iso4217:PLNxbrli:sharesiso4217:PLN259400XUHAB4BLDYGH282021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-01ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-01ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-01ifrs-full:SharePremiumMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember259400XUHAB4BLDYGH282022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400XUHAB4BLDYGH282022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400XUHAB4BLDYGH282022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400XUHAB4BLDYGH282022-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember259400XUHAB4BLDYGH282022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400XUHAB4BLDYGH282022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400XUHAB4BLDYGH282022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400XUHAB4BLDYGH282022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400XUHAB4BLDYGH282022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400XUHAB4BLDYGH282022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400XUHAB4BLDYGH282022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember259400XUHAB4BLDYGH282022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400XUHAB4BLDYGH282022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400XUHAB4BLDYGH282022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400XUHAB4BLDYGH282021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400XUHAB4BLDYGH282021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400XUHAB4BLDYGH282021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400XUHAB4BLDYGH282021-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember259400XUHAB4BLDYGH282021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400XUHAB4BLDYGH282021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400XUHAB4BLDYGH282021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-01259400XUHAB4BLDYGH282021-12-31259400XUHAB4BLDYGH282022-12-31259400XUHAB4BLDYGH282021-01-012021-12-31259400XUHAB4BLDYGH282022-01-012022-12-31

 

 

 

 

 

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE

ZA ROK OBROTOWY KOŃCZĄCY SIĘ 31 GRUDNIA 2022 R.

PRZYGOTOWANE ZGODNIE Z MIĘDZYNARODOWYMI

STANDARDAMI SPRAWOZDAWCZOŚCI FINANSOWEJ,

KTÓRE ZOSTAŁY ZATWIERDZONE PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spis treści

Skonsolidowane sprawozdanie z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów za rok kończący się 31 grudnia4

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia6

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych za rok kończący się 31 grudnia8

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za rok kończący się 31 grudnia9

1.Podstawowe dane o Grupie10

2.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego11

a)Oświadczenie zgodności11

b)Waluta funkcjonalna i prezentacyjna12

c)Dokonane osądy i oszacowania13

d)Założenie kontynuacji działalności gospodarczej13

3.Opis ważniejszych stosowanych zasad rachunkowości13

a)Zasady konsolidacji13

b)Waluty obce14

c)Instrumenty finansowe14

d)Kapitał własny16

e)Rzeczowe aktywa trwałe17

f)Wartości niematerialne18

g)Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży19

h)Zapasy19

i)Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów20

j)Świadczenia pracownicze22

k)Rezerwy22

l)Przychody z tytułu z umów z klientami23

m)Podatek dochodowy24

n)Niepewość co do traktowania podatkowego dochodu24

o)Działalność zaniechana24

p)Zysk na akcje24

q)Raportowanie segmentów działalności25

4.Przychody ze sprzedaży25

5.Pozostałe przychody26

6.Pozostałe koszty26

7.Wynagrodzenia oraz świadczenia pracownicze26

8.Przychody i koszty finansowe27

9.Podatek dochodowy27

10.Rzeczowe aktywa trwałe27

11.Wartości niematerialne29

12.Podatek odroczony32

13.Zapasy32

14.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe33

15.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty33

16.Kapitał własny33

17.Zobowiązania z tytułu otrzymanych zabezpieczonych kredytów, pożyczek35

18.Świadczenia pracownicze36

19.Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego wraz z odsetkami37

20.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe37

21.Instrumenty finansowe37

a)Klasyfikacja instrumentów finansowych37

b)Ryzyko kredytowe38

c)Ryzyko płynności39

d)Ryzyko rynkowe40

e)Ryzyko kursowe40

f)Ryzyko stopy procentowej41

g)Wartość godziwa44

22.Leasing44

23.Transakcje z podmiotami powiązanymi44

a)Wartość rozrachunków z jednostkami powiązanymi44

b)Wartość transakcji z jednostkami powiązanymi44

c)Transakcje z kadrą kierowniczą45

24.Aktywa i zobowiązania warunkowe i gwarancje45

a)Aktywa i zobowiązania warunkowe45

b)Gwarancje45

25.Zdarzenia po dniu sprawozdawczym45

26.Zarządzanie kapitałami46

27.Raportowanie segmentów działalności46

28.Istotne zdarzenia49

 

 

 

 

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok obrotowy

kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Skonsolidowane sprawozdanie z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów za rok kończący się 31 grudnia

Nota

2022

2021

Przychody ze sprzedaży

4

914 896

830 503

Pozostałe przychody

5

1 260

3 415

Zwiększenie (zmniejszenie) stanu zapasów wyrobów gotowych i produkcji w toku

20 598

545

Koszt własny sprzedanych towarów i materiałów

(402 807)

(334 091)

Zużycie materiałów i energii

(218 870)

(207 618)

Wynagrodzenia oraz świadczenia pracownicze

7

(113 215)

(93 332)

Amortyzacja

10, 11

(15 107)

(12 869)

Pozostałe koszty

6

(81 138)

(79 945)

Zysk na działalności operacyjnej

105 617

106 608

Przychody finansowe

8

13

15 287

Koszty finansowe

8

(26 847)

(11 857)

Zysk przed opodatkowaniem

78 783

110 038

Podatek dochodowy

9

(12 292)

(469)

Zysk netto z działalności kontynuowanej za rok obrotowy

66 491

109 569

Zysk netto za rok obrotowy

66 491

109 569

Zysk netto przypadający na:

Właścicieli jednostki dominującej

65 423

107 820

Udziały niekontrolujące

1 068

1 749

Zysk netto za rok obrotowy

66 491

109 569

Inne całkowite dochody

Składniki innych całkowitych dochodów, które zostaną przeklasyfikowane na zyski lub straty, po opodatkowaniu:

11 934

12 172

Inne całkowite dochody, po opodatkowaniu, różnice kursowe z przeliczenia

11 934

12 172

(Zyski) straty z tytułu różnic kursowych wynikających z przeliczenia

11 934

12 172

Składniki innych całkowitych dochodów, które nie zostaną przeklasyfikowane do zysku lub straty, po opodatkowaniu:

(83)

(106)

Zyski (straty) aktuarialne z programów określonych świadczeń emerytalnych

(83)

(106)

Inne całkowite dochody netto za rok obrotowy

11 851

12 066

Całkowite dochody ogółem za rok obrotowy

78 342

121 635

Całkowite dochody ogółem przypadające na:

Właścicieli jednostki dominującej

77 274

119 886

Udziały niekontrolujące

1 068

1 749

Całkowite dochody ogółem za rok obrotowy

78 342

121 635

Podstawowy zysk netto przypadający na jedną akcję w złotych z działalności kontynuowanej

3,08

5,08

Podstawowy zysk netto przypadający na jedną akcję w złotych z działalności zaniechanej

0,00

0,00

Podstawowy zysk netto przypadający na jedną akcję w złotych

3,08

5,08

Rozwodniony zysk netto przypadający na jedną akcję w złotych z działalności kontynuowanej

3,08

5,08

Rozwodniony zysk netto przypadający na jedną akcję w złotych z działalności zaniechanej

0,00

0,00

Rozwodniony zysk netto przypadający na jedną akcję w złotych

3,08

5,08

 

 

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok obrotowy

kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia

Nota

2022

2021

Aktywa

 

 

Aktywa trwałe

 

 

Rzeczowe aktywa trwałe

10

98 710

88 504

Wartość firmy

11

145 869

139 255

Wartości niematerialne

11

66 764

60 251

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

12

2 349

4 319

Aktywa trwałe razem

313 692

292 329

Aktywa obrotowe

Zapasy

13

292 797

260 177

Aktywa z tytułu prawa jednostki do odzyskania produktów

1 421

1 256

Należności z tytułu podatku dochodowego

7 000

1 392

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

14

116 813

109 125

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

15

23 717

47 166

Aktywa obrotowe inne niż aktywa trwałe lub grupy do zbycia zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży lub do wydania właścicielom

441 748

419 116

Aktywa obrotowe razem

441 748

419 116

Aktywa razem

755 440

711 445

Pasywa

Kapitał własny

Kapitał zakładowy

16

21 243

21 243

Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej

82 374

82 374

Różnice kursowe z przeliczeń*

35 676

23 742

Pozostałe kapitały rezerwowe

(206)

(123)

Zyski zatrzymane

299 857

259 122

Kapitał własny właścicieli jednostki dominującej

438 944

386 358

Udziały niekontrolujące

6 334

13 940

Kapitał własny razem

445 278

400 298

Zobowiązania

Rezerwy długoterminowe

1 039

2 418

Zobowiązanie z tytułu świadczeń pracowniczych

18

1 039

2 418

Zobowiązania z tytułu otrzymanych zabezpieczonych kredytów oraz pożyczek

17

85 933

61 250

Zobowiązania z tytułu leasingu

17

3 559

5 381

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

12

12 763

13 128

Zobowiązania pozostałe

78

74

Zobowiązania długoterminowe razem

103 372

82 251

Rezerwy bieżące

9 893

11 013

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

18

9 893

11 013

Zobowiązania z tytułu otrzymanych zabezpieczonych kredytów oraz pożyczek

17

111 047

80 089

Zobowiązania z tytułu leasingu

17

4 747

4 100

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

-

7 062

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

20

79 226

124 960

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok obrotowy

kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Zobowiązania z tytułu zwrotu zapłaty

1 877

1 672

Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży, zaklasyfikowanych jako utrzymywane z przeznaczeniem do sprzedaży

206 790

228 896

Zobowiązania krótkoterminowe razem

206 790

228 896

Zobowiązania razem

310 162

311 147

Pasywa razem

755 440

711 445

 

* została wyodrębniona pozycja dostosowująca prezentacyjnie dane do skonsolidowanego sprawozdania ze zmian w kapitale własnym

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych za rok kończący się 31 grudnia

 

Nota

2022

2021

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej

 

 

Zysk przed opodatkowaniem

78 783

110 038

Korekty dokonywane w celu uzgodnienia zysku (straty)

(59 131)

(63 147)

Amortyzacja

15 107

12 869

(Zysk) ze sprzedaży wartości niematerialnych i rzeczowych aktywów

trwałych

(220)

(88)

Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości zapasów i należności z tytułu dostaw i usług

115

2 669

Korekty z tytułu kosztów finansowych

12 392

2 501

Korekty wynikające z przychodów z tytułu odsetek

-

(15 283)

Zmiana stanu zapasów

(32 624)

(96 074)

Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych

(7 799)

(1 895)

Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałych

(45 554)

27 334

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych

(2 582)

2 628

Zmiana stanu aktywów z tytułu prawa jednostki do odzyskania produktów**

(165)

(385)

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu zwrotu zapłaty **

205

499

Korekty wynikające z niezrealizowanych zysków (strat) z tytułu różnic kursowych

1 994

2 078

Środki pieniężne netto wygenerowane na działalności operacyjnej

19 652

46 891

Bieżący podatek dochodowy zapłacony

(23 357)

11 590

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

(3 705)

58 481

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

Wpływy z tytułu sprzedaży wartości niematerialnych i rzeczowych aktywów trwałych

836

104

Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych

(25 248)

(13 269)

Przepływy pieniężne wykorzystane w ramach objęcia kontroli nad jednostkami zależnymi

(1 286)

(59 990)

Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

(25 698)

(73 155)

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

Zaciągnięcie kredytów i pożyczek

293 527

202 373

Spłata zobowiązań z tytułu umów leasingu

(5 059)

(4 310)

Spłata kredytów i pożyczek

(271 545)

(183 965)

Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli

(32 076)

(46 734)

Odsetki zapłacone, w tym:

(11 917)

(2 501)

Odsetki z tytułu umów leasingu

(386)

(406)

Środki pieniężne netto z działalności finansowej

(27 070)

(35 137)

Przepływy pieniężne netto, razem

(56 473)

(49 811)

W tym zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych

259

92

Zmiana stanu środków pieniężnych według sprawozdania z sytuacji finansowej

(56 214)

(49 719)

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty po pomniejszeniu o kredyty w rachunku bieżącym na początek okresu

(1 738)

47 981

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty po pomniejszeniu o kredyty w rachunku bieżącym na koniec okresu

15

(57 952)

(1 738)

w tym o ograniczonej możliwości dysponowania

675

1 131

**dodano pozycje prezentacyjnie wynikające z aktualizacji taksonomii

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za rok kończący się 31 grudnia

 

Kapitał zakładowy

Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej

Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek działających za granicą

Rezerwa z tytułu ponownych wycen programów określonych świadczeń

Zyski zatrzymane

Suma

Udziały niekontro-lujące

Kapitał własny razem

Kapitał własny na dzień 1 stycznia 2022 r.

21 243

82 374

23 742

(123)

259 122

386 358

13 940

400 298

Całkowite dochody za okres sprawozdawczy

Zysk netto za okres

-

-

-

-

65 423

65 423

1 068

66 491

Inne całkowite dochody netto za okres

-

-

11 934

(83)

-

11 851

-

11 851

Całkowite dochody ogółem za okres sprawozdawczy

-

-

11 934

(83)

65 423

77 274

1 068

78 342

Zwiększenia/zmniejszenia wynikające z nabycia jednostki zależnej

-

-

-

-

-

-

-

-

zwiększenie/zmniejszenie wynikające ze zmian udziałów własnościowych w jednostkach zależnych, które nie prowadzą do utraty kontroli

-

-

-

-

7 388

7 388

(8 674)

(1 286)

Wypłata dywidendy

-

-

-

-

(32 076)

(32 076)

-

(32 076)

Zmniejszenie zwiększenia kapitału własnego

-

-

11 934

(83)

40 735

52 586

(7 606)

44 980

Kapitał własny na dzień 31 grudnia 2022 r.

21 243

82 374

35 676

(206)

299 857

438 944

6 334

445 278

 

 

 

 

 

Kapitał własny właścicieli jednostki dominującej

Kapitał zakładowy

Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej

Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek działających za granicą

Rezerwa z tytułu ponownych wycen programów określonych świadczeń

Zyski zatrzymane

Suma

Udziały niekontro-lujące

Kapitał własny razem

Kapitał własny na dzień 1 stycznia 2021 r.

21 243

82 374

11 570

(17)

198 036

313 206

8

313 214

Całkowite dochody za okres sprawozdawczy

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Zysk netto za okres

-

-

-

-

107 820

107 820

1 749

109 569

Inne całkowite dochody netto za okres

-

-

12 172

(106)

-

12 066

-

12 066

Całkowite dochody ogółem za okres sprawozdawczy

-

-

12 172

(106)

107 820

119 886

1 749

121 635

Zwiększenia/zmniejszenia wynikające z nabycia jednostki zależnej

-

-

-

-

-

-

19 871

19 871

zwiększenie/zmniejszenie wynikające ze zmian udziałów własnościowych w jednostkach zależnych, które nie prowadzą do utraty kontroli

-

-

-

-

-

-

(7 688)

(7 688)

Wypłata dywidendy

-

-

-

-

(46 734)

(46 734)

-

(46 734)

Zmniejszenie zwiększenia kapitału własnego

-

-

12 172

(106)

61 086

73 152

13 932

87 084

Kapitał własny na dzień 31 grudnia 2021 r.

21 243

82 374

23 742

(123)

259 122

386 358

13 940

400 298

 

 

 

1.Podstawowe dane o Grupie

 

FERRO S.A. (zwana dalej „Spółką” lub „Jednostką Dominującą”) jest spółką akcyjną zarejestrowaną w Polsce pod nr KRS 0000289768. Siedziba Spółki mieści się w Skawinie, ul. Przemysłowa 7.

Adres Spółki: Skawina 32-050, ul Przemysłowa 7.

Przedmiotem działalności Jednostki Dominującej jest sprzedaż armatury sanitarnej, instalacyjnej, sprzętu wyposażenia hydraulicznego oraz grzewczego.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok kończący się 31 grudnia 2022 r. obejmuje sprawozdania finansowe Spółki oraz jej jednostek zależnych (zwanych łącznie „Grupą” lub „Grupą Kapitałową”).

Siedziba - Polska.

Nie wystąpiły zmiany w nazwie i innych danych identyfikacyjnych jednostki sprawozdawczej od zakończenia poprzedniego okresu sprawozdawczego.

Podstawowym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej jest siedziba Spółki w Skawinie 32-050, ul Przemysłowa 7 Polska.

Jednostka Dominująca najwyższego szczebla nie występuje.

Nazwa jednostki dominującej FERRO SA 

 

Poza Spółką w skład Grupy Kapitałowej na dzień 31 grudnia 2022 r. wchodziły następujące podmioty:

Nazwa spółki

Siedziba

Zakres podstawowej działalności jednostki

Udział w kapitale / liczbie głosów

Data objęcia kontroli/ nabycia

Metoda konsolidacji

FERRO International

Sp. z o.o.

Skawina, Polska

Spółka przeznaczona do dystrybucji produktów Grupy na eksport

99,50%

2004 r.

metoda pełna

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

NOVASERVIS spol. s.r.o.

Brno, Czechy

Spółka zajmuje się sprzedażą i produkcją armatury i wyposażenia sanitarnego

100,00%

2011 r.

metoda pełna

NOVASERVIS FERRO Group SRL

Cluj - Napoca, Rumunia

Spółka przeznaczona do dystrybucji produktów Grupy na terenie Rumunii

100,00%

2011 r.

metoda pełna

Novaservis FERRO SK s.r.o.

Senica,

Słowacja

Spółka przeznaczona do dystrybucji produktów Grupy na terenie Słowacji

100,00%

2013 r.

metoda pełna

FERRO Hungary Kft.

Budapeszt,

Węgry

Spółka przeznaczona do dystrybucji produktów Grupy na terenie Węgier

100,00%

2014 r.

metoda pełna

Novaservis FERRO Bulgaria Ltd.

Płowdiw,

Bułgaria

Spółka przeznaczona do dystrybucji produktów Grupy na terenie Bułgarii

100,00%

2015 r.

metoda pełna

FERRO Baltics UAB

Wilno,

Litwa

Spółka przeznaczona do dystrybucji produktów Grupy na terenie Litwy, Łotwy i Estonii

100,00%

2019 r.

metoda pełna

FERRO Adriatica d o.o.

Bjelovar,

Chorwacja

Spółka przeznaczona do rozwoju działalności eksportowej obejmujący region Adriatyku

100,00%

2019 r.

metoda pełna

Termet S.A.

Świebodzice,

Polska

Spółka jest producentem urządzeń grzewczych – kotłów gazowych, podgrzewaczy wody oraz rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii

93,66%*

2021 r.

metoda pełna

Tester sp. z .o.o.

Świebodzice, Polska

Spółka zajmuje się projektowaniem, wytwarzaniem oraz sprzedażą elektronicznych układów sterowania i automatyki do urządzeń gazowych.

100,00%

2021 r.

metoda pełna

 

 

*W okresie sprawozdawczym Jednostka Dominująca nabyła dodatkowe akcje od akcjonariuszy indywidualnych będących osobami fizycznymi – łącznie 12 863 akcji, zwiększając tym samym swoje zaangażowanie do 93,66% w kapitale zakładowym oraz głosach na walnym zgromadzeniu Termet. Cena nabycia pakietu akcji została określona na 1 286 tys. zł.

Wskutek transakcji, po dokonaniu rejestracji zmian struktury właścicielskiej w rejestrze akcjonariuszy Termet S.A. skutkujących przeniesieniem własności akcji, Spółka posiada łącznie 365 264 akcji w kapitale zakładowym Termet, co stanowi ok. 93,66 % kapitału zakładowego i uprawnia łącznie do 365 264 głosów tj. około 93,66% ogółu głosów na walnym zgromadzeniu Termet S.A.

 

2.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

a)Oświadczenie zgodności

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok kończący się 31 grudnia 2022 r. zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską, zwanymi dalej „MSSF UE”. 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd Jednostki Dominującej w dniu 30 marca 2023 r.

 

MSSF UE zawierają wszystkie Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej oraz związane z nimi Interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF) poza Standardami oraz Interpretacjami, które oczekują na zatwierdzenie przez Unię Europejską oraz Standardami i Interpretacjami, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską, ale nie weszły jeszcze w życie. 

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Zmiany w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej

W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupa uwzględniła następujące zmiany do standardów i interpretacji, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską z datą obowiązywania dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2022 roku lub po tej dacie:

 

Zmiany do MSSF 3 Połączenia przedsięwzięć – zmiany odniesień do założeń koncepcyjnych wraz ze zmianami do MSSF 3 (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),

Zmiany do MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe – przychody uzyskiwane przed przyjęciem składnika aktywów trwałych do użytkowania (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),

Zmiany do MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe – umowy rodzące obciążenia – koszt wypełnienia umowy (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),

Zmiany do różnych standardów Poprawki do MSSF (cykl 2018 - 2020) – dokonane zmiany w ramach procedury wprowadzania dorocznych poprawek do MSSF (MSSF 1, MSSF 9, MSSF 16 oraz MSR 41) ukierunkowane głównie na rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa (zmiany do MSSF 1, MSSF 9 oraz MSR 41 obowiązują w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Zmiany do MSSF 16 dotyczą jedynie przykładu ilustrującego, a zatem nie podano daty jej wejścia w życie.

 

Wymienione powyżej zmiany do standardów nie miały istotnego wpływu na wyniki finansowe oraz sytuację finansową Grupy Kapitałowej Ferro S.A.

 

Standardy i interpretacje, które zostały opublikowane i zatwierdzone przez UE i weszły w życie po dniu bilansowym

 

Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych – zmiany wymagają ujawnienia istotnych zasad (polityk) rachunkowości zamiast znaczących zasad (polityk) rachunkowości (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),

Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych – klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),

Zmiany do MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów – definicja wartości szacunkowej oraz wyjaśnienie jak rozróżnić zmianę polityki rachunkowości od zmian szacunków (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),

Zmiany do MSR 12 Podatek dochodowy – podatek odroczony związany z aktywami i zobowiązaniami wynikającymi z pojedynczej transakcji (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później).

MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe z późniejszymi zmianami do MSSF 17 (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),

 

 

Standardy i interpretacje przyjęte przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, ale jeszcze niezatwierdzone przez UE

 

MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, z wyjątkiem poniższych standardów, zmian do standardów i interpretacji, które według stanu na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania:

 

Zmiany do MSSF 16 Leasing – zmiana w zakresie kalkulacji zobowiązania leasingowego w transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego (data wejścia w życie 1 stycznia 2024 roku lub później).

 

Sporządzone niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe nie uwzględnia zmian standardów i interpretacji, które oczekują na zatwierdzenie przez Unię Europejską bądź zostały zatwierdzone przez Unię Europejską, ale weszły lub wejdą w życie dopiero po dniu bilansowym. W ocenie Grupy oraz zgodnie z jej najlepszą wiedzą, zmiany standardów i interpretacji nie będą miały istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Ferro S.A

 

b)Waluta funkcjonalna i prezentacyjna

Dane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zostały zaprezentowane w złotych polskich, po zaokrągleniu do pełnych tysięcy. Złoty polski jest walutą funkcjonalną Jednostki Dominującej. 

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

c)Dokonane osądy i oszacowania

Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF UE wymaga od Zarządu osądów, szacunków i założeń, które mają wpływ na przyjęte zasady oraz prezentowane wartości aktywów, pasywów, przychodów oraz kosztów. Szacunki oraz związane z nimi założenia opierają się na doświadczeniu historycznym oraz innych czynnikach, które są uznawane za racjonalne w danych okolicznościach, a ich wyniki dają podstawę osądu, co do wartości księgowej netto aktywów i zobowiązań, która nie wynika bezpośrednio z innych źródeł. Faktyczna wartość może różnić się od wartości szacowanej.

 

Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest ujęta w okresie, w którym dokonano zmiany szacunku lub w okresach bieżącym i przyszłych, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresu bieżącego, jak i okresów przyszłych.

 

Kluczowe osądy oraz szacunki dokonywane przez Zarząd przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego pozostały niezmienione w stosunku do osądów i szacunków przyjętych przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

 

Osądy oraz szacunki dokonywane przez Zarząd przy zastosowaniu MSSF UE, które mają istotny wpływ na skonsolidowane sprawozdanie finansowe, zostały przedstawione w notach 11, 13, 14 i 18.

d)Założenie kontynuacji działalności gospodarczej

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie istnieją żadne okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuacji działalności gospodarczej przez Grupę.

3.Opis ważniejszych stosowanych zasad rachunkowości

 

Zasady polityki rachunkowości przedstawione poniżej stosowane były w odniesieniu do wszystkich okresów zaprezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.

 

a)Zasady konsolidacji

(i)Jednostki zależne

Jednostkami zależnymi są jednostki kontrolowane przez Jednostkę Dominującą. Kontrola ma miejsce wtedy, gdy Spółka z tytułu swojego zaangażowania w jednostkę zależną podlega ekspozycji na zmieniający się poziom zwrotu z inwestycji, lub gdy ma prawa do zmieniającego się poziomu zwrotu z inwestycji, oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tego zwrotu poprzez sprawowanie władzy nad tą jednostką. Sprawozdania finansowe jednostek zależnych uwzględniane są w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym począwszy od dnia uzyskania nad nimi kontroli aż do momentu jej wygaśnięcia. 

(ii)Jednostki stowarzyszone i wspólne przedsięwzięcia

Jednostki stowarzyszone są to jednostki gospodarcze, na których politykę operacyjną i finansową Grupa wywiera znaczący wpływ, lecz ich nie kontroluje bądź współkontroluje. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera udział Grupy w zyskach i stratach jednostek stowarzyszonych wykazywanych metodą praw własności, od momentu uzyskania znaczącego wpływu do momentu jego wygaśnięcia. W przypadku, gdy udział Grupy w stratach przewyższa wartość udziałów w jednostce stowarzyszonej, wartość bilansowa jest zredukowana do zera. Wówczas ujmowanie wszelkich dodatkowych strat jest zaniechane, za wyjątkiem strat wynikających z przyjęcia na siebie przez Grupę prawnych lub zwyczajowych obowiązków lub z faktu dokonania płatności w imieniu jednostki stowarzyszonej lub współzależnej.

Wspólne przedsięwzięcie to ustalenie umowne, na mocy którego dwie lub więcej stron podejmuje działalność gospodarczą podlegającą współkontroli. Współkontrola jest to określony w umowie podział kontroli nad działalnością gospodarczą, który występuje tylko wówczas, gdy strategiczne decyzje finansowe i operacyjne dotyczące tej działalności wymagają jednomyślnej zgody stron sprawujących współkontrolę. Grupa nie posiadała inwestycji we wspólnych przedsięwzięciach w żadnym z okresów sprawozdawczych objętych niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym.

(iii)Procedury konsolidacyjne

W celu sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego stosuje się następujące procedury konsolidacyjne:

wyłączenie na dzień nabycia wartości księgowej inwestycji Jednostki Dominującej w każdej z jednostek zależnych oraz tej części kapitału własnego jednostek zależnych, która odpowiada udziałowi Jednostki Dominującej,

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

określenie udziałów niesprawujących kontroli w kapitale własnym jednostek zależnych oraz w wyniku finansowym konsolidowanych jednostek zależnych za dany okres sprawozdawczy,

wyłączenie rozrachunków wewnętrznych pomiędzy jednostkami Grupy,

wyłączenie wszelkich niezrealizowanych zysków powstałych na transakcjach w obrębie Grupy,

wyłączenie niezrealizowanych strat powstałych na transakcjach w obrębie Grupy, ale wyłącznie w przypadku, gdy nie występują przesłanki wskazujące na utratę wartości,

wyłączenie przychodów oraz kosztów związanych z transakcjami wewnątrz Grupy.

 

(iv)Połączenie jednostek gospodarczych

Połączenia jednostek są rozliczane metodą nabycia na dzień nabycia, który jest dniem, w którym Grupa obejmuje kontrolę nad jednostką nabywaną. 

Grupa ujmuje wartość firmy na dzień nabycia jako wartość godziwą przekazanej zapłaty; powiększoną o:

ujętą wartość udziałów niekontrolujących w jednostce przejmowanej; powiększoną o

wartość godziwą dotychczas posiadanych kapitałów w jednostce nabywanej, jeśli połączenie odbywa się etapami; pomniejszoną o

ujętą wartość netto (wartość godziwą) nabytych identyfikowalnych aktywów oraz przejętych zobowiązań

i zobowiązań warunkowych.

 

W sytuacji, gdy różnica przybiera wartość ujemną, zysk na okazyjnym nabyciu jest ujmowany w sprawozdaniu z zysków lub strat bieżącego okresu na dzień przejęcia w pozycji pozostałe przychody operacyjne.

Wartość godziwa przekazanej zapłaty nie zawiera kwot związanych z rozliczeniem wcześniej istniejących powiązań. Kwoty te zasadniczo są ujmowane w sprawozdaniu z zysków lub strat bieżącego okresu.

Koszty związane z nabyciem, inne niż odnoszące się do emisji instrumentów dłużnych lub kapitałowych, które Grupa ponosi w związku z połączeniem jednostek rozlicza się jako koszt okresu, w którym zostały poniesione.

Zapłata warunkowa jest ujmowana w wartości godziwej na dzień nabycia. Jeśli zapłata warunkowa klasyfikowana jest jako składnik kapitału własnego, nie jest ponownie wyceniana, a jej rozliczenie jest ujęte w kapitałach. W innym przypadku późniejsze zmiany wartości godziwej zapłaty warunkowej są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu.

b)Waluty obce

(i)Transakcje w walucie obcej

Transakcje wyrażone w walutach obcych w dniu dokonania transakcji ujmowane są w walucie funkcjonalnej jednostki przy zastosowaniu kursu wymiany waluty obcej, obowiązujący na dzień zawarcia transakcji. Rozchód środków pieniężnych w walucie obcej wyceniany jest metodą FIFO. Przy zakupie środków pieniężnych w walucie obcej stosuje się kurs zawarcia transakcji.

Pozycje pieniężne wyrażone w walucie obcej są przeliczane na dzień sprawozdawczy według średniego kursu NBP dla danej waluty obowiązującego na ten dzień. Różnice kursowe wynikające z rozliczenia transakcji w walutach obcych oraz wyceny bilansowej aktywów i pasywów pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmowane są w wyniku finansowym. Niepieniężne pozycje aktywów i zobowiązań wyrażone w walucie obcej wyceniane według kosztu historycznego są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego w dniu dokonania transakcji. Niepieniężne pozycje bilansowe wyrażone w walucie obcej wyceniane według wartości godziwej są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego na dzień szacowania wartości godziwej.

(ii)Przeliczanie jednostki działającej za granicą

Aktywa i zobowiązania jednostek działających za granicą, włączając wartość firmy i korekty dotyczące wartości godziwej dokonywane przy konsolidacji, są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego na dzień sprawozdawczy.

Przychody i koszty jednostek działających za granicą są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego na dzień transakcji. Różnice kursowe powstałe przy przeliczeniu są ujmowane w innych całkowitych dochodach i prezentowane jako „Różnice kursowe z przeliczeń” w kapitałach. W sytuacji, gdy kontrola lub znaczący wpływ nad jednostką działającą za granicą zostaje utracona, skumulowana wartość różnic kursowych z przeliczenia jest przeklasyfikowywana do zysku lub straty bieżącego okresu.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

c)Instrumenty finansowe

(i) Instrumenty finansowe inne niż instrumenty pochodne

Inne niż pochodne instrumenty finansowe obejmują inwestycje kapitałowe, dłużne papiery wartościowe, należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności, udzielone pożyczki, środki pieniężne i ich ekwiwalenty, zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania.

Instrumenty finansowe inne niż instrumenty pochodne są ujmowane początkowo według wartości godziwej powiększonej - za wyjątkiem inwestycji wycenianych według wartości godziwej przez wynik finansowy - o bezpośrednie koszty związane z nabyciem (poza wyjątkami opisanymi poniżej).

Instrument finansowy jest ujmowany, jeśli Grupa staje się stroną umowy danego instrumentu finansowego. Aktywa finansowe zostają wyłączone ze sprawozdania z sytuacji finansowej, jeśli wynikające z umowy prawa Grupy do przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasną lub jeśli Grupa przeniesie aktywa finansowe nie zachowując nad nimi (lub związanymi zeń ryzykami i korzyściami) kontroli. Standaryzowane transakcje kupna i sprzedaży składnika aktywów finansowych są ujmowane na dzień zawarcia transakcji, tj. w dniu, w którym Grupa zobowiąże się do kupna lub sprzedaży aktywa. Zobowiązania finansowe przestają być wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, jeśli zobowiązania te wygasną (to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł).

Klasyfikacja aktywów finansowych obejmuje:

•           aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu;

•           aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy; lub

•           aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.

Składnik aktywów finansowych jest klasyfikowany do kategorii wycenianych po początkowym ujęciu według zamortyzowanego kosztu, jeżeli spełnione są następujące dwa warunki:

•        aktywa utrzymywane są w ramach modelu biznesowego, którego celem jest utrzymywanie aktywów w celu uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z kontraktu; oraz

•        jego warunki umowne powodują powstanie w określonych momentach przepływów pieniężnych stanowiących wyłącznie spłatę kapitału oraz odsetek od niespłaconej części kapitału.  

W sytuacji, gdy powyższe warunki nie są spełnione (jak to ma miejsce na przykład w przypadku instrumentów kapitałowych innych jednostek), składnik aktywów finansowych jest wyceniany w wartości godziwej.

Do aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie zaliczane są przede wszystkim instrumenty dłużne, które nie są utrzymywane w celu generowania korzyści z tytułu ich sprzedaży, a przepływy pieniężne z ich tytułu można ustalić stosunkowo łatwy sposób ze względu na określone terminy płatności.

Grupa jako aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje w szczególności środki pieniężne i ich ekwiwalenty, należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności.

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie oraz depozyty bankowe na żądanie o początkowym okresie zapadalności do trzech miesięcy. Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, pomniejszonych dodatkowo o niespłacone kredyty w rachunkach bieżących, stanowiące integralną część systemu zarządzania środkami pieniężnymi Grupy.

Aktywa finansowe wyceniane według wartości godziwej przez wynik finansowy

Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik jeżeli nie spełnia kryteriów wyceny w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody oraz nie jest instrumentem kapitałowym wyznaczonym w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Do tej kategorii zaliczane są wszystkie instrumenty pochodne, za wyjątkiem pochodnych instrumentów zabezpieczających ujmowanych zgodnie z rachunkowością zabezpieczeń, akcje i udziały spółek innych niż spółki zależne i stowarzyszone oraz jednostki uczestnictwa i certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych. Koszty transakcyjne związane z inwestycją zostają ujęte jako zysk lub strata bieżącego okresu w dacie poniesienia.

Zyski i straty z wyceny aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej ujmowane są w wyniku bieżącego okresu, za wyjątkiem aktywów utrzymywanych w ramach modelu biznesowego, którego celem jest utrzymywanie aktywów zarówno w celu uzyskania przepływów pieniężnych z kontraktów jak i ich sprzedaż – dla tych aktywów zyski i straty z wyceny ujmowane są w innych całkowitych dochodach.

Nie występują w Grupie aktywa finansowe należące do powyższej kategorii.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Aktywa finansowe wyceniane według wartości godziwej przez inne całkowite dochody

Aktywa finansowe są klasyfikowane jako wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody jeżeli spełnione są dwa warunki:

•  są utrzymywane w wyniku przyjętego modelu zarządzania aktywami finansowymi, którego cel może być osiągnięty albo w drodze generowania przepływów pieniężnych wynikających z zawartych umów albo poprzez sprzedaż aktywów finansowych,

•  przepływy pieniężne z nimi związane, zgodnie z warunkami umownymi, następują w określonych terminach i stanowią wyłącznie płatności z tytułu spłaty kwoty głównej oraz odsetek od niespłaconej kwoty głównej.    

Ponadto w przypadku, gdy inwestycja w instrument kapitałowy nie jest przeznaczona do obrotu, MSSF 9 daje możliwość dokonania nieodwracalnej decyzji o wycenie takiego instrumentu finansowego, w momencie początkowego ujęcia, w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Wyboru takiego Grupa dokonuje dla każdego instrumentu osobno. Wartości ujęte w innych całkowitych dochodach w związku z powyższą wyceną nie są w późniejszych okresach przekwalifikowane do wyniku bieżącego okresu.

Zmiana wartości godziwej dotycząca zmiany ryzyka kredytowego zobowiązania finansowego wyznaczonego w momencie początkowego ujęcia jako wycenianego w wartości godziwej przez wynik finansowy jest prezentowana w innych całkowitych dochodach. Jedynie pozostała część zysku lub straty z wyceny do wartości godziwej jest ujmowana w wyniku bieżącego okresu. W przypadku jednak, gdyby zastosowanie tego wymogu powodowało brak współmierności przychodów i kosztów lub gdyby zobowiązanie finansowe wynikało ze zobowiązań do udzielenia pożyczki lub umów gwarancji finansowych, cała zmiana wartości godziwej będzie ujmowana w zysku lub stracie bieżącego okresu.

Nie występują w Grupie aktywa finansowe należące do powyższej kategorii.

Grupa jako zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje zobowiązania z tytułu dostaw i usług, zobowiązania z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych, pozostałe zobowiązania, zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych dłużnych instrumentów finansowych.

Zobowiązania finansowe nie będące instrumentami pochodnymi

Wyemitowane instrumenty dłużne oraz zobowiązania podporządkowane są ujmowane w księgach rachunkowych Grupy na dzień ich powstania. Wszystkie pozostałe zobowiązania finansowe, w tym zobowiązania wyceniane według wartości godziwej przez wynik finansowy, są początkowo ujmowane na dzień zawarcia transakcji, w którym Grupa staje się stroną zobowiązującej umowy do wydania instrumentu finansowego.

Grupa wyłącza z ksiąg zobowiązanie finansowe, kiedy zobowiązanie zostanie spłacone, umorzone lub ulegnie przedawnieniu.

Aktywa i zobowiązania finansowe kompensuje się ze sobą i wykazuje w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto, wyłącznie jeśli Grupa posiada ważny prawnie tytuł do kompensaty określonych aktywów i zobowiązań finansowych lub zamierza rozliczyć daną transakcję w wartości netto poddanych kompensacie składników aktywów i zobowiązań finansowych lub zamierza jednocześnie podlegające kompensacie aktywa finansowe zrealizować, a zobowiązania finansowe rozliczyć.

Kredyty w rachunku bieżącym, stanowią element zarządzania gotówką Grupy, są zaliczone do środków pieniężnych i ich ekwiwalentów dla celów sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania z przepływów środków pieniężnych.

Tego typu zobowiązania finansowe początkowo ujmowane są według wartości godziwej powiększonej o dające się bezpośrednio przyporządkować koszty transakcyjne. Po początkowym ujęciu zobowiązania te wycenianie są według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.

(ii)Pochodne instrumenty finansowe

Wbudowane instrumenty pochodne są wydzielane z kontraktu bazowego i wykazywane oddzielnie, jeśli cechy ekonomiczne i ryzyka kontraktu bazowego i wbudowanego instrumentu pochodnego nie są blisko powiązane, oddzielny instrument o tych samych warunkach, co wbudowany instrument pochodny odpowiadałby definicji instrumentu pochodnego i złożony instrument nie jest wyceniany według wartości godziwej przez wynik finansowy.

Pochodne instrumenty finansowe są ujmowane początkowo w wartości godziwej; przynależne koszty transakcji są ujmowane w wyniku finansowym w momencie poniesienia. Po początkowym ujęciu, Grupa wycenia pochodne instrumenty finansowe w wartości godziwej, zyski i straty wynikające ze zmiany wartości godziwej ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu.

Zabezpieczenia przepływów pieniężnych

Grupa nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń.

d)Kapitał własny

Akcje zwykłe

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Akcje zwykłe ujmuje się w kapitale własnym. Koszty bezpośrednio związane z emisją akcji zwykłych i opcji na akcje pomniejszają wartość kapitału.

Akcje uprzywilejowane

Akcje uprzywilejowane są ujmowane w kapitale własnym, jeśli nie podlegają umorzeniu lub podlegają umorzeniu wyłącznie na wniosek Spółki, a wypłata dywidendy z tych akcji jest nieobowiązkowa. Wypłaty dywidend wpływają bezpośrednio na wartość kapitału.

Akcje uprzywilejowane są ujmowane jako zobowiązania, jeśli podlegają umorzeniu na określoną datę lub na wniosek posiadacza akcji lub jeśli wypłata dywidend jest obligatoryjna. Wypłacone dywidendy są ujmowane jako koszty odsetek w wyniku finansowym.

Zakup akcji własnych

W przypadku zakupu akcji własnych, kwota zapłaty z tego tytułu wraz z kosztami bezpośrednimi przeprowadzenia transakcji, wykazywana jest jako pomniejszenie kapitału własnego. Zakupione akcje własne wykazywane są jako odrębna pozycja kapitału własnego ze znakiem ujemnym. 

e)Rzeczowe aktywa trwałe

(i)Własne składniki rzeczowych aktywów trwałych

Grupa dokonuje początkowej wyceny rzeczowych aktywów trwałych według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Pozycje rzeczowych aktywów trwałych, które zostały przeszacowane do wartości godziwej na dzień 1 stycznia 2005 r., czyli dzień zastosowania po raz pierwszy przez Grupę MSSF UE, są wyceniane w oparciu o koszt założony, który stanowi wartość godziwą na dzień dokonania przeszacowania.

Rzeczowe aktywa trwałe wyceniane są po koszcie obejmującym cenę nabycia oraz koszty pozwalające się bezpośrednio przyporządkować, poniesione w celu dostosowania składnika aktywów do miejsca i warunków potrzebnych do rozpoczęcia jego funkcjonowania. Po początkowym ujęciu rzeczowe aktywa trwałe wykazuje się wg ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o zakumulowaną amortyzację oraz zakumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości (zob. pkt. 3i). Koszty bieżącego utrzymania środka trwałego, konserwacje, naprawy, remonty i okresowe przeglądy zaliczane są na wynik finansowy okresu, w którym zostały poniesione.

Grupa Kapitałowa aktywuje koszty finansowania zewnętrznego, jeżeli są one bezpośrednio związane z nabyciem, budową lub wytworzeniem aktywów trwałych. Aktywowanie kosztów finansowania zewnętrznego zostaje zawieszone, jeżeli działalność inwestycyjna została przerwana na dłuższy okres czasu.

Grupa przestaje aktywować koszty finansowania zewnętrznego, jeśli działania niezbędne do przygotowania dostosowanego składnika aktywów do użytku są zakończone.

Nie aktywowane koszty zewnętrznego finansowania są odnoszone bezpośrednio do wyniku finansowego.

(ii)Dotacje do składników rzeczowych aktywów trwałych

W przypadku otrzymania dotacji na zakup rzeczowych aktywów trwałych dotacje te pomniejszają wartość początkową dofinansowanego składnika rzeczowych aktywów trwałych. Wartość przyznanej dotacji jest zatem amortyzowana przez okres ekonomicznej użyteczności danego składnika rzeczowych aktywów trwałych.

(iii) Amortyzacja oraz utrata wartości

Rzeczowe aktywa trwałe amortyzowane są od momentu, kiedy są one dostępne do użytkowania.

Grunty nie są amortyzowane.

Składniki rzeczowych aktywów trwałych, względnie ich istotne i odrębne części składowe amortyzowane są metodą liniową przez okres użytkowania przy uwzględnieniu wartości rezydualnej.

Grupa Kapitałowa zakłada poniższe okresy użytkowania dla poszczególnych kategorii środków trwałych:

budynki do 40 lat,

urządzenia i maszyny do 10 lat,

pojazdy do 10 lat,

inne do 5 lat.

Wartość końcowa oraz okres amortyzacji są okresowo, co najmniej na koniec każdego roku finansowego, weryfikowane. Ewentualne zmiany szacunków wartości końcowej lub okresu amortyzacji korygują wysokość odpisów amortyzacyjnych w następnych latach.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

(iv)Składniki rzeczowych aktywów trwałych z tytułu prawa do użytkowania

Umowa jest, lub zawiera w sobie, leasing jeśli w zamian za wynagrodzenie przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres.

Aby ocenić, czy umową przekazuje się prawo sprawowania kontroli nad użytkowaniem danego składnika aktywów przez dany okres, Grupa ocenia czy przez cały okres użytkowania użytkownik dysponuje łącznie następującymi prawami:

prawem do uzyskania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów oraz

prawem do kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów.

W dniu rozpoczęcia Leasingobiorca ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania, który reprezentuje prawo do użytkowania składnika aktywów w ramach umowy oraz zobowiązanie z tytułu leasingu, jako zobowiązanie do dokonywania płatności leasingowych.

Koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje:

Kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu;

Wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dniu rozpoczęcia lub przed tą datą pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe;

Wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę oraz

Szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów do stanu wymaganego przez warunki leasingu.

Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania po dacie rozpoczęcia zostaje pomniejszony o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości (zob. pkt 3i). Prawa do używania na podstawie umów leasingu składników rzeczowych aktywów trwałych podlegają amortyzacji według zasad stosowanych dla własnych środków trwałych. Jeżeli brak jest pewności, że po zakończeniu umowy leasingu Grupa otrzyma prawo własności, aktywa te są amortyzowane w okresie krótszym spośród okresu leasingu i okresu użyteczności.

W dacie rozpoczęcia leasingobiorca wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie.

Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można z łatwością ustalić. W przeciwnym razie leasingobiorca stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy.

Opłaty leasingowe z tytułu leasingu są rozdzielane na część stanowiącą koszt finansowania oraz część zmniejszającą zobowiązanie. Część stanowiąca koszt finansowania jest przypisywana do poszczególnych okresów w czasie trwania umowy leasingu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.

W dniu rozpoczęcia opłaty leasingowe zawarte w wycenie zobowiązania z tytułu leasingu obejmują następujące opłaty za prawo do użytkowania bazowego składnika aktywów podczas okresu leasingu, które pozostają do zapłaty na ten dzień:

stałe opłaty leasingowe pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe;

zmienne opłaty leasingowe, które zależą od indeksu lub stawki, wycenione początkowo z zastosowaniem tego indeksu lub tej stawki zgodnie z ich wartością w dniu rozpoczęcia,

kwoty, których zapłaty przez leasingobiorcę oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej,

cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji oraz

kary pieniężne za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano, że leasingobiorca może skorzystać z opcji wypowiedzenia leasingu.

W momencie modyfikacji leasingu tj. zmiany zakresu leasingu, lub płatności za leasing, nie ujętej w ramach pierwotnych ustaleń umownych dotyczących leasingu, która nie jest traktowana jako odrębna umowa, leasingobiorca ponownie wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu.

Grupa stosuje następujące zwolnienia z ujmowania:

dla umów leasingu o okresie 12 miesięcy lub krótszym bez opcji wykupu oraz

dla umów leasingu dotyczących składnika aktywów o niskiej wartości.

Dla umów leasingu o okresie krótkoterminowym i aktywów niskocennych dla różnych klas aktywów Grupa stosuje następujący model uproszczony :

nie ujmuje aktywa i zobowiązania z tytułu leasingu oraz

opłaty leasingowe są ujmowane w kosztach w momencie ich ponoszenia przez okres leasingu.

 

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

f)Wartości niematerialne

Wartości niematerialne to możliwe do zidentyfikowania niepieniężne składniki aktywów nie mające postaci fizycznej, które zostały nabyte lub wytworzone, takie jak:

programy komputerowe,

patenty,

prawa autorskie,

znaki firmowe i towarowe,

licencje.

Wartości niematerialne to także nabyte w ramach połączenia jednostek gospodarczych znaki towarowe oraz wartość firmy.

Nie stanowią wartości niematerialnych nakłady poniesione na wytworzenie we własnym zakresie znaków towarowych i znaków firmowych.

Początkowo wartości niematerialne wyceniane są po cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Zakupiony lub wytworzony składnik wartości niematerialnych jest ujmowany, gdy:

jest prawdopodobne, że osiągnie przyszłe korzyści ekonomiczne, które można przypisać do danego składnika aktywów,

można wiarygodnie ustalić cenę nabycia lub koszt danego składnika.

 

Amortyzacja naliczana jest liniowo. Poprawność okresów amortyzacji oraz wartości końcowej jest weryfikowana na koniec roku obrotowego.

Wartości niematerialne co do zasady amortyzowane są metodą liniową biorąc pod uwagę okres ich użytkowania, chyba, że nie jest on określony. Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które jeszcze nie są użytkowane poddaje się co roku weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne. W przypadku pozostałych wartości niematerialnych dokonywana jest coroczna ocena, czy wystąpiły przesłanki, które mogą świadczyć o utracie ich wartości.

Grupa Kapitałowa zakłada poniższe okresy użytkowania dla poszczególnych kategorii wartości niematerialnych:

licencje, prawa do patentów i pokrewne od 1 do 10 lat,

znaki towarowe – nieokreślony okres użytkowania,

programy komputerowe od 2 do 10 lat.

 

g)Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

Aktywa trwałe (lub aktywa i zobowiązania stanowiące grupę przeznaczoną do zbycia), co do których zakładane jest, że wypracują one korzyści dla jednostki w wyniku sprzedaży, a nie w wyniku długotrwałego użytkowania, są klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży. Bezpośrednio przed przeklasyfikowaniem do grupy przeznaczonych do sprzedaży, aktywa te (lub składniki grupy przeznaczonej do zbycia) są wyceniane zgodnie z zasadami rachunkowości właściwymi dla tego aktywa. Następnie na dzień początkowej klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży, aktywa trwałe lub grupa przeznaczona do zbycia są ujmowane według niższej z dwóch wartości: wartości księgowej netto lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży.

Ewentualny odpis z tytułu trwałej utraty wartości składników grupy przeznaczonej do zbycia jest w pierwszej kolejności ujmowany jako zmniejszenie wartości firmy, a następnie jako zmniejszenie wartości księgowej netto pozostałych składników na zasadzie proporcjonalnej z zastrzeżeniem, że utrata wartości nie wpływa na wartość zapasów, aktywów finansowych, aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, aktywów z tytułu świadczeń pracowniczych i nieruchomości inwestycyjnych, które są nadal wyceniane stosownie do grupowych zasad rachunkowości. Utrata wartości ujęta przy początkowej klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży jest ujmowana w wyniku finansowym. Dotyczy to również zysków i strat wynikających z późniejszej zmiany wartości. Zyski z tytułu wyceny do wartości godziwej są ujmowane tylko do wysokości uprzednio ujętych strat z tytułu utraty wartości.

 

h)Zapasy

Zapasy wycenia się według niższej z wartości:

cena nabycia lub koszt wytworzenia,

możliwa do uzyskania cena sprzedaży netto.

Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia składają się wszystkie koszty zakupu, przetworzenia i pozostałe koszty poniesione w trakcie doprowadzania zapasów do ich obecnego miejsca i stanu.

Na koszty zakupu składają się: cena zakupu, cła importowe i inne podatki, koszty transportu, koszty przeładunku i inne koszty bezpośrednio związane z nabyciem wyrobów gotowych, materiałów lub usług, pomniejszone o opusty, rabaty i tym podobne.

Na koszty przetworzenia składają się:

koszty bezpośrednio związane z jednostkami produkcyjnymi,

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

stałe i zmienne ogólne koszty produkcji ponoszone podczas przetwarzania materiałów w wyroby gotowe.

Stałe koszty ogólne produkcji przypisuje się do jednostek produkcyjnych w wysokości ustalonej na podstawie normalnej zdolności produkcyjnej tych jednostek (produkcja prowadzona na średnim poziomie przez kilka sezonów w warunkach normalnych). W okresach o wyjątkowo wysokiej produkcji wielkość przypisywanych stałych kosztów produkcji zmniejsza się, aby uniknąć wyceny zapasów powyżej kosztów wytworzenia.

Pozostałe koszty zalicza się do ceny nabycia lub kosztu wytworzenia w zakresie, w jakim zostały poniesione w celu doprowadzenia zapasów do ich obecnego miejsca i stanu.

Grupa Kapitałowa stosuje metodę FIFO („pierwsze weszło, pierwsze wyszło”). Taka sama metoda ustalania ceny nabycia i kosztu wytworzenia jest stosowana dla wszystkich zapasów o podobnym charakterze i przeznaczeniu.

Przykładami kosztów wyłączonych z ceny nabycia lub kosztu wytworzenia zapasów i ujmowanych jako koszty okresu są koszty magazynowania, koszty administracyjne, ogólne, które nie są poniesione w celu dostosowania produktu do wymagań klienta, koszty sprzedaży oraz koszty większego niż normalnie poziomu odpadów.

Możliwa do uzyskania cena sprzedaży netto to szacowana cena sprzedaży w trakcie normalnej działalności pomniejszona o szacowany koszt wykończenia i szacowany koszt doprowadzenia do sprzedaży (np. koszty marketingu, sprzedaży i dystrybucji).

i)Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów

(i)Aktywa finansowe

Oczekiwane straty kredytowe to ważony prawdopodobieństwem szacunek strat kredytowych (tj. bieżącej wartości wszystkich niedoborów środków pieniężnych) w całym oczekiwanym okresie życia instrumentu finansowego. Niedobór środków pieniężnych jest to różnica między przepływami pieniężnymi należnymi jednostce zgodnie z umową a przepływami pieniężnymi, które jednostka spodziewa się otrzymać. Ponieważ oczekiwane straty kredytowe uwzględniają kwotę i terminy płatności, strata kredytowa powstaje nawet wtedy, gdy Grupa spodziewa się otrzymać całą płatność, lecz ma to miejsce później niż przewidziano w umowie.

Grupa ujmuje odpisy na oczekiwane straty kredytowe w odniesieniu do:

aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu;

instrumentów dłużnych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody;

składniki aktywów z tytułu umów (MSSF15).

 

Grupa ujmuje odpis na oczekiwane straty w kwocie równej:

oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia, jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, lub

12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym, jeżeli na dzień sprawozdawczy ryzyko kredytowe związane z instrumentem finansowym nie wzrosło znacząco od momentu początkowego ujęcia.

W odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług, aktywów z tytułu umów Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia. 

 

Określając czy ryzyko kredytowe znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, a także na potrzeby oszacowania oczekiwanych strat kredytowych, Grupa uwzględnia adekwatne i możliwe do udokumentowania informacje, które są dostępne bez nadmiernych kosztów lub starań. Obejmuje to zarówno informacje ilościowe jak i jakościowe, oparte zarówno na doświadczeniach Grupy jak i na ocenie ryzyka kredytowego uwzględniającego informacje dotyczące przyszłości.

Grupa zakłada, że ryzyko kredytowe związane ze składnikiem aktywów finansowych znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, gdy płatności z tytułu umowy są przeterminowane o ponad 30 dni.

Przy ustalaniu, czy ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło, Grupa uwzględniała zmianę ryzyka niewykonania zobowiązania, jaka nastąpiła od momentu początkowego ujęcia. Według Grupy do niewykonania zobowiązania dochodzi gdy:

i) nie oczekuje się że dłużnik spłaci swoje zobowiązanie wobec Grupy w pełni, bez wykorzystania przez Grupę posiadanego zabezpieczenia (o ile istnieje), lub ii) składnik aktywów finansowych jest przeterminowany o 90 dni.

Maksymalny okres, który należy brać pod uwagę przy wycenie oczekiwanych strat kredytowych, to maksymalny okres trwania umowy (wliczając możliwość jej przedłużenia), podczas którego jednostka jest narażona na ryzyko kredytowe.

Szacując kwotę oczekiwanych strat kredytowych, Grupa uwzględnia ważone prawdopodobieństwo możliwych przyszłych strat oraz wartość pieniądza w czasie. Spółka stosując model uproszczony dla należności z tytułu dostaw i usług szacuje oczekiwaną stratę

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

kredytową, ustalając dla poszczególnych grup odbiorców matrycę odpisów w poszczególnych przedziałach wiekowych należności w oparciu o indywidualną analizę oraz wskaźnik uzależniony od rzeczywistych opóźnień w spłacie. Oczekiwana strata kredytowa jest kalkulowana w momencie ujęcia należności w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz jest aktualizowana na dzień kończący okres sprawozdawczy, w zależności od ilości dni przeterminowania danej należności.

Oczekiwane straty kredytowe dla należności z tytułu dostaw i usług ustala się po terminie płatności powyżej 90 dni.

Należności zagraniczne wiążą się z większym ryzykiem kredytowym niż należności krajowe wobec powyższego dla należności krajowych oczekiwane straty kredytowe ustala się indywidualnie (indywidualna analiza klientów z zakresu 91-365 dni opóźnienia w zapłacie), dla należności zagranicznych Grupa przyjmuje stały wskaźnik w zależności od rzeczywistych opóźnień w spłacie: opóźnienie 91-180 dni - 20 %, opóźnienie: 181-365 dni - 30%. Należności bieżące z tytułu dostaw i usług objęte są ubezpieczeniem. Dla tych należności które nie są objęte ubezpieczeniem oraz nie mają dodatkowych zabezpieczeń Spółka stosuje system przedpłat wobec powyższego ryzyko wystąpienia strat kredytowych jest znikome. 

Kwotę oczekiwanych strat kredytowych (lub kwotę odwrócenia strat), jaka jest wymagana, aby dostosować odpis na oczekiwane straty kredytowe na koniec okresu sprawozdawczego do kwoty wynikającej z przyjętych zasad, Grupa ujmuje w wyniku finansowym, jako zysk lub stratę z tytułu utraty wartości.

Z uwagi na nieistotność kwot, odpis na oczekiwane straty kredytowe nie jest wydzielany w odrębnej pozycji w sprawozdaniu z zysków i strat i innych całkowitych dochodów.

Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa ocenia, czy składnik aktywów finansowych wyceniany według zamortyzowanego kosztu jest dotknięty utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe. Składnik aktywów finansowych jest dotknięty utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe, jeżeli wystąpiło zdarzenie, jedno lub więcej, mające negatywny wpływ na szacowane przyszłe przepływy pieniężne związane z rzeczonym składnikiem aktywów finansowych.

Do dowodów utraty wartości składnika aktywów finansowych ze względu na ryzyko kredytowe zalicza się dające się zaobserwować dane na temat następujących zdarzeń:

znacznych trudności finansowych emitenta lub pożyczkobiorcy;

naruszenia umowy, takiego jak zdarzenie niewykonania zobowiązania lub niedokonanie płatności w terminie 90 dni;

przyznania pożyczkobiorcy przez pożyczkodawcę, ze względów ekonomicznych lub umownych wynikających z trudności finansowych pożyczkobiorcy, udogodnienia (udogodnień), którego w innym przypadku pożyczkodawca by nie udzielił;

staje się prawdopodobne, że nastąpi upadłość lub inna reorganizacja finansowa pożyczkobiorcy;

zaniku aktywnego rynku na dany składnik aktywów finansowych ze względu na trudności finansowe, lub

kupna lub powstania składnika aktywów finansowych z dużym dyskontem odzwierciedlającym poniesione straty kredytowe.

 

W odniesieniu do składnika aktywów finansowych, który na dzień sprawozdawczy jest dotknięty utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe, lecz który nie jest zakupionym lub utworzonym składnikiem aktywów finansowych dotkniętym utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe, Grupa wycenia oczekiwane straty kredytowe jako różnicę między wartością bilansową brutto składnika aktywów a bieżącą wartością szacowanych przyszłych przepływów pieniężnych, dyskontowanych według pierwotnej efektywnej stopy procentowej składnika aktywów finansowych. Wszelkie korekty oczekiwanych strat kredytowych ujmuje się w wyniku finansowym jako zysk lub stratę z tytułu utraty wartości.

(ii)Aktywa niefinansowe

Wartość bilansowa aktywów niefinansowych, innych niż zapasy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego poddawana jest ocenie na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy w celu stwierdzenia, czy występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. W przypadku wystąpienia takich przesłanek Grupa dokonuje szacunku wartości odzyskiwalnej poszczególnych aktywów. Wartość odzyskiwalna wartości firmy, wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz wartości niematerialnych, które nie są jeszcze zdatne do użytkowania jest szacowana na każdy dzień sprawozdawczy.

Odpis z tytułu utraty wartości ujmowany jest w momencie, kiedy wartość bilansowa składnika aktywów lub ośrodka generującego środki pieniężne przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Ośrodek generujący środki pieniężne jest definiowany jako najmniejsza identyfikowalna grupa aktywów, która wypracowuje środki pieniężne niezależnie od innych aktywów i ich grup. Odpisy z tytułu utraty wartości są ujmowane w ramach zysku lub straty bieżącego okresu. Utrata wartości ośrodka generującego środki pieniężne jest w pierwszej kolejności ujmowana jako zmniejszenie wartości firmy przypisanej do tego ośrodka (grupy ośrodków), a następnie jako zmniejszenie wartości księgowej netto pozostałych aktywów tego ośrodka (grupy ośrodków) na zasadzie proporcjonalnej.

Wartość odzyskiwalna aktywów lub ośrodków generujących środki pieniężne definiowana jest jako większa z ich wartości godziwej oraz ich wartości użytkowej. Przy szacowaniu wartości użytkowej przyszłe przepływy pieniężne dyskontowane są przy użyciu stopy

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

procentowej przed opodatkowaniem, która odzwierciedla aktualną rynkową ocenę wartości pieniądza w czasie oraz czynniki ryzyka charakterystyczne dla danego składnika aktywów. W przypadku aktywów, które nie generują niezależnych przepływów pieniężnych wartość użytkowa szacowana jest dla najmniejszego identyfikowalnego ośrodka generującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów przynależy.

Odpis aktualizujący wartość firmy z tytułu utraty wartości nie jest odwracany. W odniesieniu do innych aktywów, odpisy z tytułu utraty wartości rozpoznane w poprzednich okresach, są poddawane na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy ocenie, czy zaszły przesłanki wskazujące na zmniejszenie utraty wartości lub jej całkowite odwrócenie. Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości jest odwracany, jeżeli zmieniły się szacunki zastosowane do szacowania wartości odzyskiwalnej. Odpis z tytułu utraty wartości odwracany jest tylko do wysokości wartości księgowej netto składnika aktywów pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne, jaka byłaby wykazana w sytuacji, gdyby odpis z tytułu utraty wartości nie został ujęty.

(iii)Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

Ewentualny odpis z tytułu utraty wartości składników grupy przeznaczonej do zbycia jest ujmowany jako zmniejszenie wartości bilansowej składników aktywów na zasadzie proporcjonalnej, z zastrzeżeniem, że utrata wartości nie wpływa na wartość zapasów, aktywów finansowych, aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, aktywów z tytułu świadczeń pracowniczych, które są nadal wyceniane stosownie do stosowanych zasad rachunkowości. Utrata wartości ujęta przy początkowej klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży jest ujmowana w ramach zysku lub straty bieżącego okresu. Dotyczy to również zysków i strat wynikających z późniejszej zmiany wartości. Zyski z tytułu wyceny do wartości godziwej są ujmowane tylko do wysokości uprzednio zarachowanych strat z tytułu utraty wartości.

j)Świadczenia pracownicze

(i)Program określonych świadczeń – odprawy emerytalne

Wartość bieżącą rezerw na odprawy emerytalne szacuje się na każdy dzień bilansowy przy zastosowaniu metod aktuarialnych. Zobowiązanie Spółki wynikające z odpraw emerytalnych obliczane jest poprzez oszacowanie wysokości przyszłego wynagrodzenia pracownika w okresie, w którym pracownik osiągnie wiek emerytalny oraz poprzez oszacowanie wysokości przyszłej odprawy emerytalnej. Odprawy te są dyskontowane do wartości bieżącej. Naliczone rezerwy są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są na danych historycznych. W wyniku finansowym Spółka uwzględnia koszty bieżącego i przeszłego zatrudnienia oraz koszty odsetek od zobowiązania natomiast ewentualne zyski i straty aktuarialne są ujmowane w pozostałych całkowitych dochodach.

(ii)Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy

Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy (odprawy) zostają rozpoznane w kosztach, jeśli na Grupie ciąży nieodwołalne zobowiązanie wynikające z tytułu formalnego, szczegółowego planu rozwiązania stosunku pracy z pracownikami przed wiekiem emerytalnym. Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy w przypadku dobrowolnych odejść są ujmowane w kosztach, jeśli Grupa złożyła pracownikom ofertę zachęcającą do dobrowolnych odejść, jest prawdopodobne, że oferta zostanie zaakceptowana i liczba dobrowolnych odejść może być rzetelnie oszacowana.

(iii)Krótkoterminowe świadczenia pracownicze

Zobowiązania z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych są wycenianie bez uwzględnienia dyskonta i są odnoszone w koszty w momencie wykonania świadczenia.

Grupa tworzy rezerwę w ciężar kosztów w wysokości przewidzianych płatności dla pracowników z tytułu krótkoterminowych premii pieniężnych lub planów podziału zysku (profit sharing plans), jeśli Grupa jest prawnie lub konstruktywnie zobowiązana do takich wypłat na podstawie usług świadczonych przez pracowników w przeszłości, a zobowiązanie to może zostać rzetelnie oszacowane.

k)Rezerwy

Rezerwa zostaje ujęta w przypadku, gdy na Grupie ciąży obowiązek wynikający z przeszłych zdarzeń i prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku wiązać się będzie z wypływem korzyści ekonomicznych. W przypadku, kiedy efekt wartości pieniądza w czasie ma istotne znaczenie, rezerwy są szacowane poprzez dyskontowanie oczekiwanych przyszłych przepływów środków pieniężnych w oparciu o stopę przed opodatkowaniem, która odzwierciedla bieżące szacunki rynkowe zmian wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko związane z danym zobowiązaniem.

(i)Naprawy gwarancyjne

Rezerwa na naprawy gwarancyjne jest ujmowana, gdy produkty lub usługi, na które gwarancja została udzielona, zostały sprzedane. Wysokość rezerwy oparta jest na danych historycznych dotyczących udzielonych gwarancji oraz średniej ważonej wszystkich możliwych wyników związanych z jej wykonaniem.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

(ii)Umowy rodzące obciążenia

Rezerwa na umowy rodzące obciążenia ujmowana jest w przypadku, gdy spodziewane przez Grupę korzyści ekonomiczne z umowy są niższe niż nieuniknione koszty wypełnienia obowiązków umownych. Wysokość rezerwy jest ustalana na podstawie niższej z wartości kosztów związanych z odstąpieniem od umowy lub kosztów jej realizacji. Przed ujęciem w księgach rezerwy, Grupa rozpoznaje ewentualną utratę wartości aktywów związanych z daną umową.

l)Przychody z tytułu z umów z klientami

Ujęcie przychodu przez Grupę odwzorowuje przekazanie towarów lub usług do kontrahenta w kwocie, która odzwierciedla wynagrodzenie, jakie jednostka spodziewa się otrzymać, w zamian za te towary lub usługi. W celu zastosowania kluczowej zasady dotyczącej rozpoznania przychodu zgodnie z  MSSF 15 Grupa rozpoznaje przychód z uwzględnieniem pięciostopniowego modelu:

(i)Identyfikacja umowy (umów) z klientem

Umowa z klientem spełnia swoją definicję, gdy zostaną spełnione wszystkie następujące kryteria:

a) strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;

b) Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;

c) Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;

d) umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych jednostki); oraz

e) jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.

(ii)Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia

W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter. Jeżeli te towary lub usługi są odrębne, stanowią odrębne zobowiązanie do wykonania świadczeń i są księgowane osobno.

(iii)Ustalenie ceny transakcji

Cena transakcji to wynagrodzenie, którego na mocy umowy spodziewa się Grupa w zamian za dostarczenie klientowi obiecanych towarów lub usług. Cena transakcji może być stałą kwotą, ale może również czasami zawierać zmienne wynagrodzenie lub zapłatę w innej formie niż gotówka. Jeśli wynagrodzenie jest zmienne, Grupa szacuje kwotę wynagrodzenia, jakiej spodziewa się w zamian za obiecane towary lub usługi. Oszacowana kwota zmiennegowynagrodzenia jest ujęta w cenie transakcji tylko w takiej wysokości, w jakiej jest wysoce prawdopodobne, że nie nastąpi istotna korekta przychodu w momencie ustania niepewności.

(iv)Alokowanie ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczeń

Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.

(v)Ujęcie przychodu w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy

Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi. Przekazanie składnika aktywów następuje w momencie, gdy klient przejmuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów.

Rozrachunki z tytułu spodziewanych zwrotów towarów są ujmowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej poprzez rozpoznanie składnika aktywów w kwocie kosztu własnego sprzedanych towarów, co do których oczekuje się ich zwrotu (prezentowanego w pozycji  aktywa z tytułu prawa jednostki do odzyskania produktów) oraz zobowiązania w kwocie będącej równowartością przychodów ze sprzedaży zrealizowanych na sprzedaży towarów, co do których oczekuje się ich zwrotu (prezentowanego w zobowiązaniach z tytułu zwrotu zapłaty). 

Dotacje

Otrzymane dotacje będące zwrotem poniesionych przez Grupę kosztów są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu i wykazywane w pozostałych przychodach operacyjnych.

Koszty i przychody finansowe

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Przychody finansowe obejmują odsetki należne z tytułu zainwestowanych przez Grupę środków pieniężnych, należne dywidendy, zyski z tytułu zbycia dostępnych do sprzedaży instrumentów finansowych, zyski z tytułu zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych przez wynik finansowy, zyski z tytułu różnic kursowych oraz zyski dotyczące instrumentów zabezpieczających, które ujmowane są w wyniku finansowym. Dochód z tytułu dywidend ujmuje się w wyniku finansowym w momencie, kiedy Grupa nabywa prawa do jej otrzymania.

Przychody z tytułu odsetek wykazuje się w wyniku finansowym według zasady memoriałowej, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.

Koszty finansowe obejmują odsetki płatne z tytułu zadłużenia, odwracanie dyskonta z tytułu rezerw, dywidendy z tytułu zaklasyfikowanych do zobowiązań akcji uprzywilejowanych, straty z tytułu różnic kursowych, straty z tytułu zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych przez wynik finansowy, odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych oraz straty dotyczące instrumentów zabezpieczających, które ujmowane są w wyniku finansowym.

Wszystkie koszty z tytułu odsetek są ustalane w oparciu o efektywną stopę procentową.

m)Podatek dochodowy

Podatek dochodowy wykazany w zysku lub stracie bieżącego okresu obejmuje część bieżącą i odroczoną. Podatek dochodowy ujmowany jest w zysku lub stracie bieżącego okresu, za wyjątkiem kwot związanych z pozycjami rozliczanymi bezpośrednio z kapitałem własnym lub jako inne całkowite dochody.

Podatek bieżący stanowi zobowiązanie podatkowe z tytułu dochodu do opodatkowania za dany rok, ustalone przy zastosowaniu stawek podatkowych obowiązujących na dzień kończący okres sprawozdawczy oraz korekty podatku dotyczącego lat ubiegłych.

Podatek odroczony wyliczany jest przy zastosowaniu metody zobowiązania bilansowego, w oparciu o różnice przejściowe pomiędzy wartością aktywów i zobowiązań ustalaną dla celów księgowych, a ich wartością ustalaną dla celów podatkowych. Rezerwy ani aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie tworzy się na następujące różnice przejściowe: początkowe ujęcie aktywów lub pasywów nie wynikających z połączenia jednostek gospodarczych, które nie wpływają ani na zysk księgowy ani na dochód do opodatkowania, różnice związane z inwestycjami w jednostkach zależnych w zakresie, w którym nie jest prawdopodobne, że zostaną one zrealizowane w dającej się przewidzieć przyszłości. Ujęta kwota podatku odroczonego opiera się na oczekiwaniach co do sposobu realizacji wartości księgowej nettoaktywów i pasywów, przy zastosowaniu stawek podatkowych, które według przewidywań będą stosowane wtedy, gdy przejściowe różnice odwrócą się, przy czym za podstawę przyjmowane są przepisy podatkowe obowiązujące prawnie lub praktycznie do dnia sprawozdawczego.

Aktywa z tytułu podatku odroczonego są ujmowane do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na realizację różnic przejściowych. Aktywa z tytułu podatku odroczonego obniża się w zakresie, w jakim nie jest prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania różnic przejściowych. Takie obniżki koryguje się w górę, w zakresie, w jakim uzyskanie wystarczającego dochodu do opodatkowania staje się prawdopodobne.

n)Niepewość co do traktowania podatkowego dochodu

KIMSF 23 Niepewność Związana z Ujęciem Podatku Dochodowego, wyjaśnia ujęcie podatku dochodowego, w przypadku gdy zastosowane podejście nie zostało jeszcze zaakceptowane przez organy podatkowe, oraz ma na celu zwiększenie przejrzystości. Kluczową z punktu widzenia KIMSF 23 kwestią jest ocena prawdopodobieństwa zaakceptowania wybranego ujęcia podatkowego przez organy podatkowe. W przypadku jeśli jest prawdopodobne, że organy podatkowe zaakceptują ujęcie podatkowe, co do którego występuje niepewność, to należy ująć podatki w sprawozdaniu finansowym spójnie z zeznaniami podatkowymi bez odzwierciedlenia niepewności w ujęciu podatku bieżącego oraz odroczonego.W przeciwnym wypadku podstawę opodatkowania (lub stratę podatkową), wartości podatkowe oraz niewykorzystane straty podatkowe należy ująć w kwocie, która w najlepszy sposób odzwierciedli rozstrzygnięcie niepewności, przy wykorzystaniu jednego najbardziej prawdopodobnego wyniku bądź wartości oczekiwanej (sumy ważonych prawdopodobieństwem możliwych rozwiązań). Jednostka musi założyć, że organy podatkowe dokonają weryfikacji niepewnego ujęcia podatkowego oraz mają pełną wiedzę o tym zagadnieniu.

o)Działalność zaniechana

Działalność zaniechana jest częścią działalności Grupy, która stanowi oddzielną znaczną część działalności lub segment geograficzny zbyty lub przeznaczony do sprzedaży lub jest jednostką zależną nabytą wyłącznie w celu odsprzedaży.

Klasyfikacja do działalności zaniechanej dokonuje się w wyniku sprzedaży lub w momencie, kiedy działalność spełnia kryteria zaklasyfikowania do przeznaczonej do sprzedaży. Kiedy działalność jest zaklasyfikowana jako zaniechana, dane porównawcze w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów są przekształcane tak, jakby działalność została zaniechana na początku okresu porównawczego.

 

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

p)Zysk na akcje

Podstawowy zysk na akcję jest wyliczany przez podzielenie zysku lub straty przypadającej posiadaczom akcji zwykłych przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych w okresie skorygowaną o posiadane przez Grupę akcje własne. Rozwodniony zysk na akcję jest wyliczany przez podzielenie zysku lub straty przypadającej posiadaczom i potencjalnym posiadaczom akcji zwykłych przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych i możliwych do wyemitowania akcji zwykłych w okresie skorygowaną o posiadane akcje własne.

q)Raportowanie segmentów działalności

W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym ujmowane są informacje o segmentach działalności, które zarządzający używają przy podejmowaniu decyzji operacyjnych. Segmenty operacyjne to elementy składowe jednostki, dla których dostępna jest oddzielna informacja finansowa, regularnie oceniana przez osoby podejmujące kluczowe decyzje odnośnie alokacji zasobów i oceniające działalność Grupy.

 

4.Przychody ze sprzedaży

2022

2021

Przychody ze sprzedaży produktów, w tym:

333 269

335 406

Tradycyjny kanał dystrybucji

288 383

291 023

Nowoczesny kanał dystrybucji

44 886

44 383

Przychody ze sprzedaży towarów, w tym:

580 011

492 922

Tradycyjny kanał dystrybucji

398 553

333 233

Nowoczesny kanał dystrybucji

181 458

159 689

Przychody ze sprzedaży materiałów, w tym:

804

1 207

Tradycyjny kanał dystrybucji

804

1 207

Nowoczesny kanał dystrybucji

-

-

Przychody ze sprzedaży usług

812

968

Przychody razem

914 896

830 503

Przyporządkowanie przychodów ze sprzedaży prezentowanych w oparciu o kategorie podziału według kanału dystrybucji do segmentów operacyjnych Grupy zaprezentowano w nocie 27.

Przychody z tytułu umów z klientami

Przedmiotem działalności Grupy jest handel, produkcja i sprzedaż armatury sanitarnej, instalacyjnej i grzewczej oraz wyposażenia sanitarnego.

Grupa prowadzi dystrybucję swoich produktów za pośrednictwem dwóch kanałów: „tradycyjnego” obejmującego głównie hurtownie, oraz „nowoczesnego” obejmującego sieci specjalistycznych sklepów wielkopowierzchniowych. Tradycyjny kanał dystrybucji, bazuje na współpracy z punktami sprzedaży hurtowej, sieciami hurtowni, grupami zakupowymi oraz hurtowniami na terenie całego kraju. Duzi odbiorcy hurtowi stanowią w tym modelu źródło zaopatrzenia dla mniejszych hurtowni, instalatorów oraz sklepów detalicznych.

Grupa rozszerzyła obecne portfolio asortymentu o nowoczesne, oszczędne i przyjazne dla środowiska naturalnego gazowe kotły kondensacyjne wraz z zasobnikami ciepłej wody użytkowej i regulatorami temperatury podnoszącymi zbiorczą klasę energetyczną, kotły kondensacyjne wysokiej mocy mające zastosowanie m.in. w rozwiązaniach kaskadowych, jak również gazowe standardowe kotły c.o., czy gazowe podgrzewacze wody. Wszystkie urządzenia oferowane są wraz z dodatkowymi akcesoriami.

Grupa oferuje zatem kompleksowe rozwiązania w segmencie zarządzania ekonomicznym zużyciem wody i eko źródłami ciepła. Komplementarność produktów Grupy gwarantuje spójność rozwiązania pod względem cenowej efektywności, konsolidacji zakupów, jak i kompleksowego wsparcia serwisowego oraz inwestycyjnego co przekłada się dla klienta na oszczędność czasu, gwarancję niezawodności oraz funkcjonalność wykorzystywanych systemów.

Przychody z tytułu umów z Klientami analizowane są również w oparciu o kategorie odpowiadające wyodrębnionym segmentom sprawozdawczym (tj. armatura sanitarna, armatura instalacyjna, źródła ciepła i pozostałe) oraz obszarom geograficznym, na których sprzedawane są produkty Grupy (patrz nota 27).

Przychody ze sprzedaży towarów i produktów wykazane w powyższych kategoriach ujmowane są w momencie gdy klient przejmuje kontrolę nad dostarczanym aktywem. Grupa nie świadczy istotnych usług, dla których przychód rozpoznawany byłby w miarę upływu czasu.

Wszystkie umowy oparte są na stałej cenie (uwzględniającej ewentualne bonusy za obrót). Bonusy są rozliczane na poziomie poszczególnych zamówień lub w określonym czasie. Przychody ze sprzedaży rozpoznawane są w oparciu o cenę transakcyjną uwzględniającą wartość należnych (lub oczekiwanych) bonusów. Grupa nie posiada umów rozliczanych w oparciu o wykorzystany czas i nakłady, (ang. time-and-materials contracts).

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Zgodnie z umową, przepisami prawa oraz zwyczajowymi praktykami handlowymi Grupa udziela gwarancji na sprzedawany produkt. Gwarancja stanowi zapewnienie, że klient otrzyma produkt zgodnie ze specyfikacją w umowie. Grupa jako producent sprzedaje produkty w ramach systemu prawnego, zgodnie z którym producent ponosi odpowiedzialność za szkody, które mogą zostać wyrządzone przez konsumenta używającego produkt zgodnie z jego przeznaczeniem. Grupa ujmuje gwarancję stanowiącą zapewnienie zgodnie z MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe.

W przypadku gdy klient ma możliwości zakupu gwarancji oddzielnie np. gdy gwarancja ma odrębną cenę lub jest negocjowana oddzielnie, gwarancja stanowi oddzielną usługę. Zobowiązanie z tytułu umowy dotyczące gwarancji stanowiące dodatkowe usługi ujmowane jest jako przychód w okresie trwania gwarancji wraz z kosztami związanymi z realizacją gwarancji stanowiącej dodatkową usługę w momencie ich poniesienia.

Grupa zawiera umowy, które dają klientowi prawo zwrotu produktu w określonych okolicznościach (innych niż zwrot z tytułu gwarancji). Określając szacunkowo liczbę zwrotów jednostka wykorzystuje historyczne i aktualne dostępne informacje. Wartość aktywów z tytułu zwrotów szacuje się na podstawie kosztu wytworzenia.

Terminy płatności stosowane w Grupie odzwierciedlają standardowe terminy stosowane w branży i nie przekraczają 120 dni. W związku z tym, Grupa nie ujmuje efektu wartości pieniądza w czasie (dyskonta) w wycenie świadczenia. 

 

5.Pozostałe przychody

2022

2021

Dotacje rządowe

81

72

Zwrot kosztów sądowych

1

-

Otrzymane odszkodowania od firm ubezpieczeniowych

363

140

Zysk netto ze sprzedaży rzeczowego majątku trwałego

274

79

Przychody ze sprzedaży materiału odpadowego

-

841

Pozostałe

541

2 283

1 260

3 415

 

6.Pozostałe koszty

2022

2021

Usługi transportowe

17 213

16 055

Usługi informacyjne i reklamowe

13 267

13 783

Usługi telekomunikacyjne

455

425

Usługi związane z samochodami

1 930

1 315

Usługi doradztwa prawnego i finansowego

2 993

3 616

Usługi ochrony

1 352

1 079

Usługi wsparcia sprzedaży

20 586

22 337

Usługi IT

2 410

1 888

Usługi certyfikacji, badania i ekspertyzy

779

513

Usługi gwarancyjne i remontowe

5 972

6 930

Pozostałe usługi obce

8 269

6 257

Podatki i opłaty

1 516

1 439

Koszty delegacji

700

386

Koszty ubezpieczeń

2 221

2 188

Pozostałe

1 475

1 735

Pozostałe koszty razem

81 138

79 945

 

Z uwagi na nieistotność kwot w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, odpis na oczekiwane straty kredytowe nie jest wydzielany w odrębnej pozycji w sprawozdaniu z zysków i strat i innych całkowitych dochodów. Odpis aktualizujący wartość należności został dodatkowo zaprezentowany w nocie nr 21. 

7.Wynagrodzenia oraz świadczenia pracownicze

2022

2021

Wynagrodzenia

91 744

75 279

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Ubezpieczenia społeczne

17 193

13 884

Inne koszty świadczeń pracowniczych

4 278

4 169

Wynagrodzenia oraz świadczenia pracownicze razem

113 215

93 332

 

8.Przychody i koszty finansowe

Przychody finansowe

2022

2021

Przychody z tytułu odsetek z lokat bankowych

8

4

Przychody z tytułu pozostałych odsetek

5

15 283

Przychody finansowe razem

13

15 287

.

Koszty finansowe

2022

2021

Koszty z tytułu odsetek od zobowiązań finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu, w tym:

(13 485)

(3 262)

Odsetki z tytułu zobowiązań leasingowych

(374)

(458)

Odsetki ujęte na zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego

-

(130)

Różnice kursowe netto

(12 762)

(8 343)

Inne koszty finansowe

(600)

(122)

Koszty finansowe razem

(26 847)

(11 857)

.

Przychody/Koszty finansowe netto

2022

2021

Przychody/Koszty finansowe netto

(26 834)

3 430

 

9.Podatek dochodowy

2022

2021

Podatek dochodowy bieżący

(13 631)

(21 740)

Zwrot z tytułu podatku dochodowego za lata ubiegłe

2 499

19 255

Podatek odroczony

(1 160)

2 016

Podatek dochodowy wykazany w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów

(12 292)

(469)

Efektywna stopa podatkowa

2022

2021

%

%

Zysk przed opodatkowaniem

78 783

110 038

Podatek dochodowy w oparciu o obowiązującą stawkę podatkową

19

14 969

19

20 907

Zwrot z tytułu podatku dochodowego za lata ubiegłe

(3,2)

(2 499)

(17,5)

(19 255)

Różnice trwałe i inne

(0,3)

(178)

(1,9)

(2 121)

15,6

12 292

0,4

469

Efektywna stopa podatkowa po eliminacji wpływu ujętego zwrotu z tytułu podatku dochodowego za lata ubiegłe

18,8

14 791

17,1

18 786

 

 

 

10.Rzeczowe aktywa trwałe

Grunty

Budynki

i budowle

Maszyny

i urządzenia

Środki transportu

Meble

i wyposażenie

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie

Razem

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2021 r., w tym:

2 371

38 206

12 152

10 116

8 055

474

71 374

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

4 767

934

5 781

11 482

Nabycia wskutek objęcia kontroli nad jednostkami zależnymi, w tym:

828

19 672

11 810

1 806

3 751

154

38 021

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

437

614

1 051

Nabycie, w tym:

6 458

3 404

1 552

3 523

5 376

20 313

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

4 980

1 290

947

7 217

Zbycie / likwidacja, w tym:

(3 457)

(314)

(716)

(1 886)

(6 373)

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

(3 457)

(540)

(3 997)

Przeniesienie z rzeczowych środków trwałych w budowie

(1 851)

(1 851)

Wpływ zmian kursów wymiany walut

84

1 070

1 120

195

211

(19)

2 661

Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2021 r. w tym:

3 283

61 949

28 172

12 953

13 654

4 134

124 145

Wartość brutto aktywa z tytułu prawa do użytkowania

437

6 290

2 224

6 803

15 753

Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2022 r., w tym:

3 283

61 949

28 172

12 953

13 654

4 134

124 145

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

437

6 290

2 224

6 803

15 753

Wykup z leasingu

Nabycie, w tym:

14 177

3 031

2 746

5 007

3 255

28 216

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

2 796

1 257

4 053

Zbycie / likwidacja, w tym:

(2 547)

(464)

(1 119)

(1 137)

(5 267)

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

(2 546)

(438)

(2 984)

Przeniesienie z rzeczowych środków trwałych w budowie

(4 001)

(4 001)

Wpływ zmian kursów wymiany walut

80

1 169

1 077

141

272

15

2 754

Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2022 r. w tym:

3 363

74 748

31 816

14 721

17 796

3 403

145 847

Wartość brutto aktywa z tytułu prawa do użytkowania

437

6 540

2 223

7 622

16 822

Umorzenie oraz odpisy z tytułu utraty wartości

Umorzenie na dzień 1 stycznia 2021 r., w tym:

(12 184)

(6 652)

(3 305)

(5 156)

(27 297)

Umorzenie aktywa z tytułu prawa do użytkowania

(2 238)

(194)

(1 645)

(4 106)

Amortyzacja za okres, w tym:

(2)

(4 061)

(2 951)

(2 834)

(2 140)

(11 988)

Amortyzacja aktywa z tytułu prawa do użytkowania za okres

(1)

(2 010)

(169)

(1 388)

(3 568)

Zbycie / likwidacja, w tym:

2 161

308

666

1877

5 012

zbycie / likwidacja aktywa z tytułu prawa do użytkowania

2 161

477

2 638

Wpływ zmian kursów wymiany walut

(546)

(895)

42

31

(1 368)

Umorzenie na dzień 31 grudnia 2021 r. , w tym:

(2)

(14 630)

(10 190)

(5 431)

(5 388)

(35 641)

Umorzenie aktywa z tytułu prawa

do użytkowania

(1)

(2 087)

(363)

(2 584)

(5 035)

Umorzenie na dzień 1 stycznia 2022 r., w tym:

(2)

(14 630)

(10 190)

(5 431)

(5 388)

(35 641)

Umorzenie aktywa z tytułu prawa do użytkowania

(1)

(2 087)

(363)

(2 584)

(5 035)

Amortyzacja za okres, w tym:

(6)

(5 328)

(3 161)

(3 272)

(2 685)

(14 452)

Amortyzacja aktywa z tytułu prawa do użytkowania za okres

(3 023)

(18)

(1 458)

(4 499)

Zbycie / likwidacja, w tym:

2 433

455

875

661

4 424

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

zbycie / likwidacja aktywa z tytułu prawa do użytkowania

2 433

298

2 731

Wpływ zmian kursów wymiany walut

(531)

(863)

15

(89)

(1 468)

Umorzenie na dzień 31 grudnia 2022 r. , w tym:

(8)

(18 056)

(13 759)

(7 813)

(7 501)

(47 137)

Umorzenie aktywa z tytułu prawa do użytkowania

(1)

(2 677)

(381)

(3 744)

(6 803)

Wartość netto

Na dzień 1 stycznia 2021 r., w tym:

2 371

26 022

5 500

6 811

2 899

474

44 077

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

2 529

740

4 107

7 376

Na dzień 31 grudnia 2021 r. w tym:

3 281

47 319

17 982

7 522

8 266

4 134

88 504

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

436

4 203

1 860

4 219

10 718

Na dzień 1 stycznia 2022 r., w tym:

3 281

47 319

17 982

7 522

8 266

4 134

88 504

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

436

4 203

1 860

4 219

10 718

Na dzień 31 grudnia 2022 r. w tym:

3 355

56 692

18 057

6 908

10 295

3 403

98 710

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

436

3 863

1 842

3 878

10 019

.

 

Zabezpieczenia

Na koniec okresu sprawozdawczego rzeczowe aktywa trwałe o wartości księgowej netto 60 047 tys. zł stanowiły zabezpieczenie kredytu bankowego (patrz nota 17), w ramach hipoteki kaucyjnej w łącznej wysokości do kwoty 272 860 tys. zł (w tym 800 000 tys. CZK).

Na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego, rzeczowe aktywa trwałe o wartości księgowej netto 50 600tys. zł stanowiły zabezpieczenie kredytu bankowego (patrz nota 17), w ramach hipoteki kaucyjnej w łącznej wysokości 222 565 tys. zł

(w tym 800 000 tys. CZK).

Rzeczowe aktywa trwałe w leasingu

Wartość bilansowa leasingowanych środków transportu i urządzeń stanowiła zabezpieczenie zobowiązań z tytułu leasingu (patrz nota 17).

Dotacja do składnika aktywów trwałych

W okresie sprawozdawczym w spółce zależnej Novaservis w Czechach przyznano dotacje do paneli fotowoltaicznych zamontowanych na budynkach hal produkcyjnych. Wartość dofinansowania wynosi 284 tys. zł (1 460 tys. CZK). Powyższa wartość pomniejszy wartość początkową dofinansowanego składnika rzeczowych aktywów trwałych począwszy od 2023 roku.

W poprzednim okresie sprawozdawczym Grupa nie otrzymała dotacji do składnika aktywów trwałych.

Utrata wartości

Zarówno na dzień 31 grudnia 2022 r., jak i na dzień 31 grudnia 2021 r. nie zidentyfikowano przesłanek świadczących o możliwości utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych.

11.Wartości niematerialne

Wartość firmy

Znaki towarowe, licencje, oprogramowanie komputerowe i pozostałe

Wartości niematerialne

razem

Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2021 r.

126 041

46 892

172 933

Nabycie jednostek zależnych

6 240

13 660

19 900

Nabycie

627

627

Zbycie

(53)

(53)

Wartości niematerialne w realizacji

2 398

2 398

Wpływ zmiany kursów wymiany walut

6 974

2 549

9 523

Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2021 r.

139 255

66 073

205 328

Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2022 r.

139 255

66 073

205 328

Nabycie

434

434

Zbycie

(355)

(355)

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Wartości niematerialne w realizacji

4 604

4 604

Wpływ zmiany kursów wymiany walut

6 614

2 426

9 040

Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2022 r.

145 869

73 182

219 051

Umorzenie i odpisy z tytułu utraty wartości

Umorzenie na dzień 1 stycznia 2021 r.

(4 624)

(4 624)

Amortyzacja za okres

(1004)

(1004)

Zbycie wartości niematerialnych

53

53

Wpływ zmiany kursów wymiany walut

(248)

(248)

Umorzenie na dzień 31 grudnia 2021 r.

(5 823)

(5 823)

Umorzenie na dzień 1 stycznia 2022 r.

(5 823)

(5 823)

Amortyzacja za okres

(699)

(699)

Zbycie wartości niematerialnych

349

349

Wpływ zmiany kursów wymiany walut

(245)

(245)

Umorzenie na dzień 31 grudnia 2022 r.

(6 418)

(6 418)

Wartość netto

Na dzień 1 stycznia 2021 r.

126 041

42 268

168 309

Na dzień 31 grudnia 2021 r.

139 255

60 250

199 506

Na dzień 1 stycznia 2022 r.

139 255

60 250

199 506

Na dzień 31 grudnia 2022 r.

145 869

66 764

212 633

.

 

Test na utratę wartości

 

Do przeprowadzenia testu na utratę wartości w odniesieniu do aktywów niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz wartości firmy nabytej przy połączeniu jednostek gospodarczych Grupa wykorzystała najbardziej aktualną i szczegółową wycenę wartości odzyskiwalnej ośrodka wypracowującego środki pieniężne przeprowadzoną w poprzednim okresie sprawozdawczym. Grupa spełniła warunki do jej wykorzystania tj. od chwili przeprowadzenia wyceny wartości odzyskiwalnej aktywa oraz zobowiązania wchodzące w skład danego ośrodka w bieżącym okresie nie uległy znacznym zmianom, wycena wartości odzyskiwalnej odpowiada kwocie, która jest znacznie wyższa od wartości bilansowej danego ośrodka oraz analiza wydarzeń i okoliczności, wskazuje na niskie prawdopodobieństwo uzyskania w wyniku bieżącej wyceny kwoty wartości odzyskiwalnej niższej od bieżącej wartości bilansowej danego ośrodka.

Ośrodki wypracowujące środki pieniężne odzwierciedlają segmenty operacyjne czeskiej spółki zależnej i stanowią podstawę alokacji wartości firmy.

Alokacja wartości firmy do ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne przedstawia się następująco:

 

2022

2021

Baterie i akcesoria

88 910

84 698

Pozostałe

50 719

48 317

Razem

139 629

133 015

 

Wartość odzyskiwalna ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne została oszacowana w oparciu o wartość użytkową.

W wyliczeniach wartości użytkowej stosuje się metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych po opodatkowaniu z zastosowaniem koncepcji średniego ważonego kosztu kapitału („WACC”). W wyliczeniach tych wykorzystano budżet subgrupy Novaservis na 2023 r. oraz prognozy przepływów pieniężnych za lata 2024-2026.

Oszacowana na dzień 31 grudnia 2022 r. wartość odzyskiwalna ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne zidentyfikowanych dla czeskiej spółki zależnej była następująca:

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

2022

2021

Baterie i akcesoria

324 888

334 802

Pozostałe

203 105

145 321

Razem

527 993

480 123

 

Do kluczowych założeń przyjętych przy kalkulacji wartości odzyskiwalnej należą: stopa dyskontowa, stopa krańcowego wzrostu wartości oraz stopa wzrostu/spadku marży EBITDA.

 

W wyliczeniach zastosowano stopę dyskontową po opodatkowaniu (WACC) w wysokości 12,5% (2021 r. 10,5%). Stopa wzrostu końcowej wartości została określona na poziomie 2,0%. Prognozowany średni roczny wzrost EBITDA subgrupy Novaservis w okresie 2023-2027 wyniósł średnio 5,84 %.

Według uzyskanych szacunków wartość odzyskiwalna ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne obliczonych na podstawie powyższego testu jest wyższa niż ich wartość bilansowa wykazywana w sprawozdaniu finansowym (łącznie z wartością firmy związaną z poszczególnym ośrodkiem) o ponad 100%.

 

Aktywa niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania (znaki towarowe) przedstawiają się następująco:

2022

2021

Metalia

10 760

10 250

Titania

12 758

12 154

Novaservis

22 303

21 246

Razem

45 821

43 650

 

Wszystkie wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania zostały poddane testowaniu na utratę wartości razem z wartością firmy oraz pozostałymi aktywami należącymi do ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne w czeskiej spółce zależnej.

 

Powyższe wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania zostały alokowane do poszczególnych ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne w następujący sposób:

 

 

2022

Baterie i akcesoria

Pozostałe

Metalia

10 760

Titania

12 758

Novaservis

14 202

8 100

Razem

37 721

8 100

 

2021

Baterie i akcesoria

Pozostałe

Metalia

10 250

Titania

12 154

Novaservis

13 529

7 717

Razem

35 934

7 717

Przeprowadzono test sprawdzający czy nie nastąpiła utrata wartości firmy i znaku towarowego Termet przed końcem bieżącego okresu sprawozdawczego.

Ośrodki wypracowujące środki pieniężne odzwierciedlają segmenty operacyjne polskiej spółki zależnej i stanowią podstawę alokacji wartości firmy i marki Termet. Wartość godziwa znaku towarowego Termet oszacowana na kwotę 13 077 tys. zł. oraz wartość firmy w kwocie 6 240 tys. zł została alokowana do ośrodków generujących przepływy pieniężne z segmentu operacyjnego Źródła ciepła.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Wartość odzyskiwalna ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne została oszacowana w oparciu o wartość użytkową.

W wyliczeniach wartości użytkowej stosuje się metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych po opodatkowaniu z zastosowaniem koncepcji średniego ważonego kosztu kapitału („WACC”). W wyliczeniach tych wykorzystano budżet spółki zależnej Termet na 2023 r. oraz prognozy przepływów pieniężnych za lata 2024-2027.

W wyliczeniach zastosowano stopę dyskontową po opodatkowaniu (WACC) w wysokości 12,39% (2021 r. 10,5%). Stopa wzrostu końcowej wartości została określona na poziomie 0,5%. Prognozowany średni roczny wzrost EBITDA Termet w okresie 2023-2027 wyniósł średnio 4,97 %.

Według uzyskanych szacunków wartość odzyskiwalna ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne obliczonych na podstawie powyższego testu jest wyższa niż ich wartość bilansowa wykazywana w sprawozdaniu finansowym (łącznie z wartością firmy związaną z ośrodkiem generującym przepływy pieniężne z segmentu operacyjnego Źródła ciepła) o ponad 100%. 

 

12.Podatek odroczony

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Aktywa oraz zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego zostały ujęte w odniesieniu do poniższych pozycji aktywów i zobowiązań:

 

Aktywa

Rezerwa

Wartość netto

 

2022

2021

2022

2021

2022

2021

Wartości niematerialne

-

-

11 236

10 841

(11 236)

(10 841)

Rzeczowe aktywa trwałe

-

-

7 178

7 045

(7 178)

(7 045)

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

627

323

274

242

353

81

Zapasy

1 119

1 257

-

33

1 119

1 224

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

-

3

3

-

(3)

3

Zobowiązania z tyt. leasingu

1 441

1 296

-

-

1 441

1 296

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

1 572

1 904

1 572

1 904

Rozpoznane straty podatkowe podlegające odliczeniu w przyszłych okresach

17

16

17

16

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

3 653

4 593

152

40

3 501

4 553

Aktywa / rezerwa z tytułu podatku odroczonego

8 429

9 392

18 843

18 201

(10 414)

(8 809)

Kompensata

(6 080)

(5 073)

(6 080)

(5 073)

 

 

Aktywa / rezerwa z tytułu podatku odroczonego wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej

2 349

4 319

12 763

13 128

(10 414)

(8 809)

 

13.Zapasy

2022

2021

Materiały

99 234

64 059

Produkty w toku

4 878

3 744

Wyroby gotowe

34 619

13 950

Towary

154 066

178 424

Zapasy razem

292 797

260 177

 

Na dzień 31 grudnia 2022 r. odpis aktualizujący wartość zapasów do możliwych do uzyskania cen sprzedaży netto wyniósł 3 757 tys. zł (na 31 grudnia 2021 r. 5 363 tys. zł). Wartość odpisów aktualizujących zapasy, ujęta w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów w pozycji koszt własny sprzedanych towarów i materiałówwyniosła w 2022 r. 660 tys. zł (w 2021 r. 4 547 tys. zł). W okresie sprawozdawczym wykorzystano odpis w kwocie 1 394 tys. zł (2021 r. 766 tys. zł) oraz rozwiązano odpis w kwocie 906 tys. zł (2021 r. 1 200 tys. zł). Wpływ różnic kursowych na odpis aktualizujący wartość zapasów wynikających z przeliczenia sprawozdań finansowych wynosi 36 tys. zł (w 2021 r. 23tys. zł).

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Na dzień 31 grudnia 2022 r. nie stwierdzono istnienia przestarzałych zapasów na które nie zostały zawiązane odpisy aktualizujące. 

 

Na dzień 31 grudnia 2022 r. na zapasach o wartości bilansowej 60 500 tys. zł (2021 r. 37 800 tys. zł) był ustanowiony zastaw rejestrowy jako zabezpieczenie zobowiązań Grupy (patrz nota 17). 

 

14.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

2022

2021

Należności z tytułu dostaw i usług od jednostek niepowiązanych

110 899

105 204

Udzielone zaliczki na dostawy towarów

1 705

1 744

Należności publicznoprawne

2 488

984

Przedpłaty

1 160

997

Pozostałe należności

561

196

116 813

109 125

.

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług są przedstawione po pomniejszeniu o odpisy aktualizujące w kwocie 1 490 tys. zł, (2021 r. 1596 tys. zł, w tym wartość odpisu aktualizującego w związku z nabyciem jednostek zależnych w kwocie 1 370 tys. zł) w związku z prawdopodobnym brakiem ich ściągalności. Rozwiązania/zawiązania odpisów aktualizujących wartości należności z tytułu dostaw i usług, które zostały ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów w pozycji pozostałe przychody/koszty wynosiły w 2022 r. 106 tys. zł (przychód netto, w tym wpływ różnic kursowych 6 tys. zł) (w 2021 r. 659 tys. zł (przychód netto, w tym wpływ różnic kursowych 3 tys. zł)).

Należności denominowane w walutach innych niż waluta funkcjonalna poszczególnych spółek składają się z należności w dolarach amerykańskich na kwotę 254 tys. (w 2021 r. 551 tys.) i należności w euro na kwotę 3 174 tys. (w 2021 r. 3 551 tys.).

Na dzień 31 grudnia 2022 r. na należnościach o wartości bilansowej 31 098 tys. zł (2021 r. 32 172 tys. zł) była ustanowiona cesja jako zabezpieczenie zobowiązań Grupy (patrz nota 17).

15.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

2022

2021

Środki pieniężne w kasie

133

137

Środki pieniężne na rachunkach bankowych

23 584

47 030

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty, wartość wykazana w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej

23 717

47 166

Kredyty w rachunku bieżącym

(81 669)

(48 904)

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty, wartość po pomniejszeniu o kredyty w rachunku bieżącym

(57 952)

(1 738)

 

 

16.Kapitał własny

 

Jednostka Dominująca Ferro S.A. posiada kapitał zakładowy o wartości 21 242,7 tys. zł.

 

Akcjonariusz

Liczba akcji na 31.12.2022r.

[szt.]

Liczba akcji na 31.12.2021 r.

[szt.]

Wartość nominalna akcji na 31.12.2022 r.

[tys. zł]

Wartość nominalna akcji na 31.12.2021 r.

[tys. zł]

Udział na 31.12.2022r.

%

Udział na 31.12.2021 r.

%

NN PTE

4 188 933

4 188 933

4 189

4 189

19,7%

19,7%

Bankowy PTE

3 800 926

3 800 926

3 801

3 801

17,9%

17,9%

ALLIANZ PTE (AVIVA PTE**)

3 182 326

3 182 326

3 182

3 182

15,0%

15,0%

AEGON PTE

2 210 696

2 210 696

2 211

2 211

10,4%

10,4%

Zarząd Ferro S.A.

315 258

313 658

315

314

1,5%

1,5%

Pozostali

7 544 516

7 546 116

7 545

7 546

35,5%

35,5%

Razem

21 242 655*

21 242 655*

21 243

21 243

100,0%

100,0%

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

*- na podstawie informacji otrzymanych przez Spółkę w trybie art. 69 ust. 1 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych

Wszystkie akcje uprawniają w jednakowym stopniu do majątku Jednostki Dominującej (akcje zwykłe).

Posiadacze akcji zwykłych są uprawnieni do otrzymywania uchwalonych dywidend oraz mają prawo do jednego głosu na akcję podczas Walnego Zgromadzenia Jednostki Dominującej.

Wszystkie wyemitowane akcje zostały zdematerializowane i w pełni opłacone.

Wysokość kapitału zakładowego Jednostki Dominującej wynosi 21 243 tys. zł i dzieli się na 21.242.655 (dwadzieścia jeden milionów dwieście czterdzieści dwa tysiące sześćset pięćdziesiąt pięć) akcji o wartości nominalnej 1 (jeden) złotych każda.

W bieżącym okresie sprawozdawczym kończącym się 31 grudnia 2022 r. nie dokonano zmian w kapitale zakładowym.

 

**Na podstawie zawiadomienia z dnia 5 stycznia 2023 roku Powszechne Towarzystwo Emerytalne Allianz Polska S.A. zarządzające Allianz Polska Otwartym Funduszem Emerytalnym („Allianz OFE”), zarządzające Allianz Polska Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym („Allianz DFE”), w wyniku połączenia ze spółką Aviva Powszechne Towarzystwo Emerytalne Aviva Santander Spółka Akcyjna, zarządzające Drugim Allianz Polska Otwarty Fundusz Emerytalny („Drugi Allianz OFE”), poinformowało, że łącznie stan na rachunkach Allianz OFE, Allianz DFE i Drugi Allianz OFE na dzień złożenia zawiadomienia wynosi 3 053 038 akcji, stanowiących 14,37% udziału w kapitale zakładowym spółki, co daje prawo do wykonywania 3 053 038 głosów z akcji stanowiących 14,37% udziału w ogólnej liczbie głosów na WZA spółki.

 

Dywidendy

 

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Jednostki Dominującej 22 czerwca 2022 r podjęło uchwałę dotyczącą wypłaty dywidendy z części zysku netto Jednostki Dominującej za 2021 r. w wysokości 32 076 tys. zł co stanowi 1,51 zł na jedną akcję. Jako dzień dywidendy ustalono 20 września 2022 r. Dywidenda została wypłacona 14 października 2022 r.

 

W okresie porównawczym kończącym się 31 grudnia 2021 r. zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia wypłacono dywidendę w kwocie 46 734 tys. zł, co stanowiło 2,20 zł na jedną akcję

 

Wypłacona w 2022 roku

Wypłacona w 2021 roku

Dywidenda na jedną akcję (w złotych)

1,51

2,20

.

 

Zysk netto przypadający na jedną akcję

Kalkulacja podstawowego zysku netto przypadającego na jedną akcję dokonana została w oparciu o zysk netto przypadający na akcjonariuszy Jednostki Dominującej oraz o średnią ważoną liczbę akcji w okresie sprawozdawczym. Wielkości te zostały ustalone w sposób przedstawiony poniżej.

31.12.2022

31.12.2021

Zysk netto przypadający na właścicieli Jednostki Dominującej

65 423

107 820

Średnia ważona liczba akcji

21 242 655

21 242 655

Zysk na jedną akcję (w złotych)

3,08

5,08

 

Na potrzeby wyliczenia średniej ważonej liczby akcji nowo emitowane akcje w okresie zostają włączone do średniej ważonej liczby akcji począwszy od daty ich objęcia. W związku z tym, iż w okresie sprawozdawczym akcje nie były emitowane średnia ważona liczba akcji równa się liczbie akcji stanowiącej kapitał zakładowy Jednostki Dominującej w wysokości 21 242 655 szt.

Rozwodniony zysk netto przypadający na jedną akcję

W okresie sprawozdawczym i na dzień 31 grudnia 2021 r. nie stwierdzono czynników, które powodowałyby rozwodnienie zysku netto przypadającego na jedną akcję. Rozwodniony zysk netto na jedną akcję jest równy zyskowi netto przypadającemu na 1 akcję.

 

 

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

17.Zobowiązania z tytułu otrzymanych zabezpieczonych kredytów, pożyczek

 

Nota prezentuje dane o zobowiązaniach Grupy z tytułu otrzymanych zabezpieczonych kredytów i pożyczek. Informacje odnośnie ryzyka kursowego i ryzyka stopy procentowej, na jakie narażona jest Grupa przedstawia nota 21.

2022

2021

Kredyty zabezpieczone na majątku Grupy

85 933

61 250

Długoterminowa część zobowiązań z tytułu leasingu

3 559

5 381

Zobowiązania długoterminowe razem

89 492

66 631

Kredyty zabezpieczone na majątku Grupy (w tym kredyty w rachunku bieżącym)

111 047

80 089

Krótkoterminowa część zobowiązań z tytułu leasingu

4 747

4 100

Zobowiązania krótkoterminowe razem

115 794

84 189

 

Harmonogram spłat kredytów i pożyczek

 

Wartość zobowiązania na

Wartość zobowiązania na

Waluta

Nominalna stopa

Rok spłaty

31.12.2022

31.12.2021

Kredyt zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2023

4 000

-

Kredyt zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2024

5 000

5 000

Kredyt zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2022

-

4 000

Kredyt zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2025

4 000

-

Kredyt zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2024

4 000

4 000

Kredyt zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2026

42 973

46 250

Kredyt zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2024

12 000

12 000

Kredyt zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2024

8 000

8 000

Kredyt zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2024

12 000

12 000

Kredyt zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2022

-

76

Kredyt zabezpieczony na majątku

CZK

PRIBOR 1M + marża

2022

-

1 110

Kredyt zabezpieczony na majątku

EUR

EURORIBOR 1M+marża

2027

5 854

-

Kredyt zabezpieczony na majątku

CZK

ustalenia indywidualne

17 484

-

Kredyt w rachunku bieżącym zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR O/N + marża

2025

4 134

11 215

Kredyt w rachunku bieżącym zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2023

2 873

1 528

Kredyt w rachunku bieżącym zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2022

-

743

Kredyt w rachunku bieżącym zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2024

11 418

-

Kredyt w rachunku bieżącym zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2024

1 315

-

Kredyt w rachunku bieżącym zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2024

4 115

6 262

Kredyt w rachunku bieżącym zabezpieczony na majątku

CZK

PRIBOR O/N + marża

**

57 814

27 592

Kredyt w rachunku bieżącym zabezpieczony na majątku

CZK/EUR/USD

EURIBOR 1M + marża

**

-

1 563

Razem

196 980

141 339

.

 

 

 

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

 

**Na podstawie zawartego aneksu, umowa kredytowa została przedłużona na czas nieokreślony. Bank może żądać spłaty kredytu przez Novaservis w terminie 6-miesięcy od momentu zgłoszenia żądania, natomiast Novaservis może spłacić kredyt po uprzednim zawiadomieniu, złożonym z jednomiesięcznym wyprzedzeniem. Uruchomienie linii kredytowej nastąpiło po ustanowieniu prawnych zabezpieczeń kredytu wskazanych w umowie kredytowej, tj. (i) cesji wierzytelności handlowych (ii) wystawionego przez Jednostkę Dominującą listu wspierającego realizację zobowiązań przez Novaservis (iii) weksla in blanco (iv) zastawu na rachunkach bankowych, zwiększonych do wartości 200 000 tys. CZK.

 

 

Dodatkowo kredyty bankowe są zabezpieczone zastawami rejestrowymi na środkach obrotowych - zapasach Grupy w wysokości 60 500 tys. zł (2021 r. 37 800 tys. zł) oraz cesją należności w kwocie 31 098 tys. zł (2021 r. 32 172 tys. zł).

 

 

 

Harmonogram spłat zobowiązań z tytułu leasingu

Płatności z tytułu leasingu

Odsetki

Kapitał

Płatności z tytułu leasingu

Odsetki

Kapitał

2022

2022

2022

2021

2021

2021

Do roku

4 982

235

4 747

4 663

563

4 100

1 do 5 lat

3 353

224

3 129

5 068

117

4 951

Powyżej 5 lat

1 388

958

430

1 388

958

430

9 723

2 372

8 306

11 119

1 638

9 481

Jak opisano w nocie 10, do momentu spłaty zobowiązań leasingowych rzeczowe aktywa trwałe będące przedmiotem leasingu stanowiły zabezpieczenie płatności z tytułu leasingu.

Harmonogram spłat zobowiązań z tytułu leasingu obejmuje wszystkie umowy, których termin przekracza 12 miesięcy, chyba że składnik aktywów będący przedmiotem umowy ma niską wartość. 

 

18.Świadczenia pracownicze

2022

2021

Zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych na początek okresu

2 418

331

Długoterminowe świadczenia pracownicze spółek zależnych na moment nabycia

-

1 843

Koszty ujęte w wyniku finansowym

(1 379)

(1 156)

Zobowiązanie długoterminowe z tytułu niewypłaconych wynagrodzeń

-

1 400

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych na koniec okresu

1 039

2 418

 

Koszty są ujmowane w wyniku finansowym w poniższy sposób:

2022

2021

Wynagrodzenia oraz świadczenia pracownicze

(2 579)

2 524

Podstawowe szacunki aktuarialne na dzień sprawozdawczy:

2022

2021

Stopa dyskontowa na 31 grudnia

6,7-7%

3,3%-3,9%

Przyszły wzrost wynagrodzeń (nominalny)

10%-13%

6,8%-10%

 

 

2022

2021

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze spółek zależnych na moment nabycia

-

1 393

Zobowiązanie z tytułu niewykorzystanych urlopów

2 566

2 438

Zobowiązanie z tytułu niewypłaconych wynagrodzeń (w tym zarachowane premie)

7 327

7 182

Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych razem

9 893

11 013

Wartość bieżąca rezerw na odprawy emerytalne została oszacowana przy zastosowaniu metod aktuarialnych.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

19.Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego wraz z odsetkami

 

W latach ubiegłych Jednostka Dominująca otrzymała decyzje Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie określającą wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za lata 2015-2017. Wydane decyzje są wynikiem przeprowadzonych wobec Jednostki Dominującej kontroli celno-skarbowych przekształconych następnie w postępowania podatkowe dotyczące przestrzegania przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania dochodów osiągniętych w 2015, 2016 i 2017 r. na zasadach określonych w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W wyniku przeprowadzonych postępowań stwierdzono, że Jednostka Dominująca nieprawidłowo zadeklarowała podatek dochodowy od osób prawnych za 2015, 2016 i 2017 r. z powodu zawyżenia kosztów uzyskania przychodów w związku z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości znaków towarowych przejętych w procesie połączenia Spółek. Wydane decyzje skutkowały powstaniem zobowiązania podatkowego w łącznej kwocie 1 755 tys. zł plus odsetki.

Na powyższe dodatkowe zobowiązanie podatkowe została utworzona rezerwa w latach ubiegłych, aktualizowana w okresach bieżących o wartość skalkulowanych odsetek.

W okresie sprawozdawczym Jednostka Dominująca uregulowała dodatkowe zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego obejmujące zobowiązanie podstawowe za lata 2016 oraz 2017 w wysokości 1 253 tys. zł oraz odsetki za zwłokę w wysokości 412 tys. zł.

 

Dodatkowe zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego za lata 2015, 2016 oraz 2017 zostało w całości uregulowane. Łączna kwota dodatkowego zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego wraz z odsetkami w wysokości 2 381 tys. zł. została uregulowana przez Jednostkę Dominującą w roku 2021 oraz w bieżącym okresie sprawozdawczym. Postępowanie sądowe nie zostało zakończone. 

 

 

20.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

2022

2021

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług od pozostałych jednostek

59 044

99 116

Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń oprócz podatku dochodowego

5 624

6 374

Zobowiązania z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych

2 344

2 253

Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

3 622

3 392

Zaliczki na poczet przyszłych dostaw dóbr i usług

31

1 061

Rozliczenia międzyokresowe i przychody przyszłych okresów

8 103

12 272

Pozostałe zobowiązania

458

493

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe razem

79 226

124 960

.

 

Zobowiązania denominowane w walutach innych niż waluta funkcjonalna poszczególnych spółek składają się z zobowiązań denominowanych w dolarach amerykańskich na kwotę 2 901 tys. (w 2021 r. 9 842 tys.) i w euro na kwotę 1 474 tys. (w 2021 r. 2 847 tys.).

 

21.Instrumenty finansowe

a)Klasyfikacja instrumentów finansowych

31 grudnia 2022 r.

Długoterminowe

Krótkoterminowe

Razem

Należności wyceniane według metody zamortyzowanego kosztu

136 321

136 321

Zobowiązania finansowe wyceniane według metody zamortyzowanego kosztu

(89 492)

(177 671)

(267 163)

(89 492)

(41 350)

(130 842)

 

31 grudnia 2021 r.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Długoterminowe

Krótkoterminowe

Razem

Należności wyceniane według metody zamortyzowanego kosztu

154 114

154 114

Zobowiązania finansowe wyceniane według metody zamortyzowanego kosztu

(66 631)

(187 112)

(253 743)

(66 631)

(32 998)

(99 629)

 

 

Zobowiązania finansowe wyceniane metodą zamortyzowanego kosztu obejmują: zobowiązania z tytułu dostaw i usług, zobowiązania z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych, pozostałe zobowiązania, zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych dłużnych instrumentów finansowych, zaliczki na poczet przyszłych dostaw i usług.

Należności wyceniane według zamortyzowanego kosztu obejmują: należności z tytułu dostaw i usług oraz zaliczki na poczet przyszłych dostaw i usług oraz środki pieniężne i ich ekwiwalenty.

Ekspozycja na ryzyko kredytowe, ryzyko stopy procentowej oraz ryzyko kursowe powstaje w trakcie normalnej działalności Grupy. 

 

b)Ryzyko kredytowe

Instrumenty finansowe, które potencjalnie narażają Grupę na koncentrację ryzyka kredytowego obejmują w szczególności środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz należności. Grupa lokuje swoje środki pieniężne i ich ekwiwalenty w instytucjach finansowych posiadających wysoką ocenę kredytową.

Ryzyko kredytowe związane z należnościami jest ograniczone, ponieważ krąg odbiorców Grupy jest szeroki, a więc koncentracja ryzyka kredytowego nie jest znacząca.Grupa dokonuje bieżącej oceny zdolności kredytowej odbiorców wraz z ich bieżącym monitoringiem, a w uzasadnionych przypadkach wymaga stosownych zabezpieczeń. Limit kredytu kupieckiego przyznawany jest w oparciu o pozytywną historię współpracy oraz historię płatniczą klientów. Grupa przeprowadza transakcje z jednostkami o wysokiej wiarygodności finansowej.

Na dzień sprawozdawczy nie występowała znacząca koncentracja ryzyka kredytowego. Wartość netto każdego aktywa finansowego przedstawia maksymalną ekspozycję na ryzyko kredytowe.

 

 

 

Struktura wiekowa należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych na koniec okresu sprawozdawczego przedstawia się następująco:

 

31.12.2022

31.12.2021

Wartość brutto należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych, klasyfikowanych jako instrumenty finansowe

114 094

108 544

Niewymagalne

103 648

103 776

Przeterminowane, w tym:

10 446

4 768

do 30 dni

5 908

2 659

31-90 dni

1 853

399

91-180 dni

346

46

181-365 dni

940

53

powyżej roku

1 398

1 611

Odpis aktualizujący ujęty na koniec okresu sprawozdawczego

1 490

1 596

Wartość netto należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych

112 604

106 948

.

 

W ocenie Zarządu należności nie pokryte odpisem aktualizującym są odzyskiwalne.

 

Zwiększenia i zmniejszenia odpisów aktualizujących wartość należności kształtowały się następująco:

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

 

31.12.2022

31.12.2021

Odpis aktualizujący wartość należności na początek okresu

1 596

885

Odpis aktualizujący wartość należności nabytych jednostek zależnych

-

1 370

Wpływ różnic kursowych

6

(3)

Zawiązanie odpisu aktualizującego należności

239

698

Wykorzystanie / rozwiązanie odpisu aktualizującego należności

(351)

(1 354)

Odpis aktualizujący wartość należności na koniec okresu

1 490

1 596

.

 

Ocena oczekiwanych strat kredytowych

 

Grupa szacuje oczekiwane straty kredytowe na podstawie różnych danych, które determinują ryzyko poniesienia straty kredytowej (w tym zewnętrzne ratingi, zaudytowanych sprawozdań finansowych, prognoz przepływów środków pieniężnych oraz dostępnych informacji prasowych o klientach) i własnym doświadczeniu oceny ryzyka. Obejmuje ona również wyniki analizy wiekowania i struktury należności oraz historię relacji biznesowej z klientem. W oparciu o tę analizę, przy użyciu jakościowych oraz ilościowych czynników, które wskazują na ryzyko straty kredytowej, ustala się stopnie ryzyka kredytowego.

 

 

Na dzień 31.12.2022

w tysiącach złotych

Wartość bilansowa brutto

Wskaźnik ważonej średniej straty

Odpis z tytułu utraty wartości

Niewypłacalne

Stopień 1: Niskie ryzyko

112 604

0,0%

Nie

Stopień 2: Wątpliwe

-

-

-

Tak

Stopień 3: Strata

1 490

100,0%

1 490

Tak

114 094

1 490

 

Na dzień 31.12.2021

w tysiącach złotych

Wartość bilansowa brutto

Wskaźnik ważonej średniej straty

Odpis z tytułu utraty wartości

Niewypłacalne

Stopień 1: Niskie ryzyko

106 948

0,0%

Nie

Stopień 2: Wątpliwe

-

-

-

Tak

Stopień 3: Strata

1 596

100,0%

1 596

Tak

108 544

1 596

.

 

c)Ryzyko płynności

Ryzyko utraty płynności finansowej jest to ryzyko wystąpienia braku możliwości spłaty przez Grupę jej zobowiązań finansowych w momencie ich wymagalności. Działania mające na celu ograniczenie przedmiotowego ryzyka obejmują właściwe zarządzanie płynnością finansową, realizowane poprzez poprawną ocenę poziomu zasobów środków pieniężnych w oparciu o plany przepływów środków pieniężnych w różnych horyzontach czasowych.

Grupa monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności/zapadalności zarówno inwestycji, aktywów finansowych (np. należności, pozostałych aktywów finansowych) jak i terminy spłat zobowiązań finansowych oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.

Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, umowy leasingu oraz pożyczki.

 

Wartość bieżąca

Zakontraktowana wartość przepływów pieniężnych

do 1 roku

1-5 lat

powyżej 5 lat

31 grudnia 2022 r.

Zobowiązania finansowe

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(61 877)

(61 877)

(61 877)

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Inne zobowiązania oprocentowane (kredyty i pożyczki)

(196 980)

(202 113)

(105 953)

(96 159)

Zobowiązania z tytułu leasingu

(8 306)

(9 723)

(4 982)

(3 353)

(1 388)

(267 163)

(273 713)

(172 812)

(99 512)

(1 388)

31 grudnia 2021 r.

Zobowiązania finansowe

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(102 923)

(102 923)

(102 923)

Inne zobowiązania oprocentowane (kredyty, pożyczki)

(141 339)

(149 770)

(83 425)

(66 345)

Zobowiązania z tytułu leasingu

(9 480)

(11 119)

(4 663)

(5 068)

(1 388)

(253 742)

(263 812)

(191 011)

(71 413)

(1 388)

 

d)Ryzyko rynkowe

Ryzyko rynkowe jest związane z zajściem zmian w zakresie popytu, podaży oraz cen a także innych czynników, które wpłyną na wyniki Grupy lub wartość posiadanych aktywów (takich jak kursy walut zagranicznych, stopy procentowe, cena kapitału). Celem zarządzania ryzykiem rynkowym jest utrzymanie ekspozycji na to ryzyko w akceptowalnych ramach, przy jednoczesnej optymalizacji zwrotu z ryzyka.

e)Ryzyko kursowe

Grupa ponosi ryzyko kursowe związane ze sprzedażą, zakupami, kredytami i pożyczkami, które są denominowane w innych walutach niż waluta funkcjonalna. Ryzyko kursowe dotyczy głównie waluty euro (EUR), dolara amerykańskiego (USD) oraz korony czeskiej (CZK).

Poniższa tabela przedstawia profil podatności Grupy na ryzyko zmiany kursów walutowych poprzez prezentację instrumentów finansowych w podziale według walut, w których są one denominowane.

Informacja na temat sald w walutach obcych (tj. innych niż waluta funkcjonalna) dotyczących transakcji między jednostkami Grupy Kapitałowej konsolidowanymi metodą pełną:

31 grudnia 2022 r.

tys. EUR

tys. USD

Środki pieniężne

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

1 196

7 276

Pożyczki udzielone

20

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(1 196)

(7 276)

Zobowiązania z tytułu oprocentowanych kredytów i pożyczek

(20)

 

31 grudnia 2021 r.

tys. EUR

tys. USD

Środki pieniężne

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

1 862

5 712

Pożyczki udzielone

30

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(1862)

(5 712)

Zobowiązania z tytułu oprocentowanych kredytów i pożyczek

(30)

 

Informacja na temat sald w walutach obcych (tj. innych niż waluta funkcjonalna) względem pozostałych jednostek:

 

31 grudnia 2022 r.

tys. EUR

tys. USD

tys. CZK

Środki pieniężne

773

1 853

382

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

3 174

254

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(1 474)

( 2 901)

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Zobowiązania z tytułu leasingu

(666)

Ekspozycja na ryzyko kursowe

1 807

(794)

382

 

31 grudnia 2021 r.

tys. EUR

tys. USD

tys. CZK

Środki pieniężne

2 418

666

293

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

3 551

551

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(2 847)

(9 842)

Zobowiązania z tytułu leasingu

(835)

Ekspozycja na ryzyko kursowe

2 287

(8 626)

293

 

Analiza wrażliwości instrumentów finansowych na różnice kursowe

Grupa przeprowadziła analizę wrażliwości instrumentów finansowych (poza instrumentami pochodnymi) denominowanych

w walutach obcych na zmianę kursów tych walut. W poniższej tabeli zaprezentowano wpływ, jaki miałoby wzmocnienie lub osłabienie waluty funkcjonalnej na dzień sprawozdawczy o 5% w stosunku do wszystkich walut na wynik finansowy i na kapitały własne w związku z wyceną tych instrumentów. Analiza została przeprowadzona przy założeniu, że wszystkie inne zmienne jak np. stopy procentowe pozostają niezmienione.

 

Zysk / (Strata)

Zysk / (Strata)

Kapitał własny

Kapitał własny

wzrost kursów walut obcych (osłabienie waluty funkcjonalnej) o 5%

spadek kursów walut obcych (umocnienie waluty funkcjonalnej) o 5%

wzrost kursów walut obcych (osłabienie waluty funkcjonalnej) o 5%

spadek kursów walut obcych (umocnienie waluty funkcjonalnej) o 5%

2022 r.

(253)

253

(253)

253

2021 r.

(1 214)

1 214

(1 214)

1 214

.

 

f)Ryzyko stopy procentowej

Ekspozycja Grupy na zmiany stóp procentowych dotyczy głównie środków pieniężnych, ekwiwalentów środków pieniężnych jak również pożyczek i kredytów bankowych oraz pozostałych zobowiązań opartych na zmiennej stopie procentowej bazującej na WIBOR, PRIBOR lub EURIBOR + marża.

Działania dotyczące ograniczenia ryzyka zmian stóp procentowych obejmują bieżące monitorowanie sytuacji na rynku pieniężnym. Na dzień 31 grudnia 2022 r. Zarząd Jednostki Dominującej szacuje, że ogólne zwiększenie stóp procentowych o 1 p.p. spowodowałoby zmniejszenie zysku Grupy przed opodatkowaniem o około 1 965 tys. zł (2021 r. 1 441 tys. zł).

 

WIBOR był wskaźnikiem stabilnym i na przestrzeni lat nie ulegał zbyt dużym wahaniom. Obecna sytuacja, zarówno w Polsce, jak i na świecie, na którą ogromny wpływ miała pandemia koronawirusa, a także konflikt wojenny pomiędzy Rosją i Ukrainą – sprawiła, że wskaźnik referencyjny WIBOR osiągnął najwyższy poziom i wynosi ponad 7% dla WIBOR 3M. 
Biorąc pod uwagę rosnącą inflację, Rada Polityki Pieniężnej w Polsce zmieniła politykę monetarną, po czym zaczęła regularnie podnosić stopy procentowe. To z kolei miało bezpośredni wpływ na wzrost wartości WIBOR i analogicznie – kosztów kredytów.
Stopa referencyjna, która jest uważana za główną stopę NBP, wzrosła w okresie sprawozdawczym z 2,23 proc. do 6,93 proc. dla WIBOR 1M oraz z 2,54 proc. do 7,02 proc. dla WIBOR 3M.

Wysoki poziom stop procentowych w odniesieniu do działalności Grupy wpływa bezpośrednio na wzrost kosztów obsługi zadłużenia finansowego

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Oprocentowanie i analiza kategorii wiekowych

W poniższych tabelach przedstawione zostały warunki oprocentowania dotyczące oprocentowanych aktywów i zobowiązań, w podziale na poszczególne kategorie zapadalności:

2022

2021

Oprocentowanie zmienne

Suma

do 1 roku

od roku do 5 lat

powyżej 5 lat

Oprocentowanie zmienne

Suma

do 1 roku

od roku do 3 lat

od 3 lat do 5 lat

Środki pieniężne w banku

23 584

23 584

47 030

47 030

Krótkoterminowe lokaty bankowe

-

-

-

-

Kredyty w rachunku bieżącym:

81 669

60 687

20 982

48 903

46 632

2 271

- o zmiennej stopie procentowej w CZK

PRIBOR O/N + marża

57 814

57 814

PRIBOR O/N + marża

27 592

27 592

o zmiennej stopie procentowej w CZK/EUR/USD

EURIBOR 1M +marża

-

-

EURIBOR 1M +marża

1 563

1 563

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR O/N + marża

4 134

-

4 134

WIBOR O/N + marża

11 215

11 215

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M+ marża

2 873

2 873

WIBOR 1M + marża

1 528

-

1 528

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M+ marża

11 418

-

11 418

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M/O/N + marża

1 315

-

1 315

WIBOR 1M + marża

743

-

743

o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

4 115

4 115

WIBOR 1M + marża

6 262

6 262

Kredyty bankowe:

115 311

29 378

85 933

92 436

31 186

61 250

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

42 973

6 723

36 250

-

WIBOR 1M + marża

46 250

5 000

41 250

-

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

5 000

-

5 000

WIBOR 1M + marża

5 000

5 000

-

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

4 000

-

4 000

WIBOR 1M + marża

-

-

-

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

4 000

-

4 000

WIBOR 1M + marża

-

-

-

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

8 000

-

8 000

WIBOR 1M + marża

8 000

-

8 000

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

12 000

-

12 000

WIBOR 1M + marża

12 000

-

12 000

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

4 000

4 000

-

WIBOR 1M + marża

4 000

4 000

-

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

12 000

-

12 000

WIBOR 1M + marża

12 000

12 000

-

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

-

-

-

WIBOR 1M + marża

4 000

4 000

-

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

-

-

-

WIBOR 1M + marża

76

76

-

- o zmiennej stopie procentowej w CZK

PRIBOR 1M + marża

-

-

-

PRIBOR 1M + marża

1 110

1 110

-

- o zmiennej stopie procentowej w EUR

EURIBOR 1M + marża

5 854

1 171

4 683

- o zmiennej stopie procentowej w CZK

ustalane indywidualnie

17 484

17 484

-

ustalane indywidualnie

-

-

-

Zobowiązania z tytułu leasingu :

Stopa bazowa ustalona w oparciu o depozyty międzybankowe odpowiednio w walutach danego kraju

8 306

4 747

3 129

430

Stopa bazowa ustalona w oparciu o depozyty międzybankowe odpowiednio w walutach danego kraju

9 481

4 100

4 951

430

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

- o zmiennej lub stałej stopie procentowej w PLN

1M + marża

8 306

4 747

3 129

430

1M + marża

9 481

4 100

4 951

430

.

 

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

g)Wartość godziwa

(i)Instrumenty finansowe wyceniane wg wartości godziwej

Hierarchia instrumentów finansowych wycenianych według wartości godziwej

Instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej można zakwalifikować do następujących modeli wyceny:

Poziom 1: ceny kwotowane (nieskorygowane) na aktywnych rynkach dla takich samych aktywów i zobowiązań,

Poziom 2: dane wejściowe, inne niż ceny kwotowane użyte w Poziomie 1, które są obserwowalne dla danych aktywów i zobowiązań, zarówno bezpośrednio (np. jako ceny) lub pośrednio (np. są pochodną rezerw),

Poziom 3: dane wejściowe niebazujące na obserwowalnych cenach rynkowych (dane wejściowe nieobserwowalne).

Na dzień 31 grudnia 2022 r. roku Grupa nie posiadała instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej.

 

(ii)wartość godziwa pozostałych instrumentów finansowych

Poniżej przedstawiono szczegóły dotyczące wartości godziwych instrumentów finansowych, dla których jest możliwe ich oszacowanie:

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty, krótkoterminowe lokaty bankowe oraz krótkoterminowe kredyty bankowe. Wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na szybką zapadalność tych instrumentów.

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności, udzielone pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania. Wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na ich krótkoterminowy charakter.

Zobowiązania z tytułu kredytów i leasingu. Wartość księgowa netto wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na zmienny charakter ich oprocentowania oparty na stopach rynkowych.

Do oszacowania wartości godziwej instrumentów finansowych posiadanych przez Grupę zastosowano poziom 2 wyceny.

 

22.Leasing

Leasing

Grupa nie ujmuje zobowiązań z tytułu leasingów krótkoterminowych oraz leasingów, w odniesieniu do których bazowy składnik aktywów ma niską wartość. W okresie sprawozdawczym koszty z tego tytułu wyniosły 652 tys. zł (2021 r. 92 tys. zł.). 

 

23.Transakcje z podmiotami powiązanymi

a)Wartość rozrachunków z jednostkami powiązanymi

Na dzień 31 grudnia 2022 r. i 31 grudnia 2021 r., poza jednostkami zależnymi objętymi konsolidacją pełną, dla których rozrachunki zostały wyłączone z niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, w Grupie wystąpiły inne rozrachunki z podmiotami powiązanymi o charakterze powiązań personalnych:

Nazwa jednostki

31.12.2022

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2021

Należności

Zobowiązania

Należności

Zobowiązania

MB R.Experts

-

-

-

28

Juli Dom j.d.o.o.

14

-

-

-

14

-

28

 

b)Wartość transakcji z jednostkami powiązanymi

W okresie sprawozdawczym Grupa, poza jednostkami zależnymi objętymi konsolidacją pełną dla których transakcje zostały wyłączone z niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zrealizowała transakcje z podmiotami powiązanymi o charakterze powiązań personalnych:

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Rodzaj zakupów

Nazwa jednostki

31.12.2022

31.12.2021

Zakup usług

MB R. Experts

35

129

Zakup usług

Juli Dom j.d.o.o.

115

173

Zakupy usług razem

150

302

 

c)Transakcje z kadrą kierowniczą

Wynagrodzenia wypłacone lub należne członkom Zarządu i Rady Nadzorczej

Wynagrodzenia brutto członków Zarządu Jednostki Dominującej w 2022 r. wyniosły 8 137 tys. zł (w 2021 r. 4 177 zł), w tym:

*1 651 tys. zł z tytułu premii za 2021 r. (na które na dzień 31 grudnia 2021 r. była utworzona odpowiednia rezerwa w wysokości 1 651 tys. zł) i dotyczyły krótkoterminowych świadczeń pracowniczych.

** 4 000 tys. zł z tytułu premii dotyczącej długookresowego programu motywacyjnego dla Zarządu Jednostki Dominującej ( na które na dzień 31 grudnia 2021 r. była utworzona rezerwa w łącznej wysokości 1 400 tys. zł za zrealizowane cele strategiczne z okresu 2020 oraz 2021).

Ponadto na dzień 31 grudnia 2022 r. utworzono rezerwę na spodziewane premie dla Zarządu Jednostki Dominującej dotyczące świadczeń krótkoterminowych w wysokości 1 580 tys. zł.

Wynagrodzenia brutto członków Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej w tym członków Komitetu Audytu wyniosły 552 tys. zł (w 2021 r. 498 tys. zł).

Wynagrodzenia brutto członków Zarządów jednostek zależnych w 2022 wyniosły 5 457 tys. zł (2021 r. wyniosły 3 447 tys. zł, łącznie z wynagrodzeniami członków Zarządów nowo nabytych spółek za okres od 1 marca do 31 grudnia 2021) i dotyczyły krótkoterminowych świadczeń pracowniczych. Wynagrodzenia brutto Rad Nadzorczych jednostek zależnych wyniosły 197 tys. zł (w 2021 r. 86 tys. zł).

Pożyczki udzielone członkom Zarządów i organów nadzoru

W 2022 r. i 2021 r. nie udzielono żadnych pożyczek członkom Zarządów i Rad Nadzorczych spółek Grupy Kapitałowej oraz ich małżonkom, krewnym lub powinowatym w linii prostej do drugiego stopnia lub związanym z tytułu opieki, przysposobienia lub kurateli z osobami zarządzającymi lub będącymi w organach nadzorczych jednostki dominującej lub spółek Grupy Kapitałowej, w których są znaczącymi udziałowcami (akcjonariuszami lub wspólnikami). Spółki tworzące Grupę Kapitałową nie udzielały też powyższym osobom zaliczek, gwarancji czy poręczeń.

 

24.Aktywa i zobowiązania warunkowe i gwarancje

a)Aktywa i zobowiązania warunkowe

Na dzień 31 grudnia 2022 oraz w okresie porównawczym 2021 r. Grupa nie posiadała zobowiązań i aktywów warunkowych.

b)Gwarancje

Na dzień 31 grudnia 2022 r. Grupa posiadała następującą gwarancję:

mBank S.A. udzielił Jednostce Dominującej gwarancji, która stanowi zabezpieczenie zobowiązań Jednostki Dominującej dotyczących długów celnych, podatków i innych opłat w sprawach celnych do łącznej kwoty 450 tys. zł. (w 2021 r. 225 tys. zł).

mBank S.A. udzielił Jednostce Dominującej gwarancji, która stanowi zabezpieczenie zobowiązań Jednostki Dominującej z wykonania umowy dotyczącej najmu powierzchni magazynowej i biurowej do kwoty 85 tys. Euro (w 2021 r. 81 tys. Euro)

 

 

25.Zdarzenia po dniu sprawozdawczym

Spółka zależna z siedzibą w Rumunii w roku 2020 rozpoznała rezerwę na potencjalne zobowiązanie w związku z kontrolą przeprowadzoną przez Krajową Agencję Administracji Podatkowej ANAF za lata 2015-2019. W wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono, że wartość bonów podarunkowych wydanych w ramach promocji sprzedaży towarów mogą stanowić dochód o charakterze wynagrodzenia, który generuje możliwe skutki podatkowe. W dniu 24 lutego 2023 roku weszła w życie ustawa uchylająca rozbieżności interpretacyjne dotyczące kwestii rozliczenia bonów podarunkowych i objęła okres przed

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

dniem 31 grudnia 2020 r., co wiążę się z ustaniem okoliczności do utrzymania potencjalnego zobowiązania przez Spółkę zależną. Wartość rezerwy na potencjalne zobowiązanie rozpoznana w okresie od 2020 – 2022 w wysokości 1 882 tys. zł zostanie rozwiązana w przyszłym okresie sprawozdawczym.

Spółka zależna Novaservis Ferro Group SRL z siedzibą w Cluj-Napoca, Rumunia zawarła w dniu 06 marca 2023 roku z Bankiem BRD - GROUPE SOCIETE GENERALE SA z siedzibą w Bukareszcie umowę kredytową, na podstawie której uzyskała od Banku linię kredytową do wartości limitu 15 000 tys. EURO (tj. około 70 609 tys. zł wg kursu NBP z dnia 06 marca 2023 roku) na finansowanie bieżącej działalności Spółki zależnej. Umowa kredytowa zawarta została na 24 miesiące, do dnia 06 marca 2025 roku. Udostępnienie Spółce zależnej powyższego limitu nie jest równoznaczne z tym, że Spółka zależna postanowi z niego skorzystać w całości, limit wykorzystywany będzie zgodnie z bieżącymi potrzebami Spółki zależnej. Linia kredytowa dostępna jest w walutach RON, EUR, USD. Oprocentowanie kredytu zostało ustalone dla kredytów w RON – ROBOR 3M plus marża Banku, dla kredytów w EUR - EURIBOR 3M plus marża Banku, dla USD – SOFR 1M plus marża Banku. Wysokość prowizji przewidzianych w umowie kredytowej nie odbiega od warunków powszechnie stosowanych w tego typu umowach.

 

Zabezpieczenie spłaty kredytu stanowią: zastaw na rachunkach bankowych Spółki zależnej otwartych w Banku, zastaw na bieżących i przyszłych należnościach od wskazanych kontrahentów Spółki zależnej, zastaw na zapasach, list wspierający realizację zobowiązań przez Spółkę zależną wystawiony przez Ferro S.A. Umowa Kredytowa zawiera standardowo stosowane w umowach kredytowych zobowiązania do utrzymania określonych wskaźników finansowych, ograniczenia dotyczące obciążania majątku, zwiększania zadłużenia finansowego. Umowa kredytowa przewiduje, że wypłata dywidendy przez Spółkę zależną będzie następowała po spełnieniu wskazanych w umowie wskaźników finansowych oraz utrzymania ustalonego poziomu zabezpieczeń. Zawarcie ww. umowy kredytowej ma na celu wsparcie bieżącej działalności Spółki zależnej, w tym m.in. umożliwienie Spółce zależnej samodzielnego nabywania i finansowania towarów handlowych oferowanych przez Spółkę zależną, sukcesywnego zwiększenia rynków zbytu i dywersyfikację kanałów dystrybucji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów obsługi. Oznacza to również, że w związku z reorganizacją, w 2023 roku stopniowemu obniżeniu ulegnie skala transakcji handlowych pomiędzy Jednostką Dominującą a Spółką zależną. Spółka zależna zmniejszy wolumen nabywanych za pośrednictwem Jednostki Dominującej towarów handlowych na rzecz ich samodzielnego finansowania.

Po dniu sprawozdawczym nie wystąpiły inne niż opisane istotne zdarzenia, które wymagałyby ujawnienia w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2022 r.

 

26.Zarządzanie kapitałami

Podstawowym założeniem polityki Grupy w zakresie zarządzania kapitałami jest utrzymanie silnej bazy kapitałowej, która będzie podstawą zaufania ze strony inwestorów, kredytodawców oraz rynku i która zapewni przyszły rozwój działalności. Grupa monitoruje wskaźniki rentowności kapitału oraz wskaźniki relacji kapitału własnego do zobowiązań.

Celem Grupy jest osiągnięcie zwrotu z kapitału, który jest satysfakcjonujący dla akcjonariuszy.

Jednostka Dominująca podlega regulacji wynikającej z art. 396 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych, który wymaga przekazania na kapitał zapasowy spółki akcyjnej co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego.

W trakcie roku obrotowego nie było zmian w polityce Grupy dotyczącej zarządzania kapitałami.

27.Raportowanie segmentów działalności

Zgodnie z MSSF 8 Segmenty operacyjne w niniejszym rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym ujmowane są informacje o segmentach działalności, które zarządzający używają przy podejmowaniu decyzji operacyjnych. Segmenty operacyjne to elementy składowe jednostki, dla których dostępna jest oddzielna informacja finansowa, regularnie oceniana przez osoby podejmujące kluczowe decyzje odnośnie alokacji zasobów i oceniające działalność Grupy

Segmenty sprawozdawcze Grupy Ferro, to duże grupy produktów różniących się między sobą ich zastosowaniem u klienta. Podlegają one odrębnemu zarządzaniu, ponieważ każda z tych grup wymaga stosowania odmiennych materiałów i technologii produkcji oraz różnych strategii marketingowych.

Grupa wyodrębnia trzy segmenty sprawozdawcze:

- Armatura sanitarna (baterie, natryski oraz akcesoria łazienkowe i do armatury, zlewozmywaki)

- Armatura instalacyjna (zawory, rozdzielacze, naczynia przeponowe, grzejniki, termostatyka i akcesoria grzejnikowe)

- Źródła ciepła.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Segment sprawozdawczy Źródła ciepła, obejmuje specjalistyczne i kompleksowe produkty oparte o ekologiczne źródła ciepła. Do tej kategorii produktów należą głównie kotły gazowe i podgrzewacze, pompy ciepła, zasobniki ciepłej wody użytkowej, systemy powietrzno-spalinowe, akcesoria i części zamienne do tych produktów.

Dodatkowo Grupa prezentuje przychody z tytułu umów z klientami w podziale na kategorie dotyczące kanałów dystrybucji. Grupa prowadzi dystrybucję swoich produktów za pośrednictwem dwóch kanałów: „tradycyjnego” obejmującego głównie hurtownie, oraz „nowoczesnego” obejmującego sieci specjalistycznych sklepów wielkopowierzchniowych.

Segmenty sprawozdawcze, które nie przekroczyły progów ilościowych, prezentowane są w kategorii „Pozostałe segmenty” i obejmują następujące rodzaje działalności będące źródłem przychodów Grupy: obce marki, których Grupa jest dystrybutorem na Polskę, program ogród (zraszacze, węże ogrodowe i ich akcesoria), grzejniki stalowe oraz inne produkty.

Ocena poszczególnych segmentów operacyjnych jest dokonywana do poziomu kosztu wytworzenia sprzedanych produktów/kosztu własnego sprzedanych towarów i materiałów. Decyzje biznesowe dotyczące przychodów i kosztów

z pozostałej działalności operacyjnej oraz działalności finansowej są podejmowane na poziomie Grupy, bez przypisywania ich do poszczególnych segmentów.

Grupa nie analizuje poszczególnych aktywów i zobowiązań z podziałem na segmenty, ponieważ te same aktywa i zobowiązania są zaangażowane w poszczególnych segmentach. Informacje o wartości aktywów i zobowiązań w poszczególnych segmentach nie są przekazywane regularnie do osób zarządzających.

Informacje o przychodach wraz z ich podziałem na kategorie (kanały dystrybucji) oraz zysku segmentów sprawozdawczych oraz ich uzgodnienie ze skróconym śródrocznym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy oraz informacje o segmentach w okresie porównawczym przedstawia poniższe zestawienie:

 

 

.

GRUPA FERRO

 

01.01.2022 -31.12.2022

SEGMENTY

 SUMA SEGMENTÓW

 Pozostałe

 RAZEM

Armatura sanitarna

Armatura instalacyjna

 

Źródła ciepła

SPRAWOZDAWCZYCH

segmenty

Sprzedaż klientom zewnętrznym

420 790

301 726

175 339

897 855

17 041

914 896

Przychody za sprzedaży produktów

142 809

28 195

154 442

325 446

7 823

333 269

Tradycyjny kanał dystrybucji

99 510

26 612

154 442

280 564

7 819

288 383

Nowoczesny kanał dystrybucji

43 299

1 583

-

44 882

4

44 886

Przychody ze sprzedaży towarów

277 981

273 516

20 833

572 330

7 681

580 011

Tradycyjny kanał dystrybucji

136 541

236 918

20 833

394 292

4 261

398 553

Nowoczesny kanał dystrybucji

141 440

36 598

0

178 038

3 420

181 458

Przychody ze sprzedaży materiałów

-

15

64

79

725

804

Tradycyjny kanał dystrybucji

-

15

64

79

725

804

Nowoczesny kanał dystrybucji

-

-

-

-

-

-

Przychody za sprzedaży usług

-

-

-

-

812

812

Sprzedaż między segmentami

-

-

-

-

-

-

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

GRUPA FERRO

 

01.01.2022 -31.12.2022

SEGMENTY

 SUMA SEGMENTÓW

 Pozostałe

 RAZEM

Armatura sanitarna

Armatura instalacyjna

 

Źródła ciepła

SPRAWOZDAWCZYCH

segmenty

Koszty segmentów

(276 542)

(220 076)

(107 638)

(604 255)

(10 026)

(614 281)

Zysk segmentu

144 248

81 650

67 701

293 600

7 015

300 615

Pozostałe przychody

1 260

Nieprzypisane koszty całej Grupy

(216 854)

Zwiększenie (zmniejszenie) stanu zapasów wyrobów gotowych i produkcji w toku

20 598

Zysk na działalności operacyjnej

105 617

Przychody finansowe

13

Koszty finansowe

(26 847)

Zysk przed opodatkowaniem

78 783

Podatek dochodowy

(12 292)

Zysk netto

66 491

.

.

GRUPA FERRO

 

01.01.2021 -31.12.2021

SEGMENTY

 SUMA SEGMENTÓW

 Pozostałe

 RAZEM

Armatura sanitarna

Armatura instalacyjna

 

Źródła ciepła

SPRAWOZDAWCZYCH

segmenty

Sprzedaż klientom zewnętrznym

390 819

252 933

169 403

813 155

17 348

830 503

Przychody za sprzedaży produktów

138 603

21 112

166 926

326 641

8 765

335 406

Tradycyjny kanał dystrybucji

95 402

19 933

166 926

282 261

8 762

291 023

Nowoczesny kanał dystrybucji

43 201

1 179

-

44 380

3

44 383

Przychody ze sprzedaży towarów

252 216

231 703

2 420

486 339

6 583

492 922

Tradycyjny kanał dystrybucji

126 965

200 255

2 420

329 640

3 593

333 233

Nowoczesny kanał dystrybucji

125 251

31 448

0

156 699

2 990

159 689

Przychody ze sprzedaży materiałów

-

118

56

174

1 033

1 207

Tradycyjny kanał dystrybucji

-

118

56

174

1 033

1 207

Nowoczesny kanał dystrybucji

-

-

-

-

-

-

Przychody za sprzedaży usług

-

-

-

-

968

968

Sprzedaż między segmentami

-

-

-

-

-

-

Koszty segmentów

(251 117)

(182 372)

(110 632)

(544 121)

(10 125)

(554 246)

Zysk segmentu

139 702

70 561

58 771

269 034

7 223

276 257

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

GRUPA FERRO

 

01.01.2021 -31.12.2021

SEGMENTY

 SUMA SEGMENTÓW

 Pozostałe

 RAZEM

Armatura sanitarna

Armatura instalacyjna

 

Źródła ciepła

SPRAWOZDAWCZYCH

segmenty

Pozostałe przychody

3 415

Nieprzypisane koszty całej Grupy

(173 609)

Zwiększenie (zmniejszenie) stanu zapasów wyrobów gotowych i produkcji w toku

545

Zysk na działalności operacyjnej

106 608

Przychody finansowe

15 287

Koszty finansowe

(11 857)

Zysk przed opodatkowaniem

110 038

Podatek dochodowy

(469)

Zysk netto

109 569

.

W poniższej tabeli zaprezentowano informacje w podziale na obszary geograficzne, dla których przychód jest ustalany według kryterium lokalizacji siedziby klientów.

 

GRUPA FERRO

Obszary geograficzne za okres 01.01.2022 -31.12.2022 w tys. PLN

 

Polska

Czechy

Słowacja

Rumunia

Węgry

Pozostałe

kraje

RAZEM

Przychody ze sprzedaży

405 913

153 252

56 374

171 411

42 584

85 362

914 896

 

GRUPA FERRO

Obszary geograficzne za okres 01.01.2021 -31.12.2021 w tys. PLN

 

Polska

Czechy

Słowacja

Rumunia

Węgry

Pozostałe

kraje

RAZEM

Przychody ze sprzedaży

382 737

135 561

47 501

147 476

32 296

84 932

830 503

 

W roku obrotowym kończącym się w dniu 31 grudnia 2022 r. jak również kończącym się w dniu 31 grudnia 2021 r. nie wystąpiła znacząca koncentracja przychodów dla indywidualnych klientów (sprzedaż do pojedynczych klientów nie przekroczyła 10% przychodów ze sprzedaży Grupy).

Rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupy na dzień 31 grudnia 2022 r. zlokalizowane w Polsce miały wartość odpowiednio 67 938 tys. zł oraz 27 033 tys. zł (2021 r. 66 458tys. zł oraz 22 483 tys. zł.). Rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne o wartości na dzień 31 grudnia 2022 r. odpowiednio 30 772 tys. zł oraz 185 600 tys. zł (2021 r. 22 046 tys. zł oraz 177 023 tys. zł ) są zlokalizowane za granicą, głównie w Czechach.

 

28.Istotne zdarzenia

 

Wpływ działań wojennych w Ukrainie na działalność Grupy

 

W wyniku rozpoczęcia działań wojennych w Ukrainie, Zarząd Jednostki Dominującej i spółek zależnych, biorąc pod uwagę aktualną sytuację podjęli decyzję o czasowym wstrzymaniu dostaw towarów do krajów aktywnych w konflikcie tj. Rosji, Białorusi, Ukrainie i ograniczeniu sprzedaży w tych regionach. Przy czym Grupa wznowiła sprzedaż na Ukrainę biorąc pod uwagę przywrócenie od czerwca 2022 możliwość ubezpieczania należności w kontraktach eksportowych z kontrahentami ukraińskimi. 

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Grupa nie prowadzi sprzedaży na rynkach rosyjskim i białoruskim w związku z wprowadzonymi sankcjami gospodarczymi, administracyjnymi ograniczeniami w rozliczeniach finansowych, utrudnieniem w logistyce produktów oraz oczekiwanym wzroście kosztów transportu na te rynki. Jednocześnie Grupa na bieżąco korzysta z możliwości alokacji oferty na inne rynki, na których działalność jest kontynuowana bez zakłóceń.

 

W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej, obecnie największym zagrożeniem, mogącym mieć potencjalnie negatywny wpływ na działalność Grupy FERRO są działania wojenne prowadzone w Ukrainie oraz ryzyko ich eskalacji. Czynnik ten oddziałuje i może oddziaływać w największym stopniu na rynku polskim, na którym Grupa realizuje około 45% sprzedaży.

Główne kanały oddziaływania prowadzonych działań wojennych w Ukrainie, w zróżnicowanym stopniu mające aktualnie i mogące w przyszłości mieć negatywny wpływ na prowadzenie działalności przez Grupę, to przede wszystkim:

zwiększona niepewność prowadzenia działalności gospodarczej;

podwyższony dodatkowo przez czynniki zewnętrzne poziom inflacji ograniczający siłę nabywczą konsumentów i mogący wpływać na konsumpcję prywatną i zmniejszenie popytu;

wzrost kursów walut (osłabienie złotego) w skali makroekonomicznej pogarszający zdolności nabywcze podmiotów polskiej gospodarki i skutkujący pogłębieniem ujemnego salda bilansu handlu zagranicznego oraz wpływający negatywnie na marżę Grupy;

wysoki poziom stóp procentowych wpływający negatywnie w skali makroekonomicznej na zdolność kredytową oraz na popyt na kredyty hipoteczne i w ten sposób na sytuację w budownictwie mieszkaniowym, natomiast w odniesieniu do działalności Grupy wpływający bezpośrednio na istotny wzrost kosztów obsługi zadłużenia finansowego;

wzrost cen surowców oraz ryzyko dalszych zakłóceń w łańcuchach dostaw (np. zawieszenie transportu z/do/przez Rosję i Białoruś, objęcie terytorium Rosji sankcjami przekłada się na brak możliwości zachowania klauzul ubezpieczeniowych i ubezpieczenia towarów transportowanych przez jej terytorium);

zatrzymanie eksportu do Rosji, Ukrainy i Białorusi oraz pozostałych rynków wschodnich, do których tranzyt towarów odbywa się przez Białoruś i Rosję;

ograniczenie zdolności wytwórczych i pogorszenie koniunktury w różnych sektorach budownictwa (m.in. w mieszkaniowym), w tym ograniczenie dostępności i możliwości prowadzenia prac instalatorskich w obszarze armatury sanitarnej, instalacyjnej oraz źródeł ciepła (HVAC) wskutek odpływu pracowników z Ukrainy oraz presja na wzrost kosztów i opóźnienia realizacji w związku z istotnym zmniejszeniem podaży i wzrostem cen materiałów budowlanych (np. stali konstrukcyjnej, izolacji, płyt OSB);

ryzyko pogorszenia przyszłej sytuacji makroekonomicznej, w tym m.in. spadek realnych wynagrodzeń, spadek siły nabywczej, spadek konsumpcji i możliwy wzrost bezrobocia.

 

Jednocześnie zakończenie lub istotna deeskalacja działań wojennych mogłyby się przełożyć pozytywnie na koniunkturę, w tym na rynek materiałów budowlanych, instalacyjnych i wykończeniowych.

Zarząd Jednostki Dominującej nie zidentyfikował przesłanek wpływających na kontynuację działalności Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości w związku z prowadzonymi działaniami wojennymi w Ukrainie.

Wpływ COVID-19 na działalność Grupy

 

Skutki ogłoszonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pandemii koronawirusa COVID-19 i związane z tym działania podejmowane przez administrację rządową Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej, z którymi Spółkę i Grupę łączą stosunki gospodarcze, w zakresie ograniczenia działalności niektórych przedsiębiorstw, nie miały istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.

Zarząd Spółki na bieżąco monitoruje i analizuje sytuację związaną z pandemią w krajach, w których Spółka lub podmioty należące do Grupy prowadzą działalność.

Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Zarząd Jednostki Dominującej nie zidentyfikował przesłanek wpływających na kontynuacje działalności Grupy w związku z trwającą pandemią.

 

 

 

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Prezes Zarządu

Wiceprezes Zarządu

Wojciech Gątkiewicz

Aneta Raczek

Wiceprezes Zarządu

Wiceprezes Zarządu

Olga Panek

Zbigniew Gonsior

Główny Księgowy

Anna Buzdygan

Skawina, 30 marca 2023 r.