iso4217:PLNxbrli:sharesiso4217:PLN259400UBXHDSD6IALD132021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400UBXHDSD6IALD132021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember259400UBXHDSD6IALD132021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400UBXHDSD6IALD132021-01-012021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember259400UBXHDSD6IALD132021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400UBXHDSD6IALD132021-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember259400UBXHDSD6IALD132021-01-01ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember259400UBXHDSD6IALD132021-01-01ifrs-full:SharePremiumMember259400UBXHDSD6IALD132021-01-01ifrs-full:StatutoryReserveMember259400UBXHDSD6IALD132021-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember259400UBXHDSD6IALD132022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400UBXHDSD6IALD132022-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember259400UBXHDSD6IALD132022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400UBXHDSD6IALD132022-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember259400UBXHDSD6IALD132022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400UBXHDSD6IALD132022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400UBXHDSD6IALD132022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember259400UBXHDSD6IALD132022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400UBXHDSD6IALD132022-01-012022-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember259400UBXHDSD6IALD132022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400UBXHDSD6IALD132021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400UBXHDSD6IALD132021-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember259400UBXHDSD6IALD132021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400UBXHDSD6IALD132021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember259400UBXHDSD6IALD132021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400UBXHDSD6IALD132021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember259400UBXHDSD6IALD132021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:RetainedEarningsMember259400UBXHDSD6IALD132021-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember259400UBXHDSD6IALD132021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:SharePremiumMember259400UBXHDSD6IALD132021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:StatutoryReserveMember259400UBXHDSD6IALD132021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember259400UBXHDSD6IALD132021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember259400UBXHDSD6IALD132021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:RetainedEarningsMember259400UBXHDSD6IALD132021-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember259400UBXHDSD6IALD132021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:SharePremiumMember259400UBXHDSD6IALD132021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:StatutoryReserveMember259400UBXHDSD6IALD132021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember259400UBXHDSD6IALD132021-01-01259400UBXHDSD6IALD132021-12-31259400UBXHDSD6IALD132022-12-31259400UBXHDSD6IALD132021-01-012021-12-31259400UBXHDSD6IALD132022-01-012022-12-31

 

 

Obraz 1

 

 

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE5

SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT6

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW7

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ8

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ9

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH10

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM11

Zasady (polityki) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające12

1.Informacje ogólne12

2.Skład Grupy Kapitałowej RAFAMET (GK RAFAMET)12

3.Skład Zarządu jednostki dominującej13

4.Zatwierdzenie sprawozdania finansowego13

5.Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach13

5.1.Profesjonalny osąd13

5.2.Niepewność szacunków i założeń14

6.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego15

6.1.Założenie kontynuacji działalności gospodarczej i porównywalności sprawozdań finansowych.15

6.2.Oświadczenie o zgodności15

6.3.Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdań finansowych16

7.Zmiany stosowanych zasad rachunkowości16

8.Zasady konsolidacji17

8.1.Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych oraz wspólnych przedsięwzięciach18

9.Istotne zasady rachunkowości19

9.1.Wycena do wartości godziwej19

9.2.Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej19

9.3.Rzeczowe aktywa trwałe20

9.3.1.Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży20

9.4.Nieruchomości inwestycyjne21

9.5.Wartości niematerialne21

9.6.Leasing – prawa do użytkowania aktywów (od 2021)23

9.7.Leasing (do 2020)23

9.8.Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych24

9.9.Koszty finansowania zewnętrznego24

9.10.Aktywa finansowe25

9.11.Utrata wartości aktywów finansowych26

9.12.Zapasy26

9.13.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności26

9.14.Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych26

9.15.Zobowiązania finansowe27

9.16.Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne27

9.17.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania27

9.18.Rezerwy28

9.19.Świadczenia pracownicze28

9.20.Podział zysku na cele pracownicze oraz fundusze specjalne28

9.21.Przychody28

9.21.1.Sprzedaż towarów i produktów29

9.21.2.Świadczenie usług29

9.21.3.Odsetki29

9.21.4.Dywidendy30

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

9.21.5.Przychody z tytułu wynajmu (leasingu operacyjnego)30

9.21.6.Dotacje rządowe30

9.22.Podatki30

9.22.1.Podatek bieżący30

9.22.2.Podatek odroczony30

9.22.3.Podatek od towarów i usług31

9.23.Zysk netto na akcję31

10.Segmenty operacyjne31

11.Korekta błędów33

12.Przychody i koszty39

12.1.Przychody ze sprzedaży39

12.2.Pozostałe przychody operacyjne42

12.3.Pozostałe koszty operacyjne43

12.4.Przychody finansowe43

12.5.Koszty finansowe43

12.6.Koszty według rodzajów44

12.7.Koszty amortyzacji, odpisów aktualizujących, różnic kursowych ujęte w zysku lub stracie44

12.8.Koszty świadczeń pracowniczych44

13.Składniki innych całkowitych dochodów45

14.Podatek dochodowy45

14.1.Obciążenie podatkowe45

14.2.Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej46

14.3.Odroczony podatek dochodowy46

15.Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS47

16.Zysk przypadający na jedną akcję47

17.Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty48

18.Rzeczowe aktywa trwałe48

19.Aktywa z tytułu prawa do użytkowania - Leasing51

19.1.Aktywa z tytułu prawa do użytkowania - leasing52

20.Nieruchomości inwestycyjne54

21.Wartości niematerialne54

22.Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach wycenianych metodą praw własności55

23.Długoterminowe aktywa finansowe55

24.Należności długoterminowe56

25.Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe57

26.Zapasy57

27.Aktywa z tytułu umów z klientami58

28.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności58

28.1.Należności handlowe58

28.2.Pozostałe należności59

28.3.Struktura walutowa należności krótkoterminowych brutto60

29.Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe60

30.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty60

31.Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży61

32.Kapitał podstawowy i kapitały zapasowe61

32.1.Kapitał zakładowy61

32.1.1.Prawa akcjonariuszy61

32.1.2.Znaczący akcjonariusze62

32.2.Kapitał zapasowy62

32.3.Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów62

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

32.4.Niepodzielony zysk/(strata) oraz ograniczenia w wypłacie dywidendy62

33.Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki63

34.Rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne71

34.1.Zmian stanu rezerw i rozliczeń międzyokresowych z tytułu świadczeń pracowniczych72

35.Pozostałe rezerwy i rozliczenia międzyokresowe bierne73

35.1.Zmiany stanu pozostałych rezerw i rozliczeń międzyokresowych biernych73

35.2.Rezerwa na naprawy gwarancyjne73

35.3.Rezerwy na prowizje74

36.Zobowiązania długoterminowe74

37.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, z tytułu umów z klientami oraz pozostałe zobowiązania74

38.Przychody przyszłych okresów75

39.Przyczyny występowania różnic pomiędzy zmianami wynikającymi ze sprawozdania z sytuacji finansowej oraz zmianami ze sprawozdania z przepływów pieniężnych76

40.Nakłady inwestycyjne76

41.Zobowiązania warunkowe77

42.Sprawy sądowe78

43.Rozliczenia podatkowe78

44.Informacje o podmiotach powiązanych78

44.1.Jednostka dominująca wobec GK RAFAMET80

44.2.Jednostka stowarzyszona80

44.3.Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi80

44.4.Pożyczka udzielona członkowi Zarządu i Rady Nadzorczej80

44.5.Inne transakcje z udziałem członków Zarządu80

44.6.Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej GK-R80

44.6.1.Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej GK RAFAMET81

44.6.2.Wynagrodzenie wypłacone lub należne pozostałym członkom głównej kadry kierowniczej81

45.Informacje o wynagrodzeniu biegłego rewidenta lub podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych81

46.Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym83

46.1.Ryzyko stopy procentowej83

46.2.Ryzyko walutowe83

46.3.Ryzyko cen materiałów83

46.4.Ryzyko kredytowe83

46.5.Ryzyko związane z płynnością83

47.Instrumenty finansowe84

47.1.Wartości godziwe poszczególnych klas instrumentów finansowych85

47.2.Analiza wrażliwości86

47.3.Ryzyko stopy procentowej90

48.Zarządzanie kapitałem92

49.Struktura zatrudnienia92

50.Wpływ COVID-19 na działalność GK RAFAMET93

51.Wpływ sytuacji polityczno - gospodarczej w Ukrainie na działalność GK RAFAMET94

52. Zdarzenia następujące po dniu bilansowym nie ujęte w sprawozdaniu finansowym.95

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE

WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE

w tys. zł

w tys. EURO

okres zakończony 31.12.2022

okres zakończony 31.12.2021 (przekształcone)

okres zakończony 31.12.2022

okres zakończony 31.12.2021 (przekształcone)

Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów

116 456

103 218

24 840

22 549

Zysk (strata) na działalności operacyjnej

(4 468)

2 252

(953)

492

Zysk przed opodatkowaniem

(9 793)

(193)

(2 089)

(42)

Zysk (strata) netto

(8 509)

(288)

(1 815)

(63)

Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

(8 509)

(288)

(1 815)

(63)

Całkowity dochód

(8 529)

5

(1 819)

1

Całkowity dochód przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

(8 529)

5

(1 819)

1

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej

12 134

476

2 588

104

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

(12 060)

(6 762)

(2 572)

(1 477)

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

812

6 729

173

1 470

Przepływy pieniężne netto razem

886

443

189

97

Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł / EURO)

(1,97)

(0,07)

(0,42)

(0,01)

Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł/EUR)

(1,97)

(0,07)

(0,42)

(0,01)

 

31.12.2022

31.12.2021

(przekształcone)

31.12.2022

31.12.2021

(przekształcone)

Aktywa razem

233 872

220 860

49 867

48 019

Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania

150 362

128 821

32 061

28 008

Zobowiązania długoterminowe

40 636

33 467

8 665

7 276

Zobowiązania krótkoterminowe

109 726

95 354

23 396

20 732

Kapitał własny

83 510

92 039

17 806

20 011

Kapitał zakładowy

43 187

43 187

9 209

9 390

Liczba akcji (w szt.)

4 318 701

4 318 701

4 318 701

4 318 701

Rozwodniona liczba akcji (w szt.)

4 318 701

4 318 701

4 318 701

4 318 701

Wartość księgowa na jedną akcję (w zł / EURO)

19,34

21,31

4,12

4,63

Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR)

19,34

21,31

4,12

4,63

Zadeklarowana lub wypłacona dywidenda na 1 akcję ( w zł/EUR) z zysku za rok poprzedni

0,00

0,00

0,00

0,00

W tabeli „Wybrane dane finansowe” zostały przyjęte następujące zasady przeliczenia wybranych danych finansowych na EUR:

1. Poszczególne pozycje aktywów i pasywów skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej zostały przeliczone wg średniego kursu ogłoszonego przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego na dzień bilansowy:

31.12.2022 r. 1 EUR = 4,6899 zł

31.12.2021 r. 1 EUR = 4,5994 zł

2. Poszczególne pozycje skonsolidowanego rachunku zysków i strat, skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów oraz skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych zostały przeliczone według kursu EUR, stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień każdego miesiąca danego okresu sprawozdawczego, odpowiednio za okres:

od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. 1 EUR = 4,6883 zł

od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. 1 EUR = 4,5775 zł

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT

za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022

Nota

rok zakończony 31 grudnia 2022

rok zakończony 31 grudnia 2021*

A. Przychody ze sprzedaży

12.1

116 456

103 218

B. Koszt własny sprzedaży

12.6

99 341

78 309

C. Zysk (strata) brutto na sprzedaży

17 115

24 909

Pozostałe przychody operacyjne

12.2

3 275

1 399

Koszty sprzedaży

12.6

2 066

2 204

Koszty ogólnego zarządu

12.6

22 265

20 840

Pozostałe koszty operacyjne

12.3

527

1 012

D. Zysk (strata) na działalności operacyjnej

(4 468)

2 252

Przychody finansowe

12.4

308

96

Koszty finansowe

12.5

5 633

2 541

-

-

E. Zysk (strata) przed opodatkowaniem

(9 793)

(193)

Podatek dochodowy

14

(1 284)

95

F. Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej

16

(8 509)

(288)

G. Działalność zaniechana

 

 

Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej

0

0

Zysk (strata) netto

(8 509)

(288)

Zysk przypadająca na:

Akcjonariuszy jednostki dominującej

(8 509)

(288)

Udziały niekontrolujące

0

0

Zysk na jedną akcję:

Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł)

16

(1,97)

(0,07)

Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł)

16

(1,97)

(0,07)

 

*dane za rok 2021 zostały przekształcone w stosunku do informacji zaprezentowanej w raporcie za rok 2021

Szczegółowe informacje przedstawiono w nocie 11.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022

 

Nota

rok zakończony

31.12.2022

rok zakończony

31.12.2021*

A. Zysk (strata) netto

(8 509)

(288)

Inne całkowite dochody:

 

 

Składniki które nie zostaną przeniesione w późniejszych okresach do rachunku zysków i strat:

(20)

293

zyski (straty) aktuarialne

(25)

362

podatek odroczony od zysków (strat) aktuarialnych

5

(69)

Suma

(20)

293

Składniki które mogą zostać przeniesione w późniejszych okresach do rachunku zysków i strat:

0

0

różnice kursowe z przeliczenia jednostek działających za granicą

0

0

B. Inne całkowite dochody netto

13

(20)

293

C. Całkowite dochody ogółem

(8 529)

5

- akcjonariuszom podmiotu dominującego

(8 529)

5

 

*dane za rok 2021 zostały przekształcone w stosunku do informacji zaprezentowanej w raporcie za rok 2021

Szczegółowe informacje przedstawiono w nocie 11.

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

na dzień 31 grudnia 2022

Nota

31.12.2022

31.12.2021*

AKTYWA

 

 

A. Aktywa trwałe

104 490

93 765

Rzeczowe aktywa trwałe

18

81 080

75 343

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

19

15 623

11 673

Wartości niematerialne

21

1 541

1 814

Nieruchomości inwestycyjne

20

95

100

Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych/wspólnych przedsięwzięciach wycenianych metodą praw własności.

22

0

0

Długoterminowe aktywa finansowe

23

126

126

Należności długoterminowe

24

23

17

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

14.3

5 582

4 231

Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe

25

420

461

B. Aktywa obrotowe

129 382

127 095

Zapasy

26

26 609

27 105

Aktywa z tytułu umów z klientami

27

71 847

62 200

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

28

26 188

33 466

Należności z tytułu podatku dochodowego

28.2

0

347

Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe

29

1 164

1 299

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

30

3 574

2 678

AKTYWA RAZEM

233 872

220 860

 

*dane za rok 2021 zostały przekształcone w stosunku do informacji zaprezentowanej w raporcie za rok 2021

Szczegółowe informacje przedstawiono w nocie 11.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

na dzień 31 grudnia 2022

 

Nota

31.12.2022

31.12.2021*

PASYWA

A. Kapitał własny

83 510

92 039

Kapitał zakładowy

32.1

43 187

43 187

Kapitał zapasowy

32.2

39 039

39 951

Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej

udziałów

33.3

13 034

13 034

Pozostałe kapitały rezerwowe

(1 799)

(1 779)

Zyski zatrzymane

(9 951)

(2 354)

- w tym wynik okresu

(8 509)

(288)

B. Zobowiązania długoterminowe

40 636

33 467

Długoterminowe kredyty i pożyczki

33

13 050

10 370

Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu

19.1

6 723

4 641

Inne zobowiązania długoterminowe

36

36

36

Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego

14.3

7 754

7 720

Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne

34

6 674

7 983

Przychody przyszłych okresów

38

6 399

2 717

C. Zobowiązania krótkoterminowe

109 726

95 354

Krótkoterminowe kredyty i pożyczki

33

35 031

29 156

Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu

19.1

2 768

2 171

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

37

35 734

33 789

Zobowiązania z tytułu umów z klientami

37

32 974

26 322

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

37

4

6

Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne

34

1 812

1 955

Rezerwy na zobowiązania

35

1 248

1 710

Przychody przyszłych okresów

38

155

245

Zobowiązania razem

150 362

128 821

PASYWA RAZEM

233 872

220 860

*dane za rok 2021 zostały przekształcone w stosunku do informacji zaprezentowanej w raporcie za rok 2021

Szczegółowe informacje przedstawiono w nocie 11.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022

 

Nota

31.12.2022

31.12.2021*

A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (I+/-II) - metoda pośrednia

 

 

 

I. Zysk / Strata brutto

 

(9 793)

(193)

II. Korekty razem

 

21 956

693

Udział w zyskach (stratach) netto jednostek wycenianych metodą praw własności

 

0

0

Amortyzacja

 

8 304

8 368

(Zyski) straty z tytułu różnic kursowych

 

(10)

11

Odsetki

 

4 924

1 519

Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej

 

(198)

(19)

Zmiana stanu rezerw

39

(1 938)

(116)

Zwiększenie/zmniejszenie stanu zapasów

39

368

(5 106)

Zwiększenie/zmniejszenie stanu należności

39

(2 027)

(14 546)

Zwiększenie/zmniejszenie stanu zobowiązań

(z wyjątkiem kredytów i pożyczek)

39

9 232

9 350

Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych

 

3 301

1 232

Pozostałe

 

0

0

III. Gotówka z działalności operacyjnej

12 163

500

Podatek dochodowy zapłacony/zwrócony

(29)

(24)

IV. Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

 

12 134

476

B. Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

 

 

 

Zbycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych

 

216

48

Zbycie aktywów finansowych

0

304

Odsetki i dywidendy

 

2

1

Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych

 

(12 278)

(7 115)

aktywów trwałych

 

I. Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

 

(12 060)

(6 762)

C. Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

 

 

 

Kredyty i pożyczki

 

16 928

15 612

Spłaty kredytów i pożyczek

 

(8 878)

(5 310)

Odsetki

 

(4 345)

(1 382)

Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego

 

(2 893)

(2 191)

I. Środki pieniężne netto z działalności finansowej

 

812

6 729

D. Przepływy pieniężne netto, razem

 

886

443

E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych

 

896

432

- w tym zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych od walut obcych

 

10

(11)

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

F Środki pieniężne na początek okresu

30

2 678

2 246

G. Środki pieniężne na koniec okresu (F+/- D)

30

3 574

2 678

*dane za rok 2021 zostały przekształcone w stosunku do informacji zaprezentowanej w raporcie za rok 2021

Szczegółowe informacje przedstawiono w nocie 11.

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022

 

Kapitał

zakładowy

Kapitały zapasowy

Nadwyżka ze sprzedaży

akcji powyżej ich wartości

nominalnej

Zyski/straty aktuarialne

Zyski zatrzymane/ niepokryte straty

Kapitał

własny ogółem

Kapitał własny na dzień 1 stycznia 2022 r. – dane zatwierdzone

43 187

39 951

13 034

(1 779)

(1 983)

92 410

Korekta błędów

-

-

-

-

(371)

(371)

Kapitał własny na dzień 1 stycznia 2022 r. – dane przekształcone

43 187

39 951

13 034

(1 779)

(2 354)

92 039

Zysk (strata) netto za okres

-

-

-

-

(8 509)

(8 509)

Inne całkowite dochody za okres

-

-

-

(20)

-

(20)

Całkowity dochód za okres

-

-

-

(20)

(8 509)

(8 529)

podział zysku/ zasilenie funduszu socjalnego

-

-

-

-

-

-

podział zysku/ wypłata dywidendy

-

-

-

-

(212)

(212)

pokrycie straty/przeniesienie z kapitału zapasowego

-

(1 743)

-

-

1 743

0

podział zysku/przeniesienie na kapitał zapasowy

-

619

-

-

(619)

0

korekty konsolidacyjne

-

212

-

-

-

212

Łączne zmiany w kapitale własnym

0

(912)

0

(20)

(7 597)

(8 529)

Kapitał własny na dzień 31 grudnia 2022 r. - dane zatwierdzone

43 187

39 039

13 034

(1 799)

(9 951)

83 510

 

Kapitał zakładowy

Kapitały zapasowy

Nadwyżka ze sprzedaży

akcji powyżej ich wartości nominalnej

Zyski/straty aktuarialne

Zyski zatrzymane/ niepokryte straty (przekształcone)

Kapitał

własny ogółem

Kapitał własny na dzień 1 stycznia 2021 r. – dane przekształcone

43 187

41 308

13 034

(2 072)

(3 348)

92 109

Zysk (strata) netto za okres

-

-

-

-

(288)

(288)

Inne całkowite dochody za okres

-

-

-

293

-

293

Całkowity dochód za okres

-

-

-

293

(288)

5

podział zysku/ zasilenie funduszu socjalnego

-

-

-

-

(75)

(75)

podział zysku/ wypłata dywidendy

-

-

-

-

-

-

pokrycie straty/przeniesienie z kapitału zapasowego

-

(2 690)

-

-

2 690

0

podział zysku/przeniesienie na kapitał zapasowy

-

1 333

-

-

(1 333)

0

Łączne zmiany w kapitale własnym

0

(1 357)

0

293

994

(70)

Kapitał własny na dzień 31 grudnia 2021 r. -dane przekształcone

43 187

39 951

13 034

(1 779)

(2 354)

92 039

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Zasady (polityki) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające

1.Informacje ogólne

Grupa Kapitałowa Fabryka Obrabiarek „RAFAMET” S.A. („Grupa”, „Grupa RAFAMET”) składa się ze spółki akcyjnej Fabryka Obrabiarek „RAFAMET” S.A. („jednostka dominująca”, „Spółka”, „RAFAMET S.A.”, „Emitent”) i jej spółek zależnych (patrz Nota 2). Siedziba Spółki dominującej znajduje się: 47-420 Kuźnia Raciborska, ul. Staszica 1 , Polska. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy obejmuje rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku oraz zawiera dane porównawcze za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku.

Jednostka dominująca jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Polska, pod numerem KRS0000069588.

Jednostce dominującej nadano numer statystyczny REGON 271577318.

Czas trwania jednostki dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony.

Podstawowym miejscem działalności jest Polska.

Podstawowym przedmiotem działania Grupy jest: produkcja obrabiarek i narzędzi mechanicznych, działalność usługowa w zakresie instalowania, naprawy i konserwacji obrabiarek i narzędzi mechanicznych do obróbki metalu, obróbka mechaniczna elementów metalowych, produkcja i sprzedaż odlewów żeliwnych i modeli odlewniczych oraz świadczenie usług przemysłowych.

W bieżącym okresie nie wystąpiły żadne zmiany w nazwie jednostki ani w innych danych identyfikacyjnych.

Podmiotem bezpośrednio dominującym wobec Fabryki Obrabiarek „RAFAMET” S.A. oraz Grupy Kapitałowej RAFAMET jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie, Polska.

2.Skład Grupy Kapitałowej RAFAMET (GK RAFAMET)

W skład Grupy kapitałowej wchodzi Fabryka Obrabiarek „RAFAMET” S.A. oraz następujące spółki zależne:

 

Jednostka

Siedziba

Podstawowy przedmiot działalności

Procentowy udział Grupy w kapitale

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

ODLEWNIA RAFAMET sp. z o.o.

Kuźnia Raciborska, ul. Staszica 1

Produkcja i sprzedaż odlewów żeliwnych i modeli odlewniczych, usługi w zakresie obróbki

100%

100%

RAFAMET SERVICE & TRADE sp. z o. o.

Kuźnia Raciborska, ul. Staszica 1

Usługi przemysłowe, serwis pogwarancyjny, usługi projektowo-konstrukcyjne

100%

100%

PORĘBA Machine Tools sp. z o. o.

Kuźnia Raciborska, ul. Staszica 1

Sprzedaż obrabiarek

100%

100%

HEBEI RAFAMET

Machinery Co.,LTD

Chiny

Montaż urządzeń mechanicznych i elektrycznych oraz wyposażenia pomiarowego, produkcja, sprzedaż i usługi posprzedażne.

50%

50%

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku udział w ogólnej liczbie głosów posiadany przez Grupę w podmiotach zależnych jest równy udziałowi Grupy w kapitałach tych jednostek.

 

Od 2017 roku RAFAMET S.A. posiada 50% udziałów w spółce joint venture pod nazwą Hebei Rafamet Machinery Co., Ltd, w Chinach. Kapitał zakładowy Spółki wynosi 3 mln CNY tj. 1.630.500 PLN według kursu z dnia objęcia. Wartość udziałów RAFAMET S.A. w utworzonej spółce wynosi 815.250 zł i na dzień 31.12.2022 roku nie została pokryta. RAFAMET S.A. planuje dezinwestycję w odniesieniu do tej pozycji.

Przedmiotem działalności Spółki jest montaż urządzeń mechanicznych i elektrycznych oraz wyposażenia pomiarowego, produkcja, sprzedaż i usługi posprzedażne, badania i rozwój technologii urządzeń mechanicznych i

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

elektrycznych, doradztwo techniczne, usługi techniczne, a także sprzedaż, wywóz i przywóz wszelkiego rodzaju towarów i technologii.

Rafamet S.A. posiada 100% udziałów w spółce PORĘBA Machine Tools - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością objętych w 2016 roku. Przedmiotem działalności spółki jest sprzedaż obrabiarek.

 

W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 roku wystąpiła zmiana w posiadanych przez Emitenta udziałach w stosunku do 31 grudnia 2021 roku polegająca na wyksięgowaniu udziałów przez RAFAMET S.A. w firmie OOO „Stanrus-RAFAMET” z siedzibą w Moskwie. Dnia 01.06.2022 Zarząd Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A.  powziął informacje o wykreśleniu RAFAMET S.A. z rejestrów handlowych polsko-rosyjskiej spółki j.v.

3.Skład Zarządu jednostki dominującej

W skład Zarządu jednostki dominującej na dzień 31 grudnia 2022 roku wchodzi:

 

Prezes Zarządu

-

E. Longin Wons

 

Dnia 04.11.2022 r. Rada Nadzorcza podjęła decyzję o odwołaniu Pana Macieja Michalika z funkcji Wiceprezesa Zarządu RAFAMET S.A. z dniem 18.11.2022 r. Powyższa decyzja jest następstwem zgłoszonego przez Pana Macieja Michalika zamiaru skorzystania z przysługujących mu uprawnień emerytalnych. 

4.Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu 26 kwietnia 2023 roku.

5.Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

5.1.Profesjonalny osąd

Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy wymaga od Zarządu jednostki dominującej osądów, szacunków oraz założeń, które mają wpływ na prezentowane przychody, koszty, aktywa i zobowiązania i powiązane z nimi noty oraz ujawnienia dotyczące zobowiązań warunkowych. Niepewność co do tych założeń i szacunków może spowodować istotne korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w przyszłości.

W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie, oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa.

Klasyfikacja umów leasingowych

Z dniem 1 stycznia 2019 roku został zniesiony podział na leasing operacyjny i finansowy a wszelkie umowy leasingowe są ujmowane jak (dotychczas) leasing finansowy.

Dla każdej umowy Grupa ocenia, czy dana umowa zawiera leasing. Umowa jest leasingiem, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. W tym celu analizuje się trzy podstawowe aspekty:

• czy umowa dotyczy zidentyfikowanego składnika aktywów, który albo jest wyraźnie określony w umowie lub też w sposób zrozumiany w momencie udostępnienia składnika aktywów Grupie,

 

• czy Grupa ma prawo do uzyskania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania składnika aktywów przez cały okres użytkowania w zakresie określonym umową,

• czy Grupa ma prawo do kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów przez cały okres użytkowania.

 

W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz drugostronnie zobowiązanie z tytułu leasingu.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Spółki Grupy amortyzują prawa do użytkowania metodą liniową od daty rozpoczęcia do końca okresu użytkowania prawa do użytkowania lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Jeśli występują ku temu przesłanki, prawa do użytkowania poddaje się testom na utratę wartości zgodnie z MSR 36

 

5.2.Niepewność szacunków i założeń

Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym. Grupa przyjęła założenia i szacunki na temat przyszłości na podstawie wiedzy posiadanej podczas sporządzania sprawozdania finansowego. Występujące założenia i szacunki mogą ulec zmianie na skutek wydarzeń w przyszłości wynikających ze zmian rynkowych lub zmian nie będących pod kontrolą Grupy. Takie zmiany są odzwierciedlane w szacunkach lub założeniach w chwili wystąpienia.

 

Utrata wartości aktywów

Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje przeglądu wartości netto składników majątku trwałego w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty ich wartości. Ocenie podlega również zasadność kontynuacji ustalonego okresu ekonomicznej użyteczności środków trwałych.

W przypadku, gdy stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu. W sytuacji, gdy składnik aktywów nie generuje przepływów pieniężnych, które są w znacznym stopniu niezależnymi od przepływów generowanych przez inne aktywa, analizę przeprowadza się dla grupy aktywów generujących przepływy pieniężne, do której należy dany składnik aktywów.

W przypadku wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania, test na utratę wartości przeprowadzany jest corocznie oraz dodatkowo, gdy występują przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości.

Jeżeli wartość odzyskiwalna jest niższa od wartości księgowej netto składnika aktywów (lub grupy aktywów), wartość księgowa jest pomniejszana do wartości odzyskiwalnej. Strata z tytułu utraty wartości jest ujmowana jako koszt w okresie, w którym wystąpiła, za wyjątkiem sytuacji, gdy składnik aktywów ujmowany był w wartości przeszacowanej (wówczas utrata wartości traktowana jest jako obniżenie wcześniejszego przeszacowania).

Kwoty ujętych odpisów aktualizujących ulegają odwróceniu w przypadku ustąpienia przyczyn uzasadniających ich utworzenie. Wartość netto składnika aktywów (lub grupy aktywów) zwiększana jest do nowej wyszacowanej wartości odzyskiwalnej, nie wyższej jednak od wartości netto tego składnika aktywów jaka byłaby ustalona, gdyby utrata wartości nie została rozpoznana w poprzednich latach. Odwrócenie utraty wartości ujmowane jest w przychodach, o ile składnik aktywów nie podlegał wcześniej przeszacowaniu – w takim przypadku, odwrócenie utraty wartości odnoszone jest na kapitał z aktualizacji wyceny. Utworzone odpisy obciążają pozostałe koszty operacyjne, z kolei rozwiązanie odpisów zwiększa pozostałe przychody operacyjne.

 

Wycena rezerw i rozliczeń międzyokresowych biernych

Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych. Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 35.

Wycena rezerw na naprawy gwarancyjne, rozliczeń międzyokresowych biernych z tytułu premii oraz niewykorzystanych urlopów opiera się na szacunkach Zarządu. Kwoty utworzonych rezerw odzwierciedlają najbardziej właściwy szacunek wydatków pieniężnych niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku na dzień bilansowy.

 

Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego

Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Ujmowanie przychodów

Grupa stosuje metodę procentowego zaawansowania prac przy rozliczaniu kontraktów długoterminowych. Stosowanie tej metody wymaga od Grupy szacowania proporcji poniesionych kosztów do całości kosztów niezbędnych do wykonania kontraktu. Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje aktualizacji szacunków budżetowych całkowitych przychodów oraz kosztów z tytułu realizacji projektów. Przewidywana całkowita strata na kontrakcie ujmowana jest jako koszty okresu, w którym została rozpoznana.

Gdyby szacunek łącznych kosztów realizacji kontraktów wzrósł o 10%, w stosunku do oszacowania Grupy, kwota przychodu zostałaby zmniejszona o około 5.333 tys. zł.

 

Stawki amortyzacyjne

Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków. W okresie sprawozdawczym Grupa nie dokonała zmian okresów ekonomicznej użyteczności środków trwałych.

6.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem instrumentów finansowych i aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych („PLN”), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN.

6.1.Założenie kontynuacji działalności gospodarczej i porównywalności sprawozdań finansowych.

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez spółki GK RAFAMET w dającej się przewidzieć przyszłości tj. nie krócej niż 12 miesięcy od dnia 31 grudnia 2022 roku. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez spółki GK RAFAMET (GK-R).  

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19) przy uwzględnieniu bieżącej sytułacji w tym zakresie w Polsce i na świecie nie wskazują na istnienie niepewności co do kontynuacji działalności GK-R. Wpływ COVID-19 na wyniki roku 2022 oraz ryzyka funkcjonowania firmy w roku 2023 zawarto również w nocie 50. Do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego za 2022 r. oraz do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji nie wystąpiły zdarzenia, które nie zostały, a powinny być ujęte w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego. Jednocześnie w niniejszym sprawozdaniu finansowym wystąpiły zdarzenia dotyczące lat ubiegłych. Spółka zależna dokonała korekty wyniku finansowego za 2021 rok z tytułu błędnej klasyfikacji rozliczania badań przemysłowych realizowanych w ramach projektu współfinasowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, oraz GK-R dokonała korekt prezentacyjnych sprawozdania finansowego i RZiS w części dotyczącej MSSF 16-Leasing. Zmianom uległa prezentacja zobowiązań z tytułu prawa wieczystego użytkowania gruntów. Korekty zostały zaprezentowane w nocie nr 11. Zdarzenie to nie ma jednak istotnego wpływu na kontynuowanie działalności  

6.2.Oświadczenie o zgodności

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez UE („MSSF UE”). Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania MSSF, MSSF różnią się od MSSF UE.

 

MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”).

Dwie spółki zależne prowadzą swoje księgi rachunkowe zgodnie z polityką (zasadami) rachunkowości określoną przez Ustawę z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości („Ustawa”) z późniejszymi zmianami i wydanymi na jej podstawie przepisami („polskie standardy rachunkowości”). Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

zawiera korekty nie zawarte w księgach rachunkowych tej jednostki wprowadzone w celu doprowadzenia jej sprawozdań finansowych do zgodności z MSSF. 

6.3.Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdań finansowych

Skonsolidowane sprawozdania finansowe Grupy zostały przedstawione w PLN, które są również walutą funkcjonalną jednostki dominującej. Dla każdej z jednostek zależnych ustalana jest waluta funkcjonalna i aktywa oraz zobowiązania danej jednostki są mierzone w tej walucie funkcjonalnej. Grupa stosuje metodę konsolidacji bezpośredniej i wybrała sposób rozliczania zysków lub strat z przeliczenia, który jest zgodny z tą metodą. 

7.Zmiany stosowanych zasad rachunkowości

Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku, z wyjątkiem zastosowania następujących zmian do standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2022 roku.

MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych standardów i zmian do standardów, które według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania w UE (poniższe daty wejścia w życie odnoszą się do standardów w wersji pełnej):

 

Zmiany do standardów i interpretacje zastosowane po raz pierwszy w roku 2022

 

Następujące zmiany do istniejących standardów opublikowanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz zatwierdzone przez UE, które weszły w życie w roku 2022:

zmiana do MSR 16 – „Rzeczowe aktywa trwałe” - przychody osiągnięte przed oddaniem do użytkowania,

zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” – aktualizacja referencji do Założeń Koncepcyjnych,

zmiana do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – Umowy rodzące obciążenia – koszty wypełnienia obowiązków umownych,

roczne zmiany do MSSF 2018-2020 w zakresie MSSF 1 „Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy”, MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 41 „Rolnictwo”, MSSF 16 „Leasing”.

 

Powyższe zmiany do standardów nie miały istotnego wpływu na dotychczas stosowaną politykę rachunkowości Grupy.

 

Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie

Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie:

 

Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych - Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe (opublikowano dnia 23 stycznia 2020 roku) oraz wytyczne Rady MSSF w zakresie ujawnień dotyczących polityk rachunkowości w praktyce - wymóg ujawniania istotnych informacji dotyczących zasad rachunkowości - do dnia zatwierdzenia niniejszego śródrocznego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2024 roku lub później;

Zmiany do MSSF 16 „Leasing” – zobowiązania leasingowe w transakcjach sprzedaży i leasingu zwrotnego;

MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe (opublikowano dnia 18 maja 2017 roku) - do dnia zatwierdzenia niniejszego śródrocznego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE - mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” –definicja wartości szacunkowych - do dnia zatwierdzenia niniejszego śródrocznego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE - mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;

Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” – podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań wynikających z pojedynczej transakcji - do dnia zatwierdzenia niniejszego śródrocznego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE - mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;

Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską.

Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej.

Zarząd przewiduje, iż powyższe zmiany nie będą miały znaczącego wpływu na kwoty wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.

Sporządzając niniejsze sprawozdanie finansowe Zarząd podjął decyzję, iż żaden ze Standardów bądź interpretacji nie będzie wcześniej stosowany.

 

8.Zasady konsolidacji

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A. oraz sprawozdania finansowe jednostek przez nią kontrolowanych (zależnych) sporządzone za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku.

 

Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.

Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostały w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane, chyba że dowodzą wystąpienia utraty wartości.

Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane od dnia ustania kontroli. Sprawowanie kontroli przez jednostkę dominująca ma miejsce, wtedy, gdy:

• posiada władzę nad danym podmiotem,

• podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,

• ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.

Spółka weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.

W sytuacji, gdy spółka posiada mniej niż większość praw głosów w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu są wystarczające do jednostronnego kierowania istotnymi działaniami tej jednostki, oznacza to, że sprawuje nad nią władzę. W momencie oceny czy prawa głosu w danej jednostce są wystarczające dla zapewnienia władzy, Spółką analizuje wszystkie istotne okoliczności, w tym:

• wielkość posiadanego pakietu praw głosu w porównaniu do rozmiaru udziałów i stopnia rozproszenia praw głosu posiadanych przez innych udziałowców;

• potencjalne prawa głosu posiadane przez Spółkę, innych udziałowców lub inne strony;

• prawa wynikające z innych ustaleń umownych; a także

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

• dodatkowe okoliczności, które mogą dowodzić, że Spółka posiada lub nie posiada możliwości kierowania istotnymi działaniami momencie podejmowania decyzji, w tym schematy głosowania zaobserwowane na poprzednich zgromadzeniach udziałowców.

Zmiany w udziale własnościowym jednostki dominującej, które nie skutkują utratą kontroli nad jednostką zależną są ujmowane jako transakcje kapitałowe. W takich przypadkach w celu odzwierciedlenia zmian we względnych udziałach w jednostce zależnej Grupa dokonuje korekty wartości bilansowej udziałów kontrolujących oraz udziałów niekontrolujących. Wszelkie różnice pomiędzy kwotą korekty udziałów niekontrolujących a wartością godziwą kwoty zapłaconej lub otrzymanej odnoszone są na kapitał własny i przypisywane do właścicieli jednostki dominującej. 

8.1.Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych oraz wspólnych przedsięwzięciach

Jednostki stowarzyszone są to jednostki, na które jednostka dominująca bezpośrednio lub poprzez spółki zależne wywiera znaczący wpływ i które nie są ani jej jednostkami zależnymi, ani wspólnymi przedsięwzięciami.

Wspólne przedsięwzięcia to ustalenia umowne, na mocy, których dwie lub więcej stron podejmuje działalność gospodarczą podlegającą współkontroli.

 

Rok obrotowy jednostek stowarzyszonych, wspólnych przedsięwzięć i jednostki dominującej jest jednakowy. Spółki stowarzyszone i Wspólne przedsięwzięcia stosują zasady rachunkowości zawarte w lokalnych standardach rachunkowości. Przed obliczeniem udziału w aktywach netto jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć dokonuje się odpowiednich korekt w celu doprowadzenia danych finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF stosowanymi przez Grupę.

 

Inwestycje Grupy w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach są ujmowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności. Zgodnie z metodą praw własności inwestycję w jednostce stowarzyszonej lub wspólnym przedsięwzięciu ujmuje się początkowo według kosztu, a następnie koryguje w celu uwzględnienia udziału Grupy w wyniku finansowym i innych całkowitych dochodach jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia. Jeżeli udział Grupy w stratach jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia przekracza wartość jej udziałów w tym podmiocie, Grupa zaprzestaje ujmowania swojego udziału w dalszych stratach. Dodatkowe straty ujmuje się wyłącznie w zakresie odpowiadającym prawnym lub zwyczajowym zobowiązaniom przyjętym przez Grupę lub płatnościom wykonanym w imieniu jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia.

Inwestycję w jednostce stowarzyszonej lub wspólnym przedsięwzięciu ujmuje się metodą praw własności od dnia, w którym dany podmiot uzyskał status wspólnego przedsięwzięcia lub jednostki stowarzyszonej. W dniu dokonania inwestycji w jednostkę stowarzyszoną lub we wspólne przedsięwzięcie kwotę, o jaką koszty inwestycji przekraczają wartość udziału Grupy w wartości godziwej netto możliwych do zidentyfikowania aktywów i zobowiązań tego podmiotu, ujmuje się jako wartość firmy i włącza w wartość bilansową tej inwestycji. Kwotę, o jaką udział Grupy w wartości godziwej netto w możliwych do zidentyfikowania aktywach i zobowiązaniach przekracza koszty inwestycji, ujmuje się bezpośrednio w wyniku finansowym w okresie, w którym dokonano tej inwestycji.

Przy ocenie konieczności ujęcia utraty wartości inwestycji Grupy w jednostce stowarzyszonej lub wspólnym przedsięwzięciu stosuje się wymogi MSR 39. W razie potrzeby całość kwoty bilansowej inwestycji testuje się na utratę wartości zgodnie z MSR 36 „Utrata wartości aktywów” jako pojedynczy składnik aktywów, porównując jego wartość odzyskiwalną z wartością bilansową. Ujęta utrata wartości stanowi część wartości bilansowej inwestycji. Odwrócenie tej utraty wartości ujmuje się zgodnie z MSR 36 w stopniu odpowiadającym późniejszemu zwiększeniu wartości odzyskiwalnej inwestycji.

Grupa przestaje stosować metodę praw własności w dniu, kiedy dana inwestycja przestaje być jej jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz w sytuacji, gdy zostaje sklasyfikowana jako przeznaczona do sprzedaży. Różnicę między wartością bilansową jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia na dzień zaprzestania stosowania metody praw własności a wartością godziwą zatrzymanych udziałów i wpływów ze zbycia części udziałów w tym podmiocie uwzględnia się przy obliczaniu zysku lub straty ze zbycia danej jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia.

Jeżeli Grupa zmniejsza udział w jednostce stowarzyszonej lub we wspólnym przedsięwzięciu, ale nadal rozlicza go metodą praw własności, przenosi na wynik finansowy część zysku lub straty uprzednio ujmowaną w pozostałych całkowitych dochodach, odpowiadającą zmniejszeniu udziału, jeżeli ten zysk lub strata podlega reklasyfikacji na wynik finansowy w chwili zbycia związanych z nim aktywów lub zobowiązań.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

9.Istotne zasady rachunkowości

9.1.Wycena do wartości godziwej

Grupa wycenia w wartości godziwej instrumenty finansowe oraz zobowiązania finansowe na każdy dzień bilansowy. Wartość godziwa jest rozumiana jako cena, która byłaby otrzymana ze sprzedaży składnika aktywów, bądź zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach zbycia składnika aktywów między uczestnikami rynku na dzień wyceny w aktualnych warunkach rynkowych. Wycena wartości godziwej opiera się na założeniu, że transakcja sprzedaży składnika aktywów lub przeniesienia zobowiązania odbywa się albo:

-na głównym rynku dla danego składnika aktywów bądź zobowiązania,

-w przypadku braku głównego rynku, na najkorzystniejszym rynku dla danego składnika aktywów lub zobowiązania.

Zarówno główny, jak i najbardziej korzystny rynek muszą być dostępne dla Grupy.

 

Wartość godziwa składnika aktywów lub zobowiązania jest mierzona przy założeniu, że uczestnicy rynku przy ustalaniu ceny składnika aktywów lub zobowiązania działają w swoim najlepszym interesie gospodarczym.

Wycena wartości godziwej składnika aktywów niefinansowych uwzględnia zdolność uczestnika rynku do wytworzenia korzyści ekonomicznych poprzez jak największe i najlepsze wykorzystanie składnika aktywów lub jego zbycie innemu uczestnikowi rynku, który zapewniłby jak największe i jak najlepsze wykorzystanie tego składnika aktywów.

 

Grupa stosuje techniki wyceny, które są odpowiednie do okoliczności i w przypadku których są dostępne dostateczne dane do wyceny wartości godziwej, przy maksymalnym wykorzystaniu odpowiednich obserwowalnych danych wejściowych i minimalnym wykorzystaniu nieobserwowalnych danych wejściowych.

Wszystkie aktywa oraz zobowiązania, które są wyceniane do wartości godziwej lub ich wartość godziwa jest ujawniana w sprawozdaniu finansowym są klasyfikowane w hierarchii wartości godziwej w sposób opisany poniżej na podstawie najniższego poziomu danych wejściowych który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość:

-Poziom 1 – Notowane (nieskorygowane) ceny rynkowe na aktywnym rynku dla identycznych aktywów lub zobowiązań,

-Poziom 2 – Techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest bezpośrednio bądź pośrednio obserwowalny,

-Poziom 3 - Techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest nieobserwowalny.

Na każdą datę bilansową, w przypadku aktywów i zobowiązań występujących na poszczególne daty bilansowe w sprawozdaniu finansowym Grupa ocenia, czy miały miejsce transfery między poziomami hierarchii poprzez ponowną ocenę klasyfikacji do poszczególnych poziomów, kierując się istotnością danych wejściowych z najniższego poziomu, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość. 

9.2.Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej

Transakcje wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.

Na każdy dzień bilansowy:

a)pozycje pieniężne w walucie obcej wykazywane są przy zastosowaniu kursu zamknięcia, tj. kursu zakupu dewiz banku prowadzącego rachunek podstawowy w przypadku należności lub kursu sprzedaży banku

wprzypadku zobowiązań,

b)niepieniężne pozycje bilansowe ewidencjonowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej wykazywane są przy zastosowaniu kursu wymiany z dnia transakcji,

c)niepieniężne pozycje bilansowe ewidencjonowane w wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej, wykazywane są przy zastosowaniu kursów wymiany, które obowiązywały w czasie ustalania wartości godziwej.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Różnice kursowe powstające z tytułu rozliczania pozycji pieniężnych lub z tytułu wykazywania pozycji pieniężnych w sprawozdaniu finansowym po kursach innych niż te, w których zostały po raz pierwszy ujęte w danym okresie, lub w których wykazywano je w poprzednich sprawozdaniach finansowych, ujmowane są jako przychód lub koszt w okresie, w którym powstają. W przychodach finansowych wykazywana jest nadwyżka zysków kursowych nad stratami kursowymi, a w kosztach finansowych nadwyżka strat kursowych nad zyskami kursowymi środków pieniężnych.

 

Zrealizowane oraz naliczone różnice kursowe od należności z tytułu dostaw i usług ujmowane są w przychodach ze sprzedaży a zrealizowane oraz naliczone różnice kursowe od zobowiązań z tytułu dostaw i usług w koszcie wytworzenia.

Jako kurs zamknięcia danej waluty stosowany dla celów wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych, Spółka przyjmuje kursy kupna i sprzedaży na dzień bilansowy stosowane

i ogłoszone przez bank, z którego usług korzysta.

 

9.3.Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia/ kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają zysk lub stratę w momencie ich poniesienia.

Cena nabycia rzeczowych aktywów trwałych przekazanych przez klientów jest ustalana w wysokości ich wartości godziwej na dzień objęcia kontroli.

Na każdy kolejny dzień bilansowy rzeczowe aktywa trwałe wyceniane są według kosztu zakładanego, ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.

 

 

Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, wynoszący:

 

Typ

Okres

Budynki i budowle

12-40lat

Maszyny i urządzenia techniczne

2-15 lat

Urządzenia biurowe

5 lat

Środki transportu

5 lat

Komputery

5 lat

Inwestycje w obcych środkach trwałych

5 lat

Wartość końcową, okres użytkowania oraz metodę amortyzacji składników aktywów weryfikuje się corocznie, i w razie konieczności – koryguje z efektem od stycznia następnego roku. Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w zysku lub stracie okresu, w którym dokonano takiego usunięcia.

Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania. 

9.3.1.Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

Aktywa trwałe i ich grupy do sprzedaży uznaje się za przeznaczone do sprzedaży, w sytuacji, gdy ich wartość bilansowa zostanie odzyskana raczej w wyniku transakcji sprzedaży niż w wyniku ich dalszego użytkowania. Ten

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

warunek może być spełniony tylko, kiedy wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne, a składnik aktywów jest dostępny do natychmiastowej sprzedaży w swoim obecnym stanie. Klasyfikacja składnika aktywów jako przeznaczonego do sprzedaży zakłada zamiar kierownictwa spółki do dokonania transakcji sprzedaży w ciągu roku od momentu dokonania klasyfikacji. Aktywa trwałe sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży wycenia się po niższej spośród dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane ze sprzedażą.

 

Jeśli Grupa chce dokonać transakcji zbycia, w wyniku której utraciłaby kontrolę nad swoją jednostką zależną, wszystkie aktywa i zobowiązania tej jednostki zależnej są klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży niezależnie od tego, czy Grupa zachowa udziały niedające kontroli po tej transakcji.

 

 

Jeżeli Grupa jest zobowiązana do realizacji planu sprzedaży, polegającego na sprzedaży inwestycji we wspólne przedsięwzięcie lub jednostkę stowarzyszoną lub części takiej inwestycji, inwestycję lub jej część przeznaczoną do sprzedaży klasyfikuje się jako przeznaczoną do sprzedaży po spełnieniu w/w kryteriów, a Grupa zaprzestaje stosowania metody praw własności do rozliczania części inwestycji sklasyfikowanej jako przeznaczona do sprzedaży. Pozostała część inwestycji w jednostkę stowarzyszoną lub wspólne przedsięwzięcie, niesklasyfikowana jako przeznaczona do sprzedaży, nadal jest rozliczana metodą praw własności. Grupa zaprzestaje stosowania metody praw własności w chwili zbycia, jeżeli transakcja zbycia powoduje utratę znaczącego wpływu na jednostkę stowarzyszoną lub wspólne przedsięwzięcie.

Po dokonaniu transakcji sprzedaży Grupa rozlicza zachowane udziały zgodnie z MSR 39, chyba że udziały te umożliwiają dalszą klasyfikację tego podmiotu jako jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia; w takim przypadku Grupa nadal stosuje metodę praw własności.

9.4.Nieruchomości inwestycyjne

Nieruchomości inwestycyjne są ujmowane według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia z uwzględnieniem kosztów transakcyjnych. Po początkowym ujęciu wartość nieruchomości inwestycyjnych pomniejszana jest o umorzenie i odpisy z tytułu utraty wartości.

Nieruchomości inwestycyjne są usuwane z bilansu w przypadku ich zbycia lub w przypadku stałego wycofania danej nieruchomości inwestycyjnej z użytkowania, gdy nie są spodziewane żadne przyszłe korzyści z jej sprzedaży. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia nieruchomości inwestycyjnej z bilansu są ujmowane w zysku lub stracie w tym okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.

Przeniesienia aktywów do nieruchomości inwestycyjnych dokonuje się tylko wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania potwierdzona przez zakończenie użytkowania składnika aktywów przez właściciela lub zawarcie umowy leasingu operacyjnego. Jeżeli składnik aktywów wykorzystywany przez właściciela - Grupę staje się nieruchomością inwestycyjną, Grupa stosuje zasady opisane w części Rzeczowe aktywa trwałe aż do dnia zmiany sposobu użytkowania tej nieruchomości. 

9.5.Wartości niematerialne

Aktywa niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji lub wytworzone (jeżeli spełniają kryteria rozpoznania dla kosztów prac rozwojowych) wycenia się przy początkowym ujęciu odpowiednio w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Cena nabycia aktywów niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Po ujęciu początkowym, aktywa niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na aktywa niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.

Grupa ustala, czy okres użytkowania aktywów niematerialnych jest określony czy nieokreślony. Aktywa niematerialne o określonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

składników aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika aktywów niematerialnych.

Aktywa niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane, są corocznie poddawane testowi na utratę wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne.

Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od stycznia następnego roku

 

 

Koszty prac badawczych i rozwojowych

Koszty prac badawczych są ujmowane w zysku lub stracie w momencie poniesienia. Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego wymagający, aby składniki aktywów były ujmowane według cen nabycia/ kosztów wytworzenia pomniejszonych o umorzenie i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. 

 

Skapitalizowane nakłady są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży z danego przedsięwzięcia.

Podsumowanie zasad stosowanych w odniesieniu do aktywów niematerialnych Grupy przedstawia się następująco:

 

Patenty i licencje

Koszty prac

rozwojowych

Oprogramowanie komputerowe

Dokumentacja

Znak

towarowy

Okresy użytkowania

Dla patentów i licencji użytkowanych na podstawie umowy zawartej na czas określony, przyjmuje się ten okres uwzględniając dodatkowy okres, na który użytkowanie może być przedłużone.

5 lat

4 lat

15 lat

15 lat

Wykorzystana metoda

amortyzacji

Amortyzowane przez okres 5 lat.

5 lat metodą

liniową

5 lat metodą

liniową

15 lat metodą liniową

15 lat metodą liniową

Wewnętrznie wytworzone lub nabyte

Nabyte

Wewnętrznie wytworzone

Nabyte

Nabyte

Nabyte

Test na utratę wartości

Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości.

Coroczny w przypadku składników nie oddanych jeszcze do użytkowania oraz w przypadku istnienia przesłanki wskazującej na utratę wartości.

Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości.

Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości.

Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości.

  

Zyski lub straty wynikające z usunięcia aktywów niematerialnych z bilansu są kalkulowane jako różnica pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w zysku lub stracie w momencie ich usunięcia z bilansu.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)



 

9.6.Leasing – prawa do użytkowania aktywów (od 2021)

Spółki wchodzące w skład Grupy jako leasingobiorcy.

Identyfikacja leasingu.

Na początku umowy Spółki Grupy oceniają, czy dana umowa zawiera leasing. Umowa jest leasingiem, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. W dacie rozpoczęcia leasingu Spółki Grupy ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz drugostronnie zobowiązanie z tytułu leasingu. Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania początkowo wycenia się według kosztu, który obejmuje kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, powiększoną o: - opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed nią; - początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę; - szacunek kosztów, które leasingobiorca ma ponieść w związku z demontażem składnika aktywów/ przeprowadzeniem remontu miejsca, gdzie się znajdował składnik lub remontem samego składnika aktywów. Po dacie rozpoczęcia leasingu składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania podlega amortyzacji oraz ocenie pod kątem utraty wartości zgodnie z MSR 36. Wartość składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania podlega korekcie, jeśli drugostronnie ujęte zobowiązanie z tytułu leasingu zostało zaktualizowane w wyniku zmiany dotychczas stałych rat leasingowych lub w wyniku zmiany lub ponownej oceny leasingu. Zobowiązanie z tytułu leasingu początkowo wycenia się w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostałych do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe dyskontowane są z zastosowaniem krańcowej stopy procentowej, obliczonej dla Spółek Grupy. Po dacie rozpoczęcia zobowiązanie z tytułu leasingu ulega zwiększeniu o naliczone odsetki oraz ulega zmniejszeniu o zapłacone opłaty leasingowe. Jak wspomniano powyżej, wartość zobowiązania z tytułu leasingu może zostać zaktualizowana w wyniku zmiany lub ponownej oceny leasingu oraz w wyniku zmiany dotychczas stałych rat leasingowych.

Spółki Grupy stosują dopuszczone standardem praktyczne rozwiązania dotyczące leasingów krótkoterminowych oraz leasingów, w których bazowy składnik aktywów jest niskiej wartości. W odniesieniu do takich umów zamiast ujmować aktywa z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązania z tytułu leasingu, opłaty leasingowe ujmuje się w wyniku metodą liniową w trakcie okresu leasingu.

Prezentacja aktywów z tytułu prawa do użytkowania odbywa się w tych samych pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej, co bazowe składniki aktywów, a więc w aktywach z tytułu prawa do użytkowania.

Zobowiązania z tytułu leasingu Spółki Grupy zaprezentowały w linii „Pozostałe zobowiązania finansowe” odpowiednio w części długo i krótkoterminowe, ujawniając wartość zobowiązań z tytułu leasingu w notach do sprawozdania finansowego.

Warunkowe opłaty leasingowe są ujmowane jako koszt w okresie, w którym stają się należne.

Prawo użytkowania wieczystego gruntów jest przez Grupę oceniane jako leasing zgodnie z MSSF 16 i jako taki zostało potraktowane i jest prezentowane w sprawozdaniu finansowym w pozycji; Aktywa z tytułu prawa do użytkowania”.

 

9.7.Leasing (do 2020)

Spółki wchodzące w skład Grupy jako leasingobiorcy.

Identyfikacja leasingu.

Na początku umowy Spółki Grupy oceniają, czy dana umowa zawiera leasing. Umowa jest leasingiem, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. W dacie rozpoczęcia leasingu Spółki Grupy ujmują składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz drugostronnie zobowiązanie z tytułu leasingu. Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania początkowo wycenia się według kosztu, który obejmuje kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, powiększoną o: - opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed nią; - początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę; - szacunek kosztów, które leasingobiorca ma ponieść w związku z demontażem składnika aktywów/ przeprowadzeniem remontu miejsca, gdzie się znajdował składnik lub remontem samego składnika aktywów. Po dacie rozpoczęcia leasingu składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania podlega amortyzacji oraz ocenie pod kątem utraty wartości zgodnie z MSR 36.

Wartość składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania podlega korekcie, jeśli drugostronnie ujęte zobowiązanie z tytułu leasingu zostało zaktualizowane w wyniku zmiany dotychczas stałych rat leasingowych lub w wyniku zmiany lub ponownej oceny leasingu. Zobowiązanie z tytułu leasingu początkowo wycenia się w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostałych do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe dyskontowane są z

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

zastosowaniem krańcowej stopy procentowej, obliczonej dla Spółek Grupy. Po dacie rozpoczęcia zobowiązanie z tytułu leasingu ulega zwiększeniu o naliczone odsetki oraz ulega zmniejszeniu o zapłacone opłaty leasingowe.

Jak wspomniano powyżej, wartość zobowiązania z tytułu leasingu może zostać zaktualizowana w wyniku zmiany lub ponownej oceny leasingu oraz w wyniku zmiany dotychczas stałych rat leasingowych.

 

Prezentacja

Grupa prezentuje aktywa z tytułu prawa do użytkowania w ramach tej samej pozycji sprawozdawczej, w ramach której przedstawione zostałyby aktywa, gdyby były własnością leasingobiorcy. Oznacza to, że aktywa z tytułu prawa do użytkowania zostały zaprezentowane w poz. „rzeczowe aktywa trwałe” -, ujawniając wartość aktywa z tytułu prawa do użytkowania w notach do sprawozdania finansowego. Zobowiązania z tytułu leasingu Grupa zaprezentowała w linii „Pozostałe zobowiązania finansowe” odpowiednio w części długo i krótkoterminowe, ujawniając wartość zobowiązań z tytułu leasingu w notach do sprawozdania finansowego.

9.8.Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.

Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które są w większości niezależne od generowanych przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania odzwierciedlającej bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.

 

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od momentu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po uwzględnieniu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako przychód. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.

9.9.Koszty finansowania zewnętrznego

Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia środków trwałych nieruchomości inwestycyjnych, aktywów niematerialnych. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki wyliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, obciążenia finansowe z tytułu umów leasingu finansowego oraz różnice kursowe powstałe w związku z finansowaniem zewnętrznym do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek. 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

9.10.Aktywa finansowe

Na dzień nabycia Spółka wycenia aktywa finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej uiszczonej zapłaty. Koszty transakcji Spółka włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich aktywów finansowych, poza kategorią aktywów wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik. Wyjątkiem od tej zasady są należności z tytułu dostaw i usług, które Spółka wycenia w ich cenie transakcyjnej w rozumieniu MSSF 15, przy czym nie dotyczy to tych pozycji należności z tytułu dostaw i usług, których termin płatności jest dłuższy niż rok i które zawierają istotny komponent finansowania zgodnie z definicją z MSSF 15.

Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, Spółka klasyfikuje z podziałem na:

• aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie,

• aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,

• aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy oraz

• instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.

Kategorie te określają zasady wyceny na dzień bilansowy oraz ujęcie zysków lub strat z wyceny w wyniku finansowym lub w pozostałych całkowitych dochodach.

 

Do kategorii aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie Spółka zalicza:

• pożyczki,

• należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (z wyłączeniem tych, dla których nie stosuje się zasad MSSF 9),

• dłużne papiery wartościowe,

• środki pieniężne.

Wymienione klasy aktywów finansowych prezentowane są w jednostkowym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w podziale na aktywa długoterminowe i krótkoterminowe w pozycjach „Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe”, „Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności”, „Pozostałe aktywa finansowe” oraz „Środki pieniężne i ich ekwiwalenty”.

 

Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:

• składnik aktywów finansowych jest utrzymywany, jeżeli jego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych,

• warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.

Przychody z tytułu odsetek, zyski i straty z tytułu utraty wartości oraz różnice kursowe związane z tymi aktywami obliczane są i ujmowane w wyniku finansowym w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie. Pozostałe zmiany wartości godziwej tych aktywów ujmowane są przez pozostałe całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody skumulowane zyski lub straty rozpoznane wcześniej w pozostałych całkowitych dochodach podlegają przeklasyfikowaniu z kapitału do wyniku.

 

Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik, jeżeli nie spełnia kryteriów wyceny w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody oraz nie jest instrumentem kapitałowym wyznaczonym w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.

 

Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody obejmują inwestycje w instrumenty kapitałowe niebędące aktywami finansowymi przeznaczonymi do obrotu ani warunkową zapłatą w ramach połączenia przedsięwzięć, w odniesieniu do których w momencie początkowego ujęcia Spółka dokonała nieodwołalnego wyboru dotyczącego przedstawiania w pozostałych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej tych instrumentów.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Skumulowane zyski lub straty z wyceny w wartości godziwej, uprzednio rozpoznane przez pozostałe całkowite dochody, nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku w żadnych okolicznościach, włączając zaprzestanie ujmowania tych aktywów.

9.11.Utrata wartości aktywów finansowych

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości składnika aktywów finansowych lub grupy aktywów finansowych.

9.12.Zapasy

Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/ kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.

Cena nabycia lub koszt wytworzenia każdego składnika zapasów uwzględnia wszystkie koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzania zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu – zarówno w odniesieniu do bieżącego, jak i poprzedniego roku – i są ustalane w następujący sposób:

Materiały

-w cenie nabycia ustalonej metodą „pierwsze weszło-pierwsze wyszło”;

Produkty gotowe i produkty w toku

-koszt bezpośrednich materiałów i robocizny oraz odpowiedni narzut

pośrednich kosztów produkcji ustalony przy założeniu normalnego wykorzystania mocy produkcyjnych, z wyłączeniem kosztów finansowania zewnętrznego;

Towary

-w cenie nabycia ustalonej metodą „pierwsze weszło-pierwsze wyszło”.

Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywanej w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.

 

9.13.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

Należności z tytułu dostaw i usług są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem odpisu na wątpliwe należności. Odpis na należności oszacowywany jest wtedy, gdy ściągnięcie pełnej kwoty należności przestało być prawdopodobne.

W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe.

Pozostałe należności obejmują w szczególności zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz zapasów. Zaliczki są prezentowane zgodnie z charakterem aktywów, do jakich się odnoszą – odpowiednio jako aktywa trwałe lub obrotowe. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu. Należności budżetowe prezentowane są w ramach pozostałych aktywów niefinansowych, z wyjątkiem należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, które stanowią w bilansie odrębną pozycję. 

 

9.14.Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych

Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.

Środki pieniężne wyrażone w walutach obcych na dzień bilansowy wycenia się po kursie kupna ustalonym dla danej waluty przez bank prowadzący rachunek bieżący Grupy.

Rozchód środków pieniężnych w walutach obcych odbywa się metodą FIFO.

 

Różnice kursowe powstałe w związku z wyceną na dzień bilansowy środków pieniężnych wyrażonych w walutach ujmuje się następująco:

dodatnie różnice kursowe zalicza się do przychodów finansowych,

ujemne różnice kursowe zalicza się do kosztów finansowych.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

9.15.Zobowiązania finansowe

 

Zobowiązania finansowe wykazywane są w następujących pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej:

• kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne,

• leasing,

• zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

• pochodne instrumenty finansowe.

 

Na dzień nabycia Grupa wycenia zobowiązania finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej otrzymanej kwoty. Koszty transakcji Grupa włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich zobowiązań finansowych, poza kategorią zobowiązań wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik.

 

Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wyceniane są w zamortyzowanym koszcie z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu lub wyznaczonych jako wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.

 

Do kategorii zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa zalicza instrumenty pochodne inne niż instrumenty zabezpieczające. 

 

Spółki Grupy zawierają transakcje pochodne w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem kursowym. W tym w celu Grupa wykorzystuje przede wszystkim kontrakty walutowe typu FX forward. Na dzień bilansowy instrumenty pochodne wyceniane są w wiarygodnie ustalonej wartości godziwej. Wartość godziwa instrumentów pochodnych jest szacowana przy użyciu modelu bazującego między innymi na wartości kursów walutowych na dzień bilansowy i / lub różnicach w poziomach stóp procentowych waluty kwotowej i bazowej. Instrumenty pochodne wykazuje się jako aktywa, gdy ich wartość jest dodatnia, i jako zobowiązania - gdy ich wartość jest ujemna. Skutki wyceny walutowych kontraktów terminowych oraz wyniki ich rozliczenia wykazywane są w zysku lub stracie netto roku obrotowego. GK RAFAMET nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń w odniesieniu do transakcji pochodnych zabezpieczających przed ryzykiem kursowym.

 

9.16.Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne

 

W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.

Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.

Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem.

Przychody i koszty są ujmowane w zysku lub stracie z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia metodą efektywnej stopy procentowej.

9.17.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

Zobowiązania krótkoterminowe obejmują:

- wszelkie zobowiązań z tytułu dostaw i usług

- pozostałe zobowiązania o terminie spłaty krótszym niż rok od dnia bilansowego.

 

Zobowiązania długoterminowe obejmują zobowiązania o terminie spłaty dłuższym niż rok od dnia bilansowego, z wyjątkiem zobowiązań z tytułu dostaw i usług.

Zobowiązania wycenia się w wartości równej kwocie środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, która byłaby w chwili obecnej wymagana do uregulowania obowiązku, natomiast zobowiązania finansowe w wartości godziwej.

 

Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.

9.18.Rezerwy

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.

W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.

9.19.Świadczenia pracownicze

Zgodnie z zakładowymi systemami wynagradzania pracownicy Grupy mają prawo do nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych. Nagrody jubileuszowe są wypłacane pracownikom po przepracowaniu określonej liczby lat. Odprawy emerytalne są wypłacane jednorazowo, w momencie przejścia na emeryturę. Wysokość odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych zależy od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. Grupa tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych w celu przyporządkowania kosztów do okresów, których dotyczą. Według MSR 19 nagrody jubileuszowe są innymi długoterminowymi świadczeniami pracowniczymi, natomiast odprawy emerytalne są programami określonych świadczeń po okresie zatrudnienia. Wartość bieżąca tych zobowiązań na każdy dzień bilansowy jest obliczona przez niezależnego aktuariusza. Naliczone zobowiązania są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane, z uwzględnieniem rotacji zatrudnienia i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są o dane historyczne. 

Ponowna wycena zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych dotyczących programów określonych świadczeń obejmująca zyski i straty aktuarialne ujmowana jest w innych całkowitych dochodach i nie podlega późniejszej reklasyfikacji do zysku lub straty.

Grupa rozpoznaje następujące zmiany w zobowiązaniach netto z tytułu określonych świadczeń w ramach odpowiednio kosztu własnego sprzedaży, kosztów ogólnego zarządu oraz kosztów sprzedaży na które składają się:

koszty zatrudnienia (w tym między innymi koszty bieżącego zatrudnienia, kosztów przeszłego zatrudnienia),

odsetki netto od zobowiązania netto z tytułu określonych świadczeń.

 

Skutki obniżenia wieku emerytalnego w kalkulacji rezerw traktowane są jako element wyceny wpływający na rachunek zysków i strat.

9.20.Podział zysku na cele pracownicze oraz fundusze specjalne

Zgodnie z polską praktyką gospodarczą akcjonariusze/ udziałowcy jednostek mogą dokonać podziału zysku na cele pracownicze w formie zasilenia funduszu socjalnego oraz na inne fundusze specjalne. 

 

9.21.Przychody

Przychody są ujmowane w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że Grupa uzyska korzyści ekonomiczne związane z daną transakcją oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób. Przychody są rozpoznawane w wartości godziwej zapłaty otrzymanej lub należnej, po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług (VAT) oraz rabaty. Przy ujmowaniu przychodów obowiązują również kryteria przedstawione poniżej.

Od 1 stycznia 2018 roku Grupa stosuje zapisy MSSF 15 „Przychody z umów z klientami” zgodnie z którym przychody ujmuje się w kwocie wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

W większości kontraktów, moment przeniesienia kontroli na klienta następuje po dostarczeniu dóbr. W takich przypadkach, zgodnie z MSSF 15, wszystkie przyrzeczone w umowie dobra i usługi (np., montażu, gwarancje, fundamenty, wyposażenie dodatkowe) traktowane są, jako jedno świadczenie przyrzeczone w umowie i ujmuje się jako przychód jednorazowo w określonym momencie.

W przypadku, gdy wynik kontraktu może być wiarygodnie oszacowany, przychody i koszty są rozpoznawane w odniesieniu do stopnia zaawansowania realizacji kontraktu na dzień bilansowy. Stopień zaawansowania mierzony jest zwykle jako proporcja kosztów poniesionych od dnia zawarcia umowy do całości szacowanych kosztów kontraktu według sporządzonych kalkulacji. W przypadku natomiast gdy stopień zaawansowania niezakończonej usługi nie jest możliwy do ustalenia w sposób wiarygodny na dzień bilansowy, to przychód z wykonania usługi ustala się w wysokości poniesionych w danym okresie sprawozdawczym kosztów, nie wyższych od kosztów, których pokrycie przez zamawiającego w przyszłości jest prawdopodobne.

Grupa dopuszcza również inną metodę pomiaru stopnia zaawansowania niezakończonych umów szczególnie do kontraktów, które będą wykonywane etapami i każdy etap będzie fakturowany. Jest to metoda obmiaru wykonanych prac – polegająca na pomiarze wykonanych od rozpoczęcia umowy do dnia bilansowego prac wyrażonych w kwotach bezwzględnych lub w procencie ceny umownej bądź jej składowych. Pomiary te przeprowadzają specjaliści działów technicznych Spółek Grupy posiadający odpowiednią wiedzę techniczną, stosowną do rodzaju realizowanych robót budowlanych oraz dysponujący odpowiednimi informacjami o kosztorysie umowy.

 

Koszty związane z kontraktem rozpoznawane są jako koszty okresu w jakim zostały poniesione.

W przypadku, kiedy istnieje prawdopodobieństwo, że koszty kontraktu przekroczą przychody, spodziewana strata na kontrakcie jest natychmiast rozpoznawana i ujmowana jako koszt.

Aktualizacji kosztów i przychodów na kontrakcie dokonuje się zawsze w przypadku istotnych zmian finansowych realizacji kontraktu, ale nie rzadziej niż raz na kwartał.

Przychód na koniec okresu sprawozdawczego ustala się proporcjonalnie do stopnia zaawansowania realizacji kontraktu, po odliczeniu przychodów które wpłynęły na wynik finansowy w poprzednich okresach sprawozdawczych.

Prawidłowość przyjętej metody ustalania stopnia zaawansowania wykonania usługi oraz przewidywanych całkowitych kosztów i przychodów z realizacji usługi jest weryfikowana przez Spółki najpóźniej na dzień bilansowy. Ewentualne korekty wynikające z weryfikacji wpłyną na wynik finansowy okresu sprawozdawczego, w którym ich dokonano.

Rozliczenie w trakcie realizacji prac następuje zgodnie z postępem prac, najczęściej w okresach miesięcznych, w oparciu o dokumenty rozliczeniowe potwierdzające wykonanie określonych robót lub dostawę (częściowe protokoły odbioru, faktury częściowe, obmiaru rzeczywistego, wyceny eksperckiej), po zakończeniu prac rozliczenie następuje na podstawie końcowych dokumentów rozliczeniowych potwierdzających zakończenie prac i dostaw (końcowy protokół odbioru, faktury końcowe).

 

9.21.1.Sprzedaż towarów i produktów

Przychody są ujmowane, jeżeli znaczące ryzyko i korzyści wynikające z prawa własności do towarów i produktów zostały przekazane nabywcy oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób.

9.21.2.Świadczenie usług

Przychody z tytułu świadczenia usług są ujmowane na podstawie stopnia zaawansowania ich realizacji.

Procentowy stan zaawansowania realizacji usługi ustalany jest jako stosunek kosztów poniesionych do szacowanych kosztów niezbędnych do zrealizowania zlecenia.

Jeżeli wyniku kontraktu nie można wiarygodnie oszacować, wówczas przychody uzyskiwane z tytułu tego kontraktu są ujmowane tylko do wysokości poniesionych kosztów, które Grupa spodziewa się odzyskać.

 

9.21.3.Odsetki

Przychody z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich naliczania (z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy pieniężne przez szacowany okres życia instrumentów finansowych) w stosunku do wartości bilansowej netto danego składnika aktywów finansowych.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

9.21.4.Dywidendy

Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.

9.21.5.Przychody z tytułu wynajmu (leasingu operacyjnego)

Przychody z tytułu wynajmu nieruchomości inwestycyjnych ujmowane są metodą liniową przez okres wynajmu w stosunku do otwartych umów.

9.21.6.Dotacje rządowe

Jeżeli istnieje uzasadniona pewność, że dotacja zostanie uzyskana oraz spełnione zostaną wszystkie związane z nią warunki, wówczas dotacje rządowe są ujmowane według ich wartości godziwej.

Jeżeli dotacja dotyczy danej pozycji kosztowej, wówczas jest ona ujmowana jako przychód w sposób współmierny do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować. Jeżeli dotacja dotyczy składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa jest ujmowana na koncie przychodów przyszłych okresów, a następnie stopniowo, drogą równych odpisów rocznych, ujmowana w zysku lub stracie przez szacowany okres użytkowania związanego z nią składnika aktywów.

9.22.Podatki

9.22.1.Podatek bieżący

Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy. 

9.22.2.Podatek odroczony

Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i zobowiązań a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.

Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:

z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz

w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.

 

Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:

z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz

w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.

Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.

Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą: w innych całkowitych dochodach dotyczący pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczący pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.

Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym. 

9.22.3.Podatek od towarów i usług

Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej oraz

należności i zobowiązań, które są wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług.

Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako część należności lub zobowiązań. 

9.23.Zysk netto na akcję

Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.

Nie występują rozwadniające potencjalne akcje zwykłe. 

 

10.Segmenty operacyjne

Segment operacyjny działalności jest to dający się wyodrębnić obszar działalności gospodarczej Grupy zajmujący się produkcją wyrobów lub świadczeniem usług (segment branżowy) lub działający w określonym środowisku ekonomicznym (segment geograficzny), z działalnością którego jest związane ryzyko charakterystyczne dla danego obszaru działalności Grupy.

Podstawowy wzór podziału sprawozdawczości Grupy oparty jest na segmentach branżowych, a uzupełniający na segmentach geograficznych. Organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem odbywają się w podziale na segmenty, odpowiednio do rodzaju oferowanych wyrobów i usług. Każdy z segmentów stanowi strategiczną jednostkę, oferującą inne wyroby i obsługującą inne rynki.

Grupa prowadzi działalność w następujących segmentach:

produkcja obrabiarek

odlewów

modeli

części i zespoły do maszyn

remonty

pozostałe usługi

Segmenty produkcji obrabiarek, części i zespoły maszyn, remonty są przyporządkowane do Spółki „RAFAMET” S.A., natomiast segment odlewy oraz modele do spółki Odlewni „Rafamet” sp. z o.o. Segment pozostałe usługi jest przyporządkowany do spółek Fabryka Obrabiarek „Rafamet” S.A., Odlewnia „Rafamet” sp. z o.o. oraz „Rafamet-Service & Tradesp. z o. o.

Zarząd jednostki dominującej monitoruje oddzielnie wyniki operacyjne segmentów w celu podejmowania decyzji dotyczących alokacji zasobów, oceny skutków tej alokacji oraz wyników działalności.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Uzupełniającym segmentem sprawozdawczym jest segment geograficzny określony na podstawie lokalizacji rynków zbytu. Wydzielono następujące segmenty:

Rynek krajowy (Polska)

Zagranica

 

Przychody segmentu

Przychody segmentu są przychodami osiąganymi bądź to ze sprzedaży zewnętrznym klientom, bądź z transakcji z innymi segmentami Grupy, które są wykazywane w rachunku zysków i strat Grupy i dają się bezpośrednio przyporządkować do danego segmentu wraz z odpowiednią częścią przychodów, którą w oparciu o racjonalne przesłanki można przypisać do tego segmentu. Do przychodów segmentu nie zalicza się:

a)przychodów finansowych,

b)pozostałych przychodów operacyjnych.

Koszty segmentu

Koszty segmentu są kosztami składającymi się z kosztów sprzedaży zewnętrznym klientom oraz kosztów transakcji realizowanych z innymi segmentami Grupy, które wynikają z działalności operacyjnej danego segmentu i dają się bezpośrednio przyporządkować do tego segmentu wraz z odpowiednią częścią kosztów, które w oparciu o racjonalne przesłanki można przypisać do danego segmentu. Do kosztów segmentu nie zalicza się:

a)kosztów finansowych,

b)pozostałych kosztów operacyjnych,

c)obciążeń z tytułu podatku dochodowego,

d)kosztów, które dotyczą poszczególnych spółek Grupy jako całości.

Jednakże niekiedy koszty występujące na poziomie Grupy ponoszone są na rzecz segmentu. Takie koszty stanowią koszty segmentu, jeżeli dotyczą działalności operacyjnej segmentu i można je w oparciu o racjonalne przesłanki bezpośrednio przyporządkować lub przypisać do segmentu.

 

Zysk segmentu to zysk wygenerowany przez poszczególne segmenty bez alokacji kosztów ogólnozakładowych, udziału w zyskach (stratach) jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć rozliczanych zgodnie z metodą praw własności, przychodów i kosztów finansowych oraz pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych.

Grupa zazwyczaj rozlicza transakcje między segmentami w taki sposób, jakby dotyczyły one podmiotów niepowiązanych – przy zastosowaniu bieżących cen rynkowych.

Żaden z segmentów operacyjnych Grupy nie został połączony z innym segmentem w celu stworzenia segmentów sprawozdawczych.

 

Zarząd monitoruje oddzielnie wyniki operacyjne segmentów w celu podejmowania decyzji dotyczących alokacji zasobów, oceny skutków tej alokacji oraz wyników działalności. Podstawą oceny wyników działalności jest zysk lub strata na działalności operacyjnej, które w pewnym zakresie, są mierzone inaczej niż zysk lub strata na działalności operacyjnej w sprawozdaniu finansowym. Finansowanie Grupy (łącznie z kosztami i przychodami finansowymi) oraz podatek dochodowy są monitorowane na poziomie Grupy i nie ma miejsca ich alokacja do segmentów.

Zarząd nie monitoruje aktywów i zobowiązań z poziomu poszczególnych segmentów sprawozdawczych.

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)



DODATKOWE NOTY I OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

11.Korekta błędów

W 2022 roku Spółka zależna Odlewnia Rafamet Sp. z o. o dokonała korekty wyniku finansowego za 2021 rok z tytułu błędnej klasyfikacji rozliczania badań przemysłowych realizowanych w ramach projekty współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W wyniku korekty na dzień 31.12.2022 r. wystąpiła niepokryta strata w wysokości 371 tys. zł. GK Rafamet dokonała zmian prezentacyjnych związanych zastosowaniem MSSF 16, które nie miały wpływu na poziom prezentowanego wyniku finansowego, ale spowodowały wzrost sumy bilansowej. Grupa Kapitałowa Rafamet dokonała zmiany prezentacji „Należności z tytułu kontraktów” na „Aktywa z tytułu umów z klientami oraz z sumowała „Zaliczki do kontraktów realizowanych” z” Zobowiązaniami do kontraktów długoterminowych” i prezentuje te dane w pozycji” Zobowiązania z tytułu umów z klientami”.  

Korekty zostały zaprezentowane w poniższych tabelach

Skonsolidowany rachunek zysków i strat

za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021

rok zakończony 31 grudnia 2021 ( zatwierdzone)

Korekta

rozliczenia badań przemysłowych

Korekta prezentacyjna

rok zakończony

31 grudnia 2021 (przekształcone)

A. Przychody ze sprzedaży

103 218

103 218

B. Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów

77 472

837

78 309

C. Zysk (strata) brutto na sprzedaży

25 746

(837)

0

24 909

Pozostałe przychody operacyjne

933

466

1 399

Koszty sprzedaży

2 204

2 204

Koszty ogólnego zarządu

20 917

-77

20 840

Pozostałe koszty operacyjne

1 012

1 012

D. Zysk (strata) na działalności operacyjnej

2 546

(371)

77

2 252

Przychody finansowe

96

96

Koszty finansowe

2 464

77

2 541

Udział w zyskach (stratach) jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć rozliczanych zgodnie z metodą praw własności

0

0

E. Zysk (strata) przed opodatkowaniem

178

(371)

0

(193)

Podatek dochodowy

95

0

95

F. Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej

83

(371)

0

(288)

G. Działalność zaniechana

 

Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej

 

Zysk (strata) netto

83

(371)

0

(288)

Zysk przypadająca na:

Akcjonariuszy jednostki dominującej

83

(371)

0

(288)

Udziały niekontrolujące

0

0

Zysk na jedną akcję:

Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł)

0,02

(0,09)

0

(0,07)

Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł)

0,02

(0,09)

0

(0,07)

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)



Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów

za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021

Rok zakończony 31 grudnia 2021

(zatwierdzone)

Korekta

rozliczenia badań przemysłowych

rok zakończony

31 grudnia 2021

(przekształcone)

A. Zysk (strata) netto

83

(371)

(288)

Inne całkowite dochody:

 

 

Składniki które nie zostaną przeniesione w późniejszych okresach do rachunku zysków i strat:

293 

293 

zyski (straty) aktuarialne

362

362

podatek odroczony od zysków (strat) aktuarialnych

(69)

(69)

Suma

293

293

Składniki które mogą zostać przeniesione w późniejszych okresach do rachunku zysków i strat:

 

 

różnice kursowe z przeliczenia jednostek działających za granicą

0

0

B. Inne całkowite dochody netto

293

293

C. Całkowite dochody ogółem

376

(371)

5

 

 

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej

na dzień 31 grudnia 2021

31.12.2021

(zatwierdzone)

Korekta

rozliczenia badań przemysłowych

Korekta prezentacyjna

31.12.2021

(przekształcone)

AKTYWA

 

 

A. Aktywa trwałe

92 774

(837)

1 828

93 765

Rzeczowe aktywa trwałe

86 025

(837)

(9 845)

75 343

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

11 673

11 673

Wartości niematerialne

1 814

1 814

Nieruchomości inwestycyjne

100

100

Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych/wspólnych przedsięwzięciach wycenianych metodą praw własności.

Długoterminowe aktywa finansowe

126

126

Należności długoterminowe

17

17

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

4 231

4 231

Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe

461

461

B. Aktywa obrotowe

127 095

0

0

127 095

Zapasy

27 105

27 105

Aktywa z tytułu umów z klientami

4 687

57 513

62 200

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

33 466

33 466

Należności z tytułu kontraktów

57 513

(57 513)

0

Należności z tytułu podatku dochodowego

347

347

Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe

1 299

1 299

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

2 678

2 678

AKTYWA RAZEM

219 869

(837)

1 828

220 860

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

PASYWA

31.12.2021

(zatwierdzone)

Korekta

rozliczenia badań przemysłowych

Korekta prezentacyjna

31.12.2021

(przekształcone)

A. Kapitał własny

92 410

(371)

0

92 039

Kapitał zakładowy

43 187

43 187

Kapitał zapasowy

39 951

39 951

Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów

13 034

13 034

Pozostałe kapitały rezerwowe

(1 779)

(1 779)

Zyski zatrzymane

(1 983)

(371)

(2 354)

- w tym wynik okresu

83

(371)

(288)

B. Zobowiązania długoterminowe

32 105

(466)

1 828

33 467

Długoterminowe kredyty i pożyczki

10 370

10 370

Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu

2 813

1 828

4 641

Inne zobowiązania długoterminowe

36

36

Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego

7 720

7 720

Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne

7 983

7 983

Przychody przyszłych okresów

3 183

(466)

2 717

C. Zobowiązania krótkoterminowe

95 354

0

0

95 354

Krótkoterminowe kredyty i pożyczki

29 156

29 156

Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu

2 171

2 171

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

zobowiązania

33 789

33 789

Zobowiązania z tytułu umów z klientami

0

26 322

26 322

Zaliczki z tytułu kontraktów

25 941

(25 941)

0

Zobowiązania z tytułu wyceny kontraktów

381

(381)

0

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

6

6

Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne

1 955

1 955

Rezerwy na zobowiązania

1 710

1 710

Przychody przyszłych okresów

245

245

PASYWA RAZEM

219 869

(837)

1 828

220 860

 

 

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

 

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym

za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku

Kapitał zakładowy

Kapitały zapasowy

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości

Nominalnej

Zyski/

Straty

Aktuarialne

Zyski

zatrzymane/ niepokryte straty

Kapitał

własny

ogółem

Kapitał własny na dzień 1 stycznia 2021 r. – dane przekształcone

43 187

41 308

13 034

(2 072)

(3 348)

92 109

Zysk (strata) netto za okres

 

 

83 

83

Inne całkowite dochody za okres

 

 

 

293

 

293

Całkowity dochód za okres

 

 

 

293

83 

376

podział zysku/ zasilenie funduszu socjalnego

 

 

 

 

(75)

(75)

podział zysku/ wypłata dywidendy

 

 

 

 

pokrycie straty/przeniesienie z kapitału zapasowego

(2 690)

2 690

0

podział zysku/przeniesienie na kapitał zapasowy

 

1 333

 

 

(1 333)

0

Kapitał własny na dzień 31 grudnia 2021 r. –

dane zatwierdzone

43 187

39 951

13 034

(1 779)

(1 983)

92 410

Korekta błędów

(371)

(371)

Kapitał własny na dzień 31 grudnia 2021 r. –

dane przekształcone

43 187

39 951

13 034

(1 779)

(2 354)

92 039

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021

31.12.2021

(zatwierdzone)

Korekta

rozliczenia badań przemysłowych

Zmiany prezentacyjne MSSF 16

31.12.2021

(przekształcone)

A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (I+/-II) - metoda pośrednia

 

 

I. Zysk / Strata brutto

178

(371)

0

(193)

II. Korekty razem

1 082

(466)

77

693

Udział w zyskach (stratach) netto jednostek wycenianych metodą praw własności

Amortyzacja

8 368

8 368

(Zyski) straty z tytułu różnic kursowych

11

11

Odsetki

1 442

77

1 519

Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej

(19)

(19)

Zmiana stanu rezerw

(116)

(116)

Zwiększenie/zmniejszenie stanu zapasów

(5 106)

(5 106)

Zwiększenie/zmniejszenie stanu należności

(14 546)

(14 546)

Zwiększenie/zmniejszenie stanu zobowiązań

(z wyjątkiem kredytów i pożyczek)

9 350

9 350

Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych

1 698

(466)

1 232

Pozostałe

0

0

III. Gotówka z działalności operacyjnej

1 260

(837)

77

500

Podatek dochodowy zapłacony/zwrócony

(24)

(24)

IV. Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

1 236

(837)

77

476

B. Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

 

Zbycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych

48

48

Zbycie aktywów finansowych

304

304

Odsetki i dywidendy

1

1

Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych

(7 952)

(837)

(7 115)

I. Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

(7 599)

837

0

(6 762)

C. Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

 

Kredyty i pożyczki

15 612

15 612

Spłaty kredytów i pożyczek

(5 310)

(5 310)

Odsetki

(1 382)

(1 382)

Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego

(2 114)

(77)

(2 191)

I. Środki pieniężne netto z działalności finansowej

6 806

0

(77)

6 729

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

D. Przepływy pieniężne netto, razem

443

0

443

E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych

432

432

- w tym zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych od walut obcych

(11)

(11)

F Środki pieniężne na początek okresu

2 246

0

2 246

G. Środki pieniężne na koniec okresu (F+/- D)

2 678

0

0

2 678

   

12.Przychody i koszty

12.1.Przychody ze sprzedaży

Przychody ze sprzedaży

01-12.2022

01-12.2021

Sprzedaż produktów i usług

111 150

101 057

Sprzedaż towarów i materiałów

5 306

2 161

w tym:

 

 

- zrealizowane różnice kursowe od należności z tytułu dostaw

(481)

(329)

- różnice kursowe dotyczące wyceny należności z tytułu dostaw

154

(396)

SUMA przychodów ze sprzedaży

116 456

103 218

 

 

Asortyment sprzedaży

Segmenty

01-12.2022

01-12.2021

Ogółem

Ze sprzedaży

eksportowej

Ogółem

Ze sprzedaży

eksportowej

Obrabiarki

55 862

38 291

56 618

55 365

Odlewy

43 681

30 822

33 406

24 155

Modele

1 344

780

1 769

1 305

Części i zespoły do maszyn

3 385

2 822

4 066

3 779

Remonty

1 640

310

999

916

Pozostałe

10 544

7 886

6 360

3 150

Ogółem

116 456

80 911

103 218

88 670

 

Przychody ze sprzedaży - szczegółowa struktura geograficzna

01-12.2022

01-12.2021

w PLN

w %

w PLN

w %

Kraj

35 545

30,5%

14 548

14,1%

Eksport

80 911

69,5%

88 670

85,9%

Razem

116 456

100,0%

103 218

100,0%

  

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

W bieżącym roku obrotowym Spółka odnotowała dwa przypadki zrealizowania przychodów ze sprzedaży produktów z pojedynczym odbiorcą przekraczający 10% ogółu przychodów. Były to transakcje z HeBei KNT Technology / Chiny oraz z Gülermak / Turcja.

 

W 2021 roku obrotowym Spółka odnotowała dwa przypadki zrealizowania przychodów ze sprzedaży produktów z pojedynczym odbiorcą przekraczający 10% ogółu przychodów. Były to transakcje z HeBei KNT Technology / Chiny oraz z Gülermak / Turcja.

 

Informacje o poszczególnych segmentach branżowych wg stanu na 31.12.2022 r.

 

Rodzaj asortymentu

Obrabiarki

Odlewy

Modele

Remonty

Części

zamienne

Przychody

i koszty

niefaktu-

rowane

Pozostałe

Koszty

nieprzy-

pisane

Ogółem

Przychody ze sprzedaży Sprzedaż na zewnątrz

55 862

40 960

1 344

1 640

3 385

2 721

10 544

-

116 456

Sprzedaż pomiędzy segmentami

1 442

127

154

1 863

-

3 586

Koszty segmentu Koszty sprzedaży zewnętrznej

49 414

37 000

1 528

1 372

2 396

2 444

6 591

-

100 745

Koszty sprzedaży pomiędzy segmentami

-

1 381

98

158

2 132

-

3 769

Koszty nieprzypisane/ ogólne

 

 

 

 

 

 

 

22 927

22 927

Zysk/ (strata) segmentu

6 448

3 960

(184)

268

989

277

3 953

(22 927)

(7 216)

Pozostałe przychody operacyjne

 

 

 

 

 

 

 

3 275

3 275

Pozostałe koszty operacyjne

 

 

 

 

 

 

 

527

527

Przychody finansowe

 

 

 

 

 

 

 

308

308

Koszty finansowe

 

 

 

 

 

 

 

5 633

5 633

Udziały w zyskach/ stratach jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć rozliczanych zgodnie z metoda praw własności

 

 

 

 

 

 

0

0

Zysk/(strata) przed opodatkowaniem

6 448

3 960

(184)

268

989

277

3 953

(25 504)

(9 793)

Podatek dochodowy

 

 

 

 

 

 

 

(1 284)

(1 284)

Zysk/ (strata) netto

6 448

3 960

(184)

268

989

277

3 953

(24 220)

(8 509)

 

 

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Informacje o poszczególnych segmentach branżowych wg stanu na 31.12.2021 r. (przekształcone)

 

Rodzaj asortymentu

Obrabiarki

Odlewy

Modele

Remonty

Części

zamienne

Przychody

i koszty

niefaktu-

rowane

Pozostałe

Koszty

nieprzy-

pisane

Ogółem

Przychody ze sprzedaży Sprzedaż na zewnątrz

56 618

33 349

1 769

999

4 066

57

6 360

0

103 218

Sprzedaż pomiędzy segmentami

4 850

3 609

1 134

 

142

 

3 037

 

12 772

Koszty segmentu Koszty sprzedaży zewnętrznej

43 257

29 479

1 485

714

2 527

33

1 554

0

79 049

Koszty sprzedaży pomiędzy segmentami

3 630

2 878

723

 

130

 

5 309

 

12 670

Koszty nieprzypisane/ ogólne

 

 

 

 

 

 

 

22 304*

22 304

Zysk/ (strata) segmentu

13 361

3 870

284

285

1 539

24

4 806

(22 304)

1 865

Pozostałe przychody operacyjne

 

 

 

 

 

 

 

1 399*

1 399

Pozostałe koszty operacyjne

 

 

 

 

 

 

 

1 012

1 012

Przychody finansowe

 

 

 

 

 

 

 

96

96

Koszty finansowe

 

 

 

 

 

 

 

2 541*

2 541

Udziały w zyskach/ stratach jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć rozliczanych zgodnie z metoda praw własności

 

 

 

 

 

 

0

0

Zysk/(strata) przed opodatkowaniem

13 361

3 870

284

285

1 539

24

4 806

(24 362)

(193)

Podatek dochodowy

 

 

 

 

 

 

 

95

95

Zysk/ (strata) netto

13 361

3 870

284

285

1 539

24

4 806

(24 457)

(288)

 

*dane za rok 2021 zostały przekształcone w stosunku do informacji zaprezentowanej w raporcie za rok 2021 

 

 

Od 1 stycznia 2018 roku Spółka dominująca stosuje zapisy MSSF 15 „Przychody z umów z klientami” zgodnie z którym przychody ujmuje się w kwocie wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.

 

W większości kontraktów, moment przeniesienia kontroli na klienta następuje po dostarczeniu dóbr. W takich przypadkach, zgodnie z MSSF 15, wszystkie przyrzeczone w umowie dobra i usługi (np., montażu, gwarancje, fundamenty, wyposażenie dodatkowe) są traktowane, jako jedno świadczenie przyrzeczone w umowie i ujmowane jako przychód jednorazowo w określonym momencie.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Umowy o usługę budowlaną

01-12.2022 r.

01-12.2021 r.

Przychody z tytułu realizowanych kontraktów

60 180

63 108

Poniesione koszty z tytułu realizowanych kontraktów (tkw)

53 327

45 963

31.12.2022 r.

31.12.2021 r. (przekształcone)

Aktywa z tytułu umów z klientami

71 847

62 200

Zobowiązania z tytułu umów z klientami

32 974

26 322

 

 

 

12.2.Pozostałe przychody operacyjne

POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE

01-12.2022

01-12.2021 (przekształcone)

Rozwiązanie odpisów aktualizujących należności

20

12

Rozwiązanie odpisów aktualizujących zapasy

159

148

Rozwiązane rezerwy na koszty związane z kontraktami długoterminowymi (WHT)

81

-

Kary i odstępne z tytułu niezrealizowania kontraktu

1 280

382

Wpływ odszkodowań od ubezpieczyciela

235

94

Przedawnienie, umorzenie zobowiązań

13

43

Przychody za sprzedaży odpadów

-

1

Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

199

19

Zakończenie umowy leasingu

-

35

Ujawnienie środków trwałych

-

15

Zwrot kosztów ubezpieczenia AC samochodów sprzedanych

3

-

Nadwyżki inwentaryzacyjne

-

2

Rekompensata URE

166

-

Dotacja rozliczana w czasie

1 103

621

Wpływ kar

-

-

Pozostałe przychody

16

27

RAZEM

3 275

1399

 

 

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

12.3.Pozostałe koszty operacyjne

POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE

01-12.2022

01-12.2021

Odpis aktualizujący wartość należności (w tym z rynku rosyjskiego)

127

452

Odpis aktualizujący wartość zapasów

25

122

Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

-

-

Darowizny

33

41

Niedobory inwentaryzacyjne

4

11

Koszty zaniechanej produkcji

41

62

Zasadzone odszkodowanie

48

-

Koszty ubezpieczenia AC sprzedanych samochodów

3

-

Inne koszty związane z kontraktami długoterminowymi (WHT)

-

263

Koszty postepowania spornego

16

8

Koszty zakończenia leasingu

26

Likwidacja materiałów

-

6

Niezawinione niedobory aktywów

-

10

Szkody

182

13

Pozostałe koszty

22

24

RAZEM

527

1 012

   

12.4.Przychody finansowe

PRZYCHODY FINANSOWE

01-12.2022

01-12.2021

Przychody z tytułu odsetek od kontrahentów

3

7

Przychody z tytułu leasingu

267

18

Zysk ze sprzedaży aktywów finansowych

-

33

Różnice kursowe z tytułu przewalutowania pożyczki

16

-

Umorzenie odsetek od zobowiązań

14

36

Przychody z tytułu prowizji od udzielonych poręczeń

3

-

Pozostałe

5

2

RAZEM

308

96

   

12.5.Koszty finansowe

KOSZTY FINANSOWE

01-12.2022

01-12.2021 (przekształcone)

Odsetki i prowizje od kredytów i pożyczek

3 628

929

Odsetki od zobowiązań handlowych i budżetowych

102

76

Część odsetkowa od leasingu

400

155

Część odsetkowa (czynsz) od leasingu (PWUG)

77

77

Ujemne różnice kursowe od wyceny zobowiązań leasingowych

211

81

Nadwyżka ujemne różnice kursowe

765

690

Nadwyżka ujemnych różnic kursowych na środkach pieniężnych

92

165

Koszty prowizji od otrzymanych gwarancji

357

300

Koszty prowizji odzyskiwanych wierzytelności

-

68

Odpis aktualizujący wartość akcji i udziałów

1

-

RAZEM

5 633

2 541

   

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

12.6.Koszty według rodzajów

KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ

01-12.2022

01-12.2021 (przekształcone)

Amortyzacja

8 304

8 368

Zużycie materiałów i energii

52 943

39 905

w tym:

 

- zrealizowane różnice kursowe od zobowiązań z tytułu dostaw

63

43

- różnice kursowe dotyczące wyceny zobowiązań z tytułu dostaw

63

(77)

Usługi obce

9 973

10 555

Podatki i opłaty

2 084

1 966

Koszty świadczeń pracowniczych

48 233

44 802

Pozostałe koszty rodzajowe

1 924

2 431

Suma kosztów według rodzaju

123 461

108 027

Zmiana stanu zapasów i rozliczeń międzyokresowych (wzrost wielkość dodatnia, zmniejszenie wielkość ujemna)

(226)

4 957

Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby

4 568

3 350

Koszty sprzedaży

2 066

2 204

Koszty ogólnego zarządu

22 265

20 840

Koszt wytworzenia sprzedanych produktów

94 788

76 676

Wartość sprzedanych towarów i materiałów

4 553

1 633

Koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów

99 341

78 309

 

 

12.7.Koszty amortyzacji, odpisów aktualizujących, różnic kursowych ujęte w zysku lub stracie

 

rok zakończony 31.12.2022

rok zakończony 31.12.2021

Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży:

Amortyzacja środków trwałych

7 286

7 201

Amortyzacja wartości niematerialnych

214

312

7 500

7 513

Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży

Amortyzacja środków trwałych

Amortyzacja wartości niematerialnych

Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu:

Amortyzacja środków trwałych

669

703

Amortyzacja wartości niematerialnych

135

152

804

855

   

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

12.8.Koszty świadczeń pracowniczych

rok zakończony 31.12.2022

rok zakończony 31.12.2021

Wynagrodzenia

38 089

35 390

Koszty ubezpieczeń społecznych

7 405

6 858

Koszty świadczeń emerytalnych

599

341

Pozostałe koszty świadczeń pracowniczych

2 140

2 213

Koszty świadczeń pracowniczych ogółem, w tym:

48 233

44 802

Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży

34 143

31 781

Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży

Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu

14 090

13 021

   

13.Składniki innych całkowitych dochodów

Składniki innych całkowitych dochodów przedstawiają się następująco:

 

rok zakończony

31 grudnia 2022

rok zakończony

31 grudnia 2021

(Straty) aktuarialne dotyczące rezerw na świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia brutto

(25)

362

Podatek dochodowy dotyczący strat aktuarialnych

5

(69)

Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej

0

0

(20)

293

   

14.Podatek dochodowy

14.1.Obciążenie podatkowe

Główne składniki obciążenia podatkowego za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku przedstawiają się następująco:

 

PODATEK DOCHODOWY

31.12.2022

31.12.2021

Bieżący podatek dochodowy:

29

24

Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego

29

24

Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych

-

-

Podatek odroczony:

(1 313)

71

Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych

(1 313)

71

Obciążenie podatkowe wykazane w skonsolidowanym rachunku zysków i strat

(1 284)

95

Podatek dochodowy odniesiony w pozostałe całkowite dochody

(5)

69

Podatek dotyczący zysków (strat) aktuarialnych

(5)

69

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

14.2.Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej

Uzgodnienie podatku dochodowego od zysku/(straty) brutto przed opodatkowaniem według ustawowej stawki podatkowej, z podatkiem dochodowym liczonym według efektywnej stawki podatkowej Grupy za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku przedstawia się następująco:

 

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

(przekształcone)

Zysk /(strata) brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej

(9 793)

(193)

Zysk /(strata) przed opodatkowaniem z działalności zaniechanej

0

0

Zysk /(strata) brutto przed opodatkowaniem stawką 19%

(10 107)

(470)

Zysk /(strata) brutto przed opodatkowaniem stawką 9%

314

277

Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce, wynoszącej 19%

(1 920)

(89)

Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce, wynoszącej 9% (2021-9%)

28

25

Wykorzystanie strat podatkowych z tytułu których nie utworzono aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

139

16

Koszty trwale nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów (efekt podatkowy), w tym:

469

143

- zapłacone kary/ koszty spraw sądowych

-

-

- nieodzyskany VAT

- odsetki budżetowe

26

4

- koszty reprezentacji

14

10

- składki PFRON

42

34

- darowizny

4

7

- pozostałe

383

88

Przychody trwale nie będące podstawą do opodatkowania

Podatek według efektywnej stawki podatkowej

(1 284)

95

Podatek dochodowy (obciążenie) wykazany w zysku lub stracie

(1 284)

95

Podatek dochodowy przypisany działalności zaniechanej

0

0

 

14.3.Odroczony podatek dochodowy

Odroczony podatek dochodowy wynika z następujących pozycji:

Sprawozdanie z sytuacji finansowej

31.12.2022

31.12.2021

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego

Różnica między wartością bilansową i środków trwałych

5 184

5 178

Wynik wyceny realizowanych kontraktów

2 365

2 390

Rezerwa z tytułu dostaw niefakturowanych

205

152

Pozostałe

0

0

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego

7 754

7 720

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe z tytułu świadczeń pracowniczych

1 512

1 881

Niewypłacone wynagrodzenia i składki ZUS

364

268

Odpisy aktualizujące należności udziałów i zapasów

107

193

Rezerwy na koszty

57

133

Zobowiązanie z tytułu wyceny kontraktów

116

72

Straty możliwe do odliczenia od przyszłych dochodów do opodatkowania

2 521

879

Pozostałe

905

805

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

5 582

4 231

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Aktywa / Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego

31.12.2022

31.12.2021

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

5 582

4 231

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego – działalność kontynuowana

7 754

7 720

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego – działalność zaniechana

-

-

Aktywa / Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego

(2 172)

(3 489)

   

15.Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS

Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z późniejszymi zmianami stanowi, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników na pełne etaty. Grupa tworzy taki fundusz i dokonuje okresowych odpisów w wysokości odpisu podstawowego oraz odpisu dla emerytów i rencistów. Celem Funduszu jest finansowanie działalności socjalnej oraz pozostałych kosztów socjalnych.

Grupa nie skompensowała aktywa Funduszu ze swoimi zobowiązaniami wobec Funduszu, ponieważ aktywa te nie spełniają definicji aktywów Grupy.

 

Tabele poniżej przedstawiają analitykę aktywów, zobowiązań oraz kosztów Funduszu.

 

31.12.2022

31.12.2021

Zwiększenie funduszu z zysku

-

75

Środki pieniężne

44

154

Zobowiązania z tytułu Funduszu

12

28

Saldo po skompensowaniu

-

-

 

rok zakończony

31 grudnia 2022

rok zakończony

31 grudnia 2021

Odpisy na Fundusz w okresie obrotowym

940

935

   

16.Zysk przypadający na jedną akcję

Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.

Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję nie jest obliczany, ponieważ nie ma instrumentów rozwadniających.

Poniżej przedstawione zostały dane dotyczące zysku oraz akcji, które posłużyły do wyliczenia podstawowego zysku na jedną akcję:

 

 

rok zakończony

31 grudnia 2022

rok zakończony

31 grudnia 2021 (przekształcone)

Zysk / Strata netto z działalności kontynuowanej

(8 509)

(288)

Zysk/ Strata na działalności zaniechanej

-

-

Zysk / Strata netto

(8 509)

(288)

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

rok zakończony

31 grudnia 2022

rok zakończony

31 grudnia 2021

Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji zwykłych zastosowana do obliczenia podstawowego zysku na jedną akcję

4.318.701

4.318.701

 

 

Zysk / Strata na jedną akcję (w złotych)

rok zakończony

31 grudnia 2022

rok zakończony

31 grudnia 2021 (przekształcone)

-podstawowy z zysku za okres przypadającego udziałowcom jednostki dominującej

(1,97)

(0,07)

-podstawowy z zysku z działalności kontynuowanej za okres przypadającego udziałowcom jednostki dominującej

(1,97)

(0,07)

   

17.Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty

W 2022 roku spółka zależna Rafamet Service & Trade wypłaciła spółce dominującej dywidendę z zysku za rok 2021 w wysokości 211,8 tys. zł . W roku 2021 nie wypłacono dywidendy.

 

 

18.Rzeczowe aktywa trwałe

RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE ORAZ AKTYWA Z TYTUŁU PRAWA DO UŻYTKOWANIA (STRUKTURA WŁASNOŚCIOWA) - wartość netto

Własne

Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu

Grunty użytkowane wieczyście

RAZEM

na dzień 31.12.2022 r.

80 183

15 623

897

96 703

na dzień 31.12.2021 r. (przekształcone)

74 442

11 673

901

87 016

 

Ustanowione obciążenia na majątku

Łączna wartość ustanowionych hipotek na nieruchomościach z tytułu umów kredytowych i leasingowych na dzień 31.12.2021 r. wynosiła 54.279 tys. zł i była wyższa w stosunku do stanu na dzień 31.12.2020 roku

o 3.863 tys. zł.

Zwiększenie obciążenia wynika z różnicy pomiędzy ustanowieniem hipoteki kaucyjnej zabezpieczającej pożyczkę z ARP S.A. do wysokości 8.063 tys. zł, a zwolnieniem hipoteki kredytu inwestycyjnego zaciągniętego w PKO BP S.A. na budowę hali montażu II do wysokości 4.200 tys. zł.

Nieruchomości Emitenta wpisane do ksiąg wieczystych KW 27489, KW 37404, KW 37416, KW 37417, KW 37418, KW 55444 są obciążone hipoteką do sumy 39.563 tys. zł oraz nieruchomości Odlewni Rafamet sp. z o.o. wpisane do księgi wieczystej GL 1R/00032536/6 są obciążone do sumy 14.716 tys. zł.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Zmiany rzeczowych aktywów trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 1.01.2022 -31.12.2022 r.

 

Rok zakończony dnia 31.12.2022 r.

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Pozostałe środki trwałe

Środki trwałe w budowie

Ogółem

Wartość brutto na dzień 01.01.2022

1 026

37 962

111 220

1 213

9 926

4 156

165 503

Zwiększenie w okresie 01.-12.2022

0

379

2 415

0

193

7 878

10 865

- zakupy

0

 

62

 

54

7 878

7 994

- przyjęcia ze środków trwałych z budowy

300

2 341

 

139

 

2 780

- pozostałe zwiększenia

79

12

-

-

 

91

Zmniejszenie w okresie 01.-12.2022

0

0

67

130

93

3 086

3 376

- sprzedaż i likwidacja

42

130

93

 

265

- przyjęcia ze środków trwałych z budowy

 

 

 

 

2 780

2 780

- zakończenie leasingu

 

 

 

0

- pozostałe zmniejszenia

 

25 

 

 

-

25

- wyłączenia konsolidacyjne

306

306

Wartość brutto na dzień 31.12.2022

1 026

38 341

113 568

1 083

10 026

8 948

172 992

Umorzenie na dzień 01.01.2022

163

10 282

71 734

989

6 991

0

90 159

Amortyzacja za okres 01.-12.2022

3

908

5 146

48

480

6 585

Zmniejszenie z tytułu:

41

116

91

248

- sprzedaży i likwidacji

41

116

91

248

Umorzenie na dzień 31.12.2022

166

11 190

76 839

921

7 380

0

96 496

Wartość netto na dzień 01.01.2022 r.

863

27 680

39 486

223

2 935

4 156

75 343

Wartość netto na dzień 31.12.2022 r.

860

27 151

36 729

162

2 646

8 948

76 496

 

W 2022 roku zaciągnięto zaliczkę na środki trwałe w budowie o wartości 4.584 tys. zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Zmiany rzeczowych aktywów trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 1.01.2021 -31.12.2021 r. (przekształcone)

 

Rok zakończony dnia 31.12.2021 r.

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Pozostałe środki trwałe

Środki trwałe w budowie *

Ogółem

Wartość brutto na dzień 01.01.2021

1 026

37 416

102 098

1 271

9 776

7 718

159 305

Zwiększenie w okresie 01.-12.2021

0

546

9 319

20

380

4 931

15 196

- zakupy

0

 

1 462

 

232

4 931

6 625

- przyjęcia ze środków trwałych z budowy

409

7 808

20

144

 

8 381

- pozostałe zwiększenia

137

49

4

 

190

Zmniejszenie w okresie 01.-12.2021

0

0

198

78

230

8 493

8 999

- sprzedaż i likwidacja

198

78

230

 

506

- przyjęcia ze środków trwałych z budowy

 

 

 

 

8 482

8 482

- pozostałe zmniejszenia

 

 

 

 

11

11

Wartość brutto na dzień 31.12.2021

1 026

37 962

111 219

1 213

9 926

4 156

165 502

Umorzenie na dzień 01.01.2021

159

9 393

66 677

941

6 697

83 867

Amortyzacja za okres 01.-12.2021

4

889

5 255

97

524

6 709

Zmniejszenie z tytułu:

198

49

230

477

- sprzedaży i likwidacji

198

49

230

477

Umorzenie na dzień 31.12.2021

163

10 282

71 734

989

6 991

90 159

Wartość netto na dzień 01.01.2021 r.

867

28 023

35 421

330

3 079

7 718

75 438

Wartość netto na dzień 31.12.2021 r.

863

27 680

39 485

224

2 935

4 156

75 343

 

Do największych realizowanych inwestycji w toku oraz nakładów na prace B+R należą:

 

Nazwa zadania

Wartość na

31.12.2022

Wartość na

31.12.2021 (przekształcone)

Modernizacja 3 obrabiarek z parku maszynowego

2 466

1 236

Modernizacja linii transportu pneumatycznego

0

138

Modernizacja pieca indukcyjnego

0

119

Modernizacja zespołów modelowych

0

118

Modernizacja oświetlenia hali Odlewnia Nowa

236

250

Budowa pola formierskiego (w nawie IV)

1 300

638

I etap inwestycji wymiany ogrzewania węglowego na gazowe

286

276

Termomodernizacja

181

181

Nakłady na prace badawcze B+R w ramach projektu NCBiR

3 967

704

Modernizacja suwnic

133

332

Pozostałe modernizacje

379

164

RAZEM

8 948

4 156

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

W 2022 roku zakończono budowę centrum obróbczego TOS Varnsdorf typ WHQ 13 CNC oraz frezarki bramowej TBI SDV-H 4224S. Wszystkie w/w obrabiarki zostały przekazane do eksploatacji.

 

 

19.Aktywa z tytułu prawa do użytkowania - Leasing

Zmiany w aktywach z tytułu prawa do użytkowania (wg grup rodzajowych) - za okres 01.01.-31.12.2022 r.

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

Grunty PWUG

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Ogółem

Wartość brutto na dzień 01.01.2022 r.

1 828

11 382

1 809

15 019

Zwiększenia, w tym:

0

5 157

235

5 392

-nowa umowa

 

5 157

235

5 392

-transfery

 

 

 

0

 

 

 

 

 

Zmniejszenia, w tym

0

0

761

761

-wykup środków trwałych z leasingu

 

 

644

644

-likwidacja i sprzedaż

 

 

117

117

 

 

 

 

0

Wartość brutto na dzień 31.12.2022 r.

1 828

16 539

1 283

19 650

 

 

 

 

0

Umorzenie na dzień 01.01.2022 r.

0

2 225

1 121

3 346

-amortyzacja za okres 01-12.2022 r.

0

987

354

1 341

- transfer

 

 

 

0

-zmniejszenia, w tym:

 

0

660

660

-wykup środków trwałych z leasingu

 

 

660

660

-likwidacja i sprzedaż

 

 

0

0

Umorzenie na dzień 31.12.2022 r.

0

3 212

815

4 027

Wartość netto na dzień 31.12.2022 r.

1 828

13 327

468

15 623

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Zmiany w aktywach z tytułu praw do użytkowania (wg grup rodzajowych) - za okres 01.01.-31.12.2021 r.

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

Grunty PWUG

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Ogółem

Wartość brutto na dzień 01.01.2021 r.

1 828

9 788

1 615

13 231

Zwiększenia, w tym:

1 594

194

1 788

-nowa umowa

 

1 594 

194 

1 788

-transfery

 

 

 

Zmniejszenia, w tym

0

0

0

0

-wykup środków trwałych z leasingu

 

 

0

0

-likwidacja i sprzedaż

 

 

 

 

 

 

Wartość brutto na dzień 31.12.2021 r.

1 828

11 382

1 809

15 019

 

 

 

 

0

Umorzenie na dzień 01.01.2021 r.

0

1 423 

768 

2 191

Amortyzacja za okres 01-12.2021 r.

0

801 

354 

1 155

Zmniejszenia, w tym:

 

0

0

0

-wykup środków trwałych z leasingu

 

 

0

0

-likwidacja i sprzedaż

 

 

0

0

Umorzenie na dzień 31.12.2021 r.

0

2 224

1 122

3 346

Wartość netto na dzień 31.12.2021 r.

1 828

9 158

687

11 673

 

 

19.1.Aktywa z tytułu prawa do użytkowania - leasing

 

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

31.12.2022

31.12.2021

Wartość

brutto

Umorzenie

Wartość netto

Wartość

brutto

Umorzenie

Wartość

netto

Maszyny i urządzenia

15 980

3 142

12 838

10 823

2 173

8 650

Środki transportu

1 283

815

468

1 809

1 122

687

Suwnice

559

70

489

559

51

508

PWUG

1 828 

-

1 828

1 828 

-

1 828

Razem

19 650

4 027

15 623

15 019

3 346

11 673

 

Wartość bilansowa maszyn i urządzeń użytkowanych na dzień 31 grudnia 2022 roku na mocy umów leasingu finansowego oraz umów dzierżawy z opcją zakupu wynosi 15 623 tys. zł. Na dzień 31.12.2021 r. pozycja ta wynosiła 9.845 tys. zł.

Grupa korzystała z uproszczenia dla umów leasingowych o krótkim terminie. Umowa wynajmu została zawarta na czas nieokreślony.

 

 

 

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)



Na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku przyszłe minimalne opłaty leasingowe z tytułu tych umów oraz wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych netto przedstawiają się następująco:

 

Nominalne

raty

leasingowe

Nominalne

raty

leasingowe (przekształcone)

Wartość bieżąca minimalnych rat leasingowych

Wartość bieżąca minimalnych rat leasingowych (przekształcone)

Zobowiązania, z tytułu leasingu finansowego, wymagalne w ciągu:

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2022

31.12.2021

w ciągu jednego roku

3 069

2 285

2 768

2 171

od 1 do 5 lat

5 336

2 895

4 895

2 813

powyżej 5 lat

1 828

1 828

1 828

1 828

RAZEM

10 233

7 008

9 491

6 812

Pomniejszone o przyszłe odsetki

742

196

 

-

Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych

9 491

6 812

   

 

Przedmioty leasingu na dzień 31.12.2022 r.

Wyszczególnienie

W odniesieniu do grup aktywów

Grunty

Maszyny

i urządzenia

Środki

transportu

Pozostałe środki

trwałe

Razem

6 obrabiarek

10 446

10 446

Oczyszczarka hakowa

2 392

2 392

Samochody

391

391

Suwnice

489

489

Wózki widłowe

77

77

PWUG

1 828

1 828

Wartość bilansowa netto przedmiotów leasingu

1 828

13 327

468

15 623

 

Przedmioty leasingu na dzień 31.12.2021 r. (przekształcone)

 

Wyszczególnienie

W odniesieniu do grup aktywów

Grunty

Maszyny

i urządzenia

Środki

transportu

Pozostałe środki

trwałe

Razem

4 obrabiarki

6 041

6 041

Oczyszczarka hakowa

2 609

2 609

Samochody

587

587

Suwnice

508

508

Wózki widłowe

100

100

PWUG

1 828

1 828

Wartość bilansowa netto przedmiotów leasingu

1 828

9 158

687

11 673

 

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

20.Nieruchomości inwestycyjne

 

NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE

rok zakończony

31.12.2022

rok zakończony

31.12.2021

Stan na początek okresu

100

106

Zwiększenia w okresie sprawozdawczym, z tytułu:

-

-

- zmiana przeznaczenia środków trwałych

-

-

Zmniejszenia w okresie sprawozdawczym, z tytułu:

5

6

- amortyzacji bieżącej

5

6

Stan na koniec okresu

95

100

W roku zakończonym 31.12.2022 przychody z wynajmu nieruchomości inwestycyjnych wyniosły 74 tys. zł a w roku poprzednim przychody z wynajmu wyniosły 60 tys. zł. Najemca dodatkowo ponosi koszty za dostarczone media oraz inne usługi świadczone przez wynajmującego w oparciu o złożone zamówienie. Czynsz podlega corocznej waloryzacji wskaźnikiem wzrostu podatku od gruntów i nieruchomości płaconego przez wynajmującego. Koszty konserwacji, bieżące naprawy i remonty zobowiązany jest do ponoszenia zgodnie z umową najemca

21.Wartości niematerialne

WARTOŚCI NIEMATERIALNE

31.12.2022

31.12.2021

a) prace rozwojowe

18

92

b) oprogramowanie, patenty i licencje

224

262

c) dokumentacja

646

727

d) znak towarowy

653

733

Razem

1 541

1 814

 

Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 1.01.2022-31.12.2022 r.

Rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

Koszty prac rozwojowych

Oprogramowanie patenty i licencje

Znak towarowy

Ogółem

 

 

 

 

Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2022 roku

11 596

2 468

1 200

15 264

Nabycia

76

76

Przyjęcie ze środków trwałych w budowie

Wytworzenie

Reklasyfikacja

Likwidacja

Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2022 roku

11 596

2 544

1 200

15 340

 

 

 

 

Umorzenie i odpisy aktualizujące na dzień 1 stycznia 2022 roku

10 778

2 206

466

13 450

Odpis amortyzacyjny za okres

154

114

81

349

Reklasyfikacja

Likwidacja

Umorzenie i odpisy aktualizujące na dzień 31 grudnia 2022 roku

10 932

2 320

547

13 799

 

 

 

Wartość netto na dzień 1 stycznia 2022 roku

818

262

734

1 814

Wartość netto na dzień 31 grudnia 2022 roku

664

224

653

1 541

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 1.01.2020-31.12.2021 r.

Rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku

Koszty prac rozwojowych

Oprogramowanie patenty i licencje

Znak towarowy

Ogółem

 

 

 

 

Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2021 roku

11 596

2 447

1 200

15 243

Nabycia

21

21

Przyjęcie ze środków trwałych w budowie

Wytworzenie

Reklasyfikacja

Likwidacja

Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2021 roku

11 596

2 468

1 200

15 264

 

 

 

 

Umorzenie i odpisy aktualizujące na dzień 1 stycznia 2021 roku

10 544

2 057

386

12 987

Odpis amortyzacyjny za okres

234

149

80

463

Reklasyfikacja

Likwidacja

Umorzenie i odpisy aktualizujące na dzień 31 grudnia 2021 roku

10 778

2 206

466

13 450

 

 

 

Wartość netto na dzień 1 stycznia 2021 roku

1 052

390

814

2 256

Wartość netto na dzień 31 grudnia 2021 roku

818

262

734

1 814

   

22.Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach wycenianych metodą praw własności

RAFAMET S.A. posiada 50% udziałów w spółce joint venture pod nazwą Hebei Rafamet Machinery Co.Ltd. z siedzibą w Chinach. Każdy z udziałowców objął 50% kapitału zakładowego. Wartość objętych udziałów przez RAFAMET S.A. w utworzonej spółce wynosi 815 tys. zł. Na dzień 31.12.2022 roku udziały nie zostały pokryte.

 

Zmiana stanu udziałów w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach

Rok zakończony dnia

31.12.2022

Rok zakończony dnia

31.12.2021

Stan na początek okresu

-

-

Zwiększenia w okresie sprawozdawczym, z tytułu:

-

-

- udział w zysku

- przeliczenie udziału w zysku/ stracie jednostki działającej za granicą

-

-

Zmniejszenia w okresie sprawozdawczym, z tytułu:

-

-

- przeliczenie udziału w zysku/ stracie jednostki działającej za granicą

-

-

- udział w stracie

-

-

Stan na koniec okresu

-

-

 

23.Długoterminowe aktywa finansowe

Grupa posiada udziały w niżej wymienionej spółki, która nie jest notowane na giełdzie. Aktywa te wyceniane są w wartości godziwej. Odpisy aktualizujące tworzy się w pełnej wysokości, w oparciu o uzyskaną informację o negatywnych wynikach finansowych tych spółek.

W 2022 roku Spółka dominująca wyksięgowała udziały i rozwiązała odpisy na akcje firmy Len i Med.-Holding w związku z likwidacją podmiotów.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

W 2021 roku Spółka zależna sprzedała akcje firmy Polfer S.A..

Długoterminowe aktywa finansowe

31.12.2022

31.12.2021

a) udziały i akcje (nie notowane na giełdzie)

126

126

b) akcje (notowane na giełdzie)

-

-

c) rozwiązanie odpisu aktualizującego

-

-

RAZEM

126

126

 

Wykaz posiadanych akcji i udziałów

 

Stan na

Nazwa i siedziba Spółki

Wartość wg cen nabycia akcji

Trwała utrata wartości

Wartość bilansowa akcji

% udziału w kapitale jednostki

% głosów w organie stanowiącym Spółki

31.12.2022

126

-

126

x

x

Ferrex sp. z o.o. Poznań, ul. R.Maya 1

126

-

126

1,42

1,42

31.12.2021

282

-156

126

x

x

 

Ferrex sp. z o.o. Poznań, ul. R.Maya 1

126

-

126

1,42

1,42

Mex-Holding sp. z o.o. w likwidacji Warszawa, ul. Mokotowska 49

-

-

-

0,05

0,05

Len S.A. w likwidacji Kamienna Góra, ul. Nadrzeczna 1a

156

-156

-

0,30

0,30

   

24.Należności długoterminowe

31.12.2022

31.12.2021

Kaucja gwarancyjna

23

17

W należnościach długoterminowych na dzień 31.12.2022 r. prezentowana jest wpłacona przez Spółkę zależną kaucja gwarancyjna na zabezpieczenie zwrotu przedmiotu leasingu wynikającego z umowy leasingu nr K 261592 z dnia 18.04.2018 r. podpisaną z Millennium Leasing Sp. z o.o. Przedmiotem leasingu jest suwnica o wartości 275 tys. zł. Okres trwania leasingu wynosi 5 lat. Zabezpieczenie umowy stanowi weksel in blanco oraz hipoteka na nieruchomości położonej w Kuźni Raciborskiej, objętej księgą wieczystą nr GL1R/00032536/6 do kwoty 466 tys. Zł

 

Należności długoterminowe o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty

31.12.2022

31.12.2021

Od 1 roku do 3 lat

23

17

Od 3 lat do 5 lat

-

-

powyżej 5 lat

-

-

Należności długoterminowe brutto

23

17

odpis aktualizujący wartość należności

-

-

Należności długoterminowe netto

23

17

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

25.Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe

 

31.12.2022

31.12.2021

Dokumentacja techniczna prototypu / rozliczana w czasie

66

234

Modele rozliczane w czasie

332

212

Pozostałe ubezpieczenia

21

14

Opłaty serwisowe, wdrożenie programu, opłaty internetowe

1

1

Suma długoterminowych rozliczeń międzyokresowych

420

461

   

26.Zapasy

Zapasy wyceniane są według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od ich ceny sprzedaży netto możliwej do uzyskania na dzień bilansowy. Wartość netto możliwa do uzyskania jest oszacowaną ceną sprzedaży dokonywanej w toku bieżącej działalności gospodarczej, pomniejszona o szacowane koszty wykończenia oraz koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.

 

Zapasy

31.12.2022

31.12.2021

Materiały netto

9 293

8 658

Produkcja w toku (według kosztu wytworzenia)

16 750

18 410

Produkty gotowe

0

0

Towary

566

37

Zapasy ogółem netto

26 609

27 105

Odpisy aktualizujące wartość zapasów

38

173

Zapasy ogółem brutto, w tym

26 647

27 278

- wartość bilansowa zapasów stanowiących zabezpieczenie zobowiązań

4 800

4 800

   

W okresie zakończonym dnia 31.12.2022 r. w związku ze sprzedażą odlewów Spółka zależna rozwiązała odpis aktualizujący w wysokości 157 tys. zł oraz zawiązała odpis aktualizujący na odlewach znajdujących się na wyrobach gotowych w wysokości 22 tys. zł.

W okresie zakończonym dnia 31.12.2021 r. w związku ze złomowaniem odlewów na wyrobach gotowych i przeniesieniem odlewów znajdujących na stanie wyrobów gotowych i produkcji w toku na inwestycję związaną z wykonaniem pola formierskiego na nawie IV Spółka zależna dokonała rozwiązania odpisu aktualizującego wyroby gotowe w wysokości 86 tys. zł i produkcji w toku w wysokości 62 tys. zł. Na dzień 31.12.2021 r. Spółka zależna dokonała odpisów aktualizujących na materiały w wysokości 5 tys. zł. oraz na odlewy znajdujące się w produkcji w toku w wysokości 117 tys. zł.

 

W roku zakończonym dnia 31.12.2022 roku zapasy do kwoty 4.800 tys. zł stanowiły zabezpieczenie umowy kredytowej zawartej z Bankiem Milenium S.A. dnia 14.09.2017 roku.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

27.Aktywa z tytułu umów z klientami

31.12.2022

31.12.2021*

Aktywa z tytułu umów z klientami

71 847

62 200

RAZEM

71 847

62 200

W związku ze stosowaniem przez Grupę od 01.01.2018 roku zapisów MSSF 15 ,, Przychody z umów z klientami’’ z poz. „Zapasy’’ wyodrębniono poz. „Aktywa z tytułu umów z klientami’’.

 

28.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

28.1.Należności handlowe

31.12.2022

31.12.2021

od jednostek powiązanych

-

221

od pozostałych jednostek

21 982

28 990

Należności z tytułu dostaw i usług brutto:

21 982

29 211

odpisy aktualizujące wartość należności

347

637

Należności z tytułu dostaw i usług netto

21 635

28 574

 

Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają określony termin płatności. Często warunki płatności są określone w przetargu publicznym i nie podlegają negocjacjom. Z wybranymi kontrahentami Spółki Grupy ustalają termin spłaty należności indywidualnie. Należności z tytułu dostaw i usług są prezentowane zawsze w należnościach krótkoterminowych.

Grupa posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom. Dzięki temu, zdaniem kierownictwa, nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem aktualizującym nieściągalne należności właściwym dla należności handlowych Grupy.

 

Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności handlowych

 

 

31.12.2022

31.12.2021

Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych na początek okresu

637

287

Zwiększenia, w tym:

119

429

dokonanie odpisów na należności przeterminowane i sporne

120

421

różnice kursowe

(1)

8

Zmniejszenia w tym:

409

79

rozwiązanie odpisów aktualizujących w związku ze spłatą należności

-

-

różnice kursowe

8

8

rozwiązanie odpisów aktualizujących w związku z przedawnieniem

401

71

Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych na koniec okresu

347

637

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Należności handlowe o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty

31.12.2022

31.12.2021

0-90

12 884

11 776

90-180

771

148

180-360

814

1 026

powyżej 360

4 637

14 566

Przeterminowane brutto

2 876

1 695

Należności z tytułu dostaw i usług brutto

21 982

29 211

odpis aktualizujący wartość należności

347

637

Należności z tytułu dostaw i usług netto

21 635

28 574

 

Przeterminowane należności handlowe

 

do 90 dni

91 - 180

181 - 360

pow. 360

RAZEM

31.12.2022

Przeterminowane należności z tytułu dostaw i usług brutto

2 049

529

36

262

2 876

odpisy aktualizujące wartość należności

119

228

347

Przeterminowane należności z tytułu dostaw i usług netto

2 049

940

36

34

2 529

31.12.2021

Przeterminowane należności z tytułu dostaw i usług brutto

1 343

109

28

215

1 695

odpisy aktualizujące wartość należności

409

20

208

637

Przeterminowane należności z tytułu dostaw i usług netto

934

109

8

7

1 058

 

Należności przeterminowane, ale nie uznane za nieściągalne nie zostały objęte odpisem.

28.2.Pozostałe należności

31.12.2022

31 12.2021

należności z tytułu podatków, ceł i ubezpieczeń

2 605

2 177

zaliczki na dostawy

1 886

2 665

pozostałe należności

96

109

należności z tytułu podatku dochodowego

-

347

należności od spółek w postępowaniu upadłościowym, likwidacyjnym

352

352

Pozostałe należności (brutto)

4 939

5 650

odpisy aktualizujące należności

386

411

Pozostałe należności (netto)

4 553

5 239

   

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Należności od spółek w postępowaniu upadłościowym i likwidacyjnym w wysokości 352 tys. zł obejmują:

Należności od FUM Poręba sp. z o.o. w wysokości 263 tys. zł. W związku z ogłoszeniem upadłości likwidacyjnej majątku Spółki, należności objęto w 100% odpisem aktualizującym wartość.

Należności od Fablok Chrzanów S.A. w wysokości 89 tys. zł. W związku z postepowaniem upadłościowym należności objęto w 100% odpisem aktualizującym.

Pozostałe należności zasądzone objęte odpisem aktualizującym w wysokości 59 tys. zł.

 

28.3.Struktura walutowa należności krótkoterminowych brutto

 

31.12.2022

31.12.2021 (przekształcone)

w walucie polskiej

12 772

17 741

w walutach obcych wg walut i po przeliczeniu na PLN

14 149

17 120

waluta – EUR

3 148

3 898

przeliczone na PLN

14 148

17 120

waluta – USD

-

-

przeliczone na PLN

-

-

waluta – CZK

9

-

przeliczone na PLN

1

-

Należności krótkoterminowe

26 921

34 861

   

29.Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe

 

 

 

31.12.2022

31.12.2021

Ubezpieczenia majątkowe i osobowe

168

147

Prowizja agenta za pośrednictwo

67

131

Energia rozliczana w czasie

135

71

Opłaty serwisowe, wdrożenie programu, opłaty internetowe

126

155

Koszty kontroli budynków

-

1

Prace badawczo-rozwojowe

52

52

Dokumentacja rozliczana w czasie

240

240

Modele rozliczane w czasie

135

76

Zaliczka na wynajem powierzchni targowej Berlin 2022 r.

-

103

Koszty finansowe rozliczane w czasie

222

269

Pozostałe

19

54

Suma krótkoterminowych rozliczeń międzyokresowych

1 164

1 299

 

30.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

 

31.12.2022

31.12.2021

Środki pieniężne w banku

3 519

2 615

Środki pieniężne w kasie

55

63

RAZEM

3 574

2 678

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na różne okresy, od jednego dnia do jednego miesiąca, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych.

 

 

Struktura walutowa środków pieniężnych

 

 

31.12.2022

31.12.2021

w walucie polskiej

3 319

2 295

w walutach obcych wg walut i po przeliczeniu na PLN

255

383

waluta – EUR

55

83

przeliczone na PLN

245

363

waluta – USD

2

5

przeliczone na PLN

10

20

pozostałe waluty przeliczone na PLN

-

-

 

 

31.Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

Na dzień 31.12.2022 r. oraz 31.12.2021 r. Grupa nie wykazuje aktywów trwałych przeznaczonych do zbycia.

 

32.Kapitał podstawowy i kapitały zapasowe

32.1.Kapitał zakładowy

Seria/emisja

Rodzaj akcji

Rodzaj uprzywilejowania

Liczba akcji w szt.

Wartość

jednostkowa

w zł.

Wartość

Serii/emisji

wg wartości nominalnej

w tys. zł

Sposób

pokrycia

kapitału

Data

rejestracji

A, B, C, D/ zwykłe na okaziciela

Brak

1 363 290

10

13 633

Wpłata

01.07.1992

E/ zwykłe na okaziciela

Brak

76 277

10

763

Wpłata

21.07.1994

F/ zwykłe na okaziciela

Brak

2 879 134

10

28 791

Wpłata

21.12.2007

Razem liczba sztuk akcji

4 318 701

Razem kapitał zakładowy

43 187

Wszystkie wyemitowane akcje posiadają wartość nominalną wynoszącą 10,00 PLN i zostały w pełni opłacone.

 

32.1.1.Prawa akcjonariuszy

Akcje wszystkich serii są jednakowo uprzywilejowane co do dywidendy oraz zwrotu z kapitału.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

32.1.2.Znaczący akcjonariusze

Według stanu na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania tj. na dzień 26.04.2023 r. akcjonariuszami posiadającymi ponad 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy są:

 

Akcjonariusze

Liczba akcji

Wartość akcji

Udział w kapitale zakładowym%

Liczba głosów

Udział w ogólnej liczbie głosów na WZA (%)

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Warszawa

5 008 1951)

50 081 950

93,00%

5 008 195

93,00%

1)Dnia 28.02.2023r. Emitent zawarł z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. (dalej jako Inwestor) z siedzibą w Warszawie umowę objęcia akcji nowej emisji. Na mocy umowy Inwestor objął wszystkie oferowane akcje na mocy Uchwały w Sprawie Emisji Akcji tj. 533.333 akcje zwykłe na okaziciela serii G wartości nominalnej 10,0 zł każda oraz 533.333 akcje zwykłe imienne serii H o wartości 10,0 zł każda. Dnia 24.03.2023 r. Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy KRS zarejestrował podwyższenie kapitału zakładowego Spółki.

32.2.Kapitał zapasowy

 

31.12.2022

31.12.2021

Kapitał zapasowy utworzony ponad wymaganą ustawowo minimalną wartość

25 555

26 912

Ustawowo wymagana wartość

14 396

14 396

Pokrycie straty z lat ubiegłych

(1 743)

(2 690)

Z podziału zysku za rok poprzedni

619

1 333

Wyłączenia konsolidacyjne

212

-

RAZEM

39 039

39 951

32.3.Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów

 

 

31.12.2022

31.12.2021

Nadwyżka wartości emisyjnej akcji powyżej ceny nominalnej

13 034

13 034

RAZEM

13 034

13 034

 

Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej został utworzony w 2007 roku z nadwyżki wartości emisyjnej nad nominalną w kwocie 14 396 tys. zł., która została pomniejszona o koszty emisji akcji ujęte jako zmniejszenie kapitału zapasowego w kwocie 1 362 tys. zł.

32.4.Niepodzielony zysk/(strata) oraz ograniczenia w wypłacie dywidendy

Zgodnie z wymogami Kodeksu Spółek Handlowych, jednostka dominująca jest obowiązana utworzyć kapitał zapasowy na pokrycie straty. Do tej kategorii kapitału przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy wykazanego w jednostkowym sprawozdaniu spółki dominującej, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału podstawowego jednostki dominującej. O użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga Walne Zgromadzenie; jednakże części kapitału zapasowego w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w jednostkowym sprawozdaniu finansowym jednostki dominującej i nie podlega ona podziałowi na inne cele.

Dodatkowo, Grupa w ramach kapitałów własnych wykazuje nadwyżkę ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej, który został utworzony w 2007 r. z nadwyżki wartości emisyjnej akcji nad nominalną w kwocie 14 396 tys. zł, która została pomniejszona o koszty emisji akcji ujęte jako zmniejszenie kapitału zapasowego w kwocie 1 362 tys. zł.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Zgodnie z przepisami Kodeks Spółek Handlowych kapitał ten nie podlega wypłacie w formie dywidendy dla Akcjonariuszy.

Zwraca się uwagę, iż istnieje ograniczenie wynikające z umowy kredytowej z bankiem PKO BP S.A, o której mowa w nocie nr 30 Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki, zobowiązującej Zarząd Spółki RAFAMET S.A. do nierekomendowania WZA wypłaty dywidendy w wysokości przekraczającej 50% zysku netto za rok obrotowy, za który zysk podlega podziałowi.

 

33.Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki

 

31.12.2022

31.12.2021

Kredyty w rachunku bieżącym

20 740

17 922

Pozostałe kredyty krótkoterminowe

14 322

10 375

Pożyczka z WFOŚIGW

229

229

Pożyczka ARP S.A.

11 790

11 000

Suma kredytów i pożyczek, w tym:

48 081

39 526

- długoterminowe

13 050

10 370

- krótkoterminowe

35 031

29 156

Płatne na żądanie lub w okresie do 1 roku

32 406

29 156

Powyżej 12 miesięcy – do 3 lat

15 595

10 370

Powyżej 3 lat

80

-

Suma kredytów i pożyczek

48 081

39 526

 

Na dzień 31.12.2022 r. (w stosunku do 31.12.2021 roku) Grupa Kapitałowa zwiększyła zadłużenie z tytułu wykorzystania kredytów i pożyczek o 8.555 tys. zł i wynosiło ono 48.081 tys. zł.

 

Na dzień 31.12.2022 r. Spółka dominująca posiada zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek w wysokości 36.367 tys. zł. Obejmuje ono kredyty w rachunku bieżącym na 15.381 tys. zł, kredyt obrotowy w wysokości 10.196 tys. zł oraz pożyczki w wysokości 10.790 tys. zł.

 

Dnia 10.02.2022 roku został podpisany z Bankiem PKO BP S.A. (02-515 Warszawa, ul. Puławska 15) aneks nr 11 do umowy kredytu w formie limitu kredytowego wielocelowego w wysokości 15.000 TPLN. Na mocy niniejszego aneksu okres spłaty limitu został wydłużony do 15.02.2024 roku. Pozostałe warunki kredytowania nie uległy zmianie.

Oprocentowanie kredytu, jak również wysokość pobieranych przez Bank prowizji, ustalone zostały w oparciu o ceny rynkowe. Zabezpieczenie linii kredytowej wielocelowej stanowi: - hipoteka łączna kaucyjna do wysokości 18.000 tys. zł, - poddanie się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt. 5 Kodeksu Postępowania Cywilnego, - cesja praw z polisy ubezpieczeniowej nieruchomości.

Zadłużenie z tytułu kredytu w rachunku bieżącym na dzień 31.12.2022 r. wynosiło 13.056 tys. zł.

 

Dnia 31.05.2022 roku został podpisany z Bankiem PKO BP S.A. (02-515 Warszawa, ul. Puławska 15) aneks nr 12 do umowy kredytu w formie limitu kredytowego wielocelowego w wysokości 15.000 TPLN. Na mocy niniejszego aneksu limit wielocelowy został podwyższony do 20.000 tys. zł, przy czym 15.000 tys. sublimitu przeznaczone zostało jak do tej pory pod kredyt w rachunku bieżącym, zaś 5.000 tys. zł sublimitu przeznaczone zostało pod wszelkiego rodzaju gwarancje bankowe w obrocie krajowym i zagranicznym.

Okres spłaty limitu nie został wydłużony i obowiązuje do dnia do 15.02.2024 roku.

Oprocentowanie kredytu, jak również wysokość pobieranych przez Bank prowizji, ustalone zostały w oparciu o ceny rynkowe. Zabezpieczenie linii kredytowej wielocelowej stanowi: - hipoteka łączna kaucyjna do wysokości 30.000 tys. zł, - poddanie się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt. 5 Kodeksu Postępowania Cywilnego, - cesja praw z polisy ubezpieczeniowej nieruchomości oraz zastaw rejestrowy na obrabiarce TRB 155 CNC.

 

Dnia 07.03.2022 r. została podpisana z bankiem mBank S.A. (00-950 Warszawa, ul. Prosta 18) umowa o kredyt obrotowy w wysokości 1.630. zł. Oprocentowanie kredytu zostało ustalone w oparciu o stawkę WIBOR1M plus

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

marża bankowa. Okres kredytowania upływa w dniu 04.01.2023 r. Zabezpieczenie kredytu stanowią: cesja wierzytelności z kontraktów i weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową.

Dnia 12.05.2022 r. został podpisany z bankiem mBank S.A. (00-950 Warszawa, ul. Prosta 18) Aneks nr 1 do umowy o kredyt obrotowy w wysokości 1.630 tys. zł. Na mocy niniejszego aneksu kwota kredytu została podwyższona do wysokości 2.598,2 tys. zł. Pozostałe warunki umowy nie uległy zmianie.

Zadłużenie z tytułu kredytu w rachunku bieżącym na dzień 31.12.2022 r. wynosiło 2.598 tys. zł.

 

Dnia 23.03.2022 roku został podpisany z Bankiem BNP Paribas S.A. (01-211 Warszawa, ul. Kasprzaka 10/16) aneks nr 25 do umowy o limit wierzytelności z dnia 29.07.2009r. Na podstawie aneksu limit wierzytelności został ustalony na poziomie 12.500 TPLN, a okres wykorzystania limitu został wydłużony do dnia 22.03.2023r. Emitent może wykorzystywać przedmiotowy limit na:

a) gwarancje bankowe: przetargowe, zwrotu zaliczki, dobrego wykonania umowy, rękojmi oraz gwarancje mieszane; w ramach obowiązującego limitu będą wystawiane gwarancje do kwoty 10.500 TPLN z okresem ważności nie przekraczającym 24 miesiące, natomiast gwarancje do kwoty 3.500 TPLN z będą wystawiane z okresem ważności powyżej 24 miesięcy,

b) kredyt w rachunku bieżącym do kwoty 2.000 TPLN w terminie do dnia 22.03.2023 r.; oprocentowanie kredytu w rachunku bieżącym zostało ustalone w oparciu o stawkę WIBOR 1M plus marża bankowa.

Zadłużenie z tytułu kredytu w rachunku bieżącym na dzień 31.12.2022 r. wynosiło 435 tys. zł.

 

c) kredyt odnawialny 1 do kwoty 5.000 TPLN oprocentowanie kredytu zostało ustalone w oparciu o stawkę WIBOR 1M plus marża bankowa, spłata zadłużenia z tytułu kredytów odnawialnych, będzie następowała zgodnie z zaakceptowanym przez Bank harmonogramem dotyczącym finansowanych kontraktów, jednak nie później niż do 22.03.2025 roku.

Zadłużenie z tytułu kredytu w rachunku bieżącym na dzień 31.12.2022 r. wynosiło 3.738 tys. zł

d) kredyt odnawialny 2 do kwoty 2.000 TPLN oprocentowanie kredytu zostało ustalone w oparciu o stawkę WIBOR 3M plus marża bankowa, spłata zadłużenia z tytułu kredytu odnawialnego, będzie następowała zgodnie z zaakceptowanym przez Bank harmonogramem w 33 ratach miesięcznych do 31.12.2024r.

Zadłużenie z tytułu kredytu w rachunku bieżącym na dzień 31.12.2022 r. wynosiło 1.460 tys. zł.

 

Dnia 12.12.2022 roku RAFAMET S.A. zawarł z HSBC Continental Europe (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce (00-124Warszawa, Rondo ONZ 1) dwa aneksy do umów:

- o kredyt w rachunku bieżącym w wysokości 1.000 tys. EUR – list dotyczy linii kredytowej w rachunku bieżącym nr 29/2021, dostępność kredytu upływa w dniu 26.09.2023r.,

- o gwarancje bankowe do wysokości 2.800 tys. EUR – list dotyczy usług wsparcia handlu nr 30/2021, dostępność umowy upływa z dniem 26.09.2023 r.

 

Zadłużenie z tytułu kredytu w rachunku bieżącym na dzień 31.12.2022 r. wynosiło 0 tys. EUR.

 

Dnia 25.08.2022r Emitent zawarł z mBank S.A. w Warszawie aneks nr 9/22 do umowy kredyt w rachunku bieżącym do kwoty 2.000 tys. zł, z terminem spłaty kredytu przypadający na dzień 29.08.2023 roku.

umowa została zawarta na warunkach finansowych WIBOR O/N + marża banku,

prowizje od kredytu zostały ustalone w oparciu o ceny rynkowe,

zabezpieczenie spłaty kredytu stanowią m.in.: weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową Emitenta oraz cesja wierzytelności z kontraktów.

 

Zadłużenie z tytułu ww. kredytu na dzień 31.12.2022 r. wynosiło 1.890 tys. zł.

 

Dnia 30.09.2022 r. została podpisana przez RAFAMET S.A. z bankiem mBank S.A.(00-950 Warszawa, ul. Prosta 18) umowa o kredyt obrotowy w wysokości 2.400 tys. zł. Oprocentowanie kredytu zostało ustalone w oparciu o stawkę WIBOR1M plus marża bankowa.

Zabezpieczenie kredytu stanowią: cesja wierzytelności z kontraktów i weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową. 

 

Zadłużenie z tytułu ww. kredytu na dzień 31.12.2022 r. wynosiło 2.400 tys. zł.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Dnia 16.06.2020 roku Spółka RAFAMET S.A. zawarła z Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (Pożyczkodawca) umowę pożyczki w wysokości 9.000 tys. zł z przeznaczeniem na zasilenie kapitału obrotowego Spółki.

Oprocentowanie pożyczki zostało ustalone w oparciu o stawkę WIBOR 1M plus marża.

 

Zabezpieczenie spłaty pożyczki stanowią:

- hipoteka umowna łączna na nieruchomości Spółki do wysokości 13.500 tys. zł,

- przelew praw z polisy ubezpieczeniowej,

- weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową,

- oświadczenie Spółki w formie aktu notarialnego o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5 KPC. 

Dnia 16.12.2022 roku Spółka zawarła z Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (Pożyczkodawca) aneks nr 2 do umowy pożyczki polegający na zmianie dotychczasowego harmonogramu spłaty pożyczki, na mocy aneksu pożyczka zostanie spłacona w okresie od 31.01.2024 do 28.02.2026 w 25 ratach po 210 tys. zł i ostatnia rata w kwocie 165 tys. zł

Zadłużenie z tytułu ww. pożyczki na dzień 31.12.2022 r. wynosiło 5.415 tys. zł

 

Dnia 07.12.2021 roku Spółka RAFAMET S.A. zawarła z Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (Pożyczkodawca) umowę pożyczki w wysokości 5.375 tys. zł z przeznaczeniem na zasilenie kapitału obrotowego Spółki. Oprocentowanie pożyczki zostało ustalone w oparciu o stawkę WIBOR 1M plus marża.

Zabezpieczenie spłaty pożyczki stanowią:

hipoteka umowna łączna na nieruchomości Spółki do wysokości 8.063 tys. zł,

przelew praw z polisy ubezpieczeniowej,

weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową,

oświadczenie Spółki w formie aktu notarialnego o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5 KPC. 

Dnia 16.12.2022 roku Spółka zawarła z Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (Pożyczkodawca) aneks nr 1 do umowy pożyczki polegający na zmianie dotychczasowego harmonogramu spłaty pożyczki, na mocy aneksu pożyczka zostanie spłacona w okresie od 31.01.2024 do 31.12.2025 w 23 ratach po 224 tys. zł i ostatnia rata w kwocie 223 tys. zł

 

Zadłużenie z tytułu ww. pożyczki na dzień 31.12.2022 r. wynosiło 5.375 tys. zł.

 

Dnia 05.09.2022 roku spółka zależna ODLEWNIA Rafamet zawarła Bankiem Millennium S.A. Aneks do umowy o kredyt obrotowy w wysokości 4.500.000 zł na finansowanie bieżącej działalności. Okres kredytowania upływa w dniu 06.09.2025 r. Spłata kredytu nastąpi w ratach, ostatnia rata płatna ostatniego dnia okresu kredytowania. Oprocentowanie zostało ustalone w oparciu o stawkę WIBOR 1M + marża banku. Zabezpieczenie stanowią: hipoteka do kwoty 7.200.000,00 zł wraz z cesją praw z umowy ubezpieczenia, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową wystawiony przez Odlewnię RAFAMET Sp. z o.o., weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową wystawiony przez Przystępującego do długu, tj. RAFAMET S.A. (przystąpienie do długu nastąpi pod warunkiem zgody Rady Nadzorczej RAFAMET S.A. w ciągu 30 dni od podpisania przedmiotowego aneksu) oraz zastaw rejestrowy na zapasach. Aneks powyższy jest następstwem zawartej dnia 25.08.2021r. przez Spółkę RAFAMET S.A. umowy przystąpienia do długu pomiędzy: RAFAMET S.A. (jako” Przystępującym do Długu”) a Bankiem Millennium S.A. w Warszawie (jako” Bankiem”), z udziałem spółki zależnej ODLEWNI RAFAMET Sp. z o.o. (jako” Kredytobiorcą”). Na podstawie umowy, RAFAMET S.A. przystępuje do długu ODLEWNI RAFAMET Sp. z o.o., która jest zobowiązana do spłaty Bankowi wierzytelności pieniężnej wynikającej z zawartej umowy o kredyt obrotowy. 

 

Dnia 09.08.2022 roku Spółka zależna podpisała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Katowicach aneks nr 6, na mocy którego ustanowiono nowy harmonogram spłat pozostałej do spłaty pożyczki. Do dnia 15.05.2023 r. spłata raty w wysokości 229 057,00 zł.

 

Dnia 11.08.2022 roku Spółka zależna podpisała z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. umowę pożyczki nr P8022-001 w wysokości 2 000 000,00 zł z przeznaczeniem na zasilenie kapitału obrotowego. Oprocentowanie pożyczki wynosi

WIBOR 1M+mraża. Spłata pożyczki nastąpi w okresie od 31.01.2023 r. do 28.02.2027 r. w 50 równych ratach kapitałowych w wysokości 40 000,00 zł każda, płatnych do ostatniego dnia danego miesiąca. Zabezpieczenie pożyczki stanowi: hipoteka do kwoty 3 500 000,00 zł, zastaw rejestrowy na zbiorze stanowiącym ogół rzeczy ruchomych i zbywalnych praw majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, przelew wierzytelności z umowy ubezpieczenia oraz oświadczenie w formie aktu notarialnego o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 par. 1 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Dnia 05.09.2022 roku Spółka zależna podpisała z Bankiem Millennium S.A. aneks do umowy o kredyt w rachunku bieżącym nr 5990/13/400/04 na mocy którego ustanowiony został nowy okres kredytowania, harmonogram spłaty przyznanego limitu oraz zabezpieczenie. Umowa obowiązuje do dnia 05.09.2025 r. Spłata kredytu: do dnia 06.09.2022 r. 500 000,00 zł, następnie od 06.06.2023 r. do 05.09.2025 r. raty po 100 000,00 zł. Tym samym na dzień 05.09.2025 r. Spółka będzie miała dostępny limit w wysokości 3 000 000,00 zł. Zabezpieczenie kredytu stanowi: hipoteka na IV miejscu do kwoty 9 120 000,00 zł wraz z cesja praw z umowy ubezpieczenia, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową wystawiony przez kredytobiorcę oraz gwarancja tzw. Kryzysowa udzielona przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Umowy portfelowej linii gwarancyjnej Funduszu Gwarancji Kryzysowych. Gwarancja zabezpiecza 80% kwoty kredytu.

 

Zadłużenie Odlewni RAFAMET sp. z o.o. z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek na dzień 31.12.2022 r. wynosiło 11.714 tys. zł i kształtowało się następująco:

-kredyt w rachunku bieżącym zaciągnięty w Banku Millennium S.A. w Warszawie w kwocie 5.700 tys. zł (stan zadłużenia 5.360 tys. zł),

-pożyczka WFOŚiGW w Katowicach w kwocie 717 tys. zł (stan zadłużenia 229 tys. zł),

-pożyczka z ARP S.A. w Warszawie w kwocie 2.000 tys. zł (stan zadłużenia 2.000 tys. zł),

-kredyt obrotowy zaciągnięty w Banku Millennium S.A. w Warszawie w kwocie 4.500 tys. zł (stan zadłużenia 4.125 tys. zł), 

 

 

 

Kredyty i pożyczki – stan na 31.12.2022 r.

 

Nazwa banku /pożyczkodawcy

i rodzaj kredytu/pożyczki

Kwota kredytu/

pożyczki wg umowy

[tys. PLN/EUR]

Kwota

pozostała do spłaty [tys. PLN]

Efektywna stopa procentowa [%]

Termin spłaty

Zabezpieczenia

PKO BP S.A

– limit kredytowy

w rachunku bieżącym

15 000 PLN

13 056 PLN

WIBOR

1M+ marża

15.02.2024

Hipoteka do wysokości 30 000 tys. zł.

i cesja z ubezpieczenia, zastaw rejestr na obrabiarce

mBank S.A

– limit kredytowy

w rachunku bieżącym

2 000 PLN

1 890 PLN

WIBOR

O/N + marża

28.08.2023

Cesja z kontraktów

oraz weksel in blanco z deklaracją wekslową

mBank

– kredyt obrotowy

2 400 PLN

2 400 PLN

WIBOR

1M+ marża

30.03.2023

Cesja z kontraktów

oraz weksel in blanco

z deklaracją wekslową

mBank

– kredyt obrotowy

2 598 PLN

2 598 PLN

WIBOR

1M+ marża

04.01.2023

Cesja z kontraktów

oraz weksel in blanco

z deklaracją wekslową

HSBC Continental Europe S.A.

– kredyt w rachunku bieżącym w EUR

1 000 EUR

-

EURIBOR 1M+marża

26.09.2023

Cesja z kontraktów poddanie się egzekucji 777 i zastaw rejestr. na 3 obrabiarkach

i pełnomocnictwo do rachunków zastaw rejestrowy na 3 obrabiarkach

BNP Paribas Bank Polska S.A. kredyt obrotowy

2 000 PLN

1 460 PLN

WIBOR

3M+ marża

31.12.2024

Cesja z kontraktów

i weksel in blanco z deklaracją wekslową

BNP Paribas Bank Polska S.A. kredyt obrotowy

3 738 PLN

3 738 PLN

WIBOR

1M+ marża

22.03.2025

Cesja z kontraktów

i weksel in blanco z deklaracją wekslową

BNP Paribas Bank Polska S.A. w rachunku bieżącym

2 000 PLN

435 PLN

WIBOR

1M+ marża

22.03.2023

Cesja z kontraktów

i weksel in blanco z deklaracją wekslową

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

ARP S.A. pożyczka

5 375 PLN

5 375 PLN

WIBOR

1M+ marża

31.12.2024

Hipoteka do wysokości 8.063 tys. zł. i cesja z ubezpieczenia, poddanie się egzekucji oraz weksel z deklaracją

ARP S.A. pożyczka

9 000 PLN

5 415 PLN

WIBOR

1M+ marża

31.12.2024

Hipoteka do wysokości 13.500 tys. zł. i cesja z ubezpieczenia, poddanie się egzekucji oraz weksel z deklaracją

Bank Millenium S.A. kredyt obrotowy

5 700 PLN

5 360 PLN

WIBOR

1M+ marża

05.09.2025

weksel in blanco; hipoteka n do kwoty 9 120 tys. zł na nieruchomości wraz z cesją praw z umowy ubezpiecz. gwarancja płynn. w kwocie 4 560 tys zł przez BGK

Bank Millenium S.A. kredyt obrotowy

4 500 PLN

4 125 PLN

WIBOR

1M+ marża

06.06.2025

weksel in blanco; hipoteka kwoty 7 200 tys. zł na nieruchomości wraz z cesją praw u umowy ubezpiecz. zastaw rejestrowy na zapasach; przystąpienie do długu RAFAMET SA

ARP S.A. pożyczka

2 000 PLN

2 000 PLN

WIBOR

1M+ marża

28.02.2027

Hipoteka do wysokości 3.500 tys. zł. i cesja z ubezpieczenia, poddanie się egzekucji oraz weksel z deklaracją, zastaw rejestr na rzeczach ruchomych

WFOŚIGW

717 PLN

229

0,95%

redyskonta weksli NBP

15.05.2023

gwarancja bankowa PKO BP S.A. do wysokości 238 tys. zł poręczona przez RAFAMET S.A.

RAZEM:

48 081 PLN

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Kredyty i pożyczki – stan na 31.12.2021

 

Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki

Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN/EUR]

Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN]

Efektywna stopa procentowa %

Termin spłaty

Zabezpieczenia

PKO BP S. A

15 000 PLN

8 744 PLN

WIBOR

1M+ marża

15.02.2024

Hipoteka do wysokości 18 000 tys. zł. i cesja z ubezpieczenia

mBank- limit kredytowy w rachunku bieżącym

2 000 PLN

1 504 PLN

WIBOR

O/N + marża

30.08.2022

Cesja z kontraktów

oraz weksel in blanco z deklaracją wekslową

mBank-kredyt

obrotowy

5 000 PLN

5 000 PLN

WIBOR

1M+ marża

30.05.2022

Cesja z kontraktów

oraz weksel in blanco z deklaracją wekslową

HSBC Continental Europe S.A. kredyt w

rach. bieżącym

1 000 EUR

-

EURIBOR 1M+marża

21.01.2027

Cesja z kontraktów poddanie się egzekucji i pełnomocnictwo do rach. Zastaw na 3 obrabiarkach

BNP Paribas Bank Polska S.A. kredyt w rachunku bieżącym

2 000 PLN

1 925

WIBOR

1M+ marża

22.03.2023

Cesja należności z kontraktów i weksel In blanco

ARP S.A. pożyczka

5.375 PLN

5 375 PLN

WIBOR

1M+ marża

31.12.2024

Hipoteka do wysokości 8.063 tys. zł. i cesja z ubezp., poddanie się egzekucji weksel i deklaracja

ARP S.A. pożyczka

9 000 PLN

5 625 PLN

WIBOR 1M+marża

31.12.2024

Hipoteka do wysokości 13.500 tys. zł. i cesja z ubezp, poddanie się egzekucji, weksel i deklaracja

Bank Millenium S.A. kredyt w rachunku bieżącym

6 200 PLN

5 749 PLN

WIBOR 1M+marża

05.09.2022

Hipoteka kaucyjna do 12.155 tys.zł , weksel in blanco z deklaracją i gwarancja BGK S.A.

Bank Millenium S.A. kredyt obrotowy

6 000 PLN

5 375 PLN

WIBOR 1M+marża

09.08.2022

Hipoteka kaucyjna, zastaw na zapasach do 12.155 tys. zł, weksel in blanco i gwarancja BGK S.A.

WFOŚIGW

717 PLN

229 PLN

0,95% redyskonta weksli NBP

15.11.2022

gwarancja bankowa poręczona przez RAFAMET S.A.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Razem:

39 526 PLN

 

 

Struktura walutowa kredytów i pożyczek

 

31.12.2022

31.12.2021

w walucie polskiej

48 081

39 526

w walutach obcych wg walut i po przeliczeniu na PLN

-

-

waluta – EUR

-

-

Kredyty i pożyczki ogółem

48 081

39 526

 

Warunki wynikające z umowy o kredyt w ramach linii wielocelowej z dnia 17.02.2010 r. z późn. zm. (COVENANTS).

Z datą 21.08.2015 r. podpisano aneks do umowy o kredyt w ramach linii wielocelowej z dnia 17.02.2010 r. Zgodnie z aneksem do umowyRAFAMET S.A. był zobowiązany do:

a)Przeprowadzania średniomiesięcznych obrotów w walucie polskiej lub w walucie wymienialnej, za pośrednictwem rachunków PKO BP SA, w wysokości nie niższej niż 50% wartości przychodów rocznych. Weryfikacja tego wskaźnika miała następować kwartalnie.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

b)Realizacji transakcji wymiany walutowej oraz transakcji zabezpieczających za pośrednictwem PKO BP SA na poziomie nie niższym niż 50% łącznej wartości transakcji walutowych przeprowadzonych. Weryfikacja tego wskaźnika miała następować co pół roku.

c)Utrzymywania w okresie kredytowania wskaźnika Dług netto/EBITDA, liczonego jako stosunek zadłużenia finansowego netto (zadłużenie z tytułu kredytów, pożyczek, wyemitowanych instrumentów dłużnych, leasingu finansowego, bieżącej raty leasingu operacyjnego, bez zobowiązań z tytułu wyceny transakcji walutowych, pomniejszone o stan środków pieniężnych i ich ekwiwalentów) do EBITDA (zysk z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację), na poziomie nie wyższym niż 3,5x. Wskaźnik będzie weryfikowany rocznie na podstawie danych skonsolidowanych.

 

W przypadku niedotrzymania wymienionych warunków umowy podanych w pkt a, b i c marża banku miała zostać podwyższona o 1,0 pkt procentowy od kolejnego okresu obrachunkowego. Wykonanie zobowiązania w kolejnym okresie po podwyższeniu marży powodowałaby, że Bank obniży marżę do poziomu obowiązującego w umowie. Ponadto w przypadku pogorszenia się w ocenie PKO BP SA sytuacji ekonomiczno-finansowej kredytobiorcy Bank ma prawo żądać dodatkowego zabezpieczenia wierzytelności.

PKO BP SA ma prawo wypowiedzieć Umowę w przypadku:

a)Planowane do wypłaty kwoty zysku netto przypadające w okresie realizacji kredytu stanowią zagrożenia terminowości spłaty zobowiązania wobec PKO BP SA.

b)Wysokość faktycznie dokonanej wypłaty zysku spowoduje zagrożenie terminowości spłaty zobowiązań wobec PKO BP SA.

Zgodnie z zapisami umowy kredytowej w przypadku naruszenia umowy kredytowej bank ma prawo żądania spłaty jakiekolwiek zadłużenia przed pierwotnie ustalonym w Umowie terminem.

Na dzień 31.12.2022 r. Spółka nie wypełnia postanowienia umowy kredytowej w obszarze wskaźnika dług netto/EBITDA.

 

 

Warunki wynikające z umowy o kredyt w ramach Limitu Wierzytelności z dnia 29.0.2009 r. z późn. zm. z BNP Paribas Bank Polska S.A. (COVENANTS)

 

RAFAMET S.A. jest zobowiązany do:

 

a)W okresie kredytowania utrzymywania wskaźnika EBITDA/sprzedaż na poziomie nie niższym niż 7%, weryfikacja wskaźnika będzie realizowana w oparciu o dane skonsolidowane oraz o informacje uzupełniające niezbędne do wyliczenia wskaźnika. Weryfikacja będzie odbywała się w okresach kwartalnych.

b)W okresie kredytowania do utrzymywania wskaźnika zadłużenia na poziomie nie wyższym niż 4,3.

Weryfikacja będzie odbywała się w okresach kwartalnych w oparciu o dane skonsolidowane.

c)W okresie kredytowania utrzymywania wskaźnika wypłacalności na poziomie nie niższym niż 35%. Weryfikacja będzie odbywała się w okresach kwartalnych w oparciu o dane skonsolidowane.

 

Zgodnie z zapisami umowy kredytowej w przypadku naruszenia umowy kredytowej bank ma prawo żądania spłaty jakiekolwiek zadłużenia przed pierwotnie ustalonym w Umowie terminem, zażądać ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia, podwyższyć marżę kredytu oraz podwyższyć prowizje.

Na dzień 31.12.2022 r. Spółka nie wypełnia postanowienia umowy kredytowej w obszarze wskaźnika zadłużenia. 

 

 

Kredyt w rachunku bieżącym zaciągnięty przez spółkę zależną- umowa nr 5990/13/400/04 z późniejszymi zmianami zawarta z Bankiem Millennium SA:

,,Kredytobiorca zobowiązuje się do utrzymywania w okresie do całkowitej spłaty zadłużenia wskaźnika poziomu zadłużenia na poziomie nie wyższym niż 0,70.

Wskaźnik weryfikowany będzie na podstawie jednostkowych sprawozdań finansowych w okresach rocznych

Wskaźnik liczony jako: (Suma bilansowa-Kapitał Własny) / Suma bilansowa"

„Kredytobiorca zobowiązuje się do utrzymywania kapitałów własnych wraz z zyskiem roku bieżącego skorygowanym o wypłaty środków przez właścicieli, na poziomie nie niższym niż 14 000 000 PLN”

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

„Kredytobiorca zobowiązuje się do zapewnienia pochodzących z działalności gospodarczej wpływów na rachunek rozliczeniowy nie mniejszej niż 95% przychodów netto ze sprzedaży Kredytobiorcy, tj. ok. 3 mln zł z uwzględnieniem kompensat”

„Kredytobiorca zobowiązuje się do zapewnienia obrotów powstałych w wyniku realizacji transakcji walutowych pomiędzy Bankiem a Kredytobiorcą, po zawarciu odrębnych umów w wysokości proporcjonalnej do udziału Banku w finansowaniu Kredytobiorcy, jednakże nie mniejszej niż 80% obrotu walutowego miesięcznie”

 

Kredyt obrotowy zaciągnięty przez spółkę zależną Odlewnia Rafamet Sp. z o. o. umowa nr 10917/17/400/04 zawarta z Bankiem Millennium S.A.:

Kredytobiorca zobowiązuje się do utrzymywania w okresie do całkowitej spłaty zadłużenia wskaźnika poziomu zadłużenia na poziomie nie wyższym niż 0,70,

wskaźnik weryfikowany będzie na podstawie jednostkowych sprawozdań finansowych w okresach rocznych,

wskaźnik liczony jako: (Suma bilansowa - Kapitał Własny) / Suma bilansowa,

Kredytobiorca zobowiązuje się do utrzymywania kapitałów własnych wraz z zyskiem roku bieżącego skorygowanym o wypłaty środków przez właścicieli, na poziomie nie niższym niż 14 000 000 PLN,

Kredytobiorca zobowiązuje się do zapewnienia pochodzących z działalności gospodarczej wpływów na rachunek rozliczeniowy w wysokości proporcjonalnej do udziału banku w finansowaniu Kredytobiorcy, tj. ok 3 mln zł z uwzględnieniem kompensat,

Kredytobiorca zobowiązuje się do zapewnienia obrotów powstałych w wyniku realizacji transakcji walutowych pomiędzy bankiem a Kredytobiorcą, po zawarciu odrębnych umów w wysokości proporcjonalnej do udziału banku w finansowaniu Kredytobiorcy, jednakże nie mniejszej niż 80% obrotu walutowego miesięcznie,

utrata posiadanych przez Fabrykę Obrabiarek RAFAMET SA pośrednio lub bezpośrednio udziałów dających przynajmniej 51% praw w głosowaniu na Zgromadzeniu Wspólników w okresie całkowitej spłaty zadłużenia stanowi przypadek niedotrzymania warunków Umowy.

 

Spółka zależna na dzień 31.12.2022 nie wypełniła warunki covenants wynikające z zawartych umów kredytowych.

 

34.Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe z tytułu świadczeń pracowniczych

na dzień

31.12.2022

na dzień

31.12.2021

Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe

1 938

2 356

Rezerwy na nagrody jubileuszowe

5 607

6 685

Rozliczenia międzyokresowe bierne z tytułu niewykorzystane urlopów - krótkoterminowe

941

897

Rozliczenia międzyokresowe bierne z tytułu premii - krótkoterminowe

-

-

Razem rezerwy i rozliczenia międzyokresowe z tytułu świadczeń pracowniczych, w tym:

8 486

9 938

- długoterminowe

6 674

7 983

- krótkoterminowe

1 812

1 955

 

Jednostki Grupy wypłacają pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych w wysokości określonej przez Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. W związku z tym Grupa na podstawie wyceny dokonanej przez profesjonalną firmę aktuarialną na dzień 31 grudnia 2022 oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku tworzy rezerwę na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych.

 

 

 

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Główne założenia przyjęte przez aktuariusza na dzień bilansowy do wyceny na dzień sprawozdawczy są następujące:

 

31.12.2022

31.12.2021

Stopa dyskontowa (%)

6,6% w RAFAMET S.A.

6,6% w spółce zależnej

3,1% w RAFAMET S.A.

3,1% w spółce zależnej

Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%)

0% w 2023 w RAFAMET S.A oraz 10% w spółce zależnej

0% w 2022 w RAFAMET S.A oraz 3% w spółce zależnej

Podsumowanie rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu obrotowego przedstawiono w poniższej tabeli:

 

Zmiany w stanie zobowiązań z tytułu świadczeń

pracowniczych po okresie zatrudnienia

31.12.2022

31.12.2021

Wartość bieżąca zobowiązania na początek okresu sprawozdawczego

2 356

2 870

Koszty bieżącego zatrudnienia

90

109

Koszty odsetek

65

31

Koszty przeszłego zatrudnienia

0

0

(Zyski) straty aktuarialne

25

(362)

Wypłacone świadczenia

(598)

(292)

Wartość bieżąca zobowiązania na koniec okresu sprawozdawczego

1 938

2 356

 

 

34.1.Zmiany stanu rezerw i rozliczeń międzyokresowych z tytułu świadczeń pracowniczych

Rezerwy

na odprawy

emerytalne

i rentowe

Rezerwy na

nagrody

jubileuszowe

Rozliczenie międzyokresowe bierne z tytułu premii

Rozliczenia

międzyokresowe bierne z tytułu niewykorzystanych

urlopów

Na dzień 1 stycznia 2022 roku

2 356

6 685

0

897

Utworzenie rezerwy

180

604

-

668

Rozwiązanie rezerwy

0

877

-

81

Wykorzystanie rezerwy

598

805

-

543

Na dzień 31 grudnia 2022 roku, w tym:

1 938

5 607

0

941

- długoterminowe

1 797

4 877

- krótkoterminowe

141

730

0

941

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Na dzień 1 stycznia 2021 roku

2 870

7 502

240

805

Utworzenie rezerwy

0

99

0

278

Rozwiązanie rezerwy

221

34

137

0

Wykorzystanie rezerwy

293

882

103

186

Na dzień 31 grudnia 2021 roku, w tym:

2 356

6 685

0

897

- długoterminowe

2 086

5 897

- krótkoterminowe

270

788

0

897

   

 

35.Pozostałe rezerwy i rozliczenia międzyokresowe bierne

35.1.Zmiany stanu pozostałych rezerw i rozliczeń międzyokresowych biernych

 

RAZEM

Rezerwy na naprawy gwarancyjne

Pozostałe rezerwy

Rezerwa na pozostałe koszty operacyjne

Rezerwy na prowizje

Na dzień 1 stycznia 2022 roku

1 710

300

403

263

744

Utworzone w ciągu roku obrotowego

785

320

-

-

465

Wykorzystane

1 146

300

403

182

261

Rozwiązania

101

20

81

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku

1 248

300

-

-

948

- krótkoterminowe

1 247

300

-

-

947

- długoterminowe

-

-

-

Na dzień 1 stycznia 2021 roku

707

280

105

-

322

Utworzone w ciągu roku obrotowego

1 556

300

461

263

532

Wykorzystane

553

280

163

-

110

Rozwiązania

-

-

-

-

Na dzień 31 grudnia 2021 roku

1 710

300

403

263

744

- krótkoterminowe

1 710

300

403

263

744

- długoterminowe

-

-

-

35.2.Rezerwa na naprawy gwarancyjne

Grupa tworzy rezerwę na koszty przewidywanych napraw gwarancyjnych w oparciu o poziom napraw gwarancyjnych w latach ubiegłych. Przewiduje się, że większość tych kosztów zostanie poniesiona w następnym roku obrotowym. Założenia zastosowane do obliczenia rezerwy na naprawy gwarancyjne oparte zostały na bieżących poziomach sprzedaży i 1 rocznym lub 2 letnim okresie gwarancyjnym na wszystkie sprzedane produkty. Koszty z tytułu utworzonych rezerw Grupa wykazuje w ramach kosztów sprzedaży.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

35.3.Rezerwy na prowizje

Pozycja obejmuje rezerwę na prowizję dotyczącą pośrednictwa sprzedanych maszyn. Koszty z tytułu utworzonych rezerw na prowizje Grupa wykazuje w ramach kosztów sprzedaży.

 

36.Zobowiązania długoterminowe

Pozycja obejmuje zatrzymaną płatność wobec wykonawcy oddanej do użytkowania w 2015 roku Hali Montażu II tytułem zabezpieczenia należytego wykonania umowy, płatne do lutego 2025 roku.

 

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania długoterminowe

36

36

 

37.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, z tytułu umów z klientami oraz pozostałe zobowiązania

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

21 626

20 910

Wobec jednostek powiązanych

Wobec pozostałych jednostek

21 626

20 910

 

Pozostałe zobowiązania

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

2 451

2 137

Pozostałe zobowiązania

258

327

Zobowiązania z tytułu zakupu środków trwałych

1 485

1 089

Zobowiązania z tytułu opłat środowiskowych

3

5

Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych

3 405

2 616

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych

681

560

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych

4

6

Pozostałe zobowiązania budżetowe PPK

36

58

Pozostałe zobowiązania budżetowe

17

327

Zaliczki na dostawy

5 772

5 760

Zobowiązania z tytułu umów z klientami

32 974

26 322

RAZEM

47 086

39 207

 

 

Analiza wymagalności zobowiązań z tytułu dostaw i usług

 

Przeterminowane zobowiązania z tytułu dostaw i usług

31.12.2022

31.12.2021

0-90

10 243

9 849

90-180

1 443

732

180-360

237

104

powyżej 360

734

556

Przeterminowane zobowiązania z tytułu dostaw i usług

12 657

11 241

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)



Zobowiązania z tytułu dostaw i usług o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty

31.12.2022

31.12.2021

0-90

8 969

9 669

90-180

180-360

powyżej 360

Przeterminowane zobowiązania z tytułu dostaw i usług

12 657

11 241

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług ogółem

21 626

20 910

 

 

Pozostałe zobowiązania o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty

31.12.2022

31.12.2021

0-90

47 086

39 207

90-180

180-360

powyżej 360

Pozostałe zobowiązania o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty

47 086

39 207

 

Struktura walutowa zobowiązań krótkoterminowych bez kredytów i leasingów

 

31.12.2022

31.12.2021

w walucie polskiej

32 768

28 746

w walutach obcych wg walut i po przeliczeniu na PLN

35 944

31 371

waluta - EUR

7 730

6 911

przeliczone na PLN

35 909

31 371

waluta - USD

8

-

przeliczone na PLN

35

-

waluta - CZK

-

-

przeliczone na PLN

-

-

waluta - GBP

-

-

Pozostałe waluty przeliczona PLN

-

-

Zobowiązania handlowe i pozostałe ogółem

68 712

60 117

 

38.Przychody przyszłych okresów

31.12.2022

31.12.2021 (przekształcone)

Długoterminowe (dotacje):

6 399

2 717

Krótkoterminowe (dotacje):

155

245

Inne rozliczenia międzyokresowe, razem

6 554

2 962

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Pozycja obejmuje wartość dotacji otrzymanych na sfinansowanie poniesionych kosztów wytworzenia środków trwałych objętych projektem celowym oraz zaliczkę na finansowanie projektu wynikającą z zawartej przez spółkę zależną umowy z NCBiR. Rozliczenie przychodów następuje stopniowo przez szacowany okres użytkowania dotowanego aktywa. 

 

39.Przyczyny występowania różnic pomiędzy zmianami wynikającymi ze sprawozdania z sytuacji finansowej oraz zmianami ze sprawozdania z przepływów pieniężnych

rok zakończony

rok zakończony

31.12.2022 r.

31.12.2021 r.

Zmiana stanu wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej zobowiązań z wyjątkiem pożyczek i kredytów

11 672

9 508

Zmiana stanu zobowiązań inwestycyjnych

-396

-719

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu leasingu finansowego oraz wyceny instrumentów finansowych

-2 679

492

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu podatku dochodowego

2

-6

Inne korekty

633

75

Zmiana stanu zobowiązań z wyjątkiem pożyczek i kredytów wynikająca ze sprawozdania z przepływów pieniężnych

9 232

9 350

Zmiana stanu wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej rezerw i rozliczeń międzyokresowych biernych

1 914

476

Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne odniesiona bezpośrednio na kapitał własny

25

-362

Inne korekty

-1

2

Zmiana stanu rezerw i rozliczeń międzyokresowych biernych wynikająca ze sprawozdania z przepływów pieniężnych

1 938

116

Zmiana stanu wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej zapasów

496

-4 719

Przesunięcie zapasów na środki trwałe w budowie

-128

-387

Zmiana stanu zapasów wynikająca ze sprawozdania z przepływów pieniężnych

368

-5 106

Zmiana stanu wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej należności

-2 374

-14 168

Zmiana stanu należności -sprzedaż udziałów i akcji

-

-32

Zmiana stanu należności z tytułu podatku dochodowego

347

-346

Zmiana stanu należności wynikająca ze sprawozdania z przepływów pieniężnych

-2 027

-14 546

 

40.Nakłady inwestycyjne

W 2022 na nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych zostały poniesione nakłady w wysokości 5.405 tys. zł.

W roku 2023 nakłady inwestycyjne wyniosą około 11.247 tys. zł. głównie na zakup, modernizację i kontynuację budowy obrabiarek do własnego parku maszynowego oraz wyposażenia i urządzeń spółki zależnej.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)



 

41.Zobowiązania warunkowe

31.12.2022

31.12.2021

Zmiana

(w tys. zł)

Zobowiązania z tytułu gwarancji bankowych udzielonych w głównej mierze jako zabezpieczenie wykonania umów handlowych

5 199

7 311

(2 112)

Razem zobowiązania warunkowe

5 199

7 311

(2 112)

Zobowiązania warunkowe na dzień 31.12.2022 r. zmniejszyły się o 2.112 tys. zł w stosunku do roku poprzedniego.

Dnia 12.12.2022 roku RAFAMET S.A. zawarł z HSBC Continental Europe (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce (00-124 Warszawa, Rondo ONZ 1) dwa aneksy do umów:

- o kredyt w rachunku bieżącym w wysokości 1.000 tys. EUR – list dotyczy linii kredytowej w rachunku bieżącym nr 29/2021, dostępność kredytu upływa w dniu 26.09.2023r.,

- o gwarancje bankowe do wysokości 2.800 tys. EUR – list dotyczy usług wsparcia handlu nr 30/2021, dostępność umowy upływa z dniem 26.09.2023 r.

Dnia 23.03.2022 roku został podpisany z Bankiem BNP Paribas S.A. (01-211 Warszawa, ul. Kasprzaka 10/16) aneks nr 25 do umowy o limit wierzytelności z dnia 29.07.2009r. Na podstawie aneksu limit wierzytelności został ustalony na poziomie 12.500 TPLN, a okres wykorzystania limitu został wydłużony do dnia 22.03.2023r. Emitent może wykorzystywać przedmiotowy limit na:

a) gwarancje bankowe: przetargowe, zwrotu zaliczki, dobrego wykonania umowy, rękojmi oraz gwarancje mieszane; w ramach obowiązującego limitu będą wystawiane gwarancje do kwoty 10.500 TPLN z okresem ważności nie przekraczającym 24 miesiące, natomiast gwarancje do kwoty 3.500 TPLN z będą wystawiane z okresem ważności powyżej 24 miesięcy,

Udzielone poręczenia dotyczą spółki zależnej Odlewnia RAFAMET sp. z o.o.

Na dzień 31.12.2022 r. Spółka dominująca posiadała zobowiązania warunkowe w spółce zależnej z tytułu poręczenia

dla spółki zależnej, która dnia 06.08.2015r. zawarła z Bankiem PKO BP S.A. umowę o udzielenie gwarancji bankowej do kwoty 238,3 tys. zł. Gwarancja ta stanowi zabezpieczenie spłaty pożyczki w WFOŚ i GW w Katowicach zaciągniętej przez spółkę zależną.

Dnia 25.11.2022 Emitent podpisał aneks nr 2 do umowy o udzielenie gwarancji bankowej z dnia 06.08.2015 r., stanowiącej zabezpieczenie spłaty poręczonej przez RAFAMET SA. pożyczki w WFOŚ i GW. Na mocy podpisanego aneksu obniżono kwotę gwarancji do 238,3 tys. zł oraz wydłużono ważność gwarancji do dnia 30.06.2023 r.

 

Poniżej przedstawiono tabelę przedstawiającą zobowiązania warunkowe wynikające z gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych na łączną wartość 5.199 tysięcy złotych na dzień 31 grudnia 2022 r.

L.P.

Bank/ ubezpieczyciel udzielający gwarancji

KWOTA gwarancji

w (tys) zł

Przedmiot gwarancji

1.

HSBC

3 359

gwarancja dobrego wykonania, rękojmi, przetargowa

2.

BNP Paribas

1 324

gwarancja dobrego wykonania, rękojmi,

3.

Hestia

516

gwarancja dobrego wykonania i rękojmi

RAZEM

5 199

 

Zabezpieczenie wierzytelności ubezpieczyciela wystawiającego gwarancje finansowe na zlecenie Spółki stanowią weksle własne in blanco wraz deklaracjami wekslowymi, natomiast wierzytelności banków zabezpieczane są zabezpieczeniami wynikającymi z umów z bankami, w tym przede wszystkim przelewami wierzytelności z kontraktów.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Poniżej przedstawiono tabelę przedstawiającą zobowiązania warunkowe wynikające z gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych na łączną wartość 7.311 tysięcy złotych na dzień 31 grudnia 2021 r.

 

L.P.

Bank/ ubezpieczyciel udzielający gwarancji

KWOTA gwarancji

w (tys) zł

Przedmiot gwarancji

1.

HSBC

5 933

gwarancja dobrego wykonania , rękojmi ,

2.

BNP Paribas

1 378

gwarancja dobrego wykonania , rękojmi ,

RAZEM

7 311

 

Zabezpieczenie wierzytelności banków zabezpieczane są zabezpieczeniami wynikającymi z umów z bankami, w tym przede wszystkim przelewami wierzytelności z kontraktów.

 

 

 

42.Sprawy sądowe

W prezentowanym okresie 2022 roku nie wystąpiły istotne postępowania toczące się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczące zobowiązań oraz wierzytelności Emitenta lub jego jednostki zależnej, poza przypadkiem dotyczącym sprawy anulowania kontraktu przez Seoul Metro Corporation z Korei Południowej na dostawę dwóch obrabiarek UGE 300N (raport bieżący nr 30/2020, raport bieżący nr 19/2021 oraz sprawozdanie finansowe Spółki za rok 2021). W dniu 08.11.2022 r. Sąd Okręgu Wschodniego Miasta Seul wydał orzeczenie w sprawie propozycji ugodowej w przedmiotowej sprawie, z możliwością wniesienia protestu do propozycji orzeczenia w terminie urzędowym. Ugoda przewidywała odstąpienie od realizacji jednej z dwóch maszyn za odszkodowaniem na rzecz Emitenta oraz kontynuowanie budowy drugiej obrabiarki objętej pierwotnym kontraktem na bazie nowego kontraktu, którego parametry finansowo-cenowe (techniczne pozostają bez zmian) strony miały określić w drodze negocjacji ograniczonych wskazaniami Sądu. Nieprzyjęcie przez jedną ze stron propozycji ugodowej zaproponowanej przez sąd skutkowałoby dalszym procedowaniem rozpoczętego przez Emitenta procesu odszkodowawczego przeciwko procesowi Seoul Metro Corporation o zwrot wpłaconej na rzecz RAFAMET S.A. zaliczki.

W dniu 23.12.2022 r. Spółka została poinformowana przez przedstawiciela Seoul Metro Corporation o niewniesieniu przez tę firmę sprzeciwu od decyzji sądu i tym samym uprawomocnieniu się ugody zawartej przed sądem w Seulu pomiędzy RAFAMET S.A. a Seoul Metro Corporation. Ugoda dotyczyła anulowania umowy z dnia 29.06.2020 r. W ramach ugody Spółka zaliczyła kwotę 287.978.438,00 KRW, tj. 982.294,45 PLN z otrzymanej przedpłaty jako odszkodowanie za anulowanie dostawy jednej z dwóch tokarek podtorowych UGE 300N. Ugoda przewidywała także, iż strony zawrą w ciągu 100 dni nową umowę na dostawę jednej tokarki podtorowej UGE 300N. 

43.Rozliczenia podatkowe

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym.

Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Grupy mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe. 

 

44.Informacje o podmiotach powiązanych

Następująca tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi za bieżący i poprzedni rok obrotowy:

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Transakcje z podmiotami powiązanymi (w tys. zł)

Podmiot powiązany

Należności

od podmiotów

powiązanych

Zobowiązania wobec

podmiotów powiązanych

Sprzedaż na rzecz

podmiotów powiązanych

Zakupy

od podmiotów powiązanych

31.12. 22

31.12. 21

31.12. 22

31.12.21

za rok zakończony 31.12.22

za rok zakończony 31.12.21

za rok zakończony 31.12.22

za rok zakończony 31.12.21

OOO STANRUS – RAFAMET

- z tytułu dostaw i pozostałe

-

221

-

106

-

211

-

-

Energomontaż Północ Gdynia S.A. – z tytułu dostaw i pozostałe

20

20

Dozamel Sp. z o. o. Wrocław - z tytułu dostaw i pozostałe

1

18

Polregio S. A. Warszawa - z tytułu dostaw i pozostałe

6

62

60

Bydgoskie Zakłady przemysłu Gumowego Stomil – z tytułu dostaw i pozostałe

3

Grupa CZH S. A. Katowice - z tytułu dostaw i pozostałe

3

3

5

4

47

ARP S.A - z tytułu pożyczki

10 790

11 000

ARP S.A - z tytułu kosztów finansowych

769

Zakład Konstrukcji Spawanych Łabedy Sp. z o.o.

- z tytułu dostaw i pozostałe

92

ARP Leasing

282

Polski Tabor Szynowy Sp. z o.o. Ostrów Wielkopolski

- z tytułu dostaw i pozostałe

286

3 597

Polski Tabor Szynowy Sp. z o.o. Ostrów Wielkopolski

- z tytułu otrzymanych zaliczek

1 750

Polski Tabor Szynowy – Wagon Sp. z o.o

- z tytułu dostaw i usług

17

Polski Tabor Szynowy Sp. z o.o. Ostrów Wielkopolski

- z tytułu dostaw i pozostałe

156

Fabryka Szlifierek FAS-GŁowno

37

106

Razem

352

244

12 545

11 173

3 872

211

1 275

0

 

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)



Ilość akcji będących w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących przedstawia się następująco:

 

Osoba zarządzająca

łączna liczba akcji

wartość nominalna akcji

Stan na dzień 31.12.2022

E. Longin Wons

-

-

Maciej Michalik

-

-.

Michał Tatarek

-.

-.

Paweł Sułecki

-.

-

Stan na dzień 31.12.2021

E. Longin Wons

-

-

Maciej Michalik

-

-

Michał Tatarek

100 szt.

1 000 zł.

 

44.1.Jednostka dominująca wobec GK RAFAMET

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. z siedzibą w Warszawie (ARP) jest właścicielem 91,27% akcji zwykłych RAFAMET S.A.

 

44.2.Jednostka stowarzyszona

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa posiada 50% udział w spółce joint venture pod nazwą Hebei Rafamet Machinery Co.Ltd. z siedzibą w Chinach. (31 grudnia 2021: też było 50%) oraz posiadała na dzień 31 grudnia 2021 roku 50% udziałów w spółce OOO STANRUS RAFAMET w Moskwie.

 

44.3.Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi

 

Wszelkie transakcje z podmiotami powiązanymi są przeprowadzane na warunkach stosowanych przez Spółkę w relacjach gospodarczych z podmiotami niepowiązanymi, mają charakter rynkowy i są dokonywane wyłącznie na warunkach rynkowych.

 

44.4.Pożyczka udzielona członkowi Zarządu i Rady Nadzorczej

 

W okresie sprawozdawczym nie udzielono pożyczek członkom Zarządu i Rady Nadzorczej.

44.5.Inne transakcje z udziałem członków Zarządu

 

W okresie sprawozdawczym Grupa nie prowadziła żadnych transakcji z członkami Zarządu i Rady Nadzorczej.

 

44.6.Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej GK-R

 

 

 

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

44.6.1.Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej GK RAFAMET

 

rok zakończony

31 grudnia 2022

rok zakończony

31 grudnia 2021

Zarząd jednostki dominującej

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia i narzuty)

650

790

Nagrody jubileuszowe

Świadczenia po okresie zatrudnienia

Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy

470

Rada Nadzorcza jednostki dominującej

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia i narzuty)

425

430

Nagrody jubileuszowe

-

-

Świadczenia po okresie zatrudnienia

-

-

Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy

-

-

Zarządy jednostek zależnych

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia i narzuty)

647

655

Nagrody jubileuszowe

-.

-.

Świadczenia po okresie zatrudnienia

-

-

Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy

-

-

Rada Nadzorcza jednostek zależnych

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia i narzuty)

38

24

Nagrody jubileuszowe

-

-

Świadczenia po okresie zatrudnienia

-

-

Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy

-

-

Razem

2 230

1 899

 

44.6.2.Wynagrodzenie wypłacone lub należne pozostałym członkom głównej kadry kierowniczej

rok zakończony

31 grudnia 2022

rok zakończony

31 grudnia 2021

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia i narzuty)

1 081

1 057

Nagrody jubileuszowe

13

29

Świadczenia po okresie zatrudnienia

-

-

Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy

51

-

Łączna kwota wynagrodzenia wypłaconego głównej kadrze kierowniczej (za wyjątkiem członków Zarządu i Rady Nadzorczej)

1 145

1 086

   

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

45.Informacje o wynagrodzeniu biegłego rewidenta lub podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych

Poniższa tabela przedstawia wynagrodzenie UHY ECA Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. -podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych wypłacone lub należne za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku w podziale na rodzaje usług:

Rodzaj usługi

rok zakończony

31 grudnia 2022

rok zakończony

31 grudnia 2021

Badanie rocznych sprawozdań finansowych spółek oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego

75,0

75,0

Przegląd sprawozdań finansowych spółek oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego

35,0

35,0

Usługi doradztwa podatkowego

-

-

Pozostałe usługi poświadczające

16

35,5

Razem

126

145,5

 

Umowy zawarte z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych

ODLEWNIA RAFAMET Sp. z o.o. 10.11.2022 r. podpisała umowę ze spółką UHY ECA Audyt Sp. z o.o. Sp. k. na usługę atestacyjną polegającą na przeprowadzeniu oceny prawidłowości wyliczenia wartości współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej „Ei” za lata 2020-2022 zgodnie z art. 52 ust.3 o odnawialnych źródłach energii.

 

Umowa z dnia 09.05.2022 r. zawarta z spółką UHY ECA Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. (01-377 Warszawa, ul. Połczyńska 31A) na wykonanie usługi atestacyjnej – ocena sprawozdania o wynagrodzeniach.

 

Umowa z dnia 10.06.2021 r. zawarta z spółką UHY ECA Audyt Spółka z o.o. Sp. k. (01-377 Warszaw, ul.Połczyńska 31A) wraz z późniejszymi aneksami na wykonanie przeglądu śródrocznego skróconego sprawozdania finansowego RAFAMET S.A. oraz śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego na dzień 30.06.2021 r., 30.06.2022 r. oraz na dzień 30.06.2023 r. i badania jednostkowego sprawozdania finansowego RAFAMET S.A. oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok 2021, 2022 oraz 2023.

 

Umowa z dnia 18.05.2021 r. zawarta z spółką UHY ECA Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. (01-377 Warszawa, ul. Połczyńska 31A) na wykonanie usługi atestacyjnej – ocena sprawozdania o wynagrodzeniach.

 

Umowa z dnia 21.09.2021 r. zawarta z spółką UHY ECA Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. (01-377 Warszawa, ul. Połczyńska 31A) na wykonanie usługi atestacyjnej – potwierdzenie rozliczeń księgowych kosztów kontraktów.

 

Umowa z dnia 08.06.2021 r. zawarta z spółką UHY ECA Audyt Spółka z o.o. Sp. k. (01-377 Warszawa, ul. Połczyńska 31A) na wykonanie przeglądu śródrocznego jednostkowego sprawozdania finansowego Odlewni RAFAMET sp. z o.o. na dzień 30.06.2021 r., 30.06.2022 oraz 30.06.2023 roku i badania jednostkowego sprawozdania finansowego Odlewni RAFAMET sp. z o.o. za rok 2021, 2022 oraz 2023.

 

ODLEWNIA RAFAMET Sp. z o.o. 08.11.2021 r. podpisała umowę ze spółką UHY ECA Audyt Sp. z o.o. Sp. k. na usługę atestacyjną polegającą na przeprowadzeniu oceny prawidłowości wyliczenia wartości współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej „Ei”.

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

46.Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym

Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko związane z płynnością, ryzyko walutowe oraz ryzyko kredytowe. Grupa monitoruje ryzyko cen rynkowych dotyczące wszystkich posiadanych przez nią instrumentów finansowych.

Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą kredyty bankowe, umowy leasingu finansowego i dzierżawy z opcją zakupu, środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność Grupy. Grupa posiada też inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.

 

46.1.Ryzyko stopy procentowej

Narażenie Grupy na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych dotyczy przede wszystkim zobowiązań finansowych.

 

Grupa wykorzystuje zewnętrzne finansowanie o oprocentowaniu zmiennym. W 2022 roku Grupa zwiększyła zadłużenie kredytowe oraz zwiększyła zadłużenie z tytułu leasingu.

 

46.2.Ryzyko walutowe

Grupa narażona jest na ryzyko walutowe z tytułu zawieranych kontraktów w EUR. Ryzyko takie powstaje w wyniku dokonywania sprzedaży lub zakupów w walutach innych niż jej waluta wyceny.

Wysoki udział sprzedaży eksportowej w przychodach Grupy (około 69%) generuje wysokie ryzyko kursowe, szczególnie istotne w przypadku kontraktów zawartych na dłuższe okresy czasu.

Na ograniczenie ryzyka kursowego wpływa realizacja zakupów komponentów i materiałów w walutach sprzedaży wyrobów gotowych oraz zobowiązania kredytowe i leasingowe wyrażone walucie obcej (EUR). Materiały importowane lub wyrażone w walucie obcej (denominowane w EUR) stanowią ok.30% materiałów stosowanych w produkcji.

46.3.Ryzyko cen materiałów

Produkcja Grupy ma charakter materiałochłonny, a udział wyrobów hutniczych i komponentów w postaci części maszyn i urządzeń elektrotechnicznych w kosztach produkcji jest wysoki. Dlatego wzrost cen materiałów zaopatrzeniowych w istotny sposób może wpływać na ryzyko wzrostu kosztów produkcji i kształtowania się rentowności sprzedaży.

46.4.Ryzyko kredytowe

Ryzyko kredytowe Grupy jest ściśle związane z działalnością podstawową. Klienci poddawani są wstępnej weryfikacji i zobowiązani są do przedstawienia zabezpieczeń finansowych. Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Grupy na ryzyko nieściągalnych należności jest nieznaczne.

W odniesieniu do innych aktywów finansowych Grupy, takich jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty, aktywa finansowe dostępne do sprzedaży, ryzyko kredytowe Grupy powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko równa jest wartości bilansowej tych instrumentów.

W Grupie nie występują istotne koncentracje ryzyka kredytowego.

 

46.5.Ryzyko związane z płynnością

Grupa monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności/ zapadalności zarówno inwestycji jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, umowy leasingu finansowego oraz kredyt kupiecki.

Posiadane środki pieniężne, uzyskane z tytułu zrealizowanej sprzedaży oraz z kredytu pozwoliły na utrzymanie płynności Grupy na poziomie porównywalnym z ubiegłym rokiem. Wskaźnik bieżącej płynności, który określa stopień wypłacalności jednostek wyniósł 1,39. Grupa posiada zdolność do regulowania zobowiązań bieżących. Wskaźnik szybkiej płynności wyniósł 1,09.

W poniższej tabeli została zaprezentowana analiza porównawcza podstawowych wskaźników płynności:

Lp.

Rodzaj wskaźnika

płynności

31.12.2022

31.12.2021

(przekształcone)

Optymalna wartość

1.

Wskaźnik płynności I

1,2

1,4

1,3-2,0

2.

Wskaźnik płynności II

1,0

1,1

1,0

 

 

Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku według daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności.

 

Na żądanie

Do 12 miesięcy

Od 1 do 5 lat

Pow. 5 lat

31 grudnia 2022 roku

63 607

19 809

1 828

Oprocentowane kredyty i pożyczki

-

35 031

13 050

Zobowiązania finansowe z tytułu leasingu

2 768

6 723

1 828

Zobowiązania tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

25 808

36

31 grudnia 2021 roku (przekształcone)

55 790

13 219

1 828

Oprocentowane kredyty i pożyczki

-

29 156

10 370

Zobowiązania finansowe z tytułu leasingu

2 171

2 813

1 828

Zobowiązania tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

24 463

36

 

47.Instrumenty finansowe

a)Instrumenty pochodne

Na dzień 31.12.2022 roku. Spółki GK RAFAMET nie posiadają zawartych umów typu forward.

 

b)Pozostałe instrumenty finansowe

Grupa korzysta z innych instrumentów finansowych obejmujących: umowy leasingu finansowego z opcją zakupu, środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność GK RAFAMET.

Grupa posiada też takie instrumenty finansowe jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.

Jedynie instrumenty pochodne zostały wykazane w sprawozdaniu finansowym według wartości godziwej.

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

47.1.Wartości godziwe poszczególnych klas instrumentów finansowych

 

Na dzień 31.12.2022 r. oraz na dzień 31.12.2021 r. według oceny Grupy wartość godziwa środków pieniężnych, krótkoterminowych lokat, należności z tytułu dostaw i usług, zobowiązań z tytułu dostaw i usług, kredytów w rachunku bieżącym oraz pozostałych zobowiązań krótkoterminowych nie odbiega istotnie od ich wartości bilansowych.

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w rachunku zysków i strat/ sprawozdaniu z całkowitych dochodów w podziale na kategorie instrumentów finansowych

 

01-12.2022

Przychody/ (koszty) z tytułu odsetek

Zyski/ (straty) z tytułu różnic kursowych

Rozwiązanie/ (utworzenie) odpisów aktualizujących

Zyski/ (straty) z tytułu wyceny

Zyski/ (straty) ze sprzedaży instrumentów finansowych

Pozostałe

Aktywa finansowe

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

3

(501)

(107)

164

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

(806)

8

RAZEM

3

(1 307)

(107)

172

Przychody/ (koszty) z tytułu odsetek

Zyski/ (straty) z tytułu różnic kursowych

Rozwiązanie/ (utworzenie) odpisów aktualizujących

Zyski/ (straty) z tytułu wyceny

Zyski/ (straty) ze sprzedaży instrumentów finansowych

Pozostałe

Zobowiązania finansowe

Zobowiązania z tytułu dostaw oraz pozostałe finansowe

(76)

(75)

110

Kredyty i pożyczki

(929)

Zobowiązania z tytułu leasingu

(155)

(81)

RAZEM

( 1 160)

(75)

0

29

 

01-12.2021

Przychody/ (koszty) z tytułu odsetek

Zyski/ (straty) z tytułu różnic kursowych

Rozwiązanie/ (utworzenie) odpisów aktualizujących

Zyski/ (straty) z tytułu wyceny

Zyski/ (straty) ze sprzedaży instrumentów finansowych

Pozostałe

Aktywa finansowe

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

7

(522)

(440)

(487)

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

(565)

(7)

RAZEM

7

(1 087)

(440)

(494)

Przychody/ (koszty) z tytułu odsetek

Zyski/ (straty) z tytułu różnic kursowych

Rozwiązanie/ (utworzenie) odpisów aktualizujących

Zyski/ (straty) z tytułu wyceny

Zyski/ (straty) ze sprzedaży instrumentów finansowych

Pozostałe

Zobowiązania finansowe

Zobowiązania z tytułu dostaw oraz pozostałe finansowe

(76)

(75)

110

Kredyty i pożyczki

(929)

Zobowiązania z tytułu leasingu

(232)

(81)

RAZEM

(1 237)

(75)

0

29

   

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

47.2.Analiza wrażliwości

Działalność GK RAFAMET wiąże się z ekspozycją na ryzyko finansowe zmian kursów walut i stóp procentowych. Stopień wrażliwości Grupy na 10-proc. wzrost i spadek kursu wymiany PLN na waluty obce przedstawiony jest w poniższej tabeli. 10% to stopa wrażliwości wykorzystywana w wewnętrznych raportach dotyczących ryzyka walutowego. Analiza wrażliwości obejmuje nierozliczone pozycje denominowane w walutach obcych. Wartość dodatnia poniższej tabeli wskazuje wzrost zysku i zwiększenie kapitału własnego towarzyszące wzmocnieniu się kursu wymiany PLN na waluty obce o 10%. W przypadku 10-proc. osłabienia PLN w stosunku do danej waluty obcej wartość ta byłaby ujemna, a wpływ na zysk i kapitały własne byłby odwrotny.

 

Wrażliwość instrumentów finansowych na ryzyko walutowe obliczono jako różnicę pomiędzy pierwotną wartością księgową instrumentów finansowych (z wyłączeniem instrumentów pochodnych) a ich potencjalną wartością księgową przy założonych wzrostach/spadkach kursów walut. Wrażliwość Grupy na ryzyko walutowe spadła w bieżącym okresie.

 

Narażenie Grupy na ryzyko stopy procentowej związane jest z aktywami i zobowiązaniami finansowymi. Wrażliwość instrumentów finansowych na ryzyko stóp procentowych obliczono jako iloczyn salda pozycji księgowych wrażliwych na stopy procentowe (z wyłączeniem instrumentów pochodnych) oraz adekwatnego odchylenia stopy procentowej.

Potencjalnie możliwe zmiany w zakresie ryzyka rynkowego Grupa oszacowała następująco:

1% zmiana w zakresie stopy procentowej PLN (wzrost lub spadek stopy procentowej),

1% zmiana w zakresie stopy procentowej USD (wzrost lub spadek stopy procentowej),

1% zmiana w zakresie stopy procentowej EUR (wzrost lub spadek stopy procentowej).

Wrażliwość Grupy na ryzyko stopy procentowej wzrosło w bieżącym okresie.

Poniżej ustalone wartości ustalone zostały w ujęciu rocznym.

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

AKTYWA ORAZ ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE NARAŻONE NA RYZYKO WALUTOWE

 

 

Wartość wyrażona w walucie (w tys.):

EUR

USD

CZK

AUD

GBP

Wartość po przeliczeniu

31.12.2022

 

 

 

 

 

 

 

Aktywa finansowe (+):

 

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności finansowe

 

3 139

9

 

 

14 071

Aktywa z tytułu umów z klientami nie pokryte zaliczką

 

5 868

 

 

 

 

26 301

Pozostałe aktywa finansowe

 

 

 

 

 

 

-

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

55

2

 

255

Zobowiązania finansowe (-):

 

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

 

Leasing finansowy

 

(698)

(3 425)

Pochodne instrumenty finansowe

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe

 

(1 497)

(1)

(7 346)

Ekspozycja na ryzyko walutowe razem

 

6 867

1

29 856

31.12.2021

 

 

 

 

 

 

 

Aktywa finansowe (+):

 

Pożyczki

 

-

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności finansowe

 

3 892

 

 

17 056

Aktywa z tytułu umów z klientami nie pokryte zaliczką

 

7 690

 

 

33 701

Pozostałe aktywa finansowe

 

 

 

 

 

 

-

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

 

83

5

 

383

Zobowiązania finansowe (-):

 

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

 

Leasing finansowy

 

(275)

(1 318)

Pochodne instrumenty finansowe

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe

 

(774)

(3 712)

Ekspozycja na ryzyko walutowe razem

 

10 616

5

46 110

* wyłączono ze zobowiązań finansowych zaliczki, zobowiązania budżetowe i pracownicze

 

ANALIZA WRAŻLIWOŚCI NA RYZYKO WALUTOWE

 

Wahania kursu

Wpływ na wynik finansowy:

 

 

Wpływ na inne

dochody całkowite:

EUR

USD

CZK

AUD/GBP

razem

EUR

USD

razem

31.12.2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wzrost kursu walutowego

10%

2 418

0

0

0/0

2 418

 

 

-

Spadek kursu walutowego

-10%

(2 418)

(0)

0

0/0

(2 418)

 

 

-

31.12.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wzrost kursu walutowego

10%

3 733

2

0

0/0

3 735

 

 

-

Spadek kursu walutowego

-10%

(3 733)

(2)

0

0/0

(3 735)

 

 

-

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

AKTYWA ORAZ ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE NARAŻONE NA RYZYKO STOPY

PROCENTOWEJ

 

Wartość nominalna

31.12.2022

 

 

Aktywa finansowe (+):

 

 

Pożyczki

 

-

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności finansowe

 

 

Pochodne instrumenty finansowe

 

 

Pozostałe aktywa finansowe

 

 

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

3 519

Zobowiązania finansowe (-):

 

Kredyty, pożyczki,

(48 081)

Leasing finansowy

(9 491)

Pochodne instrumenty finansowe

 

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe

 

 

Ekspozycja na ryzyko stóp % razem

 

(54 053)

31.12.2021 (przekształcone)

 

 

Aktywa finansowe (+):

 

 

Pożyczki

 

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności finansowe

 

 

Pochodne instrumenty finansowe

 

 

Pozostałe aktywa finansowe

 

 

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

2 615

Zobowiązania finansowe (-):

 

 

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

 

(39 526)

Leasing finansowy

(6 812)

Pochodne instrumenty finansowe

 

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe

 

 

Ekspozycja na ryzyko stóp % razem

 

(43 723)

 

 

ANALIZA WRAŻLIWOŚCI NA RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ

 

Wahania stopy

Wpływ na wynik finansowy:

Wpływ na inne dochody

całkowite:

31.12.2022

31.12.2021 (przekształcone)

31.12.2022

31.12.2021

Wzrost stopy procentowej

1%

(438)

(354)

 

 

Spadek stopy procentowej

-1%

438

354

 

 

 

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

 

ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE NARAŻONE NA RYZYKO PŁYNNOŚCI

 

Krótkoterminowe:

Długoterminowe:

do 12 miesięcy

1 do 3 lat

3 do 5 lat

powyżej 5 lat

Zobowiązania razem bez dyskonta

Zobowiązania wartość

bilansowa

31.12.2022

 

 

 

 

 

 

Kredyty bankowe

 

34 322

740 

 

 

35 062

35 062

Pożyczka WFOŚiGW

229

229

229

Pożyczka

 

1 397

12 740 

560 

 

14 697

12 790

Dłużne papiery wartościowe

 

 

 

 

 

-

-

Leasing finansowy

3 069

3 408

1 928

1 828 

10 233

9 491

Pochodne instrumenty finansowe

 

 

 

 

 

-

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

Zobowiązania finansowe

25 808

36

 

 

25 844

25 844

Ekspozycja na ryzyko płynności razem

 

64 825

16 924

2 488

1 828

86 065

83 416

 

31.12.2021 (przekształcone)

 

 

 

 

 

 

 

Kredyty bankowe

 

28 297

 

 

 

28 297

28 297

Pożyczka WFOŚiGW

 

229

229

229

Pożyczka

 

1 123

10 854 

 

 

11 977

11 000

Dłużne papiery wartościowe

 

 

 

 

 

-

-

Leasing finansowy

2 285

2 440

455

1 828 

7 008

6 812

Pochodne instrumenty finansowe

 

 

 

 

 

-

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe Zobowiązania finansowe

24 463

36

 

 

24 499

24 499

Ekspozycja na ryzyko płynności razem

 

56 397

13 330

455

1 828

72 010

70 837

   

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

 

AKTYWA FINANSOWE NARAŻONE NA RYZYKO KREDYTOWE

 

 

Nota

31.12.2022

31.12.2021 (przekształcone)

Pożyczki

 

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

finansowe

 

21 697

28 624

Pochodne instrumenty finansowe

 

Papiery dłużne

 

Jednostki funduszy inwestycyjnych

 

Pozostałe klasy pozostałych aktywów finansowych

 

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

29

3 519

2 615

Zobowiązania warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń

 

Ekspozycja na ryzyko kredytowe razem

 

25 216

31 239

 

 

47.3.Ryzyko stopy procentowej

W poniższej tabeli przedstawiona została wartość bilansowa instrumentów finansowych Grupy narażonych na ryzyko stopy procentowej, w podziale na poszczególne kategorie wiekowe.

31.12.2022

< 1 roku

1-2 lat

2-3 lat

3-4 lat

4- 5 lat

Ogółem

Oprocentowanie stałe

Oprocentowanie zmienne

Zobowiązania z tytułu

leasingu finansowego

2 768

1 628

1 432

1 253

582

1 828

9 491

Kredyt w rachunku

bieżącym

20 740

 

 

 

 

 

20 740

Pozostałe kredyty

krótkoterminowe

13 582

740

 

 

 

 

14 322

Pożyczka

709

5 688

5 687

855

80

 

12 790

31.12.2021 (przekształcone)

< 1 roku

1-2 lat

2-3 lat

3-4 lat

4- 5 lat

Ogółem

Oprocentowanie stałe

Oprocentowanie zmienne

Zobowiązania z tytułu

leasingu finansowego

2 171

1 769

595

342

107

1 828

6 812

Kredyt w rachunku

bieżącym

17 922

17 922

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

Pozostałe kredyty

krótkoterminowe

10 375

10 375

Pożyczka

859

5 208

5 162

11 229

Oprocentowanie instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu jest aktualizowane w okresach poniżej jednego roku. Odsetki od instrumentów finansowych o stałym oprocentowaniu są stałe przez cały okres do upływu terminu zapadalności/wymagalności tych instrumentów. Pozostałe instrumenty finansowe, które nie zostały ujęte w powyższych tabelach, nie są oprocentowane i w związku z tym nie podlegają ryzyku stopy procentowej.

48.Zarządzanie kapitałem

Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.

Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje. W roku 2022 roku oraz okresie porównawczym nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.

Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Do zadłużenia netto Grupa wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych. Do wyliczenia zadłużenia Grupy nie uwzględniono zobowiązania z tytułu wyceny kontraktów długoterminowych. Kapitał obejmuje kapitał własny należny akcjonariuszom jednostki dominującej pomniejszony o zyski/straty aktuarialne.

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

(przekształcone)

Oprocentowane kredyty i pożyczki

48 081

39 526

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

68 137

59 772

Zobowiązania z tytułu leasingu

9 491

6 812

Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty

3 574

2 678

Zadłużenie netto

122 135

103 432

Kapitał własny

83 510

92 039

Zyski/straty aktuarialne

(1 799)

(1 779)

Kapitał razem

85 309

93 818

Kapitał i zadłużenie netto

207 444

197 250

Wskaźnik dźwigni

58,9%

52,4%

 

49.Struktura zatrudnienia

Przeciętne zatrudnienie w etatach w Grupie w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku kształtowało się następująco:

01-12.2022 r.

01-12.2021 r.

Stanowiska nierobotnicze

204

215

Stanowiska robotnicze

298

310

RAZEM

502

525

   

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

50.Wpływ COVID-19 na działalność GK RAFAMET

 

GRUPA RAFAMET, sytuację związaną z epidemią SARS-CoV-2 (choroba COVID-19) w roku 2022 traktuje jako zdarzenie, które nie powoduje korekt w sprawozdaniu finansowym Grupy za ten rok. Z uwagi jednak na przeciągający się również na rok 2023 stan epidemiczny przyjmuje „COVID-19” jako zdarzenie po dacie bilansowej wymagające dodatkowych ujawnień.

 

W 2022 odnotowano kilka przypadków zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 (choroba COVID-19) wśród pracowników Grupy oraz członów ich rodzin.

 

W aktualnej ocenie GK-R najistotniejsze kwestie, które będą dotyczyły najbliższej przyszłości to trudne do przewidzenia decyzje partnerów handlowych w zależności od zmieniającej się sytuacji rynkowej. W następstwie przerywania przez COVID-19 międzynarodowego łańcucha dostaw występują sporadyczne przerwy w dostawach towarów (wydłużanie terminów dostaw) osiągalnych z preferowanych rynków i trudności w utrzymaniu rytmu pracy maszyn i ludzi.

 

Sygnały dochodzące z rynków zagranicznych oraz krajowego wskazują na znaczącą poprawę sytuacji związanej z COVID-19, jednak perspektywa stabilnego wzrostu rynku sprzedaży obrabiarek ciężkich na świecie jest wątpliwa przede wszystkim z uwagi na następstwa agresji militarnej Rosji na Ukrainę.

 

Dlatego uważamy, że rok 2023 będzie okresem trudnym w aspekcie precyzyjnego lokowania zdolności produkcyjnych i ludzkich oraz selekcjonowania wypłacalnych płatników. Obawy o pojawienie się jeszcze silniejszych zjawisk kryzysowych w branży niż w roku ubiegłym są uzasadnione i dotyczą gospodarki światowej. Sytuacja ta dodatkowo wzmagać będzie walkę cenową pomiędzy firmami konkurującymi o spadające wolumeny zamówień, co z kolei musi powodować spadek rentowności wyrobów.

 

Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania Spółka RAFAMET S.A. nie odczuła istotnego, bezpośredniego wpływu skutków pandemii na jej działalność operacyjną i umiarkowany na sytuację finansową, chociaż w kilku przypadkach kontraktowych nastąpiło i nastąpi przesunięcie terminów dostaw maszyn od kilku do kilkunastu miesięcy w następstwie nie realizowania w okresie pandemicznym wielu inwestycji budowlanych zaplecza kolejowego przez kontraktorów generalnych np. wykonanie Mega Depo w Singapurze przesunięte zostało o 2 lata.

 

Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania GRUPA nie zidentyfikowała ograniczeń w zakresie realizowania bieżących płatności oraz posiada dostępne różne źródła finansowania zapewniające płynność finansową.

 

Istnieje ryzyko, że GK-R nie będzie w stanie wypełnić wszystkich warunków umów kredytowych (covenants). Wpływ COVID-19 na możliwość uzyskania uzgodnionych z bankami kowenantów jest negatywny. Powyższy czynnik może mieć negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową (wyższe marże bankowe z tytułu niewykonania kowenantów bankowych za rok 2022) oraz osiągane wyniki.

 

Ryzykiem zewnętrznym, na które podmioty Grupy nie ma wpływu mogą być skokowe zmiany kursowe na przestrzeni roku 2022 związane z napięciami gospodarki światowej w następstwie skutków wywoływanych kolejnymi mutacjami COVID-19 oraz przerwania łańcucha dostaw pomiędzy kooperującymi firmami. Może to powodować wahania waluty krajowej w poszczególnych miesiącach 2023 roku.

 

Plan rzeczowo – finansowy na 2023 rok uwzględnia wyżej opisane. Utrzymanie płynności finansowej firmy na przestrzeni całego roku 2023 oraz odzyskanie rentowności netto są nadrzędnymi celami tego planu. Jego realizacja ma pomóc w utrzymaniu miejsc pracy oraz zdolności produkcyjnych firmy oraz sprzyjać rozwojowi GRUPY RAFAMET w długim okresie.

 

Z uwagi na brak możliwości oszacowania czasu trwania obecnej sytuacji oraz dalszego jej rozwoju, a także z uwagi na nieprzewidywalność czynników zewnętrznych, w tym w zakresie zmian o charakterze prawnym, podmioty Grupy nie wykluczają wystąpienia negatywnych skutków trwającego stanu epidemicznego w 2023 roku.

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

51.Wpływ sytuacji polityczno - gospodarczej w Ukrainie na działalność GK RAFAMET

 

Agresja militarna Rosji na Ukrainę rozpoczęta w dniu 24.02.2022 roku jest wydarzeniem tragicznym.

 

W ocenie Grupy najistotniejsze kwestie, które będą dotyczyły najbliższej przyszłości to trudne do przewidzenia decyzje partnerów biznesowych – klientów Spółki w odniesieniu do planowanych inwestycji maszynowych.

W okresie sprawozdawczym obserwowaliśmy przesuwanie klientowskich decyzji inwestycyjnych w oczekiwaniu na poprawę sytuacji geopolitycznej. RAFAMET S.A. ma corocznie otwartych około 40-50 projektów produkcyjno – handlowych, których większość wynika z realizowanych kontraktów (pozostałe projekty to tzw. produkcja w toku przygotowywana wyprzedzająco pod przyszłe kontrakty). Ograniczanie ilości realizowanych projektów spowoduje konieczność dostosowania skali prowadzonych działań do możliwości finansowych Spółki.

Obserwowane wydłużanie łańcucha dostaw w następstwie sytuacji geopolitycznej ma wpływ na przerwy w dostawach towarów osiągalnych z preferowanych rynków mogą wywoływać trudności w utrzymaniu rytmu pracy maszyn i ludzi. W 2023r. w następstwie sytuacji w Ukrainie rynek producentów obrabiarek kolejowych oraz wielkogabarytowych obrabiarek specjalnych są konfrontowane ze wzrostem cen, w tym energii, surowców, materiałów stalowych, komponentów elektronicznych, hydrauliki itd. oraz trudnymi warunkami finansowymi potencjalnych dostaw (oczekiwanie wysokich przedpłat a także brakiem gwarancji ich terminowości). Obserwowane w 4 Q 2022 spadki cen na niektóre materiały zaopatrzeniowe do poziomu przed wybuchem wojny w Ukrainie są pozytywnie odbierane przez Emitenta. Sytuacja polityczno-gospodarcza w Ukrainie oraz obawy o ogólnoświatowy kryzys gospodarczy powodują, że perspektywa wzrostu rynku sprzedaży obrabiarek ciężkich na świecie jest nadal niepotwierdzona. Dlatego uważamy, że rok 2023 będzie okresem trudnym w aspekcie precyzyjnego lokowania zdolności produkcyjnych i ludzkich oraz selekcjonowania wypłacalnych płatników. Obawy o pojawienie się silniejszych zjawisk kryzysowych w branży w pierwszym półroczu 2023 opierają się m.in. na analizie ilości zapytań ofertowych oraz przetargów zakupowych na nowe wyroby oferowane przez Emitenta. W naszej ocenie sytuacja r/r jest w tym aspekcie lepsza, lecz nadal wymaga potwierdzenia. Sytuacja ta będzie jednak wzmagać walkę cenową pomiędzy firmami konkurującymi, gdyż firmy branży maszynowej odczuły skutki kryzysowych lat 2021-2022.

Emitent w swoich działaniach handlowych na rynkach międzynarodowych korzysta z usług pośredników handlowych czy wspólnych podmiotów typu j.v. Emitent podjął decyzje o definitywnym wycofaniu się z wspólnego przedsięwzięcia w postaci spółki j.v. na rynku rosyjskim. Należy przyjąć, że eksport do Rosji i Białorusi nie będzie w przyszłości realizowany. Militarna agresja rosyjska na Ukrainę powoduje, że przez okres niemożliwy do sprecyzowania obecnie eksport do Ukrainy będzie niemożliwy, jednak wierzymy, że w przyszłości w ramach odbudowy Ukrainy będzie wznowiony.

 

Istnieje ryzyko, że Grupa nie będzie w stanie wypełnić wszystkich warunków umów kredytowych. Wpływ aktualnej sytuacji w Ukrainie na możliwość uzyskania uzgodnionych z bankami kowenantów jest negatywny, jednak należy przyjąć, iż banki finansujące gospodarkę w okresie działań militarnych w Ukrainie, w zakresie ich wpływu na bieżącą sytuację podmiotów Grupy odstąpią od egzekwowania tych reguł – co niestety nie ma obecnie jeszcze miejsca. Powyższy czynnik może mieć negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową oraz osiągane wyniki. Ryzykiem zewnętrznym, na które GRUPA RAFAMET nie ma wpływu mogą być zmiany kursowe na przestrzeni roku 2023 związane z napięciami gospodarki światowej w następstwie eskalacji działań wojennych w Ukrainie. Plany rzeczowo – finansowe (PRF) RAFAMET S.A. na 2023 rok będą ulegać zmianom również jako rezultat wpływu wojny w Ukrainie na poszczególne obszary życia gospodarczego i społecznego w kraju i na świecie. Utrzymanie płynności finansowej grupy oraz odzyskanie rentowności działalności gospodarczej są celami priorytetowymi tego planu. Realizacja PRF 2023 roku ma pomóc w utrzymaniu miejsc pracy oraz zdolności produkcyjnych GRUPY RAFAMET. Z uwagi na brak możliwości oszacowania czasu trwania obecnej sytuacji oraz dalszego jej rozwoju, a także z uwagi na nieprzewidywalność czynników zewnętrznych (eskalacja konfliktu militarnego) oraz innych zdarzeń nadzwyczajnych Zarząd RAFAMET S.A. wskazuje na możliwość wystąpienia negatywnych skutków obecnej sytuacji geopolitycznej na funkcjonowanie oraz wyniki ekonomiczno-finansowe grupy w roku 2023. Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania nie jesteśmy w stanie precyzyjnie oszacować tych skutków tak w wymiarze pieniężnym jak i w postaci prognoz wartości sprzedaży czy wyniku netto z działalności gospodarczej na koniec 2023 roku. Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania Emitent nie zidentyfikował ograniczeń w zakresie realizowania bieżących płatności oraz posiada dostępne różne źródła finansowania działalności gospodarczej zapewniające płynność finansową.

 

Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania GRUPA RAFAMET nie odczuła innego wpływu skutków sytuacji gospodarczo-politycznej w Ukrainie poza wyżej opisanymi na jej działalność operacyjną i sytuację finansową.  

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

52. Zdarzenia następujące po dniu bilansowym nie ujęte w sprawozdaniu finansowym.

Dnia 03.01.2023 r. został podpisany z bankiem mBank S.A.(00-950 Warszawa, ul. Prosta 18) aneks nr do umowa o kredyt obrotowy w wysokości 2.598 TPLN. Na mocy niniejszego aneksu ustalono nowy termin spłaty kredytu przypadający na 28.02.2023r. Pozostałe warunki umowy nie uległy zmianie. Kredyt ten został przez Emitenta spłacony.

Dnia 01.02.2023 roku została zawarta umowa pożyczki Emitenta z spółką zależną ODLEWNIA Rafamet spółka z o.o. na kwotę 287 TPLN. Pożyczka zostanie spłacona jednorazowo do dnia 31.12.2024 r. Oprocentowanie pożyczki zostało ustalone w oparciu o stawkę WIBOR1M plus marża. Zabezpieczenie pożyczki stanowi weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową.

Dnia 23.02.2023 r. została podpisana z bankiem mBank S.A. (00-950 Warszawa, ul. Prosta 18) aneks nr 1 umowa o kredyt obrotowy w wysokości 2.400 TPLN. Na mocy niniejszego aneksu ustalono nowy harmonogram spłaty kredytu pierwsza rata w kwocie 1.200 TPLN płatna będzie 27.02.2023, zaś druga rata kredytu w kwocie 1.200 TPLN płatna będzie do dnia 30.06.2023r. Pozostałe warunki umowy pozostały niezmienione.

Dnia 03.03.2022 roku została zawarta umowa pożyczki Emitenta z spółką zależną ODLEWNIA Rafamet spółka z o.o. na kwotę 1.950 TPLN. Pożyczka zostanie spłacona jednorazowo do dnia 31.12.2024 r. Oprocentowanie pożyczki zostało ustalone w oparciu o stawkę WIBOR1M plus marża. Zabezpieczenie pożyczki stanowi weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową.

Dnia 19.01.2023r. Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. potwierdziła zamówienie z firmy Alstom Bombardier Transportation India Pvt. Ltd. z Indii (502 A, Cyber Heights, Vibhuti Khand, Gomtinagar, Lucknow, Uttar Pradesh, 226010). Przedmiotem zamówienia jest dostawa tokarki podtorowej typu tandem 2UGE 180 N. Wartość zamówienia wynosi 1.721.000 EUR, tj. 8.097.821,30 PLN. Dostawa maszyny ma nastąpić do grudnia 2023 r.

Dnia 19.01.2023r. Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. podpisała dwie umowy z firmą SNIM - Société Nationale Industrielle et Minière z Mauretanii (DAL – BP 42 – Nouadhibou). Przedmiotem każdej z umów jest dostawa tokarki portalowej UDA 125 N. Łączna wartość umów wynosi 2.616.196,50 EUR, tj. 12.309.989,39 PLN. Dostawa pierwszej z maszyn ma nastąpić w ciągu 8 miesięcy, a drugiej w ciągu 14 miesięcy od wpłaty zaliczki przez klienta.

Dnia 15.02.2022r.została podpisana umowa z Stamas Solutions AS z siedzibą w Norwegii na dostawę poziomej tokarki kłowej TRP 93D CNC x 4m, wartość przedmiotu umowy wynosi netto 404 tys. EUR. Umowa przewiduje realizację zadania w okresie 12 miesięcy. Pozostałe zapisy umowy nie odbiegają od warunków rynkowych.

Dnia 28.02.2023r. Emitent zawarł z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. (dalej jako Inwestor) z siedzibą w Warszawie umowę objęcia akcji nowej emisji. Na mocy umowy Inwestor objął wszystkie oferowane akcje na mocy Uchwały w Sprawie Emisji Akcji tj. 533.333 akcje zwykłe na okaziciela serii G wartości nominalnej 10,0 zł każda oraz 533.333 akcje zwykłe imienne serii H o wartości 10,0 zł każda. Inwestor łącznie objął 1.066.666 akcji serii G i serii H. Akcje nowej emisji zostały objęte przez Inwestora w całości za wkłady pieniężne, a łączna cena emisyjna Akcji Nowej Emisji wynosiła 15.999.990,0 zł. Dnia 24.03.2023 r. Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy KRS zarejestrował podwyższenie kapitału zakładowego Spółki dokonanego na podstawie Uchwały nr 13/I/23 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia RAFAMET S.A.

W dniu 09.03.2023 r. podjęto uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników spółki zależnej ODLEWNIA Rafamet sp. z o.o. o podwyższeniu kapitału zakładowego tej spółki o kwotę 12.700.000,0 zł, to jest do kwoty 29.700.000,0 zł. W dniu 13.03.2023r. doszło do objęcia i opłacenia przez Emitenta 25.400 nowych udziałów ODLEWNII Rafamet sp. z o.o. o wartości 500,0 zł każdy. Podwyższony kapitał został w całości pokryty gotówką.

W dniu 28.03.2023 r. została podpisana z KUKE S.A. (00-025 Warszawa, ul. Krucza 50) umowa o udzielenie gwarancji: wadialnych, należytego wykonania kontraktu, usunięcia wad i usterek oraz zwrotu zaliczki. Kwota ustalonego limitu wynosi 3.000 tys. zł. Umowa została zawarta na czas nieoznaczony. Zabezpieczenie umowy stanowi deklaracja wekslowa oraz weksle in blanco Emitenta.

 

 

 

 

 

GRUPA KAPITAŁOWA RAFAMET

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

(w tysiącach PLN)

 

 

Podpis Członka Zarządu

 

 

E. Longin Wons Prezes Zarządu

 

 

 

Podpis osoby, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych

 

 

Krzysztof Tkocz - Główny Księgowy