iso4217:PLNxbrli:sharesxbrli:sharesiso4217:PLN259400TMZY6ZUZR0B6892022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400TMZY6ZUZR0B6892022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400TMZY6ZUZR0B6892022-01-012022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember259400TMZY6ZUZR0B6892022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400TMZY6ZUZR0B6892021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400TMZY6ZUZR0B6892021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400TMZY6ZUZR0B6892021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember259400TMZY6ZUZR0B6892021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400TMZY6ZUZR0B6892023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400TMZY6ZUZR0B6892023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400TMZY6ZUZR0B6892023-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember259400TMZY6ZUZR0B6892023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400TMZY6ZUZR0B6892023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400TMZY6ZUZR0B6892023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400TMZY6ZUZR0B6892023-01-012023-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember259400TMZY6ZUZR0B6892023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400TMZY6ZUZR0B6892022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400TMZY6ZUZR0B6892022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400TMZY6ZUZR0B6892022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember259400TMZY6ZUZR0B6892022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400TMZY6ZUZR0B6892021-12-31259400TMZY6ZUZR0B6892022-12-31259400TMZY6ZUZR0B6892023-12-31259400TMZY6ZUZR0B6892022-01-012022-12-31259400TMZY6ZUZR0B6892023-01-012023-12-31

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

SPIS TREŚCI

SKONSOLIDOWANY rachunek zysków i strat3

SKONSOLIDOWANE sprawozdanie z całkowitych dochodów3

sKONSOLIDOWANE Sprawozdanie z sytuacji finansowej4

skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych5

sprawozdanie ze zmian w SKONSOLIDOWANYM kapitale własnym6

ZASADY RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE7

1.INFORMACJE OGÓLNE7

2.OPIS ORGANIZACJI GRUPY KAPITAŁOWEJ7

3.ZMIANY W STRUKTURZE GRUPY KAPITAŁOWEJ8

4.SKŁAD ORGANÓW JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ8

5.ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO10

6.ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA PROFESJONALNYM OSĄDZIE I SZACUNKACH10

7.PODSTAWA SPORZĄDZENIA SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO12

8.ISTOTNE ZASADY RACHUNKOWOŚCI12

9.NOWE STANDARDY I INTERPRETACJE, KTÓRE ZOSTAŁY OPUBLIKOWANE, A NIE WESZŁY JESZCZE W ŻYCIE

10.ISTOTNE ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI14

11.PRZEDSTAWIENIE INFORMACJI DOTYCZĄCYCH FAKTYCZNEGO I POTENCJALNEGO WPŁYWU WOJNY W UKRAINIE NA DZIAŁALNOŚĆ EMITENTA ORAZ GRUPY KAPITAŁOWEJ ZAMET33

12.ZMIANA SZACUNKÓW, KOREKTA BŁĘDÓW, ZMIANA PREZENTACJI DANYCH FINANSOWYCH33

13.SEZONOWOŚĆ DZIAŁALNOŚCI33

14.Segmenty branżowe34

15.DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA35

16.OBJAŚNIENIA DOTYCZĄCE SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH36

17.PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY37

18.Aktywa i zobowiązania z tytułu umów z klientami38

19.KOSZTY WEDŁUG RODZAJÓW38

20.AMORTYZACJA39

21.KOSZTY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH39

22.POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA40

23.PRZYCHODY FINANSOWE41

24.KOSZTY FINANSOWE41

25.Podatek dochodowy41

26.odroczony Podatek dochodowy42

27.ZYSK / (STRATA) NA JEDNĄ AKCJĘ43

28.Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty43

29.Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS43

30.RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE44

31.AKTYWA TRWAŁE PRZEZNACZONE DO SPRZEDAŻY45

32.ZABEZPIECZENIA NA MAJĄTKU46

33.LEASING - GRUPa jako leasingobiorca46

34.Aktywa niematerialne47

35.ZAPASY48

36.należności krótkoterminowe48

37.POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE49

38.POZOSTAŁE AKTYWA OBROTOWE51

39.środki pieniężne i ich ekwiwalenTy51

40.KAPITAŁy własne51

41.kredyty BANKOWE53

42.CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM55

43.REZERWY59

44.ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG61

45.Pozostałe zobowiązania62

46.Należności i zobowiązania warunkowe62

47.Zobowiązania do poniesienia nakładów i inne zobowiązania do poniesienia w przyszłości63

48.postępowania sądowe i administracyjne63

49.transakcje z podmiotami powiązanymi63

50.ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM64

51.WYNAGRODZENIA CZŁONKÓW ZARZĄDU I ORGANÓW NADZORU65

52.WYNAGRODZENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DO BADANIA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH65

53.zdarzenia po zakończeniu okresu sprawozdawczego66

 

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

SKONSOLIDOWANY rachunek zysków i strat

 

  

Nota

Rok zakończony

Rok zakończony

 

 

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Przychody netto ze sprzedaży

17

223 189

253 513

Przychody netto ze sprzedaży – działalność kontynuowana

 

133 878

149 026

Przychody netto ze sprzedaży – działalność zaniechana

 

89 311

104 487

Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów

19

(180 814)

(215 394)

Zysk (strata) brutto ze sprzedaży

  

42 375

38 119

Koszty sprzedaży

19

(4 669)

(4 106)

Koszty ogólnego zarządu

19

(24 997)

(21 650)

Pozostałe przychody

22

3 135

9 903

Pozostałe koszty

22

(4 619)

(19 321)

Zysk (strata) z tytułu utraty wartości należności

  

104

(3 283)

Zysk (strata) z działalności operacyjnej

  

11 329

(338)

Przychody finansowe

23

17 351

2 635

Koszty finansowe

24

(5 405)

(4 800)

Zysk (strata) brutto

  

23 275

(2 503)

Podatek dochodowy

25

(9 120)

(832)

Zysk (strata) netto

  

14 155

(3 335)

Zysk (strata) netto działalność kontynuowana

 

1 621

(9 087)

Zysk (strata) netto działalność zaniechana

 

12 534

5 752

Zysk netto przypisany:

  

  

  

akcjonariuszom jednostki dominującej

  

14 155

(3 335)

akcjonariuszom niekontrolującym

  

-

-

Średnia ważona i średnia ważona rozwodniona liczba akcji

 

105 920 000

105 920 000

Podstawowy zysk / (strata) na 1 akcję (zł)

27

0,13

(0,03)

Podstawowy zysk / (strata) na 1 akcję (zł) z działalności kontynuowanej

 

0,01

(0,08)

Podstawowy zysk / (strata) na 1 akcję (zł) z działalności zaniechanej

  

0,12

0,05

Rozwodniony zysk / (strata) na 1 akcję (zł)

27

0,13

(0,03)

Rozwodniony zysk / (strata) na 1 akcję (zł) z działalności kontynuowanej

  

0,01

(0,08)

Rozwodniony zysk / (strata) na 1 akcję (zł) z działalności zaniechanej

  

0,12

0,05

 

SKONSOLIDOWANE sprawozdanie z całkowitych dochodów

 

  

Rok zakończony

Rok zakończony

  

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Zysk (strata) netto

14 155

(3 335)

Inne całkowite dochody podlegające przeklasyfikowaniu do zysków i strat

(242)

377

Wycena instrumentów zabezpieczających

(394)

466

Podatek dochodowy

152

(89)

Inne całkowite dochody niepodlegające przeklasyfikowaniu do zysków i strat

(16)

258

Wycena aktuarialna

(20)

319

Podatek dochodowy

4

(61)

Razem inne całkowite dochody

(258)

635

Całkowite dochody ogółem

13 897

(2 700)

przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej

13 897

(2 700)

Działalność kontynuowana

1 884

(8 940)

Działalność zaniechana

12 013

6 240

przypadające akcjonariuszom niekontrolującym

-

-

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

sKONSOLIDOWANE Sprawozdanie z sytuacji finansowej

 

  

Nota

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Aktywa trwałe

  

37 537

57 802

Rzeczowe aktywa trwałe

30

36 621

53 628

Aktywa niematerialne

34

238

291

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

26

678

3 883

  

  

  

  

Aktywa obrotowe

  

155 898

169 291

Zapasy

35

8 421

22 342

Aktywa z tytułu umów

18

24 644

54 712

Należności z tytułu dostaw i usług

36

38 558

36 771

Należności z tytułu podatku dochodowego

  

251

372

Pozostałe należności

36

2 682

7 092

Pozostałe aktywa finansowe

37

1 611

1 180

Pozostałe aktywa obrotowe

38

812

1 188

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

39

78 919

45 634

Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży

31

0

-

Aktywa razem

  

193 435

227 093

  

  

  

  

  

Nota

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Kapitał własny

40

134 180

121 425

Kapitał zakładowy

0

63 552

74 144

Kapitał zapasowy

0

25 409

33 101

Kapitał rezerwowy

  

22 298

22 298

Zyski zatrzymane / (niepokryte straty)

0

22 921

(8 118)

Kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

  

134 180

121 425

  

  

  

  

Zobowiązania długoterminowe

0

13 900

16 954

Kredyty i pożyczki

41

0

-

Zobowiązania z tytułu leasingu

33

8 966

9 564

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego

26

542

1 269

Rezerwy długoterminowe

43

4 392

6 121

  

H

  

  

Zobowiązania krótkoterminowe

0

45 355

88 714

Kredyty i pożyczki

41

11 980

29 083

Zobowiązania z tytułu leasingu

33

1 213

1 494

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

44

11 947

28 778

Zobowiązania z tytułu umów

18

1 178

6 768

Rezerwy krótkoterminowe

43

2 989

7 499

Pozostałe zobowiązania finansowe

37

345

-

Pozostałe zobowiązania

45

15 703

15 092

  

  

  

  

Kapitał i zobowiązania razem

  

193 435

227 093

 

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

 

  

Rok zakończony

Rok zakończony

  

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Działalność operacyjna

  

  

Zysk (strata) brutto

23 275

(2 503)

 

Korekty:

  

  

Amortyzacja

5 334

6 220

Odsetki i udziały w zyskach

2 630

2 906

(Zysk) strata z tytułu działalności inwestycyjnej

(6 326)

(4 355)

Odpis aktualizujący aktywa trwałe

-

-

Zmiana stanu rezerw

(2 772)

2 232

Zmiana stanu zapasów

7 491

(9 971)

Zmiana stanu należności

(8 921)

(16 024)

Zmiana stanu aktywów z tytułu umów

20 937

(16 708)

Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem kredytów

(9 491)

13 314

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu umów

7 340

944

Podatek dochodowy zapłacony

(5 392)

(3 262)

Inne korekty

(14 441)

2 412

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej

19 664

(24 795)

 

Działalność inwestycyjna

  

  

Wpływy:

  

  

Zbycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych

1 157

13 073

Wpływ ze zbycia jednostki zależnej

39 000

-

Wydatki:

  

  

Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych

(4 760)

(1 711)

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

35 397

11 362

 

 

 

Działalność finansowa

 

  

Wpływy:

 

  

Kredyty i pożyczki

3 123

26 164

Wydatki:

  

  

Spłaty kredytów

(20 226)

-

Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu

(2 043)

(1 805)

Odsetki

(2 630)

(2 906)

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

(21 776)

21 453

 

  

 

Zwiększenie (zmniejszenie) stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów przed skutkami zmian kursów wymiany

33 285

8 020

Skutki zmian kursów wymiany, które dotyczą środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych

-

16

Zwiększenie (zmniejszenie) stanu środków pieniężnych

i ich ekwiwalentów

33 285

8 036

Środki pieniężne na początek okresu

45 634

37 598

Środki pieniężne na koniec okresu

78 919

45 634

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

sprawozdanie ze zmian w SKONSOLIDOWANYM kapitale własnym

 

  

Kapitał zakładowy

Kapitał zapasowy

Kapitał rezerwowy

Zyski zatrzymane / (niepokryte straty)

Kapitał własny Razem

Stan na 1 stycznia 2023

74 144

33 101

22 298

(8 118)

121 425

Zysk (strata) netto za okres

-

-

-

14 155

14 155

Inne całkowite dochody

-

-

-

(258)

(258)

Razem całkowite dochody

-

-

-

13 897

13 897

Przeniesienie zysku na kapitał zapasowy

-

6 070

-

(6 070)

-

Przeniesienie zysku na kapitał rezerwowy

-

-

-

-

-

Inne

-

-

-

(1 142)

(1 142)

Pokrycie straty z lat ubiegłych

(10 592)

(13 762)

-

24 354

-

Stan na 31 grudnia 2023

63 552

25 409

22 298

22 921

134 180

  

  

  

  

  

  

Stan na 1 stycznia 2022

74 144

33 010

20 905

(3 934)

124 125

Zysk (strata) netto za okres

-

-

-

(3 335)

(3 335)

Inne całkowite dochody

-

-

-

635

635

Razem całkowite dochody

-

-

-

(2 700)

(2 700)

Przeniesienie zysku na kapitał zapasowy

-

91

-

(91)

-

Utworzenie kapitału rezerwowego

-

-

1 393

(1 393)

-

Stan na 31 grudnia 2022

74 144

33 101

22 298

(8 118)

121 425

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

ZASADY RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE

 

1.INFORMACJE OGÓLNE

Nazwa: Grupa ZAMET Spółka Akcyjna

Państwo Rejestracji – Rzeczpospolita Polska

Siedziba: Piotrków Trybunalski, 97-300, ul. Dmowskiego 38B 

Adres zarejestrowanego biura jednostki: Piotrków Trybunalski, 97-300, ul. Dmowskiego 38B 

Podstawowy przedmiot działalności: działalność o charakterze produkcyjno – usługowym w branży konstrukcji stalowych oraz maszyn i urządzeń dla przemysłu (PKD 25.11.Z)

Podstawowe miejsce prowadzenia działalności: Rzeczpospolita Polska

Organ prowadzący rejestr: Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS: 0000340251

Czas trwania jednostki oraz jednostek wchodzących w skład Grupy: nieograniczony

Okres objęty sprawozdaniem finansowym: 01.01.2023 r.– 31.12.2023 r.

Bezpośrednią kontrolę nad Grupą sprawuje TDJ EQUITY III Sp. z o. o. Pośrednią kontrolę nad Grupą sprawuje TDJ S.A. Podmiotem sprawującym kontrolę nad Grupą na najwyższym szczeblu jest Pan Tomasz Domogała

Zmiany w nazwie jednostki lub innych danych identyfikujących w okresie sprawozdawczym: nie wystąpiły.

Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy – TDJ S.A. jest jednostką najwyższego szczebla grupy.

 

Grupa Kapitałowa ZAMET („Grupa”) składa się z ZAMET Spółka Akcyjna („jednostka dominująca”, „Spółka”) i jej spółek zależnych.

Jednostką dominującą Grupy jest Zamet S.A. z siedzibą w Polsce w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Dmowskiego 38B, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia

w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000340251. Spółce nadano numer statystyczny REGON 100538529.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy za rok 2023 obejmuje rok zakończony 31 grudnia 2023 roku oraz zawiera dane porównawcze za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku. 

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku zostało zatwierdzone w dniu 30 kwietnia 2024 roku.

 

2.OPIS ORGANIZACJI GRUPY KAPITAŁOWEJ

Na dzień 31.12.2023 roku Grupę Kapitałową ZAMET tworzyły:

Zamet Spółka Akcyjnaz siedzibą w Polsce w Piotrkowie Trybunalskim, (jednostka dominująca, Emitent), zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000340251.

Zamet Industry spółka z ograniczoną odpowiedzialnościąz siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim (jednostka zależna), zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000897010.

Zamet S.A. posiada 100% udziałów w tej spółce.

 

Zamet Budowa Maszyn Spółka Akcyjnaz siedzibą w Tarnowskich Górach (jednostka zależna), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000289560.

Zamet S.A. posiada 100 % akcji w kapitale zakładowym Zamet Budowa Maszyn S.A. dających tyle samo głosów

na Walnym Zgromadzeniu tej spółki.

 

Zamet Business Development spółka z ograniczoną odpowiedzialnościąz siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim (jednostka zależna) wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000884508.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Zamet S.A. jest jedynym wspólnikiem spółki posiadającym tym samym 100% udziałów w ogólnej liczbie głosów.

Skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym objęte są wszystkie wyżej wymienione spółki. W okresie porównawczym roku ubiegłego konsolidacji podlegały wszystkie spółki wskazane powyżej oraz Mostostal Chojnice spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Chojnicach, której 100% udziałów zostało zbyte w dniu

01 grudnia 2023 roku. Wyniki tej spółki za okres od 01.01.2023 – 30.11.2023 (data utraty kontroli) zostały zaprezentowane w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu jako działalność zaniechana (zgodnie z MSSF 5).

 

Poniżej zaprezentowano schemat struktury Grupy Kapitałowej Zamet na dzień 31 grudnia 2023 roku:

 

  

 

.ZMIANY W STRUKTURZE GRUPY KAPITAŁOWEJ

W dniu 16.11.2023 roku Zarząd Emitenta wystąpił z wnioskiem do Rady Nadzorczej o wyrażenie zgody na zbycie

100 procent udziałów w kapitale zakładowym spółki zależnej tj. Mostostal Chojnice sp. z o.o. z siedzibą w Chojnicach, wpisanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000943926 (dalej: „Mostostal Chojnice”). Zbycie udziałów nastąpiła w dniu 01.12.2023 roku na rzecz podmiotu niepowiązanego spółki ZUGIL S.A.

z siedzibą w Wieluniu.

Poza wyżej wykazanymi zmianami w okresie sprawozdawczym oraz po jego zakończeniu, do dnia publikacji niniejszego sprawozdania, nie wystąpiły inne zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej Emitenta

3.SKŁAD ORGANÓW JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ

Zarząd

 

W skład Zarządu jednostki dominującej na dzień 1 stycznia 2023 roku wychodzili:

Artur Jeziorowski – Prezes Zarządu

Rafał Komorowski – Wiceprezes Zarządu

 

W okresie od dnia 1 stycznia 2023 roku do dnia zatwierdzenia i publikacji niniejszego sprawozdania finansowego nie miały miejsce zmiany w składzie Zarządu spółki.

Na dzień 31 grudnia 2023 roku skład Zarządu był następujący:

Artur Jeziorowski - Prezes Zarządu

Rafał Komorowski – Wiceprezes Zarządu.

  

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Rada Nadzorcza

 

W skład Rady Nadzorczej jednostki dominującej na dzień 1 stycznia 2023 roku wychodzili:

Tomasz Domogała – Przewodniczący Rady Nadzorczej

Czesław Kisiel – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej

Jacek Leonkiewicz – Członek Rady Nadzorczej

Adam Toborek– Członek Rady Nadzorczej

Tomasz Kruk – Niezależny Członek Rady Nadzorczej

Dorota Wyjadłowska – Niezależny Członek Rady Nadzorczej

W okresie sprawozdawczym miały miejsca następujące zmiany w składzie Rady Nadzorczej Spółki:

 

• W dniu 21 lutego 2023 roku rezygnację z członkostwa w Radzie Nadzorczej Spółki, ze skutkiem na dzień

8 marca 2023 roku (na koniec tego dnia), złożyli Pan Tomasz Domogała oraz Pan Czesław Kisiel.

• W dniu 9 marca 2023 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie powołało do Rady Nadzorczej Pana Roberta Rogowskiego.

 

W dniu 27 czerwca 2023 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie powołało w skład Rady Nadzorczej Spółki na kolejną, wspólną, dwuletnią kadencję, następujące osoby:

Jacek Leonkiewicz

Robert Rogowski

Adam Toborek

Paweł Majcherkiewicz

Tomasz Kruk

Dorota Wyjadłowska

 

W dniu 26 lipca 2023 roku Rada Nadzorcza podjęła uchwałę w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Nadzorczej Pana Jacka Leonkiewicza.

W dniu 16 lutego 2024 roku Pan Paweł Majcherkiewicz złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Nadzorczej

ze skutkiem na dzień 21 lutego 2024 roku.

W dniu 22 lutego 2024 roku do Rady Nadzorczej powołano Pana Michała Ciszka.

Uchwałą numer 99/VIII/2027 Rady Nadzorczej ZAMET S.A. z dnia 12 marca 2024 roku rolę Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej powierzono Panu Jackowi Leonkiewiczowi

Uchwałą numer 98/VIII/2024 Radu Nadzorczej ZAMET S.A. z dnia 12 marca 2024 roku rolę Przewodniczącego Rady Nadzorczej powierzono Panu Adamowi Toborkowi

Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania skład Rady Nadzorczej jest następujący.

 

Adam ToborekPrzewodniczący Rady Nadzorczej

Jacek Leonkiewicz Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej

Robert Rogowski Członek Rady Nadzorczej

Michał CiszekCzłonek Rady Nadzorczej

Tomasz Kruk Niezależny Członek Rady Nadzorczej

Dorota Wyjadłowska Niezależny Członek Rady Nadzorczej

Poza zmianami opisanymi powyżej w okresie do dnia zatwierdzenia i publikacji niniejszego sprawozdania nie miały miejsce inne zmiany w składzie Rady Nadzorczej.

W Spółce funkcjonują komitety działające w ramach Rady Nadzorczej, zajmujące się sprawami wg przypisanej właściwości. Komitety wspierają działania Rady oraz pełnią funkcje konsultacyjne i doradcze. Zadania komitetów są realizowane poprzez przedstawianie Radzie Nadzorczej, rekomendacji, wniosków, opinii i sprawozdań,

w szczególności w formie uchwał komitetu.

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

5.ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji w dniu 30 kwietnia 2024 roku.

 

6.ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA PROFESJONALNYM OSĄDZIE I SZACUNKACH

Profesjonalny osąd

Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy wymaga od Zarządu jednostki dominującej dokonania osądów, szacunków oraz założeń, które mają wpływ na prezentowane przychody, koszty, aktywa i zobowiązania i powiązane z nimi noty oraz ujawnienia dotyczące zobowiązań warunkowych. Niepewność co do tych założeń i szacunków może spowodować istotne korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w przyszłości.

Klasyfikacja umów leasingu, w których Grupa występuje jako leasingobiorca

Grupa występuje jako strona umów leasingu. Grupa ocenia w momencie zawarcia umowy czy umowa jest leasingiem lub zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeśli przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie.

Ujmowanie przychodów i kosztów

Z chwilą podpisania umowy z klientem, kierownictwo dokonuje oceny czy przychód powinien być ujmowany w określonym momencie czy w miarę upływu czasu. Dla umów z których przychód powinien być rozpoznawany w miarę upływu czasu Grupa dokonuje oceny stopnia zaawansowania umowy (wypełnienia zobowiązania). Stosowanie metody stopnia zaawansowania wymaga szacowania proporcji dotychczas wykonanych prac do całości usług do wykonania. Jeżeli wyniku kontraktu nie można wiarygodnie oszacować, ale oczekuje się, że koszty poniesione podczas spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia zostaną odzyskane, Grupa ujmuje przychody wyłącznie do wysokości kosztów poniesionych do momentu, w którym można dokonać racjonalnego pomiaru wyników spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia. Stopień zaawansowania kontraktu określany jest stosunkiem kosztów poniesionych do kosztów prognozowanych. Zasady wyceny kontraktów długoterminowych w zakresie oceny stopnia zaawansowania kontraktów oraz wyniku na kontraktach zostały opisane w polityce rachunkowości (nota).

Niepewność szacunków i założeń

Grupa dokonuje szacunków, osądów i przyjmuje założenia dotyczące przyszłości. Szacunki i związane z nimi założenia opierają się o doświadczenia historyczne, plany na przyszłość oraz inne istotne czynniki. Rzeczywiste wyniki mogą odbiegać od przyjętych szacunków. Szacunki i leżące u ich podstaw założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmianę wielkości szacunkowych ujmuje się w okresie, w którym nastąpiła weryfikacja, jeśli dotyczy ona wyłącznie tego okresu, lub w okresie bieżącym i okresach przyszłych.

Poniżej opisano podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności i szacunków występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym. Grupa przyjęła założenia i szacunki na temat przyszłości na podstawie wiedzy posiadanej podczas sporządzania sprawozdania finansowego. Występujące założenia i szacunki mogą ulec zmianie na skutek wydarzeń w przyszłości wynikających ze zmian rynkowych lub zmian nie będących pod kontrolą Grupy. Takie zmiany są odzwierciedlane w szacunkach lub założeniach w chwili wystąpienia.

Utrata wartości aktywów trwałych

Na dzień bilansowy Grupa dokonała analizy w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty wartości składników aktywów trwałych. Wyniki analizy zostały opisane w nocie 30 Rzeczowe aktywa trwałe.

Stawki amortyzacyjne

Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz aktywów niematerialnych. Grupa dokonała weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków i nie zidentyfikowano konieczności zmiany stawek amortyzacyjnych.

Utrata wartości należności handlowych

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Grupa wykorzystuje macierze rezerw do wyceny odpisu na oczekiwane straty kredytowe w odniesieniu do należności

handlowych. W celu ustalenia oczekiwanych strat kredytowych, należności handlowe zostały pogrupowane na podstawie podobieństwa charakterystyki ryzyka kredytowego. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.

Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych

Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych. Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 10.

Podatek odroczony

Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.

Grupa ocenia charakter i zakres dowodów uzasadniających wniosek, iż jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty przyszły dochód do opodatkowania wystarczający do odliczenia od niego nierozliczonych strat podatkowych, niewykorzystanych ulg podatkowych lub innych ujemnych różnic przejściowych.

Przy ocenie, czy osiągnięcie przyszłych dochodów do opodatkowania jest prawdopodobne (prawdopodobieństwo powyżej 50%), Grupa uwzględnia wszystkie dostępne dowody, zarówno te potwierdzające istnienie prawdopodobieństwa, jak i te świadczące o jego braku. 

Rozliczenia podatkowe

Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Te zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.

W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.

Z dniem 15 lipca 2016 r. do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisów ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był pozorny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji.

Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja grupy.

Grupa ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Gdy istnieje niepewność co do tego, czy i w jakim zakresie organ podatkowy będzie akceptował poszczególne rozliczenia podatkowe transakcji, Grupa ujmuje te rozliczenia uwzględniając ocenę niepewności.

Mając na uwadze powyższe i w świetle posiadanej dokumentacji, Grupa nie widzi uzasadnionych podstaw do zakwestionowania transakcji ujętych w sprawozdaniu finansowym.

7.PODSTAWA SPORZĄDZENIA SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości. 

Na dzień bilansowy Grupa prezentuje aktywa obrotowe netto w wysokości 110 963 tysięcyPLN. W finansowaniu działalności Grupa wykorzystuje środki własne oraz krótkoterminowe instrumenty finansowe, głównie w postaci kredytów w rachunku bieżącym, których szczegóły zostały przedstawione w nocie 40 niniejszego sprawozdania finansowego. Zgodnie z zawartymi umowami Grupa jest zobowiązana do realizacji wymogów, w tym między innymi do terminowej obsługi zadłużenia oraz spełniania określonych wskaźników finansowych, które na dzień 31 grudnia 2023 roku zostały spełnione.

Zarząd Emitenta zidentyfikował istnienie okoliczności związanych z wpływem wojny w Ukrainie na działalność Grupy, opisane w nocie 11 niniejszego sprawozdania. W wyniku przeprowadzonych analiz obejmujących m.in. obszary zabezpieczenia kontynuowania działalności operacyjnej, płynności i finansowania, zarząd nie zidentyfikował istotnych ryzyk dla kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości, z uwzględnieniem opisanych w wyżej wymienionych notach zdarzeń.

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego,

z wyjątkiem pochodnych instrumentów finansowych, które są wyceniane według wartości godziwej. Wartość bilansowa ujętych zabezpieczanych aktywów i zobowiązań jest korygowana o zmiany wartości godziwej, które można przypisać ryzyku, przed którym te aktywa i zobowiązania są zabezpieczane.

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w polskich złotych („PLN”), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN. 

 

Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdania finansowego

Skonsolidowane sprawozdania finansowe Grupy zostały przedstawione w polskich złotych (PLN), które są również walutą funkcjonalną jednostki dominującej i jednostek zależnych.

 

Oświadczenie o zgodności

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez Unię Europejską („MSSF UE”). Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w Unii Europejskiej proces wprowadzania MSSF, MSSF mające zastosowanie do tego sprawozdania finansowego nie różnią się od MSSF UE.

MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”).

Niektóre jednostki Grupy prowadzą swoje księgi rachunkowe zgodnie z polityką (zasadami) rachunkowości określoną przez Ustawę z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości („Ustawa”) z późniejszymi zmianami i wydanymi na jej podstawie przepisami („polskie standardy rachunkowości”). Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty nie zawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF.

 

8.ISTOTNE ZASADY RACHUNKOWOŚCI

Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za okres zakończony 31 grudnia 2023 roku, z wyjątkiem zastosowania nowych lub zmienionych standardów oraz interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się od 1 stycznia 2023 roku i później.

MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe (opublikowano dnia 18 maja 2017 roku) w tym Zmiany do MSSF 17 (opublikowano dnia 25 czerwca 2020) - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia

1 stycznia 2023 roku lub później;

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Zmiany do MSR 1 i Stanowiska Praktycznego 2: Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;

Zmiany do MSR 8: Definicja wartości szacunkowych (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;

Zmiany do MSR 12: Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji (opublikowano dnia 7 maja 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;

Zmiany do MSR 12: Podatek dochodowy – Międzynarodowa reforma podatkowa – Modelowe Zasady Drugiego Filaru (opublikowano 23 maja 2023 roku) – mające zastosowanie do ujawnień w rocznych sprawozdaniach finansowych, dla okresów rozpoczętych w dniu lub po 1 stycznia 2023 roku;

Zmiany do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – Informacje porównawcze (opublikowano dnia 9 grudnia 2021 roku) - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.

Nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje, które mają zastosowanie po raz pierwszy w 2023 roku, nie mają istotnego wpływu na niniejsze sprawozdanie finansowe Grupy.

9.NOWE STANDARDY I INTERPRETACJE, KTÓRE ZOSTAŁY OPUBLIKOWANE, A NIE WESZŁY JESZCZE W ŻYCIE

Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie na dzień bilansowy:

MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe (opublikowano dnia 30 stycznia 2014 roku) – zgodnie

z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2016 roku lub później;

 

Zmiany do MSSF 10 i MSR 28: Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem (opublikowano dnia 11 września 2014 roku) – prace prowadzące do zatwierdzenia niniejszych zmian zostały przez UE odłożone bezterminowo - termin wejścia

w życie został odroczony przez RMSR na czas nieokreślony;

 

Zmiany do MSR 1: Prezentacja sprawozdań finansowych – Podział zobowiązań na krótkoterminowe

i długoterminowe – odroczenie daty wejścia w życie oraz Zobowiązania długoterminowe zawierające klauzule umowne (opublikowano odpowiednio dnia 23 stycznia 2020 roku oraz 15 lipca 2020 roku oraz 31 października 2022 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2024 roku lub później;

 

Zmiana do MSSF 16 Leasing: Zobowiązanie leasingowe w transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego (opublikowano dnia 22 września 2022 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mająca zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia

1 stycznia 2024 roku lub później;

 

Zmiany do MSR 7 „Rachunek przepływów pieniężnych” oraz MSSF 7 „Instrumenty finansowe – ujawnianie informacji” – umowy finansowania zobowiązań wobec dostawców – do stosowania po 1 stycznia 2024r. Do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE;

 

Zmiany do MSR 21 „Skutki zmian kursów wymiany walut obcych” – brak wymienialności – do stosowania

po 1 stycznia 2025r. Do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE.

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską.

Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do dnia jego publikacji Zarząd nie zakończył jeszcze prac związanych z oceną wpływu wprowadzenia pozostałych standardów oraz interpretacji na stosowane przez Grupę zasady (politykę) rachunkowości w odniesieniu do działalności Spółki lub jej wyników finansowych. Niemniej, w ocenie Zarządu powyższe zmiany standardów nie będą miały znaczącego wpływu na sprawozdanie finansowe spółki. 

10.ISTOTNE ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI

Zasady konsolidacji

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe jednostki dominującej

Zamet S.A. oraz sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzone za rok zakończony 31 grudnia 2023 roku. oraz wyniki spółki Mostostal Chojnice sp. z o. za okres 01.01.2023 r. do 30.11.2023 r. wykazanej

w sprawozdaniu jako działalność zaniechana.

Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.

Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostały w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane, chyba że dowodzą wystąpienia utraty wartości.

Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane od dnia utraty kontroli. Sprawowanie kontroli przez jednostkę dominująca ma miejsce wtedy, gdy:

posiada władzę nad danym podmiotem,

podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,

ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.

Grupa weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.

W sytuacji, gdy Grupa posiada mniej niż większość praw głosów w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu są wystarczające do jednostronnego kierowania istotnymi działaniami tej jednostki, oznacza to, że sprawuje nad nią władzę. W momencie oceny czy prawa głosu w danej jednostce są wystarczające dla zapewnienia władzy, Grupa analizuje wszystkie istotne okoliczności, w tym:

wielkość posiadanego pakietu praw głosu w porównaniu do rozmiaru udziałów i stopnia rozproszenia praw głosu posiadanych przez innych udziałowców;

potencjalne prawa głosu posiadane przez Grupę, innych udziałowców lub inne strony;

prawa wynikające z innych ustaleń umownych; a także

dodatkowe okoliczności, które mogą dowodzić, że Grupa posiada lub nie posiada możliwości kierowania istotnymi działaniami w momencie podejmowania decyzji, w tym schematy głosowania zaobserwowane na poprzednich zgromadzeniach udziałowców.

Zmiany w udziale własnościowym jednostki dominującej, które nie skutkują utratą kontroli nad jednostką zależną są ujmowane jako transakcje kapitałowe. W takich przypadkach w celu odzwierciedlenia zmian we względnych udziałach w jednostce zależnej Grupa dokonuje korekty wartości bilansowej udziałów kontrolujących oraz udziałów niekontrolujących. Wszelkie różnice pomiędzy kwotą korekty udziałów niekontrolujących a wartością godziwą kwoty zapłaconej lub otrzymanej odnoszone są na kapitał własny i przypisywane do właścicieli jednostki dominującej.

  

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Wycena do wartości godziwej

Wartość godziwa jest rozumiana jako cena, która byłaby otrzymana ze sprzedaży składnika aktywów, bądź zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach zbycia składnika aktywów między uczestnikami rynku na dzień wyceny w aktualnych warunkach rynkowych.

Wycena wartości godziwej opiera się na założeniu, że transakcja sprzedaży składnika aktywów lub przeniesienia zobowiązania odbywa się albo:

na głównym rynku dla danego składnika aktywów bądź zobowiązania,

w przypadku braku głównego rynku, na najkorzystniejszym rynku dla danego składnika aktywów lub zobowiązania.

Zarówno główny, jak i najbardziej korzystny rynek muszą być dostępne dla Grupy.

Wartość godziwa składnika aktywów lub zobowiązania jest mierzona przy założeniu, że uczestnicy rynku przy ustalaniu ceny składnika aktywów lub zobowiązania działają w swoim najlepszym interesie gospodarczym.

Wycena wartości godziwej składnika aktywów niefinansowych uwzględnia zdolność uczestnika rynku do wytworzenia korzyści ekonomicznych poprzez jak największe i najlepsze wykorzystanie składnika aktywów lub jego zbycie innemu uczestnikowi rynku, który zapewniłby jak największe i jak najlepsze wykorzystanie tego składnika aktywów.

Grupa stosuje techniki wyceny, które są odpowiednie do okoliczności i w przypadku których są dostępne dostateczne dane do wyceny wartości godziwej, przy maksymalnym wykorzystaniu odpowiednich obserwowalnych danych wejściowych i minimalnym wykorzystaniu nieobserwowalnych danych wejściowych.

Wszystkie aktywa oraz zobowiązania, które są wyceniane do wartości godziwej lub ich wartość godziwa jest ujawniana w sprawozdaniu finansowym są klasyfikowane w hierarchii wartości godziwej w sposób opisany poniżej na podstawie najniższego poziomu danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość:

Poziom 1 – Notowane (nieskorygowane) ceny rynkowe na aktywnym rynku dla identycznych aktywów lub zobowiązań,

Poziom 2 – Techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest bezpośrednio bądź pośrednio obserwowalny,

Poziom 3 – Techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest nieobserwowalny.

Instrumenty pochodne, z których korzystają spółki Grupy w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami kursów wymiany walut, to przede wszystkim kontrakty walutowe typu forward, których data zapadalności przypada po dniu kończącym okres sprawozdawczy. Pod względem procedur wyceny kwalifikują się one do poziomu drugiego w powyższej hierarchii.

Na każdą datę bilansową, w przypadku aktywów i zobowiązań występujących na poszczególne daty bilansowe w sprawozdaniu finansowym spółki Grupy oceniają, czy miały miejsce transfery między poziomami hierarchii poprzez ponowną ocenę klasyfikacji do poszczególnych poziomów, kierując się istotnością danych wejściowych z najniższego poziomu, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość.

Podsumowanie istotnych zasad rachunkowości dotyczących wyceny do wartości godziwej

Zarząd określa zasady i procedury dotyczące zarówno systematycznego wyceniania do wartości godziwej np. nieruchomości inwestycyjnych oraz nienotowanych aktywów finansowych, jak i wycen jednorazowych np. w przypadku aktywów przeznaczonych do sprzedaży w działalności zaniechanej.

Na potrzeby ujawnienia wyników wyceny do wartości godziwej Grupa ustaliła klasy aktywów i zobowiązań na podstawie rodzaju, cech i ryzyka związanego z poszczególnymi składnikami aktywów i zobowiązań oraz poziom w hierarchii wartości godziwej, jak opisano powyżej.

Waluty obce

Transakcje wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów) finansowych lub w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające z przeliczenia aktywów

i zobowiązań niepieniężnych ujmowanych w wartości godziwej są ujmowane zgodnie z ujęciem zysku lub straty

z tytułu zmiany wartości godziwej (czyli odpowiednio w pozostałych całkowitych dochodach lub w zysku lub stracie w zależności od tego, gdzie ujmowana jest zmiana wartości godziwej).

Kurs obowiązujący na ostatni dzień okresu przyjęty do wyceny

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

USD

3,3950

4,4018

EUR

4,3480

4,6899

GBP

4,9997

5,2957

NOK

0,3867

0,4461

CHF

4,6828

4,7679

 Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia/ kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają zysk lub stratę w momencie ich poniesienia. Wartość początkowa środków trwałych podlega podwyższeniu o wartość nakładów poniesionych na ich ulepszenie i modernizację.

Cena nabycia rzeczowych aktywów trwałych przekazanych przez klientów jest ustalana w wysokości ich wartości godziwej na dzień objęcia kontroli.

Spółki Grupy wyceniają środki trwałe na dzień bilansowy według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne, umorzeniowe, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia lub koszt wytworzenia powiększone o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i wytworzeniem oraz dostosowaniem składnika majątku do miejsca i warunków potrzebnych do rozpoczęcia jego użytkowania.

Środki trwałe amortyzuje się metodą liniową, przy zastosowaniu następujących stawek:

GRUPA

Tytuł

Stopa amortyzacji rocznej

I

budynki i lokale

2,78 - 14,29%

II

obiekty inżynierii lądowej i wodnej

2,50 - 14,29%

III

kotły i maszyny energetyczne

20%

IV

maszyny i urządzenia ogólne

3,00 - 33,33%

V

maszyny i urządzenia specjalne

5,00 - 33,37%

VI

urządzenia techniczne

2,70 - 33,37%

VII

środki transportu

4,00 - 33,37%

VIII

narzędzia, przyrządy, wyposażenie

3,00 - 33,37%

 

Stawki amortyzacyjne ustalone zostały z uwzględnieniem okresu ekonomicznej użyteczności środków trwałych.

Środki trwałe w budowie Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży/likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży, a wartością netto tych środków trwałych i są ujmowane w rachunku zysków i strat.

Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone, jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w zysku lub stracie okresu, w którym dokonano takiego usunięcia.

Aktywa niematerialne

Aktywa niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji lub wytworzone (jeżeli spełniają kryteria rozpoznania dla kosztów prac rozwojowych) wycenia się przy początkowym ujęciu odpowiednio w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Cena nabycia aktywów niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Po ujęciu początkowym, aktywa niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na aktywa niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione. Grupa ustala, czy okres użytkowania aktywów niematerialnych jest określony czy nieokreślony. Aktywa niematerialne o określonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika aktywów niematerialnych. Aktywa niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane, są corocznie poddawane testowi na utratę wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne. Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od następnego roku.

Oprogramowanie komputerów

Oprogramowania oraz nabyte licencje na oprogramowanie komputerowe kapitalizuje się na podstawie kosztów poniesionych w celu nabycia i doprowadzenia określonego oprogramowania do użytkowania. Koszty te amortyzuje się przez szacowany okres ich użytkowania 2 lata.

Leasing

a)Grupa jako leasingobiorca

Grupa ocenia w momencie zawarcia umowy czy umowa jest leasingiem lub zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeśli przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie.

Grupa stosuje jednolite podejście do ujmowania i wyceny wszystkich leasingów, z wyjątkiem leasingów krótkoterminowych oraz leasingów aktywów o niskiej wartości. W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu.

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

Grupa rozpoznaje aktywa z tytułu prawa do użytkowania w dacie rozpoczęcia leasingu (tj. dzień, kiedy bazowy składnik aktywów jest dostępny do użytkowania). Aktywa z tytułu prawa do użytkowania wyceniane są według kosztu, pomniejszone o łączne odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości, skorygowanego z tytułu jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązań z tytułu leasingu. Koszt aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje kwotę ujętych zobowiązań z tytułu leasingu, poniesionych początkowych kosztów bezpośrednich oraz wszelkich opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszonych o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe. O ile Grupa nie ma wystarczającej pewności, że na koniec okresu leasingu uzyska tytuł własności przedmiotu leasingu, ujęte aktywa z tytułu prawa do użytkowania są amortyzowane

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

metodą liniową przez krótszy z dwóch okresów: szacowany okres użytkowania lub okres leasingu. Aktywa

z tytułu prawa do użytkowania podlegają testom na utratę wartości.

Zobowiązania z tytułu leasingu

W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa wycenia zobowiązania z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe obejmują opłaty stałe (w tym zasadniczo stałe opłaty leasingowe) pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe, zmienne opłaty, które zależą od indeksu lub stawki oraz kwoty, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej. Opłaty leasingowe obejmują również cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć jej wykonanie przez Grupę oraz płatności kar pieniężnych za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano możliwość wypowiedzenia leasingu przez Grupę. Zmienne opłaty leasingowe, które nie zależą od indeksu lub stawki, są ujmowane jako koszty w okresie, w którym następuje zdarzenie lub warunek powodujący płatność.

Przy obliczaniu wartości bieżącej opłat leasingowych Grupa stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy w dniu rozpoczęcia leasingu, jeżeli stopy procentowej leasingu nie można z łatwością ustalić. Po dacie rozpoczęcia kwota zobowiązań z tytułu leasingu zostaje zwiększona w celu odzwierciedlenia odsetek

i zmniejszona o dokonane płatności leasingowe. Ponadto wartość bilansowa zobowiązań z tytułu leasingu podlega ponownej wycenie w przypadku zmiany okresu leasingu, zmiany zasadniczo stałych opłat leasingowych lub zmiany osądu odnośnie zakupu aktywów bazowych.

Leasing krótkoterminowy i leasing aktywów o niskiej wartości

Grupa stosuje zwolnienie z ujmowania leasingu krótkoterminowego do swoich krótkoterminowych umów leasingu [np. maszyn i urządzeń] (tj. umów, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej od daty rozpoczęcia i nie zawiera opcji kupna). Grupa stosuje również zwolnienie w zakresie ujmowania leasingu aktywów o niskiej wartości w odniesieniu do leasingu [np. sprzętu biurowego] o niskiej wartości. Opłaty leasingowe z tytułu leasingu krótkoterminowego i leasingu aktywów o niskiej wartości ujmowane są jako koszty metodą liniową przez okres trwania leasingu.

Istotne osądy i szacunki przy określaniu okresu leasingu umów z opcjami przedłużenia

Grupa ustala okres leasingu jako nieodwołalny okres leasingu, łącznie z okresami objętymi opcją przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja zostanie zrealizowana, oraz okresami objętymi opcją wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja nie zostanie wykonana.

Grupa ma możliwość, w ramach niektórych umów leasingu, wydłużyć okres leasingu aktywów. Grupa stosuje osąd przy ocenie, czy istnieje wystarczająca pewność skorzystania z opcji przedłużenia. Oznacza to, że uwzględnia wszystkie istotne fakty i okoliczności, które stanowią zachętę ekonomiczną do jej przedłużenia lub karę ekonomiczną za jej nieprzedłużenie. Po dacie rozpoczęcia Grupa ponownie ocenia okres leasingu, jeśli wystąpi znaczące zdarzenie lub zmiana okoliczności pozostających pod jej kontrolą i wpływa na jej zdolność do wykonywania (lub niewykonywania) opcji przedłużenia (np. zmiana strategii biznesowej).

Grupa uwzględniła okres przedłużenia jako część okresu leasingu dla leasingu (np. maszyn i urządzeń), ze względu na znaczenie tych aktywów dla działalności. Te umowy leasingu mają krótki, nieodwoływalny okres

i może wystąpić znaczący negatywny wpływ na produkcję, jeżeli zastąpienie tych aktywów nie będzie łatwo dostępne. Opcje przedłużenia umowy leasingu (np. samochodów, sprzętu komputerowego) nie zostały uwzględnione w ramach okresu leasingu, ponieważ polityka Grupy w zakresie leasingu tych aktywów przewiduje maksymalny okres użyteczności nie dłuższy niż pięć lat, a zatem Grupa nie korzysta z opcji przedłużenia.

Grupa przy wycenie zobowiązania z tytułu leasingu stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy. Jest to stopa procentowa, jaką Grupa musiałaby zapłacić, aby na podobny okres, w tej samej walucie i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości co składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania w podobnym środowisku gospodarczym.

b)Grupa jako leasingodawca

Umowy leasingowe, zgodnie z którymi Grupa zachowuje zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

z posiadania przedmiotu leasingu, zaliczane są do umów leasingu operacyjnego. Początkowe koszty bezpośrednie poniesione w toku negocjowania umów leasingu operacyjnego dodaje się do wartości bilansowej środka stanowiącego przedmiot leasingu i ujmuje przez okres trwania leasingu na tej samej podstawie, co przychody z tytułu wynajmu. Warunkowe opłaty leasingowe są ujmowane jako przychód w okresie, w którym staną się należne.

Utrata wartości aktywów trwałych

Na dzień bilansowy Grupa dokonuje analizy w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty wartości składników niefinansowych aktywów trwałych, w tym składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania. Oceniając istnienie przesłanek świadczących o możliwości utraty wartości któregoś ze składników aktywów, Grupa analizuje:

przesłanki pochodzące z zewnętrznych źródeł finansowania, np.:

-utrata wartości rynkowej danego składnika aktywów odnotowana w ciągu okresu jest znacznie większa od utraty, której można było się spodziewać w wyniku upływu czasu i zwykłego użytkowania,

-w ciągu roku nastąpiły lub nastąpią w niedalekiej przyszłości znaczące i niekorzystne dla Grupy zmiany o charakterze technologicznym, rynkowym, gospodarczym, prawnym w otoczeniu, w którym Grupa prowadzi działalność,

-wartość bilansowa aktywów netto Grupy sporządzającej sprawozdanie jest wyższa od wartości ich rynkowej kapitalizacji.

 

przesłanki pochodzące z wewnętrznych źródeł informacji, np.:

-dostępne są dowody, że nastąpiła utrata przydatności danego składnika aktywów lub jego fizyczne uszkodzenie,

-dostępne są dowody pochodzące ze sprawozdawczości wewnętrznej świadczące o tym, że ekonomiczne wyniki uzyskiwane przez dany składnik aktywów są lub w przyszłości będą gorsze od oczekiwanych.

W przypadku, gdy stwierdzono istnienie takich przesłanek lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu. Dla potrzeb oceny utraty wartości aktywa grupuje się na najniższym poziomie, dla którego występują możliwe do zidentyfikowania przepływy pieniężne. W sytuacji, gdy składnik aktywów nie generuje przepływów pieniężnych, które są w znacznym stopniu niezależnymi od przepływów generowanych przez inne aktywa, analizę przeprowadza się dla grupy aktywów generujących przepływy pieniężne, do której należy dany składnik aktywów.

Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które są w większości niezależne od generowanych przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania odzwierciedlającej bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od momentu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po uwzględnieniu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisuaktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

jako przychód. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.

Aktywa finansowe

Klasyfikacja aktywów finansowych

Aktywa finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii wyceny:

wyceniane według zamortyzowanego kosztu,

wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,

wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.

Grupa klasyfikuje składnik aktywów finansowych na podstawie modelu biznesowego Grupy w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych (tzw. „kryterium SPPI”). Grupa dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmianie ulega model zarządzania tymi aktywami.

Wycena na moment początkowego ujęcia

Z wyjątkiem niektórych należności z tytułu dostaw i usług, w momencie początkowego ujęcia Grupa wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia tych aktywów finansowych.

Zaprzestanie ujmowania

Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, w sytuacji gdy:

prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły, lub

prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych zostały przeniesione, a Grupa dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.

Wycena po początkowym ujęciu

Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe klasyfikowane są do jednej z czterech kategorii:

Instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie,

Instrumenty dłużne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:

składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, oraz

warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.

Do kategorii aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Grupa klasyfikuje:

należności handlowe,

pożyczki spełniające test klasyfikacyjny SPPI, które zgodnie z modelem biznesowym wykazywane są jako utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych,

środki pieniężne i ekwiwalenty.

Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w rachunku zysków i strat w pozycji „Przychody finansowe”.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:

składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych; oraz

warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.

Przychody z tytułu odsetek, różnice kursowe oraz zyski i straty z tytułu utraty wartości ujmowane są w wyniku finansowym i obliczane w taki sam sposób jak w przypadku aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem. Pozostałe zmiany wartości godziwej ujmowane są w przez inne całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub strata uprzednio rozpoznana w innych całkowitych dochodach zostają przeklasyfikowane z pozycji kapitału własnego do wyniku finansowego.

Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w rachunku zysków i strat w pozycji „Przychody finansowe”.

Instrumenty kapitałowe – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

W momencie początkowego ujęcia Grupa może dokonać nieodwołalnego wyboru dotyczącego ujmowania w innych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej inwestycji w instrument kapitałowy, który nie jest przeznaczony do obrotu ani nie jest warunkową zapłatą ujętą przez jednostkę przejmującą w ramach połączenia jednostek, do którego ma zastosowanie MSSF 3. Wybór taki dokonywany jest oddzielnie dla każdego instrumentu kapitałowego. Skumulowane zyski lub straty poprzednio ujęte w innych całkowitych dochodach nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku finansowego. Dywidendy ujmowane są w rachunku zysków i strat wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy, chyba że w oczywisty sposób stanowią one odzyskanie części kosztów inwestycji.

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Składnik aktywów finansowych, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub

w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Zysk lub stratę z wyceny inwestycji dłużnych do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym.

Dywidendy ujmowane są w rachunku zysków i strat/ sprawozdaniu z całkowitych dochodów wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy.

Do kategorii instrumentów kapitałowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa klasyfikuje nienotowane instrumenty kapitałowe.

Kompensowanie aktywów finansowych i zobowiązań finansowych

W sytuacji, gdy Grupa:

posiada ważny tytuł prawny do dokonania kompensaty ujętych kwot oraz

zamierza rozliczyć się w kwocie netto albo jednocześnie zrealizować składnik aktywów i wykonać zobowiązanie

składnik aktywów finansowych i zobowiązanie finansowe kompensuje się i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto.

Porozumienie ramowe opisane w MSR 32.50 nie stanowi podstawy do kompensaty, jeżeli nie zostaną spełnione obydwa kryteria opisane powyżej.

Utrata wartości aktywów finansowych

Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych (ang. expected credit losses, „ECL”) związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu i wartości godziwej przez pozostałe

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

całkowite dochody, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.

W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia przy użyciu macierzy rezerw. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane

w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.

W przypadku pozostałych aktywów finansowych, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.

Grupa wycenia oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentów finansowych uwzględniając:

obiektywną i ważoną prawdopodobieństwem kwotę straty kredytowej w okresie trwania umowy, którą ustala się oceniając szereg możliwych wyników,

wartość pieniądza w czasie,

racjonalne i udokumentowane informacje, które są dostępne bez nadmiernych kosztów i starań na dzień sprawozdawczy, dotyczące przeszłych zdarzeń, obecnych warunków i prognoz dotyczących przeszłych warunków gospodarczych.

Grupa ocenia, że niewykonanie zobowiązania przez dłużnika następuje w przypadku, gdy opóźnienie w spłacie przekroczy 90 dni.

Pochodne instrumenty finansowe i zabezpieczenia

Instrumenty pochodne, z których korzysta Grupa w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami kursów wymiany walut, to przede wszystkim kontrakty walutowe typu forward. Tego rodzaju pochodne instrumenty finansowe są wyceniane do wartości godziwej. Instrumenty pochodne wykazuje się jako aktywa, gdy ich wartość jest dodatnia, i jako zobowiązania – gdy ich wartość jest ujemna.

Zyski i straty z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów pochodnych, które nie spełniają zasad rachunkowości zabezpieczeń są bezpośrednio odnoszone do zysku lub straty netto roku obrotowego.

Wartość godziwa walutowych kontraktów forward jest ustalana poprzez odniesienie do bieżących kursów terminowych (forward) występujących przy kontraktach o podobnym terminie zapadalności.

W rachunkowości zabezpieczeń, zabezpieczenia klasyfikowane są jako:

zabezpieczenie wartości godziwej, zabezpieczające przed ryzykiem zmian wartości godziwej ujętego składnika aktywów lub zobowiązania, lub

zabezpieczenie przepływów środków pieniężnych, zabezpieczające przed zmianami przepływów środków pieniężnych, które przypisać można konkretnemu rodzajowi ryzyka związanego z ujętym składnikiem aktywów, zobowiązaniem lub prognozowaną transakcją lub

zabezpieczenie udziałów w aktywach netto w podmiocie zagranicznym.

Zabezpieczenie ryzyka walutowego uprawdopodobnionego przyszłego zobowiązania jest rozliczane jako zabezpieczenie przepływów pieniężnych.

W momencie ustanowienia zabezpieczenia, Grupa formalnie wyznacza i dokumentuje powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem oraz strategię ustanowienia zabezpieczenia. Dokumentacja zawiera identyfikację instrumentu zabezpieczającego, zabezpieczanej pozycji lub transakcji, charakter zabezpieczanego ryzyka, a także sposób, w jaki Grupa będzie oceniać, czy powiązanie zabezpieczające spełnia wymogi efektywności zabezpieczenia (w tym analizę źródeł nieefektywności zabezpieczenia oraz opis sposobu, w jaki ustala się wskaźnik zabezpieczenia). Powiązanie zabezpieczające kwalifikuje się do rachunkowości zabezpieczeń, jeśli spełnia wszystkie następujące wymogi efektywności:

istnieje powiązanie ekonomiczne między pozycją zabezpieczaną a instrumentem zabezpieczającym,

ryzyko kredytowe nie ma przeważającego wpływu na zmiany wartości wynikające z tego powiązania ekonomicznego,

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

wskaźnik zabezpieczenia powiązania zabezpieczającego jest taki sam jak wskaźnik wynikający z wielkości pozycji zabezpieczanej, którą Grupa faktycznie zabezpiecza, oraz wielkości instrumentu zabezpieczającego, którą Grupa faktycznie stosuje do zabezpieczenia tejże wartości pozycji zabezpieczanej.

Zapasy

Zapasy wycenia się według niższej z dwóch wartości: cenie / koszcie wytworzenia i możliwej do uzyskania cenie sprzedaży netto.

Na koszt wytworzenia zapasów składają się wszystkie koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzenia zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu.

Koszty zakupu zapasów składają się z ceny zakupu, cła, pozostałych podatków, kosztów transportu, załadunku i wyładunku oraz innych kosztów dających się bezpośrednio przyporządkować do pozyskania wyrobów gotowych, materiałów i usług.

Materiały - Grupa stosuje do wyceny zapasów materiałów cenę nabycia. Jedynie w przypadkach, gdy nie jest możliwe przyporządkowanie kosztów transportu materiałów, zapas materiałów wycenia się w wartości nieuwzględniającej kosztów transportu. Grupa biorąc pod uwagę kryterium istotności rozlicza je proporcjonalnie do zużytych materiałów na poszczególnych zleceniach produkcji w toku i na zapas.

Wyroby gotowe - Zapasy wyrobów gotowych wycenia się w koszcie wytworzenia nie wyższej od ceny sprzedaży netto. Na koszt wytworzenia zapasów wyrobów gotowych składają się koszty związane bezpośrednio z jednostką produkcji, takie jak robocizna bezpośrednia oraz systematycznie rozłożone, stałe i zmienne pośrednie koszty produkcji, poniesione przy przetwarzaniu materiałów w wyroby gotowe. Dla celów przypisania stałych pośrednich kosztów produkcji do kosztów przetworzenia zapasów przyjmuje się normalną zdolność produkcyjną urządzeń produkcyjnych, rozumianą jako produkcję na średnim poziomie, której uzyskania oczekuje się w czasie kilku okresów, w typowych okolicznościach, z uwzględnieniem utraty zdolności produkcyjnej wynikającej z planowanych remontów.

Rozchody zapasów są wyceniane przy wykorzystaniu metody FIFO (pierwsze weszło pierwsze wyszło). Jednostka stosuje tę sama metodę ustalania ceny nabycia lub kosztu wytworzenia w przypadku zapasów mających ten sam charakter i przeznaczenie. W momencie sprzedaży zapasów wartość bilansową tych zapasów ujmuje się jako koszt okresu, w którym ujmowane są odnośne przychody.

Odpisy aktualizujące wartość zapasów

Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych związane z utratą ich wartości lub wyceną na dzień bilansowy obciążają pozostałe koszty operacyjne. W przypadku ustania przyczyny dokonania odpisu aktualizującego wartość rzeczowych składników obrotowych jest odnoszona na dobro pozostałych przychodów operacyjnych.

Grupa na dzień bilansowy dokonuje analizy przydatności zapasów zalegających powyżej jednego roku

i w przypadku utraty wartości dokonuje odpisu aktualizującego.

Utrata wartości zapasów następuje wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, iż posiadane materiały lub wyroby gotowe nie przyniosą w przyszłości przewidywanych korzyści ekonomicznych ze względu na skutek:

zepsucia, uszkodzenia

całkowitej lub częściowej utraty przydatności

spadku cen sprzedaży

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

Należności z tytułu dostaw i usług są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem odpisu na oczekiwane straty kredytowe w całym okresie życia.

W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Pozostałe należności obejmują w szczególności zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz zapasów. Zaliczki są prezentowane zgodnie z charakterem aktywów, do jakich się odnoszą – odpowiednio jako aktywa trwałe lub obrotowe. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu.

Należności budżetowe prezentowane są w ramach pozostałych aktywów niefinansowych, z wyjątkiem należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, które stanowią w bilansie odrębną pozycję.

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.

Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.

Kredyty bankowe

W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe są ujmowane według wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki. Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem. Kredyty w rachunku bieżącym (overdraft) zalicza się do zobowiązań krótkoterminowych niezależnie od okresu na jaki została zawarta umowa i kiedy przypada ostateczny termin jego spłaty.

Przychody i koszty są ujmowane w zysku lub stracie z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia metodą efektywnej stopy procentowej.

Zobowiązania finansowe oraz instrumenty kapitałowe

Zobowiązania finansowe oraz instrumenty kapitałowe są klasyfikowane w zależności od ich treści ekonomicznej wynikającej z zawartych umów. Instrumenty kapitałowe wyemitowane przez Grupę ujmowane są w wartości uzyskanych wpływów pomniejszonych o bezpośrednie koszty emisji.

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty.

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane do kategorii wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy. Zobowiązania finansowe są klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, jeżeli zostały nabyte dla celów sprzedaży w niedalekiej przyszłości. Instrumenty pochodne, włączając wydzielone instrumenty wbudowane, są również klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, chyba że są uznane za efektywne instrumenty zabezpieczające.

Na dzień 31 grudnia 2023 roku oraz na dzień 31 grudnia 2022 roku żadne zobowiązania finansowe nie zostały zakwalifikowanie do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w zysku lub stracie jako koszty lub przychody finansowe, za wyjątkiem zmian z tytułu własnego ryzyka kredytowego dla zobowiązań finansowych pierwotnie zakwalifikowanych do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, które ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach.

Inne zobowiązania finansowe niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy, są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.

Grupa wyłącza ze swojego bilansu zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło – to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł. Zastąpienie dotychczasowego instrumentu dłużnego przez instrument o zasadniczo różnych warunkach dokonywane pomiędzy tymi samymi

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

podmiotami Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego.

W przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, która nie powoduje zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym. Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem oryginalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.

Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług, zobowiązania wobec ZUS, zobowiązania z tytułu wynagrodzeń. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.

Modyfikacja zobowiązań finansowych i zmiana oczekiwanych przepływów pieniężnych z zobowiązań finansowych

Przepływy pieniężne dotyczące zobowiązania finansowego mogą ulec zmianie na skutek zmiany warunków umownych lub oczekiwań w zakresie szacowanych przepływów pieniężnych na potrzeby wyceny zobowiązania finansowego zamortyzowanym kosztem.

Zmiana warunków umownych

W przypadku zmiany warunków umownych zobowiązania finansowego Grupa analizuje, czy modyfikacja przepływów pieniężnych miała charakter istotny, czy też nie. Grupa stosuje zarówno kryterium ilościowe

jak i jakościowe w celu zidentyfikowania istotnej modyfikacji prowadzącej do zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania finansowego.

Za istotną modyfikację Grupa uznaje zmianę zdyskontowanej wartości bieżącej przepływów pieniężnych wynikających z nowych warunków, w tym wszelkich płatności dokonanych, pomniejszonych o płatności otrzymane i zdyskontowanych przy zastosowaniu pierwotnej efektywnej stopy procentowej, o nie mniej niż 10% od zdyskontowanej wartości bieżącej pozostałych przepływów pieniężnych z tytułu pierwotnego zobowiązania finansowego.

Niezależnie od kryterium ilościowego, modyfikacja zostaje uznana za istotną w następujących przypadkach:

przewalutowanie zobowiązania finansowego, o ile nie zostało to z góry określone w warunkach umowy,

zamiana kredytodawcy,

istotne wydłużenie okresu finansowania w stosunku do pierwotnego okresu finansowania,

zmiana stopy procentowej ze zmiennej na stałą i na odwrót,

zmiana formy prawnej/rodzaju instrumentu finansowego.

Istotną modyfikację zobowiązania finansowego Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego.

W przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, która nie powoduje zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym. Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem oryginalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.

Zmiana oczekiwanych przepływów pieniężnych

W przypadku zobowiązań finansowych o zmiennej stopie okresowe przeszacowanie przepływów pieniężnych mające odzwierciedlać zmiany rynkowych stóp procentowych skutkuje zmianą efektywnej stopy procentowej.

W przypadku gdy Grupa zmienia oszacowania co do płatności z tytułu zobowiązania finansowego (z wyłączeniem zmian dotyczących modyfikacji umownych przepływów pieniężnych), dokonywana jest korekta wartości bilansowej zobowiązania finansowego tak, aby wartość ta odzwierciedlała rzeczywiste i zmienione oszacowane przepływy pieniężne wynikające z umowy. Grupa ustala wartość bilansową zobowiązania finansowego według zamortyzowanego kosztu jako wartość bieżącą szacowanych przyszłych przepływów pieniężnych wynikających z umowy, które są dyskontowane według pierwotnej efektywnej stopy procentowej instrumentu finansowego. Różnica w wycenie jest ujmowana jako przychody lub koszty w wyniku finansowym.

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Rezerwy

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi.

W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.

Świadczenia pracownicze

Zgodnie z zakładowymi systemami wynagradzania pracownicy Grupy mają prawo do nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych. Nagrody jubileuszowe są wypłacane pracownikom po przepracowaniu określonej liczby lat. Odprawy emerytalne są wypłacane jednorazowo, w momencie przejścia na emeryturę. Wysokość odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych zależy od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. Grupa tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych w celu przyporządkowania kosztów do okresów, których dotyczą. Według MSR 19 nagrody jubileuszowe są innymi długoterminowymi świadczeniami pracowniczymi, natomiast odprawy emerytalne są programami określonych świadczeń po okresie zatrudnienia. Wartość bieżąca tych zobowiązań na każdy dzień bilansowy jest obliczona przez niezależnego aktuariusza.

Naliczone zobowiązania są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane,

z uwzględnieniem rotacji zatrudnienia i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są o dane historyczne.

Ponowna wycena zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych dotyczących programów określonych świadczeń obejmująca zyski i straty aktuarialne ujmowana jest w innych całkowitych dochodach i nie podlega późniejszej reklasyfikacji do zysku lub straty.

Grupa rozpoznaje następujące zmiany w zobowiązaniach netto z tytułu określonych świadczeń w ramach odpowiednio kosztu własnego sprzedaży, kosztów ogólnego zarządu oraz kosztów sprzedaży, na które składają się:

-koszty zatrudnienia (w tym między innymi koszty bieżącego zatrudnienia, kosztów przeszłego zatrudnienia),

-odsetki netto od zobowiązania netto z tytułu określonych świadczeń.

Metody wyceny świadczeń pracowniczych

Grupa na dzień bilansowy dokonuje wyceny świadczeń pracowniczych z tytułu nagród jubileuszowych i odpraw emerytalnych metodami aktuarialnymi.

Na informacje dotyczące programu świadczeń pracowniczych składały się:

-wyciągi z obowiązującego Układu Zbiorowego Pracy,

-dane o strukturze zatrudnionych pracowników wg wieku, płci, stażu pracy

-dane o odejściach pracowników wg wieku i płci.

Założenia techniczne oraz zasady wyliczeń stosowane w Jednostce Dominującej oraz spółkach zależnych objętych konsolidacją.

Parametrami, które mają istotny wpływ na wysokość wartości obecnej zobowiązań są:

-stopa mobilności (rotacja) pracowników

-stopa procentowa

-stopa wzrostu płac.

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Pierwszym z parametrów są założenia dotyczące mobilności zatrudnionych pracowników. Zastosowano współczynniki zależne od wieku w sposób następujący:

-dla osób w wieku do 40 lat – 5%

-dla osób w wieku od 41 do 45 lat – 4%

-dla osób w wieku od 46 do 50 lat – 3%

-dla osób w wieku powyżej 50 lat – 1%

Kalkulacja rezerw została poczyniona dla osób zatrudnionych na dzień 31 grudnia 2023 i nie dotyczy osób, które zostaną przyjęte do pracy w przyszłości.

Wyliczenia polegają na wyznaczeniu obecnej (zdyskontowanej) wartości nagrody jubileuszowej lub odprawy emerytalnej, do której pracownik nabył prawo wg stanu na dzień kalkulacji proporcjonalnie do ilorazu stażu pracownika w momencie kalkulacji w stosunku do stażu w momencie wypłaty nagrody lub świadczenia. Wartość bieżąca tych zobowiązań na każdy dzień bilansowy jest obliczona przez niezależnego aktuariusza. Do wyliczeń przyjęto stopę dyskontową w wysokości 5,2%, długookresową roczną stopę wzrostu wynagrodzeń na poziomie 3,7%.Informacje demograficzne przyjęto zgodnie z tablicami Trwania Życia publikowanymi przez GUS.

Ponowna wycena zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych dotyczących programów określonych świadczeń obejmująca zyski i straty aktuarialne ujmowana jest w innych całkowitych dochodach i nie podlega późniejszej reklasyfikacji do zysku lub straty.

Grupa ponosi koszty związane z funkcjonowaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych („PPK”) poprzez dokonywanie wpłat do wybranego funduszu. Stanowią one świadczenia po okresie zatrudnienia w formie programu określonych składek. Grupa rozpoznaje koszty wpłat na PPK w tej samej pozycji kosztów, w której ujmuje koszty wynagrodzeń, od których są naliczane. Zobowiązania z tytułu PPK są prezentowane w ramach pozostałych zobowiązań.

Przychody

a)Przychody z umów z klientami

Grupa stosuje MSSF 15 Przychody z umów z klientami do wszystkich umów z klientami, z wyjątkiem umów leasingowych objętych zakresem MSSF 16 Leasing, instrumentów finansowych i innych praw lub zobowiązań umownych objętych zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe, MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne, MSR 27 Jednostkowe sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach.

Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu dóbr i usług do klienta, w wartości odzwierciedlającej cenę oczekiwaną przez Grupę, w zamian za przekazanie tych dóbr i usług. Zasady te są stosowane przy wykorzystaniu modelu pięciu kroków:

-zidentyfikowano umowę z klientem,

-zidentyfikowano zobowiązania do wykonania świadczenia w ramach umowy z klientem,

-określono cenę transakcji,

-dokonano alokacji ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,

-ujęto przychody w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.

Identyfikacja umowy z klientem

Grupa ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:

-strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;

-Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;

-Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;

-umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych Grupy); oraz

-jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Oceniając, czy otrzymanie kwoty wynagrodzenia jest prawdopodobne, Grupa uwzględnia jedynie zdolność i zamiar zapłaty kwoty wynagrodzenia przez klienta w odpowiednim terminie. Kwota wynagrodzenia, które będzie przysługiwało Grupie, może być niższa niż cena określona w umowie, jeśli wynagrodzenie jest zmienne, ponieważ Grupa może zaoferować klientowi ulgę cenową.

Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia

W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.

Dobro lub usługa przyrzeczone klientowi są odrębne, jeżeli spełnione są obydwa następujące warunki:

-klient może odnosić korzyści z dobra lub usługi albo bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami, które są dla niego łatwo dostępne, oraz

-zobowiązanie Grupy do przekazania dobra lub usługi na rzecz klienta można zidentyfikować jako odrębne w stosunku do innych zobowiązań określonych w umowie.

Ustalenie ceny transakcyjnej

W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot.

Wynagrodzenie zmienne

Jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, Grupa oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta. Grupa szacuje kwotę wynagrodzenia zmiennego, stosując jedną z następujących metod w zależności od tego, która

z nich pozwoli Grupie dokładniej przewidzieć kwotę wynagrodzenia, do którego jest uprawniona:

-wartość oczekiwana – wartość oczekiwana to suma iloczynów możliwych kwot wynagrodzenia

i odpowiadających im prawdopodobieństw wystąpienia. Wartość oczekiwana może być właściwym szacunkiem kwoty wynagrodzenia zmiennego, jeśli Grupa zawiera dużą liczbę podobnych umów.

-wartość najbardziej prawdopodobna – wartość najbardziej prawdopodobna to pojedyncza, najbardziej prawdopodobna kwota z przedziału możliwych kwot wynagrodzenia (tj. pojedynczy najbardziej prawdopodobny wynik umowy). Wartość najbardziej prawdopodobna może być właściwym szacunkiem kwoty wynagrodzenia zmiennego, jeśli umowa ma tylko dwa możliwe wyniki (na przykład Grupa albo uzyskuje premię za wyniki, albo nie).

Grupa zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych skumulowanych przychodów w momencie, kiedy ustanie niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego.

Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia

Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.

Spełnianie zobowiązań do wykonania świadczenia

Grupa ujmuje przychody w trakcie spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi. W odniesieniu do umów dotyczących usług ciągłych, na podstawie których Grupa ma prawo do otrzymania od klienta wynagrodzenia w kwocie, która odpowiada bezpośrednio wartości, jaką dla klienta ma świadczenie dotychczas wykonane, Grupa ujmuje przychód w kwocie, którą ma prawo zafakturować.

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Wynagrodzenie zleceniodawcy a wynagrodzenie pośrednika

W przypadku, gdy w dostarczanie dóbr lub usług klientowi zaangażowany jest inny podmiot, Grupa określa czy charakter przyrzeczenia Grupy stanowi zobowiązanie do wykonania świadczenia polegającego na dostarczeniu określonych dóbr lub usług (w tym przypadku Grupa jest zleceniodawcą) czy też na zleceniu innemu podmiotowi dostarczenia tych dóbr lub usług (w tym przypadku Grupa jest pośrednikiem).

Grupa jest zleceniodawcą, jeśli sprawuje kontrolę nad przyrzeczonym dobrem lub usługą przed ich przekazaniem klientowi. Grupa nie musi jednak działać jako zleceniodawca, jeśli uzyskuje tytuł prawny do produktu tylko chwilowo, zanim zostanie on przeniesiony na klienta. Grupa występująca w umowie jako zleceniodawca może sama wypełnić zobowiązanie do wykonania świadczenia lub może powierzyć wypełnienie tego zobowiązania lub jego części innemu podmiotowi (np. podwykonawcy) w jej imieniu. W takiej sytuacji Grupa ujmuje przychody w kwocie wynagrodzenia brutto, do którego – zgodnie z jej oczekiwaniem – będzie uprawniona w zamian za przekazane dobra lub usługi.

Grupa działa jako pośrednik, jeśli jej zobowiązanie do wykonania świadczenia polega na zapewnieniu dostarczenia dóbr lub usług przez inny podmiot. W takim przypadku Grupa ujmuje przychody w kwocie jakiejkolwiek opłaty lub prowizji, do której – zgodnie z jej oczekiwaniem – będzie uprawniona w zamian za zapewnienie dostarczenia dóbr lub usług przez inny podmiot.

Wynagrodzenie zmienne

Niektóre umowy z klientami zawierają kwoty zmienne wynagrodzenia w związku z powykonawczym rozliczeniem ceny w zależności od ostatecznego ciężaru wykonywanych elementów lub nakładaniem kar. Zgodnie z MSSF 15, jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, jednostka oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta i zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych skumulowanych przychodów w momencie, kiedy ustanie niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego.

Istotny komponent finansowania

W przypadku umów z klientami, dla których okres pomiędzy przekazaniem przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi a momentem zapłaty za dobro lub usługę przekracza jeden rok Grupa ocenia, czy umowy zawierają istotny element finansowania. W celu ustalenia ceny transakcyjnej, Grupa koryguje przyrzeczoną kwotę wynagrodzenia o istotny komponent finansowania stosując stopę dyskontową, która zostałaby zastosowana w przypadku zawarcia oddzielnej transakcji finansowania pomiędzy jednostką a jej klientem w momencie zawarcia umowy.

Grupa zdecydowała się nie korygować przyrzeczonej kwoty wynagrodzenia o wpływ istotnego elementu finansowania, jeżeli w momencie zawarcia umowy oczekuje, że okres od momentu przekazania przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi do momentu zapłaty za dobro lub usługę przez klienta wyniesie nie więcej niż jeden rok. Dlatego też, dla krótkoterminowych zaliczek Grupa nie wydzieliła istotnego elementu finansowania.

Gwarancje

Grupa udziela gwarancji na sprzedane produkty, które stanowi zapewnienie klienta, że dany produkt jest zgodny z ustaloną przez strony specyfikacją. Grupa ujmuje takie gwarancje zgodnie z MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe. W przypadku wystąpienia niestandardowej umowy z klientem zawierającej gwarancje rozszerzone to gwarancje takie stanowią oddzielną usługę – ujmowaną jako zobowiązanie do wykonania świadczenia, do której przypisuje się część ceny transakcyjnej.

Aktywowane koszty doprowadzenia do zawarcia umowy

Grupa ujmuje dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem jako składnik aktywów, jeżeli spodziewa się, że koszty te odzyska. Dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy to koszty ponoszone przez jednostkę w celu doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem, których jednostka nie poniosłaby, jeżeli umowa nie zostałaby zawarta. Dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy obejmują np. prowizję od sprzedaży, Koszty doprowadzenia do zawarcia umowy ponoszone bez względu na to, czy umowa została zawarta, ujmuje się jako koszty w momencie ich poniesienia, chyba że koszty te wyraźnie obciążają klienta bez względu na to, czy umowa zostanie zawarta. Grupa ujmuje dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy jako koszty w momencie ich poniesienia, jeśli okres amortyzacji składnika aktywów, który w przeciwnym razie

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

zostałby ujęty przez Grupę, wynosi jeden rok lub krócej. Składnik aktywów jest systematycznie amortyzowany, z uwzględnieniem okresu przekazywania klientowi dóbr lub usług, z którymi jest powiązany.

Grupa dokonuje aktualizacji okresu amortyzacji, aby odzwierciedlić istotną zmianę oczekiwanego okresu przekazywania klientowi dóbr lub usług, z którymi powiązany jest składnik aktywów. Grupa korzysta z praktycznego uproszczenia na podstawie MSSF15.129.

Aktywa z tytułu umowy

W ramach aktywów z tytułu umowy Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest uzależnione od warunku innego niż upływ czasu (na przykład od przyszłych świadczeń jednostki). Grupa ocenia, czy nie nastąpiła utrata wartości składnika aktywów z tytułu umowy na takiej samej zasadzie jak w przypadku składnika aktywów finansowych zgodnie z MSSF 9.

Należności

W ramach należności Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest bezwarunkowe (jedynym warunkiem wymagalności wynagrodzenia jest upływ określonego czasu). Grupa ujmuje należność zgodnie z MSSF 9. W momencie początkowego ujęcia należności z tytułu umowy wszelkie różnice pomiędzy wyceną należności zgodnie z MSSF 9 a odpowiadającą jej wcześniej ujętą kwotą przychodów Grupa ujmuje jako koszt (strata z tytułu utraty wartości).

Zobowiązania z tytułu umowy

W ramach zobowiązań z tytułu umowy Grupa ujmuje otrzymane lub należne od klienta wynagrodzenie, z którym wiąże się obowiązek przekazania klientowi dóbr lub usług.

Aktywa z tytułu prawa do zwrotu

W ramach aktywów z tytułu prawa do zwrotu Grupa ujmuje prawo do odzyskania produktów od klientów po wywiązaniu się ze zobowiązania do zwrotu zapłaty.

Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia

Grupa ujmuje zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia, jeżeli po jego otrzymaniu oczekuje, że zwróci jego część lub całość klientowi. Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia wycenia się w kwocie otrzymanego wynagrodzenia (lub należności), do którego – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – nie jest ona uprawniona (tj. w wysokości kwot nieujętych w cenie transakcyjnej). Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia (oraz odpowiednia zmiana ceny transakcyjnej oraz wynikająca z niej zmiana zobowiązania z tytułu umowy) jest aktualizowane na koniec każdego okresu sprawozdawczego w związku ze zmianami okoliczności.

Koszty badań i rozwoju

W okresie sprawozdawczym objętym niniejszym sprawozdaniem grupa nie ponosiła kosztów z tytułu badań i prac rozwojowych.

Pozostałe przychody i koszty operacyjne

Pozostałe przychody i koszty operacyjne obejmują ogół przychodów i kosztów nie związanych bezpośrednio

z podstawową działalnością operacyjną, jednakże wywierających wpływ na wynik finansowy (np.: odszkodowania, reklamacje, naprawy gwarancyjne)..

Przychody i koszty finansowe

Przychody i koszty finansowe stanowią wynik operacji finansowych obejmujących m. in. odsetki od kredytów

i pożyczek, różnice kursowe, prowizje itp.

Koszty odsetek

Zgodnie z MSR 23:

-Koszty finansowania zewnętrznego, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów, aktywuje się jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów,

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

-Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających dłuższego czasu, aby mogły być zdatne do użytkowania lub odsprzedaży, są doliczane do kosztów wytworzenia takich środków trwałych, aż do momentu oddania tych środków trwałych do użytkowania.

W zakresie, w jakim środki pożycza się specjalnie w celu pozyskania dostosowywanego składnika aktywów, kwotę kosztów finansowania zewnętrznego, którą można aktywować jako część tego składnika aktywów, ustala się jako różnicę między rzeczywistymi kosztami finansowania zewnętrznego poniesionymi z tytułu danej pożyczki lub kredytu w danym okresie, a przychodami z tytułu tymczasowego zainwestowania pożyczonych środków.

Aktywowanie kosztów finansowania zewnętrznego jako części ceny nabycia lub kosztu wytworzenia dostosowywanego składnika aktywów rozpoczyna się, gdy:

-ponoszone są nakłady na ten składnik aktywów,

-ponoszone są koszty finansowania zewnętrznego oraz

-działania niezbędne do przygotowania składnika aktywów do jego zamierzonego użytkowania lub sprzedaży są w toku.

Aktywowanie kosztów finansowania zewnętrznego zawiesza się w przypadku przerwania na dłuższy czas aktywnego prowadzenia działalności inwestycyjnej.

Poza tym aktywowania kosztów finansowania zewnętrznego zaprzestaje się wówczas, gdy zasadniczo wszystkie działania niezbędne do przygotowania dostosowywanego składnika aktywów do zamierzonego użytkowania lub sprzedaży są zakończone. Przychody z inwestycji uzyskane w wyniku krótkoterminowego inwestowania pozyskanych środków a związane z powstawaniem środków trwałych pomniejszają wartość skapitalizowanych kosztów finansowania zewnętrznego. Wszelkie pozostałe koszty finansowania zewnętrznego są odnoszone bezpośrednio w rachunek zysków i strat w okresie, w którym zostały poniesione. W 2023 roku ani w 2022 roku Grupa nie aktywowała kosztów finansowania zewnętrznego.

Podatki

a)Podatek dochodowy bieżący

Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dany dzień bilansowy.

b)Podatek dochodowy odroczony

Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i zobowiązań a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.

Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:

z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową, oraz

w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.

Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową, oraz

w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.

Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.

Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą: w innych całkowitych dochodach dotyczący pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczący pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.

Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.

c)Podatek od towarów i usług

Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej oraz

należności i zobowiązań, które są wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług.

Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako część należności lub zobowiązań.

Niepewność związana z ujmowaniem podatku dochodowego

Jeżeli w ocenie Grupy jest prawdopodobne, że podejście Grupy do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych będzie zaakceptowane przez organ podatkowy, Grupa określa dochód do opodatkowania (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, niewykorzystane straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe z uwzględnieniem podejścia do opodatkowania planowanego lub zastosowanego w swoim zeznaniu podatkowym. Oceniając to prawdopodobieństwo, Grupa przyjmuje, że organy podatkowe uprawnione do skontrolowania i zakwestionowania sposobu traktowania podatkowego przeprowadzą taką kontrolę i będą miały dostęp do wszelkich informacji.

Jeżeli Grupa stwierdzi, że nie jest prawdopodobne, że organ podatkowy zaakceptuje podejście Grupy do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych, wówczas Grupa odzwierciedla skutki niepewności w ujęciu księgowym podatku w okresie, w którym to ustaliła. Grupa ujmuje zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego z wykorzystaniem jednej z dwóch niżej wymienionych metod, w zależności od tego, która z nich lepiej odzwierciedla sposób, w jaki niepewność może się zmaterializować:

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

-Grupa określa najbardziej prawdopodobny scenariusz – jest to pojedyncza kwota spośród możliwych wyników lub

-Grupa ujmuje wartość oczekiwaną - jest to suma kwot ważonych prawdopodobieństwem spośród możliwych wyników.  

Zysk przypadający na jedną akcję

Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym. Grupa nie prezentuje rozwodnionego zysku/ straty na akcję, ponieważ nie występują rozwadniające potencjalne akcje zwykłe.

11.PRZEDSTAWIENIE INFORMACJI DOTYCZĄCYCH FAKTYCZNEGO I POTENCJALNEGO WPŁYWU WOJNY W UKRAINIE NA DZIAŁALNOŚĆ EMITENTA ORAZ GRUPY KAPITAŁOWEJ ZAMET

Pod koniec lutego 2022 roku rozpoczął się konflikt zbrojny wywołany agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Było to wydarzenie mające wpływ na krajowe i międzynarodowe uwarunkowania dla prowadzenia działalności

w sektorach, w których działa Grupa Kapitałowa Zamet. Grupa Zamet nie jest narażona na bezpośrednie skutki powyższego konfliktu, ponieważ:

Grupa nie prowadzi działalności w Ukrainie, Rosji lub Białorusi.

Grupa nie jest uzależniona od klientów, ani rynków finansowych w Ukrainie, Rosji lub Białorusi. Kierunki sprzedaży Grupy obejmują głównie rynki skandynawskie, rynek UE a także rynek polski.

Klienci Grupy nie zostali objęci sankcjami ekonomicznymi, embargiem.

 

Zarząd identyfikuje jednak pośredni, wpływ wojny w Ukrainie na działalność Grupy Zamet, albowiem nieuniknionym jest wpływ wojny na sytuację makroekonomiczną i łańcuchy dostaw. W kontekście działalności Grupy zaistniała sytuacja ma wpływ przede wszystkim w następujących obszarach:

dostępności i cen materiałów (stali),

W związku z faktem, że istotna część stali wykorzystywana do produkcji maszyn i urządzeń na rynku polskim pochodziła z rynku rosyjskiego i ukraińskiego bezpośrednio po rozpoczęciu konfliktu zbrojnego podaż stali wykorzystywanej

w procesach produkcyjnych została istotnie ograniczona i/lub tymczasowo wstrzymana. Dodatkowo, odnotowany został istotny wzrost cen stali (również o charakterze spekulacyjnym). W związku z prawdopodobnym niedoborem wsadu do produkcji w hutach u producentów stali, który w znacznej części był importowany ze wschodu (w tym

z Ukrainy), prawdopodobnym jest niedobór surowców do produkcji stali i tym samym ograniczenia dostępności stali w dłuższym okresie. Jednocześnie zwiększeniu ulegnie zapotrzebowanie na ten surowiec, szczególnie ze strony przemysłu zbrojeniowego. Grupa na bieżąco analizuje poziom ryzyka związanego z dostępnością oraz cenami stali.

Dostępność pracowników z Ukrainy

Drugim ryzykiem związanym z wojną w Ukrainie jest ryzyko związane z niedoborem zasobów ludzkich, szczególnie

w zawodach spawacz, ślusarz czy monter konstrukcji stalowych. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania, większość personelu stanowiącego społeczność ukraińską w Grupie Zamet, zadeklarowała możliwość i wolę pozostania w Rzeczpospolitej Polsce oraz kontynuowania pracy.

zmienności cen nośników energii.

Istotne zmiany cen energii, które notowane były z początkiem bieżącego roku miały wpływ na kształtowanie się rentowności prowadzonej działalności. Ustabilizowanie poziomu cen na giełdach towarowych jest istotne z punktu widzenia utrzymania założeń budżetowych w zakresie oferowanych produktów i usług. 

12.ZMIANA SZACUNKÓW, KOREKTA BŁĘDÓW, ZMIANA PREZENTACJI DANYCH FINANSOWYCH

W okresie bieżącym nie miały miejsca istotne zmiany szacunków, korekty błędów ani zmiany prezentacji danych finansowych.

13.SEZONOWOŚĆ DZIAŁALNOŚCI

Z uwagi na charakter i rodzaj działalności Grupy, nie obserwuje się sezonowości oraz cykliczności prowadzonej działalności. Cykl produkcyjny maszyn i urządzeń oraz wielkogabarytowych konstrukcji, w zależności od ich rodzaju może wynosić od 3 miesięcy do 2 lat.

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

14.Segmenty branżowe

Dla celów zarządczych, Grupa Kapitałowa została podzielona na następujące segmenty operacyjne w oparciu o wytwarzane produkty i świadczone usługi:

-segment operacyjny „Mostostal Chojnice” związany z działalnością spółki Mostostal Chojnice sp. z o.o. z siedzibą w Chojnicach (zaprezentowany w niniejszym sprawozdaniu jako działalność zaniechana )

-segment operacyjny „Zamet Industry” związany z działalnością spółki Zamet Industry sp. z o.o. z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim;

-segment operacyjny „Zamet-Budowa Maszyn” związany z działalnością spółki Zamet-Budowa Maszyn S.A. z siedzibą w Tarnowskich Górach,

-pozostałe – nieprzypisane do działalności wymienionej w powyższych segmentach. 

 

Żaden z segmentów operacyjnych Grupy nie został połączony z innym segmentem celem stworzenia powyższych sprawozdawczych segmentów operacyjnych.

 

Zarząd monitoruje oddzielnie wyniki operacyjne segmentów w celu podejmowania decyzji dotyczących alokacji zasobów, oceny skutków tej alokacji oraz wyników działalności. Podstawą oceny wyników działalności jest zysk lub strata na działalności operacyjnej, które w pewnym zakresie, jak wyjaśniono w tabeli poniżej, są mierzone inaczej niż zysk lub strata na działalności operacyjnej w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Finansowanie Grupy (łącznie z kosztami i przychodami finansowymi) oraz podatek dochodowy są monitorowane na poziomie Grupy i nie ma miejsca ich alokacja do segmentów. Ceny transakcyjne stosowane przy transakcjach pomiędzy segmentami operacyjnymi są ustalane na zasadach rynkowych podobnie jak przy transakcjach ze stronami niepowiązanymi.

Dane w podziale na segmenty za 2023 i 2022 rok przedstawiono w tabeli poniżej:

Rok zakończony 31 grudnia 2023 roku

Działalność kontynuowana

Razem działalność kontynuowana

Działalność zaniechana zakład w Chojnicach

 

Ogółem działalność

 

zakład w Piotrkowie Trybunalskim

zakład w Tarnowskich Górach

 

Pozostałe

Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych

96 893

36 969

30

133 892

89 297

223 189

Sprzedaż między segmentami

74

97

(185)

(14)

14

-

Przychody segmentu ogółem

96 967

37 066

(155)

133 878

89 311

223 189

Amortyzacja

1 984

1 114

285

3 383

1 951

5 334

Odpisy wartości aktywów trwałych

(7)

-

-

(7)

-

(7)

Wynik operacyjny segmentu

7 604

(2 978)

(804)

3 822

7 508

11 330

Aktywa segmentu

81 981

31 778

79 677

193 436

  

193 436

Zobowiązania segmentu

30 213

22 387

6 655

59 255

  

59 255

Nakłady inwestycyjne

364

319

38

721

  

721

  

  

  

  

 

  

  

 

Rok zakończony 31 grudnia 2022 roku

Działalność kontynuowana

Razem działalność kontynuowana

Działalność zaniechana zakład w Chojnicach

Ogółem działalność

zakład w Piotrkowie Trybunalskim

zakład w Tarnowskich Górach

Pozostałe

Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych

93 777

55 256

51

149 084

104 429

253 513

Sprzedaż między segmentami

94

10

(162)

(58)

58

-

Przychody segmentu ogółem

93 871

55 266

(111)

149 026

104 487

253 513

Amortyzacja

2 168

1 525

235

3 928

2 292

6 220

Odpisy wartości aktywów trwałych

(7)

-

-

(7)

-

(7)

Wynik operacyjny segmentu

8 831

(14 216)

689

(4 696)

4 358

(338)

Aktywa segmentu

88 396

34 436

37 257

160 089

67 004

227 093

Zobowiązania segmentu

26 464

18 946

33 279

78 689

26 979

105 668

Nakłady inwestycyjne

500

498

522

1 520

1 328

2 848

 Przychody z tytułu transakcji pomiędzy segmentami są eliminowane w konsolidacji.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Wynik operacyjny segmentu nie uwzględnia przychodów finansowych (2023 : 17.351 tysięcy PLN; 2022: 2.635 tysięcy PLN) i kosztów finansowych (2023: 5.405 tysięcy PLN; 2022: 4.800 tysięcy PLN) oraz podatku dochodowego (2023: 9.120 tysięcy PLN; 2022: 832 tysiące PLN).

Aktywa segmentu nie zawierają podatku odroczonego (2023: 678 tysięcy PLN; 2022: 3.883 tysiące PLN), należności z tytułu podatku dochodowego (2023: 251 tysięcy PLN; 2022: 372 tysiące PLN) i instrumentów pochodnych (2023: 1.611 tysięcy PLN; 2022: 1.180 tysięcy PLN), z uwagi na zarządzanie tymi aktywami na poziomie Grupy.

Zobowiązania i rezerwy segmentu nie obejmują podatku odroczonego (2023: 542 tysiące PLN; 2022: 1.269 tysięcy PLN), zobowiązania z tytułu podatku dochodowego (2023: 3.310 tysięcy PLN; 2022: 262 tysiące PLN), zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek (2023: 11.980 tysięcy PLN; 2022: 29.083 tysięcy PLN) oraz instrumentów pochodnych (2023: 345 tysięcy PLN; 2022: 0 tysięcy PLN), ponieważ te zobowiązania są zarządzane na poziomie Grupy.

Nakłady inwestycyjne odpowiadają nabyciu rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych.

15.DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA

Działalność zaniechana to element jednostki, który został zbyty lub jest zakwalifikowany jako przeznaczony

do sprzedaży lub utracono nad nim kontrolę oraz:

- stanowi odrębną ważną dziedzinę działalności lub geograficzny obszar działalności,

- jest częścią pojedynczego, skoordynowanego planu zbycia odrębnej, ważnej dziedziny działalności lub geograficznego obszaru działalności lub

- jest jednostką zależną nabytą wyłącznie z zamiarem jej odsprzedaży.

W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem nastąpiła sprzedaż 100% posiadanych przez Zamet S.A. udziałów w spółce zależnej Mostostal Chojnice Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w wyniku czego Emitent rozpoznał utratę kontroli nad tą spółką i zakwalifikował jej przychody, koszty i zysk w kwocie 12.534 tysiące PLN jako działalność zaniechaną .

Transakcja sprzedaży miała miejsce w dniu 1 grudnia 2023 roku w związku z tym wyniki Mostostal Chojnice Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością obejmują okres od 01.01.2023 roku do 30.11.2023 roku natomiast w okresie porównywalnym od 01.01.2022 roku do 31.12.2022 roku i przedstawiają się następująco:

  

Okres zakończony

Rok zakończony

 

30 listopada 2023

31 grudnia 2022

Przychody netto ze sprzedaży

89 311

104 487

Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów

(68 743)

(77 991)

Zysk (strata) brutto ze sprzedaży

20 568

26 496

Koszty sprzedaży

(2 572)

(2 016)

Koszty ogólnego zarządu

(7 217)

(6 265)

Pozostałe przychody

309

798

Pozostałe koszty

(817)

(8 264)

Zysk (strata) z tytułu utraty wartości należności

147

(3 221)

Zysk (strata) z działalności operacyjnej

10 418

7 528

Przychody finansowe

4 880

20

Koszty finansowe

(539)

(1 086)

Zysk (strata) brutto na działalności zaniechanej

14 759

6 462

Podatek dochodowy

(2 225)

(710)

Zysk (strata) netto na działalności zaniechanej

12 534

5 752

 

Przepływy środków pieniężnych netto z działalności zaniechanej zaprezentowano w poniższej tabeli.

  

Rok zakończony

Rok zakończony

 

30 listopada 2023

31 grudnia 2022

Przepływy z działalności operacyjnej

611

5 108

Przepływy z działalności inwestycyjnej

(3 405)

(1 155)

Przepływy z działalności finansowej

(9 514)

6 378

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Wpływy/wypływy środków pieniężnych netto

(12 308)

10 331

  

16.OBJAŚNIENIA DOTYCZĄCE SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych Grupy zostało sporządzone metodą sumowania rachunków przepływów pieniężnych poszczególnych spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej na dzień

31 grudnia 2023 roku. Do sumy rachunków został dołączony rachunek przepływów Spółki Mostostal Chojnice za okres od początku 2023 roku do dnia sprzedaży udziałów tj. od 1 stycznia 2023 roku do 30 listopada 2023 roku. Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 31.12.2023 roku nie zawiera pozycji bilansowych Spółki Mostostal Chojnice, nad którą Emitent utracił kontrolę w dniu 1 grudnia 2023 roku. Poniższa tabela przedstawia wyjaśnienie różnic pomiędzy zmianami wynikającymi ze Skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej a Skonsolidowanego Sprawozdania z przepływów pieniężnych Grupy na dzień 31 grudnia 2023 roku.

  

Zmiana stanu wynikająca ze Sprawozdania z przepływów pieniężnych

Zmiana stanu wynikająca ze Sprawozdania z sytuacji finansowej

Różnica

Opis

Zmiana stanu rezerw

(2 772)

(6 239)

(3 467)

Bilans zamknięcia pozycji rezerw MCH - 3 467

Zmiana stanu zapasów

7 491

13 921

6 430

Bilans zamknięcia pozycji zapasów MCH - 6 430

Zmiana stanu należności

(8 921)

2 623

11 544

Bilans zamknięcia pozycji należności MCH – 11 685

 

 

 

 

Zmiana stanu należności inwestycyjnych – (20)

 

 

 

 

Zmiana stanu należności z tytułu podatku dochodowego – (121)

Zmiana stanu aktywów z tytułu umów

20 937

30 068

9 131

Bilans zamknięcia aktywów z tytułu umów MCH - 9 131

Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i kredytów

(9 491)

(16 220)

(6 729)

Bilans zamknięcia zobowiązań MCH –

(9 719),

 

  

  

  

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu podatku dochodowego - 3 048

 

  

  

  

Zmiana stanu zobowiązań inwestycyjnych - (58)

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu umów

7 340

(5 590)

(12 930)

Bilans zamknięcia zobowiązań z tytułu umów MCH - 12 930

 Na pozycję Inne korekty w Rachunku przepływów pieniężnych Grupy składają się: środki pieniężne oraz salda zamknięcia innych pozycji bilansowych Spółki nad którą Emitent utracił kontrolę, a które nie zostały ujęte w powyższej tabeli - (14 572); zmiana stanu pozostałych aktywów obrotowych - 131. 

W tabeli poniżej przedstawiono wartości przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej w podziale na działalność kontynuowaną i zaniechaną.

  

Rok zakończony

Rok zakończony

  

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej

19 664

(24 795)

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej – działalność kontynuowana

19 053

(29 903)

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej – działalność zaniechana

611

5 108

 

 

 

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

35 397

11 362

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej – działalność kontynuowana

38 802

12 517

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej – działalność zaniechana

(3 405)

(1 155)

 

 

 

 

 

 

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

(21 776)

21 453

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej – działalność kontynuowana

(12 262)

15 075

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej – działalność zaniechana

(9 514)

6 378

  

17.PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY

Działalność kontynuowana

Rok zakończony

31 grudnia 2023

  

31 grudnia 2022

Przychody netto ze sprzedaży usług

133 878

-10%

149 026

  

Działalność zaniechana

Rok zakończony

31 grudnia 2023

  

31 grudnia 2022

Przychody netto ze sprzedaży usług

89 311

-15%

104 487

  

W 2023 roku w porównaniu z rokiem 2022 Grupa odnotowała 10% spadek wielkość skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży. Główną przyczyną spadku z uwagi na wysokość ekspozycji walutowej Grupy Zamet wynikającej

z exportowego profilu sprzedaży była obserwowana w 2023 roku tendencja umocnienia waluty krajowej względem EUR. Umocnienie „złotego” wpłynął bowiem bezpośrednio na wycenę handlowych kontraktów walutowych znajdujących się w portfelu zamówień spółek Grupy. Kolejnym elementem wpływającym na zmniejszenie przychodów był obniżenie cen stali będącej głównym elementem kosztu produkcyjnego, co w konsekwencji wpłynęło na zmniejszenie kosztu i przychodu ofertowego w stosunku do roku 2022, a w ślad za tym zmniejszyło identyfikowany przychód z tytułu realizowanych w 2023 kontraktów handlowych. Dodatkowym elementem mającym wpływ na zmniejszenie wartości przychodów Grupy Zamet była mniejsza realizacja sprzedaży przez Zamet Budowa

Maszyn SA związana z procesami reorganizacyjnym w spółce i koncentracją produkcji na terenie zakładu

w Tarnowskich Górach po sprzedaży bytomskiego zakładu wskazanej spółki dokonanej w trzecim kwartale 2022 roku. W pozostałym zakresie nie zidentyfikowano innych istotnych elementów mogących mieć negatywny wpływ

na działalność Grupy w okresie sprawozdawczym.

 

Przychody z umów z klientami

Tabela poniżej przedstawia przychody z tytułu umów z klientami w podziale na kategorie, które odzwierciedlają sposób, w jaki czynniki ekonomiczne wpływają na charakter, kwotę, termin płatności oraz niepewność przychodów

i przepływów pieniężnych:

  

2023

2022

Zmiana

Zmiana %

Rodzaj dobra lub usługi

  

  

  

  

Urządzenia dźwigowe i przeładunkowe

79 508

85 794

(6 286)

-7%

Konstrukcje i urządzenia dla sektora offshore

55 358

54 251

1 107

2%

Osprzęt do maszyn ciężkich

32 467

34 115

(1 648)

-5%

Urządzenia dla przemysłu spożywczego

7 995

5 330

2 665

50%

Urządzenia dla górnictwa i energetyki

2 885

2 848

37

1%

Urządzenia dla pozostałych przemysłów

34 035

59 881

(25 846)

-43%

Usługi obróbcze

8 426

7 551

875

12%

Pozostałe

2 514

3 743

(1 229)

-33%

Razem

223 189

253 513

(30 324)

-12%

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

  

2023

2022

Zmiana

Zmiana %

Region geograficzny

  

  

  

  

Polska

94 796

95 179

-383

0%

Unia europejska

48 465

89 216

(40 751)

-46%

Pozostałe kraje

79 929

69 118

10 811

16%

Razem

223 189

253 513

(30 324)

-12%

  

  

  

  

  

Termin przekazania dóbr lub usług

  

  

  

  

- w miarę upływu czasu

220 662

249 770

(29 108)

-12%

- w określonym momencie

2 528

3 743

(1 215)

-32%

Razem

223 189

253 513

(30 324)

-12%

 

Odpisy z tytułu utraty wartości w odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług zostały opisane w nocie 36 niniejszego sprawozdania.

18.Aktywa i zobowiązania z tytułu umów z klientami

Grupa rozpoznała następujące aktywa i zobowiązania z tytułu umów z klientami:

 

 Działalność kontynuowana

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Aktywa z tytułu umów, w tym:

24 644

54 712

- krótkoterminowe

24 644

54 712

Zobowiązania z tytułu umów, w tym:

1 178

6 768

- krótkoterminowe

1 178

6 768

Aktywa z tytułu umów obejmują przede wszystkim kontrakty długoterminowe dotyczące m.in.: wytwarzanie urządzeń dźwigowych i przeładunkowych, wytwarzanie urządzeń oraz wielkogabarytowych konstrukcji w sektorze offshore, produkcję i usługi w zakresie maszyn i urządzeń dla pozostałych gałęzi przemysłu oraz produkcję osprzętu dla maszyn ciężkich.

Zobowiązania z tytułu umowy obejmują przede wszystkim otrzymane od odbiorców zaliczki, pomniejszone o ich rozliczenie w ramach wyceny kontraktów.

Poniższa tabela przedstawia zmiany salda aktywów i zobowiązań z tytułu umowy:

 

 Działalność kontynuowana

Stan na dzień 1 stycznia 2023

Reklasyfikacja

do należności

Rozpoznanie

przychodu

Stan na dzień 31 grudnia 2023

Aktywa z tytułu umowy

54 712

27 617

(57 685)

24 644

  

  

  

  

  

  

Stan na dzień 1 stycznia 2023

Ujęcie

przychodu

Otrzymanie

zaliczek

Stan na dzień 31 grudnia 2023

Zobowiązania z tytułu umowy

6 768

(8 156)

2 566

1 178

  

  

Stan na dzień 1 stycznia 2022

Reklasyfikacja

do należności

Rozpoznanie

przychodu

Stan na dzień 31 grudnia 2022

Aktywa z tytułu umowy

38 004

(52 796)

69 504

54 712

  

  

  

  

  

  

Stan na dzień 1 stycznia 2022

Ujęcie

przychodu

Otrzymanie

zaliczek

Stan na dzień 31 grudnia 2022

Zobowiązania z tytułu umowy

5 824

(6 115)

7 059

6 768

 

 

 

 

 

  

19.KOSZTY WEDŁUG RODZAJÓW

Strukturę kosztów rodzajowych za okresy sprawozdawcze zakończone 31 grudnia 2023 i 2022 roku przedstawiono w tabeli poniżej.

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

  

Rok zakończony

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Amortyzacja

5 335

6 220

- amortyzacja wartości niematerialnych

53

61

- amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych

5 282

6 159

Zużycie materiałów i energii

95 878

115 222

Usługi obce

39 563

39 427

Podatki i opłaty

3 955

3 849

Wynagrodzenia

56 637

57 498

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

14 404

14 579

Pozostałe koszty rodzajowe

2 326

3 531

Koszty według rodzaju razem

218 098

240 326

Koszty według rodzaju działalność zaniechana

85 272

67 266

Koszty sprzedaży (wartość ujemna)

(4 669)

(4 106)

Koszty ogólnego zarządu (wartość ujemna)

(24 997)

(21 650)

Pozostałe

(7 618)

824

Koszt wytworzenia sprzedanych produktów

180 814

215 394

Koszt wytworzenia sprzedanych produktów działalność zaniechana

68 743

77 991

  

20.AMORTYZACJA

  

Rok zakończony

  

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży

4 010

4 980

Amortyzacja środków trwałych

4 000

4 980

Amortyzacja wartości niematerialnych

10

-

Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży

59

74

Amortyzacja środków trwałych

59

74

Amortyzacja wartości niematerialnych

-

-

Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu

1 265

1 166

Amortyzacja środków trwałych

1 212

1 105

Amortyzacja wartości niematerialnych

53

61

Razem

5 334

6 220

Amortyzacja środków trwałych

5 271

6 159

Amortyzacja wartości niematerialnych

63

61

Amortyzacja środków trwałych działalność zaniechana

1 951

2 292

  

21.KOSZTY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH

W tabeli poniżej przedstawiono informację o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniach w Grupie:

 

Przeciętne zatrudnienie

Rok zakończony

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Pracownicy umysłowi

220

223

Pracownicy fizyczni

451

472

Razem

671

695

   

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

 

Koszty zatrudnienia Grupy

Rok zakończony

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Wynagrodzenia

56 637

57 498

Składki na ubezpieczenia społeczne

10 741

11 039

Inne świadczenia pracownicze

3 663

3 540

Razem

71 041

72 077

Koszty zatrudnienia działalność zaniechana

25 083

24 330

  

22.POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA 

 

  

Rok zakończony

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

506

4 072

Rozwiązanie rezerw na naprawy gwarancyjne

227

97

Rozwiązanie rezerw emerytalnych i jubileuszowych

129

2 164

Rozwiązanie innych rezerw

1 010

1 372

Otrzymane odszkodowania

114

439

Rozwiązanie odpisu aktualizującego wartość zapasów

82

55

Inne

1 324

1 704

Pozostałe przychody operacyjne razem

3 392

9 903

Pozostałe przychody operacyjne działalność zaniechana

309

798

  

  

Rok zakończony

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Utworzenie rezerw na kary i odszkodowania

78

3 168

Utworzenie rezerw na naprawy gwarancyjne

256

1 183

Utworzenie odpisu na zapasy

365

6 113

Koszty napraw gwarancyjnych

659

260

Utworzenie rezerw emerytalnych i jubileuszowych

485

11

Utworzenie pozostałych rezerw

21

521

Utworzenie odpisu aktualizującego wartość środków trwałych

-

2 951

Inne

3 011

5 114

Pozostałe koszty operacyjne razem

4 875

19 321

Pozostałe koszty operacyjne działalność zaniechana

817

8 264

   

Znaczący spadek pozostałych przychodów operacyjnych w 2023 roku w stosunku do 2022 roku wynika ze zbycia

w 2022 roku części majątku Grupy natomiast spadek kosztów operacyjnych związany jest z utworzeniem w 2022 roku:

- rezerwy na kary za opóźnienia w realizacji kontraktu ( 3 000 tysiące PLN),

- odpisu aktualizującego wartość zapasów, półproduktów związany z ogłoszeniem upadłości kontrahenta

(6 035 tysięcy PLN )

- odpisu z tytułu utraty wartości aktywów trwałych po przeprowadzeniu testów na utratę wartości (2 951 tysięcy PLN)

  

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

23.PRZYCHODY FINANSOWE

  

Rok zakończony

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Przychody z tytułu odsetek od rachunków bankowych

2 316

1 563

Pozostałe odsetki

69

250

Nadwyżka dodatnich różnic kursowych

667

25

Zysk z tytułu wyceny instrumentów pochodnych

480

797

Zysk z rozliczenia instrumentów pochodnych

8 848

 

Zysk ze zbycia jednostki zależnej

4 965

-

Pozostałe

6

-

Przychody finansowe razem

17 351

2 635

Przychody finansowe działalność zaniechana

4 880

20

  

Wzrost przychodów finansowych w 2023 roku w stosunku do 2022 roku wynika głównie z rozliczenia instrumentów pochodnych (8 848 tysięcy PLN) oraz z wyniku na sprzedaży jednostki zależnej (4 965 tysięcy PLN), na którą składają się - przychód ze sprzedaży udziałów w wysokości 39 000 tysięcy PLN, oraz koszty 34 035 tysięcy PLN, które tworzą - wartość aktywów netto jednostki sprzedanej 31 862 tysiące PLN, oraz koszty pośrednictwa transakcyjnego w kwocie 2 173 tysiące PLN. 

 

24.KOSZTY FINANSOWE

  

Rok zakończony

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Koszty z tytułu odsetek, tym:

2 828

2 906

- odsetki od kredytów bankowych

1 908

2 168

- odsetki od leasingu - instytucje finansowe

253

218

- pozostałe odsetki od leasingu

469

483

- pozostałe odsetki

198

37

Prowizje i inne koszty bankowe

219

539

Nadwyżka ujemnych różnic kursowych

1 871

654

Straty z instrumentów pochodnych z rozliczenia

-

271

Inne

487

430

Koszty finansowe razem

5 405

4 800

Koszty finansowe działalność zaniechana

539

1086

  

25.Podatek dochodowy

Główne składniki obciążenia podatkowego za rok zakończony 31 grudnia 2023 roku i za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku przedstawiają się następująco:

 

  

Rok zakończony

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Bieżący podatek dochodowy

8 350

3 153

Odroczony podatek dochodowy ujęty w zysku / (stracie)

770

(2 321)

Podatek wykazany w rachunku zysków i strat

9 120

832

  

  

  

Odroczony podatek dochodowy ujęty w innych całkowitych dochodach

156

(150)

Podatek dochodowy razem

9 276

682

Podatek dochodowy razem działalność zaniechana

(2 175)

(825)

  

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Uzgodnienie podatku dochodowego od zysku / (straty) brutto przed opodatkowaniem według ustawowej stawki podatkowej, z podatkiem dochodowym liczonym według efektywnej stawki podatkowej za rok zakończony

31 grudnia 2023 roku i 31 grudnia 2022 roku przedstawia się następująco:

  

Rok zakończony

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Zysk/ (strata) brutto przed opodatkowaniem

23 275

(2 503)

Podatek według ustawowej stawki podatkowej, wynoszącej 19%

(4 422)

476

 

  

  

Koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów

(5 023)

21

Przychody niebędące podstawą do opodatkowania

1 470

-

Pozostałe

(1 145)

(1 329)

Podatek

(9 120)

(832)

Korekty

  

  

Podatek wykazany w rachunku zysków i strat

(9 120)

(832)

z działalności kontynuowanej

(6 895)

(710)

z działalności zaniechanej

(2 225)

(122)

Efektywna stawka podatkowa

39%

-33%

 W zakresie podatku dochodowego, Grupa podlega przepisom ogólnym. Grupa nie tworzy kapitałowej grupy podatkowej, jak również nie prowadzi działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, co różnicowałoby zasady określania obciążeń podatkowych w stosunku do przepisów ogólnych w tym zakresie. Rok podatkowy i bilansowy pokrywają się z rokiem kalendarzowym. W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym Emitent przy obliczaniu obciążenia podatkowego skorzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osiągniętych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego. Stosowne oświadczenie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia Spółka ZAMET Spółka Akcyjna złożyła do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wnioskodawcy. W ślad za tym Spółka wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwolnienia

z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osiągniętych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów spółki Mostostal Chojnice sp. z o.o.. W dniu 26 marca 2024 roku Spółka otrzymała negatywną odpowiedź od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na złożony wniosek. W związku z powyższym spółka podjęła decyzję o zapłacie podatku jak również zaprezentowaniu go w niniejszym sprawozdaniu/RZiS i jednoczesnym wystąpieniu do Sądu ze skargą na otrzymaną interpretację. Część bieżąca oraz odroczona podatku dochodowego ustalona została według stawki równej 19% dla podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Nie występuje podatek dochodowy bieżący dotyczący pozycji, które zmniejszyły lub zwiększyły kapitał własny. 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

26.odroczony Podatek dochodowy

Szczegółowe pozycje wchodzące w skład sald odroczonego podatku dochodowego wykazanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz wpływ zmian na wynik za rok zakończony 31 grudnia 2023 oraz zmiany w innych całkowitych dochodach za ten okres zostały przedstawione w poniższej tabeli.

 

  

  

  

Wpływ na wynik za rok zakończony

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

31 grudnia 2023

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

  

  

  

Straty podatkowe

-

-

-

Koszty podatkowe realizowanych umów

5 096

12 367

(11 014)

Rezerwy

2 936

2 454

482

Naliczone koszty

4 143

4 733

(590)

Odpisy aktualizujące aktywa niefinansowe

1 349

1 297

52

Odpisy aktualizujące aktywa finansowe

872

616

256

Różnice kursowe

10

2

8

Inne

3 698

3 292

(7)

Utrata kontroli nad spółką zależną

(1 011)

  

  

Prezentacja w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym

(16 415)

(20 878)

8 619

Razem

678

3 883

(2 194)

 

- odniesione na kapitał własny

  

  

  

- odniesione na wynik netto

  

  

(2 194)

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

  

  

  

Różnica wartości rzeczowych aktywów trwałych

5 354

4 711

642

Naliczone przychody z tytułu umów

11 207

16 815

(9 764)

Wycena instrumentów pochodnych

262

95

168

Inne

134

526

(392)

Prezentacja w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym

(16 415)

(20 878)

8 619

Razem

542

1 269

(727)

- odniesione na kapitał własny

  

  

-

- odniesione na wynik netto

  

  

(727)

  

  

  

  

Podatek odroczony za okres

  

  

(1 467)

Podatek odroczony ujęty w kapitale własnym

  

  

(156)

Podatek odroczony ujęty w rachunku zysków i strat

  

  

(1 311)

W 2023 roku jedna ze Spółek Grupy rozpoznała stratę podatkową, jednakże nie zostało rozpoznane od niej aktywo na podatek odroczony.

27.ZYSK / (STRATA) NA JEDNĄ AKCJĘ

Wyliczenie zysku na jedną akcję zostało oparte na następujących informacjach:

  

Rok zakończony

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Zysk / (Strata) netto danego roku dla celów wyliczenia zysku / (straty) na 1 akcję podlegający podziałowi między akcjonariuszy jednostki dominującej

14 155

(3 335)

Średnia ważona liczba akcji podmiotu dominującego wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości zysku / (straty) zwykłego na 1 akcję

105 920 000

105 920 000

Zysk netto na jedną akcję zwykłą (w PLN)

0,1336

(0,0315)

Zysk netto na jedną akcję zwykłą (w PLN) z działalności kontynuowanej

0,0153

(0,0858)

Zysk netto na jedną akcję zwykłą (w PLN) z działalności zaniechanej

0,1183

0,0543

  

Zarówno w roku zakończonym 31 grudnia 2023, jak i w roku zakończonym 31 grudnia 2022 roku nie wystąpiły instrumenty rozwadniające ilość akcji. 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

28.Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty

W 2022 roku Emitent nie deklarował wypłaty, nie wypłacała dywidendy ani zaliczki na poczet dywidendy. Biorąc pod uwagę obecną sytuację Spółki, Zarząd zarekomenduje Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu podjęcie uchwały

w przedmiocie wypłaty w 2024 roku dywidendy w granicach aktualnej zdolności dywidendowej.

29.Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS

Ustawa z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z późniejszymi zmianami stanowi, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 50 pracowników na pełne etaty. Spółki Grupy tworzą taki fundusz i dokonują okresowych odpisów w wysokości w ustalonej ze związkami zawodowymi. Celem Funduszu jest subsydiowanie działalności socjalnej Spółek oraz pozostałych kosztów związanych z działalnością socjalną.

 

  

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Środki pieniężne

166

257

Zobowiązania

(83)

(123)

Należności

-

-

Saldo po skompensowaniu

83

134

Odpisy na ZFŚS, które zostały zaliczone w koszty

1 184

1 264

  

30.RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE

 

2023

Grunty

Budynki i budowle

Urządzenia techniczne i maszyny

Środki transportu

Inne środki trwałe

Środki trwałe w budowie

Środki trwałe, razem

 

 

 

 

 

 

 

 

Wartość brutto na początek okresu

19 321

59 614

69 533

4 615

5 471

2 487

161 041

Odpis

-

-

-

-

-

-

-

Wartość brutto po odpisie

19 321

59 614

69 533

4 615

5 471

2 487

161 041

Zwiększenia:

-

-

-

-

-

8 437

8 437

- nabycie

-

-

-

-

-

4 907

4 907

- objęcie w leasing

-

-

-

-

-

3 530

3 530

Transfer

-

1 216

5 516

660

384

(7 877)

(101)

Zmniejszenia:

-

(2 951)

(3 203)

(622)

(498)

-

(7 274)

- sprzedaż

-

-

(765)

(136)

-

-

(901)

- likwidacja

-

-

(999)

(486)

(498)

-

(1 983)

-pozostałe zmiany

-

 

41

-

-

-

41

- wykorzystanie odpisu z tytułu trwałej utraty wartości

-

(2 951)

-

-

-

-

(2 951)

- zmiany umów leasingu

-

-

(1 480)

-

-

-

(1 480)

- utrata kontroli nad spółką zależną

(7 253)

(11 091)

(11 922)

(673)

(943)

(2 326)

(34 208)

Wartość brutto na koniec okresu

12 068

46 788

59 924

3 980

4 414

721

127 895

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu

1 189

38 317

56 316

3 316

5 049

-

104 187

- amortyzacja za okres

318

1 321

2 924

582

135

-

5 280

- sprzedaż

-

-

(823)

(259)

-

-

(1 082)

- likwidacja

-

-

(2 453)

(204)

(411)

-

(3 068)

- pozostałe zmiany

-

-

40

-

-

 

40

- utrata kontroli nad spółką zależną

(488)

(3 972)

(8 600)

(455)

(568)

-

(14 083)

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu

1 019

35 666

47 404

2 980

4 205

-

91 274

Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu

-

2 951

(275)

-

-

-

2 676

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Zwiększenia

-

-

-

-

-

-

-

Zmniejszenia

-

(2 951)

275

-

-

-

(2 676)

- utrata kontroli nad spółką zależną

 

-

275

-

-

-

275

Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu

-

-

-

-

-

-

-

Wartość netto na koniec okresu

11 049

11 122

12 520

1 000

209

721

36 621

 

2022

Grunty

Budynki i budowle

Urządzenia techniczne i maszyny

Środki transportu

Inne środki trwałe

Środki trwałe w budowie

Środki trwałe, razem

Wartość brutto na początek okresu

19 259

70 120

77 235

4 515

5 664

1 697

178 490

Odpis

-

-

-

-

-

-

-

Wartość brutto po odpisie

19 259

70 120

77 235

4 515

5 664

1 697

178 490

Zwiększenia:

1 000

-

273

502

-

2 468

4 243

- nabycie

-

-

4

75

-

2 305

2 384

- objęcie w leasing

1 000

-

269

427

-

163

1 859

Transfer

-

450

443

575

203

(1 678)

(7)

Zmniejszenia:

(938)

(10 956)

(8 418)

(977)

(396)

-

(21 685)

- sprzedaż

(938)

(10 950)

(6 300)

(390)

(169)

-

(18 747)

- likwidacja

-

(6)

(2 118)

(482)

(227)

-

(2 833)

- zmiany umów leasingu

-

-

  

(105)

-

-

(105)

Wartość brutto na koniec okresu

19 321

59 614

69 533

4 615

5 471

2 487

161 041

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu

863

41 961

58 572

3 529

5 182

-

110 107

- amortyzacja za okres

326

1 680

3 442

527

184

-

6 159

- sprzedaż

-

-

(1 799)

(220)

(221)

-

(2 240)

- likwidacja

-

(5 324)

(3 899)

(520)

(96)

-

(9 839)

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu

1 189

38 317

56 316

3 316

5 049

-

104 187

Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu

-

124

268

(11)

13

-

394

Zwiększenia

-

2 951

275

-

-

-

3 226

Zmniejszenia

-

(124)

(268)

11

(13)

-

(394)

Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu

-

2 951

275

-

-

-

3 226

Wartość netto na koniec okresu

18 132

18 346

12 942

1 299

422

2 487

53 628

  

Powyższa tabela zawiera środki trwałe będące przedmiotem leasingu szczegółowo opisane w nocie 33

 

Na dzień 31 grudnia 2023 roku wystąpiły zewnętrzne przesłanki utraty wartości wymienione w MSR 36 Utrata wartości aktywów, min. wzrost rynkowych stóp procentowych oraz wzrost poziomu inflacji CPI głównie w pierwszym półroczu 2023 roku. Zarząd jednostki dominującej przeprowadził testy na utratę wartości ośrodków generujących przepływy pieniężne segmentów operacyjnych. Wyniki przeprowadzonych testów nie wykazały konieczności dokonania odpisów. W przeprowadzonych testach na dzień 31 grudnia 2023 roku zaktualizowano stopę dyskonta

i w związku ze zmienioną stawką przyjęto ją na różnych poziomach w zależności od analizowanego okresu. Szczegóły przedstawia poniższa tabela.

 

Rok

2024

2025

2026

2027

RV

Średni ważony koszt kapitału (WACC)

11,04%

10,89%

10,83%

10,84%

10,84%

 

Stopa dyskonta zastosowana w uprzednio przeprowadzonych testach na utratę wartości na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosiła 12,02%, zaś na dzień 30 czerwca 2023 roku wynosiła 12,13%.

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

31.AKTYWA TRWAŁE PRZEZNACZONE DO SPRZEDAŻY

Na dzień 31 grudnia 2023 roku oraz na dzień 31 grudnia 2022 roku żadna ze spółek Grupy nie wykazała środków trwałych, które spełniają kryteria ujęcia jako aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży. 

 

32.ZABEZPIECZENIA NA MAJĄTKU

Wartość aktywów stanowiących zabezpieczenie spłaty zobowiązań finansowych Grupy:

  

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Nieruchomości

12 395

47 079

Maszyny i urządzenia

2 541

2 807

Razem

14 936

49 886

- Zamet Industry

10 130

10 769

- Zamet Budowa Maszyn

4 806

7 680

- Mostostal Chojnice

0

31 437

  

33.LEASING - GRUPa jako leasingobiorca

 

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Umowy leasingu finansowego z instytucjami finansowymi

3 650

2 791

- długoterminowe

2 541

1 581

- krótkoterminowe

1 109

1 210

Pozostałe zobowiązania z tytułu prawa do używania

6 529

8 267

- długoterminowe

6 425

7 983

- krótkoterminowe

104

284

Razem

10 179

11 058

- długoterminowe

8 966

9 564

- krótkoterminowe

1 213

1 494

Grupa posiada umowy leasingu wieczystej dzierżawy nieruchomości oraz leasingu maszyn i pojazdów. Okres leasingu wynosi:

73 lat dla wieczystej dzierżawy nieruchomości

5 lat dla leasingu maszyn

3 lat dla leasingu pojazdów.

Niektóre umowy leasingowe zawierają opcje przedłużenia lub wypowiedzenia leasingu. Grupa zawiera także umowy na czas nieoznaczony. Zarząd dokonuje osądu, aby ustalić okres, co do którego można z wystarczającą pewnością założyć, że takie umowy będą trwać. Grupa posiada również umowy leasingu nieruchomości i urządzeń / innych ruchomych aktywów, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej oraz umowy leasingu pozostałych aktywów o niskiej wartości. Grupa korzysta ze zwolnienia dla leasingów krótkoterminowych i leasingów, w przypadku których bazowy składnik aktywów ma niską wartość.

Zobowiązania z tytułu leasingu zabezpieczone są tytułem własności leasingodawcy do przedmiotu leasingu. Zasadniczo Spółka nie jest uprawniona do przekazania leasingowanych aktywów w subleasing, ani też do cesji praw przysługujących jej na podstawie umów leasingu. Niektóre umowy zawierają wymagania dotyczące poziomów określonych wskaźników finansowych.

Poniżej przedstawiono wartości bilansowe aktywów z tytułu leasingu oraz ich zmiany w okresie sprawozdawczym:

 

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Maszyny i urządzenia

Samochody

Razem

Na dzień 1 stycznia 2023 roku

6 585

3 159

1 026

10 770

Zwiększenia (nowe leasingi)

-

3 180

350

3 530

Zmiany umów leasingu

(58)

(93)

(23)

(174)

Amortyzacja

(320)

(685)

(507)

(1 512)

Utrata kontroli nad spółką zależną

(855)

(317)

(129)

(1 301)

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Na dzień 31 grudnia 2023 roku

5 352

5 244

717

11 313

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Maszyny i urządzenia

Samochody

Razem

Na dzień 1 stycznia 2022 roku

6 097

3 763

701

10 561

Zwiększenia (nowe leasingi)

-

-

923

923

Zmiany umów leasingu

945

269

(183)

1 031

Amortyzacja

(327)

(873)

(415)

(1 615)

Pozostałe

(130)

-

-

(130)

Na dzień 31 grudnia 2022 roku

6 585

3 159

1 026

10 770

  

Poniżej przedstawiono wartości bilansowe zobowiązań z tytułu leasingu oraz ich zmiany w okresie sprawozdawczym.

  

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Na dzień 1 stycznia

11 058

10 848

Zwiększenia (nowe leasingi)

3 530

923

Zmiany umów leasingu

(152)

1 092

Odsetki

(253)

(494)

Płatności

(2 078)

(1 311)

Utrata kontroli nad spółka zależną

(1 926)

  

Na dzień 31 grudnia

10 179

11 058

Długoterminowe

8 966

9 564

Krótkoterminowe

1 213

1 494

Analiza wymagalności zobowiązań z tytułu leasingu została przedstawiona w nocie 42 „Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym”.

34.Aktywa niematerialne

2023

Wartość firmy

Licencje i oprogramowanie

Razem

Wartość brutto na początek okresu

15 846

3 984

19 830

Zwiększenia

-

-

-

Zmniejszenia

  

-

-

 

-

(157)

(157)

Wartość brutto na koniec okresu

15 846

3 827

19 673

Umorzenie na początek okresu

-

3 693

3 693

Amortyzacja za okres

-

53

53

Zmniejszenia

-

-

-

Utrata kontroli nad spółką zależną

-

(157)

(157)

Umorzenie na koniec okresu

-

3 589

3 589

Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu

15 846

-

15 846

Nabycie

-

-

-

Zmniejszenia

-

-

-

 

 

 

 

Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu

15 846

-

15 846

Wartość netto na koniec okresu

-

238

238

2022

Wartość firmy

Licencje i oprogramowanie

Razem

Wartość brutto na początek okresu

15 846

4 020

19 866

Zwiększenia

-

17

17

Zmniejszenia

  

(53)

(53) 

Wartość brutto na koniec okresu

15 846

3 984

19 830

Umorzenie na początek okresu

-

3 686

3 686

Amortyzacja za okres

-

61

61

Zmniejszenia

  

(54)

(54) 

Umorzenie na koniec okresu

-

3 693

3 693

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu

15 846

-

15 846

Nabycie

-

-

-

Zmniejszenia

  

  

  

Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu

15 846

-

15 846

Wartość netto na koniec okresu

-

291

291

 ZAPASY

Wartość zapasów po uwzględnieniu odpisów aktualizujących wynosi:

  

Rok zakończony

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Materiały:

  

  

Według ceny nabycia

9 348

29 164

Według wartości netto możliwej do uzyskania

8 421

22 342

Zapasy ogółem, według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia (kosztu wytworzenia) oraz wartości netto możliwej do uzyskania

8 421

22 342

Odpisy aktualizujące wartość zapasów

927

6 822

  

  

  

  

Rok zakończony

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Stan na początek okresu

6 822

763

- zwiększenie

365

6 113

- wykorzystanie

  

-

- rozwiązanie

(82)

(54)

- utrata kontroli nad spółką zależną

(6 178)

 

Stan na koniec okresu

927

6 822

 Na dzień 31 grudnia 2023 roku jak również na dzień 31 grudnia 2022 roku, żadna kategoria zapasów nie stanowiła zabezpieczenia kredytów i zobowiązań z tytułu leasingu Grupy.

Odpisy z tytułu aktualizacji wartości zapasów Spółki Grupy ujmują w pozostałych kosztach operacyjnych. W roku zakończonym 31 grudnia 2023 roku na podstawie przeprowadzonej analizy Grupa rozwiązała odpis aktualizujący wartość zapasów w wysokości 82 tysiące PLN (2022: 54 tysiące PLN) oraz utworzyła odpis aktualizujący na wartość zapasów w wysokości 365 tysięcy PLN (2022: 6 113 tysięcy PLN).

 

35.należności krótkoterminowe

  

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Należności z tytułu dostaw i usług:

  

  

- od jednostek powiązanych

93

366

- od pozostałych jednostek

38 465

36 405

Razem, netto

38 558

36 771

Odpis aktualizujący

4 509

7 806

Wartość brutto

43 067

44 577

Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi przedstawione są w nocie 49 Transakcje z podmiotami powiązanymi. Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane. Terminy płatności wynoszą zazwyczaj od 30 do 90 dni.

Grupa posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom. Dzięki temu, zdaniem kierownictwa, nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem z tytułu oczekiwanych strat kredytowych właściwym dla należności handlowych Grupy.

Poziom przeterminowania w dniach (2023)

bieżące

do 30

30-60

60-90

90-180

powyżej 180

Razem

Wartość brutto należności z tytułu dostaw i usług

22 420

12 052

2 824

616

-

5 155

43 067

%

0%

0%

0%

0%

-

85%

  

Odpis na oczekiwaną stratę kredytową

91

17

2

2

-

4 397

4 509

Wartość netto należności z tytułu dostaw i usług

22 329

12 035

2 822

614

-

758

38 558

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

 

 

Poziom przeterminowania w dniach (2022)

bieżące

do 30

30-60

60-90

90-180

powyżej 180

Razem

Wartość brutto należności z tytułu dostaw i usług

29 705

3 964

645

2 646

95

7 522

44 577

%

1%

1%

1%

2%

16%

97%

  

Odpis na oczekiwaną stratę kredytową

374

39

8

53

15

7 317

7 806

Wartość netto należności z tytułu dostaw i usług

29 331

3 925

637

2 593

80

205

36 771

Zmiany odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dotyczących należności z tytułu dostaw i usług były następujące:

  

Rok zakończony

  

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Stan na początek okresu

7 806

4 589

Utworzenie

1 133

5 367

Wykorzystanie

(15)

(1 195)

Rozwiązanie

(1 321)

(955)

Utrata kontroli nad spółka zależną

(3 094)

  

Stan na koniec okresu

4 509

7 806

  

Poniższa tabela przedstawia podstawowe pozycje w ramach pozostałych należności:

  

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

 

Pozostałe należności:

  

  

- należności publicznoprawne

1 849

4 585

- pozostałe należności

780

1 029

- przedpłaty

54

1 478

Razem, netto

2 683

7 092

Odpis aktualizujący

983

1 057

Wartość brutto

3 666

8 149

 

Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności były następujące:

  

Rok zakończony

  

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Stan na początek okresu

1 057

1 040

Utworzenie

26

17

Wykorzystanie

-

-

Rozwiązanie

(100)

-

Stan na koniec okresu

983

1 057

  

Należności publicznoprawne obejmują podatek VAT do rozliczenia w kolejnych okresach (31 grudnia 2023: 1.656 tysięcy PLN; 31 grudnia 2022 4 579 tysięcy PLN) oraz depozyty celne złożone w związku z procedurą uszlachetniania czynnego (31 grudnia 2023: 193 tysiące PLN; 31 grudnia 2022: 6 tysięcy PLN).  

Przedpłaty reprezentują zaliczki wpłacone do kontrahentów na zakup usług lub produktów w związku z realizowanymi projektami.

36.POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE

Pozostałe aktywa finansowe obejmują kontrakty forward wykorzystywane do zabezpieczenia ryzyka walutowego wynikającego z wpływów (denominowanych głównie w EUR) w walutach obcych od klientów Grupy. Wycena instrumentów pochodnych na dzień 31 grudnia 2023 roku oraz 31 grudnia 2022 roku kształtowała się następująco:

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

 

Instrumenty pochodne (grupy instrumentów)*

Planowana data realizacji zabezpieczenia

Wartość nominalna po kursie na 31.12.2023 r.

Wycena na dzień bilansowy

Zabezpieczane ryzyko

Forward - sprzedaż EUR

1 kwartał 2024

12 295

576

Ryzyko walutowe

Forward - sprzedaż EUR

2 kwartał 2024

15 905

584

Ryzyko walutowe

Forward - sprzedaż EUR

3 kwartał 2024

6 478

98

Ryzyko walutowe

Forward - sprzedaż EUR

4 kwartał 2024

14 759

28

Ryzyko walutowe

Forward - sprzedaż EUR

1 kwartał 2025

609

(5)

Ryzyko walutowe

Forward - sprzedaż EUR

2 kwartał 2025

1 178

(15)

Ryzyko walutowe

  

  

51 224

1 266

  

 

 

 

 

 

* zabezpieczenia przepływu pieniężnego lub grupy przepływów

 

  

  

Instrumenty pochodne (grupy instrumentów)*

Planowana data realizacji zabezpieczenia

Wartość nominalna po kursie na 31.12.2022 r.

Wycena na dzień bilansowy

Zabezpieczane ryzyko

Forward - sprzedaż EUR

1 kwartał 2023

31 511

355

Ryzyko walutowe

Forward - sprzedaż EUR

2 kwartał 2023

36 405

428

Ryzyko walutowe

Forward - sprzedaż EUR

3 kwartał 2023

24 540

286

Ryzyko walutowe

Forward - sprzedaż EUR

4 kwartał 2023

8 612

111

Ryzyko walutowe

  

  

101 068

1 180

  

* zabezpieczenia przepływu pieniężnego lub grupy przepływów

  

  

 

Wartość godziwa instrumentów finansowych

Poniżej przedstawiono szczegóły dotyczące wartości godziwych instrumentów finansowych, dla których jest możliwe ich oszacowanie:

1)Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz krótkoterminowe depozyty bankowe - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na szybką zapadalność tych instrumentów.

2)Należności handlowe, pozostałe należności, zobowiązania handlowe - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na ich krótkoterminowy charakter.

3)Zaciągnięte pożyczki - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na zmienny, oparty na stopach rynkowych charakter ich oprocentowania.

Hierarchia instrumentów finansowych wycenianych według wartości godziwej

Instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej można zakwalifikować do następujących modeli wyceny:

-Poziom 1: ceny kwotowane (nieskorygowane) na aktywnych rynkach dla takich samych aktywów i zobowiązań,

-Poziom 2: dane wejściowe, inne niż ceny kwotowane użyte w Poziomie 1, które są obserwowalne dla danych aktywów i zobowiązań, zarówno bezpośrednio (np. jako ceny) lub pośrednio (np. są pochodną rezerw),

-Poziom 3: dane wejściowe niebazujące na obserwowalnych cenach rynkowych (dane wejściowe nieobserwowalne).

Do wyceny zobowiązań i należności z tytułu pochodnych instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej, zastosowano poziom drugi wyceny. Grupa wprowadza do ksiąg wartości na podstawie wyceny otrzymanej od instytucji finansowych (banków), z którymi zawierane są transakcje.

W roku 2023 oraz w 2022 nie wystąpiły sytuacje przeniesienia kwot z kapitału własnego i zaliczenia ich do kosztu początkowego lub innej wartości bilansowej składnika aktywów niefinansowych lub zobowiązania niefinansowego.

Nie wystąpiły przeklasyfikowania pomiędzy poziomami wyceny. 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

37.POZOSTAŁE AKTYWA OBROTOWE

  

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Pozostałe aktywa obrotowe

 

 

- koszty rozliczane w czasie

812

1 188

- inne

-

-

Razem pozostałe aktywa obrotowe

812

1 188

 

Koszty rozliczane w czasie obejmują koszty przedpłacone z góry, z których największe pozycje dotyczą polis ubezpieczeniowych, zaliczek na energię, opłat za użytkowanie i kosztów obsługi programów.

38.środki pieniężne i ich ekwiwalenTy

Środki pieniężne w banku obejmują środki na lokatach krótkoterminowych, środki na rachunkach bieżących w walutach obcych oraz środki na rachunkach VAT. Środki pieniężne są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są zawierane na różne okresy, od jednego dnia do trzech miesięcy, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych. Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2023 roku wynosi 78 919 tysięcy PLN (31 grudnia 2022: 45 634 tysięcy PLN). Wartość środków pieniężnych Grupy na rachunkach bankowych VAT na dzień 31 grudnia 2023 roku wyniosła 571 tysięcy PLN (31 grudnia 2022: 3 848 tysięcy PLN).

Na dzień 31 grudnia 2023 roku Grupa dysponowała niewykorzystanymi przyznanymi środkami kredytowymi w wysokości 31 020 tysięcy PLN (31 grudnia 2022 roku: 29 617 tysięcy PLN), w odniesieniu, do których wszystkie warunki zawieszające zostały spełnione.

39.KAPITAŁy własne

Kapitał zakładowy Zamet S.A. wynosi 63.552.000,00 PLN i dzieli się na 105.920.000 akcji zwykłych na okaziciela:

 

a)32.428.500 akcji zwykłych na okaziciela serii A o numerach od 00.000.001 do 32.428.500;

b)63.871.500 akcji zwykłych na okaziciela serii B o numerach od 00.000.001 do 63.871.500;

c)9.620.000 akcji zwykłych na okaziciela serii C o numerach od 0.000.001 do 9.620.000;

 

Jedna akcja daje prawo do jednego głosu. Ogólna liczba głosów na Walnym Zgromadzeniu, wynikająca ze wszystkich wyemitowanych akcji wynosi 105.920.000.

 

W dniu 15 listopada 2023 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki, uchwałą nr 2 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Zamet S.A. działając na podstawie art. 430 § 1, art. 455 §1 i art. 456 Kodeksu spółek handlowych

postanowiło o obniżeniu kapitału zakładowego spółki w drodze zmiany Statutu Spółki, z kwoty 74.144 tys. PLN do kwoty 63.552 tys. PLN, to jest o kwotę 10.592 tys. PLN celem pokrycia części istniejącej straty za rok obrotowy 2022 poprzez zmniejszenie wartości nominalnej akcji o kwotę 0,10 zł, to jest z kwoty 0,70 zł do kwoty 0,60 zł

W związku z obniżeniem kapitału zakładowego Spółki zmieniony został § 6 ust. 1 oraz ust. 2 Statutu Spółki, otrzymując następujące brzmienie:

1.Kapitał zakładowy Spółki wynosi 63.552.000,00 złotych (sześćdziesiąt trzy miliony pięćset pięćdziesiąt dwa tysiące złotych) i dzieli się na 105.920.000 akcji, w tym:

a) 32.428.500 akcji zwykłych na okaziciela serii A o numerach od 00.000.001 do 32.428.500;

b) 63.871.500 akcji zwykłych na okaziciela serii B o numerach od 00.000.001 do 63.871.500;

c) 9.620.000 akcji zwykłych na okaziciela serii C o numerach od 0.000.001 do 9.620.000.

2.Wartość nominalna jednej akcji wynosi 0,60 zł (słownie: sześćdziesiąt groszy)

 

Podjęta przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Zamet S.A. uchwała w sprawie obniżenia kapitału zakładowego weszła w życie z dniem podjęcia, przy czym zmiany Statutu Spółki weszły w życie z dniem rejestracji ww. zmian

w Krajowym Rejestrze Sądowym, tj. z dniem 14.12.2023 roku.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Seria / emisja

Rodzaj akcji

 

 

Liczba akcji w szt.

Wartość serii / emisji wg wartości nominalnej w PLN

A

zwykłe na okaziciela

  

  

32 428 500

19 457 100

B

zwykłe na okaziciela

  

  

63 871 500

38 322 900

C

zwykłe na okaziciela

  

  

9 620 000

5 772 000

Razem

105 920 000

 63 552 000

Wartość nominalna jednej akcji =

 

 0,60 PLN

  

  

  

  

  

  

  

Zgodnie z otrzymanymi od akcjonariuszy powiadomieniami dotyczącymi stanu posiadania, struktura posiadania znacznych pakietów akcji na dzień publikacji niniejszego sprawozdania przedstawia się następująco:

 

Akcjonariusz

Liczba akcji / głosów

Udział w ogólnej liczbie akcji / głosów

Zawiadomienie od akcjonariusza

TDJ Equity III Sp. z o.o.

59 770 372

56,43%

z dnia 19.04.2016 r.

Nationale Nederlanden OFE

12 984 007

12,26%

z dnia 20.04.2016 r.

Fundusze zarządzane przez Quercus TFI

10 611 618

10,02%

z dnia 30.12.2021 r.

Pozostali akcjonariusze

22 554 003

21,29%

  

RAZEM

105 920 000

100,00%

  

 

W okresie sprawozdawczym, jak również po jego zakończeniu do dnia publikacji niniejszego sprawozdania, Emitent nie otrzymał innych zawiadomień dotyczących zmian stanu posiadania znacznych pakietów akcji.

TDJ Equity III Sp. z o.o. jest podmiotem bezpośrednio zależnym od spółki TDJ S.A. z siedzibą w Katowicach i pośrednio zależnym od Pana Tomasza Domogały. Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania, wg najlepszej wiedzy Zarządu, Pan Tomasz Domogała nie posiada bezpośrednio akcji Emitenta, natomiast pośrednio, poprzez spółki zależne, posiada 59.770.372 akcji zwykłych na okaziciela Zamet Spółki Akcyjnej, które to akcje stanowią 56,43 % kapitału zakładowego Spółki oraz dają prawo do 59.770.372 głosów na Walnym Zgromadzeniu, stanowiących 56,43 % ogólnej liczby głosów.

Zarządowi nie są znane ograniczenia dotyczące przenoszenia praw własności powyższych akcji ani żadne inne umowy, które mogą spowodować zmiany struktury akcjonariatu w przyszłości. Wyemitowane akcje nie posiadają żadnych ograniczeń odnośnie wykonywania prawa głosu, nie istnieją również żadne inne papiery wartościowe mogące dawać specjalne uprawnienia kontrolne.

W okresie sprawozdawczym, oraz po jego zakończeniu do dnia publikacji niniejszego sprawozdania Emitent nie otrzymał od osób zarządzających lub nadzorujących zawiadomień o nabyciu lub zbyciu akcji Emitenta przez osoby zobowiązane lub osoby blisko związane z osobami zobowiązanymi do notyfikacji o transakcjach na akcjach Emitenta.

Według najlepszej wiedzy Zarządu, bazując na otrzymanych powiadomieniach oraz oświadczeniach osób zarządzających i nadzorujących, za wyjątkiem Pana Tomasza Domogały posiadającego 59.770.372 akcji zwykłych Spółki stanowiących 56,43% kapitału zakładowego Zamet S.A., osoby zarządzające oraz nadzorujące Spółki nie posiadają akcji Emitenta

Według najlepszej wiedzy Zarządu, bazując na otrzymanych powiadomieniach oraz oświadczeniach osób zarządzających i nadzorujących, liczba akcji Emitenta będących w posiadaniu osób zarządzających oraz nadzorujących przedstawia się następująco:

Stan na dzień publikacji sprawozdania

Liczba akcji

Liczba głosów

Udział %

Artur Jeziorowski

Prezes Zarządu

-

-

-

Rafał Komorowski

Wiceprezes Zarządu

-

-

-

  

  

  

  

  

Adam Toborek

Przewodniczący RN

-

-

-

Jacek Leonkiewicz

Wiceprzewodniczący RN

-

-

-

Robert Rogowski

Członek RN

-

-

-

Michał Ciszek

Członek RN

-

-

-

Tomasz Kruk

Niezależny Członek RN

-

-

-

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Dorota Wyjadłowska

Niezależny Członek RN

-

-

-

 

Emitent nie zawarł z osobami zarządzającymi oraz nadzorującymi umów przewidujących rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z pełnionej funkcji. Zgodnie z Polityką wynagrodzeń Członków Zarządu i Członków Rady Nadzorczej ZAMET S.A. z dnia 28 lipca 2020 r. w przypadku odwołania Członka Zarządu z funkcji w trakcie kadencji albo złożeni a przez niego rezygnacji albo nie powołania go na kolejną kadencję, Członek Zarządu uprawniony jest do otrzymania odprawy.

W Grupie nie funkcjonują programy premiowe, motywacyjne itp. które oparte byłyby na kapitale Emitenta. W Grupie nie funkcjonuje program akcji pracowniczych.

Grupa nie udzielała zaliczek, kredytów, pożyczek, gwarancji, poręczeń lub innych umów osobom zarządzającym ani nadzorującym. Poza wynagrodzeniem nie występują inne świadczenia. Nie występują wynagrodzenia oparte na kapitale Grupy. Nie występują świadczenia po okresie zatrudnienia.

Kapitał zapasowy

Kapitał zapasowy tworzony jest z nadwyżki wartości emisyjnej akcji powyżej ich wartości nominalnej, pomniejszonej o koszty emisji akcji. Ponadto kapitał zapasowy tworzony jest z nadwyżek z podziału z zysku ponad wymagany ustawowo odpis na kapitał zapasowy przeznaczony na pokrycie strat.

W dniu 28 lipca 2020 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Zamet S.A. podjęło uchwały (skorygowane w dniu 30 listopada 2020 roku) o wykorzystaniu kapitału zapasowego na pokrycie strat z lat ubiegłych, pokrycie straty za rok 2019, oraz na utworzenie kapitału rezerwowego.

Na dzień 31 grudnia 2023 roku kapitał zapasowy Grupy wyniósł 25 409 tysięcy PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2022 roku kapitał zapasowy Grupy wyniósł 33 101 tysięcy PLN. Zmniejszenie wartości kapitału zapasowego jest związane z pokryciem strat z lat ubiegłych.

Kapitał rezerwowy

W bieżącym okresie sprawozdawczym w żadnej ze Spółek Grupy nie wystąpiły zmiany w zakresie zmniejszeń bądź zwiększeń kapitału rezerwowego. W związku z tym na dzień 31 grudnia 2023 roku kapitał rezerwowy Grupy wynosił 22 298 tysięcy PLN.

 

Zyski zatrzymane

Zyski zatrzymane / (niepokryte straty) obejmują:

nierozliczone wyniki z lat poprzednich

efekty zmian zasad rachunkowości i błędów dotyczących lat poprzednich,

wycenę zysków / (strat) aktuarialnych w części odnoszonej w pozostałe całkowite dochody

wynik roku bieżącego.

40.kredyty BANKOWE

Salda zobowiązań z tytułu kredytów bankowych na dzień 31 grudnia 2023 roku oraz 31 grudnia 2022 roku były następujące:

 

  

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Kredyty bankowe

11 980

29 083

- długoterminowe

-

-

- krótkoterminowe

11 980

29 083

 

Zamet S.A. oraz Zamet Industry Sp. z o. o. są stronami umów finansowania parasolowego zawartych z trzema partnerami finansowymi: Credit Agricole Bank Polska S.A. (dalej „Credit Agricole”), mBank S.A. (dalej „mBank”) oraz BNP Paribas Polska S.A. (dalej „BNP Paribas”). Zamet Budowa Maszyn SA posiada własne niezależne finansowanie w BNP Paribas.

W związku z realizacją transakcji sprzedaży 100% udziałów Mostostal Chojnice sp. z o.o. w ramach zawartych umów kredytowych (finansowanie parasolowe) w dniu 27 listopada 2023 roku nastąpiła opisana poniżej zmiana składu podmiotowego uczestników finansowania poprzez wykreślenie Mostostal Chojnice Sp. z o.o. z grona podmiotów uprawnionych (uczestników finansowania) i jednoczesne zwolnienie Mostostal Chojnice sp. z o.o. z wszelkich zobowiązań wynikających z zawartych umów kredytowych.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

W ramach umów bankowych Grupa korzysta z kredytów w rachunku bieżącym, kredytów inwestycyjnych oraz gwarancji bankowych.

Najważniejsze zmiany w zakresie umów bankowych Grupy w okresie sprawozdawczym były następujące:

 

W dniu 27 kwietnia 2023 roku podpisany został z mBank aneks do umowy o współpracy w zakresie przedłużenia okresu obowiązywania linii wieloproduktowej do dnia 28 listopada 2025 roku. Data ostatecznej spłaty kredytu

w rachunku bieżącym została przedłużona do dnia 30 kwietnia 2024 roku. Maksymalny termin wygaśnięcia gwarancji uległ wydłużeniu do dnia 30 kwietnia 2029 roku. Pozostałe istotne warunki Umowy nie uległy zmianie.

W dniu 28 czerwca 2023 roku podpisany został z mBank aneks do umowy o linię wieloproduktową dla grupy podmiotów powiązanych mocą którego strony postanowiły o zwiększeniu limitu linii wieloproduktowej, w ramach którego spółki mają możliwość korzystania z produktów bankowych (kredyt w rachunku bieżącym, gwarancje bankowe, akredytywy dokumentowe), do łącznej wysokości 68.350.000,00 zł (dotychczas 40.000.000,00 zł). Zmiana wysokości limitu, dotyczy zwiększenia kwoty sublimitu na gwarancje bankowe dla Mostostalu Chojnice, m.in.

w związku z umową handlową, o której Emitent informował raportem nr 18/2023. Pozostałe istotne warunki Umowy nie uległy zmianie.

W dniu 16 października 2023 roku podpisany został z Credit Agricole Bank Polska S.A aneks do umowy o linię kredytową dla grupy podmiotów powiązanych. Mocą przedmiotowego aneksu strony umowy postanowiły

o wydłużeniu dostępności finansowania obrotowego i gwarancji bankowych o kolejny rok tj. do dnia 31 października 2024 r., z możliwością wydłużenia okresu dostępności tych produktów o kolejny rok, tj. do dnia 31 października

2025 r. o ile Bank nie skorzysta z prawa wypowiedzenia umowy w terminie określonym aneksem. Maksymalny termin ważności gwarancji został ustalony na dzień 31 października 2031 roku, i zostanie on wydłużony do dnia

31 października 2032 roku, o ile Bank nie skorzysta z prawa wypowiedzenia umowy w terminie określonym aneksem. Pozostałe istotne warunki umowy pozostały niezmienione.

W dniu 23 października 2023 roku podpisany został z BNP Paribas aneks do umowy o limit wierzytelności dla grupy podmiotów powiązanych, mocą którego wydłużono terminu ostatecznej spłaty limitu do dnia 28 lutego 2031 roku,

w tym wydłużono termin dostępności kredytu w rachunku bieżącym oraz gwarancji bankowych do dnia 28 lutego 2025 roku. Maksymalny termin wygaśnięcia gwarancji został wydłużony do dnia 28 lutego 2031 roku. Pozostałe istotne warunki przedmiotowej umowy pozostały niezmienione.

W dniu 27 listopada 2023 roku podpisany został z BNP Paribas aneks do umowy o limit wierzytelności dla grupy podmiotów powiązanych w zakresie zmiany składu podmiotowego Kredytobiorców poprzez wykreślenie Mostostal Chojnice Sp. z o.o. z grona podmiotów uprawnionych w ramach finansowania parasolowego i jednoczesne zwolnienie Mostostal Chojnice sp. z o.o. z wszelkich zobowiązań wynikających z umowy kredytowej, zmniejszenie górnej kwoty limitu udzielonej na podstawie umowy, w tym limitu na gwarancje bankowe do wysokości 20 mln złotych oraz częściowe zwolnienie zabezpieczenia w postaci cesji z kontraktów handlowych zawartych przez wskazaną spółkę. Pozostałe istotne warunki Umowy nie uległy zmianie.

W dniu 27 listopada 2023 roku podpisany został z mBank aneks do umowy o współpracy w zakresie zmiany składu podmiotowego Kredytobiorców poprzez wykreślenie Mostostal Chojnice Sp. z o.o. z grona podmiotów uprawnionych w ramach finansowania parasolowego i jednoczesne zwolnienie Mostostal Chojnice sp. z o.o. z wszelkich zobowiązań wynikających z umowy kredytowej, zmniejszenie górnej kwoty limitu udzielonej na podstawie umowy,

w tym limitu na gwarancje bankowe do wysokości 5 mln złotych, zmniejszenia sublimitu na kredyt w rachunku bieżącym do kwoty 3 mln złotych oraz częściowe zwolnienie zabezpieczenia poprzez wykreślenie hipoteki umownej, łącznej wpisanej na rzecz mBank na nieruchomości położonej w Chojnicach. Czynne gwarancje bankowe wystawione na zlecenie Mostostal Chojnice Sp. z o.o. po dacie podpisania wskazanego aneksu zostały przeniesione do odrębnego limitu poza strukturą finansowania Grupy Zamet. Pozostałe istotne warunki Umowy nie uległy zmianie.

W dniu 27 listopada 2023 roku podpisany został z Credit Agricole Bank Polska S.A aneks do umowy o linię kredytową dla grupy podmiotów powiązanych w zakresie zmiany składu podmiotowego Kredytobiorców poprzez wykreślenie Mostostal Chojnice Sp. z o.o. z grona podmiotów uprawnionych w ramach finansowania parasolowego i jednoczesne zwolnienie Mostostal Chojnice sp. z o.o. z wszelkich zobowiązań wynikających z umowy kredytowej, zmniejszenie górnej kwoty limitu udzielonej na podstawie umowy, w tym limitu na gwarancje bankowe do wysokości 28 mln złotych. Czynne gwarancje bankowe wystawione na zlecenie Mostostal Chojnice Sp. z o.o. po dacie podpisania wskazanego aneksu zostały przeniesione do odrębnego limitu poza strukturą finansowania Grupy Zamet. Pozostałe istotne warunki Umowy nie uległy zmianie.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Po zakończeniu okresu sprawozdawczego, do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania nie miały miejsce żadne inne zmiany.

Poniższa tabela prezentuje zestawienie limitów kredytowych Grupy na dzień 31 grudnia 2023 roku i 31 grudnia 2022 roku.

31 grudnia 2023

Rodzaj

Wartość limitu wielocelowego

Data ważności limitu

Limit kredytowy

Termin spłaty

Do spłaty

Oprocentowanie

BNP Paribas

Limit wielocelowy*

20 000

28.02.2031

15 000

28.02.2025

2 392

Wibor + marża

Limit wielocelowy

18 000

28.02.2031

10 000

28.02.2025

5 881

Wibor + marża

mBank

Limit wielocelowy*

5 000

28.11.2025

3 000

30.04.2024

2 522

Wibor + marża

Limit wielocelowy

700

28.11.2025

-

30.04.2024

-

Wibor + marża

Credit Agricole

Limit wielocelowy*

28 000

31.10.2024

15 000

31.10.2024

1 185

Wibor + marża

  

  

71 700

  

43 000

  

11 980

  

* finansowanie parasolowe 

 

 

  

  

  

  

  

  

  

 

 

  

  

  

  

  

  

31 grudnia 2022

Rodzaj

Wartość limitu wielocelowego

Data ważności limitu

Limit kredytowy

Termin spłaty

Do spłaty

Oprocentowanie

BNP Paribas

Limit wielocelowy*

28 000

30.11.2028

15 000

30.11.2023

7 949

Wibor + marża

Limit wielocelowy

18 000

30.11.2028

10 000

30.11.2023

2 758

Wibor + marża

mBank

Limit wielocelowy*

40 000

29.11.2024

18 000

28.04.2023

10 244

Wibor + marża

Limit wielocelowy

700

29.11.2024

700

28.04.2023

-

Wibor + marża

Credit Agricole

Limit wielocelowy*

35 000

31.10.2023

15 000

31.10.2023

7 632

Wibor + marża

Kredyt inwestycyjny**

-

  

-

29.12.2023

500

Wibor + marża

  

  

121 700

  

58 700

  

29 083

  

* finansowanie parasolowe 

  

  

  

  

  

  

** kredyt inwestycyjny w ramach limitu parasolowego dla Zamet Industry

  

  

  

  

W dniu 17 kwietnia 2024 roku podpisany został z mBank aneks do umowy o współpracy w zakresie przedłużenia okresu obowiązywania linii wieloproduktowej do dnia 29 kwietnia 2025 roku. Data ostatecznej spłaty kredytu w rachunku bieżącym została przedłużona do dnia 29 kwietnia 2025 roku. Maksymalny termin wygaśnięcia gwarancji uległ wydłużeniu do dnia 29 kwietnia 2030 roku. Pozostałe istotne warunki Umowy nie uległy zmianie.

 

41.CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM

Celem zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie jest ograniczenie zmienności generowanych przepływów pieniężnych oraz osiąganych wyników finansowych na podstawowej działalności biznesowej do akceptowalnego poziomu.

Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa należą: środki pieniężne, kredyty i gwarancje bankowe, umowy leasingu i walutowe transakcje terminowe. Głównym zadaniem wspomnianych instrumentów jest wspomaganie i zabezpieczenie finansowe bieżącej działalności operacyjnej Grupy poprzez stabilizowanie i neutralizowanie ryzyk.

Główne ryzyka wynikające z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko kredytowe, ryzyko związane z płynnością ryzyko walutowe oraz ryzyko stopy procentowej. Zarząd Emitenta weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka.

Zasadą stosowaną przez Grupę jest nieprowadzenie obrotu instrumentami finansowymi. Wszystkie opisane w niniejszym rozdziale instrumenty mają charakter wspomagający bezpośrednie procesy biznesowe, wynikające z prowadzonej przez Grupę działalności podstawowej. Grupa nie dopuszcza do wykorzystania instrumentów

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

finansowych w celach spekulacyjnych czy innych, niepowiązanych ściśle z podstawową działalnością operacyjną Grupy.

 

Ryzyko kredytowe

Ryzyko kredytowe w Grupie związane jest z prowadzeniem podstawowej działalności. Wynika ono z zawartych umów

i związane jest z ewentualnym wystąpieniem takich zdarzeń jak niewypłacalność kontrahenta, częściowa spłata należności lub znaczące opóźnienia w zapłacie należności.

W celu ograniczenia zjawisk, które mogłyby generować straty finansowe Grupa na bieżąco monitoruje stany należności i niezwłocznie podejmuje działania windykacyjne wobec należności przeterminowanych. Ponadto, wiarygodność kontrahentów poddawana jest weryfikacji i stosowane są zabezpieczenia finansowe co minimalizuje ryzyko niewypłacalności. Wiekowanie należności z tytułu dostaw i usług oraz odpisy aktualizujące należności w stosunku do których nastąpiła utrata wartości zostały zaprezentowane poniżej.

W odniesieniu do innych aktywów finansowych Grupy, takich jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty, inwestycje w instrumenty kapitałowe oraz niektóre instrumenty pochodne, ryzyko kredytowe Grupy powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko równa jest wartości bilansowej tych instrumentów. Grupa posiada lokaty tylko w renomowanych bankach i ocenia ryzyko kredytowe z tym związane za nieistotne.

Ekspozycja Grupy na ryzyko kredytowe w odniesieniu do należności handlowych została przedstawiona w nocie poniżej.

Ryzyko płynności

Grupa jest narażona na ryzyko płynności w przypadku niedopasowania struktury terminowej przepływów pieniężnych na realizowanych przez Grupę kontraktach. Grupa dąży do zapewnienia tzw. pozytywnych przepływów pieniężnych, co przy założeniu terminowego regulowania należności eliminuje ryzyko płynności.

Grupa monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie

to uwzględnia terminy wymagalności/ zapadalności zarówno inwestycji, jak i aktywów finansowych oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.

Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, umowy leasingu. Jednocześnie wartość dostępnych linii kredytowych zapobiega negatywnym zdarzeniom związanym z opóźnieniami w terminowym regulowaniu należności. Nominalna wartość linii kredytowych, do których ma dostęp Grupa skutecznie zapobiega ewentualnym negatywnym zdarzeniom związanym z opóźnieniami w terminowym regulowaniu należności. W związku z powyższym, ryzyko niedoboru środków pieniężnych i utraty płynności finansowej przez Spółkę w chwili obecnej należy określić jako małe.

Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2023 roku oraz na dzień 31 grudnia 2022 roku według daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności.

31 grudnia 2023

Na żądanie

Poniżej 3 miesięcy

Od 3 do 12 miesięcy

Od 1 roku do 5 lat

Razem

 

Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego

-

348

761

2 541

3 650

 

Kredyty i pożyczki

11 980

-

-

-

11 980

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

-

10 158

1 789

-

11 947

 

Razem

11 980

10 506

2 550

2 541

27 577

 

  

  

  

  

  

  

 

31 grudnia 2022

Na żądanie

Poniżej 3 miesięcy

Od 3 do 12 miesięcy

Od 1 roku do 5 lat

Razem

 

 

Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego

-

499

711

1 581

2 791

 

Kredyty i pożyczki

28 583

125

375

-

29 083

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

-

28 778

-

-

28 778

 

Razem

28 583

29 402

1 086

1 581

60 652

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w rachunku zysków i strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych.

 Rok zakończony 31 grudnia 2023

Przychody/koszty finansowe z tytułu odsetek

Koszty finansowe z tytułu pozostałych odsetek

Przychody /koszty z tytułu różnic kursowych

Przychody z wyceny instrumentów pochodnych

Przychody z realizacji instrumentów pochodnych

Pozostałe

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

-

69

185

-

-

-

Pozostałe aktywa finansowe

-

-

-

480

8 848

34

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

2 316

-

-

-

-

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

(781)

(139)

(1 871)

-

-

-

Kredyty i pożyczki

(1 908)

-

-

-

-

-

Razem

(373)

(70)

(1 686)

480

8 848

34

 

 

 

 

 

 

 

 Rok zakończony 31 grudnia 2022

Przychody/koszty finansowe z tytułu odsetek

Koszty finansowe z tytułu pozostałych odsetek

Przychody /koszty z tytułu różnic kursowych

Przychody z wyceny instrumentów pochodnych

Przychody z realizacji instrumentów pochodnych

Pozostałe

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

250

-

25

-

  

(528)

Pozostałe aktywa finansowe

-

-

-

797

(271)

-

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

1 563

-

-

-

-

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

(34)

(2)

(654)

-

-

-

Kredyty i pożyczki

(2 168)

-

-

-

-

(227)

Razem

(389)

(2)

(629)

797

(271)

(755)

  

Ryzyko walutowe

Ryzyko walutowe związane jest ze zmianami kursu walut, które powodują niepewność, co do wartości przyszłych przepływów pieniężnych. Grupa realizuje wysoką sprzedaż dla klientów zagranicznych. Pomiędzy datą zawarcia kontraktów eksportowych na dostawę określonych maszyn/urządzeń a datą ich realizacji mija zwykle okres od 2 do 5 miesięcy, co jest związane z długością cyklu produkcyjnego. Zgodnie z polityką zabezpieczeń przyjętą przez Grupę zabezpieczeniu podlega określona część oczekiwanych przepływów z tytułu realizowanego kontraktu na dostawę maszyn/urządzeń.

Instrumentami zabezpieczającymi są kontrakty walutowe forward, w których Grupa zobowiązuje się sprzedać walutę po cenie terminowej określonej w transakcji zawartej z bankiem. Efektywność zabezpieczenia jest weryfikowana poprzez zastosowanie prospektywnych i retrospektywnych testów efektywności. Strategiazabezpieczeń Grupy polega na zabezpieczaniu ryzyka kursowego związanego z wysoce prawdopodobnymi przewidywanymi lub zakontraktowanymi przepływami pieniężnymi, jak również z przepływami pieniężnymi wynikającymi z pozycji pieniężnych denominowanych w walutach obcych. Zgodnie z polityką Grupy zabezpieczeniu podlega ryzyko zmiany w kursach forward. Zabezpieczeniu podlega ustalona indywidualnie dla każdego planowanego lub zawartego kontraktu część planowanych wpływów ze sprzedaży w walucie. Kwota i termin planowanych całkowitych wpływów ze sprzedaży określane są na podstawie danych zawartych w negocjowanym lub podpisanym kontrakcie. Część wpływów podlegająca zabezpieczeniu jest ustalana poprzez odjęcie od całkowitych planowanych wpływów przewidywanych wypływów w walucie obcej (część zabezpieczana w sposób naturalny). Grupa podejmuje działania mające na celu minimalizację ryzyka poprzez: system przedpłat, skracanie terminów płatności oraz klauzule dotyczące możliwości zmiany cen w przypadku zmian cenowych surowców wywołanych kursem walutowym

Ryzyko walutowe nie dotyczy udzielonych Spółce kredytów bankowych. Całość nominalnej wartości portfela kredytów dostępne jest w polskiej walucie.

 

 

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

 

Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe

Klasy instrumentów finansowych

Wartość bilansowa

Wartość narażona na ryzyko

Wpływ na wynik finansowy

31 grudnia 2023

EUR/PLN

EUR/PLN

Inne waluty

Inne waluty

  

10%

-10%

10%

-10%

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

78 919

-

-

-

-

-

Należności z tytułu dostaw i usług

38 558

29 888

2 960

(2 960)

287

(287)

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

11 947

2 308

(222)

222

(9)

9

Kontrakty forward

1 266

1 266

127

(127)

-

-

Zmiana zysku brutto

  

  

2 865

(2 865)

278

(278)

Zmiana zysku netto

  

  

2 320

(2 320)

225

(225)

 

Klasy instrumentów finansowych

Wartość bilansowa

Wartość narażona na ryzyko

Wpływ na wynik finansowy

31 grudnia 2022

EUR/PLN

EUR/PLN

Inne waluty

Inne waluty

  

10%

-10%

10%

-10%

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

45 634

9 701

970

(970)

-

-

Należności z tytułu dostaw i usług

36 771

25 472

2 546

(2 546)

1

(1)

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

28 778

7 159

(686)

686

(30)

30

Kontrakty forward

1 180

1 180

118

(118)

-

-

Zmiana zysku brutto

  

  

2 948

(2 948)

(29)

29

Zmiana zysku netto

  

  

2 388

(2 388)

(23)

23

 

Ryzyko stopy procentowej

Grupa narażona jest na ryzyko stopy procentowej z tytułu finansowania działalności poprzez kredyty bankowe o zmiennej stopie procentowej opartej o WIBOR. Kredyty zaciągnięte przez Grupę to kredyty denominowane w PLN, dlatego też Grupa na bieżąco monitoruje decyzje Rady Polityki Pieniężnej oraz negocjuje z Bankiem warunki na jakich udzielone są kredyty. Zarząd ocenia, że ryzyko obecnie jest niewielkie. Na dzień 31 grudnia 2023 roku łączna wartość nominalna portfela kredytów krótkoterminowych dostępnych dla spółek Grupy wynosiła 31 020 tysięcy PLN (31 grudnia 2022: 29 617 tysięcy PLN).

W poniższych tabelach przedstawiona została wartość bilansowa instrumentów finansowych Grupy narażonych na ryzyko stopy procentowej, w podziale na poszczególne kategorie wiekowe.

 

Rok zakończony 31 grudnia 2023

<1 rok

1-2 lat

2–3 lat 

3-4 lata

4-5 lat 

> 5 lat

Ogółem

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

78 919

-

-

-

-

-

78 919

Kredyty bankowe

11 980

-

-

-

-

-

11 980

Zobowiązania z tytułu leasingu (instytucje finansowe)

1 109

1 360

1 123

56

2

-

3 650

 

Rok zakończony 31 grudnia 2022

<1 rok

1-2 lat

2–3 lat 

3-4 lata

4-5 lat 

> 5 lat

Ogółem

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

45 634

-

-

-

-

-

45 634

Kredyty bankowe

29 083

-

-

-

-

-

29 083

Zobowiązania z tytułu leasingu (instytucje finansowe)

1 210

969

341

271

-

-

2 791

 

Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej

31 grudnia 2023

Wartość bilansowa

Wartość narażona na ryzyko

wynik finansowy WIBOR+100pb

wynik finansowy WIBOR-100pb

Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne

78 919

78 919

789

(789)

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Oprocentowane kredyty i pożyczki

11 980

11 980

(119)

119

Zobowiązania z tytułu leasingu

3 650

3 650

(37)

37

Zmiana zysku brutto

  

  

633

(633)

Zmiana zysku netto

  

  

513

(513)

 

 

 

 

 

31 grudnia 2022

Wartość bilansowa

Wartość narażona na ryzyko

wynik finansowy WIBOR+100pb

wynik finansowy WIBOR-100pb

Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne

45 634

45 634

456

(456)

Oprocentowane kredyty i pożyczki

29 083

29 083

(291)

291

Zobowiązania z tytułu leasingu

2 791

2 791

(28)

28

Zmiana zysku brutto

  

  

138

(138)

Zmiana zysku netto

  

  

111

(111)

Ryzyko cenowe

Grupa jest narażona na ryzyko wzrostu cen, w szczególności materiałów kluczowych dla działalności - głównie wyrobów hutniczych. Grupa dąży do minimalizowania ryzyka m. in. poprzez krótkie terminy ważności ofert w których istotną pozycją kosztową stanowią materiały oraz zakupy materiałów na potrzeby realizacji konkretnej umowy niezwłocznie po jej zawarciu. Grupa nie prowadzi polityki zakupów materiałów hutniczych na zapas, co ma związek także z charakterystyką działalności produkcyjnej Grupy, opartej w znacznej mierze o produkcję niepowtarzalną. Grupa w zakresie, w jakim jest to możliwe posiada zdywersyfikowane źródła zaopatrzenia w materiały do produkcji i świadczenia usług kooperacyjnych.

42.REZERWY

Wykazane rezerwy dotyczą głównie rezerw na świadczenia pracownicze, naprawy gwarancyjne i pozostałe koszty.

Grupa prezentuje rezerwy w podziale na krótko i długoterminowe tj. zgodnie z przewidywanym okresem w jakim nastąpi realizacja zobowiązań.

  

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Rezerwy na świadczenia pracownicze:

5 156

7 129

- rezerwa na świadczenia na nagrody jubileuszowe

3 981

5 549

- rezerwa na świadczenia emerytalne i rentowe

1 175

1 580

Pozostałe rezerwy

2 225

6 491

Razem rezerwy

7 381

13 620

- długoterminowe

4 392

6 121

- krótkoterminowe

2 989

7 499

  

Rezerwy na świadczenia pracownicze

Spółki z Grupy ujmują zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych, rentowych i nagród jubileuszowych zgodnie z polityką opisaną w nocie 10. Na podstawie wyceny dokonanej nie rzadziej niż na koniec każdego roku obrachunkowego przez niezależnego aktuariusza Grupa ujmuje wartość bieżącą zobowiązania z tytułu nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych i rentowych.

Kwotę tego zobowiązania oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu sprawozdawczego przedstawia poniższa tabela.

Za rok zakończony 31 grudnia 2023

odprawy emerytalne i rentowe

nagrody jubileuszowe

Ogółem

Na początek okresu

1 579

5 550

7 129

Koszty odsetek

101

383

484

Koszty bieżącego zatrudnienia

96

255

351

(Zyski)/straty aktuarialne

314

1 209

1 523

Koszty wypłaconych świadczeń

(180)

(1 021)

(1 201)

Utrata kontroli nad spółką zależną

(735)

(2 395)

(3 130)

Koniec okresu

1 175

3 981

5 156

- długoterminowe

981

3 329

4 310

- krótkoterminowe

194

652

846

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

Za rok zakończony 31 grudnia 2022

odprawy emerytalne i rentowe

nagrody jubileuszowe

Ogółem

Na początek okresu

1 952

7 477

9 429

Koszty odsetek

43

169

212

Koszty bieżącego zatrudnienia

117

355

472

(Zyski)/straty aktuarialne

(354)

(1 238)

(1 592)

Koszty wypłaconych świadczeń

(179)

(1 213)

(1 392)

Koniec okresu

1 579

5 550

7 129

- długoterminowe

1 232

4 678

5 910

- krótkoterminowe

349

871

1 220

Główne założenia przyjęte przez aktuariusza na dzień i zakładane w roku zakończonym 31 grudnia 2023 roku do wyliczenia kwoty zobowiązania są następujące:

  

2023

2022

Stopa dyskontowa (%)

5,2

8,4

Wskaźnik rotacji pracowników (%):

5

5

Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%)

3,7

4,1

 

Podział rezerw na świadczenia pracownicze wg okresu wymagalności:

 

31 grudnia 2023

odprawy emerytalne

nagrody jubileuszowe

Ogółem

i rentowe

Rok 2024

194

651

845

Lata 2025-2029

524

2 079

2 603

Lata 2030-2034

279

813

1 092

Rok 2035 i później

179

437

616

  

 

  

  

  

31 grudnia 2022

odprawy emerytalne

nagrody jubileuszowe

Ogółem

i rentowe

Rok 2023

348

133

481

Lata 2024-2028

729

389

1 118

Lata 2029-2033

307

154

461

Rok 2034 i później

195

84

279

  

Pozostałe rezerwy

Za rok zakończony 31 grudnia 2023

Rezerwa na naprawy gwarancyjne

Pozostałe rezerwy

Ogółem

Na początek okresu

1 941

4 550

6 491

Zwiększenia

518

153

608

Wykorzystanie

-

-

-

Zmniejszenia

(616)

(4 010)

(4 626)

Utrata kontroli nad spółka zależną

(337)

  

(337)

Koniec okresu

1 506

693

2 351

- długoterminowe

82

-

245

- krótkoterminowe

1 424

938

2 106

*pozostałe rezerwy obejmują głównie rezerwy na dodatkowe koszty związane z realizowanymi kontraktami.

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

 

Za rok zakończony 31 grudnia 2022

Rezerwa na naprawy gwarancyjne

Pozostałe rezerwy

Ogółem

Na początek okresu

856

1 422

2 278

Zwiększenia

1 183

4 500

5 683

Wykorzystanie

-

-

-

Zmniejszenia

(98)

(1 372)

(1 470)

Koniec okresu

1 941

4 550

6 491

- długoterminowe

212

-

212

- krótkoterminowe

1 729

4 550

6 279

*pozostałe rezerwy obejmują głównie rezerwy na dodatkowe koszty związane z realizowanymi kontraktami.

  

Analiza wrażliwości

Za rok zakończony 31 grudnia 2023

Wartość bilansowa

Wartość narażona na ryzyko

Stopa zwrotu z inwestycji

Stopa wzrostu płac

 

  

  

  

1%

-1%

1%

-1%

 

Rezerwa na odprawy emerytalno-rentowe

1 175

1 175

12

(12)

12

(12)

 

Rezerwa na nagrody jubileuszowe

3 981

3 981

40

(40)

40

(40)

 

Zmiana wyniku brutto

  

  

52

(52)

52

(52)

 

Zmiana winku netto

  

  

42

(42)

42

(42)

 

  

  

  

  

 

Za rok zakończony 31 grudnia 2022

Wartość bilansowa

Wartość narażona na ryzyko

Stopa zwrotu z inwestycji

Stopa wzrostu płac

 

 

  

  

  

1%

-1%

1%

-1%

 

Rezerwa na odprawy emerytalno-rentowe

1 580

1 580

16

(16)

16

(16)

 

Rezerwa na nagrody jubileuszowe

5 549

5 549

55

(55)

55

(55)

 

Zmiana wyniku brutto

  

  

71

(71)

71

(71)

 

Zmiana wyniku netto

  

  

58

(58)

58

(58)

 

 

Rezerwa na koszty napraw gwarancyjnych

Spółki Grupy tworzą rezerwy na koszty napraw gwarancyjnych, jeżeli występuje istotne prawdopodobieństwo wystąpienia takich kosztów w związku z realizacją danej umowy. Wysokość rezerwy wynika z kalkulacji wartości prawdopodobnych napraw.

Ze względu na charakter tych rezerw, kwota i czas wypływów korzyści ekonomicznych, są trudne do przewidzenia.

Maksymalne okresy odpowiedzialności z tytułu napraw gwarancyjnych wynikają z zawartych umów.

W pozostałych przypadkach kwota rezerw jest iloczynem wartości netto przychodu ze zlecenia oraz wskaźnika napraw gwarancyjnych, który jest obliczany na podstawie ostatnich pięciu lat. 

 

43.ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG

  

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

- wobec jednostek powiązanych

1 323

1 531

- wobec pozostałych jednostek

10 624

27 247

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług razem

11 947

28 778

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług są nieoprocentowane i zazwyczaj rozliczane w terminach od 14 do 90 dni.

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług z podmiotami powiązanymi zostały przedstawione w nocie 49 Transakcje

z podmiotami powiązanymi.

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

44.Pozostałe zobowiązania

  

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Pozostałe zobowiązania

  

  

Zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń społecznych

7 947

5 296

- w tym zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

3 310

262

Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

1 837

3 018

Zobowiązania z tytułu inwestycji

122

180

Rezerwa na premie

2 691

3 751

Inne zobowiązania

3 106

2 847

Razem

15 703

15 092

  

45.Należności i zobowiązania warunkowe

 

Stan należności i zobowiązań warunkowych na dzień 31 grudnia 2023 i 31 grudnia 2022 roku prezentuje poniższa tabela:

  

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Należności warunkowe

 

Zobowiązania warunkowe

36 722

41 774

- na rzecz jednostek powiązanych

27 950

-

- na rzecz pozostałych jednostek, w tym:

8 772

41 774

- z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń

6 963

41 774

- z tytułu toczących się spraw sądowych

1 809

-

Pozycje pozabilansowe, razem

36 722

41 774

 

Na wartość zobowiązań warunkowych z tytułu udzielonych gwarancji składają się zobowiązania z tytułu bankowych gwarancji należytego wykonania zobowiązań umownych, bankowych gwarancji na zabezpieczenie roszczeń z tytułu udzielonej gwarancji i rękojmi i bankowych gwarancji zwrotu zaliczki, jakie Grupa udziela w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na rzecz kontrahentów we wcześniejszych okresach. Wystawione gwarancje będą wygasać zgodnie z terminami, na jakie zostały wystawione, z których najpóźniejszy to 2 lutego 2028 roku.

W dniu 30 czerwca 2021 roku Zarząd Zamet S.A. wspólnie z pozostałymi spółkami Grupy Zamet zawarł umowę

o udzielenie gwarancji ubezpieczeniowych z Credendo – Excess & Surety Spółka Akcyjna Oddział w Polsce. Mocą przedmiotowej umowy, Credendo ustanawia odnawialny limit gwarancyjny do maksymalnej wysokości 20 milionów złotych, w ramach którego udzielane mogą być gwarancje: (i) zapłaty wadium, (ii) należytego wykonania kontraktu,

(iii) należytego usunięcia wad lub usterek, (iv) należytego wykonania umowy, (v) zwrotu zaliczki. Limit obciążony jest gwarancjami wystawionymi na zlecenie Zamet-Budowa Maszyn S.A. w kwocie 3 535 tysięcy PLN, które zostały ujęte

w powyższym zestawieniu Za zobowiązania wynikające z powyższej umowy Spółki Grupy Zamet odpowiadają solidarnie.

W dniu 27 listopada 2023 roku podpisane zostało z Credendo – Excess & Surety Spółka Akcyjna Oddział w Polsce Porozumienie mocą, którego uległ zmianie skład podmiotowy stron umowy o udzielenie gwarancji ubezpieczeniowych poprzez wykreślenie Mostostal Chojnice Sp. z o.o. z grona podmiotów uprawnionych w ramach umowy o udzielanie gwarancji i jednoczesne zwolnienie Mostostal Chojnice sp. z o.o. z wszelkich zobowiązań wynikających z tejże umowy przy jednoczesnym przeniesieniu czynnych gwarancji ubezpieczeniowych wystawionych na zlecenie Mostostal Chojnice sp. z o.o. do odrębnego limitu. Pozostałe istotne warunki Umowy nie uległy zmianie.

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

W dniu 30 stycznia 2023 roku Zarząd Zamet S.A. zawarł umowę generalną o udzielenie gwarancji ubezpieczeniowych z UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna. Mocą przedmiotowej umowy, UNIQA ustanawia odnawialny limit gwarancyjny do maksymalnej wysokości 15 milionów PLN, w ramach którego udzielane mogą być gwarancje: (i) zapłaty wadium, (ii) należytego wykonania kontraktu, (iii) należytego usunięcia wad lub usterek, (iv) zwrotu zaliczki, (v) należytego wykonania kontraktu oraz właściwego usunięcia wad i usterek. W ramach Umowy z Gwarancji korzystać mogą Zamet S.A. oraz jednostki zależne: Zamet Industry, i Zamet-Budowa Maszyn. Pierwotnie ustalony na podstawie zawartej umowy maksymalny limit kwoty Gwarancji obowiązywał do dnia 29 stycznia 2024 roku,

z możliwością przedłużenia na kolejny okres. W związku z realizacją transakcji sprzedaży 100% udziałów Mostostal Chojnice sp. z o.o. na podstawie aneksu z dnia 24 listopada 2023 roku do umowy generalnej o udzielenie gwarancji ubezpieczeniowych okres obowiązywania limitu został skrócony do dnia 27 listopada 2023 roku.

W okresie sprawozdawczym spółka Zamet S.A. zobowiązała się do poręczenia za dług przyszły spółki zależnej

Zamet-Budowa Maszyn S.A. względem dostawcy energii mogący wynikać z zawartej umowy sprzedaży do kwoty

2 350 tysięcy PLN w okresie od 1 stycznia 2023 roku do 7 października 2023 roku. Jednocześnie spółka Zamet S.A.

w dniu 05.07.2023 r. zawarła umowę poręczenia za spółkę zależną Zamet-Budowa Maszyn S.A., na mocy której poręczenie za zobowiązanie z tytułu dostaw energii w okresie od 1 lipca 2023 roku do 6 kwietnia 2024 roku ustalone zostały do kwoty 950 tysięcy PLN. Oba poręczenia zostały udzielone za wynagrodzeniem.

W dniu 23 października 2023 roku podpisany został pomiędzy Spółką Zamet-Budowa

Maszyn S.A a BNP Paribas Bank Polska S.A. aneks o przedłużenie okresu obowiązywania linii wieloproduktowej

do dnia 28 lutego 2025 roku. Data ostatecznej spłaty kredytu w rachunku bieżącym została przedłużona do dnia

28 lutego 2025 roku. Maksymalny termin wygaśnięcia gwarancji uległ wydłużeniu do dnia 28 luty 2031 roku. W oparciu

o postanowienia wskazanego aneksu Zamet SA w dniu 23 października 2023 r. zawarł z BNP Paribas Bank Polska SA umowę poręczenia za dług istniejący lub przyszły spółki Zamet-Budowa Maszyn S.A. Poręczenie obowiązuje do kwoty

27 000 tys. PLN do dnia 28 lutego 2034 roku i zostało udzielone za wynagrodzeniem.

 

Na dzień 31 grudnia 2023 roku Grupa Zamet nie posiada należności warunkowych.

Rozliczenia podatkowe

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym.

Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Grupy mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe. 

46.Zobowiązania do poniesienia nakładów i inne zobowiązania do poniesienia w przyszłości

Na dzień 31 grudnia 2023 roku Grupa zobowiązała się ponieść w przyszłości nakłady na rzeczowe aktywa trwałe w kwocie 122 tysiące PLN. Na dzień 31 grudnia 2022 roku łączne zobowiązania Spółek Grupy do poniesienia w przyszłości nakładów na rzeczowe aktywa trwałe wynosiły180 tysięcy PLN.

47.postępowania sądowe i administracyjne

W okresie sprawozdawczym, jak również po zakończeniu tego okresu, wobec spółki Zamet S.A. oraz podmiotów podporządkowanych nie toczą się istotne postępowania przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego oraz organem administracji publicznej.

48.transakcje z podmiotami powiązanymi

Poniższa tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi w roku zakończonym

31 grudnia 2023 roku oraz 31 grudnia 2022 roku, jak również salda rozrachunków handlowych (należności i zobowiązań) na dzień 31 grudnia 2023 roku i 31 grudnia 2022 roku:

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

  

  

Sprzedaż

Zakupy

Należności

Zobowiązania

GRENEVIA

2023

59

2 626

6

581

2022

242

3 497

-

950

Famak S.A.

2023

-

-

-

-

2022

-

6

-

75

FPM S.A.

2023

370

30

70

-

2022

827

-

-

-

Odlewnia Żeliwa Śrem Sp. z o.o.

2023

-

-

-

-

2022

-

(19)

13

-

PGO Service Sp. z o.o.

2023

12

775

1

77

2022

9

788

4

62

PGO SA

2023

59

424

16

56

2022

503

244

-

65

TDJ ESTATE SP. Z O.O.

2023

-

-

-

-

2022

-

257

-

-

TDJ S.A.

2023

12

840

-

288

2022

-

526

-

201

TDJ Legal Morawiec Sp. k.

2023

-

346

-

105

2022

-

410

-

112

ELGÓR+HANSEN SA

2023

-

1 189

-

150

2022

-

355

349

-

PEMUG SP. Z O.O. w restrukturyzacji

2023

-

-

-

-

2022

-

-

-

-

TDJ EQUITY I

2023

-

2 389

-

66

2022

-

216

-

66

DE ESTATE

2023

-

5

-

-

2022

-

3

-

-

Razem

2023

512

8 624

93

1 323

2022

1 581

6 283

366

1 531

 

W okresie sprawozdawczym nie wystąpiły znaczące transakcje z jednostkami powiązanymi, które miałyby charakter nietypowy i które zostałyby zawarte na warunkach innych niż rynkowe.

Transakcje handlowe dokonywane w ramach bieżącej działalności gospodarczej prowadzonej przez poszczególne podmioty powiązane w okresie od 1 stycznia 2023 do 31 grudnia 2023 r. i okresie porównywalnym, w opinii Zarządu Emitenta były oparte na cenach rynkowych i były transakcjami typowymi.

49.ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM

Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.

Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2023 roku jak również 31 grudnia 2022 roku nie dokonano zmian celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.

Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik kapitałów w relacji do łącznej wartości aktywów. Zasady Grupy stanowią, by wskaźnik ten nie był niższy niż 35%. Kapitał obejmuje kapitał własny należny akcjonariuszom jednostki dominującej pomniejszony o kapitały rezerwowe z tytułu niezrealizowanych zysków netto.

 

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

 

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Kapitał własny

134 181

121 425

Kapitał rezerwowy z tytułu niezrealizowanych zysków netto

-

-

Kapitał razem

134 181

121 425

Aktywa razem

193 436

227 093

Wskaźnik

69%

53%

  

50.WYNAGRODZENIA CZŁONKÓW ZARZĄDU I ORGANÓW NADZORU

Informacja o łącznej wartości wynagrodzeń członków Zarządu i organów nadzoru Jednostki dominującej za okres od 

1 stycznia 2023 do 31 grudnia 2023 roku oraz za okres od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022

Wynagrodzenie Zarządu

 

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Artur Jeziorowski

 

797

421

Adrian Smeja

 

-

273

Rafał Komorowski

 

508

64

Razem

 

1 305

758

Wynagrodzenia Zarządu Emitenta w spółkach zależnych (nie ujęte powyżej)

 

535

421

  

Informacja o łącznej wartości wynagrodzeń i nagród wypłaconych osobom, nadzorującym Zamet S.A.

 

Wynagrodzenie Rady Nadzorczej

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Tomasz Domogała

1

6

Czesław Kisiel

1

6

Tomasz Kruk

12

12

Dorota Wyjadłowska

12

12

Jacek Leonkiewicz

12

12

Paweł Majcherkiewicz

3

-

Robert Rogowski

5

-

Adam Toborek

6

6

Razem

52

54

Emitent nie zawarł z osobami zarządzającymi oraz nadzorującymi umów przewidujących rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z pełnionej funkcji. Zgodnie z Polityką wynagrodzeń Członków Zarządu i Członków Rady Nadzorczej ZAMET S.A. z dnia 28 lipca 2020 r. w przypadku odwołania Członka Zarządu z funkcji w trakcie kadencji albo złożeni a przez niego rezygnacji albo nie powołania go na kolejną kadencję, Członek Zarządu uprawniony jest do otrzymania odprawy.

W Grupie nie funkcjonują programy premiowe, motywacyjne itp. które oparte byłyby na kapitale Emitenta. W Grupie nie funkcjonuje program akcji pracowniczych.

Grupa nie udzielała zaliczek, kredytów, pożyczek, gwarancji, poręczeń lub innych umów osobom zarządzającym ani nadzorującym. Poza wynagrodzeniem nie występują inne świadczenia. Nie występują wynagrodzenia oparte na kapitale Grupy. Nie występują świadczenia po okresie zatrudnienia.

51.WYNAGRODZENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DO BADANIA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH

W dniu 2 sierpnia 2022 r. Spółka podpisała umowę z firmą BDO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

sp. k. z siedzibą w Warszawie ul. Postępu 12, 02-676, zmienioną aneksami numer 1, 2 oraz 3. Przedmiotem umowy jest:

-badanie rocznych jednostkowych sprawozdań finansowych ZAMET S.A za lata 2022-2023 sporządzonych zgodnie z MSSF;

-badanie rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych Grupy Kapitałowej ZAMET za lata 2022-2023 sporządzonych zgodnie z MSSF;

-przegląd skróconych śródrocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych ZAMET S.A za okresy 6 miesięcy zakończone odpowiednio dnia 30 czerwca 2022 roku i dnia 30 czerwca 2023 roku,

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2023

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]

-przegląd skróconych śródrocznych sprawozdań finansowych ZAMET S.A za okresy 6 miesięcy zakończone odpowiednio dnia 30 czerwca 2022 roku i dnia 30 czerwca 2023 roku,

-badanie rocznych sprawozdań o wynagrodzeniach Zarządu oraz Rady Nadzorczej ZAMET S.A. za lata 2022 i 2023 sporządzonych zgodnie z art.90g Ustawy o ofercie publicznej.

Za powyższy zakres umowy wynagrodzenie wynosi 244 600 PLN.

52.zdarzenia po zakończeniu okresu sprawozdawczego

W dniu 17 kwietnia 2024 roku podpisany został z mBank aneks do umowy o współpracy w zakresie przedłużenia okresu obowiązywania linii wieloproduktowej do dnia 29 kwietnia 2025 roku. Data ostatecznej spłaty kredytu w rachunku bieżącym została przedłużona do dnia 29 kwietnia 2025 roku. Maksymalny termin wygaśnięcia gwarancji uległ wydłużeniu do dnia 30 kwietnia 20230 roku. Pozostałe istotne warunki Umowy nie uległy zmianie.

Poza zdarzeniami opisanymi powyżej od zakończenia okresu sprawozdawczego do dnia zatwierdzenia i publikacji niniejszego sprawozdania nie miały miejsca inne zdarzenia, które powinny a nie zostały ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy za okres od dnia 1 stycznia 2023 roku do dnia 31 grudnia 2023 roku.

.

Podpisano:

 

 

Artur Jeziorowski

 

Rafał Komorowski

 

Monika Karp

Prezes zarządu

 

Wiceprezes zarządu

 

Główny Księgowy, osoba której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych