iso4217:PLNxbrli:sharesxbrli:sharesiso4217:PLN259400TMZY6ZUZR0B6892021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400TMZY6ZUZR0B6892021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400TMZY6ZUZR0B6892021-01-012021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember259400TMZY6ZUZR0B6892021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400TMZY6ZUZR0B6892021-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember259400TMZY6ZUZR0B6892021-01-01ifrs-full:OtherReservesMember259400TMZY6ZUZR0B6892021-01-01ifrs-full:CapitalReserveMember259400TMZY6ZUZR0B6892021-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember259400TMZY6ZUZR0B6892022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400TMZY6ZUZR0B6892022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400TMZY6ZUZR0B6892022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember259400TMZY6ZUZR0B6892022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400TMZY6ZUZR0B6892022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400TMZY6ZUZR0B6892022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400TMZY6ZUZR0B6892022-01-012022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember259400TMZY6ZUZR0B6892022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400TMZY6ZUZR0B6892021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400TMZY6ZUZR0B6892021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400TMZY6ZUZR0B6892021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember259400TMZY6ZUZR0B6892021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400TMZY6ZUZR0B6892021-01-01259400TMZY6ZUZR0B6892021-12-31259400TMZY6ZUZR0B6892022-12-31259400TMZY6ZUZR0B6892021-01-012021-12-31259400TMZY6ZUZR0B6892022-01-012022-12-31

Obraz 29

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

SPIS TREŚCI

SKONSOLIDOWANY rachunek zysków i strat3

SKONSOLIDOWANE sprawozdanie z całkowitych dochodów3

sKONSOLIDOWANE Sprawozdanie z sytuacji finansowej4

skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych5

sprawozdanie ze zmian w SKONSOLIDOWANYM kapitale własnym6

ZASADY RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE7

1.INFORMACJE OGÓLNE7

2.OPIS ORGANIZACJI GRUPY KAPITAŁOWEJ7

3.ZMIANY W STRUKTURZE GRUPY KAPITAŁOWEJ8

4.SKŁAD ORGANÓW JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ8

5.ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO9

6.ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA PROFESJONALNYM OSĄDZIE I SZACUNKACH9

7.PODSTAWA SPORZĄDZENIA SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO11

8.ISTOTNE ZASADY RACHUNKOWOŚCI12

9.NOWE STANDARDY I INTERPRETACJE, KTÓRE ZOSTAŁY OPUBLIKOWANE, A NIE WESZŁY JESZCZE W ŻYCIE12

10.ISTOTNE ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI14

11.WPŁYW COVID-19 NA DZIAŁALNOŚĆ GRUPY33

12.PRZEDSTAWIENIE INFORMACJI DOTYCZĄCYCH FAKTYCZNEGO I POTENCJALNEGO WPŁYWU WOJNY W UKRAINIE NA DZIAŁALNOŚĆ EMITENTA ORAZ GRUPY KAPITAŁOWEJ ZAMET33

13.ZMIANA SZACUNKÓW, KOREKTA BŁĘDÓW, ZMIANA PREZENTACJI DANYCH FINANSOWYCH34

14.SEZONOWOŚĆ DZIAŁALNOŚCI34

15.Segmenty branżowe34

16.PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY35

17.Aktywa i zobowiązania z tytułu umów z klientami36

18.KOSZTY WEDŁUG RODZAJÓW36

19.AMORTYZACJA37

20.KOSZTY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH37

21.POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA37

22.PRZYCHODY FINANSOWE38

23.KOSZTY FINANSOWE39

24.Podatek dochodowy39

25.odroczony Podatek dochodowy40

26.ZYSK / (STRATA) NA JEDNĄ AKCJĘ40

27.Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty40

28.Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS41

29.RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE41

30.AKTYWA TRWAŁE PRZEZNACZONE DO SPRZEDAŻY42

31.ZABEZPIECZENIA NA MAJĄTKU43

32.LEASING - GRUPa jako leasingobiorca43

33.Aktywa niematerialne44

34.ZAPASY44

35.należności krótkoterminowe45

36.POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE46

37.POZOSTAŁE AKTYWA OBROTOWE47

38.środki pieniężne i ich ekwiwaleny48

39.KAPITAŁy własne48

40.kredyty BANKOWE50

41.CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM51

42.REZERWY55

43.ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG57

44.Pozostałe zobowiązania58

45.Należności i zobowiązania warunkowe58

46.Zobowiązania do poniesienia nakładów i inne zobowiązania do poniesienia w przyszłości58

47.postępowania sądowe i administracyjne59

48.transakcje z podmiotami powiązanymi59

49.ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM59

50.WYNAGRODZENIA CZŁONKÓW ZARZĄDU I ORGANÓW NADZORU60

51.WYNAGRODZENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DO BADANIA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH60

52.zdarzenia po zakończeniu okresu sprawozdawczego61

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

SKONSOLIDOWANY rachunek zysków i strat

 

 

Nota

Rok zakończony

Rok zakończony

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Działalność kontynuowana

 

 

 

Przychody netto ze sprzedaży

16

253 513

163 251

Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów

18

(215 394)

(141 483)

Zysk (strata) brutto ze sprzedaży

 

38 119

21 768

Koszty sprzedaży

18

(4 106)

(3 515)

Koszty ogólnego zarządu

18

(21 650)

(19 346)

Pozostałe przychody

21

9 903

5 310

Pozostałe koszty

21

(19 321)

(2 216)

Zysk (strata) z tytułu utraty wartości należności

 

(3 283)

88

Zysk (strata) z działalności operacyjnej

 

(338)

2 089

Przychody finansowe

22

2 635

582

Koszty finansowe

23

(4 800)

(2 380)

Zysk (strata) brutto

 

(2 503)

291

Podatek dochodowy

24

(832)

(231)

Zysk (strata) netto

 

(3 335)

60

Zysk netto przypisany:

 

akcjonariuszom jednostki dominującej

 

(3 335)

60

akcjonariuszom niekontrolującym

 

-

-

Średnia ważona i średnia ważona rozwodniona liczba akcji

105 920 000

105 920 000

Zysk / (strata) podstawowy na 1 akcję (zł)

26

(0,03)

0,00

Rozwodniony zysk / (strata) na 1 akcję (zł)

26

(0,03)

0,00

 

 

 

SKONSOLIDOWANE sprawozdanie z całkowitych dochodów

 

 

Rok zakończony

Rok zakończony

 

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Zysk (strata) netto

(3 335)

60

Inne całkowite dochody podlegające przeklasyfikowaniu do zysków i strat

377

63

Wycena instrumentów zabezpieczających

466

78

Podatek dochodowy

(89)

(15)

Inne całkowite dochody niepodlegające przeklasyfikowaniu do zysków i strat

258

(27)

Wycena aktuarialna

319

(33)

Podatek dochodowy

(61)

6

Razem inne całkowite dochody

635

36

Całkowite dochody ogółem

(2 700)

96

- przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej

(2 700)

96

- przypadające akcjonariuszom niekontrolującym

-

-

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

sKONSOLIDOWANE Sprawozdanie z sytuacji finansowej

 

 

Nota

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Aktywa trwałe

 

57 802

69 984

Rzeczowe aktywa trwałe

29

53 628

67 989

Aktywa niematerialne

33

291

334

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

25

3 883

1 661

 

 

 

Aktywa obrotowe

 

169 291

117 169

Zapasy

34

22 342

12 371

Aktywa z tytułu umów

17

54 712

38 004

Należności z tytułu dostaw i usług

35

36 771

18 850

Należności z tytułu podatku dochodowego

 

372

13

Pozostałe należności

35

7 092

8 977

Pozostałe aktywa finansowe

36

1 180

85

Pozostałe aktywa obrotowe

37

1 188

1 271

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

38

45 634

37 598

Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży

30

-

-

 

 

 

 

Aktywa razem

 

227 093

187 153

 

 

 

 

 

Nota

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Kapitał własny

39

121 425

124 125

Kapitał zakładowy

0

74 144

74 144

Kapitał zapasowy

0

33 101

33 010

Kapitał rezerwowy

 

22 298

20 905

Zyski zatrzymane / (niepokryte straty)

0

(8 118)

(3 934)

Kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

 

121 425

124 125

 

 

 

Zobowiązania długoterminowe

0

16 954

19 058

Kredyty i pożyczki

40

-

500

Zobowiązania z tytułu leasingu

32

9 564

9 302

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego

25

1 269

1 057

Rezerwy długoterminowe

42

6 121

8 199

 

h

 

Zobowiązania krótkoterminowe

0

88 714

43 970

Kredyty i pożyczki

40

29 083

2 419

Zobowiązania z tytułu leasingu

32

1 494

1 546

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

43

28 778

19 568

Zobowiązania z tytułu umów

17

6 768

5 824

Rezerwy krótkoterminowe

42

7 499

3 508

Pozostałe zobowiązania finansowe

36

-

280

Pozostałe zobowiązania

44

15 092

10 825

 

 

 

 

Kapitał i zobowiązania razem

 

227 093

187 153

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

 

 

Rok zakończony

Rok zakończony

 

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Działalność operacyjna

 

 

Zysk (strata) brutto

(2 503)

291

Korekty:

 

Amortyzacja

6 220

6 597

Odsetki

2 906

198

(Zysk) strata z tytułu działalności inwestycyjnej

(4 355)

(627)

Odpis aktualizujący aktywa trwałe

-

(275)

Zmiana stanu rezerw

2 232

(1 649)

Zmiana stanu zapasów

(9 971)

(9 746)

Zmiana stanu należności

(16 024)

33

Zmiana stanu aktywów z tytułu umów

(16 708)

934

Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem kredytów

13 314

2 724

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu umów

944

3 856

Podatek dochodowy zapłacony

(3 262)

(1 009)

Inne korekty

2 412

(394)

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej

(24 795)

933

 

 

 

Działalność inwestycyjna

 

 

Wpływy:

 

 

Zbycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych

13 073

3 449

Wydatki:

 

Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych

(1 711)

(2 790)

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

11 362

659

 

 

Działalność finansowa

 

Wpływy:

 

Kredyty i pożyczki

26 164

1 501

Wydatki:

 

Spłaty kredytów

-

(1 129)

Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu

(1 805)

(1 408)

Odsetki

(2 906)

(198)

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

21 453

(1 234)

 

 

Zwiększenie (zmniejszenie) stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów przed skutkami zmian kursów wymiany

8 020

358

Skutki zmian kursów wymiany, które dotyczą środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych

16

(66)

Zwiększenie (zmniejszenie) stanu środków pieniężnych

i ich ekwiwalentów

8 036

292

Środki pieniężne na początek okresu

37 598

37 306

Środki pieniężne na koniec okresu

45 634

37 598

 

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

sprawozdanie ze zmian w SKONSOLIDOWANYM kapitale własnym

 

 

Kapitał zakładowy

Kapitał zapasowy

Kapitał rezerwowy

Zyski zatrzymane / (niepokryte straty)

Kapitał własny Razem

Stan na 1 stycznia 2022

74 144

33 010

20 905

(3 934)

124 125

Zysk (strata) netto za okres

-

-

-

(3 335)

(3 335)

Inne całkowite dochody

-

-

-

635

635

Razem całkowite dochody

-

-

-

(2 700)

(2 700)

Przeniesienie zysku na kapitał zapasowy

-

91

-

(91)

-

Przeniesienie zysku na kapitał rezerwowy

-

-

1 393

(1 393)

-

Stan na 31 grudnia 2022

74 144

33 101

22 298

(8 118)

121 425

 

 

 

 

 

 

 

Stan na 1 stycznia 2021

74 144

24 116

20 736

5 033

124 029

Zysk (strata) netto za okres

-

-

-

60

60

Inne całkowite dochody

-

-

-

36

36

Razem całkowite dochody

-

-

-

96

96

Przeniesienie zysku na kapitał zapasowy

-

8 894

-

(8 894)

-

Utworzenie kapitału rezerwowego

-

-

169

(169)

-

Stan na 31 grudnia 2021

74 144

33 010

20 905

(3 934)

124 125

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

ZASADY RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE

 

1.INFORMACJE OGÓLNE

Nazwa: Grupa ZAMET Spółka Akcyjna

Państwo Rejestracji – Rzeczpospolita Polska

Siedziba: Piotrków Trybunalski, 97-300, ul. Dmowskiego 38B 

Adres zarejestrowanego biura jednostki: Piotrków Trybunalski, 97-300, ul. Dmowskiego 38B 

Podstawowy przedmiot działalności: działalność o charakterze produkcyjno – usługowym w branży konstrukcji stalowych oraz maszyn i urządzeń dla przemysłu (PKD 25.11.Z)

Podstawowe miejsce prowadzenia działalności: Rzeczpospolita Polska

Organ prowadzący rejestr: Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS: 0000340251

Czas trwania jednostki oraz jednostek wchodzących w skład Grupy: nieograniczony

Okres objęty sprawozdaniem finansowym: 01.01.2022 r.– 31.12.2022 r.

Bezpośrednią kontrolę nad Grupą sprawuje TDJ EQUITY III Sp. z o. o. Pośrednią kontrolę nad Grupą sprawuje TDJ S.A. Podmiotem sprawującym kontrolę nad Grupą na najwyższym szczeblu jest Pan Tomasz Domogała

Zmiany w nazwie jednostki lub innych danych identyfikujących w okresie sprawozdawczym: nie wystąpiły.

Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy – TDJ S.A. jest jednostką najwyższego szczebla grupy.

 

Grupa Kapitałowa ZAMET („Grupa”) składa się z ZAMET Spółka Akcyjna („jednostka dominująca”, „Spółka”) i jej spółek zależnych.

Jednostką dominującą Grupy jest Zamet S.A. z siedzibą w Polsce w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Dmowskiego 38B, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000340251. Spółce nadano numer statystyczny REGON 100538529.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy za rok 2022 obejmuje rok zakończony 31 grudnia 2022 roku oraz zawiera dane porównawcze za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku i na dzień 31 grudnia 2021 roku. 

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku,

które zostało zatwierdzone w dniu 28 kwietnia 2023 roku.

 

2.OPIS ORGANIZACJI GRUPY KAPITAŁOWEJ

 

Poniżej zaprezentowano schemat struktury Grupy Kapitałowej Zamet na dzień 31 grudnia 2022 roku:

 

Obraz 1

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Zamet Spółka Akcyjnaz siedzibą w Polsce w Piotrkowie Trybunalskim, (jednostka dominująca, Emitent), zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000340251.

Spółka prowadzi działalność o charakterze holdingowym oraz świadczy usługi wsparcia dla jednostek podporządkowanych w obszarze obsługi kadrowo-płacowej, rachunkowej, kontrolingu oraz IT. Spółka jest emitentem papierów wartościowych, dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym, Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zamet Industry spółka z ograniczoną odpowiedzialnościąz siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim (jednostka zależna), zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000897010. Spółkaprowadzi działalność o charakterze produkcyjno – usługowym w branży konstrukcji stalowych oraz maszyn i urządzeń dla przemysłu.

Jedynym wspólnikiem spółki jest Zamet S.A. z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Mostostal Chojnice spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Chojnicach (jednostka zależna), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000943926. Spółka prowadzi działalność o charakterze produkcyjno – usługowym w branży konstrukcji stalowych oraz maszyn i urządzeń dla przemysłu.

 

Zamet Budowa Maszyn Spółka Akcyjnaz siedzibą w Tarnowskich Górach (jednostka zależna), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000289560. Spółka prowadzi działalność o charakterze produkcyjno – usługowym w branży konstrukcji stalowych oraz maszyn i urządzeń dla przemysłu.

Jedynym akcjonariuszem Spółki jest Zamet S.A. z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Zamet Business Development spółka z ograniczoną odpowiedzialnościąz siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim (jednostka zależna) wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000884508. Spółka została powołana w celu efektywnego wykorzystania potencjału Grupy Zamet na rynku poprzez utworzenie struktury wspierającej synergię pomiędzy poszczególnymi spółkami, wsparcie działań handlowych oraz rozwój biznesu poprzez poszukiwanie nowych możliwości wykorzystania zasobów Grupy na nowych rynkach. Jedynym wspólnikiem spółki jest Zamet S.A. posiadający tym samym 100% udziału w ogólnej liczbie głosów.

Skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym objęte są wszystkie wyżej wymienione spółki.

3.ZMIANY W STRUKTURZE GRUPY KAPITAŁOWEJ

W dniu 7 marca 2022 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia Wspólników spółek Mostostal Chojnice spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz Mostostal Chojnice 1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podjęły uchwały o wyrażeniu zgody na połączenie obu spółek na warunkach opisanych w planie połączenia, który został uzgodniony i przyjęty w dniu 28 stycznia 2022 roku.

Połączenie spółek zostało zarejestrowane przez sąd rejestrowy w dniu 31 maja 2022 roku. Połączenie spółek nastąpiło w trybie Art. 492 §1 pkt 1) KSH, poprzez przeniesienie majątku spółki przejmowanej (Mostostal Chojnice 1 sp. z o.o.) na spółkę przejmującą (Mostostal Chojnice sp. z o.o.).

Poza wyżej wykazanymi zmianami w okresie sprawozdawczym oraz po jego zakończeniu, do dnia publikacji niniejszego sprawozdania, nie wystąpiły inne zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej Emitenta. 

4.SKŁAD ORGANÓW JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ

Zarząd

 

W skład Zarządu jednostki dominującej na dzień 1 stycznia 2022 roku wychodzili:

Artur Jeziorowski – Prezes Zarządu

Adrian Smeja – Wiceprezes Zarządu ds. finansowych

 

W dniu 21 lipca 2022 roku Pan Adrian Smeja – Wiceprezes Zarządu ds. finansowych, złożył rezygnację z pełnionej funkcji w zarządzie Spółki ze skutkiem na dzień 31 lipca 2022 roku (tj. wraz z upływem tego dnia).

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

W dniu 27 lipca 2022 roku Rada Nadzorcza spółki Zamet S.A. powołała z dniem 1 sierpnia 2022 roku do pełnienia funkcji Wiceprezesa Zarządu Pana Rafała Komorowskiego.

W skład Zarządu Spółki na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania wchodzili:

Artur Jeziorowski - Prezes Zarządu

Rafał Komorowski – Wiceprezes Zarządu.

W okresie od dnia 1 stycznia 2022 roku do dnia publikacji niniejszego sprawozdania nie miały miejsca inne zmiany w składzie Zarządu Emitenta.

W okresie sprawozdawczym Zarząd kierował całokształtem działalności Spółki, prowadził politykę i bieżące sprawy Spółki oraz reprezentował ją na zewnątrz zgodnie z KSH i statutem Spółki. 

 

Rada Nadzorcza

 

W skład Rady Nadzorczej jednostki dominującej na dzień 1 stycznia 2022 roku wychodzili:

Tomasz Domogała – Przewodniczący Rady Nadzorczej

Czesław Kisiel – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej

Jacek Leonkiewicz – Członek Rady Nadzorczej

Adam Toborek– Członek Rady Nadzorczej

Tomasz Kruk – Niezależny Członek Rady Nadzorczej

Dorota Wyjadłowska – Niezależny Członek Rady Nadzorczej

 

W okresie sprawozdawczym nie miały miejsca zmiany w składzie Rady Nadzorczej spółki.

Po zakończeniu okresu sprawozdawczego, w dniu 21 lutego 2023 roku rezygnację z członkostwa w Radzie Nadzorczej Spółki, ze skutkiem na dzień 8 marca 2023 roku (na koniec tego dnia), złożyli Pan Tomasz Domogała oraz Pan Czesław Kisiel.

W dniu 9 marca 2023 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie powołało do Rady Nadzorczej Pana Roberta Rogowskiego. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania skład Rady Nadzorczej jest następujący.

Robert Rogowski– Członek Rady Nadzorczej

Jacek Leonkiewicz – Członek Rady Nadzorczej

Adam Toborek – Członek Rady Nadzorczej

Tomasz Kruk – Niezależny Członek Rady Nadzorczej

Dorota Wyjadłowska – Niezależny Członek Rady Nadzorczej

 

Poza zmianami opisanymi powyżej w okresie do dnia publikacji niniejszego sprawozdania nie miały miejsca inne zmiany w składzie Rady Nadzorczej Emitenta

W Spółce funkcjonują komitety działające w ramach Rady Nadzorczej, zajmujące się sprawami wg przypisanej właściwości. Komitety wspierają działania Rady oraz pełnią funkcje konsultacyjne i doradcze. Zadania komitetów są realizowane poprzez przedstawianie Radzie Nadzorczej, rekomendacji, wniosków, opinii i sprawozdań, w szczególności w formie uchwał komitetu.

 

5.ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji w dniu 28 kwietnia 2023 roku.

 

6.ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA PROFESJONALNYM OSĄDZIE I SZACUNKACH

Profesjonalny osąd

Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy wymaga od Zarządu jednostki dominującej dokonania osądów, szacunków oraz założeń, które mają wpływ na prezentowane przychody, koszty, aktywa i zobowiązania i powiązane z nimi noty oraz ujawnienia dotyczące zobowiązań warunkowych. Niepewność co do tych założeń i szacunków może spowodować istotne korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w przyszłości.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Klasyfikacja umów leasingu, w których Grupa występuje jako leasingobiorca

Grupa występuje jako strona umów leasingu. Grupa ocenia w momencie zawarcia umowy czy umowa jest leasingiem lub zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeśli przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie.

Ujmowanie przychodów i kosztów

Z chwilą podpisania umowy z klientem, kierownictwo dokonuje oceny czy przychód powinien być ujmowany w określonym momencie czy w miarę upływu czasu. Dla umów z których przychód powinien być rozpoznawany w miarę upływu czasu Grupa dokonuje oceny stopnia zaawansowania umowy (wypełnienia zobowiązania). Stosowanie metody stopnia zaawansowania wymaga szacowania proporcji dotychczas wykonanych prac do całości usług do wykonania. Jeżeli wyniku kontraktu nie można wiarygodnie oszacować, ale oczekuje się, że koszty poniesione podczas spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia zostaną odzyskane, Grupa ujmuje przychody wyłącznie do wysokości kosztów poniesionych do momentu, w którym można dokonać racjonalnego pomiaru wyników spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia. Stopień zaawansowania kontraktu określany jest stosunkiem kosztów poniesionych do kosztów prognozowanych. Zasady wyceny kontraktów długoterminowych w zakresie oceny stopnia zaawansowania kontraktów oraz wyniku na kontraktach zostały opisane w polityce rachunkowości (nota 10).

Niepewność szacunków i założeń

Grupa dokonuje szacunków, osądów i przyjmuje założenia dotyczące przyszłości. Szacunki i związane z nimi założenia opierają się o doświadczenia historyczne, plany na przyszłość oraz inne istotne czynniki. Rzeczywiste wyniki mogą odbiegać od przyjętych szacunków. Szacunki i leżące u ich podstaw założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmianę wielkości szacunkowych ujmuje się w okresie, w którym nastąpiła weryfikacja, jeśli dotyczy ona wyłącznie tego okresu, lub w okresie bieżącym i okresach przyszłych.

Poniżej opisano podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności i szacunków występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym. Grupa przyjęła założenia i szacunki na temat przyszłości na podstawie wiedzy posiadanej podczas sporządzania sprawozdania finansowego. Występujące założenia i szacunki mogą ulec zmianie na skutek wydarzeń w przyszłości wynikających ze zmian rynkowych lub zmian nie będących pod kontrolą Grupy. Takie zmiany są odzwierciedlane w szacunkach lub założeniach w chwili wystąpienia.

Utrata wartości aktywów trwałych

Na dzień bilansowy Grupa dokonała analizy w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty wartości składników aktywów trwałych. Wyniki analizy zostały opisane w nocie 29Rzeczowe aktywa trwałe.

Stawki amortyzacyjne

Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz aktywów niematerialnych. Grupa dokonała weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków i nie zidentyfikowano konieczności zmiany stawek amortyzacyjnych.

Utrata wartości należności handlowych

Grupa wykorzystuje macierze rezerw do wyceny odpisu na oczekiwane straty kredytowe w odniesieniu do należności handlowych. W celu ustalenia oczekiwanych strat kredytowych, należności handlowe zostały pogrupowane na podstawie podobieństwa charakterystyki ryzyka kredytowego. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.

Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych

Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych. Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 10.

Podatek odroczony

Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Grupa ocenia charakter i zakres dowodów uzasadniających wniosek, iż jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty przyszły dochód do opodatkowania wystarczający do odliczenia od niego nierozliczonych strat podatkowych, niewykorzystanych ulg podatkowych lub innych ujemnych różnic przejściowych.

Przy ocenie, czy osiągnięcie przyszłych dochodów do opodatkowania jest prawdopodobne (prawdopodobieństwo powyżej 50%), Grupa uwzględnia wszystkie dostępne dowody, zarówno te potwierdzające istnienie prawdopodobieństwa, jak i te świadczące o jego braku. 

Rozliczenia podatkowe

Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Te zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.

W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.

Z dniem 15 lipca 2016 r. do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisów ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był pozorny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji.

Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja grupy.

Grupa ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.

Gdy istnieje niepewność co do tego, czy i w jakim zakresie organ podatkowy będzie akceptował poszczególne rozliczenia podatkowe transakcji, Grupa ujmuje te rozliczenia uwzględniając ocenę niepewności.

Mając na uwadze powyższe i w świetle posiadanej dokumentacji, Grupa nie widzi uzasadnionych podstaw do zakwestionowania transakcji ujętych w sprawozdaniu finansowym.

7.PODSTAWA SPORZĄDZENIA SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości. 

Na dzień bilansowy Grupa prezentuje aktywa obrotowe netto w wysokości 80 836 tysięcy PLN. W finansowaniu działalności Grupa wykorzystuje środki własne oraz krótkoterminowe instrumenty finansowe, głównie w postaci kredytów w rachunku bieżącym, których szczegóły zostały przedstawione w nocie 40 niniejszego sprawozdania finansowego. Zgodnie z zawartymi umowami Grupa jest zobowiązana do realizacji wymogów, w tym między innymi do terminowej obsługi zadłużenia oraz spełniania określonych wskaźników finansowych, które na dzień 31 grudnia 2022 roku zostały spełnione.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Zarząd zidentyfikował istnienie okoliczności związanych z wpływem pandemii COVID-19, a także wojny w Ukrainie na działalność Grupy, opisane w notach 11 oraz 12 niniejszego sprawozdania. W wyniku przeprowadzonych analiz obejmujących m.in. obszary zabezpieczenia kontynuowania działalności operacyjnej, płynności i finansowania, nie zidentyfikowano istotnego ryzyka dla kontynuacji działalności w przewidywanej przyszłości, w tym z uwzględnieniem opisanych w wyżej wymienionych notach zdarzeń.

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego,

z wyjątkiem pochodnych instrumentów finansowych, które są wyceniane według wartości godziwej. Wartość bilansowa ujętych zabezpieczanych aktywów i zobowiązań jest korygowana o zmiany wartości godziwej, które można przypisać ryzyku, przed którym te aktywa i zobowiązania są zabezpieczane.

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w polskich złotych („PLN”), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN. 

W Grupie nie występuje sezonowość i cykliczność działalności.

 

Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdania finansowego

Skonsolidowane sprawozdania finansowe Grupy zostały przedstawione w polskich złotych (PLN), które są również walutą funkcjonalną jednostki dominującej i jednostek zależnych.

 

Oświadczenie o zgodności

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez Unię Europejską („MSSF UE”). Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w Unii Europejskiej proces wprowadzania MSSF, MSSF mające zastosowanie do tego sprawozdania finansowego nie różnią się od MSSF UE.

MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”).

Niektóre jednostki Grupy prowadzą swoje księgi rachunkowe zgodnie z polityką (zasadami) rachunkowości określoną przez Ustawę z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości („Ustawa”) z późniejszymi zmianami i wydanymi na jej podstawie przepisami („polskie standardy rachunkowości”). Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty nie zawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF.

 

8.ISTOTNE ZASADY RACHUNKOWOŚCI

Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za okres zakończony 31 grudnia 2021 roku, z wyjątkiem zastosowania nowych lub zmienionych standardów oraz interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się od 1 stycznia 2022 roku i później.

Nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje, które mają zastosowanie po raz pierwszy w 2022 roku, nie mają istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany w MSSF 3, MSR 16, MSR 37 oraz coroczne poprawki do standardów 2018-2020 (Annual improvements)

Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 14 maja 2020 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Wśród zmian jest m.in. wprowadzenie zakazu pomniejszania kosztu wytworzenia środków trwałych o przychody ze sprzedaży produktów testowych powstałych w procesie tworzenia/uruchamiania środka trwałego oraz doprecyzowanie jakie koszty jednostka uwzględnia przy ocenie, czy dana umowa przyniesie straty.

Zmiana w MSSF 16 Leasing – Ulgi związane z Covid-19 przyznane po 30 czerwca 2021 r.

Zmiana w MSSF 16 została opublikowana w dniu 31 marca 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2021 roku lub później. Celem zmiany standardu jest wyłącznie wydłużenie o rok (do 30 czerwca 2022 r.) okresu, w którym przyznanie ulg w płatnościach leasingowych związanych z Covid-19 nie musi wiązać się z modyfikacją umowy leasingu. Zmiana ta jest ściśle związana z już obowiązującą zmianą MSSF 16 opublikowaną w maju 2020 roku.

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

9.NOWE STANDARDY I INTERPRETACJE, KTÓRE ZOSTAŁY OPUBLIKOWANE, A NIE WESZŁY JESZCZE W ŻYCIE

Następujące standardy i interpretacje zostały opublikowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, jednak nie weszły jeszcze w życie:

MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe

Nowy standard został opublikowany w dniu 18 maja 2017 roku, a następnie zmieniony w dniu 25 czerwca 2020 r. i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Dozwolone jest jego wcześniejsze zastosowanie (pod warunkiem równoczesnego zastosowania MSSF 15 i MSSF 9). Standard zastępuje dotychczasowe regulacje dotyczące umów ubezpieczeniowych (MSSF 4). W dniu 25 czerwca 2020 r. zmieniono również MSSF 4 – w zakresie wydłużenia okresu zwolnienia ubezpieczycieli z zastosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe do 1 stycznia 2023 r.

Zmiana w MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- i długoterminowe

Zmiana w MSR 1 została opublikowana w dniu 23 stycznia 2020 roku, następnie ją zmodyfikowano w lipcu 2020 r. i ostatecznie przyjęta 31 października 2022 r. Zmiana ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później.

Zmiana na nowo definiuje kryteria jakie muszą być spełnione, aby zobowiązanie uznać za krótkoterminowe. Zmiana może wpłynąć na zmianę prezentacji zobowiązań i ich reklasyfikację pomiędzy zobowiązaniami krótko- i długoterminowymi.

Zmiany w MSR 1 – Ujawnianie zasad (polityki) rachunkowości i MSR 8 – Definicja wartości szacunkowych

Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 12 lutego 2021 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Celem tych zmian jest położenie większego nacisku na ujawnianie istotnych zasad rachunkowości oraz doprecyzowanie charakteru różnic pomiędzy zmianami wartości szacunkowych a zmianami zasad (polityki) rachunkowości.

Zmiana w MSR 12 Podatek dochodowy: podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji

Zmiana w MSR 12 została opublikowana w dniu 7 maja 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2023 roku lub później. Zmiany doprecyzowują, że zwolnienie dotyczące początkowego ujęcia podatku odroczonego nie ma zastosowania do transakcji, w których w momencie początkowego ujęcia powstają równe kwoty ujemnych i dodatnich różnic przejściowych, a jednostki są zobowiązane do ujmowania podatku odroczonego od takich transakcji, a tym samym wyjaśniają pojawiające się wątpliwości co do tego, czy zwolnienie to ma zastosowanie do transakcji takich jak leasing i zobowiązania z tytułu wycofania z eksploatacji.

Zmiana w MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – informacje porównawcze

Zmiana w MSSF 17 została opublikowana w dniu 9 grudnia 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2023 roku lub później. Zmiana zawiera opcję przejściową dotyczącą informacji porównawczych o aktywach finansowych prezentowanych przy początkowym zastosowaniu MSSF 17. Zmiana ma na celu pomóc jednostkom uniknąć tymczasowych niedopasowań księgowych pomiędzy aktywami finansowymi a zobowiązaniami z tytułu umów ubezpieczeniowych.

Zmiana w MSSF 16: Leasing Zobowiązanie leasingowe w transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego opublikowana w dniu 22 września 2022 r.

Zmiany wymagają, aby sprzedający-leasingobiorca ustalił "opłaty leasingowe" lub "zweryfikowane opłaty leasingowe" w taki sposób, aby sprzedający-leasingobiorca nie ujął żadnej kwoty zysku lub straty, która odnosi się do prawa do użytkowania zachowanego przez sprzedającego-leasingobiorcę.

Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej.

MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych standardów, interpretacji oraz zmian do nich, które na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania przez kraje UE:

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Zmiana w MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- i długoterminowe opublikowana w dniu 23 stycznia 2020 roku, wraz z późniejszymi zmianami,

 

Zmiana w MSSF 16: Leasing Zobowiązanie leasingowe w transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego opublikowana w dniu 22 września 2022 r.

Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską.

Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji Zarząd nie zakończył jeszcze prac nad oceną wpływu wprowadzenia pozostałych standardów oraz interpretacji na stosowane przez Grupę zasady (politykę) rachunkowości w odniesieniu do działalności Grupy lub jej wyników finansowych. 

10.ISTOTNE ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI

Zasady konsolidacji

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe jednostki dominującej Zamet S.A. oraz sprawozdania finansowe jednostek przez nią kontrolowanych (zależnych) sporządzone za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku.

Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.

Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostały w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane, chyba że dowodzą wystąpienia utraty wartości.

Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane od dnia ustania kontroli. Sprawowanie kontroli przez jednostkę dominująca ma miejsce wtedy, gdy:

posiada władzę nad danym podmiotem,

podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,

ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.

Grupa weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.

W sytuacji, gdy Grupa posiada mniej niż większość praw głosów w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu są wystarczające do jednostronnego kierowania istotnymi działaniami tej jednostki, oznacza to, że sprawuje nad nią władzę. W momencie oceny czy prawa głosu w danej jednostce są wystarczające dla zapewnienia władzy, Grupa analizuje wszystkie istotne okoliczności, w tym:

wielkość posiadanego pakietu praw głosu w porównaniu do rozmiaru udziałów i stopnia rozproszenia praw głosu posiadanych przez innych udziałowców;

potencjalne prawa głosu posiadane przez Grupę, innych udziałowców lub inne strony;

prawa wynikające z innych ustaleń umownych; a także

dodatkowe okoliczności, które mogą dowodzić, że Grupa posiada lub nie posiada możliwości kierowania istotnymi działaniami w momencie podejmowania decyzji, w tym schematy głosowania zaobserwowane na poprzednich zgromadzeniach udziałowców.

Zmiany w udziale własnościowym jednostki dominującej, które nie skutkują utratą kontroli nad jednostką zależną są ujmowane jako transakcje kapitałowe. W takich przypadkach w celu odzwierciedlenia zmian we względnych udziałach w jednostce zależnej Grupa dokonuje korekty wartości bilansowej udziałów kontrolujących oraz udziałów niekontrolujących. Wszelkie różnice pomiędzy kwotą korekty udziałów niekontrolujących a wartością godziwą kwoty zapłaconej lub otrzymanej odnoszone są na kapitał własny i przypisywane do właścicieli jednostki dominującej.

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Wartość firmy

Wartość firmy z tytułu przejęcia jednostki jest początkowo ujmowana według ceny nabycia stanowiącej kwotę nadwyżki

sumy:

-przekazanej zapłaty,

-kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz

-w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej.

nad wartością godziwą netto ustaloną na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów, przejętych zobowiązań i zobowiązań warunkowych.

Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się raz na rok lub częściej, jeśli wystąpią ku temu przesłanki. Wartość firmy nie podlega amortyzacji. Na dzień przejęcia nabyta wartość firmy jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, które mogą skorzystać z synergii połączenia. Każdy ośrodek lub zespół ośrodków, do którego została przypisana wartość firmy:

odpowiada najniższemu poziomowi w Grupie, na którym wartość firmy jest monitorowana na wewnętrzne potrzeby zarządcze oraz

jest nie większy niż jeden segment operacyjny określony zgodnie z MSSF 8 Segmenty operacyjne.

Odpis z tytułu utraty wartości ustalany jest poprzez oszacowanie odzyskiwalnej wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego została alokowana dana wartość firmy. W przypadku, gdy odzyskiwalna wartość ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa niż wartość bilansowa, ujęty zostaje odpis z tytułu utraty wartości. W przypadku, gdy wartość firmy stanowi część ośrodka wypracowującego środki pieniężne i dokonana zostanie sprzedaż części działalności w ramach tego ośrodka, przy ustalaniu zysków lub strat ze sprzedaży takiej działalności wartość firmy związana ze sprzedaną działalnością zostaje włączona do jej wartości bilansowej. W takich okolicznościach sprzedana wartość firmy jest ustalana na podstawie względnej wartości sprzedanej działalności i wartości zachowanej części ośrodka wypracowującego środki pieniężne.

Wycena do wartości godziwej

Wartość godziwa jest rozumiana jako cena, która byłaby otrzymana ze sprzedaży składnika aktywów, bądź zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach zbycia składnika aktywów między uczestnikami rynku na dzień wyceny w aktualnych warunkach rynkowych.

Wycena wartości godziwej opiera się na założeniu, że transakcja sprzedaży składnika aktywów lub przeniesienia zobowiązania odbywa się albo:

na głównym rynku dla danego składnika aktywów bądź zobowiązania,

w przypadku braku głównego rynku, na najkorzystniejszym rynku dla danego składnika aktywów lub zobowiązania.

Zarówno główny, jak i najbardziej korzystny rynek muszą być dostępne dla Grupy.

Wartość godziwa składnika aktywów lub zobowiązania jest mierzona przy założeniu, że uczestnicy rynku przy ustalaniu ceny składnika aktywów lub zobowiązania działają w swoim najlepszym interesie gospodarczym.

Wycena wartości godziwej składnika aktywów niefinansowych uwzględnia zdolność uczestnika rynku do wytworzenia korzyści ekonomicznych poprzez jak największe i najlepsze wykorzystanie składnika aktywów lub jego zbycie innemu uczestnikowi rynku, który zapewniłby jak największe i jak najlepsze wykorzystanie tego składnika aktywów.

Grupa stosuje techniki wyceny, które są odpowiednie do okoliczności i w przypadku których są dostępne dostateczne dane do wyceny wartości godziwej, przy maksymalnym wykorzystaniu odpowiednich obserwowalnych danych wejściowych i minimalnym wykorzystaniu nieobserwowalnych danych wejściowych.

Wszystkie aktywa oraz zobowiązania, które są wyceniane do wartości godziwej lub ich wartość godziwa jest ujawniana w sprawozdaniu finansowym są klasyfikowane w hierarchii wartości godziwej w sposób opisany poniżej na podstawie najniższego poziomu danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość:

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Poziom 1 – Notowane (nieskorygowane) ceny rynkowe na aktywnym rynku dla identycznych aktywów lub zobowiązań,

Poziom 2 – Techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest bezpośrednio bądź pośrednio obserwowalny,

Poziom 3 – Techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest nieobserwowalny.

Instrumenty pochodne, z których korzystają spółki Grupy w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami kursów wymiany walut, to przede wszystkim kontrakty walutowe typu forward, których data zapadalności przypada po dniu kończącym okres sprawozdawczy. Pod względem procedur wyceny kwalifikują się one do poziomu 2 w powyższej hierarchii.

Na każdą datę bilansową, w przypadku aktywów i zobowiązań występujących na poszczególne daty bilansowe w sprawozdaniu finansowym spółki Grupy oceniają, czy miały miejsce transfery między poziomami hierarchii poprzez ponowną ocenę klasyfikacji do poszczególnych poziomów, kierując się istotnością danych wejściowych z najniższego poziomu, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość.

Podsumowanie istotnych zasad rachunkowości dotyczących wyceny do wartości godziwej

Zarząd określa zasady i procedury dotyczące zarówno systematycznego wyceniania do wartości godziwej np. nieruchomości inwestycyjnych oraz nienotowanych aktywów finansowych, jak i wycen jednorazowych np. w przypadku aktywów przeznaczonych do sprzedaży w działalności zaniechanej.

Na potrzeby ujawnienia wyników wyceny do wartości godziwej Grupa ustaliła klasy aktywów i zobowiązań na podstawie rodzaju, cech i ryzyka związanego z poszczególnymi składnikami aktywów i zobowiązań oraz poziom w hierarchii wartości godziwej, jak opisano powyżej.

Waluty obce

Transakcje wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.

Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów) finansowych lub w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające z przeliczenia aktywów i zobowiązań niepieniężnych ujmowanych w wartości godziwej są ujmowane zgodnie z ujęciem zysku lub straty z tytułu zmiany wartości godziwej (czyli odpowiednio w pozostałych całkowitych dochodach lub w zysku lub stracie w zależności od tego, gdzie ujmowana jest zmiana wartości godziwej).

Kurs obowiązujący na ostatni dzień okresu przyjęty do wyceny

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

USD

4,4018

4,0600

EUR

4,6899

4,5994

GBP

5,2957

5,4846

NOK

0,4461

0,4608

 

Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia/ kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają zysk lub stratę w momencie ich poniesienia. Wartość początkowa środków trwałych podlega podwyższeniu o wartość nakładów poniesionych na ich ulepszenie i modernizację.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Cena nabycia rzeczowych aktywów trwałych przekazanych przez klientów jest ustalana w wysokości ich wartości godziwej na dzień objęcia kontroli.

Spółki Grupy wyceniają środki trwałe na dzień bilansowy według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne, umorzeniowe, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia lub koszt wytworzenia powiększone o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i wytworzeniem oraz dostosowaniem składnika majątku do miejsca i warunków potrzebnych do rozpoczęcia jego użytkowania.

Środki trwałe amortyzuje się metodą liniową, przy zastosowaniu następujących stawek:

GRUPA

Tytuł

Stopa amortyzacji rocznej

I

budynki i lokale

2,78-14,29%

II

obiekty inżynierii lądowej i wodnej

2,50-14,29%

III

kotły i maszyny energetyczne

20%

IV

maszyny i urządzenia ogólne

3,00-33,33%

V

maszyny i urządzenia specjalne

5,00-33,37%

VI

urządzenia techniczne

2,70-33,37%

VII

środki transportu

4,00-33,37%

VIII

narzędzia, przyrządy, wyposażenie

3,00-33,37%

 

Stawki amortyzacyjne ustalone zostały z uwzględnieniem okresu ekonomicznej użyteczności środków trwałych.

Środki trwałe w budowie Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.

Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży/likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży, a wartością netto tych środków trwałych i są ujmowane w rachunku zysków i strat.

Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone, jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w zysku lub stracie okresu, w którym dokonano takiego usunięcia.

Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

Aktywa trwałe (i grupy aktywów netto przeznaczonych do sprzedaży) zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży wyceniane są po niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonych o koszty związane ze sprzedażą. Aktywa trwałe i grupy aktywów netto klasyfikowane są jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli ich wartość bilansowa będzie odzyskana raczej w wyniku transakcji sprzedaży niż w wyniku ich dalszego ciągłego użytkowania. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy wystąpienie transakcji sprzedaży jest bardzo prawdopodobne, a składnik aktywów (lub grupa aktywów netto przeznaczonych do sprzedaży) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży. Klasyfikacja składnika aktywów jako przeznaczonego do sprzedaży zakłada zamiar kierownictwa Grupy do zakończenia transakcji sprzedaży w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji. Pewne zdarzenia lub okoliczności mogą wydłużyć okres potrzebny na sfinalizowanie transakcji sprzedaży ponad jeden rok. Wydłużenie okresu wymaganego na zakończenie sprzedaży nie wyklucza klasyfikacji składnika aktywów jako przeznaczonego do sprzedaży, jeśli opóźnienie zostało spowodowane przez zdarzenia lub okoliczności znajdujące się poza kontrolą Jednostki. Grupa nie amortyzuje składnika aktywów trwałych, gdy jest on zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży.

Aktywa niematerialne

Aktywa niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji lub wytworzone (jeżeli spełniają kryteria rozpoznania dla kosztów prac rozwojowych) wycenia się przy początkowym ujęciu odpowiednio w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Cena nabycia aktywów niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Po ujęciu początkowym, aktywa niematerialne są wykazywane w cenie

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na aktywa niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione. Grupa ustala, czy okres użytkowania aktywów niematerialnych jest określony czy nieokreślony. Aktywa niematerialne o określonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika aktywów niematerialnych. Aktywa niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane, są corocznie poddawane testowi na utratę wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne. Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od następnego roku.

Oprogramowanie komputerów

Oprogramowania oraz nabyte licencje na oprogramowanie komputerowe kapitalizuje się na podstawie kosztów poniesionych w celu nabycia i doprowadzenia określonego oprogramowania do użytkowania. Koszty te amortyzuje się przez szacowany okres ich użytkowania 2 lata.

Leasing

a)Grupa jako leasingobiorca

Grupa ocenia w momencie zawarcia umowy czy umowa jest leasingiem lub zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeśli przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie.

Grupa stosuje jednolite podejście do ujmowania i wyceny wszystkich leasingów, z wyjątkiem leasingów krótkoterminowych oraz leasingów aktywów o niskiej wartości. W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu.

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

Grupa rozpoznaje aktywa z tytułu prawa do użytkowania w dacie rozpoczęcia leasingu (tj. dzień, kiedy bazowy składnik aktywów jest dostępny do użytkowania). Aktywa z tytułu prawa do użytkowania wyceniane są według kosztu, pomniejszone o łączne odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości, skorygowanego z tytułu jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązań z tytułu leasingu. Koszt aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje kwotę ujętych zobowiązań z tytułu leasingu, poniesionych początkowych kosztów bezpośrednich oraz wszelkich opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszonych o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe. O ile Grupa nie ma wystarczającej pewności, że na koniec okresu leasingu uzyska tytuł własności przedmiotu leasingu, ujęte aktywa z tytułu prawa do użytkowania są amortyzowane metodą liniową przez krótszy z dwóch okresów: szacowany okres użytkowania lub okres leasingu. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania podlegają testom na utratę wartości.

Zobowiązania z tytułu leasingu

W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa wycenia zobowiązania z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe obejmują opłaty stałe (w tym zasadniczo stałe opłaty leasingowe) pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe, zmienne opłaty, które zależą od indeksu lub stawki oraz kwoty, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej. Opłaty leasingowe obejmują również cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć jej wykonanie przez Grupę oraz płatności kar pieniężnych za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano możliwość wypowiedzenia leasingu przez Grupę. Zmienne opłaty leasingowe, które nie zależą od indeksu lub stawki, są ujmowane jako koszty w okresie, w którym następuje zdarzenie lub warunek powodujący płatność.

Przy obliczaniu wartości bieżącej opłat leasingowych Grupa stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy w dniu rozpoczęcia leasingu, jeżeli stopy procentowej leasingu nie można z łatwością ustalić. Po dacie rozpoczęcia kwota zobowiązań z tytułu leasingu zostaje zwiększona w celu odzwierciedlenia odsetek i zmniejszona o dokonane płatności leasingowe. Ponadto wartość bilansowa zobowiązań z tytułu leasingu podlega ponownej wycenie

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

w przypadku zmiany okresu leasingu, zmiany zasadniczo stałych opłat leasingowych lub zmiany osądu odnośnie zakupu aktywów bazowych.

Leasing krótkoterminowy i leasing aktywów o niskiej wartości

Grupa stosuje zwolnienie z ujmowania leasingu krótkoterminowego do swoich krótkoterminowych umów leasingu [np. maszyn i urządzeń] (tj. umów, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej od daty rozpoczęcia i nie zawiera opcji kupna). Grupa stosuje również zwolnienie w zakresie ujmowania leasingu aktywów o niskiej wartości w odniesieniu do leasingu [np. sprzętu biurowego] o niskiej wartości. Opłaty leasingowe z tytułu leasingu krótkoterminowego i leasingu aktywów o niskiej wartości ujmowane są jako koszty metodą liniową przez okres trwania leasingu.

Istotne osądy i szacunki przy określaniu okresu leasingu umów z opcjami przedłużenia

Grupa ustala okres leasingu jako nieodwołalny okres leasingu, łącznie z okresami objętymi opcją przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja zostanie zrealizowana, oraz okresami objętymi opcją wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja nie zostanie wykonana.

Grupa ma możliwość, w ramach niektórych umów leasingu, wydłużyć okres leasingu aktywów. Grupa stosuje osąd przy ocenie, czy istnieje wystarczająca pewność skorzystania z opcji przedłużenia. Oznacza to, że uwzględnia wszystkie istotne fakty i okoliczności, które stanowią zachętę ekonomiczną do jej przedłużenia lub karę ekonomiczną za jej nieprzedłużenie. Po dacie rozpoczęcia Grupa ponownie ocenia okres leasingu, jeśli wystąpi znaczące zdarzenie lub zmiana okoliczności pozostających pod jej kontrolą i wpływa na jej zdolność do wykonywania (lub niewykonywania) opcji przedłużenia (np. zmiana strategii biznesowej).

Grupa uwzględniła okres przedłużenia jako część okresu leasingu dla leasingu (np. maszyn i urządzeń), ze względu na znaczenie tych aktywów dla działalności. Te umowy leasingu mają krótki, nieodwoływalny okres i może wystąpić znaczący negatywny wpływ na produkcję, jeżeli zastąpienie tych aktywów nie będzie łatwo dostępne. Opcje przedłużenia umowy leasingu (np. samochodów, sprzętu komputerowego) nie zostały uwzględnione w ramach okresu leasingu, ponieważ polityka Grupy w zakresie leasingu tych aktywów przewiduje maksymalny okres użyteczności nie dłuższy niż pięć lat, a zatem Grupa nie korzysta z opcji przedłużenia.

Grupa przy wycenie zobowiązania z tytułu leasingu stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy. Jest to stopa procentowa, jaką Grupa musiałaby zapłacić, aby na podobny okres, w tej samej walucie i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości co składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania w podobnym środowisku gospodarczym.

b)Grupa jako leasingodawca

Umowy leasingowe, zgodnie z którymi Grupa zachowuje zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, zaliczane są do umów leasingu operacyjnego. Początkowe koszty bezpośrednie poniesione w toku negocjowania umów leasingu operacyjnego dodaje się do wartości bilansowej środka stanowiącego przedmiot leasingu i ujmuje przez okres trwania leasingu na tej samej podstawie, co przychody z tytułu wynajmu. Warunkowe opłaty leasingowe są ujmowane jako przychód w okresie, w którym staną się należne.

Utrata wartości aktywów trwałych

Na dzień bilansowy Grupa dokonuje analizy w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty wartości składników niefinansowych aktywów trwałych, w tym składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania. Oceniając istnienie przesłanek świadczących o możliwości utraty wartości któregoś ze składników aktywów, Grupa analizuje:

przesłanki pochodzące z zewnętrznych źródeł finansowania, np.:

-utrata wartości rynkowej danego składnika aktywów odnotowana w ciągu okresu jest znacznie większa od utraty, której można było się spodziewać w wyniku upływu czasu i zwykłego użytkowania,

-w ciągu roku nastąpiły lub nastąpią w niedalekiej przyszłości znaczące i niekorzystne dla Grupy zmiany o charakterze technologicznym, rynkowym, gospodarczym, prawnym w otoczeniu, w którym Grupa prowadzi działalność,

-wartość bilansowa aktywów netto Grupy sporządzającej sprawozdanie jest wyższa od wartości ich rynkowej kapitalizacji.

 

przesłanki pochodzące z wewnętrznych źródeł informacji, np.:

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

-dostępne są dowody, że nastąpiła utrata przydatności danego składnika aktywów lub jego fizyczne uszkodzenie,

-dostępne są dowody pochodzące ze sprawozdawczości wewnętrznej świadczące o tym, że ekonomiczne wyniki uzyskiwane przez dany składnik aktywów są lub w przyszłości będą gorsze od oczekiwanych.

W przypadku, gdy stwierdzono istnienie takich przesłanek lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu. Dla potrzeb oceny utraty wartości aktywa grupuje się na najniższym poziomie, dla którego występują możliwe do zidentyfikowania przepływy pieniężne. W sytuacji, gdy składnik aktywów nie generuje przepływów pieniężnych, które są w znacznym stopniu niezależnymi od przepływów generowanych przez inne aktywa, analizę przeprowadza się dla grupy aktywów generujących przepływy pieniężne, do której należy dany składnik aktywów.

Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które są w większości niezależne od generowanych przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania odzwierciedlającej bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od momentu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po uwzględnieniu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako przychód. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.

Aktywa finansowe

Klasyfikacja aktywów finansowych

Aktywa finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii wyceny:

wyceniane według zamortyzowanego kosztu,

wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,

wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.

Grupa klasyfikuje składnik aktywów finansowych na podstawie modelu biznesowego Grupy w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych (tzw. „kryterium SPPI”). Grupa dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmianie ulega model zarządzania tymi aktywami.

Wycena na moment początkowego ujęcia

Z wyjątkiem niektórych należności z tytułu dostaw i usług, w momencie początkowego ujęcia Grupa wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia tych aktywów finansowych.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Zaprzestanie ujmowania

Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, w sytuacji gdy:

prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły, lub

prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych zostały przeniesione, a Grupa dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.

Wycena po początkowym ujęciu

Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe klasyfikowane są do jednej z czterech kategorii:

Instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie,

Instrumenty dłużne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:

składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, oraz

warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.

Do kategorii aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Grupa klasyfikuje:

należności handlowe,

pożyczki spełniające test klasyfikacyjny SPPI, które zgodnie z modelem biznesowym wykazywane są jako utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych,

środki pieniężne i ekwiwalenty.

Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w rachunku zysków i strat w pozycji „Przychody finansowe”.

Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:

składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych; oraz

warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.

Przychody z tytułu odsetek, różnice kursowe oraz zyski i straty z tytułu utraty wartości ujmowane są w wyniku finansowym i obliczane w taki sam sposób jak w przypadku aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem. Pozostałe zmiany wartości godziwej ujmowane są w przez inne całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub strata uprzednio rozpoznana w innych całkowitych dochodach zostają przeklasyfikowane z pozycji kapitału własnego do wyniku finansowego.

Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w rachunku zysków i strat w pozycji „Przychody finansowe”.

Instrumenty kapitałowe – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

W momencie początkowego ujęcia Grupa może dokonać nieodwołalnego wyboru dotyczącego ujmowania w innych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej inwestycji w instrument kapitałowy, który nie jest przeznaczony do obrotu ani nie jest warunkową zapłatą ujętą przez jednostkę przejmującą w ramach połączenia jednostek, do którego ma zastosowanie MSSF 3. Wybór taki dokonywany jest oddzielnie dla każdego instrumentu kapitałowego. Skumulowane zyski lub straty poprzednio ujęte w innych całkowitych dochodach nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku finansowego. Dywidendy ujmowane są w rachunku zysków i strat wtedy, gdy powstaje

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy, chyba że w oczywisty sposób stanowią one odzyskanie części kosztów inwestycji.

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Składnik aktywów finansowych, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Zysk lub stratę z wyceny inwestycji dłużnych do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym.

Dywidendy ujmowane są w rachunku zysków i strat/ sprawozdaniu z całkowitych dochodów wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy.

Do kategorii instrumentów kapitałowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa klasyfikuje nienotowane instrumenty kapitałowe.

Kompensowanie aktywów finansowych i zobowiązań finansowych

W sytuacji, gdy Grupa:

posiada ważny tytuł prawny do dokonania kompensaty ujętych kwot oraz

zamierza rozliczyć się w kwocie netto albo jednocześnie zrealizować składnik aktywów i wykonać zobowiązanie

składnik aktywów finansowych i zobowiązanie finansowe kompensuje się i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto.

Porozumienie ramowe opisane w MSR 32.50 nie stanowi podstawy do kompensaty, jeżeli nie zostaną spełnione obydwa kryteria opisane powyżej.

Utrata wartości aktywów finansowych

Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych (ang. expected credit losses, „ECL”) związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu i wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.

W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia przy użyciu macierzy rezerw. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.

W przypadku pozostałych aktywów finansowych, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.

Grupa wycenia oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentów finansowych uwzględniając:

obiektywną i ważoną prawdopodobieństwem kwotę straty kredytowej w okresie trwania umowy, którą ustala się oceniając szereg możliwych wyników,

wartość pieniądza w czasie,

racjonalne i udokumentowane informacje, które są dostępne bez nadmiernych kosztów i starań na dzień sprawozdawczy, dotyczące przeszłych zdarzeń, obecnych warunków i prognoz dotyczących przeszłych warunków gospodarczych.

Grupa ocenia, że niewykonanie zobowiązania przez dłużnika następuje w przypadku, gdy opóźnienie w spłacie przekroczy 90 dni.

Pochodne instrumenty finansowe i zabezpieczenia

Instrumenty pochodne, z których korzysta Grupa w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami kursów wymiany walut, to przede wszystkim kontrakty walutowe typu forward. Tego rodzaju pochodne instrumenty finansowe są wyceniane do wartości godziwej. Instrumenty pochodne wykazuje się jako aktywa, gdy ich wartość jest dodatnia, i jako zobowiązania – gdy ich wartość jest ujemna.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Zyski i straty z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów pochodnych, które nie spełniają zasad rachunkowości zabezpieczeń są bezpośrednio odnoszone do zysku lub straty netto roku obrotowego.

Wartość godziwa walutowych kontraktów forward jest ustalana poprzez odniesienie do bieżących kursów terminowych (forward) występujących przy kontraktach o podobnym terminie zapadalności.

W rachunkowości zabezpieczeń, zabezpieczenia klasyfikowane są jako:

zabezpieczenie wartości godziwej, zabezpieczające przed ryzykiem zmian wartości godziwej ujętego składnika aktywów lub zobowiązania, lub

zabezpieczenie przepływów środków pieniężnych, zabezpieczające przed zmianami przepływów środków pieniężnych, które przypisać można konkretnemu rodzajowi ryzyka związanego z ujętym składnikiem aktywów, zobowiązaniem lub prognozowaną transakcją lub

zabezpieczenie udziałów w aktywach netto w podmiocie zagranicznym.

Zabezpieczenie ryzyka walutowego uprawdopodobnionego przyszłego zobowiązania jest rozliczane jako zabezpieczenie przepływów pieniężnych.

W momencie ustanowienia zabezpieczenia, Grupa formalnie wyznacza i dokumentuje powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem oraz strategię ustanowienia zabezpieczenia. Dokumentacja zawiera identyfikację instrumentu zabezpieczającego, zabezpieczanej pozycji lub transakcji, charakter zabezpieczanego ryzyka, a także sposób, w jaki Grupa będzie oceniać, czy powiązanie zabezpieczające spełnia wymogi efektywności zabezpieczenia (w tym analizę źródeł nieefektywności zabezpieczenia oraz opis sposobu, w jaki ustala się wskaźnik zabezpieczenia). Powiązanie zabezpieczające kwalifikuje się do rachunkowości zabezpieczeń, jeśli spełnia wszystkie następujące wymogi efektywności:

istnieje powiązanie ekonomiczne między pozycją zabezpieczaną a instrumentem zabezpieczającym,

ryzyko kredytowe nie ma przeważającego wpływu na zmiany wartości wynikające z tego powiązania ekonomicznego,

wskaźnik zabezpieczenia powiązania zabezpieczającego jest taki sam jak wskaźnik wynikający z wielkości pozycji zabezpieczanej, którą Grupa faktycznie zabezpiecza, oraz wielkości instrumentu zabezpieczającego, którą Grupa faktycznie stosuje do zabezpieczenia tejże wartości pozycji zabezpieczanej.

Zapasy

Zapasy wycenia się według niższej z dwóch wartości: cenie / koszcie wytworzenia i możliwej do uzyskania cenie sprzedaży netto.

Na koszt wytworzenia zapasów składają się wszystkie koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzenia zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu.

Koszty zakupu zapasów składają się z ceny zakupu, cła, pozostałych podatków, kosztów transportu, załadunku i wyładunku oraz innych kosztów dających się bezpośrednio przyporządkować do pozyskania wyrobów gotowych, materiałów i usług.

Materiały - Grupa stosuje do wyceny zapasów materiałów cenę nabycia. Jedynie w przypadkach, gdy nie jest możliwe przyporządkowanie kosztów transportu materiałów, zapas materiałów wycenia się w wartości nieuwzględniającej kosztów transportu. Grupa biorąc pod uwagę kryterium istotności rozlicza je proporcjonalnie do zużytych materiałów na poszczególnych zleceniach produkcji w toku i na zapas.

Wyroby gotowe - Zapasy wyrobów gotowych wycenia się w koszcie wytworzenia nie wyższej od ceny sprzedaży netto. Na koszt wytworzenia zapasów wyrobów gotowych składają się koszty związane bezpośrednio z jednostką produkcji, takie jak robocizna bezpośrednia oraz systematycznie rozłożone, stałe i zmienne pośrednie koszty produkcji, poniesione przy przetwarzaniu materiałów w wyroby gotowe. Dla celów przypisania stałych pośrednich kosztów produkcji do kosztów przetworzenia zapasów przyjmuje się normalną zdolność produkcyjną urządzeń produkcyjnych, rozumianą jako produkcję na średnim poziomie, której uzyskania oczekuje się w czasie kilku okresów, w typowych okolicznościach, z uwzględnieniem utraty zdolności produkcyjnej wynikającej z planowanych remontów.

Rozchody zapasów są wyceniane przy wykorzystaniu metody FIFO (pierwsze weszło pierwsze wyszło). Jednostka stosuje tę sama metodę ustalania ceny nabycia lub kosztu wytworzenia w przypadku zapasów mających ten sam charakter i przeznaczenie. W momencie sprzedaży zapasów wartość bilansową tych zapasów ujmuje się jako koszt okresu, w którym ujmowane są odnośne przychody.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Odpisy aktualizujące wartość zapasów

Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych związane z utratą ich wartości lub wyceną na dzień bilansowy obciążają pozostałe koszty operacyjne. W przypadku ustania przyczyny dokonania odpisu aktualizującego wartość rzeczowych składników obrotowych jest odnoszona na dobro pozostałych przychodów operacyjnych.

Grupa na dzień bilansowy dokonuje analizy przydatności zapasów zalegających powyżej jednego roku i w przypadku utraty wartości dokonuje odpisu aktualizującego.

Utrata wartości zapasów następuje wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, iż posiadane materiały lub wyroby gotowe nie przyniosą w przyszłości przewidywanych korzyści ekonomicznych ze względu na skutek:

zepsucia, uszkodzenia

całkowitej lub częściowej utraty przydatności,

spadku cen sprzedaży.

Świadectwa efektywności energetycznej

Otrzymane nieodpłatnie świadectwa efektywności energetycznej prezentowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w wartości nominalnej, czyli w wartości zerowej. Zakupione świadectwa są ujmowane w cenie nabycia.

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

Należności z tytułu dostaw i usług są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem odpisu na oczekiwane straty kredytowe w całym okresie życia.

W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe.

Pozostałe należności obejmują w szczególności zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz zapasów. Zaliczki są prezentowane zgodnie z charakterem aktywów, do jakich się odnoszą – odpowiednio jako aktywa trwałe lub obrotowe. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu.

Należności budżetowe prezentowane są w ramach pozostałych aktywów niefinansowych, z wyjątkiem należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, które stanowią w bilansie odrębną pozycję.

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.

Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.

Kredyty bankowe

W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe są ujmowane według wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki. Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem. Kredyty w rachunku bieżącym (overdraft) zalicza się do zobowiązań krótkoterminowych niezależnie od okresu na jaki została zawarta umowa i kiedy przypada ostateczny termin jego spłaty.

Przychody i koszty są ujmowane w zysku lub stracie z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia metodą efektywnej stopy procentowej.

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Zobowiązania finansowe oraz instrumenty kapitałowe

Zobowiązania finansowe oraz instrumenty kapitałowe są klasyfikowane w zależności od ich treści ekonomicznej wynikającej z zawartych umów. Instrumenty kapitałowe wyemitowane przez Grupę ujmowane są w wartości uzyskanych wpływów pomniejszonych o bezpośrednie koszty emisji.

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty.

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane do kategorii wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy. Zobowiązania finansowe są klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, jeżeli zostały nabyte dla celów sprzedaży w niedalekiej przyszłości. Instrumenty pochodne, włączając wydzielone instrumenty wbudowane, są również klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, chyba że są uznane za efektywne instrumenty zabezpieczające.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku żadne zobowiązania finansowe nie zostały zakwalifikowanie do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w zysku lub stracie jako koszty lub przychody finansowe, za wyjątkiem zmian z tytułu własnego ryzyka kredytowego dla zobowiązań finansowych pierwotnie zakwalifikowanych do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, które ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach.

Inne zobowiązania finansowe niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy, są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.

Grupa wyłącza ze swojego bilansu zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło – to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł. Zastąpienie dotychczasowego instrumentu dłużnego przez instrument o zasadniczo różnych warunkach dokonywane pomiędzy tymi samymi podmiotami Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego.

W przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, która nie powoduje zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym. Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem oryginalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.

Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług, zobowiązania wobec ZUS, zobowiązania z tytułu wynagrodzeń. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.

Modyfikacja zobowiązań finansowych i zmiana oczekiwanych przepływów pieniężnych z zobowiązań finansowych

Przepływy pieniężne dotyczące zobowiązania finansowego mogą ulec zmianie na skutek zmiany warunków umownych lub oczekiwań w zakresie szacowanych przepływów pieniężnych na potrzeby wyceny zobowiązania finansowego zamortyzowanym kosztem.

Zmiana warunków umownych

W przypadku zmiany warunków umownych zobowiązania finansowego Grupa analizuje, czy modyfikacja przepływów pieniężnych miała charakter istotny, czy też nie. Grupa stosuje zarówno kryterium ilościowe jak i jakościowe w celu zidentyfikowania istotnej modyfikacji prowadzącej do zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania finansowego.

Za istotną modyfikację Grupa uznaje zmianę zdyskontowanej wartości bieżącej przepływów pieniężnych wynikających z nowych warunków, w tym wszelkich płatności dokonanych, pomniejszonych o płatności otrzymane i zdyskontowanych przy zastosowaniu pierwotnej efektywnej stopy procentowej, o nie mniej niż 10% od zdyskontowanej wartości bieżącej pozostałych przepływów pieniężnych z tytułu pierwotnego zobowiązania finansowego.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Niezależnie od kryterium ilościowego, modyfikacja zostaje uznana za istotną w następujących przypadkach:

przewalutowanie zobowiązania finansowego, o ile nie zostało to z góry określone w warunkach umowy,

zamiana kredytodawcy,

istotne wydłużenie okresu finansowania w stosunku do pierwotnego okresu finansowania,

zmiana stopy procentowej ze zmiennej na stałą i na odwrót,

zmiana formy prawnej/rodzaju instrumentu finansowego.

Istotną modyfikację zobowiązania finansowego Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego.

W przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, która nie powoduje zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym. Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem oryginalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.

Zmiana oczekiwanych przepływów pieniężnych

W przypadku zobowiązań finansowych o zmiennej stopie okresowe przeszacowanie przepływów pieniężnych mające odzwierciedlać zmiany rynkowych stóp procentowych skutkuje zmianą efektywnej stopy procentowej.

W przypadku gdy Grupa zmienia oszacowania co do płatności z tytułu zobowiązania finansowego (z wyłączeniem zmian dotyczących modyfikacji umownych przepływów pieniężnych), dokonywana jest korekta wartości bilansowej zobowiązania finansowego tak, aby wartość ta odzwierciedlała rzeczywiste i zmienione oszacowane przepływy pieniężne wynikające z umowy. Grupa ustala wartość bilansową zobowiązania finansowego według zamortyzowanego kosztu jako wartość bieżącą szacowanych przyszłych przepływów pieniężnych wynikających z umowy, które są dyskontowane według pierwotnej efektywnej stopy procentowej instrumentu finansowego. Różnica w wycenie jest ujmowana jako przychody lub koszty w wyniku finansowym.

Rezerwy

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi.

W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.

Świadczenia pracownicze

Zgodnie z zakładowymi systemami wynagradzania pracownicy Grupy mają prawo do nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych. Nagrody jubileuszowe są wypłacane pracownikom po przepracowaniu określonej liczby lat. Odprawy emerytalne są wypłacane jednorazowo, w momencie przejścia na emeryturę. Wysokość odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych zależy od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. Grupa tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych w celu przyporządkowania kosztów do okresów, których dotyczą. Według MSR 19 nagrody jubileuszowe są innymi długoterminowymi świadczeniami pracowniczymi, natomiast odprawy emerytalne są programami określonych świadczeń po okresie zatrudnienia. Wartość bieżąca tych zobowiązań na każdy dzień bilansowy jest obliczona przez niezależnego aktuariusza.

Naliczone zobowiązania są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane,

z uwzględnieniem rotacji zatrudnienia i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są o dane historyczne.

Ponowna wycena zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych dotyczących programów określonych świadczeń obejmująca zyski i straty aktuarialne ujmowana jest w innych całkowitych dochodach i nie podlega późniejszej reklasyfikacji do zysku lub straty.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Grupa rozpoznaje następujące zmiany w zobowiązaniach netto z tytułu określonych świadczeń w ramach odpowiednio kosztu własnego sprzedaży, kosztów ogólnego zarządu oraz kosztów sprzedaży, na które składają się:

-koszty zatrudnienia (w tym między innymi koszty bieżącego zatrudnienia, kosztów przeszłego zatrudnienia),

-odsetki netto od zobowiązania netto z tytułu określonych świadczeń.

Metody wyceny świadczeń pracowniczych

Grupa na dzień bilansowy dokonuje wyceny świadczeń pracowniczych z tytułu nagród jubileuszowych i odpraw emerytalnych metodami aktuarialnymi.

Na informacje dotyczące programu świadczeń pracowniczych składały się:

-wyciągi z obowiązującego Układu Zbiorowego Pracy,

-dane o strukturze zatrudnionych pracowników wg wieku, płci, stażu pracy

-dane o odejściach pracowników wg wieku i płci.

Założenia techniczne oraz zasady wyliczeń stosowane w Jednostce Dominującej oraz spółkach zależnych objętych konsolidacją.

Parametrami, które mają istotny wpływ na wysokość wartości obecnej zobowiązań są:

-stopa mobilności (rotacja) pracowników

-stopa procentowa

-stopa wzrostu płac.

Pierwszym z parametrów są założenia dotyczące mobilności zatrudnionych pracowników. Zastosowano współczynniki zależne od wieku w sposób następujący:

-dla osób w wieku do 40 lat – 5%

-dla osób w wieku od 41 do 45 lat – 4%

-dla osób w wieku od 46 do 50 lat – 3%

-dla osób w wieku powyżej 50 lat – 1%

Kalkulacja rezerw została poczyniona dla osób zatrudnionych na dzień 31 grudnia 2022 i nie dotyczy osób, które zostaną przyjęte do pracy w przyszłości.

Wyliczenia polegają na wyznaczeniu obecnej (zdyskontowanej) wartości nagrody jubileuszowej lub odprawy emerytalnej, do której pracownik nabył prawo wg stanu na dzień kalkulacji proporcjonalnie do ilorazu stażu pracownika w momencie kalkulacji w stosunku do stażu w momencie wypłaty nagrody lub świadczenia. Wartość bieżąca tych zobowiązań na każdy dzień bilansowy jest obliczona przez niezależnego aktuariusza. Do wyliczeń przyjęto stopę dyskontową w wysokości 8,4%, długookresową roczną stopę wzrostu wynagrodzeń na poziomie 4,1%. Informacje demograficzne przyjęto zgodnie z tablicami Trwania Życia publikowanymi przez GUS.

Ponowna wycena zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych dotyczących programów określonych świadczeń obejmująca zyski i straty aktuarialne ujmowana jest w innych całkowitych dochodach i nie podlega późniejszej reklasyfikacji do zysku lub straty.

Grupa ponosi koszty związane z funkcjonowaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych („PPK”) poprzez dokonywanie wpłat do wybranego funduszu. Stanowią one świadczenia po okresie zatrudnienia w formie programu określonych składek. Grupa rozpoznaje koszty wpłat na PPK w tej samej pozycji kosztów, w której ujmuje koszty wynagrodzeń, od których są naliczane. Zobowiązania z tytułu PPK są prezentowane w ramach pozostałych zobowiązań.

Przychody

a)Przychody z umów z klientami

Grupa stosuje MSSF 15 Przychody z umów z klientami do wszystkich umów z klientami, z wyjątkiem umów leasingowych objętych zakresem MSSF 16 Leasing, instrumentów finansowych i innych praw lub zobowiązań umownych objętych zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe, MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne, MSR 27 Jednostkowe sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu dóbr i usług do klienta, w wartości odzwierciedlającej cenę oczekiwaną przez Grupę, w zamian za przekazanie tych dóbr i usług. Zasady te są stosowane przy wykorzystaniu modelu pięciu kroków:

-zidentyfikowano umowę z klientem,

-zidentyfikowano zobowiązania do wykonania świadczenia w ramach umowy z klientem,

-określono cenę transakcji,

-dokonano alokacji ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,

-ujęto przychody w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.

Identyfikacja umowy z klientem

Grupa ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:

-strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;

-Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;

-Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;

-umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych Grupy); oraz

-jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.

Oceniając, czy otrzymanie kwoty wynagrodzenia jest prawdopodobne, Grupa uwzględnia jedynie zdolność i zamiar zapłaty kwoty wynagrodzenia przez klienta w odpowiednim terminie. Kwota wynagrodzenia, które będzie przysługiwało Grupie, może być niższa niż cena określona w umowie, jeśli wynagrodzenie jest zmienne, ponieważ Grupa może zaoferować klientowi ulgę cenową.

Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia

W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.

Dobro lub usługa przyrzeczone klientowi są odrębne, jeżeli spełnione są obydwa następujące warunki:

-klient może odnosić korzyści z dobra lub usługi albo bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami, które są dla niego łatwo dostępne, oraz

-zobowiązanie Grupy do przekazania dobra lub usługi na rzecz klienta można zidentyfikować jako odrębne w stosunku do innych zobowiązań określonych w umowie.

Ustalenie ceny transakcyjnej

W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot.

Wynagrodzenie zmienne

Jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, Grupa oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta. Grupa szacuje kwotę wynagrodzenia zmiennego, stosując jedną z następujących metod w zależności od tego, która z nich pozwoli Grupie dokładniej przewidzieć kwotę wynagrodzenia, do którego jest uprawniona:

-wartość oczekiwana – wartość oczekiwana to suma iloczynów możliwych kwot wynagrodzenia i odpowiadających im prawdopodobieństw wystąpienia. Wartość oczekiwana może być właściwym szacunkiem kwoty wynagrodzenia zmiennego, jeśli Grupa zawiera dużą liczbę podobnych umów.

-wartość najbardziej prawdopodobna – wartość najbardziej prawdopodobna to pojedyncza, najbardziej prawdopodobna kwota z przedziału możliwych kwot wynagrodzenia (tj. pojedynczy najbardziej prawdopodobny

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

wynik umowy). Wartość najbardziej prawdopodobna może być właściwym szacunkiem kwoty wynagrodzenia zmiennego, jeśli umowa ma tylko dwa możliwe wyniki (na przykład Grupa albo uzyskuje premię za wyniki, albo nie).

Grupa zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych skumulowanych przychodów w momencie, kiedy ustanie niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego.

Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia

Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.

Spełnianie zobowiązań do wykonania świadczenia

Grupa ujmuje przychody w trakcie spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi. W odniesieniu do umów dotyczących usług ciągłych, na podstawie których Grupa ma prawo do otrzymania od klienta wynagrodzenia w kwocie, która odpowiada bezpośrednio wartości, jaką dla klienta ma świadczenie dotychczas wykonane, Grupa ujmuje przychód w kwocie, którą ma prawo zafakturować.

Wynagrodzenie zleceniodawcy a wynagrodzenie pośrednika

W przypadku, gdy w dostarczanie dóbr lub usług klientowi zaangażowany jest inny podmiot, Grupa określa czy charakter przyrzeczenia Grupy stanowi zobowiązanie do wykonania świadczenia polegającego na dostarczeniu określonych dóbr lub usług (w tym przypadku Grupa jest zleceniodawcą) czy też na zleceniu innemu podmiotowi dostarczenia tych dóbr lub usług (w tym przypadku Grupa jest pośrednikiem).

Grupa jest zleceniodawcą, jeśli sprawuje kontrolę nad przyrzeczonym dobrem lub usługą przed ich przekazaniem klientowi. Grupa nie musi jednak działać jako zleceniodawca, jeśli uzyskuje tytuł prawny do produktu tylko chwilowo, zanim zostanie on przeniesiony na klienta. Grupa występująca w umowie jako zleceniodawca może sama wypełnić zobowiązanie do wykonania świadczenia lub może powierzyć wypełnienie tego zobowiązania lub jego części innemu podmiotowi (np. podwykonawcy) w jej imieniu. W takiej sytuacji Grupa ujmuje przychody w kwocie wynagrodzenia brutto, do którego – zgodnie z jej oczekiwaniem – będzie uprawniona w zamian za przekazane dobra lub usługi.

Grupa działa jako pośrednik, jeśli jej zobowiązanie do wykonania świadczenia polega na zapewnieniu dostarczenia dóbr lub usług przez inny podmiot. W takim przypadku Grupa ujmuje przychody w kwocie jakiejkolwiek opłaty lub prowizji, do której – zgodnie z jej oczekiwaniem – będzie uprawniona w zamian za zapewnienie dostarczenia dóbr lub usług przez inny podmiot.

Wynagrodzenie zmienne

Niektóre umowy z klientami zawierają kwoty zmienne wynagrodzenia w związku z powykonawczym rozliczeniem ceny w zależności od ostatecznego ciężaru wykonywanych elementów lub nakładaniem kar. Zgodnie z MSSF 15, jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, jednostka oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta i zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych skumulowanych przychodów w momencie, kiedy ustanie niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego.

Istotny komponent finansowania

W przypadku umów z klientami, dla których okres pomiędzy przekazaniem przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi a momentem zapłaty za dobro lub usługę przekracza jeden rok Grupa ocenia, czy umowy zawierają istotny element finansowania. W celu ustalenia ceny transakcyjnej, Grupa koryguje przyrzeczoną kwotę wynagrodzenia o istotny komponent finansowania stosując stopę dyskontową, która zostałaby zastosowana w przypadku zawarcia oddzielnej transakcji finansowania pomiędzy jednostką a jej klientem w momencie zawarcia umowy.

Grupa zdecydowała się nie korygować przyrzeczonej kwoty wynagrodzenia o wpływ istotnego elementu finansowania, jeżeli w momencie zawarcia umowy oczekuje, że okres od momentu przekazania przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi do momentu zapłaty za dobro lub usługę przez klienta wyniesie nie więcej niż jeden rok. Dlatego też, dla krótkoterminowych zaliczek Grupa nie wydzieliła istotnego elementu finansowania.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Gwarancje

Grupa udziela gwarancji na sprzedane produkty, które stanowi zapewnienie klienta, że dany produkt jest zgodny z ustaloną przez strony specyfikacją. Grupa ujmuje takie gwarancje zgodnie z MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe. W przypadku wystąpienia niestandardowej umowy z klientem zawierającej gwarancje rozszerzone to gwarancje takie stanowią oddzielną usługę – ujmowaną jako zobowiązanie do wykonania świadczenia, do której przypisuje się część ceny transakcyjnej.

Aktywowane koszty doprowadzenia do zawarcia umowy

Grupa ujmuje dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem jako składnik aktywów, jeżeli spodziewa się, że koszty te odzyska. Dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy to koszty ponoszone przez jednostkę w celu doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem, których jednostka nie poniosłaby, jeżeli umowa nie zostałaby zawarta. Dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy obejmują np. prowizję od sprzedaży, Koszty doprowadzenia do zawarcia umowy ponoszone bez względu na to, czy umowa została zawarta, ujmuje się jako koszty w momencie ich poniesienia, chyba że koszty te wyraźnie obciążają klienta bez względu na to, czy umowa zostanie zawarta. Grupa ujmuje dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy jako koszty w momencie ich poniesienia, jeśli okres amortyzacji składnika aktywów, który w przeciwnym razie zostałby ujęty przez Grupę, wynosi jeden rok lub krócej. Składnik aktywów jest systematycznie amortyzowany, z uwzględnieniem okresu przekazywania klientowi dóbr lub usług, z którymi jest powiązany.

Grupa dokonuje aktualizacji okresu amortyzacji, aby odzwierciedlić istotną zmianę oczekiwanego okresu przekazywania klientowi dóbr lub usług, z którymi powiązany jest składnik aktywów. Grupa korzysta z praktycznego uproszczenia na podstawie MSSF15.129.

Aktywa z tytułu umowy

W ramach aktywów z tytułu umowy Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest uzależnione od warunku innego niż upływ czasu (na przykład od przyszłych świadczeń jednostki). Grupa ocenia, czy nie nastąpiła utrata wartości składnika aktywów z tytułu umowy na takiej samej zasadzie jak w przypadku składnika aktywów finansowych zgodnie z MSSF 9.

Należności

W ramach należności Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest bezwarunkowe (jedynym warunkiem wymagalności wynagrodzenia jest upływ określonego czasu). Grupa ujmuje należność zgodnie z MSSF 9. W momencie początkowego ujęcia należności z tytułu umowy wszelkie różnice pomiędzy wyceną należności zgodnie z MSSF 9 a odpowiadającą jej wcześniej ujętą kwotą przychodów Grupa ujmuje jako koszt (strata z tytułu utraty wartości).

Zobowiązania z tytułu umowy

W ramach zobowiązań z tytułu umowy Grupa ujmuje otrzymane lub należne od klienta wynagrodzenie, z którym wiąże się obowiązek przekazania klientowi dóbr lub usług.

Aktywa z tytułu prawa do zwrotu

W ramach aktywów z tytułu prawa do zwrotu Grupa ujmuje prawo do odzyskania produktów od klientów po wywiązaniu się ze zobowiązania do zwrotu zapłaty.

Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia

Grupa ujmuje zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia, jeżeli po jego otrzymaniu oczekuje, że zwróci jego część lub całość klientowi. Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia wycenia się w kwocie otrzymanego wynagrodzenia (lub należności), do którego – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – nie jest ona uprawniona (tj. w wysokości kwot nieujętych w cenie transakcyjnej). Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia (oraz odpowiednia zmiana ceny transakcyjnej oraz wynikająca z niej zmiana zobowiązania z tytułu umowy) jest aktualizowane na koniec każdego okresu sprawozdawczego w związku ze zmianami okoliczności.

Koszty badań i rozwoju

Grupa nie ponosiła kosztów z tytułu badań i prac rozwojowych w okresie.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Pozostałe przychody i koszty operacyjne

Pozostałe przychody i koszty operacyjne obejmują ogół przychodów i kosztów nie związanych bezpośrednio ze zwykłą działalnością operacyjną, a wywierających wpływ na wynik finansowy (np.: odszkodowania, reklamacje, naprawy gwarancyjne).

Rozliczanie rządowych dotacji (tarcza COVID)

Zgodnie z MSR 20 Grupa wykazuje otrzymane dotacje rządowe jako zwiększenie pozostałych przychodów operacyjnych w okresie, w którym ta pomoc został udzielona. Zapewnia to współmierność z odpowiadającymi tym przychodom kosztami.

Przychody i koszty finansowe

Przychody i koszty finansowe stanowią wynik operacji finansowych. Przychody i koszty finansowe obejmują m. in. odsetki od kredytów i pożyczek, różnice kursowe, prowizje itp.

Koszty odsetek

Zgodnie z MSR 23:

-Koszty finansowania zewnętrznego, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów, aktywuje się jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów,

-Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających dłuższego czasu, aby mogły być zdatne do użytkowania lub odsprzedaży, są doliczane do kosztów wytworzenia takich środków trwałych, aż do momentu oddania tych środków trwałych do użytkowania.

W zakresie, w jakim środki pożycza się specjalnie w celu pozyskania dostosowywanego składnika aktywów, kwotę kosztów finansowania zewnętrznego, którą można aktywować jako część tego składnika aktywów, ustala się jako różnicę między rzeczywistymi kosztami finansowania zewnętrznego poniesionymi z tytułu danej pożyczki lub kredytu w danym okresie, a przychodami z tytułu tymczasowego zainwestowania pożyczonych środków.

Aktywowanie kosztów finansowania zewnętrznego jako części ceny nabycia lub kosztu wytworzenia dostosowywanego składnika aktywów rozpoczyna się, gdy:

-ponoszone są nakłady na ten składnik aktywów,

-ponoszone są koszty finansowania zewnętrznego oraz

-działania niezbędne do przygotowania składnika aktywów do jego zamierzonego użytkowania lub sprzedaży są w toku.

Aktywowanie kosztów finansowania zewnętrznego zawiesza się w przypadku przerwania na dłuższy czas aktywnego prowadzenia działalności inwestycyjnej.

Poza tym aktywowania kosztów finansowania zewnętrznego zaprzestaje się wówczas, gdy zasadniczo wszystkie działania niezbędne do przygotowania dostosowywanego składnika aktywów do zamierzonego użytkowania lub sprzedaży są zakończone. Przychody z inwestycji uzyskane w wyniku krótkoterminowego inwestowania pozyskanych środków a związane z powstawaniem środków trwałych pomniejszają wartość skapitalizowanych kosztów finansowania zewnętrznego. Wszelkie pozostałe koszty finansowania zewnętrznego są odnoszone bezpośrednio w rachunek zysków i strat w okresie, w którym zostały poniesione. W 2022 roku ani w 2021 roku Grupa nie aktywowała kosztów finansowania zewnętrznego.

Podatki

a)Podatek dochodowy bieżący

Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy.

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

b)Podatek dochodowy odroczony

Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i zobowiązań a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.

Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:

z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową, oraz

w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.

Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:

z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową, oraz

w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.

Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.

Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą: w innych całkowitych dochodach dotyczący pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczący pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.

Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.

c)Podatek od towarów i usług

Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej oraz

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

należności i zobowiązań, które są wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług.

Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako część należności lub zobowiązań.

Niepewność związana z ujmowaniem podatku dochodowego

Jeżeli w ocenie Grupy jest prawdopodobne, że podejście Grupy do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych będzie zaakceptowane przez organ podatkowy, Grupa określa dochód do opodatkowania (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, niewykorzystane straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe z uwzględnieniem podejścia do opodatkowania planowanego lub zastosowanego w swoim zeznaniu podatkowym. Oceniając to prawdopodobieństwo, Grupa przyjmuje, że organy podatkowe uprawnione do skontrolowania i zakwestionowania sposobu traktowania podatkowego przeprowadzą taką kontrolę i będą miały dostęp do wszelkich informacji.

Jeżeli Grupa stwierdzi, że nie jest prawdopodobne, że organ podatkowy zaakceptuje podejście Grupy do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych, wówczas Grupa odzwierciedla skutki niepewności w ujęciu księgowym podatku w okresie, w którym to ustaliła. Grupa ujmuje zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego z wykorzystaniem jednej z dwóch niżej wymienionych metod, w zależności od tego, która z nich lepiej odzwierciedla sposób, w jaki niepewność może się zmaterializować:

-Grupa określa najbardziej prawdopodobny scenariusz – jest to pojedyncza kwota spośród możliwych wyników lub

-Grupa ujmuje wartość oczekiwaną - jest to suma kwot ważonych prawdopodobieństwem spośród możliwych wyników.  

Zysk przypadający na jedną akcję

Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym. Grupa nie prezentuje rozwodnionego zysku/ straty na akcję, ponieważ nie występują rozwadniające potencjalne akcje zwykłe.

11.WPŁYW COVID-19 NA DZIAŁALNOŚĆ GRUPY

W okresie sprawozdawczym, a także po jego zakończeniu - do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania, zarząd identyfikuje jedynie pośredni wpływ pandemii Covid-19 na działalność Grupy ZAMET, rozumiany jako oddziaływanie długoterminowych, gospodarczych i ekonomicznych następstw pandemii na wskaźniki makroekonomiczne. W okresie sprawozdawczym, a także po jego zakończeniu do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania, jednostka dominująca oraz jednostki zależne, nie dokonywały odpisów z tytułu utraty wartości aktywów na skutek oszacowania wpływu pandemii. .

12.PRZEDSTAWIENIE INFORMACJI DOTYCZĄCYCH FAKTYCZNEGO I POTENCJALNEGO WPŁYWU WOJNY W UKRAINIE NA DZIAŁALNOŚĆ EMITENTA ORAZ GRUPY KAPITAŁOWEJ ZAMET

Pod koniec lutego 2022 roku rozpoczął się konflikt zbrojny wywołany agresją Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę. Było to wydarzenie mające wpływ na krajowe i międzynarodowe uwarunkowania dla prowadzenia biznesu w sektorach, w których działa Grupa Kapitałowa Zamet.

Grupa nie jest narażona na bezpośrednie skutki powyższego konfliktu ponieważ:

Grupa nie prowadzi działalności w Ukrainie, Rosji lub Białorusi.

Grupa nie jest uzależniona od klientów, ani rynków finansowych w Ukrainie, Rosji lub Białorusi. kierunki sprzedaży Grupy obejmują głównie rynki skandynawskie, rynek UE a także rynek polski.

Klienci Grupy nie zostali objęci sankcjami ekonomicznymi, embargiem.

 

Zarząd identyfikuje jednak pośredni, wpływ wojny w Ukrainie na działalność Grupy Zamet, albowiem nieuniknionym jest wpływ wojny na sytuację makroekonomiczną i łańcuchy dostaw.

W kontekście działalności Grupy zaistniała sytuacja ma wpływ przede wszystkim w dwóch obszarach:

dostępności i cen materiałów (stali),

W związku z faktem że istotna część stali wykorzystywana do produkcji maszyn i urządzeń na rynku polskim pochodziła z rynku rosyjskiego i ukraińskiego bezpośrednio po rozpoczęciu konfliktu zbrojnego podaż stali wykorzystywanej w procesach produkcyjnych została istotnie ograniczona i/lub tymczasowo wstrzymana.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Dodatkowo, odnotowany został istotny wzrost cen stali (również o charakterze spekulacyjnym). W związku z  prawdopodobnym niedoborem wsadu do produkcji w hutach u producentów stali, który w znacznej części był importowany ze wschodu (w tym z Ukrainy), prawdopodobnym jest niedobór surowców do produkcji stali i tym samym ograniczenia dostępności stali w dłuższym okresie. Jednocześnie zwiększeniu ulegnie zapotrzebowanie na ten surowiec, szczególnie ze strony przemysłu zbrojeniowego. Grupa na bieżąco analizuje poziom ryzyka związanego z dostępnością i cenami stali.

dostępności pracowników z Ukrainy.

Drugim ryzykiem związanym z wojną w Ukrainie jest ryzyko związane z niedoborem zasobów ludzkich, szczególnie w zawodach spawacz, ślusarz czy monter konstrukcji stalowych. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania, większość personelu stanowiącego społeczność ukraińską w Grupie Zamet, zadeklarowała możliwość i wolę pozostania w Rzeczpospolitej Polsce oraz kontynuowania pracy. 

13.ZMIANA SZACUNKÓW, KOREKTA BŁĘDÓW, ZMIANA PREZENTACJI DANYCH FINANSOWYCH

W okresie bieżącym nie miały miejsca istotne zmiany szacunków, korekty błędów ani zmiany prezentacji danych finansowych.

14.SEZONOWOŚĆ DZIAŁALNOŚCI

Z uwagi na charakter i rodzaj działalności Grupy, nie obserwuje się sezonowości oraz cykliczności prowadzonej działalności. Cykl produkcyjny maszyn wielkogabarytowych, w zależności od rodzaju konstrukcji, może wynosić od 3 miesięcy do 2 lat.

15.Segmenty branżowe

Dla celów zarządczych, Grupa Kapitałowa została podzielona na następujące segmenty operacyjne w oparciu o wytwarzane produkty i świadczone usługi:

-segment operacyjny „Zamet Industry” związany z działalnością spółki Zamet Industry sp. z o.o. z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim;

-segment operacyjny „Mostostal Chojnice” związany z działalnością spółki Mostostal Chojnice sp. z o.o. z siedzibą w Chojnicach.

-segment operacyjny „Zamet-Budowa Maszyn” związany z działalnością spółki Zamet-Budowa Maszyn S.A. z siedzibą w Tarnowskich Górach,

-pozostałe – nieprzypisane do działalności wymienionej w powyższych segmentach.

 

Żaden z segmentów operacyjnych Grupy nie został połączony z innym segmentem w celu stworzenia powyższych sprawozdawczych segmentów operacyjnych.

 

Zarząd monitoruje oddzielnie wyniki operacyjne segmentów w celu podejmowania decyzji dotyczących alokacji zasobów, oceny skutków tej alokacji oraz wyników działalności. Podstawą oceny wyników działalności jest zysk lub strata na działalności operacyjnej, które w pewnym zakresie, jak wyjaśniono w tabeli poniżej, są mierzone inaczej niż zysk lub strata na działalności operacyjnej w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Finansowanie Grupy (łącznie z kosztami i przychodami finansowymi) oraz podatek dochodowy są monitorowane na poziomie Grupy i nie ma miejsca ich alokacja do segmentów. Ceny transakcyjne stosowane przy transakcjach pomiędzy segmentami operacyjnymi są ustalane na zasadach rynkowych podobnie jak przy transakcjach ze stronami niepowiązanymi.

Dane w podziale na segmenty za 2022 i 2021 rok przedstawiono w tabeli poniżej:

Rok zakończony 31 grudnia 2022 roku

zakład w Piotrkowie Trybunalskim

zakład w Chojnicach

zakład w Tarnowskich Górach

Pozostałe

Działalność ogółem

Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych

93 777

104 429

55 256

51

253 513

Sprzedaż między segmentami

94

58

10

(162)

-

Przychody segmentu ogółem

93 871

104 487

55 266

(111)

253 513

Amortyzacja

2 168

2 292

1 525

235

6 220

Odpisy wartości aktywów trwałych

(7)

-

-

-

(7)

Wynik operacyjny segmentu

8 831

4 358

(14 216)

689

(338)

Aktywa segmentu

88 396

67 004

34 436

37 257

227 093

Zobowiązania segmentu

26 464

26 979

18 946

33 279

105 668

Nakłady inwestycyjne

500

1 328

498

522

2 848

 

 

 

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Rok zakończony 31 grudnia 2021 roku

zakład w Piotrkowie Trybunalskim

zakład w Chojnicach

zakład w Tarnowskich Górach

Pozostałe

Działalność ogółem

Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych

47 128

67 890

48 233

 

163 251

Sprzedaż między segmentami

323

2

-

(325)

-

Przychody segmentu ogółem

47 451

67 892

48 233

(325)

163 251

Amortyzacja

2 142

2 387

1 882

186

6 597

Odpisy wartości aktywów trwałych

-

(275)

-

-

(275)

Wynik operacyjny segmentu

(286)

3 913

(2 797)

1 259

2 089

Aktywa segmentu

60 975

46 189

48 070

31 919

187 153

Zobowiązania segmentu

21 486

15 294

19 525

6 888

63 193

Nakłady inwestycyjne

1 943

1 549

672

480

4 644

 

Przychody z tytułu transakcji pomiędzy segmentami są eliminowane w konsolidacji.

Wynik operacyjny segmentu nie uwzględnia przychodów finansowych (2022: 2.635 tysięcy PLN; 2021: 582 tysiące PLN i kosztów finansowych (2022: 4.800 tysięcy PLN; 2021: 2 380 tysięcy PLN) oraz podatku dochodowego (2022: 832 tysiące PLN; 2021: 231 tysięcy PLN).

Aktywa segmentu nie zawierają podatku odroczonego (2022: 3 883 tysiące PLN; 2021: 1 661 tysięcy PLN), należności z tytułu podatku dochodowego (2022: 372 tysiące PLN; 2021: 13 tysięcy PLN) i instrumentów pochodnych (2022: 1.180 tysięcy PLN; 2021: 85 tysięcy PLN), ponieważ te aktywa są zarządzane na poziomie Grupy.

Zobowiązania i rezerwy segmentu nie obejmują podatku odroczonego (2022: 1.269 tysięcy PLN; 2021: 1 057 tysięcy PLN), zobowiązania z tytułu podatku dochodowego (2022: 262 tysiące PLN; 2021: 108 tysięcy PLN), zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek (2022: 29.083 tysięcy PLN; 2021: 2 919 tysięcy PLN) oraz instrumentów pochodnych (2022: 0 tysięcy PLN; 2021: 280 tysięcy PLN), ponieważ te zobowiązania są zarządzane na poziomie Grupy.

Nakłady inwestycyjne odpowiadają nabyciu rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych.

16.PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY

Działalność kontynuowana

Rok zakończony

31 grudnia 2022

 

31 grudnia 2021

Przychody netto ze sprzedaży usług

253 513

55%

163 251

 

W 2022 roku w porównaniu z rokiem 2021 wielkość skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży wzrosła o 55%. Wzrost ten jest efektem przede wszystkim zwiększenia wartości przychodów ze sprzedaży dla klientów z sektora związanego z osprzętem do maszyn ciężkich, konstrukcjami i urządzeniami dla sektora offshore, urządzeń przeładunkowych sektora związanego z energetyką i górnictwem oraz pozostałymi przemysłami. Na wysokość i strukturę sprzedaży Grupy Kapitałowej, mają wpływ czynniki makroekonomiczne, w tym poziom inwestycji realizowanych przez klientów Grupy w segmentach, w ramach których Grupa prowadzi działalność.

 

Przychody z umów z klientami

Tabela poniżej przedstawia przychody z tytułu umów z klientami w podziale na kategorie, które odzwierciedlają sposób, w jaki czynniki ekonomiczne wpływają na charakter, kwotę, termin płatności oraz niepewność przychodów i przepływów pieniężnych:

 

2022

2021

Zmiana

Zmiana %

Rodzaj dobra lub usługi

 

 

 

 

Urządzenia dźwigowe i przeładunkowe

85 794

60 745

25 049

41%

Konstrukcje i urządzenia dla sektora offshore

54 251

29 406

24 845

84%

Osprzęt do maszyn ciężkich

34 115

13 285

20 830

157%

Urządzenia dla przemysłu spożywczego

5 330

7 507

(2 177)

-29%

Urządzenia dla górnictwa i energetyki

2 848

1 644

1 204

73%

Urządzenia dla pozostałych przemysłów

59 881

36 785

23 096

63%

Usługi obróbcze

7 551

10 241

(2 690)

-26%

Pozostałe

3 743

3 638

105

3%

Razem

253 513

163 251

90 262

55%

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

 

2022

2021

Zmiana

Zmiana %

Region geograficzny

 

 

 

 

Polska

95 179

63 616

31 563

50%

Unia europejska

89 216

65 554

23 662

36%

Pozostałe kraje

69 118

34 081

35 037

103%

Razem

253 513

163 251

90 262

55%

 

 

 

 

 

Termin przekazania dóbr lub usług

 

 

 

 

- w miarę upływu czasu

249 770

159 613

90 157

56%

- w określonym momencie

3 743

3 638

105

3%

Razem

253 513

163 251

90 262

55%

 

Odpisy z tytułu utraty wartości w odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług zostały opisane w nocie 35 niniejszego sprawozdania.

17.Aktywa i zobowiązania z tytułu umów z klientami

Grupa rozpoznała następujące aktywa i zobowiązania z tytułu umów z klientami:

 

 

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Aktywa z tytułu umów, w tym:

54 712

38 004

- krótkoterminowe

54 712

38 004

Zobowiązania z tytułu umów, w tym:

6 768

5 824

- krótkoterminowe

6 768

5 824

Aktywa z tytułu umów obejmują przede wszystkim kontrakty długoterminowe dotyczące m.in.: wytwarzanie urządzeń dźwigowych i przeładunkowych, wytwarzanie konstrukcji i urządzeń w sektorze offshore, produkcję i usługi w zakresie maszyn i urządzeń dla pozostałych gałęzi przemysłu oraz produkcję osprzętu dla maszyn ciężkich.

Zobowiązania z tytułu umowy obejmują przede wszystkim zaliczki otrzymane od odbiorców, pomniejszone o ich rozliczenie w ramach wyceny kontraktów.

Poniższa tabela przedstawia zmiany salda aktywów i zobowiązań z tytułu umowy:

 

 

Stan na dzień 1 stycznia 2022

Reklasyfikacja

do należności

Rozpoznanie

przychodu

Stan na dzień 31 grudnia 2022

Aktywa z tytułu umowy

38 004

(52 796)

69 504

54 712

 

 

 

 

 

 

Stan na dzień 1 stycznia 2022

Ujęcie

przychodu

Otrzymanie

zaliczek

Stan na dzień 31 grudnia 2022

Zobowiązania z tytułu umowy

5 824

(6 115)

7 059

6 768

 

 

Stan na dzień

1 stycznia 2021

Reklasyfikacja

do należności

Rozpoznanie

przychodu

Stan na dzień

31 grudnia 2021

Aktywa z tytułu umowy

38 938

(34 225)

33 291

38 004

 

Stan na dzień

1 stycznia 2021

Ujęcie

przychodu

Otrzymanie

zaliczek

Stan na dzień

31 grudnia 2021

Zobowiązania z tytułu umowy

1 968

(6 896)

10 752

5 824

 

18.KOSZTY WEDŁUG RODZAJÓW

Struktura kosztów rodzajowych za lata zakończone 31 grudnia 2022 i 2021 roku przedstawia się następująco:

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Rok zakończony

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Amortyzacja

6 220

6 597

- amortyzacja wartości niematerialnych

61

50

- amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych

6 159

6 547

Zużycie materiałów i energii

115 222

67 861

Usługi obce

39 427

22 575

Podatki i opłaty

3 849

4 034

Wynagrodzenia

57 498

48 498

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

14 579

12 520

Pozostałe koszty rodzajowe

3 531

2 612

Koszty według rodzaju razem

240 326

164 697

Koszty sprzedaży (wartość ujemna)

(4 106)

(3 515)

Koszty ogólnego zarządu (wartość ujemna)

(21 650)

(19 346)

Pozostałe

824

(353)

Koszt wytworzenia sprzedanych produktów

215 394

141 483

  

19.AMORTYZACJA

 

Rok zakończony

 

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży

4 980

5 383

Amortyzacja środków trwałych

4 980

5 383

Amortyzacja wartości niematerialnych

-

-

Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży

74

92

Amortyzacja środków trwałych

74

92

Amortyzacja wartości niematerialnych

-

-

Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu

1 166

1 122

Amortyzacja środków trwałych

1 105

1 072

Amortyzacja wartości niematerialnych

61

50

Razem

6 220

6 597

Amortyzacja środków trwałych

6 159

6 547

Amortyzacja wartości niematerialnych

61

50

 

20.KOSZTY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH

W tabeli poniżej przedstawiono informację o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniach w Grupie:

 

Przeciętne zatrudnienie

Rok zakończony

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Pracownicy umysłowi

223

244

Pracownicy fizyczni

472

567

Razem

695

811

 

 

Koszty zatrudnienia Grupy

Rok zakończony

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Wynagrodzenia

57 498

48 498

Składki na ubezpieczenia społeczne

11 039

9 057

Inne świadczenia pracownicze

3 540

3 463

Razem

72 077

61 018

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

 

21.POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA 

 

 

Rok zakończony

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

4 072

743

Rozwiązanie rezerw na naprawy gwarancyjne

97

1 141

Rozwiązanie rezerw emerytalnych i jubileuszowych

2 164

749

Rozwiązanie innych rezerw

1 372

531

Otrzymane odszkodowania

439

646

Rozwiązanie odpisu aktualizującego wartość zapasów

55

579

Inne

1 704

921

Pozostałe przychody operacyjne razem

9 903

5 310

 

 

 

Rok zakończony

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Utworzenie rezerw na kary i odszkodowania

3 168

171

Utworzenie rezerw na naprawy gwarancyjne

1 183

101

Utworzenie odpisu na zapasy

6 113

32

Koszty napraw gwarancyjnych

260

247

Utworzenie rezerw emerytalnych i jubileuszowych

11

-

Utworzenie pozostałych rezerw

521

55

Utworzenie odpisu aktualizującego wartość środków trwałych

2 951

275

Inne

5 114

1 335

Pozostałe koszty operacyjne razem

19 321

2 216

 

Znaczący wzrost pozostałych kosztów operacyjnych w 2022 roku w stosunku do 2021 roku wynika z utworzenia rezerwy na kary za opóźnienia w realizacji kontraktu ( 3 000 tysiące PLN), utworzenia odpisu aktualizującego wartość zapasów półproduktów związany z ogłoszeniem upadłości kontrahenta (6 035 tysięcy PLN oraz odpisem z tytułu utraty wartości aktywów trwałych po przeprowadzeniu testów na utratę wartości (2 951 tysięcy PLN)

 

22.PRZYCHODY FINANSOWE

 

Rok zakończony

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Przychody z tytułu odsetek od rachunków bankowych

1 563

9

Pozostałe odsetki

250

-

Nadwyżka dodatnich różnic kursowych

25

291

Zysk z tytułu wyceny instrumentów pochodnych

797

215

Pozostałe

-

67

Przychody finansowe razem

2 635

582

 

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

23.KOSZTY FINANSOWE

 

Rok zakończony

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Koszty z tytułu odsetek, tym:

2 906

742

- odsetki od kredytów bankowych

2 168

198

- odsetki od leasingu - instytucje finansowe

218

102

- pozostałe odsetki od leasingu

483

424

- pozostałe odsetki

37

18

Prowizje i inne koszty bankowe

539

463

Nadwyżka ujemnych różnic kursowych

654

476

Straty z instrumentów pochodnych z rozliczenia

271

401

Inne

430

298

Koszty finansowe razem

4 800

2 380

 

24.Podatek dochodowy

Główne składniki obciążenia podatkowego za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku i za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku przedstawiają się następująco:

 

 

Rok zakończony

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Bieżący podatek dochodowy

3 153

1 104

Odroczony podatek dochodowy ujęty w zysku / (stracie)

(2 321)

(873)

Podatek wykazany w rachunku zysków i strat

832

231

 

 

 

Odroczony podatek dochodowy ujęty w innych całkowitych dochodach

(150)

(9)

Podatek dochodowy razem

682

222

 

Uzgodnienie podatku dochodowego od zysku / (straty) brutto przed opodatkowaniem według ustawowej stawki podatkowej, z podatkiem dochodowym liczonym według efektywnej stawki podatkowej za rok zakończony

31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku przedstawia się następująco:

 

Rok zakończony

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Zysk/ (strata) brutto przed opodatkowaniem

(2 503)

291

Podatek według ustawowej stawki podatkowej, wynoszącej 19%

476

(55)

 

 

Koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów

21

185

Przychody niebędące podstawą do opodatkowania

-

-

Pozostałe

(1 329)

(361)

Podatek

(832)

(231)

Korekty

 

 

Podatek wykazany w rachunku zysków i strat

(832)

(231)

Efektywna stawka podatkowa

-33%

79%

W zakresie podatku dochodowego, Grupa podlega przepisom ogólnym. Grupa nie stanowi podatkowej grupy kapitałowej, jak również nie prowadzi działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, co różnicowałoby zasady określania obciążeń podatkowych w stosunku do przepisów ogólnych w tym zakresie. Rok podatkowy jak i bilansowy pokrywają się z rokiem kalendarzowym. Część bieżąca oraz odroczona podatku dochodowego ustalona została według stawki równej 19% dla podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Nie występuje podatek dochodowy bieżący dotyczący pozycji, które zmniejszyły lub zwiększyły kapitał własny. 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

25.odroczony Podatek dochodowy

Szczegółowe pozycje wchodzące w skład sald odroczonego podatku dochodowego wykazanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz wpływ zmian na wynik za rok zakończony 31 grudnia 2022 oraz zmiany w innych całkowitych dochodach za ten okres został przedstawiony poniżej:

 

 

 

 

Wpływ na wynik za rok zakończony

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

31 grudnia 2022

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

 

 

Straty podatkowe

-

878

(878)

Koszty podatkowe realizowanych umów

12 367

8 585

3 782

Rezerwy

2 454

2 224

230

Naliczone koszty

4 733

1 054

3 679

Odpisy aktualizujące aktywa niefinansowe

1 297

145

1 152

Odpisy aktualizujące aktywa finansowe

616

657

(41)

Różnice kursowe

2

140

(138)

Inne

3 292

3 249

43

Prezentacja w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym

(20 878)

(15 271)

(5 607)

Razem

3 883

1 661

2 222

- odniesione na kapitał własny

 

 

(150)

- odniesione na wynik netto

 

 

2 372

 

 

 

 

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

 

 

Różnica wartości rzeczowych aktywów trwałych

4 711

5 940

(1 229)

Naliczone przychody z tytułu umów

16 815

9 317

7 498

Wycena instrumentów pochodnych

95

3

92

Inne

526

1 068

(542)

Prezentacja w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym

(20 878)

(15 271)

(5 607)

Razem

1 269

1 057

212

- odniesione na kapitał własny

 

 

161

- odniesione na wynik netto

 

 

51

 

 

 

 

Podatek odroczony za okres

 

 

2 010

Podatek odroczony ujęty w kapitale własnym

 

 

(311)

Podatek odroczony ujęty w rachunku zysków i strat

 

 

2 321

 

W 2022 roku spółki Grupy Zamet rozliczyły straty z lat ubiegłych i w związku z tym nie rozpoznają aktywa na stratach podatkowych w kalkulacji podatku odroczonego. 

26.ZYSK / (STRATA) NA JEDNĄ AKCJĘ

Wyliczenie zysku na jedną akcję zostało oparte na następujących informacjach:

 

 

Rok zakończony

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Zysk / (Strata) netto danego roku dla celów wyliczenia zysku / (straty) na 1 akcję podlegający podziałowi między akcjonariuszy jednostki dominującej

(3 335)

60

Średnia ważona liczba akcji podmiotu dominującego wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości zysku / (straty) zwykłego na 1 akcję

105 920 000

105 920 000

Zysk netto na jedną akcję zwykłą (w PLN)

(0,0315)

0,0006

Zarówno w roku zakończonym 31 grudnia 2022, jak i w roku zakończonym 31 grudnia 2021 roku nie wystąpiły instrumenty rozwadniające ilość akcji. 

 

27.Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty

W roku 2022 i po jego zakończeniu do czasu publikacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania, Grupa nie deklarowała wpłaty, nie wypłacała dywidendy ani zaliczki na poczet dywidendy. W 2021 roku Grupa również nie deklarowała wpłaty, nie wypłacała dywidendy ani zaliczki na poczet dywidendy. 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

28.Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS

Ustawa z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z późniejszymi zmianami stanowi, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 50 pracowników na pełne etaty. Grupa tworzy taki fundusz i dokonuje okresowych odpisów w wysokości w ustalonej ze związkami zawodowymi. Celem Funduszu jest subsydiowanie działalności socjalnej Spółki oraz pozostałych kosztów socjalnych.

 

 

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Środki pieniężne

257

298

Zobowiązania

(123)

(159)

Należności

-

-

Saldo po skompensowaniu

134

139

Odpisy na ZFŚS, które zostały zaliczone w koszty

1 264

1 279

 

29.RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE

 

2022

Grunty

Budynki i budowle

Urządzenia techniczne i maszyny

Środki transportu

Inne środki trwałe

Środki trwałe w budowie

Środki trwałe, razem

Wartość brutto na początek okresu

19 259

70 120

77 235

4 515

5 664

1 697

178 490

Odpis

-

-

-

-

-

-

-

Wartość brutto po odpisie

19 259

70 120

77 235

4 515

5 664

1 697

178 490

Zwiększenia:

1 000

-

273

502

-

2 468

4 243

- nabycie

-

-

4

75

-

2 305

2 384

- objęcie w leasing

1 000

-

269

427

-

163

1 859

Transfer

-

450

443

575

203

(1 678)

(7)

Zmniejszenia:

(938)

(10 956)

(8 418)

(977)

(396)

-

(21 685)

- sprzedaż

(938)

(10 950)

(6 300)

(390)

(169)

-

(18 747)

- likwidacja

-

(6)

(2 118)

(482)

(227)

-

(2 833)

- zmiany umów leasingu

-

-

 

(105)

-

-

(105)

Wartość brutto na koniec okresu

19 321

59 614

69 533

4 615

5 471

2 487

161 041

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu

863

41 961

58 572

3 529

5 182

-

110 107

- amortyzacja za okres

326

1 680

3 442

527

184

-

6 159

- sprzedaż

-

-

(1 799)

(220)

(221)

-

(2 240)

- likwidacja

-

(5 324)

(3 899)

(520)

(96)

-

(9 839)

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu

1 189

38 317

56 316

3 316

5 049

-

104 187

Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu

-

124

268

(11)

13

-

394

Zwiększenia

-

2 951

275

-

-

-

3 226

Zmniejszenia

-

(124)

(268)

11

(13)

-

(394)

Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu

-

2 951

275

-

-

-

3 226

Wartość netto na koniec okresu

18 132

18 346

12 942

1 299

422

2 487

53 628

 

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

2021

Grunty

Budynki i budowle

Urządzenia techniczne i maszyny

Środki transportu

Inne środki trwałe

Środki trwałe w budowie

Środki trwałe, razem

Wartość brutto na początek okresu

19 819

71 807

77 097

4 103

5 581

377

178 784

Odpis

-

-

-

-

-

-

-

Wartość brutto po odpisie

19 819

71 807

77 097

4 103

5 581

377

178 784

Zwiększenia:

163

-

708

739

42

2 992

4 644

- nabycie

-

-

18

96

42

2 802

2 958

- objęcie w leasing

163

-

690

643

-

190

1 686

Transfer

-

862

609

159

42

(1 672)

-

Zmniejszenia:

(723)

(2 549)

(1 179)

(486)

(1)

-

(4 938)

- sprzedaż

(723)

(2 549)

(816)

(152)

-

-

(4 240)

- likwidacja

-

-

(363)

(334)

(1)

-

(698)

Wartość brutto na koniec okresu

19 259

70 120

77 235

4 515

5 664

1 697

178 490

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu

574

41 589

56 044

3 478

4 998

-

106 683

- amortyzacja za okres

289

1 902

3 632

526

198

-

6 547

- sprzedaż

-

(1 530)

(818)

(146)

(14)

-

(2 508)

- likwidacja

-

-

(286)

(329)

-

-

(615)

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu

863

41 961

58 572

3 529

5 182

-

110 107

Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu

-

124

(7)

(11)

21

-

127

Zwiększenia

-

-

275

-

-

-

275

Zmniejszenia

-

-

-

-

(8)

-

(8)

Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu

-

124

268

(11)

13

-

394

Wartość netto na koniec okresu

18 396

28 035

18 395

997

469

1 697

67 989

 

Powyższa tabela zawiera środki trwałe będące przedmiotem leasingu szczegółowo opisane w nocie 32.

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku wystąpiły zewnętrzne przesłanki utraty wartości wymienione w MSR 36 Utrata wartości aktywów. m. in. wzrost rynkowych stóp procentowych. Zarząd Emitenta przeprowadził testy na utratę wartości ośrodków generujących przepływy pieniężne segmentów operacyjnych. W przeprowadzonych testach na dzień 31 grudnia 2022 roku zaktualizowano stopę dyskonta i w związku ze zmienną stawką przyjęto ją na różnym poziomie w zależności od analizowanego okresu. Szczegóły poniżej w tabeli:

 

Rok

2023

2024

2025

2026

2027

RV

Średni ważony koszt kapitału (WACC)

12,02%

11,90%

11,61%

11,60%

11,69%

11,68%

Zastosowane stopy na dzień 31 grudnia 2021 roku i na dzień 30 czerwca 2022 roku prezentowane były w ujęciu realnym, a nie nominalnym jak na dzień 31 grudnia 2022 roku.

Stopa dyskonta zastosowana w uprzednio przeprowadzonych testach na utratę wartości na dzień 30 czerwca 2022 roku wynosiła 6,06%, zaś na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosiła 4.92% i była jednakowa dla całego analizowanego okresu. W związku z przeprowadzonymi testami i aktualizacją założeń dotyczących prognoz wyników i przepływów pieniężnych dla spółek zależnych, a także stopy dyskonta stwierdzono utratę wartości aktywów trwałych w spółce zależnej. Zarząd Emitenta rozpoznał stratę z tego tytułu i podjął decyzję o utworzeniu odpisu aktualizującego wartość aktywów trwałych w spółce zależnej Zamet Budowa Maszyn S.A. w kwocie 2 951 tysięcy PLN. Wartość odzyskiwalna składników aktywów wynosi 13 680 tysięcy PLN i odpowiada wartości użytkowej tego majątku.

Wyniki przeprowadzonych testów w pozostałych ośrodkach generujących przepływy pieniężne nie wykazały konieczności dokonania odpisów.

Zmiany odpisów z tytułu utraty wartości środków trwałych w rachunku zysków i strat wykazane zostały w pozycji „Pozostałe przychody” lub „Pozostałe koszty”. 

30.AKTYWA TRWAŁE PRZEZNACZONE DO SPRZEDAŻY

Na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa nie wykazała środków trwałych, które spełniają kryteria ujęcia jako aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży. 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

31.ZABEZPIECZENIA NA MAJĄTKU

Wartość aktywów stanowiących zabezpieczenie spłaty zobowiązań finansowych Grupy:

 

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Nieruchomości

47 079

53 724

Maszyny i urządzenia

2 807

3 126

Razem

49 886

56 850

- Zamet Industry

10 769

11 407

- Zamet Budowa Maszyn

7 680

13 750

- Mostostal Chojnice

31 437

31 693

 

32.LEASING - GRUPa jako leasingobiorca

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Umowy leasingu finansowego z instytucjami finansowymi

2 791

3 581

- długoterminowe

1 581

2 201

- krótkoterminowe

1 210

1 380

Pozostałe zobowiązania z tytułu prawa do używania

8 267

7 267

- długoterminowe

7 983

7 101

- krótkoterminowe

284

166

Razem

11 058

10 848

- długoterminowe

9 564

9 302

- krótkoterminowe

1 494

1 546

 

Grupa posiada umowy leasingu wieczystej dzierżawy nieruchomości oraz leasingu maszyn i pojazdów. Okres leasingu wynosi:

73 lat dla wieczystej dzierżawy nieruchomości

5 lat dla leasingu maszyn

3 lat dla leasingu pojazdów.

Niektóre umowy leasingowe zawierają opcje przedłużenia lub wypowiedzenia leasingu. Grupa zawiera także umowy na czas nieoznaczony. Zarząd dokonuje osądu, aby ustalić okres, co do którego można z wystarczającą pewnością założyć, że takie umowy będą trwać. Grupa posiada również umowy leasingu nieruchomości i urządzeń / innych ruchomych aktywów, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej oraz umowy leasingu pozostałych aktywów o niskiej wartości. Grupa korzysta ze zwolnienia dla leasingów krótkoterminowych i leasingów, w przypadku których bazowy składnik aktywów ma niską wartość.

Zobowiązania Grupy z tytułu leasingu zabezpieczone są tytułem własności leasingodawcy do przedmiotu leasingu. Zasadniczo Spółka nie jest uprawniona do przekazania leasingowanych aktywów w subleasing, ani też do cesji praw przysługujących jej na podstawie umów leasingu. Niektóre umowy zawierają wymagania dotyczące poziomów określonych wskaźników finansowych.

Poniżej przedstawiono wartości bilansowe aktywów z tytułu leasingu oraz ich zmiany w okresie sprawozdawczym:

 

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Maszyny i urządzenia

Samochody

Razem

Na dzień 1 stycznia 2022 roku

6 097

3 763

701

10 561

Zwiększenia (nowe leasingi)

-

-

923

923

Zmiany umów leasingu

945

269

(183)

1 031

Amortyzacja

(327)

(873)

(415)

(1 615)

Pozostałe

(130)

-

-

(130)

Na dzień 31 grudnia 2022 roku

6 585

3 159

1 026

10 770

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

 

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Maszyny i urządzenia

Samochody

Razem

Na dzień 1 stycznia 2021 roku

6 222

3 671

414

10 307

Zwiększenia (nowe leasingi)

163

682

741

1 586

Zmiany umów leasingu

-

191

(4)

187

Amortyzacja

(288)

(781)

(450)

(1 519)

Pozostałe

-

-

-

-

Na dzień 31 grudnia 2021 roku

6 097

3 763

701

10 561

 

Poniżej przedstawiono wartości bilansowe zobowiązań z tytułu leasingu oraz ich zmiany w okresie sprawozdawczym.

 

 

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Na dzień 1 stycznia

10 848

10 748

Zwiększenia (nowe leasingi)

923

1 496

Zmiany umów leasingu

1 092

12

Odsetki

(494)

(526)

Płatności

(1 311)

(882)

Na dzień 31 grudnia

11 058

10 848

Długoterminowe

9 564

9 302

Krótkoterminowe

1 494

1 546

Analiza wymagalności zobowiązań z tytułu leasingu została przedstawiona w nocie 41 „Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym”.

33.Aktywa niematerialne

 

2022

Wartość firmy

Licencje i oprogramowanie

Razem

Wartość brutto na początek okresu

15 846

4 020

19 866

Zwiększenia

-

17

17

Zmniejszenia

 

(53)

(53) 

Wartość brutto na koniec okresu

15 846

3 984

19 830

Umorzenie na początek okresu

-

3 686

3 686

Amortyzacja za okres

-

61

61

Zmniejszenia

 

(54)

(54) 

Umorzenie na koniec okresu

-

3 693

3 693

Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu

15 846

-

15 846

Nabycie

-

-

-

Zmniejszenia

 

 

 

Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu

15 846

-

15 846

Wartość netto na koniec okresu

-

291

291

 

 

 

 

2021

Wartość firmy

Licencje i oprogramowanie

Razem

Wartość brutto na początek okresu

15 846

3 970

19 816

Nabycie

Zwiększenia

-

50

50

Wartość brutto na koniec okresu

15 846

4 020

19 866

Umorzenie na początek okresu

-

3 636

3 636

Amortyzacja za okres

-

50

50

Umorzenie na koniec okresu

-

3 686

3 686

Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu

15 846

-

15 846

Nabycie

-

-

-

Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu

15 846

-

15 846

Wartość netto na koniec okresu

-

334

334

  

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

34.ZAPASY

Wartość zapasów po uwzględnieniu odpisów aktualizujących wynosi:

 

 

Rok zakończony

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Materiały:

 

 

Według ceny nabycia

29 164

13 134

Według wartości netto możliwej do uzyskania

22 342

12 371

Zapasy ogółem, według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia (kosztu wytworzenia) oraz wartości netto możliwej do uzyskania

22 342

12 371

Odpisy aktualizujące wartość zapasów

6 822

763

 

 

 

 

Rok zakończony

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Stan na początek okresu

763

1 310

- zwiększenie

6 113

32

- wykorzystanie

-

-

- rozwiązanie

(54)

(579)

Stan na koniec okresu

6 822

763

 

Żadna kategoria zapasów nie stanowiła zabezpieczenia kredytów i zobowiązań z tytułu leasingu Grupy na dzień

31 grudnia 2022 roku ani na dzień 31 grudnia 2021 roku.

Odpisy z tytułu aktualizacji wartości zapasów Grupa ujmuje w pozostałych kosztach operacyjnych. W roku zakończonym 31 grudnia 2022 roku w na podstawie przeprowadzonej analizy Grupa rozwiązała odpis aktualizujący wartość zapasów w wysokości 54 tysiące PLN (2021: 579 tysięcy PLN) oraz utworzyła odpis aktualizujący wartość zapasów w wysokości 6 113 tysięcy PLN (2021: 32 tysiące PLN). Odpis aktualizujący wartość zapasów w kwocie 6 035 tysięcy PLN jest związany z upadłością kontrahenta niemieckiego, z którym spółka zależna Mostostal Chojnice Sp. z o.o. miała zawarty kontrakt o znaczącej wartości. Odpisowi podlegały półprodukty wytworzone w ramach jego realizacji.

 

35.należności krótkoterminowe

 

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Należności z tytułu dostaw i usług:

 

 

- od jednostek powiązanych

366

334

- od pozostałych jednostek

36 405

18 516

Razem, netto

36 771

18 850

Odpis aktualizujący

7 806

4 589

Wartość brutto

44 577

23 439

Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi przedstawione są w nocie 48 Transakcje z podmiotami powiązanymi. Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane. Terminy płatności zawierają się zazwyczaj między 30-90 dniowy termin płatności.

Grupa posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom. Dzięki temu, zdaniem kierownictwa, nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem z tytułu oczekiwanych strat kredytowych właściwym dla należności handlowych Grupy.

Poziom przeterminowania w dniach (2022)

bieżące

do 30

30-60

60-90

90-180

powyżej 180

Razem

Wartość brutto należności z tytułu dostaw i usług

29 705

3 964

645

2 646

95

7 522

44 577

%

1%

1%

1%

2%

16%

97%

 

Odpis na oczekiwaną stratę kredytową

374

39

8

53

15

7 317

7 806

Wartość netto należności z tytułu dostaw i usług

29 331

3 925

637

2 593

80

205

36 771

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Poziom przeterminowania w dniach (2021)

bieżące

do 30

30-60

60-90

90-180

powyżej 180

Razem

Wartość brutto należności z tytułu dostaw i usług

17 326

1 067

212

4

718

4 112

23 439

%

1%

1%

2%

0%

47%

99%

 

Odpis na oczekiwaną stratę kredytową

163

12

5

-

340

4 069

4 589

Wartość netto należności z tytułu dostaw i usług

17 163

1 055

207

4

378

43

18 850

Zmiany odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dotyczących należności z tytułu dostaw i usług były następujące:

 

Rok zakończony

 

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Stan na początek okresu

4 589

5 375

Utworzenie

5 367

1 762

Wykorzystanie

(1 195)

(91)

Rozwiązanie

(955)

(2 457)

Stan na koniec okresu

7 806

4 589

 

Spółka zależna Mostostal Chojnice Sp. z o.o. utworzyła w 2022 roku odpis aktualizujący wartość należności w kwocie 2 885 tysięcy PLN w związku z upadłością kontrahenta niemieckiego, dla którego realizowała kilka kontraktów o znaczącej wartości. 

Poniższa tabela przedstawia podstawowe pozycje w ramach pozostałych należności:

 

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Pozostałe należności:

 

 

- należności publicznoprawne

4 585

3 035

- pozostałe należności

1 029

208

- przedpłaty

1 478

5 734

Razem, netto

7 092

8 977

Odpis aktualizujący

1 057

1 040

Wartość brutto

8 149

10 017

 

Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności były następujące:

 

Rok zakończony

 

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Stan na początek okresu

1 040

511

Utworzenie

17

611

Wykorzystanie

-

(77)

Rozwiązanie

-

(5)

Stan na koniec okresu

1 057

1 040

 

Należności publicznoprawne obejmują podatek VAT do rozliczenia w kolejnych okresach (31 grudnia 2022: 4 579 tysięcy PLN: 31 grudnia 2021: 3 013 tysięcy PLN) oraz depozyty celne złożone w związku z procedurą uszlachetniania czynnego (31 grudnia 2022: 6 tysięcy PLN: 31 grudnia 2021: 22 tysiące PLN). 

Przedpłaty reprezentują zaliczki na usługi lub produkty wpłacone do podwykonawców Grupy w związku z realizowanymi projektami.

36.POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE

Pozostałe aktywa finansowe obejmują kontrakty forward wykorzystywane do zabezpieczenia ryzyka walutowego wynikającego z wpływów (denominowanych głównie w EUR) w walutach obcych od klientów Grupy. Wycena instrumentów pochodnych na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2021 roku kształtowała się następująco:

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

 

Instrumenty pochodne (grupy instrumentów)*

Planowana data realizacji zabezpieczenia

Wartość nominalna po kursie na 31.12.2022 r.

Wycena na dzień bilansowy

Zabezpieczane ryzyko

Forward - sprzedaż EUR

1 kwartał 2023

31 511

355

Ryzyko walutowe

Forward - sprzedaż EUR

2 kwartał 2023

36 405

428

Ryzyko walutowe

Forward - sprzedaż EUR

3 kwartał 2023

24 540

286

Ryzyko walutowe

Forward - sprzedaż EUR

4 kwartał 2023

8 612

111

Ryzyko walutowe

 

 

101 068

1 180

 

 

Instrumenty pochodne (grupy instrumentów)*

Planowana data realizacji zabezpieczenia

Wartość nominalna po kursie na 31.12.2021 r.

Wycena na dzień bilansowy

Zabezpieczane ryzyko

Forward - sprzedaż EUR

4 kwartał 2021

19 382

(125)

Ryzyko walutowe

Forward - sprzedaż EUR

1 kwartał 2022

11 517

1

Ryzyko walutowe

Forward - sprzedaż EUR

2 kwartał 2022

4 940

(28)

Ryzyko walutowe

Forward - sprzedaż EUR

3 kwartał 2022

4 001

(43)

Ryzyko walutowe

 

 

39 840

(195)

 

* zabezpieczenia przepływu pieniężnego lub grupy przepływów

 

 

 

Wartość godziwa instrumentów finansowych

Poniżej przedstawiono szczegóły dotyczące wartości godziwych instrumentów finansowych, dla których jest możliwe ich oszacowanie:

1)Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz krótkoterminowe depozyty bankowe - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na szybką zapadalność tych instrumentów.

2)Należności handlowe, pozostałe należności, zobowiązania handlowe - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na ich krótkoterminowy charakter.

3)Zaciągnięte pożyczki - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na zmienny, oparty na stopach rynkowych charakter ich oprocentowania.

Hierarchia instrumentów finansowych wycenianych według wartości godziwej

Instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej można zakwalifikować do następujących modeli wyceny:

-Poziom 1: ceny kwotowane (nieskorygowane) na aktywnych rynkach dla takich samych aktywów i zobowiązań,

-Poziom 2: dane wejściowe, inne niż ceny kwotowane użyte w Poziomie 1, które są obserwowalne dla danych aktywów i zobowiązań, zarówno bezpośrednio (np. jako ceny) lub pośrednio (np. są pochodną rezerw),

-Poziom 3: dane wejściowe niebazujące na obserwowalnych cenach rynkowych (dane wejściowe nieobserwowalne).

Do wyceny zobowiązań i należności z tytułu pochodnych instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej, zastosowano poziom 2 wyceny. Grupa wprowadza do ksiąg wartości na podstawie wyceny otrzymanej od instytucji finansowych (banków), z którymi zawierane są transakcje.

W roku 2022 oraz w 2021 nie wystąpiły sytuacje przeniesienia kwot z kapitału własnego i zaliczenia ich do kosztu początkowego lub innej wartości bilansowej składnika aktywów niefinansowych lub zobowiązania niefinansowego.

Nie wystąpiły przeklasyfikowania pomiędzy poziomami wyceny. 

37.POZOSTAŁE AKTYWA OBROTOWE

 

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Pozostałe aktywa obrotowe

 

- koszty rozliczane w czasie

1 188

1 271

- inne

-

-

Razem pozostałe aktywa obrotowe

1 188

1 271

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Koszty rozliczane w czasie obejmują koszty przedpłacone z góry, z których największe pozycje dotyczą polis ubezpieczeniowych, zaliczek na energię, opłat za użytkowanie i kosztów obsługi programów.

38.środki pieniężne i ich ekwiwalenTy

Środki pieniężne w banku obejmują środki na lokatach krótkoterminowych, środki na rachunkach bieżących w walutach obcych oraz środki na rachunkach VAT. Środki pieniężne są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na różne okresy, od jednego dnia do jednego miesiąca, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych. Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi 45 634 tysięcy PLN (31 grudnia 2021: 37 598 tysięcy PLN). Wartość środków pieniężnych Grupy na rachunkach bankowych VAT na dzień 31 grudnia 2022 roku wyniosła 3 848 tysięcy PLN (31 grudnia 2021: 1 452 tysiące PLN).

Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa dysponowała niewykorzystanymi przyznanymi środkami kredytowymi w wysokości 29 617 tysięcy PLN (31 grudnia 2021 roku: 80 581tysiące PLN), w odniesieniu, do których wszystkie warunki zawieszające zostały spełnione.

39.KAPITAŁy własne

Kapitał zakładowy Zamet S.A. wynosi 74.144.000,00 PLN i dzieli się na 105.920.000 akcji zwykłych na okaziciela:

 

a)32.428.500 akcji zwykłych na okaziciela serii A o numerach od 00.000.001 do 32.428.500;

b)63.871.500 akcji zwykłych na okaziciela serii B o numerach od 00.000.001 do 63.871.500;

c)9.620.000 akcji zwykłych na okaziciela serii C o numerach od 0.000.001 do 9.620.000;

 

Jedna akcja daje prawo do jednego głosu. Ogólna liczba głosów na Walnym Zgromadzeniu, wynikająca ze wszystkich wyemitowanych akcji wynosi 105.920.000.

 

Seria / emisja

Rodzaj akcji

Liczba akcji w szt.

Wartość serii / emisji wg wartości nominalnej w PLN

A

zwykłe na okaziciela

 

 

32 428 500

22 699 950

B

zwykłe na okaziciela

 

 

63 871 500

44 710 050

C

zwykłe na okaziciela

 

 

9 620 000

6 734 000

Razem

105 920 000

 74 144 000

Wartość nominalna jednej akcji =

 0,70 PLN

 

 

 

 

 

 

 

Zarówno liczba wyemitowanych akcji jak i wartość kapitału zakładowego w okresie sprawozdawczym nie uległa zmianie.

Zgodnie z otrzymanymi od akcjonariuszy powiadomieniami dotyczącymi stanu posiadania, struktura posiadania znacznych pakietów akcji na dzień publikacji niniejszego sprawozdania przedstawia się następująco:

 

Akcjonariusz

Liczba akcji / głosów

Udział w ogólnej liczbie akcji / głosów

Zawiadomienie od akcjonariusza

TDJ Equity III Sp. z o.o.

59 770 372

56,43%

z dnia 19.04.2016 r.

Nationale Nederlanden OFE

12 984 007

12,26%

z dnia 20.04.2016 r.

Fundusze zarządzane przez Quercus TFI

10 611 618

10,02%

z dnia 30.12.2021 r.

Pozostali akcjonariusze

22 554 003

21,29%

 

RAZEM

105 920 000

100,00%

 

 

W okresie sprawozdawczym, jak również po jego zakończeniu do dnia publikacji niniejszego sprawozdania, Emitent nie otrzymał innych zawiadomień dotyczących zmian stanu posiadania znacznych pakietów akcji.

TDJ Equity III Sp. z o.o. jest podmiotem bezpośrednio zależnym od spółki TDJ S.A. z siedzibą w Katowicach i pośrednio zależnym od Pana Tomasza Domogały. Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania, wg najlepszej wiedzy Zarządu, Pan Tomasz Domogała nie posiada bezpośrednio akcji Emitenta, natomiast pośrednio, poprzez spółki zależne, posiada 59.770.372 akcji zwykłych na okaziciela Zamet Spółki Akcyjnej, które to akcje stanowią 56,43 % kapitału zakładowego Spółki oraz dają prawo do 59.770.372 głosów na Walnym Zgromadzeniu, stanowiących 56,43 % ogólnej liczby głosów.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Zarządowi nie są znane ograniczenia dotyczące przenoszenia praw własności powyższych akcji ani żadne inne umowy, które mogą spowodować zmiany struktury akcjonariatu w przyszłości. Wyemitowane akcje nie posiadają żadnych ograniczeń odnośnie wykonywania prawa głosu, nie istnieją również żadne inne papiery wartościowe mogące dawać specjalne uprawnienia kontrolne.

W okresie sprawozdawczym, oraz po jego zakończeniu do dnia publikacji niniejszego sprawozdania Emitent nie otrzymał od osób zarządzających lub nadzorujących zawiadomień o nabyciu lub zbyciu akcji Emitenta przez osoby zobowiązane lub osoby blisko związane z osobami zobowiązanymi do notyfikacji o transakcjach na akcjach Emitenta.

Według najlepszej wiedzy Zarządu, bazując na otrzymanych powiadomieniach oraz oświadczeniach osób zarządzających i nadzorujących, za wyjątkiem Pana Tomasza Domagały posiadającego 59.770.372 akcji zwykłych Spółki stanowiących 56,43% kapitału zakładowego Zamet S.A., osoby zarządzające oraz nadzorujące Spółki nie posiadają akcji Emitenta

Według najlepszej wiedzy Zarządu, bazując na otrzymanych powiadomieniach oraz oświadczeniach osób zarządzających i nadzorujących, liczba akcji Emitenta będących w posiadaniu osób zarządzających oraz nadzorujących przedstawia się następująco:

Stan na dzień publikacji sprawozdania

Liczba akcji

Liczba głosów

Udział %

Artur Jeziorowski

Prezes Zarządu

-

-

-

Rafał Komorowski

Wiceprezes Zarządu

-

-

-

 

 

 

 

 

Tomasz Domogała (pośrednio)*

Przewodniczący RN

59 770 372

59 770 372

56,43%

Czesław Kisiel

Członek RN

-

-

-

Robert Rogowski

Członek RN

-

-

-

Adam Toborek

Członek RN

-

-

-

Jacek Leonkiewicz

Członek RN

-

-

-

Tomasz Kruk

Członek RN

-

-

-

Dorota Wyjadłowska

Członek RN

-

-

-

 

Emitent nie zawarł z osobami zarządzającymi oraz nadzorującymi umów przewidujących rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z pełnionej funkcji. Zgodnie z Polityką wynagrodzeń Członków Zarządu i Członków Rady Nadzorczej ZAMET S.A. z dnia 28 lipca 2020 r. w przypadku odwołania Członka Zarządu z funkcji w trakcie kadencji albo złożeni a przez niego rezygnacji albo nie powołania go na kolejną kadencję, Członek Zarządu uprawniony jest do otrzymania odprawy.

W Grupie nie funkcjonują programy premiowe, motywacyjne itp. które oparte byłyby na kapitale Emitenta. W Grupie nie funkcjonuje program akcji pracowniczych.

Grupa nie udzielała zaliczek, kredytów, pożyczek, gwarancji, poręczeń lub innych umów osobom zarządzającym ani nadzorującym. Poza wynagrodzeniem nie występują inne świadczenia. Nie występują wynagrodzenia oparte na kapitale Grupy. Nie występują świadczenia po okresie zatrudnienia.

Kapitał zapasowy

Kapitał zapasowy tworzony jest z nadwyżki wartości emisyjnej akcji powyżej ich wartości nominalnej, pomniejszonej o koszty emisji akcji. Ponadto kapitał zapasowy tworzony jest z nadwyżek z podziału z zysku ponad wymagany ustawowo odpis na kapitał zapasowy przeznaczony na pokrycie strat.

W dniu 28 lipca 2020 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Zamet S.A. podjęło uchwały (skorygowane w dniu 30 listopada 2020 roku) o wykorzystaniu kapitału zapasowego na pokrycie strat z lat ubiegłych, pokrycie straty za rok 2019, oraz na utworzenie kapitału rezerwowego.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku kapitał zapasowy Grupy wyniósł 33 101 tysięcy PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2021 roku kapitał zapasowy Grupy wyniósł 33 010 tysięcy PLN. Zwiększenie wartości kapitału zapasowego jest związane z przeniesieniem zysku z lat ubiegłych.

Kapitał rezerwowy

Na dzień 31 grudnia 2022 roku kapitał rezerwowy Grupy wyniósł 22 298 tysięcy PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2021 roku kapitał rezerwowy Grupy wyniósł 20 905 tysięcy PLN.

 

Zyski zatrzymane

Zyski zatrzymane / (niepokryte straty) obejmują:

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

nierozliczone wyniki z lat poprzednich

efekty zmian zasad rachunkowości i błędów dotyczących lat poprzednich,

wycenę zysków / (strat) aktuarialnych w części odnoszonej w pozostałe całkowite dochody

wynik roku bieżącego.

40.kredyty BANKOWE

Salda zobowiązań z tytułu kredytów bankowych na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2021 roku były następujące:

 

 

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Kredyty bankowe

29 083

2 919

- długoterminowe

-

500

- krótkoterminowe

29 083

2 419

 

Zamet S.A., Zamet Industry Sp. z o. o. oraz Mostostal Chojnice Sp. z o.o. są stronami umów finansowania parasolowego zawartych z trzema partnerami finansowymi: Credit Agricole Bank Polska S.A. (dalej „Credit Agricole”), mBank S.A. (dalej „mBank”) oraz BNP Paribas Polska S.A. (dalej „BNP Paribas”) Zamet Budowa Maszyn SA posiada własne niezależne finansowanie w BNP Paribas. W ramach umów bankowych Grupa korzysta z kredytów w rachunku bieżącym, kredytów inwestycyjnych oraz gwarancji bankowych.

 

Najważniejsze zmiany w zakresie umów bankowych Grupy w okresie sprawozdawczym były następujące:

 

W dniu 17 marca 2022 roku podpisany został z BNP Paribas aneks do umowy o limit wierzytelności dla grupy podmiotów powiązanych w zakresie o wydłużeniu terminu ostatecznej spłaty limitu do dnia 30 listopada 2028 roku, w tym o wydłużeniu termin dostępności kredytu w rachunku bieżącym oraz gwarancji bankowych do dnia 30 listopada 2023 roku. Maksymalny termin wygaśnięcia gwarancji wydłużony został do dnia 30 listopada 2028 roku. Pozostałe istotne warunki przedmiotowej umowy pozostały niezmienione.

W dniu 28 kwietnia 2022 roku podpisany został z mBank aneks do umowy o współpracy w zakresie przedłużenia okresu obowiązywania linii wieloproduktowej do dnia 29 listopada 2024 roku. Data ostatecznej spłaty kredytu w rachunku bieżącym została przedłużona do dnia 28 kwietnia 2023 roku. Maksymalny termin wygaśnięcia gwarancji uległ wydłużeniu do dnia 28 kwietnia 2028 roku. Pozostałe istotne warunki Umowy nie uległy zmianie.

W dniu 16 sierpnia 2022 roku podpisany został przez Zamet-Budowa Maszyn SA z mBank SA aneks do umowy o współpracy w zakresie zmniejszenia limitu kredytowego do wysokości 700 tysięcy PLN w związku ze zrealizowaną sprzedażą majątku zakładu produkcyjnego w Bytomiu należącego do Zamet-Budowa Maszyn SA. W wyniku zawarcia niniejszego aneksu Bank wyraził zgodę na zwolnienie zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomościach będących przedmiotem sprzedaży. Pozostałe istotne warunki Umowy nie uległy zmianie.

W dniu 27 października 2022 roku podpisany został z Credit Agricole Bank Polska S.A aneks do umowy o linię kredytową dla grupy podmiotów powiązanych, w ramach której Bank udostępnia finansowanie obrotowe oraz gwarancje bankowe do wysokości 35 mln PLN. Na mocy aneksu strony postanowiły o wydłużeniu dostępności finansowania obrotowego i gwarancji bankowych o kolejny rok tj. do dnia 31 października 2023 r., z możliwością wydłużenia okresu dostępności tych produktów o kolejny rok, tj. do dnia 31 października 2024 r. o ile Bank nie skorzysta z prawa wypowiedzenia umowy w terminie określonym aneksem. Maksymalny termin ważności gwarancji został ustalony na dzień 31 października 2030 roku i zostanie on wydłużony do dnia 31 października 2031 roku, o ile Bank nie skorzysta z prawa wypowiedzenia umowy w terminie określonym aneksem. Pozostałe istotne warunki przedmiotowej umowy pozostały niezmienione.

Poniższa tabela prezentuje zestawienie limitów kredytowych Grupy na dzień 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku.

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

31 grudnia 2022

Rodzaj

Wartość limitu wielocelowego

Data ważności limitu

Limit kredytowy

Termin spłaty

Do spłaty

Oprocentowanie

BNP Paribas

Limit wielocelowy*

28 000

30.11.2028

15 000

30.11.2023

7 949

Wibor + marża

Limit wielocelowy

18 000

30.11.2028

10 000

30.11.2023

2 758

Wibor + marża

mBank

Limit wielocelowy*

40 000

29.11.2024

18 000

28.04.2023

10 244

Wibor + marża

Limit wielocelowy

700

29.11.2024

700

28.04.2023

-

Wibor + marża

Credit Agricole

Limit wielocelowy*

35 000

31.10.2023

15 000

31.10.2023

7 632

Wibor + marża

Kredyt inwestycyjny**

-

 

-

29.12.2023

500

Wibor + marża

 

 

121 700

 

58 700

 

29 083

 

* finansowanie parasolowe 

 

 

 

 

 

 

** kredyt inwestycyjny w ramach limitu parasolowego dla Zamet Industry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31 grudnia 2021

Rodzaj

Wartość limitu wielocelowego

Data ważności limitu

Limit kredytowy

Termin spłaty

Do spłaty

Oprocentowanie

BNP Paribas

Limit wielocelowy*

28 000

30.11.2027

15 000

30.11.2022

-

Wibor + marża

Kredyt inwestycyjny**

-

 

-

31.07.2022

259

Wibor + marża

Limit wielocelowy

18 000

30.11.2027

10 000

30.11.2022

-

Wibor + marża

Kredyt inwestycyjny***

-

 

-

31.07.2022

159

Wibor + marża

mBank

Limit wielocelowy*

40 000

29.11.2024

18 000

28.04.2023

1 501

Wibor + marża

Limit wielocelowy

15 000

29.11.2024

7 500

28.04.2023

-

Wibor + marża

Kredyt pod kontrakt****

18 000

31.12.2022

18 000

31.12.2022

-

Wibor + marża

Credit Agricole

Limit wielocelowy*

35 000

31.10.2022

15 000

31.10.2022

-

Wibor + marża

Kredyt inwestycyjny**

-

 

-

29.12.2023

1 000

Wibor + marża

 

 

154 000

 

83 500

 

2 919

 

* finansowanie parasolowe 

 

 

 

 

 

 

** kredyt inwestycyjny w ramach limitu parasolowego dla Zamet Industry

 

 

 

 

*** kredyt inwestycyjny w ramach limitu wielocelowego dla Zamet Budowa Maszyn

**** kredyt obrotowy na finansowanie realizacji kontraktu dla Zamet Budowa Maszyn

W dniu 27 kwietnia 2023 roku podpisany został z mBank aneks do umowy o współpracy w zakresie przedłużenia okresu obowiązywania linii wieloproduktowej do dnia 28 listopada 2025 roku. Data ostatecznej spłaty kredytu w rachunku bieżącym została przedłużona do dnia 30 kwietnia 2024 roku. Maksymalny termin wygaśnięcia gwarancji uległ wydłużeniu do dnia 30 kwietnia 2029 roku. Pozostałe istotne warunki Umowy nie uległy zmianie.

Po zakończeniu okresu sprawozdawczego, do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania nie miały miejsce inne zmiany.

 

41.CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM

Celem zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie jest ograniczenie zmienności generowanych przepływów pieniężnych oraz osiąganych wyników finansowych na podstawowej działalności biznesowej do akceptowalnego poziomu.

Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa należą: środki pieniężne, kredyty i gwarancje bankowe, umowy leasingu i walutowe transakcje terminowe. Głównym zadaniem wspomnianych instrumentów jest wspomaganie i zabezpieczenie finansowe bieżącej działalności operacyjnej Grupy poprzez stabilizowanie i neutralizowanie ryzyk.

Główne ryzyka wynikające z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko kredytowe, ryzyko związane z płynnością ryzyko walutowe oraz ryzyko stopy procentowej. Zarząd Emitenta weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka.

Zasadą stosowaną przez Grupę jest nieprowadzenie obrotu instrumentami finansowymi. Wszystkie opisane w niniejszym rozdziale instrumenty mają charakter wspomagający bezpośrednie procesy biznesowe, wynikające

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

z prowadzonej przez Grupę działalności podstawowej. Grupa nie dopuszcza do wykorzystania instrumentów finansowych w celach spekulacyjnych czy innych, niepowiązanych ściśle z podstawową działalnością operacyjną Grupy.

Ryzyko kredytowe

Ryzyko kredytowe w Grupie związane jest z prowadzeniem podstawowej działalności. Wynika ono z zawartych umów

i związane jest z ewentualnym wystąpieniem takich zdarzeń jak niewypłacalność kontrahenta, częściowa spłata należności lub znaczące opóźnienia w zapłacie należności.

W celu ograniczenia zjawisk, które mogłyby generować straty finansowe Grupa na bieżąco monitoruje stany należności i niezwłocznie podejmuje działania windykacyjne wobec należności przeterminowanych. Ponadto, wiarygodność kontrahentów poddawana jest weryfikacji i stosowane są zabezpieczenia finansowe co minimalizuje ryzyko niewypłacalności. Wiekowanie należności z tytułu dostaw i usług oraz odpisy aktualizujące należności w stosunku do których nastąpiła utrata wartości zostały zaprezentowane poniżej.

W odniesieniu do innych aktywów finansowych Grupy, takich jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty, inwestycje w instrumenty kapitałowe oraz niektóre instrumenty pochodne, ryzyko kredytowe Grupy powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko równa jest wartości bilansowej tych instrumentów. Grupa posiada lokaty tylko w renomowanych bankach i ocenia ryzyko kredytowe z tym związane za nieistotne.

Ekspozycja Grupy na ryzyko kredytowe w odniesieniu do należności handlowych została przedstawiona w nocie poniżej.

Ryzyko płynności

Grupa jest narażona na ryzyko płynności w przypadku niedopasowania struktury terminowej przepływów pieniężnych na realizowanych przez Grupę kontraktach. Grupa dąży do zapewnienia tzw. pozytywnych przepływów pieniężnych, co przy założeniu terminowego regulowania należności eliminuje ryzyko płynności.

Grupa monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie

to uwzględnia terminy wymagalności/ zapadalności zarówno inwestycji, jak i aktywów finansowych oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.

Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, umowy leasingu. Jednocześnie wartość dostępnych linii kredytowych zapobiega negatywnym zdarzeniom związanym z opóźnieniami w terminowym regulowaniu należności. Nominalna wartość linii kredytowych, do których ma dostęp Grupa skutecznie zapobiega ewentualnym negatywnym zdarzeniom związanym z opóźnieniami w terminowym regulowaniu należności. W związku z powyższym, ryzyko niedoboru środków pieniężnych i utraty płynności finansowej przez Spółkę w chwili obecnej należy określić jako małe.

Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku według daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności.

31 grudnia 2022

Na żądanie

Poniżej 3 miesięcy

Od 3 do 12 miesięcy

Od 1 roku do 5 lat

Razem

Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego

-

499

711

1 581

2 791

Kredyty i pożyczki

28 583

125

375

-

29 083

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

-

28 778

-

-

28 778

Razem

28 583

29 402

1 086

1 581

60 652

 

 

 

 

 

 

31 grudnia 2021

Na żądanie

Poniżej 3 miesięcy

Od 3 do 12 miesięcy

Od 1 roku do 5 lat

Razem

Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego

-

568

812

2 201

3 581

Kredyty i pożyczki

1 501

282

636

500

2 919

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

-

19 568

-

-

19 568

Razem

1 501

20 418

1 448

2 701

26 068

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w rachunku zysków i strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych.

 Rok zakończony 31 grudnia 2022

Przychody/koszty finansowe z tytułu odsetek

Koszty finansowe z tytułu pozostałych odsetek

Przychody /koszty z tytułu różnic kursowych

Przychody z wyceny instrumentów pochodnych

Przychody z realizacji instrumentów pochodnych

Pozostałe

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

250

-

25

-

 

(528)

Pozostałe aktywa finansowe

-

-

-

797

(271)

-

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

1 563

-

-

-

-

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

(34)

(2)

(654)

-

-

-

Kredyty i pożyczki

(2 168)

-

-

-

-

(227)

Razem

(389)

(2)

(629)

797

(271)

(755)

 Rok zakończony 31 grudnia 2021

Przychody/koszty finansowe z tytułu odsetek

Koszty finansowe z tytułu pozostałych odsetek

Przychody /koszty z tytułu różnic kursowych

Przychody z wyceny instrumentów pochodnych

Przychody z realizacji instrumentów pochodnych

Pozostałe

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

-

-

291

-

 

(406)

Pozostałe aktywa finansowe

-

-

-

215

(401)

-

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

9

-

-

-

-

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

(18)

(18)

(476)

-

-

-

Kredyty i pożyczki

(198)

-

-

-

-

(242)

Razem

(207)

(18)

(185)

215

(401)

(648)

 

Ryzyko walutowe

Ryzyko walutowe związane jest ze zmianami kursu walut, które powodują niepewność, co do wartości przyszłych przepływów pieniężnych. Grupa realizuje wysoką sprzedaż dla klientów zagranicznych. Pomiędzy datą zawarcia kontraktów eksportowych na dostawę określonych maszyn/urządzeń a datą ich realizacji mija zwykle okres od 2 do 5 miesięcy, co jest związane z długością cyklu produkcyjnego. Zgodnie z polityką zabezpieczeń przyjętą przez Grupę zabezpieczeniu podlega określona część oczekiwanych przepływów z tytułu realizowanego kontraktu na dostawę maszyn/urządzeń.

Instrumentami zabezpieczającymi są kontrakty walutowe forward, w których Grupa zobowiązuje się sprzedać walutę po cenie terminowej określonej w transakcji zawartej z bankiem. Efektywność zabezpieczenia jest weryfikowana poprzez zastosowanie prospektywnych i retrospektywnych testów efektywności. Strategiazabezpieczeń Grupy polega na zabezpieczaniu ryzyka kursowego związanego z wysoce prawdopodobnymi przewidywanymi lub zakontraktowanymi przepływami pieniężnymi, jak również z przepływami pieniężnymi wynikającymi z pozycji pieniężnych denominowanych w walutach obcych. Zgodnie z polityką Grupy zabezpieczeniu podlega ryzyko zmiany w kursach forward. Zabezpieczeniu podlega ustalona indywidualnie dla każdego planowanego lub zawartego kontraktu część planowanych wpływów ze sprzedaży w walucie. Kwota i termin planowanych całkowitych wpływów ze sprzedaży określane są na podstawie danych zawartych w negocjowanym lub podpisanym kontrakcie. Część wpływów podlegająca zabezpieczeniu jest ustalana poprzez odjęcie od całkowitych planowanych wpływów przewidywanych wypływów w walucie obcej (część zabezpieczana w sposób naturalny). Grupa podejmuje działania mające na celu minimalizację ryzyka poprzez: system przedpłat, skracanie terminów płatności oraz klauzule dotyczące możliwości zmiany cen w przypadku zmian cenowych surowców wywołanych kursem walutowym

Ryzyko walutowe nie dotyczy udzielonych Spółce kredytów bankowych. Całość nominalnej wartości portfela kredytów dostępne jest w polskiej walucie.

 

 

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe

Klasy instrumentów finansowych

Wartość bilansowa

Wartość narażona na ryzyko

Wpływ na wynik finansowy

31 grudnia 2022

EUR/PLN

EUR/PLN

Inne waluty

Inne waluty

 

10%

-10%

10%

-10%

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

45 634

9 701

970

(970)

-

-

Należności z tytułu dostaw i usług

36 771

25 472

2 546

(2 546)

1

(1)

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

28 778

7 159

(686)

686

(30)

30

Kontrakty forward

1 180

1 180

118

(118)

-

-

Zmiana zysku brutto

 

 

2 948

(2 948)

(29)

29

Zmiana zysku netto

 

 

2 388

(2 388)

(23)

23

 

Klasy instrumentów finansowych

Wartość bilansowa

Wartość narażona na ryzyko

Wpływ na wynik finansowy

31 grudnia 2021

EUR/PLN

EUR/PLN

Inne waluty

Inne waluty

 

10%

-10%

10%

-10%

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

37 598

3 273

297

(297)

30

(30)

Należności z tytułu dostaw i usług

18 850

11 097

1 107

(1 107)

2

(2)

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

19 568

4 762

(445)

445

(32)

32

Kontrakty forward

195

195

(20)

20

-

-

Zmiana zysku brutto

 

 

939

(939)

-

-

Zmiana zysku netto

 

 

761

(761)

-

-

 

Ryzyko stopy procentowej

Grupa narażona jest na ryzyko stopy procentowej z tytułu finansowania działalności poprzez kredyty bankowe o zmiennej stopie procentowej opartej o WIBOR. Kredyty zaciągnięte przez Grupę to kredyty denominowane w PLN, dlatego też Grupa na bieżąco monitoruje decyzje Rady Polityki Pieniężnej oraz negocjuje z Bankiem warunki na jakich udzielone są kredyty. Zarząd ocenia, że ryzyko to jest obecnie niewielkie. Na dzień 31 grudnia 2022 roku łączna wartość nominalna portfela kredytów krótkoterminowych dostępnych dla spółek Grupy wynosiła 29 617 tysięcy PLN (31 grudnia 2021: 80 581 tysiące PLN).

W poniższych tabelach przedstawiona została wartość bilansowa instrumentów finansowych Spółki narażonych na ryzyko stopy procentowej, w podziale na poszczególne kategorie wiekowe.

Rok zakończony 31 grudnia 2022

<1 rok

1-2 lat

2–3 lat 

3-4 lata

4-5 lat 

> 5 lat

Ogółem

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

45 634

-

-

-

-

-

45 634

Kredyty bankowe

29 083

-

-

-

-

-

29 083

Zobowiązania z tytułu leasingu (instytucje finansowe)

1 210

969

341

271

-

-

2 791

 

Rok zakończony 31 grudnia 2021

<1 rok

1-2 lat

2–3 lat 

3-4 lata

4-5 lat 

> 5 lat

Ogółem

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

37 598

-

-

-

-

-

37 598

Kredyty bankowe

2 419

500

-

-

-

-

2 919

Zobowiązania z tytułu leasingu (instytucje finansowe)

1 380

1 086

782

333

-

-

3 581

 

Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej

31 grudnia 2022

Wartość bilansowa

Wartość narażona na ryzyko

wynik finansowy WIBOR+100pb

wynik finansowy WIBOR-100pb

Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne

45 634

45 634

456

(456)

Oprocentowane kredyty i pożyczki

29 083

29 083

(291)

291

Zobowiązania z tytułu leasingu

2 791

2 791

(28)

28

Zmiana zysku brutto

 

 

138

(138)

Zmiana zysku netto

 

 

111

(111)

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

31 grudnia 2021

Wartość bilansowa

Wartość narażona na ryzyko

wynik finansowy WIBOR+100pb

wynik finansowy WIBOR-100pb

Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne

37 598

37 598

376

(376)

Oprocentowane kredyty i pożyczki

2 919

2 919

(29)

29

Zobowiązania z tytułu leasingu

3 581

3 581

(36)

36

Zmiana zysku brutto

 

 

311

(311)

Zmiana zysku netto

 

 

252

(252)

Ryzyko cenowe

Grupa jest narażona na ryzyko wzrostu cen, w szczególności materiałów kluczowych dla działalności - głównie wyrobów hutniczych. Grupa dąży do minimalizowania ryzyka m. in. poprzez krótkie terminy ważności ofert w których istotną pozycją kosztową stanowią materiały oraz zakupy materiałów na potrzeby realizacji konkretnej umowy niezwłocznie po jej zawarciu. Grupa nie prowadzi polityki zakupów materiałów hutniczych na zapas, co ma związek także z charakterystyką działalności produkcyjnej Grupy, opartej w znacznej mierze o produkcję niepowtarzalną. Grupa w zakresie, w jakim jest to możliwe posiada zdywersyfikowane źródła zaopatrzenia w materiały do produkcji i świadczenia usług kooperacyjnych.

42.REZERWY

Wykazane rezerwy dotyczą głównie rezerw na świadczenia pracownicze, naprawy gwarancyjne i pozostałe koszty.

Grupa prezentuje rezerwy w podziale na krótko i długoterminowe tj. zgodnie z przewidywanym okresem w jakim nastąpi realizacja zobowiązań.

 

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Rezerwy na świadczenia pracownicze:

7 129

9 429

- rezerwa na świadczenia na nagrody jubileuszowe

5 549

7 477

- rezerwa na świadczenia emerytalne i rentowe

1 580

1 952

Pozostałe rezerwy

6 491

2 278

Razem rezerwy

13 620

11 707

- długoterminowe

6 121

8 199

- krótkoterminowe

7 499

3 508

 

Rezerwy na świadczenia pracownicze

Spółki z Grupy ujmują zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych, rentowych i nagród jubileuszowych zgodnie z polityką opisaną w nocie 10. Na podstawie wyceny dokonanej nie rzadziej niż na koniec każdego roku obrachunkowego przez niezależnego aktuariusza Grupa ujmuje wartość bieżącą zobowiązania z tytułu nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych i rentowych.

Kwotę tego zobowiązania oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu obrotowego przedstawiono w poniższej tabeli:

Za rok zakończony 31 grudnia 2022

odprawy emerytalne i rentowe

nagrody jubileuszowe

Ogółem

Na początek okresu

1 952

7 477

9 429

Koszty odsetek

43

169

212

Koszty bieżącego zatrudnienia

117

355

472

(Zyski)/straty aktuarialne

(354)

(1 238)

(1 592)

Koszty wypłaconych świadczeń

(179)

(1 213)

(1 392)

Koniec okresu

1 579

5 550

7 129

- długoterminowe

1 232

4 678

5 910

- krótkoterminowe

349

871

1 220

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Za rok zakończony 31 grudnia 2021

odprawy emerytalne i rentowe

nagrody jubileuszowe

Ogółem

Na początek okresu

1 908

8 096

10 004

Koszty odsetek

21

89

111

Koszty bieżącego zatrudnienia

126

430

556

(Zyski)/straty aktuarialne

32

103

135

Koszty wypłaconych świadczeń

(135)

(1 242)

(1 377)

Koniec okresu

1 952

7 477

9 429

- długoterminowe

1 610

6 353

7 963

- krótkoterminowe

342

1 124

1 466

Główne założenia przyjęte przez aktuariusza na dzień i zakładane w roku zakończonym 31 grudnia 2022 roku do wyliczenia kwoty zobowiązania są następujące:

 

2022

2021

Stopa dyskontowa (%)

8,4

2,0

Wskaźnik rotacji pracowników (%):

5

5

Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%)

4,1

2,8

 

Podział rezerw na świadczenia pracownicze wg okresu wymagalności:

 

31 grudnia 2022

odprawy emerytalne

nagrody jubileuszowe

Ogółem

i rentowe

Rok 2023

348

133

481

Lata 2024-2028

729

389

1 118

Lata 2029-2033

307

154

461

Rok 2034 i później

195

84

279

 

 

 

 

31 grudnia 2021

odprawy emerytalne

nagrody jubileuszowe

Ogółem

i rentowe

Rok 2022

342

1 124

1 466

Lata 2023-2027

783

3 496

4 279

Lata 2028-2032

441

1 657

2 098

Rok 2033 i później

386

1 200

1 586

 

Pozostałe rezerwy

Za rok zakończony 31 grudnia 2022

Rezerwa na naprawy gwarancyjne

Pozostałe rezerwy

Ogółem

Na początek okresu

856

1 422

2 278

Zwiększenia

1 183

4 500

5 683

Wykorzystanie

-

-

-

Zmniejszenia

(98)

(1 372)

(1 470)

Koniec okresu

1 941

4 550

6 491

- długoterminowe

212

-

212

- krótkoterminowe

1 729

4 550

6 279

*pozostałe rezerwy obejmują głównie rezerwy na dodatkowe koszty związane z realizowanymi kontraktami.

 

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

Za rok zakończony 31 grudnia 2021

Rezerwa na naprawy gwarancyjne

Pozostałe rezerwy

Ogółem

Na początek okresu

1 924

1 395

3 319

Zwiększenia

197

558

755

Wykorzystanie

(30)

-

(30)

Zmniejszenia

(1 235)

(531)

(1 766)

Koniec okresu

856

1 422

2 278

- długoterminowe

236

-

236

- krótkoterminowe

620

1 422

2 042

*pozostałe rezerwy obejmują głównie rezerwy na dodatkowe koszty związane z realizowanymi kontraktami.

 

Analiza wrażliwości

Za rok zakończony 31 grudnia 2022

Wartość bilansowa

Wartość narażona na ryzyko

Stopa zwrotu z inwestycji

Stopa wzrostu płac

 

 

 

1%

-1%

1%

-1%

Rezerwa na odprawy emerytalno-rentowe

1 580

1 580

16

(16)

16

(16)

Rezerwa na nagrody jubileuszowe

5 549

5 549

55

(55)

55

(55)

Zmiana wyniku brutto

 

 

71

(71)

71

(71)

Zmiana winku netto

 

 

58

(58)

58

(58)

 

 

 

 

Za rok zakończony 31 grudnia 2021

Wartość bilansowa

Wartość narażona na ryzyko

Stopa zwrotu z inwestycji

Stopa wzrostu płac

 

 

 

1%

-1%

1%

-1%

Rezerwa na odprawy emerytalno-rentowe

1 952

1 952

20

(20)

20

(20)

Rezerwa na nagrody jubileuszowe

7 477

7 477

75

(75)

75

(75)

Zmiana wyniku brutto

 

 

95

(95)

95

(95)

Zmiana wyniku netto

 

 

77

(77)

77

(77)

 

Rezerwa na koszty napraw gwarancyjnych

Grupa tworzy rezerwy na koszty napraw gwarancyjnych, jeżeli występuje istotne prawdopodobieństwo wystąpienia takich kosztów w związku z realizacją danej umowy. Wysokość rezerwy wynika z kalkulacji wartości prawdopodobnych napraw.

Ze względu na charakter tych rezerw, kwota i czas wypływów korzyści ekonomicznych, są trudne do przewidzenia.

Maksymalne okresy odpowiedzialności z tytułu napraw gwarancyjnych wynikają z zawartych umów.

W pozostałych przypadkach kwota rezerw jest iloczynem wartości netto przychodu ze zlecenia oraz wskaźnika napraw gwarancyjnych, który jest obliczany na podstawie pięciu ostatnich lat. 

 

43.ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG

 

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

- wobec jednostek powiązanych

1 531

686

- wobec pozostałych jednostek

27 247

18 882

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług razem

28 778

19 568

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług są nieoprocentowane i zazwyczaj rozliczane w terminach 14 - 90 dni.

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług z podmiotami powiązanymi zostały przedstawione w nocie 48 Transakcje z podmiotami powiązanymi.

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

44.Pozostałe zobowiązania

 

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Pozostałe zobowiązania

 

 

Zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń społecznych

5 296

4 170

Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

3 018

2 956

Zobowiązania z tytułu inwestycji

180

261

Rezerwa na premie

3 751

989

Inne zobowiązania

2 847

2 449

Razem

15 092

10 825

 

45.Należności i zobowiązania warunkowe

 

Stan należności i zobowiązań warunkowych na dzień 31 grudnia 2022 i 31 grudnia 2021 roku prezentuje poniższa tabela:

 

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Należności warunkowe

Zobowiązania warunkowe

41 774

31 347

- na rzecz jednostek powiązanych

-

-

- na rzecz pozostałych jednostek, w tym:

41 774

31 347

- z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń

41 774

31 347

Pozycje pozabilansowe, razem

41 774

31 347

 

Na wartość zobowiązań warunkowych z tytułu udzielonych gwarancji składają się zobowiązania z tytułu bankowych gwarancji należytego wykonania zobowiązań umownych, bankowych gwarancji na zabezpieczenie roszczeń z tytułu udzielonej gwarancji i rękojmi i bankowych gwarancji zwrotu zaliczki, jakie Grupa udziela w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na rzecz kontrahentów we wcześniejszych okresach. Wystawione gwarancje będą wygasać zgodnie z terminami, na jakie zostały wystawione, z których najpóźniejszy to 8 kwietnia 2027 roku.

W okresie sprawozdawczym, Zarząd Zamet S.A. wspólnie z pozostałymi spółkami Grupy Zamet zawarł umowę o udzielenie gwarancji ubezpieczeniowych z Credendo – Excess & Surety Spółka Akcyjna Oddział w Polsce. Mocą przedmiotowej umowy, Credendo ustanowiła odnawialny limit gwarancyjny do maksymalnej wysokości 20 000 tysięcy PLN, w ramach którego udzielane mogą być gwarancje: (i) zapłaty wadium, (ii) należytego wykonania kontraktu, (iii) należytego usunięcia wad lub usterek, (iv) należytego wykonania umowy, (v) zwrotu zaliczki. Limit obciążony jest gwarancjami wystawionymi na zlecenie Mostostal Chojnice Sp. z o.o. w kwocie 13 145 tysięcy PLN oraz na zlecenie Zamet Budowa Maszyn S.A. w kwocie 5 143 tysięcy PLN, które zostały ujęte w powyższym zestawieniu. Za zobowiązania wynikające z powyższej umowy Spółki Grupy Zamet odpowiadają solidarnie.

Rozliczenia podatkowe

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym.

Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Grupy mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe. 

46.Zobowiązania do poniesienia nakładów i inne zobowiązania do poniesienia w przyszłości

Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa zobowiązała się ponieść w przyszłości nakłady na rzeczowe aktywa trwałe w kwocie 180 tysięcy PLN. Na dzień 31 grudnia 2021 roku zobowiązania Grupy do poniesienia w przyszłości nakładów na rzeczowe aktywa trwałe wynosiły 261 tysięcy PLN.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

47.postępowania sądowe i administracyjne

W okresie sprawozdawczym, jak również po zakończeniu tego okresu, wobec spółki Zamet S.A. oraz podmiotów podporządkowanych nie toczą się istotne postępowania przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego oraz organem administracji publicznej.

48.transakcje z podmiotami powiązanymi

Poniższa tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi w roku zakończonym

31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2021 roku, jak również salda rozrachunków handlowych (należności i zobowiązań) na dzień 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku:

 

 

 

Sprzedaż

Zakupy

Należności

Zobowiązania

FAMUR S.A.

2022

242

3 497

-

950

2021

598

1 398

185

177

Famak S.A.

2022

-

6

-

75

2021

95

302

-

68

FPM S.A.

2022

827

-

-

-

2021

1 889

-

73

-

Odlewnia Żeliwa Śrem Sp. z o.o.

2022

-

(19)

13

-

2021

-

54

13

-

PGO Service Sp. z o.o.

2022

9

788

4

62

2021

-

383

-

93

PGO SA

2022

503

244

-

65

2021

366

190

63

146

TDJ ESTATE SP. Z O.O.

2022

-

257

-

-

2021

-

656

-

110

TDJ S.A.

2022

-

526

-

201

2021

-

149

-

36

TDJ Legal Morawiec Sp. k.

2022

-

410

-

112

2021

-

328

-

55

ELGÓR+HANSEN SA

2022

-

355

349

-

2021

-

529

-

1

PEMUG SP. Z O.O. w restrukturyzacji

2022

-

-

-

-

2021

-

405

-

-

TDJ EQUITY I

2022

-

216

-

66

2021

-

-

-

-

DE ESTATE

2022

-

3

-

-

2021

-

-

-

-

Razem

2022

1 581

6 283

366

1 531

2021

2 948

4 394

334

686

 

W okresie sprawozdawczym nie wystąpiły znaczące transakcje z jednostkami powiązanymi, które miałyby charakter nietypowy i które zostałyby zawarte na warunkach innych niż rynkowe.

Transakcje handlowe dokonywane w ramach bieżącej działalności gospodarczej prowadzonej przez poszczególne podmioty powiązane w okresie od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022 r. i okresach porównywalnych, w opinii Zarządu Emitenta były oparte na cenach rynkowych i były transakcjami typowymi i rutynowymi.

49.ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM

Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.

Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

i 31 grudnia 2021 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.

Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik kapitałów w relacji do łącznej wartości aktywów. Zasady Grupy stanowią, by wskaźnik ten był nie niższy niż 35%. Kapitał obejmuje kapitał własny należny akcjonariuszom jednostki dominującej pomniejszony o kapitały rezerwowe z tytułu niezrealizowanych zysków netto.

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Kapitał własny

121 425

124 125

Kapitał rezerwowy z tytułu niezrealizowanych zysków netto

-

-

Kapitał razem

121 425

124 125

Aktywa razem

227 093

187 153

Wskaźnik

53%

66%

 

50.WYNAGRODZENIA CZŁONKÓW ZARZĄDU I ORGANÓW NADZORU

Informacja o łącznej wartości wynagrodzeń członków Zarządu i organów nadzoru Jednostki dominującej za okres od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022 roku oraz za okres od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2021

Wynagrodzenie Zarządu

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Artur Jeziorowski

421

531

Adrian Smeja

273

462

Rafał Komorowski

64

Razem

758

993

Wynagrodzenia Zarządu Emitenta w spółkach zależnych (nie ujęte powyżej)

421

254

 

Informacja o łącznej wartości wynagrodzeń i nagród wypłaconych osobom, nadzorującym Zamet S.A.

Wynagrodzenie Rady Nadzorczej

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Tomasz Domagała

6

6

Czesław Kisiel

6

6

Tomasz Kruk

12

12

Dorota Wyjadłowska

12

12

Jacek Leonkiewicz

12

9

Magdalena Zajączkowska-Ejsymont

-

6

Adam Toborek

6

3

Razem

54

54

 

Emitent nie zawarł z osobami zarządzającymi oraz nadzorującymi umów przewidujących rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z pełnionej funkcji. Zgodnie z Polityką wynagrodzeń Członków Zarządu i Członków Rady Nadzorczej ZAMET S.A. z dnia 28 lipca 2020 r. w przypadku odwołania Członka Zarządu z funkcji w trakcie kadencji albo złożeni a przez niego rezygnacji albo nie powołania go na kolejną kadencję, Członek Zarządu uprawniony jest do otrzymania odprawy.

W Grupie nie funkcjonują programy premiowe, motywacyjne itp. które oparte byłyby na kapitale Emitenta. W Grupie nie funkcjonuje program akcji pracowniczych.

Grupa nie udzielała zaliczek, kredytów, pożyczek, gwarancji, poręczeń lub innych umów osobom zarządzającym ani nadzorującym. Poza wynagrodzeniem nie występują inne świadczenia. Nie występują wynagrodzenia oparte na kapitale Grupy. Nie występują świadczenia po okresie zatrudnienia.

51.WYNAGRODZENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DO BADANIA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH

W dniu 2 sierpnia 2022 r. Spółka podpisała umowę z firmą BDO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

sp. k. z siedzibą w Warszawie ul. Postępu 12, 02-676. Przedmiotem umowy jest:

-badanie rocznych jednostkowych sprawozdań finansowych ZAMET S.A za lata 2022-2023 sporządzonych zgodnie z MSSF;

-badanie rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych Grupy Kapitałowej ZAMET za lata 2022-2023 sporządzonych zgodnie z MSSF;

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Zamet S.A. za rok 2022

[Dane finansowe prezentowane są w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej]Obraz 248941444

-przegląd skróconych śródrocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych ZAMET S.A za okresy 6 miesięcy zakończone odpowiednio dnia 30 czerwca 2022 roku i dnia 30 czerwca 2023 roku,

-przegląd skróconych śródrocznych sprawozdań finansowych ZAMET S.A za okresy 6 miesięcy zakończone odpowiednio dnia 30 czerwca 2022 roku i dnia 30 czerwca 2023 roku,

Za powyższy zakres umowy wynagrodzenie wynosi 176 tysięcy PLN.

52.zdarzenia po zakończeniu okresu sprawozdawczego

W dniu 30 stycznia 2023 roku Zarząd Zamet S.A. zawarł umowę generalną o udzielenie gwarancji ubezpieczeniowych z UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna. Mocą przedmiotowej umowy, UNIQA ustanawia odnawialny limit gwarancyjny do maksymalnej wysokości 15 milionów PLN, w ramach którego udzielane mogą być gwarancje: (i) zapłaty wadium, (ii) należytego wykonania kontraktu, (iii) należytego usunięcia wad lub usterek, (iv) zwrotu zaliczki, (v) należytego wykonania kontraktu oraz właściwego usunięcia wad i usterek. W ramach Umowy z Gwarancji korzystać mogą Zamet S.A. oraz jednostki zależne: Zamet Industry, Mostostal Chojnice oraz Zamet Budowa Maszyn. Maksymalny limit kwoty Gwarancji obowiązuje do dnia 29 stycznia.2024 roku, z możliwością przedłużenia na kolejny okres.

W dniu 27 kwietnia 2023 roku podpisany został z mBank aneks do umowy o współpracy w zakresie przedłużenia okresu obowiązywania linii wieloproduktowej do dnia 28 listopada 2025 roku. Data ostatecznej spłaty kredytu w rachunku bieżącym została przedłużona do dnia 30 kwietnia 2024 roku. Maksymalny termin wygaśnięcia gwarancji uległ wydłużeniu do dnia 30 kwietnia 2029 roku. Pozostałe istotne warunki Umowy nie uległy zmianie.

Poza powyższymi od zakończenia okresu sprawozdawczego nie miały miejsca inne zdarzenia, które powinny a nie zostały ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy za okres od dnia 1 stycznia 2022 roku do dnia 31 grudnia 2022 roku.

 

Podpisano:

 

 

Artur Jeziorowski

Rafał Komorowski

Anna Ganczarska

Prezes zarządu

Wiceprezes zarządu

Główna Księgowa, osoba której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych