iso4217:PLNxbrli:sharesiso4217:PLN259400XUHAB4BLDYGH282020-01-012020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400XUHAB4BLDYGH282020-01-012020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400XUHAB4BLDYGH282020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400XUHAB4BLDYGH282020-01-012020-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember259400XUHAB4BLDYGH282020-01-012020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400XUHAB4BLDYGH282020-01-012020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400XUHAB4BLDYGH282020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400XUHAB4BLDYGH282020-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400XUHAB4BLDYGH282020-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400XUHAB4BLDYGH282020-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember259400XUHAB4BLDYGH282020-01-01ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember259400XUHAB4BLDYGH282020-01-01ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400XUHAB4BLDYGH282020-01-01ifrs-full:SharePremiumMember259400XUHAB4BLDYGH282020-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember259400XUHAB4BLDYGH282021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400XUHAB4BLDYGH282021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400XUHAB4BLDYGH282021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400XUHAB4BLDYGH282021-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember259400XUHAB4BLDYGH282021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400XUHAB4BLDYGH282021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400XUHAB4BLDYGH282021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400XUHAB4BLDYGH282021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400XUHAB4BLDYGH282020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400XUHAB4BLDYGH282020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400XUHAB4BLDYGH282020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400XUHAB4BLDYGH282020-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember259400XUHAB4BLDYGH282020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400XUHAB4BLDYGH282020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400XUHAB4BLDYGH282020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400XUHAB4BLDYGH282020-01-01259400XUHAB4BLDYGH282020-12-31259400XUHAB4BLDYGH282021-12-31259400XUHAB4BLDYGH282020-01-012020-12-31259400XUHAB4BLDYGH282021-01-012021-12-31

 

 

 

 

 

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE

ZA ROK OBROTOWY KOŃCZĄCY SIĘ 31 GRUDNIA 2021 R.

PRZYGOTOWANE ZGODNIE Z MIĘDZYNARODOWYMI

STANDARDAMI SPRAWOZDAWCZOŚCI FINANSOWEJ,

KTÓRE ZOSTAŁY ZATWIERDZONE PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spis treści

Skonsolidowane sprawozdanie z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów za rok kończący się 31 grudnia4

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia6

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych za rok kończący się 31 grudnia8

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za rok kończący się 31 grudnia9

1.Podstawowe dane o Grupie11

2.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego12

a)Oświadczenie zgodności12

b)Waluta funkcjonalna i prezentacyjna13

c)Dokonane osądy i oszacowania13

d)Założenie kontynuacji działalności gospodarczej14

3.Opis ważniejszych stosowanych zasad rachunkowości14

a)Zasady konsolidacji14

b)Waluty obce15

c)Instrumenty finansowe15

d)Kapitał własny17

e)Rzeczowe aktywa trwałe18

f)Wartości niematerialne19

g)Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży20

h)Zapasy20

i)Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów21

j)Świadczenia pracownicze23

k)Rezerwy23

l)Przychody z tytułu z umów z klientami24

m)Koszty i przychody finansowe25

n)Podatek dochodowy25

o)Niepewość co do traktowania podatkowego dochodu25

p)Działalność zaniechana25

q)Zysk na akcje26

r)Raportowanie segmentów działalności26

4.Przychody ze sprzedaży27

5.Pozostałe przychody28

6.Pozostałe koszty28

7.Wynagrodzenia oraz świadczenia pracownicze28

8.Przychody i koszty finansowe29

9.Podatek dochodowy29

10.Zmiana polityki rachunkowości w zakresie prezentacji zmiany stanu produktu29

11.Nabycie jednostek zależnych30

12.Rzeczowe aktywa trwałe34

13.Wartości niematerialne36

14.Podatek odroczony38

15.Zapasy39

16.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe40

17.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty40

18.Kapitał własny41

19.Zobowiązania z tytułu otrzymanych zabezpieczonych kredytów, pożyczek42

20.Świadczenia pracownicze44

21.Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego wraz z odsetkami44

22.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe45

23.Instrumenty finansowe45

a)Klasyfikacja instrumentów finansowych45

b)Ryzyko kredytowe46

c)Ryzyko płynności47

d)Ryzyko rynkowe48

e)Ryzyko kursowe48

f)Ryzyko stopy procentowej49

g)Wartość godziwa51

24.Leasing51

25.Transakcje z podmiotami powiązanymi52

a)Wartość rozrachunków z jednostkami powiązanymi52

b)Wartość transakcji z jednostkami powiązanymi52

c)Transakcje z kadrą kierowniczą52

26.Aktywa i zobowiązania warunkowe i gwarancje53

a)Aktywa , zobowiązania warunkowe oraz gwarancje53

b)Gwarancje53

27.Zdarzenia po dniu sprawozdawczym53

28.Zarządzanie kapitałami54

29.Raportowanie segmentów działalności54

30.Istotne zdarzenia57

 

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów za rok kończący się 31 grudnia

Nota

2021

2020

Przychody ze sprzedaży

4

830 503

519 090

Pozostałe przychody

5

3 415

2 736

Zwiększenie (zmniejszenie) stanu zapasów wyrobów gotowych i produkcji w toku*

10

545

847

Koszt własny sprzedanych towarów i materiałów

(334 091)

(251 786)

Zużycie materiałów i energii

(207 618)

(85 176)

Wynagrodzenia oraz świadczenia pracownicze

7

(93 332)

(58 640)

Amortyzacja

12, 13

(12 869)

(7 465)

Pozostałe koszty

6

(79 945)

(43 832)

Zysk na działalności operacyjnej

106 608

75 774

Przychody finansowe

8

15 287

3 571

Koszty finansowe

8

(11 857)

(2 861)

Zysk przed opodatkowaniem

110 038

76 484

Podatek dochodowy

9

(469)

(14 404)

Zysk netto z działalności kontynuowanej za rok obrotowy

109 569

62 080

Zysk netto za rok obrotowy

109 569

62 080

Zysk netto przypadający na:

Właścicieli jednostki dominującej

107 820

62 077

Udziały niekontrolujące

1 749

3

Zysk netto za rok obrotowy

109 569

62 080

Inne całkowite dochody

Składniki innych całkowitych dochodów, które zostaną przeklasyfikowane na zyski lub straty, po opodatkowaniu:

12 172

9 331

Inne całkowite dochody, po opodatkowaniu, różnice kursowe z przeliczenia

12 172

9 331

(Zyski) straty z tytułu różnic kursowych wynikających z przeliczenia

12 172

9 331

Składniki innych całkowitych dochodów, które nie zostaną przeklasyfikowane do zysku lub straty, po opodatkowaniu:

(106)

(17)

Zyski (straty) aktuarialne z programów określonych świadczeń emerytalnych

(106)

(17)

Inne całkowite dochody netto za rok obrotowy

12 066

9 314

Całkowite dochody ogółem za rok obrotowy

121 635

71 394

Całkowite dochody ogółem przypadające na:

Właścicieli jednostki dominującej

119 886

71 391

Udziały niekontrolujące

1 749

3

Całkowite dochody ogółem za rok obrotowy

121 635

71 394

Podstawowy zysk netto przypadający na jedną akcję w złotych z działalności kontynuowanej

5,08

2,92

Podstawowy zysk netto przypadający na jedną akcję w złotych z działalności zaniechanej

0,00

0,00

Podstawowy zysk netto przypadający na jedną akcję w złotych

5,08

2,92

Rozwodniony zysk netto przypadający na jedną akcję w złotych z działalności kontynuowanej

5,08

2,92

Rozwodniony zysk netto przypadający na jedną akcję w złotych z działalności zaniechanej

0,00

0,00

Rozwodniony zysk netto przypadający na jedną akcję w złotych

5,08

2,92

 

 

 

*W związku z objęciem kontroli 17 lutego 2021 r. nad spółkami zależnymi, których głównym przedmiotem działalności jest produkcja, Grupa podjęła decyzję o wyodrębnieniu dodatkowej pozycji w celu zapewnienia czytelnej prezentacji danych dotyczących zmiany stanu zapasów wykorzystywanych w procesie produkcyjnym. Szczegółowy opis dokonanych przekształceń został zawarty w nocie 10

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok obrotowy

kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia

Nota

2021

2020

Aktywa

 

 

Aktywa trwałe

 

 

Rzeczowe aktywa trwałe

12

88 504

44 077

Wartość firmy

13

139 255

126 041

Wartości niematerialne

13

60 251

42 268

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

14

4 319

2 743

Aktywa trwałe razem

292 329

215 129

Aktywa obrotowe

Zapasy

15

260 177

143 008

Aktywa z tytułu prawa jednostki do odzyskania produktów

1 256

871

Należności z tytułu podatku dochodowego

1 392

30

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

16

109 125

75 119

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

17

47 166

76 933

Aktywa obrotowe inne niż aktywa trwałe lub grupy do zbycia zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży lub do wydania właścicielom

419 116

295 961

Aktywa obrotowe razem

419 116

295 961

Aktywa razem

711 445

511 090

Pasywa

Kapitał własny

Kapitał zakładowy

18

21 243

21 243

Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej

82 374

82 374

Pozostałe kapitały rezerwowe

23 619

11 553

Zyski zatrzymane

259 122

198 036

Kapitał własny właścicieli jednostki dominującej

386 358

313 206

Udziały niekontrolujące

13 940

8

Kapitał własny razem

400 298

313 214

Zobowiązania

Rezerwy długoterminowe

2 418

331

Zobowiązanie z tytułu świadczeń pracowniczych

20

2 418

331

Zobowiązania z tytułu otrzymanych zabezpieczonych kredytów oraz pożyczek

19

61 250

18 052

Zobowiązania z tytułu leasingu

19

5 381

3 501

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

14

13 128

8 454

Zobowiązania pozostałe

74

70

Zobowiązania długoterminowe razem

82 251

30 408

Rezerwy bieżące

11 013

7 341

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

20

11 013

7 341

Zobowiązania z tytułu otrzymanych zabezpieczonych kredytów oraz pożyczek

19

80 089

83 974

Zobowiązania z tytułu leasingu

19

4 100

3 180

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

21

7 062

8 493

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

22

124 960

63 307

Zobowiązania z tytułu zwrotu zapłaty

1 672

1 173

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok obrotowy

kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży, zaklasyfikowanych jako utrzymywane z przeznaczeniem do sprzedaży

228 896

167 468

Zobowiązania krótkoterminowe razem

228 896

167 468

Zobowiązania razem

311 147

197 876

Pasywa razem

711 445

511 090

 

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok obrotowy

kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych za rok kończący się 31 grudnia

 

Nota

2021

2020

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej

 

 

Zysk przed opodatkowaniem

110 038

76 484

Korekty dokonywane w celu uzgodnienia zysku (straty)

(63 147)

(2 021)

Amortyzacja

12 869

7 465

(Zysk) ze sprzedaży wartości niematerialnych i rzeczowych aktywów

trwałych

(88)

(197)

Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości zapasów i należności z tytułu dostaw i usług

2 669

1

Korekty z tytułu kosztów finansowych

2 501

2 203

Korekty wynikające z przychodów z tytułu odsetek

(15 283)

0

Zmiana stanu zapasów

(96 074)

(17 902)

Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych

(2 280)

(14 940)

Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałych

27 833

16 281

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych

2 628

2 691

Korekty wynikające z niezrealizowanych zysków (strat) z tytułu różnic kursowych

2 078

2 377

Środki pieniężne netto wygenerowane na działalności operacyjnej

46 891

74 463

Bieżący podatek dochodowy zapłacony

11 590

(11 698)

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

58 481

62 765

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

Wpływy z tytułu sprzedaży wartości niematerialnych i rzeczowych aktywów trwałych

104

270

Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych

(13 269)

(4 652)

Przepływy pieniężne wykorzystane w ramach objęcia kontroli nad jednostkami zależnymi

11

(59 990)

0

Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

(73 155)

(4 382)

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

Zaciągnięcie kredytów i pożyczek

202 373

321 660

Spłata zobowiązań z tytułu umów leasingu

(4 310)

(2 907)

Spłata kredytów i pożyczek

(183 965)

(301 261)

Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli

(46 734)

(8 497)

Odsetki zapłacone, w tym:

(2 501)

(2 062)

Odsetki z tytułu umów leasingu

(406)

(315)

Środki pieniężne netto z działalności finansowej

(35 137)

6 933

Przepływy pieniężne netto, razem

(49 811)

65 316

W tym zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych

92

(170)

Zmiana stanu środków pieniężnych według sprawozdania z sytuacji finansowej

(49 719)

65 146

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty po pomniejszeniu o kredyty w rachunku bieżącym na początek okresu

47 981

(17 165)

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty po pomniejszeniu o kredyty w rachunku bieżącym na koniec okresu

17

(1 738)

47 981

w tym o ograniczonej możliwości dysponowania

1 131

442

 

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok obrotowy

kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za rok kończący się 31 grudnia

 

 

Kapitał własny właścicieli jednostki dominującej

Kapitał zakładowy

Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej

Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek działających za granicą

Rezerwa z tytułu ponownych wycen programów określonych świadczeń

Zyski zatrzymane

Suma

Udziały niekontro-lujące

Kapitał własny razem

Kapitał własny na dzień 1 stycznia 2021 r.

21 243

82 374

11 570

(17)

198 036

313 206

8

313 214

Całkowite dochody za okres sprawozdawczy

Zysk netto za okres

0

0

0

0

107 820

107 820

1 749

109 569

Inne całkowite dochody netto za okres

0

0

12 172

(106)

0

12 066

0

12 066

Całkowite dochody ogółem za okres sprawozdawczy

0

0

12 172

(106)

107 820

119 886

1 749

121 635

Zwiększenia/zmniejszenia wynikające z nabycia jednostki zależnej

0

0

0

0

0

0

19 871

19 871

zwiększenie/zmniejszenie wynikające ze zmian udziałów własnościowych w jednostkach zależnych, które nie prowadzą do utraty kontroli

0

0

0

0

0

0

(7 688)

(7 688)

Wypłata dywidendy

0

0

0

0

(46 734)

(46 734)

0

(46 734)

Zmniejszenie zwiększenia kapitału własnego

0

0

12 172

(106)

61 086

73 152

13 932

87 084

Kapitał własny na dzień 31 grudnia 2021 r.

21 243

82 374

23 742

(123)

259 122

386 358

13 940

400 298

 

 

 

Kapitał własny właścicieli jednostki dominującej

 

Kapitał zakładowy

Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej

Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek działających za granicą

Rezerwa z tytułu ponownych wycen programów określonych świadczeń

Zyski zatrzymane

Suma

Udziały niekontro-lujące

Kapitał własny razem

Kapitał własny na dzień 1 stycznia 2020 r.

21 243

82 374

2 239

0

144 456

250 312

5

250 317

Całkowite dochody za okres sprawozdawczy

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok obrotowy

kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Zysk netto za okres

0

0

0

0

62 077

62 077

3

62 080

Inne całkowite dochody netto za okres

0

0

9 331

(17)

0

9 314

0

9 314

Całkowite dochody ogółem za okres sprawozdawczy

0

0

9 331

(17)

62 077

71 391

3

71 394

Wypłata dywidendy

0

0

0

0

(8 497)

(8 497)

0

(8 497)

Zmniejszenia zwiększenia kapitału własnego

0

0

9 331

(17)

53 580

62 894

3

62 897

Kapitał własny

na dzień

31 grudnia 2020 r.

21 243

82 374

11 570

(17)

198 036

313 206

8

313 214

 

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

 

 

 

1.Podstawowe dane o Grupie

 

Siedziba Spółki mieści się w Skawinie, ul. Przemysłowa 7.

Adres Spółki: Skawina 32-050, ul Przemysłowa 7.

Przedmiotem działalności Jednostki Dominującej jest sprzedaż armatury sanitarnej, instalacyjnej, sprzętu wyposażenia hydraulicznego oraz grzewczego.

Nie wystąpiły zmiany w nazwie i innych danych identyfikacyjnych jednostki sprawozdawczej od zakończenia poprzedniego okresu sprawozdawczego.

Podstawowym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej jest siedziba Spółki w Skawinie 32-050, ul Przemysłowa 7 Polska.

Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy: brak

Nazwa jednostki dominującej: brak

Państwo rejestracji: Polska

Forma prawna jednostki: Ferro Spółka Akcyjna

Nazwa jednostki sprawozdawczej lub inne dane identyfikacyjne: Ferro Spółka Akcyjna

 

 

Poza Spółką w skład Grupy Kapitałowej na dzień 31 grudnia 2021 r. wchodziły następujące podmioty:

Nazwa spółki

Siedziba

Zakres podstawowej działalności jednostki

Udział w kapitale / liczbie głosów

Data objęcia kontroli/ nabycia

Metoda konsolidacji

FERRO International

Sp. z o.o.

Skawina, Polska

Spółka przeznaczona do dystrybucji produktów Grupy na eksport

99,50%

2004 r.

metoda pełna

NOVASERVIS spol. s.r.o.

Brno, Czechy

Spółka zajmuje się sprzedażą i produkcją armatury i wyposażenia sanitarnego

100,00%

2011 r.

metoda pełna

NOVASERVIS FERRO Group SRL

Cluj - Napoca, Rumunia

Spółka przeznaczona do dystrybucji produktów Grupy na terenie Rumunii

100,00%

2011 r.

metoda pełna

Novaservis FERRO SK s.r.o.

Senica,

Słowacja

Spółka przeznaczona do dystrybucji produktów Grupy na terenie Słowacji

100,00%

2013 r.

metoda pełna

FERRO Hungary Kft.

Budapeszt,

Węgry

Spółka przeznaczona do dystrybucji produktów Grupy na terenie Węgier

100,00%

2014 r.

metoda pełna

Novaservis FERRO Bulgaria Ltd.

Płowdiw,

Bułgaria

Spółka przeznaczona do dystrybucji produktów Grupy na terenie Bułgarii

100,00%

2015 r.

metoda pełna

FERRO Baltics UAB

Wilno,

Litwa

Spółka przeznaczona do dystrybucji produktów Grupy na terenie Litwy, Łotwy i Estonii

100,00%

2019 r.

metoda pełna

FERRO Adriatica d o.o.

Bjelovar,

Chorwacja

Spółka przeznaczona do rozwoju działalności eksportowej obejmujący region Adriatyku

100,00%

2019 r.

metoda pełna

Termet S.A.*

Świebodzice,

Polska

Spółka jest producentem urządzeń grzewczych – kotłów gazowych, podgrzewaczy wody oraz rozwiązańopartych na odnawialnych źródłach energii

90,36%

2021 r.

metoda pełna

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Tester sp. z .o.o.

Świebodzice, Polska

Spółka zajmuje się projektowaniem, wytwarzaniem oraz sprzedażą elektronicznych układów sterowania i automatyki do urządzeń gazowych.

100,00%

2021 r.

metoda pełna

 

W bieżącym okresie sprawozdawczym Jednostka Dominująca objęła kontrolę nad Termet S.A. oraz Tester sp. z o.o.

Wpływ nabycia powyższych podmiotów na niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe został przedstawiony w nocie 11 „Nabycie jednostek zależnych”.

 

*10 stycznia 2022 r. Jednostka Dominująca nabyła dodatkowe 3 328 akcji Termet zwiększając tym samym swoje zaangażowanie do 91,21% w kapitale zakładowym oraz głosach na walnym zgromadzeniu Termet (patrz nota 27).

 

 

2.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

a)Oświadczenie zgodności

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok kończący się 31 grudnia 2021 r. zostało sporządzone zgodnie

z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską, zwanymi dalej „MSSF UE”. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd Jednostki Dominującej w dniu 30 marca 2022 r.

 

MSSF UE zawierają wszystkie Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej oraz związane z nimi Interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF) poza Standardami oraz Interpretacjami, które oczekują na zatwierdzenie przez Unię Europejską oraz Standardami i Interpretacjami, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską, ale nie weszły jeszcze w życie.

 

Zmiany w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej

Zmiany do MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe pt. przedłużenie tymczasowego zwolnienia ze stosowania MSSF 9 zatwierdzone w UE 16 grudnia 2020 r. (data wygaśnięcia tymczasowego zwolnienia z MSSF 9 została przedłużona z 1 stycznia 2021 r. na okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2023 r. i później),

Zmiany do MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSR 39 Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena, MSSF 7 Instrumenty finansowe: ujawnienie informacji, MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe oraz MSSF 16 Leasing – reforma referencyjnej stopy procentowej – etap 2 zatwierdzone w UE 13 stycznia 2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 r. lub później).

Wymienione powyżej zmiany do standardów nie miały istotnego wpływu na wyniki finansowe oraz sytuację finansową Grupy Kapitałowej Ferro S.A.

 

Standardy i interpretacje, które zostały opublikowane i zatwierdzone przez UE i weszły w życie po dniu bilansowym

 

Zmiany do MSSF 3 Połączenia przedsięwzięć – zmiany odniesień do założeń koncepcyjnych wraz ze zmianami do MSSF 3 (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),

Zmiany do MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe – przychody uzyskiwane przed przyjęciem składnika aktywów trwałych do użytkowania (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),

Zmiany do MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe – umowy rodzące obciążenia – koszt wypełnienia umowy (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Zmiany do różnych standardów Poprawki do MSSF (cykl 2018 - 2020) – dokonane zmiany w ramach procedury wprowadzania dorocznych poprawek do MSSF (MSSF 1, MSSF 9, MSSF 16 oraz MSR 41) ukierunkowane głównie na rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa (zmiany do MSSF 1, MSSF 9 oraz MSR 41 obowiązują w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Zmiany do MSSF 16 dotyczą jedynie przykładu ilustrującego, a zatem nie podano daty jej wejścia w życie.

Standardy i interpretacje przyjęte przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, ale jeszcze niezatwierdzone przez UE

 

MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, z wyjątkiem poniższych standardów, zmian do standardów i interpretacji, które według stanu na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania:

 

MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe z późniejszymi zmianami do MSSF 17 (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),

Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych – klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),

Zmiany do MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe oraz MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach – sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz późniejsze zmiany (data wejścia w życie zmian została odroczona do momentu zakończenia prac badawczych nad metodą praw własności),

Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych – zmiany wymagają ujawnienia istotnych zasad (polityk) rachunkowości zamiast znaczących zasad (polityk) rachunkowości (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),

Zmiany do MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów – definicja wartości szacunkowej oraz wyjaśnienie jak rozróżnić zmianę polityki rachunkowości od zmian szacunków (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),

Zmiany do MSSF 16 Leasing – koncesje na wynajem związane z Covid-19 po 30 czerwca 2021 roku,

Zmiany do MSR 12 Podatek dochodowy – podatek odroczony związany z aktywami i zobowiązaniami wynikającymi z pojedynczej transakcji (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później).

Sporządzone niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe nie uwzględnia zmian standardów i interpretacji, które oczekują na zatwierdzenie przez Unię Europejską bądź zostały zatwierdzone przez Unię Europejską, ale weszły lub wejdą w życie dopiero po dniu bilansowym. W ocenie Grupy oraz zgodnie z jej najlepszą wiedzą, zmiany standardów i interpretacji nie będą miały istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Ferro S.A

 

b)Waluta funkcjonalna i prezentacyjna

Dane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zostały zaprezentowane w złotych polskich, po zaokrągleniu do pełnych tysięcy. Złoty polski jest walutą funkcjonalną Jednostki Dominującej.

c)Dokonane osądy i oszacowania

Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF UE wymaga od Zarządu osądów, szacunków

i założeń, które mają wpływ na przyjęte zasady oraz prezentowane wartości aktywów, pasywów, przychodów oraz kosztów. Szacunki oraz związane z nimi założenia opierają się na doświadczeniu historycznym oraz innych czynnikach, które są uznawane za racjonalne w danych okolicznościach, a ich wyniki dają podstawę osądu, co do wartości księgowej netto aktywów i zobowiązań, która nie wynika bezpośrednio z innych źródeł. Faktyczna wartość może różnić się od wartości szacowanej.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest ujęta w okresie, w którym dokonano zmiany szacunku lub w okresach bieżącym i przyszłych, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresu bieżącego, jak i okresów przyszłych.

 

Kluczowe osądy oraz szacunki dokonywane przez Zarząd przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego pozostały niezmienione w stosunku do osądów i szacunków przyjętych przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2020 r.

 

Osądy oraz szacunki dokonywane przez Zarząd przy zastosowaniu MSSF UE, które mają istotny wpływ na skonsolidowane sprawozdanie finansowe, zostały przedstawione w notach 13, 15, 16, 20 i 21.

d)Założenie kontynuacji działalności gospodarczej

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie istnieją żadne okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuacji działalności gospodarczej przez Grupę.

3.Opis ważniejszych stosowanych zasad rachunkowości

 

Zasady polityki rachunkowości przedstawione poniżej stosowane były w odniesieniu do wszystkich okresów zaprezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za wyjątkiem zmian w zakresie prezentacji w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i całkowitych dochodów zmiany stanu produktu. Szczegółowe informacje zostały przedstawione nocie 10 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

 

a)Zasady konsolidacji

(i)Jednostki zależne

Jednostkami zależnymi są jednostki kontrolowane przez Jednostkę Dominującą. Kontrola ma miejsce wtedy, gdy Spółka z tytułu swojego zaangażowania w jednostkę zależną podlega ekspozycji na zmieniający się poziom zwrotu z inwestycji, lub gdy ma prawa do zmieniającego się poziomu zwrotu z inwestycji, oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tego zwrotu poprzez sprawowanie władzy nad tą jednostką. Sprawozdania finansowe jednostek zależnych uwzględniane są w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym począwszy od dnia uzyskania nad nimi kontroli aż do momentu jej wygaśnięcia.

(ii)Jednostki stowarzyszone i wspólne przedsięwzięcia

Jednostki stowarzyszone są to jednostki gospodarcze, na których politykę operacyjną i finansową Grupa wywiera znaczący wpływ, lecz ich nie kontroluje bądź współkontroluje. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera udział Grupy w zyskach i stratach jednostek stowarzyszonych wykazywanych metodą praw własności, od momentu uzyskania znaczącego wpływu do momentu jego wygaśnięcia. W przypadku, gdy udział Grupy w stratach przewyższa wartość udziałów w jednostce stowarzyszonej, wartość bilansowa jest zredukowana do zera. Wówczas ujmowanie wszelkich dodatkowych strat jest zaniechane, za wyjątkiem strat wynikających z przyjęcia na siebie przez Grupę prawnych lub zwyczajowych obowiązków lub z faktu dokonania płatności w imieniu jednostki stowarzyszonej lub współzależnej.

Wspólne przedsięwzięcie to ustalenie umowne, na mocy którego dwie lub więcej stron podejmuje działalność gospodarczą podlegającą współkontroli. Współkontrola jest to określony w umowie podział kontroli nad działalnością gospodarczą, który występuje tylko wówczas, gdy strategiczne decyzje finansowe i operacyjne dotyczące tej działalności wymagają jednomyślnej zgody stron sprawujących współkontrolę. Grupa nie posiadała inwestycji we wspólnych przedsięwzięciach w żadnym z okresów sprawozdawczych objętych niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym.

(iii)Procedury konsolidacyjne

W celu sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego stosuje się następujące procedury konsolidacyjne:

wyłączenie na dzień nabycia wartości księgowej inwestycji Jednostki Dominującej w każdej z jednostek zależnych oraz tej części kapitału własnego jednostek zależnych, która odpowiada udziałowi Jednostki Dominującej,

określenie udziałów niesprawujących kontroli w kapitale własnym jednostek zależnych oraz w wyniku finansowym konsolidowanych jednostek zależnych za dany okres sprawozdawczy,

wyłączenie rozrachunków wewnętrznych pomiędzy jednostkami Grupy,

wyłączenie wszelkich niezrealizowanych zysków powstałych na transakcjach w obrębie Grupy,

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

wyłączenie niezrealizowanych strat powstałych na transakcjach w obrębie Grupy, ale wyłącznie w przypadku, gdy nie występują przesłanki wskazujące na utratę wartości,

wyłączenie przychodów oraz kosztów związanych z transakcjami wewnątrz Grupy.

 

(iv)Połączenie jednostek gospodarczych

Połączenia jednostek są rozliczane metodą nabycia na dzień nabycia, który jest dniem, w którym Grupa obejmuje kontrolę nad jednostką nabywaną. Grupa ujmuje wartość firmy na dzień nabycia jako wartość godziwą przekazanej zapłaty; powiększoną o:

ujętą wartość udziałów niekontrolujących w jednostce przejmowanej; powiększoną o

wartość godziwą dotychczas posiadanych kapitałów w jednostce nabywanej, jeśli połączenie odbywa się etapami; pomniejszoną o

ujętą wartość netto (wartość godziwą) nabytych identyfikowalnych aktywów oraz przejętych zobowiązań

i zobowiązań warunkowych.

 

W sytuacji, gdy różnica przybiera wartość ujemną, zysk na okazyjnym nabyciu jest ujmowany w sprawozdaniu z zysków lub strat bieżącego okresu na dzień przejęcia w pozycji pozostałe przychody operacyjne.

Wartość godziwa przekazanej zapłaty nie zawiera kwot związanych z rozliczeniem wcześniej istniejących powiązań. Kwoty te zasadniczo są ujmowane w sprawozdaniu z zysków lub strat bieżącego okresu.

Koszty związane z nabyciem, inne niż odnoszące się do emisji instrumentów dłużnych lub kapitałowych, które Grupa ponosi w związku z połączeniem jednostek rozlicza się jako koszt okresu, w którym zostały poniesione.

Zapłata warunkowa jest ujmowana w wartości godziwej na dzień nabycia. Jeśli zapłata warunkowa klasyfikowana jest jako składnik kapitału własnego, nie jest ponownie wyceniana, a jej rozliczenie jest ujęte w kapitałach. W innym przypadku późniejsze zmiany wartości godziwej zapłaty warunkowej są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu.

b)Waluty obce

(i)Transakcje w walucie obcej

Transakcje wyrażone w walutach obcych w dniu dokonania transakcji ujmowane są w walucie funkcjonalnej jednostki przy zastosowaniu kursu wymiany waluty obcej, obowiązujący na dzień zawarcia transakcji. Rozchód środków pieniężnych w walucie obcej wyceniany jest metodą FIFO. Przy zakupie środków pieniężnych w walucie obcej stosuje się kurs zawarcia transakcji.

Pozycje pieniężne wyrażone w walucie obcej są przeliczane na dzień sprawozdawczy według średniego kursu NBP dla danej waluty obowiązującego na ten dzień. Różnice kursowe wynikające z rozliczenia transakcji w walutach obcych oraz wyceny bilansowej aktywów i pasywów pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmowane są w wyniku finansowym. Niepieniężne pozycje aktywów i zobowiązań wyrażone w walucie obcej wyceniane według kosztu historycznego są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego w dniu dokonania transakcji. Niepieniężne pozycje bilansowe wyrażone w walucie obcej wyceniane według wartości godziwej są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego na dzień szacowania wartości godziwej.

(ii)Przeliczanie jednostki działającej za granicą

Aktywa i zobowiązania jednostek działających za granicą, włączając wartość firmy i korekty dotyczące wartości godziwej dokonywane przy konsolidacji, są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego na dzień sprawozdawczy.

Przychody i koszty jednostek działających za granicą są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego na dzień transakcji. Różnice kursowe powstałe przy przeliczeniu są ujmowane w innych całkowitych dochodach i prezentowane jako „Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek działających za granicą” w kapitałach. W sytuacji, gdy kontrola lub znaczący wpływ nad jednostką działającą za granicą zostaje utracona, skumulowana wartość różnic kursowych z przeliczenia jest przeklasyfikowywana do zysku lub straty bieżącego okresu.

 

c)Instrumenty finansowe

(i) Instrumenty finansowe inne niż instrumenty pochodne

Inne niż pochodne instrumenty finansowe obejmują inwestycje kapitałowe, dłużne papiery wartościowe, należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności, udzielone pożyczki, środki pieniężne i ich ekwiwalenty, zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Instrumenty finansowe inne niż instrumenty pochodne są ujmowane początkowo według wartości godziwej powiększonej - za wyjątkiem inwestycji wycenianych według wartości godziwej przez wynik finansowy - o bezpośrednie koszty związane z nabyciem (poza wyjątkami opisanymi poniżej).

Instrument finansowy jest ujmowany, jeśli Grupa staje się stroną umowy danego instrumentu finansowego. Aktywa finansowe zostają wyłączone ze sprawozdania z sytuacji finansowej, jeśli wynikające z umowy prawa Grupy do przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasną lub jeśli Grupa przeniesie aktywa finansowe nie zachowując nad nimi (lub związanymi zeń ryzykami i korzyściami) kontroli. Standaryzowane transakcje kupna i sprzedaży składnika aktywów finansowych są ujmowane na dzień zawarcia transakcji, tj. w dniu, w którym Grupa zobowiąże się do kupna lub sprzedaży aktywa. Zobowiązania finansowe przestają być wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, jeśli zobowiązania te wygasną (to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł).

Klasyfikacja aktywów finansowych obejmuje:

•           aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu;

•           aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy; lub

•           aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.

Składnik aktywów finansowych jest klasyfikowany do kategorii wycenianych po początkowym ujęciu według zamortyzowanego kosztu, jeżeli spełnione są następujące dwa warunki:

•        aktywa utrzymywane są w ramach modelu biznesowego, którego celem jest utrzymywanie aktywów w celu uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z kontraktu; oraz

•        jego warunki umowne powodują powstanie w określonych momentach przepływów pieniężnych stanowiących wyłącznie spłatę kapitału oraz odsetek od niespłaconej części kapitału.  

W sytuacji, gdy powyższe warunki nie są spełnione (jak to ma miejsce na przykład w przypadku instrumentów kapitałowych innych jednostek), składnik aktywów finansowych jest wyceniany w wartości godziwej.

Do aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie zaliczane są przede wszystkim instrumenty dłużne, które nie są utrzymywane w celu generowania korzyści z tytułu ich sprzedaży, a przepływy pieniężne z ich tytułu można ustalić stosunkowo łatwy sposób ze względu na określone terminy płatności.

Grupa jako aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje w szczególności środki pieniężne i ich ekwiwalenty, należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności.

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie oraz depozyty bankowe na żądanie o początkowym okresie zapadalności do trzech miesięcy. Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, pomniejszonych dodatkowo o niespłacone kredyty w rachunkach bieżących, stanowiące integralną część systemu zarządzania środkami pieniężnymi Grupy.

Aktywa finansowe wyceniane według wartości godziwej przez wynik finansowy

Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik jeżeli nie spełnia kryteriów wyceny w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody oraz nie jest instrumentem kapitałowym wyznaczonym w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Do tej kategorii zaliczane są wszystkie instrumenty pochodne, za wyjątkiem pochodnych instrumentów zabezpieczających ujmowanych zgodnie z rachunkowością zabezpieczeń, akcje i udziały spółek innych niż spółki zależne i stowarzyszone oraz jednostki uczestnictwa i certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych. Koszty transakcyjne związane z inwestycją zostają ujęte jako zysk lub strata bieżącego okresu w dacie poniesienia.

Zyski i straty z wyceny aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej ujmowane są w wyniku bieżącego okresu, za wyjątkiem aktywów utrzymywanych w ramach modelu biznesowego, którego celem jest utrzymywanie aktywów zarówno w celu uzyskania przepływów pieniężnych z kontraktów jak i ich sprzedaż – dla tych aktywów zyski i straty z wyceny ujmowane są w innych całkowitych dochodach.

Nie występują w Grupie aktywa finansowe należące do powyższej kategorii.

Aktywa finansowe wyceniane według wartości godziwej przez całkowite dochody

Aktywa finansowe są klasyfikowane jako wyceniane w wartości godziwej przez całkowite dochody jeżeli spełnione są dwa warunki:

•  są utrzymywane w wyniku przyjętego modelu zarządzania aktywami finansowymi, którego cel może być osiągnięty albo w drodze generowania przepływów pieniężnych wynikających z zawartych umów albo poprzez sprzedaż aktywów finansowych,

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

•  przepływy pieniężne z nimi związane, zgodnie z warunkami umownymi, następują w określonych terminach i stanowią wyłącznie płatności z tytułu spłaty kwoty głównej oraz odsetek od niespłaconej kwoty głównej.    

Ponadto w przypadku, gdy inwestycja w instrument kapitałowy nie jest przeznaczona do obrotu, MSSF 9 daje możliwość dokonania nieodwracalnej decyzji o wycenie takiego instrumentu finansowego, w momencie początkowego ujęcia, w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Wyboru takiego Grupa dokonuje dla każdego instrumentu osobno. Wartości ujęte w innych całkowitych dochodach w związku z powyższą wyceną nie są w późniejszych okresach przekwalifikowane do wyniku bieżącego okresu.

Zmiana wartości godziwej dotycząca zmiany ryzyka kredytowego zobowiązania finansowego wyznaczonego w momencie początkowego ujęcia jako wycenianego w wartości godziwej przez wynik finansowy jest prezentowana w innych całkowitych dochodach. Jedynie pozostała część zysku lub straty z wyceny do wartości godziwej jest ujmowana w wyniku bieżącego okresu. W przypadku jednak, gdyby zastosowanie tego wymogu powodowało brak współmierności przychodów i kosztów lub gdyby zobowiązanie finansowe wynikało ze zobowiązań do udzielenia pożyczki lub umów gwarancji finansowych, cała zmiana wartości godziwej będzie ujmowana w zysku lub stracie bieżącego okresu.

Nie występują w Grupie aktywa finansowe należące do powyższej kategorii.

Grupa jako zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje zobowiązania z tytułu dostaw i usług, zobowiązania z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych, pozostałe zobowiązania, zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych dłużnych instrumentów finansowych.

Zobowiązania finansowe nie będące instrumentami pochodnymi

Wyemitowane instrumenty dłużne oraz zobowiązania podporządkowane są ujmowane w księgach rachunkowych Grupy na dzień ich powstania. Wszystkie pozostałe zobowiązania finansowe, w tym zobowiązania wyceniane według wartości godziwej przez wynik finansowy, są początkowo ujmowane na dzień zawarcia transakcji, w którym Grupa staje się stroną zobowiązującej umowy do wydania instrumentu finansowego.

Grupa wyłącza z ksiąg zobowiązanie finansowe, kiedy zobowiązanie zostanie spłacone, umorzone lub ulegnie przedawnieniu.

Aktywa i zobowiązania finansowe kompensuje się ze sobą i wykazuje w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto, wyłącznie jeśli Grupa posiada ważny prawnie tytuł do kompensaty określonych aktywów i zobowiązań finansowych lub zamierza rozliczyć daną transakcję w wartości netto poddanych kompensacie składników aktywów i zobowiązań finansowych lub zamierza jednocześnie podlegające kompensacie aktywa finansowe zrealizować, a zobowiązania finansowe rozliczyć.

Kredyty w rachunku bieżącym, stanowią element zarządzania gotówką Grupy, są zaliczone do środków pieniężnych i ich ekwiwalentów dla celów sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania z przepływów środków pieniężnych.

Tego typu zobowiązania finansowe początkowo ujmowane są według wartości godziwej powiększonej o dające się bezpośrednio przyporządkować koszty transakcyjne. Po początkowym ujęciu zobowiązania te wycenianie są według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.

(ii)Pochodne instrumenty finansowe

Wbudowane instrumenty pochodne są wydzielane z kontraktu bazowego i wykazywane oddzielnie, jeśli cechy ekonomiczne i ryzyka kontraktu bazowego i wbudowanego instrumentu pochodnego nie są blisko powiązane, oddzielny instrument o tych samych warunkach, co wbudowany instrument pochodny odpowiadałby definicji instrumentu pochodnego i złożony instrument nie jest wyceniany według wartości godziwej przez wynik finansowy.

Pochodne instrumenty finansowe są ujmowane początkowo w wartości godziwej; przynależne koszty transakcji są ujmowane w wyniku finansowym w momencie poniesienia. Po początkowym ujęciu, Grupa wycenia pochodne instrumenty finansowe w wartości godziwej, zyski i straty wynikające ze zmiany wartości godziwej ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu.

Zabezpieczenia przepływów pieniężnych

Grupa nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń.

d)Kapitał własny

Akcje zwykłe

Akcje zwykłe ujmuje się w kapitale własnym. Koszty bezpośrednio związane z emisją akcji zwykłych i opcji na akcje pomniejszają wartość kapitału.

Akcje uprzywilejowane

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Akcje uprzywilejowane są ujmowane w kapitale własnym, jeśli nie podlegają umorzeniu lub podlegają umorzeniu wyłącznie na wniosek Spółki, a wypłata dywidendy z tych akcji jest nieobowiązkowa. Wypłaty dywidend wpływają bezpośrednio na wartość kapitału.

Akcje uprzywilejowane są ujmowane jako zobowiązania, jeśli podlegają umorzeniu na określoną datę lub na wniosek posiadacza akcji lub jeśli wypłata dywidend jest obligatoryjna. Wypłacone dywidendy są ujmowane jako koszty odsetek w wyniku finansowym.

Zakup akcji własnych

W przypadku zakupu akcji własnych, kwota zapłaty z tego tytułu wraz z kosztami bezpośrednimi przeprowadzenia transakcji, wykazywana jest jako pomniejszenie kapitału własnego. Zakupione akcje własne wykazywane są jako odrębna pozycja kapitału własnego ze znakiem ujemnym.

e)Rzeczowe aktywa trwałe

(i)Własne składniki rzeczowych aktywów trwałych

Grupa dokonuje początkowej wyceny rzeczowych aktywów trwałych według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Pozycje rzeczowych aktywów trwałych, które zostały przeszacowane do wartości godziwej na dzień 1 stycznia 2005 r., czyli dzień zastosowania po raz pierwszy przez Grupę MSSF UE, są wyceniane w oparciu o koszt założony, który stanowi wartość godziwą na dzień dokonania przeszacowania.

Rzeczowe aktywa trwałe wyceniane są po koszcie obejmującym cenę nabycia oraz koszty pozwalające się bezpośrednio przyporządkować, poniesione w celu dostosowania składnika aktywów do miejsca i warunków potrzebnych do rozpoczęcia jego funkcjonowania. Po początkowym ujęciu rzeczowe aktywa trwałe wykazuje się wg ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o zakumulowaną amortyzację oraz zakumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości (zob. pkt. 3i). Koszty bieżącego utrzymania środka trwałego, konserwacje, naprawy, remonty i okresowe przeglądy zaliczane są na wynik finansowy okresu, w którym zostały poniesione.

Grupa Kapitałowa aktywuje koszty finansowania zewnętrznego, jeżeli są one bezpośrednio związane z nabyciem, budową lub wytworzeniem aktywów trwałych. Aktywowanie kosztów finansowania zewnętrznego zostaje zawieszone, jeżeli działalność inwestycyjna została przerwana na dłuższy okres czasu.

Grupa przestaje aktywować koszty finansowania zewnętrznego, jeśli działania niezbędne do przygotowania dostosowanego składnika aktywów do użytku są zakończone.

Nie aktywowane koszty zewnętrznego finansowania są odnoszone bezpośrednio do wyniku finansowego.

(ii)Dotacje do składników rzeczowych aktywów trwałych

W przypadku otrzymania dotacji na zakup rzeczowych aktywów trwałych dotacje te pomniejszają wartość początkową dofinansowanego składnika rzeczowych aktywów trwałych. Wartość przyznanej dotacji jest zatem amortyzowana przez okres ekonomicznej użyteczności danego składnika rzeczowych aktywów trwałych.

(iii) Amortyzacja oraz utrata wartości

Rzeczowe aktywa trwałe amortyzowane są od momentu, kiedy są one dostępne do użytkowania.

Grunty nie są amortyzowane.

Składniki rzeczowych aktywów trwałych, względnie ich istotne i odrębne części składowe amortyzowane są metodą liniową przez okres użytkowania przy uwzględnieniu wartości rezydualnej.

Grupa Kapitałowa zakłada poniższe okresy użytkowania dla poszczególnych kategorii środków trwałych:

budynki do 40 lat,

urządzenia i maszyny do 10 lat,

pojazdy do 10 lat,

inne do 5 lat.

Wartość końcowa oraz okres amortyzacji są okresowo, co najmniej na koniec każdego roku finansowego, weryfikowane. Ewentualne zmiany szacunków wartości końcowej lub okresu amortyzacji korygują wysokość odpisów amortyzacyjnych w następnych latach.

(iv)Składniki rzeczowych aktywów trwałych z tytułu prawa do użytkowania

Umowa jest, lub zawiera w sobie, leasing jeśli w zamian za wynagrodzenie przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Aby ocenić, czy umową przekazuje się prawo sprawowania kontroli nad użytkowaniem danego składnika aktywów przez dany okres, Grupa ocenia czy przez cały okres użytkowania użytkownik dysponuje łącznie następującymi prawami:

prawem do uzyskania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów oraz

prawem do kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów.

W dniu rozpoczęcia Leasingobiorca ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania, który reprezentuje prawo do użytkowania składnika aktywów w ramach umowy oraz zobowiązanie z tytułu leasingu, jako zobowiązanie do dokonywania płatności leasingowych.

Koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje:

Kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu;

Wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dniu rozpoczęcia lub przed tą datą pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe;

Wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę oraz

Szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów do stanu wymaganego przez warunki leasingu.

Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania po dacie rozpoczęcia zostaje pomniejszony o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości (zob. pkt 3i). Prawa do używania na podstawie umów leasingu składników rzeczowych aktywów trwałych podlegają amortyzacji według zasad stosowanych dla własnych środków trwałych. Jeżeli brak jest pewności, że po zakończeniu umowy leasingu Grupa otrzyma prawo własności, aktywa te są amortyzowane w okresie krótszym spośród okresu leasingu i okresu użyteczności.

W dacie rozpoczęcia leasingobiorca wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie.

Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można z łatwością ustalić. W przeciwnym razie leasingobiorca stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy.

Opłaty leasingowe z tytułu leasingu są rozdzielane na część stanowiącą koszt finansowania oraz część zmniejszającą zobowiązanie. Część stanowiąca koszt finansowania jest przypisywana do poszczególnych okresów w czasie trwania umowy leasingu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.

W dniu rozpoczęcia opłaty leasingowe zawarte w wycenie zobowiązania z tytułu leasingu obejmują następujące opłaty za prawo do użytkowania bazowego składnika aktywów podczas okresu leasingu, które pozostają do zapłaty na ten dzień:

stałe opłaty leasingowe pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe;

zmienne opłaty leasingowe, które zależą od indeksu lub stawki, wycenione początkowo z zastosowaniem tego indeksu lub tej stawki zgodnie z ich wartością w dniu rozpoczęcia,

kwoty, których zapłaty przez leasingobiorcę oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej,

cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji oraz

kary pieniężne za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano, że leasingobiorca może skorzystać z opcji wypowiedzenia leasingu.

W momencie modyfikacji leasingu tj. zmiany zakresu leasingu, lub płatności za leasing, nie ujętej w ramach pierwotnych ustaleń umownych dotyczących leasingu, która nie jest traktowana jako odrębna umowa, leasingobiorca ponownie wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu.

Grupa stosuje następujące zwolnienia z ujmowania:

dla umów leasingu o okresie 12 miesięcy lub krótszym bez opcji wykupu oraz

dla umów leasingu dotyczących składnika aktywów o niskiej wartości.

Dla umów leasingu o okresie krótkoterminowym i aktywów niskocennych dla różnych klas aktywów Grupa stosuje następujący model uproszczony :

nie ujmuje aktywa i zobowiązania z tytułu leasingu oraz

opłaty leasingowe są ujmowane w kosztach w momencie ich ponoszenia przez okres leasingu.

 

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

f)Wartości niematerialne

Wartości niematerialne to możliwe do zidentyfikowania niepieniężne składniki aktywów nie mające postaci fizycznej, które zostały nabyte lub wytworzone, takie jak:

programy komputerowe,

patenty,

prawa autorskie,

znaki firmowe i towarowe,

licencje.

Wartości niematerialne to także nabyte w ramach połączenia jednostek gospodarczych znaki towarowe oraz wartość firmy.

Nie stanowią wartości niematerialnych nakłady poniesione na wytworzenie we własnym zakresie znaków towarowych i znaków firmowych.

Początkowo wartości niematerialne wyceniane są po cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Zakupiony lub wytworzony składnik wartości niematerialnych jest ujmowany, gdy:

jest prawdopodobne, że osiągnie przyszłe korzyści ekonomiczne, które można przypisać do danego składnika aktywów,

można wiarygodnie ustalić cenę nabycia lub koszt danego składnika.

Amortyzacja naliczana jest liniowo. Poprawność okresów amortyzacji oraz wartości końcowej jest weryfikowana na koniec roku obrotowego.

Wartości niematerialne co do zasady amortyzowane są metodą liniową biorąc pod uwagę okres ich użytkowania, chyba, że nie jest on określony. Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które jeszcze nie są użytkowane poddaje się co roku weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne. W przypadku pozostałych wartości niematerialnych dokonywana jest coroczna ocena, czy wystąpiły przesłanki, które mogą świadczyć o utracie ich wartości.

Grupa Kapitałowa zakłada poniższe okresy użytkowania dla poszczególnych kategorii wartości niematerialnych:

licencje, prawa do patentów i pokrewne od 1 do 10 lat,

znaki towarowe – nieokreślony okres użytkowania,

programy komputerowe od 2 do 10 lat.

 

g)Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

Aktywa trwałe (lub aktywa i zobowiązania stanowiące grupę przeznaczoną do zbycia), co do których zakładane jest, że wypracują one korzyści dla jednostki w wyniku sprzedaży, a nie w wyniku długotrwałego użytkowania, są klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży. Bezpośrednio przed przeklasyfikowaniem do grupy przeznaczonych do sprzedaży, aktywa te (lub składniki grupy przeznaczonej do zbycia) są wyceniane zgodnie z zasadami rachunkowości właściwymi dla tego aktywa. Następnie na dzień początkowej klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży, aktywa trwałe lub grupa przeznaczona do zbycia są ujmowane według niższej z dwóch wartości: wartości księgowej netto lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży.

Ewentualny odpis z tytułu trwałej utraty wartości składników grupy przeznaczonej do zbycia jest w pierwszej kolejności ujmowany jako zmniejszenie wartości firmy, a następnie jako zmniejszenie wartości księgowej netto pozostałych składników na zasadzie proporcjonalnej z zastrzeżeniem, że utrata wartości nie wpływa na wartość zapasów, aktywów finansowych, aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, aktywów z tytułu świadczeń pracowniczych i nieruchomości inwestycyjnych, które są nadal wyceniane stosownie do grupowych zasad rachunkowości. Utrata wartości ujęta przy początkowej klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży jest ujmowana w wyniku finansowym. Dotyczy to również zysków i strat wynikających z późniejszej zmiany wartości. Zyski z tytułu wyceny do wartości godziwej są ujmowane tylko do wysokości uprzednio ujętych strat z tytułu utraty wartości.

h)Zapasy

Zapasy wycenia się według niższej z wartości:

cena nabycia lub koszt wytworzenia,

możliwa do uzyskania cena sprzedaży netto.

Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia składają się wszystkie koszty zakupu, przetworzenia i pozostałe koszty poniesione w trakcie doprowadzania zapasów do ich obecnego miejsca i stanu.

Na koszty zakupu składają się: cena zakupu, cła importowe i inne podatki, koszty transportu, koszty przeładunku i inne koszty bezpośrednio związane z nabyciem wyrobów gotowych, materiałów lub usług, pomniejszone o opusty, rabaty i tym podobne.

Na koszty przetworzenia składają się:

koszty bezpośrednio związane z jednostkami produkcyjnymi,

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

stałe i zmienne ogólne koszty produkcji ponoszone podczas przetwarzania materiałów w wyroby gotowe.

Stałe koszty ogólne produkcji przypisuje się do jednostek produkcyjnych w wysokości ustalonej na podstawie normalnej zdolności produkcyjnej tych jednostek (produkcja prowadzona na średnim poziomie przez kilka sezonów w warunkach normalnych). W okresach o wyjątkowo wysokiej produkcji wielkość przypisywanych stałych kosztów produkcji zmniejsza się, aby uniknąć wyceny zapasów powyżej kosztów wytworzenia.

Pozostałe koszty zalicza się do ceny nabycia lub kosztu wytworzenia w zakresie, w jakim zostały poniesione w celu doprowadzenia zapasów do ich obecnego miejsca i stanu.

Grupa Kapitałowa stosuje metodę FIFO („pierwsze weszło, pierwsze wyszło”). Taka sama metoda ustalania ceny nabycia i kosztu wytworzenia jest stosowana dla wszystkich zapasów o podobnym charakterze i przeznaczeniu.

Przykładami kosztów wyłączonych z ceny nabycia lub kosztu wytworzenia zapasów i ujmowanych jako koszty okresu są koszty magazynowania, koszty administracyjne, ogólne, które nie są poniesione w celu dostosowania produktu do wymagań klienta, koszty sprzedaży oraz koszty większego niż normalnie poziomu odpadów.

Możliwa do uzyskania cena sprzedaży netto to szacowana cena sprzedaży w trakcie normalnej działalności pomniejszona o szacowany koszt wykończenia i szacowany koszt doprowadzenia do sprzedaży (np. koszty marketingu, sprzedaży i dystrybucji).

i)Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów

(i)Aktywa finansowe

Oczekiwane straty kredytowe to ważony prawdopodobieństwem szacunek strat kredytowych (tj. bieżącej wartości wszystkich niedoborów środków pieniężnych) w całym oczekiwanym okresie życia instrumentu finansowego. Niedobór środków pieniężnych jest to różnica między przepływami pieniężnymi należnymi jednostce zgodnie z umową a przepływami pieniężnymi, które jednostka spodziewa się otrzymać. Ponieważ oczekiwane straty kredytowe uwzględniają kwotę i terminy płatności, strata kredytowa powstaje nawet wtedy, gdy Grupa spodziewa się otrzymać całą płatność, lecz ma to miejsce później niż przewidziano w umowie.

Grupa ujmuje odpisy na oczekiwane straty kredytowe w odniesieniu do:

aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu;

instrumentów dłużnych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody;

składniki aktywów z tytułu umów (MSSF15).

 

Grupa ujmuje odpis na oczekiwane straty w kwocie równej:

oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia, jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, lub

12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym, jeżeli na dzień sprawozdawczy ryzyko kredytowe związane z instrumentem finansowym nie wzrosło znacząco od momentu początkowego ujęcia.

W odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług, aktywów z tytułu umów Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.

 

Określając czy ryzyko kredytowe znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, a także na potrzeby oszacowania oczekiwanych strat kredytowych, Grupa uwzględnia adekwatne i możliwe do udokumentowania informacje, które są dostępne bez nadmiernych kosztów lub starań. Obejmuje to zarówno informacje ilościowe jak i jakościowe, oparte zarówno na doświadczeniach Grupy jak i na ocenie ryzyka kredytowego uwzględniającego informacje dotyczące przyszłości.

Grupa zakłada, że ryzyko kredytowe związane ze składnikiem aktywów finansowych znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, gdy płatności z tytułu umowy są przeterminowane o ponad 30 dni.

Przy ustalaniu, czy ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło, Grupa uwzględniała zmianę ryzyka niewykonania zobowiązania, jaka nastąpiła od momentu początkowego ujęcia. Według Grupy do niewykonania zobowiązania dochodzi gdy:

i) nie oczekuje się że dłużnik spłaci swoje zobowiązanie wobec Grupy w pełni, bez wykorzystania przez Grupę posiadanego zabezpieczenia (o ile istnieje), lub ii) składnik aktywów finansowych jest przeterminowany o 90 dni.

Maksymalny okres, który należy brać pod uwagę przy wycenie oczekiwanych strat kredytowych, to maksymalny okres trwania umowy (wliczając możliwość jej przedłużenia), podczas którego jednostka jest narażona na ryzyko kredytowe.

W odniesieniu do aktywów finansowych strata kredytowa jest bieżącą wartością różnicy (niedoboru środków) pomiędzy:

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

▪ przepływami pieniężnymi wynikającymi z umowy, należnymi Grupie na mocy umowy; oraz

▪ przepływami pieniężnymi, które Grupa spodziewa się otrzymać.

Szacując kwotę oczekiwanych strat kredytowych, Grupa uwzględnia ważone prawdopodobieństwo możliwych przyszłych strat oraz wartość pieniądza w czasie. Spółka stosując model uproszczony dla należności z tytułu dostaw i usług szacuje oczekiwaną stratę kredytową, ustalając dla poszczególnych grup odbiorców matrycę odpisów w poszczególnych przedziałach wiekowych należności w oparciu o indywidualną analizę oraz wskaźnik uzależniony od rzeczywistych opóźnień w spłacie. Oczekiwana strata kredytowa jest kalkulowana w momencie ujęcia należności w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz jest aktualizowana na dzień kończący okres sprawozdawczy, w zależności od ilości dni przeterminowania danej należności.

Oczekiwane straty kredytowe dla należności z tytułu dostaw i usług ustala się po terminie płatności powyżej 90 dni.

Należności zagraniczne wiążą się z większym ryzykiem kredytowym niż należności krajowe wobec powyższego dla należności krajowych oczekiwane straty kredytowe ustala się indywidualnie (indywidualna analiza klientów z zakresu 91-365 dni opóźnienia w zapłacie), dla należności zagranicznych Grupa przyjmuje stały wskaźnik w zależności od rzeczywistych opóźnień w spłacie: opóźnienie 91-180 dni - 20 %, opóźnienie: 181-365 dni - 30%. Należności bieżące z tytułu dostaw i usług objęte są ubezpieczeniem. Dla tych należności które nie są objęte ubezpieczeniem oraz nie mają dodatkowych zabezpieczeń Spółka stosuje system przedpłat wobec powyższego ryzyko wystąpienia strat kredytowych jest znikome.

Kwotę oczekiwanych strat kredytowych (lub kwotę odwrócenia strat), jaka jest wymagana, aby dostosować odpis na oczekiwane straty kredytowe na koniec okresu sprawozdawczego do kwoty wynikającej z przyjętych zasad, Grupa ujmuje w wyniku finansowym, jako zysk lub stratę z tytułu utraty wartości.

Z uwagi na nieistotność kwot, odpis na oczekiwane straty kredytowe nie jest wydzielany w odrębnej pozycji w sprawozdaniu z zysków i strat i innych całkowitych dochodów.

Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa ocenia, czy składnik aktywów finansowych wyceniany według zamortyzowanego kosztu jest dotknięty utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe. Składnik aktywów finansowych jest dotknięty utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe, jeżeli wystąpiło zdarzenie, jedno lub więcej, mające negatywny wpływ na szacowane przyszłe przepływy pieniężne związane z rzeczonym składnikiem aktywów finansowych.

Do dowodów utraty wartości składnika aktywów finansowych ze względu na ryzyko kredytowe zalicza się dające się zaobserwować dane na temat następujących zdarzeń:

znacznych trudności finansowych emitenta lub pożyczkobiorcy;

naruszenia umowy, takiego jak zdarzenie niewykonania zobowiązania lub niedokonanie płatności w terminie 90 dni;

przyznania pożyczkobiorcy przez pożyczkodawcę, ze względów ekonomicznych lub umownych wynikających z trudności finansowych pożyczkobiorcy, udogodnienia (udogodnień), którego w innym przypadku pożyczkodawca by nie udzielił;

staje się prawdopodobne, że nastąpi upadłość lub inna reorganizacja finansowa pożyczkobiorcy;

zaniku aktywnego rynku na dany składnik aktywów finansowych ze względu na trudności finansowe, lub

kupna lub powstania składnika aktywów finansowych z dużym dyskontem odzwierciedlającym poniesione straty kredytowe.

W odniesieniu do składnika aktywów finansowych, który na dzień sprawozdawczy jest dotknięty utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe, lecz który nie jest zakupionym lub utworzonym składnikiem aktywów finansowych dotkniętym utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe, Grupa wycenia oczekiwane straty kredytowe jako różnicę między wartością bilansową brutto składnika aktywów a bieżącą wartością szacowanych przyszłych przepływów pieniężnych, dyskontowanych według pierwotnej efektywnej stopy procentowej składnika aktywów finansowych. Wszelkie korekty oczekiwanych strat kredytowych ujmuje się w wyniku finansowym jako zysk lub stratę z tytułu utraty wartości.

(ii)Aktywa niefinansowe

Wartość bilansowa aktywów niefinansowych, innych niż zapasy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego poddawana jest ocenie na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy w celu stwierdzenia, czy występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. W przypadku wystąpienia takich przesłanek Grupa dokonuje szacunku wartości odzyskiwalnej poszczególnych aktywów. Wartość odzyskiwalna wartości firmy, wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz wartości niematerialnych, które nie są jeszcze zdatne do użytkowania jest szacowana na każdy dzień sprawozdawczy.

Odpis z tytułu utraty wartości ujmowany jest w momencie, kiedy wartość bilansowa składnika aktywów lub ośrodka generującego środki pieniężne przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Ośrodek generujący środki pieniężne jest definiowany jako najmniejsza identyfikowalna grupa aktywów, która wypracowuje środki pieniężne niezależnie od innych aktywów i ich grup. Odpisy z tytułu

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

utraty wartości są ujmowane w ramach zysku lub straty bieżącego okresu. Utrata wartości ośrodka generującego środki pieniężne jest w pierwszej kolejności ujmowana jako zmniejszenie wartości firmy przypisanej do tego ośrodka (grupy ośrodków), a następnie jako zmniejszenie wartości księgowej netto pozostałych aktywów tego ośrodka (grupy ośrodków) na zasadzie proporcjonalnej.

Wartość odzyskiwalna aktywów lub ośrodków generujących środki pieniężne definiowana jest jako większa z ich wartości godziwej oraz ich wartości użytkowej. Przy szacowaniu wartości użytkowej przyszłe przepływy pieniężne dyskontowane są przy użyciu stopy procentowej przed opodatkowaniem, która odzwierciedla aktualną rynkową ocenę wartości pieniądza w czasie oraz czynniki ryzyka charakterystyczne dla danego składnika aktywów. W przypadku aktywów, które nie generują niezależnych przepływów pieniężnych wartość użytkowa szacowana jest dla najmniejszego identyfikowalnego ośrodka generującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów przynależy.

Odpis aktualizujący wartość firmy z tytułu utraty wartości nie jest odwracany. W odniesieniu do innych aktywów, odpisy

z tytułu utraty wartości rozpoznane w poprzednich okresach, są poddawane na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy ocenie, czy zaszły przesłanki wskazujące na zmniejszenie utraty wartości lub jej całkowite odwrócenie. Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości jest odwracany, jeżeli zmieniły się szacunki zastosowane do szacowania wartości odzyskiwalnej. Odpis z tytułu utraty wartości odwracany jest tylko do wysokości wartości księgowej netto składnika aktywów pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne, jaka byłaby wykazana w sytuacji, gdyby odpis z tytułu utraty wartości nie został ujęty.

(iii)Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

Ewentualny odpis z tytułu utraty wartości składników grupy przeznaczonej do zbycia jest ujmowany jako zmniejszenie wartości bilansowej składników aktywów na zasadzie proporcjonalnej, z zastrzeżeniem, że utrata wartości nie wpływa na wartość zapasów, aktywów finansowych, aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, aktywów z tytułu świadczeń pracowniczych, które są nadal wyceniane stosownie do stosowanych zasad rachunkowości. Utrata wartości ujęta przy początkowej klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży jest ujmowana w ramach zysku lub straty bieżącego okresu. Dotyczy to również zysków i strat wynikających z późniejszej zmiany wartości. Zyski z tytułu wyceny do wartości godziwej są ujmowane tylko do wysokości uprzednio zarachowanych strat z tytułu utraty wartości.

j)Świadczenia pracownicze

(i)Program określonych świadczeń – odprawy emerytalne

Wartość bieżącą rezerw na odprawy emerytalne szacuje się na każdy dzień bilansowy przy zastosowaniu metod aktuarialnych. Zobowiązanie Spółki wynikające z odpraw emerytalnych obliczane jest poprzez oszacowanie wysokości przyszłego wynagrodzenia pracownika w okresie, w którym pracownik osiągnie wiek emerytalny oraz poprzez oszacowanie wysokości przyszłej odprawy emerytalnej. Odprawy te są dyskontowane do wartości bieżącej. Naliczone rezerwy są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są na danych historycznych. W wyniku finansowym Spółka uwzględnia koszty bieżącego i przeszłego zatrudnienia oraz koszty odsetek od zobowiązania natomiast ewentualne zyski i straty aktuarialne są ujmowane w pozostałych całkowitych dochodach.

(ii)Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy

Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy (odprawy) zostają rozpoznane w kosztach, jeśli na Grupie ciąży nieodwołalne zobowiązanie wynikające z tytułu formalnego, szczegółowego planu rozwiązania stosunku pracy

z pracownikami przed wiekiem emerytalnym. Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy w przypadku dobrowolnych odejść są ujmowane w kosztach, jeśli Grupa złożyła pracownikom ofertę zachęcającą do dobrowolnych odejść, jest prawdopodobne, że oferta zostanie zaakceptowana i liczba dobrowolnych odejść może być rzetelnie oszacowana.

(iii)Krótkoterminowe świadczenia pracownicze

Zobowiązania z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych są wycenianie bez uwzględnienia dyskonta i są odnoszone w koszty w momencie wykonania świadczenia.

Grupa tworzy rezerwę w ciężar kosztów w wysokości przewidzianych płatności dla pracowników z tytułu krótkoterminowych premii pieniężnych lub planów podziału zysku (profit sharing plans), jeśli Grupa jest prawnie lub konstruktywnie zobowiązana do takich wypłat na podstawie usług świadczonych przez pracowników w przeszłości,

a zobowiązanie to może zostać rzetelnie oszacowane.

k)Rezerwy

Rezerwa zostaje ujęta w przypadku, gdy na Grupie ciąży obowiązek wynikający z przeszłych zdarzeń i prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku wiązać się będzie z wypływem korzyści ekonomicznych. W przypadku, kiedy efekt wartości pieniądza w czasie ma istotne znaczenie, rezerwy są szacowane poprzez dyskontowanie oczekiwanych przyszłych przepływów środków pieniężnych w oparciu o stopę przed opodatkowaniem, która odzwierciedla bieżące szacunki rynkowe zmian wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko związane z danym zobowiązaniem.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

(i)Naprawy gwarancyjne

Rezerwa na naprawy gwarancyjne jest ujmowana, gdy produkty lub usługi, na które gwarancja została udzielona, zostały sprzedane. Wysokość rezerwy oparta jest na danych historycznych dotyczących udzielonych gwarancji oraz średniej ważonej wszystkich możliwych wyników związanych z jej wykonaniem.

(ii)Umowy rodzące obciążenia

Rezerwa na umowy rodzące obciążenia ujmowana jest w przypadku, gdy spodziewane przez Grupę korzyści ekonomiczne

z umowy są niższe niż nieuniknione koszty wypełnienia obowiązków umownych. Wysokość rezerwy jest ustalana na podstawie niższej z wartości kosztów związanych z odstąpieniem od umowy lub kosztów jej realizacji. Przed ujęciem

w księgach rezerwy, Grupa rozpoznaje ewentualną utratę wartości aktywów związanych z daną umową.

l)Przychody z tytułu z umów z klientami

Ujęcie przychodu przez Grupę odwzorowuje przekazanie towarów lub usług do kontrahenta w kwocie, która odzwierciedla wynagrodzenie, jakie jednostka spodziewa się otrzymać, w zamian za te towary lub usługi. W celu zastosowania kluczowej zasady dotyczącej rozpoznania przychodu zgodnie z  MSSF 15 Grupa rozpoznaje przychód z uwzględnieniem pięciostopniowego modelu:

(i)Identyfikacja umowy (umów) z klientem

Umowa z klientem spełnia swoją definicję, gdy zostaną spełnione wszystkie następujące kryteria:

a) strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;

b) Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;

c) Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;

d) umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych jednostki); oraz

e) jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.

(ii)Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia

W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter. Jeżeli te towary lub usługi są odrębne, stanowią odrębne zobowiązanie do wykonania świadczeń i są księgowane osobno.

(iii)Ustalenie ceny transakcji

Cena transakcji to wynagrodzenie, którego na mocy umowy spodziewa się Grupa w zamian za dostarczenie klientowi obiecanych towarów lub usług. Cena transakcji może być stałą kwotą, ale może również czasami zawierać zmienne wynagrodzenie lub zapłatę w innej formie niż gotówka. Jeśli wynagrodzenie jest zmienne, Grupa szacuje kwotę wynagrodzenia, jakiej spodziewa się w zamian za obiecane towary lub usługi. Oszacowana kwota zmiennegowynagrodzenia jest ujęta w cenie transakcji tylko w takiej wysokości, w jakiej jest wysoce prawdopodobne, że nie nastąpi istotna korekta przychodu w momencie ustania niepewności.

(iv)Alokowanie ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczeń

Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.

(v)Ujęcie przychodu w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy

Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi. Przekazanie składnika aktywów następuje w momencie, gdy klient przejmuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów.

Rozrachunki z tytułu spodziewanych zwrotów towarów są ujmowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej poprzez rozpoznanie składnika aktywów w kwocie kosztu własnego sprzedanych towarów, co do których oczekuje się ich zwrotu (prezentowanego w pozycji  aktywa z tytułu prawa jednostki do odzyskania produktów) oraz zobowiązania w kwocie będącej równowartością

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

przychodów ze sprzedaży zrealizowanych na sprzedaży towarów, co do których oczekuje się ich zwrotu (prezentowanego w zobowiązaniach z tytułu zwrotu zapłaty).

Dotacje

Otrzymane dotacje będące zwrotem poniesionych przez Grupę kosztów są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu i wykazywane w pozostałych przychodach operacyjnych.

m)Koszty i przychody finansowe

Przychody finansowe obejmują odsetki należne z tytułu zainwestowanych przez Grupę środków pieniężnych, należne dywidendy, zyski z tytułu zbycia dostępnych do sprzedaży instrumentów finansowych, zyski z tytułu zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych przez wynik finansowy, zyski z tytułu różnic kursowych oraz zyski dotyczące instrumentów zabezpieczających, które ujmowane są w wyniku finansowym. Przychody z tytułu odsetek wykazuje się w wyniku finansowym według zasady memoriałowej, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Dochód z tytułu dywidend ujmuje się w wyniku finansowym w momencie, kiedy Grupa nabywa prawa do jej otrzymania.

Koszty finansowe obejmują odsetki płatne z tytułu zadłużenia, odwracanie dyskonta z tytułu rezerw, dywidendy z tytułu zaklasyfikowanych do zobowiązań akcji uprzywilejowanych, straty z tytułu różnic kursowych, straty z tytułu zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych przez wynik finansowy, odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych oraz straty dotyczące instrumentów zabezpieczających, które ujmowane są w wyniku finansowym. Wszystkie koszty z tytułu odsetek są ustalane w oparciu o efektywną stopę procentową.

n)Podatek dochodowy

Podatek dochodowy wykazany w zysku lub stracie bieżącego okresu obejmuje część bieżącą i odroczoną. Podatek dochodowy ujmowany jest w zysku lub stracie bieżącego okresu, za wyjątkiem kwot związanych z pozycjami rozliczanymi bezpośrednio z kapitałem własnym lub jako inne całkowite dochody.

Podatek bieżący stanowi zobowiązanie podatkowe z tytułu dochodu do opodatkowania za dany rok, ustalone przy zastosowaniu stawek podatkowych obowiązujących na dzień kończący okres sprawozdawczy oraz korekty podatku dotyczącego lat ubiegłych.

Podatek odroczony wyliczany jest przy zastosowaniu metody zobowiązania bilansowego, w oparciu o różnice przejściowe pomiędzy wartością aktywów i zobowiązań ustalaną dla celów księgowych, a ich wartością ustalaną dla celów podatkowych. Rezerwy ani aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie tworzy się na następujące różnice przejściowe: początkowe ujęcie aktywów lub pasywów nie wynikających z połączenia jednostek gospodarczych, które nie wpływają ani na zysk księgowy ani na dochód do opodatkowania, różnice związane z inwestycjami w jednostkach zależnych w zakresie, w którym nie jest prawdopodobne, że zostaną one zrealizowane w dającej się przewidzieć przyszłości. Ujęta kwota podatku odroczonego opiera się na oczekiwaniach co do sposobu realizacji wartości księgowej nettoaktywów i pasywów, przy zastosowaniu stawek podatkowych, które według przewidywań będą stosowane wtedy, gdy przejściowe różnice odwrócą się, przy czym za podstawę przyjmowane są przepisy podatkowe obowiązujące prawnie lub praktycznie do dnia sprawozdawczego.

Aktywa z tytułu podatku odroczonego są ujmowane do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na realizację różnic przejściowych. Aktywa z tytułu podatku odroczonego obniża się w zakresie, w jakim nie jest prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania różnic przejściowych. Takie obniżki koryguje się w górę, w zakresie, w jakim uzyskanie wystarczającego dochodu do opodatkowania staje się prawdopodobne.

o)Niepewość co do traktowania podatkowego dochodu

KIMSF 23 Niepewność Związana z Ujęciem Podatku Dochodowego, obowiązujący dla sprawozdań finansowych sporządzanych za okresy rozpoczynające się od 1 stycznia 2019 roku, wyjaśnia ujęcie podatku dochodowego, w przypadku gdy zastosowane podejście nie zostało jeszcze zaakceptowane przez organy podatkowe, oraz ma na celu zwiększenie przejrzystości. Kluczową z punktu widzenia KIMSF 23 kwestią jest ocena prawdopodobieństwa zaakceptowania wybranego ujęcia podatkowego przez organy podatkowe. W przypadku jeśli jest prawdopodobne, że organy podatkowe zaakceptują ujęcie podatkowe, co do którego występuje niepewność, to należy ująć podatki w sprawozdaniu finansowym spójnie z zeznaniami podatkowymi bez odzwierciedlenia niepewności w ujęciu podatku bieżącego oraz odroczonego.W przeciwnym wypadku podstawę opodatkowania (lub stratę podatkową), wartości podatkowe oraz niewykorzystane straty podatkowe należy ująć w kwocie, która w najlepszy sposób odzwierciedli rozstrzygnięcie niepewności, przy wykorzystaniu jednego najbardziej prawdopodobnego wyniku bądź wartości oczekiwanej (sumy ważonych prawdopodobieństwem możliwych rozwiązań). Jednostka musi założyć, że organy podatkowe dokonają weryfikacji niepewnego ujęcia podatkowego oraz mają pełną wiedzę o tym zagadnieniu.

p)Działalność zaniechana

Działalność zaniechana jest częścią działalności Grupy, która stanowi oddzielną znaczną część działalności lub segment geograficzny zbyty lub przeznaczony do sprzedaży lub jest jednostką zależną nabytą wyłącznie w celu odsprzedaży.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Klasyfikacja do działalności zaniechanej dokonuje się w wyniku sprzedaży lub w momencie, kiedy działalność spełnia kryteria zaklasyfikowania do przeznaczonej do sprzedaży. Kiedy działalność jest zaklasyfikowana jako zaniechana, dane porównawcze w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów są przekształcane tak, jakby działalność została zaniechana na początku okresu porównawczego.

 

q)Zysk na akcje

Podstawowy zysk na akcję jest wyliczany przez podzielenie zysku lub straty przypadającej posiadaczom akcji zwykłych przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych w okresie skorygowaną o posiadane przez Grupę akcje własne. Rozwodniony zysk na akcję jest wyliczany przez podzielenie zysku lub straty przypadającej posiadaczom i potencjalnym posiadaczom akcji zwykłych przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych i możliwych do wyemitowania akcji zwykłych w okresie skorygowaną o posiadane akcje własne.

r)Raportowanie segmentów działalności

W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym ujmowane są informacje o segmentach działalności, które zarządzający używają przy podejmowaniu decyzji operacyjnych. Segmenty operacyjne to elementy składowe jednostki, dla których dostępna jest oddzielna informacja finansowa, regularnie oceniana przez osoby podejmujące kluczowe decyzje odnośnie alokacji zasobów i oceniające działalność Grupy.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

4.Przychody ze sprzedaży

2021

2020

Przychody ze sprzedaży produktów, w tym:

335 406

136 296

Tradycyjny kanał dystrybucji

291 023

95 960

Nowoczesny kanał dystrybucji

44 383

40 336

Przychody ze sprzedaży towarów, w tym:

492 922

382 494

Tradycyjny kanał dystrybucji

333 233

247 177

Nowoczesny kanał dystrybucji

159 689

135 317

Przychody ze sprzedaży materiałów, w tym:

1 207

-

Tradycyjny kanał dystrybucji

-

-

Nowoczesny kanał dystrybucji

-

-

Przychody ze sprzedaży usług

968

300

Przychody razem

830 503

519 090

Przyporządkowanie przychodów ze sprzedaży prezentowanych w oparciu o kategorie podziału według kanału dystrybucji do segmentów operacyjnych Grupy zaprezentowano w nocie 29.

Przychody z tytułu umów z klientami

Przedmiotem działalności Grupy jest handel, produkcja i sprzedaż armatury sanitarnej, instalacyjnej i grzewczej.

W okresie sprawozdawczym Jednostka Dominująca stała się większościowym akcjonariuszem Termet S.A. (90,36%) i jedynym udziałowcem Tester sp. z o.o. Dzięki tej transakcji i połączeniu sił powstała silna grupa doskonale przygotowana do kontynuacji ekspansji w branży armatury sanitarnej i instalacyjnej oraz konkurowania na atrakcyjnym rynku zarządzania zużyciem wody i źródłami ciepła.

Grupa rozszerzyła obecne portfolio asortymentu Grupy o nowoczesne, oszczędne i przyjazne dla środowiska naturalnego gazowe kotły kondensacyjne wraz z zasobnikami ciepłej wody użytkowej i regulatorami temperatury podnoszącymi zbiorczą klasę energetyczną, kotły kondensacyjne wysokiej mocy mające zastosowanie m.in. w rozwiązaniach kaskadowych, jak również gazowe standardowe kotły c.o., czy gazowe podgrzewacze wody. Wszystkie urządzenia oferowane są wraz z dodatkowymi akcesoriami.

Nabycie Termet S.A. i Tester sp. z o.o. umożliwiło wejście między innymi na atrakcyjny rynek gazowych kotłów kondensacyjnych, który na przestrzeni ostatnich lat odnotowuje dynamiczny wzrost wartości wspierany przez wieloletnie korzystne trendy rynkowe „eko” i sprzyjające otoczenie regulacyjne. Komplementarność oferty Grupy i jej kanałów dystrybucji pozwolą na uzyskanie synergii przychodowych w ramach połączonych podmiotów poprzez stworzenie kompleksowej oferty dla domu.

Grupa prowadzi dystrybucję swoich produktów za pośrednictwem dwóch kanałów: „tradycyjnego” obejmującego głównie hurtownie, oraz „nowoczesnego” obejmującego sieci specjalistycznych sklepów wielkopowierzchniowych. Tradycyjny kanał dystrybucji, bazuje na współpracy z punktami sprzedaży hurtowej, sieciami hurtowni, grupami zakupowymi oraz hurtowniami na terenie całego kraju. Duzi odbiorcy hurtowi stanowią w tym modelu źródło zaopatrzenia dla mniejszych hurtowni, instalatorów oraz sklepów detalicznych.

Przychody z tytułu umów z Klientami analizowane są również w oparciu o kategorie odpowiadające wyodrębnionym segmentom sprawozdawczym (tj. armatura sanitarna, armatura instalacyjna, źródła ciepła i pozostałe) oraz obszarom geograficznym, na których sprzedawane są produkty Grupy (patrz nota 29).

Przychody ze sprzedaży towarów i produktów wykazane w powyższych kategoriach ujmowane są w momencie gdy klient przejmuje kontrolę nad dostarczanym aktywem. Grupa nie świadczy istotnych usług, dla których przychód rozpoznawany byłby w miarę upływu czasu.

Wszystkie umowy oparte są na stałej cenie (uwzględniającej ewentualne bonusy za obrót). Bonusy są rozliczane na poziomie poszczególnych zamówień lub w określonym czasie. Przychody ze sprzedaży rozpoznawane są w oparciu o cenę transakcyjną uwzględniającą wartość należnych (lub oczekiwanych) bonusów. Grupa nie posiada umów rozliczanych w oparciu o wykorzystany czas i nakłady (ang. time-and-materials contracts).

Zgodnie z umową, przepisami prawa oraz zwyczajowymi praktykami handlowymi Grupa udziela gwarancji na sprzedawany produkt. Gwarancja stanowi zapewnienie, że klient otrzyma produkt zgodnie ze specyfikacją w umowie. Grupa jako producent sprzedaje produkty w ramach systemu prawnego, zgodnie z którym producent ponosi odpowiedzialność za szkody, które mogą zostać wyrządzone przez konsumenta używającego produkt zgodnie z jego przeznaczeniem. Grupa ujmuje gwarancję stanowiącą zapewnienie zgodnie z MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

W przypadku gdy klient ma możliwości zakupu gwarancji oddzielnie np. gdy gwarancja ma odrębną cenę lub jest negocjowana oddzielnie, gwarancja stanowi oddzielną usługę. Zobowiązanie z tytułu umowy dotyczące gwarancji stanowiące dodatkowe usługi ujmowane jest jako przychód w okresie trwania gwarancji wraz z kosztami związanymi z realizacją gwarancji stanowiącej dodatkową usługę w momencie ich poniesienia.

Grupa zawiera umowy, które dają klientowi prawo zwrotu produktu w określonych okolicznościach (innych niż zwrot z tytułu gwarancji). Określając szacunkowo liczbę zwrotów jednostka wykorzystuje historyczne i aktualne dostępne informacje. Wartość aktywów z tytułu zwrotów szacuje się na podstawie kosztu wytworzenia.

Terminy płatności stosowane w Grupie odzwierciedlają standardowe terminy stosowane w branży i nie przekraczają 120 dni. W związku z tym, Grupa nie ujmuje efektu wartości pieniądza w czasie (dyskonta) w wycenie świadczenia.

 

5.Pozostałe przychody

2021

2020

Dotacje rządowe

72

192

Darowizny

-

17

Zwrot kosztów sądowych

-

194

Otrzymane odszkodowania od firm ubezpieczeniowych

140

93

Zysk netto ze sprzedaży rzeczowego majątku trwałego

79

198

Przychody ze sprzedaży materiału odpadowego

841

529

Pozostałe

2 283

1 513

3 415

2 736

6.Pozostałe koszty

2021

2020

Usługi transportowe

16 055

11 133

Usługi informacyjne i reklamowe

13 783

7 707

Usługi telekomunikacyjne

425

273

Usługi związane z samochodami

1 315

848

Usługi doradztwa prawnego i finansowego

3 616

3 971

Usługi ochrony

1 079

433

Usługi wsparcia sprzedaży

22 337

8 921

Usługi IT

1 888

1 258

Usługi certyfikacji, badania i ekspertyzy

513

453

Usługi gwarancyjne i remontowe

6 930

404

Pozostałe usługi obce

6 257

4 283

Podatki i opłaty

1 439

583

Koszty delegacji

386

251

Koszty ubezpieczeń

2 188

1 452

Pozostałe

1 735

1 862

Pozostałe koszty razem

79 945

43 832

 

Z uwagi na nieistotność kwot w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, odpis na oczekiwane straty kredytowe nie jest wydzielany w odrębnej pozycji w sprawozdaniu z zysków i strat i innych całkowitych dochodów. Odpis aktualizujący wartość należności został dodatkowo zaprezentowany w nocie nr 23.

7.Wynagrodzenia oraz świadczenia pracownicze

2021

2020

Wynagrodzenia

75 279

45 755

Ubezpieczenia społeczne

13 884

9 363

Inne koszty świadczeń pracowniczych

4 169

3 522

Wynagrodzenia oraz świadczenia pracownicze razem

93 332

58 640

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

8.Przychody i koszty finansowe

 

2021

2020

Przychody z tytułu odsetek z lokat bankowych

4

3

Przychody z tytułu pozostałych odsetek (patrz nota 30)

15 283

-

Różnice kursowe netto

-

3 568

Przychody finansowe razem

15 287

3 571

Koszty z tytułu odsetek od zobowiązań finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu, w tym:

(3 262)

(2 542)

Odsetki z tytułu zobowiązań leasingowych

(458)

(315)

Odsetki ujęte na zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego (patrz nota 21)

(130)

(141)

Różnice kursowe netto

(8 343)

-

Inne koszty finansowe

(122)

(178)

Koszty finansowe razem

(11 857)

(2 861)

Przychody/Koszty finansowe netto

3 430

710

9.Podatek dochodowy

2021

2020

Podatek dochodowy bieżący

(21 740)

(16 379)

Zwrot z tytułu podatku dochodowego za lata ubiegłe (patrz nota 30)

19 255

-

Podatek odroczony

2 016

1 975

Podatek dochodowy wykazany w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów

(469)

(14 404)

Efektywna stopa podatkowa

2021

2020

%

%

Zysk przed opodatkowaniem

110 038

76 484

Podatek dochodowy w oparciu o obowiązującą stawkę podatkową

19

20 907

19

14 532

Zwrot z tytułu podatku dochodowego za lata ubiegłe (patrz nota 30)

(17,5)

(19 255)

-

Różnice trwałe i inne

(1,9)

(2 121)

(0,2)

(128)

0,4

469

18,8

14 404

Efektywna stopa podatkowa po eliminacji wpływu ujętego zwrotu z tytułu podatku dochodowego za lata ubiegłe

17,1

18 786

18,8

14 404

 

 

10.Zmiana polityki rachunkowości w zakresie prezentacji zmiany stanu produktu

 

17 lutego 2021 r. Jednostka Dominująca objęła kontrolę nad spółkami zależnymi – Termet S.A. oraz Tester sp. z o.o. Ujawnienie związane z objęciem kontroli i ostateczne rozliczenie nabycia znajdują się w nocie 11 niniejszej informacji objaśniającej.

Termet S.A. oraz Tester sp. z o.o. są podmiotami, których działalność operacyjna koncentruje się na procesach produkcyjnych. Następstwem tego jest występowanie w ich sprawozdaniach finansowych zmiany stanu produktu będącej pochodną rozliczenia działalności produkcyjnej.

Celem dostosowania prezentacji w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów do ujęcia działalności produkcyjnej występującej w podmiotach nad którymi Jednostka Dominująca objęła kontrolę, Zarząd Grupy podjął decyzję o prezentacyjnym wyodrębnieniu w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów pozycji zmiana stanu produktu.

Wprowadzona zmiana ma na celu wierniejsze odwzorowanie zdarzeń gospodarczych występujących w Grupie.

Zmiana ma wyłącznie charakter prezentacyjny na poziomie skonsolidowanego wyniku ze sprzedaży i pozostaje bez wpływu na skonsolidowane kapitały własne oraz skonsolidowane całkowite dochody.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

W wyniku opisanego zdarzenia Grupa dokonała następującego przekształcenia danych porównawczych w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków i strat i innych całkowitych dochodów za okres od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.

 

Skrócone skonsolidowane sprawozdanie z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów za okres

 

kończący się 31.12.2020

(dane poprzednio raportowane)

Zmiana prezentacji

kończący się 31.12.2020

(dane przekształcone )

Zwiększenie (zmniejszenie) stanu zapasów wyrobów gotowych i produkcji w toku

-

847

847

Zużycie materiałów i energii

(84 329)

(847)

(85 176)

 

 

11.Nabycie jednostek zależnych

 

Nazwa spółki

Działalność podstawowa

Data nabycia

% nabytych udziałów

Przekazana zapłata

Termet S.A.

Producent urządzeń grzewczych – kotłów gazowych różnego typu, podgrzewaczy wody oraz rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii

17.02.2021

70,65 %

Na dzień nabycia 43 753 tys. zł /wynagrodzenie dodatkowe (Earn-out) do kwoty 9 974 tys. zł

Tester sp. z o.o.

Spółka zajmuje się projektowaniem, wytwarzaniem oraz sprzedażą elektronicznych układów sterowania i automatyki do urządzeń gazowych.

17.02.2021

100 %

7 000 tys. zł

 

W dniu 17 lutego 2021 roku nastąpiło zamknięcie transakcji polegającej na:

nabyciu przez Jednostkę Dominującą 275.522 akcji imiennych, stanowiących 70,65% ogółu akcji w kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Termet S.A. z siedzibą w Świebodzicach („Akcje”, „Termet”), oraz

nabyciu przez Jednostkę Dominującą 112 udziałów, stanowiących 100% ogółu udziałów w kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów na zgromadzeniu wspólników Tester sp. z o.o. z siedzibą w Świebodzicach („Udziały”, „Tester”).

Cena nabycia akcji Termet składa się z dwóch elementów: kwoty gwarantowanej w wysokości 43 753 tys. zł, płatnej w dniu zamknięcia transakcji sprzedaży akcji oraz kwoty wynagrodzenia dodatkowego obliczonego na podstawie wyników finansowych w oparciu o zbadane sprawozdanie finansowe Termet za 2020 r., które to wynagrodzenie zostało ustalone w maksymalnej kwocie 9 974 tys. zł. Sprawozdanie finansowe Termet zostało zaudytowane przez niezależnego biegłego rewidenta działającego w imieniu Deloitte Audyt sp. z o.o. sp.k., który 21 maja 2021 r. wydał do sprawozdania finansowego, sprawozdanie z badania zawierające opinię bez zastrzeżeń. Na tej podstawie zostało wyliczone wynagrodzenie dodatkowe („Earn-out”) w terminie i zgodnie z procedurą wynikającą z umowy SPA zawartej w dniu 26 listopada 2020 r.

W związku z dokonaną na podstawie umowy SPA kalkulacją wynagrodzenia dodatkowego i jej potwierdzeniem przez sprzedających jako kwoty ostatecznej i bezspornej, wynagrodzenie dodatkowe zostało wypłacone przez Jednostkę Dominującą poszczególnym sprzedającym w odpowiedniej proporcji w dniu 12 lipca 2021 roku.

Cena nabycia Udziałów Tester została ustalona w odrębnej umowie przedwstępnej na kwotę 7 000 tys. zł i została zapłacona w dniu zamknięcia transakcji.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Zawarcie umów przyrzeczonych zostało uzależnione od uzyskania przez Spółkę zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu kontroli nad Termet albo innego rodzaju rozstrzygnięcia, z którego wynikałoby, że przejęcie kontroli nad Termet nie wymaga zgody na dokonanie koncentracji.

W dniu 20 stycznia 2021 roku Spółka otrzymała wydaną przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów bezwarunkową zgodę na dokonanie koncentracji, polegającej na nabyciu przez Spółkę większościowego pakietu akcji stanowiących około 70,65% ogółu akcji w kapitale zakładowym Termet S.A. z siedzibą w Świebodzicach i przejęciu kontroli nad tym podmiotem.

Źródłem finansowania nabycia Akcji w spółce Termet i Udziałów w spółce Tester były środki własne, którymi dysponuje Ferro S.A., przy czym Jednostka Dominująca podjęła decyzję o refinansowaniu części wydatków związanych z transakcją kredytem celowym.

W dniu 12 maja 2021 roku Jednostka Dominująca zawarła z Powszechną Kasą Oszczędności Bank Polski S.A. z siedzibą w Warszawie („Bank”) umowę kredytu inwestycyjnego w kwocie 50 000 tys. zł („Umowa”).

Kredyt udzielony został na okres od dnia 12 maja 2021 roku do dnia 11 maja 2026 roku. Jednostka Dominująca zobowiązała się spłacić wykorzystany kredyt w kwartalnych ratach kapitałowych w kwocie 1 250 tys. zł każda, począwszy od dnia 30 czerwca 2021 roku do 31 marca 2026 roku płatnych na koniec każdego kwartału kalendarzowego, przy czym ostatnia rata kapitałowa jest ratą wyrównującą w kwocie 25 000 tys. zł płatną w ostatnim dniu okresu kredytowania.

Istotne postanowienia Umowy:

1.okres wykorzystania Kredytu rozpoczyna się pierwszego dnia okresu kredytowania i upływa z dniem 25 czerwca 2021 roku,

2.oprocentowanie kredytu wynosi WIBOR 1M plus marża Banku;

3.wysokość prowizji przewidzianych w Umowie nie odbiega od warunków powszechnie stosowanych w tego typu umowach,

4.zabezpieczenie wierzytelności pieniężnych Banku wobec Spółki zgodnie z Umową stanowią:

a)zastaw rejestrowy i finansowy do najwyższej sumy zabezpieczenia w kwocie 60 000 tys. zł na Akcjach,

b)zastaw rejestrowy i finansowy do najwyższej sumy zabezpieczenia w kwocie 8 400 tys. zł na Udziałach.

 

Umowa zawiera także warunki, których spełnienie umożliwiło uruchomienie kredytu, m.in. złożeniu przez Jednostkę Dominującą notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji w zakresie roszczeń Banku wynikających z Umowy. Pozostałe warunki Umowy nie odbiegają od warunków powszechnie stosowanych w tego typu umowach.

W wyniku transakcji Jednostka Dominująca stała się większościowym akcjonariuszem Termet, posiadającym 70,65% ogółu akcji w kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Termet oraz jedynym wspólnikiem Tester, posiadającym 100% udziałów w kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów na zgromadzeniu wspólników Tester.

26 lipca 2021 r. Jednostka Dominująca nabyła dodatkowe 52 386 akcji Termet zwiększając tym samym swoje zaangażowanie do 84,08% w kapitale zakładowym oraz głosach na walnym zgromadzeniu Termet. Cena nabycia pakietu akcji została określona na 5 239 tys. zł. 

27 sierpnia 2021 r. Jednostka Dominująca nabyła dodatkowe 12 412 akcji Termet zwiększając tym samym swoje zaangażowanie do 87,26% w kapitale zakładowym oraz głosach na walnym zgromadzeniu Termet. Cena nabycia pakietu akcji została określona na 1 241 tys. zł. 

 

7 października 2021 r. Jednostka Dominująca nabyła dodatkowe 12 081 akcji Termet zwiększając tym samym swoje zaangażowanie do 90,36% w kapitale zakładowym oraz głosach na walnym zgromadzeniu Termet. Cena nabycia pakietu akcji została określona na 1 208 tys. zł. 

 

10 stycznia 2022 r. Jednostka Dominująca nabyła dodatkowe 3 328 akcji Termet zwiększając tym samym swoje zaangażowanie do 91,21% w kapitale zakładowym oraz głosach na walnym zgromadzeniu Termet. Cena nabycia pakietu akcji została określona na 333 tys. zł. ( patrz nota 27).

 

 

Koszty transakcji

Łączne koszty transakcyjne pośrednio związane z nabyciem spółek, ujęte jako koszt okresu odpowiednio w latach 2019-2020 oraz w okresie sprawozdawczym wyniosły 3 649 tys. zł, dotyczyły głównie opracowania koncepcji najbardziej korzystnej dla Ferro S.A. strategii nabycia spółek, doradztwa przy transakcji oraz obsługi prawnej nabycia dodatkowych akcji.

 

Ostateczne ustalenie wartości godziwej nabytych aktywów netto oraz wartości firmy na dzień nabycia kontroli

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Transakcja nabycia akcji Termet S.A. oraz udziałów w Tester sp. z o.o. podlega rozliczeniu metodą przejęcia zgodnie z MSSF 3 połączenie jednostek.

Podstawą do wyceny wartości godziwej aktywów i zobowiązań są sprawozdania z sytuacji finansowej obu nabytych spółek sporządzone według zasad MSSF UE na koniec miesiąca, w którym nastąpiło objęcie kontroli jednostek zależnych Termet S.A. i Tester Sp. z o.o. tj. na 28 lutego 2021 r. Pomiędzy dniem przejęcia kontroli a dniem, na który jednostki zależne sporządziły sprawozdanie z sytuacji finansowej, nie zmienił się istotnie stan aktywów netto jednostek zależnych.

Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego ukończono proces wyceny wartości godziwej przejętych aktywów oraz zobowiązań. Ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wartości ostatecznie zidentyfikowanych aktywów oraz zobowiązań nabytych Spółek zostały przedstawione poniżej.

Ostateczne ustalenie wartości godziwej aktywów i zobowiązań na dzień nabycia spółki Termet S.A. kształtuje się następująco:

Wartość godziwa na dzień nabycia (w tys. zł)

Aktywa trwałe

45 897

Wartości niematerialne

13 553

Rzeczowe aktywa trwałe

32 344

Aktywa obrotowe

59 481

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

8 416

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

27 302

Zapasy

22 854

Należności z tytułu podatku dochodowego

909

Aktywa razem

105 378

Zobowiązania długoterminowe

5 898

Zobowiązania z tytułu leasingu

590

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

1 478

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

3 830

Zobowiązania krótkoterminowe

31 785

Zobowiązania z tytułu leasingu

60

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

1 134

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania

30 591

Zobowiązania razem

37 683

Możliwe do zidentyfikowania aktywa netto w wartości godziwej

67 695

Wartość firmy na moment nabycia

5 903

Cena nabycia

53 727

 

Wartość firmy na moment nabycia w stosunku do wstępnie ustalonych i opublikowanych w pierwszym kwartale danych zwiększyła się o kwotę 495 tys. zł.

W wyniku nabycia spółki Termet S.A., Grupa rozpoznała w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wartość firmy w kwocie 5 903 tys. zł oraz wartość marki Termet w kwocie 13 077 tys. zł. Wartość firmy została alokowana do ośrodków generujących przepływy pieniężne i przypisana do segmentu operacyjnego Źródła ciepła.

Wartość firmy wynikająca z rozliczenia nabycia jednostek zależnych nie ma wpływu na ustalenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Wartość firmy odzwierciedla ugruntowaną pozycję spółek Termet S.A. i Tester sp. z o.o. na rynku branży instalacyjno- grzewczej w Polsce, umiejętności, doświadczenie i wiedzę zespołu, nowoczesną i dobrze zorganizowaną produkcję, niezawodność urządzeń oraz wysoką jakość obsługi posprzedażowej.

W ocenie Zarządu transakcja nabycia akcji i udziałów obu spółek stanowi atrakcyjną opcję rozwoju i stwarza nowe możliwości biznesowe dla Grupy Ferro, wpisuje się w założenia strategii Grupy oraz pozwala na osiągnięcie m.in. następujących celów: rozwój własnej działalności poprzez rozszerzenie obecnego portfolio produktowego Grupy Ferro o produkty komplementarne, wejście na atrakcyjny rynek gazowych kotłów kondensacyjnych, który na przestrzeni ostatnich lat odnotowuje dynamiczny wzrost wartości, uzyskanie potencjalnych synergii przychodowych w ramach Grupy Ferro poprzez stworzenie kompleksowej oferty dla domu, dalszy

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

rozwój sieci dystrybucji produktów, w tym powiększenie jej o silny zespół przedstawicieli handlowych oraz autoryzowanych instalatorów, zwiększenie obecności Grupy Ferro na rynkach zachodnioeuropejskich.

Udziały niedające kontroli

Ujęta na datę przejęcia wartość udziałów niedających kontroli w Termet w kwocie 19 871 tys. zł została określona jako przypadający na niekontrolujących akcjonariuszy proporcjonalny udział w wartości godziwej aktywów netto przejmowanej jednostki.

W wyniku nabycia dodatkowych akcji Termet przez Jednostkę Dominującą wartość udziałów niedających kontroli w Termet zmniejszyła się o kwotę 7 688 tys. zł i na dzień 31 grudnia 2021 r. wynosi 12 183 tys. zł

 

Ostateczne ustalenie wartości godziwej aktywów i zobowiązań na dzień nabycia spółki Tester sp. z o.o. kształtuje się następująco:

Wartość godziwa na dzień nabycia (w tys. zł)

Aktywa trwałe

6 186

Wartości niematerialne

13

Rzeczowe aktywa trwałe

6 173

Aktywa obrotowe

5 757

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

9

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

4 140

Zapasy

1 579

Należności z tytułu podatku dochodowego

29

Aktywa razem

11 943

Zobowiązania długoterminowe

1 814

Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek

76

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

365

Zobowiązania z tytułu leasingu

736

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

637

Zobowiązania krótkoterminowe

3 466

Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek

373

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

260

Zobowiązania z tytułu leasingu

163

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania

2 670

Zobowiązania razem

5 280

Możliwe do zidentyfikowania aktywa netto w wartości godziwej

6 663

Wartość firmy na moment nabycia

337

Cena nabycia

7 000

 

W wyniku nabycia spółki Tester sp. z o.o., Grupa rozpoznała w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wartość firmy w kwocie 337 tys. zł.

 

Wpływ przejęcia na wyniki Grupy

Wpływ nabycia powyższych podmiotów na skonsolidowane sprawozdanie finansowe kształtuje się następująco:

a.zwiększenie skonsolidowanych aktywów Grupy Kapitałowej na dzień 31 grudnia 2021 r. o kwotę 74 463 tys. zł,

b.rozpoznanie wartości firmy powstałej na nabyciu nowych podmiotów w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej wynosi 6 240 tys. zł.

c.zwiększenie przychodów ze sprzedaży Grupy za okres od dnia nabycia do dnia 31 grudnia 2021 r. o kwotę 183 951 tys. zł.

d.zwiększenie zysku netto Grupy za okres od dnia nabycia do 31 grudnia 2021 r. o kwotę 16 403 tys. zł.

 

Przekazana zapłata obejmuje cenę zakupu akcji i udziałów, które zostały opłacone gotówką w kwocie 50 753 tys. zł. Dodatkowe wynagrodzenie („Earn-out”) w kwocie 9 974 tys. zł zostało wypłacone w dniu 12 lipca 2021 r. Wartość firmy została ustalona przy założeniu dokonania wypłaty dodatkowego wynagrodzenia („Earn-out”) w pełnej wysokości.

 

Wydatki netto na nabycie jednostek zależnych ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych wyniosły:

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

 

31.12.2021

Zapłata przekazana w środkach pieniężnych (-)

(60 727)

Zakup dodatkowych akcji od indywidualnych akcjonariuszy (-)*

(7 688)

Środki pieniężne przejęte wraz z jednostką zależną

8 425

Wydatki netto

(59 990)

 

*Jednostka Dominująca nabyła dodatkowe 76 879 akcji Termet zwiększając tym samym swoje zaangażowanie na dzień 31 grudnia 2021 roku do 90,36% w kapitale zakładowym oraz głosach na walnym zgromadzeniu Termet. Cena dodatkowych pakietów akcji została określona łącznie na kwotę 7 688 tys. zł. 

 

Gdyby nabycie spółek zależnych miało miejsce na 01.01.2021 roku, skonsolidowany wynik finansowy Grupy byłby wyższy o kwotę 2 641 tys. zł, natomiast skonsolidowane przychody ze sprzedaży byłyby wyższe o 30 845 tys. zł w stosunku do przychodów ze sprzedaży zaprezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów.

 

Przychody ze sprzedaży oraz zysk netto spółek zależnych Termet oraz Tester w ujęciu jednostkowym, przekształcone i sporządzone wg MSSF, włączone do skonsolidowanego rachunku zysków lub strat i innych całkowitych dochodów za okres od 1 marca do 31 grudnia 2021 r. w tys. zł wyniosły odpowiednio dla spółki Termet 187 693 tys. zł oraz 15 623 tys. zł; dla spółki Tester 22 268 tys. zł oraz 809 tys. zł.

 

 

 

12.Rzeczowe aktywa trwałe

Grunty

Budynki

i budowle

Maszyny

i urządzenia

Środki transportu

Meble

i wyposażenie

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie

Razem

Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2020 r., w tym:

2 305

36 915

9 827

7 003

6 750

110

62 910

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

4 767

934

4 580

10 281

Wykup z leasingu

(352)

(352)

Nabycie, w tym:

481

1 588

4 404

1 472

362

5 786

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

2 521

2 521

Zbycie / likwidacja, w tym:

(102)

(138)

(1 601)

(410)

(2 251)

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

(968)

(968)

Zakończenie inwestycji

Wpływ zmian kursów wymiany walut

66

912

875

310

243

2

2 408

Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2020 r. w tym:

2 371

38 206

12 152

10 116

8 055

474

71 374

Wartość brutto aktywa z tytułu prawa do użytkowania

4 767

934

5 781

11 482

Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2021 r., w tym:

2 371

38 206

12 152

10 116

8 055

474

71 374

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

4 767

934

5 781

11 482

Wykup z leasingu

Nabycia wskutek objęcia kontroli nad jednostkami zależnymi, w tym:

828

19 672

11 810

1 806

3 751

154

38 021

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

437

614

1 051

Nabycie, w tym:

6 458

3 404

1 552

3 523

5 376

20 313

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

4 980

1 290

947

7 217

Zbycie / likwidacja, w tym:

(3 457)

(314)

(716)

(1 886)

(6 373)

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

(3 457)

(540)

(3 997)

Przeniesienie z rzeczowych środków trwałych w budowie

(1 851)

(1 851)

Wpływ zmian kursów wymiany walut

84

1 070

1 120

195

211

(19)

2 661

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2021 r. w tym:

3 283

61 949

28 172

12 953

13 654

4 134

124 145

Wartość brutto aktywa z tytułu prawa do użytkowania

437

6 290

2 224

6 803

15 753

Umorzenie oraz odpisy z tytułu utraty wartości

Umorzenie na dzień 1 stycznia 2020 r., w tym:

(9 536)

(4 787)

(2 444)

(3 940)

(20 707)

Umorzenie aktywa z tytułu prawa do użytkowania

(883)

(101)

(1 282)

(2 266)

Amortyzacja za okres, w tym:

(2 380)

(1 295)

(1 911)

(1 475)

(7 061)

Amortyzacja aktywa z tytułu prawa do użytkowania za okres

(1 355)

(93)

(1 159)

(2 607)

Zbycie / likwidacja, w tym:

102

137

1 329

409

1 977

zbycie / likwidacja aktywa z tytułu prawa do użytkowania

767

767

Wpływ zmian kursów wymiany walut

(370)

(707)

(279)

(150)

(1 506)

Umorzenie na dzień 31 grudnia 2020 r. , w tym:

(12 184)

(6 652)

(3 305)

(5 156)

(27 297)

Umorzenie aktywa z tytułu prawa

do użytkowania

(2 238)

(194)

(1 674)

(4 106)

Umorzenie na dzień 1 stycznia 2021 r., w tym:

(12 184)

(6 652)

(3 305)

(5 156)

(27 297)

Umorzenie aktywa z tytułu prawa do użytkowania

(2 238)

(194)

(1 645)

(4 106)

Amortyzacja za okres, w tym:

(2)

(4 061)

(2 951)

(2 834)

(2 140)

(11 988)

Amortyzacja aktywa z tytułu prawa do użytkowania za okres

(1)

(2 010)

(169)

(1 388)

(3 568)

Zbycie / likwidacja, w tym:

2 161

308

666

1877

5 012

zbycie / likwidacja aktywa z tytułu prawa do użytkowania

2 161

477

2 638

Wpływ zmian kursów wymiany walut

(546)

(895)

42

31

(1 368)

Umorzenie na dzień 31 grudnia 2021 r. , w tym:

(2)

(14 630)

(10 190)

(5 431)

(5 388)

(35 641)

Umorzenie aktywa z tytułu prawa do użytkowania

(1)

(2 087)

(363)

(2 584)

(5 035)

Wartość netto

Na dzień 1 stycznia 2020 r., w tym:

2 305

27 379

5 040

4 559

2 810

110

42 203

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

3 884

833

3 299

8 016

Na dzień 31 grudnia 2020 r. w tym:

2 371

26 022

5 500

6 811

2 899

474

44 077

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

2 529

740

4 107

7 376

Na dzień 1 stycznia 2021 r., w tym:

2 371

26 022

5 500

6 811

2 899

474

44 077

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

2 529

740

4 107

7 376

Na dzień 31 grudnia 2021 r. w tym:

3 281

47 319

17 982

7 522

8 266

4 134

88 504

aktywa z tytułu prawa do użytkowania

436

4 203

1 860

4 219

10 718

 

Zabezpieczenia

Na koniec okresu sprawozdawczego rzeczowe aktywa trwałe o wartości księgowej netto 50 600 tys. zł stanowiły zabezpieczenie kredytu bankowego (patrz nota 19), w ramach hipoteki kaucyjnej w łącznej wysokości do kwoty 222 565 tys. zł (w tym 800 000 tys. CZK).

Na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego, rzeczowe aktywa trwałe o wartości księgowej netto33 451 tys. zł stanowiły zabezpieczenie kredytu bankowego (patrz nota 19), w ramach hipoteki kaucyjnej w łącznej wysokości 233 240 tys. zł

(w tym 800 000 tys. CZK).

Rzeczowe aktywa trwałe w leasingu

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Wartość bilansowa leasingowanych środków transportu i urządzeń stanowiła zabezpieczenie zobowiązań z tytułu leasingu (patrz nota 19).

 

Dotacja do składnika aktywów trwałych

W okresach sprawozdawczych Grupa nie otrzymała dotacji do składnika aktywów trwałych.

Utrata wartości

Zarówno na dzień 31 grudnia 2021 r., jak i na dzień 31 grudnia 2020 r. nie zidentyfikowano przesłanek świadczących o możliwości utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych.

13.Wartości niematerialne

Wartość firmy

Znaki towarowe, licencje, oprogramowanie komputerowe i pozostałe

Wartości niematerialne

razem

Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2020 r.

120 504

44 747

165 251

Nabycie

129

129

Zbycie

(1)

(1)

Wpływ zmiany kursów wymiany walut

5 537

2 017

7 554

Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2020 r.

126 041

46 892

172 933

Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2021 r.

126 041

46 892

172 933

Nabycie jednostek zależnych

6 240

13 660

19 900

Nabycie

627

627

Zbycie

(53)

(53)

Wartości niematerialne w realizacji

2 398

2 398

Wpływ zmiany kursów wymiany walut

6 974

2 549

9 523

Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2021 r.

139 255

66 073

205 328

Umorzenie i odpisy z tytułu utraty wartości

Umorzenie na dzień 1 stycznia 2020 r.

(4 027)

(4 027)

Amortyzacja za okres

(396)

(396)

Wpływ zmiany kursów wymiany walut

(201)

(201)

Umorzenie na dzień 31 grudnia 2020 r.

(4 624)

(4 624)

Umorzenie na dzień 1 stycznia 2021 r.

(4 624)

(4 624)

Nabycie jednostek zależnych

Amortyzacja za okres

(1004)

(1004)

Zbycie wartości niematerialnych

53

53

Wpływ zmiany kursów wymiany walut

(248)

(248)

Umorzenie na dzień 31 grudnia 2021 r.

(5 823)

(5 823)

Wartość netto

Na dzień 1 stycznia 2020 r.

120 505

40 720

161 225

Na dzień 31 grudnia 2020 r.

126 041

42 268

168 309

Na dzień 1 stycznia 2021 r.

126 041

42 268

168 309

Na dzień 31 grudnia 2021 r.

139 255

60 250

199 506

 

 

Test na utratę wartości

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Do przeprowadzenia testu na utratę wartości w odniesieniu do aktywów niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz wartości firmy nabytej przy połączeniu jednostek gospodarczych subgrupy Novaservis Grupa wykorzystała najbardziej aktualną i szczegółową wycenę wartości odzyskiwalnej ośrodka wypracowującego środki pieniężne przeprowadzoną w poprzednim okresie sprawozdawczym. Grupa spełniła warunki do jej wykorzystania tj. od chwili przeprowadzenia wyceny wartości odzyskiwalnej aktywa oraz zobowiązania wchodzące w skład danego ośrodka w bieżącym okresie nie uległy znacznym zmianom, wycena wartości odzyskiwalnej odpowiada kwocie, która jest znacznie wyższa od wartości bilansowej danego ośrodka oraz analiza wydarzeń i okoliczności, wskazuje na niskie prawdopodobieństwo uzyskania w wyniku bieżącej wyceny kwoty wartości odzyskiwalnej niższej od bieżącej wartości bilansowej danego ośrodka.

Ośrodki wypracowujące środki pieniężne odzwierciedlają segmenty operacyjne czeskiej spółki zależnej i stanowią podstawę alokacji wartości firmy.

Alokacja wartości firmy do ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne przedstawia się następująco:

 

2021

2020

Baterie i akcesoria

84 698

80 257

Pozostałe

48 317

45 784

Razem

133 015

126 041

 

Wartość odzyskiwalna ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne została oszacowana w oparciu o wartość użytkową.

W wyliczeniach wartości użytkowej stosuje się metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych po opodatkowaniu

z zastosowaniem koncepcji średniego ważonego kosztu kapitału („WACC”). W wyliczeniach tych wykorzystano budżet subgrupy Novaservis na 2023 r. oraz prognozy przepływów pieniężnych za lata 2024-2026.

Oszacowana na dzień 31 grudnia 2021 r. wartość odzyskiwalna ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne zidentyfikowanych dla czeskiej spółki zależnej była następująca:

2021

2020

Baterie i akcesoria

334 802

317 248

Pozostałe

145 321

137 701

Razem

480 123

454 949

 

Do kluczowych założeń przyjętych przy kalkulacji wartości odzyskiwalnej należą: stopa dyskontowa, stopa krańcowego wzrostu wartości oraz stopa wzrostu/spadku marży EBITDA.

 

W wyliczeniach zastosowano stopę dyskontową po opodatkowaniu (WACC) w wysokości 10,5% (2020 r. 10%). Stopa wzrostu końcowej wartości została określona na poziomie 2,0%. Prognozowany średni roczny wzrost EBITDA subgrupy Novaservis w okresie 2022-2026 zawiera się w granicach na poziomie około 1,23 %.

Według uzyskanych szacunków wartość odzyskiwalna ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne obliczonych na podstawie powyższego testu jest wyższa niż ich wartość bilansowa wykazywana w sprawozdaniu finansowym (łącznie

z wartością firmy związaną z poszczególnym ośrodkiem) o ponad 100%.

 

Aktywa niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania (znaki towarowe) przedstawiają się następująco:

2021

2020

Metalia

10 250

9 713

Titania

12 154

11 517

Novaservis

21 246

20 132

Razem

43 650

41 362

 

Wszystkie wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania zostały poddane testowaniu na utratę wartości razem

z wartością firmy oraz pozostałymi aktywami należącymi do ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne w czeskiej spółce zależnej.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Powyższe wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania zostały alokowane do poszczególnych ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne w następujący sposób:

 

 

2021

Baterie i akcesoria

Pozostałe

Metalia

10 250

Titania

12 154

Novaservis

13 529

7 717

Razem

35 934

7 717

2020

Baterie i akcesoria

Pozostałe

Metalia

9 713

Titania

11 517

Novaservis

12 820

7 312

Razem

34 050

7 312

W wyniku nabycia spółek zależnych w okresie sprawozdawczym dokonano identyfikacji i oszacowania wartości godziwej aktywów niematerialnych według stanu na dzień nabycia, przeprowadzono test sprawdzający czy nie nastąpiła utrata wartości firmy i znaku towarowego Termet przed końcem bieżącego okresu sprawozdawczego.

Ośrodki wypracowujące środki pieniężne odzwierciedlają segmenty operacyjne polskiej spółki zależnej nabytej w okresie sprawozdawczym i stanowią podstawę alokacji wartości firmy i marki Termet. Wartość godziwa znaku towarowego Termet oszacowana na kwotę 13 077 tys. zł. oraz wartość firmy w kwocie 6 240 tys. zł została alokowana do ośrodków generujących przepływy pieniężne z segmentu operacyjnego Źródła ciepła.

Wartość odzyskiwalna ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne została oszacowana w oparciu o wartość użytkową.

W wyliczeniach wartości użytkowej stosuje się metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych po opodatkowaniu

z zastosowaniem koncepcji średniego ważonego kosztu kapitału („WACC”). W wyliczeniach tych wykorzystano budżet spółki zależnej Termet na 2022 r. oraz prognozy przepływów pieniężnych za lata 2023-2026.

W wyliczeniach zastosowano stopę dyskontową po opodatkowaniu (WACC) w wysokości 10,5%. Stopa wzrostu końcowej wartości została określona na poziomie 2,0%. Prognozowany średni roczny wzrost EBITDA Termet w okresie 2022-2026 zawiera się w granicach na poziomie około 5,06 %.

Według uzyskanych szacunków wartość odzyskiwalna ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne obliczonych na podstawie powyższego testu jest wyższa niż ich wartość bilansowa wykazywana w sprawozdaniu finansowym (łącznie

z wartością firmy związaną z ośrodkiem generującym przepływy pieniężne z segmentu operacyjnego Źródła ciepła) o ponad 100%.

 

14.Podatek odroczony

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Aktywa oraz zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego zostały ujęte w odniesieniu do poniższych pozycji aktywów i zobowiązań:

 

Aktywa

Rezerwa

Wartość netto

 

2021

2020

2021

2020

2021

2020

Wartości niematerialne

-

-

10 841

7 918

(10 841)

(7 918)

Rzeczowe aktywa trwałe

-

-

7 045

2 088

(7 045)

(2 088)

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

323

103

242

165

81

(62)

Zapasy

1 257

557

33

-

1 224

557

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

3

-

-

16

3

(16)

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Zobowiązania z tyt. leasingu

1 296

829

-

-

1 296

829

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

1 904

1 110

1 904

1 110

Rozpoznane straty podatkowe podlegające odliczeniu w przyszłych okresach

16

11

16

11

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

4 593

1 882

40

16

4 553

1 866

Aktywa / rezerwa z tytułu podatku odroczonego

9 392

4 492

18 201

10 203

(8 809)

(5 711)

Kompensata

(5 073)

(1 749)

(5 073)

(1 749)

 

 

Aktywa / rezerwa z tytułu podatku odroczonego wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej

4 319

2 743

13 128

8 454

(8 809)

(5 711)

15.Zapasy

2021

2020

Materiały

64 059

24 543

Produkty w toku

3 744

1 950

Wyroby gotowe

13 950

7 945

Towary

178 424

108 570

Zapasy razem

260 177

143 008

 

Na dzień 31 grudnia 2021 r. odpis aktualizujący wartość zapasów do możliwych do uzyskania cen sprzedaży netto wyniósł 5 363 tys. zł, w tym wartość odpisu aktualizującego w związku z nabyciem jednostek zależnych w kwocie 584 tys. zł (2020 r. 2 175 tys. zł) i dotyczył zapasów o wartości 5 363 tys. zł (2020: 2 175 tys. zł). Wartość odpisów aktualizujących zapasy, ujęta w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów w pozycji koszt własny sprzedanych towarów i materiałówwyniosła w 2021 r. 4 547 tys. zł (w 2020 r. 893 tys. zł). W okresie sprawozdawczym wykorzystano odpis w kwocie 766 tys. zł (2020 r. 750 tys. zł) oraz rozwiązano odpis w kwocie 1 200 tys. zł (2020 r. 498 tys. zł). Wpływ różnic kursowych na odpis aktualizujący wartość zapasów wynikających z przeliczenia sprawozdań finansowych wynosi 23 tys. zł (w 2020 r. 16tys. zł).

 

Na dzień 31 grudnia 2021 r. nie stwierdzono istnienia przestarzałych zapasów na które nie zostały zawiązane odpisy aktualizujące.

 

Na dzień 31 grudnia 2021 r. na zapasach o wartości bilansowej 37 800 tys. zł (2020 r. 27 000 tys. zł) był ustanowiony zastaw rejestrowy jako zabezpieczenie zobowiązań Grupy (patrz nota 19).

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

16.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

2021

2020

Należności z tytułu dostaw i usług od jednostek niepowiązanych

105 204

70 739

Udzielone zaliczki na dostawy towarów

1 744

2 587

Należności publicznoprawne

984

975

Przedpłaty

997

734

Pozostałe należności

196

84

109 125

75 119

 

Należności z tytułu dostaw i usług są przedstawione po pomniejszeniu o odpisy aktualizujące w kwocie 1 596 tys. zł, w tym wartość odpisu aktualizującego w związku z nabyciem jednostek zależnych w kwocie 1 370 tys. zł (2020 r. 885 tys. zł) w związku z prawdopodobnym brakiem ich ściągalności. Rozwiązania/zawiązania odpisów aktualizujących wartości należności z tytułu dostaw i usług, które zostały ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów w pozycji pozostałe przychody/koszty wynosiły w 2021 r. 659 tys. zł (przychód netto, w tym wpływ różnic kursowych 3 tys. zł) (w 2020 r. 633 tys. zł (przychód netto, w tym wpływ różnic kursowych 9 tys. zł)).

Należności denominowane w walutach innych niż waluta funkcjonalna poszczególnych spółek składają się z należności w dolarach amerykańskich na kwotę 551 tys. (w 2020 r. 574 tys.) i należności w euro na kwotę 3 551 tys. (w 2020 r. 2 001 tys.).

Na dzień 31 grudnia 2021 r. na należnościach o wartości bilansowej 32 172 tys. zł (2020 r. 29 919 tys. zł) była ustanowiona cesja jako zabezpieczenie zobowiązań Grupy (patrz nota 19).

17.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

2021

2020

Środki pieniężne w kasie

137

101

Środki pieniężne na rachunkach bankowych

47 030

76 832

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty, wartość wykazana w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej

47 166

76 933

Kredyty w rachunku bieżącym

(48 904)

(28 952)

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty, wartość po pomniejszeniu o kredyty w rachunku bieżącym

(1 738)

47 981

 

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

18.Kapitał własny

 

Jednostka Dominująca Ferro S.A. posiada kapitał zakładowy o wartości 21 242,7 tys. zł.

Akcjonariusz

Liczba akcji na 31.12.2021r.

[szt.]

Liczba akcji na 31.12.2020 r.

[szt.]

Wartość nominalna akcji na 31.12.2021 r.

[tys. zł]

Wartość nominalna akcji na 31.12.2020 r.

[tys. zł]

Udział na 31.12.2021r.

%

Udział na 31.12.2020 r.

%

Bankowy PTE

3 800 926

3 800 926

3 801

3 801

17,9%

17,9%

NN PTE **

4 188 933

3 749 533

4 189

3 749

19,7%

17,7%

AVIVA PTE

3 182 326

3 182 326

3 182

3 182

15,0%

15,0%

AEGON PTE

2 210 696

2 210 696

2 211

2 211

10,4%

10,4%

Santander TFI ***

-

1 031 005

-

1 031

-

4,8%

Zarząd Ferro

313 658

302 560

314

303

1,5%

1,4%

Pozostali

7 546 116

6 965 609

7 546

6 966

35,5%

32,8%

Razem

21 242 655*

21 242 655*

21 243

21 243

100,0%

100,0%

 

*- na podstawie informacji otrzymanych przez Spółkę w trybie art. 69 ust. 1 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych

Wszystkie akcje uprawniają w jednakowym stopniu do majątku Jednostki Dominującej (akcje zwykłe).

Posiadacze akcji zwykłych są uprawnieni do otrzymywania uchwalonych dywidend oraz mają prawo do jednego głosu na akcję podczas Walnego Zgromadzenia Jednostki Dominującej.

 

** 22 stycznia 2021 r. Jednostka Dominująca otrzymała zawiadomienie sporządzone w trybie art. 69 ust. 1 pkt. 2 w związku z art. 87 ust. 1 pkt 2) lit. a) Ustawy o ofercie, o zwiększeniu przez Nationale Nederlanden PTE stanu posiadania akcji Jednostki Dominującej o 2% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki. Fundusz posiada łącznie 4 188 933 akcje Jednostki Dominującej, co stanowi 19,7% udziału w kapitale zakładowym Jednostki Dominującej i uprawnia do wykonywania 4 188 933 głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Jednostki Dominującej.

*** Santander TFI w roku 2021 z uwagi na udział poniżej 5 % progu w kapitale zakładowym Jednostki Dominującej jest ujęty w kategorii Pozostali

 

Posiadacze akcji zwykłych są uprawnieni do otrzymywania uchwalonych dywidend oraz mają prawo do jednego głosu na akcję podczas Walnego Zgromadzenia Jednostki Dominującej.

Wszystkie wyemitowane akcje zostały zdematerializowane i w pełni opłacone.

Wysokość kapitału zakładowego Jednostki Dominującej wynosi 21 243 tys. zł i dzieli się na 21.242.655 (dwadzieścia jeden milionów dwieście czterdzieści dwa tysiące sześćset pięćdziesiąt pięć) akcji o wartości nominalnej 1 (jeden) złotych każda.

W bieżącym okresie sprawozdawczym kończącym się 31 grudnia 2021 r. nie dokonano zmian w kapitale zakładowym.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Dywidendy

 

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Jednostki Dominującej 23 czerwca 2021 r podjęło uchwałę dotyczącą wypłaty dywidendy z części zysku netto Jednostki Dominującej za 2020 r. w wysokości 46 734 tys. zł co stanowi 2,20 zł na jedną akcję. Jako dzień dywidendy ustalono 9 września 2021 r. Dywidenda została wypłacona 22 września 2021 r.

 

W okresie porównawczym kończącym się 31 grudnia 2020 r. zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia wypłacono dywidendę w kwocie 8 497 tys. zł, co stanowiło 0,40 zł na jedną akcję.

 

Zysk netto przypadający na jedną akcję

Kalkulacja podstawowego zysku netto przypadającego na jedną akcję dokonana została w oparciu o zysk netto przypadający na akcjonariuszy Jednostki Dominującej oraz o średnią ważoną liczbę akcji w okresie sprawozdawczym. Wielkości te zostały ustalone w sposób przedstawiony poniżej.

31.12.2021

31.12.2020

Zysk netto przypadający na właścicieli Jednostki Dominującej

107 820

62 077

Średnia ważona liczba akcji

21 242 655

21 242 655

Zysk na jedną akcję (w złotych)

5,08

2,92

 

Na potrzeby wyliczenia średniej ważonej liczby akcji nowo emitowane akcje w okresie zostają włączone do średniej ważonej liczby akcji począwszy od daty ich objęcia. W związku z tym, iż w okresie sprawozdawczym akcje nie były emitowane średnia ważona liczba akcji równa się liczbie akcji stanowiącej kapitał zakładowy Jednostki Dominującej w wysokości 21 242 655 szt.

Rozwodniony zysk netto przypadający na jedną akcję

W okresie sprawozdawczym i na dzień 31 grudnia 2020 r. nie stwierdzono czynników, które powodowałyby rozwodnienie zysku netto przypadającego na jedną akcję. Rozwodniony zysk netto na jedną akcję jest równy zyskowi netto przypadającemu na 1 akcję.

 

 

19.Zobowiązania z tytułu otrzymanych zabezpieczonych kredytów, pożyczek

 

Nota prezentuje dane o zobowiązaniach Grupy z tytułu otrzymanych zabezpieczonych kredytów i pożyczek. Informacje odnośnie ryzyka kursowego i ryzyka stopy procentowej, na jakie narażona jest Grupa przedstawia nota 23.

2021

2020

Kredyty zabezpieczone na majątku Grupy

61 250

18 052

Długoterminowa część zobowiązań z tytułu leasingu

5 381

3 501

Zobowiązania długoterminowe razem

66 631

21 553

Kredyty zabezpieczone na majątku Grupy (w tym kredyty w rachunku bieżącym)

80 089

83 974

Krótkoterminowa część zobowiązań z tytułu leasingu

4 100

3 180

Zobowiązania krótkoterminowe razem

84 189

87 154

 

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Harmonogram spłat kredytów i pożyczek

 

Wartość zobowiązania na

Wartość zobowiązania na

Waluta

Nominalna stopa

Rok spłaty

31.12.2021

31.12.2020

Kredyt zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2021

-

4 000

Kredyt zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2022

5 000

5 000

Kredyt zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2022

4 000

4 000

Kredyt zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2021

-

3 600

Kredyt zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2024

4 000

-

Kredyt zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2026

46 250

-

Kredyt zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2024

12 000

8 000

Kredyt zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2024

8 000

8 000

Kredyt zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2022

12 000

12 000

Kredyt zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2022

76

-

Kredyt zabezpieczony na majątku

CZK

PRIBOR 1M + marża

2022

1 110

2 174

Kredyt zabezpieczony na majątku

CZK

ustalenia indywidualne

2021

-

26 300

Kredyt w rachunku bieżącym zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR O/N + marża

2022

11 215

11 735

Kredyt w rachunku bieżącym zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2023

1 528

-

Kredyt w rachunku bieżącym zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2024

743

-

Kredyt w rachunku bieżącym zabezpieczony na majątku

PLN

WIBOR 1M + marża

2022

6 262

8 384

Kredyt w rachunku bieżącym zabezpieczony na majątku

CZK

PRIBOR O/N + marża

**

27 592

3 984

Kredyt w rachunku bieżącym zabezpieczony na majątku

CZK/EUR/USD

EURIBOR 1M + marża

**

1 563

4 849

Razem

141 339

102 026

 

 

**Na podstawie zawartego aneksu, umowa kredytowa została przedłużona na czas nieokreślony. Bank może żądać spłaty kredytu przez Novaservis w terminie 6-miesięcy od momentu zgłoszenia żądania, natomiast Novaservis może spłacić kredyt po uprzednim zawiadomieniu, złożonym z jednomiesięcznym wyprzedzeniem. Uruchomienie linii kredytowej nastąpiło po ustanowieniu prawnych zabezpieczeń kredytu wskazanych w umowie kredytowej, tj. (i) cesji wierzytelności handlowych (ii) wystawionego przez Jednostkę Dominującą listu wspierającego realizację zobowiązań przez Novaservis (iii) weksla in blanco (iv) zastawu na rachunkach bankowych, zwiększonych do wartości 200 000 tys. CZK.

 

 

Dodatkowo kredyty bankowe są zabezpieczone zastawami rejestrowymi na środkach obrotowych - zapasach Grupy w wysokości 37 800 tys. zł (2020 r. 27 000 tys. zł) oraz cesją należności w kwocie 32 172 tys. zł (2020 r. 29 919 tys. zł).

 

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

 

Harmonogram spłat zobowiązań z tytułu leasingu

Płatności z tytułu leasingu

Odsetki

Kapitał

Płatności z tytułu leasingu

Odsetki

Kapitał

2021

2021

2021

2020

2020

2020

Do roku

4 663

563

4 100

3 481

302

3 180

1 do 5 lat

5 068

117

4 951

3 750

249

3 501

Powyżej 5 lat

1 388

958

430

-

-

-

11 119

1 638

9 481

7 231

551

6 681

Jak opisano w nocie 12, do momentu spłaty zobowiązań leasingowych rzeczowe aktywa trwałe będące przedmiotem leasingu stanowiły zabezpieczenie płatności z tytułu leasingu.

Harmonogram spłat zobowiązań z tytułu leasingu obejmuje wszystkie umowy, których termin przekracza 12 miesięcy, chyba że składnik aktywów będący przedmiotem umowy ma niską wartość.

 

20.Świadczenia pracownicze

2021

2020

Zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych na początek okresu

331

641

Długoterminowe świadczenia pracownicze spółek zależnych na moment nabycia

1 843

-

Koszty ujęte w wyniku finansowym

(1 156)

(310)

Zobowiązanie długoterminowe z tytułu niewypłaconych wynagrodzeń

1 400

-

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych na koniec okresu

2 418

331

 

Koszty są ujmowane w wyniku finansowym w poniższy sposób:

2021

2020

Wynagrodzenia oraz świadczenia pracownicze

2 524

(310)

Podstawowe szacunki aktuarialne na dzień sprawozdawczy:

2021

2020

Stopa dyskontowa na 31 grudnia

3,3%-3,9%

1,5%

Przyszły wzrost wynagrodzeń (nominalny)

6,8%-10%

5,0%

 

 

2021

2020

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze spółek zależnych na moment nabycia

1 393

-

Zobowiązanie z tytułu niewykorzystanych urlopów

2 438

1 289

Zobowiązanie z tytułu niewypłaconych wynagrodzeń (w tym zarachowane premie)

7 182

6 052

Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych razem

11 013

7 341

Wartość bieżąca rezerw na odprawy emerytalne została oszacowana przy zastosowaniu metod aktuarialnych.

 

21.Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego wraz z odsetkami

 

W dniu 27 kwietnia 2021 roku Jednostka Dominująca otrzymała decyzję Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie określającą wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2015 r. w kwocie 503 tys. zł.

W dniu 11 maja 2021 roku Jednostka Dominująca otrzymała decyzję Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2016 r. w kwocie 1 892 tys. zł, z której to kwoty podatek należny ustalony podczas postępowania zakończonego wydaną decyzją względem złożonej przez Jednostkę Dominującą deklaracji wynosi 935 tys. zł, oraz decyzji Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

w Krakowie określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2017 r. w kwocie 3 019 tys. zł, z której to kwoty podatek należny ustalony podczas postępowania zakończonego wydaną decyzją względem złożonej przez Jednostkę Dominującą deklaracji wynosi 318 tys. zł.

Wydane decyzje są wynikiem przeprowadzonych wobec Jednostki Dominującej kontroli celno-skarbowych przekształconych następnie w postępowania podatkowe dotyczące przestrzegania przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania dochodów osiągniętych w 2015, 2016 i 2017 r. na zasadach określonych w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W wyniku przeprowadzonego postępowań stwierdzono, że Jednostka Dominująca nieprawidłowo zadeklarowała podatek dochodowy od osób prawnych za 2015, 2016 i 2017 r. z powodu zawyżenia kosztów uzyskania przychodów w związku z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości znaków towarowych przejętych w procesie połączenia Spółek. Wydane decyzje skutkują powstaniem zobowiązania podatkowego w łącznej kwocie 1 755 tys. zł plus odsetki.

Na powyższe dodatkowe zobowiązanie podatkowe została utworzona rezerwa w latach ubiegłych, aktualizowana w okresach bieżących o wartość skalkulowanych odsetek.

W dniu 3 listopada 2021 roku Zarząd Spółki powziął informację o otrzymaniu przez pełnomocnika Jednostki Dominującej decyzji Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie, działającego jako Organ II instancji, o utrzymaniu w mocy decyzji Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2015 r. w kwocie 503 tys. zł. Wydana decyzja II instancji jest ostateczna i podlega wykonaniu. Spółka uregulowała określoną wysokość zaległości podatkowej za 2015 r. w kwocie 503 tys. zł wraz z odsetkami ustalonymi na dzień dokonania zapłaty. Niezależnie od powyższego, Zarząd Jednostki Dominującej nie zgadza się ze stanowiskiem przedstawionym w decyzji Urzędu Celno-Skarbowego. Od powyższej decyzji Jednostka Dominująca złożyła w ustawowym terminie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.

Decyzje Urzędu Celno-Skarbowego za lata 2016 i 2017 nie są ostateczne i nie podlegają wykonaniu, nie nadano im rygoru natychmiastowej wykonalności. Zarząd Jednostki Dominującej nie zgadza się ze stanowiskiem przedstawionym w decyzjach Urzędu Celno-Skarbowego. Od powyższych decyzji Jednostka Dominująca wniosła odwołanie do organu wyższej instancji.

Dodatkowe zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego za 2016 oraz 2017 na dzień sprawozdawczy obejmuje zobowiązanie podstawowe w wysokości 1 253 tys. zł oraz odsetki za zwłokę skalkulowane do dnia 31 grudnia 2021 r. w wysokości 451 tys. zł. ( w tym odsetki skalkulowane za 2021 w wysokości 130 tys. zł)

 

Pozostała kwota zobowiązania z tytułu podatku dochodowego w wysokości 5 358 tys. zł wykazana w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej stanowi zobowiązanie bieżące z tytułu podatku dochodowego.

 

22.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

2021

2020

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług od pozostałych jednostek

99 116

49 814

Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń oprócz podatku dochodowego

6 374

4 240

Zobowiązania z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych

2 253

1 336

Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

3 392

2 456

Zaliczki na poczet przyszłych dostaw dóbr i usług

1 061

43

Rozliczenia międzyokresowe i przychody przyszłych okresów

12 272

4 816

Pozostałe zobowiązania

493

602

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe razem

124 960

63 307

 

Zobowiązania denominowane w walutach innych niż waluta funkcjonalna poszczególnych spółek składają się z zobowiązań denominowanych w dolarach amerykańskich na kwotę 9 842 tys. (w 2020 r. 7 082 tys.) i w euro na kwotę 2 847 tys. (w 2020 r. 532 tys.).

 

23.Instrumenty finansowe

a)Klasyfikacja instrumentów finansowych

31 grudnia 2021 r.

Długoterminowe

Krótkoterminowe

Razem

Należności wyceniane według metody zamortyzowanego kosztu

154 114

154 114

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Zobowiązania finansowe wyceniane według metody zamortyzowanego kosztu

(66 631)

(187 112)

(253 743)

(66 631)

(32 998)

(99 629)

 

31 grudnia 2020 r.

Długoterminowe

Krótkoterminowe

Razem

Należności wyceniane według metody zamortyzowanego kosztu

150 258

150 258

Zobowiązania finansowe wyceniane według metody zamortyzowanego kosztu

(21 553)

( 138 950)

(160 503)

(21 553)

11 308

(10 245)

 

 

Zobowiązania finansowe wyceniane metodą zamortyzowanego kosztu obejmują: zobowiązania z tytułu dostaw i usług, zobowiązania z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych, pozostałe zobowiązania, zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych dłużnych instrumentów finansowych, zaliczki na poczet przyszłych dostaw i usług.

Należności wyceniane według zamortyzowanego kosztu obejmują: należności z tytułu dostaw i usług oraz zaliczki na poczet przyszłych dostaw i usług oraz środki pieniężne i ich ekwiwalenty.

Ekspozycja na ryzyko kredytowe, ryzyko stopy procentowej oraz ryzyko kursowe powstaje w trakcie normalnej działalności Grupy.

 

b)Ryzyko kredytowe

Instrumenty finansowe, które potencjalnie narażają Grupę na koncentrację ryzyka kredytowego obejmują w szczególności środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz należności. Grupa lokuje swoje środki pieniężne i ich ekwiwalenty w instytucjach finansowych posiadających wysoką ocenę kredytową.

Ryzyko kredytowe związane z należnościami jest ograniczone, ponieważ krąg odbiorców Grupy jest szeroki, a więc koncentracja ryzyka kredytowego nie jest znacząca.Grupa dokonuje bieżącej oceny zdolności kredytowej odbiorców wraz z ich bieżącym monitoringiem, a w uzasadnionych przypadkach wymaga stosownych zabezpieczeń. Limit kredytu kupieckiego przyznawany jest w oparciu o pozytywną historię współpracy oraz historię płatniczą klientów. Grupa przeprowadza transakcje z jednostkami

o wysokiej wiarygodności finansowej.

Na dzień sprawozdawczy nie występowała znacząca koncentracja ryzyka kredytowego. Wartość netto każdego aktywa finansowego przedstawia maksymalną ekspozycję na ryzyko kredytowe.

 

Struktura wiekowa należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych na koniec okresu sprawozdawczego przedstawia się następująco:

 

31.12.2021

31.12.2020

Wartość brutto należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych, klasyfikowanych jako instrumenty finansowe

108 544

74 210

Niewymagalne

103 776

63 064

Przeterminowane, w tym:

4 768

11 146

do 30 dni

2 659

7 704

31-90 dni

399

1 287

91-180 dni

46

1 300

181-365 dni

53

454

powyżej roku

1 611

401

Odpis aktualizujący ujęty na koniec okresu sprawozdawczego

1 596

885

Wartość netto należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych

106 948

73 325

 

W ocenie Zarządu należności nie pokryte odpisem aktualizującym są odzyskiwalne.

 

Zwiększenia i zmniejszenia odpisów aktualizujących wartość należności kształtowały się następująco:

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

 

31.12.2021

31.12.2020

Odpis aktualizujący wartość należności na początek okresu

885

1 518

Odpis aktualizujący wartość należności nabytych jednostek zależnych

1 370

Wpływ różnic kursowych

(3)

9

Zawiązanie odpisu aktualizującego należności

698

282

Wykorzystanie / rozwiązanie odpisu aktualizującego należności

(1 354)

(924)

Odpis aktualizujący wartość należności na koniec okresu

1 596

885

 

Ocena oczekiwanych strat kredytowych

 

Grupa szacuje oczekiwane straty kredytowe na podstawie różnych danych, które determinują ryzyko poniesienia straty kredytowej (w tym zewnętrzne ratingi, zaudytowanych sprawozdań finansowych, prognoz przepływów środków pieniężnych oraz dostępnych informacji prasowych o klientach) i własnym doświadczeniu oceny ryzyka. Obejmuje ona również wyniki analizy wiekowania i struktury należności oraz historię relacji biznesowej z klientem. W oparciu o tę analizę, przy użyciu jakościowych oraz ilościowych czynników, które wskazują na ryzyko straty kredytowej, ustala się stopnie ryzyka kredytowego.

 

 

Na dzień 31.12.2021

w tysiącach złotych

Wartość bilansowa brutto

Wskaźnik ważonej średniej straty

Odpis z tytułu utraty wartości

Niewypłacalne

Stopień 1: Niskie ryzyko

106 948

0,0%

Nie

Stopień 2: Wątpliwe

-

-

-

Tak

Stopień 3: Strata

1 596

100,0%

1 596

Tak

108 544

1 596

 

Na dzień 31.12.2020

w tysiącach złotych

Wartość bilansowa brutto

Wskaźnik ważonej średniej straty

Odpis z tytułu utraty wartości

Niewypłacalne

Stopień 1: Niskie ryzyko

73 190

0,0%

Nie

Stopień 2: Wątpliwe

896

84,9%

761

Tak

Stopień 3: Strata

124

100,0%

124

Tak

74 210

885

 

 

c)Ryzyko płynności

Ryzyko utraty płynności finansowej jest to ryzyko wystąpienia braku możliwości spłaty przez Grupę jej zobowiązań finansowych w momencie ich wymagalności. Działania mające na celu ograniczenie przedmiotowego ryzyka obejmują właściwe zarządzanie płynnością finansową, realizowane poprzez poprawną ocenę poziomu zasobów środków pieniężnych w oparciu o plany przepływów środków pieniężnych w różnych horyzontach czasowych.

Wartość bieżąca

Zakontraktowana wartość przepływów pieniężnych

do 1 roku

1-5 lat

powyżej 5 lat

31 grudnia 2021 r.

Zobowiązania finansowe

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(102 923)

(102 923)

(102 923)

Inne zobowiązania oprocentowane (kredyty i pożyczki)

(141 339)

(149 770)

(83 425)

(66 345)

Zobowiązania z tytułu leasingu

(9 480)

(11 119)

(4 663)

(5 068)

(1 388)

(253 742)

(263 812)

(191 011)

(71 413)

(1 388)

31 grudnia 2020 r.

Zobowiązania finansowe

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(51 796)

(51 796)

(51 796)

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Inne zobowiązania oprocentowane (kredyty, pożyczki)

(102 026)

(102 899)

(84 636)

(18 262)

Zobowiązania z tytułu leasingu

(6 681)

(7 231)

(3 482)

(3 750)

(160 503)

(161 926)

(139 914)

(22 012)

 

d)Ryzyko rynkowe

Ryzyko rynkowe jest związane z zajściem zmian w zakresie popytu, podaży oraz cen a także innych czynników, które wpłyną na wyniki Grupy lub wartość posiadanych aktywów (takich jak kursy walut zagranicznych, stopy procentowe, cena kapitału). Celem zarządzania ryzykiem rynkowym jest utrzymanie ekspozycji na to ryzyko w akceptowalnych ramach, przy jednoczesnej optymalizacji zwrotu z ryzyka.

e)Ryzyko kursowe

Grupa ponosi ryzyko kursowe związane ze sprzedażą, zakupami, kredytami i pożyczkami, które są denominowane w innych walutach niż waluta funkcjonalna. Ryzyko kursowe dotyczy głównie waluty euro (EUR), dolara amerykańskiego (USD) oraz korony czeskiej (CZK).

Poniższa tabela przedstawia profil podatności Grupy na ryzyko zmiany kursów walutowych poprzez prezentację instrumentów finansowych w podziale według walut, w których są one denominowane.

Informacja na temat sald w walutach obcych (tj. innych niż waluta funkcjonalna) dotyczących transakcji między jednostkami Grupy Kapitałowej konsolidowanymi metodą pełną:

31 grudnia 2021 r.

tys. EUR

tys. USD

Środki pieniężne

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

1 862

5 712

Pożyczki udzielone

30

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(1862)

(5 712)

Zobowiązania z tytułu oprocentowanych kredytów i pożyczek

(30)

 

31 grudnia 2020 r.

tys. EUR

tys. USD

Środki pieniężne

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

1 692

4 386

Pożyczki udzielone

40

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(1 692)

(4 386)

Zobowiązania z tytułu oprocentowanych kredytów i pożyczek

(40)

 

 

 

Informacja na temat sald w walutach obcych (tj. innych niż waluta funkcjonalna) względem pozostałych jednostek:

 

31 grudnia 2021 r.

tys. EUR

tys. USD

tys. CZK

Środki pieniężne

2 418

666

293

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

3 551

551

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(2 847)

(9 842)

Zobowiązania z tytułu leasingu

(835)

Ekspozycja na ryzyko kursowe

2 287

(8 626)

293

 

31 grudnia 2020 r.

tys. EUR

tys. USD

tys. CZK

Środki pieniężne

1 510

2 049

716

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

2 001

574

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(532)

(7 081)

Ekspozycja na ryzyko kursowe

2 979

(4 458)

716

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Analiza wrażliwości instrumentów finansowych na różnice kursowe

Grupa przeprowadziła analizę wrażliwości instrumentów finansowych (poza instrumentami pochodnymi) denominowanych

w walutach obcych na zmianę kursów tych walut. W poniższej tabeli zaprezentowano wpływ, jaki miałoby wzmocnienie lub osłabienie waluty funkcjonalnej na dzień sprawozdawczy o 5% w stosunku do wszystkich walut na wynik finansowy i na kapitały własne w związku z wyceną tych instrumentów. Analiza została przeprowadzona przy założeniu, że wszystkie inne zmienne jak np. stopy procentowe pozostają niezmienione.

 

Zysk / (Strata)

Zysk / (Strata)

Kapitał własny

Kapitał własny

wzrost kursów walut obcych (osłabienie waluty funkcjonalnej) o 5%

spadek kursów walut obcych (umocnienie waluty funkcjonalnej) o 5%

wzrost kursów walut obcych (osłabienie waluty funkcjonalnej) o 5%

spadek kursów walut obcych (umocnienie waluty funkcjonalnej) o 5%

2021 r.

(1 214)

1 214

(1 214)

1 214

2020 r.

(144)

144

(144)

144

f)Ryzyko stopy procentowej

Ekspozycja Grupy na zmiany stóp procentowych dotyczy głównie środków pieniężnych, ekwiwalentów środków pieniężnych jak również pożyczek i kredytów bankowych oraz pozostałych zobowiązań opartych na zmiennej stopie procentowej bazującej na WIBOR, PRIBOR lub EURIBOR + marża.

Działania dotyczące ograniczenia ryzyka zmian stóp procentowych obejmują bieżące monitorowanie sytuacji na rynku pieniężnym. Na dzień 31 grudnia 2021 r. Zarząd Jednostki Dominującej szacuje, że ogólne zwiększenie stóp procentowych

o 1 p.p. spowodowałoby zmniejszenie zysku Grupy przed opodatkowaniem o około 1 441 tys. zł (2020 r. 948 tys. zł).

 

Inflacja i trwający konflikt wojenny w Ukrainie zwiększa prawdopodobieństwo szybkiego wzrostu stóp procentowych.

 

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Oprocentowanie i analiza kategorii wiekowych

W poniższych tabelach przedstawione zostały warunki oprocentowania dotyczące oprocentowanych aktywów i zobowiązań, w podziale na poszczególne kategorie zapadalności:

2021

2020

Oprocentowanie zmienne

Suma

do 1 roku

od roku do 5 lat

powyżej 5 lat

Oprocentowanie zmienne

Suma

do 1 roku

od roku do 3 lat

od 3 lat do 5 lat

Środki pieniężne w banku

47 030

47 030

76 832

76 832

Krótkoterminowe lokaty bankowe

-

-

-

-

Kredyty w rachunku bieżącym:

48 903

46 632

2 271

28 952

28 952

- o zmiennej stopie procentowej w CZK

PRIBOR O/N + marża

27 592

27 592

PRIBOR O/N + marża

3 984

3 984

o zmiennej stopie procentowej w CZK/EUR/USD

EURIBOR 1M +marża

1 563

1 563

EURIBOR 1M +marża

4 849

4 849

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR O/N + marża

11 215

11 215

WIBOR O/N + marża

11 735

11 735

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

1 528

-

1 528

WIBOR 1M + marża

-

-

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

743

-

743

WIBOR 1M + marża

-

-

o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

6 262

6 262

WIBOR 1M + marża

8 384

8 384

Kredyty bankowe:

92 436

31 186

61 250

73 074

55 022

18 052

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

46 250

5 000

41 250

-

WIBOR 1M + marża

-

-

-

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

5 000

5 000

-

WIBOR 1M + marża

5 000

-

5 000

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

-

-

-

WIBOR 1M + marża

3 600

3 600

-

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

-

-

-

WIBOR 1M + marża

4 000

-

4 000

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

8 000

-

8 000

WIBOR 1M + marża

8 000

8 000

-

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

12 000

-

12 000

WIBOR 1M + marża

12 000

12 000

-

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

4 000

4 000

-

WIBOR 1M + marża

4 000

4 000

-

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

12 000

12 000

-

WIBOR 1M + marża

8 000

-

8 000

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

4 000

4 000

-

- o zmiennej stopie procentowej w PLN

WIBOR 1M + marża

76

76

-

- o zmiennej stopie procentowej w CZK

PRIBOR 1M + marża

1 110

1 110

-

PRIBOR 1M + marża

2 174

1 122

1 052

- o zmiennej stopie procentowej w CZK

ustalane indywidualnie

-

-

-

ustalane indywidualnie

26 300

26 300

-

Zobowiązania z tytułu leasingu :

Stopa bazowa ustalona w oparciu o depozyty międzybankowe odpowiednio w walutach danego kraju

9 481

4 100

4 951

430

Stopa bazowa ustalona w oparciu o depozyty międzybankowe odpowiednio w walutach danego kraju

6 681

3 180

3 501

- o zmiennej lub stałej stopie procentowej w PLN

1M + marża

9 481

4 100

4 951

430

1M + marża

6 681

3 180

3 501

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

g)Wartość godziwa

(i)Instrumenty finansowe wyceniane wg wartości godziwej

Hierarchia instrumentów finansowych wycenianych według wartości godziwej

Instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej można zakwalifikować do następujących modeli wyceny:

Poziom 1: ceny kwotowane (nieskorygowane) na aktywnych rynkach dla takich samych aktywów i zobowiązań,

Poziom 2: dane wejściowe, inne niż ceny kwotowane użyte w Poziomie 1, które są obserwowalne dla danych aktywów i zobowiązań, zarówno bezpośrednio (np. jako ceny) lub pośrednio (np. są pochodną rezerw),

Poziom 3: dane wejściowe niebazujące na obserwowalnych cenach rynkowych (dane wejściowe nieobserwowalne).

Na dzień 31 grudnia 2021 r. roku Grupa nie posiadała instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej.

 

(ii)Wartość godziwa pozostałych instrumentów finansowych

Poniżej przedstawiono szczegóły dotyczące wartości godziwych instrumentów finansowych, dla których jest możliwe ich oszacowanie:

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty, krótkoterminowe lokaty bankowe oraz krótkoterminowe kredyty bankowe. Wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na szybką zapadalność tych instrumentów.

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności, udzielone pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania. Wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na ich krótkoterminowy charakter.

Zobowiązania z tytułu kredytów i leasingu. Wartość księgowa netto wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na zmienny charakter ich oprocentowania oparty na stopach rynkowych.

Do oszacowania wartości godziwej instrumentów finansowych posiadanych przez Grupę zastosowano poziom 2 wyceny.

 

24.Leasing

Leasing

Grupa nie ujmuje zobowiązań z tytułu leasingów krótkoterminowych oraz leasingów, w odniesieniu do których bazowy składnik aktywów ma niską wartość. W okresie sprawozdawczym koszty z tego tytułu wyniosły 92 tys. zł (2020 r. 0 tys. zł.).

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

25.Transakcje z podmiotami powiązanymi

a)Wartość rozrachunków z jednostkami powiązanymi

Na dzień 31 grudnia 2021 r. i 31 grudnia 2020 r., poza jednostkami zależnymi objętymi konsolidacją pełną, dla których rozrachunki zostały wyłączone z niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, w Grupie wystąpiły inne rozrachunki z podmiotami powiązanymi o charakterze powiązań personalnych:

Nazwa jednostki

31.12.2021

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2020

Należności

Zobowiązania

Należności

Zobowiązania

MB R.Experts

28

-

28

-

-

-

 

b)Wartość transakcji z jednostkami powiązanymi

W okresie sprawozdawczym Grupa, poza jednostkami zależnymi objętymi konsolidacją pełną dla których transakcje zostały wyłączone z niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zrealizowała transakcje z podmiotami powiązanymi o charakterze powiązań personalnych:

 

Rodzaj zakupów

Nazwa jednostki

31.12.2021

31.12.2020

Zakup usług

MB R. Experts

129

189

Zakup usług

Juli Dom j.d.o.o.

173

60

Zakupy usług razem

302

249

 

c)Transakcje z kadrą kierowniczą

Wynagrodzenia wypłacone lub należne członkom Zarządu i Rady Nadzorczej

Wynagrodzenia brutto członków Zarządu Jednostki Dominującej w 2021 r. wyniosły 4 177 tys. zł (w 2020 r. 3 926. zł), w tym 1 980 tys. zł z tytułu premii za 2020 r. (na które na dzień 31 grudnia 2020 r. była utworzona odpowiednia rezerwa w wysokości 2 580 tys. zł) i dotyczyły krótkoterminowych świadczeń pracowniczych. Ponadto na dzień 31 grudnia 2021 r. utworzono rezerwę na spodziewane premie dla Zarządu Jednostki Dominującej w wysokości 2 451 tys. zł.

Na dzień 31 grudnia 2021 r. kwota 1 400 tys. zł stanowi rezerwa na spodziewane premie z tytułu długookresowego programu motywacyjnego dla Zarządu.

Wynagrodzenia brutto członków Zarządów jednostek zależnych w 2021 r. wyniosły 3 447 tys. zł, łącznie z wynagrodzeniami członków Zarządów nowo nabytych spółek za okres od 1 marca do 31 grudnia 2021 (w 2020 r. 1 416 tys. zł) i dotyczyły krótkoterminowych świadczeń pracowniczych. Wynagrodzenia brutto Rad Nadzorczych jednostek zależnych wyniosły 86 tys. zł (w 2020 r. 81 tys. zł).

Wynagrodzenie brutto Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej, w tym członków Komitetu Audytu wyniosło 498 tys. zł (w 2020 r. 494 tys. zł).

Pożyczki udzielone członkom Zarządów i organów nadzoru

W 2021 r. i 2020 r. nie udzielono żadnych pożyczek członkom Zarządów i Rad Nadzorczych spółek Grupy Kapitałowej oraz ich małżonkom, krewnym lub powinowatym w linii prostej do drugiego stopnia lub związanym z tytułu opieki, przysposobienia lub kurateli z osobami zarządzającymi lub będącymi w organach nadzorczych jednostki dominującej lub spółek Grupy Kapitałowej, w których są znaczącymi udziałowcami (akcjonariuszami lub wspólnikami). Spółki tworzące Grupę Kapitałową nie udzielały też powyższym osobom zaliczek, gwarancji czy poręczeń.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

26.Aktywa i zobowiązania warunkowe i gwarancje

a)Aktywa , zobowiązania warunkowe oraz gwarancje

Na dzień 31 grudnia 2021 oraz w okresie porównawczym 2020 r. Grupa nie posiadała zobowiązań i aktywów warunkowych.

b)Gwarancje

Na dzień 31 grudnia 2021 r. Grupa posiadała następującą gwarancję:

 

mBank S.A. udzielił Jednostce Dominującej gwarancji, która stanowi zabezpieczenie zobowiązań Jednostki Dominującej dotyczących długów celnych, podatków i innych opłat w sprawach celnych do łącznej kwoty 225,0 tys. zł. (w 2020 r. 225,0 tys. zł).

 

W okresie sprawozdawczym mBank S.A. udzielił Jednostce Dominującej gwarancji, która stanowi zabezpieczenie zobowiązań Jednostki Dominującej wykonania umowy dotyczącej najmu powierzchni magazynowej i biurowej do kwoty 81 tys. Euro.

 

27.Zdarzenia po dniu sprawozdawczym

 

Wpływ działań wojennych w Ukrainie na działalność Grupy

W wyniku rozpoczęcia działań wojennych na Ukrainie Zarządy Jednostki Dominującej i spółek zależnych biorąc pod uwagę aktualną sytuację podjęli decyzję o czasowym wstrzymaniu dostaw towarów do krajów aktywnych w konflikcie tj. Rosji, Białorusi, Ukrainie i ograniczeniu sprzedaży w tych regionach.

W 2021 sprzedaż na w/w rynki stanowiła łącznie 2% przychodów Grupy, przy czym udział w sprzedaży na Ukrainę wyniósł 0,6%, Rosji 0,7% oraz na Białoruś 0,7%. Grupa sprzedaje swoje produkty za pośrednictwem spółek zależnych w szczególności poprzez spółkę Ferro International sp. z o.o. której przedmiotem działalności między innymi jest sprzedaż i dystrybucja na rynki wschodnie oraz w mniejszym stopniu poprzez inne spółki zależne.

W najbliższym horyzoncie czasowym spodziewany jest brak sprzedaży na rynkach rosyjskim i białoruskim w związku z wprowadzonymi sankcjami gospodarczymi, administracyjnymi ograniczeniami w rozliczeniach finansowych, utrudnieniem w logistyce produktów oraz oczekiwanym wzroście kosztów transportu na te rynki. Jednocześnie Grupa będzie bieżąco korzystać z możliwości alokacji oferty na inne rynki, na których działalność jest kontynuowana bez zakłóceń.

W związku z ogłoszeniem przez bank centralny Ukrainy moratorium na realizowanie płatności zagranicznych a także z nałożeniem przez Unię Europejską sankcji na Rosję, obejmującym m.in. wykluczenie rosyjskich banków z systemu międzynarodowych rozliczeń SWIFT wszystkie limity kredytowe dla kontrahentów z Ukrainy i Rosji zostały anulowane. Tym samym, do odwołania, nie jest możliwe uzyskanie ubezpieczenia należności za eksportowane do tego kraju przez polskie firmy towary. Jednakże ochrona ubezpieczeniowa dla już zrealizowanej sprzedaży została utrzymana na niezmienionych zasadach.

Na dzień publikacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego saldo należności brutto Grupy z regionów objętych działaniami wojennymi (Ukraina, Białoruś, Rosja) wynosi łącznie 4 647 tys. zł. W tym należności objęte odpisem aktualizującym na kwotę 778 tys. zł. oraz należności pokryte ubezpieczeniem na kwotę 3 315 tys. zł.

 

Wpływ COVID-19 na działalność Grupy

 

Skutki ogłoszonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pandemii koronawirusa COVID-19 i związane z tym działania podejmowane przez administrację rządową Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej, z którymi Spółkę i Grupę łączą stosunki gospodarcze, w zakresie ograniczenia działalności niektórych przedsiębiorstw, nie miały istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.

Zarząd Spółki na bieżąco monitoruje i analizuje sytuację związaną z pandemią w krajach, w których Spółka lub podmioty należące do Grupy prowadzą działalność.

Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Zarząd Jednostki Dominującej nie zidentyfikował przesłanek wpływających na kontynuacje działalności Grupy w związku z trwającą pandemią.

 

Nabycie dodatkowych akcji Termet S.A.

Jednostka Dominująca w ramach realizacji założeń Strategii F1 zwiększa sukcesywnie swoje zaangażowanie w Termet S.A. w drodze nabywania kolejnych akcji, poprzez poszukiwanie potencjalnych zbywców pozostałych akcji.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

W dniu 10 stycznia 2022 r. nabyła dodatkowe akcje od akcjonariuszy indywidualnych będących osobami fizycznymi – łącznie 3 328 akcji, stanowiących około 0,85 % kapitału zakładowego i uprawniających do 3 328 głosów, tj. około 0,85 % ogółu głosów na walnym zgromadzeniu Termet S.A.

Wskutek transakcji, po dokonaniu rejestracji zmian struktury właścicielskiej w rejestrze akcjonariuszy Termet S.A. skutkujących przeniesieniem własności akcji, Spółka posiada łącznie 355 729 akcji w kapitale zakładowym Termet, co stanowi ok. 91,21 % kapitału zakładowego i uprawnia łącznie do 355 729 głosów tj. około 91,21% ogółu głosów na walnym zgromadzeniu Termet S.A.

 

Znaczące umowy

23 marca 2022 r. podpisany został aneks („Aneks”) do zawartej w dniu 30 lipca 2009 r. między Jednostką Dominującą i mBank S.A. („Bank”) umowy ramowej o współpracy („Umowa Ramowa”), określającej zasady korzystania z produktów w ramach udostępnionej przez Bank linii na finansowanie bieżącej działalności Spółki („Linia”).

Zgodnie z postanowieniami Aneksu, limit Linii w okresie od 24 marca 2022 r. do 17 marca 2025 r. został ustalony do maksymalnej kwoty 32 000 tys. zł. W ramach tego limitu Bank wyraził gotowość do udostępnienia Jednostce Dominującej w ramach Linii (i) kredytów obrotowych odnawialnych do kwoty 4 000 tys. zł i kredytów obrotowych nieodnawialnych do kwoty 10 000 tys. zł, (ii) kredytu w rachunku bieżącym do maksymalnej kwoty 18 000 tys. zł (iii) akredytyw do maksymalnej kwoty 10 000 tys. zł oraz (iv) gwarancji do maksymalnej kwoty 10 000 tys. zł.

Oprocentowanie kredytu obrotowego wynosi WIBOR 1M plus marża, natomiast kredytu w rachunku bieżącym WIBOR ON plus marża. Udostępnienie Jednostce Dominującej limitów do powyższej kwoty nie jest równoznaczne z tym, że Jednostka Dominująca postanowi z nich skorzystać w całości, limity wykorzystywane będą zgodnie z bieżącymi potrzebami Spółki.

Zabezpieczenie wierzytelności Banku wynikających z Umowy Ramowej stanowi hipoteka do kwoty 48 000 tys. zł na należących do Jednostki Dominującej zabudowanych nieruchomościach gruntowych położnych w Skawinie oraz dotychczasowe zabezpieczenia wskazane w Umowie Ramowej, tj. weksle własne in blanco, cesja wskazanych wierzytelności należnych Spółce z tytułu sprzedaży towarów.

 

Po dniu sprawozdawczym nie wystąpiły inne niż opisane istotne zdarzenia, które wymagałyby ujawnienia w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2021 r.

 

28.Zarządzanie kapitałami

Podstawowym założeniem polityki Grupy w zakresie zarządzania kapitałami jest utrzymanie silnej bazy kapitałowej, która będzie podstawą zaufania ze strony inwestorów, kredytodawców oraz rynku i która zapewni przyszły rozwój działalności. Grupa monitoruje wskaźniki rentowności kapitału oraz wskaźniki relacji kapitału własnego do zobowiązań.

Celem Grupy jest osiągnięcie zwrotu z kapitału, który jest satysfakcjonujący dla akcjonariuszy.

Jednostka Dominująca podlega regulacji wynikającej z art. 396 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych, który wymaga przekazania na kapitał zapasowy spółki akcyjnej co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego.

W trakcie roku obrotowego nie było zmian w polityce Grupy dotyczącej zarządzania kapitałami.

29.Raportowanie segmentów działalności

Zgodnie z MSSF 8 Segmenty operacyjne w niniejszym rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym ujmowane są informacje o segmentach działalności, które zarządzający używają przy podejmowaniu decyzji operacyjnych. Segmenty operacyjne to elementy składowe jednostki, dla których dostępna jest oddzielna informacja finansowa, regularnie oceniana przez osoby podejmujące kluczowe decyzje odnośnie alokacji zasobów i oceniające działalność Grupy

Segmenty sprawozdawcze Grupy Ferro, to duże grupy produktów różniących się między sobą ich zastosowaniem u klienta. Podlegają one odrębnemu zarządzaniu, ponieważ każda z tych grup wymaga stosowania odmiennych materiałów i technologii produkcji oraz różnych strategii marketingowych.

Grupa wyodrębnia dwa segmenty sprawozdawcze:

- Armatura sanitarna,

- Armatura instalacyjna.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

W okresie sprawozdawczym, w związku z nabyciem spółek zależnych, grupa wyodrębniła dodatkowy segment sprawozdawczy Źródła ciepła, który obejmuje specjalistyczne i kompleksowe produkty oparte o ekologiczne źródła ciepła. Do tej kategorii produktów należą głównie kotły gazowe i podgrzewacze, pompy ciepła, zasobniki ciepłej wody użytkowej, systemy powietrzno-spalinowe, akcesoria i części zamienne do tych produktów.

Dodatkowo Grupa prezentuje przychody z tytułu umów z klientami w podziale na kategorie dotyczące kanałów dystrybucji. Grupa prowadzi dystrybucję swoich produktów za pośrednictwem dwóch kanałów: „tradycyjnego” obejmującego głównie hurtownie, oraz „nowoczesnego” obejmującego sieci specjalistycznych sklepów wielkopowierzchniowych.

Segmenty sprawozdawcze, które nie przekroczyły progów ilościowych, prezentowane są w kategorii „Pozostałe segmenty” i obejmują następujące rodzaje działalności będące źródłem przychodów Grupy: obce marki, których Grupa jest dystrybutorem na Polskę, program ogród (zraszacze, węże ogrodowe i ich akcesoria), oraz inne produkty.

Ocena poszczególnych segmentów operacyjnych jest dokonywana do poziomu kosztu wytworzenia sprzedanych produktów/kosztu własnego sprzedanych towarów i materiałów. Decyzje biznesowe dotyczące przychodów i kosztów

z pozostałej działalności operacyjnej oraz działalności finansowej są podejmowane na poziomie Grupy, bez przypisywania ich do poszczególnych segmentów.

Grupa nie analizuje poszczególnych aktywów i zobowiązań z podziałem na segmenty, ponieważ te same aktywa i zobowiązania są zaangażowane w poszczególnych segmentach. Informacje o wartości aktywów i zobowiązań w poszczególnych segmentach nie są przekazywane regularnie do osób zarządzających.

Informacje o przychodach wraz z ich podziałem na kategorie (kanały dystrybucji) oraz zysku segmentów sprawozdawczych oraz ich uzgodnienie ze skróconym śródrocznym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy oraz informacje o segmentach w okresie porównawczym przedstawia poniższe zestawienie:

 

GRUPA FERRO

 

01.01.2021 -31.12.2021

SEGMENTY

 SUMA SEGMENTÓW SPRAWOZDAWCZYCH

 Pozostałe segmenty

 RAZEM

Armatura sanitarna

Armatura instalacyjna

 

Źródła ciepła

Sprzedaż klientom zewnętrznym

390 819

252 933

169 403

813 155

17 348

830 503

Przychody za sprzedaży produktów

138 603

21 112

166 926

326 641

8 765

335 406

Tradycyjny kanał dystrybucji

95 402

19 933

166 926

282 261

8 762

291 023

Nowoczesny kanał dystrybucji

43 201

1 179

-

44 380

3

44 383

Przychody ze sprzedaży towarów

252 216

231 703

2 420

486 339

6 583

492 922

Tradycyjny kanał dystrybucji

126 965

200 255

2 420

329 640

3 593

333 233

Nowoczesny kanał dystrybucji

125 251

31 448

0

156 699

2 990

159 689

Przychody ze sprzedaży materiałów

-

118

56

174

1 033

1 207

Tradycyjny kanał dystrybucji

-

118

56

174

1 033

1 207

Nowoczesny kanał dystrybucji

-

-

-

-

-

-

Przychody za sprzedaży usług

-

-

-

-

968

968

Sprzedaż między segmentami

-

-

-

-

-

-

Koszty segmentów

(251 117)

(182 372)

(110 632)

(544 121)

(10 125)

(554 246)

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Zysk segmentu

139 702

70 561

58 771

269 034

7 223

276 257

Pozostałe przychody

 

 

 

 

3 415

Nieprzypisane koszty całej Grupy

(173 609)

Zwiększenie (zmniejszenie) stanu zapasów wyrobów gotowych i produkcji w toku

545

Zysk na działalności operacyjnej

106 608

Przychody finansowe

15 287

Koszty finansowe

(11 857)

Zysk przed opodatkowaniem

110 038

Podatek dochodowy

(469)

Zysk netto

109 569

 

 

 

 

 

GRUPA FERRO

01.01.2020 -31.12.2020

SEGMENTY

Armatura sanitarna

Armatura instalacyjna

SUMA

SEGMENTÓW

SPRAWOZDAWCZYCH

Pozostałe

segmenty

RAZEM

Sprzedaż klientom zewnętrznym

322 797

189 261

512 058

7 032

519 090

Przychody za sprzedaży produktów

121 519

14 772

136 291

5

136 296

Tradycyjny kanał dystrybucji

82 056

13 901

95 957

3

95 960

Nowoczesny kanał dystrybucji

39 463

871

40 334

2

40 336

Przychody ze sprzedaży towarów

201 278

174 489

375 767

6 727

382 494

Tradycyjny kanał dystrybucji

94 193

149 731

243 924

3 253

247 177

Nowoczesny kanał dystrybucji

107 085

24 758

131 843

3 474

135 317

Przychody za sprzedaży usług

300

300

Sprzedaż między segmentami

Koszty segmentów

(202 544)

(133 450)

(335 994)

(4 681)

(340 675)

Zysk segmentu

120 253

55 811

176 064

2 351

178 415

Pozostałe przychody

2 736

Nieprzypisane koszty całej Grupy

(105 377)

Zysk na działalności operacyjnej

75 774

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

Przychody finansowe

3 571

Koszty finansowe

(2 861)

Zysk przed opodatkowaniem

76 484

Podatek dochodowy

(14 404)

Zysk netto

62 080

W poniższej tabeli zaprezentowano informacje w podziale na obszary geograficzne, dla których przychód jest ustalany według kryterium lokalizacji siedziby klientów.

 

GRUPA FERRO

Obszary geograficzne za okres 01.01.2021 -31.12.2021 w tys. PLN

 

Polska

Czechy

Słowacja

Rumunia

Węgry

Pozostałe

kraje

RAZEM

Przychody ze sprzedaży

382 737

135 561

47 501

147 476

32 296

84 932

830 503

 

GRUPA FERRO

Obszary geograficzne za okres 01.01.2020 -31.12.2020 w tys. PLN

 

Polska

Czechy

Słowacja

Rumunia

Węgry

Pozostałe

kraje

RAZEM

Przychody ze sprzedaży

182 383

111 976

43 827

111 747

20 487

48 670

519 090

 

W roku obrotowym kończącym się w dniu 31 grudnia 2021 r. jak również kończącym się w dniu 31 grudnia 2020 r. nie wystąpiła znacząca koncentracja przychodów dla indywidualnych klientów (sprzedaż do pojedynczych klientów nie przekroczyła 10% przychodów ze sprzedaży Grupy).

Rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupy na dzień 31 grudnia 2021 r. zlokalizowane w Polsce miały wartość odpowiednio 66 458 tys. zł oraz 22 483 tys. zł (2020 r. 23 917 tys. zł oraz 589 tys. zł.) Rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne o wartości na dzień 31 grudnia 2021 r. odpowiednio 22 046 tys. zł oraz 177 023 tys. zł (2020 r. 19 846 tys. zł oraz 167 712 tys. zł ) są zlokalizowane za granicą, głównie w Czechach.

 

30.Istotne zdarzenia

 

a) Zakończenie postępowania dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych za 2012 r.

W dniu 18 sierpnia 2020 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie skargi kasacyjnej Jednostki Dominującej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 12 marca 2019 r., oddalającego skargę na Decyzję Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie z dnia 5 listopada 2018 r. utrzymującą w mocy decyzję organu pierwszej instancji w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2012 rok.

W wydanym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną Jednostki Dominującej i uchylił zarówno zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, jak i Decyzję. W wyniku wydanego orzeczenia, sprawa została skierowana do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie do ponownego rozpatrzenia. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego jest prawomocny.

18 maja 2021 r. Jednostka Dominująca powzięła informację o otrzymaniu przez pełnomocnika Spółki decyzji Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie, który postanowił uchylić decyzję organu I instancji w całości i umorzyć postępowanie w sprawie. Wydana decyzja jest ostateczna. W następstwie doręczonej decyzji Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie, wskutek potwierdzenia prawidłowości rozliczeń podatkowych Jednostki Dominującej za 2012 r., organ podatkowy został zobowiązany do zwrotu z urzędu wpłaconej przez Jednostkę Dominującą na wcześniejszym etapie postepowania kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami.

Grupa Kapitałowa FERRO S.A.

Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 r.

(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)

8 czerwca 2021 r. Jednostka Dominująca otrzymała od Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie zwrot kwoty podatku dochodowego od osób prawnych za 2012 r. w wysokości 34 538 tys. zł wraz z odsetkami ustalonymi do dnia dokonania zapłaty, co stanowi 19 255 tys. zł należności głównej oraz 15 283 tys. zł odsetek.

Zwrot należności głównej z tytułu rozliczenia podatku dochodowego za 2012 r., tj. 19 255 tys. zł został ujęty w sprawozdaniu z zysków lub strat roku bieżącego w pozycji podatek dochodowy natomiast zwrot odsetek w wysokości 15 283 tys. zł w pozycji przychody finansowe.

 

 

 

 

 

Prezes Zarządu

Wiceprezes Zarządu

Wojciech Gątkiewicz

Aneta Raczek

Wiceprezes Zarządu

Wiceprezes Zarządu

Olga Panek

Zbigniew Gonsior

Główny Księgowy

Anna Buzdygan

Skawina, 30 marca 2022 r.