji.

Do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji Jednostka Dominująca oraz jednostki zależne nie zaobserwowały istotnego wpływu tego ryzyka na prowadzone prace inwestycyjne i remontowe.

4.  Podwyższone ryzyko wzrostu kosztów finansowania w wyniku wzrostu stóp procentowych oraz osłabienia kursu PLN wobec EUR i USD na skutek obserwowanych turbulencji gospodarczych.

Po dniu bilansowym Rada Polityki Pieniężnej dokonała czterech podwyżek stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego:

  od dnia 5 stycznia 2022 roku – z poziomu 1,75% do poziomu 2,25%,

  od dnia 9 lutego 2022 roku – z poziomu 2,25% do poziomu 2,75%,

  od dnia 9 marca 2022 roku – z poziomu 2,75% do poziomu 3,50% oraz

  od dnia 7 kwietnia 2022 roku – z poziomu 3,50% do poziomu 4,50%.

Głównym powodem tych podwyżek był narastający poziom inflacji spowodowanej m.in. bardzo znacznymi podwyżkami cen surowców energetycznych, w szczególności ropy naftowej, gazu ziemnego oraz węgla kamiennego. Trend ten nasilił się pod koniec 2021 roku, natomiast na przełomie lutego i marca 2022 roku notowania gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla kamiennego osiągnęły wieloletnie maksima, co było spowodowane niepokojami rynkowymi w szczególności na skutek działań wojennych w Ukrainie.

Z uwagi na transakcje zakupu gazu ziemnego z ustaloną ceną dostaw zawarte w ramach przyjętej polityki zabezpieczania cen gazu ziemnego wpływ zawirowań rynkowych na Grupę miał ograniczony charakter i nie skutkował zmniejszeniem produkcji.

Jednostka Dominująca oraz jej spółki zależne nie posiadają istotnych aktywów na terytoriach Ukrainy, Rosji i Białorusi. W 2021 roku sprzedaż Grupy na terytorium Ukrainy stanowiła 2,2% przychodów i dotyczyła głównie sprzedaży nawozów mineralnych. Sprzedaż na rynki Rosji i Białorusi nie przekraczała 0,3% przychodów i w większości realizowana była na przedpłaty lub w ramach polis ubezpieczenia kredytu kupieckiego. Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie sprzedaż produktów przez Jednostkę Dominującą i jej spółki zależne do odbiorców z Rosji i Białorusi została wstrzymana. Sprzedaż na rynek ukraiński została ograniczona ze względu na zaprzestanie ubezpieczania należności handlowych oraz wprowadzone moratorium Narodowego Banku Ukrainy na dokonywanie płatności zagranicznych innych, niż związane z obroną Ukrainy. Produkty te zostały przekierowane na inne rynki, w szczególności dotknięte brakiem dostaw z Rosji, Białorusi i Ukrainy na skutek nałożonych sankcji lub działań wojennych. W związku z powyższym wybuch wojny w Ukrainie nie miał istotnego wpływu na wartość aktywów Grupy.

Grupa monitoruje sytuację polityczno – gospodarczą w związku z agresją Rosji na Ukrainę, analizuje wpływ tych okoliczności na działalność Jednostki Dominującej i Grupy i podejmuje działania adekwatne do zaistniałych okoliczności.

Ponadto w dniu 6 kwietnia 2022 roku Pan Wiaczesław Mosze Kantor posiadający kontrolny pakiet akcji rosyjskiej firmy chemicznej ACRON został wpisany na listę sankcyjną Wielkiej Brytanii, w dniu 8 kwietnia 2022 roku – na listę sankcyjną Unii Europejskiej, a w dniu 26 kwietnia 2022 roku wraz z podmiotami, za pośrednictwem których kontroluje on pakiet 19,82% akcji Grupy Azoty S.A. – na polską listę sankcyjną. Pan Kantor jest akcjonariuszem mniejszościowym, który nie posiada wpływu na działalność operacyjną Grupy Azoty ani prawa do nominowania członków organów statutowych Jednostki Dominującej, w związku z czym, mimo posiadanych akcji, Pan Kantor nie jest właścicielem ani posiadaczem Jednostki Dominującej ani jej nie kontroluje w rozumieniu Rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014 z dnia 17 marca 2014 r. w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających.

Nie jest również spełniona żadna z przesłanek, by Grupa Azoty S.A. oraz jej spółki zależne mogły być bezpośrednio lub pośrednio objęte jakimikolwiek sankcjami. Grupa Azoty S.A. oraz jej spółki zależne przestrzegają wszystkich przepisów sankcyjnych, potępiają agresję Rosji oraz wszelkie działania skierowane przeciwko Ukrainie i nie posiadają żadnych relacji z rządem Federacji Rosyjskiej.

Utworzenie nowej Spółki Grupa Azoty Energia Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Grupa Azoty ENERGIA)

W dniu 8 marca 2022 roku utworzona została nowa spółka zależna Grupa Azoty Energia Sp. z o.o., której w 100% udziałów objęła Jednostka Dominująca. Utworzenie tej spółki ma na celu wsparcie operacjonalizacji Strategii Grupy Azoty na lata 2021-2030 w obszarze transformacji energetycznej dla zapewnienia obniżenia emisyjności produkcji. Spółka ta ma w szczególności realizować projekty z zakresu energetyki odnawialnej w oparciu o tereny spółek Grupy Azoty, a także uczestniczyć w projektach akwizycyjnych i rozwojowych w obszarze energetyki, w tym w zakresie rozwoju energetyki atomowej (modułowych reaktorów atomowych).

Czasowe wstrzymanie i ograniczenie produkcji w związku z zaistniałą awarią instalacji w spółce Grupa Azoty POLICE

W marcu 2022 roku w spółce Grupa Azoty POLICE w wyniku nieprzewidzianych problemów technicznych w obszarze Centrum Energetyki (awaria dwóch kotłów OP 230) nastąpił brak możliwości wytwarzania pary technologicznej niezbędnej do prowadzenia procesów produkcyjnych na najważniejszych instalacjach. Awaria spowodowała czasowe zatrzymanie bądź istotne ograniczenie produkcji.

W dniu 8 kwietnia 2022 roku awaria została usunięta. Przywrócone zostały zdolności produkcyjne na najważniejszych instalacjach spółki Grupa Azoty POLICE do stanu sprzed awarii. Negatywne skutki finansowe oszacowano na kwotę 60 mln zł na poziomie spółki Grupa Azoty POLICE oraz na kwotę 34,2 mln zł na poziomie Grupy. Niższe strata na poziomie Grupy była wynikiem realokacji zabezpieczeń cen zakupu gazu ziemnego na inne spółki Grupy. Oszacowane skutki obejmują koszty usunięcia awarii oraz utracone korzyści wynikające z utraconych marż ze sprzedaży nawozów wieloskładnikowych, bieli tytanowej, a także produktów azotowych (mocznika i jego roztworów oraz amoniaku), która zostałaby z dużym prawdopodobieństwem zrealizowana, gdyby instalacje pracowały normalnie.

Podpisanie aneksu do umowy faktoringowej z Pekao Faktoring Sp. z o. o.

W dniu 31 marca 2022 roku Jednostka Dominująca wraz ze spółkami zależnymi (Grupa Azoty PUŁAWY, Grupa Azoty POLICE oraz Grupa Azoty KĘDZIERZYN) podpisała z Pekao Faktoring Sp. z o. o. (dalej: „Faktor”) Aneks do umowy finansowania dostaw zawartej dnia 31 maja 2021 roku (dalej odpowiednio: „Aneks do Umowy Faktoringu Odwrotnego”, „Umowa Faktoringu Odwrotnego”).

W ramach Aneksu do Umowy Faktoringu Odwrotnego m.in. zwiększono kwotę limitu z 250 mln zł do 550 mln zł (lub równowartości w EUR lub USD), wydłużono okres udostępnienia limitu Umowy Faktoringu Odwrotnego do 30 listopada 2022 roku, dokonano zmian w zakresie zastąpienia stawki bazowej LIBOR 1M dla finansowania w USD stawką bazową CME Term SOFR 1M oraz udostępniono opcję finansowania dostawcy do terminu płatności.

Zabezpieczeniem wierzytelności Faktora wymaganym zgodnie z Umową Faktoringu Odwrotnego jest notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji przez Jednostkę Dominującą do 120% wartości Umowy Faktoringu Odwrotnego, zwiększonej Aneksem do Umowy Faktoringu Odwrotnego.

Podpisanie aneksu do umowy faktoringowej z CaixaBank S.A. Oddział w Polsce

W dniu 31 marca 2022 roku Jednostka Dominująca wraz ze spółkami zależnymi (Grupa Azoty PUŁAWY, Grupa Azoty POLICE oraz Grupa Azoty KĘDZIERZYN) podpisała z CaixaBank S.A. Oddział w Polsce. (dalej: „Bank”) aneks do umowy o świadczenie usług płatniczych i finansowanie zawartej dnia 29 kwietnia 2021 roku (dalej odpowiednio: „Aneks do Umowy Faktoringu Odwrotnego”, „Umowa Faktoringu Odwrotnego”).

W ramach zawartego Aneksu do Umowy Faktoringu Odwrotnego m.in. zwiększono kwotę limitu z 500 mln zł do 800 mln zł (lub równowartości w EUR lub USD), wydłużono okres udostępnienia limitu Umowy Faktoringu Odwrotnego do 29 kwietnia 2023 roku, dokonano zmian w zakresie marż Banku dla finansowania w PLN i USD zgodnie ze standardami przyjętymi w innych umowach tego typu oraz udostępniono opcję finansowania dostawcy do terminu płatności w formule podzielonej płatności.

Zabezpieczeniem wierzytelności Banku wynikających z Umowy Faktoringu Odwrotnego jest notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji przez Jednostkę Dominującą do 120% wartości Umowy Faktoringu Odwrotnego, zwiększonej Aneksem do Umowy Faktoringu Odwrotnego.

Otrzymanie wniosku o zmianę umowy od wykonawcy inwestycji pn. „Budowa Bloku Energetycznego w oparciu o paliwo węglowe” przez spółkę zależną Grupa Azoty PUŁAWY

W dniu 22 kwietnia 2022 roku spółka Grupa Azoty PUŁAWY otrzymała od spółki Polimex Mostostal S.A., generalnego wykonawcy umowy o kompleksową realizację inwestycji pod nazwą „Budowa Bloku Energetycznego w oparciu o paliwo węglowe”, wniosek dotyczącego zmiany umowy poprzez podwyższenie wynagrodzenia o łączną kwotę 188,7 mln zł netto.

Propozycje zmian poddane zostaną szczegółowej analizie i weryfikacji ich zasadności w świetle postanowień umowy, a także okoliczności faktycznych.

 

Nota 34. Informacja o skutkach pandemii choroby zakaźnej COVID-19

Grupa na bieżąco monitoruje sytuację epidemiczną w Polsce, jak również analizuje bieżące i prognozowane skutki zagrożenia epidemicznego mogące mieć wpływ na jej działalność. W analizach i prognozach uwzględnia wprowadzane zmiany w regulacjach prawnych oraz zmiany zachodzące w otoczeniu rynkowym.

W celu zapewnienia możliwie niezakłóconego funkcjonowania w spółkach Grupy zostały wdrożone procedury ograniczające ryzyko zarażenia dla pracowników oraz zapewniające odpowiednie reagowanie w przypadku wystąpienia zachorowań.

Sytuacja pandemiczna skutkowała dokonaniem zmian w systemach organizacji pracy w celu ograniczenia kontaktów fizycznych pracowników dla minimalizowania ryzyka zagrożeń potencjalnymi zakażeniami. Spółki Grupy zabezpieczyły dodatkowe środki ochronne i higieniczne dla pracowników.

W 2021 roku spółki Grupy nie były dotknięte zwiększoną absencją chorobową pracowników, która uniemożliwiałaby zapewnienie ciągłości działalności.

Spółki Grupy na bieżąco podejmują działania minimalizujące wpływ skutków pandemii choroby zakaźnej COVID-19 na działalność m.in. poprzez wykorzystanie dostępnych na rynku rozwiązań wspierających zarządzanie kapitałem obrotowym, optymalizację kosztów zaopatrzenia w surowce oraz dostosowanie wolumenu produkcji do możliwości sprzedaży. Nie zaobserwowano istotnego obniżenia sprzedaży w żadnym z segmentów w 2021 roku. W okresie sprawozdawczym nie zarejestrowano także znaczących zakłóceń w łańcuchu dostaw surowców oraz produktów na skutek pandemii COVID-19.

W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej podejmowane środki zaradcze zapewniają minimalizację skutków ekonomicznych pandemii COVID-19, minimalizację ryzyka zagrożenia ciągłości działalności oraz pozwalają na utrzymanie pozycji rynkowej Grupy, jej płynności finansowej oraz zdolności do realizacji strategicznych projektów inwestycyjnych.

Podpisy członków Zarządu

Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym

………………………………

 

Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym

………………………………

Tomasz Hinc

 

Mariusz Grab

Prezes Zarządu

 

Wiceprezes Zarządu

Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym

………………………………

 

Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym

………………………………

dr hab. Filip Grzegorczyk

 

Tomasz Hryniewicz

Wiceprezes Zarządu

 

Wiceprezes Zarządu

Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym

………………………………

 

Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym

………………………………

dr Grzegorz Kądzielawski

 

Marek Wadowski

Wiceprezes Zarządu

 

Wiceprezes Zarządu

Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym

………………………………

 

 

Zbigniew Paprocki

 

 

Członek Zarządu Dyrektor Generalny

 

 

Podpis osoby odpowiedzialnej za prowadzenie ksiąg

Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym

………………………………

 

 

Piotr Kołodziej

 

 

Dyrektor Departamentu

Korporacyjnego Finansów

 

 

Tarnów, dnia 27 kwietnia 2022 roku