259400TMZY6ZUZR0B689 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2020-01-01 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2020-12-31 ifrs-full:CapitalRedemptionReserveMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2020-01-01 ifrs-full:CapitalRedemptionReserveMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:CapitalRedemptionReserveMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2020-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2020-01-01 ifrs-full:OtherReservesMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2020-12-31 ifrs-full:CapitalReserveMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2020-01-01 ifrs-full:CapitalReserveMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:CapitalReserveMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2020-01-01 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2021-01-01 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2021-12-31 ifrs-full:CapitalRedemptionReserveMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2021-01-01 ifrs-full:CapitalRedemptionReserveMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:CapitalRedemptionReserveMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2021-01-01 ifrs-full:OtherReservesMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2021-12-31 ifrs-full:CapitalReserveMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2021-01-01 ifrs-full:CapitalReserveMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:CapitalReserveMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2021-01-01 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400TMZY6ZUZR0B689 2021-01-01 259400TMZY6ZUZR0B689 2021-12-31 259400TMZY6ZUZR0B689 2021-01-01 2021-12-31 259400TMZY6ZUZR0B689 2020-01-01 iso4217:PLN xbrli:shares xbrli:shares 259400TMZY6ZUZR0B689 2020-01-01 2020-12-31 iso4217:PLN 259400TMZY6ZUZR0B689 2020-12-31

 

 

 

 

 

 

 

SPIS TREŚCI

SKONSOLIDOWANY rachunek zysków i strat

SKONSOLIDOWANE sprawozdanie z całkowitych dochodów

sKONSOLIDOWANE Sprawozdanie z sytuacji finansowej

skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

sprawozdanie ze zmian w SKONSOLIDOWANYM kapitale własnym

ZASADY RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE

1. INFORMACJE OGÓLNE

2. OPIS ORGANIZACJI GRUPY KAPITAŁOWEJ

3. ZMIANY W STRUKTURZE GRUPY KAPITAŁOWEJ

4. SKŁAD ORGANÓW JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ

5. ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

6. ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA PROFESJONALNYM OSĄDZIE I SZACUNKACH

7. PODSTAWA SPORZĄDZENIA SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

8. ISTOTNE ZASADY RACHUNKOWOŚCI

9. NOWE STANDARDY I INTERPRETACJE, KTÓRE ZOSTAŁY OPUBLIKOWANE, A NIE WESZŁY JESZCZE W ŻYCIE

10. ISTOTNE ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI

11. WPŁYW COVID-19 NA DZIAŁALNOŚĆ GRUPY

12. PRZEDSTAWIENIE INFORMACJI DOTYCZĄCYCH FAKTYCZNEGO I POTENCJALNEGO WPŁYWU WOJNY W UKRAINIE NA DZIAŁALNOŚĆ EMITENTA ORAZ GRUPY KAPITAŁOWEJ ZAMET

13.           ZMIANA SZACUNKÓW, KOREKTA BŁĘDÓW, ZMIANA PREZENTACJI DANYCH FINANSOWYCH

14. SEZONOWOŚĆ DZIAŁALNOŚCI

15. Segmenty branżowe

16. PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY

17. Aktywa i zobowiązania z tytułu umów z klientami

18. KOSZTY WEDŁUG RODZAJÓW

19. AMORTYZACJA

20. KOSZTY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH

21. POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA

22. PRZYCHODY FINANSOWE

23. KOSZTY FINANSOWE

24. Podatek dochodowy

25. odroczony Podatek dochodowy

26. ZYSK / (STRATA) NA JEDNĄ AKCJĘ

27. Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty

28. Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS

29. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE

30. AKTYWA TRWAŁE PRZEZNACZONE DO SPRZEDAŻY

31. ZABEZPIECZENIA NA MAJĄTKU

32. LEASING - Spółka jako leasingobiorca

33. Aktywa niematerialne

34. ZAPASY

35. należności krótkoterminowe

36. POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE

37. POZOSTAŁE AKTYWA OBROTOWE

38. środki pieniężne i ich ekwiwaleny

39. KAPITAŁy własne

40. kredyty BANKOWE

41. CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM

42. REZERWY

43. ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG

44. Pozostałe zobowiązania

45. Należności i zobowiązania warunkowe

46. Zobowiązania do poniesienia nakładów i inne zobowiązania do poniesienia w przyszłości

47. postępowania sądowe i administracyjne

48. transakcje z podmiotami powiązanymi

49. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM

50. WYNAGRODZENIA CZŁONKÓW ZARZĄDU I ORGANÓW NADZORU

51. WYNAGRODZENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DO BADANIA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH

52. zdarzenia po zakończeniu okresu sprawozdawczego

 

SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT

 

 

Nota

Rok zakończony

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

 

Działalność kontynuowana

 

 

 

 

Przychody netto ze sprzedaży

16

163 251

170 599

 

Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów

18

 (141 483)

(138 284)

 

Zysk (strata) brutto ze sprzedaży

 

 21 768

32 315

 

Koszty sprzedaży

18

 (3 515)

(3 445)

 

Koszty ogólnego zarządu

18

 (19 346)

(18 995)

 

Pozostałe przychody

21

 5 310

7 189

 

Pozostałe koszty

21

 (2 216)

(3 814)

 

Zysk (strata) z tytułu utraty wartości należności

 

88

(476)

 

Zysk (strata) z działalności operacyjnej

 

 2 089

12 774

 

Przychody finansowe

22

 582

2 102

 

Koszty finansowe

23

 (2 380)

(2 995)

 

Zysk (strata) brutto

 

 291

11 881

 

Podatek dochodowy

24

 (231)

(2 015)

 

Zysk (strata) netto

 

 60

9 866

 

Zysk netto przypisany:

 

 

 

 

akcjonariuszom jednostki dominującej

 

60

9 866

 

akcjonariuszom niekontrolującym

 

0

0

 

Średnia ważona i średnia ważona rozwodniona liczba akcji

105 920 000

105 920 000

 

Zysk / (strata) i rozwodniony zysk / (strata) na 1 akcję (zł)

26

 0,0006

0,0931

 

 

SKONSOLIDOWANE  sprawozdanie z całkowitych dochodów

 

 

 

 

Rok zakończony

 

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Zysk (strata) netto

 

60

9 866

Inne całkowite dochody podlegające przeklasyfikowaniu do zysków i strat

 

 63

(747)

Wycena instrumentów zabezpieczających

 

 78

(921)

Podatek dochodowy

 

 (15)

174

Inne całkowite dochody niepodlegające przeklasyfikowaniu do zysków i strat

 

 (27)

189

Wycena aktuarialna

 

 (33)

234

Podatek dochodowy

 

 6

(45)

Razem inne całkowite dochody

 

 36

(558)

Całkowite dochody ogółem

 

 96

9 308

- przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej

 

 96

9 308

- przypadające akcjonariuszom niekontrolującym

 

0

0

 


SKONSOLIDOWANE  Sprawozdanie z sytuacji finansowej

 

 

Nota

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Aktywa trwałe

 

69 984

72 952

Rzeczowe aktywa trwałe

29

 67 989

71 974

Aktywa niematerialne

33

 334

334

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

25

 1 661

644

 

 

 

 

Aktywa obrotowe

 

 117 169

108 728

Zapasy

34

 12 371

2 625

Aktywa z tytułu umów

17

 38 004

38 938

Należności z tytułu dostaw i usług

35

 18 850

21 921

Należności z tytułu podatku dochodowego

 

 13

547

Pozostałe należności

35

 8 977

5 557

Pozostałe aktywa finansowe

36

85

0

Pozostałe aktywa obrotowe

37

 1 271

557

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

38

 37 598

37 306

Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży

30

0

1 277

 

 

 

 

Aktywa razem

 

187 153

181 680

 

 

 

 

 

Nota

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Kapitał własny

39

124 125

124 029

Kapitał zakładowy

0

 74 144

74 144

Kapitał zapasowy

0

 33 010

24 116

Kapitał rezerwowy

 

 20 905

20 736

Zyski zatrzymane / (niepokryte straty)

0

 (3 934)

5 033

Kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

 

124 125

124 029

 

 

 

 

Zobowiązania długoterminowe

0

19 058

21 334

Kredyty i pożyczki

40

 500

1 418

Zobowiązania z tytułu leasingu

32

 9 302

9 317

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego

25

 1 057

882

Rezerwy długoterminowe

42

8 199

9 717

 

h

 

 

Zobowiązania krótkoterminowe

0

 43 970

36 317

Kredyty i pożyczki

40

 2 419

1 129

Zobowiązania z tytułu leasingu

32

 1 546

1 431

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

43

 19 568

15 194

Zobowiązania z tytułu umów

17

5 824

1 968

Rezerwy krótkoterminowe

42

 3 508

3 606

Pozostałe zobowiązania finansowe

36

 280

507

Pozostałe zobowiązania

44

 10 825

12 482

 

 

 

 

Kapitał i zobowiązania razem

 

 187 153

181 680


 

skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

 

 

 

Rok zakończony

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Działalność operacyjna

 

 

Zysk (strata) brutto

291

11 881

Korekty:

 

 

Amortyzacja

 6 597

8 625

Odsetki

 198

843

(Zysk) strata z tytułu działalności inwestycyjnej

 (627)

(657)

Odpis aktualizujący aktywa trwałe

 (275)

8

Zmiana stanu rezerw

 (1 649)

(242)

Zmiana stanu zapasów

 

                                                                                                                  ( 9 746)

5 194

Zmiana stanu należności

 33

18 193

Zmiana stanu aktywów z tytułu umów

 934

(4 887)

Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem kredytów

 2 724

(2 659)

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu umów

 3 856

(5 683)

Podatek dochodowy zapłacony

 (1 009)

(547)

Inne korekty

 (460)

57

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej

 867

30 126

 

 

 

Działalność inwestycyjna

 

 

Wpływy:

 

 

Zbycie rzeczowych aktywów trwałych

 3 449

3 869

Wydatki:

 

 

Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych

(2 790)

(2 087)

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

 659

1 782

 

 

 

Działalność finansowa

 

 

Wpływy:

 

 

Kredyty i pożyczki

1 501

0

Wydatki:

 

 

Spłaty kredytów

(1 129)

(19 035)

Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu

 (1 408)

(1 383)

Odsetki

(198)

(843)

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

 (1 234)

(21 261)

 

 

 

Przepływy pieniężne netto razem

 292

10 647

Środki pieniężne na początek okresu

 37 306

26 659 

Środki pieniężne na koniec okresu

 37 598

37 306

 

 

 

sprawozdanie ze zmian w SKONSOLIDOWANYM kapitale własnym

 

 

Kapitał zakładowy

Kapitał zapasowy

Kapitał rezerwowy

Pozostałe kapitały rezerwowe

Zyski zatrzymane / (niepokryte straty)

Kapitał własny Razem

Stan na 1 stycznia 2021

74 144

24 116

20 736

0

5 033

124 029

Zysk (strata) netto za okres

0

0

0

0

60

 60

Inne całkowite dochody

0

0

0

0

 36

 36

Razem całkowite dochody

0

0

0

0

 96

 96

Przeniesienie zysku na kapitał zapasowy

0

 8 894

0

0

 (8 894)

0

Przeniesienie zysku na kapitał rezerwowy

0

0

 169

0

 (169)

0

Stan na 31 grudnia 2021

 74 144

33 010

20 905

0

 (3 934)

 124 125

 

 

 

 

 

 

 

Stan na 1 stycznia 2020

74 144

142 838

0

5 290

(107 551)

114 721 

Zysk (strata) netto za okres

0

0

0

0

9 866

9 866

Inne całkowite dochody

0

0

0

0

(558)

(558)

Razem całkowite dochody

0

0

0

0

9 308

9 308

Przeniesienie zysku na kapitał zapasowy

0

8 240

0

0

(8 240)

0

Utworzenie kapitału rezerwowego

0

(20 736)

20 736

0

0

0

Pokrycie strat z lat ubiegłych

0

(106 226)

0

(5 290)

111 516

0

Stan na 31 grudnia 2020

74 144

24 116

20 736

0

5 033

124 029

 

ZASADY RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE

 

1. INFORMACJE OGÓLNE 

 

Nazwa: Grupa ZAMET Spółka Akcyjna

Państwo Rejestracji – Polska

Siedziba: Piotrków Trybunalski, 97-300, ul. Dmowskiego 38B

Adres zarejestrowanego biura jednostki: Piotrków Trybunalski, 97-300, ul. Dmowskiego 38B 

Podstawowy przedmiot działalności: działalność o charakterze produkcyjno – usługowym w branży konstrukcji stalowych oraz maszyn i urządzeń dla przemysłu (PKD 25.11.Z)

Podstawowe miejsce prowadzenia działalności: Polska

Organ prowadzący rejestr: Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS: 0000340251

Czas trwania jednostki oraz jednostek wchodzących w skład Grupy: nieograniczony

Okres objęty sprawozdaniem finansowym: 01.01.2021 r.– 31.12.2021 r.

Bezpośrednią kontrolę nad Grupą sprawuje TDJ EQUITY III Sp. z o. o. Pośrednią kontrolę nad Grupą sprawuje TDJ S.A. Podmiotem sprawującym kontrolę nad Grupą na najwyższym szczeblu jest Pan Tomasz Domogała (Przewodniczący Rady Nadzorczej Zamet S.A.)

Zmiany w nazwie jednostki lub innych danych identyfikujących w okresie sprawozdawczym: brak.

Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy – TDJ S.A. jest jednostką najwyższego szczebla grupy.

 

Grupa Kapitałowa ZAMET („Grupa”) składa się z ZAMET Spółka Akcyjna („jednostka dominująca”, „Spółka”) i jej spółek zależnych.

Jednostką dominującą Grupy jest Zamet S.A. z siedzibą w Polsce w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Dmowskiego 38B, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000340251. Spółce nadano numer statystyczny REGON 100538529.  

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy za rok 2021 obejmuje rok zakończony 31 grudnia 2021 roku oraz zawiera dane porównawcze za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku i na dzień 31 grudnia 2020 roku.

 

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku, które zostało zatwierdzone do publikacji w dniu 29 kwietnia 2022 roku.

 

2.  OPIS ORGANIZACJI GRUPY KAPITAŁOWEJ

Struktura Grupy Kapitałowej Zamet na dzień 31 grudnia 2021 roku była następująca:

 


 

 

 

Zamet Spółka Akcyjna z siedzibą w Polsce w Piotrkowie Trybunalskim, (jednostka dominująca, Emitent), zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000340251. 

Przed dniem 2 stycznia 2018 roku, w ramach spółki funkcjonowały dwa zakłady produkcyjne: w Piotrkowie Trybunalskim oraz w Chojnicach, które w dniu 2 stycznia 2018 roku zostały wniesione jako aport Zamet Spółki Akcyjnej do spółek komandytowych, odpowiednio pod firmą: Zamet Industry Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. oraz Mostostal Chojnice Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Od dnia 2 stycznia 2018 roku, spółka Zamet S.A. prowadzi działalność o charakterze holdingowym oraz świadczy usługi wsparcia dla jednostek podporządkowanych w obszarze obsługi kadrowo-płacowej, rachunkowej, kontrolingu oraz IT. Spółka jest emitentem papierów wartościowych, dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym, Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zamet Industry spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej: Zamet Industry spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa) z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim (jednostka zależna), zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000897010. Jedynym wspólnikiem spółki jest Zamet S.A. z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim. Zmiana formy prawnej Zamet Industry spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa na Zamet Industry SK spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została zarejestrowana w dniu 30 kwietnia 2021 roku. W dniu 30 września 2021 roku nastąpiło połączenie spółki Zamet Industry SK spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej: Zamet Industry spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa) ze spółką Zamet Industry spółka z ograniczoną odpowiedzialnością KRS: 0000689389 poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej Zamet Industry Sp. z o.o. na spółkę przejmującą Zamet Industry SK Sp. z o.o. – po zmianie nazwy Zamet Industry Sp. z o.o. za udziały, wydane przez spółkę przejmującą jedynemu wspólników spółki przejmowanej. Wartość kapitału zakładowego po połączeniu wynosi 18.491,2 tys. zł. Zamet Industry Sp. z o.o. prowadzi działalność o charakterze produkcyjno – usługowym w branży konstrukcji stalowych oraz maszyn i urządzeń dla przemysłu. 

Mostostal Chojnice 1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Chojnicach (jednostka zależna), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000685947. Jedynym wspólnikiem jest Zamet S.A. posiadający tym samym 100% udziału w ogólnej liczbie głosów. W dniu 6 października 2021 roku spółka Mostostal Chojnice spółka z ograniczoną odpowiedzialnością KRS: 0000685947, zmieniła nazwę na Mostostal Chojnice 1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Mostostal Chojnice 1 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością do dnia 30 grudnia 2021 r. (tj. do dnia przekształcenia) była wspólnikiem komplementariuszem w Mostostal Chojnice Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółce komandytowej z siedzibą w Chojnicach. 

Mostostal Chojnice spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej: Mostostal Chojnice spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa) z siedzibą w Chojnicach (jednostka zależna), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000943926. Wspólnikami spółki są Zamet S.A. oraz Mostostal Chojnice 1 Sp. z o.o. z siedzibą w Chojnicach. Zmiana formy prawnej w drodze przekształcenia spółki Mostostal Chojnice spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa w Mostostal Chojnice spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została zarejestrowana w dniu 30 grudnia 2021 r. Wartość kapitału zakładowego w spółce przekształconej wynosi 26 363,6 tys. zł. Spółka prowadzi działalność o charakterze produkcyjno – usługowym w branży konstrukcji stalowych oraz maszyn i urządzeń dla przemysłu.  

Zamet Budowa Maszyn Spółka Akcyjna z siedzibą w Tarnowskich Górach (jednostka zależna), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000289560. W ramach spółki funkcjonuje także zakład w Bytomiu, przy
ul. Fabrycznej 1, powstały w oparciu o wydział mechaniczny dawnej Huty Zygmunt S.A. nie stanowiący oddziału
w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2004 nr 173 poz. 1807 z późn. zm.). Jedynym akcjonariuszem Zamet Budowa Maszyn S.A. jest Zamet S.A. posiadając tym samym 100% akcji w kapitale zakładowym dających tyle samo głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Spółka prowadzi działalność
o charakterze produkcyjno – usługowym w branży konstrukcji stalowych oraz maszyn i urządzeń dla przemysłu.
 

Zamet Business Development spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim (jednostka zależna) wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000884508. Jedynym wspólnikiem spółki jest Zamet S.A. posiadający tym samym 100% udziału w ogólnej liczbie głosów. Spółka została powołana w celu efektywnego wykorzystania potencjału Grupy Zamet na rynku poprzez utworzenie struktury wspierającej synergię pomiędzy poszczególnymi spółkami, wsparcie działań handlowych oraz rozwój biznesu poprzez poszukiwanie nowych możliwości wykorzystania zasobów Grupy na nowych rynkach.

Skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym objęte są wszystkie wyżej wymienione spółki. 

3.  ZMIANY W STRUKTURZE GRUPY KAPITAŁOWEJ

W dniu 17 lutego 2021 roku utworzona została nowa spółka pod firmą Zamet Business Development spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Kapitał zakładowy Spółki wynosi 5.000,00 zł (pięć tysięcy złotych) i dzieli się na 100 udziałów o wartości nominalnej 50,00 zł (pięćdziesiąt złotych) każdy. Jedynym udziałowcem Spółki jest Zamet SA.

 

W dniu 30 kwietnia 2021 r. sąd rejestrowy zarejestrował przekształcenie spółki Zamet Industry spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę Zamet Industry SK spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. 

 

W dniu 30 września 2021 roku nastąpiło połączenie spółki Zamet Industry SK spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej: Zamet Industry spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa) ze spółką Zamet Industry spółka z ograniczoną odpowiedzialnością KRS: 0000689389 poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej Zamet Industry Sp. z o.o. na spółkę przejmującą Zamet Industry SK Sp. z o.o. (po zmianie nazwy: Zamet Industry Sp. z o.o.) za udziały, wydane przez spółkę przejmującą jedynemu wspólników spółki przejmowanej.

 

W dniu 31 grudnia 2021 r. sąd rejestrowy dokonał rejestracji przekształcenia spółki Mostostal Chojnice spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa w Mostostal Chojnice spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

 

W dniu 7 marca 2022 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia Wspólników spółek Mostostal Chojnice spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz Mostostal Chojnice 1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przyjęły uchwały o wyrażeniu zgody na połączenie obu spółek na warunkach opisanych w Planie Połączenia. 

Poza wyżej wykazanymi zmianami w okresie sprawozdawczym oraz po jego zakończeniu, do dnia publikacji niniejszego raportu, nie wystąpiły inne zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej Emitenta.

4.   SKŁAD ORGANÓW JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ

Zarząd 

 

W skład Zarządu jednostki dominującej na dzień 31 grudnia 2021 roku wychodzili:

        Artur Jeziorowski    – Prezes Zarządu

        Adrian Smeja          – Wiceprezes Zarządu ds. finansowych

 

W dniu 29 czerwca 2021 roku Rada Nadzorcza Zamet S.A. powołała do Zarządu Spółki, na kolejną trzyletnią kadencję wspólną, dotychczasowych jej członków, tj.: Artura Jeziorowskiego, powierzając mu funkcję Prezesa Zarządu oraz Adriana Smeję, powierzając mu funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. finansowych.

W okresie od dnia 1 stycznia 2021 roku do dnia publikacji niniejszego raportu nie miały miejsca zmiany w składzie Zarządu Emitenta. W okresie sprawozdawczym, Zarząd kierował całokształtem działalności Spółki, prowadził politykę i bieżące sprawy Spółki oraz reprezentował ją na zewnątrz zgodnie z KSH i statutem Spółki.

 

Rada Nadzorcza

W skład Rady Nadzorczej jednostki dominującej na dzień 1 stycznia 2021 roku wychodzili:

        Tomasz Domogała    – Przewodniczący Rady Nadzorczej

        Czesław Kisiel                         – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej

        Magdalena Zajączkowska-Ejsymont     – Członek Rady Nadzorczej

        Jacek Leonkiewicz    – Członek Rady Nadzorczej

        Tomasz Kruk                           – Niezależny Członek Rady Nadzorczej

        Dorota Wyjadłowska               – Niezależny Członek Rady Nadzorczej

 

W dniu 29 czerwca 2021 roku Zwyczajne Zgromadzenie Akcjonariuszy powołało do składu Rady Nadzorczej Emitenta, na wspólną dwuletnią kadencję, następujące osoby:

        Tomasz Domogała    – Członek Rady Nadzorczej

        Czesław Kisiel           – Członek Rady Nadzorczej

        Jacek Leonkiewicz    – Członek Rady Nadzorczej

        Adam Toborek           – Członek Rady Nadzorczej

        Tomasz Kruk             – Niezależny Członek Rady Nadzorczej

        Dorota Wyjadłowska                – Niezależny Członek Rady Nadzorczej

 

W dniu 25 sierpnia 2021 roku Rada Nadzorcza podjęła uchwały w sprawie wyboru Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej. Przewodniczącym Rady Nadzorczej wybrany został Pan Tomasz Domogała, natomiast na wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej wybrano Pana Czesława Kisiela.

Rada Nadzorcza dokonała również wyboru nowego składu komitetów działających w ramach rady.

Poza zmianami opisanymi powyżej w okresie od dnia 1 stycznia 2021 roku do dnia publikacji niniejszego sprawozdania nie miały miejsca inne zmiany w składzie Rady Nadzorczej Emitenta.

W Spółce funkcjonują komitety działające w ramach Rady Nadzorczej, zajmujące się sprawami wg przypisanej właściwości. Komitety wspierają działania Rady oraz pełnią funkcje konsultacyjne i doradcze. Zadania komitetów są realizowane poprzez przedstawianie Radzie Nadzorczej, rekomendacji, wniosków, opinii i sprawozdań, w szczególności w formie uchwał komitetu.

 

5.  ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji w dniu 29 kwietnia 2022 roku.

 

 

6.  ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA PROFESJONALNYM OSĄDZIE I SZACUNKACH

Profesjonalny osąd

Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy wymaga od Zarządu jednostki dominującej dokonania osądów, szacunków oraz założeń, które mają wpływ na prezentowane przychody, koszty, aktywa i zobowiązania i powiązane z nimi noty oraz ujawnienia dotyczące zobowiązań warunkowych. Niepewność co do tych założeń i szacunków może spowodować istotne korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w przyszłości.

Klasyfikacja umów leasingu, w których Grupa występuje jako leasingobiorca

Grupa występuje jako strona umów leasingu. Grupa ocenia w momencie zawarcia umowy czy umowa jest leasingiem lub zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeśli przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie.

Ujmowanie przychodów i kosztów

Z chwilą podpisania umowy z klientem, kierownictwo dokonuje oceny czy przychód powinien być ujmowany w określonym momencie czy w miarę upływu czasu. Dla umów z których przychód powinien być rozpoznawany w miarę upływu czasu Grupa dokonuje oceny stopnia zaawansowania umowy (wypełnienia zobowiązania). Stosowanie metody stopnia zaawansowania wymaga szacowania proporcji dotychczas wykonanych prac do całości usług do wykonania. Jeżeli wyniku kontraktu nie można wiarygodnie oszacować, ale oczekuje się, że koszty poniesione podczas spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia zostaną odzyskane, Grupa ujmuje przychody wyłącznie do wysokości kosztów poniesionych do momentu, w którym można dokonać racjonalnego pomiaru wyników spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia. Stopień zaawansowania kontraktu określany jest stosunkiem kosztów poniesionych do kosztów prognozowanych. Wycena kontraktów długoterminowych w zakresie oceny stopnia zaawansowania kontraktów oraz wyniku na kontraktach szczegóły zostały opisane w polityce rachunkowości (nota 10).

Niepewność szacunków i założeń

Grupa dokonuje szacunków, osądów i przyjmuje założenia dotyczące przyszłości. Szacunki i związane z nimi założenia opierają się o doświadczenia historyczne, plany na przyszłość oraz inne istotne czynniki. Rzeczywiste wyniki mogą odbiegać od przyjętych szacunków. Szacunki i leżące u ich podstaw założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmianę wielkości szacunkowych ujmuje się w okresie, w którym nastąpiła weryfikacja, jeśli dotyczy ona wyłącznie tego okresu, lub w okresie bieżącym i okresach przyszłych.

Poniżej opisano podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności i szacunków występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym. Grupa przyjęła założenia i szacunki na temat przyszłości na podstawie wiedzy posiadanej podczas sporządzania sprawozdania finansowego. Występujące założenia i szacunki mogą ulec zmianie na skutek wydarzeń w przyszłości wynikających ze zmian rynkowych lub zmian nie będących pod kontrolą Grupy. Takie zmiany są odzwierciedlane w szacunkach lub założeniach w chwili wystąpienia. Patrz również informacje dotyczące COVID-19 (koronawirusa) opisane w nocie 11 Wpływ COVID-19 na działalność Grupy.

Utrata wartości aktywów trwałych

Na dzień bilansowy Grupa dokonała analizy w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty wartości składników aktywów trwałych. Wyniki analizy zostały opisane w nocie 29 Rzeczowe aktywa trwałe.

Stawki amortyzacyjne

Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz aktywów niematerialnych. Grupa dokonała weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków i nie zidentyfikowano konieczności zmiany stawek amortyzacyjnych.

Utrata wartości należności handlowych

Grupa wykorzystuje macierze rezerw do wyceny odpisu na oczekiwane straty kredytowe w odniesieniu do należności handlowych. W celu ustalenia oczekiwanych strat kredytowych, należności handlowe zostały pogrupowane na podstawie podobieństwa charakterystyki ryzyka kredytowego. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.

Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych

Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych. Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 10.

Podatek odroczony

Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.

Grupa dokładnie ocenia charakter i zakres dowodów uzasadniających wniosek, iż jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty przyszły dochód do opodatkowania wystarczający do odliczenia od niego nierozliczonych strat podatkowych, niewykorzystanych ulg podatkowych lub innych ujemnych różnic przejściowych.

Przy ocenie, czy osiągnięcie przyszłych dochodów do opodatkowania jest prawdopodobne (prawdopodobieństwo powyżej 50%), Grupa uwzględnia wszystkie dostępne dowody, zarówno te potwierdzające istnienie prawdopodobieństwa, jak i te świadczące o jego braku.

Rozliczenia podatkowe

Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Te częste zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.

W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.

Z dniem 15 lipca 2016 r. do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisów ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji.

Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja grupy.

Grupa ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.

Gdy istnieje niepewność co do tego, czy i w jakim zakresie organ podatkowy będzie akceptował poszczególne rozliczenia podatkowe transakcji, Grupa ujmuje te rozliczenia uwzględniając ocenę niepewności.

Mając na uwadze powyższe i w świetle posiadanej dokumentacji, Grupa nie widzi uzasadnionych podstaw do zakwestionowania transakcji ujętych w sprawozdaniu finansowym.

  

7.  PODSTAWA SPORZĄDZENIA SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO 

 

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości.

Na dzień bilansowy Grupa prezentuje aktywa obrotowe netto w wysokości 73 066 tysięcy PLN. W finansowaniu działalności Grupa wykorzystuje środki własne oraz krótkoterminowe instrumenty finansowe, głównie w postaci kredytów w rachunku bieżącym, których szczegóły zostały przedstawione w nocie 40 dodatkowych not objaśniających niniejszego sprawozdania finansowego. Zgodnie z zawartymi umowami Grupa jest zobowiązana do realizacji wymogów, w tym między innymi do terminowej obsługi zadłużenia oraz spełniania określonych wskaźników finansowych, które na dzień 31 grudnia 2020 zostały spełnione.

Zarząd zidentyfikował istnienie okoliczności związanych z wpływem pandemii COVID-19 na działalność Grupy szerzej opisane w nocie 11 Wpływ COVID-19 na działalność Grupy . W wyniku przeprowadzonych analiz obejmujących m.in. obszary zabezpieczenia kontynuowania działalności operacyjnej, płynności i finansowania, nie identyfikuje istotnego ryzyka dla kontynuacji działalności w przewidywanej przyszłości, w tym z uwzględnieniem opisanych w wyżej wymienionej nocie zdarzeń.

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem pochodnych instrumentów finansowych, które są wyceniane według wartości godziwej. Wartość bilansowa ujętych zabezpieczanych aktywów i zobowiązań jest korygowana o zmiany wartości godziwej, które można przypisać ryzyku, przed którym te aktywa i zobowiązania są zabezpieczane.

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w polskich złotych („PLN”), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN.

W Grupie nie występuje sezonowość i cykliczność działalności. 

 

Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdania finansowego

Skonsolidowane sprawozdania finansowe Grupy zostały przedstawione w polskich złotych (PLN), które są również walutą funkcjonalną jednostki dominującej i jednostek zależnych.

 

Oświadczenie o zgodności

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez Unię Europejską („MSSF UE”). Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w Unii Europejskiej proces wprowadzania MSSF, MSSF mające zastosowanie do tego sprawozdania finansowego nie różnią się od MSSF UE.

MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”).

Niektóre jednostki Grupy prowadzą swoje księgi rachunkowe zgodnie z polityką (zasadami) rachunkowości określoną przez Ustawę z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości („Ustawa”) z późniejszymi zmianami i wydanymi na jej podstawie przepisami („polskie standardy rachunkowości”). Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty nie zawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF.

 

8.  ISTOTNE ZASADY RACHUNKOWOŚCI

 

Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku, z wyjątkiem zastosowania nowych lub zmienionych standardów oraz interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się od 1 stycznia 2021 roku i później.

Nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje, które mają zastosowanie po raz pierwszy w 2021 roku, nie mają istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.

Zmiany w MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 oraz MSSF 16 Reforma referencyjnych stóp procentowych (stawek referencyjnych)  – Faza 2

Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 27 sierpnia 2020 roku i uzupełniają one pierwszą fazę zmian w sprawozdawczości wynikających z reformy międzybankowych stawek referencyjnych z września 2019 r. Zmiany mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później. Zmiany w drugiej fazie koncentrują się na wpływie jaki będzie miało na wycenę, np. instrumentów finansowych, zobowiązań leasingowych, zastąpienie dotychczasowej stopy referencyjnej nową stopą wynikającą z reformy.

Ponadto, od 1 stycznia 2021 r., po przyjęciu do stosowania przez Komisję Europejską w październiku 2020 r., Grupa stosuje Zmianę w MSSF 16 Leasing: Ulgi związane z Covid-19. Zmiana została opublikowana w dniu 28 maja 2020 roku i ma zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 czerwca 2020 roku lub później, z możliwością wcześniejszego zastosowania. Zmiana wprowadza w MSSF 16 uproszczenie, pozwalające nie ujmować modyfikacji umowy leasingu w przypadku, gdy nastąpiły (w okresie do 30 czerwca 2021 r.) zmiany w płatnościach związane z pandemią Covid-19 lub udzielono leasingobiorcom innych ulg zmieniających pierwotne warunki finansowe umów leasingu ze względu na pandemię.

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje również opublikowana w dniu 25 czerwca 2020 r. zmiana do MSSF 4 – w zakresie wydłużenia okresu zwolnienia ubezpieczycieli z zastosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe do 1 stycznia 2023 r. zgodnie z wydłużonym terminem wejścia w życie MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe. 

 

Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej.

9.  NOWE STANDARDY I INTERPRETACJE, KTÓRE ZOSTAŁY OPUBLIKOWANE, A NIE WESZŁY JESZCZE W ŻYCIE

Następujące standardy i interpretacje zostały opublikowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, jednak nie weszły jeszcze w życie:

MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe

Nowy standard został opublikowany w dniu 18 maja 2017 roku, a następnie zmieniony w dniu 25 czerwca 2020 r. i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Dozwolone jest jego wcześniejsze zastosowanie (pod warunkiem równoczesnego zastosowania MSSF 15 i MSSF 9). Standard zastępuje dotychczasowe regulacje dotyczące umów ubezpieczeniowych (MSSF 4). W dniu 25 czerwca 2020 r. zmieniono również MSSF 4 – w zakresie wydłużenia okresu zwolnienia ubezpieczycieli z zastosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe do 1 stycznia 2023 r.

Zmiana w MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- i długoterminowe 

Zmiana w MSR 1 została opublikowana w dniu 23 stycznia 2020 roku, następnie zmodyfikowano w lipcu 2020 r. datę wejścia w życie i ma ona zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

Zmiana na nowo definiuje kryteria jakie muszą być spełnione, aby zobowiązanie uznać za krótkoterminowe. Zmiana może wpłynąć na zmianę prezentacji zobowiązań i ich reklasyfikację pomiędzy zobowiązaniami krótko- i długoterminowymi.

Zmiany w MSSF 3, MSR 16, MSR 37 oraz coroczne poprawki do standardów 2018-2020 (Annual improvements)

Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 14 maja 2020 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Wśród zmian jest m.in. wprowadzenie zakazu pomniejszania kosztu wytworzenia środków trwałych o przychody ze sprzedaży produktów testowych powstałych w procesie tworzenia/uruchamiania środka trwałego oraz doprecyzowanie jakie koszty jednostka uwzględnia przy ocenie, czy dana umowa przyniesie straty.

Zmiany w MSR 1 – Ujawnianie zasad (polityki) rachunkowości i MSR 8 – Definicja wartości szacunkowych 

Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 12 lutego 2021 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Celem tych zmian jest położenie większego nacisku na ujawnianie istotnych zasad rachunkowości oraz doprecyzowanie charakteru różnic pomiędzy zmianami wartości szacunkowych a zmianami zasad (polityki) rachunkowości. 

Zmiana w MSSF 16 Leasing – Ulgi związane z Covid-19 przyznane po 30 czerwca 2021 r.

Zmiana w MSSF 16 została opublikowana w dniu 31 marca 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2021 roku lub później. Celem zmiany standardu jest wyłącznie wydłużenie o rok (do 30 czerwca 2022 r.) okresu, w którym przyznanie ulg w płatnościach leasingowych związanych z Covid-19 nie musi wiązać się z modyfikacją umowy leasingu. Zmiana ta jest ściśle związana z już obowiązującą zmianą MSSF 16 opublikowaną w maju 2020 roku.

Zmiana w MSR 12 Podatek dochodowy: podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji

Zmiana w MSR 12 została opublikowana w dniu 7 maja 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2023 roku lub później. Zmiany doprecyzowują, że zwolnienie dotyczące początkowego ujęcia podatku odroczonego nie ma zastosowania do transakcji, w których w momencie początkowego ujęcia powstają równe kwoty ujemnych i dodatnich różnic przejściowych, a jednostki są zobowiązane do ujmowania podatku odroczonego od takich transakcji, a tym samym wyjaśniają pojawiające się wątpliwości co do tego, czy zwolnienie to ma zastosowanie do transakcji takich jak leasing i zobowiązania z tytułu wycofania z eksploatacji.

Zmiana w MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – informacje porównawcze

Zmiana w MSSF 17 została opublikowana w dniu 9 grudnia 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2023 roku lub później. Zmiana zawiera opcję przejściową dotyczącą informacji porównawczych o aktywach finansowych prezentowanych przy początkowym zastosowaniu MSSF 17. Zmiana ma na celu pomóc jednostkom uniknąć tymczasowych niedopasowań księgowych pomiędzy aktywami finansowymi a zobowiązaniami z tytułu umów ubezpieczeniowych.

MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych standardów, interpretacji oraz zmian do nich, które na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania przez kraje UE: 

Zmiana w MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- i długoterminowe opublikowana w dniu 23 stycznia 2020 roku, wraz ze zmianami z dnia 15 lipca 2020 roku,

Zmiany w MSR 1 – Ujawnianie zasad (polityki) rachunkowości i MSR 8 – Definicja wartości szacunkowych opublikowane w dniu 12 lutego 2021 roku,

Zmiana w MSR 12 Podatek dochodowy: podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji opublikowana w dniu 7 maja 2021 roku,

Zmiana w MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – informacje porównawcze, opublikowana w dniu 9 grudnia 2021 roku.

Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską.

Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji Zarząd nie zakończył jeszcze prac nad oceną wpływu wprowadzenia pozostałych standardów oraz interpretacji na stosowane przez Grupę zasady (politykę) rachunkowości w odniesieniu do działalności Grupy lub jej wyników finansowych. 

10.  ISTOTNE ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI

Zasady konsolidacji

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe jednostki dominującej Zamet S.A. oraz sprawozdania finansowe jednostek przez nią kontrolowanych (zależnych) sporządzone za rok zakończony
31 grudnia 2021 roku.

Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.

Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostały w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane, chyba że dowodzą wystąpienia utraty wartości.

Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane od dnia ustania kontroli. Sprawowanie kontroli przez jednostkę dominująca ma miejsce wtedy, gdy:

  posiada władzę nad danym podmiotem,

  podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,

  ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.

 

Grupa weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.

W sytuacji, gdy Grupa posiada mniej niż większość praw głosów w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu są wystarczające do jednostronnego kierowania istotnymi działaniami tej jednostki, oznacza to, że sprawuje nad nią władzę. W momencie oceny czy prawa głosu w danej jednostce są wystarczające dla zapewnienia władzy, Grupa analizuje wszystkie istotne okoliczności, w tym:

  wielkość posiadanego pakietu praw głosu w porównaniu do rozmiaru udziałów i stopnia rozproszenia praw głosu posiadanych przez innych udziałowców;

  potencjalne prawa głosu posiadane przez Grupę, innych udziałowców lub inne strony;

  prawa wynikające z innych ustaleń umownych; a także

  dodatkowe okoliczności, które mogą dowodzić, że Grupa posiada lub nie posiada możliwości kierowania istotnymi działaniami w momencie podejmowania decyzji, w tym schematy głosowania zaobserwowane na poprzednich zgromadzeniach udziałowców.

 

Zmiany w udziale własnościowym jednostki dominującej, które nie skutkują utratą kontroli nad jednostką zależną są ujmowane jako transakcje kapitałowe. W takich przypadkach w celu odzwierciedlenia zmian we względnych udziałach w jednostce zależnej Grupa dokonuje korekty wartości bilansowej udziałów kontrolujących oraz udziałów niekontrolujących. Wszelkie różnice pomiędzy kwotą korekty udziałów niekontrolujących a wartością godziwą kwoty zapłaconej lub otrzymanej odnoszone są na kapitał własny i przypisywane do właścicieli jednostki dominującej.

Wartość firmy

Wartość firmy z tytułu przejęcia jednostki jest początkowo ujmowana według ceny nabycia stanowiącej kwotę nadwyżki

  sumy:

-  przekazanej zapłaty,

-  kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz

-  w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej.

 

  nad wartością godziwą netto ustaloną na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów, przejętych zobowiązań i zobowiązań warunkowych.

Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się raz na rok lub częściej, jeśli wystąpią ku temu przesłanki. Wartość firmy nie podlega amortyzacji. Na dzień przejęcia nabyta wartość firmy jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, które mogą skorzystać z synergii połączenia. Każdy ośrodek lub zespół ośrodków, do którego została przypisana wartość firmy:

  odpowiada najniższemu poziomowi w Grupie, na którym wartość firmy jest monitorowana na wewnętrzne potrzeby zarządcze oraz

  jest nie większy niż jeden segment operacyjny określony zgodnie z MSSF 8 Segmenty operacyjne.

Odpis z tytułu utraty wartości ustalany jest poprzez oszacowanie odzyskiwalnej wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego została alokowana dana wartość firmy. W przypadku, gdy odzyskiwalna wartość ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa niż wartość bilansowa, ujęty zostaje odpis z tytułu utraty wartości. W przypadku, gdy wartość firmy stanowi część ośrodka wypracowującego środki pieniężne i dokonana zostanie sprzedaż części działalności w ramach tego ośrodka, przy ustalaniu zysków lub strat ze sprzedaży takiej działalności wartość firmy związana ze sprzedaną działalnością zostaje włączona do jej wartości bilansowej. W takich okolicznościach sprzedana wartość firmy jest ustalana na podstawie względnej wartości sprzedanej działalności i wartości zachowanej części ośrodka wypracowującego środki pieniężne.

Wycena do wartości godziwej

Wartość godziwa jest rozumiana jako cena, która byłaby otrzymana ze sprzedaży składnika aktywów, bądź zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach zbycia składnika aktywów między uczestnikami rynku na dzień wyceny w aktualnych warunkach rynkowych.

Wycena wartości godziwej opiera się na założeniu, że transakcja sprzedaży składnika aktywów lub przeniesienia zobowiązania odbywa się albo:

  na głównym rynku dla danego składnika aktywów bądź zobowiązania,

  w przypadku braku głównego rynku, na najkorzystniejszym rynku dla danego składnika aktywów lub zobowiązania.

Zarówno główny, jak i najbardziej korzystny rynek muszą być dostępne dla Grupy.

Wartość godziwa składnika aktywów lub zobowiązania jest mierzona przy założeniu, że uczestnicy rynku przy ustalaniu ceny składnika aktywów lub zobowiązania działają w swoim najlepszym interesie gospodarczym.

Wycena wartości godziwej składnika aktywów niefinansowych uwzględnia zdolność uczestnika rynku do wytworzenia korzyści ekonomicznych poprzez jak największe i najlepsze wykorzystanie składnika aktywów lub jego zbycie innemu uczestnikowi rynku, który zapewniłby jak największe i jak najlepsze wykorzystanie tego składnika aktywów.

Grupa stosuje techniki wyceny, które są odpowiednie do okoliczności i w przypadku których są dostępne dostateczne dane do wyceny wartości godziwej, przy maksymalnym wykorzystaniu odpowiednich obserwowalnych danych wejściowych i minimalnym wykorzystaniu nieobserwowalnych danych wejściowych.

Wszystkie aktywa oraz zobowiązania, które są wyceniane do wartości godziwej lub ich wartość godziwa jest ujawniana w sprawozdaniu finansowym są klasyfikowane w hierarchii wartości godziwej w sposób opisany poniżej na podstawie najniższego poziomu danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość:

  Poziom 1 – Notowane (nieskorygowane) ceny rynkowe na aktywnym rynku dla identycznych aktywów lub zobowiązań,

  Poziom 2 – Techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest bezpośrednio bądź pośrednio obserwowalny,

  Poziom 3 – Techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest nieobserwowalny.

Instrumenty pochodne, z których korzystają spółki Grupy w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami kursów wymiany walut, to przede wszystkim kontrakty walutowe typu forward, których data zapadalności przypada po dniu kończącym okres sprawozdawczy. Pod względem procedur wyceny kwalifikują się one do poziomu 2 w powyższej hierarchii.

Na każdą datę bilansową, w przypadku aktywów i zobowiązań występujących na poszczególne daty bilansowe w sprawozdaniu finansowym spółki Grupy oceniają, czy miały miejsce transfery między poziomami hierarchii poprzez ponowną ocenę klasyfikacji do poszczególnych poziomów, kierując się istotnością danych wejściowych z najniższego poziomu, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość.

Podsumowanie istotnych zasad rachunkowości dotyczących wyceny do wartości godziwej

Zarząd określa zasady i procedury dotyczące zarówno systematycznego wyceniania do wartości godziwej np. nieruchomości inwestycyjnych oraz nienotowanych aktywów finansowych, jak i wycen jednorazowych np. w przypadku aktywów przeznaczonych do sprzedaży w działalności zaniechanej.

Na potrzeby ujawnienia wyników wyceny do wartości godziwej Grupa ustaliła klasy aktywów i zobowiązań na podstawie rodzaju, cech i ryzyka związanego z poszczególnymi składnikami aktywów i zobowiązań oraz poziom w hierarchii wartości godziwej, jak opisano powyżej.

Waluty obce

Transakcje wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.

Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów) finansowych lub w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające z przeliczenia aktywów i zobowiązań niepieniężnych ujmowanych w wartości godziwej są ujmowane zgodnie z ujęciem zysku lub straty z tytułu zmiany wartości godziwej (czyli odpowiednio w pozostałych całkowitych dochodach lub w zysku lub stracie w zależności od tego, gdzie ujmowana jest zmiana wartości godziwej).

Kurs obowiązujący na ostatni dzień okresu przyjęty do wyceny

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

USD

 

4,0600 

3,7584

EUR

         

4,5994 

4,6148

GBP

 

5,4846 

5,1327

NOK

 

0,4608 

0,4400

 

Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia/ kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają zysk lub stratę w momencie ich poniesienia. Wartość początkowa środków trwałych podlega podwyższeniu o wartość nakładów poniesionych na ich ulepszenie i modernizację.

Cena nabycia rzeczowych aktywów trwałych przekazanych przez klientów jest ustalana w wysokości ich wartości godziwej na dzień objęcia kontroli.

Spółki Grupy wyceniają środki trwałe na dzień bilansowy według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne, umorzeniowe, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia lub koszt wytworzenia powiększone o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i wytworzeniem oraz dostosowaniem składnika majątku do miejsca i warunków potrzebnych do rozpoczęcia jego użytkowania.

Środki trwałe amortyzuje się metodą liniową, przy zastosowaniu następujących stawek:

GRUPA

Tytuł

Stopa amortyzacji rocznej

I

budynki i lokale

2,78-14,29%

II

obiekty inżynierii lądowej i wodnej

2,50-14,29%

III

kotły i maszyny energetyczne

20%

IV

maszyny i urządzenia ogólne

3,00-33,33%

V

maszyny i urządzenia specjalne

5,00-33,37%

VI

urządzenia techniczne

2,70-33,37%

VII

środki transportu

4,00-33,37%

VIII

narzędzia, przyrządy, wyposażenie

3,00-33,37%

 

Stawki amortyzacyjne ustalone zostały z uwzględnieniem okresu ekonomicznej użyteczności środków trwałych.

Środki trwałe w budowie Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.

Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży/likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży, a wartością netto tych środków trwałych i są ujmowane w rachunku zysków i strat.

Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone, jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w zysku lub stracie okresu, w którym dokonano takiego usunięcia.

Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

Aktywa trwałe (i grupy aktywów netto przeznaczonych do sprzedaży) zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży wyceniane są po niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonych o koszty związane ze sprzedażą. Aktywa trwałe i grupy aktywów netto klasyfikowane są jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli ich wartość bilansowa będzie odzyskana raczej w wyniku transakcji sprzedaży niż w wyniku ich dalszego ciągłego użytkowania. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy wystąpienie transakcji sprzedaży jest bardzo prawdopodobne, a składnik aktywów (lub grupa aktywów netto przeznaczonych do sprzedaży) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży. Klasyfikacja składnika aktywów jako przeznaczonego do sprzedaży zakłada zamiar kierownictwa Grupy do zakończenia transakcji sprzedaży w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji. Pewne zdarzenia lub okoliczności mogą wydłużyć okres potrzebny na sfinalizowanie transakcji sprzedaży ponad jeden rok. Wydłużenie okresu wymaganego na zakończenie sprzedaży nie wyklucza klasyfikacji składnika aktywów jako przeznaczonego do sprzedaży, jeśli opóźnienie zostało spowodowane przez zdarzenia lub okoliczności znajdujące się poza kontrolą Jednostki. Grupa nie amortyzuje składnika aktywów trwałych, gdy jest on zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży.

Aktywa niematerialne

Aktywa niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji lub wytworzone (jeżeli spełniają kryteria rozpoznania dla kosztów prac rozwojowych) wycenia się przy początkowym ujęciu odpowiednio w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Cena nabycia aktywów niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Po ujęciu początkowym, aktywa niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na aktywa niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione. Grupa ustala, czy okres użytkowania aktywów niematerialnych jest określony czy nieokreślony. Aktywa niematerialne o określonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika aktywów niematerialnych. Aktywa niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane, są corocznie poddawane testowi na utratę wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne. Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od następnego roku.

Oprogramowanie komputerów

Oprogramowania oraz nabyte licencje na oprogramowanie komputerowe kapitalizuje się na podstawie kosztów poniesionych w celu nabycia i doprowadzenia określonego oprogramowania do użytkowania. Koszty te amortyzuje się przez szacowany okres ich użytkowania 2 lata.

Leasing

a)  Grupa jako leasingobiorca

Grupa ocenia w momencie zawarcia umowy czy umowa jest leasingiem lub zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeśli przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie.

Grupa stosuje jednolite podejście do ujmowania i wyceny wszystkich leasingów, z wyjątkiem leasingów krótkoterminowych oraz leasingów aktywów o niskiej wartości. W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu.

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

Grupa rozpoznaje aktywa z tytułu prawa do użytkowania w dacie rozpoczęcia leasingu (tj. dzień, kiedy bazowy składnik aktywów jest dostępny do użytkowania). Aktywa z tytułu prawa do użytkowania wyceniane są według kosztu, pomniejszone o łączne odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości, skorygowanego z tytułu jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązań z tytułu leasingu. Koszt aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje kwotę ujętych zobowiązań z tytułu leasingu, poniesionych początkowych kosztów bezpośrednich oraz wszelkich opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszonych o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe. O ile Grupa nie ma wystarczającej pewności, że na koniec okresu leasingu uzyska tytuł własności przedmiotu leasingu, ujęte aktywa z tytułu prawa do użytkowania są amortyzowane metodą liniową przez krótszy z dwóch okresów: szacowany okres użytkowania lub okres leasingu. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania podlegają testom na utratę wartości.

Zobowiązania z tytułu leasingu

W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa wycenia zobowiązania z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe obejmują opłaty stałe (w tym zasadniczo stałe opłaty leasingowe) pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe, zmienne opłaty, które zależą od indeksu lub stawki oraz kwoty, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej. Opłaty leasingowe obejmują również cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć jej wykonanie przez Grupę oraz płatności kar pieniężnych za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano możliwość wypowiedzenia leasingu przez Grupę. Zmienne opłaty leasingowe, które nie zależą od indeksu lub stawki, są ujmowane jako koszty w okresie, w którym następuje zdarzenie lub warunek powodujący płatność.

Przy obliczaniu wartości bieżącej opłat leasingowych Grupa stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy w dniu rozpoczęcia leasingu, jeżeli stopy procentowej leasingu nie można z łatwością ustalić. Po dacie rozpoczęcia kwota zobowiązań z tytułu leasingu zostaje zwiększona w celu odzwierciedlenia odsetek i zmniejszona o dokonane płatności leasingowe. Ponadto wartość bilansowa zobowiązań z tytułu leasingu podlega ponownej wycenie w przypadku zmiany okresu leasingu, zmiany zasadniczo stałych opłat leasingowych lub zmiany osądu odnośnie zakupu aktywów bazowych.

Leasing krótkoterminowy i leasing aktywów o niskiej wartości

Grupa stosuje zwolnienie z ujmowania leasingu krótkoterminowego do swoich krótkoterminowych umów leasingu [np. maszyn i urządzeń] (tj. umów, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej od daty rozpoczęcia i nie zawiera opcji kupna). Grupa stosuje również zwolnienie w zakresie ujmowania leasingu aktywów o niskiej wartości w odniesieniu do leasingu [np. sprzętu biurowego] o niskiej wartości. Opłaty leasingowe z tytułu leasingu krótkoterminowego i leasingu aktywów o niskiej wartości ujmowane są jako koszty metodą liniową przez okres trwania leasingu.

Istotne osądy i szacunki przy określaniu okresu leasingu umów z opcjami przedłużenia

Grupa ustala okres leasingu jako nieodwołalny okres leasingu, łącznie z okresami objętymi opcją przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja zostanie zrealizowana, oraz okresami objętymi opcją wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja nie zostanie wykonana.

Grupa ma możliwość, w ramach niektórych umów leasingu, wydłużyć okres leasingu aktywów. Grupa stosuje osąd przy ocenie, czy istnieje wystarczająca pewność skorzystania z opcji przedłużenia. Oznacza to, że uwzględnia wszystkie istotne fakty i okoliczności, które stanowią zachętę ekonomiczną do jej przedłużenia lub karę ekonomiczną za jej nieprzedłużenie. Po dacie rozpoczęcia Grupa ponownie ocenia okres leasingu, jeśli wystąpi znaczące zdarzenie lub zmiana okoliczności pozostających pod jej kontrolą i wpływa na jej zdolność do wykonywania (lub niewykonywania) opcji przedłużenia (np. zmiana strategii biznesowej).

Grupa uwzględniła okres przedłużenia jako część okresu leasingu dla leasingu (np. maszyn i urządzeń), ze względu na znaczenie tych aktywów dla działalności. Te umowy leasingu mają krótki, nieodwoływalny okres i może wystąpić znaczący negatywny wpływ na produkcję, jeżeli zastąpienie tych aktywów nie będzie łatwo dostępne. Opcje przedłużenia umowy leasingu (np. samochodów, sprzętu komputerowego) nie zostały uwzględnione w ramach okresu leasingu, ponieważ polityka Grupy w zakresie leasingu tych aktywów przewiduje maksymalny okres użyteczności nie dłuższy niż pięć lat, a zatem Grupa nie korzysta z opcji przedłużenia.

Grupa przy wycenie zobowiązania z tytułu leasingu stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy. Jest to stopa procentowa, jaką Grupa musiałaby zapłacić, aby na podobny okres, w tej samej walucie i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości co składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania w podobnym środowisku gospodarczym.

b)  Grupa jako leasingodawca

Umowy leasingowe, zgodnie z którymi Grupa zachowuje zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, zaliczane są do umów leasingu operacyjnego. Początkowe koszty bezpośrednie poniesione w toku negocjowania umów leasingu operacyjnego dodaje się do wartości bilansowej środka stanowiącego przedmiot leasingu i ujmuje przez okres trwania leasingu na tej samej podstawie, co przychody z tytułu wynajmu. Warunkowe opłaty leasingowe są ujmowane jako przychód w okresie, w którym staną się należne.

Utrata wartości aktywów trwałych

Na dzień bilansowy Grupa dokonuje analizy w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty wartości składników niefinansowych aktywów trwałych, w tym składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania. Oceniając istnienie przesłanek świadczących o możliwości utraty wartości któregoś ze składników aktywów, Grupa analizuje:

       ●  przesłanki pochodzące z zewnętrznych źródeł finansowania, np.:

-  utrata wartości rynkowej danego składnika aktywów odnotowana w ciągu okresu jest znacznie większa od utraty, której można było się spodziewać w wyniku upływu czasu i zwykłego użytkowania,

-  w ciągu roku nastąpiły lub nastąpią w niedalekiej przyszłości znaczące i niekorzystne dla Grupy zmiany o charakterze technologicznym, rynkowym, gospodarczym, prawnym w otoczeniu, w którym Grupa prowadzi działalność,

-  wartość bilansowa aktywów netto Grupy sporządzającej sprawozdanie jest wyższa od wartości ich rynkowej kapitalizacji.

  przesłanki pochodzące z wewnętrznych źródeł informacji, np.:

-  dostępne są dowody, że nastąpiła utrata przydatności danego składnika aktywów lub jego fizyczne uszkodzenie,

-  dostępne są dowody pochodzące ze sprawozdawczości wewnętrznej świadczące o tym, że ekonomiczne wyniki uzyskiwane przez dany składnik aktywów są lub w przyszłości będą gorsze od oczekiwanych.

W przypadku, gdy stwierdzono istnienie takich przesłanek lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu. Dla potrzeb oceny utraty wartości aktywa grupuje się na najniższym poziomie, dla którego występują możliwe do zidentyfikowania przepływy pieniężne. W sytuacji, gdy składnik aktywów nie generuje przepływów pieniężnych, które są w znacznym stopniu niezależnymi od przepływów generowanych przez inne aktywa, analizę przeprowadza się dla grupy aktywów generujących przepływy pieniężne, do której należy dany składnik aktywów.

Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które są w większości niezależne od generowanych przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania odzwierciedlającej bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od momentu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po uwzględnieniu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako przychód. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.

Aktywa finansowe

Klasyfikacja aktywów finansowych

Aktywa finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii wyceny:

  wyceniane według zamortyzowanego kosztu,

  wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,

  wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.

Grupa klasyfikuje składnik aktywów finansowych na podstawie modelu biznesowego Grupy w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych (tzw. „kryterium SPPI”). Grupa dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmianie ulega model zarządzania tymi aktywami.

Wycena na moment początkowego ujęcia

Z wyjątkiem niektórych należności z tytułu dostaw i usług, w momencie początkowego ujęcia Grupa wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia tych aktywów finansowych.

Zaprzestanie ujmowania

Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, w sytuacji gdy:

  prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły, lub

  prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych zostały przeniesione, a Grupa dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.

Wycena po początkowym ujęciu

Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe klasyfikowane są do jednej z czterech kategorii:

  Instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie,

  Instrumenty dłużne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

  Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

  Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:

  składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, oraz

  warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.

Do kategorii aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Grupa klasyfikuje:

  należności handlowe,

  pożyczki spełniające test klasyfikacyjny SPPI, które zgodnie z modelem biznesowym wykazywane są jako utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych,

  środki pieniężne i ekwiwalenty.

Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w rachunku zysków i strat w pozycji „Przychody finansowe”.

Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:

  składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych; oraz

  warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.

Przychody z tytułu odsetek, różnice kursowe oraz zyski i straty z tytułu utraty wartości ujmowane są w wyniku finansowym i obliczane w taki sam sposób jak w przypadku aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem. Pozostałe zmiany wartości godziwej ujmowane są w przez inne całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub strata uprzednio rozpoznana w innych całkowitych dochodach zostają przeklasyfikowane z pozycji kapitału własnego do wyniku finansowego.

Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w rachunku zysków i strat w pozycji „Przychody finansowe”.

Instrumenty kapitałowe – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

W momencie początkowego ujęcia Grupa może dokonać nieodwołalnego wyboru dotyczącego ujmowania w innych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej inwestycji w instrument kapitałowy, który nie jest przeznaczony do obrotu ani nie jest warunkową zapłatą ujętą przez jednostkę przejmującą w ramach połączenia jednostek, do którego ma zastosowanie MSSF 3. Wybór taki dokonywany jest oddzielnie dla każdego instrumentu kapitałowego. Skumulowane zyski lub straty poprzednio ujęte w innych całkowitych dochodach nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku finansowego. Dywidendy ujmowane są w rachunku zysków i strat wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy, chyba że w oczywisty sposób stanowią one odzyskanie części kosztów inwestycji.

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Składnik aktywów finansowych, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Zysk lub stratę z wyceny inwestycji dłużnych do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym.

Dywidendy ujmowane są w rachunku zysków i strat/ sprawozdaniu z całkowitych dochodów wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy.

Do kategorii instrumentów kapitałowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa klasyfikuje nienotowane instrumenty kapitałowe

Kompensowanie aktywów finansowych i zobowiązań finansowych

W sytuacji, gdy Grupa:

  posiada ważny tytuł prawny do dokonania kompensaty ujętych kwot oraz

  zamierza rozliczyć się w kwocie netto albo jednocześnie zrealizować składnik aktywów i wykonać zobowiązanie

składnik aktywów finansowych i zobowiązanie finansowe kompensuje się i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto.

Porozumienie ramowe opisane w MSR 32.50 nie stanowi podstawy do kompensaty, jeżeli nie zostaną spełnione obydwa kryteria opisane powyżej.

 Utrata wartości aktywów finansowych

Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych (ang. expected credit losses, „ECL”) związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu i wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.

W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia przy użyciu macierzy rezerw. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.

W przypadku pozostałych aktywów finansowych, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.

Grupa wycenia oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentów finansowych uwzględniając:

  obiektywną i ważoną prawdopodobieństwem kwotę straty kredytowej w okresie trwania umowy, którą ustala się oceniając szereg możliwych wyników,

  wartość pieniądza w czasie,

racjonalne i udokumentowane informacje, które są dostępne bez nadmiernych kosztów i starań na dzień sprawozdawczy, dotyczące przeszłych zdarzeń, obecnych warunków i prognoz dotyczących przeszłych warunków gospodarczych.

Grupa ocenia, że niewykonanie zobowiązania przez dłużnika następuje w przypadku, gdy opóźnienie w spłacie przekroczy 90 dni.

Pochodne instrumenty finansowe i zabezpieczenia

Instrumenty pochodne, z których korzysta Grupa w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami kursów wymiany walut, to przede wszystkim kontrakty walutowe typu forward. Tego rodzaju pochodne instrumenty finansowe są wyceniane do wartości godziwej. Instrumenty pochodne wykazuje się jako aktywa, gdy ich wartość jest dodatnia, i jako zobowiązania – gdy ich wartość jest ujemna.

Zyski i straty z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów pochodnych, które nie spełniają zasad rachunkowości zabezpieczeń są bezpośrednio odnoszone do zysku lub straty netto roku obrotowego.

Wartość godziwa walutowych kontraktów forward jest ustalana poprzez odniesienie do bieżących kursów terminowych (forward) występujących przy kontraktach o podobnym terminie zapadalności.

W rachunkowości zabezpieczeń, zabezpieczenia klasyfikowane są jako:

  zabezpieczenie wartości godziwej, zabezpieczające przed ryzykiem zmian wartości godziwej ujętego składnika aktywów lub zobowiązania, lub

  zabezpieczenie przepływów środków pieniężnych, zabezpieczające przed zmianami przepływów środków pieniężnych, które przypisać można konkretnemu rodzajowi ryzyka związanego z ujętym składnikiem aktywów, zobowiązaniem lub prognozowaną transakcją lub

  zabezpieczenie udziałów w aktywach netto w podmiocie zagranicznym.

Zabezpieczenie ryzyka walutowego uprawdopodobnionego przyszłego zobowiązania jest rozliczane jako zabezpieczenie przepływów pieniężnych.

W momencie ustanowienia zabezpieczenia, Grupa formalnie wyznacza i dokumentuje powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem oraz strategię ustanowienia zabezpieczenia. Dokumentacja zawiera identyfikację instrumentu zabezpieczającego, zabezpieczanej pozycji lub transakcji, charakter zabezpieczanego ryzyka, a także sposób, w jaki Grupa będzie oceniać, czy powiązanie zabezpieczające spełnia wymogi efektywności zabezpieczenia (w tym analizę źródeł nieefektywności zabezpieczenia oraz opis sposobu, w jaki ustala się wskaźnik zabezpieczenia). Powiązanie zabezpieczające kwalifikuje się do rachunkowości zabezpieczeń, jeśli spełnia wszystkie następujące wymogi efektywności:

  istnieje powiązanie ekonomiczne między pozycją zabezpieczaną a instrumentem zabezpieczającym,

  ryzyko kredytowe nie ma przeważającego wpływu na zmiany wartości wynikające z tego powiązania ekonomicznego,

 wskaźnik zabezpieczenia powiązania zabezpieczającego jest taki sam jak wskaźnik wynikający z wielkości pozycji zabezpieczanej, którą Grupa faktycznie zabezpiecza, oraz wielkości instrumentu zabezpieczającego, którą Grupa faktycznie stosuje do zabezpieczenia tejże wartości pozycji zabezpieczanej.

Zapasy

Zapasy wycenia się według niższej z dwóch wartości: cenie / koszcie wytworzenia i możliwej do uzyskania cenie sprzedaży netto.

Na koszt wytworzenia zapasów składają się wszystkie koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzenia zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu.

Koszty zakupu zapasów składają się z ceny zakupu, cła, pozostałych podatków, kosztów transportu, załadunku i wyładunku oraz innych kosztów dających się bezpośrednio przyporządkować do pozyskania wyrobów gotowych, materiałów i usług.

Materiały - Grupa stosuje do wyceny zapasów materiałów cenę nabycia. Jedynie w przypadkach, gdy nie jest możliwe przyporządkowanie kosztów transportu materiałów, zapas materiałów wycenia się w wartości nieuwzględniającej kosztów transportu. Grupa biorąc pod uwagę kryterium istotności rozlicza je proporcjonalnie do zużytych materiałów na poszczególnych zleceniach produkcji w toku i na zapas.

Wyroby gotowe - Zapasy wyrobów gotowych wycenia się w koszcie wytworzenia nie wyższej od ceny sprzedaży netto. Na koszt wytworzenia zapasów wyrobów gotowych składają się koszty związane bezpośrednio z jednostką produkcji, takie jak robocizna bezpośrednia oraz systematycznie rozłożone, stałe i zmienne pośrednie koszty produkcji, poniesione przy przetwarzaniu materiałów w wyroby gotowe. Dla celów przypisania stałych pośrednich kosztów produkcji do kosztów przetworzenia zapasów przyjmuje się normalną zdolność produkcyjną urządzeń produkcyjnych, rozumianą jako produkcję na średnim poziomie, której uzyskania oczekuje się w czasie kilku okresów, w typowych okolicznościach, z uwzględnieniem utraty zdolności produkcyjnej wynikającej z planowanych remontów.

Rozchody zapasów są wyceniane przy wykorzystaniu metody FIFO (pierwsze weszło pierwsze wyszło). Jednostka stosuje tę sama metodę ustalania ceny nabycia lub kosztu wytworzenia w przypadku zapasów mających ten sam charakter i przeznaczenie. W momencie sprzedaży zapasów wartość bilansową tych zapasów ujmuje się jako koszt okresu, w którym ujmowane są odnośne przychody.

Odpisy aktualizujące wartość zapasów

Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych związane z utratą ich wartości lub wyceną na dzień bilansowy obciążają pozostałe koszty operacyjne. W przypadku ustania przyczyny dokonania odpisu aktualizującego wartość rzeczowych składników obrotowych jest odnoszona na dobro pozostałych przychodów operacyjnych.

Grupa na dzień bilansowy dokonuje analizy przydatności zapasów zalegających powyżej jednego roku i w przypadku utraty wartości dokonuje odpisu aktualizującego.

Utrata wartości zapasów następuje wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, iż posiadane materiały lub wyroby gotowe nie przyniosą w przyszłości przewidywanych korzyści ekonomicznych ze względu na skutek:

  zepsucia, uszkodzenia

  całkowitej lub częściowej utraty przydatności,

  spadku cen sprzedaży.

Świadectwa efektywności energetycznej

Otrzymane nieodpłatnie świadectwa efektywności energetycznej prezentowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w wartości nominalnej, czyli w wartości zerowej. Zakupione świadectwa są ujmowane w cenie nabycia.

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

Należności z tytułu dostaw i usług są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem odpisu na oczekiwane straty kredytowe w całym okresie życia.

W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe.

Pozostałe należności obejmują w szczególności zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz zapasów. Zaliczki są prezentowane zgodnie z charakterem aktywów, do jakich się odnoszą – odpowiednio jako aktywa trwałe lub obrotowe. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu.

Należności budżetowe prezentowane są w ramach pozostałych aktywów niefinansowych, z wyjątkiem należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, które stanowią w bilansie odrębną pozycję.

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.

Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.

Kredyty bankowe

W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe są ujmowane według wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki. Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem. Kredyty w rachunku bieżącym (overdraft) zalicza się do zobowiązań krótkoterminowych niezależnie od okresu na jaki została zawarta umowa i kiedy przypada ostateczny termin jego spłaty.

Przychody i koszty są ujmowane w zysku lub stracie z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia metodą efektywnej stopy procentowej.

Zobowiązania finansowe oraz instrumenty kapitałowe

Zobowiązania finansowe oraz instrumenty kapitałowe są klasyfikowane w zależności od ich treści ekonomicznej wynikającej z zawartych umów. Instrumenty kapitałowe wyemitowane przez Grupę ujmowane są w wartości uzyskanych wpływów pomniejszonych o bezpośrednie koszty emisji.

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty.

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane do kategorii wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy. Zobowiązania finansowe są klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, jeżeli zostały nabyte dla celów sprzedaży w niedalekiej przyszłości. Instrumenty pochodne, włączając wydzielone instrumenty wbudowane, są również klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, chyba że są uznane za efektywne instrumenty zabezpieczające.

Na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku żadne zobowiązania finansowe nie zostały zakwalifikowanie do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w zysku lub stracie jako koszty lub przychody finansowe, za wyjątkiem zmian z tytułu własnego ryzyka kredytowego dla zobowiązań finansowych pierwotnie zakwalifikowanych do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, które ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach.

Inne zobowiązania finansowe niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy, są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.

Grupa wyłącza ze swojego bilansu zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło – to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł. Zastąpienie dotychczasowego instrumentu dłużnego przez instrument o zasadniczo różnych warunkach dokonywane pomiędzy tymi samymi podmiotami Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego.

W przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, która nie powoduje zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym. Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem oryginalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.

Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług, zobowiązania wobec ZUS, zobowiązania z tytułu wynagrodzeń. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.

Modyfikacja zobowiązań finansowych i zmiana oczekiwanych przepływów pieniężnych z zobowiązań finansowych

Przepływy pieniężne dotyczące zobowiązania finansowego mogą ulec zmianie na skutek zmiany warunków umownych lub oczekiwań w zakresie szacowanych przepływów pieniężnych na potrzeby wyceny zobowiązania finansowego zamortyzowanym kosztem.

Zmiana warunków umownych

W przypadku zmiany warunków umownych zobowiązania finansowego Grupa analizuje, czy modyfikacja przepływów pieniężnych miała charakter istotny, czy też nie. Grupa stosuje zarówno kryterium ilościowe jak i jakościowe w celu zidentyfikowania istotnej modyfikacji prowadzącej do zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania finansowego.

Za istotną modyfikację Grupa uznaje zmianę zdyskontowanej wartości bieżącej przepływów pieniężnych wynikających z nowych warunków, w tym wszelkich płatności dokonanych, pomniejszonych o płatności otrzymane i zdyskontowanych przy zastosowaniu pierwotnej efektywnej stopy procentowej, o nie mniej niż 10% od zdyskontowanej wartości bieżącej pozostałych przepływów pieniężnych z tytułu pierwotnego zobowiązania finansowego.

Niezależnie od kryterium ilościowego, modyfikacja zostaje uznana za istotną w następujących przypadkach:

  przewalutowanie zobowiązania finansowego, o ile nie zostało to z góry określone w warunkach umowy,

  zamiana kredytodawcy,

  istotne wydłużenie okresu finansowania w stosunku do pierwotnego okresu finansowania,

  zmiana stopy procentowej ze zmiennej na stałą i na odwrót,

  zmiana formy prawnej/rodzaju instrumentu finansowego.

Istotną modyfikację zobowiązania finansowego Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego.

W przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, która nie powoduje zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym. Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem oryginalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.

