259400Z9C99U5B36R274 2020-12-31 ifrs-full:CapitalReserveMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:CapitalReserveMember 259400Z9C99U5B36R274 2019-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400Z9C99U5B36R274 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400Z9C99U5B36R274 2019-01-01 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400Z9C99U5B36R274 2019-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400Z9C99U5B36R274 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400Z9C99U5B36R274 2019-01-01 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400Z9C99U5B36R274 2019-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400Z9C99U5B36R274 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400Z9C99U5B36R274 2019-01-01 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400Z9C99U5B36R274 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400Z9C99U5B36R274 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400Z9C99U5B36R274 2019-01-01 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400Z9C99U5B36R274 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 259400Z9C99U5B36R274 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 259400Z9C99U5B36R274 2019-01-01 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 259400Z9C99U5B36R274 2019-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400Z9C99U5B36R274 2019-01-01 ifrs-full:SharePremiumMember 259400Z9C99U5B36R274 2019-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400Z9C99U5B36R274 2019-01-01 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 ifrs-full:SharePremiumMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400Z9C99U5B36R274 2019-01-01 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 259400Z9C99U5B36R274 2019-12-31 259400Z9C99U5B36R274 2020-12-31 259400Z9C99U5B36R274 2019-01-01 2019-12-31 259400Z9C99U5B36R274 2020-01-01 2020-12-31 iso4217:PLN iso4217:PLN xbrli:shares

logo.jpg

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

Grupy Kapitałowej Grupa Azoty

za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2020 roku

przygotowane zgodnie z Międzynarodowymi Standardami

Sprawozdawczości Finansowej,

które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską


Spis treści

Skonsolidowany rachunek zysków i strat oraz inne całkowite dochody

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za okres zakończony 31 grudnia 2020

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za okres zakończony 31 grudnia 2019

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

Informacja dodatkowa do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

1. Informacje ogólne

1.1. Opis organizacji Grupy

1.2. Skład Grupy

1.3. Opis zmian w organizacji Grupy

1.4. Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej

2. Opis ważniejszych stosowanych zasad rachunkowości

2.1. Oświadczenie o zgodności

2.2. Zmiany stosowanych zasad rachunkowości oraz prezentacji danych

2.3. Podstawa wyceny

2.4. Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji

2.5. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

2.6. Założenie kontynuacji działalności gospodarczej

2.7. Zasady konsolidacji

2.7.1. Jednostki zależne

2.7.2. Jednostki stowarzyszone oraz wspólne przedsięwzięcia

2.7.3. Procedury konsolidacyjne

2.7.4. Połączenie jednostek gospodarczych

2.7.5. Nabycie udziałów niekontrolujących

2.7.6. Ujęcie prawa oraz zobowiązań do odkupu akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS od akcjonariuszy niekontrolujących

2.7.7. Utrata kontroli

2.8. Waluty obce

3. Noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Sprawozdawczość segmentów działalności

Nota 1 Przychody z umów z klientami

Nota 2 Koszty działalności operacyjnej

Nota 2.1 Koszt wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów

Nota 2.2 Koszty świadczeń pracowniczych

Nota 2.3 Uzgodnienie kosztów leasingu

Nota 3 Pozostałe przychody operacyjne

Nota 4 Pozostałe koszty operacyjne

Nota 5 Przychody finansowe

Nota 6 Koszty finansowe

Nota 7 Podatek dochodowy

Nota 7.1 Podatek dochodowy wykazywany w rachunku zysków i strat

Nota 7.2 Efektywna stopa podatkowa

Nota 7.3 Podatek dochodowy wykazany w innych całkowitych dochodach

Nota 7.4 Aktywa oraz rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Nota 7.5 Zmiana różnic przejściowych

Zmiana różnic przejściowych

Nota 7.6 Nieujęte aktywa/rezerwa z tytułu odroczonego podatku

Nota 8 Działalność zaniechana

Nota 9 Zysk na jedną akcję

Nota 10 Rzeczowe aktywa trwałe

Nota 11 Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

Nota 12 Nieruchomości inwestycyjne

Nota 13 Wartości niematerialne

Nota 13.1 Wartość firmy

Nota 14 Aktywa finansowe

Nota 14.1 Udziały i akcje

Nota 14.2 Pozostałe aktywa finansowe

Nota 15 Zapasy

Nota 16 Prawa majątkowe

Nota 16.1 Prawa do emisji CO2

Nota 17 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

Nota 17.1 Rozliczenia międzyokresowe kosztów

Nota 18 Środki pieniężne

Nota 19 Pozostałe aktywa

Nota 20 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

Nota 21 Kapitał własny

Nota 21.1 Kapitał zakładowy

Nota 21.2 Kapitał z emisji akcji powyżej wartość nominalną

Nota 21.3 Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających

Nota 21.4 Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli

Nota 21.5 Nabycie udziałów niekontrolujących

Nota 21.6 Zobowiązanie do odkupu akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS od akcjonariuszy niekontrolujących

Nota 21.7 Ujęcie zobowiązania do przyszłego wykupu akcji akcjonariuszy niekontrolujących spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS w celu umorzenia wraz z mechanizmem stabilizacji rentowności

Nota 21.8 Dywidenda

Nota 22 Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

Nota 23 Zobowiązania z tytułu leasingu

Nota 24 Pozostałe zobowiązania finansowe

Nota 25 Zmiana zobowiązań wynikających z działalności finansowej

Nota 26 Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

Nota 27 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

Nota 27.1 Rozliczenia międzyokresowe kosztów

Nota 28 Rezerwy

Nota 29 Dotacje

Nota 30 Instrumenty finansowe

Nota 30.1 Zarządzanie kapitałami

Nota 30.2 Kategorie instrumentów finansowych

Nota 30.3 Zarządzanie ryzykiem finansowym

Nota 30.3.1 Ryzyko kredytowe

Nota 30.3.2 Ryzyko płynności

Nota 30.3.3 Ryzyko rynkowe

Nota 30.4 Wartość godziwa instrumentów finansowych

Nota 30.5 Instrumenty pochodne

Nota 30.6 Rachunkowość zabezpieczeń

Nota 31 Zobowiązania, aktywa warunkowe oraz poręczenia i gwarancje

Nota 32 Transakcje z podmiotami powiązanymi

Nota 33 Zobowiązania inwestycyjne

Nota 34 Noty objaśniające do sprawozdania z przepływów pieniężnych

Nota 35 Zdarzenia po dniu bilansowym

Nota 36 Informacja o skutkach pandemii choroby zakaźnej COVID-19


Skonsolidowany rachunek zysków i strat oraz inne całkowite dochody

(w tys. zł, za wyjątkiem zysku netto na jedną akcję)

 

Nota

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019

do 31.12.2019

Zyski i straty

 

 

 

Przychody ze sprzedaży

1

10 524 527

11 307 915

Koszty wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów

2

(8 351 020)

(8 833 939)

Zysk brutto ze sprzedaży

 

2 173 507

2 473 976

Koszty sprzedaży

2

(915 699)

(902 195)

Koszty ogólnego zarządu

2

(804 475)

(886 734)

Pozostałe przychody operacyjne

3

164 040

65 518

Pozostałe koszty operacyjne

4

(61 614)

(137 741)

Zysk na działalności operacyjnej

 

555 759

612 824

Przychody finansowe

5

36 126

29 407

Koszty finansowe

6

(100 675)

(96 265)

Przychody/(Koszty) finansowe netto

 

(64 549)

(66 858)

Zysk z udziałów w jednostkach stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności

 

14 939

12 493

Zysk przed opodatkowaniem

 

506 149

558 459

Podatek dochodowy

7

(150 739)

(150 786)

Zysk netto

 

355 410

407 673

Inne całkowite dochody

 

 

 

Pozycje, które nie będą reklasyfikowane do zysków i strat

 

 

 

Straty aktuarialne dotyczące programów określonych świadczeń

 

(20 061)

(29 908)

Podatek dochodowy odnoszący się do pozycji, które nie będą reklasyfikowane do zysków i strat

7.3

3 404

4 995

Pozycje, które nie będą reklasyfikowane do zysków i strat razem

 

(16 657)

(24 913)

Pozycje, które są lub będą reklasyfikowane do zysków i strat

 

 

 

Zabezpieczenie przepływów pieniężnych - efektywna część zmian wartości godziwej

 

(67 494)

4 952

Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek zagranicznych

 

71 541

(11 043)

Podatek dochodowy odnoszący się do pozycji, które są lub będą reklasyfikowane do zysków i strat

7.3

12 900

(941)

Pozycje, które są lub będą reklasyfikowane do zysków i strat razem

 

16 947

(7 032)

Suma innych całkowitych dochodów

 

290

(31 945)

Całkowity dochód za okres

 

355 700

375 728

Zysk netto przypadający dla:

 

 

 

Akcjonariuszy jednostki dominującej

 

311 617

372 856

Udziałowców niesprawujących kontroli

21.4

43 793

34 817

Całkowity dochód za okres przypadający dla:

 

 

 

Akcjonariuszy jednostki dominującej

 

314 300

342 337

Udziałowców niesprawujących kontroli

21.4

41 400

33 391

Zysk netto na jedną akcję:

9

 

 

Podstawowy (zł)

 

3,14

3,76

Rozwodniony (zł)

 

3,14

3,76

Skonsolidowany rachunek zysków i strat oraz inne całkowite dochody należy analizować łącznie

z notami objaśniającymi stanowiącymi integralną część skonsolidowanego rocznego sprawozdania finansowego

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej

(w tys. zł)

 

Nota

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Aktywa

 

 

 

Aktywa trwałe

 

 

 

Rzeczowe aktywa trwałe

10

10 573 104

8 142 751

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

11

834 690

852 075

Nieruchomości inwestycyjne

12

57 364

62 014

Wartości niematerialne

13

1 027 310

985 071

Wartość firmy

13.1

331 683

308 589

Udziały i akcje

14.1

9 168

9 198

Inwestycje wyceniane metodą praw własności

14.1

91 461

88 909

Pozostałe aktywa finansowe

14.2

2 484

2 406

Pozostałe należności

17

489 827

156 867

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

7.4

94 125

97 074

Pozostałe aktywa

19

509

483

Aktywa trwałe razem

 

13 511 725

10 705 437

Aktywa obrotowe

 

 

 

Zapasy

15

1 534 011

1 669 809

Prawa majątkowe

16

529 199

474 133

Pochodne instrumenty finansowe

30.5

43 471

5 918

Pozostałe aktywa finansowe

14.2

-

174 724

Należności z tytułu podatku dochodowego

 

19 621

26 973

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

17

1 628 244

1 615 486

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

18

923 328

770 087

Pozostałe aktywa

19

17 456

15 456

Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

20

95

20 668

Aktywa obrotowe razem

 

4 695 425

4 773 254

Aktywa razem

 

18 207 150

15 478 691

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej należy analizować łącznie

z notami objaśniającymi stanowiącymi integralną część skonsolidowanego rocznego sprawozdania finansowego


Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej (kontynuacja)

(w tys. zł)

 

Nota

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Pasywa

 

 

 

Kapitał własny

 

 

 

Kapitał zakładowy

21.1

495 977

495 977

Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej

21.2

2 418 270

2 418 270

Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających

21.3

(48 540)

5 872

Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek zagranicznych

 

63 311

(8 252)

Pozostałe kapitały rezerwowe

21.7

(17 700)

-

Zyski zatrzymane

 

4 427 756

4 124 507

Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej

 

7 339 074

7 036 374

Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli

21.4

949 828

657 573

Kapitał własny razem

 

8 288 902

7 693 947

Zobowiązania

 

 

 

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

22

3 322 320

2 546 003

Zobowiązania z tytułu leasingu

23

355 774

367 482

Pozostałe zobowiązania finansowe

24,21.7

579 438

18 357

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

26

490 864

469 351

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

27

18 609

27 252

Rezerwy

28

211 022

204 850

Dotacje

29

196 973

193 963

Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego

7.4

529 419

461 124

Zobowiązania długoterminowe razem

 

5 704 419

4 288 382

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

22

193 443

205 908

Zobowiązania z tytułu leasingu

23

71 422

59 530

Pochodne instrumenty finansowe

30.5

6 086

15

Pozostałe zobowiązania finansowe

24

670 459

554 305

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

26

54 863

53 270

Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego

 

70 013

44 672

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

27

3 092 693

2 516 567

Rezerwy

28

40 504

37 113

Dotacje

29

14 346

13 480

Zobowiązana związane bezpośrednio z aktywami dostępnymi do sprzedaży

20

-

11 502

Zobowiązania krótkoterminowe razem

 

4 213 829

3 496 362

Zobowiązania razem

 

9 918 248

7 784 744

Pasywa razem

 

18 207 150

15 478 691

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej należy analizować łącznie

z notami objaśniającymi stanowiącymi integralną część skonsolidowanego rocznego sprawozdania finansowego

 

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za okres zakończony 31 grudnia 2020 roku

(w tys. zł)

 

Kapitał zakładowy

Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej

Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających

Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek zagranicznych

Pozostałe kapitały rezerwowe

Zyski zatrzymane

Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej

Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli

Kapitał własny razem

Stan na 1 stycznia 2020 roku

495 977

2 418 270

5 872

(8 252)

-

4 124 507

7 036 374

657 573

7 693 947

Zyski i straty oraz inne całkowite dochody

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zysk/ (Strata) netto

-

-

-

-

-

311 617

311 617

43 793

355 410

Inne całkowite dochody

-

-

(54 412)

71 563

 

(14 468)

2 683

(2 393)

290

Całkowity dochód za okres

-

-

(54 412)

71 563

-

297 149

314 300

41 400

355 700

Transakcje z właścicielami Grupy, ujęte bezpośrednio w kapitale własnym

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Emisja udziałów, akcji

-

-

-

-

(17 700)

-

(17 700)

262 416

244 716

Dywidendy

-

-

-

-

-

-

-

(9 447)

(9 447)

Zmiany w strukturze własnościowej jednostek podporządkowanych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmiany w Grupie

-

-

-

-

-

4 161

4 161

(132)

4 029

Pozostałe

-

-

-

-

-

1 939

1 939

(1 982)

(43)

Stan na 31 grudnia 2020 roku

495 977

2 418 270

(48 540)

63 311

(17 700)

4 427 756

7 339 074

949 828

8 288 902


Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za okres zakończony 31 grudnia 2019 roku

(w tys. zł)

 

Kapitał zakładowy

Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej

Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających

Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek zagranicznych

Zyski zatrzymane

Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej

Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli

Kapitał własny razem

Stan na 1 stycznia 2019 roku

495 977

2 418 270

1 861

2 789

3 783 874

6 702 771

625 188

7 327 959

Zyski i straty oraz inne całkowite dochody

 

 

 

 

 

 

 

 

Zysk/ (Strata) netto

-

-

-

-

372 856

372 856

34 817

407 673

Inne całkowite dochody

-

-

4 011

(11 041)

(23 489)

(30 519)

(1 426)

(31 945)

Całkowity dochód za okres

-

-

4 011

(11 041)

349 367

342 337

33 391

375 728

Transakcje z właścicielami Grupy, ujęte bezpośrednio w kapitale własnym

 

 

 

 

 

 

 

 

Dywidendy

-

-

-

-

-

-

(2 695)

(2 695)

Zmiany w strukturze własnościowej jednostek podporządkowanych

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmiany w Grupie

-

-

-

-

(10 183)

(10 183)

3 103

(7 080)

Pozostałe

-

-

-

-

1 449

1 449

(1 414)

35

Stan na 31 grudnia 2019 roku

495 977

2 418 270

5 872

(8 252)

4 124 507

7 036 374

657 573

7 693 947

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym należy analizować łącznie

z notami objaśniającymi stanowiącymi integralną część skonsolidowanego rocznego sprawozdania finansowego

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

(w tys. zł)

 

Nota

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019

do 31.12.2019

przekształcone*

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej

 

 

 

Zysk/(Strata) przed opodatkowaniem

 

506 149

558 459

Korekty

 

 

 

Amortyzacja

 

765 788

811 286

Utworzenie odpisów aktualizujących

 

3 230

50 624

(Zysk)/Strata z tytułu działalności inwestycyjnej

 

(876)

3 872

Zysk ze zbycia aktywów finansowych

 

(1 879)

(878)

Zysk z udziałów w jednostkach stowarzyszonych wycenionych metoda praw własności

 

(14 939)

(12 493)

Odsetki, różnice kursowe

 

136 890

77 124

Dywidendy

 

(127)

(165)

(Zysk) z tytułu zmiany wartości godziwej aktywów finansowych

 

(29 972)

(4 498)

Zwiększenie stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych

34

(235 497)

(153 472)

Zmniejszenie/(Zwiększenie) stanu zapasów i praw majątkowych

34

101 940

(386 203)

Zwiększenie stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych

34

1 466 412

976 551

Zwiększenie stanu rezerw

 

9 563

53 766

Zwiększenie stanu świadczeń pracowniczych

 

23 106

82 314

Zwiększenie stanu dotacji

 

3 876

63 442

Inne korekty

 

21 037

(3 541)

Zapłacony podatek dochodowy

 

(49 540)

(82 754)

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej

 

2 705 161

2 033 434

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

 

 

 

Sprzedaż wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych, nieruchomości inwestycyjnych

 

21 267

10 566

Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych, nieruchomości inwestycyjnych

 

(3 002 934)

(1 049 703)

Otrzymane dywidendy

 

7

17

Wydatki na nabycie pozostałych aktywów finansowych

 

(80 004)

(415 462)

Wpływy ze sprzedaży pozostałych aktywów finansowych

 

255 289

246 030

Odsetki otrzymane

 

-

26 014

Dotacje

 

1 804

753

Otrzymane spłaty pożyczek udzielonych

 

109

109

Pozostałe wpływy (wydatki) inwestycyjne

 

(27 031)

(4 813)

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

 

(2 831 493)

(1 186 489)

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

 

 

 

Wpływy netto z tytułu emisji akcji

 

205 172

-

Dywidendy wypłacone

 

(9 447)

(2 695)

Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek

 

923 499

217 030

Wydatki na spłatę kredytów i pożyczek

 

(318 054)

(286 477)

Odsetki zapłacone

 

(128 627)

(107 629)

Spłata zobowiązań z tytułu umów leasingu

 

(64 540)

(56 645)

Spłata faktoringu odwrotnego

 

(954 154)

(695 547)

Pozostałe wpływy (wydatki) finansowe

34,21.6

600 972

12 024

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

 

254 821

(919 939)

Przepływy pieniężne netto, razem

 

128 489

(72 994)

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu

 

770 087

846 532

Wpływ zmian kursów walut

 

24 752

(3 451)

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu

18

923 328

770 087

*zgodnie z opisem w punkcie 2.2 c

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych należy analizować łącznie

z notami objaśniającymi stanowiącymi integralną część skonsolidowanego rocznego sprawozdania finansowego

Informacja dodatkowa do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

1.Informacje ogólne

1.1. Opis organizacji Grupy

Grupa Kapitałowa Grupa Azoty Spółka Akcyjna (dalej: Grupa Azoty, Grupa Kapitałowa, Grupa) składa się ze spółki Grupa Azoty Spółka Akcyjna (dalej „Jednostka Dominująca”) i jej spółek zależnych.

Spółka Grupa Azoty Spółka Akcyjna jest Jednostką Dominującą najwyższego szczebla.

Miejsce prowadzenia działalności Jednostki Dominującej znajduje się w Tarnowie.

Siedziba Jednostki Dominującej mieści się w Tarnowie.

Adres siedziby Jednostki Dominującej to ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 8, 33-100 Tarnów.

Krajem rejestracji Jednostki Dominującej jest Polska.

Forma prawna Jednostki Dominującej to Spółka Akcyjna.

Miejscami prowadzenia działalności spółek Grupy Azoty są miasta będące siedzibami spółek wchodzących w jej skład.

 

Jednostka Dominująca została wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000075450 w dniu 28 grudnia 2001 roku na mocy postanowienia Sądu Rejonowego dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego z dnia 28 grudnia 2001 roku. Jednostce Dominującej nadano numer statystyczny REGON 850002268.

Od dnia 22 kwietnia 2013 roku Jednostka Dominująca działa pod nazwą Grupa Azoty Spółka Akcyjna (nazwa skrócona Grupa Azoty S.A.). W 2020 roku nie wystąpiła zmiana nazwy.

Podstawowym przedmiotem działalności Grupy Azoty jest w szczególności:

przetwarzanie produktów azotowych,

produkcja i sprzedaż nawozów,

produkcja i sprzedaż wyrobów z tworzyw sztucznych,

produkcja i sprzedaż alkoholi oxo,

produkcja i sprzedaż bieli tytanowej,

produkcja i sprzedaż melaminy,

wydobycie siarki i przetwórstwo produktów pochodzenia siarkowego.

 

Czas trwania Jednostki Dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Azoty jest nieoznaczony.

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe, sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”), które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską („MSSF UE”) zostało zatwierdzone przez Zarząd Jednostki Dominującej do publikacji dnia 12 kwietnia 2021 roku.

1.2. Skład Grupy

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupę Kapitałową Grupa Azoty S.A. (dalej: Grupa Azoty, Grupa Kapitałowa, Grupa) tworzyły: Grupa Azoty S.A.(dalej „Jednostka Dominująca”), spółki bezpośrednio zależne:

COMPO EXPERT Holding GmbH (dalej: COMPO EXPERT, wcześniej: Goat TopCo GmbH) – 100% posiadanych udziałów,

Grupa Azoty ATT Polymers GmbH – 100% posiadanych udziałów,

Grupa Azoty „Compounding” Sp. z o.o. (dalej: Grupa Azoty COMPOUNDING)– 100% posiadanych udziałów,

Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. (dalej: Grupa Azoty SIARKOPOL) – 99,56% posiadanych akcji,

Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. (dalej: Grupa Azoty PUŁAWY) – 95,98% posiadanych akcji,

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. (dalej: Grupa Azoty KĘDZIERZYN) – 93,48% posiadanych akcji,

Grupa Azoty Polskie Konsorcjum Chemiczne Sp. z o.o. (dalej: Grupa Azoty PKCh) – 63,27% posiadanych udziałów, 36,73% udziałów posiada Grupa Azoty KĘDZIERZYN,

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. (dalej: Grupa Azoty POLICE) – 62,86% posiadanych akcji

Grupa Azoty „Koltar” Sp. z o.o. (dalej: Grupa Azoty KOLTAR) – 60% posiadanych udziałów, 20% udziałów posiada Grupa Azoty PUŁAWY, a 20% udziałów posiada Grupa Azoty KĘDZIERZYN,

oraz jednostki pośrednio zależne i stowarzyszone przedstawione w poniższych tabelach.

 

Spółki: Jednostka Dominująca, Grupa Azoty ATT Polymers GmbH, Grupa Azoty COMPOUNDING, Grupa Azoty SIARKOPOL, Grupa Azoty KOLTAR  konsolidowane są metodą pełną.

Grupa Azoty PUŁAWY

Nazwa podmiotu

Udział w kapitale zakładowym (w %)

Wysokość kapitału zakładowego

„Agrochem Puławy” Sp. z o.o.

100,00

68 639 tys. zł

SCF Natural Sp. z o.o.

99,99

15 001 tys. zł

Grupa Azoty Zakłady Fosforowe Gdańsk Sp. z o.o.

99,19

59 003 tys. zł

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Chorzów S.A.

96,48

94 700 tys. zł

STO-ZAP Sp. z o.o.

96,15

1 117 tys. zł

Remzap Sp. z o.o.

94,61

1 812 tys. zł

Prozap Sp. z o.o.1)

78,86

892 tys. zł

Bałtycka Baza Masowa Sp. z o.o.

50,00

19 500 tys. zł

Grupa Azoty KOLTAR Sp. z o.o.

20,00

54 600 tys. zł

Technochimserwis S.A. typu zamkniętego

25,00

800 tys. rubli

1)Grupa Azoty POLICE posiada 7,35% udziałów spółki Prozap Sp. z o.o.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe PUŁAWY i jej jednostki zależne o udziale powyżej 50% -  za wyjątkiem STO-ZAP Sp. z o.o. – są konsolidowane metodą pełną. Bałtycka Baza Masowa Sp. z o.o. jest konsolidowana metoda praw własności. Natomiast STO-ZAP Sp. z o.o. i Technochimserwis S.A. typu zamkniętego są wyłączone z konsolidacji ze względu na nieistotność.

Grupa Azoty POLICE

Nazwa podmiotu

Udział w kapitale zakładowym (w %)

Wysokość kapitału zakładowego

„Supra” Agrochemia Sp. z o.o.

100,00

19 721 tys. zł

Grupa Azoty „Transtech” Sp. z o.o.

100,00

9 783 tys. zł

Grupa Azoty Police Serwis Sp. z o.o.

100,00

9 618 tys. zł

Grupa Azoty Africa S.A. w likwidacji

99,99

132 000 tys. XOF3)

Zarząd Morskiego Portu Police Sp. z o.o.

99,91

32 642 tys. zł

„Budchem” Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej

48,96

1 201 tys. zł

Grupa Azoty Polyolefins S.A.1)

34,41

922 968 tys. zł

Kemipol Sp. z o.o.

33,99

3 445 tys. zł

Prozap Sp. z o.o.2)

7,35

892 tys. zł

1)Jednostka Dominująca posiada 30,52% akcji spółki Grupa Azoty Polyolefins S.A.

2)Grupa Azoty PUŁAWY posiada 78,86% udziałów spółki Prozap Sp. z o.o.

3)XOF oznacza walutę frank Afryki Zachodniej.

Spółki: Kemipol” Sp. z o.o. oraz „Budchem” Sp. z o.o. są konsolidowane metodą praw własności. Pozostałe spółki Grupy Azoty POLICE są konsolidowane metodą pełną.

Grupa Azoty KĘDZIERZYN

Nazwa podmiotu

Udział w kapitale zakładowym (w %)

Wysokość kapitału zakładowego

ZAKSA S.A.1)

91,67

6 000 tys. zł

Grupa Azoty Polskie Konsorcjum Chemiczne Sp. z o.o.

36,73

85 631 tys. zł

Grupa Azoty KOLTAR Sp. z o.o.

20,00

54 600 tys. zł

1)Grupa Azoty KOLTAR Sp. z o.o. posiada 0,783% akcji spółki ZAKSA S.A.

Wszystkie spółki Grupy Azoty KĘDZIERZYN są konsolidowane metodą pełną.

Grupa Azoty PKCh Sp. z o.o.

Nazwa podmiotu

Udział w kapitale zakładowym (w %)

Wysokość kapitału zakładowego

Grupa Azoty Jednostka Ratownictwa

Chemicznego Sp. z o.o.1)

100,00

21 749 tys. zł

Grupa Azoty Prorem Sp. z o.o.2)

100,00

11 567 tys. zł

Grupa Azoty Automatyka Sp. z o.o.

77,86

4 654 tys. zł

1)Grupa Azoty Jednostka Ratownictwa Chemicznego Sp. z o.o. posiada 60% udziałów w Konsorcjum EKO TECHNOLOGIES oraz 12% udziałów spółki „EKOTAR” Sp. z o.o.

2)Grupa Azoty Prorem Sp. z o.o. posiada 12% udziałów spółki „EKOTAR” Sp. z o.o.

Wszystkie spółki Grupy Azoty PKCh są konsolidowane jest metoda pełną.

Grupa COMPO EXPERT Holding GmbH

Nazwa podmiotu

Udział w kapitale zakładowym (w %)

Wysokość kapitału zakładowego

COMPO EXPERT International GmbH

100

25 tys. EUR

COMPO EXPERT International GmbH

Nazwa podmiotu

Udział w kapitale zakładowym (w %)

Wysokość kapitału zakładowego

COMPO EXPERT GmbH

100,00

25 tys. EUR

COMPO EXPERT Italia S.r.l

100,00

10 tys. EUR

COMPO EXPERT Spain S.L.

100,00

3 tys. EUR

COMPO EXPERT Portugal, Unipessoal Lda.

100,00

2 tys. EUR

COMPO EXPERT France SAS

100,00

524 tys. EUR

COMPO EXPERT Polska Sp. z o.o.

100,00

6 tys. PLN

COMPO EXPERT Hellas S.A.

100,00

60 tys. EUR

COMPO EXPERT UK Ltd.

100,00

1 GBP

COMPO EXPERT Techn. (Shenzhen) Co. Ltd.

100,00

2 810 tys. CNY

COMPO EXPERT Asia Pacific Sdn. Bhd.

100,00

500 tys. MYR

COMPO EXPERT USA&CANADA Inc.

100,00

1 USD

COMPO EXPERT Brasil Fertilizantes Ltda.1)

99,99

26 199 tys. BRL

COMPO EXPERT Chile Fertilizantes Ltda.2)

99,99

1 528 560 tys. CLP

COMPO EXPERT India Private Limited

99,99

2 500 tys. INR

COMPO EXPERT Benelux N.V.3)

99,99

7 965 tys. EUR

COMPO EXPERT Mexico S.A. de C.V.4)

99,99

100 tys. MXN

COMPO EXPERT Egypt LLC5)

99,90

100 tys. EGP

COMPO EXPERT Turkey Tarim Sanai ve Ticaret Ltd. Şirketi6)

96,17

264 375 TRY

COMPO EXPERT Argentina SRL7)

90,00

41 199 tys. ARS

1) 0,000003% w kapitale posiada COMPO EXPERT GmbH

2) 0,01% w kapitale posiada COMPO EXPERT GmbH

3) 0,0103% w kapitale posiada COMPO EXPERT GmbH

4) 0,000311% w kapitale posiada COMPO EXPERT GmbH

5) 0,1% w kapitale posiada COMPO EXPERT GmbH

6) 3,83% w kapitale posiada COMPO EXPERT GmbH

7) 10,000024% w kapitale posiada COMPO EXPERT GmbH

Ponadto spółka COMPO EXPERT GmbH posiada udziały w:

Nazwa podmiotu

Udział w kapitale zakładowym (w %)

Wysokość kapitału zakładowego

COMPO EXPERT South Africa (Pty) Ltd.

100,00

100 ZAR

COMPO EXPERT Austria GmbH

100,00

35 tys. EUR

Sprawozdanie skonsolidowane Grupy COMPO EXPERT Holding GmbH jest konsolidowane metodą pełną.

1.3. Opis zmian w organizacji Grupy

Poniżej zaprezentowane zostały zmiany w strukturze jednostek gospodarczych, w tym w wyniku połączenia jednostek gospodarczych, przejęcia lub sprzedaży jednostek Grupy, spółki, inwestycji długoterminowych, podziału, restrukturyzacji i zaniechania działalności w okresie sprawozdawczym.

Wykreślenie z rejestru spółki „Infrapark Police” S.A. w likwidacji

W dniu 9 stycznia 2020 roku Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał wykreślenia spółki „Infrapark Police” S.A. w likwidacji z Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Ponieważ spółka ta nie podlegała konsolidacji, a wartość akcji spółki wynosiła zero, zdarzenie to nie miało wpływu finansowego na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.

Rejestracja podwyższenia kapitału zakładowego Grupy Azoty POLICE

W dniu 10 stycznia 2020 roku Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego oraz zmian statutu Grupy Azoty POLICE. Kapitał został podwyższony z kwoty 750 000 000 zł do kwoty 1 241 757 680 zł w drodze emisji 49 175 768 akcji zwykłych na okaziciela serii C o wartości nominalnej 10,00 zł każda po cenie emisyjnej 10,20 zł/akcję.

Po zarejestrowaniu podwyższenia kapitał zakładowy Grupy Azoty POLICE wynosi 1 241 757 680 zł i dzieli się na 124 175 768 akcji o wartości nominalnej 10,00 zł każda, na co składa się:

 60 000 000 akcji serii A,

 15 000 000 akcji serii B,

 49 175 768 akcji serii C.

Ogólna liczba głosów wynikających ze wszystkich wyemitowanych akcji wynosi 124 175 768.

Grupa Azoty POLICE pozyskała kapitał w kwocie 501 592 833,60 zł. Pozyskanie wpływów z emisji akcji ma na celu wsparcie realizacji Strategii Grupy Kapitałowej na najbliższe lata, w szczególności dywersyfikację i zwiększenie rentowności przychodów oraz wzmocnienie zaangażowania w rozwój obszarów niezwiązanych z produkcją nawozową. Kluczowym zadaniem w tym zakresie jest realizacja projektu „Polimery Police”.

W wyniku udziału w ofercie publicznej akcji nowej emisji Grupy Azoty POLICE, Jednostka Dominująca nabyła 28 551 500 szt. akcji i jest właścicielem łącznej liczby 78 051 500 sztuk akcji tej spółki, co stanowi 62,86% kapitału zakładowego, podczas gdy przed emisją udział Jednostki Dominującej w kapitale zakładowym Grupy Azoty POLICE kształtował się na poziomie 66%.

Podwyższenie kapitału zakładowego Grupy Azoty Polyolefins S.A.

W dniu 24 stycznia 2020 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy Azoty POLICE, a w dniu 17 lutego 2020 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Jednostki Dominującej wyraziły zgodę na objęcie przez te spółki akcji w ramach emisji za określoną przez Walne Zgromadzenie Grupy Azoty Polyolefins S.A. (dalej: Grupa Azoty POLYOLEFINS) cenę emisyjną, w drodze subskrypcji prywatnej, w rozumieniu art. 431 § 2 pkt 1 KSH, w wysokości zapewniającej utrzymanie obecnego udziału procentowego Jednostki Dominującej i Grupy Azoty POLICE w kapitale zakładowym Grupa Azoty POLYOLEFINS.

W dniu 18 lutego 2020 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy Azoty POLYOLEFINS podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego o kwotę 131 944 310,00 zł poprzez emisję 13 194 431 nowych akcji imiennych serii F o wartości nominalnej 10,00 zł każda. Cena emisyjna każdej akcji serii F wyniosła 47,90 zł.

Objęcie nowych akcji miało nastąpić w trybie subskrypcji prywatnej przez Grupę Azoty POLICE, która miała objąć 6 993 048 akcji za łączną cenę emisyjną 334 968 tys. zł oraz przez Jednostkę Dominującą, która miała objąć 6 201 383 akcje za łączną cenę emisyjną 297 046 tys. zł.

Umowy objęcia akcji powinny zostać zawarte i wpłaty na akcje dokonane do dnia 30 kwietnia 2020 roku.

W dniu 18 marca 2020 roku Zarząd Jednostki Dominującej podjął uchwałę o nabyciu 6 201 383 akcji Grupy Azoty POLYOLEFINS w ramach emisji akcji serii F, po cenie emisyjnej 47,90 zł za akcję (łączna cena nabycia: 297 046 245,70 zł). W celu realizacji postanowień powyżej uchwały, Zarząd wystąpił do Rady Nadzorczej o wyrażenie zgody na dokonanie powyższych czynności.

W dniu 7 kwietnia 2020 roku Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej wyraziła stosowną zgodę na zawarcie umowy objęcia akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS.

Ze względu na przesunięcia czasowe w zapotrzebowaniu na środki finansowe przez Grupę Azoty POLYOLEFINS powyższe wpłaty kapitału nie były dokonywane i w dniu 30 kwietnia 2020 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS podjęło decyzję o zmianie ww. uchwał i przesunięciu terminu opłacenia emisji akcji Grupy Azoty POLYOLEFINS do dnia 31 lipca 2020 roku. Wpłaty te zostały dokonane do dnia 21 lipca 2020 roku. W dniu 3 sierpnia 2020 roku Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, dokonał rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego Grupy Azoty POLYOLEFINS z kwoty
467 339 000,00 zł do kwoty 599 283 310,00 zł. Udział procentowy w kapitale zakładowym dotychczasowych akcjonariuszy tj. Jednostki Dominującej i Grupy Azoty POLICE pozostał bez zmian, odpowiednio 47% i 53%.

W dniu 16 listopada 2020 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grupy Azoty POLYOLEFINS podjęło uchwałę o emisji nowych akcji oraz podwyższeniu kapitału zakładowego spółki o kwotę 323 684 990 zł do poziomu 922 968 300 zł. Zgodnie z postanowieniami umów nowe akcje objęte zostały przez Hyundai Engineering Co., Ltd (dalej: Hyundai) – 15 348 963 akcje, Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (dalej: KIND) – 1 052 184 akcje oraz Grupę LOTOS S.A. (dalej: Grupa LOTOS) – 15 967 352 akcje.

Łączna suma wkładów pieniężnych wniesionych na pokrycie wszystkich akcji wynosi 594 699 600 zł. Hyundai dokonał wpłaty kwoty 73 mln USD (co stanowi równowartość 275 808 600 zł), KIND dokonał wpłaty kwoty 5 mln USD (co stanowi równowartość 18 891 000 zł), zaś Grupa LOTOS dokonała wpłaty kwoty 300 000 000 zł. Nadwyżka wartości ceny emisyjnej akcji nad ich wartością nominalną (agio) w wysokości 271 014 610 zł zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy Grupy Azoty POLYOLEFINS.

W konsekwencji powyższych działań Grupa Azoty POLICE posiada 34,41% akcji, Jednostka Dominująca 30,52%, Grupa LOTOS 17,3%, Hyundai 16,63%, a KIND 1,14% akcji.

W dniu 27 listopada 2020 roku Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS.

Rejestracja połączenia spółek Koncept Sp. z o.o. i Prozap Sp. z o.o.

Połączenie ww. spółek zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 29 stycznia 2020 roku. W wyniku połączenia spółki Prozap Sp. z o.o. (spółka przejmująca) oraz Koncept Sp. z o.o. (spółka przejmowana) Grupa Azoty POLICE, w zamian za 1 023 udziały Koncept Sp. z o.o., uzyskała 131 udziałów Prozap Sp. z o.o.

Z dniem 29 stycznia 2020 roku, dotychczasowa siedziba spółki Koncept Sp. z o.o. w Policach została przekształcona w Oddział spółki Prozap Sp. z o.o. w Policach, mający status odrębnego pracodawcy.

Ponadto w spółce PROZAP Sp. z o.o. w dniu 23 czerwca 2020 roku umorzono 3 udziały po byłym pracowniku Spółki, a w dniu 3 grudnia 2020 roku Grupa Azoty PUŁAWY nabyła 7 udziałów od pozostałych wspólników.

W wyniku powyższego Grupa Azoty PUŁAWY posiada 78,86% udziałów w Prozap Sp. z o.o., a Grupa Azoty POLICE – 7,35%.

Wykup akcji spółki Grupa Azoty SIARKOPOL od akcjonariuszy mniejszościowych

W dniu 26 marca 2020 roku dokonano wpisu w księdze akcyjnej dotyczącego nabycia przez Jednostkę Dominująca 2 159 sztuk akcji w drodze odkupu zgodnie z art. 4181 KSH.

W dniu 27 marca 2020 roku wpłynęło do Jednostki Dominującej oświadczenie o przyjęciu przez Skarb Państwa oferty odkupu 7 604 akcji pracowniczych spółki Grupa Azoty SIARKOPOL, nie nabytych przez uprawnionych pracowników spółki i ich spadkobierców. W dniu 8 maja 2020 roku protokolarnie wydano odcinek zbiorowy akcji, tym samym udział Jednostki Dominującej w kapitale zakładowym Grupy Azoty SIARKOPOL wzrósł do 99,56%.

W dniu 31 lipca 2020 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy Azoty SIARKOPOL podjęło uchwałę w sprawie odkupu akcji w trybie art. 418¹ KSH. W związku z podjętą uchwałą Jednostka Dominująca odkupi 463 akcje po cenie 46,83 zł za akcję. W dniu 21 sierpnia 2020 roku Jednostka Dominująca dokonała wpłaty na odkup 463 akcji imiennych.

W ustawowym terminie akcjonariusz uprawniony w/w uchwałą do sprzedaży akcji nie złożył w spółce Grupa Azoty SIARKOPOL dokumentu akcji w celu ich sprzedaży, jak również poinformował o rezygnacji ze sprzedaży akcji.

W związku z powyższym, Grupa Azoty SIARKOPOL zwróciła Jednostce Dominującej kwotę przelaną tytułem odkupu akcji imiennych.

Zmiana nazwy Spółki Zakłady Azotowe Chorzów S.A.

W dniu 26 maja 2020 roku została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym zmiana nazwy firmy, pod którą działała spółka Zakłady Azotowe Chorzów S.A. na Grupa Azoty Zakłady Azotowe Chorzów S.A. (dalej: Grupa Azoty CHORZÓW).

Umorzenie udziałów w spółce Remzap Sp. z o.o.

W 2020 roku w spółce Remzap Sp. z o.o. zostało umorzonych 56 udziałów po byłych pracownikach spółki. W związku z tym procentowy udział głosów Grupy Azoty PUŁAWY na Zgromadzeniu Wspólników spółki Remzap Sp. z o.o. zwiększył się z 96,83% do 97,05%.

Rejestracja spółki COMPO EXPERT Egypt LLC

W dniu 10 sierpnia 2020 roku została zarejestrowana spółka COMPO EXPERT Egypt LLC, z kapitałem zakładowym 100 000,00 EGP, gdzie 99,9% udziałów posiada COMPO EXPERT International GmbH, a 0,1% COMPO EXPERT GmbH. Celem tej spółki jest wzmocnienie obecności na rynku egipskim i ochrona własności intelektualnej.

Likwidacja spółki Grupa Azoty „Folie” Sp. z o.o. w likwidacji

W dniu 20 listopada 2020 roku Zgromadzenie Wspólników spółki Grupa Azoty „Folie” Sp. z o.o. w likwidacji podjęło uchwały m.in. w zakresie: rozpatrzenia sprawozdania Likwidatora z działalności spółki za okres od dnia 1 stycznia 2020 roku do dnia 19 października 2020 roku (dzień poprzedzający podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli), rozpatrzenia sprawozdania finansowego (sprawozdanie likwidacyjne) na dzień 19 października 2020 roku (dzień poprzedzający podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli), zatwierdzenia oświadczenia Likwidatora spółki o wykonaniu niezbędnych czynności dotyczących likwidacji spółki, podziału majątku spółki oraz zakończenia likwidacji, rozpatrzenia sprawozdania finansowego na dzień 21 października 2020 roku (dzień zakończenia likwidacji), wyboru miejsca archiwizowania dokumentów.

W dniu 10 grudnia 2020 roku spółka Grupa Azoty „Folie” Sp. z o.o. w likwidacji została wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego.

Rejestracja zmiany nazwy spółki Grupa Azoty „FOSFORY” Sp. z o.o.

W dniu 15 grudnia 2020 roku została zarejestrowana zmiana nazwy spółki Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych "Fosfory" Sp. z o.o. na Grupa Azoty Zakłady Fosforowe Gdańsk Sp. z o.o. Spółka używa też skrótu Grupa Azoty „FOSFORY” Sp. z o.o.

Zdarzenia po dniu bilansowym

W dniu 9 lutego 2021 roku zostały umorzone 2 udziały Prozap Sp. z o.o. po zmarłym wspólniku pracowniku spółki.

W związku z powyższym procentowy udział głosów Grupy Azoty PUŁAWY na Zgromadzeniu Wspólników spółki Prozap Sp. z o.o. zwiększył się z 80,30% na 80,39%. Udział kapitałowy nie uległ zmianie.

1.4. Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej

Zarząd

Na dzień 1 stycznia 2020 roku Zarząd funkcjonował w składzie:

 dr Wojciech Wardacki - Prezes Zarządu,

 Witold Szczypiński - Wiceprezes Zarządu,

 Mariusz Grab – Wiceprezes Zarządu,

 Tomasz Hryniewicz - Wiceprezes Zarządu,

 dr Grzegorz Kądzielawski – Wiceprezes Zarządu,

 Paweł Łapiński - Wiceprezes Zarządu,

Artur Kopeć – Członek Zarządu.

Rada Nadzorcza Spółki na posiedzeniu w dniu 22 października 2020 roku odwołała ze składu Zarządu:

 dr Wojciecha Wardackiego – Prezesa Zarządu,

 Pawła Łapińskiego – Wiceprezesa Zarządu.

Jednocześnie Rada Nadzorcza postanowiła powierzyć dotychczasowemu Wiceprezesowi Zarządu, Mariuszowi Grabowi, funkcję Prezesa Zarządu, do momentu powierzenia pełnienia tej funkcji osobie wyłonionej w wyniku wszczętego postępowania kwalifikacyjnego na Członków Zarządu Spółki. Uchwały Rady Nadzorczej dotyczące zmian w Zarządzie Spółki weszły w życie z dniem podjęcia.

W dniu 13 listopada 2020 roku Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej powołała Tomasza Hinca

z dniem 1 grudnia 2020 roku na Członka Zarządu Spółki XI kadencji i powierzyła mu funkcję Prezesa Zarządu. W związku z powołaniem Tomasza Hinca do Zarządu i powierzeniem mu funkcji Prezesa Zarządu, funkcję tę z dniem 30 listopada 2020 roku przestał pełnić Mariusz Grab.

Rada Nadzorcza Spółki na posiedzeniu w dniu 4 grudnia 2020 roku, z dniem 15 grudnia 2020 roku, powołała dr hab. Filipa Grzegorczyka na Członka Zarządu Spółki XI kadencji i powierzyła mu funkcję Wiceprezesa Zarządu.

Skład Zarządu na dzień 31 grudnia 2020 roku przedstawiał się następująco:

 Tomasz Hinc - Prezes Zarządu,

 Witold Szczypiński - Wiceprezes Zarządu,

 Mariusz Grab – Wiceprezes Zarządu,

 dr hab. Filip Grzegorczyk - Wiceprezes Zarządu,

 Tomasz Hryniewicz - Wiceprezes Zarządu,

 dr Grzegorz Kądzielawski – Wiceprezes Zarządu,

 Artur Kopeć – Członek Zarządu.

Rada Nadzorcza

Na dzień 1 stycznia 2020 roku Rada Nadzorcza funkcjonowała w składzie:

 Marcin Pawlicki – Przewodniczący Rady Nadzorczej,

 Michał Gabryel – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,

 Zbigniew Paprocki – Sekretarz Rady Nadzorczej,

 Paweł Bielski – Członek Rady Nadzorczej,

 Piotr Czajkowski – Członek Rady Nadzorczej,

 Monika Fill – Członek Rady Nadzorczej,

 Robert Kapka – Członek Rady Nadzorczej,

 Bartłomiej Litwińczuk – Członek Rady Nadzorczej,

 Roman Romaniszyn – Członek Rady Nadzorczej.

W dniu 29 czerwca 2020 roku na mocy uchwał Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki do składu Rady Nadzorczej Spółki na XI wspólną kadencję, powołane zostały jako jej członkowie następujące osoby:

 Marcin Pawlicki – Przewodniczący Rady Nadzorczej,

 Monika Fill – Członek Rady Nadzorczej,

 Robert Kapka – Członek Rady Nadzorczej,

 Wojciech Krysztofik – Członek Rady Nadzorczej,

 Bartłomiej Litwińczuk – Członek Rady Nadzorczej,

 Michał Maziarka – Członek Rady Nadzorczej,

 Zbigniew Paprocki – Członek Rady Nadzorczej,

 Roman Romaniszyn – Członek Rady Nadzorczej.

W dniu 23 lipca 2020 roku Rada Nadzorcza wybrała Wojciecha Krysztofika na Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki XI kadencji, a Zbigniewa Paprockiego na Sekretarza Rady Nadzorczej Spółki XI kadencji.

W dniu 30 listopada 2020 roku otrzymano rezygnację Marcina Pawlickiego - dotychczasowego Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki - z funkcji Członka Rady Nadzorczej Spółki.

W dniu 29 grudnia 2020 roku otrzymano oświadczenie Ministra Aktywów Państwowych o powołaniu do składu Rady Nadzorczej Spółki z dniem 28 grudnia 2020 roku Marcina Mauera.

Skład Rady Nadzorczej na dzień 31 grudnia 2020 roku przedstawiał się następująco:

 Wojciech Krysztofik – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,

 Zbigniew Paprocki – Sekretarz Rady Nadzorczej,

 Monika Fill – Członek Rady Nadzorczej,

 Robert Kapka – Członek Rady Nadzorczej,

 Bartłomiej Litwińczuk – Członek Rady Nadzorczej,

 Michał Maziarka – Członek Rady Nadzorczej,

 Marcin Mauer - Członek Rady Nadzorczej,

 Roman Romaniszyn – Członek Rady Nadzorczej.

W dniu 8 stycznia 2021 roku uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki w skład Rady Nadzorczej Spółki powołana została dr Magdalena Butrymowicz.

Jednocześnie Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie powołało dr Magdalenę Butrymowicz na Przewodniczącą Rady Nadzorczej Spółki XI kadencji. Uchwały weszły w życie z chwilą podjęcia.

Na dzień sporządzenia niniejszego raportu skład Rady Nadzorczej przedstawia się następująco:

 dr Magdalena Butrymowicz – Przewodnicząca Rady Nadzorczej,

 Wojciech Krysztofik – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,

 Zbigniew Paprocki – Sekretarz Rady Nadzorczej,

 Monika Fill – Członek Rady Nadzorczej,

 Robert Kapka – Członek Rady Nadzorczej,

 Bartłomiej Litwińczuk – Członek Rady Nadzorczej,

 Marcin Mauer - Członek Rady Nadzorczej,

 Michał Maziarka – Członek Rady Nadzorczej,

 Roman Romaniszyn – Członek Rady Nadzorczej.

Komitet Audytu Rady Nadzorczej

Komitet Audytu został powołany uchwałą Rady Nadzorczej w dniu 4 lipca 2013 roku w celu realizacji wymogów wynikających z ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym Dz. U. z 2017 r. (poz. 1089 z późn. zm.), usprawnienia prac Rady Nadzorczej oraz wzmocnienia kontroli nad Jednostką Dominującą i Grupą Kapitałową.

Skład Komitetu Audytu na dzień 1 stycznia 2020 roku:

 Michał Gabryel – Przewodniczący Komitetu,

 Marcin Pawlicki - Członek Komitetu,

 Paweł Bielski - Członek Komitetu.

W związku z powołaniem w dniu 29 czerwca 2020 roku, na mocy uchwał Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki do składu Rady Nadzorczej Spółki na XI wspólną kadencję, nowych osób, skład Komitetu Audytu uległ zmianie.

Skład Komitetu Audytu został ustalony w dniu 23 lipca 2020 roku:

 Marcin Pawlicki - Przewodniczący Komitetu,

 Zbigniew Paprocki - Członek Komitetu,

 Michał Maziarka - Członek Komitetu.

W związku z rezygnacją Marcina Pawlickiego z funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki, Komitet Audytu przestał spełniać wymogi w zakresie minimalnego składu osobowego.

Skład Komitetu Audytu na dzień 31 grudnia 2020 roku:

Michał Maziarka - Członek Komitetu,

Zbigniew Paprocki - Członek Komitetu.

W dniu 29 grudnia 2020 roku otrzymano oświadczenie Ministra Aktywów Państwowych o powołaniu do składu Rady Nadzorczej Spółki z dniem 28 grudnia 2020 roku Marcina Mauera. W dniu 4 stycznia 2021 roku Rada Nadzorcza podjęła uchwałę o powołaniu Marcina Mauera na funkcję Przewodniczącego Komitetu Audytu.

W dniu 1 lutego 2021 Rada Nadzorcza podjęła uchwałę o uzupełnieniu składu Komitetu Audytu w skład którego powołano Monikę Fill.

Skład Komitetu Audytu na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania przedstawia się następująco:

 Marcin Mauer - Przewodniczący Komitetu,

 Monika Fill - Członek Komitetu,

 Michał Maziarka - Członek Komitetu,

 Zbigniew Paprocki - Członek Komitetu.

Kompetencje Komitetu Audytu

Komitet Audytu działał w oparciu o Regulamin Komitetu Audytu, przyjęty przez Radę Nadzorczą uchwałą z dnia 4 lipca 2013 roku. W dniu 8 marca 2021 roku Rada Nadzorcza zatwierdziła uchwałą tekst jednolity Regulaminu Komitetu Audytu przyjęty Uchwałą Komitetu Audytu Rady Nadzorczej z dnia 11 lutego 2021 roku.

Komitet realizuje głównie zadania przewidziane dla Komitetu Audytu w ustawie z dnia 1 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym, Statucie Spółki oraz uchwałach Rady Nadzorczej.

Komitet Audytu jest uprawniony do żądania od Zarządu Spółki informacji, materiałów i wyjaśnień niezbędnych do wykonywania swoich zadań.

Pozostałe komitety działające w ramach Rady Nadzorczej

W ramach struktury Rady Nadzorczej zostały powołane dwa komitety, Komitet Strategii i Rozwoju oraz Komitet Nominacji i Wynagrodzeń.

Skład Komitetu Strategii i Rozwoju na dzień 31 grudnia 2020 roku przedstawiał się następująco:

 Robert Kapka – Przewodniczący Komitetu,

 Zbigniew Paprocki - Członek Komitetu,

 Wojciech Krysztofik - Członek Komitetu.

Skład Komitetu Nominacji i Wynagrodzeń na dzień 31 grudnia 2020 przedstawiał się następująco:

 Michał Maziarka - Przewodniczący Komitetu,

 Wojciech Krysztofik - Członek Komitetu,

 Roman Romaniszyn - Członek Komitetu.

W dniu 1 lutego 2021 roku Rada Nadzorcza podjęła uchwały o uzupełnieniu składów Komitetów.

W skład Komitetu Strategii i Rozwoju powołano Bartłomieja Litwińczuka, a Wojciechowi Krysztofikowi powierzono funkcję Przewodniczącego Komitetu Strategii i Rozwoju.

Skład Komitetu Strategii i Rozwoju na sporządzenia niniejszego sprawozdania przedstawia się następująco:

 Wojciech Krysztofik - Przewodniczący Komitetu,

 Zbigniew Paprocki - Członek Komitetu,

 Robert Kapka - Członek Komitetu,

 Bartłomiej Litwińczuk - Członek Komitetu.

W skład Komitetu Nominacji i Wynagrodzeń została powołana dr Magdalena Butrymowicz

Skład Komitetu Nominacji i Wynagrodzeń na sporządzenia niniejszego sprawozdania przedstawia się następująco:

 Michał Maziarka - Przewodniczący Komitetu,

 dr Magdalena Butrymowicz - Członek Komitetu,

 Wojciech Krysztofik - Członek Komitetu,

 Roman Romaniszyn - Członek Komitetu.

2. Opis ważniejszych stosowanych zasad rachunkowości

2.1. Oświadczenie o zgodności

Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez UE („MSSF UE”). Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania MSSF, MSSF mające zastosowanie do tego sprawozdania finansowego nie różnią się od MSSF UE.

MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”).

2.2. Zmiany stosowanych zasad rachunkowości oraz prezentacji danych

Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2019 roku za wyjątkiem zmian prezentacji w sprawozdania z przepływów pieniężnych przedstawionych w podpunkcie c.

a) Zmiany w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej

Poniższe standardy, które weszły w życie w 2020 roku, nie mają istotnego wpływu na działalność i sprawozdawczość finansową Grupy:

Zmiana w MSSF 3 Połączenia jednostek 

Zmiana w MSSF 3 została opublikowana w dniu 22 października 2018 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później.

Celem zmiany było doprecyzowanie definicji przedsięwzięcia (ang. business) i łatwiejsze odróżnienie przejęć „przedsięwzięć” od grup aktywów dla celów rozliczenia połączeń. Do standardu dodano opcjonalny „test koncentracji”, który upraszcza ocenę tego czy nabyte aktywa i działania stanowią przedsięwzięcie.

Zmiany w MSR 1 i MSR 8: Definicja określenia „istotny”

Zmiany w MSR 1 i MSR 8 zostały opublikowane w dniu 31 października 2018 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później.

Celem zmian było doprecyzowanie definicji „istotności” i ułatwienie jej stosowania w praktyce.

Reforma referencyjnych stóp procentowych (stawek referencyjnych) - Zmiany w MSSF 9, MSR 39 i MSSF 7

Zmiany w MSSF 9, MSR 39 i MSSF 7 zostały opublikowane w dniu 26 września 2019 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później.

Zmiany modyfikują szczegółowe wymogi rachunkowości zabezpieczeń, aby zminimalizować (wyeliminować) potencjalne skutki niepewności związanej z reformą referencyjnych (międzybankowych) stóp procentowych. Ponadto, jednostki będą zobowiązane do dodania dodatkowych ujawnień odnośnie tych powiązań zabezpieczających, na które bezpośredni wpływ ma niepewność związana z reformą.

Ponadto, od 1 czerwca 2020 roku, po przyjęciu do stosowania przez Komisję Europejską w październiku 2020 roku, Grupa stosuje Zmianę w MSSF 16 Leasing: Ulgi związane z Covid-19. Zmiana została opublikowana w dniu 28 maja 2020 roku i ma zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 czerwca 2020 roku lub później, z możliwością wcześniejszego zastosowania. Zmiana wprowadza w MSSF 16 uproszczenie, pozwalające nie ujmować modyfikacji umowy leasingu w przypadku, gdy nastąpiły np. zmiany w płatnościach związane z pandemią Covid-19.

Wdrożenie w/w standardów nie ma istotnego wpływu dla sprawozdania finansowego Grupy.

b) Nowe standardy i interpretacje

Standardy i interpretacje, które zostały wydane, ale jeszcze nie obowiązują, ponieważ nie zostały zatwierdzone przez UE, albo zostały zatwierdzone, ale Grupa nie skorzystała z ich wcześniejszego zastosowania.

W niniejszym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu opublikowanych standardów lub interpretacji przed ich datą wejścia w życie.

Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie na dzień bilansowy:

MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe

Nowy standard został opublikowany w dniu 18 maja 2017 roku, a następnie zmieniony w dniu 25 czerwca 2020 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Dozwolone jest jego wcześniejsze zastosowanie (pod warunkiem równoczesnego zastosowania MSSF 15 i MSSF 9). Standard zastępuje dotychczasowe regulacje dotyczące umów ubezpieczeniowych (MSSF 4). W dniu 25 czerwca 2020 roku zmieniono również MSSF 4 – w zakresie wydłużenia okresu zwolnienia ubezpieczycieli z zastosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe do 1 stycznia 2023 roku.

Grupa zastosuje nowy standard od 1 stycznia 2023 roku. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania nowego standardu.

Zmiana w MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- i długoterminowe

Zmiana w MSR 1 została opublikowana w dniu 23 stycznia 2020 roku, następnie zmodyfikowano w lipcu 2020 roku datę wejścia w życie i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

Zmiana na nowo definiuje kryteria jakie muszą być spełnione, aby zobowiązanie uznać za krótkoterminowe. Zmiana może wpłynąć na zmianę prezentacji zobowiązań i ich reklasyfikację pomiędzy zobowiązaniami krótko- i długoterminowymi.

Grupa zastosuje zmieniony standard od 1 stycznia 2023 roku. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania nowego standardu.

Zmiany w MSSF 3, MSR 16, MSR 37 oraz coroczne poprawki do standardów 2018-2020 (Annual improvements)

Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 14 maja 2020 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Wśród zmian jest m.in. wprowadzenie zakazu pomniejszania kosztu wytworzenia środków trwałych o przychody ze sprzedaży produktów testowych powstałych w procesie tworzenia/uruchamiania środka trwałego.

Grupa zastosuje zmienione standardy od 1 stycznia 2022 roku. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania zmienionych standardów.

Zmiany w MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 oraz MSSF 16 Reforma referencyjnych stóp procentowych (stawek referencyjnych) – Faza 2

Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 27 sierpnia 2020 roku i uzupełniają one pierwszą fazę zmian w sprawozdawczości wynikających z reformy międzybankowych stawek referencyjnych z września 2019 roku. Zmiany mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później. Zmiany w drugiej fazie koncentrują się na wpływie jaki będzie miało na wycenę, np. instrumentów finansowych, zobowiązań leasingowych, zastąpienie dotychczasowej stopy referencyjnej nową stopą wynikającą z reformy.

Zmiany w MSR 1 – Ujawnianie zasad (polityki) rachunkowości i MSR 8 – Definicja wartości szacunkowych

Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 12 lutego 2021 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Celem tych zmian jest położenie większego nacisku na ujawnianie istotnych zasad rachunkowości oraz doprecyzowanie charakteru różnic pomiędzy zmianami wartości szacunkowych a zmianami zasad (polityki) rachunkowości.  

Grupa zastosuje zmienione standardy od 1 stycznia 2023 roku. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania zmienionych standardów. 

 

MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób odregulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych standardów, interpretacji oraz zmian do nich, które na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji nie zostały jeszcze przyjęte dostosowania przez kraje UE

MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe, opublikowany w dniu 18 maja 2017 roku, wraz ze zmianami z dnia 25 czerwca 2020 roku, 

Zmiana w MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- i długoterminowe opublikowana 23 stycznia 2020 roku, wraz ze zmianami z dnia 15 lipca 2020 roku,

Zmiany w MSSF 3, MSR 16, MSR 37 oraz coroczne poprawki do standardów 2018-2020 opublikowane w dniu 14 maja 2020 roku,

Zmiany w MSR 1 - Ujawnianie zasad (polityki) rachunkowości i MSR 8 – Definicja wartości szacunkowych opublikowane w dniu 12 lutego 2021 roku.

Grupa zastosuje zmienione standardy zgodnie z datami ich obowiązywania. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania zmienionych standardów.

c)Zmiany prezentacji sprawozdań

Grupa dla lepszej przejrzystości prezentacji wpływu zmian/korekt dokonała zmian prezentacji Sprawozdania z przepływów pieniężnych. Przekształcone dane porównawcze za rok 2019 przedstawiono poniżej.

Dodatkowo w sprawozdaniu z sytuacji finansowej usunięto pozycję zysk netto bieżącego okresu, która prezentowana była w kapitale własnym akcjonariuszy Jednostki Dominującej.

 

 

 

za okres

od 01.01.2019

do 31.12.2019

Zmiana

za okres

od 01.01.2019

do 31.12.2019

przekształcone

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej

 

 

 

Zysk/(Strata) przed opodatkowaniem

558 459

-

558 459

Korekty

 

 

 

Amortyzacja

811 286

-

811 286

Utworzenie/(Odwrócenie) odpisów aktualizujących

50 624

-

50 624

Strata z tytułu działalności inwestycyjnej

3 872

-

3 872

Zysk ze zbycia aktywów finansowych

(878)

-

(878)

Zysk z udziałów w jednostkach stowarzyszonych wycenionych metoda praw własności

(12 493)

-

(12 493)

Odsetki, różnice kursowe

77 124

-

77 124

Dywidendy

(165)

-

(165)

(Zysk)/Strata z tytułu zmiany wartości godziwej aktywów finansowych wykazywanych wg wartości godziwej

(4 498)

-

(4 498)

Zwiększenie stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych

(146 517)

(6 955)

(153 472)

Zwiększenie stanu zapasów

(386 203)

-

(386 203)

Zwiększenie stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych

782 477

194 074

976 551

Zwiększenie stanu rezerw, rozliczeń międzyokresowych i dotacji

386 641

(386 641)

-

Zmniejszenie stanu rezerw

-

53 766

53 766

Zwiększenie stanu świadczeń pracowniczych

-

82 314

82 314

Zwiększenie stanu dotacji

-

63 442

63 442

Inne korekty

(3 541)

-

(3 541)

Zapłacony podatek dochodowy

(82 754)

-

(82 754)

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej

2 033 434

-

2 033 434

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

  

 

 

Sprzedaż wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych, nieruchomości inwestycyjnych

10 566

-

10 566

Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych, nieruchomości inwestycyjnych

(1 049 703)

-

(1 049 703)

Otrzymane dywidendy

17

-

17

Wydatki na nabycie pozostałych aktywów finansowych

(415 462)

-

(415 462)

Wpływy ze sprzedaży pozostałych aktywów finansowych

246 030

-

246 030

Odsetki otrzymane

26 014

-

26 014

Dotacje

753

-

753

Otrzymane spłaty pożyczek udzielonych

109

-

109

Pozostałe wpływy (wydatki) inwestycyjne

(4 813)

-

(4 813)

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

(1 186 489)

-

(1 186 489)

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

 

 

 

Dywidendy wypłacone

(2 695)

-

(2 695)

Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek

217 030

-

217 030

Wydatki na spłatę kredytów i pożyczek

(286 477)

-

(286 477)

Odsetki zapłacone

(107 629)

-

(107 629)

Spłata zobowiązań z tytułu umów leasingu

(56 645)

-

(56 645)

Spłata faktoringu odwrotnego

(695 547)

-

(695 547)

Pozostałe wpływy (wydatki) finansowe

12 024

-

12 024

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

(919 939)

-

(919 939)

Przepływy pieniężne netto, razem

(72 994)

-

(72 994)

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu

846 532

-

846 532

Wpływ zmian kursów walut

(3 451)

-

(3 451)

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu

770 087

-

770 087

 

2.3. Podstawa wyceny

Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, za wyjątkiem aktywów i zobowiązań wycenianych według wartości godziwej, tj.:

instrumentów pochodnych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy,

instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy,

instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.

2.4. Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji

Dane w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zostały podane w złotych polskich, po zaokrągleniu do pełnych tysięcy, o ile nie wskazano inaczej. Walutą funkcjonalną spółek z Grupy, za wyjątkiem spółek z nabytej Grupy COMPO EXPERT, dla których waluty funkcjonalne zostały zaprezentowane w punkcie 2.8 niniejszego sprawozdania, jest polski złoty.

2.5. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

Sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF UE wymaga od Zarządu osądów, szacunków i założeń, które mają wpływ na przyjęte zasady oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów. Szacunki oraz związane z nimi założenia opierają się na doświadczeniu historycznym oraz innych czynnikach, które są uznawane za racjonalne w danych okolicznościach, a ich wyniki dają podstawę osądu, co do wartości bilansowej aktywów i zobowiązań, która nie wynika bezpośrednio z innych źródeł. Faktyczna wartość aktywów i pasywów może różnić się od wartości szacowanej.

Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest ujęta w okresie, w którym dokonano zmiany szacunku lub w okresach bieżącym i przyszłych, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresu bieżącego, jak i okresów przyszłych.

Główne szacunki księgowe oraz przyjęte założenia zostały przedstawione w odpowiednich notach objaśniających do sprawozdania finansowego:

szacunki i założenia dotyczące możliwości realizacji aktywów z tytułu podatku odroczonego, w szczególności w zakresie zmiany dotyczącej ujmowania aktywa z tytułu częściowego prowadzenia działalności na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przedstawiono w nocie 7.4,

szacunki i założenia dotyczące okresów ekonomicznej użyteczności rzeczowych aktywów trwałych, prawa wieczystego użytkowania gruntów, wartości niematerialnych oraz nieruchomości inwestycyjnych przedstawiono w notach 10, 11, 12, 13,

szacunki w zakresie odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych przedstawiono w nocie 10,

szacunki w zakresie wartości odzyskiwalnych dotyczących wartości firmy oraz wartości niematerialnych o niekreślonym okresie użytkowania przedstawiono w nocie 13.1,

szacunki w zakresie utraty wartości niematerialnych dotyczących poszukiwania i oceny złóż mineralnych przedstawiono w nocie 13,

szacunki w zakresie odpisów zapasów do cen sprzedaży netto przedstawiono w nocie 15,

szacunki i założenia w zakresie odpisów aktualizujących wartość należności przedstawiono w nocie 17,

osąd dotyczący zmiany charakteru zobowiązania z zobowiązania handlowego na zobowiązanie finansowe w odniesieniu do zobowiązań rozliczanych przy pomocy faktoringu odwrotnego przedstawiono w nocie 24,

szacunki w zakresie świadczeń pracowniczych przedstawiono w nocie 26,

szacunki w zakresie utworzonych rezerw na zobowiązania przedstawiono w nocie 28.

szacunki w zakresie rozpoznanych rekompensat wynikających z ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych przedstawiono w nocie 3,

szacunki w zakresie wyceny instrumentów pochodnych przedstawiono w nocie 30.5.

Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi

Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi, jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.

W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych w zakresie rozliczeń podatkowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku decyzji organów kontrolnych.

Z dniem 15 lipca 2016 roku do ordynacji podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom („GAAR”). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania, jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisów ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji.

Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja grupy.

Spółki Grupy ujmują i wyceniają aktywa oraz zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy oraz KIMSF 23 Niepewność co do traktowania podatkowego dochodu w oparciu o ustaloną zgodnie z przepisami podstawę opodatkowania, z uwzględnieniem rozliczenia strat podatkowych i wykorzystania ulg podatkowych, jeśli występują odpowiednie okoliczności, przy zastosowaniu obowiązujących stawek podatkowych i uwzględnieniu oceny niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi poszczególnych spółek Grupy.

Spółki wchodzące w skład Grupy są świadome obowiązków raportowania schematów podatkowych MDR wynikających z ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa.

Za wyjątkiem spółek COMPO EXPERT Holding GmbH, COMPO EXPERT International GmbH oraz COMPO EXPERT GmbH z siedzibami w Münster, Republika Federalna Niemiec, które tworzą podatkową grupę kapitałową dla celu rozliczania podatku dochodowego w Niemczech, w Grupie nie funkcjonują podatkowe grupy kapitałowe w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółki wchodzące w skład Grupy podchodzą do wszystkich rozliczeń podatkowych z dużą starannością stosując zasady ostrożności, w szczególności w zakresie kwalifikacji kosztów jako koszty uzyskania przychodu oraz w zakresie odliczania podatku VAT.

Jeżeli w ocenie spółek wchodzących w skład Grupy jest prawdopodobne, że ich podejście do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych będzie zaakceptowane przez organ podatkowy, określają one dochód do opodatkowania (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, niewykorzystane straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe z uwzględnieniem podejścia do opodatkowania planowanego lub zastosowanego w swoim zeznaniu podatkowym. Oceniając to prawdopodobieństwo, spółek wchodzących w skład Grupy przyjmują, że organy podatkowe uprawnione do skontrolowania i zakwestionowania sposobu traktowania podatkowego przeprowadzą taką kontrolę i będą miały dostęp do wszelkich informacji.

Jeżeli spółki wchodzące w skład Grupy stwierdzą, że nie jest prawdopodobne, że organ podatkowy zaakceptuje ich podejście do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych, wówczas odzwierciedlają skutki niepewności w ujęciu księgowym podatku w okresie, w którym to ustaliły. Spółki wchodzące w skład Grupy ujmują zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego z wykorzystaniem jednej z dwóch niżej wymienionych metod, w zależności od tego, która z nich lepiej odzwierciedla sposób, w jaki niepewność może się zmaterializować:

 dana spółka wchodząca w skład Grupy określa najbardziej prawdopodobny scenariusz – jest to pojedyncza kwota spośród możliwych wyników lub

dana spółka wchodząca w skład Grupy ujmuje wartość oczekiwaną – jest to suma kwot ważonych prawdopodobieństwem spośród możliwych wyników.

2.6. Założenie kontynuacji działalności gospodarczej

Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności w dającej się przewidzieć przyszłości.

Informacje dotyczące kształtowania się poziomu kapitału obrotowego oraz struktury finansowania na dzień 31 grudnia 2020 roku przedstawiono w nocie 30 Instrumenty finansowe. Informacje dotyczące wpływu pandemii choroby COVID-19 na sytuację Grupy przedstawiono w nocie 36 Informacja o skutkach pandemii choroby zakaźnej COVID-19. Biorąc pod uwagę wyżej wymienione okoliczności, Zarząd Jednostki Dominującej stwierdza, kwestie te nie wskazują na zagrożenie kontynuowania działalności przez Jednostkę Dominującą i istotne spółki zależne Grupy.

2.7. Zasady konsolidacji

2.7.1. Jednostki zależne

Jednostkami zależnymi są jednostki kontrolowane przez Jednostkę Dominującą lub jednostki zależne od Jednostki Dominującej. Kontrola ma miejsce w przypadku, gdy Jednostka Dominująca z tytułu swojego zaangażowania podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe, lub gdy ma prawa do zmiennych wyników finansowych oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych poprzez sprawowanie władzy nad jednostką zależną. Przy ocenie stopnia kontroli bierze się pod uwagę wpływ istniejących i potencjalnych praw głosu, które na dzień bilansowy mogą zostać zrealizowane lub mogą podlegać konwersji.

Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od objęcia nad nimi kontroli przez Jednostkę Dominującą do czasu jej ustania.

2.7.2. Jednostki stowarzyszone oraz wspólne przedsięwzięcia

Jednostki stowarzyszone są to jednostki, na których politykę finansową i operacyjną, Jednostka Dominująca wywiera znaczący wpływ, jednakże nie sprawuje nad nimi kontroli.

Wspólne przedsięwzięcia to ustalenia umowne, na mocy których dwie lub więcej stron podejmuje działalność gospodarczą podlegającą współkontroli.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe uwzględnia udział Grupy w skumulowanych zyskach lub stratach i innych całkowitych dochodach spółek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach zgodnie z metodą praw własności, od momentu uzyskania znaczącego wpływu do momentu jego ustania lub przeklasyfikowania do aktywów przeznaczonych do sprzedaży.

W przypadku, gdy udział Grupy w stratach podmiotu stowarzyszonego przewyższa wartość bilansową inwestycji, przyjmuje się, iż udział w skumulowanych zyskach lub stratach i innych całkowitych dochodach spółek stowarzyszonych wynosi zero, zaś pozostałe straty są rozpoznawane przez Grupę Kapitałową do wysokości ewentualnych zaciągniętych zobowiązań.

2.7.3.Procedury konsolidacyjne

W celu sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego stosuje się następujące procedury konsolidacyjne:

wyłączenie na dzień nabycia wartości księgowej inwestycji Jednostki Dominującej w każdej z jednostek zależnych oraz tej części kapitału własnego jednostek zależnych, która odpowiada udziałowi Jednostki Dominującej,

określenie udziałów niesprawujących kontroli w kapitale własnym jednostek zależnych oraz w wyniku finansowym konsolidowanych jednostek zależnych za dany okres sprawozdawczy,

wyłączenie rozrachunków wewnętrznych pomiędzy jednostkami Grupy,

wyłączenie wszelkich niezrealizowanych zysków powstałych na transakcjach w obrębie Grupy,

wyłączenie niezrealizowanych strat powstałych na transakcjach w obrębie Grupy, ale wyłącznie w przypadku, gdy nie występują przesłanki wskazujące na utratę wartości,

wyłączenie przychodów oraz kosztów związanych z transakcjami wewnątrz Grupy,

eliminację skutków innych transakcji, które zachodzą w ramach Grupy i nie mają wpływu na podmioty zewnętrzne.

2.7.4. Połączenie jednostek gospodarczych

Połączenia jednostek są rozliczane metodą nabycia na dzień nabycia, który jest dniem, w którym Grupa obejmuje kontrolę nad jednostką nabywaną. Grupa ujmuje wartość firmy na dzień nabycia jako wartość godziwą przekazanej zapłaty:

powiększoną o ujętą wartość udziałów niekontrolujących w jednostce przejmowanej;

powiększoną o wartość godziwą dotychczas posiadanych kapitałów w jednostce nabywanej, jeśli połączenie odbywa się etapami;

pomniejszoną o ujętą wartość netto (wartość godziwą) nabytych identyfikowalnych aktywów oraz przejętych zobowiązań i zobowiązań warunkowych.

 

W sytuacji, gdy różnica przybiera wartość ujemną stanowi tzw. zysk na okazyjnym nabyciu, który jest ujmowany w rachunku zysków i strat bieżącego okresu na dzień przejęcia w pozycji pozostałe przychody operacyjne.

Wartość godziwa przekazanej zapłaty nie zawiera kwot związanych z rozliczeniem wcześniej istniejących powiązań. Kwoty te zasadniczo są ujmowane w rachunku zysków i strat bieżącego okresu.

Koszty związane z nabyciem, inne niż odnoszące się do emisji instrumentów dłużnych lub kapitałowych, które Grupa ponosi w związku z połączeniem jednostek rozlicza się jako koszt okresu, w którym zostały poniesione i prezentuje jako koszty zarządu.

Zapłata warunkowa jest ujmowana w wartości godziwej na dzień nabycia. Jeśli zapłata warunkowa klasyfikowana jest jako składnik kapitału własnego, nie jest ponownie wyceniana, a jej rozliczenie jest ujęte w kapitałach. W innym przypadku późniejsze zmiany wartości godziwej zapłaty warunkowej są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu.

2.7.5. Nabycie udziałów niekontrolujących

Nabycia udziałów niekontrolujących są ujmowane jako transakcje z właścicielami, w wyniku czego przy tego rodzaju transakcjach nie jest ujmowana wartość firmy. Korekty do udziałów niekontrolujących są oparte na proporcjonalnej wartości nabywanych aktywów netto jednostki zależnej.

2.7.6.Ujęcie prawa oraz zobowiązań do odkupu akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS od akcjonariuszy niekontrolujących

Szczegółowy opis uprawnień akcjonariuszy niekontrolujących spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS wynikający z przyznanej im opcji sprzedaży przedstawiono w nocie 21.6. Przyznana opcja sprzedaży stanowi obowiązek nabycia własnych instrumentów kapitałowych i jest ujmowana jako składnik zobowiązań Grupy, ze względu na możliwy przyszły obowiązek odkupienia akcji objętych opcją sprzedaży. Ze względu na fakt, że warunki udzielonej opcji sprzedaży powodują przekazanie Grupie istotnych uprawnień właścicielskich, w szczególności prawa do dywidendy poprzez pomniejszenie ceny wykonania opcji sprzedaży o kwoty dywidend wypłaconych przez spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS do czasu realizacji opcji sprzedaży, dlatego rozpoznane zobowiązanie jest ujmowane drugostronnie jako pomniejszenie udziału tych akcjonariuszy niekontrolujących, z uwzględnieniem zachowania aktualnej proporcji udziału w kapitale zakładowym spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS przez Jednostkę Dominującą i Grupę Azoty POLICE. Po początkowym ujęciu zobowiązania w wartości bieżącej szacowanej ceny wykonania opcji sprzedaży, zobowiązanie to jest wykazywane w wartości godziwej z odniesieniem zmian na wynik finansowy. Wartość godziwa zobowiązania z tytułu realizacji opcji sprzedaży jest szacowana jako najlepszy szacunek zdyskontowanego przyszłego rozliczenia opcji sprzedaży.

Posiadana opcja kupna akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS przyznana Jednostce Dominującej oraz spółce Grupa Azoty POLICE stanowi instrument pochodny dotyczący własnego instrumentu kapitałowego z perspektywy skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy, w związku z czym podlega wyłączeniu z zakresu MSSF 9 Instrumenty finansowe i nie podlega ujęciu.

Dodatkowo, jak opisano w nocie 21.7, po pełnej spłacie finansowania dłużnego uprzywilejowanego akcjonariusze niekontrolujący spółka Grupa Azoty POLYOLEFINS uzyskają prawo do wykupu przez spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS pozostałych akcji nieobjętych opcjami opisanymi powyżej w celu umorzenia. Prawo to skutkuje ujęciem kwoty wniesionej przez akcjonariuszy mniejszościowych tytułem objęcia akcji nieobjętych opcjami opisanymi powyżej jako długoterminowego zobowiązania finansowego, pomniejszając tym samym udział akcjonariuszy niesprawujących kontroli.

2.7.7. Utrata kontroli

W momencie utraty kontroli, Grupa zaprzestaje ujmować aktywa i zobowiązania jednostki zależnej, udziały niekontrolujące i pozostałe składniki kapitałów związane z jednostką zależną. Ewentualna nadwyżka lub niedobór powstałe w wyniku utraty kontroli ujmowane są w rachunku zysków i strat bieżącego okresu. Jeśli Grupa zatrzymuje jakiekolwiek udziały w dotychczasowej jednostce zależnej, są one wyceniane w wartości godziwej na dzień utraty kontroli. Po początkowym ujęciu traktowane są jako inwestycje wyceniane metodą praw własności lub jako pozostałe aktywa finansowe, w zależności od poziomu utrzymanych przez Grupę wpływów na działalność tej jednostki.

2.8. Waluty obce

Transakcje wyrażone w walutach obcych są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.

Na dzień bilansowy pozycje pieniężne wyrażone w walutach obcych są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu obowiązującego na ten dzień średniego kursu ogłoszonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Niepieniężne pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej ewidencjonowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej wyceniane są według kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji. Niepieniężne pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej ewidencjonowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej wyceniane są według kursu obowiązującego w dniu ustalenia wartości godziwej.

Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są w rachunku zysków i strat w pozycji przychodów (kosztów) finansowych, z wyjątkiem różnic powstających na przeliczeniu instrumentów kapitałowych wycenianych w wartości godziwej oraz kwalifikowanych zabezpieczeń przepływów pieniężnych, które ujmuje się jako inne całkowite dochody.

Dla potrzeb wyceny bilansowej przyjęto następujące kursy:

 

31.12.2020

31.12.2019

EUR

4,6148

4,2585

USD

3,7584

3,7977

GBP

5,1327

4,9971

Aktywa i zobowiązania jednostek działających za granicą, włączając wartość firmy i korekty do wartości godziwej na dzień nabycia dokonywane przy konsolidacji, są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego. Przychody i koszty jednostek działających za granicą są przeliczane według średniego kursu NBP w okresie sprawozdawczym.

Różnice kursowe powstałe przy przeliczeniu są ujmowane w innych całkowitych dochodach i prezentowane jako różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek podporządkowanych. Jeżeli Grupa nie posiada wszystkich udziałów w jednostce działającej za granicą, proporcjonalna część różnic kursowych z przeliczenia jest ujmowana w udziałach niekontrolujących. W sytuacji, gdy kontrola, znaczący wpływ lub wspólna kontrola nad jednostką działającą za granicą zostaje utracona, skumulowana wartość różnic kursowych z przeliczenia jest ujmowana w zysku lub stracie na sprzedaży tej jednostki. Jeśli Grupa wyłącza jedynie część swoich udziałów w jednostce działającej za granicą, ale utrzymuje kontrolę nad tą jednostką, odpowiednia część skumulowanej wartości jest przypisywana do udziałów niekontrolujących.

Walutami funkcjonalnymi spółek należących do Grupy COMPO EXPERT, nabytej w listopadzie 2018 roku, są waluty przedstawione w poniższej tabeli. Kursy te zostały przedstawione w odniesieniu do EUR.

 

Kraj waluty

Waluta

Średni kurs

31 grudnia 2020 roku

Argentyna

ARS

85,6556

102,8127

Brazylia

BRL

5,8835

6,3669

Chile

CLP

918,5064

870,6600

Wielka Brytania

GBP

0,8890

0,8984

Meksyk

MXN

23,9597

24,4001

Republika Południowej Afryki

ZAR

18,7548

17,9703

Turcja

TRY

7,5544

9,0827

Chiny

CNY

7,5135

8,0053

Indie

INR

84,3194

89,4749

Malezja

MYR

4,7897

4,9386

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej

USD

1,1410

1,2259

Dane finansowe spółek Grupy COMPO EXPERT przeliczone zostały na EUR według kursów, przyjętych

w powyższej tabeli, stosowanych dla celów sprawozdawczości według MSSF w Niemczech, a następne przeliczone na PLN zgodnie z obowiązującymi kursami NBP.

3. Noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Sprawozdawczość segmentów działalności

Grupa identyfikuje segmenty operacyjne w oparciu o wewnętrzne raporty dotyczące tych elementów. Wyniki operacyjne każdego segmentu operacyjnego są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w Grupie, który decyduje o alokacji zasobów do segmentu i ocenia jego wyniki działalności, przy czym dostępne są oddzielne informacje finansowe o każdym segmencie.

Grupa wyodrębnia następujące segmenty operacyjne:

Segment Nawozy-Agro,

Segment Tworzywa,

Segment Chemia,

Segment Energetyka,

Segment Pozostałe obejmujący pozostałą działalność, w tym usługi laboratoryjne, wynajem nieruchomości oraz inną działalność niemożliwą do przypisania do poszczególnych segmentów.

Żaden z segmentów operacyjnych Grupy nie został połączony z innym segmentem w celu stworzenia segmentów sprawozdawczych.

W segmentach operacyjnych Grupa prezentuje koszty zarządu, koszty sprzedaży oraz pozostałe przychody i koszty operacyjne przyporządkowując je do poszczególnych segmentów. Ocena wyników segmentów dokonywana jest na podstawie przychodów ze sprzedaży, EBIT oraz EBITDA. Finansowanie Grupy (łącznie z kosztami i przychodami finansowymi) oraz podatek dochodowy są monitorowane na poziomie Grupy i nie ma miejsca ich alokacja do segmentów.

Ceny transakcyjne stosowane przy transakcjach pomiędzy segmentami operacyjnymi są ustalane na zasadach rynkowych podobnie jak przy transakcjach ze stronami niepowiązanymi.

Grupa wyodrębnia następujące obszary geograficzne:

Polska,

Niemcy,

Pozostałe kraje Unii Europejskiej,

Kraje Azji,

Kraje Ameryki Południowej,

Pozostałe kraje.

Segmenty operacyjne

Grupa realizuje cele biznesowe w obszarze czterech podstawowych segmentów sprawozdawczych wydzielonych ze względu na odmienne strategie zarządzania (produkcyjna, sprzedażowa, marketingowa) przyjęte w ramach każdego segmentu.

Działalność operacyjna poszczególnych segmentów sprawozdawczych Grupy jest następująca:

Segment Nawozy-Agro obejmujący wytwarzanie lub sprzedaż następujących produktów:

oprodukty (nawożące/nawozowe) specjalistyczne (nawozy ciekłe dolistne i do fertygacji, biostymulanty, nawozy SRF i CRF do precyzyjnego nawożenia, nawozy NPK dedykowane)

onawozy wieloskładnikowe (NPK: Polifoski® i Amofoski®; NP: DAP; PK),

onawozy azotowe z siarką (stałe: siarczan amonu, siarczanoazotan amonu, siarczan mocznikowo-amonowy, saletrzak z siarką; ciekłe: RSM® - roztwór saletrzano-mocznikowy, roztwór mocznika i siarczanu amonu),

onawozy fosforowe,

oamoniak,

okwas azotowy techniczny i stężony,

ogazy techniczne;

Segment Tworzywa obejmujący wytwarzanie i sprzedaż produktów:

oKaprolaktam (półprodukt do produkcji poliamidu 6 (PA6),

otworzywa inżynieryjne naturalne (PA 6, POM - poliacetal),

otworzywa modyfikowane na bazie PA6 i innych tworzyw inżynieryjnych (POM, PA66, PPC- polipropylen, PPH, PBT- politeraftalan butylenu),

owyroby z tworzyw (rurki z PA, rurki z PE, osłonki poliamidowe);

ospółka Grupa Azoty Polyolefins

Segment Chemia obejmujący wytwarzanie i sprzedaż produktów:

omelamina,

oprodukty OXO (alkohole OXO, plastyfikatory),

osiarka

obiel tytanowa,

osiarczan żelaza,

oroztwory na bazie mocznika i amoniaku;

Segment Energetyka obejmuje działalność związaną z wytwarzaniem mediów energetycznych (energia elektryczna, energia cieplna, woda, powietrze technologiczne i pomiarowe, azot) na potrzeby instalacji chemicznych jak również, w mniejszym zakresie na odsprzedaż odbiorcom zewnętrznym, głównie energii elektrycznej. Segment w ramach swojej działalności obejmuje również zakup gazu ziemnego i jego dystrybucję na potrzeby technologiczne;

Segment Pozostałe obejmujący pozostałą działalność:

oCentrum Badawcze

ousługi laboratoryjne,

oWytwórnię katalizatorów (katalizator żelazowo-chromowy, katalizatory miedziowe, katalizatory żelazowe),

owynajem nieruchomości oraz

oinną działalność nieprzypisaną do poszczególnych segmentów.

Informacje odnośnie wyników każdego segmentu sprawozdawczego przedstawiono poniżej. Podstawową miarą efektywności każdego segmentu sprawozdawczego są przychody ze sprzedaży, EBIT i EBITDA.

Raz na miesiąc Zarząd Grupy dokonuje przeglądu wewnętrznych raportów każdego wyodrębnionego segmentu.

W 2020 roku Grupa na potrzeby wewnętrzne operuje informacją zarządczą skupioną wokół następujących segmentów zarządczych:

Nawozy azotowe

Nawozy wieloskładnikowe

Tworzywa (PA)

Polimery (PP)

OXO

Melamina

Pigmenty

Chemia

Wydobywczy

Energetyka

Pozostałe

Powyższa struktura odzwierciedla obszary biznesowe zarządzane z perspektywy kluczowych spółek wchodzących w skład Grupy. Identyfikacja ww. obszarów została zrealizowana w oparciu o główne obszary podstawowego biznesu pozwalające – poprzez dywersyfikacje portfela produktowego minimalizować ryzyka rynkowe i cykli koniunkturalnych a tym samym maksymalizować wynik i przepływy finansowe. Podział ten został dokonany w oparciu o następujące parametry:

docelowy rynek sprzedaży (segment B2B bądź B2C) w tym w odniesieniu do branż i klientów,

charakter produktu i jego finalnego przeznaczenia (konsumpcja bądź dalsze przetworzenie),

specyfika produkcji i ciągów produkcyjnych w tym wydłużenia łańcucha wartości.

Na potrzeby segmentów sprawozdawczych Grupa dokonała agregacji segmentów operacyjnych opierając się na przesłankach biznesowych oraz formalnych.

Przesłanki biznesowe (handlowe i produkcyjne)

Nawozy-Agro agregacja nawozów azotowych i nawozów wieloskładnikowych,

Przesłanki:

owspólna polityka handlowa (cenowa, marketingowa) dedykowana na rynek dla produktów opartych na pierwiastkach azot (N), siarka (S), fosfor (P), sól potasowa (K) oraz ich mieszaninach,

ozarządzanie grupowym procesem produkcji z perspektywy wykorzystania kluczowych półproduktów (amoniak/mocznik),

Tworzywa - wykorzystanie pełnego łańcucha wartości w ciągu Benzen/Fenol - Kaprolaktam – Poliamid realizowanego przez poszczególne spółki Grupy,

Chemia - agregacja obszarów Melamina, Chemia, Pigmenty, OXO, Wydobywczy (siarka) jako półprodukty do szerokiego zastosowania w branży chemicznej celem dalszego przetworzenia na produkty finalne,

Energetyka – podobna specyfika produkcji, produktu i jego przeznaczenia w poszczególnych spółkach Grupy.

Przesłanki formalne (wytyczne standardu MSSF 8)

Tworzywa – agregacja segmentu Tworzywa (PA) oraz Polimery (PP)

Chemia - agregacja chemicznej części działalności tj. Melamina, Chemia, Pigmenty, OXO, Wydobywczy (siarka) również z uwagi na brak spełnienia progów ilościowych wskazanych wymogami standardu przez każdy z wymienionych segmentów operacyjnych z osobna,

Energetyka - jako segment wsparcia o znaczących parametrach ilościowych.

Pozostałe przesłanki:

Segment Pozostałe stanowiący element wsparcia działań głównego biznesu i/lub skupiający się na niekluczowych obszarach biznesu.

Ujęcie zmiany prezentacji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS z segmentu Pozostałe do segmentu Tworzyw

Działalność spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS została przeniesiona z segmentu Pozostałe do segmentu Tworzyw ze względu na znaczący wzrost zaawansowania projektu „Polimery Police”. Decyzja została podjęta ze względu na znaczący wzrost aktywów – stanowiący powyżej 10% sumy ogółem aktywów Grupy Azoty. Agregacja z segmentem Tworzyw nastąpiła zgodnie z MSSF 8 w zakresie przesłanek o docelowym rynku sprzedaży, w tym odniesieniu do branż i klientów oraz charakteru produktu i jego finalnego przeznaczenia.

 

Przychody, koszty i wynik finansowy w podziale na segmenty operacyjne za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2020 roku

Działalność kontynuowana

Nawozy-Agro

Tworzywa

Chemia

Energetyka

Pozostałe

Ogółem

Przychody ze sprzedaży zewnętrznej

6 363 624

1 135 442

2 522 073

255 726

247 662

10 524 527

Przychody ze sprzedaży pomiędzy segmentami

2 037 415

338 384

789 466

2 689 182

909 939

6 764 386

Przychody ze sprzedaży razem

8 401 039

1 473 826

3 311 539

2 944 908

1 157 601

17 288 913

Koszty operacyjne, w tym:(-)

(7 961 463)

(1 592 367)

(3 183 700)

(2 960 749)

(1 137 301)

(16 835 580)

koszty sprzedaży(-)

(695 738)

(62 001)

(156 103)

(141)

(1 716)

(915 699)

koszty zarządu(-)

(393 990)

(148 310)

(178 939)

(18 805)

(64 431)

(804 475)

Pozostałe przychody operacyjne

61 957

15 708

33 780

19 995

32 600

164 040

Pozostałe koszty operacyjne(-)

(8 576)

(2 412)

(4 279)

(16 074)

(30 273)

(61 614)

Wynik segmentu na działalności operacyjnej EBIT

492 957

(105 245)

157 340

(11 920)

22 627

555 759

Przychody finansowe

-

-

-

-

-

36 126

Koszty finansowe(-)

-

-

-

-

-

(100 675)

Zysk z udziałów w jednostkach stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności

-

-

-

-

-

14 939

Zysk przed opodatkowaniem

-

-

-

-

-

506 149

Podatek dochodowy

-

-

-

-

-

(150 739)

Zysk/(Strata) netto

-

-

-

-

-

355 410

EBIT*

492 957

(105 245)

157 340

(11 920)

22 627

555 759

Amortyzacja

327 310

73 299

108 325

110 223

114 661

733 818

Amortyzacja nieprzypisana

-

-

-

-

-

31 970

EBITDA**

820 267

(31 946)

265 665

98 303

137 288

1 321 547

*Wynik EBIT liczony jest jako zysk (strata) z działalności operacyjnej, prezentowany (prezentowana) w rachunku zysków i strat po korekcie o zysk z tytułu okazyjnego nabycia.

**Wynik EBITDA liczony jest jako zysk (strata) z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację po korekcie o zysk z tytułu okazyjnego nabycia.


Przychody, koszty i wynik finansowy w podziale na segmenty operacyjne za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2019 roku (przekształcone*)

 

Działalność kontynuowana

Nawozy-Agro

Tworzywa

Chemia

Energetyka

Pozostałe

Ogółem

Przychody ze sprzedaży zewnętrznej

6 715 745

1 458 047

2 638 885

273 660

221 578

11 307 915

Przychody ze sprzedaży pomiędzy segmentami

2 085 199

355 379

855 830

2 711 057

915 251

6 922 716

Przychody ze sprzedaży razem

8 800 944

1 813 426

3 494 715

2 984 717

1 136 829

18 230 631

Koszty operacyjne, w tym:(-)

(8161 592)

(1 827 317)

(3 373 951)

(2 997 607)

(1 185 117)

(17 545 584)

koszty sprzedaży(-)

(669 462)

(65 183)

(166 149)

(372)

(1 029)

(902 195)

koszty zarządu(-)

(395 960)

(163 105)

(189 294)

(19 648)

(118 727)

(886 734)

Pozostałe przychody operacyjne

14 100

157

5 166

19 142

26 953

65 518

Pozostałe koszty operacyjne(-)

(13 383)

(3 627)

(32 639)

(17 259)

(70 833)

(137 741)

Wynik segmentu na działalności operacyjnej EBIT

640 069

(17 361)

93 291

(11 007)

(92 168)

612 824

Przychody finansowe

-

-

-

-

-

29 407

Koszty finansowe(-)

-

-

-

-

-

(96 265)

Zysk z udziałów w jednostkach stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności

-

-

-

-

-

12 493

Zysk przed opodatkowaniem

-

-

-

-

-

558 459

Podatek dochodowy

-

-

-

-

-

(150 786)

Zysk/(Strata) netto

-

-

-

-

-

407 673

EBIT**

640 069

(17 361)

93 291

(11 007)

(92 168)

612 824

Amortyzacja

324 621

67 414

114 471

113 270

107 874

727 650

Amortyzacja nieprzypisana

-

-

-

-

-

83 636

EBITDA***

964 690

50 053

207 762

102 263

15 706

1 424 110

* Zgodnie z informacją opisaną w nocie Sprawozdawczość segmentów działalności

**Wynik EBIT liczony jest jako zysk (strata) z działalności operacyjnej, prezentowany (prezentowana) w rachunku zysków i strat po korekcie o zysk z tytułu okazyjnego nabycia.

***Wynik EBITDA liczony jest jako zysk (strata) z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację po korekcie o zysk z tytułu okazyjnego nabycia.

 

Aktywa i zobowiązania segmentów

na dzień 31 grudnia 2020 roku

 

Nawozy-Agro

Tworzywa

Chemia

Energetyka

Pozostałe

Ogółem

Aktywa segmentu

6 830 793

4 280 618

1 518 531

2 311 387

1 366 135

16 307 464

Nieprzypisane aktywa

-

-

-

-

-

1 808 225

Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych

-

-

-

-

-

91 461

Aktywa ogółem

6 830 793

4 280 618

1 518 531

2 311 387

1 366 135

18 207 150

Zobowiązania segmentu

3 201 045

2 134 096

365 360

1 366 281

552 482

7 619 264

Nieprzypisane zobowiązania

-

-

-

-

-

2 298 984

Zobowiązania ogółem

3 201 045

2 134 096

365 360

1 366 281

552 482

9 918 248

 

na dzień 31 grudnia 2019 roku (przekształcone *)

 

Nawozy-Agro

Tworzywa

Chemia

Energetyka

Pozostałe

Ogółem

Aktywa segmentu

6 477 774

2 164 507

1 524 812

1 855 654

1 195 912

13 218 659

Nieprzypisane aktywa

-

-

-

-

-

2 171 123

Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych

-

-

-

-

-

88 909

Aktywa ogółem

6 477 774

2 164 507

1 524 812

1 855 654

1 195 912

15 478 691

Zobowiązania segmentu

2 589 279

620 158

333 591

793 075

471 496

4 807 599

Nieprzypisane zobowiązania

-

-

-

-

-

2 977 145

Zobowiązania ogółem

2 589 279

620 158

333 591

793 075

471 496

7 784 744

* zgodnie z informacją opisaną w nocie Sprawozdawczość segmentów działalności

Pozostałe informacje o segmentach

za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2020 roku

 

Nawozy-Agro

Tworzywa

Chemia

Energetyka

Pozostałe

Ogółem

Nakłady na rzeczowe aktywa trwałe

548 191

1 740 792

86 023

547 639

81 304

3 003 949

Nakłady na nieruchomości inwestycyjne

-

-

-

-

579

579

Nakłady na wartości niematerialne

6 192

2 664

890

12 271

4 041

26 058

Nakłady nieprzypisane

-

-

-

-

-

35 136

Razem nakłady

554 383

1 743 456

86 913

559 910

85 924

3 065 722

Amortyzacja segmentu

327 310

73 299

108 325

110 223

114 661

733 818

Amortyzacja nieprzypisana

-

-

-

-

-

31 970

Razem amortyzacja

327 310

73 299

108 325

110 223

114 661

765 788

 

za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2019 roku (przekształcone*)

 

Nawozy-Agro

Tworzywa

Chemia

Energetyka

Pozostałe

Ogółem

Nakłady na rzeczowe aktywa trwałe

507 496

202 361

104 670

118 717

71 316

1 004 560

Nakłady na nieruchomości inwestycyjne

-

-

-

-

189

189

Nakłady na wartości niematerialne

4 173

29 458

513

31

2 263

36 438

Nakłady nieprzypisane

-

-

-

-

-

64 196

Razem nakłady

511 669

231 819

105 183

118 748

73 768

1 105 383

Amortyzacja segmentu

324 621

67 414

114 471

113 270

107 874

727 650

Amortyzacja nieprzypisana

-

-

-

-

-

83 636

Razem amortyzacja

 

324 621

67 414

114 471

113 270

107 874

811 286

*zgodnie z informacją opisaną w nocie Sprawozdawczość segmentów działalności

Obszary geograficzne

W przypadku prezentowania informacji w podziale na obszary geograficzne, przychód jest ustalany według kryterium geograficznej lokalizacji klientów. Aktywa przypisane do obszaru są natomiast ustalane według ich geograficznego rozmieszczenia.

Przychody

 

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019 do 31.12.2019

Polska

5 194 969

5 648 624

Niemcy

1 109 844

888 091

Pozostałe kraje Unii Europejskiej

2 391 515

3 128 981

Kraje Azji

359 871

391 181

Kraje Ameryki Południowej

285 498

323 014

Pozostałe kraje

1 182 830

928 024

Razem

10 524 527

11 307 915

Żaden pojedynczy klient nie odpowiadał za więcej niż 10% przychodów ze sprzedaży, zarówno w roku 2020, jak i w 2019.

Aktywa trwałe

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Polska

11 308 784

8 918 306

Niemcy

1 559 766

1 482 612

Hiszpania

40 463

34 247

Belgia

12 760

11 238

Pozostałe

3 516

2 687

 

12 925 289

10 449 090

Na powyższe aktywa trwałe składają się rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne, aktywa z tytułu prawa do użytkowania, nieruchomości inwestycyjne, wartość firmy, udziały i akcje, inwestycje wycenione metodą praw własności oraz pozostałe aktywa.

Nota 1 Przychody z umów z klientami

Polityka rachunkowości

Przychody ze sprzedaży to przychody ujmowane z tytułu umów zawartych z klientami. Ujęcie przychodu przedstawia transakcję przeniesienia dóbr lub usług na klienta w kwocie odzwierciedlającej wartość wynagrodzenia, którego Grupa spodziewa się w zamian za te dobra lub usługi. Podstawowym kryterium ujęcia przychodów jest moment wypełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia, następujący z chwilą przeniesienia kontroli na rzecz klienta.

Identyfikacja umowy z klientem

Przychody ze sprzedaży produktów i usług, towarów i materiałów

Główne grupy sprzedawanych przez Grupę produktów i usług, towarów i materiałów zostały wymienione w części Segmenty operacyjne.

Przychody z tytułu sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów ujmowane są zgodnie z MSSF 15 Przychody z umów z klientami w sposób odzwierciedlający przekazanie kontroli na rzecz klienta. Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów są ujmowane przez Grupę co do zasady w określonym momencie, w oparciu o ustalone w umowie zasady Incoterms (zwykle w momencie wydania z magazynu lub w momencie dostarczenia do punktu wskazanego przez klienta). Dla dostaw w przypadku wybranych Incoterms (CIF, CIP, CFR, CPT). Grupa dokonuje wydzielenia jako odrębnego zobowiązania do wykonania świadczenia usługi transportu lub transportu i ubezpieczenia świadczonych na rzecz klienta po przekazaniu klientowi kontroli nad towarami / produktami, których te dostawy dotyczą. Przychody ze sprzedaży usług ujmowane są w określonym momencie po wykonaniu usługi.

W ramach ujmowania przychodów, Grupa uwzględnia kwestie specyficzne takie jak w szczególności: ocena, czy Grupa pełni rolę zleceniodawcy czy pośrednika, prawo do zwrotu produktów, ujęcie rabatów stanowiących element wynagrodzenia zmiennego, ujęcie rabatów stanowiących prawo materialne, sprzedaż ze wstrzymaną dostawą, ujęcie przychodów z umów zawierających niewykonane prawa klientów. W przypadku większości umów zawierających rabaty stanowiące element wynagrodzenia zmiennego, szacowana kwota rabatu w całości podlega ujęciu jako zobowiązania z tytułu bonusów w pozycji zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe.

Zwyczajowe terminy płatności z tytułu sprzedaży dla opisywanego strumienia przychodów wynoszą co do zasady 30 dni.

Grupa zawiera z klientami umowy kompleksowe na sprzedaż energii elektrycznej, dostarczanej przez stronę trzecią, wraz z usługą dystrybucji tej energii elektrycznej za pośrednictwem własnej sieci. Grupa ocenia, iż w ramach zawartych umów pełni rolę zleceniodawcy, a jako dwa odrębne zobowiązania do wykonania świadczenia traktuje sprzedaż energii elektrycznej, ujmowaną w ramach przychodów ze sprzedaży towarów i materiałów, oraz usługę dystrybucji, ujmowaną w ramach przychodów ze sprzedaży produktów i usług.

Grupa zawiera również z klientami umowy kompleksowe na sprzedaż energii elektrycznej wraz z usługą dystrybucji tej energii elektrycznej, przy czym nabywa energię elektryczną wysokonapięciową i po dokonaniu przetworzenia dokonuje jej sprzedaży na średnich i niskich napięciach. Również w tym przypadku Grupa ocenia, iż w ramach zawartych umów, zawierających dwa zobowiązania do wykonania świadczenia, pełni rolę Zleceniobiorcy, przy czym zarówno sprzedaż energii elektrycznej, jak i usługę dystrybucji ujmuje w ramach przychodów ze sprzedaży produktów i usług.

Terminy płatności w przypadku umów na sprzedaż energii elektrycznej wynoszą przeciętnie 17 dni.

Przychody ze sprzedaży ujmowane w miarę upływu czasu, w tym na podstawie umów o usługę budowlaną

Umowy ujmowane w miarę upływu czasu zawierane przez Grupę są to umowy z klientem, których przedmiotem jest budowa obiektu – składnika aktywów lub zespołu aktywów. W szczególności do umów tych zalicza się umowy na realizację „pod klucz”, umowy remontowe, umowy na modernizację i przebudowę. Przychody z tytułu umów ujmowane są w sposób odzwierciedlający przekazanie kontroli na rzecz klienta. W szczególności element wynagrodzenia zmiennego (np. kary umowne, rabaty, roszczenia) ujmowane są przez Grupę w wysokości, co do której istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż nie ulegnie ona odwróceniu oraz kwotę tego wynagrodzenia można wiarygodnie wycenić.

Grupa każdorazowo dokonuje oceny, czy przychód z tytułu tych umów o usługę budowlaną będzie podlegał ujęciu w miarę upływu czasu, czy w określonym momencie, przy czym większość umów o usługę budowlaną ujmowana jest przez Grupę w miarę upływu czasu w okresie realizacji prac objętych umową. Dla umów o usługę budowlaną ujmowanych w miarę upływu czasu, Grupa dokonuje wyboru takiej metody pomiaru stopnia spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia, która zapewnia rzetelny obraz (odwzorowuje) przeniesienie na rzecz klienta dóbr i usług przyrzeczonych w ramach umowy. Do najczęściej stosowanych przez Grupę metod spełniających cel opisany w poprzednim zdaniu należą:

metoda oparta na nakładach, w której procentowy stopień zaawansowania jest ustalany jako stosunek kosztów poniesionych do szacowanych (budżetowanych) kosztów niezbędnych do zrealizowania umowy;

metoda oparta na efektach, w ramach której stopień realizacji prac ustala się drogą obmiaru.

Jeśli Grupa nie jest w stanie dokonać racjonalnego pomiaru wyników spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia, ale oczekuje, że odzyska koszty poniesione podczas spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia, wówczas ujmuje przychody wyłącznie do wysokości kosztów poniesionych do momentu, w którym można dokonać racjonalnego pomiaru wyników spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia (tj. stosuje tzw. metodę zysku zerowego).

Grupa prezentuje:

nadwyżkę przychodów naliczonych według stopnia zaawansowania (przy użyciu stosownej metody) nad należnościami zafakturowanymi – w aktywach sprawozdania z sytuacji finansowej, w pozycji należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe,

nadwyżkę należności zafakturowanych nad przychodami naliczonymi według stopnia zaawansowania (przy użyciu stosownej metody) – w pasywach sprawozdania z sytuacji finansowej w pozycji zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe.

W przypadku umów o usługę budowlaną terminy płatności wynoszą zwykle 30 dni. Zdarza się, iż w ramach umowy o usługę budowlaną klient zatrzymuje określony procent płatności, jednakże ma to na celu zabezpieczenie należytego wykonania umowy ze strony Grupy, w związku z czym nie występuje w tym przypadku istotny element finansowania. Grupa w ramach umów o usługę budowlaną udziela klientom gwarancji dobrego wykonania przedmiotu umowy, na którą tworzy rezerwę zgodnie z przepisami MSR 37.

Koszty związane z umową

Koszty doprowadzenia do zawarcia umowy

Grupa ponosi koszty doprowadzenia do zawarcia umowy, których nie poniosłaby, jeżeli umowa nie zostałaby zawarta. Grupa ujmuje koszty doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem jako składnik aktywów w pozycji należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe, jeżeli spodziewa się, że koszty te odzyska. Grupa korzysta z praktycznego rozwiązania i ujmuje koszty w momencie ich poniesienia, jeżeli okres amortyzacji składnika aktywów, który w przeciwnym razie zostałby ujęty przez Grupę, wynosi jeden rok lub krócej.

Koszty wykonania umowy

Jeżeli koszty poniesione w związku z wykonywaniem umowy zawartej z klientem nie są objęte zakresem standardu innego niż MSSF 15, Grupa ujmuje składnik aktywów w pozycji należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe, będący wynikiem poniesienia kosztów wykonania umowy jedynie w przypadku, gdy koszty te spełniają wszystkie następujące kryteria:

koszty te są bezpośrednio powiązane z umową lub z przewidywaną umową, którą Grupa może wyraźnie zidentyfikować,

koszty te prowadzą do wytworzenia lub ulepszenia zasobów Grupy, które będą wykorzystywane do spełnienia (lub do dalszego spełniania) zobowiązań do wykonania świadczenia w przyszłości, oraz

Grupa spodziewa się, że koszty te odzyska.

Należności i zobowiązania z tytułu umów z klientami prezentowane są odpowiednio:

należności – nota 17 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe,

zobowiązania – nota 27 Zobowiązania z tytułu dostaw oraz pozostałe.

 

Za okres od 01.01.2020 do 31.12.2020 roku

 

Nawozy-Agro

Tworzywa

Chemia

Energetyka

Pozostałe

Ogółem

Główne linie produktów

 

 

 

 

 

 

Przychody ze sprzedaży produktów i usług

6 216 153

1 128 441

2 489 792

214 468

217 868

10 266 722

Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów

144 165

-

32 281

39 644

29 794

245 884

Przychody ze sprzedaży praw majątkowych

-

7 001

-

1 614

-

8 615

Przychody ze sprzedaży licencji

3 306

-

-

-

-

3 306

Razem

6 363 624

1 135 442

2 522 073

255 726

247 662

10 524 527

Rejony geograficzne

 

Polska

3 523 940

155 108

1 041 689

255 726

218 506

5 194 969

Niemcy

449 119

380 092

274 952

-

5 681

1 109 844

Pozostałe kraje Unii Europejskiej

1 106 861

403 847

860 050

-

20 757

2 391 515

Kraje Azji

232 118

105 926

21 632

-

195

359 871

Kraje Ameryki Południowej

266 538

11 901

7 059

-

-

285 498

Pozostałe kraje

785 048

78 568

316 691

-

2 523

1 182 830

Razem

6 363 624

1 135 442

2 522 073

255 726

247 662

10 524 527

Rodzaj klienta

 

Klienci będący osobami prawnymi

6 338 293

1 135 442

2 521 905

254 951

244 170

10 494 761

Klienci będący osobami fizycznymi

25 331

-

168

775

3 492

29 766

Razem

6 363 624

1 135 442

2 522 073

255 726

247 662

10 524 527

Rodzaj umowy

 

Umowy oparte na stałej cenie

1 700 129

1 107 058

446 150

120 389

129 980

3 503 706

Umowy rozliczane w oparciu o zużyty czas i nakłady

-

-

-

-

8 384

8 384

Pozostałe

4 663 495

28 384

2 075 923

135 337

109 298

7 012 437

Razem

6 363 624

1 135 442

2 522 073

255 726

247 662

10 524 527

Relacje z klientami

 

Relacje długoterminowe

2 332 014

492 436

842 830

229 414

83 856

3 980 550

Relacje krótkoterminowe

4 031 610

643 006

1 679 243

26 312

163 806

6 543 977

Razem

6 363 624

1 135 258

2 522 073

255 726

247 662

10 524 527

Moment ujmowania przychodów

Przychody ujmowane w określonym momencie

6 363 624

1 135 442

2 522 073

255 726

238 822

10 515 687

Przychody ujmowane w miarę upływu czasu

-

-

-

-

8 840

8 840

Razem

6 363 624

1 135 442

2 522 073

255 726

247 662

10 524 527

Kanały sprzedaży

Sprzedaż bezpośrednia

2 527 495

832 404

2 303 159

252 721

247 609

6 163 388

Sprzedaż przez pośredników

3 836 129

303 038

218 914

3 005

53

4 361 139

Razem

6 363 624

1 135 442

2 522 073

255 726

247 662

10 524 527

Za okres od 01.01.2019 do 31.12.2019 roku (przekształcone*)

 

Nawozy-Agro

Tworzywa

Chemia

Energetyka

Pozostałe

Ogółem

Główne linie produktów

 

 

 

 

 

 

Przychody ze sprzedaży produktów i usług

6 575 799

1 454 739

2 598 119

220 712

198 885

11 048 254

Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów

136 887

1 553

40 766

46 981

22 693

248 880

Przychody ze sprzedaży praw majątkowych

-

1 755

-

5 967

-

7 722

Przychody ze sprzedaży licencji

3 059

-

-

-

-

3 059

Razem

6 715 745

1 458 047

2 638 885

273 660

221 578

11 307 915

Rejony geograficzne

 

Polska

3 915 162

181 089

1 114 540

273 660

164 173

5 648 624

Niemcy

433 171

185 742

266 591

-

2 587

888 091

Pozostałe kraje Unii Europejskiej

1 319 081

773 038

993 166

-

43 696

3 128 981

Kraje Azji

201 072

186 651

569

-

2 889

391 181

Kraje Ameryki Południowej

295 801

19 785

7 428

-

-

323 014

Pozostałe kraje

551 458

111 742

256 591

-

8 233

928 024

Razem

6 715 745

1 458 047

2 638 885

273 660

221 578

11 307 915

Rodzaj klienta

 

Klienci będący osobami prawnymi

6 691 731

1 458 047

2 638 716

272 994

215 037

11 276 525

Klienci będący osobami fizycznymi

24 014

-

169

666

6 541

31 390

Razem

6 715 745

1 458 047

2 638 885

273 660

221 578

11 307 915

Rodzaj umowy

 

Umowy oparte na stałej cenie

1 700 129

1 452 716

507 507

138 381

95 361

3 894 094

Umowy rozliczane w oparciu o zużyty czas i nakłady

946 770

-

702 615

126 704

77 061

1 853 150

Pozostałe

4 068 846

5 331

1 428 763

8 575

49 156

5 560 671

Razem

6 715 745

1 458 047

2 638 885

273 660

221 578

11 307 915

Relacje z klientami

 

Relacje długoterminowe

2 303 437

670 462

886 370

220 452

62 771

4 143 492

Relacje krótkoterminowe

4 412 308

787 585

1 752 515

53 208

158 807

7 164 423

Razem

6 715 745

1 458 047

2 638 885

273 660

221 578

11 307 915

Moment ujmowania przychodów

 

Przychody ujmowane w określonym momencie

6 715 745

1 458 047

2 638 885

273 660

129 057

11 215 394

Przychody ujmowane w miarę upływu czasu

-

-

-

-

92 521

92 521

Razem

6 715 745

1 458 047

2 638 885

273 660

221 578

11 307 915

Kanały sprzedaży

 

Sprzedaż bezpośrednia

2 661 996

1 117 807

2 393 999

272 435

221 182

6 667 419

Sprzedaż przez pośredników

4 053 749

340 240

244 886

1 225

396

4 640 496

Razem

6 715 745

1 458 047

2 638 885

273 660

221 578

11 307 915

 

 

 

 

 

 

 

*zgodnie z informacją opisaną w nocie Sprawozdawczość segmentów działalności

Nota 2 Koszty działalności operacyjnej

Polityka rachunkowości

Koszty wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów

Kosztami wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów są wszystkie koszty związane z podstawową działalnością Grupy za wyjątkiem kosztów sprzedaży, kosztów ogólnego zarządu, pozostałych kosztów i kosztów finansowych. Koszt wytworzenia produktu obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część stałych kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu.

Koszty sprzedaży

Koszty sprzedaży są to ewidencjonowane koszty związane ze sprzedażą. Do kosztów tych zalicza się między innymi:

opakowania wysyłkowe,

koszty transportu, załadunku, wyładunku,

opłaty celne i prowizje handlowe,

ubezpieczenia produktów w czasie transportu,

utworzenie/rozwiązanie odpisów na należności z tytułu dostaw i usług za wyjątkiem odpisów na należności z tytułu dzierżawy nieruchomości inwestycyjnych (prezentowane w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych) oraz odsetek od należności (prezentowane w przychodach lub kosztach finansowych).

Koszty ogólnego zarządu

Koszty ogólnego zarządu obejmują koszty:

koszty ogólnoadministracyjne związane z utrzymaniem określonych komórek zarządu,

koszty ogólnoprodukcyjne (związane z produkcją, które nie dotyczą poszczególnych wydziałów, związane z utrzymaniem i funkcjonowaniem komórek ogólnego przeznaczenia).

 

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019

do 31.12.2019

Amortyzacja

760 647

806 802

Zużycie materiałów i energii

5 427 785

6 155 810

Usługi obce

1 194 000

1 155 945

Podatki i opłaty

522 983

465 146

Wynagrodzenia

1 393 309

1 422 691

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

369 511

372 453

Pozostałe koszty rodzajowe

152 169

167 469

Koszty według rodzaju

9 820 404

10 546 316

Zmiana stanu produktów(+/-)

180 117

(25 545)

Koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby jednostki(-)

(125 680)

(120 235)

Koszty sprzedaży(-)

(915 699)

(902 195)

Koszty ogólnego zarządu(-)

(804 475)

(886 734)

Wartość sprzedanych towarów i materiałów

196 353

222 332

Koszt wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów

8 351 020

8 833 939

w tym podatek akcyzowy

4 784

4 354

Spadek kosztów rodzajowych, w stosunku do roku ubiegłego wynika w szczególności z ujęcia rekompensat za rok 2020 w kwocie 133 657 tys. zł oraz otrzymaniem pomocy w ramach Tarczy antykryzysowej w kwocie 64 855 tys. zł.

Do czynników niezależnych od powyższego mających wpływ na poziom kosztów należą:

zużycie materiałów i energii - spadek cen gazu oraz surowców ropopochodnych

usługi obce - wzrost kosztów usług remontowych przy jednoczesnym spadku usług doradczych i prawnych oraz IT

wynagrodzenia – wzrost uposażeń pracowników,

podatki i opłaty - wzrost cen praw do emisji C02,

pozostałe koszty rodzajowe – spadek kosztów podróży służbowych oraz kosztów reklamy i reprezentacji

Koszty amortyzacji zostały ujęte w poszczególnych pozycjach rachunku zysków i strat oraz innych całkowitych dochodach w następujących kwotach:

 

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019 do 31.12.2019

Koszt wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów

653 391

652 620

Koszty sprzedaży

50 138

43 104

Koszty ogólnego zarządu

57 118

111 078

Amortyzacja ogółem

760 647

806 802

Nota 2.1 Koszt wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów

 

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019 do 31.12.2019

Koszt wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów i usług

8 147 232

8 562 918

Wartość nabycia sprzedanych towarów i materiałów

196 353

263 392

Koszt wytworzenia/nabycia sprzedanych praw majątkowych

7 435

7 629

Koszty działalności ogółem

8 351 020

8 833 939

Nota 2.2 Koszty świadczeń pracowniczych

 

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019 do 31.12.2019

Wynagrodzenia wypłacone i należne

1 392 845

1 346 683

Ubezpieczenia społeczne

265 553

260 321

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

51 960

46 736

Szkolenia

2 604

3 875

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu programów określonych świadczeń

(1 918)

17 434

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu innych długoterminowych świadczeń pracowniczych

18 594

39 537

Zmiana stanu rezerwy na niewykorzystane urlopy

5 028

11 045

Zmiana stanu rezerwy z tytułu programu dobrowolnych odejść

(931)

6 191

Zmiana stanu rezerwy na nagrodę roczną i premię motywacyjną

(21 028)

2 308

Zmiana stanu pozostałych rezerw na świadczenia pracownicze

(2 192)

14 759

Pozostałe

52 305

46 255

 

1 762 820

1 795 144

Średnie zatrudnienie

15 558

15 607

W pozycji Pozostałe Grupa Kapitałowa ujmuje w szczególności koszty:

odzieży ochronnej i roboczej,

posiłków profilaktycznych,

składek na pracowniczy program emerytalny,

specjalistycznych badań lekarskich.

Nota 2.3 Uzgodnienie kosztów leasingu

 

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019

do 31.12.2019

Amortyzacja składników aktywów z tytułu prawa

do użytkowania(-)

(66 238)

(62 857)

Koszty odsetkowe od zobowiązań leasingowych(-)

(14 682)

(15 449)

Koszty związane leasingiem krótkoterminowym wyłączonym

z zakresu MSSF16(-)

(9 123)

(16 307)

Koszty związane z leasingiem aktywów o niskiej wartości

wyłączonym z zakresu MSSF16(-)

(148)

(123)

Koszty związane ze zmienną opłatą leasingową

nieuwzględniona w wycenie zobowiązań z tytułu leasingu(-)

(56 486)

(46 348)

Pozostałe(+/-)

(5 623)

390

Razem

(152 300)

(140 694))

Koszty amortyzacji, koszty związane z leasingiem krótkoterminowym, koszty związane ze zmienną opłatą leasingową ujęte są głównie w koszcie wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów i usług. Koszty odsetkowe ujęte są w kosztach finansowych.

Nota 3 Pozostałe przychody operacyjne

Polityka rachunkowości

Pozostałe przychody operacyjne obejmują przychody, które nie zostały zakwalifikowane do działalności operacyjnej i finansowej.

 

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019 do 31.12.2019

Rozwiązane odpisy aktualizujące:

 

 

Rzeczowe aktywa trwałe

40

-

Pozostałe należności

2 849

745

Pozostałe

38

-

 

2 927

745

Pozostałe przychody operacyjne:

 

 

Przychody z tytułu dzierżawy nieruchomości inwestycyjnych

13 107

12 703

Rozwiązanie rezerw

12 857

15 564

Otrzymane odszkodowania

5 781

11 107

Dotacje

24 500

13 851

Otrzymane rekompensaty za rok 2019

85 123

-

Pozostałe

19 745

11 548

 

161 113

64 773

 

164 040

65 518

Nota 4 Pozostałe koszty operacyjne

Polityka rachunkowości

Pozostałe koszty operacyjne obejmują koszty, które nie zostały zakwalifikowane do działalności operacyjnej i finansowej.

 

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019 do 31.12.2019

Strata ze zbycia aktywów:

 

 

Strata ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i nieruchomości inwestycyjnych

7 130

12 841

 

7 130

12 841

Utworzone odpisy aktualizujące:

 

 

Rzeczowe aktywa trwałe

1 562

33 008

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

-

12 749

Nieruchomości inwestycyjne

3

8 239

Wartości niematerialne

-

141

Pozostałe należności

1 945

3 458

Pozostałe

130

-

 

3 640

57 595

Pozostałe koszty operacyjne:

 

 

Koszty utrzymania nieruchomości inwestycyjnych

13 521

12 801

Kary i odszkodowania

4 492

4 875

Przestoje wyłączonych z eksploatacji instalacji

1 707

2 541

Koszty usuwania skutków awarii

8 307

11 820

Utworzone rezerwy

7 771

22 373

Pozostałe koszty

15 046

12 895

 

50 844

67 305

 

61 614

137 741

W pozycji koszty utrzymania nieruchomości inwestycyjnych ujęta jest amortyzacja nieruchomości inwestycyjnych, której wartość w 2020 roku wyniosła 4 683 tys. zł (rok 2019: 4 361 tys. zł).

Na kwotę w wysokości 8 307 tys. zł składają się w szczególności koszty likwidacji skutków awarii związanych z:

awarią kotłów w Jednostce Biznesowej Nitro w Grupie Azoty POLICE w kwocie 4 020 tys. zł.

awarią na estakadach ogólno - przemysłowych w Segmencie Energetyka w Jednostce Dominującej w kwocie 2 298 tys. zł,

awarią w Centrali Wody Uzupełniającej Obieg Chłodni w Segmencie Tworzywa w Jednostce Dominującej w kwocie 1 343 tys. zł.

Główną pozycję w kwocie 15 046 tys. zł stanowi wartość przekazanych darowizn w kwocie 5 323 tys. zł, w szczególności na walkę z pandemią COVID -19.

Nota 5 Przychody finansowe

Polityka rachunkowości

Przychody finansowe obejmują odsetki należne z tytułu zainwestowanych przez Grupę środków pieniężnych, pożyczek, innych oprocentowanych instrumentów, należne dywidendy, zyski z tytułu zbycia dostępnych do sprzedaży instrumentów finansowych, zyski z tytułu zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych przez wynik finansowy, zyski z tytułu różnic kursowych oraz zyski dotyczące instrumentów zabezpieczających, które ujmowane są w rachunku zysków i strat.

Przychody z tytułu odsetek wykazuje się w rachunku zysków i strat według zasady memoriałowej, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Dochód z tytułu dywidend ujmuje się w rachunku zysków i strat w momencie, kiedy Grupa nabywa prawo do jej otrzymania.

 

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019 do 31.12.2019

Przychody odsetkowe:

 

 

Odsetki od lokat bankowych

2 287

6 463

Odsetki od cash poolingu

2 067

1 951

Odsetki od pożyczek

3

-

Odsetki od należności z tytułu dostaw i usług

3 580

1 832

Pozostałe przychody odsetkowe

885

221

 

8 822

10 467

Zyski ze sprzedaży inwestycji finansowych

 

 

Zyski ze sprzedaży inwestycji finansowych

1 913

-

 

1 913

-

Zyski z wyceny aktywów i zobowiązań finansowych:

 

 

Zyski z wyceny aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat

22 345

3 312

 

22 345

3 312

Pozostałe przychody finansowe:

 

 

Zysk na różnicach kursowych

-

8 597

Dyskonto rezerw, kredytów

393

2 243

Dywidendy otrzymane

127

165

Pozostałe przychody finansowe

2 526

4 623

 

3 046

15 628

 

36 126

29 407

W szczególności zyski z wyceny aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez rachunek wyników, obejmują dodatni wynik w kwocie 45 080 tys. zł z wyceny otwartych transakcji forwardowych oraz opcji walutowych na zakup EUR Grupy Azoty POLYOLEFINS na zabezpieczenie planowanych wydatków inwestycyjnych z tytułu realizacji projektu „Polimery Police” oraz ujemny wynik w kwocie (23 940) tys. zł z otwartych transakcji zabezpieczających i rozrachunków walutowych pozostałych spółek Grupy.

Nota 6 Koszty finansowe

Polityka rachunkowości

Koszty finansowe obejmują odsetki płatne z tytułu zadłużenia, leasingu, odwracanie dyskonta z tytułu rezerw, straty z tytułu różnic kursowych, straty z tytułu zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych przez wynik finansowy oraz odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych. Koszty z tytułu odsetek są ustalane w oparciu o efektywną stopę procentową.

Koszty finansowe, które bezpośrednio można przyporządkować nabyciu, wytworzeniu danego składnika aktywów włącza się do ceny nabycia, wytworzenia tego składnika aktywów. Pozostałe koszty finansowania zewnętrznego Grupa ujmuje jako koszt w okresie, w którym zostały poniesione.

 

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019

do 31.12.2019

Koszty odsetkowe:

 

 

Odsetki od kredytów terminowych i kredytów w rachunku bieżącym

44 146

55 840

Odsetki od pożyczek

4 489

3 991

Odsetki od zobowiązań z tytułu faktoringu, dyskonta, leasingu

18 832

18 833

Pozostałe

9 760

7 340

 

77 227

86 004

Straty ze sprzedaży inwestycji finansowych:

 

 

Straty ze sprzedaży inwestycji finansowych

-

474

 

-

474

Pozostałe koszty finansowe:

 

 

Straty na różnicach kursowych

18 403

-

Odwrócenie dyskonta rezerw, kredytów

4 411

4 667

Pozostałe koszty finansowe

634

5 120

 

23 448

9 787

 

100 675

96 265

W pozostałych kosztach odsetkowych ujęte zostały odsetki od faktoringu, dyskonta wierzytelności oraz odsetki z wyceny aktuarialnej rezerw na świadczenia pracownicze.

Na kwotę 18 403 tys. zł straty na różnicach kursowych (w 2019 roku: 8 597 tys. zł zysku na różnicach kursowych) składają się:

dodatnie saldo różnic kursowych zrealizowanych w kwocie 54 945 tys. zł (w 2019 roku: dodatnie saldo różnic kursowych zrealizowanych w kwocie 25 987 tys. zł),

ujemne saldo różnic kursowych z tytułu zrealizowanych transakcji związanych z walutowymi instrumentami pochodnymi w kwocie (7 648) tys. zł (w 2019 roku: ujemne saldo różnic kursowych z tytułu zrealizowanych transakcji związanych z walutowymi instrumentami pochodnymi w kwocie (11 378) tys. zł),

ujemne saldo różnic kursowych na dzień bilansowy z tytułu wyceny walutowych pozycji należności i zobowiązań w kwocie (70 616) tys. zł (w 2019 roku: dodatnie saldo różnic kursowych na dzień bilansowy z tytułu wyceny walutowych pozycji należności i zobowiązań 20 778 tys. zł),

dodanie saldo różnic kursowych z wyceny na dzień bilansowych pozostałych pozycji w kwocie 4 916 tys. zł (w 2019 roku: ujemne saldo różnic kursowych z wyceny na dzień bilansowych pozostałych (26 790) tys. zł).

Nota 7 Podatek dochodowy

Zasady rachunkowości

Podatek dochodowy obejmuje część bieżącą i część odroczoną. Bieżący i odroczony podatek dochodowy ujmowany jest w rachunku zysków i strat bieżącego okresu, z wyjątkiem sytuacji, kiedy dotyczy połączenia jednostek oraz pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym lub jako inne całkowite dochody.

Podatek bieżący stanowi zobowiązanie podatkowe z tytułu dochodu do opodatkowania za dany rok, ustalone przy zastosowaniu stawek podatkowych obowiązujących na dzień bilansowy oraz korekty podatku dotyczącego lat ubiegłych. Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) brutto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu.

Podatek odroczony wyliczany jest w związku z różnicami przejściowymi pomiędzy wartością aktywów i zobowiązań ustalaną dla celów księgowych a ich wartością ustalaną dla celów podatkowych. Podatek odroczony nie jest ujmowany w przypadku: 1) początkowego ujęcia aktywów lub zobowiązań, które nie wpływają ani na zysk księgowy ani na dochód do opodatkowania pochodzących z transakcji, która nie jest połączeniem jednostek, 2) różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych i współkontrolowanych w zakresie, w którym nie jest prawdopodobne, że zostaną one zrealizowane w dającej się przewidzieć przyszłości, 3) różnic przejściowych powstałych w związku z początkowym ujęciem wartości firmy.

Dochody uzyskiwane z działalności w specjalnych strefach ekonomicznych mogą być zwolnione z podatku dochodowego do wysokości określonej w przepisach dotyczących specjalnych stref ekonomicznych. Przyszłe korzyści z tytułu zwolnienia z podatku dochodowego traktowane są jako ulga inwestycyjna i ujmowane, przez analogię, w oparciu o MSR 12, jako aktywa z tytułu podatku odroczonego.

Ujęta kwota podatku odroczonego opiera się na oczekiwaniach co do sposobu realizacji wartości bilansowej aktywów i pasywów, przy zastosowaniu stawek podatkowych obowiązujących lub uchwalonych na dzień bilansowy.

Aktywa z tytułu podatku odroczonego są ujmowane do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na realizację różnic przejściowych. Aktywa z tytułu podatku odroczonego obniża się w zakresie, w jakim nie jest prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania różnic przejściowych. Takie obniżki koryguje się w górę w zakresie, w jakim uzyskanie wystarczającego dochodu do opodatkowania staje się prawdopodobne.

Rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlegają wzajemnej kompensacie, jeżeli Grupa posiada tytuł uprawniający ją do ich jednoczesnego uwzględniania przy obliczaniu kwoty zobowiązania podatkowego oraz gdy dotyczą podatku dochodowego nałożonego przez tę sama władzę podatkową. Aktywa oraz rezerwy z tytułu odroczonego podatku nie są dyskontowane i są prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako aktywa trwałe lub zobowiązania długoterminowe.

Zgodnie z MSR 12 Podatek dochodowy spółki z Grupy ujmują składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczący przeniesienia nierozliczonej straty podatkowej w zakresie, w którym jest prawdopodobne, że będzie dostępny przyszły dochód do opodatkowania, od którego można odpisać nierozliczone straty podatkowe. Oceniając, czy jest prawdopodobne, że dostępny przyszły dochód do opodatkowania będzie wystarczający, dana spółka z Grupy bierze pod uwagę charakter, pochodzenie, harmonogram i prawdopodobieństwo uzyskania takiego dochodu.

Nota 7.1 Podatek dochodowy wykazywany w rachunku zysków i strat

 

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019 do 31.12.2019

Bieżący podatek dochodowy:

 

 

Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego

88 923

154 050

Korekty dotyczące podatku bieżącego z lat ubiegłych

(468)

(3 663)

 

88 455

150 387

Odroczony podatek dochodowy:

 

 

Odroczony podatek dochodowy związany z powstaniem i odwróceniem różnic przejściowych

62 284

399

 

62 284

399

Podatek dochodowy wykazany w rachunku zysków i strat

150 739

150 786

Nota 7.2 Efektywna stopa podatkowa

 

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019 do 31.12.2019

Zysk/(Strata) przed opodatkowaniem

506 149

558 459

Podatek obliczony według obowiązującej stawki podatkowej

96 168

106 107

Różnice wynikające z zastosowania stawek podatkowych obowiązujących w innych krajach

7 826

5 687

Efekt podatkowy przychodów niebędących przychodami według przepisów podatkowych(+/-)

8 836

(8 138)

Efekt podatkowy kosztów niestanowiących kosztów uzyskania według przepisów podatkowych i różnic przejściowych na które nie jest tworzony podatek odroczony(+/-)

(33 246)

21 575

Efekt podatkowy włączenia rzeczowych aktywów trwałych do działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej

1 896

2 271

Efekt podatkowy strat podatkowych odliczonych

w okresie(+/-)

2 199

(8 949)

Zmniejszenie aktywa z tytułu działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Jednostce Dominującej(+)

-

25 894

Rozpoznanie pomocy publicznej podlegającej odliczeniu w przyszłych okresach(+/-)

(300)

(16 046)

Pozostałe(+/-)

67 360

22 385

Podatek dochodowy wykazany w rachunku zysków i strat

150 739

150 786

Efektywna stopa podatkowa

29,78%

27,00%

Efektywna stopa podatkowa za rok 2020 w wysokości 29,78% wynika głównie z niewielkiego poziomu wyniku finansowego brutto, w wyniku czego efekt kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów według przepisów podatkowych znacząco podwyższył podstawę opodatkowania.

Efektywna stopa podatkowa w wysokości 27,00% w 2019 roku wynika głównie z kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, które podwyższają podstawę opodatkowania oraz ze zmniejszenia aktywa z tytułu działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Jednostce Dominującej, co opisano szerzej w nocie 7.4.

Nota 7.3 Podatek dochodowy wykazany w innych całkowitych dochodach

 

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019 do 31.12.2019

Podatek dochodowy odnoszący się do pozycji, które nie będą reklasyfikowane do zysków i strat(+/-)

(3 404)

(4 995)

(Straty)/Zyski aktuarialne dotyczące programów określonych świadczeń

(3 203)

(4 995)

Pozostałe dochody

(201)

-

Podatek dochodowy odnoszący się do pozycji, które są lub będą reklasyfikowane do zysków i strat(+/-)

(12 900)

941

Wycena instrumentów zabezpieczających poprzez rachunkowość zabezpieczeń

(12 900)

941

Podatek dochodowy wykazany w innych całkowitych dochodach

(16 304)

(4 054)

 

Nota 7.4 Aktywa oraz rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

Aktywa(-)

Rezerwa(+)

 

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Rzeczowe aktywa trwałe

(70 867)

(71 614)

432 702

410 463

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

(236)

(47)

131 666

138 784

Nieruchomości inwestycyjne

(1 778)

(1 616)

8 866

9 203

Wartości niematerialne

(3 873)

(4 089)

257 703

242 439

Aktywa finansowe

(1 043)

(979)

3 126

2 909

Zapasy i prawa majątkowe

(17 820)

(20 138)

54 428

40 771

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(8 147)

(6 567)

29 548

1 147

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(135 825)

(122 676)

995

1 228

Pozostałe aktywa

(34)

(585)

94

155

Świadczenia pracownicze

(113 060)

(108 919)

592

714

Rezerwy

(58 692)

(60 072)

6 252

371

Kredyty i pożyczki

(2 182)

(852)

110

157

Pozostałe zobowiązania finansowe, w tym leasing

(58 052)

(53 932)

16

3 821

Wycena instrumentów zabezpieczających przez rachunkowość zabezpieczeń

(11 483)

-

8 258

1 377

Pomoc publiczna podlegająca odliczeniu w przyszłych okresach

(12 581)

(28 286)

-

-

Straty podatkowe

(3 051)

(9 114)

-

-

Pozostałe

(6 509)

(188)

6 171

185

Aktywa(-)/Rezerwa(+) z tytułu podatku odroczonego

(505 233)

(489 674)

940 527

853 724

Kompensata

411 108

392 600

(411 108)

(392 600)

Aktywa(-)/Rezerwa(+) z tytułu podatku odroczonego ujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

(94 125)

(97 074)

529 419

461 124

Jednostka Dominująca

W związku z realizacją inwestycji w zakresie budowy Wytwórni Poliamidów II Jednostka Dominująca uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Krakowski Park Technologiczny („SSE”). Zgodnie z otrzymanym zezwoleniem Jednostka Dominująca zobligowana była do poniesienia nakładów w minimalnej kwocie 203 000 tys. zł oraz zwiększenia zatrudnienia o 34 osoby i utrzymania go do 30 czerwca 2020 roku. Warunki określone w zezwoleniu zostały spełnione.

Poniesione przez Jednostkę Dominującą kwalifikowane nakłady inwestycyjne na dzień zakończenia inwestycji wyniosły 222 603 tys. zł, co może pozwolić na zrealizowanie oszczędności podatkowych na działalności strefowej w wysokości około 107 mln zł (bez uwzględnienia efektu dyskonta).

Od dnia 31 grudnia 2019 roku, w związku z poniesieniem w 2019 roku straty na działalności strefowej i wynikającej stąd niepewności odnośnie możliwości realizacji korzyści podatkowych z tego tytułu Jednostka Dominująca zadecydowała o zaprzestaniu rozpoznawania aktywa z tytułu przyszłych korzyści podatkowych. Jednostka Dominująca na dzień 31 grudnia 2020 nadal nie ujmuje aktywa. Korzyści z działalności strefowej rozpoznawane są na bieżąco, w zależności od wyników finansowych i korzyści podatkowych uzyskiwanych na tej działalności.

Grupa Azoty COMPOUNDING

W związku z realizacją inwestycji pn. Budowa nowej wytwórni tworzyw modyfikowanych w Tarnowie” Spółka uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Krakowski Park Technologiczny. Zgodnie z otrzymanym zezwoleniem Spółka zobligowana była do poniesienia nakładów w minimalnej kwocie 53 540 tys. zł oraz zwiększenia zatrudnienia o 38 osoby i utrzymania go do 31 grudnia 2021 roku. Warunki określone w zezwoleniu zostały spełnione w trakcie 2019 roku i zgodnie z obecnymi planami Spółka będzie w stanie spełnić warunek dotyczący utrzymania zatrudnienia do 31 grudnia 2021 roku. Spółka na dzień 31 grudnia 2019 roku ujęła składnik aktywów z tytułu korzyści jakie może uzyskać w związku z prowadzeniem działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w wysokości odpowiadającej prognozowanym oszczędnościom podatkowym na działalności strefowej w latach 2021 – 2024 w kwocie 14 506 tys. zł.

Poniesione przez Spółkę kwalifikowane nakłady inwestycyjne na dzień zakończenia inwestycji wyniosły 80 310 tys. zł, co może pozwolić na zrealizowanie oszczędności podatkowych na działalności strefowej w wysokości około 45 mln zł (bez uwzględnienia efektu dyskonta).

Grupa Azoty PUŁAWY

W związku z realizacją inwestycji w zakresie projektu Produkcji stałych nawozów na bazie mocznika i siarczanu amonu spółka Grupa Azoty PUŁAWY uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zgodnie z otrzymanym zezwoleniem Spółka Grupa Azoty PUŁAWY zobligowana była do poniesienia nakładów w minimalnej kwocie 68 000 tys. zł oraz zwiększenia zatrudnienia o 35 osób i utrzymania zatrudnienia na terenie strefy na poziomie 85 pracowników do dnia 30 czerwca 2020 roku. Warunki określone w zezwoleniu zostały spełnione. W 2020r. Spółka wykorzystała przysługujący jej z powyższego zezwolenia limit pomocy publicznej.

Spółce Grupa Azoty PUŁAWY przysługuje ulga w podatku dochodowym od osób prawnych w związku z poniesionymi nakładami na realizowany obecnie projekt inwestycyjny Budowa Wytwórni Nawozów Granulowanych na bazie saletry amonowej w kwocie nominalnej 173 683 tysięcy złotych (kwota zdyskontowana 156 861 tysięcy złotych). Termin zakończenia projektu został przesunięty na 31 grudnia 2021 roku.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa wykazywała składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego z tytułu niewykorzystanych strat podatkowych w kwocie 3 145 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 9 114 tys. zł), które uznano za możliwe do wykorzystania na podstawie prognoz przyszłych dochodów podatkowych w latach 2021-2024.

 

 

Nota 7.5 Zmiana różnic przejściowych

 

Zmiany różnic przejściowych ujęte w:(+/-)

 

Stan na dzień

01.01.2020

Rachunku zysków i strat

Innych całkowitych dochodach

Różnicach kursowych z przeliczenia ujętych w innych całkowitych dochodach

Stan na dzień

31.12.2020

Rzeczowe aktywa trwałe

338 849

15 473

-

7 513

361 835

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

138 737

(7 318)

-

11

131 430

Nieruchomości inwestycyjne

7 587

(499)

-

-

7 088

Wartości niematerialne

238 350

(3 713)

-

19 193

253 830

Aktywa finansowe

1 930

194

-

(41)

2 083

Zapasy i prawa majątkowe

20 633

16 513

-

(538)

36 608

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(5 420)

26 924

-

(103)

21 401

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(121 448)

(13 380)

-

(2)

(134 830)

Pozostałe aktywa

(430)

547

(41)

(16)

60

Świadczenia pracownicze

(108 205)

(472)

(3 403)

(388)

(112 468)

Rezerwy

(59 701)

8 349

(36)

(1 052)

(52 440)

Kredyty i pożyczki

(695)

(1 376)

-

(1)

(2 072)

Pozostałe zobowiązania finansowe, w tym leasing

(50 111)

(7 892)

-

(33)

(58 036)

Wycena instrumentów zabezpieczających przez rachunkowość zabezpieczeń

1 377

8 222

(12 824)

-

(3 225)

Pomoc publiczna podlegająca odliczeniu w przyszłych okresach

(28 286)

15 700

-

5

(12 581)

Straty podatkowe

(9 114)

6 165

-

(102)

(3 051)

Pozostałe

(3)

(1 153)

-

818

(338)

Aktywa(-)/Rezerwa(+) z tytułu podatku odroczonego

364 050

62 284

(16 304)

25 264

435 294


 

 

Zmiany różnic przejściowych ujęte w:(+/-)

Stan na dzień

01.01.2019

Wdrożenia MSSF 16

Rachunku zysków i strat

Innych całkowitych dochodach

Różnicach kursowych z przeliczenia ujętych w innych całkowitych dochodach

Stan na dzień

31.12.2019

Rzeczowe aktywa trwałe

316 479

-

24 012

-

(1 642)

338 849

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

83 920

(83 920)

-

-

-

-

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

-

83 920

54 819

-

(2)

138 737

Nieruchomości inwestycyjne

6 204

-

1 383

-

-

7 587

Wartości niematerialne

255 800

-

(14 771)

-

(2 679)

238 350

Aktywa finansowe

12 049

-

(10 124)

-

5

1 930

Zapasy i prawa majątkowe

11 390

-

9 172

-

71

20 633

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(5 601)

-

171

-

10

(5 420)

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(78 259)

-

(43 189)

-

-

(121 448)

Pozostałe aktywa

(189)

-

(118)

(126)

3

(430)

Świadczenia pracownicze

(93 434)

-

(10 002)

(4 808)

39

(108 205)

Rezerwy

(43 999)

-

(15 754)

(55)

107

(59 701)

Kredyty i pożyczki

(107)

-

(588)

-

-

(695)

Pozostałe zobowiązania finansowe, w tym leasing

(657)

-

(49 459)

-

5

(50 111)

Wycena instrumentów zabezpieczających przez rachunkowość zabezpieczeń

436

-

-

941

-

1 377

Pomoc publiczna podlegająca odliczeniu w przyszłych okresach

(73 972)

-

45 686

-

-

(28 286)

Straty podatkowe

(13 680)

-

4 551

-

15

(9 114)

Pozostałe

(3 359)

-

3 357

(6)

5

(3)

Aktywa(-)/Rezerwa(+) z tytułu podatku odroczonego

373 021

-

(854)

(4 054)

(4 063)

364 050

 

Nota 7.6 Nieujęte aktywa/rezerwa z tytułu odroczonego podatku

 

Grupa nie rozpoznała aktywów z tytułu odroczonego podatku w odniesieniu do następujących tytułów:

 

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Straty podatkowe

33 916

10 869

Niewykorzystane ulgi podatkowe bez SSE

-

1 222

Różnice przejściowe

696

168

 

34 612

12 259

Jak opisano w Nocie 7.4 ze względu na ograniczony horyzont czasowy posiadanych budżetów podatkowych oraz niepewność związaną z możliwością osiągania dodatniego wyniku finansowego z prowadzonej działalności, Grupa nie rozpoznaje części możliwych do rozpoznania aktywów z tytułu odroczonego podatku związanego z działalnością w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wartość nieujętego aktywa na dzień 31 grudnia 2020 roku wyniosła około 94,6 mln (na dzień 31 grudnia 2019 roku około 101 mln). Działalność w SSE zakładana jest do roku 2026.

Ponadto nieujęte na dzień 31 grudnia 2020 roku aktywo z tytułu podatku odroczonego dotyczą podatku odroczonego od strat podatkowych spółki zależnej Grupa Azoty POLYOLEFINS wynosi 15 543 tys. zł z tytułu nierozliczonych strat w kwocie 81 803 tys. zł. Ze względu na funkcjonowanie tej spółki w Specjalnej Strefie Ekonomicznej nie przewiduje się rozliczenia tych strat do czasu obowiązywania zwolnienia strefowego.

Nota 8 Działalność zaniechana

W roku 2020 i 2019 działalność zaniechana nie występowała.

Nota 9 Zysk na jedną akcję

Kalkulacja podstawowego zysku przypadającego na jedną akcję dokonana została w oparciu o zysk netto oraz o średnią ważoną liczbę akcji na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego. Wielkości te zostały ustalone w sposób przedstawiony poniżej.

 

 

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019 do 31.12.2019

Zysk netto

311 617

372 856

Liczba akcji na początek okresu

99 195 484

99 195 484

Liczba akcji na koniec okresu

99 195 484

99 195 484

Średnia ważona liczba akcji w okresie

99 195 484

99 195 484

Zysk na jedną akcję:

 

 

Podstawowy (zł)

3,14

3,76

Rozwodniony (zł)

3,14

3,76

Rozwodniony zysk przypadający na jedną akcję

Nie występują czynniki powodujące rozwodnienie zysku przypadającego na jedną akcję.

Nota 10 Rzeczowe aktywa trwałe

Polityka rachunkowości

Składniki rzeczowych aktywów trwałych ujmuje się w księgach według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości. Cena nabycia obejmuje cenę zakupu składnika majątku oraz koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku i składowania. Rabaty, opusty oraz inne podobne zmniejszenia i odzyski zmniejszają cenę nabycia składnika aktywów. Koszt wytworzenia składnika rzeczowych aktywów trwałych oraz rzeczowych aktywów trwałych w budowie obejmuje ogół kosztów poniesionych przez Grupę w okresie jego budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia poniesionych do dnia przyjęcia takiego składnika majątkowego do używania (lub do dnia bilansowego, jeśli składnik nie został jeszcze oddany do używania). Koszt wytworzenia obejmuje również w przypadkach, gdy jest to wymagane, wstępny szacunek kosztów demontażu i usunięcia składników rzeczowych aktywów trwałych oraz przywrócenia do stanu pierwotnego. Zakupione oprogramowanie, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania związanego z nim urządzenia jest aktywowane, jako część tego urządzenia.

W przypadku, gdy określony składnik rzeczowych aktywów trwałych składa się z odrębnych i istotnych części składowych o różnym okresie użytkowania, części te są traktowane jako odrębne składniki aktywów.

Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta ze sprawozdania z sytuacji finansowej po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży/likwidacji lub zaprzestania użytkowania rzeczowych aktywów trwałych są określane, jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych rzeczowych aktywów trwałych i są ujmowane odpowiednio jako pozostałe przychody operacyjne lub pozostałe koszty operacyjne w rachunku zysków i strat.

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztów wytworzenia, pomniejszonych o odpisy z tytułu utraty wartości. Rzeczowe aktywa trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania aktywa do używania.

Zaliczki na rzeczowe aktywa trwałe prezentowane są w pozycji Pozostałe należności w ramach aktywów trwałych.

Aktywowaniu podlegają poniesione w późniejszym okresie koszty wymienianych części składnika rzeczowych aktywów trwałych, które można wiarygodnie oszacować i jest prawdopodobne, że Grupa osiągnie korzyści ekonomiczne związane z wymienianymi składnikami rzeczowych aktywów trwałych. Pozostałe nakłady są ujmowane na bieżąco w rachunku zysków i strat jako koszt.

Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika rzeczowych aktywów trwałych, względnie jego istotnych i odrębnych części składowych, który dla poszczególnych grup rzeczowych aktywów trwałych wynosi:

Typ

Stawka amortyzacyjna

Okres

Grunty

brak

-

Złoża surowców mineralnych

naturalna

6-72 lat

Budynki i budowle

1% - 33%

3-100 lat

Maszyny i urządzenia techniczne

2% - 100%

1-50 lat

Urządzenia biurowe

10% - 100%

1-10 lat

Środki transportu

7% - 100%

1-7 lat

Komputery

20% - 100%

1-5 lat

Rozpoczęcie amortyzacji następuje w momencie, w którym dany składnik rzeczowych aktywów trwałych znajduje się w miejscu i stanie umożliwiającym jego wykorzystanie zgodnie z zamierzeniem zarządu jednostki. Zakończenie amortyzacji następuje nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową rzeczowego aktywa trwałego lub postawienia go w stan likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia jego niedoboru, z ewentualnym uwzględnieniem przewidywanej przy likwidacji ceny sprzedaży netto pozostałości rzeczowego aktywa trwałego.

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie nie są amortyzowane.

Rzeczowe aktywa trwałe w momencie ich nabycia zostają podzielone na części składowe, o ile ich cena nabycia lub koszt wytworzenia są istotne w porównaniu z ceną nabycia lub kosztem wytworzenia całego rzeczowego aktywa trwałego. Wyodrębnione części składowe amortyzuje się osobno przez okres ich ekonomicznej użyteczności.

Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów niefinansowych

Wartość bilansowa aktywów Grupy, za wyjątkiem zapasów, aktywów z tytułu podatku odroczonego i instrumentów finansowych, dla których stosuje się inne zasady, poddawana jest analizie na każdy dzień bilansowy w celu stwierdzenia, czy występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. W przypadku wystąpienia takich przesłanek Grupa dokonuje szacunku wartości odzyskiwalnej poszczególnych aktywów lub ośrodków wypracowujących środki pieniężne (OWŚP). Szacunki wartości odzyskiwalnej w odniesieniu do OWŚP zawierających wartości firmy i wartości niematerialne, które nie są jeszcze oddane do użytkowania oraz o nieokreślonym okresie użytkowania dokonywane są corocznie na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego.

Odpisy z tytułu utraty wartości rozpoznawane są w każdym wypadku, w którym wartość bilansowa składnika aktywów lub związanego z nim OWŚP przewyższa jego wartość odzyskiwalną.

Wartość odzyskiwalna aktywów lub OWŚP definiowana jest jako większa z ich wartości netto możliwej do uzyskania ze sprzedaży oraz ich wartości użytkowej. Przy szacowaniu wartości użytkowej przyszłe przepływy pieniężne dyskontowane są przy użyciu stopy procentowej przed opodatkowaniem, która odzwierciedla aktualną rynkową ocenę wartości pieniądza w czasie oraz czynniki ryzyka charakterystyczne dla danego składnika aktywów lub OWŚP. Dla celów przeprowadzania testów na utratę wartości, aktywa grupuje się do najmniejszych możliwych do określenia zespołów aktywów generujących wpływy pieniężne w znacznym stopniu niezależnie od innych aktywów lub OWŚP. Aktywa wspólne (korporacyjne) Grupy nie generują osobnych wpływów pieniężnych i są użytkowane przez więcej niż jeden OWŚP. Aktywa wspólne są przypisane do OWŚP na bazie jednolitych i zasadnych przesłanek i podlegają testom na utratę wartości jako element testowanych OWŚP, do których są przypisane.

Odpisy z tytułu utraty wartości są ujmowane w rachunku zysków i strat. Utrata wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest w pierwszej kolejności ujmowana jako zmniejszenie wartości firmy przypisanej do tego ośrodka (grupy ośrodków), a następnie jako zmniejszenie wartości księgowej pozostałych aktywów tego ośrodka (grupy ośrodków) na zasadzie proporcjonalnej.

Odpis aktualizujący wartość firmy z tytułu utraty wartości nie jest odwracany. W odniesieniu do innych aktywów, odpisy z tytułu utraty wartości ujęte w poprzednich okresach, są poddawane na koniec każdego okresu sprawozdawczego ocenie, czy zaszły przesłanki wskazujące na zmniejszenie utraty wartości lub jej całkowite odwrócenie. Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości jest odwracany, jeżeli zmieniły się szacunki zastosowane do określenia wartości odzyskiwalnej. Odpis z tytułu utraty wartości odwracany jest tylko do wysokości wartości początkowej składnika aktywów pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne, jaka byłaby wykazana w sytuacji, gdyby odpis z tytułu utraty wartości nie został ujęty.

 

Zestawienie wartości bilansowej netto rzeczowych aktywów trwałych

 

Grunty

Złoża mineralne

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki

transportu

Pozostałe

rzeczowe aktywa

trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie

Razem

Wartość bilansowa netto

na dzień 01.01.2020 roku

54 951

8 259

2 735 310

3 785 984

118 900

160 532

1 278 815

8 142 751

Zwiększenia, w tym:

4 440

-

197 615

357 515

25 963

30 610

3 032 969

3 649 112

Zwiększenia z tytułu nabycia, wytworzenia, oddania do eksploatacji

1 354

-

155 103

325 399

21 050

29 436

3 029 925

3 562 267

Zwiększenia z tytułu odwrócenia i wykorzystania odpisu aktualizującego

-

-

1 148

1 645

-

8

280

3 081

Zwiększenia z tytułu przekwalifikowania z nieruchomości inwestycyjnych

-

-

8 138

-

-

-

-

8 138

Zwiększenia z tytułu przekwalifikowania do innych pozycji

-

-

1 078

7 393

4 799

734

11

14 015

Zwiększenia z tytułu przeliczenia różnic kursowych

3 086

-

19 793

22 199

-

432

594

46 104

Zwiększenia pozostałe

-

-

12 355

879

114

-

2 159

15 507

Zmniejszenia, w tym:(-)

-

(1 604)

(155 092)

(463 505)

(24 151)

(28 926)

(545 481)

(1 218 759)

Amortyzacja

-

(1 604)

(152 967)

(441 955)

(20 787)

(28 310)

-

(645 623)

Zmniejszenia stanu z tytułu zbycia, likwidacji

 

-

(1 268)

(3 538)

(2 443)

(121)

(129)

(7 499)

Zmniejszenia z tytułu oddania do eksploatacji

-

-

-

-

-

-

(533 388)

(533 388)

Zmniejszenia z tytułu utworzenia odpisu aktualizującego

-

-

(90)

(1 040)

-

(3)

(429)

(1 562)

Zmniejszenia z tytułu przekwalifikowania do nieruchomości inwestycyjnych

-

-

(205)

-

-

-

(292)

(497)

Zmniejszenia z tytułu przekwalifikowania do innych aktywów

-

-

-

(8 129)

(921)

-

(6 684)

(15 734)

Zmniejszenia pozostałe

-

-

(562)

(8 843)

-

(492)

(4 559)

(14 456)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 roku

59 391

6 655

2 777 833

3 679 994

120 712

162 216

3 766 303

10 573 104


 

Grunty

Złoża mineralne

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki

transportu

Pozostałe

rzeczowe aktywa

trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie

Razem

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2018 roku

57 453

14 087

2 598 368

3 707 568

140 731

136 714

1 102 150

7 757 071

Wpływ wdrożenia MSSF 16, w tym:

-

-

(787)

(5 284)

(12 041)

(502)

-

(18 614)

Przekwalifikowania do pozycji aktywa z tytułu prawa do użytkowania

-

-

(787)

(5 284)

(12 041)

(502)

-

(18 614)

Wartość bilansowa netto

na dzień 01.01.2019 roku

57 453

14 087

2 597 581

3 702 284

128 690

136 212

1 102 150

7 738 457

Zwiększenia, w tym:

3 444

 

326 558

567 440

12 430

53 544

1 083 189

2 046 605

Zwiększenia z tytułu nabycia, wytworzenia, oddania do eksploatacji

1 375

-

265 920

534 227

9 851

53 383

1 067 349

1 932 105

Zwiększenia z tytułu odwrócenia i wykorzystania odpisu aktualizującego

-

-

14 709

29 172

119

152

7 595

51 747

Zwiększenia z tytułu przekwalifikowania z nieruchomości inwestycyjnych

-

-

335

-

-

-

-

335

Zwiększenia z tytułu przekwalifikowania do innych pozycji

2 069

-

-

3 985

1 051

-

-

7 105

Zwiększenia pozostałe

-

-

45 594

56

1 409

9

8 245

55 313

Zmniejszenia, w tym:(-)

(5 946)

(5 828)

(188 829)

(483 740)

(22 220)

(29 224)

(906 524)

(1 642 311)

Amortyzacja

-

(2 151)

(151 856)

(438 795)

(19 988)

(28 403)

-

(641 193)

Zmniejszenia stanu z tytułu zbycia, likwidacji

(5)

-

(15 828)

(30 911)

(637)

(229)

(5 263)

(52 873)

Zmniejszenia z tytułu oddania do eksploatacji

-

-

 

-

-

-

(876 279)

(876 279)

Zmniejszenia z tytułu utworzenia odpisu aktualizującego

(5 582)

(3 677)

(12 475)

(7 503)

(973)

(398)

(2 400)

(33 008)

Zmniejszenia z tytułu przekwalifikowania do nieruchomości inwestycyjnych

-

-

(5 714)

(182)

-

-

(48)

(5 944)

Zmniejszenia z tytułu przekwalifikowania do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży

-

-

(2)

(50)

(18)

-

-

(70)

Zmniejszenia z tytułu przeliczenia różnic kursowych

(359)

-

(2 244)

(2 616)

(601)

(180)

(2 526)

(8 526)

Zmniejszenia pozostałe

-

-

(710)

(3 683)

(3)

(14)

(20 008)

(24 418)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2019 roku

54 951

8 259

2 735 310

3 785 984

118 900

160 532

1 278 815

8 142 751


Zestawienie rzeczowych aktywów trwałych

 

Grunty

Złoża mineralne

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki

transportu

Pozostałe

rzeczowe aktywa

trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie

Razem

Na dzień 31.12.2020 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa brutto

68 076

49 022

4 272 937

7 413 026

300 258

397 657

3 839 069

16 340 045

Skumulowane umorzenie(-)

-

(6 158)

(1 432 822)

(3 628 218)

(133 621)

(234 556)

-

(5 435 375)

Odpisy z tytułu utraty wartości(-)

(8 685)

(36 209)

(62 282)

(104 814)

(45 925)

(885)

(72 766)

(331 566)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 roku

59 391

6 655

2 777 833

3 679 994

120 712

162 216

3 766 303

10 573 104

Na dzień 31.12.2019 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa brutto

63 636

49 009

4 077 644

7 095 251

288 444

369 166

1 351 432

13 294 582

Skumulowane umorzenie(-)

-

(4 541)

(1 278 994)

(3 203 848)

(123 619)

(207 744)

-

(4 818 746)

Odpisy z tytułu utraty wartości(-)

(8 685)

(36 209)

(63 340)

(105 419)

(45 925)

(890)

(72 617)

(333 085)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2019 roku

54 951

8 259

2 735 310

3 785 984

118 900

160 532

1 278 815

8 142 751


Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości i ich wykorzystanie

 

Grunty

Złoża mineralne

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki

transportu

Pozostałe

rzeczowe aktywa

trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie

Razem

Wartość odpisów na dzień 01.01.2020 roku

8 685

36 209

63 340

105 419

45 925

890

72 617

333 085

Odpis aktualizujący ujęty w rachunku zysków i strat

-

-

90

1 040

-

3

429

1 562

Odwrócenie i wykorzystanie odpisu aktualizującego ujęte w rachunku zysków i strat(-)

-

-

(1 148)

(1 645)

-

(8)

(280)

(3 081)

Wartość odpisów na dzień 31.12.2020 roku

8 685

36 209

62 282

104 814

45 925

885

72 766

331 566

Wartość odpisów na dzień 01.01.2019 roku

3 018

32 532

64 770

126 996

45 065

1 242

78 107

351 730

Odpis aktualizujący ujęty w rachunku zysków i strat

5 582

3 677

12 475

7 503

973

398

2 400

33 008

Odwrócenie i wykorzystanie odpisu aktualizującego ujęte w rachunku zysków i strat(-)

-

-

(14 709)

(29 172)

(119)

(152)

(7 595)

(51 747)

Zmiana prezentacji

85

-

804

92

6

(598)

(295)

94

Wartość odpisów na dzień 31.12.2019 roku

8 685

36 209

63 340

105 419

45 925

890

72 617

333 085

 

 

 

Test na utratę wartości

Na dzień 31 grudnia 2020 roku wystąpiła przesłanka wymieniona w par. 12d MSR 36 Utrata wartości aktywów tj. wartość bilansowa aktywów netto Jednostki Dominującej była wyższa od kapitalizacji rynkowej. W związku z tym w istotnych Spółkach Grupy, tj.: Jednostce Dominującej, spółkach Grupa Azoty POLICE, Grupa Azoty PUŁAWY, Grupa Azoty KĘDZIERZYN, Grupa Azoty SIARKOPOL oraz COMPO EXPERT przeprowadzone zostały testy na utratę wartości. W wyniku przeprowadzonych testów nie stwierdzono konieczności dokonywania odpisów z tytułu utraty wartości aktywów.

Kluczowe założenia i wyniki przeprowadzonych testów dotyczących Jednostki Dominującej, spółki Grupa Azoty KĘDZIERZYN oraz spółki Grupa Azoty SIARKOPOL zostały zaprezentowane w tabeli poniżej.

Opis testów obejmujących ośrodki wypracowujące środki pieniężne obejmujące także wartość firmy oraz wartości niematerialne o nieograniczonym okresie użytkowania w zakresie Grupy Azoty POLICE, Grupy Azoty PUŁAWY oraz COMPO EXPERT przedstawiono w nocie 13.1.

Prognozy przepływów pieniężnych w testach uwzględniają wpływ pandemii koronawirusa oznaczonego symbolem SARS-CoV-2, w zakresie, w jakim było to możliwe do ustalenia w oparciu o dotychczasowe doświadczenia i posiadane prognozy. Dodatkowe informacje na ten temat przedstawiono w nocie 36 Informacja o skutkach pandemii choroby zakaźnej COVID-19.

 

 

Wyszczególnienie

Jednostka Dominująca

Grupa Azoty KĘDZIERZYN

Grupa Azoty SIARKOPOL

Określenie OWŚP

Nawozy

Tworzywa

Nawozy

Oxoplast

Wydobywczy

Chemia

Zawiązanie odpisu

Brak

Brak

Brak

Rozwiązanie odpisu

Brak

Brak

Brak

Średnioważony koszt kapitału WACC w ujęciu nominalnym (%)

5,78% dla OWŚP Nawozy

6,36% dla OWŚP Tworzywa

5,78% dla OWŚP Nawozy

6,15% dla OWŚP Oxoplast

9,87% dla OWŚP Wydobycie

6,15% dla OWŚP Chemia

Główne założenia

Nieograniczony okres funkcjonowania OWŚP.

Poziom cen podstawowych surowców przyjęto na bazie notowań rynkowych

w horyzoncie prognozy.

Poziom marży EBITDA dla OWŚP Nawozy

i Tworzywa założono na poziomach rynkowych zbliżonych do obserwowanych w przeszłości, w oparciu o prognozowane trendy cenowe.

Stopa wzrostu w okresie rezydualnym ustalona na poziomie długoterminowego celu inflacyjnego NBP.

Aktywa wspólne należące do Segmentów nie objętych w ramach testowanych OWŚP (Energetyka, Pozostałe) nie były przedmiotem odrębnych testów z uwagi na ich działalność na rzecz testowanych OWŚP. Koszty pozostałych Segmentów (koszt mediów energetycznych, koszty ogólnozakładowe) zostały rozliczone w wynikach operacyjnych testowanych OWŚP, natomiast aktywa tych Segmentów zostały w całości przypisane do aktywów testowanych OWŚP według następujących kluczy:

Energetyka – klucz zużycia mediów energetycznych,

Pozostałe – klucz udziału aktywów danego OWŚP w sumie aktywów testowanych OWŚP.

Nieograniczony okres funkcjonowania OWŚP.

Poziom marży EBITDA dla OWŚP Nawozy i Oxoplast założono w na poziomach rynkowych zbliżonych do obserwowanych w przeszłości, w oparciu o prognozowane trendy cenowe.

Stopa wzrostu w okresie na rezydualnym poziomie 2,5% (NBP).

Testom na utratę wartości w zostały poddane aktywa OWŚP Nawozy i OWŚP Oxoplast.

Aktywa wspólne należące do Segmentów nie objętych w ramach testowanych OWŚP (Energetyka, Pozostałe) nie były przedmiotem odrębnych testów z uwagi na charakter ich działalności na rzecz testowanych CGU.

Koszty pozostałych Segmentów (koszt mediów energetycznych, koszty ogólnozakładowe) zostały rozliczone w wynikach operacyjnych testowanych CGU, natomiast aktywa tych Segmentów zostały w całości przypisane do aktywów testowanych CGU według następujących kluczy:

Energetyka – klucz zużycia mediów energetycznych, po uwzględnieniu aktywów dedykowanych do wytwarzania produktów na sprzedaż,

Pozostałe – klucz udziału aktywów danego OWŚP w sumie aktywów testowanych OWŚP.

OWŚP Wydobycie: Okres prognozy jest równy planowanemu okresowi eksploatacji złoża siarki Osiek, tj. do 2030 r. Zasoby operatywne siarki dostępne do wydobycia na złożu Osiek szacowane są na poziomie ok. 3 960 tys. ton.

Do realizacji rocznego wydobycia przyjmuje się wykorzystanie 40% zasobów operatywnych, 30% reeksploatacja, 30% wydobycie uzupełniające.

OWŚP Chemia: Przeprowadzony test dla OWŚP Chemia przyjmuje 5 letni okres prognozy z wartością rezydualną. Wolumen sprzedaży pokrywa się z możliwościami produkcyjnymi.

Aktywa pozostałych Segmentów (Energetyka, Pozostałe) nie były przedmiotem odrębnych testów z uwagi na ich działalność na rzecz testowanych OWŚP. Koszty pozostałych Segmentów (koszt mediów energetycznych, koszty ogólnozakładowe) zostały rozliczone w wynikach operacyjnych testowanych OWŚP, natomiast aktywa tych Segmentów zostały w całości przypisane do aktywów testowanych OWŚP według następujących kluczy:

Energetyka – klucz zużycia mediów energetycznych,

Pozostałe – klucz udziału aktywów danego OWŚP w sumie aktywów testowanych OWŚP

Wartość użytkowa

Nawozy 1 406 529 tys. zł

Tworzywa 1 051 848 tys. zł

Nawozy - 3 709 003 tys. zł

Oxoplast - 1 076 510 tys. zł

Wydobywczy – 106 435 tys. zł

Chemia – 136 698 tys. zł

Nadwyżka wartości użytkowej nad wartością majątku

Nawozy 434 382 tys. zł

Tworzywa – 197 414 tys. zł

Nawozy – 2 729 493 tys. zł

Oxoplast – 693 440 tys. zł

Wydobywczy – 24 817 tys. zł

Chemia – 65 086 tys. zł

Analizy wrażliwości przeprowadzonych testów wskazują na brak konieczności ujmowania odpisów:

w Jednostce Dominującej w przypadku obniżenia poziomu EBIT o nie więcej niż 18,76% dla OWŚP Tworzywa i 32,48% dla OWŚP Nawozy lub podwyższenia WACC do poziomu nieprzekraczającego 7,29% dla OWŚP Tworzywa i 7,20% dla OWŚP Nawozy,

w Grupie Azoty Kędzierzyn w przypadku obniżenia poziomu EBIT o nie więcej niż 54,77% dla OWŚP Oxoplast i 73,61% dla OWŚP Nawozy lub podwyższenia WACC do poziomu nieprzekraczającego 12,03% dla OWŚP Oxoplast i 13,24% dla OWŚP Nawozy,

w Grupie Azoty SIARKOPOL – dla OWŚP Chemia w przypadku obniżenia EBIT o nie więcej niż 45,43% lub podwyższenia WACC do poziomu nieprzekraczającego 9,45%. W odniesieniu do OWŚP Wydobycie w przypadku obniżenia EBIT o nie więcej niż 25,22% lub podwyższenia WACC do poziomu nieprzekraczającego 14,68%.


Wyszczególnienie

Grupa Azoty ZACH

Określenie OWŚP

Pozostała działalność (Nawozy)

Zawiązanie odpisu

Brak

Rozwiązanie odpisu

Brak

Średnioważony koszt kapitału WACC w ujęciu nominalnym (%)

7,62%

Główne założenia

Nieograniczony okres funkcjonowania OWŚP.

Wolumen sprzedaży pokrywa się z możliwościami produkcyjnymi wynikającymi z ostatnio przeprowadzonych modernizacji i usprawnień organizacyjnych oraz z zawartych umów sprzedaży.

Stopa wzrostu w okresie rezydualnym na poziomie długoterminowego celu inflacyjnego NBP.

Wartość odzyskiwalna aktywów należących do OWŚP instalacji przerobu tłuszczów zwierzęcych i olejów roślinnych do produkcji kwasów tłuszczowych i stearyny była określona poprzez ustalenie wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży.

Wartość użytkowa

Pozostała działalność (Nawozy)
88 748 tys. zł

Nadwyżka wartości użytkowej nad wartością majątku

Pozostała działalność (Nawozy)

48 433 tys. zł

Analizy wrażliwości przeprowadzonych testów wskazują na brak konieczności ujmowania odpisów:

w Grupie Azoty ZACH w przypadku obniżenia EBIT o nie więcej niż 40,03% dla OWŚP Pozostała działalność (Nawozy) lub podwyższenia WACC do poziomu nieprzekraczającego 11,69% dla OWŚP Pozostała działalność (Nawozy).

 

Przy określaniu wartości bilansowej ośrodka wypracowującego środki pieniężne (OWŚP) uwzględniono również aktywa z tytułu praw do użytkowania (PDU) ujęte zgodnie z MSSF 16, natomiast przy określaniu wartości użytkowej OWŚP nie zostały uwzględnione ujemne przepływy dotyczące PDU. Wartość bilansowa i wartość użytkowa OWŚP zostały następnie pomniejszone o wartość zobowiązań dotyczących PDU na dzień bilansowy.

Test na utratę wartości Grupa Azoty POLYOLEFINS

Na dzień 31 grudnia 2020 roku dokonano analizy pod kątem utraty wartości nakładów na rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne poniesionych przez spółkę zależną Grupa Azoty POLYOLEFINS w związku z realizacją projektu „Polimery Police”. W celu oszacowania wartości bieżącej przyszłych spodziewanych przepływów pieniężnych generowanych przez projekt „Polimery Police” sporządzono prognozę finansową opartą o aktualne założenia odnośnie szacowanych wypływów pieniężnych koniecznych do poniesienia przed oddaniem inwestycji do użytkowania oraz oczekiwanych korzyści ekonomicznych w okresie eksploatacji. Spółka Grupa Azoty POLYOLEFINS monitoruje prognozowaną rentowność inwestycji przy wykorzystaniu modelu finansowego stworzonego przy współpracy z renomowanymi firmami doradczymi. Model ten stanowił podstawę podjęcia decyzji inwestycyjnych przez Pierwotnych Sponsorów, Współsponsorów oraz podstawę decyzji kredytowych instytucji finansowych.

Kluczowe założenia opracowane na potrzeby modelu finansowego, w tym założenia technologiczne i dotyczące prognoz rynkowych bazują na niezależnych opracowaniach takich jak dokumentacja techniczna dostarczona przez uznane firmy inżynieryjne (w tym licencjodawców technologii) oraz raportach doradców rynkowych. Spółka Grupa Azoty POLYOLEFINS na bieżąco rozpatruje konieczność aktualizacji kluczowych założeń i parametrów modelu.

W grudniu 2019 roku, Jednostka Dominująca oraz Grupa Azoty POLICE i Grupa Azoty POLYOLEFINS zawarły z Grupa LOTOS oraz z Hyundai KIND porozumienia dotyczące warunków inwestycji equity oraz finansowania projektu Polimery Police. W dniu 23.12.2019 r. Grupa Azoty POLYOLEFINS wydała polecenie przystąpienia do pełnej realizacji kontraktu (Full Notice To Proceed - FNTP) przez Generalnego Wykonawcę Hyundai Engineering Co. Ltd.

W dniu 31 maja 2020 roku zawarto umowy inwestycyjne, umowę akcjonariuszy oraz umowę kredytów podporządkowanych. W trakcie 2020 roku nastąpiło wniesienie pełnego wkładu finansowego przez Pierwotnych Sponsorów – Grupę Azoty S.A. oraz Grupę Azoty POLICE, a także wniesienie wkładów kapitałowych i pożyczek podporządkowanych przez Współsponsorów – tj. Grupę LOTOS, Hyundai i KIND. Opis zasad ujmowania zobowiązań i instrumentów finansowych wynikających z umowy akcjonariuszy przedstawiono w notach 21.6 i 21.7.

W związku z powyższym statusem realizacji projektu „Polimery Police” oraz w odniesieniu do  zaktualizowanych, dodatnich wyników modelu finansowego, które spółka zależna traktuje jako szacunek wartości odzyskiwalnej w ramach testu na utratę wartości aktywów, podtrzymano konkluzję o braku utraty wartości aktywów inwestycji „Polimery Police”, które na dzień 31 grudnia 2020 roku obejmowały aktywa trwałe w tym nakłady na środki trwałe w budowie, wartości niematerialne w budowie, zaliczki na środki trwałe i wartości niematerialne, prawa wieczystego użytkowania oraz aktywowane koszty pozyskiwania finansowania.

Dla potrzeb testu na utratę wartości, wartość inwestycji „Polimery Police” została oszacowana przy założeniu:

35-letniego okresu eksploatacji projektu począwszy od momentu rozruchu instalacji produkcyjnych planowanego na I kwartał 2023 roku, bez uwzględnienia wartości rezydualnej,

całkowity budżet projektu na poziomie równowartości 1,8 mld USD,

utrzymania obecnie zakładanego harmonogramu spełnienia warunków zawieszających i finalizacji pozyskania finansowania.

Jednocześnie należy podkreślić, iż poniesione do tej pory w ramach projektu „Polimery Police” nakłady inwestycyjne stanowią ok. 36% wartości całkowitej nakładów inwestycyjnych na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz ok. 47% na dzień 31 marca 2021 roku.

Grupa Azoty POLYOLEFINS na bieżąco rozpatruje konieczność aktualizacji kluczowych założeń i parametrów modelu. W III kwartale 2020 roku zakres przeprowadzonych aktualizacji dotyczył przede wszystkim uwzględnienia warunków zawartego w dniu 9 października 2020 roku aneksu do Umowy EPC w tym zwiększenia kwoty wynagrodzenia Generalnego Wykonawcy o 33,2 mln EUR oraz wydłużenia harmonogramu realizacji projektu o 3 miesiące. Natomiast w  I kwartale 2021 roku zakres przeprowadzonych aktualizacji dotyczył uwzględnienia wpływu zawartych transakcji zabezpieczających ryzyko kursowe oraz zmian stóp procentowych.

Nakłady na istotne rzeczowe aktywa trwałe w budowie

Do największych nakładów inwestycyjnych składających się na rzeczowe aktywa trwałe w budowie należą:

budowa instalacji do produkcji polipropylenu w Grupie Azoty POLYOLEFINS. Poniesione nakłady na dzień 31 grudnia 2020 roku wynoszą 1 831 328 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 156 007 tys. zł),

budowa bloku energetycznego w oparciu o paliwo węglowe w Grupie Azoty PUŁAWY. Poniesione nakłady na dzień 31 grudnia 2020 roku wynoszą 400 143 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 10 695 tys. zł),

budowa wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej w Grupie Azoty PUŁAWY. Poniesione nakłady na dzień 31 grudnia 2020 roku wynoszą 384 310 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 359 392 tys. zł).

modernizacja instalacji kwasu azotowego oraz budowa nowych instalacji kwasu azotowego, neutralizacji i produkcji nowych nawozów na bazie kwasu azotowego w Grupie Azoty PUŁAWY. Poniesione nakłady na dzień 31 grudnia 2020 roku wynoszą 218 391 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 114 209 tys. zł).

Grupa dokonuje aktywowania kosztów odsetek na środki trwałe w budowie. W roku 2020 aktywowane odsetki wynosiły 19 244 tys. zł (w roku 2019: 5 751 tys. zł).

Zabezpieczenia

Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość bilansowa netto nieruchomości (budynki i budowle) oraz maszyn i urządzeń stanowiących zabezpieczenie kredytów bankowych wynosiła 16 840 tys. zł (31 grudnia 2019 roku: 27 252 tys. zł).

Tytuł zobowiązania/ograniczenia w dysponowaniu

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Kredyt bankowy/hipoteki

9 300

19 393

Kredyt bankowy/zastaw rejestrowy

7 540

7 859

 

16 840

27 252

Nota 11 Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

Polityka rachunkowości

W momencie zawarcia umowy Grupa ocenia czy umowa jest leasingiem, lub czy zawiera elementy, które mogą być leasingiem. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. Oceniając, czy umowa przekazuje prawa do użytkowania zidentyfikowanego aktywa, Grupa określa:

Identyfikowalność aktywa, które może być określone jednoznacznie w umowie lub które można zidentyfikować w sposób dorozumiany w momencie, w którym składnik aktywów udostępnia się do użytkowania (np. protokół zdawczo-odbiorczy). Aktywo musi być fizycznie odrębne lub reprezentować zasadniczo całą zdolność użytkową danego składnika aktywów, przez co zapewnia klientowi zasadniczo wszystkie korzyści ekonomiczne z użytkowania. Jeżeli dostawca ma znaczące prawo do zastąpienia składnika aktywów przez cały okres użytkowania, to aktywo nie jest identyfikowalne.

Prawo do uzyskiwania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania składnika aktywów przez okres leasingu.

Prawo do kierowania użytkowaniem aktywa - Grupa ma takie prawo, kiedy ma prawo do podejmowania decyzji w jaki sposób i w jakim celu wykorzystuje się składnik aktywów przez cały okres użytkowania. W rzadkich wypadkach, kiedy podjęto wcześniej decyzje w jaki sposób i w jakim celu wykorzystuje się składnik aktywów, Grupa ma prawo do kierowania użytkowaniem, kiedy:

oma prawo do posługiwania się składnikiem aktywów (lub do pokierowania innymi, aby posługiwali się składnikiem aktywów w ustalony przez nią sposób) przez cały okres użytkowania, a dostawca nie ma prawa zmieniać jej poleceń dotyczących posługiwania się składnikiem aktywów, lub

ozaprojektowała składnik aktywów w sposób, który z góry określa, w jaki sposób i w jakim celu składnik aktywów będzie wykorzystywany przez cały okres użytkowania.

Grupa ustala nieodwołalny okres leasingu uwzględniając:

okresy, których dotyczy opcja przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji, oraz

okresy, których dotyczy opcja wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca nie skorzysta z tej opcji.

Grupa aktualizuje okres leasingu, gdy zaszła zmiana dotycząca nieodwołalnego okresu leasingu.

Umowy leasingu na czas określony

W przypadku umów na czas określony i opcji wypowiedzenia tylko przez leasingobiorcę, Grupa ocenia, czy jest wystarczająco pewne, czy oraz w którym momencie leasingobiorca z opcji wypowiedzenia skorzysta.

Umowy leasingu na czas nieokreślony

Umowy na czas nieokreślony, w których leasingobiorca ma prawo wypowiedzenia umowy, ujmuje się jako leasing w okresie ich przewidywanego trwania, z uwzględnieniem możliwości wystąpienia istotnych zmian tych umów w przyszłości. W oparciu o dokonany osąd Grupa przyjmuje, że dla większości umów na czas nieokreślony istotna zmiana ich warunków może nastąpić w okresie 3-5 lat, w zależności od grupy aktywów, z tym, że dla umów dotyczących nieruchomości przyjmuje okres 5 lat, chyba, że Grupa posiada uzasadnienie właściwości przyjęcia dłuższego okresu (np. dla nieruchomości okres amortyzacji składnika u leasingodawcy). Szacunek ten jest weryfikowany nie rzadziej niż na koniec każdego roku obrotowego. Ustalając okres leasingu, Grupa określa okres egzekwowalności umowy. Leasing przestaje być egzekwowalny, gdy zarówno leasingobiorca, jaki leasingodawca mają jednocześnie prawo wypowiedzenia umowy bez konieczności uzyskania zezwolenia drugiej strony nie ponosząc kar większych niż nieznaczące. Grupa ocenia istotność szeroko rozumianych kar, tzn. poza kwestiami wynikającymi wprost z zapisów umownych, uwzględnia się wszelkie inne istotne czynniki ekonomiczne zniechęcające do wypowiedzenia umowy (np. istotne inwestycje w przedmiocie leasingu, dostępność rozwiązań alternatywnych, koszty relokacji). Jeśli ani Grupa jako leasingobiorca, ani leasingodawca nie poniesie istotnej kary za wypowiedzenie (rozumianej szeroko), leasing przestaje być egzekwowalny i jego okres stanowi okres wypowiedzenia. Natomiast w sytuacji, gdy którakolwiek ze stron – zgodnie z profesjonalnym osądem – poniesie istotną karę za wypowiedzenie (rozumianą szeroko), Grupa określa okres leasingu jako wystarczająco pewny (czyli okres, co do którego można z wystarczającą pewnością założyć, że umowa będzie trwać).

Leasingi krótkoterminowe i leasingi o niskiej wartości składnika bazowego

Grupa zadecydowała o nieujmowaniu praw do użytkowania aktywów i zobowiązań finansowych dla krótkoterminowych umów leasingu, których nieodwołalny okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub mniej oraz leasingów w odniesieniu, do których składnik aktywów na datę początkowego ujęcia ma niską wartość, tj. nie przekracza 10 000 złotych. Grupa ujmuje opłaty leasingowe dla takich leasingów jako koszty metodą liniową w trakcie okresu leasingu.

Początkowe ujęcie

Prawa do użytkowania zidentyfikowanego aktywa wycenia się początkowo według kosztu. Koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje:

kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu,

wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe,

wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę, oraz

szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnia aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował lub przeprowadzeniem renowacji składnika aktywów do stanu wymaganego przez warunki leasingu.

Późniejsza wycena

Prawo do użytkowania składnika aktywów wycenione według kosztu jest następnie pomniejszane o łączne odpisy amortyzacyjne (umorzeniowe) wyliczane metodą liniową. Składnik aktywa z tytułu prawa do użytkowania amortyzowany jest od daty rozpoczęcia leasingu do końca okresu użytkowania tego składnika lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Szacowany okres użytkowania prawa do użytkowania składnika aktywów jest określany na takich samych zasadach, jak szacunki okresu użytkowania środków trwałych z uwzględnieniem okresu, na który zawarta jest umowa leasingu. Dodatkowo, prawo do użytkowania składnika aktywów jest testowane na utratę wartości i korygowane o odpisy z tytułu utraty wartości, w przypadku ich wystąpienia oraz korygowane z tytułu aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu.

Prezentacja

Składniki aktywów z tytułu prawa do użytkowania prezentowane są w odrębnej pozycji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, tj. aktywa z tytułu prawa do użytkowania.

 

Zestawienie netto aktywów z tytułu prawa do użytkowania

 

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Grunty

Budynki

i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Pozostałe przyrządy

i wyposażenia

PDU

w budowie

Razem

Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2020 roku

639 025

639

45 173

108 578

55 029

3 615

16

852 075

Zwiększenia, w tym:

18 220

260

2 336

8 984

36 817

521

6 144

73 282

Zwiększenia z tytułu zawarcia nowych umów

266

256

1 916

4 122

34 717

209

5 603

47 089

Zwiększenia z tytułu przekwalifikowania z innych pozycji

12 914

-

-

4 224

1 866

-

-

19 004

Różnice kursowe

-

-

327

522

65

178

-

1 092

Pozostałe

5 040

4

93

116

169

134

541

6 097

Zmniejszenia w tym:(-)

(11 624)

(421)

(11 945)

(22 806)

(33 964)

(3 833)

(6 074)

(90 667)

Amortyzacja

(9 663)

(219)

(8 462)

(20 716)

(26 969)

(209)

-

(66 238)

Zmniejszenia z tytułu oddania do użytkowania

-

-

-

-

-

-

(6 055)

(6 055)

Zmniejszenia z tytułu przekwalifikowania do innych pozycji

(19)

(201)

(2 268)

(548)

(5 147)

(3 624)

-

(11 807)

Zmniejszenia pozostałe

(1 942)

(1)

(1 215)

(1 542)

(1 848)

-

(19)

(6 567)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 roku

645 621

478

35 564

94 756

57 882

303

86

834 690

 

 

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Grunty

Budynki

i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Pozostałe przyrządy

i wyposażenia

PDU

w budowie

Razem

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2018 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

Wpływ wdrożenia MSSF 16, w tym:

688 250

487

43 385

126 285

43 612

1 216

-

903 235

Wartość aktywów wykazanych na 31.12. 2018 roku jako leasing finansowy zgodnie z MSR 17

-

-

787

5 284

12 041

502

-

18 614

PWUG wykazywane bilansowo 31.12.2018 roku

470 178

-

-

-

-

-

-

470 178

Zwiększenia z tytułu wdrożenia MSSF 16

218 072

487

42 598

121 001

31 571

714

-

414 443

Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2019 roku

688 250

487

43 385

126 285

43 612

1 216

-

903 235

Zwiększenia, w tym:

6 557

383

14 929

7 560

34 502

3 556

2 675

70 162

Zwiększenia z tytułu zawarcia nowych umów

3 895

382

5 689

7 474

32 629

790

2 659

53 518

Zwiększenia z tytułu przeliczenia różnic kursowych

-

-

22

-

-

-

-

22

Pozostałe

2 662

1

9 218

86

1 873

2 766

16

16 622

Zmniejszenia w tym:(-)

(55 782)

(231)

(13 141)

(25 267)

(23 085)

(1 157)

(2 659)

(121 322)

Amortyzacja

(9 481)

(123)

(11 493)

(21 946)

(20 572)

(1 122)

-

(64 737)

Zmniejszenia z tytułu oddania do użytkowania

-

-

-

-

-

-

(2 659)

(2 659)

Zmniejszenia z tytułu przeliczenia różnic kursowych

-

-

(213)

(54)

(60)

(35)

-

(362)

Zmniejszenia z tytułu utworzenia odpisu aktualizującego

(12 665)

(66)

-

-

(18)

-

-

(12 749)

Zmniejszenia z tytułu przekwalifikowania do nieruchomości inwestycyjnych

(24 997)

-

-

-

-

-

-

(24 997)

Zmniejszenia pozostałe

(8 639)

(42)

(1 435)

(3 267)

(2 435)

-

-

(15 818)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2019 roku

639 025

639

45 173

108 578

55 029

3 615

16

852 075

Grupa stosuje następujące okresy amortyzacji:

dla prawa wieczystego użytkowania gruntów – przyjęto pozostały okres wynikający z ustawowego okresu korzystania, tj. do 71 lat,

dla pozostałych grup aktywów, których umowy są na czas określony – na czas zawarcia umowy,

dla pozostałych grup aktywów, których umowy zawarte są na czas nieokreślony przyjmuje indywidualne okresy, zgodnie z przyjętą polityką (zasadami) rachunkowości.

 

 

Zestawienie aktywów z tytułu prawa do użytkowania

 

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Grunty

Budynki

i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Pozostałe przyrządy

i wyposażenia

PDU

w budowie

Razem

Na dzień 31.12.2020 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa brutto

725 922

826

56 826

139 684

107 359

4 744

86

1 035 447

Skumulowane umorzenie(-)

(59 792)

(312)

(20 027)

(44 928)

(49 458)

(1 338)

-

(175 855)

Odpisy z tytułu utraty wartości(-)

(20 435)

(36)

-

-

(18)

-

-

(20 489)

Pozostałe

(74)

-

(1 235)

-

(1)

(3 103)

-

(4 413)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 roku

645 621

478

35 564

94 756

57 882

303

86

834 690

 

 

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Grunty

Budynki

i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Pozostałe przyrządy

i wyposażenia

PDU

w budowie

Razem

Na dzień 31.12.2019 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa brutto

694 006

826

56 826

131 128

78 524

4 744

16

966 070

Skumulowane umorzenie(-)

(34 316)

(122)

(11 565)

(22 553)

(23 477)

(1 129)

-

(93 162)

Odpisy z tytułu utraty wartości(-)

(12 665)

(66)

-

-

(18)

-

-

(12 749)

Pozostałe

(8 000)

1

(88)

3

-

-

-

(8 084)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2019 roku

639 025

639

45 173

108 578

55 029

3 615

16

852 075

 

Nota 12 Nieruchomości inwestycyjne

Polityka rachunkowości

Nieruchomości inwestycyjne to grunty oraz budynki i budowle posiadane przez Grupę w celu osiągania korzyści ekonomicznych z tytułu przyrostu wartości tych aktywów lub innych pożytków np. osiągania przychodów z czynszów dzierżawnych.

Inwestycje w nieruchomości wycenia się zgodnie z zasadami wyceny dla rzeczowych aktywów trwałych.

Przychody z tytułu dzierżawy nieruchomości inwestycyjnych prezentowane są jako pozostałe przychody operacyjne, natomiast koszty z nimi związane – jako pozostałe koszty operacyjne.

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Wartość bilansowa na początek okresu

62 014

43 799

Zwiększenia, w tym:

8 417

31 400

Zwiększenia z tytułu nabycia, wytworzenia, późniejszych nakładów

765

246

Zwiększenie z tytułu rozliczenia nabycia spółek

-

-

Zwiększenia z tytułu różnic kursowych z przeliczenia

-

178

Zwiększenia z tytułu rozwiązania odpisu aktualizującego

58

32

Zwiększenia z tytułu reklasyfikacji z innej kategorii aktywów

6 785

30 941

Zwiększenia pozostałe

809

3

Zmniejszenia, w tym:(-)

(13 067)

(13 185)

Amortyzacja(-)

(4 683)

(4 361)

Zmniejszenia stanu z tytułu zbycia, likwidacji

(234)

(127)

Zmniejszenia z tytułu reklasyfikacji do innej kategorii aktywów

(8 138)

(335)

Zmniejszenia z tytułu utworzenia odpisu aktualizującego

(3)

(8 239)

Zmniejszenia pozostałe

(9)

(123)

Wartość bilansowa na koniec okresu

57 364

62 014

Przychody z tytułu dzierżawy nieruchomości inwestycyjnych w 2020 roku wyniosły 13 107 tys. zł (w 2019 roku: 12 703 tys. zł).

Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość brutto nieruchomości inwestycyjnych wynosiła 113 185 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 140 789 tys. zł).

Wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych na dzień 31 grudnia 2020 roku wynosi 84 507 tys. Zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 90 431 tys. zł).

Nota 13 Wartości niematerialne

Polityka rachunkowości

Badania i rozwój

Koszty prac badawczych są ujmowane jako koszt w rachunku zysków i strat w momencie ich poniesienia.

Nakłady poniesione na prace rozwojowe, których efekty działań znajdują zastosowanie w opracowaniu lub wytworzeniu nowego lub w znacznym stopniu ulepszonego produktu podlegają aktywowaniu w przypadku, gdy wytworzenie nowego produktu (lub procesu) jest technicznie możliwe i jest ekonomicznie uzasadnione oraz Grupa posiada techniczne, finansowe oraz inne niezbędne środki do ukończenia prac rozwojowych.

Nakłady na prace rozwojowe są ujmowane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości. Zakończone prace rozwojowe są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży z danego przedsięwzięcia.

Koszty prac rozwojowych są poddawane ocenie pod kątem ewentualnej utraty wartości na każdy dzień bilansowy, jeśli składnik aktywów nie został jeszcze oddany do użytkowania lub, gdy zidentyfikowane zostaną przesłanki utraty wartości wskazujące na to, że ich wartość bilansowa może nie być możliwa do odzyskania.

Wartość firmy

Metody wyceny wartości firmy w momencie jej początkowego ujęcia zostały opisane w punkcie 2.7.4.

Po początkowym ujęciu wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość firmy poddaje się co roku weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne lub grupy takich ośrodków.

W przypadku inwestycji wycenianych metodą praw własności, wartość firmy jest ujęta w wartości bilansowej inwestycji, a odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości tej inwestycji nie alokuje się odrębnie do żadnego składnika jej aktywów.

Pozostałe wartości niematerialne

Pozostałe wartości niematerialne nabyte w ramach oddzielnej transakcji są ujmowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia.

Po początkowym ujęciu wartości niematerialne o określonym okresie użyteczności ekonomicznej wycenia się według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości. Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użyteczności ekonomicznej wycenia się według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o odpisy z tytułu utraty wartości.

Za wyjątkiem prac rozwojowych, wartości niematerialne wytworzone przez Grupę we własnym zakresie nie są ujmowane w aktywach, a nakłady poniesione na ich wytworzenie są ujmowane w rachunku zysków i strat jako koszty okresu, w którym zostały poniesione.

Nakłady poniesione w terminie późniejszym

Późniejsze wydatki na składniki istniejących wartości niematerialnych podlegają aktywowaniu tylko wtedy, gdy zwiększają przyszłe korzyści ekonomiczne związane z danym składnikiem. Pozostałe nakłady są ujmowane w rachunku zysków i strat jako koszty okresu, w którym zostały poniesione.

Amortyzacja

Wartości niematerialne amortyzowane są metodą liniową biorąc pod uwagę okres ich użytkowania, chyba, że nie jest on określony. Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które jeszcze nie są użytkowane poddaje się co roku weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne. W przypadku pozostałych wartości niematerialnych dokonywana jest coroczna ocena, czy wystąpiły przesłanki, które mogą świadczyć o utracie ich wartości.

Grupa zakłada poniższe okresy użytkowania dla poszczególnych kategorii wartości niematerialnych:

Typ

Stawka amortyzacyjna

Okres

Znaki towarowe

brak

Znak firmowy

indywidualnie

-

Portfel klientów

17% - 100%

1-7 lat

Licencje

5% - 100%

1-20 lat

Programy komputerowe

16% - 100%

1-6 lat

Licencje technologiczne

2% - 100%

1-50 lat

Reach

2% - 100%

1-50 lat

Prace rozwojowe

2% - 100%

1-50 lat


Wartość bilansowa

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Znaki towarowe

284 456

269 349

Znak korporacyjny

127 659

117 825

Portfel klientów

332 456

329 418

Patenty i licencje

81 292

85 993

Oprogramowanie komputerowe

30 094

28 746

Koszty prac rozwojowych

2 595

1 934

Pozostałe wartości niematerialne

57 085

60 149

Wartości niematerialne w budowie

111 673

91 657

 

1 027 310

985 071

Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość bilansowa znaków towarowych rozpoznanych przy nabyciu spółki Grupa Azoty POLICE wynosi 55 688 tys. zł (na dzień grudnia 2019 roku: 55 688 tys. zł), a wartość bilansowa znaków towarowych rozpoznanych przy nabyciu spółki Grupa Azoty PUŁAWY wynosi 33 100 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 33 100 tys. zł).

Na dzień 31 grudnia 2019 roku wartość bilansowa znaków towarowych rozpoznanych przy nabyciu spółki COMPO EXPERT wynosi 195 668 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 180 561 tys. zł).

Logo COMPO EXPERT oraz zidentyfikowane kluczowe znaki towarowe nie są amortyzowane ze względu na ich ugruntowaną, wieloletnią pozycję na światowym rynku nawozów. Marka COMPO EXPERT i kluczowe marki produktowe funkcjonują na rynku od ponad 60 lat przy stale weryfikowanych i ulepszanych formułach oraz wsparciu doradczym w zakresie aplikacji.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość bilansowa znaku korporacyjnego COMPO EXPERT wynosi 127 659 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 117 825 tys. zł).

Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość portfela klientów dotyczy przede wszystkim klientów segmentu Nawozy-Agro. Portfele klientów zostały rozpoznane przy nabyciu spółek Grupa Azoty POLICE i Grupa Azoty PUŁAWY oraz COMPO EXPERT. Na dzień 31 grudnia 2020 roku do rozliczenia pozostała wartość portfela klientów rozpoznana przy nabyciu COMPO EXPERT w kwocie 331 559 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 323 263 tys. zł) oraz Grupa Azoty PUŁAWY w kwocie 897 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 6 155 tys. zł).

Informacje dotyczące przeprowadzonych testów na utratę wartości w stosunku do wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania zostały przedstawione w nocie 13.1.

W Grupie nie występują wartości niematerialne, do których tytuł prawny podlega ograniczeniom lub które stanowią zabezpieczenie zobowiązań. Odpisy amortyzacyjne wartości niematerialnych co do zasady obciążają koszty ogólnego zarządu.

Wartość prac badawczych i rozwojowych ujętych jako koszt w 2020 roku wyniosła 13 975 tys. zł (na dzień w 2019 roku: 18 232 tys. zł).

 

 

Zestawienie netto wartości niematerialnych

 

Znaki towarowe

Znak korporacyjny

Portfel klientów

Patenty i licencje

Oprogramowanie komputerowe

Koszty prac rozwojowych

Pozostałe wartości niematerialne

Wartości niematerialne

w budowie

Razem

Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2020 roku

269 349

117 825

329 418

85 993

28 746

1 934

60 149

91 657

985 071

Zwiększenia, w tym:

15 107

9 834

26 464

7 565

6 542

1 031

4 810

35 474

106 827

Zwiększenia z tytułu nabycia, wytworzenia, oddania do eksploatacji

-

-

-

5 557

6 404

1 031

339

34 984

48 315

Różnice kursowe z przeliczenia

15 107

9 834

26 464

124

44

-

4 377

174

56 124

Zwiększenia z tytułu rozwiązania odpisu aktualizującego

-

-

-

-

2

-

-

-

2

Zwiększenia pozostałe

-

-

-

1 884

92

-

94

316

2 386

Zmniejszenia, w tym:(-)

-

-

(23 426)

(12 266)

(5 194)

(370)

(7 874)

(15 458)

(64 588)

Amortyzacja

-

-

(23 403)

(12 136)

(4 914)

(370)

(7 873)

 

(48 696)

Zmniejszenia stanu z tytułu likwidacji

-

-

-

(9)

(142)

-

-

-

(151)

Zmniejszenia z tytułu oddania do eksploatacji

-

-

-

-

-

-

-

(11 910)

(11 910)

Zmniejszenia pozostałe

-

-

(23)

(121)

(138)

-

(1)

(3 548)

(3 831)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 roku

284 456

127 659

332 456

81 292

30 094

2 595

57 085

111 673

1 027 310

 

 

Znaki towarowe

Znak korporacyjny

Portfel klientów

Patenty i licencje

Oprogramowanie komputerowe

Koszty prac rozwojowych

Pozostałe wartości niematerialne

Wartości niematerialne

w budowie

Razem

Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2019 roku

271 108

160 677

367 911

94 425

30 021

2 425

66 319

55 575

1 048 461

Zwiększenia, w tym:

-

297

-

4 541

3 640

270

2 446

47 696

58 890

Zwiększenia z tytułu nabycia, wytworzenia, oddania do eksploatacji

-

-

-

4 274

3 640

270

1 607

42 253

52 044

Różnice kursowe z przeliczenia

-

-

-

267

-

-

839

268

1 374

Zwiększenia z tytułu rozwiązania odpisu aktualizującego

-

-

-

-

-

-

-

1 659

1 659

Zwiększenia pozostałe

-

297

-

-

-

-

-

3 516

3 813

Zmniejszenia, w tym:(-)

(1 759)

(43 149)

(38 493)

(12 973)

(4 915)

(761)

(8 616)

(11 614)

(122 280)

Amortyzacja

-

(42 004)

(35 352)

(12 673)

(4 859)

(311)

(7 664)

-

(102 863)

Zmniejszenia stanu z tytułu likwidacji

-

-

-

-

(2)

-

-

(1 659)

(1 661)

Zmniejszenia z tytułu oddania do eksploatacji

-

-

-

-

-

-

-

(6 494)

(6 494)

Zmniejszenia z tytułu utworzenia odpisu aktualizującego

-

-

-

-

(2)

-

(139)

-

(141)

Zmniejszenia z tytułu przeliczenia różnic kursowych

(1 759)

(1 145)

(3 141)

(287)

(5)

-

(520)

-

(6 857)

Zmniejszenia pozostałe

-

-

-

(13)

(47)

(450)

(293)

(3 461)

(4 264)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2019 roku

269 349

117 825

329 418

85 993

28 746

1 934

60 149

91 657

985 071

Zestawienie wartości niematerialnych

 

Znaki towarowe

Znak korporacyjny

Portfel klientów

Patenty i licencje

Oprogramowanie komputerowe

Koszty prac rozwojowych

Pozostałe wartości niematerialne

Wartości niematerialne

w budowie

Razem

Na dzień 01.01.2020 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa brutto

284 456

127 969

570 932

184 585

79 543

6 612

77 331

115 248

1 446 676

Skumulowane umorzenie(-)

-

(310)

(238 476)

(96 590)

(46 739)

(3 822)

(19 487)

-

(405 424)

Odpisy z tytułu utraty wartości(-)

-

 

 

(6 703)

(2 710)

(195)

(759)

(3 528)

(13 895)

Pozostałe

-

-

-

-

-

-

-

(47)

(47)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 roku

284 456

127 659

332 456

81 292

30 094

2 595

57 085

111 673

1 027 310

Na dzień 01.01.2019 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa brutto

269 349

223 122

543 720

166 770

73 454

5 402

244 847

95 185

1 621 849

Skumulowane umorzenie(-)

-

(105 297)

(214 302)

(74 074)

(41 996)

(3 273)

(183 954)

-

(622 896)

Odpisy z tytułu utraty wartości(-)

-

-

-

(6 703)

(2 712)

(195)

(744)

(3 528)

(13 882)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2019 roku

269 349

117 825

329 418

85 993

28 746

1 934

60 149

91 657

985 071

Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości i ich wykorzystanie

 

Patenty

i licencje

Oprogramowanie komputerowe

Koszty prac rozwojowych

Pozostałe wartości niematerialne

Wartości niematerialne

w budowie

Razem

Na dzień 01.01.2020 roku

6 703

2 712

195

744

3 528

13 882

Odwrócenie i wykorzystanie odpisu aktualizującego ujęte w rachunku zysków i strat(-)

-

(2)

-

-

-

(2)

Zmiana sposobu prezentacji

-

-

-

15

-

15

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 roku

6 703

2 710

195

759

3 528

13 895

Na dzień 01.01.2019 roku

6 700

2 650

195

605

5 187

15 337

Odpis aktualizujący ujęty w rachunku zysków i strat

-

2

-

139

-

141

Odwrócenie i wykorzystanie odpisu aktualizującego ujęte w rachunku zysków i strat(-)

-

-

-

-

(1 659)

(1 659)

Różnice kursowe z przeliczenia

3

60

-

-

-

63

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2019 roku

6 703

2 712

195

744

3 528

13 882

Nota 13.1 Wartość firmy

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Z tytułu nabycia COMPO EXPERT

299 215

276 121

Z tytułu nabycia Grupy Azoty POLICE

29 815

29 815

Z tytułu objęcia kontroli przez spółkę Grupa Azoty KOLTAR

1 720

1 720

Z tytułu objęcia kontroli w spółce Unibaltic Agro

933

933

 

331 683

308 589

Wartość odzyskiwalna OWŚP zawierających wartość firmy i wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania

Wyszczególnienie

Aktywa

Grupa Azoty PUŁAWY

Grupa Azoty POLICE

Grupa COMPO EXPERT

Przypisanie do OWŚP

Wartość firmy oraz

Wartości niematerialne

o nieokreślonym okresie użytkowania

Agro

33 100 tys. zł

Tworzywa

brak

Nawozy

58 507 tys. zł

Pigmenty

26 996 tys. zł

Nawozy

622 542 tys. zł

Zawiązanie odpisu

 

Wartość firmy i wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania

Brak

Brak

Brak

Rzeczowe aktywa trwałe

Brak

Brak

Brak

Średnioważony koszt kapitału WACC w ujęciu nominalnym (%)

 

Nawozy

5,78%

Tworzywa

6,36%

Nawozy

5,78%

Pigmenty

6,15%

5,78%

Główne założenia

 

Nieograniczony okres funkcjonowania biznesu w przyszłości.

Poziom marży EBITDA dla OWŚP Agro i Tworzywa założono na poziomach rynkowych zbliżonych do obserwowanych w przeszłości, w oparciu o prognozowane trendy cenowe.

Stopa wzrostu w okresie rezydualnym na poziomie długoterminowego celu inflacyjnego NBP.

Poziom cen podstawowych surowców przyjęto na bazie notowań rynkowych w horyzoncie prognozy.

Alokacja KOZ dla OWŚP Agro i Tworzywa proporcjonalnie do wypracowanej przez te OWŚP marży po kosztach zmiennych.

Koszty pozostałych Segmentów (koszt mediów energetycznych, koszty ogólnozakładowe) zostały rozliczone w wynikach operacyjnych testowanych OWŚP, natomiast aktywa tych Segmentów zostały w całości przypisane do aktywów testowanych OWŚP według następujących kluczy:

Energetyka – klucz zużycia mediów energetycznych,

Pozostałe – klucz udziału przychodów danego OWŚP w sumie przychów testowanych OWŚP

 

Nawozy – skończony okres prognozy do końca 2042 roku.

Pigmenty – nieograniczony okres funkcjonowania, przyjęto 6-letni okres prognozy szczegółowej oraz wartość rezydualną ze wzrostem przychodów na poziomie długoterminowego celu inflacyjnego NBP.

Wolumeny produkcji i sprzedaży oraz marże założono na poziomie zbliżonym do okresów przeszłych.

Aktywa wspólne alokowane kluczami podziałowymi opartymi głownie na kosztach wytworzenia.

Pozycje bilansowe użytkowane wspólnie przez segmenty ewidencjonowane w ramach Obszarów Wsparcia oraz Centrum Korporacyjnego zostały przypisane do segmentów działalności w sposób pośredni. Za najbardziej racjonalny sposób alokacji aktywów i pasywów majątku wspólnego uznano:

dla pozycji Obszarów Wsparcia klucz kosztowy oparty o wewnętrzne rozliczenie kosztów pomiędzy jednostkami gospodarczymi zaewidencjonowane w 2020 roku. Wewnętrzne ceny rozliczeniowe produktów i usług wytwarzanych przez Obszary Wsparcia były w 2020 roku równe kosztom ich wytworzenia,

w przypadku podziału pozycji Administracji posłużono się kluczem kosztu własnego, aktualnie stosowanym w przedsiębiorstwie w procesie rozliczania pełnych kosztów produktów (relacja: kosztu własnego produktów kluczowego działu gospodarczego i kosztu własnego produktów ogółem).

Jako projekcje finansowe przyjęto plan długoterminowy opracowany przez Zarząd COMPO EXPERT na lata 2021-2026, z uwzględnieniem wartości rezydualnej.

 

Dla określenia wartości rezydualnej przyjęto długoterminową stopę wzrostu na poziomie 2,0% nominalnie.

Wartość użytkowa

 

AAgro

10 649 026 tys. zł

Tworzywa

353 868 tys. zł

Nawozy

1 191 986 tys. zł

Pigmenty

445 681 tys. zł

Cała Grupa COMPO EXPERT 667 mln EUR

(3 079,48 mln zł)

Nadwyżka wartości użytkowej nad wartością majątku

 

Agro

7 522 562 tys. zł

Tworzywa

62 697 tys. zł

Nawozy

51 391 tys. zł

Pigmenty

127 768 tys. zł

252,5 mln EUR

 (1 165,3 mln zł)

 

Analizy wrażliwości przeprowadzonych testów wskazują na brak konieczności ujmowania odpisów:

w Grupie Azoty PUŁAWY w przypadku obniżenia poziomu EBIT o nie więcej niż 68,71% dla OWŚP Agro i 12,19% dla OWŚP Tworzywa lub podwyższenia WACC do poziomu nieprzekraczającego 11,41% dla OWŚP Agro i 6,95% dla OWŚP Tworzywa,

w Grupie Azoty POLICE w przypadku obniżenia poziomu EBIT o nie więcej niż 4,69% dla OWŚP Nawozy i 25,38% dla OWŚP Pigmenty lub podwyższenia WACC do poziomu nieprzekraczającego 6,20% dla OWŚP Nawozy i 7,57% dla OWŚP Pigmenty,

 COMPO EXPERT w przypadku obniżenia EBIT o nie więcej niż 37,36% lub podwyższenia WACC do poziomu nieprzekraczającego 7,93%.

Prognozy przepływów pieniężnych w testach uwzględniają wpływ pandemii koronawirusa oznaczonego symbolem COVID 19 w zakresie, w jakim było to możliwe do ustalenia w oparciu o dotychczasowe doświadczenia i posiadane prognozy. Dodatkowe informacje na ten temat przedstawiono w nocie 36 Informacja o skutkach pandemii choroby zakaźnej COVID-19.

 

Nota 14 Aktywa finansowe

Nota 14.1 Udziały i akcje

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Udziały/akcje w jednostkach stowarzyszonych i współzależnych, w tym:

91 461

88 909

Bałtycka Baza Masowa (współzależna)

14 954

14 119

KEMIPOL (stowarzyszona)

76 507

74 790

Udziały/akcje w pozostałych jednostkach nieobjętych konsolidacją

9 168

9 198

 

100 629

98 107

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

100 629

98 107

 

100 629

98 107

Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i współzależnych

Kemipol Sp. z o.o. z siedzibą w Policach stanowi istotną jednostkowo spółkę stowarzyszoną Grupy Azoty POLICE wycenianą metodą praw własności. Zakres działalności obejmuje usługi w zakresie instalowania i naprawy maszyn na obiektach wodno – ściekowych oraz unieszkodliwianie odpadów. Zarówno na dzień 31 grudnia 2020 roku, jak i 31 grudnia 2019 roku procentowy udział Grupy Azoty POLICE w kapitale wynosił 33,99%.W analizowanym okresie nie nastąpiły zmiany odnośnie posiadanych udziałów w jednostce stowarzyszonej.

Tabela poniżej przedstawia podsumowanie dotyczące inwestycji w spółkę Kemipol Sp. z o.o.

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Wartość inwestycji w jednostkę stowarzyszoną ustalona metodą praw własności

76 507

74 790

Aktywa obrotowe (krótkoterminowe)

65 770

52 941

Aktywa trwałe (długoterminowe)

36 840

39 087

Zobowiązania krótkoterminowe

18 377

12 652

Zobowiązania długoterminowe

1 753

1 948

 

 

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019 do 31.12.2019

Przychody

184 592

166 333

Zysk z działalności kontynuowanej

41 940

36 888

Zysk/Strata za rok obrotowy

41 940

36 888

Całkowite dochody razem za rok obrotowy

41 940

36 888

Otrzymane dywidendy od Grupy stowarzyszonej przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej

12 493

12 314

Uzgodnienie powyższych informacji finansowych do wartości bilansowych udziałów w spółce Kemipol Sp. z o.o. ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy.

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Procentowy udział Grupy w kapitale Grupy

33,99

33,99

Aktywa netto przypadające Grupie Azoty

28 035

26 318

Korekta wartości godziwej na dzień objęcia kontroli

48 472

48 472

Inwestycje wyceniane metodą praw własności

76 507

74 790

Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość inwestycji w jednostce współzależnej, Bałtyckiej Bazie Masowej sp. z o. o., ustalona metodą praw własności wynosi 14 954 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 14 119 tys. zł).

Tabela poniżej przedstawia podsumowanie dotyczące inwestycji w spółkę Bałtycka Baza Masowa Sp. z o.o.

 

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019 do 31.12.2019

Zysk netto z działalności kontynuowanej

811

226

Inne całkowite dochody za rok obrotowy

-

-

Całkowite dochody razem za rok obrotowy

811

226

Udziały i akcje w pozostałych jednostkach

Udziały i akcje w pozostałych jednostkach wyceniane są w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Grupa przyjęła do zastosowania ten wariant prezentacji, ze względu na specyfikę tych jednostek oraz wielkość posiadanych udziałów.

Główną pozycję stanowią udziały w spółce Tarnowskie Wodociągi Sp. z o.o. na dzień 31 grudnia 2020 roku i 31 grudnia 2019 roku: 6 464 tys. zł.

Nota 14.2 Pozostałe aktywa finansowe

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Lokaty bankowe powyżej 3 miesięcy

-

176 957

Pożyczki

-

118

Pozostałe

2 484

55

 

2 484

177 130

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

2 484

2 406

Krótkoterminowe

-

174 724

 

2 484

177 130

Nota 15 Zapasy

Polityka rachunkowości

Zapasy są to aktywa przeznaczone do sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej, będące w trakcie produkcji przeznaczonej na sprzedaż lub materiały i surowce zużywane w procesie produkcyjnym lub w trakcie świadczenia usług.

Składniki zapasów są wyceniane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia nie wyższych jednak od ich wartości netto możliwych do uzyskania na dzień bilansowy. Wartość rozchodu zapasów ustala się z zastosowaniem metody średniej ważonej.

Cena nabycia to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzania do obrotu, łącznie z kosztami transportu, załadunku, wyładunku, a obniżona o rabaty, upusty i inne podobne zmniejszenia i odzyski. Wyroby gotowe, półprodukty i produkcja w toku wyceniane są według kosztu wytworzenia obejmującego uzasadnioną część stałych kosztów pośrednich produkcji, wyliczoną przy założeniu normalnego wykorzystaniu zdolności produkcyjnych.

Możliwa do uzyskania cena sprzedaży netto jest różnicą pomiędzy szacowaną ceną sprzedaży dokonywaną w toku działalności gospodarczej, pomniejszoną o rabaty i upusty, a szacowanymi kosztami wykończenia i kosztami niezbędnymi do doprowadzenia sprzedaży do skutku.

Odpisy aktualizujące wartość zapasów ujmowane są w rachunku zysków i strat w pozycji koszty wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów. Natomiast odwrócenie odpisu aktualizującego wartość zapasów ujmowane jest jako zmniejszenie kosztu własnego sprzedaży.


 

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Produkty gotowe

429 838

556 856

Półprodukty, produkcja w toku

143 387

193 271

Materiały

870 265

846 887

Towary

90 521

72 795

Zapasy ogółem, w tym

1 534 011

1 669 809

wartość bilansowa zapasów wykazywanych w cenie sprzedaży pomniejszonej o koszty sprzedaży

19 964

75 990

 

 

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019 do 31.12.2019

Odpisy wartości zapasów ujęte jako koszt w okresie

50 609

42 361

Odpisy wartości zapasów wykorzystanie/rozwiązanie w okresie

(47 620)

(43 012)

 

2 989

(651)

Wartość zapasów ujęta jako koszt w okresie

 

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019

do 31.12.2019

Zużycie materiałów i energii

5 427 785

6 155 810

Zmiana stanu produktów(+/-)

180 117

(25 545)

 

5 607 902

6 130 265

 

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Wartość odpisów aktualizujących

62 619

59 731

Dokonane w 2020 roku odpisy aktualizujące wartość zapasów dotyczą wyrobów gotowych i półproduktów, materiałów, których koszt wytworzenia (cena nabycia) jest wyższy od ceny sprzedaży netto lub okres ich zalegania na magazynie był dłuższy niż rok. Zmiany wartości odpisów aktualizujących wynikają ze sprzedaży, wykorzystania lub likwidacji odpowiednich pozycji asortymentowych i są ujmowane w rachunku zysków i strat w pozycji koszty wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów.

Nota 16 Prawa majątkowe

Polityka rachunkowości

Prawa majątkowe obejmują prawa do emisji CO2 oraz świadectwa pochodzenia energii.

Otrzymane nieodpłatnie prawa do emisji oraz prawa otrzymane w ramach realizacji zadań KPI ujmowane są początkowo jako prawa majątkowe w korespondencji z przychodami przyszłych okresów (dotacja według MSR 20) w wartości godziwej ustalonej na dzień ich zarejestrowania.

Zakupione prawa do emisji są ujmowane według ceny nabycia.

Zobowiązania wynikające z emisji zanieczyszczeń do powietrza, prezentowane w ramach pozostałych zobowiązań są ujmowane jako koszt wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów (podatki i opłaty) i wyceniane następująco:

jeżeli Grupa posiada ilość praw wystarczającą do pokrycia swojego zobowiązania wynikającego z emisji: jako iloczyn ilości praw niezbędnych do umorzenia w związku z dokonaną emisją oraz jednostkowego kosztu praw do emisji posiadanych przez Grupę. Jednostkowy koszt uprawnień dla pokrycia szacowanej emisji jest obliczany według metody średniej ważonej,

jeżeli Grupa nie posiada ilości praw wystarczającej do pokrycia swojego zobowiązania wynikającego z emisji: jako iloczyn ilości praw posiadanych przez Grupę oraz jednostkowego kosztu tych praw, powiększony o wartość godziwą brakujących praw do emisji. W przypadku, gdy Grupa zawarła kontrakty terminowe zabezpieczające rozliczenie niedoboru tych praw z okresu objętego sprawozdaniem, a z których dostawa praw nastąpi przed upływem terminu ich umorzenia w KOBIZE, wówczas dla pokrytego tymi instrumentami niedoboru stosuje cenę kontraktu terminowego.

Rozliczenie dotacji z tytułu otrzymanych nieodpłatnie praw do emisji ujmuje się jako pomniejszenie kosztu własnego sprzedaży (podatków i opłat) w proporcji zrealizowanej emisji CO2 w okresie sprawozdawczym do planowanej emisji rocznej. Rozliczenie dotacji z tytułu praw otrzymanych w ramach realizacji zadań KPI ujmuje się jako pozostałe przychody operacyjne przez okres amortyzacji aktywów nabytych w ramach realizacji zadań KPI.

Uprawnienia do emisji podlegają umorzeniu w ciężar wartości utworzonego zobowiązania w momencie umorzenia uprawnień do emisji za poprzedni rok w odpowiednim rejestrze. Ilości przyznane w ramach KPI mogą być wykorzystywane do fizycznego umorzenia uprawnień za dany rok.

Świadectwa pochodzenia energii przyznane Grupie z tytułu produkcji energii elektrycznej w kogeneracji ujmowane są w miarę nabywania uprawnień jako prawa majątkowe i zmniejszenie kosztów produkcji wytwarzanej energii. Zakupione świadectwa pochodzenia energii są ujmowane według ceny nabycia.

Zobowiązania do umorzenia świadectw wynikające ze sprzedaży energii, prezentowane w ramach pozostałych zobowiązań, są ujmowane jako koszty wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów (podatki i opłaty) i wyceniane na podstawie jednostkowego kosztu świadectw posiadanych przez Grupę lub odpowiedniej opłaty zastępczej.

Świadectwa podlegają umorzeniu w ciężar wartości utworzonego zobowiązania w momencie złożenia wniosku do URE o ich umorzenie.

W przypadku świadectw pochodzenia energii otrzymanych w związku z realizacją zadań inwestycyjnych stosuje się takie same zasady jak dla prawach do emisji CO2 otrzymanych w ramach KPI.

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Prawa do emisji

518 469

471 648

Świadectwa pochodzenia energii

5 725

2 485

Pozostałe

5 005

-

Prawa majątkowe ogółem, w tym

529 199

474 133

wartość bilansowa praw majątkowych wykazywanych w wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży

-

-

Nota 16.1 Prawa do emisji CO2

Posiadane prawa do emisji CO2 (ilość jednostek)

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Stan praw na początek okresu (jednostki posiadane)

5 391 682

6 459 906

Rozliczone

(6 990 365)

(7 333 410)

Przyznane

4 400 993

4 506 316

Zakupione

1 939 745

1 758 870

Stan praw na koniec okresu (jednostki posiadane)

4 742 055

5 391 682

Emisja w okresie sprawozdawczym

7 199 159

7 004 209

W wyniku realizacji zadań inwestycyjnych w latach 2016-2019 Grupa otrzymała w 2020 roku 76 147 praw do emisji CO2 . W 2019 roku w wyniku realizacji zadań inwestycyjnych w latach 2016-2018, Grupa otrzymała 440 634 praw do emisji CO2 .

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa posiadała zabezpieczoną całą wymaganą do rozliczenia ilość jednostek uprawnień emisji CO2 za 2020 rok obejmującą uprawnienia nabyte, otrzymane nieodpłatnie oraz objęte transakcjami terminowymi.

Nota 17 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

Polityka rachunkowości

Należności z tytułu dostaw i usług to niebędące instrumentami pochodnymi aktywa finansowe, nienotowane na aktywnym rynku, o określonej wysokości płatności. Początkowo ujmuje się je według wartości godziwej. Po początkowym ujęciu wycenia się je według zamortyzowanego kosztu, przy użyciu efektywnej stopy procentowej, pomniejszonego o odpisy z tytułu utraty wartości.

W przypadku należności o terminie wymagalności nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia bilansowego, gdy różnica pomiędzy wartością według zamortyzowanego kosztu i wartością w kwocie wymaganej zapłaty nie jest istotna, należności wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty, pomniejszonej o odpisy z tytułu utraty wartości.

Oczekiwana strata dla należności z tytułu dostaw i usług należności szacowana jest na bazie modelu uproszczonego (macierz rezerw) od momentu początkowego ujęcia należności.

Oczekiwana strata dla należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności oraz odpowiadający jej odpis z tytułu utraty wartości danego aktywa finansowego jest tworzona na należności zarówno przeterminowane, jak i nieprzeterminowane w oparciu o ważoną prawdopodobieństwem stratę kredytową, jaka zostanie poniesiona w przypadku wystąpienia opóźnienia płatności powyżej 90 dni. Szacowaną na bazie modelu uproszczonego stratę ujmuje się w koszty działalności operacyjnej jako koszty sprzedaży jeżeli dotyczy należności z tytułu dostaw i usług za wyjątkiem oczekiwanej straty na należności z tytułu dzierżawy nieruchomości inwestycyjnych lub w pozostałe koszty/przychody operacyjne, jeżeli dotyczy pozostałych należności.

 

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Należności z tytułu dostaw i usług - podmioty powiązane

2 101

938

Należności z tytułu dostaw i usług - pozostałe podmioty

974 979

1 007 681

Należności budżetowe oprócz podatku dochodowego

402 710

236 371

Należności z tytułu umów o usługi budowlane – podmioty pozostałe

11 943

3 079

Zaliczki na dostawy rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialne - podmioty pozostałe

304 976

115 756

Zaliczki na dostawy materiałów, towarów i usług - podmioty pozostałe

5 685

5 065

Rozliczenia międzyokresowe kosztów

204 631

59 214

Pozostałe należności - podmioty powiązane

-

23

Pozostałe należności - podmioty pozostałe

211 046

344 226

 

2 118 071

1 772 353

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

489 827

156 867

Krótkoterminowe

1 628 244

1 615 486

 

2 118 071

1 772 353

W pozycji Pozostałe należności podmioty pozostałe w kwocie 211 046 tys. zł zostały ujęte należności z tytułu rekompensat energetycznych za rok 2020 w wysokości 133 657 tyś. zł.


Zmiany stanu odpisów aktualizujących (w tym z tytułu szacowanej straty kredytowej) – Należności z tytułu dostaw i usług

 

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019

do 31.12.2019

Stan na początek okresu

84 477

82 290

Utworzenie

14 526

17 536

Rozwiązanie

(9 239)

(7 800)

Wykorzystanie

(3 317)

(7 801)

Różnice kursowe z przeliczenia

(195)

252

Stan na koniec okresu

86 252

84 477

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

79

-

Krótkoterminowe

86 173

84 477

 

86 252

84 477

Wpływ zmiany ryzyka kredytowego w okresie sprawozdawczym na wartość szacowanej straty na należności z tytułu dostaw i usług – przedstawiono w nocie 30.3.1.

Struktura walutowa należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

PLN

1 006 239

901 676

EUR w przeliczeniu na PLN

919 552

647 921

USD w przeliczeniu na PLN

125 726

142 796

Pozostałe*

66 554

79 960

 

2 118 071

1 772 353

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

489 827

156 867

Krótkoterminowe

1 628 244

1 615 486

 

2 118 071

1 772 353

*GBP, CHF ,BRL, INR, TRY, MXN, CNY, MYR, ZAR , XOF

Należności o wartości 110 012 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 104 247 tys. zł) stanowią zabezpieczenie zobowiązań Grupy z tytułu dyskonta wierzytelności.

Nota 17.1 Rozliczenia międzyokresowe kosztów

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Ubezpieczenia

27 588

29 383

Prenumeraty

461

604

Reklama

124

185

Pozostałe

176 458

29 042

 

204 631

59 214

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

179 205

36 278

Krótkoterminowe

25 426

22 936

 

204 631

59 214

W pozostałych główną pozycję stanowią koszty poniesione przez spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS w związku z realizacją projektu „Polimery Police”.

Grupa Azoty POLYOLEFINS w trakcie trwania projektu ponosi koszty związane z pozyskaniem finansowania. Na finansowanie składa się: kapitał własny z emisji akcji, pożyczki podporządkowane i kredyty bankowe.

Na koszty pozyskania finansowania składają się następujące pozycje:

koszty doradztwa,

podatek od czynności cywilno-prawnych,

koszty prowizji bankowych,

uzasadniona część kosztów wynagrodzeń pracowników i narzutów na wynagrodzenia oraz delegacji dotycząca pracowników zatrudnionych w celu pozyskania finansowania,

pozostałe koszty związane bezpośrednio z pozyskaniem finansowania.

 

Etapy rozliczenia kosztów pozyskania finansowania

I etap – koszty bezpośrednio związane z pozyskaniem kapitału własnego ujmowane są jako zmniejszenie kapitału zapasowego.

II etap – koszty bezpośrednio związane z pozyskaniem kredytów bankowych ujmowane są na rozliczeniach międzyokresowych i rozliczane będą zgodnie z zaciąganiem kredytu przy pomocy efektywnej stopy procentowej.

III etap – koszty wspólne rozliczane są proporcjonalnie w stosunku do kwoty pozyskania finansowania i okresu finansowania.

Powyższe ujęcie podlega odpowiednim korektom w procesie konsolidacji.

Nota 18 Środki pieniężne

Polityka rachunkowości

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie, depozyty bankowe na żądanie o początkowym okresie zapadalności do trzech miesięcy. Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Środki pieniężne w kasie

215

493

Środki pieniężne na rachunkach bankowych (PLN)

502 145

143 707

Środki pieniężne na rachunkach walutowych (po przeliczeniu na PLN)

341 385

566 994

Lokaty bankowe terminowe do 3 miesięcy

63 537

50 493

Lokaty bankowe pozostałe

15 897

6 944

Pozostałe

149

1 456

 

923 328

770 087

Środki pieniężne, wartości wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

923 328

770 087

Środki pieniężne, wartości wykazywane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

923 328

770 087

Wysokość środków na rachunku VAT split payment na dzień 31 grudnia 2020 roku wynosi: 32 293 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 21 970 tys. zł) i zawiera się w łącznej kwocie środków pieniężnych na rachunkach bankowych (PLN) wykazanych w nocie w wartości 502 147 tys. zł.

Jednostka Dominująca centralizuje w Grupie funkcje związane z pozyskaniem finansowania i posiada wraz z pozostałymi spółkami z Grupy Azoty umowy cash poolingu rzeczywistego w PLN („PLN CPR”) oraz w EUR („EUR CPR”) zawarte z bankiem PKO BP S.A. („PKO BP”). Usługi cash poolingu rzeczywistego służą optymalizacji przepływów finansowych, pozwalając efektywnie zarządzać globalnymi limitami płynności w PLN oraz w EUR i dokonywać ich elastycznej alokacji w Grupie, a tym samym zapewnieniu bezpieczeństwa finansowego poszczególnych spółek z Grupy, przy równoczesnej optymalizacji przychodów i kosztów odsetkowych w Grupie. Jednostka Dominująca pełni rolę agenta, koordynującego usługi cash poolingu w Grupie, co oznacza, że poszczególne spółki Grupy rozliczają swoje pozycje z Jednostką Dominującą, a Jednostka Dominująca rozlicza się z bankiem PKO BP. Salda rozrachunków wewnętrznych podlegają eliminacji w procesie konsolidacji.

Pozostałe nadwyżki środków pieniężnych, mogą być lokowane przez spółki Grupy na terminowych lokatach bankowych o zapadalności do 3 miesięcy.

Wpływ zmiany ryzyka kredytowego w okresie sprawozdawczym na wartość szacowanej straty

 

Wartość środków pieniężnych na 01.01.2020

Wartość środków pieniężnych na 31.12.2020

Wartość szacowanej straty kredytowej na 31.12.2020

Wartość środków pieniężnych po uwzględnieniu straty kredytowej na 31.12.2020

Szacowane w okresie do 12 miesięcy, w tym:

769 594

923 311

(198)

923 113

A

146 916

735 676

161)

735 515

BBB/BB

615 497

172 641

(32)

172 609

B

392

5 869

-

5 869

Pozostałe

6 789

9 125

(5)

9 120

 

 

Wartość środków pieniężnych na 01.01.2019

Wartość środków pieniężnych na 31.12.2019

Wartość szacowanej straty kredytowej na 31.12.2019

Wartość środków pieniężnych po uwzględnieniu straty kredytowej na 31.12.2019

Szacowane w okresie do 12 miesięcy, w tym:

845 943

769 736

(142)

769 594

AAA/AA

25 315

-

-

-

A

467 562

146 916

-

146 916

BBB/BB

334 308

615 537

(40)

615 497

B

10 612

401

(9)

392

Pozostałe

8 146

6 882

(93)

6 789

Nota 19 Pozostałe aktywa

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Koszty odwiertów i eksploatacji

17 456

15 456

Pozostałe

509

483

 

17 965

15 939

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

509

483

Krótkoterminowe

17 456

15 456

 

17 965

15 939

Nota 20 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

Polityka rachunkowości

Grupa klasyfikuje składniki aktywów trwałych jako aktywa przeznaczone do sprzedaży, jeżeli ich wartość bilansowa zostanie odzyskana w drodze transakcji sprzedaży, a nie poprzez ich dalsze wykorzystanie. Warunek zaliczenia aktywów do tej grupy stanowi aktywne poszukiwanie nabywcy przez kierownictwo Grupy oraz wysokie prawdopodobieństwo zbycia tych aktywów w ciągu jednego roku od daty ich zakwalifikowania, a także dostępność tych aktywów do natychmiastowej sprzedaży. Aktywa te wyceniane są w kwocie niższej z: wartości bilansowej i wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży.

Działalność zaniechana jest częścią działalności Grupy, która stanowi odrębną ważną dziedzinę działalności lub geograficzny obszar działalności, którą zbyto lub przeznaczono do sprzedaży lub wydania, albo jest to jednostka zależna nabyta wyłącznie w celu odsprzedaży. Klasyfikacji do działalności zaniechanej dokonuje się na skutek zbycia lub wtedy, gdy działalność spełnia kryteria zaklasyfikowania jako przeznaczonej do sprzedaży. W przypadku, gdy działalność jest zaklasyfikowana jako zaniechana, dane porównawcze do rachunku zysków i strat są przekształcane tak, jakby działalność została zaniechana na początku okresu porównawczego.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa nie posiadała istotnych aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży. Wartość na dzień 31 grudnia 2020 roku wynosiła 95 tys. zł (stan na dzień 31 grudnia 2019 roku 20 668 tys. zł). Spadek wynika z wycofania ujęcia aktywów spółki Supra Agrochemia Sp. z o.o. jako aktywów przeznaczonych do sprzedaży w związku ze zmianą planu i planowanym połączeniem tej spółki ze spółką Grupa Azoty POLICE.

Nota 21 Kapitał własny

Polityka rachunkowości

Kapitały własne ujmuje się w księgach rachunkowych z podziałem na ich rodzaje i według zasad określonych przepisami prawa i postanowieniami statutu Jednostki Dominującej.

Kapitał zakładowy Jednostki Dominującej wykazuje się w wysokości określonej w wartości nominalnej wyemitowanych akcji.

Koszty emisji akcji poniesione przy powstaniu spółki akcyjnej lub podwyższeniu kapitału zakładowego, zmniejszają kapitał z emisji akcji powyżej wartości nominalnej.

Kwoty powstałe z podziału zysku, niepodzielony wynik z lat ubiegłych oraz wynik roku bieżącego prezentowane są w sprawozdaniu finansowym jako zyski zatrzymane.

Nota 21.1 Kapitał zakładowy

Wartość kapitału zakładowego

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Wartość nominalna akcji AA

120 000

120 000

Wartość nominalna emisji akcji B

75 582

75 582

Wartość nominalna emisji akcji C

124 995

124 995

Wartość nominalna emisji akcji D

175 400

175 400

 

495 977

495 977

 

Liczba akcji

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Ilość akcji na początek okresu (szt.)

99 195 484

99 195 484

Ilość akcji na koniec okresu (szt.)

99 195 484

99 195 484

Wartości nominalna 1 akcji (zł/akcję)

5

5

Wszystkie wyemitowane akcje zostały w pełni opłacone. Posiadacze akcji zwykłych są uprawnieni do otrzymywania uchwalonych dywidend oraz mają prawo do jednego głosu na akcję podczas Walnego Zgromadzenia. Wszystkie akcje uprawniają w jednakowym stopniu do majątku Jednostki Dominującej w przypadku podziału majątku.

Ograniczenie prawa głosu

Tak długo, jak Skarb Państwa lub podmioty zależne od Skarbu Państwa są właścicielami akcji Jednostki Dominującej uprawniających do co najmniej jednej piątej ogólnej liczby głosów istniejących w Jednostce Dominującej, prawo głosu innych akcjonariuszy Jednostki Dominującej zostaje ograniczone w ten sposób, że żaden z nich nie może wykonywać na Walnym Zgromadzeniu więcej niż jednej piątej ogólnej liczby głosów istniejących w Jednostce Dominującej w dniu odbywania Walnego Zgromadzenia.


Nota 21.2 Kapitał z emisji akcji powyżej wartość nominalną

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Emisja akcji

2 445 409

2 445 409

Koszty emisji(-)

(30 713)

(30 713)

Podatek dochodowy(+/-)

3 574

3 574

 

2 418 270

2 418 270

Kapitał ten dotyczy wyłącznie Jednostki Dominującej. Kapitały zapasowe i rezerwowe jednostek zależnych wykazywane są w ramach zysków zatrzymanych.

Nota 21.3 Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających

Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających zawiera efektywną część skumulowanych zmian wartości instrumentów zabezpieczających, którymi są długoterminowe kredyty bankowe w EUR, wyznaczone do zabezpieczenia przepływów pieniężnych wynikających z przychodów ze sprzedaży w tej walucie. Ujęte w tym kapitale skumulowane zmiany wartości instrumentów zabezpieczających zostaną ujęte w rachunku zysków i strat w momencie, w którym wystąpią zabezpieczane przepływy pieniężne.

 

 

Nota 21.4 Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli

31 grudnia 2020 roku

Grupa Azoty POLICE

Grupa Azoty PUŁAWY

Grupa Azoty KĘDZIERZYN

Grupa Azoty

POLYOLEFINS

ZARZĄD MORSKIEGO PORTU POLICE

Procentowy udział w kapitale własnym udziałowców niesprawujących kontroli

37,14%

4,02%

6,52%

19,68%

37,20%

Aktywa trwałe

2 692 452

4 027 622

1 626 448

2 314 310

13 573

Aktywa obrotowe

725 707

1 511 299

900 904

593 315

46 375

Zobowiązania długoterminowe

(704 630)

(544 806)

(456 776)

(1 491 491)

(3 473)

Zobowiązania krótkoterminowe

(923 324)

(1 247 166)

(687 419)

(68 763)

(986)

Aktywa netto

1 790 205

3 746 949

1 383 157

1 347 371

55 489

Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli

413 708

136 628

89 405

260 724

19 049

Przychody ze sprzedaży

2 397 411

2 757 155

1 738 272

184

9 176

Zysk/(Strata) netto

51 547

203 447

118 345

27 940

5 801

Inne całkowite dochody

(3 984)

461

(2 460)

(1 106)

-

Zyski i straty oraz inne całkowite dochody ogółem

47 563

203 908

115 885

26 834

5 801

Zysk/(Strata) netto przypadający na udziałowców niesprawujących kontroli

17 562

7 647

7 773

6 995

2 158

Inne całkowite dochody przypadające na udziałowców niesprawujących kontroli

(1 480)

19

(160)

(218)

-

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

543 631

584 358

516 497

(153 054)

5 556

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

(900 348)

(449 866)

(142 557)

(1 868 361)

(224)

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

360 757

(166 753)

(278 942)

2 085 150

(183)

Przepływy pieniężne netto, razem

4 040

(32 261)

94 998

63 735

5 149

Dywidenda przypadająca na udziałowców niesprawujących kontroli

-

4 188

4 944

-

-

 


31 grudnia 2019 roku

Grupa Azoty POLICE

Grupa Azoty PUŁAWY

Grupa Azoty KĘDZIERZYN

Grupa Azoty

POLYOLEFINS

ZARZĄD MORSKIEGO PORTU POLICE

Procentowy udział w kapitale własnym udziałowców niesprawujących kontroli

34,00%

4,02%

6,52%

18,02%

34,06%

Aktywa trwałe

1 885 856

3 443 002

1 566 855

319 440

13 867

Aktywa obrotowe

662 363

1 642 345

773 163

398 352

39 844

Zobowiązania długoterminowe

(491 416)

(524 746)

(458 091)

(15 687)

(3 508)

Zobowiązania krótkoterminowe

(810 558)

(913 383)

(538 828)

(269 481)

(515)

Aktywa netto

1 246 245

3 647 218

1 346 099

432 624

49 688

Kapitał udziałowców niesprawujących kontroli

311 766

133 150

85 735

77 492

16 891

Przychody ze sprzedaży

2 419 091

3 137 472

1 834 609

1 053

4 719

Zysk/(Strata) netto

66 933

223 717

126 434

(12 971)

1 465

Inne całkowite dochody

(2 304)

(7 835)

2 979

(298)

-

Zyski i straty oraz inne całkowite dochody ogółem

64 629

215 882

129 413

(13 269)

1 465

Zysk/(Strata) netto przypadający na udziałowców niesprawujących kontroli

22 757

8 993

8 243

(2 335)

499

Inne całkowite dochody przypadające na udziałowców niesprawujących kontroli

(783)

(315)

194

(54)

-

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

350 826

696 770

496 370

(52 135)

2 747

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

(159 300)

(536 214)

(149 366)

(77 900)

2 403

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

(184 597)

(89 340)

(125 049)

405 904

(175)

Przepływy pieniężne netto, razem

6 929

71 216

221 955

275 869

4 975

Dywidenda przypadająca na udziałowców niesprawujących kontroli

-

1 352

520

-

-

 

 

Udział akcjonariuszy niesprawujących kontroli w kapitale zakładowym ustalono z uwzględnieniem ujęcia akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS objętych przez Hyundai i KIND, objętych opcją sprzedaży oraz akcji Współsponsorów objętych mechanizmem wyjścia przez wykup jako zobowiązań finansowych, co opisano w notach 21.6 i 21.7 poniżej, przy założeniu utrzymania aktualnego parytetu udziału Jednostki Dominującej i Grupy Azoty POLICE w kapitale zakładowym spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS po realizacji opcji sprzedaży.

Udziały niesprawujące kontroli w pozostałych spółkach zależnych jednostkowo nie są istotnej wartości.

Zestawienie zmian udziałów niesprawujących kontroli

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Stan na początek okresu

657 573

625 188

Dywidendy wypłacone przez jednostki zależne

(9 447)

(2 695)

Emisja akcji, udziałów zwykłych

262 416

-

Zmiany w strukturze udziałowców w jednostkach zależnych

(132)

3 103

Udział w wyniku jednostek zależnych

41 400

33 391

Pozostałe

(1 982)

(1 414)

Stan na koniec okresu

949 828

657 573

Na dzień 31 grudnia 2019 roku udział w ogólnej liczbie głosów posiadany przez udziałowców niekontrolujących w podmiotach zależnych Grupy jest równy udziałowi udziałowców niekontrolujących w kapitałach tych jednostek. Na dzień 31 grudnia 2020 roku udział w ogólnej liczbie głosów posiadany przez udziałowców niekontrolujących w podmiotach zależnych Grupy jest wyższy, gdyż obejmuje także akcje w spółce Grupa Azoty POLYOLEFINS objęte opcją sprzedaży i mechanizmem wyjścia przez wykup, co opisano w notach 21.6 oraz 21.7 poniżej.

Nota 21.5 Nabycie udziałów niekontrolujących

Zmiany w strukturze własności spółek wchodzących w skład Grupy, w tym w szczególności opis nabycia przez Jednostkę Dominującą w 2020 roku akcji spółki Grupa Azoty SIARKOPOL od akcjonariuszy mniejszościowych opisano w punkcie 1.3. Pozostałe zmniejszenia udziałów niekontrolujących były wynikiem umorzenia udziałów w spółkach PROZAP sp. z o.o. i REMZAP sp. z o.o.

Nota 21.6 Zobowiązanie do odkupu akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS od akcjonariuszy niekontrolujących

W dniu 31 maja 2020 roku Jednostka Dominująca, Grupa Azoty POLICE (łącznie jako „Pierwotni Sponsorzy”) oraz Grupa Azoty POLYOLEFINS zawarły z Grupą LOTOS, Hyundai i KIND (łącznie Grupa LOTOS, Hyundai i KIND jako „Współsponsorzy”, a łącznie z Pierwotnymi Sponsorami i spółką Grupa Azoty POLYOLEFINS jako „Strony”) umowy dotyczące warunków inwestycji kapitałowej oraz finansowania dłużnego podporządkowanego („Dokumentacja Transakcyjna”) w związku z realizacją przez spółką Grupa Azoty POLYOLEFINS strategicznego projektu inwestycyjnego Grupy Azoty „Polimery Police”.

W ramach Dokumentacji Transakcyjnej zostały podpisane następujące umowy:

i.umowa inwestycyjna pomiędzy Pierwotnymi Sponsorami, spółką Grupa Azoty POLYOLEFINS oraz Grupą LOTOS;

ii.umowa pożyczki pomiędzy spółką Grupa Azoty POLYOLEFINS oraz Grupą LOTOS;

iii.umowa inwestycyjna pomiędzy Pierwotnymi Sponsorami, spółką Grupa Azoty POLYOLEFINS oraz Hyundai i KIND;

iv.umowa pożyczki pomiędzy spółką Grupa Azoty POLYOLEFINS oraz KIND;

v.umowa pożyczki pomiędzy Jednostką Dominującą a spółką Grupa Azoty POLYOLEFINS;

vi.umowa pożyczki pomiędzy spółką Grupa Azoty POLICE a spółką Grupa Azoty POLYOLEFINS oraz

vii.umowa akcjonariuszy pomiędzy wszystkimi Stronami („Umowa Akcjonariuszy”).

Na podstawie Dokumentacji Transakcyjnej Grupa LOTOS zobowiązała się do zainwestowania w Projekt „Polimery Police” łącznej kwoty w wysokości 500 000 000 zł (dalej: „Inwestycja Lotos”) poprzez:
(a) wniesienie wkładu pieniężnego w łącznej wysokości 300 000 000 zł na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS i objęcie nowych akcji oraz (b) udostępnienie spółce Grupa Azoty POLYOLEFINS pożyczki podporządkowanej w kwocie 200 000 000 zł. Hyundai zobowiązała się do zainwestowania w Projekt „Polimery Police” łącznej kwoty w wysokości 73 000 000 USD (dalej: „Inwestycja Hyundai”) poprzez wniesienie wkładu pieniężnego na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS i objęcie nowych akcji, a KIND zobowiązał się do zainwestowania w Projekt „Polimery Police” łącznej kwoty 57 000 000 USD (dalej: „Inwestycja KIND”, a łącznie z Inwestycją Lotos i Inwestycją Hyundai „Inwestycja Współsponsorów”) poprzez (i) wniesienie wkładu pieniężnego 5 000 000 USD na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS oraz objęcie nowych akcji oraz (ii) udostępnienie spółce Grupa Azoty POLYOLEFINS pożyczki podporządkowanej w wysokości 52 000 000 USD.

Pierwotni Sponsorzy do dnia 31 maja 2020 roku wnieśli do spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS kwotę 523 760 114,55 zł w formie kapitału na pokrycie obejmowanych akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS, w tym Jednostka Dominująca wniosła kwotę 219 649 330,00 zł, a spółka Grupa Azoty POLICE wniosła kwotę 304 110 784,55 zł. Na podstawie Dokumentacji Transakcyjnej Pierwotni Sponsorzy zobowiązali się dodatkowo do: (i) wniesienia do spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS dodatkowego kapitału do łącznej kwoty 297 046 245,70 zł (zobowiązanie Jednostki Dominującej); (ii) wniesienia do spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS dodatkowego kapitału do łącznej kwoty 278 545 884,65 zł (zobowiązanie spółki Grupa Azoty POLICE); oraz (ii) udzielenia pożyczek w łącznej kwocie 732 901 520,00 zł, w tym Jednostka Dominująca 344 463 738,00 zł oraz spółka Grupa Azoty POLICE 388 437 782,00 zł („Inwestycja Pierwotnych Sponsorów”). Realizacja powyższych zobowiązań w zakresie wkładów kapitałowych nastąpiła do dnia 21 lipca 2020 roku, a w zakresie pożyczek podporządkowanych – do dnia 9 października 2020 roku.

Realizacja zobowiązań Współsponsorów w ramach Inwestycji Współsponsorów była uzależniona od spełnienia warunków zawieszających uzgodnionych w Dokumentacji Transakcyjnej, w tym m.in. od: wniesienia przez Pierwotnych Sponsorów całości środków na pokrycie Inwestycji Pierwotnych Sponsorów, podpisania umowy kredytu uprzywilejowanego z konsorcjum banków („Umowa Finansowania Dłużnego”) oraz spełnienia określonych warunków zawieszających zawartych w Umowie Finansowania Dłużnego.

Zobowiązania te zostały zrealizowane, w związku z czym w dniu 16 listopada 2020 r. każdy ze Współsponsorów zawarł ze spółką Grupa Azoty POLYOLEFINS umowę subskrypcyjną, na podstawie której Hyundai objął 15 348 963 akcje serii G, KIND objął 1 052 184 akcje serii G, a Grupa LOTOS objęła 15 967 352 akcje serii G. W wyniku zawarcia umów subskrypcyjnych, Współsponsorzy wnieśli wkłady pieniężne na pokrycie akcji nowej emisji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS, tj. Hyundai dokonał wpłaty kwoty 73 000 000 USD (co stanowi równowartość 275 808 600 PLN przeliczoną zgodnie z kursem NBP z dnia 16 listopada 2020 roku (Tabela nr 223/A/NBP/2020 z dnia 16 listopada 2020 roku)), KIND dokonał wpłaty kwoty 5 000 000 USD (co stanowi równowartość 18 891 000 PLN przeliczoną zgodnie z kursem NBP z dnia 16 listopada 2020 roku (Tabela nr 223/A/NBP/2020 z dnia 16 listopada 2020 roku)), natomiast Grupa LOTOS dokonała wpłaty kwoty 300 000 000 PLN.
W konsekwencji, po rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS, struktura jej akcjonariatu kształtuje się następująco:

Grupa Azoty POLICE    34,41% akcji,

Jednostka Dominująca            30,52% akcji,

Grupa LOTOS    17,3% akcji,

Hyundai          16,63% akcji,

KIND     1,14% akcji.

Powyższe udziały procentowe odpowiadają udziałowi zarówno w kapitale zakładowym spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS, jak i łącznej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu tej spółki.

W dniu 16 listopada 2020 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS podjęło również uchwałę w sprawie zmian statutu celem wprowadzenia zasad ładu korporacyjnego uzgodnionych w Umowie Akcjonariuszy, co zostało zarejestrowane przez Sąd Rejestrowy w dniu 27 listopada 2020 roku.

W Umowie Akcjonariuszy Strony ustaliły, że okres zastrzeżony, w którym Hyundai i KIND nie mogą co do zasady zbywać akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS będzie obowiązywał do upływu 3 lat od daty zakończenia realizacji Projektu „Polimery Police”, natomiast Grupa LOTOS – do pełnej spłaty zadłużenia z tytułu Umowy Finansowania Dłużnego, lecz nie dłużej niż do 15 grudnia 2035 roku (okres lock-up). Strony uzgodniły również procedurę zbycia akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS przez Współsponsorów po upływie uzgodnionych okresów zastrzeżonych (lock-up).

Dokumentacja Transakcyjna przewiduje dla Pierwotnych Sponsorów możliwość przeprowadzenia oferty publicznej akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS po upływie okresu zastrzeżonego (lock-up). Ponadto Strony przewidziały dla Hyundai i KIND opcję sprzedaży (opcja put) na rzecz Pierwotnych Sponsorów, a dla Pierwotnych Sponsorów opcję kupna od Hyundai (opcja call), w każdym przypadku w odniesieniu do akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS o łącznej wartości (obliczanej na podstawie ceny pierwotnie uiszczonej przez Hyundai i KIND za takie akcje) nieprzekraczającej 70 000 000 USD, za tę samą kwotę wyrażoną w USD, w przypadku opcji sprzedaży dodatkowo pomniejszonej o wszelkie dywidendy wypłacone na rzecz Hyundai i KIND do dnia realizacji opcji sprzedaży. Strony ustaliły, że opcje wygasną najpóźniej 31 grudnia 2035 roku.

W związku z powyższym opcja sprzedaży (opcja put) przyznana Hyundai i KIND stanowi z perspektywy Grupy obowiązek nabycia własnych instrumentów kapitałowych, w związku z czym stanowi składnik zobowiązań Grupy, ze względu na możliwy przyszły obowiązek odkupienia akcji objętych opcją sprzedaży. Ze względu na fakt, że warunki udzielonej opcji powodują przekazanie Grupie istotnych uprawnień właścicielskich, w szczególności prawa do dywidendy poprzez pomniejszenie ceny wykonania opcji sprzedaży o kwoty dywidend wypłaconych przez spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS na rzecz Hyundai i KIND, dlatego rozpoznane zobowiązanie w wartości bieżącej szacowanej ceny wykonania opcji sprzedaży zostało ujęte drugostronnie jako pomniejszenie udziału akcjonariuszy niekontrolujących, z uwzględnieniem zachowania aktualnej proporcji udziału w kapitale zakładowym Jednostkę Dominującą i Grupę Azoty POLICE, a różnica została odniesiona na pozostały kapitał rezerwowy. Po początkowym ujęciu zobowiązania jest ono wykazywane w wartości godziwej z odniesieniem zmian do rachunku zysków i strat. Wartość godziwa zobowiązania z tytułu realizacji opcji sprzedaży jest szacowana jako najlepszy szacunek zdyskontowanego przyszłego rozliczenia opcji sprzedaży przy zastosowaniu stopy procentowej odpowiedniej dla tego typu zobowiązań. Efekt wyceny rozpoznanego zobowiązania finansowego jest ujmowany w rachunku zysków i strat.

W związku z powyższym na dzień 16 listopada 2020 roku kapitał akcjonariuszy niekontrolujących wynikający z akcji objętych opcją sprzedaży został pomniejszony o kwotę 212 426 tys. zł, pozostałe zobowiązania finansowe zostały powiększone o kwotę 230 126 tys. zł, a kwota 17 700 tys. zł została odniesiona na pozostały kapitał rezerwowy. Późniejsza wycena ujętego zobowiązania na dzień
31 grudnia 2020 roku została odniesiona częściowo na wartość środków trwałych w budowie,
a częściowo do rachunku zysków i strat.

Posiadana opcja kupna akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS przyznana Jednostce Dominującej oraz spółce Grupa Azoty POLICE stanowi instrument pochodny dotyczący własnego instrumentu kapitałowego z perspektywy skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy, w związku z czym podlega wyłączeniu z zakresu MSSF 9 Instrumenty finansowe i nie podlega ujęciu.

Nota 21.7 Ujęcie zobowiązania do przyszłego wykupu akcji akcjonariuszy niekontrolujących spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS w celu umorzenia wraz z mechanizmem stabilizacji rentowności

Umowa Akcjonariuszy przewiduje dodatkowe mechanizmy wyjścia Współsponsorów z akcjonariatu spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS. W szczególności mechanizmy te obejmują publiczną emisję akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS, wspólną sprzedaż akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS na rzecz inwestorów zewnętrznych, prawo pierwszej oferty dla Pierwotnych Sponsorów, możliwość nabycia większościowego pakietu akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS przez Grupę LOTOS w przypadku braku możliwości dofinansowania ukończenia Projektu, a także wyjście Grupy LOTOS oraz Hyundai i KIND – w zakresie akcji nieobjętych opcją sprzedaży i opcją kupna – w drodze wykupu tych akcji przez spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS według wartości godziwej w celu ich umorzenia. Wykup ten winien nastąpić ze środków wypracowywanych i kumulowanych przez spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS po pełnej spłacie finansowania uprzywilejowanego dłużnego. Zgodnie z aktualnym modelem finansowym projektu „Polimery Police” wykup ten jest zakładany po 2035 roku. Cena wykupu oparta o przyszłą wartość godziwą akcji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS na datę wykupu wraz z wcześniejszymi płatnościami z tytułu dywidend ma zapewnić Współsponsorom określoną w Umowie Akcjonariuszy stopę zwrotu w odniesieniu do środków wniesionych w dniu 16 listopada 2020 roku na podwyższenie kapitału zakładowego spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS objętych tym mechanizmem. W przypadku, gdyby zwrot ten był niższy od uzgodnionego poziomu, Pierwotni Sponsorzy zobowiązani są solidarnie do dokonania na rzecz Współsponsorów płatności uzupełniających zwiększających rentowność inwestycji Współsponsorów objętych mechanizmem wyjścia przez wykup do wymaganego poziomu, lecz nie więcej niż o określoną liczbę punktów procentowych. Analogicznie, w przypadku, gdy rentowność inwestycji Współsponsorów w zakresie akcji objętych mechanizmem wyjścia przez wykup przekroczy poziom wymagany przez Współsponsorów, będą oni zobowiązani do dokonania płatności na rzecz Pierwotnych Sponsorów obniżających rentowność inwestycji Współsponsorów do wymaganego przez nich poziomu, lecz nie więcej niż o określoną liczbę punktów procentowych, analogiczną jak w odniesieniu do podwyższenia rentowności Współsponsorów przez Pierwotnych Sponsorów.

W związku z powyższym, akcje spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS objęte przez Grupę LOTOS, Hyundai i KIND, które będą mogły być w przyszłości nabyte w celu umorzenia zgodnie z Umową Akcjonariuszy zostały ujęte jako zobowiązanie finansowe. Na dzień 31 grudnia 2020 roku zobowiązanie to zostało wycenione w kwocie 333 890 tys. zł ujmującej zwrot wymagany przez Współsponsorów za okres od dnia wniesienia wkładów do dnia 31 grudnia 2020 roku. Zobowiązanie to jest wyceniane według wartości godziwej określonej przy uwzględnieniu poziomu zwrotu wymaganego przez Współsponsorów.

Opisany powyżej mechanizm stabilizacji rentowności inwestycji Współsponsorów w akcje spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS objęte mechanizmem wyjścia przez wykup powoduje powstanie u Pierwotnych Sponsorów instrumentu finansowego, który może przyjmować wartość dodatnią, tj. aktywa finansowego w przypadku przewidywania uzyskania przez Współsponsorów poziomu rentowności wyższego od uzgodnionego w Umowie Akcjonariuszy i wynikających z tego płatności zwrotnych na rzecz Pierwotnych Sponsorów, lub wartość ujemną, tj. zobowiązania finansowego w przypadku przewidywania płatności dodatkowych przez Pierwotnych Sponsorów na rzecz Współsponsorów po dokonaniu wykupu akcji.

Zgodnie z aktualnym bazowym modelem finansowym projektu „Polimery Police”, który był podstawą decyzji inwestycyjnych i kredytowych, zakładane jest uzyskanie przez Współsponsorów poziomu rentowności na poziomie nie niższym niż poziom wymagany zgodnie z Umową Akcjonariuszy. W związku z tym nie są aktualnie przewidywane przez Pierwotnych Sponsorów płatności uzupełniające na rzecz Współsponsorów po dokonaniu wykupu akcji w celu umorzenia po zakończeniu spłaty finansowania uprzywilejowanego dłużnego.

Jednocześnie, mając na uwadze aktualny stan realizacji projektu „Polimery Police”, tj. fazę inwestycyjną z zaawansowaniem około 36% na dzień 31 grudnia 2020 roku, brak przesłanek wskazujących na istotne ryzyko pogorszenia rentowności w stosunku do scenariusza bazowego, wielość czynników mikro- i makroekonomicznych wpływających na realizację i rentowność projektu „Polimery Police”, jak również bardzo odległy termin realizacji uprawnień lub zobowiązań wynikających z mechanizmu stabilizacji rentowności, co powoduje, że oszacowanie przewidywanego wyniku rozliczenia jest obarczone bardzo dużą niepewnością, Grupa Azoty S.A. zadecydowała o braku rozpoznania aktywa finansowego z tego tytułu. Ocena ta będzie podlegać weryfikacji i aktualizacji w kolejnych okresach wraz z postępem realizacji projektu „Polimery Police”.

Nota 21.8 Dywidenda

W 2020 roku Jednostka Dominująca nie wypłacała dywidendy. Zysk netto za rok 2019 w całości został przekazany na kapitał zapasowy. W 2019 roku Jednostka Dominująca również nie wypłacała dywidendy.

Nota 22 Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

Polityka rachunkowości

W momencie początkowego ujęcia kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane w wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.

Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej.

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Kredyty

3 097 555

2 751 911

Pożyczki

418 208

-

 

3 515 763

2 751 911

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

3 322 320

2 546 003

Krótkoterminowe

193 443

205 908

 

3 515 763

2 751 911

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek Grupy Kapitałowej były w 2020 roku realizowane terminowo i nie występuje zagrożenie ich dalszej terminowej obsługi.

Grupa Kapitałowa posiada wolne limity o charakterze parasolowym w ramach kredytów bieżących powiązanych ze strukturami cash poolingu rzeczywistego w PLN i EUR oraz w ramach kredytu wielocelowego, którymi Jednostka Dominująca może zarządzać w sytuacji zmieniającego się zapotrzebowania na środki w poszczególnych spółkach z Grupy. Uzupełniająco Grupa posiada wolne limity bilateralnych kredytów bieżących i wielocelowych.

Wartość wolnych limitów kredytów bieżących i wielocelowych Grupy na 31 grudnia 2020 roku wynosiła 1 055 mln zł.

Ponadto Grupa, na dzień bilansowy, dysponowała wolnymi limitami z tytułu kredytów korporacyjnych w wysokości około 1 635 mln zł.

Dodatkowo Grupa posiadała wolne limity pożyczek celowych o wartości 53 mln zł.

Łącznie na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa dysponowała wolnymi limitami kredytowymi wynikającymi z wyżej wymienionych umów w wysokości około 2 743 mln zł.

Standing finansowy Grupy Kapitałowej jest pozytywny i nie występują istotne zagrożenia, ani też ryzyka pogorszenia się tego standingu w przyszłości. Grupa Kapitałowa spełnia jednolite kowenanty umów kredytowych, zgodnie z którymi posiada możliwość istotnego zwiększenia skali zobowiązań finansowych, w sytuacji wystąpienia takiego zapotrzebowania.

Zabezpieczenia kredytów i pożyczek

Pakiet umów o finansowanie Grupy jest zabezpieczony w formie zharmonizowanych ze sobą poręczeń i gwarancji udzielonych przez kluczowe spółki zależne, tj. Grupę Azoty PUŁAWY, Grupę Azoty POLICE oraz Grupę Azoty KĘDZIERZYN, tj. każda z wyżej wymienionych spółek udzieliła poręczeń/gwarancji do 1/3 ze 120% kwoty poszczególnych umów kredytowych, w tym:

Kredyt terminowy i odnawialny w kwocie 3 000 mln zł (łączne poręczenia do kwoty 3 600 mln zł),

kredyt w rachunku bieżącym z PKO BP w kwocie 310 mln zł (łączne poręczenia do kwoty 372 mln zł),

limit kredytu wielocelowego z PKO BP w kwocie 240 mln zł (łączne poręczenia do kwoty 288 mln zł),

kredyt z Europejskiego Banku inwestycyjnego w kwocie 550 mln zł (łączne gwarancje do kwoty 660 mln zł),

kredyt z Europejskiego Banku inwestycyjnego w kwocie 145 mln EUR (łączne gwarancje do kwoty 174 mln EUR).

kredyt z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w kwocie 150 mln zł (łączne gwarancje do kwoty 180 mln zł).

kredyt z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w kwocie 500 mln zł (łączne gwarancje do kwoty 600 mln zł).

Ponadto występują zabezpieczenia w formie hipotek i zastawów rejestrowych wybranych umów kredytów i pożyczek spółek zależnych Grupy, zaprezentowane w nocie 10, które nie naruszają kowenantów w/w pakietu umów o finansowaniu Grupy.

W wykonaniu postanowień umowy kredytów zawartej w dniu 31 maja 2020 roku przez spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS z konsorcjum instytucji finansowych, w skład którego wchodzą: Alior Bank S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polska Kasa Opieki S.A. („Bank Pekao”), BNP Paribas Bank Polska S.A., Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Industrial and Commercial Bank of China (Europe) S.A. Oddział w Polsce, mBank S.A., Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A., Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A., Powszechny Zakład Ubezpieczeń na Życie S.A., PZU Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych BIS 2 oraz Santander Bank Polska S.A. („Konsorcjum”), w dniu 7 października 2020 roku Spółka/Jednostka Dominująca, Grupa Azoty POLYOLEFINS oraz Grupa Azoty POLICE zawarły umowy i inne dokumenty przewidujące ustanowienie m.in. następujących zabezpieczeń: (i) zastawów rejestrowych i finansowych na wszystkich akcjach spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS należących do Jednostki Dominującej i Grupy Azoty POLICE; (ii) zastawu rejestrowego na zbiorze rzeczy ruchomych i praw majątkowych o zmiennym składzie, wchodzących w skład przedsiębiorstwa spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS; (iii) zastawów rejestrowych i finansowych na wierzytelnościach z tytułu rachunków bankowych spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS; (iv) pełnomocnictw do rachunków bankowych spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS; (v) hipoteka umowna na nieruchomościach będących własnością (lub w użytkowaniu wieczystym) spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS znajdujących się w Policach; (vi) oświadczeń Jednostki Dominującej, spółki Grupa Azoty POLICE oraz spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS opoddaniu się egzekucji z aktu notarialnego; (vii) przelewu na zabezpieczenie praw z umów ubezpieczenia oraz odpowiednych kontraktów spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS; oraz (viii) przelewu na zabezpieczenie praw z pożyczek podporządkowanych udzielonych spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS, w tym z ewentualnych przyszłych pożyczek podporządkowanych udzielonych przez Jednostkę Dominującą oraz spółkę Grupa Azoty POLICE w wykonaniu umowy gwarancji udzielenia pożyczki wspierającej zawartej pomiędzy Jednostką Dominującą, spółką Grupa Azoty POLICE, spółką Grupa Azoty POLYOLEFINS oraz Bankiem Pekao na kwotę do 105 milionów EUR. Zabezpieczenia zostały ustanowione na rzecz Banku Pekao, pełniącego w Konsorcjum funkcję agenta ds. zabezpieczeń. Do dnia sporządzenia niniejszego (skonsolidowanego) sprawozdania finansowego zabezpieczenia te zostały ustanowione, co umożliwiło osiągnięcie zamknięcia finansowego projektu. Za wyjątkiem powyższych zabezpieczeń obejmujących całość aktualnego zaangażowania Jednostki Dominującej w spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS wraz z potencjalnymi dodatkowymi świadczeniami wynikającymi z umowy gwarancji udzielenia pożyczki wspierającej, kredytodawcy uprzywilejowani finansujący spółkę Grupa Azoty POLYOLEFINS nie mają prawa regresu względem Jednostki Dominującej ani innych spółek Grupy Kapitałowej Grupa Azoty.

 

Umowy z tytułu kredytów i pożyczek Grupy Azoty na 31 grudnia 2020 roku

Tytuł kredytu lub pożyczki

Waluta

Stopa referencyjna

Wartość na dzień bilansowy

w walucie

Wartość na dzień bilansowy

w PLN

do roku

1-2 lat

2-5 lat

>5 lat

Konsorcjalny Kredyt

PLN

zmienna

-

716 557

(696)

(710)

717 963

-

Konsorcjalny Kredyt

EUR

zmienna

163 178

749 723

(736)

(736)

751 195

-

Konsorcjalny Kredyt Terminowy

PLN

zmienna

-

496 885

(157)

91 678

405 364

-

Kredyt w rachunku bieżącym w PKO BP S.A.

EUR

zmienna

418

1 929

1 929

-

-

-

Kredyt terminowy EBI

EUR

stała

81 729

376 992

83 749

83 764

209 479

-

Kredyt terminowy w EBOiR

PLN

zmienna

-

103 742

23 057

23 038

57 647

-

Kredyt terminowy w EBI II

EUR

stała

100 271

462 319

31 943

61 465

184 437

184 474

Kredyt terminowy w EBOiR II

PLN

zmienna

-

99 621

7 142

13 106

39 529

39 844

PKO Bank Poland (loan logistic center) EUR

EUR

zmienna

1 600

7 384

1 846

3 692

1 846

-

Brazil Banco do Brasil Overdraft facility factoring line

BRL

stała

17 735

12 852

12 852

-

-

-

Spain Loan CDTI

EUR

stała

736

3 397

646

1 477

1 274

-

Spain Mortage loan - BBVA

EUR

stała

2 113

9 751

1 532

1 597

4 915

1 707

PKO BP S.A kredyt w rachunku bieżącym

PLN

zmienna

-

(27)

(27)

-

-

-

PKO BP S.A kredyt obrotowy

PLN

zmienna

-

967

967

-

-

-

WFOŚiGW – pożyczka

PLN

zmienna

-

22 025

10 821

11 204

-

-

BGK EUR

EUR

zmienna

12 000

55 378

18 459

18 459

18 460

-

Pożyczka KIND

USD

zmienna

52 000

196 439

-

-

-

196 439

Pożyczka LOTOS

PLN

zmienna

 

199 636

 

 

 

199 636

Pozostałe zobowiązania w PKO BP

PLN

nie dotyczy

-

83

83

-

-

-

PKO BP S.A. karty płatnicze

PLN

zmienna

-

2

2

-

-

-

Subwencja Polski Fundusz Rozwoju S.A.

PLN

 

 

108

31

77

-

-

 

 

 

 

3 515 763

193 443

308 111

2 392 109

622 100

Umowy z tytułu kredytów i pożyczek Grupy Azoty na 31 grudnia 2019 roku

Tytuł kredytu lub pożyczki

Waluta

Stopa referencyjna

Wartość na dzień bilansowy

w walucie

Wartość na dzień bilansowy

w PLN

do roku

1-2 lat

2-5 lat

>5 lat

Konsorcjalny Kredyt

PLN

zmienna

-

710 883

(1 347)

(2 021)

(4 925)

719 176

Konsorcjalny Kredyt

EUR

zmienna

171 104

724 729

(661)

-

-

725 390

Konsorcjalny Kredyt Terminowy

PLN

zmienna

-

548

548

-

-

-

Kredyt w rachunku bieżącym w PKO BP S.A.

EUR

zmienna

7 605

32 384

32 384

-

-

-

Kredyt terminowy EBI

EUR

stała

99 891

425 138

77 263

76 555

229 756

41 564

Kredyt terminowy w EBOiR

PLN

zmienna

-

126 817

23 105

23 026

69 151

11 535

Kredyt terminowy w EBI II

EUR

stała

100 271

426 517

1 080

28 317

170 163

226 957

Kredyt terminowy w EBOiR II

PLN

zmienna

-

99 886

997

6 410

39 424

53 055

PKO Bank Poland (loan logistic center) EUR

EUR

zmienna

2 000

8 517

1 703

3 407

3 407

Brazil Banco do Brasil Overdraft facility factoring line

BRL

stała

2 540

511

511

Greece piraeus bank loan

EUR

stała

247

1 052

1 052

 -

Spain Loan CDTI

EUR

stała

350

1 490

298

596

596

Spain Mortage loan - BBVA

EUR

stała

2 484

10 578

1 445

1 422

4 531

3 180

Spain Credit line - Sabadell

EUR

zmienna

2 853

12 150

12 150

Spain Credit line - Santander

EUR

stała

992

4 224

4 224

Spain Credit line – BBVA

EUR

zmienna

1 334

5 681

5 681

PKO BP S.A kredyt w rachunku bieżącym

PLN

zmienna

-

(18)

(18)

PKO BP S.A kredyt obrotowy

PLN

zmienna

-

5 000

5 000

WFOŚiGW – pożyczka

PLN

zmienna

-

33 176

10 722

11 250

11 204

NFOŚiGW – pożyczka

PLN

zmienna

-

54 496

12 721

12 860

28 915

BGK EUR

EUR

zmienna

16 000

68 137

17 035

16 836

34 266

PKO BP S.A karty płatnicze

PLN

zmienna

-

15

15

 

 

 

 

2 751 911

205 908

178 658

586 488

1 780 857

 

 

Wartość w PLN zawiera korektę z tytułu wyceny kredytów wg skorygowanej ceny nabycia, tj. wraz z ujęciem rozliczenia w czasie prowizji zapłaconej przy zaciągnięciu kredytu.

Zapadalność kredytów i pożyczek oraz struktura walutowa

Na dzień 31 grudnia 2020 roku

Waluta kredytu

Stopa referencyjna

Wartość kredytu na dzień bilansowy

do roku

1-2 lat

2-5 lat

>5 lat

 

 

w walucie

w PLN

 

 

 

 

PLN

zmienna / stała

1 639 599

1 639 599

41 223

138 393

1 220 503

239 480

EUR

zmienna / stała

386 829

1 666 873

139 368

169 718

1 171 606

186 181

USD

zmienna

52 000

196 439

-

-

-

196 439

BRL

stała

17 735

12 852

12 852

-

-

0

 

 

 

3 515 763

193 443

308 111

2 392 109

622 100

Na dzień 31 grudnia 2019 roku

Waluta kredytu

Stopa referencyjna

Wartość kredytu na dzień bilansowy

do roku

1-2 lat

2-5 lat

>5 lat

 

 

w walucie

w PLN

 

 

 

 

PLN

zmienna / stała

1 026 146

1 026 146

50 928

50 663

141 318

783 237

EUR

zmienna / stała

405 131

1 725 254

154 469

127 995

445 170

997 620

BRL

stała

2 540

511

511

-

-

-

 

 

 

2 751 911

205 908

178 658

586 488

1 780 857

 

Nota 23 Zobowiązania z tytułu leasingu

Polityka rachunkowości

Początkowa wycena

W dacie rozpoczęcia leasingu Jednostka wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty. Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można ustalić na podstawie umowy. W przeciwnym razie Grupa stosuje swoją krańcową stopę procentową.

Stopa procentowa leasingu - to stopa procentowa, która powoduje, że wartość bieżąca opłat leasingowych oraz wartości końcowej równa się sumie wartości godziwej bazowego składnika aktywów oraz wszelkich początkowych kosztów bezpośrednich poniesionych przez leasingobiorcę.

Krańcowa stopa procentowa leasingobiorcy – to stopa procentowa, jaką leasingobiorca musiałby zapłacić, aby na podobny okres i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości, jak składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania w podobnym środowisku gospodarczym.

Późniejsza wycena

Po dacie rozpoczęcia leasingu Jednostka wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu poprzez:

zwiększenie wartości bilansowej w celu odzwierciedlenia naliczenia odsetek od zobowiązania z tytułu leasingu,

zmniejszenie wartości bilansowej w celu uwzględnienia zapłaconych opłat leasingowych, oraz

zaktualizowanie wyceny wartości bilansowej w celu uwzględnienia wszelkiej ponownej oceny lub zmiany leasingu, o której mowa poniżej, lub w celu uwzględnienia zaktualizowanych opłat leasingowych.

Ponowna ocena zobowiązania

Grupa aktualizuje wycenę zobowiązania z tytułu leasingu poprzez dyskontowanie zaktualizowanych opłat leasingowych, stosując zaktualizowaną stopę dyskontową, jeżeli:

zaistnieje zmiana w odniesieniu do okresu leasingu – Grupa określa wówczas zaktualizowane opłaty leasingowe na podstawie zaktualizowanego okresu leasingu, lub

zaistnieje zmiana dotycząca oceny opcji kupna bazowego składnika aktywów – Jednostka określa wówczas zaktualizowane opłaty leasingowe w celu uwzględnienia zmiany w kwotach, które należy zapłacić w ramach opcji kupna.

Grupa ponownie ocenia, czy można z wystarczającą pewnością założyć, że skorzysta z opcji przedłużenia leasingu lub że nie skorzysta z opcji wypowiedzenia leasingu w przypadku wystąpienia znaczącego zdarzenia albo znaczącej zmiany w okolicznościach:

które kontroluje, oraz

które wpływają na to, że można z wystarczającą pewnością założyć, że Jednostka skorzysta z opcji, która nie została wcześniej uwzględniona w ustaleniach dotyczących okresu leasingu, lub że nie skorzysta z opcji, która została wcześniej uwzględniona w tych ustaleniach.

Grupa aktualizuje okres leasingu, gdy zaszła zmiana dotycząca nieodwołalnego okresu leasingu, jeżeli np.:

skorzysta z opcji nieuwzględnionej wcześniej w ustaleniach dotyczących okresu leasingu,

nie skorzysta z opcji uwzględnionej wcześniej w ustaleniach dotyczących okresu leasingu,

wystąpi zdarzenie, wskutek którego na mocy umowy będzie zobowiązana skorzystać z opcji nieuwzględnionej wcześniej w ustaleniach dotyczących okresu leasingu, lub

wystąpi zdarzenie, wskutek którego na mocy umowy nie będzie wolno jej skorzystać z opcji uwzględnionej wcześniej w ustaleniach dotyczących okresu leasingu.

Grupa dokonuje aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu poprzez dyskontowanie zaktualizowanych opłat leasingowych, przy niezmienionej stopie dyskontowej gdy:

zaistnieje zmiana w kwocie, której zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej – Grupa ustala zaktualizowane opłaty leasingowe w celu uwzględnienia zmiany w kwotach, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej,

zaistnieje zmiana w przyszłych opłatach leasingowych wynikająca ze zmiany w indeksie lub stawce stosowanej do ustalania tych opłat, wliczając w to na przykład zmianę w celu uwzględnienia zmian w stawkach czynszów na wolnym rynku. Grupa dokonuje aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu w celu uwzględnienia zaktualizowanych opłat leasingowych tylko wtedy, gdy nastąpi zmiana przepływów pieniężnych (tj. kiedy korekta opłat leasingowych wchodzi w życie). Leasingobiorca ustala zaktualizowane opłaty leasingowe na pozostały do końca okres leasingu w oparciu o zaktualizowane opłaty umowne.

Kwota aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu ujmowana jest jako korekta składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania. Jeżeli jednak wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania została zmniejszona do zera i ma miejsce dalsze zmniejszenie wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, leasingobiorca ujmuje pozostałą kwotę aktualizacji wyceny w wyniku.

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Bilans otwarcia

427 012

439 954

Zwiększenia (nowe leasingi)

53 050

21 283

Zmiany umów leasingu

1 192

6 247

Aktualizacja wyceny

6 214

518

Odsetki

12 304

13 553

Płatności

(72 576)

(54 543)

 

427 196

427 012

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

355 774

367 482

Krótkoterminowe

71 422

59 530

 

427 196

427 012

Nota 24 Pozostałe zobowiązania finansowe

Prezentacja umów faktoringowych/dyskonta wierzytelności

Grupa korzysta z umów finansowych opartych o wykup wierzytelności przez stronę finansującą przed terminem jej płatności:

faktoring niepełny (z regresem), wykup lub dyskonto wierzytelności z regresem - zabezpieczone cesją praw do odszkodowania z polisy ubezpieczenia wierzytelności w ramach, których następuje wykup wierzytelności (należności) przed terminem jej płatności w zamian za zapłatę prowizji i odsetek za okres od wykupu do terminu płatności (lub do dnia zapłaty), a strona finansująca ma prawo zażądać zwrotu wypłaconej ceny na podstawie zwrotnej cesji wykupionej wierzytelności w sytuacji, gdy dłużnik tej wierzytelności nie zapłaci w terminie płatności lub w maksymalnej dopuszczalnej zwłoce po terminie płatności. Z uwagi na dokonaną cesję praw do odszkodowania z polisy ubezpieczenia wykupionej wierzytelności (należności), strona finansująca jest w pierwszej kolejności uprawniona do zaspokojenia się z tej polisy na wypadek braku zapłaty przez dłużnika, bez wykonywania uprawnienia do zwrotnego regresu do danej spółki Grupy. Wobec powyższego na dzień wykupu wierzytelności (należności) Grupa dokonuje jej rozliczenia z kwotą uzyskaną od strony finansującej z tytułu jej sprzedaży, natomiast od dnia wykupu wierzytelności do dnia w/w zapłaty kwota uzyskana od strony finansującej jest ujawniana jako zobowiązanie warunkowe (pozabilansowe) z tytułu faktoringu (dyskonta wierzytelności),

faktoring niepełny (z regresem), wykup lub dyskonto wierzytelności z regresem - niezabezpieczone cesją praw do odszkodowania z polisy ubezpieczenia wierzytelności w ramach których następuje wykup wierzytelności (należności) przed terminem jej płatności, w zamian za zapłatę prowizji i odsetek za okres od wykupu do terminu płatności (lub do dnia zapłaty), a strona finansująca ma prawo zażądać zwrotu wypłaconej ceny na podstawie zwrotnej cesji wykupionej wierzytelności, w sytuacji, gdy dłużnik tej wierzytelności nie zapłaci w terminie płatności lub w maksymalnej dopuszczalnej zwłoce po terminie płatności. Wobec powyższego strona finansująca, w wypadku nieotrzymania zapłaty od dłużnika wierzytelności, korzysta w pierwszej kolejności z uprawnienia do regresu zwrotnego wobec danej spółki Grupy. Wobec powyższego rozliczenie wierzytelności (należności) z kwotą uzyskaną z tytułu jej sprzedaży następuje dopiero na dzień zapłaty przez dłużnika wierzytelności dokonanego na rachunek strony finansującej, natomiast od dnia wykupu wierzytelności do dnia w/w zapłaty kwota uzyskana od strony finansującej jest ujmowana jako inne zobowiązanie finansowe z tytułu faktoringu (dyskonta wierzytelności),

dodatkowo Grupa korzysta z faktoringu odwrotnego w postaci umów obsługi płatności opartych o spłatę zobowiązań wobec dostawców przez stronę finansującą w terminie ich płatności,
a następnie umowne wydłużenie terminu płatności przejętego przez stronę finansującą zobowiązania, w zamian za zapłatę przez daną spółkę Grupy odsetek za okres finansowania pomiędzy pierwotnym a wydłużonym terminem płatności, w którym następuje zapłata przez daną spółkę Grupy w/w zobowiązań wraz naliczonymi odsetkami. Wobec powyższego, ze względu na zmianę charakteru zobowiązania, w terminie spłaty tych zobowiązań wobec dostawców przez instytucję finansującą Grupa dokonuje ich przeniesienia do pozycji pozostałych krótkoterminowych zobowiązań finansowych, a następnie dokonuje ich rozliczenia w odroczonych terminach zapłaty na rzecz w/w instytucji finansowej. Zobowiązania z tytułu faktoringu odwrotnego prezentowane są w pozostałych zobowiązaniach finansowych. Zapłacone odsetki są ujmowane w kosztach finansowych. Spłata dokonywana przez Grupę na rzecz strony finansującej w odroczonym terminie płatności jest ujmowana jako wydatki na pozostałą działalność finansową.

Prezentacja instrumentów finansowych będących prawnie instrumentami kapitałowymi, lecz stanowiących zobowiązania finansowe zgodnie z ich treścią ekonomiczną

Akcje lub udziały uprzywilejowane co do żądania umorzenia przez emitenta za ustaloną lub możliwą do ustalenia kwotę, w ustalonym lub możliwym do ustalenia terminie w przyszłości, albo dające posiadaczowi prawo umorzenia instrumentów w określonym dniu, albo po tym dniu, za ustaloną lub możliwą do ustalenia kwotę, są zobowiązaniami finansowymi.

Instrument finansowy dający posiadaczowi prawo przedstawienia go emitentowi do wykupienia za środki pieniężne lub inny składnik aktywów finansowych (tzw. "instrument z opcją sprzedaży") jest zobowiązaniem finansowym.


 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Zobowiązania z tytułu wykupu wierzytelności

110 012

104 247

Zobowiązania z tytułu faktoringu odwrotnego

556 362

446 047

Pozostałe zobowiązania

583 523

22 368

 

1 249 897

572 662

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

579 438

18 357

Krótkoterminowe

670 459

554 305

 

1 249 897

572 662

Zobowiązania z tytułu faktoringu odwrotnego wynikają ze zobowiązań wobec dostawców spłaconych przed stronę finansującą w terminie ich płatności, dla których nastąpiło wydłużenie terminu płatności przez stronę finansującą, w zmian za zapłatę przez Grupę odsetek za okres finansowania pomiędzy pierwotnym a wydłużonym terminem płatności. Grupa ujmuje zobowiązania z tytułu faktoringu odwrotnego jako pozostałe zobowiązania finansowe ze względu na zmianę ich charakteru ekonomicznego z chwilą otrzymania środków pieniężnych od instytucji finansowych świadczących usługi faktoringu odwrotnego. Spłata zobowiązań z tytułu faktoringu odwrotnego prezentowana jest w przepływach z działalności finansowej.

W ramach pozostałych długoterminowych zobowiązań finansowych Grupa ujmuje także kapitał spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS wniesiony przez Współsponsorów projektu „Polimery Police” Hyundai i KIND na pokrycie akcji objętych opcją sprzedaży udzieloną przez Pierwotnych Sponsorów, co zostało opisane w punkcie 2.7.6 oraz w nocie 21.6. Dodatkowo w pozycji tej wykazywany jest pozostały wkład kapitałowy wniesiony przez Współsponsorów projektu „Polimery Police”, Grupę LOTOS, Hyundai i KIND, na pokrycie podwyższenia kapitału spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS objęty mechanizmem wyjścia przez wykup, co opisano w nocie 21.7. Łączna wartość kapitału spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS objętego przez Współsponsorów prezentowanego jako zobowiązania finansowe ze względu na ich treść ekonomiczną, z uwzględnieniem wyceny na dzień
31 grudnia 2020 roku wynosi 563 411 tys. zł. Zgodnie z warunkami umownymi zobowiązania te zostały zaklasyfikowane jako zobowiązania długoterminowe.

 

Nota 25 Zmiana zobowiązań wynikających z działalności finansowej

31 grudnia 2020 roku

 

Nota

31 grudnia 2019

Zmiany wynikające z przepływów pieniężnych

z działalności finansowej

Skutki zmian kursów walutowych

Inne zmiany

31 grudnia 2020

Oprocentowane kredyty i pożyczki (długoterminowe)

22

2 546 003

923 499

129 612

(276 794)

3 322 320

Zobowiązania z tytułu leasingu (długoterminowe)

23

367 482

-

4 573

(16 281)

355 774

Oprocentowane kredyty i pożyczki (krótkoterminowe)

22

205 908

(318 054)

3 239

302 350

193 443

Zobowiązania z tytułu leasingu (krótkoterminowe)

23

59 530

(64 540)

(139)

76 571

71 422

Pochodne instrumenty finansowe

30

15

-

-

6 071

6 086

Zobowiązania z tytułu dyskonta wierzytelności

24

104 246

2 542

3 224

-

110 012

Zobowiązanie z tytułu faktoringu odwrotnego

24

446 047

(954 154)

5 202

1 059 267

556 362

Pozostałe zobowiązania finansowe

24

22 369

598 430

-

(37 276)

583 523

Razem zobowiązania wynikające z działalności finansowej

 

3 751 600

187 723

145 711

1 113 908

5 198 942

Pozostałe zobowiązania finansowe

24

572 662

(353 182)

8 426

1 021 991

1 249 897

Pochodne instrumenty finansowe

30

15

-

-

6 071

6 086

Kredyty i pożyczki

22

2 751 911

605 445

132 851

25 556

3 515 763

Zobowiązania z tytułu leasingu

23

427 012

(64 540)

4 434

60 290

427 196


31 grudnia 2019 roku

 

Nota

31 grudnia 2018

Wdrożenie MSSF 16

Zmiany wynikające z przepływów pieniężnych

z działalności finansowej

Skutki zmian kursów walutowych

Inne zmiany

31 grudnia 2019

Oprocentowane kredyty i pożyczki (długoterminowe)

22

2 488 353

-

172 241

(13 887)

(100 704)

2 546 003

Zobowiązania z tytułu leasingu (długoterminowe)

23

16 806

368 369

(16 927)

(766)

-

367 482

Oprocentowane kredyty i pożyczki (krótkoterminowe)

22

362 620

-

(241 688)

(4 140)

89 116

205 908

Zobowiązania z tytułu leasingu (krótkoterminowe)

23

8 866

88 769

(38 079)

(26)

-

59 530

Pochodne instrumenty finansowe

30

188

-

-

-

(173)

15

Zobowiązania z tytułu dyskonta wierzytelności

24

52 340

-

52 412

(505)

-

104 247

Zobowiązanie z tytułu faktoringu odwrotnego

24

132 833

-

(695 547)

(1 532)

1 010 293

446 047

Pozostałe zobowiązania finansowe

24

26 029

-

(40 388)

-

36 727

22 368

Razem zobowiązania wynikające z działalności finansowej

 

3 088 035

457 138

(807 976)

(20 856)

1 035 259

3 751 600

Pozostałe zobowiązania finansowe

24

211 202

-

(683 523)

(2 037)

1 047 020

572 662

Pochodne instrumenty finansowe

30

188

-

-

-

(173)

15

Kredyty i pożyczki

22

2 850 973

-

(69 447)

(18 027)

(11 588)

2 751 911

Zobowiązania z tytułu leasingu

23

25 672

457 138

(55 006)

(792)

-

427 012

 

 

Nota 26 Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

Polityka rachunkowości

Świadczenia pracownicze obejmują wszystkie formy świadczeń Grupy w zamian za pracę wykonywaną przez pracowników. Są to zarówno świadczenia wypłacane w trakcie zatrudnienia jak i świadczenia wypłacane po okresie zatrudnienia.

 

Programy określonych składek

Grupa zobowiązana jest, na mocy obowiązujących przepisów, do pobierania i odprowadzania składek na świadczenia emerytalne pracowników. Świadczenia te, zgodnie z MSR 19, stanowią program państwowy oraz mają charakter programu określonych składek. W związku z powyższym, zobowiązanie Grupy za każdy okres szacowane jest na podstawie kwot składek do wniesienia za dany rok i ujmowane jest jako koszt świadczeń pracowniczych obciążając rachunek zysków i strat okresu, w którym pracownicy świadczyli pracę.

Ponadto, na mocy porozumień z pracownikami spółki Grupy wpłacają składki w ustalonej wysokości do odrębnych podmiotu i nie będzie ciążył na nich prawny ani zwyczajowo oczekiwany obowiązek zapłacenia dodatkowych składek. Zobowiązanie do wniesienia składek do programu emerytalnego określonych składek jest ujmowane jako koszt świadczeń pracowniczych obciążając rachunek zysków i strat okresu, w którym pracownicy świadczyli pracę.

Program określonych świadczeń

Zobowiązanie Grupy z tytułu programu określonych świadczeń jest obliczane oddzielnie dla każdego planu poprzez oszacowanie wartości bieżącej przyszłych świadczeń, które pracownicy wypracowali w bieżącym i poprzednich okresach. Koszty bieżącego zatrudnienia ujmowane są w rachunku zysków i strat jako koszty wynagrodzeń. Odsetki od zobowiązań programu ujmowane są w rachunku zysków i strat jako koszty finansowe. Przeszacowanie zobowiązania z tytułu programu ujmuje się w innych całkowitych dochodach.

Programy określonych świadczeń – odprawy emerytalne i pośmiertne

Grupa zobowiązana jest na podstawie obowiązujących przepisów kodeksu pracy lub układu zbiorowego do wypłaty odpraw emerytalnych i pośmiertnych.

Zobowiązanie Grupy wynikające z odpraw emerytalnych obliczane jest przez wykwalifikowanego aktuariusza przy użyciu metody prognozowanych uprawnień jednostkowych, tj. przez oszacowanie wysokości przyszłego wynagrodzenia pracownika w okresie, w którym pracownik osiągnie wiek emerytalny oraz poprzez oszacowanie wysokości przyszłej odprawy emerytalnej. Zobowiązanie Grupy wynikające z odpraw pośmiertnych obliczane jest przez wykwalifikowanego aktuariusza przez oszacowanie wysokości przyszłej odprawy pośmiertnej.

Odprawy te są dyskontowane do wartości bieżącej stopą ustaloną na podstawie rynkowej stopy zwrotu z obligacji Skarbu Państwa na dzień bilansowy, które mają termin wykupu zbliżony do terminu realizacji zobowiązań Grupy. Rotacja pracowników jest szacowana na podstawie danych historycznych oraz przewidywań poziomu zatrudnienia w przyszłości. Zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych oraz pośmiertnych ujmowane są proporcjonalnie do przewidywanego okresu świadczenia pracy przez danego pracownika.

Program określonych świadczeń - rezerwy na odpis ZFŚS dla emerytów i rencistów

Grupa jest zobowiązana przepisami prawa do wypłacania świadczeń socjalnych emerytom i rencistom. W związku z tym Grupa tworzy odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych dla pracowników po okresie zatrudnienia. Rezerwy na przyszłe odpisy są szacowane na podstawie przeciętnych wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Rezerwy są dyskontowane taką samą stopą jak inne rezerwy pracownicze. Wysokość rezerw na ZFŚS wyznaczana jest indywidualnie dla każdego pracownika i jest ona równa obecnej wartości przyszłych świadczeń.

Inne długoterminowe świadczenia na rzecz pracowników – nagrody jubileuszowe

Grupa oferuje zatrudnionym pracownikom nagrody jubileuszowe, których wysokość zależy od długości stażu pracy pracownika uzyskanego w trakcie zatrudnienia oraz od wysokości wynagrodzenia pracownika w momencie nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.

Wycena świadczeń jest dokonywana przy użyciu metody prognozowanych uprawnień jednostkowych. Zobowiązanie Grupy wynikające z nagród jubileuszowych obliczane jest poprzez oszacowanie wysokości przyszłego wynagrodzenia pracownika w okresie, w którym pracownik nabędzie prawo do poszczególnych nagród jubileuszowych oraz poprzez oszacowanie wysokości przyszłej nagrody jubileuszowej. Nagrody te są dyskontowane do wartości bieżącej stopą ustaloną na podstawie rynkowej stopy zwrotu z obligacji Skarbu Państwa na dzień bilansowy, które mają termin wykupu zbliżony do terminu realizacji zobowiązań Grupy. Rotacja pracowników jest szacowana na podstawie danych historycznych oraz przewidywań poziomu zatrudnienia w przyszłości. Zobowiązanie z tytułu nagród jubileuszowych ujmowane jest proporcjonalnie do przewidywanego okresu świadczenia przez danego pracownika.

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych, rentowych

236 820

219 189

Zobowiązania z tytułu nagród jubileuszowych

256 705

254 551

Zobowiązania z tytułu odpisów na ZFŚS dla emerytów

28 227

24 110

Pozostałe zobowiązania

23 975

24 771

 

545 727

522 621

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

490 864

469 351

Krótkoterminowe

54 863

53 270

 

545 727

522 621

Zmiany zobowiązań z tytułu programów określonych świadczeń pracowniczych

 

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019

do 31.12.2019

Stan na początek okresu

268 090

227 184

Koszty bieżącego zatrudnienia(+)

12 193

10 958

Koszty odsetek(+)

4 403

5 617

Przeszacowanie zobowiązania/aktywa netto z tytułu programu określonych świadczeń, wynikające z:

20 061

31 366

- zmian szacunków demograficznych(+/-)

5 807

20 625

- zmian szacunków finansowych(+/-)

14 254

10 741

Koszty przeszłego zatrudnienia(+/-)

(709)

6 961

Różnice kursowe z przeliczenia(+/-)

2 669

(591)

Wypłacone świadczenia(-)

(18 125)

(13 405)

Zwiększenia tytułu nabycia spółek

295

-

Stan na koniec okresu

288 877

268 090

Zmiany zobowiązań z tytułu innych długoterminowych świadczeń pracowniczych

 

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019

do 31.12.2019

Stan na początek okresu

254 531

213 123

Koszty bieżącego zatrudnienia(+)

16 032

13 127

Koszty odsetek(+)

4 582

5 789

Zyski i straty aktuarialne rozpoznane w zysku lub stracie okresu(+/-)

13 043

35 405

Koszty przeszłego zatrudnienia (+/-)

(6 529)

9 556

Zmiany kursów wymiany walut(+/-)

520

(92)

Wypłacone świadczenia(-)

(25 661)

(22 377)

Zwiększenia tytułu nabycia spółek

332

-

Stan na koniec okresu

256 850

254 531

Podstawowe założenia aktuarialne

Na dzień 31 grudnia 2020 roku przyjęto następujące prognozy wzrostu świadczeń:

wzrost kwoty bazowej dla nagród jubileuszowych 2,0% w każdym roku,

podstawę odpisu na ZFŚŚ w 2021 roku przyjęto zgodnie z obowiązującymi przepisami, założono wzrost w 2021 4,8% a w 2022 i w latach następnych 3,0%,

minimalne wynagrodzenie za 2020 rok przyjęto zgodnie z obowiązującymi przepisami, założono wzrost w 2021 6,0% a w 2022 i w latach następnych 3,0%,

wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2021 roku 0%, w 2022 i w latach następnych 2,0%

stopa dyskonta wynosi 1,24%.

Na dzień 31 grudnia 2019 roku przyjęto następujące prognozy wzrostu świadczeń:

wzrost kwoty bazowej dla nagród jubileuszowych 0,00% w każdym roku,

podstawę odpisu na ZFŚŚ w 2020 roku przyjęto zgodnie z obowiązującymi przepisami, założono wzrost w 2021 4,8% a w 2022 i w latach następnych 3,0%,

minimalne wynagrodzenie za 2020 rok przyjęto zgodnie z obowiązującymi przepisami, założono wzrost w 2021 6,0% a w 2022 i w latach następnych 3,0%,

wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2020 roku 1,5%, w 2021 2,0% a w 2022 i w latach następnych 2,0%

stopa dyskonta wynosi 2,05%.

 

Analiza wrażliwości

Poniżej zamieszczono analizę wrażliwości wysokości rezerw (zmiana w stosunku do standardowych założeń) w przypadku zmiany założeń: współczynników odejść z pracy, stopy dyskonta oraz stopy wzrostu wynagrodzeń.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku

 

Rezerwa na nagrody jubileuszowe

Rezerwa na odprawy emerytalne

Rezerwa na odprawy rentowe

Rezerwa na odprawy pośmiertne

Rezerwa na ZFŚS

Współczynniki rotacji – 0,5%

(52 076)

(17 508)

(240)

(4 689)

(14 597)

Współczynniki rotacji + 0,5%

43 627

30 861

470

4 960

13 077

Stopa dyskonta – 0,5%

(52 924)

(19 465)

(253)

(4 762)

(15 348)

Stopa dyskonta + 0,5%

44 670

32 718

484

5 055

13 118

Stopa wzrostu minimalnego wynagrodzenia – 1%

4 611

10 521

145

803

1 442

Stopa wzrostu minimalnego wynagrodzenia + 1%

(9 802)

(5 238)

(108)

(907)

(1 987)

Stopa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia/ kwoty bazowej dla nagród – 1%

35 363

25 235

230

3 863

10 201

Stopa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia/ kwoty bazowej dla nagród + 1%

(40 253)

(12 038)

65

(3 339)

(13 910)

 

 

Nota 27 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

Polityka rachunkowości

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług początkowo ujmuje się w wartości godziwej. Po początkowym ujęciu ujmuje się je według zamortyzowanego kosztu, przy użyciu efektywnej stopy procentowej. W przypadku zobowiązań o terminie zapadalności nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia bilansowego, gdy różnica pomiędzy wartością według zamortyzowanego kosztu i wartością w kwocie wymaganej zapłaty nie jest istotna, zobowiązania te wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty.

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług – podmioty powiązane

3 166

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług - pozostałe podmioty

1 362 775

1 252 536

Zobowiązania budżetowe oprócz podatku dochodowego

166 925

157 581

Zobowiązania z tytułu umów o usługi budowlane – podmioty pozostałe

396

851

Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

63 877

60 802

Zobowiązania z tytułu zakupu rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, nieruchomości inwestycyjnych – podmioty pozostałe

418 040

114 177

Zaliczki na dostawy - podmioty pozostałe

25 073

10 559

Pozostałe zobowiązania - podmioty powiązane

330

2 199

Pozostałe zobowiązania - podmioty pozostałe

34 703

37 286

Rozliczenia międzyokresowe kosztów bierne

986 264

859 189

Zobowiązania z tytułu bonusów – podmioty pozostałe

43 787

44 539

Zobowiązania z tytułu przyznanych klientom praw materialnych – podmioty pozostałe

5 966

4 100

 

3 111 302

2 543 819

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

18 609

27 252

Krótkoterminowe

3 092 693

2 516 567

 

3 111 302

2 543 819

Analiza wiekowa zobowiązań z tytułu dostaw i usług

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Nieprzeterminowane

1 299 366

1 166 879

Przeterminowane do 60 dni

54 689

76 128

Przeterminowane od 61-180 dni

2 668

2 301

Przeterminowane od 181-360 dni

862

4 463

Przeterminowane powyżej 360 dni

8 356

2 765

 

1 365 941

1 252 536


Struktura walutowa zobowiązań

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

PLN

2 305 117

1 836 802

EUR w przeliczeniu na PLN

666 117

600 222

USD w przeliczeniu na PLN

110 862

65 694

Pozostałe*

29 206

41 101

 

3 111 302

2 543 819

*GBP, CHF ,BRL, INR, TRY, MXN, CNY, MYR, ZAR , XOF

Nota 27.1 Rozliczenia międzyokresowe kosztów

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Zobowiązania - nagroda roczna

96 101

110 164

Zobowiązania - niewykorzystane urlopy

48 777

42 497

Zobowiązania - nagroda motywacyjna/kwartalna

14 877

20 624

Pozostałe zobowiązania dotyczące kosztów pracowniczych

3 213

6 648

Certyfikaty energii

20 535

18 581

Prawa do emisji

732 451

594 553

Niezafakturowane koszty

42 004

33 319

Pozostałe

28 306

32 803

 

986 264

859 189

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

126

95

Krótkoterminowe

986 138

859 094

 

986 264

859 189

Wzrost pozycji na dzień 31 grudnia 2020 roku o kwotę 127 075 tys. zł wynika głównie ze wzrostu rezerwy na umorzenie praw do emisji C0₂ będącego wynikiem wzrostu cen praw do emisji oraz spadkiem rezerw na świadczenia pracownicze.

W 2020 Grupa utworzyła rezerwy na koszty umów rodzących obciążenia w kwocie 6 006 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 6 tys. zł).

Nota 28 Rezerwy

Polityka rachunkowości

Rezerwy są ujmowane, gdy spełnione są następujące warunki:

na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający z przeszłych zdarzeń,

prawdopodobne jest, iż wypełnienie obowiązku spowoduje wypływ korzyści ekonomicznych,

można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty zobowiązania.

Kwota, na którą tworzy się rezerwę jest najlepszym szacunkiem nakładów niezbędnych do wypełnienia obowiązku na dzień bilansowy. Podstawą szacunków wartości rezerwy jest osąd kierownictwa, poparty doświadczeniami wynikającymi z podobnych zdarzeń, a w razie potrzeby opiniami niezależnych ekspertów.

Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi.

Koszty rezerw z tytułu rekultywacji składowisk odpadów produkcyjnych ujmowane są zgodnie z równoczesnym rozpoznaniem aktywa z tytułu likwidacji zgodnie z MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe oraz KIMSF 1 Zmiany istniejących zobowiązań z tytułu wycofania z eksploatacji, rekultywacji i zobowiązań o podobnym charakterze. Amortyzacja rozpoznanego aktywa jest odnoszona w ciężar kosztów produkcji. Odwrócenie dyskonta rezerwy obciąża koszty finansowe.


 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Rezerwa na sprawy sądowe

16 245

10 566

Rezerwa na ochronę środowiska

203 562

196 529

Pozostałe rezerwy

31 719

34 868

 

251 526

241 963

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

211 022

204 850

Krótkoterminowe

40 504

37 113

 

251 526

241 963

Jednostka Dominująca

Rezerwa na zobowiązania z tytułu ochrony środowiska

W 2020 roku nie zmieniano założeń dotyczących metody przeprowadzenia likwidacji nieczynnej Wytwórni Wyrobów Elektrolizy Rtęciowej. Likwidacja obiektów polegać będzie na wyburzeniu istniejących obiektów oraz odbioru i zagospodarowania powstałych odpadów. Aktualizacji uległy założenia w zakresie rekultywacji terenów, które nie będą musiały podlegać rekultywacji. Rezerwę oszacowano w wysokości kosztów niezbędnych do przeprowadzenia w/w prac. Natomiast zmianie uległ harmonogram przeprowadzonych prac, tj. są przewidziane w latach 2021-2023.

Przy wyliczeniu wartości bieżącej rezerwy długoterminowej na dzień 31 grudnia 2020 roku zastosowano realną, wolną od ryzyka stopę dyskonta w wysokości 0,00% (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 0,00%) ze względu na krótki horyzont czasowy realizacji rezerwy.

Grupa Azoty POLICE

Rezerwa na ochronę środowiska

Rezerwa na rekultywację została utworzona na pokrycie przyszłych kosztów rekultywacji, monitoringu i ochrony wód powierzchniowych dla składowisk siarczanu żelaza i fosfogipsu. Przyjęto, że do rekultywacji składowisk fosfogipsu w części (zgodnie z Decyzją Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego) zostaną wykorzystane osady ze zbiorników ziemnych znajdujących się na terenie zakładowej oczyszczalni ścieków, co znacznie ograniczy koszty rekultywacji terenu składowiska fosfogipsu pozostałego do zrekultywowania po zakończeniu ewakuacji fosfogipsu. Koszty ich wydobycia i transportu oszacowano na podstawie wyceny prac z nimi związanych. Koszty monitorowania i ochrony wód gruntowych oszacowano na podstawie średnich kosztów ponoszonych z ostatnich lat przy uwzględnieniu ich redukcji związanej z upływem czasu. Wartość rezerwy na rekultywację wynika z przewidywanych kosztów do poniesienia po zamknięciu składowisk z uwzględnieniem czasu, jaki upłynął od rozpoczęcia eksploatacji składowisk do dnia jej zakończenia. Na dzień 31 grudnia 2020 roku wysokość rezerw na powyższe tytuły wynosi 108 583 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku wysokość rezerwy wynosiła 101 953 tys. zł).

Rezerwa na czyszczenie instalacji z substancji chemicznych została utworzona na podjęcie działań w przypadku zakończenia eksploatacji poszczególnych instalacji produkcyjnych. Wartość rezerwy została oszacowana na podstawie kosztorysów sporządzonych przez poszczególne zakłady produkcyjne, osobno dla każdej linii produkcyjnej. Na dzień 31 grudnia 2020 roku wysokość rezerwy z tego tytułu wynosi 9 423 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku wysokość rezerwy wynosiła 9 150 tys. zł).

Spółka szacuje, że rezerwa na rekultywację zostanie wykorzystana za około 25 do 30 lat (po zakończeniu składowania odpadów) i od tego momentu przez okres 30 lat będą wykorzystywane rezerwy dotyczące kosztów monitoringu i ochrony wód powierzchniowych.

Wartość stopy dyskontowej do dyskontowania rezerw została ustalona przez Spółkę w oparciu o rentowność papierów wartościowych, których termin wykupu odpowiada szacowanemu terminowi realizacji zobowiązań (30-letnie obligacje skarbowe). Rezerwy zostały zdyskontowane, przy czym stopa dyskontowa w ujęciu realnym na 31 grudnia 2020 roku wynosi 0,01% i zmniejszyła się w stosunku do 31 grudnia 2019 roku gdzie wynosiła 0,02%.

Zmiana stanu rezerw to efekt zmniejszenia stopy dyskontowej i zmian innych szacunków poszczególnych tytułów rezerw, z czego:

zwiększono rezerwy w kwocie 4 061 tys. zł, w tym na rekultywację składowisk w kwocie 4 017 tys. zł i na czyszczenie instalacji 44 tys. zł,

rozwinięto dyskonto rezerw w wysokości 2 842 tys. zł (z czego 2 201 tys. zł dotyczy rekultywacji składowisk).

Równolegle wartość wzrostu rezerw została odniesiona na aktywa z tytułu kosztów rekultywacji i likwidacji oraz czyszczenia instalacji po zakończeniu ich eksploatacji.

Grupa Azoty KĘDZIERZYN

Remediacja terenów zanieczyszczonych substancjami chemicznymi

Na podstawie wyników badań jakości gruntów stwierdzono, iż zostały przekroczone dopuszczalne wartości zanieczyszczeń niektórymi substancjami chemicznymi. W myśl obowiązującego prawa w zakresie ochrony środowiska, grunty na terenach, na których stwierdzono przekroczenie należy poddać remediacji w celu doprowadzenia do wymaganych standardów jakości gleby i ziemi. W roku 2020 dokonano aktualizacji szacunków rezerw na remediację terenów na podstawie raportu sporządzonego przez firmę Ramboll Environ. W wyniku aktualizacji raportu dokonano szacunku kwoty rezerwy na remediację terenów zanieczyszczonych substancjami chemicznymi przyjmując założenie, że prace te zostaną przeprowadzone do 2033 roku. Wysokość rezerwy na remediację terenów jest aktualizowana w związku z prowadzonymi w niektórych lokalizacjach pracami oraz dyskontowana. Na dzień 31 grudnia 2020 roku zastosowano realną stopę dyskonta na poziomie 0,00%. Wartość bieżąca rezerwy na remediację terenów na dzień 31 grudnia 2020 roku wynosi 19 mln zł.

Dodatkowo w związku ze zgromadzeniem na dzierżawionym przez Spółkę terenie odpadów mogących negatywnie oddziaływać na środowisko utworzono rezerwę w kwocie 1,5 mln zł na koszty potencjalnej remediacji tego terenu. Na dzień bilansowy 31 grudnia 2020 roku kwota ta nie uległa zmianie.

Pozostałe rezerwy

Spółka posiada rezerwę na koszty związane z wywozem i utylizacją zgromadzonych odpadów na kwotę 3 500 tys. zł.

Grupa Azoty PUŁAWY

Rezerwa na koszty utylizacji i pozostałe związane z ochroną środowiska

Rezerwy te obejmują:

rezerwę na zobowiązania związane z rekultywacją i monitoringiem składowiska odpadów,

rezerwę na zobowiązania związane z wycofaniem z używania wyrobów zawierających azbest,

rezerwę na zobowiązania związane z opróżnieniem instalacji produkcyjnych i zagospodarowaniem usuniętych odpadów.

Kwoty rezerw szacowane są do wysokości przewidywanych przyszłych zobowiązań. Ponieważ mają one dłuższy horyzont czasowy w sprawozdaniu z sytuacji finansowej wykazane są w wartościach zdyskontowanych do wartości bieżącej. Do dyskonta rezerwy przyjęto nominalną stopę dyskonta 1,24%.

Dla rezerwy dotyczącej rekultywacji składowiska odpadów przyjęto 17,5 letni okres dalszego użytkowania oraz 30 letni monitorowania zamkniętego składowiska odpadów, za wyjątkiem komory 1, dla której przyjęto 8 letni okres dalszego użytkowania i 30 letni okres monitoringu po jej zamknięciu. Obowiązek rekultywacji i monitorowania wynika z przepisów prawa.

Dla rezerwy dotyczącej wycofania z używania wyrobów zawierających azbest przyjęto proporcjonalne ponoszenie kosztów w 11,5 letnim okresie ich wycofywania. Obowiązek wycofania z używania wyrobów zawierających azbest wynika z przepisów prawa.

Dla rezerwy dotyczącej opróżnienia instalacji produkcyjnych i zagospodarowania usuniętych odpadów przyjęto 17,5 letni okres dalszego użytkowania instalacji. Obowiązek opróżnienia instalacji produkcyjnych i zagospodarowania usuniętych odpadów wynika z przepisów prawa.


Zmiana stanu rezerw

 

Rezerwa na sprawy sądowe

Rezerwa na ochronę środowiska

Pozostałe rezerwy

Razem

Stan na 01.01.2020 roku

10 566

196 529

34 868

241 963

Zwiększenia, w tym:

7 931

10 182

12 292

30 405

Zwiększenia z tytułu utworzenia

7 659

4 268

11 282

23 209

Zwiększenia z tytułu efekty zmiany stopy dyskonta

-

5 914

-

5 914

Zwiększenia z tytułu przeliczenia różnic kursowych

40

-

393

433

Zwiększenia pozostałe

232

-

617

849

Zmniejszenia, w tym:(-)

(2 252)

(3 149)

(15 441)

(20 842)

Zmniejszenia z tytułu wykorzystania

(1 230)

(940)

(9 139)

(11 309)

Zmniejszenia z tytułu rozwiązania

(432)

(1 312)

(6 301)

(8 045)

Zmniejszenia z tytułu efekty zmiany stopy dyskonta

-

(534)

-

(534)

Zmniejszenia z tytułu przeliczenia różnic kursowych

(58)

-

-

(58)

Zmniejszenia z tytułu zmiany szacunków

-

(288)

-

(288)

Zmniejszenia pozostałe

(532)

(75)

(1)

(608)

Stan na 31.12.2020 roku

16 245

203 562

31 719

251 526

 

 

Rezerwa na sprawy sądowe

Rezerwa na ochronę środowiska

Pozostałe rezerwy

Razem

Stan na 01.01.2019 roku

8 171

139 486

40 540

188 197

Zwiększenia, w tym:

6 713

83 157

14 195

104 065

Zwiększenia z tytułu utworzenia

6 685

17 224

14 044

37 953

Zwiększenia z tytułu efekty zmiany stopy dyskonta

-

65 933

-

65 933

Zwiększenia pozostałe

28

-

151

179

Zmniejszenia, w tym:(-)

(4 318)

(26 114)

(19 867)

(50 299)

Zmniejszenia z tytułu wykorzystania

(1 780)

(1 740)

(9 365)

(12 885)

Zmniejszenia z tytułu rozwiązania

(2 231)

(84)

(6 474)

(8 789)

Zmniejszenia z tytułu przeliczenia różnic kursowych

(6)

-

(64)

(70)

Zmniejszenia z tytułu zmiany szacunków

-

(24 290)

-

(24 290)

Zmniejszenia pozostałe

(301)

-

(3 964)

(4 265)

Stan na 31.12.2019 roku

10 566

196 529

34 868

241 963

Nota 29 Dotacje

Polityka rachunkowości

Jeżeli istnieje uzasadniona pewność, że dotacja zostanie uzyskana oraz spełnione zostaną wszystkie związane z nią warunki, wówczas dotacje rządowe są ujmowane według ich wartości godziwej.

Jeżeli dotacja dotyczy danej pozycji kosztowej, wówczas jest ona ujmowana jako pomniejszenie kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować.

Zaliczane do dotacji kwoty środków pieniężnych otrzymane na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, nieruchomości inwestycyjnych, w tym także w budowie, zwiększają pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych.

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Dotacje

211 319

207 443

Przypadające na:

 

 

Długoterminowe

196 973

193 963

Krótkoterminowe

14 346

13 480

 

211 319

207 443

Grupa otrzymała i rozliczyła dotacje z tytułu darmowych praw do emisji CO2 w wysokości 457 067  tys. zł (w 2019 roku: 381 672 tys. zł) oraz otrzymała prawa do emisji CO2 z tytułu realizacji zadania inwestycyjnego ujętego w KPI o wartości 7 267  tys. zł (w 2019 roku: 51 628 tys. zł).

Do istotnych dotacji do rozliczenia na dzień 31 grudnia 2020 roku należą:

dotacja z tytułu otrzymania praw do emisji C02 z tytułu realizacji zadania inwestycyjnego ujętego w KPI w kwocie 97 704 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 102 582 tys. zł) Jednostce Dominującej, Grupie Azoty PUŁAWY oraz Grupie Azoty KĘDZIERZYN,

dotacja na dofinansowanie projektu pn. „Węzeł oczyszczania spalin wraz z modernizacją EC II w Grupie Azoty POLICE w kwocie 16 358 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 16 418 tys. zł),

dotacja do projektu „Demonstrator-Estry Specjalne I” związaną z zakupem, wytworzeniem środków trwałych w Grupie Azoty KĘDZIERZYN w kwocie 17 364 tys. (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 19 294 tys. zł),

dotacja na budowę nowej instalacji technicznego kwasu azotowego wraz z instalacją neutralizacji ciśnieniowej w Grupie Azoty KĘDZIERZYN w kwocie 12 384 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 14 035 tys. zł).

dotacja na budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego w Jednostce Dominującej w kwocie 17 898 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 18 432 tys. zł).

Nota 30 Instrumenty finansowe

Polityka rachunkowości

Instrumentem finansowym jest każdy kontrakt, który skutkuje powstaniem składnika aktywów finansowych u jednej jednostki i zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej jednostki.

Aktywem finansowym jest każdy składnik aktywów mający postać:

a) środków pieniężnych,

b) instrumentu kapitałowego innej jednostki,

c) umownego prawa do:

otrzymania środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych od innej jednostki, lub

wymiany aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych z inną jednostką na potencjalnie korzystnych warunkach, lub

d) kontraktu, który będzie rozliczony lub może być rozliczony przez Grupę we własnych instrumentach kapitałowych i jest:

instrumentem niepochodnym, z którego wynika lub może wynikać obowiązek przyjęcia przez Jednostkę zmiennej liczby własnych instrumentów kapitałowych, lub

instrumentem pochodnym, który będzie rozliczony lub może być rozliczony w inny sposób, niż przez wymianę ustalonej kwoty środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych na ustaloną liczbę własnych instrumentów kapitałowych Grupy. Z tego powodu, własne instrumenty kapitałowe nie obejmują instrumentów, które same są umowami o przyszłe otrzymanie lub wydanie własnych instrumentów kapitałowych przez Grupę.

Zobowiązanie finansowe to każde zobowiązanie, będące:

a) wynikającym z umowy obowiązkiem:

wydania środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych innej jednostce, lub

Wymiany aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych z inną jednostką na potencjalnie niekorzystnych warunkach, lub

b) kontraktem, który będzie rozliczony lub może być rozliczony we własnych instrumentach kapitałowych Jednostki, i jest:

instrumentem niepochodnym, z którego wynika lub może wynikać obowiązek dostarczenia przez Grupę zmiennej liczby własnych instrumentów kapitałowych, lub

instrumentem pochodnym, który będzie rozliczony lub może być rozliczony w inny sposób, niż przez wymianę ustalonej kwoty środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych na ustaloną liczbę własnych instrumentów kapitałowych Grupy. Z tego powodu, własne instrumenty kapitałowe jednostki nie obejmują instrumentów, które same są umowami o przyszłe otrzymanie lub wydanie własnych instrumentów kapitałowych przez jednostkę.

Instrument pochodny jest to instrument finansowy lub inny kontrakt spełniający wszystkie trzy poniższe warunki:

a) jego wartość zmienia się wraz ze zmianą określonej stopy procentowej, ceny instrumentu finansowego, ceny towaru, kursu walutowego, indeksu ceny lub stóp, ratingu kredytowego lub indeksu kredytowego, czy też innej zmiennej (czasami zwane instrumentem bazowym),

b) nie wymaga żadnej początkowej inwestycji netto lub wymaga początkowej inwestycji netto mniejszej niż dla innych rodzajów kontraktów, dla których oczekuje się podobnych reakcji na zmiany czynników rynkowych,

c) jego rozliczenie nastąpi w przyszłości.

Ujęcie i wyłączenie składnika aktywów finansowych oraz zobowiązania finansowego

Składniki aktywów lub zobowiązań finansowych są wykazywane w sprawozdaniu finansowym, gdy Grupa staje się stroną umowy tego instrumentu.

Standaryzowane transakcje zakupu i sprzedaży aktywów i zobowiązań finansowych są ujmowane w dniu zawarcia transakcji, tj. w dniu, w którym Grupa zobowiązała się do nabycia danego składnika aktywów lub sprzedaży danego składnika zobowiązań. Standaryzowane transakcje zakupu lub sprzedaży aktywów finansowych to transakcje zakupu lub sprzedaży, w których termin dostarczenia aktywów drugiej stronie jest zasadniczo ustalony przez przepisy bądź zwyczaje obowiązujące na danym rynku.

Grupa wyłącza składnik aktywów finansowych ze sprawozdania z sytuacji finansowej, gdy:

a) wygasają umowne prawa do przepływów pieniężnych ze składnika aktywów finansowych, lub

b) przenosi składnik aktywów finansowych na inną jednostkę, a przeniesienie spełnia warunki zaprzestania ujmowania.

Grupa usuwa zobowiązanie finansowe (lub część zobowiązania finansowego) ze sprawozdania z sytuacji finansowej wtedy i tylko wtedy, gdy zobowiązanie przestało istnieć – to znaczy wtedy, gdy obowiązek określony w umowie:

a) został wypełniony, lub

b) został umorzony, lub

c) wygasł.

Wycena instrumentów finansowych na dzień nabycia

Wszystkie aktywa finansowe, z wyjątkiem należności z tytułu dostaw i usług oraz zobowiązania finansowe są początkowo ujmowane według wartości godziwej powiększonej lub pomniejszonej, w przypadku składnika aktywów lub zobowiązania finansowego niekwalifikowanych jako wyceniane według wartości godziwej przez wynik finansowy, o koszty transakcyjne, które mogą być bezpośrednio przypisane do nabycia lub emisji składnika aktywów finansowych lub zobowiązania finansowego (z wyjątkiem aktywów finansowych zaklasyfikowanych jako aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, których wartość godziwa nie jest korygowana o koszty związane z nabyciem).

Klasyfikacja i wycena instrumentów finansowych na dzień bilansowy

Klasyfikacja aktywów finansowych

Aktywa finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii wyceny:

wyceniane według zamortyzowanego kosztu, do których zaliczamy:

onależności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe niepodlegające sprzedaży,

ośrodki pieniężne I ich ekwiwalenty,

opożyczki;

wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy do których zaliczamy:

oinstrumenty pochodne,

wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, do których zaliczamy:

onależności z tytułu dostaw i usług podlegające sprzedaży,

oudziały i akcje w jednostkach niepowiązanych.

Wycena po początkowym ujęciu

Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe klasyfikowane są do jednej z czterech kategorii:

instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie,

instrumenty dłużne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:

a) składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, oraz

b) warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.

Do kategorii aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Grupy klasyfikuje:

należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe nie podlegające sprzedaży

pożyczki spełniające test klasyfikacyjny SPPI, które zgodnie z modelem biznesowym wykazywane są jako utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych,

środki pieniężne i ekwiwalenty.

Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w rachunku zysków i strat w pozycji Przychody finansowe.

Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:

a) składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych; oraz

b) warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.

Przychody z tytułu odsetek, różnice kursowe oraz zyski i straty z tytułu utraty wartości ujmowane są w wyniku finansowym i obliczane w taki sam sposób jak w przypadku aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem. Pozostałe zmiany wartości godziwej ujmowane są w przez inne całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub strata uprzednio rozpoznana w innych całkowitych dochodach zostają przeklasyfikowane z pozycji kapitału własnego do wyniku finansowego.

Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w rachunku zysków i strat w pozycji Przychody finansowe.

Do kategorii instrumentów dłużnych wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody Grupa klasyfikuje należności z tytułu dostaw i usług podlegające sprzedaży.

Inwestycje kapitałowe – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

W momencie początkowego ujęcia Grupa może dokonać nieodwołalnego wyboru dotyczącego ujmowania w innych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej inwestycji w instrument kapitałowy, który nie jest przeznaczony do obrotu ani nie jest warunkową zapłatą ujętą przez jednostkę przejmującą w ramach połączenia jednostek, do którego ma zastosowanie MSSF 3. Wybór taki dokonywany jest oddzielnie dla każdego instrumentu kapitałowego. Skumulowane zyski lub straty poprzednio ujęte w innych całkowitych dochodach nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku finansowego. Dywidendy ujmowane są w rachunku zysków i strat wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy, chyba że dywidendy te w oczywisty sposób stanowią odzyskanie części kosztów inwestycji.

Do kategorii instrumentów kapitałowych wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody Grupa klasyfikuje udziały i akcje w podmiotach niepowiązanych.

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Składnik aktywów finansowych, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.

W sytuacji, gdy Grupa:

posiada ważny tytuł prawny do dokonania kompensaty ujętych kwot oraz

zamierza rozliczyć się w kwocie netto albo jednocześnie zrealizować składnik aktywów i wykonać zobowiązanie

składnik aktywów finansowych i zobowiązanie finansowe kompensuje się i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto.

Porozumienie ramowe opisane w MSR 32.50 nie stanowi podstawy do kompensaty, jeżeli nie zostaną spełnione obydwa kryteria opisane powyżej.

Pochodne instrumenty finansowe

Grupa wykorzystuje pochodne instrumenty finansowe do zabezpieczenia ryzyka kursowego wynikającego z działalności operacyjnej, finansowej lub inwestycyjnej. Zgodnie z przyjętą polityką operacji pieniężnych, Grupa nie posiada, ani nie emituje pochodnych instrumentów finansowych przeznaczonych do obrotu.

W momencie początkowego ujęcia składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe wycenia się według wartości godziwej.

Zyski i straty wynikające ze zmiany wartości godziwej są ujmowane jako zysk lub strata w rachunku zysków i start w działalności finansowej.

Utrata wartości aktywów finansowych

Grupa dokonuje odpisu z tytułu oczekiwanej utraty wartości w momencie początkowego ujęcia składnika aktywów finansowych, a następnie aktualizuje wartość odpisu nie rzadziej niż na dzień 31 marca, 30 czerwca, 30 września, 31 grudnia.

Grupa ujmuje odpis na oczekiwane straty kredytowe na składnikach aktywów finansowych wycenianych:

a) w zamortyzowanym koszcie,

b) w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.

Odpis wyceniany jest jako różnica pomiędzy wartością bieżącą przepływów pieniężnych należnych Jednostce na mocy zawartej umowy, w ciągu całego oczekiwanego życia aktywa, a przepływami pieniężnymi, które Grupa spodziewa się otrzymać, przy czym:

a) oczekiwane straty kredytowe wyznaczane są w sposób uwzględniający prawdopodobieństwo ich wystąpienia oraz wniesione zabezpieczenia.

b) wartość bieżąca powyższych przepływów wyznaczana jest w oparciu o wszystkie wynikające z umowy przypływy pieniężne zdyskontowane pierwotną (tj. ustaloną przy początkowym ujęciu) efektywną stopę procentową, uwzględniającą ewentualną korektę o ryzyko kredytowe (w przypadku zakupionych lub utworzonych składników aktywów finansowych dotkniętych utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe).

Grupa stosuje następujące modele szacowania odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych:

a) model ogólny,

b) model uproszczony (macierz rezerw).

W ramach modelu ogólnego, Grupa na bieżąco analizuje poziom ryzyka kredytowego aktywów finansowych oraz ewentualne zmiany poziomu tego ryzyka. Na potrzeby identyfikacji znaczącego wzrostu ryzyka kredytowego, Grupa grupuje aktywa finansowe posiadające zbliżoną charakterystykę.

Na podstawie zmian ryzyka kredytowego aktywów finansowych od momentu ich początkowego ujęcia, aktywa finansowe przyporządkowywane są do jednego z następujących etapów:

a) etap 1 – aktywa finansowe, w przypadku których nie stwierdzono znaczącego wzrostu ryzyka kredytowego oraz aktywa posiadające niski poziom ryzyka kredytowe na dzień sprawozdawczy,

b) etap 2 – aktywa finansowe, w przypadku których stwierdzono znaczący wzrost ryzyka kredytowego,

c)etap 3 – aktywa finansowe, w przypadku których stwierdzono wystąpienie utraty wartości.

W przypadku aktywów finansowych przyporządkowanych do Etapu 1, odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych szacowane są na podstawie okresu 12-miesięcznego.

W przypadku aktywów finansowych przyporządkowanych do Etapów 2 i 3, odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych szacowane są na podstawie całego oczekiwanego okresu życia danego aktywa finansowego.

Co najmniej raz na kwartał Grupa dokonuje analizy wystąpienia przesłanek skutkujących zaklasyfikowaniem aktywów finansowych do poszczególnych etapów.

Grupa stosuje model ogólny w odniesieniu do aktywów finansowych innych niż należności z tytułu dostaw i usług.

Grupa stosuje model uproszczony w odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług.

W ramach modelu uproszczonego, Grupa szacuje poziom odpisu na bazie danych historycznych dotyczących poniesionych strat kredytowych.

W odniesieniu do aktywów finansowych, które zostały zakupione lub utworzone jako dotknięte utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe, Grupa jako odpis na oczekiwane straty kredytowe ujmuje wyłącznie skumulowane zmiany oczekiwanych strat kredytowych od momentu początkowego ujęcia.

Grupa ujmuje kwotę oczekiwanych strat kredytowych w wyniku finansowym okresu, jako zysk lub stratę z tytułu utraty wartości.

Grupa ujmuje korzystne zmiany oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia danego aktywa finansowego jako zysk z tytułu utraty wartości. Dotyczy to również przypadków, w których oczekiwane straty kredytowe w całym okresie życia są niższe niż kwota oczekiwanych strat kredytowych na moment początkowego ujęcia.

Rachunkowość zabezpieczeń

W zakresie rachunkowości zabezpieczeń Grupa podjęła decyzję o dalszym stosowaniu zasad określonych w MSR 39.

Instrumenty finansowe (w tym pochodne) wyznaczone jako instrumenty zabezpieczające, od których oczekuje się, że ich wartość godziwa lub wynikające z nich przepływy pieniężne skompensują zmiany wartości godziwej lub przepływów pieniężnych pozycji zabezpieczanej Grupa ujmuje według zasad rachunkowości zabezpieczeń po spełnieniu, co najmniej, następujących warunków:

przed rozpoczęciem zabezpieczenia Grupa posiada dokumentację, obejmującą co najmniej: określenie celu i strategii zarządzania ryzykiem, identyfikację instrumentu zabezpieczającego oraz składników aktywów lub zobowiązań albo planowanych transakcji zabezpieczanych przez ten instrument, charakterystykę ryzyka związanego z zabezpieczaną pozycją lub planowaną transakcją, okres zabezpieczenia, opis wybranej metody pomiaru efektywności zabezpieczenia zmian wartości godziwej lub przepływów pieniężnych pozycji zabezpieczanej związanych z określonym rodzajem ryzyka,

zabezpieczenie charakteryzuje się wysoką skutecznością w równoważeniu zmian wartości godziwej lub przepływów środków pieniężnych. Skuteczność zabezpieczenia ocenia się poprzez porównywanie zmiany wartości instrumentu zabezpieczającego lub przepływów środków pieniężnych z niego wynikających, ze zmianą wartości pozycji zabezpieczanej lub przepływów środków pieniężnych z niej wynikających. Zabezpieczenie uznaje się za wysoce skuteczne, jeżeli przez cały okres zabezpieczenia niemal cała kwota zmian wartości godziwej zabezpieczanej pozycji lub związanych z nią przepływów pieniężnych zostaje skompensowana zmianami wartości godziwej lub przepływów pieniężnych instrumentu zabezpieczającego, a rzeczywiście osiągnięty poziom efektywności zabezpieczenia mieści się w przedziale od 80% do 125%,

skuteczność zabezpieczenia można wiarygodnie ocenić poprzez wiarygodną wycenę wartości godziwej zabezpieczanej pozycji lub związanych z nią przepływów środków pieniężnych oraz wartości godziwej instrumentu zabezpieczającego. Skuteczność zabezpieczenia oceniana jest w ujęciu retrospektywnym (tzw. testy ex-post), mówiącym czy dane powiązanie zabezpieczające było wysoce skuteczne w badanych okresach rachunkowych oraz w ujęciu prospektywnym (tzw. testy ex-ante), mówiącym czy dla danego powiązania zabezpieczającego nadal istnieje oczekiwanie, co do wysokiej skuteczności,

w przypadku zabezpieczenia przepływów środków pieniężnych dotyczącego przyszłej transakcji, jest ona wysoce prawdopodobna.

Nota 30.1 Zarządzanie kapitałami

Podstawowym założeniem polityki Grupy w zakresie zarządzania kapitałami jest utrzymanie silnej bazy kapitałowej, która będzie podstawą zaufania ze strony inwestorów, kredytodawców oraz rynku i która zapewni przyszły rozwój Grupy. Jednostka Dominująca monitoruje zmiany w akcjonariacie, wskaźniki rentowności kapitału oraz wskaźniki relacji kapitału własnego do zobowiązań.

Grupa zarządza kapitałem, aby zagwarantować zdolność do kontynuacji działalności przy jednoczesnej maksymalizacji rentowności dla akcjonariuszy dzięki optymalnej relacji zadłużenia do kapitału własnego.

Struktura kapitałowa Grupy obejmuje zobowiązania, na które składają się kredyty i pożyczki ujawnione w nocie 22, pozostałe zobowiązania finansowe ujawnione w nocie 24 oraz kapitał własny ujawniony w nocie 21.

Jednostka Dominująca, jako spółka akcyjna, podlega regulacji wynikającej z art. 396. § 1 Kodeksu spółek handlowych, który wymaga przekazania na kapitał zapasowy, co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego. Poziom ten został osiągnięty w latach ubiegłych, dlatego ograniczenie to nie ma aktualnie zastosowania.

Nota 30.2 Kategorie instrumentów finansowych

Aktywa finansowe

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

43 471

5 918

Wyceniane według zamortyzowanego kosztu

2 120 172

2 296 048

Wyceniane według wartości godziwej przez inne całkowite dochody

14 871

16 314

 

2 178 514

2 318 280

Wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako:

 

 

Instrumenty pochodne

43 471

5 918

Udziały i akcje

9 168

9 198

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

1 200 063

1 355 947

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

923 328

770 087

Pozostałe aktywa finansowe

2 484

177 130

 

2 178 514

2 318 280

Zobowiązania finansowe

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

569 497

15

Wyceniane metodą zamortyzowanego kosztu

6 556 519

5 263 975

 

7 126 016

5 263 990

Wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako:

 

 

Zobowiązania długoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek

3 322 320

2 546 003

Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek

193 443

205 908

Pochodne instrumenty finansowe

6 086

15

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

1 927 074

1 512 390

Zobowiązania długoterminowe z tytułu leasingu

355 774

367 482

Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu leasingu

71 422

59 530

Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe

579 438

18 357

Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe

670 459

554 305

 

7 126 016

5 263 990

 

 

Zyski/(Straty)(+/-) ujmowane w przychodach lub kosztach finansowych

Ujęte w okresie od 01 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2020roku

 

Zyski/Straty netto

w okresie

ujęte w wyniku finansowym

Zyski/Straty netto

w okresie

ujęte w innych całkowitych dochodach

Przychody/Koszty

z tytułu odsetek (obliczone

z wykorzystaniem efektywnej stopy procentowej)

Przychody/Koszty

z tytułu odsetek (inne niż uwzględnione podczas ustalania efektywnej stopy procentowej)

Aktywa finansowe

 

 

 

 

Wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

106

-

-

-

Wyceniane według zamortyzowanego kosztu

(662)

-

8 644

9 248

Zobowiązania finansowe

 

 

 

 

Wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

29 421

(1 311)

-

-

Wyceniane metodą zamortyzowanego kosztu

(21 962)

-

(5 855)

3 953

 

6 903

(1 311)

2 789

13 201

Ujęte w okresie od 01 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku

 

Zyski/Straty netto

w okresie

ujęte w wyniku finansowym

Zyski/Straty netto

w okresie

ujęte w innych całkowitych dochodach

Przychody/Koszty

z tytułu odsetek (obliczone

z wykorzystaniem efektywnej stopy procentowej)

Przychody/Koszty

z tytułu odsetek (inne niż uwzględnione podczas ustalania efektywnej stopy procentowej)

Aktywa finansowe

 

 

 

 

Wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

5 437

-

-

-

Wyceniane według zamortyzowanego kosztu

5 207

728

5 027

145

Zobowiązania finansowe

 

 

 

 

Wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

(622)

-

-

-

Wyceniane metodą zamortyzowanego kosztu

(15 390)

(4 173)

(5 156)

-

 

(5 368)

(3 445)

(129)

145

 

 

Powyższe zestawienie nie obejmuje zysków i strat z tytułu odsetek oraz różnic kursowych, zaprezentowanych w nocie 5 Przychody finansowe oraz nocie 6 Koszty finansowe.

 

Dodatkowe informacje:

Grupa nie posiada aktywów finansowych zaprezentowanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2020 roku i 31 grudnia 2019 roku, których warunki zostały renegocjowane,

w Grupie w roku 2020 i 2019 nie wystąpiły przypadki przekwalifikowania składników aktywów finansowych, wynikające z terminu ich zapadalności na dzień bilansowy, inne jak wynikające z umownego harmonogramu spłat pożyczek,

w 2020 roku i w 2019 roku Grupa nie emitowała instrumentów zawierających składnik zobowiązaniowy i składnik kapitałowy, a także mieszczących w sobie złożenie cech wbudowanych instrumentów pochodnych, których wartości są współzależne,

w 2020 roku i 2019 roku Grupa nie przejmowała w posiadanie ustanowionego na jej rzecz zabezpieczenia.

Opis instrumentów finansowych wynikających z umowy akcjonariuszy spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS przedstawiono w notach 21.6 i 21.7.

Utrata wartości aktywów finansowych

Zgodnie z MSSF 9 Grupa przeprowadza kalkulację oczekiwanej straty skutkującą rozpoznaniem odpisu z tytułu utraty wartości od momentu początkowego ujęcia aktywów finansowych. Obliczenia w zakresie utraty wartości aktywów finansowych są dokonywane dla aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie oraz wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody (z wyłączeniem instrumentów kapitałowych, które przy ich początkowym ujęciu decyzją Grupy zostały zaklasyfikowane do kategorii aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody).

Na potrzeby oszacowania oczekiwanych strat kredytowych Grupa wykorzystuje zarówno dane historyczne w zakresie spłacalności, jak również dostępne na datę bilansową, wiarygodne dane mogące zwiększyć precyzję oszacowania oczekiwanych strat kredytowych w okresach przyszłych.

Grupa zidentyfikowała poniższe klasy aktywów finansowych, dla których zgodnie z MSSF 9 Instrumenty finansowe dokonała oszacowania wpływu oczekiwanych strat kredytowych na sprawozdanie finansowe:

należności handlowe z tytułu dostaw i usług,

udzielone pożyczki,

depozyty i lokaty w bankach,

środki pieniężne, w tym dostępne w ramach cash poolingu.

Nota 30.3 Zarządzanie ryzykiem finansowym

Ryzyko finansowe, na które narażona jest Grupa obejmuje ryzyka: kredytowe, płynności oraz rynkowe (obejmujące przede wszystkim ryzyko walutowe oraz ryzyko stopy procentowej). Ryzyka te powstają w normalnym toku działalności Grupy. Celem zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie jest zminimalizowanie wpływu czynników rynkowych, takich jak kursy walutowe i stopy procentowe, na zatwierdzone w budżecie Grupy na dany rok podstawowe parametry finansowe (wynik finansowy, wielkość przepływów pieniężnych) z wykorzystaniem hedgingu naturalnego i instrumentów pochodnych.

Nota 30.3.1 Ryzyko kredytowe

Ryzyko kredytowe jest to ryzyko poniesienia przez Grupę strat finansowych na skutek niewypełnienia przez klienta lub kontrahenta będącego stroną instrumentu finansowego swoich kontraktowych zobowiązań. Ryzyko kredytowe w Grupie dotyczy głównie należności z tytułu dostaw i usług, udzielonych pożyczek, krótkoterminowych lokat bankowych oraz środków na rachunku, w tym objętych cash poolingiem.

W odniesieniu do należności handlowych oczekuje się, że dane w zakresie historycznej spłacalności mogą odzwierciedlać ryzyko kredytowe, jakie ponoszone będzie w okresach przyszłych. Oczekiwane straty kredytowe dla tej grupy kontrahentów oszacowane zostały z wykorzystaniem macierzy rezerw oraz przypisanych do poszczególnych przedziałów wiekowania należności handlowych (m.in. należności dochodzone na drodze sądowej, należności od kontrahentów w upadłości) wskaźników procentowych pozwalających na oszacowanie wartości należności handlowych, co do których oczekuje się, że nie zostaną spłacone.

W przypadku, gdy należność od danego kontrahenta jest przeterminowana o 90 i więcej dni, Grupa przyjmuje założenie o niewykonaniu zobowiązania przez kontrahenta.

W odniesieniu do aktywów finansowych objętych szacowaniem oczekiwanej straty innych niż należności handlowe, Grupa wyznacza ryzyko niewypłacalności kontrahentów w oparciu o ocenę wiarygodności przyznaną przez agencje ratingowe (np. dla instytucji finansowych) lub nadaną kontrahentom z wykorzystaniem wewnętrznego modelu oceny wiarygodności kredytowej (np. dla udzielonych pożyczek wewnątrzgrupowych), odpowiednio przekształcone na prawdopodobieństwo niewykonania zobowiązania. Oczekiwana strata kredytowa, zgodnie z MSSF 9, została skalkulowana przy uwzględnieniu szacunków w zakresie potencjalnych odzysków z tytułu wniesionych zabezpieczeń oraz wartości pieniądza w czasie.

Grupa w poprzednich okresach dokonała wyceny do wartości godziwej posiadanych udziałów (inwestycje kapitałowe). Wycenę przeprowadzono za pośrednictwem metody DCF.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku po aktualizacji wyceny wartość nie uległa zmianie.

Przesłanką, którą Grupa w szczególności bierze pod uwagę przy analizowaniu wystąpienia znaczącego wzrostu ryzyka kredytowego związanego z danym aktywem finansowym jest fakt, że prawdopodobieństwo niewypłacalności kontrahenta na dzień sprawozdawczy jest istotnie większe od prawdopodobieństwa niewypłacalności na datę jego początkowego ujęcia. Decyzja w zakresie identyfikacji faktu znaczącego wzrostu ryzyka kredytowego związanego z danym aktywem finansowym podejmowana jest przez daną spółkę Grupy w oparciu o ww. przesłankę oraz inne możliwe do uzyskania informacje mogące mieć wpływ na ocenę ryzyka kredytowego.

 

Wpływ zmiany ryzyka kredytowego w okresie sprawozdawczym na wartość szacowanej straty środków pieniężnych i należności z tytułu dostaw i usług

 

Za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

Za okres

od 01.01.2019 do 31.12.2019

Szacowane w okresie do 12 miesięcy (pożyczki, środki pieniężne)

(5 992)

(862)

Szacowane w całym okresie życia instrumentów,

(należności) - zgodnie z uproszczonym podejściem

(113)

(242)

W odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług Grupa prezentuje informacje dotyczące ratingów poszczególnych kontrahentów w formie macierzy rezerw.

Macierz rezerw dla należności z tytułu dostaw i usług

Na dzień 31 grudnia 2020 roku

 

Należności brutto

Szacowana strata

% szacowanej straty

Należności netto

Nieprzeterminowane

909 278

(3 844)

0,42%

905 434

Przeterminowane do 60 dni

57 483

(1 717)

2,99%

55 766

Przeterminowane od 60-180 dni

9 720

(1 482)

15,25%

8 238

Przeterminowane od 180-360 dni

7 111

(4 998)

70,29%

2 113

Przeterminowane powyżej 360 dni

79 740

(74 211)

93,07%

5 529

 

1 063 332

(86 252)

8,11%

977 080

Na dzień 31 grudnia 2019 roku

 

Należności brutto

Szacowana strata

% szacowanej straty

Należności netto

Nieprzeterminowane

868 377

(6 272)

0,72%

862 105

Przeterminowane do 60 dni

109 236

(988)

0,90%

108 248

Przeterminowane od 60-180 dni

31 126

(2 303)

7,40%

28 823

Przeterminowane od 180-360 dni

6 182

(3 508)

56,75%

2 674

Przeterminowane powyżej 360 dni

78 175

(71 406)

91,34%

6 769

 

1 093 096

(84 477)

7,73%

1 008 619

Należności z tytułu dostaw i usług według segmentu biznesowego

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Segment Nawozy – Agro

184 810

144 735

Segment Tworzywa

476 724

520 943

Segment Chemia

273 364

261 417

Segment Energetyka

31 105

31 279

Segment Pozostałe

11 077

50 245

 

977 080

1 008 619

Należności Grupy z tytułu dostaw i usług, stanowiące na dzień 31 grudnia 2020 roku 77,3% łącznych należności z tytułu dostaw i usług Grupy od jednostek niepowiązanych (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 70%) są objęte ochroną w ramach polis ubezpieczenia kredytu kupieckiego, które ograniczają ryzyko kredytowe do poziomu udziału własnego w szkodzie (5% do 8% wartości ubezpieczonych należności). Polisy te zapewniają bieżący monitoring sytuacji finansowej kontrahentów oraz ich windykację w uzasadnionych przypadkach, natomiast z chwilą faktycznej lub prawnej niewypłacalności kontrahenta, wypłatę odszkodowania w wysokości od 92% do 95% kwoty należności objętych ubezpieczeniem. Ponadto na dzień 31 grudnia 2020 roku 2,5% należności z tytułu dostaw i usług Grupy od jednostek niepowiązanych (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 5%) jest zabezpieczone akredytywami, gwarancjami, które są wyłączone z ubezpieczenia, a dodatkowo na dzień 31 grudnia 2020 roku 1,2% (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 1,8%) jest zabezpieczone hipotekami i zastawami. Grupa prowadzi politykę zarządzania ryzykiem kredytowym, dokonując bieżącej oceny zdolności kredytowej odbiorców wraz z ich stałym monitoringiem, wykorzystując do tego raporty wywiadowni gospodarczych, rejestry dłużników, uwzględniając m.in. sygnały płynące z rynku o ewentualnym pogorszeniu się sytuacji finansowej kontrahentów oraz historię kredytową, a w uzasadnionych przypadkach wymaga stosownych zabezpieczeń. Grupa udziela odroczonego terminu płatności do wartości rynkowej ustanowionego przez kontrahentów zabezpieczenia, co dotyczy przede wszystkim kontrahentów krajowych z segmentu nawozów. Kontrahenci, w stosunku do których Grupa nie posiada pozytywnej historii współpracy lub sprzedaż następuje sporadycznie, a nie jest możliwe uzyskanie dla nich ubezpieczonego limitu kredytowego, dokonują zakupów w formie przedpłaty. Natomiast limit kredytu kupieckiego jest przyznawany kontrahentom w pierwszej kolejności na podstawie decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego oraz uzupełniająco w oparciu o pozytywną historię współpracy i zdolność kredytową, określaną na podstawie raportów wywiadowni gospodarczych, sprawozdań finansowych oraz historii płatniczej klienta. Ekspozycja na ryzyko kredytowe zdefiniowana jest jako całość nierozliczonych należności, które mogą zostać utracone jeśli kontrahent nie wywiąże się ze swoich zobowiązań w określonym czasie. Należności są na bieżąco monitorowane przez wewnętrzne służby finansowe Grupy (indywidualnie w stosunku do każdego klienta), a w przypadku należności objętych ubezpieczeniem, równocześnie przez analityków ryzyka kredytowego towarzystw ubezpieczeniowych. Uwzględniając obowiązujące w Grupie procedury oraz zdywersyfikowany portfel klientów ocenia się, że koncentracja ryzyka kredytowego nie jest znacząca.

Obroty Grupy koncentrują się w trzech głównych segmentach, związanych z profilem działalności. Największy udziałów należnościach z tytułu dostaw i usług Grupy mają należności odbiorców z Segmentu Nawozy-Agro 48,9% (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 51,7%), Chemia 28,0% (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 25,9%) oraz Tworzywa 18,8% (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 14,3%). W segmentach Tworzyw oraz Chemii przeważają odbiorcy zagraniczni, do których sprzedaż odbywa się z odroczonym terminem płatności, w większości w ramach ubezpieczonych limitów kredytowych, a w pozostałych przypadkach w ramach otwartych akredytyw i gwarancji. Natomiast w grupie odbiorców z Segmentu Nawozy-Agro przeważają odbiorcy krajowi, do których sprzedaż w przypadku kontrahentów o sprawdzonej wiarygodności kredytowej, odbywa się z odroczonym terminem płatności w ramach ubezpieczonych limitów kredytowych lub ustanowionych zabezpieczeń, a w pozostałych przypadkach w formie przedpłat.

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty są lokowane w instytucjach finansowych o wysokiej wiarygodności finansowej, których współczynniki wypłacalności są utrzymywane na bezpiecznym poziomie. Nadwyżka krajowych środków pieniężnych Grupy jest w pierwszej kolejności konsolidowana na rachunkach bieżących w PLN i EUR Jednostki Dominującej z ujemnymi saldami kredytów w rachunku bieżącym spółek z Grupy Kapitałowej, w ramach usług cash poolingu rzeczywistego świadczonych przez bank PKO BP S.A.

Przeterminowanie należności z tytułu dostaw i usług, należności które utraciły wartość oraz zmianę stanu odpisów na oczekiwane straty kredytowe na należności przedstawia nota 17.

Nota 30.3.2 Ryzyko płynności

Ryzyko utraty płynności finansowej jest to ryzyko wystąpienia braku możliwości spłaty przez Grupę jej zobowiązań finansowych w momencie ich wymagalności. Działania mające na celu ograniczenie przedmiotowego ryzyka obejmują właściwe zarządzanie płynnością finansową, realizowane są poprzez poprawną ocenę poziomu zasobów środków pieniężnych w oparciu o plany przepływów środków pieniężnych w różnych horyzontach czasowych. Grupa, optymalizuje zarządzanie nadwyżkami środków finansowych Grupy przy wykorzystaniu usługi cash poolingu, pożyczek odnawialnych udzielanych w ramach Umowy o Finansowanie Wewnątrzgrupowe z dnia 23.04.2015 roku z późn. zm. oraz polityki dywidendowej w ramach spółek z Grupy. W ramach scentralizowanego modelu finansowania Grupy Kapitałowej Grupa Azoty, Grupa posiada umowy o finansowanie korporacyjne na łączną kwotę 4 650 mln zł, opisane szerzej w nocie 22, pozwalające na długoterminowe zapewnienie płynności finansowej, z uwzględnieniem finansowania zarówno długoterminowej strategii jak i bieżących celów operacyjnych. Grupa posiada ponadto, opisane szerzej w nocie 22, wolne limity w ramach kredytów bieżących w PLN i w EUR, powiązanych ze strukturami cash poolingu rzeczywistego w tych walutach i kredytu wielocelowego w PKO BP, którymi Grupa może zarządzać w sytuacji zmieniającego się zapotrzebowania na środki poszczególnych spółek z Grupy. Grupa zaciągnęła kredyty i pożyczki, które zawierają jednolite i zharmonizowane kowenanty. Złamanie tych kowenantów w przyszłości mogłoby skutkować koniecznością spłaty tych kredytów i pożyczek wcześniej niż przedstawiono w tabeli poniżej. W 2020 i 2019 roku oraz w 2021 roku do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji w Grupie nie występowały naruszenia w terminach spłat zobowiązań lub innych warunków zobowiązań, które mogłyby skutkować żądaniem wcześniejszej spłaty tych zobowiązań. Płatności odsetek od kredytów, pożyczek i innych instrumentów finansowych oprocentowanych według zmiennej stopy procentowej zostały oszacowane na bazie stóp procentowych na dzień bilansowy, które mogą się zmienić w przyszłości.

 

 

Poniższa tabela przedstawia wartość zakontraktowanych przepływów pieniężnych dotyczących zobowiązań finansowych na dzień bilansowy.

31 grudnia 2020 roku

 

zakontraktowane przepływy

 

Wartość bilansowa

Razem

Do 1 roku

1 do 5 lat

Powyżej 5 lat

Wycenione w wartości godziwej przez wynik finansowy

6 086

6 086

6 086

-

-

Wycena metodą zamortyzowanego kosztu, w tym:

7 119 930

7 751 394

2 894 112

3 494 771

1 362 511

kredyty i pożyczki

3 515 763

3 708 252

230 893

3 064 950

412 409

zobowiązania z tytułu leasingu

427 196

866 171

83 409

170 050

612 712

faktoring i dyskonto wierzytelności

666 374

666 374

666 374

-

-

pozostałe zobowiązania finansowe

583 523

583 523

4 085

242 048

337 390

zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

1 927 074

1 927 074

1 909 351

17 723

-

 

7 126 016

7 757 480

2 900 198

3 494 771

1 362 511

31 grudnia 2019 roku

 

zakontraktowane przepływy

 

Wartość bilansowa

Razem

Do 1 roku

1 do 5 lat

Powyżej 5 lat

Wycenione w wartości godziwej przez wynik finansowy

15

15

15

-

-

Wycena metodą zamortyzowanego kosztu, w tym:

5 263 975

6 085 507

2 394 731

1 271 722

2 419 054

kredyty i pożyczki

2 751 911

3 086 063

264 883

1 040 323

1 780 857

zobowiązania z tytułu leasingu

427 012

914 392

71 158

205 037

638 197

faktoring i dyskonto wierzytelności

550 294

550 294

550 294

-

-

pozostałe zobowiązania finansowe

22 368

22 368

22 368

-

-

zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

1 512 390

1 512 390

1 486 028

26 362

-

 

5 263 990

6 085 522

2 394 746

1 271 722

2 419 054

 

 

Nota 30.3.3 Ryzyko rynkowe

Ryzyko stopy procentowej

Ekspozycja Grupy na zmiany stóp procentowych dotyczy głównie kredytów bankowych i pożyczek, faktoringu zwykłego i odwróconego, wykupu i dyskonta wierzytelności oraz leasingu opartych na zmiennej stopie procentowej bazującej na WIBOR + marża dla instrumentów w PLN oraz odpowiednio EURIBOR + marża dla instrumentów w EUR oraz LIBOR USD + marża dla instrumentów w USD, a ponadto środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych i aktywów finansowych, których oprocentowanie jest ustalane w oparciu o wyżej wskazane stopy rynkowe.

Poniższa tabela przedstawia profil podatności (maksymalną ekspozycję) Grupy na ryzyko zmiany stóp procentowych poprzez prezentację instrumentów finansowych w podziale według stałych i zmiennych stóp procentowych:

 

Wartość bieżąca

31.12.2020

Wartość bieżąca

31.12.2019

Instrumenty o stałej stopie procentowej

 

 

Aktywa finansowe

408 941

303 246

Zobowiązania finansowe(-)

(1 713 435)

(1 646 373)

 

(1 304 494)

(1 343 127)

Instrumenty o zmiennej stopie procentowej

 

 

Aktywa finansowe

516 871

632 469

Zobowiązania finansowe(-)

(3 479 421)

(2 116 714)

 

(2 962 550)

(1 484 245)

Grupa nie zabezpiecza ryzyka zmian stopy procentowej, natomiast w celu dywersyfikacji wpływu ryzyka zmian stóp procentowych część kredytów bankowych zaciągnęła w latach 2015 - 2019 wg stałej stopy procentowej.

Pozostałe działania dotyczące ograniczenia ryzyka zmian stóp procentowych obejmują bieżące monitorowanie sytuacji na rynku pieniężnym. Występujące w 2020 roku nadwyżki środków finansowych Grupy były w większości objęte usługami cash poolingu rzeczywistego i oprocentowane w oparciu o rynkowe stopy WIBOR 1M dla środków w PLN oraz EURIBOR 1M (gdy EURIBOR jest ujemny na poziomie marży) dla środków w EUR, a w pozostałej części krótkoterminowymi lokatami bankowymi oprocentowanymi według stóp rynkowych, na podstawie kwotowań rynkowych z dnia ich zawarcia.

Grupa przeprowadziła analizę wrażliwości instrumentów finansowych o zmiennej stopie procentowej na zmianę rynkowych stóp procentowych. W poniższej tabeli zaprezentowano wpływ, jaki miałoby ceteris paribus zwiększenie i zmniejszenie stopy procentowej o 100 punktów bazowych („bp”) na wynik finansowy i na kapitały własne.

Analiza wrażliwości:(+/-)

 

Rachunek zysków i strat

Inne całkowite dochody

Zwiększenia

zmniejszenia

zwiększenia

zmniejszenia

100bp

100bp

100bp

100bp

31 grudnia 2020

(2 962)

2 962

(484)

484

31 grudnia 2019

(1 484)

1 484

3 297

(3 297)

Ryzyko zmiany cen

Uwzględniając fakt, iż adekwatne instrumenty finansowe zabezpieczenia ryzyka cenowego głównych surowców i produktów Grupy nie występują, lub nie stwierdzono istotnej korelacji między kształtowaniem cen tego rodzaju instrumentów zabezpieczających oraz cen kontraktowych surowców i produktów, Grupa nie planuje ich wykorzystania do zabezpieczenia zmienności cen.

Celem Grupy jest ograniczenie ryzyka zmienności cen poprzez hedging naturalny polegający na powiązaniu możliwie największej części obrotów zakupowych i sprzedażowych (przede wszystkim ciągu produkcyjnego: fenol, benzen, kaprolaktam, poliamid) w zawieranych kontraktach ramowych ze zmianami cen notowań ICIS dla bazowego surowca.

Ryzyko kursowe

Ryzyko kursowe Grupy związane jest z transakcjami rozliczanymi lub denominowanymi przez Grupę w walutach obcych, obejmującymi około 2/3 przychodów oraz ponad 1/2 jej kosztów. Wahania kursowe mają wpływ na wielkość przychodów ze sprzedaży i koszty zakupu surowców. Umocnienie waluty krajowej ma negatywny wpływ na rentowność eksportu oraz sprzedaż krajową denominowaną w walutach obcych, a z kolei osłabienie waluty krajowej ma wpływ pozytywny na w/w rentowność. Spowodowane wahaniami kursowymi zmiany przychodów z eksportu oraz ze sprzedaży krajowej wycenianej na bazie notowań rynkowych, częściowo są kompensowane poprzez zmiany kosztów importu surowcowego, oraz zakupów krajowych indeksowanych w walucie, zmniejszając w dużej mierze ekspozycję Grupy na ryzyko zmian kursów walutowych.

Grupa ogranicza istniejące ryzyko wynikające z ekspozycji walutowej netto poprzez stosowanie wybranych instrumentów i działań związanych z zabezpieczeniem przed ryzykiem kursowym w oparciu o bieżącą i planowaną ekspozycję walutową netto. Grupa wykorzystywała do zabezpieczenia pozycji walutowej w okresie sprawozdawczym w pierwszej kolejności hedging naturalny, kredyty walutowe, transakcje faktoringu i dyskonta wierzytelności walutowych oraz transakcje terminowe FX Forward i opcje, zawierane do poziomu około 80% pozostałej ekspozycji walutowej.

Grupa przeprowadziła analizę wrażliwości instrumentów finansowych denominowanych w walutach obcych (wraz z instrumentami pochodnymi) na zmianę kursów tych walut. W poniższej tabeli zaprezentowano wpływ, jaki miałoby wzmocnienie lub osłabienie złotego na dzień bilansowy o 5% w stosunku do wszystkich walut na wynik finansowy i na kapitały własne związany z wyceną tych instrumentów. Analiza została przeprowadzona przy założeniu, że wszystkie inne zmienne jak np. stopy procentowe pozostają niezmienione.

Zmniejszenie stanu środków pieniężnych w EUR przy jednoczesnym wzroście zobowiązań walutowych w EUR i w USD z tytułu dostaw i usług oraz o charakterze faktoringowym w 2020 roku skutkował wzrostem ekspozycji bilansowej na ryzyko walutowe Grupy, jednakże z uwagi na długoterminowy charakter istotnej części zobowiązań walutowych z tytułu kredytów, ograniczają one planowaną ekspozycję walutową Grupy, która będzie występowała w terminach spłaty tych zobowiązań.

Analiza wrażliwości:(+/-)

 

Rachunek zysków i strat

Inne całkowite dochody

wzrost kursów walut obcych 5%

spadek kursów walut obcych 5%

wzrost kursów walut obcych 5%

spadek kursów walut obcych 5%

31 grudnia 2020

(52 398)

52 398

(41 932)

41 932

31 grudnia 2019

(27 668)

27 668

(42 562)

42 562

Tabela na kolejnej stronie przedstawia profil podatności Grupy na dzień bilansowy na ryzyko zmiany kursów walutowych poprzez prezentację instrumentów finansowych w podziale według walut, w których są one denominowane.

 

 

Ekspozycja bilansowa na ryzyko kursowe

31 grudnia 2020 roku

EUR

USD

Pozostałe

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

99 781

37 481

43

Środki pieniężne w walutach obcych

74 464

82 300

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe(-)

(94 899)

(165 852)

(70 773)

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek(-)

(439 344)

(50 496)

7 578

Terminowe kontrakty walutowe(+/-)

26 286

-

-

Zobowiązania z tytułu leasingu, factoringu i dyskonta(-)

(53 673)

(3 242)

-

Pozostałe zobowiązania finansowe(-)

(18 239)

-

-

Razem w danej walucie

(405 624)

(99 809)

(63 152)

Wpływ wzrostu waluty o 5% na rachunek zysków i strat (w tys. zł)

(51 678)

(720)

-

Wpływ spadku waluty o 5% na rachunek zysków i strat (w tys. zł)

51 678

720

-

Wpływ wzrostu waluty o 5% na inne całkowite dochody (w tys. zł)

(41 932)

-

-

Wpływ spadku waluty o 5% na inne całkowite dochody (w tys. zł)

41 932

-

-

*Pozostałe obejmują waluty: GBP, CHF, ARS, CLP, BRL, INR, TRY, MXN, CNY, MYR, ZAR ,XOF

 

31 grudnia 2019 roku

EUR

USD

Pozostałe

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

119 677

51 662

13

Środki pieniężne w walutach obcych

181 703

22 634

2

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe(-)

(13 123)

(21 408)

(71 025)

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek(-)

(467 486)

301

1 518

Terminowe kontrakty walutowe(+/-)

31 806

8 165

 

Zobowiązania z tytułu leasingu, factoringu i dyskonta(-)

(62 994)

(4 530)

 

Pozostałe zobowiązania finansowe(-)

(22 827)

-

 

Razem w danej walucie

(233 244)

56 824

(69 492)

Wpływ wzrostu waluty o 5% na rachunek zysków i strat (w tys. zł)

(38 463)

10 799

(4)

Wpływ spadku waluty o 5% na rachunek zysków i strat (w tys. zł)

38 463

(10 799)

4

Wpływ wzrostu waluty o 5% na inne całkowite dochody (w tys. zł)

-

-

-

Wpływ spadku waluty o 5% na inne całkowite dochody (w tys. zł)

-

-

-

*Pozostałe obejmują waluty: GBP, CHF, ARS, CLP, BRL, INR, TRY, MXN, CNY, MYR, ZAR ,XOF

 

Nota 30.4 Wartość godziwa instrumentów finansowych

Poniżej przedstawiono szczegóły dotyczące wartości godziwych instrumentów finansowych, dla których jest możliwe ich oszacowanie:

środki pieniężne i ich ekwiwalenty, krótkoterminowe depozyty bankowe oraz krótkoterminowe kredyty bankowe, faktoring zwykły i odwrócony oraz wykup i dyskonto wierzytelności - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na szybką zapadalność tych instrumentów,

należności handlowe, pozostałe należności, zobowiązania handlowe - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na ich krótkoterminowy charakter,

długoterminowe pożyczki i kredyty bankowe o zmiennym oprocentowaniu - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na ich zmienny charakter oprocentowania,

długoterminowe pożyczki i kredyty bankowe o stałym oprocentowaniu - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów wynosi 838 187 tys. zł, a ich wartość godziwa około 864 930 tys. zł (poziom 2 klasyfikacji wartości godziwej),

instrumenty pochodne walutowe – wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest równa ich wartości godziwej.

Wartość godziwa instrumentów finansowych Grupy Azoty wycenianych w wartości godziwej w podziale na poziomy klasyfikacji kształtowała się na dzień 31 grudnia 2020 roku następująco.

Poziomy klasyfikacji

Poziom II

Poziom III

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej, w tym:

43 471

14 871

wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, w tym:

43 471

14 871

udziały i akcje

-

6 625

należności z tytułu dostaw i usług

-

6 737

pochodne instrumenty finansowe

-

1 509

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej, w tym:

6 086

563 411

wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, w tym:

6 086

563 411

pochodne instrumenty finansowe

6 086

-

pozostałe zobowiązania finansowe

-

563 411

Wartość godziwa instrumentów finansowych Grupy Azoty wycenianych w wartości godziwej w podziale na poziomy klasyfikacji kształtowała się na dzień 31 grudnia 2019 roku następująco:

Poziomy klasyfikacji

Poziom II

Poziom III

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej, w tym

5 918

16 314

wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

5 918

-

wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, w tym

-

16 314

udziały i akcje

-

6 767

należności z tytułu dostaw i usług

-

9 547

W 2020 roku oraz w 2019 roku Grupa nie dokonywała przeniesień pomiędzy poszczególnymi poziomami.

Przyjęta w tabelach hierarchia wartości godziwej jest następująca:

Poziom I – cena notowana na aktywnym rynku dla tych samych składników aktywów lub zobowiązań,

Poziom II – wartości ustalone w oparciu o dane wejściowe inne niż notowane ceny poziomu I, które są pośrednio lub bezpośrednio możliwe do zaobserwowania lub ustalenia na podstawie danych rynkowych,

Poziom III – wartości ustalone w oparciu o dane wejściowe, które nie opierają się na danych rynkowych możliwych do zaobserwowania.

Wartość godziwa instrumentów finansowych zaprezentowanych w poziomie II tj. kontraktów walutowych ustalana na podstawie wyceny przeprowadzonej przez banki, z którymi zawarto transakcje. Wyceny te są sprawdzane poprzez dyskontowanie spodziewanych przepływów pieniężnych z kontraktów za pomocą rynkowych stóp procentowych obowiązujących na dzień bilansowy.

Wartość godziwa instrumentów finansowych zaprezentowanych w poziomie III ustalana jest w następujący sposób:

Wartość godziwa krótkoterminowych należności handlowych , które są lub mogą być zbywane w ramach umów o charakterze faktoringowym Grupa prezentuje jako aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. W ocenie Grupy wartość godziwa tych należności nie odbiega istotnie od wartości bilansowych, ze względu na krótki termin ich zapadalności.

Wartość godziwą udziałów (inwestycje kapitałowe) wyceniono za pośrednictwem metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych.

Nota 30.5 Instrumenty pochodne

Walutowe instrumenty pochodne

Według stanu na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość nominalna niezrealizowanych walutowych instrumentów pochodnych (FX Forward) Grupy Azoty wynosiła 68 mln EUR (z terminami zapadalności na 2021 rok: styczeń – 0,3 mln EUR, luty - 1,8 mln EUR, marzec - 2,7 mln EUR, kwiecień – 8,7 mln EUR, maj – 9 mln EUR, czerwiec – 8,1 mln EUR, lipiec – 8,5 mln EUR, sierpień – 8 mln EUR, wrzesień – 6,6 mln EUR, październik - 4,4 mln EUR, listopad – 5,7 mln EUR, grudzień – 3,2 mln EUR, marzec 2022 rok – 1 mln EUR) oraz 10 mln EUR z tytułu opcji, z terminem zapadalności w okresie od lutego do grudnia 2021 roku, zawartych przez Grupa Azoty POLICE.

Łączna wartość niezrealizowanych walutowych instrumentów pochodnych Grupy Azoty wynosiła 78 mln EUR.

Transakcje są zawierane wyłącznie z wiarygodnymi bankami w ramach umów ramowych. Wszystkie zawarte transakcje mają odzwierciedlenie w transakcjach fizycznych wynikających z walutowych przepływów pieniężnych. Walutowe transakcje terminowe i pochodne zawierane są zgodnie z walutową ekspozycją Grupy i mają na celu ograniczenie wpływu zmienności kursu walutowego na wynik finansowy. Na dzień 31 grudnia 2019 roku wartość nominalna niezrealizowanych walutowych instrumentów pochodnych (FX Forward) Grupy Azoty wynosiła 63 mln EUR i 8,1 mln USD.

Dodatkowo spółka Grupa Azoty POLYOLEFINS w 2020 roku nabywała opcje walutowe call oraz zawierała transakcje FX Forward na zakup EUR, które stanowiły zabezpieczenie planowanych wydatków w EUR z tytułu płatności kontraktowych na realizację projektu Polimery Police, pokrywanych z wpłat kapitału od Grupy w PLN. Spółka zawarła również transakcje FX Forward na zakup EUR za USD oraz PLN za USD, które stanowią zabezpieczenie planowanych wydatków w EUR i PLN z tytułu płatności kontraktowych na realizację projektu „Polimery Police”, które mają zostać pokryte z wypłat posiadanego kredytu terminowego. Wszystkie posiadane opcje walutowe call zostały rozliczone lub wygasły w trakcie 2020 roku. Część z zawartych transakcji FX Forward stanowiła tymczasowe zabezpieczenie na poczet docelowych zabezpieczeń wymaganych umową kredytów.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa Azoty POLYOLEFINS posiadała transakcje:

FX Forward na wymianę około 186 mln zł na EUR (zabezpieczające wydatki planowane do pokrycia z wypłaconych kwot kapitału i pożyczek podporządkowanych od Grupy Azoty S.A., Grupy Azoty POLICE i Grupa LOTOS w PLN),

FX Forward na wymianę około 37 mln USD na EUR (zabezpieczające wydatki planowane do pokrycia z wypłaconych kwot kapitału i pożyczki podporządkowanej od KIND oraz Hyundai w USD),

FX Forward na wymianę około 267 mln USD na EUR (zabezpieczające wydatki planowane do pokrycia z wypłat posiadanego kredytu terminowego w USD, w tym transakcje tymczasowe na poczet docelowych zabezpieczeń wymaganych umową kredytów),

FX Forward na wymianę około 63 mln USD na PLN (zabezpieczające wydatki planowane do pokrycia z wypłat posiadanego kredytu terminowego w USD, w tym transakcje tymczasowe na poczet docelowych zabezpieczeń wymaganych umową kredytów).

Opis instrumentów finansowych wynikających z umowy akcjonariuszy spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS przedstawiono w notach 21.6 i 21.7.

Nota 30.6 Rachunkowość zabezpieczeń

Jednostka Dominująca stosuje rachunkowość zabezpieczeń przepływów środków pieniężnych. Pozycją zabezpieczaną są przyszłe wysoce prawdopodobne wpływy ze sprzedaży w EUR, które w okresie od stycznia 2020 do września 2028 roku zostaną ujęte w rachunku zysków i strat. Zabezpieczanym ryzykiem jest ryzyko walutowe. Pozycją zabezpieczającą są dwa kredyty walutowe w EUR:

1) o wartości wynoszącej na dzień 31 grudnia 2020 roku 81 729 tys. EUR (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 99 891 tys. EUR), którego spłata następuje od grudnia 2018 roku do czerwca 2025 roku w 14 równych półrocznych ratach o wartości 9 081 tys. EUR każda.

2) o wartości wynoszącej na dzień 31 grudnia 2020 roku 100 000 tys. EUR (na dzień 31 grudnia 2019 roku 100 000 tys. EUR), którego spłata nastąpi od marca 2021 do września 2028 w 15 równych półrocznych ratach o wartości 3 333 tys. EUR każda.

Wartość bilansowa obu w/w kredytów na dzień 31 grudnia 2020 roku wynosi 838 187 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 850 648 tys. zł). W kapitale z wyceny transakcji zabezpieczających ujęto w 2020 roku kwotę (58 626) tys. zł (w 2019 roku: 7 250 tys. zł) stanowiącą w całości efektywne zabezpieczenie. W 2020 roku Spółka przekwalifikowywała z innych całkowitych dochodów do rachunku zysków i strat kwotę 1 599 tys. zł (w 2019 roku 781 tys. zł) w związku z rozliczeniem powiązania zabezpieczającego w zakresie spłat rat kredytu walutowego z wpływami ze sprzedaży w EUR.

Spółka Grupa Azoty POLYOLEFINS stosuje rachunkowość zabezpieczeń przepływów pieniężnych. Pozycją zabezpieczoną są planowane wydatki do pokrycie z wypłat posiadanego kredytu terminowego w USD, w tym transakcje tymczasowe na poczet docelowych zabezpieczeń wymaganych umową kredytów. Kwota zawartych transakcji wynosi 20 mln USD.

Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego nie nastąpiło uruchomienie kredytu. W kapitale z wyceny transakcji zabezpieczających ujęto w 2020 kwotę 1 311 tys. zł. W 2020 roku Grupa Azoty POLYOLEFINS nie przekwalifikowała z innych całkowitych dochodów do rachunku zysków i strat żadnych kwot.

Nota 31 Zobowiązania, aktywa warunkowe oraz poręczenia i gwarancje

Aktywa warunkowe

 

na dzień

31.12. 2020

na dzień

31.12.2019

Należności warunkowe

29 960

114 213

Zobowiązania warunkowe oraz poręczenia i gwarancje

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Inne zobowiązania warunkowe, w tym gwarancje

34 064

31 651

Opis aktywów i zobowiązań warunkowych wobec Grupy LOTOS, Hyundai i KIND wynikających z Umowy Akcjonariuszy przedstawiono w nocie 21.6 i 21.7.


Nota 32 Transakcje z podmiotami powiązanymi

Transakcje handlowe z jednostkami powiązanymi wycenianymi metodą praw własności i nie objętymi konsolidacją

Transakcje handlowe

 

Przychody ze sprzedaży

Należności

Zakupy

Zobowiązania

W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2020 roku i na ten dzień

 

 

 

 

Podmioty powiązane Grupa Azoty POLICE

18 867

2 053

8 555

1 394

Podmioty powiązane Grupa Azoty PUŁAWY

417

50

21 038

2 102

Podmioty powiązane Grupy Azoty PKCH

 

 

1

 

 

19 284

2 103

29 594

3 496

 

 

Przychody ze sprzedaży

Należności

Zakupy

Zobowiązania

W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2019 roku i na ten dzień

 

 

 

 

Podmioty powiązane Grupa Azoty POLICE

9 509

910

7 188

1 384

Podmioty powiązane Grupa Azoty PUŁAWY

248

51

14 139

1 612

 

9 757

961

21 327

2 996

Pozostałe transakcje

 

Pozostałe przychody

Pozostałe koszty

Przychody finansowe

Koszty finansowe

W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2020 roku

-

-

-

-

Podmioty powiązane Grupa Azoty PUŁAWY

83

113

-

-

 

83

113

-

-

 

 

Pozostałe przychody

Pozostałe koszty

Przychody finansowe

Koszty finansowe

W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2019 roku

-

-

-

-

Podmioty powiązane Grupa Azoty PUŁAWY

52

-

-

755

 

52

-

-

755

Kredyty, pożyczki udzielone Grupie przez podmioty powiązane

Na dzień 31 grudnia 2020 oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku Grupa nie posiadała takich pożyczek.

Warunki transakcji z jednostkami powiązanymi

Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi ustalane są na zasadach rynkowych. Strony uczestniczące w transakcji ustalają cenę w oparciu o benchmarki rynkowe mające na celu uniezależnienie ceny transakcji od kosztów wytworzenia towaru czy usługi przy pomocy metod wymienionych w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 865). Wybór metody poprzedzony jest dokładną analizą warunków transakcji, podziału ryzyka i kosztów, zaangażowanych aktywów tak, aby cena odzwierciedlała warunki transakcji, jakie ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Wynagrodzenia członków Zarządu Jednostki Dominującej z tytułu i za okres pełnienia funkcji w Grupie Kapitałowej

 

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019

do 31.12.2019

Świadczenia krótkoterminowe

9 063

8 610

Świadczenia w związku z przerwaniem zatrudnienia

140

-

 

9 203

8 610

Zasady wynagradzania Członków Zarządu

Wynagrodzenie całkowite Członków Zarządu składa się z:

części stałej, stanowiącej wynagrodzenie miesięczne podstawowe (wynagrodzenie stałe),

części zmiennej, stanowiącej wynagrodzenie uzupełniające za rok obrotowy (wynagrodzenie zmienne),

Wysokość miesięcznego wynagrodzenia podstawowego została określona jako stała kwota, której wysokość zależy od pełnionej funkcji.

Wynagrodzenie podstawowe zostaje pomniejszone o kwotę przypadającą na dni, w które Członek Zarządu nie świadczył usług (za wyjątkiem przysługujących (płatnych) 24 dni roboczych przerwy w wykonywaniu umowy).

Rada Nadzorcza może wyrazić zgodę na przyznanie prawa do korzystania z mieszkania służbowego w miejscowości, w której znajduję się siedziba danej spółki.

Zasady premiowania Członków Zarządu

Wynagrodzenie zmienne uzależnione jest od poziomu realizacji celów zarządczych i nie może przekroczyć 100% wynagrodzenia podstawowego w poprzednim roku obrotowym, dla którego dokonywane jest obliczenie wysokości przysługującego wynagrodzenia zmiennego. Rada Nadzorcza ustala odrębną uchwałą wysokość wynagrodzenia zmiennego przysługującą za dany rok obrotowy.

Wynagrodzenie zmienne przysługuje po:

zatwierdzeniu sprawozdania Zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły za rok obrotowy,

udzieleniu Członkowi Zarządu przez Walne Zgromadzenie absolutorium z wykonania przez niego obowiązków,

przedłożeniu przez Członka Zarządu sprawozdania z wykonania celów zarządczych,

zatwierdzeniu przez Radę Nadzorczą stopnia realizacji przez Członka Zarządu celów zarządczych na dany rok,

podjęciu przez Radę Nadzorczą uchwały w sprawie wykonania celów zarządczych i ustalenia wysokości należnej wypłaty wynagrodzenia zmiennego.

Wynagrodzenia Członków Rady Nadzorczej z tytułu i za okres pełnienia funkcji w Grupie

 

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019

do 31.12.2019

Świadczenia krótkoterminowe

1 880

1 998

Wynagrodzenia członków zarządów spółek wiodących Grupy (bez Jednostki Dominującej)

 

za okres

od 01.01.2020 do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019

do 31.12.2019

Świadczenia krótkoterminowe

40 303

40 212

Świadczenia po okresie zatrudnienia

2 343

1 332

Świadczenia w związku z przerwaniem zatrudnienia

949

566

Inne świadczenia długoterminowe

3 108

1 144

 

46 703

43 254

Pożyczki

W 2020 roku i w 2019 roku spółki wchodzące w skład Grupy nie udzielały pożyczek Członkom Zarządów oraz Rad Nadzorczych.

Transakcje z Właścicielami

Według stanu na 31 grudnia 2020 roku Grupa posiada następujące kredyty zaciągnięte w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju:

na kwotę 103 846 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 126 926 tys. zł) – zaciągnięty wcześniej w pełnej kwocie 150 000 tys. zł na podstawie umowy z 28 maja 2015 roku oraz po spłacie czterech rat w łącznej kwocie 46 154 tys. zł,

na kwotę 100 000 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 100 000 tys. zł ) – zaciągnięty częściowo na podstawie umowy z 26 lipca 2018 roku do kwoty 500 000 tys. zł.

Istotne transakcje z podmiotami powiązanymi przez Skarb Państwa

Za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku

Nazwa podmiotu

Wartość

Treść operacji

PGNiG S.A.

1 153 134

zakup gazu ziemnego

PKN Orlen S.A.

271 463

zakup surowców

Polska Grupa Górnicza S.A.

186 389

zakup miału węglowego

Enea S.A.

809 414

zakup energii elektrycznej

PKP Cargo S.A.

115 346

zakup usług transportowych

PGE Obrót S.A.

411 265

zakup energii elektrycznej

PSE S.A.

59 867

zakup usługi przesyłu

Grupa LOTOS S.A.

227 585

zakup surowców,

TAURON Polska Energia S.A.

55 223

zakup energii elektrycznej i miału węglowego

KGHM Polska Miedź S.A.

96 205

zakup surowców

PKO BP S.A.

55 673

spłata odsetek i prowizji, zakup usług maklerskich

BGK Bank Państwowy

13 386

spłata odsetek i prowizji

PZU S.A.

34 828

ubezpieczenia rzeczowe i osobowe, PPE

Polska Fundacja Narodowa

3 500

działalność statutowa fundacji

MBANK S.A.

165 134

zakup uprawnień do emisji , sprzedaży gazów cieplarnianych

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.

28 635

zakup usług, sprzedaż energii, sprzedaż usług budowlanych

Siarkopol Tarnobrzeg Sp. z o.o.

6 546

sprzedaż nawozów

Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o.

3 347

sprzedaż nawozów

PERN S.A.

935

zakup usług przeładunku

 

3 697 875

 

Ponadto, jak opisano w nocie 21.6 i 21.7 w 2020 roku miały miejsce transakcje związane z realizacją umowy inwestycyjnej oraz Umowy Akcjonariuszy zawartych w dniu 31 maja 2020 roku m.in. z Grupą LOTOS, na podstawie których Grupa LOTOS przystąpiła do spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS dokonując wpłaty na podniesienie kapitału tej spółki w kwocie 300 mln zł, jak również udzielając jej długoterminowej pożyczki podporządkowanej finansowaniu bankowemu na kwotę 200 mln zł. Opis ww. transakcji zamieszczono w nocie 21.6 i 21.7.


Za rok zakończony dnia 31 grudnia 2019 roku

Nazwa podmiotu

Wartość

Treść operacji

PGNiG S.A.

1 429 575

zakup gazu ziemnego

PKN Orlen S.A.

287 275

zakup surowców

Polska Grupa Górnicza S.A.

164 178

zakup miału węglowego

Enea S.A.

217 782

zakup energii elektrycznej

PKP Cargo S.A.

117 884

zakup usług transportowych

PGE Obrót S.A.

221 816

zakup energii elektrycznej

PSE S.A.

65 479

zakup usługi przesyłu

Grupa LOTOS S.A.

21 051

zakup surowców

TAURON Polska Energia S.A.

25 217

zakup energii elektrycznej i miału węglowego

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

167

zakup miału węglowego

KGHM Polska Miedź S.A.

26 080

zakup surowców

PKO BP S.A.

14 781

spłata odsetek i prowizji, zakup usług maklerskich

BGK Bank Państwowy

11 179

spłata odsetek i prowizji

PZU S.A.

49 090

ubezpieczenia rzeczowe i osobowe, PPE

Polska Fundacja Narodowa

3 500

działalność statutowa fundacji

 

2 655 054

 

Nota 33 Zobowiązania inwestycyjne

W okresie kończącym się 31 grudnia 2020 roku Grupa podpisała umowy dotyczące kontynuacji rozpoczętych oraz nowych zadań inwestycyjnych. Umowy zawarte na realizację tych zadań obejmują głównie usługi branży budowlanej, mechanicznej, elektrycznej oraz projektowej.

Do największych zakontraktowanych zobowiązań inwestycyjnych zaliczają się:

 

na dzień

31.12.2020

na dzień

31.12.2019

Instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu PDH oraz polipropylenu w Policach

2 016 029

3 868 889

Budowa Elektrociepłowni w Grupie Azoty PUŁAWY

771 981

1 169 150

Rozbudowa przepustu kablowego GA1 w Grupie Azoty POLICE

297 914

-

Projekt budowy instalacji kwasu azotowego w Grupie Azoty PUŁAWY

112 568

144 243

Łączna wartość zobowiązań z tytułu podpisanych umów wynosi 3 694 683 tys. zł na dzień 31 grudnia 2020 roku (na dzień 31 grudnia 2019 roku: 5 537 548 tys. zł).


Nota 34 Noty objaśniające do sprawozdania z przepływów pieniężnych

 

za okres

od 01.01.2020

do 31.12.2020

za okres

od 01.01.2019

do 31.12.2019

przekształcone*

Różnica wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(345 718)

(48 004)

Zmiana stanu z tytułu zaliczek na rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialnych, aktywa z tytułu prawa do użytkowania, nieruchomości inwestycyjnych

189 220

(68 671)

Zmiana stanu z tytułu zbycia rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, aktywa z tytułu prawa do użytkowania, nieruchomości inwestycyjnych

2 563

(3 306)

Zmiana stanu z tytułu zdarzeń niepieniężnych

(81 562)

(33 491)

Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

(235 497)

(153 472)

Różnica wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej zapasy i prawa majątkowe

80 732

(377 151)

Zmiana stanu z tytułu zdarzeń niepieniężnych

21 208

(9 052)

Zmiana stanu zapasy i prawa majątkowe w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

101 940

(386 203)

Różnica wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

567 482

(66 916)

Zmiana stanu z tytułu dywidend

-

(6)

Zmiana stanu z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, aktywa z tytułu prawa do użytkowania, nieruchomości inwestycyjnych

(269 387)

27 190

Zmiana stanu z tytułu faktoring odwrotnego

1 123 607

1 002 076

Zmiana stanu z tytułu zdarzeń niepieniężnych

44 710

14 207

Zmiana stanu zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

1 466 412

976 551

*zgodnie z opisem w punkcie 2.2 c)

W przepływach z działalności finansowej w pozycji pozostałe wpływy w 2020 roku zaprezentowano wniesione wkłady pieniężne na pokrycie akcji nowej emisji spółki Grupa Azoty POLYOLEFINS przez Współsponsorów tj. Hyundai, KIND oraz Grupę LOTOS w łącznej wysokości 594 700 tys. zł.

Nota 35 Zdarzenia po dniu bilansowym

Spełnienie warunków do Zamknięcia Finansowego - projektu „Polimery Police”

W dniu 25 lutego 2021 roku Jednostka Dominująca, spółka Grupa Azoty POLICE oraz spółka Grupa Azoty POLYOLEFINS powzięły informację z Banku Polska Kasa Opieki S.A. działającego jako Agent Kredytu, o otrzymaniu wszelkich niezbędnych dokumentów i/lub informacji stanowiących warunki zawieszające do osiągnięcia Zamknięcia Finansowego zgodnie z Umową Kredytów z dnia 31 maja 2020 roku z późniejszymi zmianami, w formie i treści satysfakcjonującej Kredytodawców. W związku z powyższym osiągnięte zostało Zamknięcie Finansowe, co umożliwia Grupa Azoty POLYOLEFINS składanie wniosków o wypłatę środków z kredytów, z zastrzeżeniem spełnienia specyficznych warunków do pierwszej wypłaty każdego kredytu oraz dodatkowych warunków do każdego uruchomienia, nieodbiegających od warunków przewidzianych w podobnych typach finansowania.

Nota 36 Informacja o skutkach pandemii choroby zakaźnej COVID-19

W związku z ustawą z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem choroby zakaźnej COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 roku, poz. 374 z późn. zm.) oraz ogłoszoną przez Światową Organizację Zdrowia pandemią związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oznaczonego symbolem SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19, Grupa podjęła niezwłoczne działania zabezpieczające jej działalność przed skutkami tego zagrożenia. W celu zapewnienia możliwie niezakłóconego funkcjonowania, w Jednostce Dominującej oraz w pozostałych spółkach Grupy zostały wdrożone procedury gwarantujące natychmiastową reakcję właściwych służb. Dodatkowo wydane zostały zalecenia dotyczące ograniczenia ryzyka zarażenia dla pracowników, obejmujące w szczególności:

wydanie szczegółowych zarządzeń i wytycznych w zakresie monitorowania stanu zdrowia pracowników spółek Grupy oraz pracowników kontrahentów, którzy kontaktują się fizycznie z pracownikami spółek Grupy,

ograniczenia spotkań oraz podróży służbowych krajowych i zagranicznych i korzystania w jak największym stopniu z tele- i wideokonferencji oraz komunikatorów internetowych,

wprowadzenia możliwości pracy zdalnej w przypadkach, gdy nie zakłóca to organizacji pracy danej jednostki organizacyjnej,

zabezpieczenia dodatkowych środków ochronnych i higienicznych dla pracowników spółek Grupy.

Sytuacja pandemiczna wymogła dokonanie zmian w systemach oraganizacji pracy, natomiast w 2020 roku nie odnotowano istotnej zmiany w poziomie zatrudnienia w Grupie Azoty.

Spółki Grupy na bieżąco monitorują sytuację rynkową w zakresie sprzedaży produktów i dostaw kluczowych surowców, a także sytuacji na rynkach finansowych w kontekście ryzyka walutowego i ryzyka stopy procentowej. Działania takie zostały podjęte w Jednostce Dominującej i wszystkich spółkach zależnych, w tym w Grupie COMPO EXPERT w odniesieniu do działalności we wszystkich lokalizacjach.

Przedstawione poniżej opisy i wartości uwzględniają kompleksowy wpływ czynników na działalność Spółki i Grupy Azoty.

Segment Tworzywa

Działalność Grupy Azoty w Segmencie Tworzyw sztucznych jest bezpośrednio związana z przemysłem elektrotechnicznym i motoryzacyjnym, który najmocniej odczuł skutki pandemii. Wprowadzone pod koniec marca 2020 roku restrykcje administracyjne, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii choroby zakaźnej COVID-19, wpłynęły na ograniczenie popytu i spadek cen kaprolaktamu i poliamidów, zarówno na rynku europejskim, jak i azjatyckim. Ograniczenie popytu na produkty Grupy Azoty było poprzedzone już w marcu 2020 roku sukcesywnym wyłączaniem produkcji u wytwórców ulokowanych we wszystkich sektorach łańcucha wartości tworzyw. W efekcie zdarzeń, które miały miejsce w otoczeniu rynkowym, w II kwartale 2020 roku w Segmencie Tworzyw odnotowano najwyższy spadek przychodów, który wyniósł 43% w relacji do analogicznego okresu roku ubiegłego. W głównej mierze było to efektem wpływu pandemii choroby zakaźnej COVID-19 i zaburzeniami równowagi popytowo-podażowej na rynku. Po tradycyjnym sezonowym spowolnieniu w miesiącach wakacyjnych nastąpiło oczekiwane stopniowe ożywienie. Sytuacja od III kwartału 2020 roku w biznesie tworzywowym związana z pandemią uległa polepszeniu. Łagodzenie restrykcji, przyczyniło się do dalszej poprawy sytuacji. Obserwowano niewielkie ożywienie na rynkach zarówno surowcowych jak i produktowych. Ostatnie miesiące 2020 roku przyniosły dalsze ożywienie popytu, co daje podstawy do ostrożnych optymistycznych prognoz na 2021 rok. Niemniej sytuacja w Segmencie Tworzyw pozostaje pod wpływem ogólnej trudnej sytuacji gospodarczej krajów będących głównymi rynkami zbytu oraz uzależniona jest od dalszego przebiegu działań związanych z wprowadzaniem środków zapobiegania rozpowszechniania się choroby zakaźnej COVID-19.

Pomimo polepszenia sytuacji rynkowej w IV kwartale 2020 roku odnotowano przychody niższe o 9% względem analogicznego okresu roku ubiegłego. W skali roku 2020 przychody ukształtowały się na poziomie o 20% niższym w stosunku do roku ubiegłego.

Segment Nawozy-Agro

Pandemia choroby zakaźnej COVID-19 nie miała istotnego wpływu na realizację w 2020 roku harmonogramów produkcji i sprzedaży kontraktowej.

W IV kwartale 2020 roku nastąpił spadek przychodów w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o około 4%, przy większych wolumenach w efekcie niższych poziomów cenowych. Na koniunkturę pozytywnie oddziaływały ceny podstawowych zbóż, gdzie ich poziomy kształtowały się o około 16-20% wyżej w odniesieniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

W skali roku 2020 przychody segmentu ukształtowały się o 4,5% niżej w stosunku do roku ubiegłego.

Segment Chemia

W biznesie produktów OXO w kwietniu 2020 roku nastąpiło obniżenie cen wyrobów, jako wynik spadkowego trendu dla notowań propylenu oraz mniejszego zapotrzebowania rynkowego z uwagi na pandemię choroby zakaźnej COVID-19. Po okresie spadkowego trendu cenowego od początku czerwca 2020 roku nastąpiło ożywienie na rynku alkoholi i plastyfikatorów oraz wzrost cen spowodowany wzrostem notowań propylenu. W III kwartale 2020 roku nastąpiło odbicie popytu, generowane czynnikami podażowymi w rejonie europejskim i amerykańskim oraz uzupełnianiem stanów magazynowych u klientów. Po okresie wakacyjnych postojów remontowych zapotrzebowanie na alkohole OXO zaczęło stopniowo wzrastać.

Przychody wygenerowane w IV kwartale 2020 roku w obszarze alkoholi OXO były o 37% wyższe niż w analogicznym kwartale roku ubiegłego. W skali roku 2020 przychody ukształtowały się o 2% wyżej w stosunku do roku ubiegłego.

Niższe zapotrzebowanie i poziom cen odnotowano także w przypadku melaminy w początkowej fali pandemii, natomiast poprawa popytu zauważalna była już w maju 2020 roku. Przychody ze sprzedaży melaminy w IV kwartale 2020 roku były o 2% niższe niż w analogicznym kwartale roku ubiegłego. W skali roku 2020 przychody ukształtowały się o 20% niżej w stosunku do roku ubiegłego.

W perspektywie 2021 roku przewidywany jest wzrost cen melaminy, podyktowany wysokim popytem i oczekiwaniem odbudowy marż.

W obszarze bieli tytanowej nie stwierdzono znaczącego wpływu COVID-19 w relacji do skali działalności Grupy Azoty, pomimo odczuwalnego ograniczenia popytu na niektórych rynkach w początkowej fazie pandemii. W II połowie 2020 roku zapotrzebowanie na biel tytanową stopniowo rosło, popyt z końcem 2020 roku wykazywał niezwykle wysoki poziom jak na tę porę roku.

Pod wpływem kryzysu związanego z rozprzestrzenianiem się pandemii choroby zakaźnej COVID-19 pozostawał również rynek produktów RedNOx. Spadek zużycia paliw miał przełożenie na zapotrzebowanie na sprzedaż roztworu mocznika – NOXy, głównego produktu tego obszaru biznesowego.

W pozostałych branżach takich jak elektrownie, produkcja szkła, papieru czy cementu, gdzie wykorzystywane są produkty segmentu, również odnotowano zmniejszenie przychodów. Pod wpływem sytuacji ogólnoświatowej i kryzysu na skutek pandemii COVID-19 spadek sprzedaży na rynku RedNOx sięgający nawet 20% odnotowano głównie w II kwartale 2020 roku (w relacji do poprzedniego kwartału). W pozostałych okresach 2020 roku skutki pandemii w sprzedaży produktów RedNOx nie były istotnie odczuwalne.

Grupa Azoty na bieżąco podejmuje działania minimalizujące wpływ skutków pandemii choroby zakaźnej COVID-19 na działalność m.in. poprzez wykorzystanie dostępnych na rynku rozwiązań wspierających zarządzanie kapitałem obrotowym, optymalizację kosztów zaopatrzenia w surowce oraz dostosowanie wolumenu produkcji do możliwości sprzedaży. Także w zakresie kontroli wewnętrznej priorytetowym działaniem było zabezpieczenie ryzyk związanych z pogorszeniem się warunków prowadzenia działalności gospodarczej, obejmujących w szczególności zarządzanie należnościami, zapasami oraz płynnością finansową.

W związku z odnotowanymi spadkami przychodów Jednostka Dominująca oraz niektóre z jej spółek zależnych podjęły kroki, aby skorzystać z mechanizmów dofinansowania wynagrodzeń dla pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wysokość uzyskanego w 2020 roku wsparcia dla Grupy Azoty wyniosła około 65 mln zł. Środki te wpłynęły do poszczególnych spółek Grupy w większości w III kwartale 2020 roku Sytuacja pandemiczna nie wpłynęła w sposób istotny na terminowość realizacji głównych inwestycji prowadzonych przez Grupę Azoty w 2020 roku. W przypadku realizacji projektu „Polimery Police” w związku m.in. z sytuacją związaną z pandemią COVID-19 uzgodniono zwiększenie wynagrodzenia Generalnego Wykonawcy o kwotę 33,2 mln EUR oraz wydłużenie harmonogramu realizacji o 3 miesiące.

Należy podkreślić, że sytuacja finansowa Grupy Kapitałowej Grupa Azoty jest stabilna. Dodatkową gwarancją płynności są posiadane przez Grupę środki pieniężne, których wartość na dzień 31 grudnia 2020 roku wraz ze środkami pieniężnymi na lokatach bankowych wynosiła 924 mln zł, wolne limity kredytowe, których wartość na dzień 31 grudnia 2020 roku wynosiła 2 743 mln zł oraz wolny limit faktoringu odwrotnego na kwotę 7 mln zł. Łącznie suma środków pieniężnych i wolnych limitów finansowania na dzień 31 grudnia 2020 roku wynosiła 3 674 mln zł.

 

W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej podejmowane środki zaradcze zapewniają minimalizację skutków ekonomicznych pandemii COVID-19 oraz minimalizację ryzyka zagrożenia ciągłości działalności, niemniej obserwowane efekty pandemii COVID-19 będą miały istotny krótko- i średnioterminowy negatywny wpływ na funkcjonowanie Grupy Azoty, w szczególności w segmencie Tworzyw oraz Chemii. Skutki te nie stanowią jednak zagrożenia dla utrzymania pozycji rynkowej Grupy, jej płynności finansowej oraz zdolności do realizacji strategicznych projektów inwestycyjnych.

Podpisy członków Zarządu

Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym ………………………………

 

Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym ………………………………

Tomasz Hinc

 

Witold Szczypiński

Prezes Zarządu

 

Wiceprezes Zarządu Dyrektor Generalny

Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym ………………………………

 

Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym ………………………………

Mariusz Grab

 

dr hab. Filip Grzegorczyk

Wiceprezes Zarządu

 

Wiceprezes Zarządu

Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym ………………………………

 

Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym ………………………………

Tomasz Hryniewicz

 

dr Grzegorz Kądzielawski

Wiceprezes Zarządu

 

Wiceprezes Zarządu

Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym ………………………………

 

 

Artur Kopeć

 

 

Członek Zarządu

 

 

Podpis osoby odpowiedzialnej za prowadzenie ksiąg

Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym ………………………………

 

 

Piotr Kołodziej

 

 

Dyrektor Departamentu

Korporacyjnego Finansów

 

 

Tarnów, dnia 12 kwietnia 2021 roku