VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Grupa kapitałowaVIGO Photonics S.A.SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNYza okres od 1 stycznia 2023 r. do 31grudnia 2023 r.zawierający skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy VIGO Photonics sporządzone zgodnie z MSSFOżarów Mazowiecki, 23 kwietnia 2024 r.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Spis treści
List Prezesa Zarządu do Akcjonariuszy
1Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
2Wybrane skonsolidowane dane finansowe
3Wprowadzenie do skonsolidowanego sprawozdania finansowego
3.1Podstawowe informacje o Grupie
3.2Dane teleadresowe
3.3Opis Grupy Kapitałowej VIGO Photonics
3.4Skład osobowy Zarządu oraz Rady Nadzorczej Grupy
3.5Okresy prezentowane
3.6Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
3.7Założenie kontynuacji działalności gospodarczej
3.8Firma audytorska uprawniona do badania sprawozdania finansowego
3.9Powiązania organizacyjne lub kapitałowe Grupy.
3.10Zatwierdzenie sprawozdania finansowego do publikacji
3.11Połączenie spółek handlowych
3.12Odniesienie do publikowanych szacunków
3.13Przyjęte istotne dla Grupy zasady rachunkowości
3.13.1Zgodność z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
3.13.2Zmiany standardów lub interpretacji
3.13.3Wartości niematerialne oraz nakłady na prace rozwojowe
3.13.4Środki trwałe
3.13.5Leasing
3.13.6Inwestycje w jednostkach zależnych, wspólnych przedsięwzięciach i jednostkach stowarzyszonych
3.13.7Udziały niekontrolujące
3.13.8Zapasy
3.13.9Udzielone pożyczki i inne należności
3.13.10Inne aktywa finansowe
3.13.11Utrata wartości aktywów niefinansowych
3.13.12Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych
3.13.13Kapitał własny
3.13.14Rezerwy
3.13.15Aktywa i zobowiązania finansowe
3.13.16Odroczony podatek dochodowy
3.13.17Świadczenia pracownicze
3.13.18Otrzymane dotacje
3.13.19Płatności w formie akcji
3.13.20Przychody przyszłych okresów
3.13.21Wartość godziwa
3.13.22Segmenty operacyjne
3.13.23Przychody i koszty finansowe
3.13.24Koszty operacyjne
3.13.25Uznawanie przychodów
3.14Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
3.14.1Profesjonalny osąd
3.14.2Niepewność szacunków
3.15Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym
3.16Porównywalność danych finansowych za bieżący i poprzedni rok
3.17Kursy wymiany złotego
4Informacje dodatkowe i objaśnienia do sprawozdania finansowego
4.1Aktywa
4.1.1Wartości niematerialne
4.1.2Leasing
4.1.3Rzeczowe aktywa trwałe
4.1.4Inwestycje w jednostkach współkontrolowanych
4.1.5Nakłady na prace rozwojowe i rozliczenia międzyokresowe
4.1.6Zapasy
4.1.7Należności
4.1.8Inne aktywa finansowe
4.1.9Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne
4.2Pasywa
4.2.1Kapitał zakładowy (struktura)
4.2.2Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej
4.2.3Kapitał z aktualizacji wyceny
4.2.4Wynik finansowy bieżącego okresu
4.2.5Pozostałe kapitały
4.2.6Kwoty niepodlegające wypłacie w formie dywidendy
4.2.7Zysk przypadający na jedną akcję
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
4.2.8Rezerwy
4.2.9Umowy kredytowe i zobowiązania długoterminowe
4.2.10Zobowiązania handlowe i pozostałe
4.2.11Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS
4.2.12Instrumenty finansowe
4.2.13Inne zobowiązania warunkowe i pozabilansowe
4.2.14Rozliczenia międzyokresowe bierne i inne zobowiązania:
4.2.15Dofinansowanie ze środków publicznych
4.2.16Propozycje co do sposobu podziału zysku lub pokrycia straty za rok obrotowy:
4.3Sprawozdanie z całkowitych dochodów
4.3.1Struktura rzeczowa i terytorialna przychodów netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów
4.3.2Działalność zaniechana
4.3.3Pozostałe dochody całkowite
4.3.4Podatek dochodowy
4.3.5Koszty w układzie rodzajowym
4.4Pozostałe przychody operacyjne
4.5Pozostałe koszty operacyjne
4.6Przychody finansowe
4.7Koszty finansowe
4.8Rachunek przepływów pieniężnych
4.9Inne informacje uzupełniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2023:
4.9.1Przeciętne zatrudnienie w roku obrotowym, z podziałem na Grupy zawodowe wyrażone w etatach
4.9.2Korekty konsolidacyjne
4.9.3Wynagrodzenie i transakcje z osobami wchodzącymi w skład organów zarządzających i nadzorujących
4.9.4Segmenty operacyjne
4.9.5Wynagrodzenie biegłego rewidenta
4.9.6Transakcje z podmiotami powiązanymi
4.10Zmiana zasad rachunkowości
4.11Korekty błędów poprzednich okresów
4.12Informacje o znaczących zdarzeniach dotyczących lat ubiegłych ujętych w sprawozdaniu finansowym roku obrotowego
4.13Zobowiązania wynikające z umów inwestycyjnych
4.14Pozostałe ujawnienia
4.15Zdarzenia po dniu bilansowym
Zatwierdzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego:
5Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy w 2023 roku.
5.1Podsumowanie działalności Grupy w 2023 r. wraz z opisem czynników i zdarzeń, które miały wpływ na wyniki finansowe
5.1.1Przychody ze sprzedaży
5.1.2Koszty działalności operacyjnej
5.1.3Wynik finansowy
5.1.4Ocena sytuacji finansowej Grupy
5.1.5Polityka dywidendowa
5.1.6Kluczowe wydarzenia w 2023 r. oraz do dnia zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
5.2Perspektywy rozwoju Grupy
5.2.1Perspektywy krótkookresowe
5.2.2Perspektywy długookresowe
5.3Badania i rozwój
5.4Czynniki ryzyka i zagrożenia dla funkcjonowania i rozwoju Grupy
5.4.1Czynniki biznesowe i operacyjne
5.4.2Ryzyka technologiczne
5.4.3Ryzyka finansowe
5.4.4Ryzyka prawne
5.5Kapitał ludzki
5.6Przeciętne w roku obrotowym zatrudnienie, z podziałem na Grupy zawodowe w etatach
5.7Ochrona środowiska i BHP
5.7.1Woda
5.7.2Energia
5.7.3Energia Cieplna
5.7.4Energia Elektryczna
5.7.5Ścieki
5.7.6Odpady
5.7.7Emisja do powietrza
5.7.8Hałas
5.7.9Różnorodność biologiczna
5.7.10Bezpieczeństwo i higiena pracy (bhp)
5.8Oświadczenie o stosowaniu ładu korporacyjnego
5.8.1Działalność charytatywna i sponsoringowa
5.8.2System kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem
5.8.3Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio znaczne pakiety akcji
5.8.4Zasady powoływania i odwoływania osób nadzorujących i zarządzających oraz ich uprawnień
5.8.5Polityka wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania badania sprawozdania finansowego
5.8.6Działanie Walnego Zgromadzenie i jego uprawnienia
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
5.8.7Zmiany osobowe i organizacyjne w Spółce
5.8.8Wynagrodzenia i transakcje z osobami wchodzącymi w skład organów zarządzających i nadzorujących
5.8.9Wszelkie umowy z osobami zarządzającymi przewidujące rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia
5.8.10Akcje w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących
5.8.11Zasady zmiany statusu lub umowy Grupy
5.8.12Postępowanie sądowe lub arbitrażowe
5.8.13Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania Grupą
5.9Kapitał akcyjny i struktura własnościowa
5.9.1Akcjonariat Grupy
5.10Inne informacje uzupełniające do Sprawozdania Zarządu z działalności za 2023:
5.10.1Umowa na badanie sprawozdania finansowego i wynagrodzenie firmy audytorskiej
5.11Główne inwestycje Grupy
5.11.1Pozostałe ujawnienia
5.11.2Notowania akcji na GPW w Warszawie
6Oświadczenia Zarządu
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Szanowni Państwo,
Miło mi przekazać na Państwa ręce raport roczny VIGO za rok 2023.
Miniony rok, to okres w którym wydarzyły się istotne zdarzenia, związane z rozwojem naszej firmy. W czerwcu 2023 otrzymaliśmy informację z Komisji europejskiej o zatwierdzeniu pomocy publicznej w wysokości do 102,9 mln EUR w ramach europejskiego mechanizmu IPCEI ME/CT na realizację projektu HyperPIC, którego głównym celem jest stworzenie kompletnej, generycznej platformy technologicznej integrującej kluczowe elementy łańcucha wartości układów fotoniki scalonej (PIC) na zakres średniej podczerwieni.
Z kolei w listopadzie ub. r. przeprowadziliśmy z sukcesem emisję akcji serii F, z której pozyskaliśmy prawie 63 mln zł na przyśpieszenie rozwoju w kluczowych, segmentach – rozwijaniu sprzedaży w tradycyjnym segmencie detektorów i modułów detekcyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju sprzedaży w Stanach Zjednoczonych, projektu matrycowego, a także wspomnianego wyżej projektu HyperPIC.
W 2024 roku zamierzamy istotnie wzmocnić nasz zespół sprzedażowy w USA, identyfikując bardzo duży potencjał tamtejszego rynku wojskowego, ale także przemysłowego. Obecnie w USA zatrudniony jest 4-osobowy zespół operacyjny spełniający wymagania dotyczące dostępu do informacji niejawnych i cyberbezpieczeństwa. Zespół ten będzie systematycznie rozbudowywany. VIGO ma już gotowe prototypy produktów spełniające wymagania amerykańskich koncernów zbrojeniowych i spodziewamy się, że już w tym roku będziemy mogli poinformować rynek o pierwszych kontraktach pozyskanych w tym obszarze. Planujemy także zacieśniać współpracę z amerykańskim środowiskiem naukowym i uruchamiać wspólne projekty rozwojowe, co z kolei powinno przyśpieszyć tempo opracowywania nowych produktów dla klientów amerykańskich.
W obszarze matryc trwa obecnie faza R&D oraz przygotowujemy program inwestycyjny, który pozwoli nam uruchomić testową produkcję matryc w II połowie obecnego roku, a seryjną w 2025 roku. W ubiegłym roku podpisaliśmy także list intencyjny z PCO dotyczący wdrożenia opracowywanych przez nas matryc podczerwieni do masowej produkcji i zastosowania w wozach bojowych polskiej armii.
Z kolei realizacja projektu HyperPIC przyśpieszy rozwój fotonicznych technologii czujnikowych i w efekcie umożliwi dostarczenie na rynek nowej klasy układów fotoniki scalonej do zastosowań sensorycznych. W konsekwencji możliwe będzie stosowanie pojedynczych chipów o zaawansowanych funkcjonalnościach sensorycznych w przedmiotach codziennego użytku (smartfony, urządzenia wearables, AGD, pojazdy) – jest to olbrzymi rynek, na którym chcemy odgrywać istotną rolę.
W naszym „tradycyjnym” biznesie – detektorów i modułów detekcyjnych MCT, InGaAs i InAsSb rozwijamy współpracę zarówno z istniejącymi partnerami, jak i zdobywamy nowych klientów, co jest potwierdzeniem niezawodności i jakości oferowanych przez nas produktów, a także potwierdzeniem naszych możliwości skalowania produkcji i dostosowania produktu pod konkretne potrzeby klientów.
Regularnie bierzemy także udział w wielu wydarzeniach naukowych oraz konferencjach i targach branżowych, są to dla nas bardzo cenne źródła kontaktów z klientami z całego świata. W ubiegłym roku byliśmy obecni m.in. na Photonic West 2023, Laser World of Photonics w Monachium, targach MSPO.
Przechodząc do części finansowej – w 2023 roku przychody ze sprzedaży osiągnęły wartość 75,4 mln zł wobec 67,9 mln zł w roku 2022. Zysk EBITDA skorygowany o dotacje wyniósł 20,1 mln zł, wobec 14,9 mln zł w roku 2022. Zysk EBIT wyniósł 11,4 mln zł (8,8 mln zł w 2022). Natomiast skorygowany o podatek odroczony zysk netto wyniósł w 2023 roku 11,3 mln zł, wobec 7,6 mln zł w roku poprzednim.
Podsumowując, w 2024 roku koncentrujemy się na przyśpieszeniu wzrostu sprzedaży w inicjatywach rozwojowych stanowiących podstawową działalność, w tym na perspektywicznym rynku Stanów Zjednoczonych. Ponadto kontynuować będziemy projekt związany z rozwojem technologii matryc, zmierzający do uruchomienia najpierw testowej, a potem seryjnej produkcji. Trzecim elementem jest realizacja projektu związanego z rozwojem technologii fotonicznych układów scalonych (projekt HyperPIC), a następnie wdrożeniem ich do masowej produkcji. Przed VIGO więc ciekawy i intensywny rok.
Na koniec, tradycyjnie, chciałbym w imieniu Zarządu VIGO podziękować wszystkim naszym naszych Pracownikom za ich codzienne zaangażowanie. Dziękuję także Członkom Rady Nadzorczej za profesjonalne wsparcie, a naszym Klientom oraz Kontrahentom za możliwość współpracy i nieustannego rozwoju w tym zakresie.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Dziękuję także Akcjonariuszom i Inwestorom Spółki za zaufanie, którym nas Państwo obdarzacie.
Zapraszam do lektury niniejszego Raportu Rocznego.
Z wyrazami szacunku,
Adam Piotrowski
Prezes Zarządu VIGO Photonics S.A.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Pozycja | Nota | Stan na 31.12.2023 | Stan na 31.12.2022 po przekształceniu* | Stan na 01.01.2022 |
|
| (w tys. zł) | (w tys. zł) | (w tys. zł) |
Aktywa |
|
|
|
|
Aktywa trwałe |
| |||
Rzeczowe aktywa trwałe | 4.1.2 | |||
Wartości niematerialne | 4.1.1 | |||
Prawo do użytkowania | 3.14.3 | |||
Nakłady na projekty rozwojowe – aktywa w toku wytworzenia | 4.1.4 | |||
Aktywa z tytułu długoterminowego podatku odroczonego | 4.3.4 | |||
Inwestycje w jednostkach współkontrolowanych | 4.1.3 | |||
Rozliczenia międzyokresowe | 4.1.4 | |||
Aktywa obrotowe |
| |||
Zapasy | 4.1.5 | |||
Należności handlowe | 4.1.6 | |||
Pozostałe należności | 4.1.6 | |||
Należności z tytułu wpłat na kapitał zakładowy |
| |||
Pozostałe należności finansowe | 4.1.6 | |||
Rozliczenia międzyokresowe | 4.1.4 | |||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 4.1.8 | |||
AKTYWA RAZEM |
| |||
Pasywa |
|
|
|
|
Kapitał własny |
| |||
Kapitał zakładowy | 4.2.1 | |||
Kapitał zapasowy z emisji akcji powyżej wartości nominalnej | 4.2.2 | |||
Kapitał z aktualizacji wyceny | 4.2.3 | - | ||
Pozostałe kapitały | 4.2.5 | |||
Różnice z przeszacowania |
| |||
Wynik finansowy bieżącego okresu | 4.2.4 | - | ||
Zobowiązanie długoterminowe | 4.2.9 | |||
Kredyty i pożyczki | 4.2.9 | |||
Zobowiązania z tytułu leasingu | 4.2.10 | |||
Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 4.2.14 | |||
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 4.2.8 | |||
Zobowiązania krótkoterminowe |
| |||
Kredyty i pożyczki | 4.2.9 | |||
Zobowiązania handlowe i inne | 4.2.10 | |||
Zobowiązania z tytułu leasingu |
| |||
Pozostałe zobowiązania | 4.2.10 | |||
Pozostałe zobowiązania finansowe |
| |||
Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 4.2.14 | |||
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 4.2.8 | |||
Pozostałe rezerwy | 4.2.8 | |||
PASYWA RAZEM |
|
*dane za rok 2022 zostały przekształcone w stosunku do informacji zaprezentowanych w sprawozdaniu finansowym za 2022 rok, więcej informacji na ten temat przedstawiono w nocie 4.11.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Wyszczególnienie | NOTA | 1.01.2023-31.12.2023 | 1.01.2022-31.12.2022 |
|
| (w tys. zł) | (w tys. zł) |
Przychody ze sprzedaży | 4.3.1 | ||
Przychody ze sprzedaży produktów | 4.3.1 | ||
Przychody ze sprzedaży usług | 4.3.1 | ||
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 4.3.1 | ||
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów | 4.3.5 | ||
Koszty wytworzenia sprzedanych produktów i usług | 4.3.5 | ||
Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 4.3.5 | ||
Zysk (strata) brutto na sprzedaży |
| ||
Pozostałe przychody operacyjne | 4.4 | ||
Koszty sprzedaży | 4.3.5 | ||
Koszty ogólnego zarządu | 4.3.5 | ||
Pozostałe koszty operacyjne | 4.5 | ||
Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
| ||
Przychody finansowe | 4.6 | ||
Koszty finansowe | 4.7 | ||
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 4.3.4 | ||
Podatek dochodowy | 4.3.4 | ||
Podatek dochodowy bieżący | 4.3.4 | ||
Odroczony podatek dochodowy | 4.3.4 | ||
Zysk (strata) netto |
| - | |
|
|
|
|
Składniki innych całkowitych dochodów: |
| ||
Pozycje, które nie będą przekwalifikowane do rachunku zysków i strat w kolejnych okresach |
| ||
Zyski (straty) aktuarialne z programów określonych świadczeń | 4.3.3 | ||
Suma dochodów całkowitych |
| - | |
Podstawowy za okres obrotowy |
| - | |
Rozwodniony za okres obrotowy |
| - |
*dane za rok 2022 zostały przekształcone w stosunku do informacji zaprezentowanych w sprawozdaniu finansowym za 2022 rok, więcej informacji na ten temat przedstawiono w nocie 4.11.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Kapitał | Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji | Kapitał z aktualizacji wyceny | Pozostałe kapitały | Różnice z przeszacowania | Wynik finansowy bieżącego okresu | Kapitał własny ogółem | |
| zakładowy | powyżej ceny |
|
|
|
|
|
|
| nominalnej |
|
|
|
|
|
Dwanaście miesięcy zakończone w dniu 31 grudnia 2023 roku |
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny na dzień 01.01.2023r. | |||||||
Korekty błędów lat poprzednich | - | - | |||||
Kapitał własny na dzień 01.01.2023r. po korektach | |||||||
Suma zmian w kapitałach | - | ||||||
Wynik finansowy okresu | - | - | |||||
Rozliczenie wyniku finansowego za 2022 | - | ||||||
Kapitał zapasowy z tytuły emisji akcji serii F | |||||||
Różnice z przeszacowania | |||||||
Korekta błędów lat poprzednich | |||||||
Inne całkowite dochody: zyski/straty aktuarialne | |||||||
Kapitał własny na dzień 31.12.2023 r. | - |
Dwanaście miesięcy zakończone w dniu 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny na dzień 01.01.2022r. | - | ||||||
Korekty błędów lat poprzednich | - | - | |||||
Kapitał własny na dzień 01.01.2022r. po korektach | - | ||||||
Suma zmian w kapitałach | - | ||||||
Wynik finansowy okresu | |||||||
Rozliczenie wyniku finansowego za 2021 | - | ||||||
Podwyższenie warunkowe kapitału | - | - |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Inne całkowite dochody: zyski/straty aktuarialne | |||||||
Kapitał własny na dzień 31.12.2022 r. |
*dane za rok 2022 zostały przekształcone w stosunku do informacji zaprezentowanych w sprawozdaniu finansowym za 2022 rok, więcej informacji na ten temat przedstawiono w nocie 4.11.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
(w tys. zł) | za okres 01.01.2023 - 31.12.2023 | za okres 01.01.2022 - 31.12.2022 po przekształceniu* |
DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA |
|
|
Zysk/Strata brutto | ||
Podatek dochodowy | ||
Zysk/Strata netto | - | |
Korekty razem: | - | |
Amortyzacja | ||
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych | - | |
Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | ||
Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej | - | - |
Zmiana stanu rezerw | - | |
Zmiana stanu zapasów | - | |
Zmiana stanu należności | - | |
Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów | - | |
Zmiana stanu przedpłat | - | - |
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych przychodów | - | - |
Wynik jednostek ujmowanych metodą praw własności | - | |
Inne korekty | - | - |
Gotówka z działalności operacyjnej | ||
Podatek dochodowy (zapłacony)/zwrócony | - | - |
A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | ||
DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA |
|
|
Wpływy | ||
Otrzymane dofinansowania | ||
Wpływy z tytułu sprzedaży środków trwałych | ||
Wydatki | - | - |
Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | - | - |
Wydatki na nabycie udziałów | - | - |
Nakłady na niezakończone prace rozwojowe | - | - |
Udzielone pożyczki | - | |
B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | - | - |
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA |
|
|
Wpływy | ||
Kredyty i pożyczki | ||
Wydatki | - | - |
Spłaty kredytów i pożyczek | - | - |
Odsetki | - | - |
Opłaty z tytułu leasingu | - | |
C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | ||
D. Przepływy pieniężne netto razem | - | |
E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym | - | |
- zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | - | - |
F. Środki pieniężne na początek okresu | ||
G. Środki pieniężne na koniec okresu |
*dane za rok 2022 zostały przekształcone w stosunku do informacji zaprezentowanych w sprawozdaniu finansowym za 2022 rok, więcej informacji na ten temat przedstawiono w nocie 4.11.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Wybrane dane finansowe (w tys. zł.) | 01.01.2023-31.12.2023 | 01.01.2023-31.12.2022 | |||
|---|---|---|---|---|---|
PLN | EUR | PLN | EUR | ||
Sprawozdanie z całkowitych dochodów | |||||
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów | 75 395 | 16 650 | 67 874 | 14 470 | |
Koszt własny sprzedaży | 38 483 | 8 498 | 32 795 | 6 992 | |
Zysk na działalności operacyjnej | 11 423 | 2 523 | 8 704 | 1 856 | |
Zysk brutto | 11 294 | 2 494 | 7 684 | 1 628 | |
Zysk netto | -2 981 | -658 | 7 219 | 1 539 | |
Liczba udziałów/akcji w sztukach | 729 000 | 729 000 | 729 000 | 729 000 | |
Zysk netto na akcję zwykłą (zł/euro) | -4,09 | -0,90 | 9,90 | 2,11 | |
Sprawozdanie z sytuacji finansowej | |||||
Aktywa trwałe | 225 396 | 51 839 | 218 891 | 46 673 | |
Aktywa obrotowe | 96 874 | 22 280 | 35 106 | 7 486 | |
Kapitał własny | 198 180 | 45 580 | 138 442 | 29 519 | |
Zobowiązania długoterminowe | 80 168 | 18 438 | 81 959 | 17 476 | |
Zobowiązania krótkoterminowe | 43 922 | 10 102 | 33 596 | 7 163 | |
Wartość księgowa na akcję (zł/euro) | 271,85 | 62,52 | 189,91 | 40,49 | |
Rachunek przepływów pieniężnych | |||||
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 15 336 | 3 386 | 3 496 | 745 | |
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -17 366 | -3 835 | -21 853 | -4 659 | |
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 2 598 | 574 | 14 128 | 3 012 | |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Grupa VIGO Photonics („Grupa”, „Grupa”, „Emitent”) jest technologiczną firmą produkcyjną, specjalizującą się w wytwarzaniu materiałów i przyrządów półprzewodnikowych do zastosowań fotonicznych i mikroelektronicznych.
Grupa posiada kompletną linię produkcyjną przyrządów półprzewodnikowych o wysokiej przepustowości – od epitaksji materiałów ze złożonych półprzewodników z grup II-VI (tellur, kadm, rtęć) oraz grup III-V układu okresowego pierwiastków (ind, arsen, gal, antymon), poprzez produkcję chipów detektorów oraz laserów, aż po ich mikromontaż oraz integrację z elektroniką. Grupa dysponuje również własnymi nowoczesnymi laboratoriami pomiarowymi, umożliwiającymi szybkie i dokładne pomiary produktów i półproduktów na każdym etapie produkcji.
Detektory produkowane obecnie przez Grupę znajdują zastosowanie w największych na świecie ośrodkach badawczych oraz przy tworzeniu zaawansowanych urządzeń technicznych, w takich aplikacjach jak:
▪bezpieczeństwo ruchu kolejowego (systemy wykrywania awarii w układach jezdnych kolei dużych prędkości oraz systemy wykrywania pożarów),
▪ochrona środowiska (pomiary zagrożenia środowiska szkodliwymi substancjami chemicznymi, monitoring emisji substancji niebezpiecznych do powietrza, monitoring jakości powietrza),
▪zastosowania przemysłowe (skanery przemysłowe do badania rozkładu temperatury, urządzenia automatyki przemysłowej),
▪zastosowania militarne (systemy naprowadzania pocisków, ostrzegacze przed namierzaniem pojazdów przy pomocy wiązki laserowej),
▪bezpieczeństwo (wykrywanie substancji wybuchowych i niebezpiecznych, systemy prewencji przed działalnością terrorystyczną, systemy kontroli zawartości bagażu pasażerów),
▪badania i nauka (pomiary parametrów wysokotemperaturowej plazmy w badaniach nad syntezą termojądrową, pomiary ultrakrótkich impulsów promieniowania podczerwonego emitowanego przez lasery i synchrotrony, spektrometry do pomiaru skrajnie niskich stężeń substancji),
▪przemysł kosmiczny (łączność laserową w otwartej przestrzeni kosmicznej, urządzenia pomiarowe do zastosowań kosmicznych).
Wychodząc naprzeciw dynamicznemu rozwojowi rynku fotoniki, VIGO Photonics włączyło do swojej oferty epitaksjalne warstwy półprzewodnikowe. Tworzone w VIGO Photonics warstwy epitaksjalne bazujące na fosforku indu i arsenku galu są podstawą do produkcji m.in. kantowych laserów kaskadowych, laserów z pionową wnęką rezonansową (VCSEL), oraz innych źródeł promieniowania podczerwonego, jak i komponentów mikroelektronicznych (tranzystory, diody).
Grupa kładzie duży nacisk na badania i rozwój nowych produktów, dzięki czemu nieprzerwanie od lat 90. XX wieku utrzymuje wysoką konkurencyjność i jakość oferowanych produktów. Potwierdzeniem zaawansowania technologicznego VIGO Photonics i jakości jej wyrobów, oraz jej pozycji na światowym rynku jest zastosowanie detektorów podczerwieni produkcji VIGO w łaziku marsjańskim Curiosity, który 6 sierpnia 2012 r. wylądował na Czerwonej Planecie w ramach programu NASA a następnie wykrycia śladów metanu na Marsie w grudniu 2014 r. za pomocą tych detektorów. Detektory Grupy zostały również wykorzystane przez Europejską Agencję Kosmiczną w ramach misji Exomars. W październiku 2016 r. przeprowadzono lądowanie na Marsie modułu lądownika Schiaparelli, wyposażonego w detektory VIGO Photonics.
Czas trwania Grupy jest nieoznaczony.
Nazwa (firma), nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy: VIGO Photonics S.A.
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności:
Adres:
NIP:527-020-73-40
REGON:010265179
Numery telekomunikacyjne:tel. (+48 22) 733 54 00
faks (+48 22) 733 54 26
Adres poczty elektronicznej: info@vigo.com.pl
Adres strony internetowej:www.vigo.com.pl
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
W skład Grupy kapitałowej wchodzą następujące podmioty:
▪VIGO Photonics Taiwan – Spółka powołana w 2020 r. jako przedstawicielstwo handlowe w regionie Azji Wschodniej. Grupa posiada 100% udziałów w VIGO Photonics Taiwan o wartości 76 tys. zł. Obecnie spółka ta jest w trakcie likwidacji, a wartość udziałów została odpisana w pozostałe koszty operacyjne. – spółka nie jest konsolidowana
▪VIGO Photonics Corp. – spółka powołana w 2021 r. jako przedstawicielstwo handlowe w regionie Ameryki Północnej. Grupa posiada 100% udziałów w VIGO Photonics Inc o wartości 464 tys. zł. – konsolidacja metodą pełną
▪VIGO Ventures ASI Sp. z o.o. – spółka powołana w 2021 r. w celu przejęcia działalności VIGO WE Innovation Sp. z o.o. Na dzień bilansowy wartość udziałów w tej spółce wynosi 14 631 tys. zł. - spółka nie jest konsolidowana.
Decyzje dotyczące istotnych działań VIGO WE Innovation Sp. z o.o. oraz VIGO Ventures ASI Sp. z o.o. wymagają jednogłośnej zgody stron dzielących kontrolę. Wszyscy inwestorzy wspólnie sprawują kontrolę nad jednostkami, w które dokonano inwestycji. Działają wspólnie w celu kierowania istotnymi działaniami. W związku z tym żaden inwestor pojedynczo nie sprawuje kontroli nad jednostką. W ocenie Zarządu Grupy na dzień 21 kwietnia 2024 r. nie nastąpiła żadna zmiana jednego lub więcej elementów współkontroli nad VIGO WE Innovation Sp. z o.o. oraz VIGO Ventures ASI Sp. z o.o.
Skład Zarządu na dzień bilansowy oraz na dzień sporządzenia sprawozdania:
▪Adam Piotrowski – Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny
▪Łukasz Piekarski – Członek Zarządu, Dyrektor Finansowy
Skład Rady Nadzorczej na dzień bilansowy i w dniu sporządzenia sprawozdania:
▪Marek Wiechno – Przewodniczący Rady Nadzorczej;
▪Krzysztof Dziewicki – Członek Rady Nadzorczej;
▪Zbigniew Piotr Więcław – Członek Rady Nadzorczej;
▪Marcin Kubrak – Członek Rady Nadzorczej;
▪Waldemar Maj – Członek Rady Nadzorczej;
▪Krzysztof Kaczmarczyk – Członek Rady Nadzorczej;
▪Mirosław Grudzień – Członek Rady Nadzorczej.
W roku obrotowym nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej jak poniżej:
▪Rezygnacja ze skutkiem natychmiastowym z funkcji Członka Rady Nadzorczej (Przewodniczącego Rady Nadzorczej) Pana Przemysława Danowskiego (Raport bieżący 11/2023 z dnia 28 kwietnia 2023) bez podania powodów;
▪Wybór Pana Marka Wiechno na Przewodniczącego Rady Nadzorczej (Raport bieżący 15/2023 z dnia 12 kwietnia 2023);
▪W związku z wyborem Pana Marka Wiechno na Przewodniczącego Rady Nadzorczej i jego rezygnacją z pełnienia funkcji Przewodniczącego Komitetu Audytu, Rada Nadzorcza Emitenta w dniu 19 maja 2023 r. podjęła Uchwałę w przedmiocie powołania Pana Zbigniewa Więcława na stanowisko Przewodniczącego Komitetu Audytu (Raport bieżący 19/2023 z dnia 19 maja 2023);
▪Rezygnacja ze skutkiem natychmiastowym z funkcji Członka Rady Nadzorczej Pana Janusza Kubraka (Raport bieżący 20/2023 z dnia 31 maja 2023) z powodów osobistych;
▪W dniu 29 czerwca 2023 roku stosownie do postanowień §17 pkt 4 Statutu Spółki powołany do pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej Emitenta został Pan Krzysztof Dziewicki (Raport bieżący 27/2023 z dnia 29 czerwca 2023). Pan Krzysztof Dziewicki nie prowadzi działalności konkurencyjnej w stosunku do działalności Spółki oraz jej podmiotów powiązanych. Nie uczestniczy w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej, spółki kapitałowej ani nie uczestniczy w konkurencyjnej osobie prawnej jako członek jej organu. Nie został wpisany do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych na podstawie Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
▪Rezygnacja z dniem najbliższego walnego zgromadzenia Spółki z funkcji Członka Rady Nadzorczej Pana Piotra Nadolskiego (Raport bieżący 28/2023 z dnia 7 lipca 2023) z powodów osobistych;
▪W dniu 20 listopada 2023 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Emitenta powołało Pana Marcina Kubraka oraz Pana Waldemara Maja na Członków Rady Nadzorczej na trzyletnią kadencję wspólną liczoną od dnia 28 czerwca 2021 roku z dotychczas wybranymi Członkami Rady Nadzorczej Emitenta.
Pan Marcin Kubrak posiada wykształcenie średnie (studia na Politechnice Warszawskiej na wydziale MEIL 1989- 1996). Rozpoczynał karierę w 1991 r. jako pilot wycieczek zagranicznych do krajów dalekiego wschodu (Tajlandia, Korea, Singapur) w biurze podroży INT EXPRESS, od 1992 r. pracował na stanowisku Kierownika Działu Turystyki Przyjazdowej, gdzie zajmował się organizacją przyjazdów grup turystycznych do Polski z krajów Europy Zachodniej. W roku 1994 rozpoczął działalność spółki Fair Cargo, która jako jedna z pierwszych w Polsce rozpoczęła działalność Spedycji Lotniczej i obsługi frachtu lotniczego. Do 2005 r. był właścicielem i dyrektorem zarządzającym tej spółki. W latach 2005-2015 pełnił w spółce Expeditors Polska funkcję członka Zarządu oraz Dyrektora Zarządzającego, Grupa Expeditors International, Spółka notowana na NASDAQ w USA. Od 1999 r. jest udziałowcem oraz prezesem zarządu spółki AIRNET będącej właścicielem i zajmującej się prowadzeniem terminalu spedycyjnego na lotnisku Okęcie w Warszawie. Od 2004 r. jest udziałowcem i członkiem Zarządu spółki Airnet Service prowadzącej działalność
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
holdingową obsługi frachtu lotniczego. Pan Marcin Andrzej Kubrak rozpoczął karierę lotniczą w 1996 r. W 1997 r. zdobył licencję pilota samolotowego. Obecnie jest pilotem liniowym z licencją ATPL oraz instruktorem i egzaminatorem Państwowym (TRE) typu Boeing 737. Dodatkowo pełni funkcję szefa pilotów w Enter Air. W latach 2003-2005 pracował w linii Air Polonia. W latach 2005-2009 był zatrudniony w linii lotniczej Centralwings na stanowisku Pilot Kapitan. Obecnie Pan Marcin Kubrak jest członkiem Zarządu EnterAir S.A., Dyrektor Operacji Lotniczych w EnterAir S.A. – spółce notowanej na GPW od 2015 r. Pan Marcin Kubrak wyraził zgodę na kandydowanie i sprawowanie funkcji członka Rady Nadzorczej Emitenta oraz złożył oświadczenie, iż nie uczestniczy w spółce konkurencyjnej wobec Emitenta jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej, jak również nie uczestniczy w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek jej organu. Ponadto, zgodnie z oświadczeniem, Pan Marcin Kubrak nie jest wpisany do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych prowadzonym na podstawie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zgodnie z oświadczeniem Pan Marcin Kubrak posiada wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych oraz wiedzę i umiejętności z zakresu branży, w której działa Emitent w zakresie „zarządzanie przedsiębiorstwami oraz finanse spółek kapitałowych”.
Pan Waldemar Maj w roku 1980 ukończył Politechnikę Warszawską Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej uzyskując tytuł magistra inżyniera. W roku 1989 uzyskał stopień doktora Polskiej Akademii Nauk Instytutu Fizyki PAN. W roku 1996 uzyskał tytuł Master in Business Administration (MBA) Uniwersytetu w Harvardzie w Bostonie w USA: koncentracja w finansach. Latem 1995 roku Corporate Finance Associate w Union Bank of Switzerland w Zurichu, Szwajcaria. W latach 1981-1991 był adiunktem (od 4/1991), asystentem w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Jest autorem licznych publikacji, w tym Rapid Communication w Physical Review B. Postdoctoral Fellow w Kamerlingh Onnes Laboratory na Uniwersytecie w Lejdzie, Holandia (1990-3/1991). W latach 1991-1994 był doradcą Ministra Finansów, odpowiedzialnym za programy pomocowe, Prezesem Zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Finansowego oraz Przewodniczącym Rady Nadzorczej Banku Gdańskiego. Wdrożył program Phare Unii Europejskiej o wartości 32 mln ECU. W latach 1996 – 2000 zajmował stanowisko Senior Investment Officer, Oil, Gas and Mining w International Finance Corporation (The World Bank Group) w Waszyngtonie w USA, gdzie organizował finansowanie w formie kredytów i inwestycji kapitałowych dla projektów górniczych, głównie kopalni złota i srebra na rynkach wschodzących oraz nadzorował inwestycje w spółkach portfelowych w Azji Centralnej i Ameryce Południowej. W latach 2000 – 2002 jako Senior Associate w Mckinsey & Company w Warszawie zajmował się doradztwem strategicznym w sektorach bankowym, ubezpieczeniowym i telekomunikacyjnym. W latach 2002 – 2005 Pan Waldemar Maj był Członkiem Zarządu DZ Bank Polska S.A. w Warszawie, a od czerwca 2003 roku Prezesem Zarządu (od 6/2003). Kierował restrukturyzacją AmerBank S.A., wdrożył centralny system IT w czasie 7 miesięcy i zoptymalizowałem koszty, opracował i wdrożył strategię rozwoju banku, która zakończyła się sukcesem w postaci przywrócenia rentowności banku i zmiany nazwy na DZ Bank Polska. W latach 2005 – 2007 Pan Waldemar Maj był Wiceprezesem Zarządu Banku BGŻ S.A. w Warszawie. Nadzorował bankowość instytucjonalną i skarbową, wdrożył nową strategię zakończoną sukcesem w postaci rentownego wzrostu kredytów i depozytów na poziomie ok. dwukrotnie wyższym niż średnia rynkowa. W latach 2007 – 2007 był Wiceprezesem Zarządu ds. finansowych PKN ORLEN S.A., gdzie nadzorował pion finansowy i relacje inwestorskie. Był Członkiem Zarządu AB Mazeikiu Nafta oraz Rady Nadzorczej Unipetrol a.s. Zorganizował finansowanie na kwotę ponad 4 mld PLN, poprawił płynność koncernu oraz utrzymał rating inwestycyjny. Od kwietnia 2009 roku do chwili obecnej Pan Waldemar Maj jest partnerem i założycielem METROPOLITAN CAPITAL SOLUTIONS w Warszawie, zajmującym się doradztwem strategicznym i M&A dla firm i funduszy private equity. Jest też inwestorem i Prezesem Zarządów startup’ów technologicznych, Neutrino Geology i Algorytmik, Przewodniczącym Rady Nadzorczej Hycom oraz Członkiem Rady Nadzorczej Creotech Instruments. Był Przewodniczącym Rady Nadzorczej PZU oraz Członkiem Rad Nadzorczych m. in. GPW, Ciech, Banku BGZ, TFI Origin, TMS Brokers oraz Stock Spirits w Luksemburgu. Pan Waldemar Maj był zaangażowany w ruch demokratyczny w latach 1976-1989 oraz został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pan Waldemar Maj wyraził zgodę na kandydowanie i sprawowanie funkcji członka Rady Nadzorczej Emitenta oraz złożył oświadczenie, iż nie uczestniczy w spółce konkurencyjnej wobec Emitenta jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej, jak również nie uczestniczy w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek jej organu. Ponadto, zgodnie z oświadczeniem, Pan Waldemar Maj nie jest wpisany do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych prowadzonym na podstawie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Zgodnie z oświadczeniem Pan Waldemar Maj spełnia kryteria niezależności Członka Rady Nadzorczej określone przez Komisję Europejską w Załączniku Nr II do Zalecenia Komisji z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych lub będących członkami rady nadzorczej spółek giełdowych i komisji rady (nadzorczej) (Dz.U.UE.L.05.52.51), art. 129 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (t. jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 1302 z późn. zm.) oraz dodatkowe wymogi wskazane w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW, będących załącznikiem do Uchwały Nr 13/1834/2021 Rady Giełdy z dnia
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera dane za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku. Dane porównawcze prezentowane są według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej oraz za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów, skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz skonsolidowanego sprawozdania ze zmian w kapitale własnym.
Pozycje zawarte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wycenia się w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym Grupa prowadzi działalność (waluta funkcjonalna).
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w okresie co najmniej 12 miesięcy po dniu bilansowym, czyli do 31.12.2024 roku.
Zarząd nie stwierdza na dzień podpisania sprawozdania istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenia dla możliwości kontynuowania działalności w okresie 12 miesięcy po zakończeniu okresu sprawozdawczego na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia dotychczasowej działalności.
Zarząd VIGO Photonics oszacował, że Grupa nie będzie w stanie wykorzystać całego aktywa z tytułu podatku odroczonego wynikającego z ulgi inwestycyjnej w TSSE do końca funkcjonowania SSE w Polsce (31.12.2026).
Przewidywana wysokość pomocy do wykorzystania przez te trzy lata podatkowe kształtuje się na poziomie około 8 mln zł. W zawiązku z powyższym w roku 2023 zostało rozwiązane aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego w wysokości 12 763 tyś. zł. W związku z tym wynik netto za okres 01.01.2023-31.12.2023 został pomniejszony o rozwiązane aktywo.
Do dnia sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku nie wystąpiły zdarzenia, które nie zostały, a powinny być ujęte w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego. Jednocześnie w niniejszym sprawozdaniu finansowym nie występują istotne zdarzenia dotyczące lat ubiegłych.
Rada Nadzorcza Grupy, w dniu 17 września 2020 r. dokonała wyboru firmy upoważnionej do przeprowadzenia badania i przeglądu sprawozdań finansowych za lata 2021, 2022 i 2023. Wybraną do pełnienia tej funkcji została Mazars Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością siedzibą w Warszawie, adres: 00-549 Warszawa, ul. Piękna 18, wpisana na listę firm audytorskich pod numerem 186. Rada Nadzorcza dokonała powyższego wyboru, mając na uwadze zagwarantowanie pełnej niezależności i obiektywizmu samego wyboru, jak i realizacji zadań przez biegłego rewidenta. W dniu 15 marca 2021 r. zawarta została umowa z Mazars Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o dokonanie badania i przeglądu skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Umowa została zawarta na okres trzech lat, która została zmieniona Aneksem nr 1 z dnia 28 lutego 2022 r. Zmiana polegała na dopisaniu w przedmiocie umowy przeprowadzenia przeglądów i badań skonsolidowanych sprawozdań finansowych.
Wynagrodzenie Mazars Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wyniesie odrębnie za:
badanie rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego za rok 2021 – 37 000,00 zł, za rok 2022 – 28 000,00 zł i za rok 2023 – 28 000,00 zł;
badanie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok 2022 – 10 000,00 zł i za rok 2023 – 10 000,00 zł;
przegląd jednostkowego sprawozdania finansowego na dzień 30.06.2021 – 15 000,00 zł, na dzień 30.06.2022 – 16 000,00 zł i na dzień 30.06.2023 – 16 000,00 zł;
przegląd skonsolidowanego sprawozdania finansowego na dzień 30.06.2022 – 6 000,00 zł i na dzień 30.06.2023 – 8 000,00 zł.
usługę atestacyjną polegającą na ocenie biegłego rewidenta sprawozdania Rady Nadzorczej Grupy o wynagrodzeniach sporządzonego za rok 2021 – 5 000,00 zł, 2022 – 5 000,00 zł, 2023 – 5 000,00 zł.
W skład grupy kapitałowej wchodzą następujące podmioty:
▪VIGO Photonics Taiwan – spółka powołana w 2020 r. jako przedstawicielstwo handlowe w regionie Azji Wschodniej. Grupa posiada 100% udziałów w VIGO Photonics Taiwan o wartości 76 tys. zł. Obecnie spółka ta jest w trakcie likwidacji, a wartość udziałów została odpisana w pozostałe koszty operacyjne.
▪VIGO Photonics Corp. – spółka powołana w 2021 r. jako przedstawicielstwo handlowe w regionie Ameryki Północnej. Grupa posiada 100% udziałów w VIGO Photonics Corp o wartości 464 tys. zł.
▪VIGO Ventures ASI Sp. z o.o. – Spółka powołana w 2021 r. w celu przejęcia działalności VIGO WE Innovation Sp. z o.o. Na dzień bilansowy wartość udziałów w tej spółce wynosi 14 631 tys. zł.
Grupa posiada 50% udziałów w spółce VIGO Ventures ASI Sp. z o.o. („VVASI”). Celem inwestycji było stworzenie wehikułu inwestycyjnego, którego zadaniem będzie rozwój innowacyjnych przedsięwzięć (start-upów i spin-offów) z zakresu produkcji zaawansowanych technicznie urządzeń i komponentów. Strategia inwestycyjna VWI obejmuje w szczególności przedsięwzięcia z zakresu fotoniki.
Decyzje dotyczące istotnych działań VIGO Ventures wymagają jednogłośnej zgody stron dzielących kontrolę. Zgodnie z zapisami umowy spółki Vigo Ventures Rada Nadzorcza wykonuje stały nadzór nad jej działalnością we wszystkich dziedzinach funkcjonowania. Uchwały tego organu nadzorczego zapadają tylko jednogłośnie w obecności wszystkich jego członków. Wszyscy inwestorzy wspólnie sprawują kontrolę nad jednostką, w której dokonano inwestycji. Działają wspólnie w celu kierowania istotnymi działaniami. W związku z tym żaden inwestor pojedynczo nie sprawuje kontroli nad jednostką, w której dokonano inwestycji, ponieważ pojedynczo żaden inwestor nie może kierować tą jednostką. W związku z powyższym Zarząd VIGO oświadcza, że na
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
dzień 31 grudnia 2023 r. w jego ocenie nie nastąpiła żadna zmiana jednego lub więcej elementów współkontroli nad Vigo Ventures. Znaczni akcjonariusze nie mają praw głosu innych niż wynikające z posiadanych akcji.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu 23 kwietnia 2024 roku i będzie opublikowane w dniu 23 kwietnia 2024 roku.
W okresie sprawozdawczym, za który sporządzono skonsolidowane sprawozdanie finansowe, Grupa nie połączyła się z żadną inną jednostką gospodarczą.
Grupa nie publikowała danych szacunkowych dotyczących prezentowanego okresu.
Sprawozdanie skonsolidowane zostało przygotowane dla grupy jednostek, które są powiązane ze sobą kapitałowo Jest ono przygotowywane na poziomie jednostki dominującej (VIGO Photonics S.A.) podmiotu, który sprawuje kontrolę nad innymi podmiotami z grupy. Skonsolidowane sprawozdanie obejmuje dane jednostki dominującej i jednostek od niej zależnych wszystkich szczebli.
Konsolidacja sprawozdania finansowego oznacza połączenie sprawozdań finansowych jednostek wchodzących w skład grupy kapitałowej poprzez zsumowanie odpowiednich pozycji sprawozdań finansowych jednostki dominującej i jednostek zależnych / współzależnych z uwzględnieniem odpowiednich wyłączeń (np. wynikających z transakcji wewnątrzgrupowych) oraz korekt konsolidacyjnych.
Niniejsze roczne sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej, zwanymi dalej „MSSF UE”.
MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF), zatwierdzone do stosowania w UE.
Sporządzając roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2023 jednostka stosuje takie same zasady rachunkowości jak przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego za rok 2022 i śródrocznych raportów finansowych, z wyjątkiem zmian do standardów i nowych standardów i interpretacji zatwierdzonych przez Unię Europejską dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2023 roku.
W 2023 roku Grupa przyjęła wszystkie nowe i zatwierdzone standardy i interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i zatwierdzone do stosowania w UE, mające zastosowanie do prowadzonej przez nią działalności i obowiązujące w okresach sprawozdawczych od 1 stycznia 2023.
Dane zawarte w raporcie zostały sporządzone z zastosowaniem zasad wyceny aktywów i pasywów oraz pomiaru wyniku finansowego netto określonych na dzień bilansowy. Zasady rachunkowości nie uległy zmianie w stosunku do opisanych w raporcie rocznym Grupy za 2022 r.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem aktywów zakwalifikowanych do wyceny w wartości godziwej.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z MSR nr 27 „Skonsolidowane i jednostkowe sprawozdania finansowe”
1.Standardy i interpretacje oraz zmiany do standardów i interpretacji, które zostały zastosowane w roku obrotowym 2023
Następujące zmiany do istniejących standardów wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz zatwierdzone do stosowania w Unii Europejskiej (UE) zostały po raz pierwszy zastosowane w sprawozdaniu finansowym Grupy za 2023 rok:
MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” z późniejszymi zmianami do MSSF 17 opublikowanymi przez RMSR 25 czerwca 2020 roku - zatwierdzone w UE w dniu 19 listopada 2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe: – zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 po raz pierwszy – dane porównawcze”, zatwierdzone w UE w dniu 8 września 2022 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – Ujawnienia na temat istotnych zasad rachunkowości. zatwierdzone w UE w dniu 2 marca 2022 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” – Definicja wartości szacunkowych zatwierdzone w UE w dniu 2 marca 2022 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” - Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań z pojedynczej transakcji zatwierdzone w UE w dniu 11 sierpnia 2022 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy”: Międzynarodowa Reforma Podatkowa – Modelowe Zasady Drugiego Filaru zatwierdzone w UE w dniu 8 listopada 2023 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później).
Wyżej wymienione zmiany do standardów nie miały istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy za 2023 rok.
2.Standardy i interpretacje oraz zmiany do standardów i interpretacji, które zostały wydane przez RMSR i zatwierdzone przez UE, ale nie weszły w życie i nie zostały przyjęte przez Grupę do wcześniejszego zastosowania
Nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów, jakie zostały już wydane przez RMSR i zatwierdzone przez UE, ale jeszcze nie weszły w życie a Grupa nie zdecydowała się na ich wcześniejsze zastosowanie:
Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – Klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe, zatwierdzone w UE w dniu 19 grudnia 2023 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później),
Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”: Zobowiązania długoterminowe z kowenantami, zatwierdzone w UE w dniu 19 grudnia 2023 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później),
Zmiany do MSSF 16 „Leasing” – Zobowiązanie z tytułu leasingu w ramach sprzedaży i leasingu zwrotnego, zatwierdzone w UE dniu 20 listopada 2023 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później).
3.Standardy i interpretacje oraz zmiany do standardów i interpretacji, które zostały wydane przez RMSR, ale jeszcze niezatwierdzone do stosowania w UE
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych nowych standardów oraz zmian do standardów, które nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania w UE:
Zmiany do MSR 21 „Skutki zmian kursów wymiany walut obcych”: Brak wymienialności walut (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2025 roku lub później),
Zmiany do MSR 7 „Sprawozdanie z przepływów pieniężnych” oraz MSSF 7 „Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji”: Umowy finansowania dostawców (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później).
Według szacunków Grupy wyżej wymienione nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów nie miałyby istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez Grupę.
Wartości niematerialne są ujmowane w księgach w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Po początkowym ujęciu wartości niematerialne i prawne są wyceniane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonych o umorzenie i odpisy z tytułu utraty wartości. Grupa nie dokonuje wyceny prac rozwojowych w wartości godziwej, ze względu na brak aktywnego rynku dla unikalnych zakończonych prac rozwojowych. Do wartości niematerialnych zaliczane są aktywa o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności przekraczającym 12 miesięcy.
Grupa dzieli wartości niematerialne na następujące kategorie:
▪skapitalizowane prace rozwojowe,
▪prawo wieczystego użytkowania gruntów,
▪inne wartości niematerialne.
Prace rozwojowe są kapitalizowane tylko wtedy, gdy spełniają łącznie wszystkie poniższe kryteria:
▪możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawały się do użytkowania lub sprzedaży,
▪Grupa ma zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży,
▪zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
▪Grupa jest w stanie ustalić sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne,
▪dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
▪możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych.
W przypadku braku możliwości oddzielenia wartości nakładów poniesionych na prace badawcze od nakładów na prace rozwojowe, prace rozwojowe są odpisywane w całości w koszty.
Corocznemu testowi na utratę wartości podlegają wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania.
Dla potrzeb przeprowadzenia testu na utratę wartości aktywa grupowane są na najniższym poziomie, na jakim generują przepływy pieniężne niezależnie od innych aktywów lub grup aktywów (tzw. ośrodki wypracowujące przepływy pieniężne). Składniki aktywów samodzielnie generujące przepływy pieniężne testowane są indywidualnie.
Jeżeli wartość bilansowa przekracza szacowaną wartość odzyskiwalną aktywów bądź ośrodków wypracowujących środki pieniężne, do których aktywa te należą, wówczas wartość bilansowa jest obniżana do poziomu wartości odzyskiwalnej. Wartość odzyskiwalna odpowiada wyższej z następujących dwóch wartości: wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Przy ustalaniu wartości użytkowej, szacowane przyszłe przepływy pieniężne są dyskontowane do wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ryzyka związanego z danym składnikiem aktywów.
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości są ujmowane w wyniku w pozycji pozostałych kosztów operacyjnych.
Na kolejne dni bilansowe oceniane są przesłanki wskazujące na możliwość odwrócenia odpisów aktualizujących. Odwrócenie odpisu ujmowane jest w wyniku w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych.
W skład innych wartości niematerialnych wchodzą w szczególności nabyte oprogramowanie i licencje. W przypadku wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania Grupa nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych, a dokonuje jedynie regularnie testów na utratę wartości tych składników aktywów.
Dla wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania Grupa stosuje następujące okresy amortyzacji:
Grupa | Okres amortyzacji | |
|---|---|---|
skapitalizowane prace rozwojowe | 3 -5 lat | |
inne wartości niematerialne | 3 lata |
W uzasadnionych przypadkach na podstawie decyzji Zarządu, popartych prognozami wykorzystania technologii, okres amortyzacji skapitalizowanych prac rozwojowych może zostać wydłużony powyżej 5 lat.
Środki trwałe są ujmowane w księgach według ceny nabycia lub koszcie wytworzenia.
Na rzeczowe aktywa trwałe składają się środki trwałe i środki trwałe w budowie. Do środków trwałych zaliczane są aktywa trwałe o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności przekraczającym 12 miesięcy.
Grupa wyróżnia następujące grupy środków trwałych:
▪budynki,
▪urządzenia techniczne i maszyny,
▪środki transportu,
▪meble i wyposażenie.
Wszystkie grupy środków trwałych są wyceniane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia a po początkowym ich ujęciu pomniejszone są o odpisy umorzeniowe i odpisy z tytułu utraty wartości. Spółka nie dokonuje przeszacowań żadnej z grup środków trwałych.
Grupa dla wszystkich grup środków trwałych stosuje amortyzację liniową.
Dla poszczególnych grup środków trwałych stosowane są następujące okresy amortyzacji:
Grupa | Okres amortyzacji | |
|---|---|---|
Budynki | 40 lat | |
urządzenia techniczne i maszyny, w tym: |
| |
sprzęt laboratoryjny | 20 lat | |
pozostałe urządzenia techniczne | 10 lat | |
sprzęt komputerowy | 5 lat | |
środki transportu | 5 lat |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Grupa | Okres amortyzacji | |
|---|---|---|
meble i wyposażenie | 10 lat |
Zgodnie z postanowieniami MSR 16 Grupa okresowo, nie rzadziej niż na dzień bilansowy, weryfikuje przyjęte stawki amortyzacyjne, analizując czy odpowiadają one okresom ekonomicznej użyteczności posiadanych środków trwałych.
Koszty amortyzacji obciążają w sprawozdaniu z całkowitych dochodów pozycję „Koszt własny sprzedaży”, „Koszty Zarządu” lub „Koszty sprzedaży”, zaś koszty będące konsekwencją utworzonych odpisów aktualizujących obciążają „Pozostałe koszty operacyjne”.
Leasing klasyfikuje się jako leasing, gdy w ramach zawartej umowy zasadniczo całe potencjalne korzyści oraz ryzyko wynikające z posiadania przedmiotu leasingu przenoszone jest na leasingobiorcę.
Aktywa użytkowane na podstawie umowy leasingu traktuje się jak aktywa Spółki i wycenia w ich wartości godziwej w momencie ich nabycia, nie wyższej jednak niż wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych.
Powstające z tego tytułu zobowiązanie wobec leasingodawcy jest prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji zobowiązań z tytułu leasingu.
Płatności leasingowe dzielone są na część odsetkową i zmniejszenie zobowiązania z tytułu leasingu, tak by stopa
odsetek od pozostającego zobowiązania była wielkością stałą. Koszty finansowe odnosi się bezpośrednio do rachunku zysków i strat.
Jednostki stowarzyszone to takie jednostki, nad którymi Grupa dominująca nie sprawuje kontroli, ale na które wywiera znaczący wpływ, uczestnicząc w ustalaniu polityki finansowej i operacyjnej.
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są ujmowane początkowo w cenie nabycia, a następnie wyceniane z zastosowaniem metody praw własności. Na moment powstania znaczącego wpływu ustalana jest wartość firmy jako różnica pomiędzy ceną nabycia inwestycji a wartością godziwą aktywów netto przypadających na inwestora. Wartość firmy ujmowana jest w wartości bilansowej inwestycji w jednostkach stowarzyszonych.
Wartość bilansowa inwestycji w jednostkach stowarzyszonych jest powiększana lub pomniejszana o:
udział Grupy dominującej w wyniku jednostki stowarzyszonej,
udział Grupy dominującej w pozostałych całkowitych dochodach jednostki stowarzyszonej, wynikających m.in. z przeszacowania rzeczowych aktywów trwałych oraz z tytułu różnic kursowych z przeliczenia jednostek zagranicznych. Kwoty te wykazuje się w korespondencji z odpowiednią pozycją „Skonsolidowanego sprawozdania z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów”,
zyski i straty wynikające z transakcji pomiędzy Grupą a jednostką stowarzyszoną, które podlegają wyłączeniom do proporcji posiadanego udziału,
otrzymane wypłaty z zysku wypracowanego przez jednostkę stowarzyszoną, które obniżają wartość bilansową inwestycji.
Sprawozdania finansowe Grupy dominującej oraz spółek stowarzyszonych ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności, sporządza się na ten sam dzień bilansowy tj. na 31 grudnia.
Spółki zależne, nad którymi VIGO Photonics S.A. sprawuje kontrolę, w sposób bezpośredni, podlegają konsolidacji. Uznaje się, że sprawowanie kontroli występuje wtedy, gdy VIGO Photonics S.A. albo jej jednostka zależna podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe jednostki, w której dokonano inwestycji, lub gdy ma prawa do zmiennych wyników finansowych tej jednostki, oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych poprzez sprawowanie władzy nad tą jednostką.
Sprawowanie kontroli nad jednostką, w której dokonano inwestycji, ma miejsce tylko wtedy, gdy spełnione są wszystkie poniższe kryteria:
Grupa sprawuje władzę nad jednostką, w której dokonano inwestycji;
Grupa podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiada prawa do zmiennych wyników finansowych, z tytułu swojego zaangażowania w jednostce, w której dokonano inwestycji;
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Grupa posiada możliwość wykorzystania sprawowanej władzy nad jednostką, w której dokonano inwestycji, do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników finansowych.
Spółki zależne są konsolidowane od daty uzyskania kontroli przez Grupę, natomiast przestają być konsolidowane w chwili utraty nad nimi kontroli przez Grupę. Salda i transakcje występujące pomiędzy jednostkami Grupy są dla celów konsolidacji eliminowane.
Zapasy są ujmowane w księgach w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.
Zapasy to aktywa przeznaczone do sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej, będące w trakcie produkcji przeznaczonej na taką sprzedaż lub mające postać materiałów lub dostaw surowców zużywanych w procesie produkcyjnym lub w trakcie świadczenia usług. Grupa w tej pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej wyróżnia następujące kategorie zapasów: materiały, półprodukty i produkcja w toku, produkty gotowe, towary, zaliczki na poczet dostaw.
Grupa ujmuje towary i materiały w księgach w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia nie wyższych od możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia zapasów składają się wszystkie koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzania zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu.
Grupa do wyceny rozchodu zapasów stosuje metodę FIFO.
W sytuacji, kiedy cena nabycia lub koszt wytworzenia ujęte w księgach przekraczają możliwą do uzyskania cenę sprzedaży, Grupa dokonuje odpisów aktualizujących ich wartość. Ponadto Grupa dokonuje okresowej oceny zapasów pod kątem ich dalszej przydatności i dokonuje odpisów aktualizujących bazując na terminie ich zalegania na magazynie. Dokonywane odpisy aktualizujące obciążają koszty okresu i są ujmowane w innych kosztach operacyjnych.
Grupa wycenia pożyczki i należności według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem modelu oczekiwanych strat kredytowych.
Grupa dokonuje odpisu aktualizującego ich wartość na podstawie współczynnika niewypełnienia zobowiązania. Kwota odpisu należności jest odnoszona na pozostałe koszty operacyjne, zaś rozwiązanie odpisu zwiększa pozostałe przychody operacyjne w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
Grupa stosuje następująca metodologię wyliczenia współczynnika niewypełnienia zobowiązania:
Dla obliczenia wskaźnika niewypełnienia zobowiązania, dzieli się salda na jednorodne grupy na bazie podobieństwa ryzyka kredytowego oraz zachowania klientów w przeszłości. Wyróżnia się jedną jednorodna grupa: należności od klientów
Dla powyższej grupy przeprowadza się analizę w następujących krokach:
▪Krok 1: zdefiniuje się okresy historyczne, za które zostaje przeprowadzona analiza wielkości odpisów na nieściągnięte należności oraz na przedziały wiekowe. Grupa zdecydowała, iż analiza nieściągalności przeprowadzana będzie za ostatnie 3 lata w celu ustalenia ogólnego wskaźnika niewypełnienia zobowiązania. Ustalono, że współczynnik niespłacalności zostanie ustalony dla przedziałów wiekowych: (1) nieprzeterminowane; (2) do 30 dni; (3) od 31-90 dni; (4) od 91-180 dni; (5) od 181-365 dni i (6) powyżej 365 dni.
▪Krok 2: Wylicza się profil spłaty należności od klientów korporacyjnych w ostatnich trzech latach obrotowych. Następnie dla ustalenia wskaźnika niewypełnienia zobowiązania w danym przedziale dokonuje się porównania salda spisanych należności do salda nieprzeterminowanych należności.
▪Krok 3: Dokonuje się analizy prawdopodobnego wpływu przyszłych czynników na wielkość strat kredytowych.
▪Krok 4: Wylicza się odpis z tytułu utraty wartości przy wykorzystaniu wskaźnika ustalonego w Kroku 3.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Corocznemu testowi na utratę wartości podlegają następujące składniki aktywów:
wartość firmy, przy czym po raz pierwszy test na utratę wartości przeprowadza się do końca okresu, w którym miało miejsce połączenie,
wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz
wartości niematerialne, które jeszcze nie są użytkowane.
W odniesieniu do pozostałych składników wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych, udziałów w podmiotach powiązanych oraz aktywach z tytułu prawa do użytkowania dokonywana jest ocena, czy wystąpiły przesłanki, które mogą świadczyć o utracie ich wartości. W razie stwierdzenia, że jakieś zdarzenia lub okoliczności mogą wskazywać na trudność w odzyskaniu wartości bilansowej danego składnika aktywów, przeprowadzany jest test na utratę wartości.
Wartość firmy jest alokowana do tych ośrodków wypracowujących środki pieniężne, z których oczekuje się korzyści synergii wynikających z połączenia jednostek gospodarczych, przy czym ośrodkami wypracowującymi przepływy pieniężne są co najmniej segmenty operacyjne.
Jeżeli wartość bilansowa przekracza szacowaną wartość odzyskiwalną aktywów bądź ośrodków wypracowujących środki pieniężne, do których aktywa te należą, wówczas wartość bilansowa jest obniżana do poziomu wartości odzyskiwalnej. Wartość odzyskiwalna odpowiada wyższej z następujących dwóch wartości: wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Przy ustalaniu wartości użytkowej, szacowane przyszłe przepływy pieniężne są dyskontowane do wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ryzyka związanego z danym składnikiem aktywów.
Odpis z tytułu utraty wartości ośrodka w pierwszej kolejności przypisywany jest do wartości firmy. Pozostała kwota odpisu obniża proporcjonalnie wartość bilansową aktywów wchodzących do ośrodka wypracowującego przepływy.
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości są ujmowane w wyniku w pozycji pozostałych kosztów operacyjnych.
Odpisy aktualizujące wartość firmy nie podlegają odwróceniu w kolejnych okresach. W przypadku pozostałych składników aktywów, na kolejne dni bilansowe oceniane są przesłanki wskazujące na możliwość odwrócenia odpisów aktualizujących. Odwrócenie odpisu ujmowane jest w wyniku w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych.
Środki pieniężne w banku wyceniane są według zamortyzowanego kosztu.
Wykazana w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływu środków pieniężnych pozycja środki pieniężne składa się
z środków zgromadzonych na rachunkach bankowych.
Na każdy dzień bilansowy na podstawie zewnętrznych ratingów dokonuje się analizy sytuacji finansowej instytucji finansowych, z usług których Grupa korzysta. Jeśli analiza ratingów zewnętrznych banków, w których zgromadzone są środki pieniężne każdorazowo wykaże pozytywną ocenę uznaje się, że środki pieniężne mają niskie ryzyko kredytowe na dzień sprawozdawczy. W takiej sytuacji przyjmuje się, że wartość zgromadzonych środków pieniężnych na rachunkach bankowych na dzień bilansowy w zamortyzowanym koszcie równa się ich wartości nominalnej.
Transakcje wyrażone w walutach obcych są przeliczane przez Grupę na walutę funkcjonalną według kursu wymiany obowiązującego na dzień transakcji. Aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walucie obcej są na dzień zakończenia okresu sprawozdawczego przeszacowywane przy zastosowaniu kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na koniec okresu sprawozdawczego, a wszelkie zyski lub straty powstałe w wyniku przeszacowania są ujmowane w rachunku zysków i strat w pozycji:
pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych – w przypadku operacji handlowych,
przychodów lub kosztów finansowych – w przypadku operacji finansowych oraz umów leasingu.
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej. W tej pozycji Grupa wykazuje kwotę nadwyżki przychodów ze sprzedaży akcji ponad ich wartość nominalną (agio).
Kapitał z aktualizacji wyceny. W tej pozycji Grupa wykazuje m.in. wartość kapitałów wynikającą
z dokonanych wycen, które są wykazywane w innych całkowitych dochodach oraz zyski i straty aktuarialne, prezentowane zgodnie z postanowieniami MSR 19.
Pozostałe kapitały. W tej pozycji Grupa prezentuje skumulowane wyniki z lat ubiegłych, niepodzielony wynik finansowy. Grupa wykazuje w pozostałych kapitałach kapitał tworzony zgodnie z postanowieniami art. 396 Kodeksu Spółek Handlowych.
Wynik finansowy bieżącego okresu. W tej pozycji Grupa prezentuje wynik bieżącego roku obrotowego.
Akcje własne. W przypadku zakupu własnych instrumentów kapitałowych kwota zapłacona, wraz z kosztami bezpośrednio
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
związanymi z zakupem, pomniejsza kapitał własny przypisany akcjonariuszom Spółki i jest prezentowana oddzielnie
w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako „Akcje własne”, do momentu gdy akcje są umorzone lub zbyte.
Rezerwy są zobowiązaniem, którego kwota lub termin zapłaty są niepewne. Grupa tworzy rezerwy, kiedy ciąży na niej obecny obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych i jest prawdopodobne, aby konieczne było wydatkowanie środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne w celu wypełnienia obowiązku oraz można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego obowiązku.
Grupa dokonuje weryfikacji stanu rezerw na koniec każdego okresu sprawozdawczego pod kątem spełniania powyższych warunków oraz tworzenia najbardziej właściwego szacunku co do wysokości kwoty rezerwy. Grupa dyskontuje rezerwy, jeśli skutek tego działania jest istotny.
Rezerwy ujmuje się w wartości szacowanych nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku, na podstawie najbardziej wiarygodnych dowodów dostępnych na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego, w tym dotyczących ryzyka oraz stopnia niepewności.
Na dzień nabycia Grupa wycenia aktywa finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej uiszczonej zapłaty. Koszty transakcji Grupa włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich aktywów finansowych, poza kategorią aktywów wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik. Wyjątkiem od tej zasady są należności z tytułu dostaw i usług, które Grupa wycenia w ich cenie transakcyjnej w rozumieniu MSSF 15, przy czym nie dotyczy to tych pozycji należności z tytułu dostaw i usług, których termin płatności jest dłuższy niż rok i które zawierają istotny komponent finansowania zgodnie z definicją z MSSF 15.
Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, Grupa klasyfikuje z podziałem na:
aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy oraz
instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.
Kategorie te określają zasady wyceny na dzień bilansowy oraz ujęcie zysków lub strat z wyceny w wyniku finansowym lub w pozostałych całkowitych dochodach. Grupa dokonuje klasyfikacji aktywów finansowych do kategorii na podstawie modelu biznesowego funkcjonującego w Grupie w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz wynikających z umowy przepływów pieniężnych charakterystycznych dla składnika aktywów finansowych.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki (i nie zostały wyznaczone w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez wynik):
składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy,
warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.
Do kategorii aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie Grupa zalicza:
pożyczki,
należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (z wyłączeniem tych, dla których nie stosuje się zasad MSSF 9),
dłużne papiery wartościowe,
Wymienione klasy aktywów finansowych prezentowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w podziale na aktywa długoterminowe i krótkoterminowe pozycjach „Pożyczki i należności”, „Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności” oraz „Pozostałe aktywa finansowe”. Wycena krótkoterminowych należności odbywa się w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Z uwagi na nieistotne kwoty Grupa nie wyodrębnia przychodów z tytułu odsetek jako osobnej pozycji, lecz ujmuje je w przychodach finansowych.
Straty z tytułu utraty wartości aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie pomniejszone o zyski z tytułu odwrócenia odpisów aktualizujących Grupa ujmuje w wyniku w pozycji „Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych”. Zyski i straty powstałe w związku z wyłączeniem aktywów należących do tej kategorii ze sprawozdania z sytuacji finansowej Grupa ujmuje w wyniku w pozycji „Zysk (strata) z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie”. Pozostałe zyski i straty z aktywów finansowych ujmowane w wyniku, w tym różnice kursowe, prezentowane są jako przychody lub koszty finansowe.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Przychody z tytułu odsetek, zyski i straty z tytułu utraty wartości oraz różnice kursowe związane z tymi aktywami obliczane są i ujmowane w wyniku finansowym w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie. Pozostałe zmiany wartości godziwej tych aktywów ujmowane są przez pozostałe całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody skumulowane zyski lub straty rozpoznane wcześniej w pozostałych całkowitych dochodach podlegają przeklasyfikowaniu z kapitału do wyniku.
W okresie sprawozdawczym Grupa nie posiadała aktywów finansowych kwalifikujących się do tej kategorii wyceny.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik, jeżeli nie spełnia kryteriów wyceny w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody oraz nie jest instrumentem kapitałowym wyznaczonym w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Ponadto do tej kategorii Grupa zalicza aktywa finansowe wyznaczone przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej przez wynik ze względu na spełnienie kryteriów określonych w MSSF 9.
Do tej kategorii zaliczane są:
wszystkie instrumenty pochodne wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w odrębnej pozycji „Pochodne instrumenty finansowe”, za wyjątkiem pochodnych instrumentów zabezpieczających ujmowanych zgodnie z rachunkowością zabezpieczeń,
akcje i udziały spółek innych niż Grupy zależne i stowarzyszone,
jednostki uczestnictwa i certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych
Instrumenty należące do tej kategorii wyceniane są w wartości godziwej, a skutki wyceny ujmowane są w wyniku odpowiednio w pozycji „Przychody finansowe” lub „Koszty finansowe”. Zyski i straty z wyceny aktywów finansowych określone są przez zmianę wartości godziwej ustalonej na podstawie bieżących na dzień bilansowy cen pochodzących z aktywnego rynku lub na podstawie technik wyceny, jeżeli aktywny rynek nie istnieje.
Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody obejmują inwestycje w instrumenty kapitałowe niebędące aktywami finansowymi przeznaczonymi do obrotu ani warunkową zapłatą w ramach połączenia przedsięwzięć, w odniesieniu do których w momencie początkowego ujęcia Grupa dokonała nieodwołalnego wyboru dotyczącego przedstawiania w pozostałych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej tych instrumentów. Wyboru tego Grupa dokonuje indywidualnie i odrębnie w odniesieniu do poszczególnych instrumentów kapitałowych.
W tej kategorii Grupa ujmuje akcje i udziały spółek innych niż Grupy zależne lub stowarzyszone, wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji „Pozostałe aktywa finansowe”.
Skumulowane zyski lub straty z wyceny w wartości godziwej, uprzednio rozpoznane przez pozostałe całkowite dochody, nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku w żadnych okolicznościach, włączając zaprzestanie ujmowania tych aktywów. Dywidendy z instrumentów kapitałowych zaliczonych do tej kategorii ujmowane są w wyniku w pozycji „Przychodów finansowych” po spełnieniu warunków rozpoznania przychodów z tytułu dywidend określonych w MSSF 9, chyba, że dywidendy te w oczywisty sposób stanowią odzyskanie części kosztów inwestycji.
Aktywa finansowe zaliczone do kategorii wycenianych w zamortyzowanym koszcie oraz wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody ze względu na model biznesowy i charakter przepływów z nimi związanych podlegają ocenie na każdy dzień bilansowy w celu ujęcia oczekiwanych strat kredytowych, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości. Sposób dokonywania tej oceny i szacowania odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych różni się dla poszczególnych klas aktywów finansowych:
Dla należności z tytułu dostaw i usług Grupa stosuje uproszczone podejście zakładające kalkulację odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dla całego okresu życia instrumentu. Szacunki odpisów są dokonywane na zasadzie zbiorowej, a należności zostały pogrupowane według okresu przeterminowania. Szacunek odpisu jest oparty przede wszystkim o historycznie kształtujące się przeterminowania i powiązanie zalegania z faktyczną spłacalnością z ostatnich 3 lat, z uwzględnieniem dostępnych informacji dotyczących przyszłości.
W odniesieniu do pozostałych klas aktywów, w przypadku instrumentów, dla których wzrost ryzyka kredytowego od pierwszego ujęcia nie był znaczący lub ryzyko jest niskie, Grupa zakłada ujęcie w pierwszej kolejności strat z niewykonania zobowiązania dla okresu kolejnych 12 miesięcy. Jeśli wzrost ryzyka kredytowego od momentu jego początkowego ujęcia był znaczny, ujmuje się straty odpowiednie dla całego życia instrumentu.
Zobowiązania finansowe wykazywane są w następujących pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej:
kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne,
zobowiązania z tytułu leasingu (poza MSSF 9),
zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania oraz
pochodne instrumenty finansowe.
Na dzień nabycia Grupa wycenia zobowiązania finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej otrzymanej kwoty. Koszty transakcji Grupa włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich zobowiązań finansowych, poza kategorią zobowiązań wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik.
Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wyceniane są w zamortyzowanym koszcie z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu lub wyznaczonych jako wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Do kategorii zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
finansowy Grupa zalicza instrumenty pochodne inne niż instrumenty zabezpieczające. Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyceniane są w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Zyski i straty z wyceny zobowiązań finansowych ujmowane są w wyniku finansowym w działalności finansowej.
Grupa w 2023 roku oraz w 2022 roku posiadała tylko takie zobowiązania finansowe dla których dokonała wyceny według zamortyzowanego kosztu.
Zamortyzowany koszt to kwota, w jakiej zobowiązanie finansowe wycenia się w momencie początkowego ujęcia, pomniejszona o spłaty kapitału oraz powiększona lub pomniejszona o ustaloną z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej skumulowaną amortyzację wszelkich różnic pomiędzy wartością początkową a wartością w terminie wymagalności.
Wyliczenie efektywnej stropy procentowej obejmuje wszelkie płacone i otrzymywane przez strony umowy prowizje i punkty stanowiące integralną część efektywnej stopy procentowej, koszty transakcji oraz wszelkie inne premie lub dyskonta.
Grupa, jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (podatku „CIT”). Pozycja „Podatek dochodowy” w sprawozdaniu z całkowitych dochodów składa się z części bieżącej oraz odroczonej podatku.
Część bieżąca obciążająca wynik jest kalkulowana na koniec każdego okresu sprawozdawczego w oparciu o podstawę opodatkowania, ustaloną z uwzględnieniem różnic występujących pomiędzy rachunkowym a podatkowym zyskiem brutto.
Część odroczona podatku jest kalkulowana przy zastosowaniu metody bilansowej, tj. poprzez porównanie bilansowej wartości poszczególnych pozycji aktywów i pasywów, wynikającej ze sprawozdania z sytuacji finansowej z ich wartością podatkową.
Grupa rozpoznaje rezerwy z tytułu podatku odroczonego, kiedy różnice przejściowe pomiędzy wartością podatkową a bilansową są dodatnie, co znaczy, że w przyszłości będą prowadzić do zwiększenia opodatkowania podatkiem bieżącym.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego występują wtedy, gdy:
1.występują ujemne różnice przejściowe, czyli takie, które zmniejszą podstawę opodatkowania w przyszłości,
2.następuje przeniesienie na kolejny okres nierozliczonych strat podatkowych,
3.Grupa przenosi na kolejny okres niewykorzystane ulgi podatkowe.
Grupa prowadzi działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Ożarowie Mazowieckim i w związku z tym ujmuje aktywa z tytułu podatku odroczonego (zwolnienia strefowego) z tytułu ulgi inwestycyjnej.
Ujęcie aktywa z tytułu podatku odroczonego następuje, gdy jest prawdopodobne, że będzie przyszły dochód, od którego będzie można odpisać ulgę podatkową. Aktywa z tytułu podatku odroczonego Grupa ujmuje w korespondencji z wynikiem okresu, w którym warunek ujęcia został spełniony. Rozliczanie aktywów z tytułu podatku odroczonego następuje w korespondencji z rachunkiem wyników, w kwocie wykorzystania zwolnienia podatkowego w danym okresie rachunkowym.
W Grupie funkcjonują następujące świadczenia pracownicze:
▪bieżące, tj. płace, doroczny urlop, zwolnienia chorobowe, premie, Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych,
▪odprawy emerytalne.
Koszty świadczeń pracowniczych Grupa ujmuje w okresie, w którym dany pracownik pracuje na rzecz Grupy, a nie wtedy, gdy świadczenie jest wypłacane lub należne.
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (tj. takie, których rozliczenia oczekuje się w całości w ciągu 12 miesięcy po okresie rocznym, w którym dana usługa została wykonana) ujmuje się jako koszty okresu, w którym pracownik świadczy pracę. Niezapłacone zobowiązania z tytułu świadczeń wycenia się w wartości niezdyskontowanej.
Premie ujmuje się jedynie wtedy, gdy Grupa ma wiążące prawnie lub zwyczajowo oczekiwane zobowiązanie do ich wypłaty i można wiarygodnie oszacować ich koszt.
Aktywa funduszu socjalnego nie spełniają definicji aktywów zawartej w Założeniach koncepcyjnych MSSF, ponieważ nie są kontrolowane, a jedynie administrowane przez Grupę, natomiast decyzje w sprawie sposobu ich wykorzystywania podejmuje zakładowa komisja socjalna.
Pełne wyłączenie funduszu będzie możliwe jedynie, gdy wartość jego aktywów będzie identyczna z wartością odpisów i zwiększeń. W sprawozdaniu finansowym zostaną skompensowane aktywa i zobowiązania funduszu oraz pokazana zostanie w sprawozdaniu z sytuacji finansowej nadwyżka - najczęściej jako elementu zobowiązań pracowniczych. Jednocześnie w informacji dodatkowej zawarta zostanie szersza informacja na temat ZFŚS.
Dotacji rządowej nie ujmuje się aż do momentu, w którym istnieje uzasadnione przekonanie, że Grupa spełni warunki związane z dotacją oraz, że dotacja zostanie otrzymana.
Grupa dla celów rozliczenia dotacji stosuje opisaną w MSR 20 metodę przychodów, zgodnie z którą dotacje zalicza się do przychodu na przestrzeni jednego lub większej ilości okresów. Dotacje ujmuje się w systematyczny sposób jako przychód w poszczególnych okresach, aby zapewnić ich współmierność z odnośnymi kosztami, które dotacje mają w zamierzeniu kompensować.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
W przypadku dotacji do aktywów, Grupa rozlicza dofinansowanie przez przychody przyszłych okresów poprzez okres amortyzacji składnika objętego dotacją.
Przychody z tytułu dotacji Grupa ujmuje w pozycji „Pozostałe przychody operacyjne”.
W Grupie realizowane są programy motywacyjne, w ramach których kluczowym członkom kadry menedżerskiej przyznawane są opcje zamienne na akcje Grupy dominującej.
Wartość wynagrodzenia za pracę kadry menedżerskiej określana jest w sposób pośredni poprzez odniesienie do wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych. Wartość godziwa opcji wyceniana jest na dzień przyznania, przy czym nierynkowe warunki nabycia uprawnień (osiągnięcie zakładanego poziomu wyniku finansowego) nie są uwzględniane w szacowaniu wartości godziwej opcji na akcje.
Koszt wynagrodzeń oraz drugostronnie zwiększenie kapitału własnego ujmowane jest na podstawie najlepszych dostępnych szacunków co do liczby opcji, do których nastąpi nabycie uprawnień w danym okresie. Przy ustalaniu liczby opcji, do których nastąpi nabycie uprawnień, są uwzględniane nierynkowe warunki nabycia uprawnień.
Grupa dokonuje korekty tych szacunków, jeżeli późniejsze informacje wskazują, że liczba przyznanych opcji różni się od wcześniejszych oszacowań. Korekty szacunków dotyczące liczby przyznanych opcji ujmowane są w wyniku finansowym bieżącego okresu – nie dokonuje się korekt poprzednich okresów.
Po wykonaniu opcji zamiennych na akcje, kwota kapitału z wyceny przyznanych opcji przenoszona jest do kapitału ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej, po pomniejszeniu o koszty emisji akcji.
Za wartość godziwą przyjmuje się kwotę, za jaką dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie uregulowane na warunkach transakcji rynkowej, pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi, niepowiązanymi ze sobą stronami. Wartość godziwą instrumentów finansowych znajdujących się w obrocie na aktywnym rynku stanowi cena rynkowa pomniejszona o koszty związane z przeprowadzeniem transakcji, gdyby ich wysokość była znacząca. Cenę rynkową aktywów finansowych posiadanych przez jednostkę oraz zobowiązań finansowych, które jednostka zamierza zaciągnąć, stanowi zgłoszona na rynku bieżąca oferta kupna, natomiast cenę rynkową aktywów finansowych, które jednostka zamierza nabyć, oraz zaciągniętych zobowiązań finansowych stanowi zgłoszona na rynek bieżąca oferta sprzedaży.
Grupa do wyceny wartości godziwej stosuje metodę dochodową DCF.
Metody dochodowe traktują̨ przedsiębiorstwo jak pozycję aktywów, dla której możliwe jest określenie strumieni pieniężnych przez nie generowanych. Przepływy te porównywane są̨ z kosztem pieniądza uwzgledniającym czas i ryzyko danego aktywa (przepływów związanych z danym aktywem). Metoda dochodowa z wyceną DCF opiera się na głównym założeniu, że wartość Grupy stanowi to, jaki zysk może ona w przyszłości wygenerować – czyli ile gotówki jest w stanie zarobić. Wycena DCF powinna uwzględnia właściwą zdyskontowaną stopę procentową. Ta metoda dochodowa jest uznawana za jeden z najbardziej miarodajnych sposobów oszacowania wartości przedsiębiorstwa.
Segment operacyjny jest częścią składową Grupy:
●która angażuje się w działalność gospodarczą, w związku z którą może uzyskiwać przychody
i ponosić koszty (w tym przychody i koszty związane z transakcjami z innymi częściami składowymi tego samego przedsiębiorstwa),
●której wyniki działalności są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w Grupie oraz wykorzystujący te wyniki przy podejmowaniu decyzji o zasobach alokowanych do segmentu i przy ocenie wyników działalności segmentu,
●w przypadku której są dostępne oddzielne informacje finansowe.
Zarząd zdecydował o wyodrębnieniu segmentów w oparciu o kryterium zróżnicowanych produktów i usług.
Wyodrębniono dwa segmenty operacyjne spełniające wymogi opisane w MSSF 8. Są to segmenty:
●segment modułów detekcyjnych
●segment materiałów półprzewodnikowych.
Raporty wewnętrzne o wynikach segmentów sporządza się w okresach miesięcznych w wersji skróconej, natomiast w okresach kwartalnych w rozszerzonym zakresie. Organem dokonującym regularnych przeglądów wewnętrznych raportów finansowych dla celów podejmowania głównych decyzji inwestycyjnych jest Zarząd, który odpowiada za alokację zasobów.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Przychody i koszty finansowe obejmują głównie przychody i koszty dotyczące:
odsetek,
przychodów z tytułu udziału w zyskach innych jednostek,
aktualizacji wartości instrumentów finansowych, z wyłączeniem aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej, których skutki ujmowane są w pozostałych całkowitych dochodach i odnoszone na kapitał z aktualizacji wyceny oraz pochodnych towarowych instrumentów finansowych objętych zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, z których zyski/straty z tytułu zmiany wyceny i realizacji prezentowane są w działalności operacyjnej, w której ujmowane są wyniki na powiązanym z nimi obrocie towarami,
różnic kursowych będących wynikiem operacji wykonywanych w ciągu okresu sprawozdawczego oraz wycen bilansowych aktywów i zobowiązań na koniec okresu sprawozdawczego, za wyjątkiem różnic kursowych ujętych w wartości początkowej środka trwałego, w stopniu w jakim są uznawane za korektę kosztów odsetek,
zbycia/likwidacji aktywów finansowych,
zmian w wysokości rezerwy wynikających z faktu przybliżania się terminu poniesienia kosztu (efekt odwijania dyskonta),
koszty odsetek dla wyceny świadczeń pracowniczych zgodnie z MSR 19 Świadczenia pracownicze,
Głównym przedmiotem działalności Grupy jest działalność polegająca na produkcji i sprzedaży detektorów i materiałów półprzewodnikowych. Przez przychody rozumie się wpływy korzyści ekonomicznych brutto danego okresu, powstałe w wyniku Jej (zwykłej) działalności gospodarczej, skutkującymi zwiększeniem kapitału własnego, innymi niż zwiększenie kapitału wynikającego z wpłat udziałowców.
Grupa rozpoznaje przychody zgodnie z MSSF 15.
Przychody ujmuje się w momencie, gdy klient uzyska kontrolę nad towarem lub usługą. Klient uzyskuje taką kontrolę, kiedy ma możliwość kierowania użytkowaniem towaru lub usług i uzyskiwania z nich korzyści. Przy czym przeniesienie kontroli zgodnie z MSSF 15 może nastąpić w określonym momencie bądź na przestrzeni czasu np. w sytuacji realizacji usług.
W tym drugim przypadku musi być spełnione jedno z trzech kryteriów:
1.nabywca równocześnie otrzymuje i konsumuje korzyści dostarczane w miarę realizacji zobowiązań do wykonania świadczeń,
2.tworzony lub ulepszany składnik aktywów jest kontrolowany przez nabywcę w miarę postępu prac,
3.działania jednostki nie powodują wytworzenia składnika aktywów, który mógłby być wykorzystany przez nią alternatywnie oraz ma ona możliwe do wyegzekwowania prawo zapłaty za wykonane do tej pory świadczenia.
Jeśli żaden z trzech wymienionych warunków nie jest spełniony, to przeniesienie kontroli następuje w określonym momencie. W takim przypadku można posłużyć się następującymi kryteriami:
1.jednostka obecnie ma prawo do zapłaty za składnik aktywów
2.nabywca posiada tytuł prawy do składnika aktywów
3.na nabywcę przeszły znaczące ryzyka i korzyści wynikające z posiadania składnika aktywów
4.nabywca zaakceptował składnik aktywów.
Grupa na podstawie poniższego 5-cio elementowego procesu rozpoznawania przychodu ustala, czy przychody należy rozkładać w czasie, czy też ujmować je jednorazowo w określonym momencie.
Etap 1: Identyfikacja umów z klientami.
Grupa może ująć przychody, jeżeli sprzedaż została ujęta w formie umowy. Umowa może mieć charakter pisemny, ustny lub może wynikać z zachowania stron, które ujawnia ich wolę w sposób dostateczny. Przy określeniu, czy umowa z klientem została zawarta, istotne mogą okazać się warunki jej rozwiązania. Znaczenie może mieć również zawieranie umów równocześnie lub w powiązaniu z innymi umowami.
Etap 2: Identyfikacja obowiązków, które trzeba wykonać zgodnie z postanowieniami umowy.
Przychody związane są z wypełnieniem obietnicy przekazania klientowi dóbr lub usług będących przedmiotem sprzedaży, spełniające łącznie następujące warunki (§ 22 MSSF 15):
1) klient może odnieść z nich korzyści niezależnie lub w połączeniu z innymi dostępnymi dla klienta zasobami (tj. dobra lub usługi można wydzielić),
2) przyrzeczenie jednostki dotyczące przeniesienia dóbr lub usług na klienta można wyodrębnić spośród innych przyrzeczeń zawartych w umowie (tj. wyróżnia się ono w treści umowy). Przykład: jednostka powinna ująć osobno obowiązki z tytułu dostawy produktów oraz świadczonej usługi, jeżeli sprzedając produkty, zapewnia klientom fakultatywną usługę serwisowania na podstawie udzielonej gwarancji.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Etap 3: Ustalenie ceny transakcji w kwocie wynagrodzenia, do której jednostka oczekuje, że ma tytuł.
W zależności od charakteru umowy sprzedaży wynagrodzenie może być kwotą stałą lub (jeżeli zależy od wystąpienia przyszłego zdarzenia) kwotą zmienną, zależną od rabatów, upustów cenowych, refundacji, zachęt, premii za wyniki itp.
Etap 4: Przyporządkowanie ceny transakcji do poszczególnych obowiązków.
Jeżeli umowa zawiera odrębne obowiązki do wypełnienia (zidentyfikowane w etapie 2), cena transakcji powinna zostać do nich odpowiednio przypisana. Najlepszą podstawą do ustalenia ceny indywidualnej jest cena, za jaką jednostka może oddzielnie sprzedać dane dobro lub usługę.
Etap 5: Ujęcie przychodów w chwili wypełnienia obowiązku przez jednostkę.
Określone w umowie obowiązki są wypełnione, gdy jednostka dokonuje transferu obiecanych dóbr lub usług na klienta, tj. kiedy klient uzyskuje nad nimi kontrolę. Kwotą przychodów jest kwota wynagrodzenia przypisana do wypełnionego obowiązku. Obowiązek ten może być zaspokojony w określonym momencie (typowo przy dostawie dóbr) lub w pewnym przedziale czasowym (typowo przy świadczeniu usług). W tym drugim przypadku jednostka powinna wybrać odpowiednią metodę pomiaru postępu wypełnienia obowiązku.
Przy sporządzaniu sprawozdań finansowych Grupa ujmuje przychody na podstawie reguł INCOTERMS 2010 w odniesieniu do tych transakcji gdzie ocenione, że przychód ujmowany jest w punkcie czasu. Główną zasadą stosowaną przez VIGO jest reguła EXW, co oznacza, że dostawa zostaje uznana za dokonaną w momencie postawienia towarów do dyspozycji kupującego w oznaczonym miejscu, bez zobligowania do dalszych czynności ze strony sprzedającego.
Istotne warunki płatności:
●płatność zazwyczaj staje się należna w momencie przekazania ryzyka na odbiorcę, standardowe terminy płatności wynoszą 30 dni.
●umowy nie zawierają istotnego elementu finansowania,
●kwota wynagrodzenia nie jest zmienna w związku z tym wartość szacunkowa wynagrodzenia zmiennego nie podlega zwykle ograniczeniom,
●udzielana jest gwarancja handlowa na okres jednego roku, która nie odbiega od standardowych warunków odpowiedzialności z produkty.
Grupa ujmuje przychody z tytułu świadczenia usług zgodnie z metodą obmiaru wykonanych prac, na podstawie stopnia zaawansowania ich realizacji na koniec okresu sprawozdawczego. Zgodnie z tym podejściem przychód ujmowany jest w tych okresach, w których odbywa się świadczenie usług. Stopień zaawansowania wyznaczany jest na podstawie rzeczywistego wykonania prac w oparciu o ustalone harmonogramy. Wyceniane są odpowiednio koszty i przychody związane z umową. Na dzień bilansowy Grupa nie posiada żadnych umów w trakcie realizacji.
Zarząd zobowiązany jest do dokonywania szacunków, osądów i założeń dotyczących kwot wyceny poszczególnych składników aktywów i zobowiązań. Szacunki i związane z nimi założenia opierają się o doświadczenia historyczne i inne czynniki uznawane za istotne. Rzeczywiste wyniki mogą odbiegać od przyjętych wartości szacunkowych.
Szacunki i leżące u ich podstaw założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmianę wielkości szacunkowych ujmuje się w okresie, w którym nastąpiła weryfikacja, jeśli dotyczy ona wyłącznie tego okresu, lub w okresie bieżącym i okresach przyszłych, jeśli zmiana dotyczy ich na równi z okresem bieżącym.
Poniżej przedstawiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości oraz inne podstawy szacunku niepewności na dzień bilansowy, mające znaczący wpływ na ryzyko istotnych korekt wartości bilansowej aktywów i zobowiązań w następnym roku obrotowym.
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie, oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa.
Odpis na przeterminowane należności.
Grupa dokonuje aktualizacji wartości należności handlowych na każdy dzień bilansowy. Określając poziom odzyskiwalności należności z tytułu dostaw i usług uwzględniane są zmiany ich jakości od dnia udzielenia kredytu kupieckiego do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego.
W danym okresie obrotowym dokonano odpisów należności według MSSF 9 w wysokości 40 tys. zł.
Odpis aktualizujący zalegające zapasy na magazynie.
Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje analizy wiekowania zapasów znajdujących się w magazynach oraz dokonuje indywidualnej oceny ceny możliwej do uzyskania na dzień bilansowy i na tej podstawie podejmuje decyzję o utworzeniu odpisu aktualizacyjnego.
W danym okresie obrotowym dokonano zwiększenia odpisu zapasów zalegających na magazynach w wysokości 1 280 tys. zł.
Grupa dopuszcza do sprzedaży wyroby gotowe, wcześniej utrzymywane jedynie jako produkty zamienne na wypadek opóźnień w procesie produkcyjnym ze względu na osąd kierownictwa, które uznało, że w związku z planowanym zwiększeniem wolumenu produkcji większość zalegających zapasów zostanie zużyta w procesie produkcyjnym w następnym roku obrotowym.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Moment oddania prac rozwojowych do użytkowania
Nakłady poniesione na realizację prac rozwojowych Grupa rozlicza po zakończonej kontroli finansowej ze strony instytucji nadzorującej. Po otrzymaniu oficjalnego protokołu potwierdzającego zakończenie się pracy z pozytywnym wynikiem Grupa rozlicza wykazane nakłady.
Nakłady poniesione na realizację prac rozwojowych finansowanych z środków obrotowych rozlicza się w momencie uzyskania pozytywnego efektu tych prac. W sytuacji prac rozwojowych zakończonych niepowodzeniem, w momencie pozyskania wiedzy na ten temat nakłady na nie poniesione rozlicza się w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych.
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym.
Utrata wartości aktywów. Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników aktywów. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, jednostka szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Zarząd zweryfikował wartość aktywów na dzień i bilansowy nie znalazł przesłanek świadczących o utracie ich wartości.
Utrata wartości aktywów niefinansowych
W celu określenia wartości użytkowej Zarząd szacuje prognozowane przepływy pieniężne oraz stopę, którą przepływy dyskontowane są do wartości bieżącej (patrz podpunkt dotyczący utraty wartości aktywów niefinansowych). W procesie wyceny wartości bieżącej przyszłych przepływów dokonywane są założenia dotyczące prognozowanych wyników finansowych. Założenia te odnoszą się do przyszłych zdarzeń i okoliczności. Faktycznie zrealizowane wartości mogą różnić się od szacowanych, co w kolejnych okresach sprawozdawczych może przyczynić się do znaczących korekt wartości aktywów Grupy.
Wycena rezerw (nota 4.2.8). Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych. Stopa dyskontowa, stopa wzrostu wynagrodzeń oraz wskaźnik rotacji są kluczowymi założeniami aktuarialnymi mającymi wpływ na stan rezerw na świadczenia pracownicze. Wybór stopy dyskontowej jest związany z bieżącą sytuacją na rynku obligacji skarbowych, natomiast wybór planowanych wzrostów wynagrodzeń jest odzwierciedleniem strategii Grupy w zakresie kształtowania polityki płacowej w przyszłości. Dodatkowo na stan rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych ma wpływ wskaźnik rotacji pracowników zależący od historycznej rotacji pracowników.
Zgodnie z MSR 19 Grupa ujawnia analizę wrażliwości dla każdego istotnego założenia aktuarialnego na koniec okresu sprawozdawczego, pokazującą, jaki wpływ na zobowiązanie miałyby zmiany odpowiednich założeń aktuarialnych.
W związku z powyższym dokonano analizy wrażliwości dla następujących założeń:
1.zmiana stopy dyskontowej ± 0,5 p.p,
2.zmiana stopy wzrostu przyszłych wynagrodzeń ± 0,5 p.p,
3.zmiana wskaźnika rotacji pracowników ± 0,5 p.p.
Analiza wrażliwości została przeprowadzona, przy założeniu, że wszystkie inne założenia aktuarialne pozostają niezmienione. Wyniki przeprowadzonych kalkulacji kształtują się następująco:
Pozycja | Wartość bilansowa | Analiza wrażliwości | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stopa dyskontowa | Stopa wzrostu wynagrodzeń | Wskaźnik rotacji | ||||||
- 0,5% | + 0,5% | - 0,5% | + 0,5% | - 0,5% | + 0,5% | |||
Odprawy emerytalne | 194 | 209 | 181 | 181 | 209 | 204 | 185 | |
Odprawy rentowe | 30 | 31 | 28 | 28 | 31 | 31 | 29 | |
Niewykorzystane urlopy | 2 001 | 2 001 | 2 001 | 2 001 | 2 001 | 2 001 | 2 001 | |
Razem | 2 225 | 2 242 | 2 210 | 2 210 | 2 242 | 2 236 | 2 417 | |
z tyt. podatku odroczonego związanego z ulgą inwestycyjną w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i innych różnic przejściowych ze względu na małe prawdopodobieństwo zrealizowania się tego aktywa do końca czasu trwania TSSE w Polsce.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Wartość godziwa instrumentów pochodnych i pozostałych instrumentów finansowych (nota 4.2.12).
Wartość godziwa instrumentów finansowych oparta jest na podstawie otrzymanych od instytucji finansowych wycen tych instrumentów na dzień bilansowy. Pozostałe instrumenty finansowe nie są wyceniane do wartości godziwej ze względu na to, że przyjmuje się że wartość godziwa jest zbliżona do wartości bilansowej.
Stawki amortyzacyjne. Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
Poza instrumentami pochodnymi, do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą kredyty bankowe, środki pieniężne, należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe, lokaty krótkoterminowe, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność spółek wchodzących w skład Grupy
Zasadą stosowaną przez Grupę obecnie i przez cały okres objęty badaniem sprawozdania finansowego jest nieprowadzenie obrotu instrumentami finansowymi.
Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko związane z płynnością, ryzyko walutowe oraz ryzyko kredytowe.
Zarząd weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka – zasady te zostały w skrócie omówione poniżej. Grupa monitoruje również ryzyko cen rynkowych dotyczące wszystkich posiadanych przez nią instrumentów finansowych. Wielkość tego ryzyka w okresie została przedstawiona poniżej.
Zarząd ponosi odpowiedzialność za ustanowienie i nadzór nad zarządzaniem ryzykiem przez Grupę. Zasady zarządzania ryzykiem przez Grupę mają na celu identyfikację i analizę ryzyk, na które Grupa jest narażona, określenie odpowiednich limitów i kontroli, jak też monitorowanie ryzyka i stopnia dopasowania do niego limitów. Zasady zarządzania ryzykiem i systemy podlegają regularnym przeglądom w celu uwzględnienia zmiany warunków rynkowych i zmian w działalności Grupy. Poprzez odpowiednie szkolenia, przyjęte standardy i procedury zarządzania, Grupa dąży do zbudowania mobilizującego i konstruktywnego środowiska kontroli, w którym wszyscy pracownicy rozumieją swoją rolę i obowiązki.
Ryzyko rynkowe polega na tym, że zmiany cen rynkowych, takich jak kursy walutowe, stopy procentowe i ceny akcji będą wpływać na wyniki Grupy lub na wartość posiadanych instrumentów finansowych. Celem zarządzania ryzykiem rynkowym jest utrzymanie i kontrolowanie stopnia narażenia spółek wchodzących w skład Grupy na ryzyko rynkowe w granicach przyjętych parametrów, przy jednoczesnym dążeniu do optymalizacji stopy zwrotu.
W ocenie Zarządu ryzyko rynkowe w odniesieniu do Grupy dotyczy przede wszystkim ekspozycji na ryzyko zmiany kursu PLN/EUR z uwagi na to, iż Grupa prowadzi wymianę handlową głównie jako eksporter.
Inne ryzyka rynkowe odnoszą się do zmian oprocentowania zobowiązań finansowych, środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. Należności handlowe krótkoterminowe w walucie obcej stanowiły na dzień 31 grudnia 2023 r. 99% należności handlowych ogółem natomiast krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług w walucie obcej stanowiły na ten dzień 40% zobowiązań z tytułu dostaw i usług ogółem (31.12.2022 r: odpowiednio 95% i 45%).
Grupa korzysta z instrumentów finansowych w celu zabezpieczenia przed ryzykiem zmian kursów walut.
Grupa w sposób ciągły analizuje wahania kursu EUR/PLN. Poniższa tabela przedstawia szacunkową wrażliwość wyniku finansowego brutto na wahania kursu EUR (przy założeniu braku zabezpieczeń poprzez instrumenty finansowe):
Rok zakończony 31.12.2023 | Wpływ na wynik | Wpływ na kapitał własny | Wpływ na wynik | Wpływ na kapitał własny |
EUR + 10%/- 10%* | USD + 10%/-10% | |||
Środki pieniężne | +/- 17 | +/ -54 | ||
Pożyczki i należności | +/-1 296 | +/ -313 | ||
Zobowiązania handlowe | +/- 77 | +/ -19 | ||
Kredyty | +/- 5 132 | +/- | ||
Razem | +/- 6 522 | +/ -386 | ||
Rok zakończony 31.12.2022 | Wpływ na wynik | Wpływ na kapitał własny | Wpływ na wynik | Wpływ na kapitał własny |
EUR + 10%/- 10%* | USD + 10%/-10% | |||
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Środki pieniężne | +/-36 | +/-39 | ||
Pożyczki i należności | +/-1 301 | +/-1 386 | ||
Zobowiązania handlowe | +/-322 | +/-343 | ||
Kredyty | +/- 4 938 | +/-5 261 | ||
Razem | +/-6 597 | +/-7 029 | ||
*W analizie w roku 2023 uwzględniono zmiany o 10% ze względu na założenie, że ryzyko związane z możliwością wahań kursu jednej waluty w stosunku do innej nie będzie wyższe.
Wartość bilansowa aktywów oraz zobowiązań pieniężnych Grupy denominowanych w walutach obcych na dzień bilansowy przedstawia się następująco:
Aktywa (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Waluta w EURO | 13 127 | 13 804 |
Waluta w USD | 5 905 | 1 797 |
Waluta w GBP | 2 |
|
Ryzyko stóp procentowych występuje głównie w związku z korzystaniem przez Grupę z kredytów bankowych. Zaciągnięte kredyty oparte są na zmiennej stopie procentowej co naraża Grupę na ryzyko zmiany wyniku i przepływów pieniężnych. Biorąc pod uwagę obecny poziom finansowania kredytowego zakłada się, że skutki zmiany stóp procentowych miały umiarkowany wpływ na wynik roku 2022.
W celu przeprowadzenia analizy wrażliwości na zmiany stóp procentowych, na podstawie historycznych zmian wartości oraz na podstawie wiedzy i doświadczenia w zakresie rynków finansowych, zmiany stóp procentowych, które są „racjonalnie możliwe”, oszacowane zostały na dzień 31.12.2022 r. na poziomie -1/+1 punktów procentowych dla złotego w przypadku kredytów bankowych.
Zarząd opracował politykę kredytową, według której każdy klient jest oceniany pod kątem wiarygodności kredytowej zanim zostaną mu zaoferowane terminy płatności oraz inne warunki umowy. Przy ocenie, o ile to możliwe, brany jest pod uwagę rating klienta dokonany przez zewnętrzne firmy, a w niektórych przypadkach referencje bankowe. Dla każdego klienta jest wyznaczony limit transakcyjny, który oznacza maksymalną kwotę transakcji, dla której nie jest wymagana aprobata Zarządu.
Grupa regularnie monitoruje terminowość regulowania należności, w razie opóźnień wzywa klientów do zapłaty, a w ostateczności podejmuje działania windykacyjne.
Znacząca większość klientów prowadzi transakcje z Grupą co najmniej od trzech lat. Straty poniesione przez Grupę w wyniku nieotrzymania płatności są marginalne. Narażenie Jej na ryzyko kredytowe wynika głównie z indywidualnych cech każdego klienta. W ocenie Zarządu ryzyko kredytowe jest niskie, ponieważ kontrahentami są głównie firmy o uznanej reputacji.
Największy klient w 2023 roku generuje 10,2% (2022 r.: 11,4%) przychodów. Saldo należności od największego klienta stanowi 7,8% łącznej kwoty należności z tytułu dostaw i usług brutto na dzień 31 grudnia 2023 r (31.12.2022 r.: 14,7%). Wszystkie należności są spłacane zgodnie z umowami pisemnymi. Grupa nie widzi istotnego ryzyka w tym zakresie.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Ryzyko płynności jest to ryzyko wystąpienia trudności w spełnieniu przez Grupę obowiązków związanych ze zobowiązaniami finansowymi, które rozliczane są w drodze wydania środków pieniężnych lub innych aktywów finansowych. Zarządzanie płynnością przez Grupę polega na zapewnianiu, w możliwie najwyższym stopniu, aby Grupa zawsze posiadała płynność wystarczającą do regulowania wymaganych zobowiązań, zarówno w normalnej jak i kryzysowej sytuacji, bez narażania na niedopuszczalne straty lub podważenie reputacji Grupy.
Grupa minimalizuje ryzyko płynności prowadząc windykację w sposób ciągły, co zapewnia stały dopływ gotówki. Ponadto kontroluje i prowadzi działania mające na celu spełnianie warunków umów kredytowych. Aby zapewnić środki finansowe Grupa wspomaga się finansowaniem zewnętrznym – kredytem bankowym.
Do narzędzi zarządzania ryzykiem płynności w Spółce należą m.in.:
▪regularne monitorowanie potrzeb i wydatków gotówkowych,
▪prowadzenie windykacji w sposób ciągły, co zapewnia stały dopływ środków pieniężnych,
▪działania mające na celu spełnienie warunków,
▪korzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania w postaci kredytów bankowych.
Wyszczególnienie | Na żądanie | <3 miesięcy | Od 3 do 12 miesięcy | Od 1 do 5 lat | >5 lat | |
|---|---|---|---|---|---|---|
31.12.2023 | 4 388 | 3 405 | 29 125 | 18 803 |
| |
Oprocentowane kredyty i pożyczki |
| 3 405 | 29 125 | 18 803 |
| |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 4 388 |
|
|
|
| |
31.12.2022 | 6 505 | 3 222 | 18 106 | 28 057 |
| |
Oprocentowane kredyty i pożyczki |
| 3 222 | 18 106 | 28 057 |
| |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 6 505 |
|
|
|
|
Grupa ocenia, że w ramach posiadanych środków finansowych w odniesieniu do bieżącego zadłużenia ryzyko związane z płynnością jest umiarkowane.
Podstawowym założeniem polityki Grupy w zakresie zarządzania kapitałami jest utrzymanie silnej bazy kapitałowej, która będzie podstawą zaufania ze strony inwestorów, kredytodawców oraz rynku i która zapewni przyszły rozwój Spółek z Grupy. Ryzyko w zakresie zarządzania kapitałami polega na nieuzyskaniu powyższych celów. Grupa monitoruje zmiany w akcjonariacie, wskaźniki rentowności kapitału oraz poziom dywidend wypłacanych akcjonariuszom.
Celem Grupy jest osiągnięcie wskaźnika rentowności kapitału na poziomie satysfakcjonującym akcjonariuszy. Zarząd monitoruje poziom wskaźnika zwrotu z kapitału, który jest definiowany jako stosunek wyniku działalności operacyjnej do kapitału własnego. Zarząd dąży do utrzymania równowagi pomiędzy wyższą stopą zwrotu możliwą do osiągnięcia przy wyższym poziomie zadłużenia i korzyściami oraz bezpieczeństwem osiąganym przy solidnym kapitale.
W okresie sprawozdawczym od 1 stycznia 2023 r do 31 grudnia 2023 r wskaźnik ten, liczony jako iloraz zysku netto za okres sprawozdawczy oraz kapitału własnego pomniejszonego o zysk netto, wyniósł -1,75% (2022 r: 8,77%). Stopa zadłużenia, liczona jako relacja sumy zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek do kapitału własnego ogółem, wynosiła 26% na dzień 31 grudnia 2022 r. (2022 r.: 33,9%).
W okresie sprawozdawczym od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. nie było zmian w podejściu Grupy do zarządzania kapitałem.
Grupa monitoruje stan kapitałów stosując również wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Do zadłużenia netto Grupa wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Oprocentowane kredyty i pożyczki | 51 333 | 49 385 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 4 094 | 6 505 | |
Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 2 806 | 2 258 | |
Zadłużenie netto | 52 621 | 53 632 | |
Kapitał własny | 198 180 | 138 524 | |
Kapitał razem | 198 180 | 138 524 | |
Kapitał i zadłużenie netto | 250 801 | 192 156 | |
Wskaźnik dźwigni | 0,2098 | 0,2570 |
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym zastosowano następujące kursy wymiany złotego w stosunku do EURO, ustalanych przez Narodowy Bank Polski:
Lp. | Treść | 1.01.2023 | 1.01.2022 | |
|---|---|---|---|---|
1. | Średni kurs NBP na dzień bilansowy | 4,3480 | 4,6899 | |
2. | Średni kurs okresu | 4,5283 | 4,6907 | |
3. | Najwyższy średni kurs w okresie | 4,7895 | 5,0372 | |
4. | Najniższy średni kurs w okresie | 4,3053 | 4,4879 |
Do przeliczenia danych sprawozdania z sytuacji finansowej użyto kursu średniego NBP na dzień bilansowy. Do przeliczenia pozycji rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych użyto kursu będącego średnią arytmetyczną średnich kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie na podstawie informacji publikowanych przez Narodowy Bank Polski.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) w 2023 r.
Wyszczególnienie | Zakończone prace rozwojowe | Inne (w tym oprogramowanie komputerowe) | Ogółem | |
|---|---|---|---|---|
Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2023 | 26 333 | 2 603 | 28 937 | |
Zwiększenia, z tytułu: | 15 739 | 349 | 16 088 | |
- przyjęte zakończone prace rozwojowe | 15 739 |
| 15 739 | |
- zakup |
| 349 | 349 | |
Zmniejszenia, z tytułu: | 819 |
| 819 | |
- likwidacji | 819 |
| 819 | |
Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2023 | 39 541 | 2 952 | 44 206 | |
Umorzenie na dzień 01.01.2023 | 7 385 | 2 120 | 9 505 | |
Zwiększenia, z tytułu: | 5 052 | 550 | 5 602 | |
- amortyzacji | 5 052 | 550 | 5 602 | |
Zmniejszenia, z tytułu: | 819 |
| 819 | |
- likwidacji | 819 |
| 819 | |
Umorzenie na dzień 31.12.2023 | 11 618 | 2 670 | 14 288 | |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2023 | 27 923 | 282 | 29 918 |
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) w 2022 r.
Wyszczególnienie | Zakończone prace rozwojowe | Inne (w tym oprogramowanie komputerowe) | Ogółem | |
|---|---|---|---|---|
Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2022 | 15 480 | 2 603 | 18 083 | |
Zwiększenia, z tytułu: | 13 026 |
| 13 026 | |
- przyjęte zakończone prace rozwojowe | 13 026 |
| 13 026 | |
Zmniejszenia, z tytułu: | 2 173 |
| 2 173 | |
- likwidacji | 2 173 |
| 2 173 | |
Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2022 | 26 333 | 2 603 | 28 937 | |
Umorzenie na dzień 01.01.2022 | 6 015 | 1 571 | 7 586 | |
Zwiększenia, z tytułu: | 3 543 | 550 | 4 093 | |
- amortyzacji | 3 543 | 550 | 4 093 | |
Zmniejszenia, z tytułu: | 2 173 |
| 2 173 | |
- likwidacji | 2 173 |
| 2 173 | |
Umorzenie na dzień 31.12.2022 | 7 385 | 2 120 | 9 505 | |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022 | 18 948 | 483 | 19 432 |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Adres nieruchomości | Nr księgi wieczystej lub zbiorów dokumentów | Powierzchnia działki [m2] na 31.12.2022 | Powierzchnia działki [m2] na 31.12.2021 | Wartość na 31.12.2022 | Wartość na 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
05-850 Ożarów Mazowiecki, ul. Poznańska 129/133 | WA1P/00087633/6 | 1 302 | 1 302 | 363 | 363 | |
05-850 Ożarów Mazowiecki, ul. Poznańska 129/133 | WA1P/00082343/1 | 2 750 | 2 750 | 252 | 252 | |
05-850 Ożarów Mazowiecki, ul. Poznańska 129/133 | WA1P/00083348/3 | 4 928 | 4 928 | 2 435 | 2 435 | |
Ogółem | 10 674 | 10 674 | 3 050 | 3 050 | ||
W 2022 Grupa nie prowadziła prac badawczych w związku, z którymi należało ująć koszty w sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Wszystkie nakłady na prace rozwojowe poniesione w roku 2023 zostały aktywowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Grupa ocenia, że z punktu widzenia jej sprawozdania finansowego istotne są następujące wartości niematerialne:
Wyszczególnienie (w tys. zł) | Wartość bilansowa na dzień 31.12.2023 | Pozostały okres amortyzacji | |
|---|---|---|---|
Technologia modułów detekcyjnych z wieloelementowymi detektorami | 7 793 | 48 | |
Technologia tanich detektorów podczerwieni SENSORY | 7 409 | 48 | |
Technologia produkcji i testowania chipów | 1 794 | 60 | |
Technologia materiałów półprzewodnikowych | 1 285 | 180 | |
Technologia heterostruktur LWIR | 998 | 60 | |
Technologia produkcji układu akwizycji | 940 | 48 | |
Technologia produkcji detektorów typu fotodioda | 811 | 48 |
Wyszczególnienie (w tys. zł) | Wartość bilansowa na dzień 31.12.2022 | Pozostały okres amortyzacji | |
|---|---|---|---|
Technologia produkcji i testowania chipów | 2 243 | 60 | |
Technologia materiałów półprzewodnikowych | 1 400 | 147 | |
Technologia produkcji układu akwizycji | 1 343 | 40 | |
Technologia heterostruktur LWIR | 1 247 | 60 | |
Technologia CHEQUERS | 1 174 | 34 | |
Technologia produkcji detektorów typu fotodioda | 1 158 | 40 | |
Oprogramowanie POTOK+ | 892 | 53 | |
Technologia chipów detekcyjnych Narażenia | 863 | 24 | |
Technologia automatycznej obróbki mechanicznej i pomiarów | 823 | 55 | |
Technologia modułu ACCORDS | 816 | 39 |
(w zł) | Stan na 31.12.2023 | Stan na 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Prawo do użytkowania | 3 796 688,44 | 3 835 829,56 | |
Zobowiązanie z tytułu leasingu | 863 700,79 | 863 889,45 | |
Koszty finansowe leasingu | 50 796,70 | 50 807,18 | |
Koszty amortyzacji | 39 141,12 | 39 141,12 | |
Stopa dyskontowa | 5,88% | 5,88% |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Wyszczególnienie | Budynki i budowle | Maszyny | Środki | Pozostałe | Środki trwałe w budowie | Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2023 | 45 817 | 45 367 | 2 079 | 28 285 | 21 675 | 143 222 | |
Zwiększenia, z tytułu: |
| 19 201 |
| 6 642 | 1 568 | 27 411 | |
- nabycia środków trwałych |
| 169 |
| 70 |
| 208 | |
- rozliczenie środków trwałych w budowie |
| 19 032 |
| 6 572 |
| 25 604 | |
- inne |
|
|
|
| 1 568 | 1 568 | |
Zmniejszenia, z tytułu: |
| 144 |
| 185 | 20 700 | 21 029 | |
- likwidacji |
| 144 |
| 185 |
| 329 | |
- przyjęcie na stan środków trwałych |
|
|
|
| 20 700 | 20 700 | |
Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2023 | 45 817 | 64 453 | 2 079 | 34 741 | 2 543 | 149 604 | |
Umorzenie na dzień 01.01.2023 | 5 456 | 16 159 | 535 | 7 570 |
| 29 720 | |
Zwiększenia, z tytułu: | 1 221 | 3 995 | 399 | 2 688 | 1 221 | 8 302 | |
- amortyzacji | 1 221 | 3 995 | 399 | 2 688 | 1 221 | 8 302 | |
Zmniejszenia, z tytułu: |
| 137 |
| 189 |
| 326 | |
- likwidacji |
| 137 |
| 189 |
| 326 | |
Umorzenie na dzień 31.12.2023 | 6 677 | 20 017 | 933 | 10 069 |
| 37 696 | |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2023 | 39 140 | 44 407 | 1 146 | 24 672 | 2 543 | 111 908 |
Wyszczególnienie | Budynki i budowle | Maszyny | Środki | Pozostałe | Środki trwałe w budowie | Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2022 | 37 584 | 35 438 | 935 | 16 332 | 32 368 | 122 657 | |
Zwiększenia, z tytułu: | 8 233 | 10 091 | 1 704 | 12 014 | 18 464 | 50 506 | |
- nabycia środków trwałych | 8 233 |
| 1 704 | 545 |
| 10 482 | |
- rozliczenie środków trwałych w budowie |
|
|
| 11 469 | 18 464 | 29 933 | |
Zmniejszenia, z tytułu: |
| 163 | 559 | 61 | 29 157 | 29 940 | |
- likwidacji |
| 163 | 559 | 61 |
| 783 | |
- przyjęcie na stan środków trwałych |
|
|
|
| 29 157 | 29 157 | |
Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2022 | 45 817 | 45 367 | 2 079 | 28 285 | 21 675 | 143 222 | |
Umorzenie na dzień 01.01.2022 | 4 290 | 12 816 | 782 | 5 550 |
| 23 438 |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Wyszczególnienie | Budynki i budowle | Maszyny | Środki | Pozostałe | Środki trwałe w budowie | Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zwiększenia, z tytułu: | 1 166 | 3 481 | 312 | 2 075 |
| 7 034 | |
- amortyzacji | 1 166 | 3 481 | 312 | 2 075 |
| 7 034 | |
Zmniejszenia, z tytułu: |
| 138 | 559 | 55 |
| 752
| |
- likwidacji |
| 138 | 559 | 55 |
| 752 | |
Umorzenie na dzień 31.12.2022 | 5 456 | 16 159 | 535 | 7 570 |
| 29 720 | |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022 | 40 360 | 29 207 | 1 545 | 20 714 | 21 675 | 113 502 |
Stan na 01.01.2023 | Poniesione nakłady w roku obrotowym | Rozliczenie nakładów | Odpisy aktualizujące na BZ | Stan na 31.12.2023 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Inne środki trwałe | Wartości niematerialne | Inne
| ||||||
21 675 | 1 568 |
| 20 700 |
|
|
|
|
| 2 543 | ||
Stan na 01.01.2022 | Poniesione nakłady w roku obrotowym | Rozliczenie nakładów | Odpisy aktualizujące na BZ | Stan na 31.12.2022 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Inne środki trwałe | Wartości niematerialne | Inne
| |||||
32 368 | 18 464 | 8 042 | 9 593 | 53 | 11 469 |
|
|
| 21 675 | |
W roku obrotowym 2023 Grupa poniosła nakłady inwestycyjne na zakup środków trwałych i wartości niematerialnych (poza nakładami na prace rozwojowe w toku) w wysokości 22,7 mln zł (w roku 2022 – 36 mln zł).
W roku 2024 planuje się ponieść nakłady inwestycyjne na zakup środków trwałych związanych ze zwiększeniem poziomu sprzedaży, rozwojem działalności w obszarze prac rozwojowych i zwiększeniem efektywności produkcyjnej.
Zabezpieczenia na aktywach trwałych opisane są w punkcie 4.2.9 niniejszego raportu.
Grupa w bieżącym roku nie poniosła znaczących nakładów inwestycyjnych na ochronę środowiska. Nie planuje się znaczących nakładów na ochronę środowiska w roku następnym. Natomiast liczne działania związane z ograniczeniem zużycia energii i wody oraz ochroną środowiska opisane są w punkcie 5.8 Raportu.
Grupa nie dokonuje lokat w nieruchomości. Grupa na koniec roku 2023 nie posiada istotnych nie amortyzowanych lub nie umarzanych środków trwałych używanych na podstawie umów najmu, dzierżawy lub leasingu.
Grupa na dzień bilansowy posiadała zamortyzowana i nadal używane środki trwałe w wysokości 9,4 mln zł.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Nazwa Grupy, forma prawna, miejscowość, w której mieści się siedziba zarządu | Wartość udziałów wg ceny nabycia (w tys. zł) | Korekty aktualizujące wartość | Wartość bilansowa udziałów (w tys. zł) | Procent posiadanych udziałów | Procent posiadanych głosów | |
|---|---|---|---|---|---|---|
VIGO Ventures ASI Sp. z o.o. ul. Marszałkowska 126/134, 00-008 Warszawa | 14 631 | -1 983 | 12 648 | 50% | 50% |
Dane z jednostkowego sprawozdania finansowego Spółki VWI za okres 01.01.2023-31.12.2023 przedstawiają się następująco (w tys. zł):
Kapitał własny | Kapitał zakładowy | Pozostałe kapitały | Zysk/strata netto | Wartość aktywów | Aktywa trwałe | Aktywa obrotowe | Wartość zobowiązań | Wartość przychodów | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
33 404 | 7 705 | 24 473 | 1 226 | 33 579 | 33 334 | 246 | 176 | 3 173 |
Środki pieniężne | Długoterminowe zobowiązania finansowe | Krótkoterminowe zobowiązania finansowe | Amortyzacja/Umorzenie | Przychody odsetkowe | Koszty odsetkowe | Koszty ogółem | Przychody ogółem | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
210 |
|
| 14 | 81 |
| 1 945 | 3 172 |
Dane z jednostkowego sprawozdania finansowego Spółki VVASI za okres 01.01.2022-31.12.2022 przedstawiają się następująco (w tys. zł):
Kapitał własny | Kapitał zakładowy | Pozostałe kapitały | Zysk/strata netto | Wartość aktywów | Aktywa trwałe | Aktywa obrotowe | Wartość zobowiązań | Wartość przychodów | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 708 | 1 658 | 3 215 | -164 | 4 796 |
| 4 796 | 88 | 117 |
Środki pieniężne | Długoterminowe zobowiązania finansowe | Krótkoterminowe zobowiązania finansowe | Amortyzacja/Umorzenie | Przychody odsetkowe | Koszty odsetkowe | Koszty ogółem | Przychody ogółem | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
533 |
| 26 |
| 117 | 1 | 260 | 117 |
Grupa w 2021 roku założyła spółkę VIGO Photonics Inc. (własne przedstawicielstwo na Stanach Zjednoczonych) i w 2023 udzieliła jej pożyczki na bieżącą działalność w kwocie 1,7 mln zł.
Nakłady na prace rozwojowe (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Sensory dla Przemysłu 4.0 i IoT |
| 15 202 | |
Struktury epitaksjalne i VCSEL | 10 634 | 10 429 | |
DEMETER | 4 471 | 4 471 | |
Travel | 382 | 373 | |
WidePower |
|
| |
Systemy Optoelektroniczne | 6 892 | 4 874 | |
Matryce | 10 694 | 6 354 | |
Pemir | 893 | 822 | |
Car2Tera | 86 | 77 | |
Wikinet |
| 533 | |
Triage | 1 443 | 1 365 | |
Ingaas With Asic | 12 229 | 6 829 | |
AI PRISM | 368 | 40 | |
IBAIA | 385 |
|
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Nakłady na prace rozwojowe (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
LWIRPSBDA | 115 |
| |
CHIPY | 101 | 96 | |
DETEKTORY LN2 | 776 | 26 | |
DETEKTORY TOXX LWIR | 352 | 63 | |
DETEKTORY TOXX MWIR | 824 | 444 | |
KWALIFIKACJA NOWYCH DOSTAWCÓW CHŁODZIAREK | 546 | 125 | |
MODUŁY DEDYKOWANE | 81 | 37 | |
NDIR | 217 | 72 | |
PHOTOGENIC | 1 910 | 263 | |
OPMMEG | 1 031 |
| |
MiniBot | 1 033 |
| |
BROMEDIR | 355 |
| |
FOSMO | 194 |
| |
SMD | 286 | 82 | |
SOMBRERO | 467 | 125 | |
GIGA | 14 |
| |
TMD | 771 | 398 | |
TOP20 | 1 442 | 344 | |
VIGO Production Supervision | 236 |
| |
Nakłady na prace rozwojowe, w tym: | 59 225 | 53 444 | |
długoterminowe | 59 225 | 53 444 | |
krótkoterminowe |
|
|
Pozostałe rozliczenia międzyokresowe kosztów | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
- ubezpieczenia majątkowe | 272 | 242 | |
- prenumeraty, opłaty |
| 571 | |
- faktury do rozliczenia w nowym okresie |
| 47 | |
- składki członkowskie | 8 | 7 | |
- faktury zaliczkowe | 933 | 105 | |
- pozostałe | 48 | 95 | |
Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów: | 1 261 | 1 068 | |
długoterminowe | 53 |
| |
krótkoterminowe | 1 208 | 1 068 |
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Materiały na potrzeby produkcji | 6 893 | 9 644 | |
Dostawa w drodze | 503 | 131 | |
Półprodukty i produkcja w toku | 767 | 1 015 | |
Produkty gotowe | 6 161 | 5 502 | |
Zapasy brutto | 14 422 | 16 292 | |
Odpis aktualizujący wartość zapasów | 2 291 | 1 011 |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Zapasy netto | 12 033 | 15 281 |
Wyszczególnienie (w tys. zł) | Okres zalegania w dniach |
| Razem | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
1-180 | 181-365 | 366-548 | 549-730 | powyżej 730 | |||
Materiały (brutto) | 3 468 | 1 126 | 1 403 | 322 | 572 | 6 891 | |
Materiały (odpisy) |
| 215 | 702 | 242 | 572 | 1 731 | |
Materiały netto | 3 468 | 911 | 701 | 80 | - | 5 160 | |
Półprodukty i produkcja w toku (brutto) | 321 | 173 | 229 | 11 | 33 | 767 | |
Półprodukty i produkcja w toku (odpisy) |
|
| 114 | 8 | 33 | 156 | |
Półprodukty i produkcja w toku (netto) | 321 | 173 | 115 | 3 | - | 611 | |
Produkty gotowe (brutto) | 647 | 289 | 153 | 137 | 225 | 1 451 | |
Produkty gotowe (odpisy) |
|
| 77 | 103 | 225 | 405 | |
Odchylenia od cen ewidencyjnych | 2 909 | 897 | 477 | 430 |
| 4 713 | |
Produkty gotowe (netto) | 3 556 | 1 186 | 553 | 464 | - | 5 759 | |
Zaliczki na dostawy | 503 |
|
|
|
| 503 | |
Zapasy razem | 7 848 | 2 270 | 1 369 | 547 | - | 12 033 | |
Wyszczególnienie (w tys. zł) | Okres zalegania w dniach |
| Razem | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
1-180 | 181-365 | 366-548 | 549-730 | powyżej 730 | |||
Materiały (brutto) | 7 915 | 885 | 241 | 109 | 494 | 9 644 | |
Materiały (odpisy) |
|
| 121 | 82 | 494 | 697 | |
Materiały netto | 7 915 | 885 | 121 | 27 | 0 | 8 948 | |
Półprodukty i produkcja w toku (brutto) | 872 | 47 | 41 | 20 | 35 | 1 015 | |
Półprodukty i produkcja w toku (odpisy) |
|
| 21 | 15 | 35 | 70 | |
Półprodukty i produkcja w toku (netto) | 872 | 47 | 21 | 5 | 0 | 945 | |
Produkty gotowe (brutto) | 1 678 | 246 | 129 | 83 | 117 | 2 253 | |
Produkty gotowe (odpisy) |
|
| 65 | 62 | 117 | 244 | |
Odchylenia od cen ewidencyjnych | 2 048 | 514 | 270 | 173 | 245 | 3 249 | |
Produkty gotowe (netto) | 3 726 | 760 | 334 | 193 | 245 | 5 258 | |
Zaliczki na dostawy | 131 |
|
|
|
| 131 | |
Zapasy razem | 12 644 | 1 692 | 476 | 225 | 245 | 15 281 | |
Wyszczególnienie (w tys. zł) | Odpisy aktualizujące materiały | Odpisy aktualizujące półprodukty | Odpisy aktualizujące produkty gotowe | Razem odpisy aktualizujące zapasy | |
|---|---|---|---|---|---|
Stan na dzień 01.01.2023 roku | 697 | 70 | 244 | 1 011 | |
Zwiększenia w tym: | 1 033 | 86 | 161 | 1 280 | |
- utworzenie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi | 1 033 | 86 | 161 | 1 280 | |
Stan na dzień 31.12.2023 roku | 1 730 | 156 | 405 | 2 291 | |
Stan na dzień 01.01.2022 roku | 417 | 20 |
| 437 | |
Zwiększenia w tym: | 280 | 50 | 244 | 574 |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | Odpisy aktualizujące materiały | Odpisy aktualizujące półprodukty | Odpisy aktualizujące produkty gotowe | Razem odpisy aktualizujące zapasy | |
|---|---|---|---|---|---|
- utworzenie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi | 280 | 50 | 244 | 574 | |
Stan na dzień 31.12.2022 roku | 697 | 70 | 244 | 1 011 |
Materiały znajdujące się w magazynie stanowią zapas dla zabezpieczenia procesów technologicznych
i będą wykorzystane w następnym okresie obrotowym. Zaleganie elementów na magazynach materiałowych spowodowane jest:
▪utrzymywaniem elementów wycofanych z produkcji przez dostawców do celów realizacji serwisu,
▪utrzymywaniem elementów używanych do zamówień, które pojawiają się sporadycznie, ale w dużych ilościach,
▪elementami, które używane są do rzadko pojawiających się zamówień o specjalnych parametrach.
Produkty gotowe zalegające na magazynie powyżej 365 dni to produkty wytworzone w nadwyżkach w trakcie minimalnej serii procesu technologicznego, które mogą w przyszłości być sprzedane, jeżeli będzie na nie indywidualne zapotrzebowanie.
W związku z planowanym zwiększeniem wolumenu produkcji większość zalegających zapasów zostanie zużyta w procesie produkcyjnym w 2024 roku.
Utrzymywanie gotowych produktów na magazynie spowodowane jest:
▪posiadaniem zapasów magazynowych do zamówień produkcyjnych wysokoseryjnych,
▪posiadaniem na magazynie pojedynczych detektorów wyprodukowanych nadmiarowo w ramach pojedynczych zamówień o bardzo specyficznych parametrach, gdzie powtórzenie tak specjalnych parametrów zdarza się w odstępach kilkunastomiesięcznych,
▪wyprodukowaniem w ramach obniżania ceny dla klienta produktów w większych partiach, gdzie część partii jest sprzedawana od ręki, a pozostałe w ciągu następnych kilku miesięcy.
Wartość zapasów ujętych jako koszt w okresie przedstawia się następująco:
▪w koszcie wytworzenia koszt materiałów bezpośrednich to 11 773 tys. zł. a koszty pośrednie i inne koszty 26 612 tys. zł.
W omawianym okresie nie wykazano wartości zapasów ujętych jako sprzedane towary.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Należności handlowe | 15 934 | 14 256 | |
- od pozostałych jednostek | 15 934 | 14 256 | |
Odpisy aktualizujące | 30 | 80 | |
Należności handlowe brutto | 15 964 | 14 336 |
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych na początek okresu | 80 | 40 | |
Zwiększenia, w tym: | 129 | 222 | |
- dokonanie odpisów na należności przeterminowane i sporne | 129 | 195 | |
- spisanie należności nieściągalnych | 179 | 27 | |
Zmniejszenia w tym: | 179 | 181 | |
- rozwiązanie odpisów spłata należności | 30 | 181 | |
Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych od jednostek pozostałych na koniec okresu | 80 | 80 |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | Odpisy aktualizujące pożyczki | Razem odpisy aktualizujące pozostałe należności finansowe | |
|---|---|---|---|
Stan na dzień 01.01.2023 roku | 693 | 693 | |
Zwiększenia w tym: | 1 195 | 1 195 | |
- utworzenie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi | 1 195 | 1 195 | |
Zmniejszenia w tym: | 112 | 112 | |
- rozwiązanie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi przychodami operacyjnymi | 112 | 112 | |
Stan na dzień 31.12.2023 roku | 1 082 | 1 082 | |
Stan na dzień 01.01.2022 roku |
| 558 | |
Zwiększenia w tym: |
| 135 | |
- utworzenie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi |
| 135 | |
Stan na dzień 31.12.2022 roku |
| 693 |
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Pozostałe należności, w tym: |
|
| |
- z tytułu podatków, | 1 709 | 2 132 | |
- inne | 196 | 94 | |
- należności z tytułu należnych wpłat na kapitał | 62 694 |
| |
Pozostałe należności brutto | 64 599 | 2 226 | |
Pozostałe należności finansowe |
| 16 | |
- udzielone pożyczki | 80 | 16 | |
Należności finansowe brutto | 80 | 2 242 |
Struktura walutowa należności krótkoterminowych brutto (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
w walucie polskiej | 64 486 | 982 | |
w walutach obcych (według walut i po przeliczeniu na zł) | 16 370 | 14 336 | |
EUR | 2 980 | 2 452 | |
po przeliczeniu na zł | 12 955 | 11 499 | |
USD | 868 | 931 | |
po przeliczeniu na zł | 3 415 | 4 098 | |
GBP | 0 |
| |
po przeliczeniu na zł | 2 |
| |
Należności krótkoterminowe razem | 80 856 | 16 579 |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | Razem | Nieprzeterminowane | Przeterminowanie w dniach | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
do 1 miesiąca | do 3 miesięcy | do 6 miesięcy | do 12 miesięcy | powyżej 12 miesięcy | |||||
31.12.2023 | |||||||||
Należności z tytułu dostaw i usług | 15 994 | 13 778 | 1 028 | 1 100 | 2 | 56 | 30 | ||
odpisy aktualizujące | 30 | 30 |
|
|
|
|
| ||
Pozostałe należności | 65 974 | 65 974 |
|
|
|
|
| ||
odpisy aktualizujące | 1 082 | 1 082 |
|
|
|
|
| ||
Razem | 80 856 | 78 640 | 1 028 | 1 100 | 2 | 56 | 30 | ||
31.12.2022 | |||||||||
Należności z tytułu dostaw i usług | 14 337 | 11 706 | 1 622 | 476 | 430 | 91 | 12 | ||
odpisy aktualizujące | 80 | 80 |
|
|
|
|
| ||
Pozostałe należności | 2 242 | 2 242 |
|
|
|
|
| ||
odpisy aktualizujące |
|
|
|
|
|
|
| ||
Razem | 16 499 | 13 868 | 1 622 | 476 | 430 | 91 | 12 | ||
W związku z emisją akcji, która jest opisana w punkcie 4.15 niniejszego raportu w 2023 r. została zarachowana kwota 62 694 tyś. zł jako należności z tytułu należnych wpłat na kapitał.
Wysokość należności wynika ze standardowych warunków płatności udzielanych klientom przez Grupę. W ocenie Zarządu Grupy nie ma znaczącego ryzyka nieotrzymania płatności wynikających z ww. należności.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik, jeżeli nie spełnia kryteriów wyceny w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody oraz nie jest instrumentem kapitałowym wyznaczonym w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Grupa zalicza aktywa finansowe wyznaczone przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej przez wynik ze względu na spełnienie kryteriów określonych w MSSF 9.
Instrumenty należące do tej kategorii wyceniane są w wartości godziwej, a skutki wyceny ujmowane są w wyniku odpowiednio w pozycji „Przychody finansowe” lub „Koszty finansowe”. Zyski i straty z wyceny aktywów finansowych określone są przez zmianę wartości godziwej ustalonej na podstawie bieżących na dzień bilansowy cen pochodzących z aktywnego rynku.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Środki pieniężne na rachunkach bankowych: | |||
Bank PLN | 2 090 | 1 816 | |
Bank EURO | 39 | 39 | |
w przeliczeniu na zł | 172 | 184 | |
Bank USD | 139 | 59 | |
w przeliczeniu na zł | 545 | 258 | |
Razem | 2 806 | 2 258 | |
Przyczyną różnicy pomiędzy zmianą stanu pozycji środków pieniężnych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, a zmianą tej pozycji wykazanej w rachunku przepływów pieniężnych są ujemne różnice kursowe – jako zysk z tytułu różnic kursowych w kwocie 20 tys. zł z wyceny bilansowej na 31.12.2023.
Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania:
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Środki pieniężne otrzymane na realizację prac rozwojowych | 1 650 | 1 116 | |
Razem | 1 650 | 1 116 |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Środki pieniężne do dyspozycji jednostki, nie wykazane w pozycji bilansowej
Seria/emisja | Rodzaj akcji | Rodzaj uprzywilejowania akcji | Rodzaj ograniczenia praw do akcji | Liczba akcji (w szt.) | Wartość serii/emisji wg wartości nominalnej (w zł) | Sposób pokrycia kapitału | Data rejestracji | Prawo do dywidendy (od daty) | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Seria A | na okaziciela | akcje nie są uprzywilejowane | brak | 547 000 | 547 000 | z przekształcenia kapitału udziałowego | 20.02.2002 | zgodnie z KSH | ||
Seria C | na okaziciela | akcje nie są uprzywilejowane | brak | 147 000 | 147 000 | emisja prywatna | 29.09.2010 | zgodnie z KSH | ||
Seria D | na okaziciela | akcje nie są uprzywilejowane | brak | 35 000 | 35 000 | emisja publiczna | 15.12.2014 | zgodnie z KSH | ||
Liczba akcji razem | 729 000 | |||||||||
Kapitał zakładowy, razem | 729 000 | |||||||||
Wartość nominalna jednej akcji (w zł) | 1,00 | |||||||||
Strukturę własności kapitału zaprezentowano w pkt 5.9 Raportu.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Wynik finansowy bieżącego okresu | -2 981 | 7 219 | |
Razem | - 2 981 | 7 219 |
Pozostałe kapitały (skumulowane wyniki z lat ubiegłych i zysk roku poprzedniego niewypłacony w formie dywidendy)
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
mają na celu zachowanie zdolności do kontynuowania działalności z uwzględnieniem realizacji planowanych inwestycji, tak aby Grupa mogła generować zwrot dla akcjonariuszy oraz przynosić korzyści pozostałym interesariuszom.
Warunkowy kapitał zapasowy został utworzony w związku z programem motywacyjnym dla kluczowych pracowników Grupy.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Skumulowane wyniki z lat ubiegłych | 121 526 | 90 987 | |
Zysk roku poprzedniego niewypłacony w formie dywidendy | 7 219 | 30 510 | |
Warunkowe podwyższenie kapitału (program motywacyjny) | 29 | 29 | |
Razem | 129 249 | 121 526 |
Wyszczególnienie (w tys. zł) | Skumulowane wyniki z lat ubiegłych | Niepodzielony wynik finansowy | Razem | |
|---|---|---|---|---|
01.01.2023 | 121 526 |
| 121 526 | |
Zwiększenia w okresie | 7 646 |
| 7 646 | |
Podział zysku netto 2022 na skumulowane wyniki z lat | 7 223 |
| 7 223 | |
Różnice z przeszacowania | 423 |
| 423 | |
Zmniejszenia w okresie | 8 | 7 219 | 7 227 | |
Podział zysku netto 2022 na skumulowane wyniki z lat | 8 | 7 219 | 7 227 | |
Korekty błędów lat poprzednich | 8 |
| 8 | |
31.12.2023 | 129 249 |
| 129 249 | |
01.01.2022 | 91 148 |
| 91 148 | |
Zwiększenia w okresie | 30 510 |
| 30 510 | |
Podział zysku netto 2021 na skumulowane wyniki z lat | 30 510 |
| 30 510 | |
Zmniejszenia w okresie | 132 | 30 510 | 30 642 | |
Podział zysku netto 2021 na skumulowane wyniki z lat ubiegłych |
| 30 510 | 30 510 | |
Korekta wyniku lat poprzednich | 85 |
| 85 | |
Warunkowe podwyższenie kapitału (program motywacyjny) | 47 |
| 47 | |
31.12.2022 | 121 526 |
| 121 526 |
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Kapitał z KSH – 1/3 kapitału zakładowego | 243 | 243 | |
Korekty w związku z przekształceniem z UoR na MSSF/MSR | 2 090 | 2 090 | |
Kapitał zapasowy z emisji akcji powyżej wartości nominalnej | 71 075 | 8 866 | |
Razem kapitały | 73 408 | 11 199 | |
Zakończone prace rozwojowe | 41 267 | 26 347 | |
Nakłady na prace rozwojowe | 59 225 | 53 444 | |
Razem nierozliczone prace rozwojowe | 100 492 | 79 791 | |
Ogółem | 185 099 | 90 990 |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Wyliczenie zysku na jedną akcje – założenia (w tys. zł) | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Zysk netto z działalności kontynuowanej | -2 981 | 7 219 | |
Zysk netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję | -2 981 | 7 219 | |
Zysk wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku przypadającego na jedną akcję | -2 981 | 7 219 |
Liczba wyemitowanych akcji | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Średnia ważona liczba akcji wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku na jedną akcję w szt. | 729 000 | 729 000 | |
Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku na jedną akcję w szt. | 729 000 | 729 000 | |
Zysk na jedną akcję (w złotych) | -4,09 | 9,90 |
Do wyliczenia zysku/straty podstawowego i rozwodnionego przyjęto w liczniku kwotę -2 981, a w mianowniku 729.
Propozycje co do sposobu podziału zysku lub pokrycia straty za rok obrotowy:
Zysk netto za rok 2022 w wysokości 7 219 tys. zł został w całości przeznaczony na powiększenie kapitału zapasowego.
Zarząd przedstawi rekomendacje odnośnie do podziału zysku za rok 2023 po analizie bieżącej sytuacji finansowej Grupy.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe | 224 | 187 | |
Rezerwy na urlopy wypoczynkowe | 2 001 | 1 950 | |
Razem, w tym: | 2 225 | 2 138 | |
- długoterminowe | 204 | 184 | |
- krótkoterminowe | 2 021 | 1 953 |
Wyszczególnienie (w tys. zł) | Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe | Rezerwy na urlopy wypoczynkowe | |
|---|---|---|---|
Stan na 01.01.2023 | 187 | 1 950 | |
Utworzenie rezerwy | 40 | 51 | |
Rozwiązanie rezerwy | 3 |
| |
Stan na 31.12.2023, w tym: | 224 | 2 001 | |
- długoterminowe | 204 |
| |
- krótkoterminowe | 20 | 2 001 | |
Stan na 01.01.2022 | 272 | 1 671 | |
Utworzenie rezerwy |
| 280 | |
Rozwiązanie rezerwy | 84 |
| |
Stan na 31.12.2022, w tym: | 187 | 1 950 | |
- długoterminowe | 184 | 0 | |
- krótkoterminowe | 3 | 1 950 |
Wyszczególnienie (w tys. zł) Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe | 2023 | 2022 |
Wartość bieżąca zobowiązania na początek okresu | 187 | 272 |
Koszty bieżącego zatrudnienia | 34 | 28 |
Koszty odsetek | 6 | 10 |
Zyski/straty aktuarialne związane ze zmianami założeń demograficznych | -3 | -123 |
Wartość bieżąca zobowiązania na koniec | 224 | 187 |
Wartość bieżąca zobowiązania na koniec | 187 | 272 |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
W dniu 18 października 2021 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie podjęło uchwałę w sprawie utworzenia Programu motywacyjnego dla kluczowych pracowników VIGO Photonics S.A.
Program motywacyjny oparty jest o następujące kluczowe założenia:
1. Celem Programu Motywacyjnego jest wprowadzenie dodatkowych mechanizmów motywujących Członków Zarządu i kluczowych pracowników Grupy i jej spółek zależnych (z wyłączeniem pracowników Grupy Vigo We Innovation sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie) do podejmowania działań prowadzących do zintensyfikowania rozwoju organicznego Grupy oraz uzyskania długofalowo możliwie wysokich wyników finansowych. Ponadto Program Motywacyjny przyczynić się ma do długotrwałego związania ze Spółką Członków jej Zarządu i jej kluczowych pracowników oraz jej spółek zależnych, co zapewni utrzymanie wysokiego poziomu profesjonalnego prowadzenia spraw Grupy oraz jej spółek zależnych.
2. Program Motywacyjny realizowany będzie w drodze nieodpłatnego przyznawania uczestnikom Programu Motywacyjnego imiennych warrantów subskrypcyjnych serii A i B uprawniających do objęcia nie więcej niż 29.160 (dwadzieścia dziewięć tysięcy sto sześćdziesiąt) akcji zwykłych na okaziciela serii E o wartości nominalnej 1,00 zł (jeden złoty) każda.
3. Program Motywacyjny realizowany będzie w latach 2021-2023, w trzech etapach (przypadających na każdy rok kalendarzowy trwania Programu Motywacyjnego).
4. Uczestnikami Programu Motywacyjnego będą Członkowie Zarządu Grupy oraz kluczowi pracownicy Grupy i jej spółek zależnych (z wyłączeniem Grupy Vigo We Innovation sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie) wybrani przez Zarząd Grupy po zasięgnięciu opinii Rady Nadzorczej spośród dyrektorów i zastępców dyrektorów lub innych pracowników odpowiedzialnych za realizację strategicznych inicjatyw Grupy oraz pracowników spółek zależnych pełniących funkcje kierownicze (z wyłączeniem Grupy Vigo We Innovation sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie).
W związku z przyjęciem Programu Motywacyjnego, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie uchwaliło:
a) regulamin Programu Motywacyjnego („Regulamin”) oraz upoważniło i zobowiązało Zarząd Grupy oraz Radę Nadzorczą Grupy do podjęcia wszelkich działań niezbędnych do wdrożenia i prawidłowej realizacji Programu Motywacyjnego, w szczególności odpowiednich czynności opisanych w Regulaminie;
b) emisję nie więcej niż 29.160 warrantów subskrypcyjnych imiennych serii A i B, w tym 11.664 Warrantów serii A przeznaczonych dla Członków Zarządu Grupy (40% Warrantów) oraz 17.496 Warrantów serii B przeznaczonych dla osób wybranych spośród Kluczowych Pracowników (60% Warrantów) w ramach trzech etapów Programu Motywacyjnego, pod warunkiem zarejestrowania zmian Statutu Grupy związanych z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego Grupy dotyczącym emisji Akcji;
c) pozbawienie dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru Warrantów;
d) warunkowe podwyższenie kapitału zakładowego Grupy o kwotę nie wyższą niż 29.160 zł w drodze emisji Akcji, tj. nie więcej niż 29.160 akcji zwykłych na okaziciela serii E o wartości nominalnej 1 zł (jeden złoty) każda;
e) pozbawienie dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru Akcji;
f) posiadacz Warrantów będzie uprawniony do: a) objęcia Akcji w liczbie równej liczbie posiadanych przez niego Warrantów, po Cenie Emisyjnej równej 655,89 zł (słownie: sześćset pięćdziesiąt pięć zł 89/100), odpowiadającej średniemu kursowi akcji Grupy na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. ważonemu wolumenem w okresie od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 31 sierpnia 2021 r. z 10% dyskontem lub b) objęcia Akcji jedynie z części posiadanych Warrantów, po cenie nominalnej Akcji równej 1,00 zł (jeden złoty), pod warunkiem nieodpłatnego przeniesienia na rzecz Grupy celem umorzenia pozostałej części posiadanych Warrantów, ustalając liczbę Akcji jaką może objąć i jednocześnie liczbę Warrantów jaka będzie podlegała umorzeniu według następujących wzorów:
A = W x (CR – CE) / CR
U = W – A
gdzie: A – liczba Akcji, którą Posiadacz Warrantów może objąć po cenie nominalnej Akcji;
W – liczba Warrantów, którą Posiadacz Warrantów posiada;
CR – cena rynkowa akcji Grupy odpowiadająca kursowi akcji Grupy na zamknięcie sesji notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z dnia poprzedzającego dzień złożenia przez Posiadacza Warrantu Oświadczenia o Objęciu Akcji;
CE – Cena Emisyjna; U – liczba Warrantów jaka będzie podlegała umorzeniu.
g) zmianę § 7 Statutu Grupy poprzez dodanie po ust. 1, ust. 1 a – 1 d w związku z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego oraz upoważniło Radę Nadzorczą Grupy do ustalenia jednolitego tekstu zmienionego Statutu Grupy;
h) utworzenie kapitału rezerwowego w wysokości 15.300.601 zł z przeznaczeniem na finansowanie objęcia akcji Grupy serii E;
i) zasady finansowania przez Grupę obejmowania Akcji Grupy w ramach Programu Motywacyjnego;
j) wyraziło zgodę na zawarcie przez Grupę umów pożyczek z Członkami Zarządu Grupy w celu finansowania objęcia Akcji.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Koszty ujęte w rachunku zysków i strat z tytułu odpraw emerytalnych i rentowych.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 2023 | 2022 |
Koszty bieżącego zatrudnienia | 34 | 34 |
Koszty odsetek | 6 | 10 |
Razem rachunek zysków i strat | 40 | 44 |
Zyski/straty aktuarialne związane ze zmianami założeń demograficznych | -3 | -123 |
Razem inne całkowite dochody | 37 | -79 |
Główne założenia przyjęte przez aktuariusza na dzień bilansowy do wyliczenia kwoty zobowiązania są następujące:
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Stopa dyskontowa (%) | 5,20% | 6,80% | |
Wskaźnik rotacji pracowników (%) | 6,00% | 5,00% | |
Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%) | 5,00% | 13,10% |
Analiza wrażliwości dla rezerwy utworzonej na dzień bilansowy
Wyszczególnienie (w tys. zł) | -0,50% | +0,50% | |
|---|---|---|---|
Stopa dyskontowa (%) | 2 242 | 2 210 | |
Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń | 2 210 | 2 242 | |
Przewidywany wskaźnik rotacji (%) | 2 236 | 2 215 |
Tabela wskazuje jakby kształtowało się saldo rezerwy po zmianie stóp.
Szacuje się, że w poniższych okresach można spodziewać się następujących płatności z programu określonych świadczeń:
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Rezerwa na premie za IV kwartał | 1 462 | 1 375 | |
Rezerwy na naprawy gwarancyjne oraz zwroty | 596 | 584 | |
Rezerwa na badanie sprawozdania finansowego | 47 | 38 | |
Pozostałe rezerwy |
| 3 | |
Razem, w tym: | 2 105 | 2 000 | |
- krótkoterminowe | 2 105 | 2 000 |
Wyszczególnienie (w tys. zł) | Rezerwy na naprawy gwarancyjne oraz zwroty | Inne rezerwy | Ogółem | |
|---|---|---|---|---|
Stan na 01.01.2023 | 584 | 1 416 | 2 000 | |
Utworzone w ciągu roku obrotowego | 164 | 134 | 298 | |
Rozwiązane | 152 | 41 | 193 | |
Stan na 31.12.2023, w tym: | 596 | 1 509 | 2 105 | |
- krótkoterminowe | 596 | 1 509 | 2 105 | |
Stan na 01.01.2022 | 607 | 2 336 | 2 943 | |
Utworzone w ciągu roku obrotowego | 20 |
| 20 |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Nazwa banku i rodzaj kredytu | Kwota kredytu wg umowy (w tys. zł/w tys. euro) | Kwota pozostała do spłaty (w tys. zł/w tys. euro) | Nominalne oprocentowanie | Termin spłaty | Zabezpieczenia | |
|---|---|---|---|---|---|---|
ING Bank Śląski - korporacyjny kredyt dewizowy inwestycyjny | 5 800 EUR | 950 EUR | EURIBOR 1M +marża | 31.03.2026 | opisano poniżej | |
ING Bank Śląski - korporacyjny kredyt dewizowy inwestycyjny | 3 600 EUR | 1 199 EUR | EURIBOR 1M +marża | 31.12.2026 | opisano poniżej | |
ING Bank Śląski - korporacyjny kredyt dewizowy inwestycyjny | 2 000 EUR | 1 167 EUR | EURIBOR 1M +marża | 31.03.2026 | opisano poniżej | |
ING Bank Śląski - korporacyjny kredyt dewizowy inwestycyjny | 5 950 EUR | 4 095 EUR | EURIBOR 1M + marża | 21.06.2028 | opisano poniżej | |
ING Bank Śląski - obrotowy kredyt dewizowy overdraft | 5 500 EUR | 4 357 EUR | EURIBOR 1M + marża | możliwość przedłużenia umowy | opisano poniżej |
Nazwa banku i rodzaj kredytu | Kwota kredytu wg umowy (w tys. zł/w tys. euro) | Kwota pozostała do spłaty (w tys. zł/w tys. euro) | Nominalne oprocentowanie | Termin spłaty | Zabezpieczenia | |
|---|---|---|---|---|---|---|
ING Bank Śląski - korporacyjny kredyt dewizowy inwestycyjny | 5 800 EUR | 1 831 EUR | EURIBOR 1M +marża | 31.03.2026 | opisano poniżej | |
ING Bank Śląski - korporacyjny kredyt dewizowy inwestycyjny | 3 600 EUR | 1 670 EUR | EURIBOR 1M +marża | 31.12.2026 | opisano poniżej | |
ING Bank Śląski - korporacyjny kredyt dewizowy inwestycyjny | 2 000 EUR | 1 625 EUR | EURIBOR 1M +marża | 31.03.2026 | opisano poniżej | |
ING Bank Śląski - korporacyjny kredyt dewizowy inwestycyjny | 5 950 EUR | 3 347 EUR | EURIBOR 1M + marża | 21.06.2028 | opisano poniżej | |
ING Bank Śląski - obrotowy kredyt dewizowy overdraft | 5 500 EUR | 2 050 EUR | EURIBOR 1M + marża | możliwość przedłużenia umowy | opisano poniżej |
a.Umowa o korporacyjny kredyt dewizowy na finansowanie inwestycji i na refinansowanie poniesionych przez Grupę nakładów inwestycyjnych w ramach inwestycji.
Kredyt w wysokości 5 800 000,00 EURO (kwota kredytu i data jego rozpoczęcia i zakończenia została zmieniona Aneksem nr 1 z dnia 6 czerwca 2018 r.), na finansowanie inwestycji i refinansowanie poniesionych nakładów inwestycyjnych. Kredyt udzielany jest na okres od dnia 06.06.2018 r. do dnia 31.03.2026 r.
Kredyt jest oprocentowany według zmiennej stopy procentowej ustalonej przez Bank w oparciu o stawkę EURIBOR dla 1 miesięcznych depozytów międzybankowych powiększonej o marżę.
a)hipoteki umownej łącznej do kwoty 25 350 000,00 EUR na: (i) przysługującym Spółce prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej wraz z prawem własności znajdującego się na niej budynku, położonej w Ożarowie Mazowieckim przy ul. Poznańskiej, objętej księgą wieczystą nr WA1P/00087633/6, (ii) przysługującym Spółce prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej wraz z prawem własności znajdujących się na
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
niej urządzeń, położonej w Ożarowie Mazowieckim przy ul. Poznańskiej, objętej księgą wieczystą nr WA1P/00082343/1, (iii) przysługującym Spółce prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej (docelowo wraz z prawem własności aktualnie budowanego na niej budynku) położonej w Ożarowie Mazowieckim przy ul. Poznańskiej, objętej księgą wieczystą nr WA1P/00083348/3. Ustanowienie hipoteki nastąpi w terminie 180 dni kalendarzowych od zawarcia Umowy;
b)cesji praw z polisy ubezpieczeniowej przedmiotu zabezpieczenia opisanego w lit. a).
c)weksla in blanco wystawionego przez Grupę wraz z deklaracją wekslową;
d)zastawu rejestrowego na maszynach i urządzeniach zakupionych w ramach prowadzonej Inwestycji,
e)cesji praw z polisy ubezpieczeniowej przedmiotu zabezpieczenia opisanego w lit. d),
f)cesji praw z polisy ubezpieczeniowej od ryzyk budowlanych/montażowych kontraktu.
b.Umowa o korporacyjny kredyt dewizowy na finansowanie inwestycji.
Kredyt w wysokości 3 600 000,00 EURO, na finansowanie polegającej na zakupie systemu epitaksjalnego MOCVD oraz wdrożeniu technologii w produkcji materiałów półprzewodnikowych z Grupy III-V układu okresowego pierwiastków, przeznaczonych do produkcji zaawansowanych produktów elektronicznych i optoelektronicznych. Kredyt udzielany jest od dnia udostępnienia do dnia 31.12.2026 r.
Kredyt jest oprocentowany według zmiennej stopy procentowej ustalonej przez Bank w oparciu o stawkę EURIBOR dla 1 miesięcznych depozytów międzybankowych powiększonej o marżę.
a)hipoteki umownej łącznej do kwoty 25 350 000,00 EUR na: (i) przysługującym Spółce prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej wraz z prawem własności znajdującego się na niej budynku, położonej w Ożarowie Mazowieckim przy ul. Poznańskiej, objętej księgą wieczystą nr WA1P/00087633/6, (ii) przysługującym Spółce prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej wraz z prawem własności znajdujących się na niej urządzeń, położonej w Ożarowie Mazowieckim przy ul. Poznańskiej, objętej księgą wieczystą nr WA1P/00082343/1, (iii) przysługującym Spółce prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej (docelowo wraz z prawem własności aktualnie budowanego na niej budynku) położonej w Ożarowie Mazowieckim przy ul. Poznańskiej, objętej księgą wieczystą nr WA1P/00083348/3. Ustanowienie hipoteki nastąpi w terminie 180 dni kalendarzowych od zawarcia Umowy;
b)cesji praw z polisy ubezpieczeniowej przedmiotu zabezpieczenia opisanego w lit. a);
c)zastawu rejestrowego na maszynach i urządzeniach zakupionych w ramach prowadzonej Inwestycji,
d)cesji praw z polisy ubezpieczeniowej przedmiotu zabezpieczenia opisanego w lit. c),
e)pełnomocnictwa do dysponowania środkami zgromadzonymi na wszystkich obecnych i przyszłych rachunkach otwartych i prowadzonych przez Bank na rzecz Grupy w walucie PLN, EUR i USD.
f)oświadczenia o poddaniu się egzekucji Grupy, w trybie art. 777 par 1 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego, dotyczącego obowiązku zapłaty sumy pieniężnej do wysokości 5 400 000,00 EUR.
g)Pozostałe warunki umowy nie odbiegają od standardów rynkowych stosowanych w umowach tego typu.
c.Umowa o korporacyjny kredyt dewizowy na finansowanie inwestycji.
Kredyt w wysokości 2 000 000,00 EURO, na finansowanie inwestycji i refinansowanie poniesionych nakładów inwestycyjnych. Kredyt udzielany jest na okres od dnia 29.03.2019 r. do dnia 31.03.2026 r.
Kredyt jest oprocentowany według zmiennej stopy procentowej ustalonej przez Bank w oparciu o stawkę EURIBOR dla 1 miesięcznych depozytów międzybankowych powiększonej o marżę.
a)hipoteka umowna łączna do kwoty 25 350 000,00 EUR na prawach wieczystych użytkowania nieruchomości wraz z budynkami położonymi w Ożarowie Mazowieckim
b)cesja praw z polisy ubezpieczeniowej nieruchomości, będących zabezpieczeniem
c)oświadczenie o poddaniu się egzekucji, dotyczącego obowiązku zapłaty sumy pieniężnej do wysokości 3 000 000,00 EUR
d)pełnomocnictwo do dysponowania środkami na wszystkich obecnych i przyszłych rachunkach otwartych w Banku ING Bank Śląski S.A. walutach PLN, EUR i USD
e)cesja praw z polisy ubezpieczeniowej od ryzyk budowlanych Generalnego Wykonawcy - min. na kwotę zgodną z wartością robót Generalnego Wykonawcy
f)zastaw rejestrowy na maszynach i urządzeniach nabywanych w ramach prowadzonej inwestycji
g)cesja praw z polisy ubezpieczeniowej przedmiotu zabezpieczenia urządzeń i maszyn.
d.Umowa o korporacyjny kredyt dewizowy na finansowanie inwestycji.
Kredyt w wysokości 5 950 000,00 EURO, na finansowanie inwestycji i refinansowanie poniesionych nakładów inwestycyjnych. Kredyt udzielany jest na okres od dnia 29.03.2019 r. do dnia 31.03.2026 r.
Kredyt jest oprocentowany według zmiennej stopy procentowej ustalonej przez Bank w oparciu o stawkę EURIBOR dla 1 miesięcznych depozytów międzybankowych powiększonej o marżę.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
a)hipoteka umowna łączna do kwoty 25 350 000,00 EUR na prawach wieczystych użytkowania nieruchomości wraz z budynkami położonymi w Ożarowie Mazowieckim
b)cesja praw z polisy ubezpieczeniowej nieruchomości, będących zabezpieczeniem
c)oświadczenie o poddaniu się egzekucji, dotyczącego obowiązku zapłaty sumy pieniężnej do wysokości 3 000 000,00 EUR
d)pełnomocnictwo do dysponowania środkami na wszystkich obecnych i przyszłych rachunkach otwartych w Banku ING Bank Śląski S.A. walutach PLN, EUR i USD
e)cesja praw z polisy ubezpieczeniowej od ryzyk budowlanych Generalnego Wykonawcy - min. na kwotę zgodną z wartością robót Generalnego Wykonawcy
f)zastaw rejestrowy na maszynach i urządzeniach nabywanych w ramach prowadzonej inwestycji
e.Umowa o - obrotowy kredyt dewizowy overdraft.
Kredyt w wysokości 5 500 000,00 EURO, na finansowanie inwestycji i refinansowanie poniesionych nakładów inwestycyjnych. Kredyt udzielany jest na okres od dnia 29.03.2019 r. z możliwością przedłużenia trwania umowy (aneksowany w dniu 21.12.2023).
Kredyt jest oprocentowany według zmiennej stopy procentowej ustalonej przez Bank w oparciu o stawkę EURIBOR dla 1 miesięcznych depozytów międzybankowych powiększonej o marżę.
a)hipoteka umowna łączna do kwoty 25 350 000,00 EUR na prawach wieczystych użytkowania nieruchomości wraz z budynkami położonymi w Ożarowie Mazowieckim
b)cesja praw z polisy ubezpieczeniowej nieruchomości, będących zabezpieczeniem
c)oświadczenie o poddaniu się egzekucji, dotyczącego obowiązku zapłaty sumy pieniężnej do wysokości 3 000 000,00 EUR
d)pełnomocnictwo do dysponowania środkami na wszystkich obecnych i przyszłych rachunkach otwartych w Banku ING Bank Śląski S.A. walutach PLN, EUR i USD
e)cesja praw z polisy ubezpieczeniowej od ryzyk budowlanych Generalnego Wykonawcy - min. na kwotę zgodną z wartością robót Generalnego Wykonawcy
f)zastaw rejestrowy na maszynach i urządzeniach nabywanych w ramach prowadzonej inwestycji
g)cesja praw z polisy ubezpieczeniowej przedmiotu zabezpieczenia urządzeń i maszyn.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
wartość | wartość | ||
Kredyty i pożyczki krótkoterminowe | 32 530 | 21 326 | |
Kredyty i pożyczki długoterminowe | 18 803 | 28 057 | |
- płatne powyżej 1 roku do 3 lat | 16 520 | 25 129 | |
- płatne powyżej 3 do 5 lat | 2 283 | 2 928 | |
Kredyty i pożyczki razem | 51 333 | 49 384 |
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |||
|---|---|---|---|---|---|
wartość | wartość | wartość | wartość | ||
PLN |
| 15 |
| 7 | |
EURO | 11 766 | 51 318 | 10 523 | 49 350 | |
USD |
|
| 6 | 27 | |
Kredyty i pożyczki razem |
| 51 333 |
| 49 384 | |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Nazwa banku i rodzaj kredytu | Kwota kredytu wg umowy (w tys. zł/w tys. euro) | Kwota dostępna do wykorzystania na dzień 31.12.2022 (w tys. zł/w tys. euro) | Kwota dostępna do wykorzystania na dzień 31.12.2021 (w tys. zł/w tys. euro) | |
|---|---|---|---|---|
ING Bank Śląski - korporacyjny kredyt dewizowy inwestycyjny | 5 950 EUR |
| 2 603 EUR | |
ING Bank Śląski - obrotowy kredyt dewizowy overdraft | 5 500 EUR | 1 143 EUR | 3 450 EUR |
Kwota kredytu | stan na 01.01.2023 | +/- kapitał | + odsetki naliczone/- odsetki zapłacone naliczone | + wycena (zmniejszenie zobowiązania)/- wycena (zwiększenie zobowiązania) | stan na 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
5 800 EUR | 8 585 | -/-4 009 | +277/-259 | +448/- | 4 147 | |
3 600 EUR | 7 832 | -/-2 143 | +270/-248 | +478/- | 5 233 | |
2 000 EUR | 7 621 | -/-2 083 | +270/-247 | +465/- | 5 096 | |
5 950 EUR | 15 698 | +5 708/-2 213 | +860/-779 | +1 388/- | 17 886 | |
5 500 EUR | 9 614 | +9 596/- | +667/-654 | +267/- | 18 956 | |
w rachunku bieżącym | 7 | +15/7 |
|
| 15 | |
Razem | 49 357 | +15 311/-10 448 | +2 344/-2 187 | +3 046/- | 51 333 |
Kwota kredytu | stan na 01.01.2022 | +/- kapitał | + odsetki naliczone/- odsetki zapłacone naliczone | + wycena (zmniejszenie zobowiązania)/- wycena (zwiększenie zobowiązania) | stan na 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
5 800 EUR | 12 472 | -/-4 124 | +135/-135 | +349/-111 | 8 585 | |
3 600 EUR | 10 046 | -/-2 410 | +118/-118 | +201/-6 | 7 832 | |
2 000 EUR | 6 993 | +2 186/-1 765 | +143/-143 | +210/-3 | 7 621 | |
6 000 PLN | 4 270 | -/-4 270 | +128/-128 | -/- |
| |
5 950 EUR |
| +15 892/- | +129/-129 | +6/-200 | 15 698 | |
5 500 EUR |
| +9 614/- | +101/-101 | -/- | 9 614 | |
w rachunku bieżącym | 29 | +34/-29 |
|
| 34 | |
Razem | 33 810 | +27 726/-12 598 | +754/-754 | +766/-320 | 49 384 |
Grupa nie posiada innych zobowiązań długoterminowych poza kredytami, dotacjami i rezerwami.
W roku 2023 VIGO Photonics nie udzielało pożyczek. W roku 2022 VIGO Photonics udzieliło również pożyczki na bieżąca działalność spółce VIGO Photonics Tajwan w kwocie 0,5 mln zł.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
31.12.2023 | 31.12.2022 | ||
|---|---|---|---|
Zobowiązania z tytułu pozostałych podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych, z wyjątkiem podatku dochodowego od osób prawnych, w tym: | 1 083 | 930 | |
Podatek dochodowy od osób fizycznych | 286 | 270 | |
Składki na ubezpieczenie społeczne (ZUS) | 767 | 633 | |
PFRON | 30 | 28 | |
Pozostałe zobowiązania | 217 | 366 | |
Inne zobowiązania | 137 | 302 | |
Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń | 80 | 64 | |
Razem inne zobowiązania | 1 300 | 1 296 |
Zobowiązania krótkoterminowe (struktura walutowa) w 2023 (w tys. zł) | Kwota |
a) w walucie polskiej | 3 140 |
b) w walutach obcych (według walut i po przeliczeniu na zł) | 955 |
EUR | 176 |
po przeliczeniu na zł | 766 |
USD | 48 |
po przeliczeniu na zł | 189 |
Zobowiązania krótkoterminowe razem | 4 094 |
Wartość aktywów finansowych prezentowana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej według stanu na dzień 31 grudnia 2023 roku odnosi się do następujących kategorii instrumentów finansowych określonych w MSSF 9:
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
▪aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie (AZK) – należności handlowe oraz pozostałe należności oraz środki pieniężne i ich ekwiwalenty,
▪aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik – wyznaczone jako wyceniane w ten sposób przy początkowym ujęciu lub później (AWGW-W) - inwestycja w fundusze inwestycyjne
W Grupie nie występują inne kategorie aktywów finansowych.
Wartość zobowiązań finansowych prezentowana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej według stanu na dzień 31 grudnia 2023 roku odnosi się do następujących kategorii instrumentów finansowych określonych w MSSF 9
▪zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie.
W Grupie nie występują inne kategorie zobowiązań finansowych.
Aktywa finansowe (w tys. zł) | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Kategoria kwalifikacji | Kategoria kwalifikacji | |||||
31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | ||||||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności finansowe | 17 840 | 16 483 | 17 840/ * | 16 483/ * | AZK | AZK | |||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 2 806 | 2 258 | 2 806/ * | 2 258/ * | AZK | AZK | |||
*Przyjmuje się, że wartość godziwa jest zbliżona do wartości bilansowej, dlatego nie zastosowano żadnych technik do wyceny tych pozycji bilansowych
Zobowiązania finansowe (w tys. zł) | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Kategoria kwalifikacji | Kategoria kwalifikacji | |||
31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | ||||
Oprocentowane kredyty | 51 333 | 49 358 | 51 333/* | 49 358/ * |
|
| |
- pozostałe – krótkoterminowe | 18 803 | 21 300 | 18 803/* | 21 300/ * | zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | |
- pozostałe – długoterminowe | 32 530 | 28 057 | 32 530/* | 28 057/ * | |||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 4 388 | 5 536 | 4 388/* | 5 536/ * |
|
| |
*Przyjmuje się, że wartość godziwa jest zbliżona do wartości bilansowej, dlatego nie zastosowano żadnych technik do wyceny tych pozycji bilansowych
Grupa zarówno na 31.12.2023, jak i na 31.12.2022 nie posiadała żadnych instrumentów pochodnych.
01.01.2023– 31.12.2023 | Aktywa finansowe wg zamortyzowanego kosztu (w tys. zł) |
Aktywa finansowe w wartości godziwej przez wynik (w tys. zł) | Zobowiązania finansowe wg zamortyzowanego kosztu (w tys. zł) - kredyty | Zobowiązania finansowe wg zamortyzowanego kosztu (w tys. zł) – zobowiązania handlowe | Razem wycena instrumentów finansowych (w tys. zł) |
Przychody/koszty z tytułu odsetek | Przychody: +143 |
| Przychody: +160 |
| Przychody:+303 |
|
| Koszty:-2 609 | Koszty:-80 | Koszty:-2 689 | |
| |||||
Należności handlowe i środki pieniężne | Przychody:+1 503 |
|
|
| Przychody:+1 503 |
Koszty:-1 821 |
|
|
| Koszty:-1 821 | |
Udzielone pożyczki | Koszty:-677 |
|
|
| Koszty:-677 |
Kredyty |
|
| Przychody:+1 690 |
| Przychody:+1 690 |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
|
|
| Koszty:-513 |
| Koszty:-513 |
Zobowiązania handlowe |
|
|
| Przychody:+363 | Przychody:+363 |
|
|
| Koszty:-179 | Koszty:-179 | |
Razem +zysk/-strata | +1 646/-2 498 |
| +1 850/-3 122 | +363/-259 | +3 859/-5 879 |
01.01.2022– 31.12.2022 | Aktywa finansowe wg zamortyzowanego kosztu (w tys. zł) |
Aktywa finansowe w wartości godziwej przez wynik (w tys. zł) | Zobowiązania finansowe wg zamortyzowanego kosztu (w tys. zł) - kredyty | Zobowiązania finansowe wg zamortyzowanego kosztu (w tys. zł) – zobowiązania handlowe | Razem wycena instrumentów finansowych (w tys. zł) |
Przychody/koszty z tytułu odsetek | Przychody:+158 | Przychody:+70 |
|
| Przychody:+228 |
Koszty:-79 | Koszty:-50 | Koszty:-1 273 | Koszty:-27 | Koszty:-1 429 | |
| |||||
Należności handlowe i środki pieniężne | Przychody:+526 |
|
|
| Przychody:+526 |
Koszty:-493 |
|
|
| Koszty:-493 | |
Kredyty |
|
| Przychody:+457 |
| Przychody:+457 |
|
| Koszty:-612 |
| Koszty:-612 | |
Zobowiązania handlowe |
|
|
| Przychody:+238 | Przychody:+238 |
|
|
| Koszty:-461 | Koszty:-461 | |
Razem +zysk/-strata | +684/-572 | +70/-50 | +457/-1 885 | +238/-488 | +1 449/-2 995 |
Grupa na dzień 31.12.2023 nie posiada aktywów warunkowych.
Zabezpieczenia dotyczące zawartych umów kredytowych opisane zostały w punkcie 4.2.9 niniejszego raportu.
Pozostałe zobowiązania warunkowe opisano poniżej:
Zabezpieczenia dotyczące zawartych umów kredytowych opisane zostały w punkcie 4.2.9 niniejszego raportu.
Pozostałe zobowiązania warunkowe opisano poniżej:
1.Weksel in blanco do dyspozycji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jako zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie MAZOWSZE/0032/19-00 z dnia 21.11.2019 projektu „Technologia produkcji kluczowych dla rozwoju fotoniki nowatorskich struktur epitaksjalnych oraz przyrządów laserujących VCSEL” w ramach konkursu Ścieżka dla Mazowsza/2019.
2.Weksel in blanco do dyspozycji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jako zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie MAZOWSZE/0090/19-00 z dnia 03.12.2019 projektu „Sensory dla przemysłu 4.0 i IoT” w ramach konkursu Ścieżka dla Mazowsza/2019.
3.Weksel in blanco do dyspozycji Województwa Mazowieckiego, jako zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie RPMA.01.02.00-14-b451/18-00 z dnia 28.02.2020 r. projektu „Wieloelementowe detektory podczerwieni do bezkontaktowej diagnostyki multifunkcyjnej” w ramach Działania 1.2 „Działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
4.Weksel in blanco stanowiący zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązań wynikających z Umowy o dofinansowanie projektu „Wytwarzanie sensorów InGaAs ze zintegrowaną elektroniką ASIC na zakres 1.7 – 2.6 um” o numerze POIR.01.01.01-00-0480/20-00 z dnia 2021-09-23. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma prawo wypełnić weksel, w każdym czasie na kwotę przyznanego dofinansowania podlegającego zwrotowi, wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, liczonymi od dnia przekazania środków na konto Beneficjenta do dnia zwrotu.
5.Weksel in blanco stanowiący zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązań wynikających z Umowy o dofinansowanie projektu „PEMIR - opracowanie detektorów średniej podczerwieni wykorzystujących wzmocnienie plazmonowe” o numerze POLTUR4/PEMIR/2/2021 z dnia 2021-03-15. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma prawo wypełnić weksel, w każdym
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
czasie na kwotę przyznanego dofinansowania podlegającego zwrotowi, wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, liczonymi od dnia przekazania środków na konto Beneficjenta do dnia zwrotu.
6.Weksel in blanco stanowiący zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązań wynikających z Umowy o dofinansowanie projektu „MIRPIC - Technologie układów fotoniki scalonej na zakres średniej podczerwieni ” o numerze TECHMATSTRATEG-III/0026/2019-00 z dnia 2021-03-25. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma prawo wypełnić weksel, w każdym czasie na kwotę przyznanego dofinansowania podlegającego zwrotowi, wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, liczonymi od dnia przekazania środków na konto Beneficjenta do dnia zwrotu.
7.Weksel in blanco stanowiący zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązań wynikających z Umowy o dofinansowanie projektu „Polska matryca dla zastosowań kosmicznych aktywna w podczerwieni” o numerze POIR.01.01.01-00-0185/20-00 z dnia 2021-05-24. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma prawo wypełnić weksel, w każdym czasie na kwotę przyznanego dofinansowania podlegającego zwrotowi, wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, liczonymi od dnia przekazania środków na konto Beneficjenta do dnia zwrotu.
8.Weksel in blanco do dyspozycji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jako zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązań wynikających z Umowy nr HYDROSTRATEG1/000E/2022 o dofinansowanie pt. „Opracowanie innowacyjnego fotonicznego systemu monitoringu zasobów wodnych” realizowanego w ramach I konkursu Rządowego Programu Strategicznego Hydrostrateg „Innowacje dla gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej”, zawartej w dniu 25.08.2023 r.
9.Weksel in blanco do dyspozycji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jako zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie POLTAJ10/2022/37/LWIRPSBDA/2023 z dnia 14.06.2023 projektu „Detektory długofalowe wspomagane antenami dielektrycznymi”, akronim: LWIRPSBDA, w ramach X konkursu na wspólne projekty bilateralne w ramach współpracy polsko-tajwańskiej (2022),
10.W dniu 12 września 2022 r. została zawarta Umowa Inwestycyjna pomiędzy VIGO Photonics S.A. a Warsaw Equity ASI Sp. z o.o. oraz panem Wojciechem Smolińskim oraz panem Markiem Kotelnickim oraz VIGO Ventures ASI Sp. z o.o. Umowa Inwestycyjna określa zasady inwestowania, wspólnie z Warsaw Equity ASI Sp. z o.o., w innowacyjne przedsięwzięcia technologiczne poprzez VVASI. VVASI jest alternatywnym funduszem inwestycyjnym, którego działalność polega na realizacji inwestycji z branży technologicznej, przemysłowej, nowych technologii, innowacji z sektora fotoniki, optyki, automatyki, robotyki, fotowoltaiki, inżynierii materiałowej, a ponadto przedsięwzięcia pochodzące ze środowiska jednostek naukowych, koncentrujące się na projektach B+R, których rezultatem jest efektywna kosztowo produkcja innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie urządzeń i systemów. Zgodnie z Umową Inwestycyjną VIGO Photonics S.A. oraz Warsaw Equity ASI Sp. z o.o. objęły nowe udziały w VVASI w zamian za wkład pieniężny w wysokości po 1.911.300 zł przez obie strony. Ponadto Wspólnicy określili Budżet VVASI do dnia 31.12.2025 r. w wysokości 36.182.200,00 zł (tj. po 18.091.050,00 zł dla każdej strony). Budżet ten będzie wpłacany ad hoc w ramach realizacji działalności inwestycyjnej VVASI. Umowa została zawarta do czasu zrealizowania wszystkich Exitów z dokonywanych inwestycji lub do dnia 31 grudnia 2032 r. Ponadto Umowa Inwestycyjna określa proces decyzyjny dotyczący realizacji inwestycji przez VVASI (wszystkie decyzje wymagają zgody obu stron), maksymalną wielkość inwestycji (maksymalnie 1 mln EUR lub 1,5 mln EUR z inwestycjami follow-on), minimalną wielkość udziałów obejmowanych przez VVASI (5%), zasady koinwestycji w projekty przez zespół VVASI, zasady programu motywacyjnego dla zespołu VVASI oraz zasady dokonywania exitów z inwestycji VVASI. Jednocześnie w dniu 12 września 2022 r. zawarto porozumienie z Warsaw Equity ASI Sp. z o.o. oraz VIGO WE Innovation sp. z o.o. dotyczące rozwiązania i wygaśnięcia umowy inwestycyjnej z dnia 9 lutego 2017 roku, zmienionej późniejszymi aneksami, dot. inwestycji w VIGO WE Innovation sp. z o.o. zgodnie z Porozumieniem VIGO WE Innovation sp. z o.o. zostanie przejęta przez VVASI. Dalsza działalność inwestycyjna w innowacyjne przedsięwzięcia technologiczne będzie realizowana przez Strony poprzez VVASI. Grupa zobowiązanie do wniesienia wkładu pieniężnego do budżetu Inkubatora w kwocie 3 460 828,00 zł rozpoznała jako zobowiązanie warunkowe.
11.Umowa z dnia 20 września 2018 roku z dr Włodzimierzem Strupińskim na realizację wspólnego przedsięwzięcia, w ramach którego Grupa zakupi urządzenia do produkcji warstw półprzewodnikowych i wdroży je w swoim zakładzie produkcyjnym w Ożarowie Mazowieckim, natomiast dr Włodzimierz Strupiński, w ramach umowy o pracę, świadczyć będzie na rzecz VIGO kompleksowe prace dotyczące wytwarzania epitaksjalnych warstw związków półprzewodnikowych III-V oraz będzie prowadzić i zarządzać działem epitaksji VIGO, z wykorzystaniem jego know-how i wiedzy z zakresu wytwarzania różnych typów warstw półprzewodnikowych.
Wartość inwestycji oszacowana została na 20,5 mln zł. Okres realizacji projektu został podzielony na dwa etapy („Okres wdrożeniowy” do końca 2019 r. oraz „Okres produkcji” przez lata 2020-2024).
Umowa zawiera procedury weryfikacyjne dotyczące osiągnięcia we współpracy z dr Włodzimierzem Strupińskim zdolności produkcyjnych VIGO w zakresie wytwarzania związków półprzewodnikowych III-V, jak również określa zasady odpowiedzialności dr Włodzimierza Strupińskiego, w tym kary umowne, z tytułu jej naruszenia.
Zgodnie z warunkami umowy Grupa zobowiązała się do wypłacenia dr Włodzimierzowi Strupińskiemu wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, jak również oddzielnego wynagrodzenia stanowiącego udział procentowy w zyskach generowanych przez VIGO z tytułu sprzedaży związków półprzewodnikowych. Wysokość premii rocznej stanowić będzie 15% zysku netto ze sprzedaży związków półprzewodnikowych wykazywanego przez Dział Epitaksji VIGO w danym roku obrotowym.
Dodatkowo dr Strupińskiemu przysługiwać będzie wynagrodzenie uzależnione od sukcesu całego przedsięwzięcia, tj. od wzrostu wartości Spółki w wyniku sprzedaży materiałów półprzewodnikowych.
Premia specjalna będzie zależna od wysokości „Kwoty Referencyjnej”, stanowiącej iloczyn proporcji EBITDA Działu Epitaksji (EBITDA EPI) do EBITDA całej Spółki oraz średniej kapitalizacji Spółki obliczonych za ostatni rok obrotowy w okresie Produkcji (rok 2024), pomniejszonych o oczekiwany zwrot z inwestycji VIGO w rozwój Działu Epitaksji przy założeniu stopy zwrotu w wysokości 10% rocznie. W zależności od wysokości EBITDA Działu Epitaksji premia wyniesie 15% (gdy EBITDA EPI nie przekroczy 13 mln PLN) lub 24% (gdy EBITDA EPI przekroczy 13 mln PLN) Kwoty Referencyjnej.
Wynagrodzenie z tytułu realizacji wspólnego przedsięwzięcia może zostać wypłacone dr Włodzimierzowi Strupińskiemu poprzez przyznanie akcji VIGO Photonics lub w formie pieniężnej, mogą być też zastosowane obie te formy łącznie. 80%
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
premii będzie wypłacone w formie zależnej od wyboru VIGO (w formie akcji lub opcji na akcję lub w formie pieniężnej) a 20% w formie zależnej od wyboru dr Strupińskiego.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
Dotacje do środków trwałych | 10 029 | 10 939 | |
SPOWPK/2.2.1/14/0155 | 69 | 76 | |
Premia technologiczna 3.2.2 | 9 960 | 10 863 | |
Przychody przyszłych okresów- dotacje - środki otrzymane na realizację prac rozwojowych | 53 435 | 44 468 | |
NARAŻENIA | 625 | 1 250 | |
MIREGAS | 162 | 325 | |
CHEQUERS | 774 | 1 151 | |
MIRPHAB | 1 218 | 1 523 | |
WATERSPY | 811 | 1 158 | |
INDII5 | 183 | 330 | |
AQUARIUS | 940 | 1 343 | |
ACCORDS | 282 | 407 | |
TRANSFER | 590 | 737 | |
Sensory dla Przemysłu 4.0 i IoT | 9 471 | 9 475 | |
Struktury epitaksjalne i VCSEL | 7 435 | 7 458 | |
PIAP Bon na innowacje | 272 | 340 | |
Regionalny | 2 539 | 2 539 | |
WAT Bon na innowacje | 245 | 327 | |
Car2Tera | 92 | 26 | |
TRAVEL | 282 | 164 | |
PEMIR | 657 | 648 | |
WidePOWER | 259 | 351 | |
WikiNet | 382 | 400 | |
MIRPIC | 5 400 | 3 860 | |
MATRYCE | 4 416 | 2 068 | |
TRIAGE | 905 | 638 | |
INGAAS WITH ASIC | 5 552 | 2 751 | |
AI PRISM | 520 | 353 | |
PHOTOGENIC | 4 372 | 4 846 | |
LWIRPSBDA | 218 |
| |
IBAIA | 688 |
| |
OPMMEG | 1 533 |
| |
MiniBot | 1 317 |
| |
BROMEDIR | 766 |
| |
FOSMO | 529 |
| |
Otrzymane w darowiźnie środki trwałe | 5 | 18 | |
Przedpłaty otrzymane na realizacje przyszłych zobowiązań |
| 40 | |
Rozliczenia międzyokresowe przychodów, w tym: | 63 469 | 55 465 | |
Długoterminowe | 60 297 | 52 854 | |
Krótkoterminowe | 3 172 | 2 611 |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Grupa otrzymuje dofinansowanie do prac badawczo-rozwojowych ze środków funduszy europejskich oraz środków krajowych, jak również do prowadzonych inwestycji w środki trwałe.
W okresie sprawozdawczym realizowano następujące projekty dofinansowane przez Komisję Europejską w ramach programów Horizon 2020, Horizon Europe i Europejski Fundusz Obronny:
Lp. |
Projekt | Budżetprojektudla Spółki [tys.EUR] | Kwota dofinansowanie dla Spółki [tys.EUR] |
OkresrealizacjiProjektu | |
|---|---|---|---|---|---|
1. | CAR2TERA | 24 | 24 | 01.01.2019 - 31.03.2023 | |
2. | TRIAGE | 420 | 294 | 01.01.2021 - 29.02.2024 | |
3. | MINIBOT | 609 | 609 | 01.12.2022 - 30.11.2025 | |
4. | AI-PRISM | 240 | 168 | 01.10.2022 - 30.09.2025 | |
5. | PHOTOGENIC | 1 331 | 1 331 | 01.10.2022 - 30.09.2025 | |
6. | OPMMEG | 500 | 500 | 01.12.2022 - 30.11.2025 | |
7. | IBAIA | 337 | 337 | 01.12.2022 - 30.11.2026 |
Umowy w ramach projektów dofinansowywanych przez Komisję Europejską przygotowywane są według jednolitego wzorca. Zgodnie z umową Komisja Europejska może nałożyć kary finansowe, polegające na odebraniu części dofinansowania jeżeli beneficjenci:
Popełnili istotne błędy, nieprawidłowości lub nadużycia, lub w poważny sposób naruszyli swoje obowiązki wynikające z umowy, lub
Złożyli fałszywe oświadczenia o informacjach wymaganych na podstawie umowy lub podczas składania wniosku (lub nie dostarczyli takich informacji).
Kary finansowe będą wynosiły od 2% do 10% maksymalnego wkładu UE wskazanego dla danego beneficjenta. Jeśli beneficjent dokona innego naruszenia w ciągu pięciu lat od daty pierwszego naruszenia, Komisja może zwiększyć stopę kar finansowych od 4% do 20%.
W okresie sprawozdawczym Spółka realizowała następujące projekty dofinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych ze środków funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020:
Lp. | Projekt | Data podpisania umowy | Budżet projektu dla Spółki [tys. PLN] | Kwota dofinansowanie dla Spółki | Okres realizacji Projektu | |
|---|---|---|---|---|---|---|
1. | INGAASWITHASIC– „Wytwarzanie sensorów InGaAs ze zintegrowaną elektroniką ASIC na zakres 1.7-2.6 µm” |
23.09.2021 |
12650 |
8520 |
1.01.2021- 31.12.2023 | |
2. | MATRYCE – „Polska matryca dla zastosowań kosmicznych aktywna w podczerwieni” |
24.05.2021 |
9374 |
6 218 | 1.01.2021- 31.12.2023 |
Postanowienia umowy przewidują następujące kary umowne:
●zwrot finansowania wraz z odsetkami w przypadku rozwiązania umowy,
●zwrot środków lub wyrażenie zgody na pomniejszenie kolejnych płatności - w przypadkach wskazanych w umowie takich jak wykorzystanie środków niezgodnie z przeznaczeniem lub z naruszeniem procedur, pobraniem dofinansowanie nienależnie lub w nadmiernej wysokości.
Grupa realizuje projekty dofinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ze środków funduszy europejskich w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Nowoczesne Technologie Materiałowe” – TECHMATSTRATEG, w ramach Programów Międzynarodowych – EUREKA, programu M-ERA.net, a także w ramach Konkursu, „Ścieżka dla Mazowsza” i w ramach projektów Polsko-Tureckiej współpracy międzynarodowej:
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Lp. | Projekt | Data podpisania umowy | Budżet projektu dla Spółki [tys. PLN) | Kwota dofinansowanie dla Spółki | Okres realizacji Projektu | |
|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Technologia produkcji kluczowych dla rozwoju fotonikinowatorskichstruktur epitaksjalnych oraz przyrządów laserujących VCSEL |
21.11.2019 |
13014 |
9110 |
01.01.2020- 31.03.2023 | |
2. | PEMIR – „opracowanie detektorów średniej podczerwieni wykorzystujących wzmocnienie plazmonowe” |
15.03.2021 |
1115 |
836 |
01.03.2021- 31.01.2024 | |
3. | Travel–noweprzeźroczyste elektrody dla laserów VCSEL | 22.02.2021 | 471 | 354 | 01.10.2020- 29.02.2024 | |
4. | MIRPIC – „Technologie układów fotoniki scalonej na zakresśredniejpodczerwieni” |
25.05.2021 |
9492 |
6801 | 01.04.2021- 31.12.2024 | |
5. | LWIRPSBDA - „Detektory długofalowe wspomagane antenami dielektrycznymi”, | 14.06.2023 | 1 163 | 680 | 01.06.2023- 31.03.2026 |
Aktualna polityka dywidendowa nie zakłada wypłaty w formie dywidendy z zysku netto za rok 2022. Niemniej Zarząd co roku, po analizie bieżącej sytuacji finansowej, może rekomendować wypłatę dywidendy. Zysk netto za rok 2021 w wysokości 33 047 tys. zł został w całości przeznaczony na powiększenie kapitału zapasowego.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 |
Działalność kontynuowana | 85 699 | 76 568 |
Sprzedaż towarów i materiałów | 324 | 381 |
Sprzedaż produktów, w tym: | 72 489 | 63 513 |
- Segment modułów detekcyjnych | 69 867 | 62 133 |
- Segment materiałów półprzewodnikowych | 2 622 | 1 380 |
Sprzedaż usług | 2 581 | 3 980 |
- Segment modułów detekcyjnych | 2 029 | 1 212 |
- Segment materiałów półprzewodnikowych | 552 | 2 768 |
SUMA przychodów ze sprzedaży | 75 395 | 67 874 |
Pozostałe przychody operacyjne | 8 262 | 8 270 |
Przychody finansowe | 2 759 | 424 |
SUMA przychodów ogółem z działalności kontynuowanej | 86 416 | 76 568 |
Przychody z działalności zaniechanej | n/d | n/d |
SUMA przychodów ogółem | 86 416 | 76 568 |
Wyszczególnienie | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 | |||
|---|---|---|---|---|---|
w tys. zł | w tys. zł | w tys. zł | w % | ||
Kraj | 5 883 | 7,80% | 4 167 | 3,89 | |
Eksport, z tego: | 69 512 | 92,20% | 63 707 | 96,11 | |
Unia Europejska | 38 534 | 51,10% | 37 668 | 67,16 | |
Kraje trzecie | 30 978 | 41,10% | 26 039 | 28,95 | |
Razem | 75 395 | 100,00% | 67 874 | 100,00 | |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Lp. | Kontrahent | Kwota (w tys. zł) | Udział w całkowitej sprzedaży (w %) | |
|---|---|---|---|---|
1. | Spółka niemiecka | 10 077 | 13,46 | |
2. | Spółka z Grupy Caterpillar | 7 014 | 9,37 | |
3. | Safran Aerotechnics | 6 516 | 8,71 | |
4. | Spółka niemiecka II | 6 079 | 8,12 |
Lp. | Kontrahent | Kwota (w tys. zł) | Udział w całkowitej sprzedaży (w %) | |
|---|---|---|---|---|
1. | spółka niemiecka I | 11 650 | 16,98 | |
2. | spółka z Grupy Caterpillar | 5 535 | 8,07 | |
3. | spółka niemiecka II | 4 911 | 7,16 | |
4. | Safran Aerotechnics | 4 673 | 6,81 |
W 2023 roku nie zaprzestano żadnej działalności.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 |
Zyski (straty) aktuarialne, które nie zostaną następnie przekwalifikowane do rachunku zysków i strat: | -108 | -123 |
Zyski aktuarialne z programów określonych świadczeń |
|
|
Straty aktuarialne z programów określonych świadczeń | -108 | -123 |
Suma dochodów całkowitych przypadających na udziały niekontrolowane | -18 | -123 |
W związku z prowadzeniem działalności na terenie TSSE efekt podatkowy pozostałych dochodów całkowitych jest zerowy.
(w tys. zł) | 01.01.2023- 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 | ||||
Kwota przed opodatkowaniem | Podatek | Kwota po opodatkowaniu | Kwota przed opodatkowaniem | Podatek | Kwota po opodatkowaniu | |
Zyski (straty) aktuarialne z programów określonych świadczeń: | -108 |
| -108 | -123 |
| -123 |
Suma dochodów całkowitych | -108 |
| -108 | -123 |
| -123 |
Obciążenie podatkowe wyniku finansowego obejmuje podatek dochodowy bieżący oraz odroczony, który nie został ujęty w pozostałych dochodach całkowitych lub bezpośrednio w kapitale.
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie obowiązujących przepisów podatkowych. Zastosowanie tych przepisów różnicuje zysk (stratę) podatkową od księgowego zysku (straty) netto, w związku z wyłączeniem przychodów niepodlegających opodatkowaniu i kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym. Od 2004 roku obowiązującą, według znowelizowanych przepisów jest stawka 19%. Obecne przepisy nie zakładają zróżnicowania stawek podatkowych dla przyszłych okresów. W związku z prowadzeniem działalności na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w zakresie podatku dochodowego, VIGO Photonics S.A. korzysta ze zwolnienia odnośnie do dochodów uzyskiwanych zgodnie z uzyskanym zezwoleniem strefowym. Rok podatkowy jak i bilansowy pokrywają się z rokiem kalendarzowym.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości na różnicach pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.
Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe. Nie ujmuje się aktywów ani rezerwy, jeśli różnica przejściowa wynika z początkowego ujęcia składnika aktywów lub zobowiązań w transakcji, która nie jest połączeniem jednostek gospodarczych oraz która w czasie jej wystąpienia nie ma wpływu ani na wynik podatkowy ani na wynik księgowy. Nie ujmuje się rezerwy na podatek odroczony od wartości firmy, która nie podlega amortyzacji na gruncie przepisów podatkowych.
Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub rezerwa rozliczona, przyjmując za podstawę przepisy prawne obowiązujące na dzień bilansowy.
Wartość składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku, gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części następuje jego odpis.
Zarząd VIGO Photonics oszacował, że Grupa nie będzie w stanie wykorzystać całego aktywa z tytułu podatku odroczonego wynikającego z ulgi inwestycyjnej w TSSE do końca funkcjonowania SSE w Polsce (31.12.2026).
Przewidywana wysokość pomocy do wykorzystania przez te trzy lata podatkowe kształtuje się na poziomie około 8 mln zł. W zawiązku z powyższym w roku 2023 zostało rozwiązane aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego w wysokości 12 763 tyś. zł.
W roku 2023 Grupa osiągnęła dochód na działalności w SSE w wysokości 11 016 tys. zł. Podatek, którego Grupa nie zapłaciła w związku ze zwolnieniem strefowym wyniósł w 901 tys. zł. Pozostała pomoc do wykorzystania w wartości zdyskontowanej w następnych latach podatkowych na dzień 31 grudnia 2023 wynosi 8 mln zł. Jest to kwota wynosząca 65% zdyskontowanych wydatków kwalifikowanych na środki trwałe pomniejszona o zdyskontowaną pomoc do tych środków trwałych uzyskana z innych źródeł, jak i o zdyskontowany niezapłacony w poprzednich latach podatek dochodowy z działalności na terenie SSE.
Podatek dochodowy wykazany w SzCD (w tys. zł) | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 |
Bieżący podatek dochodowy | 110 | 81 |
Dotyczący roku obrotowego | 110 | 81 |
Odroczony podatek dochodowy | 14 166 | 383 |
Powstanie i odwrócenie różnic przejściowych | 14 166 | 383 |
Obciążenie podatkowe wykazane w SzCD | 14 276 | -465 |
Aktywa oraz rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w następujący sposób wpływają na sprawozdanie finansowe:
W tys. zł | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 | |||
Saldo na początek okresu | |||||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | +22 792 | +22 840 | |||
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | -782 | -455 | |||
Podatek odroczony netto na początek okresu | +22 011 | +22 395 | |||
Zmiana stanu w okresie wpływająca na: | -14 166 | -383 | |||
Wynik (+/-) | -14 166 | -383 | |||
Podatek odroczony netto na koniec okresu, w tym | 7 846 | +22 012 | |||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | +8 789 | +22 792 | |||
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | -943 | -782 | |||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego stan na 31.12.2023 | |||||
Tytuły różnic przejściowych | Saldo na początek okresu | Zmiana stanu: | Saldo na koniec okresu | ||
Wynik/Kapitał | |||||
Aktywa |
|
|
| ||
Zapasy | 1 011 | +1 281 | 2 291 | ||
Należności z tytułu dostaw i usług | 80 | -50 | 30 | ||
Inwestycje w jednostkach powiązanych | 1 256 | -105 | 1 151 | ||
Zobowiązania |
|
|
| ||
Rezerwy na świadczenia pracownicze | 3 512 | +175 | 3 687 | ||
Pozostałe rezerwy | 584 | +59 | 643 | ||
Inne zobowiązania | 33 | +154 | 186 | ||
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Razem | 6 513 | +1 610 | 8 123 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego stan na 31.12.2023 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Aktywa |
|
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rzeczowe aktywa trwałe | 4 693 | +4 740 | 9 433 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Razem | 4 693 | +4 740 | 4 740 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Stawka podatku | 19% | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Aktywo z tyt. odroczonego podatku dochodowego
| 1 238 | +441 | 1 679 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rezerwa z tyt. odroczonego podatku dochodowego
| -892 | -943 | -1 835 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Zmiana stanu podatku odroczonego
| -348 | 502 | -154 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ulga inwestycyjna w TSSE | +21 664 | -13 664 | 8 000 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Podatek odroczony w SzCD |
| -14 166 |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Amortyzacja | 12 308 | 9 349 | |
Zużycie materiałów i energii | 17 120 | 13 471 | |
Usługi obce | 8 677 | 9 826 | |
Podatki i opłaty | 266 | 349 | |
Wynagrodzenia | 26 885 | 24 704 | |
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 4 920 | 8 345 | |
Pozostałe koszty rodzajowe | 1 012 | 1 009 | |
Koszty według rodzajów ogółem, w tym: | 71 188 | 67 053 | |
Zmiana stanu produktów | -4 939 | -3 189 | |
Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) | -9 378 | -10 395 | |
Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) | -18 388 | -20 674 | |
Koszt wytworzenia sprzedanych produktów i usług | 38 483 | 32 795 |
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 01.01.2023- 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 |
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży: | 10 208 | 8 732 |
Amortyzacja środków trwałych | 4 568 | 4 675 |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 5 640 | 4 058 |
Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | 30 | 18 |
Amortyzacja środków trwałych | 15 | 13 |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 15 | 5 |
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu: | 2 070 | 599 |
Amortyzacja środków trwałych | 2 069 | 544 |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 1 | 55 |
Kwota amortyzacji stanowiąca część kosztu wytworzenia prac rozwojowych w 2023 roku wyniosła 88 tys. zł, kwota 1 562 tys. zł stanowi koszty amortyzacji, które zostały aktywowane i ujęte w nakładach na prace rozwojowe w roku 2022 i będą rozliczone w przyszłych okresach (w roku 2022 odpowiednio 540 tys. zł i 1 765 tys. zł).
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 |
Wynagrodzenia | 26 885 | 22 103 |
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 3 962 | 3 788 |
Pozostałe świadczenia pracownicze | 958 | 965 |
Suma kosztów świadczeń pracowniczych, w tym: | 31 805 | 26 855 |
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży | 20 470 | 16 895 |
Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | 2 291 | 568 |
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu | 9 044 | 9 393 |
Pozostałe przychody operacyjne (w tys. zł) | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 |
Zysk ze zbycia majątku trwałego | 64 | 275 |
Dofinansowania do grantów - koszty pośrednie - ryczałt do kosztów bezpośrednich | 3 951 | 1 054 |
Rozliczenie dofinansowań do grantów i środków trwałych | 2 777 | 5 574 |
Nadwyżki magazynowe | 1 | 7 |
Rozwiązane odpisy na należności | 50 |
|
Pozostała sprzedaż (najem, refaktury) | 501 | 207 |
Odszkodowania i nagrody | 20 | 244 |
Odpis na udzielone pożyczki | 120 | 494 |
Zysk z inwestycji w jednostkach współkontrolowanych | 613 |
|
Pozostałe | 164 | 414 |
Razem | 8 262 | 8 270 |
Pozostałe koszty operacyjne (w tys. zł) | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 |
Darowizny | 8 |
|
Niezawinione niedobory składników majątku obrotowego | 735 | 24 |
Odpisy na rezerwę gwarancyjną, zapasy, należności | 1 326 | 1 322 |
Likwidacja wyrobów i materiałów | 3 520 | 548 |
Likwidacja środków trwałych | 51 |
|
Rozliczenie nakładów własnych do prac rozwojowych zakończonych niepowodzeniem |
| 723 |
Koszt własny do pozostałej sprzedaży (najem, refaktury) | 202 | 274 |
Pozostałe | 68 | 6 |
Razem | 5 906 | 2 891 |
Przychody i koszty z tytułu utraty wartości aktywów finansowych za rok 2023 i 2022 zostały zaprezentowane jako pozostałe przychody i koszty operacyjne w odniesieniu do należności dotyczących działalności operacyjnej. Grupa nie prezentuje oczekiwanych strat kredytowych w sprawozdaniu finansowym ze względu na to, że jest to nieistotne.
Nie wystąpiły w obu okresach przychody i koszty z tytułu utraty wartości aktywów finansowych ujmowane jako przychody i koszty finansowe.
Utworzenie odpisów aktualizujących wartość (w tys. zł) | 01.01.2023-31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 |
Należności | 30 | 80 |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Środki pieniężne w bilansie | 2 806 | 2 258 | |
Różnice kursowe z wyceny bilansowej | -20 | -8 | |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty ogółem wykazane w rachunku przepływów pieniężnych | 2 806 | 2 251 | |
Amortyzacja: | 12 381 | 9 362 | |
amortyzacja wartości niematerialnych | 6 668 | 4 093 | |
amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych | 5 678 | 5 269 | |
|
|
| |
Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej wynika z: | -101 | -239 | |
Zysk ze zbycia majątku trwałego | -64 |
| |
Likwidacja majątku trwałego | 61 | -239 | |
Odpisy na należności finansowe | -97 |
| |
|
|
| |
Zmiana stanu rezerw wynika z następujących pozycji: | 206 | -625 | |
bilansowa zmiana stanu rezerw na zobowiązania |
| -943 | |
bilansowa zmiana stanu rezerw na świadczenia pracownicze | 88 | 195 | |
bilansowa zmiana stanu rezerw na świadczenia pracownicze ujętych w kapitale | 9 | 123 | |
bilansowa zmiana stanu pozostałych rezerw | 109 |
| |
|
|
|
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Zmiana stanu zapasów wynika z następujących pozycji: | 3 248 | -8 382 | |
bilansowa zmiana stanu zapasów | 3 248 | -8 382 | |
|
|
| |
Zmiana należności wynika z następujących pozycji: | -1 552 | 3 555 | |
zmiana stanu należności krótkoterminowych wynikająca z bilansu | -1 552 | 3 555 | |
|
|
| |
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem zobowiązań finansowych, wynika z następujących pozycji: | -1 629 | 542 | |
zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych wynikająca z bilansu | -1 629 | 525 | |
zmiana stanu zobowiązań z tytułu leasingu |
| 17 | |
|
|
| |
Zmiana stanu przedpłat: | -185 | -284 | |
zmiana stanu przedpłat wynikająca z bilansu | -185 | -284 | |
|
|
| |
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych przychodów, wynika z następujących pozycji: | -6 728 | -7 463 | |
zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych przychodów wynikająca z bilansu | -6 679 | 18 035 | |
korekta o otrzymane dofinansowania na inwestycje |
| -25 782 | |
zmiana stanu przedpłat wynikająca z bilansu | -48 | -284 | |
|
|
| |
Na wartość pozycji "inne korekty" składają się najważniejsze pozycje: | -15 | - 3 136 | |
zmiana stanu prawa do użytkowania wynikająca z bilansu |
| 52 | |
zmiana stanu pozostałych rozliczeń międzyokresowych |
| -188 | |
program motywacyjny |
| -47 | |
podatek dochodowy |
| 465 | |
wydatki na udziały |
| -2 887 | |
należności z tytułu należnych wpłat na kapitał | -62 694 |
| |
zmiana stanu inwestycji w jednostkach podporządkowanych wynikająca z bilansu | -63 |
| |
kapitał zapasowy z emisji akcji powyżej wartości nominalnej | 62 209 |
| |
korekty lat poprzednich | -78 | -85 |
Kwoty przychodów/kosztów z tytułu odsetek i zysków/strat z tytułu różnic kursowych w związku
z posiadanymi przez Grupę instrumentami finansowymi zostały przedstawione w punkcie 4.2.12.
Wyszczególnienie (średnio w etatach) | 01.01.2023- 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 |
Zarząd | 2,08 | 1,50 |
Administracja | 20,26 | 34,70 |
Dział Sprzedaży | 18,48 | 19,27 |
Dział Zakupów i Logistyki | 9,14 | 10,75 |
Zespół IT | 9,42 | 5,58 |
Dział Produkcji | 63,03 | 69,01 |
Dział Produkcji Epitaksja | 7,44 | 6,33 |
Dział Badań i Rozwoju | 41,99 | 55,11 |
Dział Rozwoju Technologii Matrycowych | 9,08 | 7,78 |
Dział Inżynierii Produkcji | 18,42 | 5,08 |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Razem | 199,34 | 215,11 |
Pozycje Sprawozdania z sytuacji finansowej za 01.01.2023-31.12.2023 (w tys. zł) | Kwota Dt | Kwota Ct | |
|---|---|---|---|
Eliminacja inwestycji w jednostkach podporządkowanych | -484 |
| |
Eliminacja należności finansowych | -4 920 |
| |
Eliminacja należności handlowych | -1 312 | -294 | |
Eliminacja zapasów | -98 | -117 | |
Eliminacja zobowiązań finansowych |
| -5 404 | |
Eliminacja zobowiązań handlowych | -294 | -1 311 | |
Razem | -7 107 | -7 126 | |
Pozycje Sprawozdania z całkowitych dochodów za 01.01.2023-31.12.2023 (w tys. zł) | Kwota Dt | Kwota Ct | |
Eliminacja przychodów w grupie | -2 129 | -2 624 | |
Eliminacja kosztu wytworzenia sprzedanych produktów i usług | -20 | -2 129 | |
Eliminacja wartości sprzedanych towarów i materiałów | -264 |
| |
Eliminacja kosztów sprzedaży | -2 361 |
| |
Eliminacja kosztów finansowych | -133 |
| |
Eliminacja przychodów finansowych |
| -133 | |
Razem | -4 906 | -4 887 | |
Razem korekty konsolidacyjne | -12 013 | -12 013 |
Pozycje Sprawozdania z sytuacji finansowej za 01.01.2022-31.12.2022 (w tys. zł) | Kwota Dt | Kwota Ct | ||
|---|---|---|---|---|
Eliminacja inwestycji w jednostkach podporządkowanych | -541 |
| ||
Eliminacja należności finansowych | -3 575 |
| ||
Eliminacja należności handlowych | -1 716 | -207 | ||
Eliminacja zapasów | 3 241 | -3 296 | ||
Eliminacja zobowiązań finansowych |
| -3 575 | ||
Eliminacja zobowiązań handlowych | -207 | -1 716 | ||
Razem | -2 798 | -9 335 | ||
Pozycje Sprawozdania z całkowitych dochodów za 01.01.2022-31.12.2022 (w tys. zł) | Kwota Dt | Kwota Ct | ||
Eliminacja przychodów w grupie | -3 500 | -1 106 | ||
Eliminacja kosztu wytworzenia sprzedanych produktów i usług | -3 241 | -205 | ||
Eliminacja kosztów sprzedaży | -1 106 |
| ||
Eliminacja kosztów finansowych | -109 | -109 | ||
Razem | -7 957 | -1 420 | ||
Razem korekty konsolidacyjne | -10 755 | -10 755 | ||
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Pozycje Sprawozdania z sytuacji finansowej za 01.01.2022-31.12.2022 (w tys. zł) | Kwota Dt | Kwota Ct | ||
|---|---|---|---|---|
Pozycje Sprawozdania z sytuacji finansowej za 01.01.2021-31.12.2021 (w tys. zł) | Kwota Dt | Kwota Ct | ||
Eliminacja inwestycji w jednostkach podporządkowanych | 484 |
| ||
Eliminacja należności finansowych | 840 |
| ||
Eliminacja zobowiązań finansowych |
| 1 324 | ||
Razem | 1 324 | 1 324 | ||
Razem korekty konsolidacyjne |
| 1 324 | 1 324 | |
Świadczenia wypłacone członkom Zarządu
Wyszczególnienie (w złotych) | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
Z tytułu pełnienia funkcji w organach | 1 236 164,04 | 984 382,00 | |
Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę | 320 000,00 | 271 800,00 | |
Razem | 1 556 164,04 | 1 256 182,00 |
Wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej (w złotych)
Imię i nazwisko | Funkcja | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 |
Przemysław Danowski | Przewodniczący Rady Nadzorczej | 24 000,00 | 72 000,00 |
Janusz Kubrak | Członek Rady Nadzorczej | 26 000,00 | 62 400,00 |
Marek Wiechno | Członek Rady Nadzorczej | 69 800,00 | 62 400,00 |
Zbigniew Więcław | Członek Rady Nadzorczej | 63 400,00 | 62 400,00 |
Piotr Nadolski | Członek Rady Nadzorczej | 55 466,67 | 62 400,00 |
Krzysztof Kaczmarczyk | Członek Rady Nadzorczej | 63 400,00 | 62 400,00 |
Mirosław Grudzień | Członek Rady Nadzorczej | 63 400,00 | 62 400,00 |
Krzysztof Dziewicki | Członek Rady Nadzorczej | 32 546,67 |
|
Marcin Kubrak | Członek Rady Nadzorczej | 8 106,67 |
|
Waldemar Maj | Członek Rady Nadzorczej | 8 106,67 |
|
Razem |
| 414 226,68 | 446 400,00 |
Nie udzielono pożyczek i świadczeń o podobnym charakterze członkom Zarządu, ani członkom Rady Nadzorczej.
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Rodzaj asortymentu 01.01.2023 - 31.12.2023 | Działalność kontynuowana | Ogółem | |||
|---|---|---|---|---|---|
Moduły | Materiały półprzewodnikowe | ||||
Przychody segmentu | w tym: | 79 778 | 3 879 | 83 657 | |
Przychody ze sprzedaży | 72 222 | 3 173 | 75 395 | ||
Pozostałe przychody operacyjne | 7 556 | 706 | 8 262 | ||
Koszty segmentu | w tym: | 69 913 | 2 223 | 72 136 | |
Koszty sprzedanych produktów, usług i materiałów | 36 753 | 1 729 | 38 482 | ||
Koszty sprzedaży | 9 378 | 0 | 9 378 | ||
Koszty ogólnego zarządu | 18 105 | 362 | 18 467 | ||
Pozostałe koszty operacyjne | 5 775 | 131 | 5 906 | ||
Zysk/(strata) segmentu | 9 767 | 1 656 | 11 423 | ||
Zysk/(strata) z działalności kontynuowanej przed opodatkowaniem i przychodami (kosztami) finansowymi | 9 767 | 1 656 | 11 423 | ||
Koszty z tytułu odsetek | 2 051 | 324 | 2 375 | ||
Istotne pozycje przychodów | 770 | 1 908 | 2 678 | ||
Istotne pozycje kosztów | 428 | 0 | 428 | ||
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem | 8 054 | 3 240 | 11 294 | ||
Podatek dochodowy | 12 459 | 1 817 | 14 276 | ||
Zysk/(strata) netto | -4 405 | 1 423 | -2 981 | ||
Aktywa ogółem | 263 209 | 58 546 | 330 051 | ||
Aktywa segmentu | 263 209 | 58 546 | 330 051 | ||
Zobowiązania ogółem | 82 788 | 41 302 | 124 384 | ||
Zobowiązania segmentu | 82 788 | 41 302 | 124 384 | ||
Pozostałe informacje dotyczące segmentu |
| ||||
Nakłady inwestycyjne | 101 030 | 40 797 | 141 827 | ||
- rzeczowe aktywa trwałe | 72 837 | 39 071 | 111 908 | ||
- wartości niematerialne | 28 192 | 1 726 | 29 918 | ||
Amortyzacja | 10 821 | 1 560 | 12 381 | ||
Rodzaj asortymentu 01.01.2022 - 31.12.2022 | Działalność kontynuowana | Ogółem | |||
|---|---|---|---|---|---|
Moduły | Materiały półprzewodnikowe | ||||
Przychody segmentu | w tym: | 71 494 | 4 650 | 76 144 | |
Przychody ze sprzedaży | 63 725 | 4 149 | 67 874 | ||
Pozostałe przychody operacyjne | 7 769 | 502 | 8 270 | ||
Koszty segmentu | w tym: | 62 927 | 4 513 | 67 440 | |
Koszty sprzedanych produktów, usług i materiałów | 29 735 | 3 060 | 32 795 | ||
Koszty sprzedaży | 10 310 | 85 | 10 395 | ||
Koszty ogólnego zarządu | 20 015 | 659 | 20 674 | ||
Pozostałe koszty operacyjne | 2 868 | 708 | 3 576 | ||
Zysk/(strata) segmentu | 8 567 | 137 | 8 704 | ||
Zysk/(strata) z działalności kontynuowanej przed opodatkowaniem i przychodami (kosztami) finansowymi | 8 567 | 137 | 8 704 | ||
Koszty z tytułu odsetek | 907 | 320 | 1 227 | ||
Istotne pozycje przychodów | 226 | 142 | 368 | ||
Istotne pozycje kosztów | 214 |
| 214 | ||
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem | 7 724 | -40 | 7 684 | ||
Podatek dochodowy | -465 |
| -465 | ||
Zysk/(strata) netto | 7 259 | -40 | 7 219 | ||
Aktywa ogółem | 168 010 | 50 898 | 218 908 | ||
Aktywa segmentu | 168 010 | 50 898 | 218 908 | ||
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Rodzaj asortymentu 01.01.2022 - 31.12.2022 | Działalność kontynuowana | Ogółem | |||
|---|---|---|---|---|---|
Moduły | Materiały półprzewodnikowe | ||||
|
|
|
| ||
Zobowiązania ogółem | 76 528 | 38 963 | 115 491 | ||
Zobowiązania segmentu | 76 528 | 38 963 | 115 491 | ||
Pozostałe informacje dotyczące segmentu |
| ||||
Nakłady inwestycyjne | 94 944 | 37 990 | 132 934 | ||
- rzeczowe aktywa trwałe | 77 216 | 36 286 | 113 502 | ||
- wartości niematerialne | 17 728 | 1 704 | 19 432 | ||
Amortyzacja | 9 025 | 325 | 9 349 | ||
Wynagrodzenie należne za rok obrotowy (w tys. zł) | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 |
- za badanie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego | 28 | 28 |
- za badanie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego | 10 | 10 |
- przegląd skonsolidowanego sprawozdania finansowego | 16 | 16 |
- przegląd skonsolidowanego sprawozdania finansowego | 8 | 6 |
Razem | 62 | 60 |
Transakcje handlowe z VIGO Photonics Corp. zostały zawarte na warunkach równoważnych z tymi, które obowiązują w transakcjach zawieranych na warunkach rynkowych:
●Sprzedaż wyrobów na kwotę 2 129 tys. zł.
W bieżącym roku nie dokonywano istotnych zmian w polityce rachunkowości.
W badanym okresie Grupa dokonała korekty sprawozdania finansowego za rok 2022 z tytułu błędnego zarachowania leasingu finansowego.
Pozycje Sprawozdania z sytuacji finansowej za 01.01.2022-31.12.2022 (w tys. zł) | Dane porównawcze | Korekty | Przekształcone dane porównawcze | |
|---|---|---|---|---|
Aktywa trwałe | 218 908 | -18 | 218 891 | |
Prawo do użytkowania | 3 854 | -18 | 3 854 | |
Razem aktywa | 254 015 | -18 | 253 997 | |
Kapitał własny | 138 524 | -81 | 138 442 | |
Korekta błędów lat poprzednich |
| -85 | -85 | |
Wynik finansowy bieżącego okresu | 7 219 | +4 | 7 223 | |
Zobowiązania długoterminowe | 81 896 | +64 | 81 959 | |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 800 | +64 | 863 | |
Zobowiązania krótkoterminowe | 33 956 |
| 33 956 | |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 46 | -46 |
|
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Pozycje Sprawozdania z sytuacji finansowej za 01.01.2022-31.12.2022 (w tys. zł) | Dane porównawcze | Korekty | Przekształcone dane porównawcze | |
|---|---|---|---|---|
Pozostałe zobowiązania | 1 235 | +46 | 1 281 | |
Razem pasywa | 254 015 | -18 | 253 997 |
Pozycje Sprawozdania z całkowitych dochodów za 01.01.2022-31.12.2022 (w tys. zł) | Dane porównawcze | Korekty | Przekształcone dane porównawcze |
Koszty ogólnego zarządu | 20 674 | -26 | 20 647 |
Pozostałe koszty operacyjne | 3 576 | -87 | 3 489 |
Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 8 704 | -113 | 8 818 |
Koszty finansowe | 1 446 | +109 | 1 554 |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 7 684 | +4 | 7 688 |
Zysk (strata) netto | 7 219 | +4 | 7 223 |
Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) | 9,90 | +0,01 | 9,91 |
Pozycje Sprawozdania z rachunku przepływów 01.01.2022-31.12.2022 (w tys. zł) | Dane porównawcze | Korekty | Przekształcone dane porównawcze |
Działalność operacyjna | |||
Zysk/Strata brutto | 7 684 | +4 | 7 688 |
Zysk/Strata netto | 7 219 | +4 | 7 223 |
Korekty razem | -3 359 | -752 | -4 111 |
Zmiana stanu zobowiązań z tytuły leasingu | -64 | +64 |
|
Inne korekty | -2 320 | -815 | -3 135 |
Gotówka z działalności operacyjnej | 3 860 | -283 | 3 577 |
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 3 779 | -283 | 3 496 |
Działalność inwestycyjna | |||
Wpływy | 25 769 | 283 | 26 052 |
Otrzymane dofinansowania | 25 499 | 283 | 25 782 |
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -22 136 | 283 | -21 853 |
W 2023 roku nie odnotowano takich zdarzeń.
Na dzień bilansowy Grupa nie posiada istotnych zobowiązań wynikających z umów inwestycyjnych.
Grupa nie posiada oddziałów.
Grupa nie posiada zobowiązań wynikających z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze dla byłych osób zarządzających, nadzorujących albo byłych członków organów administrujących ani zobowiązań zaciągniętych w związku z tymi emeryturami, ze wskazaniem kwoty ogółem dla każdej kategorii organu
W dniu 16 stycznia 2024 roku Zarząd Spółki powziął informację o wydaniu przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. („KDPW”) oświadczenia nr 50/2024 z dnia 16 stycznia 2024 r. w sprawie zawarcia ze Spółką umowy
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
o rejestrację w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez KDPW 145.799 akcji zwykłych na okaziciela serii F Spółki („Akcje”) pod kodem ISIN PLVIGOS00015.
Warunkiem rejestracji Akcji jest wprowadzenie ich do obrotu na rynku regulowanym (rynku podstawowym) prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., na który zostały wprowadzone pozostałe akcje Emitenta oznaczone ww. kodem ISIN. Rejestracja nastąpi w związku z zamknięciem kont prowadzonych dla zbywalnych praw do Akcji oznaczonych kodem PLVIGOS00056, w terminie 3 dni od otrzymania przez Krajowy Depozyt decyzji o wprowadzeniu ww. akcji do obrotu na rynku regulowanym, na który zostały wprowadzone pozostałe akcje Emitenta oznaczone ww. kodem ISIN, nie wcześniej jednak niż w dniu wskazanym w tej decyzji jako dzień wprowadzenia tych akcji do obrotu na tym rynku regulowanym.
Zarząd w dniu 17 stycznia 2024 roku powziął informację o podjęciu przez Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. („GPW”) w dniu 17 stycznia 2024 r. uchwały nr 78/2024 w sprawie wyznaczenia ostatniego dnia notowania na głównym rynku GPW praw do akcji zwykłych na okaziciela serii F Spółki oraz uchwały nr 79/2024 w sprawie dopuszczenia i wprowadzenia do obrotu giełdowego na głównym rynku GPW akcji zwykłych na okaziciela serii F Spółki („Uchwały”).
Zgodnie z treścią Uchwał, Zarząd GPW postanowił:
(i)wyznaczyć na 19 stycznia 2024 r. dzień ostatniego notowania na rynku podstawowym GPW 145.799 praw do akcji zwykłych na okaziciela serii F Spółki;
(ii)(ii) stwierdzić dopuszczenie do obrotu giełdowego na rynku podstawowym prowadzonym przez GPW 145.799 akcji zwykłych na okaziciela serii F Spółki („Akcje”); oraz
(iii)(iii) wprowadzić z dniem 22 stycznia 2024 r. Akcje do obrotu giełdowego na tym rynku pod warunkiem dokonania przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. w ww. dniu rejestracji Akcji i oznaczenia ich kodem ISIN PLVIGOS00015.
Zarząd VIGO Photonics S.A. w nawiązaniu do raportu bieżącego Spółki nr 7/2024 z dnia 18 stycznia 2024 r., w dniu 22 stycznia 2024r. powziął wiadomość o wydaniu przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. („KDPW”) komunikatu z dnia 18 stycznia 2024 r. w sprawie daty rejestracji w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez KDPW 145.799 akcji zwykłych na okaziciela serii F Spółki („Akcje”).
Zgodnie z treścią ww. komunikatu, Akcje zostaną zarejestrowane w depozycie papierów wartościowych w dniu 22 stycznia 2024 r. W związku z powyższym, wraz z rejestracją Akcji zostanie spełniony warunek wprowadzenia Akcji do obrotu giełdowego na rynku podstawowym wynikający z uchwały nr 79/2024 Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., o której mowa w raporcie bieżącym Spółki nr 7/2024. Zgodnie z treścią tej uchwały wprowadzenie Akcji do obrotu giełdowego na rynku podstawowym nastąpi w dniu 22 stycznia 2024 r.
Zarząd VIGO Photonics S.A w dniu 23 lutego 2024 powziął informację umieszczeniu projektu Emitenta pt: „HyperPIC- Fotoniczne układy scalone do zastosowań w średniej podczerwieni” (w skrócie „Projekt”) na Liście projektów wybranych do dofinansowania w ramach Priorytetu II. Środowisko sprzyjające innowacjom Działanie 2.10 IPCEI Nabór FENG.02.10-IP.01-002/23, Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Projekt będzie realizowany w ramach zintegrowanego, europejskiego projektu IPCEI ME/CT (Important Projects of Common European Interest on Microelectronics and Communication Technologies).
O decyzji Komisji Europejskiej zatwierdzającej maksymalny pułap pomocy publicznej w projekcie Zarząd informował raportem bieżącym nr 22/2023 z dnia 12 czerwca 2023 r.
Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie technologii zintegrowanych fotonicznych układów scalonych przeznaczonych do detekcji w zakresie średniej podczerwieni, budowa kompletnej linii produkcyjnej fotonicznych układów scalonych w zakresie średniej podczerwieni oraz utworzenie kompletnego łańcucha dostaw dla tych układów. Projekt wymaga opracowania nowych technologii, poniesienia istotnych nakładów inwestycyjnych i operacyjnych, a także nakładów na komercjalizację nowych produktów na dynamicznym rynku.
Łączna wartość kosztów kwalifikowanych w projekcie wynosi 878 606 239,96 PLN, a maksymalna wysokość pomocy publicznej wynosi 453 694 142,06 PLN, co odpowiada wysokości tzw. luki finansowej w projekcie. Kosztami kwalifikowanymi w projekcie są nakłady na prace badawczo-rozwojowe, nakłady na budowę nowej linii produkcyjnej oraz koszty operacyjne po uruchomieniu nowej linii produkcyjnej.
Realizacja projektu planowana jest w latach 2023-2029 i składa się z dwóch faz:
– fazy R&D (lata 2023-2027). Wartość kosztów kwalifikowanych w fazie R&D wynosi 150 738 267,75 PLN
– fazy FID (First Industrial Deployment), tj. pierwszego przemysłowego wdrożenia (lata 2023-2029), obejmującego inwestycje w nową linię produkcyjną oraz wdrożenie do produkcji nowych produktów, w tym finansowanie części kosztów operacyjnych w trakcie wdrożenia. Wartość kosztów kwalifikowanych w fazie FID wynosi 727 867 972,21 PLN.
Po zakończeniu fazy FID planowane jest rozpoczęcie seryjnej produkcji (po 2029 r.), w ramach której nie jest przewidziane dofinansowania ze środków publicznych dla projektu. Zarząd Spółki przewiduje, że koszty kwalifikowane projektu ponad wartość dofinansowania ze środków publicznych, zostaną pokryte ze środków i kapitałów własnych Spółki, z finansowania dłużnego i/lub w szczególności w fazie FID, z innych źródeł, takich jak m.in. strategiczne partnerstwo projektowe i/lub finansowanie pozabilansowe w formule project finance.
Adam Piotrowski |
| Łukasz Piekarski |
| Marcin Szrom |
VIGO Photonics S.A. – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Prezes Zarządu |
| Członek Zarządu |
| Członek Zarządu |
|
|
|
|
|
|
|
|
| Sylwia Wiśniewska-Filipiak |
|
|
|
| Główna Księgowa |
Ożarów Mazowiecki, 23 kwietnia 2024
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
W 2023 r. liczba sprzedanych detektorów przez Grupę wyniosła 11 582 szt. i w porównaniu do roku poprzedniego nastąpił spadek o 15,2%.
Wykres 1. Wolumen sprzedaży modułów detekcyjnych [szt.]
W 2023 roku Grupa wypracowała 75,4 mln zł przychodów ze sprzedaży produktów, usług, materiałów i towarów, tym samym notując 11,1% wzrost (o 7,5 mln zł), w stosunku do 2022 r.
W 2023 r. największy udział w sprzedaży produktów i usług przypadł na:
▪zastosowania przemysłowe (59,6% łącznych przychodów ze sprzedaży). W tej grupie największy udział mają detektory wykorzystywane do analizatorów gazów, systemów monitoringu emisji oraz wykrywania wycieków gazów, jak również systemów przeznaczone dla producentów półprzewodników najnowszej generacji.
▪zastosowania kolejowe (10,4% sprzedaży) - systemy do wykrywania awarii w kolejach dużych prędkości oraz systemy do wykrywania pożarów w pociągach
▪zastosowania wojskowe (15,4% sprzedaży) – detektory wykorzystywane w systemach sterowania inteligentnej amunicji oraz detektory w systemach ostrzegających przed namierzaniem.
▪zastosowania naukowo-medyczne (6% sprzedaży)
W segmencie materiałów półprzewodnikowych, których udział w sprzedaży wyniósł 8,1%, grupa odnotowała wzrost sprzedaży r/r (47,6%)
Na pozostałe zastosowania przypadło łącznie 0,4% sprzedaży.
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Grupa wypracowała znaczący 75,3% (5 mln zł) wzrost sprzedaży na rynku amerykańskim w porównaniu do 2022 r. oraz znaczący wzrost wartościowo na rynku europejskim 3,83 mln zł (8,7%).
W porównaniu do roku 2022 Grupa osiągnęła również znaczący bo 37,6% (1,57 mln zł) wzrost sprzedaży na rynku polskim, głównie w zastosowaniach wojskowych.
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Koszty podstawowej działalności operacyjnej w 2023 r. wzrosły o 3,9% w porównaniu do roku 2022. Kluczowe znaczenie miał wzrost produkcji, co wpłynęło na zwiększone koszty zużycia materiałów i energii (wzrost o 25,5% tj. 3,5 mln zł, zwiększone koszty wynagrodzeń (wzrost o 9,8% tj. 2,4 mln zł). Wzrost cen energii na rynku miał znaczący wpływ na wzrost kosztów energii w omawianym okresie.
Koszty wytworzenia sprzedanych produktów i usług w Grupie osiągnął poziom 38,4 mln zł. Różnica wynika z:
Pozycje Sprawozdania z całkowitych dochodów za okres 01.01.2023 - 31.12.2023 (w tys. zł) | Kwota Dt | Kwota Ct |
Eliminacja przychodów w grupie | -2 129 | -2 624 |
Eliminacja kosztu wytworzenia sprzedanych produktów i usług | -117 | -2 129 |
Eliminacja wartości sprzedanych towarów i materiałów | -264 |
|
Eliminacja kosztów sprzedaży | -2 361 |
|
Eliminacja kosztów finansowych | -133 |
|
Eliminacja przychodów finansowych |
| -133 |
Razem | -5 004 | -4 887 |
W strukturze kosztów widoczne są ponadto następujące zmiany:
▪zwiększona amortyzacja o 2,96 mln zł (31,6%), co jest związane z zakupem sprzętu w ramach inwestycji poczynionych w latach wcześniejszych, jak również zakończeniem części projektów badawczo-rozwojowych;
▪spadek kosztów usług obcych o 0,9 mln zł (-9,2%);
▪spadek kosztów pozostałych kosztów rodzajowych o 0,9 mln zł (-46,8%);
Łączne koszty podstawowej działalności operacyjnej Grupy w 2023 roku osiągnęły poziom 66,33 mln zł, czyli są wyższe o 3,9% r/r. Łączne koszty operacyjne w Grupie wyniosły 71,2 mln zł.
Różnice w kosztach działalności zaprezentowane są na poniższym wykresie.
Wykres 5. Koszty działalności operacyjnej w 2022 i 2023 r. w układzie rodzajowym [mln zł]
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Zysk na działalności operacyjnej (EBIT) wyniósł w 2023 r. 11,4 mln zł, był wyższy w porównaniu do roku poprzedniego o 2,7 mln zł (31,2%). EBITDA skorygowana osiągnęła poziom 19,98 mln zł i porównaniu do 2022 roku wzrosła o 5,05 mln zł (33,8%). Zysk netto w 2023 r. wyniósł -2,99 mln zł. W celu zapewnienia porównywalności danych z poprzednimi okresami w sprawozdaniu zarządu podano również wynik netto skorygowany o zdarzenia jednorazowe (nieuwzględniający ujęcia aktywa z tytułu podatku odroczonego). Skorygowany o zdarzenia jednorazowe zysk netto wyniósł 11,18 mln zł, co oznacza, że wzrósł o 3,58 mln zł (47,1%) w porównaniu do roku poprzedniego.
Wykres 6. Wyniki finansowe Grupy w latach 2022-2023 [mln zł]
Wyszczególnienie (dane skorygowane o zdarzenia jednorazowe) | 2023 | 2022 | |
EBIT | [tys. PLN] | 11 423 | 8 704 |
EBITDA skorygowana | [tys. PLN] | 19 985 | 14 931 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | [tys. PLN] | 11 423 | 8 704 |
Amortyzacja | [tys. PLN] | 12 381 | 9 349 |
Rozliczenie dofinansowań do grantów i środków trwałych | [tys. PLN] | -3 849 | -3 151 |
Program motywacyjny | [tys. PLN] | 29 | 29 |
Rentowność EBIT |
| 15,2% | 12,8% |
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Rentowność EBITDA skorygowana |
| 26,5% | 22,0% |
Rentowność netto skorygowana |
| 14,8% | 11,2% |
Rentowność netto (od wyniku skorygowanego) w 2023 r. wyniosła 14,8%, rentowność EBITDA na poziomie 26,5%, z kolei rentowność EBIT wyniosła 15,2%.
Wykres 7. Rentowność i marże wypracowane przez Grupę w latach 2022-2023 (%)
Poziom przychodów w 2023 r. wyniósł 75,4 mln zł (wzrost o 11,1% r/r), a zysku netto (skorygowanego o zdarzenia jednorazowe) 11,18 mln zł (wzrost o 47,1%).
W ocenie Zarządu sytuacja finansowa Grupy jest pozytywna. W celu przyspieszenia rozwoju w 2023 r. przeprowadzono emisję nowych akcji serii F. Celem emisji było pozyskanie środków, które umożliwią kontynuowanie najważniejszych projektów rozwojowych realizowanych przez Grupę, zgodnie ze strategią rozwoju na lata 2021-2026 przyjętą przez Zarząd w czerwcu 2021 r., w tym w zależności od decyzji Zarządu:
a)Przyspieszenie wzrostu sprzedaży w inicjatywach rozwojowych stanowiących podstawową działalność Grupy (sprzedaż detektorów i modułów podczerwieni oraz materiałów półprzewodnikowych), poprzez wsparcie działalności operacyjnej w całym łańcuchu wartości, w tym zwłaszcza inwestycje w rozwój własnych struktur sprzedaży na kluczowych rynkach oraz kontynuację rozwoju technologii i nowych produktów, w celu dalszego umocnienia pozycji Grupy jako wiodącego dostawcy fotonowych detektorów średniej podczerwieni oraz dostawcy materiałów półprzewodnikowych do zastosowań w fotonice i mikroelektronice.
b)Kontynuacji projektu związanego z rozwojem technologii matryc detektorów podczerwieni do zastosowań cywilnych i wojskowych oraz uruchomieniem seryjnej produkcji matryc detektorów podczerwieni.
c)Realizacji projektu związanego z rozwojem technologii fotonicznych układów scalonych, a następnie wdrożeniem ich do seryjnej produkcji. Emisja akcji pozwoli na sfinansowanie początkowej fazy projektu HyperPIC, dla którego uzyskano decyzję Komisji Europejskiej zatwierdzającą pomoc publiczną w wysokości do 102,9 mln EUR. Decyzja o przyznaniu dofinansowania oraz określenie ostatecznej wysokości dofinansowania zapadnie w ramach procedury konkursowej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. O dofinansowanie będą mogły starać się podmioty, dla których Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję dopuszczającą udzielenie pomocy. Realizacja projektu HyperPIC pozwoli na istotne przeskalowanie biznesu poprzez uzyskanie pozycji wiodącego dostawcy zintegrowanych rozwiązań sensorycznych dla średniej podczerwieni.
W wyniku emisji pozyskano środki w wysokości 62 693 570,00 zł.
Zgodnie z aktualizacją polityki dywidendowej, ogłoszoną 16 czerwca 2021 r. w raporcie bieżącym nr 12/2021, Grupa nie przewiduje wypłaty dywidendy w okresie realizacji Strategii. Ostateczna rekomendacja co do wypłaty dywidendy będzie zależała od wielu czynników dotyczących Grupy oraz jej branży, w tym przede wszystkim perspektyw dalszej działalności Grupy, wysokości zysków osiąganych w przyszłości, sytuacji finansowej Grupy, oraz przy uwzględnianiu wszelkich ograniczeń w wypłacie dywidendy, poziomu wskaźników płynności, planów ekspansji oraz wymogów prawa w zakresie powyższych elementów. Wysokość dywidendy rekomendowana przez Zarząd będzie uzależniona od potrzeb Grupy w zakresie konieczności zatrzymania wypracowanych zysków w celu ich wykorzystania na działalność Grupy oraz jej dalszy dynamiczny rozwój.
|
|
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Bazując na obecnym portfelu zamówień Grupa spodziewa się istotnego wzrostu przychodów w 2024 r., zwłaszcza w segmencie przemysłowym oraz wojskowym.
Grupa spodziewa się również przyspieszenia tempa wzrostu w 2024 r., zwłaszcza w następujących segmentach:
przemysłowym, co związane jest z wprowadzeniem do sprzedaży nowej rodziny produktów chłodzonych LN2, jak również silnym popytem na detektory do analizy gazów, zwłaszcza na rynku amerykańskim oraz azjatyckim,
wojskowym, co związane jest ze wzrostem zamówień od kluczowych klientów z rynku europejskiego, jak również trwającymi projektami rozwojowymi dla klientów z rynku amerykańskiego,
materiałów półprzewodnikowych – w związku z uruchomieniem seryjnej produkcji struktur laserowych dla klienta europejskiego oraz istniejącym pipelinem projektów rozwojowych dla innych klientów.
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
W czerwcu 2021 r. Zarząd przyjął nową strategię do realizacji w latach 2021-2026.
Strategia zakłada, że podstawowy cel, jakim jest pomnażanie kapitału i wzrost wartości dla Akcjonariuszy, w perspektywie do 2026 r. będzie realizowany poprzez kontynuację rozwoju na globalnym rynku fotoniki, w tym wspieranie rozwoju segmentów rynku w których Grupa jest obecna oraz poszerzenie zakresu działalności o nowe obszary.
Zarząd identyfikuje szereg potencjalnych szans biznesowych w ramach rynku fotoniki, których wykorzystanie może pozwolić na realizację ambicji wzrostowych w perspektywie 2026. Za najbardziej perspektywiczne z potencjalnych inicjatyw wzrostowych Zarząd uznaje:
a)Eksplorację rynku detektorów MCT (HgCdTe), w tym ekspansję (geograficzną, segmentową) w obszarach rynku nieobjętych regulacjami wyłączającymi stosowanie rtęci i kadmu w detektorach,
b)Rozwój technologii detektorów i modułów podczerwieni z materiałów powstałych na bazie związków z III i V grupy układu okresowego pierwiastków, zgodnych ze wspólnotową dyrektywą Restriction of Hazardous Substances (RoHS),
c)Rozwój epitaksji materiałów półprzewodnikowych III-V oraz produkcji źródeł bliskiej podczerwieni (laserów VCSEL),
d)Rozwój technologii źródeł podczerwieni,
e)Rozwój technologii systemów optoelektronicznych i fotonicznych układów scalonych dla średniej oraz krótkiej podczerwieni,
f)Rozwój technologii matryc detektorów podczerwieni.
Realizacja Strategii VIGO 2026 podzielona jest na II etapy.
Perspektywa 2021-2023
W I etapie, obejmującym lata 2021-2023, koncentrowano się na:
1)Kontynuacji rozpoczętych projektów rozwojowych, w tym technologii fotonicznych układów scalonych, detektorów z materiałów III-V, epitaksji materiałów półprzewodnikowych, technologii źródeł podczerwieni,
2)Rozwoju bazy technologicznej i technicznej, wspólnych dla kluczowych inicjatyw prowzrostowych poprzez inwestycje w R&D oraz uniwersalną infrastrukturę,
3)Dokonaniu, m.in. w oparciu o efekty projektów R&D, analizę sytuacji rynkowej, wyboru najbardziej perspektywicznych i najlepiej rokujących inicjatyw wzrostowych, oraz przygotowanie planu inwestycyjnego niezbędnego dla ich realizacji.
W czerwcu 2021 r. opublikowano następujące cele strategiczne:
1)67 mln zł przychodów i 29,5 mln zł EBITDA w 2021 r,
2)80 mln zł przychodów i 33,5 mln zł EBITDA w 2022 r.
3)100 mln zł przychodów i 40 mln zł EBITDA w 2023 r.
Ze względu na niekorzystne zmiany w otoczeniu makroekonomicznym Grupa nie zrealizowała celu w 2022 i 2023 r.
Natomiast wdrażanych jest obecnie szereg inicjatyw wzrostowych, które maja zapewnić trwały wzrost przychodów ze sprzedaży w kolejnych latach.
Perspektywa 2024-2026
W II etapie Grupa będzie koncentrować się na wdrożeniu i realizacji wybranych w etapie I Strategii najbardziej perspektywicznych inicjatyw wzrostowych, w tym na:
Przyspieszeniu wzrostu sprzedaży w inicjatywach rozwojowych stanowiących podstawową działalność (sprzedaż detektorów i modułów podczerwieni oraz materiałów półprzewodnikowych), poprzez wsparcie działalności operacyjnej w całym łańcuchu wartości, w tym zwłaszcza inwestycje w rozwój własnych struktur sprzedaży na kluczowych rynkach oraz kontynuację rozwoju technologii i nowych produktów, w celu dalszego umocnienia pozycji jako wiodącego dostawcy fotonowych detektorów średniej podczerwieni oraz dostawcy materiałów półprzewodnikowych do zastosowań w fotonice i mikroelektronice
Kontynuacji projektu związanego z rozwojem technologii matryc detektorów podczerwieni do zastosowań cywilnych i wojskowych oraz uruchomieniem seryjnej produkcji matryc detektorów podczerwieni.
Realizacji projektu związanego z rozwojem technologii fotonicznych układów scalonych, a następnie wdrożeniem ich do seryjnej produkcji w ramach Inicjatywy PIC. Najważniejszym projektem w ramach tej inicjatywy jest projekt HyperPIC, dla którego uzyskano decyzję Komisji Europejskiej zatwierdzającą pomoc publiczną w wysokości do 102,9 mln EUR. Decyzja o przyznaniu dofinansowania oraz określenie ostatecznej wysokości dofinansowania zapadnie w ramach procedury konkursowej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. O dofinansowanie będą mogły starać się podmioty, dla których Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję dopuszczającą udzielenie pomocy. Realizacja projektu HyperPIC pozwoli na istotne przeskalowanie biznesu poprzez uzyskanie pozycji wiodącego dostawcy zintegrowanych rozwiązań sensorycznych dla średniej podczerwieni.
Ambicją spółki jest utrzymanie tempa wzrostu przychodów na poziomie 20-30% rocznie oraz wysokiej rentowności podstawowej działalności operacyjnej, w tym marży brutto na sprzedaży powyżej 60% oraz rentowności EBITDA powyżej 40%.
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Grupa realizuje obecnie następujące strategiczne inicjatywy wzrostowe:
Inicjatywa Detektory
Celem inicjatywy Detektory jest:
a) doskonalenie technologii i procesów produkcyjnych produktów opartych o tellurek kadmowo rtęciowy (MCT). Szczególną uwagę przywiązuje się do wprowadzania nowych produktów na rynek zastosowań przemysłowych, technik wojskowych i kosmicznych, na rynkach geograficznych nieobjętych regulacjami wyłączającymi stosowanie rtęci i kadmu w detektorach.
b) Wprowadzenie do oferty VIGO rodziny detektorów opartych o materiały III-V. W związku z wprowadzeniem w obszarze Unii Europejskiej Dyrektywy RoHS, w perspektywie kilku lat na rynku cywilnym ograniczona zostanie możliwość obrotu towarami zawierającymi substancje ryzykowne dla środowiska (takich jak np.: rtęć). Przygotowując się na te zmiany firma od kilku lat rozwija detektory oparte na materiałach A3B5, np: antymonkach indu i arsenu.
c) Wejście na istniejący rynek detektorów pracujących w zakresie tzw. krótkiej podczerwieni (SWIR – Short Wavelength Infrared), które mają potencjał do zastosowania w elektronice użytkowej (m.in. do pomiaru różnych związków w ludzkim ciele – m.in. pomiaru poziomu glukozy, alkoholu czy mleczanów).
Najważniejsze cele projektów to zmniejszenie kosztów produkcji aktualnych produktów oraz opracowanie nowych produktów, które są odpowiedzią na problemy i aplikacje zgłaszane przez klientów. Obniżenie kosztów produkcji odbywa się poprzez automatyzację produkcji oraz zwiększania uzysków.
Projekty realizowane w ramach portfela są odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez klientów. Przykładowo w ramach jednego z projektów realizowanego dla nowego klienta zostały opracowane dedykowane detektory z dedykowanymi filtrami, które są parowane pod względem kąta widzenia detektora (FOV). Aktualnie projekt jest na etapie wdrożenia i zakończy się w Q2 2024 r.
W ramach portfela są również realizowane projekty dla stałych klientów Grupy. W związku ze zwiększeniem wolumenów sprzedażowych dla stałego klienta niezbędne było zoptymalizowanie kosztów produkcji danego typu detektora poprzez poprawę uzysków i automatyzację produkcji. W ramach projektu zostały wdrożone automatyczne rozwiązania montażu detektora (przyspieszenie produkcji) oraz zastosowano pomiary chipów za pomocą Probe Station, które umożliwiają lepszą kwalifikację chipów (zwiększenie uzysków na kolejnych etapach produkcji).
Najważniejszym celem projektu LN2 jest opracowanie i wprowadzenie do seryjnej produkcji detektorów chłodzonych ciekłym azotem. Obecnie kluczowy projekt jest na etapie prototypowania pierwszego typu detektora i usprawniania konstrukcji detektora, a zakończenie jego wdrożenia planowanie jest na koniec Q2 2024. Finalnie oferta detektorów LN2 będzie składała się z kilku typów detektorów różniących się długością fali, wielkością i sposobem hermetyzacji. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby klientów, w szczególności problemu z dostępnością detektorów LN2 na wciąż rozrastającym się rynku ogólnoświatowym. Rynek detektorów LN2 jest dojrzały, a udział w nim gwarantuje roczne przychody dla firmy w wysokości nawet kilku milionów EUR. W ostatnich latach światowy łańcuch dostaw dla detektorów LN2 został zakłócony w związku z sytuacją geopolityczną, a klienci szukają alternatywnych źródeł dostaw, co stanowi szansę na szybkie zdobycie znaczącego udziału w rynku.
W ramach celu drugiego, związanego wprowadzeniem do oferty detektorów z rodziny z materiały III-V Grupa realizuje szereg rozwojowych projektów dofinansowanych w tym: projekt POLTUR4/PEMIR/2/2021 pt. „Opracowanie wysokotemperaturowych detektorów średniej podczerwieni wykorzystujących wzmocnienienie plazmonowe”, akronim: PEMIR. Celem projektu jest opracowanie wysokotemperaturowych detektorów średniej podczerwieni (3–16 μm) wykorzystujących plazmoniczne wzmocnienie absorpcji, które zapewni wzrost stosunku sygnału do szumu i szybkości odpowiedzi w temperaturze pokojowej bądź w temperaturach osiągalnych przy użyciu chłodziarek Peltiera. Zaproponowane w projekcie detektory mogą znaleźć zastosowanie na wielu istniejących i nowych rynkach, w tym: przemysłowym (motoryzacja, kontrola produkcji), środowiskowym (kontrola zanieczyszczeń), medycznym i wojskowym. Całkowity koszt projektu wynosi: 1 115 343,81 zł, z czego wysokość dofinansowania to: 836 507,86 zł. Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu POLTUR4.
Innym realizowanym w tym obszarze, projektem jest TRIAGE, „Ultra- broadband infrared gas sensor for pollution detection” (identyfikator umowy o grant: 101015825), w ramach którego: opracowana zostanie inteligentna i kompaktowa sieć czujników jakości powietrza służących hiperspektralnemu wykrywaniu wszystkich istotnych gazów zanieczyszczających atmosferę. Rolą VIGO w projekcie jest opracowanie i dostarczenie dedykowanych modułów detektorów podczerwieni do czujników TRIAGE. Naszą rolą jest również optymalizacja modułów detekcyjnych, mająca na celu osiągnięcie jak najlepszej zgodności z wymaganiami projektu i umożliwiająca integrację ze spektrofotometrem FTIR. Projekt realizowany jest w międzynarodowym konsorcjum złożonym z dziewięciu partnerów. Okres realizacji: 1.01.2021-29.02.2024. Całkowite koszty projektu to: 5 853 623,50 EUR, z czego dofinansowanie UE wynosi: 4 994 300,96 EUR. Projekt jest dofinansowany z programu Horyzont 2020.
Kolejnym realizowanym projektem w inicjatywie detektory w ramach programu rozwoju detektorów opartych o materiały III-V jest Ai-Prism, „AI Powered human-centred Robot Interactions for Smart Manufacturing” (identyfikator umowy o grant: 101058589), w ramach którego VIGO we współpracy z partnerami w tym z Siecią Badawcza Łukasiewicz – PIAP zaimplementuje w swoim środowisku produkcyjnym robota wspieranego sztuczną inteligencją. To innowacyjne rozwiązanie posłuży do zautomatyzowania jednego z etapów produkcji unikalnych soczewek immersyjnych. Technologia i wdrożenie mają na celu ułatwienia oceny wydajności, możliwości przenoszenia, skalowalności i wdrażania rozwiązań robotycznych wspieranych AI na dużą skalę. Projekt realizowany jest w międzynarodowym konsorcjum złożonym z dwudziestu pięciu partnerów. Okres realizacji: 1.10.2022-30.09.2025. Całkowite koszty projektu to: 12 533 996,00 EUR, z czego dofinansowanie UE wynosi: 9 335 578,88 EUR. Projekt jest dofinansowany z programu Horyzont Europe.
Kolejnym projektem realizowanym przez Grupę w tym obszarze jest projekt IBAIA, „INNOVATIVE ENVIRONMENTAL MULTISENSING FOR WATERBODY QUALITY MONITORING AND REMEDIATION ASSESSMENT” (identyfikator umowy o grant: 101092723), w ramach którego zostaną opracowane innowacyjne moduły detekcyjne pracujące in situ (bez konieczności przewożenia próbki do laboratorium), działające w czasie rzeczywistym, dające możliwość szybszego i skuteczniejszego monitorowania środowiska wodnego. W ramach projektu VIGO jest
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
zaangażowane w opracowanie przetworników w zakresie średniej podczerwieni; wytwarzanie struktur epitaksjalnych QCL, produkcję detektora fotonicznego oraz w udział w integracji wyprodukowanego systemu. Projekt realizowany jest w międzynarodowym konsorcjum złożonym z siedemnastu partnerów. Okres realizacji: 1.12.2022-30.11.2026. Całkowite koszty projektu to: 4 786 433,75 EUR, z czego dofinansowanie UE wynosi: 4 786 435,00 EUR. Projekt jest dofinansowany z programu Horyzont Europe.
Ostatnim rozpoczętym projektem dofinansowanym Inicjatywy jest projekt LWIRPSBDA pt: “Detektory długofalowe wspomagane antenami dielektrycznymi”.
Celem projektu jest opracowanie i zademonstrowanie nowego przyrządu detekcyjnego pracującego w warunkach wysokotemperaturowych (HOT – high operating temperature, 230 K w pierwszym etapie i 300 K) i w zakresie długofalowym – 10.6 mikrometra o parametrach detekcyjnych przewyższających dostępne obecnie na rynku detektory z HgCdTe. Proponowana architektura przyrządu pozwoli uzyskać wyższe wykrywalności dzięki ograniczeniu objętości detektora, tym samym, ograniczeniu poziomu szumów i zwiększeniu sprzężenia optycznego poprzez zastosowanie anteny dielektrycznej z amorficznego krzemu, optymalizowanej na zakres długofalowy (10. 6 mikrometra). Struktura detektora będzie osadzana na bazie supersieci-II rodzaju InAs/InAsSb. Zastosowanie anteny dielektrycznej pozwoli zwiększyć wydajność kwantową 2.5 razy dla długości fali 10.6 mikrometra. Okres realizacji 01.04.2023-31.03.2026. Całkowite koszty projektu to: 1 865 357,04 PLN, w tym dofinansowanie 1 382 257,04 PLN. Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu X konkursu na wspólne projekty bilateralne w ramach współpracy polsko – tajwańskiej (2022)
W ramach Inicjatywy w 2024 będą wdrażane rozwiązania wypracowywane w ramach prac toczących się w dotychczasowym obszarze „Tani moduł detekcyjny” – zakładającego wprowadzenie na rynek tanich (poniżej 100 EUR) modułów detekcyjnych (detektorów ze wzmocnieniem sygnału) do szerokiego stosowania w zastosowaniach przemysłowych i ochronie środowiska. W ramach przedsięwzięcia na początek realizowane są obecnie dwa zadania:
▪ Opracowanie prostego modułu detekcyjnego składającego się z chipa detekcyjnego bezpośrednio na płytce PCB zawierającej zintegrowany układ wzmacniający z wyjściem analogowym. Nowy moduł umożliwi klientom automatyzację montażu i zmniejszy koszty produkcji systemów opartych o detektory podczerwieni.
▪ Opracowanie technologii optyki dyfrakcyjnej – tj. soczewek wytwarzanych bezpośrednio na płytkach epitaksjalnych. Soczewki dyfrakcyjne pozwolą na osiągnięcie podobnych parametrów co przy zastosowaniu soczewek immersyjnych, ale przy znacznie mniejszym koszcie produkcji.
W ramach programu rozwoju produktów InGaAs realizowany był projekt „Wytwarzanie sensorów InGaAs ze zintegrowaną elektroniką ASIC na zakres 1.7 – 2.6 μm”, którego celem było opracowanie i wprowadzenie na rynek nowego masowego produktu będącym zminiaturyzowanym wysokotemperaturowym sensorem InGaAs na zakres 1.7–2.6 μm dla nowoczesnej elektroniki użytkowej zintegrowanego z dedykowanym układem scalonym ASIC, który podniesie konkurencyjności firmy VIGO. Całkowity koszt kwalifikowany projektu wyniósł 12 650 098,83 zł, z czego wysokość dofinansowania to: 8 520 919,18 zł. Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu Szybka Ścieżka. Realizacja projektu zakończyła się 31.12.2023 r.
Inicjatywa PIC
Celem Inicjatywy jest rozwój systemów optoelektronicznych dla fotoniki zakresu podczerwieni. Docelowo będą one miały postać hybrydowych fotonicznych układów scalonych PICs (ang. Photonic Integrated Circuits). PICs to układy fotoniczne składające się z wielu komponentów optycznych i elektronicznych o różnych funkcjonalnościach zintegrowanych na wspólnym, najczęściej półprzewodnikowym, podłożu. Pierwszym zadaniem w tym zakresie będzie opracowanie układu PIC’a pracującego w zakresie długości fal 3-5,5 µm, rozumianego jako monolitycznie zestawione: źródło (lasery), detektor, elementy optyki i elektronika. Potencjalne zastosowania takiego PIC’a to:
▪ analizy składu chemicznego gazów,
▪ analiza zanieczyszczeń w cieczach,
▪ FSO (free space communication),
▪ medyczne, telemedycyna, związane z detekcją gazu.
W ramach Inicjatywy zostanie zbudowania platforma technologiczna umożliwiająca masowe wytwarzanie zintegrowanych obwodów fotonicznych na zakres średniej podczerwieni, jak również wejście na rynek producentów układów fotoniki scalonej, poprzez przedstawienie grupie kluczowych klientów (aplikacje mobilne, IoT, wearables) demonstratorów technologii, a następnie wytworzenie serii pilotażowych do testów u klienta. Inicjatywa stanowi kontynuację prac programu „systemy optoelektroniczne” – z poprzedniej strategii firmy.
W kwietniu 2021 roku podpisano umowę na realizację projektu pt. „Technologie układów fotoniki scalonej na zakres średniej podczerwieni”, akronim: MIRPIC, nr umowy: TECHMATSTRATEG- III/0026/2019-00. Wynikiem projektu będzie innowacja produktowa w postaci specjalizowanych układów fotoniki scalonej (ASPIC) przeznaczonych do pracy w zakresie średniej podczerwieni, MidIR (3- 5,5 μm). W szczególności zaprojektowane, wytworzone i przetestowane zostaną poszczególne bloki funkcjonalne (building blocks) niezbędne do definiowania układów ASPIC, co pozwoli na zaprojektowanie, wytworzenie i zbadanie parametrów demonstratora układu ASPIC. Demonstrator będzie odzwierciedlał typowe cechy charakterystyczne dla układów fotoniki scalonej, tj. wielokanałowość, integracja na wspólnym podłożu, interfejsy elektroniczne i optyczne oraz packaging. Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu TECHMATSTRATEG. Okres realizacji: 1.04.2021-31.12.2024 Całkowity koszt realizacji projektu: 29 255 381,61 zł, z czego dofinansowanie to: 26 564 942,41 zł.
W październiku 2023 wraz z partnerami z Politechniki Warszawskiej i Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN zainicjowano projekt FOSMO “Opracowanie innowacyjnego fotonicznego systemu monitoringu zasobów wodnych”
Celem projektu jest opracowanie systemu monitorowania zasobów wodnych implementującego nowo opracowane bezodczynnikowe metody fotoniczne. W pierwszej fazie opracowane i przetestowane zostaną laboratoryjne metody pomiarowe, a następnie implementujące je układy miniaturowych czujników. W miarę postępu projektu będą opracowywane elementy akcesoryjne które po integracji z czujnikami stworzą multiparametryczne sondy, autonomiczne w zakresie zasilania i komunikacji. Równolegle prowadzone będą procedury walidacyjne, które pozwolą na potwierdzenie poprawności działania zaprojektowanych czujników i sond.
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
VIGO Photonics S.A. w ramach realizacji projektu FOSMO będzie zaangażowany w realizację następujących zadań: opracowanie czujników - układów detekcyjnych, opracowanie autonomicznej sondy pomiarowej oraz demonstracja i testy autonomicznej sondy pomiarowej w warunkach platform badawczych.
Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu HYDROSTRATEG. Okres realizacji 01.10.2023- 31.09.2026. Całkowity koszt realizacji projektu: 23 962 066,25 PLN, w tym wysokość dofinansowania 20 214 504,06 PLN.
W styczniu 2023 roku na podstawie umowy 101092697 rozpoczęto projekt BROMEDIR “ Szerokopasmowe spektrometry podczerwieni oparte na systemach mikroelektromechanicznych: fundament wielofunkcyjnej platformy fotonicznej”.
Celem projektu BROMEDIR jest opracowanie i przetestowanie demonstratorów systemu, który będzie w stanie zaspokoić rosnące rynkowe zapotrzebowanie na zminiaturyzowane czujniki, analizujące wiele parametrów chemicznych w tym samym czasie. Od wielu lat jednoczesny pomiar wielu substancji możliwy jest dzięki użyciu metody Spektroskopii. W projekcie BROMEDIR opracowana zostanie nowa generacja miniaturowych spektrometrów, które następnie zostaną przetestowane w następujących 3 obszarach zastosowań: rolnictwie, monitoringu jakości łańcucha dostaw wodoru i kontroli jakości paliwa. Głównymi zadaniami VIGO w projekcie są: opracowanie nowoczesnego niechłodzonego detektora fotonicznego na średnią podczerwień; udział w integracji i testach ultrakompaktowego spektrofotometru FTIR ; udział w walidacji spektrofotometru FTIR w odpowiednich środowiskach (testy środowiskowe); udział w ocenie wydajności i opracowaniu rekomendacji. Okres realizacji: 1.01.2023-30.06.2026. Całkowite koszty projektu to: 4 999 821,25 EUR, poziom dofinansowania UE wynosi 100%. Projekt jest dofinansowany z programu Horyzont Europe.
W ramach Inicjatywy zostały złożone kolejne wnioski o dofinansowanie.
Inicjatywa Matryce
Celem inicjatywy jest opracowanie technologii i zbudowanie kompetencji w zakresie wytwarzania detektorów matrycowych zarówno chłodzonych (termowizyjnych) jak i niechłodzonych (SWIR InGaAs), epitaksja, processing dużej gęstości, ROIC, hybrydyzacja, hermetyzacja.
Kontynuacja programu Matryce w ramach nowej strategii ma na celu opracowanie technologii produkcji matryc chłodzonych detektorów podczerwieni. Początkowo opracowane zostaną matryce chłodzone o parametrach technicznych kompatybilnych z istniejącym na rynku sprzętem, który ma już swoje zastosowanie w przemyśle, umożliwi to płynne przejście od fazy badawczej do produkcyjnej. W kolejnym kroku śledząc światowe trendy prace skupią się nad konkurencyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Wszechobecność promieniowania podczerwonego znajduje szereg zastosowań jego detekcji. Przemysł opiera rozwiązania w tej dziedzinie na komponentach pozyskiwanych od nielicznych zagranicznych dostawców.
W 2021 na podstawie umowy: POIR.01.01.01-00-0185/20-00 Grupa rozpoczęła realizację projektu:
„Polska Matryca do zastosowań kosmicznych aktywna w podczerwieni”, który kontynuowany był w roku 2022 i 2023. Głównym celem projektu było opracowanie matrycy na zakres podczerwieni 2-5 μm dla zastosowań kosmicznych. Celem dodatkowym było opracowanie zestawu pomiarowego do charakteryzacji typowych matryc, modułów oraz kamer podczerwieni o średniej rozdzielczości obrazu. Proponowana w projekcie matryca na zakres podczerwieni wykonana została z zaawansowanego technologicznie materiału – supersieci II rodzaju typu InAs/InAsSb który jest produktem nowym i całkowicie innowacyjnym w skali polskiego rynku. Matryca jest również produktem innowacyjnym w skali światowej zastępując istniejące na rynku matryce z antymonku indu InSb. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Szybka ścieżka dla Mazowsza. Okres realizacji projektu: 1.01.2021-31.12.2023, całkowita wartość projektu wynosi: 15 582 310,69 zł, a wysokość dofinansowania to: 11 568 965,39 zł. Realizacja projektu zakończyła się zgodnie z terminem z umowy w dniu 31.12.2023 r.
Inicjatywa Epitaksja MOCVD
Celem Inicjatywy jest rozwój epitaksji materiałów półprzewodnikowych III-V oraz produkcji źródeł bliskiej podczerwieni (laserów VCSEL) oraz ciągłe doskonalenie produkcji heterostruktur epitaksjalnych związków półprzewodnikowych na bazie GaAs i InP metodą MOCVD, prowadzące do opanowania na poziomie beyound state-of-the-art technologii epitaksji struktur: PD, ext InGaAs, PD InGaAs 1.7, QCL, VCSEL, LD, TJSC.
W dniu 21.11.2019 zawarto umowę o dofinansowanie projektu badawczego MAZOWSZE/0032/19-00 pt.: „Technologia produkcji kluczowych dla rozwoju fotoniki nowatorskich struktur epitaksjalnych oraz przyrządów laserujących VCSEL” w ramach konkursu „Ścieżka dla Mazowsza”. VIGO Photonics S.A. było liderem konsorcjum, w skład którego wchodziła także Politechnika Warszawska i Politechnika Łódzka. Całkowita kwota kosztów kwalifikowanych Projektu wynosiła 16 302 135,55 zł, zaś wysokość dofinansowania wynosiła 12 398 365,18 zł. Koszty kwalifikowane VIGO Photonics wynosiły 13 014 525,55 zł, zaś dofinansowanie wynosiło 9 110 755,18 zł. Celem projektu było stworzenie nowych rozwiązań w technologii MOCVD wytwarzania zaawansowanych fotonicznych hetero-struktur epitaksjalnych związków półprzewodnikowych III-V na bazie GaAs i InP. Innowacje technologiczne będące rezultatem projektu zostaną wykorzystane w produkcji struktur laserów z pionową wnęką rezonansową (VCSEL) oraz kwantowych laserów kaskadowych (QCL). W projekcie został także opracowany projekt struktury lasera VCSEL przystosowanego do pracy jednomodowej oraz projekt matrycy laserów, zoptymalizowanych pod kątem maksymalnej emitowanej mocy, m.in. dzięki symulacji i optymalizacji rozkładu temperatury.
Badania nad poprawą spektralnej charakterystyki emisyjnej laserów zostały zrealizowane poprzez zastosowanie siatek podfalowych umieszczanych na emisyjnej powierzchni lasera. Niezależnie, badania nad technologią epitaksji struktur na bazie GaAs oraz projekt przyrządu VCSEL zostały wykorzystane w przełomowych badaniach w skali kraju nad zmodyfikowanymi metodami wytwarzania laserów jednomodowych, jako przyrządów dyskretnych i ich matryc. W efekcie realizacji programu, firma VIGO Photonics uruchomi produkcję płytek epitaksjalnych i ich sprzedaż na rynku globalnym, oraz po raz pierwszy w kraju uruchomi proces technologiczny wytwarzania przyrządów VCSEL z własnego materiału i według projektu opracowanego przez konsorcjum.
Innym realizowanym w tym obszarze działaniem był projekt Car2TERA, “Terahertz sensors and networks for next generation smart automotive electronic systems”, (numer umowy 824962), realizowany w ramach programu Horyzont 2020 przez europejskie konsorcjum obejmujące ośmiu partnerów. Celem projektu było opracowanie sensorów i sieci terahercowych do nowej generacji inteligentnych samochodowych systemów elektronicznych.
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Grupa realizuje również projekt: TRAVEL pt. „Nowe przezroczyste elektrody dla laserów VCSEL”, numer umowy: M-ERA.NET2/2019/9/2020. Projekt realizowany jest wspólnie z Politechniką Łódzką i Laboratory for Analysis and Architecture of Systems CNRS. Projekt ma na celu stworzenie opłacalnej przemysłowo metody wytwarzania laserów VCSEL z przezroczystą elektrodą jako górnym kontaktem i nieregularną aperturą, które umożliwiają bardziej efektywną konwersję energii elektrycznej w energię optyczną. Zadaniem VIGO w projekcie jest wytwarzanie struktur charakteryzujących się wysokimi parametrami optycznymi i wysoką powtarzalnością wymaganymi w produkcji tego typu laserów. Wzrost struktury epitaksjalnej będzie zakończony wytworzeniem urządzenia i jego charakteryzacją. Lasery VCSEL są szeroko stosowane w przemyśle fotonicznym, głównie w systemach łączności bliskiego zasięgu, LIDARach, sensorach typu time-of-flight (ToF), autonomicznych pojazdach, robotach i samolotach bezzałogowych. Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu M-ERA.NET Call 2019. Koszty kwalifikowane projektu to: 1 142 725,35 zł z czego 1 024 808,10 zł wynosi wartość dofinansowania.
W ramach inicjatywy w 2023 realizowane były również prace w projekcie WikiNET, „Vertical cavity Surface emitting lasers” (pol. „Długofalowe Lasery VCSEL do transmisji światłowodowej”), numer umowy: NCBR/VII/PL-IL/1/2020. Celem projektu było wytworzenie długofalowych, jednomodowych zintegrowanych płytek VCSEL’owych, które pozwalają na szybką modulację, przy jednoczesnym zachowaniu niskiego kosztu skonsolidowanego. Zadaniem Vigo było opracowanie wysokiej jakości naprężonych studni kwantowych dla pasm O i C. Projekt stworzył podstawy do przemysłowej produkcji długofalowych laserów VCSEL na dużą skalę. Projekt był współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach VII konkursu polsko-izraelskiego. Koszty kwalifikowalne: 1 166 233,70 zł, wysokość dofinansowania: 999 675,28 zł.
W 2023 w obszarze Inicjatywy kontynuowano realizację też trzech nowych projektów dofinansowanych. Wśród nich projektem o największym budżecie jest: Photogenic „Photonics on Germanium – New Industrial Consortium” (numerumowy : 101069490), w ramach którego opracowywana jest innowacyjna technologia produkcji struktur epitaksjalnych VCSEL na podłożach germanowych. Projekt zakłada iteracyjną optymalizację wzrostu technikami MBE i MOCVD, zakończoną osiągnięciem wysokiej jakości krystalicznej wytwarzanych struktur, które cechować będą konkurencyjne parametry w stosunku do VCSELs produkowanych na podłożach GaAs,. Rolą VIGO w projekcie jest opracowanie technologii wzrostu struktur VCSEL na podłożach z germanu techniką MOCVD oraz szeroka współpraca w zakresie rozwoju technologii wykonania przyrządów laserujących. Projekt realizowany jest w międzynarodowym konsorcjum złożonym z siedmiu partnerów. Okres realizacji: 1.10.2022-30.09.2025. Całkowite koszty projektu to: 4 788 752,00 EUR, z czego 100% stanowi dofinansowanie z UE. Projekt jest dofinansowany z programu Horyzont Europe.
Drugim z uruchomionych w 2022 roku projektów, a kontynuowanych w 2023 roku dofinansowanych w inicjatywie jest OPMMEG, „OPTICALLY-PUMPED MAGNETOMETER ARRAYS FOR MAGNETOENCEPHALOGRAPHY” (numerumowy : 101099379), w ramach którego zostanie opracowana matryca OPM (optycznie pompowanych magnetometrów), która będzie przeznaczona do szerokiego zastosowania w Magnetoencefalografii – bezinwazyjnej technice obrazowania służącej do badania m.in. funkcji ludzkiego mózgu. Metoda ta umożliwiająca pomiar aktywności mózgu z dobrą rozdzielnością przestrzenną i czasową. Głównym zadaniem VIGO w projekcie są jest opracowanie, zaprojektowanie i epitaksja heterostruktur VCSEL, processing VCSELi oraz testy optoelektroniczne. Projekt realizowany jest w międzynarodowym konsorcjum złożonym z pięciu partnerów. Okres realizacji: 01.12.2022-30.11.2025. Całkowite koszty projektu to: 2 483 327,50 EUR, z czego 100% stanowi dofinansowanie z UE. Projekt jest dofinansowany z programu Horyzont Europe.
Ostatnim z trzech wspomnianych projektem dofinansowanym w ramach inicjatywy Epitaksjalnej jest Mini-BOT „MINIATURIZED BOARD-MOUNTABLE OPTICAL TRANSCEIVER FOR HIGH DATA RATE MILITARY SATELLITE COMMUNICATIONS” (numer umowy : 101102948) którego głównym celem jest stworzenie układów do komunikacji satelitarnej. Jednym z kluczowych komponentów opracowywanego systemu komunikacji będą VCSEL’e. VIGO Photonics S.A. w ramach realizacji projektu Mini-BOT będzie zaangażowana w opracowanie konfiguracji i interfejsów modułu do komunikacji oraz produkcję, testy heterostruktury epitaksjalnej do VCSELi, a także opracowanie i montaż całego modułu optoelektronicznego. Projekt realizowany jest w międzynarodowym konsorcjum złożonym z pięciu partnerów. Okres realizacji: 01.12.2022-30.11.2025. Całkowite koszty projektu to: 3 422 099,17 EUR, z czego 100% stanowi dofinansowanie z UE. Projekt jest dofinansowany z przez Komisję Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Obrony.
Na obecnym etapie prac rozwojowych Zarząd nie przewiduje zagrożeń dla realizacji żadnego projektów w ramach tej inicjatywy.
Działalność Grupy i jej sytuacja finansowa oraz wyniki działalności podlegały i mogą w przyszłości podlegać negatywnym zmianom w wyniku zaistnienia któregokolwiek z czynników ryzyka opisanych poniżej. Wystąpienie nawet niektórych z poniższych czynników ryzyka może mieć istotny negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową i wyniki finansowe Grupy oraz może skutkować utratą części lub całości zainwestowanego kapitału. Inne czynniki ryzyka i niepewności niż opisane poniżej, w tym także i te, których Grupa nie jest obecnie świadoma lub które uważa za nieistotne, mogą także wywrzeć istotny negatywny wpływ na działalność Grupy, jej sytuację finansową i wyniki działalności oraz mogą skutkować utratą części lub całości zainwestowanego kapitału.
Plany dotyczące rozwoju rynku oparte są na różnego rodzaju raportach i analizach rynkowych, planach klientów oraz partnerów w projektach R&D. Prognozy dotyczące wzrostu rynku niechłodzonych detektorów podczerwieni obarczone są stosunkowo dużą niepewnością. Prognozy przedstawiane przez klientów Grupy mogą nie zostać w pełni zrealizowane, zarówno na skutek niepowodzeń obecnie realizowanych projektów wdrożeniowych, jak i przyjęcia błędnych założeń lub oczekiwań. W konsekwencji zapotrzebowanie na produkty Grupy może być niższe od oczekiwanego.
Rynki, na których obecna jest Grupa, mogą zostać zaburzone na skutek różnego rodzaju czynników makroekonomicznych (wzrost PKB, poziom bezrobocia, popyt, konsumpcja, etc.), które mogą obniżyć popyt na urządzenia technologiczne. Grupa podejmuje działania zaradcze, które polegają na procesie podejmowania decyzji strategicznych i operacyjnych w oparciu o proces planowania uwzględniający aktualne dane o rynku i popycie na produkty Grupy.
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Ryzyko to będzie neutralizowane przez VIGO przez własne badania oraz udział w różnych międzynarodowych projektach, także we współpracy z obecnymi klientami Grupy, mającymi na celu opracowanie nowych aplikacji dla detektorów podczerwieni.
Głównymi kanałami sprzedaży jest sprzedaż produktów bezpośrednio do klientów oraz za pośrednictwem dystrybutorów. Zadaniem dystrybutorów jest prowadzenie akcji marketingowych oraz świadczenie podstawowego doradztwa technicznego.
Utrata któregoś z dystrybutorów może utrudnić dostęp do rynku, na którym działał dystrybutor. Z tego względu utrata jednego lub kilku kluczowych dystrybutorów, może negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe i obniżyć wartość Grupy dla akcjonariuszy oraz osiągane wyniki finansowe.
Ponadto istnieje ryzyko utraty kluczowych klientów, do których sprzedaje bezpośrednio produkty. Problemy jakościowe, ekonomiczne lub związane z obsługą klienta może prowadzić do zniechęcenia partnerów do dalszej współpracy. Z tego względu utrata kluczowych klientów, może negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe i obniżyć wartość Grupy dla akcjonariuszy.
W celu uniknięcia ryzyka Grupa stale przeszukuje rynki w celu wyłaniania potencjalnych nowych dystrybutorów, monitoruje poziom satysfakcji dotychczasowych klientów oraz w sposób ciągły szuka nowych potencjalnych którzy mogą zastąpić ewentualnych utraconych.
W procesie produkcji detektorów podczerwieni wykorzystywane są trudno dostępne surowce (takie jak: tellurek kadmowo-rtęciowy, arsenek galu oraz indu), z tego względu surowce te mogę zostać dostarczone przez wąską grupę dostawców gwarantujących ich wysoką jakość.
W 2022 r. Grupa odnotowała pogłębiające się problemy z podażą komponentów elektronicznych wykorzystywanych do produkcji modułów detekcyjnych (mikrokontrolery, układy scalone, etc.) związane z ogólnoświatową sytuacją gospodarczą. Czasy dostaw tych komponentów znacząco się wydłużyły, a ceny dostępnych komponentów znacząco wzrosły. Problemy te dotykają całą branżę elektroniczną na świecie.
W przypadku opóźnień w dostawach lub pogorszeniu jakości surowców, produkcja detektorów może zostać czasowo przerwana lub opóźniona. Koszty komponentów mogą znacząco wzrosnąć w przypadku zakupu z rynku brokerskiego.
W przypadku dłuższej przerwy w dostawach lub niemożności znalezienia alternatywnego dostawcy, produkcja detektorów może zostać czasowo przerwana.
Wystąpienie powyższego ryzyka może negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe i obniżyć wartość Grupy dla akcjonariuszy.
W celu uniknięcia ryzyka Grupa w sposób ciągły kontroluje rynek dostaw. W celu minimalizacji ryzyka dostępności komponentów elektronicznych Grupa zwiększa zapasy tych komponentów oraz współpracuje ze swoimi klientami, aby wykorzystać ich pozycję na rynku w celu przyspieszania dostaw.
W związku z wojną na terenie Ukrainy Grupa oszacowała jej wpływ na działalność Emitenta oraz jego wyniki finansowe. Grupa zdecydowała o wstrzymaniu sprzedaży swoich produktów na terenie Rosji oraz Białorusi. Wstrzymanie sprzedaży do Rosji nie będzie miało istotnego wpływu na wyniki finansowe Grupy. W 2021 r. sprzedaż do Rosji wyniosła 244 tys. zł, a w poprzednich latach między 100 a 150 tys. zł rocznie.
W związku z wprowadzonymi sankcjami Grupa odnotowała dodatkowe ryzyka związane z dostawami komponentów produkowanych na terenie Federacji Rosyjskiej. W przypadku wprowadzenia dodatkowych ograniczeń mogą się pojawić problemy z terminowością dostaw lub ograniczeniem możliwości zakupu tych komponentów. Wartość komponentów sprowadzonych w 2021 r. z Rosji wyniosła 7,3 mln zł. Grupa podjęła działania mające na celu znalezienie alternatywnych dostawców, jak również współpracuje z dostawcami nad zmianą lokalizacji produkcji komponentów. Kwalifikacja nowych dostawców przebiega zgodnie z planem. Grupa zakończyła pozytywnie kwalifikację nowego dostawcy. Dodatkowo dotychczasowy dostawca relokował swoją produkcję poza teren Rosji. Grupa nie widzi na obecnym etapie znaczących problemów z dostępnością komponentów, które były dotychczas kupowane z rynku rosyjskiego. Niemniej ze względu na zaburzenia w światowych łańcuchach dostaw na rynku komponentów elektronicznych ryzyka tego nie da się zupełnie wykluczyć.
Wysokie bariery technologiczne oraz duża kapitałochłonność wykorzystywanych technologii sprawiają, że rynek detektorów promieniowania jest rynkiem silnie skoncentrowanym. Na rynku tym można wyróżnić zaledwie kilka podmiotów, stanowiących bezpośrednią konkurencję dla Grupy. Istnieje ryzyko, że w przypadku pojawienia się konkurencji, Grupa może stracić część rynku i klientów z którymi obecnie współpracuje. Ponadto pojawienie się nowych konkurentów może doprowadzić do upowszechnienia się technologii stosowanych w produkcji detektorów podczerwieni, to z kolei może spowodować obniżenie barier wejścia na ten rynek. Ryzyko będzie rosnąć w miarę rozwoju rynku.
Wystąpienie powyższego ryzyka może negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe i obniżyć wartość Grupy dla akcjonariuszy.
Ryzyko jest neutralizowane przez Grupę poprzez stały rozwój technologii, zapewniający przewagę technologiczną nad konkurentami, jak również poprzez planowane inwestycje, które pozwolą na obniżenie ceny oferowanych produktów. Ponadto Grupa w sposób ciągły monitoruje rynek w celem jak najwcześniejszego przygotowania się na pojawienie się nowej konkurencji.
Ze względu na wysokie zaawansowanie technologiczne produktów Grupy, do ich wytworzenia wymagana jest kadra posiadająca wysokie kwalifikacje oraz długoletnie doświadczenie. Kompetencje, wiedza i doświadczenie pracowników są jedną z najważniejszych przewag konkurencyjnych VIGO, z tego względu odejście któregoś z kluczowych pracowników, może powodować trudności w procesie produkcyjnym, opóźnienia w dostawach oraz pogorszenie jakości produktów a tym samym negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe i obniżyć wartość Grupy dla akcjonariuszy.
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Grupa, w celu minimalizacji powyższego ryzyka stosuje atrakcyjny system premiowy dla pracowników oraz zapewnia możliwość dalszego rozwoju i pracy przy unikalnych zagadnieniach technicznych. W sposób ciągły prowadzona jest ocena pracowników, ich kompetencji oraz realizowany w sposób planowy rozwój pracowników, a także dokonywana jest selekcja osób awansowanych na stanowiska menedżerskie.
Grupa od kilku lat przygotowuje się na zmianę generacyjną w firmie. Starsi pracownicy stopniowo są zastępowani przez młodszych pracowników. Ich szkolenie prowadzone jest wspólnie z uczelniami technicznymi na świecie. Proces zmiany pokoleniowej odbywa się na bieżąco bez zaburzeń w ciągłości funkcjonowania firmy.
Ciągły postęp technologiczny oraz rozwijające się metody wytwarzania detektorów podczerwieni wymuszają bezustanne prowadzenie prac badawczo-rozwojowych. Zaawansowane badania nad rozwojem technologii produkcji detektorów pozwalają polepszać parametry wytwarzanych produktów.
Grupa posiada własne laboratorium badawczo-produkcyjne, w którym prowadzi prace rozwojowe i badania naukowe nad udoskonalaniem detektorów podczerwieni oraz projektuje i wytwarza detektory.
W związku z istnieniem prawdopodobieństwa uzyskania mniej satysfakcjonującego niż zakładany, rezultatu końcowego prowadzonych badań i prac rozwojowych, przewidziane korzyści ekonomiczne mogą po zakończeniu prac odbiegać od tych założonych w planie. W przypadku otrzymania niesatysfakcjonujących wyników badań i prac rozwojowych, Grupa może utracić zainwestowane środki oraz swoją pozycję konkurencyjną.
Wystąpienie powyższego ryzyka może negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe i obniżyć wartość Grupy dla akcjonariuszy.
Dotychczasowe rezultaty prac badawczo-rozwojowych potwierdzają skuteczność Grupy w doskonaleniu i opracowywaniu nowych technologii produkcji detektorów podczerwieni. Mimo powyższego, istnieje prawdopodobieństwo, że obecne oraz przyszłe prace badawczo- rozwojowe nie będą przynosiły tak satysfakcjonujących rezultatów, jak zaplanowano, które byłyby zgodne z oczekiwaniami oraz dotychczasowym doświadczeniem.
Grupa wytwarza detektory w oparciu o technologię MOCVD oraz obecnie prowadzi inwestycję w celu rozpoczęcia produkcji detektorów w oparciu o technologię MBE. Technologie MOCVD oraz MBE znajdują się na wczesnym etapie rozwoju, a w ocenie Zarządu prowadzone aktualnie prace badawczo-rozwojowe pozwolą znacząco polepszyć parametry detektorów podczerwieni produkowanych z wykorzystaniem tych technologii.
Mimo wszystko, istnieje jednak ryzyko pojawienia się nowej alternatywnej technologii do stosowanych przez Spółką, co w konsekwencji może negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe i obniżyć wartość Grupy dla akcjonariuszy.
Ryzyko będzie neutralizowane przez Grupę poprzez rozwój własnych produktów oraz technologii ich wytwarzania, a także stopniowe zwiększanie automatyzacji produkcji, co również powinno przełożyć się na niższe ceny oferowanych produktów.
Grupa do badań oraz wytwarzania detektorów wykorzystuje laboratorium wyposażone w nowoczesny i unikalny sprzęt. Wykorzystywana aparatura została indywidualnie dostosowana do potrzeb Grupy i nie jest możliwe jej zakupienie na rynku.
Ze względu na powyższe, w przypadku awarii lub zniszczenia aparatury, jej odtworzenie jest niemożliwe w krótkim okresie. Wystąpienie powyższego ryzyka może skutkować przerwaniem produkcji lub opóźnieniem realizacji zamówień, a tym samym może negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe i obniżyć wartość Grupy dla akcjonariuszy.
W celu minimalizowania skutków wystąpienia ryzyka Grupa gromadzi części zapasowe do aparatury oraz zapasy półproduktów zabezpieczających ewentualne przerwy w dostawach na czas likwidacji awarii kluczowej aparatury. Grupa ogranicza możliwość opóźnień poprzez zawieranie odpowiednich umów z dostawcami oraz monitorowanie jakości dostaw i usług. Grupa określa wymagane stany magazynowe poszczególnych komponentów oraz planuje produkcję z uwzględnieniem ww. ryzyka. Grupa angażuje wyłącznie sprawdzonych przewoźników i przenosi ryzyko transportu na klientów (podstawowe warunki dostawy na zasadzie EXW) lub ubezpiecza się od szkód w transporcie.
Realizacja inwestycji oraz projektów badawczo-rozwojowych z udziałem dotacji UE oznacza szereg dodatkowych obowiązków dla Grupy, zwłaszcza w zakresie udzielania zamówień i wyboru dostawców i wykonawców. Niespełnienie rygorystycznych wymogów może oznaczać utratę części lub całości dofinansowania. Utrata dofinansowań oznaczałaby konieczność zwrotu otrzymanych dotacji oraz konieczność poniesienia wydatków z własnych środków.
Grupa ma duże doświadczenie i jest bardzo skuteczna w samodzielnym pozyskiwaniu dotacji UE, a kadra zarządzająca Grupy ma doświadczenie w realizacji projektów UE. Technologie wdrażane przez Grupę są innowacyjne w skali globalnej (co oznacza maksymalną punktację w trakcie oceny wniosków), co jest potwierdzone opiniami niezależnych polskich naukowców.
Pozostałe ryzyka finansowe oraz cele i zasady zarządzania ryzykiem zostały opisane w pkt 2.13 Raportu.
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Zgodnie z dyrektywą 2011/65/EU z 8 czerwca 2011 r. dotyczącą ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym („Dyrektywa ROHS”) niektóre substancje chemiczne muszą zostać wycofane ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego wprowadzanego na rynek UE. Wśród substancji niebezpiecznych zidentyfikowanych przez Dyrektywę ROHS znajduje się m.in. rtęć oraz kadm, wchodzące w skład tellurku kadmowo-rtęciowego (HgCdTe), stanowiącego podstawowy materiał półprzewodnikowy do produkcji niechłodzonych detektorów średniej podczerwieni.
Zgodnie z Załącznikiem IV do Dyrektywy ROHS rtęć oraz kadm w detektorach podczerwieni są wyłączone z ograniczeń Dyrektywy do czasu upływu odpowiednich okresów przejściowych:
▪Do 21 lipca 2021 r. w przypadku urządzeń medycznych,
▪Do 21 lipca 2023 r. w przypadku urządzeń medycznych do diagnostyki in vitro,
▪Do 21 lipca 2024 r. w przypadku urządzeń kontrolno-pomiarowych do zastosowań przemysłowych.
Dyrektywa nie obejmuje zastosowań wojskowych oraz kosmicznych.
Dyrektywa przewiduje możliwość wystąpienia z wnioskiem do Komisji Europejskiej o wydłużenie ww. terminów w przypadku, gdy postęp techniczny nie pozwoli na znalezienie wiarygodnych zamienników ww. substancji. W 2020 r. Grupa wystąpiła do KE z wnioskiem o wydłużenie okresu przejściowego dla urządzeń medycznych, a w 2023 o wydłużenie okresu przejściowego dla urządzeń kontrolnych i pomiarowych. W 2022 r. konsultant pracujący na rzecz KE rekomendował wydłużenie okresu przejściowego do roku 2028.
W celu minimalizacji ryzyka ograniczenia rynku dla detektorów HgCdTe Grupa prowadzi obecnie szeroko zakrojony program rozwoju materiałów III-V, które nie podlegają ograniczeniom Dyrektywy ROHS. W przypadku, gdyby do czasu upływu okresów przejściowych nie udało się opracować materiałów gwarantujących parametry zbliżone do HgCdTe Grupa będzie aplikowała do KE o wydłużenie ww. terminów. Należy podkreślić, że obecnie komercyjnie dostępne detektory z materiałów III-V (w tym detektory sprzedawane przez firmy konkurencyjne do Grupy) są kilkukrotnie gorsze od detektorów z HgCdTe.
Kapitał ludzki, to bezwzględnie jeden z najważniejszych zasobów VIGO Photonics, który umożliwia realizację ambitnych celów rozwojowych.
W 2023 r. ogólny poziom zatrudnienia w ujęciu rocznym został utrzymany na niemal niezmienionym poziomie, ale firma mierzyła się z najwyższym od lat poziomem rotacji pracowników (+5,12 p.p.). Rotacja ta dotknęła głównie działy technologiczne i produkcji.
Grupa podjęła szereg działań zmierzających do powstrzymania tego niekorzystnego zjawiska. Jednym z nich była na przykład zmiana w formach zatrudnienia i wzrost liczby umów na czas nieokreślony przy równoczesnym spadku liczby umów na czas określony, co powinno w średnim i długim okresie wpłynąć na pewną stabilizację zatrudnienia. Dokonano także przeglądu wynagrodzeń, rozszerzono zakres szkoleń zawodowych, przywrócono także inicjatywy o charakterze integracyjnym dla zespołów. Od 2024 r. rozszerzona zostanie także oferta benefitów pracowniczych.
Nie wszystkie skutki wyższej rotacji udało się w 2023 r. zniwelować, ale warto w tym miejscu zauważyć, że wzrost liczby pracowników administracyjnych względem pracowników operacyjnych jest nie tyle efektem wzrostu zatrudnienia, co skutkiem zapoczątkowanych w 2022 r. zmian organizacyjnych zmierzających do poprawy efektywności Spółki.
Ilość kobiet/mężczyzn | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 |
Kobieta | 67 | 69 |
Mężczyzna | 140 | 140 |
inna | b.d. | b.d. |
Razem | 207 | 209 |
Rodzaj umowy | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 |
Umowa na czas określony | 34 | 54 |
Umowa na czas nieokreślony | 173 | 155 |
Razem | 207 | 209 |
Stanowiska menedżerskie/pozostałe | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 |
Zarząd | 3 | 0 |
Menedżerowie | 32 | 29 |
Pozostali | 158 | 180 |
Razem | 207 | 209 |
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Stanowiska specjalistyczne | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 |
Dział Badań i Rozwoju | 52 | 61 |
Dział Sprzedaży | 15 | 16 |
Dział Produkcji (Epitaksja) | 8 | 7 |
Dział Produkcji | 60 | 68 |
Działy Wsparcia | 72 | 57 |
Razem | 207 | 209 |
Wyszczególnienie (średnio w etatach) | 01.01.2023- 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 |
Zarząd | 2,08 | 1,50 |
Administracja | 20,26 | 34,70 |
Dział Sprzedaży | 18,48 | 19,27 |
Dział Zakupów i Logistyki | 9,14 | 10,75 |
Zespół IT | 9,42 | 5,58 |
Dział Produkcji | 63,03 | 69,01 |
Dział Produkcji Epitaksja | 7,44 | 6,33 |
Dział Badań i Rozwoju | 41,99 | 55,11 |
Dział Rozwoju Technologii Matrycowych | 9,08 | 7,78 |
Dział Inżynierii Produkcji | 18,42 | 5,08 |
Razem | 199,34 | 215,11 |
Wyszczególnienie (w osobach) | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022- 31.12.2022 |
Liczba pracowników przyjętych | 47 | 38 |
Liczba pracowników zwolnionych | 49 | 35 |
Razem | -2 | 3 |
Zasady polityki środowiskowej VIGO Photonics S.A. obejmują w szczególności prowadzenie działalności zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami ochrony środowiska oraz dopuszczonymi warunkami korzystania z jego zasobów, z uwzględnieniem wymagań zrównoważonego rozwoju poprzez równoważenie względów ekonomicznych i ekologicznych.
Zgodnie z powyższym zidentyfikowane w Spółce główne cele środowiskowe obejmują racjonalne gospodarowanie surowcami, materiałami i energią oraz przeciwdziałanie zanieczyszczeniom. Zapobieganie negatywnemu oddziaływaniu na środowisko realizowane jest poprzez wdrażane technologiczno-technicznych oraz organizacyjno-proceduralnych środków zapobiegawczych. Realizowane działania poddawane są okresowej kontroli i ocenie w celu potwierdzenia przestrzegania odpowiednich przepisów i norm prawnych oraz regulacji branżowych.
Grupa realizuje projekty zrównoważonego rozwoju polegające na ograniczeniu zużycia mediów. Wdrożone działania obejmą w szczególności ograniczenie zużycia energii, zmniejszenie zużycia wody i ilości wytwarzanych ścieków przemysłowych, zapobieganie i ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów przemysłowych, redukcję emisji gazów i pyłów do powietrza ze źródeł energetycznych i technologicznych oraz racjonalną gospodarkę surowcowo-materiałową, w tym substancjami i mieszaninami chemicznymi.
W celu zapewnienia zgodności działalności z przepisami i wymaganiami środowiskowymi Grupa współpracuje z partnerami biznesowymi, zewnętrznymi specjalistami i organizacjami branżowymi. Zarząd zapewnia środki, szkolenia, wyposażenie i inne wsparcie w celu umożliwienia realizacji polityki środowiskowej przez pracowników na wszystkich szczeblach organizacji Grupy adekwatnie do powierzonych zadań i odpowiedzialności.
Zużycie w 2023 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Razem |
woda [m3]: | 1 264 | 918 | 658 | 951 | 3 791 |
energia cieplna [GJ] | 1 085 | 565 | 643 | 1 059 | 3 352 |
energia elektryczna [MWh] | 819 | 737 | 790 | 835 | 3 181 |
Zużycie w 2022 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Razem |
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
woda [m3]: | 1 367 | 921 | 605 | 1 261 | 4 154 |
energia cieplna [GJ] | 719 | 558 | 562 | 1 086 | 2 925 |
energia elektryczna [MWh] | 850 | 783 | 757 | 830 | 3 223 |
Woda jest bardzo istotna w procesie produkcyjnym Vigo Photonics. Zużycie wody do produkcji jest codziennie monitorowane. W przypadku ponadnormatywnych przekroczeń administrator budynku otrzymuje powiadomienie z systemu BMS. Całkowite zużycie wody na potrzeby sanitarno-bytowe oraz technologiczne w 2022 roku wyniosło 4154 m3.
Wraz ze wzrostem konsumpcji instalowane są systemy do ponownego użycia wody w najbardziej wodochłonnym gnieździe produkcyjnym. Dzięki wdrożeniu nowych projektów do ponownego wykorzystania wody szacuje się, że w przyszłości zużycie będzie niższe w stosunku do obecnego.
Działalność Grupy nie wpływa na stan wód powierzchniowych i podziemnych. Woda dla potrzeb wszystkich budynków pobierana jest z gminnej sieci wodociągowej.
Grupa podejmuje działania mające na celu ograniczenie zużycia wody, takie jak dbałość o stan infrastruktury wodno-kanalizacyjnej czy niezwłoczne eliminowanie usterek i przecieków.
Energia zużywana podczas produkcji to przede wszystkim energia elektryczna. Zasila ona tak urządzenia produkcyjne jak i systemem infrastruktury budynków firmy.
Firma nie wykorzystuje do ogrzewania żadnych paliw kopalnych. Nie posiada własnych pieców grzewczych. Jeden z budynków firmy jest ogrzewany miejskiej sieci CO. Pozostałe dwa ogrzewane są przy pomocy pomp ciepła ze źródła gruntowego. Składa się na nie 60 odwiertów głębinowych po około 100 mb każdy.
Energia Cieplna z sieci miejskiej wykorzystywana jest w utrzymania warunków w pomieszczeniach produkcyjnych przez cały rok. Energia cieplna z sieci miejskiej wykorzystywana jest również do ogrzewania jednego z budynków należącego do Grupy. Ogrzewanie jest dostępne w miesiącach chłodnych. Po wzroście temperatury na zewnątrz system grzania jest wyłączany.
Grupa wykorzystuje energię elektryczną dostarczaną pięcioma liniami niskiego napięcia z dzierżawionej stacji SN. Energia dostarczana do firmy zasila zarówno park maszynowy produkcji jak i urządzenia wyposażenia budynków. Sukcesywnie wymienia źródła oświetlenia na wersje LED o dużo mniejszym zużyciu energii. Modernizowany jest również park maszynowy.
Grupa posiada pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie mieszaniny ścieków socjalno-bytowych i przemysłowych do kanalizacji miejskiej. Zobowiązania pozwolenia są stale monitorowane. W tym celu raz na kwartał przeprowadzane są analizy fizyko-chemiczne jakości ścieków. Dotychczas nie odnotowano przekroczeń.
Wody opadowe i roztopowe, po podczyszczeniu w separatorze substancji ropopochodnych, odprowadzane są z terenu Grupy do zbiornika podziemnego o pojemności 200 m3, a następnie do miejskiej kanalizacji deszczowej. Rozwiązanie to zapobiega infiltracji zanieczyszczeń do gruntu.
Grupa generuje odpady komunalne, odpady niebezpieczne, które powstają w związku z eksploatacją instalacji oraz poza instalacją oraz inne związane z działalnością. W 2022 roku wytworzono 3361 kg odpadów niebezpiecznych powstałych w związku z eksploatacją instalacji i odnotowano wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Grupa prowadzi selektywną zbiórkę odpadów opakowaniowych z papieru i tektury, szkła oraz tworzyw sztucznych.
Wszystkie odpady przekazywane są uprawnionym odbiorcom w celu odzysku lub unieszkodliwienia. Odbiorcami odpadów są wyłącznie podmioty posiadające wymagane uprawnienia w zakresie gospodarki odpadami. Odpady są wywożone środkami transportu firm uprawnionych do ich odbioru i transportu.
Dla odpadów, dla których jest to wymagane, prowadzona jest ewidencja zgodnie z wymaganiami Ustawy o odpadach.
Grupa w lipcu 2023 roku uzyskała pozytywną decyzje na wytwarzanie opadów niebezpiecznych w instalacji na czas określony do lipca 2032.
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Grupa w wyniku działania procesów technologicznych emituje do powietrza substancje gazowe i pyłowe. Dla większości emitowanych zanieczyszczeń brak jest standardów jakości powietrza lub wartości odniesienia.
Grupa w lipcu 2022 roku uzyskała pozytywną decyzje na wytwarzanie gazów i pyłów do powietrza na czas określony do czerwca 2032.
Działalność Grupy nie generuje hałasu powyżej wartości dopuszczalnych określonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U.2014, poz. 112).
Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Grupa zlokalizowana jest na terenie obiektów produkcyjnych i magazynów – Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Są to tereny zurbanizowane, nie objęte żadną formą ochrony przyrody ani nie graniczące z terenami chronionymi. W związku z tym działalność Grupy nie wpływa na spadek różnorodności biologicznej sąsiadujących terenów.
Firma zgodna jest z przepisami polskim w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Bezpieczeństwo pracowników jest jednym z filarów firmy. Dbając o bezpieczeństwo pracowników, dbamy o stabilny rozwój firmy. Świadczy o tym fakt, że od ponad 25 lat w firmie nie było wypadków z udziałem pracowników. Teren firmy, pomieszczenia przeznaczone do pracy oraz stanowiska pracy spełniają wymagania przepisów prawa polskiego. Pracownicy mają zapewnione odpowiednie środki ochrony osobistej, a w pomieszczeniach stosowane są zabezpieczenia techniczne ochrony zbiorowej. W firmie przeprowadzanie są cykliczne audyty w zakresie bezpieczeństwa pracy i ochrony pożarowej.
Firma oprócz podstawowych szkoleń wymaganych przepisami prawa kieruje pracowników na dodatkowe kursy i szkolenia zakończone certyfikatami lub wydaniem stosownych uprawnień. Świadomość pracowników dotycząca potencjalnego ryzyka pozwala zminimalizować w znacznym stopniu zagrożenia. Szkolenia oraz dzielenie się z pracownikami informacją o potencjalnych niebezpiecznych sytuacjach wzmacnia poczucie bezpieczeństwa.
Od dnia dopuszczenia akcji Grupy do obrotu na rynku regulowanym tj. od dnia 21 listopada 2014 roku, Zarząd Grupy VIGO Photonics S.A., doceniając rangę zasad ładu korporacyjnego dla zapewnienia przejrzystości stosunków wewnętrznych oraz relacji Grupy z jej otoczeniem zewnętrznym, a w szczególności z obecnymi i przyszłymi akcjonariuszami, wykonując obowiązek nałożony przez §29 pkt 3 Regulaminu Giełdy stosuje zasady ładu korporacyjnego określane przez Giełdę Papierów Wartościowych S.A, przyjęte uchwałą Nr 13/1834/2021 z dnia 29 marca 2021 r. przez Radę Giełdy – „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021” (Dobre Praktyki 2021, DPSN2021). Jednolite teksty ww. dokumentów dostępne są publicznie pod adresem: www.corp-gov.gpw.pl w zakładce ‘Regulacje’.
Grupa opublikowała spis stosowanych Dobrych Praktyk 30 lipca 2021 roku, który jest dostępny na stronie internetowej Grupy. Z opublikowanej listy dobrych praktyk Grupa nie stosuje następujących zasad:
POLITYKA INFORMACYJNA I KOMUNIKACJA Z INWESTORAMI
1.3. W swojej strategii biznesowej Grupa uwzględnia również tematykę ESG, w szczególności obejmującą:
1.3.1. zagadnienia środowiskowe, zawierające mierniki i ryzyka związane ze zmianami klimatu i zagadnienia zrównoważonego rozwoju;
Grupa nie stosuje powyższej zasady.
Obowiązująca strategia Grupy nie uwzględnia tematyki ESG. Równocześnie intencją zarządu Grupy jest uwzględnienie zagadnień z obszaru ESG, w tym zagadnień środowiskowych, przy okazji prac nad uszczegółowieniem obecnej strategii Grupy.
1.3.2. sprawy społeczne i pracownicze, dotyczące m.in. podejmowanych i planowanych działań mających na celu zapewnienie równouprawnienia płci, należytych warunków pracy, poszanowania praw pracowników, dialogu ze społecznościami lokalnymi, relacji z klientami.
Grupa nie stosuje powyższej zasady.
Obowiązująca strategia Grupy nie uwzględnia tematyki ESG. Grupa w swojej działalności kładzie duży nacisk na kwestie pracownicze, poszanowania ich praw, dbałość o warunki pracy, równość szans rozwoju pracowników. Równocześnie intencją zarządu Grupy jest uwzględnienie zagadnień z obszaru ESG przy okazji prac nad uszczegółowieniem obecnej strategii Grupy.
1.4. W celu zapewnienia należytej komunikacji z interesariuszami, w zakresie przyjętej strategii biznesowej Grupa zamieszcza na swojej stronie internetowej informacje na temat założeń posiadanej strategii, mierzalnych celów, w tym zwłaszcza celów długoterminowych, planowanych działań oraz postępów w jej realizacji, określonych za pomocą mierników, finansowych i niefinansowych. Informacje na temat strategii w obszarze ESG powinny m.in.:
Grupa nie stosuje powyższej zasady.
Informacje nt. założeń strategii Grupy są opublikowane na jej stronie internetowej. Grupa planuje publikacje na stronie internetowej informacji o postępach realizacji strategii. Powyższa zasada nie jest stosowana, ponieważ obowiązująca strategia Grupy nie uwzględnia tematyki ESG.
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
1.4.1. objaśniać, w jaki sposób w procesach decyzyjnych w spółce i podmiotach z jej Grupy uwzględniane są kwestie związane ze zmianą klimatu, wskazując na wynikające z tego ryzyka;
Grupa nie stosuje powyższej zasady.
Strategia Grupy nie zawiera odniesień do kwestii zmian klimatu, chociaż Grupa w raportach okresowych publikuje podstawowe wskaźniki dotyczące wpływu działalności Grupy na środowisko naturalne. Intencją zarządu Grupy jest uwzględnienie zagadnień z obszaru ESG przy okazji prac nad uszczegółowieniem obecnej strategii Grupy.
1.4.2. przedstawiać wartość wskaźnika równości wynagrodzeń wypłacanych jej pracownikom, obliczanego jako procentowa różnica pomiędzy średnim miesięcznym wynagrodzeniem (z uwzględnieniem premii, nagród i innych dodatków) kobiet i mężczyzn za ostatni rok, oraz przedstawiać informacje o działaniach podjętych w celu likwidacji ewentualnych nierówności w tym zakresie, wraz z prezentacją ryzyk z tym związanych oraz horyzontem czasowym, w którym planowane jest doprowadzenie do równości.
Grupa nie stosuje powyższej zasady.
Dotychczas Grupa w swojej strategii nie uwzględniała obszarów związanych z ESG, w tym związanych z równością wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. Grupa zamierza, w perspektywie najbliższych 12 miesięcy, rozpocząć publikację, na stronie www Grupy, wartości wskaźnika równości wynagrodzeń oraz innych informacji wskazanych w treści powyższej zasady.
ZARZĄD I RADA NADZORCZA
2.1. Grupa powinna posiadać politykę różnorodności wobec zarządu oraz rady nadzorczej, przyjętą odpowiednio przez radę nadzorczą lub walne zgromadzenie. Polityka różnorodności określa cele i kryteria różnorodności m.in. w takich obszarach jak płeć, kierunek wykształcenia, specjalistyczna wiedza, wiek oraz doświadczenie zawodowe, a także wskazuje termin i sposób monitorowania realizacji tych celów. W zakresie zróżnicowania pod względem płci warunkiem zapewnienia różnorodności organów Grupy jest udział mniejszości w danym organie na poziomie nie niższym niż 30%.
Grupa nie stosuje powyższej zasady.
Grupa nie posiada polityki różnorodności i nie zapewnia 30% zróżnicowania w odniesieniu do kobiet i mężczyzn w zarządzie i radzie nadzorczej. Grupa w swojej działalności kładzie duży nacisk na równe traktowanie niezależnie od płci, światopoglądu czy pochodzenia, a podstawowymi kryteriami przy wyborze kandydatów na poszczególne stanowiska są kompetencje zawodowe oraz doświadczenie adekwatne do bieżących potrzeb Grupy. Obecny skład rady nadzorczej oraz zarządu Grupy jest różnorodny w zakresie wykształcenia, specjalistycznej wiedzy, wieku oraz doświadczenia zawodowego.
2.2. Osoby podejmujące decyzje w sprawie wyboru członków zarządu lub rady nadzorczej Grupy powinny zapewnić wszechstronność tych organów poprzez wybór do ich składu osób zapewniających różnorodność, umożliwiając m.in. osiągnięcie docelowego wskaźnika minimalnego udziału mniejszości określonego na poziomie nie niższym niż 30%, zgodnie z celami określonymi w przyjętej polityce różnorodności, o której mowa w zasadzie 2.1.
Grupa nie stosuje powyższej zasady.
Decyzje w sprawie wyboru członków rady nadzorczej podejmuje walne zgromadzenie, a w sprawie wyboru członków zarządu – rada nadzorcza. Głównymi czynnikami branymi pod uwagę przez ww. organy przy wyborze członków zarządu i rady nadzorczej są aktualne potrzeby Grupy oraz jej długoterminowy interes. Obecny skład rady nadzorczej oraz zarządu Grupy jest różnorodny w zakresie wykształcenia, specjalistycznej wiedzy, wieku oraz doświadczenia zawodowego.
2.7. Pełnienie przez członków zarządu Grupy funkcji w organach podmiotów spoza Grupy wymaga zgody rady nadzorczej.
Grupa nie stosuje powyższej zasady.
Obecne regulacje wewnętrzne Grupy nie przewidują uzyskania przez członka zarządu zgody rady nadzorczej Grupy na pełnienie funkcji w organach podmiotów niepowiązanych. Intencją Grupy jest wprowadzenie stosownych zapisów do dokumentów korporacyjnych Grupy w perspektywie najbliższych 12 miesięcy.
2.11.6. informację na temat stopnia realizacji polityki różnorodności w odniesieniu do zarządu i rady nadzorczej, w tym realizacji celów, o których mowa w zasadzie 2.1.
Grupa nie stosuje powyższej zasady.
Grupa nie posiada polityki różnorodności i nie zapewnia 30% zróżnicowania w odniesieniu do kobiet i mężczyzn w zarządzie i radzie nadzorczej. Grupa w swojej działalności kładzie duży nacisk na równe traktowanie niezależnie od płci, światopoglądu czy pochodzenia, a podstawowymi kryteriami przy wyborze kandydatów na poszczególne stanowiska są kompetencje zawodowe oraz doświadczenie adekwatne do bieżących potrzeb Grupy. Obecny skład rady nadzorczej oraz zarządu Grupy jest różnorodny w zakresie wykształcenia, specjalistycznej wiedzy, wieku oraz doświadczenia zawodowego.
SYSTEMY I FUNKCJE WEWNĘTRZNE
3.6. Kierujący audytem wewnętrznym podlega organizacyjnie prezesowi zarządu, a funkcjonalnie przewodniczącemu komitetu audytu lub przewodniczącemu rady nadzorczej, jeżeli rada pełni funkcję komitetu audytu.
Grupa nie stosuje powyższej zasady.
Kierujący audytem wewnętrznym Grupy podlega organizacyjnie członkowi zarządu.
3.7. Zasady 3.4 - 3.6 mają zastosowanie również w przypadku podmiotów z Grupy o istotnym znaczeniu dla jej działalności, jeśli wyznaczono w nich osoby do wykonywania tych zadań.
Nie dotyczy.
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Podmioty Grupy nie posiadają wyodrębnionych funkcji audytu wewnętrznego, zarządzania ryzykiem oraz compliance. W miarę rozwoju działalności tych podmiotów stosowane będą zasady analogiczne jak dla Grupy.
WALNE ZGROMADZENIE I RELACJE Z AKCJONARIUSZAMI
4.13. Uchwała o nowej emisji akcji z wyłączeniem prawa poboru, która jednocześnie przyznaje prawo pierwszeństwa objęcia akcji nowej emisji wybranym akcjonariuszom lub innym podmiotom, może być podjęta, jeżeli spełnione są co najmniej poniższe przesłanki:
a)Grupa ma racjonalną, uzasadnioną gospodarczo potrzebę pilnego pozyskania kapitału lub emisja akcji związana jest z racjonalnymi, uzasadnionymi gospodarczo transakcjami, m.in. takimi jak łączenie się z inną spółką lub jej przejęciem, lub też akcje mają zostać objęte w ramach przyjętego przez grupę programu motywacyjnego;
b)osoby, którym przysługiwać będzie prawo pierwszeństwa, zostaną wskazane według obiektywnych kryteriów ogólnych;
c)cena objęcia akcji będzie pozostawać w racjonalnej relacji do bieżących notowań akcji tej Grupy lub zostanie ustalona w wyniku rynkowego procesu budowania księgi popytu.
W lipcu 2021 r. Grupa zaraportowała odstępstwo od stosowania powyższej zasady.
Niemniej Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grupy przyjęło 18 października 2021 roku Regulamin programu motywacyjnego Grupy VIGO PHOTONICS S.A. dla kluczowych pracowników i Zarządu, który jest zgodny z powyższą zasadą, a cena objęcia akcji pozostaje w racjonalnej relacji do notowań akcji Grupy z okresu poprzedzającego przyjęcie programu.
WYNAGRODZENIA
6.3. Jeżeli w spółce jednym z programów motywacyjnych jest program opcji menedżerskich, wówczas realizacja programu opcji winna być uzależniona od spełnienia przez uprawnionych, w przeciągu co najmniej 3 lat, z góry wyznaczonych, realnych i odpowiednich dla Grupy celów finansowych i niefinansowych oraz zrównoważonego rozwoju, a ustalona cena nabycia przez uprawnionych akcji lub rozliczenia opcji nie może odbiegać od wartości akcji z okresu uchwalania programu.
W lipcu 2021 r. Grupa zaraportowała odstępstwo od stosowania powyższej zasady.
Niemniej Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grupy przyjęło 18 października 2021 roku Regulamin programu motywacyjnego Grupy VIGO PHOTONICS S.A. dla kluczowych pracowników i Zarządu, który jest zgodny z powyższą zasadą, a cena objęcia akcji nie odbiega od wartości akcji z okresu sprzed uchwalenia programu.
6.4. Rada nadzorcza realizuje swoje zadania w sposób ciągły, dlatego wynagrodzenie członków rady nie może być uzależnione od liczby odbytych posiedzeń. Wynagrodzenie członków komitetów, w szczególności komitetu audytu, powinno uwzględniać dodatkowe nakłady pracy związane z pracą w tych komitetach.
Grupa nie stosuje powyższej zasady.
Polityka wynagrodzeń Grupy oraz przyjęte uchwały walnego zgromadzenia Grupy nie różnicują wynagrodzenia członków rady nadzorczej pod kątem pracy w komitetach rady nadzorczej, w tym komitetu audytu.
Ze względu na skalę działalności oraz specyfikę rynku i klientów Grupa nie prowadzi intensywnej działalności charytatywnej ani sponsoringowej. Grupa angażuje się wyłącznie w sponsorowanie wydarzeń związanych z działalnością Grupy – tj. wydarzeniami związanymi z branżą fotoniczną, optyczną lub optoelektroniczną.
Zarząd Grupy jest odpowiedzialny za system kontroli wewnętrznej w Grupie i jego skuteczność funkcjonowania w procesie sporządzania sprawozdań finansowych.
Nadzór merytoryczny nad procesem przygotowania sprawozdań finansowych i raportów okresowych Grupy sprawuje Główna Księgowa. Jednocześnie jest ona odpowiedzialna za organizację prac związanych z przygotowaniem sprawozdań finansowych, na bieżąco śledzi zmiany wymagane przez przepisy i regulacje zewnętrzne odnoszące się do wymogów sprawozdawczości giełdowej.
Służby finansowe mają dostęp do informacji o aktualnej sytuacji firmy na podstawie indywidualnych kodów dostępu do określonych modułów systemu informatycznego i księgowo - finansowego. Dane na potrzeby sprawozdań finansowych oraz same sprawozdania finansowe są przygotowywane przez Dział Księgowości Grupy. Nadzór nad przygotowaniem sprawozdań finansowych sprawuje Dyrektor Finansowy Grupy.
Co miesiąc, po zamknięciu ksiąg, Członkowie Zarządu Grupy otrzymują raporty z informacją zarządczą przedstawiające kluczowe dane finansowe, które następnie są przez nich analizowane.
Dane finansowe będące podstawą sprawozdań finansowych i raportów okresowych pochodzą z systemu księgowo - finansowego, w którym rejestrowane są transakcje zgodnie z polityką rachunkową Grupy opartą na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości i Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej. Sporządzone sprawozdanie finansowe jest przekazywane Zarządowi do ostatecznej weryfikacji. Roczne i półroczne sprawozdania finansowe podlegają niezależnemu badaniu i przeglądowi przez biegłego rewidenta. Wyniki badania przekazywane są Zarządowi i Radzie Nadzorczej, a sprawozdanie biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego – także Walnemu Zgromadzeniu.
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy:
na dzień bilansowy:
Akcjonariusz | Liczba akcji | % udział w kapitale zakładowym | Liczba głosów | % udział w głosach na WZA |
Warsaw Equity Management S.A. | 104 000 | 14,27% | 104 000 | 14,27% |
Józef Piotrowski | 86 650 | 11,89% | 86 650 | 11,89% |
Janusz Kubrak | 48 100 | 6,60% | 48 100 | 6,60% |
Investors TFI | 47 038 | 6,45% | 47 038 | 6,45% |
PTE Allianz Polska S.A. | 39 071 | 5,36% | 39 071 | 5,36% |
Mirosław Grudzień | 37 200 | 5,10% | 37 200 | 5,10% |
Pozostali | 366 941 | 50,33% | 366 941 | 50,33% |
Razem | 729 000 | 100,00 | 729 000 | 100,00 |
na dzień publikacji raportu rocznego:
Akcjonariusz | Liczba akcji | % udział w kapitale zakładowym | Liczba głosów | % udział w głosach na WZA |
Warsaw Equity Management S.A. | 124 800 | 14,27% | 124 800 | 14,27% |
Józef Piotrowski | 85 277 | 9,74% | 85 277 | 9,74% |
OTE Allianz Polska S.A. | 56 735 | 6,49% | 56 735 | 6,49% |
Janusz Kubrak | 48 100 | 5,50% | 48 100 | 5,50% |
Pozostali | 559 937 | 64,00% | 559 937 | 64,00% |
Razem | 874 799 | 100,00 | 874 799 | 100,00 |
Akcje VIGO Photonics S.A. są akcjami zwykłymi na okaziciela. Każda Akcja daje prawo do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu Grupy. Akcjonariuszom akcji serii A, C, D przysługują prawa wynikające z faktu posiadania tych akcji i przewidziane powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym prawo do dywidendy, prawo poboru, prawo do udziału w nadwyżkach w przypadku likwidacji Grupy.
Z akcjami Grupy nie są związane żadne szczególne prawa, przywileje ani ograniczenia, które nie byłyby immanentnie związane z istotą praw, przywilejów lub ograniczeń inkorporowanych w zwykłych akcjach na okaziciela. Żadne szczególne uprawnienia, przywileje lub ograniczenia nie są przewidziane Statutem Grupy.
W Statucie przewidziane są uprawnienia osobiste dla akcjonariuszy:
●S Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych posiada uprawnienie osobiste w postaci prawa do powoływania i odwoływania 1 (jednego) członka Rady Nadzorczej Grupy tak długo, jak posiada w Spółce akcje stanowiące nie mniej niż 14% kapitału zakładowego Grupy. Powołanie i odwołanie danego członka Rady Nadzorczej następuje poprzez złożenie Spółce pisemnego oświadczenia, które będzie skuteczne z chwilą doręczenia go Spółce.
●Józef Piotrowski posiada uprawnienie osobiste w postaci prawa do powoływania i odwoływania 1 (jednego) członka Rady Nadzorczej Grupy tak długo, jak posiada w Spółce akcje stanowiące nie mniej niż 10% kapitału zakładowego Grupy. Niniejsze uprawnienie osobiste przysługujące Józefowi Piotrowskiemu na podstawie Statutu będzie, z mocy Statutu, przysługiwało Adamowi Piotrowskiemu (syn Józefa Piotrowskiego) w przypadku przeniesienia przez Józefa Piotrowskiego na rzecz Adama Piotrowskiego akcji Grupy stanowiących nie mniej niż 10% kapitału zakładowego Grupy. Powołanie i odwołanie danego członka Rady Nadzorczej następuje poprzez złożenie Spółce pisemnego oświadczenia, które będzie skuteczne z chwilą doręczenia go Spółce.
Jeżeli udział odpowiednio S Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych w kapitale zakładowym Grupy będzie mniejszy niż 14% albo udział Józefa Piotrowskiego lub Adama Piotrowskiego w kapitale zakładowym Grupy będzie mniejszy niż 10%, wówczas członkowie Rady Nadzorczej powoływani dotychczas przez uprawnionych osobiście będą powoływani i odwoływani przez Walne Zgromadzenie.
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Jeżeli wymienieni powyżej uprawnieni osobiście nie wykonają prawa do powoływania członka Rady Nadzorczej w drodze pisemnego oświadczenia w terminie 30 (trzydziestu) dni od dnia wygaśnięcia mandatu powołanego przez odpowiedniego każdego z nich członka Rady Nadzorczej, danego członka Rady Nadzorczej powołuje Walne Zgromadzenie, przy czym uprawnionym osobiście będzie przysługiwać prawo odwołania tak powołanych członków Rady Nadzorczej w trybie określonym albo zwołania Walnego Zgromadzenia w celu powołania członka Rady Nadzorczej.
Statut Grupy nie przewiduje ograniczeń, co do wykonywania prawa głosu ani też zapisów, zgodnie z którymi przy współpracy Grupy, prawa kapitałowe związane z papierami wartościowymi byłyby oddzielne od posiadania papierów wartościowych. Ograniczenia co do wykonywania prawa głosu mogą wynikać w przypadku Grupy jedynie z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
Według wiedzy Zarządu nie zostały uzgodnione, żadne ograniczenia w zakresie przenoszenia prawa własności akcji Grupy.
Rada Nadzorcza składa się od 5 (pięciu) do 7 (siedmiu) członków powoływanych przez Walne Zgromadzenie na wspólną trzyletnią kadencję. Kadencja członków pierwszej Rady Nadzorczej upływa po okresie 2 (dwóch) pełnych lat obrotowych licząc od daty zarejestrowania Grupy.
Liczbę członków Rady Nadzorczej danej kadencji określa Walne Zgromadzenie, przy czym dotyczy to również wypadku wyboru Rady Nadzorczej w drodze głosowania oddzielnymi grupami w trybie Art. 385 Kodeksu spółek handlowych.
Członkowie Rady Nadzorczej wybierają spośród siebie Przewodniczącego Rady Nadzorczej oraz mogą wybrać spośród siebie Zastępcę Przewodniczącego lub osoby pełniące inne funkcje.
Jeżeli liczba członków Rady Nadzorczej danej kadencji spadnie poniżej 5 (pięciu) członków w wyniku wygaśnięcia mandatów niektórych członków Rady Nadzorczej (z innego powodu niż odwołanie), a uprawnienie do powołania w ich miejsce nowych członków Rady Nadzorczej przysługuje Walnemu Zgromadzeniu, pozostali członkowie Rady Nadzorczej mogą w celu uzupełnienia Rady Nadzorczej do pięcioosobowego składu w drodze kooptacji powołać nowych członków Rady Nadzorczej. Członkowie Rady Nadzorczej dokonują kooptacji w drodze doręczenia Spółce pisemnego oświadczenia wszystkich członków Rady Nadzorczej o powołaniu członka Rady Nadzorczej.
W wypadku wygaśnięcia mandatu członka Rady Nadzorczej posiadającego Statut niezależnego członka komitetu audytu dokooptowany członek Rady Nadzorczej powinien spełniać kryteria niezależności, o których mowa w art. 129 ust. 3 Ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym z dnia 11 maja 2017, i mieć kwalifikacje w dziedzinie rachunkowości lub rewizji finansowej.
Członkowie Rady Nadzorczej powołani w drodze kooptacji sprawują swoje czynności do czasu zatwierdzenia ich powołania przez najbliższe Walne Zgromadzenie albo dokonania wyboru następców.
Po dokonaniu kooptacji członków Rady Nadzorczej, Rada Nadzorcza zwoła Walne Zgromadzenie w celu zatwierdzenia członka powołanego w drodze kooptacji albo wyboru jego następcy.
Członkowie Rady Nadzorczej mogą dokonać kooptacji w przypadku, gdy liczba członków Rady Nadzorczej wynosi co najmniej dwóch.
Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością Grupy we wszystkich dziedzinach jej działalności.
Do obowiązków Rady Nadzorczej należy w szczególności:
1.Badanie i opiniowanie sprawozdania finansowego i sprawozdania Zarządu z działalności Grupy w zakresie ich zgodności z księgami i dokumentami oraz ze stanem faktycznym;
2.składanie Walnemu Zgromadzeniu corocznego pisemnego sprawozdania z czynności określonych w pkt 1) wraz ze zwięzłą oceną działalności Grupy z uwzględnieniem oceny systemu kontroli wewnętrznej i systemu zarządzania ryzykiem istotnym dla Grupy;
3.rozpatrywanie wniosków Zarządu co do podziału zysków i strat;
4.wybór biegłego rewidenta przeprowadzającego badania i przegląd sprawozdań finansowych Grupy, jak również zatwierdzanie warunków umowy z biegłym rewidentem oraz zatwierdzanie rozwiązania przez Grupę takiej umowy;
5.powoływanie i odwoływanie członków Zarządu oraz ustalanie warunków ich wynagrodzenia i zatrudnienia;
6.rozpatrywanie i opiniowanie spraw mających być przedmiotem uchwał Walnego Zgromadzenia;
7.wyrażanie zgody na nabycie i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości;
8.wyrażenie zgody na dokonywanie przez Grupę, nieprzewidzianych w zatwierdzonym przez Radę Nadzorczą budżecie, wszelkich czynności rozporządzających prawem (w szczególności w postaci zbycia, obciążenia ograniczonym prawem rzeczowym lub innym prawem na rzecz osoby trzeciej, uczynienie przedmiotem darowizny, lub dokonanie czynności prawnych skutkujących wygaśnięciem prawa) oraz czynności zobowiązujących o wartości przekraczającej jednostkowo 6.000.000,00 (sześć milionów) złotych. Obowiązek uzyskania zgody dotyczy również zaciągnięcia zobowiązania z jednym podmiotem dotyczącego świadczeń powtarzających się lub o charakterze ciągłym, jeśli suma wartości świadczeń z nich wynikających przekracza 6.000.000,00 (sześć milionów) złotych w okresie roku obrotowego;
9.zatwierdzanie rocznych budżetów Grupy i wszelkich zmian do tych dokumentów;
10.wyrażanie zgody na zawarcie przez Grupę z podmiotem powiązanym istotnej umowy, tj. umowy, której wartość przedmiotu wynosi nie mniej niż 2.000.000,00 zł (dwa miliony złotych). Powyższemu obowiązkowi nie podlegają transakcje typowe, zawierane na warunkach rynkowych w ramach prowadzonej działalności operacyjnej przez Grupę z podmiotem zależnym, w którym Grupa posiada większościowy udział kapitałowy, jak również czynności przewidziane w budżecie Grupy zatwierdzonym przez Radę Nadzorczą;
11.powoływanie komitetów;
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
12.rozpatrywanie innych spraw powierzonych do kompetencji Rady Nadzorczej na mocy uchwały Walnego Zgromadzenia, przepisów prawa lub Statutu, bądź wniesionych przez Zarząd.
Od dnia dopuszczenia akcji Grupy do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., jeżeli Rada Nadzorcza liczy więcej niż 5 osób, Rada Nadzorcza powołuje komitet audytu, w którego skład wchodzi co najmniej trzech jej członków, z których przynajmniej jeden członek powinien spełniać warunki niezależności w rozumieniu art. 129 ust. 3 Ustawy z dnia 11 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym i mieć kwalifikacje w dziedzinie rachunkowości lub rewizji finansowej.
W Spółce przestrzegane są przepisy dotyczące powołania, składu i funkcjonowania komitetu audytu, w tym dotyczące spełnienia przez jego członków kryteriów niezależności oraz wymagań odnośnie do posiadania wiedzy i umiejętności z zakresu branży, w której działa emitent oraz w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych.
Do zadań Komitetu Audytu należy w szczególności:
●monitorowanie procesu sprawozdawczości finansowej, w tym opiniowanie przyjętej przez Grupę polityki rachunkowości i stosowanych zasad sporządzania sprawozdań finansowych,
●omawianie rocznych, półrocznych i kwartalnych sprawozdań finansowych z organami Grupy,
●monitorowanie wykonywania czynności rewizji finansowej, w tym omawianie wyników badania rocznego sprawozdania finansowego,
●przedstawianie Radzie Nadzorczej rekomendacji dotyczących wyboru biegłego rewidenta Grupy i jego wynagrodzenia,
●monitorowanie niezależności biegłego rewidenta i podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w tym opiniowanie zakresu dodatkowych prac zlecanych biegłemu rewidentowi przez Zarząd,
●monitorowanie skuteczności systemu zarządzania ryzykiem mającym istotny wpływ na funkcjonowanie Grupy,
●monitorowanie skuteczności systemu kontroli wewnętrznej Grupy, w tym efektywności podjętych działań naprawczych,
●monitorowanie zgodności działalności Grupy z przepisami prawa i innymi regulacjami,
●opiniowanie istotnych informacji finansowych publikowanych przez Grupę.
Komitet audytu w roku 2022, wykonywał zadania komitetu audytu przewidziane w obowiązujących przepisach.
Rada Nadzorcza może powoływać spośród członków Rady komisje, zespoły problemowe lub komitety, zarówno stałe jak i do wyjaśnienia poszczególnych kwestii – określając ich organizację, sposób działania i szczegółowe kompetencje – o ile przedmiot prac danej komisji, zespołu lub komitetu mieści się w zakresie kompetencji Rady Nadzorczej.
W okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku w skład Komitetu Audytu wchodziły następujące osoby:
▪Marek Wiechno – Przewodniczący Komitetu Audytu,
▪Zbigniew Więcław - Członek Komitetu Audytu,
▪Krzysztof Kaczmarczyk - Członek Komitetu Audytu.
Wszyscy wymienieni powyżej Członkowie Komitetu Audytu spełniali w okresie sprawowania przez nich funkcji w Komitecie Audytu ustawowe kryteria niezależności.
Poniżej wskazano spełnienie przez Członków Komitetu Audytu kryterium posiadania wiedzy i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych, ze wskazaniem sposobu ich nabycia:
▪Marek Wiechno: w latach 1998-2003 ukończył studia w Szkole Głównej Handlowej, a następnie liczne kursy i szkolenia w zakresie Zarządzania, HR, Finansów Przedsiębiorstw, Rachunkowości w tym MSSF/MSR oraz Podatków. Prowadzi własną działalność gospodarczą pod firmą MAWAR Marek Wiechno. Jest Członkiem Zarządu następujących spółek: DEM Sp. z o.o., PROMO Sp. z o.o., POL T and T Sp. z o.o. Posiada wieloletnie doświadczenie praktyczne w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
▪Zbigniew Więcław: w 1997 roku uzyskał stopień magistra na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie w 2010 roku ukończył studia MBA na University of Illinois. Pracę zawodową rozpoczął w latach 1997 - 1999 w Westdeutsche Landesbank Polska S.A. jako Risk Manager. Następnie od 2000 do 2003 roku był Kontrolerem Finansowym Bankowości Transakcyjnej oraz Departamentu Skarbu w Citibank S.A. Od ponad dekady kontynuuje karierę w Banku Handlowym S.A.: Dyrektor Biura Strategii i Planowania Bankowości Transakcyjnej (2003 – 2009), Dyrektor Finansowy Bankowości Transakcyjnej Regionu Europy Centralnej i Wschodniej Citigroup (2010-2013), Dyrektor Departamentu Zarządzania Płynnością i Analiz Biznesowych w Sektorze Bankowości Korporacyjnej (2013 – teraz).
▪Krzysztof Kaczmarczyk: absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ze specjalizacją finanse i rachunkowość. Jest również byłym słuchaczem Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek Stosunki Międzynarodowe. W latach 1999-2008 pracował w Deutsche Bank w Polsce, gdzie pełnił m.in. funkcję Zastępcy Dyrektora Departamentu Analiz Rynku Akcji oraz Analityka Rynku Akcji - region Europy Środkowo-Wschodniej. W okresie 2008-2010 pełnił różne funkcje zarządcze w Grupie TP S.A., w tym Dyrektora Pionu Strategii i Rozwoju. W latach 2010-2011 pracował w szwajcarskim banku inwestycyjnym Credit Suisse w Polsce. W latach 2012-2015 pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. Strategii i Rozwoju w spółce Emitel - wiodącym operatorze naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej w Polsce. Obecnie zawodowo niezależny członek Rad Nadzorczych spółek notowanych na GPW w Warszawie oraz Doradca Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Ponad 10-letnie doświadczenie nadzorcze zdobywał zasiadając w Radach Nadzorczych, w tym w Grupach notowanych na GPW - LC Corp, GPW, KGHM, Arteria, Braster, BSC Drukarnia Opakowań, Action, Work Service, TIM, Best, Integer, SARE, Magellan, Robyg, InPost, Polimex-Mostostal, Duon, Polish Energy Partners, Graal, Wirtualna Polska, 4fun Media.
Opis dotyczący spełnienia przez Członków Komitetu Audytu kryterium posiadania wiedzy i umiejętności z zakresu branży, w której działa Grupa, ze wskazaniem sposobu ich nabycia wygląda następująco:
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
1.Marek Wiechno: posiada wiedzę i umiejętności z zakresu branży, w której działa Grupa zdobyte dzięki wieloletniej obecności w Radzie Nadzorczej Grupy.
2.Zbigniew Więcław: posiada wiedzę i umiejętności z zakresu branży, w której działa Grupa zdobyte dzięki wieloletniej obecności w Radzie Nadzorczej Grupy.
3.Krzysztof Kaczmarczyk: posiada wiedzę i umiejętności z zakresu branży, w której działa Grupa zdobyte dzięki 11-letniej pracy w Deutsche Bank oraz Credit Suisse gdzie pełnił funkcje dyrektorskie, podczas których był odpowiedzialnym za analizy rynkowe wielu branż rynkowych, w tym wliczając segment rynku, w którym działa Grupa.
W 2023 odbyły się cztery spotkania Komitetu Audytu:
●30 stycznia,
●1 marca,
●13 kwietnia,
●12 września
Polityka wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania badania sprawozdania finansowego Grupy VIGO Photonics S.A. została przyjęta uchwałą Komitetu Audytu z dnia 6 października 2017 roku. Polityka wyboru firmy audytorskiej reguluje zasady wyboru firmy audytorskiej. Zgodnie z postanowieniami Statutu Grupy, do obowiązków Rady Nadzorczej należy wybór biegłego rewidenta przeprowadzającego badania i przegląd sprawozdań finansowych Grupy, jak również zatwierdzanie warunków umowy z biegłym rewidentem oraz zatwierdzanie rozwiązania przez Grupę takiej umowy. Z kolei Komitet Audytu rekomenduje Radzie Nadzorczej wybór firmy audytorskiej do przeprowadzenia badań sprawozdań finansowych i przeglądów śródrocznych sprawozdań finansowych Grupy. Zarząd Grupy ma obowiązek poinformowania Komisji Nadzoru Finansowego o fakcie, że wyboru firmy audytorskiej dokonuje organ inny niż organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe.
Komitet Audytu przedstawia Radzie Nadzorczej rekomendację, w której:
●wskazuje firmę audytorską, której proponuje powierzyć badanie ustawowe;
●oświadcza, że rekomendacja jest wolna od wpływów stron trzecich;
●stwierdza, że Grupa nie zawarła umów zawierających klauzule, które ograniczałyby wybór firmy audytorskiej do określonych kategorii lub wykazów firm audytorskich, stosownie do art. 66 ust. 5a UoR.
W przypadku gdy wybór, o którym mowa powyżej, nie dotyczy przedłużenia umowy o badanie sprawozdania finansowego, rekomendacja Komitetu Audytu zawiera:
●przynajmniej dwie możliwości wyboru firmy audytorskiej wraz z uzasadnieniem oraz
●wskazanie uzasadnionej preferencji Komitetu Audytu wobec jednej z nich.
Przy wyborze firmy audytorskiej Spóła nie jest zobowiązana do stosowania procedury o której mowa w art. 130 ust. 3 pkt 2 ustawy o biegłych rewidentach. Jeżeli decyzja Rady Nadzorczej dotycząca wyboru firmy audytorskiej odbiega od rekomendacji Komitetu Audytu, Rada Nadzorcza uzasadnia przyczyny niezastosowania się do rekomendacji Komitetu Audytu oraz przekazuje takie uzasadnienie do wiadomości Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. Wybór firmy audytorskiej następuje w czwartym kwartale roku poprzedzającego rok, za który będzie przeprowadzane badanie i przegląd półroczny sprawozdania finansowego Grupy. Zarząd Grupy zawiera umowę o badanie i przegląd sprawozdań finansowych z firmą audytorską na okres minimum 2 lat. Wyklucza się prowadzenie badań ustawowych i przeglądów śródrocznych sprawozdań finansowych przez podwykonawców firmy audytorskiej. Zarząd informuje w raporcie bieżącym Grupy o wyborze firmy audytorskiej.
Wszystkie oferty firm audytorskich dotyczące:
●przeprowadzenia badań i przeglądów, oraz
●innych usług świadczonych przez te firmy audytorskie, które wpłynęły do Grupy przekazywane są do Komitetu Audytu.
Polityka wyboru firmy audytorskiej reguluje następującą procedurę wyboru firmy audytorskiej.
Zarząd Grupy na podstawie wytycznych Komitetu Audytu wysyła zapytanie ofertowe do wybranych podmiotów, pod warunkiem spełnienia przez te podmioty ustawowych wymagań dotyczących rotacji podmiotu uprawnionego do badania oraz innych wymogów wynikających z przepisów powszechnie obowiązującego prawa i wewnętrznych regulacji Grupy.
Zarząd Grupy odpowiadając na zapytania podmiotów uprawnionych do badania biorących udział w procedurze wyboru, przygotowuje dokumentację, która umożliwi im poznanie działalności Grupy oraz prowadzi bezpośrednie negocjacje z zainteresowanymi oferentami.
W wyniku przeprowadzonych negocjacji, Zarząd przekazuje Komitetowi Audytu zebrane oferty.
Komitet Audytu dokonuje oceny i analizy przedstawionych ofert, w wyniku której przedstawia Radzie Nadzorczej Rekomendację, zgodną z zasadami określonymi w punkcie I niniejszej Polityki. Wyboru firmy audytorskiej dokonuje Rada Nadzorcza.
W przypadku wyboru przez Radę Nadzorczą innego podmiotu, niż podmiot preferowany przez Komitet Audytu, Rada Nadzorcza jest zobowiązana do umotywowania dokonanego wyboru, zgodnie z zasadami określonymi w niniejszej polityce.
Głównymi założeniami Polityki wyboru firmy audytorskiej są:
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
●zapewnienie wysokiej jakości badań ustawowych
●doświadczenie firmy audytorskiej
●zapobieganie konfliktom interesów
●rotacja firmy audytorskiej
●wynagrodzenie za badanie
W Polityce zostały rozwinięte wyżej wymienione założenia wyboru firmy audytorskiej:
Komisja Nadzoru Audytowego ustawowo zapewnia jakość badania przez firmy audytorskie badające jednostki zainteresowania publicznego, a firmy audytorskie mają obowiązek posiadania wewnętrznego systemu kontroli jakości dla oceny czy biegły rewident lub kluczowy partner firmy audytorskiej mogli w sposób racjonalny dojść do opinii i wniosków wyrażonych w projektach tych sprawozdań.
Komitet Audytu wykorzystuje następujące źródła wiedzy o firmie składającej ofertę:
●informacje zawarte w ofercie,
●roczne sprawozdanie z przejrzystości (Artykuł 13 rozporządzenia 537/2014) zamieszczone na stronie internetowej firmy audytorskiej, a w szczególności:
a)opis systemu wewnętrznej kontroli jakości,
b)oświadczenie zarządu dotyczące skuteczności funkcjonowania wewnętrznej kontroli jakości,
c)data ostatniej kontroli w zakresie systemu zapewnienia jakości przeprowadzonej przez Komisję Nadzoru Audytowego,
d)wykaz jednostek zainteresowania publicznego, dla których audytor wykonywał badania ustawowe w poprzednim roku obrotowym,
e)oświadczenie o stosowanej polityce w zakresie zapewnienia niezależności, zawierające potwierdzenie, że została przeprowadzona wewnętrzna kontrola przestrzegania zasad niezależności,
f)oświadczenie o stosowanej polityce w zakresie doskonalenia zawodowego,
g)informacja o osiągniętych przychodach,
h)opis polityki biegłego rewidenta lub firmy audytorskiej w zakresie rotacji kluczowych partnerów firmy audytorskiej oraz pracowników.
●ustalenia lub wnioski wynikające z kontroli przeprowadzonej w firmie audytorskiej zawarte w rocznym sprawozdaniu Komisji Nadzoru Audytowego, o którym mowa w art. 90 ust. 5 ustawy o biegłych rewidentach, mogące wpłynąć na wybór firmy audytorskiej.
Komitet Audytu zapoznaje się z:
●wykazem jednostek zainteresowania publicznego, na rzecz których firma audytorska przeprowadzała badania ustawowe w zakończonym roku obrotowym;
●oświadczeniem o stosowanej przez firmę audytorską polityce w zakresie kształcenia ustawicznego biegłych rewidentów zamieszczonymi w ofercie oraz rocznym sprawozdaniu z przejrzystości.
Firma audytorska składa oświadczenie dotyczące praktyk w zakresie zapewnienia niezależności, zawierające również potwierdzenie przeprowadzenia wewnętrznej kontroli przestrzegania zasad niezależności dołączone do sprawozdania z przejrzystości;
Firma audytorska:
●przekazuje co roku Komitetowi Audytu pisemne potwierdzenie, że firma audytorska oraz biegli rewidenci prowadzący badanie ustawowe są niezależni od badanej jednostki;
●omawiają z Komitetem Audytu zagrożenia dla własnej niezależności oraz zabezpieczenia stosowane w celu ograniczenia tych zagrożeń.
Dla przeciwdziałania zagrożeniu wynikającemu ze znajomości jednostki (tzw. „zbytnia zażyłość”), a tym samym dla wzmocnienia niezależności biegłych rewidentów i firm audytorskich, obowiązują zasady rotacji audytora.
Sprawozdanie z przejrzystości zawiera opis polityki firmy audytorskiej w zakresie rotacji kluczowych biegłych rewidentów oraz pracowników.
Dokonując wyboru firmy audytorskiej Komitet Audytu dba by nie zostały naruszone następujące zasady:
●pierwsza umowa o badanie sprawozdania finansowego jest zawierana z firmą audytorską na okres nie krótszy niż dwa lata z możliwością przedłużenia na kolejne co najmniej dwuletnie okresy; (art. 66 ust. 5 UoR)
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
●maksymalny czas nieprzerwanego trwania zleceń badań ustawowych przeprowadzanych przez tę samą firmę audytorską lub firmę audytorską powiązaną z tą firmą audytorską lub jakiegokolwiek członka sieci działającej w państwach Unii Europejskiej, do której należą te firmy audytorskie, nie może przekraczać 5 lat;(art. 134 ust. 1 ustawy o biegłych rewidentach)
●kluczowy biegły rewident nie może przeprowadzać badania ustawowego w Spółce przez okres dłuższy niż 5 lat; (art. 134 ust. 2 ustawy o biegłych rewidentach)
●kluczowy biegły rewident może ponownie przeprowadzać badanie ustawowe w Spółce po upływie co najmniej 3 lat od zakończenia ostatniego badania ustawowego; (art. 134 ust. 3 ustawy o biegłych rewidentach)
●firma audytorska ani, w stosownych przypadkach, żaden z członków jej sieci działających w ramach Unii nie podejmują badania ustawowego tej samej jednostki zainteresowania publicznego w okresie kolejnych czterech lat. (Artykuł 17 ust. 3 rozporządzenia 537/2014)
Wynagrodzenie z tytułu wykonywania badań ustawowych na rzecz Grupy nie może mieć charakteru warunkowego.
Wynagrodzenie warunkowe oznacza wynagrodzenie z tytułu zleceń badania obliczone na ustalonej z góry podstawie powiązanej z wynikiem lub efektem transakcji lub wynikiem wykonanej pracy. Wynagrodzenia nie uznaje się za warunkowe, jeżeli zostało ono określone przez sąd lub właściwy organ.
Poziom wynagrodzenia otrzymywanego od jednej badanej jednostki oraz struktura wynagrodzenia mogą zagrozić niezależności firmy audytorskiej.
W przypadku gdy wynagrodzenie za badanie od jednego klienta, w tym jego jednostek zależnych, jest znaczące, powinna być ustanowiona szczególna procedura z udziałem Komitetu Audytu zapewniająca jakość badania.
Jeżeli firma audytorska staje się nadmiernie zależna od jednego klienta, Komitet Audytu powinien z odpowiednim uzasadnieniem zdecydować czy firma audytorska może nadal prowadzić badania ustawowe.
Firma audytorska przeprowadzająca ustawowe badania Grupy ani żaden z członków sieci, do której należy biegły rewident lub firma audytorska, nie świadczą bezpośrednio ani pośrednio na rzecz badanej Grupy, jej jednostki dominującej ani jednostek przez nią kontrolowanych w ramach Unii Europejskiej żadnych zabronionych usług niebędących badaniem sprawozdań finansowych w następujących okresach:
●w okresie od rozpoczęcia badanego okresu do wydania sprawozdania z badania; oraz
●w roku obrotowym bezpośrednio poprzedzającym okres, o którym mowa powyżej
w odniesieniu do usług wymienionych w akapicie drugim lit. g) rozporządzenia 537/2014 (usługi prawne obejmujące udzielanie ogólnych porad prawnych, negocjowanie w imieniu badanej jednostki oraz występowanie w charakterze rzecznika w ramach rozstrzygania sporu).
Usługami zabronionymi są usługi wymienione w art. 5 akapit 3 rozporządzenia 537/2014, w połączeniu z badaniem Sprawozdań finansowych.
Polityka świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, dozwolonych usług niebędących badaniem w Spółce VIGO Photonics S.A. została przyjęta uchwałą Komitetu Audytu z dnia 6 października 2017 roku.
Kluczowymi zagadnieniami regulowanymi przez Politykę świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, dozwolonych usług niebędących badaniem w Spółce VIGO Photonics S.A. są:
●katalog usług warunkowo dozwolonych,
●warunki dotyczące przeprowadzania usług.
Katalog usług warunkowo dozwolonych zawartych w ww. Polityce pokrywa się z katalogiem usług wymienionych w art. 136 ust. 2 ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym z dnia 11 maja 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1089).
Zgodnie z Polityką świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, dozwolonych usług niebędących badaniem w Spółce VIGO Photonics S.A. warunkami dotyczącymi przeprowadzania usług dozwolonych są:
●zatwierdzenie usług po analizie zagrożeń niezależności firmy audytorskiej. Świadczenie usług warunkowo dopuszczonych możliwe jest jedynie w zakresie niezwiązanym z polityką podatkową Grupy, po przeprowadzeniu przez Komitet Audytu oceny zagrożeń i zabezpieczeń niezależności (oświadczenie firmy audytorskiej) o której mowa w art. 69–73 ustawy o biegłych rewidentach oraz zatwierdzeniu świadczenia tych usług przez Komitet Audytu.
●limity wynagrodzenia za dozwolone usługi. Stosownie do art. 4 ust. 2 rozporządzenia 537/2014 w przypadku gdy firma audytorska świadczy przez okres co najmniej trzech kolejnych lat obrotowych na rzecz Grupy usługi niebędące badaniem sprawozdań finansowych inne niż usługi, o których mowa w art. 5 ust. 1 rozporządzenia 537/2014 (zabronione), całkowite wynagrodzenie z tytułu takich usług jest ograniczone do najwyżej 70 % średniego wynagrodzenia płaconego w trzech kolejnych ostatnich latach obrotowych z tytułu badania ustawowego badanej jednostki.”
Kompetencje i sposób działania Zarządu określa Kodeks Spółek Handlowych oraz Statut Grupy oraz Regulamin Zarządu Grupy.
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Zarząd składa się z 2 (dwóch) do 3 (trzech) członków, w tym Prezes Zarządu, powoływanych i odwoływanych przez Radę Nadzorczą. Liczbę członków Zarządu danej kadencji ustala Rada Nadzorcza. Kadencja członków Zarządu jest wspólna i trwa 3 (trzy) lata.
Zarząd prowadzi sprawy Grupy i reprezentuje ją na zewnątrz.
Do zakresu działania Zarządu należą wszelkie sprawy związane z prowadzeniem spraw Grupy niezastrzeżone do kompetencji innych organów Grupy na mocy przepisów prawa lub Statutu.
Do składania oświadczeń woli w imieniu Grupy i podpisywania w imieniu Grupy wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu.
Rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania o wartości przekraczającej 6.000.000,00 (sześć milionów) złotych wymaga zgody Rady Nadzorczej wyrażonej w formie uchwały. Obowiązek ten dotyczy również zobowiązań dotyczących świadczeń powtarzających się lub o charakterze ciągłym, jeśli wartość świadczeń z nich wynikających przekracza 6.000.000,00 (sześć milionów) złotych w okresie roku obrotowego. Obowiązek ten nie dotyczy dokonywania czynności przewidzianych w budżecie Grupy zatwierdzonym przez Radę Nadzorczą.
Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów oddanych. W przypadku równości decyduje głos Prezesa Zarządu.
Uchwały Zarządu mogą być podjęte, jeśli wszyscy członkowie Zarządu zostali prawidłowo zawiadomieni o posiedzeniu zarządu.
Członkowie Zarządu mogą brać udział w podejmowaniu uchwał Zarządu, oddając swój głos na piśmie za pośrednictwem innego członka Zarządu. Oddanie głosu na piśmie nie może dotyczyć spraw wprowadzonych do porządku obrad na posiedzeniu Zarządu.
Uchwały Zarządu mogą być podejmowane w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Uchwała jest ważna, gdy wszyscy członkowie Zarządu zostali powiadomieni o treści projektu uchwały.
Prezes Zarządu zwołuje posiedzenia Zarządu i im przewodniczy. Prezes Zarządu może upoważnić innych członków Zarządu do zwoływania i przewodniczenia posiedzeniom Zarządu.
Bez zgody Rady Nadzorczej członkowie Zarządu nie mogą zajmować się interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik Grupy cywilnej, Grupy osobowej lub jako członek organu Grupy kapitałowej bądź uczestniczyć w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek organu. Zakaz ten obejmuje także udział w konkurencyjnej spółce kapitałowej, w przypadku posiadania w niej przez członka zarządu co najmniej 10% (dziesięć procent) udziałów albo akcji bądź prawa do powołania co najmniej jednego członka Zarządu.
Zarząd nie ma indywidualnego prawa do podejmowania decyzji o emisji lub wykupieniu akcji Grupy.
Walne Zgromadzenie działa na podstawie Kodeksu Spółek Handlowych i Statutu Grupy.
Walne Zgromadzenie może być Zwyczajne albo Nadzwyczajne.
Walne Zgromadzenia odbywają się w siedzibie Grupy albo w Warszawie.
Zwyczajne Walne Zgromadzenie powinno się odbyć w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego.
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje się w przypadkach określonych w przepisach Kodeksu spółek handlowych lub w Statucie, a także gdy podmioty lub organy uprawnione do zwołania Walnych Zgromadzeń uznają to za wskazane.
Walne Zgromadzenie może zostać odwołane. Dopuszczalna jest również zmiana terminu Walnego Zgromadzenia. Odwołanie oraz zmiana terminu Walnego Zgromadzenia jest dokonywana w sposób przewidziany dla jego zwołania.
W wypadku, gdy ogłoszenie o zwołaniu Walnego Zgromadzenia zawiera informację o możliwości uczestniczenia przez akcjonariuszy w Walnym Zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, Grupa jest zobowiązana zapewnić akcjonariuszom możliwość uczestniczenia w Walnym Zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
Szczegółowe zasady przeprowadzania Walnego Zgromadzenia przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej określa Zarząd. Zarząd ogłasza zasady na stronie internetowej Grupy. Zasady te powinny umożliwiać:
1)transmisję obrad Walnego Zgromadzenia w czasie rzeczywistym;
2)dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze będą mogli wypowiadać się w toku obrad Walnego Zgromadzenia przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad;
3)wykonywanie przez akcjonariusza osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu w toku Walnego Zgromadzenia, poza miejscem odbywania Walnego Zgromadzenia, przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
Walne Zgromadzenie jest ważne bez względu na liczbę reprezentowanych na nim akcji, o ile Kodeks spółek handlowych nie stanowi inaczej.
Każda akcja daje prawo do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu.
Zastawnik lub użytkownik nie ma prawa głosu z akcji lub świadectwa tymczasowego.
Uchwały Walnego Zgromadzenia wymagają sprawy zastrzeżone przepisami Kodeksu spółek handlowych, innych przepisów prawa lub postanowieniami niniejszego Statutu.
Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają bezwzględną większością głosów oddanych, chyba że przepisy Kodeksu spółek handlowych lub Statutu nie przewidują inaczej.
Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy w szczególności:
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
1)rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności Grupy oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy oraz udzielenie absolutorium członkom organów Grupy z wykonania przez nich obowiązków;
2)postanowienie dotyczące roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy zawiązaniu Grupy lub sprawowaniu zarządu albo nadzoru;
3)podejmowanie uchwał o podziale zysku albo pokryciu strat;
4)określanie dnia i terminu wypłaty dywidendy;
5)powoływanie i odwoływanie członków Rady Nadzorczej
6)zbycie i wydzierżawienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oraz ustanowienie na nich ograniczonego prawa rzeczowego;
7)emisja obligacji zamiennych lub z prawem pierwszeństwa i emisja warrantów subskrypcyjnych, o których mowa Art. 453 § 2 Kodeksu spółek handlowych;
8)nabycie własnych akcji w przypadku określonym w Art. 362 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych oraz upoważnienie do ich nabywania w przypadku określonym w Art. 362 § 1 pkt 8 Kodeksu spółek handlowych;
9)połączenie lub podział Grupy, chyba że uchwały Grupy nie wymagają przepisy Kodeksu spółek handlowych;
10)rozwiązanie i likwidacja Grupy;
11)przekształcenie Grupy;
12)ustalenie zasad wynagradzania członków Rady Nadzorczej, w tym także osobnego wynagrodzenia dla tych członków, którzy zostali delegowani do stałego indywidualnego wykonywania nadzoru;
13)zmiana Statutu Grupy;
14)zatwierdzanie Regulaminu Rady Nadzorczej Grupy oraz zmian w Regulaminie Rady Nadzorczej Grupy;
15)podwyższenie lub obniżenie kapitału zakładowego, z zastrzeżeniem uprawnień przysługujących w tym zakresie pozostałym organom Grupy;
16)podejmowanie uchwał o umorzeniu akcji Grupy;
17)utworzenie kapitałów rezerwowych oraz innych funduszy celowych;
18)rozpatrywanie spraw wniesionych przez Radę Nadzorczą, Zarząd lub akcjonariuszy;
19)inne sprawy zastrzeżone do kompetencji Walnego Zgromadzenia przepisami prawa lub postanowieniami niniejszego Statutu.
Nabycie i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości nie wymagają uchwały Walnego Zgromadzenia.
Walne Zgromadzenie może uchwalić swój regulamin określający szczegółowo tryb organizacji i prowadzenia obrad. Uchwalenie, zmiana albo uchylenie regulaminu wymaga dla swej ważności bezwzględnej większości głosów oddanych „za” podjęciem uchwały.
Zmiany, jakie dokonały się w składzie osobowym w Radzie Nadzorczej w 2023 r są opisane w punkcie 3.4 niniejszego raportu.
Skład osobowy Zarządu został zmieniony z dwóch na trzech członków.
Skład osobowy organów zarządzających opisany jest w punkcie 3.4 niniejszego raportu.
Wyszczególnienie (w złotych) | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
1 236 164,04 | 984 382,00 | ||
Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę | 320 000,00 | 271 800,00 | |
Razem | 1 556 164,04 | 1 256 182,00 |
Imię i nazwisko | Funkcja | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 |
Wynagrodzenia Członków Zarządu (w złotych) | |||
Adam Piotrowski | Prezes Zarządu | 597 613,02 | 702 780,00 |
Łukasz Piekarski | Członek Zarządu | 463 091,01 | 553 402,00 |
Szrom Marcin | Członek Zarządu | 495 460,01 |
|
Razem |
| 1 556,164,04 | 1 256 182,00 |
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej (w złotych)
Imię i nazwisko | Funkcja | 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 |
Przemysław Danowski | Przewodniczący Rady Nadzorczej do kwietnia 2023 | 24 000,00 | 72 000,00 |
Janusz Kubrak | Członek Rady Nadzorczej | 26 000,00 | 62 400,00 |
Marek Wiechno | Przewodniczący Rady Nadzorczej od maja 2023 | 69 800,00 | 62 400,00 |
Zbigniew Więcław | Członek Rady Nadzorczej | 63 400,00 | 62 400,00 |
Piotr Nadolski | Członek Rady Nadzorczej | 55 466,67 | 62 400,00 |
Krzysztof Kaczmarczyk | Członek Rady Nadzorczej | 63 400,00 | 62 400,00 |
Mirosław Grudzień | Członek Rady Nadzorczej | 63 400,00 | 62 400,00 |
Krzysztof Dziewicki | Członek Rady Nadzorczej | 32 546,67 |
|
Marcin Kubrak | Członek Rady Nadzorczej | 8 106,67 |
|
Waldemar Maj | Członek Rady Nadzorczej | 8 106,67 |
|
Razem |
| 414 226,68 | 446 400,00 |
Nie udzielono pożyczek i świadczeń o podobnym charakterze członkom Zarządu, ani członkom Rady Nadzorczej.
Członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej nie otrzymują wynagrodzeń, nagród lub innych korzyści wynikających z programów motywacyjnych lub premiowych opartych na kapitale Grupy.
W przypadku rozwiązania umów o pracę zawartych z Zarządem na skutek wypowiedzenia przez Grupę Zarządowi przysługuje prawo do odprawy wysokości wynagrodzenia za okres 6 miesięcy. Odprawa nie przysługuje, jeżeli rozwiązanie umowy następuje w wyniku naruszenia obowiązków przez pracownika, popełnienia przestępstwa lub w związku z innymi powodami stanowiącymi podstawę do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.
Na dzień 31 grudnia 2023 roku kapitał zakładowy Grupy wynosił 729 000,00 złotych i dzielił się na 729 000 akcji o wartości nominalnej 1,00 zł każda. Wszystkie akcje tworzące kapitał zakładowy Grupy zostały w pełni opłacone.
Na dzień 31 grudnia 2023 roku członkowie Zarządu Grupy posiadali następujące akcje Grupy:
▪Adam Piotrowski – Prezes Zarządu posiadał 649 akcji (wartość nominalna akcji 649 zł)
▪Łukasz Piekarski – Członek Zarządu posiadał 485 akcji (wartość nominalna akcji 485 zł)
Na dzień 31 grudnia 2023 roku członkowie Rady Nadzorczej Grupy posiadali następujące akcje Grupy:
▪Zbigniew Więcław posiadał 12 000 akcji (wartość nominalna akcji 12 000 zł),
▪Mirosław Grudzień posiadał 37 200 akcji (wartość nominalna akcji 37 200 zł).
Żadna z osób zarządzających i nadzorujących Grupę nie posiada udziałów w VIGO VENTURES ASI Sp. z o.o.
Nie są znane Grupie umowy zawarte pomiędzy akcjonariuszami (umowy ubezpieczenia, współpracy, kooperacji).
Zasady dotyczące zmiany Statutu Grupy reguluje Kodeks Spółek Handlowych. Zmiana Statutu wymaga uchwały walnego zgromadzenia i wpisu do rejestru.
Grupa nie jest stroną żadnych postępowań sądowych lub arbitrażowych.
Skład Zarządu na dzień bilansowy oraz na dzień sporządzenia sprawozdania:
▪Adam Piotrowski – Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny
▪Łukasz Piekarski – Członek Zarządu, Dyrektor Finansowy
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
▪Marcin Szrom – Członek Zarządu, Dyrektor Operacyjny
Skład Rady Nadzorczej na dzień bilansowy i w dniu sporządzenia sprawozdania:
▪Marek Wiechno – Przewodniczący Rady Nadzorczej;
▪Krzysztof Dziewicki – Członek Rady Nadzorczej;
▪Zbigniew Piotr Więcław – Członek Rady Nadzorczej;
▪Marcin Kubrak – Członek Rady Nadzorczej;
▪Waldemar Maj – Członek Rady Nadzorczej;
▪Krzysztof Kaczmarczyk – Członek Rady Nadzorczej;
▪Mirosław Grudzień – Członek Rady Nadzorczej.
W roku obrotowym nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej jak poniżej:
▪Rezygnacja ze skutkiem natychmiastowym z funkcji Członka Rady Nadzorczej (Przewodniczącego Rady Nadzorczej) Pana Przemysława Danowskiego (Raport bieżący 11/2023 z dnia 28 kwietnia 2023) bez podania powodów;
▪Wybór Pana Marka Wiechno na Przewodniczącego Rady Nadzorczej (Raport bieżący 15/2023 z dnia 12 kwietnia 2023);
▪W związku z wyborem Pana Marka Wiechno na Przewodniczącego Rady Nadzorczej i jego rezygnacją z pełnienia funkcji Przewodniczącego Komitetu Audytu, Rada Nadzorcza Emitenta w dniu 19 maja 2023 r. podjęła Uchwałę w przedmiocie powołania Pana Zbigniewa Więcława na stanowisko Przewodniczącego Komitetu Audytu (Raport bieżący 19/2023 z dnia 19 maja 2023);
▪Rezygnacja ze skutkiem natychmiastowym z funkcji Członka Rady Nadzorczej Pana Janusza Kubraka (Raport bieżący 20/2023 z dnia 31 maja 2023) z powodów osobistych;
▪W dniu 29 czerwca 2023 roku stosownie do postanowień §17 pkt 4 Statutu Spółki powołany do pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej Emitenta został Pan Krzysztof Dziewicki (Raport bieżący 27/2023 z dnia 29 czerwca 2023). Pan Krzysztof Dziewicki nie prowadzi działalności konkurencyjnej w stosunku do działalności Spółki oraz jej podmiotów powiązanych. Nie uczestniczy w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej, spółki kapitałowej ani nie uczestniczy w konkurencyjnej osobie prawnej jako członek jej organu. Nie został wpisany do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych na podstawie Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
▪Rezygnacja z dniem najbliższego walnego zgromadzenia Spółki z funkcji Członka Rady Nadzorczej Pana Piotra Nadolskiego (Raport bieżący 28/2023 z dnia 7 lipca 2023) z powodów osobistych;
▪W dniu 20 listopada 2023 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Emitenta powołało Pana Marcina Kubraka oraz Pana Waldemara Maja na Członków Rady Nadzorczej na trzyletnią kadencję wspólną liczoną od dnia 28 czerwca 2021 roku z dotychczas wybranymi Członkami Rady Nadzorczej Emitenta.
Pan Marcin Kubrak posiada wykształcenie średnie (studia na Politechnice Warszawskiej na wydziale MEIL 1989- 1996). Rozpoczynał karierę w 1991 r. jako pilot wycieczek zagranicznych do krajów dalekiego wschodu (Tajlandia, Korea, Singapur) w biurze podroży INT EXPRESS, od 1992 r. pracował na stanowisku Kierownika Działu Turystyki Przyjazdowej, gdzie zajmował się organizacją przyjazdów grup turystycznych do Polski z krajów Europy Zachodniej. W roku 1994 rozpoczął działalność spółki Fair Cargo, która jako jedna z pierwszych w Polsce rozpoczęła działalność Spedycji Lotniczej i obsługi frachtu lotniczego. Do 2005 r. był właścicielem i dyrektorem zarządzającym tej spółki. W latach 2005-2015 pełnił w spółce Expeditors Polska funkcję członka Zarządu oraz Dyrektora Zarządzającego, Grupa Expeditors International, Spółka notowana na NASDAQ w USA. Od 1999 r. jest udziałowcem oraz prezesem zarządu spółki AIRNET będącej właścicielem i zajmującej się prowadzeniem terminalu spedycyjnego na lotnisku Okęcie w Warszawie. Od 2004 r. jest udziałowcem i członkiem Zarządu spółki Airnet Service prowadzącej działalność holdingową obsługi frachtu lotniczego. Pan Marcin Andrzej Kubrak rozpoczął karierę lotniczą w 1996 r. W 1997 r. zdobył licencję pilota samolotowego. Obecnie jest pilotem liniowym z licencją ATPL oraz instruktorem i egzaminatorem Państwowym (TRE) typu Boeing 737. Dodatkowo pełni funkcję szefa pilotów w Enter Air. W latach 2003-2005 pracował w linii Air Polonia. W latach 2005-2009 był zatrudniony w linii lotniczej Centralwings na stanowisku Pilot Kapitan. Obecnie Pan Marcin Kubrak jest członkiem Zarządu EnterAir S.A., Dyrektor Operacji Lotniczych w EnterAir S.A. – spółce notowanej na GPW od 2015 r.
Pan Marcin Kubrak wyraził zgodę na kandydowanie i sprawowanie funkcji członka Rady Nadzorczej Emitenta oraz złożył oświadczenie, iż nie uczestniczy w spółce konkurencyjnej wobec Emitenta jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej, jak również nie uczestniczy w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek jej organu. Ponadto, zgodnie z oświadczeniem, Pan Marcin Kubrak nie jest wpisany do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych prowadzonym na podstawie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zgodnie z oświadczeniem Pan Marcin Kubrak posiada wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych oraz wiedzę i umiejętności z zakresu branży, w której działa Emitent w zakresie „zarządzanie przedsiębiorstwami oraz finanse spółek kapitałowych”.
Pan Waldemar Maj w roku 1980 ukończył Politechnikę Warszawską Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej uzyskując tytuł magistra inżyniera. W roku 1989 uzyskał stopień doktora Polskiej Akademii Nauk Instytutu Fizyki PAN. W roku 1996 uzyskał tytuł Master in Business Administration (MBA) Uniwersytetu w Harvardzie w Bostonie w USA: koncentracja w finansach. Latem 1995 roku Corporate Finance Associate w Union Bank of Switzerland w Zurichu, Szwajcaria. W latach 1981-1991 był adiunktem (od 4/1991), asystentem w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Jest autorem licznych publikacji, w tym Rapid Communication w Physical Review B. Postdoctoral Fellow w Kamerlingh Onnes Laboratory na Uniwersytecie w Lejdzie, Holandia (1990-3/1991). W latach 1991-1994 był doradcą Ministra Finansów, odpowiedzialnym za programy pomocowe, Prezesem Zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Finansowego oraz Przewodniczącym Rady Nadzorczej Banku Gdańskiego. Wdrożył program Phare Unii Europejskiej o wartości 32 mln ECU. W latach 1996 – 2000 zajmował stanowisko Senior Investment Officer,
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
Oil, Gas and Mining w International Finance Corporation (The World Bank Group) w Waszyngtonie w USA, gdzie organizował finansowanie w formie kredytów i inwestycji kapitałowych dla projektów górniczych, głównie kopalni złota i srebra na rynkach wschodzących oraz nadzorował inwestycje w spółkach portfelowych w Azji Centralnej i Ameryce Południowej. W latach 2000 – 2002 jako Senior Associate w Mckinsey & Company w Warszawie zajmował się doradztwem strategicznym w sektorach bankowym, ubezpieczeniowym i telekomunikacyjnym. W latach 2002 – 2005 Pan Waldemar Maj był Członkiem Zarządu DZ Bank Polska S.A. w Warszawie, a od czerwca 2003 roku Prezesem Zarządu (od 6/2003). Kierował restrukturyzacją AmerBank S.A., wdrożył centralny system IT w czasie 7 miesięcy i zoptymalizowałem koszty, opracował i wdrożył strategię rozwoju banku, która zakończyła się sukcesem w postaci przywrócenia rentowności banku i zmiany nazwy na DZ Bank Polska. W latach 2005 – 2007 Pan Waldemar Maj był Wiceprezesem Zarządu Banku BGŻ S.A. w Warszawie. Nadzorował bankowość instytucjonalną i skarbową, wdrożył nową strategię zakończoną sukcesem w postaci rentownego wzrostu kredytów i depozytów na poziomie ok. dwukrotnie wyższym niż średnia rynkowa. W latach 2007 – 2007 był Wiceprezesem Zarządu ds. finansowych PKN ORLEN S.A., gdzie nadzorował pion finansowy i relacje inwestorskie. Był Członkiem Zarządu AB Mazeikiu Nafta oraz Rady Nadzorczej Unipetrol a.s. Zorganizował finansowanie na kwotę ponad 4 mld PLN, poprawił płynność koncernu oraz utrzymał rating inwestycyjny. Od kwietnia 2009 roku do chwili obecnej Pan Waldemar Maj jest partnerem i założycielem METROPOLITAN CAPITAL SOLUTIONS w Warszawie, zajmującym się doradztwem strategicznym i M&A dla firm i funduszy private equity. Jest też inwestorem i Prezesem Zarządów startup’ów technologicznych, Neutrino Geology i Algorytmik, Przewodniczącym Rady Nadzorczej Hycom oraz Członkiem Rady Nadzorczej Creotech Instruments. Był Przewodniczącym Rady Nadzorczej PZU oraz Członkiem Rad Nadzorczych m. in. GPW, Ciech, Banku BGZ, TFI Origin, TMS Brokers oraz Stock Spirits w Luksemburgu. Pan Waldemar Maj był zaangażowany w ruch demokratyczny w latach 1976-1989 oraz został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pan Waldemar Maj wyraził zgodę na kandydowanie i sprawowanie funkcji członka Rady Nadzorczej Emitenta oraz złożył oświadczenie, iż nie uczestniczy w spółce konkurencyjnej wobec Emitenta jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej, jak również nie uczestniczy w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek jej organu. Ponadto, zgodnie z oświadczeniem, Pan Waldemar Maj nie jest wpisany do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych prowadzonym na podstawie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Zgodnie z oświadczeniem Pan Waldemar Maj spełnia kryteria niezależności Członka Rady Nadzorczej określone przez Komisję Europejską w Załączniku Nr II do Zalecenia Komisji z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych lub będących członkami rady nadzorczej spółek giełdowych i komisji rady (nadzorczej) (Dz.U.UE.L.05.52.51), art. 129 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (t. jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 1302 z późn. zm.) oraz dodatkowe wymogi wskazane w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW, będących załącznikiem do Uchwały Nr 13/1834/2021 Rady Giełdy z dnia 29 marca 2021 roku.
Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy:
na dzień bilansowy:
Akcjonariusz | Liczba akcji | % udział w kapitale zakładowym | Liczba głosów | % udział w głosach na WZA |
Warsaw Equity Management S.A. | 104 000 | 14,27% | 104 000 | 14,27% |
Józef Piotrowski | 86 650 | 11,89% | 86 650 | 11,89% |
Janusz Kubrak | 48 100 | 6,60% | 48 100 | 6,60% |
Investors TFI | 47 038 | 6,45% | 47 038 | 6,45% |
PTE Allianz Polska S.A. | 39 071 | 5,36% | 39 071 | 5,36% |
Mirosław Grudzień | 37 200 | 5,10% | 37 200 | 5,10% |
Pozostali | 366 941 | 50,33% | 366 941 | 50,33% |
Razem | 729 000 | 100,00 | 729 000 | 100,00 |
na dzień publikacji raportu rocznego:
Akcjonariusz | Liczba akcji | % udział w kapitale zakładowym | Liczba głosów | % udział w głosach na WZA |
Warsaw Equity Management S.A. | 124 800 | 14,27% | 124 800 | 14,27% |
Józef Piotrowski | 85 277 | 9,74% | 85 277 | 9,74% |
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
OTE Allianz Polska S.A. | 56 735 | 6,49% | 56 735 | 6,49% |
Janusz Kubrak | 48 100 | 5,50% | 48 100 | 5,50% |
Pozostali | 559 937 | 64,00% | 559 937 | 64,00% |
Razem | 874 799 | 100,00 | 874 799 | 100,00 |
Łączna liczba i wartość wszystkich akcji Grupy wykazana jest w punkcie 4.2.1 niniejszego raportu.
Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji, Zarząd nie posiada wiedzy odnośnie umów, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy.
W danym roku obrotowym Grupa nie emitowała nowych papierów wartościowych i nie nabywała akcji własnych.
W dniu 17 września 2020 Rada Nadzorcza Grupy dokonała wyboru firmy upoważnionej do przeprowadzenia badania i przeglądu sprawozdań finansowych za lata 2021, 2022 i 2023. Wybór nastąpił zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami zawodowymi.
Wybraną do pełnienia tej funkcji została spółka Mazars Audyt spółka z ograniczoną odpowiedzialnością siedzibą w Warszawie, adres: 00-549 Warszawa, ul. Piękna 18, wpisana na listę firm audytorskich pod numerem 186.
Rada Nadzorcza dokonała powyższego wyboru, mając na uwadze zagwarantowanie pełnej niezależności i obiektywizmu samego wyboru, jak i realizacji zadań przez biegłego rewidenta.
Firma audytorska oraz członkowie zespołu wykonującego badanie spełniają warunki do sporządzenia bezstronnego i niezależnego sprawozdania z badania rocznego sprawozdania finansowego zgodnie z obowiązującymi przepisami, standardami wykonywania zawodu i zasadami etyki zawodowej.
W Spółce przestrzegane są obowiązujące przepisy związane z rotacją firmy audytorskiej i kluczowego biegłego rewidenta oraz obowiązkowymi okresami karencji.
VIGO posiada politykę w zakresie wyboru firmy audytorskiej oraz politykę w zakresie świadczenia na jej rzecz przez firmę audytorską, podmiot powiązany z firmą audytorską lub członka jego sieci dodatkowych usług niebędących badaniem, w tym usług warunkowo zwolnionych z zakazu świadczenia przez firmę audytorską.
Komitet Audytu w dniu 17 września 2020 roku podjął uchwałę w sprawie rekomendowania Radzie Nadzorczej Grupy firmy audytorskiej do przeprowadzania badań rocznych sprawozdań finansowych i przeglądów śródrocznych sprawozdań finansowych Grupy.
Stosownie do § 4 ust. 1 pkt 8 Regulaminu Komitetu Audytu rekomendacja zawierała uzasadnienie i dwie możliwości powierzenia zlecenia badania, a Komitet Audytu wyraził preferencje wobec jednej z nich. W rekomendacji Komitet Audytu stwierdził, iż jego rekomendacja jest wolna od wpływów strony trzeciej oraz że nie została na niego nałożona żadnego rodzaju klauzula, która ograniczałaby możliwość wyboru firmy audytorskiej przez organ dokonujący wyboru firmy audytorskiej, na potrzeby przeprowadzania badania ustawowego sprawozdań finansowych Grupy, do określonych kategorii bądź wykazów firm audytorskich.
Do przeprowadzenia badania rocznych sprawozdań finansowych i przeglądów śródrocznych sprawozdań finansowych Grupy za lata 2021-2023 Komitet Audytu zarekomendował firmę audytorską Mazars Audyt spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, adres: 00-549 Warszawa, ul. Piękna 18.
Rekomendacja została poprzedzona szczegółową analizą ofert i sprawozdań z przejrzystości firm audytorskich ze szczególnym zwróceniem uwagi na system kontroli i monitorowania niezależności biegłego rewidenta i firmy wprowadzony w tej firmie audytorskiej, w szczególności czy na rzecz Grupy świadczone są przez firmę audytorską inne usługi niż badanie.
W dniu 17 września 2020 r. dokonała wyboru firmy upoważnionej do przeprowadzenia badania i przeglądu sprawozdań finansowych za lata 2021, 2022 i 2023. Wybraną do pełnienia tej funkcji została Mazars Audyt spółka z ograniczoną odpowiedzialnością siedzibą w Warszawie, adres: 00-549 Warszawa, ul. Piękna 18, wpisana na listę firm audytorskich pod numerem 186. Rada Nadzorcza dokonała powyższego wyboru, mając na uwadze zagwarantowanie pełnej niezależności i obiektywizmu samego wyboru, jak i realizacji zadań przez biegłego rewidenta. W dniu 15 marca 2021 r. Grupa zawarła umowę z Mazars Audyt spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o dokonanie badania i przeglądu skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Umowa została zawarta na okres trzech lat, która została zmieniona Aneksem nr 1 z dnia 28 lutego 2022 r. Zmiana polegała na dopisaniu w przedmiocie umowy przeprowadzenia przeglądów i badań skonsolidowanych sprawozdań finansowych.
Wynagrodzenie Mazars Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wyniesie odrębnie za:
badanie rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego za rok 2021 – 37 000,00 zł, za rok 2022 – 28 000,00 zł i za rok 2023 – 28 000,00 zł;
badanie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok 2022 – 10 000,00 zł i za rok 2023 – 10 000,00 zł;
przegląd jednostkowego sprawozdania finansowego na dzień 30.06.2021 – 15 000,00 zł, na dzień 30.06.2022 – 16 000,00 zł i na dzień 30.06.2023 – 16 000,00 zł;
przegląd skonsolidowanego sprawozdania finansowego na dzień 30.06.2022 – 6 000,00 zł i na dzień 30.06.2023 – 8 000,00 zł.
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
usługę atestacyjną polegającą na ocenie biegłego rewidenta sprawozdania Rady Nadzorczej Grupy o wynagrodzeniach sporządzonego za rok 2021 – 5 000,00 zł, 2022 – 5 000,00 zł, 2023 – 5 000,00 zł.
W roku obrotowym 2022 Grupa poniosła nakłady inwestycyjne na zakup środków trwałych i wartości niematerialnych w wysokości 36 mln zł (w roku 2021 – 29,8 mln zł).
Inwestycje Grupy związane były zarówno z budową nowego zakładu produkcyjnego i zakupem maszyn do produkcji wyrobów, jak również wymianą starej infrastruktury na nowoczesną. Szczegółowy opis postępu w realizacji programu inwestycyjnego znajduje się w punkcie 5.2 Raportu
Grupa na sfinansowanie 80% inwestycji netto zaciągnęła kredyty bankowe, które szczegółowe opisano w punkcie 4.2.9 niniejszego raportu
Pozostałe ujawnienia wymagane przez Rozporządzenie Ministra Finansów 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych (t.j. Dz.U. z 2018 poz. 757 z późn. zm.), oraz przez Ustawę z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. 2019 r. poz. 351 z późniejszymi zmianami) zostały zaprezentowane w punkcie 4.10.2 niniejszego raportu.
Wykres 8. Notowania akcji Grupy na GPW w 2023 r.
Zgodnie z danymi statystycznymi opracowanymi przez Giełdę Papierów Wartościowych, stopa zwrotu z akcji Grupy w 2023 roku wynosiła 8,41% plasując VIGO Photonics na 252 miejscu wśród 413 emitentów notowanych na koniec 2023 roku na rynku regulowanym GPW.
We wskazanym okresie maksymalny kurs notowań akcji Grupy wyniósł 730,00 zł, zaś minimalny 416,00 zł.
Kapitalizacja VIGO Photonics na koniec 2023 roku wynosiła 357,21 mln zł, plasując Grupę na 146 miejscu wśród krajowych emitentów notowanych na rynku regulowanym GPW
https://www.gpw.pl/pub/GPW/statystyki/statystyki_roczne/2023_GPW.pdf
Adam Piotrowski |
| Łukasz Piekarski |
| Marcin Szrom |
Prezes Zarządu |
| Członek Zarządu |
| Członek Zarządu |
Ożarów Mazowiecki, 23 kwietnia 2024
VIGO Photonics – Skonsolidowany raport roczny za 2023 r.
OŚWIADCZENIE
Zarządu w sprawie zgodności rocznego sprawozdania finansowego
oraz sprawozdania Zarządu z działalności VIGO Photonics S.A.
Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych (t.j. Dz.U. z 2018 poz. 757 z późn. zm.), Zarząd Grupy oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi w VIGO Photonics S.A. zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową Grupy, jak również jej wynik finansowy.
Zarząd Grupy oświadcza także, że sprawozdanie z działalności emitenta zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji emitenta, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy zastosowaniu zasad rachunkowości zgodnych z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), obejmującymi Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR) oraz Interpretacje Stałego Komitetu ds. Interpretacji (SKI) i Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF), które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską (UE) i miały zastosowanie do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2017, a w zakresie nieuregulowanym zgodnie z wymogami ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2021 poz. 217 z późniejszymi zmianami) i wydanych na jej podstawie przepisów wykonawczych oraz w zakresie wymaganym przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych (t.j. Dz. U. z 2018 poz. 757 z późn. zm.).
Zarząd Grupy oświadcza, że podmiot uprawniony do badania rocznego sprawozdania finansowego, dokonujący badania rocznego sprawozdania finansowego Grupy, został wybrany zgodnie z przepisami prawa oraz, że podmiot ten oraz biegli rewidenci dokonujący tego badania spełniali warunki do wydania bezstronnej i niezależnej opinii o badanym rocznym sprawozdaniu finansowym, zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami zawodowymi.
Zarząd VIGO Photonics S.A.:
Ożarów Mazowiecki, 23 kwietnia 2024