Zmiana oczekiwanych przepływów pieniężnych

W przypadku zobowiązań finansowych o zmiennej stopie okresowe przeszacowanie przepływów pieniężnych mające odzwierciedlać zmiany rynkowych stóp procentowych skutkuje zmianą efektywnej stopy procentowej.

W przypadku gdy Grupa zmienia oszacowania co do płatności z tytułu zobowiązania finansowego (z wyłączeniem zmian dotyczących modyfikacji umownych przepływów pieniężnych), dokonywana jest korekta wartości bilansowej zobowiązania finansowego tak, aby wartość ta odzwierciedlała rzeczywiste i zmienione oszacowane przepływy pieniężne wynikające z umowy. Grupa ustala wartość bilansową zobowiązania finansowego według zamortyzowanego kosztu jako wartość bieżącą szacowanych przyszłych przepływów pieniężnych wynikających z umowy, które są dyskontowane według pierwotnej efektywnej stopy procentowej instrumentu finansowego. Różnica w wycenie jest ujmowana jako przychody lub koszty w wyniku finansowym.

Rezerwy

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi.

W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.

Świadczenia pracownicze

Zgodnie z zakładowymi systemami wynagradzania pracownicy Grupy mają prawo do nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych. Nagrody jubileuszowe są wypłacane pracownikom po przepracowaniu określonej liczby lat. Odprawy emerytalne są wypłacane jednorazowo, w momencie przejścia na emeryturę. Wysokość odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych zależy od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. Grupa tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych w celu przyporządkowania kosztów do okresów, których dotyczą. Według MSR 19 nagrody jubileuszowe są innymi długoterminowymi świadczeniami pracowniczymi, natomiast odprawy emerytalne są programami określonych świadczeń po okresie zatrudnienia. Wartość bieżąca tych zobowiązań na każdy dzień bilansowy jest obliczona przez niezależnego aktuariusza.

Naliczone zobowiązania są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane,
z uwzględnieniem rotacji zatrudnienia i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są o dane historyczne.

Ponowna wycena zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych dotyczących programów określonych świadczeń obejmująca zyski i straty aktuarialne ujmowana jest w innych całkowitych dochodach i nie podlega późniejszej reklasyfikacji do zysku lub straty.

Grupa rozpoznaje następujące zmiany w zobowiązaniach netto z tytułu określonych świadczeń w ramach odpowiednio kosztu własnego sprzedaży, kosztów ogólnego zarządu oraz kosztów sprzedaży, na które składają się:

-  koszty zatrudnienia (w tym między innymi koszty bieżącego zatrudnienia, kosztów przeszłego zatrudnienia),

-  odsetki netto od zobowiązania netto z tytułu określonych świadczeń.

Metody wyceny świadczeń pracowniczych

Grupa na dzień bilansowy dokonuje wyceny świadczeń pracowniczych z tytułu nagród jubileuszowych i odpraw emerytalnych metodami aktuarialnymi.

Na informacje dotyczące programu świadczeń pracowniczych składały się:

-  wyciągi z obowiązującego Układu Zbiorowego Pracy,

-  dane o strukturze zatrudnionych pracowników wg wieku, płci, stażu pracy

-  dane o odejściach pracowników wg wieku i płci.

Założenia techniczne oraz zasady wyliczeń stosowane w Jednostce Dominującej oraz spółkach zależnych objętych konsolidacją.

Parametrami, które mają istotny wpływ na wysokość wartości obecnej zobowiązań są:

-  stopa mobilności (rotacja) pracowników

-  stopa procentowa

-  stopa wzrostu płac.

Pierwszym z parametrów są założenia dotyczące mobilności zatrudnionych pracowników. Zastosowano współczynniki zależne od wieku w sposób następujący:

-  dla osób w wieku do 40 lat – 5%

-  dla osób w wieku od 41 do 45 lat – 4%

-  dla osób w wieku od 46 do 50 lat – 3%

-  dla osób w wieku powyżej 50 lat – 1%

Kalkulacja rezerw została poczyniona dla osób zatrudnionych na dzień 31 grudnia 2021 i nie dotyczy osób, które zostaną przyjęte do pracy w przyszłości.

Wyliczenia polegają na wyznaczeniu obecnej (zdyskontowanej) wartości nagrody jubileuszowej lub odprawy emerytalnej, do której pracownik nabył prawo wg stanu na dzień kalkulacji proporcjonalnie do ilorazu stażu pracownika w momencie kalkulacji w stosunku do stażu w momencie wypłaty nagrody lub świadczenia. Wartość bieżąca tych zobowiązań na każdy dzień bilansowy jest obliczona przez niezależnego aktuariusza. Do wyliczeń przyjęto stopę dyskontową w wysokości 1,3%, długookresową roczną stopę wzrostu wynagrodzeń na poziomie 1,8%. Informacje demograficzne przyjęto zgodnie z tablicami Trwania Życia publikowanymi przez GUS.

Ponowna wycena zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych dotyczących programów określonych świadczeń obejmująca zyski i straty aktuarialne ujmowana jest w innych całkowitych dochodach i nie podlega późniejszej reklasyfikacji do zysku lub straty.

Grupa ponosi koszty związane z funkcjonowaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych („PPK”) poprzez dokonywanie wpłat do wybranego funduszu. Stanowią one świadczenia po okresie zatrudnienia w formie programu określonych składek. Grupa rozpoznaje koszty wpłat na PPK w tej samej pozycji kosztów, w której ujmuje koszty wynagrodzeń, od których są naliczane. Zobowiązania z tytułu PPK są prezentowane w ramach pozostałych zobowiązań.

Przychody

a)  Przychody z umów z klientami

Grupa stosuje MSSF 15 Przychody z umów z klientami do wszystkich umów z klientami, z wyjątkiem umów leasingowych objętych zakresem MSSF 16 Leasing, instrumentów finansowych i innych praw lub zobowiązań umownych objętych zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe, MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne, MSR 27 Jednostkowe sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach.

Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu dóbr i usług do klienta, w wartości odzwierciedlającej cenę oczekiwaną przez Grupę, w zamian za przekazanie tych dóbr i usług. Zasady te są stosowane przy wykorzystaniu modelu pięciu kroków:

-  zidentyfikowano umowę z klientem,

-  zidentyfikowano zobowiązania do wykonania świadczenia w ramach umowy z klientem,

-  określono cenę transakcji,

-  dokonano alokacji ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,

-  ujęto przychody w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.

Identyfikacja umowy z klientem

Grupa ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:

-  strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;

-  Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;

-  Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;

-  umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych Grupy); oraz

-  jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.

Oceniając, czy otrzymanie kwoty wynagrodzenia jest prawdopodobne, Grupa uwzględnia jedynie zdolność i zamiar zapłaty kwoty wynagrodzenia przez klienta w odpowiednim terminie. Kwota wynagrodzenia, które będzie przysługiwało Grupie, może być niższa niż cena określona w umowie, jeśli wynagrodzenie jest zmienne, ponieważ Grupa może zaoferować klientowi ulgę cenową.

Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia

W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.

Dobro lub usługa przyrzeczone klientowi są odrębne, jeżeli spełnione są obydwa następujące warunki:

-  klient może odnosić korzyści z dobra lub usługi albo bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami, które są dla niego łatwo dostępne, oraz

-  zobowiązanie Grupy do przekazania dobra lub usługi na rzecz klienta można zidentyfikować jako odrębne w stosunku do innych zobowiązań określonych w umowie.

Ustalenie ceny transakcyjnej

W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot.

Wynagrodzenie zmienne

Jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, Grupa oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta. Grupa szacuje kwotę wynagrodzenia zmiennego, stosując jedną z następujących metod w zależności od tego, która z nich pozwoli Grupie dokładniej przewidzieć kwotę wynagrodzenia, do którego jest uprawniona:

-  wartość oczekiwana – wartość oczekiwana to suma iloczynów możliwych kwot wynagrodzenia i odpowiadających im prawdopodobieństw wystąpienia. Wartość oczekiwana może być właściwym szacunkiem kwoty wynagrodzenia zmiennego, jeśli Grupa zawiera dużą liczbę podobnych umów.

-  wartość najbardziej prawdopodobna – wartość najbardziej prawdopodobna to pojedyncza, najbardziej prawdopodobna kwota z przedziału możliwych kwot wynagrodzenia (tj. pojedynczy najbardziej prawdopodobny wynik umowy). Wartość najbardziej prawdopodobna może być właściwym szacunkiem kwoty wynagrodzenia zmiennego, jeśli umowa ma tylko dwa możliwe wyniki (na przykład Grupa albo uzyskuje premię za wyniki, albo nie).

Grupa zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych skumulowanych przychodów w momencie, kiedy ustanie niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego.

Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia

Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.

Spełnianie zobowiązań do wykonania świadczenia

Grupa ujmuje przychody w trakcie spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi. W odniesieniu do umów dotyczących usług ciągłych, na podstawie których Grupa ma prawo do otrzymania od klienta wynagrodzenia w kwocie, która odpowiada bezpośrednio wartości, jaką dla klienta ma świadczenie dotychczas wykonane, Grupa ujmuje przychód w kwocie, którą ma prawo zafakturować.

Wynagrodzenie zleceniodawcy a wynagrodzenie pośrednika

W przypadku, gdy w dostarczanie dóbr lub usług klientowi zaangażowany jest inny podmiot, Grupa określa czy charakter przyrzeczenia Grupy stanowi zobowiązanie do wykonania świadczenia polegającego na dostarczeniu określonych dóbr lub usług (w tym przypadku Grupa jest zleceniodawcą) czy też na zleceniu innemu podmiotowi dostarczenia tych dóbr lub usług (w tym przypadku Grupa jest pośrednikiem).

Grupa jest zleceniodawcą, jeśli sprawuje kontrolę nad przyrzeczonym dobrem lub usługą przed ich przekazaniem klientowi. Grupa nie musi jednak działać jako zleceniodawca, jeśli uzyskuje tytuł prawny do produktu tylko chwilowo, zanim zostanie on przeniesiony na klienta. Grupa występująca w umowie jako zleceniodawca może sama wypełnić zobowiązanie do wykonania świadczenia lub może powierzyć wypełnienie tego zobowiązania lub jego części innemu podmiotowi (np. podwykonawcy) w jej imieniu. W takiej sytuacji Grupa ujmuje przychody w kwocie wynagrodzenia brutto, do którego – zgodnie z jej oczekiwaniem – będzie uprawniona w zamian za przekazane dobra lub usługi.

Grupa działa jako pośrednik, jeśli jej zobowiązanie do wykonania świadczenia polega na zapewnieniu dostarczenia dóbr lub usług przez inny podmiot. W takim przypadku Grupa ujmuje przychody w kwocie jakiejkolwiek opłaty lub prowizji, do której – zgodnie z jej oczekiwaniem – będzie uprawniona w zamian za zapewnienie dostarczenia dóbr lub usług przez inny podmiot.

Wynagrodzenie zmienne

Niektóre umowy z klientami zawierają kwoty zmienne wynagrodzenia w związku z powykonawczym rozliczeniem ceny w zależności od ostatecznego ciężaru wykonywanych elementów lub nakładaniem kar. Zgodnie z MSSF 15, jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, jednostka oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta i zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych skumulowanych przychodów w momencie, kiedy ustanie niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego.

Istotny komponent finansowania

W przypadku umów z klientami, dla których okres pomiędzy przekazaniem przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi a momentem zapłaty za dobro lub usługę przekracza jeden rok Grupa ocenia, czy umowy zawierają istotny element finansowania. W celu ustalenia ceny transakcyjnej, Grupa koryguje przyrzeczoną kwotę wynagrodzenia o istotny komponent finansowania stosując stopę dyskontową, która zostałaby zastosowana w przypadku zawarcia oddzielnej transakcji finansowania pomiędzy jednostką a jej klientem w momencie zawarcia umowy.

Grupa zdecydowała się nie korygować przyrzeczonej kwoty wynagrodzenia o wpływ istotnego elementu finansowania, jeżeli w momencie zawarcia umowy oczekuje, że okres od momentu przekazania przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi do momentu zapłaty za dobro lub usługę przez klienta wyniesie nie więcej niż jeden rok. Dlatego też, dla krótkoterminowych zaliczek Grupa nie wydzieliła istotnego elementu finansowania.

Gwarancje

Grupa udziela gwarancji na sprzedane produkty, które stanowi zapewnienie klienta, że dany produkt jest zgodny z ustaloną przez strony specyfikacją. Grupa ujmuje takie gwarancje zgodnie z MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe. W przypadku wystąpienia niestandardowej umowy z klientem zawierającej gwarancje rozszerzone to gwarancje takie stanowią oddzielną usługę – ujmowaną jako zobowiązanie do wykonania świadczenia, do której przypisuje się część ceny transakcyjnej.

Aktywowane koszty doprowadzenia do zawarcia umowy

Grupa ujmuje dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem jako składnik aktywów, jeżeli spodziewa się, że koszty te odzyska. Dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy to koszty ponoszone przez jednostkę w celu doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem, których jednostka nie poniosłaby, jeżeli umowa nie zostałaby zawarta. Dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy obejmują np. prowizję od sprzedaży, Koszty doprowadzenia do zawarcia umowy ponoszone bez względu na to, czy umowa została zawarta, ujmuje się jako koszty w momencie ich poniesienia, chyba że koszty te wyraźnie obciążają klienta bez względu na to, czy umowa zostanie zawarta. Grupa ujmuje dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy jako koszty w momencie ich poniesienia, jeśli okres amortyzacji składnika aktywów, który w przeciwnym razie zostałby ujęty przez Grupę, wynosi jeden rok lub krócej. Składnik aktywów jest systematycznie amortyzowany, z uwzględnieniem okresu przekazywania klientowi dóbr lub usług, z którymi jest powiązany.

Grupa dokonuje aktualizacji okresu amortyzacji, aby odzwierciedlić istotną zmianę oczekiwanego okresu przekazywania klientowi dóbr lub usług, z którymi powiązany jest składnik aktywów. Grupa korzysta z praktycznego uproszczenia na podstawie MSSF15.129.

Aktywa z tytułu umowy

W ramach aktywów z tytułu umowy Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest uzależnione od warunku innego niż upływ czasu (na przykład od przyszłych świadczeń jednostki). Grupa ocenia, czy nie nastąpiła utrata wartości składnika aktywów z tytułu umowy na takiej samej zasadzie jak w przypadku składnika aktywów finansowych zgodnie z MSSF 9.

Należności

W ramach należności Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest bezwarunkowe (jedynym warunkiem wymagalności wynagrodzenia jest upływ określonego czasu). Grupa ujmuje należność zgodnie z MSSF 9. W momencie początkowego ujęcia należności z tytułu umowy wszelkie różnice pomiędzy wyceną należności zgodnie z MSSF 9 a odpowiadającą jej wcześniej ujętą kwotą przychodów Grupa ujmuje jako koszt (strata z tytułu utraty wartości).

Zobowiązania z tytułu umowy

W ramach zobowiązań z tytułu umowy Grupa ujmuje otrzymane lub należne od klienta wynagrodzenie, z którym wiąże się obowiązek przekazania klientowi dóbr lub usług.

Aktywa z tytułu prawa do zwrotu

W ramach aktywów z tytułu prawa do zwrotu Grupa ujmuje prawo do odzyskania produktów od klientów po wywiązaniu się ze zobowiązania do zwrotu zapłaty.

Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia

Grupa ujmuje zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia, jeżeli po jego otrzymaniu oczekuje, że zwróci jego część lub całość klientowi. Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia wycenia się w kwocie otrzymanego wynagrodzenia (lub należności), do którego – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – nie jest ona uprawniona (tj. w wysokości kwot nieujętych w cenie transakcyjnej). Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia (oraz odpowiednia zmiana ceny transakcyjnej oraz wynikająca z niej zmiana zobowiązania z tytułu umowy) jest aktualizowane na koniec każdego okresu sprawozdawczego w związku ze zmianami okoliczności.

Koszty badań i rozwoju

Grupa nie ponosiła kosztów z tytułu badań i prac rozwojowych w okresie.

Pozostałe przychody i koszty operacyjne

Pozostałe przychody i koszty operacyjne obejmują ogół przychodów i kosztów nie związanych bezpośrednio ze zwykłą działalnością operacyjną, a wywierających wpływ na wynik finansowy (np.: odszkodowania, reklamacje, naprawy gwarancyjne).

Rozliczanie rządowych dotacji (tarcza COVID)

Zgodnie z MSR 20 Grupa wykazuje otrzymane dotacje rządowe jako zwiększenie pozostałych przychodów operacyjnych w okresie, w którym ta pomoc został udzielona. Zapewnia to współmierność z odpowiadającymi tym przychodom kosztami.

Przychody i koszty finansowe

Przychody i koszty finansowe stanowią wynik operacji finansowych. Przychody i koszty finansowe obejmują m. in. odsetki od kredytów i pożyczek, różnice kursowe, prowizje itp.

Koszty odsetek

Zgodnie z MSR 23:

-  Koszty finansowania zewnętrznego, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów, aktywuje się jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów,

-  Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających dłuższego czasu, aby mogły być zdatne do użytkowania lub odsprzedaży, są doliczane do kosztów wytworzenia takich środków trwałych, aż do momentu oddania tych środków trwałych do użytkowania.

W zakresie, w jakim środki pożycza się specjalnie w celu pozyskania dostosowywanego składnika aktywów, kwotę kosztów finansowania zewnętrznego, którą można aktywować jako część tego składnika aktywów, ustala się jako różnicę między rzeczywistymi kosztami finansowania zewnętrznego poniesionymi z tytułu danej pożyczki lub kredytu w danym okresie, a przychodami z tytułu tymczasowego zainwestowania pożyczonych środków.

Aktywowanie kosztów finansowania zewnętrznego jako części ceny nabycia lub kosztu wytworzenia dostosowywanego składnika aktywów rozpoczyna się, gdy:

-  ponoszone są nakłady na ten składnik aktywów,

-  ponoszone są koszty finansowania zewnętrznego oraz

-  działania niezbędne do przygotowania składnika aktywów do jego zamierzonego użytkowania lub sprzedaży są w toku.

Aktywowanie kosztów finansowania zewnętrznego zawiesza się w przypadku przerwania na dłuższy czas aktywnego prowadzenia działalności inwestycyjnej.

Poza tym aktywowania kosztów finansowania zewnętrznego zaprzestaje się wówczas, gdy zasadniczo wszystkie działania niezbędne do przygotowania dostosowywanego składnika aktywów do zamierzonego użytkowania lub sprzedaży są zakończone. Przychody z inwestycji uzyskane w wyniku krótkoterminowego inwestowania pozyskanych środków a związane z powstawaniem środków trwałych pomniejszają wartość skapitalizowanych kosztów finansowania zewnętrznego. Wszelkie pozostałe koszty finansowania zewnętrznego są odnoszone bezpośrednio w rachunek zysków i strat w okresie, w którym zostały poniesione. W 2021 roku ani w 2020 roku Grupa nie aktywowała kosztów finansowania zewnętrznego.

Podatki

a)  Podatek dochodowy bieżący

Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy.

b)  Podatek dochodowy odroczony

Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i zobowiązań a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.

Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:

  z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową, oraz

  w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.

Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:

  z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową, oraz

  w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.

Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.

Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą: w innych całkowitych dochodach dotyczący pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczący pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.

Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.

c)  Podatek od towarów i usług

Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

  gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej oraz

  należności i zobowiązań, które są wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług.

Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako część należności lub zobowiązań.

Niepewność związana z ujmowaniem podatku dochodowego

Jeżeli w ocenie Grupy jest prawdopodobne, że podejście Grupy do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych będzie zaakceptowane przez organ podatkowy, Grupa określa dochód do opodatkowania (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, niewykorzystane straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe z uwzględnieniem podejścia do opodatkowania planowanego lub zastosowanego w swoim zeznaniu podatkowym. Oceniając to prawdopodobieństwo, Grupa przyjmuje, że organy podatkowe uprawnione do skontrolowania i zakwestionowania sposobu traktowania podatkowego przeprowadzą taką kontrolę i będą miały dostęp do wszelkich informacji.

Jeżeli Grupa stwierdzi, że nie jest prawdopodobne, że organ podatkowy zaakceptuje podejście Grupy do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych, wówczas Grupa odzwierciedla skutki niepewności w ujęciu księgowym podatku w okresie, w którym to ustaliła. Grupa ujmuje zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego z wykorzystaniem jednej z dwóch niżej wymienionych metod, w zależności od tego, która z nich lepiej odzwierciedla sposób, w jaki niepewność może się zmaterializować:

-  Grupa określa najbardziej prawdopodobny scenariusz – jest to pojedyncza kwota spośród możliwych wyników lub

-  Grupa ujmuje wartość oczekiwaną - jest to suma kwot ważonych prawdopodobieństwem spośród możliwych wyników.

Zysk przypadający na jedną akcję

Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym. Grupa nie prezentuje rozwodnionego zysku/ straty na akcję, ponieważ nie występują rozwadniające potencjalne akcje zwykłe.

11.  WPŁYW COVID-19 NA DZIAŁALNOŚĆ GRUPY 

W okresie sprawozdawczym, a także po jego zakończeniu - do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania, w Grupie Kapitałowej Zamet, z powodu pandemii koronawirusa nie występowały takie zdarzenia jak przerwy w działalności produkcyjnej spółek czy rozwiązywanie przez kontrahentów trwających już umów. W okresie sprawozdawczym, Grupa Kapitałowa nie dokonywała odpisów z tytułu utraty wartości aktywów na skutek oszacowania wpływu pandemii COVID-19. Natomiast, wpływ gospodarczych i ekonomicznych następstw pandemii COVID-19 na wskaźniki makroekonomiczne i tym samym na otoczenie rynkowe Grupy Zamet, jest znaczący i długoterminowy, a w konsekwencji wpływa także na prezentowane wyniki finansowe. 

Dokonując analizy wpływu COVID-19 na działalność Grupy ZAMET, należy wziąć pod uwagę, że pandemia koronawirusa na świecie trwa od listopada 2019 roku. W 2020 roku w Grupie Kapitałowej Zamet zauważalny był postępujący spadek tempa oraz poziomu kontraktowania nowych zleceń, co wynikało z ogólnoświatowego (w tym krajowego) zwiększonego poziomu awersji do ryzyka i tym samym zmniejszeniu zapotrzebowania na dobra inwestycyjne, w których produkcji uczestniczy Grupa Zamet  W różnym stopniu, dotyczyło to wszystkich spółek produkcyjnych, reprezentujących poszczególne segmenty operacyjne, co zostało szerzej opisane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok 2020. Tendencje te, utrzymywały się również przez pierwsze półrocze 2021 roku, co miało odzwierciedlenie w niskim obłożeniu mocy produkcyjnych i w konsekwencji w wynikach finansowych za 2021 rok.

Poza celami wynikowymi w kontekście działalności Grupy Zamet, kluczowym wyzwaniem na rok 2021 było więc utrzymanie bezpiecznych parametrów zapewniających płynność finansową, utrzymanie zasobów personalnych w spółkach produkcyjnych oraz przede wszystkim – odbudowanie portfela zamówień i dywersyfikacja źródeł przychodów, szczególnie mając na uwadze rozwijające się rynki. Wskutek podejmowanych działań handlowych, inwestowania w rozwój oraz nowe kompetencje, a także mając na uwadze poprawę nastrojów inwestycyjnych w drugiej połowie 2021 roku, począwszy od trzeciego kwartału 2021 roku, odnotowaliśmy przyspieszenie w zakresie kontraktowania – przede wszystkim z segmentu morskiej energetyki wiatrowej, hutnictwa oraz segmentu osprzętu do maszyn ciężkich. W konsekwencji, w 2021 roku, spółka ta pozyskała kontrakty o łącznej wartości 235,0 mln PLN w stosunku do 106,1 mln PLN w 2020 roku. Należy jednak zauważyć, że skala wyhamowania inwestycji, a w konsekwencji niewielka ilość realizowanych przez inwestorów projektów w naturalny sposób wzmogła presję cenową ze strony ze strony klientów i otoczenia konkurencyjnego, co miało odzwierciedlenie na rentowność pozyskiwanych projektów. 

Dodatkowo nie bez znaczenia pozostają również pośrednie skutki pandemii w coraz większym stopniu znajdujące odzwierciedlenie we wskaźnikach makroekonomicznych takich jak inflacja i związana z nią dynamiczna presja płacowa, szczególnie w odniesieniu do zawodów deficytowych – spawaczy, ślusarzy, monterów konstrukcji stalowych, poziom stóp procentowych oraz ceny surowców mające wpływ na poziom produkcji przemysłowej.

12.     PRZEDSTAWIENIE INFORMACJI DOTYCZĄCYCH FAKTYCZNEGO I POTENCJALNEGO WPŁYWU WOJNY W UKRAINIE NA DZIAŁALNOŚĆ EMITENTA ORAZ GRUPY KAPITAŁOWEJ ZAMET

Pod koniec lutego 2022 roku rozpoczął się konflikt zbrojny wywołany agresją Federacji Rosyjskiej na niepodległa Ukrainę. Było to kolejne w stosunkowo krótkim okresie czasu bezprecedensowe wydarzenie mające wpływ na krajowe i międzynarodowe uwarunkowania dla prowadzenia biznesu w sektorach w jakich działa Grupa. 

Grupa nie jest narażona na bezpośrednie skutki powyższego konfliktu ponieważ:

Grupa nie prowadzi działalności w Ukrainie, Rosji lub Białorusi.

Grupa nie jest uzależniona od klientów, ani rynków finansowych w Ukrainie, Rosji lub Białorusi. kierunki sprzedaży Grupy obejmują głównie rynki skandynawskie, rynek UE a także rynek polski.

Klienci Grupy nie zostali objęci sankcjami ekonomicznymi, embargiem.

Zarząd identyfikuje jednak pośredni, wpływ wojny w Ukrainie na działalność Grupy Zamet, albowiem nieuniknionym jest wpływ wojny na sytuację makroekonomiczną i łańcuchy dostaw. 

W kontekście działalności Grupy zaistniała sytuacja ma wpływ przede wszystkim w dwóch obszarach:

dostępności i cen materiałów (stali),

W związku z faktem że istotna część stali wykorzystywana do produkcji maszyn i urządzeń na rynku polskim pochodziła z rynku rosyjskiego i ukraińskiego bezpośrednio po rozpoczęciu konfliktu zbrojnego podaż stali wykorzystywanej w procesach produkcyjnych została istotnie ograniczona i/lub tymczasowo wstrzymana. Dodatkowo, odnotowany został istotny wzrost cen stali (również o charakterze spekulacyjnym). W związku z prawdopodobnym niedoborem wsadu do produkcji w hutach u producentów stali, który w znacznej części był importowany ze wschodu (w tym z Ukrainy), prawdopodobnym jest niedobór surowców do produkcji stali i tym samym ograniczenia dostępności stali w dłuższym okresie. Jednocześnie zwiększeniu ulegnie zapotrzebowanie na ten surowiec, szczególnie ze strony przemysłu zbrojeniowego. Konsekwencją powyższego spodziewane jest utrzymanie wyższego poziomu cen stali w dłuższym okresie. Grupa na bieżąco analizuje poziom ryzyka związanego z dostępnością i cenami stali i podejmuje aktywne działania, w celu poszukiwania, we własnym zakresie jak również z klientami, alternatywnych źródeł zaopatrzenia dla nowych projektów. 

dostępności pracowników z Ukrainy.

Drugim ryzykiem związanym z wojną w Ukrainie jest ryzyko związane z niedoborem zasobów ludzkich, szczególnie w zawodach spawacz, ślusarz czy monter konstrukcji stalowych, albowiem przeciętnie, około 25%-30% personelu produkcji w zakładzie w Piotrkowie Trybunalskim, stanowią obywatele Ukrainy (w pozostałych zakładach są to indywidualne przypadki). Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania, większość personelu stanowiącego społeczność ukraińską w Grupie Zamet, zadeklarowała możliwość i wolę pozostania w Rzeczpospolitej Polsce oraz kontynuowania pracy. Mając na uwadze powyższe, podejmujemy szereg działań, aby pomóc obywatelom Ukrainy sprowadzić ich rodziny, a także udzielić innej niezbędnej pomocy i schronienia. W ten sposób także zmniejszamy ryzyko utraty tego personelu. 

Jednocześnie zjawisko to ma wpływ również na dostępność pracowników najemnych (w tym firm wyspecjalizowanych w tym zakresie) z usług których korzysta Grupa, dających możliwości stosunkowo szybkiego zwiększenia liczby pracowników w przypadkach konieczności zwiększenia mocy produkcyjnych.

Jednocześnie zwiększyliśmy intensywność działań rekrutacyjnych na rynku polskim.

13.  ZMIANA SZACUNKÓW, KOREKTA BŁĘDÓW, ZMIANA PREZENTACJI DANYCH FINANSOWYCH

W okresie bieżącym nie miały miejsca istotne zmiany szacunków, korekty błędów ani zmiany prezentacji danych finansowych.

14.  SEZONOWOŚĆ DZIAŁALNOŚCI

Z uwagi na charakter i rodzaj działalności Grupy, nie obserwuje się sezonowości oraz cykliczności prowadzonej działalności. Cykl produkcyjny maszyn wielkogabarytowych, w zależności od rodzaju konstrukcji, może wynosić od 3 miesięcy do 2 lat.

15.  Segmenty branżowe 

Dla celów zarządczych, Grupa Kapitałowa została podzielona na następujące segmenty operacyjne w oparciu o wytwarzane produkty i świadczone usługi:

 

Żaden z segmentów operacyjnych Grupy nie został połączony z innym segmentem w celu stworzenia powyższych sprawozdawczych segmentów operacyjnych.

 

Zarząd monitoruje oddzielnie wyniki operacyjne segmentów w celu podejmowania decyzji dotyczących alokacji zasobów, oceny skutków tej alokacji oraz wyników działalności. Podstawą oceny wyników działalności jest zysk lub strata na działalności operacyjnej, które w pewnym zakresie, jak wyjaśniono w tabeli poniżej, są mierzone inaczej niż zysk lub strata na działalności operacyjnej w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Finansowanie Grupy (łącznie z kosztami i przychodami finansowymi) oraz podatek dochodowy są monitorowane na poziomie Grupy i nie ma miejsca ich alokacja do segmentów. Ceny transakcyjne stosowane przy transakcjach pomiędzy segmentami operacyjnymi są ustalane na zasadach rynkowych podobnie jak przy transakcjach ze stronami niepowiązanymi.

Dane w podziale na segmenty za 2021 i 2020 rok przedstawiono w tabeli poniżej:

Rok zakończony 31 grudnia 2021 roku

zakład w Piotrkowie Trybunalskim

zakład w Chojnicach

zakład w Tarnowskich Górach

Pozostałe

Działalność ogółem

Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych

47 128 

67 890 

48 233 

 

163 251 

Sprzedaż między segmentami

323 

(325) 

Przychody segmentu ogółem

47 451 

67 892 

48 233 

(325) 

163 251 

Amortyzacja

2 142 

2 387 

1 882 

186 

6 597 

Odpisy wartości aktywów trwałych

(275) 

(275) 

Wynik operacyjny segmentu

(286) 

3 913 

(2 797) 

1 259 

2 089 

Aktywa segmentu

60 975 

46 189 

48 070 

31 919 

187 153 

Zobowiązania segmentu

21 486 

15 294 

19 525 

6 888 

63 193 

Nakłady inwestycyjne

1 943 

1 549 

672 

480 

4 644 

 

 

 

 

 

 

Rok zakończony 31 grudnia 2020 roku

zakład w Piotrkowie Trybunalskim

zakład w Chojnicach

zakład w Tarnowskich Górach

Pozostałe

Działalność ogółem

Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych

60 091

64 063

46 445

-

170 599

Sprzedaż między segmentami

78

-

80

(158)

-

Przychody segmentu ogółem

60 169

64 063

46 525

(158)

170 599

Amortyzacja

3 213

2 562

2 675

175

8 625

Odpisy wartości aktywów trwałych

(8)

-

-

-

(8)

Wynik operacyjny segmentu

8 674

5 895

(2 714)

919

12 774

Aktywa segmentu

60 979

49 400

49 362

21 939

181 680

Zobowiązania segmentu

19 373

13 073

17 612

7 593

57 651

Nakłady inwestycyjne

1 303

581

516

-

2 400

 

Przychody z tytułu transakcji pomiędzy segmentami są eliminowane w konsolidacji.

Wynik operacyjny segmentu nie uwzględnia przychodów finansowych (2021: 582 tysiące PLN; 2020: 2 102 tysiące PLN) i kosztów finansowych (2021: 2 380 tysięcy PLN; 2020: 2 995 tysięcy PLN) oraz podatku dochodowego 

(2021: 231 tysięcy PLN, 2020: 2 015 tysięcy PLN).

Aktywa segmentu nie zawierają podatku odroczonego (2021: 1 661 tysięcy PLN; 2020: 644 tysięcy PLN), należności z tytułu podatku dochodowego (2021: 13 tysięcy PLN, 2020: 547 tysięcy PLN) i instrumentów pochodnych (2021: 85 tysięcy PLN; 2020: 0 tysięcy PLN), ponieważ te aktywa są zarządzane na poziomie Grupy.

 

Zobowiązania i rezerwy segmentu nie obejmują podatku odroczonego (2021: 1 057 tysięcy PLN; 2020: 882 tysięcy PLN), zobowiązania z tytułu podatku dochodowego (2021: 108 tysięcy PLN; 2020: 2 tysiące PLN), zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek (2021: 2 919 tysięcy PLN; 2020: 2 547 tysięcy PLN) oraz instrumentów pochodnych (2021: 280 tysięcy PLN; 2020: 507 tysięcy PLN), ponieważ te zobowiązania są zarządzane na poziomie Grupy.

Nakłady inwestycyjne odpowiadają nabyciu rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych.

16.  PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY

 

Działalność kontynuowana

Rok zakończony

31 grudnia 2021

 

31 grudnia 2020

Przychody netto ze sprzedaży usług

163 251 

-4% 

170 599

 

W 2021 roku w porównaniu z rokiem 2020 przychody ze sprzedaży spadły o 4%. Spadek ten jest efektem przede wszystkim ze zmniejszeniem wartości przychodów ze sprzedaży dla klientów z sektora związanego z podmorskim wydobyciem ropy i gazu (offshore), sektora związanego z energetyką i górnictwem oraz przemysłem spożywczym. Na wysokość i strukturę sprzedaży Grupy Kapitałowej, mają wpływ czynniki makroekonomiczne, w tym poziom inwestycji realizowanych przez klientów Grupy w segmentach, w ramach których Grupa prowadzi działalność.

 

Przychody z umów z klientami

Tabela poniżej przedstawia przychody z tytułu umów z klientami w podziale na kategorie, które odzwierciedlają sposób, w jaki czynniki ekonomiczne wpływają na charakter, kwotę, termin płatności oraz niepewność przychodów i przepływów pieniężnych:

 

 

2021

2020

Zmiana

Zmiana %

Rodzaj dobra lub usługi

 

 

 

 

Urządzenia dźwigowe i przeładunkowe

60 745

61 612

(867)

-1%

Konstrukcje i urządzenia dla sektora offshore

29 406

49 032

(19 626)

-40%

Osprzęt do maszyn ciężkich

13 285

4 624

8 661

187%

Urządzenia dla przemysłu spożywczego

7 507

9 242

(1 735)

-19%

Urządzenia dla górnictwa i energetyki

1 644

6 463

(4 819)

-75%

Urządzenia dla pozostałych przemysłów

36 785

23 562

13 223

56%

Usługi obróbcze

10 241

11 106

(865)

-8%

Pozostałe

3 638

4 958

(1 320)

-27%

Razem

163 251

170 599

(7 348)

-4%

 

 

 

 

 

Region geograficzny

 

 

 

 

Polska

63 616

59 829

3 787

6%

Unia europejska

65 554

63 385

2 169

3%

Pozostałe kraje

34 081

47 385

(13 304)

-28%

Razem

163 251

170 599

(7 348)

-4%

 

 

 

 

 

Termin przekazania dóbr lub usług

 

 

 

 

- w miarę upływu czasu

159 613

165 641

(6 028)

-4%

- w określonym momencie

3 638

4 958

(1 320)

-27%

Razem

163 251

170 599

(7 348)

-4%

 

Odpisy z tytułu utraty wartości w odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług zostały opisane w nocie 35 poniżej.

17.  Aktywa i zobowiązania z tytułu umów z klientami

Grupa rozpoznała następujące aktywa i zobowiązania z tytułu umów z klientami:

 

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Aktywa z tytułu umowy, w tym:

38 004 

38 938

- krótkoterminowe

38 004 

38 938

Zobowiązania z tytułu umowy, w tym:

5 824 

1 968

- krótkoterminowe

5 824 

1 968

 

Aktywa z tytułu umowy obejmują przede wszystkim kontrakty długoterminowe dotyczące m.in.: wytwarzanie urządzeń dźwigowych i przeładunkowych, wytwarzanie konstrukcji i urządzeń w sektorze offshore, produkcję i usługi w zakresie maszyn i urządzeń dla pozostałych gałęzi przemysłu oraz produkcję osprzętu dla maszyn ciężkich. 

 

Zobowiązania z tytułu umowy obejmują przede wszystkim zaliczki otrzymane od odbiorców, pomniejszone o ich rozliczenie w ramach wyceny kontraktów. 

Poniższa tabela przedstawia zmiany salda aktywów i zobowiązań z tytułu umowy:

 

Stan na dzień 1 stycznia 2021

Reklasyfikacja

do należności

Rozpoznanie

przychodu

Stan na dzień 31 grudnia 2021

Aktywa z tytułu umowy

38 938 

(34 225) 

33 291 

38 004 

 

 

 

 

 

 

Stan na dzień 1 stycznia 2021

Ujęcie

przychodu

Otrzymanie

zaliczek

Stan na dzień 31 grudnia 2021

Zobowiązania z tytułu umowy

1 968 

(6 896) 

10 752 

5 824 

 

 

Stan na dzień
1 stycznia 2020

Reklasyfikacja

do należności

Rozpoznanie

przychodu

Stan na dzień
31 grudnia 2020

Aktywa z tytułu umowy

34 051

(23 419)

28 306

38 938

 

 

 

 

 

 

Stan na dzień
1 stycznia 2020

Ujęcie

przychodu

Otrzymanie

zaliczek

Stan na dzień
31 grudnia 2020

Zobowiązania z tytułu umowy

7 651

(6 997)

1 314

1 968

 

18.  KOSZTY WEDŁUG RODZAJÓW

Struktura kosztów rodzajowych za lata zakończone 31 grudnia 2021 i 2020 roku przedstawia się następująco:

 

                            Rok zakończony

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Amortyzacja

6 597

8 625

- amortyzacja wartości niematerialnych

50

198

- amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych

6 547

8 427

Zużycie materiałów i energii

67 861

58 661

Usługi obce

22 575

21 969

Podatki i opłaty

4 034

4 092

Wynagrodzenia

48 498

52 465

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

12 520

12 771

Pozostałe koszty rodzajowe

2 612

2 015

Koszty według rodzaju razem

164 697

160 598

Koszty sprzedaży (wartość ujemna)

(3 515)

(3 445)

Koszty ogólnego zarządu (wartość ujemna)

(19 346)

(18 995)

Pozostałe

(353)

126

Koszt wytworzenia sprzedanych produktów

141 483

138 284

 

19.  AMORTYZACJA

 

 

Rok zakończony

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży

5 383

7 287

Amortyzacja środków trwałych

5 383

7 277

Amortyzacja wartości niematerialnych

-

10

Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży

92

74

Amortyzacja środków trwałych

92

74

Amortyzacja wartości niematerialnych

-

-

Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu

1 122

1 264

Amortyzacja środków trwałych

1 072

1 076

Amortyzacja wartości niematerialnych

50

188

Razem

6 597

8 625

Amortyzacja środków trwałych

6 547

8 427

Amortyzacja wartości niematerialnych

50

198

 

20.  KOSZTY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH

W tabeli poniżej przedstawiono informację o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniach w Grupie:

 

Przeciętne zatrudnienie

Rok zakończony

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Pracownicy umysłowi

244

261

Pracownicy fizyczni

567

606

Razem

811

867

 

 

 

 

 

 

 

Koszty zatrudnienia Grupy

Rok zakończony

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Wynagrodzenia

48 498

52 465

Składki na ubezpieczenia społeczne

9 057

9 365

Inne świadczenia pracownicze

3 463

3 406

Razem

61 018

65 236

 

21.  POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA 

 

 

Rok zakończony

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Otrzymane środki z tarczy antykryzysowej

-

2 711

Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

743

1 512

Rozwiązanie rezerw na naprawy gwarancyjne

1 141

436

Rozwiązanie rezerw emerytalnych i jubileuszowych

749

162

Rozwiązanie innych rezerw

531

1 244

Otrzymane odszkodowania

646

168

Rozwiązanie odpisu aktualizującego wartość zapasów

579

-

Inne

921

956

Pozostałe przychody operacyjne razem

5 310

7 189

 

 

Rok zakończony

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Aktualizacja należności podatkowych

-

36

Przedawnienie należności podatkowych

-

1 078

Utworzenie rezerw na kary i odszkodowania

171

693

Utworzenie rezerw na naprawy gwarancyjne

101

239

Utworzenie odpisu na zapasy

32

140

Koszty napraw gwarancyjnych

247

106

Utworzenie rezerw emerytalnych i jubileuszowych

-

106

Utworzenie pozostałych rezerw

55

63

Inne

1 610

1 353

Pozostałe koszty operacyjne razem

2 216

3 814

 

22.  PRZYCHODY FINANSOWE

 

Rok zakończony

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Przychody z tytułu odsetek od rachunków bankowych

9

97

Pozostałe odsetki

-

186

Nadwyżka dodatnich różnic kursowych

291

1 819

Zyski z tytułu wyceny instrumentów pochodnych

215

-

Pozostałe

67

-

Przychody finansowe razem

582

2 102

 

23.  KOSZTY FINANSOWE

 

Rok zakończony

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Koszty z tytułu odsetek, tym:

742

889

- odsetki od kredytów bankowych

198

301

- odsetki od leasingu - instytucje finansowe

102

130

- pozostałe odsetki od leasingu

424

416

- pozostałe odsetki

18

42

Prowizje i inne koszty bankowe

463

349

Nadwyżka ujemnych różnic kursowych

476

50

Straty z instrumentów pochodnych z rozliczenia

401

362

Straty z instrumentów pochodnych z wyceny

-

803

Inne

298

542

Koszty finansowe razem

2 380

2 995

 

24.  Podatek dochodowy

Główne składniki obciążenia podatkowego za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku i za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku przedstawiają się następująco:

 

 

Rok zakończony

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Bieżący podatek dochodowy

1 104

26

Odroczony podatek dochodowy ujęty w zysku / (stracie)

(873)

1 989

Podatek wykazany w rachunku zysków i strat

231

2 015

 

 

 

Odroczony podatek dochodowy ujęty w innych całkowitych dochodach

(9)

(129)

Podatek dochodowy razem

222

1 886

 

Uzgodnienie podatku dochodowego od zysku / (straty) brutto przed opodatkowaniem według ustawowej stawki podatkowej, z podatkiem dochodowym liczonym według efektywnej stawki podatkowej za rok zakończony
31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku przedstawia się następująco:

 

Rok zakończony

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Zysk/ (strata) brutto przed opodatkowaniem

291

11 881

Podatek według ustawowej stawki podatkowej, wynoszącej 19%

(55)

(2 257)

 

 

 

Koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów

185

415

Przychody niebędące podstawą do opodatkowania

-

-

Pozostałe

(361)

(173) 

Podatek

(231)

(2 015)

Korekty

 

-

Podatek wykazany w rachunku zysków i strat

(231)

(2 015)

Efektywna stawka podatkowa

79%

17%

 

W zakresie podatku dochodowego, Grupa podlega przepisom ogólnym. Grupa nie stanowi podatkowej grupy kapitałowej, jak również nie prowadzi działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, co różnicowałoby zasady określania obciążeń podatkowych w stosunku do przepisów ogólnych w tym zakresie. Rok podatkowy jak i bilansowy pokrywają się z rokiem kalendarzowym. Część bieżąca oraz odroczona podatku dochodowego ustalona została według stawki równej 19% dla podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Nie występuje podatek dochodowy bieżący dotyczący pozycji, które zmniejszyły lub zwiększyły kapitał własny.

 

25.  odroczony Podatek dochodowy

Szczegółowe pozycje wchodzące w skład sald odroczonego podatku dochodowego wykazanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz wpływ zmian na wynik za rok zakończony 31 grudnia 2021 oraz zmiany w innych całkowitych dochodach za ten okres został przedstawiony poniżej:

 

 

 

 

Wpływ na wynik za rok zakończony

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

31 grudnia 2021

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

 

 

Straty podatkowe

878

251

627

Koszty podatkowe realizowanych umów

8 585

6 890

1 695

Rezerwy

2 224

2 531

(307)

Naliczone koszty

1 054

1 141

(87)

Odpisy aktualizujące aktywa niefinansowe

145

249

(104)

Odpisy aktualizujące aktywa finansowe

657

749

(92)

Różnice kursowe

140

84

56

Inne

3 249

2 287

962

Prezentacja w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym

(15 271)

(13 538)

(1 733)

Razem

1 661

644

1 017

- odniesione na kapitał własny

 

 

(15)

- odniesione na wynik netto

 

 

1 032

 

 

 

 

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

 

 

Różnica wartości rzeczowych aktywów trwałych

5 940

6 313

(373)

Naliczone przychody z tytułu umów

9 317

7 955

1 362

Wycena instrumentów pochodnych

3

-

3

Inne

1 068

152

916

Prezentacja w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym

(15 271)

(13 538)

(1 733)

Razem

1 057

882

175

- odniesione na kapitał własny

 

 

16

- odniesione na wynik netto

 

 

159

 

 

 

 

Podatek odroczony za okres

 

 

842

Podatek odroczony ujęty w kapitale własnym

 

 

(31)

Podatek odroczony ujęty w rachunku zysków i strat

 

 

873

 

Prognozowane wyniki spółek Grupy uzasadniają realizowalność rozpoznanego aktywa na stratach podatkowych, których rozliczenie powinno nastąpić do roku 2022.

 

26.  ZYSK / (STRATA) NA JEDNĄ AKCJĘ

Wyliczenie zysku na jedną akcję zostało oparte na następujących informacjach:

 

 

Rok zakończony

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Zysk / (Strata) netto danego roku dla celów wyliczenia zysku / (straty) na 1 akcję podlegający podziałowi między akcjonariuszy jednostki dominującej

60

9 866

Średnia ważona liczba akcji podmiotu dominującego wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości zysku / (straty) zwykłego na 1 akcję

105 920 000

105 920 000

Zysk netto na jedną akcję zwykłą (w PLN)

0,0006

0,0931

 

Zarówno w roku zakończonym 31 grudnia 2021, jak i w roku zakończonym 31 grudnia 2020 roku nie wystąpiły instrumenty rozwadniające ilość akcji.

 

27.  Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty

W roku 2021 i po jego zakończeniu do czasu publikacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania, Grupa nie deklarowała wpłaty, nie wypłacała dywidendy ani zaliczki na poczet dywidendy. W 2020 roku Grupa również nie deklarowała wpłaty, nie wypłacała dywidendy ani zaliczki na poczet dywidendy. 

 

28.  Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS

Ustawa z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z późniejszymi zmianami stanowi, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 50 pracowników na pełne etaty. Grupa tworzy taki fundusz i dokonuje okresowych odpisów w wysokości w ustalonej ze związkami zawodowymi. Celem Funduszu jest subsydiowanie działalności socjalnej Spółki oraz pozostałych kosztów socjalnych.

 

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Środki pieniężne

298

48

Zobowiązania

(159)

(73)

Należności

-

61

Saldo po skompensowaniu

139

36

Odpisy na ZFŚS, które zostały zaliczone w koszty

1 279

1 341

 

 

28.  RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE

 

2021

Grunty

Budynki

Urządzenia

Środki

Inne

Środki trwałe w budowie

Środki trwałe, razem

i budowle

techniczne

transportu

środki trwałe

 

i maszyny

 

 

Wartość brutto na początek okresu

19 819

71 807

77 097

4 103

5 581

377

178 784

Zwiększenia:

163

-

708

739

42

2 992

4 644

- nabycie

-

-

18

96

42

2 802

2 958

- objęcie w leasing

163

-

690

643

-

190

1 686

Transfer

-

862

609

159

42

(1 672)

-

Zmniejszenia:

(723)

(2 549)

(1 179)

(486)

(1)

-

(4 938)

- sprzedaż

(723)

(2 549)

(816)

(152)

-

-

(4 240)

- likwidacja

-

-

(363)

(334)

(1)

-

(698)

Wartość brutto na koniec okresu

19 259

70 120

77 235

4 515

5 664

1 697

178 490

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu

574

41 589

56 044

3 478

4 998

-

106 683

- amortyzacja za okres

289

1 902

3 632

526

198

-

6 547

- sprzedaż

-

(1 530)

(818)

(146)

(14)

-

(2 508)

- likwidacja

-

-

(286)

(329)

-

-

(615)

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu

863

41 961

58 572

3 529

5 182

-

110 107

Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu

-

124

(7)

(11)

21

-

127

Zwiększenia

-

-

275

-

-

-

275

Zmniejszenia

-

-

-

-

(8)

-

(8)

Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu

-

124

268

(11)

13

-

394

Wartość netto na koniec okresu

18 396

28 035

18 395

997

469

1 697

67 989

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2020

Grunty

Budynki

Urządzenia

Środki

Inne

Środki trwałe w budowie

Środki trwałe, razem

i budowle

techniczne

transportu

środki trwałe

 

i maszyny

 

 

Wartość brutto na początek okresu

20 006

89 509

75 497

4 155

5 468

1 471

196 106

- zastosowanie MSSF 16

 

 

 

 

 

 

 

Skorygowana wartość brutto na początek okresu

 

 

 

 

 

 

 

Zwiększenia:

-

418

1 306

-

20

656

2 400

- nabycie

-

418

533

-

20

865

1 836

- objęcie w leasing

-

-

773

-

-

(209)

564

Transfer

-

974

683

-

93

(1 750)

-

Zmniejszenia:

(187)

-

(389)

(52)

-

-

(628)

- sprzedaż

(139)

-

(568)

(52)

-

-

(759)

- likwidacja

-

-

(369)

-

-

-

(369)

- zmiany umów leasingu

(48)

 

-

-

-

-

(48)

- przeklasyfikowanie na aktywa dostępne do sprzedaży

 

 

 

 

 

 

 

- pozostałe

-

-

548

-

-

-

548

Wartość brutto na koniec okresu

19 819

71 807

77 097

4 103

5 581

377

178 784

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu

287

39 480

51 770

2 887

4 583

-

99 007

- amortyzacja za okres

287

2 109

4 974

642

415

-

8 427

- zmniejszenia z tyt. sprzedaży

-

-

(351)

(51)

-

-

(402)

- zmniejszenia z tyt. likwidacji

-

-

(349)

-

-

-

(349)

- przeklasyfikowanie na aktywa dostępne do sprzedaży

 

 

 

 

 

 

 

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu

574

41 589

56 044

3 478

4 998

-

106 683

Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu

-

124

-

14

21

-

159

Zwiększenia

 

 

8

 

 

 

8

Zmniejszenia

 

 

(15)

(25)

 

 

(40)

Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu

-

124

(7)

(11)

21

-

127

Wartość netto na koniec okresu

19 245

30 094

21 060

636

562

377

71 974

 

 

Powyższa tabela zawiera środki trwałe będące przedmiotem leasingu szczegółowo opisane w nocie 32.  

Zarząd jednostki dominującej przeprowadził testy na utratę wartości ośrodków generujących przepływy pieniężne segmentów operacyjnych. Wyniki przeprowadzonych testów nie wykazały konieczności dokonania odpisów.

W roku zakończonym 31 grudnia 2021 roku Grupa utworzyła odpis z tytułu utraty wartości środków trwałych w wysokości 275 tysięcy PLN. Grupa rozwiązała odpisy z tytułu utraty wartości środków trwałych w kwocie 8 tysięcy PLN.

 

Zmiany odpisów z tytułu utraty wartości środków trwałych w rachunku zysków i strat wykazane zostały w pozycji „Pozostałe przychody” lub „Pozostałe koszty”. 

30.  AKTYWA TRWAŁE PRZEZNACZONE DO SPRZEDAŻY

Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa nie wykazała środków trwałych, które spełniają kryteria ujęcia jako aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży. Na dzień 31 grudnia 2020 roku wykazywała środki trwałe, jako przeznaczone do sprzedaży w kwocie 1 277 tysięcy złotych. Na powyższą kwotę składał się budynek biurowy wraz z gruntem w Tarnowskich Górach, w stosunku do której w dniu 30 marca 2018 roku zawarto umowę przedwstępną sprzedaży. Zawarcie przyrzeczonej umowy sprzedaży nastąpiło w dniu 6 kwietnia 2021 roku.

 

31.  ZABEZPIECZENIA NA MAJĄTKU

Wartość aktywów stanowiących zabezpieczenie spłaty zobowiązań finansowych Grupy:

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Nieruchomości

53 724

60 049

Maszyny i urządzenia

3 126

3 505

Razem

56 850

63 554

- Zamet Industry

11 407

11 305

- Zamet Budowa Maszyn

13 750

20 093

- Mostostal Chojnice

31 693

32 156

 

32.  LEASING - GRUPa jako leasingobiorca

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Umowy leasingu finansowego z instytucjami finansowymi

3 581

3 652

- długoterminowe

2 201

2 470

- krótkoterminowe

1 380

1 182

Pozostałe zobowiązania z tytułu prawa do używania

7 267

7 096

- długoterminowe

7 101

6 847

- krótkoterminowe

166

249

Razem

10 848

10 748

- długoterminowe

9 302

9 317

- krótkoterminowe

1 546

1 431

 

Grupa posiada umowy leasingu wieczystej dzierżawy nieruchomości oraz leasingu maszyn i pojazdów. Okres leasingu wynosi:

  73 lat dla wieczystej dzierżawy nieruchomości

  5 lat dla leasingu maszyn

  3 lat dla leasingu pojazdów.

Niektóre umowy leasingowe zawierają opcje przedłużenia lub wypowiedzenia leasingu. Grupa zawiera także umowy na czas nieoznaczony. Zarząd dokonuje osądu, aby ustalić okres, co do którego można z wystarczającą pewnością założyć, że takie umowy będą trwać. Grupa posiada również umowy leasingu nieruchomości i urządzeń / innych ruchomych aktywów, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej oraz umowy leasingu pozostałych aktywów o niskiej wartości. Grupa korzysta ze zwolnienia dla leasingów krótkoterminowych i leasingów, w przypadku których bazowy składnik aktywów ma niską wartość.

Zobowiązania Grupy z tytułu leasingu zabezpieczone są tytułem własności leasingodawcy do przedmiotu leasingu. Zasadniczo Spółka nie jest uprawniona do przekazania leasingowanych aktywów w subleasing, ani też do cesji praw przysługujących jej na podstawie umów leasingu. Niektóre umowy zawierają wymagania dotyczące poziomów określonych wskaźników finansowych.

Poniżej przedstawiono wartości bilansowe aktywów z tytułu leasingu oraz ich zmiany w okresie sprawozdawczym:

 

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Maszyny i urządzenia

Samochody

Razem

Na dzień 1 stycznia 2021 roku

6 222

3 671

414

10 307

Zwiększenia (nowe leasingi)

163

682

741

1 586

Zmiany umów leasingu

-

191

(4)

187

Amortyzacja

(288)

(781)

(450)

(1 519)

Na dzień 31 grudnia 2021 roku

6 097

3 763

701

10 561

 

 

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Maszyny i urządzenia

Samochody

Razem

Na dzień 1 stycznia 2020 roku

6 556

3 724

861

11 141

Zwiększenia (nowe leasingi)

-

773

-

773

Zmiany umów leasingu

(48)

-

-

(48)

Amortyzacja

Pozostałe

(286)

-

(826)

-

(451)

4

(1 563)

4

Na dzień 31 grudnia 2020 roku

6 222

3 671

414

10 307

 

Poniżej przedstawiono wartości bilansowe zobowiązań z tytułu leasingu oraz ich zmiany w okresie sprawozdawczym.

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Na dzień 1 stycznia

10 748

11 334

Zwiększenia (nowe leasingi)

1 496

773

Zmiany umów leasingu

12

24

Odsetki

(526)

(542)

Płatności

(882)

(841)

Na dzień 31 grudnia

10 848

10 748

Długoterminowe

9 302

9 317

Krótkoterminowe

1 546

1 431

 

Analiza wymagalności zobowiązań z tytułu leasingu została przedstawiona w nocie 40 „Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym”.

33.  Aktywa niematerialne

2021

Wartość firmy

Licencje

i oprogramowanie

Razem

Wartość brutto na początek okresu

15 846

3 970

19 816

Zwiększenia

-

50

50

Wartość brutto na koniec okresu

15 846

4 020

19 866

Umorzenie na początek okresu

-

3 636

3 636

Amortyzacja za okres

-

50

50

Umorzenie na koniec okresu

-

3 686

3 686

Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu

15 846

-

15 846

Nabycie

-

-

-

Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu

15 846

-

15 846

Wartość netto na koniec okresu

-

334

334

 

 

 

 

 

 2020

Wartość firmy

Licencje

i oprogramowanie

Razem

Wartość brutto na początek okresu

15 846

3 919

19 765

Nabycie

-

51

51

Zmniejszenia

-

-

-

Wartość brutto na koniec okresu

15 846

3 970

19 816

Umorzenie na początek okresu

-

3 438

3 438

Amortyzacja za okres

-

198

198

Umorzenie na koniec okresu

-

3 636

3 636

Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu

15 846

-

15 846

Nabycie

-

-

-

Zmniejszenia

-

-

-

Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu

15 846

-

15 846

Wartość netto na koniec okresu

-

334

334

 

34.  ZAPASY

Wartość zapasów po uwzględnieniu odpisów aktualizujących wynosi:

 

Rok zakończony

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Materiały:

 

 

Według ceny nabycia

13 134

3 935

Według wartości netto możliwej do uzyskania

12 371

2 625

Zapasy ogółem, według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia (kosztu wytworzenia) oraz wartości netto możliwej do uzyskania

12 371

2 625

Odpisy aktualizujące wartość zapasów

763

1 310

 

 

 

 

Rok zakończony

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Stan na początek okresu

1 310

1 175

- zwiększenie

32

140

- wykorzystanie

-

(5)

- rozwiązanie

(579)

-

Stan na koniec okresu

763

1 310

 

Żadna kategoria zapasów nie stanowiła zabezpieczenia kredytów i zobowiązań z tytułu leasingu Grupy na dzień 31 grudnia 2021 roku ani na dzień 31 grudnia 2020 roku.

Odpisy z tytułu aktualizacji wartości zapasów Grupa ujmuje w pozostałych kosztach operacyjnych. W roku zakończonym 31 grudnia 2021 roku w na podstawie przeprowadzonej analizy Grupa rozwiązała odpis aktualizujący wartość zapasów w wysokości 579 tysięcy PLN (2020: 0 tysięcy PLN) oraz utworzyła odpis aktualizujący wartość zapasów w wysokości 32 tysięcy PLN (2020: 140 tysięcy PLN).

 

35.  należności krótkoterminowe

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Należności z tytułu dostaw i usług:

 

 

- od jednostek powiązanych

334

131

- od pozostałych jednostek

18 516

21 790

Razem, netto

18 850

21 921

Odpis aktualizujący

4 589

5 375

Wartość brutto

23 439

27 296

 

Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi przedstawione są w nocie 48 Transakcje z podmiotami powiązanymi. Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane. Terminy płatności zawierają się zazwyczaj między 30-90 dniowy termin płatności.

Grupa posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom. Dzięki temu, zdaniem kierownictwa, nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem z tytułu oczekiwanych strat kredytowych właściwym dla należności handlowych Grupy.

Poziom przeterminowania w dniach (2021)

bieżące

do 30

30-60

60-90

90-180

powyżej 180

Razem

Wartość brutto należności z tytułu dostaw i usług

17 326

1 067

212

4

718

4 112

23 439

%

1%

1%

2%

0%

47%

99%

 

Odpis na oczekiwaną stratę kredytową

163

12

5

-

340

4 069

4 589

Wartość netto należności z tytułu dostaw i usług

17 163

1 055

207

4

378

43

18 850

 

Poziom przeterminowania w dniach (2020)

bieżące

do 30

30-60

60-90

90-180

powyżej 180

Razem

Wartość brutto należności z tytułu dostaw i usług

18 251

3 188

900

235

993

3 729

27 296

%

2%

8%

16%

59%

82%

100%

 

Odpis na oczekiwaną stratę kredytową

305

245

144

138

814

3 729

5 375

Wartość netto należności z tytułu dostaw i usług

17 946

2 943

756

97

179

-

21 921

 

Zmiany odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dotyczących należności z tytułu dostaw i usług były następujące:

 

Rok zakończony

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Stan na początek okresu

5 375

5 268

Utworzenie

1 762

2 201

Wykorzystanie

(91)

(273)

Rozwiązanie

(2 457)

(1 821)

Stan na koniec okresu

4 589

5 375

 

Poniższa tabela przedstawia podstawowe pozycje w ramach pozostałych należności:

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Pozostałe należności:

 

 

- należności publicznoprawne

3 035

2 471

- pozostałe należności

208

2 987

- przedpłaty

5 734

99

Razem, netto

8 977

5 557

Odpis aktualizujący

1 040

511

Wartość brutto

10 017

6 068

 

Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności były następujące:

 

Rok zakończony

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Stan na początek okresu

511

1 575

Utworzenie

611

246

Wykorzystanie

(77)

(1 160)

Rozwiązanie

(5)

(150)

Stan na koniec okresu

1 040

511

 

Należności publicznoprawne obejmują podatek VAT do rozliczenia w kolejnych okresach (31 grudnia 2021: 3 013 tysięcy PLN: 31 grudnia 2020: 2 373 tysiące PLN) oraz depozyty celne złożone w związku z procedurą uszlachetniania czynnego (31 grudnia 2021: 0 PLN: 31 grudnia 2020: 134 tysiące PLN). Przedpłaty reprezentują zaliczki na usługi lub produkty wpłacone do podwykonawców Grupy w związku z realizowanymi projektami.

36.  POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE

Pozostałe aktywa finansowe obejmują kontrakty forward wykorzystywane do zabezpieczenia ryzyka walutowego wynikającego z wpływów (denominowanych głównie w EUR) w walutach obcych od klientów Grupy. Wycena instrumentów pochodnych na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz 31 grudnia 2020 roku kształtowała się następująco:

 

Instrumenty pochodne (grupy instrumentów)*

Planowana data realizacji zabezpieczenia

Wartość nominalna po kursie na 31.12.2021 r.

Wycena na dzień bilansowy

Zabezpieczane ryzyko

Forward - sprzedaż EUR

4 kwartał  2021

19 382

(125)

Ryzyko walutowe

Forward - sprzedaż EUR

1 kwartał  2022

11 517

                          1         Ryzyko walutowe

Forward - sprzedaż EUR

2 kwartał  2022

4 940

(28)

Ryzyko walutowe

Forward - sprzedaż EUR

3 kwartał  2022

4 001

(43)

Ryzyko walutowe

 

 

39 840

(195)

 

* zabezpieczenia przepływu pieniężnego lub grupy przepływów

 

 

 

 

Instrumenty pochodne (grupy instrumentów)*

Planowana data realizacji zabezpieczenia

Wartość nominalna po kursie na 31.12.2020 r.

Wycena na dzień bilansowy

Zabezpieczane ryzyko

Forward - sprzedaż EUR

1 kwartał  2021

6 045

(244)

Ryzyko walutowe

Forward - sprzedaż EUR

2 kwartał  2021

2 234

(48)

Ryzyko walutowe

Forward - sprzedaż EUR

3 kwartał  2021

10 291

(215)

Ryzyko walutowe

 

 

18 570

(507)

 

* zabezpieczenia przepływu pieniężnego lub grupy przepływów

 

 

 

Wartość godziwa instrumentów finansowych

Poniżej przedstawiono szczegóły dotyczące wartości godziwych instrumentów finansowych, dla których jest możliwe ich oszacowanie:

1)  Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz krótkoterminowe depozyty bankowe - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na szybką zapadalność tych instrumentów.

2)  Należności handlowe, pozostałe należności, zobowiązania handlowe - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na ich krótkoterminowy charakter.

3)  Zaciągnięte pożyczki - wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na zmienny, oparty na stopach rynkowych charakter ich oprocentowania.

Hierarchia instrumentów finansowych wycenianych według wartości godziwej

Instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej można zakwalifikować do następujących modeli wyceny:

-  Poziom 1: ceny kwotowane (nieskorygowane) na aktywnych rynkach dla takich samych aktywów i zobowiązań,

-  Poziom 2: dane wejściowe, inne niż ceny kwotowane użyte w Poziomie 1, które są obserwowalne dla danych aktywów i zobowiązań, zarówno bezpośrednio (np. jako ceny) lub pośrednio (np. są pochodną rezerw),

-  Poziom 3: dane wejściowe niebazujące na obserwowalnych cenach rynkowych (dane wejściowe nieobserwowalne).

Do wyceny zobowiązań i należności z tytułu pochodnych instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej, zastosowano poziom 2 wyceny. Grupa wprowadza do ksiąg wartości na podstawie wyceny otrzymanej od instytucji finansowych (banków), z którymi zawierane są transakcje.

W roku 2021 oraz w 2020 nie wystąpiły sytuacje przeniesienia kwot z kapitału własnego i zaliczenia ich do kosztu początkowego lub innej wartości bilansowej składnika aktywów niefinansowych lub zobowiązania niefinansowego.

Nie wystąpiły przeklasyfikowania pomiędzy poziomami wyceny.

37.  POZOSTAŁE AKTYWA OBROTOWE

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Pozostałe aktywa obrotowe

 

 

- koszty rozliczane w czasie

1 271

557

- inne

-

-

Razem pozostałe aktywa obrotowe

1 271

557

 

Koszty rozliczane w czasie obejmują koszty przedpłacone z góry, z których największe pozycje dotyczą polis ubezpieczeniowych, zaliczek na energię, opłat za użytkowanie i kosztów obsługi programów.

38.  środki pieniężne i ich ekwiwaleny

Środki pieniężne w banku obejmują środki na lokatach krótkoterminowych, środki na rachunkach bieżących w walutach obcych oraz środki na rachunkach VAT. Środki pieniężne są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na różne okresy, od jednego dnia do jednego miesiąca, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych. Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosi 37 598 tysięcy PLN (31 grudnia 2020: 37 306 tysięcy PLN). Wartość środków pieniężnych Grupy na rachunkach bankowych VAT na dzień 31 grudnia 2021 roku wyniosła 1 452 tysiące PLN (31 grudnia 2020: 517 tysięcy PLN).

 

Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa dysponowała niewykorzystanymi przyznanymi środkami kredytowymi w wysokości 80 581 tysiące PLN (31 grudnia 2020 roku: 62 953 tysiące PLN), w odniesieniu, do których wszystkie warunki zawieszające zostały spełnione.

39.  KAPITAŁy własne

Kapitał zakładowy Zamet S.A. wynosi 74.144.000,00 zł i dzieli się na 105.920.000 akcji zwykłych na okaziciela:

 

a)  32.428.500 akcji zwykłych na okaziciela serii A o numerach od 00.000.001 do 32.428.500;

b)  63.871.500 akcji zwykłych na okaziciela serii B o numerach od 00.000.001 do 63.871.500;

c)  9.620.000 akcji zwykłych na okaziciela serii C o numerach od 0.000.001 do 9.620.000;

 

Jedna akcja daje prawo do jednego głosu. Ogólna liczba głosów na Walnym Zgromadzeniu, wynikająca ze wszystkich wyemitowanych akcji wynosi 105.920.000.

 

Seria / emisja

Rodzaj akcji

 

 

Liczba akcji w szt.

Wartość serii / emisji wg wartości nominalnej w PLN

A

zwykłe na okaziciela

 

 

32 428 500

22 699 950

B

zwykłe na okaziciela

 

 

63 871 500

44 710 050

C

zwykłe na okaziciela

 

 

9 620 000

6 734 000

Razem

105 920 000

 74 144 000

Wartość nominalna jednej akcji =

 

 0,70 PLN

 

 

 

 

 

 

 

Zarówno liczba wyemitowanych akcji jak i wartość kapitału zakładowego w okresie sprawozdawczym nie uległa zmianie.

 

Zgodnie z otrzymanymi od akcjonariuszy powiadomieniami dotyczącymi stanu posiadania, struktura posiadania znacznych pakietów akcji na dzień publikacji niniejszego raportu przedstawia się następująco:

 

 

Akcjonariusz

 Liczba akcji / głosów

 Udział w ogólnej liczbie akcji / głosów

Zawiadomienie od akcjonariusza

TDJ Equity III Sp. z o.o.

59 770 372

56,43%

z dnia 19.04.2016 r.

Nationale Nederlanden OFE

12 984 007

12,26%

z dnia 20.04.2016 r.

Fundusze zarządzane przez Quercus TFI

10 611 618

10,02%

z dnia 30.12.2021 r.

Pozostali akcjonariusze

22 554 003

26,24%

 

RAZEM

105 920 000

100,00%

 

 

 

Ponadto Zarząd wskazuje, że w dniu 4 listopada 2021 roku, otrzymał od Quercus TFI zawiadomienie, w którym akcjonariusz poinformował, że jeden z funduszy zarządzanych przez Quercus TFI, tj. Quercus Parasolowy SFIO, także samodzielnie przekroczył prób 5% udziału w kapitale spółki i liczby głosów na WZA (5,02%). Przekroczenie przez ten fundusz samodzielnie progu 5% liczby głosów na WZA nastąpiło w wyniku transakcji nabycia akcji Emitenta na rynku regulowanym w dniu 29 października 2021 roku. Przed w/w transakcją, fundusz Quercus Parasolowy SFIO samodzielnie posiadał 5.253.536 akcji Emitenta dających tyle samo głosów na WZA, co stanowiło 4,96% kapitału zakładowego Emitenta. Po wyżej wymienionej transakcji, fundusz Quercus Parasolowy SFIO samodzielnie posiada 5.318.536 akcji Emitenta dających tyle samo głosów na WZA, co stanowi 5.02% kapitału zakładowego Emitenta.

Ponadto w dniu 30 grudnia 2021 Zarząd otrzymał od Quercus TFI zawiadomienie, mocą którego akcjonariusz poinformował o przekroczeniu przez zarządzane fundusze (tj. QUERCUS Parasolowy SFIO, QUERCUS Multistrategy FIZ, QUERCUS Absolute Return FIZ oraz QUERCUS Global Balanced Plus FIZ) wspólnie progu 10% ogólnej liczby głosów.

Przekroczenie progu 10% nastąpiło w wyniku transakcji na rynku regulowanym w dniu 28 grudnia 2021 r. Przed zmianą Fundusze posiadały wspólnie 10.531.618 akcji spółki. Po w/w transakcji Fundusze zarządzane przez Quercus TFI posiadają wspólnie 10.611.618 akcji Emitenta dających tyle samo głosów na WZA, co stanowi 10,02% kapitału zakładowego Emitenta.

W okresie sprawozdawczym, jak również po jego zakończeniu do dnia publikacji niniejszego raportu, Emitent nie otrzymał innych zawiadomień dotyczących zmian stanu posiadania znacznych pakietów akcji.

TDJ Equity III Sp. z o.o. jest podmiotem bezpośrednio zależnym od spółki TDJ S.A. z siedzibą w Katowicach i pośrednio zależnym od Pana Tomasza Domogały – Przewodniczącego Rady Nadzorczej Emitenta. Na dzień publikacji niniejszego raportu, wg najlepszej wiedzy Zarządu, Pan Tomasz Domogała nie posiada bezpośrednio akcji Emitenta, natomiast pośrednio, poprzez spółki zależne, posiada 59.770.372 akcji zwykłych na okaziciela Zamet Spółki Akcyjnej, które to akcje stanowią 56,43 % kapitału zakładowego Spółki oraz dają prawo do 59.770.372 głosów na Walnym Zgromadzeniu, stanowiących 56,43 % ogólnej liczby głosów.

Zarządowi nie są znane ograniczenia dotyczące przenoszenia praw własności powyższych akcji ani żadne inne umowy, które mogą spowodować zmiany struktury akcjonariatu w przyszłości. Wyemitowane akcje nie posiadają żadnych ograniczeń odnośnie wykonywania prawa głosu, nie istnieją również żadne inne papiery wartościowe mogące dawać specjalne uprawnienia kontrolne.

W okresie sprawozdawczym, oraz po jego zakończeniu do dnia publikacji niniejszego sprawozdania Emitent nie otrzymał od osób zarządzających lub nadzorujących zawiadomień o nabyciu lub zbyciu akcji Emitenta przez osoby zobowiązane lub osoby blisko związane z osobami zobowiązanymi do notyfikacji o transakcjach na akcjach Emitenta.

Według najlepszej wiedzy Zarządu, bazując na otrzymanych powiadomieniach oraz oświadczeniach osób zarządzających i nadzorujących, za wyjątkiem Pana Tomasza Domagały posiadającego 59.770.372 akcji zwykłych Spółki stanowiących 56,43% kapitału zakładowego Zamet S.A., osoby zarządzające oraz nadzorujące Spółki nie posiadają akcji Emitenta

 

Według najlepszej wiedzy Zarządu, bazując na otrzymanych powiadomieniach oraz oświadczeniach osób zarządzających i nadzorujących, liczba akcji Emitenta będących w posiadaniu osób zarządzających oraz nadzorujących przedstawia się następująco:

 

Stan na dzień publikacji sprawozdania

Liczba akcji

Liczba głosów

Udział %

Artur Jeziorowski

Prezes Zarządu

-

-

-

Adrian Smeja

Wiceprezes Zarządu

-

-

-

 

 

 

 

 

Tomasz Domogała (pośrednio)*

Przewodniczący RN

59 770 372

59 770 372

56,43%

Czesław Kisiel

Członek RN

-

-

-

Magdalena Zajączkowska-Ejsymont

Członek RN

-

-

-

Adam Toborek

Członek RN

-

-

-

Jacek Leonkiewicz

Członek RN

-

-

-

Tomasz Kruk

Członek RN

-

-

-

Dorota Wyjadłowska

Członek RN

-

-

-

 

 

Emitent nie zawarł z osobami zarządzającymi oraz nadzorującymi umów przewidujących rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z pełnionej funkcji. Zgodnie z Polityką wynagrodzeń Członków Zarządu i Członków Rady Nadzorczej ZAMET S.A. z dnia 28 lipca 2020 r. w przypadku odwołania Członka Zarządu z funkcji w trakcie kadencji albo złożeni a przez niego rezygnacji albo nie powołania go na kolejną kadencję, Członek Zarządu uprawniony jest do otrzymania odprawy.

W Grupie nie funkcjonują programy premiowe, motywacyjne itp. które oparte byłyby na kapitale Emitenta. W Grupie nie funkcjonuje program akcji pracowniczych. 

 

Grupa nie udzielała zaliczek, kredytów, pożyczek, gwarancji, poręczeń lub innych umów osobom zarządzającym ani nadzorującym. Poza wynagrodzeniem nie występują inne świadczenia. Nie występują wynagrodzenia oparte na kapitale Grupy. Nie występują świadczenia po okresie zatrudnienia.

Kapitał zapasowy

Kapitał zapasowy tworzony jest z nadwyżki wartości emisyjnej akcji powyżej ich wartości nominalnej, pomniejszonej o koszty emisji akcji. Ponadto kapitał zapasowy tworzony jest z nadwyżek z podziału z zysku ponad wymagany ustawowo odpis na kapitał zapasowy przeznaczony na pokrycie strat.

W dniu 28 lipca 2020 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Zamet S.A. podjęło uchwały (skorygowane w dniu 30 listopada 2020 roku) o wykorzystaniu kapitału zapasowego na pokrycie strat z lat ubiegłych, pokrycie straty za rok 2019, oraz na utworzenie kapitału rezerwowego.

Na dzień 31 grudnia 2021 r. kapitał zapasowy Grupy wyniósł 33 010 tysięcy PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2020 r. kapitał zapasowy Grupy wyniósł 24 116 tysięcy PLN. Zwiększenie wartości kapitału zapasowego jest związane z przeniesieniem zysku z lat ubiegłych.

 

Kapitał rezerwowy

W dniu 28 lipca 2020 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Zamet S.A. podjęło uchwały (skorygowane w dniu 30 listopada 2020 roku o utworzeniu Kapitału rezerwowego pochodzącego z zysków w łącznej wysokości 20 736 tysięcy PLN. Na dzień 31 grudnia 2021 r. kapitał rezerwowy wyniósł 20 905 tysięcy PLN.

 

Zyski zatrzymane

Zyski zatrzymane / (niepokryte straty) obejmują:

  nierozliczone wyniki z lat poprzednich

  efekty zmian zasad rachunkowości i błędów dotyczących lat poprzednich,

  wycenę zysków / (strat) aktuarialnych w części odnoszonej w pozostałe całkowite dochody

  wynik roku bieżącego.

40.  kredyty BANKOWE 

Salda zobowiązań z tytułu kredytów bankowych na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz 31 grudnia 2020 roku były następujące:

 

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Kredyty bankowe

2 919

2 547

- długoterminowe

500

1 418

- krótkoterminowe

2 419

1 129

 

Zamet S.A., Zamet Industry Sp. z o.o. Sp. Komandytowa oraz Mostostal Chojnice Sp. z o.o. Sp. Komandytowa są stronami umów finansowania parasolowego zawartych z trzema partnerami finansowymi: Credit Agricole Bank Polska S.A. (dalej „Credit Agricole”), mBank S.A. (dalej „mBank”) oraz BNP Paribas Polska S.A. (dalej „BNP Paribas”) Zamet Budowa Maszyn SA posiada własne niezależne finansowanie w mBank oraz BNP Paribas. W ramach umów bankowych Grupa korzysta z kredytów w rachunku bieżącym, kredytów inwestycyjnych oraz gwarancji bankowych. 

 

Najważniejsze zmiany w zakresie umów bankowych Grupy w okresie sprawozdawczym były następujące:

 

W dniu 8 marca 2021 roku podpisany został z mBank aneks do umowy o współpracy w zakresie przedłużenia okresu obowiązywania linii wieloproduktowej do dnia 30 listopada 2023 roku. Data ostatecznej spłaty kredytu w rachunku bieżącym została przedłużona do dnia 28 lutego 2022 roku. Maksymalny termin wygaśnięcia gwarancji uległ wydłużeniu do dnia 26 lutego 2027 roku. Pozostałe istotne warunki Umowy nie uległy zmianie. 

W dniu 18 marca 2021 roku podpisany został z BNP Paribas aneks do umowy o limit wierzytelności dla grupy podmiotów powiązanych w zakresie o wydłużeniu terminu ostatecznej spłaty limitu do dnia 30 listopada 2027 roku, w tym o wydłużeniu termin dostępności kredytu w rachunku bieżącym oraz gwarancji bankowych do dnia 30 listopada 2022 roku. Maksymalny termin wygaśnięcia gwarancji wydłużony został do dnia 30 listopada 2027 roku. Pozostałe istotne warunki przedmiotowej umowy pozostały niezmienione.

 

W dniu 28 lipca 2021 roku podpisana została z mBankiem przez spółkę zależną Emitenta: Zamet Budowa Maszyn S.A. z siedzibą w Tarnowskich Górach umowa o kredyt obrotowy w kwocie 18.000.000 PLN stanowiąca element planowanej struktury finansowania realizacji umowy handlowej zawartej przez Kredytobiorcę z Hutą Bankową sp. z o.o. Ostateczny termin spłaty kredyty obrotowego ustalony został na dzień 30 grudnia 2022 roku. Zabezpieczenie spłaty należności Banku stanowią: (i) gwarancja PLG-FGP udzielona przez Bank Gospodarstwa Krajowego na kwotę stanowiącą 80% kwoty kredytu oraz (ii) oświadczenie Kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5 Kodeks u postępowania cywilnego. Pozostałe warunki umowy nie odbiegają od standardowych postanowień stosowanych dla tego typu umów.

W dniu 29 października 2021 roku podpisany został z Credit Agricole Bank Polska S.A aneks do umowy o linię kredytową dla grupy podmiotów powiązanych, w ramach której Bank udostępnia finansowanie obrotowe oraz gwarancje bankowe do wysokości 35 mln PLN. Na mocy aneksu strony postanowiły o wydłużeniu dostępności finansowania obrotowego i gwarancji bankowych o kolejny rok tj. do dnia 31 października 2022 r., z możliwością wydłużenia okresu dostępności tych produktów o kolejny rok, tj. do dnia 31 października 2023 r. o ile Bank nie skorzysta z prawa wypowiedzenia umowy w terminie określonym aneksem. Maksymalny termin ważności gwarancji został ustalony na dzień 31 października 2029 roku i zostanie on wydłużony do dnia 30 października 2030 roku, o ile Bank nie skorzysta z prawa wypowiedzenia umowy w terminie określonym aneksem. Pozostałe istotne warunki przedmiotowej umowy pozostały niezmienione.

 

 

Poniższa tabela prezentuje zestawienie limitów kredytowych Grupy na dzień 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku.

 

31 grudnia 2021

Rodzaj

Wartość limitu wielocelowego

Data ważności limitu

Limit kredytowy

Termin spłaty

Do spłaty

Oprocentowanie

BNP Paribas

Limit wielocelowy*

28 000

30.11.2027

15 000

30.11.2022

-

Wibor + marża

Kredyt inwestycyjny**

-

 

-

31.07.2022

259

Wibor + marża

Limit wielocelowy

18 000

30.11.2027

10 000

30.11.2022

-

Wibor + marża

Kredyt inwestycyjny***

-

 

-

31.07.2022

159

Wibor + marża

mBank

Limit wielocelowy*

40 000

29.11.2024

18 000

28.04.2023

1 501

Wibor + marża

Limit wielocelowy

15 000

29.11.2024

7 500

28.04.2023

-

Wibor + marża

Kredyt pod kontrakt****

18 000

31.12.2022

18 000

31.12.2022

-

Wibor + marża

Credit Agricole

Limit wielocelowy*

35 000

31.10.2022

15 000

31.10.2022

-

Wibor + marża

Kredyt inwestycyjny**

-

 

 -

29.12.2023

1 000

Wibor + marża

 

 

154 000

 

83 500

 

2 919

 

* finansowanie parasolowe  

 

 

 

 

 

 

** kredyt inwestycyjny w ramach limitu parasolowego dla Zamet Industry

 

 

 

 

*** kredyt inwestycyjny w ramach limitu wielocelowego dla Zamet Budowa Maszyn

**** kredyt obrotowy na finansowanie realizacji kontraktu dla Zamet Budowa Maszyn

 

 

 

 

 

 

 

 

31 grudnia 2020

Rodzaj

Wartość limitu wielocelowego

Data ważności limitu

Limit kredytowy

Termin spłaty

Do spłaty

Oprocentowanie

BNP Paribas

Limit wielocelowy*

28 000

30.11.2027

15 000

30.11.2022

-

Wibor + marża

Kredyt inwestycyjny**

-

 

-

31.07.2022

649

Wibor + marża

Limit wielocelowy

18 000

30.11.2027

10 000

30.11.2022

-

Wibor + marża

Kredyt inwestycyjny***

-

 

-

31.07.2022

398

Wibor + marża

mBank

Limit wielocelowy*

40 000

30.11.2023

18 000

28.02.2022

-

Wibor + marża

Limit wielocelowy

15 000

30.11.2023

7 500

28.02.2022

-

Wibor + marża

Credit Agricole

Limit wielocelowy*

35 000

29.10.2021

15 000

29.10.2021

-

Wibor + marża

Kredyt inwestycyjny**

-

 

 -

29.12.2023

1 500

Wibor + marża

Razem

 

136 000

 

65 500

 

2 547

       

* finansowanie parasolowe  

 

 

 

 

 

 

** kredyt inwestycyjny w ramach limitu parasolowego dla Zamet Industry

 

 

 

 

*** kredyt inwestycyjny w ramach limitu wielocelowego dla Zamet Budowa Maszyn

 

 

Po zakończeniu okresu sprawozdawczego, do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania miały miejsce następujące zmiany:

 

W dniu 17 marca 2022 roku podpisany został z BNP Paribas aneks do umowy o limit wierzytelności dla grupy podmiotów powiązanych w zakresie o wydłużeniu terminu ostatecznej spłaty limitu do dnia 30 listopada 2028 roku, w tym o wydłużeniu termin dostępności kredytu w rachunku bieżącym oraz gwarancji bankowych do dnia 30 listopada 2023 roku. Maksymalny termin wygaśnięcia gwarancji wydłużony został do dnia 30 listopada 2028 roku. Pozostałe istotne warunki przedmiotowej umowy pozostały niezmienione. 

 

W dniu 28 kwietnia 2022 roku podpisany został z mBank aneks do umowy o współpracy w zakresie przedłużenia okresu obowiązywania linii wieloproduktowej do dnia 29 listopada 2024 roku. Data ostatecznej spłaty kredytu w rachunku bieżącym została przedłużona do dnia 28 kwietnia 2023 roku. Maksymalny termin wygaśnięcia gwarancji uległ wydłużeniu do dnia 28 kwietnia 2028 roku. Pozostałe istotne warunki Umowy nie uległy zmianie.

 

41.  CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM

 

Celem zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie jest ograniczenie zmienności generowanych przepływów pieniężnych oraz osiąganych wyników finansowych na podstawowej działalności biznesowej do akceptowalnego poziomu.

Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa należą: środki pieniężne, kredyty i gwarancje bankowe, umowy leasingu i walutowe transakcje terminowe. Głównym zadaniem wspomnianych instrumentów jest wspomaganie i zabezpieczenie finansowe bieżącej działalności operacyjnej Grupy poprzez stabilizowanie i neutralizowanie ryzyk.

Główne ryzyka wynikające z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko kredytowe, ryzyko związane z płynnością ryzyko walutowe oraz ryzyko stopy procentowej. Zarząd Emitenta weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka.

Zasadą stosowaną przez Grupę jest nieprowadzenie obrotu instrumentami finansowymi. Wszystkie opisane w niniejszym rozdziale instrumenty mają charakter wspomagający bezpośrednie procesy biznesowe, wynikające z prowadzonej przez Grupę działalności podstawowej. Grupa nie dopuszcza do wykorzystania instrumentów finansowych w celach spekulacyjnych czy innych, niepowiązanych ściśle z podstawową działalnością operacyjną Grupy.

Ryzyko kredytowe

Ryzyko kredytowe w Grupie związane jest z prowadzeniem podstawowej działalności. Wynika ono z zawartych umów
i związane jest z ewentualnym wystąpieniem takich zdarzeń jak niewypłacalność kontrahenta, częściowa spłata należności lub znaczące opóźnienia w zapłacie należności.

W celu ograniczenia zjawisk, które mogłyby generować straty finansowe Grupa na bieżąco monitoruje stany należności i niezwłocznie podejmuje działania windykacyjne wobec należności przeterminowanych. Ponadto, wiarygodność kontrahentów poddawana jest weryfikacji i stosowane są zabezpieczenia finansowe co minimalizuje ryzyko niewypłacalności. Wiekowanie należności z tytułu dostaw i usług oraz odpisy aktualizujące należności w stosunku do których nastąpiła utrata wartości zostały zaprezentowane poniżej.

W odniesieniu do innych aktywów finansowych Grupy, takich jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty, inwestycje w instrumenty kapitałowe oraz niektóre instrumenty pochodne, ryzyko kredytowe Grupy powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko równa jest wartości bilansowej tych instrumentów. Grupa posiada lokaty tylko w renomowanych bankach i ocenia ryzyko kredytowe z tym związane za nieistotne.

Ekspozycja Grupy na ryzyko kredytowe w odniesieniu do należności handlowych została przedstawiona w nocie poniżej.

Ryzyko płynności

Grupa jest narażona na ryzyko płynności w przypadku niedopasowania struktury terminowej przepływów pieniężnych na realizowanych przez Grupę kontraktach. Grupa dąży do zapewnienia tzw. pozytywnych przepływów pieniężnych, co przy założeniu terminowego regulowania należności eliminuje ryzyko płynności.

Grupa monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie
to uwzględnia terminy wymagalności/ zapadalności zarówno inwestycji, jak i aktywów finansowych oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.

Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, umowy leasingu. Jednocześnie wartość dostępnych linii kredytowych zapobiega negatywnym zdarzeniom związanym z opóźnieniami
w terminowym regulowaniu należności. Nominalna wartość linii kredytowych, do których ma dostęp Grupa skutecznie zapobiega ewentualnym negatywnym zdarzeniom związanym z opóźnieniami w terminowym regulowaniu należności.
W związku z powyższym, ryzyko niedoboru środków pieniężnych i utraty płynności finansowej przez Spółkę w chwili obecnej należy określić jako małe.

Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku według daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności.

31 grudnia 2021

Na żądanie

Poniżej 3 miesięcy

Od 3 do 12 miesięcy

Od 1 roku do 5 lat

Powyżej

5 lat

Razem

Zobowiązania z tytułu leasingu

-

611

895

2 583

24 125

28 214

Kredyty i pożyczki

1 501

282

636

500

 

2 919

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

-

19 568

-

-

-

19 568

Razem

1 501

20 461

1 531

3 083

24 125

50 701

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31 grudnia 2020

Na żądanie

Poniżej 3 miesięcy

Od 3 do 12 miesięcy

Od 1 roku do 5 lat

Powyżej

5 lat

Razem

Zobowiązania z tytułu leasingu

-

436

1 266

4 275

25 640

31 617

Kredyty i pożyczki

-

282

847

1 418

-

2 547

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

-

15 194

-

-

-

15 194

Razem

-

15 912

2 113

5 693

25 640

49 358

 

Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w rachunku zysków i strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych.

 Rok zakończony 31 grudnia 2021

Przychody/koszty finansowe z tytułu odsetek

Koszty finansowe z tytułu pozostałych odsetek

Przychody /koszty z tytułu różnic kursowych

Przychody z wyceny instrumentów pochodnych

Przychody z realizacji instrumentów pochodnych

Pozostałe

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

-

-

291

-

 

(406)

Pozostałe aktywa finansowe

-

-

-

215

(401)

-

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

9

-

-

-

-

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

(18)

(18)

(476)

-

-

-

Kredyty i pożyczki

(198)

-

-

-

-

(242)

Razem

(207)

(18)

(185)

215

(401)

(648)

 

 Rok zakończony 31 grudnia 2020

Przychody/koszty finansowe z tytułu odsetek

Koszty finansowe z tytułu pozostałych odsetek

Przychody /koszty z tytułu różnic kursowych

Przychody z wyceny instrumentów pochodnych

Przychody z realizacji instrumentów pochodnych

Pozostałe

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

186

-

1 819 

-

-

(355)

Pozostałe aktywa finansowe

-

-

-

(803)

(362)

-

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

97

 

 

 

 

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

(42)

(546)

(50)

-

-

-

Kredyty i pożyczki

(301)

-

-

-

-

(264)

Razem

(60)

(546)

1 769

(803)

(362)

(619)

 

Ryzyko walutowe

Ryzyko walutowe związane jest ze zmianami kursu walut, które powodują niepewność, co do wartości przyszłych przepływów pieniężnych. Grupa realizuje wysoką sprzedaż dla klientów zagranicznych. Pomiędzy datą zawarcia kontraktów eksportowych na dostawę określonych maszyn/urządzeń a datą ich realizacji mija zwykle okres od 2 do 5 miesięcy, co jest związane z długością cyklu produkcyjnego. Zgodnie z polityką zabezpieczeń przyjętą przez Grupę zabezpieczeniu podlega określona część oczekiwanych przepływów z tytułu realizowanego kontraktu na dostawę maszyn/urządzeń. Instrumentami zabezpieczającymi są kontrakty walutowe forward, w których Grupa zobowiązuje się sprzedać walutę po cenie terminowej określonej w transakcji zawartej z bankiem. Efektywność zabezpieczenia jest weryfikowana poprzez zastosowanie prospektywnych i retrospektywnych testów efektywności. Strategia zabezpieczeń Grupy polega na zabezpieczaniu ryzyka kursowego związanego z wysoce prawdopodobnymi przewidywanymi lub zakontraktowanymi przepływami pieniężnymi, jak również z przepływami pieniężnymi wynikającymi z pozycji pieniężnych denominowanych w walutach obcych. Zgodnie z polityką Grupy zabezpieczeniu podlega ryzyko zmiany w kursach forward. Zabezpieczeniu podlega ustalona indywidualnie dla każdego planowanego lub zawartego kontraktu część planowanych wpływów ze sprzedaży w walucie. Kwota i termin planowanych całkowitych wpływów ze sprzedaży określane są na podstawie danych zawartych w negocjowanym lub podpisanym kontrakcie. Część wpływów podlegająca zabezpieczeniu jest ustalana poprzez odjęcie od całkowitych planowanych wpływów przewidywanych wypływów w walucie obcej (część zabezpieczana w sposób naturalny). Grupa podejmuje działania mające na celu minimalizację ryzyka poprzez: system przedpłat, skracanie terminów płatności oraz klauzule dotyczące możliwości zmiany cen w przypadku zmian cenowych surowców wywołanych kursem walutowym

Ryzyko walutowe nie dotyczy udzielonych Spółce kredytów bankowych. Całość nominalnej wartości portfela kredytów dostępne jest w polskiej walucie.

 

Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe

Klasy instrumentów finansowych

31 grudnia 2021

Wartość
bilansowa

Wartość narażona na ryzyko

Wpływ na wynik finansowy

EUR/PLN

EUR/PLN

Inne waluty

Inne waluty

10%

-10%

10%

-10%

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

37 598

3 273

297

(297)

30

(30)

Należności z tytułu dostaw i usług

18 850

11 097

1 107

(1 107)

2

(2)

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

19 568

4 762

(445)

445

(32)

32

Kontrakty forward

195

195

(20)

20

-

-

Zmiana zysku brutto

 

 

939

(939)

-

-

Zmiana zysku netto

 

 

761

(761)

-

-

 

Klasy instrumentów finansowych

31 grudnia 2020

Wartość
bilansowa

Wartość narażona na ryzyko

Wpływ na wynik finansowy

EUR/PLN

EUR/PLN

Inne waluty

Inne waluty

10%

-10%

10%

-10%

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

37 306

2 983

292

(292)

7

(7)

Należności z tytułu dostaw i usług

21 921

15 778

1 578

(1 578)

-

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

15 194

1 576

(115)

115

(6)

6

Kontrakty forward

507

507

(51)

51

-

-

Zmiana zysku brutto

 

 

1 704

(1 704)

1

(1)

Zmiana zysku netto

 

 

1 380

(1 380)

1

(1)

 

Ryzyko stopy procentowej

Grupa narażona jest na ryzyko stopy procentowej z tytułu finansowania działalności poprzez kredyty bankowe o zmiennej stopie procentowej opartej o WIBOR. Kredyty zaciągnięte przez Grupę to kredyty denominowane w PLN, dlatego też Grupa na bieżąco monitoruje decyzje Rady Polityki Pieniężnej oraz negocjuje z Bankiem warunki na jakich udzielone są kredyty. Zarząd ocenia, że ryzyko to jest obecnie niewielkie. Na dzień 31 grudnia 2021 roku łączna wartość nominalna portfela kredytów krótkoterminowych dostępnych dla spółek Grupy wynosiła 80 581 tysięcy PLN (31 grudnia 2020: 62 953 tysiące PLN). 

W poniższych tabelach przedstawiona została wartość bilansowa instrumentów finansowych Spółki narażonych na ryzyko stopy procentowej, w podziale na poszczególne kategorie wiekowe.

Rok zakończony 31 grudnia 2021

<1 rok

1-2 lat

2–3 lat 

3-4 lata

4-5 lat 

> 5 lat

Ogółem

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

37 598

-

-

-

-

-

37 598

Kredyty bankowe

2 419

500

-

-

-

-

2 919

Zobowiązania z tytułu leasingu (instytucje finansowe)

1 380

1 086

782

333

-

-

3 581

 

 

 

 

 

 

 

 

Rok zakończony 31 grudnia 2020

<1 rok

1-2 lat

2–3 lat 

3-4 lata

4-5 lat 

> 5 lat

Ogółem

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

37 306

-

-

-

-

-

37 306

Kredyty bankowe

1 129

866

552

-

-

-

2 547

Zobowiązania z tytułu leasingu (instytucje finansowe)

1 182

1 129

849

391

101

-

3 652

 

Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej

31 grudnia 2021

Wartość bilansowa

Wartość narażona

na ryzyko

wynik finansowy WIBOR+100pb

wynik finansowy WIBOR-100pb

Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne

37 598

37 598

376

(376)

Oprocentowane kredyty i pożyczki

2 919

2 919

(29)

29

Zobowiązania z tytułu leasingu

3 581

3 581

(36)

36

Zmiana zysku brutto

 

 

311

(311)

Zmiana zysku netto

 

 

252

(252)

 

 

 

 

 

31 grudnia 2020

Wartość bilansowa

Wartość narażona

na ryzyko

wynik finansowy WIBOR+100pb

wynik finansowy WIBOR-100pb

Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne

37 306

37 306

373

(373)

Oprocentowane kredyty i pożyczki

2 547

2 547

(25)

25

Zobowiązania z tytułu leasingu

3 652

3 652

(37)

37

Zmiana zysku brutto

 

 

311

(311)

Zmiana zysku netto

 

 

252

(252)

 

Ryzyko cenowe

Grupa jest narażona na ryzyko wzrostu cen, w szczególności materiałów kluczowych dla działalności - głównie wyrobów hutniczych. Grupa dąży do minimalizowania ryzyka poprzez lokowanie dostaw materiałów po stronie klienta, zagwarantowanie w umowach z odbiorcami możliwości indeksacji cen. Grupa w zakresie, w jakim jest to możliwe posiada zdywersyfikowane źródła zaopatrzenia w materiały do produkcji i świadczenia usług kooperacyjnych.

42.  REZERWY

Wykazane rezerwy dotyczą głównie rezerw na świadczenia pracownicze, naprawy gwarancyjne i pozostałe koszty.

Grupa prezentuje rezerwy w podziale na krótko i długoterminowe tj. zgodnie z przewidywanym okresem w jakim nastąpi realizacja zobowiązań.

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Rezerwy na świadczenia pracownicze:

9 429

10 004

- rezerwa na świadczenia na nagrody jubileuszowe

7 477

8 096

- rezerwa na świadczenia emerytalne i rentowe

1 952

1 908

Pozostałe rezerwy

2 278

3 319

Razem rezerwy

11 707

13 323

- długoterminowe

8 199

9 717

- krótkoterminowe

3 508

3 606

 

Rezerwy na świadczenia pracownicze

Spółki z Grupy ujmują zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych, rentowych i nagród jubileuszowych zgodnie z polityką opisaną w nocie 10. Na podstawie wyceny dokonanej nie rzadziej niż na koniec każdego roku obrachunkowego przez niezależnego aktuariusza Grupa ujmuje wartość bieżącą zobowiązania z tytułu nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych i rentowych.

Kwotę tego zobowiązania oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu obrotowego przedstawiono w poniższej tabeli:

Za rok zakończony 31 grudnia 2021

odprawy emerytalne i rentowe

nagrody jubileuszowe

Ogółem

Na początek okresu

1 908

8 096

10 004

Koszty odsetek

21

89

111

Koszty bieżącego zatrudnienia

126

430

556

(Zyski)/straty aktuarialne

32

103

135

Koszty wypłaconych świadczeń

(135)

(1 242)

(1 377)

Koniec okresu

1 952

7 477

9 429

- długoterminowe

1 610

6 353

7 963

- krótkoterminowe

342

1 124

1 466

 

Za rok zakończony 31 grudnia 2020

odprawy emerytalne i rentowe

nagrody jubileuszowe

Ogółem

Na początek okresu

2 052

8 038

10 090

Koszty odsetek

35

138

173

Koszty bieżącego zatrudnienia

144

448

592

(Zyski)/straty aktuarialne

(205)

834

629

Koszty wypłaconych świadczeń

(118)

(1 362)

(1 480)

Koniec okresu

1 908

8 096

10 004

- długoterminowe

1 632

6 882

8 514

- krótkoterminowe

276

1 214

1 490

 

Główne założenia przyjęte przez aktuariusza na dzień i zakładane w roku zakończonym 31 grudnia 2021 roku do wyliczenia kwoty zobowiązania są następujące:

 

2021

2020

Stopa dyskontowa (%)

2,0

1,3

Wskaźnik rotacji pracowników (%):

5

5,0

Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%)

2,8

1,8

Podział rezerw na świadczenia pracownicze wg okresu wymagalności:

31 grudnia 2021

odprawy emerytalne

i rentowe

nagrody jubileuszowe

Ogółem

Rok 2022

342

1 124

1 466

Lata 2023-2027

783

3 496

4 279

Lata 2028-2032

441

1 657

2 098

Rok 2033 i później

386

1 200

1 586

 

 

 

 

31 grudnia 2020

odprawy emerytalne

i rentowe

nagrody jubileuszowe

Ogółem

Rok 2021

276

1 214

1 490

Lata 2022-2026

823

3 772

4 595

Lata 2027-2031

420

1 793

2 213

Rok 2032 i później

389

1 317

1 706

 

Pozostałe rezerwy

Za rok zakończony 31 grudnia 2021

Rezerwa na naprawy gwarancyjne

Pozostałe
rezerwy

Ogółem

Na początek okresu

1 924

1 395

3 319

Zwiększenia

197

558

755

Wykorzystanie

(30)

-

(30)

Zmniejszenia

(1 235)

(531)

(1 766)

Koniec okresu

856

1 422

2 278

- długoterminowe

236

-

236

- krótkoterminowe

620

1 422

2 042

*pozostałe rezerwy obejmują głównie rezerwy na dodatkowe koszty związane z realizowanymi kontraktami.

Za rok zakończony 31 grudnia 2020

Rezerwa na naprawy gwarancyjne

Pozostałe
rezerwy

Ogółem

Na początek okresu

2 074

1 635

3 709

Zwiększenia

239

1 004

1 243

Wykorzystanie

 

-

-

Zmniejszenia

(389)

(1 244)

(1 633)

Koniec okresu

1 924

1 395

3 319

- długoterminowe

1 203

-

1 203

- krótkoterminowe

721

1 395

2 116

*pozostałe rezerwy obejmują głównie rezerwy na dodatkowe koszty związane z realizowanymi kontraktami.

 

Analiza wrażliwości

Za rok zakończony 31 grudnia 2021

Wartość bilansowa

Wartość narażona na ryzyko

Stopa zwrotu z inwestycji

Stopa wzrostu płac

 

 

 

 

1%

-1%

1%

-1%

 

Rezerwa na odprawy emerytalno-rentowe

1 952

1 952

20

(20)

20

(20)

 

Rezerwa na nagrody jubileuszowe

7 477

7 477

75

(75)

75

(75)

 

Zmiana wyniku brutto

 

 

95

(95)

95

(95)

 

Zmiana winku netto

 

 

77

(77)

77

(77)

 

 

 

 

 

 

Za rok zakończony 31 grudnia 2020

Wartość bilansowa

Wartość narażona na ryzyko

Stopa zwrotu z inwestycji

Stopa wzrostu płac

 

 

 

 

 

1%

-1%

1%

-1%

 

Rezerwa na odprawy emerytalno-rentowe

1 908

1 908

19

(19)

19

(19)

 

Rezerwa na nagrody jubileuszowe

8 096

8 096

81

(81)

81

(81)

 

Zmiana wyniku brutto

 

 

100

(100)

100

(100)

 

Zmiana wyniku netto

 

 

81

(81)

81

(81)

 

 

Rezerwa na koszty napraw gwarancyjnych

Grupa tworzy rezerwy na koszty napraw gwarancyjnych, jeżeli występuje istotne prawdopodobieństwo wystąpienia takich kosztów w związku z realizacją danej umowy. Wysokość rezerwy wynika z kalkulacji wartości prawdopodobnych napraw.

Ze względu na charakter tych rezerw, kwota i czas wypływów korzyści ekonomicznych, są trudne do przewidzenia.

Maksymalne okresy odpowiedzialności z tytułu napraw gwarancyjnych wynikają z zawartych umów.

W pozostałych przypadkach kwota rezerw jest iloczynem wartości netto przychodu ze zlecenia oraz wskaźnika napraw gwarancyjnych, który jest obliczany na podstawie pięciu ostatnich lat.

 

43.  ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

- wobec jednostek powiązanych

686

2 047

- wobec pozostałych jednostek

18 882

13 147

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług razem

19 568

15 194

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług są nieoprocentowane i zazwyczaj rozliczane w terminach 14 - 90 dni.

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług z podmiotami powiązanymi zostały przedstawione w nocie 48 Transakcje z podmiotami powiązanymi.

44.  Pozostałe zobowiązania

 

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Pozostałe zobowiązania

 

 

Zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń społecznych

4 170

3 697

Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

2 956

3 062

Zobowiązania z tytułu inwestycji

261

43

Rezerwa na premie

989

2 297

Inne zobowiązania

2 449

3 383

Razem

10 825

12 482

 

45.  Należności i zobowiązania warunkowe

 

Stan należności i zobowiązań warunkowych na dzień 31 grudnia 2021 i 31 grudnia 2020 roku prezentuje poniższa tabela:

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Należności warunkowe

-

Zobowiązania warunkowe

31 347

21 960

- na rzecz jednostek powiązanych

-

-

- na rzecz pozostałych jednostek, w tym:

31 347

21 960

- z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń

31 347

21 960

Pozycje pozabilansowe, razem

31 347

21 960

 

Na wartość zobowiązań warunkowych z tytułu udzielonych gwarancji składają się zobowiązania z tytułu bankowych gwarancji należytego wykonania zobowiązań umownych, bankowych gwarancji na zabezpieczenie roszczeń z tytułu udzielonej gwarancji i rękojmi i bankowych gwarancji zwrotu zaliczki, jakie Grupa udziela w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na rzecz kontrahentów we wcześniejszych okresach. Wystawione gwarancje będą wygasać zgodnie z terminami na jakie zostały wystawione, z których najpóźniejszy to 8 kwietnia 2027 roku.

W okresie sprawozdawczym, Zarząd Zamet S.A. wspólnie z pozostałymi spółkami Grupy Zamet zawarł umowę o udzielenie gwarancji ubezpieczeniowych z Credendo – Excess & Surety Spółka Akcyjna Oddział w Polsce. Mocą przedmiotowej umowy, Credendo ustanowiła odnawialny limit gwarancyjny do maksymalnej wysokości 20 000 tysięcy PLN, w ramach którego udzielane mogą być gwarancje: (i) zapłaty wadium, (ii) należytego wykonania kontraktu, (iii) należytego usunięcia wad lub usterek, (iv) należytego wykonania umowy, (v) zwrotu zaliczki. Limit obciążony jest gwarancjami wystawionymi na zlecenie Zamet Budowa Maszyn S.A. w kwocie 12.858 tysięcy PLN, które zostały ujęte w powyższym zestawieniu. Za zobowiązania wynikające z powyższej umowy Spółki Grupy Zamet odpowiadają solidarnie.

Rozliczenia podatkowe

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym.

Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Grupy mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe.

46.  Zobowiązania do poniesienia nakładów i inne zobowiązania do poniesienia w przyszłości

Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa zobowiązała się ponieść w przyszłości nakłady na rzeczowe aktywa trwałe w kwocie 261 tysięcy PLN.  Na dzień 31 grudnia 2020 roku zobowiązania Grupy do poniesienia w przyszłości nakładów na rzeczowe aktywa trwałe wynosiły 43 tysiące PLN.

47.  postępowania sądowe i administracyjne

W okresie sprawozdawczym, jak również po zakończeniu tego okresu, wobec spółki Zamet S.A. oraz podmiotów podporządkowanych nie toczą się istotne postępowania przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego oraz organem administracji publicznej.

48.  transakcje z podmiotami powiązanymi

Poniższa tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi w roku zakończonym 31 grudnia 2021 roku oraz 31 grudnia 2020 roku, jak również salda rozrachunków handlowych (należności i zobowiązań) na dzień 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku:

 

 

 

Sprzedaż

Zakupy

Należności

Zobowiązania

FAMUR S.A.

2021

598

1 398

185

177

2020

1 329

1 329

2 014

84

Famak S.A.

2021

95

302

-

68

2020

1 046

1 046

34

7

FPM S.A.

2021

1 889

-

73

-

2020

1 548

1 548

77

38

Odlewnia Żeliwa Śrem S.A. 

2021

-

54

13

-

2020

 

54

36

-

PGO Service Sp. z o.o

2021

-

383

-

93

2020

3

3

878

-

PGO SA

2021

366

190

63

146

2020

84

84

440

2

TDJ Sp. z o.o.

2021

-

656

-

110

2020

-

-

647

-

TDJ S.A.

2021

-

149

-

36

2020

-

-

176

-

TDJ Legal Morawiec Sp. k.

2021

-

328

-

55

2020

-

-

348

-

TDJ INVEST 11

2021

-

-

-

-

2020

1

1

-

-

ELGÓR+HANSEN S.A.

2021

-

529

-

1

2020

123

123

910

-

PEMUG SP. Z O.O. w restrukturyzacji

2021

-

405

-

-

2020

-

-

-

-

Razem

2021

2 948

4 394

334

686

2020

4 188

4 188

5 560

131

 

W okresie sprawozdawczym nie wystąpiły znaczące transakcje z jednostkami powiązanymi, które miałyby charakter nietypowy lub które zostałyby zawarte na warunkach innych niż rynkowe.

Transakcje handlowe dokonywane w ramach bieżącej działalności gospodarczej prowadzonej przez poszczególne podmioty powiązane w okresie od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2021 r. i okresach porównywalnych, w opinii Zarządu Emitenta były oparte na cenach rynkowych i były transakcjami typowymi i rutynowymi oprócz opisanych poniżej.69

49.  ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM 

Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.

Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.

Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik kapitałów w relacji do łącznej wartości aktywów. Zasady Grupy stanowią, by wskaźnik ten był nie niższy niż 35%. Kapitał obejmuje kapitał własny należny akcjonariuszom jednostki dominującej pomniejszony o kapitały rezerwowe z tytułu niezrealizowanych zysków netto.

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Kapitał własny

124 125

124 029

Kapitał rezerwowy z tytułu niezrealizowanych zysków netto

-

-

Kapitał razem

124 125

124 029

Aktywa razem

187 153

181 680

Wskaźnik

66%

68%

 

50.  WYNAGRODZENIA CZŁONKÓW ZARZĄDU I ORGANÓW NADZORU

Informacja o łącznej wartości wynagrodzeń członków Zarządu i organów nadzoru Jednostki dominującej za okres od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2021 roku oraz za okres od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020

Wynagrodzenie Zarządu

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Artur Jeziorowski

531

332

Adrian Smeja

462

253

Razem

993

585

Wynagrodzenia Zarządu Emitenta w spółkach zależnych (nie ujęte powyżej)

254

9

 

Informacja o łącznej wartości wynagrodzeń i nagród wypłaconych osobom, nadzorującym Zamet S.A.

Wynagrodzenie Rady Nadzorczej

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

Domogała Tomasz

6

6

Czesław Kisiel

6

6

Tomasz Kruk

12

12

Wyjadłowska Dorota

12

12

Jacek Leonkiewicz

9

6

Magdalena Zajączkowska-Ejsymont

6

12

Adam Toborek

3

-

Razem

54

54

 

Emitent nie zawarł z osobami zarządzającymi oraz nadzorującymi umów przewidujących rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z pełnionej funkcji. Zgodnie z Polityką wynagrodzeń Członków Zarządu i Członków Rady Nadzorczej ZAMET S.A. z dnia 28 lipca 2020 r. w przypadku odwołania Członka Zarządu z funkcji w trakcie kadencji albo złożeni a przez niego rezygnacji albo nie powołania go na kolejną kadencję, Członek Zarządu uprawniony jest do otrzymania odprawy.

W spółce nie funkcjonują programy premiowe, motywacyjne itp. które oparte byłyby na kapitale Emitenta. W Spółce nie funkcjonuje program akcji pracowniczych. 

Grupa nie udzielała zaliczek, kredytów, pożyczek, gwarancji, poręczeń lub innych umów osobom zarządzającym ani nadzorującym. Poza wynagrodzeniem nie występują inne świadczenia. Nie występują wynagrodzenia oparte na kapitale Grupy. Nie występują świadczenia po okresie zatrudnienia.

51.  WYNAGRODZENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DO BADANIA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH

W dniu 25 czerwca 2020 r. Spółka podpisała umowę z firmą BDO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
sp. k. z siedzibą w Warszawie ul. Postępu 12, 02-676. Przedmiotem umowy jest:

-  badanie rocznych jednostkowych sprawozdań finansowych ZAMET S.A za lata 2020-2021 sporządzonych zgodnie z MSSF;

-  badanie rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych Grupy Kapitałowej ZAMET za lata 2020-2021 sporządzonych zgodnie z MSSF;

-  przegląd skróconych śródrocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych ZAMET S.A za okresy 6 m-cy zakończone odpowiednio dnia 30 czerwca 2020 roku i dnia 30 czerwca 2021 roku,

-  przegląd skróconych śródrocznych sprawozdań finansowych ZAMET S.A za okresy 6 m-cy zakończone odpowiednio dnia 30 czerwca 2020 roku i dnia 30 czerwca 2021 roku,

Za powyższy zakres umowy wynagrodzenie wynosi 142 tysiące PLN.

W dniu 21 kwietnia 2021 roku podpisany został aneks do powyższej umowy, zmieniający jej zakres poprzez rozszerzenie przedmiotu umowy o ocenę sprawozdania o wynagrodzeniach Zarządu i Rady Nadzorczej za lata 2019-2020 sporządzonego zgodnie z art. 90g ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Za wykonanie powyższego zakresu umowy wynagrodzenie wynosi 15 tysięcy PLN.

W dniu 2 marca 2022 roku podpisany został aneks nr 2 do powyższej umowy, zmieniający jej zakres poprzez rozszerzenie przedmiotu umowy o ocenę sprawozdania o wynagrodzeniach Zarządu i Rady Nadzorczej za lata 2020 – 2021 sporządzonego zgodnie z art. 90g ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Za wykonanie powyższego zakresu umowy wynagrodzenie wynosi 16 tysięcy PLN.

52.  zdarzenia po zakończeniu okresu sprawozdawczego

1)  W dniu 24 lutego 2022 roku Federacja Rosyjska rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Wpływ bieżącej sytuacji polityczno-gospodarczej na terytorium Ukrainy na działalność spółek Grupy Zamet została szczegółowo opisana w nocie 12.

2) W dniu 17 marca 2022 roku podpisany został z BNP Paribas aneks do umowy o limit wierzytelności dla grupy podmiotów powiązanych w zakresie o wydłużeniu terminu ostatecznej spłaty limitu do dnia 30 listopada 2028 roku, w tym o wydłużeniu termin dostępności  kredytu w rachunku bieżącym oraz gwarancji bankowych do dnia 30 listopada 2023 roku. Maksymalny termin wygaśnięcia gwarancji wydłużony został do dnia 30 listopada 2028 roku. Pozostałe istotne warunki przedmiotowej umowy pozostały niezmienione.

3)  W dniu 28 kwietnia 2022 roku podpisany został z mBank aneks do umowy o współpracy w zakresie przedłużenia okresu obowiązywania linii wieloproduktowej do dnia 29 listopada 2024 roku. Data ostatecznej spłaty kredytu w rachunku bieżącym została przedłużona do dnia 28 kwietnia 2023 roku. Maksymalny termin wygaśnięcia gwarancji uległ wydłużeniu do dnia 28 kwietnia 2028 roku. Pozostałe istotne warunki Umowy nie uległy zmianie.

4)  Zarząd Emitenta informuje, że przed publikacją niniejszego Raportu rocznego, otrzymał od niemieckiego kontrahenta (dalej: „Kontrahent”), będącego klientem Mostostalu Chojnice Sp. z o.o., zawiadomienie dotyczące ustanowienia „tymczasowego zarządu upadłościowego”. W treści pisma, zawiadamiający poinformował o złożeniu wniosku o ogłoszenie jego upadłości oraz o wszczęciu przez właściwy sąd w Niemczech, postępowania w sprawie tymczasowego zarządzania upadłościowego oraz ustanowienia tymczasowego syndyka masy upadłościowej, w osobie adwokata – specjalisty w zakresie restrukturyzacji.

Zgodnie z treścią otrzymanego zawiadomienia, obecnie postępowanie przebiega w ramach procedury wstępnej, tymczasowej, której zakończenie pozwoli na podjęcie dalszych kroków co do właściwego postępowania, którego celem będzie określenie wartości wymagalnych należności handlowych, sposobu i terminu ich zaspokojenia oraz podjęcia ewentualnych decyzji co do kontynuowania działalności przez niemieckiego Kontrahenta.

 Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania, Mostostal Chojnice sp. z o.o. realizuje na rzecz Kontrahenta którego dotyczy zawiadomienie, następujące kontrakty:

Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania, wartość przyszłych należności od Kontrahenta, jakie dotyczą wyżej wymienionych umów, zarząd szacuje na kwotę 9,3 mln zł. Ponadto, na dzień publikacji niniejszego sprawozdania, wartość należności od Kontrahenta wynikające z wystawionych już faktur, wynosi 2,9 mln zł. Na dzień bilansowy (31 grudnia 2021), wartość aktywów z tytułu umów dotycząca powyższych kontraktów wyniosła 8,3 mln zł., natomiast wartość  należności od Kontrahenta, wyniosła 1,2 mln zł.

W ocenie zarządu Emitenta, powołane okoliczności nie spełniają kryteriów zdarzeń powstałych po dacie bilansowej, które wpływałyby na konieczność dokonania korekty skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2021 rok.  Należy podkreślić, że dotychczasowe, wieloletnie relacje biznesowe, prowadzone przed i po dacie bilansowej, bieżące i regularne kontakty dotyczące realizacji umów wskazanych powyżej, jak również uregulowanie przez Kontrahenta wymagalnych na dzień 31 grudnia 2021 roku należności, w opinii zarządu nie wskazywały na wystąpienie na dzień bilansowy okoliczności mogących stanowić podstawę do wszczęcia procesu restrukturyzacyjnego lub upadłościowego Kontrahenta.

Ze względu na wstępny etap postępowania oraz wpływ wielu czynników niezależnych od spółki Emitenta, według najlepszej wiedzy Zarządu, na moment zatwierdzenia niniejszego Sprawozdania, bez uprzedniej analizy prawnej postępowania restrukturyzacyjnego/upadłościowego na gruncie prawa obcego oraz jego wpływu na realizowane kontrakty, nie jest możliwe rzetelne oszacowanie wpływu powyższego zdarzenia na dalszą realizację powyższych kontraktów oraz na sprawozdania finansowe. Mając na uwadze powyższe, Zarząd Emitenta przekazał sprawę do analizy prawnej, w celu oceny możliwości i prawdopodobieństwa odzyskania bieżących i przyszłych należności od Kontrahenta, identyfikacji i kwantyfikacji potencjalnych ryzyk, oraz  ustalenia kolejnych kroków formalno-prawnych i biznesowych, mających na celu ustalenie dalszego postępowania związanego z zakończeniem i rozliczeniem realizowanych umów. Z uwagi na istotną wartość realizowanych umów oraz istniejących należności Zarząd nie wyklucza konieczności zawiązania odpisów aktualizujących z tytułu należności i realizowanych kontraktów w przyszłych okresach sprawozdawczych w wymiarze zgodnym z określonym na podstawie przeprowadzonych analiz prawnych, prawdopodobnym stopniem odzyskiwalności obecnych oraz przyszłych należności. 

Poza powyższymi od zakończenia okresu sprawozdawczego nie miały miejsca inne zdarzenia, które powinny a nie zostały ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Spółki za okres od dnia 1 stycznia 2021 roku do dnia 31 grudnia 2021 roku.

 

Podpisano:

 

 

Artur Jeziorowski

 

Adrian Smeja

 

Anna Ganczarska

Prezes zarządu

 

Wiceprezes zarządu

 

Główna Księgowa, osoba której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych