Skonsolidowane
Sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding
za rok 2022
Warszawa, 26 kwietnia 2023
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Spis treści
1.Wybrane skonsolidowane dane finansowe4
2.Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej5
3.Skonsolidowane sprawozdanie z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów6
4.Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych7
5.Zestawienie zmian w skonsolidowanym kapitale własnym8
6.Informacje dodatkowe i objaśnienia do skonsolidowanego sprawozdania finansowego9
6.1.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego i stosowane zasady rachunkowości9
6.1.2.Podstawa prawna sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego13
6.1.3.Polityka rachunkowości14
6.1.4.Przyjęte przez Grupę cele i metody zarządzania ryzykiem finansowym25
6.1.6.Ważne oszacowania i osądy księgowe26
6.1.7.Zastosowanie nowych standardów i interpretacji29
6.2.Uzupełniające noty do skonsolidowanego sprawozdania finansowego32
6.2.2.Wartości niematerialne35
6.2.3.Rzeczowe aktywa trwałe36
6.2.4.Aktywa z tytułu prawa do użytkowania37
6.2.5.Płatności w formie akcji/udziałów38
6.2.6.Inwestycje konsolidowane metodą praw własności41
6.2.8.Wartość firmy jednostek zależnych45
6.2.9.Należności i odpisy na oczekiwane straty kredytowe47
6.2.11.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty48
6.2.12.Zobowiązania krótkoterminowe48
6.2.13.Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek49
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
6.2.17.Przychody ze sprzedaży usług51
6.2.18.Uzupełniające informacje o kosztach operacyjnych Grupy K252
6.2.19.Pozostałe przychody i koszty operacyjne52
6.2.20.Przychody i koszty finansowe53
6.2.23.Zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe54
6.2.24.Transakcje z podmiotami powiązanymi56
6.2.25.Instrumenty finansowe57
6.2.27.Ryzyko zmian kursów walutowych59
6.2.28.Analiza wiekowa należności z tytułu dostaw i usług60
6.2.29.Analiza wrażliwości na zmiany stóp procentowych60
6.2.30.Informacje o znaczących zdarzeniach dotyczących lat ubiegłych60
6.2.31.Pozostałe istotne informacje dotyczące działalności spółki i ciągłości działania61
6.2.32.Informacje o zdarzeniach po dniu bilansowym63
6.2.33.Wynagrodzenie związane z usługami audytora i usługami pokrewnymi64
6.2.34.Struktura zatrudnienia64
6.2.35.Grupa aktywów do zbycia64
6.2.36.Przekształcenie danych porównawczych67
6.2.37.Prezentacja danych bieżącego roku uwzględniających Oktawave S.A. (do momentu zbycia), PerfectBot Sp. z o.o. (do momentu zbycia), Agencję K2 Sp. z o.o. oraz K2 Precise S.A.69
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
2022 | 2021 | 2022 | 2021 | ||
PLN’000 | PLN’000 | EUR’000 | EUR’000 | ||
I. | Przychody ze sprzedaży usług | 53 408 | 40 738 | 11 392 | 8 900 |
II. | Zysk / Strata na działalności operacyjnej (EBIT) | 4 966 | 4 961 | 1 059 | 1 084 |
III. | EBITDA¹ | 7 606 | 7 404 | 1 622 | 1 617 |
IV. | Zysk / Strata przed opodatkowaniem | 27 101 | 4 642 | 5 781 | 1 014 |
V. | Zysk / Strata działalność kontynuowana | 24 130 | 3 617 | 5 147 | 790 |
VI. | Zysk / Strata dotyczący grupy aktywów do zbycia | 938 | 874 | 200 | 191 |
VII. | Zysk / Strata netto | 25 068 | 4 491 | 5 347 | 981 |
VIII. | Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 5 379 | 9 518 | 1 147 | 2 079 |
IX. | Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | 28 527 | - 2 858 | 6 085 | - 624 |
X. | Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | - 24 803 | - 6 011 | - 5 290 | - 1 313 |
XI. | Przepływy pieniężne netto razem | 9 103 | 649 | 1 942 | 142 |
XII. | Średnioważona liczba akcji | 2 467 655 | 2 317 655 | 2 467 655 | 2 317 655 |
XIII. | Zysk / Strata na jedną akcję | 10,16 (PLN) | 1,94 (PLN) | 2,17 (EUR) | 0,42 (EUR) |
XIV. | Uchwalona dywidenda na jedną akcję | 8,40 (PLN) | 1,05 (PLN) | 1,79 (EUR) | 0,23 (EUR) |
31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | ||
PLN’000 | PLN’000 | EUR’000 | EUR’000 | ||
XV. | Aktywa razem | 60 876 | 59 639 | 12 980 | 12 967 |
XVI. | Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania | 23 194 | 27 784 | 4 946 | 6 041 |
XVII. | Zobowiązania i rezerwy długoterminowe | 3 770 | 2 746 | 804 | 597 |
XVIII. | Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe | 19 424 | 25 038 | 4 142 | 5 444 |
XIX. | Kapitał własny | 37 682 | 31 855 | 8 035 | 6 926 |
XX. | Kapitał podstawowy | 2 468 | 2 318 | 526 | 504 |
Do przeliczenia danych pochodzących ze skonsolidowanego sprawozdania z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów oraz skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych użyto kursów stanowiących średnią arytmetyczną kursów podawanych przez NBP na ostatni dzień miesiąca wchodzącego w skład okresu sprawozdawczego, tj.:
- z wyliczenia za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 r. przyjęto kurs 1 EUR = 4,5775 PLN;
- z wyliczenia za okres 01.01.2022 – 31.12.2022 r. przyjęto kurs 1 EUR = 4,6883 PLN.
Do przeliczenia pozycji ze skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej przyjęto średni kurs NBP ustalony na ostatni dzień okresu, którego dotyczą prezentowane dane, tj.:
- na dzień 31.12.2021 r. 1 EUR = 4,5994 PLN;
- na dzień 31.12.2022 r. 1 EUR = 4,6899 PLN.
¹EBITDA rozumiana jakozysk/strata na działalności operacyjnej (EBIT) powiększony o amortyzację i odpisy na trwałą utratę wartości, jeżeli występują.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Aktywa | Nota | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
PLN’000 | PLN’000 | ||
AKTYWA TRWAŁE | |||
Wartości niematerialne | (6.2.2.) | ||
Aktywa z tytułu prawa użytkowania | (6.2.4.) | ||
Wartość firmy jednostek zależnych | (6.2.8.) | ||
Rzeczowe aktywa trwałe | (6.2.3.) | ||
Inwestycje konsolidowane metodą praw własności | (6.2.6.) | ||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | (6.2.16.) | ||
AKTYWA OBROTOWE | |||
Należności z tytułu dostaw i usług | (6.2.9.) i (6.2.25.) | ||
Pozostałe należności publicznoprawne | (6.2.9.) | ||
Należności z tytułu podatku dochodowego | |||
Pozostałe należności | (6.2.9.) | ||
Aktywa finansowe z tyt. udzielonych pożyczek | |||
Pozostałe aktywa | (6.2.10.) | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | (6.2.11.) i (6.2.25.) | ||
Aktywa obrotowe inne niż przeznaczone do sprzedaży | |||
Grupa aktywów do zbycia | (6.2.35.) | ||
AKTYWA RAZEM | |||
Pasywa | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
PLN’000 | PLN’000 | ||
KAPITAŁ WŁASNY | |||
Kapitał podstawowy | |||
Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej | |||
Zyski zatrzymane | |||
Kapitał rezerwowy z tytułu emisji akcji pracowniczych | |||
Akcje własne | (6.2.22.) | - | |
Kapitał przynależny akcjonariuszom jednostki dominującej | |||
Udziały niedające kontroli | |||
ZOBOWIĄZANIA I REZERWY NA ZOBOWIĄZANIA | |||
Zobowiązania i rezerwy długoterminowe | |||
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | (6.2.16.) | ||
Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | (6.2.7.) | ||
Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe | |||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | (6.2.12.) i (6.2.25.) | ||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w faktoringu odwrotnym | (6.2.12.) i (6.2.25.) | ||
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | |||
Pozostałe zobowiązania publicznoprawne | (6.2.12.) | ||
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek | (6.2.13.) i (6.2.25.) | ||
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | (6.2.7.) | ||
Pozostałe zobowiązania | (6.2.12.) | ||
Rezerwy na zobowiązania | (6.2.14.) | ||
Pozostałe pasywa | (6.2.15.) | ||
Zobowiązania krótkoterminowe bez związanych z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży | |||
Zobowiązania bezpośrednio związane z grupą aktywów do zbycia | (6.2.35.) | ||
PASYWA RAZEM |
Dane bilansowe na dzień 31.12.2021 prezentowane z wyodrębnieniem grupy aktywów do zbycia – Oktawave S.A. i z pełnym ujęciem grupy aktywów do zbycia w postaci spółek Agencja K2 Sp. z o.o. i K2 Precise S.A. zgodnie z MSSF 5 oraz spółki PerfectBot Sp. z o.o. Dane bilansowe na dzień 31.12.2022 przedstawione z wyodrębnieniem grupy aktywów do zbycia w postaci spółek Agencja K2 Sp. z o.o. i K2 Precise S.A. Szczegóły znajdują się w notach 6.2.36. i 6.2.37.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Nota | 2022 | Przekształcone dane 2021 | |
PLN’000 | PLN’000 | ||
Przychody ze sprzedaży usług | (6.2.17.) | ||
Koszty sprzedanych usług | (6.2.18.) | - | - |
Zysk brutto ze sprzedaży | |||
Koszty ogólnego zarządu | (6.2.18.) | - | - |
Pozostałe przychody / koszty operacyjne netto | (6.2.19.) | - | |
Zysk / strata na działalności operacyjnej (EBIT) | |||
Przychody / koszty finansowe netto | (6.2.20.) | - | |
Wynik na zbyciu akcji Oktawave | (6.2.35.) | ||
Wynik na zbyciu udziałów PerfectBot | (6.2.35.) | - | |
Wycena metodą praw własności | (6.2.6.) | ||
Zysk / strata przed opodatkowaniem | |||
Podatek dochodowy | (6.2.16.) | - | - |
Zysk / strata działalność kontynuowana | |||
Zysk / strata dotyczący grupy aktywów do zbycia i działalności zaniechanej | (6.2.35.) | ||
Zysk / strata netto |
Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję (zł) | (6.2.21.) | ||
Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej (zł) | |||
Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję grupy aktywów do zbycia (zł) | |||
Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję | (6.2.21.) | ||
Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej | |||
Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję grupy aktywów do zbycia |
Zysk / strata za okres | |||
Składniki innych całkowitych dochodów które nie zostaną następnie przeklasyfikowane na zyski lub straty | |||
Składniki innych całkowitych dochodów które zostaną następnie przeklasyfikowane na zyski lub straty po spełnieniu określonych warunków | |||
Inne całkowite dochody | |||
Całkowity dochód za okres przypadający na: | |||
akcjonariuszy jednostki dominującej | |||
akcjonariuszy/udziałowców niekontrolujących | |||
Zysk / strata netto przypadająca na: | |||
akcjonariuszy jednostki dominującej | |||
akcjonariuszy/udziałowców niekontrolujących |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej | Nota | 2022 | 2021 |
PLN’000 | PLN’000 | ||
Zysk / strata przed opodatkowaniem | |||
Korekty razem | - | ||
Amortyzacja | |||
Odsetki finansowe netto | - | ||
Wynik na działalności inwestycyjnej | |||
Różnice kursowe z wyceny | |||
Wynik na sprzedaży aktywów i pasywów Oktawave S.A. i PerfectBot Sp. z o.o. | - | ||
Odpisy na trwałą utratę wartości | |||
Zmiana stanu należności | - | ||
Zmiana stanu pozostałych aktywów | - | ||
Zmiana stanu rezerw i pozostałych pasywów | - | ||
Zmiana stanu zobowiązań z tyt. dostaw i usług w faktoringu odwrotnym | - | ||
Programy motywacyjne – naliczenie kosztu opcji | |||
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych z wyjątkiem kredytów | - | ||
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | |||
Podatek dochodowy zapłacony | - | - | |
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | |||
Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej | |||
Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych | |||
Otrzymane zwroty pożyczek | |||
Sprzedaż akcji i udziałów jednostek zależnych | |||
Otrzymane odsetki z działalności inwestycyjnej | |||
Zakup rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych | (6.2.2.) (6.2.3.) (6.2.35.) | - | - |
Zakup akcji i udziałów | - | ||
Udzielone pożyczki | |||
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | - | ||
Przepływy pieniężne z działalności finansowej | |||
Zaciągnięcie pożyczek i kredytów | |||
Podwyższenie kapitału zakładowego | |||
Spłata pożyczek i kredytów | - | ||
Skup akcji własnych | - | ||
Wypłata dywidendy | - | - | |
Zapłata rat leasingu | - | - | |
Płatności z tytułu odsetek* | - | - | |
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | - | - | |
Przepływy razem | |||
Przepływy pieniężne netto razem bez różnic kursowych z wyceny | |||
Zmiana stanu z tytułu różnic kursowych | |||
Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych – przepływ neto razem | |||
Środki pieniężne na początek okresu | |||
Środki pieniężne na koniec okresu | |||
Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania |
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych zostało przygotowane z pełnym ujęciem Grupy do zbycia.
* W tym zawarte są płatności z tytułu odsetek od leasingu, których wartość wynosi 99 tys. zł w 2022 roku oraz 210 tys. zł w 2021 roku.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Kapitał podstawowy | Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej | Zyski zatrzymane | Kapitał rezerwowy | Akcje własne | Kapitał przynależny akcjonariuszom jednostki dominującej | Udziały niedające kontroli | Razem kapitał własny | |
|
|
|
|
|
| |||
Stan na 01.01.2022 | ||||||||
Całkowity dochód za 2022 | ||||||||
Podwyższenie kapitału zakładowego | - | |||||||
Sprzedaż akcji w ramach Programu Opcyjnego | - | - | ||||||
Zbyte spółki Oktawave oraz PerfectBot– wyłączenie mniejszościowych na moment sprzedaży | - | - | ||||||
Rozliczenie wyniku zgodnie z Uchwałą nr 7 ZWZ z dnia 15.06.2021 | ||||||||
Umorzenie akcji | ||||||||
Wypłacona dywidenda | - | - | - | |||||
Nabycie akcji własnych | - | - | - | |||||
Program motywacyjny - opcje | ||||||||
Suma zmian w kapitale własnym | - | - | ||||||
Stan na 31.12.2022 | - |
Stan na 01.01.2021 | - | |||||||
Całkowity dochód za 2021 | ||||||||
Rozliczenie wyniku zgodnie z Uchwałą nr 7 ZWZ z dnia 15.06.2021 | - | |||||||
Umorzenie akcji | - | - | ||||||
Wypłacona dywidenda | - | - | - | |||||
Nabycie akcji własnych | ||||||||
Odkup akcji/udziałów w spółkach zależnych | ||||||||
Program motywacyjny - opcje | ||||||||
Suma zmian w kapitale własnym | - | - | ||||||
Stan na 31.12.2021 |
Kapitał podstawowy dzieli się na 2.317.655 akcji o wartości nominalnej wynoszącej 1 zł. Szczegóły dotyczące podwyższenia kapitału zakładowego znajdują się w nocie 6.2.31. W spółce nie funkcjonują akcje uprzywilejowane.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Grupa Kapitałowa K2 Holding (Grupa K2 Holding, Grupa K2, Grupa), z siedzibą w Warszawie,
Nazwa jednostki sprawozdawczej:
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje:
- jednostkę dominującą K2 Holding S.A.,
- podmioty zależne (konsolidowane metodą pełną):
K2 Precise S.A., w którym jednostka dominująca posiada 100% akcji,
Agencja K2 Sp. z o.o., w którym jednostka dominująca posiada 100% udziałów,
FABRITY Sp. z o.o., w którym jednostka dominująca posiada 80,0% udziałów.
- wspólne ustalenia umowne (ujmowane metodą praw własności):
Newnited Sp. z o.o. w likwidacji, w którym jednostka K2 Precise S.A. posiada 50% udziałów;
- jednostka stowarzyszona:
PerfectBot Sp. z o.o.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje także wyniki Oktawave S.A. do momentu zbycia akcji oraz PerfectBot Sp. z o.o. do momentu sprzedaży udziałów.
Dane podmiotu dominującego
Dane jednostki dominującej
Nazwa: K2 Holding Spółka Akcyjna (K2 Holding S.A., jednostka dominująca), (dawniej K2 Internet S.A.)
Siedziba na dzień sporządzenia sprawozdania: ul. Domaniewska 44a, 02-672 Warszawa,
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności: Warszawa
Zmiana w nazwie jednostki sprawozdawczej lub innych danych identyfikujących, które nastąpiły od zakończenia poprzedniego okresu sprawozdawczego:
Nazwa jednostki dominującej najwyższego
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Przedmiot działalności:
─działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych;
─działalność rachunkowo-księgowa;
─pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych;
─działalność związana z oprogramowaniem;
─działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi;
─przetwarzanie danych, zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność;
─działalność agencji reklamowych;
─pośrednictwo w sprzedaży czasu i miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet);
─badanie rynku i opinii publicznej;
─wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń biurowych, włączając komputery.
Podstawy prawne działalności:
K2 Holding Spółka Akcyjna została utworzona Aktem Notarialnym Nr A-3806/2000 z dnia 08.06.2000 roku. Jednostka dominująca jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000059690. Jednostce dominującej nadano numer statystyczny REGON 016378720 oraz numer identyfikacji podatkowej NIP 9511983801.
Zatwierdzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 26 kwietnia 2023 roku.
─Michał Paschalis - Jakubowicz– Wiceprezes Zarządu do dnia 31 grudnia 2022 roku
─Artur Piątek– Wiceprezes Zarządu
─Tomasz Burczyński– Wiceprezes Zarządu, powołany od dnia 1 września 2022 roku
Skład Rady Nadzorczej:
─Janusz Żebrowski– Przewodniczący Rady Nadzorczej
─Grzegorz Stulgis– Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej
─Maciej Klepacki– Członek Rady Nadzorczej
─Jakub Menc– Członek Rady Nadzorczej
─Przemysław Soroka– Członek Rady Nadzorczej od 23 sierpnia 2022 roku
─Robert Rządca– Członek Rady Nadzorczej do 23 sierpnia 2022 roku
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Dnia 23.08.2022 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy jednostki dominującej podjęło uchwałę nr 7, na podstawie której przeznaczono do podziału między akcjonariuszy jednostki dominującej tytułem dywidendy kwotę 14.832.992,00 PLN (słownie: czternaście milionów osiemset trzydzieści dwa tysiące dziewięćset dziewięćdziesiąt dwa złote), przy czym kwota 1.994.092,90 zł (słownie: jeden milion dziewięćset dziewięćdziesiąt cztery tysiące dziewięćdziesiąt dwa złote 90/100) pochodzi z zysku netto Spółki za 2021 rok, a kwota 12.838.899,10 zł (słownie: dwanaście milionów osiemset trzydzieści osiem tysięcy osiemset dziewięćdziesiąt dziewięć złotych 10/100) pochodzi z utworzonego z zysku kapitału zapasowego Spółki (Dywidenda za rok 2021). Oznacza to kwotę Dywidendy za rok 2021 w wysokości 6,40 zł (słownie: sześć złotych 40/100) na jedną akcję Spółki.
Dzień dywidendy za rok 2021 ustalono na 30 sierpnia 2022 roku, zaś dzień wypłaty dywidendy za rok 2021 nastąpił 6 września 2022 roku.
Dnia 31.08.2022 roku Zarząd podjął uchwałę w przedmiocie wypłaty zaliczki na poczet dywidendy za rok 2022, w łącznej kwocie 4.635.310,00 zł (słownie: cztery miliony sześćset trzydzieści pięć tysięcy trzysta dziesięć złotych), tj. 2,00 zł (słownie: dwa złote 00/100) na jedną akcję Spółki. Dzień, według którego ustalono uprawnionych do zaliczki na poczet dywidendy za rok 2022 to 13 października 2022 r. Zaliczka na poczet dywidendy za rok 2022 została wypłacona 18 października 2022 r.
2022 | 2021 | |
Dywidenda | 19 468 302,00 | 2 433 537,75 |
Dywidenda przypadająca na 1 akcję* | ||
Dywidendy zaproponowane lub uchwalone, ale nie ujęte | ||
Dywidendy zaproponowane lub uchwalone, ale nie ujęte na 1 akcję |
* 6,40 zł / 1 akcję wypłacona dywidenda za rok 2021 oraz 2,00 zł / 1 akcję wypłacona zaliczka na poczet dywidendy za rok 2022.
Dane dotyczące jednostki dominującej w stosunku do K2 Holding S.A.:
Według stanu na dzień bilansowy, tj. 31 grudnia 2022 roku K2 Holding S.A. nie była w sposób pośredni lub bezpośredni kontrolowana przez inny podmiot.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Informacje dotyczące znaczących akcjonariuszy
Według najlepszej wiedzy Emitenta, na dzień przekazania niniejszego raportu do publikacji, akcjonariuszami posiadającymi co najmniej 5 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu K2 Holding S.A. byli:
Akcjonariusze | Liczba posiadanych akcji / głosów na WZA | Udział % w kapitale zakładowym | Udział % w ogólnej liczbie głosów na WZA |
IPO30 UNIPESSOAL LDA (Grzegorz Stulgis) | 643 1001 | 26,06%1 | 26,06%1 |
Janusz Żebrowski | 15,68%2 | 15,68%2 | |
FRAM FIZ reprezentowany przez AgioFunds TFI S.A. | 241 769 | 9,80% | 9,80% |
1 Dane na podstawie ostatniego zawiadomienia opublikowanego Raportem bieżącym nr 4/2023 z dnia 1.02.2023 r.
2 Dane na podstawie ostatniego zawiadomienia opublikowanego Raportem bieżącym nr 3/2023 z dnia 1.02.2023 r.
Opis organizacji Grupy Kapitałowej K2 Holding na dzień 31 grudnia 2022 roku
Na dzień 31 grudnia 2022 roku K2 Holding S.A. była podmiotem dominującym dla 3 spółek. Wszystkie 3 jednostki zależne konsolidowane były metodą pełną. Spółka PerfectBot Sp. z o.o. była ujmowana jako jednostka stowarzyszona.
Szczegółowe informacje na temat zawarcia i wykonania umowy sprzedaży spółki zależnej Oktawave S.A. oraz PerfectBot Sp. z o.o. znajdują się w nocie nr 6.2.31.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Oświadczenie o zgodności z MSSF
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez Unię Europejską, opublikowanymi i obowiązującymi na dzień 31 grudnia 2022 roku, a w kwestiach nieuregulowanych w tych standardach zgodnie z ustawą o rachunkowości.
Podstawa prawna sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Prezentowane skonsolidowane sprawozdanie finansowe przedstawia: sytuację finansową Grupy Kapitałowej K2 Holding na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz dane porównawcze na dzień 31 grudnia 2021 roku, wyniki jej działalności oraz przepływy pieniężne za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku. Zawiera również zestawienie zmian w skonsolidowanym kapitale własnym za okres 12 miesięcy, zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku.
Waluta pomiaru i waluta skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Walutą pomiaru Grupy i walutą sprawozdawczą niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski. Dane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zostały wykazane w tysiącach złotych, chyba że w konkretnych sytuacjach zostały podane z większą dokładnością.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie istnieją żadne okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuacji działalności gospodarczej przez podmiot dominujący. Przy dokonywaniu oceny zdolności Grupy do kontynuowania działalności Zarząd uwzględnił istniejące i przewidywane skutki pandemii COVID-19 na jej działalność.
Wpływ sytuacji polityczno – gospodarczej na terytorium Ukrainy
Wojna w Ukrainie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem makroekonomicznym dotyczącym, m. in. wzrostu niepewności, wahania kursów walut, ryzyka inflacji czy poziomu stóp procentowych. Grupa K2 Holding S.A. nie posiada żadnych istotnych dostawców oraz odbiorców w tym rejonie. Grupa na bieżąco monitoruje wpływ wydarzeń na działalność spółek.
Podstawa wyceny
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, z wyjątkiem wartości firmy i programów opcyjnych, które są wycenianie według wartości godziwej.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Ujęcie przychodów ze sprzedaży
Odnośnie przychodów dotyczących umów z klientami Grupa stosuje MSSF 15 Przychody z umów z klientami do wszystkich umów z klientami, z wyjątkiem: instrumentów finansowych i innych praw lub zobowiązań umownych objętych zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe, MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne, MSR 27 Jednostkowe sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach.
Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu dóbr i usług do klienta, w wartości odzwierciedlającej cenę oczekiwaną przez Grupę, w zamian za przekazanie tych dóbr i usług. Grupa ujmuje umowę z klientem objętą zakresem niniejszego standardu tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria (tzw. „Model Pięciu Kroków”):
─strony zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;
─Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;
─Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;
─umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych jednostki) oraz
─jest prawdopodobne, że jednostka otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.
Grupa przenosi kontrolę nad dobrem lub usługą w miarę upływu czasu i tym samym spełnia zobowiązanie do wykonania świadczenia oraz ujmuje przychody w miarę upływu czasu, jeżeli spełniony jest jeden z następujących warunków:
─klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści płynące ze świadczenia Grupy, w miarę wykonywania przez Grupę tego świadczenia;
─w wyniku wykonania świadczenia przez Grupę powstaje lub zostaje ulepszony składnik aktywów (np. produkcja w toku), a kontrolę nad tym składnikiem aktywów – w miarę jego powstawania lub ulepszania – sprawuje klient; lub
─w wyniku wykonania świadczenia przez Grupę nie powstaje składnik aktywów o alternatywnym zastosowaniu dla spółki, a jednocześnie Grupie przysługuje egzekwowalne prawo do zapłaty za dotychczas wykonane świadczenie.
Dla każdego zobowiązania do wykonania świadczenia spełnianego w miarę upływu czasu Grupa ujmuje przychody w miarę upływu czasu, mierząc stopień całkowitego spełnienia tego zobowiązania do wykonania świadczenia. Celem pomiaru jest określenie postępu w spełnianiu zobowiązania jednostki do przeniesienia kontroli nad dobrami lub usługami przyrzeczonymi klientowi (tj. stopnia spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia). Po spełnieniu (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia Grupa ujmuje jako przychód kwotę równą cenie transakcyjnej, która została przypisana do tego zobowiązania do wykonania świadczenia. Cena transakcyjna uwzględnia część lub całość kwoty szacowanego wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
skumulowanych przychodów w momencie, kiedy ustanie niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego. Przychody są rozpoznawane po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług (VAT), podatek akcyzowy, inne podatki od sprzedaży lub opłaty oraz rabaty i upusty. W celu ustalenia ceny transakcyjnej jednostka uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które - zgodnie z oczekiwaniem Grupy - będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich.
Przeanalizowano w szczególności umowy sprzedaży usług marketingowych, usług IT oraz usług elektronicznych pod kontem identyfikacji umów wieloelementowych, umów wzajemnie powiązanych, umów zawierających przyrzeczenie Grupy do dostarczenia dóbr lub usług klientowi przez inny podmiot, wynagrodzenia zmiennego, bonusów handlowych czy stosowanych w umowach kar lub premii. Grupa nie stwierdziła przypadków, które ze względu na swoją istotność skutkowałyby zmianą sposobu prezentacji przychodów.
Pozostałe przychody i koszty operacyjne
Pozostałe przychody i koszty operacyjne są to przychody i koszty niezwiązane bezpośrednio z działalnością operacyjną Grupy K2.
Przychody i koszty finansowe zawierają między innymi: odsetki związane z udzielonymi i wykorzystanymi kredytami i pożyczkami, uzyskane i zapłacone odsetki za zwłokę, różnice kursowe, prowizje zapłacone i otrzymane, rozwiązane i tworzone rezerwy w ciężar kosztów finansowych. Przychody z tytułu odsetek ujmowane są narastająco według czasu powstawania, poprzez odniesienie do kwoty niespłaconego jeszcze kapitału.
Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.
Leasing
Grupa ocenia w momencie zawarcia umowy czy umowa jest leasingiem lub zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeśli przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie.
Grupa stosuje jednolite podejście do ujmowania i wyceny wszystkich leasingów, z wyjątkiem leasingów krótkoterminowych oraz leasingów aktywów o niskiej wartości. W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu.
Płatności z tytułu umowy leasingu dzielą się na koszty finansowe (prezentowane w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów) oraz raty spłaty kapitału, zmniejszające zobowiązanie z tytułu przyjęcia składnika w leasing. Koszty finansowe są ujmowane bezpośrednio w wyniku finansowym.
W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa wycenia zobowiązania z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe obejmują opłaty stałe (w tym zasadniczo stałe
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
opłaty leasingowe) pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe, zmienne opłaty, które zależą od indeksu lub stawki oraz kwoty, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej. Opłaty leasingowe obejmują również cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć jej wykonanie przez Grupę oraz płatności kar pieniężnych za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano możliwość wypowiedzenia leasingu przez Grupę. Zmienne opłaty leasingowe, które nie zależą od indeksu lub stawki, są ujmowane jako koszty w okresie, w którym następuje zdarzenie lub warunek powodujący płatność.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania
Grupa rozpoznaje aktywa z tytułu prawa do użytkowania w dacie rozpoczęcia leasingu. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania wyceniane są według kosztu, pomniejszone o łączne odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości, skorygowanego z tytułu jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązań z tytułu leasingu. Koszt aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje kwotę ujętych zobowiązań z tytułu leasingu, poniesionych początkowych kosztów bezpośrednich oraz wszelkich opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszonych o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe.
Transakcje przeprowadzane w walucie innej niż waluta funkcjonalna wykazuje się po kursie waluty obowiązującym na dzień według:
─kursu kupna lub sprzedaży walut stosowanego przez bank, z którego usług Grupa korzysta;
─kursu średniego NBP na dzień poprzedzający dzień transakcji w przypadku zapłaty za należności lub zobowiązania wyrażone w walucie obcej;
─kursu średniego NBP ustalonego na dzień bilansowy przy wycenie sald aktywów i zobowiązań wyrażonych w walucie obcej.
Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związane z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających dłuższego czasu w celu doprowadzenia ich do użytkowania, zalicza się do kosztów wytworzenia takich aktywów aż do momentu, w którym aktywa te są zasadniczo gotowe do zamierzonego użytkowania lub sprzedaży. Przychody z inwestycji uzyskane w wyniku krótkoterminowego inwestowania pozyskanych środków zewnętrznych przeznaczonych bezpośrednio na finansowanie nabycia lub wytworzenia składników majątku, pomniejszają wartość kosztów finansowania zewnętrznego podlegających kapitalizacji. Wszelkie pozostałe koszty finansowania zewnętrznego są odnoszone bezpośrednio w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów w okresie, w którym zostały poniesione.
Podatek dochodowy spółek z Grupy obejmuje podatek bieżący do zapłaty oraz podatek odroczony. Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym. Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłacie lub zwrotowi w przyszłości w oparciu o różnice pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów, a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast aktywa
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
z tytułu odroczonego podatku dochodowego są rozpoznawane do wysokości w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe. Wartość składników aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, nastąpi jego odpis. Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub zobowiązanie stanie się wymagalne.
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują środki trwałe i nakłady na środki trwałe w budowie, które spółka z Grupy zamierza wykorzystywać w swojej działalności w okresie dłuższym niż 1 rok, które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do spółki z Grupy. Nakłady na środki trwałe w budowie obejmują poniesione nakłady inwestycyjne jak również poniesione wydatki na przyszłe dostawy maszyn, urządzeń i usług związanych z wytworzeniem środków trwałych (przekazane zaliczki). Środki trwałe oraz środki trwałe w budowie ujmowane są pierwotnie w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.
Amortyzacja środków trwałych odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Szacunki okresu użytkowania weryfikowane są corocznie. Dla celów amortyzacji środków trwałych stosowana jest metoda amortyzacji liniowej. Okresy użytkowania dla poszczególnych składników środków trwałych są następujące:
─inwestycje w obcych środkach trwałych od 5 do 10 lat;
─urządzenia techniczne i maszyny od 3 do 5 lat;
─środki transportu 5 lat;
Wartości niematerialne obejmują aktywa, które nie posiadają postaci fizycznej, są identyfikowalne oraz które można wiarygodnie wycenić i które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do spółki z Grupy. Wartości niematerialne ujmowane są pierwotnie w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Wartości niematerialne powstałe na skutek prowadzenia prac rozwojowych, ujmowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej po spełnieniu następujących warunków:
─z technicznego punktu widzenia istnieje możliwość ukończenia składnika wartości niematerialnych, tak aby
nadawał się do sprzedaży lub użytkowania;
─istnieje możliwość udowodnienia zamiaru ukończenia składnika oraz jego użytkowania i sprzedaży;
─składnik będzie zdolny do użytkowania lub sprzedaży;
─znany jest sposób w jaki składnik będzie wytwarzał przyszłe korzyści ekonomiczne;
─zapewnione zostaną środki techniczne oraz finansowe konieczne do ukończenia prac rozwojowych oraz ich użytkowania i sprzedaży;
─istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych.
Nakłady poniesione w okresie prowadzenia prac badawczych oraz nakłady niespełniające w/w warunków ujmowane są jako koszty w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów w dacie ich poniesienia.
Amortyzacja wartości niematerialnych odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Szacunki okresu użytkowania weryfikowane są corocznie. Dla celów amortyzacji wartości
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
niematerialnych o określonym okresie użytkowania stosowana jest metoda amortyzacji liniowej. Okresy użytkowania dla poszczególnych składników wartości niematerialnych są następujące:
─inne wartości niematerialne od 2 do 5 lat;
Wartości niematerialne poddawane są testom na utratę wartości w przypadku zaistnienia przesłanek. Skutki utraty wartości niematerialnych odnoszone są w pozostałe koszty operacyjne. Amortyzacja wartości niematerialnych odnoszona jest w koszty działalności podstawowej. Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży / likwidacji lub zaprzestania użytkowania pozycji wartości niematerialnych określa się jako różnicę między przychodami ze sprzedaży, a wartością bilansową tych pozycji i ujmuje się je w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów. Na dzień bilansowy wartości niematerialne wyceniane są według kosztu nabycia lub wytworzenia, pomniejszone o dokonane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Spółki z Grupy nie posiadają wartości niematerialnych zaklasyfikowanych do odsprzedaży.
Aktywa związane z programowaniem
W Grupie mogą występować aktywa związane z programowaniem nabyte na zewnątrz, jak i wytworzone we własnym zakresie. Są one umarzane stosownie do okresu użytkowania.
Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych
Na każdy dzień bilansowy dokonuje się przeglądu wartości bilansowych posiadanego majątku trwałego i wartości niematerialnych w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Jeżeli stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu.
Utrata wartości aktywów finansowych
Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu i wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.
W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia przy użyciu macierzy rezerw. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.
W przypadku pozostałych aktywów finansowych, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.
Jednostka przejmująca wycenia wartość firmy w kwocie ustalonej na dzień przejęcia pomniejszonej o łączne dotychczasowe odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Ośrodek wypracowujący środki pieniężne, do którego została przypisana wartość firmy, corocznie poddaje się testom na utratę wartości, a także wówczas, gdy istnieją
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
przesłanki wskazujące na utratę jego wartości. Straty z tytułu utraty wartości firmy nie odwraca się w kolejnym okresie.Na dzień przejęcia nabyta wartość firmy jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, które mogą skorzystać z synergii połączenia.
W przypadku wystąpienia udzielonych pożyczek o terminie zapadalności przekraczającym 12 miesięcy, klasyfikowane są one do aktywów trwałych jako długoterminowe aktywa finansowe z tyt. udzielonych pożyczek. Pożyczki krótkoterminowe o terminie zapadalności do 12 miesięcy klasyfikowane są do majątku obrotowego. Pożyczki zawierane są w oparciu o stałą lub zmienną stopę procentową. Umowy pożyczek określają okres naliczania odsetek i czy podlegają one kapitalizacji. Przychody i koszty z tytułu odsetek ujmowane są w wyniku w okresie, którego dotyczą. Długoterminowe pożyczki, utrzymywane do terminu wymagalności, wyceniane są na potrzeby skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej.
Należności Grupy są wykazywane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym w kwocie wymaganej zapłaty z uwzględnieniem odpisu na oczekiwane straty kredytowe w całym okresie życia. Wartość należności aktualizuje się uwzględniając stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty poprzez dokonanie odpisu na oczekiwane straty kredytowe. Odpisy te zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub do kosztów finansowych - zależnie od rodzaju należności, której dotyczy odpis. Należności umorzone, przedawnione lub nieściągalne zmniejszają dokonane uprzednio odpisy. Należności umorzone, przedawnione lub nieściągalne, od których nie dokonano odpisów na oczekiwane straty kredytowe zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych.
Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych
Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe z okresem zapadalności do trzech miesięcy (na dzień ich utworzenia) wykazane są w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w wartości nominalnej i obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nie przekraczającym trzech miesięcy. Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w sprawozdaniu w rachunku przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. Saldo nie jest pomniejszone o niespłacone kredyty w rachunkach bieżących.
Inwestycje we wspólnych przedsięwzięciach wycenianych zgodnie z MSSF 11 „Wspólne ustalenia umowne” są ujmowane metodą praw własności i wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej według ceny nabycia skorygowanej o późniejsze zmiany udziału Grupy w aktywach netto tych jednostek, pomniejszonej o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości.
Kapitały własne stanowią kapitały tworzone przez Grupę zgodnie z obowiązującym prawem, to jest właściwymi ustawami oraz statutem jednostki dominującej. Kapitał podstawowy Grupy wykazany jest w wysokości zgodnej ze
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
statutem jednostki dominującej według wartości nominalnej. Grupa wykazuje także kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej oraz zyski zatrzymane. Ponadto w wyniku ujęcia opcji na udziały w spółce zależnej wykazany został kapitał dotyczący udziałów nie dających kontroli.
Warunkowe podwyższenie kapitału
Po zarejestrowaniu warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego następuje przyznanie akcji. Przyznanie akcji staje się skuteczne z chwilą ich zapisania na rachunku papierów wartościowych lub rachunku zbiorczym. W innych przypadkach niezarejestrowane w KRS podwyższenie kapitału wykazywane jest w kapitale rezerwowym do dnia rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług są zobowiązaniami przypadającymi do zapłaty za towary lub usługi, które zostały zakupione. Do pozostałych zobowiązań zaliczane są głównie zobowiązania wynikające z bieżącej działalności, tj. z tytułu wynagrodzeń i innych bieżących świadczeń pracowniczych. Dodatkowo wyodrębnia się pozostałe zobowiązania publicznoprawne.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w faktoringu odwrotnym
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w faktoringu odwrotnym wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty.
W momencie początkowego ujęcia wszystkie kredyty bankowe i pożyczki są ujmowane według wartości godziwej, pomniejszone o koszty związane z ich uzyskaniem. Po początkowym ujęciu kredyty i pożyczki są ujmowane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej.
Grupa klasyfikuje składnik aktywów finansowych na podstawie modelu biznesowego Grupy w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych (tzw. „kryterium SPPI”). Grupa dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmianie ulega model zarządzania tymi aktywami.
Aktywa finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii wyceny:
- wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
- wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
- wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
- składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, oraz
- warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
- składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych; oraz
- warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Składniki aktywów finansowych, które nie są wyceniane według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Rezerwy na zobowiązania tworzy się w przypadku, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający z przeszłych zdarzeń i jest prawdopodobne, że wypełnienie obowiązku spowoduje wypływ korzyści ekonomicznych, które można wiarygodnie oszacować. Spółki z Grupy tworzą rezerwy z tyt. urlopów zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Spółki z Grupy nie tworzą rezerw na świadczenia pracownicze, takie jak odprawy emerytalne, gdyż kwota wynikających z tego tytułu obowiązków jest nieistotna z punktu widzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Do pozostałych pasywów spółki z Grupy klasyfikują wartość otrzymanych dotacji na sfinansowanie aktywów trwałych i wartości niematerialnych oraz przychody przyszłych okresów związane przede wszystkim z otrzymanymi środkami od klientów na realizację projektów, których wykonanie nastąpi w przyszłości.
Dotacje
W przypadku wystąpienia dotacje, których zasadniczym warunkiem jest nabycie lub wytworzenie przez spółki z Grupy aktywów trwałych i wartości niematerialnych, ujmuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji pozostałych pasywów i odnosi w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów systematycznie przez przewidywany okres użytkowania ekonomicznego tych aktywów. Pozostałe dotacje ujmowane są systematycznie w przychodach, w okresie niezbędnym do skompensowania kosztów, które te dotacje miały w zamierzeniu kompensować.
Do pozostałych aktywów spółki z Grupy klasyfikują przede wszystkim koszty przyszłych okresów poniesione w roku obrotowym, jak również wydatki na dotacje do czasu ich rozliczenia.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Koszt transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych jest ujmowany wraz z odpowiadającym mu wzrostem wartości kapitału własnego w okresie, w którym spełnione zostały warunki dotyczące efektywności, wyników i świadczenia pracy bądź usług, kończącym się w dniu, w którym określeni pracownicy zdobędą pełne uprawnienia do świadczeń („dzień nabycia praw”). Skumulowany koszt ujęty z tytułu transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych na każdy dzień bilansowy do dnia nabycia praw odzwierciedla stopień upływu okresu nabywania praw oraz liczbę nagród, do których prawa – w opinii Zarządu jednostki dominującej na ten dzień, opartej na możliwie najlepszych szacunkach liczby instrumentów kapitałowych – zostaną ostatecznie nabyte.
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych sporządzane jest metodą pośrednią.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe K2 Holding S.A. oraz sprawozdania finansowe jednostek przez nią kontrolowanych (zależnych) sporządzone każdorazowo za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku.
Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.
Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostały w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane, chyba że dowodzą wystąpienia utraty wartości.
Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane od dnia ustania kontroli. Sprawowanie kontroli przez jednostkę dominująca ma miejsce wtedy, gdy:
- posiada władzę nad danym podmiotem,
- podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,
- ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.
Grupa weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.
W sytuacji, gdy Grupa posiada mniej niż większość praw głosów w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu są wystarczające do jednostronnego kierowania istotnymi działaniami tej jednostki, oznacza to, że sprawuje nad nią władzę. W momencie oceny czy prawa głosu w danej jednostce są wystarczające dla zapewnienia władzy, Grupa analizuje wszystkie istotne okoliczności, w tym:
- wielkość posiadanego pakietu praw głosu w porównaniu do rozmiaru udziałów i stopnia rozproszenia praw głosu posiadanych przez innych udziałowców;
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
- potencjalne prawa głosu posiadane przez Grupę, innych udziałowców lub inne strony;
- prawa wynikające z innych ustaleń umownych; a także
- dodatkowe okoliczności, które mogą dowodzić, że Grupa posiada lub nie posiada możliwości kierowania istotnymi działaniami w momencie podejmowania decyzji, w tym schematy głosowania zaobserwowane na poprzednich zgromadzeniach udziałowców.
Grupa klasyfikuje składnik aktywów trwałych (lub grupę aktywów do zbycia) jako przeznaczony do sprzedaży, jeśli spełnione są następujące kryteria: przedstawiciele właściwego organu korporacyjnego Spółki są zdecydowani do wypełnienia planu sprzedaży, aktywa są dostępne do natychmiastowej sprzedaży w obecnym stanie, z uwzględnieniem jedynie normalnych i zwyczajowo przyjętych warunków dla sprzedaży, transakcja sprzedaży jest wysoce prawdopodobna, cena sprzedaży jest racjonalna w stosunku do bieżącej wartości godziwej, istnieje małe prawdopodobieństwo wprowadzenia istotnych zmian do planu zbycia tych aktywów.
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych
Jednostki stowarzyszone są to jednostki, na które jednostka dominująca bezpośrednio lub poprzez spółki zależne wywiera znaczący wpływ. Inwestycje Grupy w jednostkach stowarzyszonych są ujmowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności. Zgodnie z metodą praw własności inwestycję w jednostce stowarzyszonej ujmuje się początkowo według kosztu, a następnie koryguje w celu uwzględnienia udziału Grupy w wyniku finansowym i innych całkowitych dochodach jednostki stowarzyszonej.
Jednostki stowarzyszone są to jednostki, na które jednostka dominująca bezpośrednio lub poprzez spółki zależne wywiera znaczący wpływ i które nie są ani jej jednostkami zależnymi, ani wspólnymi przedsięwzięciami.
Rok obrotowy jednostek stowarzyszonych i jednostki dominującej jest jednakowy. Spółki stowarzyszone stosują zasady rachunkowości zawarte w Ustawie. Przed obliczeniem udziału w aktywach netto jednostek stowarzyszonych dokonuje się odpowiednich korekt w celu doprowadzenia danych finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF stosowanymi przez Grupę.
Inwestycje Grupy w jednostkach stowarzyszonych są ujmowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności. Zgodnie z metodą praw własności inwestycję w jednostce stowarzyszonej ujmuje się początkowo według kosztu, a następnie koryguje w celu uwzględnienia udziału Grupy w wyniku finansowym i innych całkowitych dochodach jednostki stowarzyszonej. Jeżeli udział Grupy w stratach jednostki stowarzyszonej przekracza wartość jej udziałów w tym podmiocie, Grupa zaprzestaje ujmowania swojego udziału w dalszych stratach. Dodatkowe straty ujmuje się wyłącznie w zakresie odpowiadającym prawnym lub zwyczajowym zobowiązaniom przyjętym przez Grupę lub płatnościom wykonanym w imieniu jednostki stowarzyszonej.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Inwestycję w jednostce stowarzyszonej ujmuje się metodą praw własności od dnia, w którym dany podmiot uzyskał status jednostki stowarzyszonej. W dniu dokonania inwestycji w jednostkę stowarzyszoną kwotę, o jaką koszty inwestycji przekraczają wartość udziału Grupy w wartości godziwej netto możliwych do zidentyfikowania aktywów i zobowiązań tego podmiotu, ujmuje się jako wartość firmy i włącza w wartość bilansową tej inwestycji. Kwotę, o jaką udział Grupy w wartości godziwej netto w możliwych do zidentyfikowania aktywach i zobowiązaniach przekracza koszty inwestycji, ujmuje się bezpośrednio w wyniku finansowym w okresie, w którym dokonano tej inwestycji.
Przy ocenie konieczności ujęcia utraty wartości inwestycji Grupy w jednostce stowarzyszonej stosuje się wymogi MSR 36 „Utrata wartości aktywów”. W razie potrzeby całość kwoty bilansowej inwestycji testuje się na utratę wartości jako pojedynczy składnik aktywów, porównując jego wartość odzyskiwalną z wartością bilansową. Ujęta utrata wartości stanowi część wartości bilansowej inwestycji. Odwrócenie tej utraty wartości ujmuje się zgodnie z MSR 36 w stopniu odpowiadającym późniejszemu zwiększeniu wartości odzyskiwalnej inwestycji.
Grupa przestaje stosować metodę praw własności w dniu, kiedy dana inwestycja przestaje być jej jednostką stowarzyszoną oraz w sytuacji, gdy zostaje sklasyfikowana jako przeznaczona do sprzedaży. Różnicę między wartością bilansową jednostki stowarzyszonej na dzień zaprzestania stosowania metody praw własności a wartością godziwą zatrzymanych udziałów i wpływów ze zbycia części udziałów w tym podmiocie uwzględnia się przy obliczaniu zysku lub straty ze zbycia danej jednostki stowarzyszonej.
Grupa kontynuuje stosowanie metody praw własności, jeżeli inwestycja w jednostkę stowarzyszoną staje się inwestycją we wspólne przedsięwzięcie lub odwrotnie: jeżeli inwestycja we wspólne przedsięwzięcie staje się inwestycją w jednostkę stowarzyszoną. W przypadku takich zmian udziałów właścicielskich nie dokonuje się przeszacowania wartości.
Jeżeli Grupa zmniejsza udział w jednostce stowarzyszonej, ale nadal rozlicza go metodą praw własności, przenosi na wynik finansowy część zysku lub straty uprzednio ujmowaną w pozostałych całkowitych dochodach, odpowiadającą zmniejszeniu udziału, jeżeli ten zysk lub strata podlega reklasyfikacji na wynik finansowy w chwili zbycia związanych z nim aktywów lub zobowiązań.
Aktywa i zobowiązania warunkowe
W zakresie aktywów i zobowiązań warunkowych w Grupie występują:
- gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe;
- weksle
Grupa udziela gwarancji na sprzedane produkty i usługi, które stanowią zapewnienie, że dany produkt lub usługa są zgodne z ustaloną przez strony specyfikacją. Grupa ujmuje takie gwarancje zgodnie z MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe.
Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Akcje własne
Program skupu akcji własnych jednostki dominującej, notowanych na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. jest realizowany celem ich umorzenia. Zarząd Spółki ma prawo zrealizować program skupu jedynie w części lub odstąpić od jego realizacji w dowolnym momencie. Akcje własne wyceniane są według ceny nabycia.
Grupa zarządza wszystkimi opisanymi poniżej elementami ryzyka finansowego, które może mieć znaczący wpływ na jej funkcjonowanie w przyszłości, kładąc w tym procesie największy nacisk na zarządzanie ryzykiem rynkowym, w tym ryzykiem stopy procentowej oraz ryzykiem kredytowym i ryzykiem utraty płynności. Celem zarządzania ryzykiem kredytowym jest ograniczenie strat Grupy mogących wynikać z niewypłacalności klientów. Cel ten jest realizowany poprzez bieżące monitorowanie wiarygodności kredytowej klientów wymagających kredytowania powyżej określonej kwoty. Celem zarządzania płynnością finansową jest zabezpieczenie Grupy przed jej niewypłacalnością. Cel ten jest realizowany poprzez systematyczne dokonywanie projekcji zadłużenia w horyzoncie do 1 roku, a następnie aranżację odpowiednich źródeł finansowania. Ekspozycja na ryzyko kredytowe, ryzyko stopy procentowej powstaje w trakcie normalnej działalności Grupy.
Grupa Kapitałowa jest narażona na ryzyko zmian stóp procentowych, w przypadku posiadania zadłużenia finansowego, dla którego odsetki liczone są na bazie zmiennej stopy procentowej.
Ostrożne zarządzanie ryzykiem utraty płynności Grupy Kapitałowej zakłada utrzymywanie przede wszystkim odpowiedniego poziomu środków pieniężnych. Nadwyżki środków pieniężnych są lokowane w depozytach bankowych.
Aktywa finansowe narażone na ryzyko kredytowe to głównie należności od klientów oraz, w mniejszym stopniu środki pieniężne i lokaty bankowe. Klienci, od których należne są znaczące kwoty z tytułu sprzedaży, są to głównie renomowane przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku krajowym i międzynarodowym. W konsekwencji Grupa K2 Holding jest w niewielkim stopniu narażona na ryzyko kredytowe. Polityką Grupy jest lokowanie wolnych środków pieniężnych jedynie w instytucjach finansowych o wysokiej wiarygodności finansowej. Stan należności podlega ciągłemu monitorowaniu.
Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu i wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.
W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia przy użyciu macierzy
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
rezerw. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.
W przypadku pozostałych aktywów finansowych, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.
Ryzyko walutowe wynika głównie z zakupów płatnych w walutach obcych oraz nominowanych w walutach obcych. Grupa nie zabezpiecza się przed ryzykiem walutowym poprzez zakupy terminowych kontraktów walutowych.
Grupa Kapitałowa zarządza kapitałem w celu zachowania zdolności do kontynuowania działalności z uwzględnieniem realizacji planowanych inwestycji, tak by mogła generować zwrot dla akcjonariuszy oraz przynosić korzyści pozostałym interesariuszom. W tym celu na bieżąco monitoruje poziom kapitału własnego do sumy bilansowej oraz stosunek długu finansowego netto rozumianego jako suma zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek i leasingu do EBITDA. Zadłużenie finansowe netto składające się z zobowiązań z tytułu kredytów i leasingu pomniejszonych o posiadane środki pieniężne, na dzień 31 grudnia 2022 roku wyniosło -8.862 tys. zł, co oznacza nadwyżkę środków pieniężnych nad kwotą zadłużenia odsetkowego.
Grupa Kapitałowa dokonuje oszacowań i przyjmuje założenia dotyczące przyszłości. Oszacowania i założenia, które niosą za sobą znaczące ryzyko konieczności wprowadzenia istotnej korekty wartości bilansowej aktywów i zobowiązań w trakcie bieżącego lub kolejnego roku obrotowego przedstawiono poniżej.
Szacowanie Przychodów
Przychody ze sprzedaży ujmowane są w wartości godziwej zapłaty otrzymanej lub należnej, po pomniejszeniu o przewidywane rabaty, zwroty klientów i podobne pomniejszenia, w tym podatek od towarów i usług oraz inne podatki związane ze sprzedażą. Przychody z tytułu umów o świadczenie usług o charakterze długoterminowym, realizowanych na przełomie okresów sprawozdawczych, ujmuje się poprzez odniesienie do stopnia zaawansowania realizacji danej umowy. Jeżeli efekt umowy o świadczenie usług można wiarygodnie oszacować, przychody i koszty ujmuje się poprzez odniesienie do stopnia zaawansowania realizacji umowy na dzień bilansowy. Wszelkie zmiany w zakresie prac, roszczenia oraz premie są rozpoznawane w stopniu, w jakim zostały one uzgodnione z klientem. W przypadku, kiedy wartości umowy nie da się wiarygodnie oszacować, przychody z tytułu umowy ujmuje się w stopniu, w jakim jest prawdopodobne, że poniesione w związku z umową koszty zostaną nimi pokryte. Koszty związane z umową ujmuje się jako koszty okresu, w jakim zostały poniesione. Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że koszty umowy przekroczą związane z nią przychody, przewidywaną stratę ujmuje się niezwłocznie jako koszt.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Grupa wycenia instrumenty finansowe na każdy dzień bilansowy. Ponadto, wartość godziwa instrumentów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu została ujawniona w nocie 6.2.25.
Wartość godziwa jest rozumiana jako cena, która byłaby otrzymana ze sprzedaży składnika aktywów, bądź zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach zbycia składnika aktywów między uczestnikami rynku na dzień wyceny w aktualnych warunkach rynkowych. Wycena wartości godziwej opiera się na założeniu, że transakcja sprzedaży składnika aktywów lub przeniesienia zobowiązania odbywa się albo:
- na głównym rynku dla danego składnika aktywów bądź zobowiązania,
- w przypadku braku głównego rynku, na najkorzystniejszym rynku dla danego składnika aktywów lub zobowiązania.
Zarówno główny, jak i najbardziej korzystny rynek muszą być dostępne dla Grupy.
Wartość godziwa składnika aktywów lub zobowiązania jest mierzona przy założeniu, że uczestnicy rynku przy ustalaniu ceny składnika aktywów lub zobowiązania działają w swoim najlepszym interesie gospodarczym.
Wycena wartości godziwej składnika aktywów niefinansowych uwzględnia zdolność uczestnika rynku do wytworzenia korzyści ekonomicznych poprzez jak największe i najlepsze wykorzystanie składnika aktywów lub jego zbycie innemu uczestnikowi rynku, który zapewniłby jak największe i jak najlepsze wykorzystanie tego składnika aktywów.
Grupa stosuje techniki wyceny, które są odpowiednie do okoliczności i w przypadku których są dostępne dostateczne dane do wyceny wartości godziwej, przy maksymalnym wykorzystaniu odpowiednich obserwowalnych danych wejściowych i minimalnym wykorzystaniu nieobserwowalnych danych wejściowych.
Wszystkie aktywa oraz zobowiązania, które są wyceniane do wartości godziwej lub ich wartość godziwa jest ujawniana w sprawozdaniu finansowym są klasyfikowane w hierarchii wartości godziwej w sposób opisany poniżej na podstawie najniższego poziomu danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość:
- Poziom 1 – Notowane (nieskorygowane) ceny rynkowe na aktywnym rynku dla identycznych aktywów lub zobowiązań,
- Poziom 2 – Techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest bezpośrednio bądź pośrednio obserwowalny,
- Poziom 3 – Techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest nieobserwowalny.
Na każdą datę bilansową, w przypadku aktywów i zobowiązań występujących na poszczególne daty bilansowe w sprawozdaniu finansowym Grupa ocenia, czy miały miejsce transfery między poziomami hierarchii poprzez ponowną ocenę klasyfikacji do poszczególnych poziomów, kierując się istotnością danych wejściowych z najniższego poziomu, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość.
Szczegóły dotyczące wyceny opcji znajdują się w nocie 6.2.5. „Płatności w formie akcji/udziałów”.
Odroczony podatek dochodowy
Sporządzanie sprawozdań finansowych związane jest m.in. z oszacowaniem przez Zarząd jednostki dominującej wyników podatkowych spółek Grupy Kapitałowej. Proces ten obejmuje ocenę bieżącej sytuacji podatkowej Grupy Kapitałowej łącznie z oszacowaniem różnic przejściowych będących konsekwencją odmiennego podejścia
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
podatkowego oraz bilansowego. Skutkiem tych różnic przejściowych jest powstanie aktywa (w przypadku różnic ujemnych) lub rezerwy (w przypadku różnic dodatnich) z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Ujemne różnice przejściowe oraz straty podatkowe, możliwe do odliczenia od dochodu w przyszłości, wskazują, że zgodnie z oczekiwaniami, wskutek przeszłych zdarzeń, nastąpi w przyszłości zmniejszenie podstawy opodatkowania. Kalkulacja aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego opiera się zatem na prawdopodobieństwie, że spółka z Grupy w przyszłości osiągnie dochód do opodatkowania, który umożliwi wykorzystanie różnic przejściowych i strat podatkowych. Do wyceny aktywów z tytułu podatku odroczonego wymagane jest przez Zarząd jednostki dominującej przyjęcie istotnych szacunków. Szacunki te oparte są przede wszystkim na prognozach przyszłych zysków podatkowych, potencjalnej ich zmianie oraz wynikach w poprzednich okresach sprawozdawczych.
Odpisy na oczekiwane straty kredytowe
Odpisy na oczekiwane straty kredytowe należności dokonuje się metodą indywidualnej oceny realności należności z uwzględnieniem istnienia obiektywnych dowodów na to, że Grupa nie będzie w stanie otrzymać wszystkich należnych kwot z uwzględnieniem stopnia ryzyka, jakie wiąże się z daną należnością. Grupa dokonuje również odpisów na oczekiwane straty kredytowe wartość aktywów finansowych i trwałych, jeżeli wystąpią okoliczności potwierdzające spadek wartości tych aktywów. Należności zagrożone, takie jak np. dochodzone na drodze sądowej, objęte są stosownym odpisem na oczekiwane straty kredytowe.
Amortyzacja
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Wartość końcową oraz okres użytkowania składnika aktywów weryfikuje się co najmniej na koniec każdego roku finansowego i w przypadku, gdy oczekiwania różnią się od wcześniejszych szacunków, zmianę ujmuje się jako zmianę wartości szacunkowych zgodnie z MSR 8: „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów’’.
Wycena rezerw
Grupa Kapitałowa dokonuje szacunków rezerw na prawdopodobne koszty. W zakresie świadczeń pracowniczych, podmioty z Grupy nie są stroną żadnych porozumień płacowych ani zbiorowych układów pracy. Grupa Kapitałowa K2 Holding nie posiada także pracowniczych programów emerytalnych.
Ponadto Grupa dokonuje stosownych oszacowań i osądów odnośnie: sprawowania kontroli nad jednostkami, klasyfikacji leasingu oraz testów na utratę wartości.
Okres leasingu dla umów na czas nieokreślony
Grupa posiada umowy leasingu zawarte na czas nieokreślony oraz umowy, które przekształciły się w umowy na czas nieokreślony w sytuacjach przewidzianych w Kodeksie Cywilnym, w których obie strony dysponują opcją wypowiedzenia. Ustalając okres leasingu, Grupa określa okres egzekwowalności umowy. Leasing przestaje być egzekwowalny, gdy zarówno leasingobiorca, jak i leasingodawca mają prawo wypowiedzenia umowy bez konieczności uzyskania zezwolenia drugiej strony bez ponoszenia kar większych niż nieznaczące. Grupa ocenia istotność szeroko rozumianych kar, tzn. poza kwestiami stricte umownymi bądź finansowymi, uwzględnia wszelkie inne istotne czynniki ekonomiczne zniechęcające do wypowiedzenia umowy (np. istotne inwestycje w przedmiocie leasingu, dostępność rozwiązań alternatywnych, koszty relokacji). Jeśli ani Grupa jako leasingobiorca, ani leasingodawca nie poniesie istotnej kary za wypowiedzenie (rozumianej szeroko), leasing przestaje być
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
egzekwowalny i jego okres stanowi okres wypowiedzenia. Natomiast w sytuacji, gdy którakolwiek ze stron – zgodnie z profesjonalnym osądem – poniesie istotną karę za wypowiedzenie (rozumianą szeroko), Grupa określa okres leasingu jako wystarczająco pewny (czyli okres, co do którego można z wystarczającą pewnością założyć, że umowa będzie trwać).
Krańcowa stopa procentowa leasingobiorcy
Grupa nie jest w stanie z łatwością ustalić stopy procentowej dla umów leasingowych, dlatego przy wycenie zobowiązania z tytułu leasingu stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy. Jest to stopa procentowa, jaką Grupa musiałaby zapłacić, aby na podobny okres, w tej samej walucie i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości co składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania w podobnym środowisku gospodarczym.
Standardy i interpretacje zastosowane po raz pierwszy w 2022 roku
Zasady rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu sprawozdania finansowego Spółki za rok zakończony 31 grudnia 2021 r., za wyjątkiem zastosowania następujących nowych lub zmienionych standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2022 r.:
Zmiany do MSSF 16 „Leasing” ustępstwa czynszowe związane z COVID-19 (obowiązujące dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 kwietnia 2021 roku lub później),
Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” - aktualizacja referencji do Założeń Koncepcyjnych (obowiązujące dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później),
Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” – ujęcie księgowe przychodów i kosztów zrealizowanych w trakcie procesu inwestycyjnego (obowiązujące dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później),
Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – wyjaśnienia dotyczące analizy kosztów oraz czy umowa jest kontraktem rodzącym obciążenia (obowiązujące dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później),
Roczny program poprawek 2018-2020 - poprawki zawierają wyjaśnienia oraz doprecyzowują wytyczne standardów w zakresie ujmowania oraz wyceny: MSSF 1 „Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy”, MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 41 „Rolnictwo” oraz do przykładów ilustrujących do MSSF 16 „Leasing” (obowiązujące dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później),
Wprowadzone wszystkie ww. zmiany zostały przeanalizowane przez Zarząd Spółki i nie mają one istotnego wpływu na sytuację finansową oraz wyniki działalności Spółki.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Standardy i interpretacje, jakie zostały już opublikowane i zatwierdzone przez UE, ale jeszcze nie weszły w życie
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych nowych standardów, zmian do standardów oraz nowej interpretacji, które według stanu na dzień publikacji niniejszego sprawozdania finansowego nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania w UE (poniższe daty wejścia w życie odnoszą się do standardów w wersji pełnej):
MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe" (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później),
Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” – zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 po raz pierwszy – dane porównawcze, zatwierdzone w UE w dniu 8 września 2022 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
Zmiany do MSR 1 i stanowisko praktyczne do MSSF Ujawnienia w zakresie Polityki rachunkowości - zmiany dotyczące zakresu ujawnień znaczących zasad rachunkowości w sprawozdaniu finansowym (obowiązujące dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później).
Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” - definicja wartości szacunkowych (zmiany mają zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później),
Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” - zmiany wprowadzają obowiązek ujmowania podatku odroczonego od transakcji, które w momencie początkowego ujęcia powodują powstanie jednakowych różnic przejściowych (obowiązujące dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później),
Nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów wydane przez RMSR, ale jeszcze niezatwierdzone do stosowania w UE
Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” - prezentacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe (obowiązujące dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później, wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone),
Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – Zobowiązania długoterminowe z kowenantami (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później),
Zmiany do MSSF 16 „Leasing” – Zobowiązanie z tytułu leasingu w ramach sprzedaży i leasingu zwrotnego (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później),
MSSF 14 „Odroczone salda z regulowanej działalności” (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 r. lub po tej dacie) – Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać procesu zatwierdzania tego tymczasowego standardu do stosowania na terenie UE do czasu wydania ostatecznej wersji właściwego pełnego standardu MSSF 14,
Zmiany do MSSF 10 „Skonsolidowane sprawozdania finansowe” oraz MSR 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach” – Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz późniejsze zmiany (data wejścia w życie zmian została odroczona do momentu zakończenia prac badawczych nad metodą praw własności).
Spółka postanowiła nie skorzystać z możliwości wcześniejszego zastosowania powyższych nowych standardów, zmian do istniejących standardów oraz interpretacji.
Według szacunków Spółki, w/w standardy, interpretacje i zmiany do standardów nie miałyby istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez Spółkę na dzień bilansowy.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Działalność Grupy K2 została przedstawiona w ramach 2 biznesowych segmentów operacyjnych oraz dodatkowo wyodrębnionego segmentu związanego z działalnością centrum usług wspólnych (SSC; Shared Services Centers) i pozostałą działalnością niezwiązaną z działalnością segmentów biznesowych. W ramach ujęcia segmentowego ujawniono dodatkową kategorię zwaną „Przychodami operacyjnymi”. Stanowią je przychody ze sprzedaży pomniejszone o koszty zakupu usług mediowych, marketingowych i licencji celem dalszej odsprzedaży a także inne koszty związane z refakturami i podnajmem oraz koszty projektowe związane z udziałem firm trzecich. Tak ujęta kategoria przychodów operacyjnych ma za zadanie lepiej zobrazować kategorię przychodów w największym stopniu przekładającą się na zyskowność.
Segmenty biznesowe Grupy K2:
• Segment Software (spółka Fabrity) dostarczający kompleksowe wsparcie w zakresie tworzenia oprogramowania dla biznesu, doradztwa i realizacji projektów informatycznych, projektowania produktów cyfrowych i rozwiązań
e-commerce.
• Segment Marketing w ramach którego działają dwie jednostki biznesowe: K2 Precise – specjalizująca się w kampaniach digitalowych i wszechstronnym wsparciu w obszarze mediów, SEO & content marketing oraz MarTech; K2 Create (spółka Agencja K2) – działalność agencyjna, projektowanie i prowadzenie kampanii zintegrowanych we wszystkich mediach, opracowanie i wdrażanie strategii komunikacji marek.
PerfectBot Sp. z o.o. została wyłączona z Segmentu marketingowego po utracie kontroli związanej ze zbyciem części udziałów spółki przez K2 Holding S.A. i przeprowadzonej z sukcesem rundzie finansowania zewnętrznego.
• SSC (shared services center) jest częścią Grupy odpowiedzialną za świadczenie usług o charakterze pomocniczym na rzecz spółek wchodzących w skład głównych Segmentów Grupy. Są to m.in. usługi księgowe, kontrolingowe, zarządzania zasobami ludzkimi, rozliczania wynagrodzeń, wsparcia i bezpieczeństwa IT czy zarządzania strategicznego holdingiem. Usługi te w przeważającej większości świadczone są przez spółkę K2 Holding S.A.
Prezentacja segmentów została przedstawiona łącznie z działalnością kontynuowaną oraz grupą aktywów do zbycia bez zmian w prezentacji w stosunku do roku ubiegłego. Dodatkowe informacje znajdują się w nocie 6.2.36 oraz 6.2.37.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
2022 | |||||||
Segment Software | Segment SSC | Wyłączenia | Grupa K2 | Segment Marketingowy | Suma Grupy K2 i Segmentu Marketingowego przeznaczonego do zbycia | ||
PLN’000 | PLN’000 | PLN’000 | PLN’000 | PLN’000 | PLN’000 | ||
Przychody ze sprzedaży usług | 52 005 | 10 718 | - 9 315 | 53 408 | 57 565 | 110 973 | |
Przychody ze sprzedaży usług - niepowiązane | 51 754 | 1 855 | - 201 | 53 408 | 57 356 | 110 764 | |
Przychody ze sprzedaży usług – powiązane | 251 | 8 863 | - 9 114 | - | 209 | 209 | |
Koszty zakupu usług mediowych, marketingowych, licencji | - 5 303 | - 1 528 | - 70 | - 6 901 | - 36 712 | - 43 613 | |
Przychody operacyjne | 46 702 | 9 190 | - 9 385 | 46 507 | 20 853 | 67 360 | |
Koszty sprzedanych usług | - 35 500 | - 1 917 | 552 | - 36 865 | - 13 028 | - 49 893 | |
Zysk/Strata brutto ze sprzedaży | 11 202 | 7 273 | - 8 833 | 9 642 | 7 825 | 17 467 | |
Koszty ogólnego zarządu przed kosztem programów opcyjnych | - 5 600 | - 7 178 | 8 833 | - 3 945 | - 5 196 | - 9 141 | |
Zysk/Strata ze sprzedaży | 5 602 | 95 | - | 5 697 | 2 629 | 8 326 | |
Pozostałe przychody / koszty operacyjne netto | 22 | - 43 | - | - 21 | 10 | - 11 | |
Zysk/Strata na działalności operacyjnej (EBIT) przed kosztem programów opcyjnych | 5 624 | 52 | - | 5 676 | 2 639 | 8 315 | |
Koszty programów opcyjnych | - | - 710 | - | - 710 | - | - 710 | |
Zysk/Strata na działalności operacyjnej (EBIT) | 5 624 | - 658 | - | 4 966 | 2 639 | 7 605 | |
Przychody finansowe / Koszty finansowe netto | 31 | 22 104 | - | 22 135 | 60 | 22 195 | |
Wycena udziałów | - | - | - | - | - | - | |
Zysk/Strata przed opodatkowaniem | 5 655 | 21 446 | - | 27 101 | 2 699 | 29 800 | |
Amortyzacja bez MSSF 16 | 393 | 91 | - | 484 | 97 | 581 | |
Amortyzacja dotycząca MSSF 16 | 508 | 1 648 | - | 2 156 | 49 | 2 205 | |
EBITDA skorygowana 1 | 6 017 | 143 | - | 6 160 | 2 736 | 8 896 | |
EBITDA | 6 525 | 1 081 | - | 7 606 | 2 785 | 10 391 | |
31.12.2022 | |||||||
Aktywa razem | 28 447 | 28 579 | 3 850 | 60 876 | 19 658 | 60 876 | |
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania | 8 892 | 6 585 | 7 718 | 23 194 | 9 756 | 23 194 |
.
1 Wynik EBITDA skorygowany o koszty programów opcyjnych i amortyzację z zastosowania MSSF16.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
2021 | |||||||
Segment Software | Segment SSC | Wyłączenia | Grupa K2 | Segment Marketingowy | Suma Grupy K2 i Segmentu Marketingowego przeznaczonego do zbycia | ||
PLN’000 | PLN’000 | PLN’000 | PLN’000 | PLN’000 | PLN’000 | ||
Przychody ze sprzedaży usług | 40 282 | 10 762 | - 10 306 | 40 738 | 65 532 | 106 270 | |
Przychody ze sprzedaży usług - niepowiązane | 39 989 | 749 | - | 40 738 | 65 209 | 105 947 | |
Przychody ze sprzedaży usług – powiązane | 293 | 10 013 | - 10 306 | - | 323 | 323 | |
Koszty zakupu usług mediowych, marketingowych, licencji | - 5 561 | - 1 450 | - 697 | - 7 708 | - 43 917 | - 51 625 | |
Przychody operacyjne | 34 721 | 9 312 | - 11 003 | 33 030 | 21 615 | 54 645 | |
Koszty sprzedanych usług | - 24 521 | - 2 058 | 1 016 | - 25 563 | - 14 408 | - 39 971 | |
Zysk/Strata brutto ze sprzedaży | 10 200 | 7 254 | - 9 987 | 7 467 | 7 207 | 14 674 | |
Koszty ogólnego zarządu przed kosztem programów opcyjnych | - 4 931 | - 6 403 | 9 987 | - 1 347 | - 4 853 | - 6 200 | |
Zysk/Strata ze sprzedaży | 5 269 | 851 | - | 6 120 | 2 354 | 8 474 | |
Pozostałe przychody / koszty operacyjne netto | 41 | - 26 | - | 15 | 141 | 156 | |
Zysk/Strata na działalności operacyjnej (EBIT) przed kosztem programów opcyjnych | 5 310 | 825 | - | 6 135 | 2 495 | 8 630 | |
Koszty programów opcyjnych | - | - 1 174 | - | - 1 174 | - | - 1 174 | |
Zysk/Strata na działalności operacyjnej (EBIT) | 5 310 | - 349 | - | 4 961 | 2 495 | 7 456 | |
Przychody finansowe / Koszty finansowe netto | - 47 | - 272 | - | - 319 | - 79 | - 398 | |
Wycena udziałów | - | - | - | - | - | - | |
Zysk/Strata przed opodatkowaniem | 5 263 | - 621 | - | 4 642 | 2 416 | 7 058 | |
- | |||||||
Amortyzacja bez MSSF 16 | 318 | 113 | - | 431 | 167 | 598 | |
Amortyzacja dotycząca MSSF 16 | 489 | 1 523 | - | 2 012 | 56 | 2 068 | |
EBITDA skorygowana 1 | 5 628 | 938 | - | 6 566 | 2 662 | 9 228 | |
EBITDA | 6 117 | 1 287 | - | 7 404 | 2 718 | 10 122 | |
31.12.2021 | |||||||
Aktywa razem | 23 270 | 35 963 | 406 | 59 639 | 18 167 | 59 639 | |
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania | 9 112 | 7 742 | 10 930 | 27 784 | 10 140 | 27 784 |
.
1 Wynik EBITDA skorygowany o koszty programów opcyjnych i amortyzację z zastosowania MSSF16.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Zmiany w wartościach niematerialnych w 2022 roku | ||||
Koszty zakończonych prac rozwojowych | Inne wartości niematerialne | Wartości niematerialne | Razem | |
Wartość brutto na początek okresu | 3 275 | 2 711 | 514 | 6 500 |
Zwiększenia, w tym: | 199 | 407 | 853 | 1 459 |
– nabycie | - | - | 853 | 853 |
– przeklasyfikowanie | 199 | 407 | - | 606 |
Zmniejszenia, w tym: | 1 378 | 1 992 | 606 | 3 976 |
– sprzedaż lub likwidacja | - | - | - | - |
– przeklasyfikowanie | - | - | 606 | 606 |
– grupa aktywów do zbycia | 1 378 | 1 992 | - | 3 370 |
Wartość brutto na koniec okresu | 2 096 | 1 126 | 761 | 3 983 |
Umorzenie na początek okresu | 3 234 | 1 974 | - | 5 208 |
Zwiększenia - umorzenia bieżące, w tym: | 47 | 140 | - | 187 |
– amortyzacja | 47 | 140 | - | 187 |
Zmniejszenia, w tym: | 1 378 | 1 256 | - | 2 634 |
– sprzedaż lub likwidacja | - | - | - | - |
– grupa aktywów do zbycia | 1 378 | 1 256 | - | 2 634 |
Umorzenie na koniec okresu | 1 903 | 858 | - | 2 761 |
Wartość księgowa netto na początek okresu | 41 | 737 | 514 | 1 292 |
Wartość księgowa netto na koniec okresu | 193 | 268 | 761 | 1 222 |
Zmiany w wartościach niematerialnych w 2021 roku | ||||
Koszty zakończonych prac rozwojowych | Inne wartości niematerialne | Wartości niematerialne | Razem | |
Wartość brutto na początek okresu | 3 275 | 2 074 | 267 | 5 616 |
Zwiększenia, w tym: | - | 637 | 938 | 1 575 |
– nabycie | - | - | 938 | 938 |
– przeklasyfikowanie | - | 637 | - | 637 |
Zmniejszenia, w tym: | - | - | 691 | 691 |
– sprzedaż lub likwidacja | - | - | 54 | 54 |
– przeklasyfikowanie | - | - | 637 | 637 |
Wartość brutto na koniec okresu | 3 275 | 2 711 | 514 | 6 500 |
Umorzenie na początek okresu | 3 211 | 1 801 | - | 5 012 |
Zwiększenia - umorzenia bieżące, w tym: | 23 | 173 | - | 196 |
– amortyzacja | 23 | 173 | - | 196 |
Zmniejszenia, w tym: | - | - | - | - |
– sprzedaż lub likwidacja | - | - | - | - |
Umorzenie na koniec okresu | 3 234 | 1 974 | - | 5 208 |
Wartość księgowa netto na początek okresu | 64 | 273 | 267 | 604 |
Wartość księgowa netto na koniec okresu | 41 | 737 | 514 | 1 292 |
Wartości niematerialne w budowie
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa posiadała 761 tys. zł wartości niematerialnych w budowie dotyczących prowadzonych we własnym zakresie prac rozwojowych.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Zmiany w rzeczowych aktywach trwałych w 2022 roku | |||||
Inwestycje w obcych środkach trwałych | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Inne środki Trwałe | Razem | |
Wartość brutto na początek okresu | 848 | 2 703 | 111 | 1 335 | 4 997 |
Zwiększenia, w tym: | - | 161 | - | 11 | 172 |
– nabycie | - | 161 | - | 11 | 172 |
Zmniejszenia, w tym: | 100 | 1 053 | - | 277 | 1 430 |
– sprzedaż lub likwidacja | - | 233 | - | 18 | 251 |
– grupa aktywów do zbycia | 100 | 820 | - | 259 | 1 179 |
Wartość brutto na koniec okresu | 748 | 1 811 | 111 | 1 069 | 3 739 |
Umorzenie na początek okresu | 788 | 2 384 | 111 | 1 234 | 4 517 |
Zwiększenia - umorzenia bieżące, w tym: | 16 | 80 | - | 37 | 133 |
– amortyzacja | 16 | 80 | - | 37 | 133 |
Zmniejszenia, w tym: | 73 | 769 | - | 255 | 1 097 |
– sprzedaż lub likwidacja | - | 24 | - | 18 | 42 |
– grupa aktywów do zbycia | 73 | 745 | - | 237 | 1 055 |
Umorzenie na koniec okresu | 731 | 1 695 | 111 | 1 016 | 3 553 |
Wartość księgowa netto na początek okresu | 60 | 319 | - | 101 | 480 |
Wartość księgowa netto na koniec okresu | 17 | 116 | - | 53 | 186 |
Zmiany w rzeczowych aktywach trwałych w 2021 roku | |||||
Inwestycje w obcych środkach trwałych | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki Transportu | Inne środki trwałe | Razem | |
Wartość brutto na początek okresu | 848 | 2 730 | 483 | 1 319 | 5 380 |
Zwiększenia, w tym: | - | 380 | - | 16 | 396 |
– nabycie | - | 346 | - | 8 | 354 |
– przeklasyfikowanie | - | 34 | - | 8 | 42 |
Zmniejszenia, w tym: | - | 407 | 372 | - | 779 |
– sprzedaż lub likwidacja | - | 407 | 372 | - | 779 |
Wartość brutto na koniec okresu | 848 | 2 703 | 111 | 1 335 | 4 997 |
Umorzenie na początek okresu | 751 | 2 164 | 458 | 1 170 | 4 543 |
Zwiększenia - umorzenia bieżące, w tym: | 37 | 281 | 5 | 64 | 387 |
– amortyzacja | 37 | 264 | 5 | 59 | 365 |
– przeklasyfikowanie | - | 17 | - | 5 | 22 |
Zmniejszenia, w tym: | - | 61 | 352 | - | 413 |
– sprzedaż lub likwidacja | - | 61 | 352 | - | 413 |
Umorzenie na koniec okresu | 788 | 2 384 | 111 | 1 234 | 4 517 |
Wartość księgowa netto na początek okresu | 97 | 566 | 25 | 149 | 837 |
Wartość księgowa netto na koniec okresu | 60 | 319 | - | 101 | 480 |
Grupa nie posiada zobowiązań umownych zaciągniętych w celu nabycia rzeczowych aktywów trwałych.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Zabezpieczenia
Na koniec okresu sprawozdawczego tj. 31.12.2022 roku oraz w okresie danych porównawczych na dzień 31.12.2021 roku grupa nie posiadała środków trwałych stanowiących zabezpieczenie kredytów bankowych.
Środki trwałe w budowie
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa nie posiadała środków trwałych w budowie.
Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych
Na dzień 31 grudnia 2022 roku przeanalizowano ewentualną utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych w odniesieniu do ośrodków generujących przepływy pieniężne należących do Grupy. Według analiz na dzień bilansowy nie wystąpiła trwała utrata wartości.
Zmiany w aktywach z tytułu prawa do użytkowania w 2022 roku | ||||
Biura | Środki transportu | Środki trwałe | Razem | |
Wartość brutto na początek okresu | 13 736 | 476 | 627 | 14 839 |
Zwiększenia, w tym: | 3 350 | 88 | 224 | 3 662 |
– nabycie | - | 88 | 224 | 312 |
– wydłużenie leasingu | 3 172 | - | - | 3 172 |
- aktualizacja wyceny | 178 | - | - | 178 |
Zmniejszenia, w tym: | - | 256 | 128 | 384 |
– sprzedaż lub likwidacja | - | - | - | - |
– grupa aktywów do zbycia | - | 256 | 128 | 384 |
Wartość brutto na koniec okresu | 17 086 | 308 | 723 | 18 117 |
Umorzenie na początek okresu | 11 316 | 302 | 193 | 11 811 |
Zwiększenia - umorzenia bieżące, w tym: | 2 050 | 73 | 163 | 2 286 |
– amortyzacja | 2 050 | 73 | 163 | 2 286 |
Zmniejszenia, w tym: | - | 171 | 35 | 206 |
– sprzedaż lub likwidacja | - | - | - | - |
– grupa aktywów do zbycia | - | 171 | 35 | 206 |
Umorzenie na koniec okresu | 13 366 | 204 | 321 | 13 891 |
Wartość księgowa netto na początek okresu | 2 420 | 174 | 434 | 3 028 |
Wartość księgowa netto na koniec okresu | 3 720 | 104 | 402 | 4 226 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Zmiany w aktywach z tytułu prawa do użytkowania w 2021 roku | ||||
Biura | Środki transportu | Środki trwałe | Razem | |
Wartość brutto na początek okresu | 13 730 | 427 | 282 | 14 439 |
Zwiększenia, w tym: | 6 | 105 | 387 | 498 |
– nabycie | - | 105 | 378 | 483 |
– przeklasyfikowanie | - | - | 9 | 9 |
- aktualizacja wyceny | 6 | - | - | 6 |
Zmniejszenia, w tym: | - | 56 | 42 | 98 |
– sprzedaż lub likwidacja | - | 56 | - | 56 |
– przeklasyfikowanie | - | - | 42 | 42 |
Wartość brutto na koniec okresu | 13 736 | 476 | 627 | 14 839 |
Umorzenie na początek okresu | 9 357 | 196 | 90 | 9 643 |
Zwiększenia - umorzenia bieżące, w tym: | 1 959 | 162 | 125 | 2 246 |
– amortyzacja | 1 959 | 162 | 125 | 2 246 |
Zmniejszenia, w tym: | - | 56 | 22 | 78 |
– sprzedaż lub likwidacja | - | 56 | - | 56 |
– przeklasyfikowanie | - | - | 22 | 22 |
Umorzenie na koniec okresu | 11 316 | 302 | 193 | 11 811 |
Wartość księgowa netto na początek okresu | 4 373 | 231 | 192 | 4 796 |
Wartość księgowa netto na koniec okresu | 2 420 | 174 | 434 | 3 028 |
Leasing aktywów z tytułu prawa użytkowania
Wszystkie aktywa z tytułu prawa do użytkowania, zarówno biura oraz auta, są użytkowane w ramach leasingu.
Przeklasyfikowania dotyczą przeniesienia aktywów z tytułu prawa do użytkowania po zakończeniu umowy leasingu do środków trwałych.
OKTAWAVE S.A.
Kierownictwo Spółki K2 Holding S.A. przyznało programy płatności w formie udziałów dla kluczowych menedżerów Spółki OKTAWAVE S.A., która była spółką zależną, jednak została sprzedana (szczegóły znajdują się w nocie 6.2.31.) Programy zakładały możliwość nabycia przez tych menedżerów udziałów w OKTAWAVE S.A. Zgodnie z akapitem 43C MSSF 2 programy te zaklasyfikowane zostały przez Spółkę jako program płatności w formie akcji. W ramach pierwszego etapu tego programu osoby nabyły 2.558 akcji w Spółce od K2 Holding S.A. (dawniej: K2 Internet S.A.), za stałą cenę 2.558 zł (tj. 1 zł za akcję). Koszty programu zostały uwzględnione w całości w roku 2019. Na podstawie wyników za rok 2019 przewidzianych do przydzielenia było 830 akcji Spółki. W dniu 4 lutego 2022 r. zostały zawarte umowy sprzedaży akcji OKTAWAVE S.A. pomiędzy Emitentem a osobami uprawnionymi do udziału w programie motywacyjnym dla kadry zarządzającej spółki zależnej Emitenta OKTAWAVE S.A. w ramach realizacji Programu Drugiego Etapu przyjętego na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy OKTAWAVE S.A. z dnia 20 listopada 2020 r., w wykonaniu opcji call przysługujących za rok 2019 (Umowy sprzedaży). W wyniku zawarcia Umów sprzedaży Emitent dokonał zbycia na rzecz osób uprawnionych 759 sztuk akcji OKTAWAVE S.A., stanowiących 1,63% kapitału zakładowego spółki OKTAWAVE S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Dnia 10 czerwca 2022 r. w procesie zbycia przez emitenta wszystkich akcji Spółki OKTAWAVE S.A. osoby uprawnione nabyły 2.227 akcji dodatkowych związanych z tzw. opcją przyspieszonego wyjścia, co stanowiło koszt realizacji Transakcji Wyjścia.
Na dzień publikacji sprawozdania finansowego program opcji OKTAWAVE został zakończony, a emitent nie posiada akcji w OKTAWAVE S.A.
K2 Holding S.A.
Grupa postanowiła wprowadzić program motywacyjny, w ramach którego określone osoby uzyskują możliwość nabycia akcji Spółki. Program Motywacyjny K2 Holding został wprowadzony na podstawie Uchwały nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Emitenta z dnia 18 listopada 2020 roku, zmienioną uchwałą z dnia 17 grudnia 2020 roku i zmienioną uchwałą z dnia 23 sierpnia 2022 roku.
Przedmiotem programu motywacyjnego jest warunkowe podwyższenia kapitału zakładowego spółki o nie więcej niż 150 000 złotych, poprzez emisję nie więcej niż 150 000 akcji. Celem warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego Spółki jest przyznanie praw do objęcia Akcji Motywacyjnych uprawnionym z Warrantów Subskrypcyjnych z wyłączeniem w całości prawa poboru akcjonariuszy w odniesieniu do warrantów subskrypcyjnych i akcji emitowanych w ramach kapitału warunkowego, zmiany Statutu.
Osobami uprawnionymi do nabycia akcji Spółki w ramach Programu Motywacyjnego K2 Holding Spółka Akcyjna emitowanych w ramach kapitału warunkowego oraz zmiany Statutu jest trzech członków zarządu. Kwota kosztu związanego z Programem rozpoznanego w okresie od stycznia do grudnia 2021 roku wynosi 1.175 tys. zł, a w roku 2022 do dnia 30 września 710 tys. zł.
Zgodnie z raportem bieżącym RB 34/2021 z dnia 13 października 2021 r., w dniu 13 października 2021 r., osoby uprawnione – członkowie Zarządu K2 Holding S.A., objęli łącznie 30.000 sztuk niezbywalnych w drodze czynności prawnej warrantów subskrypcyjnych serii C1 (dalej: „Warranty subskrypcyjne”) uprawniających do objęcia takiej samej ilości sztuk akcji zwykłych serii B.
Objęcie Warrantów Subskrypcyjnych jest wynikiem spełnienia się warunków opisanych w § 3 pkt. 10 – 11 uchwały nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia K2 Holding S.A. z dnia 17 grudnia 2020 roku w sprawie ustanowienia programu motywacyjnego, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego Spółki, emisji warrantów subskrypcyjnych z wyłączeniem w całości prawa poboru akcjonariuszy w odniesieniu do warrantów subskrypcyjnych i akcji emitowanych w ramach kapitału warunkowego, zmiany Statutu oraz uchylenia uchwały nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 18 listopada 2020 r.
Warranty Subskrypcyjne zostały objęte nieodpłatnie w formie zdematerializowanej. Wydanie Warrantów Subskrypcyjnych oraz powstanie praw z nich wynikających nastąpiło w dniu ich pierwszego zapisania na rachunkach papierów wartościowych Osób Uprawnionych, tj. w dniu 4 listopada 2021 r. zgodnie z raportem bieżącym nr 36/2021 z dnia 4 listopada 2021 r.
Dnia 23.08.2022 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy jednostki dominującej podjęło uchwałę nr 2, w której uznaje się, że zostały spełnione przesłanki realizacji celów programu motywacyjnego.
Zgodnie z raportem bieżącym nr 35/2022 z dnia 15 września 2022 r., w dniu 15 września br. osoby uprawnione – członkowie Zarządu K2 Holding S.A. objęli łącznie:
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
- 30.000 sztuk niezbywalnych w drodze czynności prawnej warrantów subskrypcyjnych serii C2 uprawniających do objęcia takiej samej ilości sztuk akcji zwykłych serii C;
- 30.000 sztuk niezbywalnych w drodze czynności prawnej warrantów subskrypcyjnych serii C3 uprawniających do objęcia takiej samej ilości sztuk akcji zwykłych serii D;
- 60.000 sztuk niezbywalnych w drodze czynności prawnej warrantów subskrypcyjnych serii C4 uprawniających do objęcia takiej samej ilości sztuk akcji zwykłych serii E.
Objęcie Warrantów Subskrypcyjnych C2, C3, C4 jest wynikiem spełnienia się warunków opisanych w Uchwale nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 17 grudnia 2020 roku w sprawie ustanowienia programu motywacyjnego, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego Spółki, emisji warrantów subskrypcyjnych z wyłączeniem w całości prawa poboru akcjonariuszy w odniesieniu do warrantów subskrypcyjnych i akcji emitowanych w ramach kapitału warunkowego, zmiany Statutu oraz uchylenia uchwały nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 18 listopada 2020 r., zmienionej Uchwałą nr 22 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 23 sierpnia 2022 r.
Zgodnie z raportem bieżącym nr 37/2022 z dnia 11 października 2022 r. wydanie warrantów nastąpiło w dniu 11 października 2022 r.
Zgodnie z raportem bieżącym nr 38/2022 z dnia 19 października 2022 r. K2 Holding S.A. otrzymała w dniu 19 października br. oświadczenia o objęciu akcji wyemitowanych w ramach programu motywacyjnego realizowanego w ramach warunkowego podwyższenia kapitału określonego uchwałą nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 17 grudnia 2020 roku, zmienionego następnie uchwałą nr 21 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 23 sierpnia 2022 roku.
Zgodnie z otrzymanymi oświadczeniami, osoby uprawnione w ramach programu motywacyjnego objęły łącznie:
- 30.000 akcji serii B wyemitowanych w zamian za 30.000 imiennych, niezbywalnych warrantów subskrypcyjnych serii C1;
- 30.000 akcji serii C wyemitowanych w zamian za 30.000 imiennych, niezbywalnych warrantów subskrypcyjnych serii C2;
- 30.000 akcji serii D wyemitowanych w zamian za 30.000 imiennych, niezbywalnych warrantów subskrypcyjnych serii C3;
- 60.000 akcji serii E wyemitowanych w zamian za 60.000 imiennych, niezbywalnych warrantów subskrypcyjnych serii C4;
(zwane dalej łącznie „Akcjami Motywacyjnymi”)
Akcje Motywacyjne są akcjami zwykłymi na okaziciela o wartości nominalnej 1,00 zł.
Według raportu bieżącego nr 45/2022 z dnia 17 listopada br. wydanie Akcji Motywacyjnych nastąpiło w dniu 17 listopada 2022 r. i zgodnie z treścią z art. 451 § 2 oraz 452 § 1 Kodeksu spółek handlowych z tą chwilą nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego Spółki o kwotę 150.000,00 zł. Po podwyższeniu kapitał zakładowy Spółki wynosi 2 467 655 zł i dzieli się na 2 467 655 akcji zwykłych na okaziciela.
W związku z powyższym rozliczenie kosztów całego programu opcyjnego nastąpiło do końca 3 kwartału 2022 roku.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych
Grupa posiada udziały w jednym podmiocie będącym jednostką stowarzyszoną PerfectBot Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Spółka PerfectBot zajmuje się rozwijaniem inteligentnych chatbotów, które realnie odciążają Contact Center. Na koniec roku 2021 grupa posiadała 100 % udziałów w PerfectBot. Na koniec 2022 roku udział Grupy w kapitale wynosił 50% i nastąpiła utrata kontroli. Jednostka powiązana jest z Grupą za pośrednictwem K2 Holding S.A., która posiada udziały w/w jednostce stowarzyszonej.
Dnia 18 sierpnia 2022 r. została zawarta umowa sprzedaży udziałów członkom kluczowego kierownictwa Spółki PerfectBot Sp. z o.o. K2 Holding S.A. sprzedała łącznie 64 udziały za cenę jednostkową Dodatkowego Udziału wynoszącą 50 zł za każdy udział, co daje kwotę 3.200 zł. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania K2 Holding S.A. posiada 50% udziałów Spółki PerfectBot Sp. z o.o.
Zgodnie z Raportem Bieżącym nr 34/2022 z dnia 9 września 2022 roku pomiędzy K2 Holding S.A. i członkami kluczowego kierownictwa Spółki PerfectBot Sp. z o.o., a dwoma funduszami venture capital została zawarta umowa inwestycyjna, dotycząca inwestycji w spółkę PerfectBot Sp. z o.o.
Zgodnie z postanowieniami Umowy, Fundusze VC zobowiązały się do inwestycji kapitałowej w Spółkę w kwocie łącznej 2.520.000 zł w drodze objęcia udziałów w uchwalonym w tym samym dniu podwyższonym kapitale zakładowym Spółki do kwoty 21.200,00 zł tj. o kwotę 11.200,00 zł, poprzez utworzenie 224 nowych, równych, niepodzielnych, nieuprzywilejowanych udziałów o wartości nominalnej 50,00 zł każdy.
W wyniku realizacji Podwyższenia Kapitału uzyskana zostanie następująca struktura kapitałowa Spółki: K2 Holding - 212 udziałów reprezentujących łącznie 50 % kapitału zakładowego Spółki, Fundusze VC łącznie - 64 udziały reprezentujące 15,10 % kapitału zakładowego Spółki, Założyciele łącznie – 148 udziałów reprezentujących 34,9% kapitału zakładowego Spółki, przy czym 31 udziałów Założycieli jest przeznaczonych na wdrożenie w przyszłości w Spółce programu motywacyjnego.
Wynik na wycenie metodą praw własności dotyczy udziału K2 Holding w aktywach netto PerfectBot, których zwiększenie o 259 tys. składa się z 2 elementów.
Pierwszym z nich jest zwiększenie kapitału zapasowego, związanego z podwyższeniem kapitału spółki powyżej wartości nominalnej udziałów w części dotyczącej K2 Holding na kwotę 410 tys. złotych. Drugim z nich jest udział w stracie realizowanej przez PerfectBot od momentu utraty kontroli do końca roku obrotowego, która wyniosła 151 tys. złotych.
W roku 2021 Spółka PerfectBot była konsolidowana metodą pełną. Od września 2022 na skutek utraty kontroli konsolidowana jest metodą praw własności. Tabela poniżej przedstawia podsumowanie dotyczące inwestycji w spółkę PerfectBot.
31.12.2022 | |||||
Wartość inwestycji w jednostkę stowarzyszoną ustalona metodą praw własności | 2.011 | ||||
Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) | 2.830 | ||||
Aktywa trwałe (długoterminowe) | 1.520 | ||||
Zobowiązania krótkoterminowe | 326 | ||||
Zobowiązania długoterminowe | - | ||||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
rok zakończony 31 grudnia 2022 | ||||
Przychody | 1.518 | |||
Zysk/Strata z działalności kontynuowanej spółki stowarzyszonej | -971 | |||
Zysk/Strata z działalności zaniechanej spółki stowarzyszonej | - | |||
Zysk/Strata za rok obrotowy | -971 | |||
Pozostałe całkowite dochody za rok obrotowy | - | |||
Całkowite dochody razem za rok obrotowy | - | |||
Otrzymane dywidendy od spółki stowarzyszonej | - | |||
Uzgodnienie powyższych informacji finansowych do wartości bilansowych udziałów w spółce PerfectBot ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy:
31.12.2022 | ||
Aktywa netto spółki stowarzyszonej | 4 024 | |
Procentowy udział Grupy w udziałach spółki | 50% | |
Wartość firmy | - | |
Pozostałe korekty | - | |
Wartość bilansowa udziałów w spółce | 2 012 |
Jednostka stowarzyszona sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z Ustawą o Rachunkowości.
Wspólne ustalenia umowne
Spółka zależna K2 Precise S.A. wraz ze spółką Codemedia S.A. posiada udziały w spółce Newnited Sp. z o. o. w likwidacji, które to w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowymujawniane są jako wspólne ustalenie umowne zgodnie z MSSF 11.
Wspólnicy spółki Newnited Sp. z o.o. w likwidacji posiadają po 50% udziałów i w takich proporcjach przewidziany jest także podział zysków. Spółka K2 Precise dysponuje prawem do nominowania połowy liczby członków Zarządu i Rady Nadzorczej w spółce Newnited Sp. z o.o. w likwidacji. Posiada również 50% głosów we wszystkich organach statutowych.
W grudniu 2019 roku, ze względu na istotnie ograniczoną działalność operacyjną, został rozpoczęty proces likwidacji Newnited Sp. z o.o. Złożony wniosek nie został jeszcze podjęty przez KRS.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Leasing | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Suma przyszłych minimalnych opłat leasingowych do 1 roku | 1 674 | 3 651 |
Suma przyszłych minimalnych opłat leasingowych od 1 do 5 lat | 2 914 | 1 019 |
Przyszłe minimalne opłaty leasingowe ogółem | 4 588 | 4 670 |
Suma przyszłych minimalnych kosztów finansowych do 1 roku | 124 | 135 |
Suma przyszłych minimalnych kosztów finansowych od 1 do 5 lat | 143 | 32 |
Przyszłe minimalne koszty finansowe leasingu ogółem | 267 | 167 |
Suma wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych do 1 roku | 1 550 | 3 516 |
Suma wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych od 1 do 5 lat | 2 771 | 987 |
Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych ogółem | 4 321 | 4 503 |
Zmiany w zobowiązaniach z tytułu leasingu w 2022 roku | ||||
Biuro | Środki transportu | Środki trwałe | Razem | |
Wartość na początek okresu | 3 965 | 175 | 363 | 4 503 |
Zwiększenia (nowe / wydłużone leasingi) | 3 172 | 133 | 244 | 3 549 |
Zwiększenia z tytułu aktualizacji wyceny zobowiązania | 178 | - | - | 178 |
Zmniejszenia (różnice kursowe) | 104 | - | - | 104 |
Zapłata rat leasingu | 3 295 | 151 | 248 | 3 694 |
Zmniejszenia – Grupa aktywów do zbycia | - | 53 | 58 | 111 |
Wartość na koniec okresu | 3 916 | 104 | 301 | 4 321 |
Zmiany w zobowiązaniach z tytułu leasingu w 2021 roku | ||||
Biuro | Środki transportu | Środki trwałe | Razem | |
Wartość na początek okresu | 6 832 | 231 | 165 | 7 228 |
Zwiększenia (nowe leasingi) | - | 105 | 380 | 485 |
Zwiększenia z tytułu aktualizacji wyceny zobowiązania | 6 | - | - | 6 |
Zwiększenia (różnice kursowe) | 134 | - | - | 134 |
Zapłata rat leasingu | 3 007 | 161 | 182 | 3 350 |
Wartość na koniec okresu | 3 965 | 175 | 363 | 4 503 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Aktualizacja wyceny zobowiązania z tytułu leasingu oraz zastosowana stopa dyskontowa
Grupa rokrocznie dokonuje aktualizacji wyceny zobowiązań leasingowych związanych z posiadanymi umowami najmu powierzchni biurowej. Wpływ na ewentualną aktualizację mogą mieć zmiany w harmonogramie opłat leasingowych, wynikające ze zmiany okresu leasingu, zastosowanych ulg w czynszach, indeksacji stawek czynszu. Dokonane zmiany w zakresie powyższych parametrów umów w 2022 roku nie wywarły istotnego wpływu na wartości zawarte w sprawozdaniu finansowym.
Ponadto w modelu kalkulacji przyszłych rat kapitałowych z tytułu leasingu zastosowana stopa dyskontowa wynosiła 3,85%.
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Wartość przyszłych minimalnych opłat leasingowych do 1 roku | 179 | 185 |
Wartość przyszłych minimalnych opłat leasingowych do 1 roku – MSSF 16 | 1 495 | 3 466 |
Suma przyszłych minimalnych opłat leasingowych do 1 roku | 1 674 | 3 651 |
Wartość przyszłych minimalnych opłat leasingowych od 1 do 5 lat | 138 | 189 |
Wartość przyszłych minimalnych opłat leasingowych od 1 do 5 lat – MSSF 16 | 2 776 | 830 |
Suma przyszłych minimalnych opłat leasingowych od 1 do 5 lat | 2 914 | 1 019 |
Przyszłe minimalne opłaty leasingowe ogółem | 4 588 | 4 670 |
Przyszłe minimalne koszty finansowe leasingu do 1 roku | 11 | 9 |
Przyszłe minimalne koszty finansowe leasingu do 1 roku – MSSF 16 | 113 | 126 |
Suma przyszłych minimalnych kosztów finansowych do 1 roku | 124 | 135 |
Przyszłe minimalne koszty finansowe leasingu od 1 do 5 lat | 5 | 3 |
Przyszłe minimalne koszty finansowe leasingu od 1 do 5 lat – MSSF 16 | 138 | 29 |
Suma przyszłych minimalnych kosztów finansowych od 1 do 5 lat | 143 | 32 |
Przyszłe minimalne koszty finansowe leasingu ogółem | 267 | 167 |
Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych do 1 roku | 168 | 176 |
Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych do 1 roku – MSSF 16 | 1 382 | 3 340 |
Suma wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych do 1 roku | 1 550 | 3 516 |
Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych od 1 do 5 lat | 133 | 186 |
Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych od 1 do 5 lat – MSSF 16 | 2 638 | 801 |
Suma wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych od 1 do 5 lat | 2 771 | 987 |
Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych ogółem | 4 321 | 4 503 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Wartość firmy jednostek zależnych | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Agencja K2 Sp. z o.o. (Wartość Good przed połączeniem) | - | 876 |
K2 Precise S.A. | - | 205 |
OKTAWAVE S.A. (dawniej OKTAWAVE Sp. z o.o.) | - | 7 |
K2 Precise S.A. (z przejęcia Fastbanking Sp. z o.o.) | - | 157 |
Razem | - | 1 245 |
Wartość firmy jednostek zależnych Agencja K2 i K2 Precise została uwzględniona w grupie aktywów do zbycia. Wartość na 31.12.2022 roku wynosi 1.238 tys. zł. Składają się na nią wartości firmy w spółce Agencja K2 Sp. z o.o. na kwotę 876 tys. zł oraz K2 Precise S.A. na kwotę 362 tys. zł. W roku 2022 nie wystąpiła utrata wartości.
Udziały w spółce Agencja K2 Sp. z o.o.
Wartość spółki Agencja K2 Sp. z o.o. została ustalona na podstawie wartości użytkowej skalkulowanej na bazie prognozy przepływów środków pieniężnych opartej na zatwierdzonych przez wyższą kadrę kierowniczą budżetach finansowych na rok 2023. Zostały one ekstrapolowane na dodatkowy okres siedmioletni co daje razem ośmioletni okres prognozy. Do prognoz przepływów środków pieniężnych zastosowano stopę dyskontową przed efektem podatkowym na poziomie 16,67% w pierwszym roku prognozy, a przepływy wykraczające poza ośmioletni okres są szacowane z zastosowaniem 2,5% stopy wzrostu, tj. na takim samym poziomie, co oczekiwana długoterminowa średnia stopa wzrostu inflacji.
Kluczowe założenia zastosowane do obliczenia wartości użytkowej
Obliczenie wartości Agencja K2 Sp. z o.o. jest najbardziej wrażliwe na następujące zmienne:
· Przychody ze sprzedaży;
· Marża brutto;
· Stopy dyskontowe;
· Udział w rynku w okresie budżetowym; oraz
· Stopa wzrostu zastosowana do szacowania przepływów pieniężnych poza okres budżetowy.
Przychody ze sprzedaży – przychody opierają się na budżetach sprzedażowych przygotowanych dla Spółki generującego przepływy pieniężne. W okresie objętym szczegółową prognozą, przychody ze sprzedaży wzrastają o wartości w przedziale od -30,4% do 8,5%.
Marża brutto – marża brutto bazuje na budżecie przygotowanym na kolejny rok oraz założeniach dotyczących wzrostu marży w kolejnych latach w oparciu o prognozowany wskaźnik poprawy efektywności. W okresie objętym szczegółową prognozą marża brutto kształtuje się w przedziale od -1,5% do 8,6%.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Stopa dyskontowa – stopa dyskontowa odzwierciedla dokonane przez kierownictwo oszacowanie ryzyka typowego dla Spółki. Jest to wskaźnik stosowany przez kierownictwo w celu oszacowania efektywności (wyników) operacyjnych oraz przyszłych propozycji inwestycyjnych.
Założenia dotyczące udziału w rynku – Założenia te są istotne, ponieważ oprócz stosowania danych branżowych dla stopy wzrostu (jak opisano to poniżej) kierownictwo ocenia, w jaki sposób sytuacja majątkowa i finansowa Spółki może zmienić się w trakcie okresu budżetowego na tle konkurencji. Kierownictwo spodziewa się, że udział Grupy w rynku agencji reklamowych będzie w okresie budżetowym stabilny.
Szacowana stopa wzrostu – Stopy wzrostu bazują na opublikowanych wynikach badań branżowych.
Wrażliwość na zmiany założeń
W przypadku oszacowania wartości Spółki Agencja K2, istnieje możliwość wystąpienia racjonalnie uzasadnionych zmian przyjętych założeń i zmiany te mogą spowodować, iż wartość bilansowa ośrodka przekroczy jego wartość odzyskiwalną. Obecna wartość odzyskiwalna ośrodka Spółki Agencja K2 nie wykazała potrzeby dokonywania odpisów na trwałą utratę wartości udziałów.
Wzrost stopy dyskonta w okresie szczegółowej prognozy o 1 p.p. powoduje spadek wartości odzyskiwalnej o 583 tys. PLN. Wzrost stopy dyskonta w okresie szczegółowej prognozy o 4,5 p.p. powoduje zrównanie się wartości odzyskiwalnej z wartością bilansową.
Spadek stopy wzrostu po okresie szczegółowej prognozy o 1 p.p. powoduje spadek wartości odzyskiwalnej o 480 tys. PLN. Spadek stopy wzrostu po okresie szczegółowej prognozy o 4,3 p.p. powoduje zrównanie się wartości odzyskiwalnej z wartością bilansową.
Spadek przychodów ze sprzedaży w okresie szczegółowej prognozy o 1 p.p. powoduje spadek wartości odzyskiwalnej o 1.874 tys. PLN. Spadek przychodów ze sprzedaży w okresie szczegółowej prognozy o 1,3 p.p. powoduje zrównanie się wartości odzyskiwalnej z wartością bilansową.
Spadek marży operacyjnej w okresie szczegółowej prognozy o 1 p.p. powoduje spadek wartości odzyskiwalnej o 799 tys. PLN. Spadek marży brutto w okresie szczegółowej prognozy o 3 p.p. powoduje zrównanie się wartości odzyskiwalnej z wartością bilansową.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Należności z tytułu dostaw i usług | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Wartość brutto należności z tytułu dostaw i usług od jednostek pozostałych | 17 073 | 25 461 |
Odpis na oczekiwane straty kredytowe | - 85 | -256 |
Wartość netto należności z tytułu dostaw i usług | 16 988 | 25 205 |
Grupa posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom. Dzięki temu, zdaniem kierownictwa, nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem z tytułu oczekiwanych strat kredytowych właściwym dla należności handlowych Grupy. | ||
Pozostałe należności publicznoprawne | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
VAT do odliczenia w przyszłych okresach | 78 | 956 |
Inne należności publicznoprawne | 294 | 230 |
Wartość netto pozostałych należności publicznoprawnych | 372 | 1 186 |
Należności z tytułu podatku dochodowego | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Wartość netto należności z tytułu podatku dochodowego | 839 | - |
Pozostałe należności | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Należności od pracowników | 1 | 8 |
Inne | 225 | 556 |
Odpis na oczekiwane straty kredytowe | - | - 4 |
Wartość netto pozostałych należności | 226 | 560 |
W Grupie K2 Holding występuje na dzień bilansowy 31.12.2022 r. wolumen należności z tytułu dostaw i usług przekraczający 5% sumy wszystkich należności z tytułu dostaw i usług na czterech kontrahentach, którzy obejmują odpowiednio 11,5%; 8,2%, 6,8% oraz 6,0% sumy należności.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Pozostałe aktywa | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Polisy ubezpieczeniowe dotyczące następnych okresów | 58 | 76 |
Licencje | 114 | 207 |
Prenumeraty i opłaty | 25 | 19 |
Pozostałe | 134 | 114 |
Razem | 331 | 416 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Środki pieniężne na rachunkach bankowych | 1 370 | 10 064 |
Środki pieniężne w kasie | 4 | 29 |
Lokaty bankowe | 11 809 | 36 |
Razem | 13 183 | 10 129 |
W tym środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania | 368 | 1 108 |
Dostępne środki w ramach umów kredytowych | 8 000 | 8 000 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania – dostawcy krajowi | 4 584 | 7 697 |
Zobowiązania – dostawcy zagraniczni | 5 | 939 |
Razem: | 4 589 | 8 636 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w faktoringu odwrotnym | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w faktoringu odwrotnym | - | 1 160 |
Spółki z Grupy K2, tj. Agencja K2 Sp. z o.o. i K2 Precise S.A. posiadają umowę odwrotnego wykupu wierzytelności (Finansowanie Dostawców) zawartą z ING Bank Śląski S.A. Łączny posiadany limit finansowania dostępny dla Dostawców wynosi 2.000 tys. PLN, a wykorzystanie na 31 grudnia 2022 wynosiło 13 tys. PLN.
Pozostałe zobowiązania publicznoprawne | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania z tyt. podatku od towarów i usług | 307 | 1 004 |
Inne zobowiązania publicznoprawne | 344 | 657 |
Razem: | 651 | 1 661 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Zobowiązania z tytułu pożyczek i kredytów krótkoterminowych | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania z tytułu kredytu w rachunku bieżącym | - | 656 |
Razem: | - | 656 |
Pozostałe zobowiązania | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Inne rozrachunki z pracownikami | 1 | 2 |
Pozostałe | 356 | 585 |
Razem: | 357 | 587 |
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek | ||
Kredyty i pożyczki wg rodzaju | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Kredyty bankowe razem | - | 656 |
w tym: część długoterminowa | - | - |
w tym: część krótkoterminowa | - | 656 |
Kredyty i pożyczki o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
do 12 miesięcy | - | 656 |
powyżej 1 roku | - | - |
Zakres oprocentowania zaciągniętych kredytów i pożyczek | WIBOR 1M + marża | WIBOR 1M + marża |
Powyższe zobowiązania z tytułu kredytów bankowych i pożyczek zaciągnięte zostały w PLN.
W prezentowanym okresie w Grupie nie nastąpiły naruszenia w terminach spłat oraz innych warunków umów kredytowych mogących skutkować żądaniem wcześniejszej spłaty danego zadłużenia.
Rezerwy na zobowiązania | 31.12.2022 | Zawiązanie | Wykorzystanie | Grupa aktywów do zbycia | 31.12.2021 |
Badanie sprawozdania finansowego | 48 | 48 | - 83 | - 12 | 95 |
Rezerwa na urlopy | 432 | 10 | - | - 234 | 656 |
Rezerwa na wynagrodzenia i pozostałe koszty dotyczące bieżącego okresu | 1 109 | 1 109 | - 890 | -1 031 | 1 921 |
Razem: | 1 589 | 1 167 | - 973 | - 1 277 | 2 672 |
Grupa prognozuje, iż wszystkie zobowiązania wynikające z rezerw zrealizują się w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Podatek dochodowy | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu | - 2 971 | - 1 320 |
Część bieżąca | - 2 743 | - 457 |
Część odroczona | - 228 | - 863 |
Efektywna stopa podatkowa | 11,0% | 21,9% |
Na różnice trwałe składają się przede wszystkim koszty ulgi R&D + 4.410 tys. złotych, skonsolidowane przychody ze zbycia OKTAWAVE ujęte w konsolidacji nie podlegając opodatkowaniu w kwocie + 7.801 tys. złotych, koszty programu opcyjnego na kwotę 710 tys. złotych. | ||
Uzgodnienie efektywnej stopy podatkowej | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Wynik przed opodatkowaniem | 27 101 | 6 022 |
Podatek wg obowiązującej stawki podatkowej 19% | - 5 149 | - 1 144 |
Różnice między kosztami i przychodami podatkowymi i bilansowymi | 2 178 | - 176 |
Ustalenie części odroczonej podatku dochodowego | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Aktywa z tytułu podatku dochodowego odroczonego | ||
Stan początkowy | 2 621 | 3 550 |
Zmniejszenia / Zwiększenia | - 988 | - 929 |
Stan końcowy | 1 633 | 2 621 |
Rezerwy z tytułu podatku dochodowego odroczonego | ||
Stan początkowy | 1 759 | 1 825 |
Zmniejszenia / Zwiększenia | - 760 | - 66 |
Stan końcowy | 999 | 1 759 |
Łączny wpływ zmian na podatek dochodowy | - 228 | - 863 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Różnice przejściowe w podatku dochodowym | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania z tyt. leasingu ujmowanego podatkowo jako operacyjny | 4 956 | 5 137 |
Przychody przyszłych okresów | - | 355 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | - | 227 |
Pozostałe zobowiązania publiczno-prawne | - | 135 |
Zobowiązania finansowe | - | 2 |
Strata podatkowa za lata ubiegłe | 1 117 | 4 449 |
Rezerwa na zobowiązania | 1 589 | 2 364 |
Pozostałe zobowiązania | - | 180 |
Różnica pomiędzy bilansową i podatkową wartością aktywów trwałych | 934 | 944 |
Ujemne różnice przejściowe | 8 596 | 13 793 |
Aktywa z tytułu ujemnych różnic przejściowych | 1 633 | 2 621 |
Różnica pomiędzy bilansową i podatkową wartością aktywów trwałych | 1 530 | 4 046 |
Naliczone odsetki od pożyczek udzielonych | - | 14 |
Należności niezafakturowane | 2 684 | 5 198 |
Inwestycje i inne korekty konsolidacyjne | 1 043 | - |
Dodatnie różnice przejściowe | 5 257 | 9 258 |
Rezerwy z tytułu dodatnich różnic przejściowych | 999 | 1 759 |
Przychody według rodzajów | 2022 | 2021 |
Usługi software | 52 005 | 40 282 |
Odsprzedaż i refaktura usług | 1 403 | 456 |
Razem | 53 408 | 40 738 |
Przychody według rejonów geograficznych | 2022 | Udział % | 2021 | Udział % |
Krajowe | 37 102 | 69,5% | 34 052 | 83,6% |
Zagraniczne | 16 306 | 30,5% | 6 686 | 16,4% |
Razem | 53 408 | 100% | 40 738 | 100% |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Koszty według rodzaju | 2022 | 2021 |
Amortyzacja | 2 649 | 2 447 |
Materiały i energia | 262 | 124 |
Usługi obce1 | 31 227 | 19 551 |
Podatki i opłaty | 172 | 184 |
Wynagrodzenia | 11 390 | 11 341 |
Ubezpieczenia społeczne i inne | 2 502 | 1 991 |
Pozostałe koszty | 219 | 154 |
Razem | 48 421 | 35 792 |
1Na pozycję usługi obce składają się głównie koszty zakupu usług mediowych, produkcji reklamowych oraz innych podwykonawców.
Pozostałe przychody i koszty operacyjne | 2022 | 2021 |
Pozostałe przychody operacyjne | ||
Spisanie zobowiązań | - | |
Zysk ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych | 23 | 60 |
Rozwiązanie odpisu aktualizującego należności | 1 | - |
Otrzymane odszkodowania | 1 | 5 |
Pozostałe pozycje | 1 | 11 |
Razem pozostałe przychody operacyjne | 26 | 76 |
Pozostałe koszty operacyjne | ||
Odpisy aktualizujące wartość należności | - | - 33 |
Koszty napraw ubezpieczonych samochodów | - | - 3 |
Spisanie należności | - 1 | - |
Darowizny | - 42 | - 25 |
Pozostałe pozycje | - 4 | |
Razem pozostałe koszty operacyjne | - 47 | - 61 |
Pozostałe przychody / koszty operacyjne netto | - 21 | 15 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Przychody i koszty finansowe netto | 2022 | 2021 |
Przychody finansowe | ||
Przychody z tytułu odsetek (pożyczki i należności) wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | 585 | 54 |
Przychody z tytułu prowizji za poręczenie | 109 | 240 |
Pozostałe przychody (w tym nadwyżka dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi) | 50 | 1 |
Razem przychody finansowe | 744 | 295 |
Koszty finansowe | ||
Koszty z tytułu odsetek bez leasingu (zobowiązania wyceniane wg. zamortyzowanego kosztu) | - 65 | - 57 |
Koszty z tytułu odsetek od leasingu | - 99 | - 162 |
Koszty prowizji od otrzymanych gwarancji, poręczeń | - 83 | - 238 |
Pozostałe koszty finansowe (w tym nadwyżka ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi) | - 17 | - 157 |
Razem koszty finansowe | - 264 | - 614 |
Przychody / koszty finansowe netto | 480 | - 319 |
Zysk na jedną akcję | 2022 | 2021 |
Liczba akcji na początek okresu | 2 317 655 | 2 319 005 |
Liczba akcji na koniec okresu | 2 467 655 | 2 317 655 |
Zysk / Strata netto za dany okres w złotych | 25 067 798,82 zł | 4 491 057,50 zł |
Zysk / Strata na jedną akcję w złotych | 10,16 zł | 1,94 zł |
Rozwodniony zysk na jedną akcję | 10,73 zł | 1,94 zł |
Zysk / Strata netto dotyczący grupy aktywów do zbycia | 937 485,84 zł | 873 713,70 zł |
Zysk Strata przypadający na jedną akcję grupy aktywów do zbycia | 0,38 zł | 0,38 zł |
Rozwodnienie ilości akcji nastąpiło w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki o 150 tys. akcji, związanych z programem opcyjnym.
Zarząd Jednostki Dominującej, na podstawie uchwały numer 22 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z dnia 16 czerwca 2015 r. realizował skup akcji własnych celem ich umorzenia. Do dnia 31 grudnia 2022 roku Spółka nabyła łącznie 175.160 szt. akcji własnych o wartości 1.974 tys. zł.
Zgodnie z raportem bieżącym nr 45/2022 z dnia 17 listopada 2022 roku Zarząd K2 Holding S.A. poinformował, iż w dniu 17 listopada 2022 roku na rachunkach inwestycyjnych akcjonariuszy rozksięgowane zostały akcje, objęte przez akcjonariuszy w ramach warunkowego podwyższenia kapitału. W związku z powyższym nastąpiło wydanie akcji oraz podwyższenie kapitału zakładowego Spółki o kwotę 150.000,00 zł (słownie: sto pięćdziesiąt tysięcy
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
złotych). Po podwyższeniu kapitał zakładowy Spółki wynosi 2.467.655,00 zł (słownie: dwa miliony czterysta sześćdziesiąt siedem tysięcy sześćset pięćdziesiąt pięć złotych) i dzieli się na 2.467.655 akcji zwykłych na okaziciela.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Spółka posiadała 9.333 akcji własnych o wartości 231 tys. zł. Spółka nabyła w terminie 19-24 października 2022 podczas sesji giełdowych na rynku podstawowym Giełdy Papierów
Wartościowych w Warszawie S.A. 5.533 akcji własnych o wartości nominalnej 1,00 zł każda. Natomiast w terminie 25-30 listopada 2022 3.600 akcji własnych o wartości nominalnej 1,00 zł każda. Szczegóły skupu zostały przedstawione w raportach bieżących nr 40/2022 i 51/2022.
1.Spółki z Grupy K2 udzielają standardowych gwarancji z tytułu realizowanych kontraktów. Ryzyko z nich wynikające jest niewielkie, a ewentualne skutki finansowe niemożliwe do oszacowania. Kary umowne, których zapłaty mogą domagać się klienci, w przypadku niewypełnienia tych zobowiązań są zróżnicowane – od kwoty 100.000 PLN do 1 mln PLN (w kontraktach na utrzymanie i hosting zawarte są także kary bez górnego ograniczenia kwoty). Spółki z Grupy K2 podejmują odpowiednie działania od strony technologii tak, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia roszczeń ze strony klientów z tytułu przyjętych dodatkowych zobowiązań.
2.Na zobowiązania warunkowe składają się ponadto weksle in blanco zabezpieczające kwoty płatności rat leasingowych ograniczone do wysokości zobowiązań z tyt. leasingu.
3.Zobowiązania warunkowe obejmują również dziesięć weksli in blanco wystawionych na rzecz Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia S.A. tytułem zabezpieczenia ewentualnych roszczeń wynikających z umowy udzielenia gwarancji kontraktowych. Umowny limit możliwych do otrzymania gwarancji kontraktowych wynosi 1.000 tys. PLN. Na dzień 31 grudnia 2022 roku spółki z Grupy K2 nie posiadały udzielonych gwarancji ubezpieczeniowych.
4.Otrzymane od Banku Handlowego w Warszawie S.A. gwarancje obowiązujące na dzień 31.12.2022 roku:
– gwarancja bankowa jako zabezpieczenie umowy najmu biura z dnia 20.11.2017 roku na kwotę 24.931,98 EUR do dnia 21.04.2023 roku;
– gwarancja bankowa jako zabezpieczenie umowy najmu biura z dnia 16.01.2019 roku na kwotę 26.972,82 EUR do dnia 30.04.2023 roku;
– gwarancja bankowa jako zabezpieczenie właściwego wykonania kontraktu z dnia 09.02.2022 roku na kwotę 49.446,00 PLN do dnia 04.02.2023 roku;
− gwarancja bankowa jako zabezpieczenie umowy najmu biura z dnia 21.12.2010 roku na kwotę 254.883,80 EUR do dnia 31.01.2023 roku;
−gwarancja bankowa jako zabezpieczenie umowy najmu magazynku z dnia 12.07.2019 roku na kwotę 549,30 EUR do dnia 31.12.2023 roku.
5.Dnia 22 sierpnia 2022 roku została przedłużona umowa kredytowa z Bankiem Handlowym w Warszawie S.A. o kredyt w rachunku bieżącym w kwocie 8.000 tys. PLN. Limit kredytowy jest dostępny dla kredytobiorców w następujących sublimitach tj. dla spółek z Grupy K2: K2 Holding S.A. w wysokości 6.000 tys. PLN, K2 Precise
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
S.A. w wysokości 6.000 tys. PLN, FABRITY Sp. z o.o. w wysokości 8.000 tys. PLN, Agencja K2 Sp. z o.o. w wysokości 6.000 tys. PLN. Kredyt udzielony jest do dnia 29.08.2023 r., w którym to kredytobiorca musi dokonać ostatecznej spłaty kredytu w całości wraz z należnymi Bankowi odsetkami, prowizjami i kosztami.
6.Dnia 23 marca 2022 roku został podpisany również aneks do umowy o linię rewolwingową z odnawialnym limitem zaangażowania w wysokości 3.850 tys. PLN. Limit linii rewolwingowej dostępny jest dla spółek z Grupy K2, tj. K2 Holding S.A., Agencja K2 Sp. z o.o., K2 Precise S.A. oraz FABRITY Sp. z o.o.
7.
8.Kredyt oraz otrzymane gwarancje bankowe, zabezpieczone są:
- cesjami wierzytelności,
- poręczeniami cywilno-prawnymi wzajemnymi spółek w Grupie (K2 Holding S.A., K2 Precise S.A., Agencja K2 Sp. z o.o., FABRITY Sp. z o.o.) do kwoty 14.220.000 PLN do dnia 30 listopada 2026 roku,
- oświadczeniem w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5) Kodeksu postępowania cywilnego, wynikającego ze zmian przepisów dotyczących ważności bankowych tytułów egzekucyjnych.
Kwota egzekucji w przypadku:
- umowy ramowej o linię rewolwingową wynosi 4.620.000 PLN (słownie: cztery miliony sześćset dwadzieścia tysięcy złotych) z możliwością nadania klauzuli wykonalności najpóźniej do dnia 30 września 2027 roku,
- umowy kredytu w rachunku bieżącym wynosi 9.600.000 PLN (słownie: dziewięć milionów sześćset tysięcy złotych), przy czym klauzula wykonalności może zostać nadana w każdej chwili,
- umowy wzajemnych poręczeń wynosi 14.220.000 PLN (słownie: czternaście milionów dwieście dwadzieścia tysięcy złotych) z możliwością nadania klauzuli wykonalności najpóźniej do dnia 30 września 2027 roku.
Nie są znane okoliczności wskazujące na możliwość wystąpienia wypływu środków z tytułu rozliczenia zobowiązania warunkowego, w związku z tym nie jest możliwe określenie ewentualnego prawdopodobieństwa wystąpienia takiego wypływu. Występujące poręczenia i gwarancje zawarte zostały na warunkach rynkowych.
Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych, fizycznych, czy składek na ubezpieczenia społeczne podlegają częstym zmianom, wskutek czego niejednokrotnie brak jest odniesienia do utrwalonych regulacji bądź precedensów prawnych. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno między organami państwowymi, jak i między organami państwowymi i przedsiębiorstwami. Rozliczenia podatkowe oraz inne
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
(na przykład celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania istotnych kar, a ustalone w wyniku kontroli dodatkowe kwoty zobowiązań muszą zostać wpłacone wraz z odsetkami. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym. Rozliczenia podatkowe mogą zostać poddane kontroli przez okres pięciu lat. W efekcie kwoty wykazane w sprawozdaniu finansowym mogą ulec zmianie w późniejszym terminie po ostatecznym ustaleniu ich wysokości przez organy skarbowe. Grupa stoi na stanowisku, że nie zachodzi potrzeba utworzenia rezerw w tym zakresie.
Z dniem 15 lipca 2016 r. do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisów ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny. Wszelkie występowanie nieuzasadnionego dzielenia operacji; angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego; elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji. Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja grupy.
Spółki z Grupy Kapitałowej K2 Holding w roku obrotowym 2022 nie zawierały transakcji z jednostkami powiązanymi na warunkach innych niż rynkowe.
Wynagrodzenia członków jednostki dominującej | 2022 | 2021 |
Zarząd | ||
Paweł Wujec | 540 | 605 |
Michał Paschalis-Jakubowicz | 506 | 573 |
Artur Piątek | 508 | 535 |
Tomasz Burczyński | 380 | 342 |
Rada Nadzorcza | ||
Janusz Żebrowski | 72 | 67 |
Maciej Klepacki | 37 | 34 |
Robert Rządca | 23 | 34 |
Grzegorz Stulgis | 36 | 34 |
Michał Zdziarski | - | 34 |
Jakub Menc | 55 | - |
Przemysław Soroka | 13 | - |
.Ponadto w ramach transakcji sprzedaży akcji spółki Oktawave S.A. Wiceprezes Zarządu – Michał Paschalis-Jakubowicz otrzymał 95 tys. zł w ramach umowy o usługi doradcze związane z transakcją oraz 945 tys. zł jako cenę sprzedaży posiadanych akcji Oktawave S.A. Dnia 10 czerwca 2022 r. zostało zawarte porozumienie z Panem Michałem Paschalis-Jakubowiczem, w którym nabył prawo do wykonania Opcji Call w odniesieniu do 1.149 akcji. Łączna liczba posiadanych akcji wyniosła 1.571.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Transakcje z PerfectBot Sp. z o.o. od momentu utraty kontroli do końca roku obrotowego oraz salda na koniec roku obrotowego | |||||
Przychody ze sprzedaży | Koszty operacyjne | Koszty finansowe | Należności z tytułu dostaw i usług | Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | |
K2 Holding S.A. | - | 107 | 24 | - | 53 |
Fabrity Sp. z o.o. | 151 | - | 93 | - | |
K2 Precise S.A. | - | 14 | - | - | 6 |
Agencja K2 Sp. z o.o. | - | - | - | - | - |
Razem | 151 | 121 | 24 | 93 | 59 |
31.12.2022 – Agencja K2 Sp. z o.o. i K2 Precise S.A. | 31.12.2022 – działalność kontynuowana | 31.12.2021 | |
Należności z tytułu dostaw i usług | 12 861 | 16 988 | 25 205 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 4 610 | 13 183 | 10 129 |
Razem aktywa finansowe | 17 471 | 30 171 | 35 334 |
Zobowiązania finansowe i zobowiązania z tyt. dostaw i usług (niewyceniane wg. wartości godziwej) | 31.12.2022 – Agencja K2 Sp. z o.o. i K2 Precise S.A. | 31.12.2022 – działalność kontynuowana | 31.12.2021 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 7 355 | 4 589 | 8 636 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w faktoringu odwrotnym | 13 | - | 1 160 |
Krótkoterminowe zobowiązania z tyt. kredytów (w rachunku bieżącym) | - | - | 656 |
Razem zobowiązania finansowe | 7 368 | 4 589 | 10 452 |
Powyższe instrumenty finansowe zostały wycenione według zamortyzowanego kosztu.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Ekspozycja na ryzyko płynności
Poniżej przedstawiono pozostałe umowne terminy wymagalności zobowiązań finansowych na dzień sprawozdawczy.
Umowne przepływy pieniężne – działalność kontynuowana | |||||
Wartość bilansowa na 31.12 2022 | Do 3 miesięcy | Od 3 do 12 miesięcy | Powyżej 12 miesięcy | ||
Należności z tytułu dostaw i usług | 16 988 | 16 607 | 361 | 20 | |
Pozostałe należności | 226 | 226 | - | - | |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 13 183 | 13 183 | - | - | |
Razem | 30 397 | 30 016 | 361 | 20 | |
Umowne przepływy pieniężne – działalność kontynuowana | |||||
Wartość bilansowa na 31.12 2022 | Do 3 miesięcy | Od 3 do 12 miesięcy | Powyżej 12 miesięcy | ||
Zadłużenie finansowe | |||||
Zobowiązania z tytułu leasingu | 4 321 | 575 | 975 | 2 771 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 4 589 | 4 584 | 1 | 4 | |
Pozostałe zobowiązania | 357 | 357 | - | - | |
Razem | 9 267 | 5 516 | 976 | 2 775 | |
Umowne przepływy pieniężne – Agencja K2 Sp. z o.o. i K2 Precise S.A. | |||||
Wartość bilansowa na 31.12 2022 | Do 3 miesięcy | Od 3 do 12 miesięcy | Powyżej 12 miesięcy | ||
Aktywa | |||||
Należności z tytułu dostaw i usług | 12 861 | 12 723 | 65 | 73 | |
Pozostałe należności | 131 | 131 | - | - | |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 4 610 | 4 610 | - | - | |
Razem | 17 602 | 17 464 | 65 | 73 | |
Umowne przepływy pieniężne – Agencja K2 Sp. z o.o. i K2 Precise S.A. | |||||
Wartość bilansowa na 31.12 2022 | Do 3 miesięcy | Od 3 do 12 miesięcy | Powyżej 12 miesięcy | ||
Zobowiązania | |||||
Zobowiązania z tytułu leasingu | 76 | 17 | 37 | 22 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 7 355 | 7 332 | 23 | - | |
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu faktoringu odwrotnego | 13 | 13 | - | - | |
Razem | 7 444 | 7 362 | 60 | 22 | |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Struktura walutowa instrumentów finansowych w PLN – działalność kontynuowana | 31.12.2022 | |
Klasy instrumentów finansowych | EUR | USD |
Należności z tytułu dostaw i usług | 2 751 | 356 |
Długoterminowy leasing aktywów z tytułu prawa użytkowania – powierzchnia biurowa | 2 722 | - |
Krótkoterminowy leasing aktywów z tytułu prawa użytkowania – powierzchnia biurowa | 1 445 | - |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 2 | - |
Struktura walutowa instrumentów finansowych w PLN – działalność kontynuowana | 31.12.2021 | |
Klasy instrumentów finansowych | EUR | USD |
Należności z tytułu dostaw i usług | 1 945 | 409 |
Długoterminowy leasing aktywów z tytułu prawa użytkowania – powierzchnia biurowa | 801 | - |
Krótkoterminowy leasing aktywów z tytułu prawa użytkowania – powierzchnia biurowa | 3 164 | - |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 160 | 19 |
Zmiana kursu walutowego o 1 punkt procentowy spowodowałaby zmianę wyniku finansowego przed opodatkowaniem o kwoty przedstawione poniżej. Poniższa tabela dotyczy wpływu na koszty finansowe ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów.
Struktura walutowa instrumentów finansowych w PLN Agencja K2 Sp. z o.o. i K2 Precise S.A. | 31.12.2022 | ||||
Klasy instrumentów finansowych | EUR | USD | |||
Należności z tytułu dostaw i usług | 131 | 23 | |||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 74 | 26 | |||
31.12.2022 | |||||
Wzrost 1% | Spadek 1% | ||||
Należności z tytułu dostaw i usług | 1,5 | - 1,5 | |||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | - 1,0 | 1,0 | |||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Analiza wiekowa należności z tytułu dostaw i usług | 31.12.2022 – Agencja K2 Sp. z o.o. i K2 Precise S.A. | 31.12.2022 – działalność kontynuowana | 31.12.2021 |
Terminowe i do 1 miesiąca | 9 468 | 13 118 | 17 847 |
Od 1 do 3 miesięcy | 2 012 | 868 | 1 298 |
Od 3 do 6 miesięcy | 11 | 207 | 124 |
Powyżej 6 miesięcy | 276 | 174 | 319 |
Odpis na oczekiwane straty kredytowe | - 148 | - 85 | - 256 |
Oszacowane | 1 242 | 2 706 | 5 873 |
Razem | 12 861 | 16 988 | 25 205 |
Zmiana stóp procentowych o 1 punkt procentowy spowodowałaby zmianę wyniku finansowego przed opodatkowaniem o kwoty przedstawione poniżej. Poniższa tabela dotyczy wpływu na koszty finansowe ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów.
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie ujęto znaczących zdarzeń dotyczących lat ubiegłych.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Wpływ sytuacji polityczno – gospodarczej na terytorium Ukrainy
Wojna w Ukrainie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem makroekonomicznym dotyczącym, m. in. wzrostu niepewności, wahania kursów walut, ryzyka inflacji czy poziomu stóp procentowych. Grupa K2 Holding S.A. nie posiada żadnych istotnych dostawców oraz odbiorców w tym rejonie. Grupa na bieżąco monitoruje wpływ wydarzeń na działalność spółek.
Wpływ pandemii COVID-19 na działalność Grupy K2 Holding
Kierownictwo Grupy K2 na bieżąco analizuje sytuację gospodarczą i wpływ koronawirusa SARS-CoV-2 i pandemii COVID-19 na rynek technologiczny, reklamowy oraz działalność Grupy K2. Na bazie stale aktualizowanych informacji dot. poziomu zamówień i wpływu pandemii na zamówienia Klientów, Zarząd K2 na bieżąco dokonuje oceny płynności w krótkim i średnim okresie. Na dzień zatwierdzenia niniejszego raportu Zarząd ocenia sytuację płynnościową jako bezpieczną. Monitoring kluczowych wartości finansowych odbywa się w sposób ciągły, w tym zwłaszcza poziomu przewidywanych przychodów i struktury należności handlowych.
Jednocześnie Zarząd dostrzega czynniki ryzyka związane z niestabilnością otoczenia rynkowego, skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa i wpływem potencjalnych kolejnych fal zachorowań na czynniki makroekonomiczne, społeczne, ale także na działalność Klientów jak i Spółek Grupy K2 m.in. w zakresie organizacji pracy, motywacji pracowników, utrzymania efektywności pracy i kultury organizacyjnej. Czynniki te mogą mieć istotny wpływ na przychody i wyniki Grupy K2 w kolejnych kwartałach. Przebieg i skutki pandemii pozostają poza kontrolą Grupy K2 oraz związane są z wyjątkowo dużą niepewnością i zmiennością sytuacji rynkowej i społecznej.
Zawarcie i wykonanie umowy sprzedaży akcji spółki zależnej Oktawave S.A.
Dnia 21 czerwca 2022 r. K2 Holding S.A. oraz pozostali akcjonariusze mniejszościowi zawarli i wykonali (za pośrednictwem Trigon Dom Maklerski Trigon SA) umowę sprzedaży 100% akcji spółki zależnej – Oktawave S.A. (Spółka). W ramach Transakcji K2 Holding S.A. sprzedała na rzecz Netia S.A. 41.887 akcji reprezentujących 90,08% kapitału zakładowego Spółki.
Cena sprzedaży 1 akcji Spółki wynosiła 601,56 PLN co oznacza cenę 27.972.727,00 PLN za 100% akcji Spółki w tym 25.197.711,27 PLN za 41.887 akcji zbytych przez K2 Holding S.A. Umowa nie przewiduje odroczonych płatności Ceny Sprzedaży lub jej części. Pełna wartość ceny sprzedaży została zapłacona w dniu transakcji, a środki ze sprzedaży zostały planowo przekazane Emitentowi przez Dom Maklerski pośredniczący w transakcji w dniu 22 czerwca 2022 r. Cena Sprzedaży - 100% akcji Spółki została ustalona na podstawie mechanizmu wartości przedsiębiorstwa Spółki w kwocie 33.700.000,00 PLN na bazie „cash free debt free”, czyli pomniejszonego o zadłużenie finansowe netto Spółki oraz dokonaną korektę kapitału obrotowego netto Spółki, na podstawie danych finansowych Spółki na dzień 30 kwietnia 2022 r. cena sprzedaży może podlegać korekcie in minus według stanu na dzień 31 maja 2022 r. w oparciu o zmianę zadłużenia finansowego netto oraz korektę kapitału obrotowego netto Spółki, która to powinna
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
zostać dokonana w terminie do dnia 31 sierpnia 2022 r. Korekta ceny sprzedaży została zrealizowana i wyniosła 164 tys. zł.
Jednocześnie w ramach Transakcji Netia S.A. spłaciła zadłużenie Spółki wobec K2 Holding S.A. z tytułu udzielonych pożyczek w kwocie 6.500.000 PLN. Kwota spłaty pożyczki została przekazana Emitentowi przez Dom Maklerski pośredniczący w transakcji w dniu 22 czerwca 2022 r.
Sprzedaż udziałów w spółce zależnej PerfectBot Sp. z o.o.
Dnia 18 sierpnia 2022 r. została zawarta umowa sprzedaży udziałów członkom kluczowego kierownictwa Spółki PerfectBot Sp. z o.o. K2 Holding S.A. sprzedała łącznie 64 udziały za cenę jednostkową Dodatkowego Udziału wynoszącą 50 zł za każdy udział. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania K2 Holding S.A. posiada 50% udziałów Spółki PerfectBot Sp. z o.o.
Zgodnie z Raportem Bieżącym nr 34/2022 z dnia 9 września 2022 roku pomiędzy K2 Holding S.A. i członkami kluczowego kierownictwa Spółki PerfectBot Sp. z o.o. a dwoma funduszami venture capital została zawarta umowa inwestycyjna, dotycząca inwestycji w spółkę PerfectBot Sp. z o.o.
Zgodnie z postanowieniami Umowy, Fundusze VC zobowiązały się do inwestycji kapitałowej w Spółkę w kwocie łącznej 2.520.000 zł w drodze objęcia udziałów w uchwalonym w tym samym dniu podwyższonym kapitale zakładowym Spółki do kwoty 21.200 zł tj. o kwotę 11.200,00 zł, poprzez utworzenie 224 nowych, równych, niepodzielnych, nieuprzywilejowanych udziałów o wartości nominalnej 50,00 zł każdy.
W wyniku realizacji Podwyższenia Kapitału uzyskana zostanie następująca struktura kapitałowa Spółki: K2 - 212 udziałów reprezentujących łącznie 50 % kapitału zakładowego Spółki, Fundusze VC łącznie - 64 udziały reprezentujące 15,10 % kapitału zakładowego Spółki, Założyciele łącznie – 148 udziałów reprezentujących 34,9% kapitału zakładowego Spółki, przy czym 31 udziałów Założycieli jest przeznaczonych na wdrożenie w przyszłości w Spółce programu motywacyjnego.
Zmiany w Zarządzie i Radzie Nadzorczej
Zgodnie z raportem bieżącym nr 30/2022 z dnia 31 sierpnia 2022 roku Zarząd K2 Holding S.A. poinformował, iż w dniu 31 sierpnia 2022 roku Rada Nadzorcza spółki podjęła uchwałę w sprawie powołania z dniem 1 września 2022 r. Pana Tomasza Burczyńskiego do składu Zarządu Spółki bieżącej kadencji.
Zgodnie z raportem bieżącym nr 19/2022 z dnia 23 sierpnia 2022 roku wygasł mandat członka Rady Nadzorczej Pana Roberta Rządcy. Tego dnia został również powołany na członka Rady Nadzorczej Pan Przemysław Soroka.
Podwyższenie kapitału
Zgodnie z raportem bieżącym nr 45/2022 z dnia 17 listopada 2022 roku Zarząd K2 Holding S.A. poinformował, iż w dniu 17 listopada 2022 roku na rachunkach inwestycyjnych akcjonariuszy rozksięgowane zostały akcje, oznaczone nowym kodem ISIN [PLK2ITR00077], objęte przez akcjonariuszy w ramach warunkowego podwyższenia kapitału określonego uchwałą nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 17.12.2020 r. zmienioną następnie
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
uchwałą nr 22 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Emitenta z dnia 23 sierpnia 2022 r. W związku z powyższym, zgodnie z treścią z art. 451 § 2 oraz 452 § 1 Kodeksu spółek handlowych nastąpiło wydanie akcji oraz podwyższenie kapitału zakładowego Spółki o kwotę 150.000,00 zł (słownie: sto pięćdziesiąt tysięcy złotych). Po rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego Spółki kapitał podstawowy wynosi 2.467.655,00 zł (słownie: dwa miliony czterysta sześćdziesiąt siedem tysięcy sześćset pięćdziesiąt pięć złotych) i dzieli się na 2.467.655 akcji zwykłych na okaziciela.
Realizacja Programu Motywacyjnego K2 Holding S.A.
Zgodnie z informacją zawartą w nocie 6.2.5. kwota kosztu związanego z Programem rozpoznanego w okresie od stycznia do grudnia 2021 roku wyniosła 1.175 tys. zł, a w roku 2022 do dnia 30 września 710 tys. zł., z czego w trzecim kwartale 2022 roku rozpoznano kwotę 429 zł.
Przegląd opcji strategicznych
Zgodnie z raportem bieżącym nr 32/2022 z dnia 31 sierpnia 2022 r. Zarząd Spółki K2 Holding S.A. podjął decyzję o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych związanych z dalszym rozwojem działalności K2 Holding S.A. oraz spółek Grupy Kapitałowej K2 Holding S.A. Podczas przeglądu rozważane są różne opcje strategiczne w odniesieniu do spółek z segmentu marketingowego Grupy tj. Agencja K2 Sp. z o.o. oraz K2 Precise S.A., w szczególności poszukiwanie inwestorów strategicznych, zawarcie aliansu strategicznego, dokonanie transakcji o innej strukturze oraz sposoby wykorzystania ewentualnie pozyskanych środków, jak również brak działań K2 Holding S.A. związanych z pozyskaniem inwestora, zawarciem aliansu lub dokonaniem transakcji. W związku z powyższym spółki segmentu marketingowego przedstawiono jako grupę aktywów przeznaczonych do sprzedaży. Zarząd oczekuje, że ewentualna transakcja zostanie dokonana w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Wynagrodzenie audytora | 2022 | 2021 |
Badanie rocznego sprawozdania finansowego | 100 | 100 |
Inne usługi poświadczające, w tym przegląd sprawozdania finansowego | 80 | 40 |
Badanie raportu o wynagrodzeniach | 6 | 6 |
Razem: | 186 | 146 |
Dnia 2 sierpnia 2022 roku została podpisana umowa z CSWP Audyt P.S.A. (poprzednio CSWP Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.) na badanie i przegląd sprawozdań finansowych.
Dnia 5 października 2022 roku została podpisana umowa z CSWP Audyt P.S.A. na przeprowadzenie weryfikacji raportów o wynagrodzeniach za rok kończący się 31 grudnia 2022.
Dnia 2 sierpnia 2022 roku została podpisana umowa z CSWP Audyt P.S.A. na przeprowadzenie weryfikacji zgodności skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok kończący się 31 grudnia 2022 sporządzonego w jednolitym elektronicznym formacie raportowania („Rozporządzenie ESEF”).
Przeciętne zatrudnienie w Grupie w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2021 roku kształtowało się następująco:
Struktura zatrudnienia | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
SSC | 29 | 27 |
Software | 77 | 69 |
Marketing | 67 | 71 |
Razem | 173 | 167 |
Zgodnie z raportem bieżącym nr 32/2022 z dnia 31 sierpnia 2022 r. Zarząd Spółki K2 Holding S.A. podjął decyzję o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych związanych z dalszym rozwojem działalności K2 Holding S.A. oraz spółek Grupy Kapitałowej K2 Holding S.A. Podczas przeglądu rozważane są różne opcje strategiczne w odniesieniu do spółek z segmentu marketingowego Grupy tj. Agencja K2 Sp. z o.o. oraz K2 Precise S.A., w szczególności poszukiwanie inwestorów strategicznych, zawarcie aliansu strategicznego, dokonanie transakcji o innej strukturze oraz sposoby wykorzystania ewentualnie pozyskanych środków, jak również brak działań K2 Holding S.A. związanych z pozyskaniem inwestora, zawarciem aliansu lub dokonaniem transakcji.
W związku z toczącym się przeglądem opcji strategicznych dla spółek segmentu marketingowego Emitent zmienił sposób konsolidacji tych spółek i ujął je w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok 2022 jako grupę aktywów przeznaczonych do sprzedaży a ich wyniki netto w łącznej kwocie 2,1 mln zł ujęte zostały w pozycji Zysk
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
/ strata dotyczący grupy aktywów do zbycia i działalności zaniechanej. Zarząd oczekuje, że ewentualna transakcja zostanie dokonana w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Zgodnie z raportem bieżącym nr 6/2022 Zarząd K2 Holding S.A. poinformował, że w dniu 12 kwietnia 2022 r. Spółka otrzymała ofertę zakupu 100 % akcji spółki zależnej Oktawave S.A. Dnia 21 czerwca 2022 r. K2 Holding S.A. oraz pozostali akcjonariusze mniejszościowi zawarli i wykonali (za pośrednictwem Trigon Dom Maklerski Trigon SA) umowę sprzedaży 100% akcji spółki zależnej – Oktawave S.A. W ramach Transakcji K2 Holding S.A. sprzedała na rzecz Netia S.A. 41.887 akcji reprezentujących 90,08% kapitału zakładowego Spółki.
Zgodnie z Raportem Bieżącym nr 34/2022 z dnia 9 września 2022 roku pomiędzy K2 Holding S.A. i członkami kluczowego kierownictwa Spółki PerfectBot Sp. z o.o. a dwoma Funduszami Venture Capital została zawarta umowa inwestycyjna, dotycząca inwestycji w spółkę PerfectBot Sp. z o.o. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania K2 Holding S.A. posiada 50% udziałów Spółki PerfectBot Sp. z o.o.
W związku z tym dokonano szeregu przekształceń mających na celu wyodrębnienie i prezentację spółek PerfectBot Sp. z o.o. oraz Oktawave S.A. Wynik netto spółki Oktawave za okres od stycznia do czerwca 2022 w wysokości -0,5 mln zł oraz wynik netto spółki PerfectBot w okresie od stycznia do sierpnia 2022 w wysokości -0,7 mln zostały ujęte w Zysk / strata dotyczący grupy aktywów do zbycia i działalności zaniechanej. Wynik netto spółki PerfectBot od września 2022 został ujęty zgodnie metodą praw własności w Skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków i strat uwzględniając 50% udział Grupy Kapitałowej K2 Holding w pozycji Wycena metodą praw własności łącznie z wartością zmiany kapitałów PerfectBot przypisaną do K2 Holding zgodnie z notą 6.2.6.
Dane grup aktywów do przekształceń not 6.2.36 i 6.2.37. | 2022 – Oktawave S.A. (do 30.06.2022), PerfectBot Sp. z o.o. (do 31.08.2022), Agencja K2 Sp. z o.o., K2 Precise S.A. | 2021 – Oktawave S.A., PerfectBot Sp. z o.o., Agencja K2 Sp. z o.o., K2 Precise S.A. |
PLN’000 | PLN’000 | |
Przychody ze sprzedaży usług | 67 931 | 83 112 |
Koszty sprzedanych usług | - 60 017 | - 74 735 |
Zysk brutto ze sprzedaży | 7 914 | 8 377 |
Koszty ogólnego zarządu | - 6 636 | - 7 549 |
Zysk / strata ze sprzedaży | 1 278 | 828 |
Pozostałe przychody / koszty operacyjne netto | 167 | 511 |
Zysk / strata na działalności operacyjnej (EBIT) | 1 445 | 1 339 |
Przychody / koszty finansowe netto | - 159 | - 198 |
Zysk / strata przed opodatkowaniem | 1 286 | 1 141 |
Podatek dochodowy | - 348 | - 267 |
Zysk / strata netto | 938 | 874 |
*dane po wyłączeniach technicznych wg not. 6.2.36 i 6.2.37.
Zysk / strata netto przypadająca na: | ||
akcjonariuszy jednostki dominującej | 1 109 | 1 032 |
akcjonariuszy/udziałowców niekontrolujących | - 171 | - 158 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Aktywa | 31.12.2022 – Agencja K2 i K2 Precise | 31.12.2021 – Oktawave |
PLN’000 | PLN’000 | |
AKTYWA TRWAŁE | 2 217 | 10 586 |
Wartości niematerialne | - | 6 664 |
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 95 | 1 793 |
Wartość firmy | 1 238 | - |
Rzeczowe aktywa trwałe | 139 | 1 111 |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 745 | 1 018 |
AKTYWA OBROTOWE | 17 441 | 2 891 |
Należności z tytułu dostaw i usług | 12 019 | 2 529 |
Pozostałe należności publicznoprawne | 634 | 60 |
Pozostałe należności | 131 | 27 |
Aktywa finansowe z tytułu udzielonych pożyczek | - | - |
Pozostałe aktywa | 47 | 120 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 4 610 | 155 |
Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 19 658 | 13 477 |
.
Zobowiązania i rezerwy długoterminowe | 865 | 1 420 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 843 | 708 |
Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 22 | 712 |
Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe | 8 891 | 3 935 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 5 772 | 1 470 |
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | 120 | - |
Pozostałe zobowiązania publicznoprawne | 726 | 308 |
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek | - | 493 |
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 54 | 554 |
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu faktoringu odwrotnego | 13 | - |
Pozostałe zobowiązania | 274 | 17 |
Rezerwy na zobowiązania | 1 277 | 67 |
Pozostałe pasywa | 655 | 1 026 |
Zobowiązania bezpośrednio związane z aktywami zaklasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży | 9 756 | 5 355 |
.
2022 – Oktawave S.A. (do 30.06.2022), PerfectBot Sp. z o.o. (do 31.08.2022), Agencja K2 Sp. z o.o., K2 Precise S.A. | 2021 – Oktawave S.A., PerfectBot Sp. z o.o., Agencja K2 Sp. z o.o., K2 Precise S.A. | |
Przepływy z działalności operacyjnej | 1 768 | 2 596 |
Przepływy z działalności inwestycyjnej | 206 | - 3 573 |
Przepływy z działalności finansowej | 529 | - 1 562 |
Wpływy/wypływy środków pieniężnych netto | 2 503 | - 2 539 |
Przepływy pieniężne na zakup rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych w roku 2022 wyniosły 1.454 tys. PLN.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
W związku z ujęciem spółki Oktawave S.A. a następnie Agencji K2 Sp. z o.o., K2 Precise S.A. jako Grupy aktywów przeznaczonych do zbycia oraz zmianą struktury udziałowej spółki PerfectBot Sp. z o.o. skutkującej utratą kontroli przez K2 Holding S.A., dokonano odpowiednich przekształceń celem zaprezentowania wyniku z działalności grupy aktywów do zbycia, co zostało zaprezentowane w tabeli poniżej.
Dane porównawcze za okres: | Dane Grupy K2 bez wyodrębnienia Grupy aktywów do zbycia (pełna konsolidacja Oktawave S.A. PerfectBot Sp. z o.o., Agencja K2 Sp. z o.o., K2 Precise S.A.) | Grupa aktywów do zbycia i spółka PerfectBot Sp. z o.o., po wyłączeniach | Dane Grupy K2 |
PLN’000 | PLN’000 | PLN’000 | |
Przychody ze sprzedaży usług | 123 850 | 83 112 | 40 738 |
Koszty sprzedanych usług | - 108 004 | - 74 735 | - 33 269 |
Zysk brutto ze sprzedaży | 15 846 | 8 377 | 7 469 |
Koszty ogólnego zarządu | - 10 072 | - 7 549 | - 2 523 |
Pozostałe przychody / koszty operacyjne netto | 526 | 511 | 15 |
Utrata wartości należności i aktywów kontraktowych | - | - | - |
Zysk / strata na działalności operacyjnej (EBIT) | 6 300 | 1 339 | 4 961 |
Przychody / koszty finansowe netto | - 517 | - 198 | - 319 |
Wspólne ustalenia umowne | - | - | - |
Zysk / strata przed opodatkowaniem | 5 783 | 1 141 | 4 642 |
Podatek dochodowy | - 1 292 | - 267 | - 1 025 |
Zysk / strata netto | 4 491 | 874 | 3 617 |
Zysk / strata działalność kontynuowana | 3 617 | ||
Zysk / strata dotyczący grupy aktywów do zbycia | 874 | ||
Zysk / strata netto | 4 491 |
Dane porównawcze za okres: | Grupa aktywów do zbycia (Oktawave S.A., PerfectBot Sp. z o.o., Agencja K2 Sp. z o.o., K2 Precise S.A.) bez wyłączeń | Grupa aktywów do zbycia (Oktawave S.A., PerfectBot Sp. z o.o., Agencja K2 Sp. z o.o., K2 Precise S.A.) – wyłączenia* | Grupa aktywów do zbycia (Oktawave S.A., PerfectBot Sp. z o.o., Agencja K2 Sp. z o.o., K2 Precise S.A.) po wyłączeniach |
PLN’000 | PLN’000 | PLN’000 | |
Przychody ze sprzedaży usług | 88 550 | - 5 438 | 83 112 |
Koszty sprzedanych usług | - 80 173 | 5 438 | - 74 735 |
Zysk brutto ze sprzedaży | 8 377 | - | 8 377 |
Koszty ogólnego zarządu | - 7 549 | - | - 7 549 |
Pozostałe przychody / koszty operacyjne netto | 511 | - | 511 |
Utrata wartości należności i aktywów kontraktowych | - | - | - |
Zysk / strata na działalności operacyjnej (EBIT) | 1 339 | - | 1 339 |
Przychody / koszty finansowe netto | - 198 | - | - 198 |
Wspólne ustalenia umowne | - | - | - |
Zysk / strata przed opodatkowaniem | 1 141 | - | 1 141 |
Podatek dochodowy | - 267 | - | - 267 |
Zysk / strata netto | 874 | - | 874 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
. Dane porównawcze na dzień 31 grudnia 2021 r. Aktywa | Dane Grupy K2 z wyodrębnieniem Grupy aktywów do zbycia – Oktawave S.A. (pełna konsolidacja PerfectBot Sp. z o.o., Agencja K2 Sp. z o.o., K2 Precise S.A.) | Grupa aktywów do zbycia po wyłączeniach (PerfectBot Sp. z o.o., Agencja K2 Sp. z o.o., K2 Precise S.A.) | Dane Grupy K2 |
PLN’000 | PLN’000 | PLN’000 | |
AKTYWA TRWAŁE | 8 666 | 3 327 | 5 339 |
Wartości niematerialne | 1 292 | 735 | 557 |
Aktywa z tytułu prawa użytkowania | 3 028 | 178 | 2 850 |
Wartość firmy jednostek zależnych | 1 245 | 1 238 | 7 |
Rzeczowe aktywa trwałe | 480 | 125 | 355 |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 2 621 | 1 051 | 1 570 |
AKTYWA OBROTOWE | 50 973 | 17 863 | 54 300 |
Należności z tytułu dostaw i usług | 25 205 | 11 326 | 13 879 |
Pozostałe należności publicznoprawne | 1 186 | 890 | 296 |
Należności z tytułu podatku dochodowego | - | - | - |
Pozostałe należności | 560 | 430 | 130 |
Aktywa finansowe z tyt. udzielonych pożyczek | - | 1 508 | - 1 508 |
Pozostałe aktywa | 416 | 92 | 324 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 10 129 | 3 617 | 6 512 |
Aktywa obrotowe inne niż przeznaczone do sprzedaży | 37 496 | - | 19 633 |
Grupa aktywów do zbycia | 13 477 | 21 190 | 34 667 |
AKTYWA RAZEM | 59 639 | - | 59 639 |
Dane porównawcze na dzień 31 grudnia 2021 r. Pasywa | Dane Grupy K2 z wyodrębnieniem Grupy aktywów do zbycia – Oktawave S.A. (pełna konsolidacja PerfectBot Sp. z o.o., Agencja K2 Sp. z o.o., K2 Precise S.A.) | Grupa aktywów do zbycia po wyłączeniach (PerfectBot Sp. z o.o., Agencja K2 Sp. z o.o., K2 Precise S.A.) | Dane Grupy K2 |
PLN’000 | PLN’000 | ||
KAPITAŁ WŁASNY | 31 855 | - | 31 855 |
Kapitał podstawowy | 2 318 | - | 2 318 |
Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej | 5 340 | - | 5 340 |
Zyski zatrzymane | 18 752 | - | 18 752 |
Kapitał rezerwowy z tytułu emisji akcji pracowniczych | 2 197 | - | 2 197 |
Akcje własne | - | - | - |
Kapitał przynależny akcjonariuszom jednostki dominującej | 28 607 | - | 28 607 |
Udziały niedające kontroli | 3 248 | - | 3 248 |
ZOBOWIĄZANIA I REZERWY NA ZOBOWIĄZANIA | 27 784 | - | 27 784 |
Zobowiązania i rezerwy długoterminowe | 2 746 | 948 | 1 798 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 1 759 | 871 | 888 |
Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 987 | 77 | 910 |
Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe | 25 038 | 8 739 | 25 986 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 8 636 | 4 874 | 3 762 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w faktoringu odwrotnym | 1 160 | 1 160 | - |
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | 4 | 4 | - |
Pozostałe zobowiązania publicznoprawne | 1 661 | 513 | 1 148 |
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek | 656 | - | 656 |
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 3 516 | 88 | 3 428 |
Pozostałe zobowiązania | 587 | 305 | 282 |
Rezerwy na zobowiązania | 2 672 | 1 476 | 1 196 |
Pozostałe pasywa | 791 | 319 | 472 |
Zobowiązania krótkoterminowe bez związanych z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży | 19 683 | - | 10 944 |
Zobowiązania bezpośrednio związane z grupą aktywów do zbycia | 5 355 | 9 687 | 15 042 |
PASYWA RAZEM | 59 639 | - | 59 639 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
*Wartość przekształconych aktywów obrotowych to kwota aktywów obrotowych zatwierdzonych pomniejszonych o wartość aktywów obrotowych grupy aktywów do zbycia i powiększona o pełną kwotę grupy aktywów do zbycia.
**Wartość przekształconych zobowiązań i rezerw krótkoterminowych to kwota zobowiązań i rezerw krótkoterminowych zatwierdzonych pomniejszonych o wartość zobowiązań i rezerw krótkoterminowych grupy aktywów do zbycia i powiększona o pełną kwotę zobowiązań bezpośrednio związanych z grupą aktywów do zbycia.
Dane za okres: 1 stycznia 2022 r. – 31 grudnia 2022 r. | Dane Grupy K2 bez wyodrębnienia Oktawave S.A., PerfectBot Sp. z o.o., Agencji K2 Sp. z o.o. i K2 Precise S.A. | Oktawave S.A. (do 30.06.2022), PerfectBot Sp. z o.o. (do 31.08.2022), Agencja K2 Sp. z o.o., K2 Precise S.A. po wyłączeniach | Dane Grupy K2 |
PLN’000 | PLN’000 | PLN’000 | |
Przychody ze sprzedaży usług | 121 339 | 67 931 | 53 408 |
Koszty sprzedanych usług | - 103 783 | - 60 017 | - 43 766 |
Zysk brutto ze sprzedaży | 17 556 | 7 914 | 9 642 |
Koszty ogólnego zarządu | - 11 291 | - 6 636 | - 4 655 |
Pozostałe przychody / koszty operacyjne netto | 146 | 167 | - 21 |
Utrata wartości należności i aktywów kontraktowych | - | - | - |
Zysk / strata na działalności operacyjnej (EBIT) | 6 411 | 1 445 | 4 966 |
Przychody / koszty finansowe netto | 321 | - 159 | 480 |
Wynik na zbyciu akcji Oktawave | 21 850 | - | 21 850 |
Wynik na zbyciu udziałów PerfectBot | - 454 | - | - 454 |
Wspólne ustalenia umowne | 259 | - | 259 |
Zysk / strata przed opodatkowaniem | 28 387 | 1 286 | 27 101 |
Podatek dochodowy | - 3 319 | - 348 | - 2 971 |
Zysk / strata netto | 25 068 | 938 | 24 130 |
Zysk / strata działalność kontynuowana | 24 130 | ||
Zysk / strata dotyczący grupy aktywów do zbycia | 938 | ||
Zysk / strata netto | 25 068 |
.
Dane za okres: 1 stycznia 2022 r. – 31 grudnia 2022 r. | Oktawave S.A. (do 30.06.2022), PerfectBot Sp. z o.o. (do 31.08.2022), Agencja K2 Sp. z o.o., K2 Precise S.A. bez wyłączeń | Oktawave S.A. (do 30.06.2022), PerfectBot Sp. z o.o. (do 31.08.2022), Agencja K2 Sp. z o.o., K2 Precise S.A. – wyłączenia* | Oktawave S.A. (do 30.06.2022), PerfectBot Sp. z o.o. (do 31.08.2022), Agencja K2 Sp. z o.o., K2 Precise S.A. po wyłączeniach |
PLN’000 | PLN’000 | PLN’000 | |
Przychody ze sprzedaży usług | 72 072 | - 4 141 | 67 931 |
Koszty sprzedanych usług | - 64 158 | 4 141 | - 60 017 |
Zysk brutto ze sprzedaży | 7 914 | - | 7 914 |
Koszty ogólnego zarządu | - 6 636 | - | - 6 636 |
Pozostałe przychody / koszty operacyjne netto | 162 | - | 162 |
Utrata wartości należności i aktywów kontraktowych | - | - | - |
Zysk / strata na działalności operacyjnej (EBIT) | 1 440 | - | 1 440 |
Przychody / koszty finansowe netto | - 153 | - | - 153 |
Wspólne ustalenia umowne | - | - | - |
Zysk / strata przed opodatkowaniem | 1 287 | - | 1 287 |
Podatek dochodowy | - 349 | - | - 349 |
Zysk / strata netto | 938 | - | 938 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Dane na dzień 31 grudnia 2022 r. Aktywa | Dane Grupy K2 bez wyodrębnienia Grupy aktywów do zbycia (pełna konsolidacja Agencji K2 Sp. z o.o. i K2 Precise S.A.) | Grupa aktywów do zbycia po wyłączeniach | Dane Grupy K2 |
PLN’000 | PLN’000 | PLN’000 | |
AKTYWA TRWAŁE | 11 496 | 2 217 | 9 279 |
Wartości niematerialne | 1 222 | - | 1 222 |
Aktywa z tytułu prawa użytkowania | 4 321 | 95 | 4 226 |
Wartość firmy jednostek zależnych | 1 238 | 1 238 | - |
Rzeczowe aktywa trwałe | 325 | 139 | 186 |
Inwestycje konsolidowane metodą praw własności | 2 012 | 2 012 | |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 2 378 | 745 | 1 633 |
AKTYWA OBROTOWE | 49 380 | 17 441 | 51 597 |
Należności z tytułu dostaw i usług | 29 007 | 12 019 | 16 988 |
Pozostałe należności publicznoprawne | 1 006 | 634 | 372 |
Należności z tytułu podatku dochodowego | 839 | - | 839 |
Pozostałe należności | 357 | 131 | 226 |
Aktywa finansowe z tyt. udzielonych pożyczek | - | - | - |
Pozostałe aktywa | 378 | 47 | 331 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 17 793 | 4 610 | 13 183 |
Aktywa obrotowe inne niż przeznaczone do sprzedaży | - | - | 31 939 |
Grupa aktywów do zbycia | - | 19 658 | 19 658 |
AKTYWA RAZEM | 60 876 | - | 60 876 |
Dane na dzień 31 grudnia 2022 r. Pasywa | Dane Grupy K2 bez wyodrębnienia Grupy aktywów do zbycia (pełna konsolidacja Agencji K2 Sp. z o.o. i K2 Precise S.A.) | Grupa aktywów do zbycia po wyłączeniach | Dane Grupy K2 |
PLN’000 | PLN’000 | PLN’000 | |
KAPITAŁ WŁASNY | 37 682 | - | 37 682 |
Kapitał podstawowy | 2 468 | - | 2 468 |
Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej | 5 340 | - | 5 340 |
Zyski zatrzymane | 23 329 | - | 23 329 |
Kapitał rezerwowy z tytułu emisji akcji pracowniczych | 2 907 | - | 2 907 |
Akcje własne | - 231 | - | - 231 |
Kapitał przynależny akcjonariuszom jednostki dominującej | 33 813 | - | 33 813 |
Udziały niedające kontroli | 3 869 | - | 3 869 |
ZOBOWIĄZANIA I REZERWY NA ZOBOWIĄZANIA | 23 194 | - | 23 194 |
Zobowiązania i rezerwy długoterminowe | 4 635 | 865 | 3 770 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 1 842 | 843 | 999 |
Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 2 793 | 22 | 2 771 |
Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe | 18 559 | 8 891 | 19 424 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 10 361 | 5 772 | 4 589 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w faktoringu odwrotnym | 13 | 13 | - |
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | 797 | 120 | 677 |
Pozostałe zobowiązania publicznoprawne | 1 377 | 726 | 651 |
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek | - | - | - |
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 1 604 | 54 | 1 550 |
Pozostałe zobowiązania | 631 | 274 | 357 |
Rezerwy na zobowiązania | 2 866 | 1 277 | 1 589 |
Pozostałe pasywa | 910 | 655 | 255 |
Zobowiązania krótkoterminowe bez związanych z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży | - | - | 9 668 |
Zobowiązania bezpośrednio związane z grupą aktywów do zbycia | - | 9 756 | 9 756 |
PASYWA RAZEM | 60 876 | - | 60 876 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
*Wartość przekształconych aktywów obrotowych to kwota aktywów obrotowych zatwierdzonych pomniejszonych o wartość aktywów obrotowych grupy aktywów do zbycia i powiększona o pełną kwotę grupy aktywów do zbycia.
**Wartość przekształconych zobowiązań i rezerw krótkoterminowych to kwota zobowiązań i rezerw krótkoterminowych zatwierdzonych pomniejszonych o wartość zobowiązań i rezerw krótkoterminowych grupy aktywów do zbycia i powiększona o pełną kwotę zobowiązań bezpośrednio związanych z grupą aktywów do zbycia.
Oktawave S.A. | 31.12.2022 |
Cena sprzedaży | 25 048 |
Aktywa Oktawave S.A. | 14 314 |
Zobowiązania Oktawave | - 11 330 |
Wartość firmy | 7 |
Koszty transakcyjne | 882 |
Udziały niekontrolujące | - 675 |
Wartość sprzedanego biznesu | 3 198 |
Wynik na zbyciu akcji Oktawave | 21 850 |
PerfectBot Sp. z o.o. | 31.12.2022 |
Cena sprzedaży | 3 |
Wartość aktywów netto przynależna do K2 Holding | 51 |
Wartość aktywów netto PerfectBot (w konsolidacji) | - 102 |
Udziały niekontrolujące osób fizycznych | - 271 |
Koszty transakcyjne | - 135 |
Wartość sprzedanego biznesu | - 457 |
Wynik na zbyciu udziałów PerfectBot | - 454 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej K2 Holding za rok 2022
Podpisy
Data: 26 kwietnia 2023
Podpisy Członków Zarządu K2 Holding S.A. | Podpis osoby, której powierzono sporządzenie sprawozdania finansowego | |||||||||
Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym | Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym | Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym | Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym | |||||||
Paweł Wujec Prezes Zarządu | Artur Piątek Wiceprezes Zarządu | Tomasz Burczyński Członek Zarządu | Mariusz Tomczak | |||||||